PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

pchelek
28-01-2010, 15:55
chcesz U innych systemow to Ci powycigam z aprobat
Ale to tez jest nieprecyzyjne - niemieckie sa inne, belgijskie inne, polskie inne
czysta teoria okreslania U - w zyciu jest troche inaczej - nieszczelne okno na zawiasach i U wynosi 300

bwojtek
28-01-2010, 16:10
Widzę, że się robi niezły syf. Przypierdalanie się jest łatwe, ale podanie danych o jakie prosiłem to już jest trudniejsze.
Tu masz dużo aprobat:
http://oknotest.pl/1/aprobaty_techniczne/aprobaty_techniczne_itb.php
a w nich dane o które pytasz.
Skoro temat cię interesuje i masz dużo czasu to zrób porównanie. Pamiętaj tylko podać konkretny symbol ramy i skrzydła dla których podajesz "Ur".

Jezier
28-01-2010, 16:25
Chyba tak zrobię. Dzięki.

JarekKos
28-01-2010, 16:34
Widzę, że się robi niezły syf. Przypierdalanie się jest łatwe, ale podanie danych o jakie prosiłem to już jest trudniejsze.
Pytałem czy ktoś zna programy do obliczeń U okna w systemach innych niż Schuco, ale nawet jak ktoś ma to boi się pochwalić. Prosiłem o podawanie współczynników dla ram ale widzę, że łatwiej dociekać dlaczego aprobata ITB Schuco CT70 różni się od niemieckiego programu niż wkleić współczynniki ram innych producentów.

Obliczenia takie dla różnych profili i różnych szyb robi STOLCAD.
Problemem jest jednak baza danych. Wprowadzenie tych danych tylko w systemie BRUEGMANN AD przy zastosowaniu 80% najczęściej używanych szyb zajęło mojemu pracownikowi 3 tygodnie.

Jezier,

poza tym nie chodzi mi o przypierdalanie się do czegoś. Chodzi mi o to , że wykazuje się wyższość jednego systemu nad drugim. A jeśli popatrzy się w dokumenty źródłowe to wynika z nich coś kompletnie odwrotnego.

A jak się coś pokazuje nieprecyzyjnego w danym systemie to jako odpowiedź słyszysz że Aprobaty polskie są inne od niemieckich, belgijskich .

mazo
28-01-2010, 16:58
Mam krótkie pytania: czy WK1 i WK2 w drewnianych oknach mają taki sam sens jak w pcv? I czy warto inwestować w klamki z kluczykiem?

Jezier
28-01-2010, 17:35
JarekKos. Widzę, że potrzebuję własnego ośrodka badawczego :wink:

pchelek
28-01-2010, 18:38
Problemem jest jednak baza danych. Wprowadzenie tych danych tylko w systemie BRUEGMANN AD przy zastosowaniu 80% najczęściej używanych szyb zajęło mojemu pracownikowi 3 tygodnie.

W sposob uproszczony wystarczy dlugopis i kartka papieru + kalkulator. Do tego 10 minut i jest policzone. plus minus 10%.

Dokladne dane sa za bardzo szczegolowe - i sa teoretyczne jedynie [liczone dla okna szczelnego o teoretycznie wytloczonych profilach i teoretycznie wygietej stali.

jareko
28-01-2010, 22:01
...Teraz jeszcze poproszę o wytłumaczenie różnic...
Jareko załączył wydruk z programu do liczenia U dla okna
http://jareko.pl/CT70%20Cava%201,0.pdf
Tylko dlaczego do obliczeń przyjęt Uf=1,42 kiedy wg aprobaty jest 1,46
Oraz psi = 0,04 jeżeli w aprobacie jst 0,057?
Dla tych danych wynik wyjdzie znacznie gorszy.
Nie wiem dlaczego wyliczono w ITB Uf ościeżnicy i skrzydła 1,46 a dlaczego Niemcy podają u siebie i w programie 1,42 - na to pytanie po prostu nie potrafie odpowiedzieć

Ale PSI zależne jest materiału z jakiego została wykonana ramka dystansowa i dla:
- aluminiowej PSI=0,067
- dla stalowej PSI=0,05
- dla TGI PSI=0,047
- dla TCP PSI=0,04
- dla misz masz aluminium/stal PSI=0,08
Sądzę, że do badań oddano szybę z ramką stalową i stąd różnica w danych bwojtku.

I teraz wyliczenie Uw całego okna, w wersji CT70 szyba k=0,5 w dwu wersjach
- ciepła ramka TCP Uw =>0,85
- ramka aluminiowa Uw=>0,91
to tak dla tych co mówią ze materiał z którego wykonana jest ramka nie ma znaczenia. Jak i dowód jaki ogromny wpływ na Uw całego okna ma niedoceniany PSI. Tu ukłon w stronę tych co podając Uw okna przez przypadek zapominają o uwzględnieniu go w swoich obliczeniach.

Przyznaje, kilka lat temu pisałem źle o ramce z tworzywa gdy zadano za nie ogromnych dopłat, rzędu 5-10% wartości okien. Pewne rzeczy w dalszym ciągu podtrzymuje ale niezaprzeczalnie termika całego okna poprawia się RADYKALNIE !!!

jareko
28-01-2010, 22:05
Nie wiem czy z Si82+ robi się w Polsce okna
Robi????
O ile wiem jest to opracowany profil na podobnej zasadzie jak koncepcyjne samochody - niby są, teoretycznie firmy maja je nawet w swej ofercie ale... ale nikt nie kupi bo.... bo się na skale masowa nie produkuje. Veka miała kilka lat temu tez okna skrzynkowe ale.... ale jakoś nie weszły do masowej produkcji.
Wiec.... jak to jest? Kto robi na Si82+ ?

Charlie
29-01-2010, 07:41
nie wiem jak teraz ale kiedys Schuco nie miało swojej produkcji - Aluplast extrudował ich profile !

bwojtek
29-01-2010, 07:42
Nie wiem czy z Si82+ robi się w Polsce okna
Robi????
O ile wiem jest to opracowany profil na podobnej zasadzie jak koncepcyjne samochody - niby są, teoretycznie firmy maja je nawet w swej ofercie ale... ale nikt nie kupi bo.... bo się na skale masowa nie produkuje. Veka miała kilka lat temu tez okna skrzynkowe ale.... ale jakoś nie weszły do masowej produkcji.
Wiec.... jak to jest? Kto robi na Si82+ ?
Z tego co wiem to ten profil ma tak duże ograniczenia wymiarów, że praktycznie jest bezużyteczny. Nie da się na nim wykonać żadnego balkonu ani dużego okna... Poza tym kłopotliwa obróbka profili przed zgrzewaniem i bardzo wysoka cena zniechęca wszystkich.

bwojtek
29-01-2010, 07:44
wdrożenie produkcji wzmocnień termicznych na bazie włókna szklanego, to spora inwestycja, prawie 3 lata działania specjalnego działu i niestety dosyć drogi proces produkcji, koszt wytworzenia wzmocnienia termicznego jest 4 krotnie wyższy niż stalowego, a jednak okna z tym wzmocnieniem produkujemy już od 5 lat i mamy bardzo duże doświadczenie w temacie okien energooszczędnych !
Skoro już jest tu ktoś z MS to chętnie się dowiem jak produkowane są wzmocnienia termoizolacyjne. Jak spytałem kiedyś na budmie to zbyto mnie stwierdzeniem, że to tajemnica firmy. No i dlaczego one są czerwone???

robercikzs
29-01-2010, 08:21
a ja powiem taka ciekawostke:
pewna firma na slasku robiaca okna miedzy innymi na profilu schuco stwierdzila (tzn. ich technolog stwierdzil), ze nie da sie zrobic drzwi balkonowych szer. 900 wys. 2500 mm :-)

jareko
29-01-2010, 08:49
Hmmm było to chyba w 1997 bądź 98 kiedy to spróbowano produkować AS w fabryce Aluplasta-po miesiącu Niemcy się wycofali gdyż profile nie trzymały dopuszczalnych odchylek. Firma z która wtedy współpracowałem zwróciła całe dwa transporty. A ja ciągle jestem ciekawy dlaczego dla całego okna jednoskrzydłowego 150/150 różnica między stalą a kompozytem mimo wszystko nie jest by taka dużą-spodziewałem się mimo wszystko większej. Zaczynam dochodzić do wniosku nie rzecz we wzmocnieniu tylko w grubości całego profila. Hmmm pewnie niebawem pojawia się oscieżnice 90 mm i skrzydła 100.

pchelek
29-01-2010, 08:50
to slaby technolog jest
nie tylko SCHUCO ale i Aluplast [potwierdzone badaniami, VEKA itepe.
tylko usztywnienia mocniejsze i [raczej] poprzeczka

pchelek
29-01-2010, 08:51
oscieznica 92 juz jest

pchelek
29-01-2010, 08:53
koekstruzja
wlokna szklane sa rozciagane jak sznurek - przechodza przez specjalny ustnik i sa oblewane zywica [tak mniej wiecej to wyglada] - czerwone od barwnika - ja widzialem zolte i brazowe
swietej pamieci fiberglass byl podobnie produkowany

bwojtek
29-01-2010, 08:54
A ja ciągle jestem ciekawy dlaczego dla całego okna jednoskrzydłowego 150/150 różnica między stalą a kompozytem mimo wszystko nie jest by taka dużą-spodziewałem się mimo wszystko większej. Zaczynam dochodzić do wniosku nie rzecz we wzmocnieniu tylko w grubości całego profila. Hmmm pewnie niebawem pojawia się oscieżnice 90 mm i skrzydła 100.
A jak dla mnie sprawa jest prosta - zobacz jakie są proporcje między powierzchnią profili a powierzchnią szyby. Pewnie w przypadku "o1" wyjdzie dużo większa różnica!

pchelek
29-01-2010, 08:56
koncepcji profili PVc to bylo ze 20-cia
ja czekam na profile PVc wytlaczane ze spienionego PVC - takie bez usztywnien - jak profile "drewniane z mielonego drewna

robercikzs
29-01-2010, 09:21
to slaby technolog jest
nie tylko SCHUCO ale i Aluplast [potwierdzone badaniami, VEKA itepe.
tylko usztywnienia mocniejsze i [raczej] poprzeczka

dlatego wszystkich innych sobie odpuscilem i jak na razie na czele jest tylko jeden producent.
teraz tylko siedze i kombinuje jak by ta moja stara kostke i te nieszczesne duze okna przerobic, abym nie musial jesc chleb smarowany nozem

a-romanik
29-01-2010, 11:07
Skoro już jest tu ktoś z MS to chętnie się dowiem jak produkowane są wzmocnienia termoizolacyjne. Jak spytałem kiedyś na budmie to zbyto mnie stwierdzeniem, że to tajemnica firmy. No i dlaczego one są czerwone???

- dlaczego tajemnica - jest to własne rozwiązanie technologiczne, produkcja metodą pultruzji włókno szklane + mata + żywica + pianka PU, przekrój znajduje się w aprobatach, park maszynowy został zaprojektowany i wykonany samodzielnie przez MS

- dlaczego czerwone - w procesie produkcji dodawany jest pigment, raczej po to aby podkreślić właściwości termiczne

- wcześniej (w innym poście) padło pytanie o program do wyliczania U dla okna, tutaj niczego się nie boimy, każda osoba może sobie wyliczyć parametry samodzielnie dla większości stosowanych rozwiązań
http://uvalue.ms.pl/

- zaokrąglenia - też temat ciekawy, dlaczego np. 1,42 a nie 1,46 , do obliczeń przyjmuje się zwyczajowo wartości z 1 miejscem po przecinku i w podanym przykładzie zaokrągla się to do 1,4 i 1,5 a to już znacznie większa różnica :)

pozdrawiam

Charlie
29-01-2010, 14:45
Hmmm było to chyba w 1997 bądź 98 kiedy to spróbowano produkować AS w fabryce Aluplasta-po miesiącu Niemcy się wycofali gdyż profile nie trzymały dopuszczalnych odchylek. Firma z która wtedy współpracowałem zwróciła całe dwa transporty. A ja ciągle jestem ciekawy dlaczego dla całego okna jednoskrzydłowego 150/150 różnica między stalą a kompozytem mimo wszystko nie jest by taka dużą-spodziewałem się mimo wszystko większej. Zaczynam dochodzić do wniosku nie rzecz we wzmocnieniu tylko w grubości całego profila. Hmmm pewnie niebawem pojawia się oscieżnice 90 mm i skrzydła 100.
to gdzie produkuje się profile pvc Schuco ?
tak z czystej ciekawości pytam - nie tendencyjnie :D

Charlie
29-01-2010, 14:46
Hmmm było to chyba w 1997 bądź 98 kiedy to spróbowano produkować AS w fabryce Aluplasta-po miesiącu Niemcy się wycofali gdyż profile nie trzymały dopuszczalnych odchylek. Firma z która wtedy współpracowałem zwróciła całe dwa transporty. A ja ciągle jestem ciekawy dlaczego dla całego okna jednoskrzydłowego 150/150 różnica między stalą a kompozytem mimo wszystko nie jest by taka dużą-spodziewałem się mimo wszystko większej. Zaczynam dochodzić do wniosku nie rzecz we wzmocnieniu tylko w grubości całego profila. Hmmm pewnie niebawem pojawia się oscieżnice 90 mm i skrzydła 100.
to gdzie produkuje się profile pvc Schuco ?
tak z czystej ciekawości pytam - nie tendencyjnie :D

Tristan1988
29-01-2010, 15:01
Ja osobiście wybrał bym brugmana. Miałem styczność z tymi oknami i wiem że są dobrej jakości w dobrej cenie. jednym słowem, polecam.

jareko
29-01-2010, 15:40
Stojąc w gigantycznym korku w Gdańsku-w drodze do mojego klienta sprzed roku nie mogę dokładnie-bez błędu podać ci nazwy miejscowości w Niemczech. Bijefeld ale inaczej się to pisze

Amelia 2
29-01-2010, 15:52
Miałam ten sam dylemat, wybrałam Abakus

tqlis
29-01-2010, 15:58
Jezeli mialbym doradzac, to kup okna u lokalnego producenta. Ja mieszkam na pomorzu i mam oknoplast. Dosyc dlugo czeka sie na reklamacje.

czmirek
29-01-2010, 17:03
Bielefeld
http://www.schueco.com/web/profile_de/profile_06/home

darek63
29-01-2010, 17:45
To dział wymiany doświadczeń , więc podzielę sie swoimi:

Rabaty 30-40% - to taka w okiennej branży norma - taka socjotechnika i manipulacja procesem sprzedaży. Im słabsze okna tym wiecej "zanęt" zarzucanych na potencjalnego klienta.
A okna kupujemy na 20-40 lat. To nie auto i nikomu ich nie odsprzedasz dalej.
Jeśli lubisz poczucie bezpieczeństwa - pomyśl, doczytaj, pytaj znajomych i dołóż nawet 10-20-30%. Różnicę w kwotach podziel na 20 lat i ilość okien. No ile wyjdzie na rok ? ..... 10-30 zł/sztukę .... no chyba święty spokój i komfort wart jest tej ceny.
Sam kupowałem okna i przeszedłem całą drogę od tanio i szybko ...... do dobrze, wolno, drożej i bezpiecznie. Nie piję, nie palę to mnie stać tak sobie pomyślałem.

Poniżej podsumowanie najważniejszego wg mnie przy wyborze okien:
okna od znanego z jakości producenta (z "papierami" i badaniami , dopuszczeniami swoich produktów), wykonane na bazie sprawdzonego profilu PCV klasy A z grubymi solidnymi ściankami (ja chciałem niemieckie) dostosowanym do 3 szyb + profile stalowe zamknięte + pakiet 3 szybowy za symboliczną dopłatą + ciepła ramka szara (do białych okien) + dobre markowe okucia + profil podokienny + znany od lat SPRZEDAWCA OKIEN (z wieloletnim stażem i dobrą "prasą" i dobrze żeby miał w ofercie okna z 2-3 firm (najdroższe to te najlepsze, te tanie to najwyżej do bloków na kilka lat) i koniecznie z doświadczoną WŁASNĄ EKIPĄ MONTUJĄCĄ.
Pamiętaj okno to ok. 50% zadowolenia z inwestycji i nie mniej ważny jest też odpowiedni montaż , .... bo nawet najlepsze okno można źle zamontować, jak monter spartoli to za duże pieniądze będziesz miał gorzej jak przy tańszych ale dobrze zamontowanych (lub starych).

Właściwie podpisana umowa z podaniem specyfikacji okien i sposobem montażu oraz okresami gwarancji. To może się przydać jakby było coś "nie teges".
Umów się, że ostatnią ratę płacisz tydzień po montażu (mój sprzedawca sam zaoferował mi takie warunki - super ma podejście do klientów, prawda?).

Uwaznie pooglądaj okna na ekspozycji ..... bardzo dokładnie (uszczelki, frezy, otwory odwadniajace, zawiasy, okucia, ramki pomiedzy szybami) i umów się , że podobnej jakości otrzymasz te zamówione.

Jestem świadomym zadowolonym klientem nie powiązanym z branżą okienną.


aha, z jakiego regionu jesteś ?

szewco
29-01-2010, 18:29
Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Bardzo mi pomogły w podjęciu ostatecznej decyzji. Wybrałem okna Abakusa:) Po zamontowaniu podzielę się moim wrażeniem. Pozdrawiam

Charlie
29-01-2010, 20:18
ale na pewno nie w Chinach ?! 8)

jareko
30-01-2010, 00:44
Charlie - póki co - nie

netbet
30-01-2010, 16:38
jareko.. mam pytanie:
- ściana dwu warstwowa ( ceramika 25 P+W/ styro powiedzmy 20 cm )
- okno profil 80 mm pakiet 3 szybowy

pytanie o montaż... w murze czy w warstwie ocieplenia czyli przed murem chaty??
jak to jest naprawdę...

bwojtek
30-01-2010, 17:23
W tej sytuacji dałbym okna "pół na pół" w ścianie i ociepleniu. Pozwoli to użyć zwykłych kotew bez wbijania się koszty SFSów a efekt będzie prawidłowy. Warto też przy oknach przykleić styropian na 2 warstwy (5+15cm) i do tej pierwszej zapianować wystającą część ramy a później nakryć ramę styropianem 15cm. Uszczelnienie paroszczelne/przepuszczalne (jedną z dostępnych metod) też nie będzie od rzeczy.

kidp
30-01-2010, 22:08
Witam!
Poszukuję nie tylko dobrych okien, ale także dobrych żaluzji.
Po przejrzeniu całego wątku natknąłem się na kilka pytań i sugestii dotyczących żaluzji międzyszybowych. Z tego co się zorientowałem jest już możliwość podnoszenia takich żaluzji w oknach hermetycznych. Niestety jest to rzadkość i znalazłem jedynie system podnoszenia na łańcuszku lub elektryczny. I tu moje pytanie. Czy ma ktoś może wiedzę gdzie można znaleźć w Polsce okna z żaluzjami międzyszybowymi w oknach hermetycznych, które są regulowane magnesami. Podaję link do YouTube gdzie takowe znalazłem lecz są dostępne tylko w UK. Oto link:

http://www.youtube.com/watch?v=ypDlY6ytMWk&feature=related

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
kidp

Charlie
31-01-2010, 10:56
takie żaluzje w szybie zespolonej produkuje www.effector.com.pl
Nastepnie taką szybę dostarcza do producenta okien, który montuje w okno.

Pozdrawiam

JurekM
31-01-2010, 12:31
Powiedzcie mi jaki odpowiednik w Veluxie odpowiada oknu
FAKRO FTP-V U3 78x140 (dolne otwieranie)
W Veluxie znalazłem tylko GZL 1059B 78x140 ale nie mają automatycznego wywietrznika oraz 3 uszczelek i wydaje mi się że są odpowiednikiem FTS-V U2.
Dzięki za pomoc

Amelia 2
01-02-2010, 08:42
Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Bardzo mi pomogły w podjęciu ostatecznej decyzji. Wybrałem okna Abakusa:) Po zamontowaniu podzielę się moim wrażeniem. Pozdrawiam

Tylko pilnuj fachowców! Montażyści ani producenci nie uprzedzają że wystarczy zapalona żarówka czy halogen położony na parapecie i spowoduje to uszkodzenie ramy - tak jak u mnie :o najprawdopodobniej to sprawka tynkarzy :evil:

Charlie
01-02-2010, 14:00
o oknach dachowych to raczej na forum dekarzy trzeba szukać info - Jurku

kasiaimarcin
01-02-2010, 14:30
Witam,
Mam pytanko odnośnie okuć. Porównuję oferty dwóch firm (Abakus i Adams) i w pierwszej z nich mam napisane że okucia w standardzie posiadają 2 grzybki antywyważeniowe a w drugiej że " Kompletne okucie ROTO NT w kolorze srebrnym z 1 zaczepem antywyważeniowym współpracującym z rolkami typu P"
Dodam że oba porównywane przeze mnie systemy okuć nazywają się ROTO NT. napiszcie co jest lepsze i dlaczego ( a może to to samo ?)
Oprócz ww firm pod uwagę biorę też Oknoplast Kraków (są drożsi o ok 5000) i cały czas biję się z myślami czy warto dopłacić.
Jeżeli macie jakiekolwiek doświadczenia z tymi firmami to chętnie poczytam.
Pozdrawiam

robercikzs
01-02-2010, 14:47
Jakiej wysokosci jest rama okna w profilu Schuco 70mm?

Charlie
01-02-2010, 20:21
Witam,
Mam pytanko odnośnie okuć. Porównuję oferty dwóch firm (Abakus i Adams) i w pierwszej z nich mam napisane że okucia w standardzie posiadają 2 grzybki antywyważeniowe a w drugiej że " Kompletne okucie ROTO NT w kolorze srebrnym z 1 zaczepem antywyważeniowym współpracującym z rolkami typu P"
Dodam że oba porównywane przeze mnie systemy okuć nazywają się ROTO NT. napiszcie co jest lepsze i dlaczego ( a może to to samo ?)
Oprócz ww firm pod uwagę biorę też Oknoplast Kraków (są drożsi o ok 5000) i cały czas biję się z myślami czy warto dopłacić.
Jeżeli macie jakiekolwiek doświadczenia z tymi firmami to chętnie poczytam.
Pozdrawiam
ABAKUS ma lepszą ofertę - elementy WK 2
ADAMS - elementy WK 1
Pamiętaj żeby mieć pełną charakterystykę antywlamaniową okna to trzeba jeszcze dokupić odpowiednią klamke i szybę klasy conajmniej P2A

stary
01-02-2010, 21:20
Witam,
Mam pytanko odnośnie okuć. Porównuję oferty dwóch firm (Abakus i Adams) i w pierwszej z nich mam napisane że okucia w standardzie posiadają 2 grzybki antywyważeniowe a w drugiej że " Kompletne okucie ROTO NT w kolorze srebrnym z 1 zaczepem antywyważeniowym współpracującym z rolkami typu P"
Dodam że oba porównywane przeze mnie systemy okuć nazywają się ROTO NT. napiszcie co jest lepsze i dlaczego ( a może to to samo ?)
Oprócz ww firm pod uwagę biorę też Oknoplast Kraków (są drożsi o ok 5000) i cały czas biję się z myślami czy warto dopłacić.
Jeżeli macie jakiekolwiek doświadczenia z tymi firmami to chętnie poczytam.
Pozdrawiam
ABAKUS ma lepszą ofertę - elementy WK 2
ADAMS - elementy WK 1
Pamiętaj żeby mieć pełną charakterystykę antywlamaniową okna to trzeba jeszcze dokupić odpowiednią klamke i szybę klasy conajmniej P2A

Dawno mnie tak nikt nie rozbawił :lol: elementy WK1 LUB WK2 :lol: dobre, muszę się trochę poturlać. Elementy to może i jakieś są - ale zaczątek do wzmocnienia okuć, lecz nie jest to żadne WK1 czy WK2 !!
Generalnie katalogi zalecają :
- WK1 - 4 zaczepy wzmocnione ( w kształcie grzybka) w okolicach narożników, klamka z kluczem, blacha antyrozwierceniowa pod zasuwnicę
- WK2 - to co w WK1 + większa ilość zaczepów wzmocnionych w zależności od wielkości skrzydła, nawet 10-12 na balkonowym
Proszę pamiętać, że zamówienie wzmocnionego okucia wcale nie znaczy, że całe okno jest np. w klasie WK2 - są to tylko okucia zalecane do klasy.

kasiaimarcin
01-02-2010, 22:01
Panowie dziękuję za odpowiedź . Z tego co piszesz Charlie wynika że dwa grzybki to coś lepszego niż jeden zaczep antywyważeniowy. Oba porównywane przeze mnie rodzaje okuć to standardowe okucia. Opcję "antywłamaniową" już dawno sobie odpuściłam. Moje pytanie wynika z tego że nie bardzo rozróżniam czym są grzybki a czym zaczepy :oops:
Możecie coś więcej powiedzieć o firmie Abakus ? Mają trochę tańszą ofertę niż Adams z Mrągowa ale nie ma o nich zbyt wiele opinii. Sama bardziej skłaniam się ku Adamsowi.
Oba porównywane system mają profil Bruegmann Arte, okucia Roto NT. Adams podaję trochę lepsze U szyby 1.0 (Abakus U=1.1) ponadto Adams wyposażony w 3 cm profil podokienny, zaślepkę maskującą dolny wrąb okuciowy i to właściwie jedyne różnice które znalazłam. Co wy na to ? Czy ma to jakieś znaczenie przy eksploatacji okien ?

IVO333
01-02-2010, 22:18
"W standardzie OKNA ............ wyposażone są także w jeden zaczep antywyważeniowy Safety Plus, który współpracuje z czopem i.S, działając na zasadzie rygla. Dodatkowo zaczep zawsze przykręcany jest do stalowego wzmocnienia profilu, co w przeciwieństwie do wielu zwykłych zaczepów przykręcanych do plastiku, zdecydowanie utrudnią złodziejowi otwarcie okna."

Pozwoliłem sobie zacytować formułkę pewnej firmy na której marketingu wychowują się jak widać marketingowcy wielu innych. 1 zaczep grzybkowy w standardzie i po złodzieju. Zweryfikować to trudno klientowi natomiast fachowcy wiedzą jak bezradny robi się złodziej w starciu z tym standardowym samotnym zaczepem.
Nie dajmy się ogłupić, okna które mam przyjemność sprzedawać :wink: standardowo mają WK1 ale nie podnoszę larum z tego powodu w rozmowie z klientem. Jeśli faktycznie naciskamy na bezpieczeństwo to WK2 (wszystkie zaczepy grzybkowe) oczywiście połączone z odpowiednim szkłem, jeśli niekoniecznie to 1 czy 2 grzybki można pominąć jako argument handlowy.

Co do wyboru to moim zdaniem Adams, Abakusa widzę często na inwestycjach i często mam jakieś zastrzeżenia, chociaż może przewrażliwiony jestem?

Pozdrawiam

kasiaimarcin
01-02-2010, 22:39
Dzięki za odpowiedź IVO333 :lol:

Charlie
02-02-2010, 06:50
Panowie dziękuję za odpowiedź . Z tego co piszesz Charlie wynika że dwa grzybki to coś lepszego niż jeden zaczep antywyważeniowy. Oba porównywane przeze mnie rodzaje okuć to standardowe okucia. Opcję "antywłamaniową" już dawno sobie odpuściłam. Moje pytanie wynika z tego że nie bardzo rozróżniam czym są grzybki a czym zaczepy :oops:
Możecie coś więcej powiedzieć o firmie Abakus ? Mają trochę tańszą ofertę niż Adams z Mrągowa ale nie ma o nich zbyt wiele opinii. Sama bardziej skłaniam się ku Adamsowi.
Oba porównywane system mają profil Bruegmann Arte, okucia Roto NT. Adams podaję trochę lepsze U szyby 1.0 (Abakus U=1.1) ponadto Adams wyposażony w 3 cm profil podokienny, zaślepkę maskującą dolny wrąb okuciowy i to właściwie jedyne różnice które znalazłam. Co wy na to ? Czy ma to jakieś znaczenie przy eksploatacji okien ?
szyba 1,1 i 1,0 jest taka sama w budowie. Różnice wynikają ze sposobu liczenia współczynnika U - stosuje się metodę obliczeniową lub badawczą. Na zachód od Odry obowiązuje U=1,1 w Polsce można podkręcać na 1,0. Tak naprawdę to zwykły marketing w tym przypadku w wykonaniu Adamsa 8)
Z pewnością jakość wykonania w obu firmach jest na przyzwoitym poziomie.

Charlie
02-02-2010, 07:02
Witam,
...
ABAKUS ma lepszą ofertę - elementy WK 2
ADAMS - elementy WK 1
Pamiętaj żeby mieć pełną charakterystykę antywlamaniową okna to trzeba jeszcze dokupić odpowiednią klamke i szybę klasy conajmniej P2A

Dawno mnie tak nikt nie rozbawił :lol: elementy WK1 LUB WK2 :lol: dobre, muszę się trochę poturlać. Elementy to może i jakieś są - ale zaczątek do wzmocnienia okuć, lecz nie jest to żadne WK1 czy WK2 !!
...
Proszę pamiętać, że zamówienie wzmocnionego okucia wcale nie znaczy, że całe okno jest np. w klasie WK2 - są to tylko okucia zalecane do klasy.
czym Cię tak rozbawiłem ?
dobrze napisałem "że elementy klasy WK1 i WK 2"
gdyby nie było grzybków/zaczepów miał byś gołe okucie zwane popularnie standardowym. W przypadku oferty Abakusa i Adamsa oboje nęcą Klienta ilością punktów bezpieczeństwa antywyważeniowego a resztę musi sobie dokupić.
Określanie symbolem WK klas oporu dotyczy TYLKO okuć.
Określanie symbolem P klas oporu dotyczy TYLKO szyb.
Okno jako całość nie ma osobnej klasyfikacji oporu w Polsce - całościowo jest swoistym składakiem klas oporu okuć, szyb i odpowiedniego mocowania listew przyszybowych w ramiaku skrzydła nie stosowanego w Polsce.
Dlaczego oferta Adamsa jest wyższa od Abakusa, który daje więcej punktów bezpieczeństwa ? Jakość obu firm jest na przyzwoitym poziomie o czym wie branża.

Charlie
02-02-2010, 07:13
dodam, że wcale nie musi być szyba P2A a może być wymagana P4A. Jest to uzależnione od wymogów Towarzystwa Ubezpieczeniowego na danym terenie. Jeśli obszar ma podwyższoną statystykę przestępstw włamaniowych tym wymogi są wyższe. Warto przed zakupem skonsultować się z ubezpieczycielem co honoruje do najniższych kosztów składki rocznej. Często są modne tylko rolety albo alarm z przywołaniem na danym terenie i na to patrzy głównie agent ubezpieczeniowy
Sam Stary pokazywałeś swego czasu foty z nieudanej próby wyważenia skrzydeł okiennych w domku jednorodzinnym. Gdyby nie grzybki/zaczepy antywyważeniowe wspomniana próba byłaby udana. Następnym krokiem włamywacza przy sprzyjających okolicznościach jest tłuczenie szyby na wysokości klamki. NAwiercanie profilu na wysokości klamki jest najrzadziej stosowane w przypadku nie udanego wyważania skrzydła. Pewnie przyczyna jest prozaiczna - koszta wiertarki 8) Łom czyli brecha jest groszową inwestycją :roll:

stary
02-02-2010, 10:02
Witam,
...
ABAKUS ma lepszą ofertę - elementy WK 2
ADAMS - elementy WK 1
Pamiętaj żeby mieć pełną charakterystykę antywlamaniową okna to trzeba jeszcze dokupić odpowiednią klamke i szybę klasy conajmniej P2A

Dawno mnie tak nikt nie rozbawił :lol: elementy WK1 LUB WK2 :lol: dobre, muszę się trochę poturlać. Elementy to może i jakieś są - ale zaczątek do wzmocnienia okuć, lecz nie jest to żadne WK1 czy WK2 !!
...
Proszę pamiętać, że zamówienie wzmocnionego okucia wcale nie znaczy, że całe okno jest np. w klasie WK2 - są to tylko okucia zalecane do klasy.
czym Cię tak rozbawiłem ?
dobrze napisałem "że elementy klasy WK1 i WK 2"
gdyby nie było grzybków/zaczepów miał byś gołe okucie zwane popularnie standardowym. W przypadku oferty Abakusa i Adamsa oboje nęcą Klienta ilością punktów bezpieczeństwa antywyważeniowego a resztę musi sobie dokupić.
Rozbawiło mnie słowo "elementy". :lol: 1czy 2 grzybki mogą być zarówno elementami do WK1 jak i WK2, lecz do pełnego WK.... nawet 1 jeszcze brakuje kilku niezbędnych "elementów".
To nie jest nęcenie tylko po prostu opis zastosowanych okuć.
W okuciu Roto NT nie ma "gołego" okucia - w skrzydle r-u conajmniej 1 grzybek musi być, bo nie uchylisz okna. Co innego Roto Compact- tam nie musi być żadnego i okno będzie się uchylać.

Charlie
02-02-2010, 10:20
co dwa grzybki to nie jeden :D

finlandia
02-02-2010, 10:28
Witam,
Mam pytanko odnośnie okuć. Porównuję oferty dwóch firm (Abakus i Adams) i
W jakimś sensie bliskie mi są obie te firmy (chociaż ich nie sprzedaję), więc trudny wybór.
Odkąd pamiętam Adams był "zawsze" a Abakusa pamiętam jak startował jako producent.
Za "dobrą historię" punkt dla Adamsa.

bwojtek
02-02-2010, 11:33
Ja bym brał Adamsa w wersji Passive.

Jarecki 11
02-02-2010, 13:24
Witam
Właśnie wybieram okna do domu. Na polu bitwy zostały dwie firmy Abakus i Oknoplus.
Oknoplus kusi mnie swoją nowością: okuciami activPilot Selekt których nie widać przy zamkniętym oknie. Co sądzicie o tych okuciach? Czy jest to dobry produkt? Czy tylko chwyt marketingowy, który po jakimś czasie będzie do wymiany?.

kasiaimarcin
02-02-2010, 13:34
Jescze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Ostatecznie jeszcze się nie zdecydowałam (kobietą w końcu jestem :wink: ) ale już widzę że obie firmy robią dobre wrażenie na forum. I tak trzymać ! Co do wersji Passive to bardzo chętnie ale... Już same okna są droższe o ponad 4000 zł a do tego przydałby się pakiet trzyszybowy - kolejny wydatek 4600. Bo co to za Passive ze słabą szybką :P jak widać różnica robi się bliska 9000, dobrze by było jeszcze dopłacić za ciepły montaż... I tak się zastanawiam czy okna użytkowane przez jakieś 10-15 lat będą w stanie tyle" zarobić " ? Myślę że w domu który nie jest całościowo budowany w technologii Passive to zbędny wydatek.
Pozdrawiam cieplutko Kasia

bwojtek
02-02-2010, 14:38
Co masz dokładnie wycenione w Adamsie jako cenę bazową i na jaką kwotę jest zlecenie? Za samą zmianę na profile Passive masz 4000zł dopłat? A do tego za szybę dodatkowo 4600? Coś dużo wychodzi...

darek63
03-02-2010, 00:03
Co masz dokładnie wycenione w Adamsie jako cenę bazową i na jaką kwotę jest zlecenie? Za samą zmianę na profile Passive masz 4000zł dopłat? A do tego za szybę dodatkowo 4600? Coś dużo wychodzi...

Ja miałem dopłatę za 3-cią szybę na poziomie ok 86zł/m2 (dość drogi producent).
Zamawiasz 50 m2 szyb ?

kasiaimarcin
03-02-2010, 10:41
Nie 50 ale 39 m2

muchrem
03-02-2010, 10:48
Potrzebuje drzwi balkonowych o wymiarze: szerokość 300cm, wysokość 210cm.
Nie wiem jak tą wielkość wypełnić, czy zrobić 4 skrzydła po 75cm, czy moze można podzielić 3x100.
Czy może ewentualnie po bokach zrobić elementy stałe a w środku otwierane 2x90.
Obawiam sie że przy najprostszym podziale czyli 4x75 skrzydła będą wąskie.
Może ktoś podpowie jak to zrobić aby było estetycznie i żeby drzwi były odpowiednio stabilne.

kasiaimarcin
03-02-2010, 10:50
Poprawka , mam 35.5 m2 22 szt

IVO333
03-02-2010, 13:47
Potrzebuje drzwi balkonowych o wymiarze: szerokość 300cm, wysokość 210cm.
Nie wiem jak tą wielkość wypełnić, czy zrobić 4 skrzydła po 75cm, czy moze można podzielić 3x100.
Czy może ewentualnie po bokach zrobić elementy stałe a w środku otwierane 2x90.
Obawiam sie że przy najprostszym podziale czyli 4x75 skrzydła będą wąskie.
Może ktoś podpowie jak to zrobić aby było estetycznie i żeby drzwi były odpowiednio stabilne.

Niedawno zaproponowałem klientowi podział takiego wymiaru 50-100-100-50, słupek ruchomy a po bokach fixy i bardzo się to spodobało. Przy tak szerokich skrzydłach odradzam uchył, hamulec w klamce musi wystarczyć.
Podział na 4 części po 75cm raczej za dobrze wyglądał nie będzie, ale gust każdy ma swój i najlepiej narysować sobie to w skali i skonsultować kwestie techniczne ze sprzedawcą.

Pozdrawiam

Damianar
03-02-2010, 14:54
Czytam przeglądam i nic :cry: Na tym forum praktycznie można dowiedzieć sie wszystkiego o oknach pcv i drewnianych .Natomiast całkiem brak informacji i porad o oknach tzw drewniano-aluminiowych .W Niemczech i Austrii takich okien jest wiele myślę ,że w Polsce też by sie sprawdziły gdyby było więcej wiadomo o tym rozwiązaniu .
Czy jest tu ktoś co może się wypowiedzieć ? co brać pod uwagę ,na co zwrócić uwagę itp. ?Widzę że jest tu cała masa kompetentnych doradców .
:)
Bardzo będę wdzięczny za wszelkie wskazówki .

bwojtek
03-02-2010, 15:37
A co chcesz wiedzieć na temat okien drewno-AL? Są jak najbardziej dostępne na naszym rynku ale cena skutecznie odstrasza większość inwestorów.

jareko
03-02-2010, 15:38
Ależ było o takich oknach nie raz-cały czas w samych superłatwach które kończą się gdy przychodzi do spraw ceny. Widzisz-trochę źle trafiłes ;) na tym forum przeważają tematy jak kupić jaguara w cenie malucha ;) i zdziwienie dlaczego to cudo nie jeździ jak jaguar tylko gorzej od malucha ;) Jeśli stać cię na takie okna-z ręką na sercu mogę ci je polecić-zarówno drewno z alu jak i pcv z alu (takie też się produkuje)

Damianar
03-02-2010, 16:23
Dzięki za szybki odzew Odnośnie ceny to nie jest tak źle okna drewniane wyceniono mi na 31500 a okna drewniano aluminiowe na 39000 .czili 7500 drożej (do zaakceptowania) gorzej z wiedzą sprzedawców tylko w jednej firmie wiedzieli o czym gadka i mogłem takie okno zobaczyć w pozostałych trzech firmach odwodzono mnie od tego towaru gdyż prawdopodobnie mając takie okna w ofercie nawet nie umiano mi go wycenić a na moje pytania odpowiadali ze muszą się skonsultować z fabryką (te firmy skreśliłem bo nie pozwolę się uczyć za moją kasę -wole nie ryzykować) powiem wprost dom powstaje w Pobierowie nad morzem Myśle że okna drewniano aluminiowe to najlepsze rozwiązanie w tym rejonie ,a mala popularność tych okien chyba związana jest bardziej z niewiedzą niektórych sprzedawów straszących mnie że pomiędzy drewnem a aluminium gnije drewno itp. :D

Ar2r
03-02-2010, 16:34
Witam

Oknoplus kusi mnie swoją nowością: okuciami activPilot Selekt których nie widać przy zamkniętym oknie. Co sądzicie o tych okuciach? Czy jest to dobry produkt? Czy tylko chwyt marketingowy, który po jakimś czasie będzie do wymiany?.
Zrezygnowałem z okuć których nie widać,a raczej sprzedawca wybił mi je z głowy.Ponoć przy ciężkich skrzydłach mogą byc problemy.Bajer fajny ale czy konieczny?

muchrem
03-02-2010, 17:49
Niedawno zaproponowałem klientowi podział takiego wymiaru 50-100-100-50, słupek ruchomy a po bokach fixy i bardzo się to spodobało. Przy tak szerokich skrzydłach odradzam uchył, hamulec w klamce musi wystarczyć.
Podział na 4 części po 75cm raczej za dobrze wyglądał nie będzie, ale gust każdy ma swój i najlepiej narysować sobie to w skali i skonsultować kwestie techniczne ze sprzedawcą.

Pozdrawiam
A ma ktoś zdjęcie jak taki mniej wiecej podział wyglada.
Moze po bokach zrobie fixy 60 szklone w oscieznicy a posrodku drzwi 2x90 z ruchomym slupkiem.Co o tym sadzicie?

jareko
03-02-2010, 21:02
...Moze po bokach zrobie fixy 60 szklone w oscieznicy a posrodku drzwi 2x90 z ruchomym slupkiem.Co o tym sadzicie?bardzo często stosowany manewr. Niestety zdjęć nie mam :( choć kila takich konstrukcji zamówiono. Rozrysuj sobie podział w skali na papierze w kratkę - zobaczysz jak to wygląda :)
Całość powinno zrobić się z trzech oddzielnych elementów skręconych w zestaw czyli: fix szklony w skrzydle + drzwi balkonowe + fix szklony w skrzydle
lub.... podział na dwa i HKS z mechanizmem wspomagania ruchu w klamce bądź HS

IVO333
03-02-2010, 21:12
...Moze po bokach zrobie fixy 60 szklone w oscieznicy a posrodku drzwi 2x90 z ruchomym slupkiem.Co o tym sadzicie?bardzo często stosowany manewr. Niestety zdjęć nie mam :( choć kila takich konstrukcji zamówiono. Rozrysuj sobie podział w skali na papierze w kratkę - zobaczysz jak to wygląda :)
Całość powinno zrobić się z trzech oddzielnych elementów skręconych w zestaw czyli: fix szklony w skrzydle + drzwi balkonowe + fix szklony w skrzydle
lub.... podział na dwa i HKS z mechanizmem wspomagania ruchu w klamce bądź HS

Jeśli uda mi się wypożyczyć ratrak :wink: to podjadę do klienta i zrobię fotkę konstrukcji o której pisałem. Fiesta nie chce jakoś się przebijać przez zaspy powyżej metra, z niższymi sobie radzi :D

Pozdrawiam

Charlie
03-02-2010, 22:47
Dzięki za szybki odzew Odnośnie ceny to nie jest tak źle okna drewniane wyceniono mi na 31500 a okna drewniano aluminiowe na 39000 .czili 7500 drożej (do zaakceptowania) gorzej z wiedzą sprzedawców tylko w jednej firmie wiedzieli o czym gadka i mogłem takie okno zobaczyć w pozostałych trzech firmach odwodzono mnie od tego towaru gdyż prawdopodobnie mając takie okna w ofercie nawet nie umiano mi go wycenić a na moje pytania odpowiadali ze muszą się skonsultować z fabryką (te firmy skreśliłem bo nie pozwolę się uczyć za moją kasę -wole nie ryzykować) powiem wprost dom powstaje w Pobierowie nad morzem Myśle że okna drewniano aluminiowe to najlepsze rozwiązanie w tym rejonie ,a mala popularność tych okien chyba związana jest bardziej z niewiedzą niektórych sprzedawów straszących mnie że pomiędzy drewnem a aluminium gnije drewno itp. :D
takie konstrukcje ( drewniano-aluminiowe) są mocno zalecane do pasa nadmorskiego i w strefach dużego natężenia ruchu drogowego. W pierwszym przypadku sól w powietrzu degeneruje szybciej warstwę lakieru na drewnie a w drugim kwaśny deszcz. Aczkolwiek wchodzą na rynek lakiery nanocząsteczkowe do drewna , które zabezpieczają jego powłokę do 10 lat gwarancji pod warunkiem dochowania odpowiedniego reżimu technologicznego. Niestety, ale to niemiecka myśl techniczna a nie polska :cry:

muchrem
03-02-2010, 23:34
A może zrobić 2 skrzydła 90 z ruchomym słupkiem i do tego 120cm fix. Da sie takiego fixa 120x210 wykonać w jednej tafli?

pchelek
04-02-2010, 09:38
bez problemow

pchelek
04-02-2010, 09:39
jareko - fotki ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

Sagor
04-02-2010, 10:58
Chciałem tylko dać znać ... w mojej sprawie :)

Dziś przyjechał serwis od producenta ... od razu, bez rozmowy ... zabrali się za prace.
Zmieniali zawiasy, wyregulowali ... pokazali co i jak robić, jak konserwować.

Po prostu pełen profesjonalizm ... jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.
Na razie nic nie wieje ... ale o tym czy wszystko OK, przekanam się przy pierwszych większych mrozach.

Nawet na informację że ... z zewnątrz pod uszczelką, zbiera się pył ... zostało zdjęta szyba, wyczyścili. Widać że mieli niezbędne narzędzia i ... umiejętności :)

Pozdrawiam
Sagor

finlandia
04-02-2010, 11:34
A może zrobić 2 skrzydła 90 z ruchomym słupkiem i do tego 120cm fix. Da sie takiego fixa 120x210 wykonać w jednej tafli?

Nie kombinuj - zepsujesz wygląd.
Dla tego podziału ważne są jeszcze okna obok, na tej samej elewacji. Jeśli masz duże tafle np. 120x150 w jednym skrzydle to bym się trzymał podziału balkonu na 3 części, jeśli takie okno 120x150 jest podzielone na pół to i ten zestaw balkonowy podzielony na 60/90/90/60 będzie wyglądał bardzo stylowo. Jestem zwolennikiem takich zgrabnych, klasycznych konstrukcji..

muchrem
04-02-2010, 13:12
Okna będą szerokie 150 i wysokie 120 dzielone na pół.
Tak to wygląda:
http://images40.fotosik.pl/252/5796641505bfb377.jpg

JarekKos
04-02-2010, 15:51
Dzięki za szybki odzew Odnośnie ceny to nie jest tak źle okna drewniane wyceniono mi na 31500 a okna drewniano aluminiowe na 39000 .czili 7500 drożej (do zaakceptowania) gorzej z wiedzą sprzedawców tylko w jednej firmie wiedzieli o czym gadka i mogłem takie okno zobaczyć w pozostałych trzech firmach odwodzono mnie od tego towaru gdyż prawdopodobnie mając takie okna w ofercie nawet nie umiano mi go wycenić a na moje pytania odpowiadali ze muszą się skonsultować z fabryką (te firmy skreśliłem bo nie pozwolę się uczyć za moją kasę -wole nie ryzykować) powiem wprost dom powstaje w Pobierowie nad morzem Myśle że okna drewniano aluminiowe to najlepsze rozwiązanie w tym rejonie ,a mala popularność tych okien chyba związana jest bardziej z niewiedzą niektórych sprzedawów straszących mnie że pomiędzy drewnem a aluminium gnije drewno itp. :D

Damianar,

ty chcesz zamówić okna drewniano-aluminiowe czy okna drewniane z nakładkami aluminiowymi ??

Mam wrażenie, że dopłata którą podajesz jest dopłatą za "nakładki" aluminiowe.

JarekKos
04-02-2010, 15:54
Chciałem tylko dać znać ... w mojej sprawie :)

Dziś przyjechał serwis od producenta ... od razu, bez rozmowy ... zabrali się za prace.
Zmieniali zawiasy, wyregulowali ... pokazali co i jak robić, jak konserwować.

Po prostu pełen profesjonalizm ... jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.
Na razie nic nie wieje ... ale o tym czy wszystko OK, przekanam się przy pierwszych większych mrozach.

Nawet na informację że ... z zewnątrz pod uszczelką, zbiera się pył ... zostało zdjęta szyba, wyczyścili. Widać że mieli niezbędne narzędzia i ... umiejętności :)

Pozdrawiam
Sagor

To dobrze.

Pogratulować producentowi :)

A tobie nic tylko życzyć udanego użytkowania :)

finlandia
04-02-2010, 16:48
Okna będą szerokie 150 i wysokie 120 dzielone na pół.

Przejdź się do jakiegoś lepszego salonu okiennego pogadać i wycenić Twoje okna.
Z regóły w każdym jest komputer z programem do wycen - można wyrysować to w odpowiedniej skali - poprosisz o wydruk, zabierzesz go do domu, popatrzysz...
a na priv wysłalem Ci link do swojej strony - może da się coś ciekawego podejżeć.

Damianar
04-02-2010, 17:05
Dzięki za szybki odzew Odnośnie ceny to nie jest tak źle okna drewniane wyceniono mi na 31500 a okna drewniano aluminiowe na 39000 .czili 7500 drożej (do zaakceptowania) gorzej z wiedzą sprzedawców tylko w jednej firmie wiedzieli o czym gadka i mogłem takie okno zobaczyć w pozostałych trzech firmach odwodzono mnie od tego towaru gdyż prawdopodobnie mając takie okna w ofercie nawet nie umiano mi go wycenić a na moje pytania odpowiadali ze muszą się skonsultować z fabryką (te firmy skreśliłem bo nie pozwolę się uczyć za moją kasę -wole nie ryzykować) powiem wprost dom powstaje w Pobierowie nad morzem Myśle że okna drewniano aluminiowe to najlepsze rozwiązanie w tym rejonie ,a mala popularność tych okien chyba związana jest bardziej z niewiedzą niektórych sprzedawów straszących mnie że pomiędzy drewnem a aluminium gnije drewno itp. :D

Damianar,

ty chcesz zamówić okna drewniano-aluminiowe czy okna drewniane z nakładkami aluminiowymi ??

Mam wrażenie, że dopłata którą podajesz jest dopłatą za "nakładki" aluminiowe.

To już mam za sobą okna będą drewniano-aluminiowe
Nakładki jak się zorientowałem to tani półśrodek(nie wyceniałem) .
Odnośnie ceny to muszę powiedzieć że procentowo dostałem w tej samej firmie na drewno około 10% rabatu a na okna drewniano aluminiowe prawie 20% .Z automatu różnica cenowa się zmniejszyła .Mam tylko dylemat czy część zewnętrzna ma być drewnopodobna czy też w kolorze RAL .
I jakie drewno sosna czy mahoń bo podobno przy tym rozwiązaniu niema znaczenia drewno i jego twardość bo jest zabezpieczone aluminium Sosna mi się bardziej podoba i jest bardzo gładka a ten mahoń jakiś taki porowaty .[/img]

Charlie
04-02-2010, 23:13
drewno drzew liściastych jest bardziej stabilne niż iglastych. Ale w sumie to w dzisiejszych technologiach stabilizacji kantówki to raczej nie ma znaczenia.

colibri761
05-02-2010, 12:19
Witam


Wybór Okien nastraja wiele problemów.

Kolor ,okleina ,system ,etc.


Powiem wam tak


-Jestem montażystom i miałem przypadek gdy po 15 latach wyciągałem
okna Wykonane w systemie Veka.
Zakładaliśmy nowe MS
pROFIL bRUGMANN
kONKLUZJA

vEKA NIE WYMAGAŁA WYMIANY ANI REGULACJI OKNA UŻYTKOWANE 15 LAT CZY 14 LAT -BEZ SPECJALNEJ OPIEKI .

Polecam sprawdzone systemy Veka ,Brugmann
producent
:Vetrex ,Ms

MS -znany bardziej na zachopdzie niż w Polsce

.................................................. .................................................. .......

Ar2r
05-02-2010, 13:03
Jak Ci zaufać skoro nawet nie wiesz kim jesteś?

pchelek
05-02-2010, 13:43
sosna

IVO333
05-02-2010, 21:55
Witam


Wybór Okien nastraja wiele problemów.

Kolor ,okleina ,system ,etc.


Powiem wam tak


-Jestem montażystom i miałem przypadek gdy po 15 latach wyciągałem
okna Wykonane w systemie Veka.
Zakładaliśmy nowe MS
pROFIL bRUGMANN
kONKLUZJA

vEKA NIE WYMAGAŁA WYMIANY ANI REGULACJI OKNA UŻYTKOWANE 15 LAT CZY 14 LAT -BEZ SPECJALNEJ OPIEKI .

Polecam sprawdzone systemy Veka ,Brugmann
producent
:Vetrex ,Ms

MS -znany bardziej na zachopdzie niż w Polsce

.................................................. .................................................. .......

Ja montażystom nigdy nie byłem (montażystą owszem) więc zadziwia mnie trochę konkluzja; Veka i Brugman są dobre bo wymieniałeś Vekę na Brugmana... Może słaby dzień mam dziś i forma jakaś nie taka...

Pozdrawiam

Damianar
06-02-2010, 10:04
sosna

Dzięki Pchelek

Jak tak się Człowiek naczyta o tym Mahoniu Meranti i Dębie gdzie informacje są niejednoznaczne to lepiej chyba wybiorę dobrą sosnę ,która i tak będzie wybarwiona na teak i zabezpieczona aluminium .

JurekM
06-02-2010, 10:31
Ile może kosztować okno tarasowe 400x240 dzielone na 3 (w tym dwa fixy), środkowa część odchylno/przesuwna, okno bez progu?
Potrzebuje do kosztorysu i nie wiem nawet jacy producenci to robią.
Myślę o oknie z PCV.
Dziękuję za pomoc

pchelek
06-02-2010, 13:34
jak ta sosna ma byc wybarwiona na teak to od strony wewnetrzej bedzie widoczne drewno sosny -
A tej tez przyczyny - zgodnie z norma - nie moze byc na tej powierzchni miniwczepow czyli polaczen listew klejonego drewna [ramiak sklada sie z trzech sklejonych listew ktore sa z kolei laczone na dlugosc.]
Chyba ze w umowie zostanie to dopuszczone [bo jest taka mozliwosc]
Przy bezbarwnym lakierowaniu drewna -widoczny rysunek dopuszczalnosc polaczen precyzuje umowa - zwroc na to uwage.

Damianar
06-02-2010, 13:52
Już to wyczaiłem nie chcę tych miniwczepów wygląda to mało ciekawie tak jak jakieś odpady Jedna firma mówiła że to zaleta bo niby drewno jest bardziej odporne na wypaczenia i to nawet utrudnienie w produkcji :-? (niech szukają dalej głupszych od siebie powodzenia )tylko ciekawe ,że jak poprosiłem o podanie ceny okna bez miniwczepów (łatwiejszego do wyprodukowania )to zaraz okno podrożało zamiast stanieć :lol:

jareko
06-02-2010, 18:17
Ile może kosztować okno tarasowe 400x240 dzielone na 3 (w tym dwa fixy), środkowa część odchylno/przesuwna, okno bez progu?
Potrzebuje do kosztorysu i nie wiem nawet jacy producenci to robią.
Myślę o oknie z PCV.
Dziękuję za pomocalbo uchylno-przesuwne albo niski próg-to zupełnie dwa różne rozwiązania techniczne i. . . cenowe

JurekM
06-02-2010, 19:17
Ile może kosztować okno tarasowe 400x240 dzielone na 3 (w tym dwa fixy), środkowa część odchylno/przesuwna, okno bez progu?
Potrzebuje do kosztorysu i nie wiem nawet jacy producenci to robią.
Myślę o oknie z PCV.
Dziękuję za pomocalbo uchylno-przesuwne albo niski próg-to zupełnie dwa różne rozwiązania techniczne i. . . cenowe

upsss a które lepsze??
Chyba te przesuwne (czyli niski próg) do takiego okna byłyby ok?

jareko
07-02-2010, 21:38
albo HS (podnoszono-przesuwane tzw. niski próg - tak naprawdę jeśli dobrze wymierzony to próg jest, bo musi być i wynosi ok 25 mm) - wtedy podział na 2/2
albo HKS (uchylno-przesuwne - realnie próg ok 7-8 cm) - wtedy podział 3/3
i teraz ceny - nie podam ci kwoty gdyż różne ceny sa u różnych producentów ale jeśli przyjmiemy HKS w cenie hipotetycznej np. 10.000 to HS wyjdzie półtora do dwóch razy więcej czyli 15-20 tysiecy

finlandia
09-02-2010, 16:41
Jak tak się Człowiek naczyta o tym Mahoniu Meranti i Dębie gdzie informacje są niejednoznaczne to lepiej chyba wybiorę dobrą sosnę ,która i tak będzie wybarwiona na teak i zabezpieczona aluminium .
A czy sądzisz że sosna jest tylko jedna? Najwięcej niejasności jest zwykle wokół nowego, nie zawsze do końca zbadanego.

Ktoś kto ma dobre ceny na meranti będzie promował to drewno.
Ktoś kto ma mocny parka maszynowy i dostęp do surowca będzie promował dąb.
Ktoś kto jest tradycjonalistą zostanie przy sośnie.
Na każde drewno można znaleźć "haki".

Charlie
10-02-2010, 11:04
mnie osobiście podoba się faktura meranti czy innych drzew liściastych modnych oklein. Ale to rzecz gustu.

jareko
10-02-2010, 11:46
pytanie do faktycznych specjalistów a nie inwestorów - ich w sumie rozumiem, ze zima zaskoczyła i plany wzięły w łeb
Czy już można montować okna ?
W mej ocenie w dalszym ciągu temperatury prawidłowy montaż uniemożliwiają
Jakie jest Wasze zdanie?

Damianar
10-02-2010, 13:53
Jak tak się Człowiek naczyta o tym Mahoniu Meranti i Dębie gdzie informacje są niejednoznaczne to lepiej chyba wybiorę dobrą sosnę ,która i tak będzie wybarwiona na teak i zabezpieczona aluminium .
A czy sądzisz że sosna jest tylko jedna? Najwięcej niejasności jest zwykle wokół nowego, nie zawsze do końca zbadanego.

Ktoś kto ma dobre ceny na meranti będzie promował to drewno.
Ktoś kto ma mocny parka maszynowy i dostęp do surowca będzie promował dąb.
Ktoś kto jest tradycjonalistą zostanie przy sośnie.
Na każde drewno można znaleźć "haki".

Źle się może wyraziłem nie mam nic przeciwko nowym gatunkom drewna nawet podłogi planuję z Jatoby Drzwi może kupię mahoniowe bo akurat wzory drewniano-aluminiowe są malo ciekawe chyba że ktoś coś może polecić .
Sosnę wybieram głównie dlatego że podoba mi się wizualnie , dodatkowo będzie zabezpieczona aluminium no i co też ważne na sośnie osiąga się o wiele lepsze parametry cieplne przenikania dla całego okna niż w mahoniu czy dębie . okna drewniano aluminiowe z trzema szybami będą i tak dość ciężki wiec poco je dociążać drewnem bardziej ciężkim .

barteek
10-02-2010, 14:29
Witam,
Jestem na etapie projektu i poszukuję producentów okien o wysokości około 260 cm (bez podziałów w pionie).
Dowiedziałem się, że okna z PVC nie wykonuje się w takich wysokościach, pozostaje więc drewno i aluminium. Proszę o pomoc i ewentualne adresy producentów.
Pozdrawiam

finlandia
10-02-2010, 18:05
okna drewniano aluminiowe z trzema szybami będą i tak dość ciężki wiec poco je dociążać drewnem bardziej ciężkim .
Damianr, powiedziałbym że.. mocny dąb jest bardziej wytrzymały i lepiej będzie znosił wagę pakietów, ale że to już jest wg mnie dorabianie filozofii to potraktuj to jako luźny żart.

finlandia
10-02-2010, 18:09
Witam,
Jestem na etapie projektu i poszukuję producentów okien o wysokości około 260 cm (bez podziałów w pionie).
Dowiedziałem się, że okna z PVC nie wykonuje się w takich wysokościach, pozostaje więc drewno i aluminium. Proszę o pomoc i ewentualne adresy producentów.
Pozdrawiam
Bartek - PCW w okleinach nie będzie już miało właściwej statyki - dla drewna to raczej problemem nie jest, ale 260 ma inne ograniczenia - do max 250cm są ograniczone okucia i prawie wszytsko co wyższe, to jest "pomysłowość" producentów.
Za to da się na tą wysokość zrobić HS`y, tylko pamiętaj że tak wysoka szyba będzie już wymagała grubszych tafli - chociaż ostatnio widziałem HS`y o wys. 300cm na zwykłych szybach 4mm ..
Czego to firmy nie zrobią by być tańszym od konkurencji?

jareko
10-02-2010, 19:29
...chociaż ostatnio widziałem HS`y o wys. 300cm na zwykłych szybach 4mm .. Czego to firmy nie zrobią by być tańszym od konkurencji?Ku mojemu zaskoczeniu wygrałem ranking z konkurencja własnie dlatego ze wprost powiedziałem klientowi ze nie przyjmę od niego zamówienia z szybami o pow.4,5 mkw - konkurencja bez zająknięcia chciała mu w to miejsce wcisnąć zwykle 4mm
Masz racje Fin - dochodzi powoli do paranoi i należy po prostu współczuć większości klientom goniącym za kasa a nie znającym sie na rzeczy - im można wcisnąć realnie każdy kit

IVO333
10-02-2010, 20:06
pytanie do faktycznych specjalistów a nie inwestorów - ich w sumie rozumiem, ze zima zaskoczyła i plany wzięły w łeb
Czy już można montować okna ?
W mej ocenie w dalszym ciągu temperatury prawidłowy montaż uniemożliwiają
Jakie jest Wasze zdanie?

Temperatury to ostatnio zmienne są. Mamy klienta którego cała stolarka stoi na magazynie, grzeje stan surowy trzema kozami, otwory szczelnie zabite i elektrycy coś tam tworzą wewnątrz. Bardzo naciska i zrobiliśmy próbę przy -3 w dzień. Porażka, coś się stało z Tytanem który kiedyś dawał radę nawet przy -10 a teraz padlina. Ściągamy inną pianę i próbujemy, zapowiadają kilka dni około zera. Generalnie jestem przeciw, jeszcze wymiana może być ale stan surowy odpada.

Pozdrawiam

jareko
10-02-2010, 20:23
...Generalnie jestem przeciw, jeszcze wymiana może być ale stan surowy odpada...
Dzięki IVO - już myślałem ze tylko ja ma klientów którzy pewnych rzeczy pojąć nie mogą i naciskają
Wszyscy przyzwyczaili się ze nie ma zimy w tym kraju i planowali prace tak jakby jej nie miało być - a tu zonk - mamy zimę - trudno, trzeba czekać a okna od 5 stycznia czekają na magazynie :(
U mnie kolejka oczekujących klientów niestety się wydłuża :(
Wygrali ci, co sie mnie posłuchali i zamówili okna z założenia z montażem w marcu, skorzystali na zimowej promocji

IVO333
10-02-2010, 20:52
...Generalnie jestem przeciw, jeszcze wymiana może być ale stan surowy odpada...
Dzięki IVO - już myślałem ze tylko ja ma klientów którzy pewnych rzeczy pojąć nie mogą i naciskają
Wszyscy przyzwyczaili się ze nie ma zimy w tym kraju i planowali prace tak jakby jej nie miało być - a tu zonk - mamy zimę - trudno, trzeba czekać a okna od 5 stycznia czekają na magazynie :(
U mnie kolejka oczekujących klientów niestety się wydłuża :(
Wygrali ci, co sie mnie posłuchali i zamówili okna z założenia z montażem w marcu, skorzystali na zimowej promocji

To moje przeciw chyba wynika też z tego że pianki ostatnio jakieś nienajlepsze. Dawno temu własnoręcznie montowałem stan surowy przy kilkunastu st. mrozu. Mur suchy, bez lodu i śniegu, wyszło OK, żadnej reklamacji potem mimo że o zwilżeniu ściany nie było mowy. Ale robione starym Soudalem na klik. Tego Soudala sprawdzałem nawet przy większym mrozie i zachowywał się super. Teraz czy to Ceresit, Illbruck czy Tytan to lepiej nie ryzykować.
Pomijam już jaka to radość dla montażystów w taki mróz.

Pozdrawiam

stary
10-02-2010, 21:07
Z nowym Soudalem czy innymi jest to samo - przy paru stopniach mrozu pianka nie pęcznieje i nie wysycha - jest mokra w środku, wisi jak towot.
Co z tego, że piszą do minus 10?
Wszelkie piany - do montażu i ociepleń drzwi czy bram - reklamują jako bezfreonowe, podejrzewam więc, że to główny powód takich cudów. Nie wiem jakie inne składniki jeszcze pozmieniano, może jest tu fachura w tej materii i poprawi moje wnioski.

Sprawdź okna zamontowane w stan surówy, pozostawione na kilka miesięcy bez tynku - pianka je wypchnie lub wciągnie, nie możesz przewidzieć jak się rozpręży- kiedyś przy nadmiarze tylko wypychała. :roll: Trzeba montować na dyble chyba :roll: zawsze większe prawdopodobieństwo lepszej roboty.
Moim zdaniem świat głupieje do reszty i ciągle czymś straszy: jak nie dziurą ozonową to globalnym ociepleniem, jak nie ptasią to świńską grypa... eeehhhh :-?

jareko
10-02-2010, 21:53
ja nawet nie miałem na myśli piany, te do minus 10 g... warte już przy minus 2 :( krystalizujące się i tak jak napisał Stary - wiszące jak psu.... i ni cholery nie trzymającą się niczego - poza jednym, pięknie trzyma sie na ubraniu i dłoniach :lol:
Miałem bardziej na myśli mur, jego temperaturę (teraz ok minus 15), o tym że PVC wystarczy lekko uderzyć by pękło jak szyba wspominać nie ma chyba potrzeby

jareko
10-02-2010, 21:56
....pozostawione na kilka miesięcy bez tynku - pianka je wypchnie lub wciągnie, nie możesz przewidzieć jak się rozpręży- kiedyś przy nadmiarze tylko wypychała. :roll: Trzeba montować na dyble chyba :roll: zawsze większe prawdopodobieństwo lepszej roboty....Nie trzeba, kiedyś zostawiałem dystanse tylko na dzień, teraz zostawiam do czasu ostatecznej regulacji okien tuz przed zamieszkaniem i jeśli tylko kolejnym wykonawcom nie wpadnie do głowy, że mogą one im się kiedyś do czegoś przydać, to klienci faktycznie trzymają je do końca. I Staruszku - to działa i to działa idealnie :)

lampinski
11-02-2010, 18:16
Witam serdecznie,

Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś słyszał coś na temat firmy Oknanet z okolic Warszawy. Mają najbardziej korzystną cenowo ofertę ale nic o nich nie wiem. Generalnia jak ktoś by mi polecił jakąś firmę z okolic Warszawy, która posiada korzystny stosunek jakości do ceny to będę wdzięczny. Nie chcę wydać fortuny ale z drugiej strony też nie chcę ich wymieniać ponownie za parę lat, mieszkam w bloku więc energooszczędność też nie musi być na najwyźszym poziomie. Narazie rozpiętości cenowe jakie otrzymuję są od ok. 5000 do 11000 PLN i są to często okna o podobnych parametrach. Z góry wszystkim dziękuję

Charlie
11-02-2010, 18:57
znam OKNANET z Jazgarzewa - przyzwoity producent średniej wielkości.

surfi
11-02-2010, 19:14
...Miałem bardziej na myśli mur, jego temperaturę (teraz ok minus 15), o tym że PVC wystarczy lekko uderzyć by pękło jak szyba wspominać nie ma chyba potrzeby

Montaż teraz to strzał w stopę.
Co do piany - idzie łeb w łeb z jakością chińskiego obuwia. Widziałem przypadek "dociągnięcia" ramiaków do muru - ale przy temp + i w ciągu zaledwie kilku dni. Zobaczyć w tamtej chwili minę montującego...bezcenne. W każdym razie nad dyblowaniem warto chyba pochylić czoło...

bwojtek
11-02-2010, 19:31
...Miałem bardziej na myśli mur, jego temperaturę (teraz ok minus 15), o tym że PVC wystarczy lekko uderzyć by pękło jak szyba wspominać nie ma chyba potrzeby

Montaż teraz to strzał w stopę.
Co do piany - idzie łeb w łeb z jakością chińskiego obuwia. Widziałem przypadek "dociągnięcia" ramiaków do muru - ale przy temp + i w ciągu zaledwie kilku dni. Zobaczyć w tamtej chwili minę montującego...bezcenne. W każdym razie nad dyblowaniem warto chyba pochylić czoło...
Od zawsze byłem wrogiem kotew przy montażu okien PCV.

sagmag
11-02-2010, 22:06
Wiem że już takich pytań było w tym wątku całe mnóstwo, ale dla mnie to naprawdę trudna decyzja i proszę o radę, które okna wybrać. Drogą eliminacji pozostały mi do wyboru
OKNA PETECKI Rehau Brillant Design, okucia Roto, oraz
AVANTE Styl, okucia Roto ale te podstawowe

Charlie
11-02-2010, 22:28
Wiem że już takich pytań było w tym wątku całe mnóstwo, ale dla mnie to naprawdę trudna decyzja i proszę o radę, które okna wybrać. Drogą eliminacji pozostały mi do wyboru
OKNA PETECKI Rehau Brillant Design, okucia Roto, oraz
AVANTE Styl, okucia Roto ale te podstawowe

...Wy tam z krainy białych i brunatnych (ostatnio modne w okolicy Jarosławia) niedźwiedzi - nie macie co robić zimą tylko łokna montować ?

jareko
12-02-2010, 11:25
Nie montujemy tylko czasem trudno pewne sprawy wyjaśnić klientom co zakładali że zimy nie będzie-oj oj oj nawet nie wiesz jak to trudno im wyjaśnić

sagmag
12-02-2010, 11:49
Wiem że już takich pytań było w tym wątku całe mnóstwo, ale dla mnie to naprawdę trudna decyzja i proszę o radę, które okna wybrać. Drogą eliminacji pozostały mi do wyboru
OKNA PETECKI Rehau Brillant Design, okucia Roto, oraz
AVANTE Styl, okucia Roto ale te podstawowe

...Wy tam z krainy białych i brunatnych (ostatnio modne w okolicy Jarosławia) niedźwiedzi - nie macie co robić zimą tylko łokna montować ?

Nie montuje tylko kupuję. Montować będę na wiosnę. I jeśli ktoś może podpowiedzieć byłabym bardzo wdzięczna.

sagmag
12-02-2010, 14:43
Bardzo proszę forowiczów o radę jakie okna wybrać. Waham się między
PETECKI profil rehau briliant design a avante styl. Elementy dodatkowe jakie oferują dealerzy są podobne. Na korzyść Peteckiego przemawia lepsza szyba i cena.

IVO333
12-02-2010, 18:14
Wiem że już takich pytań było w tym wątku całe mnóstwo, ale dla mnie to naprawdę trudna decyzja i proszę o radę, które okna wybrać. Drogą eliminacji pozostały mi do wyboru
OKNA PETECKI Rehau Brillant Design, okucia Roto, oraz
AVANTE Styl, okucia Roto ale te podstawowe

...Wy tam z krainy białych i brunatnych (ostatnio modne w okolicy Jarosławia) niedźwiedzi - nie macie co robić zimą tylko łokna montować ?

Nie montuje tylko kupuję. Montować będę na wiosnę. I jeśli ktoś może podpowiedzieć byłabym bardzo wdzięczna.

Co znaczy podstawowe okucia i dlaczego podstawowe? W Stylu stosuje się wszystkie wersje Roto, od Compacta po Designo. A co do wyboru....trudny.
W tym wypadku mogę nie być obiektywny więc nie podpowiadam :wink:

Pozdrawiam

sagmag
12-02-2010, 18:21
Wiem że już takich pytań było w tym wątku całe mnóstwo, ale dla mnie to naprawdę trudna decyzja i proszę o radę, które okna wybrać. Drogą eliminacji pozostały mi do wyboru
OKNA PETECKI Rehau Brillant Design, okucia Roto, oraz
AVANTE Styl, okucia Roto ale te podstawowe

...Wy tam z krainy białych i brunatnych (ostatnio modne w okolicy Jarosławia) niedźwiedzi - nie macie co robić zimą tylko łokna montować ?

Nie montuje tylko kupuję. Montować będę na wiosnę. I jeśli ktoś może podpowiedzieć byłabym bardzo wdzięczna.

Co znaczy podstawowe okucia i dlaczego podstawowe? W Stylu stosuje się wszystkie wersje Roto, od Compacta po Designo. A co do wyboru....trudny.
W tym wypadku mogę nie być obiektywny więc nie podpowiadam :wink:

Pozdrawiam

Podstawowe to znaczy compact a nie multi

Charlie
13-02-2010, 18:38
może pogadamy trochę o oknach przeznaczonych do domów pasywnych.
Szyba U=0,3W/m2xK, kantówka 101 mm z wkładem poliuretanowym w szkrzydle i ościerznicy.
Cena kosmos dla Klienta polskiego na dzień dzisiejszy ale Niemcy kupują - export idzie za Odrę .
Czy plastik ma ofertę dla passive budynków ?

Tylko bez napinania się , girls :roll:

władek wd
13-02-2010, 18:47
witam,
Loguję sie pierwszy raz tak czytam was i może mi pomożecie w wyborze dobrych okien. Mam trzy wyceny
Wszystkie z systemem 3 szyb kolor biały
ms-termoplus 12 800
budvar-kbe 88 13 700
adams-passiv-line 10 700

Najbardziej zdziwiła mnie wycena budvaru z 39% zniżką !!!!!!
Proszę o poradę ja z okien jestem zielony.
Pzdr.

Charlie
13-02-2010, 20:44
podoba mi się nazwa firmy ADAMS - jest w nie słowo passive.
Wydaje się przeczyć obiegowej opinii, że to co passive to najdroższe.

AndreWroc
13-02-2010, 22:41
Witam
Staram się wybrać dobre okna w rozsądnej cenie mam na tą chwilę wyceny firm montujących z następujących profil okiennych, 2 strony kolor:

1) Schuco Elita szklenie 3 szybowe okucia Winkhaus AutoPilot
2) Schuco CT70 szklenie 2 szybowe okucia Winkhaus Standard
3) Trocal InnoNova szklenie 2 szybowe okucia Roto NT
4) Gealan S8000 szklenie 3 szybowe okucia Roto NT
5) KBE70 szklenie 3 szybowe okucia Maco 01K

Proszę o opinię najtańszy Trocal najdroższe Schuco.

budowlany_laik
14-02-2010, 18:13
Nie umyjesz rolety przy FF-ce bez wyjęcia szyby. Ewentualnie akrobatyczne sztuczki przez rewizję (czytaj: mysie po jednym lamelu, przesuwanie wyżej, mycie jednego lamela itd...).
Sprawa odkopana sprzed paru lat, ale akurat mnie interesuje.
Planuję parę fix'ów i rolety Integro.

Jakieś nowe pomysły co do czyszczenia takiej rolety przy fixach?

Do osób posiadających: jak radzicie sobie z tym tematem? Przecież wielu z Was ma choćby okna tarasowe, z których część nie jest otwierana.

jareko
14-02-2010, 18:28
po prostu się ich nie myje ;) i nikomu to jakoś nie przeszkadza.
Juz widzę tych wszystkich co fixow nie maja i jak rok rocznie ze ściereczką zasuwają i myją rolety

jareko
16-02-2010, 19:19
Wiecie co? Powoli mam już serdecznie dość. Dość nawiedzonych i głupich architektów i naiwnych, zapatrzonych w piękne rysunki elewacji klientów.
Naprawdę ręce i jaja odpadają jak dostaje się do ofertowania takie przypadki jak trzy dzisiejsze.

Cholera, czy takiemu gryzipiórkowi korona z głowy spadnie jak się doszkoli lub chociaż przez chwile pomyśli? Myślenie ponoć nie boli - co w przypadku niektórych biur projektowych jednak nie jest prawdą. Chyba zacznę tworzyć wykaz biur i archiwizować takie jak dzisiejsze kretynizmy

Wqrwiony jestem na maksa, zwłaszcza po odpowiedzi Inwestora gdzie w przesłanej mu ofercie napisałem ze 90% wymyślonych przez architekta okien wymaga przekonstruowania (pewnie sam jest architektem ;) )
Przykład?
1) Okno okrągłe fi 40cm rozwierno-uchylne - ciekawe jak on na to wpadł, że jest to możliwe
Ach zapomniałem - wskazanie na profil 7 komorowy (szerokość profila minimum 80 mm) tym samym realnie skrzydło nie ma szansy wyjść z ościeżnicy bez zakleszczenia się
2) okno RU - szerokość 40 cm wysokość 350 cm w jednym skrzydle
3) okno TYLKO uchylne, szerokość 250 cm wysokość 200 cm
Czy ten kretyn widział i czy wogóle otwierał kiedykolwiek takie okno? O myciu go nie wspomnę. Trzeba by go wysłać na Rodzine Połanieckich - lokatorzy by go chyba zlinczowali
4) balkon dwuskrzydłowy - szerokość 230 cm na 250 cm wysokości
Na koniec cudeńko
5) wyobraźcie sobie prostokąt szerokości 60 cm i wysokości 3,7 metra, już widzicie? teraz zetnijcie dol pod katem, taki jakby trapezik do góry nogami i..... i ma to być otwierane i uchylane. Przypomnę - całość stoi na tym ostrym kącie

Chyba nie mam poczucia humoru - bo tak należy chyba potraktować takie pomysły

Sławas7
16-02-2010, 20:33
Jareko....mogę slużyć radą dotyczącą punktu 1
http://foto0.m.onet.pl/_m/7268678937d00393b2d32394bff1335c,10,19,0.jpg
w to cudeńko można wstawić każde okrągle okienko i nie ma obawy że się nie otworzy.... :D

jareko
16-02-2010, 20:40
tylko wymiar jakiś nie taki jak powyżej
otworzyć to może się otworzy ale czy jednocześnie się uchyli? Wątpię
Jak widzę kolega nie przepuści żadnej okazji by.... :) I dobrze, reklamuj, reklamuj co i jak się da :lol: może i na ciebie przyjdzie czas, że ktoś ci kryptoreklamę zarzuci :lol:

Sławas7
16-02-2010, 20:47
i bądź tu czlowieku uczynny......... :D chcesz pomóc rozwiązac problem.....to ci kryptoreklamę zarzucą...

jareko
16-02-2010, 20:59
i bądź tu czlowieku uczynny......... :D chcesz pomóc rozwiązac problem.....to ci kryptoreklamę zarzucą...spoko, przyzwyczaisz się, ja na każdym kroku to słyszę jak tylko japę otworzę :lol:

Podobają mi się te cegiełki w okienku wstawione :)
Nie widziałem nigdy tak ładnie wymurowanych na żadnej budowie - ale to prefabrykat, musi wyglądać bo by ludziska nie kupili :P

IVO333
16-02-2010, 21:10
Jareko....mogę slużyć radą dotyczącą punktu 1
http://foto0.m.onet.pl/_m/7268678937d00393b2d32394bff1335c,10,19,0.jpg
w to cudeńko można wstawić każde okrągle okienko i nie ma obawy że się nie otworzy.... :D

Jakby jeszcze ta pomocna dłoń ze zrozumieniem czytała to by wiedziała że problem zakleszczenia skrzydła w ościeżnicy jest niezależny od tego w czym i jak zamontowane jest okno. A "ceglana dziura" faktycznie fajna.

Pozdrawiam

jareko
16-02-2010, 21:12
Oj IVO - wszak napisałem od razu, że nie przepuści żadnej okazji :)
Ale dziura śliczna - nieprawdaż?

bwojtek
16-02-2010, 21:14
i bądź tu czlowieku uczynny......... :D chcesz pomóc rozwiązac problem.....to ci kryptoreklamę zarzucą...
To wyjaśnij nam proszę w czym twoja rada jest pomocna w temacie okrągłego okna o średnicy 40cm i do tego R/U? Myślisz, że problem polega na wykonaniu otworu w ścianie pod to okno?
Może rozjaśnię gdzie jest problem:
- nie da się wygiąć takiego czegoś z PVC nawet jako szklenia w ramie (za mały promień)
- nie istnieje okucie R/U do okien okrągłych
- pomijając pierwszą i drugą trudność można by zrobić okno tylko uchylne na specjalnym zawiasie ale ...nie da się otworzyć bo się zakleszczy w rami :(
No ale twój prefabrykowany element rozwiąże zapewne przytoczone problemy.

jareko
16-02-2010, 21:34
a jak ci się bwojtku podoba ten trapezik do góry nogami stojący na czubku i tam powinny być umieszczone zawiasy - taka przynajmniej ma wizje architekt
Naprawdę ręce można załamać

jareko
16-02-2010, 21:40
cholera, kolejny kwiatek
drzwi balkonowe 1300/2500 w jednym skrzydle oraz fix 3500/2300 w jednej tafli
czy ich pogięło?

bwojtek
16-02-2010, 21:40
a jak ci się bwojtku podoba ten trapezik do góry nogami stojący na czubku i tam powinny być umieszczone zawiasy - taka przynajmniej ma wizje architekt
Naprawdę ręce można załamać
Nie wiem czy dobrze rozumiem. Jeżeli jest to coś takiego:
http://czworokaty.pastylka.com/images/trapez_pr.gif
tylko przekręcone o 90 stopni w prawo (czyli dół stanowi odcinek BC) to wydaje się to wykonalne (zależy jak ostry ten kąt)...
...gdyby nie ta wysokość, o której piszesz.

bwojtek
16-02-2010, 21:42
cholera, kolejny kwiatek
drzwi balkonowe 1300/2500 w jednym skrzydle oraz fix 3500/2300 w jednej tafli
czy ich pogięło?
I zapewne w kolorze :lol: :lol: :lol:

jareko
16-02-2010, 21:44
dół to odcinek BC gdzie zawias wypada na B
O wysokości to już nawet nie wspominam. Dziś jakiś wysyp takich"dziwnych" zapytań. Czy to tylko ja mam taki fart, że takie "cudeńka" dostaje?

jareko
16-02-2010, 21:45
cholera, kolejny kwiatek
drzwi balkonowe 1300/2500 w jednym skrzydle oraz fix 3500/2300 w jednej tafli
czy ich pogięło?
I zapewne w kolorze :lol: :lol: :lol:
a jakże by inaczej :) w jednostronnym Dębie bagiennym.

uzupełnienie - kąt 45 stopni

bwojtek
16-02-2010, 21:49
uzupełnienie - kąt 45 stopni
Gdyby nie wysokość to jest to do zrobienia - trzeba byłoby ściąć od zewnątrz krawędź skrzydła by się otwierało bez zahaczania o ramę i wkleić dodatkowy klin w ramę by było szczelne. Pogadaj z kimś kumatym na produkcji u Jezierskiego.
No ale dosyć zdradzania tajemnic produkcji :wink:

jareko
16-02-2010, 21:56
masz racje - pewna wiedza musi pozostać w naszych rękach do końca.
Tylko widzisz - to skrzydło w wizji architekta ma być rozwierno-uchylne a tego już zrobić się nie da

bwojtek
16-02-2010, 21:59
masz racje - pewna wiedza musi pozostać w naszych rękach do końca.
Tylko widzisz - to skrzydło w wizji architekta ma być rozwierno-uchylne a tego już zrobić się nie da
Dlaczego?

jareko
16-02-2010, 22:06
hmmm... fakt, dlaczego?
Teraz się zastanowiłem, że faktycznie można spokojnie umieścić tam zawias. Jakoś stare przyzwyczajenia u mnie pokutują, zawiasy ze stopka a nie mocowane tylko do boku. Zaczep do RU także spełniałby zadanie przy takim kącie więc.... masz racje - samo RU jest wykonalne, zakleszczanie się naroża możliwe do usunięcia - pozostaje tylko WIELKOŚĆ

tcsmile
16-02-2010, 22:08
witam, jak puszcza sniegi zaczynam budowe wiec zrobilem wstepne rozeznanie w sprawie okien. zgodnie z projektem (i moimi i zony planami) są okna łukowe, łuk nie duży bo wysokosci 23 cm zarówno w oknach normalnych jak i balkonowych/tarasowych.
Plan był taki: okna łukowe z pcv w ciemnej okleinie, 3 szybki, uchylne+otwierane
Bylem w 2 uznanych w miescie firmach, i powiedziano mi ze:
1a) nie ma mozliwosci zrobienia tych okien uchylnych,
1b) ze jak zrobia uchylne to gwarancji nie ma wogole!
2) jak zrobia lukowe to gorna czesc okna - luk jest najslabsza czescia okna i sie wypaczy od slonca i moze byc problem z otwieraniem nawet po krotkim czasie eksploatacji
3) i ze wogole okna lukowe to same problemy w pozniejszym czasie (pomijajac koszty zakupu oczywiscie) ;)

prosilbym fachowcow o wypowiedz na ten temat oraz uzytkownikow okien z lukami jak im sie one sprawdzaja
pozdrawiam
tcsmile

bwojtek
16-02-2010, 22:13
Łuki R/U można wykonać ale trzeba się liczyć z ich utrudnioną eksploatacją i problemami ze szczelnością dlatego większość firm wykonuje wyłącznie łuki rozwierne. Problem z funkcjonowaniem to specyfika okuć do takich okien (pionowe nożyce).

jareko
16-02-2010, 22:21
uzupełniając i potwierdzając. By nie było kłopotu z łukami pozostaje ci zmienić priorytety - z PVC przerzucić się na drewno. W PVC rozsądni producenci łuków RU nie robią a w kolorze to już wogóle porażka.
ad 2) przy spapranym montażu może tak się zdarzyć, w łuku nie ma wzmocnienia bądź... jest jako sztuka dla sztuki gdyż jest podcinane
ad 3) dla klientów upartych i szukających rozwiązań które inni odrzucają i zawsze trafia na takiego co powie ze "można" i doda bilet na księżyc w jedną stronę jest to prawda. Dla klientów rozsądnych - łuk nie jest straszny

bwojtek
16-02-2010, 22:24
uzupełniając i potwierdzając. By nie było kłopotu z łukami pozostaje ci zmienić priorytety - z PVC przerzucić się na drewno
...a i tak będzie to pracowało znacznie gorzej od prostokątnych okien.

jareko
16-02-2010, 22:34
uzupełniając i potwierdzając. By nie było kłopotu z łukami pozostaje ci zmienić priorytety - z PVC przerzucić się na drewno
...a i tak będzie to pracowało znacznie gorzej od prostokątnych okien. święta racja

IVO333
16-02-2010, 23:42
i bądź tu czlowieku uczynny......... :D chcesz pomóc rozwiązac problem.....to ci kryptoreklamę zarzucą...
To wyjaśnij nam proszę w czym twoja rada jest pomocna w temacie okrągłego okna o średnicy 40cm i do tego R/U? Myślisz, że problem polega na wykonaniu otworu w ścianie pod to okno?
Może rozjaśnię gdzie jest problem:
- nie da się wygiąć takiego czegoś z PVC nawet jako szklenia w ramie (za mały promień)
- nie istnieje okucie R/U do okien okrągłych
- pomijając pierwszą i drugą trudność można by zrobić okno tylko uchylne na specjalnym zawiasie ale ...nie da się otworzyć bo się zakleszczy w rami :(
No ale twój prefabrykowany element rozwiąże zapewne przytoczone problemy.

To jako ciekawostkę tylko napiszę że Radius wykonał Fix w ościeżnicy (i nawet oszklił, magicy jacyś?) o średnicy 31,5 cm. Dla mnie niepojęte ale to fakt. Czy takie zlecenia będą realizowali czy to jednorazowy popis tego nie wiem.

Pozdrawiam

jareko
16-02-2010, 23:54
IVO333 - jest tu mój oddzielny wątek o Wiglawie, to już historia, która mnie czegoś nauczyła. Klient może nawet chcieć wieżę Eifla czy inne cuda ale.... ale ja już ryzykować więcej nie będę.
Co z tego że dostarczyłem klientowi piękne okna.
Co z tego że zamontowany ma piękny półłuk o promieniu 1650 mm tak jak chciał.
Co z tego że przez dwa lata to pięknie wyglądało skoro pewnej zimy poszedł piękny sznyt w narożu i szybę szlag trafił.
Wykonana zgodnie ze sztuką, szyby 8 mm (dokładnej konstrukcji już nie pamiętam ale jedna z nich była do tego laminowana) bo oceniono że inne będą za słabe, ciężkie jak cholera i wnoszone na piętro przez pięciu osiłków.
Co z tego że spełnione marzenie inwestora by ten półłuk był w jednej tafli. Pierwszy i ostatni raz uległem widzi mi się Inwestora i nigdy więcej. Nerwy nie warte zachodu.
Bo post faktum nie ważne są wymagania Inwestora i moje przestrogi.
Bo po fakcie słyszy się słowa - dlaczego mnie Pan nie uprzedził ze tak może się zdarzyć.
Słów się nie pamięta - lub bardzo szybko zapomina

IVO333
17-02-2010, 20:46
IVO333 - jest tu mój oddzielny wątek o Wiglawie, to już historia, która mnie czegoś nauczyła. Klient może nawet chcieć wieżę Eifla czy inne cuda ale.... ale ja już ryzykować więcej nie będę.
Co z tego że dostarczyłem klientowi piękne okna.
Co z tego że zamontowany ma piękny półłuk o promieniu 1650 mm tak jak chciał.
Co z tego że przez dwa lata to pięknie wyglądało skoro pewnej zimy poszedł piękny sznyt w narożu i szybę szlag trafił.
Wykonana zgodnie ze sztuką, szyby 8 mm (dokładnej konstrukcji już nie pamiętam ale jedna z nich była do tego laminowana) bo oceniono że inne będą za słabe, ciężkie jak cholera i wnoszone na piętro przez pięciu osiłków.
Co z tego że spełnione marzenie inwestora by ten półłuk był w jednej tafli. Pierwszy i ostatni raz uległem widzi mi się Inwestora i nigdy więcej. Nerwy nie warte zachodu.
Bo post faktum nie ważne są wymagania Inwestora i moje przestrogi.
Bo po fakcie słyszy się słowa - dlaczego mnie Pan nie uprzedził ze tak może się zdarzyć.
Słów się nie pamięta - lub bardzo szybko zapomina

Ale ja podałem to tylko jako ciekawostkę. Absolutnie nie pochwalam różnych skrajnych rozwiązań :oops:
Ale przyznaj, pokaz możliwości dość imponujący :wink:

Pozdrawiam

bwojtek
17-02-2010, 21:06
Ale ja podałem to tylko jako ciekawostkę. Absolutnie nie pochwalam różnych skrajnych rozwiązań :oops:
Ale przyznaj, pokaz możliwości dość imponujący :wink:
Nie wiadomo tylko ile dziesiątek metrów profili zmarnowali zanim się udało :roll:

jareko
17-02-2010, 22:45
IVO - pokaz możliwości? Hmmm.... to może o pokazach możliwości chwilkę porozmawiamy? ;)
Ostatnio często dostaje zapytania gdzie załącznikiem sa oferty od innych handlowców.
Nasuwa sie jeden podstawowy wniosek - klienci tak naprawdę wogóle nie czytają ofert, skupiają się tylko na końcowych cyferkach do zapłaty. Bardzo często nawet nie zauważają, że czy to poprzez nieuwagę czy z pełna premedytacją ilości okien się nie zgadzają, bądź ich wymiary. Sposobów na pozyskanie klienta by ruszył się i przyszedł do punktu jest wiele a jak juz przyjdzie to w większości wypadków jest "ustrzelony"

Wiec z ciekawostek konkurencji ;) :

- balkon dwuskrzydłowy, z ruchomym słupkiem, 2065/2500 wykonany na rozreklamowanym na cały kraj profilu, wykonany na profilu okiennym a nie pośrednim bądź drzwiowym, oczywiście w kolorze :) a jakże :)

- witryna 2000/2250 z szyba 4/10/4/10/4, pomijam już grubość szyb ale obok informacja ze "k" szyby 0,5 z argonem

- cena montażu "surowego" - tylko trzymajcie się mocno - 8,00 PLN/1mb. (dla przypomnienia stawka na duże inwestycje - minimum 1000 mb obwodu - z końca lat 90-tych)

- i jeszcze lepszy kwiatek - cena montażu w warstwie ocieplenia 12,00 PLN/1 mb. Hmmm... ciekawe czy już montują na ślinę czy jeszcze w jakiś sposób ja zagęszczają :lol:

takie informacje jak profile podokienne, wyposażenie w standardzie, rodzaj i producent klamki, profile bazowe czy tez poszerzenia pod drzwiami - tego nie ma bo i po co? A później klamki po 2 złote rozsypujące się w ciągu roku, balkony podparte na styropianie, deseczkach, dachówkach czy cegłach....echh.... długo by gadać - ale porozmawiajmy
Kogo z Was ostatnio klient zaskoczyl i czym?

bwojtku - mnie bardziej ciekawi jak im się udało listwy przyszybowe zapiąć i jak zarefował klient na ich łączenie :lol:

IVO333
17-02-2010, 23:28
IVO - pokaz możliwości? Hmmm.... to może o pokazach możliwości chwilkę porozmawiamy? ;)
Ostatnio często dostaje zapytania gdzie załącznikiem sa oferty od innych handlowców.
Nasuwa sie jeden podstawowy wniosek - klienci tak naprawdę wogóle nie czytają ofert, skupiają się tylko na końcowych cyferkach do zapłaty. Bardzo często nawet nie zauważają, że czy to poprzez nieuwagę czy z pełna premedytacją ilości okien się nie zgadzają, bądź ich wymiary. Sposobów na pozyskanie klienta by ruszył się i przyszedł do punktu jest wiele a jak juz przyjdzie to w większości wypadków jest "ustrzelony"

Wiec z ciekawostek konkurencji ;) :

- balkon dwuskrzydłowy, z ruchomym słupkiem, 2065/2500 wykonany na rozreklamowanym na cały kraj profilu, wykonany na profilu okiennym a nie pośrednim bądź drzwiowym, oczywiście w kolorze :) a jakże :)

- witryna 2000/2250 z szyba 4/10/4/10/4, pomijam już grubość szyb ale obok informacja ze "k" szyby 0,5 z argonem

- cena montażu "surowego" - tylko trzymajcie się mocno - 8,00 PLN/1mb. (dla przypomnienia stawka na duże inwestycje - minimum 1000 mb obwodu - z końca lat 90-tych)

- i jeszcze lepszy kwiatek - cena montażu w warstwie ocieplenia 12,00 PLN/1 mb. Hmmm... ciekawe czy już montują na ślinę czy jeszcze w jakiś sposób ja zagęszczają :lol:

takie informacje jak profile podokienne, wyposażenie w standardzie, rodzaj i producent klamki, profile bazowe czy tez poszerzenia pod drzwiami - tego nie ma bo i po co? A później klamki po 2 złote rozsypujące się w ciągu roku, balkony podparte na styropianie, deseczkach, dachówkach czy cegłach....echh.... długo by gadać - ale porozmawiajmy
Kogo z Was ostatnio klient zaskoczyl i czym?

bwojtku - mnie bardziej ciekawi jak im się udało listwy przyszybowe zapiąć i jak zarefował klient na ich łączenie :lol:

To dodam jeszcze inną metodę, tu już oceniam to jako chamstwo sprzedawcy. Robiłem kilka dni temu kompleksową wycenę stanu surowego z bramą i drzwiami. Dziś rozmawiałem z klientką i padły liczby, ktoś wycenił okna taniej o ileś tam, normalne, nie w tym rzecz. Bramę 2500x2600 (taki otwór) którą wyceniłem na sporo ponad 4tyś. sprzeda za 2990 , Hormann z napędem.
Zdziwiła mnie ta cena ale to (tak mi tłumaczyła klientka) promocja specjalna na ten rozmiar. Coś wspomniałem żeby się upewniła bo do Hormanowej promocji ten wymiar mi nie pasuje ale ponoć sprzedawca zmierzył i zapewniał że będzie OK. Później zajrzałem do netu i owszem, jest promocja za 2990 ale 2500x2125. Obym się mylił ale ktoś wciska klientowi bramę pół metra niższą niż otwór. Skuteczne? Bardzo. Ciekaw jestem jak się to zakończy.

Pozdrawiam

Lgrzechu
18-02-2010, 08:34
Czy mozecie powiedzieć ile najlepiej wysunać okna w warstwę ocieplenia. Okna Jezierskiego Premium Ultra 82mm/pakiet 3 szyby montaż w murze trójwarstwowym silikat 24cm, styropian 17cm, silikat 9cm. Chodzi mi o najlepsze parametry termoizolacyjne, przygotowałem kotwy które umozliwią dalekie wysuniecie bez ryzyka na statykę ( bardzo solidne ).

jareko
18-02-2010, 10:40
tam masz odpowiedz
http://forum.muratordom.pl/post4041914.htm#4041914
post powyżej linkowanego

Lgrzechu
18-02-2010, 11:41
tam masz odpowiedz
http://forum.muratordom.pl/post4041914.htm#4041914
post powyżej linkowanego
Jareko czy mozesz jasniej, nie wiem czy jest sens przy 17cm ocieplenia dalej wysunac okna poza lico ściany nośnej, tzn. czy zamontować je aby wewnetrzna krawędz okien schowała sie w styropianie a jesli tak to ile 0,5 cm; 1, 2, 3cm ? Nie kumam tych waszych izoterm :-?
Na poddaszu jest przewidziana ściana dwuwarstwowa silikat 24 cm i 30cm styropianu, tam pewnie zagłebie jeszcze bardziej, tylko ile uzasadnione termicznie.

jareko
18-02-2010, 12:52
wiec jaśniej :)
skoro masz scanię trójwarstwową to tak naprawdę nie masz wyjścia. Możesz oczywiście zostawić okno zamontowane w ścianie nośnej i z nią zlicowane ale pomyśl jak zakryjesz styropian który zostanie odsłonięty? By było dobrze to ten styropian powinien jeszcze nachodzić na ościeżnicę minimum 10 mm (przeważnie robi się ok 3 cm)

Lgrzechu
18-02-2010, 13:44
Jareko jakoś nie możemy sie tym razem zrozumieć... Nie po to bawiłem się w robienie konsol pod zamontowanie okien w warstwie ocieplenia by okna opierały się nawet rantem o ścianę konstrukcyjną... pytam jak głeboko zamontować okno w styropianie. Czyli: mam profil si82, wysuwajac konsole tylko 55mm poza scianę mam całe okno schowane w styropianie, miedzy wewnetrzna płaszczyzna okna a licem ściany zostanie ok. 5mm styropianu ( oczywiscie konsola podpiera tylko listwę montazową na dole ma ona szerokość ok. 26mm potem od końca listwy zostaje juz tylko ok. 21mm ramy okna ). Teraz jeszcze raz pytanie czy zagłebić okno bardzie ( tzn. wysunać konsolę 65mm-75mm tak by całe okno schowało sie 1 lub 2cm w warstwie styro. Od wewnatrz bedzie tynk cementowo-wapienny wiec przykryje bez problemu 1-2cm wystajacego styropianu. Z zewnatrz najade 2-3cm styropianem na ramę okna/siatka i tynk. Kurcze moze metnie tłumacze ale jasniej jakos nie potrafię.

jareko
18-02-2010, 16:15
przy 17 cm styropianu okno spokojnie możesz tak własnie wysunąć. Dalsze wysuwanie nie ma sensu. Jak zamierzasz obrobić glif zewnętrzny?

Lgrzechu
18-02-2010, 17:34
przy 17 cm styropianu okno spokojnie możesz tak własnie wysunąć. Dalsze wysuwanie nie ma sensu. Jak zamierzasz obrobić glif zewnętrzny?

Planuję przykleić membranę paroprzepuszczalną z siatka z włókna szklanego. Potem wywinę membranę, przykleję siatkę klejem do styropianu i brzegu pustaka ściany osłonowej. Na to na kleju lub piance do klejenia styro, 3 cm styropianu grafitowego, klej, siatka, klej i tynk cienkowarstwowy. Od środka folia paroszczelna z siatką szklana i na to tynk cem-wap.

riczus
19-02-2010, 13:26
Witam

Zamawiam właśnie okna i pytanie - profil Schuco
Czy w klase B czyli CT 70 Euro warto się pchac? Twierdza ze wszyscy na tym robia Schuco. Ścianka widoczna 2,8mm , gorzej niewidoczna kolo 2mm (2,5 i byla by klasa A)
I ta calkiem spora firma wykonuje te okna z uszczelkami cietymi w naroznikach
Uszczelka nie jest zgrzewana - styk uszczelek jest zupełnie luźny ???
Czy to jest dopuszczalne?

Pozdrawiam

finlandia
19-02-2010, 13:45
Witam

Zamawiam właśnie okna i pytanie - profil Schuco
Czy w klase B czyli CT 70 Euro warto się pchac? Twierdza ze wszyscy na tym robia Schuco. Ścianka widoczna 2,8mm , gorzej niewidoczna kolo 2mm (2,5 i byla by klasa A)
I ta calkiem spora firma wykonuje te okna z uszczelkami cietymi w naroznikach
Uszczelka nie jest zgrzewana - styk uszczelek jest zupełnie luźny ???
Czy to jest dopuszczalne?

Pozdrawiam
Ciekawe wnioski jak na Klienta. Gratuluję analitycznego umysłu i umiejętności słuchania przekonywującego sprzedawcy.
Aha, pachnie mi tu.. próbą włożenia kija w mrowisko i nakierowanie krytyki na jakąś niewygodną konkurencją.
Przeciętny człowiek nie kupi sobie okna i nie przetnie profili by stwierdzić czy klasa to A czy B..
Ale jest coś takiego jak zaufanie do firm - myślę, że próba jego podważenia bez przedstawiania dowodów jest niepoważna.

riczus
19-02-2010, 14:10
Pytam konkretnie - a Ty piszesz cos o zaufaniu i nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.
Handlowiec firmy sam przyznal ze maja profil klasy B. Firmy nie podaje bo nie jest to istotne.
Co ciekawe pytam kolejnej firmy od Schuco i tez uszczelki ciete w naroznikach - a wszystkie okna co mam - kilka firm jest tez Schuco 3K- sa albo ladnie zgrzane albo ciagle po obwodzie bez cięcia

finlandia
19-02-2010, 14:45
A ja Twoje zapytanie odczytałem jako "uwaga, wszyscy robią na profilu euro"
Dla mnie nie ma znaczenia czy robią A czy B - ufam swoim dostawcom, że używają takich komponentów, jakich wymaga przyzwoitość i stan posiadanej wiedzy.
W tym wypadku pytanie o klasę B jets próbą podważenia wiarygodności jakiegoś segmentu rynku.
Bardziej wprost nie potrafię napisać.

riczus
19-02-2010, 17:24
Widzisz ja próbuję wybadać czy profil B jest znacznie gorszy czy nie - co do dostawców gratuluje zaufania u mnie takiego nie ma - znam bezpośrednio pewne firmy (takżę prod. okien) z działania to wiem co potrafią zrobić żeby sobie uprościć sprawę/zarobić więcej.
Profil Euro zrobiono dla takich rynkow jak nasze zeby uzyskac nizsza cene - to wiadomo idzie kosztem jakości - ja nie wiem jak sie sprawuje w praktyce - wydam troche na te moja okna i chce byc zadowolny - tylko nie mów: no to kup A i bedzie ok.
CT70 Euro - wygląda solidnie i dlatego pytam

jareko
19-02-2010, 17:36
już dobrze wyłuszczył ci sprawe finlandia. Marketingowo rozdmuchano pewne sptawy majace sie nijak do REALNEJ jakosi i trwalosci okien. Podobnie żerują na niewiedzy spece od PR wywlekając nie mająca znaczenia zawartośc ołowiu czy wyższość jednyk okuć nad drugimi kiedy to wiadomo że dla użytkownika realnie nie ma to znaczenia
Liczy sie co z takiego profila wykonac można - okno czy gó...no

riczus
19-02-2010, 21:47
Zgadzam się, w zasadzie to tak samo widze chcialem zapytac o opinie, kazda duza firma okaniarska ma swoje haslo przewodnie typu ołów itp
Mam tez w obecnym domu/biurze rozne okna wiekszosc 3K zadne wypasy - wiekszosc wowczas byla kupowana na zasadzie niskiej ceny - a sa ok. Raczej nie sa klasy A.

Mam do Ciebie pytanie jak to jest z tym uszczelkami w oknach Jezierskiego - też są przecięte na narożnikach? Aprobata Schuco na CT70 nie przewiduje żadnego zgrzewania. To wychodzi ze taki jest u nich proces technologiczny

Pozdrawiam

pchelek
19-02-2010, 22:11
Jareko - przypominam o fotkach
Co do tych okien zlukami bez lukow szklen po 10m2 itp - widac ze mi pracy nie zabraknie.
Apropo profili olowiowych czy bezolowiowych.
Producent profili - duzy, doswiadczony i uznany, wieloletni - wylusczyl prawde o tych cynkowo-wapniowych w jednym slowie [po dlugiej kilkudniowej dyskusji - byl u nas i sie gadalo].
Wiec sie wyluszczyl jednym slowem "sz.....".
Tesknie marzyl o czasach strasznych profili olowiowych.

pchelek
19-02-2010, 22:13
uszczelki zgrzewaja sie razem z profilem
jak sa wciskane w zgrzane ramy to tzreba je przyciac i skleic
zostawienie szczeliny - to miejsce przeciekow wody

riczus
19-02-2010, 22:30
Produkcje mają taką:
tna ramy pod katem 45 stopni razem z uszczelka
idzie to na zgrzanie - uszczelka jest odchylana od naroza
po zgrzaniu uszczelke wciskaja na swoje miejsce
uszczelka docieta jest tak samo jak profil czyli 45 stopni

oficerka
21-02-2010, 12:49
Witam
Widzę na tym forum sporo fachowców, więc być może ktoś mi pomoże i wytłumaczy.
Dałam do wyceny okna do domku, interesują mnie profile 5-komorowe, szyba standardowa u-1.0.
Na 4 oferty jakie dostałam od róznych firm na róznych profilach (Foris 501, Aluplast Ideal 4000, Eurocolor Brillant, Platinum z OknoPlastu) w ofercie z OknoPlastu jako jedynej, przy oknie balkonowym dołożono dodatkowe wzmocnienie(poszerzenie ramy 30 mm) montowane między górną ościeżnicą okna a skrzynką na roletę. Sprzedawca tłumaczy że w tej 3 centymetrowej belce znajduje się pełne stalowe wzmocnienie ze stali gr.3mm. I to wzmocnienie oni stosują dla okien powyżej 1,5m szerokości bez słupków stałych. A w moim przypadku okno balkonowe ma 1,80 x 2,20 ze słupkiem ruchomym. Nad oknem zostawione jest 20cm na skrzynkę na roletę. I podobno przy tej wielkości okna roleta jest bardzo ciężka i leżąc na górnej ościeżnicy może ją wyginać. Koszt tego wzmocnienia nie jest duży - ok.90zł.
Inni dostawcy mówią że to nie potrzebne, mimo, że czasami wzmocnienie stalowe w ościeżnicy mają w przekroju literę U, a nie pełne jak np. w Oknoplaście.
Proszę o Waszą opinię czy to wzmocnienie jest konieczne, czy może wskazane?
Asia

JarekKos
21-02-2010, 12:53
Produkcje mają taką:
tna ramy pod katem 45 stopni razem z uszczelka
idzie to na zgrzanie - uszczelka jest odchylana od naroza
po zgrzaniu uszczelke wciskaja na swoje miejsce
uszczelka docieta jest tak samo jak profil czyli 45 stopni

Dokładnie tak.

Co prawda nie produkuję okien na Schuco, ale jest to BARDZO dobre rozwiązanie uszczelnienia okna w narożach.
Przy normalnych uszczelkach zgrzewanych w narożach następuje tak zwane "stwardnienie" uszczelki. W związku z tym uszczelka taka jest mniej elastyczna w narożu, co się uwidacznia podczas badań na szczelność okien. Firmie SCHUCO udało się ten problem obejść w pokazany przez Ciebie sposób. Niestety dla producenta dochodzi jedno dodatkowe stanowisko pracy (koszt). Uszczelka ta nie jest zgrzana w narożach, co ułatwia też jej późniejszą wymianę.

Dla informacji powiem Ci jeszcze że firma FIMTEC wprowadziła/wprowadza aktualnie frezarkę dla producentów okien którzy mają w swoim systemie uszczelki zgrzewane w narożach.

PS: A jeśli chodzi o klasę profilu - czy to będzie klasa A czy klasa B - nie ma dla użytkownika właściwie żadnych różnic. Dużo ważniejszym i często pomijanym elementem jest GRUBOŚĆ zastosowanego wzmocnienia oraz tak zwane "maksymalne" gabaryty okien.

Pozdrawiam

JarekKos
21-02-2010, 12:56
może pogadamy trochę o oknach przeznaczonych do domów pasywnych.
Szyba U=0,3W/m2xK, kantówka 101 mm z wkładem poliuretanowym w szkrzydle i ościerznicy.
Cena kosmos dla Klienta polskiego na dzień dzisiejszy ale Niemcy kupują - export idzie za Odrę .
Czy plastik ma ofertę dla passive budynków ?

Tylko bez napinania się , girls :roll:

Charlie,

jeśli jesteś niemieckojęzyczny to na stronie

http://www.passiv.de/

masz wszelkie przebadane materiały z certyfikatem do domu "Pasywnego".

Są tam zarówno producenci okien jak i systemodawcy

Pozdrawiam

JarekKos
21-02-2010, 13:03
może pogadamy trochę o oknach przeznaczonych do domów pasywnych.
Szyba U=0,3W/m2xK, kantówka 101 mm z wkładem poliuretanowym w szkrzydle i ościerznicy.

Czy plastik ma ofertę dla passive budynków ?

Tylko bez napinania się , girls :roll:

Charlie,

jako ciekawostka:

okna do domów pasywnych muszą mieć Uw < 0,8 W/m2K przy zastosowaniu zestawu 3-szybowego o współczynniku Ug = 0,7 W/m2K

JarekKos
21-02-2010, 13:23
Witam
Widzę na tym forum sporo fachowców, więc być może ktoś mi pomoże i wytłumaczy.
Dałam do wyceny okna do domku, interesują mnie profile 5-komorowe, szyba standardowa u-1.0.
Na 4 oferty jakie dostałam od róznych firm na róznych profilach (Foris 501, Aluplast Ideal 4000, Eurocolor Brillant, Platinum z OknoPlastu) w ofercie z OknoPlastu jako jedynej, przy oknie balkonowym dołożono dodatkowe wzmocnienie(poszerzenie ramy 30 mm) montowane między górną ościeżnicą okna a skrzynką na roletę. Sprzedawca tłumaczy że w tej 3 centymetrowej belce znajduje się pełne stalowe wzmocnienie ze stali gr.3mm. I to wzmocnienie oni stosują dla okien powyżej 1,5m szerokości bez słupków stałych. A w moim przypadku okno balkonowe ma 1,80 x 2,20 ze słupkiem ruchomym. Nad oknem zostawione jest 20cm na skrzynkę na roletę. I podobno przy tej wielkości okna roleta jest bardzo ciężka i leżąc na górnej ościeżnicy może ją wyginać. Koszt tego wzmocnienia nie jest duży - ok.90zł.
Inni dostawcy mówią że to nie potrzebne, mimo, że czasami wzmocnienie stalowe w ościeżnicy mają w przekroju literę U, a nie pełne jak np. w Oknoplaście.
Proszę o Waszą opinię czy to wzmocnienie jest konieczne, czy może wskazane?
Asia

Przy zastosowaniu w ramie wzmocnienia 113.025.3 o grubości 3mm nie wydaje mi się ani konieczne, ani wskazane zastosowanie dodatkowego poszerzenia z wzmocnieniem 3mm.

Ale bardzo zasadne - a przy kolorach konieczne - jest zastosowanie w tych drzwiach balkonowych skrzydła "pośredniego"

Pozdrawiam

oficerka
21-02-2010, 13:51
Przy zastosowaniu w ramie wzmocnienia 113.025.3 o grubości 3mm nie wydaje mi się ani konieczne, ani wskazane zastosowanie dodatkowego poszerzenia z wzmocnieniem 3mm.

Ale bardzo zasadne - a przy kolorach konieczne - jest zastosowanie w tych drzwiach balkonowych skrzydła "pośredniego"

Pozdrawiam

Okna bedą ciemne - kolor orzech. Co to jest skrzydło pośrednie? To jest dodatkowa belka wzmacniająca poprzeczna dzieląca okno na wysokości ok 1/3 od dołu?

To wzmocnienie w ramie z kształtownika gr.3mm to ma być na całym obwodzie czy tylko na samej górze. No i pytanie, jeżeli sprzedający się zgodzi wstawić taki kształtownik zamiast 1,5mm to czy jest jakakolwiek możliwość tego sprawdzenia, czy muszę mu wierzyć na słowo?
Asia

JarekKos
21-02-2010, 14:22
Okna bedą ciemne - kolor orzech. Co to jest skrzydło pośrednie? To jest dodatkowa belka wzmacniająca poprzeczna dzieląca okno na wysokości ok 1/3 od dołu?

To wzmocnienie w ramie z kształtownika gr.3mm to ma być na całym obwodzie czy tylko na samej górze. No i pytanie, jeżeli sprzedający się zgodzi wstawić taki kształtownik zamiast 1,5mm to czy jest jakakolwiek możliwość tego sprawdzenia, czy muszę mu wierzyć na słowo?
Asia

Skrzydło pośrednie jest trochę większe i stabilniejsze od skrzydła okiennego. To nie jest belka/poprzeczka na wysokości ok1/3

Wzmocnienie należy dawać takie samo na całym obwodzie skrzydła / ramy.

A to czy producent zastosuje wzmocnienie 3mm czy 1,5mm - tutaj procentuje tylko i wyłącznie zaufanie do producenta.

riczus
21-02-2010, 23:30
Montaż okna balkonowego z prześwitem pozniżej - mam ich sporo bo w sumie ponad 10mb
Cena za poszerzeenie systemowe 50-150zł/mb zależy do wysokości -dosyć dużo mnie to wyjdzie

Tylko nie wytykajcie że na okna tyle kasy i na detal żaluje - jak mogę zrobić to też dobrze i taniej o 1000zł to czemu nie

Myślę nad podmurowaniem z betonu komórkowego.
Cześc okien będzie z listą transportową 3cm bo będzie parapet a cześć nie potrzebuje tej listwy bo będzie to wyjscie na taras (pomińmy kwestię wody na styku okno taras i uszczelnienie rama-posadzka).
Czy mogę tam zrezygnować z listwy - umocowanie kotew do ramy - chyba stabliniejsze niz do listwy

I druga kwestia jeżeli ta podmurówka będzie idealnie pozioma to czy można postawić to okno na niej bez klinów (obie wersje: z listwą i rama) - logika mi mówi że tak - kliny są dla wypoziomowania okna i podparcia w ważnych punktach - u mnie było by pełne równe podparcie

Pozdrawiam

Nefer
22-02-2010, 01:07
Wczoraj miałam robione badanie kamerą termowizyjną.
Poniżej pomiar styku okna wychodżacego na taras i podłogi (od wewnątrz).
I dziś wiem,że warto było wziąć poszerzenia profilu.

http://lh6.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/S4A1wzZe9LI/AAAAAAAAI2w/ZSQTn8PCL5A/IR_0358.jpg

riczus
22-02-2010, 07:50
A jaki materiał masz poniżej ramy?

Nefer
22-02-2010, 11:23
Poniżej ramy jest poszerzenie profilu zalane wylewką. To co widzisz na podłodze to drewno. Pod nim jest podłogówka.
Najzimniejsza część okna to uszczelka (co widać - ok. 12C) potem szyba i profil.

Dla porównania :

Sypialnia nad garażem dwustanowiskowym. Zdjęcie podłogi na styku z oknem balkonowym. Tu już podłogówki nie ma. Na podłodze drewno. W garażu strop ocieplony.

http://lh3.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/S4AzcG0K1RI/AAAAAAAAIwU/2dFdphtkgsI/IR_0405.jpg

(pałąk to stojak na ubrania).
Poszerzenie ma temperaturę taką jak profil. Więc jest cieplutko :)

riczus
22-02-2010, 11:47
Myśle nad tym betone komórkowym bo powinien też być ciepły - porównywalnie do ramy Schuco CT70 która ma koło U 1,5, poszerzenie ma mniej komór - zapewne ma gorszy wynik. Ytong 8 cm klocek U 1,7

Charlie
22-02-2010, 20:04
Poniżej ramy jest poszerzenie profilu zalane wylewką. To co widzisz na podłodze to drewno. Pod nim jest podłogówka.
Najzimniejsza część okna to uszczelka (co widać - ok. 12C) potem szyba i profil.

Dla porównania :

Sypialnia nad garażem dwustanowiskowym. Zdjęcie podłogi na styku z oknem balkonowym. Tu już podłogówki nie ma. Na podłodze drewno. W garażu strop ocieplony.

http://lh3.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/S4AzcG0K1RI/AAAAAAAAIwU/2dFdphtkgsI/IR_0405.jpg

(pałąk to stojak na ubrania).
Poszerzenie ma temperaturę taką jak profil. Więc jest cieplutko :)

jaki to profil - pvc ?

Nefer
22-02-2010, 21:58
Tak, pcv.

kakusek
23-02-2010, 01:01
Piszecie ze klinow nie nalezy usuwac.Czytam sobie wlasnie artykuly nt prawidlowego rozmieszczenia klinow przy montazu okien i natrafilam na takie cos :
Klocki powinny być sytuowane w newralgicznych punktach ramy - przy narożach, pod słupkami, pod zestawieniami okien w sposób nieograniczający rozszerzalności termicznej profili a jednocześnie zapewniający stabilne osadzenie okna (rys. 21).
. Klocki boczne stanowią zabezpieczenie na czas montażu okien i po zamocowaniu okien należy je usunąć.
Jak rozumeic to drugie zdanie odnosnie usuwania klinow bocznych?Czy w takim razie NIE NALEZY usuwac TYLKO klinow dolnych czy WSZYSTKICH ktore pokazywane sa na schematach prawidlowego podparcia okien ? :roll:
A moze to chodzi o to ze nalezy pozostawic klocki podporowe a mozna usunac te tzw klocki dystansowe?(na schemacie sa dwa rodzaje jedne zaznaczone na czarno drugie na bialo)

Kiedy powinno sie usunac(po jakim czasie od zamontowania) folie zabezpieczajace okna(z zewnatrz i wewnatrz) aby nie bylo pozniej problemu z jej oderwaniem?

Nadal nalezy sie wstrzymac z montazem czy dodatnie temperatury daja juz zielone swiatlo :) (montazycie twierdza ze pod koniec tyg moga przyjezdzac dzialac)

Nefer
23-02-2010, 01:07
Jak się Jareko obudzi to coś rzeknie.
Na mój babski rozum - jeśli wyjmiesz kliny z dołu to zostanie otwór (kilka) i tym otworem może wlecieć woda (znane są na forum takie przypadki). A z boku i tak dojedzieć ociepleniem, więc bólu nie ma. Gdyż jak wiadomo (choć mój hydraulik ostatnio zapomniał ) woda płynie w dół.

kakusek
23-02-2010, 01:24
Nefer ty nocny marku :lol:
No niby po usunieciu klinow mozna to zapiankowac ale wiem juz na pewno ze nie nalezy usuwac tylko ktorych?
Wlasnie przerysowywuje schematy rozmieszczenia klockow i bede stala z kartka i patrzyla co wyprawiaja :lol:
(mam nadzieje ze przywioza ze soba te plastykowe)
Jessssu mam takiego pietra przed tym montazem ze chyba pierwsza spowiedz byla bardziej lajtowa :lol: :wink:

Nefer
23-02-2010, 01:32
Wiesz, że pianka puszcza wodę ? Widziałam u Mychy :wink: Naciskasz i leeeeeeeci.
Spoko - wyluzuj - będzie gites :)

bobiczek
23-02-2010, 01:46
nie czytam całego tematu - polecam swoje
mam 5 komór - plastik z zabrzańskiej Normy.
Nie polecam montażu parapetów.
Ale okna sprawdzają sie od lat kilku.
I polecam - jako nie reklamodawca - ale jako stary forumowicz

IVO333
23-02-2010, 08:22
Piszecie ze klinow nie nalezy usuwac.Czytam sobie wlasnie artykuly nt prawidlowego rozmieszczenia klinow przy montazu okien i natrafilam na takie cos :
Klocki powinny być sytuowane w newralgicznych punktach ramy - przy narożach, pod słupkami, pod zestawieniami okien w sposób nieograniczający rozszerzalności termicznej profili a jednocześnie zapewniający stabilne osadzenie okna (rys. 21).
. Klocki boczne stanowią zabezpieczenie na czas montażu okien i po zamocowaniu okien należy je usunąć.
Jak rozumeic to drugie zdanie odnosnie usuwania klinow bocznych?Czy w takim razie NIE NALEZY usuwac TYLKO klinow dolnych czy WSZYSTKICH ktore pokazywane sa na schematach prawidlowego podparcia okien ? :roll:
A moze to chodzi o to ze nalezy pozostawic klocki podporowe a mozna usunac te tzw klocki dystansowe?(na schemacie sa dwa rodzaje jedne zaznaczone na czarno drugie na bialo)

Kiedy powinno sie usunac(po jakim czasie od zamontowania) folie zabezpieczajace okna(z zewnatrz i wewnatrz) aby nie bylo pozniej problemu z jej oderwaniem?

Nadal nalezy sie wstrzymac z montazem czy dodatnie temperatury daja juz zielone swiatlo :) (montazycie twierdza ze pod koniec tyg moga przyjezdzac dzialac)

Witam

Faktycznie, część klinów można usunąć. Shemat z ITB jest nie do końca oczywisty i przy usuwaniu kierować się trzeba przede wszystkim myśleniem w jakim kierunku działa siła "przekoszająca" ościeżnicę. A to zależy od podziału okien, inaczej jest w oknie jednoskrzydłowym, 2-skrzydłowym symetrycznym i niesymetrycznym itd. Generalnie dolne muszą zostać, bocznych część (choć mogą wszystkie).

Pozdrawiam

jareko
23-02-2010, 08:35
Jareko obudził się już dawno :) teraz-stojąc w korku może coś napisać. Kliny POD oknem MUSZĄ pozostać na wieki wieków. Jedyną sytuacja kiedy można je usunąć jest wtedy gdy od razu montujemy parapet wewnętrzny i klinujęmy go w miejscu gdzie jest oscieznica. Kliny boczne zostawić się tylko te które wynikają z pracy okna. Wbrew temu co napisał IVO nie zostawia się wszystkich gdyż blokują one możliwość pracy okna i latem powodują wykrzywienią oscieznicy

IVO333
23-02-2010, 09:14
Jareko obudził się już dawno :) teraz-stojąc w korku może coś napisać. Kliny POD oknem MUSZĄ pozostać na wieki wieków. Jedyną sytuacja kiedy można je usunąć jest wtedy gdy od razu montujemy parapet wewnętrzny i klinujęmy go w miejscu gdzie jest oscieznica. Kliny boczne zostawić się tylko te które wynikają z pracy okna. Wbrew temu co napisał IVO nie zostawia się wszystkich gdyż blokują one możliwość pracy okna i latem powodują wykrzywienią oscieznicy

No dobra :wink: niech będzie, ale z uwagami; mogą spowodować wykrzywienie (niekoniecznie spowodują) ościeżnicy, zależy to od długości odcinka, sposobu (solidnośći) zakotwienia tego odcinka, koloru, nasłonecznienia, jak też tego z jaką siłą zostało sklinowane na montażu.
Im szersza konstrukcja tym bardziej podatna na odkształcenie i tu wolę zamiast klinów dać dybel w górną sztangę,

Pozdrawiam

pchelek
23-02-2010, 09:58
dybel w gorna sztange a dol sobie bedzie wisial BEZ podparcia.
Na dole daje sie klocki podporowe o mocuje dol dyblami ew. kotami - nic sie nie bedzie wyginalo. Klocki boczne zostaja - instrukcja ITB jest jednoznaczna - sa nawet odpowiednie rysunki.

riczus
23-02-2010, 11:08
Jareko a czy można postawić okno balkonowe na idealnie równym murze bez stosowania klocków? opcja druga - do tego jeszcze bez listwy podparapetowej (uszczelnienie to osobna sprawa)

Ostatnio trafiłem na artykuł o montażu w Niemczech na nowym budynku
Okno w plaszczyznie ocieplenia - na dole na katownikach zamocowany ksztaltownik metalowy (pełna szerokość okna) i na tym jest postawione okno, reszta w kolo na kątowniki

bwojtek
23-02-2010, 11:31
Można (oczywiście wpinając najpierw w ramę balkonu profil bazowy lub poszerzenie). Pozostaje kwestia uszczelnienia (najlepiej zastosować taśmę rozprężną).

tribalrs
23-02-2010, 13:44
nie czytam całego tematu - polecam swoje
mam 5 komór - plastik z zabrzańskiej Normy.
Nie polecam montażu parapetów.
Ale okna sprawdzają sie od lat kilku.
I polecam - jako nie reklamodawca - ale jako stary forumowicz

Od kilku lat, tzn jakie masz okna konkretnie?
Bo tam się "troche" pozmieniało w ciągu kilku ostatnich lat. Było Roplasto, byl Thyssen, przewijał się Gaelan, teraz na tapecie jest Brugmann i Decco.

Pytam z czystej ciekawości, nie krytykuję ich polityki "profilowej", bo to nie mój biznes.
Pzdr ;)

riczus
23-02-2010, 14:04
bwojtek: a czy musi byc poszerzenie a szczegolnie profil bazowy jezeli nie bedzie parapetów?

Uszczelnienie zrobie dokładne (taśmę rozprezna pod ramą tez bedzie) wklejona pod ramą jakas porzadna folia izolacyjna (lub inny materiał) wyprowadzona w kierunku na zewnatrz - ponad ociepleniem cokołu

w sumie wyglada to kształtem jak parapet stalowy
z zewnatrz na tą folię przyjdzie taras

bwojtek
23-02-2010, 14:15
No a jak masz zamiar rozwiązać temat izolacji termicznej jeżeli postawisz balkon na murze?

riczus
23-02-2010, 15:03
http://img69.imageshack.us/img69/1672/prgdv9.gif

Podparcie zólte to beton komórkowy - 8cm ma w zasadzie takie samo U jak poszerzenie (lambda 0,11-0,14)
jasno zielone to styrodur na ścianie fundamentowej
do góry też coś takiego podciągne
czerwone - kotwa montażowa
niebieskie - izolacja wodna
czarne poziome kreski poziom wykończonej posadzki (w środku parkiet)

w sumie wysokość nie jest jakaś gigantyczna bo 7,5cm
jak dodam listwę podparapetową to już nic nie podmuruję zostaje mi 4,5cm luzu wiadomo na klockach sie postawi - ale podparcie chyba gorsze
a montaz jak kotwy to czekac na wylewke (nie bardzo) albo kątowniki
cale okno ma 3 m szerokosci i chce je dobrze umocować

jareko
23-02-2010, 15:56
poszerzenie 50 mm i pozostaje ci 25 na klinach z PVC - spokojnie od razu kotwienie do chudziaka i bez żadnych kłopotów na później
lub
profil bazowy 40 mm + poszerzenie 25-30 mm - i podobnie
lub
podniesienie docelowego poziomu posadzki do 80 mm i profil bazowy 80 mm, tasma rozprezna, podkladki do szklenia by poziom uzyskac i kotwy jak Najwyższy przykazał
Z uwagi na obróbkę zewnętrzną najlepsze rozwiazanie to bazowanie na profilach bazowych lub też podpracie na poszerzeniu od systemu np. tzrykomorowego (oczywiscie montujac profil min 5 komorowy), zamontowanie poszerzenia tak by od wewnatrz bylo w jednej plaszczyznie - wtedy od zewnatrz bedzie cofniete, i koniecznie przykrecenie poszerzenia srubami gdyz nie bedzie zapięte tak jak w takim samym systemie
Nie wierze i nigdy nie uwierze by mozliwe bylo wymurowanie bloczkow tak by kladac na nich late bylo idealnie poziomo i bez garbów lub zagłebień, chyba że dasz dwie dechy i dodatkowo wylejesz wylewke samopoziomujaca (tez nie zawsze jest idealna)
I z ostatnich obserwacji :(
Przy duzych i ciezkich konstrukcjach lepiej podparapetówke w cholere wywalić - potrafi sie giąć w miejscu podparcia klinami

IVO333
23-02-2010, 16:10
dybel w gorna sztange a dol sobie bedzie wisial BEZ podparcia.
Na dole daje sie klocki podporowe o mocuje dol dyblami ew. kotami - nic sie nie bedzie wyginalo. Klocki boczne zostaja - instrukcja ITB jest jednoznaczna - sa nawet odpowiednie rysunki.

Dość wyraźnie napisałem że dolne kliny muszą zostać (2 posty wyżej). Dybel w górnej sztandze nie jako wieszak tylko dla zapobiegania przechylania na bok jednoskrzydłowych lub niesymetrycznych konstrukcji (może zastąpić boczne kliny). A nawet montowanie z instrukcją ITB w zębach z myślenia nie zwalnia; widziałem jednoskrzydłowe okna w których kliny boczne były zostawione po niewłaściwej przekątnej. Chyba wiedzieli montażyści że dzwonią ale im się kościoły pomyliły.
Uczyć się na błędach, swoich i cudzych, nie wierzyć ślepo w słowo pisane, vide instrukcja MS http://www.ms.pl/index.php/poradnik/kolejnosc_montazu
dobrej i uznanej firmy. Wyciągać wnioski jak Jareko post wyżej.
A i tak wszystkich nas stawiających na pierwszym miejscu myślenie Pchełek i stojący za nim majestat ITB skrytykuje.

Pozdrawiam

MERLIN3112
23-02-2010, 17:09
Mam pytanie,
podparcia boczne (klocki podporowe) dla okna dwuskrzydłowego, te po przekątnej, jeśli zostają na stałe, to jeśli rama będzie się rozszerzała, czy wtedy nie spowoduje to przekoszenia w taki sposób, że róg ramy, ten w poziomie po przeciwnej stronie podparcia pójdzie w stronę gdzie wcześniej były klocki dystansowe (te które usuwamy)
Nie wiem czy jasno to wytłumaczyłem, schemat podparcia wg ITB

MERLIN3112
23-02-2010, 17:11
Chyba każdy laik w tym temacie ma takie przemyślenia, :D

bwojtek
23-02-2010, 17:33
Nie chcę być mądrzejszy od ITB ale wg mnie przy oknie 2 skrzydłowym klocki podpierające boczne nie bardzo mają rację bytu. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zadyblowanie okna przy słupku. Kto się nie zgadza?

jareko
23-02-2010, 17:50
jesli juz decydujesz sie na montaz z wykorzystaniem kotew to tak troszke brzydko dawac dybel :)
W oknie dwuskrzydlowym, klin przy skrzydle RU, przy zawiasach, jednak bylby wskazany
Powiedzmy sobie szczerze, rzadko otwiera sie skrzydlo R w oknie R+RU - to taka moja obserwacja :)

bwojtek
23-02-2010, 18:05
jesli juz decydujesz sie na montaz z wykorzystaniem kotew to tak troszke brzydko dawac dybel :)
W oknie dwuskrzydlowym, klin przy skrzydle RU, przy zawiasach, jednak bylby wskazany
Powiedzmy sobie szczerze, rzadko otwiera sie skrzydlo R w oknie R+RU - to taka moja obserwacja :)
Rozumiem, że przy oknie RU+RU mam rzucać monetą?

MERLIN3112
23-02-2010, 18:05
a jeśli to jest RU + RU ?

MERLIN3112
23-02-2010, 18:16
Taka moja mała dygresja, będę niedługo wstawiał okna w nowo budowanym domu, biegałem więc przez ostatni tydzień po necie szukając wiedzy na ten temat i natknąłem się na ten wątek.
Przeczytałem posty z ostatniego półrocza i jestem w szoku, wiedza przeogromna, a jak widzę ekipy montażowe, które wymieniają to tu to tam, to mi się włos na głowie jeży bo wiem jaką kaszanę odstawiają, jak pan w punkcie sprzedaży tłumaczy mi laikowi wciskając bajki, to sobie myślę że jabłka na targu powinien sprzedawać.
Najśmieszniejsze jest to że te biznesy im (montażystom i sprzedawcom) się kręcą i to jak!
:lol:

MERLIN3112
23-02-2010, 18:20
czy może ktoś coś powiedzieć na temat wzmocnień w oknach tytanowych termo firmy MS, chodzi mi o wzmocnienia tworzywowe.
a może to za wcześnie i trzeba odczekać kilka lat?

finlandia
23-02-2010, 18:25
Przeczytałem posty z ostatniego półrocza i jestem w szoku, wiedza przeogromna, a jak widzę ekipy montażowe, które wymieniają to tu to tam, to mi się włos na głowie jeży bo wiem jaką kaszanę odstawiają, jak pan w punkcie sprzedaży tłumaczy mi laikowi wciskając bajki, to sobie myślę że jabłka na targu powinien sprzedawać.
Najśmieszniejsze jest to że te biznesy im (montażystom i sprzedawcom) się kręcą i to jak!
:lol:
Merlin,
nawet nie wiesz jak bardzo miłe są Twoje słowa dla każdego kto się tu chociaż trochę udziela - jesteś przykładem, że jest sens pisania i spierania się na forum.

A co do kaszany... niestety, masz rację. Z żalem muszę powiedzieć: montażyści przeciętniw tej branży dominują .

bwojtek
23-02-2010, 18:28
czy może ktoś coś powiedzieć na temat wzmocnień w oknach tytanowych termo firmy MS, chodzi mi o wzmocnienia tworzywowe.
a może to za wcześnie i trzeba odczekać kilka lat?
Niedawno była o tym mowa. Nawet wypowiedział się ktoś z MS. Sprawdź jakieś 4-8 stron wstecz.

jareko
23-02-2010, 18:37
...Rozumiem, że przy oknie RU+RU mam rzucać monetą?:lol: nie, zadac pytanie "Czy jesteście Państwo lewo czy praworęczni?" I bynajmniej nie jest to żart gdyż praworęczni predzej otworzą skrzydło prawe jak lewe i tam trzebaby zostawić kliny. I na odwrót
MERLIN - ślicznie dziękujemy, faktycznie, taka wypowiedz jak twoja nadaje sens naszej tu dalszej obecnosci

bwojtek
23-02-2010, 18:48
...Rozumiem, że przy oknie RU+RU mam rzucać monetą?:lol: nie, zadac pytanie "Czy jesteście Państwo lewo czy praworęczni?" I bynajmniej nie jest to żart gdyż praworęczni predzej otworzą skrzydło prawe jak lewe i tam trzebaby zostawić kliny. I na odwrót
I może jeszcze mam zabronić w umowie urodzenia dziecka mańkuta :evil: Wg mnie "teoria klocków" ma zastosowanie wyłącznie w oknach 1 skrzydłowych. Przy oknie 2 (i więcej) skrzydłowym prawidłowe podparcie dołem i dobre wypełnienie pianą szczelin wystarczy w zupełności. No i przy okazji wychodzi wyższość preferowanej przeze mnie metody montażu na dyble/wkręty :lol:

jareko
23-02-2010, 18:55
...I może jeszcze mam zabronić w umowie urodzenia dziecka mańkuta :evil: Hmmm... możnaby :lol: To by się klient zdziwił ;) To nie jest "teoria klockow" tylko wspomozenie prawidlowego spozycjonowania okna, odpowiedniej ilosci kotew rozmieszczonych jak trzeba, i tylko tyle. Może nie sprawdzić sie przy oknach 90-100 szerokich to przy 150 w jednym skrzydle dziala idealnie :)

bwojtek
23-02-2010, 18:56
Może nie sprawdzić sie przy oknach 90-100 szerokich to przy 150 w jednym skrzydle dziala idealnie :)

IVO333
23-02-2010, 19:21
...Rozumiem, że przy oknie RU+RU mam rzucać monetą?:lol: nie, zadac pytanie "Czy jesteście Państwo lewo czy praworęczni?" I bynajmniej nie jest to żart gdyż praworęczni predzej otworzą skrzydło prawe jak lewe i tam trzebaby zostawić kliny. I na odwrót
I może jeszcze mam zabronić w umowie urodzenia dziecka mańkuta :evil: Wg mnie "teoria klocków" ma zastosowanie wyłącznie w oknach 1 skrzydłowych. Przy oknie 2 (i więcej) skrzydłowym prawidłowe podparcie dołem i dobre wypełnienie pianą szczelin wystarczy w zupełności. No i przy okazji wychodzi wyższość preferowanej przeze mnie metody montażu na dyble/wkręty :lol:

Trochę się nie zgodzę (ale to moje bardzo subiektywne nie zgodzenie się :wink: ) i przy oknach 3-skrzydłowych i 2-skrzydłowych niesymetrycznych przekątną należy klinować. Np. mam u siebie 3-skrzydłowe okienko 2360 szerokości , podział 600-1160-600 3 szybyi to środkowe skrzydło naprawdę zdrowo gnie w jedną stronę. Podejrzewam że siła działająca na ościeżnicę jest porównywalna jak w jednoskrzydłowym.

bwojtek
23-02-2010, 19:29
No jaką masz radę na okna symetrycznie dzielone RU+RU? Bo o takich pisałem (już dawno nie sprzedałem okien do bloku więc asymetryczne okna to dla mnie margines sprzedaży).

IVO333
23-02-2010, 21:08
No jaką masz radę na okna symetrycznie dzielone RU+RU? Bo o takich pisałem (już dawno nie sprzedałem okien do bloku więc asymetryczne okna to dla mnie margines sprzedaży).

Jak to jaką? Włóż taką ościeżnicę w otwór, daj kotew tyle ile trzeba,nie klinuj boków, nie pianuj, załóż skrzydła i obserwuj. przekosi się lekko tylko wtedy kiedy otworzysz jedno skrzydło na oścież. A nie przekosi się wcale jeśli to zamknięte będzie się opierać na odpowiednio ustawionym podnośniku w okuciu. I to wszystko bez piany, która jednak bardzo mocno trzyma. Mój wniosek - nie klinować boków, sztuka dla sztuki. Testowane na własnych oknach.
Ale zgadzam się że w ramach dmuchania na zimne dybel w górę przy słupku może być.

Pozdrawiam

JarekKos
23-02-2010, 23:00
Koledzy,

też dodam swoje pięć groszy do tematu :)

Według mnie to "kotwa" została stworzona i wymyślona do okien drewnianych.

Do okien PVC należy według mnie stosować "dyble"


PS: A tak z innej beczki. Dlaczego na forum Muratora jak wpisuje "PVC" to mi wyskakuje błąd, a jak wpisuje "PCV" to niby jest OK ?? :wink: :roll:

JarekKos
23-02-2010, 23:10
czy może ktoś coś powiedzieć na temat wzmocnień w oknach tytanowych termo firmy MS, chodzi mi o wzmocnienia tworzywowe.
a może to za wcześnie i trzeba odczekać kilka lat?

Mogę Ci powiedzieć, że te wzmocnienia są według mnie troszkę lepsze od standardowych stalowych.
1. Lepsza termika
2. Podejrzewam że jest też lepsza statyka - ale tutaj by się musiał wypowiedzieć ktoś z MSu.

Niestety od jakiegoś czasu to wzmocnienie nie jest dostępne dla innych producentów w systemie BRUGMANN do kupienia. MS podobno nie wyrabia na własne potrzeby z produkcją.

Czy za wcześnie na to?? To zależy od kosztu. Pamiętam czasy jak standardem była szyba zespolona o współczynniku Ug=2,8, a opcją była szyba Ug=1,1. Teraz standardem jest Ug=1,1, a opcją Ug=0,5 lub Ug=0,6

Kaśka73
24-02-2010, 10:55
przeczytałam juz chyba wszystko co jest na forum o oknach i jak byłam zdecydowana na ciepły montaz tak teraz mi przeszło głównie przez to że ocieplać dom będę za rok lub dwa a tyle te taśmy nie wytrzymają czy tak????

T12345T
24-02-2010, 11:52
Mogę Ci powiedzieć, że te wzmocnienia są według mnie troszkę lepsze od standardowych stalowych.
1. Lepsza termika
2. Podejrzewam że jest też lepsza statyka - ale tutaj by się musiał wypowiedzieć ktoś z MSu.

Panie Jarku, te wzmocnienia to taka tajemnica, że od 2 lat nie mogę się doczekać informacji na ich temat ze strony służb technicznych M&S. Da Pan wiarę, że już 2 lata albo szef działu technicznego jest chory*, bardzo zajęty* albo wyjechany* i mimo prowadzonej korespondencji na ten temat nie może się zebrać w kupę i sensownie wyjaśnić najprostszej sprawy - jaka jest wartość momentów bezwładności w obu osiach dla tegoż wzmocnienia?

Chociaż odpowiedź jest raczej przewidywalna. Tak jak Pan mówi. Z pewnością włókno szklane+PU, to lepsza przenikalność cieplna niż dla stali, ale z tą samą pewnością można powiedzieć, że moduł sprężystości E 190 - 210 GPa jest dla tego materiału nie osiągalny.
Wydaje się zatem, że te 0,2 dla wartości Uf można urwać ze złożenia profili także w inny sposób, co czyni wielu systemodawców wypełniając otwarte przekroje wzmocnień wkładkami ze styroduru.

Reasumując w tym wzmocnieniu więcej jest marketingu niż faktycznych zalet, ale tego w spotach przed prognozą pogody nie powiedzą :D

Pozdrawiam

JarekKos
24-02-2010, 18:49
Panie Jarku, te wzmocnienia to taka tajemnica, że od 2 lat nie mogę się doczekać informacji na ich temat ze strony służb technicznych M&S. Da Pan wiarę, że już 2 lata albo szef działu technicznego jest chory*, bardzo zajęty* albo wyjechany* i mimo prowadzonej korespondencji na ten temat nie może się zebrać w kupę i sensownie wyjaśnić najprostszej sprawy - jaka jest wartość momentów bezwładności w obu osiach dla tegoż wzmocnienia?

Chociaż odpowiedź jest raczej przewidywalna. Tak jak Pan mówi. Z pewnością włókno szklane+PU, to lepsza przenikalność cieplna niż dla stali, ale z tą samą pewnością można powiedzieć, że moduł sprężystości E 190 - 210 GPa jest dla tego materiału nie osiągalny.
Wydaje się zatem, że te 0,2 dla wartości Uf można urwać ze złożenia profili także w inny sposób, co czyni wielu systemodawców wypełniając otwarte przekroje wzmocnień wkładkami ze styroduru.

Reasumując w tym wzmocnieniu więcej jest marketingu niż faktycznych zalet, ale tego w spotach przed prognozą pogody nie powiedzą :D

Pozdrawiam

Test,

2 sprawy.

1. Jak nie możesz się doprosić w MSie to spróbuj w BRUGMANNie. To wzmocnienie było/jest wpisane w AT. W związku z tym według mnie BRUGMANN musiał wiedzieć / wie jakie są parametry techniczne tego wzmocnienia. Właścicielem AT jest BRUGMANN, więc jeśli będą chcieli to ci udostępnią. Tak mi się przynajmniej wydaje :roll:

2. Nie mów do mnie Panie, bo się czuje starzej niż jestem :wink:

Pozdrawiam

T12345T
25-02-2010, 15:30
Test,

2 sprawy.

1. Jak nie możesz się doprosić w MSie to spróbuj w BRUGMANNie. To wzmocnienie było/jest wpisane w AT. W związku z tym według mnie BRUGMANN musiał wiedzieć / wie jakie są parametry techniczne tego wzmocnienia. Właścicielem AT jest BRUGMANN, więc jeśli będą chcieli to ci udostępnią. Tak mi się przynajmniej wydaje :roll:

2. Nie mów do mnie Panie, bo się czuje starzej niż jestem :wink:

Pozdrawiam

Przecież próbowałem, Jarku :D :D .Słowo! :D :D :D

Pozdrawiam

KamaG
26-02-2010, 14:57
witam, chciałabym zasięgnąć języka, czy ktoś może użytkuje okna od p. Pawlika z Brzezin koło Kielc. http://www.pawlikokna.pl/
czy możecie podpowiedzieć coś na ich temat?
jeśli już było to sorki i proszę o naprowadzenie, czytałam wątek ale mogło mi umknąć :oops:

jareko
26-02-2010, 15:31
...czytałam wątek ale mogło mi umknąć :oops:udało ci się przez te 233 strony przebrnąć?
Natomiast w temacie się nie wypowiem - nie miałem przyjemności :(

KamaG
26-02-2010, 19:51
Jareko szczerze mówiąc to nie z mety, już jakiś czas tu czytuję :wink: no i może nie za dokładnie, raczej leciałam po postach w których kojarzyłam nazwy firm :oops:
a dziś to podpierałam się wyszukiwarką, ale trafiłam na tylko jeden post ze str 79 i to bez odpowiedzi :-? :lol:
chyba te okna to jakaś bardzo lokalna firma bo nawet na wątku świętokrzyskim nikt nic nie pisał, chyba jednak zostanę przy oknoplascie z Krakowa
pozdrawiam

ooliwka
26-02-2010, 22:25
Ja do Jareko :D ładnie się uśmiecham :D :D

oczywiście interesownie :wink:

możesz mi powiedzieć jakie maksymalnie moze być wysokie okno? oczywiscie chodzi mi o realnia a nie specjalne zamowienia ktore pewnie kosztują sporo


moje ma 3,60x60
i kaza mi to dzielić na dwie tafle :-?

pozdrawiam :D

kakusek
27-02-2010, 01:19
Wlasnie przezylam dzis montaz okien i chcialabym serdecznie podziekowac za wszystkie rady ktore tu otrzymalam-WIELKIE DZIEKI :)
Niestety mam dwie watpliwosci odnosnie samego montazu i mimo ze jest to juz musztarda po obiedzie chcialabym jeszcze zapytac was o zdanie :

Pierwsza dotyczy licowania okna na rowni z murem.Chcialam miec taki montaz ale z uwagi ze mam wylane nadproza w ksztalcie L gdzie "cofniecie" bylo przygotowane na ewentualne osadzenie puszki rolety zewnetrznej a obecnie jest zaklejone styropianem (raczej rezygnujemy z rolet) panowie stwierdzili ze licujac okno rowno z murem na gorze bedzie dosc slabe jego "podparcie"(gorna krawedzi okna wypadala na styropianie) i cofneli mi okna o 5 cm w stosunku do lica.Zapytali czy moze tak byc argumentujac ze na pewno bedzie solidniej osadzone i w przypadku wiekszych wiatrow nie bedzie ewentualnych "ruchow" gora.
Kompletnie nie bylam przygotowana na takie "problemy" (z tym styropianem w nadprozu) wiec argument ze okno mogloby byc mniej stabilne przy takim licowaniu przemowil do mnie i wyrazilam zgode.Teraz oczywiscie mam zagwozdke czy pochopnie nie podjelam decyzji ale przeciez skoro sie na tym nie znam to i przez dobe bym nic madrego nie wymyslila.Mam wiec pytanie do was fachowcow:faktycznie mieli racje sugerujac mi montaz okien z cofnieciem sie o te 5 cm czy mozna to bylo spokojnie montowac na lico?Co w tym momencie "stracilam" Czy powstaly duze mostki,czy okna moga zaparowywac itd Czy chodzi tu tylko o wyglad wizualny z zewnatrz (ocieplenie budynku bedzie na 15 cm)
Jutro jade na koncowe rozlicznie z szefem i nie wiem czy powinnam cos wspominac czy uznac montaz jako poprawny?Fakt faktem zgodzilam sie na cofniecie ale moze argumenty ktorych uzyli montazysci nie byly wcale prawdziwe i okna bylyby tak samo stabilne montujac je na rowni z murem mimo tego pechowego styropianu?(w umowie nic nie pisze w ktorym miejscu w murze beda montowane okna)
Nawet nie wiem czy jezeli jest to blad (jakis wielki) czy mam prawo domagac sie powtornego montazu ?(nawet nie chce mi sie o tym myslec :roll: :(
Jakich ewentualnie argumentow uzyc upierajac sie przy licowaniu okna (jakie sa tego korzysci )

Druga rzecza do ktorej tez nie ejstem do konca przekonana to te nieszczesne kliny.Po przyjezdzie okazalo sie ze nie maja ze soba klinow plastykowych (poprosilam na wstepie o takie ) wiec przez pol dnia mocowali okna na kotwy ,stabilizowali na "zwykle drewnane" kliny zapiankowali a dopiero jak szef dowiozl plastiki mieli je podlozyc pod dol okan .Czy faktycznie mozna te kliny wkladac po zapiankowaniu okna czy powinny byc osadzone i dopieor piankowane?Po bokach stwierdzili ze nie sa juz one konieczne (dali tylko w jednym duzym przeszkelniu fix) natomiast w innych okacha oprocz kotew po bokach zamocowali dyble .
Wyglada to wszystko solidnie ale chcialabym sie upewnic czy faktycznie mozna tak to mocowac .
Mam nadzieje ze zechce wam sie odpowieidziec na moje pytania mimo ze jak napisalam jest to juz musztarda po obiedzie bo okna zamontowane.Moze mimo wszystko niepotrzebnie sobie stwarzam problemy i to cofniecie okna jest jak najbardziej prawidlowe (tylko czemu wszyscy montuja na lico?) .Najbardziej jestem wkurzona na sama siebie za te "wymyslone' nadproza bo moglam to przeciez zrobic normalnie i wtedy montaz na pewno bylby rowno z murem.Wymyslilam sobie chowane skrzynki rolet ktorych i tak teraz nie bede miala :evil:

IVO333
27-02-2010, 09:14
Jeśli jest poprawnie zadyblowane to klinów bocznych może nie być, choć na pewno by nie zaszkodziły. Dolne mimo dybli powinny być.
Ile ma cm ten styropian w nadprożach? Jeśli właśnie 5 cm to nie powinni cofać okienek.Zamocowane i tak były by dobrze a teraz nie docieplisz prawidłowo glifów.

Pozdrawiam

jareko
27-02-2010, 11:42
....faktycznie mieli racje sugerujac mi montaz okien z cofnieciem sie o te 5 cm czy mozna to bylo spokojnie montowac na lico?Co w tym momencie "stracilam" Czy powstaly duze mostki,czy okna moga zaparowywac itd Czy chodzi tu tylko o wyglad wizualny z zewnatrz (ocieplenie budynku bedzie na 15 cm)
niestety racja była po twojej a nie po ich stronie. Masz teraz problem z ociepleniem - jak zrozumiałem po bokach wystaje ci teraz 5 cm niczym nie ocieplonej ściany. Mozna z tego wybrnąć ale nie będzie tak samo ciepło jakbyś zlicowala okna i najechała na ościeżnicę 20-30 mm styropianem przy ocieplaniu
Echhh... nie rozumiem, po prostu nie rozumiem. Wybacz ale czy naprawde czytałaś to co tu się pisze?

.Po przyjezdzie okazalo sie ze nie maja ze soba klinow plastykowych (poprosilam na wstepie o takie ) wiec przez pol dnia mocowali okna na kotwy ,stabilizowali na "zwykle drewnane" kliny zapiankowali a dopiero jak szef dowiozl plastiki mieli je podlozyc pod dol oknaspokojnie można później podmienić

ooliwka
27-02-2010, 15:15
przypominam sie :D

bobiczek
27-02-2010, 16:43
aalleeeeeeeeeeeeee sie rozwinęło, no,no
Eksplaotawene od 4 lat, wstawione 7 - bez zastrzeżeń.
Na tamten czas - najnowocześniejsze, 5-cio komorowe, jasny dąb, z Normy 2000, - bez odbarwień, szczelne, bezproblemowe.
Polecam
PS:
gdzieś tam w daleko pisałem o nich, jak mój Antek się rodził na porodówce - dzisiaj chodzi do 1-szej klasy :) ale tanie wtedy nie były........................

jareko
27-02-2010, 23:58
Ja do Jareko :D ... moje ma 3,60x60
i kaza mi to dzielić na dwie tafle :-?
3600 wysokie?
oczywiście dzielić
maksymalna wysokość okien - 2500

kakusek
28-02-2010, 00:57
Przynajmniej z klinami jest ok bo od dolu sa jak nalezy.
Styropianu w nadprozu jest wiecej niz 5 cm (nie pamietam dokladnie ale gdzies okolo 7-10 cm) Cala wneka ktora byla przeznaczona na kasete rolety zewnetrznej jest w tej chwili nim zaklejona.Aby cala szerokosc okna byla osadzona od gory w nadprozu trzeba byloby cofnac okno jeszcze dalej dlatego poszli na kompromis i osadzili "tylko" te 5 cm glebiej.
Jareko czytalam dlatego wiedzialam ze mialy byc zlicowane ale z tym styro wyszlo w trakcie montazu i nie mialam czasu na zasiegniecie waszej opinii a montazysta uzyl argumentow takich a nie innych (cofajac okno bedzie ono stabilniej osadzone) Mnie jako laika mozna wmowic wszystko a argument ze okno moze "latac" gora podczas wiekszych wiatrow bardziej przemowil do wyobrazni niz mostek termiczny ktorego nie widze.
Gdyby nadproze bylo wylane w ksztalcie prostokata na pewno dzis okna bylyby osadzone rowno z licem.
Moglabym teraz cudowac z ponownym montazem ale na spokojnie dzisiaj stwierdzilam ze narobilabym wiecej szkod niz pozytku.Bede teraz musiala poglowkowac nad pozadnym ociepleniem tego fragmentu.
Mysle ze dam 2 cm styro prostopadle do okna na rowno z pierwsza gruboscia styro na elewacji (np 5 cm) a potem zakryje to wszystko druga warstwa 10 cm.(to sa moje pomysly jeszcze bez konsultacji z jakims fachowcem)
Niestety czlowiek nie jest jasnowidzem aby przewidziec wszystkie sprawy i w odpowiednim czasie zadac pytanie.Akurat taka kwestia chyba nie byla tu omawiana (przynajmniej ja nie doczytalam) dlatego opisalam moj przypadek aby inni inwestorzy ewentualnie wiedzieli co zrobic.
Mam malego dolka dlatego ze specjalnie zamawialam okna z szybami 0,5 aby bylo to wszystko cieple ale mowi sie trudno i trzeba brnac przez te budowe dalej.
W kazdym razie okna sa piekne i jest to niesamowite uczucie widzac je juz u siebie w domku :)
[/b]

ooliwka
28-02-2010, 09:01
Ja do Jareko :D ... moje ma 3,60x60
i kaza mi to dzielić na dwie tafle :-?
3600 wysokie?
oczywiście dzielić
maksymalna wysokość okien - 2500


dzieki wielkie jeszcze miałam nadzieje że mnie oszukują :wink:

jeszcze takie dwa głupie pytania
ze wzgledu na wysokość muszą być otwierane (mycie) ale czy mozna zastosować jakiegos typu zaślepki na klamki? tzn. klamke bede montować kiedy będę chciała umyć okno a potem okna mają udawać że klamek nie mają :wink: (względny estetyczne)

czy każda firma proponuje taką samą szerokość ram okiennych?

dziekuje za odpowiedz
pozdrawiam :D

jareko
28-02-2010, 10:08
Klamka to nie jeden tylko trzy otwory-realnie gra nie warta świeczki i estetyka gorsza niż po prostu zostawienie klamki. Jak się domyślam jest to duże okno na klatce schodowej i za nim przepaść ;) więc może warto zastosować blokadę otwarcia? Pozostanie tylko możliwość uchylu a po odblokowaniu można otworzyć by umyć.

ooliwka
28-02-2010, 21:12
Klamka to nie jeden tylko trzy otwory-realnie gra nie warta świeczki i estetyka gorsza niż po prostu zostawienie klamki. Jak się domyślam jest to duże okno na klatce schodowej i za nim przepaść ;) więc może warto zastosować blokadę otwarcia? Pozostanie tylko możliwość uchylu a po odblokowaniu można otworzyć by umyć.

właśnie tez sie zastanowialam jak to rozwiazac

oczywiscie nikt dorosly nie bedzie otwieral i sie wychylal ale co z dziecmi? :roll:


to beda dwa pionowe okna kazde z nich min 3,5 wysokosci podzielone na pol, moze dolne czesci beda fixami (nie bedzie problemu mycia z zewnatrz) a gorne z klamkami? ale to chyba zly pomysl, ramy beda roznic sie gruboscia :roll:

oficerka
28-02-2010, 22:03
Witam
Zdecydowałam się już na okna. Prosiłam o wycenę okien z okuciami WK1. Miałam przykładowe okno R+RU ze słupkiem stałym. No i okazało się że przy okuciu WK1 okno musi być RU+RU, podobno nie można inaczej. Przez to cena okien wzrosła. Czy to prawda?
Asia

jareko
28-02-2010, 22:25
Witam
Zdecydowałam się już na okna. Prosiłam o wycenę okien z okuciami WK1. Miałam przykładowe okno R+RU ze słupkiem stałym. No i okazało się że przy okuciu WK1 okno musi być RU+RU, podobno nie można inaczej. Przez to cena okien wzrosła. Czy to prawda?
Asiaprawda. Oczywiście możesz mieć WK1 czy WK2 tylko R - realizuje się to blokując możliwość przesunięcia klamki w pozycje uchylnosci

oficerka
28-02-2010, 22:30
[/quote]prawda. Oczywiście możesz mieć WK1 czy WK2 tylko R - realizuje się to blokując możliwość przesunięcia klamki w pozycje uchylnosci[/quote]

czyli wtedy nie będę musiała płacić 30zł/okno za funkcję uchyłu w lewym skrzydle? Czy może za tą "blokadę możliwości przesunięcia klamki w pozycje uchylności" też trzeba zapłacić?

Dudi1978
28-02-2010, 22:51
Witam wszytskich.

Interesuja mnie okna drewnane, do domku. Okien nie ma duzo ale sa za to dosc duze. Jakiej firmy proponujecie, z uwagi na dosc duze przeszkelnia mysle o rezygnacji z rolent na rzecz szyb P2 lub P4 oraz okuc WK1 lub WK2 :roll: . Co byscie doradzali czy szyba P4 to nie przesada i okucia WK2 do domku jednorodzinnego :o . Nie mam zielonego pojecia na ten temat wiec prosze Was o pomoc. Mieszkam w woj. swietokrzyskim. Pozdrawiam Dudi

mark13
01-03-2010, 12:14
Panowie mam krótkie pytanie. Czy zastosowanie szprosów międzyszybowych nie powoduje pogorszenia parametrów cieplnych szyby? Czy nie tworzy się mostek termiczny na styku szyba-szpros-szyba? Dziękuje za odpowiedzi

finlandia
01-03-2010, 13:06
Panowie mam krótkie pytanie. Czy zastosowanie szprosów międzyszybowych nie powoduje pogorszenia parametrów cieplnych szyby? Czy nie tworzy się mostek termiczny na styku szyba-szpros-szyba? Dziękuje za odpowiedzi
Tworzy tworzy, ale na tyle mały że nie ma sensu rezygnować ze szprosów z powodu strat energii. Zdjęcie z tego forum z tematu
http://forum.muratordom.pl/kto-buduje-dom-orion,t33169-4980.htm :
http://images38.fotosik.pl/195/4c9e5ae1a44519dfmed.jpg


To zjawisko praktycznie żadnego znaczenia nie bedzie miało w oknach z pakietami 3-szybowymi, ale już w przypadku szprosów wiedeńskich warto wybrać ciepłą ramkę, bo tu współczynnik liniowy o którym często pisze Jareko ma duże znaczenie: tzn. że zwykła ramka jest "zimna" i to ona pogarsza współczynnik U dla okna i w przypadku szprosów naklejanych czy też konstrukcyjnych tej ramki jest po prostu dużo więcej.

http://www.oknonet.pl/img/newsy/glaspol/_big/081205_04.jpg

Na tym zdjęciu (fot. Glaspol) lewa szyba ma zastoswaną ciepła ramkę a prawa tradycyjną, aluminiową.
Ps. Sorry za wielkie zdjęcia - dopiero się ucze je wklejać i widzę że wypada zrobić wcześniej odpowiednie korekty rozmiaru...

jareko
01-03-2010, 14:20
Ostatnio liczyłem klientowi Uw okna dwuskrzydłowego 1480/1470 i wyszło o 0.2 więcej przy szprosach międzyszybowych-sześć pól na skrzydło. Czy to dużo czy mało nie mnie oceniać-dla mnie dużo

Martines2010
01-03-2010, 14:22
witam, jak puszcza sniegi zaczynam budowe wiec zrobilem wstepne rozeznanie w sprawie okien. zgodnie z projektem (i moimi i zony planami) są okna łukowe, łuk nie duży bo wysokosci 23 cm zarówno w oknach normalnych jak i balkonowych/tarasowych.
Plan był taki: okna łukowe z pcv w ciemnej okleinie, 3 szybki, uchylne+otwierane
Bylem w 2 uznanych w miescie firmach, i powiedziano mi ze:
1a) nie ma mozliwosci zrobienia tych okien uchylnych,
1b) ze jak zrobia uchylne to gwarancji nie ma wogole!
2) jak zrobia lukowe to gorna czesc okna - luk jest najslabsza czescia okna i sie wypaczy od slonca i moze byc problem z otwieraniem nawet po krotkim czasie eksploatacji
3) i ze wogole okna lukowe to same problemy w pozniejszym czasie (pomijajac koszty zakupu oczywiscie) ;)

prosilbym fachowcow o wypowiedz na ten temat oraz uzytkownikow okien z lukami jak im sie one sprawdzaja
pozdrawiam
tcsmile

Okna łukowe mają swój urok, ale nie są łatwe do wykonania ale możliwe. Wszystko zależy od podziału i rozmiaru. Jednakże zanim ktoś Cię odwiedzie od tego pomysłu to mała prośbą, czy mógłbyś podać jakieś konkrety co do tych okien, rozmiar szerokość, wtedy szybciej uzyskasz fachową odpowiedź. Ewentualnie zamieść przykładowy rysunek wraz z przekrojem budynku. W

finlandia
01-03-2010, 17:11
Ostatnio liczyłem klientowi Uw okna dwuskrzydłowego 1480/1470 i wyszło o 0.2 więcej przy szprosach międzyszybowych-sześć pól na skrzydło. Czy to dużo czy mało nie mnie oceniać-dla mnie dużo
U gorsze o 0,2? Przy jakich szprosach? Kurczę, nie sądziłem że to aż tak znacząco.
Przypomnę że wyniki lepsze o te 0,2 to bez mała różnica między zastosowaniem szyby U 1,0 a U 0,7- 0,6.. Bardzo dużo :(

jareko
01-03-2010, 18:43
Bylem w 2 uznanych w miescie firmach, i powiedziano mi ze:
1a) nie ma mozliwosci zrobienia tych okien uchylnych,
prawda - nie wdając sie bardziej w szczegóły

1b) ze jak zrobia uchylne to gwarancji nie ma wogole!
najgorsza postawa z możliwych, na tej zasadzie można zrobić każdą głupotę nie dając gwarancji. Albo robi się coś co jest wykonalne i satysfakcjonujące przez lata z gwarancja albo... albo do cholery zamknijmy taki g... zakład produkcyjny co wszystko wykona byleby tylko jakoś agonie swa w czasie przesunąć

2) jak zrobia lukowe to gorna czesc okna - luk jest najslabsza czescia okna i sie wypaczy od slonca i moze byc problem z otwieraniem nawet po krotkim czasie eksploatacji50/50 :) może być problem - nie musi. Podstawą jest prawidłowy montaż który zmieni te proporcje na 0/100 :) satysfakcji

3) i ze wogole okna lukowe to same problemy w pozniejszym czasie (pomijajac koszty zakupu oczywiscie) ;)nie do końca to prawda ale... ale jak robi się coś co chce klient a nie do końca mieści się w granicach rozsądku to faktycznie - kłopot będzie zawsze

Nie ma co ukrywać że w łukach, okna drewniane bija PVC na głowę, i nigdy okna z PVC drewnu w łkach nie dorównają :(

Fin, od dawna wiadomo że szprosy zwiekaja radykalnie wartość Uw całego okna czyniąc je zimniejszym, skala tego zjawiska jest szokująca od 20 do 40% !!!!
W przytoczonym przykładzie szprosy były 18 mm wiec nie aż tak duże, zwłaszcza ze króluje 26 mm wiec straty byłyby jeszcze większe

Dudi1978
01-03-2010, 19:10
Witam

Chcialem zapytac ekspertow na tym forum odnosnie okna naroznego ktore mam w kuchni. Czy jest to dobre i typowe rozwiazanie. Rozmawialem z autorem projektu i zapewnial mnie ze jest to typowe rozwiazanie i ze z takimi oknami nie ma problemu, natomiast architekt adaptujacy moj projekt ma odmienne zdanie, a mianowicie powiedzial mi ze moga byc problemy w momencie kiedy dom bedzie osiadal i ze proponuje rozwiazac ten problem slupkiem betonowym, oraz przy tego typu rowiazaniach musi byc perfekcyjnie wykonany strop oraz ze tego typu okna sa dosc drogie w porownaniu do ,,normalnych". Prosze Was o pomoc i wyjasnienie jak dla laika w dziedzinie okien. Mam zamiar zakupic okna drewniane. Z gory dziekuje za pomoc.Pozdrawiam. Ponizej rysunek okna.

[/img]

Dudi1978
01-03-2010, 19:35
Nie umien wklejac rysunkow wiec chcialem dodac ze okno jest w ksztalcie litery L o dlugosci 240cm jedna strona a druga 120cm oraz wysokosci 150 cm. CZekam na pomoc. :roll: Pozdrawiam

jareko
01-03-2010, 20:09
Dudi - z całym szacunkiem ale jak już tu zamieściłeś pytanie to po co wysyłasz to takle na priv? Masz już odpowiedz na priv ale zacytuję ją także tutaj

miedzy bajki włożyć teorie o tak radykalnym osiadaniu budynku by miał on wpływ na okna. Okna narożne sa praktykowane od dawna i często stosowane. Jedynie trzeba odpowiednio wykonać pod nie nadproże jak i wieniec stropu by brak podparcia winkla nie powodował wyginania konstrukcji. Czy drożej? Niewiele - o wartość słupka