PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

jareko
01-06-2011, 08:34
poczytaj o montażu w warstwie ocieplenia - może im pomoże w zrozumieniu tematu i się na Tobie nauczą takiego montażu? Niech popatrzą sobie na zdjęcia - w sieci jest już tego sporo, choćby u mnie na stronie.
Zawsze musi być ten pierwszy klient ;)

skresz
01-06-2011, 09:09
wiesz nie bardzo chce żeby się na mnie uczyli już miałem takich murarzy którym musiałem czytać plan

wracając do tematu ja nie koniecznie upieram się na ciepłym montażu tzn. na tym systemie http://allegro.pl/listing.php/search?string=JB-D&category=0&description=1&sg=0 bo umnie to około 100szt dając co 60cm kotew
zastanawiam się czy nie ma innej możliwości by okno nie było cofnięte o te 26cm a montaż był tańszy i prostszy

jareko
01-06-2011, 09:19
poczytaj wątek o montażu w warstwie ocieplenia. Ja uważam że nie powinno się iść na skróty w dzisiejszych czasach gdy są już do tego odpowiednie materiały

w obliczu śmierci żaden problem nie jest problemem. Sorki, ale mam od pół godziny zły dzień. Zmykam stąd na dziś, obecność tu wcale nie pomaga :(

skresz
01-06-2011, 09:45
w załączniku przesyłam plik z moimi oknami może ktoś mi pomoże dobrać ilość kotew

wszystkie okna mają lane nadproże

okna łukowe są montowane w ścianie 1 warstwowej wiec tam będzie montaż tradycyjny

T12345T
01-06-2011, 10:29
[...]Wietrzenie swoją drogą ma być. Ja mieszkam w takim właśnie niepasywnym bez WM a mam 3-szybowe bez nawiewników (bo ich ze względów estetyczno-akustycznych nie lubię). Rozsądne korzystanie z wszelkich opcji rozszczelnień i uchyłów daje radę, wilgotność względna w zimie rzadko przekracza 45%. Tym niemniej moje podejście jest "niepoprawne politycznie" i pewnie zaraz Test albo inny purysta na mnie najedzie ;-) ;-) Nawiewniki mają tę zaletę że zwalniają z pamiętania o tym że wietrzyć trzeba i zapobiegają ciągotom o jakich Jareko napisał.
Pamiętaj też że nawiewnik zawsze można zamontować w trakcie użytkowania okien jeśli będzie taka potrzeba.

Jako osobiście nieużywający, nie najadę,o! Całkowicie podzielam Twoje zdanie. Ważne żeby decyzję o rezygnacji z nawiewników podejmować ze świadomością możliwych konsekwencji i raczej wtedy gdy znajduje to uzasadnienie w określonych warunkach cieplno-wilgotnościowych domu, mieszkania, pomieszczenia itp itd.

witek86
01-06-2011, 11:12
Jako osobiście nieużywający, nie najadę,o! Całkowicie podzielam Twoje zdanie. Ważne żeby decyzję o rezygnacji z nawiewników podejmować ze świadomością możliwych konsekwencji i raczej wtedy gdy znajduje to uzasadnienie w określonych warunkach cieplno-wilgotnościowych domu, mieszkania, pomieszczenia itp itd.

Pozostaje się tylko zgodzić!
skresz- wydałeś (albo masz zamiar) więcej pieniedzy aby wybudować tak dom a teraz chcesz zaoszczedzić na poprawnym umiejscowieniu w nim okien??
w czestochowie napewno znajdziesz firme która takie montaze ma juz opanowane(jak nie to moge się wybrać na pielgrzymke do czestochowy:) )
nie idź na łatwizne! bo chyba dom budujesz aby w nim mieszkać a nie sprzedać? bo tak to developerzy robia! byle co a zapłać jak za złoto!
Pomyśl nad tym!!
p.s. co do rolki schuco nie powiedziałem że to nowość tylko że bedzie w standardzie ,ale jak kto czyta jego sprawa;p

witek86
01-06-2011, 11:13
To dobrze, że nie wiecie, jakiej firmy to salon;) Dzięki IVO333, ja nie mam WM, bo nawet montowana w kanałach akustycznych mnie doprowadza szumem do szału, wietrzyć i tak będę, ale wspomniałeś tu o akustyce to dla mnie ważne i o tym, że gdyby jednak były potrzebne to mam możliwość zamontowania ich później. Jeszcze raz dzięki.

może warto go zareklamować:D

skresz
01-06-2011, 11:57
Pozostaje się tylko zgodzić!
skresz- wydałeś (albo masz zamiar) więcej pieniedzy aby wybudować tak dom a teraz chcesz zaoszczedzić na poprawnym umiejscowieniu w nim okien??
w czestochowie napewno znajdziesz firme która takie montaze ma juz opanowane(jak nie to moge się wybrać na pielgrzymke do czestochowy:) )
nie idź na łatwizne! bo chyba dom budujesz aby w nim mieszkać a nie sprzedać? bo tak to developerzy robia! byle co a zapłać jak za złoto!
Pomyśl nad tym!!
p.s. co do rolki schuco nie powiedziałem że to nowość tylko że bedzie w standardzie ,ale jak kto czyta jego sprawa;p

źle się wyraziłem nie chodzi o to że chce przyoszczędzić na montażu
tylko nie sztuką jest dać materiał pokazać jak mają zrobić a oni i tak sp..... tego się własnie boje bo nie jestem budowlańcem i nie wymyślam jakiś fanaberii a uważam że firmy które zarabiają krocie powinny szkolić swoich ludzi a nie żeby oni uczyli się u inwestora a ch... ja z tego mam nie wliczając ryzyka że coś spier....
Najbardziej denerwujące jest to że nie potrafią nawet powiedzieć ile kosztuje taki i co jest potrzebne, ludzie litości przez nie rozmawiamy tu o 3zł za które ma robić Felek z monopola za rogu rozmawiam wydaje mi się z Porządną firmą lecz podkreślam chyba

dlatego ponownie pytanie może ktoś zna dobrą i sprawdzoną firmę z Częstochowy lub okolić z oknami

rafalmix
01-06-2011, 12:23
Witam
A ja się przyłącze.
Szukam firmy z okolic Bielska, która produkuje sprzedaje okna na profilach schuco si82, montaż 3 warstwowy, może lekko wysunięte poza lico ściany. Ściana porotherm 30 + 20 cm styro.
Pozdrawiam
Rafał

T12345T
01-06-2011, 14:26
6 czerwca Sąd ogłosi upadłość jednej z największych fabryk okien w Polsce i Europie !
Jestem w szoku !


Jakiej to ?

a jaka? bo tu juz klika padało

Charlie-czyżby firma 'T' ? Mów ze wreszcie

Może to nie upadłość i może nie o tą firmę szło Charlie'mu, ale właśnie otrzymałem oficjalny komunikat zarządu firmy Thermoplast Sp. z o.o. o zaprzestaniu produkcji i dystrybucji okien i drzwi PVC po dniu 30.06.2011.

Koniec, a fajnie rozpoczynali:-(.

witek86
01-06-2011, 14:29
no i ciach bajera!!

finlandia
01-06-2011, 16:13
Spokojnie,
Kilka lat temu z produkcji wycofał się Okfens (tym samym Saint-Gobain zamknęło tą firmę), niedawno Techmaprojekt (wycofał się z produkcji, ale napisał że przechodzi na dystrybucję - czyli będzie dealerem z bardzo dobrym zapleczem techniczno-ludzkim), a teraz Thermoplast. Z tym, że oni produkują mnóstwo innych rzeczy i zaprzestanie wytwarzania okien potwierdza tezę, że ta branża jest bardzo słaba ekonomicznie. Trzymanie poziomu kosztuje, a nie każdy ma "odwagę" przejść na tanią hodowlę.
Gratuluję im odwagi i cieszę się, że są jeszcze firmy potrafiące podejmować trudne, męskie decyzje.

jareko
01-06-2011, 16:25
a ja się uśmiałem przed chwilą, mimo iż jest to śmiech przez łzy w dniu dzisiejszym.
Dostałem maila z prośbą o wycenę i za głowę się złapałem. Oprócz mnie prośba o wycenę została wysłana do... no jak sądzicie? 2? 5? 10? 50? innych sprzedawców? Nieeee.. to za mało, 86 z nas dostało taki mail, a chyba z rok temu, po zapytaniu od tego samego klienta, po ujrzeniu wymysłów architekta już odpisałem, że tego się nie da wykonać i by architekt zszedł na ziemię i zaczął po prostu myśleć.
Echhh.. a ty Fin piszesz o kondycji branży. Kondycja jest póki co ale rynek się kurczy. Króluje taniocha, jak choćby jeden z producentów sprzedający okna w cenie oferowanej swoim dealerom na straganach i targowiskach Polski Wschodniej. Ciekawe jak długo pociągnie gdy dealerzy się kapną i odwrócą plecami od takiej konkurencji.
Ale co tam, cieszmy się, że za kilka lat będziemy mieć kolejny boom na wymianę okien :) gdzie przy zakupie królowała tylko cena

bwojtek
01-06-2011, 16:50
Może to nie upadłość i może nie o tą firmę szło Charlie'mu, ale właśnie otrzymałem oficjalny komunikat zarządu firmy Thermoplast Sp. z o.o. o zaprzestaniu produkcji i dystrybucji okien i drzwi PVC po dniu 30.06.2011.

Koniec, a fajnie rozpoczynali:-(.
To niby Thermoplast jest jednym z największych producentów okien w Europie?

Przemas82
01-06-2011, 19:27
Witam szanownych forumowiczów :) oraz Ciebie Jareko Guru ty nasz

Jak wielu z was , ja również stoje przed dylematem jakie okna wybrać , dlatego zwracam się do was drodzy forumowicze o poratowanie :D
Pochodze z Ostrowa Wielkopolskiego to tak dla orientacji ;)
Moje pytanie: Czy jesteście wstanie polecić jakiś dobrych producentów w moich okolicach i solidne ekipy??

Kolejne pytanko : Jakie firmy polecali byście ?? Ja osobiście skłaniam się ku Avante chociaż wiem że są dość drodzy no ale cóż za jakoś trzeba płacić.
Jareko może ty orientujesz się w moich okolicach i by łbys w stanie coś polecić

Następne pytanko: jaki profil wybrać?? Trocal, Veke czy może Duecenic.

Czy mógłby ktoś np jareko :) podzielić sie swoim doświadczeniem na temat profilu trocal czy warto go brac pod uwage ??

Ostatnie pytanko: Czy ktoś z was drodzy forumowicze miał okazje współpracować z firmą Laredo z Ostrowa Wlkp?? pytam ponieważ ta właśnie firma oferuje okna na profilu Trocal. jeżeli tak to jakie są wasze wrażenia jeżeli chodzi o współprace oraz montaż w/w okien.

Ufff troszke tych pytań było mam nadzieje że sie nie zrazicie, ale kogo jak nie was mam spytać żeby rozwiać swoje watpliwości. Bardzo dziękuje wszystkim.

skat
01-06-2011, 20:30
ja mam pytanie natury estetycznej :) dlaczego u nas nie ma takich eleganckich nawiewników?
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/fb/bf/cqfg/NhSvyjPG9tXLU6MNwX.jpg

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/fb/bf/cqfg/Hvv7MebsB0oJU2f84X.jpg

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/fb/bf/cqfg/QYHzShyVrsrVn2P8iX.jpg

_FIX_
01-06-2011, 20:32
Może to nie upadłość i może nie o tą firmę szło Charlie'mu, ale właśnie otrzymałem oficjalny komunikat zarządu firmy Thermoplast Sp. z o.o. o zaprzestaniu produkcji i dystrybucji okien i drzwi PVC po dniu 30.06.2011.

Koniec, a fajnie rozpoczynali:-(.

Szkoda, bo na Budmie mieli takie ładne..... stoisko :D

Sławas7
01-06-2011, 21:16
jeśli jest około 6 000 tys firm zajmujących się produkcją okien........nikt nie zauważy gdy jednej zabraknie

jareko
01-06-2011, 21:31
Sławas - niestety jesteś w błędzie. Rynek zaczyna powoli zauważać i odczuwać a jeśli jeszcze nie to niebawem tak będzie, że padają firmy z tradycją i dobrymi produktami. Nie wytrzymują konkurencji z taniochą i bynajmniej nie tylko cenę mam na myśli, bardziej to co klient za te tanie pieniądze otrzymuje. Ci co badziew robią trzymają się dobrze. Pamiętam słowa jednego z właścicieli takiego "potentata". "Gwarancja? A co to takiego? Ilu klientów poda mnie do sądu? Taniej mnie wyniosą ewentualne sprawy niż utrzymanie serwisu i ludzi. A po co ja mam sprzedawców? Niech oni się martwią jak są głupi. Wiedzą jakie g... sprzedają więc niech sami bujają się z klientami"

Tylko część klientów, w swej naiwności, sądzi, że na tym zyskuje.
I bynajmniej nie promuję tym samym okien najdroższych, byśmy się dobrze zrozumieli - tylko takich które wykonane są dobrze i będą służyć dziesięciolecia a nie tylko w czasie wątpliwej gwarancji. Niestety, nie mogę wprost powiedzieć o jakich producentach mówię. Jestem mały żuczek i nie mam ani kasy, ani dobrej papugi by bronić się przed sprawami, jakie zapewne od razu by mi wytoczono. Ludzie z branży wiedzą o kim mówię albo się domyślają. Zresztą, jak zauważyliście, staram się nie mówić źle o jakiejkolwiek konkurencji mimo iż wiele można by wprost wypunktować
Ostatni przykład, rozmowa z klientem co ma kilka ofert, od różnych producentów na tym samym - wydawałoby się - profilu. I co się okazuje? Że porównuje zupełnie inne oferty. W jednej - zgodnie z jego prośbą - profil 6 komorowy, pakiet trzyszybowy o k=0,5, inna profil 5 komorowy i pakiet udający trzyszybowy bo co to za rewelka pakiet na ramkach 8 mm? Kolejny wogóle olał wymagania klienta licząc na to, że ten się nie do czyta, skupiając się tylko na cenie końcowej. Klient ma prawo się nie znać i nie musi się znać, ale robić go tak jawnie w balona.... echhh.... na jakim ja świecie żyję?

Sławas7
01-06-2011, 21:52
Jareko...nie sposób się nie zgodzić z tym co napisałeś....pamiętasz ,gdy kiedyś pisałem że tanie okna kupują tylko bogaci.....stać ich na wymianę po kilku latach użytkowania.....biedni kupują droższe okna. To prawda...klient ma prawo się nie znać,,,,,,ale gdzie się podziała uczciwość sprzedawczyków?

stary
01-06-2011, 23:08
a ja się uśmiałem przed chwilą, mimo iż jest to śmiech przez łzy w dniu dzisiejszym.
Dostałem maila z prośbą o wycenę i za głowę się złapałem. Oprócz mnie prośba o wycenę została wysłana do... no jak sądzicie? 2? 5? 10? 50? innych sprzedawców? Nieeee.. to za mało, 86 z nas dostało taki mail, a chyba z rok temu, po zapytaniu od tego samego klienta, po ujrzeniu wymysłów architekta już odpisałem, że tego się nie da wykonać i by architekt zszedł na ziemię i zaczął po prostu myśleć.
Echhh.. a ty Fin piszesz o kondycji branży........edit by stary
Chciało Ci się liczyć???
Do Fina także dotarło to zapytanie :yes::yes:
Powinien być dumny, razem z nami załapał się do pierwszej setki :popcorn: A mógł być niedoceniony i pominięty jak pozostałe 50 tysięcy dilerów :D

jareko
02-06-2011, 06:46
Staruszku. Ty sobie jaja robisz a ja się zastanawiam jaki cel przyświeca laikowi który nie ma zielonego pojęcia w temacie by to wysyłać ? Od razu wiadomym jest co będzie brał pod uwagę. Dostanie z tego może 40 odpowiedzi i co z tym zrobi ?

witek86
02-06-2011, 10:02
To się wam dobry klient trafił bo ja swoim jak zaczynam tłumaczyć wybór profili to ok jeszcze jakoś to idzie ale jak już dochodzi do rolet napedów itp to już są oczy u niektórych "a co to ze jak silnik to chyba silnik ?nie?" ale cieszy mnie to że znaczna wiekszość jednak chce posłuchać o różnicach i już przed kupnem się zastanowi nad wyborem!

finlandia
02-06-2011, 10:58
Chciało Ci się liczyć???
Do Fina także dotarło to zapytanie :yes::yes:
Powinien być dumny, razem z nami załapał się do pierwszej setki :popcorn: A mógł być niedoceniony i pominięty jak pozostałe 50 tysięcy dilerów :D
Haha... a dziś napisałem sobie tekst "chciałbym być dumny... " i pewnie go wkrótce wrzucę do sieci.. Więc mam powód do dumy?:)
Podziękowałem Klientowi za przesłaną ofertę - nie zajmuję się aluminium, nawet nie próbuję otworzyć załącznika (jest w jakimś mało popularnym pliku), więc nie wiem co tam jest ukryte..
Ale nawet gdyby były tam rzeczy mało realne to sądzicie, że nie znajdą się tam tacy, którzy zrobią to zlecenie bez mrugnięcia okiem? Jestem pewien, że będzie ich wielu.

wojgoc
02-06-2011, 11:30
Staruszku. Ty sobie jaja robisz a ja się zastanawiam jaki cel przyświeca laikowi który nie ma zielonego pojęcia w temacie by to wysyłać ? Od razu wiadomym jest co będzie brał pod uwagę. Dostanie z tego może 40 odpowiedzi i co z tym zrobi ?
ma lepsze samopoczucie otrzymując z 40 odpowiedzi. Wychodzi z założenia, że przecież to świete prawo Inwestora porównanie ofert - nie wchodząc w szczególy oferrt cena będzie miała największą wagę przy wyborze oferty do ostatecznej negocjacji cenowej. Dalej to juz standard znany Tobie i innym zawodowo zajmującym się sprzedażą okien.

witek86
02-06-2011, 12:36
no to dobrze zrobił że nie wyceniał bo po co marnować czas itd jak i tak cennowo nie przebije innych:) no chyba że odda po kosztach a to i tak znajdą się tańsze oferty! mi się podoba konkret jak np ostatnio przyszła klientka i mówi .macie tanie okna czy drogie?bo wie pan ja sprzedaje mieszkanie i chce podniesc jego wartość a czy one beda dobre to juz nie jest dla mnie wazne:) to mi sie podoba konkretnie i na temat! a nie gadasz gadasz a on i tak nic z tego nie wyniesie
(choć jak mówiłem wcześniej coraz wiecej ludzi jest już jako tako zorientowanych)

lukasz860910
05-06-2011, 09:06
wybierając okna dopilnujcie jednego to bardzo ważne aby okna tarasowe (balkonowe) były zamontowane na te samej wysokości w przypadku gdy na jednym poziomie domu jest ich więcej niż jedno. Dlaczego to proste monterzy okien robią tak przykład: nie łapią poziomów mierzą od sklepienia, podbetonu, stropu nie biorą tego pod uwagę że może nie mieć poziomu. Potem przychodzi do posadzek i inwestor chce np. na parterze 10 cm styropianu i 6 cm wylewki przy oknie elegancko do spodu ramy 16 cm, namosimy wszędzie poziom a tu np. jest odchyłka kuchnia jest 3 cm wyżej (a bywają odchyłki po 10 cm albo większe!) w kuchni ogrzewanie podłogowe i co teraz w poziomie można wylać ale po podniesieniu poziomu wchodzimy na ramę i podłoga nie wchodzi trzeba okno wyrwać, zmienić styropian albo uskok zrobić:( tragedia dla inwestora. Wylewając strop nikt nie dba o poziom, montując okna też nie i zaś się mści wszystko. A najgorzej jak jest kilka okien i każde ma inny poziom. Robiąc posadzki połowa okien (drzwi) jak nie 3/4 są źle zamontowane, wszystko na szybko robione nikt nie dba o klienta tylko o to aby jak najwięcej sprzedać, sprawa tyczy się wszystkich okien nie ma określonej firmy. Są firmy co dobrze montują okna, nają sprzed do nanoszenia poziomów ale większość nie nanosi ich tylko miarką mierzy od stropu i może się uda, zależy czy strop (podbetom) ma poziom. Ktoś robi strop źle to nie znaczy że można na to zganiać przecież jest wiele różnego sprzętu do poziomów może warto kupić go aby nie było problemów! Co dziennie spotykam się z źle zamontowanymi oknami tylko na nielicznych budowach jest dobrze. Zwróćcie uwagę na montaż okien jak się odbywa bo później będzie kłopot, a można go uniknąć.

bwojtek
05-06-2011, 09:23
Wylewając strop nikt nie dba o poziom, montując okna też nie i zaś się mści wszystko.
Jak ktoś montuje po 15zł/mb to go nie stać nawet na porządną wiertarkę a co tu mówić o przyzwoitym niwelatorze laserowym. Po raz kolejny wraca temat CCC...

jareko
05-06-2011, 10:53
i nie tylko bwojtku
Nasze budowanie wygląda tak, przychodzi ekipa, stawia ściany na oko lub miarkę krawiecką
Coś takiego jak repper na każdej kondygnacji wyznaczający poziom docelowej posadzki to rzadkość
Laser kosztuje ok 400 zeta - niestety ciągle to rzadkość na naszych budowach i wśród ekip monterskich
Błędy zaczynają się już przy pomiarach

wojgoc
05-06-2011, 12:52
nie sztuka kupic laser- sztuka go prawidłowo obslugiwać.
niestety w wiekszośći przypadków ekip murarskich poza kielnią, łopatą i sznurkiem innych narzędzi boją się brać do ręki.

Jani_63
05-06-2011, 14:20
Z ekipami murarskimi to tak jak z sekretarkami.
Te naprawdę dobre potrafią obsługiwać ( nie mówię tu o prezesie :D) znacznie więcej urządzeń niż tylko długopis i telefon.
Bierze się to z pewnego poziomu edukacji technicznej.
Jeśli ta zatrzymała się na sznurku, łopacie i przycisku włączającym betoniarkę to trudno oczekiwać poprawnego stosowania czegos co się zowie laser i bynajmniej nie jest bronią ze "strzelanki" na kompie.

bwojtek
05-06-2011, 14:54
Co cóż. Dla bojących się "kosmicznych technologii" zawsze pozostaje pion murarski i waserwaga - narzędzia znane od wieków. Tylko tego trzeba chcieć używać!
A co ciekawe, kierbud na etapie stanu surowego nie zwraca zazwyczaj uwagi na takie detale jak pion i poziom. Za to po montażu okien potrafi wraz z inwestorem zrobić awanturę o 1mm odchylenia od poziomicy :(

jareko
05-06-2011, 22:26
bwojtku - o kierbudach można by niejedną książkę napisać. Niestety. Mamy nowe technologie, nowe rozwiązania techniczne lecz niestety reszta żyje w świadomości czasów króla Ćwieczka. Najgorsze jest właśnie to co napisałeś. Od okien zaczyna się prostowanie tego co powinno być wykonane od razu dobrze. Później dostają w d.. tynkarze mający za zadanie wszystko to wyprostować i na końcu ludzie od elewacji. Niejeden Inwestor otwierał oczy ze zdumienia jak okazywało się że ma ocieplenie, np. założone 15 cm w praktyce od 10 do 20 bo pion i sznurek to zbyt skomplikowane narzędzia dla murującego
Żałosne jest to nasze budowanie. A jeszcze bardziej żałosne jest późniejsze zachowanie Inwestora i Kierbuda. O ile Inwestor z założenia jest rozgrzeszony bo nie musi się znać na budowaniu o tyle Kierbud za co w końcu bierze kasę ? Za podpis i pieczątkę ? Niestety chyba tylko za to

Przykład?
Ostatnio pomiar.
Okna w projekcie 150/150 a jakie realnie od 149 do 153 / 150 do 147
Elewacja, dwa okna nad sobą, o identycznym wymiarze, w projekcie jedno nad drugim - w realu? Otwory przesunięte względem siebie o 17 !!!!! cm
Parter, poziom chudziaka miedzy jednym rogiem a drugim - różnica 8 !!! cm, całe szczęście różnica w poziomie nadproży +- 1 cm
Piętro, strop na 8 metrach ma odchyłkę od poziomu 4 cm i... nadproża względem stropu zrobione czyli 4 cm między nimi
Duże okno biegnące od samego parteru po piętro - odchyłka od pionu 3 cm !!!! a otwór szerokości raptem 60 cm

I co ma zrobić ten co okna wstawia ale zanim wstawi musi wymierzyć?
A co się dzieje później?
Już przy podpisywaniu umowy klient narzeka że musi dopłacać za poszerzenie by wyrównać to co inni spier...
Później przychodzi Kierbud i się wymądrza - Panie dlaczego tu pianki jest 10 mm a w drugim oknie 30? Dlaczego pod tym oknem wolnej przestrzeni 35 mm a pod innym ( w tym samym pomieszczeniu i wstawionego na tym samym poziomie) 60?
I co wtedy ? Już się nie patyczkuję i walę prosto z mostu - "A gdzie Pan był jak murowano ściany? Teraz to się Pan odwal"
Chamieję na takich budowach coraz bardziej

Samar
06-06-2011, 10:02
wybierając okna dopilnujcie jednego to bardzo ważne aby okna tarasowe (balkonowe) były zamontowane na te samej wysokości w przypadku gdy na jednym poziomie domu jest ich więcej niż jedno. Dlaczego to proste monterzy okien robią tak przykład: nie łapią poziomów mierzą od sklepienia, podbetonu, stropu nie biorą tego pod uwagę że może nie mieć poziomu. Potem przychodzi do posadzek i inwestor chce np. na parterze 10 cm styropianu i 6 cm wylewki przy oknie elegancko do spodu ramy 16 cm, namosimy wszędzie poziom a tu np. jest odchyłka kuchnia jest 3 cm wyżej (a bywają odchyłki po 10 cm albo większe!) w kuchni ogrzewanie podłogowe i co teraz w poziomie można wylać ale po podniesieniu poziomu wchodzimy na ramę i podłoga nie wchodzi trzeba okno wyrwać, zmienić styropian albo uskok zrobić:( tragedia dla inwestora. Wylewając strop nikt nie dba o poziom, montując okna też nie i zaś się mści wszystko. A najgorzej jak jest kilka okien i każde ma inny poziom. Robiąc posadzki połowa okien (drzwi) jak nie 3/4 są źle zamontowane, wszystko na szybko robione nikt nie dba o klienta tylko o to aby jak najwięcej sprzedać, sprawa tyczy się wszystkich okien nie ma określonej firmy. Są firmy co dobrze montują okna, nają sprzed do nanoszenia poziomów ale większość nie nanosi ich tylko miarką mierzy od stropu i może się uda, zależy czy strop (podbetom) ma poziom. Ktoś robi strop źle to nie znaczy że można na to zganiać przecież jest wiele różnego sprzętu do poziomów może warto kupić go aby nie było problemów! Co dziennie spotykam się z źle zamontowanymi oknami tylko na nielicznych budowach jest dobrze. Zwróćcie uwagę na montaż okien jak się odbywa bo później będzie kłopot, a można go uniknąć.

Poziomy to powinny zostać naniesione chwilę przed tym jak przyjdzie człowiek, który będzie mierzył okna . Od tego jest inwestor i jego kierownik budowy . Domy drodzy inwestorzy budujecie z planu czy z głowy? W planie są wymiary, których należy się trzymać . Odchyłki należy korygować na bieżąco . Ładnych kilka lat wstecz pewien Klient wpadł do naszego biura zrobił karczemną awanturę o źle zwymiarowane okna tarasowe i zażądał ich wymiany grożąc procesem sądowym . Grzecznie odmówiliśmy wstawienia nowych okienek na nasz koszt i poradziliśmy aby przed złożeniem pozwu sądowego zasięgnął porady u rzeczoznawcy . Do sprawy w sądzie oczywiście nie doszło, a jakiś czas później spotkałam go przypadkiem w centrum handlowym i powiedział,że kierownik budowy dogadał się z posadzkarzem i skrzydła tarasowe chodzą zaledwie kilka milimetrów na podłogą . Oczywiście przeprosił za swoje zachowanie tłumacząc to tym,że to faceci od wylewek powiedzieli mu,że okniarze są winni .

jareko
06-06-2011, 10:26
to jest największa bolączka naszych budów - Kierbud biorący kasę za swoje wizyty i pieczątki a nie faktyczny nadzór nad wykonywaną robotą.
Ostatni przykład.
Dałbym sobie głowę uciąć, że zamontowane na jednej elewacji trzy balkony są na jednym poziomie ale po wylewkach "wyszedł" rozrzut poziomu ponoć do 3 cm. Oczywiście wylewkarze zwalili na nas. Po zniwelowaniu poziomów przez Inwestora okazało się, że okna są zamontowane z dokładnością +- 1 mm !!! a różnica wzięła się ze źle wykonanych wylewek
Lasera jednak nie da się oszukać :)

Samar
06-06-2011, 11:02
Ja zawsze pytam inwestora czy ma zniwelowane poziomy .Ludziska w większości robią wielkie oczy . Wpisujemy do umowy,że klient jest odpowiedzialny za ustalenie tzw. poziomu zerowego .

karolekk
06-06-2011, 12:13
Ja zawsze pytam inwestora czy ma zniwelowane poziomy .Ludziska w większości robią wielkie oczy . Wpisujemy do umowy,że klient jest odpowiedzialny za ustalenie tzw. poziomu zerowego .

Czyli wg. was, jeśli bierzemy się za budowę domu to MUSIMY znać się na budowlance ? :jawdrop:

jareko
06-06-2011, 12:27
a czy ktoś coś takiego tu mówi? Macie Kierbuda i zacznijcie od niego wymagać a nie płacić tylko za pieczątki w Dzienniku Budowy
Zaoszczędzicie sobie i innym nie tylko nerwów ale i dodatkowych kosztów
Naniesienie repperów to podstawa prawidłowego budowania. I nie ma znaczenia czy laserem czy szlaufagą to zostanie wykonane.

I chyba najważniejsze, jak słyszycie że przyjdą okna to poziomy się wyrówna, przyjdą tynki to nierówności znikną i tym podobne tłumaczenia powinny już wam zapalić światełko ostrzegawcze

karolekk
06-06-2011, 12:40
chodzi mi o wpis do umowy, że klient jest opowiedzialny za....

przecież to Wy sie macie znać na fachu i wiedzieć jak zrobić aby było dobrze wizualnie i funkcjonowało ok.

Edit -----------------------------
Właśnie przedlądam stronę Twojej firmy i przeczytałem taki tekst:
"Naczelną zasadą panującą w grupie jest rygorystyczne przestrzeganie zaleceń systemodawcy SCHŰCO oraz jakość, solidność, dokładność wykonania i dbanie o zadowolenie klienta."

Najlepsze jest to dbanie o zadowolenie klienta hahahaha
że niby jak tych klientów zadowalają ?


zródło: http://oferta.hekaplast.pl/news_view.php?tpl=284&nid=49244

jareko
06-06-2011, 13:03
czy myślisz że w trakcie pomiaru można wychwycić odchyłki od pionu całej ściany jak choćby u Kollinsa czy innych z Was?
Że można dokładnie wypoziomować cała chałupę?
Że większość przyjeżdżających na pomiar wogóle to sprawdza?
Jak często widzicie faceta od okien co z laserem na pomiar przychodzi ?
Czy naprawdę nie docierają do Was pewne sprawy?
To my musimy się znać ?
Część się zna, inni się nie znają ale do cholery od czego masz Kierownika Budowy?
Nie od tej strony podchodzisz do zagadnienia a później piszecie tu różne cuda gdzie nie byłoby tematu gdyby Kierbud dostawał kasę za to od czego jest

Aż tak radykalnie nie podchodzę do sprawy ale jest to całkiem rozsądny wpis - unika się później nieporozumień
Najlepiej by było - klient nie jest za nic odpowiedzialny ;)

witek86
06-06-2011, 13:09
dlatego warto troszeczke poczytać i się dowiedzieć !
warto porozmawiać z fachowcami co i jak bedzie ustalić aby później nie robić oczu dlaczego a jak itd
wiadomo że chudziak nie bedzie idealnie wylany. tu chodzi o to by licząć np po +18 przy tarasie i +18 przy drzwiach wejsciowych sprawdzić czy te poziomy do siebie pasują i to cała sztuka! tu wychodzi różnica w cennach bo wstawić okno to nie sztuka ale aby to dobrze wyszło to troszke trzeba myśleć!
czy inwestor ma się na tym znać?jasne że nie bo nikt nie wie wszystkiego! po to są sprzedawcy i przedstawiciele aby ci to tłumaczyli tylko są dwa ale ...
czy posłuchasz i weźmiesz to do siebie oraz czy ktoś gdzie kupujesz okna bedzie wiedział co ci tłumaczyć

Samar
06-06-2011, 14:17
chodzi mi o wpis do umowy, że klient jest opowiedzialny za....

przecież to Wy sie macie znać na fachu i wiedzieć jak zrobić aby było dobrze wizualnie i funkcjonowało ok.

My okniarze sprzedajemy i montujemy okna . Naszym zadaniem jest otwór zwymiarować, dopasować do niego okno i je poprawnie zamontować, aby funkcjonowało sprawnie przez długie lata . Do naszych obowiązków nie należy niwelowanie poziomów, ani sprawdzanie prostoty murów .
O zapisie w umowie informuję klienta przed zrobieniem pomiarów , a nie po tym jak już wręczy mi zaliczkę .

jareko
06-06-2011, 14:26
Pamiętam jedną awanturę z klientem sprzed lat. Salon a w nim drzwi balkonowe i kilka okienek. Nagle okazuje się że jedno, pomimo iż otwór ma prawidłową wysokość, by było w linii należy podkuć dól o jakieś 20 mm. I co on na to?
"Panie, nie po to Pana brał wymiary by teraz mi kuć świeżo wykonane tynki" i do tego epitety pod moim adresem, wulgaryzmy i teks standard "Opiszę to na Forum Budowlanym jaki to z Pana fachowiec"
A ja mu na to - nie ma sprawy, chce Pan mieć parapety na różnych poziomach?
"No nie chcę ale od tego Pan fachowiec by to wyrównać. "
ciekawe jak? Wszystkie okna zrobić mniejsze bo murarzowi się nie chciało poziomo wymurować?
"no nie"
I w końcu przyznał mi rację

Albo inny przykład.
cztery wyjścia na taras. Okna uśrednione do najniższego nadprożą. A później afera - dlaczego w jednym mam piany na górze 15 mm a w drugim 30?
Można by cała litanie takich przygód tu przytaczać tylko co to da?

witek86
06-06-2011, 14:30
wyceny, porównywanie ofert, zmiany konstrukcyjne itp na początek
później jedziesz do klienta ustalasz poziom posadzki przwaznie na tarasie ustalasz wysokosc do nadproża, odpalasz laser i wszystko wychodzi!
czy nadproza na tej samej wysokości czy doły okien tak samo itd itp tak moim zdaniem powinien wyygladać dobry pomiar!
bo wpaść pomiezyc otwory i dopasować do niego okno to sam klient moze zrobić!
dużo rzeczy wychodzi na budowie ważne czy ktoś ci o tym powie i czy ty chcesz to wiedzieć (chyba się powtazam)

jareko
06-06-2011, 14:35
to co się wyłapuje w trakcie pomiaru od razu przekazane Inwestorowi ale jakoś pamięć wtedy ma wyjątkowo krótką ;)

EVOART
06-06-2011, 16:32
Ludzie jak mają krzywe ściany ,tynki , nadproża to zawsze zwalają winę na zły pomiar okien. Oczekują że wszystko się sprawdzi . Owszem jak widać że no "oko" jest coś zrąbane to się sprawdza i proponuje rozwiązanie ale nie oczekujcie że fachowiec od okien będzie przy okazji kierownikiem budowy bo on za to pieniędzy nie bierze . Przy obmiarze klient podpisuje się pod wielkością wylewek końcowych "0" , które sam podaje .

lukasz860910
06-06-2011, 21:29
niestety przy budowie domu wina należy do wszystkich, każdy mógł coś zrobić ale....
murarz zrobił złe, kierownik nie dopilnował, ekipa od okien źle wstawiła okna, posadzkarze krzywo wylali... winnych nie ma... jeden zgania na innego... i jak zwykle bywa inwestor dostaje po du... to on będzie w takim domu mieszkał to jego problem...
trzeba wybierać solidne firmy a są takie i idzie zrobić dobrze albo samemu dopilnować wszystkiego, najlepiej zwolnić się z pracy i pilnować budowy tylko kto na to zarobi... jak fachowcy są jacy są a ci co dobrze robią to z reguły drodzy, albo nie mają czasu
Pamiętajmy tylko o jednym usługi nie da się wycenić każda usługa nawet ta sama jest inaczej wykonana więc możemy wydać na czymś więcej a później zaoszczędzić...

shaman
07-06-2011, 04:25
a czy ktoś coś takiego tu mówi? Macie Kierbuda i zacznijcie od niego wymagać a nie płacić tylko za pieczątki w Dzienniku Budowy
Zaoszczędzicie sobie i innym nie tylko nerwów ale i dodatkowych kosztów[..]

To może ja wtrącę swoje 3 grosze w temacie.. wychowałem się w bloku i o budowie wiedziałem tyle co nic.. wziąłem kierbuda, którego brali miejscowi, bo nie był drogi i mieszka kilkaset metrów od budowy. Myślałem sobie "jest gościu pod ręką to mi będzie pomagał".. Poprosił, żeby go zawołać przed zalaniem ław fundamentowych - i tak sobie porozmawialiśmy:
- kier: po kiego licha tyle zbrojenia?!
- ja: noo.. tak jest w projekcie..
- kier: w projekcie?? tutaj wokół stoją stare domy co mają fundamenty z kamienia..
- ja: projektant kazał zrobić badania geotechniczne, i na tej podstawie zaprojektował
- kier: eeee tam, szkoda kasy...
- ja: <zgłupiałem>

I tak to niestety wygląda.. można sobie wymagać.. Tylko ja wiem ile nocy spędziłem (i ciągle spędzam jak widać po godzinie tej wypowiedzi) nad zdobywaniem wiedzy, czytaniem norm, zrozumieniem obliczeń itd.. Odnoszę wrażenie, że mój kierbud zbrojenie przypodporowe stropu pierwszy raz widział u mnie.. (mądrze kiwał głową) a o tym, że strop przed zabetonowaniem należy zdrowo zmoczyć nawet słowem się nie zająknął.. a ja przeczytałem 2 dni za późno. Ocieplenie belek w poziomie wieńca kazał zdjąć (mimo moich protestów) bo i tak przyjdzie na to styropian a po co osłabiać - akurat nie miałem przy sobie projektu żeby się czyms podeprzeć. Kilka mam takich błędów, które zrobili fachowcy z wieloletnim doświadczeniem a ja prosty blockers wyłapałem po fakcie. Taka to niestety gorzka prawda o kierownikach. Można powiedzieć: "trzeba sobie było znaleźć lepszego kierownika".. Oczywiście.. ale jak inwestor-dyletant ma znaleźć dobrego kierownika skoro ledwo odróżnia ceramikę od ytonga? Kieruje się opiniami innych.. no i kółko się zamyka..

Reasumując: wymagać to sobie można tylko od siebie.. z góry należy założyć, że pozostali fachowcy są fachowi tylko do pewnego stopnia

jareko
07-06-2011, 08:08
współczuję ale twój post potwierdza tezę, że niestety Kierbud to na samym wstępie połowa sukcesu. Niestety, dobry kosztuje i to niemałe pieniądze.

Samar
07-06-2011, 11:11
wyceny, porównywanie ofert, zmiany konstrukcyjne itp na początek
później jedziesz do klienta ustalasz poziom posadzki przwaznie na tarasie ustalasz wysokosc do nadproża, odpalasz laser i wszystko wychodzi!
czy nadproza na tej samej wysokości czy doły okien tak samo itd itp tak moim zdaniem powinien wyygladać dobry pomiar!
bo wpaść pomiezyc otwory i dopasować do niego okno to sam klient moze zrobić!
dużo rzeczy wychodzi na budowie ważne czy ktoś ci o tym powie i czy ty chcesz to wiedzieć (chyba się powtazam)

Ja jeszcze raz powtarzam,że dla mnie najważniejszy jest poziom posadzki, którego wyznaczenie jest obowiązkiem inwestora . Nie martw się nie robimy tzw. tańczących elewacji . Okna montujemy w linii . Myślimy . Nie tylko mierzymy, ale i porównujemy to co z pomiarów poszczególnych otworów wychodzi . Sugerujemy najlepsze rozwiązania . Wyobraź sobie,że na kilku montażach klienci biegali za montażystami z laserem i nie udało im się do niczego przyczepić .

jareko
07-06-2011, 11:51
Samar, a ilu tak naprawdę masz montażystów, którzy już przy pomiarze wychwytują błędy poprzedników ? Ilu? Obawiam się, że niewielu i to w skali całego kraju
Ideałem byłoby by na każdej budowie Inwestor wiedział co i jak, ale jak uczy życie, sam do końca nie wie, bo nie zadecydował ostatecznie czy chce kalafiory czy podłogówkę ;)
Ideałem byłoby by na każdej budowie był repper oznaczający docelowy poziom posadzki
Ale tak nie jest bo.... bo ciągle będę to powtarzać - szukając oszczędności Inwestorzy obierają zła drogę wychodząc z założenia, że okniarze i tynkarze wszystkie błędy poprawią. A że nie zawsze się to uda to inna sprawa.
A co powiesz na taką sytuację u klienta? Wyszła właśnie w trakcie pomiaru okien. Wykonano nadproża przyjmując poziom zero za poziom docelowej posadzki i wszystko było o 27 cm za nisko? Dopiero był zonk dla Inwestora, nerwy, rozwalanie chudziaka, wybieranie piasku.
I ja się pytam
GDZIE był Kierbud ?
Kolejny przykład
Strop i źle ułożone zbrojenie na którym już nie ma szansy na postawienie zaprojektowanych ścianek działowych piętra i trzeba je wykonać w zabudowie GK
I znów pytanie - GDZIE był Kierbud?
I przykładów można mnożyć.

witek86
07-06-2011, 12:18
Ja jeszcze raz powtarzam,że dla mnie najważniejszy jest poziom posadzki, którego wyznaczenie jest obowiązkiem inwestora . Nie martw się nie robimy tzw. tańczących elewacji . Okna montujemy w linii . Myślimy . Nie tylko mierzymy, ale i porównujemy to co z pomiarów poszczególnych otworów wychodzi . Sugerujemy najlepsze rozwiązania . Wyobraź sobie,że na kilku montażach klienci biegali za montażystami z laserem i nie udało im się do niczego przyczepić .

chyba mnie zle zrozumiałeś !
bo to była tylko odpowiedź do tego co napisałeś a nie o Tobie (Was)

co do szukania winowajców? hmm jak dla mnie jeśli wszystko od początku ktoś kontroluje i doglada to ok.jasne zawsze gdzieś coś wyjdzie (jak to mówią 3dom bedzie taki jak chcemy) ale jeśli ktoś postawi ci prosto mury to na dachu nie bedzie cudowania ,na tynkach zbednego nadkładania itd itd bo później wychodzi ze trzeba podrównywać itd. murarz powie "no wie pan to tynkiem wyrówna się" ale chyba jak mu płacisz za to że ma być prosto to niech tak bedzie bo chyba jest róznica dac wiecej za firme która postawi ci idealnie (wiadomo jakaś tolerancja zawsze jest) mury a później oszczedzać na tynkach na elewacji itd
ale ja tylko sprzedaje okna :)

shaman
07-06-2011, 12:55
współczuję ale twój post potwierdza tezę, że niestety Kierbud to na samym wstępie połowa sukcesu. Niestety, dobry kosztuje i to niemałe pieniądze.

Teraz to dla mnie oczywiste.. ale należy pamiętać, że wysoka cena jeszcze niczego nie gwarantuje. Wcześniej miałem już w złożonych papierach innego kierbuda.. który jak się okazało za 2 razy tyle co obecny nie gwarantował nawet pojawienia się w ważnych momentach bo... był bardzo zajęty. Dokumentacja fotograficzna miała załatwić sprawę. Więc gdy znalazłem obecnego - mieszkającego rzut beretem od budowy to ani chwili się nie zastanawiałem.

Robi się mały offtopic.. ale jeszcze zdanko na temat ceny kierbuda.. dla potomnych :) niech sobie każdy malkontent policzy ile wyniesie koszt samego paliwa, które auto kierbuda musi spalić żeby, przez dajmy na to, przez 2 lata dojeżdżać raz, dwa razy w tyg. na budowę.. tylko głupie paliwo.. a gdzie samo kierowanie i sprawdzanie co robi ekipa, gdzie wypisywanie dziennika, no i gdzie odpowiedzialność.

Samar
07-06-2011, 15:17
Wystarczy aby dojechał na budowę raz w tygodniu i spotkał się równocześnie z inwestorem oraz wykonawcami . Sprawdził co zostało wykonane, dał zalecenia dotyczące robót zaplanowanych na następny tydzień . Głównym problemem polskich budów jest to,że murarze i posadzkarze pracują z reguły na czarno . Nie ma rachunków, nie ma umów, nie ma odpowiedzialności . Jest za to tanio . Skrytykujesz "Pana Zdzicha" to się obrazi i robotę porzuci . Możesz już nie znaleźć drugiego w tej cenie . Mało kto zleca budowę swojego domu legalnie działającej firmie bo jest drogo . Jest za to gwarancja . Miałam dwa lata temu klienta, który powiedział,że chcemy z niego zedrzeć za montaż drzwi i wziął" Pana Zdzicha", który policzył 20 zł/mb . Po miesiącu reklamacja . Drzwi trą bo się wypaczyły . Jedzie nasz montażysta . Skrzydło idealne, futryna banan . Ciężkie drewniane drzwi zamontowane na blaszki okienne i to jeszcze takie w najpodlejszym gatunku . Pyta o dyble . Słyszy " te drzwi to montował fachowiec co w Niemcach robił i na robocie się zna". Serwisant wyciągnął z samochodu instrukcję montażu drzwi i kazał mu przeczytać . Klient się uspokoił . Poprosił o pomoc . Zapłacił za usługę . Drzwi sprawują się idealnie .

T12345T
07-06-2011, 16:05
Tak sobie czytam o tych "Kierbudach" i tak sobie myślę, że wiele zagadnień związanych z "budowlanką" stało, stoi i będzie stało na głowie. Po mojemu, to powinno być tak: Inwestor ma obowiązek zapewnienia objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy, tak chce ustawa Prawo Budowlane (art.18 ust.1 pkt. 2), co wcale nie znaczy, że kierownik budowy jest "człowiekiem inwestora na budowie". Wręcz odwrotnie. Kierownik budowy kieruje robotami z ramienia wykonawcy robót. Człowiekiem inwestora powinien być inspektor nadzoru inwestorskiego i jemu można płacić.

karolekk
07-06-2011, 17:26
jak off topic to off topic

a mnie dalej nurtuje to "dbanie o zadowolenie klienta"
... kojarzy się jednoznacznie z niemieckimi fimami przyrodniczymi heheheh

Jak ten Hekaplast dba o zadowolenie klientów ? coś jest "w pakiecie" przy zakupie okien ?
:razz:

jareko
07-06-2011, 17:44
karolekk - aleś się przyczepił ;) do tej satysfakcji ;)
Poczytaj teksty na innych stronach, też się uśmiejesz do łez, a najlepiej posluchaj (tylko nie patrz bo to czasem mocno rozprasza) reklam nadawanych w TV - to dopiero są popisy szpeniów od marketingu i prania mózgów. A może jest to transakcja wiązana ? co by to znaczyć nie miało ;)
A co masz w pakiecie przy zakupie okien?
MNIE ;) tylko nie wiem czy się spodobam ;)

Kolego TEST - jak kiedyś napisałem tu, że Inwestor nie musi sie na niczym znać poza jednym - musi umieć zarabiać kasę na budowę swego domu i by miał go dobrze zbudowanego powinien zarobić także na "poganiacza niewolników" - czyli faceta nawet bez uprawnień budowlanych (bo to nie oznacza wcale że gość zna się na budowaniu - niestety realia RP) ale dyspozycyjnego, by zamiast Inwestora trzymał wszystko za.... pysk ;) to mnie zakrzyczano i znów zaczęły się wtedy osobiste wycieczki pod moim adresem. Wszystko jest kwestią uzgodnień, nawet Kierbud może być prawie codziennie na budowie i doglądać wszystkiego jeśli się go odpowiednio wynagrodzi i uzależni wypłatę od jakości wykonanych prac przez innych. Tylko widzisz. Tu wychodzi się z założenia że wszystko ma być najtańszym kosztem. A mnie w szkole uczono, że nie da rady zarobić i d... nie dać ;) czyli chcesz mieć dobrze to płac a nie płacz jak coś jest spieprzone.
I kolejny przykład. Inwestor czytujący forum, niby wyedukowany na nim i co? I pozwolił by mu zestaw balkon dwuskrzydłowy + fix - szerokość niewielka, coś około 3 metrów - postawili na cegłach, bez żadnego kotwienia
Można się załamać ? No powiedz kolego Test. Można ? Toż to ręce (i nie tylko) opadają
Staramy się nieść kaganek wiedzy tylko po co? Staramy się podnieść jakość i kulturę budowania tylko po co?

T12345T
07-06-2011, 20:43
No powiedz kolego Test. Można ? Toż to ręce (i nie tylko) opadają
Staramy się nieść kaganek wiedzy tylko po co? Staramy się podnieść jakość i kulturę budowania tylko po co?

Kolego jareko cóż to za pytanie? Jak to po co?! Przecież, że dla K A S Y!!! Nie od dziś wiadomo, że Ty i ja oraz oni:-), wszyscy chadzamy na pasku okiennego biznesu i za kasę napiszemy wszystko o wszystkich i wszystkim. W związku z powyższym mnie tam ręce nie opadają, bo ciągle są wyciągnięte w proszalnym geście:-).

A poważnie, to tak se piszę, bo mam kaprys. Kapryśny jestem i już:-).

jareko
07-06-2011, 21:06
Kolego jareko cóż to za pytanie? Jak to po co?! Przecież, że dla K A S Y!!!.....No tak, zapomniałem, że jestem na garnuszku JB-D, MS-a, Oknoplastu, Hakaplastu, Jezierskiego czy innych ;)
Zwłaszcza zupka od J okazała się lekko przetreminowana i mój organizm konsumpcji nie wytrzymał ;) po dziś dzień odbija mi się czkawka mi się odbija ;)

przemek1185
07-06-2011, 21:19
" za kasę napiszemy wszystko o wszystkich i wszystkim" CAŁA PRAWDA O FORUM

IVO333
07-06-2011, 21:19
Kolego jareko cóż to za pytanie? Jak to po co?! Przecież, że dla K A S Y!!! Nie od dziś wiadomo, że Ty i ja oraz oni:-), wszyscy chadzamy na pasku okiennego biznesu i za kasę napiszemy wszystko o wszystkich i wszystkim. W związku z powyższym mnie tam ręce nie opadają, bo ciągle są wyciągnięte w proszalnym geście:-).

A poważnie, to tak se piszę, bo mam kaprys. Kapryśny jestem i już:-).

A to ja pozwolę sobie tak troszkę zaczepliwie ;-) (broń Christo Pantokratorze nie złośliwie) zapytać jak i z czego Test będzie finansował swoje potrzeby stopni różnych kiedy stanie się tak (oczywiście to już moja fantazja ) że na naszych budowach zagości ład, porządek, wszystko będzie budowane i montowane zgodnie z instrukcjami które RAL opublikował i tymi które dopiero tworzy tudzież z abstrakcyjną nieco "sztuką budowlaną" a wszystkie materiały budowlane spełniały będą wymagania wszelkich norm. Nasunęło mi się to pytanie po przeglądnięciu części komercyjnej www owego Testa i mam nadzieję że nie urażę Go tym moim zaciekawieniem.

Pozdrawiam

Charlie
07-06-2011, 21:25
jak off topic to off topic

a mnie dalej nurtuje to "dbanie o zadowolenie klienta"
... kojarzy się jednoznacznie z niemieckimi fimami przyrodniczymi heheheh

Jak ten Hekaplast dba o zadowolenie klientów ? coś jest "w pakiecie" przy zakupie okien ?
:razz:

min. filtruje potencjalnych przedstawicieli / dilerów swoich produktów.Czyli nie daje licencji na sprzedawanie byle komu bo montaż to jeden z najważniejszych elementów zadowolenia Klienta z okien. Klient za zły montaż też obwinia producenta okien a nie tylko ich sprzedawcę czyli firmę niezależną - masa postów świadczy o takim zachowaniu Inwestorów. Zresztą firma Schucco (producent profili ) ma podobną strategię działania - nie daje d...y każdemu kto się napotoczy ze zgrzewarką "pod pachą":)
HeKa to bardzo pożądny producent plastykowej stolarki otworowej na dzień dzisiejszy.

P.S a co do Twoich skojarzeń to; może za dużo sildenafilu we krwi ?:):):)

IVO333
07-06-2011, 21:26
" za kasę napiszemy wszystko o wszystkich i wszystkim" CAŁA PRAWDA O FORUM

Słowa "sarkazm" zaś i "ironia" znane są na równi z modlitwami zoroastriańskimi starożytnej Persji. Cała prawda o niektórych użutkownikach Forum.

Pozdrawiam

jareko
07-06-2011, 21:35
offtopic-i ;) suuuper :)

przemek1185
07-06-2011, 21:41
IVO333 może i świadczy o użytkowniku forum tylko jak się nie zgodzić ze słowami które napisał jeden z lepszych doradców na tym forum.

jareko
07-06-2011, 21:43
a chociażby czytając FM uważnie :)
A poważnie, to tak se piszę, bo mam kaprys. Kapryśny jestem i już

IVO333
07-06-2011, 21:50
IVO333 może i świadczy o użytkowniku forum tylko jak się nie zgodzić ze słowami które napisał jeden z lepszych doradców na tym forum.
Oj tam, ja się nieraz z tym właśnie doradcą wdawałem w polemiki więc chyba można ;-)

lukasz860910
07-06-2011, 22:12
ja mam dobrego kierownika budowy nie popuści niczego jeśli trzeba poprawi projektanta, w sumie nie potrzebuje go sam dopilnuje budowy, ale gdy wybrałem projekt to doradził mi podczas adaptacji, ja pracuje a on dopilnuje całej budowy, mało to wytyczy wszystko, postawi dopilnuje fundamento ścian stropów, tak aby murarze nie popełnili błędu w sumie to murarz to ojciec (i to dobry)a kierownik to wuja więc mogę spokojnie pracować a dom będzie w dobrych rękach. Chodz i tak myśle że coś może być nie tak ale zobaczymy, szkoda że nie ma tak na innych budowach bo kierbud ma gdzieś klienta weźną kasę i już myślą że to koniec mało, na rużnych inwestycjach spotkałem wielu kierbud którzy dyli idiotami dlaczego przykład: przyszedł kierownik i pyta się pracownik gdzie stara cegłe (ze ścian były rozbierane i układane na paletach) gdzie mają wywieść a on o tam na posadzkę do jutra będzie twarda można tam (podkreślam że chciał ją przewieść widlakiem wjechać na jedno dniową posadzkę) to moja córka co ma 2 lata wie że nie wolno więc kim on jest kierownikiem czy dzieckiem?

Inny kierbud mówi jak można zrobić posadzkę równo nie używając rurek i kłuci się że źle jest wziął poziomnice i wszedł na świeżą posadzkę sprawdził wszędzie zdeptał ją i głupio było mu że nic nie znalazł i narobił dziur zabić takiego to za mało

inny kierbud 15 cm styropianu a on ma być 5 cm jastrychu nie więcej, no super ma pojęcie ale nie o posadzkach

mój ulubiony kierownik inwestor nie zapłacił po zrobieniu wylewki kierownik powiedział że trzeba sprawdzić ale przez tydzień nie można wczodzić na posadzk,ę musi być twarda, po tygodniu przyjechał sprawdził powiedział że jest dobra skasował właściciela 250 zł za przyjazd i 500 za sprawdzenie inwestor zamarł he zapłacił mu i mnie, zaś przyznał mi racje że nie potrzebne było to bo jest stratny, a mówiłem że na drugi dzień można sprawdzić samemu ze mną to nie, słuchał kierownika

historii wiele było i cały czas nowe:) hehe och ci kierownicy :)

T12345T
07-06-2011, 22:22
A to ja pozwolę sobie tak troszkę zaczepliwie ;-) (broń Christo Pantokratorze nie złośliwie) zapytać jak i z czego Test będzie finansował swoje potrzeby stopni różnych kiedy stanie się tak (oczywiście to już moja fantazja ) że na naszych budowach zagości ład, porządek, wszystko będzie budowane i montowane zgodnie z instrukcjami które RAL opublikował i tymi które dopiero tworzy tudzież z abstrakcyjną nieco "sztuką budowlaną" a wszystkie materiały budowlane spełniały będą wymagania wszelkich norm.

IVO przyjacielu, polemisto:-), wtedy to mi tylko umrzeć przyjdzie, bo i żyć nie będzie po co, a i za co też nie bardzo patrząc na część komercyjną mego www:-).


...jak się nie zgodzić ze słowami które napisał jeden z lepszych doradców na tym forum.

Mów Przemku jeszcze, za taką rozmową tęskniłem lata, każde Twoje słowo słodkie w sercu mem wywołuje dreszcze... :-) Dzięki.


a chociażby czytając FM uważnie

Staram się na ile czas pozwala, a kapryśny i tak jestem:-). (Tylko troszkę). Hm... czy można być troszkę w ciąży?:-)


Oj tam, ja się nieraz z tym właśnie doradcą wdawałem w polemiki więc chyba można

Bo ja jestem kapryśny, a Ty wredny, o! :-). Żadnych świętości nie uszanujesz:-). Ale można, bez nich nuda.

jareko
08-06-2011, 22:25
Wredny to ja niebawem zacznę być.
Jestem coraz bardziej wkur...

wojgoc
09-06-2011, 00:42
Wredny to ja niebawem zacznę być.
Jestem coraz bardziej wkur...
to wyluzuj trochę, wakacje się zbliżają.

jareko
09-06-2011, 07:45
Jestem wyluzowany :) póki co i naiwnie jeszcze czekam do 10 czerwca

bwojtek
09-06-2011, 09:25
póki co i naiwnie jeszcze czekam do 10 czerwca
A na co tak czekasz jeżeli można wiedzieć?

A przy okazji pytanie do Charliego: co z tą upadłością producenta okien, która miała być ogłoszona 06.06?

wojgoc
09-06-2011, 10:17
Jestem wyluzowany :) póki co i naiwnie jeszcze czekam do 10 czerwca
mam nadzieję, że to nie kolejna data końca świata.

Samar
09-06-2011, 10:33
Jestem wyluzowany :) póki co i naiwnie jeszcze czekam do 10 czerwca

Dostawca czy Klient ? Zabawię się we wróżkę : czyżby jakaś ciągnąca się reklamacja .

jareko
09-06-2011, 10:54
nieeee..... żadna reklamacja, koniec świata ma ponoć być 21 grudnia 2012 ;) ot po prostu pewien Pan złożył deklarację, że zacznie spłacać zobowiązania wobec mnie.

wojgoc
09-06-2011, 11:03
rozumiem, że to nie pierwsza deklaracja ze strony tego Pana...
a deklaracja slowna czy pisemna?

jareko
09-06-2011, 11:28
wojgoc - może i durny jestem ale przyjąłem deklarację słowną jako, że to inny Pan. Tamten spowodował działania prawne - ale zostawmy to póki co. Zobaczymy. Jeśli słowo będzie można oo kant d... potłuc to obawiam się, że stracę ostatecznie wiarę w uczciwość ludzi a i znajdę sposób by życie umilić ;)

karolekk
09-06-2011, 13:44
wojgoc - może i durny jestem ale przyjąłem deklarację słowną jako, że to inny Pan. Tamten spowodował działania prawne - ale zostawmy to póki co. Zobaczymy. Jeśli słowo będzie można oo kant d... potłuc to obawiam się, że stracę ostatecznie wiarę w uczciwość ludzi a i znajdę sposób by życie umilić ;)
od jakiegos czasu sledze watek i chyba ameryki nie odkryje domyslajac sie ze czekasz na odzyskanie od firmy J. rabatow ktore dales klientom tytulem opoznien.

Btw.
Wyczytalem w necie, ze oszczednosc na ogrzewaniu przy szybie 0,5 w stosunku do 1,0 to srednio 4zl/m2 rocznie.
Wiec to tak troche chyba moda sie zrobila a nie rozsadek.
Zwrot bedzie akurat wtedy jak szyba straci swoje wlasnosci

jareko
09-06-2011, 14:36
a gdzie to wyczytałeś? Skoro szyba 0,5 powoduje średnio spadek Uw całego okna o 25%

jareko
09-06-2011, 15:06
a tu wyliczanka gdzie Uw okien z 1,2 zmniejszymy do 0,9 co najczęściej ma miejsce przy zamianie szyby 1.0 na 0,5
i to tylko przy powierzchni szyb 25 mkw gdzie średnio domy mają tych mkw o wiele więcej
I poteoretyzujmy sobie troszkę
Wyszło tu 42 Euro przy 25 mkw, czyli około 168 zeta na sezon. Dopłata do k=0,5 dla tej powierzchni to ok.750 zeta czyli piątego roku już szyba na siebie zarabia

Charlie
09-06-2011, 20:06
de facto zwrot nastąpi jeszcze szybciej z powodu naszego "wspaniałego" negocjatora cen zakupu ruskiego gazu - Pawlaka z PSL :)
Płacimy najdrożej ze wszystkich :(

bwojtek
09-06-2011, 20:09
Odpowiesz na moje pytanie o bankructwo?

karolekk
09-06-2011, 22:52
zdaje mi sie ze te 4zl na m2 znalazlem w poradniku ktory byl na jakiejs stronce porownujacej parametry roznych okien.
Jak dokladnie sobie przypomne to napisze.

jareko
10-06-2011, 08:35
tu już masz 1,68 Euro na 1 mkw więc komu wierzyć ? Dokładnym wyliczeniom czy jakiejś książce?

T12345T
10-06-2011, 09:52
zdaje mi sie ze te 4zl na m2 znalazlem w poradniku ktory byl na jakiejs stronce porownujacej parametry roznych okien.

Myślę, że we wszelkich rozważaniach energooszczędnościowych opartych na kalkulatorach i poradnikach należy brać uwagę dwa zagadnienia wpływające na dokładność wyliczeń i wynik, a mianowicie: "Uśrednienia" i "Przybliżenia". Mało kto, (ja też), pisząc coś "na szybko", zadaje sobie trud dokładnego badania stopniodni albo zajrzenia do wieloletnich danych meteo właściwych dla położenia "placu budowy", choćby po to, by w miarę dokładnie ustalić długość sezonu grzewczego, albo wartości temperatury zewnętrznej w tym okresie. Podobnie jest z ustalaniem cen nośników energii. Wydaje mi się, że jeśli dwie z czterech zmiennych niezbędnych do wyliczenia wielkości strat energii przyjmuje się w "przybliżeniu", to i wynik jest "przybliżony", a jeśli na dodatek ten "przybliżony" wynik pomnożyć przez "przybliżoną" wartość nośników energii, to dokładność naszych obliczeń i przewidywań oddala się jeszcze bardziej. Dodając do tego przyrodzoną naturze złośliwość, która powoduje, że jesienie, zimy i przedwiośnia mogą być bardzo zimne albo bardzo łagodne otrzymujemy kolejny czynnik, który w naturalny sposób powoduje, że wszystko co w "przybliżeniu" obliczyliśmy robi się w danym roku (sezonie grzewczym) jeszcze bardziej "przybliżone". Warto zwrócić uwagę, że wkładając do różnych kalkulatorów takie same dane, wyniki końcowe wychodzą różne. Przy takiej dowolności zbierania i interpretacji danych raczej to nie dziwi, dlatego przyjmowałbym, że rolą tych "zabawek" jest zasygnalizowanie, że pewne wielkości można obliczyć, a dokładając należytej staranności można to zrobić dość dokładnie dla konkretnej inwestycji, ale na przykład jako inwestor z Suwałk nie przykładałbym większego znaczenia do wyników pokazujących się w kalkulatorze wykonanym przez niemiecką firmę opartą o dane i "przybliżenia" z okolic Hamburga :-).

jareko
10-06-2011, 10:06
ależ możesz zinterpretować to i w przypadku wspomnianych Suwałk czas zwrotu inwestycji będzie jeszcze szybszy. Dane z okolic Hamburga można zmienić na okolice np. Drezna czy Hanoweru czy innego miasta w Niemczech. Znając Niemców są to dokładne wyliczenia w oparciu o specyfikę danego regionu. Teoretyzując nasz kraj jest z lekka zimniejszy więc też zwrot będzie deko szybszy

Samar
10-06-2011, 10:22
Blisko 4 lata temu sprzedałam okna do dwóch domków, wybudowanych na takim samym planie i obok siebie . Jeden z klientów dopłacił wtedy jakieś 3000 do szyby 0.7, jego brat pozostał przy pakiecie 1.0 .Profil na ramie miał przenikalność 1.1 . Po dwóch sezonach grzewczych na gazie ziemnym różnica w rachunkach za ogrzewanie wyniosła jakieś 300 zł. Powierzchni szybowej było niecałe 27 mkw . Mniej więcej zgadzałoby się to z tym niemieckim wyliczeniem . Nie mam danych za ostatni sezon grzewczy, który był niestety długi .

T12345T
10-06-2011, 14:37
Znając Niemców są to dokładne wyliczenia w oparciu o specyfikę danego regionu.

I tu byś się zdziwił. Bracia germanie poznali już słowo marketing, a że energooszczędne nowinki płyną z określonego kierunku, wyliczenia również, ale... jak ktoś lubi liczyć na cudzym, do własnych obliczeń nie zmuszam:-). Tylko po co wtedy na forum toczyć boje o dokładność do drugiego miejsca po przecinku?

karolekk
10-06-2011, 19:32
jezeli, jak piszecie, nawet przy optymistycznym, marketingowym zalozeniu zwrot kosztow jest po 5 latach to ogolnie sie zgadzacie ze te 3 szyby to tylko wymysl reklamowy ?

bwojtek
10-06-2011, 20:40
Planujesz po 5-ciu latach wymieniać okna na nowe? Czyżbyś kupował okna CCC?

Gosiek86
10-06-2011, 22:09
Bardzo proszę o opinie nt okien w profilach bluEvolution, firma Pagen, wiem że trochę o tym profilu już było w wątku (ale to wypowiedzi sprzed ponad roku;) ) Będę bardzo bardzo wdzięczna :)

Jani_63
11-06-2011, 00:10
jezeli, jak piszecie, nawet przy optymistycznym, marketingowym zalozeniu zwrot kosztow jest po 5 latach to ogolnie sie zgadzacie ze te 3 szyby to tylko wymysl reklamowy ?
:eek:
A Ty byś pewnie chciał żeby dodatkowy nakład finansowy zwrócił w pierwszym sezonie grzewczym.
Zresztą co tam po sezonie... w trakcie najlepiej :D

wojgoc
11-06-2011, 00:20
:eek:
A Ty byś pewnie chciał żeby dodatkowy nakład finansowy zwrócił w pierwszym sezonie grzewczym.
Zresztą co tam po sezonie... w trakcie najlepiej :D
najlepiej to dostać w formie rabatu przed zakupem.

karolekk
11-06-2011, 09:14
najlepiej to dostać w formie rabatu przed zakupem.

jezeli roznica w cenie zwraca sie po 5latach, w optymistycznym planie opierajacym sie o usrednianie usrednionych wynikow to rownie dobrze zwrot noze byc i pi 10 latach albo pieron wie kiedy jeszcze.
Za 10 lat to wiekszosc bedzie budowac kolejne 4 sciany

bwojtek
11-06-2011, 09:55
jezeli roznica w cenie zwraca sie po 5latach, w optymistycznym planie opierajacym sie o usrednianie usrednionych wynikow to rownie dobrze zwrot noze byc i pi 10 latach albo pieron wie kiedy jeszcze.
Za 10 lat to wiekszosc bedzie budowac kolejne 4 sciany
"Żywotność" stolarki okiennej jest znacznie dłuższa niż 10 lat. A do tego większość ludzi buduje swój pierwszy i ostatni dom w życiu (i zaciąga dożywotni kredyt...). Oszczędność na kosztach ogrzewania to jedno. Są też inne zalety "ciepłych" okien/szyb, które były nie raz przywoływane.

blokno
11-06-2011, 10:06
jezeli roznica w cenie zwraca sie po 5latach, w optymistycznym planie opierajacym sie o usrednianie usrednionych wynikow to rownie dobrze zwrot noze byc i pi 10 latach albo pieron wie kiedy jeszcze.
Za 10 lat to wiekszosc bedzie budowac kolejne 4 sciany

W naszych warunkach po 10 latach to dopiero zaczyna się konczyć urządzanie tego domu i otoczenia, a tych którzy budowali by kolejny dom po tym czasie jest zapewne niewielu. Jak ktoś słusznie zauważył kredyty hipoteczne zaciągane są na 20-30 lat - i to dopiero jest właściwa perspektywa funkcjonowania okien w budynku, bo trudno zakładać, że będzie się wymieniać okna na nowe zanim jeszcze się do końca nie spłaci starych.

karolekk
11-06-2011, 11:31
ok. Moze i macie racje.
A moze ktos, kiedys porownywal producentow okien, profili okiennych pod katem termoizolacji ?
Co wychodzilo najlepiej ?

finlandia
11-06-2011, 12:14
ok. Moze i macie racje.
A moze ktos, kiedys porownywal producentow okien, profili okiennych pod katem termoizolacji ?
Co wychodzilo najlepiej ?
Takie zestawienia pojawiały sie nie raz - zarówno w drukowanym Muratorze czy tez na konkurencyjnych portalach, jak chocby w porównywarce na Blokno.net
Z tym, że większość tych najlepszych okien ma wspolczynnik U w okolicach 0,8 - 0,9. Jak dla mnie niewielkie różnice, ale w cenie mogą być kolosalne.
To jak dla mnie - taki finał Miss Polonnia - wszystkie piękne, ale każdy z nas ma inny gust.

T12345T
11-06-2011, 12:58
ok. Moze i macie racje.
A moze ktos, kiedys porownywal producentow okien, profili okiennych pod katem termoizolacji ?
Co wychodzilo najlepiej ?

karolekk daruj mi, ale odnoszę wrażenie, że albo zaczynasz budowanie swojego domu od komina albo nie chcesz zrozumieć spraw podstawowych.

Według mnie to powinno wyglądać mniej więcej tak: Spodobała mi się bryła jakiegoś domu i mówię sobie "o ten jest w sam raz dla mnie". Zapoznaję się z zawartością projektu. Jednym z jego istotnych i koniecznych elementów w świetle Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 lipca 2003 r w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. 2003 r. Nr 120 poz. 1133 z późn. zm.) jest określenie "właściwości cieplnych przegród zewnętrznych, w tym ścian pełnych oraz drzwi, wrót, a także przegród przezroczystych i innych”.
Nie wiem, czy zapoznałeś się z projektem przed zakupem, nie wiem ,czy w jego części opisowej i rysunkowej były wymagane odniesienia do przenikalności cieplnej okien. Jeśli były, to trzymaj się projektu, jeśli ich nie było, to niestety kupiłeś kiepski projekt, co nie wróży najlepiej przyszłym osiągom Twojego domostwa, bo są one bliżej nieokreślone, a więc mocno nijakie przynajmniej w zakresie planowanego zapotrzebowania na energię i jej zużycia.

Po Twoich pytaniach domyślam się, że albo w projekcie nic na ten temat nie ma albo na własną rękę twórczo go modyfikujesz wychodząc z założenia, że im więcej wbudujesz w dom materiałów o niskiej przenikalności cieplnej tym lepszy osiągniesz efekt. To może być (według mnie jest) pogląd chybiony.

Pytasz, czy ktoś porównywał producentów okien i kształtowników pod kątem osiągów ich produktów w zakresie termoizolacyjności. Pytanie pozornie proste, ale świadczące, że nie bardzo wszedłeś w temat. Nie wiem czy można sensownie tworzyć tak ogólną kategorię do porównań. Moim zdaniem można podejmować próby porównywania osiągów dwóch (lub wielu) jednakowych konstrukcji okiennych. Jednakowych pod względem gabarytów, konstrukcji technicznej i doboru komponentów niezbędnych do ich wykonania, ale wtedy masz porównanie adekwatne dla jednej konstrukcji, a nie dla ogólnych możliwości. Zastosowanie innych komponentów przyniesie inne wyniki, a wcześniejsze porównanie będzie bez znaczenia. Nie tędy wiedzie droga do zakupu okien do własnego domu.
Najpierw trzeba wiedzieć co się chce "energetycznie" osiągnąć i co jest możliwe do osiągniecia przy przyjętej technologii budowy. Wtedy kroi się okna dokładnie na miarę Twoich potrzeb. Jeśli na razie wiesz tylko jedno, że okna mają być "energooszczędne", to tak naprawdę nie wiesz jakich okien potrzebujesz i kupujesz je po omacku ze wszystkimi konsekwencjami takiego stanu rzeczy, także takimi jak zakup okien, których nie potrzebujesz, za które zapłacisz więcej niż powinieneś był zapłacić i których osiągów nie będziesz w stanie wykorzystać ze względu na inne niż okna słabe punkty konstrukcji budynku.

Proszę zastanów się co Ci po wiedzy, który producent wycisnął najniższe Uf z kształtownika, Ug z szyby czy też Uw z okna jak po prostu nie każdą konstrukcję dla się wykonać z takiego zestawu komponentów, tak wykonana może być poza Twoim zasięgiem finansowym, a przede wszystkim może być Tobie po prostu nie potrzebna.

Choć to wiadomość dla inwestorów smutna, według mnie wszystko w zakresie okiennej energooszczędności rozgrywa się w Waszych głowach na etapie określania potrzeb, a pierwszą szczerbą w przyszłej "energooszczędności" są kiepskie wybory projektowe, które determinują późniejsze działanie "na wyczucie". Ot miłe (bo tanie) złego początki.

blokno
11-06-2011, 16:06
ok. Moze i macie racje.
A moze ktos, kiedys porownywal producentow okien, profili okiennych pod katem termoizolacji ?
Co wychodzilo najlepiej ?

W pierwszej trójce okna Ambertherm (Amberline), Salamander 3D (Abatex) i Corona SI82 (HeKaPlast) - wszystkie o wsp. Uw=0,77 dla okna referencyjnego. Cena takiego okna (do otworu 120x150cm) - od 710 do 750 zł netto. Ale nie mniej interesujące okno Tytanowe Thermo (M&S) o wsp. Uw=0,8, a cenie 690 zł.

jareko
11-06-2011, 16:24
kolego TEST i znów wracamy do podstawowego parametru jaki trzeba wziąć do naszych dalszych rozważań - bilans cieplny CAŁEJ chałupy ale... ale nie odkryjey ameryki, że w każdym bilansie, jakiś tam udział ma szyba jako taka i tu inwestowanie w tą cieplejszą ma sens a jak wspomniał bwojtek - samo K takiej szyby to użytkowo tylko połowa a w mej ocenie pikuś ;) Pan Pikuś.
Pakiet trzyszybowy poza termoizolacyjnością ma inne zalety. zastosowanie ciepłej ramki i to podwójnie prawie całkowicie eliminuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na styku szyba - uszczelka, to tak na chybcika podstawowe i niemierzalne zalety trzech szyb

T12345T
11-06-2011, 17:05
W pierwszej trójce okna Ambertherm (Amberline), Salamander 3D (Abatex) i Corona SI82 (HeKaPlast)

Ciekawa trójka:-). blokno, czy ja mogę poprosić na maila o te wyniki badań, które przedstawiły rzeczone firmy dla swoich wyrobów, szczególnie Abatex i to nie tylko wyniki dla przenikalności cieplnej, ale dla wszystkich uwidocznionych w "Porównywarce" właściwości. Wydaje mi się, że to nie powinno być tajne jeśli ma być jakimkolwiek argumentem "za". Zgadzasz się ze mną? Ok. Dzięki. No to czekam:-).

jareko
11-06-2011, 17:18
Czyżby coś podejrzewał kolego ?

bwojtek
11-06-2011, 17:26
Parametr Uw podany dla SALAMANDRA 3D jest wg mnie z kosmosu. Tylko skoro druty mają "badania" potwierdzające niemożliwe parametry to i Abatex może mieć :(

T12345T
11-06-2011, 17:31
kolego TEST i znów wracamy do podstawowego parametru jaki trzeba wziąć do naszych dalszych rozważań - bilans cieplny CAŁEJ chałupy

Zgoda:-).


ale... ale nie odkryjey ameryki, że w każdym bilansie, jakiś tam udział ma szyba jako taka i tu inwestowanie w tą cieplejszą ma sens a jak wspomniał bwojtek - samo K takiej szyby to użytkowo tylko połowa a w mej ocenie pikuś ;) Pan Pikuś.

Zawsze jest jakieś ale... .:-) No, to każdemu po Ug 0,4 i po co te dyskusje, a dla mocno energooszczędnych 0,3, bo to już trzykomorowa budowa pakietu więc i efekt lekko licząc o 33,(3) większy:-). Moim zdaniem nie tędy droga i tu pochwalę koleżków z Germanii, nie wiem czy zwróciliście uwagę na certyfikaty z Darmstad. Tam nie ma naciągania współczynnika Uw szybą (vide moim zdaniem Abatex mimo, że jeszcze papiórów nie widziałem). Okno o przenikalności Uw < 0,8 z szybą 0,7, to ma ekonomicznie uzasadniony sens. Przy "ekstremalnych" parametrach szkła, kształtownik staje się mostkiem, co już było tu i ówdzie pokazywane na zdjęciach termowizyjnych.
Najbardziej pożądany w życiu, przyrodzie i energooszczędności stan, to równowaga. Pomiędzy komponentami konstrukcji okiennej też. Jak to mówią jedna jaskółka wiosny nie czyni. Szyba również.


Pakiet trzyszybowy poza termoizolacyjnością ma inne zalety. zastosowanie ciepłej ramki i to podwójnie prawie całkowicie eliminuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na styku szyba - uszczelka, to tak na chybcika podstawowe i niemierzalne zalety trzech szyb

Co do "eliminacji" ( wolałbym pojęcie "ograniczania") zjawiska wykraplania wody na styku szyby z profilem, zgoda. To co u nas nazywa się "ciepłą ramką" służy tworzeniu „Krawędzi szyby zespolonej o ulepszonych własnościach cieplnych”:-)

IVO333
11-06-2011, 17:46
Ciekawa trójka:-). blokno, czy ja mogę poprosić na maila o te wyniki badań, które przedstawiły rzeczone firmy dla swoich wyrobów, szczególnie Abatex i to nie tylko wyniki dla przenikalności cieplnej, ale dla wszystkich uwidocznionych w "Porównywarce" właściwości. Wydaje mi się, że to nie powinno być tajne jeśli ma być jakimkolwiek argumentem "za". Zgadzasz się ze mną? Ok. Dzięki. No to czekam:-).

Oj czepia się kolega, czepia jak nic. A co jeśli w Abatexie wiedzą o instytucie w Zlinie?
A wracając do poważniejszych spraw niż ten instytut i robione w nim badania to Ambertherm uzyskał najlepszy wynik spośród Alphaline dzięki szkle na kryptonie a jest spośród nich najtańszy. Dyplomata za mnie więc nie napiszę o co potłuc tą porównywarkę.

Edit: widzę że kolega bwojtek też pamiętliwy a i złośliwy potrafi być ;-)

bwojtek
11-06-2011, 18:03
Edit: widzę że kolega bwojtek też pamiętliwy a i złośliwy potrafi być ;-)
Z przybywaniem lat na karku robię się coraz bardziej złośliwy i stetryczały. Na szczęście jeszcze pamięć nie zawodzi ;)

A co do porównywarki to już dawno wyrażałem swoją opinię. Jak ktoś nie pamięta to powiem tylko, że zgadzam się z opinią IVO w tym temacie.

T12345T
11-06-2011, 18:24
Czyżby coś podejrzewał kolego ?

Ja? Nigdy! Po prostu od lat jestem użytkownikiem okien z 3D:-). Chciałbym się dowiedzieć teraz jak je przerobić na pasywne. Przemawia przeze mnie prywata i chęć zysku:-).

T12345T
11-06-2011, 18:39
Parametr Uw podany dla SALAMANDRA 3D jest wg mnie z kosmosu. Tylko skoro druty mają "badania" potwierdzające niemożliwe parametry to i Abatex może mieć :(

bwojtku, z kosmosu, czy nie, chciałbym wiedzieć skąd się wziął. Ze Zlinem przeszłoby bokiem, a nie przeszło. Jest (był) powód do dyskusji i przemyśleń. Wiem, że niektórzy myślą do tej pory, więc może coś z tego myślenia będzie. Moim zdaniem o pewnych sprawach warto mówić, warto je pokazać. Zgadzać się z nimi już nie koniecznie.

parteron
11-06-2011, 22:07
Okna miałem już wybrane - Adams PASSIV-LINE. Parametry dobre, cena akceptowalna. Ostatnio jednak zaczęły mnie nachodzić wątpliwości. Zastanawiam się, czy walka o energooszczędność nie prowadzi do przesady. W końcu okna wstawia się przede wszystkim po to, żeby do domu wpadało światło. Spojrzałem na porównania w których można znaleźć przepuszczalność energii słonecznej i zauważyłem, że dla okien energooszczędnych wartość tego parametru może być o np. 26% mniejsza niż dla okien standardowych.
Z tego wynika, że dla zapewnienia tego samego naświetlenia "ciepłe" okna powinny być odpowiednio większe od standardowych, co obniży zyski energetyczne wynikające z wyśrubowanej wartości współczynnika U.
Może zamiast pakietu trzyszybowego o Ug=0,5 lepiej wybrać dwuszybowy o Ug=1,0? Zamiast Uw=0.79 dla całego okna będę miał np. Uw=1,19, ale okno mniejsze, lżejsze, okucia mniej obciążone, co pewnie dodatnie wpływa na trwałość. Policzyłem w jednym z kalkulatorów, że przy 35m2 okien dopłacę w ciągu 20 lat do ogrzewania ok. 2500 zł, co tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia.
Nie sprawdzałem, ale może za te same pieniądze zamiast okien "ciepłych" dałoby się kupić okna standardowe i żaluzje zewnętrzne, które poprawiłyby współczynnik U dla całego otworu okiennego.
Idąc dalej tym torem, pomyślałem, że może poszukam okien z ładnymi profilami, przy czym dla mnie najładniejsze są te najbardziej "wąskie", czyli te, które zajmują najmniejszą część powierzchni otworu okiennego.
Zacząłem szukać w necie, ale to nie takie proste. trzeba by mocno podłubać na stronach producentów i nie tylko.
Dlatego zwracam się z prośbą do obecnych na Forum fachowców, o sugestie, którym oknom warto się przyjrzeć, jeśli zależy mi na tym, żeby profile zajmowały jak najmniejszą część powierzchni okna?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam,

parteron

jareko
11-06-2011, 22:18
Minęły czasy wąskich profili. 11-12 cm to standard na dzisiejsze czasy. Kolejna zaleta szyb jest to ze latem minimalnie mniej ci sie wnetrze nagrzewa zaś zima mniej ciepła ucieka. Porozmawiaj z tymi co mają duże przeszklenia jak im sie mieszka latem w pełnym słońcu gdy problemem zaczyna być nagrzewanie wnetrza. I nie wierz w bajki ze roleta wewnętrzna da ci oszczędności odczuwałne w kieszeni

parteron
11-06-2011, 22:43
Minęły czasy wąskich profili. 11-12 cm to standard na dzisiejsze czasy.
Szkoda. Też zauważyłem, że jako "wąskie" są reklamowane te które mają 118mm zamiast 120mm. A może w drewnie jest lepiej?

Kolejna zaleta szyb jest to ze latem minimalnie mniej ci sie wnetrze nagrzewa zaś zima mniej ciepła ucieka. Porozmawiaj z tymi co mają duże przeszklenia jak im sie mieszka latem w pełnym słońcu gdy problemem zaczyna być nagrzewanie wnetrza.
To mi wygląda na czystą ideologię. Skoro mniej przepuszczalne są lepsze, to jaka jest zaleta większych okien, przepuszczających mniej światła w porównaniu z mniejszymi, ale bardziej przejrzystymi?

I nie wierz w bajki ze roleta wewnętrzna da ci oszczędności odczuwałne w kieszeni
Nie wierzę. Nie pisałem o roletach, tylko o żaluzjach i nie o wewnętrznych tylko o zewnętrznych.

Pozdrawiam,

parteron

karolekk
11-06-2011, 23:19
W pierwszej trójce okna Ambertherm (Amberline), Salamander 3D (Abatex) i Corona SI82 (HeKaPlast) - wszystkie o wsp. Uw=0,77 dla okna referencyjnego. Cena takiego okna (do otworu 120x150cm) - od 710 do 750 zł netto. Ale nie mniej interesujące okno Tytanowe Thermo (M&S) o wsp. Uw=0,8, a cenie 690 zł.

O firmie HeKaPlast już tu było a może ktoś wypowiedziałby się o pozostałych dwóch ?

blokno
12-06-2011, 10:41
Może zamiast pakietu trzyszybowego o Ug=0,5 lepiej wybrać dwuszybowy o Ug=1,0? Zamiast Uw=0.79 dla całego okna będę miał np. Uw=1,19, ale okno mniejsze, lżejsze, okucia mniej obciążone, co pewnie dodatnie wpływa na trwałość. Policzyłem w jednym z kalkulatorów, że przy 35m2 okien dopłacę w ciągu 20 lat do ogrzewania ok. 2500 zł, co tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia.
parteron

Kłopot polega na tym, że inwestycja w ciepłe okna jest długoterminowa, a jako taka powinna uwzględniac zmiany cen energii. W ostatnich latach ceny gazu wzrosły prawie dwukrotnie, a i to tylko dlatego, że są regulowane przez państwo. W prognozach przyjmuje się, że ceny nosników energii będą rosły średnio o 6 proc. rocznie. Jak wyliczył Rockwool w ciągu najbliższych 20 lat ceny gazu i węgla wzrosną 5-krotnie. Ta firma przewiduje, że za to samo ogrzewanie domu, za które teraz płacimy ok. 5,5 tys. zł na sezon, w roku 2040 będziemy płacić 30 tys. zł. Więc owe 2,5 tys. zł które wyliczyłeś na bazie obecnych cen, za 20 lat mogą się okazać kwotą o wiele, wiele wyższą. Zmiana wsp. Uw z 0,8 na 1,2 oznacza zwiększenie start energii uciekającej przez okna o 50% - moim zdaniem na tym nie warto oszczędzać. pzdr

maysee
12-06-2011, 11:38
Pytanie o okna dachowe. Czy szlag je trafi jak przezimuja w neogrzewanym SSZ? Mam 9 Veluxow.

parteron
12-06-2011, 12:04
[...] Zmiana wsp. Uw z 0,8 na 1,2 oznacza zwiększenie start energii uciekającej przez okna o 50% - moim zdaniem na tym nie warto oszczędzać. pzdr To jest właśnie uproszczenie na które chciałem zwrócić uwagę. Jeśli ta sama zmiana wiąże się ze zmianą przepuszczalności energii słonecznej g z 63% na 50 % (czyli o 26%) to znaczy że okno z Uw=0,8 powinno być o 26% większe od okna o Ug=1,2. Większe okno spowoduje większe straty ciepła, zatem nie spowoduje oszczędności na poziomie 50%, lecz mniejsze. Konsekwencji większego ciężaru nikt nie skomentował - może to bez znaczenia?
Gdyby chodziło tylko o energooszczędność, to należałoby w ogóle zrezygnować z okien, wszak w 2030 można będzie tanio zapewnić oświetlenie domu diodami LED zasilanymi energią słoneczną a widok z okna zastąpić sobie dowolnym obrazkiem wyświetlanym na ekranie wysokiej jakości.

T12345T
12-06-2011, 13:24
[...] którym oknom warto się przyjrzeć, jeśli zależy mi na tym, żeby profile zajmowały jak najmniejszą część powierzchni okna?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Co prawda nie wiem jakie konstrukcje okienne przewiduje Twój projekt, ale według mnie powinieneś przyjrzeć się kształtownikom energeto odmiany 4000 lub 5000. Przy szerokości całkowitej złożenia rama/skrzydło np. ościeżnica 040007/ skrzydło 140 086 = 107 mm na podstawie raportu 108/B-2009 z badań LTB w Dąbrowie Górniczej energeto deklaruje dla tego złożenia przenikalność cieplną na poziomie Uf = 1,0 W/(m2*K). Obie wartości chyba nieźle wpisują się w Twoje poszukiwania:-).

wojgoc
12-06-2011, 17:01
Pytanie o okna dachowe. Czy szlag je trafi jak przezimuja w neogrzewanym SSZ? Mam 9 Veluxow.
a nie boisz się, że "życzliwi" wyniosą je z budowy?

maysee
12-06-2011, 19:07
@Wojgoc zalozmy jednak, ze jakims cudem zyczliwi przeocza moja budowe.

stary
12-06-2011, 20:54
.......A co do porównywarki to już dawno wyrażałem swoją opinię. Jak ktoś nie pamięta to powiem tylko, że zgadzam się z opinią IVO w tym temacie.
Swoje zastrzeżenia w tym temacie chyba najwcześniej opisałem......

parteron
12-06-2011, 21:46
Co prawda nie wiem jakie konstrukcje okienne przewiduje Twój projekt, ale według mnie powinieneś przyjrzeć się kształtownikom energeto odmiany 4000 lub 5000. Przy szerokości całkowitej złożenia rama/skrzydło np. ościeżnica 040007/ skrzydło 140 086 = 107 mm na podstawie raportu 108/B-2009 z badań LTB w Dąbrowie Górniczej energeto deklaruje dla tego złożenia przenikalność cieplną na poziomie Uf = 1,0 W/(m2*K). Obie wartości chyba nieźle wpisują się w Twoje poszukiwania:-). Dzięki za konkretne informacje. Na pewno odwiedzę firmę AMPol. Zanim to zrobię może ktoś skomentuje krytycznie technologie "bonding inside", specjalnego skrzydła z zastosowaniem techniki klejenia szyb oraz "powerdur inside", nowego rodzaju ram z zastosowaniem tworzywa sztucznego Ultradur® High Speed, który zastępuje wzmocnienia stalowe stosowane w konwencjonalnych ramach?

stary
12-06-2011, 21:49
W pierwszej trójce okna Ambertherm (Amberline), Salamander 3D (Abatex) i Corona SI82 (HeKaPlast) - wszystkie o wsp. Uw=0,77 dla okna referencyjnego.........
A jak to ma sie do ciepłych okien z tabelki na tej stronie
http://www.infookno.pl/pages/603 ????? :popcorn:

Charlie
12-06-2011, 21:55
... Zanim to zrobię może ktoś skomentuje krytycznie technologie "bonding inside", specjalnego skrzydła z zastosowaniem techniki klejenia szyb oraz "powerdur inside", nowego rodzaju ram z zastosowaniem tworzywa sztucznego Ultradur® High Speed, który zastępuje wzmocnienia stalowe stosowane w konwencjonalnych ramach?

...krytycznie komentuję - najdroższe z najdroższych.

T12345T
12-06-2011, 22:09
A jak to ma sie do ciepłych okien z tabelki na tej stronie
http://www.infookno.pl/pages/603 ????? :popcorn:

Taki nick, a pytasz się jakbyś młody był:-).

wojgoc
12-06-2011, 23:20
Zanim to zrobię może ktoś skomentuje krytycznie technologie "bonding inside", specjalnego skrzydła z zastosowaniem techniki klejenia szyb oraz "powerdur inside", nowego rodzaju ram z zastosowaniem tworzywa sztucznego Ultradur® High Speed, który zastępuje wzmocnienia stalowe stosowane w konwencjonalnych ramach?
nie wiesz co z kasą zrobić?
nie wiem czemu, ale mam przekonanie, że się nie budujesz tylko tak sprawdzasz na przyszłość.

karolekk
12-06-2011, 23:43
Jestem wyluzowany :) póki co i naiwnie jeszcze czekam do 10 czerwca

no i jak ?

jareko
13-06-2011, 07:33
Nijak. Okazuje sie jednak ze naiwny jestem i jeszcze wierzyłem w dane słowo.

parteron
13-06-2011, 09:53
nie wiesz co z kasą zrobić?
nie wiem czemu, ale mam przekonanie, że się nie budujesz tylko tak sprawdzasz na przyszłość. Czy to moja wina, że w tej branży (i nie tylko w tej) robi sie wszystko, żeby ukryć przed klientem cenę tak długo jak tylko się da? Przecież nawet na tym forum był przykład wyceny, która była zaskakująco wysoka, a później okazało się jest rabat w wysokości 67%. Kiedy robiłem wycenę na okna Adamsa, to mimo że podałem dokładnie wszystkie parametry i zaznaczyłem wybrane opcje, dowiedziałem się, że wycena jest bardzo orientacyjna i w moim przypadku są możliwe duże rabaty. Gdyby ktoś mógł mi przybliżyć, jakiej różnic yw cenie (procentowo) mogę sie spodziewać byłbym wdzięczny. Pytanie "nie wie Pan co z kasą zrobić?" słyszę przeważnie wtedy, kiedy pytam o montaż okien w warstwie ocieplenia i kiedy dowiaduję się ile to kosztuje, przyznaję, że pytanie ma sens.

wojgoc
13-06-2011, 10:32
parteron,
duzo piszesz, ale jak ognia unikasz kwestii projektu - Ty się budujesz czy zbierasz opinie?
a jesli się budujesz to co budujesz?

finlandia
13-06-2011, 10:46
Szkoda. Też zauważyłem, że jako "wąskie" są reklamowane te które mają 118mm zamiast 120mm. A może w drewnie jest lepiej?

parteron

Bywa lepiej. Ale standard to 11-12cm. Mam okno które ma 10,5cm "po złożeniu"/wymiar naciągany, bo należałoby jeszcze dodać ok 3mm na silikon.
z tym, że ten lepszy wynik światła jest kosztem miejsca z boku ramy. Zawias jest na tyle blisko krawędzi, że sztuką jest otynkować glif w tym miejscu, przez co okno jest zmorą wszystkich wykończeniowców. Ale klient zyskuje ponad 2 cm szyby...

blokno
13-06-2011, 10:46
Pytanie "nie wie Pan co z kasą zrobić?" słyszę przeważnie wtedy, kiedy pytam o montaż okien w warstwie ocieplenia i kiedy dowiaduję się ile to kosztuje, przyznaję, że pytanie ma sens.

Według Soudala (http://soudal.blokno.net/#1238) montaż warstwowy nie powinien być droższy niż 30 zł / mb obwodu okna. Przy montażu w warstwie ocieplenia dojdzie jeszcze koszt materiałów do mocowania okna, a tu już rzeczywiście może być różnie cenowo. Nie mniej trudno się spodziewać montażu warstwowego, gdy otrzymuje się ofertę montażu za 15 zł /mb.

parteron
13-06-2011, 11:57
parteron,
duzo piszesz, ale jak ognia unikasz kwestii projektu - Ty się budujesz czy zbierasz opinie?
a jesli się budujesz to co budujesz? Buduję dom jednorodzinny, parterowy i zbieram opinie. To jest wątek o oknach a nie o moim projekcie, ale jeśli to ma w czymś pomóc mogę podać wymiary okien:
2100*1600 - 3szt.
1800*1600 - 3szt
900*1600 - 2sz.
2700*2300 – drzwi na taras
1800*1900 - 1szt.
900*2700 – fix w garażu

W sumie powierzchnia okien w pomieszczeniach ogrzewanych: 31, 23 m2, obwód wszystkich - 77,2m.
Weźmy kalkulator ze strony http://www.uvalue.ms.pl/. Dla całkowitej powierzchni okien 31,5m2, przy ogrzewaniu węglem (u mnie będzie pompa ciepła) "zyski" na ogrzewaniu przez 20 lat wyniosą ok. 2900 zł przy montażu okien o Uw=0,8 zamiast 1,2. Podejrzewam, że więcej mogę "zaoszczędzić" rezygnując z niektórych opcji i negocjując rabaty ze sprzedawcą. Jeśli za montaż w warstwie ocieplenia dopłacę 40 zł za mb, to przy 77m daje ponad 3000 zł. Nie wiem kiedy taka inwestycja się zwróci jeśli w ogóle.
Pytając o wąskie profile brałem pod uwagę kwestie estetyczne. Po prostu podobaja mi się takie i już. Czy mam nie brać pod uwagę tego czynnika dobierając parapety, tynki, podłogi itp., a wszystko podporządkować magicznemu współczynnikowi U? Czy jestem ostatnim frajerem jeśli chcę wybrać okna które bardziej mi się podobają, nawet jeśli są droższe (w granicach rozsądku oczywiście)?

Charlie
14-06-2011, 14:36
Słuchaj - za drobne pieniądze policzą Ci wszystko co chcesz. Chodzi mi o tzw. audytorów energetycznych. Zrobią to w.g norm obowiązujących - mają wzory w komputerach i już.

krxychoo
14-06-2011, 16:44
Witam czy ktoś może polecić mi jakąś firmę, chcę wymienić okna w domku w Gdyni?
Wiem coś już o Vetrex'ie, Optimus-System, Gdańska Fabryka Okien

Ktoś może coś powiedzieć na temat fachowości?

buzzer11
14-06-2011, 19:00
Dla tych co są w trakcie szukania okien do swojego domku polecam okna AdamS Passive Line.
W poprzednim tygodniu były montowane u mnie w domku i są naprawdę super.
Okna zamawiałem u forumowego Stary (firma Aprel z Warszawy).
Montaż okien przebiegł bezproblemowo i co najważniejsze dokładnie bez jakiejkolwiek fuszery jak to się zdarza u innych.

Jednym słowem polecam.

PS. Pozdrawiam Pana Krzysztofa

Rafał.

slaku
15-06-2011, 07:44
Dla tych co są w trakcie szukania okien do swojego domku polecam okna AdamS Passive Line.
W poprzednim tygodniu były montowane u mnie w domku i są naprawdę super.
Okna zamawiałem u forumowego Stary (firma Aprel z Warszawy).
Montaż okien przebiegł bezproblemowo i co najważniejsze dokładnie bez jakiejkolwiek fuszery jak to się zdarza u innych.

Jednym słowem polecam.


Bez złośliwości do ciebie i firmy Adams którą znam, polecać to można produkt, który już się użytkuje od jakieś czasu praktycznie, a nie tak jak w tym pewno przypadku, gdy jest oknem zamknięta dziura w ścianie;). Bo nawet decco będzie ładnie wyglądać jak jest nowe i dobrze zamontowane:yes:

Jani_63
15-06-2011, 08:47
Czegoś tu nie rozumiem. Skoro znasz produkty Adansa to skąd Twoje obiekcje?
Firma produkuje okna na bardzo dobrym poziomie i na przestrzeni lat zbierała pochwały za swój wyrób.
Można więc z czystym sumieniem ją polecać nawet nie użytkując jej produktów.
Co do montażu, to w/w firma wśród branżowców i forumowiczów też cieszy się doskonałą opinią.
Pewnie że w wykonywaniu usługi może zdarzyć się zawsze jakaś wpadka, ale prawdopodobieństwo jej wystąpienia w przypadku firmy o bardzo dużej fachowości jest bardzo, ale to bardzo ograniczone.

agnieszkakusi
15-06-2011, 09:06
krxychoo, handluję oknami z Vetrexu i nie mam do nich zastrzeżeń. Wcześniej mieliśmy Vekę od toruńskiego producenta okien i to była tragedia.

jareko
15-06-2011, 10:14
Bez złośliwości do ciebie i firmy Adams którą znam, polecać to można produkt, który już się użytkuje od jakieś czasu praktycznie, a nie tak jak w tym pewno przypadku, gdy jest oknem zamknięta dziura w ścianie;). Bo nawet decco będzie ładnie wyglądać jak jest nowe i dobrze zamontowane:yes:Podobnie jak Jani_63 wyrażam swoje zdziwienie twym postem choć prawdą jest, że często osoby nie znające ani produktu, ani montażystów pieją z zachwytu na sam widok okien jakie im dopiero co zamontowano. Ale akurat w tym, konkretnie w tym wypadku, nie ma obaw.
Znam Starego od lat, dobry fachura, nawet o niebo lepszy ode mnie (a czy ja wogóle jestem dobry ? ) i brygadę monterską ma sprawdzoną
Można polecać jego usługi w ciemno :)

agnieszkakusi
15-06-2011, 10:29
Jareko, nie bądź taki skromny:)

wojgoc
15-06-2011, 11:03
Znam Starego od lat, dobry fachura, nawet o niebo lepszy ode mnie (a czy ja wogóle jestem dobry ? )
w oknach jesteś niezły:wave:,
gorzej w wiare słowną niektórych klientów:bash:

jareko
15-06-2011, 11:54
a może dokładniej ?

buzzer11
15-06-2011, 12:12
Bez złośliwości do ciebie i firmy Adams którą znam, polecać to można produkt, który już się użytkuje od jakieś czasu praktycznie, a nie tak jak w tym pewno przypadku, gdy jest oknem zamknięta dziura w ścianie;). Bo nawet decco będzie ładnie wyglądać jak jest nowe i dobrze zamontowane:yes:

Napisałem post po to aby ludzie szukający okien mogli poznać opinie o firmie która montowała mi okna. Choć jest znana ze swej fachowości chciałem wyrazić swoją opinie bo to mi chyba wolno zrobić ;) Samych okien nie trzeba reklamować gdyż wiadomo, że są bardzo dobre (nie robi ich Pan Henio w garażu).

Popieram wypowiedź Jani_63

bombelo
15-06-2011, 12:43
Skoro okna AdamS Passive Line sa takie swietne moze ktos wyjasni mi na jakiej zasadzie zachowana sztywnosc profili w tym modelu
bo z ulotki reklamowej wynika ze brak w tych oknach wzmocnienia stalowego ? wiec co usztywnia ta konstrukcje ?

http://www.adams.com.pl/files/ulotkaPassiv-Line.pdf

GosiaToruń?Brzozówka
15-06-2011, 13:07
Skoro okna AdamS Passive Line sa takie swietne moze ktos wyjasni mi na jakiej zasadzie zachowana sztywnosc profili w tym modelu
bo z ulotki reklamowej wynika ze brak w tych oknach wzmocnienia stalowego ? wiec co usztywnia ta konstrukcje ?


Dobre pytanie-mnie też to zastanawia....
Jeszcze jedna sprawa...czy okna "energooszczędne" można montować w sposób tradycyjny,czy TRZEBA według tzw.ciepłego montażu?

bwojtek
15-06-2011, 13:08
Patrzycie na ulotkę ale nie widzicie :(
Podpowiem: strona nr 2, punkt (odnośnik) 3.

bombelo
15-06-2011, 13:20
masz na mysli system wklejania szyb ? pkt 3 to ma niby wzmacniac ?

bo w passiv line color w pkt 6 pisze ze jest wzmocnienie

a w tablice porownujacej do innych okien pisze brak wzmocnienia

ale burdel w tej ulotce

aby te okna nie okazaly sie tak swietne jak passiv haus w Aluplast

bwojtek
15-06-2011, 15:19
masz na mysli system wklejania szyb ? pkt 3 to ma niby wzmacniac ?

bo w passiv line color w pkt 6 pisze ze jest wzmocnienie

a w tablice porownujacej do innych okien pisze brak wzmocnienia

ale burdel w tej ulotce

aby te okna nie okazaly sie tak swietne jak passiv haus w Aluplast
A widzisz... Zaczynamy stąpać po grząskim gruncie, gdzie kończą się fakty a zaczyna marketing :) Wklejanie szyby usztywnia okno ale nie na tyle by wykonać je w kolorze bez wzmocnienia. Oczywiście wyśrubowane parametry Uw podawane są dla okien bez wzmocnienia natomiast większość sprzedawanych okien (kolorowe) takowe wzmocnienie posiada.

bombelo
15-06-2011, 15:26
czyli kolorowe maja stalowe wzmocnienia tak ?
wiec juz nie sa takie passiv haus mega pssiv :-)

a biale gna sie na ptege ?

a jak trzeba przeszklic skrzydlo - szybe - to co rozklejamy wszystko i potem kleimy na miejscu ?

tak wlasnie ta uznana firma jak wszyscy twierdza robi klienta w BALONA
niby wszystko podaje w ulotce ale tak zagmatwane dla klienta ze szkoda gadac

amigo1974
15-06-2011, 15:32
Skoro okna AdamS Passive Line sa takie swietne moze ktos wyjasni mi na jakiej zasadzie zachowana sztywnosc profili w tym modelu
bo z ulotki reklamowej wynika ze brak w tych oknach wzmocnienia stalowego ? wiec co usztywnia ta konstrukcje ?

http://www.adams.com.pl/files/ulotkaPassiv-Line.pdf

w kolorze mają wzmocnienia tylko białe nie mają i przez to mają lepszy współczynnik ale przy oknach passiv to brakuje mi tu trzeciej uszczelki czy może to nie ma znaczenia dla okna?

wojgoc
15-06-2011, 17:18
a może dokładniej ?
ale co dokładniej?
wiedza o oknach masz nawet za dużą.
co do ludków to nawiązałem do Twoich słów o 10.06 i wierze w słowa klientów.

buzzer11
15-06-2011, 20:24
czyli kolorowe maja stalowe wzmocnienia tak ?
wiec juz nie sa takie passiv haus mega pssiv :-)

a biale gna sie na ptege ?

a jak trzeba przeszklic skrzydlo - szybe - to co rozklejamy wszystko i potem kleimy na miejscu ?

tak wlasnie ta uznana firma jak wszyscy twierdza robi klienta w BALONA
niby wszystko podaje w ulotce ale tak zagmatwane dla klienta ze szkoda gadac

Dlaczego uważasz, że zaraz firma robi Cię w balona i że wszyscy tak twierdzą. Jacy wszyscy - 2-3 osoby na forum tak się wypowiedziały.
Przed podjęciem decyzji o zakupie właśnie tych okien rozmawiałem z kilkoma osobami które to już użytkują te okna i sobie chwaliły.
Dla mnie ulotka jest czytelna więc nie wiem co masz w niej zagmatwane. Poza tym możesz spytać się sprzedawcy skoro czegoś nie rozumiesz. Proste.
Zagmatwane to sa informacje z innych firm oferujących okna (nazwy producentów zachowam dla siebie).
Najlepsze to było to jak prosiłem jedną z firm o wycene a ta mi tabelke w excelu z ceną zrobiła i tyle. To dopiero była profesionalna wycena. Boje się pomyśleć co by było dalej ;)

Nie czytaj tylko samych ulotek ale i artykuły o tych oknach. Tam jest wszystko opisane. Nie znalazłem w nich ani jednej informacji negującej te okna.

Ludzie jak coś jest złe to krytykujecie - jak jest dobre to też krytykujecie i szukacie dziury w całym. I tak i tak jest źle.

Skoro uważacie, że te okna AdamS`a są złe to ich nie kupujcie i tyle. Nikt wam przecież nie każe. Ja wyraziłem swoją opinie a Wy się od razu rzuciliście z takimi wywodami że głowa boli ;)

GosiaToruń?Brzozówka
15-06-2011, 21:11
Buzzer,a czy możesz napisać jaki sposób montażu miałeś wykonany?
proponowano mi do tych okien tj.passive-line ciepły montaż....ponieważ jak twierdzi sprzedawca,w przy montażu tradycyjnym powstają mostki termiczne...

buzzer11
15-06-2011, 21:59
Buzzer,a czy możesz napisać jaki sposób montażu miałeś wykonany?
proponowano mi do tych okien tj.passive-line ciepły montaż....ponieważ jak twierdzi sprzedawca,w przy montażu tradycyjnym powstają mostki termiczne...

U mnie było tradycyjnie. Zaraz będą pewnie posty, że po kiego takie okna przy montażu tradycyjnym tj w lico muru. Odpowiem: bo taki miałem kaprys i tyle ;)

slaku
15-06-2011, 22:27
Podobnie jak Jani_63 wyrażam swoje zdziwienie twym postem choć prawdą jest, że często osoby nie znające ani produktu, ani montażystów pieją z zachwytu na sam widok okien jakie im dopiero co zamontowano.


O to mi dokładnie chodzi, bo sporo jest takich osób, które zobaczą dobrze otwierające się okno i od razu chwalą pod niebiosa wszystko co z tymi oknami jest związane. Oczywiście nie neguję fachowości montażysty "starego" bo i tak nie wiedziałem, że to jego firma jest. Ale jak widać od razu lament się pojawił, jak nie napisałem od razu o co mi chodzi. Trochę więcej luzu koledzy:yes:

buzzer11
15-06-2011, 22:36
Trochę więcej luzu koledzy:yes:

Tego się trzymajmy. Idzie lato, czas urlopów. Po co się niepotrzebnie unosić ;)
Pozdrawiam

redcode
15-06-2011, 22:58
Po browarku, na ochłode :)

M+M
15-06-2011, 23:29
Wybaczcie, nie dałam rady przeczytać wszystkich 878 stron wątku, ale po tym co przeczytałam widzę, że chyba muszę zrewidować pomysły mojego architekta co do okien.

Mamy w projekcie m.in.:
fix 240x240
fix 100x240
R 100x240
fix 50x240
fix 300x100
fix(200x100) + RU(100x100), czyli w sumie 300x100
HS 420x240

Czy to ma w ogóle sens w PVC (nie białe) czy tylko drewno lub aluminium? Oczywiście pan architekt twierdzi, że wszystko się da...

buzzer11
15-06-2011, 23:36
Po browarku, na ochłode :)

toż to miód dla mojego podniebienia ;))))))

Jani_63
16-06-2011, 01:36
Ale jak widać od razu lament się pojawił, jak nie napisałem od razu o co mi chodzi. Trochę więcej luzu koledzy:yes:
Aj tam od razu lament... raczej zdziwienie Twoim tokiem rozumowania :D

jareko
16-06-2011, 09:30
...fix 240x240
fix 100x240
R 100x240
fix 50x240
fix 300x100
fix(200x100) + RU(100x100), czyli w sumie 300x100
HS 420x240
Czy to ma w ogóle sens w PVC (nie białe) czy tylko drewno lub aluminium? Oczywiście pan architekt twierdzi, że wszystko się da...
HS w kolorze już musisz zmniejszyć do wysokości 2300 a by próg był 8mm to nadproże względem docelowego poziomu posadzki powinno być na wysokości 2280 mm
Przy tej szerokości polecam ci wykonanie go jako dwa skrzydła przesuwane. Tylko jest problem w podziale na 2/2 - szyba będzie ok. 4,5 mkw - realnie 6mm i zamiast się "wygłupiać" by dawać pakiet trzyszybowy lepiej zrobić standardowo dwie szyby. Hmmm... jedna szybka będzie ważyła tylko 150 kg więc nie jest taka straszna :) K szyby 1,0 czyli na dzisiejsze "standardy" jakby chłodna tym samym musisz coś pomyśleć o ogrzewaniu by przy HS-ie nie czuło się chłodu no i całość tak mniej więcej ważyć będzie z 500 kilo więc montaż i jeszcze raz montaż, dobre solidne podparcie, żadne tam cegłu i inne wynalazki tylko poszerzenia by na chudziaku posadowić - spójrz sobie na zdjęcie jak to powinno wyglądać (widzisz na nim inne okno - nie HS - ale chodzi o zasadę)

Fix 300/100 już powinien być wykonany z szybą 6mm grubości

to chyba tyle uwag do twych okienek

Pan Okienko
16-06-2011, 16:06
Wybaczcie, nie dałam rady przeczytać wszystkich 878 stron wątku, ale po tym co przeczytałam widzę, że chyba muszę zrewidować pomysły mojego architekta co do okien.

Mamy w projekcie m.in.:
fix 240x240
fix 100x240
R 100x240
fix 50x240
fix 300x100
fix(200x100) + RU(100x100), czyli w sumie 300x100
HS 420x240

Czy to ma w ogóle sens w PVC (nie białe) czy tylko drewno lub aluminium? Oczywiście pan architekt twierdzi, że wszystko się da...

Jak każdy klient zapewne masz wytypowanych kilka firm które rozpatrujesz pod kątem zakupu stolarki, najlepiej niech one zweryfikują możliwość wykonania takich okien, na podstawie projektu. Mogę powiedzieć na przykładzie okien z firmy MS że istnieje możliwość wykonania HST o podanych przez Ciebie wymiarach w PVC - maksymalna wysokość razem z progiem to 2,5m i max pow. 11,5mkw. - oczywiście dla koloru. Co do potrójnych szyb 6mm z U=0,6 też powinniśmy się zmieścić w 300kg które może ważyć skrzydło. Ostatnim ale bardzo ważnym tematem jest montaż takiego maleństwa.

jareko
16-06-2011, 20:03
Hmmm pozostawię to bez komentarza.

IVO333
16-06-2011, 21:07
Co do potrójnych szyb 6mm z U=0,6

Z ciekawości to jakiej grubości pakiet w tego HS dacie radę zapiąć?

jareko
16-06-2011, 21:42
Trzy po trzy ;)

wojgoc
16-06-2011, 21:59
Hmmm pozostawię to bez komentarza.
ale czemu? :eek:

jareko
16-06-2011, 22:14
Czy to wyższa szkoła ? Skoro producent czy sprzedawca mówi ze bez problemu zrobi HS w kolorze o wysokości 250 to jego problem. O HS było już tutaj nie raz. O rozszerzalności PVC też. O szczelności HS też. Itd. Itd. Itd. Po co sie powtarzać ? Zwłaszcza każde odstępstwo w HS jest tragiczne później w skutkach nie dla producenta tylko dla klienta. Ale co mi do tego . . .

wojgoc
16-06-2011, 22:28
cóż, Pan Okienko sprytnie zaznaczył w swoim poście, że istnieje mozliwość....

karolekk
17-06-2011, 00:17
jareko, nie odpowiedziales jak tam rezultaty twojego wyczekiwania na zwrot kosztow reklamacji okien pewnej firmy ?
Temat dawno nie podnoszony wiec firmy prosze nie wymieniac, zeby nowego narybku nie straszyc bo moze to tylko plotki.

P.s
zdradzic jeszcze mozesz czego reklamacje dotyczyly, czy to tylko opoznien ?

jareko
17-06-2011, 05:07
A co mam odpowiedzieć ? Plotek powtarzać nie będę bo i po co ? Życie je zweryfikuje. Po ostatniej obietnicy początku spłaty do 10 czerwca z ust najważniejszego powiedziałem sobie ze już nie popuszczę. Choćby miało to trwać latami to wszystkie swoje straty odzyskam. Niesłowność, brak kontaktu, brak poszanowania partnera z którym sie współpracowało kilka lat i który na dodatek chwaląc Schuco przy okazji promował tego producenta, zadufanie i długo by wady wymieniać spowodowały to ze nie chce mieć z nim wogóle doczynienia. Zawiodłem sie na nim ogromnie a widzę ze zmiana u steru nic a nic nie zmieniła. Może mój i nie tylko mój przykład da do myślenia tym którzy dalej współpracują i tym którzy może zechcą taka współpracę nawiązać. Nikt nie wie co może być dalej ale jedno powinien wiedzieć. Jak coś pójdzie nie tak to okłamywany będzie i to on wszystkie koszty poniesie. Dla mnie ta firma nawet jak nie padnie to i tak już nie istnieje. Tyle w temacie póki co.

jareko
17-06-2011, 05:36
Po przejściu do Hekaplastu widzę ogromna różnice w podejściu do dealerów. Zrozumienie dla sytuacji w jaka wpędził nas poprzedni dostawca jest ogromne. Zupełnie inna kultura współpracy i szacunek dla tych dzięki którym firma zarabia. Może inni koledzy dawniej współpracujący z firma której nazwy nie chcesz bym wymieniał a teraz sa też dealerami Hekaplastu swoje trzy grosze dorzuca.
I chyba dla Was, potencjalnych klientów, wyrób finalny jest co najmniej tak samo dobry.

Pan Okienko
17-06-2011, 09:47
Trzy po trzy ;)

raczej trzy po sześć, w pakiecie 48mm i U=0,55 czyli w zaokrągleniu 0,6.

karolekk
17-06-2011, 10:29
Po przejściu do Hekaplastu widzę ogromna różnice w podejściu do dealerów. Zrozumienie dla sytuacji w jaka wpędził nas poprzedni dostawca jest ogromne. Zupełnie inna kultura współpracy i szacunek dla tych dzięki którym firma zarabia. Może inni koledzy dawniej współpracujący z firma której nazwy nie chcesz bym wymieniał a teraz sa też dealerami Hekaplastu swoje trzy grosze dorzuca.
I chyba dla Was, potencjalnych klientów, wyrób finalny jest co najmniej tak samo dobry.

3:30 ?
Bezsennosc wywolana stresem ?

wojgoc
17-06-2011, 10:38
3:30 ?
Bezsennosc wywolana stresem ?
ja widze godzine wpisu o 5:30

płotka
17-06-2011, 10:50
Szukam dobrej firmy montującej okna (Bydgoszcz i okolice). Dość dobrą ofertę przedstawiła mi firma Ferrum z Torunia. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tą firmą?

witek86
17-06-2011, 11:17
zrobią ci okna z recyklingu i powiedzą że pomogłeś ratować ziemie:) no chyba że szukasz firmy która ma ci tylko zamontować okna które juz kupiłeś ?

jareko
17-06-2011, 12:17
3:30 ?
Bezsennosc wywolana stresem ?
Stres owszem jest i też byś miał jakby twoje straty szły w w dziesiątki tysięcy, zszarganą opinię, utratę klientów na ponad 500 tyś obrotu.
Stres dalej jest i będzie do chwili kiedy wyjdę na prostą z montażami bo przez przesunięcie zamówień z zeszłego roku na ten miałem za dużo do przerobienia ale już się powoli wyrabiamy i wychodzimy na prostą
Stres jest i też byś miał, jakbyś od początku marca miał tylko 6 niedziel wolnych a w resztę zapierniczał by radosne podejście tej firmy nie odbiło się na klientach, choć i tak na kilku się odbiło
Ale już ciągnąć tego tematu mi się nie chce. To mój stres a nie Wasz. To moje wkur... nie Wasze. To moje kłopoty, nie Wasze

Godzina dobra jak każda inna by jechać na montaż z Warszawy do Olkusza :) bo transport mieliśmy na 7:00 by w ciągu jednego dnia na spokojnie zamontować 16 okien z 3 cm wysunięciem poza lico muru - zdjęcia z montażu ukażą się za jakiś czas na mojej stronie

witek86
17-06-2011, 12:52
to pewnie była przerwa na kawe :) no ale tytuł rekordzisty forum zobowiązuje

karolekk
17-06-2011, 14:00
zrobią ci okna z recyklingu i powiedzą że pomogłeś ratować ziemie:) no chyba że szukasz firmy która ma ci tylko zamontować okna które juz kupiłeś ?

a ty ciekaw jestem jaka firme proponujesz ?
I to nie dlatego ze jestem zainteresowany kupnem tylko wrecz przeciwnie. Chcialbym wiedziec kogo omijac z daleka bo jak lapiesz sie juz za oczernianie konkurencji to musisz byc mocno zdesperowany.
Przyznasz sie kto to prowadzi "pisowski" marketing ?

jareko
17-06-2011, 14:08
Bynajmniej nie przerwa Witku. To tylko zdobycze techniki (sieć w komórce) i uzależnienie od tego miejsca ;)

witek86
17-06-2011, 16:04
a ty ciekaw jestem jaka firme proponujesz ?
I to nie dlatego ze jestem zainteresowany kupnem tylko wrecz przeciwnie. Chcialbym wiedziec kogo omijac z daleka bo jak lapiesz sie juz za oczernianie konkurencji to musisz byc mocno zdesperowany.
Przyznasz sie kto to prowadzi "pisowski" marketing ?

nie jesteś zainteresowany kupnem to ci nic nie zaproponuje :) marketing oczernianie człowieku wejdź na strone firmy o któej mowa przeczytaj w opisie o oknach pcv i sam zobaczysz że tak mówią haha a mnie mozesz z daleka omijać bo jest taka desperacja ze poślady ściskac byś musiał
jeśli tylko byś chciała i wykazał troszeczke chęci to napewno byś się dowiedział co sprzedajee itd
ale nie o tym mowa ...
sprawdz strone firmy o której była mowa a później odpowiedz na post czy podesłąć jeszcze link ?

witek86
17-06-2011, 16:06
Bynajmniej nie przerwa Witku. To tylko zdobycze techniki (sieć w komórce) i uzależnienie od tego miejsca ;)

domysliłem się że to tak wyglada ale bardziej wąłsnie chodziło o to uzależnienie ze inni przerwa na kawe a jareko ciach ciach murator połącz:D
pozdrawiam i szerokości haha

wojgoc
17-06-2011, 19:45
Bynajmniej nie przerwa Witku. To tylko zdobycze techniki (sieć w komórce) i uzależnienie od tego miejsca ;)
to TY już uzalezniony jestes od kontaktu z FM... i nie tylko pewnie;)

bombelo
18-06-2011, 01:29
jareko
z tymi dziesiatkami tysiecy to nie przesadzaj odrobisz na kilku zleceniach
srednia marża pewnie 20-25% razy srednie zlecenie 20tys.zł daje to 4-5 tys.zł na srednim-malym domu
a pewnie masz znacznie wieksze zleceniea 40-60tys.zl

do ekipy monterow chyba nie dokladasz - dajesz im stawke za 1 metr biezacy, materialy, pianki, dyble, kotwy itp
reszta dla ciebie i to calkiem fajna reszta

jak rozmawialem z jednym producentem to dowiedzielm sie ze dealerzy maja znacznie wyższe marże sprzedajac okna z mega rabatami klientowi niż producent sprzedajac okna dealerowi

wiec wybacz plakac nad Toba jako dealerem nie bede bo szybciutko sobie nadrobisz mega marżami dealerow
Tylko w tak chorym kraju jak nasz dealerzy musza miec marże 15-30% a producent juz znacznie mniej
potem sie dziwic ze producenci padaja

ale mam pytanie natury technicznj odnosnie uszczelek w oknach schuco z Heki
w jaki sposob montowane sa uszczelki przy ramach i przy skrzydlach okna przez producenta ?

jareko
18-06-2011, 08:32
Ha ha lekko sie uśmiałem z tymi marżami. Oddziel rabat jaki daje producent dealerowi od tego za ile on sprzedaje okna klientom. Rabaty dla klienta to 20-40 % właśnie zależne od rabatu jaki dostaje od producenta. Poza tym najważniejsza sprawa. Jaki obrot może osiągnąć dealer a jaki producent. Dalej idąc. Koszty bo w świetle twych słów można odnieść wrażenie ze na rękę od jednej chałupy mamy na czysto z 5 tys. Jejku to byłbym już miliarderem hi hi. Wystarczyłoby 20 domów i co roku zarabiałbym milion dwieście minus podatek. Wiesz . . . TAK CHCE zarabiać :) ale jakoś nie mogę :( poza tym średnia cena okien za dom to 30 tys. Większe zlecenia wbrew pozorom nie generuja większego zysku ale to oddzielny temat

jareko
18-06-2011, 08:46
I jeszcze. Dla mnie sprawa najważniejszą. Ktoś mnie okłamał i kłamie dalej patrząc prosto w oczy. Ktoś mnie po prostu okradł. Wystarczyło od razu powiedzieć prawdę. Dealerzy związani z firma i jej wizęrunkiem pomogliby zanim doszło do takiego bagna tak jak pomogli gdy było już za późno i afera była na całego.

A co do uszczelek to sprecyzuj o co ci chodzi ?

bwojtek
18-06-2011, 09:13
Koszty bo w świetle twych słów można odnieść wrażenie ze na rękę od jednej chałupy mamy na czysto z 5 tys. Jejku to byłbym już miliarderem hi hi. Wystarczyłoby 20 domów i co roku zarabiałbym milion dwieście minus podatek.
Ciekawa matematyka... 20x5tys=1.200.000?

jareko
18-06-2011, 09:21
20 domów miesięcznie miałem na myśli bwojtku :)

bwojtek
18-06-2011, 09:36
20 domów miesięcznie miałem na myśli bwojtku :)
Gdybyś realizował 20 domów miesięcznie to byłbyś już dawno milionerem nawet przy realnie występujących marżach. Ale pomarzyć można ;)

jareko
18-06-2011, 10:01
Pomarzyć można to fakt. Dobrze by tak było ale chyba kolega bombęlo przecenia nasz rynek
Życzmy sobie w takim razie bwojtku minimum 15 domów miesięcznie :) tylko nie tak jak teraz mam gdzie zeszłoroczne zamówienia realizujemy w tym roku bo wrażenie może być inne hi hi. Od marca wychodzi 20 domów miesięcznie ale wiadomo z jakich powodów.

finlandia
18-06-2011, 10:57
Bamboleo:) cudowna rentowność. Producentom też się wydaje że tak dobrze zarabiają dealerzy. A my tak jak producent - też jesteśmy pod presją konkurencji- nawet tej z własnej sieci. Poza tym kwota która zostaje nie jest zyskiem, bo liczyć trzeba jeszcze koszty obslugi przez parę lat gwarancji.
A i Klienci nie są naiwni i potrafią negocjować. Także - pomarzyć można:) a jak chcesz sie przekonać - zapraszamy do tej branży.

bombelo
18-06-2011, 11:44
wy wiecie swoje

jareko chodzi mi o to w jaki sposob sa montowane uszczelki w schuco z heki
- sa wciskane tzn mozesz je potem wyjac czy podczas produkcji profila wgrzewane w fabryce ?

Samar
18-06-2011, 11:45
Niech producenci wynajmą sobie powierzchnie handlowe, zatrudnią personel, zainwestują w reklamę . Przecież mogą wyeliminować dealerów i sami zacząć sprzedawać swoje okna .Ceny okien spadną, bo zostaną wyeliminowane pijawki co to na producencie żerują i zarabiają na tym kokosy . Prawda jest taka,że producent ma wydajność kilkuset okien na dobę , a dealer taki przeciętny to sprzedaje okien w miesiącu +- 100 . Są tacy co sprzedają dużo więcej, ale są tacy, którzy sprzedają mniej . W razie reklamacji to dealer musi pojechać na tzw. wizję lokalną . Drobne usterki też w większości załatwiają dealerzy, bo producent ogranicza się zwykle do dostarczenia wadliwej części przy okazji transportu okien do punktu handlowego .

jareko
18-06-2011, 12:42
Będąc pijawką ;) ciekawy jestem jak długo taki producent pociągnie. Może gdyby było ich kilku w kraju miałoby to jakiś ekonomiczny sens a tak to pijawką ponosi ogrom kosztów o martwym sezonie zima nie wspominając.

Jani_63
18-06-2011, 15:48
I właśnie bombelo wyjawił prawdę kto tak właściwie odpowiada za perturbacje finansowe, a w końcu upadek firm produkcyjnych... Dealer - krwiopijca :D :lol2:

Czekam teraz z utęsknieniem aż DB i BWM zaczną wyprzedawać bezpośrednio stany magazynowe żeby mieć na wypłaty dla pracowników :yes::D
Słyszał kto coś w tym temacie, bo nie chciałbym przegapić ;)

blokno
18-06-2011, 15:50
Tylko w tak chorym kraju jak nasz dealerzy musza miec marże 15-30% a producent juz znacznie mniej
potem sie dziwic ze producenci padaja

Chyba nie wiesz jednak o czym mówisz, bo tylko w "chorym" kraju marża handlowa może wynosić 15% (mam nadzieję, że nie mylisz jej z zyskiem netto). Za naszą zachodnią granicą dealer nie spojrzy nawet na towar, na którym nie mógłby zrealizować 30% marży. A że producent ma niższą marżę niż handlowiec? To jest normalne w każdym "nie-chorym" kraju. Ale rzeczywiście chyba tylko u nas producent zakłada, że dobrze będzie jak wyjdzie na zero...

jareko
18-06-2011, 15:59
Panowie zostawmy watęk pieniędzy bo mnie od razu siwych włosów przybywa ;) poza tym watęk jest o oknach a nie branży okiennej i jej kondycji która jest marna

jareko
18-06-2011, 20:35
Arturo - zapraszam do branży, poznasz, zobaczysz jak to jest - wtedy będziesz mógł się realnie wypowiedzieć o marżach, dealerkach, zysku itp
A że bezpośrednio dostałeś cenę wyższą niż u dealera to normalne. Jakby się rozniosło, że producent sprzedaje w cenach dealerów lub jeszcze niżej wszyscy handlujący jego wyrobami by odeszli. Chyba nie muszę tłumaczyć - dlaczego

wojgoc
18-06-2011, 21:33
Ale jak się czytam narzekania na złe zarobki,utyskiwania na wszystko co jest związane z branżą okienną od strony przedstawiciela to dla mnie jest chore...
Średnia płaca w Polsce to ok.2,5 tys.zł netto,który z dealerów ma mniej ????
Cisza ??????
prowadziłeś kiedys jakis swój biznes?

wojgoc
18-06-2011, 22:06
Prowadziłem.I co w związku z tym ?
Miałem w ciągu roku zarobić na S klasse ??
Ja wiem,że niektórzy tak sobie włąśnie wyobrażają "swój biznes" i stąd takie jest zróżnicowanie cenowe.
ano to, ze poza zyskiem trzeba sie liczyć ze stratą

jareko
18-06-2011, 22:38
panowie, załóżcie sobie oddzielny wątek - tu mówi się o oknach :) a nie kto jak gruby ma portfel i na czym na S kalsse zarobi w rok

wojgoc
18-06-2011, 22:38
czyli zapitalasz za darmo przez jakis okres - zgadza się?

jareko
18-06-2011, 22:48
wojgoc - daj spokój. Nie przekonasz, już po tekście o S klasse widać, że nie ma człowiek zielonego pojęcia o realiach tej i innych branż.
No chyba że wejdzie w narkotyki czy prostytucje lub porno to i więcej w rok zarobi ale ryzyko jest inne - utraty nie kasy tylko zdrowia a może i życia
Spójrz - prowadził ale nie prowadzi więc mu sie nie udało S kasse kupić ;) a zysk, strata, i inne pojęcia chyba jednak są obce - jak większości naszego społeczeństwa

jareko
18-06-2011, 22:53
...srednia marża pewnie 20-25% razy srednie zlecenie 20tys.zł daje to 4-5 tys.zł na srednim-malym domu
a pewnie masz znacznie wieksze zleceniea 40-60tys.zl...Arturo, jak ktoś tutaj takie dyrdymały wypisuję to nie dziw się, że jest odzew na takie głupoty. Nikt nie napisał, że jest instytucja charytatywną i daje okna z prezencie - cały wątek wywołałem stwierdzeniem, że nawet po kilku latach miłej i owocnej współpracy może się zdarzyć że cię ktoś wy... i zamiast zarobku nagle masz straty i to znaczne straty których nie odrobi się tak szybko jak bombelo tu udowadnia

bombelo
18-06-2011, 23:05
jareko pytałem o te uszczelki a ty sie podjarales marżą :-)

wiem wiem jest wieksza niż napisalem ale napisz o tych uszczelkach jesli mozesz

monikaw1
18-06-2011, 23:06
Czy ktoś z was kupował ona avante?

jareko
18-06-2011, 23:08
na 99% jestem pewny, że można, ale obiecuję ci sprawdzić w poniedziałek na profilu zarówno Si jak i CT- wtedy będziesz miał 100% pewna odpowiedź

bombelo
18-06-2011, 23:10
jareko jakie dyrdymaly moze raz napiszesz ile masz na zleceniu wartym 30 tys. zł
za montaż liczysz kolo 2,5 tys. ile dasz pracownikom montujacym z tego (np 2 pracownikow) no chyba nie powiesz mi ze dostana 1000zł na dwoch za 1 dzien pracy maxymalnie 2 dni a jesli nawet 2 dni 2 ludzi = 1000zł
pozostaje 1500 dla Ciebie !!!!

ile cie wyniesie, piana, kotwy dyble

wybacz mnie nie przekonasz a bzdety o biedzie wciskaj tym ktorym wciskalem maybacha, ktory jakos pada

bombelo
18-06-2011, 23:13
to napisz w poniedzialek bo to wcale nie jest takie oczywiste - sa producenci, u ktorych te uszczelki sa wgrzewane na stale podczas produkcji profila

jareko
18-06-2011, 23:20
licz dalej całkiem fajnie ci to idzie hi hi hi
o uszczelkach już ci napisałem
Jest jeden producent profili schuco i nie ma możliwości by raz było tak raz inaczej, o ile dobrze pamiętam listwy przyszybowe mają uszczelkę na stałe związaną z profilem ale skrzydło i ościeżnica jak wspominałem chyba nie - ale to potwierdzę
Natomiast na etapie produkcji profil ma już uszczelkę i jak idzie na zgrzewarkę to ulega zgrzaniu
ale jak wspomniałem - w poniedziałek dam ci 100% pewną odpowiedź.

Jani_63
18-06-2011, 23:25
Kolego, tak się z boku przysłuchuję tej dyskusji?, i napisz proszę jako deklaracje jawności ile zarabiasz netto, jak często dostajesz premię i w jakiej wysokości.
Wyobraź sobie że to mnie bardziej interesuje niż zarobki Jareko, a Ty żądając takich danych od innych mógłbyś ujawnić swoje.
Tak by należało postąpić, nie sądzisz?

T12345T
18-06-2011, 23:26
Czy ktoś z was kupował ona avante?

A które? Bo zacna Technika Okienna pod tym szyldem sprzedaje różne różności.

bombelo
18-06-2011, 23:29
co jareko ulega zgrzaniu ?

uszczelka z profilem ?

bombelo
18-06-2011, 23:30
Kolego, tak się z boku przysłuchuję tej dyskusji?, i napisz proszę jako deklaracje jawności ile zarabiasz netto, jak często dostajesz premię i w jakiej wysokości.
Wyobraź sobie że to mnie bardziej interesuje niż zarobki Jareko, a Ty żądając takich danych od innych mógłbyś ujawnić swoje.
Tak by należało postąpić, nie sądzisz?

ale mnie malo interesuje co Ciebie bardziej interesuje
Wyobraź sobie :-)

Jani_63
18-06-2011, 23:38
To sobie akurat jestem wstanie wyobrazić.
Uprawiając taką bufonadę jawisz się dla czytających jako straszny buc i do tego wścibski do granic możliwości.
A zanim odpiszesz... spuść powietrze, a na pewno przyznasz mi rację że tak się zachowujesz.

bombelo
18-06-2011, 23:47
zrozum wreszcie

nie mam zamiaru nikomu liczyc kasy ile kto zarabia
ale jak ktos placze jak jareko ze stracil kupe kasy to poprostu odpisalem ze szybko to nadrobi
placze, placze nad jezierskim jak baba - niech zalozy sprawe, walnie nakaz itp bo wyladuje za chwile ostatni u komornika i nic nie odzyska bo nie bedzie z czego sciagac a bedzie przed nim wielu innych pokrzywdzonych przez jezierskiego

troche poznalem ta branze i wybacz ludzie tam nie zarabiaja sredniej krajowe - dealerzy bo monterzy moze tak

jareko
19-06-2011, 00:00
a może przedstawić ci PIT za zeszły rok? Faktycznie chyba ciebie pogięło do reszty, ale nie ma sprawy - przychód 1.200.000 z czego zysk przed opodatkowaniem to 93.000,-
chcesz skan PIT-u ? Wtedy dopiero dotrze to i owo do ciebie czy dalej bić pianę będziesz ile to my nie zarabiamy i jak szybko straty odrobię. Ja już wiem, że zajmie mi to cały ten rok i będę się cieszył jak w grudniu będę miał to z głowy. Bo straty to nie tylko rabaty jakich trzeba było klientom udzielić, to nie tylko kary umowne, to prawie 500 tyś straconego obrotu bo jak poszła fama to ludzie zwiewali ode mnie jak od zarazy, to stracone imię bo gębą świeciłem za nich, to spadek obrotów w tym roku bo utożsamiany jestem z firmą Jezierski mimo iż mam nowego dostawcę produkujący okna nawet lepiej od Jezierskiego
Zaraz powiesz że te 6 tyś miesięcznie to za dużo - jasne, ze dla Ciebie za dużo. Inni zarabiają mniej. I powiem ci szczerze, gdybym miał szanse w mym wieku pójść na posadę chętnie bym to rzucił w cholerę. Miałbym spokojne weekendy, spokojne urlopy, z byle duperelem czy poradą klienci by nie dzwonili czasem i o północy. Miałbym więcej czasu dla rodziny i mniej stresów.

Nie podawałem nazwy firmy ale skoro już padła to nie plącze nad nią jak baba tylko dochodzić będę swego - spokojna głowa. Daję tu upust swemu wkur... na słowność i nie tylko, nowego-starego kierownictwa.
Tak samo jak wy wylewacie swoje niezadowolenie na wykonawców co to i owo Wam schrzanili ja też mam do tego prawo - wiec odczep się ode mnie człowieku bo nie masz powodu się mnie czepiać.

Nawet mając nakaz mogę sobie go powiesić na kołku w kiblu - znasz realia tego kraju? Bo chyba nie

bombelo
19-06-2011, 00:05
wybacz jesli
odbierasz to jako czepianie

ja poprostu sie nie lituje nad toba

jareko
19-06-2011, 00:09
z innej beczki. Powiedzcie mi jak to jest ze sprzedażą okien u sługi na rynek Niemiecki? Ile VAT naliczać? Bo kroi mi się całkiem fajne zlecenie

jareko
19-06-2011, 00:11
ale ja nie chce by ktokolwiek się nade mną litował. To forum, jak mi źle to mam chęć wylać z siebie żale ale nie by jakiś tam bombelo łzę nade mną uronił i litował się nade mną - spoko, przeżyję to, odbiję się od dna.

farmi
19-06-2011, 01:46
To ja może dla rozładowania napięcia powrócę do tematu wątku- aby być może pomóc szukającym dobrych okien.
Od kilku tygodni jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami okien, które przez zawirowania z firmą Jezierski ostatecznie zostały zrealizowane pod szyldem Hekaplastu. Nigdy nie miałem okazji szczegółowo badać jakości okien Jezierskiego (tym bardziej miałem obawy będąc poinformowany o zmianie producenta) ale muszę przyznać, że wyszły same pozytywy. Diabeł tkwi w szczegółach, na których przecież nie muszę się znać- ale rzuciły się w oczy subtelne szczegóły wykończeń jak cienkie zgrzewy (wielu sie pyta czy to drewno :) ), porządna praca klamek i sama ich jakość, bardzo ładnie docięte szprosy - w naszym przypadku naklejane, uszczelki okienne elegancko wykonane na specjalnych łącznikach a nie jak w niektórych przypadkach docinane albo co gorsza zaginane i ogólna prezencja okien dająca wrażenie porządności....
ale
wg nas nawet najlepsze okna o super współczynnikach - od potentatów okiennych może zepsuć montaż różnych "wirtuozów", od których słyszałem m.in (autentyki):
-"Najlepiej niech Pan zamontuje w ścianie konstrukcyjnej - wtedy okno jest pewniejsze" - zaznaczam ze mamy ścianę 3W (pustak , izolacja 15cm , klinkier)- na moje naleganie ze okno trzeba dosunąć do klinkieru-... "no dobra to spróbujemy tak zrobić"
- pytanie- jeżeli weźmiemy pakiet 3-szybowy to w której komorze umieszcza się szpros ( wtedy jeszcze szukaliśmy wewnętrznego)??? - odp - " ..o kurcze dobre pytanie - to mnie Pan zaskoczył hm... - do poniedziałku dam Panu znać jak to wygląda..."
- pytanie - czy montowaliście już w ścianie 3W z klinkierem -odp " nie pamiętam... w sumie to nie ma jakichś większych różnic przecież..."
- "Panie - dookoła pianka też usztywnia całe okno".....brakowało tylko " Będzie Pan zadowolony..."

itd, itp,- po kilku takich wizytach musiałem sporo się dokształcić w temacie okiennym i nie ukrywam ze dużo wyniosłem z FM- od którego chyba się uzależniłem:) i w tym miejscu (robiąc trochę reklamę) - muszę podziękować Jareko za fachowe podejście do moich upierdliwych pytań i porady przy szczegółach zamówienia, za wyjście z perturbacji z Jezierskim i w końcu za ciężki montaż do późnych godzin nocnych- ale powiem Wam ze warto było (Jareko pewnie rozpozna)
61938

-bo choćby dziś widziałem u kolegi pięknego HS z roleta nadstawną opartą na klockach drewnianych i piance ...aż serce boli

Dlatego moja odezwa do inwestorów - owszem porównujcie wyceny najlepszych producentów ale zawsze zróbcie też egzamin przyszłemu wykonawcy- pytań testowych choćby na forum znajdziecie dużo...

shaman
19-06-2011, 07:42
[...] ale jak ktos placze [..] ze stracil kupe kasy to poprostu odpisalem ze szybko to nadrobi

Z tego co piszesz można wywnioskować, że masz taki oto sposób na swoje życie: jak mnie ktoś orżnie to się nie przejmuję tylko zaraz to sobie odbiję na kimś innym, tamten również ma się nie przejmować tylko odbić sobie na kolejnym. W ten sposób wszyscy będą dymani ale szczęśliwi dymaniem pozostałych.
Nie wiem człowieku czym się zajmujesz w życiu, ale nie chcę cię spotkać na swojej drodze - przez ostatni rok budowy wyczerpałem limit takich ludzi. Za to muszę Ci pogratulować nicka - bardzo celnie dobrany - masz totalne bombelo w głowie.

jareko
19-06-2011, 09:06
Dziękuję :) fakt, montaż kończyliśmy wtedy chyba o 2 w nocy, nie pamiętam dokładnie.
Jak wyglądaja okna i jak zostały zamontowane widać w realizacjach na mojej stronie- http://jareko.pl/page29.php.
Muszę przyznać, że już sam pomiar był wzywaniem by sprostać oczekiwaniom klienta i wyszło cudownie po prostu cudownie :)
Tylko późniejszy zgrzyt z ludźmi od wylewek którzy chcieli na montaż zrzucić różnice poziomów w wylewkach i narazili klienta na dodatkowe koszty by niwelatorem udowodnić im ze trzy balkony sa na tym samym poziomie z dokładnością do milimetra. Swej roboty byłem pewien gdyż zawsze robimy pod laser ale troche nerwów było :)
Ze swej strony chciałbym podziękować i za miłe słowo na FM (mimo wszystko rzadkość gdyż tu się tylko gani a nie nagradza) i za miłą współpracę. Oby każdy wykonawca miał doczynienia z takim Inwestorem :)

czmirek
19-06-2011, 10:35
z innej beczki. Powiedzcie mi jak to jest ze sprzedażą okien u sługi na rynek Niemiecki? Ile VAT naliczać? Bo kroi mi się całkiem fajne zlecenie

jesli cokolwiek Ci sie kroi na rynku niemieckim to musisz uwazac i to bardzo.
co do podatku to - czy tylko sprzedaz? czy tylko montaz? czy montaz ze sprzedaza okien?
udaj sie do swojego US i wystap z zapytaniem na pismie zebys pozniej mial swistek.
kiedys bylo tak sprzedaz do niemiec 0% za materialy
usluga czyli montaz stawka 17% obecnie pewnie bedzie 19% na rachunku dla odbiorcy niemieckiego ( musi miec niemiecki nr. podatkowy)
kupujac od np. hekaplastu z przeznaczeniem na export powinni wystawic Ci fakture na 0% podatku VAT-u

ps. eiche dunkel to chyba bedzie ciemny dab, a nie bagienny

jareko
19-06-2011, 10:50
dzięki czmirku. Dostawa i montaż.

Ani taki ani taki ten dąb hi hi - to rustykalny (choć widziałem też opis "bagienny" - ech te nazewnictwo ;) ), dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd, już zmieniłem :)

Darlon
19-06-2011, 15:52
Witam, jakiś czas temu obiecywałem tutaj że opiszę jak wyglądał u mnie montaż okien z Krakowa i zgadzam się z farmi, że trzeba ludzi sprawdzać - niestety...
Swoich autentyków nie podam, bo okna wybierałem już prawie 2 m-ce temu, ale zgadzam się że wychodzi czasem taki brak kompetencji u sprzedawców że ręce opadają. My kupiliśmy okna Oknoplastu Platinium, w salonie na Jeżyckiej w Poznaniu, ale odwiedziliśmy wiele punktów z oknami i czasami już po pierwszym zdaniu wymienionym ze sprzedawcą wiedzieliśmy, że tam okien nie kupimy. Warto też przeszukać forum, żeby dowiedzieć się czegoś o danym sprzedawcy. My tak wykluczyliśmy salon z Góreckiej - były wpisy że mają kiepski montaż i z Gniezna - miało być tam najtaniej, a dokładnie za te same pieniądze dostaliśmy okna na Jeżyckiej i to bez większego targowania się, a jednak dużo łatwiej w razie czego podjechać do Poznania niż do Gniezna. No i obsługa bez porównania.

Dobry test zrobiliśmy też na pomiarze, na którym był mój kierownik budowy i chyba to nas przekonało ostatecznie. Zresztą, po tym wszystkim co mnie już na budowie spotkało, nie wierzyłem że są jeszcze firmy, które zrobią coś od początku do końca dobrze i na wszelki wypadek nie robiliśmy planów na weekend. Montaż poszedł jednak gładko, zamknęli nam budynek w jeden dzień, wszystko sprawnie, z kulturą - nawet posprzątali po sobie :) W Sobotę byliśmy już w Sopocie :)

Obiecałem, że jak wszystko pójdzie dobrze to będę firmę polecał, i naprawdę mogę polecić! Z tego całego bałaganu okna wyszły nam chyba najlepiej :)

Powoli wchodzą tynki i jedziemy dalej. Dzięki wszystkim za pomoc w wyborze okien i firmy - póki co jesteśmy więcej niż zadowoleni!

W Oknoplaście obsługiwał nas Pan Maciej: 601-763-763 i naprawdę mogę gościa polecić.
Mają podobno jedną ekipę, ale dopytajcie czy będzie Wam okna montował Pan Rafał - to ich szef ekipy montażowej - widać że facet zjadł zęby na oknach.


Pozdrawiam i życzę wszystkim budującym jak najlepszych decyzji - nie tylko w oknach :)
Darlon



P.S. andrzej_m kupiłeś już okna? Na czym stanęło?

karolekk
19-06-2011, 22:33
jesli cokolwiek Ci sie kroi na rynku niemieckim to musisz uwazac i to bardzo.
co do podatku to - czy tylko sprzedaz? czy tylko montaz? czy montaz ze sprzedaza okien?
udaj sie do swojego US i wystap z zapytaniem na pismie zebys pozniej mial swistek.
kiedys bylo tak sprzedaz do niemiec 0% za materialy
usluga czyli montaz stawka 17% obecnie pewnie bedzie 19% na rachunku dla odbiorcy niemieckiego ( musi miec niemiecki nr. podatkowy)
kupujac od np. hekaplastu z przeznaczeniem na export powinni wystawic Ci fakture na 0% podatku VAT-u

ps. eiche dunkel to chyba bedzie ciemny dab, a nie bagienny

z tego co ja pamiętam to:
- jeśli chodzi o niemcy to zeby oficjalnie, będąc polską firmą, prowadzić tam roboty budowlane to musisz mieć jakieś pozwolenia [jeżeli się nie zmieniło to kiedyś były urzędowe obostrzenia jeśli chodzi o budowlankę, firma musiała dostać akredytację, czy też koncesję albo cuuś podobnego]
- sprzedając zwykłemu klientowi a nie firmie to piszesz fakture z vatem
- firmę od ktorej kupujesz towar w tym przypadku hekaplast g.... interesuje co ty z tym dalej robisz, tak czy siak fakturę powinieś dostać tak jak zawsze.

ale ja tym sie dawno zajmowałem i mogło się coś pozmieniac :)

karolekk
19-06-2011, 22:45
To ja może dla rozładowania napięcia powrócę do tematu wątku- aby być może pomóc szukającym dobrych okien.
Od kilku tygodni jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami okien, które przez zawirowania z firmą Jezierski ostatecznie zostały zrealizowane pod szyldem Hekaplastu. Nigdy nie miałem okazji szczegółowo badać jakości okien Jezierskiego (tym bardziej miałem obawy będąc poinformowany o zmianie producenta) ale muszę przyznać, że wyszły same pozytywy. Diabeł tkwi w szczegółach, na których przecież nie muszę się znać- ale rzuciły się w oczy subtelne szczegóły wykończeń jak cienkie zgrzewy (wielu sie pyta czy to drewno :) ), porządna praca klamek i sama ich jakość, bardzo ładnie docięte szprosy - w naszym przypadku naklejane, uszczelki okienne elegancko wykonane na specjalnych łącznikach a nie jak w niektórych przypadkach docinane albo co gorsza zaginane i ogólna prezencja okien dająca wrażenie porządności....
[ciach]

mam pytanka :) :
co znaczy porządna praca klamek ?
o co chodzi ze specjalnymi łącznikami do uszczelek ?
z czym ten łącznik je łączy ? bo nie kumam albo coś zamieszałeś.
możesz wrzucić jakąś fotke zgrzewu, który jak piszesz jest tak cienki że ludzie mylą okna z drewnianymi.
i ostatnie pytanie :
czy farmi to drugi profil jareko albo kogoś z hekaplast ? :)

slaku
19-06-2011, 22:55
co znaczy porządna praca klamek ?



masz klamki zwykłe aluminiowe i np alu hoppe secustik, niektórzy klienci akurat nie zwracają na to uwagi, ale jeśli chodzi o jakość wykonania oraz obsługę to niebo a ziemia. czyli diabeł tkwi w detalach;-):D

jareko
19-06-2011, 23:01
...czy farmi to drugi profil jareko albo kogoś z hekaplast ? :)
karolekk - zacznij się leczyć ok? ;)
To mój klient zza Poznania - zobacz sobie zdjęcia na mojej stronie, przyjrzyj się dokładnie niektórym, gdzie widać zgrzew jaki wychodzi z Heki, jutro pojawią się kolejne zdjęcia - dla odmiany z okolic Olkusza, gdzie jest zdjęcie z bardzo bliskiej odległości zgrzewu i koloru Bazaltgrau
Specjalne łączniki, do środkowej uszczelki, stosowane są przy słupkach - kiedyś zrobię zdjęcie - będziesz wiedział o co chodzi
A może chcesz zdjęcia porównawcze? Jak to wykonuje Heka a jak inni producenci jakich miałem możliwość poznać robiący na Schuco?
Dopiero będziesz zdziwiony ale wole uniknąć punktowania konkurencji - pięknie już to robią ich klienci czasem prezentując zdjęcia
Praca klamek dla mnie normalna, ale może dla Farmi, klamka secustic jest tym, co powoduje inny odbiór klamki ? Jednak Secustic dalej są dla wielu producentów rzadkością, gdyż klamka kosztuje a wszyscy tną koszty, by być atrakcyjnymi cenowo - w myśl zasady CCC
popatrz sobie - ułatwię co zadanie http://jareko.pl/page29.php
zwróć szczególną uwagę na zdjęcie 6 - nie chciałbym zamieszczać zdjęcia takiego szprosu od innego producenta bo po prostu wstyd


Buduje sobie domek na granicy pruszkowa/reguł więc wiekszość ekip polecanych jest lub obsługuje ten rejon.
3. Okna - forumowy Jareko czyli http://jareko.pl/page7.php. Z lekkim poślizgiem z powodu turbulencji producenckich przyszły piękne okienka w dość nietypowej konfiguracji kolorystycznej (dwa kolory z tym, że biały od ZEWNĄTRZ). Jarek stanął na głowie chyba żeby je zamontować na czas. Polecam.....QterTo zapewne także ja, bądź ktoś z Hekaplastu? Cytat zaczerpnięty z wątku "Solidni Warszawa i okolice" http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48916-SOLIDNI-WARSZAWA-I-OKOLICE/page64

wojgoc
19-06-2011, 23:17
ale ja tym sie dawno zajmowałem i mogło się coś pozmieniac :)
jak się dawno zajmowałeś to nie wypisuj bzdur.

jareko
19-06-2011, 23:21
nie wojgoc, tu nie o to chodzi.
Jak tylko pojawi się jakikolwiek wpis pozytywny na kogokolwiek od razu to on sam musi go napisać bądź producent podszywa się i sobie reklamę robi. Żałosne to ale tak tutaj jest.
Tu tylko można pisać źle, pozytyw jest od razu podejrzany
Nawet jak pojawił się artykuł w Muratorze (http://jareko.pl/page31.php) to dostałem kilka maili z zapytaniem - ile kosztuje tekst sponsorowany ?

IVO333
19-06-2011, 23:43
masz klamki zwykłe aluminiowe i np alu hoppe secustik, niektórzy klienci akurat nie zwracają na to uwagi, ale jeśli chodzi o jakość wykonania oraz obsługę to niebo a ziemia. czyli diabeł tkwi w detalach;-):D

A tu nagminnie błąd popełniają użytkownicy dla których praca okuć + klamki = praca klamki. Większość ocen złych czy dobrych wynika z pracy okuć a zawsze jest opisywana klamka, albo się zacina (przy badziewnej a'la Siegenii) albo super pracuje (przy np.Roto) a czy to Secustic czy nie to już ma mniejsze znaczenie choć zgadzam się że są super.

bombelo
19-06-2011, 23:55
jareko
ja mam pytanie odnosnie montazu u farmi

tam jest sciana 3W mozesz podac grubosci warstw - klinkier 12cm szeroki pewnie ?
a reszta tzn. ocieplenie ile cm ? ściana główna ile cm ?

wojgoc
20-06-2011, 00:01
jareko
ja mam pytanie odnosnie montazu u farmi
tam jest sciana 3W mozesz podac grubosci warstw - klinkier 12cm szeroki pewnie ?
a reszta tzn. ocieplenie ile cm ? ściana główna ile cm ?

zaznaczam ze mamy ścianę 3W (pustak , izolacja 15cm , klinkier) - wystarczy czytac co pisze farmi.
przy izolacji 15cm i klinkierze stawiam na to, ze pustak ma 24cm

bombelo
20-06-2011, 00:05
jesli ocieplenie 15cm to napisz jareko w ktorym miejscu tego ocieplenia zamontowane jest okno ? bo ze zdjec wyglada jakby bylo w dalszej czesci ocieplenie tzn blizej sciany w klinkierze?

jareko
20-06-2011, 06:52
licząc od klinkieru
10 mm taśmy rozprężnej
30 mm prowadnica rolet nadstawnych Be Clewer
82 mm Schuco Si-82

Dwa HS-y i balkon dwuskrzydłowy inaczej
10 mm taśmy rozprężnej
25 mm prowadnica rolet INTEGRO
82 mm Schuco Si-82

A teraz sobie licz ile wystaje ;)

bombelo
20-06-2011, 07:51
jesli ktos nie instaluje rolet
i ma ocieplenie 10-15cm w scianie 3W gdzie oslonowa jest z klinkieru (szerokosc 12cm) to wted jak pozycjonuje sie okno - niby powinno sie na srodku ocieplenia ale przy klinkierze najefektowniej wychodzi przy scianie zewnetrznej tzn np 1cm od klinkieru (1cm na tasme rozprezna) ???

ma to jakies istotne znaczenie - mostki itp ?

bdan
20-06-2011, 08:02
Specjaliści od okien prosze o informację.
Jako, że przy montazu okna tarasowego były brane pod uwagę wylewki cementowe, a teraz najprawdopodobniej będzie anhydryt (który jest cieńszy) jak poradzić sobie z "zamaskowaniem" ewen. białej części profila, gdyby nie udało się go przykryć. Okna Jezierskiego w kolorze złoty dąb. Czy jest mozliwe żeby dokupić okleiny i samemu dokleić ?

jareko
20-06-2011, 08:47
sam nie dokleisz - zapewne wokół podłogi będziesz miał cokolik - przedłuż go we wnękę przy balkonie - zakryje ci biel profila bazowego i ewentualnie poszerzenia
Lepiej dokup nakładkę aluminiową na próg ościeżnicy bo gdy jest naprawdę wysoki to goście mogą ci go z lekka zdewastować

farmi
20-06-2011, 08:49
Nie wiedziałem, że wywołam takie poruszenie na forum ;)- a więc po pierwsze wyrażając kilka pochwalnych słów pod adresem Hekaplastu i Jareko chciałem przede wszystkim nakierować obecnych i przyszłych inwestorów którzy "szukają dobrych okien" . Chciałem też zobrazować, że nawet gdybym kupił okna w kosmicznej technologii 5 szybowe i 15 komorowe to w rękach niektórych "majstrów" mogły by dać niewiele więcej korzyści, niż z wyprzedaży powystawowej Castoramy.
Co do klamek to trudno to opisać....bo niby klamka jest klamką... ale Seicento i Volvo otwiera sie inaczej...
Jak znajdę chwilę to zrobię zdjęcia uszczelek to dokładnie zobrazują sytuację.
co do układu ściany dokładnie: pustak 24cm, izolacja ( tu też pewne nowum- piana poliuretanowa natryskowa) ok 13-14cm, 1-2 cm szczeliny powietrznej , klinkier 12 cm
zdjęcie:62022

farmi
20-06-2011, 08:55
bdan - o ile udało Ci się pocienić gr wylewek 1-2 cm? - zastanów sie jaki to będzie koszt żeby wylać więcej do właściwego poziomu - przecież w oknie tarasowym będziesz miał wyższy próg dla mnie byłoby to niewygodne - a poza tym jakieś listwy, maskownice też Cie będą kosztować...

jareko
20-06-2011, 09:04
jesli ktos nie instaluje rolet
i ma ocieplenie 10-15cm w scianie 3W gdzie oslonowa jest z klinkieru (szerokosc 12cm) to wted jak pozycjonuje sie okno - niby powinno sie na srodku ocieplenia ale przy klinkierze najefektowniej wychodzi przy scianie zewnetrznej tzn np 1cm od klinkieru (1cm na tasme rozprezna) ???
ma to jakies istotne znaczenie - mostki itp ?
jeśli murując ścianę nie stworzyłeś węgarka pogrubionego w okolicy okna hmmm... mało zrozumiałe, jak to opisać hmmm...
postaram się
Murujesz ścianę osłonową z cegły 12 cm, ale przy otworze okiennym "zawijasz" ją w stronę okna o 30-50 mm (tylko kto ci to ładnie zrobi?)
Wtedy przy oknie zamiast 12 cm masz ścianę grubości 15-18 cm i dajesz taśmę rozprężną z luzem równym grubości fugi w cegłach czyli najczęściej 8-10 mm, okno itd.
Jako że tak dokładnie nikt nie jest w stanie wymurować i zrobić to estetycznie robi się tak jak opisałem. Żadnych mostków nie ma choć straty minimalnie są większe niż jakby wymurowano ci tak jak powyżej opisałem
Przy takiej ścianie liczy się estetyka i ona jest ważniejsza od ewentualnie większych strat które i tak w bilansie całej chałupy nie będą miały realnego znaczenia

jareko
20-06-2011, 09:04
farmi - dolali wylewkę i teraz jest OK ? Czyli próg w HS-ach wystaje 8mm ponad docelowy poziom posadzki?

farmi
20-06-2011, 09:28
wylewki doleją 1 lipca - i mam nadzieję że będzie już git:)

jareko
20-06-2011, 09:34
to napisz w poniedzialek bo to wcale nie jest takie oczywiste - sa producenci, u ktorych te uszczelki sa wgrzewane na stale podczas produkcji profila
uszczelka nie jest na stałe związana z profilem, więc jak ja szlag trafi bądź ulegnie uszkodzeniu istnieje możliwość wyjęcia uszczelki i włożenia nowej - ta uwaga dotyczy skrzydła, ościeżnicy i także listwy przyszybowej

aha mówię o profilu Schuco zarówno CT jak i Si

bombelo
20-06-2011, 09:43
podobno oknoplast ma wlasnie te uszczelki wgrzewane na stale ? ale na 100% nie jestem pewny
co wtedy zrobi klient jak a 5 lat szlag je trafi

ma wymieniac okna

jareko
20-06-2011, 09:49
niestety tak - okna do wymiany z tym tylko, że szlag ich po 5 latach nie trafia
Najpierw moje zarobki, teraz info z sufitu o uszczelkach które się rozwalają po 5 latach, ciekawe co jeszcze kolega wymyśli ;) na dodatek info na 100% niepewne

bdan
20-06-2011, 10:02
bdan - o ile udało Ci się pocienić gr wylewek 1-2 cm? - zastanów sie jaki to będzie koszt żeby wylać więcej do właściwego poziomu - przecież w oknie tarasowym będziesz miał wyższy próg dla mnie byłoby to niewygodne - a poza tym jakieś listwy, maskownice też Cie będą kosztować...


2 cm to koszt ok. 1300 zł