PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

bombelo
17-08-2011, 12:36
jareko chodzi mi o twoje 1 zdjecie jakie zamiesciles
co to jest za element ten z prawej strony zaczepu wiknhaus-a
najazd jakis ?

jesli tak to jak to dziala - czy on jest wyzszy od plaszczyzny zaczepu ?
heka dodaje to do kazdego skrzydla ?

Semper_Idem
17-08-2011, 12:59
Ktoś w fabryce zapomniał włożyć. Zdarza się . Zgłoś sprzedawcy to Ci uzupełnią . W Twoim wcześniejszym poście doczytałam się,że masz u siebie okna Jezierskiego, Hekaplastu i Avante . Dlaczego każde okno kupujesz od innego producenta ?
Posiadam w swoim M3 okna trzech producentów z tak prozaicznego powodu, że jestem człowiekiem ostrożnym i bałem się " umoczyć " w jednej firmie. Dlatego
zamawiałem po jednym oknie, wierząc w cud, że będę zadowolony z montażu. Gdyby firmy i to nie byle jakie na rynku łódzkim sprawdziły się to z cała pewnością miałbym okna tej jednej firmy, zawsze to jeden stres i bałagan w domu. Chyba niepotrzebnie czytałem to forum przez blisko trzy lata bo wypraliście mi mózg, choćby w takiej kwestii jak jakoś montażu. Z drugiej strony dziękuję Wam bardzo za pomoc przy wyborze okien, bo byle jakich mam nadzieję nie kupiłem.

faneuro
17-08-2011, 13:09
A co bym zasugerował - sprzedaję Schuco więc na jego przykładzie się wypowiem
Schcu Si82 plus pakiet trzyszybowy o k=0,5,

Jareko , czy aby napewno ? popatrz dobrze na wymiary :) , pewny jesteś że sprzedasz te Si82+ ? , żebyś nie został z kompletem okien za niezłą kasę w magazynie :)

jareko
17-08-2011, 13:09
jareko chodzi mi o twoje 1 zdjecie jakie zamiesciles
co to jest za element ten z prawej strony zaczepu wiknhaus-a
najazd jakis ?
jesli tak to jak to dziala - czy on jest wyzszy od plaszczyzny zaczepu ?
heka dodaje to do kazdego skrzydla ?
Jest to rolka najazdowa, zastępująca wślizg, nie występuje w każdym oknie gdyż nie każde jest potencjalnie zagrożone opuszczaniem się skrzydła z racji ciężaru i gabarytów

bombelo
17-08-2011, 13:16
dziekuje bardzo

wiec musi ona byc po zamontowaniu w ramie minimalnie wyzsza od zaczepu ?

a nie wiesz w okuciach roto wystepuje podobny element ?

jareko
17-08-2011, 13:26
ten element nie ma żadnego związku z okuciami i do każdego okna zamontować można. To taka estetyczniejsza wersja najazdu z PVC która z czasem pozostawiała ślad na okleinie - tu widoczna jest tylko rolka najazdowa

Semper_Idem
17-08-2011, 13:33
Wcale nie przesadzam drogi Jareko, nie znasz mnie i nie wiesz jakim jestem " szczególarzem " Odkryje każdą ryskę, każde najdrobniejsze niedociągniecie, naturalnie nie tylko w oknach. Zaraz wrzucę zdjęcie zaczepów, o które pytałeś, a na razie pozwolę sobie zamieścić dwa inne z pytaniem; czy to ma być ta legendarna niezwykłość w oknach Heki ? W oknie pana, który stosuje tzw. złota linie tego nie ma !

jareko
17-08-2011, 13:51
Szanowny Panie, nie zamierzam podjąć rękawicy i pokazywać to zdjęcia innych producentów by udowodnić, że okna jakie sprzedaję teraz są jakieś szczególne i wyjątkowe. A galerię różnych niedoróbek mam dość pokaźną różnych producentów, których wyroby miałem okazję mieć w rękach. Dla jednych okno to dzieło sztuki ;) dla innych element użytkowy, który ma spełnić postawione zadania.
A okna jak i wiele innych artykułów produkują tylko ludzie bądź automaty i czasem takie rzeczy się zdarzają.
A co do "niezwykłości". Widzisz jedni mają okna niezwykłe, inni najlepsze, jeszcze inni markowe. :) i co to ma dorzeczy ?

T12345T
17-08-2011, 14:29
... jestem " szczególarzem "

Czasami warto i trzeba. Jeśli te uszczelki w skrzydle i ramie, to koekstrudowane termozgrzewalne TPE, problem szykuje się poważniejszy niż estetyka zgrzewu, czy uszczelka wypełniająca wrąb ramy ościeżnicy.

bombelo
17-08-2011, 14:30
ten element nie ma żadnego związku z okuciami i do każdego okna zamontować można. To taka estetyczniejsza wersja najazdu z PVC która z czasem pozostawiała ślad na okleinie - tu widoczna jest tylko rolka najazdowa


masz na mysli takie slizgi

http://www.sorbud.pl/slizgacze

one sladu na okleinie nie zostawia za to wycieraja wewnetrzna czesc ramy jesli jest w kolorze

te z twojego zdjecia fakt sa bardzo fajne

jareko
17-08-2011, 14:36
właśnie o takie wycieranie miałem na myśli gdyż okleina jest wywijana na pierwszy rowek

bombelo
17-08-2011, 14:56
jareko moze wkleisz zdjecia z twojej galerii tych roznych dziwnych zgrzewow itp
czasem warto wiedziec na co zwracac uwage

jareko
17-08-2011, 14:59
po co? I tak każdy ocenia po tym co widzi i akceptuje bądź nie. Poza tym nie widać na zdjęciach producenta a po przygodzie mariusza.sz część forumowiczów może odebrać te fotki jednoznacznie i z krzywdą dla danego dostawcy.
Jedno zdjęcie już tu kiedyś było pokazane i wystarczy

Semper_Idem
17-08-2011, 15:04
Szanowny panie, tu nie ma co podnosić rękawicy, tu należy posypać głowę popiołem i pogodzić się z faktami. A jak pan widzi są one mało korzystne dla wyrobów Heki. To primo, secundo to do jakiej grupy okien aspiruje Heka- Niezwykłe jak się reklamuje, markowe czy najlepsze ? Pyta pan jak to ma się do rzeczy. odpowiadam więc panu. Otóż tak to się ma do rzeczy, ze właśnie w tej grupie okien ( niezwykłe, markowe, najlepsze ) takie rzeczy nie powinny się zdarzać i wybaczy pan, ale mnie nie interesują automaty czy inne tłumaczenie. Mnie interesuje jakość finalnego produktu, który według nazwy powinien być niezwykły. Szkoda, ze tylko cena tych okien jest niezwykła nic poza tym. Widziałem na własne oczy wyroby wszystkich producentów Schuco w woj. łódzkim, a i kilku w Polsce. Wiem równie dobrze jak pan jak wyglądają produkty innych. Mogłem mieć dwa okna w niższej cenie niż jedno Jezierskiego ( wyceny do wglądu w razie jakiś wątpliwości ) Konkludując, zapłaciłem za okno dużo sugerując się renomą producenta, która okazała się fikcją, może niezwykłym zbiegiem okoliczności bo automaty zawiodły czy też ludzie na produkcji. Mam więc chyba powody odczuwać rozczarowanie ?

jareko
17-08-2011, 15:08
ależ oczywiście ma Pan takie prawo

Charlie
17-08-2011, 16:04
Szanowny panie, tu nie ma co podnosić rękawicy, tu należy posypać głowę popiołem i pogodzić się z faktami. A jak pan widzi są one mało korzystne dla wyrobów Heki. To primo, secundo to do jakiej grupy okien aspiruje Heka- Niezwykłe jak się reklamuje, markowe czy najlepsze ? Pyta pan jak to ma się do rzeczy. odpowiadam więc panu. Otóż tak to się ma do rzeczy, ze właśnie w tej grupie okien ( niezwykłe, markowe, najlepsze ) takie rzeczy nie powinny się zdarzać i wybaczy pan, ale mnie nie interesują automaty czy inne tłumaczenie. Mnie interesuje jakość finalnego produktu, który według nazwy powinien być niezwykły. Szkoda, ze tylko cena tych okien jest niezwykła nic poza tym. Widziałem na własne oczy wyroby wszystkich producentów Schuco w woj. łódzkim, a i kilku w Polsce. Wiem równie dobrze jak pan jak wyglądają produkty innych. Mogłem mieć dwa okna w niższej cenie niż jedno Jezierskiego ( wyceny do wglądu w razie jakiś wątpliwości ) Konkludując, zapłaciłem za okno dużo sugerując się renomą producenta, która okazała się fikcją, może niezwykłym zbiegiem okoliczności bo automaty zawiodły czy też ludzie na produkcji. Mam więc chyba powody odczuwać rozczarowanie ?

Masz dużo racji !
Niestety, ale w polskim systemie prawodawstwa reklama produktu nie do końca jest uznawana jako jego presprzedarz. Tak jak obietnice wyborcze Donalda Tuska nie były uznane przez Sąd za wiążące dla jego rządów przez co wspomniana instytucja sądownicza odrzuciła roszczenie obywatela polskiego o kłamstwo wyborcze.

Jest to jeden z powodów, że mamy takie szambo w tym kraju :(

Semper_Idem
17-08-2011, 16:18
To chociaż w tej kwestii jesteśmy zgodni. Chwalić Boga, że ja ten problem, jakie okna kupić mam już za sobą. Niech teraz martwią się o to inni :)

Semper_Idem
17-08-2011, 18:06
Masz rację Charlie, mogę tylko dodać cytując jednego z klasyków " szamba nigdy nie należy nazywać perfumerią " tak jak firmy Debastor z Ksawerowa.

Brass
17-08-2011, 20:07
Z czystym sumieniem możesz, a nawet musisz wymagać jakości za jaką płacisz. Jeśli świadomie decydujesz się zapłacić wyższą cenę, za podobny produkt, pod wpływem argumentacji o jego "wyższej" jakości, masz prawo tej jakości wymagać, nawet jeśli dla nas sprzedawców jest to "upierdliwe czepianie się nieistotnych pod względem funkcjonalnym bzdetów".

Laraa
17-08-2011, 22:27
Stali bywalcy forum jakie okna polecacie, od drążenia tematu mam coraz większy mętlik w głowie, czekam na wycenę z oknoplastu, drutexu i vetrexu, czy ktoś słyszał o firmie ELWIZ i profilach energeto?

witek86
18-08-2011, 09:43
oknoplast a drutex ?niebo a ziemia!
mówicie że heka nie może mieć nazwy niesamowite ? jeezierski markowe? a drutex przed pogodą może być najlepsze okna? hmm
za dużo okien róznych producentów widziałem montowałem i wymontowywałem aby powiedzieć że wszystko to takie same "szambo z zapachem perfum"

Brass
18-08-2011, 10:03
Pracowałem jako sprzedawca, kierownik produkcji a teraz jako dealer, i powiem jedno: zasadniczo wszystkie okna wykonywane są identycznie: profile + stal + okucia + szyba, w prawie identycznym procesie produkcyjnym. Są oczywiście różnice w jakości finalnego produktu, ale zazwyczaj mają one uzasadnienie w cenie. Tańsze profile są zazwyczaj mniej sztywne i zrobione z nich okna sprawiają w użytkowaniu więcej kłopotów (potrzebne są częściej regulacje). Ale nawet tanie okna powinny być robione wg standardów zapewniających ich określoną jakość i cechy użytkowe np. szczelność. I jeśli okna pochodzą od przyzwoitego producenta, to nawet jak są najtańsze to będą spełniać swoją rolę.

Alice5836
18-08-2011, 10:53
Jest to rolka najazdowa, zastępująca wślizg, nie występuje w każdym oknie gdyż nie każde jest potencjalnie zagrożone opuszczaniem się skrzydła z racji ciężaru i gabarytów

Jareko, ja mam okno balkonowe wysokie na 2350, 2 skrzydła po 990, hamulec w klamce, rolka najazdowa, czy wślizg można zamontowac dodatkowo, by zapobiec efektom opuszczania się skrzydła ?
Nie wiem, o co chodzi z tym wycieraniem okleiny po jakimś czasie.

jareko
18-08-2011, 11:05
jak masz rolkę najazdową to ślizg jest zbędny
Ci co mają okna na okuciach Sigenii mają taką rolkę zintegrowaną z okuciami i współpracującą z dolnym zaczepem od strony klamki

bombelo
18-08-2011, 11:13
wow

masz takie skrzydla w kolorze
jak to sie zachowuje na sloncu ?

Alice5836
18-08-2011, 11:25
no właśnie, już się boję...
w salonie nie powiedzieli, by pomyślec nad innym rozwiązaniem
na razie są to świeżynki, więc jeszcze nie potrafię odpowiedziec
tak, są w kolorze canadian

jareko
18-08-2011, 11:32
taki wymiar jest od wielu lat jakby standardem w balkonach dwuskrzydłowych i w stabilnych profilach nic się z nim nie dzieje
Nie jest to jakieś ogromne okno. Powinno być wykonane na profilu pośrednim lub w niektórych systemach wręcz drzwiowym, i jeśli tak jest to nie ma się czego bać
Największy balkon jaki zamontowałem klientowi miał 190 szerokości przy 240 wysokości, jakieś 5 lat temu, profil Schuco CT70, pakiet trzyszybowy, obustronny kolor, usytuowany na południowy zachód - wykonany oczywiście w profilu pośrednim - zero kłopotów
Inny w takim samym profilu i wyposażeniu ale zorientowany na południe - szerokość 220 wysokość 230 - zero problemów od 6 czy 7 lat.

bombelo
18-08-2011, 12:47
tylko pytanie czy Alice 5836 ma profil posredni

Alice5836
18-08-2011, 15:58
tylko pytanie czy Alice 5836 ma profil posredni

Mam SI 82 Classic, a czy to profil pośredni, to nie wiem, jak to sprawdzic ?

jareko
18-08-2011, 17:25
Od zewnętrznej krawędzi ościeżnicy do uszczelki szyby powinno być 140mm. Profil okienny ma 120mm.

bombelo
19-08-2011, 00:52
jareko co to znaczy zero problemow

czy te ogromne skrzydla byly uchylno-rozwierne ?
zero problemow na poludniu w kolorze bez zadaszenia ?
jakos ciezko w to uwierzyc

jak widze jak ludzie podchodza do okien to problem zaczyna sie gdy nie moga otworzyc lub zamknac okna albo im wieje
a to ze cos tam kleszczy, ociera szura w sloneczny dzien (tzn kilkanascie razy w roku gdy naprawde slonce daje czadu) po latach specjalnie wiekszosci nie drażni do czasu az nie da sie otworzyc lub zamknac okna

jareko
19-08-2011, 07:21
Wiesz chyba jacy sa klienci w dzisiejszych czasach. Jak tylko zaczyna coś haczyć już jest zgłaszana reklamacja. U mnie gwarancja ma dziesięć lat. Mam sporo klientów rozsianych po kraju. Modne sa duże otwory. Nie jeden który prosił mnie o ofertę usłyszał ze czegoś nie da sie zrobić lub trzeba zmienić wielkość otworu. Nie jeden dziwił sie dlaczego u mnie nie zamówi wyjścia na taras szerokości 270cm w jednej ościeżnicy tylko zawsze jako oddzielny dwuskrzydlowy i np fix skoro inni zrobią to bez mrugniecia okiem. Pisze ze bez problemów bo tych problemów nie mam. Inaczej nic innego bym nie robił tylko latał po kraju i regulował okna jakie sprzedałem a uzbierało sie tego przez te 16 lat.

bombelo
19-08-2011, 07:58
jareko gratuluje klientów

wiesz mialem pewien problem
zadzwonilem do firmy jednego z doradcow tego forum, ktory mocno tu sie udziela
i temat zszedl na regulacje

i wiesz co uslyszalem Panie okna PCV wymagaja regulacji praktycznie 2 razy w roku na zimie na lato taki ich urok
i mial swieta racje szczegolnie te wielkie w kolorach narazone na intensywne slonce

wiec wybacz jak czytam takie rzeczy o tych mega balkonach w kolorze na poludniowej czy zachodniej stronie, ktore to niby przez 6 lat nie wymagaja regulacji jakos w to nie wierze !

ale gratuluje CI bezproblmowych klientów

jareko
19-08-2011, 08:21
Ha ha ha. Dobrze wykonane okno w pvc wymaga i to nie zawsze podregulowania mniej więcej po jednym sezonie od montażu. Tylko widzisz dobre okno też i więcej kosztuje. To temat rzeka i długo by opowiadać dlaczego jedni mają ke regulowane po kilka razy w roku zaś inni nie wiedza co to regulacja. Podstawa jest montaż i producent. Spojrz na watęk o dużym balkonie. Realnie w tych wymiarach (szerokość 250) wykonalny tylko w niewielu profilach (przy dość radykalnym ograniczeniu wysokości) i z dobrymi okuciami gdyż rozwórka i zawiasy takiego ciężaru mogą nie wytrzymać. Jedni dążą za wszelka cenę do wykonania rzeczy niewykonalnych inni szukają jak najtanszych ofert. Samo życie i na to nikt nie ma wpływu bo gdyby miał to liczba producentów okien zmalałaby o co najmniej 80%

jareko
19-08-2011, 08:27
Poza tym może ten do którego dzwoniłeś miał na myśli przestawianie docisku skrzydla na 'lato' i 'zima' ? Realnie czynność zbędna przy dzisiejszych uszczelkach. Dobrze zamontowane okno i dobrze wykonane na produkcji to podstawa sukcesu. Pomijajac oczywisty zdrowy rozsądek i trzymanie sie ograniczen systemu profili.

bombelo
19-08-2011, 08:32
nie nie chodzilo o sile docisku

nie odpowiedziales te wielkie balkony bylu UR czy R?

jareko
19-08-2011, 09:40
UR

jareko
19-08-2011, 18:34
. A możesz tu zamieścić zdjęcie zaczepu współpracującego z podnośnikiem skrzydła ?


. . . W jaki sposób mogę na 100% upewnić się, że dostałem oryginalny produkt z HekaPlast ?prosiłem o jedno zdjęcie zaczepu. Mogę na niego zerknąć ?

Semper_Idem
19-08-2011, 19:35
Sorry, ale w moim wieku ma się już tego złośliwego Niemca, który wszystko chowa. Moje pytanie było retoryczne, okna Heki znam dość dobrze i jej wysoką jakość, której inni producenci Schuco w Polsce mogą tylko pozazdrościć. Proszę oto zdjęcia w/w podnośnika w skrzydle okiennym i balkonowym.

jareko
19-08-2011, 19:58
Czegoś nie rozumiem. Najpierw pełna negacja-teraz peany na część Hęki. Chodziło mi o zdjęcie zaczepu na ościeżnicy. Co do Niemca-nie jestes sam :) też mnie nawiedza i to z wiekiem coraz częściej :( Tylko który to z nich ? Bo chyba jest dwóch ;)

Semper_Idem
19-08-2011, 20:32
Kolega widzę zapomina, ze mężczyzna zmiennym jest ! A tak na poważnie to moja negacja dotyczyła bardziej kontroli jakości, która nie popisała się w przypadku mojego okienka, ale tłumaczę to sobie, ze może były imieniny, albo urlopy wśród pracowników. Same okna zawsze uważałem za porządny wyrób. Z oknem Jeziorka i Avante też miałem przysłowiowe trzy światy więc już się pogodziłem z moją karmą. Te są jakieś udziwnione bo pozostałe wyglądają jak u Jezierskiego.

Semper_Idem
19-08-2011, 20:52
Jest gorzej niż przypuszczałem. Sprawdziłem na Wikipedii i okazuje się, że tych Niemców jest ponad 81mln, więc łatwo policzyć ilu statystycznie przypada na jednego Polaka.

jareko
19-08-2011, 21:27
Aż tylu ? A niech to. To nie dziwię sie ze coraz gorzej z ma pamięcią hi hi. To Heka. Nie ma dwu zdań.

Semper_Idem
19-08-2011, 22:16
Nie chcę Cię kolego straszyć, ale będzie coraz gorzej, aż dojdziesz do wniosku, że jednak lepiej mieć Parkinsona niż Alzheimera :) Dzięki za potwierdzenie autentyczności, ech gdyby nie ten pseudo profesjonalny montaż byłaby pełnia szczęścia.

jareko
19-08-2011, 22:21
Nie chce mieć żadnego niemca :) Wśród producentów na Schuco z okuciami Winkhausa-o ile wiem tylko Heka stosuje ten zaczep. Powód ? Prozaiczny-bardzo dobry niestety cena też najwyższa . Ten jest najdroższy :(

Semper_Idem
19-08-2011, 23:04
Myślisz, że ja go pragnąłem, a jednak ... Niestety, z niektórymi rzeczami należy w pewnym wieku się pogodzić. Wracając do kwestii zaczepu to miło mi usłyszeć, ze posiadam najdroższe, choć nie wyobrażam sobie o jakie grosze chodzi. Dopłaciłem trochę więcej do swojego okna by mieć klamki schuco i chowane zawiasy. Z drugiej strony to okno Jezierskiego było droższe,a okazuje się, ze zaczepy tańsze ! Skandal ! ;)

jareko
19-08-2011, 23:08
Od razu skandal ;) Podoba ci sie ? Działa ? Więc w czym problem ? ;) kilka zloty różnicy na oknie ;)

Semper_Idem
19-08-2011, 23:19
Tak, akurat kilka złotych, mnie jako detalistę " kaleczyli " równo ci krwiopijcy dealerzy okien. Ale co tam, żyje się raz. A Chowane zawiasy są super, zwłaszcza docenia się ich funkcjonalność przy myciu okna, tak przynajmniej twierdzi moja żona. :)

jareko
20-08-2011, 09:04
....ci krwiopijcy dealerzy okien. Ale co tam, żyje się raz. ...Nie wiedziałeś, że jesteśmy wampirami ? To teraz już wiesz ;)
Żyje się raz :) i dobra krew to podstawa naszego bytu ;)

Semper_Idem
20-08-2011, 09:34
Wyobraź sobie, że nie wiedziałem. A Teraz kiedy to wiem, zaopatrzyłem się w niezbędne akcesoria takie jak: naszyjnik z główek czosnku, święcona woda, medalik z krzyżykiem. Co radzę uczynić wszystkim waszym przyszłym klientom. Z harcerskim pozdrowieniem ... apage satana !

Semper_Idem
20-08-2011, 09:54
Panowie, mam do Was prośbę. Wytłumaczcie mi proszę w jaki sposób mogę bez uszczerbku dla samych okuć, zdemontować te irytujące mnie ograniczniki otwarcia skrzydła ? w tym moim Dobroplaście z Lekomina :)

jareko
20-08-2011, 09:59
niestety, bez zdjęcia skrzydła możesz tylko odpiąć dźwignię od mocowania w ościeżnicy. Hmmm... jeśli masz dostęp i krótki wkrętak możesz pogimnastykować się by odkręcić dwie śruby mocujące mechanizm w skrzydle - o ile jest to ogranicznik, bo jeśli hamulec sterowany klamką to zdjęcie skrzydła jest już niezbędne

Semper_Idem
20-08-2011, 10:17
Dzięki za szybką odpowiedź. Dźwignię to potrafię odpiąć od ościeżnicy bez problemu, ale to mocowanie pod skrzydłem wygląda mi na nitowane.Zaraz będę szukał tych śrub, o których wspominasz.

bombelo
20-08-2011, 10:21
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=70545&d=1313580651

to sa te legendarne cienkie zgrzewy Heki ???
ale dla mnie to pikus sa mega grubasy ale w miare estetyczne

tak jak napisal T12345T dla mnie najwiekszy problem w tym oknie to uszczelki przy szybie za krotkie 1-2mm powinny zachodzic na siebie by bylo szczelnie a tak kto wie czy nie bedzie wialo
tym bym sie najbardziej martwil

po tych kilku zdjeciach mysle ze heka to zwykly przecietniak - totalnie zwykly

Semper_Idem
20-08-2011, 10:39
Jesteś w błędzie kolego. Heka to okna ... niezwykłe. Choć ciągle dręczy mnie myśl, że w salonie te okna wyglądają znacznie lepiej niż to, które przyjechało do mnie. W najbliższym czasie postaram się to sprawdzić.

bombelo
20-08-2011, 10:40
moze jestem

ja tylko pisze o ich niezwyklosci z twojego zdjecia

antonin
20-08-2011, 10:45
Lepszy taki zgrzew niż cienki niechlujnie wykonany, ale te uszczelki to fakt. Większość firm robi szerokie zgrzewy na oknach białych więc mnie to nie dziwi.:)

Semper_Idem
20-08-2011, 10:53
Wielokrotnie czytałem na tym forum, że taki wypukły profil jak Cava nie bardzo nadaje się na cienkie zgrzewy. Zresztą one to mały pryszcz, zobaczcie w jaki sposób ci mocarze mi zamontowali to okno, jeszcze twierdzą, że poprawnie !

jareko
20-08-2011, 10:54
hmmm.... ten jest chyba idealny ;) mniej znanego producenta

jeśli twierdzą że okna zamontowali ci idealnie to niech to uczynią na piśmie

Semper_Idem
20-08-2011, 11:05
Rzeczywiście ładny zgrzew :) Wielokrotnie takie " perełki " oglądałem w salonach przeciętniaków. Na pisemko czekam już drugi tydzień i pomału tracę cierpliwość.

Semper_Idem
20-08-2011, 11:27
Żadne jednak niedoróbki, choćby największe nie przebiją pseudo kompetencji sprzedawców w jednym z łódzkich salonów, w którym klient już w progu słyszy, że dobrze trafił bo tylko oni mają okna bezołowiowe.

Krzysztof81
20-08-2011, 12:13
Witam.
Szukam dobrych okien...już gubie się w tym co wybrać, co warto a czego nie...
Moje okna to:
1. 1500x1430 R+RU
2. 1760x1430 R+RU
3. 1780x1430 R+RU
4. 880x2190 R+RU
5. 2370x1430 RU+R+RU

Ofertowałem:
Oknoplast:
Platinum Evolution U=0,7 : 4973 netto montaż 854 netto
Platinum : 4286 netto montaż 854 netto
Orion plus/Rubin plus: 3800 netto montaż 854 netto

Okna firmy Trust na profilu gealan:
Gealan Comfort 6k, U=0,7 : 4530 netto, montaż 1120 netto
Gealan Oval 6k, U=0,7 : 5030 netto, montaż 1120 netto

Firma Dom-Plex :
Gealan 6k Oval, U=0,7 : 5100 netto; montaż 620 netto

Czy warto brać do bloku z końcówki lat 70tych okna 3-szybowe (wielka płyta + 5cm styropianu)? Ile powinna wynieść cena za fachowy montaż moich okien? Ja wiem, że nikt za darmo nie pracuje ale są przecież pewne granice gdzie kończy się uczciwy zarobek a zaczyna zdzieranie. Może wybrać jeszcze jakieś inne okna? Jestem z okolic Krakowa.
Z góry dziękuję za odpowiedź i porady.

Semper_Idem
20-08-2011, 12:57
Krzysztof81 chcesz powiedzieć, że podane przez Ciebie sumy dotyczą wszystkich wymienionych okien ? Jeśli tak to chłopie jesteś wielkim szczęściarzem. Na postawione przez Ciebie pytanie czy warto montować w bloku okna 3szybowe nikt kto myśli rozsądnie Ci nie odpowie.Musisz sam o tym zdecydować, tak jak ja zdecydowałem, ze nie warto bo bloki to nie dom pasywny. Platinium to chyba lepszy wybór niż Gealan, takie jest przynajmniej moje zdanie amatora. Pytasz również ile powinien kosztować fachowy montaż Twoich okien. Obawiam się, że w tym kraju fachowy montaż graniczy z cudem. Powiem Ci, że ja mieszkając w Łodzi za montaż jednego okna płaciłem w granicach 700-800zł.

jareko
20-08-2011, 13:17
Pakiet trzyszybowy w bloku ma jednak zajęty. Jest ok 3dB cichszy. Z ciepłą ramka zjawisko wykraplania sie pary wódnej na krawędzi szyby prawie nie występuje. Ceny sa faktycznie dziwne ;)

Semper_Idem
20-08-2011, 13:29
Jareko, tak mówi teoria, a jak wygląda praktyka. 3szyby, a dookoła najtańsza piana, dobrze jak tryśnięta przyzwoicie. Poza tym jest ciemniej w mieszaniu. Lepszym rozwiązaniem jest jedna szyba 6mm lub co lubią tygryski najbardziej ... krypton między szybkami :)

Krzysztof81
20-08-2011, 13:46
Powiem Ci, że ja mieszkając w Łodzi za montaż jednego okna płaciłem w granicach 700-800zł.

U mnie jak byli na pomiarach mówili, że robota zajmie im max 2 dni (firma za 1120zł netto). W tym zrobią demontaż starych i montaż nowych okien a parapety za osobne rozliczenie - 10mb parapetu z miejscowym podkówaniem ocieplenia (parapet jest przez całą elewacje a nie tylko przy oknie i wchodzi pod ocieplenie) liczyli ok 400zł samą robociznę.

Robote robi dwóch fachowców w sumie za ok 1600zł brutto/800zł na głowe to chyba nie tak mało - w końcu to usługa budowlana a nie operacja na otwartm sercu ;)))

Oknoplast za te 854zł netto montuje okna w jeden dzień.

Pozatym myślę, że te firmy mają też jakąś niewielką ale jednak marżę na samych oknach ;)


A jak jest z wywietrznikiem w oknach Oknoplastu Platinum? Bo czytałem, że frezują w górnej części otwór i tam go montują? Jak to ma się później do całości futryny i jej parametrów termoizolacyjnych?

Semper_Idem
20-08-2011, 14:05
Wiesz co Krzysztof, ja chodziłem, udziwniałem i cudowałem z oknami przez trzy lata.Spotkałem się z tak różnymi wycenami, ale do dziś pojęcia nie mam od czego to zależy. O to należy spytać, któregoś z ekspertów udzielających się na tym forum jak i o wywietrzniki, których ja osobiście nie mam jak i bladego pojęcia jak wygląda od strony technicznej ich montaż w oknach Platinium. Mnie do nich pani w salonie zniechęciła przyznając, że trudno z racji kształtu listwy przyszybowej zamontować na nich rolety, poza tym w kolorze ten profil wygląda fajnie, ale biały nie bardzo. To naturalnie moja opinia, z którą inni mają prawo się nie zgodzić.

slaku
20-08-2011, 14:17
nawiewnik montuje sie właśnie na otworze wyfrezowanym na ramie okna a jak sie to ma do termoizolacyjności? na pewno jest to zimniejsza cześć okna, ale znów jeśli masz powietrze o prawidłowej wilgotności w pomieszczeniu to łatwiej jest je ogrzać niż powietrze z dużą zawartoscią wilgoci.


Co do okien he... Reklama swoje a życie swoje, większość okien robią dobrych, ale czasami sie trafią jakieś buble jak u każdego dobrego producenta.

I radzę troche na chłodno podchodzic do tematu okien a nie napalać się na jednego jedynie słusznego producenta;)

Semper_Idem
20-08-2011, 14:20
I ostatnia moja rada, a możesz wierzyć bo ja jak Ty stałem po tej samej stronie barykady. a nie tam gdzie stało ZOMO :) Kup zwykłe najprostsze okna, które Ci się spodobają bez żadnych udziwnień, a za zaoszczędzone pieniądze zabierz swoją kobietę na wycieczkę.

Krzysztof81
20-08-2011, 14:26
Właśnie nie dodałem, że moje wyceny są dla koloru białego bo taki potrzebuje - zgodność z elewacją bloku. Ja nie mam takiego komfortu by 3 lata wybierać - teoretycznie chciałem mieć je u siebie końcem sierpnia ale poprzepychałem sie w jednej firmie przez 3 tygodnie i w końcu nie mam nic, ani umowy ani okien...gość na moje wyraźne prośby nie wpisywał warunków gwarancji ani dokładnej specyfikacji wykonania okien do umowy a chyba ma taki obowiązek? Dlatego zaliczki nie zobaczył a teraz to już i zamówienie może wsadzic sobie...do archiwum ;)

Co do cen to własnie pytam tutaj na forum ile powinien kosztowac przeciętnie prosty montaż - kotwy + piana, gdzie stare okna są prosto osadzone w "luźnych" otworach - nie trzeba wykówać ani siłować się z betonami/tynkami. Wiem, że można przepłacić ale również i zaoszczędzić kosztem fatalnej jakości usługi. Teoretycznie jest to loteria ale praktycznie cena w jakimś określonym przedziale powinna sugerować jakość wykonania bez przepłacania.

Semper_Idem
20-08-2011, 14:27
Takie równe, śliczne zgrzewy to tylko w Erze lub u jedynego słusznego producenta okien.

Semper_Idem
20-08-2011, 14:35
Nic bardziej mylnego jak to, że cena montażu odzwierciedla jakość tej usługi. W jakości samych okien to jeszcze teoretycznie ma swoje uzasadnienie.

firewall
20-08-2011, 14:35
Do sempera: Może wyjaśnisz swoje posty, bo jeszcze niedawno plułeś na Hekę a teraz piszesz o niej w superlatywach?Jak to się stało że tak łatwo zmieniłeś swe poglądy. Jesteś zawodowym politykiem?

bwojtek
20-08-2011, 14:47
Kup zwykłe najprostsze okna, które Ci się spodobają bez żadnych udziwnień, a za zaoszczędzone pieniądze zabierz swoją kobietę na wycieczkę.
Jakoś zaczynam podejrzewać, że całkiem niedługo podpowiesz wszystkim jakiej to firmy okna wychodzą najtaniej i najlepiej:D

Semper_Idem
20-08-2011, 14:47
Co to za konfabulacje ? Ja mam kręgosłup moralny i nie jestem żagielkiem jak politycy. Swojego zdania w sprawie jakości wyrobów Heki nie zmieniłem, uzasadniałem już swoje stanowisko kilka postów wcześniej, ale chętnie powtórzę. Nadal uważam, że na tle konkurencji Heka robi przyzwoite okna, szwankuje u nich tylko kontrola jakości co dobitnie pokazały moje zdjęcia.

Semper_Idem
20-08-2011, 14:58
Do bwojtek. Jesteś złośnik, a ja niczego nie będę Wam podpowiadał bo się na oknach nie znam. :)

Semper_Idem
20-08-2011, 15:15
Kochani ludzie, drodzy klienci, Ventoplast rules :)

chrisowaty
20-08-2011, 15:25
Po roku użytkowania okien z pakietem 3-szybowym w bloku z lat 70-tych powiem, że warto było dopłacić 280zł. Bo taka różnica była pomiędzy pakietem 2-szybowym o k=1.0, a 3-szybowym o k=0.5. Szklenia nie mam za dużo, ale wystarczająco aby rozważać taki zakup. Tym bardziej, że zmieniałem 7-letnie okna PCV, które poprostu były zimne.

Mieszkanie zrobiło się cichsze, mniej podatne na nagłe zmiany temperatury. Szyby się nie pocą, a w słońcu mieszkanie się tak nie nagrzewa. Jeśli administracja wymaga montaż nawiewników to przemyśl montaż nawiewnika wrębowego. Ja mam nawiewnik Vento f-my Schuco. Spełnia on wymogi większości administracji i ma aprobatę techniczną. A główna zaleta, to taka że nie trzeba dziurawić ciepłych okien. Pisałem już o tym na forum.

T12345T
20-08-2011, 16:13
... jeśli masz powietrze o prawidłowej wilgotności w pomieszczeniu to łatwiej jest je ogrzać niż powietrze z dużą zawartoscią wilgoci.

A to ciekawe slaku, bo ja myślałem do tej pory, że im chłodniejsze powietrze tym mniej może pomieścić wilgoci:-).

jareko
20-08-2011, 20:29
Można też po prostu wyciąć kawałek uszczelki. Też spełnią swoje zadanie wymiany powietrza

Brass
20-08-2011, 21:36
Powiem Ci, że ja mieszkając w Łodzi za montaż jednego okna płaciłem w granicach 700-800zł.

Ta cena jest z kosmosu. Chociaż w twoim wypadku ma ona jedno wytłumaczenie. Każdy, któremu opowiadałeś jak wybierasz okna do mieszkania przez 3 lata i kupujesz je od 3 różnych producentów, bo jednemu nie zaufasz, z uprzejmości podawał ci cenę, ale odpowiednio zaporową, abyś poszedł sobie to konkurencji umilać im życie. A ty zdecydowałeś się w końcu na jedną z tych absurdalnych cen.

chrisowaty
20-08-2011, 23:32
A to ciekawe slaku, bo ja myślałem do tej pory, że im chłodniejsze powietrze tym mniej może pomieścić wilgoci:-).

Obaj piszecie o czym innym. Slakowi najpewniej chodziło o to, że powietrze o niższej zawartości pary wodnej w powietrzu jest łatwiej ogrzać (czytaj; zużywamy mniej energii) niż powietrze o większej zawartości.

Ty Test piszesz o tym iż powietrze zimniejsze tym mniej się może nasycić parą wodną. Stąd powstaje punkt rosy.

chrisowaty
20-08-2011, 23:40
Można też po prostu wyciąć kawałek uszczelki. Też spełnią swoje zadanie wymiany powietrza

Można, ale bardzo często administracji czy zarządcy budynku to nie wystarczy i ma pretekst by nie zwrócić kosztu czy części kosztu wymiany.

jareko
20-08-2011, 23:59
to fakt, zwłaszcza w świetle wprowadzonych przepisów od 2009 roku, ale skutek jest taki sam - to działa i to działa skutecznie. Do 2009 było akceptowalne rozwiązanie równoległe z montażem nawiewników

chrisowaty
21-08-2011, 01:02
Dokładnie tak. Nawiewnik Vento też działa w wyniku wycięcia fragmentów uszczelek, ale ma tę zaletę że daje papier. (aprobatę techniczną) A to w większości przypadków zamyka pole manewru zarządcy.

Ja wręcz byłem "gwałcony" o założenie nawiewników tylko i tylko jednej f-my na literkę "A". Pomijając głupotę, że miały to być nawiewniki higrosterowalne, które nie sprawdzają się na ostatnich kondygnacjach ze względu na małą różnicę ciśnień, gdzie zimą dochodzi do tzw cofki i może powodować zamarzanie nawiewnika co powoduje uszkodzenie taśmy higrosterującej. Inne nie wchodziły w rachubę. Podobno Vento założyłem na swoją odpowiedzialność ;)

Semper_Idem
21-08-2011, 10:38
Ta cena jest z kosmosu. Chociaż w twoim wypadku ma ona jedno wytłumaczenie. Każdy, któremu opowiadałeś jak wybierasz okna do mieszkania przez 3 lata i kupujesz je od 3 różnych producentów, bo jednemu nie zaufasz, z uprzejmości podawał ci cenę, ale odpowiednio zaporową, abyś poszedł sobie to konkurencji umilać im życie. A ty zdecydowałeś się w końcu na jedną z tych absurdalnych cen.

Co ty chłopie wymyślasz za głupoty ! Zapewniam ciebie, a przy okazji wszystkich, że w żadnym salonie nie opowiadałem jak długo wybieram okno, czy też innych szczegółów bo i po co ? Mało tego, że nie opowiadałem to jeszcze grałem przykładną " słoninę " która prosto z ulicy trafia do salonu okien i nie ma o nich bladego pojęcia. Dzięki temu mógłbym przytoczyć dziesiątki anegdot jak to byłem " czarowany " w różnych salonach. Co do cen to nie wiem skąd ty jesteś, na pewno nie z Łodzi, nie pisałbyś wtedy o cenach z kosmosu. Podejrzewam, że zdecydowany wpływ na wysokość tych cen to brak jakiejkolwiek konkurencji na łódzkim rynku ( okna Jezierskiego-jeden salon, okna Hekaplast- jeden salon, Eurocolor- teoretycznie dwa, a praktycznie też jeden ! ) Dodam, że podane przeze mnie ceny to za DO+MO+OB naturalnie tzw. ciepły montaż, a za samą pianę i kotwy mógłbym przyoszczędzić po 300zł na oknie. Na koniec napiszę, że nic tylko wam pozazdrościć mieszkania w miejscach gdzie okno kosztuje kilkaset złotych, a montaż kilkadziesiąt. Gratuluje.

Brass
21-08-2011, 10:55
... podane przeze mnie ceny to za DO+MO+OB naturalnie tzw. ciepły montaż, a za samą pianę i kotwy mógłbym przyoszczędzić po 300zł na oknie.

"Ciepły montaż" czyli co? JB-D w warstwie ocieplenia? Z foliami? I to wszytko w bloku?

R&K
21-08-2011, 11:08
Semper_Idem i Brass - ceny na montaż dobrych okien w całej Polsce są porównywalne
już w marcu br przygotowywałem się do tego tematu i zebrałem chyba z 20 różnych ofert - obecnie mam już listę mono zawężoną - i tak jak pisałem kilka postów wcześniej - w zasadzie nie cena będzie decydować o moim wyborze tylko wiedza i kompetencja oraz gwarancja/odpowiedzialność za zaproponowane rozwiązania

jeśli ktoś twierdzi że mógłby coś zrobić znaczeni taniej - tzn że albo się na tym nie zna , albo gdzieś na czymś będzie chciał przyoszczędzić - korzystając z niewiedzy klienta lub licząc że klient czegoś nie zauważy

Semper_Idem
21-08-2011, 11:14
"Ciepły montaż" czyli co? JB-D w warstwie ocieplenia? Z foliami? I to wszytko w bloku?

Nie szalej chłopie. JB-D w bloku ? :) Mój tzw. ciepły montaż to prócz piany, folie paroprzepuszczalne i paroizolacyjne. To Cały niuans pseudo ciepłego montażu w bloku.

Semper_Idem
21-08-2011, 11:22
Zapomniałem dodać, że w mojej wsi salon okien Avante też jest jeden. To informacja dla potencjalnej konkurencji.

Semper_Idem
21-08-2011, 11:51
Do DomPasywny , w większości tematu się z Tobą zgadzam, mógłbym tylko polemizować z cenami okien w marcu. Przez te lata uzbierałem kilkanaście wycen tego samego sprzedawcy.tych samych okien .Ceny w zależności od pory roku wahały się w granicach 10%-20%

Semper_Idem
21-08-2011, 12:06
Semper_Idem i Brass - ceny na montaż dobrych okien w całej Polsce są porównywalne
już w marcu br przygotowywałem się do tego tematu i zebrałem chyba z 20 różnych ofert - obecnie mam już listę mono zawężoną - i tak jak pisałem kilka postów wcześniej - w zasadzie nie cena będzie decydować o moim wyborze tylko wiedza i kompetencja oraz gwarancja/odpowiedzialność za zaproponowane rozwiązania

jeśli ktoś twierdzi że mógłby coś zrobić znaczeni taniej - tzn że albo się na tym nie zna , albo gdzieś na czymś będzie chciał przyoszczędzić - korzystając z niewiedzy klienta lub licząc że klient czegoś nie zauważy

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć CI więcej szczęścia w wyborze dealera niż ja miałem. W moim przypadku cena też nie była decydującym kryterium wyboru okna, a mimo to w większe szambo wpaść chyba nie mogłem.Teraz będę się musiał ciągać po sądach by dochodzić swoich racji. Debastor - nu pagadi !

jareko
21-08-2011, 12:07
I nic w tym dziwnego ze ceny sie zmieniają. Ceny od producenta też nie sa stałe i żaleza od wielu czynników. Podana przez ciebie cena montażu w zakresie podanych prac wcale nie jest z kosmosu jak to ktoś tu powiedział.

jareko
21-08-2011, 12:15
Poza tym bywają niespodzianki zwłaszcza w czasie wykonania usługi. Coś planuje a tu nagle w trakcie pracy okazuje sie ze tynk sie sypie bardziej niż myśląlem-że obróbka schnie o wiele wolniej lub wręcz nie schnie wcale-że mimo zapisu w umowie iż uzupełniamy tylko ubytki tynku klient chce gładź itd itd. Czasem znajduje to zrozumienie u klienta-czasem nie-zwłaszcza gdy planowane pracę na 3-4 dni przy wymianie okien w całym domu przeciągaja sie z przyczyn nie przewidzianych do 5-6 dni-jak choćby opisywana w tegorocznym Muratorze wymiana przeze mnie okien u Pana Darka.
Różnie to bywa i czy ma znaczenie fakt że dokładamy wszelkich starań by efekt końcowy był OK ? Nie zawsze :(

Semper_Idem
21-08-2011, 12:50
Jareko spoko, takie gadki o cenach z kosmosu to mam w takim niedomówieniu. Gdybym się tym przejmował to dziś cieszyłbym się z okna za 1200zł łącznie z montażem bo takie oferty też miałem. Jedno wiem na pewno ... 50% firm produkujących okna i 75% montujących okna nadaje się do natychmiastowego odstrzału, a istnieją i działają na rynku jeszcze tylko dlatego, że jesteśmy 100lat za ...

jareko
21-08-2011, 13:03
Niestety ale masz rację.

Semper_Idem
21-08-2011, 14:01
Wiem, że mam, ale to żadne dla mnie pocieszenie. Szczerze tylko współczuje ludziom, którzy się budują bo przecież ich problemy nie kończą się na oknach.

Semper_Idem
21-08-2011, 14:54
Panowie, na ile prawdziwa jest informacja, że folię ochronną należy zerwać z okna w ciągu trzech miesięcy ? Okno mam z Heki, białe usytuowane na południowy-zachód. Naczytałem się tyle sprzecznych ze sobą informacji na ten temat, że już nie wiem co o tym myśleć. Proszę o radę.

jareko
21-08-2011, 15:16
nie ważny producent. Z każdego okna PVC należy zdjąć zewnętrzna folie jak najszybciej. Trzy miesiące to maksimu

Brass
21-08-2011, 15:31
Jareko spoko, takie gadki o cenach z kosmosu to mam w takim niedomówieniu.

No i zapłaciłeś za montaż 800 zł, który niczym nie różni się od tego za 300 zł.

Koszt folii to ok 5 zł /mb x 2 strony, koszt piany, kotew i kołków to - bądźmy chojni kolejne 5 zł/mb, dodatkowo niech będzie 5 zł za tynk. Koszty materiału to dla okna 2065 x 1435 - 140 zł więc dałeś 500-700 zł za robociznę gościowi, który nawet jak by to robił jedną ręką to powinien jedno okno zamontować w ciągu jednego dnia. I to nie jest cena z kosmosu?

Semper_Idem
21-08-2011, 18:51
Kolego myślisz, że nie znam cen taśm, piany czy kotew ? Jeśli tak uważasz to jesteś w błędzie, ale powtórzę raz jeszcze, takie ceny obowiązują u mnie i albo się z tym pogodzisz, albo nie. Mógłbym tu na forum podawać w nieskończoność różne ceny innych usług, które też wydałyby się większości z kosmosu. Tak ad hoc Ci napiszę, że uciekłem "spod łopaty" kilka miesięcy temu i mam obecnie jedną sprawną rękę, gdyby nie to to miałem zamiar sam zamontować sobie okno. Przeżyłem dość z montażem dwóch poprzednich. Jako ciekawostkę dodam fakt, że okno o wymiarach 200x1430 plus drzwi balkonowe 85x225 trzyosobowa ekipa wymieniała 10, słownie dziesięć godzin ! Co powiesz na to ? bo mnie nie wolno się denerwować. REKLAMA- Ci mocarze to Debastor z Ksawerowa !!! Serdecznie wszystkim polecam.

Semper_Idem
21-08-2011, 19:18
Aha, jeszcze jedna sprawa, o której ciągle zapominam. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że piję ze szczęścia jakie mnie spotkało trzeci tydzień. Moje pytanie brzmi: czy jest możliwe by montaż czterech czy pięciu okien, o których pisał gość mieszkający pod Krakowem kosztował jak dobrze pamiętam 800-900zł ? A o zmierzchu po kielichu okienko z Heki .... super. :)

Semper_Idem
21-08-2011, 20:25
Dlaczego wszyscy nabraliście przysłowiowej wody w usta ? A gdzie ta powtarzalność wyrobu, która niby ma miejsce w szanujących się firmach ? Co innego w salonie na wystawie, a co innego przyjeżdża do klienta ? Kto mi wytłumaczy tę zawiłą zagadkę !

jareko
21-08-2011, 20:28
Nie wiem. Nie odpowiem ci. To co dostaje nie odstaje od tego co pokazuje klientom. Mowie o tym roku i wyrobach nowego dostawcy.

Semper_Idem
21-08-2011, 20:45
Jareko. widziałeś moje zdjęcia i to co przyjechało do mnie ? I niby co, mam być usatysfakcjonowany swoim wyborem ? Kto mi wskaże winnych, bo ktoś musi beknąć za to, że cieszę się z Heki, a nie Eurocoloru, Mielczarka, Zielińskiego czy innego producenta !

jareko
21-08-2011, 20:51
Powiem ci szczerze ze już nie za bardzo rozumiem. To w końcu jestes zadowolony czy nie ?
Jedno mnie ciągle zastanawia-mimo wszystko. Takie zaczepy stosuje Heka ale...w białych nie stosuje cienkiego zgrzewu. Nie rozumiem albo coś sie zmieniło zanim zacząłem brać od nich okna.

Semper_Idem
21-08-2011, 21:01
Ja nie o zgrzewy czy zaczepy pytam, one mi wiszą kalafiorem. Pytam bo na razie kazałem wykopać jeden dół z wapnem, a może potrzebnych będzie więcej ? Z okienka jestem zadowolony, szczególnie z montażu !

jareko
21-08-2011, 21:08
Wybacz ale chyba za mało wypijlem ;) dalej nie rozumiem :(

Semper_Idem
21-08-2011, 21:21
Jareko, zapraszam serdecznie, mam pełen barek. Wypijemy kolejkę razem, a później pojedziemy do ZOO, do lwów z panem mgr Markiem W. z Debastora na kolację :)

jareko
21-08-2011, 21:34
niestety, jest już późno i do Łodzi o jakiejś rozsądnej porze nie dojadę ;) poza tym nie chcę stracić prawa jazdy bo mam zapewne ponad 0,2 :(
Widzisz, dostałem maila od potencjalnego klienta, któremu wysyłałem dwa tygodnie temu ofertę. Naprawdę można się załamać. Konkurencja przyjeła do realizacji HKS-a o szerokości 3600mm, w podziale 2/2, z szybą bezpieczną, na sankach nośności 150 kilo i wiesz co usłyszałem w odpowiedzi na mail jaki mu wysłałem ze słowami że w tym gabarycie musi być podział na 3/3 a nie 2/2? No zgadnij ? dziwne że inni producenci tego nie zauważyli? - to jego słowa.
Załamać się można. Doprawdy wiedza sprzedawców załamuje. Lub co gorsza, maja w d... systemy, zalecenia, zdrowy rozsądek, liczy się by ustrzelić klienta za wszelką cenę, bo zakłada się że klient to jeleń który nie ma zielonego pojęcia o oknach.

Semper_Idem
21-08-2011, 22:13
Wybacz, ale jestem laikiem jeśli chodzi o takie techniczne szczegóły. Taka wiedza do bloków była mi zbędna.Co do wiedzy ogólnej sprzedawców to już możemy podyskutować bo o tym coś wiem z racji swoich pielgrzymek po salonach, wiem do czego są zdolni choć trudno w to uwierzyć zwłaszcza na trzeźwo. Jak jesteś wypity to nawet nie myśl o wsiadaniu za kierownicę, jeszcze będzie niejedna okazja to pomyślimy o wspólnym pijaństwie.

Semper_Idem
21-08-2011, 22:33
Właśnie się przyjrzałem swojemu szczęściu i coś mi nie pasuje. Proszę powiedź mi ile powinna wynosić prawidłowa wysokość okna w otworze o wysokości 1530mm ?

jareko
21-08-2011, 22:44
jeśli otwór ma 153 cm wysokości to okno powinno mieć 148
z wysokości odejmujemy 15 mm na pianę od góry
30 mm na listwę podparapetową lub przyszły parapet
5 mm na uszczelnienie miejsca pod listwą podparapetową i montaż parapetu
dotyczy to oczywiście nowego budynku - w bloku może okazać się że do tego otworu wysokośc powinna wynosić 1435 mm - standard z wykazu stolarki okiennej opracowanej jeszcze za Gierka

Semper_Idem
21-08-2011, 22:56
Hmmm, to moje okno ma 1430mm wysokości. Problem w tym, że stary kaloryfer wisi na takiej wysokości, ze przy obecnym montażu okna nie wiem czy będę miał 5cm prześwitu między kaloryferem, a parapetem i to pod warunkiem, że ten parapet nie będzie grubszy niż 2 cm ! Tak mierzył pan mgr Marek W.

jareko
21-08-2011, 23:30
w czy przypadkiem poprzednio nie było tak samo ? W blokach z lat 70-90 przy zastosowaniu stolarki tzw. typowej dziura miała wysokość 150 i do niej okno 1435mm pasowało jak ulał, inna sprawa jaka to była wielka płyta, bo różnie była obrabiana, czasem tynkiem, w nowszych już zamiast tynku dawano tylko listwy drewniane maskujące pianę czy wojłok którym także uszczelniano to miejsce. Nie wiem jak masz i co z tym można zrobić - ale na pierwszy rzut okna wymiar wygląda na prawidłowy do twego otworu

Samar
22-08-2011, 11:06
Do bloków w 99% wstawia się okna o wysokości 142-143 cm i z reguły wysokość jest podyktowana poziomem parapetu zewnętrznego, który trzeba podłożyć pod ościeżnicę . Stary parapet miał prawdopodobnie 4cm grubości . Podawany przez Ciebie wymiar otworu okiennego to 153 cm . 143 + przypuszczalne 4 = 147 Co stało się z pozostałymi 6 cm ?
Ile poprzednio wynosiła odległość między parapetem a kaloryferem ?

stary
22-08-2011, 23:43
Pakiet trzyszybowy w bloku ma jednak zajęty. Jest ok 3dB cichszy........
Cichszy od czego o 3 dB ??? :rolleyes: od popularnego dwuszybowego 4/16a/4 ? chyba po badaniach tego instytutu zza południowej granicy, któremu "wychodzi" takie rewelacyjne Uw:rolleyes:

p.s. rozumiem, że zajęty = zalety

T12345T
23-08-2011, 10:54
Kolejna sprawa, to że 3 dB na szybie może nie przełożyć się na 3dB na oknie

Charlie
23-08-2011, 17:00
Cichszy od czego o 3 dB ??? :rolleyes: od popularnego dwuszybowego 4/16a/4 ? chyba po badaniach tego instytutu zza południowej granicy, któremu "wychodzi" takie rewelacyjne Uw:rolleyes:

p.s. rozumiem, że zajęty = zalety

Rw :)

Charlie
23-08-2011, 17:00
Kolejna sprawa, to że 3 dB na szybie może nie przełożyć się na 3dB na oknie
Na pewno nie !

P.S 3 dB to minimalna różnica jaką ludzkie ucho jest w stanie pozycjonować.

R&K
23-08-2011, 21:28
to chyba nie dokońca tak ...

pamiętam test w jednym z programów motoryzacyjnych w TV
zwiększenie dB z 68 do 72 czy jakoś tak to dla ucha 2x wzrost odczuwalnego hałasu - nie wiem czy dobre liczby podaje ale wiem że dla mnie to był szok ...

jareko
23-08-2011, 22:10
3dB w odbiorze naszego ucha i systemu nerwowego jest takie jakby hałas był dwa razy mocniejszy

_FIX_
23-08-2011, 22:35
obniżenie natężenia hałasu o 1 dB jest za ledwie słyszalne;
obniżenie natężenia hałasu o 3 dB jest słyszalne;
obniżenie natężenia hałasu o 10 dB o połowę zmniejsza odczucie hałasu.
Polecam lekturę: http://oknotest.pl/szklo/szklo-a-izolacja-akustyczna.php

jareko
23-08-2011, 22:48
hmmm...zamiast czytać akurat ten temat proponuję poznać z lekka akustykę - w niektórych liceach było to wałkowane, zaś na kierunkach elektronicznych temat był dogłębnie analizowany ;)
Niestety, z wykształcenia jestem elektronikiem, budowlaniec to moje przekleństwo odkąd swój dom postawiłem tymi oto rencami ;) (zdjęcia rąk jednak nie budiet ;) )

amigo1974
23-08-2011, 23:04
A szkoda, szkoda!

chrisowaty
24-08-2011, 00:05
W latach 90-tych zawiozłem nowo zakupiony magnetofon dwu-kasetowy f-my Technics do serwisu z powodu nierównomierności poziomu odczytu jednej i drugiej kasety. Po kilku dniach odebrałem z adnotacją że wszystko jest w porządku. Zamontowałem, podłączyłem i stwierdziłem ten sam problem, więc zawiozłem z powrotem do serwisu. Pan w serwisie lekko zdziwiony przy mnie podłączył deck, abym wskazał gdzie leży problem. Ja go słyszałem, trzech panów w serwisie nie. Zacząłem czuć się głupio. Na szczęście lub nieszczęście pan serwisant chciał udowodnić mi chorobę i ściągnął z centrali Analizator widma. Wyszło, że o tej "usterce" nie powinienem wiedzieć, bo różnica wynosiła 0,6dB (chyba dokładnie 0,63dB). Była to wartość nie do skorygowania, po prostu taka charakterystyka sprzętu. Nie smak do sprzętu mi pozostał ;), aczkolwiek sprzęt mam do dzisiaj z tym, że teraz nie czuję już różnicy. Zakup wieży najwidoczniej położył mi słuch ;)

To tak w temacie tego co można a nie można usłyszeć.
Przepraszam za OT

T12345T
24-08-2011, 10:17
W latach 90-tych zawiozłem nowo zakupiony magnetofon dwu-kasetowy f-my Technics do serwisu z powodu nierównomierności poziomu odczytu jednej i drugiej kasety.

Było kupić Kudelskiego:-).

witek86
24-08-2011, 10:32
Polacy są dobrzy we wszystkim! życie nas do tego zmusiło:)

Charlie
24-08-2011, 13:32
W latach 90-tych zawiozłem nowo zakupiony magnetofon dwu-kasetowy f-my Technics do serwisu z powodu nierównomierności poziomu odczytu jednej i drugiej kasety. Po kilku dniach odebrałem z adnotacją że wszystko jest w porządku. Zamontowałem, podłączyłem i stwierdziłem ten sam problem, więc zawiozłem z powrotem do serwisu. Pan w serwisie lekko zdziwiony przy mnie podłączył deck, abym wskazał gdzie leży problem. Ja go słyszałem, trzech panów w serwisie nie. Zacząłem czuć się głupio. Na szczęście lub nieszczęście pan serwisant chciał udowodnić mi chorobę i ściągnął z centrali Analizator widma. Wyszło, że o tej "usterce" nie powinienem wiedzieć, bo różnica wynosiła 0,6dB (chyba dokładnie 0,63dB). Była to wartość nie do skorygowania, po prostu taka charakterystyka sprzętu. Nie smak do sprzętu mi pozostał ;), aczkolwiek sprzęt mam do dzisiaj z tym, że teraz nie czuję już różnicy. Zakup wieży najwidoczniej położył mi słuch ;)

To tak w temacie tego co można a nie można usłyszeć.
Przepraszam za OT
miałeś zwierzęce pasmo odbioru częstotliwości i je zniszczyłeś.

chrisowaty
24-08-2011, 19:23
miałeś zwierzęce pasmo odbioru częstotliwości i je zniszczyłeś.

a mnie się wydawało, że słyszałem jakieś głosy ;)

Pasmo raczej miałem normalne, ale czułość być może większą. A co do różnicy natężenia to była 0,6dB na kanał, czyli ogólnie ok 1,2dB. Z tego co pamiętam, bo pamięć już nie ta :D

chrisowaty
24-08-2011, 19:30
Było kupić Kudelskiego:-).

Nie znam a powinienem?

Dobra doczytałem na Wiki. Ze sprzętem czy wynalazkami tego Pana raczej nie miałem okazji się spotkać, mimo że trochę sprzętu audio "przerzuciłem"

jareko
24-08-2011, 19:34
ni nie, nie znasz najlepszej marki magnetofonów szpulowych, miniaturowych i .... szpiegowskich ?

chrisowaty
24-08-2011, 19:58
Mój pierwszy magnetofon to ZK 140, Później była osławiona Aria i Kacprzak. (były też Emila (mono zresztą) i stereofoniczna Hania, ale to były radiomagnetofony)Na Diorę nigdy nie starczyło. Lata 90-te to było zachwycanie się japońskimi wynalazkami. Na Technicsa starczyło, aczkolwiek obiektem marzeń było Nakamichi, a kosztowało więcej niż dwa ówczesne polonezy Caro ;)

autorus
24-08-2011, 20:05
to na pewno wątek o oknach? ;)

jareko
24-08-2011, 20:09
a czyż na oknie nie można postawić starej tonettki lub ZK-246? ;) zamiast firanek ?
Nie bądźmy aż takimi formalistami - pogadać o przysłowiowej d.. czasem trzeba, od okien niektórzy już wariactwa dostają ;)

Semper_Idem
24-08-2011, 21:01
Jednak coś jest nie tak z wymiarami mojego okna. Stare stało oparte o betonowy parapet, który był grubości 4cm i wisiał około 4-5cm nad kaloryferem. teraz wygląda to tak jak na zdjęciu gdzie pudełko ma grubość 3cm i zostają niecałe 2cm wolnej przestrzeni między nim, a kaloryferem. Jak ugryźć ten problem ?

R&K
24-08-2011, 21:08
to na pewno wątek o oknach? ;)

wiosna na targach budowlanych jedna z firm okiennych prezentowała skrzynie wykonaną z okien a w środku mocno grająca kolumna - skrzynie można było otwierać jak normalne okno ...

fajny bajer ....

niestety nazwy sprzętu grającego nie znam :(

bwojtek
24-08-2011, 21:08
Jak ugryźć ten problem ?
Zrób zdjęcie od zewnątrz.

bwojtek
24-08-2011, 21:11
wiosna na targach budowlanych jedna z firm okiennych prezentowała skrzynie wykonaną z okien a w środku mocno grająca kolumna - skrzynie można było otwierać jak normalne okno ...

fajny bajer ....

niestety nazwy sprzętu grającego nie znam :(
Ja to chyba ponad 10 lat temu widziałem ale nie pamiętam u jakiego producenta.

R&K
24-08-2011, 21:12
Jednak coś jest nie tak z wymiarami mojego okna. Stare stało oparte o betonowy parapet, który był grubości 4cm i wisiał około 4-5cm nad kaloryferem. teraz wygląda to tak jak na zdjęciu gdzie pudełko ma grubość 3cm i zostają niecałe 2cm wolnej przestrzeni między nim, a kaloryferem. Jak ugryźć ten problem ?

tak to już jest z firmami
wysyłam prośbę o wycenę okien 150x150
jedni przysyłają 150x150 a inni 147x147

i weź zaciśnij zęby i przegryzaj się przez temat :(

bwojtek - ale ja dopiero w tym roku byłem 1x na targach bud.

bwojtek
24-08-2011, 21:17
tak to już jest z firmami
wysyłam prośbę o wycenę okien 150x150
jedni przysyłają 150x150 a inni 147x147
Zazwyczaj 150x150 to wymiar otworu a okno jest odpowiednio mniejsze. Poza tym przeważająca większość producentów ma cenniki z "dokładnością" do 10cm więc wymiar 141-150 ma tą samą cenę.

Semper_Idem
24-08-2011, 21:20
Proszę to zdjęcia od zewnątrz i jedno jak to dziś wygląda w pokoju dziecka. Teraz jest 7cm między kaloryferem, a parapetem.

chrisowaty
24-08-2011, 21:26
Bardzo często "miejscowe" firmy mają utarte wymiary. Jeden z miejscowych producentów okien usiadł na kanapie a wymiary podawał na pamięć. W jednym oknie pomylił się o 7cm w plusie. Nic by się nie stało, ale ocieplenie elewacji byłoby prawie widoczne w świetle okna ;)

chrisowaty
24-08-2011, 21:31
->
Ktoś Ci spieprzył pomiar lub pomylił się w zamówieniu. Sprawdź dokładnie jaki wymiar okna masz w umowie.

Semper_Idem
24-08-2011, 21:39
Wymiar niby się zgadza 1430, a jednak musi coś być nie tak bo nie zamontuje teraz zamówionego parapetu 4cm.

chrisowaty
24-08-2011, 21:43
Zrób zdjęcie całości okna. Może tylko zamontowane jest za nisko, a u góry zostawili przestrzeń i zapianowali.

Semper_Idem
24-08-2011, 21:49
Naturalnie jak znam życie i jak przystało na bananową republikę, w której żyjemy nie ma jasno sprecyzowanych przepisów, jaka musi być minimalna odległość między grzejnikiem, a parapetem ? Wolna amerykanka jak z wymiarami okien !

Semper_Idem
24-08-2011, 21:52
Góra to prawdziwy majstersztyk 2cm luzu, mam tu nawet taśmy bo udało się fachowcom przykleić ją dobra stroną !

Semper_Idem
24-08-2011, 22:17
Panowie żadnych sugestii, Co można mądrego wymyślić w tej sytuacji ?

Brass
24-08-2011, 22:18
No właśnie, a gdzie ten "ciepły montaż" - nie widać taśmy rozprężnej ani folii.

Semper_Idem
24-08-2011, 22:27
Nie widać bo pod oknem się jej nie montuje. tak samo jak z po zachodniej stronie okna ( to chyba od kiedy należymy do NATO ) Naturalnie firma uważa montaż za prawidłowo wykonany.

jareko
24-08-2011, 23:04
Wracam z montażu w Kętrzynie więc krótko bo pisanie z komórki jest meczące-nie obawiaj się. Znów subiektywne powiem ze folia pod parapetem to przerost formy nad treścią. Parapet to nie tynk-stanowi barierę dla wilgoci co najmniej taka jak folia.

jareko
24-08-2011, 23:26
ewentualnie za mała przestrzeń pod jak i nad grzejnikiem (o ile pamiętam pod 10cm, nad 15 - czy na odwrót - wybaczcie Niemiec mnie męczy tylko nie wiem który ;) A czy P ;) ) powoduje tylko jedno - spadek mocy grzejnika przez gorszy przepływ powietrza wokół niego, ale.... są grzejniki gdzie nie ma to znaczenia gdyż mają już uformowane kanały grzewcze i nawet można na nich położyć parapet bezpośrednio bez strat

Semper_Idem
25-08-2011, 06:40
Jareko mówisz z pozycji montażysty. a ja jestem klientem. Jestem cały happy, że teraz po takim montażu będę musiał stosować specjalne grzejniki. Może pomyśl nad takim samym sposobem montażu okien swoim klientom, kto wie, może będą równie zadowoleni i szczęśliwi co ja ? Podobnie rzecz ma się do sposobu uszczelnienia pod oknem, zobaczymy czy biegły sadowy podzieli twoje stanowisko bo ja z pewnością nie.

Semper_Idem
25-08-2011, 07:34
Jareko mam równie udana radę co Ty dla mnie. Zacznij chłopie montować okna Drutexu, Dobroplastu czy innego równie solidnego i porządnego producenta okien jak Avantgarde. Daj sobie święty spokój z tą całą HekaPlast, która de facto jest jednym wielkim przerostem formy nad treścią. Amen.

jareko
25-08-2011, 08:00
i po co ten jad? Nie wiem jakei miałeś okna poprzednio, nie ja ci je wymiarowałem i montowałem. Pytałeś o wymiary okna do otworu 150/150 - odpowiedziałem jakie powinny być, jeśli takie są to nie wiem dlaczego ci nagle odległość od parapetu do grzejnika się zmieniła. Tyle.
Co do folii pod parapet wewnętrzny wyraziłem swoją prywatną opinię o sensie jej stosowania w tym miejscu. Tyle w temacie

bombelo
25-08-2011, 08:16
Jareko mówisz z pozycji montażysty. a ja jestem klientem. Jestem cały happy, że teraz po takim montażu będę musiał stosować specjalne grzejniki. Może pomyśl nad takim samym sposobem montażu okien swoim klientom, kto wie, może będą równie zadowoleni i szczęśliwi co ja ? Podobnie rzecz ma się do sposobu uszczelnienia pod oknem, zobaczymy czy biegły sadowy podzieli twoje stanowisko bo ja z pewnością nie.

jezzzzzzzzu do sadu o 3 okna - o ile pamietam ze 3 - moze sie myle
ile masz okien czy miales do wymiany w calym domu/mieszkaniu ?
gdybym ja tak podchodzil do budowy domu to praktycznie z kazdym musialbym isc do sadu taki to chory kraj


co do praapetu/ wysokosci grzejnika od niego i podlogi bardzo dobrze masz to tutaj wytumaczone

http://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/jak-dobrac-moc-grzejnika-do-wielkosci-pomieszczenia_59344.html

WaldiM
25-08-2011, 09:01
Jarecki mam drobny problemik, zamówiłem okno do pokoju o wymiarach 1280x2060 okleina złoty dąb takie trochę nietypowe system thermic okna z Krakowa o podziale 465 mniejsze i 735 większe okno, z powodu małego prześwitu po konsultacjach z dealerem i z fabryką okno ma być zrobione z ruchomym słupkiem i teraz mam pytanie będą kłopoty z odkształcaniem się i nieszczelnościami ruchomego słupka czy nie ?

jareko
25-08-2011, 09:16
w tym gabarycie, jeśli okno jest wykonane prawidłowo i ma stal w środku, to nic nie powinno się dziać, nawet jak będzie w kolorze czarnym ;)

Semper_Idem
25-08-2011, 10:47
jezzzzzzzzu do sadu o 3 okna - o ile pamietam ze 3 - moze sie myle
ile masz okien czy miales do wymiany w calym domu/mieszkaniu ?
gdybym ja tak podchodzil do budowy domu to praktycznie z kazdym musialbym isc do sadu taki to chory kraj


co do praapetu/ wysokosci grzejnika od niego i podlogi bardzo dobrze masz to tutaj wytumaczone

http://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/jak-dobrac-moc-grzejnika-do-wielkosci-pomieszczenia_59344.html

Właśnie przez taką bierną postawę innych ludzi to wciąż jest chory kraj. Ja staram się tylko egzekwować swoje prawa i idę do sądu z jednym oknem. Mam do tego chyba prawo ? Moja zasada jest prosta, jak nie potrafisz to handluj pietruszką, a nie bierz się za montaż okien.Może dzięki temu uchronię innych potencjalnych klientów tej firmy przed moimi kłopotami. Taki ze mnie filantrop.

jareko
25-08-2011, 11:06
jaką masz faktyczną wysokość okna? Bo jeśli 1430-1435 to nie rozumiem dlaczego tak im wyszło. Po prostu nie rozumiem. Wielka płyta, otwór 150/150, nie może być inaczej jak 1435 czyli powinno wszystko grać a nie gra :(
Czary jakieś ?

witek86
25-08-2011, 11:07
albo zaczniemy okna sprowadzac z chin po dolara za sztuke i nie bedzie problemem czy wejdzie parapet czy nie tylko czy sie okno zamknie czy tez nie!
miałem podobny przypadek w jednym z domów gdzie była wymiana okien na nowe. parapety były tak ustawione ze po wymianie okna pomierzonego tak aby z zewnatrz wszystko grało parapet praktycznie lezał na grzejniku! tylko klient sam zrozumiał ze to wina tak umieszczonego grzejnika a ze robił remont to sobie grzejniki przestawił nizej. ale pewnie znalazło by sie troche osób gdzie zmiejszyli by okno a klient dowaliłby sie do tego ze jest za niskie patrzac od zewnetrznej strony!

Samar
25-08-2011, 12:04
Nie myli się ten kto nic nie robi . Wymiana okien w bloku z wielkiej płyty to nie jest wcale łatwa sprawa . Styki okien z ościeżem zwykle pozabijane listwami . Na dobrą sprawę to dla idealnego pomiaru powinno się te listewki poodrywać , ale Klienci nie są takim praktykom przychylni . Ściany krzywe i stare okna drewniane nie trzymają pionu i poziomu ,a że nie są to jakieś drastyczne odchyłki to użytkownik nawet tego nie jest świadomy . Pomiar idealny nie jest możliwy . Ja do bloków z płyty już od kilku lat nie zamówiłam okna większego niż 1410 mm wysokości . Przed podpisaniem umowy informujemy Klienta,że w przypadku zostawienia starych parapetów od wewnątrz między oknem i parapetem zostanie szczelina . Dajemy mu do wyboru poszerzenie, które ścinamy z szerokości i zapinamy jednostronnie lub
listwę samoprzylepną maskującą . Nikt nie zgłasza pretensji .

witek86
25-08-2011, 13:28
jesli już zostaje parapet wew to proponuje jakas nakłądke renowacyjna i jakas listwe maskujaca z wysokosci i tez nie wyglada zle:)

jareko
25-08-2011, 13:39
oj nie, żadne tam półśrodki, jeśli parapet jest niżej, jeśli parapet nie jest poziomo - najprościej wyrwać go i zamontować na nowo
Jak stare okno już wyrwane wtedy jest to najłatwiej uczynić
Czy brać za to dodatkową kasę ? nie mnie oceniać, często za to nie biorę dodatkowych pieniędzy

T12345T
25-08-2011, 14:58
Przed podpisaniem umowy informujemy Klienta,że w przypadku zostawienia starych parapetów od wewnątrz między oknem i parapetem zostanie szczelina . Dajemy mu do wyboru poszerzenie, które ścinamy z szerokości i zapinamy jednostronnie lub
listwę samoprzylepną maskującą . Nikt nie zgłasza pretensji .

Moje uznanie Samar. Tak właśnie powinno być. O sposobie montażu i technicznych konsekwencjach informujemy klienta przed umową!!! Proponujemy rozwiązania. Dyskutujemy z klientem o możliwych za i przeciw. Jak podejmie decyzję, ś w i d o m i e, to rzadko później marudzi, rzadko również rezygnuje z czegoś, co powinno być wykonane, a nawet jeśli... to była jego decyzja i wybór. "Cierp ciało, czego ci się chciało" mówi stare porzekadło.

jareko
25-08-2011, 15:06
tylko dobrze jest gdy w ślad za taką informacją zawrzeć klienta decyzję na piśmie, by później nie było nieporozumień, przepychanki, czy wręcz wciskanie nam prosto w oczy, że o czymś Inwestor nie został poinformowany i tym samym wymaganie rzeczy ponad ustalenia w umowie
Choćby standardowy zapis - uzupełnienie ubytków tynku przy demontażu okien. Tekst jednoznaczny a jednak... i co wtedy zrobić, że komuś tam sie coś wydawało, jak jego argumentem jest kasa jaką ma zapłacić za wykonaną usługę. I powiem Wam szczerze, coraz częściej jest tak, że klienci wymyślają cuda w trakcie prac, które nie zostały ujęte w umowie. Ba! Nawet nie były poruszane w rozmowie
Lub przykład z życia wzięty.
Klient w trakcie montażu prosi by balkon zamontować niżej. Ochrzaniłem swoich pracowników, że nie spisali z tego jego zalecenia notatki. A co było później. Wypieranie się tej decyzji prosto w oczy i zadanie poprawienia wysokości zamontowania

T12345T
25-08-2011, 16:09
tylko dobrze jest gdy w ślad za taką informacją zawrzeć klienta decyzję na piśmie, by później nie było nieporozumień, przepychanki, czy wręcz wciskanie nam prosto w oczy, że o czymś Inwestor nie został poinformowany i tym samym wymaganie rzeczy ponad ustalenia w umowie

Na ten temat to wypisałem chyba ze dwa wkłady długopisowe:-). Dla mnie umowa i jej treść, to rzecz tak podstawowa, że nawet nie wymieniam jej w kontekście rozmów handlowych i ustaleń z klientami. Generalnie całe to handlowe strzępienie jęzora musi być zapisane, co do śrubki i przecinka, ale... . Jak sam Pan kolega wie w polskim okiennictwie z treścią umów bywa różnie (czyt. ź l e). Klient dostaje wydruk np. z WH czy Stolcada, do tego jakiś jednostronicowy świstek i już, wszystko. W razie sporu tyle to warte, co nic, o czym wielu już się przekonało i to po obu stronach "barykady", a wniosków zero. Zmian też. Optymiści górą!

jareko
25-08-2011, 16:12
Mylisz się kolego
Przy wymianie okien jest u mnie zawsze taka formułka
Zakres prac montażowych:
Montaż tradycyjny (kotwy + piana poliuretanowa):
demontaż starych okien
montaż nowych okien
uzupełnienie powstałych ubytków w tynkach
demontaz I montaz parapetow wewnętrznych
wywóz starych okien z terenu posesji
tyle tylko, że klienci są bardziej cwani niż ja - sorki, że tak ostro napisałem, ale taka jest prawda.
Przecież nie będę klienta bił ;) zwłaszcza, że ona ma argument koronny - rozliczenie końcowe. Wzywać policję? Żarty ;)

T12345T
25-08-2011, 20:02
Mylisz się kolego
Przy wymianie okien jest u mnie zawsze taka formułka
Zakres prac montażowych:
Montaż tradycyjny (kotwy + piana poliuretanowa):
demontaż starych okien
montaż nowych okien
uzupełnienie powstałych ubytków w tynkach
demontaz I montaz parapetow wewnętrznych
wywóz starych okien z terenu posesji
tyle tylko, że klienci są bardziej cwani niż ja - sorki, że tak ostro napisałem, ale taka jest prawda.
Przecież nie będę klienta bił ;) zwłaszcza, że ona ma argument koronny - rozliczenie końcowe. Wzywać policję? Żarty ;)

Hm.. może się i mylę, ale czytając Twoją "formułkę" nadal pozostanę na swoim (mylnym) stanowisku:-). Przyjmując nawet, że jest ona szczytem osiągnięć prawno-lingwistycznego opisu technicznego usługi montażu okien, to jareko jest jeden, a pozostałych sprzedawców tysiące! Uważasz, że wszyscy oni używają takiej właśnie formułki? A może mają inną albo wcale nie mają? Może tak być?

P.S.

Swoją drogą zawsze mnie zadziwia pojęcie "montaż tradycyjny" (albo klasyczny, standardowy) i opis zakresu tego montażu. Koledzy montażyści widać lubią sobie odejmować chleb od ust i narażać reputację. Może to też tradycja, nie nowa już, ale świecka i powszechna jak najbardziej :-).

jareko
25-08-2011, 20:51
A jaki ma być ? No tak. Trzeba napisać-na kotwy/dyble (niepotrzebne skręślić ) i zapewne jeszcze określić ze na 1 okno pójdzie jedno opakowanie piany ? A i tak znajdzie sie jakiś cwaniak co przyczepi sie np. do koloru zaprawy-no bo wie Pan-sąsiad miał inny. Ostatnio mam takiego klienta i powoli wściekłość we mnie wzbiera i wykorzystam ten zapis z umowy o uzupełnieniu tynkow zamiast wymyślonej gładzi. A jak nie zechce zapłacić to do sądu i rejestru długów. ;)

Charlie
25-08-2011, 23:25
Za chwilę dojdziecie do wniosku, że jednak Klient nie powinien za dużo wiedzieć bo potem wydziwia :)

jareko
25-08-2011, 23:29
nie, bynajmniej nie o to chodzi kolego Charlie, dobrze wiesz o czym mówię. Zasady oceny wizualnej szyb masz w jednym palcu - co powiesz na jedną kuleczkę granulatu widoczną na ramce dystansowej? Dopuszczalna czy jest powodem do reklamacji a przy jej nie uznaniu do żądania rabatu? I to w wysokości ceny całego okna? To przykład sprzed wielu miesięcy - co o tym sądzisz? Ale szczerze

Brass
26-08-2011, 07:32
A ja klientom ufam, i w 99,9 % przypadków nie spisuje umowy. Mam tylko zamówienie ogólne z rysunkami i podstawowymi danymi na temat produktu i zakresu prac np. montaż z pianowaniem lub montaż z obróbkami. I jak do tej pory przez te wszystkie lata, na cwaniaka natrafiłem dopiero 2 razy.

bwojtek
26-08-2011, 08:09
A ja klientom ufam, i w 99,9 % przypadków nie spisuje umowy.
Sorry ale to nie zaufanie do ludzi. To czysta głupota.
Ciekawe też jak do sprawy podejdzie US w razie kontroli pod kątem stosowania stawki obniżonej VAT...

Brass
26-08-2011, 10:02
A jak ma podejść? VAT 8% stosuje tam gdzie wolno, a gdzie nie wolno 23%.

faneuro
26-08-2011, 10:32
Hm.. może się i mylę, ale czytając Twoją "formułkę" nadal pozostanę na swoim (mylnym) stanowisku:-). Przyjmując nawet, że jest ona szczytem osiągnięć prawno-lingwistycznego opisu technicznego usługi montażu okien, to jareko jest jeden, a pozostałych sprzedawców tysiące! Uważasz, że wszyscy oni używają takiej właśnie formułki? A może mają inną albo wcale nie mają? Może tak być?

P.S.

Swoją drogą zawsze mnie zadziwia pojęcie "montaż tradycyjny" (albo klasyczny, standardowy) i opis zakresu tego montażu. Koledzy montażyści widać lubią sobie odejmować chleb od ust i narażać reputację. Może to też tradycja, nie nowa już, ale świecka i powszechna jak najbardziej :-).

Sorka , bez urazy , ale jesteś typowym przykładem polskiego urzednika który na siłę próbuje stworzyć milion któryś tam przepis licząc że wyprzedzi życie.
Umowa powinna byc jaknajbardziej prosta , bo NIGDY nie przewidzisz życia i sytuacji.
Rozumie ze w umowie masz zapisane jakiego producenta są wkręty/kołki do mocowania blach ?

W/g mnie masz czysto teoretyczną wiedzę na temat zycia w budowlance. Jareko dobrze Ci powiedzial , sa ludzie i wariaci , z pierwszymi dogadasz się zawsze , drudzy Cie pokonają .
Z umowami jest tak, że zarobisz na montażu 500 zł , a za 2 godz negocjowania Bóg wie jakiej umowy zapłacisz prawnikowi 400 zł :D:D , gdyz wystarczy że po drugiej stronie siadzie drugi teoretyk prawnik i NIGDY nie dojdziecie do porozumienia.
I nie pochwalam tu paproków których jest masa w budowlance , tylko normalnych ludzi którzy wykonują swój zawód - murarz/tynkarz /monter okien
Jak wielu tu na tym forum wybudowałem dom , nie spisałem ZADNEJ umowy i wszystko jest git . Po kazdej pracy odbierałem robotę - podobała mi się było ok, miałem zastrzeżenia-pytałem się kierbuda czy technicznie jest dobra ,jak tak to płaciłem, nie to prosiłem o porawki.Do tej pory jak spotkam któregoś wykonawce to się z nim witam i zamieniamy kilka słów ( miłych )
Gdyby na spotkanie przyszedł do mnie wykonawce z umowa na 10 kartek , z góry bym go wywalił , gdyż pomyślałbym że to właśnie jest partacz-cwaniak który w razie spierniczenia umowy bedzie się zabezpieczał paragrafem X punktu Y .



Widzisz , nasz rząd pisze umowy z wykonawcami które mają po setki stron na wykonanie przysłowiowych autostrad . I co mamy ? Wielkie G. oraz świstki / umowy /.

Brass
26-08-2011, 11:09
I bardzo ładnie to przedstawiłeś. Ja nie straszę umowami po kilka kartek, drobnym maczkiem. Czasami widzę jak ludzie reagują jak muszą podpisać umowę o kredyt ratalny (4 strony ekonomiczno-prawniczego bełkotu czcionką 8 )

witek86
26-08-2011, 11:45
no ale jakoś nie widze aby twoim tokiem rozumowania szły banki ... "kredyt na gębe" jeśli skutecznośc spłacania bedzie taka jaką miałeś w przypadku okien
(99,9%) to już widze te neony na mieście
Brass kredyt-po co nam twój dowód wystarczy słowo!
Jeśli nie ma czegoś napisane to tego nie było ,klient nie musi się znać na wymiarowaniu montazu itp rzeczach tak powiedzą w sądzie

Brass
26-08-2011, 12:06
Ja mam napisane i narysowane to co najważniejsze: rodzaj profilu, kolor, rodzaj szyby, rysunek okna z wymiarami i ilością sztuk, zakres montażu. I to wszystko na jednej kartce A4. I może to jest głupota, ale w takim razie głupi ma szczęście. Mnie od 8-lat "oszukało" tylko dwóch klientów.

Samar
26-08-2011, 12:11
Brass, nie trzeba tworzyć 10 stronicowych umów drobnym maczkiem . Wystarczą 3-4 logiczne zdania . Ja nic nie załatwiam na gębę , tak z pozycji przedsiębiorcy jak i klienta .

T12345T
26-08-2011, 12:24
Sorka , bez urazy , ale jesteś typowym przykładem polskiego urzednika który na siłę próbuje stworzyć milion któryś tam przepis licząc że wyprzedzi życie.
Umowa powinna byc jaknajbardziej prosta , bo NIGDY nie przewidzisz życia i sytuacji.
Rozumie ze w umowie masz zapisane jakiego producenta są wkręty/kołki do mocowania blach ?

faneuro nie ma mowy o urazach:-). Co do zasady mamy do czynienia ze swobodą zawierania i kształtowania treści umów. Jeśli tylko istniejące prawo nie wymaga określonej formy, możesz zawierać umowę w dowolny sposób. Wybudowałeś dom wyłącznie na podstawie umów ustnych? I dobrze. Nie było z tego kłopotów, jeszcze lepiej. Twój dom, Twoja głowa jak go budować, aby było dobrze i bezpiecznie.

Inna rzecz, że Ty raczej piszesz o czymś takim, co się nazywa wzorcem umowy. Według mnie (co jeszcze pogorszy moje położenie na forum):-) mimo, że większość umów dotyczy usługi montażu okien (vat), to jednak każda transakcja różni się lub może różnić zakresem robót, użytymi materiałami itp, dlatego powinna być objęta umową, w której choćby ten zakres i użyte materiały będą określane indywidualnie.

Co do specyfikowania śrub:-). Ja nie sprzedaję i nie montuję okien, więc moje umowy dotyczą nieco innej działalności, ale jeśli już je piszę, staram się, aby zawierały wszystkie niezbędne elementy, a przede wszystkim szczegółowy opis mojego zobowiązania, czyli tego co, jak i kiedy mam wykonać.

Nie mam zamiaru nikogo namawiać i na siłę przekonywać do sporządzania, czy ogólnie zawierania umów w formie pisemnej. Każdy zrobi jak mu rozsądek podpowie, a życie zweryfikuje, czy miał rację:-).

jareko
26-08-2011, 13:28
kolego Test - z lekka wyśmiałeś mój zapis - Montaż tradycyjny (kotwy + piana poliuretanowa)
Dlaczego? Wszak masz kolejne -w tym wypadku nie mające zastosowania:
- montażu Ilbruck I3 (folia paroszczelna i paroprzepuszczalna)
lub
- montażu Ilbruck I3 w warstwie ocieplenia z zastosowanie wsporników systemu JB-D
Twoim zdaniem co powinny zawierać takie wpisy? Bo powiem szczerze - nie rozumiem

T12345T
26-08-2011, 15:08
kolego Test - z lekka wyśmiałeś mój zapis - Montaż tradycyjny (kotwy + piana poliuretanowa)
Dlaczego? Wszak masz kolejne -w tym wypadku nie mające zastosowania:
- montażu Ilbruck I3 (folia paroszczelna i paroprzepuszczalna)
lub
- montażu Ilbruck I3 w warstwie ocieplenia z zastosowanie wsporników systemu JB-D
Twoim zdaniem co powinny zawierać takie wpisy? Bo powiem szczerze - nie rozumiem

Jareko, chętnie wszystko objaśnię i wyłożę mój punkt widzenia, ale nie uważam, że powinienem robić to na forum. Wiesz jak do mnie dotrzeć:-). A swoją drogą zapis nr 2 czyli "montaż Illbruck i3 w warstwie ocieplenia z zastosowaniem wsporników systemu JB-D" budzi we mnie takie same uczucia, jak "montaż tradycyjny".
To wszystko można, (a według mnie należy) sformułować ciut inaczej. Dlaczego? Bo negocjowanie treści umowy (pisanej i tej nie pisanej), to nie tylko czynność prawna, to również specyficzny "akt" marketingowy o czym większość sprzedających zdaje się zapominać (lub po prostu nie wiedzieć) :-).

No i przede wszystkim niczego nie wyśmiałem:-). Staram się czasem (może w nienajładniejszej formie) zwrócić profesjonalistom na coś uwagę. Stoję trochę z boku, więc na pewne sprawy patrzę inaczej. Sam wiesz jak to jest, że czasami nie widzi się tego co przed nosem leży. Mam kontakty z obiema stronami transakcji okiennych, więc zdaję sobie sprawę, że większość umów okiennych powstaje nieco ad hoc jako bezrefleksyjny zlepek czegoś "wygooglanego". Nie popieram, ale i nie wyśmiewam tej metody.

fuzja
26-08-2011, 21:34
może tu bo najbardziej oblegany wątek.
Jaka powinna być standardowa ogólnie przyjęta wysokość od posadzki na gotowo (np: płytki w kuchni) do początku (dolnej części) otworu okna, tak żeby po zamontowaniu okna, parapetu jakoś to wyglądało i funkcjonowało.

bwojtek
26-08-2011, 21:55
"Jakoś" to wygląda przy każdej wysokości - zależnie od efektu, który chce się osiągnąć. Montaż okna ze standardową listwą bazową wymaga minimum 4cm pod dolną krawędzią ramy okna. Więc otwór okienny musi się kończyć na poziomie planowanej górnej krawędzi parapetu -4cm liczone od gotowej, wykończonej posadzki. W kuchni poziom blatów to przeważnie 86-92cm od wykończonej podłogi.

T12345T
27-08-2011, 14:01
może tu bo najbardziej oblegany wątek.
Jaka powinna być standardowa ogólnie przyjęta wysokość od posadzki na gotowo (np: płytki w kuchni) do początku (dolnej części) otworu okna, tak żeby po zamontowaniu okna, parapetu jakoś to wyglądało i funkcjonowało.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 (Dz.U z 2002 r Nr 75 poz. 690 z późn. zm.)

§ 301

1. W budynku na kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika a podłogą powinna wynosić co najmniej 0,85 m, z wyjątkiem przyziemia oraz ścianek podokiennych w loggii, na tarasie lub galerii, gdzie nie podlega ona ograniczeniom.

2. W budynku na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem między górną krawędzią podokiennika a podłogą należy zachować odległość co najmniej 1,1 m, z wyjątkiem okien wychodzących na loggie, tarasy lub galerie.

3. Wysokość położenia podokiennika, określona w ust. 1 i 2, może być pomniejszona, pod warunkiem zastosowania zabezpieczenia okna balustradą do wymaganej wysokości lub zastosowania w tej części okna skrzydła nieotwieranego i szkła o podwyższonej wytrzymałości.

fuzja
27-08-2011, 18:33
Ok dzięki wielkie. Wrócę na budowę to zobaczę ile tam faktycznie wychodzi, bo wydaje mi się że ciut za wysoko, ale zobaczę. Generalnie mniej jak 85cm na parterze nie będzie.

johanjohan
30-08-2011, 10:53
Witam. Jestem "świeżakiem" więc chylę czoła przed doświadczeniem i stażem pozostałych forumowiczów.
Moje pytanie dotyczy montażu okien cofniętych o 3-5 cm względem lica ściany z poszerzeniami dookoła,
tak aby móc przykleić grubszą warstwę styropianu do glifów zewnętrznych.
Wdziałem takie rozwiązanie na stronie Jareko, tylko tam to rozwiązanie było "wymuszone" montażem rolet.
Moje pytanie brzmi:
- czy taki montaż będzie prawidłowy (nie zakładam rolet)
- czy w takim przypadku montować folię paroszczelną.
Bardzo proszę o komentarze.

jareko
30-08-2011, 11:24
takie rozwiązanie jest stosowane w domach pasywnych nie tylko wymuszone zastosowaniem rolet i koniecznością całkowitego ich ukrycia w warstwie założonego ocieplenia
Taki montaż będzie prawidłowy
Jeśli ocieplenie będzie ze styroppianu jest to materiał do przedyskutowania. Ja uważam że nie ma takiej potrzeby, inni będą twierdzić że nie mam racji
Przy wełnie nie ma co się zastanawiać i mieć pewność że nie nastąpi zawilgocenie materiału izolacyjnego - wtedy montować folie paroszczelną obligatoryjnie :)

johanjohan
30-08-2011, 11:54
Dzięki jareko.
Mam jeszcze pytanie, jak takie rozwiązanie ma się do strat ciepła w porównaniu z montażem w licu ściany.
To, że jest to rozwiązanie z domu pasywnego sugerowałoby o jego energooszczędności.
Czy drzwi balkonowe i tarasowe też można w ten sposób montować?
Pozdrawiam.

jareko
30-08-2011, 12:45
dosłownie wszystko można w ten sposób zamontować, drzwi, okna, co tylko chcesz
nie zapominaj, że musisz obłożyć styropianem także wewnętrzne ościeże
Niektórzy twierdzą, że jest to najcieplejszy sposób montażu okien

johanjohan
30-08-2011, 17:24
Jeszcze raz dzięki jareko.
Mam nadzieję, że te poszerzenia nie podrożą jakoś znacznie kosztów przy 4 oknach 150x100, 4 balkonowych 80x210 (poddasze) i przeszklenie tarasu 300x235.
Ciekawe czy w mojej okolicy ktoś podejmie się takiego montażu. Jak nie, to ukłonię się nisko do F.H.U. Jar-Eko.
Pozdrawiam raz jeszcze.

michalyna
31-08-2011, 14:16
Witam,

My również zastanawiamy się nad oknami firm Avante i Oknoplast więc odświeżam temat. Proszę o opinie

kasia_bv
31-08-2011, 22:51
Witam,
Doradźcie mi Proszę jakie okna wybrać. Potrzebuje 12 szt.
Mam do wyboru Jezierskiego PREMIUM OKNO, kolor: orzech 2178/007
Typ okuc: UR 1+DFE + MSL. OS (4grz), kolor okuc: F4
Stare złoto
Szklenie: 4/16/4 K=1,0 SPP CIEMNY BR cena 13 430,- (po rabacie)
lub okna produkowane przez oknarabien na profilu ideal 7000 RL 6-komorowe o podwyższonym standardzie ciepłochronnym (z zastosowaniem ciepłej ramki przyszybowej), dodatkowe dociski na okuciach okien oraz wrolowana uszczelka EPDM w ramie i skrzydle okna.
Cena 13 320,- (ewentualnie mogę urwać 5%)

jareko
02-09-2011, 21:38
Charlie - odpowiedz mi proszę, dlaczego szklarze rok rocznie, jak zaczyna się pełnia sezonu, podnoszą ceny na swoje wyroby? Znów ceny idą w górę :(

finlandia
03-09-2011, 09:37
Jareko, to chyba pytanie retoryczne? Jest większy popyt jest i wyższa cena. To tylko u nas, okniarzy na końcu łańcuszka marże są w stale niskie ? bo konkurencja ogromna.
Za to my ciśniemy do granic możliwości naszych producentów, a ci swoich dostawców po to, by Klient miał lepszą ofertę.. Póki co zyskuje tylko Klient, bo jakoś nie wierzę, że na rynku okien PVC są firmy zbijające kokosy/no chyba że bardzo cieżko pracują i wyciągają je z ilości.

sylwerson
03-09-2011, 21:00
słuchajcie - wyjaśnijcie mi, proszę, na czym polega różnica między tzw. montażem klasycznym a illbruckiem? podrzućcie jakieś linki, może rysunki pokażą to wyrażnie, bo na razie jestem laikiem

ekipa montażowa, która nasze Urzędasy będzie montować optuje za montażem w ścianie, negując wyższość illbrucka (a to dobra, doświadczona ekipa, robi ten i ten, więc jeśli się uprę mogą montować nielkasycznie)

jareko
03-09-2011, 21:04
Illbruck I3 - wrzuć w googlarkę

sylwerson
03-09-2011, 21:17
daje to dużo i ... nic :)

powiedz mi - w którym dokładnie miejscu osadza się okno wg illbrucka? w warstwie muru? na granicy mur/ocieplenie? w ociepleniu?

jareko
03-09-2011, 21:29
system szczelnego montażu nie ma tu nic do rzeczy. Pozycjonowanie okna w konstrukcji ściany to jedno, sposób jego zamontowania to drugie
Wybacz ale nie da się w jednym słowie czy krótkim poście wyjaśnić wszystkie możliwości
Poczytaj wątki na forum, jest tego od cholery i nie są ty pojedyncze posty tylko dość ciekawa i długa dyskusja
Sorki, ale poświęć więcej czasu i przewertuj forum o oknach - wystarczą dwie pierwsze strony by znaleźć interesujący Ciebie temat
Milej lektury

fantomek24
05-09-2011, 07:19
to reasumując całość może zrobimy ranking które i jakie polecacie ? ja osobiscie jestem zainteresowany do domku zakupic na dół "pnacerne" tj zabezpeiczeone na wypadek zbicia itp.

witek86
05-09-2011, 11:06
ranking bedzie taki ze kto co ma to postawi pod jedynka:D
pancerne na parter ? hmm ciekawe tylko widziałem już nieraz okna nazwane pancernymi a szyby kuloodpornymi a jakoś nie różniły się od normalnych.
może dlatego że liczą na to że klient nigdy nie zdecyduje się na strzelanie do szyby:)
ponoc im lepsze zabespieczenia tym wieksza ciekawość złodzieji!

Charlie
05-09-2011, 13:10
to reasumując całość może zrobimy ranking które i jakie polecacie ? ja osobiscie jestem zainteresowany do domku zakupic na dół "pnacerne" tj zabezpeiczeone na wypadek zbicia itp.

takie to mają w Białym Domu - nie stać Cię.

witek86
06-09-2011, 13:48
w belwederze pewnie tylko zwykła P4:D

witek86
06-09-2011, 13:50
przykład zboczenia zawodowego,wywiad z Panem Prezydentem w juracje (o ile dobrze pamietam) cos tam gadaja itd a ja patrze ze okna stare drewniane tylko odmalowane ładnie no czy nie ładniej by wygladały jakieś nowe?:)

seba2001
06-09-2011, 20:18
Witam właśnie dzisiaj zamówiłem okna Vertrexu o profilu (roudline) 5 komorowe z pakietem 3 szybowym w dobrej cenie:yes: myślę, że będę z nich zadowolony.

Charlie
06-09-2011, 21:27
przykład zboczenia zawodowego,wywiad z Panem Prezydentem w juracje (o ile dobrze pamietam) cos tam gadaja itd a ja patrze ze okna stare drewniane tylko odmalowane ładnie no czy nie ładniej by wygladały jakieś nowe?:)
tzn., że nie kulodporne - jestem zaskoczony :)

agnieszkakusi
07-09-2011, 09:02
Będziesz:)

Princesa
07-09-2011, 09:53
Ktoś wie, jak wygląda teraz sytuacja u Urzędowskiego?
Firma, z tego co czytałam kilka mies. temu miała spore problemy finansowe.
A jak jest teraz?

Vasko
07-09-2011, 10:21
Przyszła kryska na matyska ;)
Właśnie dostałem oczopląsu od wyboru systemów okiennych i mnogości firm je produkujących.
Po wstępnej weryfikacji na placu boju pozostały firmy:
-MS Oculux Modlińska /profil tytan/ 3 szybki u-0,5 (20tys.pln)
-Mark Bud Dziekanów /Schuco ct70 rondo/2 szybki u-1 (24tys.pln)
-Stolbud włoszczowa/ Dako Veka DPP70 (18tys.pln)
-Oknoplast z Krakowa/ platinium evolution/ 3szyb u-0,7 (22tys)

A teraz wydzieram się donośnym help, help, Jareko i inni, pomocy ;)
Uprzedzając niepotrzebne komentarze wklejaczy linków: utknąłem na 190 zakładce o oknach - stąd mój ryk o pomoc i ten post ;)
Jareko, czy zawęzisz mi moją listę producentów do dwóch firm? I co to jest ten Oculux, bo cenowo i "elastycznie"mi odpowiada najbardziej, na jakich profilach jadą i na jakich szybkach?

jareko
07-09-2011, 11:04
Modlińska to punkt handlowy mający w swej ofercie różne okna. Solidni i mający dobra opinie od lat.

Vasko
07-09-2011, 11:17
Modlińska to punkt handlowy mający w swej ofercie różne okna. Solidni i mający dobra opinie od lat.
OK, a czy określenie MS-Line mówi coś więcej? Nigdzie za cholerę nie mogę się doszukać co oni wyceniali ;) Czyżby się wstydzili swoich systemów? ;)
Wiem że są OK, bo moi znajomi sobie ich okna chwalą... tylko znajomi nie wiedzą co od nich kupili ;)
W wycenie mam cosik takiego:
System S2000AD Rama HP102 68mm, 2xSkrzydłoHP192 80mm n.tytan
1xdkl, 1xdkr
2x3T-16Ar-3-16Ar-3T U=0,5

Charlie
07-09-2011, 11:41
OK, a czy określenie MS-Line mówi coś więcej?...-3-16Ar-3T U=0,5

Te szyby są grubości 3mm !

max rozmiar formatki tej grubości szkła w szybie zespolonej to 750 x 1500 !!!

Szkło grubości 3mm jest bardziej narażone na pęknięcia w przypadkach szoków termicznych ( ostra zima + otwarcie okna z nagrzanego pokoju = pęknięcie).
De facto tę grubość stosuje się w zasadzie w meblach, np. IKEA ( drzwiczki w witrynkach).

Bardzo dobry producent okien plastikowych w Warszawie to np. ADRO ul. Świ. Stanisława 1 (boczna od Obozowej).

Charlie
07-09-2011, 11:42
Ktoś wie, jak wygląda teraz sytuacja u Urzędowskiego?
Firma, z tego co czytałam kilka mies. temu miała spore problemy finansowe.
A jak jest teraz?
walczy :)

jareko
07-09-2011, 11:56
...2x3T-16Ar-3-16Ar-3T U=0,5Tak jak powiedział Charlie, nie ważne czy mieści się w gabarycie dopuszczalnym dla 3mm czy nie, ja mimo wszystko dopłaciłbym nawet by mieć 4mm szybę, która czasem od szoku termicznego potrafi pęknąć ale to naprawdę rzadkość. 3 to jednak dla mnie lekkie przegięcie - co innego gdyby to była 3 walcowana jak kiedyś ale wtedy wiemy co było - fale Dunaju ;)

bwojtek
07-09-2011, 12:13
nie ważne czy mieści się w gabarycie dopuszczalnym dla 3mm czy nie
Idąc twoim tokiem rozumowania lepiej od razu dać szyby 6mm. A może 8? A właściwie dlaczego nie 10?

co innego gdyby to była 3 walcowana jak kiedyś ale wtedy wiemy co było - fale Dunaju ;)
Nie masz racji. Szkło FLOAT jest znacznie mniej narażone na pęknięcia niż stare szkło "walcowane".

jareko
07-09-2011, 12:27
najlepiej wziąć szybę z Megalu ;)
Bwojtku, są oczywiście pewne granice wariactwa ;)
A co do walcowania - sorki, ale nie masz racji. Każdy materiał, w tym także szkło, przewalcowane staje się bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne - jest po prostu bardziej wytrzymały. Termiczną odporność ma identyczną

witek86
07-09-2011, 13:24
ja bym brał na schuco:)

Princesa
07-09-2011, 14:23
walczy :)

Czyli co, warto zamawiać u nich, czy omijać?

jareko
07-09-2011, 14:33
Princesa - nikt tak naprawdę nie da ci odpowiedzi. Walczy to oznacza że albo na tarczy albo z tarczą z tej walki wyjdzie - ale tego nikt naprawdę nie wie - to Twoje ewentualne ryzyko. Podobnie jak z Jezierskim w zeszłym roku. Na dwoje babka wróżyła co z tej walki wyjdzie

Samar
07-09-2011, 14:45
Całkiem sporo okien z pakietami szybowymi opartymi na szkle 3mm sprzedałam i jak na razie żadnych reklamacji . Co najmniej dwie zimy , a niektóre nawet trzy już przeżyły . Rozmawiałam też kiedyś z facetem , sprawującym kierownicze stanowisko w jednej z hut szkła i nie miał co do tego typu szyb żadnych zastrzeżeń .

bwojtek
07-09-2011, 14:49
No widzisz - ty sprzedajesz i nie narzekasz. Twoja konkurencja tego nie ma w ofercie więc krytykuje ;)

jareko
07-09-2011, 14:57
nie krytykuję bwojtku - wyrażam tylko swoją subiektywną ocenę.
Mnie kiedyś mówiono u szklarzy, że 4 mm float ma taką samą wytrzymałość jak walcowana 3-ka. To analogicznie 3 float ma wytrzymałość 2mm walcowanki?

Princesa
07-09-2011, 15:19
D... blada.
Jakaś ciekawa i podobna cenowo drewniana alternatywa dla Urzędowskiego?
Dodam, ze do zrobienia mamy dość spory HS 3,4m a podobno lepiej w drewnie... a i ja także jakoś bardziej ku drewnianym oknom się skłaniam...

jareko
07-09-2011, 15:29
Pozbud ma dobrą prasę

finlandia
07-09-2011, 17:18
Co Wy wiecie "o zabianiu".
Walczy? Nie wiem jak on to zrobił, ale jest na bieżąco z realizacjami /spóźnienia do 2 tyg to norma którą trzeba zawsze uwzględniać, chociaż ostatnio proste okna przyjeżdżały mi przed czasem/, stać go na podniesie cen /ma wystarczające obłożenie produkcji/ a z PCVką przechodzi na swoje - w Ziębicach jest już praktycznie zmontowana linia do produkcji tych okien.
A to wszystko w starym zakładzie, który "podobno" miał upaść. Tyle na potwierdzenie plotek.

jareko
07-09-2011, 17:36
;) nie bądź Pan taki Linda ;)
Ale skoro stanął na nogi - to dobrze, tak mało ostaje się naprawdę dobrych producentów :(

Vasko
07-09-2011, 20:20
Tak jak powiedział Charlie, nie ważne czy mieści się w gabarycie dopuszczalnym dla 3mm czy nie, ja mimo wszystko dopłaciłbym nawet by mieć 4mm szybę, która czasem od szoku termicznego potrafi pęknąć ale to naprawdę rzadkość.

Zerknąłem ponownie na specyfikację i okazuje się że w oknach 2x750x1,5m są 3mm a we wszystkich większych mam coś takiego: 4t/14ar/4/14ar/4t u-0,6
eeeee i nadal nie wiem na jakich profilach oni ren MSLine w tytanie jadą ;)

Charlie
07-09-2011, 20:57
.... Rozmawiałam też kiedyś z facetem , sprawującym kierownicze stanowisko w jednej z hut szkła i nie miał co do tego typu szyb żadnych zastrzeżeń .
a co Ci miał powiedzieć :)

grubość 3mm nadaje się do szyby zespolonej w rozmiarach max 750 x 1500.

Nikt z czołowych "szklarzy" nie stosuje w standardzie tej grubości bo moda jest na duże przeszklenia. Poza tym dla transportu szyb i innych jej ruchów lepsza jest szybka 4mm bo pęka trudniej.

Róbta co chceta, nawet wiochę :)

Vasko
07-09-2011, 21:10
a co Ci miał powiedzieć :)
grubość 3mm nadaje się do szyby zespolonej w rozmiarach max 750 x 1500.
Nikt z czołowych "szklarzy" nie stosuje w standardzie tej grubości bo moda jest na duże przeszklenia. Poza tym dla transportu szyb i innych jej ruchów lepsza jest szybka 4mm bo pęka trudniej.
Róbta co chceta, nawet wiochę :)
Dobra, dość tych gadek o szkiełkach, pomówmy o producentach ;)
Co Ty byś wybrał do swojego domu z poniższej listy?
-MS Oculux Modlińska /profil tytan/ 3 szybki u-0,5 (20tys.pln)
-Mark Bud Dziekanów /Schuco ct70 rondo/2 szybki u-1 (24tys.pln)
-Stolbud włoszczowa/ Dako Veka DPP70 (18tys.pln)
-Oknoplast z Krakowa/ platinium evolution/ 3szyb u-0,7 (22tys)

T12345T
07-09-2011, 21:17
W wycenie mam cosik takiego:
System S2000AD Rama HP102 68mm, 2xSkrzydłoHP192 80mm n.tytan

Zawsze mówię, że wydruki z systemów kalkulacyjnych to kwintesencja pojęcia "zrozumiały dla nabywcy":-):-):-).

HP102, to oznaczenie 4 komorowej ramy ościeżnicy o głębokości 73mm i szerokości całkowitej 68mm, stanowiącej część systemu Bruegmann AD 4k. Przekrój możesz znaleźć w Aprobacie Technicznej AT-15-5357/2007, a aprobatę pod tym linkiem http://oknotest.pl/1/aprobaty_techniczne/aprobaty_techniczne_itb.php

Skrzydło HP 192 nie jest ujęte w Aprobacie, więc musi być jakimś nowszym kształtownikiem albo kształtownikiem AD, który nie był przedmiotem badań aprobacyjnych.

Princesa
08-09-2011, 09:45
Do domu z WM i reku, budowanego z silikatów brać okna dachowe i zwykłe z nawiewnikami czy bez? Jest sens za to dopłacać i rozszczelniać okna skoro jest WM? Jak nawet prądu zabraknie lub WM się popsuje można zrobić mikrouchył... co radzicie? Niby różnica niewielka w cenie ale nie wiem czy jest sens, no i czy te nawiewniki da się zamykać...

Charlie
08-09-2011, 09:47
[QUOTE=Vasko;4888230]...Co Ty byś wybrał do swojego domu z poniższej listy?
...
-Mark Bud Dziekanów /Schuco ct70 rondo/2 szybki u-1 (24tys.pln)
...QUOTE]

pozdrawiam

Vasko
08-09-2011, 10:08
[QUOTE=Vasko;4888230]...Co Ty byś wybrał do swojego domu z poniższej listy?
...
-Mark Bud Dziekanów /Schuco ct70 rondo/2 szybki u-1 (24tys.pln)
...QUOTE]

pozdrawiam
Bo najdroższe czy też Schuco ma jakąś znaczącą przewagę nad Veką czy Bauererem (dla którego robi profile Salamander)?

witek86
08-09-2011, 10:36
ja postawił bym tez na schuco
czy ma przewage? dla mnie tak dlatego zmieniłem veka na schuco róznica znaczna

Brass
08-09-2011, 10:49
Do domu z WM i reku, budowanego z silikatów brać okna dachowe i zwykłe z nawiewnikami czy bez? Jest sens za to dopłacać i rozszczelniać okna skoro jest WM? Jak nawet prądu zabraknie lub WM się popsuje można zrobić mikrouchył... co radzicie? Niby różnica niewielka w cenie ale nie wiem czy jest sens, no i czy te nawiewniki da się zamykać...

Budując dom z WM i reku, dążymy do zapewnienia jak największej szczelności budynku. Wszelkie nawiewniki to błąd technologiczny. Już nawet mikrowentylacja i skrzydła rozwierno-uchylne są dyskusyjne.

rutino78
08-09-2011, 19:28
witam

Mam wycenę z dwóch salonów na Oknoplast Platinum. Po dokładnym przeczytaniu okazało się,ze w pewnym punkcie się różnią. Otóż w jednej wycenie przy okuciach mam symbole RUL i/lub RUP a w drugiej RUP i/lub RL. Ktoś mi to wytłumaczy? Jesli mam to doprecyzowac, chętnie dopiszę. Tylko muszę wiedzieć co ;)

Z góry dziękuję, bo nigdzie nie umiem znaleźć na to odpowiedzi.

jareko
08-09-2011, 19:52
a zadzwoń i się dowiedz u źródła, bo my to na czuja możemy odczytać
RUL - rozwierno uchylne lewe
RUP - rozwierno uchylne prawe
RL - rozwierne lewe
Tego nie pojmuję i chyba nigdy nie pojmę. Klient wysyła zapytanie, ma wiele pytań ale nie dopytuje się - dlaczego? Przecież inaczej nie ma szans porównać oferty.

rutino78
08-09-2011, 19:57
aaaa, własnie chciałam pisać,ze sama do tego doszłam. ale wstyd.. :sick: na mózg mi padło.

ale zeby nie było, czytam co piszecie i duzo notuję :) pozyteczny wątek :) pozdrawiam :)

bwojtek
08-09-2011, 20:38
ja postawił bym tez na schuco
czy ma przewage? dla mnie tak dlatego zmieniłem veka na schuco róznica znaczna
A możesz przedstawić te różnice na plus?

Vasko
08-09-2011, 21:15
ja postawił bym tez na schuco
czy ma przewage? dla mnie tak dlatego zmieniłem veka na schuco róznica znaczna

No i super, Też nie mam jakoś przekonania do Veki, więc wykreślamy Dako i Okna z Krakowa.
No więc wracając do tematu, na placu boju pozostało Schuco i ... byłem dzisiaj w fabryce w Ciechanowie, robią na profilu AD Brugmann v07.01 ale to chyba jakaś ściema, bo na folijkach ochronnych było napisane Salamander. Profil 5, szybka 4t/16/4/16/4t u-0,5 (kto produkuje szyby zespolone w Ostrołęce?)) uszczelki zgrzane w profilu (nie wiem jakie) i w środek dają niezłe szyny. Nawet jeśli są rdzewne to wiele lat minie zanim je szlak trafi. I najważniejsze... deklasują cała konkurencję, ale raczej dzięki temu, że się okazało, że się znam z dyr. produkcji więc będę miał taniej niż w Dako, Dał mi rabat coś koło 50% ;)
Czy ktoś coś wie o Rolbudzie z Ciechanowa i może powiedzieć coś więcej z praktyki własnej na temat profilu Brugmanna?

bwojtek
08-09-2011, 21:34
No i super, Też nie mam jakoś przekonania do Veki
A tymczasem ja mam. To bardzo znany i uznany systemodawca o sporym udziale w rynku.Tak samo mam przekonanie do Aluplasta, Gealana, Brugamnna, KBE czy nawet Decco albo GL-system. Każdemu wg. potrzeb i możliwości systemu. Negowanie jakiegoś systemu z założenia jest błędne. Wszystko zależy od tego jakie konkretnie okna potrzebujesz. To trochę tak, jak w dowcipie o tacie wielbłądzie tłumaczącym dziecku po co mu te garby, kopyta, futro...
Jak ktoś nie zna:
http://kawaly.tja.pl/?k=xbhpgz

T12345T
08-09-2011, 21:35
...kto produkuje szyby zespolone w Ostrołęce?

PST (http://oknotest.pl/1/news/artykuly/brawo_pst.php)

T12345T
08-09-2011, 21:46
A tymczasem ja mam. To bardzo znany i uznany systemodawca o sporym udziale w rynku.Tak samo mam przekonanie do Aluplasta, Gealana, Brugamnna, KBE czy nawet Decco albo GL-system. Każdemu wg. potrzeb i możliwości systemu. Negowanie jakiegoś systemu z założenia jest błędne.

Zgoda!


Wszystko zależy od tego jakie konkretnie okna potrzebujesz.

Zgoda!!


To trochę tak, jak w dowcipie o tacie wielbłądzie tłumaczącym dziecku po co mu te garby, kopyta, futro...

Zgoda!!!

Zgoda! Zgoda! Lecz, czy Pan Bóg system poda?:-)

Vasko
08-09-2011, 21:51
PST (http://oknotest.pl/1/news/artykuly/brawo_pst.php)

Nosz k.. to już nawet do szyb nie można się przyczepić ;)
A ja myślał że tu tkwi sekret "promocji" ;)

bwojtek
08-09-2011, 21:54
Zgoda! Zgoda! Lecz, czy Pan Bóg system poda?:-)
Chociaż raz zgadzamy się w "całej rozciągłości" ;)
A Pan Bóg systemu nie poda. Za to sprzedawcy konkretnych oknie reklamujący się na tym forum zapewne tak :)

Vasko
08-09-2011, 21:56
A tymczasem ja mam. To bardzo znany i uznany systemodawca o sporym udziale w rynku.Tak samo mam przekonanie do Aluplasta, Gealana, Brugamnna, KBE czy nawet Decco albo GL-system. Każdemu wg. potrzeb i możliwości systemu. Negowanie jakiegoś systemu z założenia jest błędne. Wszystko zależy od tego jakie konkretnie okna potrzebujesz.[/url]
Wymagania od razu... No wymagania są pospolite, jak to u przeciętnego Kowalskiego.
Okna mają być:
- PVC aby nie trzeba było olejować lub skrobać co dwa lata.
-Energooszczędne bo ceny watów szaleją i będą szalały,
-ładne czyli w orzechowej okleinie
-solidnie wykonane aby nie było z nimi problemów za dwa lata, gdy po pijaku oprę się za mocno o ramę albo jak przeciąg mocno trzaśnie ;)
-i na koniec .... a powinno być na początku - MAJĄ BYĆ TANIE ;)

karolekk
08-09-2011, 21:56
ja postawił bym tez na schuco
czy ma przewage? dla mnie tak dlatego zmieniłem veka na schuco róznica znaczna

tak...tak...tak
każdy swój ogonek chwali.
witek sprzedaje Jezierskeigo więc chwali schuco,
jareko sprzedaje hekaplast więc również chwali schuco

w sumie nie ma się co im dziwić, bardziej dziwne jest to że nie odzywają się inni sprzedawcy promując swoje systemy.

bwojtek
08-09-2011, 22:00
Czy ktoś coś wie o Rolbudzie z Ciechanowa
Wszedłem na ich stronę www... Pełen profesjonalizm: sklep spożywczy, stacja benzynowa, myjnia samochodowa i produkcja okien. Dla mnie bomba ;)