PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

bwojtek
29-09-2006, 18:12
tanio to mozna kilo ziemniakow kupic
Za twoją radą kupiłem... Nadają się tylko na paszę dla świnek :wink: Słodkie jakieś takie i połowa zgnita :lol:

jareko
29-09-2006, 19:51
ale i najlepszy [jareko]
Pchelku - przestn mnie tak reklamowac :)
Mam swoje obserwacje dotyczace wiekszosci forumowiczow (niezbyt budujace) stad tez powoli wracam do pierwotnego profilu swojej dzialalnosci - tylko i wylacznie obsluga Inwestycji. Pelne odejscie od klienteli indywidualnej.
Tutaj nie szuka sie ani jakosci ani prawdziwej porady - tu szuka sie w wiekszosci wypadkow najtanszej oferty (skad to obaj znamy? Chocby WCS i 450 okien spie.... montazem) lub potwierdzenia wlasnych niewykonalnych wizji (jak chocby ktos chce miec balkon 1800/2500 w kolorze na sztulpie bez poprzeczki - zawsze wariata co takie zamowienie przyjmie znajdzie).
Ostatnio widzialem piekne okna drewniane, balkon 1800/2300 w polluku sztulpowe - skrzydlo bierne juz sie nie rusza zablokowane oscieznica, by sie otwieralo trzeba bylo nadproze skuwac i wyglada to..... idiotycznie.
Taaaa....... jestem najgorszy bo prawde mowie a oszolomow co glupoty tu opisuja pietnuje i zwalczam (znany watek wielkosci balkonow)
Jestem najgoszy bo prosto w oczy mowie, ze czegos tam zrobic sie nie da i u mnie takich okien nie zamowia
I wiesz co - dobrze sie z tym byciem najgorszym czuje :)

_ZBYCH_
01-10-2006, 00:23
...
Mam swoje obserwacje dotyczace wiekszosci forumowiczow (niezbyt budujace) stad tez powoli wracam do pierwotnego profilu swojej dzialalnosci - tylko i wylacznie obsluga Inwestycji. Pelne odejscie od klienteli indywidualnej.
Jareko, jak ja Ciebie rozumiem!!! :)
Też się poważnie zastanawiam nad odejściem od obsługi klientów indywidualnych i pozostaniem przy obsłudze dużych inwestycji.
Jedna duża inwestycja = jeden problem.
Dziesięciu klientów indywidualnych = trzydzieści problemów :wink: :lol:

jareko
01-10-2006, 01:14
tylko 30? :lol:
Nawet wiecej hihihihihi
Jak ida sobie do salonu, patrza na lakier i kupuja auto - czy przez lupe ogladaja czy szczelinka miedzy drzwiami a nadwoziem jest rowniotka do 0,1 mm? Czy szybki ogladaja czy przypadkiem ryski na niej nie ma?
Tu wydaja kila razy mniej kasy a patrza, doszukuja sie dziury w calym by w wiekszosci wypadkow urwac jeszcze pare groszy - tak ot - dla zasady chyba
Ryska na szybie? Ilez to razy przy takiej reklamacji pozniej przyjezdzaja ludzie by wymienic i zagwozdka - ktora to byla zarysowana? I jeszcze zglaszajac reklamacje mowia ze normy oceny jakosci szyb maja w d.... - oni nie chca z rysa. Stad nie dziwie sie ze wiekszosc firm bierze kase za okna przy ich dostawie by pozniej w konia nie zostac zrobionym. Ja niedlugo zaczne podobnie postepowac bo mam juz dosc wydumanych pretensji i "reklamacji" byleby tylko zaplacic o dzien pozniej - zobacz jak odsetki kapital podniosa w ten jeden dzien ;)
Albo udowadnianie na sile ze opoznilem prace gdyz szyba przyszla peknieta w transporcie
Kiedys mialem taka sytuacje - zamowione fixy w skrzydle - ktos na produkcji sie kropnal i wykonano normalnie w oscieznicy. Zamontowane okna tego samego dnia. Pozniej - fakt - troche to trwalo ale z korzyscia w sumie dla klienta gdyz nie pobrudzili mu szyb i skrzydel - wymienione szyby na fix imitujacy skrzydlo. I co? Na koniec zabral mi ponad 15 % jako, ze w jego ocenie wstrzymalem mu prace - a bedac tam codziennie ani dnia przerwy nie bylo. I co ? Mialem go do sadu z lichwe podac? Takie oprocentowanie? Za co? Cwaniactwo i tyle. I takich cwaniakow ktorzy ewentualne nasze potkniecie tak wykorzystuje jest coraz wiecej i hmmm..... sa to Forumowicze.
Forum to niezla szkola jak wycyckac wykonawce :lol:

To wogole jest smieszne

Tak jak wiekszosc wypowiedzu tutejszych "doradcow" z Bozej Laski co zrobic w takiej to a takiej sytuacji

My Zbychu dla wiekszosci jestesmy by sie na nas wyzyc, by stresy z roboty na nas wyladowac, by nareszcie ktos mogl sie poczuc, ze ma WAADZE ;)

Takich klientow na poziomie (jak nasz wspolny wczoraj i dzis) ze swieczka szukac
I pamietaj ze obaj jestesmy najdrozsi w calej europie - ba !!! na swiecie ;)

Ewik_1
01-10-2006, 09:30
Z tym targowaniem się i reklamacjami, to chyba taka polska mentalność.
Jak coś się uda kupić utargując choć parę groszy to od razu jest wrażenie, jaki to dobry interes się ubiło.

Mój mąż też pracuje na własny rachunek i widzę u niego pewne dziwne zachowanie. On skoro sam musi się targować o właściwą zgodną z umową płacę, to potem jak sam płaci to wszystkim by napiwki dawał - muszę go czasem powstrzymywać :D

Chyba jeszcze nie nauczyliśmy się szacunku do czyjejś pracy, a cwaniactwa uczymy się od dzieciństwa. Żyjemy według hasła, aby się nie narobić a zarobić. W tym temacie jesteśmy daleko za Europą.
Ale zrobiły mi się refleksje na "psychologa dyżurnego" :wink:

Zbychu, Jareko bądźcie cierpliwi. Oprócz stołków są też jeszcze ludzie na tym świecie - jeszcze w to wierzę.

JackD
01-10-2006, 09:48
Jareko, masz sporo racji w tym co piszesz....
ja na to patrzę trochę z boku....
spróbuj się postawić, a na pewno tak jest na codzień z drugiej strony lady?? czyli jako klient.... Jak się zachowujesz, czy przypadkiem nie masz cech, które tutaj wyżej przytoczyłeś...
Ja wiem po sobie, że chce kupić najtaniej najlepszy produkt....
z naciskiem "najtaniej"
i co... chciałm kupić okna z firmy MS
zamówiłem zapłaciłem zamontowałem...
i okazuje się /przeczytałem z metki/, że dosatałem okna z firmy z Suwałk, jakies eko-coś
i nie wiem czy to filia MS-a czu to przekręt sprzedawcy.... nie miałem już siły iść wyjasniać, pytac, ale mam wrażenie, że coś nie tak jest.... i jakse o tym pomyśle to mam zły nastrój...
ale zgadzam się z Toba, że cięzki jest żywot... producenta, usługodawcy...
wcześniej pracowałem z klientami bezpośrednio i w pracy stworzyliśmy ranking najbardziej upierdliwych klientów ..... myslę, że się ze mną zgodzisz

to . lekarze.prawnicy.nauczyciele.i osobna grupa osób to pod jednym słowem "nowobogaccy"
pozdrawiam

bwojtek
01-10-2006, 13:22
Jeżeli podpisałeś umowę na okna producenta X a dostałeś okna producenta Y to dla mnie jest to oszustwo! Szczególnie, jeżeli ktoś sprzedaje jakiś produkt "szczując klienta" znaną marką. Ja bym zapytał bezpośrednio u producenta czy te twoje okna są jego produkcji. Jeżeli nie to złożyć skargę na dealera do producenta a jeżeli ten nie ma na to wpływu to do sądu...
Zacznij może od tego czy masz gwarancję producenta na okna? Jaka firma ją wystawiła?
I jeszcze jedno... Nie przykładaj tej samej miary do firmy, która ciebie obsługiwała i do ludzi pokroju Jareko!

jareko
01-10-2006, 23:17
no coz....
podobnie jestescie robieni w "balona" przy okuciach WK-2 i szybach
nie raz juz to tlumaczylem ale jak widze .....
Ktos kiedys tu zalozyl watek o Waszych domach - w skrocie powiedziec mozna tak:... wybudowac jak najtaniej, oszczedzic na czym sie da ale samochod :) - wersja najbardziej wypasiona by w oczy wszystkim sie rzucala i zazdrosc wzbudzala
I podobnie podchodzicie do okien - rozumiem ze kasy malo - ale czasem warto posluchac "lepiej znajacych sie na rzeczy" niz wierzyc w "latwe" okazje
Dobre okno kosztuje i basta
Kto tego nie pojmie.....jego sprawa i ewentualny klopot za kilka raptem lat gdy wyrywac je trzeba bedzie i pruc sciany tak pieknie wykonczone

W tym konkretnym wypadku....coz....wspolczuje a znalezeienie Twoich okien u producenta, nie majac podstawowych danych od dealera, jest nierealne
Chocby numer jego zamowienia jest niezbedny - to podstawa jego weryfikacji

JackD
02-10-2006, 08:02
no coz....
podobnie jestescie robieni w "balona" przy okuciach WK-2 i szybach
nie raz juz to tlumaczylem ale jak widze .....
Ktos kiedys tu zalozyl watek o Waszych domach - w skrocie powiedziec mozna tak:... wybudowac jak najtaniej, oszczedzic na czym sie da ale samochod :) - wersja najbardziej wypasiona by w oczy wszystkim sie rzucala i zazdrosc wzbudzala
I podobnie podchodzicie do okien - rozumiem ze kasy malo - ale czasem warto posluchac "lepiej znajacych sie na rzeczy" niz wierzyc w "latwe" okazje
Dobre okno kosztuje i basta
Kto tego nie pojmie.....jego sprawa i ewentualny klopot za kilka raptem lat gdy wyrywac je trzeba bedzie i pruc sciany tak pieknie wykonczone

W tym konkretnym wypadku....coz....wspolczuje a znalezeienie Twoich okien u producenta, nie majac podstawowych danych od dealera, jest nierealne
Chocby numer jego zamowienia jest niezbedny - to podstawa jego weryfikacji
dlatego piszę, że chciałem dobre okna, bez specjalnego nacisku na cenę
bo przykładowo ten sam wymiar miałem za 700 zł , a ja wybrałem za prawie 1.000 zł... i dlatego to opisałem... że chciałem MS a dostałem jakies EKO...
spróbuję poszukac zamówienia... i inne papiery chyba nawet mam metki tych okien EKO... mimo, że upłynęło kilka miesięcy....
Udam sie do dealera, i zapytam grzecznie....
Odpowiem na Forum... obiecuje...

_Beti_
02-10-2006, 10:41
powiedz mi Jareko, jaka jest uczciwość handlowców w Twoim fachu :x
jakiś tydzień temu zaczęłam szukać okien
byłam w około 20 firmach
w prawie każdej z nich, po sprawdzeniu wyceny brakowało jakiegoś okna, albo wymiary były błędnie zapisane ( ja podawałam wymiary otworów ) a oni podpasywali je sobie przeważnie pod wymiar typowy i w taki sposób miałam np 5 cm pianki nad oknem i z 7 na dole
Ale to nic zamówiłam wreszcie okna w sobotę
oknostylu 5 komorowe, złoty dąb, ciepła ramka, grzybek
Pani wyceniała nam te okna 5 razy, bo chcieliśmy wiedzieć ile zapłacimy za okna z ramką bez ramki, 3 kom, 5 kom itp
przy ostatecznej wycenie okna miały kosztować 9,049
a na umowie która podpisałam w sobotę wyczytałam wczoraj że okna będą kosztować 9493 :o
byłam w szoku, sprawdzamy więc wycenę z umowa wszystko gra ilość okien taka sama, wymiary też się zgadzają, więc co jest grane
właśnie wróciłam z ich biura, pani była też bardzo zdziwiona i po przenikliwym sprawdzeniu wyszło że w trzech oknach 150x150 zamiast złotego dębu jest kolor biały :evil: i dlatego wycena ostateczna różni się z umowa
a ja idiotka tak się spieszyłam w sobotę ( miałam wesele ) że głupia tego nie zauważyłam (różnicy w cenie)
czuje sie oszukana
ona tłumaczyła nam ze się widocznie pomyliła, ale dziwnym jest że przy pięciu wycenach sie " pomyliła" a przy umowie NIE
o ile się pomyliła na pewno zobaczyła błąd przy wypisywaniu umowy, ale oczywiście nas nie poinformowała bo poco choć widziała ze nam zależy na cenie
Ale ja nie wierze ze to była pomyłka, to czyste wyrachowanie :evil:
No i co teraz dałam 30% zaliczki okna zamówione, a ja za grosz zaufania do nich teraz nie mam, czy mogę sie wycofać ? :-?


:evil: :evil: :evil:

bwojtek
02-10-2006, 11:30
No i co teraz dałam 30% zaliczki okna zamówione, a ja za grosz zaufania do nich teraz nie mam, czy mogę sie wycofać ?
No a co podpisana umowa mówi o rozwiązaniu umowy? Jest taki paragraf?

Przyznam, że sam niechętnie czytam długie umowy. Ale żeby nie sprawdzić na jaką kwotę podpisuje się umowę :o

_Beti_
02-10-2006, 11:37
co jest dziwne ja przeczytałam całą umowę, a na cenę nie zerknęłam :x
bo byłam pewna ze cena sie przecież nie zmieniła bo jakim cudem
wiem wiem, moja głupota nie zna granic, szkoda gadać :roll:
a w umowie nic nie ma o jej ewentualnym rozwiązaniu

bwojtek
02-10-2006, 11:44
No to pozostaje szybko czytać KC...

jareko
02-10-2006, 11:55
powiedz mi Jareko, jaka jest uczciwość handlowców w Twoim fachu
i co mam Ci odpowiedziec na takie pytanie?
Sa ludzie i ludziska a tu konkurencja jest niewyobrazalna i powoduje pewnego rodziaju hmmm...."naduzycia" ?Kilka razy w mojej krarierze sie kropnalem w kalkulacji - tylko raz oddalem zaliczke nastepnego dnia gdyz blad byl ogromny ale w innych bralem go na siebie i albo jeszcze wychodzilem na swoje albo...dokladalem niewiele do intereseu
Wiesz...slowo drozsze pieniedzy :lol:
Cos na ten temat moze powiedziec jeden z Was gdy okazalo, sie przy realizacji zamowienia na drzwi wejsciowe, ze zapomnialem, podajac cene, uwzglednic ceny drzwi i policzylem tylko wypelnienie Adeco
Kazdy z nas jest omylny ale nie kazdy potrafi wyjsc z tego z Twarza
Sadze - powiem nieskromnie - ze jakos mi sie to udaje

_Beti_
02-10-2006, 12:22
co radzisz Jareko
negocjować cenę
próbować odebrać zaliczkę
czy pozostać przy cenie
można także ich oszukać tak samo jak oni przy wypłacie
:evil:
Babka mówiła ze oni i tak mają2% marży :o

Agnieszka1
02-10-2006, 12:36
Forum to niezla szkola jak wycyckac wykonawce :lol:

To wogole jest smieszne

Tak jak wiekszosc wypowiedzu tutejszych "doradcow" z Bozej Laski co zrobic w takiej to a takiej sytuacji

;)

A zebyś wiedział.

jareko
02-10-2006, 12:42
Babka mówiła ze oni i tak mają2% marży :o
i tez mowila Ci ze masz zaplacic mniej
nie wierz w 2% marze - na suchy chleb dla konie by nie zarobila
masz dwa wyjscia i to dzialac musisz szybko :)
albo zadac zwrotu zaliczki i odstapienia od umowy z racji zmiany jej warunkow albo .... po prostu uwierzyc, ze faktycznie sie kropnela i wspolpracowac dalej doplacajac ta roznice przy realizacjji zamowienia

Jakub Wilkoński
02-10-2006, 13:02
Mam pytanie dotyczące rynku wrocławskiego
czy ktoś miał doczynienia z firmą DREWNOPOL ?
mam w projekcie okno 180/230 i taką zachciankę żeby było ono z ruchomym słupkiem i bez poprzeczki
DREWNOPOL, zasadniczo jako jedyny w przeze mnie sprawdzanych ofertach, zgodził się wykonać takie okno - PCV, profil GELAN, szyba P2, okucia Maco - w dwóch typach COMFORT 6K i SPECIAL 5K.

Jaki ewentualnie inny profil, wytwórcę, moglibyście polecić we Wrocławiu lub okolicach ?

Jakub Wilkoński

jareko
02-10-2006, 13:07
Panie Jakubie - wspolczuje
Nie zachcianki tylko efektow
I jest Pan kolejnym przykladem osoby ktora poszukuje az znajdzie "wariata" ktory cos zrobi na zyczenie
Gealan nawet 5 komorowy juz musi miec poprzeczke, przy tej szerokosci i wysokosci
I niech lepiej sie Pan pogodzi z ta poprzeczka niz szuka tego ktory takie okno wykona
Ewentualnie Schuco ale tez pewnosci na 100% nie mam czy nie bedzie wymagana - a jesli okna w kolorze to i Schuco sobie z tymi wymiarami na pewno nie poradzi

bwojtek
02-10-2006, 13:15
I do tego jeszcze szyba P2...

Agnieszka1
02-10-2006, 13:17
Mam pytanie dotyczące rynku wrocławskiego
czy ktoś miał doczynienia z firmą DREWNOPOL ?
mam w projekcie okno 180/230 i taką zachciankę żeby było ono z ruchomym słupkiem i bez poprzeczki
DREWNOPOL, zasadniczo jako jedyny w przeze mnie sprawdzanych ofertach, zgodził się wykonać takie okno - PCV, profil GELAN, szyba P2, okucia Maco - w dwóch typach COMFORT 6K i SPECIAL 5K.

Jaki ewentualnie inny profil, wytwórcę, moglibyście polecić we Wrocławiu lub okolicach ?

Jakub Wilkoński

Oj, czy to okno nie jest za duze ( za ciezkie) na taka zachciankę? :roll:

Jakub Wilkoński
02-10-2006, 13:33
Zachcianki z reguły wynikają z niewiedzy i można ich zaniechać

Dla jasności okna białe

i pytanie 180/230 jest rozmiarem otworu w murze choć nie wiem czy to coś zmienia w kwesti poprzeczki
jaki byłby bezpieczny wymiar otworu by spełniać moje warunki, łącznie z szybą P2

oferte na Gaelana mam też w 6 komorówce comfort - rozumiem, że nie jest lepszy od 5 odnośnie poprzeczki

co do Schuco czy może Pan kogoś polecić we Wrocławiu lub kogo się wystrzegać ???

Jakub Wilkoński

jareko
02-10-2006, 13:34
akurat szyba nie ma wiekszego znaczenia - co zapewne wielu z Was zaskoczy
Problem nie w szybie i jej ciezarze ale w gabarytach i tylko gabarytach

Jakub Wilkoński
02-10-2006, 13:44
i jeszcze jedno
jeżeli nie PCV to jedynie okno drewniane jest alternatywą i spełni moje warunki ???

Jakub Wilkoński

bwojtek
02-10-2006, 13:44
Jakoś trudno mi się z tobą w tym przypadku zgodzić Jareko... Ciężar szyby ma znaczanie bo wraz z jego wzrostem rosną obciążenia działające na profli, zgrzewy i okucie. Większość producentów nieprzypadkowo ma inne dopuszczalne wielkości dla okien ze standardowym pakietem szybowym a inne dla szyb P2 i P4 gdzie szyba waży o 1/2 więcej!

jareko
02-10-2006, 14:21
i jeszcze jedno
jeżeli nie PCV to jedynie okno drewniane jest alternatywą i spełni moje warunki ???

Jakub Wilkoński
jest to rozwiazanie

bwojtek - owszem masz racje - statyka jest liczona dla standardowego pakietu ale wzrost wagi szyby o 30% nie ma naprawde realnego znaczenia. Wytrzymaja i okucia, wytrzymja i zgrzewy, ktore i tak wytrzymalosc maja z wyjatkowym zapasem
Przy duzych gabarytach jakze czesto okazuje sie, ze wlasnie sztywniejsza szyba (czy laminowana czy tez grubsza) poprawia prace okna

bwojtek
02-10-2006, 14:33
ale wzrost wagi szyby o 30%
Raczej o 50%... Zamiast 2 szyb o grubości 4mm masz szybę 4mm, ramkę i P2 albo P4, które zbudowane są z 2 szyb 4mm i folii. Węc razem zamiast 8mm masz 12mm szkła. A to już robi się zasadnicza różnica. Fakt, że ma to akurat mniejsze znaczenie dla drzwi balkonowych a większe dla skrzydeł o dużej szerokości.
Prywatnie mam założony balkon 180x230 w kolorze i z szybą antywłamaniową, bez przewiązki (i bez gwarancji producenta...) i przy prawidłowym montażu i poprawnym dystansowaniu wkładu działa bez większych problemów. Jednak to mój świadomy wybór czy też ryzyko. Potencjalnemu "Kowalskiemu" jednak stanowczo takie coś odradzam.

jareko
02-10-2006, 14:38
dziekuje ze moje wyliczenia poprawiles - zamiast 8 mm masz w przypadku P-2 13mm wiec nawet ponad 50% :)
A co do reszty - lepiej tego nie pisz na forum bo "Kowalski" uwierzy ze tak mozna i jeszcze gwarancje bedzie na takie okno chcial
Poza tym, po Twoich wypowiedziach wiem ze jestes czlowiekiem "z branzy" i w razie jakichkolwiek klopotow sam sobie okno podregulujesz czy tez przeszklisz by bylo OK
Klient ma w wiekszosci wypadkow 2 lewe rece na dodatek swiadomosc ze on za okna zaplacil i ma byc OK - a ze ktores jest bez gwarancji i tak bedzie Cie wzywal jakby o tym zapominajac.

Jakub Wilkoński
02-10-2006, 14:53
Panowie z branży już tak nie lekceważcie tego Kowalskiego bo to on w końcu pracując między innymi dwiema lewymi ręcami daje Wam zarobić na kieliszek chleba
a co do gwarancji pomontażowej - jak zamawiający jest wprowadzony w błąd przez wykonawcę to czemu ma z niej nie skorzystać a jak był informowany to już nie wasz problem
ale wracając do mojego poprzedniego pytania - czy moglibyście mi podać bezpieczną wysokość otworu przy szerokości 180, która spełniała by moje założenia
i jeszcze czy Schuco to są profile z PCV czy z aluminium, bo znalazłem przedstawiciela we Wrocławiu , OPAL, ale on w ofercie, na stronie www, ma tylko profile aluminiowe

Jakub Wilkoński

jareko
02-10-2006, 15:15
rzadko kiedy zaznacza sie na gwarancji ze nie dotyczy czegos tam a poza tym gwarancja w takich sytuacjach jakze czesto gdzies "ginie"
Ale do rzeczy
Schuco - producent z ktorym wspolpracuje udzielil gwarancji na okno o wymiarze szer/wys 1765/2280 bez poprzeczki (czyli do otworu w murze 1800/2300).
Z mojego doswiadczenia z tym profilem (lubie go oj bardzo go lubie) kazdy inny wytworca tez powinien na takie wymiary dac gwarancje ale....dotyczy to okna TYLKO bialego !!!

Jakub Wilkoński
02-10-2006, 15:58
no i d.. blada dzwoniłem do Opal Wrocław i najbliższy termin luty 2007

czyli podsumowując
pozostając przy otworze 180/230 albo czekam do przyszłego roku albo szukam okien drewnianych
inny profil niewchodzi w rachubę ????

Jakub Wilkoński

jareko
02-10-2006, 16:03
alez wchodzi - wszak juz jeden sie podjal ;)
mozesz ryzykowac i zamawiac
zastanawiam sie dlaczego tak ta poprzeczka przeszkadza
pomijam juz kwestie wiekszej sztywnosci skrzydla co przy tym gabarycie ma podstawowe znaczenie zwlaszcza ze jest ruchomy slupek
Dodalbym do tego dodatkowe zabezpieczenie sie przed nieumyslnym stluczeniem szyby - prosze pamietac ze od srodka szyba bedzie miala tylko 4mm - standardowa.
Co sie stanie jak niechcacy sie o nia oprzemy?

arnoldek
02-10-2006, 19:07
Witam!

Ja po raz pierwszyt na ytm forum wiec pozdrawiam wszystkich! Mam prosbe czy ktos moglby mi polecic jakas porzadna firmae produkujaca okna drewniane z Krakowa lub okolic? Chcialbym wymienic okna i zalezy mi na jakosci okien i montazu, mniejsze znaczenie ma dla mnie cena. Za pomoc z gory dziekuje!

bwojtek
02-10-2006, 19:24
inny profil niewchodzi w rachubę
Znając życie to każdy "pan Kazio w garażu za rogiem" zgodzi się to zrobić od ręki na dowolnym profilu. Znani mi producenci po hura-optymiźnie po wprowadzeniu profili szerokokomorowych zaczęli się szybko ograniczać z maksymalnymi gabarytami. W niektórych systemach sprawę załatwia specjalne skrzydło tzw. tarasowe o większej szerokości (np. 100mm).

jareko
02-10-2006, 23:01
bwojtek - Pan Kazio potega jest i basta
Zrobi wszystko co klient sobie wymysli - juz taki jedenPan KAzio forumowiczcie mial zrobic balkon w pelnym luku na sztulpie 1800/2200
poczatek giecia na wysokosci 1300 i po dzis dzien jakos balkonu jak nie ma tak nie ma
Pana Kazia takze nie ma
Pieniedzy tez nie
ale coz...... po co mamy sie wysilac - klient nasz pan i w koncu znajdzie kogos kto spelni jego wymagania :lol:

_Beti_
03-10-2006, 07:20
tak was czytam i czytam, i trochę się zaniepokoiłam
ja mam drzwi tarasowe 2300 wysokie na 2700 szerokie czyli 3x90
z ruchomym słupkiem, bez poprzeczki, tylko jedno okno jest rozwierno uchylne, kolor zew. i w żadnej z firm w których byłam nie było problemu z gwarancją
mam jeszcze jedne drzwi balkonowe podwójne 1800x2250 też z ruchomym słupkiem i bez poprzeczek
czy faktycznie coś bardzo złego dzieje się z takimi oknami ?
Jak ewentualnie gdzieś minimalnie opadną, to przecież zawsze można to poprawić
Jareko wytłumacz to po babsku dlaczego nie powinno sie takich drzwi robić i ewentualnie co sie z nimi może dziać

jareko
03-10-2006, 08:39
zaczne od tylu :lol: :oops:
co sie modzie dziac?
[przy tak duzych gabarytach nastepuje powolne ale zawsze odksztalcenie zgrzewu. Dzialaja tak duze sily ze tego procesu nie da sie uniknac a powodem jest plastycznosc PVC zalezna od temperatury. Lata mamy coraz cieplejsze. slonce prazy niemilosiernie - profil bialy potrafi sie nagrzac do 50-60 stopni a o kolorze nie wspomne (stad jeszcze wieksze ograniczenia gabarytow dla okien kolorowych - to tak przy okazji)
Wystarczy ze zgrzew "ruszy sie" o 0,1mm by na koncu skrzydla przy duzej jego szerokosci uzyskac 1mm.
Ok - podregulujemy ale za rok sytuacja sie powtarza i znow regulujemy
na trzeci rok powtorka z rozrywki i d.... - nie ma regulacji - trzeba przeszklic itd I to usr.... smierci wiemy ze zrobilismy cos nie ta - ale wiemy o tym po fakcie
Poza tym przy pewnych szerokosciach okien (balkonow) dwuskrzydlowych z ruchomym slupkiem nagle okazuje sie ze albo nie mozna go otworzyc albo nie mozna go zamknac - tak jakby skrzydlo "uroslo" I tak jest rzeczywiscie - PVC rozszerza lub kurczy sie w zaleznosci od temperatury. Ok. 1mm/1m (biale) 1,5-2mm/1m (kolorowe) i po prostu skrzydla sa za sezerokie do istniejacej ramy - podobnie z wysokoscia - tez za wysokie.
Niby rama i skrzydlo powinny rozszerzac sie identycznie - ktos zada takie pytanie
Niby "teoretycznie" tak ale.....rama jest osadzona w murze ktory dziala jak radiator odprowadzajac z niej cieplo - tym samym powodujac ze osiaga o wiele nizsze tepneratury - czyli - nie powieksza sie w takiej samej proporcji jak skrzydlo
Aaaa....jeszcze poprzeczka. Skrzydlo nalezy traktowac jako calosc - czyli profil szyba i okucia. To wszystko powieksza sie z wzrostem T ale jak zaczyna sie kurczyc wraz z jej spadkiem okazuje sie ze uszczelki przyszybowe (z racji ich ksztaltu) zaczynaja hamowac powrot profila na swoje miejsce i pojawia sie "beczka"
Beczka jest twedy gdy skrzydlo ma w polowie wysokosci szerokosc wieksza od szerobosci na gorze i dole. I okno "haczy" zawadzajac skrzydlem o rame - przewaznie zawadza o zaczepy ktore pieknie podcinaja skrzydlo

Troche wyobrazni i juz chyba wiemy skad ogranniczenia zarowno szerokosci jak i wysokosci okien
Wbrew pozorom podobne ograniczenia (choc o wiele mniejsze) dotycza okien drewnmianych z tym ze i praca jest mniejsza i wywolana innymi warunkami (wilgoc)

Czy w miare dokladnie wytlumaczylem i stalo sie to zrozumiale?

jareko
03-10-2006, 08:46
Dodam jeszcze ze kazdy system ma swoje ograniczenia tzw. siatke statyki powyzej ktorej nie powinno sie robic okien. Ale..... ale wymogi klientow spowodowaly ze zostaje ona empirycznie przekraczana. Prawidlowo mozna zrobic okno nawet 2500 bez poprzeczki ale.....ale czy o to chodzi by eksperymentowac na sobie? Sa na takie rozwiazanie patenty :lol:
10% w gore siatki jest bezpieczne i zweryfikowane przez lata eksploatacji - 0% w przypadku koloru ale poprzeczka powinna zawsze pojawiac sie juz przy 2200 (biale) 2000 (kolor) chyba ze ktos lubi eksperymenty
A to ze gdzies tam ujrzycie okna jeszcze wieksze - wykonane wbrew temu co tu piszemy wraz z Pchelkiem, Starym czy innymi z "branzy" nie oznacza ze klient jest zadowolony z jego funkcjonalnosci.
Ostatnio widzialem piekny balkon dwuskrzydlowy w polluku ktory juz skrzydlo bierne ma zaklinowane na stale bo nie chce po prostu dzialac
I chyba to by bylo na tyle - tak na marginesie w 2004 o tym pisalem :lol:

_Beti_
03-10-2006, 10:26
dzięki jareko za dogłębne wytłumaczenie temat,
mój umysł typowo humanistyczny, mało z tego pojmuje, ale umysł mojego męża (typowo techniczny :lol: )na pewno zrozumie wszystko 8)
Tylko jak mąż wróci z pracy zaraz mu pokaże twoją wypowiedz

AbrahaM3K
03-10-2006, 14:41
Witam i .. proszę o rade tutejszych ekspertów / doradców.

Od razu przejdę do rzeczy. Ocieplam domek jednorodzinny, przyziom + parter. Mechanicznej wentylacji (i rekuperatora) tam NIE ma i co ważne NIE będzie w przewidywalnej przyszłości. Co oznacza że przy super szczelnych oknach konieczne jest zapewnienie odpowiedniego nawiewu świeżego powietrza do środka, bo inaczej zrobi się w środku sauna :|

Na placu boju, po licznych selekcjach zostały dwa profile, dwóch producentów, nazw nie wymienię by nie być posądzonym o kryptoreklame, a eksperci i tak będą wiedzieli o kim pisze z racji specyfiki rozwiązań ;)

BRUGMANN 5-komorowy, 73mm z tzw wzmocnieniem termicznym, U=1,2
SCHUCO SI-82+ 7-komorowy, U=0,84

"Szyby" wezmę prawdopodobnie.. 0,66 i 0,7 (U podane w kolejności podawania profili) - choć nie wiem czy nie posłucham rad stąd i nie wezmę do profilu SCHUCO szyb 1,0 z perspektywą ich wymiany na cieplejsze, gdy za "parę" lat stanieją superciepłe wkłady. Możliwości sparowania profili z roletami kompaktowymi są mi znane i zamierzam z nich skorzystać. Starałem się we własnym zakresie zdobyć maksimum informacji, ale nie wszystko się da :|

Problem.. zasadniczy problem a w zasadzie moje pytanie, sprowadza sie jak można się było ze wstępu domyśleć, głównie do nawietrzników, choć mam też garść pytań/wątpliwości pobocznych.

Wiem że do BRUGMANN'a można zainstalować nawietrzniki np. Aereco, dobierając ich odpowiednią ilość (a także rodzaj, planuje nawietrzniki higrosterowalne, "akustyczne" / najcichsze), więc zakładając ten wybór problem powietrza mam z głowy.

Dylemat, i to poważny, jest związany z profilem SCHUCO. Z strony WWW SCHUCO wynika że przewidują / produkują "swoje" nawietrzniki.. Tyle że o rozśmieszająco niskiej (wymiana 4 m3/h) przepustowości w porównaniu do np. Aereco, (które ma wymiane w zakresie od 5 do 35 m3/h, w zależności od wilgotności w pomieszczeniu)

Z oceny "na oko" wychodzi że zamontowanie nawiewników SCHUCO na większości okien (włącznie z tymi na których nie powinny być montowane, z racji ich lokalizacji) "z biedą" by wystarczyło na zapewnienie wymaganej (wymiany w skali budynku) wymiany powietrza - przy za niskiej wymianie w skali pomieszczeń.

Zasadnicze dla mnie pytanie brzmi: czy przy profilach SCHUCO da się zastosować inne niż ich własne nawietrzniki, np. firmy Aereco którą rozważałem jako podstawowy wariant?

PS1. Jak rozumiem z lektury tego forum, w wypadku parteru o okuciach WK1 należy zapomnieć i brać WK2. Co z sensem WK3 (na parterze)? Z sensem WK2 przy tylko uchylanych oknach (nadal parter) Czy balkon na piętrze (jakies 2,7m nad gruntem, bez zejść, drabinek) też powinienem traktować tak samo jak parter?

PS2. Czy prawdą jest że "hamulec okienny" wykucza okucia WK, WK2, WK3?

PS3. Bardziej mi zależy na cieple, a szyby P2, P4 czy tylko "ochronne", albo zjedzą mi właściwości termoizolacyjne albo wyjdą masakrycznie drogie z przyzwoitą izolacyjnością. Wiec kieruje się ku.. instalacji alarmowej.. i reakcji sąsiadów / firmy ochroniarskiej, zaś planowane rolety traktuje jako zapewnienie komfortu słonecznego oraz dodatkowo termicznego.

PS4. Z BRUGMANN'em będą/są stosowane okucia Sigenia(?) plus system najazdu Roll-Royce, z SCHUCO WinkHaus w wersji Autopilot, i tu kolejny "zgryz", niepokój w związku z niezbyt pochlebnymi opiniami n.t. okuć WinkHaus.

PS5. Poza tym niepokoją mnie wymiary drzwi balkonowych, tj 245 cm wys x 90 cm szerokości.. (chciałem rozwierano/uchylne, choć z uchyłu moge zrezgynować), konkretnie potencjalne problemy przy tych wymiarach, i to czy można je zrobić "w kolorze".

PS6. Bardzo prosiłbym o: informacje n.t. normalnych cen za montaż okien (czytaj: bez ciecia kosztów za cenę np. braku izolacji przeciwwilgociowych) i demontaż starych (drewniane, z jednym skrzydłem dwoma szybami, nie zaś skrzynkowe starego typu.) oraz jakiś link do wskazówek/rad na co zwracać uwagę kontrolując prace ekipy.

Wstępnie skalowano mi tzw "pełny montaz i demontaz" przy 26,9m2 (które urosło do 30.62m2 po pomiarach) na kwote 2880 brutto, co daje 107 zl/m2. Rozumiem ze przy takiej kwocue powinienem oczekiwać "full wypasu" włącznie z wszelkimi koniecznymi foliami, gąbkami itp? Jeśli tak, to czego dokładnie?

Mile widziane opinie n.t. obu profili, ich "przyszłościowości" itd. Chce zainwestować w okna na zasadzie "kupić i zapomnieć", i nie mieć za ileś lat problemów z głupiej oszczędności na czymś teraz, na etapie inwestycji.

jareko
03-10-2006, 17:26
Zasadnicze dla mnie pytanie brzmi: czy przy profilach SCHUCO da się zastosować inne niż ich własne nawietrzniki, np. firmy Aereco którą rozważałem jako podstawowy wariant?
odpowiedz moze jest przewrotna - oczywiscie ze mozna jak do kazdego innego profila ale....sa firmy takie jak Rehau, Schuco it oraz producenci ktrzy trzymaja sie wytycznych czyli.....wymuszenia na kliencie zakupu ich dodatkowego wyposazenia. Tak jak kiedys Philips w swoich lampach stosowal patent przesuniecia 1 nozki o 0,1 mm - inne pasowaly ale szybko banka szklana pekala z racji naprezen inaczej zamontowanej nozki w podstawce


PS1. Jak rozumiem z lektury tego forum, w wypadku parteru o okuciach WK1 należy zapomnieć i brać WK2. Co z sensem WK3 (na parterze)? Z sensem WK2 przy tylko uchylanych oknach (nadal parter) Czy balkon na piętrze (jakies 2,7m nad gruntem, bez zejść, drabinek) też powinienem traktować tak samo jak parter?
Jak widze nauka nie idzie w las :) WK-1 to realnie marketing a nie antywlam. WK-3 juz realnie neiwiele wnosi w opoznienie wejscia intruza - to raptem jeden zaczep wiecej. OKna uchylne - po co? W wersji antywlamaniowej i tak zostana wyprodukowane z pelnym kompletem naroznikow i przedluzek i tylko odpowiednio spasowane beda sie tylko uchylac. Realnie nic nie zaoszczedzisz a dajesz wrecz okazje do pewnego rodzaju naduzycia - mozesz otrzymac towar z lekka inny


PS2. Czy prawdą jest że "hamulec okienny" wykucza okucia WK, WK2, WK3?
tak


PS3. Bardziej mi zależy na cieple, a szyby P2, P4 czy tylko "ochronne", albo zjedzą mi właściwości termoizolacyjne albo wyjdą masakrycznie drogie z przyzwoitą izolacyjnością. Wiec kieruje się ku.. instalacji alarmowej.. i reakcji sąsiadów / firmy ochroniarskiej, zaś planowane rolety traktuje jako zapewnienie komfortu słonecznego oraz dodatkowo termicznego.
dobrze przemyslana instalacja alarmowa to podstawa ale okno w wersji standard jest do pokonania w 10 sekund - przyjrzyj sie zdjeciom starego po wlamie - dodam ze nieudanym wlamie a proba trwala o wiele dluzej niz dojazd ochrony


PS4. Z BRUGMANN'em będą/są stosowane okucia Sigenia(?) plus system najazdu Roll-Royce, z SCHUCO WinkHaus w wersji Autopilot, i tu kolejny "zgryz", niepokój w związku z niezbyt pochlebnymi opiniami n.t. okuć WinkHaus.
marketing
Podobnie niepochlebne opinie moge wypowedzien o Siegeni i wlasnie tym "patentem" z najzdem - juz lepszy jest podnosnik skrzydla w polaczeniu z blokada blednego polozenia klamki
Uzytkowo wszystkie okucia sa tak samo ziebie warte pod warunkiem ich konserwacji i prawidlowej obslugi


PS5. Poza tym niepokoją mnie wymiary drzwi balkonowych, tj 245 cm wys x 90 cm szerokości.. (chciałem rozwierano/uchylne, choć z uchyłu moge zrezgynować), konkretnie potencjalne problemy przy tych wymiarach, i to czy można je zrobić "w kolorze".
z tych dwu profili pozostaje tylko Schuco CT-70 lub Si-80 i koniecznie z poprzeczka


PS6. Bardzo prosiłbym o: informacje n.t. normalnych cen za montaż okien (czytaj: bez ciecia kosztów za cenę np. braku izolacji przeciwwilgociowych) i demontaż starych (drewniane, z jednym skrzydłem dwoma szybami, nie zaś skrzynkowe starego typu.) oraz jakiś link do wskazówek/rad na co zwracać uwagę kontrolując prace ekipy.
www.jareko.pl - poradnik montazysty i inne fotki z montazy
Nie ma czegos takiego jak jednolicie obowiazujaca stawka za montaz - zalezy od tego czy skrzynka czy szwed, tylko piana czy Ilbruck
3 czy tez inne modyfikacje (tasma paroizolacyjna) etc


Wstępnie skalowano mi tzw "pełny montaz i demontaz" przy 26,9m2 (które urosło do 30.62m2 po pomiarach) na kwote 2880 brutto, co daje 107 zl/m2. Rozumiem ze przy takiej kwocue powinienem oczekiwać "full wypasu" włącznie z wszelkimi koniecznymi foliami, gąbkami itp? Jeśli tak, to czego dokładnie?
jestes w bledzie - wychodzi przy srednim obwodzie okien ok 20 zeta za 1mb - to smiesznie malo przy normalnem montazu bez dodatkowych udziwnien


Mile widziane opinie n.t. obu profili, ich "przyszłościowości" itd. Chce zainwestować w okna na zasadzie "kupić i zapomnieć", i nie mieć za ileś lat problemów z głupiej oszczędności na czymś teraz, na etapie inwestycji.
Schuco + dwukomorowa szyba k=0,4 ale.....masz wentylacje grawitacjna plus nawietrzaki i w mojej ocenie caly tok rozumowania jest bledny
Zapominasz ze wentylacja daje nam straty o wiele wieksze niz okna i tu pomyslalbym jednak o REKU
Co z tego ze bedziesz mial okna spelniajace wymagania domu pasywnego skoro wszystko wlasnie przez wentylacje wezmie w leb i kasa na takie okna za Twego zycia nigdy sie nie zwroci

AbrahaM3K
03-10-2006, 18:46
Wielkie dzięki Jareko, to mi DUŻO dało.

ad nawietrzniki.. Czyli musze podyskutować z dealerem firmy od profili Schuco szczerze
ad 1) dzięki, w takim razie zamawiam R/U, 23 zl na oknie to nie problem
ad 1b) ponawiam pytanie: jak "interpretować" balkon 2,7m nad gruntem?
ad 2) dzięki. Czyli albo wk-x albo hamulec.
ad 3) ajć, czyli dół by wypadało zrobić zabezpieczone. Jak się domyślam szyba "ochronna" daje (zbyt) małe opóźnienie i należy coś solidniejszego użyć, what about P2? lub jeszcze inaczej: jak wygląda opóźnienie przy ochronnej, P2 i P4?
ad 4) czyli zakładam że producentem okuć mam się nie przejmować, za to pilnować prawidłowej regulacji, montażu itp. Producent korzystający z BRUGMANN'a i profili Siegenii od pewnych wielkości okna stosuje blokadę błędnego położenia klamki. Czyli jeśli od niego, to brać dodatkowo na własne życzenie też przy mniejszych ? I analogicznie przy Schuco/WinkHaus ?
ad 5) przy drzwiach 245x90 na BRUGMANN'ie sugerowano poprzeczkę (hihihi) "ze względów estetycznych", przynajmniej dealer wiedział jak to przemycić :-) i nie ocieplany profil 73mm o większej sztywności. To co piszesz kieruje mnie w kierunku Schuco. Si-80+ też by przeszedł czy ze względu na sztywność schodzić trzeba do Si-80 lub CT-70?
ad 6) dzięki za URL, i wyjaśnienie że montaż liczymy po obwodzie. Okna (poza jednym) to (chyba) jeśli nie mylę terminologii szwedzkie. Rozumiem (z lektury tutaj, niezła skarbnica wiedzy w jednym miejscu) że Ilbruck podbije cenę o kolejne 20 zł na mb. Prosiłbym w takim razie o rozwinięcie "co mogę chcieć" jeśli chodzi o montaż okien i jak to się odbija na cenie.

Co do wentylacji:
wiem że to co planuje jest trochę, eehm, w bok, w sensie strat energii na wentylacji, ale tu wchodzi parę kwestii, w tym m.in. niechęć lokatorów do wentylacji mechanicznej.

Usiłowałem ten temat ugryźć tak by (względnie) wilk był syty i owca cała. Nawietrzaki chce wrzucić higrosterowalne, więc w momencie braku lokatorów nawiew będzie bliski minimalnemu (5m3/h), czyli m3 więcej niż na nawietrznikach Schuco.

Potem myślę o dołożeniu wywietrzników higrosterowalnych, wiec to powinno przyciąć straty w porównaniu do całkiem tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Nie wykluczam (jeśli to sie okaże wykonywalne), zrobienie instalacji hybrydowej, tj. nawiew naturalny, na wywiewie reku by odzyskiwać ciepło. Nawiew mechaniczny "nie przejdzie". Starsi ludzie, uprzedzenia dot nawiewu, "choroba legionistów" itp. klimaty.

Tyle że nie za bardzo mam gdzie to reku wsadzić. Mam płaski stropodach (który i tak musze docieplić, planuje 40cm wełny mineralnej). Więc może dałoby się między kominami (oddalonymi od siebie o jakieś 2m) wykorzystać przestrzeń, dorobić właz i zrobić cos w rodzaju "pomieszczenia" na reku ? Ale tu już coś mi się widzi iże wymagałoby to papierkologii, zgody na przebudowe itp.

CO/CWU będzie na piecu z zamkniętą komorą spalania żeby nie wywoływało dodatkowego poboru zimnego powietrza z zewnątrz.

Już widze że będe pilnował niczym tygrys szablozębny montowania na dyblach i listwy progowej/podokiennej/transportowej, zwanej także profilem podstawowym ;) jak i klinów pod okno na czas do zamontowania parapetów.

Pomijając dylematy, to lekko sie wpieklam bo mam conieco egzotyczną stolarkę do zrobienia. Pomiar wybiarów robiony samodzielnie, węwnątrz, od muru do muru - po lekturze poradnika mysle o "poprawce" ze skuciem kawałka ściany by ocenić dokładniej wymiary stolarki.

Co tam jest:
9szt 85x85 cm (z czego dwa świetliki, wiec, szkle w ramie), poza jednym wszystkie na parterze. Z nich planowalem 5 tylko na uchył, ale skoro to nie ma sensu, to całe 7 będzie rozwierano uchylne, z czego 5 WK2.. no i chyba P2?

2szt drzwi balkonowo/tarasowych 245 wys. x 90szer, jedne parter,

3szt okien: 144 x 170 (organizacja jak niżej), jedne parter,

3szt okien: 160 x 235 (podział na pół, słupek w środku, oba skrzydła R/U), jedne.. parter.

Cały parter planowałem na WK2 (zresztą zanim przeczytałem o słabości WK1 tutaj, na rozum 4 okucia w WK1 wydawało mi się "za mało" by było to skuteczne). Z tego co piszesz widze że powinienen na parter dać szyby co najmniej P2.

AHA, POWAŻNY PROBLEM wymagający konsultacji. PARAPETY. I zewnętrzne i wewnętrzne (rzuciło mi się to w oczy przy lekturze poleconego odnośnika).

Zaczynam od wewnętrznych: Na 99,9% demontuje obecne z blachy. Na 99,9% nowe będą miały inne wymiary w związku z likwidacją wnęki w murze na grzejnik (straty ciepła z powodu cieńszej sciany) i wymiane grzejnika na model o innych wymiarach. W związku z tym NIE moge przewidzieć rozmiarów parapetów wewnętrznych.

Ten sam problem jest z parapetami zewnętrznymi. Budynek bedzie docieplany styropianem. Przypuszczalnie (minimum) 12 cm, ale nie wykluczam że grubszym.

O ile jak rozumiem z parapetami wewnętrznymi problemu nie ma, to jakoś przestrzeń okołokienną z zewnątrz do czasu docieplenia (a od wymiany okien do docieplenia może "troche" czasu upłynąć) zabezpieczyć musze.

jareko
03-10-2006, 23:14
zacznijmy od szyby
widzialas/es zapewne nie raz jak wyglada stlulczona przednia szyba w samochodzie osobowym, chocby po jednokrotnym uderzeniu - chocby na hamerykanskich filmach o nastolatkach :) - taka szyba to 2mm plus folia (ciensza od tej dawanej do naszych szyb) i znow 2 mm szkla
Szyba bezpieczna - dawne oznaczenie O-2 ktorym ciagle wszyscy sie posluguja to 3mm szkla folia 3 mm szkla i juz jest o niebo odporniejsza
Co to daje - pierwsze uderzenie np. siekiera i nie odroznisz czy masz doczynienia z O-2 czy z P-2 ktore ma 4mm 2 folie 4mm a P-4 to moze tylko powstanie odprysk. Musze tu w koncu zamiescic moje zdjecia po pastwieniu sie nad P-4. chyba z dwadziescia udezrzen mlotem 5kg i jeszcze nie byla na tyle wiotka by ja przejsc. P-4 t0o4mm szkla 4 folie i 4mm szkla. O reszcie szyby zespolonej nie wspominam gdyz kazdy juz chyba wie ze jest to ramka dystansowa i szybka 4mm od srodka (jesli prawidlowo zamontowane ;) )
nie musisz pastwic sie nad montazystami hi hi hi - wystarczy ze prawidlowo zamontuja ci na kotwy - tez bedzie dobrze
parapety - wbrew pozorom mozesz ich wymiar przewidziec - chwilke pomysl na ile beda wystawac nowe grzejniki i klopot z glowy.
parapet zewnetrzny - faktycznie szkoda kasy na jego wyiane gdy planujesz docieplenie i wtedy wyladuje wkoszu a na tym etapie dawanie go na zapas nie ma sensu dyz porwiste wiatry moga go porwac i cholera wie co uszkodza jak beda odlatywac w sina dal
Stare mozna zamocowac prowizorycznie - tylko na piane przyklejajac do muru - rok spokojnie wytrzymaja a z paktyki wiem jak niedoceniana jest piana i ile potrafi zniesc obciazen wszelakich

AbrahaM3K
04-10-2006, 01:10
zacznijmy od szyby
widzialas/es zapewne nie raz jak wyglada stlulczona przednia szyba w samochodzie osobowym, chocby po jednokrotnym uderzeniu - chocby na hamerykanskich filmach o nastolatkach :) - taka szyba to 2mm plus folia (ciensza od tej dawanej do naszych szyb) i znow 2 mm szkla


Widziałem, widziałem, nie raz. Wiem o czym piszesz.




Szyba bezpieczna - dawne oznaczenie O-2 ktorym ciagle wszyscy sie posluguja to 3mm szkla folia 3 mm szkla i juz jest o niebo odporniejsza


W tej sytuacji zostawienie zwykłych szyb na parterze, które "prysną" pod pierwszym uderzeniem byłoby głupota. No to skreślam zwykłe i wpisuje jako minimum O2.




Co to daje - pierwsze uderzenie np. siekiera i nie odroznisz czy masz doczynienia z O-2 czy z P-2 ktore ma 4mm 2 folie 4mm a P-4 to moze tylko powstanie odprysk.


Przekładając to na praktyke: intruz widzi że nie ma do czynienia ze zwykłą szybą i być może się zniechęci. Albo nie, ale to już zawsze coś. Ale tak czy inaczej jak bumerang wraca kwestia jak (bardzo) różnią się między sobą O2, P2 i P4 w ilości wysiłku/czasu potrzebnego do ich sforsowania?




Musze tu w koncu zamiescic moje zdjecia po pastwieniu sie nad P-4. chyba z dwadziescia udezrzen mlotem 5kg i jeszcze nie byla na tyle wiotka by ja przejsc.


No i to jest konkret. Czyli jak sądze P2 teoretycznie by się poddała po połowie krótszym czasie (dwie warstwy), zaś O-2 (jedna warstwa folii) po 1/4 P4 i 1/2 P2?? Dobrze kombinuje? A jakbyś przeliczał te 20 uderzeń na czas, to jakby to wyglądało ?

btw: zdjęcia chętnie bym zobaczył




P-4 t0o4mm szkla 4 folie i 4mm szkla. O reszcie szyby zespolonej nie wspominam gdyz kazdy juz chyba wie ze jest to ramka dystansowa i szybka 4mm od srodka (jesli prawidlowo zamontowane ;) )


Teoretycznie budowe znam, ale nie opinie i walory użytkowe. To znaczy że na poziomie teorii dociera do mnie że P4 będzie lepsze od P2, które z kolei jest/będzie lepsze od O2, ale usiłuje to przenieść na czas potrzebny na sforsowanie szyby i wysiłek do tego potrzebny. Potrzeba WK2 dla mnie jest niekwestionowana, teraz chce do tego dobrać w/g własnego nosa szyby.

Okolica inwestycji jest "gęsto zaludniona", bo to kolonia domków jednorodzinnych (w porywach bliźniaków), sąsiedzi z każdej możliwej strony: boki, front, tył.. Jakbym miał zgrubne wyobrażenie o ile który wariant opóźni, to mógłbym probować to przekalkulować na reakcje sąsiadów i dojazd grupy interwencyjnej.




nie musisz pastwic sie nad montazystami hi hi hi - wystarczy ze prawidlowo zamontuja ci na kotwy - tez bedzie dobrze


Ale moge, tak samo jak dmuchać na zimne :) Poza tym przynajmniej przez jakis nikt tam w srodku nie będzie mieszkał. Ze względu na (małe ale jednak) ryzyko "wyniesienia" okien zdecydowanie dyble.




parapety - wbrew pozorom mozesz ich wymiar przewidziec - chwilke pomysl na ile beda wystawac nowe grzejniki i klopot z glowy.


W pewnym zakresie mysle ze tak, ale boje się jednak sporego marginesu błedu. Poza tym pozostawia mi to wieksze mozliwosci wyboru wzorów, materiałów, po zrealizowaniu najważniejszych inwestycji.




parapet zewnetrzny - faktycznie szkoda kasy na jego wyiane gdy planujesz docieplenie i wtedy wyladuje wkoszu a na tym etapie dawanie go na zapas nie ma sensu dyz porwiste wiatry moga go porwac i cholera wie co uszkodza jak beda odlatywac w sina dal
Stare mozna zamocowac prowizorycznie - tylko na piane przyklejajac do muru - rok spokojnie wytrzymaja a z paktyki wiem jak niedoceniana jest piana i ile potrafi zniesc obciazen wszelakich

No i to chodziło. Dzięki wielkie..

Ps. Pomękole jednak jeszcze: czy nawet na wlasny koszt brac blokadę błędnego położenia klamki w srednich (144 x 170) ale chyba(?) nie najmniejszych, (tj 85x85) oknach? Największe na to się powinny już łapać domyślnie. Balkon chyba uznam za bezpieczny i zastosuje nie wzmacniane okna.

EDIT:
mam już komplet informacji o dopłatach dla dealera robiącego na profilu Brugmann'a (jako baza jest szyba U=1,0 i docieplony profil z U=1,2)

74 netto /m2 za U=0,66
62 netto /m2 za O2
110 netto /m2 za P2
164 netto /m2 za P4
125 netto za WK2 "za obwód" / (skrzydło)
49,2 netto za hamulec okienny
16,5 netto za blokade blednego polozenia klamki (prawdopodobnie z racji nietypowych wymiarow/proporcji wliczone w cene)

komentarze co do wysokości dopłat mile widziane.

Dealer wybitnie dobre wrażenie sprawia. Zapytany o montaż na dyblach nie widzi problemu, podobnie z późniejszym montażem parapetów wewnętrznych czy tymczasowym montażu parapetów zewnęntrznych. Listwa podparapetowa standardowo wliczona.

gabriela
04-10-2006, 06:59
Czy okna drewniane albo PCV firmy Drutex sa dobre? Znacie tez firme Dziadek? Kto ma okna jednej z tych firm?
Nic nie moglam tu znalezc na temat w/w producentow.

mack
04-10-2006, 21:29
co to może znaczyć że OknoPlast Rąbień - reklamujący się po nowej inwestycji jako największy producent okien w Europie Śr-Wsch zmienił producenta okuć- Siegenia na jakiegoś innego nieznanego mi bodajże KB czy SB
ja załapałem się na starą Siegenię.

stary
04-10-2006, 22:18
Czy okna drewniane albo PCV firmy Drutex sa dobre? Znacie tez firme Dziadek? Kto ma okna jednej z tych firm?
Nic nie moglam tu znalezc na temat w/w producentow.
Drewno - Drutex
PCV- obie :roll: :-?

stary
04-10-2006, 22:22
co to może znaczyć że OknoPlast Rąbień - reklamujący się po nowej inwestycji jako największy producent okien w Europie Śr-Wsch zmienił producenta okuć- Siegenia na jakiegoś innego nieznanego mi bodajże KB czy SB
ja załapałem się na starą Siegenię.
E tam....przesada ...czy biorąc obroty czy ilość okien to są więksi i w Polsce :lol:
Okucie zmienili z Siegenii na GU w tym roku.

jareko
04-10-2006, 22:25
74 netto /m2 za U=0,66
62 netto /m2 za O2
110 netto /m2 za P2
164 netto /m2 za P4
125 netto za WK2 "za obwód" / (skrzydło)
49,2 netto za hamulec okienny
16,5 netto za blokade blednego polozenia klamki (prawdopodobnie z racji nietypowych wymiarow/proporcji wliczone w cene)

komentarze co do wysokości dopłat mile widziane.

komentowac cen nie mam w zwyczaju choc w swietle cennikow innych firm sa co najmniej bardzo atrakcyjne lub dealer doplaca do interesu :lol:

stary
04-10-2006, 22:46
74 netto /m2 za U=0,66
62 netto /m2 za O2
110 netto /m2 za P2
164 netto /m2 za P4
125 netto za WK2 "za obwód" / (skrzydło)
49,2 netto za hamulec okienny
16,5 netto za blokade blednego polozenia klamki (prawdopodobnie z racji nietypowych wymiarow/proporcji wliczone w cene)

komentarze co do wysokości dopłat mile widziane.

komentowac cen nie mam w zwyczaju choc w swietle cennikow innych firm sa co najmniej bardzo atrakcyjne lub dealer doplaca do interesu :lol:
Wyjatkowo niskie te dopłaty.. Może do szyb są za m2/szyby a nie m2/okna?? Trochę by wyglądało rozsądniej :roll:
A jakiej to marki okucia? Sprawdź zaczepy w tym WK2- odlew czy stalowe!!! I niech poda przybliżoną ilość grzybków na jakimś skrzydle!!!

gabriela
05-10-2006, 08:58
Stary nic nie rozumiem z Twojej odpowiedzi, sa to dobre okna?

AbrahaM3K
05-10-2006, 16:00
Wyjatkowo niskie te dopłaty.. Może do szyb są za m2/szyby a nie m2/okna?? Trochę by wyglądało rozsądniej :roll: !!!

Dopytam się precyzyjnie, to się okaże. EDIT: dopytałem. Za m2 OKNA. Specjalnie spytałem w jaki sposób liczyć dopłate i wyraźnie powiedziano mi bym liczył wymiary, przeliczając na m2, a to razy odpowiedni przelicznik dopłaty.



A jakiej to marki okucia? Sprawdź zaczepy w tym WK2- odlew czy stalowe!!! I niech poda przybliżoną ilość grzybków na jakimś skrzydle!!!

Standardowe stosowane okucia są produkcji Sigienii. WK2 wykone są ze stali z dodatkiem tytanu, kute oraz hartowane. Ilość okuć WK2: w zależności od rozmiaru okna, dla (szerokość / wysokość) 1700x1440 przypuszczalnie (podawane z pamieci) 8 szt, dla 2350x1600 nie mniej niż 8, być może więcej, bo uwzględniają konieczną siłę na zakmnięcie tak wzmocnionego okna), dla małych (85x85) na pewno mniej niż 8, bo tyle na ten rozmiar powodowało by ich zdaniem opory przy zamykaniu. Na prośbe zrobią zestawienie.

Wielkie dzięki za konsultacje

AbrahaM3K
05-10-2006, 16:22
74 netto /m2 za U=0,66
62 netto /m2 za O2
110 netto /m2 za P2
164 netto /m2 za P4
125 netto za WK2 "za obwód" / (skrzydło)
49,2 netto za hamulec okienny
16,5 netto za blokade blednego polozenia klamki (prawdopodobnie z racji nietypowych wymiarow/proporcji wliczone w cene)

komentarze co do wysokości dopłat mile widziane.

komentowac cen nie mam w zwyczaju choc w swietle cennikow innych firm sa co najmniej bardzo atrakcyjne lub dealer doplaca do interesu :lol:

Hihihi, dlatego celowo nie podawałem nazw producentów ani namiarów na dealerów by nie być posądzonym o kryptoreklame :-) W takim razie tylko pozostaje mi się cieszyć? ;)

BTW:
Znowu forum rządzi. Potwierdziła (tutaj opisana / sygnalizowana) się zasadza że jeśli tylko uchył, to o WK2 można zapomnieć. Szacunek Panowie, Szacunek.. chyle czoła. Tu jest skarbnica wiedzy, tylko sie przegryźć przez te przeszło 100 stron..

det
05-10-2006, 22:38
Odradzam sieć salonów i dealerów URZĘDOWSKI. Przeczytaj informacje w Strona Główna -> Wykonawca doskonały... i mniej

jareko
06-10-2006, 00:05
... Szacunek Panowie, Szacunek.. chyle czoła. Tu jest skarbnica wiedzy, tylko sie przegryźć przez te przeszło 100 stron..
dziekujemy za entuzjastyczne uznanie dla naszych staran by wiedza z Wami sie podzielic :)
montazowe wskazowki znajdziesz na mojej stronie
moze zima, jak bedzie po sezonie, uzupelnie i dodam tam co nie co

fripp
06-10-2006, 04:45
Do Gabrysi
Okna drutex powinny być ok, zastanawiałem się nad nimi, jednak przepadły w końcu. Dziadek.... drzwi robi raczej takie sobie - opinia i forum i sprzedawców :o 8) , więc raczej bym nie ryzykował.
U mnie stanęło na Naturze, ale promocja była, jak kupowałem. Jeszcze nie mieszkam, na razie wszystko ok, poza tym, że moje okno balkonowe trafiło gdzie indziej, a ja dostałem to, które miało trafić właśnie tam. "Czeski" błąd (odwrotnie przesuwne skrzydła, niż miały być) trochę więc trwało, zanim dotarły nowe okucia i panowie przyjechali, żeby wymienić, jednak z serwisu jestem w sumie zadowolony, podobnie, jak i z kontaktów w punkcie sprzedaży (sorry, to może brzmi, jak reklama :-? :roll: :wink: , ale poza tą pomyłką wszystko ok). Miałem wątpliwości co do Natury po postach przeczytanych na forum, ale jest chyba ok.

AbrahaM3K
06-10-2006, 13:25
... Szacunek Panowie, Szacunek.. chyle czoła. Tu jest skarbnica wiedzy, tylko sie przegryźć przez te przeszło 100 stron..
dziekujemy za entuzjastyczne uznanie dla naszych staran by wiedza z Wami sie podzielic :)
montazowe wskazowki znajdziesz na mojej stronie
moze zima, jak bedzie po sezonie, uzupelnie i dodam tam co nie co

Dzięki wam Panowie wiem dokładnie jaką stolarke zamówić, w sensie czego nie brać (np samego uchyłu) bo się wyklucza z czymś innym (WK2), o co pytać dealera itp. Wszelkie detale mam już rozplanowane prawie do ostatniej śrubki, tzn kombinacje okien i okuć. Medytuje tylko (cały czas) nad rodzajem szyb na dół. Mam pełną świadomość ile czasu zaoszczędziłem .. i własną skóre, gdybym popełnił błedy przy wyborze konkretnych rozwiązań.

Co do montażu, będe prawdopodobnie miał pytania, ale .. za jakiś czas. Wydaje mi się że o wszystko o co zamierzałem pytać (bo wiedziałem o co) pytałem, może coś jeszcze przed instalacją wypłynie.

EDIT:

Pochwaliłem dzień przed zachodem słońca :) czego robić nie należy, i przed czym przestrzegają starożytni Chińczycy :) Ale do rzeczy: doczytałem się (22 strony wstecz), co można do okna "dodać", a więc (powtarzam dla potomności):
stopniowanie uchylu,
ogranicznik rozwarcia,
hamulec sterowany klamka,
blokada blednego polozenia klamki.

Pytanie/prośba brzmi (w związku z informacją - nie rozwniętą dalej):
W jaki sposób te wynalazki się wykluczają. Czego z czym sie nie da pożenić. I czy nie gryzą się też (a jeśli tak, to ktore) z okuciami WK-2. [WK-1 w pytaniu ze względu na słabość celowo i świadomie pomijam].

i pytanie bonusowe dotyczące hamulca sterowanego klamką - czy od okolic listopada 2005 coś się zmieniło w kwestii (nie)zawodności tegoż szpeja? Wtedy był opisywany "Element dosc zawodny, wymaga kultury obslugi". Mile widziane wyjaśnienie przyczyn zawodności i na co użytkownik musi uważać.

Wood
06-10-2006, 17:26
Odradzam sieć salonów i dealerów URZĘDOWSKI. Przeczytaj informacje w Strona Główna -> Wykonawca doskonały... i mniej



Firma Urzędowski popełnia błąd ,który polega na podziale sieci handlowej na dwa sztuczne twory Salony Firmowe oraz reszta Dealerów .Salony Firmowe to tak naprawdę normalni dealerzy jak inni jednak działający pod marką Urzędowski na zasadzie Franchisingu (mają prawo do marki i loga w celach reklamowych za opłatą ),ale są to zupełnie inne przedsiębiorstwa o innym nr NIP-u.Nieświadomy tego klient kupuje w Salonie Firmowym myśląc ,że dokonuje zakupu bezpośrednio u producenta a tak naprawde ponosi takie samo ryzyko a często większe (slyszalem o kilku Salonach które zwineły kasę klientów ale nigdy o firmie Dealerskiej Urzędowskiego) .Firma Urzędowski z oczywistych przyczyn za swoich dystrybutorów nieodpowiada.A tak naprawdę to prawie codziennie obserwujemy jak pada jakaś firma z zaliczkami klientów będoca dystrybutorem jakiegoś producenta.Prywatnie uważam ,że uczciwa firma handlowa działa pod własną nieraz skromniejszą marką ,a nie ukrywa się za logiem dostawcy samemu pozostając w cieniu.

jareko
06-10-2006, 22:29
....Prywatnie uważam ,że uczciwa firma handlowa działa pod własną nieraz skromniejszą marką ,a nie ukrywa się za logiem dostawcy samemu pozostając w cieniu.
jaka celna uwaga :)
Nie przejmuj sie - nie dotrze do wiekszosci to czytajacych. Dla nich ciagle szyld producenta bedzie kojarzyl sie z producentem a nie samodzielnym podmiotem - jak Smorawinski z BMW choc tylko sprzedaje samochody i nie jest pracownikiem ani firma podlegla BMW
A co do malych firm....bo to jest tak. Pan Kazio odpowiada swoim wlasnym imieniem., dzialajac pod swoja nazwa i jak wiekszosc rzemieslinkow ciagle (na szczescie) dba o swoje dobre imie. Nie musi podszywac sie pod cudza marke

jareko
06-10-2006, 22:33
stopniowanie uchylu,
ogranicznik rozwarcia,
hamulec sterowany klamka,
blokada blednego polozenia klamki

albo ogranicznik rozwarcia albo hamulec sterowany klamka
albo stopniowanie uchylu albo blokada blednego polozenia klamki

co do hamulca - nic sie nie zmienilo w mojej prywatnej ocenie. Sama konstrukcja i zasada dzialania bez zmian. Materialy tez. To co mialoby sie zmienic? Chyba tylko delikatnosc klientow uzytkujacych te hamulce :)

AbrahaM3K
06-10-2006, 22:56
stopniowanie uchylu,
ogranicznik rozwarcia,
hamulec sterowany klamka,
blokada blednego polozenia klamki

albo ogranicznik rozwarcia albo hamulec sterowany klamka
albo stopniowanie uchylu albo blokada blednego polozenia klamki

co do hamulca - nic sie nie zmienilo w mojej prywatnej ocenie. Sama konstrukcja i zasada dzialania bez zmian. Materialy tez. To co mialoby sie zmienic? Chyba tylko delikatnosc klientow uzytkujacych te hamulce :)

I o to chodziło. Czyli z tego mam rozumiec ze pozostałe kombinacje np. ogranicznik(lub hamulec) moze byc sparowany z blokadą złego położenia (lub stopniowaniem uchyłu) ? O kontflikcie z WK2 nie pisałeś, więc zakładam że się nie gryzie.

Jeszcze raz dzięki.

jareko
06-10-2006, 23:14
zapomnialem - WK wyklucza i ogranicznik i hamulec

stary
07-10-2006, 09:10
I o to chodziło. Czyli z tego mam rozumiec ze pozostałe kombinacje np. ogranicznik(lub hamulec) moze byc sparowany z blokadą złego położenia (lub stopniowaniem uchyłu) ? O kontflikcie z WK2 nie pisałeś, więc zakładam że się nie gryzie.
Jeszcze raz dzięki.
Blokada błędnego uchyłu wyklucza hamulec sterowany klamką i stopniowanie uchyłu, nie wyklucza ogranicznika rozwarcia.
WK2 - mozna zamontować obydwa hamulce rezygnując z jednego zaczepu antywłamaniowego- a wówczas nie jest to juz WK2 katalogowe :roll: .

JacaElb
07-10-2006, 11:40
Witam wszystkich forumowiczów.
Przeczytałem ze 30 z tych 100 stron zanim zdecydowałem się odezwać.
Bardzo pożyteczna lektura - teraz juz co nieco wiem o oknach.
Chciałem się podzielić inną refleksją. Jareko kiedyś napisał że klienci zwykle szukają najtańszego towaru, kupują marna jakość za tanie pieniądze. Otóż ja chce kupic dobry towar i wiem, że musi to kosztować. Zaczynam więc poszukiwania wytwórcy. Wchodze na strone producenta profili (porzadnych czyli shuco, salamader, gealan) i szukam lokalnych dystrybutorów. Znajduje a i owszem. Tylko po telefonie do miejscowej firmy okazuje sie, że np Salamandra już nie robią bo za trogi ale robia Plusteka, inni nie robia Gealana tylko KBE. I jak tu popierac lokalnych?
Chyba bede musiał okna z trojmiasta sciągac bo w Elblągu jak widać przeważa kult ceny. Póki co znalazlem (dzieki forum stary kiedys ja polecal) firme z Malborka co robi salamandre, ale robią tez na chinskim profilu, więc nie wiem co o nich myślec.
A tak na marginesie to ile warto wiecej zapłacic za ten "lepszy" profil. Chodzi mi powiedzmy o procentowy wskażnik. Profil ze shucco czy salamander jest lepszy od powiedzmy Trocala. Warto dac 10% wiecej? - pewnie tak, ale czy warto dać 30%?
Pozdrawiam.

AbrahaM3K
08-10-2006, 01:10
I o to chodziło. Czyli z tego mam rozumiec ze pozostałe kombinacje np. ogranicznik(lub hamulec) moze byc sparowany z blokadą złego położenia (lub stopniowaniem uchyłu) ? O kontflikcie z WK2 nie pisałeś, więc zakładam że się nie gryzie.
Jeszcze raz dzięki.
Blokada błędnego uchyłu wyklucza hamulec sterowany klamką i stopniowanie uchyłu, nie wyklucza ogranicznika rozwarcia.
WK2 - mozna zamontować obydwa hamulce rezygnując z jednego zaczepu antywłamaniowego- a wówczas nie jest to juz WK2 katalogowe :roll: .

Czyli taką kombinacje w zasadzie wykonać, tyle że nie będzie ona zgodna z erhmm "księgami" ? :) I podejrzewam że w pewnych kombinacjach (np. relatywnie małe okno) zdecydowanie niezalecany ze wzgledu na większy niż przy dużych oknach spadek skuteczności okuć WK-2. Dobrze mysle ?

I kolejne pytanie:
Czy rezygnacja z jednego grzybka na potrzeby "hamulca w klamce" przy oknie "typowym" O36/O37 (1765x1435, asymetryczny podział) lub O367 (wymiary j.w. tylko podział symetryczny, 2x RU) lub większym byłaby z punktu widzenia ew. stopnia osłabienia WK-2 jeszcze sensowna czy nie ??

Podejrzewam (biorąc to na "chlopski rozum") ze przy typie O5L/O5P (865x835, RU) byłby to zły pomysł z względu na mniejsze rozmiary a co za tym idzie mniejszą ilość grzybków na obwodzie i procentowo wiekszy ubytek w okuciu.

Oczywiście jeśli się zdecyduje (o ile, bo wcale nie jestem pewien, po to tu fachowców pytam o wszelkie "za i przeciw", by mieć podstawy do podjęcia decyzji) na taką kombinacje, to na własną odpowiedzialność.

wiolinka
08-10-2006, 12:06
czy ktoś może mi doradzić czy kupić okna plastikowe veka od techmaprojekt W-wa ,czy okna thermoplast

bwojtek
08-10-2006, 15:02
Firma Urzędowski popełnia błąd ,który polega na podziale sieci handlowej na dwa sztuczne twory Salony Firmowe oraz reszta Dealerów .Salony Firmowe to tak naprawdę normalni dealerzy jak inni jednak działający pod marką Urzędowski na zasadzie Franchisingu (mają prawo do marki i loga w celach reklamowych za opłatą ),ale są to zupełnie inne przedsiębiorstwa o innym nr NIP-u.Nieświadomy tego klient kupuje w Salonie Firmowym myśląc ,że dokonuje zakupu bezpośrednio u producenta a tak naprawde ponosi takie samo ryzyko a często większe (slyszalem o kilku Salonach które zwineły kasę klientów ale nigdy o firmie Dealerskiej Urzędowskiego) .Firma Urzędowski z oczywistych przyczyn za swoich dystrybutorów nieodpowiada.A tak naprawdę to prawie codziennie obserwujemy jak pada jakaś firma z zaliczkami klientów będoca dystrybutorem jakiegoś producenta.Prywatnie uważam ,że uczciwa firma handlowa działa pod własną nieraz skromniejszą marką ,a nie ukrywa się za logiem dostawcy samemu pozostając w cieniu.
Powiedz mi co firma Urzędowski takiego tobie zrobiła, że dowalasz jej w każdym możliwym poście? Ja ich akurat szanuję za wiele nowinek, które wprowadzili i szanuję też uznaną markę. Z tego co rozumem do niedawna sprzedawałeś ich okna i na pewno wszystkim klientom opowiadałeś, że jest to najlepsza firma okienna na świecie... Ciekawe podejście teraz masz do firmy, która "dawała tobie chleb" przez wiele lat...
Nie jest też prawdą, że nigdy nie było dealerów-oszustów w tej firmie a tylko salony firmowe "zawinęły kasę". Przynam, że dziwi mnie podejście firmy Urzędowski, że "z oczywistych przyczyn za swoich dystrybutorów nieodpowiada". Chyba stać ich na to, by w jednostkowych przypadkach w imię obrony dobrego imienia firmy "zaopiekować się" oszukanym klientem? Nie mam najmniejszego interesu w bronieniu tego producenta ale przyznam, że twoje wypowiedzi nie przypadły mi do gustu. Jeżeli masz jakieś pretensje do swojego dostawcy to forum nie jest wg. mnie miejscem na pranie tego typu brudów.

zender
08-10-2006, 19:57
Witam

Panowie widz w temacie Ja tez ale nie na tyle aby przebrnac przez ten cale bagienko jakism jest rynek okien. Wiem jakies sa problemy z okanimi polokraglymi a jednak takie mam usiebie 4 sztuki ten sam rozmia dwuskrzydlowe i teraz do tego jeszcze dochodza drzwi tarsowe 3 sztuki tez polokragle przyczym tutaj "D" nie rowna sie szeroksoci podstawy a jest duzo wieksze czyli i luk jest "lagodniejszy"

Zasadnicze pytanie kots na rynku potrafi wykonac takie okna na poziomie cenowym i jakosciowym , moze dodam ze nie szukam mercedesa ale tez nie chce TICO (to tak b. w moim jezyku :))

Jezeli odp mi na te pytanie pozowli mi to osczedzic duzo czasu w pszeszukiwania a moze faktyczeniwszyscy robia takie cuda ??

pozdr. zender

majster ryszard
08-10-2006, 20:33
niestete dobre okna z drewna są kosztowne ale warto ważne jest wykonanie żeby kogoś sprawdzić trzeba zapytać kto już kupił okna z tej firmy i ma pare lat pozdrawiam

Jakub Wilkoński
09-10-2006, 16:32
Pytanie do Jareko i innych fachowców
wracam do mojej zachcianki czyli okna 230/180 bez poprzeczki
znalazłem firmę WIMAROL Schuco - potwierdzili że zrobią i termin rozsądny
tylko mam jedno pytanie dlaczego oni mówią prawdę że zrobią a ci od gaelana mnie okłamali !
jakieś krótkie uzasadnienie dla mnie samego i małżonki, której będę musiał wytłumaczyć, że owszem te okna droższe o 2 tys ale lepsze.
To Panowie dzięki czemu Schucko lepsze - chodzi mi zwłaszcza o model corona 70 !!
i druga sprawa - przy takim oknie jak powyżej z ruchomym słupkiem nie można założyć WK2 - czy to prawda i z czego to wynika.
Jeśli to było gdzieś wcześniej opisywane to przepraszam ale prosiłbym o jakiś konkretniejszy namiar.

Jakub Wilkoński

bwojtek
09-10-2006, 16:42
jakieś krótkie uzasadnienie dla mnie samego i małżonki, której będę musiał wytłumaczyć, że owszem te okna droższe o 2 tys ale lepsze.
Jak trochę się zna na samochodach to powiedz, że te okna mają 5 gwiazdek w testach NCAP :)

i druga sprawa - przy takim oknie jak powyżej z ruchomym słupkiem nie można założyć WK2 - czy to prawda i z czego to wynika.
A tego to nie rozumiem... Jakich okuć używają?

Jakub Wilkoński
09-10-2006, 16:49
Wink Hausa - pisownia moja !!!!

Jakub Wilkoński

jareko
09-10-2006, 20:07
...i druga sprawa - przy takim oknie jak powyżej z ruchomym słupkiem nie można założyć WK2 - czy to prawda i z czego to wynika.
Bo wiedza, ze jak przy tym gabarycie dadza Ci jeszcze WK-2 to juz na pewno beda klopoty z zamykaniem i otwieraniem i bedziesz im ciagle glowe zawracal
Mam dosc
Wybacz, ale po prostu mam dosc porad w tym temacie
Uparles sie - nie ma sprawy - kupuj tam gdzie Ci zrobia takie okno bez poprzeczki tylko pozniej nie tworz kolejnego postu w stylu "RATUNKU, mam spie... okna"
Na koniec - moze tylko powiem, ze jesli jzu lubisz ryzyko to ryzykuj w Schuco CT-70 a nie w Gealanie czy jakimkolwiek innym profilu

Jakub Wilkoński
09-10-2006, 20:58
i po co te nerwy
robisz za eksperta to nie mów spier... jak cie pytają, zwłaszcza gdy od tych pytań przybywa Ci klientów

za uzyskane informacje bardzo dziękuję i napewno wezme je pod uwagę

Jakub Wilkoński

jareko
10-10-2006, 00:26
nie mowie Ci spier... tylko ze spier... okna
Ciebie tez nerw by puscil jakbys cos komus tlumaczyl (i to nie tylko ja to robie - tu zgodnosc moja i bwojtka jes) a ktos ciagle swoje
Okno to nie kielbasa, ze jak sie popsuje to wyrzucisz i kupisz nowa - chyba, ze masz tyle kasy by tak je potraktowac
Klientow z Forum - jak nie raz pisalem mam niewielu - wlasnie dlatego miedzy innymi, ze takich "wynalazkow" do realizacji nie przyjmuje
Poza tym juz powoli zaprzestaje przyjmowania zamowien na ten rok. Inwestycje sa dla mnie wazniejsze - na nich sie zarabia a nie na Forumowiczach - dlaczego? Tez pisalem nie raz - ciagle najwazniejszym kryterium wyboru oferty jest tylko i wylacznie cena, jak najnizsza cena jak i spelnianie wlasnie takich zachcianek ;) jak Twoje

Wood
10-10-2006, 17:55
Mówią ,że "cena czyni cuda " ale to dotyczy przeważnie butów za sto zł lub dwieście zł :lol: ,a nie stolarki za kilkanaście patoli i więcej.Mówiąc o cenach to mówmy o stosunku jakości do ceny i realnych rozwiązaniach .Tylko tak stworzone oferty idzie naprawdę porównać i wybrać najlepszą dla siebie.Okna to jeden z ementów domu które widzimy codziennie i świadczą o właścicielu domu ,a większość ludzi niema ambicji otaczania się najtańszymi rzeczami :D lecz ładnymi prestiżowymi i prawidłowo funkconującymi o przyzwoitej marce.Przecież dom to inwestycja ,dlaczego obniżać jego wartość kupując wątpliwej jakości tanie okno firmy typu"U nas najtaniej" Wszystkie firmy doskonale wiedzą skąd wziąść tanie okna ale większość szanujących siebie i klienta tego nierobi .Najtańsza oferta jest dobra dla firm sezonowych one też obiecają klientowi wszystkie rozwiązania jakie sobie wymyślił włącznie z terminem realizacji na wczoraj.Na dobrej klasy samochód czeka sie tez wiele tygodni a możliwość wpływu na rozwiązania techniczne jest praktycznie zerowa,i nieda się kupić merca w cenie hyundaia, możemy jednak wybrać ofertę najbardziej nam pasującą. :wink: ponieważ porównujemy auta tej samej klasy o określonym przedziale cenowym-tak samo powinniśmy postępować z oknami i innymi materiałami budowlanymi.

mdzalewscy
10-10-2006, 20:14
ile obecnie orientacyjnie kosztuje sama szyba 1,1 o wymiarach 145cmx145cm ?

Jakub Wilkoński
10-10-2006, 23:11
Jareko wiesz co przeczytaj może jeszcze raz co pisałem w tym wątku i nie widzę powodu dla którego traktujesz mnie jako upierdliwego durnia zwłaszcza, że były to ze 3 posty

robisz za eksperta i do jako takiego zwróciłem się z pytaniem -
dostałem odpowiedź, że mnie i wielu innych sprzedawcy oszukują w swoich ofertach ale Schucko spełni moje wymagania co do wymiaru okna.

jak zadałem pytanie konkretnie do Schucko to traktujesz mnie jak dzieciaka, któremu niewarto odpowiadać ?????

jak narazie montaż okien nie jest jeszcze religją i można chyba pytać dlaczego tak uważasz a nie inaczej

Jakub Wilkoński

jareko
11-10-2006, 00:49
....traktujesz mnie jako upierdliwego durnia ....
wybacz ale faktycznie zaczalem Cie tak traktowac.
Nie dlatego, ze jestem wszystkowiedzacy i najmadrzejszy ale dlatego, ze jestes odporny na podane tutaj zarowno przeze mnie jak i bwojtka odpowiedzi i bezinteresowne dzielenie sie wiedza i doswiadczeniem.
powtarzanie dlaczego wazna przy pewnych gabarytach jest poprzeczka juz mam dosc - jest funkcja szukaj - tam znajdziesz wywody (nie tylko moje) po co te poprzeczke sie wprowadza. I albo dotra tam zawarte argumenty albo dalej uparcie bedziesz szukal kogos kto Twoje widzi mi sie zrealizuje.
Dlaczego do tego typu eksperymentow wybrac Schco a nie inny profil? Tez bylo nie raz o tym czym Schuco bije inne na glowe. Statyka jest podstawa porownywania profili i tu nie ma sobie rownych.
Pytac oczywiscie mozesz ale tez z odpowiedzi zacznij wyciagac wnioski
pozdrawiam
Jaroslaw "Jareko" Cichawa
EOT

bwojtek
11-10-2006, 09:43
Dość ciekawą postawę prezentuje Jakub Wilkoński. Zadaje pytanie, dostaje odpowiedź ale próbuje "wydusić" odpowiedź zgodną ze swoimi oczekiwaniami...
Podsumowując nasza rada jest taka:
Zarówno Jareko lub i ja odradzamy robić taki balkon bez przewiązki. Jeżeli już koniecznie chcesz to Jareko doradził zrobić to na profilu Schuco bo jest jednym z najmocniejszych na rynku.
Wg mnie można to wykonać poprawnie także na innych profilach (biały kolor) ale to już jest kwestia rzetelności producenta, grubości zastosowanej stali, poprawności mocowania stali do profilu, dystansowania wkładu, tolerancji wymiarów i montażu a nie kwestia samego zastosowaniego profilu. Tak czy inaczej w myśl zasady "dmuchać na zimne" przewiązka jest wskazana.
Amen.

arkk
11-10-2006, 20:12
Witam.
Ten wątek to skarbnica wiedzy. Po lekturze odpadło kilku producentów (sprzedawców) bo po serii sczegółowych pytań po prostu wiedziałem że plotą trzy po trzy aby tylko złapać zamówienie.
Mam tylko dwa pytania.
Mam okienko 2400x2300 (jareko bez nerw z poprzeczką) przesówka. Czy może być w kolorze i poprzeczka w 1/3 wysokości.
I nr dwa. Czy ktoś z forumowiczów zamawiał okna i montaż w firmie Hada z Woli Duckiej. O tej firmie nic nie ma na forach (lub nieznalazłem).

jareko
11-10-2006, 21:53
..Mam okienko 2400x2300 (jareko bez nerw z poprzeczką) przesówka. Czy może być w kolorze i poprzeczka w 1/3 wysokości.....
i spokojnie mozesz zrobic nawet bez poprzeczki - przesuwka to zupelnie inna bajka i inaczej rozkladaja sie w niej obciazenia i inaczej cale okno pracuje
Kolor tez tutaj jakby mniej istotny byl dla ograniczen gabarytow w porownaniu z bialym - choc dopuszczalne szerokosci musza sie z deka ;) zmniejszyc ale 2400 spokojie wytrzyma nawet w kolorze
Przesuwka to prazesuwka :) i trzeba na nia zawsze spojrzec inaczej :)

jareko
11-10-2006, 21:54
ile obecnie orientacyjnie kosztuje sama szyba 1,1 o wymiarach 145cmx145cm ?
zalezy gdzie kupujesz ale cirka 60-100 zeta za 1 mkw netto

jareko
11-10-2006, 22:00
...Zadaje pytanie, dostaje odpowiedź ale próbuje "wydusić" odpowiedź zgodną ze swoimi oczekiwaniami...
nie pierwsza i nie ostatnia to osoba tak stawiajaca sprawe i tak zadajaca pytania, do upadleg az ktos przytaknie

Wg mnie można to wykonać poprawnie także na innych profilach (biały kolor) ale to już jest kwestia rzetelności producenta, grubości zastosowanej stali, poprawności mocowania stali do profilu, dystansowania wkładu, tolerancji wymiarów i montażu a nie kwestia samego zastosowaniego profilu. ....
o rzeczach oczywistych Wojtku nie pisze - bo po co? Dobry, uczciwy i sprawdzony producent to podstawa - mowimy o tym od ddawna wszyscy z branzy a prawidlowy montaz....ile to juz o nim bylo. Nawet czasem mysle sobie, ze jest najwazniejszy - wazniejszy od profila, producenta
A ze zachwalam Schuco. No coz.....od niego zaczynalem swoja przygode z oknami 11 lat temu i ciagle uwazam go za RR wsrod calej reszty. Co prawda juz troszke slabsza statyke mam jak dawne AS-60 ale.... jest po prostu dla mnie The Best :)

AbrahaM3K
11-10-2006, 23:27
Ajajaj. Pewnych rzeczy najlepiej nie liczyć. Jakieś 55 stron temu ;) przy okazji wyliczeń ekonomiki zastosowania takich a nie innych okien jareko stwierdził że ma solidnie przeszklony dom, gdyż u niego "Powierzchnia okien stanowi 10,98 % powierzchni ścian którymi może uciekać ciepło", (w ramach dość ciekawych wyliczeń n.t. (nie)opłacalności przesadnego śrubowania parametrów okien). To co ja mam biedny napisać, jak u mnie jest to aż 16,24% ? BUUU :D

Niejako przy okazji ;) odniosę się do wyliczeń ze strony 49: jareko - przewidywałeś czas zwrotu (zakładając silne zimy) nakładów na cieplejsze okna (profil 5 komorowy) w 2004 roku (na podstawie lat wcześniejszych) na jakieś 18 lat..

Ale.. no właśnie okazuje się że jest poważne "ale". Biorąc pod uwagę że w ostatnim roku gaz podrożał coś łącznie o 15 procent, a dystrybutorzy(?) dobijają się do URE (chyba już trzeci raz) z wnioskiem o podwyżkę o 10,2% to dziwnie mi się widzi (a raczej napisze że obawiam się), iż po uwzględnieniu tendencji wzrostu cen energii czas zwrotu dla Twojej przykładowej inwestycji można z dużym prawdopodobieństwem szacować w okolicy 10 lat.

Szacując bardzo po łebkach (gdyż nie uwzględniałem różnic miedzy rokiem 2004 a 2005, tylko miedzy 2005 a 2006 + prognozy na 2007, tzn najbliższą podwyżkę, co dało mi +25% na gazie) już spadł czas zwrotu nakładów (za zastosowanie cieplejszych okien) do około 13 lat. Próbując prognozować dalej.. można przypuszczać że czas zbliżony do 10 lat (lub jeszcze krótszy) nie jest nierealny. W tak zwanym międzyczasie inwestor ma bonus w postaci podwyższonego komfortu cieplnego, czy w wypadku kompleksowej budowy / renowacji możliwość innego zwymiarowania instalacji CO itd. No i tu liczyliśmy zwrot przy grzaniu gazem ziemnym. Przy grzaniu prądem sytuacja wyglądałby zasadniczo inaczej, tzn. ten byłby o około połowę krótszy.

I z tego wynsułem parę ciekawych wniosków, związanych z stolarką okienną, ale o tym następnym razem..

PS. Swoją droga, strona 49 to dobry przykład jak to liczyć. I każdy inwestor powinien to indywidualnie przeliczać. Inne medium (np. prąd zamiast gazu ziemnego), inna procentowa czy bezwzględna powierzchnia okien, i wyniki mogą być zauważalnie lub drastycznie ;) inne - i ich indywidualna ocena zupełnie inna.

jareko
11-10-2006, 23:40
wez pod uwage iz te wyliczenia (zapewne obarczone jakms tam bledem) sa przy totalnm pominieciu otwierania okien, rozszczelniania itp. Gdyby to jeszcze wziac pod uwage okazaloby sie ze nie 13 czy 18 ale 20 likla lat
to sa dywagacje czysto teoretyczne :)
Oczywiscie majac kase najlepiej od razu zainwestowac w jak najcieplejsze okna zakladajac bardzo dlugi zwrot poniesionych nakladow lub.... wybrac opcje na dzisiejsze czasy standardowa zakladajac ze za kilka lat wymienisz wszystkie szyby na cieplejsze
i dorzuce tu tylko jedna swoja zlosliwa (jak zawsze) uwage :)
szprosy :)
nawet nie wiecie jak zwiekszaja calosciowy wspolczynnik k okna a sa tak popularne i jakze czesto nie pasujace do stylu calej chalupy
tak samo jak szyby P-4 na ramce dystansowej 12 czy 10mm a przy wlasnie takim szkleniu sa najmniejsze doplaty za 1mkw. By P-4 byla naprawde ciepla ramka MUSI miec 16mm albo i wiecej :)
Stad tez nie dziwcie sie rozbieznosciom w cenach doplat za antywlamy

AbrahaM3K
12-10-2006, 00:05
wez pod uwage iz te wyliczenia (zapewne obarczone jakms tam bledem) sa przy totalnm pominieciu otwierania okien, rozszczelniania itp. Gdyby to jeszcze wziac pod uwage okazaloby sie ze nie 13 czy 18 ale 20 likla lat



No i tu się różnimy, Ty to szacujesz ostro "w dal", ja ostro "w przód". W moim wypadku (przy nie zweryfikowanych wymiarach stolarki, kiedy brałem pod uwage powierzchnie gdzies w okolicy 12,6%) zwrot dopłaty do szyby 0,66 (przy b. zaniżonej izolacyjności szyby na skutek ew. złego montażu (dla zestawu z szybą 0,6 przyjmowałem U=1,2, z szybą 1.0 U=1,5) wychodził mi chyba cos wedle 10 lat. Powinienem to jeszcze raz dla nowych danych przeliczyć.

Poza tym zamień rozszczelnienie na np. higrosterowalne nawietrzniki i wywietrzniki i już margines błędu zamiast się zwiększać, się zmniejszy.




to sa dywagacje czysto teoretyczne :)



Oczywiście że są teoretyczne.
Bo nie sposób ani przewidzieć wzrostu cen energii, ani zmian klimatu. Możemy mieć ciąg łagodnych zim, albo serie zim stulecia. Osobiście jednak skłaniam się ku wzrostom cen energii i zwiększeniu wachań klimatu w postaci raz łagodnych raz b. silnych zim. I stąd cały czas mi wychodzą prognozy w okolicy 10 lat oraz.. komfort termiczno-płatniczny, tzn mam na myśli to że silna zima nie zrobi hiper dziury w portfelu lub nie odbije na zdrowiu/samopoczuciu ;) Co mi z tego że średnia temperatura zimowa dla np. trzech lat wyjdzie ileś stopni, skoro w jednym roku będzie "taaaka zima" że mieszkaniec słabiej docieplony będzie stawał przed wyborem albo "para z ust" albo rachunek za grzanie kosmiczny? Dziękuje postoje, osobiście wole mieć "tarcze ochronną" w postaci lepszych okien.




Oczywiscie majac kase najlepiej od razu zainwestowac w jak najcieplejsze okna zakladajac bardzo dlugi zwrot poniesionych nakladow lub.... wybrac opcje na dzisiejsze czasy standardowa zakladajac ze za kilka lat wymienisz wszystkie szyby na cieplejsze



Właśnie to miałem na myśli pisząc "o tym później". I w tym kontekście dwie uwagi. Taka zmiana ma moim zdaniem sens, jeśli mamy dobre podstawy w postaci dobrego profilu. Co z tego że ktoś za 4 lata wsadzi szybe z U=0,2 ;) (a co - jak teoretyzować, to na całego) skoro 20-30% powierzchni będzie stanowił profil z U=1,5 czy 1,9.

Dlatego prywatnie uważam że należy inwestować w możliwie najlepszy i najcieplejszy profil. Np SCHUCO SI-82+ (U=0,9, mininalne możliwe do osiągnięcia chyba(?) nawet U=0,74), SCHUCO SI-82 (U=1,1) czy też Brugmann z "docieplony wsadem" (U=1,2) - bo ram/skrzydeł się nie wymieni łatwo i beboleśnie.

Z tego samego powodu (tj. U profili) osobiście uważam za z deka nonsensowne wsadzanie szyb z U~0,7 do profili z U=1,5 czy z U~1,9




i dorzuce tu tylko jedna swoja zlosliwa (jak zawsze) uwage :)



Ależ dorzucaj, gdyż niezależnie od charakteru (złośliwości, hehe), Twoje uwagi są cenne, i warto ku potomności je tu utrwalać.. oraz w świadomości czytelników forum. :D




szprosy :)
nawet nie wiecie jak zwiekszaja calosciowy wspolczynnik k okna a sa tak popularne i jakze czesto nie pasujace do stylu calej chalupy
tak samo jak szyby P-4 na ramce dystansowej 12 czy 10mm a przy wlasnie takim szkleniu sa najmniejsze doplaty za 1mkw. By P-4 byla naprawde ciepla ramka MUSI miec 16mm albo i wiecej :)
Stad tez nie dziwcie sie rozbieznosciom w cenach doplat za antywlamy


No i po raz kolejny się czegoś dowiedziałem. O ile o wpływie szprosów na U wiedziałem, o tyle niuanse związane z ramką dystansową nie były mi znane. Dzięki jareko


BTW:
pewna firma w reklamie swoich okien, pokazuje zdjęcia SCHUCO SI-82, dodaje mu jedną komorę, a może odejmuje jedną od 82+? albo .. uśrednia ich liczbe ;) ponadto dodaje 8mm grubości (90mm nie występujące ani w SI-82 ani w 82+, oba mają po 82mm) i podaje U (pośrednio z tekstu reklamy to wynika oraz ze słów dealera) odpowiadające specyfikacji SCHUCO SI-82+. Niezłe kwiatki. O tym że jedyny dealer na Kraków tej firmy od 4 dni nie reaguje na zapytanie ofertowe (a oferty wydusić się nie da dzięki odwiedzinom, bo ma remont biura) już nie wspominając.

Wniosek jest jeden: składając zamówienie trzeba do ostatniego przecinka doprecyzowywać wszelkie możliwe szczegóły.

bwojtek
12-10-2006, 10:00
No cóż... Wg mnie AbrahaM3K ma całkowitą rację z tym czasem zwrotu inwestycji. Gaz faktycznie drożej strasznie z roku na rok!
Natomiast nurtuje mnie temat poruszony przez Jareko. Mianowicie:

sa przy totalnm pominieciu otwierania okien
Wg mnie nie ma to większego wpływu na obliczenia. Przecież czy okna będą miały U=5,0 czy też U=0,1 to wietrzenie spowoduje dokładnie takie same straty energii! Tyle tylko, że ta strata "okresowa" zsumuje się z ze stratami "ciągłymi" występującymi przy zamkniętym oknie.
Czyli straty liczone dla okien są stratami teoretycznymi ale minimalnymi możliwymi! W rzeczywistości będą one większe choćby właśnie ze względu na wietrzenie.
Dobrze kombinuję?

jareko
12-10-2006, 11:54
obaj dobrze kombinujecie (jak sadze) ale.....ale sa pewne straty ktorych i tak sie nie uniknie (chyba ze zrezygnuje wogole z okien :lol: ) i tu w mojej ocenie w dalszym ciagu inwestowanie (przy ich terazniejszej cenie) w okna o k(ramy) ponizej 1,0 i szyby o k ponizej 0,6 jest ekonomicznie nieuzasadnione.
Co do szyb - mam na mysli prawdziwe o k=0,4 gdzie stworzone sa dwie komory a nie jedna komore z jakas tam mieszanina gazow. A te niestety sa w dalszym ciagu cholerycznie drogie
To tak jak z ta szyba P-4 na ramce 10mm co niby ma k=1,1 :lol:
A otwieranie okien w tych naszych dywagacjach ma mimo wszystko wplyw - gdyz obliczamy tu sobie oszczednosci (oplacalonosc inwestycji) przy zamknietym, szczelnym oknie biorac pod uwage jego "k".
i biorac pod uwage calkowity bilas cieplny chalupy pzrerzucamy czesc oszczednosci na stratach ciepla w oknach w wieksze straty w wentylacji
Podobnie z zastosowaniem nawietrzakow
Trzebaby podejsc do calosci zagadnienia kompleksowo - biarac pod uwage zarowno straty przez okna jak i przez sciany fundamenty czy dach.
Poteoretyzujemy jeszcze? ;)

AbrahaM3K
12-10-2006, 12:01
No cóż... Wg mnie AbrahaM3K ma całkowitą rację z tym czasem zwrotu inwestycji. Gaz faktycznie drożej strasznie z roku na rok!


Miło to słyszeć ;)
EDIT: W nawiązaniu do cen gazu sznurek: http://finanse.wp.pl/POD,1,wid,8547621,wiadomosc.html?rfbawp=1160651204 .622 - jak widać kolejna podwyżka już jest za rogiem..



Natomiast nurtuje mnie temat poruszony przez Jareko. Mianowicie:

sa przy totalnm pominieciu otwierania okien
Wg mnie nie ma to większego wpływu na obliczenia. Przecież czy okna będą miały U=5,0 czy też U=0,1 to wietrzenie spowoduje dokładnie takie same straty energii! Tyle tylko, że ta strata "okresowa" zsumuje się z ze stratami "ciągłymi" występującymi przy zamkniętym oknie.
Czyli straty liczone dla okien są stratami teoretycznymi ale minimalnymi możliwymi! W rzeczywistości będą one większe choćby właśnie ze względu na wietrzenie.
Dobrze kombinuję?

Zgadzam się, że to co możemy obliczyc to minimalne możliwe straty (przez szyby), i tu w pełni podpisuje się pod Twoją uwagą. Z tym że strata na wietrzeniu (czy też nawietrzaniu pisząc dokładnie) też jest.. stała. I jak dobrze zauważył jareko można to policzyć - i się robi np. przy obliczaniu potrzebnej mocy instalacji CO.

Będzie stała w ujęciu dobowym na lokal (i liczbe domowników). Zmiana przez domownika pomieszczenia zredukuje straty z wentylacji (niekiedy do zera) w jednym, ale wzrosną w drugim.

By zapewnić komfort w lokalu (odpowiednią wilgotność) konieczne będzie dostarczenie na osobe odpowiedniego napływu świeżego powietrza, czy to przez ręczne uchylanie, czy przez rozszczelnienie czy przez nawietrzniki.

Dowcip w tym że pierwsze z rozwiązań jest najmniej precyzyjne, zaś reszta (np. rozszczelnienie przez naciecie uszczelek) poza ostatnim są rozwiąniami "tępymi", tzn wpuszczającymi powietrze czy jest potrzeba czy nie. Dlatego poziom (mniej więcej) stałych strat może być różny przy różnych metodach nawietrzania. [wentylacji mechanicznej z reku nie biore tu pod uwage]. Zastosowanie higrosterowalnych nawietrzników i wywietrznikow, uzależniających ilość wpuszczanego powietrza od stopnia wilgotności powinno te stałe straty, ustawić na mniej więcej stałym poziomie (niższym niż dla pozostałych rozwiązań). Ktoś wychodzi z pomieszczenia, spada produkcja wilgoci > spada nawietrzanie. Ale równocześnie podkrecane jest nawietrzanie (i wy) w pomieszczeniu do którego przeszedł.

Podsumowujac:
straty ciepła na dobe na wentylacji w skali domu są stałe, choć wielkość tej stałej może zależeć od sposobu nawiewu/wentylacji (skali błędu w ręcznym sterowaniu) oraz preferencji mieszkańców. Rozpisując je na wykresie dobowym, przy "recznym" sterowaniu nawiewem przez człowieka (otwieranie okien, ustawianie ich co jakis czas na rozszczelnienie, zamykanie calkowite) prawdopodobnie uzyskamy wykres z grubsza przypominający sinusoide.

Jeśli ktoś zdecyduje przeważyć komfort natlenowania (i właściwej wilgotnosci) nad termicznym, to ustawi sobie okna na rozszczelnienie i beda stałe (większe) straty dobowe. Jak bedzie latał do okien i recznie przy nich gmerał też będa stałe w ujęciu dobowym, ale nieco mniejsze. Natomiast wydaje się że najwiekszy komfort uzyskamy (przy równoczesnym minimalizacji strat ciepła z powodu "przestrzelenia nawiewu") przy higrosterowalnych nawietrznikach. Tu oczywiście też strata będzię stała, będzie uzależniona od liczby osób w lokalu i wytwarzanej przez nie ilości wilgoci.

Tak to osobiście widze, i dlatego w 6 oknach będą nawietrzniki u mnie, z czego 5 higrosterowalnych i jeden ciśnieniowy.

AbrahaM3K
12-10-2006, 12:25
obaj dobrze kombinujecie (jak sadze) ale.....ale sa pewne straty ktorych i tak sie nie uniknie (chyba ze zrezygnuje wogole z okien :lol: ) i tu w mojej ocenie w dalszym ciagu inwestowanie (przy ich terazniejszej cenie) w okna o k(ramy) ponizej 1,0 i szyby o k ponizej 0,6 jest ekonomicznie nieuzasadnione.



Czyli walneliśmy o sufit(twarde dno) przy obecnych profilach Schuco SI-82+ czy Schuco SI-82 i Brugmannie z docieplonym wsadem, plus większości szyb z U~0,7




Co do szyb - mam na mysli prawdziwe o k=0,4 gdzie stworzone sa dwie komory a nie jedna komore z jakas tam mieszanina gazow. A te niestety sa w dalszym ciagu cholerycznie drogie.
To tak jak z ta szyba P-4 na ramce 10mm co niby ma k=1,1 :lol:



Jup




A otwieranie okien w tych naszych dywagacjach ma mimo wszystko wplyw - gdyz obliczamy tu sobie oszczednosci (oplacalonosc inwestycji) przy zamknietym, szczelnym oknie biorac pod uwage jego "k".
i biorac pod uwage calkowity bilas cieplny chalupy pzrerzucamy czesc oszczednosci na stratach ciepla w oknach w wieksze straty w wentylacji



Tu z Tobą śmiem się nie zgodzić. Powody?
1) Poziom szczelności, w sensie ilości powietrza przenikającego przez okna PCV, jest stały (i zakładając jego zamknięcie pomijalnie mały w stosunku do drewnianych okien sprzed 20 lat) niezależnie od profilu i szyby.

2) Ilość wigloci wytwarzanej przez organizm człowieka (i psa ;) też) także można uznać za względnie stały. Względnie, bo inaczej to wygląda przy snie, a inaczej przy ćwiczeniach w domowej siłowni ;-) Ale w ujęciu dobowym czy tygodniowym jednak to będzie wartość stała.

Dlatego nie widze powodu czemu by okna z profilem U~0,9 i szybą U~0,7 miały wymuszać większą wentylacje (a przez to większe straty ciepła na wentylacji) niż powiedzy okna z profilem U=1,5 i szybą U=1,1.

Pełna zgoda, że przy zmianie izolacyjności przegrody jaką jest okno, zmienią się (przy lepszym oknie) PROPORCJE strat na wentylacji w stosunku do strat z samej przegrody (na niekorzyść wentylacji), z powodu poprawy parametrów okna. Ale sama WARTOŚĆ tych strat będzie moim zdaniem stała.




Podobnie z zastosowaniem nawietrzakow



Moim zdaniem zastosowanie nawietrzaków (i wywietrzaków) inteligentnych (higrosterowalnych, poza kuchnią, tam tego typu NIE WOLNO stosować) powinno ściąć straty ciepła na grawitacyjnej wentylacji do wartości zbliżlonych do minimalnych możliwych.




Trzebaby podejsc do calosci zagadnienia kompleksowo - biarac pod uwage zarowno straty przez okna jak i przez sciany fundamenty czy dach.



Ależ oczywiście. Dlatego wymiana okien przy zostawieniu niedocieplonych ścian (w wypadku starszych budynków z U grubo powyżej wymaganej dla nowych konstrukcji wartosci wynoszącej 0,3) jest humorystyczne, z czym się w pełni zgadzam. A i schodzenie z U poniżej 0,3 "na ścianach" też ma swoje uzasadnienie. Tak samo jak docieplanie dachów czy fundamentów.




Poteoretyzujemy jeszcze? ;)


Czemu nie? ;)

Jakub Wilkoński
12-10-2006, 14:03
Dość ciekawą postawę prezentuje Jakub Wilkoński. Zadaje pytanie, dostaje odpowiedź ale próbuje "wydusić" odpowiedź zgodną ze swoimi oczekiwaniami...

ja chce wymusić ????
zadałem pytanie dlaczego nie można zastosować WK2 przy ruchomej poprzeczce i to zarówno w tym nieszczęsnym 230/180 jak i 210/180 niezależnie od tego czy ma poprzeczkę czy nie !!!!!!!
a bazowałem na zdaniu przedstawiciela zalecanego przez Was Schucko i to wszystko

tak więc proszę darujcie sobie obrażanie mnie bo ja do tej pory traktowałem Wasze porady poważnie

Jakub Wilkoński

AbrahaM3K
12-10-2006, 14:27
Dość ciekawą postawę prezentuje Jakub Wilkoński. Zadaje pytanie, dostaje odpowiedź ale próbuje "wydusić" odpowiedź zgodną ze swoimi oczekiwaniami...

ja chce wymusić ????
zadałem pytanie dlaczego nie można zastosować WK2 przy ruchomej poprzeczce i to zarówno w tym nieszczęsnym 230/180 jak i 210/180 niezależnie od tego czy ma poprzeczkę czy nie !!!!!!!
a bazowałem na zdaniu przedstawiciela zalecanego przez Was Schucko i to wszystko

tak więc proszę darujcie sobie obrażanie mnie bo ja do tej pory traktowałem Wasze porady poważnie

Jakub Wilkoński

Przykro mi to napisać, ale podobnie ton Twoich wypowiedzi odebrałem. Przechodzac jednak do meritum: musimy rozdzielić trzy pojęcia: "nie da się (z powodów technicznych)" oraz "nie ma sensu (z powodu osłabienia zabeczpieczeń)", a także zakamuflowanego "nie zrobimy tego (bo nie chcemy mieć kłopotów)".

Przykład (mam nadzieje że dobrze zapamiętałem dane z tego forum) z rozszczelnieniem i WK-2. Z technicznego punktu widzenia DA się to zrobić. Z punktu widzenia bezpieczeństwa to NIE MA SENSU, bo gdy użytkownik zapomni okno "zamknąć na dobre", to pomimo obecności wyrafinowanego ;) WK-2 niemowle tak pozostawione okno otworzy.

Dlatego część producentów (by nie mieć reklamacji i procesów sądowych) uznaje (lub jak wolisz mówi klientom) że dana kombinacja nie jest możliwa, a jest ona "tylko" z punktu widzenia bezpieczeństwa bezensowna. Inni producenci powiedzą że to się da zrobić i klientowi to zrobią.

Podobnie wygląda sytuacja z okuciami WK2 i drzwiami balkonowymi bez słupka pośrodku (pomiędzy skrzydłami drzwi). Zamontowanie WK2 w nich na upartego (z tego co pamiętam) jest możliwe, ale bezensowne, gdyż z powodu właściowości mechanicznych drzwi nie mających oparciu na słupie lecz opierajacych się wzajemnie na sobie, okucie WK-2 bedzie dawało słabszą ochrone. Poza tym przy pewnych wymiarach (sporych, np. takich jak w Twoim wypadku) okucia WK2 spowodują utrudnienia z zamykaniem i otwieraniem tych drzwi. Firmy dla świętego spokoju (by nie mieć co pare miesięcy tel. z prośbami o regulacje) mogą mówić że tego się nie da zrobić.

Trzecia sprawa to zastosowanie POPRZECZKI/PRZEWIĄZKI poziomej w konstrukcji samego skrzydła (przy takich rozmiarach, bo dla części systemów jest to dość blisko wartości granicznych, zwłaszcza przy kolorze), w celu poprawienia właściwości statycznych tegoż. Czyli żeby drzwi były konstrukcyjnie sztywniejsze, by nie było z powodu ich wiotkości (EDIT: przy braku DODATKOWEGO wzmocnienia) np. problemów z zamykaniem.

Jak coś pokręciłem, to proszę znawców o komentarz, wytknięcie błędów.

jareko
12-10-2006, 15:00
....Jak coś pokręciłem, to proszę znawców o komentarz, wytknięcie błędów.
Jak widze nasz wysilek szerzenia podstawowej wiedzy o oknach przynosi rezultaty :)
Jak to milo ze sa osoby czytajace i wyciagajace poprawne wnioski z opisywanych tu sytuacji
Sprostowalbym tylko fragment o braku wzmocnien. Wzmocnienia musza byc i nawet jak sa poprzeczka pozioma przy pewnych gabarytach powinan a przy innych wrecz MUSI byc i basta :lol:
Abraham - nic dodac nic ujac :)

AbrahaM3K
12-10-2006, 15:05
....Jak coś pokręciłem, to proszę znawców o komentarz, wytknięcie błędów.
Jak widze nasz wysilek szerzenia podstawowej wiedzy o oknach przynosi rezultaty :)
Jak to milo ze sa osoby czytajace i wyciagajace poprawne wnioski z opisywanych tu sytuacji
Sprostowalbym tylko fragment o braku wzmocnien. Wzmocnienia musza byc i nawet jak sa poprzeczka pozioma przy pewnych gabarytach powinan a przy innych wrecz MUSI byc i basta :lol:
Abraham - nic dodac nic ujac :)

Zagalopowałem się ze skrótem myślowym. Wzmocnienia wewnątrz muszą być oczywiście, i tu masz racje. Miałem na myśli dodatkowe wzmocnienie w postaci poprzeczki poziomej, oprócz tych, które normalnie znajdują się w profilu.

jareko
12-10-2006, 22:19
po ponad dwumiesiecznej walce dochodzi do finalizacji kontrakt naprawy schrzanionego montazu 450 okien w wawie (Wspominal o nim, bodajze w czerwcu, Pchelek. Nie omieszkam dokumentacje fotograficzna zrobic i Wam udostepnic jako przestroge)

Jakub Wilkoński
12-10-2006, 23:15
Przykro mi to napisać, ale podobnie ton Twoich wypowiedzi odebrałem.
cóż skoro tak to odebrałeś widocznie muszę się bardziej pilnować
nie mam sztywnej wizji tego okna ale otwór o wymiarach 180/230 muszę jakoś sensownie wypełnić - pewnie się skończy na oknach drewnianych bo przesuwne niestety nie wchodzi w rachubę

dzięki za wyjaśnienia o WK2 - podkreślam jeszcze raz WK2 przy ruchomym słupku firma wykluczała niezależnie od rozmiaru okien i o to pytałem

Jakub Wilkoński

jareko
12-10-2006, 23:25
nie mam sztywnej wizji tego okna ale otwór o wymiarach 180/230 muszę jakoś sensownie wypełnić - pewnie się skończy na oknach drewnianych
i jest to rozwiazanie ale....nie zdziw sie jak w niektorych firmach nawet w drewnie upierac sie beda przy poprzeczce

stary
12-10-2006, 23:39
dzięki za wyjaśnienia o WK2 - podkreślam jeszcze raz WK2 przy ruchomym słupku firma wykluczała niezależnie od rozmiaru okien i o to pytałem
Nie wszyscu okuciowcy maja certyfikat na WK2 przy słupku ruchomym. Nawet jeśli mają to i tak takie okno jest łatwiejsze do sforsowania niezaleznie od wielkości niż WK2 na słupku stałym lub w oknie jednoskrzydłowym. Powody opisał wyżej AbrahaM3k wyjątkowo kumaty jak na laika okiennego, strasznie szybko łapie fazę :roll:

AbrahaM3K
12-10-2006, 23:46
Przykro mi to napisać, ale podobnie ton Twoich wypowiedzi odebrałem.
cóż skoro tak to odebrałeś widocznie muszę się bardziej pilnować
nie mam sztywnej wizji tego okna ale otwór o wymiarach 180/230 muszę jakoś sensownie wypełnić - pewnie się skończy na oknach drewnianych bo przesuwne niestety nie wchodzi w rachubę

dzięki za wyjaśnienia o WK2 - podkreślam jeszcze raz WK2 przy ruchomym słupku firma wykluczała niezależnie od rozmiaru okien i o to pytałem

Jakub Wilkoński

Mhm, tak to odebrałem.

Przesuwne nie wchodzi w gre z jakich powodów? finansowych? wydaje mi się że właśnie przesuwne byłoby w Twojej sytuacji ciekawym wyjściem..

Co do otworu o wymiarach 180/230.. znam te bóle.. Mam podobny dylemat, gdyż usiłuje wymyśleć coś w miare sensownego, co zrobić z oknem o maciupcich wymiarach ;) 236.5x163.5

Oryginalnie tam jest trójskrzydłowy (ten sam rozmiar wszystkich częsci) "koszmarek" z środkiem "fix".

Trójskrzydłowy z trzema skrzydłami ruchomymi mnie nie przekonuje, bo trace sporo światła na dwa słupki plus skrzydło środkowego okna.

Dwu skrzydłowy wariant.. no lepiej pod tym względem, ale .. ale.. w efekcie skrzydło ma 1175mm - ale za to pojawia się koszmar z otwieraniem, bo oznacza że potrzebne jest sporo miejsca w okolicy okna, a z praktyki w innym miejscu wiem, że z tym bywa różnie.

Wygląda że pozostaje mi chyba jednak wariant podziału na trzy jednakowe częsci z fix'em, bo wtedy skrzydlo ma 783 a nie 1175 mm. Mycie.. do dwóch z trzech okien (niestety nie wszystkich) jest wygodny dostęp z zewnątrz. Czyli .. żeby ostatnie było możliwe do umycia, to fix musi być na środku.. A żeby elewacja wyglądała spójnie.. to wszystkie trzy muszą zostać zrobione tak samo. Czyżbym był "skazany" na potwórzenie tego samego rozwiązania?

A może ktoś ma inny pomysł jak "podzielić" okno o takich wymiarach? Heelp, hilfe, na pomoc ;)

PS. Pchełku: nie wiesz kto w Krakowie robi na profilu Schuco SI-82 / 82+, lub czyj dealer (prócz dealera firmy na J) ma okna na tychże profilach w ofercie? Mam niezła oferte na okna na profilu Brugmann'a, ale nie ukrywam że wolałbym Schuco SI-82 / 82+.

jareko
13-10-2006, 09:52
polecam Ci firme na j - ale dealera nie znam i jego montazystow tez wiec....nikogo Ci nie polecam ;)

Dzis 13 i piatek na dodatek, i pieknie mi sie dzien, o 3 nad ranem, zaczal - skroili pracownikom samochod oraz zakosili wszystkie narzedzia jakie mieli. Tak cirka z 5 tys w plecy :(
Pieknie :( nie ma co.
Juz nawet nie zglaszalismy tego na Policje - bo i po co?

AbrahaM3K
13-10-2006, 11:24
polecam Ci firme na j - ale dealera nie znam i jego montazystow tez wiec....nikogo Ci nie polecam ;)


Innymi słowy polecasz produkt, nie mogąc się wypowiadać o montażu. Dobre i to. A co do zakresu wyboru: tego sie obawiałem.. Jak z Fordem w początkach ery motoryzacji, może mieć Pan Forda T w dowolnym kolorze, o ile ten kolor to kolor czarny.. :|



Dzis 13 i piatek na dodatek, i pieknie mi sie dzien, o 3 nad ranem, zaczal - skroili pracownikom samochod oraz zakosili wszystkie narzedzia jakie mieli. Tak cirka z 5 tys w plecy :(
Pieknie :( nie ma co.
Juz nawet nie zglaszalismy tego na Policje - bo i po co?

Ajć, współczuje.

Joanna i Janusz
13-10-2006, 19:33
Witam
Podjełam już decyzję. Podpisałam umowę na okna pcv AVANTE w kolorze Macore z jednej strony. Rewelacyjny kolor zbliżony do jasnego mahoniu.
Zdecydowałam się na firmę z Rumi bowiem zapewnili mi kompleksowo całą stolarkę, oprócz drzwi również brame segmentową i dwie sztuki drzwi Gerda wejściowych. Na całości sporo zyskałam kasa się przyda na następne zakupy. Okna AVANTE są naprawde wypasione mają w standardzie wszystko co powinny mieć. Za trzy tygodnie mam montaż jak mi się dekarze uporają to opowiem wam o moich wrażeniach.


i jak wrażenia?

vanderbobo
13-10-2006, 19:35
mam vetrexy - montowane w tym roku, na razie wszystko ok

gabriela
13-10-2006, 22:57
Ja z innej beczki: czy jest to w porzadku, ze w momencie zamowienia okien (firma Konal 5-ciokomorowe, Kömmerling) musze wplacic 75 % zaliczki? Okna chcemy zamowic juz teraz, aby bez poslizgu gotowe byly w maju 2007. Firma tlumaczy to przelomem roku. Nie wiem czy taka sume wplacic.

jareko
13-10-2006, 23:04
czy jest to w porzadku ze spora czesc firm sprowadzajacych auta na zamowienie zada 100% przedplaty ?
Jest to umowa, ktora mozesz podpisac lub nie
Twoj wybor a nie presja wykonawcy
Powiem wiecej, moim zdaniem zadaja wyjatkowo malo - ja na przelomie roku podpisuje tylko takie umowy gdzie klient za okna placi od razu 100%. I wole okna przetrzymac u siebie niz ponosic ryzyko zmiany ceny

gabriela
13-10-2006, 23:08
Dzieki Jareko za odpowiedz. Powiedz mi jeszcze prosze czy to dobre okna, na dobrym profilu. Chyba juz kiedys pytalam o firme, znasz Konal?

jareko
13-10-2006, 23:12
jesli to ta ktora biuro ma w KObylce a zaklad produkcyjny na Warmii i Mazurach to zlego slowa o niej powiedziec nie moge
A Kommerling byl i jest dobrym profilem

gabriela
13-10-2006, 23:18
Zaklad produkcyjny w Wielkim Lecku kolo Dzialdowa, a gdzie biura, nie wiem

gabriela
13-10-2006, 23:20
siedziba w Turowie
.

jareko
13-10-2006, 23:20
to Ci sami :)
zapomnialem tylko adresu zakladu produkcyjnego - dzieki za przypomnienie :)

gabriela
13-10-2006, 23:25
Wiec moge spokojnie kupic u nich okna? Proponuja jedno okno szer. 3,25 z jednym bocznym fixem i dwoma skrzydlami otwieranymi z ruchomym slupkiem, moze byc????????????????

jareko
14-10-2006, 21:52
jednak podzielielbym na cztery - dwa fixy po bokach i dwuskrzydlowka z ruchomym slupkien po srodku
W mojej ocenie tak jak proponuja beda klopoty

gabriela
14-10-2006, 23:19
Myslalam juz, ze cos glupiego napisalam, bo sie nie odzywales. Dzieki za odpowiedz.

jareko
15-10-2006, 01:38
Myslalam juz, ze cos glupiego napisalam, bo sie nie odzywales. Dzieki za odpowiedz.
bez przesady :)))
Ale tez nie jestem caly czas podlaczony do komputera - na szczescie :lol:

Klaus
15-10-2006, 13:41
....Jak coś pokręciłem, to proszę znawców o komentarz, wytknięcie błędów.
Jak widze nasz wysilek szerzenia podstawowej wiedzy o oknach przynosi rezultaty :)
Jak to milo ze sa osoby czytajace i wyciagajace poprawne wnioski z opisywanych tu sytuacji
Sprostowalbym tylko fragment o braku wzmocnien. Wzmocnienia musza byc i nawet jak sa poprzeczka pozioma przy pewnych gabarytach powinan a przy innych wrecz MUSI byc i basta :lol:
Abraham - nic dodac nic ujac :)

Jareko zechciej proszę mi doradzić. Nie będę dyskutował, o nic pytał,
dziwił się itd. tylko zastosuję.

Jak optymalnie zrealizować takie drzwi (słupki, poprzeczki, klasa okucia i jaka szyba):
1. 1400x2300 parter, drzwi na taras
2. 1400x2200 poddasze drzwi na balkon, łuk na górze wys 20cm
3. 1600x2200 poddasze drzwi na balkon, łuk na górze wys 20cm

PCV, na zewnątrz ciemny brąz od środka białe.

bwojtek
15-10-2006, 15:38
Przepraszam, że odpowiadam niepytany :wink:
Brakuje informacji czy to PCV czy drewno i jeżeli PCV to czy białe czy kolor.

1. 1400x2300 parter, drzwi na taras
Jak kolor w PCV to koniecznie z przewiązką i najlepiej na szerszym skrzydle. Oczywiście słupek ruchomy (bo niby jak wyjśc przez 60cm) a szyby i okucia wg uznania ale ze świadomością konsekwecji zastosowania WK1 czy WK2 (realnie gorsza ochrona niż przy stałym słupku i możliwość "ciężkiej" pracy klamki).

2. 1400x2200 poddasze drzwi na balkon, łuk na górze wys 20cm
Zrezygnuj z RU jeżeli możesz, daj przewiązkę i słupek ruchomy. Reszra jak przy poz. 1

3. 1600x2200 poddasze drzwi na balkon, łuk na górze wys 20cm
Dla mnie jak poz. 2.

Zobaczymy co powie Jareko :)

Klaus
15-10-2006, 17:31
Przepraszam, że odpowiadam niepytany :wink:
Brakuje informacji czy to PCV czy drewno i jeżeli PCV to czy białe czy kolor.


Nie ma za co, wręcz dziękuję za twoją opinię.

Faktycznie, zapomniałem napisać maiło być PCV,
na zewnątrz ciemny brąz od środka białe.

jareko
15-10-2006, 21:53
Przepraszam, że odpowiadam niepytany :wink:
Brakuje informacji czy to PCV czy drewno i jeżeli PCV to czy białe czy kolor.

1. 1400x2300 parter, drzwi na taras
Jak kolor w PCV to koniecznie z przewiązką i najlepiej na szerszym skrzydle. Oczywiście słupek ruchomy (bo niby jak wyjśc przez 60cm) a szyby i okucia wg uznania ale ze świadomością konsekwecji zastosowania WK1 czy WK2 (realnie gorsza ochrona niż przy stałym słupku i możliwość "ciężkiej" pracy klamki).
Jareko sie wtraca - nic dodac nic ujac, w kilku profilach spokojnie moze byc na skrzydle okiennym


2. 1400x2200 poddasze drzwi na balkon, łuk na górze wys 20cm
Zrezygnuj z RU jeżeli możesz, daj przewiązkę i słupek ruchomy. Reszra jak przy poz. 1
tu nawet moze byc bez poprzeczki ale.....dalbym ja mimo wszystko :)


3. 1600x2200 poddasze drzwi na balkon, łuk na górze wys 20cm
Dla mnie jak poz. 2.
i tu jest najwiekszy klopot. Poprzeczka na bank - ani sie waz zrobic bez poprzeczki :lol:. Tylko R+R na ruchomym slupku ale pamietaj o glifie na gorze - luk przy otwarciu bedzie ci o niego zawadzal jesli tego nie przewidzisz
Jesli mozesz zrob tak - na srodku slupek i skrzydla otwierane ne siebie. Pewna, stabilna praca skrzydel, brak klopotu z glifami ale.... male swiatlo przejscia


Zobaczymy co powie Jareko :)
powiedzial :)

Klaus
15-10-2006, 23:16
Dzięki Panowie za konkretne rady.
O glifie wiem choć jeszcze nie wiem jak to rozwiążę.
Ten pomysł z otwieraniem skrzydeł na siebie nie głupi nie wpadłem na to.
A jakie będzie światło przejścia w takich drzwiach? Z 70cm?

Aha, a co to jest R+R?

jareko
15-10-2006, 23:37
ogolnie stosowany skrot i oznacza - to tak na przyszlosc dla Wszystkich :)

R - rozwierne
U - uchylne
RU - rozwierno - uchylne

co do swiatlaprzejscia - policzmy (bedzie minimalna roznica w zaleznosci od uzytego profila)
oscieznica 65mm
slupek srodkowy 120mm
szerokosc otworu 1600mm
szerokosc okna jaka powinna byc 1560mm
(1560 - 65 - 65 - 120)/2 = 655mm - tak pi razy oko ;)

malmuc
16-10-2006, 00:01
Czytam i czytam i cholera mnie bierze :evil:
Gdyby człowiek wiedział to wszystko co tu sie pisze to nie byłoby teraz problemu z takimi a nie innymi wymiarami okien i na etapie projektowania dopasaowałoby sie realia do zachcianek.
Ludzie co ja moge zrobic z wnęką na drzwi tarasowe 180x240 ???
1 Przesuwne? wąskie przejście :(
2. Otwieralne z ruchomym słupkiem , zara mi tu powiedza puknij ty sie babo w łepetyne
3. z poprzeczką ? jakoś mi sie nie widzi do innych okien w salonie bo to jest tarasowe z jadalni , a te w salonie już są szersze i mogłyby być przesuwne.

Co z tym zrobić obniżyć nie mogę bo na elewacji kijowo bedzie to wygladac w stosunku do zwykłych okien (na wys 240 górna ich krawedz jest zrownana z innymi oknami)
Poszerzyć? to już chyba problemy konstrukcyjne
Zwęzić?
Zaczynam dopiero stawiać ściany parteru
Poradzcie ludziska

jareko
16-10-2006, 00:11
hmmm... taki mundry to ja jestem od czasu gdy w oknach zaczlaem siedziec - tez bledy popelnilem w fazie projektu i ... klapa
co zrobic?
poszerzyc i dac przesuwke - wbrew pozorom klopotow konstrukcyjnych nie powinno byc - dluzsze nadproze i git ;)
lub zwezic do 1600 i tu juz nie powinno byc klopotow w kolorze
ale poprzeczka musi byc - sorki - MUSI !!!!!!
no chyba ze przerzucic sie na okna drewniane - tam nie powinno byc klopotow choc....znam firmy szanujace zarowno siebie jak i klientow i przy tych wymiarach tez podobnie wymagac beda poprzeczki

malmuc
16-10-2006, 07:18
Nie dodałam jeszcze że okno jest od strony północno wschodniej i nosze sie z zamiarem okleiny jednostronnej.
Ale co to zmieni :(
Pewnie nic :x

malmuc
16-10-2006, 08:42
Jareko dzieki za podpowiedzi
Mam jeszcze jednak kilka dodatkowych pytan:
1. Jesli mowisz o tym zwezeniu do 1600 i poprzeczkach to słupek moze byc ruchomy?
2. Jesli okazałoby sie ze jednak przesuwka i poszerzam to powiedz o ile powinnam poszerzyc ten otwór ?
3. Czy w naszym ukochanym kraju robi sie okna tarasowe otwierane na zew. budynku ?

Pozdrawiam serdecznosciowo

jareko
16-10-2006, 09:01
1. Jesli mowisz o tym zwezeniu do 1600 i poprzeczkach to słupek moze byc ruchomy? oczywiscie

2. Jesli okazałoby sie ze jednak przesuwka i poszerzam to powiedz o ile powinnam poszerzyc ten otwór ?sadze ze minimum do 2000 by swiatlo przejscia bylo satysfakcjonujace

3. Czy w naszym ukochanym kraju robi sie okna tarasowe otwierane na zew. budynku ?robi sie wszystko co sobie klient zazyczy :) tylko na szerszym skrzydle - takim jak w drzwiach z PVC

Jakub Wilkoński
16-10-2006, 09:24
Przesuwne nie wchodzi w gre z jakich powodów? finansowych? wydaje mi się że właśnie przesuwne byłoby w Twojej sytuacji ciekawym wyjściem..

myślałem nad przesuwnym ale sytuacja jest taka
dwa otwory 180/230 przedzielone 40 cm słupem z czego jeden ma być fix jako całość [oczywiście bez poprzeczek - pewnie znowu lincz :) choć żaden z okniarzy nie protestował łącznie z Schucko]
a drugi otwierany
w związku z powyższym czy okno przesuwne może otwierać się na ścianę ??
jaka musiała by być maksymalna głębokość osadzenia okna w ścianie patrząc od wewnątrz budynku ?? czy też rama musiała by być zlicowana ze ścianą ??

Jakub Wilkoński

jareko
16-10-2006, 10:43
dwa otwory 180/230 przedzielone 40 cm słupem z czego jeden ma być fix jako całość [oczywiście bez poprzeczek - pewnie znowu lincz :) choć żaden z okniarzy nie protestował łącznie z Schucko]
a drugi otwierany...
spoko - linczu przy fixie nie bedzie - kwestia zastosowania tylko szyby o odpowiedniej grubosci do tej powierzchni
co do przesuwki i slupka
jaka jest konstrukcja sciany?
najlepiej wywalic te 40 cm slupka - po jaka chol.. on?

Jakub Wilkoński
16-10-2006, 10:56
ściana dwuwarstwowa - bloczki silikatowe 25 cm szerokie i na to ocieplenie 15 cm
od wewnątrz tynk cementowy

wywalić słupek - hmm- nie wiem czy będzie można bo na nim opiera sie też nadproże - musiałbym ściągnąc konstruktora ??? - ale to raczej wariant hardcorowy

Jakub Wilkoński

jareko
16-10-2006, 10:59
nie az taki hardkor ;) znam lesze ;)
a na serio - jesli nadproze jest calosciowe nad dwoma otworami topowinno wytrzymac - ale zapytaj sie konstruktora
Jesli nie mozna usunac to klapa :( bo okno musisz w takiej sytuacji umiescic tak by licowalo sie z licem zewnetrznym muru
Hmmm.... jakos nie widze rozwiazania poki co ale jeszcze pomysle co z tym fantem zrobic

jareko
16-10-2006, 11:02
jest jedno rozwiazanie ktorego z racji strefy klimatycznej mimo wszystko bym nie polecal - drzwi harmonijkowe - zsuwasz je na jedna strone i masz pelny otwor i nie musisz miec poprzeczki

AbrahaM3K
16-10-2006, 16:38
nie az taki hardkor ;) znam lesze ;)
a na serio - jesli nadproze jest calosciowe nad dwoma otworami topowinno wytrzymac - ale zapytaj sie konstruktora


Podpinam się do rozważań o nadprożach: W projekcie w jednym miejscu mam okno 1000x600 (a znając życie i umiłowanie do typówki w tym czasie są szanse by miała tam być dziura 1200 x Cośtam - na co licze), fizycznie tam jest "O-5" (865x835)

Pytanie za przysłowiowe pół miliona dolarów. Jak sprawdzić faktyczne rozmiary nadproża - odkuć tynk nad oknem wzdłuż linii przewidywanego przebiegu nadproża nad oboma końcami istniejącego okna ? I drugie pytanie: czy jest technicznie wykonywalne poszerzenie (gdyby się okazało że jest mniejsze niż trzeba) nadproża? Konkretnie w tym wypadku o 20cm (by wsadzić "O-3" lub "O-6"), np. po 10cm z każdej strony?

Nie ukrywam że "O-5" tam mnie "gryzie", teoretycznie niby powierzchnia jest porównywalna (0,72 m2 przy "O-5" i 0,62 m2 przy "O-3", ale wydaje mi się że przy "O-3" rozkład światła byłby wyraźnie korzystniejszy. A nawet w zasadzie, to bym tam chetnie "widział" typ "O-6" (1165x835).

Zakładając (o ile) jest to możliwe, to czy jest to w "zasięgu" możliwości dobrej ekipy montażowej?

Jakub Wilkoński
17-10-2006, 15:18
jest jedno rozwiazanie ktorego z racji strefy klimatycznej mimo wszystko bym nie polecal - drzwi harmonijkowe - zsuwasz je na jedna strone i masz pelny otwor i nie musisz miec poprzeczki
ee to nie
czyli drewno albo poprzeczka
ale jeszcze spytam czy profil aluminiowy do tych okien tarasowych może mieć zastosowanie ???
bo pomijając poprzeczkę - ograniczenie okuć w największym oknie do WK1 stawia pod znakiem zapytania montowanie WK2 i P2 w pozostałych oknach na parterze
czyli czy w systemie okien drewnianych lub aluminiowych można zastosować WK2 przy ruchomym słupku????

Jakub Wilkoński

jareko
17-10-2006, 23:55
przy ruchomym slupku zasze mozesz zamontowac okucia WK- 2 ale musisz pamietac ze pelnej wytrzymalosci na wlam nigdy nie uzyskasz w stopniu identycznym jakbys mial slupek staly
Material z ktorego zrobione jest okno nie ma tu znaczenia
Co do aluminium - tu wszyscy walcza o kazda setke w wspolczynnikuk k a Ty zdecydowalbys sie cofnac do konca lat 90 by miec maks 1,6 nawet w najcieplejszym ALU?

jareko
17-10-2006, 23:57
Zakładając (o ile) jest to możliwe, to czy jest to w "zasięgu" możliwości dobrej ekipy montażowej?
jest to w zasiegu :)

AbrahaM3K
18-10-2006, 00:01
Zakładając (o ile) jest to możliwe, to czy jest to w "zasięgu" możliwości dobrej ekipy montażowej?
jest to w zasiegu :)

Jak to miło.. to zmieniam plany i przewiduje typ O-6 :)

AbrahaM3K
18-10-2006, 00:08
Co do aluminium - tu wszyscy walcza o kazda setke w wspolczynnikuk k a Ty zdecydowalbys sie cofnac do konca lat 90 by miec maks 1,6 nawet w najcieplejszym ALU?

Bardzo sluszna uwaga. Ostatniej (albo przedostatniej? chyba jednak ostatniej) zimy, przy temperaturach na poziomie minus dwadziescia miałem niewątpliwą (nie)przyjemność widzieć drzwi alu (dwa skrzydła, wielkości sporego okna w starym budownictwie) do pewnej firmy komputerowej. Był to widok zaiste imponujący, szron na aluminium i szkle (szyba zespolona) do wysokosci około/przeszło jednego metra. Szkoda że nie zrobiłem zdjęć.. O temperaturach w środku tego pomieszczenia w tym czasie lepiej już nie wspominać.

jareko
18-10-2006, 00:10
tu z lekka przesadziles :lol: na 100% bylo to zimne ALU - bez wkladki termicznej - coz...ktos chcial zaoszczedzic i takie tego efekty

AbrahaM3K
18-10-2006, 00:40
tu z lekka przesadziles :lol: na 100% bylo to zimne ALU - bez wkladki termicznej - coz...ktos chcial zaoszczedzic i takie tego efekty

Tego nie moge wykluczyć, nie ja te drzwi zamawialem. Ale co widziałem, to moje. Jeśli będzie porównywalna zima, to nie omieszkam zrobić temu cudu zdjęć. I to nie zmienia faktu, ze moim zdaniem nawet najcieplejsza wersja alu bedzie "w plecy" w stosunku do pozostałych technologii.

Poza tym, skoro juz jestesmy przy rozwazaniach o alu, to wkladka wkladką, (fakt: poprawi wlasciwości izolacyjne) ale mimo wszystko problem nieprzyjemnego uczucia w kontakcie z zimnym alu tak pozostanie.

Wiec jeśli nie ma b. wyraznych, sensownych powodów do zastosowania, to lepiej go moim zdaniem nie stosować.

Jakub Wilkoński
18-10-2006, 09:16
Co do aluminium - tu wszyscy walcza o kazda setke w wspolczynnikuk k a Ty zdecydowalbys sie cofnac do konca lat 90 by miec maks 1,6 nawet w najcieplejszym ALU?

Bardzo sluszna uwaga. Ostatniej (albo przedostatniej? chyba jednak ostatniej) zimy, przy temperaturach na poziomie minus dwadziescia miałem niewątpliwą (nie)przyjemność widzieć drzwi alu (dwa skrzydła, wielkości sporego okna w starym budownictwie) do pewnej firmy komputerowej. Był to widok zaiste imponujący, szron na aluminium i szkle (szyba zespolona) do wysokosci około/przeszło jednego metra. Szkoda że nie zrobiłem zdjęć.. O temperaturach w środku tego pomieszczenia w tym czasie lepiej już nie wspominać.

hehehe i mam aluminium z głowy !!!!
nic nie przemawia tak jak plastyczny opis !!!!!
bo czymże jest informacja o współczynniku 1,6 wobec wizji metrowego zaszronienia - to każdy zrozumie !!!

Jakub Wilkoński

jareko
18-10-2006, 09:22
tu z lekka przesadziles :lol: na 100% bylo to zimne ALU - bez wkladki termicznej - coz...ktos chcial zaoszczedzic i takie tego efekty

Tego nie moge wykluczyć, nie ja te drzwi zamawialem. Ale co widziałem, to moje. Jeśli będzie porównywalna zima, to nie omieszkam zrobić temu cudu zdjęć. I to nie zmienia faktu, ze moim zdaniem nawet najcieplejsza wersja alu bedzie "w plecy" w stosunku do pozostałych technologii.

Poza tym, skoro juz jestesmy przy rozwazaniach o alu, to wkladka wkladką, (fakt: poprawi wlasciwości izolacyjne) ale mimo wszystko problem nieprzyjemnego uczucia w kontakcie z zimnym alu tak pozostanie.

Wiec jeśli nie ma b. wyraznych, sensownych powodów do zastosowania, to lepiej go moim zdaniem nie stosować.
i tu sie z Toba zgadzam :) ALU jest niemile w dotyku :lol: sa milsze rzeczy ;)

26kW
18-10-2006, 09:24
Na temat ALU.

Mam okna ALU ~20 letnie 150/150 dwuskrzydłowe i 150 /~80 jednoskrzydłowe.
Zalety:
- idealny stan ościeżnicy, brak uszkodzeń , przebarwień itd.
- brak problemów z otwieraniem/zamykaniem
- dobre tłumienie hałasu
- brak deformacji ościeżnicy i skrzydeł

Wady:
- demontaż skrzydła to odkręcenie 9 wkrętów
- wkręty też są z ALU więc jest b.duże prawdopodbieństwo uszkodzenia ich
- z uwagi na ciężar po kilkunastu latach eksploatacji nie wytrzymują wkręty które łączą mechanicznie elementy profilu skrzydła co powoduje opadnięcie dolnego profilu , konieczne jest nawiercenie nowego otworu i zastosowanie nowego wkrętu. Ale to wystąpiło w 2 na 4 oknach.
- brak uszczelnień pomiędzy profilami skrzydła, moze kiedyś były...
- w 1 oknie "wyrobił" się mechanizm domykający okno, efekt po zamknięciu luz ~2 mm
- przy b.dużych mrozach warstwa lodu na dolnej ościeżnicy i dolnym profilu skrzydła

Wymieniłem 1 okno na PCV, 5-komór, profil AluPlast Intertec 4000:

- wnęka 150/150 , okno 146,5 x 143,6
- pod oknem 4 x klocki bukowe o wysokości 3 cm , impregnowane bejcą, przykręcone na kołkach do wylewki, sprawdzony poziom
- pomiędzy klockiem a ościeżnicą oraz klockiem a wylewką dałem cienką warstwe pianki SOUDAL PCV niskorozprężna
- mocowanie ościeżnicy za pomoca 9 kotew fabrycznych, po 3 na boki i góre, sprzedawca powiedział ze na dole nie trzeba, kotwy dodatkowo przykręcone wkrętami "z wiertłem" 4x25 mm
- wykonałem pomiar pionów i poziomów oraz przekątnych okna
- odległosci kotem od naroży to ~13cm boki i ~16 cm góra
- kotwy przymcowane do muru (podkułem tynk) za pomocą 2 kołków szybkiego montażu o długosci ~7 cm,potem zagipsowałem,wczesniej oczywiscie dałem kliny
- puste przestrzenie wypełniłem pianką
- dałem rozpórki ale niepotrzebnie, pianka jest chyba dobrej jakości bo nie było żadnych sił naciskowych na nie
- od zewnątrz powstał mały "weglarek" od docieplenia styropianem, styropian dociska do oscieżnicy a luki 1-2 mm wypełniłem silikonem akrylowym
- od wewnątrz przykleiłem gotowe profile z twardego styropianu (ćwiećwałek, NOMI) za pomocą kleju do styropianu, jednak nie wiem czy nie lepszy jest gips

PODSTAWĄ ZACHOWANIA PIONÓW I POZIOMÓW JEST DOBRA WYLEWKA POD OKNEM !

Co do parapetu zewnętrzengo:
Zamontuje prawdopodobnie listwe metalową , wciśnietą po pierwszy rowek profili ościeznicy.
Nie jestem pewny czy można listwe uszczelnić SODALEM DEKARSKIM ?
Pisze ze uszczelnia nawet pod wodą :) ale nie klei styropianu , a jak to się ma do pianki montażowej ?

Ostatnio robiłem amatorski pomiar temperatury PCV i ALU.
Obydwa okna z podwójnymi szybami i podwójnymi uszczelkami w skrzydle. Okno ALU ~20 letnie.

temp. pokoju : 21 st.
temp. na zewnątrz : -2 st.

PCV (1436x1465)
____________________________________
temp. na środku szyby: 18 st.
temp. profilu skrzydła : 20 st. .

ALU(1500x1500)
____________________________________
temp. na środku szyby: 16.5 st.
temp. profilu skrzydła : 16 st.

Są to pomiary tylko poglądowe bo na wynik tez ma wpływ temp. pokoju, czujnik i tak zakryłem styropianem żeby w/w wpływ zmniejszyć.
pozdrawiam

jareko
18-10-2006, 09:51
jesli wcisnales parapet w rowek i dales pod nim piane by Ci go docismela do rowka - dodatkowe uszczelnienie styku mozesz sobie nawet darowac
Ale jesli juz to kazdy uszczelniacz trzyma sie piany (nawet pod woda ;) )

26kW
18-10-2006, 09:59
jesli wcisnales parapet w rowek i dales pod nim piane by Ci go docismela do rowka - dodatkowe uszczelnienie styku mozesz sobie nawet darowac
Ale jesli juz to kazdy uszczelniacz trzyma sie piany (nawet pod woda ;) )

Dziękuje za bardzo konkretną odpowiedź.

pozdrawiam

zibzet
18-10-2006, 19:12
Mam pytanie głównie do Jareko:
Nie wiem na jakie profile się zdecydować. Cena podobna, wygląd też. Pomożcie laikowi.
Rozważam okna PCW, obustronnie złoty dąb, pięciokomorowe.
Do wyboru mam:
- Veka (TOP-PLAST Siekierczyn)
- SCHUCO CORONA CT 70 (WIMAROL Wrocław)
- TROCAL (Roltech Wrocław)
Może ktoś ma jakies doświadczenia z tymi profilami i firmami.
Dziękuję za każdą opinię!

VIP Jacek
18-10-2006, 21:03
Doradżcie proszę, czy okna PCV firmy Jezierski z Lekomina k. Kielc są dobre i godne zakupu? Są to okna w profilu SCHUCO, 5-komorowe (okno premium i rondo obustronnie malowane ).
Może ktoś zna tego producenta i coś powie na temat tych okienek. :D

AbrahaM3K
18-10-2006, 21:44
Doradżcie proszę, czy okna PCV firmy Jezierski z Lekomina k. Kielc są dobre i godne zakupu? Są to okna w profilu SCHUCO, 5-komorowe (okno premium i rondo obustronnie malowane ).
Może ktoś zna tego producenta i coś powie na temat tych okienek. :D

Podsumowujac to co (mi) wiadomo na podstawie informacji z tego forum, tego wątku: dobry profil, dobry producent, brak danych n.t. stylu pracy ekip montażowych. Jeśli trafisz na dobrą ekipe i/lub będziesz potrafił ją odpowiednio dopilnować (polecam lekture poradnika dla motażystów ze stron jareko) to najprawdopodobniej wszystko powinno być lepiej niż dobr(z)e.

VIP Jacek
18-10-2006, 21:56
Oczywiście jakbym kupował u nich okna to brałbym je z ich montażem, żeby pózniej nie mieć problemów odnośnie gwarancji.

AbrahaM3K
18-10-2006, 22:42
Oczywiście jakbym kupował u nich okna to brałbym je z ich montażem, żeby pózniej nie mieć problemów odnośnie gwarancji.

Wierze/wiem. Ale chodziło o to, że poziom ekip producenckich nie jest znany. Wiec na wszelki wypadek, by moc zastopowac popelnienie trudnych do usuniecia (i kosztownych) bledow zalecam doksztalt.

Sam dokladnie to samo robie - tj ucze, mimo ze wstepne rozmowy z dealerami firm ktore rozwazam, wskazuja ze montaz powinien byc przeprowadzany zgodnie ze sztuką. W sensie że wiedzą co mówią, nie kombinują z jakimiś udziwnieniami podpytani o konkrety itp.

Charlie
18-10-2006, 23:57
Doradżcie proszę, czy okna PCV firmy Jezierski z Lekomina k. Kielc są dobre i godne zakupu? Są to okna w profilu SCHUCO, 5-komorowe (okno premium i rondo obustronnie malowane ).
Może ktoś zna tego producenta i coś powie na temat tych okienek. :D

Firma JEZIERSKI to jeden z najlepszych producentów stolarki otworowej w Polsce. Bardzo dobra jakość i serwis tzw. gwarancyjny.
Jeśli się decydujesz na okna z profilu SCHUCO typ CT 70 CAVA tzn., że kupujesz mercedesa. Osobiście doradzam Ci dodatkowo zakup szyb zespolonych U=0,7 W/m2K.
Dlaczego ? od przyszłego roku będzie prowadzony tzw. AUDYT ENERGETYCZNY wszystkich budynków w Polsce - im "cieplejszy" obiekt tym zostanie zakwalifikowany do wyższej klasy energetycznej co spowoduje dla Ciebie niższe koszta nośników energii (gaz, energia elektryczna).

Pozdrawiam

2004
19-10-2006, 10:42
Mam pytanie: czy ktoś z Was ma okna REHAU Cloma Design ? Czy warto wydawać tyle kasy na te ciepłe okna? Są one rekomendowane do domów pasywnych.

AbrahaM3K
19-10-2006, 15:11
Mam pytanie: czy ktoś z Was ma okna REHAU Cloma Design ? Czy warto wydawać tyle kasy na te ciepłe okna? Są one rekomendowane do domów pasywnych.

Hmm, wygląda nieźle według specyfikacji. REHAU Clima Design ma mieć współczynnik dla profilu U=0,71, Schuco dla swojego topowego profilu SI-82+ od 0,75 do 0,9.


Na szybko pare relfkeksji:
1) Osiągnięty współczynik U budzi szacunek, zarówno w Clima Desing jak i dla paru innych profili które "z marszu" mają U=1,3 jako standard. Przy docieplonym profilu Brugmanna jako kunkurencie do U=1,2 i reszcie rynku z U~1,5.

2) W pierwszej chwili mi oko wybitnie błysło, ale potem.. "zabiła" mnie szerokość profilu wynosząca 120mm. Z powodu rolet (prawdopodobnie Orlita), które planuje razem z oknami brać. W systemach rolet kompaktowych możliwości przyjęcia okien "kończą sie" na profilach o szerokości 80mm. 82mm u Schuco w SI-82(+) juz ogranicza pole manewru jeśli chodzi o wybór firm (mają też własne), więc wole o tej kwestii nie mysleć w wypadku Clima Design od REHAU z ich 120mm. Prawie na pewno klient będzie skazany wyłacznie na systemowe rolety, o ile dla tej nowości już mają możliwość ich zastosowania.

Poza tym z pobierznej lektury tego prospektu: http://www.rehau.pl/files/Prospekt_dla_architektow_730735_07_05.pdf wynika (z ilustracji) że profile są obustronnie białe, plus ewentualna okleina.. a więc w wypadku uszkodzenia okleiny robi się przyslowiowy zonk.

Tak czy inaczej - na razie wygląda to ciekawie, na tyle że sam postaram się ten produkt sprawdzić, po(d)pytać o rolety, barwienie, okleiny, CENY i dać tu znać co ustaliłem.

EDIT: Firme produkującą na tym profilu w Krakowie (plus okucia roto) znalazłem. Jutro może coś będe wiedział.

zibzet
19-10-2006, 17:38
Słuchajcie, jak to jest z kolorowymi oknami PCW? Czy są dwa warianty produkcji takich okien? Okleina przyklejana do ramy oraz wprasowywana??
Przedstawiciel Veki twierdzi, że ma wprasowywaną a nie klejoną; natomiast w Schuco twierdzą, że oklena może być tylko przyklejana a nie wprasowywana. Jaka jest prawda?

VIP Jacek
19-10-2006, 18:58
Charlie napisał:

Jeśli się decydujesz na okna z profilu SCHUCO typ CT 70 CAVA tzn., że kupujesz mercedesa. Osobiście doradzam Ci dodatkowo zakup szyb zespolonych U=0,7 W/m2K.
Dlaczego ? od przyszłego roku będzie prowadzony tzw. AUDYT ENERGETYCZNY wszystkich budynków w Polsce - im "cieplejszy" obiekt tym zostanie zakwalifikowany do wyższej klasy energetycznej co spowoduje dla Ciebie niższe koszta nośników energii (gaz, energia elektryczna).

Możesz powiedzieć coś więcej na temat tego audytu energetycznego. Mam rozumieć, że jak będę miał dobrze ocieplony dom, to będę płacił mniejsze stawki za prąd niż inni. W swoim domu planuję właśnie ogrzewanie elektryczne, a myślę, że dom mam dobrze ocieplony (ściana 3W+20 cm styropianu).

AbrahaM3K
19-10-2006, 19:42
Możesz powiedzieć coś więcej na temat tego audytu energetycznego. Mam rozumieć, że jak będę miał dobrze ocieplony dom, to będę płacił mniejsze stawki za prąd niż inni. W swoim domu planuję właśnie ogrzewanie elektryczne, a myślę, że dom mam dobrze ocieplony (ściana 3W+20 cm styropianu).

Z tego co mi się wydaje, to niestety nie. Audyt (chyba?) ma być od przyszłego roku obowiązkowym(?) papierem przy sprzedaży nieruchomości.

Ale jest inna ciekawa sprawa. Jeśli ktoś planuje termomodernizacje w najbliższym czasie (i kredytowaną), to audyt jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Polecam lekture:
http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/n/E207A93B29440C83C1256E5300498D70?OpenDocument&View=n&Cat=t&Count=10

2004
20-10-2006, 10:29
Mam pytanie: czy ktoś z Was ma okna REHAU Cloma Design ? Czy warto wydawać tyle kasy na te ciepłe okna? Są one rekomendowane do domów pasywnych.

Hmm, wygląda nieźle według specyfikacji. REHAU Clima Design ma mieć współczynnik dla profilu U=0,71, Schuco dla swojego topowego profilu SI-82+ od 0,75 do 0,9.


Na szybko pare relfkeksji:
1) Osiągnięty współczynik U budzi szacunek, zarówno w Clima Desing jak i dla paru innych profili które "z marszu" mają U=1,3 jako standard. Przy docieplonym profilu Brugmanna jako kunkurencie do U=1,2 i reszcie rynku z U~1,5.

Ten współczynnik dla Clima Design jest najważniejszym atutem przy wyborze tych okien. Poza tym rekomendowany do domów pasywnych, a chyba to coś znaczy.

2) W pierwszej chwili mi oko wybitnie błysło, ale potem.. "zabiła" mnie szerokość profilu wynosząca 120mm. Z powodu rolet (prawdopodobnie Orlita), które planuje razem z oknami brać. W systemach rolet kompaktowych możliwości przyjęcia okien "kończą sie" na profilach o szerokości 80mm. 82mm u Schuco w SI-82(+) juz ogranicza pole manewru jeśli chodzi o wybór firm (mają też własne), więc wole o tej kwestii nie mysleć w wypadku Clima Design od REHAU z ich 120mm. Prawie na pewno klient będzie skazany wyłacznie na systemowe rolety, o ile dla tej nowości już mają możliwość ich zastosowania.

Rolet nie przewiduję, więc szerokość profilu mnie nie odstrasza. Mam zamiar założyć porzesuwne okiennice.

Poza tym z pobierznej lektury tego prospektu: http://www.rehau.pl/files/Prospekt_dla_architektow_730735_07_05.pdf wynika (z ilustracji) że profile są obustronnie białe, plus ewentualna okleina.. a więc w wypadku uszkodzenia okleiny robi się przyslowiowy zonk.

Okna chcę białe, więc i kwestia koloru nie ma dla mnie znaczenia. Pozostaje jeszcze cena, ale wycenę dostanę dopiero w poniedziałek. Jestem jej bardzo ciekawa. Acha, wiem też, że profil ten jest niezauważalny przez klientów, ciekawe dlaczego ?:)

Tak czy inaczej - na razie wygląda to ciekawie, na tyle że sam postaram się ten produkt sprawdzić, po(d)pytać o rolety, barwienie, okleiny, CENY i dać tu znać co ustaliłem.

EDIT: Firme produkującą na tym profilu w Krakowie (plus okucia roto) znalazłem. Jutro może coś będe wiedział.

Wiesz już coś ?

AbrahaM3K
20-10-2006, 16:15
Wiesz już coś ?

Wiem że mało wiem :) Okno-pol (ich dealer w Krakowie) najpierw był zdziwiony ("czy my coś takiego mamy") a potem po telefonie do wytwórni z rozbrająjącą szczerością stwierdził że profil REHAU Clima Design co prawda w ofercie mają i mogą zrealizować zamówienie, ale do tej pory nikt okien na nim nie zamawiał.

Wycene, wraz z informacją o różnych dopłatach (w tym do profilu Clima Design z profilu Brilliant) dostane w poniedziałek. Poza tym jednak nie myliło mnie oko co do okleinowania - przy "jednostronnym kolorze" okleina idzie na biały profil. Przy obustronnym profil jest barwiony "pod kolor" okleiny.

2004
20-10-2006, 16:47
Ja, na początku, uzyskałam informację, że profil jest, ale wcześniej nie było zainteresowania, no i w ogóle to teoretycznie mogą zrobić, ale praktycznie, to nie. Poza tym to bardzo drogo wyjdzie. Kolejny telefon był już z informacja, że jednak można zrobić. Część zrobiliby w siedzibie resztę tam, gdzie bym zamawiała. Czekam na cenę.

AbrahaM3K
20-10-2006, 17:01
Ja, na początku, uzyskałam informację, że profil jest, ale wcześniej nie było zainteresowania, no i w ogóle to teoretycznie mogą zrobić, ale praktycznie, to nie. Poza tym to bardzo drogo wyjdzie. Kolejny telefon był już z informacja, że jednak można zrobić. Część zrobiliby w siedzibie resztę tam, gdzie bym zamawiała. Czekam na cenę.

U mnie nie było etapu że "teoretycznie mogą zrobić, ale praktycznie, to nie", też straszą ceną że "będzie bardzo drogo", poczekamy na konkrety, zobaczymy.

Charlie
20-10-2006, 22:31
Charlie napisał:

Jeśli się decydujesz na okna z profilu SCHUCO typ CT 70 CAVA tzn., że kupujesz mercedesa. Osobiście doradzam Ci dodatkowo zakup szyb zespolonych U=0,7 W/m2K.
Dlaczego ? od przyszłego roku będzie prowadzony tzw. AUDYT ENERGETYCZNY wszystkich budynków w Polsce - im "cieplejszy" obiekt tym zostanie zakwalifikowany do wyższej klasy energetycznej co spowoduje dla Ciebie niższe koszta nośników energii (gaz, energia elektryczna).

Możesz powiedzieć coś więcej na temat tego audytu energetycznego. Mam rozumieć, że jak będę miał dobrze ocieplony dom, to będę płacił mniejsze stawki za prąd niż inni. W swoim domu planuję właśnie ogrzewanie elektryczne, a myślę, że dom mam dobrze ocieplony (ściana 3W+20 cm styropianu).

Ustawa leży w Sejmie - przez ostatnie "zawirowania" nie została jeszcze poddana głosowaniu. Ma być tak: każdy obiekt budowlany w IV RP ma mieć zrobiony tzw. audyt energetyczny tzn. ma być opomiarowany każdy jego element pod kątem ciepłochronności. Następnie będzie klasyfikowany do odpowiedniej klasy energetycznej - A,B,C,D - oczywiście klasa A jest najlepsza czyli obiekt w tej klasie będzie obiektem wysoce energooszczędnym taki passiv haus (podobna klasyfikacja jest na sprzecie AGD - pralki czy lodówki).
W projekcie ustawy zawarta jest idea o klasyfikowaniu danego obiektu do odpowiedniej taryfy opłat nośników energii pod kątem jego klasy energetycznej.
Reasumując: chodzi o tzw opłaty energetyczne jakie są na dzień dzisiejszy stosowane w przemyśle. Np w hutnictwie taka opłata to normalka.
DZIURY W BUDżECIE TRZA LATAC - przecie nie dodrukują sobie pieniędzy

Kolejnym projektem jest podatek katastralny naliczany od wartości obiektu ale... w związku z tym, że drastycznie dostała by po kieszeni warstwa uprzywilejowana czyli 4 letnie vip-y to plan jest taki aby liczyć go dopiero od 200 m2 powierzchni obiektu mieszkalnego i od 1500m2 działki hm...

Sami wiecie, że w naszym kraju wszystkiego co planuje rząd dowiadywać się trzeba pokątnie dlatego proszę się nie gniewać jeśli oba projekty nie wypalą czego sobie i Wam wszystkim życzę !!!

Pozdrawiam

Mariusz65
22-10-2006, 15:31
Panowie Proste pytanie ...
Szukam okien nic na gwalt Okna drewniane do domku jednorodzinnego 150m/2 Kolor zloty + wrota garazowe w kolorze okien
Cena nie gra roli Interesuje mnie tylko jakosc Prosze podajcie z trzy firmy i na jakim okuciu ?
pozd
mariusz

AbrahaM3K
23-10-2006, 14:49
Ja, na początku, uzyskałam informację, że profil jest, ale wcześniej nie było zainteresowania, no i w ogóle to teoretycznie mogą zrobić, ale praktycznie, to nie. Poza tym to bardzo drogo wyjdzie. Kolejny telefon był już z informacja, że jednak można zrobić. Część zrobiliby w siedzibie resztę tam, gdzie bym zamawiała. Czekam na cenę.

Ogólną wycene znam, wyceny (albo inf. o wysokości dopłaty) na profilu REHAU Clima Design nie mam, dealer zobowiązał się ją dosłać. Poza tym, o ile wcześniej firme byłem skłonny zacząć rozważać, to właśnie zaliczyła solidny minus u mnie, z powodu, cytuje: "WK2 nie stosujemy gdyż klienci nie akceptują tak ciężko chodzących klamek"

Rolety mają ciekawe, tańsze niż konkurencja, cześć dodatków także (np. nawiewniki, część dodatkowych akcesoriów), szyby niestandardowe mniej więcej w normie.

2004
23-10-2006, 14:53
Abraham, a możesz napisać tutaj, albo na priv ile za ile m2 okien ? Ja nie otrzymałam jeszcze wyceny, chyba sama będę musiała wykonac telefon.

AbrahaM3K
23-10-2006, 15:06
Abraham, a możesz napisać tutaj, albo na priv ile za ile m2 okien ? Ja nie otrzymałam jeszcze wyceny, chyba sama będę musiała wykonac telefon.

Nie moge, bo nie mam podanej "wprost" ceny. Ponadto spora czesc okien z mojego zamowienia to tzw "typowe", o znormalizowanych (w czasach gierka ten pomysl wprowadzono) wymiarow, co tez (u czesci producentow) ma wplyw na (nizsza) cene.

2004
23-10-2006, 15:12
To napisz tylko czy cena "zabija" :) Czy są tylko trochę droższe od okien o typowym współczynniku przenikania ciepła.

jareko
23-10-2006, 15:32
To napisz tylko czy cena "zabija" :) Czy są tylko trochę droższe od okien o typowym współczynniku przenikania ciepła.
nie wiem co dla Ciebie oznacza pojecie "zabija" :)
Ideal 6000 dla domow pasywnych jest cirka 25% drozszy od ID 4000
W Schuco o ile dobrze pamietam tez cos kolo tego a moze i ciut ciut wiecej

AbrahaM3K
23-10-2006, 16:08
To napisz tylko czy cena "zabija" :) Czy są tylko trochę droższe od okien o typowym współczynniku przenikania ciepła.

No właśnie pisze że info n.t. REHAU Clima Design + z szybą 0,7 (bo w takim zestawie to standardowo idzie) nie mam, na to czekam.

Natomiast ceny okien na profilu REHAU Brilliant (podobno 5 komorowy, U=1,3 dla profilu) są niższe niż M&S z linii Thermo (5 komór, plus docieplone wzmocnienie, U=1,2, obustronna biel) o tych samych wymiarach o 21% dla bieli, zaś jednostronny kolor jest.. 2% tańszy. Rolety nadstawne są o około 30% tańsze, i to za konstrukcje z wsadem styropianowym/docieplającym w środku. Za to trzeba dopłacić 4zl/m2 netto za ciepłą ramke. "Ceny podano z rabatami", wiec brane u innego dealera okna, w innym zestawie mogą być inne.

EDIT: Cenowo są atrakcyjni [ale na profilu Brilliant, co do reszty na razie brak danych], ale, o ile okleina na "białe" lekko nie odpowiadała mi, to niestety brak WK2, dla mnie jest za dużą wadą, gdyż większość okien u mnie przypada na parter. A innych okien na parter (producenta), innych na piętro brać nie zamierzam.

2004
23-10-2006, 21:23
To napisz tylko czy cena "zabija" :) Czy są tylko trochę droższe od okien o typowym współczynniku przenikania ciepła.
nie wiem co dla Ciebie oznacza pojecie "zabija" :)
Ideal 6000 dla domow pasywnych jest cirka 25% drozszy od ID 4000
W Schuco o ile dobrze pamietam tez cos kolo tego a moze i ciut ciut wiecej

Mistrzu Jareko, chyba tak mogę:)
"Zabija" tzn. cena 2 tyś. za okno o wymiarach 60x120 cm na profilu REHAU Clima Design. Taką cenę usłyszałam na wstępie. Może pan chciał mnie odstraszyć i tak palnął ni z tego ni z owego ;) Jutro się dowiem, ile tak naprawdę może kosztować tak małe okienko. Jesli okna do domów pasywnych są o 25% droższe od typowych, to jest nad czym myśleć. Zastanawiałam się też nad Schuco, zachwalanym przez Ciebie profilu, ale we Wrocławiu nie ma porządnego przedstawiciela tej firmy, no chyba, że się mylę.

2004
23-10-2006, 21:25
No właśnie pisze że info n.t. REHAU Clima Design + z szybą 0,7 (bo w takim zestawie to standardowo idzie) nie mam, na to czekam.

Sorry, ale chyba przeczytałam, to co chciałam widzieć ;) To ja też czekam.

Klaus
23-10-2006, 23:11
Oby mi to nie było poczytane za crossposting ale zadam to pytanie tu:

Zastanawiam się jak to jest z drzwiami balkonowymi. Czy dolny profil
ościeżnicy jest taki sam jak góra i boki, czy też stosuje się tu jakieś profile
progowe.
Jeśli tak, jakie są wymiary takiego progu dla np Schuco 5 komorowego?

stary
24-10-2006, 00:47
Zastanawiam się jak to jest z drzwiami balkonowymi. Czy dolny profil
ościeżnicy jest taki sam jak góra i boki,
W zdecydowanej większości taki sam profil, ewentualnie z aluminiową nakładką zabezpieczająca przed buciorami

czy też stosuje się tu jakieś profile progowe
niski próg- 20 mm
http://www.jar-eko.home.pl/stary/niski_prog.jpg
wysoki próg z mozliwościa zabudowy- 40 mm
http://www.jar-eko.home.pl/stary/prog_wysoki.jpg
a w tym folderze do drzwi przesuwnych (http://www.roto.home.pl/roto/files/pb_654-0_pl.pdf)

Jeśli tak, jakie są wymiary takiego progu dla np Schuco 5 komorowego?
Nie mam przed soba katologu, ale dwa pierwsze na pewno w Schuco mozna zastosować

Klaus
24-10-2006, 00:59
Wow!

Dzięki stary.

Przybysz
24-10-2006, 09:21
Witam wszystkich.
Mam pytanie-czy mozliwe jest zamontowanie okiennic do oscieznicy okien pcv- czy ich profile sa wystatczajaco sztywne.
Z gory dziekuje za pomoc.

stary
24-10-2006, 09:43
Mam pytanie-czy mozliwe jest zamontowanie okiennic do oscieznicy okien pcv- czy ich profile sa wystatczajaco sztywne
Jeżeli dwa zawiaski przykręcone czterema wkrętami 4 mm każdy mogą udźwignąć skrzydło o wadze 100 kg to i okiennice tez utrzymają- :lol: przecież w środku jest wzmocnienie stalowe.
Zasadą jest aby nie wiercić zbyt blisko zgrzewów, ale przy okienicach to raczej nie grozi oraz sprawdzenie warunków gwarancji !!!!!!! Większość producentów niechętnie patrzy na podziurawienie okien, zwłaszcza kolorowych :-?

Piwowarek
25-10-2006, 19:55
Witam
Panie i Panowie, potrzebuje małej pomocy, szukam dobrej firmy która sprzedaje i montuje okna.
Czy znacie jakies firmy we Wrocławiu które mają w miare fajne ceny.
Znam firmę "Świetlik" i znam firmę "Novis" między jedna a drugą jest przepaść cenowa. Jest jeszcze wiele firm które maja powalające ceny. Napiszcie u kogo wy zamawialiscie okna !
Sprawa pilna :)

zibzet
26-10-2006, 11:27
Sprawdź WIMAROL na Swojczyckiej: Profile SCHUCO;
TOP-PLAST na Jedności Narodowej: profile VEKA.
Ja zdecydowałem się na Schuco (podobno Mercedes wśród profili) bo ceny porównywalne.
Pozdrawiam.

Ola J.
26-10-2006, 16:55
witam na forum
to moj pierwszy raz wiec nie wiem co z tego wyjdzie
w kazdym badz razie mam pytanie do tych najmadrzejszych w temacie. Co sadzicie o oknach jednoskrzydlowych 150 x 150. Macie jakies doswiadczenia?

AbrahaM3K
26-10-2006, 20:15
witam na forum
to moj pierwszy raz wiec nie wiem co z tego wyjdzie
w kazdym badz razie mam pytanie do tych najmadrzejszych w temacie. Co sadzicie o oknach jednoskrzydlowych 150 x 150. Macie jakies doswiadczenia?

Ekhm te okna są:
1) duuuże ;)

2) na granicy (lub poza) wykonywalności dla części systemów profili, np. dla profili Rehau są POZA nią. Cytuje (za stroną jednego z producentów robiących na tych profilach) "szerokość pojedynczego skrzydła R lub RU nie może przekraczać 1430mm" Biorąc pod uwage zasady dot. szerokości otworów i okien, realnie pewnie piszesz o oknie 1565x1535.

Osobiście w AŻ takich wymiarach widze źródło potencjalnych problemów technicznych - i eksploatacyjnych - jeśli ktos sie podejmie wykonania takiego okna w systemie dla którego to będzie "za dużo".

Jeśli pozostaniesz przy tej myśli, o takim oknie, to niestety będzie potrzebny dobór/wybór producenta (a głównie profilu) w pełni świadomy, a nie "pierwszy tani", no i jeśli to ma być zrobione dobrze - na lata, to nie będzie to (psio) tanie.

Przypuszcam że lista profili które takie okno "zniosą" jest dość krótka (eksperci zaraz podadzą pewnie konkrety), i dość.. łatwa do przewidzenia ;)

3) wyobrażasz sobie ile (przy "rozwieranym" oknie) miejsca trzeba zarezerwowac "za oknem" by je otworzyć? Osobiście zrezygnowałem z pomyslu 2 skrzydłowego okna, o skrzydłach po 117,5 cm, na rzecz podziału na równe trzy części (fix w środku), właśnie ze wzgledu na przerażająca perspektywe potrzebnej ilości miejsca.

tatko
26-10-2006, 20:45
witam na forum
to moj pierwszy raz wiec nie wiem co z tego wyjdzie
w kazdym badz razie mam pytanie do tych najmadrzejszych w temacie. Co sadzicie o oknach jednoskrzydlowych 150 x 150. Macie jakies doswiadczenia?

Popularne 1500x1500 to wymiar okna typowego 1465x1435. Wszyscy mi znani producenci okien robią takie okna zresztą zgodnie z aprobatą techniczną. Pozostaje tylko kwestia funkcjonalności takiego okna. Nic dodać nic ująć z tego co napisał AbrahaM3K.
Pozdrawiam

blondyna
26-10-2006, 21:13
witam,jareko prosze napisz dlaczego nie polecasz drzwi harmonijkowych z racji strefy klimatycznej?

AbrahaM3K
26-10-2006, 21:52
Popularne 1500x1500 to wymiar okna typowego 1465x1435.

Racja, zapomniałem o wymiarach typowych, dość prawdpodobne że takie okno jak piszesz miał na myśli pytający. Przy pytaniach dotyczącyh okien nieustająco pojawia się kwestia niejednoznaczności czy ktoś operuje rozmiarem okna czy rozmiarem otworu w murze.



Wszyscy mi znani producenci okien robią takie okna zresztą zgodnie z aprobatą techniczną.

Co nie zmienia faktu, że przy jednym skrzydle o takich wymiarach realnie mogą być problemy, gdyż są parametry w okolicy granicznych. To zastrzeżenie dla Rehau (namiary podam na priv, jeśli ktoś jest zainteresowany), które cytowałem, nie wzieło się z powietrza.



Pozostaje tylko kwestia funkcjonalności takiego okna. Nic dodać nic ująć z tego co napisał AbrahaM3K.
Pozdrawiam

Pozdrawiam

Ola J.
29-10-2006, 02:38
jak widac ta kilka cm dla okna ma duze znaczenie. ktos bystry domyslil sie ze chodzi mi o 150cmx150cm otwor w murze.
Sprzedawca mowi ze takie okna moze zrobic i robi choc rzadko, na profilu Schuco. A mnie sie po prostu podobaja. I mam problem. Coz, nie miala baba problemu.
Dzieki za rade, przemysle to
Pozdrawiam

tatko
29-10-2006, 10:00
jak widac ta kilka cm dla okna ma duze znaczenie. ktos bystry domyslil sie ze chodzi mi o 150cmx150cm otwor w murze.
Sprzedawca mowi ze takie okna moze zrobic i robi choc rzadko, na profilu Schuco. A mnie sie po prostu podobaja. I mam problem. Coz, nie miala baba problemu.
Dzieki za rade, przemysle to
Pozdrawiam

Z gustami się nie dyskutuje. Takie okno zrobią również w systemie Veka, Salamander, Deceunick i paru innych. Jeśli musi być takie okno to niech będzie z profilu o szerokości co najmniej 70 mm.
Pozzzdrawiam

jareko
29-10-2006, 20:41
witam,jareko prosze napisz dlaczego nie polecasz drzwi harmonijkowych z racji strefy klimatycznej?
dlugo by tlumaczyc a argumenty i tak zostalyby zbite przez ich zwlennikow - niech poczekaja kilka lat i wtedy wroca do tematu :) tylko by posty nie zaczynaly sie od slow "Ratunku.......itp"
Proponuje wizyte np. w Roto w Warszawie i dluzsza rozmowe z fachowcami. Podobne uwagi uslyszysz o oknach przesuwnych bezprogowych - tak tutaj zachwalanych przez co poniektore osoby.
I masz wtedy material do przemyslenia - czy okuciowiec ma racje czy handlowiec i kogo z nich sie posluchac
Sprzedawca wcisnie Ci wszystko co Ci sie zamarzy.

blondyna
29-10-2006, 21:48
witam jareko dziekuje za odpowiedz z której nic nie wynika,no chyba że gdzies w "starych"postach jest wiecej informacji,temat mnie interesuje poniewaz zamówiłam sobie takie drzwi tarasowe 270x230 i nikt mnie nie namawił-ja sama,bardzo spodobały mi sie poniewaz mam spory ogród i tak sobie pomarzyłam,że jak je z harmonikuje to będzie miło miec taki widok niczym nie przesłoniety,wiec jesli moge prosic o cenne uwagi

jareko
29-10-2006, 22:28
witam jareko dziekuje za odpowiedz z której nic nie wynika....
dokladna odpowiedz poszla na priv

Jakub Wilkoński
30-10-2006, 09:51
pytanie o montaż

czy są jakieś minusy ocieplenia ściany styropianem z zewnątrz przed zamontowaniem okien
ściana 25 cm silikatowa i 15 cm styropian na to klej i siatka i tak zostanie do wiosny
na co zwrócić uwagę przy dogadywaniu się o cenę bo podejrzewam że z całego ocieplenia najdroższa jest właśnie obróbka drzwi i okien !!

Kuba Wilkoński

pchelek
31-10-2006, 20:11
nie ma - okna wstawisz na wiosne - pamietaj o ociepleniu zewnetrznych osciezy [boki otworow okiennych[

Agutek
01-11-2006, 19:22
Czy slyszeliscie cos o firmie Plastorama z Warszawy?
Mam do wyboru okna na profilu rehau (wlasnie z plastoramy), ewntualnie veka (to juz inna firma) i nie wiem, co wybrac.
Poprosze o jakies sugestie.

Charlie
01-11-2006, 22:00
Czy slyszeliscie cos o firmie Plastorama z Warszawy?
Mam do wyboru okna na profilu rehau (wlasnie z plastoramy), ewntualnie veka (to juz inna firma) i nie wiem, co wybrac.
Poprosze o jakies sugestie.

PLASTORAMA ul. Lucerny - firma rodzinna z 8 letnimi tradycjami. Jakość, terminowość i serwis na wysokim poziomie.
Pozdrawiam

Ola J.
02-11-2006, 03:55
mam dziure w scianie wielkosci 360x220mm. I nie wiem co tam wstawic. Myslalam ze po bokach beda witryny a w srodku podwojne drzwi otwierane bez slupka (czy raczej z ruchomym slupkiem). Sprzedawca namawia mnie na przesowke 2x 1750mm.
O ile dobrze zrozumialam przy przesowce moga byc klopoty z eksploatacja zwiazane z utrzymamiem czystosci na odpowiednim poziomie ale za to ma lepsze wlasciwosci antywlamaniowe. Czy dobrze rozumuje?
Kwestia ceny to tylko drobna roznica :roll:
Co byscie tam wstawili na moim miejcu?

stary
02-11-2006, 08:30
....O ile dobrze zrozumialam przy przesowce moga byc klopoty z eksploatacja zwiazane z utrzymamiem czystosci na odpowiednim poziomie .......
O co tu chodzi??? :roll:

Gdybym nie liczył sie z kasą :wink: wybrałbym przesuwne

jareko
02-11-2006, 09:09
....O ile dobrze zrozumialam przy przesowce moga byc klopoty z eksploatacja zwiazane z utrzymamiem czystosci na odpowiednim poziomie .......
O co tu chodzi??? :roll:
Gdybym nie liczył sie z kasą :wink: wybrałbym przesuwne
Staruszku - chodzi o to, ze w przesuwkach (nie w uchylno-przesuwnych !!!) jest klopot z mechanizmem jezdnym drzwi - producenci zalecaja (by nie powiedziec - wymagaja) chodnikow do czyszczenia obuwia przed i za przesuwka by nie zapiaszczyc i tym samym skrocic zywotnosc mechanizmu jezdnego :)))

_Beti_
02-11-2006, 15:45
mam pytanie
zamówiłam okna
na umowie mam że powinnam mieć je zamontowane do 30 października
Jednak będą najwcześniej 15 listopada :evil: :x :evil: :x
zamówiłam je 30 września
przez to spóźnienie nie mogę teraz dokonywać na budowie dalszych prac :evil:
w związku z tym moje pytanie, wiem że w umowie pisze coś o ustawowych odsetkach :roll:
ile to są te ustawowe odsetki za dzień zwłoki

JESTEM WŚCIEKŁA
czekam na okna już ponad miesiąc :evil: :x :evil:
proszę o odpowiedz

jareko
02-11-2006, 21:05
bez wzgledu na zapisana w umowie wysokosc kar nie moga one przekroczyc dwukrotngo oprocentowania kredytow w NBP - inaczej podelgaja ustawie o lichwie czy jakos takos i moze cala umowa zostac zanegowana przez sad
na dzis to cos okolo 0,12% za dzien
Coz....kolejny rok, gdzie pod koniec zaczynaja sie schody z terminami a wsrod klientow budzacych sie z reka w nocniku adrenalina skacze. A kto bronil Ci myslec o oknach wtedy kiedy terminy byly 14 dniowe i okna byly przed terminem? Wystarczylo pomyslec w czerwcu czy lipcu. Jak zawsze wszystko na ostatnia chwile
Nauczka na przyszlosc
Ciesz sie ze nie zamowilas drzwi PORTA - tu dopiero jest jazda z terminami

_Beti_
02-11-2006, 21:37
po pierwsze nie miałam czasu myśleć o oknach bo zapieprzałam z mężem na budowie, w związku z tym nie miałam czasu szukać
po drugie nie wiedziałam do końca jakie dziury wyjdą w praktyce
po trzecie 80% handlowców od okien to OSZUŚCI ( okazało się że facet od samego początku wiedział ze tyle będzie trzeba czekać a nas wkręcił w takie bagno :evil:
jeśli na okna będzie trzeba czeka 2 miesiąc , płaci się zaliczkę 30% a okna kosztują blisko 10tyś to nie dziw się ze adrenalina skacze :roll:

jareko
03-11-2006, 09:53
...po trzecie 80% handlowców od okien to OSZUŚCI ( okazało się że facet od samego początku wiedział ze tyle będzie trzeba czekać a nas wkręcił w takie bagno :evil:
jeśli na okna będzie trzeba czeka 2 miesiąc , płaci się zaliczkę 30% a okna kosztują blisko 10tyś to nie dziw się ze adrenalina skacze :roll:
nic mnie powoli nie dziwi
ani pomowienia wobec tych 80% oszustow jakimi jestesmy tez juz nie
ani Twoja pewnosc, ze handlowiec wiedzial podpisujac z Toba umowe, ze opoznienie bedzie
ani nawet to, ze wsrod Inwestorow sa same krysztalowo czyste osoby
Szkoda slow i polemiki w takim tonie
Ja bedac oszustem powiem Ci tak - latam wokol inwestora jak pies z wywieszonym ozorem bo to moja praca i ewentualny zysk. kazda jego zmiane na nowo wyceniam i jesli dojdzie do podpisania umowy daje mu termin realny o jakim informuje mnie fabryka co nie oznacza, ze w tym samym czasie 100 dealerow czyni to samo i tego samego dnia sklada zamowienie i co sie okazuje? Produkcja sie przytyka i wydluza PO ZLOZENIU zamowienia terminy realizacji. Jesli tego nie jestes w stanie pojac to juz nie moj klopot
Tak wiec jestem dla takich jak Ty oszust, klamca i zlodziej
bez dalszego komentarza
podpisano - oszust, klamca i zlodziej (ale uczciwy)

_Beti_
03-11-2006, 10:08
tylko że jareko w fabryce wyraźnie powiedzieli nam ze taki termin6-7tyg od razu był przewidywany i oczywiście pan K był o tym poinformowany na początku
a facet wiedząc o tym nas oszukał bo wiedział że nikt na okna nie będzie tyle czekał, jeśli u konkurencji obok termin jest 3 tygodniowy

Nie podsumowałam waszego fachu, ale wiem ze cygaństwo jest normą, dziś ludziom nie można ufać

oczywiście po drodze miałam z tym panem inne niemiłe przejścia ( inna kwota na wycenie inna w ostatecznej umowie różnica 400zł itp)
więc nie dziw sie ze jeśli dojdzie do ostatecznego zamontowania okien to facet na 100% nie dostanie wszystkiej kasy
za chamstwo odpowiem chamstwem

wczoraj do niego dzwoniłam aby wytłumaczyć sytuacje a ten du..k po 10 sekundach odłożył słuchawkę :o tak zachowuje sie profesjonalista
pewnie ma dziesiątki takich telefonów od ludzi których oszukał z terminami :(

gdybym wiedziała ze to wina fabryki to co innego ale on świadomie nas ocyganił i okna będą miesiąc później

dobra szkoda pisać bo i tak wiem że swój broni swego wiec Ci sie nie dziwie Jareko
tylko dziwne jest ze ty pomimo swojego profesjonalizmu nie przyjmujesz nigdy słowa krytyki :roll:

jareko
03-11-2006, 10:39
przyjmuje krytyke jesli personalnie mnie ona dotyczy. Jakiekolwiek uogolnienia tylko mnie wkurzaja nie tylko dotyczace mojej branzy. Zdarzylo sie kilka razy, ze Inwestor przerobil mnie na szaro i machnalem reka bo na sady nie mam czasu a sa inne, lepsze i bardziej skuteczne metody sciagania zobowiazan, co nie oznacza, ze uwazam Was za bande zlodzieii i cwaniakow.
Rozumiem Twoje rozzalenie ale tez naganne w tym wszystkim jest takie sprawianie sprawy.
A jesli producent z zalozenia dal termin 7 tyg to watpie by konkurencja dajaca Ci 3 tyg tez terminu dotrzymala. Charli dopytywal sie tutaj czy znamy producentow co trzymaja jeszcze 14 dni - nie ma o tej porze takich. Wiekszosc ma terminy wydlluzone do 6 ba!! nawet 8 tygodni. A przy bardziej skomplokowanych oknach nawet i 12 tygodni !!!
Klient, ktory zamowil u mnie 84 okna do swojej chalupy czeka cierpliwie juz ponad miesiac dajac mi 100% przedplate. Tez opozniam mu robote ale niz na to ani On ani ja poradzic nie mozemy. Jest klopot na produkcji i trzeba sie z tynm pogodzic. A droga po zlosci do nikad prowadzi
15 dni opoznienia? Coz to jest wobec innych. Jak wspomnialem - trzeba bylo pomyslec wczesniej a nie teraz zakladac, ze chamstwem na w Twojej ocenie chamstwo odpowiesz.
To trudna sytuacja ale sadze ze odkladajac na bok negatywne emocje dojdziecie do porozumienia i zarowno Ty jak i dealer ktory otrzyma pelna zaplate zadowoleni rozstaniecie sie w zgodzie.

_Beti_
03-11-2006, 11:53
jareko to powiedz mi po co w umowie dał nam termin 30 październik ???
choć wiedział ze w tym czasie w fabryce sie nie wyrobią
powiem Ci
bo jemu nic za to nie grozi
za te 2-4 tyg straci jakieś marne 50zł
a jeśli ja nie będę chciał aby mi zamontował te okienka podczas mrozu i każe mu je sobie przechować to za każdy dzień zwłoki w odebraniu ich, on mi policzy 1% dziennie :o czyli prawie 100zł
a za jeden dzień zwłoki u niego to będzie jakieś 5zł
i gdzie ta sprawiedliwość ???
większość handlowców może bezkarnie oszukiwać bo nic im za to nie grozi
przecież mozna powiedzieć uczciwie
Pani teraz jest duzy ruch ja powiem Pani szczerze te okienka będą dopiero za 2 miesiące jeśli sie pani zdecyduje
ale nie bo po co bark sumienia a zarabiać trzeba jak najwięcej, więc trzeba po oszukiwać trochę żeby klientów było sporo a i tak się nikt nie odezwie i nie wstąpi na drogę prawną, TU W POLSCE

powiedz mi Jareko tak z innej strony, jakbyś kupił auto,odkurzacz, pustaki to dajesz jakąś zaliczkę i czekasz miesiąc, dwa
NIE
bo bardzo bardzo bardzo rzadko się zdarza żeby na jakiś produkt trzeba było dać 30-40% zaliczki
i nie czekasz na ten produkt po miesiącu dwa
jak firmy produkujące okna e Polsce mają takie problemy z produkcją to trzeba je sprowadzać z zagranicy lub samemu zainwestować w taką fabryke :wink: bo widze że to złoty interes tyle zleceń 8) i chętnych do kupna :roll:

jareko
03-11-2006, 12:05
jak to sie mowi - chlop swoje baba swoje ;)
mnie na przyklad zaskoczyla wiesc z fabryki, ze terminy ulegaja przedluzeniu.
A co do zaliczek i calej reszty. A kto Ci kazal wogole okna zamawiac? ;) Moglas pojsc sobie do jakiegokolwiek marketu budowlanego i kupic za gotowke, bez zaliczki, nie czekajac - co za problem?
A daje zaliczke i czekam. Czekam juz ponad miesiac na kilka gumek do swojego auta i czekam cierpliwie. Bo co innego mam zrobic? Do hameryki po nie pojechac? Wlosy sobie wyrywac? I tak juz ich malo mam. Piane bic? Po co? Co mi to da? Gdybym wiedzial, ze sie popsuja zamowilbym wczesniej ale nie wiedzialem. TY natomiast wiedzialas, ze okna bedziesz potrzebowac a teraz lament. Czytasz forum, wiesz, ze co roku, tak od sierpnia, zaczynaja sie wydluzac terminy w tej branzy i czekalas wiezac chyba, ze Ciebie to ominie.
A sprawiedliwosc....coz.....na pstrym koniu jezdzi i nie tylko w Polsce

Agnieszka1
03-11-2006, 12:30
jareko to powiedz mi po co w umowie dał nam termin 30 październik ???
choć wiedział ze w tym czasie w fabryce sie nie wyrobią
powiem Ci
bo jemu nic za to nie grozi
za te 2-4 tyg straci jakieś marne 50zł
a jeśli ja nie będę chciał aby mi zamontował te okienka podczas mrozu i każe mu je sobie przechować to za każdy dzień zwłoki w odebraniu ich, on mi policzy 1% dziennie :o czyli prawie 100zł
a za jeden dzień zwłoki u niego to będzie jakieś 5zł
i gdzie ta sprawiedliwość ???
większość handlowców może bezkarnie oszukiwać bo nic im za to nie grozi
przecież mozna powiedzieć uczciwie :
sluchaj sama taka umowe podpisalas, wiec o jakim bezkarnym oszukiwaniu piszesz? skoro zgodnie z umowa to chyba bez oszukiwania?
Trzebabylo zmienic wielkosci kar umownych na takie , ktore by Tobie pasowaly, a moze i druga strona by je zaakceptowala.
Ja jak zamawialam okna zmienilam pol umowy. Gosc zrobil oczy, powiedzial ze 1-szy raz maja klienta , ktory chce zmian w umowie.
ALe na moje propozycje zmian przystapili.

mack
03-11-2006, 15:31
mam zamontowane okna na profilu Gealan, no i rozczarowanie w ddzwiach balkonowych i oknie od strony wiatru podczas silnego tegoż wiatru jest gwizd. W drzwiach balkonowych szpara taka że aż czuć na ręku. Rozumiem że to jest niedopuszczalne jutro przychodzą ludzie z firmy (Okno Plast Rąbień) oglądać.
Ale obejrzałem resztę okien i właściwie we wszystkich można włożyć kartkę papieru między uszczelkę skrzydła o ościeżnicę - czy coś takiego jest dopuszczalne?

Rysiu
03-11-2006, 16:40
Cześć wszystkim,

Podzielę się co u mnie.
Mam mały niesmaczek z Gabauerem. Zamontowali okna, ale miałem parę uwag. M.in skopali przesówkę: na dolnej krawędzi jest aż 7 zaczepów a, grzybków 3! Ślady po nawiercaniu i zasilikonowaniu. Chyba jakiś uczniak nie mógł trafić. A na boku z kolei 3 grzybki, a dwa zaczepy, jeden chodzi w powietrzu. Brzydka wkładka, brak długiej klamki, i ogólnie gdzies regulacja, gdzies lakier odchodzi i tego typu poprawki. Natomiast problem polega nie na tym, że sa drobne błędy, tylko że ze strony firmy jest całkowity brak reakcji na reklamację (wpisaną do protokołu odbioru). Dodzwonić sie nie da, bo ponoc popsuta centrala. (I tak uwaga: przez >tydzień) Handlowiec poradził, abym wysłał maila: wysłałem. Potwierdzili, ze otrzymali i że ktoś sie ze mna skontaktuje. Cisza. Znowu dzwonie.Nic. W końcu jak sie udało porozmawiac z człowiekiem od reklamacji (dostałem telefon do samego właściciela), to usłyszałem, że jada w moje rejony, ale mają pilniejszą robotę i nie dadzą rady i że może za dwa tygodnie. W sumie prawie dwa miesiące od montażu i jeszcze końca nie widać..

Ogólnie czuję się totalnie zlany przez firmę. Wszystko szło super, potem jak po montażu zapłaciłem 100% kasy - to mają już to gdzieś. Okna chyba są ok. Chyba, bo chyba można trafić dużo gorzej, a od biedy te moje poprawki to nie wielki dramat (oprócz przesuwki). Problem w tym, głaskają Cię na początku (handlowieć jest OK) ale późniejsza współpraca z firmą i serwis pozostawia wiele do życzenia i spowodowała, że ogólnie odczuwam lekki niesmak.

Potencjalnym klientom polecam nie płacenie kasy za montaż lub nawet za część stolarki, jeśli zauważono felery przy odbiorze. Potem - lipa. Może to komuś pomoże.

Pozdrawiam,
Rysiu

Charlie
03-11-2006, 19:27
Cześć wszystkim,

Podzielę się co u mnie.
Mam mały niesmaczek z Gabauerem. Zamontowali okna, ale miałem parę uwag. M.in skopali przesówkę: na dolnej krawędzi jest aż 7 zaczepów a, grzybków 3! Ślady po nawiercaniu i zasilikonowaniu. Chyba jakiś uczniak nie mógł trafić. A na boku z kolei 3 grzybki, a dwa zaczepy, jeden chodzi w powietrzu. Brzydka wkładka, brak długiej klamki, i ogólnie gdzies regulacja, gdzies lakier odchodzi i tego typu poprawki. Natomiast problem polega nie na tym, że sa drobne błędy, tylko że ze strony firmy jest całkowity brak reakcji na reklamację (wpisaną do protokołu odbioru). Dodzwonić sie nie da, bo ponoc popsuta centrala. (I tak uwaga: przez >tydzień) Handlowiec poradził, abym wysłał maila: wysłałem. Potwierdzili, ze otrzymali i że ktoś sie ze mna skontaktuje. Cisza. Znowu dzwonie.Nic. W końcu jak sie udało porozmawiac z człowiekiem od reklamacji (dostałem telefon do samego właściciela), to usłyszałem, że jada w moje rejony, ale mają pilniejszą robotę i nie dadzą rady i że może za dwa tygodnie. W sumie prawie dwa miesiące od montażu i jeszcze końca nie widać..

Ogólnie czuję się totalnie zlany przez firmę. Wszystko szło super, potem jak po montażu zapłaciłem 100% kasy - to mają już to gdzieś. Okna chyba są ok. Chyba, bo chyba można trafić dużo gorzej, a od biedy te moje poprawki to nie wielki dramat (oprócz przesuwki). Problem w tym, głaskają Cię na początku (handlowieć jest OK) ale późniejsza współpraca z firmą i serwis pozostawia wiele do życzenia i spowodowała, że ogólnie odczuwam lekki niesmak.

Potencjalnym klientom polecam nie płacenie kasy za montaż lub nawet za część stolarki, jeśli zauważono felery przy odbiorze. Potem - lipa. Może to komuś pomoże.

Pozdrawiam,
Rysiu

...myślę, że GEBAUER dotrzyma umowy i zrobi Ci tzw. serwis gwarancyjny. Niestety, ale jest tzw. sezon budowlany i WSZYSCY producenci stolarki otworowej mają ZA DUZO roboty w stosunku do swoich MOZLIWOśCI. Zdaję sobie sprawę, że jesteś rozczarowany ale niestety najgorszy okres na inwestycje w budownictwie to SIERPIEN - GRUDZIEN. Wszyscy wtedy kupują i montują i robią to za duuuże pieniądze.
Mam nadzieję, że GEBAUER wynagrodzi Ci ten okres oczekiwania na serwis gwarancyjny. :D

Pozdrawiam

Charlie
03-11-2006, 19:46
tylko że jareko w fabryce wyraźnie powiedzieli nam ze taki termin6-7tyg od razu był przewidywany i oczywiście pan K był o tym poinformowany na początku
a facet wiedząc o tym nas oszukał bo wiedział że nikt na okna nie będzie tyle czekał, jeśli u konkurencji obok termin jest 3 tygodniowy

Nie podsumowałam waszego fachu, ale wiem ze cygaństwo jest normą, dziś ludziom nie można ufać

oczywiście po drodze miałam z tym panem inne niemiłe przejścia ( inna kwota na wycenie inna w ostatecznej umowie różnica 400zł itp)
więc nie dziw sie ze jeśli dojdzie do ostatecznego zamontowania okien to facet na 100% nie dostanie wszystkiej kasy
za chamstwo odpowiem chamstwem

wczoraj do niego dzwoniłam aby wytłumaczyć sytuacje a ten du..k po 10 sekundach odłożył słuchawkę :o tak zachowuje sie profesjonalista
pewnie ma dziesiątki takich telefonów od ludzi których oszukał z terminami :(

gdybym wiedziała ze to wina fabryki to co innego ale on świadomie nas ocyganił i okna będą miesiąc później

dobra szkoda pisać bo i tak wiem że swój broni swego wiec Ci sie nie dziwie Jareko
tylko dziwne jest ze ty pomimo swojego profesjonalizmu nie przyjmujesz nigdy słowa krytyki :roll:


BETI - nie wydaje mi się żeby fabryka prawdę Ci mówiła. Jeśliby żeczywiście nie wiedzieli jak sprzedawca Cię szatkuje (terminy realizacji + pieniądze) to by Go wywalili na bruk jak by się o tym dowiedzieli a powód to brak kompetencji w działaniu na wielu płaszczyznach.
Myślę, że niebawem zamontują Ci okna ale...to FORUM jest min. miejscem na opiniowanie FIRM i ich PRODUKTóW dlatego uważam, że powinnaś ujawnić nazwę FIRMY co pozwoli uniknąć podobnych kłopotów dla nas wszystkich !!!

Pozdrawiam

Charlie
03-11-2006, 20:09
mam zamontowane okna na profilu Gealan, no i rozczarowanie w ddzwiach balkonowych i oknie od strony wiatru podczas silnego tegoż wiatru jest gwizd. W drzwiach balkonowych szpara taka że aż czuć na ręku. Rozumiem że to jest niedopuszczalne jutro przychodzą ludzie z firmy (Okno Plast Rąbień) oglądać.
Ale obejrzałem resztę okien i właściwie we wszystkich można włożyć kartkę papieru między uszczelkę skrzydła o ościeżnicę - czy coś takiego jest dopuszczalne?

...nie, nie jest dopuszczalne. Firma OKNA Rąbień ma tzw serwis gwarancyjny i na pewno odwiedzą Cię w celach tzw. regulacji skrzydeł. Niestety, ale jakość wyrobów tej firmy się pogorszyła ostatnimi czasy z powodu zmiany dostawcy okuć. Zmienili na niższej jakości co skutkuje takimi sytuacjami jakich doświadczasz ale ...miejmy nadzieję, że sprawa skończy dobrze.

Pozdrawiam

Agutek
03-11-2006, 22:24
Czy slyszeliscie cos o firmie Plastorama z Warszawy?
Mam do wyboru okna na profilu rehau (wlasnie z plastoramy), ewntualnie veka (to juz inna firma) i nie wiem, co wybrac.
Poprosze o jakies sugestie.

PLASTORAMA ul. Lucerny - firma rodzinna z 8 letnimi tradycjami. Jakość, terminowość i serwis na wysokim poziomie.
Pozdrawiam
No to wiem juz, ze z Plastorama warto.
Ale mam jeszcze jedna firme na oku, czy znacie? i co sadzicie o profilach Thyssen Polymer? Profil 5 komowrowy ARCADE, Okucia TITAN SIEGENIA, Szyba TERMO 4/16/4 k=1.0

Firma sie zowie Lucaplast miesci sie przy Redutowej.

mack
04-11-2006, 00:07
...nie, nie jest dopuszczalne. Firma OKNA Rąbień ma tzw serwis gwarancyjny i na pewno odwiedzą Cię w celach tzw. regulacji skrzydeł. Niestety, ale jakość wyrobów tej firmy się pogorszyła ostatnimi czasy z powodu zmiany dostawcy okuć. Zmienili na niższej jakości co skutkuje takimi sytuacjami jakich doświadczasz ale ...miejmy nadzieję, że sprawa skończy dobrze.

Pozdrawiam

moje Okno Plasty mają okucia Siegenia czyli jeszcze przed zmianą. Muszę przyznać że we wszystkich napotkanych oknach plastikowych sprawdzam tą szczelinę od strony zawiasów i w większości okien jest taka szczelina że można włożyć kartkę papieru, więc może jest to niedopuszczalne ale powszechnie występujące.

stary
04-11-2006, 01:00
Podzielę się co u mnie.
Mam mały niesmaczek z Gabauerem. Zamontowali okna, ale miałem parę uwag. M.in skopali przesówkę: na dolnej krawędzi jest aż 7 zaczepów a, grzybków 3! Ślady po nawiercaniu i zasilikonowaniu. Chyba jakiś uczniak nie mógł trafić. A na boku z kolei 3 grzybki, a dwa zaczepy, jeden chodzi w powietrzu. Brzydka wkładka, brak długiej klamki, i ogólnie gdzies regulacja, gdzies lakier odchodzi i tego typu poprawki. Natomiast problem polega nie na tym, że sa drobne błędy, tylko że ze strony firmy jest całkowity brak reakcji na reklamację (wpisaną do protokołu odbioru). W końcu jak sie udało porozmawiac z człowiekiem od reklamacji (dostałem telefon do samego właściciela), to usłyszałem, że jada w moje rejony, ale mają pilniejszą robotę i nie dadzą rady i że może za dwa tygodnie. W sumie prawie dwa miesiące od montażu i jeszcze końca nie widać..
Nie do końca jarzę problem :roll: więc po kolei:
1. jakie są wymiary twojego skrzydła i jaka jest to wersja przesuwki: uchylno- przesuwna, przesuwne, automat....zwykłe czy antywłam???po za tym-skąd wiesz, że każdemu grzybkowi powinien odpowiadać 1 zaczep :lol: to nie jest takie oczywiste. :wink:
2. otwory sylikonowane- fakt, nie powinno ich być, pewnie ktoś się pomylił na okuwaniu,może montażyści coś kombinowali?
3. kto montował: dealer czy producent? reklamację wysyła się najpierw do tego kto wystawił fakturę.
4. jaka wkładka jest brzydka?
5 lakier ochodzi sam? :o pewnie gdzieś obdarty

stary
04-11-2006, 01:03
mam zamontowane okna na profilu Gealan, no i rozczarowanie w ddzwiach balkonowych i oknie od strony wiatru podczas silnego tegoż wiatru jest gwizd. W drzwiach balkonowych szpara taka że aż czuć na ręku. Rozumiem że to jest niedopuszczalne jutro przychodzą ludzie z firmy (Okno Plast Rąbień) oglądać.
Ale obejrzałem resztę okien i właściwie we wszystkich można włożyć kartkę papieru między uszczelkę skrzydła o ościeżnicę - czy coś takiego jest dopuszczalne?
Jeżeli są dobrze zamontowane to mała regulacja załatwi problem :lol:

jareko
04-11-2006, 12:50
mam zamontowane okna na profilu Gealan, no i rozczarowanie w ddzwiach balkonowych i oknie od strony wiatru podczas silnego tegoż wiatru jest gwizd. W drzwiach balkonowych szpara taka że aż czuć na ręku. Rozumiem że to jest niedopuszczalne jutro przychodzą ludzie z firmy (Okno Plast Rąbień) oglądać.
Ale obejrzałem resztę okien i właściwie we wszystkich można włożyć kartkę papieru między uszczelkę skrzydła o ościeżnicę - czy coś takiego jest dopuszczalne?
Jeżeli są dobrze zamontowane to mała regulacja załatwi problem :lol:
niestety trzeba pogodzic sie z tym ze przy samym dolnym zawiasie (do ok 10cm od niego) w 99% wypadkow jest mala szczelina i bedzie. Wiekszosc okuc nie ma mozliwosci regulacji docisku skrzydla w tym miejscu i stad sie to bierze.
Podobnie bardzo czesto jest szczelina przy gornej rozworce i jest ona dla odmiany spowodowana tym ze ramie rozworki dotyka do uszczelki same wzgledem skrzydla nie badac uszczelnionym.
Taka jest uroda okuc obwiedniowych i niestety - albo polubic albo okna zamawiac u stolarza ze starym systemem zamykania (klamka i dwa rygle -gora/dol, oraz stale zawiasy po przeciwleglej stronie)

stary
04-11-2006, 20:51
Ale mam jeszcze jedna firme na oku, czy znacie? i co sadzicie o profilach Thyssen Polymer? Profil 5 komowrowy ARCADE, Okucia TITAN SIEGENIA, Szyba TERMO 4/16/4 k=1.0

Firma sie zowie Lucaplast miesci sie przy Redutowej.
Profil z kształtu dosyc ładny, dowiedz się kto jest producentem, bo Lucaplast chyba nie :roll: -otworzył się na Redutowej parę miechów temu...

toya
04-11-2006, 23:36
Jareko, Pchełek i inni fachowcy!

Zwracam sie do Was z prosba o porade - mam drzwi balonowe 150cm szer. z ruchomym slupkiem i z niskim progiem (tzw. win step) z Oknoplastu Krakow. Są one zamontowane na kotwach w porotermie i od dołu były podparte małymi deseczkami, które wylewkarze wyjęli
Po wylewach zauważyłam że próg nie trzyma się podłoża (czyli wylewki) tylko rusza się - aby zamknąć pierwsze skrzydło drzwi to muszę z drugiej strony przycisnąć próg noga :( :(

co z tym zrobić? podpowiadają mi żeby przykręcić to kołkiem, ale mam opory przewiercać ten próg... może jakiś klej albo pianka??

czy próg nie będzie przemarzał w zimę (ściany mam poroterm+styropian)? przed polozeniem tarasu chyba trzeba wcisnac przy progu pasek styropianu?

Boje sie takze ze taki 'latający' próg będzie łatwo/łatwiej podważyc złodziejowi (mam okucia w2)

ponizej fotki ilustrujace mój problem
http://img509.imageshack.us/img509/1213/okno1bg7.th.jpg (http://img509.imageshack.us/my.php?image=okno1bg7.jpg)
http://img426.imageshack.us/img426/679/okno2oj0.th.jpg (http://img426.imageshack.us/my.php?image=okno2oj0.jpg)

dziekuje za rade

Pozdrawiam,
Toya

jareko
05-11-2006, 00:17
niestety, skoro prog wstaje (bo tak to wyglada) pozostaje tylko go przykrecic dyblem lub sprobowac podlac pod niego klej do plytek (watpliwe trzymanie w perspektywie kilku lat)
Jesli dybel to przestrzen pod progiem wypelnic piana by ocieplic to miejsce. Aaaaa...jeszcze jedno - tam gdzie bedzie dybel podloz kliny PVC by pod naciskiem stopy prog na pianie sie nie opuscil
Hmmm.... coz..... a wystarczylo nozke o 4 cm wyzej podnosic ;)
Inne niebezpieczenstwo istnieje - wyjete "deseczki", ktore podparciem dla calego balkonu byly, moga teraz zaowocowac jego niekontrolowanym opuszczeniem i dopiero bedzie bol
A co przemarzania.... poczekaj, po co Cie od razu straszyc
Juz tu kiedys wspomnialem o stosowaniu pewnych rozwiazan konstrukcyjnych dobrych do innej strefy klimatycznej a nie u nas

Ola J.
07-11-2006, 01:56
czy przy oknach balkonowych owieranych najpierw przez uchylenie a potem odsuniecie nie trzeba tak skwapliwie dbac o czystosc? Czy mozna zostawiac uchylone okno wielkosci 175x220, czy to jest bezpieczne?
Zastanawiam sie czy z taka przesowka nie jest wiecej klopotu niz ona jest warta.

mack
07-11-2006, 09:20
niestety trzeba pogodzic sie z tym ze przy samym dolnym zawiasie (do ok 10cm od niego) w 99% wypadkow jest mala szczelina i bedzie. Wiekszosc okuc nie ma mozliwosci regulacji docisku skrzydla w tym miejscu i stad sie to bierze.
Podobnie bardzo czesto jest szczelina przy gornej rozworce i jest ona dla odmiany spowodowana tym ze ramie rozworki dotyka do uszczelki same wzgledem skrzydla nie badac uszczelnionym.
Taka jest uroda okuc obwiedniowych i niestety - albo polubic albo okna zamawiac u stolarza ze starym systemem zamykania (klamka i dwa rygle -gora/dol, oraz stale zawiasy po przeciwleglej stronie)

ciag dalszy mojej przygody: był ponownie Pan z Serwisu z jeszcze jakimś Panem i teraz stwierdzili że wszystkie skrzydła do wymiany!!!. Dobrze niech sobie wymieniają, ale boję się że jak skrzydła są powypaczane to i ościeżnice, Panowie powiedzieli że ościeżnice3 są OK, ale wątpliwości moje pozostały.
Powiedział, że mają duże problemy z profilem Gealan, (wielu innych klientów zgłasza reklamacje), że przyjechał do nich jakiś przedstawiciel Gealana z Niemiec i ogląda te problemy - gdyż są obecnie bardzo częste. Będą zabierać profile do Niemiec i tam badać przyczynę. Tak więc forumowicze uwaga na profile Gealan!!!.
A muszę powiedzieć żę do wyboru tego profilu skłoniła mnie pochlebna opinia Pchełka.

jareko
07-11-2006, 09:51
...Powiedział, że mają duże problemy z profilem Gealan, (wielu innych klientów zgłasza reklamacje), że przyjechał do nich jakiś przedstawiciel Gealana z Niemiec i ogląda te problemy - gdyż są obecnie bardzo częste. Będą zabierać profile do Niemiec i tam badać przyczynę. Tak więc forumowicze uwaga na profile Gealan!!!....
ble... ble... ble...
typowe gadanie i zrzucanie winy na profil a nie swoja nieudolnosc. Juz kiedys podobnie tlumaczyli jednemu z moich pozniejszych klientow, ze z Kommerlingiem sa takie same klopoty, ze to wina Niemcow a nie ich spie.... roboty
By byc pewnym czy oscieznica jest ok - wez late lib dluga poziomice i posprawdzaj piony oraz ewentualne odchylenia krawedzi
A Gealan jest naprawde dobrym profilem

toya
07-11-2006, 19:35
niestety, skoro prog wstaje (bo tak to wyglada) pozostaje tylko go przykrecic dyblem lub sprobowac podlac pod niego klej do plytek (watpliwe trzymanie w perspektywie kilku lat)

prog nie to że wstaje, on poprostu nie trzyma się podłoża

Jesli dybel to przestrzen pod progiem wypelnic piana by ocieplic to miejsce. Aaaaa...jeszcze jedno - tam gdzie bedzie dybel podloz kliny PVC by pod naciskiem stopy prog na pianie sie nie opuscil
Łoj! :( czy ja dobrze rozumiem, że sugerujesz że najlepszym rozwiązaniem jest skucie wylewki pod progiem, przykręcenie go tym dyblem i zapiankowanie całości?
jak to się ma do zabezpieczenia tego miejsca przed włamaniem przez podważenie?

Hmmm.... coz..... a wystarczylo nozke o 4 cm wyzej podnosic ;)
Inne niebezpieczenstwo istnieje - wyjete "deseczki", ktore podparciem dla calego balkonu byly, moga teraz zaowocowac jego niekontrolowanym opuszczeniem i dopiero bedzie bol
podnosic nóżkę o 4cm wyżej - sugerujesz że ze zwykłym progiem nie byłoby tego problemu? czemu? przecież on tak samo stałby na wylewce - chyba
co do opuszczenia się drzwi, to sprawdziłam że wylewka kończy się w połowie szerokości progu, więc zdaje mi się że drzwi stoją na wylewce
z tego co pamiętam, to drzwi są przyczepione po bokach kilkoma kołkami (czy też jakimiś dyblami - nie znam się za bardzo :oops: ) i opiankowane - montaż był kilka miesięcy przed usunięciem klinów i zrobieniem wylewki
z tego co pamiętam, to wylewkarze sugerowali że wylewka jest to połowy progu, aby z zewnątrz podłożyć pasek styropianu - tyle że przez te drzwi ma być przejście na taras wyłożony z kostki brukowej

A co przemarzania.... poczekaj, po co Cie od razu straszyc
Juz tu kiedys wspomnialem o stosowaniu pewnych rozwiazan konstrukcyjnych dobrych do innej strefy klimatycznej a nie u nas
a możesz powtórzyć (wisze na modemie i trudno mi wyszukiwać całe forum) o jakie rozwiązania chodzi i czy da się je zastosować w moim przypadku?

Dziękuję i pozdrawiam,
Toya

jareko
07-11-2006, 21:57
prog nie to że wstaje, on poprostu nie trzyma się podłoża

a niby dlaczego mialby sie trzymac?? Sam z siebie? Na zdjeciu nie widac dokladnie jak masz to wykonane ale jakos zamocowac to trzeba

Łoj! :( czy ja dobrze rozumiem, że sugerujesz że najlepszym rozwiązaniem jest skucie wylewki pod progiem, przykręcenie go tym dyblem i zapiankowanie całości?jak to się ma do zabezpieczenia tego miejsca przed włamaniem przez podważenie?
a co ma piernik do wiatraka? I kto Ci powiedzial o odpornosci takiego rozwiazania na wlamanie?
Skoro piszesz, ze polowa progu stoi na wylewce, ze prog nie wstaje to czegos tu nie rozumiem - o co w koncu zawadza skrzydlo przy zamykaniu?
Jesli jednak prog wstaje, to podlozyllbym w miejscu gdzie nie ma wylewki kliny i przez nie zamocowal prog dyblem. Jesli zas nie i tylko "lata na boki" to wykonczenie wnetrza jak i tarasu powinno ten prog ustabilizowac

podnosic nóżkę o 4cm wyżej - sugerujesz że ze zwykłym progiem nie byłoby tego problemu? czemu? przecież on tak samo stałby na wylewce
Nie sugeruje - jestem tego pewny :) Zupelnie inne rozwiazania. Trzeba wyjatkowego wysilku by spie.... montaz normalnego balkonu i by pozniej prog "latal". On nigdy latac nie bedzie - co najwyzej zle osadzony bedzie sie lekko uginal

to wylewkarze sugerowali że wylewka jest to połowy progu, aby z zewnątrz podłożyć pasek styropianu - tyle że przez te drzwi ma być przejście na taras wyłożony z kostki brukowej
ale nie zmienia to faktu ze prog zamocowac do podloza trzeba

o jakie rozwiązania chodzi i czy da się je zastosować w moim przypadku?
miedzy innymi

mack
08-11-2006, 10:09
ble... ble... ble...
typowe gadanie i zrzucanie winy na profil a nie swoja nieudolnosc. Juz kiedys podobnie tlumaczyli jednemu z moich pozniejszych klientow, ze z Kommerlingiem sa takie same klopoty, ze to wina Niemcow a nie ich spie.... roboty
By byc pewnym czy oscieznica jest ok - wez late lib dluga poziomice i posprawdzaj piony oraz ewentualne odchylenia krawedzi
A Gealan jest naprawde dobrym profilem

byli Panowie z Gealan Polska i Pan z Niemiec, znowu oglądali moje okna i stwierdzili że dzwi balkonowe na pewno do wymiany, inne okna regulowali co będzie zobaczymy jak przyjdą wichury; tak więc firma Okno Plast Rąbień chce wymieniać więcej, Gealan chce wymieniać mniej.

jareko
08-11-2006, 14:27
mack - no coz....zaskoczony z lekka jestem ale moze faktycznie jakas partia Gealana wadliwa wyszla z produkcji? Wazne ze czy tak czy tak bedziesz mial dobre okna :)

bwojtek
10-11-2006, 10:38
toya
Nie znam dokładnie konstrukcji progu w balkonie, który masz zamontowany. Patrząc jednak na zdjęcia widzę conajmniej dwa estetyczne rozwiązania mocowania progu. Pierwsze to dybel/wkręt do betonu przewiercony w miejscu mocowania zaczepu antywłamaniowego ale nie wiem, czy nie będzie haczyło okucie. Inne rozwiązanie to podkucie na około 1 cm wylewki od strony wewnętrznej w miejscach, gdzie są zaczepy na progu. Następnie wkładasz tam dość grubą blachę stalową i podsuwasz pod próg. Blachę mocujesz solidnie kołkami do wylewki a w progu wymieniasz samowiercące wkrętu mocujące zaczepy na dłuższe o tyle by "złapały" podłożoną blachę. Oczywiście tak jak pisał Jareko należy dodakowo podłożyć plastikowe podkładki w miejscu mocowania, żeby próg nie został za bardzo "przyciągnięty" do wylewki i nie uginał się przy chodzeniu po nim.

jareko
10-11-2006, 13:55
.... to dybel/wkręt do betonu przewiercony w miejscu mocowania zaczepu antywłamaniowego ale nie wiem, czy nie będzie haczyło okucie....
i czlowiek sie cale zycie uczy :) Na to nie wpadlem :( Nie powinien haczyc - najpierw wiercisz otwor o srednicy dybla czy wkreta a pozniej o wiele wiekszym wiertlem robisz "fazke" na tyle gleboka by leb dybla sie schowal. A jesli jest to prog z komorami to wogole nie ma klopotu - przewiercasz tak jak poprzednio i pozniej jeszcze raz wiertlem tak by dybel "wpadl" Ci do srodka trzymajac za kolejna scianke profilu progu. Tylko koniecznie podkladka by pozniej prog sie nie uginal

_Beti_
13-11-2006, 18:21
mam pytanie, bo jutro będę miała montaż okien
Jak można zamocować okno w progu gdy jest pustak maks
jak można do takiego pustaka zamocować kotwę albo dybel ????

i czy należy się trzymać tej zasady ze w pionie i poziomie należy montować mocowanie co 70cm i 25cm od narożników

pozdrawiam

jareko
13-11-2006, 20:34
przeczytaj uwagi w poradniku mmontazysty - pytan juz miec nei powinnas
na www.jareko.pl
milej lektury

maciejw
13-11-2006, 21:35
WITAM

PROSZE DORADZCIE. STOJĘ PRZED WYBOREM CZY OKNA NA PROFILU VEKA 5KOMÓR , CZY PROFILE SALAMANDER TEZ 5 KOMOROWE ? CO JEST LEPSZE I SOLIDNIEJSZE

POZDRO
MACIEJ

Charlie
13-11-2006, 21:43
SALAMANDER !!!

maciejw
13-11-2006, 22:17
WITAM CIE CHARLIE

CZY MOZESZ COS WIECEJ POWIEDZIEC NA TEMAT SALAMANDRA ?

POZDRO

gabriela
13-11-2006, 22:39
A my juz podjelismy decyzje i zamowilismy okna PCV,pieciokomorowe, obustronny kolor, profil Kömmerling produkcji firmy Konal. Mam nadzieje, ze okna beda OK: Pokaze Wam probke koloru.


http://img316.imageshack.us/img316/3826/img2220fu8.jpg

_Beti_
13-11-2006, 23:08
Jareko dzięki za linka, już coś wiem :)
ale niestety nadal nie wiem jak można zamocować okno w progu gdy jest pustak maks :(

jareko
13-11-2006, 23:35
Jareko dzięki za linka, już coś wiem :)
ale niestety nadal nie wiem jak można zamocować okno w progu gdy jest pustak maks :(
a ja dla odmiany ciagle pojac nie moge co robia u Was ludzie na budowie. DLaczego ciagle macie klopoty - mowi sie ze maja bybc zamontowane i to juz ich problem jak to zrobic.
Max ?- a co to za rewelacja? Material dobry jak kazdy inny ale zeby od razu klopoty z mocowaniem miec? Ze szczeliny sa? Poroterm tez je ma i co z tego? ;) Montazysta powinien miec minimum jeden zwoj mozgowy by wiedziec jak ;) - chocby w fuge pomiedzy pustakami lub kolek innego typu jak do szybkiego montazy zastosowac .... itp.
myslec.... myslec... i jeszcze raz myslec :)

_Beti_
14-11-2006, 14:11
jareko
ja po prostu lubię z mężem wiedzieć jak się cos robi przed tego wykonaniem :wink:
a swoja droga dobrze że trochę o tym poczytałam bo dowiedziałam sie przed chwilka od montażysty że dybli nie trzeba montować w poziomie, wystarczy w pionie
i że nie ma potrzeby zraszać pustaków przed zastosowaniem pianki
:-? :roll:

Charlie
14-11-2006, 14:19
A my juz podjelismy decyzje i zamowilismy okna PCV,pieciokomorowe, obustronny kolor, profil Kömmerling produkcji firmy Konal. Mam nadzieje, ze okna beda OK: Pokaze Wam probke koloru.


http://img316.imageshack.us/img316/3826/img2220fu8.jpg


...okleina typu machoń - pasuje do elewacji.
Drewno jednak byłoby bardziej efektowne - spróbuj przymierzyć "muster" z machoniu meranti w kolorze podobnym do okleiny na pvc.

Pozdrawiam

pchelek
14-11-2006, 22:36
------------------- od montażysty że dybli nie trzeba montować w poziomie, wystarczy w pionie :o :x :evil: :cry: :oops: :-? :( :( :( :( :( :( - dyble MUSZA, MUSZA byc z kazdej strony okna - na DOLe i na GORZe tez - [chyba ze okno ma szerokosc mniej niz 80 cm - niech ci ten "montażysta" pokaze rysunek z dokumentacji ze dyblowanie gora dol jest niepotrzebne

i że nie ma potrzeby zraszać pustaków przed zastosowaniem pianki - to tez idiotyzm i niekompetencja - zwilzanie pustakow jest konieczne bo po pierwsze usuwa kurz a pianka sie spienia pod wplywem wilgoci
jeszcze dodatkowo - w poziomie - czyli pod oknem trzeba usunac z muru gruz i kurz - pianki sie nie wstryskuje na nieoczyszczone podlozeBoże co za montazysta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pchelek
14-11-2006, 22:39
SALAMANDER to taki AUDI A6 - ewentualnie Merc klasy S - szczegolnie ten 5-komorowy - nie ma bielszych i gladszych profili na rynku - moze schuco CT 70 mu dorownuje [ale biela nie]

AbrahaM3K
14-11-2006, 23:35
SALAMANDER to taki AUDI A6 - ewentualnie Merc klasy S - szczegolnie ten 5-komorowy - nie ma bielszych i gladszych profili na rynku - moze schuco CT 70 mu dorownuje [ale biela nie]

Hihihi. Niezle, niezle. Miło to słyszeć. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw praktycznie rzecz biorąc już się zdecydowałem na Schucco CT 70 Cava na parter (gdzie w zasadzie nie ma ani jednego "sypialnego" pomieszczenia), z racji ceny (przede wszystkim) nizszej niż SI 82 i przy okazji "łuku antywyważeniowego" (co bedzie dodatkowym plusem w wypadku parteru) oraz Schucco SI 82 na pietro. Niestety całość w SI 82 przekracza moj wspolczynnik akceptowalnosci wydatków.

rodick
15-11-2006, 08:11
a tak przy okazji - pytanko do znawcow: czy to prawda ze sa roznice w bieli miedzy poszczegolnymi profilami Schuco? tzn te drozsze są bardziej biale od tanszych?

jareko
15-11-2006, 08:50
rodick - pierwsze slysze o takiej roznicy. Chyba ktos po prostu ma brudne juz okno na wystawce ;)

_Beti_
15-11-2006, 11:36
No i widzsz pchelek warto się jednak pytać i dużo czytać przed każdą robotą jakiegoś " fachowca "
więc zawsze duzo dużo czytamy i się sami dokształcamy, bo niestety nie wierze w kompetencje naszych fachowców, dlatego też większość rzeczy robimy sami, bo wiem że mozemy zrobić mnustwo rzeczy lepiej 8)
a tak pozbyła się tysiąca :-?
choć nie powiem oprócz tych dwuch wpadek okna mysle ze są dość dobrze zamontowane :)
Jareko i właśnie dlatego montaz okien jest także moim problemem :-?

jj
15-11-2006, 11:44
Panowie,
Problem dotyczy ściany trójwarstwowej i montażu drzwi balkonowych z wysokim progiem. W piątek będą robione wylewki. Pytanie - czy wylewka ma wchodzić pod okno i okno ma się na niej opierać? Czy też okno może się opierać na cegłach czy deskach a wylewka nie dochodzi do okna. Z tego co udało mi się znaleźć w tym temacie zrozumiałam, że to drugie rozwiązanie jest tymczasowe i należy zrobić tak jak w wersji pierwszej. Dobrze myślę?


Korzystając z okazji chciałabym bardzo sedecznie podziękować Staremu za pomoc w rozwiązaniu problemów związanych z montażem okien i rolet w ścianie trzywarstwowej, który to temat nie jest tematem łatwym, zwłaszcza jeśli chce się schować skrzynki i prowadnice i jeszcze wymurować sobie ceglane parapety. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam :)
jj

jareko
15-11-2006, 12:06
jj - dobrze myslisz.
Wylewka ma przejac podparcie okna, ktore w formie jaka masz u siebie, jest rozwiazaniem tymczasowym

jj
15-11-2006, 12:18
Jareko,
Okien jeszcze nie mam ale sprzedawca wspominał, że chcą je zamontować na podporach z cegły lub drewna. To znaczy, że jak zrobię wylewkę odpowiednio głęboko (jak głęboko? - okna drewniane) to nie będą potrzebne te podpórki?
jj
PS Ależ trzeba być czujnym.

jareko
15-11-2006, 12:25
tak by wstanowila podparcie minimum 10mm i musi byc idealnie pozioma :)
Pozniej jak bedziesz sobie wylewal taras pod drzwi wsuniesz styropian, czy tez uzupelnisz piana czy w inny sposob ocieplisz
Mozesz tez od razu zrobic ja ze wstawka styropianowa pod drzwiami

jj
15-11-2006, 12:44
Jareko,
Dziękuję serdecznie. Jeszcze jeden problem rozwiązany :D
Pozdrawiam
jj

pchelek
15-11-2006, 20:41
AbrahaM3K - no !!!!!!!!!!!!!!! schuco SI 82 to taki maybach - jeszcze go w akcji osobiscie nie widzialem - ale i CT 70 cava jest REWELACYJNA - co do bieli w schuco i w salamander - te bielsze sa drozsze bo i technologia ich produkcji jest inna -= te biel to sie uzyskuje przez stosowanie specjalnych uszlachetnionych mieszanek ale takze przez polerowanie powierzchni profili - z tego co mi wyjasnial producent salamandra to do tych niezwykle bialych profili [i jednodzesnie gladkich - tak ze wygladaja jak aluminiowe] to stosowane sa specjalne ustniki - podobno polerowane - ale tak do konca to sam nie wiem jak to sie robi - podejrzewam ze jest to tajemnica firmy i ze tego do konca nie wyjasnia - [b]w kazdym razie i schuco i salamander to ekstra systemy

rodick
16-11-2006, 16:21
eee tam, technologia technologia ale salamander jest bielszy glownie dlatego ze ich okna sa okleinowane - tzn kolor nie pochodzi z masy tylko z wierzchniej warstwy "okleiny"

pchelek
16-11-2006, 18:05
sorki - ale biale okna nie sa okleinowane - okleinuje sie profile biale [zazwyczaj] jak okna maja byc kolorowe

jareko
16-11-2006, 20:40
eee tam, technologia technologia ale salamander jest bielszy glownie dlatego ze ich okna sa okleinowane - tzn kolor nie pochodzi z masy tylko z wierzchniej warstwy "okleiny"
ha ha ha ha ha alem sie usmial
dowcip roku a moze nawet stulecia
rodick - kto Ci taka goopote powiedzial?

AbrahaM3K
16-11-2006, 20:46
eee tam, technologia technologia ale salamander jest bielszy glownie dlatego ze ich okna sa okleinowane - tzn kolor nie pochodzi z masy tylko z wierzchniej warstwy "okleiny"
ha ha ha ha ha alem sie usmial
dowcip roku a moze nawet stulecia
rodick - kto Ci taka goopote powiedzial?

Ahem,
Inwencja twórcza niektórych dealerów jak widać nie zna granic. Sam (robiąc obchód za oknami) miałem okazje usłyszeć informacje tak odbiegające od rzeczywistości, że głowa boli. Gdyby nie lektura tego wątku, to mógłbym niestety uwierzyć i wpuścić się w maliny.