PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

Brass
27-01-2013, 13:45
Dlaczego GEALAN-a nie polecasz? A czym on się różni od np. Aluplasta?

slaku
27-01-2013, 15:03
niemiło wspominam standardowe systemy 74mm. Może i serie energooszczędne są lepsze.

diodonna
27-01-2013, 15:20
a ja z wymienionych polecam Euro-Design 86 Plus- Rehau :)

Nie rozróżniał bym profili 80mm z małym hakiem od profili 90mm. Parametry będą mieć bardzo zbliżone lub takie same A szkoda, bo sprzedawcy bardzo rozróżniają i cena jest ok 30% wyższa!!

Do producenta okien na profilu Rechau jestem zaproszona na poszwędanie się po zakładzie, ale nie wiem, czy robią na takim profilu-na swojej www stronie tego nie mają. Zobaczymy w tym tygodniu, jak sobie radzą.
Po prostu nie interesują mnie okna, których sprzedawcy prezentują tylko narożnik!!!!! Szukam do oglądania całych okien: skrzydeł, słupków, uszczelek, okuć, klamek. Wiem, że taki klient to wrzód, ale mnie nie boli kilkadziesiąt tysięcy i wolę obejrzeć bardzo starannie oferty, które biorę pod uwagę.

diodonna
27-01-2013, 15:25
Uuuu... dzięki, Charlie - juz patrzę.... A o tych z Krispola gdzieś słyszałeś?
Mam jeszcze ofertę na PCW Veka Optimal Black 84/70 i Veka Alphaline 90+?
Jakie opinie na ich temat???
Będę b. wdzięczny za pomoc...
Mógłbyś mi przesłać tę ofertę na VEKA Alfaline 90+, ja też mam od Sprzedawcy z VIDOKu, z montażem tylko piankowym. Gwarancję mają całkiem tolerancyjną.

diodonna
27-01-2013, 15:43
i ciekawi mnie co obczytałaś o tym winergetic? Bo to tylko jedna fabryka produkuje i tak naprawdę nie wiadomo jak ten system działa. Nowy system więc moga pojawić sie błędy wieku dziecięcego. Chyba że czytałaś te papki marketingowe przedstawicieli :D

Na razie papka marketingowa jest bardzo gęsto przemielona i znalezienie detali zmusza do odwiedzin kilkunastu stron i portali.
Na razie jest ostatni w kolejce do zakupu, bo tylko dokładnie popatrz na 4/7 z fotografii w galerii góry/zakończenia słupka:
http://www.oknoplast.com.pl/okna/rodzaje-okien/winergetic


https://www.google.pl/search?q=winergetic&hl=pl&client=firefox-a&hs=vhU&tbo=u&rls=org.mozilla:pl:official&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=XDsFUaKmNKmo4ATLx4DQDQ&ved=0CDkQsAQ&biw=1366&bih=607

Charlie
27-01-2013, 15:45
W Pruszkowie jest bardzo przyzwoity producent JARBETAL.
Namiary w necie i jedź - obejrzyj produkcję, linie w pełni zautomatyzowane itd..

slaku
27-01-2013, 15:53
pokaż jakie Tobie podoba się zakończenie słupka ruchomego.

Weź pod uwagę, że jest to taki element, na który nie będziesz zwracać po miesiącu uwagi.

stary
27-01-2013, 17:05
no dobra Sokole Oko - o ile ma lepszą transparencję ?
Śmignij jakąś cyfrą - 1 -2 - 3 % lepiej ?
Ile w.g Ciebie ?
1-3 % ???? Znacznie większa różnica.
Podam kilka przykładów budowy niektórych szyb dwukomorowych -
1. Lt =~71-72%, g=~49-51%
- 4t/10a/4/10a/4t - Ug=0,8
-4t/12a/4/12a/4t, - Ug = 0,7
- 4t/14a/4/14a/4t, - Ug = 0,6
- 4t/16a/4/16a/4t, - Ug = 0,6
- 4t/18a/4/18a/4t, - Ug =0,5
W powyższych przypadkach różnice pomiędzy szybami czy producentami są nieznaczne w parametrach Lt i g, natomiast aby uzyskać 0,5 na ramkach 16 mm jest używane szkło znacznie "ciemniejsze", pokryte inną warstwą tlenków, np:
- 3t/16a/3/16a/3t, - Ug=0,5
- 4t/16a/4/16a/4t, - Ug=0,5
Uzyskuje Lt =~58-60%, g=~36-38%.
Różnica w transparencji pomiędzy 71% a 57% to już nie jest akademickie 1-3% lecz 15-20 % !
W powyższych przykładach parametry podane: Ug wedle normy EN 673, Lt i g wedle normy EN 410

stary
27-01-2013, 17:17
.....Odnośnie dyskusji akademickiej - tak na prawdę roznica 0,1 na szybie jest az tak istotna? Dla przecietnego Inwestora to nie są nawet setki złotych. Nie jestem pewien czy w ogole dziesiątki ?
Fin, różnica na Ug wynosząca 0,1 generuje różnicę na Uw okna referencyjnego w granicach 7-10 %, więc jest to warte zastanowienia.
Przykłady dla pierwszego, lepszego okna referencyjnego w zależności od "ciepłoty" pakietu
- szyba Ug = 0,7, okno Uw = 1,0
- szyba Ug = 0,6, okno Uw = 0,93
- szyba Ug = 0,5, okno Uw = 0,86
Jest różnica?
Pozostałe parametry, odnoszące się do przenikania światła, energii, itp. pominąłem jako nieistotne w tym przypadku.

diodonna
27-01-2013, 17:46
pokaż jakie Tobie podoba się zakończenie słupka ruchomego.

Weź pod uwagę, że jest to taki element, na który nie będziesz zwracać po miesiącu uwagi.

Okno proste, kanciaste do kanciastego prostego domu, bryła sześcianu.

Charlie
27-01-2013, 20:36
Stary, z całym szacunkiem ale różnica w Lt czyli przezierności pomiędzy 72% a 58% w widoku od wewnatrz jest żadna. Nie ma takiego oka co by to wypatrzyło. Dopiero poniżej 50% jesteś w stanie stwierdzić, że słońce "ciemniej" świeci przez taką szybę - nie razi w oko czyli swobodnie na nie patrzysz. Tak organoleptycznie badasz czy szkło przeciwsłoneczne spełnia oczekiwania. Lt poniżej 50% maja szkła przeciwsłoneczne różnego typu. W warszawie najciemniejsze szkło jest na obiekcie kolokwialnie zwanym różowe portki - róg Al. Jana PawłaII i Al. Jerozolimskich 32% tam mają i cały dzień światło palą. Szkło szpiegowskie ma Lt = 7%.
Z zewnątrz patrząc na szkło Lt 72% i 58% - zgodzę się - widać różnicę. Ale słynny syndrom firanek jest w obu szybach :)
Natomiast współczynnik g bierze się pod uwagę w lecie kiedy okien sie nie otwiera ale to tylko ma sens przy klimatyzacji a w zimie nie ma w Polsce słońca - sorry, dzisiaj było drugi raz od 2 miesięcy.

T12345T
27-01-2013, 21:26
...różnica w Lt czyli przezierności pomiędzy 72% a 58% w widoku od wewnatrz jest żadna. Nie ma takiego oka co by to wypatrzyło.

Charlie z całym szacunkiem, ale najlepiej wychodzi Tobie pisanie niedorzeczności takich jak powyżej:-)

Charlie
27-01-2013, 21:41
Ja nie widzę różnicy także nie czepiaj się i wracaj do swoich norm i przepisów bo Ci pouciekają :)

IVO333
27-01-2013, 22:08
Okno proste, kanciaste do kanciastego prostego domu, bryła sześcianu.

Okna z zaokrąglonym skrzydłem od zewnątrz a Ty piszesz że zakończenie słupka ruchomego za mało kanciaste........ Nie nadążam.

T12345T
27-01-2013, 22:18
Ja nie widzę różnicy także nie czepiaj się i wracaj do swoich norm i przepisów bo Ci pouciekają :)

:-). Brak argumentów rodzi w Tobie agresję? Hm... zatem nie tylko wzrok Ci szwankuje. :-).

FrankyF
27-01-2013, 22:22
[QUOTE=slaku;5777514]Gealana to raczej sobie odpuść co do reszty to dobre systemy. Dobrze poskładać te okna i dobrze zamontować i będą działać. poszukaj sobie jeszcze bluevolution ;)


Czy można prosić o więcej szczegółów czemu nie Gealan? Co nie tak i może jest więcej osób na forum które odradzają te profile. Bardzo proszę podzielić się swoimi uwagami, z góry bardzo dziękuje.

przemek1185
27-01-2013, 23:40
Dość dużo producentów zrezygnowała z gealana z numerem jeden eko - oknami. Powinno dać to do myślenia. Lepiej sobie odpuść i poszukaj w dobrej cenie Schuco lub ostatecznie przereklamowaną vekę.

MMichal
28-01-2013, 01:26
Witam

Panowie może trzeba odrobinę zluzować ?? paski za mocno zaciśnięte ??

Charlie z całym, szacunkiem najpierw piszesz o 2-3 % a za chwilę 25 % nie robi różnicy ? może odrobina konsekwencji by się przydała? bo wiarygodność tracisz.

Pozdrawiam

Charlie
28-01-2013, 08:09
Zamotałem się z tym 0,5 , tak bywa - sorry dla wszystkich

Brass
28-01-2013, 12:02
...................... ostatecznie przereklamowaną vekę.

No nie rozumiem. Reklama dźwignia handlu.

slaku
28-01-2013, 22:37
Veka nie jest przereklamowana. Takie mam wrażenie. To że O ładuje kase w reklame to ich sprawa, system bardzo dobry, tak samo jak schuco, salamander brugmann itd.

Np. na forum schuco jest przereklamowane. Takie można odnieść wrażenie. I co z tego? skoro to dobry system.

diodonna
29-01-2013, 08:32
Okna z zaokrąglonym skrzydłem od zewnątrz a Ty piszesz że zakończenie słupka ruchomego za mało kanciaste........ Nie nadążam. To dom jest kanciasty i prostych, zwykłych okien szukam!



Znalazłam także okna- producent VIDOK spod Rzeszowa, profil VEKA, okna PCV ENERGO;
6-komorowy prosty nowoczesny profil, trzyszybowy pakiet okienny 40 mm, 90 mm głębokość profila, wstawka ocieplająca-nie wiem jaka.
Czy to dobre parametry i jaka firma?
Znacie tę firmę, ich wyroby, serwis?



Dziękuję za informacje.

Jolivete
29-01-2013, 20:09
Czy ktoś ma drewniane okna firmy "Okna Mazurskie"? Nie znalazłam opinii na ich temat a biorę ich pod uwagę jako potencjalnego dostawce okien.

Brass
30-01-2013, 13:43
To dom jest kanciasty i prostych, zwykłych okien szukam!



Znalazłam także okna- producent VIDOK spod Rzeszowa, profil VEKA, okna PCV ENERGO;
6-komorowy prosty nowoczesny profil, trzyszybowy pakiet okienny 40 mm, 90 mm głębokość profila, wstawka ocieplająca-nie wiem jaka.
Czy to dobre parametry i jaka firma?
Znacie tę firmę, ich wyroby, serwis?



Dziękuję za informacje.

Okna z profilu VEKA ALPHALINE z klinem docieplającym.

TG-Tays
30-01-2013, 21:34
Gdzieś tu już czytałem jak to jest ale nie mogę teraz znaleźć. Jak to jest, która folia jest bardziej zasadna, która ma większy sens i jeśli stosować tylko jedną, to którą wybrać, a którą nie: paroszczelna (wewn.) czy paroprzepuszczalna (zewn.)? Proszę o uzasadnienie

MMichal
31-01-2013, 01:02
Witam


Gdzieś tu już czytałem jak to jest ale nie mogę teraz znaleźć. Jak to jest, która folia jest bardziej zasadna, która ma większy sens i jeśli stosować tylko jedną, to którą wybrać, a którą nie: paroszczelna (wewn.) czy paroprzepuszczalna (zewn.)? Proszę o uzasadnienie

a które opony ważniejsze dla bezpieczeństwa jazdy ? przód ? a może jednak tył ? czy raczej i to i to ?

moim zdaniem OBIE są ważne i odpowiadają za inne aspekty połączenia - i tak mają być stosowane nie słyszałem aby którykolwiek producent tego rodzaju systemów podawał zastosowanie, której jest bardziej zasadne - stanowią one pewien system i tak należy je stosować.

Pozdrawiam

Brass
31-01-2013, 07:45
A wg mnie system po to jest rozbudowany aby sprzedać więcej produktów.
Uważam, że ważniejsza jest folia paroszczelna od wewnątrz. Zewnętrzna folia przy wykonaniu węgarków ze styropianu można pominąć.

T12345T
31-01-2013, 18:22
A wg mnie system po to jest rozbudowany aby sprzedać więcej produktów.
Uważam, że ważniejsza jest folia paroszczelna od wewnątrz. Zewnętrzna folia przy wykonaniu węgarków ze styropianu można pominąć.

Trudno mi się zgodzić z oboma stwierdzeniami. Pomińmy kwestie handlowe, bo to nieważne. Zdecydowanie większym i częstszym wrogiem okien i uszczelnień jest ciśnienie parcia wiatru + woda niż nadmierna wilgotność względna powietrza wewnętrznego.

Kasieńka i Piotr
31-01-2013, 18:30
Może od wewnątrz taśmy paroszczelne a od zewnątrz taśmy rozprężne.

jareko
31-01-2013, 19:12
Kolego Test, jak tak dalej pójdziemy okaże się że prawidłowo wykonany montaż okien + prawidłowo wykonane ocieplenie z węgarkiem jest wystarczającą gwarancją szczelności połączenia okna z murem ;)

Charlie
31-01-2013, 19:37
A wg mnie system po to jest rozbudowany aby sprzedać więcej produktów.
Uważam, że ważniejsza jest folia paroszczelna od wewnątrz. Zewnętrzna folia przy wykonaniu węgarków ze styropianu można pominąć.

:) Panie Inżynierze - pod tym telefonem 71 881 00 48 ; www.iso-chemie.pl lub [email protected] - upgrade Pan dostanie za free.
Zresztą każdemu skrótowcowi polecam.

Charlie
31-01-2013, 19:42
Może od wewnątrz taśmy paroszczelne a od zewnątrz taśmy rozprężne.

:) rokujesz powrót na Forum następną zimą dołączając do słynnej grupy 90% Inwestorów.

T12345T
31-01-2013, 21:04
Kolego Test, jak tak dalej pójdziemy okaże się że prawidłowo wykonany montaż okien + prawidłowo wykonane ocieplenie z węgarkiem jest wystarczającą gwarancją szczelności połączenia okna z murem ;)

Ha, ha nie ze mną te numery:-). Tak to się nie okaże. Mogę sobie jednak wyobrazić, że mam wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, czyli coś na kształt stabilnego klimatu wewnętrznego. Uszczelniać to to od wewnątrz? Mam wątpliwości. Deszcz jednak będzie padał tak jak pada. Wiatr wiał jak wieje. Czasem oba licha na raz, więc...od węgarka to ma sens:-), od wewnątrz w określonych przypadkach raz większy, raz mniejszy.

jareko
31-01-2013, 21:24
no i powoli zaczynamy dochodzić do wniosku, że coś musi być na rzeczy, że tak nam się wciska na siłę montaż warstwowy - czyż nie ?
Nie neguję go - ale.... ale przy wentylacji mechanicznej....sam już odpowiedziałeś, przy prawidłowo wykonanym węgarku i zastosowaniu listwy dylatacyjnej nie widzę żadnego zagrożenia od zewnątrz
Zostawmy ten spór
Istotne jest coś innego, że świadomość, przynajmniej czytelników FM jest coraz większa i zaczynają na wykonawcach wymuszać to i owo :)

Kasieńka i Piotr
31-01-2013, 23:57
:) rokujesz powrót na Forum następną zimą dołączając do słynnej grupy 90% Inwestorów.
Z pewnością wrócę:P, jestem jeszcze przed wyborem i montażem okien. Chciałbym montaż warstwowy, folia paroszczelna od wewn., paroprzepuszczalna od zewnątrz. Czy wtedy stosuje się jeszcze taśmy rozprężne między ramą a węgarkiem styropianowym, czy to jest inne zagadnienie?

jareko
01-02-2013, 00:04
nie ma takiej konieczności, zamiast dublowania warstwy paroprzepuszczalnej lepiej skupić się na estetycznym wykończeniem tego miejsca i zabezpieczeniem przed spękaniem będącym wynikiem pracy różnych materiałów pod wpływem zmian, dość radykalnych, temperatury.
Polecam listwy dylatacyjne - suuuuuper patent :)

MMichal
01-02-2013, 00:18
Witam

Czytam niektóre wypowiedzi i ... słów brak :) w zasadzie to Panowie wstawiajcie te okienka na ślinę albo coś, w sumie nie ma to znaczenia, bo co też na ten temat mogą wiedzieć producenci i dostawcy tych systemów ? NIC - wszak MY/ONI robią to tylko dla wyciągnięcia KASY od biednego inwestora i jeszcze na dodatek dowalają pracy montażyście.
Okazuje się, że Illbruck, ISO, Hanno, my i inni jesteśmy naciągaczami :)

Pozdrawiam

jareko
01-02-2013, 11:50
MMichał - o co Ci chodzi? Wstawiamy okna zgodnie ze sztuką i wymaganiami klienta - póki co, jak będą odpowiednie paragrafy będziemy wstawiać zgodnie z obowiązującym prawem.
W 99% pojawiające się nowinki ciągną za sobą speców od marketingu by udowodnić, iż bez nich, Twoje życie nic nie będzie warte, zaś okna będą ci po roku przemarzać a z piany między oknem a murem będzie tryskała woda jak z, za przeproszeniem, spłuczki NIAGARA - była taka żeliwna, może pamiętasz ten fakt.
Przecież w domu nie ma wentylacji ;) wilgotność wynosi 90% ;) nie ma tynków i wilgoć wręcz zasysana i wciągana w siebie jest przez pianę
Jedno trzeba powiedzieć - montaż warstwowy, kłamliwie i z pełną premedytacją nazywany "ciepłym" , uszczelnia połączenie okna z murem. USZCZELNIA a nie ociepla jak wciskają nam kit marketingowcy.
Natomiast wielu praktyków widzi jak wygląda to miejsce przy PRAWIDŁOWO wykonanym montażu tradycyjnym i może mieć prawo do wątpliwości - czyż nie ?
Pamiętam wiosnę zeszłego roku i sympozjum w Falentach k/Raszyna. Porozmawiałem sobie wtedy z pewnym Panem którego wersja "oficjalna" dość znacząco różniła się w pewnych, konkretnych przypadkach od wersji "nieoficjalnej".
O wiele bardziej ważne jest uświadamianie Inwestorom mającym wentylację grawitacyjną czym grozi brak wentylacji a tak jest zimą gdy nie wietrzymy i nie mamy nawiewników - a przecież jest zapis od 2009 nakazujący ich stosowanie

T12345T
01-02-2013, 12:11
O wiele bardziej ważne jest uświadamianie Inwestorom mającym wentylację grawitacyjną czym grozi brak wentylacji a tak jest zimą gdy nie wietrzymy i nie mamy nawiewników - a przecież jest zapis od 2009 nakazujący ich stosowanie

Sprawa jest bardzo złożona w warstwie technicznej. W przestrzeni krąży zbyt, wiele zbyt prostych "przepisów". A co do nakazu stosowania nawiewników, to taki nie istnieje, bo można zastosować także inne rozwiązania. Najważniejsze w tym wszystkim jest to czego jakoś nikt nie zauważa na co dzień. Nawiewnikowe wymagania nie dotyczą obiektów z wentylacją mechaniczną nawiewno/wywiewną. Idąc dalej, czy jeśli w tym względzie istnieją istotne różnice podejścia, to czy nie powinny pojawić się opracowania podnoszące zagadnienia montażu okien? Nie zawsze zgadzam się z Jarkiem, ale w pewnych kwestiach nasze poglądy są zbliżone. Buduje się w różny sposób. Montaż okien powinien być dostosowany do wymagań obiektu, a nie lepszych, czy gorszych zaleceń instrukcji. Lody mają różne smaki, ale wszystkie są... zimne. Montaż podobnie. Może być wykonany na różne sposoby (smak), ale efekt musi być prawidłowy (temperatura). Wolę w tym miejscu nie pytać, kto potrafi zrobić najlepszego loda:-).

jareko
01-02-2013, 12:20
pistacjowe z Zielonej Budki ale.... ale za czasów gdy budka stała niedaleko kina Moskwa - pamiętasz ? A kolejki do budki pamiętasz? ;)
Cieszę się, że Ty, niepodważalny autorytet chwilami myślisz podobnie jak ja.
Dalej będę mówił, że w pewnych, KONKRETNYCH , sytuacjach montaż warstwowy jest to wyciąganie kasy z klienta i nic ponad to.
Konkretnych - w moim zrozumieniu nie oznacza konkretnych projektów tylko konkretnych rozwiązań oraz zastosowanych materiałów

Charlie
01-02-2013, 12:44
Widzę, że znowu zaczyna się polskie "unowocześnianie" niemieckich technologii :)
Nie nadarmo w Niemczech powstało odpowiednie rozporządzenie w sprawie oszczędnego gospodarowania energią - skrót EnEV. Koresponduje z tym rozporządzeniem norma DIN 4108/7 , która traktuje odpowiednio nie tylko kwestię szczelności powietrznej ale też i wilgoci w kontekście uszczelniania spoin. Mottem tych wszystkich mądrych dokumentów jest hasło: wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz.
Rozkładając na drobne tę ideę to od wewnątrz należy zastopować napływ wilgoci z powietrza z zewnątrz ale też pozwolić resztkom wilgoci ze spoiny ościeżnica-ościeże odprowadzić się na zewnątrz. Nie użycie zewnętrznej taśmy paroprzepuszczalnej grozi wejściem nadmiernej ilości wilgoci z powietrza. Jestem pewien, że ktoś to wszystko policzył a więc ma tak być jak technologia przewiduje.
Wniosek - nie skracamy czyli nie "unowocześniamy" , nie poprawiamy niemieckich inżynierów :)

jareko
01-02-2013, 12:55
... Wniosek - nie skracamy czyli nie "unowocześniamy" , nie poprawiamy niemieckich inżynierów :)natomiast amerykańscy naukowcy......
Kolego Charlie, nikt nie neguje zaangażowania niemieckich inżynierów nad pracą dla dobra swojego kraju - wręcz należy im zazdrościć że potrafią tak się sprzedać iż cała Europa uważa ich za wyrocznie w sprawach budownictwa i ja tego tez nie neguję - za cienki bolek jestem ale... jeśli w trakcie rozmowy z przedstawicielem najsłynniejszego instytutu jesteśmy w zgodzie co do pewnych sytuacji.... ale cóż, trzymajmy się jedynie słusznej wersji do czasu aż ktoś nie wymyśli nowych zasad jakie mają obowiązywać i oczywiście jedynie słusznych materiałów do wykonania nowej myśli niemieckich inżynierów ;)
I bynajmniej wątpliwości nachodzą nie tylko Polaków i nie jest to cecha typowo Polska

faneuro
01-02-2013, 13:10
[ Wniosek - nie skracamy czyli nie "unowocześniamy" , nie poprawiamy niemieckich inżynierów :)[/QUOTE]

NIemieccy inżynierowie, niemiecka myśl tachniczna
ostateczne rozwiązanie

Tylko tam widzisz sens życia ? jedynie słuszne rozwiazania ?

ps
wywaliłeś zdjęcie ze swojej strony , za które uTwoich niemieckich przyjaciół wyskoczyłbyś z budowy na zbity pusk z mandatem 500 ejro

plusfoto
01-02-2013, 13:24
Halo tu ja skromny inwestor. Coś mi się wydaje że po przestudiowaniu tego oraz innych wątków,oraz po przeczytaniu kilku publikacji dla mnie jedynym słusznym i nie powodującym zbyt dużego obciążenia kieszeni będzie montaż z licem ściany folia paroszczelna i paroprzepuszczalna a w środek pianka albo taśma rozprężna.
HOWQ

P.S. Zapomniałem o ciepłym parapecie.

Charlie
01-02-2013, 13:57
[ Wniosek - nie skracamy czyli nie "unowocześniamy" , nie poprawiamy niemieckich inżynierów :)

NIemieccy inżynierowie, niemiecka myśl tachniczna
ostateczne rozwiązanie

Tylko tam widzisz sens życia ? jedynie słuszne rozwiazania ?

.....[/QUOTE]

:) ostateczne rozwiązanie zależy li tylko od Klienta.
O`k - jeśli twierdzisz, że rezygnacja z folii paroprzepuszczalnej ma sens to jakoś to uzasadnij w miarę merytorycznie udowadniając, że : wyjdzie tyle wilgoci ile weszło w tym samym czasie co z folią paroprzepuszczalną = SUCHO w strefie ościeżnica>docieplenie>węgarek wymuszony dociepleniem Mówimy oczywiście o montażu w strefie docieplenia.
P.S podaj mi swoją stronnę www to z chęcią pokomentuję Twoje foty w kontekście BHP i wysokości kar.

T12345T
01-02-2013, 13:58
Hej inwestujący skromny plusie fotograficzny. Można i tak, ale w mojej ocenie wcale sobie nie ułatwiasz.

jareko
01-02-2013, 13:59
plusfoto - przemyśl inną propozycję
- wysunięcie okna 20-30 mm poza lico ściany
- od wewnątrz folia paroszczelna
- od zewnątrz, w licu ściany taśma rozprężna
po ociepleniu i bardzo ważne nie dosuwaniu ocieplenia do ościeżnicy tylko pozostawieniu ok 10 mm luzu który wypełnisz dokładnie pianą, przy doklejaniu węgarka (tak by najść 30 -40mm na ościeżnicę) zastosuj listwę dylatacyjną z siatką pod klej. Już bywają nie tylko w biała gumą, są w kolorze dębu, orzecha, teaku itp

co zyskasz?
Jako skromny inwestor będziesz miał szczelniej od wewnątrz niż od zewnątrz dzięki zastosowaniu foli i taśmy - zgodnie z ogólnymi trendami - znaczy jesteś Trendy ;)
Jako skromny Inwestor zwiększysz opór cieplny połączenia okno-mur, przełoży się to na podwyższenie temperatury glifu wewnętrznego o około 2 stopnie w górę, a tym samym także wnęki - a to TYLKO dzięki temu, że wysunąłeś okno poza lico muru
I dla mnie o wiele ważniejsze byłyby te 2 stopnie na glifie :)

Mało tego, jeśli masz w planach ciepły parapet to możesz pokusić się o szaleńczy pomysł prawie pełnego wysunięcia okna w ocieplenie. Murarze wysuwają poziome cegły otworu okiennego poza lico ściany na 3-4 cm na czym później stawiasz parapet i okno wysunięte poza lico muru 5-6 cm. Montaż okna na normalne kotwy, okno 1-2 cm pozostanie w obrębie otworu

Charlie
01-02-2013, 14:09
Halo tu ja skromny inwestor. Coś mi się wydaje że po przestudiowaniu tego oraz innych wątków,oraz po przeczytaniu kilku publikacji dla mnie jedynym słusznym i nie powodującym zbyt dużego obciążenia kieszeni będzie montaż z licem ściany folia paroszczelna i paroprzepuszczalna a w środek pianka albo taśma rozprężna.
HOWQ

P.S. Zapomniałem o ciepłym parapecie.

to dobrze bo jak sprawdzisz sobie kamerą termowizyjną ( w zimie) strefę montażu to kolory będą "ciepłe". Czyli wilgoć nie stworzy mostka. 5% wilgoci = redukcja izolacyjności o 50% - mam na myśli te 2 cm pomiędzy ościeżnicą okna a ościeżem w tym typie montażu jaki chcesz mieć u siebie.
Zastosowanie tego typu "ciepłego" montażu likwiduje walkę z wilgocią z zewnątrz. Czyli koncentrujesz się nad wojowaniem z nadmierną wilgocią wewnątrz pomieszczenia. A ten etap nie jest łatwy. Dlatego przy zakupie okien zastanów się nad odpowiednimi elementami okien bądź odpowiednim systemem wentylacji aby wymusić komfortowy klimat wewnątrz domu.

T12345T
01-02-2013, 14:15
ostateczne rozwiązanie zależy li tylko od Klienta.

A wcale, że nie.


O`k - jeśli twierdzisz, że rezygnacja z folii paroprzepuszczalnej ma sens to jakoś to uzasadnij w miarę merytorycznie udowadniając, że : wyjdzie tyle wilgoci ile weszło w tym samym czasie co z folią paroprzepuszczalną

Prościuteńki dowód. Tempo osuszania szczeliny nie ma żadnego związku z folią paroprzepuszczalną. Po prostu materiał termoizolacji oddaje wilgoć pod wpływem temperatury i tyle. Postawienie mu na drodze "bariery" w postaci folii paroprzepuszczalnej może ten proces nawet spowolnić, co już będzie zależne od oporu dyfuzyjengo materiału z którego wykonana będzie folia. Jeśli nie ma folii nie ma dodatkowego oporu - parowanie przebiega szybciej. Proste? Idea stosowania uszczelnień zewnętrznych zasadza się na ograniczaniu możliwości zawilgocenia spoiny na skutek wody opadowej przy jednoczesnej możliwości odparowania tego co się przedostanie. Ergo ważniejsza jest dla folii zewnętrznych jej wodoszczelność niż paroprzepuszczalność. Dlatego też coraz powszechniej odchodzi się w spoinach od folii na rzecz taśm rozpręznych, w których wszystkie procesy fizyczne zachodzą w sposób bardziej zrównoważony i bez udziału użytkownika, czy projektanta, który stosując dwa rodzaje folii powinien się pofatygować do wykonania obliczeń jakimiż to parametrami powinny się charakteryzować w zakładanych warunkach temperaturowo-wilgotnościowych i danym klimacie.

Charlie
01-02-2013, 14:19
plusfoto - przemyśl inną propozycję
....
Jako skromny Inwestor zwiększysz opór cieplny połączenia okno-mur, przełoży się to na podwyższenie temperatury glifu wewnętrznego o około 2 stopnie w górę, a tym samym także wnęki - a to TYLKO dzięki temu, że wysunąłeś okno poza lico muru
I dla mnie o wiele ważniejsze byłyby te 2 stopnie na glifie :)

......

:) rozumiem, że dajesz gwarancję Klientowi, że temperatura powierzchniowa wewnątrz konstrukcji, na glifie będzie zawsze wyższa od punktu skraplania nie znając innych danych.

jareko
01-02-2013, 15:23
nie, źle interpretujesz me słowa
Przebieg izoterm pokazuję iż przy takim montażu dwie (dwa stopnie) przesuwają się na zewnątrz a to nie oznacza że będzie zawsze wyższa od punktu rosy - bo nie mam gwarancji np. że w danym pomieszczeniu klient wogóle będzie ogrzewał lub dbał o to by temperatura wewnątrz pomieszczenia była odpowiednia
Bawiłem się trochę programem ukazującym przebieg izoterm w zależności od sposobu montażu i wyszło mi że wysunięcie okna o 1 cm poza lico muru daje wzrost temperatury na wewnętrznym glifie ok 1 stopnia - wszystko oczywiście przy niezmiennych wartościach temperatur - wewnętrznej i zewnętrznej

jareko
01-02-2013, 15:27
a nie bawiąc się w tworzenie wykresów - http://www.oknagalio.pl/poradnik/pozycja-i-montaz-okna-w-scianie
choć część masz też i u mnie http://www.jareko.pl/poradnik-montazysty/montaze-w-warstwie-ocieplenia/

niron
01-02-2013, 16:29
Panowie mam sprawę, doradźcie.

Jestem na etapie zamawiania okien i zastanawiam się jak rozwiązać montaż okien balkonowych.
Nie mam jeszcze wylewek wewnętrznych ani izolacji, czyli poziom obecnie to ok -17cm
W związku z czym robić podmurówkę czy zamówić pod balkony poszerzenia?
Będę miał 3 szt. otwierane tradycyjnie, 2 fiksy i 1 szt przesuwka. MS liczy sobie za poszerzenia ok 1100 pln.

Co radzicie?

plusfoto
01-02-2013, 16:50
Aby rozwiać wszystkie wątpliwości dodam iż będzie wentylacja mechaniczna z reku a temperatura wew. 22 st. na zewnętrzną niestety nie mam wpływu.:rolleyes:

Charlie
01-02-2013, 17:32
Panowie mam sprawę, doradźcie.

Jestem na etapie zamawiania okien i zastanawiam się jak rozwiązać montaż okien balkonowych.
Nie mam jeszcze wylewek wewnętrznych ani izolacji, czyli poziom obecnie to ok -17cm
W związku z czym robić podmurówkę czy zamówić pod balkony poszerzenia?
Będę miał 3 szt. otwierane tradycyjnie, 2 fiksy i 1 szt przesuwka. MS liczy sobie za poszerzenia ok 1100 pln.

Co radzicie?

rób podmurówkę - sporo taniej to wyniesie. Docieplisz ją sobie przy okazji elewacji.

jareko
01-02-2013, 17:50
możesz jak Charlie ale z głową
Największą głupotą będzie zrobienie podmurówki na planowaną docelową wysokość posadzki
Nie rozumiem - ile ten 1000 stanowi wartości całego zamówienia że tak cię boli najlepsze rozwiązanie z możliwych dla takiego montażu ?

niron
01-02-2013, 18:05
jareko nic mnie nie boli, to tylko proste pytanie z mojej strony czy warto.

Jeśli w grę wchodzi podmurówka to jaką wysokość radzisz?

Kasieńka i Piotr
01-02-2013, 19:22
Witam

Czytam niektóre wypowiedzi i ... słów brak :) w zasadzie to Panowie wstawiajcie te okienka na ślinę albo coś, w sumie nie ma to znaczenia, bo co też na ten temat mogą wiedzieć producenci i dostawcy tych systemów ? NIC - wszak MY/ONI robią to tylko dla wyciągnięcia KASY od biednego inwestora i jeszcze na dodatek dowalają pracy montażyście.
Okazuje się, że Illbruck, ISO, Hanno, my i inni jesteśmy naciągaczami :)

Pozdrawiam
Ale chodzi o to, że ja nie chcę na ślinę. Nie jestem inwestorem który chce tanio, ja chcę zgodnie ze sztuką i zdrowym rozsądkiem żebym miał sucho i ciepło i jestem skłonny montażyście za to uczciwie zapłacić. Okna będą wysunięte poza lico muru około 3 cm. Jaką radę mi dasz jeśli chodzi o prawidłowy montaż warstwowy, może podeślesz jakiś szkic dla rozjaśnienia mi jak to dokładnie wygląda:confused:

MMichal
01-02-2013, 20:33
Witam


Ale chodzi o to, że ja nie chcę na ślinę. Nie jestem inwestorem który chce tanio, ja chcę zgodnie ze sztuką i zdrowym rozsądkiem żebym miał sucho i ciepło i jestem skłonny montażyście za to uczciwie zapłacić. Okna będą wysunięte poza lico muru około 3 cm. Jaką radę mi dasz jeśli chodzi o prawidłowy montaż warstwowy, może podeślesz jakiś szkic dla rozjaśnienia mi jak to dokładnie wygląda:confused:

ja już powoli boję się odpowiadać, bo usłyszę, że to naciąganie na koszty albo coś podobnego :)

a tak na temat, NIE MA uniwersalnego rozwiązania, każdy montaż należy dopasować do danej inwestycji ale moim zdaniem stosując dostępne na rynku rozwiązania. Chcesz wysunąć te 2-3 cm bardzo dobrze, czy konstrukcja ściany i okna umożliwia wykonania tego w sposób wymagający zastosowania konsol? czy może uda się to wykonać bez konieczności ich stosowania? jakie ocieplenie rodzaj i grubość? dodatkowo kwestia wentylacji itd itp jest bardzo wiele aspektów, które należy brać pod uwagę, najlepiej udać się salonu, który ma o tym wszystkim odrobinę pojęcia - potem przedstawić zaproponowane Ci rozwiązanie i nasi EKSPERCI je ocenią, zweryfikują, zaneguje czy co tam jeszcze innego.

Po 4 dniach rozmów z montażystami, inwestorami, architektami itp mam już odrobinę "dość" - zmęczony jestem, to była bardzo fajna, aczkolwiek męcząca Budma :) a jutro jeszcze kolejny dzień wypełniony rozmowami "na temat" w Swarzędzu :)


Pozdrawiam

ClNEK
01-02-2013, 20:35
Przy oknach wysuniętych 3cm to z montażu warstwowego wykonasz tylko warstwę wewnętrzną a zewnętrzną dopiero podczas wykonywania ocieplenia budynku.

MMichal
01-02-2013, 20:58
Witam


MMichał - o co Ci chodzi? Wstawiamy okna zgodnie ze sztuką i wymaganiami klienta - póki co, jak będą odpowiednie paragrafy będziemy wstawiać zgodnie z obowiązującym prawem.
W 99% pojawiające się nowinki ciągną za sobą speców od marketingu by udowodnić, iż bez nich, Twoje życie nic nie będzie warte, zaś okna będą ci po roku przemarzać a z piany między oknem a murem będzie tryskała woda jak z, za przeproszeniem, spłuczki NIAGARA - była taka żeliwna, może pamiętasz ten fakt.
Przecież w domu nie ma wentylacji ;) wilgotność wynosi 90% ;) nie ma tynków i wilgoć wręcz zasysana i wciągana w siebie jest przez pianę
Jedno trzeba powiedzieć - montaż warstwowy, kłamliwie i z pełną premedytacją nazywany "ciepłym" , uszczelnia połączenie okna z murem. USZCZELNIA a nie ociepla jak wciskają nam kit marketingowcy.
Natomiast wielu praktyków widzi jak wygląda to miejsce przy PRAWIDŁOWO wykonanym montażu tradycyjnym i może mieć prawo do wątpliwości - czyż nie ?
Pamiętam wiosnę zeszłego roku i sympozjum w Falentach k/Raszyna. Porozmawiałem sobie wtedy z pewnym Panem którego wersja "oficjalna" dość znacząco różniła się w pewnych, konkretnych przypadkach od wersji "nieoficjalnej".
O wiele bardziej ważne jest uświadamianie Inwestorom mającym wentylację grawitacyjną czym grozi brak wentylacji a tak jest zimą gdy nie wietrzymy i nie mamy nawiewników - a przecież jest zapis od 2009 nakazujący ich stosowanie

a o nic w sumie mi nie chodzi :) no może o odrobinę konsekwencji i ... tyle.

Jeżeli Twoim zdaniem wstawiasz okienka zgodnie ze sztuką i prawem budowlanym to stosujesz WSZELKIE dostępne na rynku rozwiązania aby montaż był całkowicie szczelny tak ? - tak tak wiem, że to zapis martwy i nie za szczęśliwy ale JEST prawda?

co do stosowania nawiewników to już kolega Test napisał co trzeba, mowa w przepisach jest o zapewnieniu odpowiedniej ilości wymienianego powietrza a nie o montowaniu nawiewników - czyżbyś uległ marketingowym zabiegom firm produkujących nawiewniki ?

co to "ciepłego" montażu już mowa o tym była, że to nie tak powinno się nazywać podobnie jak "ciepły parapet", który nie jest parapetem i wiele innych rzeczy.
Wskaż mi proszę JEDNEGO przedstawiciela producentów systemów do montażu warstwowego, który opowiada takie bzdury, o których piszesz?
jakie przemarzanie po roku? jaka tryskająca woda? wskażesz to sam osobiście powiem mu prosto w twarz, że jest kłamcą i kompletnym idiotą !

Pozdrawiam

jareko
01-02-2013, 21:56
widać nie do końca zrozumiałeś sens mojej wypowiedzi.
Bazowanie i podpieranie się spieprzonym montażem "tradycyjnym" by wykazać iż w nim leży przyczyna zła jest nadużyciem.
Pisząc o nawiewnikach miałem na myśli to, że przy ich braku przy wentylacji grawitacyjnej (specjalnie teraz podkreślam bo chyba tego się nie doczytałeś) więcej krzywdy wyrządzimy sobie i swemu zdrowiu i wszyscy o tym wiedząc i tak mają to w d... a nie o tym czy wymianę zagwarantuje nawiewnik okienny czy ścienny bo zetki chyba nikt stosować nie będzie. Nie pisałem o wentylacji mechanicznej i nie uległem lobby nawiewnikowemu ;) tylko wiem czym może grozić zdrowiu permanentny nadmiar wilgoci we wnętrzu i jak jest to problem lekceważony przez Inwestorów.
Są sytuacje kiedy montaż warstwowy jest niezbędnie konieczny, i tak jak nawiązując do nawiewników przez kolegę Testa, są sytuacje kiedy w mej ocenie i nie tylko mojej jest przerostem formy nad treścią.
Są pewne zasady i zalecenia stosowania materiałów w budownictwie - dlaczego nie podnosisz innego problemu jaki jest teraz - montażu warstwowego wykonywanego przez co poniektórych montażystów przy całodobowej poniżej zera?. Nagina się teraz wszystkie technologi w imię źle pojętego pośpiechu a teraz jak wyskoczyły dwa-trzy dni ciepła to już wogóle wariactwo.
Dlaczego Niemiec pozwala montować okna tylko do zera i zakazuje klejenia foli do muru już poniżej +2 ? Przecież u nas są piany do minus 20 !!! a plastik przy montażu będzie pękał jak szklanki czy porcelana
Tak powołujecie się na Niemców - to zacznijcie wszyscy brać z nich przykład - poczynając od jakości stawiania ścian po trzymanie się dokładnie zapisów o warunkach stosowania konkretnych materiałów.
Jak można dać klientowi gwarancję na montaż warstwowy w temperaturach ujemnych !!! lub na mur mający temperaturę minusową - gdzie np. silka potrzebuje prawie tygodnia by odreagować mrozy i móc nadawać się do klejenia folii czy to z butylu czy specjalnych klejów.

Od początku jestem konsekwentny :)
Szczelny montaż już zagwarantuje ci prawidłowy luz między murem a ościeżnicą, prawidłowa wentylacja czy też wietrzenie pomieszczeń, dokładne wypełnienie tej przestrzeni pianą poliuretanową, późniejsze położenie tynku tak, by nachodził choć z 5 mm na ościeżnicę zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz - choć z zewnątrz najlepiej gdyby nachodził więcej lub miał węgarek a połączenie tynku z ościeżnica było uzupełnione materiałem trwale plastycznym
I teraz tak wykonany montaż po 20-30 latach dalej gwarantuje ci szczelność i to, że piana nie ulega erozji - czego dowodzą wymiany okien z tamtych lat i powie ci to każdy montażysta który tak zamontowane okna wymieniał - wyobraź sobie że badziewiasty Poltrocal z lat 80 już był tak montowany
Ale nie - lepiej jako przykład podawać spieprzony montaż lub obróbkę gdzie często jeżdżąc po kraju widzę straszące prawie czarną pianą okna w świeżo wybudowanych domach czy też po wymianie

IVO333
01-02-2013, 22:14
jareko nic mnie nie boli, to tylko proste pytanie z mojej strony czy warto.

Jeśli w grę wchodzi podmurówka to jaką wysokość radzisz?

Niron, jeśli będziesz podmurowywał to niżej o 4-5 cm niż docelowy poziom wylewek. Dlaczego? cieńsza warstwa na podmurówce popęka na pewno na granicy podmurówki. Inaczej pracuje styro pod wylewką a inaczej podmurówka. Prawidłowe podmurowanie i ocieplenie tego miejsca daje 2 korzyści - podparcie i brak przemarzania. Nie rozwiązuje trzeciego problemu który załatwiają poszerzenia czyli szczelnego łączenia dołu ościeżnicy i braku przewiewów w tym miejscu. Jeśli te kilka cm to będzie piana i kliny to z czasem lubi tu powstawać szczelina. Ja bym podmurował na tyle żeby dać tylko 5-6 cm poszerzenia pod spód (już tak drogo nie wyjdzie), uszczelnił pod nim pianę taśmą EPDM i spisz spokojnie.
Ze wszystkich reklamacji montażu najpaskudniejsze jest poprawianie tych miejsc o których tu mowa, błędy ujawniają się po wykończeniu i zamieszkaniu więc możesz sobie wyobrazić zabawę z gresem czy parkietem.

jareko
01-02-2013, 22:21
...Ze wszystkich reklamacji montażu najpaskudniejsze jest poprawianie tych miejsc o których tu mowa, błędy ujawniają się po wykończeniu i zamieszkaniu więc możesz sobie wyobrazić zabawę z gresem czy parkietem.Jakże często nie jest to wogóle poprawiane bo szkoda płytek, tarasu itp
Jeśli już chcesz podmurowywać to uczyń to na taką wysokość by styropian na chudziaku wyszedł wyżej niż podmurówka bo poza prawidłowym podparciem balkonu ważne w tym miejscu jest to, by było ciepłe, jak najcieplejsze, byś później nie miał przy progu ościeżnicy zimno

MMichal
01-02-2013, 22:35
Witam


widać nie do końca zrozumiałeś sens mojej wypowiedzi.
Bazowanie i podpieranie się spieprzonym montażem "tradycyjnym" by wykazać iż w nim leży przyczyna zła jest nadużyciem.
Pisząc o nawiewnikach miałem na myśli to, że przy ich braku przy wentylacji grawitacyjnej (specjalnie teraz podkreślam bo chyba tego się nie doczytałeś) więcej krzywdy wyrządzimy sobie i swemu zdrowiu i wszyscy o tym wiedząc i tak mają to w d... a nie o tym czy wymianę zagwarantuje nawiewnik okienny czy ścienny bo zetki chyba nikt stosować nie będzie. Nie pisałem o wentylacji mechanicznej i nie uległem lobby nawiewnikowemu ;) tylko wiem czym może grozić zdrowiu permanentny nadmiar wilgoci we wnętrzu i jak jest to problem lekceważony przez Inwestorów.

czy JA kiedykolwiek powiedziałem, że montaż warstwowy załatwia problemy z wentylacją w pomieszczeniu - NIGDY, zawsze kładę nacisk, że wentylacja w pomieszczeniach powinna być wykonana w sposób należyty.
nie uległeś lobby a piszesz, że to obowiązek więc ...?


Są sytuacje kiedy montaż warstwowy jest niezbędnie konieczny, i tak jak nawiązując do nawiewników przez kolegę Testa, są sytuacje kiedy w mej ocenie i nie tylko mojej jest przerostem formy nad treścią.

Tak ? a w jakiej to sytuacji nie należy zastosować np uszczelnienia paroprzepuszczalnego/wodoszczelnego od strony zewnętrznej ? kiedy to niby przerost formy nad treścią ?


Są pewne zasady i zalecenia stosowania materiałów w budownictwie - dlaczego nie podnosisz innego problemu jaki jest teraz - montażu warstwowego wykonywanego przez co poniektórych montażystów przy całodobowej poniżej zera?. Nagina się teraz wszystkie technologi w imię źle pojętego pośpiechu a teraz jak wyskoczyły dwa-trzy dni ciepła to już wogóle wariactwo.
Dlaczego Niemiec pozwala montować okna tylko do zera i zakazuje klejenia foli do muru już poniżej +2 ? Przecież u nas są piany do minus 20 !!! a plastik przy montażu będzie pękał jak szklanki czy porcelana

Kto tak pozwala montować ? JA nie i powie Ci to każdy sprzedawca, montażysta, architekt, inwestor z którym rozmawiałem. To o pianach odbieram jako żart bo wszyscy wiem CO oznaczają te niebotycznie niskie temperatury w pianach zimowych.


Tak powołujecie się na Niemców - to zacznijcie wszyscy brać z nich przykład - poczynając od jakości stawiania ścian po trzymanie się dokładnie zapisów o warunkach stosowania konkretnych materiałów.
Jak można dać klientowi gwarancję na montaż warstwowy w temperaturach ujemnych !!! lub na mur mający temperaturę minusową - gdzie np. silka potrzebuje prawie tygodnia by odreagować mrozy i móc nadawać się do klejenia folii czy to z butylu czy specjalnych klejów.

Nie można a raczej nie powinno się jej udzielić i zachęcam wszystkich to umieszczenia takich zapisów w umowach aby inwestor wiedział o tym przed faktem.


Od początku jestem konsekwentny :)

Nie, nie jesteś, tak jest moja opinia


Szczelny montaż już zagwarantuje ci prawidłowy luz między murem a ościeżnicą, prawidłowa wentylacja czy też wietrzenie pomieszczeń, dokładne wypełnienie tej przestrzeni pianą poliuretanową, późniejsze położenie tynku tak, by nachodził choć z 5 mm na ościeżnicę zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz - choć z zewnątrz najlepiej gdyby nachodził więcej lub miał węgarek a połączenie tynku z ościeżnica było uzupełnione materiałem trwale plastycznym
I teraz tak wykonany montaż po 20-30 latach dalej gwarantuje ci szczelność i to, że piana nie ulega erozji - czego dowodzą wymiany okien z tamtych lat i powie ci to każdy montażysta który tak zamontowane okna wymieniał - wyobraź sobie że badziewiasty Poltrocal z lat 80 już był tak montowany
Ale nie - lepiej jako przykład podawać spieprzony montaż lub obróbkę gdzie często jeżdżąc po kraju widzę straszące prawie czarną pianą okna w świeżo wybudowanych domach czy też po wymianie

To już mnie powaliło :) Z całym szacunkiem do Pana Panie Jarku jak Pan ocenia czy w oddawanym do użytku budynku dane rozwiązania są konieczne, potrzebne, przydatne, uzasadnione czy też nie ? idąc Pana tokiem rozumowania i zakładając, że wykonuje Pan montaż "tradycyjny" perfekcyjnie to po co stosuje Pan jakiekolwiek dodatkowe rozwiązania?

Na każdy przykład montażu gdzie nic się nie stało znajdzie się taki gdzie pojawiły się problemy i nie w tym rzecz aby się tutaj przerzucać przykładami tylko dążyć to tego aby podnosić kwalifikacje, standardy wykonania montaży a nie bazować na wiedzy sprzed 20 czy 30 lat.
Wszyscy powinniśmy cieszyć się z rozwoju, we wszelkich dziedzinach życia

I tak na marginesie zadałem w poprzednim poście kilka pytań a odpowiedź padła na raptem jedno.

Pozdrawiam

jareko
01-02-2013, 22:53
....idąc Pana tokiem rozumowania i zakładając, że wykonuje Pan montaż "tradycyjny" perfekcyjnie to po co stosuje Pan jakiekolwiek dodatkowe rozwiązania?...bo np. ociepleniem jest wełna, np. jest wentylacja grawitacyjna i w wielu innych wypadkach proponuję klientowi montaż warstwowy ale NIE JA podejmuję ostateczną decyzję tylko klient. Podobnie z nawiewnikami i nie jestem w stanie zmusić klienta by je zastosował mając grawitację - ostatnio wytłumaczyłem jednemu dlaczego w łazience wieje mu z wentylacji zimne powietrze z komina gdy tylko żona zacznie gotować lub zapali w kominku
Michale - by było jasne - nie neguję montażu warstwowego, wykonuję go często tak jak i montaż w warstwie ocieplenia na JB-D
a co do konieczności stosowania nawiewników czy innych rozwiązań coś Ci przypomnę

Od 1 stycznia 2009 roku uległy zmianie przepisy dotyczące szczelności okien i drzwi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra
Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238) dotyczącym warunków technicznych jakim powinny
odpowiadać budynki w sposób znaczący uległy zmianie wymagane parametry okien. Zgodnie z nowymi przepisami współczynnik infiltracji
powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa) zachowując jednocześnie treść
§ 155 ust. 3, który mówi, że w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji, niż wentylacja mechaniczna
nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić
przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
Stosowane urządzenia nawiewne powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w
budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej (PN-83/B-03430-Az3). (§ 155 ust. 4)
Od początku 2009 roku, aby spełnić wymagania nowych przepisów, dostarczając okna do budynków wielorodzinnych należy ze szczególną
uwagą uwzględniać zalecenia projektów wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej lub mechanicznej wywiewnej, które określają
które okno spełnia w danym przypadku funkcję wentylacyjną i musi być wyposażone w nawiewnik powietrza. W przypadku wentylacji
mechanicznej nawiewno-wywiewnej wszystkie dostarczane okna muszą pozostać szczelne

MMichal
01-02-2013, 23:21
Witam


bo np. ociepleniem jest wełna, np. jest wentylacja grawitacyjna

zastosowanie wełny jako ocieplenia czy wentylacji grawitacyjnej ma wpływ na jakość wykonanego połączenia okno drzwi ?

co do cytowanej normy PN-83/B-03430-Az3 jest w niej sporo różnych alternatyw więc nie można genaralizować kwestii nawiewników w oknach.

I oczywiście zgadzam się, że to INWESTOR podejmuje decyzję - taki np właściciel kopalni może sobie zamontować w oknach rybie pęcherze skoro węgiel będzie miał za darmo :)

Pozdrawiam

Kasieńka i Piotr
01-02-2013, 23:32
Przy oknach wysuniętych 3cm to z montażu warstwowego wykonasz tylko warstwę wewnętrzną a zewnętrzną dopiero podczas wykonywania ocieplenia budynku.

OK, czyli od wewn. paroszczelna a od zewn. narazie nic? Ocieplenie będzie znacznie, znacznie później, A co ze szczeliną między oknem a ścianą, pianka? I jak ją zabezpieczyć, zaprawa, klej?

jareko
01-02-2013, 23:42
odżałuj trochę kasy i w linii ściany daj taśmę rozprężną. Zabezpieczy Cię przed erozją piany zanim zostanie przykryta ociepleniem. Później, przy ociepleniu, zdublowanie taśmy rozprężnej najtańszą taśmą 10/2 nie spowoduje Twego bankructwa ;)

Charlie
02-02-2013, 07:47
A wcale, że nie.



Prościuteńki dowód. Tempo osuszania szczeliny nie ma żadnego związku z folią paroprzepuszczalną. Po prostu materiał termoizolacji oddaje wilgoć pod wpływem temperatury i tyle. Postawienie mu na drodze "bariery" w postaci folii paroprzepuszczalnej może ten proces nawet spowolnić, co już będzie zależne od oporu dyfuzyjengo materiału z którego wykonana będzie folia. Jeśli nie ma folii nie ma dodatkowego oporu - parowanie przebiega szybciej. Proste? Idea stosowania uszczelnień zewnętrznych zasadza się na ograniczaniu możliwości zawilgocenia spoiny na skutek wody opadowej przy jednoczesnej możliwości odparowania tego co się przedostanie. Ergo ważniejsza jest dla folii zewnętrznych jej wodoszczelność niż paroprzepuszczalność. Dlatego też coraz powszechniej odchodzi się w spoinach od folii na rzecz taśm rozpręznych, w których wszystkie procesy fizyczne zachodzą w sposób bardziej zrównoważony i bez udziału użytkownika, czy projektanta, który stosując dwa rodzaje folii powinien się pofatygować do wykonania obliczeń jakimiż to parametrami powinny się charakteryzować w zakładanych warunkach temperaturowo-wilgotnościowych i danym klimacie.

Czyli można zrezygnować z taśmowania parop... w przypadku montażu w strefie ocieplenia na rzecz taśm rozprężnych. Akurat w tym typie montażu ( najlepszego z najlepszych z punktu widzenia izolacyjności) nie mogę sobie jakoś tego wyobrazić.

Charlie
02-02-2013, 07:54
odżałuj trochę kasy i w linii ściany daj taśmę rozprężną. Zabezpieczy Cię przed erozją piany zanim zostanie przykryta ociepleniem. Później, przy ociepleniu, zdublowanie taśmy rozprężnej najtańszą taśmą 10/2 nie spowoduje Twego bankructwa ;)

Jarek - dodaj, że musi murarza przypilnować coby ściany ościeża wyprowadził na sicher :) pod taśmę. Jeśli tego nie zrobi to lipa z taśmą - dziury będą.
To jest niemożliwe w polskich warunkach kultury technicznej tej grupy zawodowej. Nie wiesz jak jest na prywatkach ?

jareko
02-02-2013, 09:05
...Akurat w tym typie montażu ( najlepszego z najlepszych z punktu widzenia izolacyjności) nie mogę sobie jakoś tego wyobrazić.Akurat Charlie w tym typie montażu taśma rozprężna jest jedynym materiałem jakiego można użyć
http://www.jareko.pl/realizacjie/montaz-11-1/
http://www.jareko.pl/realizacjie/montaz-7/

jareko
02-02-2013, 09:08
przy drugim montażu taśmę rozprężną montowali ociepleniowcy klejąc ją na czoło profilu - tego już nie sfotografowałem bo ocieplenie budynku było później

Charlie
02-02-2013, 11:02
To rozumiem jest taśma paraSTOP - http://jareko.pl/2012/zdjecia/Opole/02.jpg
Ostatnia fota - nie widać żebyś jakąś taśmę ROZPRĘŻNĄ użył - http://jareko.pl/2012/zdjecia/Opole/08.jpg
Kolejny montaż - http://jareko.pl/2012/zdjecia/KR1/3.jpg
Ostatnia fota - widać tylko pianę jako wypełnienie między ościeżnicą a wymuszonym ościeżem typu płyta dociepleniowa - http://jareko.pl/2012/zdjecia/KR1/7.jpg
Tu powinna być taśma rozprężna + taśma paroprzepuszczalna łącząca powierzchnię płyty dociepleniowej z ościeżnicą ( o którą kopie kruszę z T - ileś tam ).
Ale rzeczywiście może jej nie być ( taśmy paropszepuszczalnej) pod warunkiem, że nie będzie piany tylko wspominiana taśma rozprężna !. Ale u Ciebie jest piana a nie taśma więc powinna być TEŻ taśma paroprzepuszczalna. A to, że przestrzeń węgarka wymuszonego dociepleniem pomiędzy licem ościeżnicy a dociepleniem (strefa węgarka) wypełnia się taśmą rozprężną to w 2000 roku już tak montowano. Zamiast niej używa się silikonu i robią to zwykle dociepleniowcy.

MMichal
02-02-2013, 21:20
Witam



Tu powinna być taśma rozprężna + taśma paroprzepuszczalna łącząca powierzchnię płyty dociepleniowej z ościeżnicą ( o którą kopie kruszę z T - ileś tam ).
Ale rzeczywiście może jej nie być ( taśmy paropszepuszczalnej) pod warunkiem, że nie będzie piany tylko wspominiana taśma rozprężna !. Ale u Ciebie jest piana a nie taśma więc powinna być TEŻ taśma paroprzepuszczalna. A to, że przestrzeń węgarka wymuszonego dociepleniem pomiędzy licem ościeżnicy a dociepleniem (strefa węgarka) wypełnia się taśmą rozprężną to w 2000 roku już tak montowano. Zamiast niej używa się silikonu i robią to zwykle dociepleniowcy.

Charlie - odrobinę zweryfikuję Twoje poglądy na temat; folia paroprzepuszczalna i taśma rozprężna stosowane są WYMIENNIE zależnie od konieczności, sytuacji i upodobań wykonawcy lub inwestora, NIE TRZEBA stosować ich razem, jeżeli będą obie oczywiście nikomu to nie zaszkodzi ale zastosowanie jednej z nich w odpowiedni sposób zapewni konieczną izolację połączenia.

Pozdrawiam

MMichal
02-02-2013, 21:21
Witam


Akurat Charlie w tym typie montażu taśma rozprężna jest jedynym materiałem jakiego można użyć

nie jedynym ale zastosowanie tego rozwiązania jest najbardziej optymalne.

Pozdrawiam

Charlie
02-02-2013, 21:25
Witam



Charlie - odrobinę zweryfikuję Twoje poglądy na temat; folia paroprzepuszczalna i taśma rozprężna stosowane są WYMIENNIE zależnie od konieczności, sytuacji i upodobań wykonawcy lub inwestora, NIE TRZEBA stosować ich razem, jeżeli będą obie oczywiście nikomu to nie zaszkodzi ale zastosowanie jednej z nich w odpowiedni sposób zapewni konieczną izolację połączenia.

Pozdrawiam

nie będę sprzeczny.

jareko
02-02-2013, 21:33
..nie jedynym ale zastosowanie tego rozwiązania jest najbardziej optymalne....
fakt, złego słowa użyłem - dzięki że trzymasz rękę na pulsie

Kasieńka i Piotr
02-02-2013, 22:01
Dziękuję dobrzy ludzie za rady, jak już będę miał oferty na stolarkę i montaż to się podzielę informacjami.

owp
03-02-2013, 11:00
Ja po roku od mojego pytania o poszerzenia napiszę swoje doświadczenie. Otóż po negatywnym ropatrzeniu mojej propozycji przez sprzedawcę/montażystę okien (MS), stwierdziłem, że mu zaufam, bo przecież nie ma żadnego interesu, żeby mi wpychać tańsze rozwiązanie. Tylko do przesuwki uparłem się, żeby zrobić podmurówkę plus poszerzenie. Dopiero gdy zobaczyłem, jak montażyści drzwi zewnętrznych (CAL) mi zamontowali poszerzenia (chyba z 6), zrozumiałem, że jest to dużo lepszy pomysł - z obu stron gruba folia (? jakiś materiał firmowy, bo inaczej nie ma gwarancji), jest szczelnie, można łatwo docieplić, jest solidnie. Naomiast o okna balkonowe (wąskie, otwierane) mam teraz obawy, no ale zobaczymy. Niestety montaż okien to niestety często brak fachowości, ludziom się wydaje, że każdy budowlaniec sobie poradzi, u mojego brata to w ogóle po doknem przewiewa, w pracy wymieniają nam okna, to jedno jest zamontowane od góry kotwami do styropianu, od dołu siedzi na samej piance (5cm), drugie okno szerokie na 2 metry w ogóle nie jest od góry przymocowane, tylko z boków, w innych oknach kotwy pod różnymi kątami przymocowane, powyginane, mój montaż to przy tym był lux. Firma budująca to jedna z większych w Polsce, temperatura podczas montażu - ostatnie mrozy, przy okazji też ocieplenie robią w taką pogodę, w nocy -15, ale nic to nie przeszkadza.
Jak poznać dobrego montażystę? Przeważnie okna to początki budowy, człowiek jest świeży, można pooglądać u znajomych, ale już często są zatynkowane, nie wiadomo na co patrzeć, które są dobre, które nie, bierze się polecanych przez znajomych, którzy też nie mają bladego pojęcia o dobrym montażu...

jareko
03-02-2013, 12:26
dlaczego nie zareagujesz na tak prowadzone prace przy wymianie okien? Nie mam na myśli temperatur bo wbrew pozorom przy wymianie mogą być ujemne gdyż wnęka okienna jest ciepła, mur jest na plusie, nie powinni tylko robić obróbki zewnętrznej - ale to taka moja opinia - ale fakt że okna nie są kotwione i podpierane powinieneś zgłosić administratorowi budynku czy też komuś tam innemu, ważnemu
A co do reszty - cóż... sama prawda

owp
03-02-2013, 20:20
Jest kierownik budowy, inspektor, pieniądze unijne, sami eksperci, ja ani mój przełożony nie mamy nic do remontu, mam iść do miasta (współinwestora) i powiedzieć, że wyczytałem na forum, że źle okna montują? Zebym to choć był jaki inżynier... :)

jareko
03-02-2013, 20:39
Ja bym poszedł bo tak naprawdę to za moje pieniądze partolą robotę - ale co tam. Może podobnie było z pasem startowym w Mławie? Może podobnie z ekranami akustycznymi chroniącymi lasy przed hałasem z samochodów ? A później usłyszy się że to wina Tuska czy innego będącego akurat u władzy
Sorki za ten offtopic - mam dziś zły dzień, wszystko mnie w......a

Charlie
03-02-2013, 23:10
Jest kierownik budowy, inspektor, pieniądze unijne, sami eksperci, ja ani mój przełożony nie mamy nic do remontu, mam iść do miasta (współinwestora) i powiedzieć, że wyczytałem na forum, że źle okna montują? Zebym to choć był jaki inżynier... :)

Idź - nie pękaj :)
Do odważnych świat należy.

MMichal
04-02-2013, 14:14
Witam


Jest kierownik budowy, inspektor, pieniądze unijne, sami eksperci, ja ani mój przełożony nie mamy nic do remontu, mam iść do miasta (współinwestora) i powiedzieć, że wyczytałem na forum, że źle okna montują? Zebym to choć był jaki inżynier... :)

możesz poprosić kogoś o pomoc - kogoś kto zna się na montażach - jeżeli nie będzie to "człowiek z papierami" to w sądzie się to nie przyda ale czasami wystarczy aby postawić do pionu kierownika czy majstrów na budowie a jeżeli będzie to ktoś od dostawcy okien czy komponentów to jeszcze lepiej.

Pozdrawiam

Charlie
04-02-2013, 17:28
Dzisiaj miałem spotkanie biznesowe w sprawie ogrodu zimowego.
Takiego oszołomionego modela "Inwestora" to jeszcze w życiu nie spotkałem a wydawało mi się, że ze wszystkimi typami już się stymulowałem intelektualnie.
Po godzinie mojej projekcji gość stwierdził, że to wszystko jest banalnie proste - sam kupi wszystkie materiały, weźmie sam rozmiary, potnie profile , zamontuje a ja to chyba k....a mam mu podawać tylko narzędzia i to też jego.
Nie wiem co się dzieje z tymi ludźmi - odcinki Słodowego wznowili - wszyscy myślą, że jak zmontowali szafę z Ikei to i ogród zimowy sami se poskręcają.

witek86
05-02-2013, 09:52
Dzisiaj miałem spotkanie biznesowe w sprawie ogrodu zimowego.
Takiego oszołomionego modela "Inwestora" to jeszcze w życiu nie spotkałem a wydawało mi się, że ze wszystkimi typami już się stymulowałem intelektualnie.
Po godzinie mojej projekcji gość stwierdził, że to wszystko jest banalnie proste - sam kupi wszystkie materiały, weźmie sam rozmiary, potnie profile , zamontuje a ja to chyba k....a mam mu podawać tylko narzędzia i to też jego.
Nie wiem co się dzieje z tymi ludźmi - odcinki Słodowego wznowili - wszyscy myślą, że jak zmontowali szafę z Ikei to i ogród zimowy sami se poskręcają.

Bo ludzie myślą że jak ktoś "ceni" swoją prace to od razu chce ich okraść !
Bo przecież okno kosztuje tyle piana tyle śruba tyle klin tyle taśma tyle to matko boska ile oni zarabiają:D

Wczoraj właśnie rozmawiałem z elektrykiem który ma mi robić "prąd" na moim nieszczęsnym poddaszu :) i mówił właśnie o takim kliencie co to będzie pomagał wiercił itd itp byle tylko umowa była i taniej a póxniej się okazało że gościu nie miał na nic czasu no ale umowa spisana była :)

emzet84
05-02-2013, 11:42
Witam. Od dzisiaj zaczynam poszukiwania przydatnych informacji i opinii na temat okien gdyż w niedługim czasie trzeba będzie podjąć jakże ważną decyzję o ich wyborze:) Nie będę ukrywał, że w tym temacie to jestem raczej"zielony" i grzebiąc w sieci w poszukiwaniu konkretnych informacji o konkretnych profilach wszystko wydawało mi się bardzo podobne, więc każda pomoc/opinia będzie przydatna i bardzo mile widziana:)
Na pierwszy ogień poszedł dzisiaj Okno-Pol i bardzo miła Pani polecała okna na profilu Kommerling 88 plus( sześciokomorowe z pakietem trzyszybowym) Czy ktoś z Was miał jakąś styczność z tymi profilami? Nie jest to chyba jakaś nowość na rynku( wolałbym nie zostać królikiem doświadczalnym:) ), ale chyba nie są też chyba jakoś szczególnie popularne u nas( jak chociażby profile Veka) bo jakoś nie znalazłem o nich wielu opinii. Także gdyby ktoś chciał się ze mną podzielić swoimi doświadczeniami z Kommerlingiem, bardzo proszę:) Miłego dnia dla wszystkich forumowiczów:)

slaku
05-02-2013, 23:29
Okno-pol znam i w 100% polecam. Produkt z najwyzszej półki. Firma która potrafi zrobic OKNA a nie "okna". Zadbaj o fachowy montaż a będziesz zadowolony w 100%. Wcześniej pracowali na Rehau przeszli na Kommerling.

O ile się nie mylę, to profil Kommerling jest ściągany z Niemiec, nie jest tłoczony w Polsce. Ale tutaj 100% pewności nie mam.

emzet84
06-02-2013, 12:17
Okno-pol znam i w 100% polecam. Produkt z najwyzszej półki. Firma która potrafi zrobic OKNA a nie "okna". Zadbaj o fachowy montaż a będziesz zadowolony w 100%. Wcześniej pracowali na Rehau przeszli na Kommerling.

O ile się nie mylę, to profil Kommerling jest ściągany z Niemiec, nie jest tłoczony w Polsce. Ale tutaj 100% pewności nie mam.

Dzięki Slaku:)
Na pewno poproszę ich przedstawiciela o wycenę, zobaczymy co zaproponują jeżeli chodzi o koszty.

emzet84
06-02-2013, 12:31
Dzisiaj kolejny dzień poszukiwań.
Natrafiłem na przedstawiciela firmy VETREX, bardzo zachwalał okna V90+ na profilu Veka Alphaline ( 6cio komorowe z potrójnym pakietem szklanym). Z tego co poczytałem, to ten profil VEKI jest bardzo chwalony i co najważniejsze, sprawdzony.
Również na profilu Alphaline dostaliśmy oferty od przedstawiciela firm PETECKI oraz VIDOK. I tu pojawia się moje pytanie.. Według Waszej wiedzy i doświadczenia, która z firm zajmujących się produkcja okien, robi najlepsze okna na profilu Alphaline? Kogo możecie z czystym sumieniem polecić? Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi:)

A i jeszcze jedna uwaga, którą dziś usłyszałem, a którą chciałbym ewentualnie jakoś zweryfikować. Czy to prawda, że nie warto inwestować w te bardziej energooszczędne okna ( chodzi mi tu ogólnie o profile co najmniej 6cio komorowe z co najmniej potrójnym pakietem szybowym) gdyż okazuje się że są "zbyt szczelne" i przez to wilgoć nie ma gdzie uchodzić i wszystko ląduje później na ścianie w postaci grzybków i innych paskudztw? Jeżeli dom( zbudowany z pustaka keramzytowego+oczywiście ocieplenie) ma zrobioną porządnie wentylację to chyba, na mój rozum, nie powinno być takiego problemu, nie?

ClNEK
06-02-2013, 12:43
o Vece V90 się nie wypowiem, gdyż sprzedaje Vetrex i byłbym stronniczy :)

natomiast co do drugiej części pytania to olej tą opinię i omiń punkt sprzedaży, gdzie ją usłyszałeś, gdyż szczelność okien 5 komorowych będzie zbliżona do tych 6, 7 komorowych. Szczelność a energooszczędność mierzona przenikaniem cieplnym okien to 2 różne rzeczy. Ciepło tracisz przez całą powierzchnie okna, która powinna być jak najcieplejsza. Natomiast powietrze zazwyczaj dostawać może się tylko przez uszczelki. Rezygnując z energooszczędnych okien wcale nie zyskasz więcej świeżego powietrza w domu.

Za brak wilgoci, tak jak piszesz powinna odpowiadać sprawna wentylacja.

jareko
06-02-2013, 13:25
ja bym w ocenie poszedł dalej - każde prawidłowo wykonane okno czy 3 (chyba już nikt nie produkuje) 4,5,6,7,8 komorowe bedzie tak samo szczelne
Wiesz.... w dzisiejszych czasach nie opłaca się inwestowanie w cokolwiek - wszyscy wokoło tak mówią więc zamontuj sobie w domu okna z demontażu - można czasem takie okazje na rynku spotkać ;)
A Veka Alfa coś tam profil jak profil, troszku przereklamowany ale okno dobrze w nim wykonane służyć będzie na pewno dłużej niż lider naszego rynku ostatnimi czasy tak ostro reklamujący się w TV - to jest sztuka, lub raczej kasa tworząca nową kasę - no bo my lubimy kupować towar z reklamy choćby był wyrobem czekoladopodobnym

emzet84
06-02-2013, 13:49
o Vece V90 się nie wypowiem, gdyż sprzedaje Vetrex i byłbym stronniczy :)

natomiast co do drugiej części pytania to olej tą opinię i omiń punkt sprzedaży, gdzie ją usłyszałeś, gdyż szczelność okien 5 komorowych będzie zbliżona do tych 6, 7 komorowych. Szczelność a energooszczędność mierzona przenikaniem cieplnym okien to 2 różne rzeczy. Ciepło tracisz przez całą powierzchnie okna, która powinna być jak najcieplejsza. Natomiast powietrze zazwyczaj dostawać może się tylko przez uszczelki. Rezygnując z energooszczędnych okien wcale nie zyskasz więcej świeżego powietrza w domu.

Za brak wilgoci, tak jak piszesz powinna odpowiadać sprawna wentylacja.

HEHE, uwierzyłbym na słowo:) To spytam inaczej, czy do domów jednorodzinnych dużo sprzedajesz akurat tego modelu (V90+) czy raczej poleciłbyś inny model ( oczywiście mówimy cały czas o Vertexie)? Mówiąc o domu jednorodzinnym mam akurat na myśli dom ok 135metrów, ocieplony, parter+poddasze użytkowe. Albo gdyby klient zapytał, że chce porządne okna, które zapewnią mu najlepszą energooszczędność to co by od Ciebie usłyszał?:)

emzet84
06-02-2013, 14:14
ja bym w ocenie poszedł dalej - każde prawidłowo wykonane okno czy 3 (chyba już nikt nie produkuje) 4,5,6,7,8 komorowe bedzie tak samo szczelne
Wiesz.... w dzisiejszych czasach nie opłaca się inwestowanie w cokolwiek - wszyscy wokoło tak mówią więc zamontuj sobie w domu okna z demontażu - można czasem takie okazje na rynku spotkać ;)
A Veka Alfa coś tam profil jak profil, troszku przereklamowany ale okno dobrze w nim wykonane służyć będzie na pewno dłużej niż lider naszego rynku ostatnimi czasy tak ostro reklamujący się w TV - to jest sztuka, lub raczej kasa tworząca nową kasę - no bo my lubimy kupować towar z reklamy choćby był wyrobem czekoladopodobnym

Hehe, no właśnie trochę mnie zdziwiła ta "niby rada", że nie ma sensu inwestować w lepsze okna, przychodzę do przedstawiciela firmy X,mówię że chcę ten, wydaje mi się, lepszy ( i co za tym idzie droższy) model i słyszę że to nie ma sensu..
A co masz na myśli mówiąc, że profil VEKA Alphaline jest troszkę przereklamowany? Wychodzą z nim jakieś problemy ? ( Nie mówię oczywiście o złym montażu, bo przy tym to żadne okna nie pomogą:))
I jeszcze jedno pytanie. Czy warto montować takie energooszczędne okna na "ciepło", czy to rzeczywiście sporo daje,czy można to sobie podarować i nie będzie później żalu ( osobiście wolę dołożyć trochę grosza, ale mieć zrobione "PORZĄDNIE")

jareko
06-02-2013, 14:35
temat "na ciepło" już sobie darujmy - gdybyś nie był leniem, cofnąłbyś się o jedną-dwie strony i poczytał czy warto czy nie i poznał różne opinie (tego w sumie nie rozumiem, FM to skarbnica wiedzy a odwiedzający to miejsce ludzie leniwi są że ho ho)
Bo uważam że Veka, żadna tam rewelacja, od wielu wielu lat jest przereklamowana, są profile sztywniejsze, ładniejsze (rzecz gustu) ale nazwa Veka została wbita do łba i pozostaje- niebawem podobnie będą ocenianie Druty, profil..... pominę milczeniem ale sławą niedługo przegoni także Vekę i każdy będzie chciał mieć Druta (bez podtekstów proszę ;) )

emzet84
06-02-2013, 14:50
temat "na ciepło" już sobie darujmy - gdybyś nie był leniem, cofnąłbyś się o jedną-dwie strony i poczytał czy warto czy nie i poznał różne opinie (tego w sumie nie rozumiem, FM to skarbnica wiedzy a odwiedzający to miejsce ludzie leniwi są że ho ho)
Bo uważam że Veka, żadna tam rewelacja, od wielu wielu lat jest przereklamowana, są profile sztywniejsze, ładniejsze (rzecz gustu) ale nazwa Veka została wbita do łba i pozostaje- niebawem podobnie będą ocenianie Druty, profil..... pominę milczeniem ale sławą niedługo przegoni także Vekę i każdy będzie chciał mieć Druta (bez podtekstów proszę ;) )

Dziękuję za szybką odpowiedź. I idę szukać opinii o tym montażu tak jak radzisz..
PS I wcale nie jestem leniwy:) Tylko jestem tutaj nowy i na razie nie do końca mogę się odnaleźć w tym natłoku informacji, ale myślę że z każdym dniem będzie lepiej:) Pozdrawiam

ClNEK
06-02-2013, 16:45
HEHE, uwierzyłbym na słowo:) To spytam inaczej, czy do domów jednorodzinnych dużo sprzedajesz akurat tego modelu (V90+) czy raczej poleciłbyś inny model ( oczywiście mówimy cały czas o Vertexie)? Mówiąc o domu jednorodzinnym mam akurat na myśli dom ok 135metrów, ocieplony, parter+poddasze użytkowe. Albo gdyby klient zapytał, że chce porządne okna, które zapewnią mu najlepszą energooszczędność to co by od Ciebie usłyszał?:)

hmm Veka na pewno nie jest najcieplejszym profilem na rynku, wiec gdybyś tak zapytał to bym zaoferował np Geneo od innego dostawcy ale tu cena się znacznie podnosi dlatego wyceniłbym też Veke, gdyż ma ona bardzo dobre parametry przy stosunkowo dobrej cenie.
Osobiście pomimo dość szerokiej mojej oferty polecałbym głównie Veke z Vetrexu (zaznaczam, że nie miałem do czynienia z innymi producentami na Vece), głownie ze względu na jakość okien i brak problemów przy ich montażu.
Większość klientów wybiera jednak V90 lub V70 Optimal Black. Przez ostatnio rok rzadko ktoś wybierał okna z pakietem 2 szybowym do nowego budynku.

Charlie
06-02-2013, 16:47
VEKA była jednym z pierwszych w RP systemów profili okienno-drzwiowych i stąd najwięcej jest firm produkujących na nim. Także nic dziwnego, że marka została utrwalona w głowach. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, żeby np. Schueco przeprowadziło odpowiednią kampanię reklamową w Polsce podobnie jak to robi we Francji gdzie jest mocno popularne.
Nie wiem czy na dzień dzisiejszy VEKA Alphaline jest extrudowana też w Skierniewicach czy tylko w Niemczech.

Moniia i P
06-02-2013, 20:30
Witam, jestem na FM nowa, choć czytałam niezalogowana od roku.Laik ze mnie.

Szukam okien drewnianych. Myślę nad oknami formy STOLLAR z Olecka/Suwałk. Warto? Mało opinii znalazłam o nich a zwłaszcza o jakimś solidnym dystrybutorze/montażyście ze wsch okolic Wawy. Niby maja je w domu moi Rodzice i jak sie przypadkiem okazało mój kierbud tez je ma i uważa za dobre, czy słusznie?
Spodobały mi sie tez okna firmy z Poznania GĄSIOREK OKNA. Zna ktoś?ale wątpię czy by się zapuścili w moje okolice.
Trafiłam też na firmę PINUS ...Wrocław , choc pewnie też na moich terenach nie działają.

I jeszcze dwie okoliczne firmy rodzinne PĘKALA I SYNOWIE DOMI I LAS z Tomaszowa Maz i DREWAX z Siedlec.

Jeżeli ktos może sie wypowiedzieć na temat w/w to chętnie się dowiem. Zwłaszcza pierwsza :) tylko ten dystrybutor...

Dzięki :)

Charlie
06-02-2013, 20:42
Tego w Tomaszowie to sobie daruj.
.... www.aries-okna.pl
Użytkuję od paru lat - bez problemu.

Raźny
06-02-2013, 21:12
Właśnie, chciałbym zapytać. Jakie profile są najcieplejsze na rynku na dziś? Tak obiektywnie? :cool:

finlandia
06-02-2013, 21:14
Stollar żyje renomą swojego pierwotnego wcielenia, które mieściło się w Olecku. Od ładnych kilku lat te okna produkuje w Suwałkach inna firma, która kupiła ich dla tej marki. Jak chcesz, to mam do sprzedania z ekspozycji ich okno drewniane 1,5x1,5.

Moniia i P
06-02-2013, 22:57
Finlandia...Też to słyszałam. Rodzice maja ich okna ale już z 10 lat, nic z nimi od tej pory się nie działo, odpukać, nic robione nie było, poza myciem 2-3 razy w roku.
Za okno na razie dziekuję, bo my mamy sso, postawili dopiero co,dach, papa tuż przed śniegiem w grudniu.Nie mamy jeszcze zadnych przyłączy.Na razie widoki mam tylko na wod-kan. Zatem zeby wstawiać okna to pewnie z pół roku albo i rok he he

Moniia i P
06-02-2013, 22:59
Tego w Tomaszowie to sobie daruj.
.... www.aries-okna.pl
Użytkuję od paru lat - bez problemu.


Dzięki zajrzałam, jutro może pogadam z nimi

flisiu
06-02-2013, 23:04
Witam, jestem na etapie szukania okien do mojego domu i natrafilem dzis na oferte okien firmy OknoPlus - okna TopThermo na profilach Brugmann. czy ktos z szanownego grona zna te okna lub uzytkuje. Chwala sie U=0.6 dla calego okna. z gory dziekuje za opinie.

jareko
06-02-2013, 23:06
to 0,6 to sobie odpuść natomiast sam Oknoplus jest dobrym producentem a Brungman dobrym profilem

flisiu
06-02-2013, 23:22
to 0,6 to sobie odpuść natomiast sam Oknoplus jest dobrym producentem a Brungman dobrym profilem
co to 0.6 maja naciagane czy jak mam to rozumiec ? :)

jareko
06-02-2013, 23:38
a choćby na podstawie tego co sami opublikowali na swojej stronie http://www.oknoplus.com.pl/uploads/tresciowe/certyfikaty/LTB%200,7.jpg

finlandia
06-02-2013, 23:39
To na początek poproś o wycenę okna 0,6 a potem "zwykłego" trzyszybowego. Jak poznasz różnicę policz kiedy się zwróci i podziel się z nami - bo po co mamy się domyślać jak możemy z Twoją pomocą to wiedzieć :D

jareko
06-02-2013, 23:45
Przypomina mi to porównanie Schuco Si82 z Schuco Si82+, róznica w cenie ok 25% a na Uw coś około 7-8% ? Nie chce mi się już tego liczyć ile dokładnie jest tej różnicy.

Widzę to niesamowity trend szukania jak najniższych współczynniku przy totalnej ignorancji całej konstrukcji domu.
Niech ktoś mi wytłumaczy - tak jak krowie na miedzy, po jaką cholerę wyda kasę na takie okna pozostawiając sobie wentylacje grawitacyjną ? Ile na tych oknach zaoszczędzi później na ogrzewaniu gdy z założenia przy wentylacji grawitacyjnej generuje znacząco wyższe wydatki na ogrzewanie bo jeśli klient ma wyobraźnię to nie zapomni o nawiewnikach by wentylacja mu wogóle działała
A wziąłem i policzyłem sobie
po lewo Si82 po prawo Si82+

flisiu
06-02-2013, 23:51
heh nie zauwazylem ze co innego maja w certyfikacie a co innego pisze linijke wyzej :) troche to smieszne..... ja nie szukam na sile jakis mega wspolczynnikow choc bede budowal dom dobrze ocieplony z wentylacja mechaniczna. pytalem o te okna bo dzis narzeczona dostala wycene na nie i powiedziala ze nie sa wcale takie drogie stad moje pytanie o opinie o nich a szczegolnie o profil Brugmann bo wczesniej go nie znalem.

jareko
06-02-2013, 23:55
profil i producent jest OK

flisiu
07-02-2013, 00:06
profil tych okien to 73mm czy takiej grubosci okna mozna montowac w warstwie ocieplenia? czy duze okna typu fix np. o wymiarze 180X210 tez sie montuje w wartswie ocieplenia?

jareko
07-02-2013, 00:09
każde można choć nie zawsze taki montaż ma ekonomiczny sens - popatrz jak duże można - http://www.jareko.pl/realizacjie/montaz-11-1/
te trójkątne ma szerokość 3,2 mb, wysokość 4,2 i 2,2 z drugiej strony zaś waży ok 900 kilo

flisiu
07-02-2013, 00:21
ile z punktu widzenia inwestora taki montaz jest drozszy? czy kazda ekipa sobie z tym radzi czy to jednak wieksza magia ? :)

Arturo72
07-02-2013, 00:32
choc bede budowal dom dobrze ocieplony
No nie przesadzaj :)
Ścian ze wspólczynnikiem 0,22 nie można nazwać dobrze ocieplonym domem ;)
Dla takiego domu nie warto montować okien w warstwie ocieplenia,w moim przypadku był to koszt ok.5tys.zł wyższy niż przy tradycyjnym montażu,chociaż ja mam wysunięte częściowo w warstwę ocieplenia w cenie tradycyjnego montażu.
Lepiej te 5 koła wsadź w lepsze ocieplenie,wyjdzie bardziej na zdrowie ;)

flisiu
07-02-2013, 01:00
No nie przesadzaj :)
Ścian ze wspólczynnikiem 0,22 nie można nazwać dobrze ocieplonym domem ;)
Dla takiego domu nie warto montować okien w warstwie ocieplenia,w moim przypadku był to koszt ok.5tys.zł wyższy niż przy tradycyjnym montażu,chociaż ja mam wysunięte częściowo w warstwę ocieplenia w cenie tradycyjnego montażu.
Lepiej te 5 koła wsadź w lepsze ocieplenie,wyjdzie bardziej na zdrowie ;)
hehe Arturo juz popracowalem troche nad tym i mi U troche spadnie sciany bo zmienilem jednak warstwe ocieplenia sciany na 20cm styro grafitowego 0.032. w sumie to ja bardziej myslalem o takim rozwiazaniu jak ty masz a nie o cieplym montazu.

flisiu
07-02-2013, 02:39
jednak maja certyfikat na Uw=0.6 : http://www.archeton.pl/CMS/IMGB/522_0,6%20topthermo%20pl%20-%20kopia.jpg

Arturo72
07-02-2013, 07:37
hehe Arturo juz popracowalem troche nad tym i mi U troche spadnie sciany bo zmienilem jednak warstwe ocieplenia sciany na 20cm styro grafitowego 0.032. w sumie to ja bardziej myslalem o takim rozwiazaniu jak ty masz a nie o cieplym montazu.
No i pozytywnie :)
Teraz musisz dostać parę ofert na montaż zwykły i w warstwie ocieplenia,przemyślec i porównać ale wg mnie 3cm wysunięcia zamiast 10cm wystarczy a spora kasa zostanie w kieszeni :)

finlandia
07-02-2013, 08:33
jednak maja certyfikat na Uw=0.6 : http://www.archeton.pl/CMS/IMGB/522_0,6%20topthermo%20pl%20-%20kopia.jpg

W artylule oknotestu o najcielpejszych oknach było wskazane badanie na to Uw. Jeśli chcesz mieć najcieplejsze - to szukaj Adamsa - Uw 0,54 (jesli sie nie myle). I koniecznie porownaj cenowo to najcieplejsze z tym "normalnie bardzo cieplym"

Charlie
07-02-2013, 09:32
No i pozytywnie :)
Teraz musisz dostać parę ofert na montaż zwykły i w warstwie ocieplenia,przemyślec i porównać ale wg mnie 3cm wysunięcia zamiast 10cm wystarczy a spora kasa zostanie w kieszeni :)

Wytłumacz jak się ma sens pełnego montażu w warstwie docieplenia a niepełnego czyli z wysunięciem ościeżnicy 3 cm w docieplenie w stosunku do całkowitej grubości docieplenia : 15 cm styro i 25 cm czy nawet 30 cm.

Pozdrawiam

Arturo72
07-02-2013, 11:23
Wytłumacz jak się ma sens pełnego montażu w warstwie docieplenia a niepełnego czyli z wysunięciem ościeżnicy 3 cm w docieplenie w stosunku do całkowitej grubości docieplenia : 15 cm styro i 25 cm czy nawet 30 cm.
Pozdrawiam
Sens jest taki,że przy wysunięciu okna ok.3cm poza lico muru w warstwę ocieplenia oszczędziłem ok.5tys.zł,to jest aspekt ekonomiczny a techniczny jw :)

jareko
07-02-2013, 12:09
Jaki ma sens?
Parametry - temperatura wewnętrzna +20 stopni, zewnętrzna -5 stopni
Ściana 25 cm ocieplona 25 cm styropianu
- okno wysunięte całkowicie w warstwę ocieplenia - glif narożny - temperatura 19 stopni, na styku okna z murem 17 stopni
- okno wysunięte 3 cm w warstwę ocieplenia - glif narożny - temperatura 19 stopni, na styku okna z murem 17
- okno w licu ściany - glif narożny - temperatura 18 stopni, na styku okna z murem 16
Dla innych konstrukcji ścian te parametry wychodzą zupełnie inaczej, o ile dobrze pamiętam dla ocieplenia 15 cm styropianu i temperaturach 20 i -20 to wysunięcie 1 cm owocowało podwyższeniem temperatury glifu o stopień a na styku okno - mur - o mniej więcej pół stopnia
Czy wysuwanie okna w warstwę ocieplenia choć 3 cm ma sens - moim zdaniem ma i to niedoceniany

Charlie
07-02-2013, 12:25
Jareko - czyli nic się nie zmienia jesli chodzi o punkt rosy odnośnie wspomnianych sposobów montaży. Okno 3 cm w warstwie docieplenia i okno wysunięte całkowicie w warstwę docieplenia - temperatury takie same.
Więc jeśli nic się nie zmienia to na cholerę ten montaż w warstwie docieplenia ?!
Koszta wyższe z powodu konieczności użycia odpowiednich wsporników etc..

P.S może są jakieś inne argumenty za tym całkowitym wysunięciem okna w warstwę ocieplenia :)

Charlie
07-02-2013, 12:29
Jaki ma sens?
Parametry - temperatura wewnętrzna +20 stopni, zewnętrzna -5 stopni
Ściana 25 cm ocieplona 25 cm styropianu
- okno wysunięte całkowicie w warstwę ocieplenia - glif narożny - temperatura 19 stopni, na styku okna z murem 17 stopni
- okno wysunięte 3 cm w warstwę ocieplenia - glif narożny - temperatura 19 stopni, na styku okna z murem 17
.....

W takim układzie temperatur to wilgotność względna może wynieść ok. 80 - 85 % .

Ostap
07-02-2013, 13:16
Przypomina mi to porównanie Schuco Si82 z Schuco Si82+, róznica w cenie ok 25% a na Uw coś około 7-8% ? Nie chce mi się już tego liczyć ile dokładnie jest tej różnicy.

Widzę to niesamowity trend szukania jak najniższych współczynniku przy totalnej ignorancji całej konstrukcji domu.
Niech ktoś mi wytłumaczy - tak jak krowie na miedzy, po jaką cholerę wyda kasę na takie okna pozostawiając sobie wentylacje grawitacyjną ? Ile na tych oknach zaoszczędzi później na ogrzewaniu gdy z założenia przy wentylacji grawitacyjnej generuje znacząco wyższe wydatki na ogrzewanie bo jeśli klient ma wyobraźnię to nie zapomni o nawiewnikach by wentylacja mu wogóle działała
A wziąłem i policzyłem sobie
po lewo Si82 po prawo Si82+

Na stronie mają "doskonała izolacyjność cieplna: współczynnik przenikania ciepła dla okna Uw od 0,73 W/m²K"
Policzyłeś dla SI82 i wyszło 0,79
Różnica wynika z zastosowania lepszej ramki czy coś jeszcze na wkładzie?

jareko
07-02-2013, 13:40
Jareko - czyli nic się nie zmienia jesli chodzi o punkt rosy odnośnie wspomnianych sposobów montaży. Okno 3 cm w warstwie docieplenia i okno wysunięte całkowicie w warstwę docieplenia - temperatury takie same.
Więc jeśli nic się nie zmienia to na cholerę ten montaż w warstwie docieplenia ?!
Koszta wyższe z powodu konieczności użycia odpowiednich wsporników etc..
P.S może są jakieś inne argumenty za tym całkowitym wysunięciem okna w warstwę ocieplenia :)
Estetyka, wyobraź sobie dom gdzie parapet wewnętrzny jest dwa razy płytszy od zewnętrznego ? Wygląda toto jak Wilczy Szaniec ;)
Różnice są i są obliczalne, gdyż współczynnik liniowych strat ciepła jest różny dla obu sposobów montażu - dla ideału, czyli montaż w warstwie ocieplenia, przyjmuje się zero
Nie znam danych ale dla wysunięcia będzie wyższy ale na pewno nie osiągnie wartości takiej samej jak przy montażu w licu gdzie jest najwyższy. Nie wspominamy tu o głupotach jak cofanie okien w środek muru by schować skrzynkę rolety w ociepleniu - wtedy ten parametr jest jeszcze wyższy itd itd a wydać kasę na boczne poszerzenia szkoda, a że później w pewnych warunkach termicznych woda leje się nie po szybach tylko po glifie..... ważne że skrzynki sąsiedzi idąc ulica nie zobaczą - dla mnie to totalny głupota
Przede wszystkim porównaj sobie dwa rysunki i przebieg izoterm - w licu i wysunięte choć odrobinę w ocieplenie
Ale tu od razu uwaga
Wszystko co zyskujesz wysuwając okno poza ścianę może spieprzyć ekipa od ociepleń, gdyż to na jej barki spada dokończenie montażu i dokładne ocieplenie tego, wystającego poza lico, okna

jareko
07-02-2013, 13:45
Na stronie mają ....Policzyłem programem SchucoPLansoft 4.0 i dla Schuco Si82 wychodzi => 0,79 zaś dla Schuco Si82+ => 0,72
Prowadzona standardowa szyba 4/16/4/16/4 Ug=0,5 z argonem oczywiści i ciepłą ramka Swisspacer o PSI => 0,037
Bardziej wierzę w obliczenia matematyczne niż to co napisane na stronie ;)
Z czego może wynikać różnica - wybacz - nie wiem

Charlie
07-02-2013, 15:43
dogadajcie się co do rozmiarów - dla każdego gabarytu wsp.U jest inny dlatego bada się referencyjny ale nie pamiętam jaki to są wartości i budowa ale chyba jednoskrzydłowe okno.

Charlie
07-02-2013, 15:46
Jaki ma sens?
Parametry - temperatura wewnętrzna +20 stopni, zewnętrzna -5 stopni
Ściana 25 cm ocieplona 25 cm styropianu
- okno wysunięte całkowicie w warstwę ocieplenia - glif narożny - temperatura 19 stopni, na styku okna z murem 17 stopni
- okno wysunięte 3 cm w warstwę ocieplenia - glif narożny - temperatura 19 stopni, na styku okna z murem 17
- ....

...coś mi tu nie halo jest z tymi wartościami temperatur.

jareko
07-02-2013, 15:52
czerwona linia oznacza temperaturę + 13 stopni, niebieska +10, gruba czarna - zero
Jedna izoterma to jeden stopień
Okno do porównań to jednoskrzydłowe 1230/1480 mm

GraMar
07-02-2013, 18:00
Witam.
Czy jest sens szukania okna, np Alfaline90+, ale zastosowanie DWU SZYB o jak najszerszym odstępie między nimi, np 40mm? Wentylacja grawitacyjna.

Co myślicie, powietrze jest bardzo dobrym izolatorem? Czy robi się tak odlegle rozmieszczone szyby?
Interesują mnie tylko białe profile.

jareko
07-02-2013, 18:12
ale zaczynacie tworzyć - zastanawiam się po co?
Jakbyś doszukał się w sieci lub gdzieś indziej, wiedziałbyś, że największą izolacyjność osiąga powietrze zamknięte w płaszczyźnie 20 mm - im większa to odległość tym opór cieplny przegrody maleje - dochodzi do wewnętrznej konwekcji w szybie i stąd się to wszystko bierze

A może inaczej - powiedz w prost co chcesz osiągnąć ?

fenix2
07-02-2013, 18:39
Ale między tymi szybami to raczej powietrze nie siedzi.

jareko
07-02-2013, 18:41
A co ? Gaz? A on zachowuje się inaczej?
Może zamiast brnąć w temat powiesz co naprawdę chcesz uzyskać ?

szuru
07-02-2013, 18:49
Witam serdecznie,
poszukuję okien do domku. Dostałam kilka wycen, bardzo proszę o opinie i porady. Okna ze szprosami wewnętrznymi.
Profil Gealan s8000 6-komorowy
Okucie Winkhaus (Ur2 Premium)
Szklenie: 4/14/4/14/4
Kolor obustronny złoty dąb
ciepła ramka w standardzie, typ:energetic classic plus
firma Goran Lublin : 22,540 zł z montażem

Profil: Salamander Blue Evolution 6-komorowy 92mm
Okucie: Roto nt
Szklenie: 4/14/4/14/4
ciepła ramka w standardzie
firma Oknodom Lublin : 20,770 zł z montażem

Profil: Alphaline Veka 6-komorowe 90mm
Okucie Roto
Szklenie 4/14/4/14/4
klin docieplający
dopłata za ciepłą ramkę 780zł
Firma Vidok Lublin : 21,120 z montażem

Profil : Avante Deceuninck Forte 6-komorowe 84mm
Okucia : Roto
Szklenie 4/18/4/18/4 szyba superclima 0,5
ciepła ramka w standardzie
Firma Lumen-Plus Lublin : 19,777 z montażem

Mam pytanie odnośnie okien w otworze o wielkości 336cmx160cm wysokości. Chciałabym trzy okna identyczne conajmniej dwa otwierane bocznie i uchylnie.
Czy mozna wykonac je na jednej ramie czy muszą być trzy oddzielne okna ?
Czy skrzydło balkonowe o wielkości 70x235 musi mieć poziome wzmocnienie zabezpieczające przed ewentualnym wygięciem ? To będą dwa skrzydła 70x235 ze słupiem ruchomym.
W dwóch firmach stwierdzono że okna te potrójne nie mogą być na jednej ramie.
A okna balkonowe jak będą na wysokośc 230cm to będę sporo tańsze bo będą zaliczać się jako skrzydła okienne a nie balkonowe. Czy okno balkonowe różni się od zwykłego okna ?
Pozdrawiam
Anna

fenix2
07-02-2013, 18:58
A co ? Gaz? A on zachowuje się inaczej?
....

Inaczej pewnie, nie raczej podobnie. Parametrami na pewno się różnią.
Chciałem tylko zwrócić uwagę na ten szczegół.

jareko
07-02-2013, 19:04
zjawisko konwekcji dalej występuje, czy te 4 cm wypełnisz argonem czy kryptonem
Zadałem pytanie - odpowiedz proszę - będzie łatwiej ci pomóc i przestrzec przed genialnymi pomysłami
PS
Link na Twoją stronę nie działa (www.kraw-serwis.tgory.pl)

Charlie
07-02-2013, 19:36
Witam.
Czy jest sens szukania okna, np Alfaline90+, ale zastosowanie DWU SZYB o jak najszerszym odstępie między nimi, np 40mm? Wentylacja grawitacyjna.

Co myślicie, powietrze jest bardzo dobrym izolatorem? Czy robi się tak odlegle rozmieszczone szyby?
Interesują mnie tylko białe profile.

Współczynnik przenikalności cieplnej trzyma wartość do ramki 22mm włącznie. Powyżej pogarsza się z powodu wysokie konwekcji molekuł gazu ( Argon, Krypton, Powietrze ) i pogarsza się - "schładza" szybę.
Ramek dystansowych powyżej 24 mm w ogóle się nie produkuje i nie stosuje. Ramka 24 mm co prawda istnieje ale jest stosowana w szczególnych właściwościach, wyspecjalizowanych konstrukcjach szyb.
Dla uzyskania jak najniższej przepuszczalności cieplnej szyby są potrzebne dwa podstawowe elementy: szkło niskoemisyjne i gaz ( argon lub krypton ).
Argon polepsza współczynnik U o 0,3 W/m2K. Czyli szyba 1,1 bez Argonu ale z powietrzem w komorze będzie miała wsp. U = 1,4 W/m2K.
De facto współczynnik Uf czyli całego okna ( literka f = fenster ) to uśredniona wartość U ramy ( PVC, Drewno, Aluminium) + U szyby.
Pamiętać trzeba, że nawet najcieplejsze ramy dostępne na rynku są zimniejsze od szyby np.o wsp.U = 0,5 .
Reasumując:
- jeśli kupuje się okna i liczymy się z każdym groszem to przede wszystkim kupujemy je z najlepszą szybą pod kątem enrgooszczędności.
- przyda się też ciepła ramka :)

Krypton ma o wiele lepsze właściwości ciepłochronne od Argonu ale jest cholerycznie drogi - oba te gazy uzyskuje się poprzez skroplenie powietrza. Ale koszta skroplenia/wytrącenia kryptonu są wprost proporcjonalne do jego zawartości % w powietrzu.Jak się komuś chce liczyć ile da się wyssać kryptonu na 1m3 to z tej tabelki może sobie policzyć :) http://pl.wikipedia.org/wiki/Powietrze
Warto zwrócić też uwagę ile w powietrzu jest xenonu ( gazu o jeszcze lepszych własnościach izolacyjnych ) w kontekście kosztów żarówek xenonowych :)

fenix2
07-02-2013, 19:36
zjawisko konwekcji dalej występuje, czy te 4 cm wypełnisz argonem czy kryptonem...


Oczywiście zjawisko konwekcji występuje. Co innego próżnia, by to załatwiła.
Ale skoro stosuje się gazy szlachetne a nie powietrze to w jakimś celu.
Chciałem tylko zwrócić uwagę na ten szczegół nie powietrze tylko argon lub w droższej wersji krypton.

Charlie
07-02-2013, 19:42
o własnościach izolacyjnych kryptonu może świadczyć fakt, że aby uzyskać wsp.0,7 na bazie gazu Argon trzeba wyprodukować pakiet szybowy gr. 36 mm. Ten sam wsp. 0,7 można uzyskać na bazie kryptonu przy identycznych szkłach i budowie szyby ale grubości 28 mm.
Niestety, ale koszta szyby 0,7 z kryptonem są 3 x wyższe od szyby 0,7 z argonem.

Taniej jest zastosować profil PVC typu np. VEKA Alphaline 90+ versus 0,7 z kryptonem.
Gdyby 0,7 chodziło w normalnej cenie na pakiecie 28 mm dalej by chodziły profile 3K i nikt by sobie głowy nie zawracał tym co dzisiaj zaczyna być standardem.

GraMar
07-02-2013, 19:47
zjawisko konwekcji dalej występuje, czy te 4 cm wypełnisz argonem czy kryptonem
Zadałem pytanie - odpowiedz proszę - będzie łatwiej ci pomóc i przestrzec przed genialnymi pomysłami
PS
Link na Twoją stronę nie działa (www.kraw-serwis.tgory.pl)

Jeśli to do mnie, to bardzo dziękuję za tę informację. Dla mnie to nadal fizyka, na którą w liceum zakładałam mini :p

jareko
07-02-2013, 20:14
GraMar - zostawmy mini aczkolwiek popatrzeć zawsze miło ;) , zostawmy fizykę, skupmy się raczej na tym o czym jest ten wątek - bo pomysł z dwoma szybami i 40 mm ramką dystansową skądś się wziął - czyli w czym możemy Ci pomóc ?

GraMar
07-02-2013, 20:23
GraMar - zostawmy mini aczkolwiek popatrzeć zawsze miło ;) , zostawmy fizykę, skupmy się raczej na tym o czym jest ten wątek - bo pomysł z dwoma szybami i 40 mm ramką dystansową skądś się wziął - czyli w czym możemy Ci pomóc ?

Zwykła kobieca ciekawość, co by było gdyby tak było lżej zawiasom/okuciom?Zawsze ciągnęło mnie do tego, czego nie wiem a tego rozwiązania nie znalazłam mimo katowania tematu okien od dawna.
Dziękuję za cenne i nie spotkane dotychczas informacje.

IVO333
07-02-2013, 21:59
Zwykła kobieca ciekawość, co by było gdyby tak było lżej zawiasom/okuciom?Zawsze ciągnęło mnie do tego, czego nie wiem a tego rozwiązania nie znalazłam mimo katowania tematu okien od dawna.
Dziękuję za cenne i nie spotkane dotychczas informacje.
Nie znalazłaś bo wykres U pakietu szybowego-szerokość ramki dystansowej ma zawsze kształt paraboli która ma gdzieś minimum. Dla powietrza nie wiem, pewnie około 20mm, dla argonu około 17mm, dla kryptonu około 12mm. Powyżej tych wartości dla danego gazu zaczyna działać konwekcja i U rośnie. Gdyby było inaczej już dawno ktoś by stworzył pakiet 2-szybowy o U=0,3 (przykładowo) łącząc krypton z jakąś szeroką ramką. Możliwości są bo szerokość większości ramek kończy się na 20mm ale można je łączyć. Ale ta parabola..... Wyższość kryptonu nad argonem jest taka że potrzebuje mniejszej odległości między szybami aby uzyskać swoją najlepszą izolacyjność, stąd pakiety 4-szybowe na szkle 3mm i ramkach 12mm o U=0,3 mają możliwą do zapięcia w profilach grubość 48mm, da się to zrobić i z argonem ale wtedy mamy ramki minimum 16mm i pakiet 60mm, trochę dużo dla współczesnych profili.
Na dziś optimum cena-parametry to 4/18/4/18/4 argon.

stary
07-02-2013, 22:32
Zwykła kobieca ciekawość, co by było gdyby tak było lżej zawiasom/okuciom?.....
Standardowa nośność okuć to najczęściej 100 lub 130 kg i nawet przy dużych skrzydłach balkonowych z 3 szybami rzadko zbliżamy się do tej wagi.

stary
07-02-2013, 22:47
....edit by stary ....De facto współczynnik Uf czyli całego okna ( literka f = fenster ) to uśredniona wartość U ramy ( PVC, Drewno, Aluminium) + U szyby...........
Trochę pomieszałeś :popcorn:
Te literki są skrótami z angielskiego i oznaczają:
Uf (frame) - rama, czyli jest współczynnikiem przenikania ciepła dla ramy lub złożenia rama/skrzydło/listwa przyszybowa
Ug (glass) - szkło, określa z kolei ten współczynnik dla samej szyby.
Uw (window) - okno, określa współczynnik dla całego okna .

Charlie
07-02-2013, 22:48
Jakoś nie mam zaufania do szkła 3 mm w oknach a tym bardziej w balkonach i to bez ślemienia.
Z tą parabolą wsp. U to niestety ale na tę chwilę nic się nie poradzi. Obawiam się, że możliwości w dotychczasowej technologii szyby zespolonej skończyły się. Szkło niskoemisyjne też już dotarło do przysłowiowej ściany. Jeszcze większa ilość powłok magnetronowych to większa utrata transparencji szkła.
Jedyna nadzieja w technologii próżniowych zestawów szklanych. Może wreszcie technologią ich produkcji Europa dogoni Japonię.

Charlie
07-02-2013, 22:50
Trochę pomieszałeś :popcorn:
Te literki są skrótami z angielskiego i oznaczają:
Uf (frame) - rama, czyli jest współczynnikiem przenikania ciepła dla ramy lub złożenia rama/skrzydło/listwa przyszybowa
Ug (glass) - szkło, określa z kolei ten współczynnik dla samej szyby.
Uw (window) - okno, określa współczynnik dla całego okna .

zgada się - niemieckojęzyczny jestem.

finlandia
07-02-2013, 23:29
Witam.
Czy jest sens szukania okna, np Alfaline90+, ale zastosowanie DWU SZYB o jak najszerszym odstępie między nimi, np 40mm? Wentylacja grawitacyjna.

Co myślicie, powietrze jest bardzo dobrym izolatorem? Czy robi się tak odlegle rozmieszczone szyby?
Interesują mnie tylko białe profile.
Jeden z moich dostawców ma takie okno - 6komorówka ze "zwykłą szybą. Ma ładny dopisek "comfort" w nazwie. I niższą cenę. Ale wg mnie to rozwiązanie bez sensu. Jak już ma być taniej to zwykła 5komorówka.

zarco
08-02-2013, 13:15
Witajcie, czy jest jakiś maksymalny limit szklenia dla pakietu z szybą 4mm? Gdzieś mi się kołacze, że max to 3m2 i jak dostaję ofertę na okno 3,7m2 z pakietem 4/18/4/18/4 to nie wiem czy błąd jest w ofercie czy w moja pamięć szwankuje (raz tak mam przy profilu Schuco Si82, drugi raz przy Veka 82).

IVO333
08-02-2013, 13:39
Witajcie, czy jest jakiś maksymalny limit szklenia dla pakietu z szybą 4mm? Gdzieś mi się kołacze, że max to 3m2 i jak dostaję ofertę na okno 3,7m2 z pakietem 4/18/4/18/4 to nie wiem czy błąd jest w ofercie czy w moja pamięć szwankuje (raz tak mam przy profilu Schuco Si82, drugi raz przy Veka 82).
Z tym limitem bywa różnie, różni producenci podają 3,3 albo 3,5 m2. Jeśli okno ma 3,7 to szyba może się mieścić w normie. Inna sprawa że taka szybka + dzieciaki........
Zapytaj o dopłatę za hartowanie.

zarco
08-02-2013, 15:33
Z tym limitem bywa różnie, różni producenci podają 3,3 albo 3,5 m2. Jeśli okno ma 3,7 to szyba może się mieścić w normie. Inna sprawa że taka szybka + dzieciaki........
Zapytaj o dopłatę za hartowanie.

dzięki za info - rozumiem, że sprzedawca i przede wszystkim fabryka oferują prawidłowy pakiet i mam się tym nie przejmować

hartowana szyba będzie

MMichal
08-02-2013, 17:01
Witam


dzięki za info - rozumiem, że sprzedawca i przede wszystkim fabryka oferują prawidłowy pakiet i mam się tym nie przejmować

no ... ja bym tam nie był taki pewny :)

Pozdrawiam

jareko
08-02-2013, 17:03
Z tym limitem bywa różnie, różni producenci podają 3,3 albo 3,5 m2. Jeśli okno ma 3,7 to szyba może się mieścić w normie. Inna sprawa że taka szybka + dzieciaki........Zapytaj o dopłatę za hartowanie.
plus temperatura na zewnątrz minusowa, już wystarczy zero by pakiet w środku był cieńszy o kilka milimetrów i wszystkie współczynniki o które się walczy biorą w łeb.

Nie rozumiem tych, co mają duże przeszklenia do samej podłogi w normalnej szybie - może to uraz z dzieciństwa, kiedy to wpadłem po ramię w przeszkolone drzwi i po dziś dzień mam sznyty na przedramieniu czy może nadwrażliwym jestem - ale takich "oszczędności" nie rozumiem

stary
08-02-2013, 18:36
Witajcie, czy jest jakiś maksymalny limit szklenia dla pakietu z szybą 4mm? Gdzieś mi się kołacze, że max to 3m2 i jak dostaję ofertę na okno 3,7m2 z pakietem 4/18/4/18/4 to nie wiem czy błąd jest w ofercie czy w moja pamięć szwankuje (raz tak mam przy profilu Schuco Si82, drugi raz przy Veka 82).
Jest kilka "limitów" , jednak u nas dziwnie przyjęło się spoglądać tylko na max powierzchnię szyby - najczęściej wynoszącą 3,2-3,5 m2.
Kolejne, nie mniej ważne kryteria to np. dla szyb grubości 4 mm :
- max bok kwadratu szyby - najczęściej w okolicach 130-140 cm . Oznacza to, że szyba o wymiarze 160 x 160 cm ma powierzchnię 2,56 mkw. i daleko jej do przekroczenia max powierzchni to jednak nie powinno się jej wykonać. Pod wpływem ciśnienia szyby zbliżają się do siebie, są prze to zimniejsze a spotykane efekty to zaroszone kółko na środku szyby.
- max długość boku- ok. 240-250 cm
- stosunek boków, nie więcej niż 1:6 czy 1:8.
Podane parametry różnią się nieznacznie w zależności od szerokości ramki dystansowej czy producenta.

jareko
08-02-2013, 19:03
ostatnimi czasy dla mnie podstawowym limitem zaczyna być ciężar szyby, zdrowie ma się jedno i raczej nie wygrało się go na loterii a jakoś chętnych do pomocy przy wyładunku i oszkleniu nie widać ;)
Taka niewielka szybka 2,3 mb/ 2,0 mb, tak często spotykana w "nowoczesnych" projektach już wymaga szklenia 6mm a w pakiecie trzyszybowym (standardzie na dzisiejsze czasy) waży tylko 223 kilo a ekipa monterska to 2-4 ludzi - spokojnie BHP można między bajki włożyć.
Pomijam kwestię zabezpieczenia się przed skutkami wpadnięcia w taką szybę - czy poprzez jej hartowanie czy laminowanie - jakoś na to kasy zawsze brakuje ;)

Ostap
08-02-2013, 21:01
U brata fix ma 2,1x1,7m (oczywiście pakiet 3 szybowy) przyznam trochę waży, czyli nie spełnia kryteriów - na szczęście dolegliwości w postaci roszenia nie ma.

Charlie
08-02-2013, 21:35
Jeszcze nie tak źle.
3 x 2,7 m na 4-kach też się zdarzają - przesuwki.

jareko
08-02-2013, 21:52
Jeszcze nie tak źle.
3 x 2,7 m na 4-kach też się zdarzają - przesuwki.
tylko 262 kilo, jak na szybę żąden problem ;) taka tafla potrafi strzelic przenoszona na ssawkach, a o naruszeniu butylu nie wspomnę - Charlie, jesteś specem od szkła i wiesz co powodujesz takimi postami - że będą się na Ciebie powoływać iż 8mkw można spokojnie na 4 wykonać
Zanim coś napiszesz - proszę, zastanów się lub napisz do konca
Przy minus 10 nie zdziwię się jak między szybami w środku będzie 2 mm zamiast tyle ile ma ramka dystansowa minus maksimum 1mm i powinieneś wspomnieć że HS to na tyle wyjątkowa konstrukcją, że minimalne przekroczenie zaleceń producenta nie jest aż tak groźne, ale już tak reklamowane gdzie nie gdzie HS-y uchylne - zupełnie inna bajka i szyba pracuje zupełnie inaczej

Charlie
08-02-2013, 22:19
Jeszcze nie tak źle.
3 x 2,7 m na 4-kach też się zdarzają - przesuwki.

To co napisałem ma ironiczny kontekst gdyby ktoś źle zrozumiał .
Nie wolno przy takich gabarytach stosować tak cienkiego szkła - zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników na 120%.

jareko
08-02-2013, 22:40
Charlie - zrozum w końcu że Twoją ironię my zrozumiemy, potencjalny klient nie, mało tego, wie że Charlie to spec od szyb i skoro on napisał że 8mkw można wykonać w 4mm szkle to można
Tu nie ma miejsca na żarty, ironię czy kpiny - tu trzeba czarno na białym mówić co i jak

Miałem do opracowania piękny dom, architekt zaszalał, zapewne naoglądał się CSI Miami czy jakiegoś innego amerykańskiego serialu, i zaprojektował dom przeszkolony na maksa, okna od podłogi po sam sufit, 2,80, miejscami 3,5 i na cała ścianę - tak jedna tafla z 12 mkw i więcej. Mało tego, dom ma być energooszczędny czyli ma to być w pakiecie trzyszybowym - zastanawiam się jak ? trzyszybówki nikt realnie w tej powierzchni nie wykona? Miło odpisałem iż nie jest to wykonalne - niech szuka gdzie indziej wariatów którzy się tego podejmą.
Ostatnio takich tematów jest coraz więcej, niestety. Architekci wymyślają coraz większe cuda, Inwestorzy płacą i później płaczą.
Przypomina mi sie zrealizowany przeze mnie dom gdzie jedna ściana w projekcie była cała ze szkła podzielona tylko na krzyż. Pomijam że niewykonalny podział, ale pamiętam pierwszą reakcję Inwestorów - oczy na wierzch jak usłyszeli ile to będzie kosztować - skończyło się ślicznie po zmianach. W niejednym domu za tą kasę można by zakupić okna do całej chałupy w najdroższym wypasie. Jeszcze nie ma go w moich realizacjach ale zbieram się do dodania kolejnych kilku domów i zapewne się znajdzie :)

Charlie
08-02-2013, 22:40
Jarek - do noszenia tego typu konstrukcji szklanych bardzo poręczne są tzw.pasy transportowe skórzane. Lepiej się ciężar rozkłada.
Ludzie muszą być mniej więcej tego samego wzrostu.

jareko
08-02-2013, 22:47
Charlie - nie o to chodzi jak przenieść taki ciężar w poziomie - są na to różne sposoby - zdejmij te 200 kilo z samochodu metr nad ziemią, wnieś do budynku i wstaw później w ościeżnicę na jakiejś tam wysokości, lub wtargaj to na piętro - gdzie coraz częściej nie ma na tym etapie budowy schodów bo ludzie zamawiają je u Ciebie
Pamiętasz może kiedyś tu temat - dlaczego za HS-a ktoś zażądał prawie tysiąc złotych za montaż? Pamiętasz? Bo ja go rozumiem i też już montaż HSa kalkuluję inaczej. Dość tego, czas szanować pracowników i ich kręgosłupy, i bynajmniej nie żartuję, przeważnie okna na cały dom to minimum tona plastiku i szkła, sam HS często 500-800 kilo. Temat rzeka - czyż nie ?
I proszę , jak ironizujesz to pisz tłustym drukiem, że to ironia czy żart :)

Charlie
08-02-2013, 23:08
Jarek pooglądaj sobie. Moje marzenie :)

http://www.ggrglass.co.uk/glass-lifting-equipment/spider-cranes

P.S URW 095 = ok.150.000 EU

jareko
08-02-2013, 23:47
wiesz..... oglądam czasem Discovery i widzę lepsze cuda :)
Tylko że tam nie mają kryzysu i Inwertorów dla których jedynym kryterium wyboru jest cena ;)

heine84
09-02-2013, 13:43
już nic...

blighter
09-02-2013, 16:14
witam.

pytanie do specjalistów jeśli można:

jesteśmy na etapie projektu, w tej chwili mamy do przeszklenia dużą powierzchnię: wysokość 2.3m szerokość w miarę możliwości 4 do 5 metrów.

powierzchnia może być podzielona na w miarę dowolna ilość paneli pionowych (np. 4 sztuki) ALE chodzi o to by elementy dzielące całą powierzchnię na x paneli nie były zbyt szerokie (np. nie spełniają tego wymagania podziały szerokości 20cm).

okno ma to być optymalnie fix szklony w ościeżnicy, pakiet dwukomorowy, okno cieple. Jeśli to nie możliwe to może HS jest rozwiązaniem problemu?

Jeśli np. 4 do 5 metrów szerokości jest niewykonalne to jaka byłaby max szerokość możliwa do wykonania?

Jesteśmy otwarci na opcje. Jeśli nie PCV to może aluminium (ciepłe) lub inna technologia?

do tego wszystkiego wymagana roleta/rolety integro.

z góry dzieki

Charlie
09-02-2013, 16:34
Zerknij czy tego typu konstrukcje spełnią Twoje oczekiwania ( to większe gabaryty niż wymagasz )
1. http://www.lupkidachowe.pl/realizacja,pl,214,SWING__–_tanczacy_z_lupkiem.ht ml
2. http://www.lupkidachowe.pl/realizacja,pl,214,SWING__–_tanczacy_z_lupkiem.ht ml
3. http://www.lupkidachowe.pl/realizacja,pl,212,EDGE_-_lupek_w_dobrym_towarzystwie_.html
4. http://www.lupkidachowe.pl/realizacja,pl,212,EDGE_-_lupek_w_dobrym_towarzystwie_.html

Pozdrawiam

gołaczyński
09-02-2013, 17:33
witam.

pytanie do specjalistów jeśli można:

jesteśmy na etapie projektu, w tej chwili mamy do przeszklenia dużą powierzchnię: wysokość 2.3m szerokość w miarę możliwości 4 do 5 metrów.

powierzchnia może być podzielona na w miarę dowolna ilość paneli pionowych (np. 4 sztuki) ALE chodzi o to by elementy dzielące całą powierzchnię na x paneli nie były zbyt szerokie (np. nie spełniają tego wymagania podziały szerokości 20cm).

okno ma to być optymalnie fix szklony w ościeżnicy, pakiet dwukomorowy, okno cieple. Jeśli to nie możliwe to może HS jest rozwiązaniem problemu?

Jeśli np. 4 do 5 metrów szerokości jest niewykonalne to jaka byłaby max szerokość możliwa do wykonania?

Jesteśmy otwarci na opcje. Jeśli nie PCV to może aluminium (ciepłe) lub inna technologia?

do tego wszystkiego wymagana roleta/rolety integro.

z góry dzieki

Odpuść PVC, żeby nie wiem co ci mówili. najlepszą opcją będzie aluminium. Są dostępne na rynku systemy naprawdę ciepłe z pakietami U=0,5. Szukaj takiego rozwiazania

T12345T
09-02-2013, 19:01
Kilka dni temu byłem na montażu HS z PVC o szerokości ponad 6 m. Duża rzecz!

blighter
09-02-2013, 19:04
Zerknij czy tego typu konstrukcje spełnią Twoje oczekiwania ( to większe gabaryty niż wymagasz )
1. http://www.lupkidachowe.pl/realizacja,pl,214,SWING__–_tanczacy_z_lupkiem.ht ml
2. http://www.lupkidachowe.pl/realizacja,pl,214,SWING__–_tanczacy_z_lupkiem.ht ml
3. http://www.lupkidachowe.pl/realizacja,pl,212,EDGE_-_lupek_w_dobrym_towarzystwie_.html
4. http://www.lupkidachowe.pl/realizacja,pl,212,EDGE_-_lupek_w_dobrym_towarzystwie_.html

Pozdrawiam

dzięki. czyli jednak można...

pytanie tylko o "szczegóły" techniczne (wymiary, współczynniki U, materiał, ceny itd.)i pytanie również co z roletami. czy mogę prosić o jakieś dodatkowe informacje?

te 3 zdjęcia wyglądają obiecująco:

168815

168812

168813

blighter
09-02-2013, 19:55
Kilka dni temu byłem na montażu HS z PVC o szerokości ponad 6 m. Duża rzecz!

a jak dzielony ten HS? rozważam też taką opcję ale fix w ościeżnicy jak dla mnie spełni zadanie, będzie pewnie cieplejszy i na pewno tańszy?

T12345T
09-02-2013, 22:15
a jak dzielony ten HS?

4 x 1500, tak mniej więcej

jareko
09-02-2013, 23:23
a jak dzielony ten HS? rozważam też taką opcję ale fix w ościeżnicy jak dla mnie spełni zadanie, będzie pewnie cieplejszy i na pewno tańszy?oczywiście, duuuuużo tańszy i o wiele cieplejszy. A co do reszty, oczywiście że można wykonać wiele i zgodnie z przesłanymi wymiarami granicznymi dla różnych pakietów nawet można wykonać 2,3 x 5,0 w dwuszybówce - od pewnego czasu dostępne są też u nas HS-y opracowane w Portugalii o prawie dowolnych wymiarach - tylko kogo na to wszystko stać ? Pomijam kwestię niemożliwości wykonania na takie 5mb okno rolety.
Zwróć uwagę na to, że całość masz wykonana na profilach aluminiowych tzw. fasadowych - to całkowicie zmienia sposób projektowania i wykonania podziałów i wielkości szkleń z uwagi na zupełnie inną konstrukcję
Dla fasad możesz przyjąć tak cirka 2,500 zł/1mkw

Charlie
10-02-2013, 06:20
Jarek jesteś fachowcem to wyceń potencjalnemu Klientowi na Aluprofie MB SR 50 Effekt. Co się cieniujesz - niechce Ci się czy co ?
MB Cad wyliczy Ci wszystko - rusz się.

blighter
10-02-2013, 12:06
Jarek jesteś fachowcem to wyceń potencjalnemu Klientowi na Aluprofie MB SR 50 Effekt. Co się cieniujesz - niechce Ci się czy co ?
MB Cad wyliczy Ci wszystko - rusz się.

czy to okno tez jest na tego typu rozwiązaniu (aluprof)?

wyglada na "tradycyjny" system:

168918


gdyby istniały co do tego wątpliwości, to cena ma znaczenie :yes:

jareko
10-02-2013, 12:46
Charlie, Aluprofie MB SR 50 Effekt to także fasada i nie muszę wyceniać super odkładnie - przyjąłem 2.500 zł/mkw a i tak może okazać się że ta wielka witryna wyjdzie droższa
Spójrz co napisał zainteresowany - cena ma znaczenie
Niestety, ja się poddaję, to około 29 mkw - cena z VAT na poziomie 76 tyś i to raczej tą kwotę trzeba by przyjąć jako wyjściową do ostatecznego sprecyzowania wyposażenia.
Blighter - brać się za to ? Czy cena ostudza zapał ?

darek20
10-02-2013, 14:54
Witam

Jestem na etapie wyboru okien do mojego nowego domu, zdecydowałem się na profil Veka. Mam mały dylemat na temat producenta okien, nie wiem ktorego wybrać. W moim gronie zainteresowania są dwie firmy Vetrex i Michalski. Vetrex jest droższy ale, bardziej znany.
Znajomi mają okna obu firm i są zadowoleni. Co mi poradzicie?

blighter
10-02-2013, 15:28
Charlie, Aluprofie MB SR 50 Effekt to także fasada i nie muszę wyceniać super odkładnie - przyjąłem 2.500 zł/mkw a i tak może okazać się że ta wielka witryna wyjdzie droższa
Spójrz co napisał zainteresowany - cena ma znaczenie
Niestety, ja się poddaję, to około 29 mkw - cena z VAT na poziomie 76 tyś i to raczej tą kwotę trzeba by przyjąć jako wyjściową do ostatecznego sprecyzowania wyposażenia.
Blighter - brać się za to ? Czy cena ostudza zapał ?

jeśli cena 2.5 tys za m2 jest w miarę dokładna a nie z kapelusza to na tym etapie myślę ze ta informacja wystarczy i szukam alternatyw.

ps. 4-5m * 2.3m to bliżej 10 niż 30m2 ?

finlandia
10-02-2013, 15:35
Witam

Jestem na etapie wyboru okien do mojego nowego domu, zdecydowałem się na profil Veka. Mam mały dylemat na temat producenta okien, nie wiem ktorego wybrać. W moim gronie zainteresowania są dwie firmy Vetrex i Michalski. Vetrex jest droższy ale, bardziej znany.
Znajomi mają okna obu firm i są zadowoleni. Co mi poradzicie?
Michalskiego nie znam/nie słyszałem. Obawiam się że nie tylko ja. Więc trudno o radę..
Chcesz mieć większe rozpoznanie co do ceny (w sensie czy wyceny które masz są "rynkowe") to sprawdz jeszcze Vekę od Dako, Vidoku, Oknoplastu, Peteckiego, Jedraszka, Witraza :) No, moze jednak za dużo tych firm wymienilem.

darek20
10-02-2013, 15:45
Oknoplast jest za drogi, a czy te firmy które wymieniłeś mają w ofercie niewidoczne zgrzewy?

Charlie
10-02-2013, 18:26
czy to okno tez jest na tego typu rozwiązaniu (aluprof)?

wyglada na "tradycyjny" system:

168918


gdyby istniały co do tego wątpliwości, to cena ma znaczenie :yes:

To są wysokości ok. 3 mb - 3,3 mb. Takich gabarytów nie da rady z PVC wykonać. Tylko aluminium lub drewno na pogrubionych ramiakach. Dodatkowo szkło jakie zastosowano też nie należy do najtańszych - selektywne z rodziny Cool-Lite, zdaje się SKN 172 lub 165. To szkła o bardzo dobrym współczynniku g czyli Solar Factor. Przy takich powierzchniach trzeba ograniczać napływ ciepła z zewnątrz bo się ugotować można.

P.S. system przesuwek niskoprogowych czy jakikolwiek inny wykonuje się w każdym materiale ( PVC, Aluminium, Drewno, Stal )..

jareko
10-02-2013, 19:35
....ps. 4-5m * 2.3m to bliżej 10 niż 30m2 ?albo robi się całość w jednym systemie albo nie robi wcale
Fasada tak się odróżnia że nie wyobrażam sobie pożenić jej z PVC czy drewnem
Cena z kapelusz brzmiałaby 2,5-4 tyś i wszystko już zaczyna zależeć od szyby
Taka witryna pięknie wygląda - ale podam ci cenę z kapelusza samego wyładunku konstrukcji, wynajęcie HDSa z przyssawkami to koszt około 5 tyś, dodajmy do tego specjalną konstrukcję, która to podeprze, by jakoś to termicznie na dole obrobić - ileż musiałem się nagłowić by podeprzeć prawie tonę konstrukcji (http://jareko.pl/2012/zdjecia/Nad/05.jpg http://www.jareko.pl/realizacjie/montaz-15/)
Nie raz tu mówimy - piękne są niektóre projekty architektoniczne, naprawdę można się w nich zakochać ale.... ale dla 99,99% Forumowiczów niedostępne finansowo co widać po poszukiwaniach "alternatyw" czyli cięcia kosztów za wszelką cenę
Tu załaczyłem przeróbkę wizji architekta - według niego całość miała mieć podział na krzyż bez podciągu - taka sobie fasada a na dole przesuwany HS - wykonalne, oczywiście, tylko KOSZT !!! Za tą kasę to sprzedaję kilka domów a nie jedno okno

finlandia
10-02-2013, 20:22
Oknoplast jest za drogi, a czy te firmy które wymieniłeś mają w ofercie niewidoczne zgrzewy?

A sprawdzałeś ten Oknoplast że tak piszesz? Pewnie tak, bo gdzie mogliby Ci naopowiadać o "niewidocznych" zgrzewach :)
Nie wiem na jakich robią wspomiani producenci - uważam ten aspekt za niewarty większej uwagi.

blighter
10-02-2013, 22:07
To są wysokości ok. 3 mb - 3,3 mb. Takich gabarytów nie da rady z PVC wykonać. Tylko aluminium lub drewno na pogrubionych ramiakach. Dodatkowo szkło jakie zastosowano też nie należy do najtańszych - selektywne z rodziny Cool-Lite, zdaje się SKN 172 lub 165. To szkła o bardzo dobrym współczynniku g czyli Solar Factor. Przy takich powierzchniach trzeba ograniczać napływ ciepła z zewnątrz bo się ugotować można.

P.S. system przesuwek niskoprogowych czy jakikolwiek inny wykonuje się w każdym materiale ( PVC, Aluminium, Drewno, Stal )..

to okno po prawej z trzema panelami ma 3 metry wysokości? (nie wygląda ale może cały budynek jest taki duży)? w moim przypadku bardziej chodzi o szerokość (z podziałem na 3-4 panele) bo wysokość jest ustalona na 2.3m.

blighter
10-02-2013, 22:19
albo robi się całość w jednym systemie albo nie robi wcale
Fasada tak się odróżnia że nie wyobrażam sobie pożenić jej z PVC czy drewnem



tu akurat nie widzę problemu wiec nadal chodzi o 10m2.

darek20
10-02-2013, 22:55
A sprawdzałeś ten Oknoplast że tak piszesz? Pewnie tak, bo gdzie mogliby Ci naopowiadać o "niewidocznych" zgrzewach :)
Nie wiem na jakich robią wspomiani producenci - uważam ten aspekt za niewarty większej uwagi.

Sprawdzałem w Oknoplascie i wyszło najdrożej, ale akurat o niewidocznych zgrzewach uslyszalem u Michalskiego:)
Planuje dom nowoczesny bez firanek i napewno bedzie to fajniej wyglądalo.

slaku
10-02-2013, 23:24
Michalskiego nie znam/nie słyszałem. Obawiam się że nie tylko ja. Więc trudno o radę..
Chcesz mieć większe rozpoznanie co do ceny (w sensie czy wyceny które masz są "rynkowe") to sprawdz jeszcze Vekę od Dako, Vidoku, Oknoplastu, Peteckiego, Jedraszka, Witraza :) No, moze jednak za dużo tych firm wymienilem.


Poszukaj okien z firmy KNS Śląska Fabryka Okien, dużo ich "schodzi" i nie ma problemów z nimi <yes>

slaku
10-02-2013, 23:26
Sprawdzałem w Oknoplascie i wyszło najdrożej, ale akurat o niewidocznych zgrzewach uslyszalem u Michalskiego:)
Planuje dom nowoczesny bez firanek i napewno bedzie to fajniej wyglądalo.


a po max 2 miesiacach nawet nie będziesz pamiętał o tych zgrzewach. Taka jest prawda. No chyba że jesteś mega estetą i codziennie podchodzisz do okna i wzdychasz, że masz "cienki zgrzew" w oknach :D i dzięki temu wszystkie problemy dnia odchodzą w niepamięć ;)

kosiorek2508
11-02-2013, 19:53
Witam. Mam takie pytanie zamówiłem sobie balkon z ruchomym słupkiem no i przez moje niedopatrzenie drzwi otwierają się z prawej strony (w skrzydle jest jedna klamka) a mi jednak bardziej pasuje z lewej! Będzie bardziej funkcjonalnie. I tu pytanie czy da się jakoś zamienić sposób otwierania z prawej na lewą. Okucia są Roto.

jareko
11-02-2013, 20:18
oczywiście że się da :) jak zamówisz jeszcze raz z odpowiadającym ci pierwszym skrzydłem otwieranym z lewej a nie z prawej strony

w wykonanym już balkonie takiej możliwości nie ma

Charlie
11-02-2013, 20:27
to okno po prawej z trzema panelami ma 3 metry wysokości? (nie wygląda ale może cały budynek jest taki duży)? w moim przypadku bardziej chodzi o szerokość (z podziałem na 3-4 panele) bo wysokość jest ustalona na 2.3m.

h=2300 da radę w PVC.
Zafunduj sobie HST z dwoma skrzydłami ale oba suwane.
Mocno modne rozwiązanie ostatnimi czasy.

jareko
11-02-2013, 20:43
Charlie, nie mogą być oba suwane bo ma być jeszcze roleta a tak szerokiej nikt nie zrobi
Najpiękniejszy bajer to byłby HS dwuskrzydłowy rozsuwany na boki, wykonany choćby w Si82HS byłby do tego ciepły i co najważniejsze nie byłoby kłopotu z roletą ale.... ale nie o to chodzi - to ma być jak największa przeszklona przestrzeń i gdyby nie ograniczenie narzucone przez roletę, najchętniej w jednej tafli - tak przynajmniej zrozumiałem intencje pytającego

IVO333
11-02-2013, 21:25
Witam. Mam takie pytanie zamówiłem sobie balkon z ruchomym słupkiem no i przez moje niedopatrzenie drzwi otwierają się z prawej strony (w skrzydle jest jedna klamka) a mi jednak bardziej pasuje z lewej! Będzie bardziej funkcjonalnie. I tu pytanie czy da się jakoś zamienić sposób otwierania z prawej na lewą. Okucia są Roto.
Da się choć większość większość odpowie tak jak Jareko. Zostaną dziurki po dolnych zawiasach w skrzydle, umiejętnie zaklejone będą prawie niezauważalne. Jeśli klamka jest pośrodku wysokości okna to koszt potrzebnych elementów niewielki, jeśli na wysokości 102 cm od dołu skrzydła to trochę większy. Pozostałe koszty zależne od tego który odpowie inaczej niż Jareko ;-) . Dla rozsądnego serwisanta max godzina pracy.

jareko
11-02-2013, 21:45
IVO - nie będę polemizował, zwłaszcza tylko godzinną pracę serwisanta - teoretycznie wszystko jest możliwe do przerobienia tylko powiedz mi, bo widać, balkon okrojony i zapewne ze stała zasuwnicą, z zewnętrznymi dociskami, na jakiej wysokości wypadnie klamka, gdy balkon będzie miał wysokość 230 lub więcej? a może i poprzeczkę ? A nie nabijasz się ze mnie ;)

Dzimi133
11-02-2013, 23:20
Witam. Mam takie pytanie zamówiłem sobie balkon z ruchomym słupkiem no i przez moje niedopatrzenie drzwi otwierają się z prawej strony (w skrzydle jest jedna klamka) a mi jednak bardziej pasuje z lewej! Będzie bardziej funkcjonalnie. I tu pytanie czy da się jakoś zamienić sposób otwierania z prawej na lewą. Okucia są Roto.

Oczywiście że się da, tylko jest jeden warunek,[B] otwory na klamke muszą byś wywiercone na środku wysokości skrzydła.
Tzn jeśli masz klamke symetrycznie, to każdy kto miał styczność z oknami powinien Ci to zamienić, nawet na budowie.
A jeśli masz w tych dzwiach dociski kryte to nie bedzie nawet ślady po zamianie. I jeżeli prawe skrzydło jest RU to muszisz dokupić lewą rozwórke i prawą zawiase górną.

Dzimi133
11-02-2013, 23:27
Oczywiście jeszcze trzeba będzie rozeszklić szkrzydła, ruchomy słupek przykrecić po przeciwnej stronie skrzydła i zaszklić.
Troche zabawy bedzie:)

IVO333
11-02-2013, 23:30
IVO - nie będę polemizował, zwłaszcza tylko godzinną pracę serwisanta - teoretycznie wszystko jest możliwe do przerobienia tylko powiedz mi, bo widać, balkon okrojony i zapewne ze stała zasuwnicą, z zewnętrznymi dociskami, na jakiej wysokości wypadnie klamka, gdy balkon będzie miał wysokość 230 lub więcej? a może i poprzeczkę ? A nie nabijasz się ze mnie ;)

Litości, nie nabijam się ;-) Napisałem że się da bo tak jest. Może to wyjść różnie kosztowo i czasowo w zależności od poprzeczek, klamki stałej lub środkowej, przy klamce stałej odwrócenie skrzydeł faktycznie podnosi ją dziwnie wysoko. Medycyna zna jednak różne przypadki i jeśli priorytetem jest zmiana a nie wysokość klamki to czemu nie. Na dociski zewnętrzne też jest metoda, na zawias środkowy też. Dołóżmy serwisantowi pół godziny i odżałujmy jeszcze parę złotych i będzie 2 klamki bez zamiany skrzydeł , jeśli oczywiście nie jest na wąskim sł. ruchomym. Czy warto to już musi zdecydować właściciel.

stary
12-02-2013, 00:06
.......... Dołóżmy serwisantowi pół godziny i odżałujmy jeszcze parę złotych i będzie 2 klamki bez zamiany skrzydeł , jeśli oczywiście nie jest na wąskim sł. ruchomym. Czy warto to już musi zdecydować właściciel.
No własnie :yes: w zależności od tego jak jest okute w tej chwili, na jakim słupku i co chcemy osiągnąć to taki sposób może się okazać najbardziej estetyczny, chociaż droższy .
Jednak bez odwracania skrzydeł i dziur po klamce - może tylko niewielkie otwory po przesunięciu zaczepów będą do zaślepienia.
Niezbędny kumaty serwisant.

IVO333
12-02-2013, 00:15
Niezbędny kumaty serwisant.
Z takim założeniem przyjąłem czas przeróbki bo jeśli zacznie od zastanawiania się co to jest katalog okuć to może być sporo dłużej ;-)

jareko
12-02-2013, 07:27
no i super :) Wiadomym jest że można i najmniej kłopotów jest gdy klamka jest symetrycznie itd itd zgodnie z tym co opisaliście, i może nawet śladu po starych otworach nie będzie, a i klamka dodatkowa się pojawi - tylko pokażcie mi Inwestora który będzie chciał mieć takie okno po przeróbkach w nowo powstałym domu - gdzie przy odbiorze patrzy sie i widzi się to czego nie widać a tu zaślepki itp dodatkowe, niesystemowe ;) akcesoria
Pomijam kwestię kosztów - jeśli już zrobiłbym inaczej, po minimalnych kosztach. Zostawiłbym starą ościeżnice, po co demolować wnętrze. Zamówił nowe skrzydła i te elementy okuć które trzeba zamienić z racji zamiany stron (może okazać się że tylko rozwórki) i zrobił przekładkę
Ekstremalnie pozostają otwory na ościeżnicy po nieschowanych dociskach

Charlie
12-02-2013, 10:35
Charlie, nie mogą być oba suwane bo ma być jeszcze roleta a tak szerokiej nikt nie zrobi
....

aaa, roleta - umknęła mi.
No tak - to problem w przypadku dużych podziałów.

Domderlis
12-02-2013, 19:22
Jak wygląda kwestia gwarancji w przypadku drutexu ? Uzależniona jest od podzespołów, czy jest ogólna gwarancja na okno ?

Stynia
12-02-2013, 20:42
Witam, mam wycenę od tych trzech producentów:

Oknoplast:
Winergetic Premium szyba dwukomorowa 3/16/3/16/3 U=0,6 profil Veka 7-mio komorowy o szerokości 82mm kolor jednostronny cena 13000zł
http://www.oknoplast.com.pl/okna/rodzaje-okien/winergetic

Dako:
DPT-90 szyba dwukomorowa 4/16/4/16/4 U=0,6 profil Veka 6-cio komorowy z klinem docieplającym o szerokości 90mm kolor jednostronny cena 11200zł
http://www.dako.eu/article,1,89,707

Drutex:
Iglo energy szyba dwukomorowa 4/18/4/18/4 U=0,5 profil drutex 7-mio komorowy o szerokości 82mm kolor jednostronny cena 10400zł
http://www.drutex.pl/pl/oferta/okna/okna-pvc/iglo-energy.html

I tu mam pytanie czy opłaca się dopłacić do oknoplastu? Co sądzicie o nowych oknach drutexu? Profil widać że skopiowany od oknoplastu.

Zapewne już podjąłeś decyzję, ale chyba łatwiej porównać bardzo dla mnie podobne oferty z tego samego profila:
DAKO DPQ-82
http://www.dako.eu/article,1,89,745
DPQ-82
Ciepły wymiar innowacji
Opis produktu
Standardowe wyposażenie
Najnowszy system PVC w ofercie DAKO, wykonany z siedmiokomorowych profili o grubości 82 mm. Wyjątkowo ciepłe i energooszczędne, innowacyjne okna, których wyróżnikiem są szerokie możliwości oferowane klientowi. Seria DPQ-82 pozwala na zastosowanie energooszczędnych pakietów szybowych o grubości do 52 mm o Ug=0,3 W/m2K. W systemie można wykonać nie tylko okna, ale też drzwi wejściowe i uchylno-przesuwne drzwi tarasowe, co pozwala na pełne dopasowanie stolarki otworowej zamontowanej w budynku.
Badania w akredytowanym i notyfikowanym Laboratorium Techniki Budowlanej potwierdziły współczynnik przenikalności cieplnej okna z szybą grubości 52 mm na poziomie U=0,65 W/m2K.
Standardowe wyposażenie
Najnowszy system PVC w ofercie DAKO, wykonany z siedmiokomorowych profili o grubości 82 mm.
Wyjątkowo ciepłe i energooszczędne, innowacyjne okna, których wyróżnikiem są szerokie możliwości oferowane klientowi. Seria DPQ-82 pozwala na zastosowanie energooszczędnych pakietów szybowych o grubości do 52 mm o Ug=0,3 W/m2K. W systemie można wykonać nie tylko okna, ale też drzwi wejściowe i uchylno-przesuwne drzwi tarasowe, co pozwala na pełne dopasowanie stolarki otworowej zamontowanej w budynku.
Badania w akredytowanym i notyfikowanym Laboratorium Techniki Budowlanej potwierdziły współczynnik przenikalności cieplnej okna z szybą grubości 52 mm na poziomie U=0,65 W/m2K.
Profil
•7-komorowy, energooszczędny profil klasy A grubości 82 mm
•pełna stal w ramie
•trzy uszczelki wciągane z elastomeru EPDM

Klamka
•wykonana z aluminium
•klasyczny wygląd

Okucie activPilot Concept
•nowoczesne okucie activPilot Concept
•mikrowentylacja
•zaczep antywłamaniowy w skrzydle RU
•grzybki antywłamaniowe
•możliwość zwiększania bezpieczeństwa,także po zamontowaniu okna
•mechanizm czterostopniowego uchyłu

Szyba
•Potrójny pakiet szybowy 4x18x4x18x4
•Wypełnienie gazem szlachetnym (argonem)
•U szyby = 0,5 W/m2K
Okna pozwalają na indywidualną konfigurację elementów i dodatków, podnoszącą ich energooszczędność, izolację akustyczną, bezpieczeństwo i funkcjonalność.


oraz Winergetic Premium http://www.oknoplast.com.pl/okna/rod...ien/winergetic




Na stronie DAKO nigdzie nie widać ich punktów sprzedaży aby obejrzeć ich stolarkę!

finlandia
13-02-2013, 10:28
Na stronie DAKO nigdzie nie widać ich punktów sprzedaży aby obejrzeć ich stolarkę!
Nie tylko w ta firma nie podaje adresów. Zawsze można napisać do fabryki z prośbą o wskazanie adresu polecanego sprzedawcy (ja od jednego ze swoich dostawców systematycznie dostaję wiadomości typu "proszę o kontakt z klientem" i w załączeniu wiadomość pytającego.
Czemu nie ma?
Uznaj to za przyznanie się do pewnej słabości swojej sieci. Firmy nie są pewne, czy wskazany na stronie punkt będzie ich odpowiednio promował (przykład z innego tematu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162106-Problem-z-wyborem-okien-dźwiękoszczelnych/page2 -post nr 30).
A swoją drogą Dako stawia na salony firmowe z prawdziwego zdarzenia (ostatnio składają takie propozycje różnym firmom), wiec myślę że kwestia tych adresów się pewnie niedługo zmieni.

T12345T
13-02-2013, 11:21
Firmy nie są pewne, czy wskazany na stronie punkt będzie ich odpowiednio promował (przykład z innego tematu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162106-Problem-z-wyborem-okien-dźwiękoszczelnych/page2 -post nr 30).

Fin, a gdyby spojrzeć na sprawę nieco inaczej. Czy może być lepsza promocja dla marki niż profesjonalizm i uczciwość sprzedawcy wobec nabywcy? W mojej ocenie sprzedawca zachował się pod każdym względem profesjonalnie. Zaproponował najlepsze rozwiązanie własnej marki. Jeśli nie spełniało oczekiwań nabywcy, to sprzedaży i tak by nie było, więc... zachował się jak rasowy profesjonalista... podał jego zdaniem inne najlepsze rozwiązanie problemu klienta. Mnie się to akurat bardzo podoba. Tak sobie właśnie wyobrażam zachowanie profesjonalnego sprzedawcy i doradcy.

Charlie
13-02-2013, 12:08
Nie tylko w ta firma nie podaje adresów. ....
...ciekawe jak byś zareagował na propozycję URZĘDOWSKIEGO dotyczącą otwarcia salonu firmowego, której podstawą było ologowanie elewacji TYLKO jego nazwą.
Nikt rozsądny po tylu latach pobytu na rynku pod swoją nazwą nie zrezygnuje z wypracowanej przez samego siebie pozycji, niezależności, renomy
Poza tym żaden producent nie jest w stanie zagwarantować swoim odbiorcą, że nie zbankrutuje czy w inny sposób nie zakończy działalności.

finlandia
13-02-2013, 14:31
Propozycje były w swoim czasie. Kilku znajomych się skusiło (de facto to tylko było zatwierdzenie istniejącego stanu rzeczy). Aha.. w sumie.. to ja jedyne logo jakie mam na elewacji - jest większe od mojego (od dawna przymierzam się do zmiany kasetonu)

Wspominam czasy sprzed 15 lat - zaczynałem pracę u "Największego producenta okien PCW w Europie Środkowo-wschodniej". Tej firmy nie ma na rynku od ładnych kilku lat, notabene - ich największych konkurentów z początku mojej pracy praktycznie też już nie ma (Tras, Thermoplast, Weru, Stamir, Monto-plast i pewnie jeszcze parę innych firm). A minęło tylko kilkanaście lat :) Także jestem teraz ostrożny.

Test,
ja mam kilka firm - między innymi po to, by właśnie móc proponować alternatywy, ale czy moi dostawcy są z tego stanu zadowoleni:)
Już pomińmy profesjonalizm - uważam, że w 80% o sprzedaży zdecyduje jednak marża...

MMichal
13-02-2013, 14:54
Witam



ja mam kilka firm - między innymi po to, by właśnie móc proponować alternatywy, ale czy moi dostawcy są z tego stanu zadowoleni:)
Już pomińmy profesjonalizm - uważam, że w 80% o sprzedaży zdecyduje jednak marża...

na moje dobrze, że masz kilku a czy ONI są zadowoleni - no cóż zadowolony to masz być TY i Twoi klienci - i właśnie z uwagi na tych KLIENTÓW lepiej się nie przyznawać, że sprzedajesz to na czym lepiej zarabiasz :)

Pozdrawiam

GraMar
13-02-2013, 14:56
Propozycje były w swoim czasie. Kilku znajomych się skusiło (de facto to tylko było zatwierdzenie istniejącego stanu rzeczy). Aha.. w sumie.. to ja jedyne logo jakie mam na elewacji - jest większe od mojego (od dawna przymierzam się do zmiany kasetonu)

Wspominam czasy sprzed 15 lat - zaczynałem pracę u "Największego producenta okien PCW w Europie Środkowo-wschodniej". Tej firmy nie ma na rynku od ładnych kilku lat, notabene - ich największych konkurentów z początku mojej pracy praktycznie też już nie ma (Tras, Thermoplast, Weru, Stamir, Monto-plast i pewnie jeszcze parę innych firm). A minęło tylko kilkanaście lat :) Także jestem teraz ostrożny.




Test,
ja mam kilka firm - między innymi po to, by właśnie móc proponować alternatywy, ale czy moi dostawcy są z tego stanu zadowoleni:)
Już pomińmy profesjonalizm - uważam, że w 80% o sprzedaży zdecyduje jednak marża...



Spaślak leżąc na fotelu u moich Rodziców mruczy od lat, że najpracowitszy kot to zdechnie z głodu przy jednej dziurze...

MMichal
13-02-2013, 14:57
Witam


...ciekawe jak byś zareagował na propozycję URZĘDOWSKIEGO dotyczącą otwarcia salonu firmowego, której podstawą było ologowanie elewacji TYLKO jego nazwą.
Nikt rozsądny po tylu latach pobytu na rynku pod swoją nazwą nie zrezygnuje z wypracowanej przez samego siebie pozycji, niezależności, renomy
Poza tym żaden producent nie jest w stanie zagwarantować swoim odbiorcą, że nie zbankrutuje czy w inny sposób nie zakończy działalności.

Wszystko jest zależne, pytanie CO daje U za takie ologowanie i całkowitą wyłączność ?? Jeżeli tylko "markę" to niech ją sobie .... powiesi w ramce na własnej ścianie :)
ale jeżeli np współfinansuje utrzymanie pkt, zapewnia bezpłatne szkolenia, wystawki, reklamę itp itd - to już jest kwestia kalkulacji.

Pozdrawiam

finlandia
13-02-2013, 15:31
...na moje dobrze, że masz kilku a czy ONI są zadowoleni - no cóż zadowolony to masz być TY i Twoi klienci - i właśnie z uwagi na tych KLIENTÓW lepiej się nie przyznawać, że sprzedajesz to na czym lepiej zarabiasz :)

Pozdrawiam
A w życiu! Nie piszę o sobie, a ogólnie - to moje szacunki dotyczące tego rynku. Ja staram się tak wykalkulować swoją część rabatu, którą oddaję klientom by "zbilansować się" na zbliżonym poziomie - wtedy mogę faktycznie mówić o tym, co kupiłbym sobie (a słabsza marża nie zaprząta mi wtedy głowy).
Mam "kolegę" z branży, który woli "zamurować" klientowi okno i sprzedać mu w to miejsce kuchnię (bo na szafkach więcej zarabia). Ale dość tego gadania nie na temat :)

Ps. tytułem autopromocji wrzucę dwa linki, gdzie są moje przemyślenia nt. salonów firmowych:
http://www.oknonet.pl/blogi/blog,29,rid,71.html
http://finlandia.blokno.net/?month=12&year=2012

Jarus05
13-02-2013, 20:40
no i super :) Wiadomym jest że można i najmniej kłopotów jest gdy klamka jest symetrycznie itd itd zgodnie z tym co opisaliście, i może nawet śladu po starych otworach nie będzie, a i klamka dodatkowa się pojawi - tylko pokażcie mi Inwestora który będzie chciał mieć takie okno po przeróbkach w nowo powstałym domu - gdzie przy odbiorze patrzy sie i widzi się to czego nie widać a tu zaślepki itp dodatkowe, niesystemowe ;) akcesoria
Pomijam kwestię kosztów - jeśli już zrobiłbym inaczej, po minimalnych kosztach. Zostawiłbym starą ościeżnice, po co demolować wnętrze. Zamówił nowe skrzydła i te elementy okuć które trzeba zamienić z racji zamiany stron (może okazać się że tylko rozwórki) i zrobił przekładkę
Ekstremalnie pozostają otwory na ościeżnicy po nieschowanych dociskach

A propos klamek...

fcb
14-02-2013, 07:51
Witam, szukam wlasnie okien do mojego domu i mam pare wycen. natrafilem tez ostatnio na okna MS evolution (profil salamnder 6 komorowe). jakie macie opinie na temat tych okien ? czy to ta sama klasa co okna np. oknoplus,oknoplast czy wyzsza polka ? :)

witek86
14-02-2013, 09:27
Witam, szukam wlasnie okien do mojego domu i mam pare wycen. natrafilem tez ostatnio na okna MS evolution (profil salamnder 6 komorowe). jakie macie opinie na temat tych okien ? czy to ta sama klasa co okna np. oknoplus,oknoplast czy wyzsza polka ? :)

MS jak i oknoplast i oknoplus i wiele innych mają w ofercie kilka różnych modeli ale jeśli wybierzesz pomiędzy podobnymi modelami + dodasz do tego poprawny montaż to nie powinno być problemów
MS i oknoplast na szybach 3mm więc teraz już jak pójdziesz z wyceną to nikt ci nie powie że ooo 3mm szyba słaba:)

grzeniu666
14-02-2013, 11:31
witek, MS Evolution jest na szybie 4mm chyba (0.5), nawet Line i Thermo są na 3mm tylko małe okna (mi prawie żadne nie załapało się na to a nie mam gigantów, wszystkie Line'y mam na 4mm 0.6). MS Evo raczej dobry ale drogi. Chwalą się że wprowadzają SuperSpacera.

tomekwa
14-02-2013, 11:51
Co wg Was lepsze i o ile :)
REYNAERS(Concept system CS86HI;CONCEPT PATIO 155LS)
Szyby: 6/12Ar/6/12Ar/6TF ciepła ramka;4/16Ar/4/16Ar/4TF ciepła r.

czy

Aluprof MB-86 SI,SI+ (K71...) Typ 1 + Aluprof MB-77HS HI Typ 1 (HS)
Szyby: Low E 4 mm/16 Ar/4 mm/16 Ar/Low E 4 mm; Low E 6 mm/16 Ar/6 mm/16 Ar/Low E 6 mm U=0,6

Aluprof robiony przez Oknoplast.

iwonas82
14-02-2013, 11:58
witam dołączam do grona szukających okien do domu.. postarałam się o dwie wyceny z firm oknoplast i vetrex cenowo vetrex V90+ i model black wychodzą dużo taniej w porównaniu z oknoplastem gdzie już po promocji zimowej;((

i chyba decyzja padnie na vetrex
czy są użytkownicy tej firmy, którzy wybrali te okna
pozdrawiam

Charlie
14-02-2013, 12:06
Co wg Was lepsze i o ile :)
REYNAERS(Concept system CS86HI;CONCEPT PATIO 155LS)
Szyby: 6/12Ar/6/12Ar/6TF ciepła ramka;4/16Ar/4/16Ar/4TF ciepła r.

czy

Aluprof MB-86 SI,SI+ (K71...) Typ 1 + Aluprof MB-77HS HI Typ 1 (HS)
Szyby: Low E 4 mm/16 Ar/4 mm/16 Ar/Low E 4 mm; Low E 6 mm/16 Ar/6 mm/16 Ar/Low E 6 mm U=0,6

Aluprof robiony przez Oknoplast.

Reyners to dla mnie Mercedes w konstrukcjach aluminiowych. Rozwiązania np. ogrodów zimowych to wzór do naśladowania co zresztą jest robione :)
Ale Aluprof też nie jest zły i de facto powinien być tańszy ( polski produkt od "A" do "Z")
Pod kątem parametru "U" to równoważne sobie systemy.

Poza tym zastanawia mnie różnica w grubościach szyb Reyners vs Aluprof.
Podaj wielkości podziałów kwater/szyb. Zobaczymy czy się Oknoplast nie machnął albo Reyners nie przeszacował.

miotla
14-02-2013, 12:43
witam w związku z tym ze szukam okien dostałem następujące wyceny dla 15 okien

I

SYSTEM: IGLO 5 CLASSIC
Widok : OD WEWNĄTRZ / Profil podokienny: 54112 - listwa podparapetowa
Kolor osłonek: osłonki - brązowe / Rodzaj klamki: klamka brązowa
SZYBA: TMP 4 / 16(Ar) stal / float 4 / Szpros: nie
KOLOR: Rdzeń: brązowy / Kolor zewnętrzny: okleina orzech 2178007 / Kolor wewnętrzny: okleina orzech 2178007
OKUCIE: Okucia: MACO

koszt 9700 zł + 2500 za trzecią szybę

II

Profil Veka klasa A, okucie Roto nT, szyba Pilkinton

System Profili : Veka Swingline Prosty
- Ościeżnica 67 (5K)
- Skrzydło Z80 Swingline (4K)
- Słupek 85 Swingline (5K)
-Listwy : Prosta
Kolor Uszczelek : Czarne
Kolor Profili: 2178.007 Orzech obustr.
Barwa okuć : R05.3 Średni
Klamka : +Klamka RotoLine T40 R05.3 Średni brąz

Szyba : 4 LE/14/4/14/4 LE CRS U=0,6
Okucie : 01. NT R1 Lewe; 06. NT RU1 Prawe + Mikro + B

Okna w wersji z 2 szybami U=0,1 – 11.600 zł

Okna w wersji z 3 szybami U=0,6 - 12.800 zł

Montaż okien – 1000 zł

III

Oferta została przygotowana w
oparciu o proponowany przez nas profil 6-cio komorowy GEALAN COMFORT o
dobrym współczynniku przenikania ciepła (zdjęcie profilu z kolorem od
zewnątrz w kolorze orzechu, w załączniku)
1) Oferta została przygotowana w wariancie koloru jednostronnego od
zewnątrz. Gdyby życzyłby Pan sobie kolor z obu stron, do cen
wyjściowych należałoby doliczyć ok. 20%. Na życzenie klienta możemy
to dokładnie obliczyć.

1) okna z montażem ( stan surowy ) 8% Vat brutto = 9600 zł

DOPŁATA DO SZKLENIA TRZYSZYBOWEGO TO KWOTA + 1 479 ZŁ
BRUTTO

prosze o opinie i przemyślenia

finlandia
14-02-2013, 13:02
a kto miałby wyprodukować tą Vekę? (podałeś nazwę samego profila).
sprzedawcę Gelana bym sobie odpuścił - chciałeś kolor, ale policzył białe (nie chciało mu się od razu dodać tych 20%?czy zależało mu na dobrym wrażeniu - niskiej kwocie? )

Brass
14-02-2013, 13:04
Biorąc pod uwagę tylko te dane, które podałeś to brałbym VEKĄ (oczywiście zakładając, że wszystkie okna są wykonywane solidnie, zgodnie z technologią). A ogólnie to wg mnie żaden z tych profili nie jest zbyt szczęśliwym wyborem jeśli chodzi o pakiet 3-szybowy.

miotla
14-02-2013, 13:09
a kto miałby wyprodukować tą vekę? (podałeś nazwę samego profila).
Sprzedawcę gelana bym sobie odpuścił - chciałeś kolor, ale policzył białe (nie chciało mu się od razu dodać tych 20%?czy zależało mu na dobrym wrażeniu - niskiej kwocie? )

petecki

miotla
14-02-2013, 13:11
Biorąc pod uwagę tylko te dane, które podałeś to brałbym VEKĄ (oczywiście zakładając, że wszystkie okna są wykonywane solidnie, zgodnie z technologią). A ogólnie to wg mnie żaden z tych profili nie jest zbyt szczęśliwym wyborem jeśli chodzi o pakiet 3-szybowy.

a co byś polecił??

tomekwa
14-02-2013, 13:34
Reyners to dla mnie Mercedes w konstrukcjach aluminiowych.
Ciężko tak wrzucić zestawienie na forum.

kama33
14-02-2013, 14:16
Witam
Rozgladam sie za oknami i zebrałam wyceny z róznych firm z okolicy. Szukam okien 5-komorowych (moze byc i 6 w odpowiedniej cenie) 3-szybowych. Dom nie bedzie pasywny więc wydaje mi sie, że Uw=1 wystarczy. Oczywiscie w cenie przystępnej dla mnie ;) Oferty zebrałam w tabelce i bardzo prosze o pomoc :) Co od razu odrzucić (poza tymi najdroższymi :D )? Zainteresowała mnie oferta OknoPlastu. czy rzeczywiscie warto?

https://lh5.googleusercontent.com/-TG4a9iTCnQM/URzheVdvQLI/AAAAAAAAD1Q/bMG_CJvTNsY/s800/Bez%25C2%25A0tytu%25C5%2582u.jpg

Brass
14-02-2013, 16:22
Jeśli mają być 3-szyby to już lepiej wybrać jeden z "grubszych" profili np. VEKA ALPHALINE, SALAMANDER BLUEVOLUTION, ALUPLAST IDEAL 8000 itp.

kama33
14-02-2013, 19:13
Przeglądając dokładnie wycenę Oknoplastu zauważyłam, ze policzono mi jedno okno tarasowe zamist dwóch, więc cena wzrośnie o prawie 4 tys. Nie jest juz atrakcyjna oferta. A co sądzicie o Brugmann Arte energy?

Charlie
14-02-2013, 23:19
Słuchaj Kama - kupuj okna PVC z najwyższej półki czyli 6 K grubość profila 88 - 92 mm i z szybą 0,5 lub 0,6 ( tańsza ). Z nimi jest najmniej problemów w przyszłości co pokazuje min to Forum.
Ja na Twoim miejscu to bym zaczął proces targowania się za okna z tej półki.Masz rozrzut cenowy też w oknach z segmentu wyższego to na dzień dobry wiesz, że są różnice.
Robi się to w ten sposób, że niestety, ale musisz się ruszyć w odwiedziny z przesłanymi ofertami do tego co Ci ją przysłał. Najpierw poczytaj sobie trochę to Forum żebyś wiedziała mniej więcej o co kaman w tych oknach.
Inne wyjście to zakup od sprzedawców aktywnych na Forum - sporo forumowiczów to robi i są zadowoleni bo mają gwarancję jakości i uczciwości.
Zaraz wiosna i tanio nie będzie - ostatni dzwonek na niskie ceny.

kama33
15-02-2013, 11:39
Dzięki Charlie :) To nie jest tak, ze są to oferty przysłane mailem. U każdego byliśmy, rozmawialiśmy i praktycznie każda z ofert niestety zawiera już mniejsze czy większe rabaty. Ale przy kupnie na pewno będziemy jeszcze negocjować. Nie chcę polegać tylko na zdaniu sprzedawców, bo wiadomo jak jest - to co oni polecają jest najlepsze i nigdzie lepszego i tańszego nie dostaniemy. Forum juz troche poczytałam i stad wiem, ze zamiast do kominka lepiej dołożyć do okien ;)
A które z tych ofert powinnismy poważnie brać pod uwagę? Wszystkie 6K czy któreś od razu odrzucić?

Brass
15-02-2013, 11:58
Ja bym celował w VEKA ALPHALINE. Sprawdź jeszcze okna z KNS: ergono (alphaline) z szybą u 0,5.

MMichal
15-02-2013, 19:45
Witam


Dzięki Charlie :) To nie jest tak, ze są to oferty przysłane mailem. U każdego byliśmy, rozmawialiśmy i praktycznie każda z ofert niestety zawiera już mniejsze czy większe rabaty. Ale przy kupnie na pewno będziemy jeszcze negocjować. Nie chcę polegać tylko na zdaniu sprzedawców, bo wiadomo jak jest - to co oni polecają jest najlepsze i nigdzie lepszego i tańszego nie dostaniemy. Forum juz troche poczytałam i stad wiem, ze zamiast do kominka lepiej dołożyć do okien ;)
A które z tych ofert powinnismy poważnie brać pod uwagę? Wszystkie 6K czy któreś od razu odrzucić?

na moje to z tego całego zestawienia - tabelki - jedyna kolumna godna uwagi to U okna - dla Ciebie jako przyszłego użytkownika jakie znaczenie ma ilość komór, budowa szyby czy rodzaj profilu ? chyba niewielkie prawda ? Jeżeli jak sama piszesz nie będzie do dom pasywny to masz spory wybór.
do tego wybieraj firmę/producenta/montażystę blisko siebie, no i to na co zawsze zwracał uwagę - MONTAŻ !!! :)

z tym "targowaniem się" - to też ostrożnie, rynek jest dość mocno zdołowany i za każdą kwotą, którą "urwiesz" będzie COŚ stało :)


Pozdrawiam

kama33
15-02-2013, 20:05
Witam



na moje to z tego całego zestawienia - tabelki - jedyna kolumna godna uwagi to U okna - dla Ciebie jako przyszłego użytkownika jakie znaczenie ma ilość komór, budowa szyby czy rodzaj profilu ? chyba niewielkie prawda ? Jeżeli jak sama piszesz nie będzie do dom pasywny to masz spory wybór.
do tego wybieraj firmę/producenta/montażystę blisko siebie, no i to na co zawsze zwracał uwagę - MONTAŻ !!! :)

z tym "targowaniem się" - to też ostrożnie, rynek jest dość mocno zdołowany i za każdą kwotą, którą "urwiesz" będzie COŚ stało :)


Pozdrawiam

Wg tego co napisałeś to wystarczy, ze wybiorę najtańsze okno z niskim U i będę zadowolona? Chyba tak prosto to nie działa :) Przyznam sie szczerze, ze boję się kupić okna w nieznanej lokalnej firmie, boję się kupić u sprzedawcy, który niewiele poza U szyby i nazwą profilu potrafi mi powiedzieć. Może i przesadzam i szukam dziury w calym, ale liczę każdy grosz i chciałabym go wydać jak najlepiej :)

grzeniu666
15-02-2013, 20:13
kama33, podstawowe pytanie: czym będziesz ogrzewać dom (gaz, PCi, prąd, węgiel/groszek)?

kama33
15-02-2013, 20:33
kama33, podstawowe pytanie: czym będziesz ogrzewać dom (gaz, PCi, prąd, węgiel/groszek)?

Ogrzewanie gazem

MMichal
15-02-2013, 20:46
Witam


Wg tego co napisałeś to wystarczy, ze wybiorę najtańsze okno z niskim U i będę zadowolona? Chyba tak prosto to nie działa :) Przyznam sie szczerze, ze boję się kupić okna w nieznanej lokalnej firmie, boję się kupić u sprzedawcy, który niewiele poza U szyby i nazwą profilu potrafi mi powiedzieć. Może i przesadzam i szukam dziury w calym, ale liczę każdy grosz i chciałabym go wydać jak najlepiej :)

nie nie źle mnie zrozumiałaś, chodzi o to abyś skupiła się nad SWOIMI POTRZEBAMI !!! a nie nad ilością komór czy rodzajem szyby.

Oczywiście, że producent/sprzedawca/montażysta musi być sprawdzony ale dlaczego lepiej wybierać lokalnie ? a choćby z przyczyn prozaicznych jak drobna regulacja - myślisz, że firma z 2 końca kraju "wpadnie przy okazji" ?

Mam nadzieję, że kiedyś doczekam czasów gdzie inwestor poda swoje oczekiwania co do produktu a sprzedawca będzie potrafił mu zaproponować najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam

grzeniu666
15-02-2013, 21:08
Ogrzewanie gazem

To nie szukał bym "pasywnych" okien (o ile nie masz koszmarów związanych z lawiną podwyżek cen gazu), raczej średnio-wyższa półka (na pewno trzyszybowe). Nie wiem czy jeszcze można się załapać na propocje zimowe, ale jakiś czas temu fajnie wychodziły MS Line (ale masz tytanowe i bez sensacji chyba), a jeszcze lepiej Eurocolor Energetic. Wygląd - wg. gustu.
+ oczywiście dobry producent i montaż.

ClNEK
15-02-2013, 21:21
a jeszcze lepiej Eurocolor Energetic. Wygląd - wg. gustu.
.

tu potwierdzam, po ostatnich obniżkach cen w Eurocolorze ich oferta jest atrakcyjna przy bardzo dobrych parametrach tego okna (rehau)

Stynia
15-02-2013, 21:32
Witam



nie nie źle mnie zrozumiałaś, chodzi o to abyś skupiła się nad SWOIMI POTRZEBAMI !!! a nie nad ilością komór czy rodzajem szyby.

Oczywiście, że producent/sprzedawca/montażysta musi być sprawdzony ale dlaczego lepiej wybierać lokalnie ? a choćby z przyczyn prozaicznych jak drobna regulacja - myślisz, że firma z 2 końca kraju "wpadnie przy okazji" ?

Mam nadzieję, że kiedyś doczekam czasów gdzie inwestor poda swoje oczekiwania co do produktu a sprzedawca będzie potrafił mu zaproponować najlepsze rozwiązanie. Pozdrawiam

Michał, gdybyś zobaczył co przysyłaja sprzedawcy na proste sprecyzowane potrzeby- padłbyś!!
Np. całe proste zapytanie dot okien dwuskrzydłowych... a ja mam w ofercie cuda...
Podaję wyraźnie wymiary otworów, materiał budowlany ścian, i co do mm mam podane wymiary stolarki...Przecież okno będzie niższe, węższe......
Proszę o wliczenie określonych klamek-mam plastykowe...
Okucia mają być zgodne z ich parametrami na stronie- otrzymuję białe okucia; mogą takie być??

kama33
15-02-2013, 21:32
Mam nadzieję, że kiedyś doczekam czasów gdzie inwestor poda swoje oczekiwania co do produktu a sprzedawca będzie potrafił mu zaproponować najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam

Ja, jako inwestor, też mam taką nadzieję :)

Cinek - widzę, ze jestes z tarnowa. Gdzie w takim razie mogę dopytać o okna, o których piszecie?

Stynia
15-02-2013, 21:35
Ja, jako inwestor, też mam taką nadzieję :)

Cinek - widzę, ze jestes z tarnowa. Gdzie w takim razie mogę dopytać o okna, o których piszecie?

To będzie (doradca) opiekun inwestora, nie sprzedawca :)

kama33
15-02-2013, 21:38
To będzie (doradca) opiekun inwestora, nie sprzedawca :)

Zdecydowanie tak :)

MMichal
15-02-2013, 21:50
Witam


To będzie (doradca) opiekun inwestora, nie sprzedawca :)


Zdecydowanie tak :)

No to macie odpowiedz - szukajcie właśnie takich osób/firm.

Ja bardzo lubię rozmowy z inwestorami najlepiej u nich na budowach, bardzo się cieszę jak biorą sobie "do serca" moje podpowiedzi/rady a jak jeszcze widzę uśmiech na twarzy montażystów, którzy trafiają do nich do już pełnia szczęścia ;) ale ja delikatnie "zboczony" jestem i robię to ... bo lubię :)

Pozdrawiam

finlandia
15-02-2013, 21:53
Cinka znajdziecie pod adresem www.unimar.pl
i jak widzę jest też Mistrzemo Montażu z programu Zrzeszenia Montażystów Stolarki. Moje gratulacje:)

Mmichal - masz jakieś sadystyczne umiłowania? Tak się znęcać nad ymi montażystami :D

Stynia
15-02-2013, 21:58
Witam





No to macie odpowiedz - szukajcie właśnie takich osób/firm.

Ja bardzo lubię rozmowy z inwestorami najlepiej u nich na budowach, bardzo się cieszę jak biorą sobie "do serca" moje podpowiedzi/rady a jak jeszcze widzę uśmiech na twarzy montażystów, którzy trafiają do nich do już pełnia szczęścia ;) ale ja delikatnie "zboczony" jestem i robię to ... bo lubię :)

Pozdrawiam

Kto lubi to co robi, to chyba nigdy nie pracuje...:yes:

MMichal
15-02-2013, 22:01
Witam


Cinka znajdziecie pod adresem www.unimar.pl
i jak widzę jest też Mistrzemo Montażu z programu Zrzeszenia Montażystów Stolarki. Moje gratulacje:)

Mmichal - masz jakieś sadystyczne umiłowania? Tak się znęcać nad ymi montażystami :D

hehe tak sobie zerkam na stronę CINKA i nie widzę firmy D...ex - co na to ZMS ? ;)

finlandia - znęcać ??? nie bardzo rozumiem ? wręcz przeciwnie zazwyczaj montażyści mi dziękują, że inwestor odpowiednio przygotował się do montażu :)

Pozdrawiam

MMichal
15-02-2013, 22:02
Witam


Kto lubi to co robi, to chyba nigdy nie pracuje...:yes:

dobre, w sumie racja, ale powiedz to mojej żonie ;)


pozdrawiam

jareko
15-02-2013, 22:08
...nie widzę firmy D...ex - co na to ZMS ? ;) ... .... nie ma takiego wymogu Michale.