PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

T12345T
06-11-2009, 19:01
Problem może nie w tym gdzie tłoczone, a jak? Skiepścić profil można też w Polsce, a nawet w nieomylnej :D :D :D Republice Federalnej, też można.
Jeśli profil chiński, to większy problem widziałbym we wprowadzaniu do obrotu zgodnie z zasadami sztuki, ale kto się teraz przejmuje sztuką? Kryzys. :D

Pozdrawiam

PS. A strona Krawczyka jest superrrrrr. Przednia zabawa. Taki cytat z Krawczyka.

"Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę to jakość środków i środki w ogóle przeznaczone do montażu. Prawidłowy montaż przeprowadza się wg prostego schematu (wersja skrócona):

* demontaż okna
* czyszczenie – przygotowanie do montażu
* wstawienie okna
* poziomowanie okna
* montaż kotw mocujących
* wypełnienie pianką izolacyjną
* obróbka końcowa tynkiem mineralnym"

Full Professional!!! :D :D :D . Przepis skrócony to i okna będą "trochę" zamontowane.

Panie uKrawczyka, a przecież na oknonecie radzili Panu, rzuć Pan tę stronę internetową w diabły :D, było posłuchać, a nie wypełniać bele czem. Po co się tak męczyć? Rzucić te okna... w diabły? I już.

Charlie
06-11-2009, 20:42
nie rozumiem, Decco extrudowane jest w Polsce ?
Jaki sens w takim razie - koszta komponentów w Europie są o wiele wyższe niż w Chinach, podatki, opłaty europejskie. W Chinach nie ma nawet czegoś takiego jak ZUS :D

Koncept
06-11-2009, 22:20
Decco to profil tłoczony w CHINACH !!

Po za ciekawą nazwą niestety nic więcej w tym produkcie nie znajdziemy - bodajże Montotras produkuje na Decco, kto jeszcze ?? Tego nie wiemy.
Profile przyjeżdżają z Chin słynnymi "kutrami rybackimi ? " do Polski a klient szukający "ceny" będzie usatysfakcjonowany- jak długo tego nie wiem ?

Pewnie większość z klientów może się o tym dowiedzieć z taśm ochronnych.

Choć znam dobrze przypadki gdy montażyści musieli ściągać taśmy producentów takich jak Drutex ( dawniej widniał napis Drutex na taśmach teraz nie wiem ... może GL System - nowa nazwa starego profilu IGLO ) lub Dobroplast.

Jeśli zauważą Państwo jakiekolwiek napisy Avantgarde na profilach PCV to oznacza jedno -----> kłopoty. Mogą Państwo nie odebrać prac montażowych jeśli nazwa produktu przedstawiona przez sprzedawcę była inna.

Proszę uważać na oszustów, którzy największe badziewie opakowują w ładny papierek i bardzo przystępną cenę.

JarekKos
06-11-2009, 23:46
Aha, jednak juz tłoczą to u nas? taka informacja kiedys do mnie dotarła, ale uznałem ją za plotkę..
więc wyszło że to ja jestem ignorantem w tej branży? :)

Finlandia,

z tego co wiem , to jeszcze nie tłoczą w Polsce. Przymierzają się do tego, bo koszty transportu, logistyki i zamrożenie kapitału pochłaniają dużą częśc zysku.

JarekKos
06-11-2009, 23:52
Problem może nie w tym gdzie tłoczone, a jak? Skiepścić profil można też w Polsce, a nawet w nieomylnej :D :D :D Republice Federalnej, też można.

Oj , można i to bardzo.


ale kto się teraz przejmuje sztuką? Kryzys. :D

?? No właśnie. Kto odpowie na to pytanie ??



PS. A strona Krawczyka jest superrrrrr. Przednia zabawa. Taki cytat z Krawczyka.

"Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę to jakość środków i środki w ogóle przeznaczone do montażu. Prawidłowy montaż przeprowadza się wg prostego schematu (wersja skrócona):

* demontaż okna
* czyszczenie – przygotowanie do montażu
* wstawienie okna
* poziomowanie okna
* montaż kotw mocujących
* wypełnienie pianką izolacyjną
* obróbka końcowa tynkiem mineralnym"

Full Professional!!! :D :D :D . Przepis skrócony to i okna będą "trochę" zamontowane.

Do czego ta wolnośc gospodarcza nas jeszcze doprowadzi


Panie uKrawczyka, a przecież na oknonecie radzili Panu, rzuć Pan tę stronę internetową w diabły :D, było posłuchać, a nie wypełniać bele czem. Po co się tak męczyć? Rzucić te okna... w diabły? I już.

Radzili mu. Al on jak większośc nie posłuchał. Wyniki są.

JarekKos
06-11-2009, 23:56
nie rozumiem, Decco extrudowane jest w Polsce ?
Jaki sens w takim razie - koszta komponentów w Europie są o wiele wyższe niż w Chinach, podatki, opłaty europejskie. W Chinach nie ma nawet czegoś takiego jak ZUS :D

Charlie,

ale jak już pisałem Finlandii.
Transport, logistyka, kapitał, jakośc.
Nawiasem mówiąc to o ile dobrze pamiętam, to profile DECCO są tłocozne w tej samej fabryce w Chinach, która swego czasu tłoczyła SOFTLINE'a dla VEKI.

JarekKos
07-11-2009, 00:03
Decco to profil tłoczony w CHINACH !!

Po za ciekawą nazwą niestety nic więcej w tym produkcie nie znajdziemy - bodajże Montotras produkuje na Decco, kto jeszcze ?? Tego nie wiemy.

Nie uwierzyłbyś ilu producentów ma DECCO w swojej ofercie.


Profile przyjeżdżają z Chin słynnymi "kutrami rybackimi ? " do Polski a klient szukający "ceny" będzie usatysfakcjonowany- jak długo tego nie wiem ?

Co do jakości profili DECCO. Widziałem i widuje gorsze produkowane w Polsce z niemiecką nazwą.




Proszę uważać na oszustów, którzy największe badziewie opakowują w ładny papierek i bardzo przystępną cenę.

Dobra rada.

Pozdrawiam

PS: Nie produkuję na profilach DECCO, ani nie jestem w żaden inny sposób związany z firmą DECCO.

Koncept
07-11-2009, 00:15
Jeśli Veka oraz Roto - to pewnie ktoś proponuje Ci Vetrex - producent jest w porządku.

Wpychanie przez OknoPlus styropianu czy też jakiegokolwiek innego materiału w komorę stali wzmacniającej konstrukcję profilu nie ma najmniejszego sensu.

Stal z uwagi na bardzo dobre parametry przewodzenia temperatury pogarsza nam wszystkie parametry przenikalności termicznej okna. Zastosowanie w tym miejscu wkładu termoizolacyjnego mija się z celem gdyż w niewielki sposób wpływa na poprawę parametrów okna. Jednocześnie nie ma to żadnego wpływu na przewodność stali.

Jedynym sensownym rozwiązaniem z wkładem termoizolacyjnym jest zastosowanie jego w zewnętrznej komorze- jednak do tego służą zupełnie inne profile jak np. Veka Alphaline - Vetrex oraz Oknoplast maja go w ofercie.

Generalnie nie skupiałbym się tak mocno na porównaniu poszczególnych komponentów okna. Najważniejsze jest know how firm - nie komponenty- które są dostępne dla wszystkich garażowców.

Życzę świadomego wyboru na kolejnych 20 lat ....

Koncept
07-11-2009, 00:53
Nie napisałem, że produkujesz na Decco - nie interesuje mnie to.

Generalnie nie wierzę w Chińszczyznę pomimo tego że kupuję ją bez świadomości o pochodzeniu danego przedmiotu.
Wiem, że Decco zaczęło skromnie w Chinach od kilkudziesięciu silosów z granulatem ( na poziomie dobrych producentów w UE ) - inwestycja z rozmachem - nie sądzę aby produkcję przeniesiono do PL.

Ok nie będę doktoryzował nikogo na ten temat ale dostarczajmy rzetelnych informacji.

Koncept
07-11-2009, 01:10
Odniosę się do wysokich not firmy Dobroplast z Zambrowa ( nie mylić z mlekiem ). Przy tak olbrzymich mocach produkcyjnych oraz wielkiej sprzedaży w Polsce i u Naszych wschodnich sąsiadów Dobroplast stanowi olbrzymią siłę na rynku.

W skrócie miałem bardzo dużo do czynienia z tą firmą- wszystko jest w porządku do momentu gdy zamawiamy białe okna o możliwie najmniejszych wymiarach np. 1200 x 1500 ( moim zdaniem maksymalne gabaryty dla Dobro...szajsu ).
Okleina odchodzi w szczególności z listw przyszybowych okucia są do regulacji raz do roku - w sumie wydatki poniesione na dodatkowy serwis zwykle przewyższają oszczędności.

W odróżnieniu od Drutex'u Dobroplast stosuje wzmocnienie zamknięte w ramie- choć jego grubość wydaje się być "cienka jak chips" - dowodem jest łatwość transportu przez montażystów w szczególności dużych konstrukcji....

Nie oszukujmy się kupując tanie okna - producenci czynią oszczędności nie tylko na marketingu, ale niestety również na materiale... co po paru latach eksploatacji wzbudzi w każdym normalnym człowieku frustrację lub rezygnację.

Powodzenia przy zakupach.

tanie okna platikowe kupują ludzie mocno niezamożni. Czyli około 50% społeczenstwa Polski. Tak samo jak meble IKEA czy buty z Tesco na zimę za 30 zlotych.
Nie zapominajmy o nich, że też istnieją.
Okno w cenie 262 zł/m2 nie może być długowiecznym oknem tak samo jak witrynka za 250,00 PLN czy buty za 30,00 zł .
Jak będziemy mieć stopę życiową Szwecji, Niemiec nie mówiąc o Szwajcarii to z pewnością ilość nowych Volvo, BMW czy Aston Martinów ( około 1,2 mln nowy) drastycznie się zwiększy na polskich drogach. Parafrazując to wtedy będziemy kupować produkty w większości ze średniej półki ze wskazaniem na jej wyższy poziom czyli bliżej luxusu :D


Nikt nie mówi o BMW czy Mercedesach - prawda jest taka, że ten kto oszczędza na takich sprawach płaci dwukrotnie - relatywnie takie zakupy są obarczone największym ryzykiem to raz a dwa w sumie najwyższą ceną. Ikea nie jest sklepem dla biednych ludzi nie oszukujmy się.....

Zmierzam do tego, że jeśli tylko przedstawimy rzetelne informacje kupującemu to taki chłam jak Dobroplast oraz Drutex przestanie się tak dobrze sprzedawać. Mało tego zdarzają się sytuacje, że klient nawet nie wie o tym, że zamontowano mu okna w/w firm dlaczego ?? Bo sami sprzedawcy wstydzą się tych firm.

Oświećmy jeszcze klientów o tym, że na okna w Drutex'ie nie ma gwarancji jeśli nie ma poprzeczek powyżej 2 200 mm .... hmm ciekaw jestem jak wielu klientów przyjmie to ze spokojem ??

Za wzmocnienie pełne w ramie w Drutexie trzeba dopłacić w Dobroplast jest ale cienkie jak "chips" .......... pozostawie to bez komentarza.

Zuuza
07-11-2009, 08:12
Polecam okna firmy M&S, bardzo solidnie i ładnie wykonane. Jednakże jeżeli chodzi o montażystów z Poznania współpracujących z tą firmą odradzam WEROPEX - niszczy okna, krzywo osadza, wszystkie uszkodzenia chce szlifować, o opuście z tytułu uszkodzeń można zapomnieć - masakra! :cry:

lolek30
07-11-2009, 09:58
Wpychanie przez OknoPlus styropianu czy też jakiegokolwiek innego materiału w komorę stali wzmacniającej konstrukcję profilu nie ma najmniejszego sensu.

Stal z uwagi na bardzo dobre parametry przewodzenia temperatury pogarsza nam wszystkie parametry przenikalności termicznej okna. Zastosowanie w tym miejscu wkładu termoizolacyjnego mija się z celem gdyż w niewielki sposób wpływa na poprawę parametrów okna. Jednocześnie nie ma to żadnego wpływu na przewodność stali.


..oczywiście, że prawie nie ma to znaczenia jeśli chodzi o parametry cieplne futryny bo tam w Oknoplus daje zamknięte wzmocnienie ale w skrzydle jest już wzmocnienie otwarte więc takie docieplenie ma już sens... Myślę że parametry dzwiękoizolacyjne też są istotne a taki styropian jest jakimś wygłuszeniem więc nie pisałbym, że jest to tylko i wyłącznie zabieg marketingowy. Pozatym to tylko dodatek liczy się to co napisałem powyżej + dodałbym jeszcze klasę profili , to czy profil jest z recyklingu czy nie i jakość zgrzewów..

niiko
07-11-2009, 10:07
Wracając do chińszczyzny.....cóż pewnie połowa części w moim niemieckim samochodzie jest tam wyprodukowana,choć o tym nawet nie wiem :lol:
Nie było moim zamiarem dyskredytowanie wyrobów MADE IN CHINA.Chciałem tylko zwrócić uwagę na wiedzę tworzącego tą stronę lub na to że wstydzi się tego co sprzedaje.Obie sytuacje co najmniej dwuznaczne

finlandia
07-11-2009, 10:47
No tak Niko, sprowokowałeś burzę na całą stronę ;)
Ale to fakt który pokazuje jak dużo "marketingowych" przekłamań może pojawić się w materiałach promocyjnych - i znów pokazuje że miejsca takie jak Forum Muratora pozwalają to sprostować :D

finlandia
07-11-2009, 12:05
Wg jakich kryteriów Winkhaus jest najlepszy a Roto już nie? Sprzedaję i serwisuję okna na obu tych okuciach i osobiście.. różnicy która dała by mi prawo powiedzieć "te są lepsze" - nie widzę.

Poza tym.. co znaczą okna VEKA na okuciach Roto? Fakt, Vetrex produkuje taki zestaw (i jest to produkt wg mnie godny uwagi) ale to nie jedyny producent w kraju..

A na koniec.. jestem zdania, że jeśli sprzedawca nie mówi nazwy producenta to nie jest z niej dumny...a to daje powód do zastanowienia: czy Veka jest bardziej znana (i dlatego użyto je jnazwy) czy może producent nie ma najlepszej opinii ( i lepiej nie wymieniać jego nazwy).
Zobaczcie jak jest w Oknoplaście: to tylko okna Veka a nikt nie mówi że kupił Vekę a właśnie Oknoplast..

pchelek
07-11-2009, 14:10
"wieszanie psów" na profilach DECCO jest co najmniej przesadzone
Poprzeczka w drzwiach balkonowych POWINNA byc
To ze dobroplast ma usztywnienia z papieru to oczywista oczywistosc - niestety

elli3
07-11-2009, 14:21
mam Vekę i jestem zadowolona. na okuciach Roto właśnie.okna są ok .

Charlie
07-11-2009, 14:56
sa takie samozamykacze podłogowe firmy Dorma czy Geze. Więc wyobraźcie sobie, ze identyczne sprowadzane z Chin są wytrzymalsze niż markowe :D
Temat wśród producentów bezramowych konstrukcji szklanych znany od 1,5 roku.
Gadałem z importerem chińszczyzny i tenże powiedział mi, że z jakością produktów w chińskich fabrykach jest tak samo jak np. w polskich. Są takie, które produkują tzw chłam i są takie, które produkują wysokiej klasy produkt - zależy wszystko od umaszynowienia, kadry, kontroli jakości i jeszcze paru czynników. Różnica jest tylko w skali :D
Tak jak w Polsce - sa fabryki okien i Fabryki Okien 8)
W tych Chinach to produkuje się 60% VW Golfa, 100% okularów przeciwsłonecznych marki Ray Ban, Police itd., itp...

bwojtek
07-11-2009, 19:37
Wpychanie przez OknoPlus styropianu czy też jakiegokolwiek innego materiału w komorę stali wzmacniającej konstrukcję profilu nie ma najmniejszego sensu.

Stal z uwagi na bardzo dobre parametry przewodzenia temperatury pogarsza nam wszystkie parametry przenikalności termicznej okna. Zastosowanie w tym miejscu wkładu termoizolacyjnego mija się z celem gdyż w niewielki sposób wpływa na poprawę parametrów okna. Jednocześnie nie ma to żadnego wpływu na przewodność stali.


..oczywiście, że prawie nie ma to znaczenia jeśli chodzi o parametry cieplne futryny bo tam w Oknoplus daje zamknięte wzmocnienie ale w skrzydle jest już wzmocnienie otwarte więc takie docieplenie ma już sens... Myślę że parametry dzwiękoizolacyjne też są istotne a taki styropian jest jakimś wygłuszeniem więc nie pisałbym, że jest to tylko i wyłącznie zabieg marketingowy. Pozatym to tylko dodatek liczy się to co napisałem powyżej + dodałbym jeszcze klasę profili , to czy profil jest z recyklingu czy nie i jakość zgrzewów..
Jeżeli to docieplenie styropianem wzmocnienia stalowego cokolwiek daje to gdzie badania (i parametry)? Wg mnie to tylko marketingowy chwyt by zamieszać klientowi w głowie "podczepić się" pod innego producenta okien mającego prawdziwe wzmocnienie termoizolacyjne.

Koncept
07-11-2009, 19:57
Proponuję zakończmy tą dyskusję. Każdy z Nas ma odmienne zdanie na temat różnych produktów z Chin lub innych zakątków Ziemi. Na koniec dodam, że faktycznie są sektory, w których chińscy producenci bardzo dobrze odtwarzają produkty- należy za to zapłacić- wtedy cena już nie jest tak konkurencyjna.

Zawieszam broń apropos Decco - swoje zdanie już w tej kwestii wypowiedziałem.

Koncept
07-11-2009, 20:02
Ja tylko dodam od siebie, że w skrzydle nie ma możliwości zamontowania wzmocnienia pełnego - sama konstrukcja profilu na to nie pozwala. Dodatkowa izolacja akustyczna może faktycznie występuje w promilach, ale nie izolacja termiczna - stal jest w jednym kawałku pomimo tego, że otwarta przewodzi .... oh nie będę więcej się wypowiadał na ten temat.

Ogólnie szanuję tą markę ze względu na to, że generalnie nie ma się do czego przyczepić- po za konstrukcją drzwi przesuwnych - być może dopracują to - mój kuzyn kupił i mu się telepią pomimo kilkukrotnej akcji serwisowej z Libertowa.

Pozdrawiam wszystkich Klientów i ludzi z branży.

Arnika
07-11-2009, 20:17
A ja od wczoraj w swoim domku mam okna z veki alphaline...coś tam (już nie pamiętam :oops:) . Okna są trzy szybowe, 6 komorowe, z klinem docieplającym, z ciepłą ramkom, dlatego,ze szukałam ciepłych okien do domu energooszczędnego.
Z Veki produkuje nie tylko Oknoplast, czy Vetrex, ale jeszcze Sląska Fabryka Okien KNS z Wodzisławia Sląskiego, i pewnie jeszcze kilku innych producentów.

jareko
07-11-2009, 22:02
...prawda jest taka, że ten kto oszczędza na takich sprawach płaci dwukrotnie - relatywnie takie zakupy są obarczone największym ryzykiem to raz a dwa w sumie najwyższą ceną. .....
Ostatnimi czasy coraz częściej mam przyjemność się o tym przekonywać odwiedzając powiększającą sie rzeszę klientów, swego czasu szukających tylko ceny.
Ale co tam, każdy swój rozum ma a ja dzięki takiemu podejściu mam coraz więcej pracy :) co mnie cieszy, gdyż poprawki po innych dają największy czysty zysk :)

Charlie
07-11-2009, 22:29
no i widzicie biznes się kręcić dalej będzie 8)

Koncept
08-11-2009, 20:55
Hihi poprawki - mam nadzieje ze wymieniasz ;) po partaczach nowe okna.

Ja z założenia nie zajmuję się regulacjami u klientów Drutexu, Dobroplastu i całej tej reszty zbyt ryzykowne zajęcie.

Masz rację tacy napędzają koniunkturę.

jareko
08-11-2009, 22:28
w większości wypadków już nie ma co poprawiać - to prawda
Bardzo często nie pozostaje nic innego jak wywalenie szajsu na śmietnik i wstawianie nowych okien

Moris77
09-11-2009, 06:25
Z tym śmietnikiem to Jareko trzeba ostrożnie, ostatnio wywiozłem koło 30 okien PCV na wysypisko śmieci, nie zadając sobie trudu aby zmniejszyć wagę, tam pani uznała że jest to śmieć niebezpieczny i ponad tysiąc zeta zapłaciłem za utylizację.

sylwiag
09-11-2009, 08:50
Mam ogromny problem. Okna są juz wstawione, ale za 2 dni wchodzą tynkarze i tu moje pytanie. Jaką taśmą mogę przykleić filię do okien, aby ich nie uszkodzić. Okna są z PCV w środku koloru białego. Folia zabezpieczająca jest juz odklejona. Może są jakieś gotowe folie z klejem lub cos podobnego ?? Szukałam w googlach ale nic nie znalazłam. Bardzo prosze o pomoc. Pazdrwaiam

jareko
09-11-2009, 09:18
Sylwiag - najlepiej zastosuj specjalne listwy dylatacyjne - maja taśmę obustronna do genialnie prostego i szczelnego zabezpieczania okien - dostępne już prawie w każdym składzie budowlanym, dodatkowa zaleta - zabezpieczają cie przed późniejszym pękaniem tynku na styku ościeżnica-mur

pchelek
09-11-2009, 21:23
jareko - zgryz mam moralny
choc wiem ze Ty drewnem sie nie zajmujesz
okna drzewa meranti - jakosc znakomita tylko montaz "nie teges"
po dwa dyble na bokach jakies 25 cm od narozy i brak montazu gora dol
rozbierac szkoda [wymontowywac] bo okna bez zarzutu - nawet po 7-miu latach od montazu
klient sie martwi ze nie ma montazu gora-dol
na bokach bym odpuscil po te dwa dyble [bo to okna z drewna]
mocowac na gorze po dwa czy jeden raz i na dole [jest mozliwosc domocowania srubami - tak prosto w mur ??????
no i parapety wiatr podrywa do gory bo tylko mocowane wkretami do boku ramy
Ten montaz wedle instrukcji jest niewlasciwy - ale co innego teoria montazu okna z drewna i PVC a co innego praktyka.

pigol
10-11-2009, 10:51
A ja wybrałem AVANTE (chociaż jeszcze nie zamówiłem). Teściu od jakiegoś czasu użytkuje właśnie takie. Ładne i nic się z nimi złego nie dzieje. Niedawno był facet z firmy montującej na bezpłatnym sprawdzeniu. Nikt go nie wzywał! Trochę nas zaskoczył. Ale ... ogólnie miło.

jareko
10-11-2009, 12:55
też mam zgryz :) ale w takiej sytuacji, kiedy siedem lat nic sie nie stało :) zostawić? Sam nie wiem :oops:
Poza tym jaka szerokość tego okna?

pepe666
11-11-2009, 11:17
W projekcie naszego domu okna mają szerokość 180 cm i wysokość 110 i 95. Wszystko byłoby ok gdyby nie fakt że są to okna jednoskrzydłowe :)
I tutaj moja prośba o pomoc - jakiego rodzaju okna najlepiej się sprawdzą przy tych wymiarach?

Jezier
11-11-2009, 11:29
fix

bwojtek
11-11-2009, 11:58
Można wykonać takie okna jako uchylane.

jareko
11-11-2009, 12:58
nałóg jakiś czy co? W święto tu zaglądać? Chyba czas się leczyć :P (mówię oczywiście o sobie ;) )
Juz padły dwie jedynie słuszne odpowiedzi - dodam tylko, że tak duże okno uchylane jest upier... w eksploatacji. By je umyć trzeba odpiąć nożyce i w dwie osoby położyć do poziomu by dopiero umyć. Realnie nie ma stopniowania uchyłu. Jednym słowem kicha :P

pepe666
11-11-2009, 13:11
Dziękuję za odpowiedzi mimo Święta ;)
Chyba jednak zrezygnujemy z wyglądu na korzyść funkcjonalności.

pchelek
11-11-2009, 18:12
to jakis architekt porabany by zaprolektowac okna jednoskrzydlowe szerokosci 180 cm i wysokosci 100 cm. Kompletna paranoja.
tak samo jak paranoja by zrobic to jako uchyl.
Kto to otworzy - lezace drzwi balkonowe ktos chce uchylac. ???
Widzialem takie cudaki wbvudowane - dwie osoby zamykaja unosi] skrzydlo a trzecia zamyka klamke.
Tylko podzial na dwa skrzydla.

jareko
11-11-2009, 19:26
to jakis architekt porabany by zaprolektowac okna jednoskrzydlowe szerokosci 180 cm i wysokosci 100 cm. Kompletna paranoja.
tak samo jak paranoja by zrobic to jako uchyl.
Kto to otworzy - lezace drzwi balkonowe ktos chce uchylac. ???
Widzialem takie cudaki wbvudowane - dwie osoby zamykaja unosi] skrzydlo a trzecia zamyka klamke.
Tylko podzial na dwa skrzydla.wspominasz "Rodzinę Połanieckich" w Warszawie?
Pamietasz, były tam jeszcze lepsze kwiatki, ostatnie, 10 piętro a na nim kilka sztuk "okien" o szerokości 300 wysokości 145 w jednym, uchylnym skrzydle, we trzech męczyliśmy sie by takie skrzydło zawiesić na 5 stałych zawiasach, a później obrobili to tak płytami GK ze realnie nie było dostępu do nożyc. Już dla montażystów mających z oknami do czynienia na co dzień był to nie lada kłopot - a co mówić o normalnych użytkownikach? C
chyba już wszystkie okna zostały wymienione na dwuskrzydłowe

jareko
11-11-2009, 19:30
Dziękuję za odpowiedzi mimo Święta ;)
Chyba jednak zrezygnujemy z wyglądu na korzyść funkcjonalności.I to jest jedynie słuszna decyzja - tak naprawdę wiekszość ostatnio powstających projektów z jakimi miałem do czynienia, a zwłaszcza te robione indywidualnie, maja rozwiązania tak uciążliwe i kłopotliwe w użytkowaniu ze po ich zastosowaniu nie jeden mieszkaniec już po kilku dniach od zamieszkania będzie sobie pluł w brodę że dal się architektowi na coś takiego namówić

anta_a
11-11-2009, 23:05
Witam!
Właśnie dostałam ofertę okien z "pruszplastu", chciała bym się dowiedzieć jakie są wasze opinie dotyczące tej firmy, jej okien i montażystów.
Pan, który przyjechał na obmiar sprawiał bardzo miłe i fachowe wrażenie. Mówił że firma Pruszplast zajmuje się profilami rehau, okucia siegenia i szyby glaspol.
Proszę o wasze opinie.
Anta_a

pchelek
12-11-2009, 08:55
tak to byla Rodzina polanieckich. Wiem ze w kilku przypadkach pozrywalo rozworki boczne. Cud ze nikt nie zginal.
A jak tam bylem to Pan Prezes S-pni byl strasznie zdziwiony ze ja mu takie glupoty opowiadam ze to jest niebezpieczne takie lezace drzwi.
Podobno wszystkie okna sa zamkniete na "zawsze" - zabrali klamki i srubami zespolili skrzydla z ramami - by nikt nie wpadl na pomysl by to otwierac.

T12345T
12-11-2009, 12:45
Pan, który przyjechał na obmiar sprawiał bardzo miłe i fachowe wrażenie... .
Anta_a

No to tyle o wrażeniach, a jakieś konkrety? Systemów Rehau jest kilka, odmian w ich obrębie kilkanaście, a konstrukcji okiennych, które można z nich wykonać setki!!!

Mnie tam zawsze "przekonują" firmy, które na swoich stronach mówią o świetności swojej i swoich wyrobów przy pomocy np. nieaktualnych świadectw badań, a już szczególnie tych, które Rehau zrobił na potrzeby firmy Rehau. Taki "niewiele" mówiący drobiażdżek o "staranności", "dbałości", procedurach ZKP, marketingu i takich tam pierdołach.

Jak sama o sobie pisze firma "Pruszplat" :"Do produkcji okien używamy najwyższej jakości komponentów,które zapewniają Państwu wieloletnią satysfakcję i radość w ich użytkowaniu."

Co ja sobie tłumaczę, mniej więcej tak: Użytkowane komponenty dostarczą satysfakcji i radości, a okna? Takie osobne użytkowanie komponentów, to chyba nie jest to, o co Tobie chodzi, ale kto wie... kto wie?

Podsumowując. Pan robi, dobre wrażenie, strona www kiepskie, a okna na razie żadne. Jak się dowiesz Anta_a od tego miłego Pana od wrażeń jak będzie z oknami, to napisz :D :D :D

Pozdrawiam

pchelek
12-11-2009, 14:05
A najciekawsze jest to okno Pruszplasta - w nagłowku stronki - bez usztywnień.
A certyfikaty wydane pzrez niewiadomo kogo - nie podaja nazwy laboratorium.
takie "domowe" te certyfikaty.
Na recznej drukarence wybite :)))))

coffee
12-11-2009, 18:27
Ktoś pytał o Vetrex. Wiadomo, ilu klientów tyle opinii. Moja niestety należy do tych gorszych. O ile okna w wymiarach standardowych są w porządku, o tyle WSZYSTKIE niestandardowe mają niespodzianki.

Pamiętacie moje zapytanie o fixy-banany? Otóż mam odpowiedz firmy Vetrex. Wszystko jest OK, zgodne z "normą". Nie mam jeszcze odpowiedzi na piśmie, więc nie wiem o jaką normę chodzi.

Na ponad 20 okien, 13 szyb mam porysowanych, kilka pękniętych. Wymienione będą tylko pęknięte oraz 5 porysowanych. Pozostałe 8 mam oglądać z 3 metrów :roll: Znowu "norma" :evil:
Dodatkowo montaż ciągnie się już 2 miesiące, ale to juz wina raczej sprzedawcy, nie producenta.
Może miałam pecha, w każdym bądź razie ja produktów Vetrex będę się wystrzegać.

T12345T
12-11-2009, 19:34
Na ponad 20 okien, 13 szyb mam porysowanych, kilka pękniętych. Wymienione będą tylko pęknięte oraz 5 porysowanych. Pozostałe 8 mam oglądać z 3 metrów :roll: Znowu "norma" :evil:

Trzeba było przed zakupem, przy kawie, ( :D :D :D) poczytać warunki gwarancji, a nie ulegać czarowi jej długości. Czytanie gwarancji po zakupie, to... widać co. Drodzy forumowicze liczą się w a r u n k i g w a r a n c j i, długość to element marketingu.

coffee, jak jesteś taka ciekawa pisemnej odpowiedzi Vetrexu w sprawie norm, to u mnie masz bez czekania. Będzie przywołana jedna z dwóch PN-EN 1096-1 lub PN-EN ISO 12543-6, albo i obie, bo nie wiem jakie masz szyby.

Pozdrawiam

PS. Czy Pan na pomiarze robił dobre wrażenie?

jareko
12-11-2009, 19:52
Szanowny Panie Test - zacytuje fragment maila jaki otrzymałem przy okazji zapytania o ofertę:
"Czy państwo wydają pisemny certyfikat na klasę grubości ścian profili (klasa A, klasa B),oraz certyfikat na użyty surowiec PCV (czy surowiec jest 100% wartościowy czy też pochodzi z recyclingu)"
I teraz pytanie - bo ja chyba zmęczony jestem i za bardzo nie kumam czego tak naprawdę pytający ode mnie wymaga :(
Może ty wiesz?

pchelek
12-11-2009, 20:18
Takich danych wymaga palant wyuczony na debilnych reklamach Budvaru. najbardziej nieetycznej firmy w Polsce. Firmy ktora za oszukancza reklame miala juz ze 2-cia sadowych spraw - przegranych.
Powiedz mu ze takich certyfikatow sie nie wydaje a ponadto ze Budvar robi okna z profili w tej klasie.
Jesli chodzi o 100 % PVC to mu powiedz ze nie ma takiego surowca bo do PVC dodawana jest jreda, plastyfikatory, stabilizatory i jeszcze z 10 roznych substancji.
jesli chodzi o to czy profile sa z regranulatu to mu powiedz ze jest to tajemnica producenta profili.
Budvar aktualnie produkuje okna na profilach z recyklingu.
To robota Budvaru ktory eliminuje konkurencje

pchelek
12-11-2009, 20:21
Nie ma normy na "banany" w oknach - ramy musza byc proste jak .............

coffee
12-11-2009, 20:26
PS. Czy Pan na pomiarze robił dobre wrażenie?

No właśnie Pan był bardzo miły. Ze zrozumieniem i zdziwieniem, przyznając nam niejako rację, obejrzał wszystkie usterki. Byliśmy pewni pozytywnej odpowiedzi a tu zonk :roll:

Dzięki za podane normy, wygooglam sobie.

Mówisz pchelku, że nie ma norm na banany? Szkoda, że Vetrex sądzi inaczej.

Charlie
12-11-2009, 22:00
Na ponad 20 okien, 13 szyb mam porysowanych, kilka pękniętych. Wymienione będą tylko pęknięte oraz 5 porysowanych. Pozostałe 8 mam oglądać z 3 metrów :roll: Znowu "norma" :evil:

Trzeba było przed zakupem, przy kawie, ( :D :D :D) poczytać warunki gwarancji, a nie ulegać czarowi jej długości. Czytanie gwarancji po zakupie, to... widać co. Drodzy forumowicze liczą się w a r u n k i g w a r a n c j i, długość to element marketingu.

coffee, jak jesteś taka ciekawa pisemnej odpowiedzi Vetrexu w sprawie norm, to u mnie masz bez czekania. Będzie przywołana jedna z dwóch PN-EN 1096-1 lub PN-EN ISO 12543-6, albo i obie, bo nie wiem jakie masz szyby.

Pozdrawiam

PS. Czy Pan na pomiarze robił dobre wrażenie?
GLASPOL Saint Gobain nie ma ISO - jedna odpada. Z tego co pamiętam to szyby oglada się z odległości 60 cm (wyciągnięta ręka). Rysy zewnętrzne czyli wyczuwalne pod paznokciem są mocno problematyczne w momencie kiedy są weryfikowane dopiero we wprawionym oknie. Do tego czasu szybka przechodzi przez wiele rąk - po kształcie rysy mozna sie zorientować gdzie powstała jeśli sie zna dokładnie technologię produkcji szyby i okna . Natomiast pęknięcia są ewidentnie kwalifikowane jako do wymiany. Czym są one spowodowane ? W wielu przypadkach złym szkleniem lub wadą krawędzi - wyłuszczenia i chipsy.
Co do tzw zarysowań włosowatych (czyli grubości włosa) na szkle - po 6 miesiącach będzie ich pełno na powierzchni szczególnie po stronie cynowanej. Niestety, ale współczesne szkło FLOAT ze względu na charakter jego produkcji jedna ze stron powierzchni tafli jest duzo bardziej podatna na uszkodzenia typu rysa niż przeciwna - vide szyby samochodowe.

pchelek
13-11-2009, 08:45
Mogli szyby porysowac przy myciu [wstawionych okien] Zdarza sie ze po zamontowaniu okien maluje sie sciany, czy tykuje. Przy kazji pryska sie tynkiem czy farba na ramy oken i szyby. Potem sie bieze szmate i chlast po szybach - razem z tym tynkiem - Jak jest to tynk mineralny to zawiera drobnoziarnisty kwarc. czyli cos co znakomicie rysuje szyby.
Do Charliego - dlaczego strona cynowana [czyli ta po ktorej jedzie tafla szkla jest bardziej podatna na zarysowania ???? Czyzby z uwagi na mniejsze chlodzenie [jedzie po roztopionym cynku] byla mniej utwardzona ??? niz ta zewnetrzna - wystawiona na chlodzenie powietrzem ???

pchelek
13-11-2009, 08:49
coffie
Po prostu, najnormalniej, bez krepacji, szczerze i otwarcie - zazadaj od nich tej "normy" na banany" w oknach. Niech Ci podadza numer tej normy.
A tak dodatkowo to zazadaj deklaracji zgodnosci tych Twoich okien z norma PN-EN 14351-1:2006 - zapewniam ze wymiękną.

T12345T
13-11-2009, 11:18
Z tego co pamiętam to szyby oglada się z odległości 60 cm (wyciągnięta ręka).

Ten sposób oceny (odległość 60 cm) podawany był w kryteriach technicznych Instytutu Szkła i Ceramiki stanowiących podstawę certyfikacji na znak bezpieczeństwa B. W związku z tym iż od roku 2004 certyfikacja na znak bezpieczeństwa wyrobów budowlanych jest dobrowolna, a w pewnym sensie oznakowanie CE zastępuje znak B, żadna z firm nie zgodzi się na mniej dla siebie korzystny sposób wizualnej oceny uszkodzeń szkła.


GLASPOL Saint Gobain nie ma ISO - jedna odpada.

PN-EN ISO 12543-6 "Szkło w budownictwie -- Szkło warstwowe i bezpieczne szkło warstwowe -- Wygląd" - podaje wady tafli szklanych, wady międzywarstw i metody badania dotyczące wyglądu. Podaje definicje 10 terminów.
Charlie ta norma jest obowiązująca i nie można jej mieć. Ona jest i każdy może się nią posługiwać. To nie to samo co certyfiakt dla firmy że posiada wdrożony system zarządzania jakością zgodny ze standardem norm ISO 9000


Po prostu, najnormalniej, bez krepacji, szczerze i otwarcie - zazadaj od nich tej "normy" na banany" w oknach. Niech Ci podadza numer tej normy.

Tu pchełek ma rację. Powołują się na normę, niech podadzą jej numer.


A tak dodatkowo to zazadaj deklaracji zgodnosci tych Twoich okien z norma PN-EN 14351-1:2006 - zapewniam ze wymiękną.

Zapewniam, że nie wymiękną, bo:

1. Mogli deklarować zgodność do aprobaty i wcale nie muszą mieć deklaracji zgodności z podaną przez pchełka normą.
2. Jeśli oznaczyli okna oznakowaniem CE i deklarowali do normy, to z pewnością będą mogli przedstawić deklarację, bo odpowiednimi badaniami dysponują i ZKP prowadzą. Problemu raczej nie będzie.
3. Jakby nie deklarowali zgodności, czy do aprobaty, czy do normy, to z pewnością Twoje żądanie będzie spóźnione i całkowicie nieuprawnione, więc wcale Ci jej pokazywać nie muszą jeśli nie zagwarantowałaś sobie tego w umowie, a z pewnością nie zagwarantowałaś (:D :D :D), bo do głowy Ci nie przyszło, że dobrze by było (:D :D :D)

Pozdrawiam

pchelek
13-11-2009, 11:54
Jakby nie deklarowali zgodności, czy do aprobaty, czy do normy, to z pewnością Twoje żądanie będzie spóźnione i całkowicie nieuprawnione, więc wcale Ci jej pokazywać nie muszą jeśli nie zagwarantowałaś sobie tego w umowie, a z pewnością nie zagwarantowałaś ( ), bo do głowy Ci nie przyszło, że dobrze by było ( )
Maja psi obowiazek pokazac ten dokument w KAZDEJ chwili I nie musi to byc wpisywane do umowy.

jak nie wiesz to nie rob ludzom wody z mozgu.

finlandia
13-11-2009, 12:03
Ktoś pytał o Vetrex. Wiadomo, ilu klientów tyle opinii. Moja niestety należy do tych gorszych. O ile okna w wymiarach standardowych są w porządku, o tyle WSZYSTKIE niestandardowe mają niespodzianki.

Pamiętacie moje zapytanie o fixy-banany? Otóż mam odpowiedz firmy Vetrex. Wszystko jest OK, zgodne z "normą". Nie mam jeszcze odpowiedzi na piśmie, więc nie wiem o jaką normę chodzi.

Na ponad 20 okien, 13 szyb mam porysowanych, kilka pękniętych. Wymienione będą tylko pęknięte oraz 5 porysowanych. Pozostałe 8 mam oglądać z 3 metrów :roll: Znowu "norma" :evil:
Dodatkowo montaż ciągnie się już 2 miesiące, ale to juz wina raczej sprzedawcy, nie producenta.
Może miałam pecha, w każdym bądź razie ja produktów Vetrex będę się wystrzegać.

To ja Wam powiem jak to widzę ze swojej perspektywy sprzedawcy:
- wygięte ramy (przypominam ze chodziło tu o okna 60x240)
Nie wiem gdzie się urodziło to wygięcie - ale nie można wykluczyć że okna były źle transportowane lub magazynowane. Przeciągnięte pasem transportowym lub źle oparte o ścianę i przygniecione innymi oknami mogą dostać takiego ugięcia. Ustawienie okien jest pozornie błahą sprawą - ale trzeba na to zwracać uwagę,a mówię to na podstawie swoich obserwacji, bo magazynuję okna często po kilka miesięcy.
- dobry montażysta nie zamontowałby tych okien w taki sposób (lub w ogóle) - nie ważne że to nieotwierany fix - chyba także przy montażu mieli poziomicę i przed przykręceniem kotew do ściany mogli te okna chociaż trochę naprostować - szczególnie że ugiecie było górą i do zewnątrz.

Porysowane i popekane szyby ... P4 ma to do siebie, że te wspominane normy zakładają im chyba większą tolerancję? Nie mniej jednak znów jest to sprawa sprzedawcy - w profesjonalnym obrocie podpisując odbiór okien z transportu potwierdzam swoim podpisem że wszystko jest ok (a jesli nie sprawdziłem okien odpowiednio dobrze to jest to już moja wina). Uważam że podobnie na budowie - protokół odbioru montażu jest potwierdzeniem, że jest ok. Zostawiając na budowie 20 okien nie mam możliwości ich pilnowania i nie wiem czy rysa powstała przy montażu (np. upadła poziomica) czy przy obróbkach, cięciu balustrad czy ocieplaniu poddasza gdzie ludzie wywijają w pomieszczeniu długimi profilami jak Wołodyjowski szablą.
No ale nie wiemy czy to rysy wewnątrz pakietów czy na zewnątrz, chociaż sądząc po odpowiedzi wygląda jednak na ta pierwszą opcję..

A co do montazu trwającego 2 miesiące? Trudno mi się tu doszukać winy producenta, ale znów- znamy zbyt mało szczegółów by można było kogoś jednoznacznie potępić.

A jak uniknąć takich sytuacji? Uważam że Producenci powinni poświęcić więcej uwagi na szkolenia swoich przedstawicieli...

Lgrzechu
13-11-2009, 12:07
Proszę o fachową poradę. Mam w nowo wybudowanym domu kilka fix-ów o wymiarach wys. 2300 x szer.1550 mm ( bez podziałów) oraz dwa okna tarasowe o wym. 2300 x 1600 z równym podziałem na dwa otwierane skrzydła (ruchomy słupek). Kolor raczej biały. Czy mogą być jakieś problemy w eksploatacji przy takich wymiarach. Zastanawiam się nad oknami M&S ale moze są jakieś inne które maja lepsze wzmocnienia. Czy mogę zamówić pakiet 3 szybowy bez obawy o sztywność i późniejszą eksploatację. Co radzicie ?

Vafel
13-11-2009, 12:22
Jakby nie deklarowali zgodności, czy do aprobaty, czy do normy, to z pewnością Twoje żądanie będzie spóźnione i całkowicie nieuprawnione, więc wcale Ci jej pokazywać nie muszą jeśli nie zagwarantowałaś sobie tego w umowie, a z pewnością nie zagwarantowałaś ( ), bo do głowy Ci nie przyszło, że dobrze by było ( )
Maja psi obowiazek pokazac ten dokument w KAZDEJ chwili I nie musi to byc wpisywane do umowy.

jak nie wiesz to nie rob ludzom wody z mozgu.

Jest jakiś przepis, który nakłada na nich ten obowiązek? Gdzie go można znaleźć?

forek
13-11-2009, 12:26
Proszę o fachową poradę. Mam w nowo wybudowanym domu kilka fix-ów o wymiarach wys. 2300 x szer.1550 mm ( bez podziałów) oraz dwa okna tarasowe o wym. 2300 x 1600 z równym podziałem na dwa otwierane skrzydła (ruchomy słupek). Kolor raczej biały. Czy mogą być jakieś problemy w eksploatacji przy takich wymiarach. Zastanawiam się nad oknami M&S ale moze są jakieś inne które maja lepsze wzmocnienia. Czy mogę zamówić pakiet 3 szybowy bez obawy o sztywność i późniejszą eksploatację. Co radzicie ?

Niezależnie od tego od kogo kupisz te okna (balkony) w każdym przypadku poproś o wyniki ich badań w zakresie odporności na wiatr i wytrzymałości mechaniczej. O ile wystarczy że będą odporne na wiatr w klasie C2-C-3, to wytrzymałość powinny mieć z pewnością w klasie 4. :roll:

pchelek
13-11-2009, 13:15
Zgodnie z Art. 10. Ust. 2. pkt 1b ustawy Prawo budowlane (Dz. U. nr 111/97, poz. 726) wyroby, są dopuszczone do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie po dokonaniu oceny zgodności z odpowiednią Aprobatą Techniczną ITB i wydaniu, w trybie zgodnym z odrębnymi przepisami, certyfikatu zgodności lub deklaracji zgodności z Aprobatą.
Nie ma „norm technicznych” na produkowaną obecnie stolarkę okienną. Jest jedynie norma wyrobu PN-EN 14351-1:2006 „Okna i drzwi. Norma wyrobu, właściwości eksploatacyjne. Część 1: Okna i drzwi zewnętrzne bez właściwości dotyczących odporności ogniowej i/lub dymoszczelności”, która określa właściwości eksploatacyjne i wymagania specjalne oraz podaje metodykę badań, w odwołaniu do norm związanych, np. PN-EN 1026:2001 „Okna i drzwi. Przepuszczalność powietrza. Metoda badania”, PN-EN 1027:2001 „Okna i drzwi. Wodoszczelność. Metoda badania”,
Okna powinny spełniać, bądź wymagania, określone przez Inwestora [zweryfikowane np. w badaniach kontrolnych] bądź odpowiedniej aprobaty technicznej ITB [jeśli aprobata jest wydana i ma ważność], lub badanie wstępne typu według podanej normy wyrobu.

pchelek
13-11-2009, 13:20
Co ??????????????????????????????????????????
[
b]O ile wystarczy że będą odporne na wiatr w klasie C2-C-3, to wytrzymałość powinny mieć z pewnością w klasie 4. [/b]
Jak mieszka na 10 pietrze to klasa C2 jest za slaba.
C2 to moze byc nawet za slabe dla 3-ciego pietra w budynku w terenie otwatym nad morzem lub w gorach.

A co to jest wytrzymalowsc w klasie 4.
W Polsce nie ma jeszcze klas wytrzymalosci [klasyfikacji wedlug klas]

pchelek
13-11-2009, 13:25
na tak duze fixy to musza byc grubsze szyby - i zalezy gdzie te okna beda - czy w elewacji czy na taras.
To nie sa okna tarasowe tylko drzwi i jak jest to PVc to bedzie to klasa C1 najwyzej - przy takiej wysokosci.
Pakiet trzyszybowy na tak duze skrzydla [jak nie bedzie poprzeczek to ci te drzwi powykrzywia i opusci do dolu.
Problemy beda na pewno jak bedzie w nich usztywnienie z blachy 1,5 mm A taka zawsze producenci daja - bo jest tansza.

Vafel
13-11-2009, 13:27
Dzięki Pchelek...

Lgrzechu
13-11-2009, 13:44
na tak duze fixy to musza byc grubsze szyby - i zalezy gdzie te okna beda - czy w elewacji czy na taras.
To nie sa okna tarasowe tylko drzwi i jak jest to PVc to bedzie to klasa C1 najwyzej - przy takiej wysokosci.
Pakiet trzyszybowy na tak duze skrzydla [jak nie bedzie poprzeczek to ci te drzwi powykrzywia i opusci do dolu.
Problemy beda na pewno jak bedzie w nich usztywnienie z blachy 1,5 mm A taka zawsze producenci daja - bo jest tansza.

Tak jak pisałem wyżej, drzwi tarasowe 2300x1600 dzielone w połowie ze słupkiem ruchomym pośrodku, fixy 2300x1500 i tarasowe dwuskrzydłowe beda zamontowane na parterze budynku. Czyli waszym zdaniem, nie obejdzie sie bez dodatkowego podziału na pół fixów? Na wysokosci nie chciałbym dodatkowych podziałów ze wzgledu na projekt elewacji ( prosta nowoczesna bryła ). Pchełek piszesz, że moga być problemy z fixami w jednej tafli szkła a co z wysokimi drzwiami tarasowymi, czy dobrze zamontowane drzwi po podziale 2300x800 beda bezproblemowe w eksploatacji ?

T12345T
13-11-2009, 14:24
Maja psi obowiazek pokazac ten dokument w KAZDEJ chwili I nie musi to byc wpisywane do umowy.

jak nie wiesz to nie rob ludzom wody z mozgu.

Otóż szanowny pchełku, miejsce siedzenia nie upoważnia Cię do nakładania na kogokolwiek "psich obowiązków" i ferowania tak kategorycznych ocen czyjejś wiedzy lub nie wiedzy. Lepiej przeczytaj te przepisy i opinię Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, a dopiero potem coś pisz wielką czcionką. Jeśli ktoś komuś robi w tej kwestii wodę z mózgu, to z pewnością nie ja.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11.08. 2004 w sprawie systemów oceny zgodności, wymagań jakie powinny spełniać notyfikowane jednostki uczestniczące w ocenie zgodności oraz sposobu oznaczania wyrobów budowlanych oznakowaniem CE

§ 8 ust. 2

Deklarację zgodności wystawia się przed wprowadzeniem wyrobu budowlanego do obrotu, w rozumieniu przepisów o systemie oceny zgodności. Deklarację zgodności producent przechowuje i przedkłada właściwym organom kontroli na ich żądanie.


Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11.08.2004 w sprawie sposobów deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym

§ 4 ust. 1

Producent wyrobu budowlanego przez wystawienie krajowej deklaracji zgodności oświadcza na swoją wyłączną odpowiedzialność, że wyrób budowlany jest zgodny ze specyfikacją techniczną. Krajową deklarację zgodności producent przechowuje i przedkłada właściwym organom kontroli na ich żądanie.

Żaden z nabywców okien nie jest "właściwym organem kontroli" w rozumieniu tych przepisów i żaden wykonawca nie ma obowiązku przedkładania mu deklaracji zgodności.

Cytat ze strony internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

„Często zadawane jest pytanie, czy producent na żądanie klienta musi mu wydać krajową deklarację zgodności?

Odpowiadając na to pytanie Główny Urząd Nadzoru Budowlanego stwierdza, że na podstawie aktualnych przepisów, producent nie ma obowiązku wydawania klientowi na jego żądanie krajowej deklaracji zgodności.

Może natomiast wydać kopię tej deklaracji lub też wydać deklarację, jeśli wynika to z wiążącej strony umowy cywilno-prawnej.”

I to by było na tyle w sprawie mózgu, wody i deklaracji zgodności.

Pozdrawiam

finlandia
13-11-2009, 14:32
No Panowie,
ale póki co od Waszego przerzucania się numerami norm i przywoływanie przepisów jakoś te okna się nie prostują... ?

T12345T
13-11-2009, 14:50
A co to jest wytrzymalowsc w klasie 4.
W Polsce nie ma jeszcze klas wytrzymalosci [klasyfikacji wedlug klas]

Norma 14351-1:2006 ustala 4 klasy dla właściwości okien nazywanej w normie "wytrzymałość mechaniczna".

Generalnie właściwość ta dotyczy wytrzymałości okna na obciążenia pionowe oraz zwichrowania na skutek sił działających prostopadle do płaszczyzny skrzydła(obciążenia statyczne). Normą klasyfikacyjną jest norma PN-EN 13115 w niej jest wyjaśnione jakiej sile działającej na okno odpowiada któraś z klas wytrzymałości mechanicznej. To jedna z ważniejszych właściwości dla bezpieczeństwa użytkowania okien.

Wytrzymałość mechaniczna - wartości sił działających na okno zgodnie z normą PN-EN 13115 (http://www.oknotest.pl/1/okienne_abc/wytrzymalosc_mechaniczna.php)

Normy badawcze to PN-EN 14608 oraz PN-EN 14609

Klasa wytrzymałości mechanicznej okien jest standardowym badaniem w procedurach badań typu ITT wykonywanych przez ITB, a wartości wyników pokazywane są w wystawianych przez tę jednostkę świadectwach badań.

Czy to oznacza, że w Polsce nie ma klas wytrzymałości?

Pozdrawiam

bwojtek
13-11-2009, 15:35
na tak duze fixy to musza byc grubsze szyby - i zalezy gdzie te okna beda - czy w elewacji czy na taras.
To nie sa okna tarasowe tylko drzwi i jak jest to PVc to bedzie to klasa C1 najwyzej - przy takiej wysokosci.
Pakiet trzyszybowy na tak duze skrzydla [jak nie bedzie poprzeczek to ci te drzwi powykrzywia i opusci do dolu.
Problemy beda na pewno jak bedzie w nich usztywnienie z blachy 1,5 mm A taka zawsze producenci daja - bo jest tansza.

Tak jak pisałem wyżej, drzwi tarasowe 2300x1600 dzielone w połowie ze słupkiem ruchomym pośrodku, fixy 2300x1500 i tarasowe dwuskrzydłowe beda zamontowane na parterze budynku. Czyli waszym zdaniem, nie obejdzie sie bez dodatkowego podziału na pół fixów? Na wysokosci nie chciałbym dodatkowych podziałów ze wzgledu na projekt elewacji ( prosta nowoczesna bryła ). Pchełek piszesz, że moga być problemy z fixami w jednej tafli szkła a co z wysokimi drzwiami tarasowymi, czy dobrze zamontowane drzwi po podziale 2300x800 beda bezproblemowe w eksploatacji ?
Drzwi balkonowe 1600x2300 są do zrobienia bez większych problemów. W wielu systemach okiennych także bez przewiązek. Natomiast fix 1500x2300 jako jedna tafla będzie wymagał szkła 6mm a z tym wiąże się gorsza izolacja w w przypadku pakietów 3-szybowych gdyż zazwyczaj wkłady 3-szybowe są wykonywane jako najgrubsze pakiety jakie da się zapiąć w dany profil i wprowadzenie szkła 6mm odbywa się "kosztem" szerokości ramek dystansowych a to pogarsza współczynnik Ug.

forek
13-11-2009, 15:37
Co ??????????????????????????????????????????
[
b]O ile wystarczy że będą odporne na wiatr w klasie C2-C-3, to wytrzymałość powinny mieć z pewnością w klasie 4. [/b]
Jak mieszka na 10 pietrze to klasa C2 jest za slaba.
C2 to moze byc nawet za slabe dla 3-ciego pietra w budynku w terenie otwatym nad morzem lub w gorach.

pchelek, człowiek dom buduje !!! Jak miałby go budowac na 10 piętrze? :lol:

krolikos
13-11-2009, 16:34
Temat dużych fixów sie przewija więc zadam nurtujące mnie pytanie.
Czy duże/wysokie fix-y o szerokości powyżej 1500 i wysokości ok 2200 trzymaja sie jakiś standardów jeśli chodzi o szer. i wys. czy to juz towar na zamówienienie - czyli droższy?
Jestem na etapie wstepnych projektów i chciałbym wstawić dość spore okienko wys 2200-2300 szer 3600-4000. Cały fix, najlepiej w dwóch taflach, ew trzech, wersja trzy szybowa, jak to zrobic solidnie, ciepło no i w dobrej cenie,

Pzdr-Robert

JarekKos
13-11-2009, 17:05
Proszę o fachową poradę. Mam w nowo wybudowanym domu kilka fix-ów o wymiarach wys. 2300 x szer.1550 mm ( bez podziałów)

Przy zastosowaniu pakietu 2-szybowego będziesz "zmuszony" zastosować szybę 6mm. Ze względów użytkowych jednak bym bardzo odradzał.
1. Waga tego fixa będzie wynosiła około 100kg.
2. W przypadku zbicia szyby koszt dużo większy.
3. Moja firma policzyłaby podwójny montaż.
4. Według mnie bardziej praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie słupka.


oraz dwa okna tarasowe o wym. 2300 x 1600 z równym podziałem na dwa otwierane skrzydła (ruchomy słupek). Kolor raczej biały. Czy mogą być jakieś problemy w eksploatacji przy takich wymiarach. Zastanawiam się nad oknami M&S ale moze są jakieś inne które maja lepsze wzmocnienia.

Nieważne czyje by to nie były okna. Przy takich wymiarach musi być zastosowane wzmocnienie 2mm do normalnego skrzydła.- Pod warunkiem że będą to okna białe. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie skrzydła poszerzonego. Skrzydło poszerzone może być zrobione także w kolorach.

MS produkuje okna na profilach BRUGMANNa. BRUGMANN ma na magazynie wzmocnienie VS105 o grubości 2mm do skrzydeł okiennych. Zażądaj takiego zapisu w umowie, lub wybierz skrzydło poszerzone.


Czy mogę zamówić pakiet 3 szybowy bez obawy o sztywność i późniejszą eksploatację. Co radzicie ?

Pakiet 3-szybowy z uwagi na wagę może być "trochę" "masywniejszy" w odczuciu użytkowania. Przy zastosowaniu odpowiednich profili i wzmocnień nie powinien jednak być "uciążliwym" w użytkowaniu. Okucia dopuszczają wagę skrzydeł standardowo do 80kg z możliwością zwiększenia do 130kg.

Pozdrawiam

JarekKos
13-11-2009, 17:10
wersja trzy szybowa, jak to zrobic solidnie, ciepło no i w dobrej cenie,

Pzdr-Robert

Z któregoś punktu będziesz musiał "trochę" zrezygnować.

1. 3-szybowe
2. Ciepłe
3. Solidnie
4. W dobrej cenie

Napisz na którym punkcie zależy Ci najmniej.

Pozdrawiam

bwojtek
13-11-2009, 17:24
Przy takich wymiarach musi być zastosowane wzmocnienie 2mm do normalnego skrzydła.- Pod warunkiem że będą to okna białe.
Nie rozumiem. A co z kolorem? Przecież to rozmiar mniejszy niż typowy balkon do otworu 1800x2300 a takie też wykonuje się bez problemów kolorze...

JarekKos
13-11-2009, 17:26
Klasa wytrzymałości mechanicznej okien jest standardowym badaniem w procedurach badań typu ITT wykonywanych przez ITB, a wartości wyników pokazywane są w wystawianych przez tę jednostkę świadectwach badań.

Czy to oznacza, że w Polsce nie ma klas wytrzymałości?

Pozdrawiam

Kolego Test,

jak bardzo szanuje twoją stronę i jak często się nie zgadzam z pchełkiem to nie zapominaj że każdy kij ma dwa końce.

Na twojej stronie są wszystkie aprobaty techniczne na profile PVC.

W żadnym z większych systemodawców nie znalazłem wymogu badania wytrzymałości mechanicznej w zakresie Wstępnego Badania Typu.


Pozdrawiam

krolikos
13-11-2009, 17:27
wersja trzy szybowa, jak to zrobic solidnie, ciepło no i w dobrej cenie,

Pzdr-Robert

Z któregoś punktu będziesz musiał "trochę" zrezygnować.

1. 3-szybowe
2. Ciepłe
3. Solidnie
4. W dobrej cenie

Napisz na którym punkcie zależy Ci najmniej.

Pozdrawiam


hmm, ustawiając priorytetowo:

1. Ciepłe - 3 szybowe
2. Solidne - dobra firma
3. Cena

JarekKos
13-11-2009, 17:35
Przy takich wymiarach musi być zastosowane wzmocnienie 2mm do normalnego skrzydła.- Pod warunkiem że będą to okna białe.
Nie rozumiem. A co z kolorem? Przecież to rozmiar mniejszy niż typowy balkon do otworu 1800x2300 a takie też wykonuje się bez problemów kolorze...

Bwojtek,

co innego jest tak zwany wymiar typowy, a co innego dopuszczalne wymiary podane przez systemodawców w danych profilach z danym wzmocnieniem.

Jesli chcesz wiedzieć jak to wygląda w przypadku BRUGMANNa to moge służyc pomocą.

Pozdrawiam

bwojtek
13-11-2009, 18:38
Przy takich wymiarach musi być zastosowane wzmocnienie 2mm do normalnego skrzydła.- Pod warunkiem że będą to okna białe.
Nie rozumiem. A co z kolorem? Przecież to rozmiar mniejszy niż typowy balkon do otworu 1800x2300 a takie też wykonuje się bez problemów kolorze...

Bwojtek,

co innego jest tak zwany wymiar typowy, a co innego dopuszczalne wymiary podane przez systemodawców w danych profilach z danym wzmocnieniem.

Jesli chcesz wiedzieć jak to wygląda w przypadku BRUGMANNa to moge służyc pomocą.

Pozdrawiam
Czyli można wykonać balkon 180x230 (bo jest typowy), można wykonać 150x230 (bo jest typowy) natomiast rozmiaru pośredniego (szerokość 160) nie?? To się nie trzyma kupy :(

Famelia
13-11-2009, 19:52
A mając do zrobienia okna 5-komorowe w okleinie grafitowej, w tym przeszklony wykusz 4x2m lepiej wybrać oknoplast czy vetrex?

Przeraziło mnie to, co czytam. W mojej klasie cenowej chyba nie ma dobrego producenta :-?

mazo
13-11-2009, 19:53
Przepraszam, że się wcinam w dyskusję, ale mam tylko małe pytanie: czy wysokość okna tarasowego 210 cm to za mało? jeden ze sprzedawców to zasugerował. Mamy jeszcze szansę to poprawić, ale nie wiem, czy to ma sens...

pchelek
13-11-2009, 19:56
Klasa wytrzymałości mechanicznej okien jest standardowym badaniem w procedurach badań typu ITT wykonywanych przez ITB, a wartości wyników pokazywane są w wystawianych przez tę jednostkę świadectwach badań.

Nie kumam co to jest "klasa wytrzymalosci mechanicznej okien".

Sa klasy przepuszczalnosci powietrza np klasa 4

Wodoszcselnosci np 4A

Odpornosci na obciazenie wiatrem np C4

Sztywnosci skrzydla na skrecanie statyczne np klasa 3
sztywnosci na racking np klasa 4

Nie ma "Ksasy wytrzymalosci mechanicznej okien"

pchelek
13-11-2009, 20:01
Kolor grafitowy jest NAJGORSZYM kolorem w oknach kolorowych. najgorszym bo sie najbardziej nagrzewa. W nie kazdym systemie to wyjdzie. Musza byc dobre usztywnienia - i cena bedzie tego zabojcza.
W skrzydlach balkonow wzmocnienie 2 mm powinno byc obowiazkowe.
Dla okien kolorowych to bym nawet 2,5 wstawial.
210 to nieduze skrzydlo. Mozna nawet 2500 zrobic - ale musi to byc dobry system.

JarekKos
13-11-2009, 20:02
Czyli można wykonać balkon 180x230 (bo jest typowy), można wykonać 150x230 (bo jest typowy) natomiast rozmiaru pośredniego (szerokość 160) nie?? To się nie trzyma kupy :(

Bwojtek,

właśnie o to chodzi że w przeważającej większości według systemodawców NIE można wykonac balkonu 1800x2300. Przynajmniej nie z standardowego skrzydła okiennego i na wzmocnieniu 1,5mm.

Jak chcesz to napisz mi na PW maila do siebie, to Ci wyślę dopuszczenia statyczne.

Pozdrawiam

coffee
13-11-2009, 20:05
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi w sprawie moich "bananów". Niestety wciąż nie mam nic na piśmie, nie wiem o jaką normę chodzi. Co do zarysowań, na pewno nie zostały porysowane przez nas przy myciu. Uwagi zgłosiliśmy na 3. dzień od montażu, w tym czasie na budowie nie działo się nic. Nawet tynków jeszcze nie było. Sprzedawca zgłosił uwagi firmie Vetrex dopiero 3 dni po naszej interwencji i tego późnego terminu czepiał się pan od producenta szyb. Część rys faktycznie jest niewielkich rozmiarów, na te przymykamy oczy. Natomiast niektóre mają długości po kilkadziesiąt cm, przecinają się wzajemnie, zataczają koła. No kosmos normalnie :evil:

Chciałabym teraz tylko dowiedzieć się od Was jednej rzeczy formalnej, że tak powiem. W związku z tym, że montaż okien i drzwi zewn. jeszcze się nie zakończył, sprzedawca nie otrzymał od nas całej zapłaty. Od kogo mamy się domagać towaru zgodnego z umową? Od sprzedawcy, producenta okien, producenta proflili, czy producenta szyb? Do tej pory reklamacje okien składał sprzedawca. Wizytacja okien odbyła się zatem na wniosek sprzedawcy. Późniejsze oględziny szyb odbyły się na wniosek firmy Vetrex.
Czy my w ogóle jesteśmy stroną tych wszystkich reklamacji? Czy to sprzedawca wojuje ze wszystkimi?

pozdrawiam serdecznie
coffee

pchelek
13-11-2009, 20:07
forek
pchelek, człowiek dom buduje !!! Jak miałby go budowac na 10 piętrze?


dom jest nad morzem

Obciazenie wiatrem bedzie

55 * 2,2*1,2 *1,2 = 170 daPa

55 - bo strefa nadmorska nad brzegiem

2,2 wsp beta [wartosc stala]

1,2 okno w pasie przykrawedziowym [budynek parterowy]

1,2 budynek w terenie otwartym.

I nie musi to byc 10-te pietro.

pchelek
13-11-2009, 20:11
coffie - tego wieszaj za nabial z kim umowe zawierana byla
inaczej to sie rozmyje i rozleje jak mleko
i nie plac im tej koncowki - to jedyny bat jaki masz
szyby nie moga byc porysowane
czy jak kupujesz nowy samochod z salonu to z porysowanym lakierem ?????

JarekKos
13-11-2009, 20:12
A mając do zrobienia okna 5-komorowe w okleinie grafitowej, w tym przeszklony wykusz 4x2m lepiej wybrać oknoplast czy vetrex?

Przeraziło mnie to, co czytam. W mojej klasie cenowej chyba nie ma dobrego producenta :-?

Famelia,

nie denerwuj się aż nadto. Mając do wyboru 2 producentów - Vetrex i Oknoplast (myślę że chodzi o Oknoplast Kraków) - którzy produkują okna na tym samym systemie, wybrałbym na twoim miejscu tego, który wspomni chociaż słowo o "statyce".

A to że masz wykusz 4x2m nie jest dla myślącego dealera/montażysty problemem. Jeśli Ci dobrze doradzi, to będzie to dobrze funkcjonowało.

Pozdrawiam

jareko
13-11-2009, 20:16
....Od kogo mamy się domagać towaru zgodnego z umową?....Wybacz, ale nie rozumiem. W mej ocenie co ma piernik do wiatraka? Porysowane szyby zgłoszone na trzy dni po montażu do towaru zgodnego z umowa? Nie spotkałem sie z klientem który już na drugi dzień po montażu, lub wręcz tego samego dnia nie przyglądał sie okienkom bardzo dokładnie - i co? Nie zauważyłbym takich decymetrowych rys? Wybacz - nie wierze.


...czy wysokość okna tarasowego 210 cm to za mało? ....
czy wysokość 204 drzwi do kibelka czy do salonu czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia to nie za mało? ;) Jeśli taka wysokość ładnie się komponuje w elewacje i wnętrze. Podziwiam tych którzy projektują drzwi balkonowe 270 i większe (takie naprawdę sie zdarzają). Pomijam juz kwestie ze jesl nawet byłyby wykonalne to po co? Hmmm....nasuwa mi sie złośliwe porównanie - nasz "kochany" Prezydent przy klamce drzwi w Palacu Prezydenckim... klamce na wysokości nosa :P

JarekKos
13-11-2009, 20:22
Chciałabym teraz tylko dowiedzieć się od Was jednej rzeczy formalnej, że tak powiem. W związku z tym, że montaż okien i drzwi zewn. jeszcze się nie zakończył, sprzedawca nie otrzymał od nas całej zapłaty. Od kogo mamy się domagać towaru zgodnego z umową? Od sprzedawcy, producenta okien, producenta proflili, czy producenta szyb? Do tej pory reklamacje okien składał sprzedawca. Wizytacja okien odbyła się zatem na wniosek sprzedawcy. Późniejsze oględziny szyb odbyły się na wniosek firmy Vetrex.
Czy my w ogóle jesteśmy stroną tych wszystkich reklamacji? Czy to sprzedawca wojuje ze wszystkimi?

pozdrawiam serdecznie
coffee

coffee,

zgodnie z ustawą o sprzedaży konsumenckiej możesz się niestety domagac towaru zgodnego z umową jedynie od "sprzedawcy". Chyba że był to salon "FIRMOWY" i pieczątka na umowie to potwierdza.

Piszesz że montaż nie jest jeszcze zakończony. Jeśli tak jest, to znaczy że nie ma jeszcze protokołu odbioru. Wszelkie uwagi które masz do jakości okien i montażu wpisz w protokół odbioru.

jareko
13-11-2009, 20:25
...czy jak kupujesz nowy samochod z salonu to z porysowanym lakierem ?????A czy trzy dni po zakupie jakikolwiek sprzedawca uzna ci rysę przez cały bok? :lol:

JarekKos
13-11-2009, 20:31
...czy jak kupujesz nowy samochod z salonu to z porysowanym lakierem ?????A czy trzy dni po zakupie jakikolwiek sprzedawca uzna ci rysę przez cały bok? :lol:

Jeśli istniała w momencie sprzedaży to będzie niestety musiał :wink: :lol: :roll:

T12345T
13-11-2009, 20:35
Kolego Test,

jak bardzo szanuje twoją stronę i jak często się nie zgadzam z pchełkiem to nie zapominaj że każdy kij ma dwa końce.

Na twojej stronie są wszystkie aprobaty techniczne na profile PVC.

W żadnym z większych systemodawców nie znalazłem wymogu badania wytrzymałości mechanicznej w zakresie Wstępnego Badania Typu.


Pozdrawiam

Kolego JarkuKos,

Po pierwsze dziękuję za miłe słowo o stronie :D

Po drugie, aprobaty techniczne (http://www.oknotest.pl/1/aprobaty_techniczne/aprobaty_techniczne_itb.php) na mojej stronie dotyczą okien i drzwi, a nie kształtowników do ich produkcji.

Po trzecie, aprobat na kształtowniki ITB praktycznie nie wydaje od dnia przyjęcia przez PKN normy PN-EN 12608:2004 Kształtowniki z nieplastyfikowanego polichlorku winylu (PVC-U) do produkcji okien i drzwi - Klasyfikacja, wymagania i metody badań.

Po czwarte, w każdej aprobacie stwierdzającej przydatność do stosowania w budownictwie okien i drzwi danego systemu (np. BRUEGMANN AT-15-5357/2007), znajdziesz punkty: 3.5.3 Sztywność skrzydeł na obciążenia statyczne siłą skupioną działającą w płaszczyźnie skrzydła oraz 3.5.4 sztywność skrzydeł na obciążenia dynamiczne i statyczne siłą skupioną działającą prostopadle do płaszczyzny skrzydła, a to właśnie części "wytrzymałości mechanicznej" według PN-EN 14351. Przywoływane w aprobacie ZUAT itb (Zalecenia udzielania aprobat technicznych) odwołują się do norm PN-EN 14608 i PN-EN 14609.

Po piąte, w każdej aprobacie znajdziesz punkt 5.4.2 Badania wstępne pełne ( Konieczne dla każdego producenta deklarującego do AT ), w którym w ppkt. d) jednym z koniecznych badań, jest badanie sztywności skrzydeł na obciążenia statyczne siłą skupioną działającą w płaszczyźnie skrzydła, a więc odnoszącą się do wytrzymałości mechanicznej jak najbardziej.

To oczywiście moje zdanie na temat zawartości aprobat, ale... coś w nich jest. Właściwość nie nazywa się "wytrzymałość mechaniczna", bo takie pojęcie wprowadza dopiero PN-EN 14351.


Sztywnosci skrzydla na skrecanie statyczne np klasa 3
sztywnosci na racking np klasa 4

Nie ma "Ksasy wytrzymalosci mechanicznej okien"

PN-EN 14608 odnosi się do oznaczania odporności na obciążenia w płaszczyźnie skrzydła (Racking)
PN-EN 14 609 dotyczy odporności na skręcanie statyczne.

W normie PN-EN 14351 - Tablica 1 "Klasyfikacja właściwości okien" w wierszu nr 16 wymienia się właściwość "Wytrzymałość mechaniczna" podając dla niej cztery klasy od 1 do 4.
Wcześniej, właściwość ta opisana jest również w pkt 4.17 gdzie jasno mówi się o tym, że wynik powinien być podawany zgodnie z PN-EN 13115, czyli tak jak go podałeś. Odrębnie dla obciążeń pionowych i odrębnie dla tych działających prostopadle. Co do sposobu podawania wyniku masz rację pchełku, ale sam wiesz, że to nie jedyna nieścisłość tej normy.

W roku 2006 według wykładni interpretacyjnej tego punktu normy i tej właściwości podanej kiedyś przez Pana Jacka Zawiejskiego sekretarza Komitetu Technicznego nr 169 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i Twego kolegi po fachu, obie te wartości czyli obciążenia pionowe i skręcanie statyczne podaje się łącznie. Trochę to dziwne, ale tak kiedyś Pan Jacek napisał. Dokument na to posiadam, a wykładnia zgadza się z tabelą w normie. Choć jak to zrobić, to ja... nie wiem, ale ja co ja tam w ogóle wiem? Ja, to nie ITB, wy główkujcie co i jak, a ja o tym mogę napisać :D :D :D

Pozdrawiam

bwojtek
13-11-2009, 20:36
Czyli można wykonać balkon 180x230 (bo jest typowy), można wykonać 150x230 (bo jest typowy) natomiast rozmiaru pośredniego (szerokość 160) nie?? To się nie trzyma kupy :(

Bwojtek,

właśnie o to chodzi że w przeważającej większości według systemodawców NIE można wykonac balkonu 1800x2300. Przynajmniej nie z standardowego skrzydła okiennego i na wzmocnieniu 1,5mm.

Jak chcesz to napisz mi na PW maila do siebie, to Ci wyślę dopuszczenia statyczne.

Pozdrawiam
Ale przecież system, który przywołałeś wymaga wręcz obowiązkowo wzmocnienia 2mm po przekroczeniu pewnych wymiarów (które jak mniemam znasz). Chyba tylko producenci na "d" robią wszystko na stali "około" 1,5mm... Praktycznie każdy system profili ma przynajmniej 2 wzmocnienia systemowe do standardowego skrzydła okiennego. Niektóre systemy nawet więcej niż dwa. I oczywiście zalecenia kiedy jakie wzmocnienie należy zastosować.

jareko
13-11-2009, 20:42
...czy jak kupujesz nowy samochod z salonu to z porysowanym lakierem ?????A czy trzy dni po zakupie jakikolwiek sprzedawca uzna ci rysę przez cały bok? :lol:
Jeśli istniała w momencie sprzedaży to będzie niestety musiał :wink: :lol: :roll:Ha ha ha no tak... masz racje...
coffee - strona w sporach jest zawsze ten z kim podpisana została umowa. Ale są pewne uszkodzenia które zgłasza się od razu, a nie po trzech dniach, choćbyś nie wiem jak się zastrzegał sprzedawca nie musi wierzyć ci na słowo, ze nikogo tam nie było i nikt nic na budowie nie robił, choćby zazdrosny sąsiad który dostał się do środka bo nie było jeszcze drzwi.
Banan - bo do tego się jeszcze nie ustosunkowałem. Nie jest tak, jak napisał Pchełek ze okno musi być proste jak drut. W każdej dokumentacji technicznej są podane dopuszczalne tolerancje wymiarów i prostolinijności sztangi z której później wykonuje się okno. Poza tym dodatkowe odchyłki biorą się z zabijania listem przyszybowych, i wielu innych czynników - istotne jest co innego. Jaki wpływ powstała odchyłka utrudnia eksploatacje okna. Jakże często wielkość odchyłki jest przerysowywana - choćby z sposobu jej mierzenia. Ilez to razy banan 1 mm urastał do 3 mm - zależy jak się mierzy :)

coffee
13-11-2009, 20:44
Jareko, słusznie że nie wierzysz :D Jeszcze podczas montażu zwracaliśmy uwagę na największe wady. Powiedziano nam wtedy, że mimo wszystko zamontuja to co przyjechało, bo profile wyglądają OK, a potem wymieni się tylko szyby. Potwierdzil to pan z biura sprzedawcy, do którego od razu dzwoniliśmy. 3 dni po montażu umyliśmy okna i spisaliśmy wszystkie uwagi. Tego samego dnia poinformowaliśmy o tym sprzedawcę.
Podsumowując, wady były już w dniu montażu, o czym sprzedawca doskonale wie.

jareko
13-11-2009, 20:49
Jareko, słusznie że nie wierzysz :D Jeszcze podczas montażu zwracaliśmy uwagę na największe wady. Powiedziano nam wtedy, że mimo wszystko zamontuja to co przyjechało, bo profile wyglądają OK, a potem wymieni się tylko szyby. Potwierdzil to pan z biura sprzedawcy, do którego od razu dzwoniliśmy. 3 dni po montażu umyliśmy okna i spisaliśmy wszystkie uwagi. Tego samego dnia poinformowaliśmy o tym sprzedawcę.
Podsumowując, wady były już w dniu montażu, o czym sprzedawca doskonale wie.no cóż... nie każdy jest takim sprzedawca jak ja :) i u mnie wiele spraw załatwia się na przysłowiową "gębę" ale z innymi trzeba wszystko na piśmie i to od razu. Hmmm... u mnie nie ma "protokołu odbioru" na przykład. Zresztą jak się ze mną współpracuje niech wypowiedzą się ci co mieli ze man do czynienia. ALe to niestety nie jest norma - norma jest zgłaszanie na piśmie wad

JarekKos
13-11-2009, 20:50
Kolego Test,

jak bardzo szanuje twoją stronę i jak często się nie zgadzam z pchełkiem to nie zapominaj że każdy kij ma dwa końce.

Na twojej stronie są wszystkie aprobaty techniczne na profile PVC.

W żadnym z większych systemodawców nie znalazłem wymogu badania wytrzymałości mechanicznej w zakresie Wstępnego Badania Typu.


Pozdrawiam

Po piąte, w każdej aprobacie znajdziesz punkt 5.4.2 Badania wstępne pełne ( Konieczne dla każdego producenta deklarującego do AT ), w którym w ppkt. d) jednym z koniecznych badań, jest badanie sztywności skrzydeł na obciążenia statyczne siłą skupioną działającą w płaszczyźnie skrzydła, a więc odnoszącą się do wytrzymałości mechanicznej jak najbardziej.



Jeśli chodzi o pkt 5.4.2 to się z tobą jak najbardziej zgadzam.

Ja pisałem o pkt.5.2

Ale i tak pozdrawiam :wink: :lol:

bwojtek
13-11-2009, 20:52
Od kogo mamy się domagać towaru zgodnego z umową?
Żeby skomplikować sprawę to spytam: czy ty oby na pewno kupowałeś jakiś towar? Czy też zawierałeś umowę o usługę budowlaną? Czy umowa o usługę to na pewno sprzedaż konsumencka?

T12345T
13-11-2009, 20:57
Potwierdzil to pan z biura sprzedawcy, do którego od razu dzwoniliśmy. 3 dni po montażu umyliśmy okna i spisaliśmy wszystkie uwagi. Tego samego dnia poinformowaliśmy o tym sprzedawcę.
Podsumowując, wady były już w dniu montażu, o czym sprzedawca doskonale wie.

coffee telefonowanie nie jest najlepszą formą zgłaszania niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową. (http://www.oknotest.pl/1/zaliczka_zadatek_umowa/niezgodnosc_towaru_konsumpcyjnego_z_umowa.php)

A te wszystkie trzy dni przed i trzy dni po, to rozwiązuje coś takiego:

Art. 4.
1. Sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową; w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania.

Pozdrawiam

JarekKos
13-11-2009, 21:00
Hmmm... u mnie nie ma "protokołu odbioru" na przykład. Zresztą jak się ze mną współpracuje niech wypowiedzą się ci co mieli ze man do czynienia. ALe to niestety nie jest norma - norma jest zgłaszanie na piśmie wad

1. U mnie też nie ma.
2. Współpracowałem z tobą, więc się wypowiadam :lol:
3. Jareko: My, ludzie dawnej daty w branży, już tak mamy że wszystko na "gębę".
4. Niestety czasami za to dostajemy po tej "gębie"

Pozdrawiam

bwojtek
13-11-2009, 21:00
u mnie nie ma "protokołu odbioru" na przykład
Nie mam 100% pewności ale zdaje się, że protokół odbioru jest obowiązkowy przy umowach o prace budowlane (a na pewno wskazany) więc nie wiem czy jest się czym chwalić.

JarekKos
13-11-2009, 21:01
Od kogo mamy się domagać towaru zgodnego z umową?
Żeby skomplikować sprawę to spytam: czy ty oby na pewno kupowałeś jakiś towar? Czy też zawierałeś umowę o usługę budowlaną? Czy umowa o usługę to na pewno sprzedaż konsumencka?

Dobre pytanie :lol:

JarekKos
13-11-2009, 21:05
Art. 4.
1. Sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową; w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania.

Pozdrawiam

Test,

ALE

Art. 4 ust. 2 mówi:

W przypadku indywidualnego uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego
domniemywa się, że jest on zgodny z umową, jeżeli odpowiada podanemu przez
sprzedawcę opisowi lub ma cechy okazanej kupującemu próbki albo wzoru, a
także gdy nadaje się do celu określonego przez kupującego przy zawarciu umowy,
chyba że sprzedawca zgłosił zastrzeżenia co do takiego przeznaczenia towaru.


A w tym przypadku zarówno ja jak i ty nie wiemy co jest zawarte wumowie.

coffee
13-11-2009, 21:14
[Żeby skomplikować sprawę to spytam: czy ty oby na pewno kupowałeś jakiś towar? Czy też zawierałeś umowę o usługę budowlaną? Czy umowa o usługę to na pewno sprzedaż konsumencka?
No faktycznie bwojtku, nie ułatwiasz :wink:
Zajrzałam do umowy... Przedmiotem umowy jest usługa montażu stolarki
Tylko co to zmienia :roll:

Dodam tylko, że ze sprzedawcą współpracuje nam się póki co dobrze, przynajmniej jeśli chodzi o komunikację. Kilkakrotnie pan, z którym podpisaliśmy umowę był na budowie i przepraszał, za to co się dzieje. Byliśmy wyrozumiali. Nie wymieniamy się pismami, a rozmawiamy. Obyśmy tego nie żałowali...

T12345T, dzięki za link

Lgrzechu
13-11-2009, 21:16
Proszę o fachową poradę. Mam w nowo wybudowanym domu kilka fix-ów o wymiarach wys. 2300 x szer.1550 mm ( bez podziałów)

Przy zastosowaniu pakietu 2-szybowego będziesz "zmuszony" zastosować szybę 6mm. Ze względów użytkowych jednak bym bardzo odradzał.
1. Waga tego fixa będzie wynosiła około 100kg.
2. W przypadku zbicia szyby koszt dużo większy.
3. Moja firma policzyłaby podwójny montaż.
4. Według mnie bardziej praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie słupka.


oraz dwa okna tarasowe o wym. 2300 x 1600 z równym podziałem na dwa otwierane skrzydła (ruchomy słupek). Kolor raczej biały. Czy mogą być jakieś problemy w eksploatacji przy takich wymiarach. Zastanawiam się nad oknami M&S ale moze są jakieś inne które maja lepsze wzmocnienia.

Nieważne czyje by to nie były okna. Przy takich wymiarach musi być zastosowane wzmocnienie 2mm do normalnego skrzydła.- Pod warunkiem że będą to okna białe. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie skrzydła poszerzonego. Skrzydło poszerzone może być zrobione także w kolorach.

MS produkuje okna na profilach BRUGMANNa. BRUGMANN ma na magazynie wzmocnienie VS105 o grubości 2mm do skrzydeł okiennych. Zażądaj takiego zapisu w umowie, lub wybierz skrzydło poszerzone.


Czy mogę zamówić pakiet 3 szybowy bez obawy o sztywność i późniejszą eksploatację. Co radzicie ?

Pakiet 3-szybowy z uwagi na wagę może być "trochę" "masywniejszy" w odczuciu użytkowania. Przy zastosowaniu odpowiednich profili i wzmocnień nie powinien jednak być "uciążliwym" w użytkowaniu. Okucia dopuszczają wagę skrzydeł standardowo do 80kg z możliwością zwiększenia do 130kg.

Pozdrawiam
Bardzo dziekuję za sugestie, reasumując:
- dokładne wymiary fixów w jednej tafli szkła wysokość 2300 x szerokość 1500mm ( mam dwie takie sztuki do zamontowania), zależy mi na tym aby nie dzielić ich słupkiem. Zatem lepszym rozwiazaniem bedzie pakiet 2-ch szyb 6mm czy trójszybowy ( stosuje się wtedy chyba 4mm )??? Co to jest system skrzydła poszerzonego ?
- reszta w dużych wymiarach to drzwi balkonowe 2300x1600, które bedą podzielone na dwa równe skrzydła ze słupkiem ruchomym i po drugiej stronie aby zachować proporcje fix 2300x1600 tez z podziałem pośrodku. Jak rozumiem mogę wykonać w/w drzwi i fixa z podziałem w pakiecie trójszybowym bez ryzyka ? Wszyskie okna bedą raczej białe, są umiejscowione w narożach budynku od strony południowo zachodniej. Może to poszerzenie skrzydła bardziej by upodobniło fixy do normalnych okien, jeśli na tym to polega to jak najbardziej moge to zaakceptować bo zalezy mi na tym by okna nie rózniły się bardzo w odbiorze. Proszę jeszcze raz o radę bo nie chcę się wpakować w kłopoty.
P.s. oczywiście dopilnuję by w umowie był zapis o wzmocnieniach 2mm.

bwojtek
13-11-2009, 21:21
Możesz mieć albo pakiet 2 szybowy i wtedy musi to być konstrukcja 6T/ramka/6float albo 3 szybowy 6T/ramka/4float/ramka/6termo. Zasada jest taka, że przy tak dużej powierzchni zewnętrzne szyby muszą mieć grubość minimum 6mm.

Lgrzechu
13-11-2009, 21:27
bwojtek ale jeśli dobrze rozumiem to do tych fixów 2300x1500 w jednej tafli bardziej polecacie pakiet 2ch szyb 6mm ? w sumie mi to pasuje bo sa od południa i w zimie beda większe zyski z energii słoneczka a w lecie zaciemnię zewnetrznymi roletami i juz.

JarekKos
13-11-2009, 21:32
bwojtek ale jeśli dobrze rozumiem to do tych fixów 2300x1500 w jednej tafli bardziej polecacie pakiet 2ch szyb 6mm ? w sumie mi to pasuje bo sa od południa i w zimie beda większe zyski z energii słoneczka a w lecie zaciemnię zewnetrznymi roletami i juz.

Lgrzechu,

ja Ci doradzam zastosowac słupek w tych fixach 1500x2300.

Tym bardziej że w fixach 1600 x 2300 chcesz zastosowac słupki.

bwojtek
13-11-2009, 21:34
bwojtek ale jeśli dobrze rozumiem to do tych fixów 2300x1500 w jednej tafli bardziej polecacie pakiet 2ch szyb 6mm
Nie. Podaję jakie są alternatywy. A wybór należy do ciebie.

Lgrzechu
13-11-2009, 21:42
JarekKos oczywiście nie wykluczam tego. Jeżeli przy wzmocnieniach 2mm pomimo dobrego profilu nadal jest ryzyko wypaczenia, itp. to pewnie tak zrobię. Czy ten słupek pośrodku naprawdę tak dużo daje ?
P.s. jaki system najlepiej sie sprawdzi przy duzych wymiarach. Mam mozliwość zamówienia u siebie w Szewpolu (schuco), Daco ( Veka ), M&S, Reconal (chyba na Rehau), Megastyl (Komerling),Vetrex, wygladaja podobnie, tylko który najlepszy, ceny nie sa az tak bardzo rózne jeśli porównuje się w podobnej klasie ramy/skrzydła.

bwojtek
13-11-2009, 21:46
Jeżeli planujesz fix to wzmocnienie jest praktycznie bez znaczenia (przy prawidłowo zamontowanym oknie). Wzmocnienie jest istotne tylko w skrzydłach przy oknach otwieranych i tu JarekKos sugerował wzmocnienie 2mm.

JarekKos
13-11-2009, 21:49
Co to jest system skrzydła poszerzonego ?
- reszta w dużych wymiarach to drzwi balkonowe 2300x1600, które bedą podzielone na dwa równe skrzydła ze słupkiem ruchomym i po drugiej stronie aby zachować proporcje fix 2300x1600 tez z podziałem pośrodku. Jak rozumiem mogę wykonać w/w drzwi i fixa z podziałem w pakiecie trójszybowym bez ryzyka ? Wszyskie okna bedą raczej białe, są umiejscowione w narożach budynku od strony południowo zachodniej. Może to poszerzenie skrzydła bardziej by upodobniło fixy do normalnych okien, jeśli na tym to polega to jak najbardziej moge to zaakceptować bo zalezy mi na tym by okna nie rózniły się bardzo w odbiorze. Proszę jeszcze raz o radę bo nie chcę się wpakować w kłopoty.
P.s. oczywiście dopilnuję by w umowie był zapis o wzmocnieniach 2mm.

Skrzydło poszerzone - jak sama nazwa wskazuje - jest szersze od standardowego.

Standardowe skrzydło ma 80mm. Poszerzone skrzydło ma 105 mm. Skrzydło poszerzone jest dużo stabilniejszym skrzydłem.

Zastosowanie skrzydła poszerzonego nie upodobni okien otwieranych do fixów. wręcz odwrotnie.

JarekKos
13-11-2009, 21:52
Jeżeli planujesz fix to wzmocnienie jest praktycznie bez znaczenia (przy prawidłowo zamontowanym oknie). Wzmocnienie jest istotne tylko w skrzydłach przy oknach otwieranych i tu JarekKos sugerował wzmocnienie 2mm.

Dokładnie o to mi chodzi.

Lgrzechu
13-11-2009, 21:55
Jeżeli planujesz fix to wzmocnienie jest praktycznie bez znaczenia (przy prawidłowo zamontowanym oknie). Wzmocnienie jest istotne tylko w skrzydłach przy oknach otwieranych i tu JarekKos sugerował wzmocnienie 2mm.

To jak w końcu ... wzmocnienie ważne jest tylko przy oknach ze skrzydłami i w drzwiach balkonowych?
Montaż bedzie bardzo staranny, po montazystach sam złapie okno jeszcze w kilku miejscach,dodatkowo paroizolacja i folia paroprzepuszczalna, tym bardziej że okno bedzie wysunięte w warstwie ocieplenia ( sciana 3W).

JarekKos
13-11-2009, 21:58
JarekKos oczywiście nie wykluczam tego. Jeżeli przy wzmocnieniach 2mm pomimo dobrego profilu nadal jest ryzyko wypaczenia, itp. to pewnie tak zrobię. Czy ten słupek pośrodku naprawdę tak dużo daje ?
P.s. jaki system najlepiej sie sprawdzi przy duzych wymiarach. Mam mozliwość zamówienia u siebie w Szewpolu (schuco), Daco ( Veka ), M&S, Reconal (chyba na Rehau), Megastyl (Komerling),Vetrex, wygladaja podobnie, tylko który najlepszy, ceny nie sa az tak bardzo rózne jeśli porównuje się w podobnej klasie ramy/skrzydła.

Lgrzechu,

w związku z tym że jesteśmy z tego samego województwa to mój wybór - gdybym nie produkował sam okien - by padł na MS (dealer w Rzeszowie).

Tylko proszę nie pytaj dlaczego.

T12345T
13-11-2009, 21:58
Zajrzałam do umowy... Przedmiotem umowy jest usługa montażu stolarki Tylko co to zmienia :roll:

JarekKos nie wiedzieliśmy :D , ale już wiemy :D . Vat, to vat :D
coffee tyle to zmienia, że masz przy okazji do czynienia z klasyczną umową o dzieło. Bardzo ciekawa konstrukcja :D , tyle powiem i już koniec na dzisiaj.

Pozdrawiam

Lgrzechu
13-11-2009, 21:58
Skrzydło poszerzone - jak sama nazwa wskazuje - jest szersze od standardowego.

Standardowe skrzydło ma 80mm. Poszerzone skrzydło ma 105 mm. Skrzydło poszerzone jest dużo stabilniejszym skrzydłem.

Zastosowanie skrzydła poszerzonego nie upodobni okien otwieranych do fixów. wręcz odwrotnie.

Łapię.., dzięki za wskazówki. Możesz zasugerować w jakiego producenta profili sie pchać przy tych moich fixach, czy jest to bez znaczenia ?

Lgrzechu
13-11-2009, 22:02
[Lgrzechu,

w związku z tym że jesteśmy z tego samego województwa to mój wybór - gdybym nie produkował sam okien - by padł na MS (dealer w Rzeszowie).

Tylko proszę nie pytaj dlaczego.

JarekKos nie pytam dlaczego...ale jeśli już M&S to mogę bez ryzyka wybrać z usztywnieniem węglowym (Thermo Tytan, czy siakoś tak )???

JarekKos
13-11-2009, 22:03
To jak w końcu ... wzmocnienie ważne jest tylko przy oknach ze skrzydłami i w drzwiach balkonowych?

Dokładnie TAK


Montaż bedzie bardzo staranny, po montazystach sam złapie okno jeszcze w kilku miejscach,dodatkowo paroizolacja i folia paroprzepuszczalna, tym bardziej że okno bedzie wysunięte w warstwie ocieplenia ( sciana 3W).

Jeśli mówisz że montaż będzie bardzo staranny to co chcesz po montażystach "złapac"??
Tym "złapaniem" ryzykujesz utratę gwarancji, i w tym momencie całe twoje starania o dobre okna i wszystkie pytania tu na forum poszły się .....

Powiedz firmie wykonującej okna że chcesz montaż tak zwany "RAL" lub "I 3"

bwojtek
13-11-2009, 22:03
Jeżeli planujesz fix to wzmocnienie jest praktycznie bez znaczenia (przy prawidłowo zamontowanym oknie). Wzmocnienie jest istotne tylko w skrzydłach przy oknach otwieranych i tu JarekKos sugerował wzmocnienie 2mm.

To jak w końcu ... wzmocnienie ważne jest tylko przy oknach ze skrzydłami i w drzwiach balkonowych?
Montaż bedzie bardzo staranny, po montazystach sam złapie okno jeszcze w kilku miejscach,dodatkowo paroizolacja i folia paroprzepuszczalna, tym bardziej że okno bedzie wysunięte w warstwie ocieplenia ( sciana 3W).
Sorry ale zamiast zabierać się do sprawy od d...y strony (poprawianie po montażystach) lepiej wybierz firmę, która będzie wiedziała co to jest i do czego służą kotwy statyczne (np. SFS). Taki montaż jest dużo droższy od normalnego (w murze) ale daje gwarancję trwałego mocowania okna.

JarekKos
13-11-2009, 22:08
[Lgrzechu,

w związku z tym że jesteśmy z tego samego województwa to mój wybór - gdybym nie produkował sam okien - by padł na MS (dealer w Rzeszowie).

Tylko proszę nie pytaj dlaczego.

JarekKos nie pytam dlaczego...ale jeśli już M&S to mogę bez ryzyka wybrać z usztywnieniem węglowym (Thermo Tytan, czy siakoś tak )???

Nie wiem jak w MSie wygląda statyka na skrzydła z wzmocnieniem termicznym. W BRUGMANNie fabryczne wzmocnienie termiczne odpowiada wzmocnieniu metalowemu o grubości 1,5mm.

Lgrzechu
13-11-2009, 22:18
Sory ale widziałem już spieprzony montaż z uzyciem drogich specjalnych kotw do muru 3W. Więc z zasady i tak sam na końcu sprawdzę :D Niestety to na jakich montażystów trafię wyjdzie dopiero w "praniu" Miałem ponoć jedną z najlepszych ekip dekarzy na podkarpaciu i co...jak sprawdziłem dokładnie dach w kilku miejscach był do poprawki. Nie oszukujmy się fachowcy zarabiają na chleb więc muszą zastosować kompromis czas poświecony/ jakość. Czasem proporcje ulegają zachwianiu na niekorzyść klienta :cry:

jareko
13-11-2009, 22:21
... Nie oszukujmy się fachowcy zarabiają na chleb więc muszą zastosować kompromis czas poświecony/ jakość. Czasem proporcje ulegają zachwianiu na niekorzyść klienta :cry:wiec po oszukujmy się, są wykonawcy którym się nie spieszy, robią tak by było od razu dobrze ale ten wydłużony czas maja także wliczony w cenę usługi.

Lgrzechu
13-11-2009, 22:34
jareko, nie ma ekipy doskonałej, zawsze moze się zdażyć wpadka. Ważne jest aby jak to mówił szef moich budowlańców " umieć wziać na klate i poprawić" :lol: Chiałem tylko powiedzieć, że z różnych przyczyn nie zawsze płacąc uczciwie otrzymujemy fachową usługę. Gdyby wszyscy byli uczciwi ja nie miałbym na chleb 8)

bwojtek
13-11-2009, 22:47
[Lgrzechu,

w związku z tym że jesteśmy z tego samego województwa to mój wybór - gdybym nie produkował sam okien - by padł na MS (dealer w Rzeszowie).

Tylko proszę nie pytaj dlaczego.

JarekKos nie pytam dlaczego...ale jeśli już M&S to mogę bez ryzyka wybrać z usztywnieniem węglowym (Thermo Tytan, czy siakoś tak )???

Nie wiem jak w MSie wygląda statyka na skrzydła z wzmocnieniem termicznym. W BRUGMANNie fabryczne wzmocnienie termiczne odpowiada wzmocnieniu metalowemu o grubości 1,5mm.
Wg aprobaty AT-15-5357/2007 http://www.brugmann.pl/files/sys_br_jak_aprobata_itb.pdf wzmocnień termicznych jest 5 różnych. I jak widać na rysunkach różnią się grubością więc można podejrzewać, że są to odpowiedniki stali 1,5 jak i 2mm.

bwojtek
13-11-2009, 22:49
jareko, nie ma ekipy doskonałej, zawsze moze się zdażyć wpadka. Ważne jest aby jak to mówił szef moich budowlańców " umieć wziać na klate i poprawić" :lol: Chiałem tylko powiedzieć, że z różnych przyczyn nie zawsze płacąc uczciwie otrzymujemy fachową usługę. Gdyby wszyscy byli uczciwi ja nie miałbym na chleb 8)
Ale ty napisałeś wcześniej, że z góry zakładasz, że dasz dodatkowe mocowania we własnym zakresie a to błędne podejście do tematu. Sprawdzać - TAK, "usprawniać" - NIE.

JarekKos
13-11-2009, 23:55
Wg aprobaty AT-15-5357/2007 http://www.brugmann.pl/files/sys_br_jak_aprobata_itb.pdf wzmocnień termicznych jest 5 różnych. I jak widać na rysunkach różnią się grubością więc można podejrzewać, że są to odpowiedniki stali 1,5 jak i 2mm.

Bwojtek,

wmocnienia termiczne o których mowa w AT BRUGMANNa są wzmocnieniami produkowanymi przez MS. Są wpisane do AT, ale niestety nie są dla pozostałych producentów w systemie BRUGMANN dostępne.
Jedyne dostępne wzmocnienie termiczne z włókien szklanych dla pozostałych producentów w systemie BRUGMANN jest wzmocnienie produkowane w Niemczech o oznaczeniu VS220. Wzmocnienie to jest odpowiednikiem wzmocnienia stalowego VS102 o grubości 1,5mm.

Z tego też powodu napisałem, że nie wiem jak to wygląda w MSie, ponieważ nie mam wglądu do statyki na "ich" wzmocnienia.

JarekKos
13-11-2009, 23:59
Sprawdzać - TAK, "usprawniać" - NIE.

Bwojtek,

dopisałbym jeszcze na początku.

1. Uzgadniac - Tak
2. Wymagac - Tak
3. Sprawdzac - Tak.
4. "usprawniac" - NIE pod żadnym pozorem

JarekKos
14-11-2009, 00:03
Miałem ponoć jedną z najlepszych ekip dekarzy na podkarpaciu i co...jak sprawdziłem dokładnie dach w kilku miejscach był do poprawki.

Nie żebym bronił tych dekarzy.
Ale każda budowa jest inna. Nawet jeśli twój sąsiad buduje taki sam dom jak ty i użyje tych samych materiałów i wykonawców co ty, to nie oznacza to że będziecie mieli "tak samo" wykonane domy.

Lgrzechu
14-11-2009, 08:25
Miałem ponoć jedną z najlepszych ekip dekarzy na podkarpaciu i co...jak sprawdziłem dokładnie dach w kilku miejscach był do poprawki.

Nie żebym bronił tych dekarzy.
Ale każda budowa jest inna. Nawet jeśli twój sąsiad buduje taki sam dom jak ty i użyje tych samych materiałów i wykonawców co ty, to nie oznacza to że będziecie mieli "tak samo" wykonane domy.

Nie moge się zgodzić, jeśli wysoko ceniaca się ekipa ($) zgadza się wykonać określona pracę według określonego projektu ( dach prosty dwuspadowy ) to potem nietaktem jest usprawiedliwianie się, że krokwie były krzywe ( tym bardziej, że kupiłem więcej ale nie chiało im się najgorszych wymienić. Jeśli ktoś robi i twierdzi, że końcowy efekt bedzie bardzo dobry to potem nietaktem jest zwalanie na fazę księżyca albo nieodpowiedni wiatr :D I tyle jeśli chodzi o ten temat.

Co do moich usprawnień, to mam w planach przygotować swoje dolne mocowania okien w warstwie 3W, montazyści wejda na wypoziomowane bardzo solidnie zamontowane profile, ja potem bedę spał spokojnie i przy okazji może wyjdzie trochę taniej i na pewno nie gorzej. Zreszta wcześniej wszystko zostanie uzgodnione z ekipą montujaca więc nie wiem czemu sie oburzacie :evil:

peper70
14-11-2009, 09:16
witam

im wiecei informacji tym mniej wiem
stoje przed wyborem kompletu okien
decyzje musze podjac w poniedzialek
generalnie
Schuco cava 3 szyby + roto
Gealan 6k 2 szyby + maco
KBE SELECT 3 szyby + WH
pierwsza opcja najdrozsza
druga mnie niepokoi z powodu opini jaka jest na temat Gealana (chyba ze w miedzyczasie co sie zmienilo i profile sie juz nie wyginaja),
o KBE praktycznie brak inf.
brak zlych opini o producentach powyzszych okien (raczej solidni)
wiem ze kwestia doboru profili byla juz poruszana na forum ale po przeczytaniu wiekszosci wątkow na kilku forach - troche mi namieszlo
prosba o pomoc w tej kwestii

z gory wielkie dzieki

ps.mam zamiar zamontowac nawiewniki w oknach,- czy nie jest to w sprzecznosci z pakietem 3 szybowym?

bwojtek
14-11-2009, 09:52
Co do moich usprawnień, to mam w planach przygotować swoje dolne mocowania okien w warstwie 3W, montazyści wejda na wypoziomowane bardzo solidnie zamontowane profile, ja potem bedę spał spokojnie i przy okazji może wyjdzie trochę taniej i na pewno nie gorzej. Zreszta wcześniej wszystko zostanie uzgodnione z ekipą montujaca więc nie wiem czemu sie oburzacie :evil:
Teraz piszesz coś zupełnie innego... Przecytaj sam swoją wcześniejszą wypowiedź:

Montaż bedzie bardzo staranny, po montazystach sam złapie okno jeszcze w kilku miejscach,
Co innego przygotować dolne mocowania przed montażem w uzgodnieniu z wykonawcami a co poprawiać wykonany montaż.

finlandia
14-11-2009, 10:26
Chciałabym teraz tylko dowiedzieć się od Was jednej rzeczy formalnej, że tak powiem. W związku z tym, że montaż okien i drzwi zewn. jeszcze się nie zakończył, sprzedawca nie otrzymał od nas całej zapłaty. Od kogo mamy się domagać towaru zgodnego z umową? Od sprzedawcy, producenta okien, producenta proflili, czy producenta szyb? Do tej pory reklamacje okien składał sprzedawca. Wizytacja okien odbyła się zatem na wniosek sprzedawcy. Późniejsze oględziny szyb odbyły się na wniosek firmy Vetrex.
Czy my w ogóle jesteśmy stroną tych wszystkich reklamacji? Czy to sprzedawca wojuje ze wszystkimi?

pozdrawiam serdecznie
coffee
Coffee -
stroną sprawy jesteś zdecydowanie Ty... w końcu to Tobie bezpośrednio i najbardziej zależy na satysfakcjonującym załatwieniu sprawy.
Ja mam wątpliwości kto jest drugą stroną - sprzedawca czy Producent - to zalezy jak składałas reklamację..
Ale w tych kwestiach formalnych najlepiej to chyba tu jest zorientowany Test (www.oknotest.pl)

JarekKos
14-11-2009, 12:12
witam

im wiecei informacji tym mniej wiem

To już pierwszy krok do sukcesu


stoje przed wyborem kompletu okien

to cieszy


decyzje musze podjac w poniedzialek

"Przymus" nie jest najlepszym doradcą przy wyborze jakimkolwiek, czegokolwiek


generalnie
Schuco cava 3 szyby + roto
Gealan 6k 2 szyby + maco
KBE SELECT 3 szyby + WH
pierwsza opcja najdrozsza
druga mnie niepokoi z powodu opini jaka jest na temat Gealana (chyba ze w miedzyczasie co sie zmienilo i profile sie juz nie wyginaja),
o KBE praktycznie brak inf.
brak zlych opini o producentach powyzszych okien (raczej solidni)

Z twojej wypowiedzi można wywnioskować że SAM nie wiesz czego chcesz. Dajesz do wyboru: "Jabłka, gruszki i banany"


wiem ze kwestia doboru profili byla juz poruszana na forum ale po przeczytaniu wiekszosci wątkow na kilku forach - troche mi namieszlo
prosba o pomoc w tej kwestii

Po 1: Dobór profila nie jest najważniejszy w jakości okna. Do tego są potrzebne jeszcze inne materiały jak okucia, szyby, wzmocnienia i nawet wkręty. Ze złych materiałów można zrobić funkcjonujące okno - ale i z dobrych materiałów można to okno spier....ć.
Po 2: Według mnie - jako producenta okien - znalezienie dobrego okna da Ci 40 % zadowolenia. Pozostałe 60 % da Ci poprawnie wykonany montaż.

Tylko nie wiem dlaczego większość klientów tego nie chce lub nie może zrozumieć.

jareko
14-11-2009, 12:58
jareko, nie ma ekipy doskonałej, zawsze moze się zdażyć wpadka. Ważne jest aby jak to mówił szef moich budowlańców " umieć wziać na klate i poprawić" :lol: Chiałem tylko powiedzieć, że z różnych przyczyn nie zawsze płacąc uczciwie otrzymujemy fachową usługę. Gdyby wszyscy byli uczciwi ja nie miałbym na chleb 8)To prawda, tak naprawdę dobrego wykonawce poznaje się w sytuacji kryzysowej - jak potraf z niej wybrnąć.
Bądźmy realistami - każdemu może zdarzyć sie wpadka, nie tylko wykonawcom lecz także Inwestorom w ich pracy (choć często przyjmują zgoła odmienna pozę - że są nieomylni w wykonywanym zawodzie) - nie ma ludzi nieomylnych

T12345T
14-11-2009, 13:23
Test,

ALE

Art. 4 ust. 2 mówi:

W przypadku indywidualnego uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego
domniemywa się, że jest on zgodny z umową, jeżeli odpowiada podanemu przez sprzedawcę opisowi lub ma cechy okazanej kupującemu próbki albo wzoru, a także gdy nadaje się do celu określonego przez kupującego przy zawarciu umowy, chyba że sprzedawca zgłosił zastrzeżenia co do takiego przeznaczenia towaru...


Hm... w 9,9(9) na 10 przypadków zawierania umów z konsumentami nie będziemy mieli do czynienia z "indywidualnym uzgadnianiem właściwości", bowiem w skrócie wygląda to tak:

1. Klient pyta jakie okna może u danego sprzedawcy kupić nie podając żadnych ich właściwości, bo z reguły ich nie zna. Nikt też specjalnie go o nie wypytywał nie będzie wpychając bidulę w wybory jabłek, gruszek i bananów:D
2. W odpowiedzi dostanie wykład o profilach, szybach, uszczelkach i czym tam jeszcze sprzedawca dysponuje ( wpychanie biduli ). O tym jak to się przekłada na właściwości okien malusio lub nic. (Wybieraj jabłko,gruszka, banan).
3. Wychodząc od sprzedawcy dostanie do łapki parę folderów (najczęściej ulotek pochodzących od systemodawców, w których jest wszystko o kształtownikach, nic o oknach) oraz wydruk z komputerowego liczydła upstrzony skrótami, symbolami i czym tam jeszcze, z których najczytelniejsza jest podawana na końcu wydruku cena.

Po wielu, wielu, wielu....... wielu rozmowach z nabywcami sądzę, że jest tak jak opisuję, ale potwierdzić to mogą tylko forumowicze inwestorzy :D. Czy taki schemat "umawiania się" nosi znamiona "indywidualnego uzgadniania właściwości", wątpię.

Fakt, że sprzedawca rozmawiał z nabywcą 2 godziny, nie świadczy, że dokonali "indywidualnych uzgodnień", często jest to po prostu tak, jak ktoś nieco wcześniej napisał "Pan od pomiarów zrobił dobre wrażenie". Sprzedał, więc z tego punktu widzenia jest ok.

Co do opisów i próbek. Z pewnością, te okazywane przed zawarciem umowy są bez wad. Więc jeśli później okaże się, że szyba jest "ryśnięta" to i z opisem i z wzorcem zgodna nie jest. Moim zdaniem oczywiście.

A tak poważnie, temat wywołała coffee pisząc o szybach i odpowiedzi producenta jak należy oceniać wady szyb.

Dla mnie "indywidualnym uzgodnieniem" byłoby właśnie wyjaśnienie tej kwestii na etapie zawierania umowy. Gdyby coffee wiedziała, że trzeba to zrobić z 3 metrów, to albo teraz nie kwestionowałaby jakości szyb, albo od razu nie kupiłaby okien od tego producenta czy sprzedawcy. Nie wiedziała, kupiła, a teraz się dowiaduje, że ... .

Swoją drogą dobrze, że nie mieszka w bloku z lat 70 -tych, bo znam pokoje o wymiarach, w których trzeci metr, to już wypada u sąsiada :D :D :D. I to jest ta łyżeczka miodu w beczce dziegciu.

Pozdrawiam

coffee
14-11-2009, 13:35
T12345T, święta racja z tymi 3 metrami. Gdybym tylko wiedziała... Chociaż pewnie potraktowałabym to jako żart :D
Powiedz mi jeszcze tylko proszę, kto jest drugą stroną w mojej sprawie. Sprzedawca czy producent? Nie zapłaciliśmy jeszcze całości kwoty za okna, wydaje mi się więc, że sprzedawca.

pchelek
14-11-2009, 14:16
Po czwarte, w każdej aprobacie stwierdzającej przydatność do stosowania w budownictwie okien i drzwi danego systemu (np. BRUEGMANN AT-15-5357/2007), znajdziesz punkty: 3.5.3 Sztywność skrzydeł na obciążenia statyczne siłą skupioną działającą w płaszczyźnie skrzydła oraz 3.5.4 sztywność skrzydeł na obciążenia dynamiczne i statyczne siłą skupioną działającą prostopadle do płaszczyzny skrzydła, a to właśnie części "wytrzymałości mechanicznej" według PN-EN 14351. Przywoływane w aprobacie ZUAT itb (Zalecenia udzielania aprobat technicznych) odwołują się do norm PN-EN 14608 i PN-EN 14609.

Po piąte, w każdej aprobacie znajdziesz punkt 5.4.2 Badania wstępne pełne ( Konieczne dla każdego producenta deklarującego do AT ), w którym w ppkt. d) jednym z koniecznych badań, jest badanie sztywności skrzydeł na obciążenia statyczne siłą skupioną działającą w płaszczyźnie skrzydła, a więc odnoszącą się do wytrzymałości mechanicznej jak najbardziej.

Juz mi sie nie chce tego [powyzek] belkotu tlumaczyc.

Co innego aprobata i badania wstepne pelne
A co innego norma 14351-1 i badanie wstepne typu.

W aprobatach nie ma klas wytrzymalosci
Wedle aprobat badania skrecania statycznego i obciazenia sila pionowa skupiona PRZEPROWADZA sie zupenie inaczej niz wedlug normy PN-EN 14351-1.
W aprobatach obciazenia sa stale i niezmienne. W normie obciazenia sa zmienne i zaleza od klas.
NIE ma w Polsce klasyfikacji stolarki wedle klas. Nie ma powiazania klas z ich miejscem wstawienia. Klaca C4 na obciazenie wiatrem to jest tylko literka+cyferka. Nic wiecej.
C4 to moze byc 160 daPa i 199 daPa,
Obciazenie trzeba policzyc i sie wtedy moze okazac ze wystarczy 85 daPa - czyli w klasie C2
To sa dwa rozne dokumenty i nie mozna ich laczyc.
Na litosc Boska - nie rob ludziom wody z muzgu jak sie na tym KOMPLETNIE nie znasz.

pchelek
14-11-2009, 14:19
peper - odpowiedz jest krotka - Schuco cava [rondo]. Po prostu schuco.

pchelek
14-11-2009, 14:24
Jedyne dostępne wzmocnienie termiczne z włókien szklanych dla pozostałych producentów w systemie BRUGMANN jest wzmocnienie produkowane w Niemczech o oznaczeniu VS220. Wzmocnienie to jest odpowiednikiem wzmocnienia stalowego VS102 o grubości 1,5mm.

To jest po prostu NIEPRAWDA.

wspolczynnik s[prezystosci stali wynosi 21000, wzmocnien z wlokien szklanych jest 10-ciokrotnie mniejszy.
Zeby usztywnienie z wlokien szklanych bylo odpowiednikiem usztywnienia stalowego to jego pole przekroju musi byc 10-c razy wieksze.
A jest tylko trzy razy wieksze.

O sztywnosci skrzydla nie decyduje jedynie [na szczescie] tylko usztywnienie. Sa inne uwarunkowania i to one dopuszczaja usztywnienia inne niz ze stali. Ale takie skrzydla ZAWSZE beda mniej sztywne.

T12345T
14-11-2009, 14:29
T12345T, święta racja z tymi 3 metrami. Gdybym tylko wiedziała... Chociaż pewnie potraktowałabym to jako żart :D
Powiedz mi jeszcze tylko proszę, kto jest drugą stroną w mojej sprawie. Sprzedawca czy producent? Nie zapłaciliśmy jeszcze całości kwoty za okna, wydaje mi się więc, że sprzedawca.

coffee, to tylko pozornie łatwe pytanie :D , bez znajomości treści umowy i innych dokumentów transakcji łatwo tu o pomyłkę, ale...

We wszystkich sprawach związanych z realizacją przedmiotu umowy, Twoim kontrahentem i zobowiązanym z umowy jest przedsiębiorca, z którym ją zawierałaś.

Co do ewentualnych reklamacji:

Jeśli przyjmujesz tryb niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową, to tylko i wyłącznie sprzedawca. Producent jedynie wtedy, jeśli z umowy wynika, że jest jednocześnie sprzedawcą.

Jeśli otrzymałaś od producenta kartę gwarancyjną na okaziciela i chcesz skorzystać z tego trybu gwarancji jakości, to zobowiązanym jest gwarant, którego nazwa jest ujawniona w karcie gwarancyjnej. Niekoniecznie musi nim być sprzedawca. Jednocześnie gwarant może wskazać firmę trzecią (np. sprzedawcę), która będzie zobowiązana do świadczenia usług gwarancyjnych w jego imieniu, co nie przenosi na tę firmę odpowiedzialności z tytułu zobowiązań gwaranta z tytułu udzielonej gwarancji.

Jeśli sprzedawca udzielił Tobie odrębnej gwarancji, tzw. gwarancji komercjalnej wynikającej z art.13 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, to odpowiada tylko i wyłącznie sprzedawca, bowiem dla tego rodzaju gwarancji on jest gwarantem z mocy ustawy. Gwarancja komercjalna jak już wiesz :D powinna być stwierdzona odpowiednim dokumentem, ale może też wynikać z reklamy.
Moim zdaniem art.13 jest mocno niedopracowany i budzi sporo kontrowersji, ale to już nie miejsce na pisanie o takich cudach/dziwach :D

Pozdrawiam

peper70
14-11-2009, 16:00
witam ponownie

dzieki pchelku za podpowiedz (liczylem po cichu na to)
a tak swoja droga to te dwie pozostale opcje (kbe,gealan) sa jakosciowo az tak daleko by nie brac ich pod uwage ?
bo nie ukrywam ,mam ponad 30 okien do wprawienie i za roznice moznaby ........( wiem fiat jest tanszy odVW - ale dla nauczyciela historii to duzo)

pozdrawiam i dzieki

coffee
14-11-2009, 16:58
T12345T, bardzo Ci dziękuję za odpowiedz.
pozdrawiam
coffee

T12345T
14-11-2009, 17:21
T12345T, bardzo Ci dziękuję za odpowiedz.
pozdrawiam
coffee

coffee, to taki ładny smaczny nick :D :oops: Jeśli tylko na coś się przydało :D

Pozdrawiam

Lgrzechu
14-11-2009, 18:20
jareko, nie ma ekipy doskonałej, zawsze moze się zdażyć wpadka. Ważne jest aby jak to mówił szef moich budowlańców " umieć wziać na klate i poprawić" :lol: Chiałem tylko powiedzieć, że z różnych przyczyn nie zawsze płacąc uczciwie otrzymujemy fachową usługę. Gdyby wszyscy byli uczciwi ja nie miałbym na chleb 8)To prawda, tak naprawdę dobrego wykonawce poznaje się w sytuacji kryzysowej - jak potraf z niej wybrnąć.
Bądźmy realistami - każdemu może zdarzyć sie wpadka, nie tylko wykonawcom lecz także Inwestorom w ich pracy (choć często przyjmują zgoła odmienna pozę - że są nieomylni w wykonywanym zawodzie) - nie ma ludzi nieomylnych
Jareko, dokładnie to chciałem powiedzieć cieszę się , że jako przedstawiciele wykonawców i inwestorów doszliśmy do kompromisu :D Pozdrawiam

Lgrzechu
14-11-2009, 18:24
Jedyne dostępne wzmocnienie termiczne z włókien szklanych dla pozostałych producentów w systemie BRUGMANN jest wzmocnienie produkowane w Niemczech o oznaczeniu VS220. Wzmocnienie to jest odpowiednikiem wzmocnienia stalowego VS102 o grubości 1,5mm.

To jest po prostu NIEPRAWDA.

wspolczynnik s[prezystosci stali wynosi 21000, wzmocnien z wlokien szklanych jest 10-ciokrotnie mniejszy.
Zeby usztywnienie z wlokien szklanych bylo odpowiednikiem usztywnienia stalowego to jego pole przekroju musi byc 10-c razy wieksze.
A jest tylko trzy razy wieksze.

O sztywnosci skrzydla nie decyduje jedynie [na szczescie] tylko usztywnienie. Sa inne uwarunkowania i to one dopuszczaja usztywnienia inne niz ze stali. Ale takie skrzydla ZAWSZE beda mniej sztywne.

O żesz...a ja juz się prawie zdecydowałem na okna M&S z wkładka termiczną usztywniane właśnie włóknem szklanym. W poniedziałek ich konstruktor ma zaproponować system wzmocnień do tych moich nieszczęsnych fixów 2300x1500... muszę jeszcze to przemyśleć

pchelek
14-11-2009, 19:58
tak duze fixy to musza jeszcze miec grubsze szyby w zestawie
Od zewnatrz szyba 6 mm od wewnątrz dwie szyby 3 mm [conajmniej] sklejone folia. Inaczej bedzie kicha. usztywnienia w ramach to sprawa drugorzedna - siedza mocowane do muru.

pchelek
14-11-2009, 20:01
niech Ci schuco spusci z ceny. A jak nie to konferuj z KBE.

bwojtek
14-11-2009, 20:18
Jedyne dostępne wzmocnienie termiczne z włókien szklanych dla pozostałych producentów w systemie BRUGMANN jest wzmocnienie produkowane w Niemczech o oznaczeniu VS220. Wzmocnienie to jest odpowiednikiem wzmocnienia stalowego VS102 o grubości 1,5mm.

To jest po prostu NIEPRAWDA.

wspolczynnik s[prezystosci stali wynosi 21000, wzmocnien z wlokien szklanych jest 10-ciokrotnie mniejszy.
Zeby usztywnienie z wlokien szklanych bylo odpowiednikiem usztywnienia stalowego to jego pole przekroju musi byc 10-c razy wieksze.
A jest tylko trzy razy wieksze.

O sztywnosci skrzydla nie decyduje jedynie [na szczescie] tylko usztywnienie. Sa inne uwarunkowania i to one dopuszczaja usztywnienia inne niz ze stali. Ale takie skrzydla ZAWSZE beda mniej sztywne.

O żesz...a ja juz się prawie zdecydowałem na okna M&S z wkładka termiczną usztywniane właśnie włóknem szklanym. W poniedziałek ich konstruktor ma zaproponować system wzmocnień do tych moich nieszczęsnych fixów 2300x1500... muszę jeszcze to przemyśleć
Czytaj ze zrozumieniem! Przecież już napisaliśmy wcześniej, że przy fixach wzmocnienie praktycznie nie ma żadnego znaczenia! A jeżeli chodzi o okna otwierane to skoro te wzmocnienia energooszczędne zostały dopuszczone w aprobacie (po wcześniejszych badaniach) to nie masz się czego obawiać.
A pchelek mógłby się nauczyć, że podawanie wartości liczbowej jakichkolwiek parametrów bez podania jednostki to elementarny błąd, za który można dostać "pałę" na lekcjach fizyki czy matematyki w szkole podstawowej :evil:

karolina30
14-11-2009, 20:45
Czytajac wszystkie wasze opinie i rozwazania, nie moglam nie dolaczyc sie do dyskusji.
Wlasnie jestem razem z mezem na etapie budowy domu o oknach zaczelismy myslec juz przed samym rozpoczeciem budowy. Wiekszosc firm jak sie dowiedziala, że dopiero planujemy a juz sie interesujemy oknami nas poprostu nie traktowala poważnie. Dopiero szukajac wnikliwiej w internecie stron producentow okien z profili Veka (bo na takie sie zdecydowalismy), natrafilismy na firme [ moderowano - reklama ]. Profesjonalizm pracownikow przerosl nasze najsmielsze oczekiwania. Pani Kasia z biura obslugi klienta sama nas zaprosila do firmy z projektem i razem z nia wzbralismy produkt oraz konkretne rozwiazania drzwi tarasowych.W firmie maja bardzo duza ekspozycja, mozna zobaczyc wszystkie rozwiazania, wlacznie w drzwiami tarasowymi, harmonijkami itp. Potem skorygowalismy nasz projekt i czekalismy na odpowiedni etap budowy do montazu okien. Profesjonalny pomiar oraz porady Pana odpowiedzialnego za montaz potwierdzily dobry wybor firmy.
Montaz zostal wykonany zgodnie z terminem,a okna byly wykonane staranie i naprawde solidnie.
Firma [ moderowano - reklama ] nie jest duza firma, pracownikom zalezy na jak najlepszym pozostawionym wrazeniu co widac na kazdym kroku.
A okna to prawdziwe perelki, chociaz nie sa tanie, ale jakosc rekompensuje cene.
Wszystko zostalo wykonane zgodnie z ustaleniami i terminowo!
Dlatego uwazam iz budujac swoj wlasny dom powinnismy szukac takich wlasnie firm, malych i dbajacych o nas.
Ja polecam firme [ moderowano - reklama ], nie jest ich latwo znalezc w internecie, dlatego podam adres ich strony [ moderowano - reklama ]
Z tego co sie orientuje firma montuje okna w calej polsce.
Zamiezam na wiosne zamowic u nich takze drzwi wejsciowe i brame garazowa

bwojtek
14-11-2009, 20:59
Droga Karolinko! Zdaje się, że pomyliłaś forum dyskusyjne z miejscem zamieszczania ogłoszeń lub katalogiem typu "presell pages" :evil:
Mam nadzieję, że admin usunie te posty bo taka prymitywna kryptoreklama tylko zaśmieca ten wątek :evil: :evil: :evil:

Moris77
14-11-2009, 21:53
uf myślałem że nie dam rady doczytać Karolino twojej reklamy do końca.
Brzmi jak spot reklamowy PO przed wyborami (sam na nich głosowałem) jest tak okropnie cukierkowaty że aż się nie chce go czytać.

JarekKos
15-11-2009, 00:22
To jest po prostu NIEPRAWDA.

wspolczynnik s[prezystosci stali wynosi 21000, wzmocnien z wlokien szklanych jest 10-ciokrotnie mniejszy.
Zeby usztywnienie z wlokien szklanych bylo odpowiednikiem usztywnienia stalowego to jego pole przekroju musi byc 10-c razy wieksze.
A jest tylko trzy razy wieksze.

O sztywnosci skrzydla nie decyduje jedynie [na szczescie] tylko usztywnienie. Sa inne uwarunkowania i to one dopuszczaja usztywnienia inne niz ze stali. Ale takie skrzydla ZAWSZE beda mniej sztywne.

Kolego Pchełku,

co do wzmocnienia VS220 z włókien szklanych. Dostałem wytyczne do produkcji. Wykonywac skrzydła nie WIĘKSZE niż dla wzmocnienia VS102 (1,5mm).

Pozdrawiam

JarekKos
15-11-2009, 00:35
peper - odpowiedz jest krotka - Schuco cava [rondo]. Po prostu schuco.

Pchełku,

jak możesz nie znając producenta okien mówic, że najlepszym wyborem będzie Schuco????

Od kogo jak od kogo. Ale od Ciebie oczekiwałbym więcej rozsądku.

JarekKos
15-11-2009, 00:39
A jeżeli chodzi o okna otwierane to skoro te wzmocnienia energooszczędne zostały dopuszczone w aprobacie (po wcześniejszych badaniach) to nie masz się czego obawiać.


Bwojtek,

nie wiem jak MS , ale BRUGMANN nie posiada wzmocnień termicznych do skrzydeł poszerzonych.

Pozdrawiam

PS: Wzmocnienia termiczne MS podane w AT są wzmocnieniami do skrzydeł standardowych okiennych.

Lgrzechu
15-11-2009, 09:27
[quote=pchelek]
Czytaj ze zrozumieniem! Przecież już napisaliśmy wcześniej, że przy fixach wzmocnienie praktycznie nie ma żadnego znaczenia! A jeżeli chodzi o okna otwierane to skoro te wzmocnienia energooszczędne zostały dopuszczone w aprobacie (po wcześniejszych badaniach) to nie masz się czego obawiać.
A pchelek mógłby się nauczyć, że podawanie wartości liczbowej jakichkolwiek parametrów bez podania jednostki to elementarny błąd, za który można dostać "pałę" na lekcjach fizyki czy matematyki w szkole podstawowej :evil:
Bwojtek, po co te nerwy, potrafię czytać i czasem coś nawet zrozumię...masz rację źle napisałem, oczywiście chodzi o wysokie na 2300 drzwi tarasowe ( te ze słupkiem ruchomym ( ale pewnie przy szerokości skrzydła ok. 800mm nie bedzie problemu z M&S -owym wzmocnieniem termicznym ). Do drugiego szerszego fixa wsadzę za radą JarkaKos w środku stały słupek. Co do 2-ch węższych fixów 2300x1500 jeszcze nie wiem.
Tak na marginesie co sadzicie o profilach Veka z ta wkładką styropianową. W moim regione jest firma Dako ma ktos jakieś doswiadczenia i może się nimi podzielić. Generalinie szukam profili o klasycznym (jak najbardziej kanciastym ) kształcie a "tytan" z M&S jest niestety zaokraglony ( taka moda u wszystkich :evil: ) Musiałbym zamówic o klasę nizsze skrzydła Msline.

bwojtek
15-11-2009, 09:35
Tak na marginesie co sadzicie o profilach Veka z ta wkładką styropianową.
Jeżeli masz na myśli Alphaline to parametry ma całkiem niezłe. Z klasycznym wyglądem to już gorzej :cry:

Lgrzechu
15-11-2009, 09:43
Tak na marginesie co sadzicie o profilach Veka z ta wkładką styropianową.
Jeżeli masz na myśli Alphaline to parametry ma całkiem niezłe. Z klasycznym wyglądem to już gorzej :cry:
Na zdjęciach ta Veka mimo wszystko wyglada na mniej zaokragloną niż tytan (przynajmniej od wewnetrznej strony). Muszę podjechać i zobaczyć w realu. I tam pewnie bez problemu do tych drzwi tarasowych mogliby wsadzić metalowe wzmocnienia 2mm ( jak bym sie uparł :D )

karolina30
15-11-2009, 12:54
To co pisalem wyzej to nie jest zadna krypto reklama.
Poprostu chwale firme, bo warto i takich firm niestety jest malo na naszym zasmieconym rynku.
Rozumiem was ze mozecie nie wiezyc, ale takie sa fakty i znajac doswiadczenia moich znajomych ktorzy sie budowali, chcialam poprostu pomoc wam znalezc cos godnego polecenia.
Kto jest zainteresowany to prosze o wiadomosc a podam namiary na firme.

bwojtek
15-11-2009, 13:44
A świstak siedzi...

emakkk
15-11-2009, 18:29
...bo sreberka były kradzione :lol:

pchelek
15-11-2009, 19:31
oczywiście chodzi o wysokie na 2300 drzwi tarasowe ( te ze słupkiem ruchomym ( ale pewnie przy szerokości skrzydła ok. 800mm nie bedzie problemu z M&S -owym wzmocnieniem termicznym

Zycze powodzenias przy naprawach - przeciez to sie bedzie gielo jak cholera.
No ale jak MS robi tak duze drzwi i wstawia usztywnienia z wlokien szklanych - niech wstawia. Bedzie co naprawiac.

pchelek
15-11-2009, 19:34
jak możesz nie znając producenta okien mówic, że najlepszym wyborem będzie Schuco????
Odpowiedz jest prozaiczna - Schuco to najlepszy system. I nawet slaby producent jak to popieprzy to w innych systemach dawno to bedzie podwojnie popieprzone.
Tylko schuco ma klasy sztywnosci usztywnien. I tylko oni maja usztywnienia podwojnie zaginane.
Oni po prostu sa najlepsi.

pchelek
15-11-2009, 19:36
21000 MPa. Prosze jednostke jak ktos z fizyki mial pale.

bwojtek
15-11-2009, 19:48
oczywiście chodzi o wysokie na 2300 drzwi tarasowe ( te ze słupkiem ruchomym ( ale pewnie przy szerokości skrzydła ok. 800mm nie bedzie problemu z M&S -owym wzmocnieniem termicznym

Zycze powodzenias przy naprawach - przeciez to sie bedzie gielo jak cholera.
No ale jak MS robi tak duze drzwi i wstawia usztywnienia z wlokien szklanych - niech wstawia. Bedzie co naprawiac.
Powiedz mi czy tak sobie rzucasz oskarżenia bo tak się tobie wydaje czy masz na to jakieś dowody? Jak by nie patrzeć oczernisz tutaj jednego z najbardziej znanych producentów okien w Polsce.

jak możesz nie znając producenta okien mówic, że najlepszym wyborem będzie Schuco????
Odpowiedz jest prozaiczna - Schuco to najlepszy system. I nawet slaby producent jak to popieprzy to w innych systemach dawno to bedzie podwojnie popieprzone.
Tylko schuco ma klasy sztywnosci usztywnien. I tylko oni maja usztywnienia podwojnie zaginane.
Oni po prostu sa najlepsi.
Spodziewałem się po tobie choć trochę obiektywnego spojrzenia ale rozczarowałem się :cry: Napisz jeszcze jaki jest najlepszy producent okien w Polsce na "jedynym słusznym systemie" do kompletu i całe forum stanie się zbędne :evil:

Moris77
15-11-2009, 20:04
jak możesz nie znając producenta okien mówic, że najlepszym wyborem będzie Schuco????
Odpowiedz jest prozaiczna - Schuco to najlepszy system. I nawet slaby producent jak to popieprzy to w innych systemach dawno to bedzie podwojnie popieprzone.
Tylko schuco ma klasy sztywnosci usztywnien. I tylko oni maja usztywnienia podwojnie zaginane.
Oni po prostu sa najlepsi.

A mi się wydaje że albo masz jakiś interes aby takie bzdury pisać, albo liczysz przynajmniej na jakiegoś gratisa. Normalnie żenada

T12345T
15-11-2009, 20:50
To co pisalem wyzej to nie jest zadna krypto reklama.
Poprostu chwale firme, bo warto i takich firm niestety jest malo na naszym zasmieconym rynku.
Rozumiem was ze mozecie nie wiezyc, ale takie sa fakty i znajac doswiadczenia moich znajomych ktorzy sie budowali, chcialam poprostu pomoc wam znalezc cos godnego polecenia.
Kto jest zainteresowany to prosze o wiadomosc a podam namiary na firme.

Droga Pani Karolino 30, tak na moje oko, po zapoznaniu się ze stroną internetową tej rzekomo tak świetnej firmy, ze smutkiem stwierdzam, że jeśli to wszystko co tam napisano, to wszystko i na dodatek to prawda, to takie okna nie powinny w ogóle znajdować się w obrocie, na razie nawet w okolicach Zawiercia :D :D :D

Przy następnych zakupach lepiej by było, aby zechciała Pani chociaż zmieniać treść swoich postów na różnych forach, bo ciągle takie samo zadowolenie z jednego zakupu jest... hm? Mało wiarygodne? Nawet dla siedzącego (za paserstwo) świstaka. :D :D :D

T12345T
15-11-2009, 21:12
jak możesz nie znając producenta okien mówic, że najlepszym wyborem będzie Schuco????
Odpowiedz jest prozaiczna - Schuco to najlepszy system. Oni po prostu sa najlepsi.
Tylko schuco ma klasy sztywnosci usztywnien. I tylko oni maja usztywnienia podwojnie zaginane.

System może i rozbudowany, to prawda, ale żadna firma nie stosuje na co dzień podwójnie zaginanych wzmocnień, to raz, a dwa, większość producentów i tak pewnie klepie okienka na B - klasowej wersji Corony CT 70 z najlichszym wzmocnieniem jaki można wsadzić w kształtownik zasłaniając się "obliczeniami statycznymi" i taka jest prawda.
Do tego tegoroczna zmiana kierunków sprzedaży spowodowała, że Schueco trafiło i do garaży. Czy one staną się od tego mniej garażowe, nie wiem, ale widzę, że dopadł tę markę odwieczny dylemat, mieć czy być? W schueco wyszło, że... mieć, a trochę szkoda, bo już nie są marką jaką byli.

Pozdrawiam

JarekKos
15-11-2009, 22:56
Odpowiedz jest prozaiczna - Schuco to najlepszy system.
Oni po prostu sa najlepsi.

Powiedzmy że się z tobą zgodzę. Ale tylko jeśli chodzi o systemy "SOLARNE", a nie systemy okienne. :lol:

PS: Rozumiałbym, gdyby Jareko pisał że jest to najlepszy system. Ale ty ?? Czyżby SCHUECO pozyskało nowego pracownika w dziale reklamy??

jareko
15-11-2009, 23:11
...Rozumiałbym, gdyby Jareko pisał że jest to najlepszy system. Ale ty ?? Czyżby SCHUECO pozyskało nowego pracownika w dziale reklamy??Nie jestem zatrudniony na etacie w Schuco :)
Choć po latach szlajania się po różnych profilach powróciłem do Schuco - to prawda

JarekKos
15-11-2009, 23:13
I tylko oni maja usztywnienia podwojnie zaginane.


Co do usztywnień podwójnie zaginanych. Mam dylemat.

Co z tego że SCHUECO takie wzmocnienia ma w swojej ofercie , skoro ich największy producent nawet na swojej stronie pokazuje wzmocnienia zagięte pojedyńczo??

Z drugiej strony takie wzmocnienie podwójnie zaginane można odczytac jako "słabośc" profila.

VEKA na przykład na targach w Norymberdze pokazała system "XXL" z ściankami zewnętrznymi o grubości 4mm. Chyba żaden producent w Polsce nie wykonał jeszcze okna z tego profilu.

Pchełek,

nie jest ważne co "JAKAKOLWIEK" firma ma w swojej ofercie. Ważne jest CO sprzedaje. A wzmocnienia są najmniej sprzedawanym dodatkiem przez systemodawców.

JarekKos
15-11-2009, 23:15
...Rozumiałbym, gdyby Jareko pisał że jest to najlepszy system. Ale ty ?? Czyżby SCHUECO pozyskało nowego pracownika w dziale reklamy??Nie jestem zatrudniony na etacie w Schuco :)
Choć po latach szlajania się po różnych profilach powróciłem do Schuco - to prawda

Nie miałem w tym przypadku Ciebie na myśli :wink: :lol:

pchelek
16-11-2009, 08:30
Nie Ty kupujesz okna systemu Schuco.
Wiec dla osob ktore sie tu pytaja o rozne sprawy bede sie wypowiadal tak jak dalej.
Zeby uznac podwojne wygiecie usztywnien za ich slabosc to trzeba byc wybitnym znawca tematu.

pchelek
16-11-2009, 08:33
Pozatym daja mi gratisy - wyjazd na Majorke dwa razy w roku.
Mozecie mnie w .....pocalowac ze swoimi kompleksami. Razem z Morisem.

czmirek
16-11-2009, 10:38
Panowie czy mozecie byc tak mili i zostawic TO forum dla klijentow a sami zawijac sie i uskuteczniac osobiste wycieczki w innych miejscach np. na roznych forach branzowych ? z przykroscia stwierdzam ze jestescie zenujacy.

jareko
16-11-2009, 11:53
hmmm....Czmirek ma całkowicie racje
Pchelek, wybacz ale zaskoczyłeś mnie z lekka. Pozostawmy taki ton wypowiedzi dla oknonetu - ok?

forek
16-11-2009, 12:14
Panowie czy mozecie byc tak mili i zostawic TO forum dla klijentow a sami wypierdalac i uskuteczniac osobiste wycieczki w innych miejscach np. na roznych forach branzowych ? z przykroscia stwierdzam ze jestescie zenujacy.

Już dawno wam to radziłem. Absolutna zgoda... żenua :oops:

finlandia
16-11-2009, 13:55
Czmirek, ale że musiałeś użyć aż tak nieparlamentarnego słowa? Może uda się je zmienić?

niiko
16-11-2009, 15:16
Czmirek na prezydenta!!!
Pełne poparcie nawet dla nie do końca parlamentarnego języka :lol: :lol: :lol:
A kompleksy....oj,chyba naprawdę komuś dają o sobie mocno znać :oops:

JarekKos
16-11-2009, 17:38
Przepraszam wszystkich tu obecnych, którzy mogli się poczuc urażeni moimi ostatnimi wypowiedziami.

:oops: :cry:
Pozdrawiam

czmirek
16-11-2009, 18:28
Czmirek, ale że musiałeś użyć aż tak nieparlamentarnego słowa? Może uda się je zmienić?

czasami trzeba potrzasnoc zeby ktos zrozumial co to za forum i dla kogo
zmienic? dlaczego nie, jestem otwarty na kazda rozsadna propozycje

pchelek
16-11-2009, 19:53
Pchelek, wybacz ale zaskoczyłeś mnie z lekka

To niech zejda ze mnie producenci okien i podobni co sobie kryptoreklame uprawiaja swoich cudownych wyrobow.

I niech nie podaja nieprawdziwych informacji.

A ze polecam Schuco - to moja sprawa.
ciekawe dlaczego Ty w nim siedzisz jako ten co to wstawia. Moze bys tak D....t montowal albo odchudzone .........................

Zadzwonie bo by byla robota - paskudna i dlubanina. WCS to pikus maly.

jareko
16-11-2009, 20:02
Przez wiele lat miałem okazje na inwestycjach wstawiać jeszcze większe g... jak D.... czy jeszcze wielu bym tu przytoczył.
Natomiast z jednym sie zgodzę, nie można tak mówić ze tylko Schuco jest the best. Niestety Pchełku - nawet Schuco potrafią tak spie... ze nawet montażem nic z nim nie zrobisz :( i ty dobrze wiesz dlaczego i nie będę tego tematu dalej rozwijał :) i tłumaczył dlaczego biorę okna 200 km stad zamiast spod nosa.

Hugo26
16-11-2009, 21:19
Pozatym daja mi gratisy - wyjazd na Majorke dwa razy w roku.
Mozecie mnie w .....pocalowac ze swoimi kompleksami. Razem z Morisem.
takie wypowiedzi na poziomie IQ -5 nie przystoją najlepszym doradcom na forum
nie pozdrawiam

pchelek
17-11-2009, 08:48
i vice

pchelek
17-11-2009, 08:51
jareko nie codzi o to ze nawet schuco mozna popsuc
Chodzi o to ze koncepcyjnie i konstrukcyjnie jest to najlepszy system i najbardziej rozbudowany. Poogladaj sobie ich katalogi niemieckie.
To co jest w Polsce to pewno nie wiecej niz 10% tego czym dysponuja.
Zaden system nie ma takich fasad z PVC jak schuco.

jareko
17-11-2009, 08:59
Pchełku -nie przecze ze taka jest prawda. Ale mimo wszystko oprocz Schuco jest do produkcji naprawde dobrych okien jeszcze kilka innych profili. Profil to jedna strona medalu i sam dobrze wiesz ze nie do konca najistotniejsza - mimo wszystko najwazniejszy jest producent i montaz i sam dobrze o tym wiesz ze tu lezy pies pogrzebany dlaczego wiekszosc branży jest do d...
ALe nie miejsce i czas o tym sie tu rozpisywac - zostawmy to miejsce pytajacym.
Juz widac efekty naszych dzialan - przynajmniej Forumowicze maja wiedze na temat okien wieksza od przecietnej i o to w tym miejscu chodzi. A ze czasem zadaja z lekka wkurzajace i bez sensu pytania bo cos zrozumieli na opak - mozna to im wybaczyc - co niniejszym czynie :)

JarekKos
17-11-2009, 11:52
To co jest w Polsce to pewno nie wiecej niz 10% tego czym dysponuja.
Zaden system nie ma takich fasad z PVC jak schuco.

Pchełek,

i tu się z Tobą znowu zgadzam.
Jesli chodzi o fasady czy ogrody zimowe w PVC to żaden inny system nie jest tak DOBRZE i BARDZO rozbudowany jak SCHUECO.

Co do tych 10%, to wydaje mi się że nawet tyle to nie będzie. Ja bym obstawiał gdzieś pomiędzy 3 - 5 %.


Pozdrawiam

groomek
17-11-2009, 13:16
specjalnie dla Pchełka chciałbym podać jeden cyctat!
"Wolność jednego człowieka kończy się tam gdzie zaczyna się wolność drugiego"

Tak wogóle Panowie to ten temat schodzi na psy

ludzie długo myślą zanim zadadzą Wam pytanie bo mogą zostać "zjedzeni" przez starych okiennych wyjadaczy. Wasza dyskusja to wywody na tematy ktorych większość ludzi nie jest w stanie pojąć tak jak i wy nie jesteście w stanie pojąć "wpływu księżyca na zwiększoną ilość gniazd mugatek karłowatych"
Konkretne i proste pytania olewacie, jak chociażby te o porównanie określonych profili i prostą odpowiedź: "ten jest lepszy w deszczu a ten blednie na słońcu, itp..."

sam śledze wasz temat od jakiegoś czasu i okna już kupiłem i na szczęście nie trafiłem na żadnego z Was choć było blisko...
Powiem Wam więcej nadal nie znam się na oknach bo nie muszę - mam umowę, mam gwarancje i przedstawiciela który nie marudzi jak zadaje trudne lub NUDNE pytania.
Aha nie wysilajcie się ze słowami krytyki pod moim adresem - spływa po mnie jak po kaczce

pchelek
17-11-2009, 14:04
i vice
zycze powodzenia znakomitych okien w wieloletniej eksploatacji - obys sie nie zzdiwil jak przyjda mrozy

pchelek
17-11-2009, 14:05
ten jest lepszy w deszczu a ten blednie na słońcu

pytanie kompletnie bez sensu

katu
17-11-2009, 14:56
Pozbud omijaj szerokim lukiem
Takie okna z okladzinami to produkuje Adpol z Torunia - ich polecam, ewentualnie Stolbud Wloszczowa i Sokolka.
Pozbud omijaj bo oni wpadli na genialny pomysl i szyby osadzaja nie na silikon [od wewnatrz] a na uszczelki - co w naszym klimacie jest fatalnym rozwiazaniem.
Od zewnatrz jest silikon - jak powinno byc.
Coś mi się wydaje że.. Sokółka także wprowadziła uszczelkę od środka :D
khem, a Urzędowski przypadkiem nie wprowadził też uszczelki ?

bwojtek
17-11-2009, 15:53
Pozbud omijaj szerokim lukiem
Takie okna z okladzinami to produkuje Adpol z Torunia - ich polecam, ewentualnie Stolbud Wloszczowa i Sokolka.
Pozbud omijaj bo oni wpadli na genialny pomysl i szyby osadzaja nie na silikon [od wewnatrz] a na uszczelki - co w naszym klimacie jest fatalnym rozwiazaniem.
Od zewnatrz jest silikon - jak powinno byc.
Coś mi się wydaje że.. Sokółka także wprowadziła uszczelkę od środka :D
khem, a Urzędowski przypadkiem nie wprowadził też uszczelki ?
Już wiele lat temu i ja osobiście uważam, że to duży błąd.

finlandia
17-11-2009, 15:56
A Urzędowski tą uszczelkę "suchego szklenia"miał "od zawsze".
I w tej kwestii (no nie tylko w tej :wink: ) nie zgadzam się z opinią Pchełka.

Wielkorotnie wymieniałem szyby w oknach drewnianych z róznego okresu i nie zauważyłem by uszczelka stanowiła jakiś problem. Może dlatego, że w Urzędowskim stfera pod szybą ma odwodnienie odprowadzające wodę a gdzie indziej tego nie ma? Nie jestem pewien, chociaż mam u siebie przekrój okna konkurencyjnego i takiego kanału nie ma.

Famelia
17-11-2009, 16:03
Biorąc pod uwagę Wasze cenne spostrzeżenia proszę o pomoc. Moim marzeniem są szare okna, alternatywą jest winchester (ale bez entuzjazmu :wink: ). W zderzeniu z dwiema firmami, które bierzemy pod uwagę sprawa wygląda tak:

- oknoplast antracyt dwuszybowy - 26,000
- vetrex srebrno-szary dwuszybowy - 25,000
- vetrex winchester dwuszybowy - 21,000
- vetrex winchester trzyszybowy - 24,000

I teraz pytanie - czy trzy szyby faktycznie są na tyle lepsze (w sensie utraty ciepła) żeby zrezygnować z marzeń o szarym oknie? :cry:

jareko
17-11-2009, 16:20
warte sa i przychodzi je doceniać przy płaceniu rachunków za ogrzewanie - możesz mi wierzyć na słowo :) nawet jeśli masz średniej wielkości okna z dużym % udziałem tworzywa w całości powierzchni
poza tym dlaczego miałbyś rezygnować? Sa profile w tych kolorach umożliwiające montaż pakietu trzyszybowego o k=0,6 lub ostatnimi czasy nawet 0,5

Famelia
17-11-2009, 16:27
Niestety, tylko ten winchester wchodzi w grę, bo cena szarych przekroczyłaby 30,000 :cry:

A więc jednak trzyszybowe vetrexy w winchesterze :cry:

bwojtek
17-11-2009, 17:04
Niestety, tylko ten winchester wchodzi w grę, bo cena szarych przekroczyłaby 30,000 :cry:

A więc jednak trzyszybowe vetrexy w winchesterze :cry:
A dlaczego bierzesz pod uwagę tylko te dwie firmy?

Famelia
17-11-2009, 18:21
Bo tylko te w moim mieście coś mi mówią. Pozostałe jakoś nie budzą mojego zaufania.

T12345T
17-11-2009, 18:45
Moim marzeniem są szare okna, alternatywą jest winchester (ale bez entuzjazmu :wink: ).

No, to ja bym jeszcze rozważył poważnie profile GEALAN ACRYLCOLOR. (http://www.oknotest.pl/1/news/artykuly/Gealan-Acrylcolor-kolorowe-okna.php). Nie wiem czy na tych obrazkach będzie je dobrze widać, ale większych w sieci nie znajdziesz. Szarości, w ogóle kolory kształtowników w PMMA są bardzo ładniusie, choć niestety jednostronne. Myślę, że i z cenami nie powinno być dramatycznie.

Pozdrawiam

Famelia
17-11-2009, 18:52
Jednostronne odpadają :cry: od nastu lat darzę białe okna potężną niechęcią :evil: A szkoda, bo faktycznie kolory mają rewelacyjne :D

pchelek
17-11-2009, 19:27
szare - a scislej stalowoszare i to obustronnie - bez problemu ale poczekasz - chociaz to rzadkosc bo foliowane okna zazwyczaj sa biale od wewnatrz - bialy to kolor neutralny i zawsze bedzie pasowal do scian - szary wewnatrz jak pomalujesz nieodpowiednio sciany to sie bedzie gryzl

pchelek
17-11-2009, 19:30
pamietaj ze okna kupuje sie tylko raz - i czy jest to 30 tys czy 33 [za szare] to cena nie gra juz roli
bedziesz na nie patrzyla wiele lat
A co masz na podlodze i jakie kafelki w lazience [hiszpanskie ???]. tez sepilas te dodatkowe grosze. Kobieta dla szalowej kiecki dusze zaprzeda. A dla okien to tym bardziej.

pchelek
17-11-2009, 19:33
A za trzy lata to juz beda na rynku szyby 0,1 - to tylko kwestia popytu.
Juz sa takie.

Famelia
17-11-2009, 19:40
Podłogi jeszcze nie mam, będzie to prawdopodobnie arkesia 60zł/m więc szału nie ma :wink: Niestety trzeba troszkę zacząć liczyć się z kasą, bo zachciało nam się rolet zewnętrznych. A to kosztuje 8)

P.S. Kiecek nie noszę. A szałowych to już wcale :lol:

mazo
17-11-2009, 19:43
szare - a scislej stalowoszare i to obustronnie - bez problemu ale poczekasz - chociaz to rzadkosc bo foliowane okna zazwyczaj sa biale od wewnatrz - bialy to kolor neutralny i zawsze bedzie pasowal do scian - szary wewnatrz jak pomalujesz nieodpowiednio sciany to sie bedzie gryzl

Dostałam już kilka wycen na obustronnie szare i jakoś nie każą długo czekać. I nie wiem, dlaczego szary miałby się z czymś gryźć, akurat ten kolor pasuje do każdego innego.

mazo
17-11-2009, 19:49
Moim marzeniem są szare okna, alternatywą jest winchester (ale bez entuzjazmu :wink: ).

No, to ja bym jeszcze rozważył poważnie profile GEALAN ACRYLCOLOR. (http://www.oknotest.pl/1/news/artykuly/Gealan-Acrylcolor-kolorowe-okna.php). Nie wiem czy na tych obrazkach będzie je dobrze widać, ale większych w sieci nie znajdziesz. Szarości, w ogóle kolory kształtowników w PMMA są bardzo ładniusie, choć niestety jednostronne. Myślę, że i z cenami nie powinno być dramatycznie.

Pozdrawiam

No właśnie - ja po dłuugich i bezowocnych poszukiwaniach okien W CAŁOŚCI szarych zaczęłam myśleć o Acrycolorze Gealana (nie będę otwierać okien i drzwi tarasowych, żeby nie widzieć białego środka :lol: ), tylko niestety nie mogę się doczekać wyceny od wielkoplskich firm produkujących takie okna. Chyba za trudne pytania zadaję :wink:

T12345T
17-11-2009, 22:50
No właśnie - ja po dłuugich i bezowocnych poszukiwaniach okien W CAŁOŚCI szarych zaczęłam myśleć o Acrycolorze Gealana (nie będę otwierać okien i drzwi tarasowych, żeby nie widzieć białego środka :lol: ), tylko niestety nie mogę się doczekać wyceny od wielkoplskich firm produkujących takie okna. Chyba za trudne pytania zadaję :wink:

Eeee tam, zaraz za trudne. Wiesz jak to u nas mawiają "langsam langsam aber sicher", co nagle to...

Pozdrawiam :D :D :D

Charlie
17-11-2009, 22:53
szare - a scislej stalowoszare i to obustronnie - bez problemu ale poczekasz - chociaz to rzadkosc bo foliowane okna zazwyczaj sa biale od wewnatrz - bialy to kolor neutralny i zawsze bedzie pasowal do scian - szary wewnatrz jak pomalujesz nieodpowiednio sciany to sie bedzie gryzl

Dostałam już kilka wycen na obustronnie szare i jakoś nie każą długo czekać. I nie wiem, dlaczego szary miałby się z czymś gryźć, akurat ten kolor pasuje do każdego innego.
z brązem i jego odcieniami w tym beże :)
za to kompozycje z grafitem, czernią - rewella :))

pchelek
18-11-2009, 08:37
famelia - jak kiecek nie nosisz a "szalowych" wcale to zapewne szalowo wygladasz w "naturze ")
A tak na marginesie - rolety zewnetrzene - a nie lepiej okienice lub ladne kraty. I w jakim kolorze te rolety.
Jesli chodzi o "gryzienie" to chodzilo mi o to ze nie kazdy kolor sciany bedzie dobry do szarego. Gealan acrylcolor - to jedyna firma co potrafi lakierowac profile - skutecznie i trwale. Mowie o malowaniu fabrycznym u producenta profili.
Malowanie "domowe" nie wchodzi w gre - profile PVC nie daja sie lakierowac tak prosto [dokladnie i rowno]
Zwroc na to uwage - skad pochodza lakierowane profile.

pchelek
18-11-2009, 08:38
P.S. Foliowane szare tez sa.

mazo
18-11-2009, 09:22
famelia - jak kiecek nie nosisz a "szalowych" wcale to zapewne szalowo wygladasz w "naturze ")
A tak na marginesie - rolety zewnetrzene - a nie lepiej okienice lub ladne kraty. I w jakim kolorze te rolety.
Jesli chodzi o "gryzienie" to chodzilo mi o to ze nie kazdy kolor sciany bedzie dobry do szarego. Gealan acrylcolor - to jedyna firma co potrafi lakierowac profile - skutecznie i trwale. Mowie o malowaniu fabrycznym u producenta profili.
Malowanie "domowe" nie wchodzi w gre - profile PVC nie daja sie lakierowac tak prosto [dokladnie i rowno]
Zwroc na to uwage - skad pochodza lakierowane profile.

Pisząc o malowaniu profila masz na myśli malowanie całości, tak jak maluje się okna drewniane? Bo dealer Bertranda powiedział mi, że środka nie można pomalować. Nie wiem już, czy ma rację. Gdyby malowali całość mój problem byłby rozwiązany i skończyłoby się to długie wybieranie...

pchelek
18-11-2009, 10:18
Nie maluje sie okien PVC w zadnym przypadku. Kazda farba zejdzie. Moze malowac tylko producent profili - jak Gealan - u siebie w fabryce i to specjalnymi farbami na odpowiednio przygotowanych podlozach. maluje sie natryskowo zewnetrzene plaszczyzny. Widzialem profile PVC pomalowa farbami przez producentow okien. jest to tragedia. Farba musi byc specjalna. Jak ten bertrand maluje sobie profile to zycze mu powodzenia.

mazo
18-11-2009, 11:24
Ten Bertrand mie maluje sobie profili. Ma profile Gealana.

bwojtek
18-11-2009, 11:51
Nie maluje sie okien PVC w zadnym przypadku. Kazda farba zejdzie. Moze malowac tylko producent profili - jak Gealan - u siebie w fabryce i to specjalnymi farbami na odpowiednio przygotowanych podlozach. maluje sie natryskowo zewnetrzene plaszczyzny. Widzialem profile PVC pomalowa farbami przez producentow okien. jest to tragedia. Farba musi byc specjalna. Jak ten bertrand maluje sobie profile to zycze mu powodzenia.
Nie wprowadzaj ludzi w błąd pchelek. Maluję się okna PCV i to nie tylko w fabrykach profili. Maluje się gotowe zgrzewy przed ich okuciem i oszkleniem. Istnieją wyspecjalizowane lakiernie okien PVC, które dają gwarancję taką samą jak na okna okleinowane i nic ni odchodzi ani się nie łuszczy. Są to oczywiście specjalne farby, odpowiednie przygotowanie podłoża itp. A ty pewnie nadal masz w pamięci okna Thermoplastu sprzed 15 lat, z których płatami odchodziła farba a powierzchnia wyglądała jak malowana za stodołą w wietrzny dzień.
I jeszcze jedno - przy kolorze obustronnym można pomalować także widoczne po otwarciu wewnętrzne części okna i nie będzie widać nic białego.

jareko
18-11-2009, 12:23
bwojtek - wybacz, co z tego ze takie lakiernie sa. Znasz taka w Polsce? Byla taka firma co okleinowala i lakierowala profile, firma na "P", chcesz zobaczyc jak wygladaja okna po 9 latach? Polecam wizyte na Tarchominie - Mehofera rog...cholera nie pamietam juz ale jak zechcesz - poszperam.
Mimo wszytsko lepiej klientowi powiedziec ze nie maluje sie gdzie indziej niz u producenta profili niz narazac go pozniej na "domorosle" sposoby lakierowania by pozniej nie czytac postow "Raaany, schodzi mi farba z okna PVC a mowili mi tutaj ze lakierowac mozna"

bwojtek
18-11-2009, 12:28
http://www.google.pl/#hl=pl&q=lakiernia+okien+pvc&lr=&aq=&oq=&fp=977ff0548c676ab0
Sam mam na koncie kilka realizacji okien malowanych i po kilku latach nie ma najmniejszej relamacji.

mazo
18-11-2009, 12:29
Coś w tym jest... Znalazłam producenta okien lakierowanych, wszystko fajnie, tylko że daje gwarancję tylko na 2 lata. Zrezygnowałam.
Mogliby chociaż robić szare profile barwione w masie, coraz więcej jest klientów zdecydowanych na okna w kolorze szarym, a nie każdemu podoba się biały środek... Pewnie - można kupić okna drewniane, ale też nie każdy chce mieć kłopot z ich malowaniem...

bwojtek
18-11-2009, 12:36
Na 100% można kupić okna malowane Avante i MS i chyba gwarancja jest standardowa (czyli taka sama jak na okna białe czy w okleinie).

mazo
18-11-2009, 12:43
W MS owszem malują (o ile pamiętam 50% droższe), ale nie całość i do tego borykają się chyba z jakimiś problemami z marszczeniem farby przy uszczelkach. Do Avante pisałam, nie przedstawili mi takiej możliwości.

jareko
18-11-2009, 12:58
bwojtku - tu nie chodzi o to bym udowadnial na sile ze jest to niemozliwe.
Tylko przestrzegam przed kolejnymi wymaganiami klientow, ktorych efektem bedzie to, ze nie jeden z producentow podejmie sie lakierowania profili na wlasna rekę
Jednak rozwiazania i oprzyrzadowanie jakie ma producent profili daja o wiele wieksza gwarancje, ze nic sie nei bedzie dzialo nie po kilku latach lecz w dalszym okresie.
Pomijam juz kwestie ewentualnych reklamacji na profil u dostawcy profila kiedy okaze sie ze nie ma swojej ofercie profili lakierowanych. I co mi po gwarancji lakierni ze lakier nie zejdzie np. przez piec lat kiedy profl np. wygnie mi sie i bedzie do wymiany?

bwojtek
18-11-2009, 14:18
Pomijam juz kwestie ewentualnych reklamacji na profil u dostawcy profila kiedy okaze sie ze nie ma swojej ofercie profili lakierowanych. I co mi po gwarancji lakierni ze lakier nie zejdzie np. przez piec lat kiedy profl np. wygnie mi sie i bedzie do wymiany?
O czym ty piszesz :o Klient końcowy dostaje gwarancję na okna od jego producent i nic nie powinno go obchodzić czy w razie czego producent profili weźmie na siebie odpowiedzialność za ich wadę po lakierowaniu. Przed klientem odpowiada producent i sprzedawca okien a nie dostawca profili czy lakiernia. Oni odpowiadają przed producentem ale to już dla klienta sprawa nieistotna.

Famelia
18-11-2009, 14:55
Ot, i mam nową zagwozdkę :-? Oknoplast zaoferował okno trzyszybowe antracyt za 27,000.

Czy dopłata 3,000 za kolor i producenta (bo profil ten sam) jest szaleństwem?

jareko
18-11-2009, 18:19
...O czym ty piszesz :o ...o realiach tego świata ;) a szczególnie naszego rynku :( - ale jak widzę nadepnąłem koledze na odcisk :P wiec niech pozostanie tak jak mówisz - można i jest OK i lakier niech nie schodzi w dzień po końcu gwarancji :lol:

bwojtek
18-11-2009, 18:40
...O czym ty piszesz :o ...o realiach tego świata ;) a szczególnie naszego rynku :( - ale jak widzę nadepnąłem koledze na odcisk :P wiec niech pozostanie tak jak mówisz - można i jest OK i lakier niech nie schodzi w dzień po końcu gwarancji :lol:
Nadepnąłeś mi na odcisk? Czyżbym lakiernię profili prowadził czy co? Po prostu po raz kolejny próbujesz pokazujesz wszystkim tutaj, że dobre jest wyłącznie to co oferuje twój "Jedyny słuszny dostawca" a cała reszta jest g... warta :evil: Tylko, że jak "jedyny słuszny" wprowadzi okna malowane to po raz kolejny odwrócisz kota ogonem jak to zrobiłeś z cienkim zgrzewami czy HS-ami w PCV (przypomnę, że najpierw twierdziłeś, iż oba rozwiązana są do d...y po czy jak je "jedyny słuszny" prowadził to zachwalasz jako najlepsze).
Czy mam także rozumieć, że ty i twój dostawca okien bronicie się przy reklamacji zrzucaniem odpowiedzialności na dostawców komponentów i do nich odsyłacie z reklamacją? Sądząc po twoim podejściu do tematu tak chyba jest.
Pomimo, że cenię twoją wiedzę fachową jareko to niestety hipokryzji płynącej często z twoich postów nie toleruję.

bwojtek
18-11-2009, 18:46
Ot, i mam nową zagwozdkę :-? Oknoplast zaoferował okno trzyszybowe antracyt za 27,000.

Czy dopłata 3,000 za kolor i producenta (bo profil ten sam) jest szaleństwem?
Na jakim konkretnie profilu masz wyceny? Czy Oknoplast i Vetrex oferują ten sam profil i te same współczynniki dla wkładów szybowych? Jeżeli tak to śmiało możesz wziąć tańszy Vetrex - znam tą firmę od lat i mogę powiedzieć, że całkiem dobre okna robią (nie gorsze niż Oknoplast). Oczywiście mają wpadki (jak każdy) ale załatwiają reklamacje do końca.

jareko
18-11-2009, 19:08
już ktoś tu napomknął ze tego rodzaju dyskusja nie ma sensu i potencjalnego klienta g... obchodzi cała ta nasz "dyskusja" o wyższości świąt jednych nad drugimi.

Wspomniałem tylko ze lakierowane profile to ci mogę pokazać namacalnie w bloku postawionym kilka lat temu i jak teraz wyglądają
Wspomniałem tylko ze co innego lakierować profile na etapie ich produkcji tak jak czyni to Gealan (a nie jedyny słuszny producent ;) ) to zupełnie co innego jak wykonanie tej czynności u lakiernika. I twierdze ze tylko tak polakierowany profil będzie klientowi służył lata a nie tylko w czasie gwarancji

A co do HS -a - gdybyś miał okazje poznać w szczegółach jak jest opracowany w systemie Schuco to od odczepiłbyś sie w końcu ode mnie :lol:, i gdybyś miał wątpliwą okazję widzieć wiele HS-ow w PVC, w różnych systemach, spie... tak, że żal ... ściska oraz płaczących klientów nad wyrzuconą w błoto ogromną kasę to zacząłbyś mi przyklaskiwać i tez byś ich przestrzegał przed takim rozwiązaniem

Moja hipokryzja ogranicza się tylko do tego ze nie reklamuje HS-a w Schuco i to w wykonaniu PPHU Jezierski (tego jedynego producenta który tak ością w gardle ci stoi :lol: ) i tylko ciągle go ganie jako chyba jedynego rozwiązania które najłatwiej w PVC spierniczyć.

Nigdzie nie wychwalałem zgrzewu 0,2 - dalej uważam ze jest to błędna decyzja firmy, że wzorem Oknoplastu wprowadziła ten wynalazek ale niestety rynek wymusza i rynek wymaga i coraz więcej producentów to rozwiązanie wprowadzi bo czy chcemy czy nie - taki zgrzew sie klientom w większości wypadków podoba

Wychwalasz moja wiedzę fachową - za co ślicznie dziękuje - ale wiedza nie wzięła się z samego czytania książek, czy strony Forka ;) , czy też z kursów wieczorowych (z wykształcenia jestem elektronikiem a nie okniarzem) tylko przerzucenia przez te 13 już lat setek kilometrów obwodu wielu okien w wielu systemach od kilkunastu producentów. To wiedza w dużej mierze praktyczna a nie tylko teoretyczna

bwojtek
18-11-2009, 19:39
No i nie omieszkałeś "zupełnie niechcący" umieścić w swoim poście reklamy swojego dostawcy. Wiem... To zupełnie przypadkowo.

Wychwalasz moja wiedzę fachową
"Cenię" nie jest synonimem słowa "wychwalam" dla ścisłości bo jeszcze jesteś gotów pomyśleć, że podziwiam cię jak bóstwo a to może zaszkodzić psychice :lol: A co do doświadczenia to zajmuję się stolarką dłużej niż ty ale nie mam zamiaru się licytować ani przechwalać co i po kim poprawiałem. Przy okazji - wasza wymiana wiadomości z pchelkiem, że "taaaka robota do poprawienia będzie, itp." zupełnie nic nie wnosi do tematu wątku i służy jedynie twojej reklamie (no chyba, że nie macie do siebie telefonów ani e-mail i jedyną metodą kontaktu jest to forum bo to by wszystko wyjaśniało i w takim razie przepraszam za insynuację).
Z niesmakiem zauważam jednak, że razem z pchelkiem często zagalopowujecie się w promowaniu jedynego słusznego systemu i producenta co już przestało być zabawne i chyba się nie pomylę, że nie jest to tylko moje zdanie ale podziela je większość udzielających się w tym wątku ludzi z branży.
Dla nie to koniec tej dyskusji bo szkoda miejsce w internecie marnować :wink:

jareko
18-11-2009, 19:44
...Dla nie to koniec tej dyskusji bo szkoda miejsce w internecie marnować :wink:popieram w całej rozciągłości :) dlatego nie ustosunkuję się do powyższych :)

bwojtek
18-11-2009, 19:48
borykają się chyba z jakimiś problemami z marszczeniem farby przy uszczelkach
Nie wiem o jaki problem może chodzić bo przecież okna maluje się bez uszczelek a dopiero później gumkuje. W każdym razie uderz może bezpośrednio to "Techniki" z zapytaniem o okna malowane.

pchelek
18-11-2009, 19:51
Maluje się gotowe zgrzewy przed ich okuciem i oszkleniem. Istnieją wyspecjalizowane lakiernie okien PVC, które dają gwarancję taką samą jak na okna okleinowane i nic ni odchodzi ani się nie łuszczy. Są to oczywiście specjalne farby, odpowiednie przygotowanie podłoża itp. A ty pewnie nadal masz w pamięci okna Thermoplastu sprzed 15 lat, z których płatami odchodziła farba a powierzchnia wyglądała jak malowana za stodołą w wietrzny dzień.

Zgrzewy sie zamazuje flamastrem i jak to wyglada kazdy widzi.

Wyspecjalizowane malowanie profili to mrzonka.

Zapraszam do Swinoujscia. Bylem tam na ekspertyzie okien drewnianych [3 duze budynki - nowe. Przechodzilem przez inne nowe osiedle tej dzielnicy. Osiedle co ma 5 budynkow. Cos mi sie rzucilo w oczy ze biale plastikowe okna cos nie sa biale a jakies kremowe. Podszedlem i co widze - popularny system pomalowany na bladokremowo farba z pedzla [widac smugi i wlosy pedzla. Oho mowie do twego zleceniodawcy co zlecil ekspertyze tych okien z drewna "cos mi sie widzi ze ta farba to sie luszczy i peka" A on "no wlasnie - mamy pewne podejrzenia". Nie zdazylem wrocic do Warszawy a tu na biurko przyslano mi kolejne zlecenie ze Swinoujscia - wlasnie na te okna. A okien jest cos ze 1500 sztuk.
Zapraszam do belchatowa - okna z PVC w czerwone poluszczone placki.
Thermoplast znakomicie malowal profile. Ale to byla droga technologia i przegrala z walka naszych producentow okien o jak najtanszy wyrob. Wykonczyli ten profil producenci okien. farba trzymala sie swietnie. Bo byla praktycznie wtapiana.
Tak samo jak Gealan - tylko on potrafi malowac profile.
wszystko inne to marna podrobka ktora za jakis czas da znac o sobie.

pchelek
18-11-2009, 19:52
"Maluja" profile co maja uszczelki koekstrudowane - pewno dlatego sie marszczy farba.

pchelek
18-11-2009, 19:57
Cienki zgrzew 0,2 to cienizna w oknach.
To kolejny pic pod klienta. Naroze musi byc odpowiednio zgrzane, miec "tlusty" zgrzew. Przy pocienianych sciankach ma to znaczenie.
Ale czego sie nie robi by klienta zlapac.

pchelek
18-11-2009, 20:01
Blekot od tego lakiernika.

Cytuje.

"Posiadamy atesty i certyfikaty higieniczne i bezpieczeństwa oraz podpisane umowy z austriackim producentem na udzielanie 5-letniej gwarancji."

Tylko atestow ni ma, nie widac zeby cus tam widnialo.

Atest mozna wydac pod stolem na podlodze.

Badania sa potrzebne - trwaloasci, udarnosci, przyczepnosci odpornosci na zarysowanie.

stary
18-11-2009, 21:47
Znów trochę zaspałem a tu parę stron przybyło - niestety z kilkoma komentarzami wprowadzającymi troche zamętu muszę podyskutować, np ten:

Nie ma normy na "banany" w oknach - ramy musza byc proste jak .............
Nigdzie nie ma normy mówiącej , że skrzydła mają być idealnie proste :lol: :lol: Przynajmniej ja takiej nie znalazłem a chętnie bym poczytał.... :roll:
Pisałem już kilka razy na temat wygiętych skrzydeł i tego co jest ważniejsze w oknach, np.
w tym wątku (http://forum.muratordom.pl/post2885198.htm?highlight=#2885198)
Zacytuję co nieco "Co do ugięć ramy po zamontowaniu to popieram przedmówców- 1-1,5 mm/mb.
Jeżeli autor cytatu miał na myśli ugięcia skrzydeł po otworzeniu to nie znalazłem normy odnoszącej się konkretnie do tego przypadku.
Odchyłki w wykonaniu profili są mniejsze niż w przypadku okien drewnianych lecz ugięcia spowodowane nagrzewaniem elementów niestety wyższe.
Pcw jest złym przewodnikiem ciepła więc występują znaczne różnice pomiędzy temperaturą powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej co powoduje ugięcia profili na ich długości. Niestety tego zjawiska nie da się wyeliminować, jak mówi jareko - fizyka.
Okna kolorowe są bardziej narażone na takie działania, dlatego niektórzy producenci profili oferują je ze zmniejszoną ilością komór w porównaniu do okien białych lub dodatkowo- z większym wzmocnieniem.

Dpuszczalne ugięcia przyjmuje się jak do większości "ugięć budowlanych", czyli 1/300 - 1 mm na 300 mm.
Oczywiście jest kilka warunków do spełnienia, np. okno musi być szczelne, bezproblemowo działać oraz siła potrzebna do operowania klamką nie przekraczać 10Nm. "
Okna, tak i inne elementy różnych konstrukcji mogą mieć jakieś dopuszczalne odchyłki - jedne mierzone w mikronach, drugie w milimetrach czy cm - a jednoczesnie spełniac swoje przeznaczenie.
Proszę podwazyć te wypociny..... :wink:

stary
18-11-2009, 22:01
.....Pamiętacie moje zapytanie o fixy-banany? Otóż mam odpowiedz firmy Vetrex. Wszystko jest OK, zgodne z "normą". Nie mam jeszcze odpowiedzi na piśmie, więc nie wiem o jaką normę chodzi.

Na ponad 20 okien, 13 szyb mam porysowanych, kilka pękniętych. Wymienione będą tylko pęknięte oraz 5 porysowanych. Pozostałe 8 mam oglądać z 3 metrów :roll: Znowu "norma" :evil:
Dodatkowo montaż ciągnie się już 2 miesiące, ale to juz wina raczej sprzedawcy, nie producenta.
Może miałam pecha, w każdym bądź razie ja produktów Vetrex będę się wystrzegać.
O bananach już napisałem....
coffee sorki, ale nie moge uwierzyć w taką statystykę- albo przwrócił sie stojak z szybami lub oknami albo ktoś celowo te szyby załatwił na budowie , np. przecierając je zapiaszczoną szmatą- co jest do udowodnienaia w wiekszości przypadków. :-?
Na rysy zewnętrzne równiez są normy :wink: - nie ma tak, że szyba jest idealnie czysta i gładka. Rzuć okiem na to http://www.pilkington.com/resources/kryteriaocenyjakosciwyrobu22.pdf . Zwłaszcza na pierwszą tabelkę i tekst o szarym tle.....
Oczywiście żadna norma nie dopuszcza szyb potłuczonych, ale jak napisał jareko bardzo podejrzane jest zgłoszenie tego 3 dni po montazu.

stary
18-11-2009, 22:21
jak możesz nie znając producenta okien mówic, że najlepszym wyborem będzie Schuco????
Odpowiedz jest prozaiczna - Schuco to najlepszy system. I nawet slaby producent jak to popieprzy to w innych systemach dawno to bedzie podwojnie popieprzone.
Tylko schuco ma klasy sztywnosci usztywnien. I tylko oni maja usztywnienia podwojnie zaginane.
Oni po prostu sa najlepsi.
:roll: :-? :evil:
Tego wątku juz nie chce drążyć od początku, ale nie mogłem sie powstrzymać...

stary
18-11-2009, 22:36
Nie maluje sie okien PVC w zadnym przypadku. Kazda farba zejdzie. Moze malowac tylko producent profili - jak Gealan - u siebie w fabryce i to specjalnymi farbami na odpowiednio przygotowanych podlozach. maluje sie natryskowo zewnetrzene plaszczyzny. Widzialem profile PVC pomalowa farbami przez producentow okien. jest to tragedia. Farba musi byc specjalna. Jak ten bertrand maluje sobie profile to zycze mu powodzenia.
Maluje sie, maluje, tylko nie zwykłym pędzlem oczywiście . Farba równiez nie jest przeznaczona do płotu czy elewacji - litr kosztuje parę stówek.
Nie wypowiadam się na temat malowania przez BB, ale swego czasu również ożeniłem kilka takich tematów (5-7 lat temu) i do dzisiaj nikt mnie z tego powodu nie gania.
Korzystałem z usług f-my Trio ze Słupska.

p.s. ile Wy macie wolnego czasu????? a może to ja nie potrafię sie zorganizować...

jareko
18-11-2009, 22:41
....a może to ja nie potrafię sie zorganizować...huuuraaaaaaaaaa już znasz odpowiedz :lol:

bwojtek
19-11-2009, 08:04
Nie maluje sie okien PVC w zadnym przypadku. Kazda farba zejdzie. Moze malowac tylko producent profili - jak Gealan - u siebie w fabryce i to specjalnymi farbami na odpowiednio przygotowanych podlozach. maluje sie natryskowo zewnetrzene plaszczyzny. Widzialem profile PVC pomalowa farbami przez producentow okien. jest to tragedia. Farba musi byc specjalna. Jak ten bertrand maluje sobie profile to zycze mu powodzenia.
Maluje sie, maluje, tylko nie zwykłym pędzlem oczywiście . Farba równiez nie jest przeznaczona do płotu czy elewacji - litr kosztuje parę stówek.
Nie wypowiadam się na temat malowania przez BB, ale swego czasu również ożeniłem kilka takich tematów (5-7 lat temu) i do dzisiaj nikt mnie z tego powodu nie gania.
Korzystałem z usług f-my Trio ze Słupska.
Masz czelność nie zgodzić się z jareko i pchelkiem :lol:

pchelek
19-11-2009, 08:34
Dpuszczalne ugięcia przyjmuje się jak do większości "ugięć budowlanych", czyli 1/300 - 1 mm na 300 mm.
Lecz to dotyczy dopuszczalnych ugięć pod obciążniem. A nie ugięć swobodnych - czyli bananow w oknach. Okna i ich ramy maja byc plaskie.
Sa rysunki przekrojow gdzie podane sa wielkosci szczelin przylgowych - ROWNYCH na calym obwodzie.
Co do malowania ram - zycze nadal powodzenia.

Schuco jest najbardziej rozbudowany.

Gealan jest najlepszym systemem kolorowym - lakierowanym.

Salamander [jeden z nich] jest najbielszy.

I tak dalej.

pchelek
19-11-2009, 08:37
nie moge uwierzyć w taką statystykę- albo przwrócił sie stojak z szybami lub oknami albo ktoś celowo te szyby załatwił na budowie , np. przecierając je zapiaszczoną szmatą- co jest do udowodnienaia w wiekszości przypadków

Nie ma ogledin z odleglosci 3 metrow.

Okna staly na stojaku mocno spiete - sloneczko przygrzalo i szyby popekaly.

Rysy mogly byc wczesniej - i nikt ich nie zauwazyl.

pchelek
19-11-2009, 08:39
Choc znam budowy - i to niejedne gdzie tak zwani "budowlancy" a tak naprawde barbarzyncy doprowadzili do zniszczen okien. Oni potrafia dokonac z oknami takich rzeczy o jakich na tym formu nikomu ie nie snilo w najgorszych nawet snach.

jareko
19-11-2009, 09:03
Dpuszczalne ugięcia przyjmuje się jak do większości "ugięć budowlanych", czyli 1/300 - 1 mm na 300 mm.
Lecz to dotyczy dopuszczalnych ugięć pod obciążniem. A nie ugięć swobodnych - czyli bananow w oknach. Okna i ich ramy maja byc plaskie.....wybacz Pchelku ale nie zgodzę się z tym co napisałeś. W PVC bardzo częstym jest zjawisko idealnej wręcz szczeliny miedzy skrzydłem a ościeżnicą gdzie po otwarciu skrzydła pojawia się banan - czyli w sytuacji która nazwałęś ugięć swobodnych gdzie tak naprawdę nie ma wtedy nic swobodnego.
Kategoryczne upieranie się przy tym stwierdzeniu mija się z celem gdyż specyfika konstrukcji okna, działania sil wybrzuszających profil przez choćby listwy przyszybowe - które by były dobrze spasowane muszą być o 1-3 mm dłuższe niż wynika z otworu i tym samym już powodują naprężenia) czy też osłabienie wzmocnienia w obrębie kasety zamkowej. Sama specyfika materiału związana z termika, inna temperatura powierzchni zewnętrznej i inna wewnętrznej profila powoduje ze ona sam odkształca sie jak bimetal co biorąc pod uwagę rozszerzalność PVC powoduje naprężenia w ramach profila i tym samym w granicach jego sztywności (przy zakładanym odpowiednim wzmocnieniu) powoduje powstawanie bananków - małych ale jednak płaszczyzna nie jest idealnie równa. Choćby te elementy powodują że odkształcenia płaszczyzny w tolerancjach podanych przez starego są dopuszczalne - oczywiście pod warunkiem spełnienia innych wymagań przez niego podanych czyli szczelności i nie przekroczenia sily 10 Nm przy operowaniu klamka. Malo tego - każdy zaczep ma taka konstrukcje by nie prostolinijność skrzydła do 3 a nawet 4 mm zniwelować czego efektem jest późniejsze idealnie równe przyleganie skrzydła do ościeżnicy - czyli wspomnianych przez ciebie RÓWNYCH szczelin przylgowych a całym obwodzie okna.
Równo i bez jakichkolwiek odkształceń może być tylko na rysunkach a nie w realu :lol:

katu
19-11-2009, 09:29
A Urzędowski tą uszczelkę "suchego szklenia"miał "od zawsze".
I w tej kwestii (no nie tylko w tej :wink: ) nie zgadzam się z opinią Pchełka.

Wielkorotnie wymieniałem szyby w oknach drewnianych z róznego okresu i nie zauważyłem by uszczelka stanowiła jakiś problem. Może dlatego, że w Urzędowskim stfera pod szybą ma odwodnienie odprowadzające wodę a gdzie indziej tego nie ma? Nie jestem pewien, chociaż mam u siebie przekrój okna konkurencyjnego i takiego kanału nie ma.
dwie osoby uznały to za błąd, czyli znowu jestem w liściach, bo jednak jakiś niepokój się pojawił
prowadzę rozmowy z Urzędowskim, bo polecane mi na forum okna z Pszczyny i Kobióra nie mają wkładów trzyszybowych, pani w naszym salonie jest bardzo miła i kompetentna, jestem już prawie zdecydowana a tu historia z uszczelką, a to nie są najtańsze okna na świecie
zastanawiałam się jeszcze nad Polskone, ale ich przedstawiciel w moim mieście to wyjątkowy burak, przez pierwsze pół godziny rozmowy opluwał konkurencję a przez drugie pól pokazywał mi znaczki Teraz Polska
ale teraz już wiem, że mam pytać o system odwadniający :)

bwojtek
19-11-2009, 09:36
Jeżeli odpowiada tobie wykonanie okien Urzędowski, cena i przedstawiciel to uszczelką się nie przejmuj pomimo, że to gorsze rozwiązanie. Ten detal ma największe znaczenie przy dużej wilgoci wewnątrz pomieszczeń czyli np. podczas prac budowlanych. Tak więc warunkiem koniecznym by nie zniszczyć okien drewnianych jest wykonanie prac mokrych przed montażem okien!
Lojalnie także przestrzegam, że u Urzędowskiego długo czeka się na okna a terminy często są przeciągane o wiele tygodni. Zapewni więc sobie w umowie wysokie kary za opóźnienia w dostawie okien (radzę skonsultować się z prawnikiem o do treści umowy).

katu
19-11-2009, 09:51
Pani się zapierała, że czasy, kiedy się na okna czekało to już przeszłość, ale prawnika w pracy mam, podsunę mu umowę, na wszelkie nieprawdopodobieństwo. O wstawieniu po pracach mokrych czytałam, wprawdzie ekipa mi się burzy ale już wiem, że mam się upierać w tej kwestii.

finlandia
19-11-2009, 10:35
Ktoś kiedyś uznawał ze stosowanie trzeciej szyby w oknie to błąd bo zbytnio obciąża okucia. A po 2-3 latach intensywnej promocji rozwiązań termoizolacyjnych czyta się teraz, że niedługo będzie nakaz stosowania trzyszybowych pakietów by zejść z U okna poniżej 0,9.

A wracając do "suchego szklenia":
Rynek się rozwija i niektóre rozwiązania są kopiowane - inne nie - i to z różnych powodów. Nie myślę bronić stanowiska że jest to rozwiązanie lepsze, ale nie mam powodów by mówić że jest gorsze. Jak wszystko - ma swoje wady i zalety.

Nie pytaj o to odwodnienie, bo nikt o nim nie będzie wiedział - do tego trzeba rozebrać okno na części pierwsze by się tego dopatrzyć i skojarzyć, że czemuś ono służy a nie jest tylko zwykłą dziurą. Nawet w katalogach tego nie zobaczysz. Może zdradziłem tajemnicę firmy?

A opóźnienia - Wojtek - masz w pamięci historię sprzed dalej niz 2 lat - chociaż to fakt - taki kiedyś było. Przez ostatnie dwa lata znaczące opóźnienia były wyjątkami - ale się zdarzają (np. w tej chwili na drzwiach). Może są firmy które "chodzą jak w zegarku" w swojej produkcji, ale w g mnie w drewnie trzeba przyjąć że okna powinno się zamówić min 2 tygodnie wcześniej niż by się wydawało - tu produkcja jest dużo bardziej złożona niż przy tworzywie i najmniejsza poprawka cofa okno nawet o 1-2 tygodnie gdzie to samo w PCW można zrobić w 1-2 godziny (np. wymiana uszkodzonego skrzydła)

katu
19-11-2009, 11:51
Dwóch tygodni opóźnienia nie uznałabym za powód do darcia szat. Szczęściem okna potrzebuję dopiero na wiosnę, na razie robię rozeznanie.
Jeszcze mi Adpol chodzi po głowie, ale daleko mam do przedstawiciela.

pchelek
19-11-2009, 11:52
na "suche szklenie" to Ty sie nie godz - nie jest dopuszczone - Urzedowski moze to sobie produkowac.
odwodnienie pod szyba jest fikcja bo woda jak wcieknie pod szybe to wsiaknie w drewno zanim doplynie do odwodnien.
Robilem badania tego suchego szklenia - jest fatalne.

finlandia
19-11-2009, 12:20
na "suche szklenie" to Ty sie nie godz - nie jest dopuszczone - Urzedowski moze to sobie produkowac.
odwodnienie pod szyba jest fikcja bo woda jak wcieknie pod szybe to wsiaknie w drewno zanim doplynie do odwodnien.
Robilem badania tego suchego szklenia - jest fatalne.

oj Pchełek,
Bazujesz na bardzo starej wiedzy.
Patrzę właśnie w aprobatę techniczną AT--15-6475/2004 i na stronie 9 jest zdanie:
"do uszczelnienia szyb od strony wewnętrznej mogą być stosowane zamiennie z kitem silikonowym następujące uszczelki:
- .. "i tu są wymienione dwie nazwy uszczelek których nie będę przytaczał, bo są mało istotne dla istoty sprawy.
To co? Mam sfałszowany tekst czy jednak ITB takie zdanie przeszło niepostrzeżenie mimo Twoich badań?

Pchełek, ja gdy się nie zgadzałem ze swoim pracodawcą w sprawach kluczowych to zmieniłem pracę. A gdy nie mam pewnosci co do faktów, to się nie wypowiadam.