PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

wojciaszek
07-01-2007, 23:10
Powązki?

wojciaszek
07-01-2007, 23:18
Do Jareko- zastanawiam się nad salamnder 2d+ a 3d cena ok -10%NA KORZYŚĆ 2D+ ,skrzydło to samo,jak w 3d a rama jak w 2d ,jak jest z trwałością tego zestawienia głownie przy wys ok 1700 i drzwiach balkonowych(okno kolor), właściwośc iizolacyjne chyba zbytnio się nie różnią(stosunkowo mała powierzcnia ram w stosunku do skrzydła :roll: ,a może lepiej nie kombinować tylko kupić 2d?a może 2d to już przeżytek :oops:

cooler
08-01-2007, 09:03
Zdecyduj sie na Schuco CT-70 - nie bedziesz musial dawac naswietla nad drzwiami - ten system dopuszcza takie gabaryty tj. 1735/2480 na ruchomym slupku z poprzeczka w kolorze




Rozwiązanie jak najbardziej dopuszczalne zarówno w systemie Salamander jak i Deceunick. Proponuję zwiększyć szerokość skrzydła drzwi tak aby przeszklenie skrzydłach i fix była tej samej szerokości.
Pozdrawiam

Dzięki za rady :D

Schuco nie przejdzie, bo żonie nie podobają się półzlicowane tylko właśnie takie delikatnie zaokrąglone jak 3D czy zendow :roll: a może kojarzycie jakieś inne profile o podobnym kształcie?

Czy ja dobrze rozumiem? Czy te maksymalne wymiary to podajecie dla drzwi bez poprzeczki? Czy może one dotyczą całkowitej długości profila w jednym kawałku bez względu na to czy będzie on w np. fix-ie czy w drzwiach?
Bo jeżeli tylko dla drzwi, to czy w moim przypadku można zrezygnować z dolnej porzeczki? Pytam teoretycznie.

marynarka
08-01-2007, 09:12
:lol:Charlie, dzięki bardzo! zaraz szukam telefonu do Knurowa- toz oni są 10 km.od Gliwic!
Jareko- na temat mieszkania w worku foliowym zapraszam do wątków dla miłośników pasywnych itd.Wiem, że dobrze się orientujesz wsród producentów może jednak jest ktoś, kto robi pasywne przesuwne??Bagruję po necie, ale nie znalazłam nic....
Natomiast wiem, czym się uszczelnia!Pozdrawiam.

jareko
08-01-2007, 09:19
....Schuco nie przejdzie, bo żonie nie podobają się półzlicowane tylko właśnie takie delikatnie zaokrąglone jak 3D czy zendow :roll: a może kojarzycie jakieś inne profile o podobnym kształcie?.....
Schuco CT-70 Rondo - polzlicowanie jest niewielkie ok 7mm

wojciaszek
08-01-2007, 09:54
:oops: a ja ponawiam pytanie czy salamander 2d + warto czy nie; oto jest pytanie,ckwestia trwałości szczególnie przy wys.powyżej 1700 i drzwiach balkonowych

mirmil99
08-01-2007, 18:05
Witam

Konkretne pytanie do Pchelka, czy fabryka oknien Różański z Brzegu jest godna zaufania, jezeli chodzi o okna z profilu Schuco?

Konkretne pytanie do Jareko, czy wymiar drzwi jednoskrzydlowych w Schuco Cava 230*100 w okleinie, strona poludniowa domu, bedzie jakims problemem, czy tez moge spac spokojnie.

Z gory dzieki dla obu masterow okiennych.

pozdr

Mirek M.

Jezier
08-01-2007, 18:42
marynarka Ja okna montowałbym w warstwie ocieplenia. Np na takie kotwy:
http://www.republika.pl/jezier/montazokna.jpg[/b]

burz
08-01-2007, 20:02
Witam, zmieniam okna w mieszkaniu (blok wielka plyta) i po wstepnych
analizach, buszowaniu po Necie i mozliwosciach zakupu w moim miescie droga
eliminacji wybralem dwa systemy:
1. profil Thyssen 5k, szyba 1,0, okucia Siegenia Titan iP, producent Bajcar
ze Slupska
2. profil Veka 3 k, szyba 1,1, okucia Roto NT stand., producent Vitroplast
lub Vetrex

Cena jest zblizona (Bajcar odrobinke tanszy). Ktore brac (sklaniam sie do nr
1)?
Co na to forumowi fachowcy?
pozdr, burz

Charlie
08-01-2007, 20:40
Witam, zmieniam okna w mieszkaniu (blok wielka plyta) i po wstepnych
analizach, buszowaniu po Necie i mozliwosciach zakupu w moim miescie droga
eliminacji wybralem dwa systemy:
1. profil Thyssen 5k, szyba 1,0, okucia Siegenia Titan iP, producent Bajcar
ze Slupska
2. profil Veka 3 k, szyba 1,1, okucia Roto NT stand., producent Vitroplast
lub Vetrex

Cena jest zblizona (Bajcar odrobinke tanszy). Ktore brac (sklaniam sie do nr
1)?
Co na to forumowi fachowcy?
pozdr, burz


VITROPLAST - bardzo dobra firma. Na pewno najlepsza z tych, które polecasz. To także profesjonalista w projektowaniu !!! i produkowaniu ogrodów zimowych !!!
Wysoka rekomendacja.

Pozdrawiam

marynarka
08-01-2007, 21:12
Dzięki, Jezier. :) Z pewnoscią porozmawiam o montażu , na razie skupiam sie na szukaniu. Tyle, że znalazłam specjalne tasmy do uszczelniania., czytajac po razn-ty wszystko co sie da o pasywnych.
Charlie- w Knurowie nie robia takich okien. A trafic do nich, o matko...W ogóle o nich nie słyszeli- za to jutro odwiedze Pyskowice-Eurokolor robi pasywne.Z pewnoscią podzielę sie uwagami na temat cen.

Jezier
08-01-2007, 21:29
Na styku okna z murem wystąpi mostek cieplny bez względu jakich taśm lub pianek użyjesz. Tylko zakładka z izolacji na ramę troche go likwiduje. Najlepiej jesli okno jest montowane w warstwie ocieplenia.

Xena z Xsary
08-01-2007, 21:35
mam krótkie pytanko
profile ROTO si/no?

jareko
08-01-2007, 22:17
mam krótkie pytanko
profile ROTO si/no?
ani "si" ani "no"gdyz to system okuc a nie profile

Charlie
08-01-2007, 23:24
Powązki?


...pudło - to nie Polska :D u nas takie cyfry nie chodzą !!!
Podpowiem - Izrael ale gdzie dokładnie ? - ciekawe czy ktoś wie ?!

Charlie
08-01-2007, 23:26
Dzięki, Jezier. :) Z pewnoscią porozmawiam o montażu , na razie skupiam sie na szukaniu. Tyle, że znalazłam specjalne tasmy do uszczelniania., czytajac po razn-ty wszystko co sie da o pasywnych.
Charlie- w Knurowie nie robia takich okien. A trafic do nich, o matko...W ogóle o nich nie słyszeli- za to jutro odwiedze Pyskowice-Eurokolor robi pasywne.Z pewnoscią podzielę sie uwagami na temat cen.

...zaskoczony jestem - jutro zadzwonię do prezesa Rabijasza z Et-Okien po konkretne info..

Pozdrawiam

Jezier
09-01-2007, 00:30
ENRGIOTECHNIKA-OKNA
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Sp. z o. o.
Licencjonowany producent okien DECEUNINCK N. V. w Polsce
44 - 190 Knurów
ul. Przemysłowa 22
tel. 0-32 332 57 60, tel/fax. 0-32 332 57 61

e-mail: [email protected]

bwojtek
09-01-2007, 07:27
Np na takie kotwy:
Trzeba było dodać od razu, żeby później zdziwienia nie było, że kosztują ok 5EUR/szt i są niedostępne w Polsce.
Co do taśm: w domu pasywnym (a w zasadzie w każdym) wskazany jest montaż wg zasady szczelnie wewnątrz, przepuszczalnie od zewnątrz. Dobrym (ale kosztownym) rozwiązaniem są taśmy paroszczelne (butylowe) wewnątrz i paroprzepuszczalna taśma rozprężna na zewnątrz.

Xena z Xsary
09-01-2007, 09:44
mam krótkie pytanko
profile ROTO si/no?
ani "si" ani "no"gdyz to system okuc a nie profile
ok jako okucie si czy no

robertas
09-01-2007, 10:06
Np na takie kotwy:
Trzeba było dodać od razu, żeby później zdziwienia nie było, że kosztują ok 5EUR/szt i są niedostępne w Polsce.
Co do taśm: w domu pasywnym (a w zasadzie w każdym) wskazany jest montaż wg zasady szczelnie wewnątrz, przepuszczalnie od zewnątrz. Dobrym (ale kosztownym) rozwiązaniem są taśmy paroszczelne (butylowe) wewnątrz i paroprzepuszczalna taśma rozprężna na zewnątrz.

to prawda są za drogie , takie kotwy plus dobry montaż 3 warstwowy będzie kosztował minimum 50- 60 ZŁ/MB netto :o

Jezier
09-01-2007, 12:10
Jak na kotwy są drogie to prawda. Ale z drugiej strony...
W nieobowiązujacej już normie (ale ciagle wielu audytorów ją stosuje), do obliczania współczynnika przenikania ciepła przez przegrody były podane dodatki na mostki cieplne. Jeśli w scianie są okna dodawało się 0,05. Niby niewiele, ale jesli w domach pasywnych współczynnik U ścian wynosi 0,1 to ten dodatek na mostki cieplne pogarsza izolacyjność przegrody aż o 50%.
Przy kosztach izolacji jakie trzeba ponieść aby osiagnąć tak niski współczynnik dla ściany te kilkadziesiąt zł za kotwę, ograniczająca znacznie mostek cieplny, wydają się do przełkniecia.

Mice
09-01-2007, 12:31
a jak ze sztywnością takiego połączenia i antywłamaniowością ? Bo na pierwszy rzut oka to kotew od tit i trochę, żeby było sztywne, a wystawienie poza mur chyba może ułatwić wyłamanie.

arluka
09-01-2007, 13:09
A może teraz o noworocznych promocjach- bo poczatek roku to chyba czas na zimowe promocje. Warto na nie czekać, czy firmy maja tyle zleceń, że nie ma co na nie liczyć?

bwojtek
09-01-2007, 16:34
W ramach "zimowej promocji" producenci przygotowują podwyżki :( Niektórzy już je ogłosili.

jareko
09-01-2007, 17:53
W ramach "zimowej promocji" producenci przygotowują podwyżki :( Niektórzy już je ogłosili.
od 22 stycznia okna ( u wiekszosci dostawcow) w gore

arluka
09-01-2007, 18:34
czyli rozumiem: "leć, kupuj, zanim będzie za późno!" No to mnie podłamaliście, a ja od jesieni czekam na wiosne i promocje :( A może jeszcze jakiś głos w tej sprawie?? A tak w ogóle to jakie są teraz terminy realizacji?

marynarka
09-01-2007, 18:43
Dałam do wyceny okna do Eurokoloru(profile clima rehau ) w Pyskowicach.
Charlie-
do prezesa to ja sie nie pchałam, rozmawiałam z pracownikiem z działu sprzedazy.Być moze robią cos na eksport, ale on niestety nic nie wiedział o tym..Gdyby sie jednak okazało, że skłonni sa rozmawiać z biednymi Polakami, to bardzo bym cie poprosiła o info. Chciałabym zobaczyc ich wycenę.

Jezier-
jak zwykle masz racje, bez zastosowania specjalnych mocowań wspołczynniki biora w łeb.Te kotwy drogie, okna pewnie też.W Sokółce za okno pasywne-90% więcej, z tym że "ewentualnie" coś by się dało utargować.A ludzie w końcu też do standartowych okien dodaja różne bajery, podbijając cenę.A w pasywnych np. nie powinno byc szprosów które kosztują wcale niemało. Część moich okien to fixy w ramie, wszystkie okna są duże. Jest ich w sumie 14.
Niestety, jeśli zacznę skreślac a to kotwy a to taśmy, to to nie będzie dom który ma być. Decyzja jest przemyślana- nie będzie w domu cudów pt.hydromasaż i trawertyny- nie ma kotłowni, pieca, na początku nie będzie solarów.Ale bez pasywnych okien dom pasywny nie wyjdzie za nic.
W nocy śniły mi się ...mostki termiczne w zamku błyskawicznym spodni.Aż się boję myśleć , co na to papciu Freud. :)
Co do bezpieczeństwa tych okien- wydaje mi sie, ze tak ciężkie profile- o takich grubościach- z natury rzeczy są bezpieczniejsze od standartowych.W rehau potwierdzili.
A co, jakby mocować na dyble, jak sugerował Jareko?

VIP Jacek
09-01-2007, 20:41
Mam pytanie do jareko:
Czy okna firmy Jeziersk z Lekomina k. Kielc: premium, rondo, elita thermo - 5 komorowe w profilu schuco secustik są dobre i godne polecenia?

A może okna firmy Plast System z Radomia: VEKA SoftLine, VEKA TopLine, Veka PerfectLine, Veka SwingLine?

Nie wiem na jakie się zdecydować, aby w przyszłości nie mieć żadnych problemów. Poza tym mam u siebie dwa okna balkonowe o wym. 150 x 240 i w jakim profilu je kupić?
Dzięki za podpowiedż. :D

11małgosia
09-01-2007, 21:19
Do Charliego:
Zaglądasz na priv?

stary
09-01-2007, 22:03
W ramach "zimowej promocji" producenci przygotowują podwyżki :( Niektórzy już je ogłosili.
Szybiarze głównie szaleją- Charlie i spółka :wink: .... :roll: na Budmie i innych spędach wypada się pokazać... a i hulaszczy żywot również kosztuje....
Ciekawe, co będzie u tych producentów okien, którzy sami klepią szybki? Może nie będą mieli z czego klepać z braku szkła i zaczną kupować gotowe od większych- dając tym samym powód do następnych podwyżek i zdzierstw? :roll:

11małgosia
09-01-2007, 22:14
Tylko bez nerwów i przeklinania :evil: :D Na co najlepiej zamontować okno w ścianie trójwarstwowej: U-220+ 12 cm wełny, 2 cm pustki + cegła klinierowa..? :-?

stary
09-01-2007, 22:16
..... Natomiast izolacyjność dla aluplasta to zdaje się 0,8W/m2K ale nie wiem czy dla okna czy dla setu czy może dla samej ramy...
0,84 W/m2*K dla całego okna podają dla przebadanego, średniego okna-"pasiv hausa" systemu Ideal 5000 (5k- 70mm) przy szybie o wsp. U=0,7.
Natomiast w systemie Ideal 6000 (6k-80mm) przy tej samej szybie pewnie zejdzie do U= 0,8 dla całego okna lub trochę niżej, - a jeśli by jeszcze wrzucić szybkę 0,5 lub 0,6 W/m2*K ?????? :roll:

stary
09-01-2007, 22:30
Na co najlepiej zamontować okno w ścianie trójwarstwowej: U-220+ 12 cm wełny, 2 cm pustki + cegła klinierowa..? :-?

Jezier wkleił wyżej idealne rozwiązanie (http://www.republika.pl/jezier/montazokna.jpg)
Co prawda nie wszyscy chcą za to dopłacać i wtedy zaczyna się łatanka.... :roll: Można też na kotwy, z tym, że większość standartowych jest za krótka i trzeba je przedłużać.

stary
09-01-2007, 22:38
ok jako okucie si czy no
Si si, si... :lol: - zwłaszcza Roto NT oraz stare Centro 101, którego już nie robią...
Uboższa wersja obecnego , srebrnego Roto- zwana Compact - :-? :roll: :-? :roll: :-? :roll:

pchelek
09-01-2007, 22:41
Czy okna firmy Jeziersk z Lekomina k. Kielc: premium, rondo, elita thermo - 5 komorowe w profilu schuco secustik są dobre i godne polecenia? - tak to bedzie "subaru" - inne to takie typowe zachodnie marki

assad
09-01-2007, 22:45
Powązki?


...pudło - to nie Polska :D u nas takie cyfry nie chodzą !!!
Podpowiem - Izrael ale gdzie dokładnie ? - ciekawe czy ktoś wie ?!




Jerozolima, a konkretnie działka na cmentarzu żydowskim :D

pchelek
09-01-2007, 22:47
jezier - takie kotwy jak pokazujesz na fotce to mozna samemu zrobic - poskladac z elementow dostepnych w OBI

pchelek
09-01-2007, 22:50
asad - to juz chyba taniej byloby wejsc "do autobusu bylejakiego" - w strefie opanowanej przez "bojownikow' - w towarzystwie miejscowej "laski" opakowanej w laski dynamitu - miejsce na cmentarzu nie jest potrzebne - na marginesie to sie do Izraela wybieram :o :roll:

jareko
09-01-2007, 23:28
... "laski" opakowanej w laski dynamitu...
to skoro tam sie wybierasz to uwazaj i na "laski", i na laski takze
co do tych kotew zlozonych z elementow zakupionych w OBI - sorki Pchelek ale sprobuj i zobacz jakie g... z tego wychodzi, jak sie gnie pod ciezarem zwyklego okna a co dopiero z szyba chocby O-2
niestety takie kotwy to tylko od niemiaszkow :(
5 euro za sztuke to cena wyjatkkowo atrakcyjna lub przy zamowieniu tira? :lol:

wojciaszek
09-01-2007, 23:29
Aokna z profilem KBE 5-komorowe?firmy spectrum z Lublina. :-?

Charlie
09-01-2007, 23:51
Powązki?


...pudło - to nie Polska :D u nas takie cyfry nie chodzą !!!
Podpowiem - Izrael ale gdzie dokładnie ? - ciekawe czy ktoś wie ?!




Jerozolima, a konkretnie działka na cmentarzu żydowskim :D

Za tzw Ścianą Płaczu jest osiedle mieszkalne - to tam właśnie są najdroższe na świecie home. Ciekawe, że nikt tam de facto nie mieszka. Właściciele nieruchomości mają tam tzw adres do wizytówek i korespondencji. W środowisku ludzi powyżej kilku milionów dolków dochodu to jest prestiż mieć tam tzw "adres". Jak się o tym dowiedziałem to się zszokowałem zlekka kosztami reprezentacyjnymi takich jegomościów.

Pozdro

P.S. ...jak zobaczę teraz w newsach ścianę płaczu to misię będzie kojarzyła z milionami USD

robertas
10-01-2007, 01:20
Tylko bez nerwów i przeklinania :evil: :D Na co najlepiej zamontować okno w ścianie trójwarstwowej: U-220+ 12 cm wełny, 2 cm pustki + cegła klinierowa..? :-?

na kotwy - tylko ,
nic innego nie wchodzi w grę ,
kotwy mogą być specjalne , JEZIER pokazał je wcześniej ,
ale nikt raczej ich nie stosuje (z racji ceny i niedostępności) ,
zwykła kotwa załatwi sprawę ,
okno i tak trzeba na czyms oprzeć , jego ciężar nie może spoczywać tylko na kotwach ,
podpory w kilku miejscach na dole bedą niezbędne ,
zazwyczaj z metalu ale moga być inne byle nie drewno ,
dojdą niestety mostki termiczne ale tak być musi ,
takie jest moje zdanie :wink:

assad
10-01-2007, 11:15
asad - to juz chyba taniej byloby wejsc "do autobusu bylejakiego" - w strefie opanowanej przez "bojownikow' - w towarzystwie miejscowej "laski" opakowanej w laski dynamitu - miejsce na cmentarzu nie jest potrzebne - na marginesie to sie do Izraela wybieram :o :roll:


Więc życzę powodzenia:)) Byłam tam z mężem przez 3 lata i był to najszczęśliwszy okres w moim życiu.

VIP Jacek
10-01-2007, 13:28
pchelek napisał:
Czy okna firmy Jeziersk z Lekomina k. Kielc: premium, rondo, elita thermo - 5 komorowe w profilu schuco secustik są dobre i godne polecenia?[/size] - tak to bedzie "subaru" - inne to takie typowe zachodnie marki
Dzięki za podpowiedż. Tak też myślałem, choć cena między Jezierskim a Plast Systemem jest prawie żadna. Także umawiam się na pomiar i wstępną wycenę. :D

jareko
10-01-2007, 13:34
Na styku okna z murem wystąpi mostek cieplny .....
Jezier - o czym my wogole dyskutujemy
mostki cieplne, domy pasywne, najnizsze z mozliwych U... itd.... itp... a tu klient do takiego wlasnie domu chce okna Schuco Si-80 z szyba 0,4 by......... by pozniej wladowac do srodka szyby szprosy i to nie jeden, tylko cala siatke - minimum 6 pol
I o czym my tu mowimy ?

Mice
10-01-2007, 13:51
I o czym my tu mowimy ?
ja nie Jezier :) ale sobie pozwolę odpowiedzieć : mówimy o różnych rzeczywistościach.
jedna to inwestor który buduje ściane 24cm (czegokolwiek byle tanio lub modnie) + 12cm ocieplenia.
druga to nieważna grubość byle było naprawdę ciepło i trwale.
Jak ma być modnie to będą szprosy, jak ma być energooszczędnie to szprosów nie będzie.
W 3 rzeczywistości jak nie będzie szprosów to żona zabije męża. W 4 jak będą szprosy to żona się wyprowadzi, a wprowadzi się teściowa :wink:
W 5 rzeczywistości ... ech jest ich przynajmniej kilkanaście :wink:

Podsumowując ludzie najczęściej budują pod wpływem marketingu/mody i braku pomyślunku i potem tak wychodzi jak wychodzi.

Jezier
10-01-2007, 14:02
Jareko ty możesz tylko zatrzeć ręce bo to więcej kaski. A klient zamiast domu pasywnego będzie miał energooszczędny w najlepszym razie. Okno zamiast np. U=0,73 będzie miało U=0,83-1,03 w zależności od tego jakie szprosy wmontuje. Nadal jest ciepłe ale bardziej dotkliwe może być ograniczenie powierzchni szyby a więc zysków energetycznych.
Jest moda na domy "pasywne" ale wiedzy brak. No cóż dzięki jeleniom z grubą technologie stanieją i zyskają na tym wszyscy. Ze wszystkimi nowinkami we wszystkich branżach tak jest. Grunt to nachapać się na początku :wink:

jareko
10-01-2007, 14:18
Jareko ty możesz tylko zatrzeć ręce bo to więcej kaski. ....
pal szesc kase - nie mozna jegomosciowi wytlumaczyc ze to zyskuje- trac,i i to z nawiazka, na szprosach - ale moze jest tak jak napisal(a) Mice? :lol:
Szkoda mi goscia z jednej strony zas z drugiej.... kaska nie pogardze :lol:

marynarka
10-01-2007, 14:44
Rany, mam nadzieję, że te komentarze to nie do mnie?Bo ja znakomicie rozumiem, ze w ciepłych oknach szprosy nie mają racji bytu!!!(w końcu przeczytało się trochę Jarekowych postów)...(o, forum działa- co za niespodzianka!)

jareko
10-01-2007, 15:38
marynarka - jasne ze nie.
Dostalem dluuuuuugi mail z wymaganiami stawianymi oknom a bylo ich od groma i na samym koncu "...szprosy biale 16mm - 6 pol na skrzydlo.." i z lekka sie zalamalem :lol:

Xena z Xsary
10-01-2007, 16:57
dziękuje stary;)

pchelek
10-01-2007, 20:38
aasad - wiec jeszcze jedno pytanie - turystycznie zwiazane z Izraelem - zawsze jak gdzies sobie turystycznie jedziemy/lecimy - to tylko prywatnie - samochod z wypozyczalni i hajda w teren - czy w Izraelu tak mozna - calkiem prywatnie - i czy jest to bezpieczne - czy mozna do Jordanii wjechac ewentualnie Egiptu

pchelek
10-01-2007, 20:44
lepsze szprosy w oknach niz tesciowa w domu - nie brzecza, nie jecza, nie wyzeraja lodowki, nie siedza wiecznie w lazience [znaczy sie szprosy] - co do strat ciepla przez takie okna to mniejsza obawa o straty a wieksza o roszenie wilgoci - pasywny dom musi byc dobrze wentylowany - inaczej nici z uzyskow ciepla - jareko co do tych kotew to mowilem o elementach grubych - stalowych ocynkowanych

bwojtek
10-01-2007, 21:49
Swoją drogą jest ktoś w stanie (Jezier?) wyliczyć jak bardzo wpłynie na U okna np. szpros alu 18mm 2x6 pól w oknie o34S we wkładzie 3 szybowym o wyjściowym U=0,6W/m2K? Czy lokalizacja szprosu w zewnętrznej lub wewnętrznej komorze wkładu wpływa na U?
Tak sobie kombinuję, że o ile w pakiecie jednokomorowym szpros powoduje duży wzrost U to już przy 3 szybach może mieć to mniejsze znaczenie...

Jezier
10-01-2007, 22:47
W programie do obliczania U okien firmowanym przez schuco jest podana korekta na szprosy:
+ 0,1 Sprossenkreuz im Glas einfach
http://www.republika.pl/jezier/szpros1.gif
+ 0,2 Sprossenkreuz im Gla mehrfach
http://www.republika.pl/jezier/szpros2.gif
+ 0,3 Glasteilende Sprossen
http://www.republika.pl/jezier/szpros3.gif

Bez uwzględniania jakie ramy jaki zestaw szybowy. Do każdego okna ten sam współczynnik korektujący.

Charlie
10-01-2007, 23:19
...w pozycji 3 to są szprosy typu duplex tzw ślepe pod wiedeńskie. Ich index jest największy bo są najgrubsze - nawet 30 mm.
Na pewno mniejszy problem dla U będą miały szprosy w 2 komorowej szybie np 0,7 niż w jednokomorowej 1,0 czy 1,1. Tak się zastanawiam czy szpros w 2 komorówce będzie miał estetyczny wygląd - nie widziałem jeszcze takiej kombinacji.
Generalnie szpros wykonany jest z aluminium, które jest bardzo dobrym radiatorem dla ciepła - już stal jest "cieplejsza" od alu. Często się zdarza szczególnie przy niskiej temp zewnętrznej a wysokiej wew pomieszczenie wykraplanie pary wodnej na zew szybie na tzw cieniu szprosa.

Pozdrawiam

P.S. ...w drewnie stosuje się tzw szprosy ruchome zewnętrzne - nie wiem czy można takie coś zastosować w plastiku. Myślę, że nie zaciekawie wygląda połączenie drewna z pvc

malmuc
11-01-2007, 11:07
Planuje montaz okien z roletami beclever, ile miejsca powinnam przewidziec na pianke pomiedzy roleta a nadprozem? Czy 1 cm wystarczy?

jareko
11-01-2007, 12:06
Planuje montaz okien z roletami beclever, ile miejsca powinnam przewidziec na pianke pomiedzy roleta a nadprozem? Czy 1 cm wystarczy?
jak w sam raz pod warunkiem ze wszystkie nadproza sa na tym samym poziomie i poziomo
lepiej 2 cm :lol:

malmuc
11-01-2007, 12:19
Planuje montaz okien z roletami beclever, ile miejsca powinnam przewidziec na pianke pomiedzy roleta a nadprozem? Czy 1 cm wystarczy?
jak w sam raz pod warunkiem ze wszystkie nadproza sa na tym samym poziomie i poziomo
lepiej 2 cm :lol:

Mam troche zamieszane w nadprozach dwóch okien, tzn w jednym miala byc skrzynka 20 a w drugim 16, ale nadproza wymurowali mi na tym samym poziomie i teraz nie wiem czy brac te 20-ke, a w tej 16-ce walnąc potem wiecej pianki co by wyrównac poziom? czy wziąść obie 20-ki. W tym oknie co miała byc 16 kaseta to tej rolety jest bardzo mało bo to niskie okno wiec w 20-ce to tam niezle wiatr bedzie się gonił :)

jareko
11-01-2007, 13:57
no wlasnie - nadproza i ich poziomy i nie tylko
w BeeClewer standartowa skrzynka ma wysokosc 205mm a nie wiem czy podkuwanie nadproza jest mozliwe z racji pretow zbrojeniowych - powinny byc oddalone ok 2 cm od krawedzi wiec.... jesli masz mozliwosc zamowic mala skrzynke - brac - a wiatr hulac Ci nie bedzie :) o ile dasz piane ale tez uwazaj - piana potrafi skrzynke przekrzywic

malmuc
11-01-2007, 14:23
pomóżcie!
Mam dom w stanie surowym i dzis przychodzi facet wymierzyc mi okna w tym drzwi tarasowe. Należałoby więc ustalić wysokość progu. No i nie wiem jaki wysoki ma być. Za wysoki - niewygodny, zbyt niski ponoć problemy techn.
A może jakieś fotki wrzucicie ?
Dodam ze jedne drzwi to przesuwka , drugie normalnie rozwieralne.

Pozdrawiam

jareko
11-01-2007, 14:54
... Za wysoki - niewygodny, zbyt niski ponoć problemy techn....
za niski uniemozliwi pozniejsza ewentualna regulacje skrzydel i czasem nawet szmaty przy drzwiach plozyc nie mozna by nogi z dworu wytrzec ;)
za wysoki - w czym problem uniesc noge o 3-4 cm od tego najnizszego z mozliwych? :lol:
wysokosc najczesciej dobiera sie tak by warstwa ostatecznego wykonczenia podchodzila pod profil - wtedy masz prog rzedu 6-7 cm - to duzo czy malo ?

malmuc
11-01-2007, 17:44
... Za wysoki - niewygodny, zbyt niski ponoć problemy techn....
za niski uniemozliwi pozniejsza ewentualna regulacje skrzydel i czasem nawet szmaty przy drzwiach plozyc nie mozna by nogi z dworu wytrzec ;)
za wysoki - w czym problem uniesc noge o 3-4 cm od tego najnizszego z mozliwych? :lol:
wysokosc najczesciej dobiera sie tak by warstwa ostatecznego wykonczenia podchodzila pod profil - wtedy masz prog rzedu 6-7 cm - to duzo czy malo ?
szczerze? nie wiem
chyba przejde sie po osiedlu i kto bedzie mial drzwi tarasowe to :
puk puk...
czy moge sie przejsc przez Państwa drzwi tarasowe??? :wink:

jareko
11-01-2007, 18:30
powiem ta
nie ma nic gorszegio nad maly, ledwie 3 centymetrowy prog - o taki najlatwiej sie potknac i guza sobie nabic
ale....... co kto lubi :)

11małgosia
11-01-2007, 20:02
Tylko bez nerwów i przeklinania :evil: :D Na co najlepiej zamontować okno w ścianie trójwarstwowej: U-220+ 12 cm wełny, 2 cm pustki + cegła klinierowa..? :-?

na kotwy - tylko ,
nic innego nie wchodzi w grę ,
kotwy mogą być specjalne , JEZIER pokazał je wcześniej ,
ale nikt raczej ich nie stosuje (z racji ceny i niedostępności) ,
zwykła kotwa załatwi sprawę ,
okno i tak trzeba na czyms oprzeć , jego ciężar nie może spoczywać tylko na kotwach ,
podpory w kilku miejscach na dole bedą niezbędne ,
zazwyczaj z metalu ale moga być inne byle nie drewno ,
dojdą niestety mostki termiczne ale tak być musi ,
takie jest moje zdanie :wink:


Zaproponowano nam osadzenie w warstwie ocieplenia kilku elementów ze zbrojonego betonu ( wymiary w cm 20x25x9) do których ma być mocowane okno :o . Wiem że będą mostki termiczne . Może pomoże warstwa 5 cm styropianu (9 cm betonu + 5 cm styropianu to razem 14 cm tj. grubość warstwy środkowej ocieplenia) :-? . Zastanawiam się czy nie będzie problemu z wykonaniem takich elementów z betonu i czy nie wystarczyłyby tylko na dole okna, a po bokach kotwy... :roll:

assad
11-01-2007, 21:41
aasad - wiec jeszcze jedno pytanie - turystycznie zwiazane z Izraelem - zawsze jak gdzies sobie turystycznie jedziemy/lecimy - to tylko prywatnie - samochod z wypozyczalni i hajda w teren - czy w Izraelu tak mozna - calkiem prywatnie - i czy jest to bezpieczne - czy mozna do Jordanii wjechac ewentualnie Egiptu


Oczywiście,że można wypożyczyć samochód, ale ze względu na specyficzne warunki "bojowe" w tym kraju nie polecałabym zwiedzania na własną rękę. Po pierwsze tamtejsi kierowcy nie mają zielonego pojęcia o jezdzie zgodnie z przepisami. Przejeżdzanie na czerwonym to normalka, kobiety prowadzą samochód i jednocześnie malują się patrząc w lusterko wsteczne. Oczywiście w trakcie rozmawiają dodatkowo przez komórkę ( na szczęście posiadaja zestaw głośnomówiący, niemniej jednak to rozprasza). Wiem co mówię, bo poruszałam się tam rowerem i kosztowało mnie to wiele nerwów:)). Co do wjazdu z Egiptu to nie powinno byc problemów. może natomiast pojawić się problem z porozumiewaniem się po hebrajsku. Co prawda prawie wszyscy mówią tam po angielsku, ale wielu z nich, zwłaszcza ci prości ludzie,którzy mają kontakt z turystami, znają tylko kilka słow po angielsku. Najczęściej są to słowa ściśle związane z artykułami, które próbują opchnąć turystom ( często słychać:"Only one dollar"). Zwracam natomiast uwagę na taksówkarzy, którzy za każdym razem próbują oszukać turystę. Trzeba pilnować aby włączyli licznik, oczywiście powinien być wyzerowany!!! Albo trzeba przed otwarciem drzwi taksówki ustalić kwotę za trasę.Jeśli tego nie zrobisz to po dojechaniu na miejsce usłyszysz taaaaaaaką cenę i trzeba zapłacić!!! Poza tym w strefach działań wojskowych bardzo często pojawiają się izraelscy żołnierze, którzy legitymuja podróżnych. I ważna rzecz: nie wystrasz się tej ogromnej liczby żołnierzy na ulicach. Izrael to państwo militarne i po ukończeniu szkoły średniej prawie wszyscy idą obowiązkowo do wojska, dziewczyny tez. Więc siłą rzeczy na ulicach aż roi się od mundurów. Pamiętam, że na mnie wywarło to ogromne wrażenie na samym początku, potem przywykłam.Podsumowując mój przydługi monolog, nie polecam zwiedzania na własną rękę, lepiej wynająć miejscowego przewodnika, który zna ich obyczaje i wie " jak się ruszyć" Pozdrawiam i życzę udanego wypoczynku w tym pięknym kraju.

P.S. Mam nadziej, że nie wybierasz się tam teraz, bo to okres pory deszczowej i wierz mi jest okropnie zimno i wilgotno. Na wyjazd polecam maj, czerwiec- jest ciepło, ale nie upalnie.

rozemary
11-01-2007, 22:12
Jareko,
zaryzykuję pytanie - w moim mieście do wyboru drewniane- Sokółka,M&S i Urzędowski. Przyjmując za kryterium wyboru jakośc i Twoje w tym temacie doświadczenie, którego producenta wybrac lub jak wolisz, którego zupełnie z myśli wyrzucic? :-?
Pomocyyy!

malmuc
12-01-2007, 07:46
Witam
Okna Burgman kolorowe-czy są warte uwagi?

bwojtek
12-01-2007, 09:25
malmuc
Pewnie nie Burgman tylko Brugmann i to przez "umlaut". Ale po raz kolejny napiszę: profil jest najwyżej na 3-cim miejscu jeżeli chodzi o wpływ na końcowy efekt jakościowy okna. Najważniejszy to producent i montaż!!!

malmuc
12-01-2007, 13:39
malmuc
Pewnie nie Burgman tylko Brugmann i to przez "umlaut". Ale po raz kolejny napiszę: profil jest najwyżej na 3-cim miejscu jeżeli chodzi o wpływ na końcowy efekt jakościowy okna. Najważniejszy to producent i montaż!!!

Dzięki
A jak ocenisz Schuco w stosunku do Brugmanna?
Mam tu prawie identyczne propozycje wyceny okien

malmuc
12-01-2007, 13:48
dodam jeszcze ze Shcuco sa na okuciach sigienie, a Brugmann na Winkhaus
Poradzcie dobrzy ludzie

Charlie
12-01-2007, 14:08
Brugmann i Schuco - bardzo dobre profile. Wybrał bym Schuco ale tylko z powodów osobistych. W.g mnie to najlepszy SYSTEM profili. Szczególnie podoba mi się CAVA CT 70 - designe jest ponadczasowy !!!

Okucia są na tym samym poziomie - różnice są tylko pod kątem produkcyjnym w fabryce okien (chodzi o wydajność etc..).

Jak nie wiesz co kupić to rzuć monetą :P

Pozdrawiam

malmuc
12-01-2007, 14:12
Brugmann i Schuco - bardzo dobre profile. Wybrał bym Schuco ale tylko z powodów osobistych. W.g mnie to najlepszy SYSTEM profili. Szczególnie podoba mi się CAVA CT 70 - designe jest ponadczasowy !!!

Okucia są na tym samym poziomie - różnice są tylko pod kątem produkcyjnym w fabryce okien (chodzi o wydajność etc..).

Jak nie wiesz co kupić to rzuć monetą :P

Pozdrawiam

właśnie CAVA CT 70 mam w ofercie, facet od Brugmanna czeka co powiem mu na temat wyceny od Schuco (tam tez sie jeszcze targuję :wink: )

Charlie
12-01-2007, 14:24
Brugmann i Schuco - bardzo dobre profile. Wybrał bym Schuco ale tylko z powodów osobistych. W.g mnie to najlepszy SYSTEM profili. Szczególnie podoba mi się CAVA CT 70 - designe jest ponadczasowy !!!

Okucia są na tym samym poziomie - różnice są tylko pod kątem produkcyjnym w fabryce okien (chodzi o wydajność etc..).

Jak nie wiesz co kupić to rzuć monetą :P

Pozdrawiam

właśnie CAVA CT 70 mam w ofercie, facet od Brugmanna czeka co powiem mu na temat wyceny od Schuco (tam tez sie jeszcze targuję :wink: )

...walcz o cyfry - teraz jest dobry czas bo nic nie idzie.

tom17
12-01-2007, 18:20
...walcz o cyfry - teraz jest dobry czas bo nic nie idzie.


Witam we wtym rozległym wątku.
...tak przy okazji - podzielcie się doświadczeniem.
Jak walczć o cyfry w sytuacji gdy interesuje mnie produkt który w zasadzie nie ma odpowiedników na rynku- Urzędowski galux oro? Przecież nie powiem że pójdę do konkurencji.

2. Kilka stron wcześniej Jareko napisał że nie poleca niskiego progu do drzwi na taras w naszej strefie klimatycznej - jakie są minusy tego rozwiazania?Chodzi tylko o utratrę ciepła czy coś jeszcze?

3. W którymś z wątków o oknach był fajny schemat i uzasadnienie dlaczego w ścianie 2W okna powinny być w warstwie ocieplenia. Jeśli ktoś z Was pamięta gdzie to było to poproszę o linka lub ponowne wklejenie bo potrzebuję tego do dyskusji z "fachowcem".

Z góry dziękuję za wyrozumiałość :wink:

bwojtek
12-01-2007, 18:51
Jak walczć o cyfry w sytuacji gdy interesuje mnie produkt który w zasadzie nie ma odpowiedników na rynku- Urzędowski galux oro? Przecież nie powiem że pójdę do konkurencji.
Spytam mocno szyderczo: potrzebujesz te okna w tym roku?

2. Kilka stron wcześniej Jareko napisał że nie poleca niskiego progu do drzwi na taras w naszej strefie klimatycznej - jakie są minusy tego rozwiazania?Chodzi tylko o utratrę ciepła czy coś jeszcze?
Nie wiem co miał na myśli Jareko. Ja jako główną wadę wskażę problem z "wsypującym się do pokoju" śniegiem po otwarciu drzwi (chociaż tej zimy tego problemu nie ma).

3. W którymś z wątków o oknach był fajny schemat i uzasadnienie dlaczego w ścianie 2W okna powinny być w warstwie ocieplenia. Jeśli ktoś z Was pamięta gdzie to było to poproszę o linka lub ponowne wklejenie bo potrzebuję tego do dyskusji z "fachowcem".
Pewnie piszesz o 3W. Chodzi o punkt rosy. Taki montaż zapewnia jego przebieg wewnątrz okna a nie wewnątrz pomieszczenia.

tom17
12-01-2007, 19:40
ad 1 tak w tym, a co za późno o tym myślę ? - mówią że w czterech miesiącach się zmieszczą :roll:
ad2 taras ma zadaszony
ad3 nie o 2W
pzdr

jareko
12-01-2007, 20:26
Jareko mial na mysli
- Patio prawie bez progowe - snieg wsypujacy se do sroodka i prowadnic, snieg topniejacy i zamarzajacy w prowadnicach "lapiacy" je przy silnych mrozach ktore w zeszlym roku mialy miejsce i czort wie czy terazniejsza zima to juz standard czy nie, brud skracajacy zywotnosc zarowno prowadnic jak i elementow jezdnych - wrecz wymagany jest cchodniczek by obuwie przed lub po wizycie na dworze dokadnie wytrzec, klopoty ze szczelnoscia po kilku latach uzytkowania - to tylko kilka uwag

- zwykly balkon jedno czy dwuskrzydlowy gdzie klopot sprawia przymarzajaca do aluminium uszczelka jakze czesto wyrywana przy probie otwarcia balkonu,szczelnosc jak samo zamocowanie progu tak by nie "latal" i wygladalo to estetycznie

- harmonijki - to juz wogole szkoda slow - sami przedstawiciele firm produkujacych okucia do czegos takiego mowia o totalnym nieporozumieniu w ich stosowaniu jako drzwi zewnetrznych - do srodka pomieszczen owszem nadaja sie

jareko
12-01-2007, 21:28
o podwyzce cen trabi sie od jakiegos czasu a teraz cytat otrzymanego pisma:

PRZEDSIEBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE JEZIERSKI
LEKOMIN 2, 26-050 Zagnansk k/Kielc, POLSKA

Szanowni Panstwo,

W zwiazku ze znaczną podwyżką szkła (30%!) zmuszeni jestesmy od 22 stycznia 2007 roku zmienic ceny produkowanej przez nas stolarki.

Wszystkie zamówienia złożone od dnia 22 stycznia 2007 roku beda liczone wg. nowych cen.

itd...itd....itd...


Charlie
- skad az taka podwyzka szkla ??? 1/3 w gore ? Tak to nigdy jeszcze nie bylo !!!
teraz dopiero zacznie sie wyjasnianie klientom dlaczego doplaty do P-2 czy P-4 sa tak wysokie skoro konkurencja nalicza nizsze
I wytlumacz mi - bym ludzi mogl tutaj odsylac - jak to jest
mamy P iles tam :
- ramka 10mm
- ramka 12mm
- ramka 14mm
- ramka 16mm
ceny sa rozne - wiadomo 10mm jest najtansza zas 16mm najdrozsza - jak to sie ma do realnych wspolczynnikow k np. dla P-4 dl akazdej z ramek skoro wszyscy wciskaja kit klientom ze maja k=1,0
mnie juz palce bola od wyjasnien :lol:

tatko
13-01-2007, 00:32
W zwiazku ze znaczną podwyżką szkła (30%!) zmuszeni jestesmy od 22 stycznia 2007 roku zmienic ceny produkowanej przez nas stolarki.

Wszystkie zamówienia złożone od dnia 22 stycznia 2007 roku beda liczone wg. nowych cen.
:):)
Czytając posty na różnych forach dotyczących zbliżających się podwyżek, zwłaszcza szkła byłem bardzo ciekawy jakie zmiany w tym zakresie mnie czekają. Tutaj miła niespodzianka. Żadych podwyżek mój dostawca - producent nie planuje.
Pozdrawiam

Xena z Xsary
13-01-2007, 08:04
tez własnie wczroaj rozmawiałam z producentem szkła (zespolonego).Zadnych podwyżek nie planują....

wojciaszek
13-01-2007, 11:09
ja również ma oferty na okna i żaden z przedstawicieli nic o podwyzkach nie wspominał,oferty ważne są 30 dni :roll:

jareko
13-01-2007, 11:15
coz.... wypada sie tylko cieszyc ze cen niektorzy nie podnosza...akurat z ta data :lol:
Pozyjemy - zobaczymy jak to u innych bedzie
Chyba, ze jak to czesto bywa cena sie nei zmieni ;) ale upusty zmaleja :lol:

MISZYN
13-01-2007, 13:17
wydaje mi się , że do końca marca ceny pcv nie wzrosną ,
później na pewno w górę , jak co roku ,
drewno to co innego , właściwie w każdej chwili może być drożej ,
mają za dużo roboty ,
:roll:

Xena z Xsary
13-01-2007, 18:00
tylko tak troche glupio ze tlumacza to wzrostem cen szyb ....

lekomin
13-01-2007, 20:03
khmm..

Wiele rzeczy można o nas mówić, ale nie to że kłamiemy. Szyby poszły w górę o 27% dokładnie. Gdyby ktoś bardzo chciał nas sprawdzić to zapraszam na kawkę do Lekomina i pokażę kwity z systemu księgowego. Przy okazji możesz zerknąć na podwyżki profili i funduszu płac..

Z podwyżką nie mogliśmy czekać, bo w tej chwili produkujemy praktycznie takie ilości jak w szczycie sezonu (wszystko wina pogody). Gdybyśmy robili mało, dodatkowe koszty szyb byłyby do przełknięcia, i utrzymalibyśmy ceny do kwietnia. W sytuacji gdy produkcja jest pod parą, różnica w cenach szyb to setki tysięcy złotych miesięcznie. Co najdziwniejsze, nie wszyscy teraz produkują, bo taki Drutex robi obniżkę. Gdyby mieli ruch to cen raczej by nie obniżali..

pzdr
Piotrek Jezierski

jareko
13-01-2007, 22:20
:) Ooooooonawet nie przypuszczalem ze szefostwo zaglada tutaj :)
Dzieki za wyjasnienie :)
Zawsze bylo tak, ze dobrzy mieli rece pelne roboty zas ci "dobrzy inaczej"..... ;)

tatko
13-01-2007, 22:27
wydaje mi się , że do końca marca ceny pcv nie wzrosną ,
później na pewno w górę , jak co roku ,
drewno to co innego , właściwie w każdej chwili może być drożej ,
mają za dużo roboty ,
:roll:
Powiem o ostatnich czterech latach. Ceny wzrosły w 2006r we wrześniu o całe 3%. Masz rcje ciągle słyszę o tym że będzie drożej, tylko rzeczywistość jest zupełnie inna.

Ooooooonawet nie przypuszczalem ze szefostwo zaglada tutaj
Dzieki za wyjasnienie.

Jareko tak czy owak od maca lub kwietnia i tak miałbyś podwyżkę bez względu na wszystko.

jareko
13-01-2007, 23:03
.....Ceny wzrosły w 2006r we wrześniu o całe 3%. Masz rcje ciągle słyszę o tym że będzie drożej, tylko rzeczywistość jest zupełnie inna......Jareko tak czy owak od maca lub kwietnia i tak miałbyś podwyżkę bez względu na wszystko.
tatko - i sam sobie jakby przeczysz - ceny ida w gore i isc beda. W wielu wypadka nie uwzglednianie wzrostu cen surowca do produkcji okien odbija sie czkawka na klientach - dlaczego?
Sadzisz ze producenci, handlowcy tacy jak Ty czy ja beda dokladac do interesu by ceny utrzymac? O naiwnosci :lol: Okna po prostu beda coraz lzejsze :lol: wyposazone w okrojone okucia, z szybami z lekka odbiegajacymi od zalozen dla danego typu. Pozniej okazuje sie ze wzmocnienie jakie masz na pokazowym trojkacie ma sie tak do zastosowanego jak piesc do oka. Zamiast w ksztalcie "C' lub zamknietego dostaniej "L" gdzie zastosowanie jej przy montazu pozwala kotwie wygiac profil. I tak dobrze jak bedzie "L" a nie np. kwalaki plaskownika by zawiasy przytrzymaly.
Ale co mi tam....
Dobrzy bez wzgledu na cene utzrymaja sie na rynku :)

Xena z Xsary
14-01-2007, 09:43
khmm..

Wiele rzeczy można o nas mówić, ale nie to że kłamiemy. Szyby poszły w górę o 27% dokładnie. Gdyby ktoś bardzo chciał nas sprawdzić to zapraszam na kawkę do Lekomina i pokażę kwity z systemu księgowego. Przy okazji możesz zerknąć na podwyżki profili i funduszu płac..

Z podwyżką nie mogliśmy czekać, bo w tej chwili produkujemy praktycznie takie ilości jak w szczycie sezonu (wszystko wina pogody). Gdybyśmy robili mało, dodatkowe koszty szyb byłyby do przełknięcia, i utrzymalibyśmy ceny do kwietnia. W sytuacji gdy produkcja jest pod parą, różnica w cenach szyb to setki tysięcy złotych miesięcznie. Co najdziwniejsze, nie wszyscy teraz produkują, bo taki Drutex robi obniżkę. Gdyby mieli ruch to cen raczej by nie obniżali..

pzdr
Piotrek Jezierski

zmienic dostawce zmienić dostawcę!
a tak na serio to rzeczywiscie - ja wlasnie dostalam wycene od innego producenta - poprawkę swojej wyceny - opiewała na 19000 a po poprawce 12000 (nic nie zmieniałam w parametrach okien)

pozdrawiam!

lekomin
14-01-2007, 10:51
jareko ;)

ja zaglądam na najróżniejsze fora coby usłyszeć tzw. vox populi heh

A tak bardziej serio szyby idą do góry po popyt przekracza podaż. Mamy bodaj 4 huty w naszym pięknym kraju, i wszystkie w tym momencie się modernizują. Oznacza to, że przez rok część ich zdolności produkcyjnych (ta modernizowana) jest wyłączona z użycia. Ponadto w Rosji sobie wymyślili, że muszą mieć szyby 1,1 więc olbrzymie ilości thermoflotu jadą na wschód. Efekt jest taki, że najwięksi producenci szyb mają przyznane LIMITY zakupowe szkła (w wysokości 50-75% tego co kupili w 2006 r.). Rozmawialiśmy ze wszystkimi większymi producentami szyb (bo tylko tacy są w stanie ilościowo i przede wszystkim jakościowo nas obsłużyć) i oni wszyscy uśmiechnięci są od ucha do ucha... jednostkowy wzrost cen to dla nich zasada, że nie urobią się a i tak zarobią krocie. Rynek producenta a nie kupującego.

My jesteśmy chwilkę przez zafiksowaniem gwarancji płynności dostaw szkła i jak dobrze pójdzie profili. W tym roku nasz dostawca profili bardzo ale to bardzo się nie popisał w sierpniu-wrześniu i w tym roku nie może być powtórki z rozrywki.

My zupełnie nie doceniliśmy początku tego roku. Tak jak w latach ubiegłych zjechaliśmy ze stanami magazynowymi okuć i profili na zimę, tak samo zresztą jak wszyscy dostawcy tych materiałów. Nagle okazało się, że ruch jest tak jak we wrześniu a nie tak jak co roku w styczniu. Na potęgę domawialiśmy materiałów, ale dla wszystkich w branży pierwszy tydzień stycznia to okres remanentów. Takie Schuco z tego co pamiętam nie przyjmowało zleceń od 21 grudnia do 7 stycznia. Dopiero teraz wszystko się prostuje i planujemy dojść do pełnej płynności w 4 tygodniu stycznia.

Tak jak już pisałem, z ruchów cenowych na rynku wynika, że nie wszyscy mają taki ruch. Znam kilka firm, w tym największy Drutex, którzy obniżyli ceny.

Ale trend z powodu zwiększenia kosztów materiałów, emgracji doświadczonych pracowników, którym trzeba coraz więcej płacić oraz zwiększonego popytu może być tylko jeden. Proszę zauważyć, że okna są jedynym materiałem budowlanym, który w ciągu ostatnich kilku lat nie podrożał o kilkadziesiąt procent. Wynikało to z ostrej konkurencji cenowej pomiędzy kilkoma największymi firmami. Nie sądzę, żeby w obecnej sytuacji tym firmom dalej opłacało się produkować okna za cenę i w "jakości" jaką preferują. Mogę się założyć o karton mleka 0,5%, że do końca roku ceny urosną o około 25%. No i pamiętajcie o zmianach w VAT ;)

xena:
czyli poprzednia wycena była na 19k a nowa na 12k? Ktoś się musiał pomylić..

VIP Jacek
14-01-2007, 13:28
Lekomin, fajnie, że odwiedziłeś to forum. :wink:

Jako szef, powiedz do kiedy można składać zamówienia na okienka, aby załapać się na stare jeszcze ceny?
Wczoraj był u mnie pan z firmy MontoPlast z Radomia i wymierzał mi właśnie okna i też stwierdził, że Wasze okienka idą w górę. Mam pecha. Jak zdecydowałem się na Wasze okna to akurat one drożeją. :(

To jeśli zapraszasz do siebie na kawę to może skorzystam z okazji i pogadamy na temat jakiegoś ekstra rabaciku dla mnie na okienka? :D
Dodam, że codziennie przejeżdżam przez Lekomin jadąc do pracy do Kielc.

lekomin
14-01-2007, 14:13
VIP Jacek:
Zamówienie musi być u nas do piątku, od 21 stycznia nowe ceny.

Jeśli jeździsz do Kielc to zapraszam na bardzo dobrą kawkę. Zobaczysz sobie, gdzie powstaną Twoje okna :) Wtorek?

pzdr

VIP Jacek
14-01-2007, 14:21
Dzięki bardzo za zaproszenie. :)

Będę we wtorek.

gosia100
14-01-2007, 15:37
Do Jareko

Witam
Bardzo zalezy mi na Twojej opini w sprawie nastepujacej:

chcialabym skorzystac z proponowanych teraz promocji i zamowic okna(pcv kolor jednostronny) 7 miesiecy przed montarzem. Problem w tym, ze nie ma jeszcze budynku i podajac wymiary opieralabym sie na zestawieniu dolaczonym do projektu. Czy jest to glupota i zbyt duze ryzyko? Handlowcy twierdza, ze otwory moga odbiegac o 1 cm, no max 3cm. Najgorzej z oknem tarasowym gdzie wysokosc musi byc idealna.
Spotkales sie z budowaniem z taka dokladnoscia?
Czy wypelnianie potem za duzego otworu np styropianem i przez niego mocowane kotwy(takie podsuwali rozwiazania) nie obniza parametrow?

Czy to co chce zrobic jest praktykowane( handlowcy Oknoplastu i Thermoplastu twierdzili ze tak) czy odpuscic?

Bede wdzieczna za rade (zapytanie poszlo tez na priv, ale na wszelki wypadek jeszcze tu, bo czasu na decyzje niewiele).

pozdrawiam

lekomin
14-01-2007, 15:44
Znając praktykę, te okna będą wyprodukwane teraz, i przez 7 miesięcy będą stały na placu. W śniegu, deszczu i słońcu.. z folią ochronną, która powinna być zdjęta od razu bo inaczej dość skutecznie przyczepia się folii z kolorem...

Ale co ja tam wiem... :oops:

jareko
14-01-2007, 16:00
Gosiu - murarze sa od tego by trzymali sie wymiarow z projektu, kierownik budowy od tego by ich za ..... trzymal i by te wymiary sie zgadzaly, Ty zas trzeymasz wyplate i jednych i drugich - juz wiesz co che powiedziec. Jesli w projekcie jest dziura 150/150 to w budynku tez ma byc 150/150 a nie jakies ich wynalazki w stylu "Panie, trzeba dodac na okna" Nic nie trzeba dodawac - wymiar w swietle muru to wymiar w swietle muru i basta !!!
Czy spotkalem sie z taka sytuacja? Nagminnie sie z nia spotykam i sa chwlle gdy miejsce na magazynowanie okien jakie posiadam jest cale pelne ze ruszyc sie nie mozna - mam okna ktore kupione w 2005 czekaja na montaz latem br.
Poza tym czesto jest tak ze fabryka goni mnie bym okna odebral a ciesle opoznili sie z robota i musze te okna przechowac az skoncza. To i tak lepsza sytuacja niz ta gdzie gotowa chalupa czeka na okna :lol:
Tasma ochronna o ktorej wspomnial Lekomin owszem stwarza klopoty ale w sytuacji gdy okna przechowywane sa na zewnatrz i narazone na dzialanie slonca - w duzym garazu okan moga byc przechowywane dlugooooo......

gosia100
14-01-2007, 16:54
Jareko
Wielkie dzieki za odpowiedz. Bylam pewna ze bedzie negatywna - a tu prosze mila niespodzianka!

W takim razie pozwole sobie jeszcze Ci pozawracac glowe, ale sa to rzeczy ktore moze sie jeszcze komus innemu przydadza.

1. Sprawa zadatku. Rozne sa opinie co sie z nim dzieje gdy autoryzowany deler upada. Np. Thermoplast twierdzi, ze jesli wplata dotarla do fabryki, to nie ma to znaczenia i zamowienie jest realizowane. Z kolei partner handlowy Oknoplastu Krakow twierdzi, ze jesli jego firma upadnie to zadatek przepada bo ja nie jestem strona w sprawie. Moze sie orientujesz jak to w koncu jest?

2. Czy mozna uzyskac ruchomy slupek w WK2 ?
Dodam, ze okucia Maco lub Winkhaus. A moze inni maja na to sposoby?

3. Czy to prawidlowe co proponuja w Oknoplast K. ze w WK2 jest 6 zaczepow zamiast 7?
I czy w WK2 klamki moga nie miec blaszek? (Tak jest w Thermoplascie) Czy to dyskwalifikuje ich oferte Wk2?

4. Czy niski prog jest mniej korzystny niz standardowy (ale nie aluminiowy bo wiem, ze taki jest mostkiem termicznym). Bylo o tym, ze gorszy ale w koncu nie doszukalam sie dlaczego.

5. Czy do klamki w systemie secustik jeszcze dokupic klamke z kluczykiem? Co lepsze?

Jesli znajdziesz czas na odpowiedz bede wdzieczna
pozdrawiam

jareko
14-01-2007, 17:31
1. Sprawa zadatku. Rozne sa opinie co sie z nim dzieje gdy autoryzowany deler upada. Np. Thermoplast twierdzi, ze jesli wplata dotarla do fabryki, to nie ma to znaczenia i zamowienie jest realizowane. Z kolei partner handlowy Oknoplastu Krakow twierdzi, ze jesli jego firma upadnie to zadatek przepada bo ja nie jestem strona w sprawie. Moze sie orientujesz jak to w koncu jest?
wiekszosc o ile nie wszyscy tzw. przedtsawiciele danego producenta to osoby popisujacy "lojalke" ;) ale realnie sami firmujacy zamowienie, zaliczki itp. stad tez postawa Oknoplastu jest moim zdaniem wszechobecna (poza nielicznymi wyjatkami - vide Thermoplast). Kazda umowa podpisana z dealerem jest umowa cywilopawna i ta droga (po np. smieci dealera) mozesz dochodzic swoich rozszczen od jego spadkowbiercow
tak ja sadze :)


2. Czy mozna uzyskac ruchomy slupek w WK2 ?
Dodam, ze okucia Maco lub Winkhaus. A moze inni maja na to sposoby?
uzyskasz zamonotowanie okuc WK-2 ale nie uzyskasz takiej samej odpornosci jak w przypadku slupka stalego - dlugo tlumaczyc ale tak jest


3. Czy to prawidlowe co proponuja w Oknoplast K. ze w WK2 jest 6 zaczepow zamiast 7?
I czy w WK2 klamki moga nie miec blaszek? (Tak jest w Thermoplascie) Czy to dyskwalifikuje ich oferte Wk2?
blaszki przeciwprzewierceniowe wchodza w skalad okuc WK-1, WK-2 i WK-3. One powinny zawsze sie pojawic.Stosowane za narozniki gdzie w oknie o podanych przeze mnie wymiarach faktycznie moze byc 6 a nie wiecej zaczepow - wszystko zalezy od typu okuc i zastosowanych w nich elementach


4. Czy niski prog jest mniej korzystny niz standardowy (ale nie aluminiowy bo wiem, ze taki jest mostkiem termicznym). Bylo o tym, ze gorszy ale w koncu nie doszukalam sie dlaczego.
poszperaj - pisalem o tym niedawno - skorzysztaj z "szukam", zaznacz ze ineterssuja cie posty "jareko", zaznacz posty a nie tamaty i najlepiej 1000 slow - spokojnie znajdziesz - jest to wypowiedz na przestrzeni ostatnich 2-3 dni


5. Czy do klamki w systemie secustik jeszcze dokupic klamke z kluczykiem? Co lepsze?
alez oczywiscie !!! Jesli decydujesz sie na okucia antylwamaniowe w wielu firmach klamka z kluczykiem jest standardowym wyposazeniem takich okuc - i dla mnei jest to postepowanie uczciwe bo czesto klienci maja WK z klamka normalna - to dodatkowo wprowadza metlik przy porownywaniu ofert - ta z klamka z kluczykiem w standarcie zawsze jest drozsza
Inna sprawa sa stosowane przez producentow klamki
Tu tez na jednym oknie mozna "oszczedzic" prawie 100
klamki firmowe z kluczykiem Hoppe kosztuja poned 20 Euro gdy podobna podrobka w markecie kosztuje 10 zeta - roznice miedzy nimi pozostawie bez komentarza

bwojtek
14-01-2007, 17:39
1. Zawsze pewne ryzyko jest. Sprawdzaj opinie o sprzedawcy.
2. Tak - choć nie jest tak pewne jak przy słupku stałym.
3. Od kiedy WK2 ma stałą ilość zaczepów (niezależnie od rozmiaru)?
4. Dopiero co o tym była mowa...
5. Co to za WK2 bez klamki z kluczykiem???

jareko
14-01-2007, 17:45
...3. Od kiedy WK2 ma stałą ilość zaczepów (niezależnie od rozmiaru)?
5. Co to za WK2 bez klamki z kluczykiem???
ad.1 - oczywiscie ze nie ma - pisalem o tym juz nie raz ale w tym czy sasiednim watku podalem przyklad okna 865/1435 i wspomnialem ze winno tam byc minimum 7 zaczepow - sadze ze do tego postu uwaga Gosi dotyczyla. Ilosc zaczepow ZAWSZE wymusza wielkosc skrzydla i pomiedzy nmi nie powinna byc odleglosc wieksza jak 50 cm (sa lekkie roznice zalezne od typu okuc)

ad.5 - niestety tak bywa i to coraz czesciej gdzie w walce o jak najnizsza oferte klamke sie pomija by pozniej za dodatkowa oplata oferowac klientom - marketing bierze gore :) Lub wciska sie ciemnote ze Secoustic to to samo co klamka z kluczykiem

gosia100
14-01-2007, 19:12
Co do progu to wczesniej czytalam te posty, ale wydawalo mi sie ze tylko bylo wspomniane przez Ciebie ze to nienajlepszy pomysl bez rozwiniecia dlaczego. No ale poczytam raz jeszcze.
Chociaz moze problem ten mnie ominie bo powaznie zastanawiam sie nad oknem uchylno przesuwnym. Jest jeden problem. Dom bedzie na terenie zadrzewionym i boje sie czy takie okno sie sprawdzi ze wzgledu na igly i liscie. Wyczytalam, ze przesuwne to napewno nie bedzie dobry wybor, a co z uchylno-p? Chyba lepsze?
No i z wlasciwosciami Wk2 nie bedzie problemu i poprzeczki nie bedzie tylko te ceny...

gosia100
14-01-2007, 19:25
O kurcze! Nie zauwazylam uwagi Lekomina co do tego skladowania. No to teraz juz zglupialam. Moze warto odebrac i samemu przechowac? Tylko ze foli przed montarzem i tak zdjac nie mozna? Poradzcie co tu robic?

lekomin
14-01-2007, 20:19
Gosia,
jeśli masz gdzie składować w zamkniętym pomieszczeniu, to nie ma kłopotu: kup teraz, wsadz do magazynu i po problemie. Tak jak Jareko zauważył, problem jest w sytuacji, gdy okno stoi na zewnątrz w słońcu - folia ochronna "wkleja" się w profil (zresztą jak zauważysz, na wszystkich foliach ochronnych jest napis "usunąć niezwłocznie po zamontowaniu" we wszystkich znanych ludzkości językach).

Nie polecałbym jednak zamawiania teraz i czekania z odbiorem 6 czy 7 miesięcy. Producentom chodzi o to, że przy normalnej, zimowej, pogodzie nie ma teraz ruchu, więc wolą dać rabat i wyprodukować teraz (szczególnie że dostają pieniądze). Ten rok nie jest normalny, i mówiąc szczerze aż się dziwie, że ktokolwiek oferuje taką promocję.

I jeszcze dobra rada od producenta: jeśli masz wybór pomiędzy Oknoplastem a Thermoplastem to bez zastanowienia weź ten pierwszy -plast ;)

gosia100
14-01-2007, 20:51
Lekomin i Jareko

Dzieki za nieocenione rady. To nienormalne ze tak wazne decyzje trzeba podejmowac w ciagu np tygodnia. Ale to fakt - ten rok nie zapowiada sie normalnie jesli chodzi o ceny wiec trzeba ryzyko podejmowac.
Lekomin mam tylko nadzieje ze o Oknoplascie Krakow masz zdanie ze to przynajmniej srednia polka, bo rozumiem ze inaczej bys zasugerowal inny wybor.

pozdrawiam

Charlie
14-01-2007, 20:53
o podwyzce cen trabi sie od jakiegos czasu a teraz cytat otrzymanego pisma:

PRZEDSIEBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE JEZIERSKI
LEKOMIN 2, 26-050 Zagnansk k/Kielc, POLSKA

Szanowni Panstwo,

W zwiazku ze znaczną podwyżką szkła (30%!) zmuszeni jestesmy od 22 stycznia 2007 roku zmienic ceny produkowanej przez nas stolarki.

Wszystkie zamówienia złożone od dnia 22 stycznia 2007 roku beda liczone wg. nowych cen.

itd...itd....itd...


Charlie
- skad az taka podwyzka szkla ??? 1/3 w gore ? Tak to nigdy jeszcze nie bylo !!!
teraz dopiero zacznie sie wyjasnianie klientom dlaczego doplaty do P-2 czy P-4 sa tak wysokie skoro konkurencja nalicza nizsze
I wytlumacz mi - bym ludzi mogl tutaj odsylac - jak to jest
mamy P iles tam :
- ramka 10mm
- ramka 12mm
- ramka 14mm
- ramka 16mm
ceny sa rozne - wiadomo 10mm jest najtansza zas 16mm najdrozsza - jak to sie ma do realnych wspolczynnikow k np. dla P-4 dl akazdej z ramek skoro wszyscy wciskaja kit klientom ze maja k=1,0
mnie juz palce bola od wyjasnien :lol:

Co ja się mam za Jezierskiego tłumaczyć czy co ? W kieszeni mu nie siedzę :P

De facto szerokość ramki dystansowej nie ma wpływu na cenę m2 szyby zespolonej - to są jakieś grosiki. W przypadku kalkulacji podanej przez Ciebie - Jareko wydaje mi się, że producent okien maskuje tu de facto różnicę w cenach zakupu listew przyszybowych. Wiem, że występują poważne różnice w cenie listew na różne pakiety - najtańsza listwa to pakiet 24 mm.

Współczynnik przenikalności U w szybie zespolonej gwarantuje szerokość ramki dystansowej międzyszybowej (czyli odległości między szybami co determinuje objętość komory szybowej a przez to ilość ARGONU) minimum 15 mm maximum 24 mm. Czyli do dyspozycji mamy ramki 15-16-18-20-22-24 mm aby zagwarantować Klientowi np. U = 1,1 W/m2K szyby zespolonej. Ramki poniżej 15 mm pogarszają współczynnik U - np. ramka 12 mm wyznacza U = 1,3 W/m2k. Przy 10 mm będzie jeszcze gorzej. Producent okien płaci tak samo za szybę z ramką 16 czy 12.
Popularnym błędem producentów w Polsce jest sprzedawanie szyby P4 na ramce 12 mm a nawet 10 mm i wmawianie Klientom, że współczynnik U=1,1 W/m2K. W takim przypadku na ramce dystansowej nie ma oznakowania 1,1 !!!

Pozdrawiam

lekomin
14-01-2007, 21:56
Lekomin mam tylko nadzieje ze o Oknoplascie Krakow masz zdanie ze to przynajmniej srednia polka, bo rozumiem ze inaczej bys zasugerowal inny wybor.

Oknoplast Kraków to wzorowa pod wieloma względami firma. Powiem tak: gdyby wyłączyć z rozmyślań moje własne okna :wink: to jeśli chciałbym kupić PVC to był wziął Oknoplast a jeśli drewno to Urzędowskiego. Veka jest takim a nie innym profilem (znamy go doskonale, bo produkowaliśmy na nim bodaj 8 lat), ale Oknoplast jest w tej chwili zdecydowanie najlepszą firmą, produkującą na tym profilu.
Thermoplast był kiedyś potężny, największa firma w Polsce, itpitd. Teraz to cień własnej przeszłości.
pzdr

lekomin
14-01-2007, 22:04
Co ja się mam za Jezierskiego tłumaczyć czy co ? W kieszeni mu nie siedzę :P

U mnie w kieszeni to wąż siedzi ;)



De facto szerokość ramki dystansowej nie ma wpływu na cenę m2 szyby zespolonej - to są jakieś grosiki. W przypadku kalkulacji podanej przez Ciebie - Jareko wydaje mi się, że producent okien maskuje tu de facto różnicę w cenach zakupu listew przyszybowych. Wiem, że występują poważne różnice w cenie listew na różne pakiety - najtańsza listwa to pakiet 24 mm.

W zależności od grubości pakietu stosuje się oczywiście różne typy listew przyszybowych. Jeśli zamawia się pakiet P4, to jego grubość wyznacza stosowanie takiej a nie innej listwy, która jako nietypowa będzie zawsze droższa od typowej. I dopłata za szybę zawsze - przynajmniej u nas - zawiera odpowiednią listwę. Listwy to zresztą ostatnio temat - rzeka, bo się strasznie z Schuco boksujemy. Idą na łatwiznę i jakość cierpi... ale tak to już jest z naszymi kolegami z Zachodu.


Popularnym błędem producentów w Polsce jest sprzedawanie szyby P4 na ramce 12 mm a nawet 10 mm i wmawianie Klientom, że współczynnik U=1,1 W/m2K. W takim przypadku na ramce dystansowej nie ma oznakowania 1,1 !!!

A wiesz dlaczego tak jest? Są mądrzy, co szklą P4 w trzy komorowy profil 60mm! na normalnej 70tce też raczej nie powinno się tego robić. Idealnie za to robi się to na profilach "kombinowanych" takich jak nasza Elita czy np. Salamander. To samo jeśli chodzi o szyby dzwiękochłonne..

Tak przy okazji, szklarzem jesteś?

gabriela
14-01-2007, 22:28
Lekomin a co powiesz o oknach firmy Konal na profilu Kömmerlinga? Wlasnie takie zamowilismy.

jareko
14-01-2007, 22:52
Lekomin a co powiesz o oknach firmy Konal na profilu Kömmerlinga? Wlasnie takie zamowilismy.
jesli to ten samo KONAL co biuro ma w Kobylce a zaklad gdzie w okolicy Lidzbarka Warminskiego to mozesz byc spokojna :)




Charlie - zacytuje Ciebie i co nie co "wytluszcze" bi inni dojrzeli co wiemy i zapamietali
Współczynnik przenikalności U w szybie zespolonej gwarantuje szerokość ramki dystansowej międzyszybowej
(czyli odległości między szybami co determinuje objętość komory szybowej a przez to ilość ARGONU) minimum 15 mm maximum 24 mm.
Czyli do dyspozycji mamy ramki 15-16-18-20-22-24 mm aby zagwarantować Klientowi np. U = 1,1 W/m2K szyby zespolonej.
Ramki poniżej 15 mm pogarszają współczynnik U
np. ramka 12 mm wyznacza U = 1,3 W/m2k.
Przy 10 mm będzie jeszcze gorzej. Producent okien płaci tak samo za szybę z ramką 16 czy 12.


Popularnym błędem producentów w Polsce jest sprzedawanie szyby P4 na ramce 12 mm a nawet 10 mm i wmawianie Klientom, że współczynnik U=1,1 W/m2K. W takim przypadku na ramce dystansowej nie ma oznakowania 1,1 !!!


swoja droga nie pomyslalem, ze roznica w cenie P-4 na ramce 16 a 10 moze wynikac z kosztu listwy przyszybowej. Zrzucalem to zawsze na koszt samej szyby - patrz Charlie - caly czas czlowiek jest zaskakiwany i sie uczy (przynajmmniej powinien :lol: )

daxima
14-01-2007, 22:57
:evil: znowu coś czego nie zgłębiłam szerokośc ramki powiadacie
lekomin to powiedz mi biorę okna elita termo z pakietem trzyszybowym ile mm powinnam mieć tą ramkę by wszystko miało ręce i nogi (przy założeniu że jest aluminiowa bo swiss podobno mija się z celem )?

Przekopałam net w celu nabycia wiedzy jak wygląda prawidłowy montaż okna z roletą nadstawną i wiem że niewiele wiem. Powiedzcie mi chociaż czy mocuje się u góry jakoś to ustrojstwo? Oczywiście mam na myśli już okno z zamontowaną na nim skrzynką na roletę

jareko
14-01-2007, 23:14
...Przekopałam net w celu nabycia wiedzy jak wygląda prawidłowy montaż okna z roletą nadstawną i wiem że niewiele wiem. Powiedzcie mi chociaż czy mocuje się u góry jakoś to ustrojstwo? Oczywiście mam na myśli już okno z zamontowaną na nim skrzynką na roletę
no bo nie ma czegos takiego jak prawidlowy montaz przy nadrozach spelniajacych od razu funkcje kasety na rolete (RKS czy tez SKS czy jak to inaczej nazywaja)
Nie ma wiec za kazdym razem jest to rzezbienie - jak zrobic by bylo dobrze przy oknach ktorych szerokosc przekracza 900 - 1000 mm
Stad ciagle powtarzam - najlepsze rozwiazania to INTEGRO i Bee Clewer
hmmm....oby tylko Bee Clewer nie byl z Alutechniki

daxima
14-01-2007, 23:24
jareko ale ja nie biorę rksów czy sksów ale właśnie roletki typu beeclever zaproponowano mi też w dobrej cenie exte znasz?
montaż do górnej ramy na profil adaptacyjny przytwierdzany na wkręty później ta skrzynke sie nasuwa i jest sobie razem z oknem ona ma się tam jakoś zapiąć i co dalej... bo ja tego nie widzę
a jutro idę maglowac temat i w końcu podpisać cyrograf

wojciaszek
14-01-2007, 23:50
Do znawców tematu lepszy Rehau -Petecki,czy Brugmann-Abakus(Białystok)

jareko
14-01-2007, 23:59
daxima - i juz koniec :) Po to jest adapter by nic wiecej nie stosowac

daxima
15-01-2007, 00:06
daxima - i juz koniec :) Po to jest adapter by nic wiecej nie stosowac
oj widzisz baba Ci tłumaczy
to wiem i nawet listwe stalową się daje dla wzmocnienia sztywności no tak
Ale moje wyobrażenie się kończy na wsadzeniu tego w mur po bokach kotwy i moje pyt a tą skrzynkę się jakoś łapie u góry do naproża w murze czy tam idzie tylko piana.
o mam chyba rozgryzłam
mam napisane
rowek dla kotwy wkręcanej w górnym profilu skrzynki
czyli kotwy idą ? :D
no cóż upierdliwe babsko jestem

Jezier
15-01-2007, 00:13
...(przy założeniu że jest aluminiowa bo swiss podobno mija się z celem)
Jeśli ktoś przekonywał cię, że aluminiowa ramka jest cieplejsza od Swisspacer to był w błędzie. Nie mija się z celem stosowanie ciepłych ramek, dają one widoczne korzyści.

jareko
15-01-2007, 00:14
jesli masz tam taki rowek - wal smialo kotwe :)
na pewno nie zaszkodzi lecz pomoze :)

daxima
15-01-2007, 00:15
jezier ale mówimy o pakiecie trójszybowym

jareko
15-01-2007, 00:18
...(przy założeniu że jest aluminiowa bo swiss podobno mija się z celem)
Jeśli ktoś przekonywał cię, że aluminiowa ramka jest cieplejsza od Swisspacer to był w błędzie. Nie mija się z celem stosowanie ciepłych ramek, dają one widoczne korzyści.
nie jest stosowana w paketach trzyszybowych bo takich korzysci (ponoc) nie daje

daxima
15-01-2007, 00:19
jesli masz tam taki rowek - wal smialo kotwe :)
na pewno nie zaszkodzi lecz pomoze :)

ok jutro pomacam na razie to sobie moge popatrzeć tylko na rysunki na których niewiele widać
ale opis pochodzi z tekstu conajmniej 10 powodów by sie zastanowić nad skrzynką expert (więc się zastanawiam :lol: )
pkt 2 rowek dla kotwy wkręcenaj w górnym profilu skrzynki
cokolwiek to znaczy

oj jak wciąga ten temat jak najlepszy kryminał
pozdr
Mata Hari

Jezier
15-01-2007, 00:27
Może nie stosują aby te szyby nie kosztowały więcej niż kosztują, ale korzyści są. Taki Swisspacer daje o 0,07-0,08 niższy współczynnik U dla całego okna (150/150 2xRU) przy pakiecie trójszybowym. To przy pakiecie dwuszybowym daje mniej bo dla typowej szyby 1,1 ciepła ramka obniża U całego okna tylko o 0,06.

lekomin
15-01-2007, 09:02
Ciepłej ramki się nie stosuje w 3 szybowych, bo koszt jest bardzo wysoki.. strzelam, że około 20 zł na m2. Po prostu są dwie ramki...

Co do listwy w Elicie Termo z pakietem 3 szybowym, to szkli się to listwą 22mm plus uszczelka. To jest taka listwa, jak się stosuje do normalnego szklenia w Premium.

tom17
15-01-2007, 09:21
Ciepłej ramki się nie stosuje w 3 szybowych, bo koszt jest bardzo wysoki.. strzelam, że około 20 zł na m2. Po prostu są dwie ramki...


Mi właśnie dealer Urzędowskiego zaproponaował taką ramkę gratis do pakietu trójszybowgo. Nie wiem na ile jest to ta "ciepła" o której mówicie ale jako taką ją reklamował - nie jest aluminiowa i jest brązowa.

Xena z Xsary
15-01-2007, 09:43
a ja mam taki dylemat, moze bedziecie mogli mi pomóc byłabym wdzięczna
Zostawiłam sobie otwór 2,40 na okna ze zintegrowaną roletą
Ale chciałabym jednak mieć okna 2,40 wysokosci a nie 2,20 jednoczesnie nie oglądać skrzynek z zewnątrz. Ocieplam wartwą 15cm - stad pytanie - czy znacie jakies takie systemy rolet, które można przytwierdzić na zewnątrz muru i obrzucic tynkiem(czyli grubośc kasety max 16cm)?
Czy tez jestem skazana na owalne lub kwadratowe skrzynki wystające z muru?
Byłabym wdzięczna za odpowiedz

daxima
15-01-2007, 13:58
Coż decyzja zapadła
Panie Lekomin mam nadzieję że będę rozsiewać forumowe zadowolenie z pańskiego produktu ;)

Mam do was pytanie chociaż stoicie nie po tej stronie szeregu zainteresowanych. Dostałam wzór umowy od firmy u
której zamawiam okna i jest conajmniej śmieszna w sumie to wymiana danych i info że mają mi je zamontować
Moge sobie ją zmienić dopisać
co tam warto wrzucić
jaka jest % wartość standardowej zaliczki

I chciałabym wam podziękować za miłą współpracę. Podchodziłam na początku do tematu conamniej z wielką paniką i przerażeniem a kończę nawet z małym dorobkiem wiedzy. Cóż wystarczyło spojrzeć dziś tylko na pana z firmy okiennej ...patrzył na mnie jakby zobaczył bazyliszka (robiłam mu małe przesłuchanie czy mi nie szykuje niespodzianki w wycenie...) i doszłam do miłego wniosku ...Miło jest wiedzieć co się chce :)

anulas
15-01-2007, 14:18
Hej,

potrzebuje waszej pomocy w kwestii wybory profili, czy schuco czy gealen?
Mam okno tarasowe 3,2 na 2,35 przesuwne, chciałabym bezprogowe ale tam gdzie dawałam do wyceny okna z profili schuco takiego nie robia. :( Gealan oczywiscie mi zrobią. Poradzcie ktory profil lepszy.

Pozdrawiam
Ania

lekomin
15-01-2007, 15:30
daxima, tylko nie Panie ;) wypraszam sobie.

Też mam nadzieje na pełne zadowolenie z produktu :)

wojciaszek: co do pytania Petecki-Abakus. Odpowiedz: Żaden

gabriela: sorki, ale nie znam firmy Konal. Jareko pisze, że to koło Lidzbarka, więc zupełnie nie moje okolice :)

stary
15-01-2007, 18:22
wojciaszek: co do pytania Petecki-Abakus. Odpowiedz: Żaden
:lol: :lol: :lol: :lol:

jareko
15-01-2007, 18:44
wojciaszek: co do pytania Petecki-Abakus. Odpowiedz: Żaden
:lol: :lol: :lol: :lol:
tez mi sie forma odpowiedzi spodobala :) :) :) :) i co najwazniejsze - zgodna z odczuciami wiekszosci :)

anulas - nie porownuj Jaguara z Focusem
Jasne ze Schuco :lol: jesli juz a o bezprogowych (poczytaj wczesniej) zapomnij - chyba ze klimat zmienil sie na stale i zimy u nas niet do konca swiata i jeden dzien dluzej

tom17
15-01-2007, 19:02
to ja jeszcze jedno pytanie co do niskiego progu i ewentualnego przymarzania uszczelek do aluminium.
Dlaczago takich progów nie robi się z drewna/pcv - mielibyśmy jeden minus (przymarzanie) mniej? :roll:

TERMOS
15-01-2007, 19:12
to ja jeszcze jedno pytanie co do niskiego progu i ewentualnego przymarzania uszczelek do aluminium.
Dlaczago takich progów nie robi się z drewna/pcv - mielibyśmy jeden minus (przymarzanie) mniej? :roll:

bo są cienkie , niskie , a muszą przenosić duże obciążenia , tarcia itd , ani drewno ani pcv nie da rady
:wink:

jareko
15-01-2007, 19:19
to ja jeszcze jedno pytanie co do niskiego progu i ewentualnego przymarzania uszczelek do aluminium.
Dlaczago takich progów nie robi się z drewna/pcv - mielibyśmy jeden minus (przymarzanie) mniej? :roll:
tu nie tylko chodzi o przymarzanie.
Wyobraz sobie jak wyglada taki prog po kilku latach uzytkowania gdy kazdy ci szoruje butami po progu - sadzisz ze PVC lub drewna by cokolwiek zostalo? Poza tym bezprogowe przy drzwiach balkonowych to co innego jak bezprogowe przy przesuwkach - tu dochodzi jeszcze zabrudzenie rowkow i tym samym trwalosc wozkow jezdnych
O szczelnosci i jednych i drugich nie wspominam.
Dla mnie jedyna sytuacja wymuszajaca takie rozwiazanie jest inwalida poruszajacy sie na wozku - tu innej mozliwosci wyjazdu na ogrod przez taras nie widze i tu jest wyzsza koniecznosc zastosowania takich rozwiazan. W innym wypadku bardziej ped za moda niz walory uzytkowe i trwalosc liczona w dziesieciolecia a nie miesiace
POmijam w tych rozwazaniach kwestie ceny za takie rozwiazania - zawsze wyzsza od innych.
Na wlasne zyczenie placicie wiecej ja cos co jest hmmm...... nie do konca dobre - ze tak spokojnie to nazwe :lol:
Ciekawe dlaczego obserwujacy to forum okuciowcy nie wejda w temat i nie powiedza tego co na szkoleniach sami glosza o bezprogowych przesuwkach, o bezprogowych balkonach, o harmonijkach, o tych cholernych dywanikach przed jak i za takimi oknami tarasowymi ?

kabietka
15-01-2007, 19:35
Proszę napiszcie co sądzicie o tych oknach MS
http://www.ms.pl/index.php/pl/produkty_okna_pcv_termopcv_parametry/

Czy faktycznie sąto dobre profile i czy choć troszkę porównywalne do Aluplasta piecio komorowego ?
Moze to porównanie mercedesa z polonezem?? :D


Czas na zamawianie okien a ja już sama nie wiem co lepsze ? :x
Profil Veka już wykluczyłam :lol:
Pozdrawiam

anulas
15-01-2007, 19:53
wojciaszek: co do pytania Petecki-Abakus. Odpowiedz: Żaden
:lol: :lol: :lol: :lol:
tez mi sie forma odpowiedzi spodobala :) :) :) :) i co najwazniejsze - zgodna z odczuciami wiekszosci :)

anulas - nie porownuj Jaguara z Focusem
Jasne ze Schuco :lol: jesli juz a o bezprogowych (poczytaj wczesniej) zapomnij - chyba ze klimat zmienil sie na stale i zimy u nas niet do konca swiata i jeden dzien dluzej

i już jestem mądrzejsz, do dziś byly to dla nie gołe nazwy a dzis wiem, ze wole jeździec jaguarem :wink: .Dzieki.
Ania

MISZYN
15-01-2007, 20:31
Proszę napiszcie co sądzicie o tych oknach MS
http://www.ms.pl/index.php/pl/produkty_okna_pcv_termopcv_parametry/

Czy faktycznie sąto dobre profile i czy choć troszkę porównywalne do Aluplasta piecio komorowego ?
Moze to porównanie mercedesa z polonezem?? :D


Czas na zamawianie okien a ja już sama nie wiem co lepsze ? :x
Profil Veka już wykluczyłam :lol:
Pozdrawiam

Ciepłe te okna MS-u ,
chyba trochę brak odpowiednika na rynku :roll:

lekomin
15-01-2007, 21:04
Bez przesady.. możesz kupić okna drewniane i okna PVC ze wzmocnieniem z jeszcze niższym współczynnikiem przenikalności cieplnej.

Cenię MS jako firmę, ale z tym "wzmocnieniem thermo" to już przesadzili.

jareko
15-01-2007, 21:12
.... ale z tym "wzmocnieniem thermo" to już przesadzili.
zwlaszcza ze odbilo sie to czkawka na statyce ktora kosztem termiki jest slabsza :( (tj. sa wieksze, niz bez tego wzmocnienia, ograniczenia gabarytow maksymalnych)

vanka99
15-01-2007, 21:33
Witam
Mam pytanie, czy jest ktoś z okolic Wroclawia, kto jest na etapie zakupu lub juz kupił okna ??

Czy ktoś ma doswiadczenie z oknami Thyssen??

MISZYN
15-01-2007, 21:39
Bez przesady.. możesz kupić okna drewniane i okna PVC ze wzmocnieniem z jeszcze niższym współczynnikiem przenikalności cieplnej.


drewniane z lepszym współczynnikiem niż to:
http://www.ms.pl/index.php/pl/produkty_okna_pcv_termopcv_parametry/
jest raczej rzadkością i to drogą ,
chyba że się mylę 8)

daxima
15-01-2007, 22:08
Ciepłej ramki się nie stosuje w 3 szybowych, bo koszt jest bardzo wysoki.. strzelam, że około 20 zł na m2. Po prostu są dwie ramki...

Co do listwy w Elicie Termo z pakietem 3 szybowym, to szkli się to listwą 22mm plus uszczelka. To jest taka listwa, jak się stosuje do normalnego szklenia w Premium.

To jeszcze pytanie

Czyli jeśli zamawiam Elite termo z pakietem trójszybowym robi mi się wycenę na elite termo z ciepłą ramką plus dodaje się koszt dodatkowego szklenia otrzymam okienka od Ciebie tak jak mi mówi sprzedawca czy tak jak piszesz czego przyznam sie nie rozumiem jako laik :-?
Pytam się bo tam gdzie podpisuję umowę mam właśnie w takiej formie wycenę
W innej miałam elite policzoną na ramce aluminiowej przy pakiecie trójszybowym. I tak jak piszecie koszt dodatkowej szyby przez to wyszedł mi naprawdę niewielki w stosunku co do całej kwoty.
Zaczynam wątpić czy moje wymagania w zamówieniu nie przerosły firmy w której zamawiam okna Ide o zakład że trafiła im się pierwsza taka klijentka co wymyśla jakieś potrójne szyby. Stąd moje pytanie czy na pewno dostanę to co zamawiam czyli elite termo z parametami jakie się dostaje w standardzie przy dwuszybowym co do ramki ciepłej plus trzecia szyba???

Edybre
15-01-2007, 22:34
A co jest złego w profilu veka? Kobietka pisała, że już je wylkuczyła. To co jest nie tak? Właśnie przymierzam się do kupna okien z Krakowa i trochę mnie to zaniepokoiło. Proszę o oświecenie mnie w tym temacie :)

Charlie
15-01-2007, 22:43
Do znawców tematu lepszy Rehau -Petecki,czy Brugmann-Abakus(Białystok)

PETECKI - z mojego miasta, dobra jakość i profesjonalny serwis !!!

Charlie
15-01-2007, 22:45
...(przy założeniu że jest aluminiowa bo swiss podobno mija się z celem)
Jeśli ktoś przekonywał cię, że aluminiowa ramka jest cieplejsza od Swisspacer to był w błędzie. Nie mija się z celem stosowanie ciepłych ramek, dają one widoczne korzyści.

POTWIERDZAM i pozdrawiam

wojciaszek
15-01-2007, 22:53
Do znawców tematu lepszy Rehau -Petecki,czy Brugmann-Abakus(Białystok)

PETECKI - z mojego miasta, dobra jakość i profesjonalny serwis !!!

wojciaszek
15-01-2007, 22:58
wojciaszek: co do pytania Petecki-Abakus. Odpowiedz: Żaden
:lol: :lol: :lol: :lol:
tez mi sie forma odpowiedzi spodobala :) :) :) :) i co najwazniejsze - zgodna z odczuciami wiekszosci :)

anulas - nie porownuj Jaguara z Focusem
Jasne ze Schuco :lol: jesli juz a o bezprogowych (poczytaj wczesniej) zapomnij - chyba ze klimat zmienil sie na stale i zimy u nas niet do konca swiata i jeden dzien dluzej

i bądż tu człowieku mądry :roll:
dowiem się o ofertę ,,Jeziersk"wizualnie i funkcjonalnie wydaje się być ok,zobaczymy jaka cena :lol: :wink: i

Charlie
15-01-2007, 23:04
Do Jeziera + Lekomina + Daxima + Jareko:

Tzw ciepłe ramki nie mają na celu polepszenie U szyby - ich zadaniem jest wyrównanie współczynnika U na całej powierzchni szyby w przedziale zewnętrznych temperatur +5 stopni do -8 max -10 stopni przy temperaturze wewnątrz pomieszczenia +20 ; +22 stopnie.
Niestety, ale ramki aluminiowe bardzo dobrze przewodzą ciepło czego efektem jest skraplanie się pary wodnej na oknie od wewnątrz pomieszczenia w strefie listwy przyszybowej.

Nie jest prawdą, że w pakiet 3 szybowy dla współczynnika U=0,7 W/m2k nie opłaca się montować ciepłych ramek. Ich użycie pozwala rozłożyć U równomiernie na całej powierzchni szyby - po to je wymyślono Panowie !!!

Przykład: w ubiegłym roku doświadczaliśmy o tej porze roku mrozów dochodzących do -30 stopni. W szybach z ramką aluminiową w strefie krawędziowej czyli w okolicy ramki aluminiowej współczynnik U = 3,0 W/m2k w szybie o budowie U = 1,1 W/m2K. Efektem tego była zamarźnięta woda jaka się osadziła w strefie listwy przyszybowej.

Uważam, że jak poważna firma opracowuje wynalazek - nowy produkt, który w strefie euro :P został zaakceptowany przez rynek a w naszym kraju negujemy jego przydatność to do czego to prowadzi ? W Anglii tak myślą i dalej myją ręce pod 2 kranami :o w Łodzi jest fajna knajpa gdzie istnieje taki wynalazek w wychodku.
Narra

daxima
15-01-2007, 23:10
Charlie stęskniłam się za Tobą :oops:


....tzn do Twojego rzeczowego wyjaśnienia sedna sprawy ;)

Charlie
15-01-2007, 23:15
Uważam, że nie na darmo technologie w budownictwie zmierzają w kierunku zwiększania ciepłochronności danego obiektu - koszty nośników energetycznych co roku wzrastają i będą wzrastać.
Jesteśmy tuż przed wprowadzeniem tzw audytów energetycznych w budownictwie, których celem jest ograniczenie zużycia energii przez dany obiekt.
Im wyższa klasa energetyczna budynku tym jego wyższa wartość na rynku nieruchomości i podejrzewam, że będzie miała ona też wpływ na klasyfikowanie przez gazownię, elektrownię, elektrociepłownię odbiorcy a efektem będzie rachunek za wspomniane nośniki.

Pozdrawiam

Jezier
15-01-2007, 23:41
Zostaną wprowadzone nie audyty a certyfikaty energetyczne. Ekstra, że coś się w tym kierunku zmienia.
Dobrze, że stosowanie ciepłych ramek miałoby sens gdyby nie zmniejszały ucieczki ciepła, ale zmniejszają więc są podwójnie fajne.

jareko
16-01-2007, 00:10
charlie - przeciez nie neguje cieplej ramki w trzyszybowkach - stwierdzam, ze poki co, takich nie spotkalem w ofertach - w trzyszybowkach kroluje ciagle alu - moze z powodu ceny, moze z powodow technologicznych spozycjonowania obu ramek by ladnie to w kupie wygladalo - nie wiem, nie wnikam
Poki co wszedzie gdzie widze trzyszybowki widze ramki alu

Natomiast swoje slowa wypowiedziane dawno temu na tych lamach o sytuacjach gdy ramka alu jest lepsza od cieplej ciagle podtrzymuje :)

Szuler
16-01-2007, 00:14
Witam,

Mam pytanie na temat okien z fabryki Pawlik - fabryka za Kielcami w Morawicy (robią na profilach Aluplast + okucia Winkhaus).
Czy ktoś może miał z nimi doczynienia i może się wypowiedzieć na temat jakości, trzymania się przez nich specyfikacji itp..
Ja sam szukam i szukam ale nie mogę nic znaleźć.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam

vanka99
16-01-2007, 00:31
Witam
Czy jest ktos z okolic Wroclawia, kto jest na etapie zakupu okien?

Pozdrawiam

vanka99
16-01-2007, 00:38
Witam
Czy jest ktos z okolic Wroclawia, kto jest na etapie zakupu okien?

Pozdrawiam

TERMOS
16-01-2007, 00:51
Bez przesady.. możesz kupić okna drewniane i okna PVC ze wzmocnieniem z jeszcze niższym współczynnikiem przenikalności cieplnej.


drewniane z lepszym współczynnikiem niż to:
http://www.ms.pl/index.php/pl/produkty_okna_pcv_termopcv_parametry/
jest raczej rzadkością i to drogą ,
chyba że się mylę 8)

większość okien drewnianych to DJ68 ,
więc dla ramy ze skrzydłem U=1,5 około ,

rozwiązanie MS dla PCV daje U=1,2 :roll:

lekomin
16-01-2007, 08:32
To jeszcze pytanie

Czyli jeśli zamawiam Elite termo z pakietem trójszybowym robi mi się wycenę na elite termo z ciepłą ramką plus dodaje się koszt dodatkowego szklenia otrzymam okienka od Ciebie tak jak mi mówi sprzedawca czy tak jak piszesz czego przyznam sie nie rozumiem jako laik :-?

Tak powinien przedstawiciel handlowy zrobić.



Pytam się bo tam gdzie podpisuję umowę mam właśnie w takiej formie wycenę
W innej miałam elite policzoną na ramce aluminiowej przy pakiecie trójszybowym. I tak jak piszecie koszt dodatkowej szyby przez to wyszedł mi naprawdę niewielki w stosunku co do całej kwoty.

Tak może być - różnica wcale nie jest duża. Sprzedajemy potrójną szybę w bardzo dobrej cenie, bo że tak powiem chcemy wspierać trend w tym kierunku. To samo jeśli chodzi o podwójny kolor w Elicie.


Zaczynam wątpić czy moje wymagania w zamówieniu nie przerosły firmy w której zamawiam okna Ide o zakład że trafiła im się pierwsza taka klijentka co wymyśla jakieś potrójne szyby. Stąd moje pytanie czy na pewno dostanę to co zamawiam czyli elite termo z parametami jakie się dostaje w standardzie przy dwuszybowym co do ramki ciepłej plus trzecia szyba???
Sprzedajemy dość dużo potrójnej szyby.. praktycznie cały Exclusive tak idzie i coraz większa część Elity. Wczoraj miałem raport i nawet się okazało, że w systemie jest potrójna szyba z ciepłą ramką.. widocznie ktoś już taką zamówił a nasz dostawca szyb zrealizował zamówienie. W standardzie jest ramka aluminiowa. Na wytłumaczenie zwrotu "że się okazało" mogę powiedzieć, że wczoraj po południu mieliśmy w bazie 268 rodzajów szyb ;)

daxima
16-01-2007, 10:25
Dziękuję lekomin
Upewniłeś mnie że nie zakręciłam w koło sprzedawcy ( bo zaczyna sprawiać takie wrażenie) z moimi wyobrażeniami okna :)
Szkoda że tak daleko jest ta produkcja. Też bym sobie zajechała na kawkę i zobaczyła jak robią się okienka. Nie dość że temat ciekawy to i kawka w miłym towarzystwie hmmm. Tylko pomarzyć .... niestety nie dane mi będzie być na drugim końcu Polski.
pozdr

bwojtek
16-01-2007, 12:55
Spróbuję "zebrać do kupy" dostępne na rynku ponadstandardowo ciepłe okna...
Drewno:
1. Galux firmy Urzędowski - okno drewniane grube 88mm z wkładem 3 szybowym. U dla okna - BD
2. Sokólka Gold plus - okno drewniane z "przekładką termiczną", wkład 3 szybowy. U dla okna - BD
PCW
1. Aluplast 6000 Passiv-Hause - 80mm, specjalne wzmocnienie wykonane ze stali z przekładką termiczną, pakiet 3 szybowy. U dla okna - 0,84W/m2K
2. MS Termo - 73mm, wzmocnienie z kompozytu zamiast stali, wkład 3 szybowy. U dla okna 0,9W/m2K
3. Schucco Corona SI 82+ - 82mm, "wtopione" wzmocnienia aluminiowe, pakiet 3 szybowy. U okna 0,84W/m2K

Jezier
16-01-2007, 13:14
bwojtek. U okna nie można tak poprostu podać w zależności od tego jaki profil jest użyty.
Każdorazowo okno trzeba policzyć. Ważny jest profil, zestaw szybowy, rodzaj ramki dystanowej, wymiary okna, jego podział, kształt, szprosy badź ich brak itp.
Zestawy 3szybowe maja U od 0,05 do 0,09. Ramki dystanowe psi od 0,033 do 0,08
Szprosy to nawet +0,3 do U całego okna.
Okno jednoskrzydłowe 2300*900 będzie miało dużo lepsze U niż okno dwyskrzydłowe 1500*1500.

bwojtek
16-01-2007, 13:20
Ja to doskonale wiem Jezier. Niestety tylko takie dane znalazłem. Ale znając życie są to parametry najlepsze jakie udało się uzyskać producentowi danego okna. Z tego co wiem to jako okno modelowe używa się zazwyczaj o32. Jeżeli ktoś potrafi uściślić podane parametry (rozmiar okna, rodzaj szklenia) to bardzo proszę!

Charlie
16-01-2007, 13:27
Zostaną wprowadzone nie audyty a certyfikaty energetyczne. Ekstra, że coś się w tym kierunku zmienia.
Dobrze, że stosowanie ciepłych ramek miałoby sens gdyby nie zmniejszały ucieczki ciepła, ale zmniejszają więc są podwójnie fajne.

Jezier z całym szacunkiem dla Ciebie ale żebyś dostał CERTYFIKATO najpierw musi zostać przeprowadzony AUDITO. Podobno koszt ok. 4000 PLNów.

A propos U dla okien z kantówki drewnianej. Masz jakieś info na ten temat ? Ktoś to badał i liczył ( Rosenheim-ITB-COBR).

Pytanie moje do Ciebie - bo mi się wydaje, że masz takie matematyczne podejście do zjawisk fizycznych w czym mnie się zdaje być ułomnym :roll:

Pozdrawiam

gkam
16-01-2007, 13:31
Witam,

Oczywiście prawie jak każdy staję przed dylematem wyboru okien i proszę łaskawych forumowiczów o pomoc.

Otrzymałem odpowiedzi na zapytania oferowe od kilku firm. Wszystkie oferty są zbliżone cenowo.Moje pytanie dotyczy samych firm, chodzi o opinię na ich temat, czy ktoś z was zna ich wyroby i którą byście wybrali jako najlepszą jeżeli chodzi o jakość produktu w stosunku do oferowanej ceny. Drugie pytanie dotyczy usług i ich jakości.

Oto ofery, które otrzymałem:

PCV
Tip-Top z Warszawy:
Okna Goran (profil Gealan IQ8000) okleina dwustronna: 16017 netto

GORAN salon Warszawa:
Okna Goran (profil Gealan IQ8000) okleina dwustronna: 12935 netto

DTF z Warszawy ul. Bartycka:
Okna Oknoplast Kraków okleina dwustronna: 13556 netto

Oculux s.c. z Warszawy:
Okna M&S (profil BRUGMAN) okleina dwustronna: 13084 netto

Okna drewniane:

Dziadek punkt sprzedaży w Warszawie ul. Modlinska:
Okna Dziadek sosna lita: 16325 netto

GORAN salon Warszawa:
Okna drewniane sosna lita: 15106 netto

TipTop z Warszawy:
Okna Stollar Olecko sosna lita: 15583 netto

DTF z Warszawy ul. Bartycka:
Okna Vitra s.c. sosna lita: 15656 netto

Biuro handlowe Natura Sp. j. Warszawa ul. Bartycka:
Okna Natura Sp. j. sosna lita: 17100 netto

Oculux s.c. z Warszawy:
Okna KRC Olecko sosna lita: 15279 netto
Okna M&S sosna lita: 14956 netto
Okna GEBAUER sosna lita: 16958 netto

bwojtek
16-01-2007, 13:48
A propos U dla okien z kantówki drewnianej. Masz jakieś info na ten temat ? Ktoś to badał i liczył ( Rosenheim-ITB-COBR).
Ten parametr jest podawany zdaje się w aprobacie technicznej (jeżeli firma takową posiada).

Charlie
16-01-2007, 13:51
JAREKO jest sprawdzonym sprzedawcą i jednocześnie montażem stolarki otworowej.
Ja ze swojej strony chciałem Ci zwrócić uwagę abyś ostrożnie podchodził do niskich cenowo ofert na DREWNO.
Trochę się znam na tym oraz na możliwościach oszczędności technologicznych w skomplikowanym procesie produkcyjnym okien i drwi drewnianych.
W pvc po montażu czy przed prawie momentalnie wychwytuje się problemy a w drewnie wychodzi prawda po sezonie.

Pozdrawiam

Charlie
16-01-2007, 13:58
Charlie stęskniłam się za Tobą :oops:


....tzn do Twojego rzeczowego wyjaśnienia sedna sprawy ;)

DAXIMA - jeśli masz pieniądze i chcesz w przyszłości sprzedać swój dom DROGO to inwestuj w wysokojakościowe produkty a nie przysłowiowy " scheiss". Sama wiesz jak się wygląda w tanich kieckach - fajnie do pierwszego prania :wink:

Narra

P.S....jednak nie zapomnij się targować

Jezier
16-01-2007, 14:00
Charlie Rok temu plany były takie, że certyfikaty obowiązują od początku 2007r. Teraz mówi się o początku 2008. Miała być ustawa ale przebąkują, że może wystarczą rozporządzenia :evil: sic!.
W projekcie ustawy była o tym jakie to wygeneruje koszty i tak dla domu jednorodzinnego pisali o ok 1000 zł za certyfikat. A rzeczywiście certyfikat wydawać się będzie na podstawie audytu ale nie tylko. Są tam jeszcze współczynniki korektujące.

Mam dane na temat okien Sokolki:

http://republika.pl/jezier/goldplus2.jpg
http://republika.pl/jezier/goldplus.jpg

lekomin
16-01-2007, 14:01
3. Schucco Corona SI 82+ - 82mm, "wtopione" wzmocnienia aluminiowe, pakiet 3 szybowy. U okna 0,84W/m2K
Błąd: SI-82 a nie SI-82+. Ten pierwszy model (nasz Exclusive) ma normalne stalowe okucie. Z tych drugich nie da się robić elementów dłuższych niż 1,5m, a sama technika frezowania okuć wewnętrznych "wtapianych" nie dostatecznie dopracowane (znaczy działa w labo. Schuco a nie na hali produkcyjnej) Różnica w U jest mała pomiędzy SI-82+ a SI-82

bwojtek
16-01-2007, 14:14
Ja znalazłem to:
http://images14.fotosik.pl/34/3cd548bec3d4ab4a.jpg (www.fotosik.pl)

bwojtek
16-01-2007, 14:17
Błąd: SI-82 a nie SI-82+
Gdzie zrobiłem błąd Lekomin? Chyba ten plus ma wtopione alu czy nie?

Jezier
16-01-2007, 14:20
bwojtek Te MS jak na plastik to słabizna, ale może za to nie są zbyt drogie.

bwojtek
16-01-2007, 14:40
Wygląda, że Aluplast nie jest nic lepszy...
http://images4.fotosik.pl/290/a389bb821a52d836.jpg (www.fotosik.pl)

Jezier
16-01-2007, 14:43
Ciepłe ramy ma np. Rehau:
http://republika.pl/jezier/Rehau_clima.jpg

jareko
16-01-2007, 14:43
JAREKO ... Ja ze swojej strony chciałem Ci zwrócić uwagę abyś ostrożnie podchodził do niskich cenowo ofert na DREWNO....
Charlie - miedzy innymi dlatego po kilku probach kategorycznie i nieodwolalnie podjalem decyzje - NIGDY DREWNO !!!
Mam ogromna prosbe - nie pytajcie dlaczego

jareko
16-01-2007, 14:54
bwojtek - cos mi sie wydaje ze jest blad w Twojej interpretacji ukazanych nam skanow
W przypadku Aluplasta podana wartosc dotyczy profila a nie okna. Dodasz do tego szybe 0,8 i wyjdzie Ci w jednych konstrukcjach lekko powyzej 1,0 w innych ponizej 1,0. To dobry bylby Jezier (szacunek) by pobawic sie w obliczenia np, dla okna jednoskrzydlowego 865/1435 ile by to wyszlo z taka szyba a ile z 1,0 przy szerokosci zespolu rama/skrzydlo 120mm (pomijajac inne wartosci jak straty przez uszczelki, faktyczne "k" dla calej powierzchni szyby (a nie tylko jej geometrycznego srodka) itd... itd)
Trzeba zawsze pamietac, ze stosunek powierzchni szkla do powierzchni profila jest zmienna i zalezy od wielkosci okna jak i tego czy jedno, dwu czy wiecej skrzydlowe tym samym nie ma jedngo "k" dla danego profila
poza tym ten Rehau jest szkaradny jak zaden inny profil brrrrr.....miec cos takiegow domu - juz wolalbym doplacac do ogrzewania :lol:

Jezier
16-01-2007, 15:00
Jareko. Oczywiście, że aluplast odnosi się do ramy, tak jak ms ze wzmocnieniami, ale i tak 1,2 to nic specjalnego.
Schuco SI 82 i SI 82+ mają mniej. A rehau rzeczywiście brzydki jest
:lol:

A z liczeniem jest ten problem, że nie mając programu z odpowiednia bazą profili nie jest łatwo. Profile między firmami mają różną wysokość a więc stosunek powierzchni szyby do ramy nie jest taki sam.
Mam tylko program z profilami schuco.

jareko
16-01-2007, 15:19
Jareko.....Mam tylko program z profilami schuco.
to mam prywatnie do Ciebie ogromna prosbe - moglbys wyliczyc dla przykladowego okna:
- jednoskrzydlowe 865/1435
- jednoskrzydlowy np. balkon 865/2295 bez poprzeczki
ile wyniosloby K dla szyby 1,0 oraz 0,8 dla obu takich okien?
i wynki opublikowal tutaj - prosze :)

Jezier
16-01-2007, 15:29
Wieczorem mogę to policzyć bo w pracy mam komputer z systemem macos :cry: a pod tym programy windowsowe nie chodzą.
A jeśli ktos ma ochotę sam policzyc to program schuco można sciągnąć sobie:
http://www.schueco.pl/pdffiles/049/2551Uwcall.zip

lekomin
16-01-2007, 15:46
Błąd: SI-82 a nie SI-82+
Gdzie zrobiłem błąd Lekomin? Chyba ten plus ma wtopione alu czy nie?
SI82+ mają 8 komór w skrzydle a 7 w ramie plus wtapiane wzmocnienia aluminiowe. SI82 maja 7 komór w skrzydle a 6 w ramie i wzmocnienie stalowe takie jak idzie do Ct70 Cava (czyli nasza Elita Thermo). Obydwa profile do początku tego roku stanowiły Produkcję Specjalną w Schuco, i dopiero my trochę im linie rozruszaliśmy :) Mieliśmy do wyboru obydwa profile, wybraliśmy SI82 bez plusika, bo metody obróbki tego wzmocnienia aluminiowego są fatalne i nie da się wykonać elementów o długości powyżej 1,5m (balkony). O łuki bałem się zapytać ;)

Co do programu Schuco: uważajcie bo diabeł tkwi w szczegółach. W każdym razie obliczenie współczynników wymaga oficjalnego pisma do Schuco :)

Szuler
16-01-2007, 16:04
Ktos chyba musi od nich kupować :-?

cytat:
Witam,

Mam pytanie na temat okien z fabryki Pawlik - fabryka za Kielcami w Morawicy (robią na profilach Aluplast + okucia Winkhaus).
Czy ktoś może miał z nimi doczynienia i może się wypowiedzieć na temat jakości, trzymania się przez nich specyfikacji itp..
Ja sam szukam i szukam ale nie mogę nic znaleźć.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

robertas
16-01-2007, 16:05
Spróbuję "zebrać do kupy" dostępne na rynku ponadstandardowo ciepłe okna...
Drewno:
1. Galux firmy Urzędowski - okno drewniane grube 88mm z wkładem 3 szybowym. U dla okna - BD
2. Sokólka Gold plus - okno drewniane z "przekładką termiczną", wkład 3 szybowy. U dla okna - BD
PCW
1. Aluplast 6000 Passiv-Hause - 80mm, specjalne wzmocnienie wykonane ze stali z przekładką termiczną, pakiet 3 szybowy. U dla okna - 0,84W/m2K
2. MS Termo - 73mm, wzmocnienie z kompozytu zamiast stali, wkład 3 szybowy. U dla okna 0,9W/m2K
3. Schucco Corona SI 82+ - 82mm, "wtopione" wzmocnienia aluminiowe, pakiet 3 szybowy. U okna 0,84W/m2K

ad1)Aluplast 6000 Passiv-Hause - niedostępne (chyba że w laboratorium) :wink:

ad3)Schucco Corona SI 82+ - niedostępne (chyba że w laboratorium) :wink:

ad2)dostępne za dopłatą około 10% :wink:

Charlie
16-01-2007, 16:06
Ciepłe ramy ma np. Rehau:
http://republika.pl/jezier/Rehau_clima.jpg


tego nie sprzedadzą Niemcy na rynek Polski !!!

Charlie
16-01-2007, 16:08
[quote="bwojtek"]Wygląda, że Aluplast nie jest nic lepszy...
http://images4.fotosik.pl/290/a389bb821a52d836.jpg (www.fotosik.pl)[/quote
]


Zrób próbę z wklejeniem foty dla IDEAL 7000

bwojtek
16-01-2007, 17:12
Znalazłem coś takiego dla 7000... Jeżeli ten Uf to nie jakiś błąd to w takim razie jest fatalnie... Co prawda to dla całego okna ale jednak :(
http://images14.fotosik.pl/35/cbccdc19b13b9dd2.jpg (www.fotosik.pl)

bwojtek
16-01-2007, 17:22
bwojtek - cos mi sie wydaje ze jest blad w Twojej interpretacji ukazanych nam skanow
Chyba nie... Podaję parametry dla kompletu rama/skrzydło. Ostatni rysunek (Ideal 7000) natomiast jest dla całego okna o nieznanych niestety rozmiarach...

ave!
16-01-2007, 18:35
stoję przed wyborem okien, m.in. otrzymałam ofertę firmy Ms A okna termoms 5 komorowe,ciepłe ramki,szyba 1,1, cos tytanowe w srodku coś ocieplającego.
czy znacie firmę i jakość jej wyrobów? :)

bwojtek
16-01-2007, 18:38
Litości... Może chociaż ostanie 2 strony postów przeczytać przed zadaniem pytania?

ave!
16-01-2007, 18:55
dwarazy czytałam i... znalazłam, ale
gdyby ktoś miał jeszcze na ten temat coś do powiedzenia, to bardzo proszę, tym bardziej, że zdania są sprzeczne

lekomin
16-01-2007, 19:03
ad3)Schucco Corona SI 82+ - niedostępne (chyba że w laboratorium) :wink:


Schuco SI82 = Jezierski Exclusive.

Produkujemy tych okien chyba najwięcej w całej europejskiej sieci Schuco...

bwojtek
16-01-2007, 19:12
lekomin
Prawie jak plus? Jak wiadomo z telewizorni prawie robi wielką różnicę :wink:

Asia_w
16-01-2007, 22:15
Witam,

Na wstępie zagajenie: Jak mam do ustalenia coś w sprawie budowy a nie wiem co myśleć, zawsze spędzam troszkę czasu na forum Muratora i pod wpływem postów innych wyrabiam sobie zdanie. Niestety w przypadku okien to nie zadziałało :roll:

Im więcej czytam tym mniej wiem. Może ktoś znajdzie troszkę czasu i cierpliwości aby mi rozjaśnić w blond główce...

Muszę wybrać okna. Stan surowy już stoi. Dom spory, gaz chyba dociągną (podkreślam chyba), boję się kosztów ogrzewania - przeszkleń raczej sporo. Dom docieplam styropianem 20cm - i to może być pewien dowód mojego histerycznego podejścia do kwestii ciepła. Jeśli chodzi o wrażliwość na włamania - to jest u mnie średnia, raczej niehisteryczna ("jak mnie zechcą okraść, to zawsze jakoś im się uda").

Czy możecie mi coś doradzić? Na co mam zwracać uwagę? Jakie literki (systemy?) wybrać? Chcę ciepłe okna i rozsądnie bezpieczne. W co warto inwestować?

I jeszcze drugi dylemat - wentylacja. Teraz mieszkam w bloku. W każdym pomieszczeniu zawsze mam rozszczelnione jedno okno. Nie wyobrażam sobie inaczej. Kiedy od wielkiego dzwona zamknę szczelnie okno dosłownie po 2 sekundach czuję, że jest mi duszno (w uszczelnionych domach jednorodzinnych czuję się identycznie). Tylko że w bloku na 6 piętrze nikt mi nie będzie się włamywał przez rozszczelnione okno... A teraz dom - będzie wentylacja grawitacyjna. W różnych firmach oknarskich polecili nam takie rozwiązania:
- rozszczelniać okna, gdy jestem w domu, czasem wietrzyć - wariant dla mnie straszny bo - 1) nie wyobrażam sobie obsługi takiej ilości okien (kuchnia, salon, gabinet, sypialnie...), które przed wyjściem z domu musiałabym codziennie zamykać a potem rozszczelniać (na pewno bym o jakimś zapomniała), 2) a co z wentylacją gdy nikogo nie ma domu :-? , 3) ja chcę system bezobsługowy...
- kupić urządzenie typu Aereco, tylko, że jedna z firm stanowczo i skutecznie nam to odradziła twierdząc, że to baaardzo wychładza okno, wieje od tego i się to brudzi
- wyciąć kawałki uszczelek w oknie - ta opcja chyba najbardziej mi się spodobała, no bo ja i tak zawsze chcę mieć mikrowentylację, a jak będzie mróz stulecia i będzie mi zimno najwyżej jakoś to uszczelnie watą albo czymś... :roll:

Co o tym sądzicie?

przepraszam, że tak długo się rozpisałam..

pozdrawiam,
Asia_w

marynarka
16-01-2007, 23:45
:) Witam rozwazających tematy pasywne.
Oprócz wymienionych przez Was okien z certyfikatem jest jeszcze okno Braci Bertrand PCV profil gealan (nie wiem czy poprawnie piszę)
Z tego, co mi wiadomo, wszystkie te okna są dostępne w Polsce.Wciąż czekam na wyceny, Rehau wydaja mi się naprawde dobre, sztywne, i pasywne, że hej. Okno ma mieć 0,8 dla c a ł e g o okna w standardzie pasywnym. A zainteresowanym dodatkowo współczynnikami , dociepleniami itd polecam- już nie z tematyki okiennej(panowie wybaczą)vapotherm. Własnie zgłębiam. Zdaje się, że będzie u mnie leżał na płycie.
Jak mi tylko przyjdą wyceny, to rzucę do posta.

marynarka
16-01-2007, 23:49
Acha, do Sokółki gold plus dopłata 90%, nie 10. U całego okna =0,8.Rozmawiałam z technologiem więc chyba z pewnego żródła.Poza tym jak dostaliby inaczej certyfikat z Darmstadt?

robertas
17-01-2007, 00:44
ad3)Schucco Corona SI 82+ - niedostępne (chyba że w laboratorium) :wink:


Schuco SI82 = Jezierski Exclusive.

Produkujemy tych okien chyba najwięcej w całej europejskiej sieci Schuco...

Plusik stoi w nazwie ,
więc takiego chyba nie robicie :wink:
eh te szczegóły , :lol:

Jezier
17-01-2007, 01:40
mam prywatnie do Ciebie ogromna prośbę - mógłbyś wyliczyć dla przykładowego okna:
- jednoskrzydłowe 865/1435
- jednoskrzydłowy np. balkon 865/2295 bez poprzeczki
ile wyniosłoby K dla szyby 1,0 oraz 0,8 dla obu takich okien?
i wyniki opublikował tutaj - proszę :)
Okno
Szyba 1,0 ramka alu, psi 0,08, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,29
CT 70MD (5k) - Uw=1,43
CT 70MD (3k) - Uw=1,39
CT 70AS (5k) - Uw=1,47
CT 70AS (3k) - Uw=1,42
AS 60 (3k)- Uw=1,52

Szyba 1,0 ramka ciepła, psi 0,04, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,17
CT 70MD (5k) - Uw=1,31
CT 70MD (3k) - Uw=1,28
CT 70AS (5k) - Uw=1,35
CT 70AS (3k) - Uw=1,31
AS 60 (3k)- Uw=1,41

Szyba 0,8 ramka alu, psi 0,08, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,18
CT 70MD (5k) - Uw=1,31
CT 70MD (3k) - Uw=1,28
CT 70AS (5k) - Uw=1,36
CT 70AS (3k) - Uw=1,31
AS 60 (3k)- Uw=1,42

Szyba 0,8 ramka ciepła, psi 0,04, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,07
CT 70MD (5k) - Uw=1,20
CT 70MD (3k) - Uw=1,17
CT 70AS (5k) - Uw=1,25
CT 70AS (3k) - Uw=1,20
AS 60 (3k)- Uw=1,31

balkon
Szyba 1,0 ramka alu, psi 0,08, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,27
CT 70MD (5k) - Uw=1,38
CT 70MD (3k) - Uw=1,35
CT 70AS (5k) - Uw=1,43
CT 70AS (3k) - Uw=1,38
AS 60 (3k)- Uw=1,48

Szyba 1,0 ramka ciepła, psi 0,04, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,16
CT 70MD (5k) - Uw=1,28
CT 70MD (3k) - Uw=1,25
CT 70AS (5k) - Uw=1,32
CT 70AS (3k) - Uw=1,28
AS 60 (3k)- Uw=1,38

Szyba 0,8 ramka alu, psi 0,08, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,15
CT 70MD (5k) - Uw=1,27
CT 70MD (3k) - Uw=1,24
CT 70AS (5k) - Uw=1,31
CT 70AS (3k) - Uw=1,26
AS 60 (3k)- Uw=1,36

Szyba 0,8 ramka ciepła, psi 0,04, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,04
CT 70MD (5k) - Uw=1,16
CT 70MD (3k) - Uw=1,13
CT 70AS (5k) - Uw=1,20
CT 70AS (3k) - Uw=1,16
AS 60 (3k)- Uw=1,26

TERMOS
17-01-2007, 01:51
Jezier

kawał dobrej robty,
spory kawał informacji ,

a te SI 82 to z plusem czy bez ?
:wink:

Jezier
17-01-2007, 01:57
bez plusa - 6 komorowy profil.

TERMOS
17-01-2007, 02:04
dwarazy czytałam i... znalazłam, ale
gdyby ktoś miał jeszcze na ten temat coś do powiedzenia, to bardzo proszę, tym bardziej, że zdania są sprzeczne

zdania są różne na temat "pasywnych" okien PCV ,
większość wynalazków tu omawianych nie jest w polsce dostępne ,

choćby wymienione SI 82+ opisywane wcześniej , jest bardzo ciepłe ale go nie dostaniesz , 8)

natomiast SI 82 owszem kupisz , ale to inne buty ,
już nie takie ciepłe choć bardzo dobre , 8)

to samo z omawianym wyżej profilem REHAU ,
brzydki ale ciepły ,ciekawy wynalazek ,
lecz znowu szkoda prądu bo go nie dostaniesz w polsce , 8)

omawiany wiele razy Aluplast 6000 Passiv Haus jest super ,
tylko że go nie dostaniesz w polsce , 8)

tyle na temat wynalazków

ciepłe -pasywne okno to np drewno Sokólka Gold plus , ale koszty? :(
no cóż po prostu bardzo drogie ,

zapytałaś o MS termo ,
rozwiązanie które sugerujesz daje dobre "U" za normalną cenę ,
tylko szybę weź U=0,6

Jezier
17-01-2007, 08:57
I tak nie jest źle. Gdy ja budowałem 4-5 lat temu to nawet szyb 1,0 nie było na rynku i profili cieplejszych niż 1,5.
A teraz otwieram najnowszego muratora, a w nim pokazana budowa domu pod Wrocławiem, w którym zamontowali okna z profilami rehau clima design.

daxima
17-01-2007, 12:56
Powiedzcie jak to jest z tymi warunkami gwarancji
Dostaję gwarancję na okna od producenta plus na montaż.
A potem to kogo ścigam
Lekomin czy na waszej stronie są warunki gwarancji czy po prostu nie mogę do nich trafić ?

bwojtek
17-01-2007, 13:38
CT 70MD (5k) - Uw=1,43
CT 70MD (3k) - Uw=1,39
Nie wiem czy dobrze to rozumiem. Czy 3k i 5k to oznaczenie ilości komór? Bo jeżeli tak to znaczy, że 3 komorówka jest cieplejsza :o

Jezier
17-01-2007, 13:47
Przepisywałem z wyników jaki generował program schuco. Nie wiem co znaczy te (3k) tam gdzie napisałem (5k) tak naprawdę powinno być (4/5k).
CT70 to chyba 5 komorowy profil.

bwojtek
17-01-2007, 14:34
Ściągnąłem ten program i faktycznie te 3k oznacza 3 komory... Więc albo program jest skopany albo rzeczywiście 3 komory są cieplejsze niż dwie!

Jezier
17-01-2007, 14:36
Ale nie ma profili CT70 3 komorowych. Na stronie schuco nie wspominają o takich.

bwojtek
17-01-2007, 14:39
A przy okazji mam jeszcze jedną uwagę. Czy ktoś zauważył jak wielki wpływ na U wbudowanego okna będzie miał sposób jego "obrobienia" ociepleniem? Nie potrafię tego dokładnie wyliczyć ale zdaje się, że całkowicie widoczna rama a taka przykryta na 5 cm styropianem może mieć wpływ (przy bardzo ciepłym oknie) nawet rzędu 10-15% na całe U otworu okiennego!

lekomin
17-01-2007, 14:40
CT70MD to jest Mitteldichtung, czyli uszczelka środkowa. Na Polskę się takich okien nie sprzedaje, my robimy je tylko i wyłącznie na eksport, a na materiał czeka się 6 tygodni.

Profile z których produkujemy
AS60
CT70 Classic
CT70 Rondo
CT70 Cava
SI82

SI82+ można dostać w Polsce, znaczy można kupić jedno okno co leży u nas za halą z testów ;)

daxima:
Warunki gwarancji są dołączane do każdego okna. Na stronie ich nie ma, mogę ci podesłać w pliku.

bwojtek
17-01-2007, 14:43
Ale nie ma profili CT70 3 komorowych.
A spoglądałeś na szkic jaki pokazuje program?
http://images14.fotosik.pl/38/13407ea02af85952.jpg (www.fotosik.pl)

halszka.ka
17-01-2007, 14:43
Bardzo proszę naszych przemiłych doradców o opinię.

Po przeczytaniu wielu stron o oknach i roletach wiem że BeeClewer jest dobry,
a tu pan sprzedający okna Oknoplast mówi mi że w systemie BeeClewer powstają mostki termiczne,
wychładza się skrzynka przez szczelinę gdzie chowa się roleta, i poleca coś co nazywa się MAGU VarioPlus

Czy mam temu panu wierzyć :roll: :roll: :roll:

daxima
17-01-2007, 14:44
Lekomin
Bardzo by prosiła :oops:

bwojtek
17-01-2007, 14:45
Każda roleta wychładza się przez tą szczelinę. Ale BeeClever ma od wewnątrznej strony wkładkę styropianową izolującą puszkę od pomieszczenia.

bwojtek
17-01-2007, 14:49
Lekomin
Czy problem z "plusem" polega na usunięciu wzmocnienia alu przed zgrzaniem by zrobić "miejsce na wypływkę"? Bo właśnie tak się zastanawiałem jak to cholerstwo zgrzać... Przecież to ALU nie pozwoli docisnąć profili (nie ma naddatku na zgrzanie).
Tak samo zastanawia mnie technologia zgrzewanie w przypadku tego rehaua co je Jezier pokazał. Czy to "pianka ocieplająca" nie stopi się na kilka cm w pobliżu zgrzewu? Myślę, że w praktyce raczej tak...

halszka.ka
17-01-2007, 15:12
A czy ktoś z was wie coś na temat MAGU VarioPlus :roll: :roll: :roll:

lekomin
17-01-2007, 16:26
Czy problem z "plusem" polega na usunięciu wzmocnienia alu przed zgrzaniem by zrobić "miejsce na wypływkę"? Bo właśnie tak się zastanawiałem jak to cholerstwo zgrzać... Przecież to ALU nie pozwoli docisnąć profili (nie ma naddatku na zgrzanie).

Dokładnie :) Schuco wymyśliło jakiś frez, podobny do frezu do słupków stałych, ale to jest technologia bardzo ale to bardzo eksperymentalna. Powiedzmy, że SI82+ to jest coś jak takie fajne prototypowe samochody, przygotowywane na wystawy motoryzacyjne. Później powstają samochody seryjne, które z prototypami maja mało wspólnego. SI82+ to prototyp, SI82 to seria :)


Tak samo zastanawia mnie technologia zgrzewanie w przypadku tego rehaua co je Jezier pokazał. Czy to "pianka ocieplająca" nie stopi się na kilka cm w pobliżu zgrzewu? Myślę, że w praktyce raczej tak...

a to nie jest nakładka jakaś? cięta i doklejana?

robertas
17-01-2007, 17:02
........... pan sprzedający okna Oknoplast mówi mi że w systemie BeeClewer powstają mostki termiczne,
wychładza się skrzynka przez szczelinę gdzie chowa się roleta, i poleca coś co nazywa się MAGU VarioPlus

Czy mam temu panu wierzyć :roll: :roll: :roll:

no i miał trochę racji , w skrzynce jest styropian ale i tak mostków (MOSTÓW) termicznych jest dużo ,

sporo traci sztywność górnej ościeżnicy bo nie jest zamocowana do muru

:wink:
ale to kwestia kompromisu ,
parametry kontra estetyka
:roll:

halszka.ka
17-01-2007, 18:28
sporo traci sztywność górnej ościeżnicy bo nie jest zamocowana do muru

:wink:
ale to kwestia kompromisu ,
parametry kontra estetyka
:roll:

no właśnie, mam jedno okno - fix 3,2 szer i brak mocowania w środku kasety może być problematyczne :-?
a poza tym olbrzymia powierzchnia skrzynki kasety,
a MEGA VarioPlus ma skrzynkę ze styropianu :roll:

i jeszcze nie rozumiem konieczności wyboru:


ale to kwestia kompromisu ,
parametry kontra estetyka


:roll: :roll: :roll:

smiejus
17-01-2007, 19:23
Witam
Czy jest ktos z okolic Wroclawia, kto jest na etapie zakupu okien?

Pozdrawiam

ja kupuje okna niedługo :)

niestety jeszcze nie wiem które

smiejus
17-01-2007, 19:48
przepraszam ,że może naiwnie ale chciałabym zapytać czy jest jakis producent sensownych (a nie marketowych) klamek z przyciskiem w kolorze stare złoto + nakładki na zawiasy. Bo mówią mi że jak z przyciskiem to tylko brąz, a jak stare złoto to secustic albo kluczyk.

I czy moglibyście mi powiedzieć czy w standardzie WK2 okno musi byc RU czy może być R, bo wybieram spośród 3 ofert i w jednej musi byc RU a w innych nie. :o

Chciałabym zapytac jeszcze o jedną rzecz,
czy możliwe żeby dopłata do WK2 na okuciach Maco kosztowała grosze w porownaniu np. z Winkahusem , oraz dopłata pomiędzy P4 a P2 na 20mb szyby wynosiła 450 zł

.. bo ja juz mam mętlik w głowie

jareko
17-01-2007, 23:23
WK-2 zawsze jest jako RU i by bylo tylko R po prostu blokowny jest ruch klamki - albo blaszka albo bardziej prostacko za pomoca wkrecenia zwykles sruby (pozniej czesto coraz bardziej sie wykrzywia jak ktos chce U uzyskac az w koncu peka i okno masz RU :lol:
Na doplaty uwazaj - cofnij sie troszke i poczytaj a watpliwosci wyjasni Ci troszke moja przestroga w watku "uwai Jareko......"

Jezier
18-01-2007, 00:19
Po uwagach odchudzm zestawienie o profile których w Polsce nikt nie oferuje, Zostały tylko sześcio, pięcio i trójkomorowe.
Okno
Szyba 1,0 ramka alu, psi 0,08, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,29
CT 70AS (5k) - Uw=1,47
AS 60 (3k)- Uw=1,52

Szyba 1,0 ramka ciepła, psi 0,04, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,17
CT 70AS (5k) - Uw=1,35
AS 60 (3k)- Uw=1,41

Szyba 0,8 ramka alu, psi 0,08, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,18
CT 70AS (5k) - Uw=1,36
AS 60 (3k)- Uw=1,42

Szyba 0,8 ramka ciepła, psi 0,04, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,07
CT 70AS (5k) - Uw=1,25
AS 60 (3k)- Uw=1,31

balkon
Szyba 1,0 ramka alu, psi 0,08, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,27
CT 70AS (5k) - Uw=1,43
AS 60 (3k)- Uw=1,48

Szyba 1,0 ramka ciepła, psi 0,04, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,16
CT 70AS (5k) - Uw=1,32
AS 60 (3k)- Uw=1,38

Szyba 0,8 ramka alu, psi 0,08, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,15
CT 70AS (5k) - Uw=1,31
AS 60 (3k)- Uw=1,36

Szyba 0,8 ramka ciepła, psi 0,04, profil corona
si82 (6k)- Uw=1,04
CT 70AS (5k) - Uw=1,20
AS 60 (3k)- Uw=1,26

tom17
18-01-2007, 10:28
bo są cienkie , niskie , a muszą przenosić duże obciążenia , tarcia itd , ani drewno ani pcv nie da rady
:wink:
a dlaczego nie moga byc odpowiednio grube?
co to za problem wyciąć z kantówki lub zastosować profilpcv odpowiednio grubszy?
...mówimy o niskich progach w zwykłych drzwiach balkonowych.

bwojtek
18-01-2007, 10:38
Widziałeś kiedyś próg drewniany po kilku latach eksploatacji? Albo się wytrze albo najpierw zgnije... PCV natomiast jest też zbyt słabe. W dobrze wykonanym balkonie ze standardowym (wysokim) progiem i tak daje się nakładkę aluminiową, żeby zabezpieczyć krawędź przed wycieraniem!

jareko
18-01-2007, 11:11
...daje się nakładkę aluminiową, żeby zabezpieczyć krawędź przed wycieraniem!
ktora po kilku latach jest matowa, porysowana i wyglada jak psu z gardla....
niestety, nie ma metody na zabezpieczenie progu przy brutalnej eksploatacji a taka wczesniej czy pozniej sie pojawia
Niski prog musi byc z aluminium i basta inaczej zapomnij o niskim progu - kazdy inny material rozsypie sie w kawalki i to bardzo szybko

budulec
18-01-2007, 11:30
...daje się nakładkę aluminiową, żeby zabezpieczyć krawędź przed wycieraniem!
ktora po kilku latach jest matowa, porysowana i wyglada jak psu z gardla....
niestety, nie ma metody na zabezpieczenie progu przy brutalnej eksploatacji a taka wczesniej czy pozniej sie pojawia
Niski prog musi byc z aluminium i basta inaczej zapomnij o niskim progu - kazdy inny material rozsypie sie w kawalki i to bardzo szybko
możesz zrobić z nieerdzewki
pzdr

jareko
18-01-2007, 11:44
możesz zrobić z nieerdzewki
sam niwiele mozesz zrobic - prog jest montowany na etaaapie produkcji
nakladka to co innego i faktycznie moznaby ale ostatnio modne sa "roundy" ;) i tu taka prosta nakladkabedzie kula w oczy

bwojtek
18-01-2007, 14:52
ktora po kilku latach jest matowa, porysowana i wyglada jak psu z gardla....
Hm... Lepiej wymienić nakładkę jeżeli kogoś estetyka zacznie kłuć w oczy niż wymieniać całe drzwi balkonowe ze względu na nieszczelność w progu (jak się plastik wytrze).

jareko
18-01-2007, 21:41
ktora po kilku latach jest matowa, porysowana i wyglada jak psu z gardla....
Hm... Lepiej wymienić nakładkę jeżeli kogoś estetyka zacznie kłuć w oczy niż wymieniać całe drzwi balkonowe ze względu na nieszczelność w progu (jak się plastik wytrze).
a nie lepiej po prostu po progu nie chodzic i noge wyzej podnosic? 6-7 cm to naprawde az takiej tezyzny fizycznej nie wymaga - nie sadzisz?
A jesli juz wymieniac - to kara za lenistwo :lol: i wymieniac cale okno :)

Charlie
18-01-2007, 21:49
Tak się trzepiecie nad tą nakładką jakby kosztowała z 1000,00 zeta :P

witka :P

tom17
18-01-2007, 22:22
Widziałeś kiedyś próg drewniany po kilku latach eksploatacji?
widziałem, jeden ma ze 30 lat jest sosnowy i był kilka razy malowany farba olejną drugi też sosnowy 8 lat malowany dwa razy lakierem oba trzymaja się dobrze.
Moim zdaniem mozna zrobić niski próg o akceptowalnej trwałości naprzykład z drzewa dębowego. Poradzi sobie bez dodatkowych metalowych wzmocnień.
Wyjście na taras to nie wejście do katedry.
Zamawiam fajne ciepłe okna (jak sądzę) i wkurza mnie że jestem skazany na brzydki zimny aluminiowy niski próg - na którym mi zależy.

TERMOS
19-01-2007, 01:21
widziałem, jeden ma ze 30 lat jest sosnowy i był kilka razy malowany farba olejną drugi też sosnowy 8 lat malowany dwa razy lakierem oba trzymaja się dobrze.
Moim zdaniem mozna zrobić niski próg o akceptowalnej trwałości naprzykład z drzewa dębowego. Poradzi sobie bez dodatkowych metalowych wzmocnień.
Wyjście na taras to nie wejście do katedry.
Zamawiam fajne ciepłe okna (jak sądzę) i wkurza mnie że jestem skazany na brzydki zimny aluminiowy niski próg - na którym mi zależy.

aleś sie chłopie uparł na próg ,ale masz rację
kłopot w tym że producent musi zrobić okna z progiem pod klienta średniego ,
próg musi sprostac kapciom i buciorom , :D
wózkom i rowerom , :D
murarzom i księdzu po kolędzie , :D

nie można zakładać ,że klient będzie uważał i dbał o próg bo mu zależy na takim dobrym dębowym itp. ,
klient jak dostanie ładny drewniany próg to będzie go traktował jak próg , czyli wymagał od niego odporności na "wszystko" ,

no i trzeba jeszcze ten próg przebadać razem z oknem ,
pod kątem szczelności , izolacji , odporności ,trwałości , szkodliwości itd.
u Charlie-go wezmą ten próg i przebadają, :wink:

a po tem ma być tanio i najlepiej 100 lat gwarancji , :D

a doceni ten próg i będzie o niego dbał tylko tom17 :wink:
bo on woli taki zamiast aluminiowego ,

ale jest dobra wiadomość ,
dobry producent okien drewnianych jest w stanie zrobić Ci taki próg na indywidualne życzenie ,
bo w drewnie można wszystko wyrzeźbić ,
stracisz pewnie gwarancję na to okno ,ale próg będzie :D

jareko
19-01-2007, 02:06
...a po tem ma być tanio i najlepiej 100 lat gwarancji , :D :D
piekne, naprawde piekne podsumowanie :)

tom17
19-01-2007, 09:36
i księdzu po kolędzie , :D

:D
nie no księdza to ja wpuszczam przez drzwi frontowe :wink:
zresztą też z progiem drewnianym

tom17
19-01-2007, 13:32
ale jest dobra wiadomość ,
dobry producent okien drewnianych jest w stanie zrobić Ci taki próg na indywidualne życzenie ,
bo w drewnie można wszystko wyrzeźbić ,
stracisz pewnie gwarancję na to okno ,ale próg będzie :D
poważnie się nad tym zastanawiam

gkam
19-01-2007, 20:50
Witam,

Ponawiam prośbę do Forumowiczów o pomoc w wyborze okien. Pomocy,
które okan wybrać ?

Oto ofery, które otrzymałem:

PCV dwustronnie okleinowane:

Okna Goran (profil Gealan IQ8000): 16017 netto
Oknoplast Kraków: 13556 netto
Okna M&S (profil BRUGMAN): 13084 netto

Okna drewniane:

Okna Dziadek sosna lita: 16325 netto
Okna GORAN sosna lita: 15106 netto
Okna Stollar Olecko sosna lita: 15583 netto
Okna Vitra s.c. sosna lita: 15656 netto
Okna Natura Sp. j. sosna lita: 17100 netto
Okna KRC Olecko sosna lita: 15279 netto
Okna M&S sosna lita: 14956 netto
Okna GEBAUER sosna lita: 16958 netto

Charlie
19-01-2007, 21:06
zrób próbę na drewno w firmie Cis w Milanówku - to rodzinna firma o długich tradycjach i nie daleko Ciebie :roll:

Pozdrawiam

wojciaszek
19-01-2007, 21:13
do Charliego czy firma Vidok k/rzeszowa jest ok.?

Charlie
19-01-2007, 21:36
do Charliego czy firma Vidok k/rzeszowa jest ok.?

nie wiem - nie jeżdżę po fabrykach w tych rejonach. Centralna Polska jak by co

WMM
20-01-2007, 02:22
Tylko bez nerwów i przeklinania :evil: :D Na co najlepiej zamontować okno w ścianie trójwarstwowej: U-220+ 12 cm wełny, 2 cm pustki + cegła klinierowa..? :-?

na kotwy - tylko ,
nic innego nie wchodzi w grę ,
kotwy mogą być specjalne , JEZIER pokazał je wcześniej ,
ale nikt raczej ich nie stosuje (z racji ceny i niedostępności) ,
zwykła kotwa załatwi sprawę ,
okno i tak trzeba na czyms oprzeć , jego ciężar nie może spoczywać tylko na kotwach ,
podpory w kilku miejscach na dole bedą niezbędne ,
zazwyczaj z metalu ale moga być inne byle nie drewno ,
dojdą niestety mostki termiczne ale tak być musi ,
takie jest moje zdanie :wink:
czytam i czytam i oczętom nie wierzę dyskutujecie o domu pasywnym albo raczej o pseudodomu pasywnym bo:
a/ w domu pasywnym okna nie mogą być otwierane (klamki, zamiki itp to mostki termiczne)
b/ komin marynarka skoro masz pasywny to chyba masz na zewnątrz
c/ łączenia elementów więźby dachowej specjalne;
d/ otwory okienne wykońcvzane specjalną taśmą
e/ ocieplenie najlepiej ecoterm i jescze 1 milon dodatkowych problemów od posadzki zaczynając :)
A ten wątek chyba jest nie o tym więc lepiej wracjamy do dyskusji o oknach bo to dla mnie jest clue tego wątku budowa przedemną a chcę postawić w marę rozsądny i ciepły D08
PS.
Jestem po nasiadówce z architektem efekt jutro ból głowy i sterta papierów też staram sie tak zmienić projekt żeby dom był pasywny nie liczę już kosztów i nijak nie da się rady tego zrobić nie przerabiająć domu i tworząc z niego potwroka np z kominami na zewnątrz

lekomin
20-01-2007, 11:10
gkam: podwójna okleina? po pierwsze sprawdz ile ma komór profil Veki na nośniku (na profilu w kolorze brązowym).

WMM: z domem pasywnym to jest tak, że jakieś 75% poprawy dają rozwiązania warte około 50% całkowitych kosztów. Pozostałe 25% poprawy jest już dużo droższe, i kosztuje pozostałe 50% kosztów całkowitych.

Przede wszystkim w naszej długości geograficznej bardzo trudno zbudować prawdziwy dom pasywny, bo bilans energetyczny takiego domu jest bardzo zależny od nasłonecznienia.. Na tej samem zasadzie trudno u nas chodować winogrona czy pomarańcze.

Trzeba iść na pewien kompromis.. nie słyszałem nigdzie, że w domu pasywnym ma nie być klamek.. Na klamce rzeczywiście może się tworzyć mostek termiczny, ale powierzchnia trzpienia jest bardzo ale to bardzo mała (poniżej 1 cm 2). Porównaj to z długością ramki okiennej (12-16mm pomnożone przez obwód szyb w oknie). Generalnie jest tak, że najwięcej energii traci się przez stolarkę otworową (okna i drzwi) no i ściany. Systemy wentylacji też są bardzo ważne, ale tutaj cena dobrych rozwiązań zaczyna być przystępna.

jareko
20-01-2007, 11:55
.. Na klamce rzeczywiście może się tworzyć mostek termiczny....
sama idea domow pasywnych jest idealna w dobie wzrostu cen energii ale..... ale w mojej ocenie jej przerysowanie jest juz sztuka dla sztuki niewiele wnoszaca do realych oszczednosci.
Mostek termiczny na klamce?
Nie dajmy sie po prostu zwariowac ! Jaka to moze byc strata? 1W na 100 lat czy 1000 lat? Nalezy dazyc do perfekcji - to fakt ale to co tutaj na Forum sie wypisuje to juz jakas paranoja
Sorki ze tak ostro
Mocowanie okien i kotwy, i klamki i mostek termiczy - niestety okno MUSI byc zamontowane w otworze i kotwa musi byc (niestety stalowa) mozna z klamek zrezygnowac - czemu nie - ale czy dom jest dla nas czy my dla domu? Co jest wazniejsze - walory uzytkowe czy pogon za 1W :lol: oszczednosci liczonej w dziesieciolecia?
Parafrazujac powiedzenie partyjne -
Idea domu pasywnego - TAK
wypaczenia tej idei - NIE :lol:

Jeden moj klient kilka lat temu zamowi zamowil okna w ilsoci 15 sztuk gdzie poza dwuskrzydlowymi drzwiami tarasowymi wszystkie sa fixami. Wtedy namowilem go, by wykonal fixy szkone w oscieznicy a nie w skrzydle jak chcial. Na wypadek, gdy mu sie odwidzi i jednak bedzie chcial otworzyc jakies okno by chocby na syna lamiacego krzaki krzyknac, I dobrze mu doradzilem - w zeszlym roku w dwu z nich wyjelismy szybi i wstawilosmy skrzydlo. I juz wtedy zastanawial sie nad trzecim oknem do zamiany szyby na skrzydlo.

Moze sie myle ale dla mnie dom pasywny to chalupa oczywiscie bardzo ciepla w ktorej do maksimum wykorzystuje sie odzysk ciepla z wentylacji, energie naturalna slonca. Wszystko by zminimalizoac naklady na dogrzewanie ale tych nakladow sie nigdy nie zlikwiduje

Charlie
20-01-2007, 13:12
Podzielam kierunek JAREKO. De facto wybudowano na świecie kilka wzorcowych
domów pasywnych w.g możliwości technologicznych dostępnych na ten czas i z tego co pamiętam to najbardziej zbliżoną konstrukcją do definicji passive haus jest obiekt, który obraca się wokół własnej osi wraz z kierunkiem padających promieni słonecznych. Idzie za słońcem.
Dom pasywny to dom, którego konstrukcja powoduje, że jego BILANS ENERGETYCZNY zeruje się.
Czyli straty energii cieplnej równoważy się jej pozyskaniem !!!

Rzeczywiście w domu pasywnym powinna byś zamontowana klimatyzacja bo to ona w najlepszy sposób potrafi zapewnić odpowiednią wymianę powietrza i pośrednio ma wpływ na temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Realia ekonomiczne większości inwestorów na świecie powodują , że używa się do budowy materiałów i technologii dostępnych cenowo. Ta sytuacja mocno pobudza laboratoria do opracowywania produktów i technologii zbliżających się do ideału passive haus i portfela inwestora.

W stolarce otworowej takim elementem jest tzw okno bez ramowe gdzie współczynnik U całego okna jest współczynnikiem U szyby. Z tego co jest mi wiadomo to jeden z największych polskich producentów ma zamiar wdrożyć ten produkt do produkcji i czyni starania w tym kierunku.

Pozdrawiam

marynarka
20-01-2007, 14:11
Panie i Panowie,
pozwólcie ze sie wypowiem, gdyz bywam"aktywna pasywnie".Przeczytanie jednego czy 2 artykułów o passivhaus nie czyni z nikogo eksperta od pasywnosci.Proszę, (wmm-zwłaszcza zachęcam), wrzućcie w googla temat,i potrudzcie sie troche nad tłumaczeniem z angielskiego i niemieckiego.I cóz sie okaże?Ze istnieje mnóstwo rozwiązań -zarówno architektonicznych, jak i technologicznych dla takich domów.Różnych- w różnych krajach. Był podnoszony temat np. samych ram dla odpowiednich okien- których cena(są z drewna)sięga setek euro. Za same ramy.( z tego, co pamiętam ,to nawet ktos sie na nie napalił) Gdzieś ktoś sobie pożartował na temat klamek i kluczy oraz dziurek do nich, jako ewent.mostków termicznych. I fajnie.ŚMIEJMY SIĘ ŻARTUJMY, ALE JEŚLI NIE JESTEŚMY PEWNI CAŁKOWICIE SWEJ WIEDZY- NIE POUCZAJMY! Inne są rozwiązania dla pasywnych akumulujących ciepło w ścianach, inne dla szkieletów i prefabrykatów, czy też styropianu,które zgoła niczego nie akumulują. Projekty PIBP zakładaja np. użycie.....tak tu napiętnowanego kominka! (cały sęk- z jakim doprowadzeniem powietrza, z jaką komorą spalania i z jak izolowanym kominem).A skoro pod jego auspicjami takie projekty powstaja, to znaczy , że sa kwalifikowane jako pasywne. Nie wierzycie? Sprawdzcie!
Dom pasywny -to cała idea, nie tylko budynek ,zgodny z normami.To zmiana myslenia dotyczącego wykorzystania energii,a nie tylko dążność do ograniczenia kosztów ogrzewania. Wsadzcie do pasywnego stare typy lodówek, pralek i rózne energożerne- i już przestajecie myśleć "pasywnie".A tak w ogóle, to nigdzie nie sugeruje sie domów bez klamek i samych fixów w oknach.Natomiast mówi się, że jakość powietrza w domu praktycznie nie wymaga otwierania okien.
"Nie zaleca się "-nie oznacza "zabrania się stosować".W polskich artykułach dotyczacych pasywnych domów jest kupa niescisłosci. (chociażby zalecane współczynniki przegród zewn).Często mam wrażenie, że piszace je osoby niewiele zadały sobie trudu, by wgryzć się w temat.Co wcale nie oznacza, że ja jestem jakimkolwiek od tego ekspertem- cóz bowiem robiłabym tutaj i po co pytałabym innych?
Nie twierdzę, ze uda mi się w 100% zbudować dom pasywny- ale spróbuję.
Rezultat będzie do ocenienia jesienią.

a przede wszystkim proponuję przeniesć polemikę dotyczaca pasywnych domów do zupełnie innego wątku.Ci którzy chcą wiedzieć cos konkretnego o oknach, z pewnoscia sa tym szczerze znudzeni.

jedr
20-01-2007, 15:27
Charlie- nie masz racji


De facto wybudowano na świecie kilka wzorcowych
domów pasywnych w.g możliwości technologicznych dostępnych na ten czas i z tego co pamiętam to najbardziej zbliżoną konstrukcją do definicji passive haus jest obiekt, który obraca się wokół własnej osi wraz z kierunkiem padających promieni słonecznych. Idzie za słońcem.

Domów pasywnych wybudowano w europie ponad 5000 i niewiele z nich obraca się za słońcem


Dom pasywny to dom, którego konstrukcja powoduje, że jego BILANS ENERGETYCZNY zeruje się.
Czyli straty energii cieplnej równoważy się jej pozyskaniem !!!


Dom pasywny zużywa 15kWh/m2/rok


Rzeczywiście w domu pasywnym powinna byś zamontowana klimatyzacja bo to ona w najlepszy sposób potrafi zapewnić odpowiednią wymianę powietrza i pośrednio ma wpływ na temperaturę wewnątrz pomieszczenia.


W domu pasywnym nie ma żadnej klimatyzacji tylko wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dom pasywny w zimie ogrzewa się od słońca w lecie jest przed słońcem zasłonięty , nie ma żadnej automatyki, rolet, tylko odpowiednie zadaszenie i usytuowanie domu. Dom pasywny to nie kosmiczna technologia tylko przemyślany projekt.
Pozdrawiam

kabietka
20-01-2007, 15:37
Dom pasywny dla Polaka ,przeciętnego rodaka który bierze kredyt np.350.000,- nie jest w zasiegu możliwości finansowych :x

Wszelkie rozwiazania zastosowane w takim domu niosą za sobą ogromne koszty :x

jareko
20-01-2007, 17:29
oczywiscie ze jest to rozwiazanie kosztowne i w terazniejszycz czasach dostepne dla co najmniej klasy sredniej.
Czy pomylilem sie w poprzednim swoim poscie?
Dal mnie dom pasywny to:

Tak wykorzystac cieplo naturalne by dodatkowo wspomagalo ogrzewanie naszego domu. Nikt nie mowil jeszcze o domach pasywnych gdy w Muratorze byl cykl atykolow - POD KONIEC LAT 80-tych !!! o sposobach pozyskiwania w ten sposob energi.

To wykorzystac cieplo jakie wytwarzamy sami, jak i czynnosci jakie w domu wykonujemy (np. gotowanie czy by zazartowac teraz sobie - wiatry jaki czasem puscimy zamienic w cieplo i zostawic w domu bez nieprzyjemnych zapachow). Zapobiec jemgo ucieczce przez wentylacje

To minimalne zapotrzebowanie na energie

To akumulacja enrgii w konstrukcji domu latem by oddawana byla zima

Ktore z tych moich "zalozen" domu pasywnego jest bledne?

lekomin
20-01-2007, 21:01
Wybaczcie, ale moim zdaniem trochę wam ideologia przykrywa logikę.

Domy pasywne zostały stworzone w określonym celu: minimalizacji zużycia energii (ze względów finansowych oraz, o czym często zapominamy, ekologicznych).

Jeśli uznamy, że maksymalna oszczędność energii to 100 punktów, a dom z całkowicie dziurawymi ścianami to 0, każdy dom można umieścić na takiej skali. Pierwsze kilkanaście, kilkadziesiąt punktów efektywności zdobyć (a raczej kupić) jest bardzo łatwo. Zasada jest jednak taka, że każdy kolejny punkt w kierunku "100" jest droższy niż poprzedni. To jest prosty, ekonomiczny fenomen, odnoszący się do większości dziedzin życia. Prostym przykładem są samochody i ich czas przyspieszenia do 100 km/h. Samochód z przyspieszeniem 12s do setki można kupić za 50tys.. W 11 s za 60tys, w 10s za 80tys, w 9 s za 110tys, w 8s w 170tys, w 7s za 240 tys.. aż dochodzimy do jakiegoś Ferrari, 4s do setki i 3 mln złotych cenie wywoławczej.

Można upierać się przy "doskonałym" domu pasywnym (100 punktów w naszej skali) ale jego zbudowanie jest bardzo trudne i baaardzo kosztowne. Pamiętając o tym kosmicznym koszcie naszych ostatnich 10 punktów, nie jestem pewien, kiedy ten ekstra wydatek się zamortyzuje.. W końcu zużycie energii może być tylko o 10% mniejsze, a koszt wybudowania droższy np. o 45%.

Ponadto, jak mnie uczono, w naszej długości geograficznej naprawdę trudno zbudować dom na 100 punktów. Może warto zastanowić się nad kompromisem?

Dla przykładu: szyba potrójna z argonem o przenikalności 0,7 jest w zakupie tańsza jakieś pięciokrotnie od szyby potrójnej z kryptonem. Zgadnie ktoś o ile niższa jest przenikalność cieplna za cenę pięciokrotnie wyższej ceny?

Jezier
20-01-2007, 23:11
lekomin. W kwietniu dzwoniłem z zapytaniem o ceny szyb. Nie było takiej różnicy w cenie o jakiej piszesz. Za 1m2 trójszybowego zestawu z kryptonem U=0,5 wołali od 170 zł +vat.

jareko
21-01-2007, 00:24
lekomin. W kwietniu dzwoniłem z zapytaniem o ceny szyb. Nie było takiej różnicy w cenie o jakiej piszesz. Za 1m2 trójszybowego zestawu z kryptonem U=0,5 wołali od 170 zł +vat.
Jezier - sorki ale mowic mozna wiele zwlaszcza ze sprawdzic nie sposob
Wiesz.... P-4 na ramce 10mm tez wszedzie mowia ze ma 1,0
Sorki za taki sceptyzym w stosunku do producentow szyb ale przestalem im ufac juz dawno. Sprawa byla prosta jak weszla powloka niskoemisyja - mogles odroznic szybe 2,8 od 1,6 wizualnie, tu juz takiej mozliwosci nie masz. Cos wiecej na ten temat wie Pchelek, zreszta kilka razy wypowiadal sie tutaj co o tym sadzi. Ja sam mialem jazde z WIGLAWEM opisana w watku jaki tu zalozylem kilka lat temu - doszlo jeszcze do opisywanych tu klopotow z nimi to ze jakos te szyby okazaly sie strasznie zimne i najprawdopodobniej zlece ITB ekspertyze bo klient zaczyna sie z lekka irytowac podejrzewajac ze zamiast 1,1 ma 2,8
A ja ostatnio na WCS poprawiajac sp... montaz i okna Etexu Tarnobrzeg namacalnie widze do jakich przekretow zdolni sa producenci - nie chce tu wszystkiego opisywac z czym mam tam doczynienia - ukazalem tu tylko fotki zamontowanych przez nich okien - o reszcie kwiatkow milczalem.
I miedzy innymi to jest powodem az takiej rozpietosci cen okien w jedym systemie profili. Lekomin ktory pojawil sie tu niedawno robi okna per saldo drogie - ale uwierz mi ciezsze od konkurencji w Lomianek o 25-30%. A wiadomo co oznacza lzejsze okno. Pojawil sie na forum watek okna balkonowego 3 metry na 2 i cus ktore pod naporem wiatru wygina sie do srodka o 15mm. sadze ze nie 15 tylko polowe mniej ale.....nie powinno a jesli tak jest to ktos gdzie znow zaoszczedzil
Niestety, nie ma 100% mozliwosci sprawdzenia w zamontowanym juz oknie czy w jego srodku wszystko jest OK a pokaz mi kklienta ktory zaryzykuje przeciecie skrzydla i oscieznicy by miec namacalny dowod
Kolejny kwiatek - okna zamontowane w Warszawie ul. Lazurowa, profil REHAU. Przekroczone wszystkie wymiary graniczne, podejrzenie oszczednego wzmocnienia w oscieznicy, klient jest tak wk... ze juz podjal decyzje wymiany wszystkich okien na nowe (okna maja raptem 1,5 roku) jak sie ociepli wyrywamy okno i tniemy na kwalki w obecnosci rzeczoznawcy. Jesli okaze sie to czego ja jzu jestem pewny na 100% sprawa idzie do prokuratury. Ten sam producent montowal okna na kilku inwestycjach w Warszawie - wspolczuje lokatorom.
To jest to o czym wielokrotnie tu wspominam - pogona za oszczedzaniem kasy za wszelka cene jest zgubny - ale zawsze w odpowiedzi slysze ze przesadzam bo Wam sie wydaje ze jak np. macie wycene Schuco od producenta "A" i Schuco od "B" to "A" chce Was skroic niemilosiernie a "B" jest "uczciwy" bo na malym zysku jedzie
Czesto zadaja mi pytanie dlaczego, przy moim patryjotyzmie lokalny zamawiam okna np. w Kielcachczy Mragowie a nie w Warszawie czy Lomiankach
Bo g.... klientom sprzedawac nie zamierzam a zyc z czegos musze
cholerka - a o czym byl poczatek? :lol:
Ta wiec kolego przesympatyczny - roznie to z tymi cenami i tym co jest oferowane bywa

Jezier
21-01-2007, 00:41
Było o tym, ile kosztują te szyby? 500 zł za 1m2 czy może 1000? Który producent nie kłamie? Do kogo mogę wysłać zapytanie o ceny z tych którzy mają w ofercie szyby z kryptonem.

jareko
21-01-2007, 00:47
chocby tutaj http://www.hydropol-szyby.com.pl/cennik.php - nie wiem czy krypton maja ale szyby maja naprawde genialne

Jezier
21-01-2007, 00:57
To są szyby z folią Heat Mirror. Nie o tych rozmawiamy. Chodzi o pakiety dwukomorowe z podwójną powłoką niskoemisyjną raz wypełnione argonem a raz kryptonem. Z argonem U min. 0,7 a z kryptonem U min 0,5.
Ten heat mirror zatrzymuje za dużo energi, aby warto go było stosować.

Xena z Xsary
21-01-2007, 08:28
słyszałam jakąs może plotkę, że ciemno grafitowe okna plastikowe sie wypaczają po jakimś czasie (ze względu na ciemny kolor?) powiedzcie czy to bzdura czy prawda?