PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

T12345T
04-06-2008, 14:32
[quote=TEST]

Test, wrócilem do tego postu bo wczoraj rozważałem teorię z zaprzyjaźnionym praktykiem..
I usłyszałem (a raczej po raz kolejny mi przypomniano) że Klient tylko raz może wybrać ścieżkę reklamacyjną, więc jeśli chce skorzystać z rękojmi to już formlanie zamyka sobie drogę do gwarancji. A jeśli wybiera gwarancję to już nie ma prawa na przejście do rękojmi. Pewien nie jestem, dlatego szukam tu potwierdzenia..
?
A że dobry serwis to też ważna sprawa dla dobrych okien.. to warto wiedzieć, ale nikomu nie życzę by mieć takie dylematy. Wg mnie serwis ma po prostu dobrze działać.

Z tymi ścieżkami to nie do końca tak jak piszesz. Jeśli korzystasz z trybu gwarancji to musisz go kontynuwać, aż do zakończenia postępowania reklamacyjnego wszętego w tym trybie. Po zakończeniu reklamacji z tytułu gwarancji bez problemu możesz wszczynać postępowanie w trybie rękojmi.
Jedyne ograniczenie i niebezpieczeństwo to ustawowe terminy, w których możesz wszcząć postępowanie z tytułu rękojmi za wady. Tu trzeba podjąć decyzję, czy wykorzystać najpierw "rękojmię" właśnie z powodu terminowych ograniczeń do zgłoszenia roszczeń, czy też borykać się z niejasnościami kart gwarancyjnych i terminami w nich zakreślonymi. Ze względu na przewlekłość postępowań gwarancyjnych i "treści" kart gwarancyjnych według mnie szybszą i skuteczniejszą ścieżką reklamacji jest rękojmia za wady.

Pozdrawiam

mocca
05-06-2008, 08:13
witam ponownie
widze ze moja "historia" rozwinęła głębszą dyskusję ;) dlatego opiszę cd.
W piątek obejrzałam okna jeszcze raz bardzo dokładnie, nie znalazłam wiecej innych uszkodzeń. Zadzwoniłam do chłopaka z ktorym zawierałam umowę i opisałam mu jeszcze raz wszystko, uspokoił mnie ze jeśli mam napisane w protokole to na pewno nie zginie a jesli chce być naprawdę spokojna to mogę jeszcze wyslać maila do firmy- by zachować drogę pisemną. Nie miałam czasu... :-? w kazdym razie wczoraj byłam u nich w innej sprawie i przy okazji zapytałam o moje zgłoszenie. 3 osoby zapeniły mnie (sprawdziły nawet w jakimś magicznycm zeszycie) że sprawa zgłoszona jest do producenta czyli AVANTE w Elblągu i między 6 a 20 czerwca ma być na naszym terenie ich serwisant ktory i do mnie przyjedzie i wszystko obejrzy i zadecyduje co dalej. O płatności nawet nie wspomnieli. Ogólnie czuję się uspokojona tym bardziej ze wyszło małe zamieszanie z witrazem i totalna obsuwa terminu dostawy bram, i firma dwoiła sie i troiła, sam szef się pofatygował także mam wrażenie, ze traktowana jestem poważnie.

Miałam jeszcze jedną wątpliwość, odkryliśmy z mężem ze niektóre skrzydła, a wlaściwie większość w pozycji uchylnej ma nierówny otwór na dole- tzn ze strony zawiasów skrzydla jest większa szpara, ze strony klamki jest malutka lub nie ma jej wcale. Troche głupio to wygląda... szczególnie na oknach obok ktorych się przechodzi bo to widać. Sprawdzałam u nich w salonie na wystawie- jedne tak miały inne były rowne. Sprzedawca wytłumaczył to tym, ze od strony klamki na dole są zaczepy a od strony zawiasów nie i stąd te różnice.
Powiedzcie mi czy to normalne, tak moze być?

edytuję bo zapomniałam dodać, ze tę nierówność widać od strony zewnętrznej.

Czekam na rozwój wypadkow o czym będę informować, dziękuję za zaintereseowanie!
pozdrawiam

weronikar
06-06-2008, 08:07
Plonskij
Mam prośbę, widać że jesteś specem w kategorii stolarki okiennej więc proszę cię bardzo mocno podpowiedz kogo mogłabym zaangażować do montażu okien w okolicach Poznania.
Z góry baaardzo dziękuję!
Pozdrawiam!

finlandia
06-06-2008, 09:17
Plonskij
Mam prośbę, widać że jesteś specem w kategorii stolarki okiennej więc proszę cię bardzo mocno podpowiedz kogo mogłabym zaangażować do montażu okien w okolicach Poznania.
Z góry baaardzo dziękuję!
Pozdrawiam!
Weronika, może kogos wyręczę, ale na tak zadane pytanie w tym wątku nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej poszukaj na forum grupy budujące Poznań, Wielkopolska itp, tam na pewno znajdziesz ludzi którzy korzystali z konkrentnych firm i podzielą się swoimi doświadczeniami praktycznymi.

pchelek
06-06-2008, 12:36
ciezko tak na odleglosc - ale moze ze sremu firma defor lub z wilkowic [nazwa mi umkla]

bwojtek
06-06-2008, 18:31
ciezko tak na odleglosc - ale moze ze sremu firma defor lub z wilkowic [nazwa mi umkla]
Pchelku! Po pierwsze pytanie było o montaż okien a nie o producenta (chociaż może to kwestia źle sformułowanego pytanie) a po drugie nie wiadomo czy chodzi o pvc czy o drewno!

PS.
Ten z Wilkowic to pewnie PROFILOPLAST.

jaendrju
09-06-2008, 19:50
Proszę o szczerą opinię nie tylko dot. producenta,ale samego profilu.Jest to nowość, dlatego proszę o opinię tych co mają pojęcie-grubość tworzywa,grubość wzmocnień metalowych,zastosowanych okuć,statyki.Są ładne,ale boję się,żeby po 3 latach ktoś nie powiedział,że niewypał.Mam do wyboru jeszcze 6 komorowego Gealana,ale różnie o tym profilu mówią.
max. okno 180x150,tarasowe i balkonowe odpowiednio 270x230 i 180x220
Miejsce montażu Rzeszow
jabol

adame
10-06-2008, 00:02
Witam forumowiczów

W tej chwili kończę projekt domu jednorodzinnego w którym wychodzi do wykonania jedno okno o bardzo dużych gabarytach i wiem że pewnie tanie nie będzie ale nie chcę by mnie zabiło. Na razie papier zniesie wszystko, ale chcę kontorolować koszty na tym etapie, by nie wpakować się w kanał.
wymiary okna:
- 4 metry w podstawie, 6 metrów wysokości.
- Okno powinno się składać z modułów o metrowej szerokości i wysokości około 3 metrów (ale to można przeoprojektować).
- W dolnej części okna znajdowały by się otwierane drzwi jednoskrzydłowe o szerokości jednego metra, reszta statyczna.
Zależy mi na tym by okno było ciepłe, najlepiej 3 warstwowe, materiał okien (?) pewnie musi być aluminium.

Dostałem ofertę z aukcji na allegor na profilach SCHUCO, ale nie wiem czy później faktycznie takie okno uda się zamówić w tej firmie i w tej cenie. Będę wdzięczny za pomoc i rady.
Pozdrawiam,
Adam

pchelek
10-06-2008, 08:26
o Gealanie roznie mowia - raz dobrze raz gorzej.
Moze jakis inny zestaw pytan.
6-komorowy Gealan kolorowy ma [mial] klopoty z utrzymaniem wyprostowanej sylwetki.
To okno 4x6 to fasada aluminiowa i na allegro to bym jej nie kupowal

jareko
10-06-2008, 08:40
realnie tylko fasada - koszt od 1500 do 3000 za 1 mkw plus montaz 120-200 za 1 mkw

T12345T
10-06-2008, 12:39
Koledzy jednak mają doświadczenie!!! Ja to z ostrożności przy tego typu konstrukcjach wolałbym zerknąć w przekroje projektu. Na tych 6 m po drodze pewnie są jakieś stropy? A jak ich nie ma? Jakoś to trzeba zamontować. Tak na czuja? Jak tak, to i spory rozrzut w cenach widać, a Inwestor koszty liczy jak sam napisał.

Projekt = precyzja, rady i ceny.

Inwestorów i doradców pozdrawiam

bwojtek
10-06-2008, 12:48
Koledzy jednak mają doświadczenie!!! Ja to z ostrożności przy tego typu konstrukcjach wolałbym zerknąć w przekroje projektu. Na tych 6 m po drodze pewnie są jakieś stropy? A jak ich nie ma? Jakoś to trzeba zamontować. Tak na czuja? Jak tak, to i spory rozrzut w cenach widać, a Inwestor koszty liczy jak sam napisał.

Projekt = precyzja, rady i ceny.

Inwestorów i doradców pozdrawiam
Co właściwie próbowałeś powiedzieć bo nie kumam? Jak słusznie zauważył Jareko przy tej wysokości to się kwalifikuje na system fasadowy (słupowo-ryglowy) i obecność stropów jest tutaj niepotrzebna. Gdyby tam zresztą był strop służący jako podpora górnej części to mowa byłaby o elementach 4x3m x2szt...
Rozrzut ceny jest jak najbardziej uzasadniony bo taką konstrukcję trzeba przeliczyć statycznie i dobrać przekroje słupów. I tu właśnie będzie istotne czy w połowie wysokości będzie strop, który mógłby przenieść choćby obciążenie wiatrem czy nie.

jareko
10-06-2008, 12:49
nawet jeśli jest po drodze strop to tym lepiej - stad cena fasady zaczyna sie od 1500 za mkw a nie od razu 2500. Wyobrażasz sobie zrobić to w PVC? A może w drewnie?
ma to byc trwale, bezobslugowe (bo jak klient będzie sobie drewno co roku konserwował?) Pokosiłbym sie także o szyby samoczyszczące w tym wyjątkowym wypadku
Moze nie znamy sie na kruczkach prawnych i słownictwie prawniczym ale tutaj hmmm... no cóż.... znamy sie lekko na rzeczy - tak jakoś wyszło :lol: psim swędem ;)
a pro pos cen- wartości podane są wartościami netto dodaj do tego jeszcze VAT

pchelek
10-06-2008, 13:12
nie wspomne o przeciekach przez rygle - a lubia one przeiekac ojjjjjjjjjjjjjjjjj lubia - szczegolnie te z allegro !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jareko
10-06-2008, 13:22
czyżbyś miał na myśli konstrukcje na Turmonckiej? Tak to jest jak podstawowym kryterium wyboru ofert na Inwestycjach jest cena hi hi hi Swoja droga - sprawa w sadzie wygrana przez lokatorkę?

finlandia
10-06-2008, 18:45
Witam forumowiczów

W tej chwili kończę projekt domu jednorodzinnego w którym wychodzi do wykonania jedno okno o bardzo dużych gabarytach i wiem że pewnie tanie nie będzie ale nie chcę by mnie zabiło. Na razie papier zniesie wszystko, ale chcę kontorolować koszty na tym etapie, by nie wpakować się w kanał.
wymiary okna:
- 4 metry w podstawie, 6 metrów wysokości.
- Okno powinno się składać z modułów o metrowej szerokości i wysokości około 3 metrów (ale to można przeoprojektować).
- W dolnej części okna znajdowały by się otwierane drzwi jednoskrzydłowe o szerokości jednego metra, reszta statyczna.
Zależy mi na tym by okno było ciepłe, najlepiej 3 warstwowe, materiał okien (?) pewnie musi być aluminium.Dostałem ofertę z aukcji na allegor na profilach SCHUCO, ale nie wiem czy później faktycznie takie okno uda się zamówić w tej firmie i w tej cenie. Będę wdzięczny za pomoc i rady.
Pozdrawiam,


Adam

A ja widziałem cos takiego wykonane w drewnie. Działało, ba, nawet powiem wiecej - miałem wrazenie ze cała sciana działa poprzez poruszanie się.. nie polecam, ale jak ktoś bardzo chce to mogę odszukac adres, ew. podac namiar na sprzedawcę który się tego podjął..

pchelek
10-06-2008, 19:04
Turmoncka sie wali. A NAJGORSZE jest to ze do wymiany tego trza budynek wysiedlic i rozebrac dzwigiem cala konstrukcje - to jest tak jak do zaprojektowanego budynku dostawia sie dwa pietra w aluminum w najtanszej wersji i do tego nie doszczelnia sie rygli. A wystarczylo je - jak zaczelo zaciekac - uszczelnic nowymi uszczelkami. Teraz to jest powazny klopot.
Wisze ci telefon do pana od inwestycji - poszukam jutro.

jareko
10-06-2008, 19:47
nie śmiałem sie domagać :) i przypominać :)
no cóż.... wiem jak tam jest, pomagałem Inwestorce wybrnąć z problemu - i tak jak mówisz - naprawa tego co spie.... pochłonie takie koszty ze najlepiej Inwestorce dac w rekompensacie inne lokum o takim samym standardzie (polecam apartament w Babka Tower za jedyne 2,5 mln) i przeznaczyć to na ogólnie dostępną suszarnie
Kiedy do cholery ktoś sie zajmie przetargami i zrobi z nimi porządek - by takich kwiatków jak ten czy WCS czy inne nie było?

bwojtek
10-06-2008, 19:53
Fasady aluminiowe to kolejny temat rzeka, która jednak rzadko przepływa obok inwestorów indywidualnych, że tak powiem... Pamiętam przypadek sprzed około 3 lat kiedy gość wyceniał u mnie małą fasadę, która miała doświetlać klatkę schodową w hotelu. Był oburzony zaproponowaną ceną (około 55tys). Prawie wykrzykiwał, że inni zrobią to za 35tys... Po pół roku pojawił się kolejny raz. Tym razem już z zapytaniem na wymianę fasady aluminiowej na aluminiową 8-) Okazało się, że zimą goście hotelowi prawie przymarzali do tej fasady ;) Z poprzednim wykonawcą chyba wojuje w sądzie do dzisiaj...
Cena Czyni Cuda... i kłopoty dla nabywcy.

jareko
10-06-2008, 19:56
bwojtek - nie oni pierwsi inie ostatni - chcesz więcej adresów gdzie cena wygrała - oczywiście najniższa - a teraz sprawy po sadach?
I właśnie klienci indywidualnie rzeźbią tak ze włos sie jeży. Zamiast złapać sie za głowę już na etapie wybieranie projektu lub wymyślania sobie cudeniek bo napatrzyli sie na filmy Made in Usia Siusia. I dopiero po poznaniu kosztów zaczynają radosna twórczość. A ze w 99% g... z tego wychodzi to czasem tutaj można tez przeczytać.
Ostatni przykład :) klientka ma mieć fasadę ale jak otrzymała na nią ofertę zaczęła szukać alternatywy - i ni cholery nie mogla zrozumieć dlaczego nawet nie przysiadłem nad tym by to jakoś wycenić w PVC? Argumentacja ze jest to niewykonalne do niej nie przemawia.
kolejny przykład - z dnia wczorajszego - architekt wymyślił sobie okna wysokości 2650. Ona zaakceptowała. chałupa wymurowana. A ona chce - ba !!! żąda okien o takiej wysokości i to bez poprzeczki w obustronny kolorze. I nie może pojąc ze tego sie zrobić nie da
Niestety pewnych rzeczy nie da sie niczym zastąpić :(

bwojtek
10-06-2008, 20:00
bwojtek - nie oni pierwsi inie ostatni - chcesz więcej adresów gdzie cena wygrała - oczywiście najniższa - a teraz sprawy po sadach?
Ja takich adresów nie potrzebuję. Sam znam ich aż za nadto. Pozwolę sobie dla odmiany zacytować poetę dla potomnych:

Cieszy mię ten rym: Polak mądry po szkodzie:
lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
nową przypowieść Polak sobie kupi,
że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
[J.Kochanowski]

adame
10-06-2008, 20:43
Widzę że moim wątkiem wywołałem ciekawą dyskusję. Fasada nie jest podparta, nie ma po drodze stropu więc na pewno musi być to mocna konstrukcja. Z firmy Almon Plast dostałem orientacyjną ofertę o połowę niższą niż te wartości które były poruszane w wątku, ale i tak całość oraz ton wypowiedzi daje wiele do myślenia. Jeżeli ktoś z Państwa ma namiary na firmy produkujące takie rozwiązania będę zobowiązany.

Adam

jareko
10-06-2008, 21:21
podpytaj Pchelka :)
Podstawa prawidłowo wykonanej fasady jest przede wszystkim prawidłowe jej zaprojektowanie oraz oczywiście perfekcyjny montaż przygotowanej calej konstrukcji u dobrego producenta
Wiele pytan i uzgodnień zanim ostateczna wersje wybierzesz
I polecałbym Ci zainwestować w szyby samoczyszczące przy takiej konstrukcji gdzie realnie umycie zewnętrznych powierzchni będzie wyjątkowo utrudnione
Oczywiście taka szyba nie będzie perfekcyjnie czysta jak by sie mogło po jej nazwie spodziewać
no i chyba rzecz najważniejsza mogą być znaczące różnice w ofertach nawet w tym samym systemie fasadowym przede wszystkim z zastosowanego szkła. Widziałem "fasady" z normalnymi szybami. TO POWINNO BYĆ KARALNE !!! wystarczy kamyczek jakiegoś kretynka, czy zwykla pilka kota kopnięta uderzy kilka metrów nad ziemia itp zdarzenia i tafle szkła lecą na głowy przechodzących pod nimi użytkownikami
szkło winno być albo hartowane albo klejone - a to podraża koszty
zresztą uwaga ogólnej natury - niejako przy okazji
Kwestie późniejszego bezpiecznego użytkowania wogole znikają u większości z Was w zestawieniu z cena jaka trzeba zapłacić za takie rozwiązania
Przykład? Choćby duże drzwi tarasowe bez poprzeczki - poprzeczka to nie tylko sztywność - za zmniejszenie tafli szkła by w razie stłuczenia nie narobią klientowi szkód, to takie jej położenie utrudniające przypadkowe wpadniecie w takie okno. Duze witryny bez szyb bezpiecznych, zwłaszcza te od samej podłogi sa niebezpieczne. Wyobraźcie sobie własne dziecko bawiące sie, biegające po domu i przez przypadek wpadające w taka tafle szkła które wtedy działa jak gilotyna
Moze przewrażliwiony jestem na tym punkcie ale po dziś dzień mam ślady na przedramieniu po szybie w która wpadłem - mokra dłoń w trakcie bieganiny na koloniach ześlizgnęła sie z klamki i po sam bark wpadłem w szybę - i tak dobrze ze tylko tak sie to skończyło
Powtarzam nie raz - ciecie kosztów to jedno - myślenie to drugie
wiec myśleć kurcze myśleć i nie tylko liczyć pieniądze

pchelek
11-06-2008, 07:33
Adame - wez te oferte z tej firmy Almont ? - niech ci zrobia projekt - ze go potzrebujesz do oceny przez architekta - znaczy sie przekroje, rodzaje szyb, elementy konstrukyjne [opis], my to skonsultujemy, obawiam sie te ta tania fasada to mialaby byc skonstruowana z podstawowych elementow jak oscieznice i skrzydla, bez slupow, ktore sa najdrozsze zawsze, niech ci ten oferent policzy obciazenie wiatrem i wymagane momenty statyczne
jareko - co do okna 2600 - peewno ktos zrobi, potem ja zrobie ekspertyze, potem klient poda sprawe do sadu i na koniec po 5-ciu latach procesu] wymontuje te okna i wstawi normalne

jareko
11-06-2008, 07:48
....jareko - co do okna 2600 - peewno ktos zrobi, potem ja zrobie ekspertyze, potem klient poda sprawe do sadu i na koniec po 5-ciu latach procesu] wymontuje te okna i wstawi normalne
tak jak znany nam klient z Michalowic? Tylko on poszedł po raz kolejny w najtańsza ofertę i znów wygrał sprawę w sadzie hi hi hi ta przygoda z pierwsza konstrukcja niczego go nie nauczyła
A tak na marginesie - to było coś około 3 metrów szerokości 5 metrów wysokości wykonane w PVC gdzie będące tam drzwi ze sztulpem jzu w dniu odbioru nie chciały sie otworzyć a całość przy ruchu za klamkę gięła sie na wszystkie strony

pchelek
11-06-2008, 11:54
i przy podmuchach wiatru calosc wachlowala sie jak kartka papieru - klientowi klima nie byla zatem potrzebna - mial giga wachlarz ")))))))))))))))))

mocca
12-06-2008, 22:00
i witam znowu
dla zainteresowanych moją sprawą przedstawiam nowe fakty- dziś miałam zapowiadaną wcześniej wizytę serwisanta z AVANTE, przyjechał z gotowymi nowymi skrzydłami, bez mrugnięcia okiem i marudzenia obejrzał wszystkie uszkodzenia, zaznaczył je sobie markerem po czym wymienił skrzydła na nowe. Bez zadnych napraw, opraw, podmalowywania, rozklejania itp. Dodatkowo na moją prośbę obejrzał te "szpary" o których pisałam w poprzednim poście, dokonał regulacji wszystkich okien i wszystko jest równiutko, klameczki chodzą idealnie, nie ma zadnych krzywizn w uchyle i w ogóle wszystko jest pieknie. Jestem bardzo zadowolona z obsługi serwisowej i ogólnie współpracy zarówno ze sprzedawcą jak i producentem, którzy to oboje byli bdb poinformowani i również mnie informowali na bierząco o przebiegu "reklamacji". Zadnego ściemniania. Za tydzień mam dostac jeszcze jedno nowe skrzydło i wtedy uznam sprawę za ostatecznie zamkniętą.
chyba niepotrzebnie się aż tak stresowałam... :wink:

pozdrawiam

finlandia
13-06-2008, 10:14
i witam znowu
dla zainteresowanych moją sprawą przedstawiam nowe fakty- dziś miałam zapowiadaną wcześniej wizytę serwisanta z AVANTE, przyjechał z gotowymi nowymi skrzydłami, bez mrugnięcia okiem i marudzenia obejrzał wszystkie uszkodzenia, zaznaczył je sobie markerem po czym wymienił skrzydła na nowe. Bez zadnych napraw, opraw, podmalowywania, rozklejania itp. Dodatkowo na moją prośbę obejrzał te "szpary" o których pisałam w poprzednim poście, dokonał regulacji wszystkich okien i wszystko jest równiutko, klameczki chodzą idealnie, nie ma zadnych krzywizn w uchyle i w ogóle wszystko jest pieknie. Jestem bardzo zadowolona z obsługi serwisowej i ogólnie współpracy zarówno ze sprzedawcą jak i producentem, którzy to oboje byli bdb poinformowani i również mnie informowali na bierząco o przebiegu "reklamacji". Zadnego ściemniania. Za tydzień mam dostac jeszcze jedno nowe skrzydło i wtedy uznam sprawę za ostatecznie zamkniętą.
chyba niepotrzebnie się aż tak stresowałam... :wink:

pozdrawiam
Zdaje się że pisałem o dobrym podejściu AVANTE do takich spraw.. Wtedy tylko pisałem na wyczucie (bo np. zdziwiło mnie, że parę lat temu właściciel w jednym ze swoich salonów zamontował klimatyzację by pracownicy i Klienci mieli komfort pracy...) teraz to wiem.. i chociaż Technika Okienna bez mrugnięcia okiem mogliby się legalnie wyprzeć takich reklamacji to jednak jest to firma dbająca o dobry wizerunek..Godne naśladowania.
Mocca - uwierz mi - niewiele firm tak się zachowuje. Gratulacje dla AVANTE.

Aha, nie sprzedaję AVANTE i jest to moja konkurencja, chociaż nie wiedzieć czemu dzień po wcześniejszym pozytywnym wpisie dostałem od nich materialy reklamowe.. hmm..czyzby ktoś mnie wyśledził?

T12345T
13-06-2008, 10:50
No to ja się przyłączam do finlandi. Bo takie podejście do klienta to miód na nasze serce. Oby tak wszyscy i zawsze. Grazie AVANTE! Avanti AVANTE!

Pozdrawiam

mocca
13-06-2008, 17:06
przyznaję, ze ja również jestem miło zaskoczona obrotem sprawy. Znając realia, czytając forum i mając doświadczenia z oknami w bloku, ktore od kilku lat przeklinam a są od sporo bardziej popularnego i znanego od AVANTE producenta sądziłam, ze teraz będą niezłe przepychanki i gra na zwłokę. Jednak aby nie chwalić dnia przed zachodem z gloryfikacją Avante poczekam na finał ;)
póki co dodam jeszcze, ze po serwisie dostałam jeszcze podobno w ramach przeprosin bardzo miły nie lada suwenir od firmy :D 8) ze słowami, bym mówiła wszystkim, że Avante to nie "ponoć" tylko najlepsze okna :)

Charlie
13-06-2008, 20:01
miałem wczoraj stan przedzawałowy przez pewnego obywatela Anglii - wszystko co angielskie jest do dupy

Tylko bez nazwisk.
14-06-2008, 08:18
i na pewno nie chodziło o okna :D

jareko
14-06-2008, 08:39
:lol: o okna zapewne tez - ale to jakby przy okazji ;)

Charlie
15-06-2008, 21:31
dobra rada - kupujcie okna z szybą 0,7.
W IV kwartale 2008 planowane są olbrzymie podwyżki nośników energii - głównie gaz, uff...Ivan szaleje :evil:

Tylko bez nazwisk.
16-06-2008, 08:01
po ilu latach się to zwróci?

bwojtek
16-06-2008, 09:03
po ilu latach się to zwróci?
Jak tempo wzrostu cen gazu się utrzyma (a Ivan chyba o to zadba) to inwestycja ma szansę zwrotu w około 5 lat (kwestia jeszcze jakie zimy będą...).

Aluland
16-06-2008, 09:52
Witam forumowiczów

W tej chwili kończę projekt domu jednorodzinnego w którym wychodzi do wykonania jedno okno o bardzo dużych gabarytach i wiem że pewnie tanie nie będzie ale nie chcę by mnie zabiło. Na razie papier zniesie wszystko, ale chcę kontorolować koszty na tym etapie, by nie wpakować się w kanał.
wymiary okna:
- 4 metry w podstawie, 6 metrów wysokości.
- Okno powinno się składać z modułów o metrowej szerokości i wysokości około 3 metrów (ale to można przeoprojektować).
- W dolnej części okna znajdowały by się otwierane drzwi jednoskrzydłowe o szerokości jednego metra, reszta statyczna.
Zależy mi na tym by okno było ciepłe, najlepiej 3 warstwowe, materiał okien (?) pewnie musi być aluminium.
jak zostało to rozwiązane?


Dostałem ofertę z aukcji na allegor na profilach SCHUCO, ale nie wiem czy później faktycznie takie okno uda się zamówić w tej firmie i w tej cenie. Będę wdzięczny za pomoc i rady.
Pozdrawiam,
Adam
jak zostało to rozwiązane?

Aluland
16-06-2008, 09:55
realnie tylko fasada - koszt od 1500 do 3000 za 1 mkw plus montaz 120-200 za 1 mkw
cena...mało danych na ustalenie ceny , montaż ok

Aluland
16-06-2008, 09:58
Adame - wez te oferte z tej firmy Almont ? - niech ci zrobia projekt - ze go potzrebujesz do oceny przez architekta - znaczy sie przekroje, rodzaje szyb, elementy konstrukyjne [opis], my to skonsultujemy, obawiam sie te ta tania fasada to mialaby byc skonstruowana z podstawowych elementow jak oscieznice i skrzydla, bez slupow, ktore sa najdrozsze zawsze, niech ci ten oferent policzy obciazenie wiatrem i wymagane momenty statyczne
jareko - co do okna 2600 - peewno ktos zrobi, potem ja zrobie ekspertyze, potem klient poda sprawe do sadu i na koniec po 5-ciu latach procesu] wymontuje te okna i wstawi normalne
kochani mfasada albo jest fasadą albo NIe, nigdy z czyms takim jak zestaw witryn. na temiast ceny...jestem w stanie wykazac ze fasada bedzie tansza od witryn są takie przypadki, producent płaci za materiał czyli KG,..

matadorRS
17-06-2008, 13:09
jestem w stanie wykazac ze fasada bedzie tansza od witryn są takie przypadki, producent płaci za materiał czyli KG,..

Jak fasada moze byc tansza od witryny skoro profil fasadowy jest sporo drozszy od zwyklego ktory stosuje sie w witrynach?

Aluland
17-06-2008, 13:16
jestem w stanie wykazac ze fasada bedzie tansza od witryn są takie przypadki, producent płaci za materiał czyli KG,..

Jak fasada moze byc tansza od witryny skoro profil fasadowy jest sporo drozszy od zwyklego ktory stosuje sie w witrynach?
a to bardzo proste, przy pewnych zakresach wielkości profil tzw okienny okaże się z byt słaby na przeniesienie cieżaru szkłą, ssania i parcia wiatru.
Plus tzw rozkrój profil okienny to 6,5 mb profil fasadowy 7,0 mb

pchelek
17-06-2008, 14:28
witryna to typowe profile okienne - fasada to zazwyczaj slupki i rygle - niewystepujace w wytrynach [bo nie ma takiej potrzeby]

Aluland
17-06-2008, 14:30
witryna to typowe profile okienne - fasada to zazwyczaj slupki i rygle - niewystepujace w wytrynach [bo nie ma takiej potrzeby]
tzn...?

śpioch
20-06-2008, 08:30
Sa klamki które nawet roku normalnej eksploatacji nie wytrzymują

Które klamki są wobec tego najtrwalsze?

czmirek
20-06-2008, 09:27
Sa klamki które nawet roku normalnej eksploatacji nie wytrzymują

Które klamki są wobec tego najtrwalsze?
moim zdaniem HOPPE

finlandia
20-06-2008, 10:50
Sa klamki które nawet roku normalnej eksploatacji nie wytrzymują

Które klamki są wobec tego najtrwalsze?
moim zdaniem HOPPE
Przyłączam sie do Czmirka.
Ale czy najtrwalsze? Moze znajdzie sie cos jeszcze lepszego, chociaż ja takich nie znam.
Na pewno Hoppe jest the best nie tylko pod kątem trwalosci, ale i estetyki, jakosci wykonania i bogactwa wzorow, kolorow i funkcji (standard, secustik, przycisk, klucz). Do tego można je kontynuowac w drzwiach zewnętrznych czy wewnętrznych. Tylko te mniej popularne są cieżko dostępne..
ALe polecem standard Hoppe, szczegolnie secustiki - pracują płynniej i nawet ciężko zamykające się okno zamyka się "jakby" lepiej.
Poza tym czasem ciężko pracujące zamykanie może mieć swoją przyczynę w złej klamce..

Aha, no i Oknoplast stosuje Hoppe, tylko czemu zwykłe a nie secustik?

Slawek_
20-06-2008, 10:53
W większości wypowiedzi dot. okien PCV zamiennie stosowane są nazwy profili i producentów. Wykonanie jest równie ważne jak sam profil. Prośba o informację jakie profile polecacie ale też jakie firmy wykonujące już gotowe okna (jakość wykonania i serwis).

Arkady1978
20-06-2008, 11:35
Finlandia zapomniałeś dodać, ze stosowana przez Oknoplast ,w standardzie aluminiowa klamka Hoope, (secustic jest za niewielką dopłatą) to i tak o niebo lepsze rozwiązanie niz. plastikowe, badziewne klamki stosowana przez bardzo wielu producentów okien, chociażby np. Vetrex :)

finlandia
20-06-2008, 11:56
Finlandia zapomniałeś dodać, ze stosowana przez Oknoplast ,w standardzie aluminiowa klamka Hoope, (secustic jest za niewielką dopłatą) to i tak o niebo lepsze rozwiązanie niz. plastikowe, badziewne klamki stosowana przez bardzo wielu producentów okien, chociażby np. Vetrex :)
O tak, Vetrex (ale tez ma za dopłatą secu) i prawie wszystkie inne firmy wsadzają do okien w okleinach klamkę która woła o pomstę do nieba. Brąz tandetny, "stare złoto" też niespecjalne..
Nie ma to jak Hoppe. Ale np. Jezierski daje minimum SECUSTIKi;)

Arkady1978
20-06-2008, 12:14
Secu. Hoope to super klameczki.
Ale zdarzaja sie klienci ktorym nie odpowiada 'pstrykanie"

marmat
20-06-2008, 17:06
Zna ktoś firme DAKO, co powiecie o tych OKNACH?? słyszałem z opini że ich okana są lepsze od Oknoplastu pod względem wykonania - oczywiscie mówie tu o tym Oknoplaście z KRAKOWA

Prosze o kilka spostrzeżeń i opini na temat firmy DAKO

marmat
20-06-2008, 17:11
Zastanawia mnie jeszcze firma HEKAPlast - ponoć w lipcu bedzie zastosowane połaczenie Profilu schuco oraz okucia activpilot - jeśli macie jakieś opinie na temet tej firmy to również prosiłbym o podzielenie sie...


pozdrawiam forumowiczów

czmirek
20-06-2008, 20:28
Zna ktoś firme DAKO, co powiecie o tych OKNACH?? słyszałem z opini że ich okana są lepsze od Oknoplastu pod względem wykonania - oczywiscie mówie tu o tym Oknoplaście z KRAKOWA

Prosze o kilka spostrzeżeń i opini na temat firmy DAKO

moze sa i lepsze od Oknoplastu ale te terminy i ich dotrzymywanie to juz inna spiewka

jareko
20-06-2008, 23:00
Secu. Hoope to super klameczki.
Ale zdarzaja sie klienci którym nie odpowiada 'pstrykanie"to ida sobie do marketu i kupują klameczkę która im nie pstryka - zwykła 6 zeta z kluczykiem 14 zeta i po roku wymieniają na kolejny komplet i po kolejnym roku jeszcze raz idt itd
I choćby na samych klamkach wychodzą różnice miedzy ofertami
badziewie kalkulowane jest po 2 zeta za standard zaś maksimum 10 zeta za kluczyk
Hoppe secoustic to już minimum 10 Euro zaś kluczyk minimum 20 Euro
Klamka a KLAMKA - niby nazwa ta sama a robi ogromna różnicę
i jakoś białe nie staja sie żółte, jakoś metalizowane są metalizowane a nie wycierają sie jak nie powiem co :lol:

finlandia
21-06-2008, 09:35
Hoppe secoustic to już minimum 10 Euro zaś kluczyk minimum 20 Euro
Klamka a KLAMKA - niby nazwa ta sama a robi ogromna różnicę
i jakoś białe nie staja sie żółte, jakoś metalizowane są metalizowane a nie wycierają sie jak nie powiem co :lol:
Jareko, troszke przeceniles standardowego secustika.. popularne modele oficjalnie sprzedawane sa po ok 4-6 E, za to ten z kluczem niedoceniony - az 25 Euro ;-)
Aha, na allegro są dużo taniej niz cena netto oficjalnych dystrybutorow(nie wiem skad oni biorą te klamki), wiec jesli ktos chce zasilac szarą strefę to można popatrzec ( i potępić).
Ale faktem jest - Hoppe to dobra klamka i do byle jakich okien ich raczej nikt nie proponuje.

jaendrju
23-06-2008, 18:36
Proszę o porownanie do decenika zendow i veki.Proszę tylko o opinię ludzi z branży.
Pozdrowienia dla Jareko

pchelek
24-06-2008, 07:55
nie da sie porownac - glowna i w zasadzie jedyna roznica to nazwa

jareko
24-06-2008, 08:11
Proszę o porownanie do decenika zendow i veki.Proszę tylko o opinię ludzi z branży.
Pozdrowienia dla Jareko
A dziękuje za pozdrowiona - wzajemnie :)
a co do meritum - ta sama grupa profilu - różnic poza wizualnymi prawie żadnych - jedyna to zapewne cena no i to ze Veka intensywnie reklamuje sie od lat wszędzie gdzie tylko można

Tylko bez nazwisk.
24-06-2008, 10:46
Zastanawia mnie jeszcze firma HEKAPlast - ponoć w lipcu bedzie zastosowane połaczenie Profilu schuco oraz okucia activpilot (...)


sposób na lepszą sprzedaż okien:
zmienić profil na Schuco
okucia na Winkhaus

mazak80
25-06-2008, 08:17
Proszę o radę!!
Które okna wybrać
1) BRugmann 5 kom , u=1,0,okucia Roto, firma Abatex Łódź czy
2) Schuco 5 com, u=1,0 , CAva/ Rondo CT 70 okucia Wikhaus firma Dankar Zgierz
Jestem zupelnym laikiem :oops:
Dziękuję za pomoc

andzik.78
25-06-2008, 15:01
Możecie napisać mi kilka słów o profilu premium 7000 ,okna 6-komorowe, okucia ROTO.Warto?

marmat
25-06-2008, 19:23
Proszę o radę!!
Które okna wybrać
1) BRugmann 5 kom , u=1,0,okucia Roto, firma Abatex Łódź czy
2) Schuco 5 com, u=1,0 , CAva/ Rondo CT 70 okucia Wikhaus firma Dankar Zgierz
Jestem zupelnym laikiem :oops:
Dziękuję za pomoc

jeśli kolor dwustronny to schubo bo producent jest zobowiązany stosować stal 2mm w skrzydle oczywiscie przy dwustronnym - brzy białych dostaniesz ze stalą 1,5mm - takie są wymagania "schuco international"
Z schuco będziesz zadowolony

A jeśli byś sie zdecydował na ABATEX to weź lepiej profil "salamander 3d"

mazak80
25-06-2008, 20:03
Interesują mnie okna białe.
Czyli Brugmann z Abatexu odpada?

czmirek
25-06-2008, 20:53
Interesują mnie okna białe.
Czyli Brugmann z Abatexu odpada?
na pewno nie odpada to dobry profil

radman
26-06-2008, 08:56
Chciałem przebrnąć przez wątek ale brak czasu na to nie pozwala. A więc może ktoś pomoże podjąć decyzję. Do wyboru mamy trzy firmy i zastanawiam się które wybrać. Cenową sa one oczywiście zbliżone do siebie:
1. System Optima K5, okucia Winkhaus autopilot - firma AP Żory
2. Salamander 3d, okucia UR mikro autopilot - firma Acrylplast Mikołów
3. Deceuninck Zendow - fima Oknolux Gliwice.
Do każdego okna chcę również zamontować rolety (system integro).
Czy ktoś pomoże dokonać wyboru? Z góry dziękuję
:)

Inka Opole
26-06-2008, 09:19
jeśli kolor dwustronny to schubo bo producent jest zobowiązany stosować stal 2mm w skrzydle oczywiscie przy dwustronnym - brzy białych dostaniesz ze stalą 1,5mm - takie są wymagania "schuco international"
Z schuco będziesz zadowolony

A jeśli byś sie zdecydował na ABATEX to weź lepiej profil "salamander 3d"

a przy jednostronnym kolorze?
pozdr

marmat
26-06-2008, 11:44
Interesują mnie okna białe.
Czyli Brugmann z Abatexu odpada?
na pewno nie odpada to dobry profil

oczywiście że dobry, ale salamander 3d jest dużo lepszy -przede wszystkim dlatego, że biel jest wręcz doskonała, 3 uszczelki, bardzo grube ścianki zewnętrzne jak i wewnętrzne

salamander 3d w bieli jak najbardziej
schuco także w bieli wypada ładnie

nie ma co ukryć są to dwa najlepsze profile

Mergiel
26-06-2008, 13:31
Witam
Napiszcie co sądzicie o takiej konstrukcji:
Otwór szer. 2700 wys 2200 , a w nim przesuwne drzwi szer 1000 i wys 2200 i witryna szer. 1700x2200. Wszystko bez przewiązek.
Są jakieś wymagania co do szyb lub profili?
Chcę dać szybę klejoną od środka i od wewnątrrz ewentualnie P2.
Pozdr.Mergiel

czmirek
26-06-2008, 19:18
oczywiście że dobry, ale salamander 3d jest dużo lepszy -przede wszystkim dlatego, że biel jest wręcz doskonała, 3 uszczelki, bardzo grube ścianki zewnętrzne jak i wewnętrzne


kurcze juz to gdzies czytalem ? juz wiem w reklamie firmy.
czysbys tam pracowal ?

bwojtek
26-06-2008, 22:02
Witam
Napiszcie co sądzicie o takiej konstrukcji:
Otwór szer. 2700 wys 2200 , a w nim przesuwne drzwi szer 1000 i wys 2200 i witryna szer. 1700x2200. Wszystko bez przewiązek.
Są jakieś wymagania co do szyb lub profili?
Chcę dać szybę klejoną od środka i od wewnątrrz ewentualnie P2.
Pozdr.Mergiel
A dlaczego nie jest to dzielone symetrycznie? Przy twojej wersji prawdopodobnie (zależy to od szerokości profili ramy) wkład szybowy w "witrynie" będzie wymagał zespolenia 2x6mm i może nie mieć znaku "B" i gwarancji producenta.

Tylko bez nazwisk.
27-06-2008, 07:08
W Jezierskim spokojnie można by to podzielić na pół, a do skrzydła przesuwnego dać automat. Oni przesuwki robią na trochę innym profilu niż okna. Szyba rzeczywiście 6/16/6

Zbyszek 1'
27-06-2008, 10:19
Pomóżcie mi w wyborze. Zastanawiam się nad Oknami drewnianymi dębowymi Urzędowskiego i oknami drewnianymi z drewna Eukaliptus Grandis z firmy Adpol. Adpol ma też okna dębowe ale są około 4 tys. droższe od okien Urzędowskiego. Wybrałem okna z szybą P2 i okuciem WK2. Drewno Eukalipus na zestawieniach wygląda że jest porównywalne a nawet lepsze od dębowego ale jak jest w praktyce tego nie wiem.

pchelek
27-06-2008, 10:55
oczywiście że dobry, ale salamander 3d jest dużo lepszy -przede wszystkim dlatego, że biel jest wręcz doskonała, 3 uszczelki, bardzo grube ścianki zewnętrzne jak i wewnętrzne - no "niestety" potwierdza ze Salamander jest "the best" a w salamandrze nie pracuje
Brugmann - sa lepsze pozycje

mazak80
27-06-2008, 11:04
z pewnością Salamander lepszy i droższy
Ja wybieram miedzy Schuco i Brugmannem.
Brugmann ma lepsza ofertę dodatków, gratisowych.
Porównywalne cenowo ( szyby , okucia tez)
Ktore wybrac?

radman
27-06-2008, 13:55
A jak na tle salamandra wypada Aluplast System Optima K5 i Deceuninck Zendow??????

pchelek
27-06-2008, 14:12
schuco i brugmann to jak audi i trabant
A gratisy to sa dobre jak sie kupuje telewizor i dodaja dwa dlugopisy - gratisowe
Salamander to drugi system w Polsce pod wzgledem jakosci i wlasciwosci
Aluplast Optima K5 ????? - nie znam czegos takiego. To jakas nowa nazwa byc moze.
Optima to optima - producent ERG czeladz.

bwojtek
27-06-2008, 14:22
schuco i brugmann to jak audi i trabant
Chyba mocno przesadzasz z tą różnicą w jakości. Należy też powiedzieć, że oba profile produkuje ta sama firma. Więc możemy co najwyżej mówić, że te profile są jak Audi Q7 i Audi A6 :D

andzik.78
27-06-2008, 14:29
Salamander to drugi system w Polsce pod wzgledem jakosci i wlasciwosci

To jaki system zajmuje pierwsze miejsce?

agusia133
27-06-2008, 15:56
Szukam okien w Łodzi- pomożecie ????

Wysłałam zapytania do kilku firm:
-ABATEX - cenowa porażka !!!, nie mozna sie doprosić o szczegółowa wycena ram okiennych z rysunkami i jeszcze źle obliczyli mi robocizne !!!!!!
-JEZIERSKI - z cena to samo, ale obsługa super (w biurze przy Bronickego)
-BUDVAR - profil sześciokomorowy w dobrej cenie, na dodatek bezolowiowy, obsługa najlepsza, na 5+ (w biurze na Rzgowskiej)
-MIELCZAREK - tam facet sam nie wie co sprzedaje i nie potrafił nawet dobrze wyliczyć !!!, i jeszcze nie można tam dojechać przez te remonty
-PETECKI - drogi jak na profil 5 komorowy, chociaż tańszy od Abatexu i Mielczarka i Jezierskiego, no b. miła Pani - biuro koło Jezierskiego

POMOŻECIE ???? - dajcie mi jakieś namiary

Z góry dziękuje

M@riusz_Radom
27-06-2008, 16:27
Witam

Czy Fachowcy montujący okna, posiadający firmy produkcyjno - montażowe, tudzież prawnicy ;) mogliby zerknąć na wzór umowy jaki otrzymałem dziś od jednej z większych firm na rynku radomskim ?

Wszelkie uwagi mile widziane

http://www.speedyshare.com/197819602.html

Pozdrawiam

finlandia
27-06-2008, 17:19
schuco i brugmann to jak audi i trabant
Chyba mocno przesadzasz z tą różnicą w jakości. Należy też powiedzieć, że oba profile produkuje ta sama firma. Więc możemy co najwyżej mówić, że te profile są jak Audi Q7 i Audi A6 :D
No tak, moze i tak tez sie da porownac, ale to A6 jest juz sprzed 10 lat. Sorry, moge sie mylic.

Mergiel
28-06-2008, 21:34
Ja jeszcze o tej konstrukcji 2700x2200, podzieliłem ją niesymetrycznie bo obawiałem się że drzwi będą zbyt ciężkie aby żonka mogła je posuwać.
Co to jest ten automat do drzwi? To jakiś siłownik?

mariolam
29-06-2008, 13:16
Gdzie znajdę listę przedstawicieli, czy znacie może firmę Robstan z Oświęcimia?

jareko
29-06-2008, 15:32
schuco i brugmann to jak audi i trabant
A gratisy to sa dobre jak sie kupuje telewizor i dodaja dwa dlugopisy - gratisowe
Salamander to drugi system w Polsce pod wzgledem jakosci i wlasciwosci
Aluplast Optima K5 ????? - nie znam czegos takiego. To jakas nowa nazwa byc moze.
Optima to optima - producent ERG czeladz.
żadne audi żaden trabant ;)
Salamander to dobry profil ale w kolorze staje sie już za drogo do tego co sobą reprezentuje
Trzy uszczelki w jego wypadku nie sprawdzają sie tak jak w przypadku Schuco Si-82 - zresztą szkoda ze na podobny patent z Si inni producenci nie wpadli
To ze nie znasz to nic dziwnego Pchelku bo nie ma czegoś takiego jak Aluplast Optima K5 - komuś sie pomerdaly nazwy :lol: no chyba ze jakiś dealer nowy profil wymyślił by od konkurencji sie różnić :lol: :lol: :lol:

dominka
29-06-2008, 17:52
A jak profil veka ma się do salamandra? Wysłałam zapytanie do Abatexu, ale mnie olali - zero odpowiedzi. Z kolei blisko miejsca zamieszkania mam przedst. producenta Techmaprojekt - robią na profilu veka. Sporządzili szybko ofertę i mają profesjonalne podejście do klienta - czy warto "iść w te profile"? i darować sobie salamandra?

finlandia
30-06-2008, 10:20
Pomóżcie mi w wyborze. Zastanawiam się nad Oknami drewnianymi dębowymi Urzędowskiego i oknami drewnianymi z drewna Eukaliptus Grandis z firmy Adpol. Adpol ma też okna dębowe ale są około 4 tys. droższe od okien Urzędowskiego. Wybrałem okna z szybą P2 i okuciem WK2. Drewno Eukalipus na zestawieniach wygląda że jest porównywalne a nawet lepsze od dębowego ale jak jest w praktyce tego nie wiem.
Drewno eukaliptusowe? A jakie są jego zalety? To raczej nowość w Polsce i chyba nikt nie ma swoich realnych doświadczeń na zachowanie się tego materiału w naszym kraju, moze szybciej ktoś z podobnego klimatu?
A kantówka eukaliptus jest w tej od dłuższego czasu na wyprzedazy w DLH (o przepraszam: - "w promocji") ;)
Ja bym optował za sprawdzonymi gatunkami, np. meranti.

Tylko bez nazwisk.
30-06-2008, 11:41
Pomóżcie mi w wyborze. Zastanawiam się nad Oknami drewnianymi dębowymi Urzędowskiego i oknami drewnianymi z drewna Eukaliptus Grandis z firmy Adpol. Adpol ma też okna dębowe ale są około 4 tys. droższe od okien Urzędowskiego. Wybrałem okna z szybą P2 i okuciem WK2. Drewno Eukalipus na zestawieniach wygląda że jest porównywalne a nawet lepsze od dębowego ale jak jest w praktyce tego nie wiem.
Drewno eukaliptusowe? A jakie są jego zalety? To raczej nowość w Polsce i chyba nikt nie ma swoich realnych doświadczeń na zachowanie się tego materiału w naszym kraju, moze szybciej ktoś z podobnego klimatu?
A kantówka eukaliptus jest w tej od dłuższego czasu na wyprzedazy w DLH (o przepraszam: - "w promocji") ;)
Ja bym optował za sprawdzonymi gatunkami, np. meranti.


Glumatex z Nakła Śląskiego już dawno temu robił na eukaliptusie

Tylko bez nazwisk.
30-06-2008, 11:43
Ja jeszcze o tej konstrukcji 2700x2200, podzieliłem ją niesymetrycznie bo obawiałem się że drzwi będą zbyt ciężkie aby żonka mogła je posuwać.
Co to jest ten automat do drzwi? To jakiś siłownik?

http://forum.muratordom.pl/drzwi-tarasowe-przesuwne-czy-otwierane,t110700.htm

finlandia
30-06-2008, 14:22
Witam

Czy Fachowcy montujący okna, posiadający firmy produkcyjno - montażowe, tudzież prawnicy ;) mogliby zerknąć na wzór umowy jaki otrzymałem dziś od jednej z większych firm na rynku radomskim ?

Wszelkie uwagi mile widziane

http://www.speedyshare.com/197819602.html

Pozdrawiam
MARIUSZ,
nie wiem czy "Twój"producent jest zachwycony ze upubliczniles jego umowe.. Ale pomijajac aspekt prawny tej sytuacji chcialem zapytac : po co kupujesz okna w firmie, do ktorej nie masz kompletnie zaufania i z najmniejszym drobiazgiem zwracasz sie do prawnika? Nie lepiej zapytac znajomych o ich wybory?
W tej umowie bardzo łopatologicznie rozłożono sytuacje w których Producent może ograniczyć swoją odpowiedzialność. Mimo iż w innych umowach to nie bedzie tak dokładnie opisane, to każdy moze Cię tak potraktować.
Ale jesli zakładasz od razu złą wolę drugiej strony to po prostu wybierz inną ofertę.

Nefer
30-06-2008, 14:29
Nie wiem czy umowy są tajne...Chyba każdy może pójść i poprosić o umowę ( nawet w banku) i ją dostanie do przeczytania...

finlandia
30-06-2008, 16:50
Nie wiem czy umowy są tajne...Chyba każdy może pójść i poprosić o umowę ( nawet w banku) i ją dostanie do przeczytania...
nie miałem na mysli tajności, ale minimum poufności. A tak wyszła "publiczność"
A tak jako konkurencja mogłem sobie poczytać i np. przesłać dalej znajomym z Radomia.. Wystarczyło by by Mariusz tylko wspomniał ze moze ja przeslac na priv..

Nefer
30-06-2008, 16:56
Ja sobie rpzeczytałam. Jest to zwykła, standardowa umowa, których zapewne można znaleźć kilka na necie. Żadnych tajemnic firmy nie jawnia. NIe wiedzę problemu.

stary
01-07-2008, 09:48
Nie było mnie tu parę miechów a koledzy zapychają w pocie czoła... szacuneczek za wytrwałość

Niestety musze tu podważyc kilka opinii, np. tą

....oczywiście że dobry, ale salamander 3d jest dużo lepszy -przede wszystkim dlatego, że biel jest wręcz doskonała, 3 uszczelki, bardzo grube ścianki zewnętrzne jak i wewnętrzne

salamander 3d w bieli jak najbardziej
schuco także w bieli wypada ładnie
nie ma co ukryć są to dwa najlepsze profile

Popieram biel Salamandra - nie ma jej nigdzie oraz trzy uszczelki- nie zawsze przydatne
Co do reszty.... hmmmm.. ścianki takie same jak w Brugmanie- obydwa profile w klasie A, ale statyka wzmocnień Brugmanna bije Salamandra na łeb zakładając taką samą grubość wzmocnienia.
Nie mam bardzo czasu, ale dla niedowiarków moge wkleic siatki statyki tych profili.

Do tego także odniosę się szerzej w wolnej chwili:



schuco i brugmann to jak audi i trabant

Chyba mocno przesadzasz z tą różnicą w jakości. Należy też powiedzieć, że oba profile produkuje ta sama firma. Więc możemy co najwyżej mówić, że te profile są jak Audi Q7 i Audi A6
Teraz mogę tylko poprzeć bwojtka :wink: Oczywiście cały czas zakładam wzmocnienia wkładane standardowo do profili uwwzględniając gabaryty okna, kolor oraz obciążenia wiatrem a nie najmocniejsze wynalazki z katalogów...

finlandia
01-07-2008, 10:41
Nie było mnie tu parę miechów a koledzy zapychają w pocie czoła... szacuneczek za wytrwałość

...
Teraz mogę tylko poprzeć bwojtka :wink: Oczywiście cały czas zakładam wzmocnienia wkładane standardowo do profili uwwzględniając gabaryty okna, kolor oraz obciążenia wiatrem a nie najmocniejsze wynalazki z katalogów...

Stary, z całym szacunkiem dla Twojej (i kolegów) wiedzy technicznej.
Aprobata i wykresy to jedno. Życie to drugie. Niestety, nasie liczni producenci często wiedzą swoje.
I tak : Brugmann jako profil tańszy/lub wręcz tani jest siłą rzeczy bardziej "podatny" na nieucziciwe zabiegi innowacyjno - odchudzające domorosłych technologów.
Salamander jako profil z wyższej pólki cenowej obrabiany jest raczej przez markowych Producentów dla których oszczędzanie na produkcie luksusowym może być gwoździem do trumny.
Nie oznacza to że każdego Brugmana czy Salamandra trzeba traktować jak wspomnaiłem, ale zdrowego rozsądku przy zakupie nigdy za mało.
Smiało moge polecic kilku producentów robiących na Brugmanie, jakby ktoś szczególnie chciał te okna.

jareko
01-07-2008, 10:57
a ja odradzić Salamandra z Castoramy
wystarczy, mając wagę w reku, jakiekolwiek inne okno w tym samym gabarycie unieść i wszystko jasne :lol:

bzyki
01-07-2008, 11:06
Wybaczcie, jeśli się powtórzę w temacie, ale nie mam siły czytać wszystkich postów, a wyszukiwarka się raczej nie sprawdza.

Orientujecie się może, jaki jest najdogodniejszy okres na zakup okien PCV? Kiedy są największe upusty, promocje, itp.?

W szczególności jestem zainteresowana Oknoplastem - być może komuś udało się kupić te okna w atrakcyjnej cenie? Na jaki maksymalny upust można liczyć?

Oknerski
01-07-2008, 11:14
post usunięty - naruszenie Regulaminu Forum pkt. 4, 5d

stary
01-07-2008, 11:41
Nie było mnie tu parę miechów a koledzy zapychają w pocie czoła... szacuneczek za wytrwałość

...
Teraz mogę tylko poprzeć bwojtka :wink: Oczywiście cały czas zakładam wzmocnienia wkładane standardowo do profili uwwzględniając gabaryty okna, kolor oraz obciążenia wiatrem a nie najmocniejsze wynalazki z katalogów...

Stary, z całym szacunkiem dla Twojej (i kolegów) wiedzy technicznej.
Aprobata i wykresy to jedno. Życie to drugie. Niestety, nasie liczni producenci często wiedzą swoje.
I tak : Brugmann jako profil tańszy/lub wręcz tani jest siłą rzeczy bardziej "podatny" na nieucziciwe zabiegi innowacyjno - odchudzające domorosłych technologów.
Salamander jako profil z wyższej pólki cenowej obrabiany jest raczej przez markowych Producentów dla których oszczędzanie na produkcie luksusowym może być gwoździem do trumny.
Nie oznacza to że każdego Brugmana czy Salamandra trzeba traktować jak wspomnaiłem, ale zdrowego rozsądku przy zakupie nigdy za mało.
Smiało moge polecic kilku producentów robiących na Brugmanie, jakby ktoś szczególnie chciał te okna.
Poniekąd się zgadzam z tym wywodem, jednakże w swoich wypocinach nie przyjmuję do wiadomości jakiegoś odchudzania czy wersji oszczędnościowych.
Nie jestem w stanie przewidzieć pomysłowości niektórych producentów ( i jak to naukowo określają " wersja przetargowa") więc przyjmuję, że okna powinny być wykonane zgodnie z jakimiś zaleceniami... a przynajmniej ze zdrowym rozsądkiem. :roll:
I na tej podstawie twierdzę, że Brugmann jest znacznie sztywniejszy od Salamandra 3D....
Ot, tyle

stary
01-07-2008, 11:45
Orientujecie się może, jaki jest najdogodniejszy okres na zakup okien PCV? Kiedy są największe upusty, promocje, itp.?
Najczęściej jest to okres grudzień- kwiecień - oczywiście nie jest to żadną regułą i każda firma podchodzi do tego indywidualnie.

bwojtek
01-07-2008, 13:35
post usunięty - naruszenie Regulaminu Forum pkt. 4, 5d

Panie Dawidzie. Zamiszczenie tej reklamy to z Pana strony totalny brak kultury, poziomu i szczyt nieprofesjonalizmu handlowego. Polecam to przemyśleć...

Tylko bez nazwisk.
01-07-2008, 16:24
Każdy głupi (bez urazy) mógłby to forum używać jako bezpłatną reklamę, ale nie o to tutaj chodzi. I tak pewnie już dostałeś upomnienie od moderatora - słusznie. Pewnie połowa ludzi na forum to handlowcy, a nie wyskakują z czymś takim
Zmień nick i zacznij od nowa :wink:

T12345T
01-07-2008, 17:10
... po co kupujesz okna w firmie, do ktorej nie masz kompletnie zaufania i z najmniejszym drobiazgiem zwracasz sie do prawnika? Nie lepiej zapytac znajomych o ich wybory?
W tej umowie bardzo łopatologicznie rozłożono sytuacje w których Producent może ograniczyć swoją odpowiedzialność. Mimo iż w innych umowach to nie bedzie tak dokładnie opisane, to każdy moze Cię tak potraktować.
Ale jesli zakładasz od razu złą wolę drugiej strony to po prostu wybierz inną ofertę.

nie miałem na mysli tajności, ale minimum poufności. A tak wyszła "publiczność" A tak jako konkurencja mogłem sobie poczytać i np. przesłać dalej znajomym z Radomia..

Umowa tak długo jest "drobiazgiem" dopóki nie powstanie jakikolwiek spór na tle jej realizacji. Kto nie chce spędzić lat w sądzie niech lepiej zawiera umowy na piśmie i raczej nie takie jak ta zaprezentowana. Jest i druga opcja, być może pytający nie chce być właśnie "tak potraktowany"?

Umowa staje się poufna jeśli strony to w niej zastrzegą. Wzorzec umowy, a to jest wzorzec umowy nie jest ani poufny, ani tajny i wcale nie trzeba go zjadać przed przeczytaniem. Wręcz przeciwnie powinien być on przez strony szczegółowo omówiony i wyjśniony w przeciwnym wypadku wszelkie niejasności tłumaczone są na korzyść konsumenta, a postanowienia umowy nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem nie są wiążące.

Nie ma nic złego w dowolnym poszukiwaniu opinii na temat jakiegoś dokumentu, tak jak i nie ma nic złego w dwolnej ilości ciągle powtarzających się pytań czy okno, firma, system X jest lepsze od okna, firmy, systemu Y i dlaczego. Można to zrobić również na forum i poprzez forum muratora.
De gustibus... .

finlandia jak już wysyłać tę umowę do Radomia to może też do "znajomego" rzecznika praw konsumenta, ciekawym co by wtedy zostało z tej "łopatologii"? UOKiK-u nie polecam, bo tam to od razu nawtykają za tzw. "klauzule niedozwolone", a chyba byłoby za co,oj!

Pozdrawiam :)

M@riusz_Radom
01-07-2008, 20:38
nie wiem czy "Twój"producent jest zachwycony ze upubliczniles jego umowe..


Nie musi być, umowa nie jest dokumentem objętym klauzulą tajności. Ponadto nawet gdyby taki zapis był w umowie, to aby obowiązywał to niestety umowa musi być wcześniej podpisana przez obie strony ...



Ale pomijajac aspekt prawny tej sytuacji chcialem zapytac : po co kupujesz okna w firmie, do ktorej nie masz kompletnie zaufania i z najmniejszym drobiazgiem zwracasz sie do prawnika? Nie lepiej zapytac znajomych o ich wybory?

To jest tak oczywiste, że aż szkoda o tym pisać. Mój zakres wiedzy na temat norm przyjętych w tego rodzaju usługach jest mizerny, są specjaliści ( Jarek i inni wykonawcy ) którzy wychwycą "oczywiste nieoczywistości" i podpowiedzą, które zapisy negocjować.



W tej umowie bardzo łopatologicznie rozłożono sytuacje w których Producent może ograniczyć swoją odpowiedzialność. Mimo iż w innych umowach to nie bedzie tak dokładnie opisane, to każdy moze Cię tak potraktować.
Ale jesli zakładasz od razu złą wolę drugiej strony to po prostu wybierz inną ofertę.

Odpowiedź powyżej jest również odpowiedzią na to pytanie. Dodam od siebie, że w w/w umowie jest kilka zapisów niedozwolonych i dzięki fachowym podpowiedziom ludzi z branży będę domagał się ich usunięcia.

Co nie zmienia faktu, że zdecyduję się na ich okna o ile dostosują umowę do obowiązującego prawa.

Pozdrawiam

M@riusz_Radom
01-07-2008, 20:41
nie miałem na mysli tajności, ale minimum poufności. A tak wyszła "publiczność"
A tak jako konkurencja mogłem sobie poczytać i np. przesłać dalej znajomym z Radomia.. Wystarczyło by by Mariusz tylko wspomniał ze moze ja przeslac na priv..

No i bardzo dobrze zrobiłeś, będą wiedzieć na co muszą się przygotować zamawiając okna z firmy, na którą i ja się zdecydowałem. To, że jest to firma z tradycjami i dobrą opinią na rynku to dla mnie rzecz oczywista, mniej oczywiste jest za to powoływanie się na normy, które już nie obowiązują bądź krok po kroku wypisywanie w jakich przypadkach firma nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wady swojego produktu ;)

finlandia
02-07-2008, 09:31
No to się nasłuchałem za małą prośbę o większą dozę dyskrecji :)

Naprawdę nie rozumiem, dlaczego przy kompletnym braku zaufania do Sprzedawcy (a tak traktuję publiczne poddanie krytyce tej umowy) decyduje się na zakup towaru w tej firmie. Dla mnie taki układ oznacza ciągły stres przez cały okres użytkowania okien.

Test, dla mnie jest oczywiste że z umowy zaczyna się (niestety) korzystać dopiero w momencie sporu, i to najczęsciej dopiero przed sądem. Ale jeśli obie strony są w porządku to nie ma sprawy.

W tym wypadku / i w każdym podobnym / Producent chce zabezpieczyć swoją należność - a mógłby przecież wymagać zapłaty z góry i parę paragrafów możnaby skreślić...
Druga sprawa - Producent zabezpiecza swoje sytuacje napraw i niw widzę w tym nic złego - wiele razy przeoczenie lub zlekceważenie jakiś nieprawidłowych objawów może doprowadzić do wady większej niż przewidywalna..
Będę bronił w niektórych sytuacjach Producentów, chociaż przywołany Plast-System jest jakby nie patrzeć - moją konkurencją.

M@riusz_Radom
02-07-2008, 09:55
Naprawdę nie rozumiem, dlaczego przy kompletnym braku zaufania do Sprzedawcy (a tak traktuję publiczne poddanie krytyce tej umowy) decyduje się na zakup towaru w tej firmie. D

Zakupi - jak producent dostosuje swoją umowę do obowiązującego prawodawstwa - tak ciężko było to doczytać ?

justyna_m
02-07-2008, 11:26
Witam Wszystkich

...właściwie to nie wiem nic o oknach...staram się pomału czytać wątek jednak jest to bardzo czasochłonne, chciałabym właściwie uzyskać informację na temat okien aluminiowych - czy warto inwestować w takie okna do domku jednorodzinnego, jaką firmę możecie polecić z zachodniopomorskiego czy ktoś z Was ma takie okna???

Będę wdzięczna za każdą informację.

Pozdrawiam

Justyna

basia_z_lasu
02-07-2008, 12:36
Witam Wszystkich

...właściwie to nie wiem nic o oknach...staram się pomału czytać wątek jednak jest to bardzo czasochłonne, chciałabym właściwie uzyskać informację na temat okien aluminiowych - czy warto inwestować w takie okna do domku jednorodzinnego, jaką firmę możecie polecić z zachodniopomorskiego czy ktoś z Was ma takie okna???

Będę wdzięczna za każdą informację.

Pozdrawiam

Justyna
Byłabym mile zaskoczona, gdybyś na tym wątku uzyskała na ten temat informację. Waląc prosto z mostu - ten wątek jest głównie robieniem PR dla okien PCV w zasadzie jednego producenta i zniechęcaniu do wszystkich innych rozwiązań, w inteligentnie zawoalowany sposób. Też sobie wiele obiecywałam po tym wątku, ale tu dowiesz się tylko, że najlepsze są profile firmy X a już najlepsze są okna w wykonaniu firmy Y na tym profilu.
X,Y - myśłę że nietrudna zagadka. :wink:

bwojtek
02-07-2008, 12:46
Witam Wszystkich

...właściwie to nie wiem nic o oknach...staram się pomału czytać wątek jednak jest to bardzo czasochłonne, chciałabym właściwie uzyskać informację na temat okien aluminiowych - czy warto inwestować w takie okna do domku jednorodzinnego, jaką firmę możecie polecić z zachodniopomorskiego czy ktoś z Was ma takie okna???

Będę wdzięczna za każdą informację.

Pozdrawiam

Justyna
Okna aluminiowe w budynku jednorodzinnym mają sens wyłącznie wtedy, kiedy gabaryty nie pozwalają na zastosowanie drewna i pcv. Oczywiście mają zalety - największa statyka/wytrzymałość a także trwałość. Niestety przegrywają sromotnie pod względem izolacyjności termicznej. W skrajnych warunkach nawet na tzw. ciepłym aluminium może wyraszać się para wodna :( Do tego aluminium jest chyba najdroższym rozwiązaniem w temacie stolarki okiennej.

justyna_m
02-07-2008, 13:10
bwojtek ----- Bardzo dziękuję za informację...dalej czytam i szukam najlepszego rozwiązania...czyli jednak zostaniemy najprawdopodobniej przy PCV.

A jeszcze jedno pytanie - chcemy okna w kolorze szarym ----- jakie firmy możecie polecić aby ten kolor był trwały i nie odbarwiał się. Po prostu bardzo proszę o nazwy pożądnych firm produjkujących okna w kolorze.

DZIĘKUJĘ BARDZO!!!!

bwojtek
02-07-2008, 13:27
bwojtek ----- Bardzo dziękuję za informację...dalej czytam i szukam najlepszego rozwiązania...czyli jednak zostaniemy najprawdopodobniej przy PCV.

A jeszcze jedno pytanie - chcemy okna w kolorze szarym ----- jakie firmy możecie polecić aby ten kolor był trwały i nie odbarwiał się. Po prostu bardzo proszę o nazwy pożądnych firm produjkujących okna w kolorze.

DZIĘKUJĘ BARDZO!!!!
Jeżeli to mają być okna PCV w kolorze szarym to są dwa możliwe rozwiązania:
1. Okna malowane
2. Okleina
Rozwiązanie nr 2 jest lepsze ale ogranicza mocno paletę kolorów. Renolit (producent okleiny) ma chyba w ofercie tylko RAL7001. Rozwiązanie nr 1 daje nieograniczony wybór kolorów ale jest bardziej podatne na uszkodzenia. Coś za coś ;)

finlandia
02-07-2008, 13:55
Naprawdę nie rozumiem, dlaczego przy kompletnym braku zaufania do Sprzedawcy (a tak traktuję publiczne poddanie krytyce tej umowy) decyduje się na zakup towaru w tej firmie. D

Zakupi - jak producent dostosuje swoją umowę do obowiązującego prawodawstwa - tak ciężko było to doczytać ?
Mariusz, gratuluje konsekwencji i chciałbym by wszyscy w tej branży mieli umowy zgodne z prawem, ale Twój przypadek na w skalę kraju to taka walka z wiatrakami.. Powodzenia:)

finlandia
02-07-2008, 14:01
bwojtek ----- Bardzo dziękuję za informację...dalej czytam i szukam najlepszego rozwiązania...czyli jednak zostaniemy najprawdopodobniej przy PCV.

A jeszcze jedno pytanie - chcemy okna w kolorze szarym ----- jakie firmy możecie polecić aby ten kolor był trwały i nie odbarwiał się. Po prostu bardzo proszę o nazwy pożądnych firm produjkujących okna w kolorze.

DZIĘKUJĘ BARDZO!!!!
Jeżeli to mają być okna PCV w kolorze szarym to są dwa możliwe rozwiązania:
1. Okna malowane
2. Okleina
Rozwiązanie nr 2 jest lepsze ale ogranicza mocno paletę kolorów. Renolit (producent okleiny) ma chyba w ofercie tylko RAL7001. Rozwiązanie nr 1 daje nieograniczony wybór kolorów ale jest bardziej podatne na uszkodzenia. Coś za coś ;)
Wojtek, widzialem nawet wczoraj Ms`owskie okna w kolorze grafit. Niezle wygladaja, szczegolnie ze pasuja Klientowi do reszty wykonczenia.
Ale jak to profile malowane - ich trwalosc na dluzsza mete nie jest sprawdzona.. Tez polecałbym okleinę
ale znow okaze sie ze firma X z profilami Y bedzie bardzo elastyczna i przez to konkurencyjna ;)

jareko
02-07-2008, 19:00
....
1. Okna malowane
2. Okleina.....
jak tylko pojawi sie tu Pchelek opowie zapewne o lakierowanym PVC i zmiesza je z błotem - mimo ze taka możliwość istnieje
szare powiadasz
- Renolit nr.7251.05. (jasnoszary)
- Renolt nr. 7838.05 (nie znam niemieckiego :( - achatgrau)
- Renolit nr.7155.05 (szary)
- Renolit nr.7016.05 (ciemnoszary.właściwie ciemny grafit)
Tylko o jednym musisz pamiętać -renolit nie jest gładki w tych kolorach, imituje strukturę drewna - nie sloje ale sama strukture

jareko
02-07-2008, 19:06
..ale znow okaze sie ze firma X z profilami Y bedzie bardzo elastyczna i przez to konkurencyjna ;) ja wybrałbym firmę Z
słoma jest ogólnie dostępna ;) - zastawić otwory snopkami i będzie git - a tak to same kłopoty - od okien po treść umowy :lol:

bwojtek
02-07-2008, 19:40
jak tylko pojawi sie tu Pchelek opowie zapewne o lakierowanym PVC i zmiesza je z błotem - mimo ze taka możliwość istnieje
Pchelek miesza z błotem wiele rzeczy i IMHO nie zawsze słusznie. To co 10 lat temu prezentował (chyba) thermoplast ("gluty" i "syfy" na lakierze i odchodzące płaty farby) dawno odeszło w niepamięć! Technika idzie do przodu a efekty są na prawdę niezłe. Co do trwałości to oczywiście głowy nie dam ale uznane lakiernie profili dają co najmniej 5 lat gwarancji na usługę.

T12345T
02-07-2008, 19:52
A jeszcze jedno pytanie - chcemy okna w kolorze szarym ----- jakie firmy możecie polecić aby ten kolor był trwały i nie odbarwiał się. Po prostu bardzo proszę o nazwy pożądnych firm produjkujących okna w kolorze.

Pani Inwestorko, Panowie Doradcy,

a może warto zainteresować się całym segmentem profili PMMA. Może Trocal, może Gealan. A może połączyć piękne białe PVC z nakładkami z aluminium w równie pięknym RAL 9006? Tyle możliwości, a Wy tu zaraz farbki lub renolicik? Mnie się kolory w PMMA podobają od lat, a trwałość i twardość tej powłoki to rewelacja i żadna farbka jej nie dostoi, że o Renolicie zmilczę. Wygląd okienek PMMA też taki bardzo kolorystycznie "aluminiowy".

Od polecania firm to są doradcy, oni sprzedają, ja tu tylko marudzę :D

Pozdrawiam

tatko
02-07-2008, 21:06
bwojtek ----- Bardzo dziękuję za informację...dalej czytam i szukam najlepszego rozwiązania...czyli jednak zostaniemy najprawdopodobniej przy PCV.

A jeszcze jedno pytanie - chcemy okna w kolorze szarym ----- jakie firmy możecie polecić aby ten kolor był trwały i nie odbarwiał się. Po prostu bardzo proszę o nazwy pożądnych firm produjkujących okna w kolorze.

DZIĘKUJĘ BARDZO!!!!

http://avante.com.pl/templates/image/gallery/7.jpg
http://avante.com.pl/templates/image/gallery/12.jpg

justyna_m
03-07-2008, 08:40
Wielkie DZIĘKI dla Was!!!! mam nadzieję, że znajdę coś fajnego:-)

kasia_sloneczko
05-07-2008, 19:48
Witam, co sądzicie o dębowych oknach Galux Urzędowskiego, tych o obniżonej przenikalności cieplnej ? Wątek jest bardzo długi i nie mam czasu go przeczytać a decyzję muszę podjąć już w tym tygodniu. Aha czy warto brać szybę P4 czy wystarczą same okucia WK-2?
z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam

bwojtek
06-07-2008, 20:01
Witam, co sądzicie o dębowych oknach Galux Urzędowskiego, tych o obniżonej przenikalności cieplnej ? Wątek jest bardzo długi i nie mam czasu go przeczytać a decyzję muszę podjąć już w tym tygodniu. Aha czy warto brać szybę P4 czy wystarczą same okucia WK-2?
z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam
Galux ma sens jedynie razem z pakietem 3 szybowym. Co do samego dębu to jakiś czas temu zasłyszałem opinię, że nie nadaje się na nowoczesne okna ze względu na garbniki, które będą powodowały korozję okuć... Ile w tym prawdy to nie wiem.
Co do szyby P4... Nie wiem czy Urzędowski oferuje pakiet 3 szybowy wraz z P4 ale jak dla mnie to ze względu na ciężar wkładu nierozsądny pomysł. Jeżeli chcesz okucia WK2 to koniecznie z szybą przynajmniej P2. Inaczej jest to instalowanie super zamka do drzwi i wieszanie klucza na gwoździu wbitym w futrynę ;) Mój typ to WK1 + szklenie standard lub WK2 + P2/P4. Inna inszość, że inwestycja w szyby ochronne jest wątpliwa bo kto włamuje się przez wybicie szyby??

martuszka
07-07-2008, 07:30
Witam,
czy ktos ma okna z zamontowanymi fabrycznie kontaktronami?wszyscy producenci zabieraja gwarancje jak sie zakłada kontaktrony samemu więc tylko taka wersja mi została jak chce miec gwarancje:(
szukam inforamcji jak to sie sprawuje i jak z wymiana albo naprawą kontaktronu.

pzdr
Marta

bwojtek
07-07-2008, 08:15
wszyscy producenci zabieraja gwarancje jak sie zakłada kontaktrony samemu
Stawiasz błędną tezę na podstawie swoich kontaktów z kilkoma firmami.

jareko
07-07-2008, 09:01
wszyscy producenci zabieraja gwarancje jak sie zakłada kontaktrony samemu
Stawiasz błędną tezę na podstawie swoich kontaktów z kilkoma firmami.
i tak rodzi sie plotka ;)
nie wszyscy

T12345T
07-07-2008, 12:05
Witam,
czy ktos ma okna z zamontowanymi fabrycznie kontaktronami?wszyscy producenci zabieraja gwarancje jak sie zakłada kontaktrony samemu więc tylko taka wersja mi została jak chce miec gwarancje:(
szukam inforamcji jak to sie sprawuje i jak z wymiana albo naprawą kontaktronu

Nazwa poważna, urządzenie proste, ale ja ciekaw jestem producenci czego, w jakim zakresie i jaką gwarancję ograniczają ( odebierają ) w wypadku samodzielnego założenia prostego przekaźnika. Na okno? Na przekaźnik? Na klasę odporności? No na co, na co???!!! Czego ci "źli" producenci już nie wymyślą. :D

martuszka opublikuj jakieś śmiałe wystąpienie "producenta odbierającego gwarancję", to może wspólnie mu założymy "kontraktrona" i podłączymy do prądu. Dobre kontraktowanie i elektrowstrząsy!

Pozdrawiam

bwojtek
07-07-2008, 13:19
Witam,
czy ktos ma okna z zamontowanymi fabrycznie kontaktronami?wszyscy producenci zabieraja gwarancje jak sie zakłada kontaktrony samemu więc tylko taka wersja mi została jak chce miec gwarancje:(
szukam inforamcji jak to sie sprawuje i jak z wymiana albo naprawą kontaktronu

Nazwa poważna, urządzenie proste, ale ja ciekaw jestem producenci czego, w jakim zakresie i jaką gwarancję ograniczają ( odebierają ) w wypadku samodzielnego założenia prostego przekaźnika. Na okno? Na przekaźnik? Na klasę odporności? No na co, na co???!!! Czego ci "źli" producenci już nie wymyślą. :D

martuszka opublikuj jakieś śmiałe wystąpienie "producenta odbierającego gwarancję", to może wspólnie mu założymy "kontraktrona" i podłączymy do prądu. Dobre kontraktowanie i elektrowstrząsy!

Pozdrawiam
Nie przeginaj TEST! Dyskusja na temat montażu kotaktronów już tu była tylko pewnie ciebie jeszcze nie było na forum. Osobiście uważam, że producent nie powinien "z założenia" wypowiadać umowy gwarancyjnej po założeniu kontaktronu ale bierz pod uwagę, że jest to ingerencja mechaniczna w produkt (bo zakładam, że mówimy o kontaktronach wpuszczanych). Jak jakiś ćwierćinteligent przewierci zgrzew to trudno mieć pretensje, że producent nie uzna ewentualnej reklamacji na jego pęknięcie, nieprawdaż? Ciekawe czy tak samo ochoczo doradzał byś komuś np. samodzielne wlutowanie jakiś dodatkowych elementów do telewizora w okresie gwarancji? Albo chipowanie silnika w samochodzie? Też uważasz, że producenci nie mają prawa tego zabraniać pod rygorem nieważności gwarancji?

Lesheck
07-07-2008, 15:47
Co do samego dębu to jakiś czas temu zasłyszałem opinię, że nie nadaje się na nowoczesne okna ze względu na garbniki, które będą powodowały korozję okuć... Ile w tym prawdy to nie wiem.

Czy mógłbyś wyjaśnić o co chodzi z tymi garbnikami :o Chcemy właśnie kupić okna od Urzędowskiego i wszyscy sprzedawcy podkreślają jakim to doskonałym materiałem jest dąb.

finlandia
07-07-2008, 17:15
Witam, co sądzicie o dębowych oknach Galux Urzędowskiego, tych o obniżonej przenikalności cieplnej ? Wątek jest bardzo długi i nie mam czasu go przeczytać a decyzję muszę podjąć już w tym tygodniu. Aha czy warto brać szybę P4 czy wystarczą same okucia WK-2?
z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam
Ups nie specjalnie moge cos szerzej napisac, ale WK2 t owg mnie przesada. Te okna i tak sa mocno wyposazone w okucia antywywazeniowe. Jak juz to lepsza szyba, a zamiast P4 rolety.. to wg mnie najlepsza konfiguracja.

martuszka
07-07-2008, 17:47
Sorki,faktycznie troszkę uogólniłam ale np. Jezierski czy Oknoplast Kraków a te brałam pod uwage odbierają gwarancje.:(Pytałam. Chodzi o ingerencje w rame itd.proponują mi montowanie fabryczne kontaktronów za 150 zł za sztuke:(
a więc moze mi ktos poleci firme z tej samej półki co Jezierski i Oknoplast która by mi dała pełną gwarancje?Myslałam jeszcze o M&S



wszyscy producenci zabieraja gwarancje jak sie zakłada kontaktrony samemu
Stawiasz błędną tezę na podstawie swoich kontaktów z kilkoma firmami.
i tak rodzi sie plotka ;)
nie wszyscy

kasia_sloneczko
07-07-2008, 20:08
Urzedowski ma tez okna mahoniowe w cenie debowych, ale nie ten mahon merenti a prawdziwy mahon (przynajmniej tak zapewnial sprzedawca) to moze wziac te mahoniowe? Gdzies czytalam ze drewna egzotyczne sa najlepszym materialem na okna ale drogim wiec sie raczej nie produkuje. Dzieki za rady co do szyb i okuc. Na pewno wezme okucia WK2 a szyby P2, ale mam jeden problem.Otóz mam dwa duze okna (drzwi?) na taras o wymiarach 2 na 3 metry przesuwne i zastanawiam sie czy tam nie wziac szyb antywlamaniowych. Domyslam sie ze tylko zlodziej idiota probowalby stluc taka szybe z uwagi na duzy halas :lol: ale moze warto zeby byla mocniejsza przed stluczeniem np. przez dzieci. Co myslicie?

jareko
07-07-2008, 20:09
martuszka - tak naprawdę gwarancji udziela ci ostatnie ogniwo - czyli dealer
jeśli weźmie na siebie ryzyko - szukaj po prostu takiego dostawcy

kasia_sloneczko
07-07-2008, 20:44
Dostałam też ofertę z Gebauera jest tańsza do Urzędowskiego o kilka tysięcy ale z kolei szyby mają U=0,9 a Urzędowski ma U=0,5. I teraz mam zagwostkę bo nie wiem czy jest to różnica duża czy mala w oszczędnosci ciepła i czy odżałować te kilka tysięcy. Która firma ma lepsze okna? Póki co mówimy o oknach dębowych z okuciami W4 i szybami P2.

A nie jest tak ze gwarancji udziela producent a dealer rękojmi? Rękojmia jest ustalona ustawowo a gwarancja moze być lecz nie musi i czas na reklamowanie z gwarancji tez jest różny

czmirek
07-07-2008, 22:10
Dostałam też ofertę z Gebauera jest tańsza do Urzędowskiego o kilka tysięcy ale z kolei szyby mają U=0,9 a Urzędowski ma U=0,5. I teraz mam zagwostkę bo nie wiem czy jest to różnica duża czy mala w oszczędnosci ciepła i czy odżałować te kilka tysięcy. Która firma ma lepsze okna? Póki co mówimy o oknach dębowych z okuciami W4 i szybami P2.

A nie jest tak ze gwarancji udziela producent a dealer rękojmi? Rękojmia jest ustalona ustawowo a gwarancja moze być lecz nie musi i czas na reklamowanie z gwarancji tez jest różny
u-szyby ok.
a jakie masz u- ramy?
wystarczy poczytac gwarancje i skonsultowac z prawnikiem ( koniecznie)

bwojtek
08-07-2008, 08:44
Dostałam też ofertę z Gebauera jest tańsza do Urzędowskiego o kilka tysięcy ale z kolei szyby mają U=0,9 a Urzędowski ma U=0,5. I teraz mam zagwostkę bo nie wiem czy jest to różnica duża czy mala w oszczędnosci ciepła i czy odżałować te kilka tysięcy. Która firma ma lepsze okna? Póki co mówimy o oknach dębowych z okuciami W4 i szybami P2.

A nie jest tak ze gwarancji udziela producent a dealer rękojmi? Rękojmia jest ustalona ustawowo a gwarancja moze być lecz nie musi i czas na reklamowanie z gwarancji tez jest różny
u-szyby ok.
a jakie masz u- ramy?
wystarczy poczytac gwarancje i skonsultowac z prawnikiem ( koniecznie)
Na prawdę sądzisz, że dla ustalenia U ramy jest konieczny prawnik :lol: :D :wink: ?

martuszka
08-07-2008, 09:01
Osobiście wolałabym mieć rękojmie sprzedawcy i gwarancje producenta:)Może wiesz który z z producentów nie odbiera gwarancji ?

martuszka - tak naprawdę gwarancji udziela ci ostatnie ogniwo - czyli dealer
jeśli weźmie na siebie ryzyko - szukaj po prostu takiego dostawcy

finlandia
08-07-2008, 09:37
Urzedowski ma tez okna mahoniowe w cenie debowych, ale nie ten mahon merenti a prawdziwy mahon (przynajmniej tak zapewnial sprzedawca) to moze wziac te mahoniowe? Gdzies czytalam ze drewna egzotyczne sa najlepszym materialem na okna ale drogim wiec sie raczej nie produkuje. Dzieki za rady co do szyb i okuc. Na pewno wezme okucia WK2 a szyby P2, ale mam jeden problem.Otóz mam dwa duze okna (drzwi?) na taras o wymiarach 2 na 3 metry przesuwne i zastanawiam sie czy tam nie wziac szyb antywlamaniowych. Domyslam sie ze tylko zlodziej idiota probowalby stluc taka szybe z uwagi na duzy halas :lol: ale moze warto zeby byla mocniejsza przed stluczeniem np. przez dzieci. Co myslicie?

Ech, Kasiu - Słoneczko;)
staram się Cię przekonać że w Urzędowskim nie warto dopłacać do okuć WK2, bo w standardzie jest wystarczajaco dużo zaczepów antywyważeniowych (skrzydło w dwudzielnym oknie 146x144 ma 4 zaczepy antywyw. balkon 86x230 ma ich az10!) To zgroza do regulacji, bo mści się każdy minimalny błąd. No chyba że masz przykre doświadzenia i wtedy kazde zabezpieczenie da Ci dodatkowe chwile spokoju...
Ale może koledzy pomogą i przywołają normy dla WK2 bo ja zapomnialem - ile czasu mają się opierać przy próbie włamiania? 5 minut ? czy sie myle?

A szyby? P2 i P4?. Poza niewielką różnicą w cenie (w tym wypadku niecałe 40zł /m2 i wadze pakietu (niecałe 2 kg) to ogromne róznice w wytrzymałości, wiec juz bym nie oszczedzał.

A drewno? Mahoń szlachetny, dąb do tego piękny, a meranti.. sprawdziło się przez lata, wiec nie patrz na nie tak niechętnie;)

jareko
08-07-2008, 12:15
...Ups nie specjalnie moge cos szerzej napisac, ale WK2 t owg mnie przesada. Te okna i tak sa mocno wyposazone w okucia antywywazeniowe. Jak juz to lepsza szyba, a zamiast P4 rolety.. to wg mnie najlepsza konfiguracja.
kolego
Moze powiem tak :)
jesli masz tak odpowiadać to lepiej zanim wyślesz posta przeczytaj go jeszcze raz bo poza mętlikiem w głowie nic innego pytającemu nie dajesz
O roletach i ich odporności na włamanie było już ty z tysiąc razy tu mówione - a TY do takiej funkcji je polecasz
WK-2 w oknach to zupełnie inna bajka. To ze Urzedowski daje 4 w normalnym skrzydle to realnie odpowiada WK-1 i tylko pytanie - jakie daje zaczepy? Stalowe czy kompozyt? Bo jeśli kompozyt to wogole to nawet WK-1 nie jest
Szyba.... niby przez szybę sie nie włamują bo hałasu robi za dużo ale...ale probując wyważać skrzydło i widząc jak zwykła 4 pęka to złodziej byłby totalnym idiota dalej męcząc sie z okuciami niż wybić ładnie szybkę i wejść do środka
Pomyśl czasem jak złodziej :)
Ostatnia kwestia jest wogole odporność okien drewnianych na włamanie
By sforsować WK-2 w PVC musisz mieć realnie dużo wolnego czasu jak i łom a i tak bardzo często okno będzie zdewastowane nawet po półgodzinnej pracy a sie nie podda zaś przy podejściu łomem do drewna..... obszczypie sie ono bez najmniejszego kłopotu, zwłaszcza mahoń puszcza bez większego wysiłku stad fabryka może sobie dawać i 100 zaczepów a realnie niewiele to da
Ale ja oczywiście kiep jestem i nie znam sie na rzeczy :lol:
może uprzedzę sugestie - nie jestem złodziejem :)

finlandia
08-07-2008, 17:26
Jareko,
pole do popisu w analizowaniu włamań masz zdecydowanie lepsze, bo w mojej okolicy wielu zostawia kluczyki i dokumenty w aucie, więc i włamań przez okna nie oglądam zbyt często, ale napatrzyłem się na włamania pokazowe i zadziwiająco łatwo takie skrzydła "puszczały"

Nie mniej jednak - dla niektórego PCW, gdzie okucia siedzą tylko w plastiku - czy to jest stabilne mocowanie zaczepów?
Fakt - wadą mahoniu jest jego kruchość, szczególnie tego "zbyt twardego", któego nie powinno się używać. Ale dlatego proponuję wyważone meranti. Lub dąb - podobno najtwardszy ze stosowanego w stolarce drewna.

Zaczepy z odlewu czy stalowe? (w przywoływanym przeze mnie przypadku są uzywane oba typy) - zawsze to są zaczepy antywyważeniowe i zawsze są lepsze niż standard, gdzie dla podważenia nie trzeba nawet używać dużej siły.

Zaleta okuć standard? Po włamaniu często nie trzeba nawet naprawiać skrzydła, bo ślady są ledwie zauważalne.
Drewno w "moim" wypadku będzie stawiało większy opór i chociaż może będzie się kruszyło, pękało czy mieliło, ale powstrzyma złodzieja na dłużej. Mówimy oczywiście o przypadkach porównywanie okien ze"standardowej" oferty.

Do wyważenia skrzydła zabierają się amatorzy, ale i oni odnoszą czasami sukces. A większość włamań odbywa się inaczej przy użycia bardziej zawansowanej techniki.

Zwykła szyba nie pomoże. Ale P2 czy P4 też nie pomoże jeśli w klamce siedzi kluczyk. Z resztą każde włamanie to tylko kwestia nakładu czasu i pomysłu.

To więc ? Kto przywoła oficjalny czas stawiania oporu przez okucia by uznać je za WK2? Pomyliłem się z tymi 5 minutami?

jareko
08-07-2008, 19:25
ha ha ha no tak okolica jest jak jaka jest :lol:
Możemy zrobić tak
Kupie Ci 50 cm łom
Kupie Ci okno 865/1435 z okuciami WK-2 (mocowanych nie do wzmocnienia tylko w pierwsza komorę) i szyba O-2 - po co od razu P-4
dam Ci 5 minut
pokonasz - stawiam Ci skrzynkę - przegrasz - stawiasz mi dwie i zaprzestaniesz porad dotyczących odporności antywłamaniowej okien
Co ty na to?
Abyś nie był stratny i miał szansę odegrania się - dajesz mi swoje okno drewniane w wersji WK-2, podobne narzędzie i może przegram (choć wątpię)

bwojtek
08-07-2008, 19:42
Kupie Ci okno 865/1435 z okuciami WK-2 (mocowanych nie do wzmocnienia tylko w pierwsza komorę)
W znanych mi przypadkach zaczepy klasy WK2 zawsze są mocowane także do wzmocnienia.
Poza tym zgadzam się z Jareko, że drewno przegrywa przy próbie przełamania okuć Wk2 z PCV. Przy standardowych zaczepach i ryglach (nie grzybkowych) drewno stawia większy opór "na podważenie" ze względu na sztywność. Ale przy metodzie "brutal force" ujawnia swoje słabiutkie oblicze :lol:

czmirek
08-07-2008, 20:08
ha ha ha no tak okolica jest jak jaka jest :lol:
Możemy zrobić tak
Kupie Ci 50 cm łom
Kupie Ci okno 865/1435 z okuciami WK-2 (mocowanych nie do wzmocnienia tylko w pierwsza komorę) i szyba O-2 - po co od razu P-4
dam Ci 5 minut
pokonasz - stawiam Ci skrzynkę - przegrasz - stawiasz mi dwie i zaprzestaniesz porad dotyczących odporności antywłamaniowej okien
Co ty na to?
Abyś nie był stratny i miał szansę odegrania się - dajesz mi swoje okno drewniane w wersji WK-2, podobne narzędzie i może przegram (choć wątpię)

Jareko zeby wejsc przez okno ktore ma WK-2 nie jest potrzebny lom ani 5 min. wystarczy wiertarka akumulatorowa i klamka odpowiedni spreparowana
wiec jesli chcesz wiedziec to juz mam u Ciebie skrzynke piwa poprosze o piasta mocnego jak bede w polsce odbiore przy okazji.

bwojtek
08-07-2008, 20:27
ha ha ha no tak okolica jest jak jaka jest :lol:
Możemy zrobić tak
Kupie Ci 50 cm łom
Kupie Ci okno 865/1435 z okuciami WK-2 (mocowanych nie do wzmocnienia tylko w pierwsza komorę) i szyba O-2 - po co od razu P-4
dam Ci 5 minut
pokonasz - stawiam Ci skrzynkę - przegrasz - stawiasz mi dwie i zaprzestaniesz porad dotyczących odporności antywłamaniowej okien
Co ty na to?
Abyś nie był stratny i miał szansę odegrania się - dajesz mi swoje okno drewniane w wersji WK-2, podobne narzędzie i może przegram (choć wątpię)

Jareko zeby wejsc przez okno ktore ma WK-2 nie jest potrzebny lom ani 5 min. wystarczy wiertarka akumulatorowa i klamka odpowiedni spreparowana
wiec jesli chcesz wiedziec to juz mam u Ciebie skrzynke piwa poprosze o piasta mocnego jak bede w polsce odbiore przy okazji.
Czyżbyś sprzedawał "okna WK2" bez klamki z kluczykiem w standardzie?

czmirek
08-07-2008, 21:50
a od kiedy jest klamka z kluczykiem w stndarcie w WK-2 ?
od kiedy w polsce klamka z kluczykiem jest w sprzedazy ?
niby tylko daty a jakie wazne
chyba nie wiesz na czym ludzie potrafia oszczedzac

jareko
08-07-2008, 22:09
czmirek - mowie o WK-2 a dla mnie WK-2 bez klamki z kluczykiem to g... a nie okucia o podwyższonej odporności na włamanie WK-2
Wiem ze oszczędzają i sam kiedyś zaskoczony bylem u jednego producenta z którym szybko zaprzestałem współpracy gdyz do WK-2 dal mi normalne klamki i sam musiałem Hoppego dokupywać
Wiec masz WK-2 z kluczykiem a nie jakimś tam badziewiastym przyciskiem - startujesz w zawodach o skrzynkę?
Przegrasz - juz teraz Ci to mowie ale mogę zainwestować kasy i dać Wam okno do pastwienia sie - może nareszcie skończą sie dywagacje czy warto mieć WK czy warto mieć szybę O-2 P-2 czy P-4
Bo jak na razie sami teoretycy sie tu wypowiadają tak arbitralnie ze Formowicze kociokwiku mogą dostać
A wy dajcie mi swoje rolety antywłamaniowe wykonane z aluminium i filmujcie ile czasu potrzeba mi by je przejść - jedyne narzędzie jaki mi dajcie to wkrętak mim 15 cm - jeśli nie żądze w mak 60 sekund - stawiam skrzynkę
Zaznaczę - nie jestem złodziejem ale po złodziejach naprawiałem (jeśli było jeszcze co) i okna i rolety i patenty znam - każde okno Wam w ... stop... to nie poradnik dla złodziejaszków i złodziei

kasia_sloneczko
08-07-2008, 22:12
No fajnie chłopaki a ja nadal nic nie wiem... :( Znaczy okucia Wk2 bez sensu, szyba antywłamaniowa bez sensu, a rolet na pewno nie założe bo dom jest z bali i będą okiennice :D
To może zapytam tak czy szyby antywłamaniowe są odporniejsze do zbicia przypadkowego? niekoniecznie przez złodzieja bo ten jak będzie chciał to i tak wlezie inną dziurą.. mnie zależy na tym żeby wielkie okna co je sobie w salonie zafunduję nie poszły w drobny mak jak mi dzieciak piłką walnie.
Druga sprawa Urzędowski czy Gebauer?
jakie U na ramie nie wiem bo się tym w salonach nie chwalą, domyślam się że dużo większe...

Jezier
08-07-2008, 22:14
Dobry pomysł z takimi zawodami. Przyjdę z kamerą. :wink:

jareko
08-07-2008, 22:15
a od kiedy jest klamka z kluczykiem w stndarcie w WK-2 ?
....
W Adamsie - tak, u Jezierskiego - tak (w wieli innych firmach - nie - i tu masz racje - one oszczędzają na wszystkim) od zawsze i to do WK-1 jak i WK-2 wiec czmirku chyba dawno Cie w kraju nie było skoro takie pytania zadajesz ;)

jareko
08-07-2008, 22:20
...czy szyby antywłamaniowe są odporniejsze do zbicia przypadkowego? ...oczywiście ze są ale nie o to chodzi by od razu antywlam sobie wkladac gdy chcemy zdrowie i życie dzieci zabezpieczyć
wystarczy O-2 - dla porównania - przednia szyba samochodowa ma konstrukcje 2mm szkla - folia - 2 mm szkła
Jak sie zachowuje jak ktoś w nia wpadnie - skaleczy sie? Głowę mu utnie? NIE
O-2 to 3mm szkła - folia - 3 mm szkła wiec jeśli chcesz zabezpieczyć siebie i dzieci przy dużych taflach szklanych to O-2 i jest OK
zresztą ja juz każdemu klientowi gdy powierzchnia szkla przekracza 2 mkw proponuje takie rozwiązanie - życie i zdrowie jest najważniejsze, ważniejsze od kasy
Natomiast jeśli chcesz by nie poszło w drobny mak jak walnie piłką to weź hartowana 8 bądź P-4...ale.... ale jak przywali jak Pele to i te pójdą w rozsypkę :(

Inka Opole
09-07-2008, 12:52
hej
podpowiedcie jakie zastosowac tasmy do uszczelnienia polaczenia oscieznic z murem
wiem ze sa firmy illbruck ale ciezkie do dostania i dosyc drogie czy jest cos co mozna zastosowac w zamian (np zwykla folie paroprzepuszczalna?)lub inne z innych firm?

bwojtek
09-07-2008, 14:08
hej
podpowiedcie jakie zastosowac tasmy do uszczelnienia polaczenia oscieznic z murem
wiem ze sa firmy illbruck ale ciezkie do dostania i dosyc drogie czy jest cos co mozna zastosowac w zamian (np zwykla folie paroprzepuszczalna?)lub inne z innych firm?
Jeżeli na prawdę masz potrzebę zastosowania taśm to użyj właśnie Illbrucka i nie kombinuj z jakimiś "podróbkami". Przede wszystkim powiedz jednak dlaczego decydujesz się na montaż warstwowy?

jareko
09-07-2008, 19:35
Dobry pomysł z takimi zawodami. Przyjdę z kamerą. :wink:jak sie zachowuje okno standardowe możesz już zobaczyć na mojej stronie jest tam film i czas - mniej niż 20 sekund do otwarcia

jareko
09-07-2008, 19:41
... tasmy sa firmy illbruck ale ciezkie do dostania i dosyc drogie czy jest cos co mozna zastosowac w zamian (np zwykla folie paroprzepuszczalna?)lub inne z innych firm?No właśnie - typowy przykład. Niestety folia Ilbrucka jest droga ale tez niestety nie ma dobrego zamiennika od Ilbrucka. Możesz zamówić bezpośrednio w firmie - wysyłają poczta, ale często lepsza cene uzyskasz zamawiając w skałdzie budowlanym. Masz jeszcze różnego rodzaju taśmy dekarskie - ale one są do innego celu przeznaczone i nie polecam. No i sprawa ktorą poruszył bwojtek - dlaczego chcesz tak montować? ściana 3W gdzie osłonowa jest wykonana z klinkieru? Czy tez naczytałeś sie marketingowej papki ze tylko tak wolno montować okna?

Inka Opole
09-07-2008, 19:58
No właśnie - typowy przykład. Niestety folia Ilbrucka jest droga ale tez niestety nie ma dobrego zamiennika od Ilbrucka. Możesz zamówić bezpośrednio w firmie - wysyłają poczta, ale często lepsza cene uzyskasz zamawiając w skałdzie budowlanym. Masz jeszcze różnego rodzaju taśmy dekarskie - ale one są do innego celu przeznaczone i nie polecam. No i sprawa ktorą poruszył bwojtek - dlaczego chcesz tak montować? ściana 3W gdzie osłonowa jest wykonana z klinkieru? Czy tez naczytałeś sie marketingowej papki ze tylko tak wolno montować okna?

dzieki za odpowiedzi
chcialem porzadnie uszczelnic szczeline pomiedzy oscieznica drzwi balkonowych a murem..szczegolnie przy posadzce i szukajac w necie informacji natknalem sie wlasnie na folie Ilbrucka
a ze nie znam sie na tym pozwolilem sobie zadac pytanie na forum..i z tego co widze chyba nie bardzo ten pomysl Wam sie widzi..przynajmniej dwie osoby chyba sa na NIE TY i bwojtek:)
sciana typowa 2W
pozdr
rafal

jareko
09-07-2008, 22:00
....
chcialem porzadnie uszczelnic szczeline pomiedzy oscieznica drzwi balkonowych a murem..szczegolnie przy posadzce i szukajac w necie informacji natknalem sie wlasnie na folie Ilbrucka....lpapę czy cos tam co użyjesz do izolacji tarasu wywiń pod ościeżnicę (jeśli masz taka możliwość) - i przyklej do listwy tzw podparapetowej
jesli nie to wsuń ja bezpośrednio pod ościeżnice a miejsce styku dokładnie uszczelnij uszczelniaczem dekarskim lub innym trwale plastycznym
nie wiem dokładnie jak to miejsce wygląda stad trudno tak w ciemno doradzac

finlandia
10-07-2008, 09:44
ha ha ha no tak okolica jest jak jaka jest :lol:
Możemy zrobić tak
Kupie Ci 50 cm łom
Kupie Ci okno 865/1435 z okuciami WK-2 (mocowanych nie do wzmocnienia tylko w pierwsza komorę) i szyba O-2 - po co od razu P-4
dam Ci 5 minut
pokonasz - stawiam Ci skrzynkę - przegrasz - stawiasz mi dwie i zaprzestaniesz porad dotyczących odporności antywłamaniowej okien
Co ty na to?
Abyś nie był stratny i miał szansę odegrania się - dajesz mi swoje okno drewniane w wersji WK-2, podobne narzędzie i może przegram (choć wątpię)
Jareko,
by nie było że mi "przywaiłeś" i się schowałem: nie rzucam słów na wiatr, każdą tezę wysuwam na podstawie swoich doświadczeń.
Jak wrócisz do moich wypowiedzi to zobaczysz, że nie kwestionuję okuć WK2. Jedynie uważam, że to nie jest niezbędny dodatek, bo standardowe okno przywoływanej firmy wystarczajaco stawia opór złodziejom - amatorom. Dla profesjonalistów nie ma wg. mnie przeszkód.
W ostatnim czasie widziałem tak "zmielone" okno - skrzydło nie poddało się łomowi. Cóż z tego - po tych "dramatycznych" próbach wyważenia została wybita szyba.. W tym wypadku szyba antywłamaniowa nie wpuściła by złodzieja do środka, więc niech Klient żałuje że nie miał (teoretycznie)..
Aha, wszystko skończyło się na strachu (bo zadziałał czujny sąsiad) i minimanych kosztach naprawy skrzydła i wymiany zwykej szyby.

Natomiast Kasia_ słoneczko myśli o pakiecie 3 szybowym + P4, czyli jest to dwukrotnie cięższy pakiet szybowy. Nie mam póki co złych doświadczeń, ale nie lubię zbyt obciążać okuć, dlatego uważam, że w tym wypadku wyjście z roletami jest rozwiązaniem lepszym dla całego użytkowania.
Aha, ja nie sprzedaję rolet, więc nie napędzam sobie koniunktury. Wręcz w takich sytuacjach celowo rezygnuję z duuużych zamówień na "wypasione" okna.

Co do Twojego zakładu - wiem czym jest WK2. Uwierz mi że w "moim" drewnie też nie dasz rady, chociaż nie wiem czy nie jesteś blizniakiem Pudziana;)
Mogę przyjąć za to zakład z włamaniem przez standardowe okno polecanych przez nas firm..
Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady..

bwojtek
10-07-2008, 12:17
W ostatnim czasie widziałem tak "zmielone" okno - skrzydło nie poddało się łomowi. Cóż z tego - po tych "dramatycznych" próbach wyważenia została wybita szyba.. W tym wypadku szyba antywłamaniowa nie wpuściła by złodzieja do środka, więc niech Klient żałuje że nie miał (teoretycznie)..
Aha, wszystko skończyło się na strachu (bo zadziałał czujny sąsiad) i minimanych kosztach naprawy skrzydła i wymiany zwykej szyby.
Co to było z "zmielenie" skoro koszty naprawy były minimalne? Chyba ktoś plastikową łyżeczką się do tego zabierał 8)

finlandia
10-07-2008, 15:29
Co to było z "zmielenie" skoro koszty naprawy były minimalne? Chyba ktoś plastikową łyżeczką się do tego zabierał 8)

Bwojtek, dla mnie to były koszty minimalne. Gdybym realnie przeliczył zużyte materiały, to kwoty wyszłyby śmieszne.
Inna sprawa, żeby zrobić minimalną naprawę moja podręczna skrzynka wyposażona jest w środki warte grubo ponad tysiąc złotych. A i Klientowi liczę to bez specjalnych narzutów.

Chcecie jeszcze z czegoś podrwić? Dodam tylko, że okno było zrobione z teoretycznie kruchego mahoniu sapelli.

finlandia
10-07-2008, 15:29
ups, post wysłał sie dwa razy, wiec robie z tą powtorka czystkę.

dominka
10-07-2008, 17:04
Muszę wybrać na cito pomiędzy Rehau Brillant a Veką Perfectline. Wybór dla mnie trudny, oferty cenowo zbliżone i myślę, że jakość też. Proszę o opinie osób-użytkowników ww profili. Dzięki

apola9
10-07-2008, 21:11
Thermoplast Royal Comfort, 5-komorowe, na ich profilu, srebrne okucia Winkhaus, szyby Planitherm Ultra o wsp. U= 1,0, gr.ramy 70mm, skrzydła 84mm, ( gr. ścianki profilu 3mm, ramka termoizolacyjna SGG SWISSPACER eliminująca mostek termiczny, 6-stopniowa regulacja uchyłu, dwa zaczepy antywyważeniowe, mikrowentylacja w skrzydłach rozwierno - uchylnych i rozwiernych, blokada przed niewłaściwą obsługą okna, blokada antyprzeciągowa, blokada antywłamaniowa klamki w pozycji uchylenia.
Warunki gwarancji:
profile: 10 lat na trwałość i wytrzymałość profili białych
5 lat na trwałość i wytrzymałość profili kolorowych
szyby: 5 lat na szczelność (hermetyczność) szyb zespolonych
okucia: 2 lata na trwałość okuć
montaż: 1 rok
- Thermoplast czy może jednak Oknoplast?, prosze o wasze opinie ( w tym temacie jestem "zielona")

dominka
10-07-2008, 22:16
Muszę wybrać na cito pomiędzy Rehau Brillant a Veką Perfectline. Wybór dla mnie trudny, oferty cenowo zbliżone i myślę, że jakość też. Proszę o opinie osób-użytkowników ww profili. Dzięki

finlandia
11-07-2008, 09:23
Thermoplast Royal Comfort, 5-komorowe, na ich profilu, srebrne okucia Winkhaus, szyby Planitherm Ultra o wsp. U= 1,0, gr.ramy 70mm, skrzydła 84mm, ( gr. ścianki profilu 3mm, ramka termoizolacyjna SGG SWISSPACER eliminująca mostek termiczny, 6-stopniowa regulacja uchyłu, dwa zaczepy antywyważeniowe, mikrowentylacja w skrzydłach rozwierno - uchylnych i rozwiernych, blokada przed niewłaściwą obsługą okna, blokada antyprzeciągowa, blokada antywłamaniowa klamki w pozycji uchylenia.
Warunki gwarancji:
profile: 10 lat na trwałość i wytrzymałość profili białych
5 lat na trwałość i wytrzymałość profili kolorowych
szyby: 5 lat na szczelność (hermetyczność) szyb zespolonych
okucia: 2 lata na trwałość okuć
montaż: 1 rok
- Thermoplast czy może jednak Oknoplast?, prosze o wasze opinie ( w tym temacie jestem "zielona")
Zdziwiony jestem tak krótką gwarancją na okucia. Na ogół to bardzo trwały element w oknie. Swego czasu to Roto dawało chyba nawet 10 lat gwarancji.
Ale też "Twoja " konfigurajca jest z tej serii "full wypas". A jak dla mnie im prostsze okucie, tym mniej do popsucia się. Z wielu z tych dodatków nigdy nie skorzystasz, tym bardziej jesli nie bedzie dobrego przeszkolenia z obsługi.

kasia_sloneczko
11-07-2008, 23:03
dzięki za odpowiedzi ale nadal nurtuje mnie jedna kwestia czy warto wybulić kilka tysięcy więcej za okna o u=0,5 urzedowskiego czy może zdecydować się na u=0,9 gebauera?

bwojtek
12-07-2008, 06:05
dzięki za odpowiedzi ale nadal nurtuje mnie jedna kwestia czy warto wybulić kilka tysięcy więcej za okna o u=0,5 urzedowskiego czy może zdecydować się na u=0,9 gebauera?
Do odpowiedzi na to pytanie jest potrzebny:
a. Autyd energetyczny domu w obu wersjach okien
b. Wróżka potrafiąca przewidzieć ceny nośników energii na okres okspolatacji okien
c. J.w. ale w temacie "srogości zim"...

T12345T
12-07-2008, 12:24
dzięki za odpowiedzi ale nadal nurtuje mnie jedna kwestia czy warto wybulić kilka tysięcy więcej za okna o u=0,5 urzedowskiego czy może zdecydować się na u=0,9 gebauera?

Do odpowiedzi na to pytanie jest potrzebny:
a. Autyd energetyczny domu w obu wersjach okien
b. Wróżka potrafiąca przewidzieć ceny nośników energii na okres okspolatacji okien
c. J.w. ale w temacie "srogości zim"...

Pozwolę sobie niezgodzić się z szanownym przedmówcą. Dlaczego? Wyjaśniam.

1. Podane przez pytającą współczynniki przenikania ciepła dotyczą tylko szyb zespolonych. Zatem póki obaj dostawcy nie odpowiedzą precyzyjnie na pytanie jaki jest współczynnik przenikania ciepła "U" okna o konkretnej powierzchni i konstrukcji nie można odpowiedzieć z pełnym przekonaniem na zadane pytanie. Wydawałoby się, że oczywistym powinien być wynik wskazujący na mniejszą ilość strat ciepła przez okna z szybami o niższym współczynniku przeniakania ciepła "U".

2. Do wstępnego oszacowania strat ciepła przez przegrodę (okno) nie potrzebny jest audyt, a jedynie nieco wiedzy, co określa współczynnik "U" i jak tę wiedzę praktycznie wykorzytać do prostych obliczeń. Pewnie już tu o tym sto razy było, ale przypomnę, że słynny i enigmatyczny dla kupujących współczynnik przenikania ciepła „U” określa ilość energii ( W = wat ) przenikającej przez okno o określonej powierzchni ( m2 ) przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej równej 1° K . ( 1K = 1°C).

Jeśli zatem ktoś zna poniższe 4 parametry:

Współczynnik przenikania ciepła okna „U”
Powierzchnię okna w m2
Czas przyjęty do obliczeń
Różnicę temperatury wewnętrznej i zewnętrznej

może łatwo wyliczyć szacunkowo wielkość strat energii przez pregrodę. Spróbuję dla przykładu to policzyć, jeśli się mylę to proszę o wprowadzenie poprawek.

Przyjmiemy zatem, że dokonamy obliczeń ilości energii przenikającej w ciągu 1 godziny przez okno dwuskrzydłowe, o wymiarach 1465 mm x 1435 mm
( tzw. wymiar typowy O34/O35 ), o współczynniku przenikania ciepła okna „U” = 2,00 W/m2K, przy różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej = 25°C.

Liczmy, więc:

energia (W) = 2,00 („U”) x 2,102 (m2) x 25 (°C ) = 105,1 W

W ciągu jednej godziny przez nasze przykładowe okno przeniknie energia równa 105,1 wat. Teraz to tylko przełożyć na całą powierzchnię okien, na jeden sezon grzewczy ok. 7 - 8 mcy oraz pieniądze i już jest odpowiedź na pytanie warto nie warto. Energia to pieniądze, jeśli energia (kasa) przenika przez okno to można powiedzieć, że według tego wyliczenia można oszacować ile kasy wyleci przez okno w jakimś czasie. Wydaje się, że każdy rozsądny sposób na ograniczenie "wylatywania kasy" jest pożądany.

Jednocześnie taka moja uwaga natury ogólniejszej do tego wyliczenia, że większość strat energii dotyczącej przegrody jaką jest okno wynika raczej z błędów montażu i powstających w ich wyniku mostków termicznych wokół okna niż z samej konstrukcji okna. Tego to obliczenie nie uwzględnia. A tak przy okazji jest to również w jakiejeś mierze odpowiedź dlaczego warto stosować montaż warstwowy, który skuteczniej eliminuje właśnie powstawanie owych mostków.

Pozdrawiam

jareko
12-07-2008, 12:49
uwielbiam takie teoretyzowanie TEST
Pytanie bwojtka nie jest zupełnie bez sensu jak starasz sie tym całym wywodem okazać dodatkowo tykając szanownego per sprzedawca - co nie jest dla żadneg z nas miłe mimo iz jest faktem
Audyt pozwala określić czy realnie jest sens inwestowania w cieple okna czy tez nie choć prawdą jest że można to samemu wyliczyć - ale nie mając wprawy możemy zapomnieć np. o wielkości strat powodowanych wentylacją czy np. dogrzewaniem pomieszczeń przez zamieszkujących tam domowników itp. itd. etc hgw ;)
Bo do bloku z wielkiej płyty nawet obłożonego 20 cm styropianu sensu dawania 7 komorówki z szyba k=0,7 czy mniejsza ja nie widzę
do usr... śmierci poniesione nakłady sie nie zwrócą - przy Twych teoretycznych rozwiązaniach zapomniałeś także o wentylacji która przy grawitacyjnej jakakolwiek inwestycje w okna w takim wypasie czynią wątpliwymi, i nie muszę siedzieć i każdej chałupy strat ciepła wyliczać by tego być pewnym
A co do montażu.... pominę juz te uwagi milczeniem - prawidłowy montaż jest tu wałkowany od lat - on jak i samo okno jest najważniejszy dla prawidłowego funkcjonowania okna jak i najmniejszych strat - i nie jest prawda ze montaż warstwowy jest panaceum na głupotę montażystów jak i inwestorów (np. nagminne wyciąganie klinów zanim parapet przejmie podparcie okna)
ale cóż... ja jestem tylko sprzedawca

T12345T
12-07-2008, 17:05
uwielbiam takie teoretyzowanie TEST
Pytanie bwojtka nie jest zupełnie bez sensu jak starasz sie tym całym wywodem okazać dodatkowo tykając szanownego per sprzedawca - co nie jest dla żadneg z nas miłe mimo iz jest faktem
Audyt pozwala określić czy realnie jest sens inwestowania w cieple okna czy tez nie choć prawdą jest że można to samemu wyliczyć - ale nie mając wprawy możemy zapomnieć np. o wielkości strat powodowanych wentylacją czy np. dogrzewaniem pomieszczeń przez zamieszkujących tam domowników itp. itd. etc hgw ;)
Bo do bloku z wielkiej płyty nawet obłożonego 20 cm styropianu sensu dawania 7 komorówki z szyba k=0,7 czy mniejsza ja nie widzę
do usr... śmierci poniesione nakłady sie nie zwrócą - przy Twych teoretycznych rozwiązaniach zapomniałeś także o wentylacji która przy grawitacyjnej jakakolwiek inwestycje w okna w takim wypasie czynią wątpliwymi, i nie muszę siedzieć i każdej chałupy strat ciepła wyliczać by tego być pewnym
A co do montażu.... pominę juz te uwagi milczeniem - prawidłowy montaż jest tu wałkowany od lat - on jak i samo okno jest najważniejszy dla prawidłowego funkcjonowania okna jak i najmniejszych strat - i nie jest prawda ze montaż warstwowy jest panaceum na głupotę montażystów jak i inwestorów (np. nagminne wyciąganie klinów zanim parapet przejmie podparcie okna)
ale cóż... ja jestem tylko sprzedawca

Szanowny Kolego jareko,

pytanie nie było od bwojtka tylko od czytelniczki. To po pierwsze.

Kolega bwojtek twierdził jedynie coś o audytach i wróżkach, co mu oczywiście wolno i z czym równie oczywiście wolno się komuś nie zgodzić, to po drugie.

W całym moim poście nie ma słowa o "sprzedawcach". Na pewno też nic ma o czyjejkolwiek głupocie, bo jak wiadomo nie ma głupich pytań, z odpowiedziami bywa już różnie. Może kolegi impulsywna wypowiedź to przysłowiowe nożyce, ale o nich też w poście nie ma słowa. To po trzecie.

W moim wyjaśnieniu użyłem słowa "szacunkowo" co oznacza, że jest to tylko próba przybliżenia pewnych wartości, ale zmierzająca do udzielnia konkretnej wskazówki jak rozwiązać wątpliwości czytelniczki, to po czwarte.

Niestety są pewne zagadnienia, które na pewnym etapie można rozważać tylko na gruncie teorii i obliczeń, czy to się kolegi doświadczeniu podoba, czy też nie, to po piąte.

Nie bardzo rozumiem, co ma wentylacja grawitacyjna do obliczeń strumienia ciepła przenikającego przez konkretną przegrodę jaką jest okno. Straty ciepła przez wentylację to inna bajka niż starty ciepła przez przegrody okienne. Przedstawione wyliczenia mają ścisły związek z nagminnie nie wyliczanym i niepodawanym nabywcom współczynnikiem przenikania ciepła okna i jednostką w jakiej ten współczynnik się podaje czyli W/m2K. Reszta to już proste przekształcenia wzorów. To się po prostu wylicza i nic do tych obliczeń wentylacji, dachom, stropom czy fundamentom. Kolega bardziej o pasywności i energooszczędności budynków, a ja tylko skromnie o współczynniku "U" okna w praktyce. To po szóste.

Wykonywanie pełnego audytu (oceny energetycznej) budynku czy też lokalu mieszkalnego znajdującego się w konkretnym budynku dla potrzeb zakupu okien jest według mnie działaniem "nieco" mocno na wyrost to po siódme.

Czytelniczka swój rozum ma i potrafi ocenić nie tyle który z nas ma rację bo to może być i pewnie jest jej obojętne, ale które informacje są dla niej przydatne, a które nie, to po ósme.

A tak w ogóle, to pozdrawiam praktycznie i teoretycznie wszystkich pytających i odpowiadających to już po dziewiąte i ostatnie.

bwojtek
12-07-2008, 17:13
dzięki za odpowiedzi ale nadal nurtuje mnie jedna kwestia czy warto wybulić kilka tysięcy więcej za okna o u=0,5 urzedowskiego czy może zdecydować się na u=0,9 gebauera?

Do odpowiedzi na to pytanie jest potrzebny:
a. Autyd energetyczny domu w obu wersjach okien
b. Wróżka potrafiąca przewidzieć ceny nośników energii na okres okspolatacji okien
c. J.w. ale w temacie "srogości zim"...

Pozwolę sobie niezgodzić się z szanownym przedmówcą. Dlaczego? Wyjaśniam.

1. Podane przez pytającą współczynniki przenikania ciepła dotyczą tylko szyb zespolonych. Zatem póki obaj dostawcy nie odpowiedzą precyzyjnie na pytanie jaki jest współczynnik przenikania ciepła "U" okna o konkretnej powierzchni i konstrukcji nie można odpowiedzieć z pełnym przekonaniem na zadane pytanie. Wydawałoby się, że oczywistym powinien być wynik wskazujący na mniejszą ilość strat ciepła przez okna z szybami o niższym współczynniku przeniakania ciepła "U".

2. Do wstępnego oszacowania strat ciepła przez przegrodę (okno) nie potrzebny jest audyt, a jedynie nieco wiedzy, co określa współczynnik "U" i jak tę wiedzę praktycznie wykorzytać do prostych obliczeń. Pewnie już tu o tym sto razy było, ale przypomnę, że słynny i enigmatyczny dla kupujących współczynnik przenikania ciepła „U” określa ilość energii ( W = wat ) przenikającej przez okno o określonej powierzchni ( m2 ) przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej równej 1° K . ( 1K = 1°C).

Jeśli zatem ktoś zna poniższe 4 parametry:

Współczynnik przenikania ciepła okna „U”
Powierzchnię okna w m2
Czas przyjęty do obliczeń
Różnicę temperatury wewnętrznej i zewnętrznej

może łatwo wyliczyć szacunkowo wielkość strat energii przez pregrodę. Spróbuję dla przykładu to policzyć, jeśli się mylę to proszę o wprowadzenie poprawek.

Przyjmiemy zatem, że dokonamy obliczeń ilości energii przenikającej w ciągu 1 godziny przez okno dwuskrzydłowe, o wymiarach 1465 mm x 1435 mm
( tzw. wymiar typowy O34/O35 ), o współczynniku przenikania ciepła okna „U” = 2,00 W/m2K, przy różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej = 25°C.

Liczmy, więc:

energia (W) = 2,00 („U”) x 2,102 (m2) x 25 (°C ) = 105,1 W

W ciągu jednej godziny przez nasze przykładowe okno przeniknie energia równa 105,1 wat. Teraz to tylko przełożyć na całą powierzchnię okien, na jeden sezon grzewczy ok. 7 - 8 mcy oraz pieniądze i już jest odpowiedź na pytanie warto nie warto. Energia to pieniądze, jeśli energia (kasa) przenika przez okno to można powiedzieć, że według tego wyliczenia można oszacować ile kasy wyleci przez okno w jakimś czasie. Wydaje się, że każdy rozsądny sposób na ograniczenie "wylatywania kasy" jest pożądany.

Jednocześnie taka moja uwaga natury ogólniejszej do tego wyliczenia, że większość strat energii dotyczącej przegrody jaką jest okno wynika raczej z błędów montażu i powstających w ich wyniku mostków termicznych wokół okna niż z samej konstrukcji okna. Tego to obliczenie nie uwzględnia. A tak przy okazji jest to również w jakiejeś mierze odpowiedź dlaczego warto stosować montaż warstwowy, który skuteczniej eliminuje właśnie powstawanie owych mostków.

Pozdrawiam
Po raz kolejny Wielki Teoretyk TEST stara się udowodnić jacy wszyscy są niedouczeni samemu nie czytając nawet ze zrozumieniem :evil:

1. Podane przez pytającą współczynniki przenikania ciepła dotyczą tylko szyb zespolonych.
Dlatego napisałem:

a. Autyd energetyczny domu w obu wersjach okien
...a nie szyb.
Do tego napisałeś:

Jednocześnie taka moja uwaga natury ogólniejszej do tego wyliczenia, że większość strat energii dotyczącej przegrody jaką jest okno wynika raczej z błędów montażu i powstających w ich wyniku mostków termicznych wokół okna niż z samej konstrukcji okna. Tego to obliczenie nie uwzględnia.
...a pofesjonalnie wykonany audyt takie coś uwzględni!
A wyliczenia podobne do twoich sam robiłem tutaj na forum wyobraź sobie. Jednak jeżeli ktoś zadaje konkretne pytanie "czy warto wybulić..." to aby udowodnić to matematycznie są potrzebne dane o których pisałem! Jeżeli przez kolejne 10 lat będziesz miał zimy, w których temperatura będzie oscylowała około 0 to "delta t" wyjdzie tobie diametralnie inna niż jeżeli będziemy mieli przez dziesięć lat "zimę stulecia".

arktyk
12-07-2008, 17:19
U mnie w mieszkaniu jest Veka i wdomu też Veka, jesteśmy zadowoleni.

Pozdr,

T12345T
12-07-2008, 20:17
bwojtek no to ja bezrozumne Wielkie Teoretyczne Zwierzę pytam doświadczonych praktyków jak "w praktyce" przeprowadzić audyt domu bez okien, o których mowa, a być może audyt domu, który jeszcze nie istnieje wraz z oknami, których także nie ma.

Przecież pytająca okien jeszcze nie kupiła! Waha się i pyta.

Według Ciebie i tego co czytam to kiedy należałoby zrobić audyt? Po kupnie okien? A może po kupnie obu kompletów okien i wybudowaniu domu?
Tylko wtedy po co?

Według mnie pozostają rozważania i obliczenia teoretyczne, bez jakiejkolwiek konieczności uwzględniania czegokolwiek oprócz współczynnika przenikania ciepła konkretnego okna jak to wynika z jednostki współczynnika "U". Według takich prostych obliczeń pytająca dowie się, które okno zapewni jej mniejsze straty energii. Różnicę strat energii pomiędzy oknami można przeliczyć na pieniądze i wyciągnąć wnioski w jakim okresie czasu inwestycja w "lepsze okna się zwróci". Jak z każdym długoletnim biznesplanem, bo to jest biznesplan, kilka przyszłych czynników zawsze będzie niewiadomych, a przede wszystkim ceny nośników energii i pogoda o czym sam piszesz, co nie znaczy, że z według pewnych metod nie można tego dość prawdopodobnie ustalić.

Pozdrawiam

jareko
13-07-2008, 12:23
jak budowałem swój dom do zaprojektowania instalacji CO poprosiłem kolegę by dokładnych obliczeń strat ciepła w konkretnym pomieszczeniu jak i całej chałupie wykonał
I wyobraź sobie TEST ze w tych wyliczeniach brane było także pod uwagę ile ucieknie przez wentylacje jak i ile prze okna
Jako ze wtedy były już dostępne szyby o współczynniku mniejszym niż 2,8 pokusiłem sie o własną analizę czy jest to dla mnie opłacalne i w jakim czasie różnica cen by mi sie zwróciła - wyszło mi ze przy cenach z tamtych lat amortyzacja przypadłaby na 20-21 rok użytkowania okien - nie zainwestowaliśmy bo był to dla mnie zbyt długi okres zwrotu poniesionych nakładów - szyby na 1,1 zmieniałem po 9 latach użytkowania okien za mniejsze pieniądze niż wtedy wyniosłaby dopłata do 1,6
Ale były uwzględnione obliczenia strat dla całej chałupy a nie tylko okien gdyż w oknach wyszedł mi zwrot po 8-9 latach.
Stad skupianie sie li tylko na samym k dla okien w globalnych stratach ciepła całej chałupy jest dla mnie totalnym nieporozumieniem i obarczone ogromnym błędem nie dającym podstaw do realnej oceny opłacalności inwestycji.
Dlatego tez rada bwojtka jest jedyna słuszna droga na prawidłową odpowiedz - warto czy nie warto
Realnie dopiero mając tak opracowane dane można podjąć właściwa decyzje ale też są pewne obserwacje praktyczne, to czego tak nie lubisz i sie z tego naśmiewasz za każdym razem w swych wypowiedziach - tzw. praktyka i doświadczenie które bez żmudnej drogi obliczeń może coś podpowiedzieć i pomoc podjąć decyzje

jareko
13-07-2008, 12:28
...Szanowny Kolego jareko,
pytanie nie było od bwojtka tylko od czytelniczki.....
nawiązywałem do pytania bwojtka do czytelniczki :)
a. Autyd energetyczny domu w obu wersjach okien
b. Wróżka potrafiąca przewidzieć ceny nośników energii na okres okspolatacji okien
c. J.w. ale w temacie "srogości zim"...
i trzeba czytać uważnie ;)

jacekp71
13-07-2008, 13:21
wybralbym profil VEKA,
przyznam, ze z RAHAU mam niewielkie doswiadczenie, ale VEKA jest popularna w mojej okolicy (tez ja mam) i nie slyszalem narzekań ....

czandra
13-07-2008, 16:33
Muszę wybrać na cito pomiędzy Rehau Brillant a Veką Perfectline. Wybór dla mnie trudny, oferty cenowo zbliżone i myślę, że jakość też. Proszę o opinie osób-użytkowników ww profili. Dzięki

U nas jest Rehau Brillant. Profil super. Bardziej podoba mi się niż Veka, ale to chyba rzecz gustu. Najważniejsze są parametry cieplne okna i tego radzę się trzymać.

T12345T
13-07-2008, 18:40
jareko, skończmy już te polemiki i ataki bo nijak się one mają do pytania czytelniczki. Jeśli to dla Ciebie tak cenne, to oczywiście jesteś tu alfą i omegą i i czym tam jeszcze chcesz być i racja jest zawsze po Twojej stronie. Niech tak będzie.

Jedno o co poproszę, najlepszego doradcę na tym forum, to o nie przypisywanie mi tego czego nie mówię, a jeśli już to z cytatem proszę, w której swojej wypowiedzi "naśmiewam się z praktyki i doświadczenia", z którego często sam korzystam, choć być może są to inne doświadczenia i inna praktyka niż Twoja?

Pozdrawiam

yiarek
13-07-2008, 21:16
Witam, mam pytanie dotyczące produkcji okien PVC. Otóż jestem na etapie wyboru okien, odwiedziłem X firm, mam X ofert, ceny od 10 do 16 tys. Szukałem okien do domu energooszczędnego stąd dosyć wygórowane wymagania. Zainteresowała mnie w tym wypadku jedna oferta - okucia i profile (82 cm) schuko, okna 0,7 Pilkingtona a cena w środku tego przedziału. Jedyna wątpliwość to taka, że nie jest to produkt tzw. "fabryczny", tylko robiony przez malutką firmę na bazie profili shuco. Firma ta (na stronie schuco wymieniona jako partner) prawie w całości, od wielu lat, produkuje okna na potrzeby Niemiec. Rozmowa z właścicielem była bardzo konkretna - widać że zna się na tym co robi (w przeciwieństwie do niektórych sprzedawców z innych firm, których wiedza czasem była mniejsza od mojej ). Z tego co mówił, przedstawiciele schuco przeprowadzają u niego kontrole procesu produkcyjnego więc musi trzymać jakość, a profile bierze bezpośrednio z fabryki. I po tym przydługim wstępie moje pytanie. Czy uważacie, że okna montowane w takich warunkach są godne polecenia ? Gdzieś czytałem, że w zasadzie w tych markowych fabrykach, też po prostu ludzie stoją w rządku i je sklejają ręcznie, czyli proces produkcji niewiele się różni.
Co tym sądzicie ?

pchelek
13-07-2008, 21:52
a jak zwie sie ta firma - to Ci powiem co zacz jest warte - bo samo SCHUCO CT 70 to taki maybach okien

jareko
13-07-2008, 21:52
bwojtek no to ja bezrozumne Wielkie Teoretyczne Zwierzę pytam doświadczonych praktyków jak "w praktyce" przeprowadzić audyt domu bez okien, o których mowa, a być może audyt domu, który jeszcze nie istnieje wraz z oknami, których także nie ma.
Przecież pytająca okien jeszcze nie kupiła! Waha się i pyta.....
wstępny audyt chałupy możesz zrobić zanim ja wybudujesz - juz na bazie projektu
wtedy tez będziesz dokładnie wiedział co i jaki wpływ ma globalne zapotrzebowanie energii
Jesli opracowujący pozostawi ci wzory jakimi sie posłużył to podmieniając wartości np. k dla okien czy grubości docieplenia wyjdzie Ci ostateczny tego wpływ na bilans cieplny chałupy
Nie musisz czekać aż dom powstanie by takimi danymi dysponować

A co do reszty - szanujmy sie nawzajem i mimo iz jestem Najlepszym Doradca nie ja sobie ten tytuł nadałem - to tak celem ostatecznego wyjaśnienia wątpliwości

jareko
13-07-2008, 22:02
...że nie jest to produkt tzw. "fabryczny", tylko robiony przez malutką firmę na bazie profili shuco....Malutkie firmy, zatrudniające do 10 pracowników, dobrze prosperujące znam ich kilka i wiem ze dobre okna produkują ale... ale ich cena przewyższają ceny w dużych zakładach produkcyjnych bazujących na tym samym profilu - jest to całkiem zrozumiale dalczego tak sie dzieje ale w tym wypadku zastanowiło by mnie najbardziej - dlaczego oferta jest w stanie średnich a nie wyższych cen

finlandia
14-07-2008, 09:49
...
co określa współczynnik "U" i jak tę wiedzę praktycznie wykorzytać do prostych obliczeń. Pewnie już tu o tym sto razy było, ale przypomnę, że słynny i enigmatyczny dla kupujących współczynnik przenikania ciepła „U” określa ilość energii ( W = wat ) przenikającej przez okno o określonej powierzchni ( m2 ) przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej równej 1° K . ( 1K = 1°C).

....

Przyjmiemy zatem, że dokonamy obliczeń ilości energii przenikającej w ciągu 1 godziny przez okno dwuskrzydłowe, o wymiarach 1465 mm x 1435 mm
( tzw. wymiar typowy O34/O35 ), o współczynniku przenikania ciepła okna „U” = 2,00 W/m2K, przy różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej = 25°C.

Liczmy, więc:

energia (W) = 2,00 („U”) x 2,102 (m2) x 25 (°C ) = 105,1 W

W ciągu jednej godziny przez nasze przykładowe okno przeniknie energia równa 105,1 wat. Teraz to tylko przełożyć na całą powierzchnię okien, na jeden sezon grzewczy ok. 7 - 8 mcy oraz pieniądze i już jest odpowiedź na pytanie warto nie warto. Energia to pieniądze, jeśli energia (kasa) przenika przez okno to można powiedzieć, że według tego wyliczenia można oszacować ile kasy wyleci przez okno w jakimś czasie. Wydaje się, że każdy rozsądny sposób na ograniczenie "wylatywania kasy" jest pożądany.


Pozwoliłem sobie skrócić wykładnię Testa, ale mam wrażenie że w końcu ktoś łopatologicznie i dość zrozumiale wyłożył zastosowanie współczynnika U.

Oczywiście jest to teoria, ale dla konkretnej opcji wyboru pozwala jasno porównać dwa produkty pod kątem energooszczędności, a chyba tego dotyczyło pytanie.

Gdybyśmy tak szczegółowo podchodzili do każdego za i przeciw, to jestem pewnien że 50% budów nie wystartowałoby z miejsca, bo rozważając wszystkie teoretyczne "przeciw" nikt by nie dostał kredytu..

Panowie, trochę więcej optymizmu!:)

yiarek
14-07-2008, 14:22
...że nie jest to produkt tzw. "fabryczny", tylko robiony przez malutką firmę na bazie profili shuco....Malutkie firmy, zatrudniające do 10 pracowników, dobrze prosperujące znam ich kilka i wiem ze dobre okna produkują ale... ale ich cena przewyższają ceny w dużych zakładach produkcyjnych bazujących na tym samym profilu - jest to całkiem zrozumiale dalczego tak sie dzieje ale w tym wypadku zastanowiło by mnie najbardziej - dlaczego oferta jest w stanie średnich a nie wyższych cen

Dzwoniłem do centrali Schuko w Warszawie. Dowiedziałem się, że wszyscy jej partnerzy przechodzą szkolenie oraz co pewien czas mają kontrolowaną produkcję. Zapewniała, że nie ma ryzyka jeśli się kupuje okna z firmy partnerskiej. Co do ceny, że niezbyt wygórowana, to wydaje mi się, że chce chyba na rynku lokalnym złapać więcej zleceń gdyż niemiecki nie jest już tak atrakcyjny (słabsze euro, droga benzyna itp).

I jeszcze jedno pytanie, czy montaż okien w domu pasywnym różni się zasadniczo od zwykłego montażu ? Tutaj w wielu firmach miałem wymijające odpowiedzi.

T12345T
14-07-2008, 19:05
I jeszcze jedno pytanie, czy montaż okien w domu pasywnym różni się zasadniczo od zwykłego montażu ? Tutaj w wielu firmach miałem wymijające odpowiedzi.

Praktycznie i teoretycznie bardzo zasadniczo od "zwykłego" montażu.

Pozdrawiam :D

kasia_sloneczko
14-07-2008, 19:42
No i po tych wsazystkich teoretycznych rozważaniach nadal wiem że nic nie wiem :lol:
A tak poważnie chłopaki to tym którzy próbowali mi pomóc bardzo dziękuję, natomiast trochę zniesmaczyła mnie wypowiedź odsyłająca do wróżki. Bo gdybym znała takową to nie pytałabym na forum.
No i szczerze mówiąc nie widzę różnicy w obliczeniach teoretycznych Testa a w równie teoretycznym audycie energetycznym, bo na mój mały rozumek to i tu i tu trzeba przyjąć pewne założenia, tylko w audycie jest więcej współczynników które trzeba wziąć pod uwagę.

T12345T
14-07-2008, 20:37
No i szczerze mówiąc nie widzę różnicy w obliczeniach teoretycznych Testa a w równie teoretycznym audycie energetycznym, bo na mój mały rozumek to i tu i tu trzeba przyjąć pewne założenia, tylko w audycie jest więcej współczynników które trzeba wziąć pod uwagę.

Gratuluję zdrowego rozsądku Pani Inwestorko! :D W tym właśnie cała sztuka, by się mniej narobić, a uzyskać efektywne rozwiązanie problemu.

Pozdrawiam

T12345T
15-07-2008, 09:36
I jeszcze jedno pytanie, czy montaż okien w domu pasywnym różni się zasadniczo od zwykłego montażu ? Tutaj w wielu firmach miałem wymijające odpowiedzi.

Widzę, że nie ma chętnych do kontynuowania tego tematu, a warto bo to ciekawe. Może jak zacznę to koledzy na mnie napadną i jakoś się wątek potoczy.

yiarek po pierwsze moim zdaniem w Polsce specjalistów od praktycznej passywności budynków jest jeszcze bardzo niewielu, a i ich podejście do tematu bardzo zróżnicowane. Jedno co w pasywności jest pewne to, konieczność zbudowania maksymalnie, a właściwie całkowicie szczelnego budynku. Z tego punktu widzenia najlepsze okna do budynku pasywnego to okna stałoszklone bez możliwości ich otwierania. Resztę załatwia system wentylacji mechanicznej konieczny w budynku pasywnym

Co do montażu okien, proces montażu według mnie należy rozpocząć od wyliczenia przebiegu izoterm, gdyż właśnie to będzie miało decydujący wpływ na wybór usytuowania miejsca montażu okien, bo w tym wypadku trudno mówić o ich usytuowaniu w ościeżu (w murze). Właściwie regułą jest w budynkach pasywnych, iż optymalnie izotermy przebiegają w warstwie docieplenia budynku, a to z kolei determinuje montaż okna poza ościeżą również w warstwie docieplenia.

Jak je zamontować "poza ościeżą"? Służą do tego specjalne zestawy "regulowanych kotew montażowych", które pozwalają na stabilne usytuowanie ("jak w murze") okna poza obrysem właściwego muru budynku, poza ościeżą.

Jak uszczelnić tak zamontowane okno? Właściwie wszystko jest determinowane końcową próbą szczelności budynku. Połączenie okna z "murem", a w tym wypadku z "warstwą docieplenia" musi zapewniać całkowitą szczelność. Tego nie można wykonać wyłącznie przy użyciu pianki montażowej i konieczne jest zastosowanie montażu warstwowego, a i to wykonane musi być w sposób nadzwyczaj staranny, szczególnie w progach okien i drzwi. Zasadą jest konieczność utrzymania ciągłości poszczególnych warstw uszczelnienia.

To tak w ogólnym zarysie jedynie parę słów o uwarunkowaniach montażu w przyszłym domu pasywnym, samo wykonawstwo to już całkiem inna bajka.

Bardzo zainteresowanym poleciłbym wizytę w Poznaniu i obejrzenie prac remontowych w hotelu ILION. Pod bezpośrednim nadzorem formy BAASF odbywa się tam właśnie renowacja obiektu i jego adaptacja do wymogów budynku pasywnego. Inna możliwość to wizyta w Centrum Budownictwa Pasywnego Politechniki Poznańskiej, gdzie można obejrzeć makietę 1:1 budynku pasywnego.

Pozdrawiam

jareko
15-07-2008, 09:41
... nie widzę różnicy w obliczeniach teoretycznych Testa a w równie teoretycznym audycie energetycznym, bo na mój mały rozumek to i tu i tu trzeba przyjąć pewne założenia, tylko w audycie jest więcej współczynników które trzeba wziąć pod uwagę.no i właśnie wyjdą wtedy różnice - miedzy skupianiem sie albo tylko na samym oknie albo cala chałupa. Jak wspomniałem - dopiero wtedy będziesz miała szanowna Inwestorko pełna świadomość słuszności podjętej decyzji - warto inwestować więcej kasy czy nie i ewentualnie w jakim czasie Ci sie poniesione nakłady zwrócą.
W podanym przykładzie wyliczeń Testa (których nie neguje - by było jasne) uwzgledniane jest li tylko same okno - i teraz biorac pod uwage koszty ogrzania calej chalupy istotny jest tak naprawde udzial kosztu strat przez okno w globalnym jej bilansie
Bo czy za sezon grzewczy zapłacisz 4000 ty 3800 to ta oszczędność 200 zeta bezie sie miała przez następnych kilkadziesiąt lat nijak do wydanych teraz pieniędzy i może okazać sie ze zamiast w okna warto zainwestować np. GWC, Reku czy inne inwestycje dające per saldo większe oszczędności
Stad zawsze będę popierał odpowiednie podejście jakim jest stworzenie juz na etapie projektu bilansu energetycznego planowanej inwestycji - tu wbrew pozorom lezą później ogromne oszczędności w rozsądnym wydawaniu własnych pieniędzy. NIe raz spotkałem sie z oknami o k ostro poniżej 1,0 (jako całości okna) przy pozostawieniu wentylacji grawitacyjnej z dodaniem nawietrzaków mechanicznych - wybulono za okna dodatkowo tyle kasy ze spokojnie moznaby za nia wentylacje z odzyskiem ciepła wykonać - czy to rozsądne działanie? W mej ocenie nie
Pozdrawiam serdecznie trafnego wyboru życząc :)

jareko
15-07-2008, 09:50
...Widzę, że nie ma chętnych do kontynuowania tego tematu, a warto bo to ciekawe. Może jak zacznę to koledzy na mnie napadną i jakoś się wątek potoczy...Nie ma konieczności napadania na Wacpana :) Nic złego w tym co tu napisałeś nie ma - może poza jednym.
Wątpię by inwestorzy indywidualnie mieli czas i kasę na dokładne wyliczenia i pomiary. Podobnie wątpię by realnie stać by ich było w swej większości na zbudowanie domu spełniającego naprawdę wymagania domu pasywnego. Nasze domy pasywne są "pasywne" tylko z nazwy. Co innego inwestycje od A do Z prowadzone przez firmy w domach pasywnych wyspecjalizowane - u nas ciągle pan Józio jest wyrocznia co i jak ma być zbudowane

finlandia
15-07-2008, 16:38
... nie widzę różnicy w obliczeniach teoretycznych Testa a w równie teoretycznym audycie energetycznym, bo na mój mały rozumek to i tu i tu trzeba przyjąć pewne założenia, tylko w audycie jest więcej współczynników które trzeba wziąć pod uwagę.no i właśnie wyjdą wtedy różnice - miedzy skupianiem sie albo tylko na samym oknie albo cala chałupa. Jak wspomniałem - dopiero wtedy będziesz miała szanowna Inwestorko pełna świadomość słuszności podjętej decyzji - warto inwestować więcej kasy czy nie i ewentualnie w jakim czasie Ci sie poniesione nakłady zwrócą.
W podanym przykładzie wyliczeń Testa (których nie neguje - by było jasne) uwzgledniane jest li tylko same okno - i teraz biorac pod uwage koszty ogrzania calej chalupy istotny jest tak naprawde udzial kosztu strat przez okno w globalnym jej bilansie
Bo czy za sezon grzewczy zapłacisz 4000 ty 3800 to ta oszczędność 200 zeta bezie sie miała przez następnych kilkadziesiąt lat nijak do wydanych teraz pieniędzy i może okazać sie ze zamiast w okna warto zainwestować np. GWC, Reku czy inne inwestycje dające per saldo większe oszczędności
Stad zawsze będę popierał odpowiednie podejście jakim jest stworzenie juz na etapie projektu bilansu energetycznego planowanej inwestycji - tu wbrew pozorom lezą później ogromne oszczędności w rozsądnym wydawaniu własnych pieniędzy. NIe raz spotkałem sie z oknami o k ostro poniżej 1,0 (jako całości okna) przy pozostawieniu wentylacji grawitacyjnej z dodaniem nawietrzaków mechanicznych - wybulono za okna dodatkowo tyle kasy ze spokojnie moznaby za nia wentylacje z odzyskiem ciepła wykonać - czy to rozsądne działanie? W mej ocenie nie
Pozdrawiam serdecznie trafnego wyboru życząc :)
Jareko, podobno świat składa się ze szczegółów;)
Ale mając opcję i możliwość policzenia potencjalnych oszczędności w ramach wyboru dwóch podobnych ofert to można to zrobić. Nie zaszkodzi. Inna sprawa, to czy te oferty są równorzędne (abstrahując od konkretnych firm) i czy kierując się tylko współczynnikiem U wybierzemy dobre okno. Bo można kupić super szybę której nie udzwigną okucia..
Nie można zapominać o zdrowym rozsądku i dać się zaślepiać jakimś pojedyńczym szczegółom.

kasia_sloneczko
15-07-2008, 19:52
To tak z ciekawości, kto wykonuje bilans energetyczny budynku?

jareko
15-07-2008, 21:26
To tak z ciekawości, kto wykonuje bilans energetyczny budynku?a chocby kazdy projektant instalacji CO :)
finlandia - to oczywiste co mówisz :) choć nie każdy o tym wie :(

finlandia
16-07-2008, 09:09
Dlatego trzeba to powtarzać do skutku ;)

jareko
16-07-2008, 11:25
Dlatego trzeba to powtarzać do skutku ;)Dlatego coraz rzadziej zaczynam sie tu udzielać ;)
szkoda ze nie prowadziłem dokładnego archiwum swych wypowiedzi
wtedy tylko cyk - link - i juz mniej pisaniny :lol:

martuszka
18-07-2008, 10:40
Hejka,proszę pomózcie mi wybrać okna

1. Schuco Cava Ct70+winkhause+Jezierski
2. Veka Awans lub Platinium+MACO Multi-Matic+Oknoplast
3. BrugmannTYTANOWE TERMO lub sevenline, okucia Siegenia +M&S

Czy za termoramke to warto dopłacać? Schuco ma to w standarcie:)
ustawiłam od droższych do tańszych:)
z góry dziękuje

bwojtek
18-07-2008, 13:37
Hejka,proszę pomózcie mi wybrać okna

1. Schuco Cava Ct70+winkhause+Jezierski
2. Veka Awans lub Platinium+MACO Multi-Matic+Oknoplast
3. BrugmannTYTANOWE TERMO lub sevenline, okucia Siegenia +M&S

Czy za termoramke to warto dopłacać? Schuco ma to w standarcie:)
ustawiłam od droższych do tańszych:)
z góry dziękuje
To są 3 firmy z górnej półki. Decyzję uzależnił bym od wiarygodności lokalnego przedstawiciela i ceny.
O jakiej termoramce piszesz? Chyba wszystkie te firmy mają "ciepłą ramkę" w standardzie...

xxjas
18-07-2008, 17:42
Właściwie regułą jest w budynkach pasywnych, iż optymalnie izotermy przebiegają w warstwie docieplenia budynku, a to z kolei determinuje montaż okna poza ościeżą również w warstwie docieplenia.


Jak uszczelnić tak zamontowane okno? Właściwie wszystko jest determinowane końcową próbą szczelności budynku. Połączenie okna z "murem", a w tym wypadku z "warstwą docieplenia" musi zapewniać całkowitą szczelność. Tego nie można wykonać wyłącznie przy użyciu pianki montażowej i konieczne jest zastosowanie montażu warstwowego, a i to wykonane musi być w sposób nadzwyczaj staranny, szczególnie w progach okien i drzwi. Zasadą jest konieczność utrzymania ciągłości poszczególnych warstw uszczelnienia.

Pozdrawiam

a jeżeli najpierw będe montował okna a za jakiś czas będe robił ocieplenie to decyzja o wstawieniu okna równo z zewnętrzną krawędzią muru jest dobra?? pani w Oknoplaście stwierdziła że jestem w błędzie..

czy najbardziej popularny montaż "na pianke" zapewnia wystarczającą szczelność?? czy warto zainwestować w inne materiały uszczelniające okno??


....Chyba wszystkie te firmy mają "ciepłą ramkę" w standardzie...

w oknoplaście przy "większych zamówieniach" .. a przy pojedyńczych oknach 60-100zł więcej.

martuszka
18-07-2008, 20:11
No własnie termoramka w Oknopląscie jest za dodatkową opłatą:(
a własnie czy te wszystkie profile sa barwione w masie czy okleina?


Hejka,proszę pomózcie mi wybrać okna

1. Schuco Cava Ct70+winkhause+Jezierski
2. Veka Awans lub Platinium+MACO Multi-Matic+Oknoplast
3. BrugmannTYTANOWE TERMO lub sevenline, okucia Siegenia +M&S

Czy za termoramke to warto dopłacać? Schuco ma to w standarcie:)
ustawiłam od droższych do tańszych:)
z góry dziękuje
To są 3 firmy z górnej półki. Decyzję uzależnił bym od wiarygodności lokalnego przedstawiciela i ceny.
O jakiej termoramce piszesz? Chyba wszystkie te firmy mają "ciepłą ramkę" w standardzie...

jareko
18-07-2008, 20:42
Hejka,proszę pomózcie mi wybrać okna

1. Schuco Cava Ct70+winkhause+Jezierski
2. Veka Awans lub Platinium+MACO Multi-Matic+Oknoplast
3. BrugmannTYTANOWE TERMO lub sevenline, okucia Siegenia +M&S

Czy za termoramke to warto dopłacać? Schuco ma to w standarcie:)
ustawiłam od droższych do tańszych:)
z góry dziękuje
To są 3 firmy z górnej półki. Decyzję uzależnił bym od wiarygodności lokalnego przedstawiciela i ceny.
O jakiej termoramce piszesz? Chyba wszystkie te firmy mają "ciepłą ramkę" w standardzie...ja bym przyjal inna droge :)
najpierw czy dany system profili poradzi sobie z gabartyami a jesli kazdy to ktory daje wiekszy margines bezpieczenstwa
pozniej od wiarygodnosci przedstawiciela
pozniej co nam ofarowuja za dana cene
dopiero pozniej kierowalbym sie cena
obustronny koloro powinien byc barwiony w masie - ladniej wyglada :)

bwojtek
18-07-2008, 20:46
No własnie termoramka w Oknopląscie jest za dodatkową opłatą:(
a własnie czy te wszystkie profile sa barwione w masie czy okleina?


Hejka,proszę pomózcie mi wybrać okna

1. Schuco Cava Ct70+winkhause+Jezierski
2. Veka Awans lub Platinium+MACO Multi-Matic+Oknoplast
3. BrugmannTYTANOWE TERMO lub sevenline, okucia Siegenia +M&S

Czy za termoramke to warto dopłacać? Schuco ma to w standarcie:)
ustawiłam od droższych do tańszych:)
z góry dziękuje
To są 3 firmy z górnej półki. Decyzję uzależnił bym od wiarygodności lokalnego przedstawiciela i ceny.
O jakiej termoramce piszesz? Chyba wszystkie te firmy mają "ciepłą ramkę" w standardzie...
Dziwi mnie to trochę (z tą termoramką) ale może tak jest...
Co do barwienia w masie i koloru to (poza chyba jednym systemem okien) kolor inny niż biały jest uzyskiwany za pomocą okleinowania. Barwienie w masie (pod okleiną) czyli koekstruzja (przy kolorze jednostronnym) to raczej chwyt reklamowy (zdaje się wypromowany przez VEKĘ) a nie realna korzyść bo okleina jest dość odporna na uszkodzenia mechaniczne a ewentualne "zadrapanie do białego" zawsze można podmalować korektorem. Co innego okna w okleinie obustronnej. Tutaj profil barwiony w masie jest absolutnie niezbędny dla uzyskanie zadowalającego efektu.

bwojtek
18-07-2008, 20:53
najpierw czy dany system profili poradzi sobie z gabartyami a jesli kazdy to ktory daje wiekszy margines bezpieczenstwa
Jak system sobie nie radzi to nie masz gwarancji i tego nie kupujesz. Margines bezpieczeństwa? Sorry kolego ale to już dywagacje czy potencjalnie 30% szybszy samochód dojedzie 30% szybciej przestrzegając przepisów! Jak system "sobie radzi" (czytaj: można to zrobić zgodnie z aprobatą, itp.) to sobie radzie i "margines bezpieczeństwa" to podważanie zasadności aprobat!

jareko
18-07-2008, 20:54
miąłem na myśli kolor obustronny
bo jednostronny to więcej wady niż pożytku z barwienia w masie

T12345T
18-07-2008, 22:17
a jeżeli najpierw będe montował okna a za jakiś czas będe robił ocieplenie to decyzja o wstawieniu okna równo z zewnętrzną krawędzią muru jest dobra?? pani w Oknoplaście stwierdziła że jestem w błędzie..

czy najbardziej popularny montaż "na pianke" zapewnia wystarczającą szczelność?? czy warto zainwestować w inne materiały uszczelniające okno?

1. Jak na osobę, która buduje dom pasywny to kolega inwestor coś mało wie o tym co buduje, a jak to nie jest projekt domu pasywnego to szkoda czasu na gadanie po próżnicy.

2. Gdybyś najpierw całkowicie ocieplił budynek pasywny, a potem próbował założyć okna w warstwie docieplenia to sam bym przyjechał zobaczyć ten "eksperyment".

3. Zawsze najpierw okna, potem uszczelnienie i izolacja uszczelnienia i dopiero ostateczne docieplenie i wykończenie ościeży okien.

4. Jeśli nie znasz przebiegu izoterm przez układ ściana-okno-docieplenie, to przyjmuje się, że najpoprawniej i najbezpieczniej jest montować okna w licu muru. Nie jest to rozwiązanie optymalne ale możliwe do przyjęcia, a zdanie Pani z Oknoplastu? Nie słyszałem jej argumentacji, ale wydaje się być mało miarodajne. Zresztą cala ich instrukcja montażu okien to też pójście na łatwiznę. Taki niekompletny, wybiórczy przedruk z instrukcji RAL. Słabizna jak na taką reklamę i ni słowa tam o pasywności. Budynków oczywiście.

5. Generalnie pianka montażowa to materiał izolacji termicznej. Jeśli w budynku pasywnym wstawiasz okna o współczynniku przenikania ciepła minimum U=0,8 to połączenie okna z murem powinno mieć przynajmniej ten sam współczynnik przenikania ciepła co okno. Co więcej, ten współczynnik połączenia okna z murem powinien być utrzymany tak długo, jak utrzymany być może współczynnik przenikania ciepła okna, bo inaczej powstaną mostki termiczne i z pasywności wyjdzie nico. Uszczelnienie połączenia okna z murem samą pianką i późniejsze otynkowanie nie spełni tego warunku na dłuższą metę, może nawet na krótszą też. Ruchy budowli, ruchy okna, nieunikniona dyfuzja gazów powodują szybsze lub wolniejsze rozszczelnienie połączenia okna z murem i powstawanie mostków. Konieczna jest zatem dodatkowa ochrona warstwy połączenia termoizolacyjnego.

6. Ergo inwestycja w coś więcej niż pianka montażowa przy montażu okien w domu pasywnym, ( i jakimkolwiek innym) wydaje się konieczna i uzasadniona.

Pozdrawiam

finlandia
19-07-2008, 10:06
Hejka,proszę pomózcie mi wybrać okna

1. Schuco Cava Ct70+winkhause+Jezierski
2. Veka Awans lub Platinium+MACO Multi-Matic+Oknoplast
3. BrugmannTYTANOWE TERMO lub sevenline, okucia Siegenia +M&S

Czy za termoramke to warto dopłacać? Schuco ma to w standarcie:)
ustawiłam od droższych do tańszych:)
z góry dziękuje
To są 3 firmy z górnej półki. Decyzję uzależnił bym od wiarygodności lokalnego przedstawiciela i ceny.
O jakiej termoramce piszesz? Chyba wszystkie te firmy mają "ciepłą ramkę" w standardzie...

Mogę potwierdzić - właśnie oglądałem z bliska Platinium Oknoplastu i piać z zachwytu nie mam powodu.
Termoramki nie było, a przy takiej firmie i "taaakim" standardzie miło by było gdyby ją dodawano (z resztą dotyczy to nie tylko tej firmy).
Za to jestem zawiedzony - okna które mają tak bardzo akcentowane "wyjątkowe" aspekty estetyczne jak brązowa uszczelka czy cienkie zgrzewy (notabene przeciętnie obronione) - czemu po otwarciu w oczy rzucają się białe plasikowe ślizgi?
I czy ja nie potrafiłem, czy moze nie mogłem znalezc tam mikrowentylacji?
Może ktoś wyprowadzi mnie z błędu?

Arkady1978
19-07-2008, 11:56
Nie ma mikrowentylacji :)
Słabo się kolega Finlandia przyglądał. Otóż w (Maco multi matic) '"mikro" znajduje się w ramieniu rozwórki. Uchyl okno i spójrz w to miejsce i zobaczysz "kanałek" w które wchodzi okucie powodując tzw. mikrorozwarcie mikrouchył.

A tez ślizgi (białe ) o których piszesz to elementy stabilizujące okna na czas transportu i montażu (chyba nie musze Ci pisać jaki jest ich zastosowanie) po montażu się je po prostu demontuje i wyrzuca do kosza.

finlandia
19-07-2008, 12:15
Co okucia inne rozwiazanie,
Mi w Maco poba sie uchył dla łuków. Chylę czoła, bo działało bez zarzutu.
To jaka ma byc pozycja klamki by to zadziałało?

W "moim" wypadku dobry(duzo sprzedajacy) dealer te stabilizatory pozostawil..
Inna sprawa ze

jareko
19-07-2008, 14:59
...A tez ślizgi (białe ) o których piszesz to elementy stabilizujące okna na czas transportu i montażu (chyba nie musze Ci pisać jaki jest ich zastosowanie) po montażu się je po prostu demontuje i wyrzuca do kosza.oczywiście po 24 godzinach od montażu :) by zapobiegły wyparciu ościeżnicy przez piankę :) taka mała rzecz a jakże cieszy i montaż ułatwia :)

jareko
19-07-2008, 15:03
....Uszczelnienie połączenia okna z murem samą pianką i późniejsze otynkowanie nie spełni tego warunku na dłuższą metę, może nawet na krótszą też. Ruchy budowli, ruchy okna, nieunikniona dyfuzja gazów powodują szybsze lub wolniejsze rozszczelnienie połączenia okna z murem i powstawanie mostków. ....ciekawe Waść rzeczy opowiadasz :lol:

bwojtek
19-07-2008, 15:40
....Uszczelnienie połączenia okna z murem samą pianką i późniejsze otynkowanie nie spełni tego warunku na dłuższą metę, może nawet na krótszą też. Ruchy budowli, ruchy okna, nieunikniona dyfuzja gazów powodują szybsze lub wolniejsze rozszczelnienie połączenia okna z murem i powstawanie mostków. ....ciekawe Waść rzeczy opowiadasz :lol:
Ja nawet widziałem opinię rZECZOZNAWCY (pisownia celowa), który napisał, że "pianka po jakimś czasie straci swoje właściwości na skutek ruchów okna i budynku" i w połączenie zacznie wnikać woda... Chodziło o to, że wg tego pana było za dużo pianki pod oknem. Opinia była wydana na potrzeby postępowania sądowego. Przerażający jest fakt, że z opinii wynikało, że to pianka ma chronić przed wnikaniem wody :evil:

jareko
19-07-2008, 17:51
tak jak kiedyś w swoim artykule na oknonecie o montażu napisałem - nie neguje tego sposobu montażu ale w chyba 99% budowanych domów jest to przerost formy nad treścią
Kampania reklamowa Ilbrucka o swoim sposobie montażu I3 narobiła więcej szkody niż pożytku
Pomijam już domorosłych specjalistów piszących takie bzdury o pianie - podawałem już tu nie raz link do kilku wypowiedzi rożnych specjalistów od taśm, foli, pian, sznurów, i rożnego rodzaju sposobów montażu
Do domów pasywnych przy pozycjonowaniu okna choć 1 cm do wnętrza względem zewnętrznej płaszczyzny ściany foli można nie stosować - wystarczy po obcięciu piany pokryć ja silikonem tak by nie tylko zakrył wszystkie pory ale naszedł na ścianę o kawałek ościeżnicy a później po otynkowaniu uczyni to miejsce 100% paroszczelne - tak na marginesie sama piana już to także gwarantuje
Tu możecie poniesione koszty porównać przy identycznym efekcie przez lata
No i jakby na koniec - pierwszym objawem złego połączenia ściana/okno jest przemarzanie w tym miejscu tynku i pojawianie sie grzybni - przy sprawnie nawet działającej wentylacji
Organoleptyczne sprawdzony chałupniczy sposób, będący pod prąd teoriom tu prezentowanym, choćby przez Testa, jest pomalowanie płyty GK farba olejna od strony zewnętrznej i nią wykończenie glifów, dokładnie przyklejając ja po całości a nie tylko na placki plus dokładne uszczelnienie akrylem styku płyta GK/okno - po już ponad 10 latach żadne niepokojące zjawisko nie wystąpiło

T12345T
19-07-2008, 20:16
Do domów pasywnych przy pozycjonowaniu okna choć 1 cm do wnętrza względem zewnętrznej płaszczyzny ściany foli można nie stosować - wystarczy po obcięciu piany pokryć ja silikonem tak by nie tylko zakrył wszystkie pory ale naszedł na ścianę o kawałek ościeżnicy a później po otynkowaniu uczyni to miejsce 100% paroszczelne - tak na marginesie sama piana już to także gwarantuje
Tu możecie poniesione koszty porównać przy identycznym efekcie przez lata
No i jakby na koniec - pierwszym objawem złego połączenia ściana/okno jest przemarzanie w tym miejscu tynku i pojawianie sie grzybni - przy sprawnie nawet działającej wentylacji
Organoleptyczne sprawdzony chałupniczy sposób, będący pod prąd teoriom tu prezentowanym, choćby przez Testa, jest pomalowanie płyty GK farba olejna od strony zewnętrznej i nią wykończenie glifów, dokładnie przyklejając ja po całości a nie tylko na placki plus dokładne uszczelnienie akrylem styku płyta GK/okno - po już ponad 10 latach żadne niepokojące zjawisko nie wystąpiło

To oczywiste, że istnieje wiele sposobów zapewnienia "paroszczelności" od strony wnętrza, a właściwie szczelności wiekszej niz od strony zewnętrznej. Może być i silikon i farba olejna i pewnie wiele innych pomysłów, zgoda w tym punkcie. Pytanie na jak długo gwarantujecie skuteczność takiego rozwiązania (werbalnie na forum) i ile lat gwarancji dajecie na takie rozwiązania w waszych kartach gwarancyjnych? W ogóle to ciekawe, że gwarancja na usługę montażu w kartach gwarancyjnych praktycznie nie istnieje. Wszystko objęte gwarancją, a montaż jakoś rzadko lub wcale. Czy to logiczne, jeśli wszyscy się na tym forum już zgodzili, że słaby montaż wykończy każde okno?

W budynkach pasywnych stykanie wewnętrznego lica ościeżnicy z zewnętrznym licem muru jest zjawiskiem nader rzadkim ze względu na grubość ocieplenia, ale nawet jeśli by było jak chcesz, to ciekawie zrobi się od zewnątrz. Wegarek z wełny, od strony zewnętrznej powinien praktycznie całkowicie przesłaniać ramę ościeżnicy okna. Jeśli od wewnątrz silikon (na co zgoda) to co od zewnątrz w szczelinę pomiędzy dociepleniem, a ramą ościeżnicy, też silikon? Ten sam silikon z obu stron? Ta sama farba olejna? No to co z zasadą "szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz? Ta zasada to też bzdura?

Kampania i3 to pikuś. Każda firma może się mylić w swej kampanii reklamowej jak ostatnio się VEKA pomyliła, co do swej wyjątkowości. Ale żeby w dziedzinie montażu Rosenheim żyło w niewiedzy, Instytut RAL, ITB i większość firm systemowych? Tego nie wiedziałem. Może oni kasę biorą od tego i 3, albo fizyka budowli już nie obowiązuje, czy cóś ?

Dlaczego większość "aluminiowców", na poważnych budowach jednak przy fasadach, oknach itp. stosuje coś niecoś ponad piankę i silikon, a przy oknach z PVC miałoby to być "za dużo" i "na wyrost". Jakichś zasadniczych różnic w uszczelnieniu połączeń okno alu - mur to nie ma.

Paroszczelność pianki? Poproszę o dowody, bez wywodów. Kto i jak to stwierdził? Nr badań poproszę, nazwę tego cuda, dane producenta, kartę techniczną, bo to naprawdę rewelacyjna informacja, a jeszcze jak "ściąć nożem jej nadmiar" :D

Pozdrawiam

jareko
19-07-2008, 20:59
Test, naśmiewasz sie cały czas ze wszystkich i wszystkiego.
Nr badań poproszę, nazwę tego cuda, dane producenta, kartę techniczną, bo to naprawdę rewelacyjna informacja, a jeszcze jak "ściąć nożem jej nadmiar"
w podobnym stylu zadałbym Ci pytanie o podobne dokumenty stwierdzające ze piana pęka, znika, odspaja sie od okna czy muru etc. Jak ściąć jej nadmiar? żartujesz sobie chyba - bo jest to prostsze od jedzenia ;) Poza tym nawiązując do zagwarantowania paroszczelnosci wspomniałem o silikonowaniu piany gwarantującym jej 100% paroszczelność. Podkreślam tu, i nie tylko ja o tym mowie, ze prawidłowy montaż, prawidłowy pod każdym względem to poprawność funkcjonowania samego okna jak i jego w otworze.
Kto daje gwarancje na montaż? A choćby ja i to 10 letnia - możesz to sobie sprawdzić
I nie naśmiewam sie ani z ITB (choć mógłbym z lekka pamiętając jak chcieli by wyglądała u nich wymiana okien w 1998 która im wykonywałem) ani z żadnych innych opracowań
Oczywiście ze w sytuacji gdy okno wysadzone jest w całości poza lico zewnętrznego muru to folie bitumiczne, paroszczelne czy EPDM jest rozwiązaniem najlepszym i nie tylko w przypadku aluminiowców ale każdego rozsądnego montażysty ktory zna sie na rzeczy i nie chce mieć później kłopotów z klientami
Mowie o stosowaniu tego typu rozwiązań w sytuacji gdy okno jest choć odrobinę w warstwie muru konstrukcyjnego gdzie za wszelka cene wmawia sie nam ze piana to przeżytek i tylko i3 gwarantuje prawidłowy montaż
W czasach gdy budowano mury w systemie 3W nie było żądnych zaleceń ani wydanych czy to przez Rosenheim, Instytut RAL, ITB i innych firm systemowych. Ludzie jakoś sobie radzili i mający łeb na karku tworzyli rozwiązania sprawdzające sie po dziś dzień
Mowie tez o świadomości większości klientów którzy chcieliby budować "domy pasywne" ale jak przychodzi co do czego padają z wrażenia ile kosztuje sam materiał by prawidłowo taki montaż wykonać - zaczynając choćby od ceny specjalizowanych kotew do montażu w warstwie ocieplenia a na taśmie paroprzepuszczalnej kończąc. Montażu takze bardziej pracochłonnego co pociąga ze sobą także wyższa zapłatę za robociznę
Teoretycznie na rysuneczkach wszystko pięknie wygląda :lol: - prawda Pchelek? Pamiętasz dyskusje teoretyków z praktykami i która koncepcja w danej sytuacji wygrała? :) :) :)

T12345T
19-07-2008, 21:50
Test, naśmiewasz sie cały czas ze wszystkich i wszystkiego.
Nr badań poproszę, nazwę tego cuda, dane producenta, kartę techniczną, bo to naprawdę rewelacyjna informacja, a jeszcze jak "ściąć nożem jej nadmiar"
w podobnym stylu zadałbym Ci pytanie o podobne dokumenty stwierdzające ze piana pęka, znika, odspaja sie od okna czy muru etc. Jak ściąć jej nadmiar? żartujesz sobie chyba - bo jest to prostsze od jedzenia ;) Poza tym nawiązując do zagwarantowania paroszczelnosci wspomniałem o silikonowaniu piany gwarantującym jej 100% paroszczelność.

jareko przecież się nie naśmiewam z niczego i z nikogo, a z ITB najmniej, tylko pytam. Na silikon się zgodziłem bo to rozwiązanie oczywiste i stosowane z powodzeniem, nawet na olejnicę też się zgodziłem, bo to się może sprawdzić w połączeniu z silikonem, więc gdzie naśmiewanie?

Dajesz 10 lat gwarnacji na montaż? Chwała Ci za to.

Tylko nie uciekaj od pytań, a odpowiadaj na nie i nie wołaj Pchełka na pomoc, bo to on w wielu artykułach pisał o montażu warstwowym. Że czasem trzeba na budowie kombinować? To jasne jak słońce i oczywiste dla każdego kto choć raz na budowie był i łapki sobie ubrudził. Ja byłem. Co mają do pasywności i twojego pomysłu na montaż w budynku pasywnym okien z użyciem silikonu czasy budowy w technologii 3W jak ją nazwałeś? Nie o tym byłło. Nie zaciemniaj obrazu, nie gmatwaj, odpowiedz na zadane pytania i już.

O ile można przedstawić tysiące dowodów (zdjęć) na odspojenie pianki od muru, przemarzanie, o którym sam piszesz i grzyba na ścianie, to dowodów na "paroszczelność" czy "wodoodporność" pianki jakby mniej.

Nie odpowiedziałeś co na zewnątrz, jeśli silikon od wewnątrz, a panuje powszechna zgoda co do zasady "szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz".

Wiem, że bywają niewygodne pytania, ale osobiste wycieczki pod moim adresem nie są na te pytania żadną odpowiedzią.

Pozdrawiam

jareko
19-07-2008, 22:11
O ile można przedstawić tysiące dowodów (zdjęć) na odspojenie pianki od muru, przemarzanie, o którym sam piszesz i grzyba na ścianie, to dowodów na "paroszczelność" czy "wodoodporność" pianki jakby mniej
naginanie technologi owocuje odspajaniem sie piany od muru - jeszcze nigdy nie widziałem by odspoiła sie od profila. Nagminnie okna montuje sie przy temperaturach kiedy nie powinny być montowane - mimo iż sa pianki do -10 stopni - zdają one egzamin tylko przy wymianie okien w tych temperaturach - i takich zdjęć mogę ci sam bez liku pokazać gdyż dbając o własny tyłek na Inwestycjach gdzie termin był ważniejszy od zdrowego rozsadko narzucano mi montaż właśnie w takich sytuacjach a później szukano winnego odspojeniu sie piany od muru. I właściwie jest to JEDYNA sytuacja kiedy piana od muru ci odejdzie. Druga, sporadycznie spotykana jest wstawianie okien w żelbet gdzie do zabezpieczenia szalunków używano zwyklej ropy bądź jakiegokolwiek tłuszczy w innej postaci
Temat odspajania sie piany od muru uważam tym samym za wyczerpany - i leży on po stronie montażysty a nie użytego materiału


Nie odpowiedziałeś co na zewnątrz, jeśli silikon od wewnątrz, a panuje powszechna zgoda co do zasady "szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz".zasada jest jedna jedyna - silikon jako materiał paroszczelny ZAWSZE od WEWNĘTRZNEJ strony przegrody - i nie rozumiem o co Ci w tym pytaniu chodzi ;)

sylwia1891
20-07-2008, 08:21
Witam a my mamy dylemat wycenili nam okna z oknoplast Kraków i jeszcze jedne z firmy Agraplast różnica ok 1000 zł na wszystkich oknach i teraz nie wiem które mamy wybrac, mamy jeszcze jeden problem ponieważ oknoplast nie zrobi nam drzwi balkonowych takich, żeby jedno skrzydło miało szer 110cm oni są w stanie zrobi tylko na 90cm zaznaczę , że są to drzwi z łukiem .
Podpowiadają mi, że jedynie można cały łuk zrobic jako witrynę i do tego wstawi zwykłe drzwi balkonowe tylko nie wiem jak to będzie wyglądało w rzeczywistości a może ktoś ma tak zrobione drzwi z witryną.
Agraplast bez problemu zrobi takie drzwi balkonowe tylko jest to dużo mniej znana firmy na rynku i nie wiem jak będzie z wykonaniem.

jareko
20-07-2008, 09:21
... żeby jedno skrzydło miało szer 110cm oni są w stanie zrobi tylko na 90cm zaznaczę , że są to drzwi z łukiem .....Agraplast bez problemu zrobi takie drzwi balkonowe tylko jest to dużo mniej znana firmy na rynku i nie wiem jak będzie z wykonaniem.
Raaaaaaany....Ręce i nogi odpadają :evil:
W czym masz dylemat?
Agraplast skreślony i to w przedbiegach - właśnie z powodu zrobienia tego czego Ty chcesz a co w PVC niewykonalne jest w tej szerokości i na dodatek w luku
Nad czym Ty sie zastanawiasz? Po jaka cholerę my sie tu produkujemy skoro Wy macie takie dylematy
Klęska po prostu klęska - nasza klęska
Idę stad bo zaraz szlag mnie trafi
:evil:

T-Pablo76
20-07-2008, 15:52
Ważne jest wszytko, wykonanie okna, jego montaż, uszczelnienie, obróbki tynkarskie itp.
Szczelność ościeży i ościeżnic źle wykonana będzie powodowała skraplanie się oparów pod parapetem zewnętrznym a tym samym w dalszych latach skruszenie muru.
Jak macie dylematy co do montażu to zobaczcie jak nie powinno to wyglądać
http://www.butzibach.com.pl/

bwojtek
20-07-2008, 18:49
Agraplast bez problemu zrobi takie drzwi balkonowe tylko jest to dużo mniej znana firmy na rynku i nie wiem jak będzie z wykonaniem.
No bo te Oknoplasty, Jezierskie, MSy, AVANTy, itp to jednak banda nieudaczników, nieuków, naciągaczy i krętaczy! "Tego nie można", "tego nie radzą", "to bez gwarancji", itp a przychodzi taki ***plast czy inny ***tech czy ***bud i da się zrobić wszystko co sobie klient życzy i do tego 25 lat gwarancji :evil: :evil: :evil:

jareko
20-07-2008, 19:16
bwojtek - dajmy już sobie spokój - klient wie najlepiej ;)
A co będziemy robić za 2-5 może 10 lat?
Wtedy zaczniemy wywalać na śmietnik to co teraz "inni" zrobili
Mamy zajęcie na następne 50 lat :)

finlandia
21-07-2008, 10:04
Witam a my mamy dylemat wycenili nam okna z oknoplast Kraków i jeszcze jedne z firmy Agraplast różnica ok 1000 zł na wszystkich oknach i teraz nie wiem które mamy wybrac, mamy jeszcze jeden problem ponieważ oknoplast nie zrobi nam drzwi balkonowych takich, żeby jedno skrzydło miało szer 110cm oni są w stanie zrobi tylko na 90cm zaznaczę , że są to drzwi z łukiem .
Podpowiadają mi, że jedynie można cały łuk zrobic jako witrynę i do tego wstawi zwykłe drzwi balkonowe tylko nie wiem jak to będzie wyglądało w rzeczywistości a może ktoś ma tak zrobione drzwi z witryną.
Agraplast bez problemu zrobi takie drzwi balkonowe tylko jest to dużo mniej znana firmy na rynku i nie wiem jak będzie z wykonaniem.
No proszę.. a Agraplast ma w Pułtusku i okolicach raczej dobrą opinię.. Jak to "dobre,ludzkie" gadanie o swoim lokalnym pracodawcy może zakłócić prawdziwy obraz firmy.
A może to my jestesmy zbyt "konserwatywni" - mi ostatnio w dobrej firmie wyceniono dwuskrzydłowy łuk o wielkości 196x240.. Fakt, dorzucono poprzeczkę, co świadczy że ktoś się jednak chwilę zastanawiał. A ja mam nadal obawy, czy tą konstrukcję sprzedać (czyli zarazem podjąć się w przyszłości jej serwisowania)..

jareko
21-07-2008, 10:27
ja sam sie kiedyś kropnąłem i oferte na dwuskrzydłowy balkon na sztulpie 180/240 w profilu okiennym wyceniłem - ale przy podpisywaniu umowy zauważyłem swój błąd i zrobiłem na pośrednim - gdyż ryzykant nie jestem. Lubie klientów :) ale nie na tyle by spędzać u nich cale życie na regulacjach :) stad ja takiego balkonu o którym piszesz bym nie sprzedał

lekomin
21-07-2008, 11:37
finlandia,
od nas tą ofertę dostałeś? Bo nie wiem czy mam iść z tasakiem piętro do góry do działu PVC :)
pzdr
PJ

M@riusz_Radom
21-07-2008, 14:38
No bo te Oknoplasty, Jezierskie, MSy, AVANTy, itp to jednak banda nieudaczników, nieuków, naciągaczy i krętaczy! "Tego nie można", "tego nie radzą", "to bez gwarancji", itp a przychodzi taki ***plast czy inny ***tech czy ***bud i da się zrobić wszystko co sobie klient życzy i do tego 25 lat gwarancji :evil: :evil: :evil:

Po co się tak unosić ? Sam zamówiłem okno 230x90 jednoskrzydłowe, bez wspornika, jedno wielkie okno. Chciałem zrobić je z "belką" tak jak zwyczajne okno balkonowe w bloku ale Firma X daje mi pisemną gwarancję zarówno na okno bez belki jak i na jego montaż. Mało tego, sami proponowali wykonanie okna bez wspornika. Jak się okaże, że będą z oknem problemy to wiem jak korzystać z praw konsumenckich ;)

finlandia
21-07-2008, 14:51
finlandia,
od nas tą ofertę dostałeś? Bo nie wiem czy mam iść z tasakiem piętro do góry do działu PVC :)
pzdr
PJ

lekomin,
alez ja wcale nie powiedzialem ze jestescie jedyną dobrą firmą :D
Ze słowem "jedyny" trzeba ostatnio uwazac, bo to dotyczyło okien na profilach Veka - a ta wyszła ostatnio na nierzetelnie reklamującą się firmę..

Bez przesady też z tymi drzwiami - przez mysl mi nie przeszło byt robić takie jak oglądałem na tym forum (w galeriach uzytkowników): okno wykonane w drewnie, ze słupkiem ruchomym i zawiasami na krótkim boku -140cm (wykonała je firma mi biznesowo najbliższa !) ale nie mam pojęcia jak to może działać. Moja pytanie dotyczyło wyłącznie możliwości wykonania z zawiasami na słupku..

pchelek
22-07-2008, 12:53
drzwi z lukiem KOLOROWE do tegi i DWUSKRZYDLOWE o takich wymiarach - odpusc sobie - chyba ze lubisz po sadach sie kolatac przez lata - takie cus nie wytrzymuje temparatur i sie gnie jak cholera - spytaj sie czy ci luki tez usztywnia zbrojeniem czy pozostana nieusztywnione. Koszmar.
Wyglad to ma - ale jedynie wyglad - funkjonalnie to juz drzwi dwuskrzydlowe kolorowe sa koszmarne - a te z lukiem to jest przeklenstwo.
Takie drzwi to tylko psychole i szalency oferuja.
No ale potem do wymiany, do wymiany, do wymiany. ja wale ekspertyzy - juz pamieci i na odleglosc - jechac nie tzreba - wiadomo co tam jest sp.....
A niektorzy na tym forum wstawiaja, wstawiaja, wstawiaja.
PS ten buc-bach jest pyszny - perelka - samorodek zlota.

finlandia
22-07-2008, 15:44
PS ten buc-bach jest pyszny - perelka - samorodek zlota.
Pchełek, dla Ciebie - technicznie jest może "super" - miałbys się nad czym pastwić;) , ale ja zwykle patrzę też od strony umowy Klienta z Wykonawcą i może ona wcale nie zakładał takiego zakresu usługi jak sobie Klient wyobrażał.
Inna sprawa że zdecydowanie powinno być dobrze i przyzwoicie, ale nie zawsze pełną winę za prezentowany stan rzeczy ponosi Wykonawca :)

jareko
22-07-2008, 17:32
....A niektorzy na tym forum wstawiaja, wstawiaja, wstawiaja.
...a my ganimy... ganimy... a i tak przegrywamy zawsze z tymi co kiwną głową i zrobią wszystko - i luki, i drzwi 3 metrowe i wszystko co sobie klient wymyśli od czachy
Jaki jest sens naszego tu produkowania sie?
Bo ja powoli zaczynam w niego wątpić

brachol
22-07-2008, 21:39
a ja mam pytanie o okna drewniane jakiej firmy kupic? Interesuje mnie Poznan lub okolice okna wszytkie mam standardowe bez udziwnien
Interesuje mnie dobra jakosc ale za w miare sensowna cene

pchelek
23-07-2008, 07:55
Jareko
Jaki jest sens naszego tu produkowania sie?
Bo ja powoli zaczynam w niego wątpić
Zycie byloby koszmarnie nudne bez takich atrakcji

pchelek
23-07-2008, 07:58
finlandio - ale tam sa PODSTAWOWE bledy montazowe - tak koszmarne ze sie mszcza na calym wyrobie, na calej branzy - wystarczylo nieco starannosci wlozyc - - roboty te sa w ramach umowy na montaz - tam nic takiego skomplikowanego nie wystepuje.

finlandia
23-07-2008, 09:15
finlandio - ale tam sa PODSTAWOWE bledy montazowe - tak koszmarne ze sie mszcza na calym wyrobie, na calej branzy - wystarczylo nieco starannosci wlozyc - - roboty te sa w ramach umowy na montaz - tam nic takiego skomplikowanego nie wystepuje.
Oczywistych błędów nie bronię. Sprawę znam tylko ze strony www i patrząc na zdjęcia pomyślałem że w natłoku zamówień BB zlecił robote niedoświadczonej (lub wręcz początkującej) brygadzie która zrobiła montaż niedokładnie i cały efekt spaskudziła kiepską obróbką. W dyskusję o szczegółach wdawać się chyba nie ma sensu, bo zdjęcia nie zawsze są jednoznacznym przekazem.
Ale największy wg mnie błąd to brak dokładnego ustalenia zakresu prac, bo szczerze mówiąc - jak w "dobrej" (czytaj niskiej) cenie zamontować parapet do nierównej elewacji z kamienia? Oczywiście można wyciąć, wykuć i właściwie wsunąć parapet oraz obrobić, ale to wszystko wymaga większego nakładu pracy. A że ktoś (chyba) tego nie uzgodnił.. to wyszły takie kwiatki.

I zawsze będą wychodzić, jeśli wyznacznikiem roboty będzie najniższa cena a do tego zlecenie będzie przyjmował kiepsko opłacany handlowiec, dla którego "złapanie" za wszelką cenę Klienta to zapewnienie sobie czegoś więcej niż minimalnej pensji. Wtedy zawsze w zapewnieniach okna i montaż będą najwyższej jakosci.
Czy ktoś kiedyś wprost usłyszał od sprzedawcy że standardowa (średnia krajowa) obróbka to uzupełnienie ubytków tynkarskich? I czy ktoś to rozwinął i powiedział, że na ogół by uzyskać efekt dobrze wykończonej ściany taką obróbkę trzeba poprawić gipsowaniem lub chociaż prztarciem i pomalować, czyli de facto dla wymagającego klienta nie jest to praca "na gotowo"?

Tylko nie pomyślcie, że bronię złej roboty. Czasem po prostu warto zapytać dokąd sięga zakres prac które podejmuje się wykonać przyjmujący zamówienie.

Fileiro
24-07-2008, 09:36
Witam,
czy szyba zespolona o stosunkowo dużej wartości odbicia światła rl/rl' = 0,22/0,22 powoduje zauważalny dyskomfort w użytkowaniu? Wiem że dyskomfort jest pojęciem względnym, ale nie widziałem próbki takiej szyby i jeśli ktoś mógłby sie podzielić jakimiś uwagami to poproszę.

myszka_misia
24-07-2008, 10:46
Witam.
Dla szukających rzetelnej firmy od okien. Właśnie mam do czynienia z firmą Jarbetal z Pruszkowa i aż mi sie płakać chce. Zamówiliśmy z mężem okno do firmy. Mieliśmy czekać 2 tygodnie, czekamy miesiąc. Jesteśmy stratni bo wstrzymujemy przez to prace. Ale firma ma gdzieś to ze przez ich pomyłki my mamy do tyłu. Prosiliśmy o darmowy montaż w ramach rekompensaty, ale Pani prezes powiedziała że mamy się cieszyć ze okno gratis nam przywiozą. A jak nie chcemy to mamy nie brać. Może i okna mają dobre, ale postawa Pani prezes to po prostu kpina. Z chęcią porozmawiałabym na ten temt z jej przełożonym, tylko kto jest przełożonym prezesa?

jareko
24-07-2008, 11:30
....tylko kto jest przełożonym prezesa?właściciel

finlandia
24-07-2008, 12:49
....tylko kto jest przełożonym prezesa?właściciel
Własiciciel.. czyli udziałowcy. W wielu wypadkach Prezes ma większość udziałów.
Ale znów muszę bronić oskarżanych (bo nkt inny nie chce ;) - opisana sytuacja faktycznie nie fair, ale to moze jednostkowy przypadek na setki innych pozytywnych?

Jezier
24-07-2008, 13:19
Głównymi właścicielami firmy JARBETAL są Beata Szkiela i Jarosław Szkiela.

jareko
24-07-2008, 13:19
z Jarbetalem współpracowałem na początku XXI wieku i nie było żadnych tego typu kłopotów - moze Pani Prezes miała zły dzień ze tak sie zachowała? (ZNP ;) ) :lol: I rzecz chyba najważniejsza - z kim podpisana została umowa - z firma Jarbetal czy z jej dealerem - wbrew pozorom to różnica. Poza tym w dzisiejszych czasach terminy 14 dniowe sa z założenia nierealne - wiec sadze ze był to dealer który obiecał coś czego nie powinien

finlandia
24-07-2008, 15:28
No dzięki że ktoś w końcu wsparł obronę "obsmarowywanych" czarnym PiaRem. Nie zawsze wina leży bezpośrednio u Producenta, ale to jego najprościej przywoływać do tablicy. Jednym postem można sprawić sobie chwilową satysfakcję, ale to chyba wcale nie rozwiązuje problemu???
Bo niesmak pozostanie na długo..

myszka_misia
24-07-2008, 16:53
Umowa była bezpośrednio z Jarbetalem. I to nie jest obsmarowywanie. Jeżeli problem jest nie z mojej winy to zwłaszcza prezes powinien zachować się uczciwie, czyż nie? A skoro obiecują w dwa tytgodnie, i to kilka osób z firmy to powinni się wywiązać a nie przedłużać termin co 3 dni.

myszka_misia
24-07-2008, 16:54
A myśmy zamówili tylko 1 okno a nie 10

bwojtek
25-07-2008, 08:42
Jak rozumiem to firma zaproponowała w ramach rekompensaty transport gratis - jest to jakiś gest z ich strony. Zresztą umowa powinna precyzować kary za niewywiązanie się z terminu produkcji. Jeżeli takich zapisów nie ma to pozostaje droga negocjacji lub sądowa (moim zdaniem bez sensu). Żądanie "montażu gratis" jest być może zbyt wygórowanym w tej sytuacji (nie znam wartości okien i kosztów montażu) i dlatego firma nie zgodziła się na takie warunki? Tak czy inaczej przedstawianie firmy w negatywnym świetle przed zakończeniem sprawy (czyli dostawą okien i rozliczeniem) jest jak dla mnie przedwczesne.

pchelek
25-07-2008, 08:48
jedno okno to im sie jchac nie chce - dzien zmrnowany i zysk zaden - jedno okno montaz to sie do interesu doklada - pol dnia w plecy - teraz jest buuuuum montzu okien - wiec przewlekaja - ale to prawie kazdy tak ma

jareko
25-07-2008, 09:04
i tylko czasem człowiek sie zastanawia. Dlaczego w momencie gdy już był projekt chałupy nie zaczęło sie myśleć o oknach?
Dlaczego gdy już były ściany, nawet jeszcze bez dachu ale już można było mierzyć otwory - ciągle sie z tym zwlekało?
Dlaczego tak trudno pojąć ze terminy realizacji 7 czy 14 dniowe należą do przeszłości (zwłaszcza w pełni sezonu)?
Dlaczego później słyszy sie ciągle tekst - Panie, dlaczego tak długo trzeba czekać na okna? Zrób Pan coś ! Uczciwy nic nie zrobi bo nie ma na to wpływu - nieuczciwy podpisze 14 dniowy termin realizacji a później będzie sie wywijał jak piskorz by montaż przeciągnąć
I kto do cholery jest winny?
Ja? czy Inwestor co myślał o niebieskich migdałach?

jareko
25-07-2008, 09:05
jedno okno to im sie jchac nie chce - dzien zmrnowany i zysk zaden - jedno okno montaz to sie do interesu doklada - pol dnia w plecy - teraz jest buuuuum montzu okien - wiec przewlekaja - ale to prawie kazdy tak majaki zysk? na jednym oknie realnie masz Pchelku tylko stratę

finlandia
25-07-2008, 09:32
Nic dodac, nic ująć.

Chociaz może się okazać, że to wcale nie bylo małe, prostokątne okno.. albo kolor pozastandardowy? Oczekiwnia montazu gratis to chyba jednak przesada, bo może się okazać, że montażysta wyceni to wyżej niż wartość okna..
Nie mniej jednak - terminów wypada dotrzymywać, chociaż przyczyna czasem jest niezależna..
Aha, wygląda że zaczyna się normalny, jesienny sezon w segmencie premium, a więc kto nie zdąży zamówić okien w najbliższych 2-3 tygodniach może zapomnieć o realizacji we wrześniu...

kama100
25-07-2008, 10:26
To teraz ja poproszę o podpowiedź. W tej chwili mam ofertę na okna z dwóch firm: Waspol ( producent zarówno okien jak i szyb zespolonych z mojej miejscowości ) oraz okna Plastico profil swingline kupowane przez firmę Profil. Obie firmy istnieja na rynku od lat.I tu linki na proponowane okna :
http://www.plastico.pl/oferta.php?id_strony=37&id_grupy=4&id_dzialu=3&lang=pl
oraz

http://www.waspol.pl/stolarka.html
Różnica w cenie wszystkich okien bez negocjacji to ok 1000 zł., z tym, że proponowany profil Waspolu jest 4-komorowy U=1,1 profile a Plastico 5 komorowy U=1,0
Waspol robi tez profil 6 komory i wtedy jedne i drugie okna byłyby w podobnej cenie. Co wybrać?

myszka_misia
25-07-2008, 10:53
Każdy ma prawo do swojego zdania. Sami z mężem mamy swój biznes i wychodzimy z założenia że to my jesteśmy dla klienta przede wszystkim. To dzięki niemu mamy z czego żyć. I jeśli nie jesteśmy w stanie dotrzymać terminu to się po prostu nie podejmujemy zlecenia. To chyba proste. Może i jedno okno to nie jest kolosalny zarobek, ale po co sie podjęła w takim razie? I jeszcze śmiano się tam na wieść że inna firma wykona nam takie okno tylko że w miesiąc, a oni to na pewno w dwa tygodnie. Zwłaszcza że wiedzieli że bez tego okna my nie możemy pracować i wstrzymujemy zlecenia. I my jesteśmy bardziej stratni niż oni w tym momencie. A dowóz gratis miał być od samego początku. No ale uczy sie człowiek na własnych błędach. Każda nastepna umowa, nawet na pierdoły będzie bardzo skrupulatnie spisywana. A uczciwą firmę poznaje się przede wszystkim po tym jak rozwiązuje zaistniałe problemy. Tak myslę. Im częsciej się pobłaża takie zachowanie tym częściej jesteśmy "robieni". A jeśli ktoś jest uczciwy to nie załatwia sprawy w ten sposób.

finlandia
25-07-2008, 11:03
Każdy ma prawo do swojego zdania. Sami z mężem mamy swój biznes i wychodzimy z założenia że to my jesteśmy dla klienta przede wszystkim. To dzięki niemu mamy z czego żyć. I jeśli nie jesteśmy w stanie dotrzymać terminu to się po prostu nie podejmujemy zlecenia. To chyba proste. Może i jedno okno to nie jest kolosalny zarobek, ale po co sie podjęła w takim razie? I jeszcze śmiano się tam na wieść że inna firma wykona nam takie okno tylko że w miesiąc, a oni to na pewno w dwa tygodnie. Zwłaszcza że wiedzieli że bez tego okna my nie możemy pracować i wstrzymujemy zlecenia. I my jesteśmy bardziej stratni niż oni w tym momencie. A dowóz gratis miał być od samego początku. No ale uczy sie człowiek na własnych błędach. Każda nastepna umowa, nawet na pierdoły będzie bardzo skrupulatnie spisywana. A uczciwą firmę poznaje się przede wszystkim po tym jak rozwiązuje zaistniałe problemy. Tak myslę. Im częsciej się pobłaża takie zachowanie tym częściej jesteśmy "robieni". A jeśli ktoś jest uczciwy to nie załatwia sprawy w ten sposób.
Mysia, masz rację, bo czasem od jednego okna wiele zależy. I nawet na drobiazg wypada dać potwierdzenie.
Ale ja bronię firm, bo nie zawsze wina jest oczywista. Tym bardziej ze wielu z nas jest zdania, ze Jarbetal jest niezłą firmą z tradycjami.. I myślę że Twoja sprawa zakończy się właściwie.

myszka_misia
25-07-2008, 20:04
Każdy ma prawo do obrony. Jasne.
Okno mi przywiozą w poniedziałek, ponad miesiąc od podpisania umowy. Okno będzie, ale straconego czasu, a co za tym idzie pieniędzy, nikt nam nie zwróci. :( Niestety. Ja okien w każdym bądź razie już tam nie zamówie. I koniec bo już tylko zaśmiecam postami :D

brachol
26-07-2008, 06:07
zna ktos ta firme (http://okna.swiebodzin.pl/1/o_firmie.html) warto tu kupic czy moze lepiej tutaj (http://www.nexbau.pl/pl/nexbau/) albo jakies inna propozycje chodzi oczywiscie o okna drewniane

pchelek
27-07-2008, 14:19
a co to za profil Plastico - piewrwszy raz te nazwe widze

remx
27-07-2008, 17:56
To my ze szwagrem robim.