PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

pchelek
19-11-2009, 12:23
ale badziew to jest totalny
pracodawca nie takie knoty czasami puszcza
aprobata z 2004 - starenka

finlandia
19-11-2009, 12:34
Pchełku,
nie mam zamiaru wdawać się z Tobą w utarczki słowne,
Ale aprobata obowiązuje przez 5 lat - było wystarczająco dużo czasu by się z nią zapoznać a nie uparcie twierdzić przez ten czas że "nie ma dopuszczenia" bo wyraźnie była to nie prawda i co najgorsze - nie przyjmujesz krytyki.

Nie istotą jest dla mnie jakiś dokument wydany przez szacowną instytucję państwową - któremu przeczą jak widać nawet jego autorzy. Dla mnie ważne jest dlaczego tak uważasz?

el_hogar
19-11-2009, 12:57
Przerywając monotematyczny wątek czterech tenorów na temat wyższości Świąt jednych nad drugimi, ośmielam się pytać jako potencjalny klient jednego z Was:

- czy w przypadku znacznej grubości zewnętrznej warstwy ocieplenia (20 cm i więcej) jest technicznie uzasadnione stosowanie skośnych glifów w celu zminimalizowania efektu "okienek strzelniczych ?
- to samo ze stroną wewnętrzną okna
- to samo z drzwiami zewnętrznymi

pozdrawiam,

Zbyszek

finlandia
19-11-2009, 13:05
Przerywając monotematyczny wątek czterech tenorów na temat wyższości Świąt jednych nad drugimi, ośmielam się pytać jako potencjalny klient jednego z Was:

- czy w przypadku znacznej grubości zewnętrznej warstwy ocieplenia (20 cm i więcej) jest technicznie uzasadnione stosowanie skośnych glifów w celu zminimalizowania efektu "okienek strzelniczych ?
- to samo ze stroną wewnętrzną okna
- to samo z drzwiami zewnętrznymi

pozdrawiam,

Zbyszek
el_hogar,
pewnie się okaże że rozglifienie ocieplenia nie ma dopuszczenia i jest gorsze ze względów termoizolacyjnych, ale światło którego więcej wpadnie do Twojego wnętrza zapewne Tobie zrekompensuje potencjalne straty ciepła. Tylko czy to będzie trafiało w gusta estetyczne?
A poważenie to forum o wymianie doświadczeń (a nie teorii) - więc każde niby proste pytanie jest wskazane.

bwojtek
19-11-2009, 13:27
- czy w przypadku znacznej grubości zewnętrznej warstwy ocieplenia (20 cm i więcej) jest technicznie uzasadnione stosowanie skośnych glifów w celu zminimalizowania efektu "okienek strzelniczych ?
- to samo ze stroną wewnętrzną okna
- to samo z drzwiami zewnętrznymi
Ocieplenie 20cm staje się już standardem i jeżeli masz okna o szerokości 90cm i więcej nie wygląda źle. A nawet jak się zdarzy kilka "w kibelkach" po 60cm to też tragedii nie ma. Natomiast skośne glify będą wyglądamy od zewnątrz fatalnie (IMHO).

jareko
19-11-2009, 13:29
- czy w przypadku znacznej grubości zewnętrznej warstwy ocieplenia (20 cm i więcej) jest technicznie uzasadnione stosowanie skośnych glifów w celu zminimalizowania efektu "okienek strzelniczych ?
- to samo ze stroną wewnętrzną okna
- to samo z drzwiami zewnętrznymi...Baryton odpowiada :)
To kwestia tylko i wyłącznie twego poczucia estetyki. Na dodatek, jeśli okno wysuniesz w warstwie ocieplenia to ewentualne, teoretycznie wyliczone straty z racji skosu i tak zniweluje ci z naddatkiem radykalne poprawienie współczynnika liniowego na styku okno/mur. Poza tym.... czasem warto mieć gdzieś o,1 współczynnika Uw całego okna a mieć trochę więcej światła. Swoja droga, w czasach naszych dziadków, kiedy stosowane były okna skrzynkowe glify zawsze miały rozglifienie i nikomu to nie przeszkadzało - wręcz przeciwnie :)

mercik
19-11-2009, 15:47
Czy PO zamontowaniu okien pianę na zewnątrz budynku należy jakoś zabezpieczyć do czasu ocieplania budynku (pewnie za pół roku)? Myślałem aby przeciagnąć ją gipsem albo zakleić taśmą do napraw folii dachowych. To dobre metody? Poniekąd chciałem przy okazji uzyskać dodatkową szczelność.

Czy kliny montażowe po bokach okna (drewniane) można usunąć czy muszą pozostać "na zawsze"? Spotkałem sie kiedyś z opinią, że boczne dzieli sie na takie co pełnią taką rolę jak klocki pod oknami i te sie zostawia, i na takie co służą tylko do spozycjonowania okien przy montażu i te sie wyjmuje. Tak jest?

Czy w oknach szerokości 120cm wystarczy jedna kotwa dla kotwienia górnej ościeżnicy? A dla szerokości 180 (słupek stały) ile powinno być?







PS przy okazji dziękuję za formalnie lub mniej formalnie rady tym, którzy pomogli w doborze stolarki i uniknięciu wad jej złego doboru, oraz w kwestii prawidłowego montażu w szczególności jareko, bwojtkowi.


I mała dygresja odnośnie ostatnio tu poruszanych waszych spraw "branżowych"... Naprawdę dajcie sobie "po razie", albo wypijcie razem na zgodę. A w tym wątku nadal pomagajcie inwestorom. Wasze rady są dla wielu cenną wskazówką, a czasami nawet, rzekłbym, wyrocznią. Naprawdę, nie zaprzepaszczajcie zaufania jakie macie... byłoby szkoda...

bwojtek
19-11-2009, 16:20
Czy PO zamontowaniu okien pianę na zewnątrz budynku należy jakoś zabezpieczyć do czasu ocieplania budynku (pewnie za pół roku)? Myślałem aby przeciagnąć ją gipsem albo zakleić taśmą do napraw folii dachowych. To dobre metody? Poniekąd chciałem przy okazji uzyskać dodatkową szczelność.

Czy kliny montażowe po bokach okna (drewniane) można usunąć czy muszą pozostać "na zawsze"? Spotkałem sie kiedyś z opinią, że boczne dzieli sie na takie co pełnią taką rolę jak klocki pod oknami i te sie zostawia, i na takie co służą tylko do spozycjonowania okien przy montażu i te sie wyjmuje. Tak jest?

Czy w oknach szerokości 120cm wystarczy jedna kotwa dla kotwienia górnej ościeżnicy? A dla szerokości 180 (słupek stały) ile powinno być?
1. Skoro pianka ma być wystawiona na warunki atmosferyczne to warto ją zabezpieczyć przed UV - np. malując farbą elewacyjną. Można też zakleić specjalną folią paroprzepuszczalną (raczej nie polecam tej do napraw folii dachowej bo nie do tego jest przeznaczona a poza tym nie będzie się trzymała ściany).
2. Część klinów powinna pozostać na wieki a część należy wyciągnąć. Zasady klinowania okien w linku: http://jareko.pl/ITB-podparcie_okien.pdf
3. Przy szerokości 120 jedna kotwa w praktyce wystarczy chociaż wg sztuki powinny być trzy. Przy 180cm minimum 3 szt. a lepiej cztery.

PS.
Dzięki za miłe słowa.

jareko
19-11-2009, 18:57
także za mile słowa dziękuję :)
Dodałbym tylko ze te boczne kliny lepiej zamienić na kliny z PVC i wstawić tak by były w linii ościeżnicy i tym samym nie wystawały poza płaszczyznę ościeżnicy i dokładnie zapianowane.
Zabezpieczyć koniecznie można i wystarczy biała farba emulsyjna - pół roku swobodnie wytrzyma :) (przetestowane prze kilku moich klientów)
A co do utarczek słownych :) i tak daleko nam do oknonetu :) może dlatego że nie toczymy tu walki o klientów tylko poruszamy sprawy drażliwe ale związane z poradami i wymiana, faktyczna wymiana doświadczeń
Co do kotwienia - mimo wszystko upierałbym sie przy trzech kotwach dla szerokości 120 i także trzech przy 180, chyba ze zamiast kotew są dyble to może tak zostać

Lgrzechu
19-11-2009, 22:35
Ostatecznie po wielu ofertach pewnie kupie okna Jezierskiego. Dostałem bardzo dobra cene na Profil PREMIUM ULTRA (biały,6 komór, szerokość 82 mm, szara uszczelka, okucia WINKHAUS activPilot, 4 stopniowy uchył, w skrzydle rozwierno-uchylnym 4 grzybki antywłamaniowe, szklenie
4/16/4/16/4 k=0,5 ,ciepła ramka). Co sądzicie o tych elementach. Przekonuje mnie to , że jako jedyni sami zaproponowali mocniejsze profile stalowe do drzwi tarasowych z dwoma skrzydłami otwieranymi o wymiarach 2300x800. Jeśli dobrze zapamietałem to w klasie "c" o grubosci 2,2mm. Doradźcie moze warto cos jeszcze zmienic ( klamki, okucia, ? )

jareko
19-11-2009, 23:04
od niedawna rozszerzono możliwości okuć o znane z AutoPilota rozszczelnienie - jeśli masz mieć wentylacje grawitacyjna proponowałbym to domówić
Do drzwi balkonowych, jeśli nie ma jeszcze wylewek i nie będzie zanim nie nastąpi montaż sadze ze warto wydać trochę kasy i zamówić profil bazowy i poszerzenia tak by drzwi stały na podłożu podparte kilkoma klinami dla wypoziomowania i dokładnego ustawienia do docelowego poziomu posadzki (jak to wygląda masz ukazane w galerii na mojej stronie) i warto na to wydać kasę by nie mieć później problemów
No i chyba sprawa najważniejsze - w standardzie masz takie zabezpieczenie antywłamaniowe jakiego jeszcze nikt nie ma w swojej ofercie :) co zawsze czyni ofertę droższą ale przy porównaniu z innymi w takim samym "wypasie" okazuje sie ze na taka droga nie wychodzi :)
Jakże miło słyszeć, że inni także znają się na rzeczy :) (to a pro pos wzmocnienia kl.C)

PS.
Zaraz mnie oplują za reklamę "jedynego słusznego...." :P

Lgrzechu
19-11-2009, 23:23
Jareko, u mnie bedzie rekuperator, wiec mógłbym wcale nie zamawiać systemu rozszelnienia ( ale to chyba jest w standardzie i rezygnacja nie wchodzi w grę ). Okna beda zamontowane w sciane trójwarstwowej. Planuje sam przed montazem zamontować na dole po czery wypoziomowane profile L z grubej stali. Nadetnę cegły i na elastycznej zaprawie zamontuje/wypoziomuje te profile , potem kazdy dwoma-trzema metalowymi kołkami od góry do cegieł. Bok profilu "L" bedzie schowany w cegłach ( cięzko mi to jakos opisac bardziej zrozumiale :-? ). Mam 17cm styropianu wiec wysuniecie profili na 10cm powinno wystarczyć. Chłopaki montujacy okna beda miec solidne podparcie od dołu, tylko nie wiem czy zrobic im takie konsole także po bokach i z góry czy wystarczy zamontowac na zwykłych kotwach i zapianować? Wiem ze sa kotwy systemowe do ścian 3W ale cholernie drogie, pomeczę sie trochę sam i efekt powinien być taki sam, czyli trwałe/stabilne podparcie od dołu w warstwie ocieplenia, bez mostków termicznych.

jareko
19-11-2009, 23:28
rozszczelnienie tak realizowane nie jest standardzie, to nowa sprawa, do tej pory funkcje rozszczelnienia realizował pierwszy stopnień będącego w standardzie stopniowaniu uchylu. Tak na marginesie tzw rozszczelnienia nie ma wogóle w oknach produkowanych w Niemczech
Podparcie powinno być dobre. Kotwy systemowe nie nadają się do montażu w warstwie ocieplenia - są po prostu za krótkie.

Lgrzechu
19-11-2009, 23:38
A gdyby zwykłe kotwy przedłuzyć poprzez dospawanie do dłuzszej grubszej blachy i zabezpieczyc antykorozyjnie. Ma to sens, czy zastosować na boki i górę raczej systemowe ?

pchelek
20-11-2009, 08:34
mozna piane zostawic po jej zakryciu czyms - ale po pol roku piana nawet czyms zakryta [tasma, folia, papa, w wierzchniej warstwie moze skruszec - dlatego przy ostatecnym montazu trza warstwe wierzcnia zeskrobac i ponownie dopianowac dziury i niedopelnienia.
jak zostawiasz niedokonczony montaz to pamietaj o tym by z profili PVC usunac folie ochronna. Po trzech miesiacach potrafi przywrzec na wieki.
Mysle ze te boczne kotwy mozna zespawac, pomalowac farba i bedzie ok.

bwojtek
20-11-2009, 09:09
A gdyby zwykłe kotwy przedłuzyć poprzez dospawanie do dłuzszej grubszej blachy i zabezpieczyc antykorozyjnie. Ma to sens, czy zastosować na boki i górę raczej systemowe ?
Zwykła kotwa ma niewystarczające trzymanie "na boki" a w styropianie okna nie zaklinujesz. Wysunięcie 10cm to dużo i tutaj eksperymenty mogą skończyć się nieciekawie. Znając zasady klinowania okien możesz pokusić się o wykonanie trwałych punktów podparcia nie tylko od dołu ale także w zalecanych miejscach stałych podparć i tam zastosować kliny pvc i mocowanie wkrętem do ramy. Wtedy w innych miejscach (te miejsca, gdzie normalnie wyjmuje się kiny po montażu) mogą być już złapane znacznie słabszymi kotwami, np. wykonanymi z bednarki.
Czy okna montujesz na etapie postawienia samej ściany czy też masz już mur osłonowy?

jareko
20-11-2009, 10:56
A gdyby zwykłe kotwy przedłuzyć poprzez dospawanie do dłuzszej grubszej blachy i zabezpieczyc antykorozyjnie. Ma to sens, czy zastosować na boki i górę raczej systemowe ?powiem tak.
Kupujesz okna za kupę kasy.
Montujesz je wysadzone ostro poza lico muru.
Chcesz rzeźbić?
Ryzykować?
Ewentualna naprawa pochłonie koszty przy których zastosowanie rozwiązań do tego celu przewidzianych to pikuś (tak ostatnio popularny Pan Pikuś)

Lgrzechu
20-11-2009, 11:02
A gdyby zwykłe kotwy przedłuzyć poprzez dospawanie do dłuzszej grubszej blachy i zabezpieczyc antykorozyjnie. Ma to sens, czy zastosować na boki i górę raczej systemowe ?
Zwykła kotwa ma niewystarczające trzymanie "na boki" a w styropianie okna nie zaklinujesz. Wysunięcie 10cm to dużo i tutaj eksperymenty mogą skończyć się nieciekawie. Znając zasady klinowania okien możesz pokusić się o wykonanie trwałych punktów podparcia nie tylko od dołu ale także w zalecanych miejscach stałych podparć i tam zastosować kliny pvc i mocowanie wkrętem do ramy. Wtedy w innych miejscach (te miejsca, gdzie normalnie wyjmuje się kiny po montażu) mogą być już złapane znacznie słabszymi kotwami, np. wykonanymi z bednarki.
Czy okna montujesz na etapie postawienia samej ściany czy też masz już mur osłonowy?

Mur osłonowy juz jest ( takie samo światło jak muru konstrukcyjnego ) ale pewnie po zastosowaniu foli paroprzepuszczalnej, wykończę boki 2-3cm twardego styropianu lub styroduru i na to tynk z podwójna siatką zaciagnieta na mur, który potem bedzie otynkowany. Myślałem właśnie o przyspawaniu tradycyjnych kotew do bednarki. Kotwa wtedy ulegnie znacznemu usztywnieniu ale bedzie mogła sie troche poddac gdy okno zacznie w lecie pracować , czy to zły pomysł. W ostatecznosci, zgodnie z wymiarami okien mogę zamontować w murze po bokach i od góry te mocne profile "L" ale czy jest to konstrukcyjnie uzasadnione, gdy od spodu bedzie bardzo solidne podparcie a zwykłe kotwy wzmocnione i przedłużone ???

jareko
20-11-2009, 11:21
... pewnie po zastosowaniu foli paroprzepuszczalnej...mam nadzieje, że nie zapomnisz o folii paroszczelnej od wewnętrznej strony pomieszczenia

Lgrzechu
20-11-2009, 11:43
A gdyby zwykłe kotwy przedłuzyć poprzez dospawanie do dłuzszej grubszej blachy i zabezpieczyc antykorozyjnie. Ma to sens, czy zastosować na boki i górę raczej systemowe ?powiem tak.
Kupujesz okna za kupę kasy.
Montujesz je wysadzone ostro poza lico muru.
Chcesz rzeźbić?
Ryzykować?
Ewentualna naprawa pochłonie koszty przy których zastosowanie rozwiązań do tego celu przewidzianych to pikuś (tak ostatnio popularny Pan Pikuś)

Jareko, ale mi właśnie chodzi o bardzo stabilne podparcie od dołu. Może jestem przewrazliwiony ale właśnie te systemowe niemieckie kotwy do ścian 3W nie wyglądaja zbyt solidnie. Montowane dwoma kołkami od góry. Ja te swoje siermiężne profile stalowe chcę przykręcic od góry dwoma i po zagieciu jednym od czoła wewnetrznej strony muru. Na bank rozwiazanie pewne i tanie. Zastanawiam sie tylko co z bokami i góra. Stad moje pytanie o wzmacnianie przedłużanie zwykłych kotew. Wcale nie wykluczam zastosowanie systemowych i drogich :-? kotew do mocowania boków i góry okien.

marcbe
20-11-2009, 11:45
Hej, prosze o porade apropos drzwi z kuchni na taras 230x90 /wiem ze bylo juz o 255x95, ale 25cm robi roznice :) /. Najchetniej zeby szyba byla w jednym kawalku - bez przewiazki.
- czy wersja uchylna wchodzi w rachube?
- czy szyba 44.4 LE/12/4/12/4.1 LE (jak mysle P4 na zewnatrz, P1 od wewnatrz - dla bezpieczenstwa dzieciakow) bedzie wystarczajaco sztywna ?
- czy taki pakiet szybowy da mi Uw<0,9 i przyzwoita przepuszczalnosc promieni slonecznych ?
- w jaki profil by to najlepiej wsadzic (mysle o Schuco/Salamander/Rehau), inny ?

Czy mozecie polecic dobrych przedstawicieli ww firm na Slasku /najlepiej w okolicach Gliwic/ ?

Dzieki za cenna wiedze jaka moglem tutaj znalesc!

jareko
20-11-2009, 12:02
będzie ciężki, ciężkie jak cholera, i zapewne w kolorze? Pomysł niezły ale...
W standardowym profilu okiennym mało prawdopodobne by przeżyło to rok, trzeba zamienić na profil tzw. pośredni bądź drzwiowy (nie każdy system dostępny u nas ma profil pośredni)
no i błąd w oznaczeniu szyby - nie ma czegoś takiego jak 4.1 - szyba bezpieczna ma oznaczenie 33.1 i sprawdź czy aby na pewno na P-4 i O-2 będzie warstwa nisko emisyjna

marcbe
20-11-2009, 12:46
będzie ciężki, ciężkie jak cholera, i zapewne w kolorze? Pomysł niezły ale...
W standardowym profilu okiennym mało prawdopodobne by przeżyło to rok, trzeba zamienić na profil tzw. pośredni bądź drzwiowy (nie każdy system dostępny u nas ma profil pośredni)
no i błąd w oznaczeniu szyby - nie ma czegoś takiego jak 4.1 - szyba bezpieczna ma oznaczenie 33.1 i sprawdź czy aby na pewno na P-4 i O-2 będzie warstwa nisko emisyjna

Tak w kolorze zloty/ciemny dab, zgadza sie zgubilem jedna czworke.. powinno byc chyba:
44.4/12/4/12/44.1
, sugerujesz, ze jak juz to 44.4/12/4/12/33.1 ? Tylko wlasnie uwzglednilem wczesniej juz omawiany przez was problem sztywnosci - stad wniosek ze 44.1 bedzie lepsza na tak duza powiezchnie od 33.1..
A od Jezierskiego w schuco - oczywiscie w profilu drzwiowym byla by taka opcja z warstwa niskoemisyjna ? Czy w tym przypadku w profilu drzwiowym bezpieczniej juz myslec o opcji z uchylem ? To bedzie kosztowac - wiec musi posluzyc.. o aluminium nie chce raczej myslec..

Dzieki! Szkoda ze tak daleko jestes od Gliwic..

pchelek
20-11-2009, 12:51
a po co Ci uchylne drzwi w kuchni - jak czesto bedziesz je uchylac - raz na 10-c lat !!!.
Moze to byc rozwierane - najlepiej na 4-ch zawiasach, wtedy moze byc nawet bez poprzeczki.
Ale ta szyba bedzie bardzo ciezka i bardzo gruba - w sumie 44 mm - ciekawe w jaki profil to zamierzaja osadzic

pchelek
20-11-2009, 12:53
No i po co Ci z dwu stron szyby klejone - od zewnatrz rozumiem ale od wewnatrz to nie ma potzreby. Byloby to konieczne jakby to byly szyby szklenia stalego o duzej powierzchni i wbudowane w elewacje.

marcbe
20-11-2009, 13:28
No i po co Ci z dwu stron szyby klejone - od zewnatrz rozumiem ale od wewnatrz to nie ma potzreby. Byloby to konieczne jakby to byly szyby szklenia stalego o duzej powierzchni i wbudowane w elewacje.

Hej, sugerujesz ze szyba hartowana bedzie lepsza? - chodzi mi o bezpieczenstwo dzieci, przeciez taka szybe w drzwiach, ktorymi manipulujesz latwiej zbic (jezeli juz) niz wbudowana na stale w elewacje.

Mysle o dzwiach uchylnych, poniewaz kuchnia jest zamknieta - sa w niej jeszcze 2 okna, jedno 50/120 i drugie duze 2x 75/120 ale nie otwieralne i w lecie chcialbym miec mozliwosc lepszego przewietrzania, bez koniecznosci otwierania drzwi - po to jest wlasnie uchyl.

Tak to wyglada:
http://lh5.ggpht.com/_6uOocC2M18c/SwaJyOxC1EI/AAAAAAAAAE4/POVV0BcqExc/s800/kuchnia-okna.JPG

Pozdrawiam

jareko
20-11-2009, 13:45
szyba 44.2 (badz 44.4) / 12 / 4 / 12 / 33.1 o k=0,7 u Jezierskiego występuje i tak laminowana szyba od środka jest wystarczającym zabezpieczeniem życia i zdrowia dzieci i każdego z domowników.
"Podziwiam" nonszalancje tych którzy bardzo duże przeszklenia od samej podłogi pozostawiają od środka bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Ja rozumiem, ze to dodatkowa kasa ale nic nie jest warte naszego zdrowia czy wręcz życia. Wpaść w taka szybę brrrrr.... horror. Jak to mówią, lepiej być mądrym przed szkoda niż później płakać.
W Schuco CT-70 jak i Si82 profil tzw. pośredni oczywiście istnieje i jest dostępny zaś Gliwice nie są na końcu świata :)
Pchelek - w pełni rozumiem tych którzy dbają o bezpieczeństwo, sam na sobie mam slad jak wpadłem w przeszklone drzwi będąc jedenastolatkiem więc sądzę, że jeśli mamy do czynienia z osobą dbająca o zdrowie swoich dzieci to trzeba taka postawę chwalić a nie poddawać sens takiego rozwiązania w wątpliwość.

pchelek
20-11-2009, 18:26
Jareko - od srodka wystarczy szyba z naklejona folia - chociazby 4 mm.
Klejone dwie 3 to do duzych przeszklen.

pchelek
20-11-2009, 18:30
to powyzej to dokonczenie mojej uwagi.
Ew moze byc hartowana - jak sie rozsypie to w mak. Ale lepsza chyba jest z folia - sie stlucze i nie poleci.
Dawniej w drzwiach balkonowych w dolnej czesci [zawsze byly poprzeczki] dawano wlasnie szybe hartowana. Nie bylo wtedy laminowanych.
To mozna jeszcze odciazyc dajac na zewnatrz dwie sklejone 3-ki z folia poczworna.

pchelek
20-11-2009, 18:31
Schuco ma odpowiednie bajery do takich okien - glownie odpowiednio sztywny profil i usztywnienia. No i ma odpowiednie listwy do szklenia grubszych zestawow.

pchelek
20-11-2009, 18:33
Zamiast uchylu w drzwiach wstaw sobie nawiewnik. Mozna precyzyjnie ustawic nawiew. A i drzwi tylko rozwierane sa odpowiednio i trwalsze i bardziej odporne na ew. wlamywaczy.

pchelek
20-11-2009, 18:35
W rozwieranych drzwiach zamow funkcje minimalnego otwarcia.

marcbe
20-11-2009, 19:35
Zamiast uchylu w drzwiach wstaw sobie nawiewnik. Mozna precyzyjnie ustawic nawiew. A i drzwi tylko rozwierane sa odpowiednio i trwalsze i bardziej odporne na ew. wlamywaczy.

Ok, dzieki, o jakim nawiewniku mowisz dokladnie - jezeli mowisz o sterowaniu to musi byc to reczny..? Niewiem "praktycznie" jak dzialaja te nawiewniki, bo niemialem okazji przebywac dluzszy czas i w roznych warunkach w pomieszczeniach gdzie sa zalozone.. czy zastapi duzy "lufcik" (tzn. czy wystarczajaco duzo wpuszcza powietrza?) i jak jest on szczelny po zamknieciu? Jakies nawiewniki bede musial oczywiscie zalozyc - ale niekoniecznie na te drzwi i chyba higrosterowane.. Mozesz doradzic co sprawdza sie w kuchni z wentylacja grawitacyjna ?


Jareko - od srodka wystarczy szyba z naklejona folia - chociazby 4 mm.
To folia do pojedynczej szyby 4mm jak rozumiem - po jakiej stronie jest ona klejona na szybe ? Domyslam sie ze od wewnatrz ? Napewno to jest tansza opcja - ale napewno jest to rowiazanie mniej sztywne i wtedy na pewno musialbym pomyslec o wzmocnieniu w postaci przewiazki..


W rozwieranych drzwiach zamow funkcje minimalnego otwarcia.

Czy to to samo co mikrowentylacja ? O jak duzym/malym otwarciu mowimy w mm ?

pchelek
20-11-2009, 21:45
przewiazka [czyli szczeblina na wysokosci ok 80-90 cm] to jest bardziej potrzebna by sie skrzydlo nie wyglo w beczke lub w talie osy [klepsydre]. Przy slabych usztywnieniach to sie zdarza. Na sztywnosc skrzydla nie ma wplywy. Ta szyba foliowana to folia do srodka. Mikrowentylacja to otwarcie skrzydla na ok 2-3 mm - spokojnie wystarcza. ja mam skrzydlo rozwierane [SCHUCO] i je sobie wlasnie tak nie do konca zamykam i sie mi wietrzy. Mozesz tez zamowic hamulec na dole i wtedy otwierasz ile chcesz. Sa tez takie blokadki dokrecane do skrzydla. Pozwalaja otworzyc skrzydlo na kilka cm. Rozne sa metody rozniste.
Jareko Ci dokladnie wytlumaczy. On jest dobry po prostu.

pchelek
20-11-2009, 21:48
Nawiewnik po zamknieciu praktycznie jest szczelny. Przy otwarciu puszcza od 25 - do 50 m3 powietrza na godzine. czyli tyle ile wymaga normowa wentylacja dla pomieszczen mieszkalnych, kuchni. Jak jest zomni to zamykasz go sznurkiem.
To taka waska szczelina w ramie. Zajrzyj na stronki nawiwnikow np aereco czy ventair

jareko
20-11-2009, 23:42
... Mozesz tez zamowic hamulec na dole i wtedy otwierasz ile chcesz. ....tzw hamulec sterowany klamka tak naprawdę zaczyna działać przy otwarciu okna o 15-20 stopni ale pełni dodatkowa funkcje - jakże niedoceniana czasem - stanowi ograniczenie otwarcia skrzydła

mattdl
21-11-2009, 20:28
http://images40.fotosik.pl/225/f65fea7d62f9d177med.jpg
W końcu wstawili mi okna jednakże właśnie się dowiedziałem, że to które jest na zdjęciu czyli balkonowe nie ma klocków podporowych na dole ramy.
Wylewki były już wylane i bezpośrednio pod ramą okna położony jest styropian podłogowy. Ekipa nie chciała wycinać styro...kuźwa ja twierdze że powinni dać 4 klocki (lub śruby rzymskie) po bokach i dwa bliżej środka. Mam nadzieję że nie mam racji bo teraz to chyba trzeba będzie posadzkę podkuwać aby to poprawić :evil:

Charlie
22-11-2009, 12:05
masz w szybach ciepłą ramkę SSP w kolorze profila drewnianego a silikon przyszybowy w kolorze jasnym.
Producent mógł się lepiej postarać i połorzyć silkon w kolorze drewna - jest taka możliwość.
Poza tym dlaczego nie zafundowałaś sobie niskiego progu - tylko 2,5 cm wysoki i wykonany z aluminium + przekładka termiczna ?!

mattdl
22-11-2009, 12:56
masz w szybach ciepłą ramkę SSP w kolorze profila drewnianego a silikon przyszybowy w kolorze jasnym.
Producent mógł się lepiej postarać i połorzyć silkon w kolorze drewna - jest taka możliwość.
Poza tym dlaczego nie zafundowałaś sobie niskiego progu - tylko 2,5 cm wysoki i wykonany z aluminium + przekładka termiczna ?!
spoko nie wygląda źle tak chciała żona i tak ma :wink:
z progiem to racja może nie pomyśleliśmy wcześniej ... ale nam nie przeszkadza
jednakże moje pytanie dotyczyło innej kwestii - dodam, że okna drewniane

jareko
22-11-2009, 13:26
masz zrobiona wylewkę na styropianie i na tym postawiony balkon?

mattdl
22-11-2009, 13:30
tfu to nie balkon tylko zadaszony taras na zdj widać drzwi uchylone do wnętrza

jareko
22-11-2009, 13:36
tfu to nie balkon tylko zadaszony taras na zdj widać drzwi uchylone do wnętrzapytanie było inne :lol: ... a ogólnie na to nam na zdjęciu pokazujesz mówi się "drzwi balkonowe, dwuskrzydłowe, z ruchomym słupkiem" :) i na ma znaczenia czy to balkon, taras czy piwnice alibo jakieś kazamaty ;)

mattdl
22-11-2009, 13:43
ogólnie na to nam na zdjęciu pokazujesz mówi się "drzwi balkonowe, dwuskrzydłowe, z ruchomym słupkiem" :) i na ma znaczenia czy to balkon, taras czy piwnice alibo jakieś kazamaty ;)
:D
a co w końcu z tymi klockami czy śrubami w progu nie w ramie żeby być bardziej precyzyjnym :-?

jareko
22-11-2009, 13:47
odpowiedz rposze najpierw na moje pytanie :) jest kilka postów wyżej :)

mattdl
22-11-2009, 16:12
odpowiedz rposze najpierw na moje pytanie :) jest kilka postów wyżej :)
eh no tak sorki nie zauważyłem
Zgadza sie wylewki na styropianie ale pod samym progiem okna wylewki nie ma, twardy styro bodajże 10cm i na nim to bezpośrednio stoi okno, od strony tarasu izolacja i beton na chudziaku

pchelek
23-11-2009, 08:41
ta rama stoi w powietrzu - dobre :)

jareko
23-11-2009, 09:39
odpowiedz rposze najpierw na moje pytanie :) jest kilka postów wyżej :)
eh no tak sorki nie zauważyłem
Zgadza sie wylewki na styropianie ale pod samym progiem okna wylewki nie ma, twardy styro bodajże 10cm i na nim to bezpośrednio stoi okno, od strony tarasu izolacja i beton na chudziaku
tak jak juz odpisal ci Pchelek - realnie, cale drzwi wisza w powietrzu - styropian NIE JEST zadnym podparciem, nawet styrodur takim podparciem NIGDY nie bedzie.
Wykuc, zrobic dojscie, podklinowac, podeprzec, zrobic co tylko sie da by drzwi MIALY STABILNE podparcie

darek63
23-11-2009, 17:52
Mam pytanie dotyczące jakości (staranności) składania okien.

1. Jakie mogą być odchyłki od "prostości" ramki w pakiecie szybowym (widziałem ramkę w "esy floresy", jakby odwijana z bębna) - czy jest na to norma, na liniowość?

2. Jaka jest norma na symetryczne umieszczenie pakietu szybowego ( ramki ) względem profila PCV i uszczelek przyszybowych (w oknie pakiet wstawiany "koso", tzn. nierównolegle względem uszczelki pionowej , na 120cm ok. 6-8 mm odchyłki)

Czy te kwestie są regulowane jakimiś zapisami ?

czmirek
23-11-2009, 18:22
Mam pytanie dotyczące jakości (staranności) składania okien.

1. Jakie mogą być odchyłki od "prostości" ramki w pakiecie szybowym (widziałem ramkę w "esy floresy", jakby odwijana z bębna) - czy jest na to norma, na liniowość?

2. Jaka jest norma na symetryczne umieszczenie pakietu szybowego ( ramki ) względem profila PCV i uszczelek przyszybowych (w oknie pakiet wstawiany "koso", tzn. nierównolegle względem uszczelki pionowej , na 120cm ok. 6-8 mm odchyłki)

Czy te kwestie są regulowane jakimiś zapisami ?

co? zamowiles okna w kurnikach dobroplasta ? i dalej nie wiesz co z tym zrobic?

mattdl
23-11-2009, 21:30
ta rama stoi w powietrzu - dobre :)
:evil: jak się dowiedziałem że tak to właśnie zamontowoli to od razu powiedziałem że do poprawy a te dekle montażyści wciskają że tak może być :evil:
dzięki za potwierdzenie bedzie wojna :evil:

T12345T
23-11-2009, 22:06
twardy styro bodajże 10cm i na nim to bezpośrednio stoi okno, od strony tarasu izolacja i beton na chudziaku

Zanim pójdziesz z "deklami" na wojnę, dowiedz się może jaki jest parametr przenoszenia obciążeń dla tego styropianu, bo może nie ma o co walczyć.

Nie do końca jest prawdą, że nie można zamontować drzwi balkonowych bezpośrednio na styropianie. Jest nawet patent na takie rozwiązanie.

Illbruck nazywa to "styropianowy blok podparapetowy" (http://www.oknotest.pl/1/news/artykuly/illbruck_cieply_parapet.php), zwróć uwagę na wartości w tej tabeli.

Na rynku przyjęła się już nazwa "ciepły parapet" (http://www.oknotest.pl/1/news/artykuly/illbruck_proste_rozwiazanie_trudnego_problemu.php) , zwróć uwagę na jeden z rysunków, który dotyczy dokładnie Twojej sytuacji montażowej.

Pozdrawiam

jareko
23-11-2009, 22:16
...Illbruck nazywa to "styropianowy blok podparapetowy" (http://www.oknotest.pl/1/news/artykuly/illbruck_cieply_parapet.php), zwróć uwagę na wartości w tej tabeli.
Na rynku przyjęła się już nazwa "ciepły parapet" (http://www.oknotest.pl/1/news/artykuly/illbruck_proste_rozwiazanie_trudnego_problemu.php) , zwróć uwagę na jeden z rysunków, który dotyczy dokładnie Twojej sytuacji montażowej....i uzupelnic informacje o to ze poza takim patentem nie ma masowej produkcji gdyz cale to ustrojstwo MUSI być wykonane pod określony profil, dopasowany np. do KBE nie będzie pasował do VEKI itp. Może coś się zmieniło od lipca tego roku bo z tego miesiąca mam info od Ilbrucka
Walczyć jest zawsze o co zwłaszcza ze styropian był położony na chudziaku i może poddawać sie ciężarowi w sposób niekontrolowany w czasie wieloletniej eksploatacji. Nie jeden "fachowiec" udowadniał ze samo pianowanie wystarczy by przenieść spokojnie ciężar okna czy balkonu - podyskutujemy na ten temat??? sądzę że nie warto

JarekKos
23-11-2009, 23:34
...Illbruck nazywa to "styropianowy blok podparapetowy" (http://www.oknotest.pl/1/news/artykuly/illbruck_cieply_parapet.php), zwróć uwagę na wartości w tej tabeli.
Na rynku przyjęła się już nazwa "ciepły parapet" (http://www.oknotest.pl/1/news/artykuly/illbruck_proste_rozwiazanie_trudnego_problemu.php) , zwróć uwagę na jeden z rysunków, który dotyczy dokładnie Twojej sytuacji montażowej....i uzupelnic informacje o to ze poza takim patentem nie ma masowej produkcji gdyz cale to ustrojstwo MUSI być wykonane pod określony profil, dopasowany np. do KBE nie będzie pasował do VEKI itp. Może coś się zmieniło od lipca tego roku bo z tego miesiąca mam info od Ilbrucka
Walczyć jest zawsze o co zwłaszcza ze styropian był położony na chudziaku i może poddawać sie ciężarowi w sposób niekontrolowany w czasie wieloletniej eksploatacji. Nie jeden "fachowiec" udowadniał ze samo pianowanie wystarczy by przenieść spokojnie ciężar okna czy balkonu - podyskutujemy na ten temat??? sądzę że nie warto

Panowie,

tak dla rozładowania emocji tu panujących:

Jak sama nazwa autora wskazuje: Test lubi TESTOWAC.
A my "Jarki" nic tylko TRADYCJA i PRAKTYKA.

A wydaje mi się, że jakbyśmy połączyli te doświadczenia z tymi nowościami to by "zajefajne" okna wyszły - i wszyscy by byli trochę bardziej zadowoleni.

JarekKos
23-11-2009, 23:52
Mam pytanie dotyczące jakości (staranności) składania okien.

1. Jakie mogą być odchyłki od "prostości" ramki w pakiecie szybowym (widziałem ramkę w "esy floresy", jakby odwijana z bębna) - czy jest na to norma, na liniowość?

Zobacz pkt 7.
Nie wiem czy Ci to do końca pomoże. ale nigdy nie wiadomo

http://www.pilkington.com/resources/kryteriaocenyjakosciwyrobu22.pdf


2. Jaka jest norma na symetryczne umieszczenie pakietu szybowego ( ramki ) względem profila PCV i uszczelek przyszybowych (w oknie pakiet wstawiany "koso", tzn. nierównolegle względem uszczelki pionowej , na 120cm ok. 6-8 mm odchyłki)

Czy te kwestie są regulowane jakimiś zapisami ?

Darek,

tak na oko to 6-8mm to trochę dużo :wink:

Ale podaj dokładny wymiar skrzydła to Ci może więcej pomogę.

Pozdrawiam

JarekKos
23-11-2009, 23:55
Darek63,

podaj też system w którym tak zostało zaszklone okno. :wink:


PS: Od osadzenia szyby w skrzydle zależy współczynnik przenikania ciepła :lol: :roll:

IVO333
24-11-2009, 00:04
Pewna różnica chyba jest w obciążeniu okna (po którego ościeżnicy raczej nie depczemy) a drzwi balkonowych w słupku ruchomym po którego ościeżnicy przejdą się przez kilka lat gromadki domowników. Nawet styrodur ugniecie się pod wpływem częstych obciążeń,ościeżnica będzie sprężynować i ze szczelnością może być kiepsko, pomijam już możliwość powstania szpary od zewnątrz między ramą a nawierzchnią tarasu czy balkonu i zaproszenia tam wody.

Pozdrawiam

darek63
24-11-2009, 08:14
Mam pytanie dotyczące jakości (staranności) składania okien.

1. Jakie mogą być odchyłki od "prostości" ramki w pakiecie szybowym (widziałem ramkę w "esy floresy", jakby odwijana z bębna) - czy jest na to norma, na liniowość?

Zobacz pkt 7.
Nie wiem czy Ci to do końca pomoże. ale nigdy nie wiadomo

http://www.pilkington.com/resources/kryteriaocenyjakosciwyrobu22.pdf


2. Jaka jest norma na symetryczne umieszczenie pakietu szybowego ( ramki ) względem profila PCV i uszczelek przyszybowych (w oknie pakiet wstawiany "koso", tzn. nierównolegle względem uszczelki pionowej , na 120cm ok. 6-8 mm odchyłki)

Czy te kwestie są regulowane jakimiś zapisami ?

Darek,

tak na oko to 6-8mm to trochę dużo :wink:

Ale podaj dokładny wymiar skrzydła to Ci może więcej pomogę.

Pozdrawiam

Dziękuję JarekKos za zaangażowanie.
Podaję informacje dodatkowe:

profil Rehau Brillant
wymiar 145x145, dwudzielne ze stałym słupkiem, R/RU
szyba Piklington z ciepłą ramka ze stali szlachetnej
producent - z centralnej Polski, znany !

Dodatkowo 4 z 10 zakupionych z oknami pakietów zaparowały wewnątrz (podczas mgły) !

darek63
24-11-2009, 08:19
Mam pytanie dotyczące jakości (staranności) składania okien.

1. Jakie mogą być odchyłki od "prostości" ramki w pakiecie szybowym (widziałem ramkę w "esy floresy", jakby odwijana z bębna) - czy jest na to norma, na liniowość?

2. Jaka jest norma na symetryczne umieszczenie pakietu szybowego ( ramki ) względem profila PCV i uszczelek przyszybowych (w oknie pakiet wstawiany "koso", tzn. nierównolegle względem uszczelki pionowej , na 120cm ok. 6-8 mm odchyłki)

Czy te kwestie są regulowane jakimiś zapisami ?

co? zamowiles okna w kurnikach dobroplasta ? i dalej nie wiesz co z tym zrobic?

NIE - to nie oni.
Niska półka i firmy często "krytykowane" nie były brane pod uwagę.
Po lekturze m.in tego forum jak i oknonetu wybrano jedne z droższych okien ..... kosztowały 4.100 zł za 4-ry nieduże otwory w bloku.

profil Rehau Brillant
wymiar 145x145, dwudzielne ze stałym słupkiem, R/RU
szyba Piklington z ciepłą ramka ze stali szlachetnej
producent - z centralnej Polski, znany !

Te nierówności osadzenia pakietów są b. mocno widoczne przy konfiguracji:
biały profil, czarne uszczelki i stalowa ciepła ramka ..... duże kontrasty kolorów uwypuklają krzywizny ...... dodatkowo być może źle dobrano pakiety do wymiaru skrzydeł.

Dodatkowo 4 z 10 zakupionych z oknami pakietów zaparowały wewnątrz (podczas mgły) !

PYTANIE: czy pakiety szybowe zamawiają producenci pod wymiar skrzydła? Z jaka dokładnością ?
Czy np. dla skrzydeł 145x145 i 143x144 zamawiają pakiety szybowe o innych wymiarach ? Czy operuje się typówkami ?

pchelek
24-11-2009, 08:40
Na kazdy wymiar skrzydla jest inny wymiar szyby - obowiazuje dokaldnosc jednego milimetra przy dobieraniu szyb - sa do tego odpowiednie wzory obliczeniowe. Szyba [ramka] nie moze wystawac spod listwy. Szyba musi byc ulozona rowno. Pewno z uwag na za male szyby dali wiecej podkladek szklarskich . Natomiast dramatem jest zaparowanie szyb - co swidczy o tym ze sa nieszczelne.
Kzywa ramka to tez dramat.
Reklamuj.

pchelek
24-11-2009, 08:46
Nie do końca jest prawdą, że nie można zamontować drzwi balkonowych bezpośrednio na styropianie. Jest nawet patent na takie rozwiązanie.

Nieprawda.

Okno czy drzwi MUSI miec trwale podparcie klockiem z drewna czy z tworzyw.
Okno czy drzwi nie moze stac na styropianie - nawet najtwardszym.
Patenty Illbruck moze sa i sluszne - ale nie wszystkie.
Podparcia okien czy drzwi zada kazdy systemodawca.I jeszcze musi byc to okno przymocowane MECHANICZNIE do podloza - a ja tam nic nie widze.

JarekKos
24-11-2009, 08:59
profil Rehau Brillant
wymiar 145x145, dwudzielne ze stałym słupkiem, R/RU
szyba Piklington z ciepłą ramka ze stali szlachetnej
producent - z centralnej Polski, znany !

Dodatkowo 4 z 10 zakupionych z oknami pakietów zaparowały wewnątrz (podczas mgły) !

Nie wiem dokładnie jak to jest w REHAU, ale w tych systemach z którymi się dotychczas spotkałem na produkcji to szyba powinna być 32mm większa od wymiaru światła pomiędzy listwami.

Co do 4 pakietów zaparowanych "wewnątrz". Najprawdopodobniej nastąpiło rozszczelnienie. Normalny punkt gwarancyjny.

JarekKos
24-11-2009, 09:04
PYTANIE: czy pakiety szybowe zamawiają producenci pod wymiar skrzydła? Z jaka dokładnością ?
Czy np. dla skrzydeł 145x145 i 143x144 zamawiają pakiety szybowe o innych wymiarach ? Czy operuje się typówkami ?

Tak Darku,

na każdy wymiar skrzydła jest inny wymiar szyby.

Szczególnie dotyczy to tak zwanych okien typowych. Przy oknie dwuskrzydłowym o wymiarze np. szer 1465 mm jedno skrzydło będzie większe od drugiego o 1 mm. I o tyle też powinna być większa szyba.

Wbrew pozorom, dobre oszklenie ma BARDZO DUŻE znaczenie dla późniejszego funkcjonowania okna.

Pozdrawiam

bwojtek
24-11-2009, 16:32
Dodatkowo 4 z 10 zakupionych z oknami pakietów zaparowały wewnątrz (podczas mgły)
Czy ta para później zniknęła? Pojawiło się to jeszcze czy to był incydent?

darek63
24-11-2009, 19:35
Dodatkowo 4 z 10 zakupionych z oknami pakietów zaparowały wewnątrz (podczas mgły)
Czy ta para później zniknęła? Pojawiło się to jeszcze czy to był incydent?

Pakiet zaparował wewnątrz dwukrotnie. W bardzo chłodne i mgliste wieczory. Proces odwracalny, po kilku godzinach było znowu OK.

bwojtek
24-11-2009, 19:38
Trochę to wygląda na brak sita molekularnego w ramce dystansowej. W każdym razie wkłady do wymiany.

pchelek
24-11-2009, 19:55
mozna to sprawdzic
butelka z PVC uciac jakies 5 cm od dolu - taki "kubek" zrobic
nastepnie przeciac na poł - taki "polkubek'
przykleic plastelina do szyby
wrzucic suchy lod z denaturatem
po drugiej stronie szyby pojawi sie zaroszenie - mgla na szybie
zamiast suchego lodu moze bys lod zwykly - ale trzeba dluzej poczekac
po prostu mocno schlodzic szybe

darek63
24-11-2009, 19:58
Na kazdy wymiar skrzydla jest inny wymiar szyby - obowiazuje dokaldnosc jednego milimetra przy dobieraniu szyb - sa do tego odpowiednie wzory obliczeniowe. Szyba [ramka] nie moze wystawac spod listwy. Szyba musi byc ulozona rowno. Pewno z uwag na za male szyby dali wiecej podkladek szklarskich . Natomiast dramatem jest zaparowanie szyb - co swidczy o tym ze sa nieszczelne.
Kzywa ramka to tez dramat.
Reklamuj.

Ramka w pakietach nie wystaje ponad poziom listew, wprost przeciwnie ramki są zbyt duże w stosunku do powierzchni skrzydła netto (otworu skrzydeł) i widać przez szyby zbyt duży obszar tzn. prawie całe uszczelki zewnętrzne. Dodatkowo pakiet posadowiony krzywo względem profilu PCV skrzydła (prawdopodobnie nierówno zaklinowane) i widać czarne zewnętrzne uszczelki niesymetrycznie. Odchyłka posadowienia szyby od pionu - "na oko" ok 6 mm.

Czy do okien powinna być dołączona karta gwarancyjna ?
Czasami pośrednik i montujący w umowie napisze, że daje na okno i poprawność montażu 36 m-cy gwarancji - ja tak mam.
W tym przypadku ani w umowie, ani z oknami nie ma gwarancji.

bwojtek
24-11-2009, 20:08
Jak nie masz pisemnej umowy gwarancyjnej to nie masz gwarancji.

darek63
24-11-2009, 20:17
Jak nie masz pisemnej umowy gwarancyjnej to nie masz gwarancji.

W tym przypadku faktura i Umowa na wstawienie okien jest, ale brak pisemnego zapisu o długości gwarancji.

A tak na marginesie - dlaczego z oknami nie przychodzi do klienta gwarancja od producenta ?
No bo co robić w przypadku gdy pośrednik np. bankrutuje i znika z rynku?
Czy aby producenci do okien nie powinni dołączyć karty gwarancyjnej (wówczas montujący wypełnia, wstawia datę pieczętuje) ..... potem można jakość okna nawet po czasie reklamować u producenta.

bwojtek
24-11-2009, 20:49
W tym przypadku faktura i Umowa na wstawienie okien jest, ale brak pisemnego zapisu o długości gwarancji.
No to tak jak by gwarancji nie było. Gwarancja to rodzaj umowy, w której gwarant deklaruje co i jak tej gwarancji podlega. Bez określenia zakresu uprawnień gwarancyjnych i sposobu ich realizowania nawet zapis na umowie "towar objęty jest x-letnią gwarancją" to tylko martwy zapis.


A tak na marginesie - dlaczego z oknami nie przychodzi do klienta gwarancja od producenta ?
U każdego dobrego producenta okien taki dokument jest wydawany.

darek63
24-11-2009, 21:07
bwojtek napisał:

[/quote]A tak na marginesie - dlaczego z oknami nie przychodzi do klienta gwarancja od producenta ?[/quote]
U każdego dobrego producenta okien taki dokument jest wydawany.[/quote]

Może jest wydawany, a może i nie .... ale do mnie nie dotarł ... a producent super że hej.

bwojtek
24-11-2009, 21:10
A tak na marginesie - dlaczego z oknami nie przychodzi do klienta gwarancja od producenta ?
U każdego dobrego producenta okien taki dokument jest wydawany.

Może jest wydawany, a może i nie .... ale do mnie nie dotarł ... a producent super że hej.[/quote]
Nie wiem jaki to producent bo nazwa nie padła. Ale bardzo prawdopodobne, że producent kartę gwarancyjną wydał wraz z oknami ale już dealer "zachował ją" dla siebie. Dostałeś jakiekolwiek dokumenty do okien (instrukcja montażu, konserwacji, aprobaty?)?

darek63
24-11-2009, 21:32
A tak na marginesie - dlaczego z oknami nie przychodzi do klienta gwarancja od producenta ?
U każdego dobrego producenta okien taki dokument jest wydawany.

Może jest wydawany, a może i nie .... ale do mnie nie dotarł ... a producent super że hej.
Nie wiem jaki to producent bo nazwa nie padła. Ale bardzo prawdopodobne, że producent kartę gwarancyjną wydał wraz z oknami ale już dealer "zachował ją" dla siebie. Dostałeś jakiekolwiek dokumenty do okien (instrukcja montażu, konserwacji, aprobaty?)?[/quote]

Były naklejki na oknach i dotyczyły szyb oraz wykonawcy okien.
Instrukcja montażu jest na stronie producenta (zresztą z błędem).
Aprobaty nie otrzymałem, karty gwarancyjnej też.

Moris77
24-11-2009, 21:47
w innym wątku kilkanaście minut temu Darku63 napisałeś :

am76 napisał:
Witam, czy jest jakiś powód (oprócz energooszczędności ) dla którego warto kupić okna Exclusive a nie Elita Thermo (3-szybowe)? Różnica w cenie jest spora.

darek63 napisał:
Miałem podobny dylemat.
Ostatecznie wybrałem Elita Thermo + 3 szyby (za dopłatą tylko ok. 80 zł).
Nie mam domu pasywnego i wymuszonej wentylacji i doszedłem do wniosku, że chata musi się "troszku" wietrzyć i nie potrzebuję aż 3-ch uszczelek .... a oszczędności może na ok. 20-30 zł/rok na ogrzewaniu tytułem grubszego profilu PCV nie są warte różnicy w cenie ok. 300-400 pln/okno (nieduże wymiarowo zresztą).
_________________
Darek
Czegoś nie rozumiem Rehau czy Elita Thermo ?

darek63
25-11-2009, 00:31
w innym wątku kilkanaście minut temu Darku63 napisałeś :

am76 napisał:
Witam, czy jest jakiś powód (oprócz energooszczędności ) dla którego warto kupić okna Exclusive a nie Elita Thermo (3-szybowe)? Różnica w cenie jest spora.

darek63 napisał:
Miałem podobny dylemat.
Ostatecznie wybrałem Elita Thermo + 3 szyby (za dopłatą tylko ok. 80 zł).
Nie mam domu pasywnego i wymuszonej wentylacji i doszedłem do wniosku, że chata musi się "troszku" wietrzyć i nie potrzebuję aż 3-ch uszczelek .... a oszczędności może na ok. 20-30 zł/rok na ogrzewaniu tytułem grubszego profilu PCV nie są warte różnicy w cenie ok. 300-400 pln/okno (nieduże wymiarowo zresztą).
_________________
Darek
Czegoś nie rozumiem Rehau czy Elita Thermo ?

Czego nie rozumiesz Moris77 ?

W jednym domu pierwsze ..... w drugim drugie :D

Patrz na to jak na dwa różne zdarzenia.

c'est la vie :lol:

siloj
25-11-2009, 00:52
powiedzcie mi bo się osobiście nie znam na oknach PCV, czy Avante bądź inne firmy robią okna w kolorze białym ale z fakturą drewnopodobną ???
z góry dzieki za odpowiedz i pozdrawiam
jacek

bwojtek
25-11-2009, 07:21
powiedzcie mi bo się osobiście nie znam na oknach PCV, czy Avante bądź inne firmy robią okna w kolorze białym ale z fakturą drewnopodobną ???
z góry dzieki za odpowiedz i pozdrawiam
jacek
Nie wiem czy akurat Avante ale są dostępne okna białe w okleinie.

pchelek
25-11-2009, 08:20
bwojtek napisał:
Jak nie masz pisemnej umowy gwarancyjnej to nie masz gwarancji.
Nieprawda

Jak nie ma odrebnej gwarancji to wedle prawa handlowego gwarancją jest sama umowa i faktura za okna. Gwarancja bezterminowa.
takie jest prawo unijne ktore i u nas obowiazuje.

Zazadaj od producenta deklaracji zgodnosci.


Zobaczysz jego wieeeelkie oczy


Darek

pchelek
25-11-2009, 08:24
darek - jesli szyba siedzi tak jak siedzi to jest zle osadzona - jest za duza i w ramie z jednej strony nie ma podkladek a z drugiej jest ich kilka - pewno przekosili skrzydlo

darek63
25-11-2009, 08:28
bwojtek napisał:
Jak nie masz pisemnej umowy gwarancyjnej to nie masz gwarancji.
Nieprawda

Jak nie ma odrebnej gwarancji to wedle prawa handlowego gwarancją jest sama umowa i faktura za okna. Gwarancja bezterminowa.
takie jest prawo unijne ktore i u nas obowiazuje.

Zazadaj od producenta deklaracji zgodnosci.


Zobaczysz jego wieeeelkie oczy


Darek

"Deklarację zgodności" czy "Aprobatę" czegoś tam?
To chyba dwa różne dokumenty - prawda ?

No cóż my klienci nie mamy kontaktu z producentem i nie zobaczymy jego wielkich oczu ..... a pośrednik w większości takie sprawy olewa.

Niektórzy potrafią krzyczeć przy próbie zgłoszenia problemu.

bwojtek
25-11-2009, 09:19
bwojtek napisał:
Jak nie masz pisemnej umowy gwarancyjnej to nie masz gwarancji.
Nieprawda

Jak nie ma odrebnej gwarancji to wedle prawa handlowego gwarancją jest sama umowa i faktura za okna. Gwarancja bezterminowa.
takie jest prawo unijne ktore i u nas obowiazuje.
Ciekawe rzeczy piszesz ale nieprawdziwe. Gwarancja nie jest niczym obowiązkowym jest udzielana przez producenta dobrowolnie.

JarekKos
25-11-2009, 09:54
bwojtek napisał:
Jak nie masz pisemnej umowy gwarancyjnej to nie masz gwarancji.
Nieprawda

Jak nie ma odrebnej gwarancji to wedle prawa handlowego gwarancją jest sama umowa i faktura za okna. Gwarancja bezterminowa.
takie jest prawo unijne ktore i u nas obowiazuje.
Ciekawe rzeczy piszesz ale nieprawdziwe. Gwarancja nie jest niczym obowiązkowym jest udzielana przez producenta dobrowolnie.

Dokładnie Bwojtek,

gwarancja jest rzeczą "dobrowolną" wydaną przez producenta.
W większości przypadków w karcie gwarancyjnej jest też zapis o "autoryzowanej" grupie montażowej. Montaż dokonany przez "nie autoryzowaną" grupę montażową wyklucza gwarancję.

Ale to jest długi temat.

Pozdrawiam

Moris77
25-11-2009, 10:27
bwojtek napisał:
Jak nie masz pisemnej umowy gwarancyjnej to nie masz gwarancji.
Nieprawda

Jak nie ma odrebnej gwarancji to wedle prawa handlowego gwarancją jest sama umowa i faktura za okna. Gwarancja bezterminowa.
takie jest prawo unijne ktore i u nas obowiazuje.

Zazadaj od producenta deklaracji zgodnosci.


Zobaczysz jego wieeeelkie oczy


Darek

Co to znaczy gwarancja bezterminowa ( do końca świata i jeden dzień dłużej) Gwarancja jest dobrowolna albo jest albo jej nie ma i z reguły jest na dłuższy okres niż wynika to z rękojmi. Kiedy gwarancji nie ma obowiązuje wówczas rękojmia 24 miesiące przy sprzedaży osobie prywatnej, 12 miesięcy przy sprzedaży firmie.

T12345T
25-11-2009, 10:35
bwojtek napisał:
Jak nie masz pisemnej umowy gwarancyjnej to nie masz gwarancji.
Nieprawda

Jak nie ma odrebnej gwarancji to wedle prawa handlowego gwarancją jest sama umowa i faktura za okna. Gwarancja bezterminowa.
takie jest prawo unijne ktore i u nas obowiazuje.
Ciekawe rzeczy piszesz ale nieprawdziwe. Gwarancja nie jest niczym obowiązkowym jest udzielana przez producenta dobrowolnie.

Dokładnie Bwojtek,

gwarancja jest rzeczą "dobrowolną" wydaną przez producenta.
W większości przypadków w karcie gwarancyjnej jest też zapis o "autoryzowanej" grupie montażowej. Montaż dokonany przez "nie autoryzowaną" grupę montażową wyklucza gwarancję.

Ale to jest długi temat.

Pozdrawiam

Co jeszcze ciekawsze gwarancja może również wynikać z oświadczenia gwaranta złożonego w reklamie :D :D :D, to raz.

A dwa, żaden z producentów wymagających wykonywania montaży przez "autoryzowane ekipy", nigdzie w sposób powszechnie dostępny nie ujawnia ich listy.

A trzy, to chyba też to, że najczęściej umowy zawiera się i warunki montażu omawia i ustala w biurze z przemiłą panią Zosią czy Kasią, które są żywą reklamą ściśle tajnych zasad montażu i ekip mniej lub bardziej nieautoryzowanych.

A cztery, to kogo to wszystko obchodzi przed montażem? Uda się lub nie uda się. Szanse są pół na pół. Jedni się wkurzą inni pochwalą i w finale będzie jak w piosence Jana Kaczmarka "pero, pero bilans musi wyjść na zero".

Pozdrawiam

jareko
25-11-2009, 10:43
"...ale to jest długi temat...oj oj oj nie poruszajmy go, bo zajmie conajmniej 100 kolejnych stron :lol:

JarekKos
25-11-2009, 10:54
"...ale to jest długi temat...oj oj oj nie poruszajmy go, bo zajmie conajmniej 100 kolejnych stron :lol:

100 stron??

A ty byś chciał TYLKO o zasadach montażu pisać?? A gdzie użytkowanie, wybór i tym podobne?? :lol: :lol: :wink: :roll:

Pozdrawiam

jareko
25-11-2009, 11:24
. . . A ty byś chciał TYLKO o zasadach montażu pisać?? . . . ją już pisania o montażu mam serdecznie dość-może dla odmiany porozmawiamy o kobietach ? :lol: to o wiele ciekawszy temat ;)

JarekKos
25-11-2009, 11:53
ją już pisania o montażu mam serdecznie dość-może dla odmiany porozmawiamy o kobietach ? :lol: to o wiele ciekawszy temat ;)

Niezły pomysł,

może zorganizujemy wybory MISS i MISTER Forum Muratora??
:lol: :lol: :wink:

Czarownica
25-11-2009, 14:36
Ja mam AVANTE od roku i jest porażka!!!! Nie wiem czy na takie trafiłam czy takie są w rzeczywistości, bo pierwsze wady to złe wyregulowanie okien ciągle ocierają o ramę. Po 2 miesiącach kiedy przyszły mroźne dni szyba zamarzła w środku no ale to raczej wina producenta szyb, następnie prawie po roku użytkowania w ramie zaczęły pękać zgrzewy więc przyjechał serwisant zakleił szpary klejem i wygląda to bardzo nie estetycznie lepiej wyglądało ze szparami więc zgłosiłam raz kolejny że okno nadal podlega reklamacji i narazie czekam na odpowiedz (pracownicy ogólnie mili za wyjątkami ale to się wszędzie zdarza). Nie znam OKNOPLASTU bo nigdy nie miałam z nimi do czynienia więc nie mam zdania ale jeśli chodzi o AVANTE nie polecam mimo, że mają roczne ubezpieczenie.

darek63
25-11-2009, 19:10
A tak na marginesie - dlaczego z oknami nie przychodzi do klienta gwarancja od producenta ?
U każdego dobrego producenta okien taki dokument jest wydawany.

Może jest wydawany, a może i nie .... ale do mnie nie dotarł ... a producent super że hej.
Nie wiem jaki to producent bo nazwa nie padła. Ale bardzo prawdopodobne, że producent kartę gwarancyjną wydał wraz z oknami ale już dealer "zachował ją" dla siebie. Dostałeś jakiekolwiek dokumenty do okien (instrukcja montażu, konserwacji, aprobaty?)?

********************************

Sorki ale czuję się w obowiązku poinformować, że jednak z oknami dotarł do mnie druk z gwarancją, sposobem montażu i użytkowania. Na drugiej stronie kartki z logo producenta (była naklejona na szybę) zawarto te 3 tamaty. Niedopatrzenie takie moje jednak.

Tak więc wybrany przeze mnie "producent okien że hej" jest jak najbardziej w porządku w tym aspekcie. Co prawda aprobaty nie mam ale to już dla mnie musztarda po obiedzie .... zresztą pewnie jakąś tam ma bo to wysoka dość półka. Okna są na 5+, pośrednik sprzedający i montujący wypadł na 5 lub 4+.
Doradzano przy wyborze , zaproponowano kilka konfiguracji , a w sprawie dopłaty pozostałej kwoty za okna zadzwonił dopiero po 10-14 dniach.

A więc w tym wypadku ja klient mam:
- umowę, w której pośrednik dał mi 36 m-cy gwarancji na montaż
- gwarancję na 5 lat przekazaną wraz z oknami (muszę tylko podstemplować ją u sprzedającego) gwarancja bez konieczności okresowego serwisowania.
- dobre i ciepłe okna (realny wzrost temp. w pokojach o ok. 2 st.C)
- zadowolenie z poprawnego montażu (14 śrubowanych kotew/okno i była nawet taśma rozprężna).
:-)

*****
Natomiast inaczej wygląda drugi przypadek zakupowy w mojej rodzinie:
- część okien krzywo złożonych chociaż wybrano okna od producenta uważanego za dość wysoką półkę.
- w umowie brak info o gwarancji na cokolwiek
- brak przekazania gwarancji przy montażu jak i odmowa wydania jej podczas wizyty z uwagami dotycz. okien kilka dni po montażu
- podniesiony głos sprzedającego może świadczyć jedynie o nieczystym sumieniu, ale damy temu radę. Aha przy zakupie to miodzili i słodzili, że do rany przyłóż.
- niewykluczone, że bliska mi osoba stała się ofiarą oszustwa lub podłości ludzkiej .... część okien może być II gat. lub nawet podróbą ?

:-(

Rada dla kupujących okna :
- nie brakuje miłych i uczciwych pośredników, i montażystów oraz dobrych producentów okien , ale bądźcie zawsze czujni i miejcie zwarte pośladki ... bo nie wykluczone, że teraz na was przyszła kolej.
Miejmy nadzieję, że tych dobrych i uczciwych jest większość.

Ale u mnie w rodzinie jak na razie remis 1:1.

Charlie
26-11-2009, 09:04
"miejcie zwarte posladki" - piękna poezja :) :D :P [/b]

Lgrzechu
26-11-2009, 09:36
Okna jak wczesniej pisałem wybrane, ostatecznie Jezierski Premium Ultra. Powiedzcie jak Jezierski okleja swoje okna. Czy lepiej kupić okna oklejone wzorem drewnopodobnym jasnym "Montana" czy z zewnatrz jasnoszare Silbergrau 7155.05 i wewnatrz białe. Oczywiście nie chodzi o estetyke ( bo to rzecz względna, każdy ma inny gust ) tylko o aspekty techniczne. Nie widziałem w salonie okien Jezierskiego oklejonych tylko z jednej strony. Czy przy kolorze silbergrau cześć zewnetrzna skrzydła i ramy jest barwiona pod kolor w masie czy też biała ( problem ewentualnych zarysowań/uszkodzeń ). Zastanawiam się czy przy zestawieniu szare/białe róznice bedą bardzo rzucać się w oczy z jednej lub drugiej strony. Może lepszym pod wzgledem eksploatacji jest rozwiazanie okna oklejonego z 2-ch stron.

jareko
26-11-2009, 12:10
dla Silbergrau standardem jest okleinowanie na rdzeniu białym
nie jest barwiony w masie a podnoszone "zarysowania" zostawmy w spokoju - marketingowe wychwalanie tego rozwiązania kilka lat temu przez Veke nie mające realnie znaczenia - czy kiedykolwiek próbowałeś "zarysować" okleinę tak by odsłonić rdzeń??? Gdybyś próbował to wiedziałbyś, że realnie jest to bardzo trudne nawet przy ekstremalnej eksploatacji okien. Poza tym do takich rzeczy są specjalne korektory którymi zamalowywało i zamalowuje się miejsca po zebraniu nadlewki ze zgrzewu

Lgrzechu
26-11-2009, 15:49
Jareko, a technicznie Jezierski ładnie robi okna dwukolorowe? Wiesz krawedzie gdzie styka się okleina z białym skrzydłem/ramą, itp.
Doradź, iść w taki sam kolor z obu stron czy twoim zdaniem szare/białe nie bedzie razić. Ten kolor biały od srodka pomijajac nawet aspekt cenowy przemawia do mnie neutralnoscią, potem pomieszczenia nie trzeba urzadzać pod kolor okien :D

jareko
26-11-2009, 16:54
sam sobie odpowiedziałeś - choć jeśli już dołożyłbym 10% do okienek i środek wziąłbym okleinowany w kolorze.... białym. Takie okno wygląda ślicznie - ale wiesz... o gustach....
Jakość okleinowania jest taka sama jak bezpośrednio od producenta profila - przecież nie siedzi tam Pan Józio i nie robi tego ręcznie :lol:

Charlie
26-11-2009, 17:02
Jareko - co tam słychać na rynku - spadek sprzedaży, no nie :-?
Trzeba jakoś kreować, no nie :D

jareko
26-11-2009, 17:05
Jareko - co tam słychać na rynku - spadek sprzedaży, no nie :-? Spadek???
Gdzie???
U mnie???
hmmm... Charlie - pudło :P
W stosunku do zeszłego roku => +20%

Trzeba jakoś kreować, no nie :D trzeba, a jakże :lol:
Nie powiesz mi chyba, że wiesz o tym, co w Forum Branżowym za jakiś czas się ukaże :)

Lgrzechu
26-11-2009, 17:49
sam sobie odpowiedziałeś - choć jeśli już dołożyłbym 10% do okienek i środek wziąłbym okleinowany w kolorze.... białym. Takie okno wygląda ślicznie - ale wiesz... o gustach....
Jakość okleinowania jest taka sama jak bezpośrednio od producenta profila - przecież nie siedzi tam Pan Józio i nie robi tego ręcznie :lol:

Jareko, rozumiem że piszesz o kolorze Weiss, rzeczywiście moze to ciekawie wygladać, tylko skad na to wszystko wziac kasiore, bo do tego biorę pod kolor rolety, brame garazowa i drzwi wejsciowe :-?
Jakość okleinowania okien tylko z jednej strony moze byc różna, ostatnio ogladałem okna na dobrym profilu producenta który wygrywa ceną większość przetargów i srednio to wygladało. Jezierskiego w 2-ch kolorach nie widziałem stad moje pytanie ( tym bardziej uzasadnione, że z tego co wiem sam okleinuje swoje okna ).

jareko
26-11-2009, 18:06
...ostatnio ogladałem okna na dobrym profilu producenta który wygrywa ceną większość przetargów i srednio to wygladało. ....wiec o czym my wogóle rozmawiamy? :lol: już sam masz odpowiedź :P
Fakt, sam okleinuje ale jeśli myślisz ze wygląda to tak jak samodzielne oklejanie tapetą samoklejącą szafek w kuchni to sie grubo mylisz :) czyni to całkiem sprawnie maszyna i dobrze to wychodzi. Choć czasem zdarzają się drobne wpadki jak każdemu - nie myli się tylko ten co na d... siedzi i nic nie robi, ale są to naprawdę sporadyczne wypadki, tak samo jak bezpośrednio u producenta profili gdzie także się mogą zdarzyć

pchelek
26-11-2009, 20:06
Gwarancja nie jest niczym obowiązkowym jest udzielana przez producenta dobrowolnie.

Moze jej wcale nie udzielac a wyrob i tak jest objety gwarancja.

pogadaj z prawnikiem to ci wyjasni na czym to polega.

Kazdy towar podlega gwarancji.

Sa firmy ktore w procesach sadowych przegraly bo gwarancje byly nieprecyzyjne lub ich nie bylo.
ja czesto w sporach sadowych udzial biore, mam [znam] prawnikow od takich spraw i ich polecam.

Lgrzechu
26-11-2009, 21:48
[b]Sa firmy ktore w procesach sadowych przegraly bo gwarancje byly nieprecyzyjne lub ich nie bylo.
ja czesto w sporach sadowych udzial biore, mam [znam] prawnikow od takich spraw i ich polecam.

Tak, jak by co polecam się do usług... w szczególności tym którzy nie wiedzą jaka jest różnica miedzy gwarancją a rękojmią.

Ryska
27-11-2009, 09:19
Witam.
Raz kozie śmierć.

Okna KBE Modern wyceniono drożej od Drutexu Iglo 5 o 12% warto kupić te tańsze ? (w wycenie są okna 3 szybowe, suwanka (2700x2200), montaż z taśmą)

Ps. jestem kucharą nieznającą się na oknach

bwojtek
27-11-2009, 09:52
Iglo to chyba najtańsze okna na rynku (albo prawie najtańsze). Najtańsze nieczęsto idzie w parze z "dobre". KBE będzie tu stanowczo lepszym wyborem (jeżeli wyłącznie te dwie oferty bierzesz pod uwagę).

Ryska
27-11-2009, 09:54
To są dwie najtańsze oferty :oops:

jareko
27-11-2009, 09:57
To są dwie najtańsze oferty :oops:zakładając ze nie mamy realnie pola manewru z racji atrakcyjnej ceny z dwojga wybrałbym KBE jako profil mimo wszystko lepszy (statyka) - jednym słowem popieram bwojtka w jego ocenie :)

bwojtek
27-11-2009, 09:57
A jak kształtują się ceny tych droższych? Jakie to różnice procentowe? Jacy producenci?

Ryska
27-11-2009, 11:11
SALAMANDER, GEALAN, Villergran, KBE 5, IGLO 5

czmirek
27-11-2009, 12:23
Drutex swoim profilem Iglo napedzil stracha niejednemu producentowi okien w polsce, a ze produkuje tanio, ma nowoczesny park maszynowy, terminowo (kiedys na aluplascie dostawa do trzeh dni roboczych no i praktycznie zadnych reklamacji na pcv) widzialem ich okna na Iglo na majorce profil jak profil kwestia gustu, wykonanie bez zarzutu.
wiec po co przeplacac

pigol
27-11-2009, 14:49
Czarownico! A dawno zakupiłaś te okna? I jeżeli to nie tajemnica to zdradź mi gdzie je kupiłaś?

pchelek
27-11-2009, 19:42
czmirek
A lata swietlne temu "drut ciagneli"
Stad ich nazwa.

pchelek
27-11-2009, 19:51
Tak, jak by co polecam się do usług... w szczególności tym którzy nie wiedzą jaka jest różnica miedzy gwarancją a rękojmią.

Z jednej z ostatnich spraw sadowych.
Klient kupil okna 7 lat temu.
Zaczeli montowac - pewna firma.
Cos nie wyszlo, montaz przerwali, cos poprawiali, nie mogli poprawic, klient ich przegonil. Nie bylo okreslonej gwarancji.
Sprawa trafila do sadu.
Sad zlecil ekspertyze.
napisano ze okna sa z wadami ukrytymi, ale ze mozna to poprawic, naprawic czesc wymienic.
Sad wydal wyrok by okna naprawic a firmie zaplacic zalegle kwoty.
Sad wyzszej instancji wyrok uniewaznil bo wyszedl z zalozenia ze nie bylo gwarancji i ze okna mialy wady ukryte. Uznal prawo klienta to towaru bez wad ukrytych. I ze gdyby byla gwarancja to by mozna myslec o naprawie nawetjak sa wady ukryte. jednak bez udzielonej przy zakupie gwarancji sad nie ma pewnosci czy okna beda dobre. Sad nakazal okna wymienic.
tak wiec po siedmiu latach, bez gwarancji i bez rekojmi firma musi wymienic okna ktore moznaby naprawic.

Podac inny oprzyklad okien bez gwarancji co maja juz 5 lat i beda wymieniane na zasadzie "wad ukrytych". A takie wady sa zawsze.

Niech sobie producenci nie udzielaja gwarancji. Dziala prawo klienta do pelnowartosciowego wyrobu.

kakusek
28-11-2009, 15:27
Mam maly dylemat i moze Wy mi tutaj pomozecie :roll: W salonie bede miala dwa okna balkonowe .Jedno o szerokosci 360 cm ( 3x120 cm -dwa fix i jedno skrzydlo przesuwne(HKS) W tym okknie zalecane jest dac poszezenie na dole 25 mm czyli rama okna robi sie 14,5 cm.Obok na prostopadlej scianie chcialam zalozyc okno balkonowe normalnie otwierane ale ze wzgledu na szerokosc 210x230 cm (wys) musi byc ono w profilu posrednim czyli rama okna 14 cm Aby wysokosc szyb byla na jednakowym poziomie (mniej wiecej bo bedzie roznica 0,5 cm) musze w tym pierwszym wiekszym oknie dac poszezenie 25 mm rowniez nad oscieznica.Pozostale okna beda juz o "normalnych"ramach.Czy takie poszezenie z gory i dolu bedzie sie bardzo rzucalo w oczy?Czy bedzie to "topornie " wygladac?
Moze macie jakies fotki takiego okna (najlepiej obok okna ze standardowa rama) aby mozna bylo ocenic to wizualnie?
Jedyne wyjscie ajkie przychodzi mi do glowy to zamienic to wezsze okno balkonowe na fixa w skrzydle (bedzie wtedy wspolgral z szerokoscia okine w wykuszu jadalnianym) a w najszerszym przeszkleniu zostawic poszezenie tylko dolne ktore moze nie bedzie rzucalo sie tak w oczy gdyz bedzie w weikszosci przysloniete sofa .
Bylabym bardzo wdzieczna za jakas fotke bo nie moge sobie wyobrazic takich szerokich ram po obu stronach okna :oops: :roll:

pam
28-11-2009, 18:00
Ja mam Avante od 1,5 roku. Według mnie i odwiedzających są super. na razie coś nie działa jeden zatrzask balkonowy. Reszta bez zarzutu, ale na razie nie mieszkamy jeszcze w domu i nie są mocno eksploatowane.

jareko
28-11-2009, 18:58
kartka a lepiej papier milimetrowy, linijka, narysować sobie oba okna z skali i zobaczyć, uruchomić wyobraźnię :(
Nawet pokazując zdjęcia trudno będzie podjąć decyzje

kakusek
28-11-2009, 19:44
Hmmm szerokosc to ja sobie umiem wyobrazic ale jak to bedzie wygladalo w przestrzeni salonu :roll:
No dobra Jareko a czy jest jakas roznica w statycznosci,wytrzymalosci okna balkonowego 210x230
a)zrobionego jako fix z podzialem na pol
b) jako balkonowe normalnie otwierane na profilu posrednim
Caly czas mysle o oknach elita thermo w obustronnym kolorze.Zastanawiam sie czy jak zamienie ten balkon na fix to mimo ze strace mozliwosc uchylu(wietrzenia) to chociaz zyskam ze takie okno bedzie trwalsze i odporniejsze na odksztalcenia?Okno jest na stronie poludniowej bez zadaszenia.
Szyba ma byc podwojna P2.

bwojtek
29-11-2009, 08:22
210x230 nawet na profilu pośrednim może na słońcu sprawiać problemy. Dobrze dopytaj przed zakupem, czy producent daje na to gwarancję bez żadnych "drobnych druczków".

bwojtek
29-11-2009, 08:23
SALAMANDER, GEALAN, Villergran, KBE 5, IGLO 5
Ja bym wybrał Salamandra jeżeli nie jest poza zasięgiem cenowym. Ale to tylko profil - ważniejsze kto wykona z niego okna.

T12345T
29-11-2009, 11:29
SALAMANDER, GEALAN, Villergran, KBE 5, IGLO 5
Ja bym wybrał Salamandra jeżeli nie jest poza zasięgiem cenowym. Ale to tylko profil - ważniejsze kto wykona z niego okna.

Popieram kolegę. Pod warunkiem, że to SALAMANDER 3D, a nie jego chudszy i mniej polerowany brat STREAMLINE.

Pozdrawiam

jareko
29-11-2009, 14:01
... okna balkonowego 210x230
a)zrobionego jako fix z podzialem na pol....
nie widze żadnego problemu poza jednym - jesli pakiet trzyszybowy to w CT-70 tylko fix szklony w skrzydle, jesli zas chcesz fix szklony w oscieznicy trzeba przejsc na Si-82

b) jako balkonowe normalnie otwierane na profilu posrednim....jako dwuskrzydłowe - no problem :) zarowno w CT-70 jak i Si-82 - oczywiscie tylko profil pośredni

kakusek
29-11-2009, 18:32
Dziekuje Jareko czyli nie mam sie co martwic bezposrednim sloneczkiem :) Fix na pewno bedzie szklony w skrzydle bo chce zachowac jednakowa szerokosc ram no i pakiet dwuszybowy chciala miec tam bezpieczniejsze szyby (P2) a z tego co mi mowili nie moge polaczyc O2 lub P2 z szyba k=0,6 (albo rybki albo akwarium :wink: )

jareko
29-11-2009, 18:40
....a z tego co mi mowili nie moge polaczyc O2 lub P2 z szyba k=0,6 (albo rybki albo akwarium :wink: )hmmm... dziwne, a gdzie ty trafiłaś? O-2 czy P-2 czy też P-4 w pakiecie trzyszybowym z argonem może mieć k=0,7 więc... jest i rybka i akwarium ;)

kakusek
29-11-2009, 18:59
Tak poinformowali meza u przedstawiciela (Jezierskiego) w Krakowie.Ze albo dam ciepla szybe albo ktoras z bezpieczniejszych bo nie da sie tego polaczyc (za grube,ciezkie,drogie?) -nie wiem.Nie wnikalam bo skoro powiedzieli ze sie nie da to wybralam wariant z szyba bezpieczna.Czyli jezeli sie jednak da to okno byloby wtedy drozsze "tylko" o ta doplate za k=0,6 czyli jakos 26 zl /m2?
Dla jasnosci maz pytal wtedy o to najwieksze przeszklenia 360x230 (podzial 3x120 cm z HKS) bo to drugie (210x230) wtedy jeszcze mialo byc fixem.To duze przeszklenie ma tylko poszezenie dolem (25mm) -nie ejst w profilu posrednim i moze dlatego sa takie ograniczenia?

jareko
29-11-2009, 19:28
dopłata była na poziomie 29 pln/1mkw za pakiet trzyszybowy
HKS zawsze wykonywany jest na profilu pośrednim
Przy podanych gabarytach i ograniczeniach co do ciężaru szyby i jej powierzchni spokojnie można było zastosować 33.1/12/4/12/4 k=0,7 gdzie sama szybka ważyłaby ok 97 kg
Natomiast FIX faktycznie nie mieścił się w tym co fabryka przyjmuje do realizacji - oczywiście w wersji bez podziału - przy podziale fix-a na pól już byłoby to możliwe

kakusek
29-11-2009, 19:37
To musze jutro skrobnac maila bo fix nigdy nie byl wyceniany bez podzialu :roll:
Ten symbol 33.1/12/4/12/4 k=0,7 to jest szyba P2?
Znow malo co rozumiem.Profil posredni to rama okna z gory i dolu o szerokosci 14 cm (zamiast 12 cm) tak?Czyli jezeli duze okno ma HKS i powinno byc w profilu posrednim a dokladaja jeszcze poszezenie 25 mm to dolem to okno ma rame 16,5 cm?Twierdzili ze musi byc poszezenie dolem ale nic nie pisali o profilu posrednim wiec moze chca zastapic szerszy profil samym poszezeniem?W fixie w rubryce UWAGI pisze ze zastosowano profil posredni a przy najwiekszym przeszkleniu nie am takiej adnotacji.(moze to dla nich oczywiste i nie musza tego pisac?)
Sorki ze Cie mecze ale znow sie dowiaduje niusow :roll:

jareko
29-11-2009, 20:04
33.1/12/4/12/4 to szyba O-2 (dwie 3mm tafle szkła sklejone ze sobą na jednej folii) 12 - ramka dystansowa, 4 mm szkła, 12 mm ramka i od środka pomieszczenia 4 mm szkła - taka ma konstrukcje szyba O-2 w pakiecie trzyszybowym, k dla takiej szyby to 0,7
Poszerzenie od dołu daje się po to by prowadnica dolna była ponad zewnętrzną krawędzią ościeżnicy. Powiem więcej, takie samo poszerzenie powinno sie dodać od góry by tynkarze mieli wogóle dostęp nad górna prowadnicą do położenia tynku a nie zasmarkali to miejsce jakże często pozostawiając wogóle nie zakrytą tynkiem pianę
te 16,5 mm masz od zewnętrznej krawędzi ościeżnicy (z poszerzeniem) do krawędzi szyby
Próg masz ok 90 mm (z tym poszerzeniem)

kakusek
29-11-2009, 21:49
I tu jest pies pogrzebany z tym poszezeniem od gory.Piszesz ze powinno sie go dawac zeby dobrze wytynkowac gorna krawedz ale wtedy robiac "przysluge" tynkarzom :wink: inwestor ma w pomieszczeniu okna gdzie szyby nie sa na rownych wysokosciach (zakladajac ze pozostale okna nie sa na profilach posrednich i sa normalnej wielkosci) oraz bardzo szerokie ramy w jednym oknie (profil posredni plus poszezenie gora +dol) Ucina sie wtedy przeciez w sumie po 4,5 cm x2 z wysokosci szyby w porownaniu ze zwyklym oknem

Rozumiem tez ze zamawiajac okna Jezierskiego NA PEWNO to najwieksze przeszklenie z HKS bedzie na profilu posrednim mimo ze nie ma tego ujetego w UWAGACH przy wycenie okien?

jareko
29-11-2009, 21:54
..Rozumiem tez ze zamawiajac okna Jezierskiego NA PEWNO to najwieksze przeszklenie z HKS bedzie na profilu posrednim mimo ze nie ma tego ujetego w UWAGACH przy wycenie okien?NA PEWNO takie BĘDZIE i nie musi być ujęte w uwagach. Jeśli wczytasz się w uwagi masz tam taki oto tekst "Elita suwanka" i tyle ale to właśnie oznacza ze będzie to wykonane w profilu pośrednim gdyż suwanek HKS Jezierski nie robi na profilach okiennych. Swoją drogą nie rozumiem - takich informacji powinien ci udzielić przedstawiciel - pytałaś?

jareko
29-11-2009, 21:58
... robiac "przysluge" tynkarzom :wink: inwestor ma w pomieszczeniu okna gdzie szyby nie sa na rownych wysokosciach ...
To nie do końca jest "przysługa" tynkarzom, jeśli będą naprawdę dobrzy zrobią ci to dobrze - choć to upierdliwa czynność. Z tą różnicą 25 mm też bym polemizował. Poza tym przy takich wysokościach, gdzie pojawia się profil pośredni a nawet obok coś w profilu okiennym to to się nie rzuca tak w oczy jak Ci się wydaje. Hmmm.. tak się zastanawiam czy wszystko masz wymurowane tak pod linijkę :lol:

kakusek
29-11-2009, 22:41
Jareko wyslalam Ci zalacznik -mozesz zerkac na maila-prosze :) Wiesz otwory nie sa pod linijke bo to przeciez budowa :wink:

kakusek
30-11-2009, 23:12
Jareko STOKROTNE DZIEKI !!!!! Dzieki Twojej wiedzy i pomocy udalo mi sie wszystko "naprostowac"Faktycznie profil w HKS jest 140 mm :wink:
Naprawde zaslugujesz na miano najlepszego doradcy :) -buzka

jareko
01-12-2009, 10:25
Jareko STOKROTNE DZIEKI !!!!! ... :oops: :)

pchelek
01-12-2009, 15:03
Jareko - ty to masz dobrze. Wiesz jak kobietom zrobic przyjemnosc .

bwojtek
02-12-2009, 12:07
Właśnie się dowiedziałem, że Dobroplast produkuje austriackie okna...
http://www.allegro.pl/item822892266_okna_5_kom_austryjackie_avantgarde_1 _5x1_5.html
Podoba mi się fragment opisu:

duża komora wzmocnienia pozwalająca zastosować stalowe wzmocnienia, dające lepszą statykę całego okna,
Pewnie słowo pozwalająca ma oznaczać, że wzmocnienie dostępne w opcji :lol:

pchelek
02-12-2009, 12:27
oni z Austryi te profile importuja.
A komora jest tak duza ze usztywnienie sie zmiesci nawet.
usztywnienie z blachy 0,0000000001 mm
Takie stosuja w swoich oknACH.

finlandia
02-12-2009, 12:40
Nudzicie się ?
No dobra, a ja się z tej aukcji dowiedziałem, że w opinii "speców"z tej firmy zyjemy ciągle w czasach okien 3komorowych (bo ich 70mm jest o 20% lepsze od innych :wink: )
Zaskakujące jest dla mnie, że na zdjęciu "real" okna w złotym dębie przy narożniku jest uszkodzona okleina na skrzydle - tak jakby źle ustawiona była maszyna do czyszczenia naroży.
Tylko że... takie same wady widziałem już na ich różnych, starych zdjęciach - czy nikt nie uznaje tego za wadę i nie szuka przyczyny?

pchelek
02-12-2009, 12:59
TYLKO ZAPOMINAJA ZE PROFILE 3-KOMOROWE MIALY TAKIE ZALETY JAKICH NIE MAJA TE ICHNIE 7-KOMOROWE.

bwojtek
02-12-2009, 15:30
oni z Austryi te profile importuja.
To gdzieś blisko wolski?

Charlie
03-12-2009, 08:57
plaża okropna na rynku :-?

jareko
03-12-2009, 10:06
plaża okropna na rynku :-?serio??? jakoś nie widzę :lol: Jedna z inwestycji przeciągnie mi się do wiosny 2010 wiec nie jest źle :) robota jest :)

woldo
03-12-2009, 12:40
OKNORES z podkarpacia. Czy moze ma ktos okna z tej firmy szescio komorowe prosilbym o opinie dzieki pozdrawiam :) [/b]

TadeuszK
03-12-2009, 19:59
Witam,
W projekcie domu okna balkonowe mam o wymiarach 110x210.
Proszę o informację, który z producentów może wykonać takie okna .
Okna mają być w obustronnie w kolorze złotego dębu.

E_I
04-12-2009, 12:20
Sprawdzałeś wymiar "w naturze", bo może on się trochę różnić od podanego w projekcie(może być większy lub mniejszy, no i kwestia pomniejszenia wymiaru o luz montażowy)??

jareko
04-12-2009, 12:34
Witam,
W projekcie domu okna balkonowe mam o wymiarach 110x210.
Proszę o informację, który z producentów może wykonać takie okna .
Okna mają być w obustronnie w kolorze złotego dębu.Schuco CT-70 w profilu okiennym jeszcze jest wykonalne, proponowałbym jednak, z racji koloru, wykonanie w profilu tzw pośrednim.
O ile dobrze pamiętam Brungman także takie gabaryty zniesie, Veka może mieć już z tym kłopoty - poczekaj aż stary (szacuneczek dla kolegi) się tu pojawi i dorzuci swoje trzy grosze

E_I
04-12-2009, 12:53
Veka też da radę... mogę zagwarantować ;) Ale po co sie martwić na zapas, skoro na budowie może być inaczej????

jareko
04-12-2009, 13:01
Veka też da radę... mogę zagwarantować ;) Ale po co sie martwić na zapas, skoro na budowie może być inaczej????E_I na budowie może okazać się jeszcze gorzej :lol: jak to często bywa, murujący dodają do wymiarów z projektu dodatkowe centymetry "na luz"

E_I
04-12-2009, 13:07
Widzę ze kolega specjalista różne tematy przerabiał, fakt-to się czesto zdarza... Nawet jeśli będa większe, to proponuję Oknoplast.
Pozdrawiam

jareko
04-12-2009, 13:10
... to proponuję Oknoplast...Fakt niezaprzeczalny - dobra firma to jest :) i jeśli Veka ma sobie z tym poradzić to Oknoplast spokojnie polecić można

bwojtek
04-12-2009, 15:43
Czyżby tak cienko było, że pracownicy małopolskiej firmy dostali polecenie reklamowania producenta na forum :o :lol: :lol:

E_I
04-12-2009, 16:09
Heh... ich już reklamować chyba nie trzeba ;) A podpowiadam bo sama mam balkon 1120x2090 i sprawuje się świetnie od 4lat :P

OLGIER
04-12-2009, 22:54
Witam,
jestem na etapie kupowania okien i potrzebuję pomocy przy wyborze właściwego profilu. Mam wyceny od kilkunastu producentów PCV (w podobnej cenie), ale w zasadzie nie wiem który z profili wybrać.. Wiem, zapewne dla wielu różnice pomiędzy nimi są ogromne, ale dla mnie w zasadzie bardzo małe.. Bardzo proszę więc o poradę dotyczącą wymienionych profili:
-Rehau Premium
-Veka Swingline
-Aluplast 4000
-Brugmann AD
-Gealan S8000
Który wybrać i dlaczego? Może ktoś zna jakiś wiarygodny "ranking", albo cechy przemawiające za tak/nie dla któregoś z profili?
Bardzo proszę raz jeszcze o pomoc.
Pozdrawiam

finlandia
05-12-2009, 10:27
OLGIER ,
jak cofniesz się kilka stron wgłąb tematu to poczytasz wiele ciekawych informacji.
Ale że chyba dawno nie było przypominane to:
dobre okno = dobry profil + dobry producent + dobry montaż.

Podając nazwy profili można coś wywnioskować, ale równie prawdopodobne jest to, że okna z niezłego profila wyklepie domorosły "producent" który zgodnie z zasadami przyzwoitości nie powinien się zajmować oknami, bo np. jeszcze wczoraj robił coś zupełnie innego.
Stąd /naj/ważniejesze jest kto zrobi okna i jak je zamontuje.

Gdyby to było takie proste (np. ranking) to wszyscy produkowali by tylko z profili najlepszych / lub najtańszych.

forek
05-12-2009, 11:40
Witam,
jestem na etapie kupowania okien i potrzebuję pomocy przy wyborze właściwego profilu. Mam wyceny od kilkunastu producentów PCV (w podobnej cenie), ale w zasadzie nie wiem który z profili wybrać.. Wiem, zapewne dla wielu różnice pomiędzy nimi są ogromne, ale dla mnie w zasadzie bardzo małe.. Bardzo proszę więc o poradę dotyczącą wymienionych profili:
-Rehau Premium
-Veka Swingline
-Aluplast 4000
-Brugmann AD
-Gealan S8000
Który wybrać i dlaczego? Może ktoś zna jakiś wiarygodny "ranking", albo cechy przemawiające za tak/nie dla któregoś z profili?
Bardzo proszę raz jeszcze o pomoc.
Pozdrawiam

Jak kupujesz okna, to wybieraj pomiedzy różnymi oknami. Jak będziesz kupował profile, to bedziesz wybierał pomiedzy różnymi profilami.. :roll:
Jeśli masz już kilkanaście ofert, to proponuje do tych najbardziej odpowiadających ci cenowo, wysłac dodatkowo zapytanie o parametry (ale okien, nie profili!), na których zależy ci najbardziej. Jeżeli zależy ci na tym żeby były jak najcieplejsze - zapytaj o wsp. Uw (izolacyjność cieplna dla calego okna), jeżeli zależy ci na ciszy zapytaj o wsp. Rw, jeżeli na bezpieczeństwie - pytaj o klasę przeciwwłamaniowości itd. itd. Więcej o tym przeczytasz w grudniowym wydaniu Muratora (no i oczywiście w poradniku "Jak kupic dobre okna?") :D

OLGIER
05-12-2009, 14:14
Oczywiście zgodzę się z tym że wybór dobrego okna to nie tylko profil ale i (może przede wszystkim) producent. Jednak dobre okno to głównie porządny profil. Sam przekonałem się jak zbudowany jest np.profil Spectus, którego ścianki komór można złamać palcem bez większego trudu.. Dlatego moje zapytanie o wymienione profile, ponieważ tych po "dotyku" jak Spectusa nie potrafię odróżnić, ale może ktoś może je jakoś porównać. Wycenione okna mam praktycznie w identycznej cenie i mają bardzo zbliżone parametry, a jeśli chodzi o producentów:

-Rehau - IZOTERM (Pszczyna)

-Veka - VETREX, KONSEK (Rybnik), Yest (Łazy)

-Aluplast - OKNO KĘPA (Radomsko), WEKTOR (Częstochowa), PLASTMAR (Mysłowice)

-Brugmann - WEKO OKNA (Częstochowa), DOMET (Zbytków), ABATEX (Łódz), PAGEN (Kraków), AKPOL-PLAST (Tychy), ADAMS (Mrągowo), Termo Profil (Wodzisław)

-Gealan - PRYMAT (Łódz)

Może teraz, na podstawie producentów ktoś może coś poradzić?

forek
05-12-2009, 17:20
Oczywiście zgodzę się z tym że wybór dobrego okna to nie tylko profil ale i (może przede wszystkim) producent. Jednak dobre okno to głównie porządny profil. Sam przekonałem się jak zbudowany jest np.profil Spectus, którego ścianki komór można złamać palcem bez większego trudu.. Dlatego moje zapytanie o wymienione profile, ponieważ tych po "dotyku" jak Spectusa nie potrafię odróżnić, ale może ktoś może je jakoś porównać. Wycenione okna mam praktycznie w identycznej cenie i mają bardzo zbliżone parametry, a jeśli chodzi o producentów:

-Rehau - IZOTERM (Pszczyna)

-Veka - VETREX, KONSEK (Rybnik), Yest (Łazy)

-Aluplast - OKNO KĘPA (Radomsko), WEKTOR (Częstochowa), PLASTMAR (Mysłowice)

-Brugmann - WEKO OKNA (Częstochowa), DOMET (Zbytków), ABATEX (Łódz), PAGEN (Kraków), AKPOL-PLAST (Tychy), ADAMS (Mrągowo), Termo Profil (Wodzisław)

-Gealan - PRYMAT (Łódz)

Może teraz, na podstawie producentów ktoś może coś poradzić?

Z tych wymienionych przez ciebie w katalogu przebadanych okien aktywnych znalazłem: Vetrex, Abatex i Adams. O reszcie nic nie wiem... :roll:
Ale to chyba w dalszym ciągu jest nienajlepszy trop, bo tak jak kazdy producent profili ma kilka-kilkanaście różnych profili w ofercie, tak i producent okien ma w ofercie różne okna: zarówno te lepsze (=droższe), jak i te nieco gorsze (=tańsze). Moim zdaniem, najrozsądniej jest pytać o przebadane i udokumentowane właściwości okien (parametry).

OLGIER
05-12-2009, 21:25
Parametry praktycznie są u wszystkich z nich bardzo zbliżone, dlatego bardziej chciałem się skupić na samych profilach (np.ich sztywności czy ogólnej oceny użytkowników bądź sprzedawców). Ale i tak dziękuje za poradę:)

T12345T
05-12-2009, 22:25
Parametry praktycznie są u wszystkich z nich bardzo zbliżone, dlatego bardziej chciałem się skupić na samych profilach (np.ich sztywności czy ogólnej oceny użytkowników bądź sprzedawców). Ale i tak dziękuje za poradę:)

Pewnie Pana zaskoczę, ale z techniczno-okiennego punktu widzenia pojęcie "sztywność" odniesione do kształtowników z PVC ma się podobnie jak "luksus" do limuzyny marki Trabant. A co zbliżonych parametrów, to bardzo byłbym ciekaw jakie też parametry brał Pan pod uwagę i jak one wypadają w zbliżeniu :D dla okien z poszczególnych kształtowników.

Pozdrawiam

ifka13
05-12-2009, 22:40
Dla znawców tematu.
Mam kilka wycen okien PCV do naszego domu.
Okna generalnie chce bez żadnych udziwnień, z tym ,że w wykuszu będę miał stałe szklenie -wymiary otworu (od podłogi do nadproża szer 275xwys 230) i nie wiem czy zrobic szklenie w ramie czy w skrzydle?
Poza tym przewidujemy suwankę w salonie szerokosć 220 x wys 230 (otwór)- co sądzicie o suwankach poszczególnych firm?Z tego co mówią, to udzielają gwarancji na okna i drzwi balkonowe bez poprzeczek przy tych wymiarach.

Prosiłem o wycenę okien z kolorem dwustronnym z montażem (do piany), pakiet szybowy 2szt, wsp przenikania 1,0- dla możliwości porównania cen, (w wycenie 7%VAT).

Wycena 1: Drutex 11100PLN brutto - profil IGLO-5, okucia MACO, Klamki HopeSfasik (nie wiem jak to sie pisze), gwarancja 5 lat.

Wycena 2: Firma ROBSTAN 11 700 - profil KBE Greenline, okucia WINKHAUSE, gwarancja 5lat.

Wycena 3. IZOTERM Pszczyna 11743- profil REHAU Brillant 5K, okucia MACO, gwarancja 5 lat

Wycena 4: JEZIERSKI-16750 profil Schuco ELITA, okucia WINKHAUSE, klamka secustic, łuk antywyważeniowy, 4 grzybki anytywłamaniowe (nie wiem jak jest u innych), gwarancja 7lat

Wycena 5: SOKÓLKA- 16 300- profil Aluplast IDEAL INTERTEC 4000, okucia WINKHAUSE,

Wycena 6: OKNOPLAST w tym tygodniu bede mial- nie wiem na jakich profilach oni robią ale słyszałem reklame ze mają 33+5% rabatu jak sie zakupi przed świętami. Poza tym napiszcie jaki jest ich pułap cenowy wyjściowy w stosunku do tych firm co napisałem.

Wszelkie porady i sugestie wskazane. JArek, guru pisz co tym sądzisz?
Acha rozważam zastosowanie w wykuszu szklenia z 3 szyb.

TadeuszK
05-12-2009, 22:43
Sprawdzałeś wymiar "w naturze", bo może on się trochę różnić od podanego w projekcie(może być większy lub mniejszy, no i kwestia pomniejszenia wymiaru o luz montażowy)??

Rzeczywisty wymiar otworu to 112 x 212.
Pytałem o takie okna u kilku producentów i okazało się, że tylko OKNOPLUS z Krakowa kategorycznie odmawia wykonania okna o takim wymiarze, pozostali nie widzą problemu.

jareko
05-12-2009, 22:55
....że w wykuszu będę miał stałe szklenie -wymiary otworu (od podłogi do nadproża szer 275xwys 230) i nie wiem czy zrobic szklenie w ramie czy w skrzydle?.Poza tym przewidujemy suwankę w salonie szerokosć 220 x wys 230 (otwór)- co sądzicie o suwankach poszczególnych firm?Z tego co mówią, to udzielają gwarancji na okna i drzwi balkonowe bez poprzeczek przy tych wymiarach....rozważam zastosowanie w wykuszu szklenia z 3 szyb.
1) - szklenie w skrzydle w wielu wypadkach jest jedynym wyjsciem by zastosowavc prawdziwy pakiet trzyszybowy. I tak na przykladzie Schuco. W CT-70 jest mozliwosc zmieszczenia pakietu 4/16/4/16/4 tylko w profilu skrzydla od Cavy (u Jezierskiego - Elita) Jesli chcesz fix szklony w oscieznicy musisz juz ja wziac od SI-82 by taki pakiet sie zmieścił

2) nie za bardzo rozumiem dlaczego w dzisiejszych czasach tylko w wykuszu chcesz zastosowac pakiety trzyszybowe - zwlaszcza ze np. u Jezierskiego za k=0,5 doplacasz 29 netto za 1mkw okna do konca roku. Przelicz sobie i nie zastanawiaj sie - wydaj te dodatkowe pieniadze A jesli dobrze zadzialasz i nie potrzebujesz okien na cito to przedluzono do 21 grudnia "zimowa promocje" - masz dodatkowe 5% za odbior okien po 1 lutego - ale badzmy realistami - kolejka na odbior po 1.02.2010 jest na tyle duza ze realnie okna do odbioru po 1.03.2010

3) suwanka to pojecie malo precyzyjne - HKS (uchylno-przesuwne) czy HS (podnoszono-przesuwane) - jaka suwanke masz na mysli? Jesli HKS to koniecznie z mechanizmem wspomagania ruchu w klamce

jareko
05-12-2009, 22:58
Pytałem o takie okna u kilku producentów i okazało się, że tylko OKNOPLUS z Krakowa kategorycznie odmawia wykonania okna o takim wymiarze, pozostali nie widzą problemu.na pewno statyka CT-70 w profilu posrednim i w kolorze pozwala na wykonanie takiego okna.

ifka13
05-12-2009, 23:07
JAreko wiem, u jezierskiego wyuliczyli mi różnica w zastosowaniu pakietu 3 szybowego u mnie to ok 880PLN, wiec zastanawiać bym sie nie musiał, jeżeli oczywiście ogólna róznica od pozostałych wycen nie byłaby tak znacząca- mam swiadomosć pozytywów zastosowania pakietu trzyszybowego- gorzej z negatywami ..- obciązenie okuć?

co do suwanki to powiem szczerze to si nie zastanawialiśmy- czym w praktyce się różni HKS od HS- oporami przy przesuwaniu, ???

jareko
05-12-2009, 23:17
...co do suwanki to powiem szczerze to si nie zastanawialiśmy- czym w praktyce się różni HKS od HS- oporami przy przesuwaniu, ???Cena :lol: Przede wszystkim ceną :(
Ciężar? A cóż to za ciężar z którym miały by nie poradzić sobie profile i okucia - żąden, realnie żaden :lol:
Znów mnie zaszczują że promuję jednego producenta ale... takiego wypasu jaki ma w standardzie nie ma żaden inny producent i za wszelkei dodatki u innych placisz dodatkowo - tu masz w cenie
Stopniowanie uchylu w kazdym srzydle RU, blokade blednego polozenia klamki w skrzydle RU, zaczepy antywyważeniowe (czy antywłamaniowe - bo wbrew pozorom różnicy nie ma żadnej poza nazwą) w skrzydle R - 3 w skrzydle RU - 4 szt. Reszta zaczepow w oknie zupelnie innej konstrukcji, wspolpracujace z grzybkami o zmienionym ksztalce powodujacym dodatkowe "zakleszczenie" skrzydla z oscieznica. Tak naprawdę w standardzie masz już WK-1 tylko z klamka bez kluczyka, lecz "zwykłą" HOPPE Secoustic. Czy warto za to dopłacać? Ni mnie oceniać gdyż jeszcze inne rzeczy odrózniaja tą firmę od kilku innych. Nie wiem jakiego rzędu to różnica, nie wiem z kim porównujemy. Jedno jest pewne, czego dowodzi choćby duża część wypowiedzi na tym forum - zakup to jeszcze nie wszystko, obsługa serwisowa też się liczy a tu Oknoplast, Adams, MS, Jezierski wyróżniają sie wyjątkowo pozytywnie. O montażu, którym każde, anwet najlepsze okno spier... można było juz tu nie raz

ifka13
05-12-2009, 23:25
rozumiem, ze piszesz o oknach od Jezierskiego?
Oferty mam wlasnie od jezierskiego, sokółki (porównywalne cenowo), póżniej drutex, izoterm, robstan -profile i okucia pialem wczesniej- a ceny o 5-6tys taniej

jareko
05-12-2009, 23:31
owszem - pisalem o Jezierskim. Tylko jedna uwaga - 7 lat gwarancji dotyczy Si-82 Premium Ultra a nie calosci produkcji ktora ma 5 letnia gwarancje. Poczekaj na opinie innych - ja moge byc nieobiektywny ;) ale nie zastanawialbym sie dluzej - albo Sokółka albo Oknoplast (sadze ze cena bedzie podobna) albo Jezierski.

kakusek
06-12-2009, 01:06
No wlasnie jak to jest z ta gwarancja u Jezierskiego?Jareko piszesz ze 7 lat ma tylko Si-82 a reszta np 5 lat.Jesli wiec kupuje okna i firma wpisuje mi gwarancje na okna i montaz 7-10 lat to jak to sie ma do gwarancji ktora daje sam producent?
Robiac wycene okien otrzymalam info ze otrzymuje 30 % rabatu a w wypadku zdecydowania sie an PAKIET DWUSZYBOWY dorzucaja dodatkowe 5 % Ostatecznie zaproponowano mi (wybralam jednak pakiet 3 szybowy) 33 % upustu wiec cos mi tu nie pasuje z tym dodatkowym 5% upustem (okna zamawiane teraz z montazem na luty)
Widocznie nie kazda firma handlujaca oknami Jezierskiego daje jednakowe upusty :roll:
Mam jeszcze pytanko czystko "estetyczne" Nie lubie zlotego koloru dlatego chcialabym przemalowac oslonke mechanizmu w moim HKS (okna beda zloty dab) Rozumiem ze nie uda mi sie dobrac identycznego koloru jak okleina (nierownomierna) ale czy mozesz doradzic ktory kolor z palety RAL bedzie najbardziej pasowal do koloru okien?Pytalam w salonie i niestety nie swiadcza takich uslug dlatego bede musiala sie tym sama zajac :wink:

jareko
06-12-2009, 09:47
jest wolny rynek - czyz nie? Dzialalnosc przedstawicieli, ktorzy nie sa pracownikami firmy tylko prowadza wlasny interes rzadzi sie troszke innymi prawami choc.... choc sa zalecenia Firmy i pewne zasady.
Gwarancja - Firma daje na swoje okna gwarancje 5 letnia (wyjatek Si-82 Premium Ultra majacy 7 lat gwarancji). I to co masz ponad ten czas to ryzyko przedstawiciela. I tak dla Ciebie strona jest i tak przedstawiciel gdyz z nim podpisujesz umowe. W sytuacji zyciowej, kiedy np. szlag mnei przedwczesnie trafi, pozostaje ci ta gwarancja ktora masz na dostarczonym oknie, czyli 5 (7) lat
Rabaty - podobna uwaga jak powyzej. Jest tylko odgorne zalecenie by nie udzielac klientom rabatow wiekszych niz iles tam %. Promocja zimowa jest na stronie Firmy wiec kazdy z dealerow powinien jej przestrzegac. Kazdy z nas moze prowadzic dowolna polityke cenowa z zastrzezeniami fabryki. Jednego tylko sie trzymamy - unikamy rywalizacji miedzy soba stad sa pewne ograniczenia co do wysokosci dawanych rabatow. Nie raz dostawalem do wyceny oferty juz opracowane przez innych przedstawicieli, nawet nei zadano sobie trudu by wyslac mi wykaz stolarki, wysylano mi PDF otrzymane od innych przedstawicieli firmy.

CO do oslonek - sama musisz dobrac kolor z palety RAL i tylko pamietaj o tym ze bedziesz lakierowac oslone wykonana z aluminium oraz nakladki wykonane z tworzywa i zawsze bedzie widoczna roznica

OLGIER
06-12-2009, 10:30
Pewnie Pana zaskoczę, ale z techniczno-okiennego punktu widzenia pojęcie "sztywność" odniesione do kształtowników z PVC ma się podobnie jak "luksus" do limuzyny marki Trabant. A co zbliżonych parametrów, to bardzo byłbym ciekaw jakie też parametry brał Pan pod uwagę i jak one wypadają w zbliżeniu :D dla okien z poszczególnych kształtowników.

Pozdrawiam

Jeżeli chodzi o parametry, to brałem pod uwagę jedynie Uw oraz klasę okna. Z tego co się orientuję to spośród wymienionych przeze mnie tylko Rehau i Veka są w klasie A, pozostałe w B (choć w jednej firmie powiedziano mi że jeśli Brugmann jest w kolorze również ma A..). Nie wiem ile w tym jest prawy i czy w ogóle brać klasę profili pod uwagę?

pchelek
06-12-2009, 13:27
sztywnosc profili PVC w sztywnosci ram okien [z usztywnieniem] ma znikomy udzial. Wspolczynnik sprzezystosci PVC jest ok 80 razy mniejszy nic stali.
W obliczeniach PVc nie jest uwzgledniane.
Tak naprawde to jedyna rzecz ktora wyroznia profile to ich nazwa. czy to sie nazywa KBe czy VEKA czy Rehau czy Deceuninck czy Spectus czy Decco [ciagnac mozna dalej] to jest to wszystko to samo.
Z pewnymi wyjatkami na plus i na minus. Ale ich nie wymienie bo mnie tu oskarza o kryptoreklame lub krytyke. Sa systemy ktorych w zyciu nie poolece i sa takie przez mnie preferowane.

pchelek
06-12-2009, 13:27
Klasa A czy B - to ma znikome znaczenie. W pewnych granicach.

pchelek
06-12-2009, 13:29
Gwarancja 5 - 10 czy 15 lat nie ma to znaczenia. jak okna sa dobrze i DOBRZE zamontowane to gwarancja jest niepotrzebna. jak okna sa skitrane to i gwarancja nie pomoze.

T12345T
06-12-2009, 13:35
Pewnie Pana zaskoczę, ale z techniczno-okiennego punktu widzenia pojęcie "sztywność" odniesione do kształtowników z PVC ma się podobnie jak "luksus" do limuzyny marki Trabant. A co zbliżonych parametrów, to bardzo byłbym ciekaw jakie też parametry brał Pan pod uwagę i jak one wypadają w zbliżeniu :D dla okien z poszczególnych kształtowników.

Pozdrawiam

Jeżeli chodzi o parametry, to brałem pod uwagę jedynie Uw oraz klasę okna. Z tego co się orientuję to spośród wymienionych przeze mnie tylko Rehau i Veka są w klasie A, pozostałe w B (choć w jednej firmie powiedziano mi że jeśli Brugmann jest w kolorze również ma A..). Nie wiem ile w tym jest prawy i czy w ogóle brać klasę profili pod uwagę?

Okno, to coś na kształt samochodu klasy combi. Ma przez wiele lat służyć Panu i Pańskiej rodzinie skutecznie oddzielając wnętrze domu od różnych czynników zewnętrznych, a Pan jak wielu innych inwestorów ulega czarowi reklamy :D
Sprawdzone przez Pana "parametry" to tak jakby zapytać przy zakupie kombiaka ile pali i z jakiej grubej blachy wykonano karoserię, czy aby o to właśnie by Pan pytał kupując auto klasy combi? Ja nie, ale życzę szerokiej drogi :D

Pozdrawiam

stary
06-12-2009, 17:16
Witam,
W projekcie domu okna balkonowe mam o wymiarach 110x210.
Proszę o informację, który z producentów może wykonać takie okna .
Okna mają być w obustronnie w kolorze złotego dębu.Schuco CT-70 w profilu okiennym jeszcze jest wykonalne, proponowałbym jednak, z racji koloru, wykonanie w profilu tzw pośrednim.
O ile dobrze pamiętam Brungman także takie gabaryty zniesie, Veka może mieć już z tym kłopoty - poczekaj aż stary (szacuneczek dla kolegi) się tu pojawi i dorzuci swoje trzy grosze
Max wymiary okien, jakie dopuszcza Brugmann dla skrzydła okiennego w kolorze - obojętnie płaskiego czy półzlicowanego - to +- 1080 x 2180 mm. Warunkiem jest zastosowanie wzmocnienia w skrzydle vs 105- o grubości 2 mm. Momenty bezwładności:
- lx = 5,01cm4 (siły działające prostopadle do okna-jeden z najwyższych wśród profili na rynku przy tej grubości),
- ly = 2,05 cm4 ( siły działające równolegle)
A teraz kij w mrowisko :roll: : dla porównania w tak osławionej Vece Perfectline wzmocnienie do skrzydła kolorowego, okiennego o symbolu 113293 charakteryzuje się parametrami : 3,70 cm 4 oraz 1,28 cm 4.....

Skrzydło pośrednie (balkonowe) w Brugmanie ma znacznie większe możliwości i okienko o takich gabarytach "wciąga nosem" :lol:

stary
06-12-2009, 17:24
Jeżeli chodzi o parametry, to brałem pod uwagę jedynie Uw oraz klasę okna. Z tego co się orientuję to spośród wymienionych przeze mnie tylko Rehau i Veka są w klasie A, pozostałe w B (choć w jednej firmie powiedziano mi że jeśli Brugmann jest w kolorze również ma A..). Nie wiem ile w tym jest prawy i czy w ogóle brać klasę profili pod uwagę?
Profile kolorowe produkowane przez Brugmanna są tylko w klasie A, profile białe w klasach A i B.
Jednak niektórzy producenci okien mają własne okleiniarki i zdarza się, że okleinują profile białe w klasie B na kolor- pytaj o to przy zakupie.

Dla funkcjonowania okna zdecydowanie ważniejsze od klasy profilu - jak wspomnieli już koledzy :lol: - są inne jego parametry, zwłaszcza kształt i grubość wzmocnienia!!!!

jareko
06-12-2009, 17:30
Klasa A czy B - to ma znikome znaczenie. W pewnych granicach.nie ma co ukrywać że prawdziwe to słowa ale co z tego? W walce marketingowej całkowicie się ten fakt pomija-wręcz przeciwnie-skupia się na nim jakby to było w oknie najważniejsze. Zresztą stary już pięknie wypunktowal pewien profil a właściwie to co w jego środku jest stosowane systemowo-o rozwiązaniach niesystemowych wogóle nie mówimy-one najczęściej swój epilog mają w sądzie

Moris77
06-12-2009, 18:47
Nacisk ludzi z marketingu na klasyfikowanie profili jest niczym innym jak tylko manipulowaniem klienta. Każdy kupował lodówkę czy pralkę i tam sprzedawca zawsze zwraca uwagę na energooszczędność urządzeń na podstawie klas A,B,C itd. Ludzie od reklam postanowili manipulować nami więc wykorzystują to do oceny czy okno jest dobre czy złe. A niestety profil jest jednym z wielu istotnych elementów które mają wpływ na dobry produkt. To tak jak byśmy kupowali samochód i głównym kryterium wyboru sprzedawcy by był rodzaj blachy użytej do produkcji karoserii. Kupujcie markowe produkty a nie u garażowców a unikniecie ewentualnych problemów.

bwojtek
06-12-2009, 21:28
Max wymiary okien, jakie dopuszcza Brugmann dla skrzydła okiennego w kolorze - obojętnie płaskiego czy półzlicowanego - to +- 1080 x 2180 mm
(ciach)
Skrzydło pośrednie (balkonowe) w Brugmanie ma znacznie większe możliwości i okienko o takich gabarytach "wciąga nosem" :lol:
Skoro piszesz o wymiarach skrzydła to chyba nie ma problemu balkonem 110x210? Nie mam pod ręką rysunków tych profili ale to chyba daje okno wymiarach blisko 1140x2240? Trochę to dla mnie duże ale skoro tak piszesz...
W takim razie co potrafi profil pośredni Brugmanna?

kakusek
06-12-2009, 21:42
Stary podal dla konkretnego okna wyniki lx ..,ly .... przy profilu Brugmann Tak z ciekawosci zapytam Jareko czy mozesz podac jakie wartosci uzyskuje sie w profilu schuco w oknie o takim wymiarze? Faktycznie Veka wypda blado w tych cyferkach.
Mam jeszcze pytanko ile Wy "zostawiacie " rezerwy przy faktycznym wymiarze okna?Chodzi o to ze moje okna wg projektu maja np 1800x1700 a gosc w zamowieniu napisal ze zamawiam okno 1770x1670 Rozumiem ze zostawil rezerwe po 1,5 cm na pianke montazowa.Wszystko byloby ok gdyby otwory okienne byly wymurowane idealnie.Niestety o ile szerokosc sie zgadza (jest te 1800 ) to wysokosc otworu jest nie 1700 a 1720 i wg zamowienia mam teraz luzu 5 cm .Czy powinnam prosic go o ponowny pomiar czy te 5 cm (czyli po 2,5 cm na gore i dol) jest jeszcze normalna granica zostawienia rezerwy na montaz?Moze faktycznie nie powinnam zawracac glowy bo okno bedzie mialo parapet ktory sie tam wsunie?
Na zamowieniu mam wpisane ze odpowiedzialnosc za pomiar ponosi sprzedawca tyle ze gosc zmierzyl te okna jeszcze zanim zmienilismy wysokosc okna.Wiedzial ze bedziemy go skracac do 170 cm ale niestety nie wyszlo to tak idealnie (wyniklo to z wysokosci cegly) i nie chce miec pozniej pretensji z jego strony ze wprowadzilismy go w blad (lub co gorsze miec "fruwajacych" okien)Myslicie ze powinnam prosic o ponowny pomiar?

OLGIER
06-12-2009, 21:44
sztywnosc profili PVC w sztywnosci ram okien [z usztywnieniem] ma znikomy udzial. Wspolczynnik sprzezystosci PVC jest ok 80 razy mniejszy nic stali.
W obliczeniach PVc nie jest uwzgledniane.
Tak naprawde to jedyna rzecz ktora wyroznia profile to ich nazwa. czy to sie nazywa KBe czy VEKA czy Rehau czy Deceuninck czy Spectus czy Decco [ciagnac mozna dalej] to jest to wszystko to samo.
Z pewnymi wyjatkami na plus i na minus. Ale ich nie wymienie bo mnie tu oskarza o kryptoreklame lub krytyke. Sa systemy ktorych w zyciu nie poolece i sa takie przez mnie preferowane.

Właśnie o takie opinie mi chodzi, więc jeśli byś mógł to proszę poradź coś.. Zrozumcie, nie potrzebuje porównań o np."samochodach kombi" (chociaż rozumiem idee tego i dziękuje "T12345T"). Poprosiłem o pomoc przy wyborze okien bo sam siedzę w tym temacie ledwie od miesiąca i moja wiedza na ten temat kończy się na pewnym poziomie.. a na pewno więcej mogą się wypowiedzieć osoby które mają kontakt z różnymi profilami/producentami (np. monterzy czy sprzedawcy i zwykli użytkownicy). Nie oczekuje wskazania jednego najlepszego profilu (bo wiem że to jest raczej nie możliwe), ale jakiś wskazówek dotyczących tych konkretnych, właśnie jakiś plusów czy minusów. Sam odrzuciłem bardzo wile firm głównie ze względu na cenę czy jakoś profili, dlatego też proszę o jakieś rady dotyczących wskazanych przeze mnie.. Firmy udało mi się w miarę obiektywnie sprawdzić i są w porządku, dlatego też moje zapytanie odnośnie oferowanych profili..

-Rehau Premium: IZOTERM (Pszczyna) [okucia Maco]

-Veka Swingline: VETREX [Roto], KONSEK (Rybnik) [Aubi siegenia], Yest (Łazy) [Winkhaus]

-Aluplast 4000: WEKTOR (Częstochowa) [Maco i Roto], PLASTMAR (Mysłowice) [Winkhaus]

-Brugmann AD: WEKO OKNA (Częstochowa) [Maco], DOMET (Zbytków) [Roto], ABATEX (Łódz) [Roto], PAGEN (Kraków) [Winkhaus], AKPOL-PLAST (Tychy) [Winkhaus], ADAMS (Mrągowo) [Roto], Termo Profil (Wodzisław) [Winkhaus].

-Gealan S8000: PRYMAT (Łódz) [Winkhaus]

Proszę o jakąkolwiek wskazówkę.. do końca tygodnia muszę zamówić okna..

ifka13
06-12-2009, 22:00
Jareko, myślę poważnie o tych oknach z jezierskiego, muszę jeszcze zasięgnąć opini u konkurencji. Mam tylko dylemat: chcę miec blat w kuchni na wysokości parapetu- czy ten blat wchodzi pod okno? czy niezależnie od wymiarów okna on jest dołączony na styk do ościeżnicy? Chodzi mi o wysokość otowru a wysokość faktyczną okna i blatu.

jareko
06-12-2009, 22:00
Kakusek - pomiar to zupełnie inna bajka i realia budowania tutaj uwzględnić trzeba
Ogólną zasadą, jadąc do klienta na pomiar i załamując ręce widząc projektowe otwory np. 150/150 maja od 148 do 153 / 149 do czort wie ile bo zapomnieli podmurować, jest takie dobieranie wymiarów okna by "zadowoliło" każdy wymurowany otwór. Uśrednia się to by później nie wychodziły parapety lub nadproża na różnych wysokościach no... chyba, że klient upiera się przy odpowiednich luzach montażowych 10-30 mm miedzy murem a ościeżnicą, ale w tych widełkach w większości wypadków spokojnie można wyrobić się z tym "uśrednieniem"
Kolejną, ważną rzeczą, jeśli nie ma listwy podparapetowej, jest uwzględnienie w wymiarze parapetu wewnętrznego

Jak będę w pracy to te wartości ci podam by zaspokoić twą ciekawość

jareko
06-12-2009, 22:03
...chcę miec blat w kuchni na wysokości parapetu- czy ten blat wchodzi pod okno? ...
powinien wejść pod okno i tu kłania się pomiar, pomiar i jeszcze raz pomiar i wspólne z Inwestorem ustalenia wymiarów szafek, posadzki dosłownie każdego szczegółu

jareko
06-12-2009, 22:31
znalazłem dane u siebie w laptopie
wzmocnienie grupy II ma Lx 2,10 cm4
wzmocnienie grupy IV Lx 4.30cm4
te dwa rodzaje wzmocnień stosowane są w fabryce, słabsze do mniejszych okien, sztywniejsze do większych, stosowanie odpowiedniej grupy wzmocnienia narzuca siatka statyki
Jak sadze, z powodów magazynowych nie stosuje się wzmocnienia I i III grupy. Trzymanie takiej ilości różnej stali pochlania większe koszty niż danie jej z zapasem do danego wymiaru okna.
Jak znajdę chwilę to zamieszczę zdjęcia osobiście przeciętego okna prosto z produkcji

stary
06-12-2009, 22:33
Max wymiary okien, jakie dopuszcza Brugmann dla skrzydła okiennego w kolorze - obojętnie płaskiego czy półzlicowanego - to +- 1080 x 2180 mm
(ciach)
Skrzydło pośrednie (balkonowe) w Brugmanie ma znacznie większe możliwości i okienko o takich gabarytach "wciąga nosem" :lol:
Skoro piszesz o wymiarach skrzydła to chyba nie ma problemu balkonem 110x210? Nie mam pod ręką rysunków tych profili ale to chyba daje okno wymiarach blisko 1140x2240? Trochę to dla mnie duże ale skoro tak piszesz...
W takim razie co potrafi profil pośredni Brugmanna?
Napisałem : max wymiary okien dla skrzydła okiennego a nie skrzydeł :lol: .....może trochę mało zrozumiale po polsku :oops:
Max wymiary skrzydeł z tym wzmocnieniem - VS 105 to:
-w kolorze 1000 x 2100 mm
- białe 1000 x 2250 mm
Aby uzyskać wymiar zewnętrzny okna należy dodać +- 80 mm .
W katalogu jest napisane: Flogelhohe i Flogelbreite, więc wymiary dotyczą wymiarów zewnętrznych skrzydeł a nie "we wrębie skrzydła" jak podają inne katalogi. :roll:
Dla porównania - max wymiary skrzydła pośredniego :
- kolorowe 1000 x 2250 mm
- białe 1100 x 2400 mm
Chyba tyle w temacie... :roll:

kakusek
06-12-2009, 22:33
Dzieki to zajrze jutro bo jestem ciekawa tych wynikow-ot babska wscibskosc :wink: Rozumiem wiec ze nie musze zawiadamiac mojego dostawcy okien o wiekszym otworze o te 2 cm (czyli po jego usrednieniu w sumie 5 cm) bo miesci sie to w tym tzw "luzie " montazowym ktory podales .(rozumiem ze te 10-30 mm miedzy murem a oscieznica liczone jest po jednej stronie wiec u mnie wychodzi 25 mm).Listyw podparapetowe sa wpisane w zamowieniu.Akurat u mnie jest to jedyne okno na scianie ktore ma parapet (pozostale to balkonowe) ale skoro mieszcze sie w normach to nie bede sie upierac przy ponownym pomiarze i zatruwac ludziom zycia :wink:
Po raz kolejny dziekuje za doinformowanie.
Musze teraz zabrac sie pozadnie za lekture nt montazu okien zeby przypilnowac aby wszystko zrobione bylo jak nalezy :wink:

ifka13
06-12-2009, 22:43
jareko, pozwoliłem sobie wyslac na priva zestawienie i oferte na jezierskiego z prośbą o sprawdzenie rzędu wielkości cen;)) jak tylko znajdziesz chwilkę
z góry dziekuje

kakusek
06-12-2009, 22:47
Czyli dla okna o ktorym pisal stary pewnie zastosowali by to wzocnienie z grupy IV .Troszke to mniej niz te 5,01 u Brugmanna ale zdecydowanie duzo lepiej nic ma Veka :) Zaspokoiles moja ciekawosc .Ja i tak zaczelam analizowac poszczegolne parametry okien roznych firm dopiero po pierwszej "klasyfikacji" wizualnej i nie ma co ukrywac ale jak dla mnie profil Cava nie mial dla siebie konkurencji :) Mam nadzieje ze bede rownie zadowolona majac te okna juz u siebie w domku :wink:

stary
06-12-2009, 23:21
..... Firmy udało mi się w miarę obiektywnie sprawdzić i są w porządku, dlatego też moje zapytanie odnośnie oferowanych profili..

-Rehau Premium: IZOTERM (Pszczyna) [okucia Maco]

-Veka Swingline: VETREX [Roto], KONSEK (Rybnik) [Aubi siegenia], Yest (Łazy) [Winkhaus]

-Aluplast 4000: WEKTOR (Częstochowa) [Maco i Roto], PLASTMAR (Mysłowice) [Winkhaus]

-Brugmann AD: WEKO OKNA (Częstochowa) [Maco], DOMET (Zbytków) [Roto], ABATEX (Łódz) [Roto], PAGEN (Kraków) [Winkhaus], AKPOL-PLAST (Tychy) [Winkhaus], ADAMS (Mrągowo) [Roto], Termo Profil (Wodzisław) [Winkhaus].

-Gealan S8000: PRYMAT (Łódz) [Winkhaus]

Proszę o jakąkolwiek wskazówkę.. do końca tygodnia muszę zamówić okna..
Nie za dużo tych firm ??? :roll: niezłego mętlik narobiłeś, po co tyle? ...
Połowy tych producentów okien nie znam - dosyć egzotyczne nazwy, kilku dobrze :roll:
Gdybym miał wybrać profil z tego towarzystwa to postawiłbym na Brugmanna, Gealana S 8000 (4- komorowy), Vekę, Rehau, Aluplast, Gealan S 8000 (6-komorowy - mniej więcej w takiej kolejności.
Brałem pod uwagę przede wszystkim sztywność przy "uczciwym" wykonaniu.
Gealan 6- k jest ciepły, ale do sztywności, zwłaszcza przy kolorze, mu daleko.
Dalej pytaj znajomych o właściwego sprzedawcę i montażystę, wszystko można spaskudzić niedbałością.

jareko
06-12-2009, 23:38
...
Dalej pytaj znajomych o właściwego sprzedawcę i montażystę, wszystko można spaskudzić niedbałością.od tego przedewszystkim bym zaczął. Dla Was-sorki że tak powiem-za dużo ofert czyni tylko jeszcze większą pustkę w głowie i niemożność wogóle wyboru okien do waszych domów. Po części Was rozumiem-sam za swoimi oknami chodziłem rok ale to był rok 90 i nie było takiej sytuacji na rynku jak teraz i przedewszystkim było mniej producentów i byli hmmm nie bójmy się tego słowa-uczciwsi w ogromnej większości.

jareko
06-12-2009, 23:47
.Troszke to mniej niz te 5,01 u Brugmanna ale zdecydowanie duzo lepiej nic ma Veka :) jest jeszcze grupa V i VI ale tych danych w domu nie mam gdyż już IV pozwala zrobić okna jakie zaspokajają Wasze lub raczej architektów wymagania. Gdzieś tu-na forum-jest kiedyś podana przezemnie całą tabela gabarytów i wzmocnień dla CT70 Najważniejsze jest to że Firma nie wykona Ci okien poza tabela statyki i za to między innymi ją cenię.

Hugo26
07-12-2009, 08:56
Panowie
male pytanko
z jakich profili robi okna MS?

Polemizuje z jednym gościem, który twierdzi ze MS ma kiepskie chinskie profile a ja twierdzę ze robi z profili Brugmanna
Za odp z góry dziekuje
Pozdrawiam

stary
07-12-2009, 09:10
Dobrze twierdzisz :lol: - produkują z profili Brugmanna.
Niektóre profile są tłoczone tylko dla M&S - np. skrzydło do okna tytanowego termo.

finlandia
07-12-2009, 11:06
Panowie
male pytanko
z jakich profili robi okna MS?

Polemizuje z jednym gościem, który twierdzi ze MS ma kiepskie chinskie profile a ja twierdzę ze robi z profili Brugmanna
Za odp z góry dziekuje
Pozdrawiam
Gościa który tak twierdzi omijaj szerokim łukiem, bo:
- albo jest w wielkim błędzie (a jak myli się w rzeczy łatwej do sprawdzenia to co będzie przy zamówieniu i prawidłowym montażu).
- albo celowo kłamie by "złapać zamówienie" - przepraszam za takie słowo, ale mam wrażenie że sprzedawcy posuwający się do takich kroków to zwykli oszuści, których powinno się publicznie napiętnować.

HTD
07-12-2009, 11:46
Witam wszystkich.
Mam pytanie:
może ktoś miał do czynienia z firmą FINESTRA Kraków, mam od nich ofertę na okna PROFIL ALUPLAST IDEAL 4000, okucia WINKHAUS, czy to są dobre okna do domu jednorodzinnego?

niiko
07-12-2009, 12:15
MS na chińszczyżnie,a on sam na oryginalnym niemieckim Decco :lol: :lol: :lol:

jareko
07-12-2009, 12:21
MS na chińszczyżnie,a on sam na oryginalnym niemieckim Decco :lol: :lol: :lol:Przestań :) , bo jeszcze ludzie w to uwierzą i pójdzie fama ze MS badziew robi

stary
07-12-2009, 12:58
MS na chińszczyżnie,a on sam na oryginalnym niemieckim Decco :lol: :lol: :lol:
Albo na oryginalnej "austryjackiej" avantgardzie :lol: :lol:
Wsadzałbym takich do pierdla po kolei... :evil:

OLGIER
07-12-2009, 17:13
Nie za dużo tych firm ??? :roll: niezłego mętlik narobiłeś, po co tyle? ...
Połowy tych producentów okien nie znam - dosyć egzotyczne nazwy, kilku dobrze :roll:
Gdybym miał wybrać profil z tego towarzystwa to postawiłbym na Brugmanna, Gealana S 8000 (4- komorowy), Vekę, Rehau, Aluplast, Gealan S 8000 (6-komorowy - mniej więcej w takiej kolejności.
Brałem pod uwagę przede wszystkim sztywność przy "uczciwym" wykonaniu.
Gealan 6- k jest ciepły, ale do sztywności, zwłaszcza przy kolorze, mu daleko.


Choć to opinia jednej osoby, ale zawsze coś więc bardzo Ci dzięki za podpowiedź :) A co do ilości firm.. fakt może i jest ich dużo, ale było znacznie więcej, bo całkiem przypadkiem moje zapytanie zostało rozesłane przez kilku producentów profili do swoich odbiorców, i w ten sposób dostałem pond 100 wycen... a to co zostało i tak przeszło dużą selekcje. A o której z firm masz jakieś zdanie?
"Forek" z tych wymienionych wskazał: Vetrex, Abatex i Adams, ale może ma ktoś zdanie o jakiejś innej z firm? : IZOTERM (Pszczyna), Yest (Łazy), WEKTOR (Częstochowa), WEKO OKNA (Częstochowa), DOMET (Zbytków), PAGEN (Kraków), AKPOL-PLAST (Tychy), Termo Profil (Wodzisław), PRYMAT (Łódz)?

Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki..

yaro672
07-12-2009, 19:43
Widzę że zebrało sie tutaj grono fachowców od okien to pozwolę sie zapytać: Czy mogę w oknie Elita Jezierskiegp 1500x1500 jednokwaterowym rozwierno-uchylnym zastosować pakiet 3 szybowy ? Czy okucia to wytrzymają czy takie okno nie będzie za ciężkie. To samo się tyczy okien balkonowych 1800x2300 oraz 1500x2300 z ruchomym słupkiem.A może lepiej kupić pakiet 2 szybowy (lżejszy)? Poradźcie coś bo już mam lekki mętlik w głowie.

Peter1972
07-12-2009, 20:00
Witam serdecznie, proszę o informację od kogoś kto wie, co to za profil IGLO produkowany przez firmę Drutex. Sama nazwa firmy nie wiele ma wspólnego z produkcja okien, ale zapewne pozory mylą. Przeczytałem na stronie, że to ich własny produkt, co jest godne pochwały. Mam jednak nadzieję iz w pogoni za niską ceną nie jest to jakiś materiał z odzysku albo z rynku azjatyckiego. Jest to dylemat gdyż wstępnie wybrałem okna z Budvaru (podobno dobrej jakości) ale kusi mnie niższa cena Drutexu. Jeśli temat tych dwóch firm był już poruszany na forum to proszę o wskazanie miejsca, aby nie tworzyć nowego wątku.

jareko
07-12-2009, 20:03
Widzę że zebrało sie tutaj grono fachowców od okien to pozwolę sie zapytać: Czy mogę w oknie Elita Jezierskiegp 1500x1500 jednokwaterowym rozwierno-uchylnym zastosować pakiet 3 szybowy ? Czy okucia to wytrzymają czy takie okno nie będzie za ciężkie. To samo się tyczy okien balkonowych 1800x2300 oraz 1500x2300 z ruchomym słupkiem.A może lepiej kupić pakiet 2 szybowy (lżejszy)? Poradźcie coś bo już mam lekki mętlik w głowie.Można i możesz spać spokojnie, mało tego możesz nawet wstawić sobie P-4 w wersji trzyszybowej o k=0,7 - spoko :)

jareko
07-12-2009, 20:13
ostatnie piec stron "szukam dobrych okien"
było zarówno o Drutach jak i Budvarze
milej lektury i zmiany podejścia, do jednego z najważniejszych wydatków na budowie, życzę

bwojtek
07-12-2009, 20:15
Jeżeli kierujesz się ceną to jeszcze poszukaj okien z Dobroplastu. Będzie taniej niż w 2 wymienionych firmach. Oszczędzaj na oknach. Będzie na tobie można zarobić za 4-5 lat :lol:

Peter1972
07-12-2009, 20:30
Jeżeli kierujesz się ceną to jeszcze poszukaj okien z Dobroplastu. Będzie taniej niż w 2 wymienionych firmach. Oszczędzaj na oknach. Będzie na tobie można zarobić za 4-5 lat :lol:

Jakoś trzeba sztucznie napędzać produkcję stolarki hahaha, ale na poważnie to ważna jest dla mnie jakość i dlatego dylemat, a nie znam nikogo kto miałby u siebie w domu okna IGLO (no chyba że eskimosi :D ) Sprzedają sporo, tylko czy nabywcy są zadowoleni. Okna Budvar ma mój brat i chyba jest zadowolony (on wybierał i może być tak, że głupio teraz mu się przyznać że "dał ciała") albo naprawdę sa tak dobre jak mi opowiada. I to tyle. Dzieki za wskazanie miejsca na forum w tej sprawie.

pchelek
07-12-2009, 20:58
-Rehau Premium: IZOTERM (Pszczyna) [okucia Maco]

-Veka Swingline: VETREX [Roto], KONSEK (Rybnik) [Aubi siegenia], Yest (Łazy) [Winkhaus]

-Aluplast 4000: WEKTOR (Częstochowa) [Maco i Roto], PLASTMAR (Mysłowice) [Winkhaus]

-Brugmann AD: WEKO OKNA (Częstochowa) [Maco], DOMET (Zbytków) [Roto], ABATEX (Łódz) [Roto], PAGEN (Kraków) [Winkhaus], AKPOL-PLAST (Tychy) [Winkhaus], ADAMS (Mrągowo) [Roto], Termo Profil (Wodzisław) [Winkhaus].

-Gealan S8000: PRYMAT (Łódz) [Winkhaus]

Znam wszystkich tych producentow. Decyzja trudna. Albo losowanie albo ten co jest najblizej. Systemy bardzo podobne.
A jesli juz to Adams - jest tu na forum :) i wez go na spytki. I namow na oromocje.

Lgrzechu
08-12-2009, 11:16
Witam. Pytanko troche poza ogólnym tematem okien. Proszę o radę co do wyboru silników do rolet. W tej samej cenie moge mieć NICE i MOBILUSA do SOMFY muszę dopłacić ok. 200zł/szt. NICE raczej odpada bo słyszałem, że pala się krańcówki. Zatem czy radzicie dołożyć po dwie stówy do Somfy czy brać Mobilusy?

Ryska
08-12-2009, 11:37
Ja też z pytaniem.
Czy HS-y tak trudno zrobić ??
Mam mieć (chcę) HS-a szer. 2700 wys. 2350
Firma B wycenia HS-a na 15 k PLN a firma E wycenia tego samego HS-a na 9 k PLN.
O co chodzi w tych HS-ach?

HTD
08-12-2009, 11:45
Witam,
ponawiam pytanie odnośnie firmy FINESTRA ew PAGEN.
Ma ktoś doświadczenie z oknami tych firm i ich montażem przez te firmy??

mar1173
08-12-2009, 12:07
Witam.
Co do okien PCV

Najważniejszy jest producent. To on wybiera profil, szybę, okucia, oraz wzmocnienie stalowe, a następnie to wszystko składa w jedna całość. Ważne jest w jakich warunkach i na jakim sprzęcie to robi. Jeżeli na tych elementach nie ,,zaoszczędzi" to okna będą dobrej jakości i służyły przez długie lata. Jednak coś takiego musi kosztować lecz nie do przesady. Jeśli mamy na myśli okna do budynków mieszkalnych to kategorycznie musimy unikać firm które ww elementy produkują we własnym zakresie i nikt ich z tego powodu nie kontroluje, i tak naprawdę nikt nie wie co kupuje. Co do wymienionych wcześniej producentów -B....r zbyt często zmienia dostawców profili, raz promuje okna bez PB wydaje jakieś bzdurne certyfikaty a po chwili przechodzi na profile o niewiadomym pochodzeniu, w tej chwili nie wiem z czego produkują więc trudno mi doradzić. co do D...tu i D...xu to omijał bym z daleka. Jedyna zaleta to cena krórą się cieszymy do momentu montażu a później ?
Ważne są warunki gwarancji- min 5 lat ale na całe okno a nie 10 lat na profil, 2 lata na zgrzewy,1 rok na szybę i okucie.
Tak naprawdę to nikt ci się nie przyzna że kupił kiepskie okna bo przecież nie każdy się zna i jakie by to okno nie było będzie lepsze od starych które wcześniej użytkował ( choć nie zawsze). ,,Na oko" wszystkie okna takie same.
Moja rada wybierz okna ok 20-30% droższe od D i D poszukaj o nich informacji, jeśli nie są podejrzane to kup. Teraz najważniejsze- jeśli masz najlepsze okno to bez dobrego montażu możesz mieć najgorsze.

Mariusz G

jareko
08-12-2009, 12:40
Witam. Pytanko troche poza ogólnym tematem okien. Proszę o radę co do wyboru silników do rolet. W tej samej cenie moge mieć NICE i MOBILUSA do SOMFY muszę dopłacić ok. 200zł/szt. NICE raczej odpada bo słyszałem, że pala się krańcówki. Zatem czy radzicie dołożyć po dwie stówy do Somfy czy brać Mobilusy?SOMFY maja opinie najlepszych, czy warto dopłacać? Sądzę, że warto - ale to moje subiektywne zdanie :)

jareko
08-12-2009, 12:44
Ja też z pytaniem.
Czy HS-y tak trudno zrobić ??
Mam mieć (chcę) HS-a szer. 2700 wys. 2350
Firma B wycenia HS-a na 15 k PLN a firma E wycenia tego samego HS-a na 9 k PLN.
O co chodzi w tych HS-ach?o to ze nie każdy wogóle potrafi je wykonać a prawidłowe wykonanie kosztuje ;) a za 9 pochodzi ci tak jak kosztuje :lol:
Przykład ceny Schuco HS u znanego producenta
białe - 12.249,- netto przed ewentualnym rabatem od dealera
kolor/białe - 12.807,-
kolor - 14.023,-

jareko
08-12-2009, 12:45
Witam,
ponawiam pytanie odnośnie firmy FINESTRA ew PAGEN.
Ma ktoś doświadczenie z oknami tych firm i ich montażem przez te firmy??skoro cisza w wątku tak bacznie obserwowanym przez wielu znaczy sie nikt z nimi mógł nie mieć styczności :(

pchelek
08-12-2009, 12:50
Za 9 to bedzie w miejscu stalo.

przemo33
08-12-2009, 12:59
Witam Szanownych forumowiczow
Mam pytanie
Czy jest sens stosowania nawiewnikow w oknach Jezierskiego elite thermo z szyba u=0,6 z okuciami activepilot, jesli tak to czy w kazdym pokoju czy tylko np. w kuchni , na poddaszu,etc.?

Pozdrawiam
Przemek

sledz98
08-12-2009, 13:02
Mam drutexy. Może i dałem ciała może i nie, nie mi to oceniać. Okna mam w starym domu od 7 lat - nie widzę jakichkolwiek oznak, że coś z nimi nie tak. Są smarowane raz na rok i chodzą lekko, nic się nie zacina. Drugi zestaw kupiłem do nowego domu, razem z roletami zewnętrznymi. Wypowiem się na ich temat za kilka lat, ale na dzień dzisiejszy nie widzę, aby były jakieś strasznie nędzne i nie warte uwagi. Chciałem PCV to mam, na drewniane mnie nie stać.

jareko
08-12-2009, 13:10
sens stosowania nawiewnikow jest zawsze tam gdzie nie ma wentylacji wymuszonej i bazuje sie na grawitacyjnej
I nie ma znaczenia czy będzie to Schuco czy Iglo czy jakikolwiek inny profil

Ryska
08-12-2009, 13:12
Ja też z pytaniem.
Czy HS-y tak trudno zrobić ??
Mam mieć (chcę) HS-a szer. 2700 wys. 2350
Firma B wycenia HS-a na 15 k PLN a firma E wycenia tego samego HS-a na 9 k PLN.
O co chodzi w tych HS-ach?o to ze nie każdy wogóle potrafi je wykonać a prawidłowe wykonanie kosztuje ;) a za 9 pochodzi ci tak jak kosztuje :lol:
Przykład ceny Schuco HS u znanego producenta
białe - 12.249,- netto przed ewentualnym rabatem od dealera
kolor/białe - 12.807,-
kolor - 14.023,-

No właśnie Schuco HS jest za 9 k PLN kolor
a te za 15k wycenił Budvar ale nie na KBE (w sumie nie wiem na czym)
:o

jareko
08-12-2009, 13:14
ach jeszcze jedno - nie stosuje się (lub raczej nie powinno sie stosować) nawiewnikow w pomieszczeniach w których masz kratki wentylacyjne.

jareko
08-12-2009, 13:16
...No właśnie Schuco HS jest za 9 k PLN kolor
a te za 15k wycenił Budvar ale nie na KBE (w sumie nie wiem na czym)
:ono to powiem ci tak - nie wiem jaki to producent ale cena jest kosmiczna :P albo ktoś się kropnął i policzył ci zwykłego HKS-a albo omijaj tego producenta bo zapewne 1500/1500 w dwu skrzydłach tez wyliczył ci a 500 zeta :P

Ryska
08-12-2009, 13:21
Dla wyjaśnienia HKS to tzw. "wysokoprogowe" które trzeba najpierw uchylić a potem otworzyć, a HS tzw. "niskoprogowe" które całym skrzydłem prostopadle do podłogi a równolegle do częsci stałej odsuwają się od części stałej i można je wtedy przesunąć w lewo lub prawo w zależności od tego która część jest stała.
Mam nadzieje że dosyć jasno opisałam różnice :oops:

pchelek
08-12-2009, 13:24
Budvar trzeba omijac szerokim bardzo lukiem. I na ceny nie patrzyc.

jareko
08-12-2009, 13:24
tak - dość dokładnie :)
I co? HS-a wyceniono ci na 9? czy HKS-a?

Ryska
08-12-2009, 13:30
No jak bum cyk cyk mam HS-a z EMPOLU o ww. wymiarach z montażem ciepłym za 9040 brutto co do grosza. A co za tanio ?

jareko
08-12-2009, 13:45
No jak bum cyk cyk mam HS-a z EMPOLU o ww. wymiarach z montażem ciepłym za 9040 brutto co do grosza. A co za tanio ?bez dalszego komentarza :)

ifka13
08-12-2009, 14:34
powiedzcie jak to jest z ty,mi wkładami dwukomorowymi (trzy szybowymi)? powiedzmy przy cenie za kpl okien dwuszybowych mam oferty 12-14 w zależności od firmy to póżniej odpowiednio o 1tys-2,5tys mam róznice z uwagi na fakt założenia lepszego wkładu- tj ok 30% lepszy współczynnik- chywt marketingowy, czy faktycznie lepsze praktyczne i bezpośrednio rzutujące na oszczędności rozwiązanie z tymi szybami?

Dodam ze sam skłaniam się do okien Markowej firmy z pakietem właśnie dwukomorowym:)
Napiszcie coś o tym.

przemo33
08-12-2009, 14:39
Witam, a dlaczego nie powinno sie stosowac nawiewnikow tam gdzie sa kratki wentylacyne?
Jest jakas ogolna zasada umieszczania takich nawiewnikow,
, u mnie bedzie wentylacja grawitacyjna(nie mechaniczna)
Pozdr

Vafel
08-12-2009, 14:45
Witam, a dlaczego nie powinno sie stosowac nawiewnikow tam gdzie sa kratki wentylacyne?
Jest jakas ogolna zasada umieszczania takich nawiewnikow,
, u mnie bedzie wentylacja grawitacyjna(nie mechaniczna)
Pozdr

Google Twoim przyjacielem...

http://www.nawiewnik.pl/?p=poradnik_kupujacego

Miłego czytania...

jareko
08-12-2009, 14:46
...chywt marketingowy, czy faktycznie lepsze praktyczne i bezpośrednio rzutujące na oszczędności rozwiązanie z tymi szybami?....Powoli coraz więcej firm zaczyna trzyszybowki mieć w swojej ofercie - inna sprawa czy mieszczą sie one estetycznie w produkowanych przez nie oknach i czy dodanie trzeciej szyby faktycznie podnosi izolacyjność cieplna okna.
Kiedyś bawiłem się programem Schuco PlanSoft i zmieniając szybę z k=1,0 na k=0,5 wyszło mi, że podwyższony wydatek (dopłata Jezierskiego 29 PLN/1mkw okna w promocji) zwróci się po ok. 4 latach. Czy warto? Nie mnie wyrokować ale u siebie wogóle bym sie nad tym nie zastanawiał. Zmiana szyby z 1,0 na 0,5 daje zmniejszenie Uw całego okna o średnio 0,4 a to już moim zdaniem jest gra warta świeczki

jareko
08-12-2009, 14:49
Witam, a dlaczego nie powinno sie stosowac nawiewnikow tam gdzie sa kratki wentylacyne?
Jest jakas ogolna zasada umieszczania takich nawiewnikow,
, u mnie bedzie wentylacja grawitacyjna(nie mechaniczna)
prościej i szybciej :) zakładając nawiewniki tam gdzie jest kratka wentylacyjna powodujesz ze obieg powietrza jest tylko w tym pomieszczeniu a chodzi o to by zasysało powietrze z innych pomieszczeń i tym z kratka wylatywało przez komin

pchelek
08-12-2009, 14:54
Phi. U mnie powietrze prze kratke wywiewna wlata a wylata przez okna.

Vafel
08-12-2009, 14:54
Witam, a dlaczego nie powinno sie stosowac nawiewnikow tam gdzie sa kratki wentylacyne?
Jest jakas ogolna zasada umieszczania takich nawiewnikow,
, u mnie bedzie wentylacja grawitacyjna(nie mechaniczna)
prościej i szybciej :) zakładając nawiewniki tam gdzie jest kratka wentylacyjna powodujesz ze obieg powietrza jest tylko w tym pomieszczeniu a chodzi o to by zasysało powietrze z innych pomieszczeń i tym z kratka wylatywało przez komin

Widzę Jareko, że przed urlopem szczególnie dużo chęci do pomocy :-)

Piszę "szczególnie", bo "dużo" chęci to Ty zawsze masz :D

yaro672
08-12-2009, 14:58
To zapytam jeszcze o klase profili . W Oknoplascie powiedzieli mi ze Jezierski Elita ma profil w klasie "B" a oni Platinium w klasie "A". Jest to prawda? I czy warto sie tym sugerować przy wyborze okien?

pchelek
08-12-2009, 15:14
Bez znaczenia.

bwojtek
08-12-2009, 17:03
Pytania klientów o klasę profili to kolejny efekt niezbyt mądrej kampanii reklamowej "tylko klasa A". Faktycznie dla klienta końcowego przy białych oknach nie ma znaczenia czy okna są w klasie A czy B. Żeby było ciekawej to firma, która tą kampanię prowadziła pomimo zapewnień w reklamach miała (i pewnie ma) profile także w klasie B. Tak samo jak firma promująca okna bez ołowiu teraz trzaska okienka z tym pierwiastkiem i jakoś przestał być szkodliwy :lol:
Co do platinium to jego największą wadą jest brak możliwości zapięcia wkładów 3-szybowych.
Natomiast trochę mnie dziwi, że Jezierski produkuje okna na profilach w klasie B bo jak sobie dobrze przypominam to lekomin chwalił się kiedyś tu na forum, że robią tylko na klasie A a nie tak jak inni na B...

yaro672
08-12-2009, 17:19
Zgłębiłem temat i wychodzi na to że nie ma o co kruszyc kopii. Jezierski elita ma grubośc ścianki 2,79 a klasa "A" zaczyna się od 2,8.

czmirek
08-12-2009, 18:28
Zgłębiłem temat i wychodzi na to że nie ma o co kruszyc kopii. Jezierski elita ma grubośc ścianki 2,79 a klasa "A" zaczyna się od 2,8.

sam cieles profile i mierzyles?
czy masz takie wiadomosci od producentow?

jareko
08-12-2009, 18:41
suwmiarka wszystko zmierzy :) ale jeśli dokładność za mała możesz Czmirku użyć mikrometru - wyjdzie może o 0,01 mniej a może i więcej? Jak mniej to klęska :P ale jak więcej to co ? :)

pchelek
08-12-2009, 19:54
2,8 2,7 2,6 jakie to ma znaczenie. Zadne.
Przyjdzie producent partacz wstawi usztywnienis z blachy 0,000000001 mm i po oknie. nawet w klasie A ze scianka 3,3 mm [bo i takie scianki sa]

czmirek
08-12-2009, 19:58
suwmiarka wszystko zmierzy :) ale jeśli dokładność za mała możesz Czmirku użyć mikrometru - wyjdzie może o 0,01 mniej a może i więcej? Jak mniej to klęska :P ale jak więcej to co ? :)

chcialem tylko uscislic ta porazajaca dokladnosc do 0.01
czy chodzi o reklame czy o prawde? tak jakos naszlo mnie podczas dzisiejszego swieta

lukaszkw
08-12-2009, 19:59
Moi drodzy poradźcie bo zwariuje!

Dostałem ofertę na SCHUCO ct70 5 komór trzy szyby bo takie chciałem po przeczytaniu wielu opinii ale gdy doszło do podpisania umowy zakupu padła jeszcze propozycja DRYTEX-U też 5 komór trzy szyby ale cena 30% niższa co o tym sądzicie?

Opinie o drutexie bardzo mizerne ale są one stare, chodzi o czas zamieszczenia może ktoś w tej chwili je użytkuje i coś powie!

Z góry dziękuje

jareko
08-12-2009, 20:05
... podczas dzisiejszego swietaa jakież to święto? Ja za kilka godzin odetnę sie od świata w tropikalnej głuszy i to dla mnie będzie święto ale 8 grudnia??? nie kojarzę

mar1173
08-12-2009, 20:06
7 lat temu jakość okien pcv była na zupełnie innym poziomie. Producenci robili zgodnie ze specyfikacjami. Okna były dobre i bardzo dobre jeśli w ogóle tak można mówić o pcv. Obecnie w pogoni za ceną firmy tak potrafią ,, odchudzić" okno że włos się jeży. Oczywiście nie wszystkie. Przy wyborze okien najbardziej pomocny monter który montuje okna kilku firm. On wie które są dobre. Sprzedawca wiadomo będzie zachwalał swoje nawet jak to będzie D czy D.
Życzę trafnego wyboru.

damianexus
08-12-2009, 21:33
a ja mam okna drutexu juz ponad pół roku i nie widzę sensu kupowania droższych. Świetny nwowczesny wygląd i jakość okien nie pozostawia żadnych niedomówień.Dodatkow omam spore przeszklenia balkonowe i nie dzieje się z oknami nic kompletnie. Naprawdę polecam. ddatkowo fachowa obsługa monetrów jak i super podejście już po samym montazu naprawdę godne pochwały. Pan który sprzedaje te okna d otego stopnia jest pewny swoich produktw ze sam po pół roku do mnie dzownił zebym potwierdzil czy nadal jestem zadowolony. Pelna profeska

bwojtek
08-12-2009, 21:37
a ja mam okna drutexu juz ponad pół roku
Opinię o oknach to można wyrazić po 5-10 latach użytkowania a nie po pół roku. To nie pieczywo, które kupuje się na 1-2 dni! Okna mają służyć kilkadziesiąt lat a wady potrafią się ujawnić po kilku latach w np. ekstremalnych warunkach letniego słońca.

yaro672
08-12-2009, 22:09
Zgłębiłem temat i wychodzi na to że nie ma o co kruszyc kopii. Jezierski elita ma grubośc ścianki 2,79 a klasa "A" zaczyna się od 2,8.

sam cieles profile i mierzyles?
czy masz takie wiadomosci od producentow?

Oczywiscie ze od producentów , nie jestem aptekarzem :D

czmirek
08-12-2009, 23:13
... podczas dzisiejszego swietaa jakież to święto? Ja za kilka godzin odetnę sie od świata w tropikalnej głuszy i to dla mnie będzie święto ale 8 grudnia??? nie kojarzę

nie musisz kojarzy to hiszpanskie swieto narodowe. wiec sobota wolna i niedziela i poniedzialek i wtorek a juz jutro do roboty.
uuuuuuuuuuuuuuura krolewscy wygrali z zabojadami z marsylii

przemo33
09-12-2009, 15:01
Witam
To wkoncu ile ma Elite jezierskiego grubosci?
W dokumentacji pisze o jakichs dwoch rodzajach profili "CT70" i "CT70 EURO" ten pierwszy niby ma scianke 2,8 a drugi 2,5.
Hmmm..

pchelek
09-12-2009, 15:42
EURO - 2,5

finlandia
09-12-2009, 15:42
Witam
To wkoncu ile ma Elite jezierskiego grubosci?
W dokumentacji pisze o jakichs dwoch rodzajach profili "CT70" i "CT70 EURO" ten pierwszy niby ma scianke 2,8 a drugi 2,5.
Hmmm..
Rety, ale co to ma za znaczenie? Profile z dodatkiem w nazwie "euro" "eco" "comfort" itp są z reguły tańszymi produktami niż te "normalne". Tak jakoś się to u nas przyjęło, że to co tańsze jest nazywane specjalnie ładniej - by się sprzedało mimo iż ma gorsze właściwości niż by chciał oferować Producent.

Euro jest cieńsze, więc i tańsze. Teraz widzicie dlaczego teoretycznie dwa takie same okna od róznych producentów mogą się różnić ceną. Ale wracając do klasy B - dla małych okien piwnicznych czy też białych klasa profili nie będzie miała znaczenia. Szczególnie - jak powiedział PCHEŁEK - kiedy nieuczciwy producent nie zastosuje odpowiedni grubego wzmocnienia.

A wracając do genezy klasyfikowania profili - powiedział to już BWOJTEK - kampanię rozpętała Veka (że niby ich okna są takie cacy w kl. A - w dodatku jedyne na rynku). A publicznie udowodniono w Forum Branżowym, że mają nie tylko kl. A ale i słabsze - kupiono okno gospodarcze w pewnej firmie w Białymstoku (jej nazwy już nie przytoczę bo jest tu zupełnie niewinna) - i po przecięciu okazało się że nie jest to ta reklamowana klasa A....

Także - jeszcze raz: nie klasa profili, nie skład, nie stal, nie grubość zgrzewu i jeszcze inne atuty - a CAŁOKSZTAŁT ma największe znaczenie by okno uznać za dobre.

Charlie
09-12-2009, 22:08
klasa profili plastikowych "A" i "B".
Odnosi się do różnic w grubościach plastikowych ścianek zewnętrznych ( tych widocznych gołym okiem w gotowym oknie).
Klasy te mają spory wpływ na :
1/ ... gotowego okna
2/ ... profila w gotowym oknie
:D

OLGIER
09-12-2009, 22:41
Decyzja trudna. Albo losowanie albo ten co jest najblizej. Systemy bardzo podobne.
A jesli juz to Adams - jest tu na forum :) i wez go na spytki. I namow na oromocje.

Wielkie dzięki:) Najbardziej korzystnie cenowo wyszedł Adams, Izoterm i Wektor więc umówiony jestem już z ich przedstawicielami na pomiar (także pozostał Brugmann, Rehau i Aluplast). Veka po zsumowaniu dodatkowych okuć i wzmocnionych szyb wyszła kosmicznie, a Gealana odpuszczam. Po zamontowaniu okien napisze i mam nadzieję że polecę wybraną firmę.
Raz jeszcze dziękuje wszystkim którzy pomogli podjąć decyzję:)!!!