PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

15-05-2003, 14:51
:grin: DIMEX - dobry jak każdy inny trójkomorowy. Bez obaw.
W Niemczech bardzo znany. W Polsce mniej.
Mają też systemy 5-komorowe.
UWAGA!! Mają bardzo ciekawe okna piwniczne [do garaży, budynków gospodarczych] do samodzielnego montażu - już z uszczelką - profile są trójkomorowe [szerokość 50 mm]

woj
16-05-2003, 12:33
A co sądzicie o oknach używanych sprowadzanych z Niemiec- oferuja plastikowe i drewniane lub drewniano-aluminiowe .Cena
zacheca.

pchelek
16-05-2003, 13:05
Daj sobie spokój - są to stare technologie z byłego DDR - to tak jakbyć kupił używanego Trabanta po wypadku z TIREM.
Zrobili sobie śmietnik bo u nich utylizacja okien jest kosztowna.
Te stare okna z PVC są na kadmie a te drewniane mają impregnaty na bazie CHC [sześciochorocykloheksan] niezła trucizna.
Tanie nowe okna możesz kupić w Polsce - poszukaj dobrze, np. zespolone.

bacha
16-05-2003, 13:19
pchełku,
proszę o twoją opinię na temat wyrobów firmy BROKAT ( Koszalin)- oferta lubelskiego centrum okien, profil VEKA TOPLINE, okucia Winkhaus. mają sensowne ceny ale :smile: cóś troszkę nie jestem pewna. Z góry dziękuje za odpowiedź.

cchannelii
16-05-2003, 13:44
Polecam okna PCV firmy Butzbach Poland. Nie znam lepszych jeśli chodzi o PCV. Widziałem ich fabrykę i co jak robią. Kazde okienko traktują bardzo indywidualnie. Troszkę drogie ale do przełknięcia. Firma jest na licencji niemieckiej. TRZEBA SIE TARGOWAĆ MOŻNA DOSTAĆ SPORO RABATU !!!!

Sajmon
16-05-2003, 14:06
Pchełek
powiedz co sądzisz o profliu Dimex

Sajmon
16-05-2003, 14:49
Pchełek
powiedz co sądzisz o profliu Dimex

SlawekZ
16-05-2003, 15:23
Pchelek proszę prześlij mi to opracowanie na temat okien

Dzięki

[email protected]

pchelek
16-05-2003, 15:30
Brokat OK!!
BUTZBACH jeszcze bardziej OK!!
Tak się składa że obydwaj są dobrzy.
Dimex trójkomorowy - jak każdy inny w porządku - mają ciekawe okna piwniczne do samodzielnego montażu.
Slawek - wysłałem już [w czwartek]
Jak nie doszło to odpowiedz.
Wyślę wtedy w poniedziałek

pyrka
16-05-2003, 17:16
A co powiesz o okuciach typu Romb niemieckiej firmy GU ?

jolantas
16-05-2003, 23:44
A co wy na firmę Stolar z Żórawiny? Ktoś ma jakieś zastrzerzenia?

jolantas
17-05-2003, 00:43
Chyba te zastrzeżenia przez "ż" Ale problem problemem...

jolantas
17-05-2003, 01:09
Wiem żem nudna bvo pisze sama do siebie- kochany Plonskij czyżeś na wakacjach? Nie zniknij prosze! Ja też "robie w konserwacji zabytków ale zabytkiem trudno nazwać dom który teraz przerabiam na potrzeby własne po kupnie /architektura z lat 80- wszyscy radzą aby zburzyć i od nowa a ja ta durna- przerabiam! w Tym okna! W ogrodzie zimowym który chce robić mówią \\\'specjaliści, że nie warto okien P4 na dach otwierany! Czy naprawdę? Jakbym była złodziejem to tylko od dachu- gdy takie preferencje!Co na temat Metalplastu? A przy okazji szukam żaluzji do tego ogrodu. Nie z materiału tekstylnego- na dach! Do tego regulowane ręcznie bo taniej! Jakieś propozycje?

19-05-2003, 09:25
:grin: :grin: Metalplast - znam lepsze propozycje.
Ogrody zimowe - rzadkość w Polsce. Może SCHUCO. Ma PVC i aluminium.
Na złodzieja nie ma rady [jak się uprze]
P4 to ciężka szyba - powinna wystarczyć P2. Jak [złodziej] walnie w szybę i ta nie pokruszy się to sobie odpuści i pójdzie do sąsiada.
Remont domu - to świetny pomysł. Pomyśl co by było gdybyś go musiała zburzyć i zaczynać wszytko od początku - horror. Co zrobić z gruzem - do lasu????????
Widziałem pudełka z czasów wczesnego Gomółki - przerobione aktualnie - cudo. To tylko zależy od dobrej głowy projektanta.
Pomyśl o oknach drewnianych.

SlawekZ
19-05-2003, 10:31
Pchelu niestety nie doszło jak możesz to prosze raz jeszcze

SlawekZ

19-05-2003, 14:09
[quote]
On 2002-06-04 13:16, plonskij wrote:
TTRAS OKNA tel 042/6334232
O.K.N.O. tel 042/6407471
Petecki 042/6819749
Pietrucha 042/6365928
VIDOK - System 042/6300173
Szkilnik 042/6789502
Profiloplast 042/6407595
Linda 042/6365377
Finestra sc 042/6306567
Wszystkie są znane i ugruntowane na rynku.
Solidne z tradycjami

LUSKA! Tez jestem z Łodzi Niestety firmy TRAS bym Ci nie polecila. U mnie w nowym domu robione byly okna pod wymiar przez tę firmę. Tak dokladnie wymierzyli, ze kiedy zamontowali okna okazalo sie, ze z kazdej strony sa przerwy na okolo 5-6 cm, ktore wypelnili pianka i powiedzieli, ze tak musi byc. Z tego co mi wiadomo luz dookola moze sie wahac w granicach 1-2 cm. Kiedy chcielismy zareklamowac okna, uslyszelismy tylko stek wyzwisk od wlascicieli Autoryzowanego Przedstawiciela TRAS na Gdanskiej. Moze w innym punkcie sprzedazy tej firmy lepiej traktuja klientow? pozdrawiam, ELLA

pchelek
19-05-2003, 14:52
Takie luzy są niedopuszczalne bo w domu będzie zimno jak w lodówce. Można reklamować - a na pewno przy takim traktowaniu klienta jest to ekipa "spod ciemnej gwiazdy" i wad montażu jest znacznie więcej. Ile jest kotew na każdą stronę okna, czy parapety są do ram czy pod ramy. I tak dalej.
Sławek - wyślę jutro

19-05-2003, 17:06
Slawek, dzieki za porady. Parapety sa pod ramy, to nie wiem czy to dobrze. I bede wdzieczna za pozostale info nt. norm montazu okien i ewentualnych sposobow wykrycia wad w momencie odbioru. pozdrawiam, ELLA

20-05-2003, 10:24
Pchełku, Plonskij, jesteście skarbnicą wiedzy :smile:. Mam nadzieję, że i mi zechcecie pomóc, bo mam już taki mętlik w głowie.

Prawdopodobnie zdecyduję się na Aluplast 3000. Nie jestem jednak pewna, czy jest sens, i czy lepiej nie kupić Aluplast 2000 lub VEKI. Jak na moje warunki finsowe Aluplast 3000 jest dość drogi. Ale wyglada ładnie, solidnie.

Czy Aluplast 3000 jest odpowiednim profilem do okien (a właściwie witryn) o wielkości 1,40 m na 2,29 m? Będą to witryny wyglądające jak zwykłe okna tzn. 8 cm ościeżnicy i rama nieotwierana 4 cm. Drugie takie duże okno to dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem, jedno skrzydło 1,30 na 2,29 m.

Jak oceniacie firmę ADAMS z Mrągowa?

Jak powinna wyglądać umowa z pośrednikiem tej firmy (bo od niego kupowałabym te okna) i czy 60%zaliczki to nie za dużo? Montaż własny.

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Iwka

Przem
20-05-2003, 20:33
Mam pytanie.Ponieważ zostało mi parę dni na podjęcie decyzji ,chciałbym zapytać czy ktoś korzysta bądź wie jak sprawdza się system drzwi balkonowych przesuwnych.Czy jet to rzecz godna polecenia , czy tylko dodatkowy bajer.Okna robione w systemie KBE przez małą rzeszowską firmę.

Pchelku ,jak możesz prześlij materiały na temat okien.
[email protected]

pchelek
21-05-2003, 09:40
:grin: ADAMS jest w porządku.
ALUPLAST 3000 jest lepszy od 2000
Skrzydło 130x230 jest bardzo duże i kłopotliwe w otwieraniu - będzie obsiadać i po pewnym czasie kleszczyć. Chyba, że otwierane będzie tylko do mycia.
Witryna tak duża może być.
60% zaliczki - raczej za dużo.

21-05-2003, 10:44
Może ktoś słyszał o profilach FORIS proszę o oponię.

21-05-2003, 10:56
Karol2 vel Myślacy tańcami gdzieś jest, nie śpij?

21-05-2003, 11:08
Karol2 złaź z poddasza natychmiast do piwnicy woda Cie zalewa.

rokas
21-05-2003, 12:27
Miesiąc temu założyłem okna od Igiesa z Jaworzna. Trudno je jeszcze oceniać, ale jestem raczej zadowolony. Myślę że ich oferty są warte rozpatrzenia. Obsługa klienta w miarę dobra, umówione terminy są dotrzymywane, wykonanie nie wzbudziło zastrzeżeń.
Jedna uwaga: jeśli będziesz robił pomiary to najlepiej aby wykonywała je grupa montażowa. Mają poziomicę laserową i od razu sprawdzą czy nadproża masz na jednym poziomie i ewentualnie skorygują błędy rzeczywistymi wymiarami okien.
Adres http://www.igies.com.pl

21-05-2003, 22:36
Mieszkam w Tarnowie (woj. małopolskie).Jestem na etapie wyboru okien pvc pomiedzy M&S ze Słupska profil VEKA Tytanowe czterokomorowe a DFB z Niepołomic koło Krakowa profil Plustech Clasic też czterokomorowe. Co o nich myślicie.

Krystian
24-05-2003, 05:08
pchelek - zobacz, Redakcja oddała TWÓJ temat (w nowym forum go wywaliło pewno dlatego, że założył go anonimus :sad:

Feft
24-05-2003, 19:31
To ja proszę o opinię na temat firmy THERMA z Tychów. Robią na profilach Gealan.

pchelek
26-05-2003, 09:29
:grin: temat wrócił i dobrze. Bez Forum poranna kawa jest gorzka jak piołun i nie daje się pić.
Pozdrawiam wszystkich.
THERMA Tychy {?}. Natomiast sam system GEALAN jest bez zarzutu.
Sprawdź na tych oknach z THERMY jak przesuwają się okucia. Mają jakieś SIEGENIA [takie srebrne] co nie bardzo dobrze "chodzą".

Krystian
26-05-2003, 09:41
Cześć pchelek!
Powiedz mi co sądzisz o oknach produkowanych w KLUCZACH woj. małopolskie? Wybieram się do nich po ofertę.Podobno jest tam jeden producent i robi m.in. z profili Deceuninck.Może znasz do nich jakiś telefon albo adres email?

pchelek
26-05-2003, 15:43
:grin: adresu nie znam - poszukaj pod http://www.oknonet.pl w linku gdzie kupić okna [wpisuje się nazwę firmy, lub miasto, lub województwo]
DECEUNINCK jako system jest OK!!!

Mic
26-05-2003, 16:05
czy ktoś z Was zamawiał ostatnio okna z Gebauer. Interesuje mnie jaki udało Wam się dostać rabat?

26-05-2003, 16:48
On 2003-05-26 09:29, pchelek wrote:
:grin: temat wrócił i dobrze. Bez Forum poranna kawa jest gorzka jak piołun i nie daje się pić.
Pozdrawiam wszystkich.
THERMA Tychy {?}. Natomiast sam system GEALAN jest bez zarzutu.
Sprawdź na tych oknach z THERMY jak przesuwają się okucia. Mają jakieś SIEGENIA [takie srebrne] co nie bardzo dobrze "chodzą".

A czy nie mają tam profili z pocienionymi ściankami 2,5 mm ?

Przem
26-05-2003, 19:03
Ponawiam pytanie dotyczące systemu drzwi balkonowych przesuwnych.Czy ktoś korzysta z tego chyba dość mało popularnego rozwiązania , jakie są jego wady a jakie zalety.

26-05-2003, 21:44
Wiadomość dla Krystiana: Słyszałam o tej firmie z Klucz, że niedawno zmieniła nazwę i myślę że to żle.Wszystko zostało po staremu, a wiec właściciel, pracownicy itp., tylko nazwę zmienili. Cztery lata temu chciałam kupic okna od nich, na szczęście nie kupiłam. Zmiana nazwy firmy, to wybieg mający na celu ucieczkę od odpowiedzialności, ostrzegam .Ale sprawdż sam.

Krystian
26-05-2003, 22:13
Dzięki pchelek, dzieki Anonimowy, sprawdzę.

Osówka
27-05-2003, 01:29
Prowadziłam rozmowy z Gebauerem, proponowali rabat do 12% przy sporej powierzchni i liczbie okien. Dla mnie te okna były i tak za drogie, ale naprawdę piękne.

pchelek
27-05-2003, 08:49
:grin: przesuwne drzwi balkonowe mają to do siebie, że są wygodne w użytkowaniu i nie zajmują połowy mieszkania. Wadą jst to, że nie w każdym systemie można je zrobić - proponuję szukać w SCHUCO, KBE, VEKA, TROCAL.
W branży PVC nieuczciwa firma często znienia nazwę bo nie zapłaciła poprzedniemu dostawcy profili, okuć, szyb. Sprzedała tanio okna - poniżej kosztów. Następnie ogłosiła upadłość [szukaj wiatru w polu - gdzie ewentualne reklamacje], zmieniła nazwę i pod nową nazwą nabrała towaru od kolejnego dostawcy. Za pierwsze dostawy zapłaciła, za następne już nie, tanio sprzedała okna i tak interes się kręci.
Więksi dostawcy profili informują się nawzajem o firmach oszustach - ale nie zawsze się to udaje.
Kupujcie okna u wiarygodnych producentów.

pchelek
27-05-2003, 08:51
Widziaem ostatnio okna drewniane M&S z mahoniu [duża produkcja do USA]. To są okna!!!

Przem
27-05-2003, 09:29
Dzięki pchelek.Podobno są dwa rodzaje okuć(mechanizmów) do przesuwania drzwi.Jeden działa lżej , drugi wymaga więcej siły do ich otwarcia. Czy okucia te są wystarczająco niezawodne ,aby działały długie lata , czy jest coś na trzeba zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.

Becik
28-05-2003, 09:52
Byliśmy zdecydowani na okna drewniane, ale po przejrzeniu ofert cenowych :sad: coraz bardziej łaskawym okiem patrzymy na PVC...
Dostaliśmy atrakcyjną cenowo ofertę od firmy Budvar. Zainteresowaliśmy się nią po przeczytaniu kilku pozytywnych opinii na forum. W ofercie podano parametry m.in.:

System ramy : AD Thyssen
Rama okna AD : L10 - 73mm
Skrzyd. okna AD : Z13 - 81mm
Listwa podok. : Zamontowana
Okucie: Roto NT - 1pkt a/wyważ

Pchełku, mi te parametry nic nie mówią na temat jakości tych okien. Mógłbyś mnie uświadomić co nieco? Co więcej, nie ma nic na temat szyby i wpólczynnika U - będę dziś dzwonić i pytać o to, co ewentualnie mam jeszcze sprawdzić? O jakie certyfikaty mam pytać?
Pozdr. B.

Becik
28-05-2003, 11:38
No i zadzwoniłam. Pani poinformowała mnie że wszystkie okna mają U = 1.1. Ale nie znalazłam tej informacji ani na ofercie ani na ich www. Czy powinnam żądać okazania certyfikatu na termofloat ( nie pamiętam czy tak się to nazywa ) ?
I jeszcze jednoo pytanie: o ile profil 4-komoruwy jest lepszy od 3-komorowego? ( cena wyższa o 15% )
Pozdr.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Becik dnia 2003-05-28 11:57 ]</font>

księgowa
28-05-2003, 12:38
Byłabym wdzięczna o opinię na temat okien drewnianych - sosna biała ze szprosami wewnątrz z firm Ortis, Sokółka, Urzędowski, Meranti (dawniej CDM Majewski) i Porta-fenster za Szczecina.
Oferty cenowe są porównywalne (58 m. kw. okien to ok. 30-34 tys. zł, ortis 27 tys. - w tym 20% upustu). Nie wiem jednak jak będzie z ewentualnym postępowaniem reklamacyjnym. Czy ktoś może mi coś o tych firmach powiedzieć. Byłam w sokółce i urzędowskim - okna podobne ale najdroższe, nie wiem nic na temat ortisa - ponoć dopiero wchodzi na rynek. Dzięki z góry za wszelkie uwagi. Księgowa


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: księgowa dnia 2003-05-29 08:31 ]</font>

reginka
28-05-2003, 14:49
jakies info o Ortis

28-05-2003, 20:27
Szukając informacji o oknach znalazłem opracowanie pana J.Płońskiego z ITB na temat okien PVC. CO na to by powiedział nasz Pchelek. Oczywiście z wiadomych wzgledów jest to tylko niewieka część artykułu:
"Różni producenci okien i ich dystrybutorzy konkurując ze sobą niejednokrotnie argumentują; ich okna są dobre bo są wykonane z profili importowanych a okna konkurencji są z profili polskich, ich okna nie żółkną a okna konkurencji stają się po pewnym czasie matowe i zażółcone, ich okna są ekologiczne a okna konkurencji zawierają ołów, ich okna są czterokomorowe, itd. itp. Wszystkie te „argumenty” to wyłącznie nieetyczne sztuczki reklamowe mające na celu pozyskanie klienta i są to argumenty nieprawdziwe. Z racji wykonywanego zawodu a zajmuję się wyłącznie oknami, często zadawane są mi pytania. „Który system okien z PVC jest najlepszy” i „Jak kupić dobre okno z PVC”. Na pierwsze pytanie odpowiadam zawsze, że każdy z nich (systemów) jest jednakowo dobry. Natomiast odpowiedź na drugie pytanie jest bardzo trudna gdyż jakość okna zależy od wielu czynników. Wiem, że wszystkie okna powinny być jednakowo dobre i że każde okno z każdego systemu powinno prawidłowo spełniać swoje funkcje.
Obydwa rodzaje profili – z importu i krajowe - są jednakowo dobre i poza źródłem pochodzenia niczym innym się nie różnią. Mieszanki polskie stosowane w produkcji profili są równie dobre jak mieszanki zagraniczne.
Dla nabywcy okien nazwa systemu nie powinna więc mieć żadnego znaczenia. Niektóre z tych systemów zawierają w swojej ofercie kilkadziesiąt rodzajów profili lub nawet kilkaset a inne mają kilkanaście lub tylko kilka. Systemy są też bardziej lub mniej nowoczesne. Nie ma to jednak większego znaczenia bo każdym z wymienionych systemów można wyprodukować dobre okno czy drzwi balkonowe z przeznaczeniem ich zastosowania w budynku mieszkalnym."

Wyglądałoby na to, że gdzie i jakie okna nie kupię będzie to tak samo dobry wybór. Skąd więc opinie o systemach lepszych, gorszych i do http://www.hanys73.republika.pl/ikonki/bootyshake.gif
http://superokna.pl/

pchelek
29-05-2003, 08:43
To już są szczegóły wynikające z doświadczenia producentów i ich etyki zawodowej, uczciwości. Fakt są lepsi i są gorsi.
Tak samo są lepsze i mniej lepsze systemy.
Np. w prostym systemie nie zrobisz drzwi przesuwnych albo zwykłych drzwi balkonowych wysokości 250 cm i szerokości 100 cm.
Do tego niezbędny jest lepszy [bardziej rozbudowany] system co takie możliwości ma.
Uwzględniając jednak, że w Polsce ok. 90 % okien i drzwi balkonowych to typówka, którą można zrobić w KAŻDYM systemie to dlatego uważam, że wszystkie systemy są jednakowo dobre.
Jestem zwolennikiem wspierania producentów, nawet tych najskromniejszych [tych z prostych systemów - oni też mają dobre wyroby, nawet ci pogardzani "garażowcy".
Mam rozeznanie, który system jest najbardziej rozbudowany [można powiedzieć najlepszy] ale nie mogę tego głosić głośno.
Jeszcze co do tych Twoich wątpliwości i zapytań. Schody zaczynają się wtedy jak producent zaczyna "kombinować" i odchudza jakość okien np. przez cienkie blachy.
Wiem jak to się robi, znam te ich sztuczki, wiem którzy to robią.
Na FORUM staram się podawać te informacje.
I jeszcze - jak ktoś zamawia drzwi przesuwne w systemie, który do tego się nie nadaje to wtedy mówię, że są do tego lepsze systemy.
A najbardziej mnie irytuje jak jakiś producent podaje, że jego okna są lepsze bo są z niemieckich profili - g... prawda.
Równie dobre są POLSKIE, belgijskie, duńskie, tureckie [takie też są], brytyjskie, rosyjskie, litewskie. To tylko nawzwa kraju z którego pochodzą.
Technologia produkcji jest identyczna, takie same są mieszanki.
Nie jestem rasistą - ale takich to bym powystrzelał.
Pozdrawiam
O oknach można w nieskończoność.

pchelek
29-05-2003, 09:02
:grin: anonimowy GEALAN nie produkuje odchudzonych profili ze ściankami grubości 2,5 mm
Oficjalnie dopuszczone profile o ściankach zewnętrznych widocznych {to te w płaszczyźnie okna} o grubości 2,5 mm [ale nie mniej] i 2,0 mm zewnętrznych niewidocznych {to te od strony muru i od strony wrębu na okucia} mają:[zazwyczaj po trzy profile - jeden słupek, jedna rama, jedno skrzydło]
VEKA EUROLINE, ALUPLAST 2000 EURO, SCHUCO EURO 2000, cały system SPECTUS, cały system WYMAR
becik - szyba 1,1 to standard, firma BUDVAR ma certyfikat i jest w porządku.
reginka - wyślę Ci instrukcję montażu - 33 strony tekstu z rysunkami, do tego coś jeszcz o oknach co mam w komputerze - podaj tylko adres email.
Mam nadzieję, że to rozpowszechnianie instrukcji montażu wpłynie na zmiejszenie ilości ekspertyz, które stale robię.

29-05-2003, 09:37
czy okno wykonane z tych profili różni się wyglądem od okna zrobionego w tym samym systemie tylko z grubymi ściankami?
np. czy mozna kupujac Aluplast 2000 otrzymać nieświadomie 2000EURO?

klon
29-05-2003, 10:04
Pytanie z innej beczki. Zadałam je już pod hasłem malowanie okien.
Mianowicie, czym malować drewniane okna południowe, te od strony północy po zeszłorocznym odświeżeniu drewnochronem wyglądają ok., ale południowe wymagałyby ponownego pomalowania.
Proszę o pomoc!

pchelek
29-05-2003, 13:13
:grin: Tak - zależy to od uczciwości producenta czy sprzeda Ci okna z profili o grubszych ścianach czy cieńszych. W oknie nie ma to praktycznie znaczenia [w prawidłowo wykonanym oknie]. Słabe okno na cieńszych profilach może szybciej się uszkodzić.
W gotowych oknach trudno to rozpoznać - trzeba pomierzyć grubość ścianki [np. przy otworze odwadniającycm. A najlepiej jest poprosić producenta, dystrybutora o "kawałek" profila.

Becik
29-05-2003, 15:13
Dzięki Pchełku za odpowiedzi :smile:. W sobotę pojedziemy pewnie na rozmowę i podejmiemy decyzję.
Pozdr. B.

Feft
29-05-2003, 15:16
Pchelek - ja również proszę o taką instrukcję jak dla Reginki.
Z góry dziękuję
[email protected]

am
29-05-2003, 16:13
O oknach trochę z innej strony...
Przy wyborze producent okien nie tylko jest ważna jakość okien czy montażu. Ważna jest również jakość obsługi po zamontowaniu okien.
Ja polecam Gebauera. Okna są super. Ale obsługa naprawdę super.
Miałem kilka usterek podczas montażu, reklamowałem jedną szybę (przyjechała zarysowana), zamek w drzwiach.
Pan od reklamacji zadzwonił nastepnego dnia po montażu. Sprawnie i szybko załatwia każdą reklamację bez zbędnej dyskusji i analizowania, czy to aby na pewno wina producenta.
Polecam
am

logan
30-05-2003, 13:05
Czy okna firmy Okfens sa dobre i solidne? Przedstawili nam najbardziej atrakcyjna oferte, lacznie z montazem. Niestety na forum nie znalazlam Waszych wypowiedzi o oknach tej firmy. Moze ktos jednak je ma lub zna i moze sie wypowiedziec. Dzieki i pozdrawiam.

02-06-2003, 09:47
On 2003-05-29 09:02, pchelek wrote:
:grin: anonimowy GEALAN nie produkuje odchudzonych profili ze ściankami grubości 2,5 mm
Oficjalnie dopuszczone profile o ściankach zewnętrznych widocznych {to te w płaszczyźnie okna} o grubości 2,5 mm [ale nie mniej] i 2,0 mm zewnętrznych niewidocznych {to te od strony muru i od strony wrębu na okucia} mają:[zazwyczaj po trzy profile - jeden słupek, jedna rama, jedno skrzydło]
VEKA EUROLINE, ALUPLAST 2000 EURO, SCHUCO EURO 2000, cały system SPECTUS, cały system WYMAR

Tzn Gelan oficjalnie nie produkuje? Bo czym można wytłumaczyć fakt że mam kawałek profila gdzie zewnętrzne ścianki maja 2,3-2,5 mm grubości. (jezeli to potrzebne chętnie podeślę)
Polecam wszyskim odwiedzenie producenta okien, które chce się kupić. W czasie produkcji powstaje masa odpadu i dobrze się zakręcając można sobie cóś nie cóś do domciu skubnąć, (ale nie na zasadzie że producent ci sam przyniesie), żeby na spokojnie porównać z innymi profilami. Widać wtedy z jakiego profilu robi, jakie wzmocnienie stoduje itp...

I jeszcze ponoć nie ma różnicy w stosowanym pcv do produkcji profili. W takim razie porównując profile róznych producentów (a trochę tego nazbierałem), mogę powiedzieć że róznią się kolorem (są białe, szare, rózowe i inne) powierzchnią, jedne są matowe (prawie chropowate)inne gładkie jakby pociągnięte lakierem, na jednych widać wyraźne smugi pewnie zużytego urzadzenia do tłoczenia, jedne są miękkkie inne twarde itd

02-06-2003, 11:50
:grin: te gładkie są nabłyszczane np GEALAN
odcieni bieli jest masa - stąd różnice w kolorze
te miękkie to najprawdopodobniej za dużo kredy dodali w produkcji [jest tania]- jest to wada
te smugi to faktycznie wady tłoczników
Generalnie wszystkie systemy są bardzo zbliżone jeślic chodzi o mieszanki PVC - wszystkie muszą mieć te same parametry fizyko-mechaniczne.
Jak masz odchudzony GEALAN to jest to słaba wiadomość bo oficjalnie tego nie mają

Mareg
02-06-2003, 22:24
Czy ktoś z Was (może Plonskij - Pchelek?) słyszał coś o oknach BSI z Katowic? BSI to produkujaca okna drewniane część znanej w naszym rejonie firmy OKF. Interesuje mnie zwłaszcza porównanie z CDM-Majewskim.

03-06-2003, 08:26
Jak to słaba wiadomość???
Oficjalnie nie ma, a tak naprawdę ci co kupili normalny profil tak naprawdę kupili okna z cienkich profili i nawet nic o tym nie wiedzą?
Być może takie praktyki stosowane są też w innych systemach okien?

04-06-2003, 09:54
:evil: No niestety jest to oszustwo.
A wiadomość jest słaba bo ta firma dotychczas nie oszukiwała swoich klientów.[/list]

04-06-2003, 17:40
Czy oszustwem jest to, że nie ma cienkiego gelana, czy to że produkują cienkiego, a nic nikt o tym nie wie ???.
Skoro dotychczas nie oszukiwała to tym bardziej nie jest to "słaba wiadomość". (jak to nazywasz)
Nie zabierałbym głosu gdybym nie miał namacalnego dowodu w postaci kawałka profila (zdobytego zresztą u producenta okien). http://www.smilies.nl/groot/zorro.gif

pchelek
05-06-2003, 08:51
Oszustwem jest to, że o tym nie informują.
W prawie każdym systemie są odchudzone profile - są to zawyczaj dwa [trzy] podstawowe profile a pozosta
e pochodzą od tłustych.
Odchudzenie potania produkcję bo na metr profila idzie mniej tworzywa.
Oficjalnie odchudzone profile mają podane poniżej firmy i mają legalne ich dopuszczenie - VEKA EUROLINE, IDEAL 2000 EURO, LB Profile Styl 2000 EURO, SCHUCO EURO, PLUSTEC EURO 2000.
Pozostałe jak mają te profile odchudzone to mają je nielegalnie i sprzedając je oszukują.
Te odchudzone systemy biorą się stąd, że w cale Europie [poza Niemcami] są legalnie dopuszczone.
Niemcy ich nie mają bo to żadna oszczędność a pozatym ustniki [maszyn do tłoczenia profil] szybko się wycierają i grubość ścianek wpada w te tłuste. Koszty samego ustnika to ok 20.000 EURO

pchelek
05-06-2003, 08:54
apropo "słaba wiadomość" - zachwiali moją wiarą w ich uczciwość

05-06-2003, 15:06
Byla mowa juz o oknach przesuwnych, a czy Ktos orientuje sie z jakiego profilu powinny byc wykonane drewniane podwojne okno balkonowe o wymiarach 2x0,95 szerokie i wysokie na 2,30 m ? Chodzi mi o okno bez slupka po srodku. Boje sie, ze taki rozmiar moze prowadzic do jakis wypaczen okna czy czegos podobnego.

p.s. Pchelek - czy moglabym prosic o przeslanie instrukcji montazu takiej jak dla Reginki i cos o oknach na moj adres:
[email protected]
z gory dziekuje i pozdrawiam

pchelek
06-06-2003, 08:50
Drewno jest sztywniejsze niż PVC więc takie drzwi co chcesz mieć to betka - mogą być znacznie szersze i nic się nie stanie.
Artykuł wysyłam

michalus
08-06-2003, 10:09
Pchełek i ja prosze o rade , zdecydowalem sie na okna drewniane. Jestem z lubelskiego mam do wyboru Goran ze Świdnika, Ferno i Urzedowski(znajomy diler) Ktore bys polecil a moze inne????Prosze rowniez o informacje o oknach ktore przesylasz na priva.Dzieki

domansk
03-07-2003, 21:34
Pchelek,
czy mogę prosić o przeslanie instrukcji montazu okien i informacji o oknach (PCV i jeśli masz również coś o drewnianych).

Mój adres to: [email protected]

Z góry dziękuję

Jacek

Slawek :)
04-07-2003, 09:39
Pchelek,
mógłbym także dostać te informacje o drewnianych oknach!
Pliz.
[email protected]

pchelek
04-07-2003, 10:57
GORAN, FERNO ..............................URZĘDOWSKI
Goran ma okna sprawdzone, FERNO też. GORAN ma swoją aprobatę. FERNO będzie miał. URZĘDOWSKI nie sprawdzał okien i do tego ma tak zwane "suche" szklenie co się nadaje do Afryki ale nie w Polsce i w polskim wilgotnym klimacie. Znam wiele różnych opinni o jego oknach.
Ze znajomymi to można piwko pić ale nigdy w życiu nie wchodzie się w interesy bo się można obrazić na całe życie.
Wysyłam instrukcje montażu do elzbieta i domansk i slawek
Od poniedziałku jestem na urlopie.
W razie czego podaję telefon - 501927942

pchelek
04-07-2003, 10:59
michalus podaj priva - instrukcja ma 5.5 MB

Szaruś
04-07-2003, 11:10
pchelek, ja bym też prosił ([email protected])

pchelek
04-07-2003, 11:23
szaruś do Ciebie wysyłałem dwa razy - jak dojdzie to podaj czy doszło.

zak
15-07-2003, 22:19
Czy ktos ma doswiadczenia z oknami firmy Słowińscy (siedziba: Slupca 62-400)? Rozwazam kupno drewnianych (meranti). A moze Pchelek cos wie?

16-07-2003, 14:31
Pchelek, niestety nie doszla do mnie instrukcja montazu - gdybys sprobowal jeszcze raz wysłać to będę wdzięczna.
podaje jeszcze raz adres:
[email protected]

pozdrawiam,
elzbieta

tom soyer
16-07-2003, 14:37
Czy ktos ma doswiadczenia z oknami firmy Słowińscy (siedziba: Slupca 62-400)? Rozwazam kupno drewnianych (meranti). A moze Pchelek cos wie?
nie znam
ale zapytaj o okna w F. Arex (ja tam kupowalem)
64-200 Karpicko
gm. Wolsztyn
ul. Poznanska 9
(068) 347-02-00

domansk
16-07-2003, 19:57
Pchelek,

nie dostalem od Ciebie instrukcji montażu okien. Czy możesz mi wysłać jeszcze raz? [email protected]

eska-j
17-07-2003, 23:41
Pchelek,
Ja też bardzo poproszę o instrukcję montażu na adres [email protected] . Dziękuję.

Sonika
19-07-2003, 01:09
Co możecie powiedzieć o oknach firmy FERNO? Oglądałem ich okna wykonane z jesionu i czereśni ( podobno nowość) i bardzi mi się podobają. Nie wiem tylko czy to drewno nadaje się do produkcji okiem i czy jest wystarczająco twarde.
Jaka jest różnica pomiędzy okuciami ROTO NT a ROTO typu Royal. Czy ktoś wie?
Napiszcie proszę czy okna FERNO to bardzo dobre okna czy takie sobie.
Z jaką firmą można porównać ich jakość?
Pozdr.

gesio
24-07-2003, 14:38
witam, prośba do pchelka o "szczegółowy opis wad wykonania i wad montażu okien ze wskazaniem rozwiązań prawidłowych" i instrukcję montażu, z góry dziękuję.

ja jestem z Lublina i powiem wam że mam straszny mętlik w głowie po 2 dniu jazdy po punktach sprzedazy okien, na każdym kroku jest pełno sprzedawców okien, odwiedziłem juz okolo 15 i w sumie wszędzie słysze to samo czyli że okna są dobre bo profil ... niemiecki, w jednym miejscu mowia ze maja 4 komorawy a winnym ze 5 a w jeszcze innym ze maja 3 komorowy ale taki ze jest lepszy od tego 4 komorowego, a że jestem człowiekiem który nie lubi sie spierac wiec uwaznie slucham, pytam i wyciagam wnioski, zgroza.Myśle że przyjmą taktykę która będzie polegała na tym że wybiorę 1 firmę z tych najbardziej znanych i polecanych, pewnych i sprawdzonych, typ okien takie które będą mi sie podobały najbardziej i dopiero cierpliwie i stanowczo będę negocjował cenę moich sprawdzonych, solidnych i wymażonych okien.Myślę że to jest sposób aby uniknąć kontaktu z firmami typu(pan Jan w stodole) oferujących 50%rabaty. Z niecierpliwością czekam na wycenę z Gorana. Myślę że to dobra firma (polecana przez pana pchelek).

ann
24-07-2003, 20:26
Ja kupilam okna firmy Salamander 5- komorowe 3D
Jestem bardzo zadowolona i z okien i z firmy montującej / sami przyjechali zobaczyć czy wszystko o.k./Warszawa/ :lol:

24-07-2003, 22:38
Przyjechali chyba zobaczyć czy wszystkie komory są na miejscu.
Salamnder ma system "5-cio komorowy" (ościeżnica 5-komór grubość coś ok. 80mm i ma dodatkowa przegrodę pośrodku), skrzydło natomiast 4-komory i też gr 80mm) i sytem się nazywa 3D.
Softline to prawdopodobnie ościeżnica 60 mm i skrzydło półzlicowane od zewnątrz (ilośc komór 3+zewnętrzny okapnik).
Chyba że policzyki wszystkie komory jakie są w profilu :lol:

Ewa Hanna
25-07-2003, 02:51
W czasie pobytu na Mazurach widzieliśmy świeżo wyremontowany obiekt turystyczny ze starannie wykonanymi oknami drewnianymi o nietypowych, dużych wymiarach, mniej więcej takimi, jakie potrzebujemy do naszego domu.
Kilka znanych nam osób z tych okolic poleciło nam producenta. Kiedy okazało się, że okna mogą zostać tanio dostarczone na naszą budowę pod W-wą - poprosilismy o ofertę.
Okazała się pod względem warunków technicznych i ceny wyjątkowo interesująca (wcześniej zebraliśmy mnóstwo ofert z terenu całej Polski).
Firma zupełnie niepozorna, ale nam się ci ludzie podobali.
Czy ktoś ma okna firmy Deika z Zełwągów k/Mikołajek? A może też drzwi wewnętrzne?
Zanim zamówimy, chetnie przeczytalibyśmy opinie uzytkowników.

Pearl
25-07-2003, 13:05
FERNO...sam miałem na nie chęć, ale Majewski wziął górę i nie żałuję. Za stosunkowo niską cenę mam SUPER (wg mnie) okna! Rada dla wszystkich: tylko okna drewniane, żadne tam "plastiki"!

Pozdrawiam

Pearl

gesio
25-07-2003, 13:12
nie zebym upieral sie przy plastiku i byl przeciwnikiem drewna ale dlaczego kategorycznie nie polecasz plastiku?

galber
25-07-2003, 13:55
Ja kupiłem okna Thermoplast Rolay 5-cio komorowy. Jak na razie jestem zadowolony z okien oraz z fimy wstawiającej okna.

Pearl
25-07-2003, 13:57
chociażby dlatego, że okienkami drewnianymi przy odpowiednim "prowadzeniu" można się cieszyć długo, długo... a w razie czego odrestaurować je sobie na dowolny kolor, odcień itp. Nie słyszałem o przemalowywaniu PCV-ek, ale kto wie :oops: Z tego natomiast o czym słyszałem wynika, że PCV-ki to max.10-15 lat i...żegnaj! Ale przecież mogą się zniszczyć już po roku. Co wtedy?
Okienka z drewna dają większe pole manewru, a przy odrobinie szczęścia można je kupić płacąc niewiele drożej od PCV-ek. Nieprawdaż?
...ale, co kto lubi.
Na zachodzie "boom" na PCV-ki już dawno minął - wraca drewno. Można więc wnioskować, że jednak jest coś "nie tak" z tymi PCV-kami.

Pozdrawiam

Pearl

galber
25-07-2003, 14:01
Jeśli chodzi o zachód to może drewno dlatego że tam są ludzie bardziej dziani w kasę?
Ja nie mam jej zbyt wiele i dlatego mam Thermolajny Royal.

Pearl
25-07-2003, 14:28
Kiedy tu właśnie o oszczędność idzie! Kupujesz drewniane raz na 50 lat i masz spokój! Nie stać mnie na kupno...przepraszam: "siana" z PVC, bo już dwukrotny ich zakup wychodzi drożej niż zakup drewnianych!
A domontaż i montaż? - kolejne koszty. Spotkajmy się za 50lat:
- ja będę miał stare okna drewniane i kilka impregnacji za sobą :)
- Ty zaś będziesz miał równie stare okna z tym, że będziesz już po trzech montażach i dwóch demontażach (będą to Twoje trzecie okna PVC :cry: ).
Przesadzam? Może trochę... warto się jednak zastanowić.
A co sądzą Inni?

Pozdrawiam

Pearl

galber
25-07-2003, 14:59
Mam nadzieję że będę w stanie spotkać się za 50 lat.
Mam już trochę wiosen za sobą. PCV wytrzyma te 50 lat może trochę zrobi się żółty, ale przy mojej pracy to za 50 lat nie będę tego widzieć.

gesio
25-07-2003, 16:25
moim zdaniem to plastiki sa nawet bardziej trwale bo co moze sie im stac?? jesli bede mial je w kolorze to nawet nie zżółkną, więc zakładam że bdą miały żywotnośc taką samą, a raczej wybiorę plastiki dlatego że nie będę ich musiał nigdy malować, konserwować bo po czyszczeniu papierem i malowaniu okien drewnianych w kolorze np. złoty dąb to juz nie będą te same piękne okna, zawsze sie coś zamaluja za dużo albo zamało a to kolor nie taki i struktury drewna nie bedzie i bede sie czuł jakbym miał stary dom ze starymi oknami, juz pomijam to że plastili sa tansze bo gdybym jednoznacznie wolal drewno to na pewno bym baz zalu dolozyl te okolo 3000, ale idac moim tokiem rozumowania więcej więcej "za" niż przeciw łącznie jest za plastikiem. a może się mylę, jeśli ktoś myśli inaczej czekam na argumenty, może zmienie zdanie, w koncu jeszcze zaliczki nie dałem.

gesio
25-07-2003, 16:30
i jeszcze jedno, dostałem wycenę z Gorana, nie wypadło najgożej na tle konkurencji ale wydaje mi sie że dopłata za klamki z kluczykiem po 79zł za sztukę to przesada, no i montaż w goranie obliczyli na 1600zł gdzie w innych firmach tez za montaz plastikow wszedzie okolo 1000zł, widze ze jak nie chca zedrzec na oknach to licza na dodatki i montaż. co tym myslicie?

25-07-2003, 21:17
Odpowiedż jest prosta:
W LeroyMerley widziałemm klamki z kluczykiem coś 7zł - ale z dziesieciu m widać ze to szajs jakich mało. Porzadne z kluczykiem mozna mieć za 30-40 zł, za 80 musza być już super moze np. oryginalne (okucia Roto i klamka z kluczykiem Roto) trzeba zobaczyć jak taka klamka wyglada i zadecydować. Klamke mozna zmienić w każdej chwili jak najbardziej samodzielnie.
Podobnie moż być z montazem:
Wpada ekipa (ludzie z byłego) zasuwa okna na gwoździe, piankuje piankom montażowom (puszka 7.50zł/szt) i znika...
Trzeba pamiętać ż montaż to równierz serwis gwarancyjny...
Ale jezeli jedyne kryterium to niska cena można ryzykować. :D

gesio
25-07-2003, 22:42
problem w tym ze ja sam umiem sobie doskonale zamontowac te okna, tylko ze jak sie nie zdecyduje na ich montaz to nie dostane gwarancji.

26-07-2003, 10:53
To chyba proste.
Jak chcesz mieć gwarancje na samochód to musisz robić co jakiś czas płatny przegląd (mimo ze bez problemu można wymienić olej, klocki itp duzo taniej w nieautoryzowanym warsztacie lub nawet samemu).
Podobnie z oknami chcesz mieć gwarancje zapłać za autoryzowany montaż, mimo że montaż nie jest sprawą trudną i nie trzeba mieć skonczonych wyższych studiów w tym temacie!

gesio
26-07-2003, 16:10
wszytko sie zgadza tylko ze w firmie "widok" za montaz ich okien na podobnych zasadach zycza sobie 1000zł, w firmie "tras" pozwalaja montowac samemu bez utraty gwarancji. A "goran" żąda aż 1600zł, moim zdaniem złodziejstwo i naciaganie.

26-07-2003, 18:15
Opowiadała mi znajoma jak jej znajoma kupiła okna do mieszkania w bloku z montażem gratis.
Wpada ekipa z oknami i zdziwieni pytają; A czemu okna nie wyjęte, my tylko w cenie okien montujemyw przygotowanym otworze :lol:
Oczywiscie wyjeli i zamontowali okiennka, ale za wyjecie słono sobie policzyli :lol: tak że wyszło dużo drożej niż by zapłacić w innej firmie odzielnie za okna i wymianę.
Tras ma takie straty, że gotowi na wszystko się zgodzić, aby tylko klient kupił.
Złodziejstwo i naciąganie to lekka przesada - po prostu mają taką politykę cenową - gdzieś na tych oknach muszą zarobić. Po prostu niska cena okna przyciąga klienta, ale "ryzykuja" że klient kupi bez montażu i nie zarobią!

A teraz przykład z innej beczki:
W promieniu 70 km mam 3 autoryzowane ASO dilera samochodu. Róznica pomiędzy takimi samymi przegladami wynosi 100%. I co ty na to?

gesio
26-07-2003, 22:12
to tez zlodziejstwo i naciaganie, a okna gorana maja cene raczej z gornej polki tak ze ich zarobek z pewnoscia nie polega tylko na montazu, ale tak sie czepilem tego gorana a w koncu bardzo mozliwe ze wlasnie z tej firmy kupie bo sa ladne i powszechnie chwalone, kupie o ile jeszcze pare oczek z ceny utarguje i z montazu rowniez:)

27-07-2003, 19:42
Cena z górnej półki nie musi oznaczać że zarabiają więcej niż ten co sprzedaje tanie okna. Może po prostu stosują wszystkie materiały najwyższej jakości, a to musi kosztować.
Jak sie będziesz za mocno upierał z rabatem to w końcu go może dostaniesz, ale być może dostaniesz również i okna gorsze jakościowo.
Tak się porobiło, że czy kupujesz jedno okno czy na cały blok to i tak dostajesz np. rabat 37% :lol:

pchelek
28-07-2003, 09:53
gesio weź okna z GORANA i zamontuj sam. W produkcji oni nie pieprzą jakości. Zaoszczędzisz na montażu - materiały kupisz sam. Jest taka firma Illbruck - sprzedają materiały montażowe. zresztą wystarczą dyble [kotwy] pianka lub nawet wełna mineralna lub taśmy z gąbki.

gesio
28-07-2003, 10:09
ale wtedy goran nie da mi gwarancji na okna.A może ta gwarancja to tylko jest bo musi byc a okna z gorana sa tak dobre ze nic sie im zlego nie stanie?? (chodzi mi o to czy ryzyko uszkodzenia okna w okresie gwarancji w goranie jest tak małe że można pozwolić sobie na jej utrate i zaoszczedzenie 1600zł?)

pchelek
28-07-2003, 10:18
Z tą gwarancją to jest tak, że jak ci coś się uszkodzi - to wtedy łaskawie poprawią.
Regulację sam dokonasz - wystarczy kluczyk nyplowy.
Jak zrobisz to sam to napewno okien nie pogorszysz. Nawet je lepiej zamontujesz - bo nie będzie w tym pośpiechu.
Jest jeszcze w Lublinie taka firma co robi na KBE - mają fabryczkę prawie w centrum. Na północ od Waszej obwodnicy - przy ul. ?????? Nazwa zaczyna się od S. Ooooooooo!!!!!!!! SPECTRUM - też dobra firma

zak
28-07-2003, 12:35
Pchelku, czy wiesz cos o oknach firmy "Słowińscy"? (miejscowosc Słupca, gzieś koło Poznania)???

pchelek
28-07-2003, 12:48
Nie ale wiem, że od lat handlują egzotycznym drewnem. To chyba oni.
Jak produkują okna to chyba raczej dobrze. Spytaj o certyfikat. Spytaj czy są to DJ-68, jak są szklone [na "sucho" czy na silikon] jakie są złącza w narożach [czopowe, czy na wkręty, czy inne]. Podaj trochę danych od nich lub ich stronę email.

zak
28-07-2003, 14:58
Sprobuje sie cos dowiedziec. Ich strona: http://www.slowinscy.pl
Pisza tam, m.in.: Jednoramowe okna drewniane są wytwarzane
w systemie DJ - 68 zgodnie z Aprobatą Techniczną
AT -15-2948/00, ...wodorozcieńczalnych farb i lakierów holenderskiej firmy Sigma Coatings, Czteropowłokowy system malowania stolarki (impregnat, grunt, warstwa pośrednia, farba nawierzchniowa) zapewnia długą żywotność i trwałość, Okucia obwiedniowe Roto....

Musze w najblizszych dniach zamowic.
Pozdrawiam,

zak

szperacz
29-07-2003, 07:54
Pchelku, prosze o pomoc. Chcę kupic okna pvc i najprawdopodobniej zdecyduję sie na okna aluplast (trzy- lub pięciokomorowe). Na stronie www.aluplast.com.pl w województwie śląskim jest wymienionych jednak sporo firm. Czy możesz mi wskazać jakąś solidną firmę?

pchelek
29-07-2003, 09:04
w śląskim??????
A-P Żory z Żor. Szef - Pan dyr. Kowalczyk - to stara firma z zasadami
Jest jeszcze OKF Mikołów z Mokołowa - ale oni chyba robią na THYSSENie
Jest jeszcze O.K.N.O. z Katowic na ul. Roździeńskiego 188 [?] - system KNIPPING
Tam jest zresztą dużo fim. Najlepiej zrób rozeznanie w kosztach - wyślij ofertę - dostaniesz ceny. Adresy szczegółowe można wyszperać na www.oknonet.pl Coś wybierzemy.

vacus
29-07-2003, 09:09
sprawdź firmę Kormar z Jaworzna ponoć jest dobra

gesio
30-07-2003, 21:54
po wstepnych i burzliwych wycenach zostalo mi 2 firmy:
"vidok" - 5 komorowe(cena w promocji taka sama jak 4 komorowe), profil veka, obustronnie foliowane
okna - 11550zł
dodatkowo zestawy antywłamaniowe tylko w oknach na dole domu:
za szyby p4 - 4/4/4/6 - 4300zł
za szyby p4 - 4/4/4/4 - 3850zł
za okucia wk1 - 1280zł
za okucia wk2 - 1920zł
za 1 klamkę z kluczykiem dopłata - 45zł.

"goran" - obustronnie foliowane, profil gealan:
3 komorowe - 13000zł
4 komorowe - 14500zł
5 komorowe - 17300zł
za szyby p4 - 1300zł
za okucia 4 stopnia - 1350zł
za 1 kamkę z kluczykiem dopłata okolo 85zł!!!

jeśli nie zdecyduję sie na antywłamaniowość to z pewnością wezmę "vidok" - jak na 5 komorowe to cena rewelacyjna, a jesli jednak bede chcial antywłamaniowosc to mam dylemat bo "vidok" ma strasznie drogie zestawy antywłamaniowe, z czego to może wynikać? "goran" za to ma cene klamek z kosmosu. Reasumując to "Vidok" 5 komorowy z antywłamaniowością wyniesie mnie podobnie do "Gorana" 4 komorowego z antywłamaniowością. Co wybrać, jak myślicie? pchełku doradź.

pchelek
31-07-2003, 09:06
zrób losowanie. Nie wiem dlaczego VIDOK jest droższy w tych okuciach - przecież okucia są praktycznie podobne

31-07-2003, 21:56
Ręki nie dam uciąć, a tym bardziej głowy http://www.afternight.com/smiles/behead.gif
ale więcej jak pewne, że Vidok dorwał jakiegoś taniego okleiwacza profili foliom okiennom, natomiast Goran zaproponował okna z firmową okleiną. Jeżeli profil barwiony w masie to na pewno robota firmowa, jeżeli na białym profilu to z pewnością okleiwacz.

gesio
31-07-2003, 22:23
i goram i vidok sa barwione w masie, w prawdzie w vidoku troche namieszali z promocjami i tak wyszlo ze za 5 komorowy zaplacilbym 12500zł a nie 11500zł ale to i tak jest cena rewelacyjna jak na 5 komorowy profil, co do ceny p4 to i w goranie jest doplata 220zł/m2 + vat a w vidoku 233zł/m2 +vat tylko i w goranie licza uczciwie metry kwadratowe szyby i u mnie jest ich 10.5 a w vidoku nie wiadomo dlaczego liczą po obwodzie okna gdzie wychodzi 17.5, na moje pytanie dlaczego tak jest pani z punktu sprzedazy vidoku zadzwonila do centrali i tam jej powiedziano ze tak ma byc i tyle.To to juz moim zdaniem jest złodziejstwo, nie dosc ze mają drozsze szyby to jeszcze licza sobie metry jak chca. Okucia wk2 też w vidoku maja okolo 30zł droższe. Raczej zdecyduję się jadnak na szyby p4 i okucia wk2 i na 99% wybiorę gorana i nie z oszczędności bo za 3 komorowe zaplace tyle samoco za 5 komorowe w vidoku ale dla zasady, a poza tym goran wydaje mi sie ciut pewniejszy?
pchełku czy jest jakas przepasc miedzy 3 a 5 komorowkami? chodzi mi o współczynnik u w praktyce i czy wk2 maja juz wzmocnione zawiasy zeby sprawnie utrzymywały skrzydla z p4?

31-07-2003, 23:29
Dobrze że nie dałem sobie nic uciąć (jakieś przeczucie cy co?)
Dopłatę za P4 łatwiej każdemu policzyć za m2 liczony po obwodzie (to to nie dziwota), a nie każdy zajarzy, że w innej firmie mimo że cena za m2 dopłaty taka sama ale wyliczenie tych metrów inne.
Co oznacza szyba 4/4/4/4 bo najczęściej stosowana szyba P4 to 4.4.4 (dwie szyby czwórki i cztery warstwy foli pomiedzy nimi).
ciężar takiej szyby jest o 50% wiekszy niz standardowej. 1mm szyby waży ok 2,5 kg/m.
Zwykłe zawiasy stosuje się do skrzydeł o wadze do 100 kg. Policz czy Twoje skrzydła ważą w poblizu jeżeli tak żądaj wzmocnionych zawiasów. Acha jeżeli bedą przykręcone do wzmocnienia 1,2 lub 1,5 mm grubości to i wzmocnione zawiasy przy duzych skrzydłach nie pomogą. :lol:
I na koniec WK2 każdy producent może ciut inaczej "interpretować" sprawdź co tak naprawdę to pojecie zawiera w każdej firmie.
Profil 5-cio komorowy to przynajmniej 70 mm grubości. Niby wsp przenikania ciepła niewiele niższy (0.2-0.3), ale to powoduje że rozkład temperatur w profilu jest bardziej korzystny.

pchelek
01-08-2003, 10:02
zwykłe oucia [zaczepy] montuje się do ramy pojedynczymi wkrętami.
Okucia antywłamaniowe mają zazwyczaj 3-4 wkręty, są większe [szersze] i co najmniej dwa wkręty wchodzą przez PVC do stali wzmocnienia.
Stal powinna być grubości 2 mm [przy ciężkich antywłamaniowych szybach] bo inaczej skrzydła mogą się przekosić.
Każdy oproducent ma inną interpretaję okuć antywłamaniowych - nie ma polskich wymagań. Foliowane są profile białe - zazwyczaj jednostronnie. Dwustronnie foliowane są profile barwione w masie. Unika się kontrastu pomiędzy białym profilem a kolorową folią. Folia jest bardzo trwała. Foliowane profile są tańsze niż barwione w masie i foliowane.
Foliowanie można zrobić w "garażu" co nie zawsze jest dla profili zdrowe. Barwienie w masie robi się wyłącznie przy ich tłoczeniu.

jolantas
24-08-2003, 20:26
Plonskij,
Prosze o namiar na dobrą firmęktóra mi zamontuje jakieś ładne dębowe okna z Krakowa lub okolic!. Nie mogłam znaleźć twych rekomendacji we wcześniejszych postach!
Dzięki, dzięki, dzięki

jolantas
24-08-2003, 20:28
Sorry to było też do wszystkich innych doświadczonych forumowiczów!
Całusy

John
24-08-2003, 23:25
Co sądzicie o firmie POLOKNA z Gniezna?

pchelek
25-08-2003, 08:46
Dębowe okna [z drewna dębu] z tego co wiem to robi - ADPOL z Torunia, GEBAUER z Tarnowa Opolskiego, M7S ze Słupska, FERNO z Lubartowa, być może robi je VIDOK z Rzeszowa - to taka rzadkość, żą robione na indywidualne zamównienia. W okolicach Krakowa nie znam nikogo - ale masz w Krakowie zapewne przedstawicielstwa tych wszystkich firm.
Dąb w oknach jest złośliwy - lubi się pokręcić. Pomyśl o oknach z cedru - jak chcesz mieć coś ciekawego, lub eukaliptusa - też takie są = robi je ADPOL z Torunia i GEBAUER.
POLOKNA gniezno - dawny kombinat STOLBUD - teraz sprywatyzowani.
Sądzę, żna mają dobre - te drewniane oczywiście.
Adresy producentów są w www.oknonet.pl

pchelek
25-08-2003, 08:52
Jeszcze uzupełnienie.
Dąb to raczej do pałacu lub do zamku [chyba, że masz pałac]. Wygląda "ciężko' i raczej do domu nie pasuje.
Mahoń to dla przeciętniaków 'każdy" go ma - jest taki [moim zdaniem] pretensjonalny. Pozatym potrafi być łaciaty. A jak trafisz na słabą firmę to Ci wcisną mahoń porowaty jak siporex, lekki jak styropian [do okien nieprzydatny]
Sosna jest sosna i jest chyba najlepsza - pozatym polskie drzewo.
Z kolei cedr wygląda wręcz zabójczo - ten kolor!!!!!!!!!!
Eukaliptus jest z kolei drewnem bardzo rzadkim jak na razie

jolantas
25-08-2003, 10:16
Pchelku drogi!
Pałacu nie mam i to na szczęście. Myslałam o dębie bo wygląda spokojniej i mniej pretensjonalnie niż machoń. O sośnie nie myślałąm bo podobno dąb trwalszy i twardszy a pozatym chciałam mieć jakąś ciekawą fakturę i kolor. Na drzwi wybrałam np orzech włoski- cuuudne słoje i kolor!!! Lubie patrzeć przez okno- widok to było to czego szukałąm kupując dom. Chce więc ładną oprawę tego widoku!
Gnam więc na krakowską wystawę budownictwa szukać tego cedru!
Ucałowania! A eukaliptus jaki ma kolor? Zielonkawy?
Całusy i podzięka- jak znajdę firmę to będę cię jeszcze męczyć o opinię na temat jej reputacji!
PS. Na adresie oknonet nie ma informacji kto produkuje np okna z eukaliptusa!?

pchelek
25-08-2003, 10:21
Zielonkawy. Z eukaliptusa produkuje chyba GEBAUER a z cedru to ADPOL z Torunia. Znajdź ich w internecie. Poszukaj też w FERNO - ja ze swojej strony się ich też spytam - będą u mnie dziasiaj.
Faktycznie dąb jest mniej pretensjonalny niż meranti.
Są takie też okna z zewnątrz dąb a wewnątrz sosna.

25-08-2003, 11:07
Chce tego eukaliptusa tylko czy on będzie kosztował co mój obecny"pałac":}
A co z jego twardością i wodoszczelnością /rozumiem że będzie zaimpregnowany ale wiem że np podłogi z drzew egzotycznych np teku są bardziej wodoodporne!

25-08-2003, 11:13
Jestem po rozmowie z Gebauerem- facet twierdzi że w Polsce ani cedr ani eukaliptus nie ma atestu i nie wiadomo jak będą się zachowywać. Oni robią z eukaliptusa i nie jest on zielonkawy choć można go pomalować! Ma mi przysłać e-mailem zdjęcia profili i kolory na jakie malują to prześlę dla ciekawych. W okolicy Krakowa nie można tego zobaczyć- chyba mnie czeka wycieczka do Tarnowa Opolskiego! mam nadzieję że będzie warto. W międzyczasie sprawdzę tego Adpola i Ferno

jolantas
25-08-2003, 11:16
Ten gość to gościówa- jolantas- wyrzuciło mnie z ligingu?! Przepraszam

pchelek
25-08-2003, 15:55
Nie ma też certyfikatów na klejonkę z meranti - poza jedynym DLH [dostwaca klejonki z Indonezji].
Każde drewno zachowuje się prawie tak samo - cedr jest gatunkiem iglastym, więc zachowuje się jak sosna. Powszechny jest w Kanadzie [jak u nas sosna]. Eukaliptus rośnie w gorącym klimacie, jest twardy - zachowywać się będzie jak dąb, jesion. Jest to nowy gatunek w Europie.
W Australii miał być panaceum na ogołocone lasy. Szybko rośnie, jest niewybredny glebowo, odporny na szkodniki. Posadzili go nad brzegami rzek - jest na tyle wymagający wody, że wypił wszystkie rzeki - teraz go wycinają jako chwast. Dlatego się pojawił. GEBAUER to doświadczona firma.

25-08-2003, 19:41
Czy godne są uwagi okna "tytanowe" z pomorskiej fabryki M&S/Podobno nie robią już na profilach Veki. A może lepszy jest Goran.

25-08-2003, 20:48
Na oknonecie.pl M&S reklamuje swoje okna, że okna tytanowe to
"Nowa ulepszona konstrukcja profilu ramy i skrzydła" to by oznaczało że to poprzedni profil (Veka) stosowany w oknach tytanowych został unowocześniony;
"i starannie dobrane uszczelki o wysokich parametrach izolacyjnych" jak to elegancko brzmi starannie dobrane .. o wysokich parametrach
"oraz Ciepła Ramka M&S pozwala znacznie zredukować wydatki na ogrzewanie. Jednocześnie bardzo istotnie ograniczone zostało zjawisko parowania szyb.
" znacznie to znaczy ile, 10%, 20%, 50%, nie jeden sie zdziwi jak szyby będą mu parowały tak samo jak u sasiada ze zwykłą ramką.
A na deser każdy dostaje "Tytanowa klamka z przyciskiem blokującym zabezpiecza okno przed ingerencją z zewnątrz" owszem zabezpiecza ale przed niekontrolowanym otwarciem okna od wewnatrz przez małe dzieci.
Że okna tytanowe to trudno, nie jeden się nabrał, ale że jeszcze dają tytanową klamkę to niejeden będzie przekonany ze jest ona naprawdę z tytanu (tym bardziej że zabezpiecza...)

Ile to się trzeba nałgać, żeby uczciwie sprawę załatwić.

jolantas
25-08-2003, 22:56
Wielki ukłon dla takiej WIEDZY! Pchelku!
Ale, ale "wysypałeś się" że jeszcze jesion tu wchodzi w grę /mówię o twardości/. Po moich bieganiach wiem że:
1/ nie chcę merant!
2/ sosna jest żadka /podobno!/
3/ cedr piękny ale jasny i nie do zamalowania, chociaż "wabi" bo podobno nigdy się takich okien nie maluje tylko co 5 lat konserwuje /dają gwarancję na 5 lat!!! a potem mogą przyjść i znowu na 5 lat zakonserwować- np ADPOL.
4/ eukaliptusa nie mogę zobaczyć bo okna z Gebauera w mojej okolicy mogę zobaczyć tylko w centrali co oznacza wyjazd do Tarnowa Opolskiego
5. dąb podobno się skręca /a może nie każdy?- ktoś potwierdzi lub zaprzeczy?/

A WIĘC:
a/ albo może jesion?
b/ jechać do tego Tarnowa?
c/czy często się ten dąb skręca bo techniczni specjaliści z firm przekonują że to dąb polski i klejonka więc u nich się to nie zdarzyło /np ADPOL/

Poradźcie! Muszę zdecydować do końca miesiąca /tego!/
Dzięki

Marzena
26-08-2003, 00:47
Moja rodzina poleca mi okna firmy ElitFonster - szwedzka firma z 36 % udziałem w tamtejszym rynku , ma fabrykę w Wolsztynie , u nas nieznana , prawie całą produkcje robi do GB. Robi ze sprowadzanej sosny - właściwie wszystkie rodzaje okien. Może Ty Pchełku coś o nich słyszałeś ? Samemu trzeba te okna sobie montować , nawet nie przyjeżdźają na wymiar . U rodziny są zamontowane , duże przeszklenia werandy - i nie mają zastrzeżeń . Mimo to trudno się zdecydować . Pozdrawiam.

26-08-2003, 08:09
Nie czepiajmy się nazewnictwa, tytanowe czy platynowe to nie ma znaczenia , chodzi o to jaką reprezentują jakość. Każdy chcący sprzedać produkt reklamuje go w jakiś sposób a to czy nam pasuje czy nie to już inna sprawa. A na Vece już nie robią jest to jakiś zupełnie inny profil.

Przem
26-08-2003, 08:22
Czy inny znaczy lepszy , a może równie dobry jak Veka. A w ogóle to ktoś z forumowiczów użytkuje okna z M&S i może wyrazić opinięo nich.

pchelek
26-08-2003, 10:53
M&S to porządna firma - jakich mało. Ich reklama "tytanowe" okna to strzał w samą dziesiątkę. Rozjusza producentów innych. Tytanowe bo kolor okuć jest w kolorze metalu tytanu - to na tyle. Natomiast klamki mogą mieć bardziej odporne na przewiercenie - chyba jest tam wkładka z utwardzonej stali [chyba tytanem]. Przeszli na BRUGMANN - bo tańszy profil - ale czy zrobili dobrze - osobiście wątpię. VEKA jest lepsza - bardziej doświadczona. Ma więcej systemów i lepszych doradców.
Dąb nie może się kręcić ani żaden inny gatunek bo jest klejony warstwowo.
Cedru się nie maluje bo sam jest ciekawy kolorystycznie - jak żaden inny gatunek. Zapach jest ciekawy.
Co do kolorów drewna - próbki eukaliptusa nie mam. Ale jest strona internetowa SGGW gdzie są [podobno] próbki wszystkich gatunków drewna.
Kiedś klepka była tylko z dębu, ewentualnie jesionu czy buka. teraz jest tyle egzotycznych gatunków, że głowa boli. jedź do GEBAUERA - nie ma jak zobaczyć ich wyroby na własne oczy.
Co do ELIT-FENSTER - znam ich dobrze - okna mają super. Co do tego braku ekip monterskich i pomiarów to niedobrze, że nie mają swojej ekipy

26-08-2003, 11:07
Do pchełka

Kupiliśmy okna tytanowe z M@S, wyglądają super. Jednak zauważyliśmy że po każdej ulewie w oknach najbardziej narażonych na deszcz po otwarciu okna w profilu stoi woda!!!!!! Dlaczego?

cchannelii
26-08-2003, 12:31
Nie znam się na oknach drewnianych. Jedyne moje doświadczenie z nimi to nowe okna (bardzo drogie zresztą) u moich sąsiadów. Drzwi balkonowe już teraz trzeba domykać "kopniakiem". Moje doświadczenia dotyczą raczej okien PVC. Przez 5 lat pracowałem w firmie Butzbach Poland. Okna wg mnie rewelacja. Profil Kommerling (Futur lub Eurodur), szyby zespolone Glaspol, okucia Roto, listwa podokapnikowa, ciepła ramka .....itd,itp słowem wszystko co w PVC można zastosować. Mają tylko jedną wadę CENA !!!!!. Szczerze mówiąc są to okna dla ludzi których wiedza o rynku jest znikoma lub dla snobów. Mimo że pracowałem w firmie 5 lat nie zdecydowałem się na zakup tych okien (miałem zniżkę 30% !!!!). Identyczne okna znalazłem po sporych poszukiwaniach w firmie INTERBUD z Krakowa. Okna dosłownie takie same z wyjątkiem okuć. Okucia zamontowane w tych oknach to SIGENIA w najwyższym modelu. Niczym ale to naprawdę niczym nie ustępują Roto. Dla informacji :również Niemieckie. Posiadają wręcz coś co stawia je nad Roto. Rolkę najazdową ułatwiającą zamykanie i opcjonalnie hamulec drzwi balkonowych umożliwiający zablokowanie ich przy dowolnym rozwarciu. Wszystko pozostałe identyczne. No i najważniejsze. CENA !!!!!. Moje okna to 27 sztuk okien nietypowych a w tym wiele skosów. Zakupiłem je w kolorze jednostronnym "golden oak". Rewelacyjna imitacja drewna. Dla laika nie do poznania nawet z 0,5 m !!! Nie powiem ile zapłaciłem ale nadmienię że pomimo swojej zniżki w firmie Butzbach zaoszczędziłem jeszcze ok 9.000,00 zł !!!!! Okna działają i zachowują się rewelacyjnie. Mieszkam pod Warszawą i transport z Krakowa też miałem gratis !!!!! Nie chcę tu zaszkodzić firmie Butzbach. Jeszcze raz powtarzam ma rewelacyjne okna, świetnie wykonane !!!!!! Cenę jednak ma z "kosmosu". Jeśli mogę coś poradzić ludziom szukającym PVC. Zainteresujcie się INTERBUD-em !!!! Mam nadzieję że komuś pomogłem. :D

gaga2
26-08-2003, 13:11
Ja jestem prawie zdecydowana na Gebauera - ze względu na ofertę okiennic. Jutro jadę do Tarnowa Op. - obejrzeć to wszystko w naturze, to po powrocie podzielę się swoimi spostrzeżeniami.
pozdrawiam,
gaga2

uszek
26-08-2003, 14:30
Czy ktos moze ma jakies doswiadczenia z firma OKNOPLAST z Krakowa, lub moglby polecic jakas firme z Krakowa lub okolicy? Bardzo mi na tym zalezy bo nie mam o oknach zielonego pojecia!!!!

cchannelii
26-08-2003, 15:13
Jak Kraków to tulko INTERBUD. Uwierz mi wg mnie OKNOPLAST się umya. Jak pisałem pracowałem 5 lat w bardzo solidnej firmie budowlanej i wiem coś o tym.

26-08-2003, 20:52
Niczym ale to naprawdę niczym nie ustępują Roto. Dla informacji :również Niemieckie. Posiadają wręcz coś co stawia je nad Roto. Rolkę najazdową ułatwiającą zamykanie i opcjonalnie hamulec drzwi balkonowych umożliwiający zablokowanie ich przy dowolnym rozwarciu. :D
W oknach Kommerling cóś takiego jak rolka najazdowa to zupełnie zbędna rzecz. Nie wiem czy Butzbah dalej robi okna na okuciach Roto Kurier, ale w wersji Roto NT (srebne-tytanowe co dla niektórych), również możliwy jest (opcjonalnie) podobny hamulec przy dowolny rozwarciu skrzydła.
Każdy może mieć własne zdanie, ale dopiero po kilku latach zaczyna wychodzić jednak przewaga okuć ROTO!

jolantas
26-08-2003, 22:00
Drogi Gościu,
A jak się mają do tego okucia siegenia?

Pymar
26-08-2003, 22:37
Czy ktoś z Forumowiczów ma okna firmy ADPOL ? Co o nich sądzi?
Pozdrawiam

chmurka
26-08-2003, 22:46
cchanelii, napisz z jakich profili robi okna krakowski Interbud, :D

cchannelii
27-08-2003, 07:37
Niczym ale to naprawdę niczym nie ustępują Roto. Dla informacji :również Niemieckie. Posiadają wręcz coś co stawia je nad Roto. Rolkę najazdową ułatwiającą zamykanie i opcjonalnie hamulec drzwi balkonowych umożliwiający zablokowanie ich przy dowolnym rozwarciu. :D
W oknach Kommerling cóś takiego jak rolka najazdowa to zupełnie zbędna rzecz. Nie wiem czy Butzbah dalej robi okna na okuciach Roto Kurier, ale w wersji Roto NT (srebne-tytanowe co dla niektórych), również możliwy jest (opcjonalnie) podobny hamulec przy dowolny rozwarciu skrzydła.
Każdy może mieć własne zdanie, ale dopiero po kilku latach zaczyna wychodzić jednak przewaga okuć ROTO!

Gość masz rację właśnie po latach wychodzi problem z rolką najazdową. Jęśli chodzi o Kommerlinga czy każdy inny profil problem jest ten sam. Skrzydła z czasem się nieco opuszczają. Jest to nieuniknione z rolką czy bez niej ale rolka znacznie poprawia komfort po pewnym czasie. Jasne zależy to od wagi okna lub drzwi. Moim zdaniem naprawde duże okna powinny mieć profil ztalowy zamknięty. Nie "U". To waży. Poza tym powiedz jakie doświadczenie masz z okuciami roto NT? Jest to stosunkowo nowy produkt na rynku. Stosunkowo to znaczy zbyt młody abyś mógł stwierdzić że wyższość tych okuć nad innymi "po latach". Mają one swoje niedociągnięcia podobnie jak Kurier i Kurier II. Inną sprawą jest cena hamulca w Roto. Nie wiem jak w innych firmach ale w Butzbachu za taki luksus trzeba sporo płacić. Błędem wg mnie w Roto jest mechanizm regulujący funkcję rozwarcia i uchyłu tzw "motylek". Bardzo często zdarza się że nie zadziała poprawnie i zostajemy z otwartym oknem trzymającym się jedynie na dolnym zawiasie. Dobrze że Ty czy ja wiemy co zrobić w twoim przypadku ale czy np wszystkie kobiety w Twojej rodzinie to wiedzą? Uwierz mi niałem przypadki kiedy dzwonił do mnie ktoś z rodziny trzymając okno w jednym ręku i pytając "CO Z TYM ZROBIĆ" Zapewne wiesz że aby taki przypadek miał miejsce wystarczy np. przeciągnięcie po okuciach ścierką w celu wytarcia ich z kurzu. "Motylek jest bardzo wrażliwy. Ja osobiście nie mam okien na okuciach Roto jednak wiele znanych mi osób ma. Nie twierdzę że są to złe okucia. Musiałbym być głupcem !!!! Jest to bardzo dobry produkt jednak nie wybijający się nad np właśnie SIGENIĘ. Twierdze że oba systemy są tej samej klasy. Wracając do tych kilku lat. Nie wiem jak zachowają się ROTO NT ale Kuriery pomimo podwyższonej odporności na ścieranie z czasem potrafiły nieco stracić swój czarny kolor. Wlaśnie z powodu braku reakcji na opuszczenie się skrzydła. Uwierz mi działo się z nimi wtedy różnie. Jak już pisałem nie wszyscy są świadomi wtedy tego co trzeba zrobić i często zdarza się że takie okno lub balkon zamykane są "na siłę jescze przez wiele miesięcy. Rolka naprawdę ułatwia życie i pozwala zapobiec zniszczeniu okucia. Jeszcze jedna sprawa. Z czego robione są zabezpieczenia antywyważeniowe w ROTO ???? O ile pamiętam z jakiegoś stopu z aluminium. Nie sprawdzałem tego ale słyszałem że kwestia oęknięcia elementu montowanego do ramy to sprawa raczej niedługiego czasu w przypadku pruby wyważenia okna. Wtedy wszelkie P4 i inne takie tam odstawiane są na bok i co????? droga wolna. Sigenia robi ten element ze stali i prędzej rozbijesz P4 niż to pęknie. Jeśli masz inne zdanie proszę odpisz. Chętnie podejmę polemikę.

cchannelii
27-08-2003, 07:40
cchanelii, napisz z jakich profili robi okna krakowski Interbud, :D

Chmurka INTERBUD robi naprawdę rewelacyjne okna na najlepszym profilu w Europie : Kommerling. Do wyboru : Future lub Eurodur. (sądzę ale to moje własne zdanie że żywot produkcyjny tego drugiego jest już raczej niewielki) Pozdrawiam

cchannelii
27-08-2003, 07:57
:oops:

Bordoś
27-08-2003, 09:25
Wybraliśmy profil schuco Corona CT 70, zresztą dzięki pomocy pchelka - bardzo dziękujemy :D . Jedyna firma w której zostaliśmy potraktowani bardzo profesjonalnie i co najważniejsze to nie czekaliśmy tygodniami na wycenę to właśnie firma MARK-BUD z Łomianek pod Warszawą. W różnych innych np. na pytanie o tzw. ciepłą ramkę słyszeliśmy, że nie ma czegoś takiego itp. Zamówiliśmy okna w obustronnym kolorze Canadian, wyglądają obłędnie :lol: Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla pchelka :P

pchelek
27-08-2003, 09:44
Najlepsze w Europie są kasztany na Placu Pigalle a Zuzanna lubi je tylko jesienią.
Nie rób wody w mózgu innym forumowiczom, że KOMMERLING jest najlepszy w Europie. Veka mu nie ustępuje - jeśli chodzi o ścisłość. A o SCHUCO CT80 - siedmiokomorowym nie wspomnę czy IDEAL 6000 lub GEALAN 8000 IQ, TROCAL Innowa PP, PLUSTEC 07U, BRUGMANN DUO
Rozumiem, że pracowałeś w firmie produkującej okna KOMMERLING - tym bardziej powinieneś być bezstronny. A o "wspaniałej" firmie BUTZBACH wypowiadali się rozżaleni forumowicze.[/list]

august
27-08-2003, 10:31
pchelek , mam do ciebie prośbę (jako GURU) o podanie adresów na dobre i stosunkowo niedrogie okna z PCV i drewniane w we Wrocławiu lub okolicy oraz o wysłanie na mojego e-maila opracowań na temat okien i ich montażu.

[email protected]

Z góry dziękuję.

cchannelii
27-08-2003, 10:44
Najlepsze w Europie są kasztany na Placu Pigalle a Zuzanna lubi je tylko jesienią.
Nie rób wody w mózgu innym forumowiczom, że KOMMERLING jest najlepszy w Europie. Veka mu nie ustępuje - jeśli chodzi o ścisłość. A o SCHUCO CT80 - siedmiokomorowym nie wspomnę czy IDEAL 6000 lub GEALAN 8000 IQ, TROCAL Innowa PP, PLUSTEC 07U, BRUGMANN DUO
Rozumiem, że pracowałeś w firmie produkującej okna KOMMERLING - tym bardziej powinieneś być bezstronny. A o "wspaniałej" firmie BUTZBACH wypowiadali się rozżaleni forumowicze.[/list]

Z całym szacunkiem dla Twojego doświadczenia (wiem skąd wiesz tyle o oknach :)) Pchełek ale wydaje mi się że trochę przesadziłeś. W tym wypadku wodę z mózgo ludziom to Ty robisz. Przede wszystkim podaj rozsądne uzasadnienie stosowania profili które przytoczyłeś.!!! ROZSĄDNIE PROSZĘ !!!! Takie profile to normalne nabijanie ludzi w butelkę i drenowanie ich kieszeni !!!!!! Nie ma żadnych ale to Żadnych podstaw do stosowania takich profili. VEKA no cóż nigdy nie twierdziłem że to zły wyrób. Twierdzę tylko że Kommerling jast nieco lepszy ale to tylko moje subiektywne zdanie. W tej kwestii każdy może mieć inne. Co do Butzbach i narzekań na tą firmę zapewne masz rację. Nie ma jeszcze takiej na którą nikt nie narzeka !!!! Znasz taka ????? Nie powiec mi tylko że VEKA jest taka bo całkowicie zwątpie w twoją prawdomówność. Twierdzę tylko że okna Butzbacha są rewelacyjne ale zbyt drogie !!!!! A propo jesteś tu tak długo że już się gubisz. Na temat Butzbacha już kiedyś z Tobą dyskutowałem. Możesz mi wierzyć lub sprawdź ale miałeś nieco inne zdanie. Nie twierdzę że wzosiłeś vivaty ale ......... Fakt zdanie może się zmienić. A może jest to tylko wypowiedź człowieka który nie znosi intruzów na swoim podwórku, takich którzy chcą mieć własne zdanie i podważają Twoje ????? Pamiętaj że to forumowicze zrobili z Ciebie "guru okien" Powinieneś okazać im tochę szacunku i zrozumienia. Ja również jestem jednym z nich. Jesteś "guru" ale nie rób z siebie samozwańczego władcy". Zapewniam Cię nie zjadłeś wszystkich rozumów i jeszcze wiele wiedzu do zdobycia przed Tobą. ( przede mną też ale ja nie jestem pasjonatem techniki okiennej) Jeśli Cię uraziłem to przepraszam ale po przeczytaniu Twojej odpowiedzi też poczułem się niefajnie :)

Aaaaaa... jeszcze jedno. Jedyne kasztany jakie jedłem kupiłem w jakimś supermarkecie w Warszawie.

Pozdrowienia :)

Gregor_R
27-08-2003, 11:36
Trochę chyba późno na takie pytanie, ale... co myślicie o oknach CDM Majewski ?
Właśnie takie zamowiliśmy tydzień temu :wink:

Jedni znajomi mają u siebie Majewskiego, drudzy mają Urzędowskiego.
Dlatego wybraliśmy, to co wybraliśmy.
A co Pchełek i reszta może o nich powiedzieć, jakieś doświadczenia ?

CDM
27-08-2003, 11:59
zapraszam CDM www.cdm-drewno.pl lub 087/565 36 45

Gregor_R
27-08-2003, 12:43
zapraszam CDM www.cdm-drewno.pl lub 087/565 36 45

Jeśli mam być szczery to strona jest słaba.
Poza tym nie o takie opinie mi chodziło.

Maluszek
27-08-2003, 13:16
Gregor_R - przeczytaj ten wątek:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=13375&highlight=

claria
27-08-2003, 13:46
Do Pchełka,
gdzie dostanę dobre jakościowo okna drewniane w okolicy Brodnicy?
Będę wdzięczna za info.
Serdecznie pozdrawiam
claria

Gregor_R
27-08-2003, 13:49
Tak - tym wątkiem już się "straszyłem"... mam nadzieję, że to nas ominie. Generalnie okna nam się bardzo podobały, dopiero jak zacząłem czytać ten wątek, to mnie tak jakoś "przestraszyło"...

I problem jeszcze w tym, że tylko tu czytałem negatywne opinie.
Cóż... zobaczymy. Okna mają być koniec września/początek października.
Uczuliliśmy ich, że okna będą oglądane przez "lupę".
I pokaźna kwota będzie wpłacona dopiero po odebraniu okien (nie przed dostawą) - wpisane w umowie.

pchelek
27-08-2003, 14:41
CDM do przyjęcia {Ale dlaczego się reklamuje na tym forum - to skandal} - ale po dokładnym obejrzeniu okien z tym, że nie ma certyfikatu na swoje okna [a musi mieć - tak mówi prawo dudowlane.
URZĘDOWSKI - stosuje suche szklenie - chyba jako jedyny w Polsce - to tania technologia, tanie okna i tania trwałość - suchego szklenia się nie dopuszcza - też nie ma certyfikatu.
Są lepsze propozycje na rynku. Koło Bydgoszczy w miejscowości Zła Wieś Wielka jest dobry producent okien. Szukaj w Olecku w firmie STOLLAR, W Toruniu jest ADPOL, jest jeszcze DZIADEK w tym regionie - to są uznane firmy - mają certyfikaty i aprobaty swoje własne.[/list][/list]

pchelek
27-08-2003, 14:47
zajrzałem na tę stronę - nic ciekawego pozatym, że kłamią, że mają udokumentowane atesty. Nie mają żadnych atestów.
A powoływanie się na PN-88/10082 to szczyt ignorancji.

gaga2
27-08-2003, 22:16
Jolantas - byłam dzisiaj u Gebauera i oglądałam też profile z eukaliptusa. Muszę przyznać że kolor jest dość specyficzny, także mimo pokrycia lazurem. Moim zdaniem jeśli chcesz się zdecydować na drewno eukaliptusowe, to musisz najpierw zobaczyć tę kolorystykę. Dopłata wynosi 20%. Ja ostatecznie zdecydowałam się na meranti, chociaż przed wyjazdem byłam zdecydowana w 99 % na sosnę. Po wizji lokalnej już wiem, że mnie osobiście najbardziej podoba się kolor meranti w lazurze teak - ten sam lazur na sośnie nie wyglądał zbyt atrakcyjnie. Ale to wyłącznie kwestia gustu.
Swoją drogą - czy ktoś w najbliższym czasie nie zamierza może zakupić okien Gebauera? Proszę o kontakt na priv.
Pozdrawiam,
gaga2

Krzychu1
27-08-2003, 23:51
Chciałbym się dowiedzieć o okna z firmy POLOKNA bo w rodzinie mam już nabywce tych okien z tej firmy i nie nażeka na nie. Okna są drewniane ,ale on ich jeszcze nie zamontował (chodz kupił je chyba 8 lat temu).Znajomi dilerzy też nie nażekają na tą firme.Czy ktoś miał do czynienia z tą firmą.A może znacie dobrą firmę z okolic Poznania. No i podstawowe pytanie czy do domu jednorodzinnego okna drewniane czy plastikowe. I jeszcze jedno co sądzicie o stronie www.okna.pl

michalus
28-08-2003, 08:07
Pchelek nasz Goru, doradz. Zdecydowalem sie na okna trewniane mahoniowe. Wybralem trzy firm znajdujace sie w ,,poblizu": Natura, Goran, Ferno. Wszystkie trzy oferuja praktycznie podobna cene, roznica wynosi 300-400 zl. Która bys polecil??
pozdrawiam Michalus

jolantas
28-08-2003, 08:13
Gagusiu2,
Wsiadam więc i jadę zaraz. Jestem za Gebauerem bo m.inn. Forumowicze złego słowa o nich nie mówią a wręcz przeciwnie! Czekam jeszcze na wycenę Adampolu bo polecana przez Pchelka a będąc u nich osobiście muszę stwierdzić że jest tam ładnie i kontakt z klientem miły.
Szukam czegoś pasującego do mych drzwi z orzecha włoskiego Ferrero Legno- a więc ze słojami.
Myślałąm o dębie, mimo, że nie przebudowuję pałącu a wręcz przeciwnie próbuje zrobić coś z prawie kostką. Ale Pchelek powiedział na poprzedniej stronie, że dąb może się skręcać /choć ostatnio, na tej stronie, się jakby wycofał, bo mówi że ten sklejany z 3 warstw nie kręci się!/
Po powrocie z Tarnowa- opiszę wrażenia.
Jakby kogoś interesował jesion to firma FERNO z niego robi, ale mówią, że robią od niedawna i nie wiedzą jak się będzie zachowywał! /fajnie nie?/
Pozdrowienia,
PS
Pchelku!
Jak to w końcu jest z tym kręceniem dębu?
:wink:

28-08-2003, 09:32
Pchelku!
Jak to w końcu jest z tym kręceniem dębu?
A dla kogo ten wywiad???

witekk
28-08-2003, 10:38
co polecacie w Krakowie. Zdecydowałem się na plastik. ww profile i okucia maja markowe. jakie rabaty można tam wynegocjować?

cchannelii
28-08-2003, 14:44
INTERBUD Kraków - ok. 20%przy i tak dobrej cenie

28-08-2003, 15:24
Z całym szacunkiem dla Twojego doświadczenia (wiem skąd wiesz tyle o oknach ) Pchełek ale wydaje mi się że trochę przesadziłeś. W tym wypadku wodę z mózgo ludziom to Ty robisz. Przede wszystkim podaj rozsądne uzasadnienie stosowania profili które przytoczyłeś.!!! ROZSĄDNIE PROSZĘ !!!! .........
Próżny twój trud cchannelii Pchełek nie widzi różnicy pomiędzy profilami polskimi a niemieckimi (chodzi mi o miejsce produkcji), więc dyskusja o lepszości jednych nad drugimi nie ma w tym wypadku sensu. A jeszcze najlepiej jak okno jest produkowane gdzieś w garażu.
Nie chcę wyjść na człowieka który uważa co zachodnie to lepsze. Akurat w tym wypadku zapotrzebowanie na tani produkt, wymusił na producentach produkcję tanich rzeczy, a co za tym idzie stosowanie tańszych zamienników do produkcji.
Oczywiście te wszystkie systemy wymienione przez Pchełka posiadają aprobaty ITB???, bo jeżeli nie to mógłbym podać jeszcze Komerlinga dwukomorowego o k=1,1, Termowina o k=0,8, lub Combidura (aluminium z PVC).

cchannelii
29-08-2003, 07:46
Z całym szacunkiem dla Twojego doświadczenia (wiem skąd wiesz tyle o oknach ) Pchełek ale wydaje mi się że trochę przesadziłeś. W tym wypadku wodę z mózgo ludziom to Ty robisz. Przede wszystkim podaj rozsądne uzasadnienie stosowania profili które przytoczyłeś.!!! ROZSĄDNIE PROSZĘ !!!! .........
Próżny twój trud cchannelii Pchełek nie widzi różnicy pomiędzy profilami polskimi a niemieckimi (chodzi mi o miejsce produkcji), więc dyskusja o lepszości jednych nad drugimi nie ma w tym wypadku sensu. A jeszcze najlepiej jak okno jest produkowane gdzieś w garażu.
Nie chcę wyjść na człowieka który uważa co zachodnie to lepsze. Akurat w tym wypadku zapotrzebowanie na tani produkt, wymusił na producentach produkcję tanich rzeczy, a co za tym idzie stosowanie tańszych zamienników do produkcji.
Oczywiście te wszystkie systemy wymienione przez Pchełka posiadają aprobaty ITB???, bo jeżeli nie to mógłbym podać jeszcze Komerlinga dwukomorowego o k=1,1, Termowina o k=0,8, lub Combidura (aluminium z PVC).

Wiesz chodzi mi jeszcze o zasadność stosowania profili 7 i 8 komorowych. Czy możesz mi to wyjaćnić. Wg mnie to tak jak posiadać np. najszybszy komputer na świecie i nie mogąc z niego korzystać z powodu braku umiejętności i oprogramowania ????? Dziwny przykład ale pomyśl? Znasz odpowiedź ???

Przem
29-08-2003, 08:14
A tak naprawdę różnica pomiędzy 3 a 4 lub5 komorowymi jest taka istotna. Czy warto płacić 10, 15% więcej za profil ?
Podobno przepisy unijne wymagają profilu szerszego niż 60mm i 3 komorówki wyjdą z produkcji, ale czy tak bedzie w rzeczywistości.

29-08-2003, 09:44
Mam takie samo pytanko jak PRZEM ....zastanawiam sie nad profilem Aluplast 2000 round line (3 komorowy) i aluplast 6000 (6-cio komorowy) droższy od 2000 około 40% ...czy warto w niego inwestować ?? czy jest aż tak dobry ? czy 3 komorowy juz zbyt "kiepski" ??? Czy te 40 % wiecej kasy .... jest warte inwestowania w 6 komorówke (wizualnie 6000 i 2000 round line sa podobne - zaokragloe krawędzie ) Prosze o opinię ....
Zakręcony Marek

pchelek
29-08-2003, 10:00
Te okna wielokomorowe, wymienione powyżej mają aprobaty, lub mają je mieć w najbliższym czasie. Te okna mają sens w domach Passiv Haus.
Chodzi o to, że okno jest najzimniejszym elementem i trzeba je maksymalnie poprawić termicznie. Jest wiele pomysłów, głownie niemieckich na polepszenie U ram - np. profile wielokomorowe, usztywnienia z włókien szklanych czyli Kommerling Intra-Therm, usztywnienia dzielone mostkiem z tworzywa, profile wypełniane pianką izolacyjną. Jak na razie są to eksperymenty - ale tak samo 30 lat temu eksperymentem był jednokomorowy profil Trocala.
W Polsce bezprzecznie królowały profile trójkomorowe. Teraz coraz więcej jest pięciokomorowych [VEKA, KOMMERLING, PANORAMA, SCHUCO, GEALAN - inne]. Postęp w tej dziedzinie jest gigantyczny.
Odpowiedź na pytanie na górze - dlaczego we wrębie stoi woda, stoi bo:
- niedrożne są odwodnienia, ramy nie są wypoziomowane, za dużo wody się wlewa we wręby bo uszczelki przylgowe są nieszczelne.
Zakręcony - zwróć uwagę, że ten 6-komorowy jest szerszy ma bodajże 80 mm szerokości a ten 3-komorowy ma 60 mm.
Ten 6-komorowy jest i sztywniejszy [pomimo, że usztywnienia i w jednym i w drugim są takie same] i cieplejszy
KOMMERLIN nie jest najlepszy na świecie [tak może mówić wyłącznie ich producent lub dystrybutor]. Ale Forum to nie miejsce na reklamę.
BUTZBACH ma u mnie pozytywną opinię w jednej dziedzinie [jakość produkcji] ale i nie sprawił się przy zamówieniu okien przez jednego z Forumowiczów [traktowanie klienta niewłaściwe] - było to duże zamówienie
NIE jestem GURU.

pchelek
29-08-2003, 10:05
Jeszcze w uzupełnieniu.
Nie ma takiego unijnego przepisu.
Wynika to raczej z wymagań ochrony ciepła.
Jak ktoś wymyśli jednokomorowy profil szerokości 50 mm, ale o U = 0,3 to zdobędzie uznanie i rynek.

pchelek
29-08-2003, 10:13
Dąb może się skręcać jak będzie zrobiona klejonka z wilgotnego drewna. Dąb bardzo trudno się suszy. Dlatego producenci okien drewnianych "nie lubią" go. natomiast jak jest dobrze wysuszony przed sklejeniem to się nie pokręci. Stąd te "rozbieżne" wypowiedzi. Jak więc chcesz okna dębowe to zamów w firmie co ma dobrą klejonkę. Np. GEBAUER

cchannelii
29-08-2003, 10:21
Dąb może się skręcać jak będzie zrobiona klejonka z wilgotnego drewna. Dąb bardzo trudno się suszy. Dlatego producenci okien drewnianych "nie lubią" go. natomiast jak jest dobrze wysuszony przed sklejeniem to się nie pokręci. Stąd te "rozbieżne" wypowiedzi. Jak więc chcesz okna dębowe to zamów w firmie co ma dobrą klejonkę. Np. GEBAUER
Pchełek nie chcę się z tobą droczyć. Nie to jest moim zamiarem i nie jestem dystrybutorem okien. Chcę zkopać topór wojenny i nie wracać już do tego tematu. Coty na to ? :wink:

29-08-2003, 10:29
Jaki topór????
Każdy dzieli się swoim doświadczeniem.
To ze Pchelek ma je największe nie znaczy, ze nie może się w jakiejś kwestii mylić. Choćby z dębem. Jeden powie ze kręci, drugi ze nie i obaj bedą mieli rację. (Pchelek to wyjaśnił powyżej).

pchelek
29-08-2003, 11:18
cchanelli. Ok i przepraszam bardzo za moje niegrzeczne wypowiedzi. Natura ludzka jest ułomna. Dzięki. Na przyszłość będę uważał. Internet to taki twór co nie koryguje wypowiedzi i to co wyjdzie to nie wróci do poprawy. Cenzora nie ma.
Z drugiej strony takie dyskusje dają ajwięcej korzyści - tzw. burza mózgów.
Z dębem jest tak. Dokładnie i w szczegółach
Jest go bardzo trudno suszyć bo w suszeniu pęka - to nie to co sosna - trzy godziny suszenia i jest suchy. Dąb wymaga co najmniej 2 tygodni i w sterowanych suszarniach - proces suszenia jest złożony.
Może pokręcić się lity.
Dlatego go się klei warstwowo. Warstwy są poprzekładane, pomieszane układem słojów i każda warstwa będzie [ewentualnie] próbowała się kręcić w inną stronę. Jak będzie nieodpowiednio wysuszony [a to czy jest dobrze i odpowiednio wysuszony]nie da się stwierdzić] to się może pokręcić. A wystarczy przyspieszyć poces suszenia.
A do tego może być gorszy klej i puszczą spoiny klejowe. A do tego może być nieodpowiednia impregnacja. Dlatego producenci okien z drewna nie lubią dębu - nigdy nie wiadomo, na co trafią w klejonce. Dlatego klejonka musi być od UZNANEGO producenta co nie odwala fuchy. GEBAUER nie odwala fuchy.
To dotyczy nie tylko klejonki z dębu - to samo dotyczy klejonki z meranti - tu może się trafić rzadka i porowata jak sito - a wygląda tak samo jak ta gęsta i nieporowata.[/list]

29-08-2003, 13:49
Pchełku zadam Ci niedyskretne pytanko :-) ...jak bys się budował teraz i szukal byś okien zdecydowany byłbyś na PCV co bys wybrał ?
(profile (ile komór) , producent, okucia) chce poprostu wiedzieć co by wybrała osoba która zna sie na dobrze na oknach i której wszelkie uwagi i sugestię doceniam.

jolantas
29-08-2003, 13:54
Pchelku
Firma FERNO dała dużo niższą cenę za okna z dębu niż Gebauer z eukaliptusa /do dębu będzie jeszcze dodatkowo 30% drożej/ Adpol też jest tańszy! Czy warto dopłacić ? /martwie się o to potencjalnie niedosuszone drewno!/
Pozdrowienia

pchelek
29-08-2003, 15:45
Myślę, że SCHUCO CORONA, softline z zaprzyjaźnionej firmy - Białe
Kolorowe GEALAN 6000 jasny dąb foliowane
Kolorowe KBE w czerwieni ceglastej - koekstrudowane.
Albo AURA - stary dąb.
DREWNIANE - DJ 68 - cedr
Miałbym tak samo trudny wybór jak i Wy - jest tego bez liku a każdy system ma jakieś swoje drobne zalety - których nie ma inny.
jolantas
Jak Ci FERNO dało taką zniżkę to dziwne - cena klejonki jest jednakowa, szyb tak samo, okuć też. Spytaj się Czy w tych Twoich oknach zewnętrzne warstwy klejonki [klejonka to materiał do produkcji ram] są lite czy klejone na długość. Klejonka ma trzy wartwy. Przy kolorach transparentnych nie dopuszcza się klejenia na długość na warstwach zewnętrznych [jak idzie farba kryjąca - to tak]. Jest ta klejonka tańsza.
Pytam bo czasami producenci tak robią - niby tych miniwczepów nie widać - ale - ale po pewnym czasie wyłażą.
Wszystkie te trzy firmy mają klejonkę z DLH - czyli taką samą.
GEBAUER może ściągać klejonkę z firmy ROGEMANN [chyba tak się to nazywa]. Generalnie GEBAUER jest najdroższy.

pchelek
29-08-2003, 15:51
Z tego co wiem to FERNO dusi ceny, żeby opanować rynek. Są na minimalnym zysku - ciekawe jak długo.
ADPOL z kolei ma jako jedyny w kraju aprobatę na meranti [już wydaną] i przechwycił duży rynek zamówień - więc też może sobie pozwolić na obniżki.
GEBAUER - zawsze był drogi - za luksus się płaci [tak uważają].
Porównaj ceny pomyśl, policz, nie spiesz się z wyborem [dodaj do ceny montaż i konserwację].
Czasami warto lepiej dopłacić 10% i spać spokojnie. Okna kupuje się raz na 50 lat - chyba, że co roku stawiasz nowy dom.[/list]

29-08-2003, 16:10
Pchełku to jak to w końcu jest, warto kupić profil 4 ,5 komorowy zamiast 3 komorowego . Kiedy inwestycja się zwróci.

30-08-2003, 00:07
a Urzędowski bez "suchego szklenia" może być ? :o

krzysztofb
30-08-2003, 18:55
gorąco polecam Glumatex z Nakła Śląskiego. Mam prawie wszystkie wymiary na zamówienie a policzyli jak za standard. Jakość bardzo dobra, kolorystyka do wyboru. Naprawdę OK.

Przem
31-08-2003, 20:57
Pchełku -przeanalizowałem wiele ofert i wybrałem dwie godne uwagi, przynajmniej pod względem finansowym. Podpowiedz jakiego producenta okna wybrać M&S "tytanowe" czy też Drutex Ideal 4000 (pięciokomorowe, dwuuszczelkowe) lub Ideal 5000 -mają 3 uszczelki. na okuciach Aubi.
Pozdrawiam Przem.

pchelek
01-09-2003, 09:10
5-komorowy, szerokości 70 mm - raczej tak.
Są to nowsze rozwiązania techniczne. Np. GEALAN 6000, VEKA FUTURA, KOMMERLING EUROFUTUR, SCHUCO CT 70, REHAU BRILLANT, AURA
U mają lepsze o jakieś 0,2 - 0,3 od tych trójkomorowych.
Na całym oknie to będzie około 0,1. Niewiele.
Ważne jest natomiast, że izoterma punktu rosy chowa się bardziej w ramie i nie ma takiego zagrożenia wyraszania wilgoci na szybie wzdłuż ramki aluminiowej szyby. Zdarza się takie zjawisko. Wilgoć jest paskudna
Jak szybko się zwróci - raczej długo - nie znam się na tym i wyliczeń nie robiłem. Myślę, że po kilku latach. Ważne jest natomiast - ten komfort zamieszkiwania - bez zaroszonych szyb.
Poszukaj dobrze to znajdziesz 5-komorowe w cenie 3-komorowych. Są takie promocje
Te dwie firmy M& S i DRUTEX - te DRUTEXU 4-i 5-komorowe są nowsze technicznie. Chyba, że M&S zaproponuje Ci VEKA FUTURA - 5 komorowy.

pchelek
01-09-2003, 09:14
URZĘDOWSKI bez suchego szklenia tak - to typowa DJ-68.

pirat
01-09-2003, 09:20
Witam ..po długich poszukiwaniach okien od lipca (z przerwa urlopową) .... przejsciach przez okna drewniane , przez profile od 3 komorowych do 6 cio komorowych , od Aluplasta do VEKA, decenic , od okuc WINKHAUS , MAKO, ROTO itd informuję szanownych forumowiczów ze zakonczyłem swe poszukiwania .... stanęło w koncu na profilu VEKA 5 komorowych PERFEKTLINE (nowy profil VEKA) zew. złoty dąb ... okucia ROTO NT i firmie VETREX z pod Gdańska ... jak to sie bedzie spisywac i co z tego wyszło poinformuję za około 3 tyg bo taki jest czas realizacji zamówienia. Co moge dodać od siebie to to ze to moje co tygodniowe dręczenie przedstawiciela i męczenie go wieloma pytaniami, wieloma zmianami z profilu A na profil B z producenta X na producenta Y przyniosło mi zysk bowiem wynegocjowałem dodatkowy rabat na montaż (400zł ) + dodatkowy rabat na bramę garazową (200zł ) (może facet mial mnie już dosć :-) ) wszystko biorę u jednego przedstawiciela ...
Pozdrawiam i życze WYTRWAŁOŚCI !!!
Marek

01-09-2003, 13:05
Rozumiem Pchełku ,że mam skłaniać się ku firmie Drutex, te z M&S to tytanowe ,ale nie na profilu Veki tylko Brugmann.

pchelek
01-09-2003, 15:57
Może być nawet BRUGMANN "Tytanowe" bo to okucia mają taką nazwę.
M&S przeszedł na BRUGMANN - chyba źle zrobił - nie zmienia się dobrego partnera [nawet jak ten nowy jest dobry]. Tak jak nie zmienia się żony - niewarto. Dlatego lepiej chyba wybrać DRUTEX. Są stali w uczuciach do swoich partnerów.

jolantas
01-09-2003, 17:06
Pchełku<
A ja idąc za ciosem jednak mam skłonić się na Gebauera a nie Adpol mimo że droższy o 1/3? Wole zapłacić raz ale porządnie, więc może jednak! Poradz prosze ostatecznie- obiecuje więcej nie zawracać głowy!
Pozdrowienia!
PS A może znasz się też na bramach wjezdnych bo na forum w tym temacie posucha!

KrzysiekS
01-09-2003, 19:50
A co sądzicie o oknach Wójcik z Wrocławia? Sąsiedzi założyli je w zeszłym roku i byli zadowoleni z obsługi oraz ceny za okna w tej firmie. O jakosci okien nie mozna na razie nic złego powiedziec.

Jakie firmy polecilibyscie z Wrocławia lub okolic?

pchelek
02-09-2003, 09:46
GEBAUER to taki AUDI A6.
ADPOL to TOYOTA Avenzis. [ew. MERCEDES]
Co wolisz.
Ja mam AUDI 100 [stare jak świat - ale się nic a nic nie psuje]

Pymar
02-09-2003, 13:15
Pchelku - mam prośbę.
Co sądzisz o oknach drewnianych firmy VIDOK ? Noszę się z zamiarem ich kupna, ale na Forum nic o tej firmie nie znalazłem. A może lepszy ADPOL ?
Dziękuję i pozdrawiam.
Marek

pchelek
02-09-2003, 15:30
I VIDOK i ADPOL to stare firmy z doświadczeniem - porównywalne.
Wybieraj tam gdzie taniej i gdzie bliżej.

Pymar
03-09-2003, 15:20
Dzięki pchelek, pomogłeś mi podjąć decyzję.
Pozdrawiam
Marek

KrzysiekS
03-09-2003, 17:24
Negocjuje cene na okna. Za drewno sosnowe, powierzchnia lita, klejona trojwarstwowo musze doplacic 2.000 zł. wobec drewna łączonego na mikrowczepy.

Czy drewno lite bedzie w praktyce bardziej trwale?

Czy wybralibyscie drewno lite?

pchelek
04-09-2003, 10:21
Nie może być lite i jednocześnie klejone trójwarstwowo.
Jest tak - klejenie trójwarstwowe polega na sklejeniu trzech desek w tak zwaną kantówkę z której następnie na frezarkach frezuje się ramy, na czopiarkach czopy i z takich wyfrezowanych profili skleja się skrzydła, ościeżnice. Każda z desek - z tych trzech warstw - składa się z krótkich desek [30 do 40 cm długości] sklejonych wzajemnie na miniwczepy [takie grzebienie. Klejenie to pozwala maksymalnie wykorzystać drewno - z deski wycinane są bowiem sęki, inne wady. Klejenie wzmacnia ramy. Każda warstwa może składać się z takich desek klejonych na długość [u]ALE!!!!!!!!.
Nie jest to dopuszczone w warstwach zewnętrznych jak okno ma być w kolorze transparentnym bo będzie WIDAĆ te miniwczepy [słabo widać, szczególnie w meranti - ale widać] A PONADTO warstwy transparentne są mniej wytrzymałe niż te kryjące - i te miniwczepy mogą się rozsychać. Warstwy zewnętrzne muszą być w tych transparentnych oknach zatem z desek całych - niesklejonych. Są tacy producenci co praktykują bo taka klejonka jest tańsza niż klejonka gdzie warstwy zewnętrzne są z desek litych.Możliwe jest to natomiast w oknach malowanych farbami kryjącymi.
To jest drewno klejone warstwowo
Drewno lite to ramiaki nieklejone z warstw desek - obecnie nie ma chyba producenta co by to robił - takie drewno jest stosunkowo drogie.
A pozatym KLEJENIE warstwowe usztywnia ramy, zapobiega wypaczeniom drewna i pozwala na ekonomiczne zużycie drewna.

KrzysiekS
04-09-2003, 10:47
Dzieki za nformacje. Producentom z ktorymi negocjuje (Wojcik z Wroclawia i Wiktorczyk z Pszczyny) chodzi wiec chyba o lite deski od zewnątrz i wewnątrz.

Nie wiedzialem, ze lakier transparentny jest mniej trwaly od kryjącego.

Jaka jest przyblizona trwalosc lakieru kryjącego, a jaka transprarentnego? Nie chce sie bawic co dwa lata w malowanie okien.

mika
04-09-2003, 16:05
Korzystajac z okazji, ze toczy sie dyskusja w tym temacie ponowie prosbe o ktorej wspominalem w innym watku.
W zwiazku z remontem domu jestem obecnie na etapie wyboru drzwi balkonowych przesuwnych (wys.185 szer.230cm)w kolorze brązowym. Po wstępnej selekcji pozostały mi dwie oferty: OkTeam - z fieberglassu (patio-door, przesuwne) i Inter-bud na profilu Koemmerling EuroFuture Elegance (uchylno-przesuwne).
Cena jest porównywalna z lekką przewagą na rzecz OKTeam-u, natomiast Koemmerling jest cieplejszy (1,4 do 1,9 - dotyczy ramy). Dodatkowo fieberglass ma bardzo sprytnie rozwiazany system siatki przeciw owadom.
Co myślicie o obu typach? Fieberglass podoba mi sie ze wzgledu na swoja smuklosc i walory o jakich wspomina producent. Jednak nie wiem czy bedzie pasowal do pozostalych okien jakie sa zamontowane (plastiki 3-komorowe), chociaz z drugiej strony okno bedzie od strony ogrodu. Poza tym tak na logike przy wietrzeniu pokoju koemmerlinga moge uchylic, a fieberglass nie. Czy ktos mial z tego typu oknami jakies doswiadczenia?
Bede wdzieczny za uwagi.

05-09-2003, 11:33
Wybież KOMMERLING - ma do tego specjalne okucia, ramy są sztywne i białe. Pozatym jeden dostawca - to ważne. "Trabanty" nie są tak białe jak KOMMERLING i intruz wchodzi bez pudła [wklejane zawiasy]

07-09-2003, 12:12
Pchełku , porównując nadal okna różnych producentów powiedz jak mają się okna Gorana IQ 8000 Plus czterokomorowe do często pojawiających się w wypowiedziach okien M&S. Czy poza okuciami , listwami przyszybowymi jakość tych okien różni się istotnie. Do zakupu których byś się skłaniał mając taki wybór. I co to jest za firma Drutex.

08-09-2003, 09:09
GEALAN 8000 IQ to jest system 4-komorowy o szerokości ram 70 mm
Nie wiem czy M&S ma w ofercie BRUGMANA o tych paramatrach - chyba nie. Mają 4-komorowe szerokości 60 mm.
Więc GEALAN będzie ciut lepszy.
DRUTEX to dobra firma - mają REHAU np. BRILLANT 5-komorowy szerokości 70 mm i IDEAL 6000 - 6-komorowy. I te będą drugie ciut lepsze. Mają też swoje szyby. Natomiast M&S i GORAN mają dobre okna drewniane. M&S ma znakomite drzwi balkonowe tarasowe - przesuwne, odchylno-przesuwne i harmonijkowe - nawet na szerokość ściany 12 metrów. Robią takie do USA.
Ale kogo bym wybrał M&S, GORAN czy DRUTEX [jeśli chodzi o jakość i solidność] - wylosuj kostką. I do tego targuj się

08-09-2003, 09:10
:D Ten powyżej to ja - pchelek - nie mogę się zalogować - komputer odmawia współpracy :x .

08-09-2003, 09:46
GEALAN 8000 IQ to jest system 4-komorowy o szerokości ram 70 mm
Nie wiem czy M&S ma w ofercie BRUGMANA o tych paramatrach - chyba nie. Mają 4-komorowe szerokości 60 mm.
Więc GEALAN będzie ciut lepszy.
DRUTEX to dobra firma - mają REHAU np. BRILLANT 5-komorowy szerokości 70 mm i IDEAL 6000 - 6-komorowy. I te będą drugie ciut lepsze. Mają też swoje szyby. Natomiast M&S i GORAN mają dobre okna drewniane. M&S ma znakomite drzwi balkonowe tarasowe - przesuwne, odchylno-przesuwne i harmonijkowe - nawet na szerokość ściany 12 metrów. Robią takie do USA.
Ale kogo bym wybrał M&S, GORAN czy DRUTEX [jeśli chodzi o jakość i solidność] - wylosuj kostką. I do tego targuj się

Byłem na stronie internetowej Drutexu i nie robi on na żadnym Rehau, tylko na trzech wersjach profili aluplast

08-09-2003, 19:16
Z tego co się orientowałem wszystkie te firmy robią na profilu 70mm, a najlepszą cenę daje Goran ponieważ mają promocję na 4- komorowce. Drutex nie chce założyć szarej uszczelki ponieważ twierdzi ,że zaraz straci kolor i będą musieli wymieniać. W ogóle nie zakładają szarych uszczelek. I jeszcze kwestia okuć , Roto, Sigenia czy Aubi , każda z tych firm montuje inne. Szczerze to rzut kostką nic nie da, potrzebuję konkretnych za i przeciw danym oknom. I rzeczywiście Drutex robi na Aluplaście,a Brugman ma także szerokość 70 mm .Przynajmniej tak twierdzą w firmie.
Już nie mogę się połapać w tym wszystkim, tyle firm i ofert że coraz trudniej wybrać.

09-09-2003, 09:02
T :D rudno Ci doradzić.
Kieruj się ceną, odległością od producenta. Nie kupuje się okien w Rzeszowie od producenta ze Szczecina. DRUTEX zszedł z REHAU - szkoda.
Szare uszczelki się nie odbarwiają, chyba że pochodzą od jakiegoś partacza. Okucia - wszystko to to samo.
Może Ci podpowiem, że wybrałbym ostatecznie GEALAN - jest najbielszy i najgładszy - ma nabłyszczaną powietrzchnię, której nie ma i IDEAL [Aluplast] i Brugmann.
Gealan specjalizuje się w oknach kolorowych. Mają fajne nawiewniki nazywa się to GECCO.
Ale jak mieszkasz w Gdańsku to najbliżej masz do DRUTEXU.

09-09-2003, 21:45
Co oznacza najbielszy. Słyszałem że najbielszy jest decenick :lol: :lol:
Czy może coś być białe, a coś innego jeszcze bielsze?????

Ja bym wybrał gealana, ich trzykomorowy profil wraz ze wzmocnieniem stalowym ma zbadany współczynni U= 1,33 W/m2K, a więc mniej niż inne systemy pięciokomorowe (70mm).
Chyba, że bardziej zależy Ci na sztywności okna - wtedy polecam Tyssena o podwyższonej sztywności.
A z okuciami tak jak samochodami syrenka, trabant i polonez - wszystko to samo (i to jeździ i tamto jeździ).

pchelek
10-09-2003, 09:22
Odcieni bieli jest multum. Każdy system ma inny odcień bieli. Może być kremowo-biały, gołębio-biały, biały wpadający w żółty, sino-biały, inne. Jak położysz obok siebie kawałki profili różnych profili to zobaczysz różnice go łym okiem.
GEALAN jest najbielszy w stosunku do IDEAL i Brugmana. Który jest bielszy - DECEUNINCK czy GEALAN - chyba DECEUNINCK, choć zależy to od tego kto patrzy :o .
To że Thyssen ma podwyższoną sztywność to manipulacja [omijam słowo oszustwo :evil: ] ich producenta, który liczy na niewiedzę nabywców. Ma taką samą sztywność jak każdy inny system. GEALAN trójkomorowy ma taki współczynnik U [niekorzystny] bo był kiedyś liczony inną metodą niż te współczesne pięciokomorowe.
Tak naprawdę profil 5-komorowy i szerszy jest cieplejszy niż 3-komorowy.
A często producenci podają U dla profili bez usztywnień i bez wpływu mostków liniowych [co pogarsza U].
Co do okuć to się zgadzam z Twoją teorią. Wsio ryba - jak mówią Rosjanie. Ale bym nie wymieniał samochodów co nie ma ich w produkcji bo się któryś z okuciarzy :evil: obrazi. Oni są przewrażliwieni.

10-09-2003, 10:08
To tak jak by okucia nie miały znaczenia ,a tak nie jest.Przecież ważna jest niezawodność i komfort pracy okuć , podobnie jak z profilami i producentami , ich produkty są różne.

ceka
10-09-2003, 10:18
Prośba do Pchełka,

może znasz jakieś godne polecenia firmy z okolic Bielska-Białej

Dzięki za informacje i mam jeszcze jedną prośbę jak możesz prześlij materiały na temat okien.


Z góry dziękuję
ceka :D

10-09-2003, 11:08
Ludzie kupujecie okna za kilkanaście lub kilkadziesiąt set zł, a Wasz najlepszy fachowiec radzi rzucić kostką. :o
Nie mam tak wielkiego doświadczenia, montuje okna dopiero od dziesięciu lat, i jedno mogę powiedzieć: najlepsze od najgorszych dzieli przepaść, a wpływ przede wszystkim ma zastosowany profil i okucie. Najlepszy producent nie zrobi z syrenki przysłowiowego mercedesa. (nie wiem dlaczego, ale wszyscy robią porównania do samochodów – to i ja).

Ale skoro wszystko to to samo, to życzę szczęścia w losowaniu !!! :lol:

pchelek
10-09-2003, 13:30
Wszystkie typy okuć można wrzucić do jednego wora, potrząsnąć energicznie, pomieszać , wyjąc co popadnie i dobry fachowiec złoży kompletne okucie do okien. WINKHAUS, ROTO, SIEGENIA, AUBI, G-U, SELVE - to tylko nazwy firm i nic więcej. Okucia są identyczne, lub co najmniej identyczne - tak współczesne samochody. Każdy z nich jeździ [jak jest dobrze zmontowany].
Tak samo profile, PANORAMA, VEKA, KBE, ROPLASTo i 150 pozostałych - to tylko nazwy firm. Różny może być odcień bieli, gładkość powierzchni [tym się różnią]. Różna może być ilość komór - tym się różnią - ale prawie każdy system ma profile 3,4 5 czy nawet 6-komorowe - to tylko droga postępu i możliwości rozwolju postęp kosztuje - chociażby w ekstruderach. Różna może być jakość wykonania - ale to sprawa kontroli jakości. Ze starego POLTROCALA można zrobić identyczne okno jak z najnowszego systemu. Do ich wytłaczania stosuje się polichlorek winylu pochodzący od co najwyżej 4-producentów. W oknach jest identyczna jakości stal i prawie identyczne okucia oraz identyczne szyby zespolone. Dobry fachowiec z każdego z nich złoży okna. Wpływ przedewszystkim ma złożenie: okuć, profili, szyb, uszczelek do kupy - fachowo i solidnie i bez matactwa [bez usztywnień, okucia co 120 cm]. O żadnej przepaści w oknach nic nie wiem i z osób z którymi współpracuję też nikt nie słyszał o żadnej przepaści. Przepaść jest wtedy jak firma oszukuje i partaczy, każdy montażysta o tym wie - u kogo brać okna a kto je beznadziejnie partaczy. Wystarczy JEDEN montaż by rozszyfrować partacza-producenta.
Rzut kostką w sytuacji gdy profile są identyczne - to jedyna rada.
Jeden woli "PANORAMĘ" drugi "KBE" - rzut kostką rozwiązuje problem wyboru.
Natomiast najwięcej partactwa odwalają niestety montażyści. Najwięcej ekspertyz to spartaczony, tani montaż - na pianę i tynk. Jak montaż jest spartaczony to najlepsze okno z najlepszego systemu jest tylko wyrobem okno-podobnym. tu się zgadzam montaż najlepszy i najgorszy to przepaść głęboka jak wysokie są Himalaje.
Do gościa - podziel się wiedzą kto partaczy okna, podaj przykłady przepaści - na pewno wiesz wiele. 10 lat w montażu to cała epoka.

11-09-2003, 15:06
Mówiąc o przepaści (proszę od razu nie wyobrażać przepaści w Himalajach bo o nie taką chodzi) w oknach nie miałem na myśli ich producenta, ani montażu, bo to zupełnie oddzielny temat.
Wszyscy biorą prawie z jednego źródła, ale jest to tylko chyba materiał wyjściowy, który trzeba odpowiednio doprawić, aby móc produkować profile okienne, doniczki, strzykawki, przewody do transfuzji itp.
Z tego co piszesz by wynikało, że firma, która produkuje np. profile od 30lat, ma olbrzymie laboratoria, bada, miesza, sprawdza jak profile wykonane z różnych mieszanek zachowują się po latach, jak z ich wytrzymałością, jak są odporne na starzenie itd. robi takie same profile jak dajmy na to firma gdzieś na Mazurach produkująca od dwu lat własne profile i produkująca z nich okna?
Wszystkie profile takie same to dlaczego jak ściskam pasami do transportu to przy niektórych muszę uważać, żeby nie za mocno bo plastik się wgniata, dlaczego przy niektórych profilach, przy dużych oknach (np. balkonach), pionu nie można złapać, bo gdzie się nie przyłoży poziomicę to inaczej pokazuje (profil wygląda jak fale Dunaju). To tylko jedne z przykładów.
Pomijam kolor profili, bo wszystkie jeżeli nie ma porównania z innymi są białe, ale jedne są matowe a inne gładziutkie i błyszczące. Czy ktoś widział starą Panoramę – była różowiutka jak pupcia niemowlaka.
Nie wnikam już też w szczegóły konstrukcyjne profili, odprowadzenie wody, wielkość i położenie komory wzmocnienia, osadzenie szyby itp. Są to różnice wydawać by się mogło nie istotne, ale jak wszystkim wiadomo :evil: jak zwykle tkwi w szczegółach.

Mimo wszystko nie polecałbym rzucania kostką, ale sprawdzenie dokładnie jakie zalety potrafi wymienić sprzedawca, a i popytałbym dyskretnie jakie wady widzi w swoich oknach jak i u konkurencji. Czasami można ciekawych rzeczy się dowiedzieć i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

11-09-2003, 20:28
Nie ma sprzedawców którzy nie zachwalają swoich produktów, każdy kto chce sprzedać stara się robić to najlepiej jak potrafi , więc ich wiarygodność co do oceny innych jest niepewna , niejednokrotnie są stronniczy. Najlepsza jest praktyka , doświadczenie i opinie użytkowników o producentach.To nie jest totolotek aby tak kupować okna. Pytamy , wymieniami się doświadczeniem i w ten sposób unikamy często błędów i pułapek jakie na nas czekają. Dlatego tak bardzo potrzebna jest rzetelna opinia fachowców w temacie. Tak więc nie mieszajmy w workach i nie losujmy rzucając kostką tylko szukajmy sprawdzonych firm.

ronin
11-09-2003, 21:26
Przebrnąłem ten temat w poszukiwaniu informacji o oknach firmy OKFENS. Niestety nic nie znalazłem.
Mam dlatego do Was pytanie (szczególnie pchelek) co sadzicie o tych oknach. Interesuje mnie profil Elite. Obecnie są baaaaaaardzo tanie, z miejsca można uzyskac rabat powyżej 30%. Martwi mnie jedno, bo mimo, że wyraźnie mowiłem, że chodzi mi o profil Elite, sprzedawca wystawiają mi oferte napisał inna nazwę (chodź sądząc o opisie sa to Elite). Pozdrawiam

pchelek
12-09-2003, 09:32
RZUT KOSTKĄ DOTYCZYŁ DWU FIRM [bardzo dobrych] i DWU SYSTEMÓW [bardzo pododnych] [jakich jest to wyszczególnione] - na przyszłość proszę czytaj uważnie posty zanim coś odpowiesz bo się miesza dyskusja i wychodzi na to że odwalam fuchę. W każdej sytuacji doradzam bardzo szczegółowo i sporo osób na tym skorzystało. Masz rację pisząc o tych różnościach, wypustkach,
.
[color=blue]A ponadto byłoby dobrze gdybyś się ujawnił - wtedy dyskusja jest łatwiejsza. I włącz się - jak robisz okna od 10-lat i je montujesz to jesteś jeden z najstarszych w Polsce. Może coś wspólnie wymyślimy - jakiś poradnik i go opublikujemy.
Firma z Ełku może mieć takie same doświadczenie jak 30-letni producent bo oprócz licencji sprzedaje się też doświadczenie - szkolenie.
To czy profil się zgina czy nie to zależy od kontroli jakości i uczciwości tego co tłoczy. Jest taki w Polsce producent co to robi nagminnie - nazwy nie podaję. Jak Ci wciskają takie profile to widocznie są tanie i idziesz na to [w co raczej wątpię - bo klient ma pretensje nie do tego co sprzedaje profile ale do tego co sprzedaje okna], albo masz zamówienia na okna i musisz je odbierać. W sytuacji jak Cię spotyka taka pazerność producenta profili to olej go po prostu i zmień dostawcę. Jest ich w Polsce ponad 50-ciu.
Do roniana - ten nowy OKFENS pod nazwą ELIte - to nie znam tej nazwy. Prawdopodobnie nazwali tak "starą" PANORAME" ale powiększoną do 5-komór.
Teraz 30% obniżki to mają teraz wszystkie formy. A jeśli chodzi o ten ELITE - to jak jest to 5-komorowa "stara" PANORAMA to bierz

ronin
12-09-2003, 13:16
Dzięki za odpowiedz, tak chodzi to o PANORAME.

www.tanidom.pl
12-09-2003, 15:04
Najtaniej, najszybciej i w całej Polsce okna w

www.tanidom.pl

Pozdrawiam zespól www.tanidom.pl

12-09-2003, 15:16
hmm, najtaniej... Sprawa dyskusyjna, a komentarz typu "tere-fere" sam się jakoś nasuwa :lol: . Serdecznie pozdrawiam i cieszę się, że zakup okien mam już za sobą.

Pearl

12-09-2003, 23:00
Do roniana - ten nowy OKFENS pod nazwą ELIte - to nie znam tej nazwy. Prawdopodobnie nazwali tak "starą" PANORAME" ale powiększoną do 5-komór.
Teraz 30% obniżki to mają teraz wszystkie formy. A jeśli chodzi o ten ELITE - to jak jest to 5-komorowa "stara" PANORAMA to bierz

A jeżeli jest to stara Panorama, ale czterokomorowa - profil grubości 65mm - to co robić???
Pewnie w tej cenie mozna kupić inne okno z profilu cztero lub pięciokomorowego, ale grubości 70 mm.

Ps Może nie powinienem, ale Aura jest już produkowana od kilku ładnych lat, a Okfens nie należy do garażowców i chyba kto jak kto nie powinien pisać "chyba".

John
13-09-2003, 15:28
czy ktoś wie coś na temat systemu Rondlain z Aluplasta ( 3-komorowy). Będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

kocza
14-09-2003, 10:38
Witam,

moi drodzy i Ty Pchelku (bo jestes tutaj guru) prosze o pomoc:

Buduje domek (obecnie zaczynam stawianie scian z BK Zelislawice jednowarstwowo) i temat okien dopiero zaczyna u mnie kielkowac, ale lubie wczesniej wiedziec w ktorym kierunku bede szedl...

Mieszkam w Chorzowie na Gornym Slasku i prosze o porade do jakich firm sie udac, by zorientowac sie w ofercie i nie popelnic bledu. Raczej sklaniam sie ku oknom plastikowym oklejanym na barwe ogolnie mowiac drewnopodobna.

A co myslicie o ROPLASTO z okuciami ROTO?

kocza
14-09-2003, 23:51
A co myslicie o ROPLASTO z okuciami ROTO?

pchelek
15-09-2003, 09:01
IDEAL 3000 Roundline to "standardowe" profile 3-komorowe z zaokrąglonymi krawędziami - są bardziej estetyczne optycznie. System jak system 3-komorowy. IDEAL ma lepsze rozwiązaniach
ROPLASTO niestety nie ma aprobaty na okna kolorowe. Powinieneś wybierać - GEALAN, KOMMERLING, SCHUCO, DECEUNINCK, VEKA, TROCAL, REHAU, PANORAMA, AURA.
red]Prośba - niech się Gość nie przy............la.
Jest metoda na usunięcie takich "Forumowiczów" - już kilku wypadło z Forum. Jak chesz pyskówki to jedź na jarmark.[/i]
Zgłaszam to do operatora Forum.[/list]

KrzysiekS
15-09-2003, 09:19
Czy wybierając okna zdecydowalibyscie sie na meranti, czy na sosne?

W najblizszych dniach moge jeszcze zmienic decyzje. Zamowilem dzieki Waszym opiniom okna sosnowe z litymi deskami od strony zewnetrznej i wewnetrznej, okuciami antywłamaniowymi ROTO, szybami P2 we wszystkich oknach z niskim parapetem i drzwiach balkonowych oraz otwieranymi szprosami.

Z gory dziekuje za Wasze argumenty za i przeciw.

Maluszek
15-09-2003, 10:08
Ja wybrałam meranti - ładniej wygląda od sosny :D

Man
15-09-2003, 13:28
Ja kupiłem Meranti (Natura), wygląda dobrze.

rcbi
17-09-2003, 15:51
pvhełku ratuj i pomóż w wyborze okien drewnianych chciałoby się mahoniowe ale jakiej firmy? dzwoniłem do Gebauera i jakiś gburowaty pan nie chciał mi podać cennika standardowych wymiarów. więc podaj mi proszę jakąś przyzwoitą firmę w okolicach Warszawy lub Lublina. z góry dzięki!

18-09-2003, 08:32
:D GORAN z Lublina ul. Wojska Polskiego - Paweł Zaręba [od spraw jakości] tel 81/7541616
FERNO - Lubartów ul. Lubelska 104 tel 8545000 - centrala
DZIADEK [ale to jest daleko od Ciebie] Bielice - Krotoszyny tel 56/4747673
HUMDREX - Mszanowo 56/4740785 [Mariusz Grzybowski - od spraw jakości].
GEBAUER :oops: dał plamę. W obecnych czasach dba się o klienta!!!!!!!!!

18-09-2003, 08:45
Polecam okna FILA.
To producent z okolic Opola. Większość produkcji na eksport do niemiaszków. Posiada ISO, TUV. Sprawdzone u mojego szwagra od 7 lat, u koleszków mojego szwagra i uwielu innych.
Ja obecnię oczekuję na montaż.
Okna z sosny lub meranti, różna kolorystyka
tel. 077/421 52 83
Pozdrawiam
Akson

gość 1
18-09-2003, 09:30
czy ktoś może słyszał o oknach Natura z Bełżca proszę o kilka wiadomości na temat tej firmy. chodzi o okna mahoniowe ale interesuje mnie w ogóle czy to porządna firma z góry dzięki!

18-09-2003, 17:46
Pchelku co sądzisz o bezołowiowych oknach Plusteca. Firma się rozwija , wypuścili nawet okno 7 komorowe(kawał okna). Mają rzadko sptykany system łączenia profili ościeże 3 komorowe , rama okienna 5 komorowa. Czy jset to firma godna uwagi.

19-09-2003, 10:58
Plustec tak - jak najbardziej.
Np. nowa firma WERK - Błonie ul. Łódzka 45 tel 22/7963267
Natura w porządku [jeśli chodzi o jakość produkcji] - poza tym, że nie mają certyfikatu na swoje okna - a to jest niezgodne z Prawem Budowlanym.

19-09-2003, 11:00
:D Ten powyże to ja - pchelek. Mam nowy kompjuter i kłopoty z logowaniem :evil:

19-09-2003, 12:16
czy to okna Natura sp.j. z Bełżca nie mają certyfikatu przeszkadza w tym aby je wstawić bo ja nie widzę przeszkód jeśli są w porządku to możnaby je wstawić do domu

19-09-2003, 13:36
:D Tak. Praktycznie [czego nie mówię głośno :wink: ] możesz zamówić te okna i następnie poprosić o bonifikatę z uwagi, że nie mają certyfikatu :lol: .
Sprawdź tylko skąd zamawiają drewno klejone warstwowo. To WAŻNE!!!!!!!

pirat
19-09-2003, 14:49
...a u mnie dziś montują okienkaaaaaaa :-) ... o bramie garażowej ni ewspomnę :-))) a co z tego wyszło i jak to sie wszystko potoczyło opisze w poniedziałek .... miłego wekendaaaaaaaa P.S. Jutro cięzki dla portfela dzień - zapłata za okna :-(

gość 1
19-09-2003, 15:48
a ja na stronie Natury widziałem jakiś certyfikat i certyfikat instytutu higieny jaki to certyfikat chyba Polskiego Instytutu Technicznego

KrzysiekS
19-09-2003, 16:06
Tydzien temu zdecydowalem sie na okna Fila i podpisalem umowe. Musze jeszcze w poniedzialek podjąc ostateczną decyzje sosna czy meranti, gdyz jestem po obmiarze i wizycie monterow.

Oni przekonują mnie, że meranti jest trwalsze i mniej kruche. Co Wy na to?

Do goscia: Twoja rodzina od siedmiu lat ma sosne czy meranti?

22-09-2003, 09:07
:D Pchelek - jak Cię przekonują do meranti to zażądaj - koniecznie - certyfikatu na drewno klejone warstwowo. Z pewnością nie mają bo ma taki dokument jedynie firma DLH. W klejonce meranti ważna jest jakość sklejenia - chyba bardziej niż w klejonce sossnowej. Ponadto meranti jest wiele odmian. Od bardzo rzadkiej i porowatej i nadającej się jedynie na drewno kominkowe [ale taka klejonka jest tania] do gęstej i stosowanej do okien. Ten certyfikat zakładu higieny mogą powiesić na drucie. NATURA nie ma certyfikatu zgodności z Aprobatą techniczną - ale jak podałem powyżej nie oznacza to, że jej wyroby są słabe. To dobra firma. O certyfikat powinni jednak wystąpić.
Certyfikaty na okna drewniane ma w Polsce kilka firm, a na okna z meranti bodajże trzy firmy.

pirat
22-09-2003, 11:47
Witaaaaam all po weeekeeendziee ...
Mam oknaaaa !!!
Firma rozpoczęla montaż o 10 skonczyli około 19 mieli 22 okna do opanowania. Okna PCV profil VEKA - perfektline - producent firma VERTEX z Pszczółek pod Gdańskiem. Okna ładnie sie prezentuja, wykonane przyzwoicie, okucia wyregulaowane dobrze to plucy niestety i jest minus na 2 szybach rysy (pewnie z transporcie) - zgłoszona i przyjeta reklamacja maja przyjechac i wymienić , brakuje tez kilku "zatyczek" do odwodnień po za tym cacy. Profil perfektline 5 komorowy stabilny i solidny.
Dodatkowo montowali mi bramę segmentową Wisniowski - otwera się dosć lekko i cicho.
PIRAT

pchelek
22-09-2003, 14:09
to teraz musisz je doooooooobrze oblać :wink: .
Inaczej się "rrrozeschną".
Brama wymaga odrębnego oblania. :roll:

pirat
22-09-2003, 15:09
Spoko spoko .... oblane jak sie patrzy i brama też :-) trzeba było popilnowac tych okienek w nocy niestety czasy sprzyjają temu zeokna patrafią zmienić właściciela nie wiadomo jak i kiedy ... podczas piatkowej nocy i pilnowania okienek poszło duzo złotego trunku !!! tak że napewno się te PCV-łki nie rozeschną :-))
Dzieki za troskę PCHEŁEK

22-09-2003, 18:45
Sprawdź tylko skąd zamawiają drewno klejone warstwowo. To WAŻNE!!!!!!!
Pchełku, a skąd mają być?[/u][/i][/b]

Joskul
22-09-2003, 18:49
Przepraszam, nie zalogowałam się i uczyłam się cytować. Wyszło średnio.
Joskul

22-09-2003, 19:10
PCVfałki nie maja prawa się rozeschnąć. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz.
Dlaczego na niemieckich stronach internetowych Veki nie ma nic na temat systemu Euroline i Perfectline :o . Jest tylko Softline i Topline.
jakiś wynalazek na Polskę cy co?:lol:

23-09-2003, 07:47
moze temu ze te strony VEKI i niemiecka i polska nie sa wogóle aktualizowane !!! - kasy nie maja ??? niech dadza upust na profile to im stronę zrobie

23-09-2003, 08:45
O przepraszam, na stronie niemieckiej całkiem niedawno pojawił się opis nowego systemu SWINGLINE.

Krystian
23-09-2003, 08:45
pchelek - kolejna prośba (po kilku tygodniach przerwy), :
- czy wiesz coś (+ lub -) o profilach STYL 2000 LB VAVIN - producant okien ma siedzibę w Tychach (woj. śląskie),
- czy twoim zdaniem warto zakładać w oknach nawiewniki, kiady do zamieszkania pozostało 6 lat i sporo robót, czy zostawić na nie miejsce i zamontować później?
- o firmę montującą zapytam na priva,
Pozdrawiam.

pchelek
23-09-2003, 08:53
:D Jeśli chodzi o drewno klejone warstwowo to najlepszy jest importer DLH - ściąga klejonkę z Indonezji albo Roggeman - niemiecka firma - producent.
Może też być EAC TIMBER POLAND.
VEKA EUROLINE to wynalazek na Polskę - system trójkomorowy o zredukowanej grubości ścianek. Jak inne pod nazwą EURO [IDEAL 2000 EURO, SCHUCO 2000 EURO, LB Profile 2000 PAD EURO, PLUSTEC EURO - te są oficjalnie] Natomiast są jeszcz inne nieoficjalnie i nielegalnie.
VEKA PERFECTLINE to system bodajże 5-komorowy o grubości ścianek normalnej i też tylko na Polskę.
Ale obydwa są w porządku.
Z tym, że ten drugi jest lepszy

pchelek
23-09-2003, 09:02
Nawiewniki zamontuj teraz - bo przez 6 lat będziesz miał wymianę powietrza - chociaż w jednym oknie. Zamów nawiewniki VENTAIR firmy BREVIS z Krakowa. Nie są drogie. LB Profile STYL 2000 to profile trójkomorowe o zredukowanej grubości ścianek zewnętrznych [z 3,00 {grubość nominalna] do 2,7 . Mniej więcej, bo jest rozróżścianki zewnętrzne widoczne i zewnętrzne niewidoczne. System jak system. Mają jeszcze profile trójkomorowe o grubości ścianek normalnej i profile pięciokomorowe. Tłocznia jest w Chranowie. Producenci okien z Tychach i Madoń z Chrzanowa [firma OK]

Krystian
23-09-2003, 09:27
Dzięki pchelek, jesteś niezawodny :P !!!
Kilka osób, w tym serdeczny kolega, ma te okna od 3 lat i są zadowoleni, ja zobaczę jaką ofertę cenową przygotuje polecona firma... :roll:

jarekp
24-09-2003, 15:44
Czy ktoś z was korzystał z usług firmy DEFOR ze Śremu niedaleko Poznania (profile VEKA) i z jakim skutkiem

Wladek
24-09-2003, 15:51
Przeszukałem całe forum, ale oprócz wypoiedzi pawla_l (pozdrawiam) nic nie znalazłem na temat okien ze STOLBUD WŁOSZCZOWA www.stolbud.pl
Czy ktoś ma takowe i może się podzielić opiniami?
Pozdr.
Wladek

august
24-09-2003, 17:07
Pchelek. Czy możesz mi doradzić której firmy okna wybrać. Chodzi o okna drewniane lita sosna. Mam do wyboru firmy : Ferno, Drutex, Pol-Skone, Sokółka i mała firma Sitak z Lubszy koło Brzegu Olopolskiego. Oferty cenowe są bardzo zbliżone. I jeszcze jedno czy jest sens stosować okucia antywłamaniowe np. I - stopnia w małych oknach ok. 585x555. Mam ich 5 sztuk. Proszę o radę muszę się szybko zdecydować.
Z góry dziękuję. :roll: