PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

MMichal
15-02-2013, 22:15
Witam


.... nie ma takiego wymogu Michale.

jareko wiem, że WYMOGU nie ma ale ... albo już nic, przepraszam za poruszenie tematu :)


Pozdrawiam

finlandia
15-02-2013, 22:20
Witam



hehe tak sobie zerkam na stronę CINKA i nie widzę firmy D...ex - co na to ZMS ? ;)

finlandia - znęcać ??? nie bardzo rozumiem ? wręcz przeciwnie zazwyczaj montażyści mi dziękują, że inwestor odpowiednio przygotował się do montażu :)

Pozdrawiam
A myślałem że może nastawiasz Inwestorów przeciw montażystom :) PRwdę mówiąc, słuchając Ciebie coraz bardziej jestem przekonany do montażu warstwowego. Szkoda ze nie mielismy okazji pogadac na targach.
A co do Mistrzów Montażu - ten program jest mi bliższy niż konkurencyjne - są dla mnie tylko dublowaneim pomysłu..
I w inicjatywie ZMS czuję misję - u reszty - raczej tylko biznes.. (ps. konkurencja ma swoich mentorów którch dla odmiany ja nie lubię)
Ps. Na D-x też coś napisałem wściekłego i to na blokno.

MMichal
15-02-2013, 22:29
Witam


A myślałem że może nastawiasz Inwestorów przeciw montażystom :) PRwdę mówiąc, słuchając Ciebie coraz bardziej jestem przekonany do montażu warstwowego. Szkoda ze nie mielismy okazji pogadac na targach.
A co do Mistrzów Montażu - ten program jest mi bliższy niż konkurencyjne - są dla mnie tylko dublowaneim pomysłu..
I w inicjatywie ZMS czuję misję - u reszty - raczej tylko biznes.. (ps. konkurencja ma swoich mentorów którch dla odmiany ja nie lubię)
Ps. Na D-x też coś napisałem wściekłego i to na blokno.

Jak dla mnie WSZYSTKIE działania, które mają na celu poprawę, udoskonalenie czy wzrost świadomości w kwestiach montażowych jest bardzo dobry!
Co do ZMS mam swoje zdanie zbudowane na kilku "szkoleniach" na których "sprawdzano" umiejętności montażystów, które miałem okazję obserwować.
Co do okazji "pogadania" to nic straconego, do Ciebie chętnie podjadę :) w okolicach Warszawy jestem min 2 x w miesiącu zaprosisz na pivko i nie ma sprawy :)


Pozdrawiam

jareko
15-02-2013, 22:29
Bo ZMS to naprawdę misja, to jest chyba jedyna inicjatywa, która w końcu przyniesie efekty. W ślad za samym portalem idą szkolenia - bezpłatne szkolenia co najważniejsze - jak choćby najbliższe o ISO Chemie dwudziestego - niby sponsorowane ale niosące ze sobą wiedzę. Całe szczęście Druty nie narzucają swojej woli i nie zawłaszczyły sobie samej idei - z korzyścią dla całej branży, bo rekomendacja ZMS zaczyna coś znaczyć na rynku, po początkach gdzie faktycznie "szkolenia" i "sprawdzanie" było co najmniej wątpliwie dziwne - jak w Kazimierzu - bez obrazy dla organizatorów tamtej imprezy

MMichal
15-02-2013, 22:35
Witam


Bo ZMS to naprawdę misja, to jest chyba jedyna inicjatywa, która w końcu przyniesie efekty. W ślad za samym portalem idą szkolenia - bezpłatne szkolenia co najważniejsze - jak choćby najbliższe o ISO Chemie dwudziestego - niby sponsorowane ale niosące ze sobą wiedzę. Całe szczęście Druty nie narzucają swojej woli i nie zawłaszczyły sobie samej idei - z korzyścią dla całej branży, bo rekomendacja ZMS zaczyna coś znaczyć na rynku

jareko bym się zgodził ale... ale miałem wątpliwą przyjemność obcować z kilkoma Mistrzami Montażu z ZMS i ... szkoda gadać ale mam fotki z ich montaży i ich efekty oraz poprawki które byli "zmuszeni" porobić itd
Moim zdaniem tacy właśnie "MISTRZOWIE" psują cały efekt a kwestia weryfikacji ich przez ZMS jest .... hmmmm dość nieudolna ?
i tak naprawdę szkodzą Tobie i innym dobrym montażystom.

Pozdrawiam

jareko
15-02-2013, 22:46
nie ma idealnego świata, nie ma idealnych ludzi i zawsze pojawi się jakies "ale" - nie sądzisz ?
Idea jest na tyle dobra i robiona z pasją i pomysłem, że takich, którzy zdobyli tytuł tylko po to by dalej pieprzyć rynek i montaże, należy zgłaszać do ZMS-u (jejku, ciągle mi się kojarzy ze Związkiem Młodzieży Socjalistycznej) i powiem szczerze, nie wiem na co czekasz - foty, dane, mail i już tacy znikają z portalu - tylko tak, można zadbać o to, że ZMS będzie coś znaczył na rynku.
I w Twoim i każdego dobrego montażysty interesie powinno być wyłapywanie tych, którzy wykorzystują rosnącą pozycję ZMS i reklamę, jaką bycie w tym gronie daje montażyście i sprzedawcy. Jeśli sami nie będziemy ZMS wspomagać to jak wyłapać czarne owce?
Ja już dawno zauważyłem, że pewne rozwiązania na stronie Zrzeszenia są niewiarygodne - jak choćby przyznawanie gwiazdek, gdzie następuje dyskredytowanie tych dobrych przez konkurencję.

MMichal
15-02-2013, 22:59
Witam


nie ma idealnego świata, nie ma idealnych ludzi i zawsze pojawi się jakies "ale" - nie sądzisz ?
Idea jest na tyle dobra i robiona z pasją i pomysłem, że takich, którzy zdobyli tytuł tylko po to by dalej pieprzyć rynek i montaże, należy zgłaszać do ZMS-u (jejku, ciągle mi się kojarzy ze Związkiem Młodzieży Socjalistycznej) i powiem szczerze, nie wiem na co czekasz - foty, dane, mail i już tacy znikają z portalu - tylko tak, można zadbać o to, że ZMS będzie coś znaczył na rynku.
I w Twoim i każdego dobrego montażysty interesie powinno być wyłapywanie tych, którzy wykorzystują rosnącą pozycję ZMS i reklamę, jaką bycie w tym gronie daje montażyście i sprzedawcy. Jeśli sami nie będziemy ZMS wspomagać to jak wyłapać czarne owce?
Ja już dawno zauważyłem, że pewne rozwiązania na stronie Zrzeszenia są niewiarygodne - jak choćby przyznawanie gwiazdek, gdzie następuje dyskredytowanie tych dobrych przez konkurencję.

jareko - to ZMS bierze pieniądze od Was jako składki czy co tam jeszcze nie wnikam nie mój interes i to ONI powinni dokonywać weryfikacji a nie ja czy inni podobni do mnie.

Inicjatywa jak najbardziej słuszna i potrzebna ale ... i nad tym ale ZMS musi popracować, to co usłyszałem na tematy montażowe - bo jak wiesz to mnie najbardziej interesuje - od osób ściśle związanych z ZMS to ... szkoda gadać, niestety ale u mnie Oni sami wyrobili/wyrabiają sobie opinię i tyle.

Pozdrawiam

PS: dopisałeś kwestię gwiazdek :) nic dodać nic ująć

jareko
15-02-2013, 23:04
Michale, bądź realistą, jak można skontrolować wszystkich montażystów? Ale OK - jak zwykle mamy odmienne zdanie ;)

MMichal
15-02-2013, 23:10
Witam


Michale, bądź realistą, jak można skontrolować wszystkich montażystów? Ale OK - jak zwykle mamy odmienne zdanie ;)

no tak jakoś nie do końca zgodni jesteśmy ;)

i jestem realistą, ZMS teoretycznie sprawdza WSZYSTKICH i na tej podstawie udziela rekomendacji, prawda ?


pozdrawiam

jareko
15-02-2013, 23:17
poczytaj na ich stronie, ja już się nie wypowiadam. Jeśli sami nie będziemy dbali o dobre imię MONTAŻYSTY to nikt o to nie zadba. Jest to o wiele lepiej zorganizowana inicjatywa jak kiedyś wyłapywanie okien różnych producentów i ich testy - gdzie wyszło jak wyszło i cała idea padła - stąd dalej jest wolna amerykanka a klient jeszcze bardziej skołowany i niezdecydowany
ZMS nie każdemu kto się do nich zgłosi rekomendacji udziela - jesteś w błędzie tak sądząc natomiast trudno jest z weryfikacją już wydanych rekomendacji i tu pomoc nas byłaby wskazana - nawet tych niezrzeszonych - nawet w Twoim interesie jest wyeliminowanie tych którzy ci potencjalnie obrót mogą zaniżyć - takie jest moje zdanie, Ty oczywiście możesz i masz inne
DObranoc

MMichal
15-02-2013, 23:22
Witam



DObranoc

i Tobie Dobrej Nocki

i przepraszam za offtop który sie zrobił delikatny.

pozdrawiam

ClNEK
16-02-2013, 02:20
finlandia dzięki za wyjaśnienie :)

Ja się z MMichałem zgadzam w 100%, brałem w tym udział i też swoje widziałem....

Co nie zmienia faktu, że pomimo odbywania się tego "konkursu" w moim mieście, braku opłaty za niego jakoś nie było wielu chętnych wśród miejscowych. Ekipy biorące udział potrafiły i 200 -300 km zrobić, żeby brać w nim udział. Po tym widać jak niektórym zależy, żeby się edukować w kwestiach montażowych.

Charlie
16-02-2013, 09:50
Rozumiem, że ZMS robi szkolenia ale jakoś nikt montażu dźwiękoszczelnego nie ogarnia.
Pewnie ogniochronności też

T12345T
16-02-2013, 14:51
Idea jest na tyle dobra i robiona z pasją i pomysłem, że takich, którzy zdobyli tytuł tylko po to by dalej pieprzyć rynek i montaże, należy zgłaszać do ZMS-u [...] i powiem szczerze, nie wiem na co czekasz - foty, dane, mail i już tacy znikają z portalu - tylko tak, można zadbać o to, że ZMS będzie coś znaczył na rynku.

Hm... Jarku, jak sam wiesz tak nie było, nie jest i nie będzie. Na tym rynku nikt, nikogo, nigdzie nie zgłasza, chyba, że do branżowych laurów (za kasę :-)). Idąc Twoim tokiem myślenia (poniekąd słusznym) na podobnej zasadzie należałoby zgłaszać do Nadzoru Budowlanego producentów działających niezgodnie z wymaganiami ustawy o materiałach budowlanych lub sprzedawców nagminnie naruszających postanowienia ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów albo ustawy o nieuczciwych praktykach rynkowych. Widzisz jakichś chętnych do zgłaszania? Ilu już zgłosiłeś? Nie widzisz nieprawidłowości?


jareko - to ZMS bierze pieniądze od Was jako składki czy co tam jeszcze nie wnikam nie mój interes i to ONI powinni dokonywać weryfikacji a nie ja czy inni podobni do mnie.

Też jestem zdania, że łatwiej dać certyfikat, tytuł, czy co tam jeszcze niż później faktycznie sprawować nadzór nad ich posiadaczami. Pusty śmiech mnie bierze jak rozdaje się tytuły, certyfikaty, dyplomy czy insze kwity po kilkugodzinnym szkoleniu, na którym większość czasu to handlowe pranie mózgu. Potem grasują po rynku Bardzo Ważni Montażyści z kwitem, ale nadal bez wiedzy i umiejętności albo Mistrzowie, którzy swoje mistrzostwo wkładają do kieszeni, a jak nikt nie widzi dalej robią, co robili.

Podstawowa sprawa, to zmiana świadomości. Ryzyko utraty zarobku nie powinno prowadzić do zachowań urągających zdrowemu rozsądkowi i działań wbrew prawom fizyki. Tak sobie myślę, że kulturalni ludzie nie plują na podłogę nawet wtedy, gdy nikt nie widzi. A czego zabrania kultura montażu, kulturalnym montażystom? Powiedzmy, że podcierania się uzyskanymi tytułami, certyfikatami i dyplomami, chyba, że ich realna wartość jest na poziomie papieru do podcierania.

Charlie
16-02-2013, 20:28
Sądzę, że ten nasz system nadzoru, egzekwowania Ustawy Prawo Budowlane jest chory - daleko nie ma co szukać. Sprawa Modlina a jeszcze niedawno autostrad ( zmowa cenowa i wstrzymanie przez UE strumienia kasy ). Pomijając fakt, że sama Ustawa Prawo Budowlane jest mało precyzyjna.
Niby są odbiory, nadzory a na końcu i tak lipa.
Pamiętam parę lat temu jak chwalono się utworzeniem tzw. policji budowlanej ( takich lotnych zespołów do kontroli budów ) - podobno istnieją ale pieniędzy na działalność nie mają.
Kolejna sprawa to świadomość samych Inwestorów - ich niepohamowana chęć cięcia kosztów + niska kultura techniczna versus olbrzymia konkurencyjność wśród wykonawców.
To jest taki mętlik, że to całe budowanie to mi się wydaje wszystko na wariata jest robione :)
Tak nawiasem mówiąc to odniesień prawnych do systemów montaży nie ma.

T12345T
16-02-2013, 21:04
Tak nawiasem mówiąc to odniesień prawnych do systemów montaży nie ma.

Nie wiem co szanowny kolega ma na myśli pisząc "systemy montażu", ale zgoda, do systemów cokolwiek to znaczy, nie ma. Do sposobu wykonywania są. Mógłby to już kolega wiedzieć. Sporo o tym było także na FM:-). Mniej pisać, więcej czytać, np Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych... tam coś by się znalazło. Chyba, że znajdujące się tam odniesienia nie są odniesieniami prawnymi według kolegi. Kolega wie lepiej, bo ja togi nie mam:-).

finlandia
16-02-2013, 21:34
Bardzo Ważni Montażyści.. hehehe :) Zawsze to bardziej trafione niż Bardzo Ważny Salon :)

MMichal
16-02-2013, 21:53
Witam


Bardzo Ważni Montażyści.. hehehe :) Zawsze to bardziej trafione niż Bardzo Ważny Salon :)

finlandia - tutaj nie ma się co śmiać - tak niestety jest :/
nie lubię żadnych kwitów ale jeżeli już są to niech mówią o tym, że ktoś odbył takie i takie szkolenie z takiego to zakresu a nie, że jest Mistrzem :)
sam posiadam parę i właśnie tak są sformułowane - na żadnym nie jestem Mistrzem Sprzedaży czy też Królem Negocjacji itp :)

Pozdrawiam

Charlie
16-02-2013, 22:09
Nie wiem co szanowny kolega ma na myśli pisząc "systemy montażu", ale zgoda, do systemów cokolwiek to znaczy, nie ma. Do sposobu wykonywania są. Mógłby to już kolega wiedzieć. Sporo o tym było także na FM:-). Mniej pisać, więcej czytać, np Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych... tam coś by się znalazło. Chyba, że znajdujące się tam odniesienia nie są odniesieniami prawnymi według kolegi. Kolega wie lepiej, bo ja togi nie mam:-).

daj już spokój - co było a nie jest nie piszemy w rejestr.
Pisząc system miałem na myśli usystematyzowanie czynności związanych z montażem okna, drzwi, fasad. Tylko dzięki temu można to jakoś kontrolować, weryfikować.
W tej chwili to jest wolna amerykanka.
Przykład: pianki są do -20* a de facto to i tak nic nie daje w kontekście temperatury muru/ściany czyli lipa.
montaż dźwiękochronny - wszyscy wiedzą, że dzwon dzwoni ale w którym kościele to już azymut problem.

T12345T
16-02-2013, 22:41
Pisząc system miałem na myśli usystematyzowanie czynności związanych z montażem okna, drzwi, fasad. Tylko dzięki temu można to jakoś kontrolować, weryfikować

Żądasz niemożliwego i niebezpiecznego.. Według mnie generalne zasady są jasne i dobrze znane. To, że się ich nie przestrzega nie jest winą zasad, a wyłącznie ludzi, którzy z profesjonalnego obowiązku powinni je znać i stosować w praktyce. Na wszystkich spotkaniach, które prowadziłem tłumaczenie "profesjonalistów" jest jedno. Nie przestrzegam, bo inni nie przestrzegają, a gdybym zaczął, to nie zarobię. Do bólu beznadziejne tłumaczenie! Właśnie dlatego inwestorom cięgle się wydaje, że montaż może wykonać każdy Kazik przy użyciu młotka i gwoździ, a jak to takie proste nie może być drogie. Kółko się zamyka. A jak się coś Kazikowi nie uda, każdy nabywca powie "nie wiedziałem", że można inaczej, że trzeba! Gdyby mi powiedzieli... .


W tej chwili to jest wolna amerykanka.

Wolną amerykankę niestety uprawiacie sami. Nie do mnie te żale. Ja tylko wiem (teoretycznie oczywiście :-) ) jak to zrobić poprawnie, Jak mnie pytają mówię.


Przykład: pianki są do -20* a de facto to i tak nic nie daje w kontekście temperatury muru/ściany czyli lipa.

Weź się ogarnij chłopie. Zaczynasz od zasad, a piszesz o piance. Jedziesz od ściany do ściany. W ten sposób nie powstają systematyki. Raczej zwyczajna pojęciowa rozpierducha.


montaż dźwiękochronny - wszyscy wiedzą, że dzwon dzwoni ale w którym kościele to już azymut problem.

Przyczepiłeś się do tematu z innego wątku, W mojej ocenie nie istnieje coś takiego jak "montaż dźwiękochronny" i nigdy nie będzie istnieć. A zaplanowanie montażu okna o jakiejś tam izolacyjności akustycznej specjalnie trudne nie jest. Oczywiście (nie obraź się teraz) jedynie dla tych, którzy nie rozpoczynają rozmowy o izolacyjności akustycznej okna od szyby.

jareko
16-02-2013, 22:52
Żądasz niemożliwego i niebezpiecznego.. Według mnie generalne zasady są jasne i dobrze znane. To, że się ich nie przestrzega nie jest winą zasad, a wyłącznie ludzi, którzy z profesjonalnego obowiązku powinni je znać i stosować w praktyce. Na wszystkich spotkaniach, które prowadziłem tłumaczenie "profesjonalistów" jest jedno. Nie przestrzegam, bo inni nie przestrzegają, a gdybym zaczął, to nie zarobię. Do bólu beznadziejne tłumaczenie! Właśnie dlatego inwestorom cięgle się wydaje, że montaż może wykonać każdy Kazik przy użyciu młotka i gwoździ, a jak to takie proste nie może być drogie. Kółko się zamyka. A jak się coś Kazikowi nie uda, każdy nabywca powie "nie wiedziałem", że można inaczej, że trzeba! Gdyby mi powiedzieli... . .....nic dodać, nic ująć

ml80
17-02-2013, 13:36
Witam,
Zastanawiam się nad zakupem okien jezierski -profil premium ultra, lub ten sam profil z hekaplastu. czy ktoś może ma opinie na temat okien tych producentów? Będę je kupował w salonie Salamandra w Rzeszowie i również byłbym wdzięczny za opinie o sprzedawcy i montażu jaki wykonuje.

finlandia
17-02-2013, 14:05
A co mowi Salamandra? Jak sie domyslam, trafiles/as tam z zamiarem zakupu Jezierskiego? A zaproponowali Ci także alternatywę - Hekę.
Pod kątem analizy ostatnich dwoch lat zakup H jest pewniejszy pod katem terminu. Patrzac tylko na okres 2-3 miesiecy nie jest tak zle jak niektoryz mowia :)

Ps. Jeśli chodzi o produkt to są to okna niemal bliźniacze.

ml80
17-02-2013, 16:04
Początkowo właśnie tak było- jakby Hekaplast korzystać miał na problemach Jezierskiego.Teraz w salamandrze również mówią, że najtrudniejszy okres w Jezierskim już minął. Oglądając jednak okna Jezierskiego martwi mnie nitkowy zgrzew, któremu moim zdaniem daleko do ideału. Z drugiej strony nie wiem, czy jest możliwość wykonania w Jezierskim grubego zgrzewu.

witek86
18-02-2013, 09:49
Początkowo właśnie tak było- jakby Hekaplast korzystać miał na problemach Jezierskiego.Teraz w salamandrze również mówią, że najtrudniejszy okres w Jezierskim już minął. Oglądając jednak okna Jezierskiego martwi mnie nitkowy zgrzew, któremu moim zdaniem daleko do ideału. Z drugiej strony nie wiem, czy jest możliwość wykonania w Jezierskim grubego zgrzewu.

Warto zapytać w salonie ( o ile jeszcze tego nie zrobili) co oni by doradzali.
Nie ma co się dziwić że ktoś korzysta na potknięciach innych. Prawo rynku.
W salonie widziałeś ten "daleki od ideału " zgrzew?

tomekwa
19-02-2013, 09:53
Poza tym zastanawia mnie różnica w grubościach szyb Reyners vs Aluprof.

Reyners generalnie na wszystkie fixy i na HS (6 okien) dał: 6/12Ar/6/12Ar/6TF ciepła ramka
a na wszystkie okna RU: 4/16Ar/4/16Ar/4TF ciepła r

Oknoplast: w 3 oknach (2 duże fixy i 1 xHS) Low E 6 mm/16 Ar/6 mm/16 Ar/Low E 6 mm U=0,6
a w pozostałych Low E 4 mm/16 Ar/4 mm/16 Ar/Low E 4 mm U=0,6.

Rozumiem, że szyba 6mm jest lepsza niż 4mm?

jareko
19-02-2013, 10:07
6 jest zimniejsza ale wynika z powierzchni - jak się domyślam
na 4 Ug=0,5 na 6 Ug=0,7

Charlie
19-02-2013, 10:38
Reyners generalnie na wszystkie fixy i na HS (6 okien) dał: 6/12Ar/6/12Ar/6TF ciepła ramka
a na wszystkie okna RU: 4/16Ar/4/16Ar/4TF ciepła r

Oknoplast: w 3 oknach (2 duże fixy i 1 xHS) Low E 6 mm/16 Ar/6 mm/16 Ar/Low E 6 mm U=0,6
a w pozostałych Low E 4 mm/16 Ar/4 mm/16 Ar/Low E 4 mm U=0,6.

Rozumiem, że szyba 6mm jest lepsza niż 4mm?

Mocniejsza - chodzi o wytrzymałość vs rozmiary. Ug jest takie same dla 6mm czy 4mm.
Nie wiem jak masz rozmieszczone te okna na elewacjach ale na tej samej elewacji stosuje się tę samą grubość szkła. W innym przypadku widać różnicę w odcieniach - szkło 6 mm ma "ciemniejszy" odcień niż 4 mm i to widać (różnicę ) patrząc od zewnątrz.

tomekwa
19-02-2013, 10:45
Zwrócę na to uwagę. Żaden z oferentów nie poprosił o plany budynku, robili to na podstawie zestawienia stolarki.

jareko
19-02-2013, 11:05
ale to nie ma znaczenia Charlie - architekt nie patrzy na odcienie i jak na elewacji masz mały gabaryt i na tyle duży że musi być zastosowana szyba 6mm to nikt nie będzie patrzył na wizje architekta i pytał klienta o zdanie - bo co? Ma zamiast 6 dac 4 i co?
Dostałem wczoraj do oceny ofertę jakieś firmy - dane jej zamazane jak i ceny (nie rozumiem po jaką cholerę wogóle wysyłąć i prosić o ocenę nie podając takich szczegółów - świat sie zawali jak ceny poznam lub producenta? pomijam też wstyd przed podpisaniem sie imieniem i nazwiskiem - tego też pojąć nie mogę) - HS szyba 4,5 mkw na 4 mm - bez komentarza chyba że chcesz skomentować :)

Charlie
19-02-2013, 12:25
Jareko - architekci tak projektują jak Inwestorzy płacą.
Rozumiem, że tzw.projektu wykonawczego na okna nigdy nie widziałeś i nie zobaczysz bo to koszta, które powinien ponieść Inwestor.
Zresztą po co jakieś projekty wykonawcze jak są gotowe systemy okienne > szklarze mają siatki statyki ogólnie dostępne > okuciowcy też podają nośność okuć. Obowiązkiem producenta jest to wszystko poskładać do kupy z jak najwyższą jakością i w.g zasada jakie podają poddostawcy komnponentów. Jak tego nie robi tzn., że produkuje tzw.buble a tego mu nie wolno robić ( jest jakiś przepis określający jasno ten aspekt ).
Monterzy mają montować okna w.g też zasad i sztuki budowlanej.
Krąg się zamyka.
Na końcu jest Klient, który się zna na tym co kupuje w większym lub mniejszym stopniu co pozwala mu zweryfikować tzw.jakość tego co ma makupić lub co już kupił.

Nft
22-02-2013, 09:30
Witam!
Możecie polecić jakąś sprawdzoną (lub napisać u kogo się nie pytać) firmę z mazowieckiego, dokładnie powiat miński ?
Okna PCV

Brass
22-02-2013, 15:22
Czy tak będzie wyglądać przyszłość: http://superwindows.eu/ ?

Charlie
22-02-2013, 16:40
koszta przezbrojenia linii produkcyjnych są astronomiczne.

T12345T
22-02-2013, 21:45
koszta przezbrojenia linii produkcyjnych są astronomiczne.

O! To ciekawe. Ktoś już produkuje takie okna? Skąd Ty masz takie informacje?

jareko
22-02-2013, 22:40
jaki piękny montaż ;) - z daleka ;)

I przy okazji . . . .Syrena Sport - jak sądzicie, w latach 60-tych chyba zawojowałaby nasze i nie tylko nasze drogi

slaku
23-02-2013, 08:30
gdzie to stoi, w tesco? :cool:


ale samochód niezły :)

witek86
23-02-2013, 08:34
już niedługą będę mógł dodać Jarku fotki do folderu z daleka bo wybieramy się do Walii :)
Ostatnio byłem u klienta który ma odrestaurowaną impale

...ile pali?
-8
a mów wartburg 10:D

firewall
23-02-2013, 08:45
jaki piękny montaż ;) - z daleka ;)

I przy okazji . . . .Syrena Sport - jak sądzicie, w latach 60-tych chyba zawojowałaby nasze i nie tylko nasze drogi
czy ta mikrowentylacja na zdj. nr 2 to w gratisie?:eek:

Nft
23-02-2013, 09:35
Czy macie jakieś nowe opinie (pozytywne/negatywne) na temat okien Drutex IGLO ENERGY ? Bo mamy dylemat wyboru pomiędzy alphaline 90 a tymi Iglo :)

ClNEK
23-02-2013, 09:53
Opinii nie mamy ale przy takim porównaniu 95% użytkowników forum wskaże jednak Alphaline niezależnie kto by to produkował.

finlandia
23-02-2013, 11:07
Witam!
Możecie polecić jakąś sprawdzoną (lub napisać u kogo się nie pytać) firmę z mazowieckiego, dokładnie powiat miński ?
Okna PCV
Tu masz pierwszy lepszy (z naciskiem na słowo lepszy) zbiór potencjalnych firm montażowych/sprzedawców.
http://montaze.info.pl/
Jak każdy katalog nie jest pewnie idealny, ale na pewno to zbiór ludzi z wiekszymi ambicjami by coś tworzyć (a nie tylko liczyć pieniądze). Nieskromnie powiem, że też tam jestem :cool:

Charlie
23-02-2013, 15:57
jaki piękny montaż ;) - z daleka ;)

I przy okazji . . . .Syrena Sport - jak sądzicie, w latach 60-tych chyba zawojowałaby nasze i nie tylko nasze drogi

Ta Syrena i dzisiaj zawojowałaby drogi odpowiednio doposażona - na miarę XXI wieku.

slaku
23-02-2013, 16:30
Czy macie jakieś nowe opinie (pozytywne/negatywne) na temat okien Drutex IGLO ENERGY ? Bo mamy dylemat wyboru pomiędzy alphaline 90 a tymi Iglo :)

Nie pchaj sie w produkt, który nie wiadomo jak się będzie zachowywał nawet po pierwszej zimie, zwłaszcza, ze producent ma fatalną opinię u uzytkowników i montażystów.

bwojtek
23-02-2013, 16:50
Bo mamy dylemat wyboru pomiędzy alphaline 90 a tymi Iglo :)
Dylemat na poziomie wyboru między Tata a Mercedesem. Czy coś poza ceną przemawia za Tata?

IVO333
23-02-2013, 17:56
Czy macie jakieś nowe opinie (pozytywne/negatywne) na temat okien Drutex IGLO ENERGY ? Bo mamy dylemat wyboru pomiędzy alphaline 90 a tymi Iglo :)
Jakiekolwiek okna można ocenić po pewnym czasie na rynku, po konkretnej zimie i przysmażeniu słońcem można coś więcej powiedzieć niż to że są ładne lub brzydkie ;-)

witek86
24-02-2013, 07:02
reklama druta robi swoje wczoraj an targach podszedł Pan i powiedział czy mogę mu zaproponować okna tak dobre jak Drutex z takim Uw jak oni mają.
Trochę to trwało by Pan zrozumiał na czym to polega ale myślę że teraz już będzie wiedział o co pytać i co jest ważne przy wyborze okien.

Nft widziałeś oba okna? Nic nie przemawia za jednymi albo drugimi?
Na budmie oglądałem tą nowość drutexu to naprawdę widać że to okna gdzie cena robi różnicę

Nft
24-02-2013, 08:16
Napisz Witek jakieś szczegóły żebym wiedział na co zwrócić uwagę jak będziemy oglądać na żywo.

witek86
25-02-2013, 13:16
Napisz Witek jakieś szczegóły żebym wiedział na co zwrócić uwagę jak będziemy oglądać na żywo.

szczegół ? wystarczy byś poprosił o wycenę okna w reklamowanej wersji z pakietem 4szybowy wkładka izolacyjna itd zobaczysz jaka wyjdzie cena!
a okna dotykałem oglądałem i po prostu (jak dla mnie) widać że to taniocha

GraMar
28-02-2013, 20:49
Czy warto tymi szybami się zainteresować? poniżej cytat z ulotki.

"CLIMATOP LUX
Szyby zespolone CLIMATOP LUX, dzięki najnowszej technologii produkcji szkła
niskoemisyjnego, są ważnym elementem przyczyniającym się do oszczędzania
energii oraz zapewnienia komfortu, minimalizując straty ciepła w pomieszczeniach
mieszkalnych.

W szybach CLIMATOP LUX zastosowano
najnowsze powłoki SGG PLANITHERM LUX

CLIMATOP LUX spełnia wymagania klasy energetycznej „A” we wszystkich krajach gdzie istnieje system klas energetycznych dla okien lub szyb
zespolonych
Szyby zespolone CLIMATOP LUX nie tylko pozwalają na znaczące ograniczenie zużycia energii cieplnej, ale równocześnie zapewniają dodatkowe zyski ciepła z energii słonecznej (energia pozyskiwana ze słońca jest większa niż ta, która ucieka przez szkło z pomieszczenia). Dodatkowo, dzięki bardzo dobrej przezierności, szyby CLIMATOP LUX pośrednio ograniczają zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń.
Zamiast minimalizować straty energii, zapewnij sobie realny zysk
Ug=0,7 [W/m2K]
g=0,62
TL=73%
LUX
CLIMATOP LUX
Szyby zespolone CLIMATOP LUX, dzięki najnowszej technologii produkcji szkła niskoemisyjnego, są ważnym elementem przyczyniającym się do oszczędzania energii oraz zapewnienia komfortu, minimalizując straty ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych.

Powłoki SGG PLANITHERM LUX nakłada się na szkło w urządzeniach magnetronowych. W próżniowym procesie napylania katodowego, na wysokiej jakości bezbarwne szkło SGG PLANILUX nakłada się jedyną w swoim rodzaju kombinację wielu warstw. Uzyskiwana w ten sposób cienka i niezwykle przezroczysta powłoka skutecznie odbija długofalowe promieniowanie cieplne z powrotem do wnętrza pomieszczenia,
a jednocześnie do maksimum zwiększa przepuszczalność światła naturalnego i krótkofalowego promieniowania słonecznego.

Zastosowanie
Dwukomorowa szyba zespolona CLIMATOP LUX z bezbarwnego szkła float z powłokami SGG PLANITHERM LUX o współczynniku przepuszczalności światła 73%, zapwenia wysoki poziom oświetlenia światłem dziennym.
Nowe powłoki dedykowane są do zastosowania w domach i mieszkaniach, których użytkownicy cenią sobie komfort i niskie rachunki.
Dzięki wyjątkowej kombinacji wartości Ug (współczynnika przenikania ciepła przez szybę) oraz wartości Solar Factor g, szyba CLIMATOP LUX doskonale nadaje się do oszkleń w budynkach wykorzystujących pasywnie energię słoneczną. Szczególnie w pochmurne dni oraz w okresie zimowym, szyba CLIMATOP LUX pozwala na optymalne wyłapanie słabego światła i promieniowania słonecznego i zatrzymanie energii cieplnej wewnątrz budynku.

Nowoczesna powłoka niskoemisyjna SGG PLANITHERM LUX w szybie CLIMATOP LUX
str.3
Oszczędność energii - wysoka przepuszczalność darmowej energii słonecznej ogranicza wykorzystanie konwencjonalnych systemów
grzewczych.

Zalety
Oszczędność prądu - wysoka przezierność zapewnia pomieszczeniom doskonałe doświetlenie i ogranicza wykorzystanie energii elektrycznej.
Oszczędność pieniędzy - ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i oświetlenia pomieszczeń przekłada się na wymierne
oszczędności finansowe. Szyby CLIMATOP LUX oferowane są z ciepłą ramką SGG SWISSPACER, która w przeciwieństwie do tradycyjnych metalowych ramek dystansowych, nie powoduje powstawania mostków termicznych na krawędziach szyby.
Ponadto ciepłą ramkę międzyszybową SGG SWISSPACER wyróżnia:
∙ podwyższona wartość współczynnika przenikania ciepła Uw okna do 10%
(zgodnie z europejską normą EN ISO 10077)
∙ możliwość dopasowania koloru ramek do koloru ramiaków okna
∙ estetyczna matowa powierzchnia bez metalicznych odbić
∙ ograniczenie ryzyka kondensacji pary wodnej na krawędziach szyby"


Ponadto mam pytanie, jakie najlepsze, najcieplejsze są odległości między szybami 4mm z argonem w pakiecie 3-szybowym? Chodzi mi, np: 4/12/4/12/4;
4/14/4/14/4; np 4/16/4/16/4 ?

jareko
28-02-2013, 21:14
przypomnę tylko o pewnym zjawisku - nagrzewanie wnętrza przez szyby jest wskazane, nawet bardziej wskazane z racji oszczędności w wydatkach na ogrzewanie ALE !!! ale zima trwa u nas trzy miesiące a latem podobnie szyba pozwala nam nagrzewać wnętrze i oby nie okazało się, że po pierwszym lecie zakupicie klimatyzację do domu i sumaryczne wydatki w skali roku okażą się dużo wyższe - jakoś klima nie chodzi na gaz. pelety czy węgiel
Znam już kilku którzy dodali do swego wymarzonego domu, tak pięknie zaprojektowanego, wycyzelowanego w każdym szczególe i oszpeconego klimą

GraMar
28-02-2013, 21:32
przypomnę tylko o pewnym zjawisku - nagrzewanie wnętrza przez szyby jest wskazane, nawet bardziej wskazane z racji oszczędności w wydatkach na ogrzewanie ALE !!! ale zima trwa u nas trzy miesiące a latem podobnie szyba pozwala nam nagrzewać wnętrze i oby nie okazało się, że po pierwszym lecie zakupicie klimatyzację do domu i sumaryczne wydatki w skali roku okażą się dużo wyższe - jakoś klima nie chodzi na gaz. pelety czy węgiel
Znam już kilku którzy dodali do swego wymarzonego domu, tak pięknie zaprojektowanego, wycyzelowanego w każdym szczególe i oszpeconego klimą

:o A ja myślałam, że to taki gadżet zamiast zwykłych szyb-zaproponowano w tej samej cenie co 4/12/4/12/4.Kocham słoneczko zimą, ale to lato na budowie i upały przez 4 mies zalazły mi do szpiku kości.

witek86
01-03-2013, 10:43
Znam już kilku którzy dodali do swego wymarzonego domu, tak pięknie zaprojektowanego, wycyzelowanego w każdym szczególe i oszpeconego klimą

panele wewnątrz są super ale agregat na zewnątrz już nie :)
tylko w kamienicy juz mi tak nie zależy na wyglądzie zewnętrznym

skibaewa
06-03-2013, 17:21
Witam! Czy ktoś z was kupował moze okna z krispolu, bo zastanawiamy się nad ich zakupem i szukam opinii państwa. Bardzo proszę o ewentualna doradzenie czy warto je zakupic:)

bwojtek
06-03-2013, 20:27
Witam! Czy ktoś z was kupował moze okna z krispolu, bo zastanawiamy się nad ich zakupem i szukam opinii państwa. Bardzo proszę o ewentualna doradzenie czy warto je zakupic:)

Producent z zerowym doświadczeniem w produkcji okien. Miarodajną opinię można sobie wyrobić po przynajmniej kilkuletniej obecności producenta na rynku.

skibaewa
06-03-2013, 20:30
Dziękuje bardzo! Czyli te okna raczej byś nie polecał a wiesz moze jesli masz własne doświadczenie to która z firm produkujących okna byś polecił???

bwojtek
06-03-2013, 20:37
Dziękuje bardzo! Czyli te okna raczej byś nie polecał a wiesz moze jesli masz własne doświadczenie to która z firm produkujących okna byś polecił???
Nie napisałem, że nie polecam. Po prostu firma dopiero raczkuje "w oknach".
Polecane (sprawdzone w praktyce) firmy znajdziesz na forum jak się trochę postarasz.

skibaewa
06-03-2013, 21:02
Dziękuje ! Będę szukać może znajdę narazie robią mi wycenę tych okien,ale myśle też nad Jezierskim:)

MMichal
06-03-2013, 22:44
Witam


Producent z zerowym doświadczeniem w produkcji okien. Miarodajną opinię można sobie wyrobić po przynajmniej kilkuletniej obecności producenta na rynku.


Nie napisałem, że nie polecam. Po prostu firma dopiero raczkuje "w oknach".
Polecane (sprawdzone w praktyce) firmy znajdziesz na forum jak się trochę postarasz.

no takie zdanie jest po pierwsze dość krzywdzące po drugie może być bardzo mylne

nie wiemy tak naprawdę jakie mają doświadczenie - no chyba, że wiesz że pracownicy są "nowi" a co ja osobiście wątpię.

ta drobna kwestia na krótkim przykładzie:

1 firma z 20 letnim doświadczeniem w produkcji i ... z całkowicie nową załogą

2 firma całkowicie nowa na rynku z załogą z tej pierwszej

i która z nich ma doświadczenie ??

oczywiście, że potrzeba więcej czasu aby SOLIDNIE ocenić produkty, z moich obserwacji i sygnałów z rynku wygląda to całkiem przyzwoicie.


Pozdrawiam

skibaewa
07-03-2013, 19:06
Witam! Chciałabym jeszcze was dopytac, ktore okna lepsze 2 czy 3 szybowe bo mam z tym tez problem i te komory 6 czy 5 lepsze????

fenix2
07-03-2013, 19:10
Witam! Chciałabym jeszcze was dopytac, ktore okna lepsze 2 czy 3 szybowe bo mam z tym tez problem i te komory 6 czy 5 lepsze????

3 szyby, nie patrz na ilość komór tylko szerokość profili.

skibaewa
07-03-2013, 19:33
Dziękuje czyli jak myśle im szerszy tym lepszy???

Charlie
07-03-2013, 19:48
Witam





no takie zdanie jest po pierwsze dość krzywdzące po drugie może być bardzo mylne

nie wiemy tak naprawdę jakie mają doświadczenie - no chyba, że wiesz że pracownicy są "nowi" a co ja osobiście wątpię.

ta drobna kwestia na krótkim przykładzie:

1 firma z 20 letnim doświadczeniem w produkcji i ... z całkowicie nową załogą

2 firma całkowicie nowa na rynku z załogą z tej pierwszej

i która z nich ma doświadczenie ??

oczywiście, że potrzeba więcej czasu aby SOLIDNIE ocenić produkty, z moich obserwacji i sygnałów z rynku wygląda to całkiem przyzwoicie.


Pozdrawiam

...święte słowa :)

A ilu jest takich co łączą w sobie i długoletnie istnienie na rynku i doświadczoną załogę a produkt dalej z chorobami wieku niemowlęcego.

Charlie
07-03-2013, 19:50
Witam! Chciałabym jeszcze was dopytac, ktore okna lepsze 2 czy 3 szybowe bo mam z tym tez problem i te komory 6 czy 5 lepsze????

3 szyby + profil grubości minimum 86 mm.
A najlepiej drewno.

stary
07-03-2013, 21:00
3 szyby + profil grubości minimum 86 mm.
A najlepiej drewno.
Człowiek całe życie się uczy i tylu kanonów nigdy nie poznał..... :jawdrop:
A wedle jakiej normy jest ustalona ta magiczna granica 86 mm ? Dlaczego nie 85 mm dla przykładu ?:rolleyes:
Oszczędzę sobie nerwów na komentarz drugiej części....

MMichal
07-03-2013, 21:20
Witam


Człowiek całe życie się uczy i tylu kanonów nigdy nie poznał..... :jawdrop:
A wedle jakiej normy jest ustalona ta magiczna granica 86 mm ? Dlaczego nie 85 mm dla przykładu ?:rolleyes:
Oszczędzę sobie nerwów na komentarz drugiej części....

eeee tam wiemy wszyscy, że Charlie jest zakochany w drewnie i niech tak zostanie :)

ale co do tych kanonów to kolejny raz ludzie skupiają się na drobiazgach technicznych wykorzystywanych przez marketingowców

DRODZY INWESTORZY APELUJĘ DO WAS - OPANUJCIE SIĘ - ZACZNIJCIE KUPOWAĆ/SZUKAĆ OKNA !!!

Pozdrawiam

jareko
07-03-2013, 21:25
DRODZY INWESTORZY APELUJĘ DO WAS - OPANUJCIE SIĘ - ZACZNIJCIE KUPOWAĆ/SZUKAĆ OKNA !!!...Nie krzycz - a jak sądzisz - co tutaj robią ? Właśnie szukają

MMichal
07-03-2013, 22:11
Witam


Nie krzycz - a jak sądzisz - co tutaj robią ? Właśnie szukają

no tak szukają - ale szukają szerokości, komór, pakietów, szyb itp itd a powinni okien chyba nie ?/ :)

Pozdrawiam

PS i przepraszam, że się uniosłem :D

Brass
08-03-2013, 09:27
ale co do tych kanonów to kolejny raz ludzie skupiają się na drobiazgach technicznych wykorzystywanych przez marketingowców

DRODZY INWESTORZY APELUJĘ DO WAS - OPANUJCIE SIĘ - ZACZNIJCIE KUPOWAĆ/SZUKAĆ OKNA !!!

Pozdrawiam

Postaw się w pozycji kupującego, który nie zna się na oknach, a jakoś musi je kupić. Wchodzi do danego punktu sprzedaży, a tam każdy nawija, że jego jest najlepsze. Ten co sprzedaje drogie okna mówi, że reszta to szajs - pewnie z Chin. Ten co sprzedaje tanio mówi, że wszystkie okna są takie same (w konstrukcji i działaniu) i ludzie przepłacają za markę. Inny mówi, że 6-komorowe są lepsze od 5-komorowych itp. A ten biedny człowiek skąd ma wiedzieć co jest prawdą. Owszem ci bardziej dociekliwi będą szukać opinii u znajomych, w sieci, u kierownika budowy czy wykonawcy. Ale jakieś kryteria wyboru są konieczne. Coś musi decydować, które okna są lepsze, a które gorsze. Choć prawda jest taka, że te gorsze też mogą spełniać swoje funkcje i ich użytkownicy też mogą być z nich zadowoleni.

jareko
08-03-2013, 09:43
Brass - zastanawiałem się jak odpisać MMichałowi na jego post i nie mogłem dobrac słów - wyręczyłeś mnie trafnymi obserwacjami
Klient nie MUSI się znać tak samo jak my sami nie znamy się na wszystkim - dla mnie astronomia to jedna wielka czarna dziura - dla większości klientów tą czarną dziurą są okna i nawet szukając informacji w sieci natrafiają na bełkot marketingowy na pięknie opracowanych stronach.
A nie wiedząc co może skłonić klienta do wyboru ? Jesteśmy ludźmi i zachowujemy się podobnie - także my, kupując rzeczy nam nieznane - często podejmujemy decyzję na podstawie ceny - najwyżej powiem później, że mądry po szkodzie, czy też, że uczymy się na własnych błędach

Nft
08-03-2013, 10:07
No i właśnie po to jest forum żeby się poradzić, wymienić doświadczeniami, przeczytać opinie pozytywne/negatywne o danym producencie/montażyście.
Na koniec pozostaje pozdrowić tych "Wszystkowiedzących" i zaprosić do udzielania "cennych" wskazówek typu "kupujcie okna" nie zaśmiecajcie forum pytaniami ;)

MMichal
08-03-2013, 17:37
Witam

Brass jareko widzę, że nie potrafię przekazać swojego pkt widzenia no ale co zrobić bywa nie każdy wszak może pisać poradniki :)


No i właśnie po to jest forum żeby się poradzić, wymienić doświadczeniami, przeczytać opinie pozytywne/negatywne o danym producencie/montażyście.
Na koniec pozostaje pozdrowić tych "Wszystkowiedzących" i zaprosić do udzielania "cennych" wskazówek typu "kupujcie okna" nie zaśmiecajcie forum pytaniami ;)

czy ja komukolwiek zarzuciłem, że zaśmieca forum ? czy też, że nie ma pytać ? nie uważam się również za "wszystkowiedzącego" więc nie wiem po co te aluzje ?

zupełnie czym innym jest prośba o opinie na temat danego producenta a czym innym pytanie w sensie "lepiej 6 czy 8 komór"

Może napiszę jak JA widzę kwestie pytania i zakupu okien:

Mam dom i potrzebuję do niego okna w salonie chcę jak największe przeszklenia bo ... takie mi się podobają, mam też dwa pokoje dla dzieci i dwa gościnne (będą używane sporadycznie) do tego sypialnia, kuchnia, spiżarnia i garaż (bez ogrzewania), z salonu dodatkowe spore wyjście na taras no i drzwi do garażu i wejściowe do domu. Całość ma być wybudowana w standardzie enerooszczędnym.

I teraz następują pytania o to jakie mogą być duże przeszklenia jakie są możliwe sposoby otwierania okien, czy koniecznie wszystkie muszą być takie same jakie są możliwości rozwiązania np kwestii mikrowentylacji dostępne kolory długość gwarancji kwestie serwisowe dodatki w postaci rolet roletek zaluzji itp itd - czy ma to sens ? dla mnie ma dużo większy niż pytanie o ilość szyb czy też szerokość zabudowy profilu - te szczegóły są ważne dla sprzedawcy, który musi je znać i dostosować do moich potrzeb aby wszystko było zgodnie ze sztuką - ot cała różnica między moim podejściem a 90% zadawanych tutaj pytań.
Ale w sumie to ja zawsze byłem inny a inni są w mniejszości więc pewnie racja jest po Waszej stronie :)

Pozdrawiam

jareko
08-03-2013, 18:10
MM - nie dziw się i nie odbiegasz od normy - jak starasz się to zasugerować :) tylko wczuj sie w klienta, który nie ma z budowlanką nic wspólnego - zna się na czymś innym na czym my możemy się nie znać i jest w tym specjalistą i jak zacznie opowiadać to nam oczy w orbit wyjdą i niewiele z tego zrozumiemy.
Twoje podejście ma większość klientów i zostaje ono zweryfikowane w pierwszym punkcie handlowym gdzie zamiast przedstawić mu ofertę pod jego projekt czy wymagania słyszy o klasie profili (gdzie czy A czy B to realnie nie ma wielkiego znaczenia), później usłyszy o ilość komór - a kuriozum jakie usłyszałem z ust klienta to była całkowita ilość komór, padło pytanie czy mam profile 17 komorowe - ZGROZA !!! później o szybach, o ramkach "ciepłych" ze stali - choćby nie wiem jak "szlachetnej" itd itd. Mami się klienta i jedzie przede wszystkim na konkurencji mającej punkt za rogiem.
Klient nie wie, klient się uczy, słucha i jak mu się takie głupoty wciśnie to tego się trzyma i uważa, że te parametry są najistotniejsze - rozumiesz MM ?
Wiem, że rozumiesz więc wytykanie, że skupia się na w sumie nieistotnych dla siebie rzeczach, jest troszkę nie teges

My jesteśmy tu chyba po to by prostować głupoty jakimi mami się klienta, mamy za zadanie odwinąć ten makaron nawinięty na uszy

Zarzuca mi się często - i w sumie słusznie - że jak pojawia się jakieś konkretne pytanie odpowiadam w nawiązaniu do Schuco, podaję przykłady, wyliczenia itp dotyczące tego profila. Niestety dla oponentów, ten profil znam od wielu wielu lat i z nim mam do czynienia co nie oznacza, że na Schuco kończy się świat. Często pochlebnie wyrażam się o Brungmanie, Aluplaście, KBE (które mam u siebie w domu od 1991 roku) i innych profilach ale program wyliczający interesujące Was parametry mam niestety dla oponentów tylko dla Schuco.
Ale jak inaczej mogę podać porównawcze dane na pytanie np. czy profil 70 czy 80 mm ? Czy ramka aluminiowa jest lepsza od swisspacera? Czy szyba jedno czy dwukomorowa i jak to się przekłada na Uw okna? Ile mogę zaoszczędzić stosując profil 80 czy 70 mm? itd itd itd.

Wydaje mi się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by inni w oparciu o system jaki znają mogli np. podać wyliczenia statyki czy Uw całości jakiejś tam konstrukcji czy odpowiedzieć w oparciu o system jaki znają na dręczące Forumowiczów pytania.
Staram się być obiektywny - choć czasem mi to nie wychodzi - za co przepraszam

MMichal
08-03-2013, 18:33
Witam



Twoje podejście ma większość klientów i zostaje ono zweryfikowane w pierwszym punkcie handlowym gdzie zamiast przedstawić mu ofertę pod jego projekt czy wymagania słyszy o klasie profili (gdzie czy A czy B to realnie nie ma wielkiego znaczenia), później usłyszy o ilość komór - a kuriozum jakie usłyszałem z ust klienta to była całkowita ilość komór, padło pytanie czy mam profile 17 komorowe - ZGROZA !!! później o szybach, o ramkach "ciepłych" ze stali - choćby nie wiem jak "szlachetnej" itd itd. Mami się klienta i jedzie przede wszystkim na konkurencji mającej punkt za rogiem.
Klient nie wie, klient się uczy, słucha i jak mu się takie głupoty wciśnie to tego się trzyma i uważa, że te parametry są najistotniejsze - rozumiesz MM ?
Wiem, że rozumiesz więc wytykanie, że skupia się na w sumie nieistotnych dla siebie rzeczach, jest troszkę nie teges


oooo i to jest właśnie to - fatalne wręcz podejście sprzedawcy do tematu, któremu niestety brak fachowości i jedyne co potrafi to zachwalać "coś" i dyskredytować inne "coś" - tu mowa o tych wszystkich pierdołach komorach szybach itd.

Jest jednak coś pozytywnego, ten coraz cięższy kawałek chleba wymusza zmianę działania i widzę coraz większy nacisk na profesjonalną obsługę a nie na sprzedawania jakiś tam cyferek, niedawno w jednym z pkt sprzedaży właściciel opowiadał jak to wpadł do niego klient i chciał kupić bramę po 2 godzinach rozmowy na tematy "około bramowe" stwierdził, że to faktycznie bardzo istotne kwestie o których pojęcia nie miał i z uśmiechem zapytał czy da radę w krótkim czasie "dojść do bramy" :D

Moim zdaniem tak to powinno wyglądać: spokojnie, dokładnie ze szczegółami wszak w grę wchodzi niejednokrotnie wydawanie dziesiątków tysięcy złotych.

Pozdrawiam

T12345T
08-03-2013, 18:51
no tak szukają - ale szukają szerokości, komór, pakietów, szyb itp itd a powinni okien chyba nie ?/ :)

Michale, zgadzam się z Tobą i sądzę, że Ciebie gubi to co i mnie. Choć jesteś "z branży", nie jesteś sprzedawcą okien:-). W tej grupie zawodowej lata zaniedbań w rozwoju kompetencji zrobiły wielkie mentalne spustoszenie. Przeciętny kierunek przepływu wiedzy wyglądał i nadal wygląda mniej więcej tak:

Właściciele systemów - profili, okuć, producenci szyb - szkolą producentów, ale przekazują im głównie wiedzę produktową o profilach, okuciach i szybach.

Producenci - nie systematyzują i nie syntezują tej wiedzy, przekładając na własne produkty, tylko wygodnie spuszczają w dół wprost do sprzedawców. Najchętniej w postaci ulotek produktowych dotyczących profili, okuć albo szyb.

Sprzedawcy nie mniej wygodni od producentów, przekazują tę wiedzę nabywcom, twierdząc, że to wiedza o oknach bądź, co bądź wprost od producentów i... kółko się zamyka.

Wszystkie badania rynkowe pokazują, że nabywcy ciągle jeszcze uważają sprzedawców za najlepsze źródło wiedzy o oknach. Problem w tym, że przekazywana im przez sprzedawców wiedza ma niewiele wspólnego z oknami, bo to w większości informacje o właściwościach komponentów z jakich je wykonano, a nie informacje o gotowym produkcie. Stąd te pytania nabywców o komory, okucia i szyby. Ciągle i w kółko. Jeśli od większości sprzedawców słyszą to samo, to przyjmują, że tak być musi.

Ty wiesz, ja wiem i pewnie jeszcze parę osób wie, że wcale tak być nie musi, ba, wręcz być nie powinno. Czy sposób narracji o oknach może się zmienić? Pewnie może. Wszystko zależy od ilości takich jak my nawiedzonych "oszołomów", "teoretyków" i innych branżowych odszczepieńców.

Właśnie uruchomiłem specjalny projekt "Wszechnica okienna" kierowany do inwestorów - nabywców okien. Chcemy dzielić się z nimi naszą wiedzą całkowicie za darmo i na ich podwórku. Jak myślisz chcą? A gdzie tam. Więc, albo wszystko już o oknach wiedzą albo mają w nosie te własne dziury w murach, albo są tak dobrzy, że to czego ktoś się uczył naście lat oni wyłapią z dwóch zdawkowych postów na forum. Tylko pogratulować.

Jednocześnie inwestorów z Dolnego Śląska i okolic zapraszam 22.03 na targi do Wrocławia. Będę miał przyjemność powiedzieć tam kilka słów o tym co w oknach jest ważne, a co mniej. Żeby było ciekawiej, cała prezentacja oparta jest o pewne pytanie zadane nie tak dawno przez forumowicza z FM.

MMichal
08-03-2013, 19:10
Witam


Michale, zgadzam się z Tobą i sądzę, że Ciebie gubi to co i mnie. Choć jesteś "z branży", nie jesteś sprzedawcą okien:-). W tej grupie zawodowej lata zaniedbań w rozwoju kompetencji zrobiły wielkie mentalne spustoszenie. Przeciętny kierunek przepływu wiedzy wyglądał i nadal wygląda mniej więcej tak:

Właściciele systemów - profili, okuć, producenci szyb - szkolą producentów, ale przekazują im głównie wiedzę produktową o profilach, okuciach i szybach.

Producenci - nie systematyzują i nie syntezują tej wiedzy, przekładając na własne produkty, tylko wygodnie spuszczają w dół wprost do sprzedawców. Najchętniej w postaci ulotek produktowych dotyczących profili, okuć albo szyb.

Sprzedawcy nie mniej wygodni od producentów, przekazują tę wiedzę nabywcom, twierdząc, że to wiedza o oknach bądź, co bądź wprost od producentów i... kółko się zamyka.

Wszystkie badania rynkowe pokazują, że nabywcy ciągle jeszcze uważają sprzedawców za najlepsze źródło wiedzy o oknach. Problem w tym, że przekazywana im przez sprzedawców wiedza ma niewiele wspólnego z oknami, bo to w większości informacje o właściwościach komponentów z jakich je wykonano, a nie informacje o gotowym produkcie. Stąd te pytania nabywców o komory, okucia i szyby. Ciągle i w kółko. Jeśli od większości sprzedawców słyszą to samo, to przyjmują, że tak być musi.

Ty wiesz, ja wiem i pewnie jeszcze parę osób wie, że wcale tak być nie musi, ba, wręcz być nie powinno. Czy sposób narracji o oknach może się zmienić? Pewnie może. Wszystko zależy od ilości takich jak my nawiedzonych "oszołomów", "teoretyków" i innych branżowych odszczepieńców.

Właśnie uruchomiłem specjalny projekt "Wszechnica okienna" kierowany do inwestorów - nabywców okien. Chcemy dzielić się z nimi naszą wiedzą całkowicie za darmo i na ich podwórku. Jak myślisz chcą? A gdzie tam. Więc, albo wszystko już o oknach wiedzą albo mają w nosie te własne dziury w murach, albo są tak dobrzy, że to czego ktoś się uczył naście lat oni wyłapią z dwóch zdawkowych postów na forum. Tylko pogratulować.

Jednocześnie inwestorów z Dolnego Śląska i okolic zapraszam 22.03 na targi do Wrocławia. Będę miał przyjemność powiedzieć tam kilka słów o tym co w oknach jest ważne, a co mniej. Żeby było ciekawiej, cała prezentacja oparta jest o pewne pytanie zadane nie tak dawno przez forumowicza z FM.

Wielkie dzięki, ubrałeś, w chyba dość zrozumiałe słowa, to co chciałem powiedzieć :)

Twój nowy projekt widziałem - interesujący - jak faktycznie będą jednak chętni daj znać chętnie podjadę jeśli będzie taka możliwość.

tak na marginesie tego 22.03 jakaś konkretna godzina ? jestem 20 w Krakowie, 21 u siebie w Knurowie więc może na 22 bym podjechał i do Wrocławia :)

Pozdrawiam

witek86
08-03-2013, 19:54
nie że bym się podlizywał czy coś ale jak by sprzedawcy przeczytali pana książkę (nawet po tym jak duża część została usunięta:) ) i wzięli sobie do serca podejście do klienta to dużo mniej czasu schodziło by mi na tym aby tłumaczyć a dlaczego jak ktoś ma najlepsze okna to wszyscy mówią że one nie są najlepsze itd:)
pogoda na najbliższe 2 tyg zapowiada się nie montażowa więc chętnie odwiedzę wrocław
pozdrawiam

T12345T
08-03-2013, 19:54
Witam



Wielkie dzięki, ubrałeś, w chyba dość zrozumiałe słowa, to co chciałem powiedzieć :)

Twój nowy projekt widziałem - interesujący - jak faktycznie będą jednak chętni daj znać chętnie podjadę jeśli będzie taka możliwość.

tak na marginesie tego 22.03 jakaś konkretna godzina ? jestem 20 w Krakowie, 21 u siebie w Knurowie więc może na 22 bym podjechał i do Wrocławia :)

Pozdrawiam

Na razie wiem tyle, że 22.03 między 13:00 a 16:00.

T12345T
08-03-2013, 19:59
nie że bym się podlizywał czy coś ale jak by sprzedawcy przeczytali pana książkę (nawet po tym jak duża część została usunięta:) ) i wzięli sobie do serca podejście do klienta to dużo mniej czasu schodziło by mi na tym aby tłumaczyć a dlaczego jak ktoś ma najlepsze okna to wszyscy mówią że one nie są najlepsze itd:)
pogoda na najbliższe 2 tyg zapowiada się nie montażowa więc chętnie odwiedzę wrocław
pozdrawiam

Nie żeby mi było miło, ale dziękuję:-). W razie co kupię paczuszkę "Ulunga" (kto go jeszcze pamięta), to się jaką herbatkę zmajstruje:-).

witek86
08-03-2013, 20:01
haha ahh te targi:)
ale jak się lepiej integrować
proszę o jakieś info bliżej tego 22 jak już będzie jasność:)

T12345T
08-03-2013, 20:41
haha ahh te targi:)
ale jak się lepiej integrować
proszę o jakieś info bliżej tego 22 jak już będzie jasność:)

Pogrzebałem głębiej w korespondencji i już wiem, że zgodnie z programem... to powinno być 22.03.2013 godz.13:30. Zakładając zwyczajową targową punktualność oczywiście:-).

witek86
08-03-2013, 20:54
zanotowałem:)
a teraz czas wręczyć goździki i rajstopy:)

Campeche
09-03-2013, 20:37
Otrzymałem wycenę od trzech producentów okien
Vetrex: V90+
Krispol: Fen92
Bertrand: Kombisystem.
Rożnica w cenie nie będzie czynnikiem decydującym w wyborze. Napomknę tylko że najtańsze są Bertrandy potem Vetrex a najdroższe Krispol.
Proszę zatem znawców tematu o sugestie i rady które okna wybrać.

Charlie
10-03-2013, 11:14
Człowiek całe życie się uczy i tylu kanonów nigdy nie poznał..... :jawdrop:
A wedle jakiej normy jest ustalona ta magiczna granica 86 mm ? Dlaczego nie 85 mm dla przykładu ?:rolleyes:
Oszczędzę sobie nerwów na komentarz drugiej części....

Kanony ustalają producenci profili PVC a nie producenci okien.
Także kanonuj sobie do nich apolegoto plastiku.

GraMar
10-03-2013, 16:58
Ponadto mam pytanie, jakie najlepsze, najcieplejsze są odległości między szybami 4mm z argonem w pakiecie 3-szybowym? Chodzi mi, np: 4/12/4/12/4;
4/14/4/14/4; np 4/16/4/16/4 ?

To dalej Was powałkuję- jak to jest z tymi pakietami w.w.??

A gdyby tak zamontować pakiet dwuszybowy w odległości między szybami, np 26mm, 36mm to jak wyglądałoby wówczas Ug? :rolleyes:

Jakiej szerokości max są ramki syntetyczne tzw ciepłe?:rolleyes:


Pozdrawiam :yes:

grzeniu666
10-03-2013, 17:15
Kanony ustalają producenci profili PVC a nie producenci okien.

A skąd taka informacja o tym 86mm, jakieś źródło, a najlepiej argumenty? Na taki np. bE 82 rozumiem szkoda patrzeć?

grzeniu666
10-03-2013, 18:17
O tym myślałeś?
http://bruegmann.pl/4296,4036=4296,s.html

No prawie:
http://www.abakus-okna.com.pl/fabryka/okien/pl/bluEvolution

Albo np. Eforte, 84mm...

Skąd akurat to 86mm (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1792-OKNA-szukam-dobrych-okien-jakie-okna-polecacie&p=5861934&viewfull=1#post5861934)się wzięło?

_FIX_
10-03-2013, 19:39
Skąd 86 mm: z fantazji autora tej (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1792-OKNA-szukam-dobrych-okien-jakie-okna-polecacie&p=5861934&viewfull=1#post5861934) wypowiedzi ..... I dodatkowo pomylona jest głębokość z szerokością :rolleyes:

GraMar
10-03-2013, 19:53
Fajne, ciekawe kto za tym nadąży? Trzeba mieć mózgowie o pojemności czaszki słonia aby to zrozumieć:
tu bEv http://bruegmann.pl/4296,4036=4296,s.html
tu także bEv http://www.abakus-okna.com.pl/media/dokumenty/baza_plikow_347.png

Mogliby jakoś je inaczej nazwać, np bEv 82 i bEv 90 !!!!!!!!!!

_FIX_
10-03-2013, 19:53
Dziękuje czyli jak myśle im szerszy tym lepszy???
Całe szczęście tak nie jest, bo rynek zdominowany byłby przez np. PRIME (93 mm, 7k) albo Thermicco (90mm, 8 k !!).


Dla tych, którzy mylą szerokość i głębokość kształtowników PVC polecam http://oknotest.pl/poradnik-okienny/profile-okienne-pcv-szerokosc-i-glebokosc-ksztaltownikow

Charlie
10-03-2013, 20:37
Skąd 86 mm: z fantazji autora tej (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1792-OKNA-szukam-dobrych-okien-jakie-okna-polecacie&p=5861934&viewfull=1#post5861934) wypowiedzi ..... I dodatkowo pomylona jest głębokość z szerokością :rolleyes:

Grubość = głębokość w przypadku profili . W szybach nie używa się pojęcia głębokość :)
Im większa grubość = głębokość profila tym grubszy pakiet szybowy można zamontować - powyżej 52 mm. Na przykład P4 w kombinacji na U=0,5.
Tego pakietu nie zapnie się w profil o grubości = głębokości 82 mm czyli blueEvulution "bEV82. Dyskwalifikacja pod tym względem w mojej ocenie i stąd napisałem tak jak napisałem.

P.S mam na myśli szybę 0,5 gdzie Lt = 71 % a nie 58% czyli ciemna !

grzeniu666
10-03-2013, 21:07
Im większa grubość = głębokość profila tym grubszy pakiet szybowy można zamontować - powyżej 52 mm.
Tego pakietu nie zapnie się w profil o grubości = głębokości 82 mm czyli blueEvulution "bEV82.

To nie reguła.
Alphaline 90mm: do 50mm
bE 82: do 52mm
Eforte 84mm, do 56mm

http://www.veka.pl/content/alphaline1.php
http://www.baulinks.de/webplugin/2012/0506.php4
http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/inoutic-deceuninck-eforte

coś pomyliłem?

Zamiast magicznych 86mm lepiej chyba napisać o możliwości oszklenia ileśtam mm

Dudi1978
10-03-2013, 23:15
Dziękuje ! Będę szukać może znajdę narazie robią mi wycenę tych okien,ale myśle też nad Jezierskim:)
Jeśli mogę się wtrącić to mogę polecić okna na profilu Schuco. Również stałem przed wyborem okien ponad dwa lata temu, wybór padł na Schuco. Jestem zadowolony z profilu Cava. Odpowiednik u Jezierskiego Elita. Już prawie kupiłem okna Jezierskiego ale ówczesne problemy firmy spowodowały że zacząłem poszukiwania okien na tym profilu ale od innego producenta. Tak więc proponuję abyś popytał na rynku jak również na tym forum, czy już wszystko okey z finansami tej firmy, abyś nie wpakował się na minę i nie czekał miesiącami na okna. Ja jestem bardzo zadowolony z moich okien i mogę szczerze polecić producenta, jeśli chcesz wiedzieć jaki to napisz do mnie. Nie chcę robić reklamy.

Charlie
11-03-2013, 09:56
....

Zamiast magicznych 86mm lepiej chyba napisać o możliwości oszklenia ileśtam mm

O`k mój błąd.

To co proponujesz Klientowi, który chce kupić okna PVC o jak najniższym współczynniku przenikalności cieplnej "Uw" ?
Załóżmy, że Inwestor ma kasę i jest bardzo mocno ukierunkowany na azymut pasywności i podwyższoną odporność na włamanie !
Dodatkowo nie chce mieć ciemnych szyb.

witek86
11-03-2013, 10:06
To nie reguła.
Alphaline 90mm: do 50mm
bE 82: do 52mm
Eforte 84mm, do 56mm

http://www.veka.pl/content/alphaline1.php
http://www.baulinks.de/webplugin/2012/0506.php4
http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/inoutic-deceuninck-eforte

coś pomyliłem?

Zamiast magicznych 86mm lepiej chyba napisać o możliwości oszklenia ileśtam mm

szerokość ramy a skrzydła bywa różna

T12345T
11-03-2013, 11:45
Przede wszystkim proponuję mu, aby usiadł ochłonął i nie robił z siebie idioty. Potem kawusia i zmierzamy do oferty na okna o współczynniku przenikania ciepła Uw ≤ 0,8 W/m2*K z klasą odporności na włamanie np. RC2N odsyłając go przy okazji na FM do „najlepszego specjalisty od szkła”, aby wyjaśnił mu co to znaczy „ciemna szyba”. Jak klientowi się rozjaśni z „ciemnymi szybami” może wrócić. Kawy nie zabraknie. Gorzej z cierpliwością. Może rzeczywiście coś w tym jest, że jak się klient naczyta Muratora, to... błądzi.

grzeniu666
11-03-2013, 12:09
To co proponujesz Klientowi, który chce kupić okna PVC o jak najniższym współczynniku przenikalności cieplnej "Uw" ?
Załóżmy, że Inwestor ma kasę i jest bardzo mocno ukierunkowany na azymut pasywności i podwyższoną odporność na włamanie !
Dodatkowo nie chce mieć ciemnych szyb.

Co ja tam mogę proponować, ja jestem amator. Ale im szerzej można oszklić tym raczej lepiej. Do tego dobry producent i sprzedawca/montażysta, profil chyba też lepiej popularny i solidnej marki. Mnie się z profili osobiście podoba bE92 (szkło do 60mm?), również wizualnie, w MS ze wzmocnieniem SteelPur, jakbym kasy nie liczył... super...

Charlie
11-03-2013, 14:53
Przede wszystkim proponuję mu, aby usiadł ochłonął i nie robił z siebie idioty. ....

...a jak kupi to 3 dziewczynki GO,GO i pół litra z Biedronki :):):)

Charlie
11-03-2013, 14:57
Co ja tam mogę proponować, ja jestem amator. Ale im szerzej można oszklić tym raczej lepiej. .......

... Panie Kowalski, "raczej" kup Pan te okna a nie tamte :)
Precyzyjny jesteś "do bólu" też z tym "szerzej" - grubiej a nie szerzej !!!

grzeniu666
11-03-2013, 15:15
... Panie Kowalski, "raczej" kup Pan te okna a nie tamte :)
Precyzyjny jesteś "do bólu" też z tym "szerzej" - grubiej a nie szerzej !!!

A czy ja twierdzę że jestem precyzyjny? Ja się nie rwę do udzielania rad, sądzę tylko że możliwość grubszego (sory jeśli nie zostałem właściwie zrozumiany) oszklenia jest raczej zaletą i tyle.
A piszę "raczej" bo dopuszczam możliwość, że w pewnych sytuacjach zbyt głęboki profil może nieść pewne negatywy (choćby wizualne, to już rzecz gustu).

Charlie
11-03-2013, 15:34
[QUOTE=grzeniu666;5868331]A czy ja twierdzę że jestem precyzyjny? ,,,QUOTE]

...w takim razie pomyliłem się co do Ciebie.

T12345T
11-03-2013, 15:58
Precyzyjny jesteś "do bólu" też z tym "szerzej" - grubiej a nie szerzej !!!


Załóżmy, że Inwestor ma kasę i jest bardzo mocno ukierunkowany na azymut pasywności i podwyższoną odporność na włamanie !
Dodatkowo nie chce mieć ciemnych szyb.

Lepiej zostaw grzenia666 w spokoju "Wzorze Precyzji", a sam powiedz coś o tych "ciemnych szybach", bo to niezwykle precyzyjne określenie przepuszczalności światła szyby zespolonej :-):-):-).

Charlie
11-03-2013, 16:32
Lepiej zostaw grzenia666 w spokoju "Wzorze Precyzji", a sam powiedz coś o tych "ciemnych szybach", bo to niezwykle precyzyjne określenie przepuszczalności światła szyby zespolonej :-):-):-).

Określenie jest ogólnie zrozumiałe a techniczny parametr Lt masz podany w poprzednim poście co powinno Ci wystarczyć. Znasz już się chyba na wszystkim "Mądralo" :):):)

daniel5
12-03-2013, 10:24
Mam takie małe pytanko do ekspertów: jakie jest dopuszczalne odkształcenie (wybrzuszenie) pionowego ramiaka oscieznicy o wysokości 1430 mm?

IVO333
12-03-2013, 11:01
Mam takie małe pytanko do ekspertów: jakie jest dopuszczalne odkształcenie (wybrzuszenie) pionowego ramiaka oscieznicy o wysokości 1430 mm?
Z tą dopuszczalnością to kwestia trochę sporna, zależy kto na co się powoła. Ja powiem inaczej, jeśli chodzi o odcinek ościeżnicy połączony z murem (w odróżnieniu od skręconego z inną ościeżnicą w zestawie okien) to montowała p.z.a nie montażysta. Skrzydło ok, bywa że się gnie ale rama.....

P.S. Kurczę, zaraz tu wpadnie TEST i piewszą część mojej odpowiedzi skomentuje ;-)

daniel5
12-03-2013, 13:37
Mi własnie chodzi o odcinek skręcony z inną ościeżnicą (złożenie okien w wykuszu z łącznikiem stałym 135*). Jedna z oscieżnic została najwyraźniej źle skręcona ze słupkiem ruchomym i uległa skrzywieniu o jakieś 3-4 mm. Muszę to zareklamować tylko potrzebuję konkretnych argumentów!

IVO333
12-03-2013, 14:44
Na takim łączniku jeśli jest skręcone razem nie ma możliwości takiego odkształcenia. Odstaje ościeżnica od łącznika? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić...

T12345T
12-03-2013, 15:16
Z tą dopuszczalnością to kwestia trochę sporna, zależy kto na co się powoła. Ja powiem inaczej, jeśli chodzi o odcinek ościeżnicy połączony z murem (w odróżnieniu od skręconego z inną ościeżnicą w zestawie okien) to montowała p.z.a nie montażysta. Skrzydło ok, bywa że się gnie ale rama.....

P.S. Kurczę, zaraz tu wpadnie TEST i piewszą część mojej odpowiedzi skomentuje ;-)

Wpadłem i komentuję:-). Kwestia jest nie tylko trochę, ale bardzo sporna:-). Koniec komentarza:-). Co do reszty nie zabieram głosu, bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić ościeżnicy skręconej z ruchomym słupkiem.

IVO333
12-03-2013, 16:18
Uff, upiekło mi się ;-)

MMichal
12-03-2013, 18:34
Witam


Uff, upiekło mi się ;-)

pewnie tylko chwilowo :) test ma dobrą pamięć :)

pozdrawiam

TAJA01
12-03-2013, 20:02
Witam wszystkich, mam do Was pytanie (pewnie takie jak wszyscy) Jaki profil wybrać? Mam wycenę: Bruegmann, Aluplast, Drutex ? Okna dwuszybowe. Oferowano mi również okno z trzema szybami, jednak dom bedzie posadowiony blisko lasu i zastanawiam się czy nie bedzie za ciemno jeżeli będą te trzy szyby.

Brass
12-03-2013, 20:18
Wpadłem i komentuję:-). Kwestia jest nie tylko trochę, ale bardzo sporna:-). Koniec komentarza:-). Co do reszty nie zabieram głosu, bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić ościeżnicy skręconej z ruchomym słupkiem.

No tak lepiej zgrywać Yodę niż się domyślić, że chodzi o regulowany łącznik kątowy.

bwojtek
12-03-2013, 20:27
Jaki profil wybrać? Mam wycenę: Bruegmann, Aluplast, Drutex
A ja mam wycenę ciast z mąki Basia, Lubella, Castello i Melvit od różnych piekarzy. Które będzie najlepsze?

bwojtek
12-03-2013, 21:47
A ja mam wycenę ciast z mąki Basia, Lubella, Castello i Melvit od różnych piekarzy. Które będzie najlepsze?

A! Jeszcze zapomniałem dodać, że interesuje mnie, które będzie najlepsze w konkursie rzucania ciastem do celu!

PS.
A pisałem, że zamrożonym?

finlandia
12-03-2013, 21:56
Witam wszystkich, mam do Was pytanie (pewnie takie jak wszyscy) Jaki profil wybrać? Mam wycenę: Bruegmann, Aluplast, Drutex ? Okna dwuszybowe. Oferowano mi również okno z trzema szybami, jednak dom bedzie posadowiony blisko lasu i zastanawiam się czy nie bedzie za ciemno jeżeli będą te trzy szyby.

Tak jak wszyscy mylisz pojęcia. Nie ma okien Brugman czy ALuplast. Mogą być okna wykonane z tych profili (o Drutexie nie mówię - dużo już było).
Nic nie wiemy na temat okien które chcesz kupić. Nazwy to za mało.

T12345T
12-03-2013, 23:05
Mi własnie chodzi o odcinek skręcony z inną ościeżnicą (złożenie okien w wykuszu z łącznikiem stałym 135*).


No tak lepiej zgrywać Yodę niż się domyślić, że chodzi o regulowany łącznik kątowy.

Hm... lepiej Yodę niż Yogi'ego, który próbuje wypowiadać się o przyczynach usterki na podstawie domysłów konstrukcyjnych? Dla mnie łącznik 135 stały, to łącznik stały, a nie rura z nakładkami nazywana na dodatek ruchomym słupkiem.

Jak się nie wie jak opisać przedmiot, lepiej zamieścić zdjęcie. To do Pana Inwestora.

T12345T
12-03-2013, 23:08
A! Jeszcze zapomniałem dodać, że interesuje mnie, które będzie najlepsze w konkursie rzucania ciastem do celu!

PS.
A pisałem, że zamrożonym?

Zakamuflowana reklama iglo:-)-:)-:). Do moderacji!!!

Charlie
13-03-2013, 09:10
Witam wszystkich, mam do Was pytanie (pewnie takie jak wszyscy) Jaki profil wybrać? Mam wycenę: Bruegmann, Aluplast, Drutex ? Okna dwuszybowe. Oferowano mi również okno z trzema szybami, jednak dom bedzie posadowiony blisko lasu i zastanawiam się czy nie bedzie za ciemno jeżeli będą te trzy szyby.

Podaj nazwy firm produkujących okna z profili Bruegmann i Aluplast.

daniel5
13-03-2013, 10:30
http://img171.imageshack.us/img171/1330/20130313101809.jpg

Na takim łączniku jeśli jest skręcone razem nie ma możliwości takiego odkształcenia. Odstaje ościeżnica od łącznika? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić...
Jak dowodzi zamieszczony przekrój to jednak mozliwe :(

finlandia
13-03-2013, 10:38
http://img171.imageshack.us/img171/1330/20130313101809.jpg

Jak dowodzi zamieszczony przekrój to jednak mozliwe :(

W tym rzecz, że nie wyobrażamy sobie co tam mogłoby się stać, zeby się rama wypaczyła. Nie była skręcona z łącznikiem? Łącznik bez stali?
Nadal tylko możemy zgadywać.

Campeche
13-03-2013, 10:40
Otrzymałem wycenę od trzech producentów okien
Vetrex: V90+
Krispol: Fen92
Bertrand: Kombisystem.
Rożnica w cenie nie będzie czynnikiem decydującym w wyborze. Napomknę tylko że najtańsze są Bertrandy potem Vetrex a najdroższe Krispol.
Proszę zatem znawców tematu o sugestie i rady które okna wybrać.

Poradzi ktoś?

witek86
13-03-2013, 10:51
ostatniego nie znam ...
krispol na salamandrze
vetrex na vece
obie firmy robią dobre okna ważne też kto je będzie montował ?to ta sama ekipa?
sprawdź kto mówi o profilach bazowych o klinach pod oknami na stałe, o trzymaniu linii przez okna itp same okna to tylko 50% sukcesu

daniel5
13-03-2013, 10:59
W tym rzecz, że nie wyobrażamy sobie co tam mogłoby się stać, zeby się rama wypaczyła. Nie była skręcona z łącznikiem? Łącznik bez stali?
Nadal tylko możemy zgadywać.
Stal w łączniku jest i łacznik jest prosty, najprawdopodonkej wkrety zostały źle wkręcone i srodkiem jedna z ram wybrzuszyła się o 3-4 mm. Odkształcenie pomiędzy łacznikiem a ramiakiem jest na tyle niewielkie, że uszczelka jeszcze zakrywa szczelinę, ale srodkiem jest ona wyraźnie szersza. Czy jakas norma podaje jakie jest dopuszczalne skrzywienie ramy okna?

jareko
13-03-2013, 11:33
Nie ma żadnych norm - można trzymać się ogólnobudowlanych - coś mi się majaczy 1,5mm/1mb, są jeszcze jakieś inne, ale prędzej zalecenia niż normy
Jedynym wyznacznikiem czy wykrzywienie przekracza granice jest siła z jaką można operować klamką - jakby podsumowując - skrzywienie może być dowolne aby siła operowania klamka nie przekraczała 10Nm
3mm tak tragicznie wyglądają ? ;)
Jak tą wartość zmierzyłeś ?
Jaką wysokość ma okno ?
A może wystarczy podregulować docisk skrzydła do ościeżnicy ? ;)

daniel5
13-03-2013, 11:40
3 mm to niby nie dużo ale wprawne oko to bez problemu wyłapuje.
Okno ma standardową wysokość (1435 mm) a odchyłke zmierzyłem przy użyciu długiej poziomnicy.

jareko
13-03-2013, 12:20
przykładając ją u jednego naroża i mierząc luz u drugiego ?
Wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia - jak to zmierzyłeś

daniel5
13-03-2013, 12:22
przykładając ją u jednego naroża i mierząc luz u drugiego ?
Wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia - jak to zmierzyłeś
Nie przykładając ją do strony wklęsłej i mierząć luz w połowie długości profila!

jareko
13-03-2013, 13:00
nie krzycz, pytam się, gdyż często ludzie popełniają taki błąd, od krawędzi po wybrzuszeniu i piszą o 3 mm gdzie faktycznie jest połowa czyli 1,5mm
Realnie nie jest to powód do reklamacji, jeśli klamka chodzi z siła niższą niż wspomniana - przykro mi :(
Ale próbuj - może producent Ci ją uzna

daniel5
13-03-2013, 13:38
Obracanie klamki nie wymaga uzycia wiekszej siły niż ma to miejsce w przypadku innych okien, bo skrzydło dopasował się (uległo skrzywieniu) do ościeżnicy :(. Mam rozumiec, że wszystkie odchyłki od kształtu i wymiaru sa dopuszczalne o ile nie powoduja niewłaściwego funkcjonowania okna?

jareko
13-03-2013, 14:10
dobrze interpretujesz - tak naprawdę jedyne kryterium to siła z jaką działamy na klamkę - nic mi nie wiadomo by pojawiło inne kryterium oceny

daniel5
13-03-2013, 14:21
nic mi nie wiadomo by pojawiło inne kryterium oceny
a szczelność? W moim przypadku bynajmniej nie wieje wiatr, to najwyraxniej szczelnośc jest zachowana.

T12345T
13-03-2013, 15:15
dobrze interpretujesz - tak naprawdę jedyne kryterium to siła z jaką działamy na klamkę - nic mi nie wiadomo by pojawiło inne kryterium oceny

W badaniu "sił operacyjnych" jest jeszcze jedno:-). Siła niezbędna do uruchomienia skrzydła, czyli zapoczątkowania jego ruchu.

jareko
13-03-2013, 17:34
Kolego Test
Miałem przyjemność zapoznać się z systemem MOWO i..... pozostaje juz tylko kwestia ceny, jakości wymurowania ścian, i chętnych - faktycznie rozwiązanie warte propagowania - choć upierdliwe dla wykonawcy

T12345T
13-03-2013, 18:16
Kolego Test
Miałem przyjemność zapoznać się z systemem MOWO i..... pozostaje juz tylko kwestia ceny, jakości wymurowania ścian, i chętnych - faktycznie rozwiązanie warte propagowania - choć upierdliwe dla wykonawcy

No, ja już swoje zrobiłem w dziedzinie popularyzacja:-). Teraz Panowie Monterzy wszystko w waszych rękach i głowach. Sypcie inwestorom środki wężobójcze do kieszeni, może pójdzie łatwiej:-). Mnie się tam MOWO spodobało od pierwszego wejrzenia, czego raczej nie ukrywałem. To chyba miłość! Wiosna tuż:-).

plusfoto
13-03-2013, 18:30
No, ja już swoje zrobiłem w dziedzinie popularyzacja:-). Teraz Panowie Monterzy wszystko w waszych rękach i głowach. Sypcie inwestorom środki wężobójcze do kieszeni, może pójdzie łatwiej:-). Mnie się tam MOWO spodobało od pierwszego wejrzenia, czego raczej nie ukrywałem. To chyba miłość! Wiosna tuż:-).
System jest super, tylko co tam za technologia kosmiczna w nim jest że to tyle kosztuje. A już wiem - nowość panie, nowość. A za to trzeba przecież zerżnąć niczemu winnego inwestora. A wcale się nie zdziwię jak za jakiś czas będzie obowiązek a nie tylko wybór. Bo przecież są lepiej wiedzący co ma wybrać szaraczek

nie.banglasz
13-03-2013, 21:32
Witam!
Poszukuję jak wszyscy i TANICH i DOBRYCH okien do domu (ok 10 okien)
Okolice Pruszcza Gdańskiego

MMichal
13-03-2013, 22:14
Witam


Witam!
Poszukuję jak wszyscy i TANICH i DOBRYCH okien do domu (ok 10 okien)
Okolice Pruszcza Gdańskiego

proponuję zakupić 5 tanich i 5 dobrych - 10 takich jak chcesz to raczej nie dostaniesz, ale może się mylę.

Pozdrawiam

witek86
14-03-2013, 09:40
aby wybrać tanie i dobre to musisz z czegoś zrezygnować np 3 szyb
okna w kolorze białym obustronnie i cena w dół
i takim to sposobem masz taniej a dobre bo szukanie ceny jest złym kierunkiem
bo później wychodzi tylko 2razy drożej a o straconych nerwach nie wspomnę

wiosna ? -12 to chyba wiosna na syberii :P

Campeche
14-03-2013, 12:38
ostatniego nie znam ...
krispol na salamandrze
vetrex na vece
obie firmy robią dobre okna ważne też kto je będzie montował ?to ta sama ekipa?
sprawdź kto mówi o profilach bazowych o klinach pod oknami na stałe, o trzymaniu linii przez okna itp same okna to tylko 50% sukcesu
Jeśłi chodzi o Krispol to ekipa montażowa jest sprawdzona i bardzo często polecana na białej liście. Jeśli chodzi o Vetrex to producent ma swoją ekipę. Ciężko mi cokolwiek o niej powiedzieć. Podobnie jest z Bertrandem. Dlatego też skłaniałbym się ku Krispolowi.
Co miałeś na myśli pisząc: "sprawdź kto mówi..."

witek86
14-03-2013, 13:52
Jeśłi chodzi o Krispol to ekipa montażowa jest sprawdzona i bardzo często polecana na białej liście. Jeśli chodzi o Vetrex to producent ma swoją ekipę. Ciężko mi cokolwiek o niej powiedzieć. Podobnie jest z Bertrandem. Dlatego też skłaniałbym się ku Krispolowi.
Co miałeś na myśli pisząc: "sprawdź kto mówi..."

mówią sprawdź kto mówi chodziło mi właśnie o to żeby dopytać o fachowość monterów
jeśli polecani to chyba nie ma co się zastanawiać
opinia klientów jest chyba najlepszym wyznacznikiem
co do okien to masz podobną klasę

witek86
14-03-2013, 15:38
może ktoś się poznaje http://www.youtube.com/watch?v=Zy35-Euo8SE :D haha

Kasieńka i Piotr
14-03-2013, 20:05
może ktoś się poznaje http://www.youtube.com/watch?v=Zy35-Euo8SE :D haha


Ci drudzy to prawdziwi flachowcy. Wypier....ił bym na kopach z budowy cwaniaczki-specjaliści z miodem w uszach. Broń nas Panie Boże od takich paproków. Że też rynek jeszcze ich nie zweryfikował. Masakra.

finlandia
14-03-2013, 22:26
Oj chyba drudzy przynajmniej widzieli wcześniej okno :)
Jak pomyślę, że tacy "fachofcy" robią mi konkurencję montując za połowę stawki przy okazji wystawiając takie świadectwo, to brrr!!!!!!!!!!
Z tym, że jakbym nie liczył, to taka "wymiana okna" nijak nie wychodzi mi tak drogo.

witek86
15-03-2013, 10:30
to program z czasów gdzie plastikowe okno to luksus :)
a ten pierwszy gość to zapewne jak wychodził po poradę to wchodził na FM się dokształcić
dobry tekst z mijaniem się teorii z praktyką haha
ruchomy słupek w tamtych czasach do dla niektórych była magia :D

Malybialy
16-03-2013, 10:17
Witam. Nasz dom postawiony z betonu komórkowego 24cm ocieplenie będzie 15cm styropian. Wybraliśmy okna na profilu V.... Czy warto dopłacać za szerszy profil okna i trzecią szybę?

finlandia
16-03-2013, 11:55
Witam. Nasz dom postawiony z betonu komórkowego 24cm ocieplenie będzie 15cm styropian. Wybraliśmy okna na profilu V.... Czy warto dopłacać za szerszy profil okna i trzecią szybę?

To pytanie z gatunku takich: Mam wybrany samochód V. Czy warto kupować wyższy model?

Warto o ile Twój dom jest z założenia energooszczędny. I dopłta za "szerszy profil i trzecią szybę" jest racjonalna. Tyle można powiedzieć na podstawie Twojego postu.. Może sprzedawca ma więcej informacji i lepiej doradzi a Ty nam przedstawisz jego argumenty do których będziemy mogli się odnieść?

Malybialy
16-03-2013, 12:45
Na pewno chciałbym, żeby był jak najbardziej energooszczędny. Niestety nie będzie w nim żadnego gwc, ani wentylacji z odzyskiem ciepła, będzie tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Dom ogrzewany będzie gazem ziemnym, spalanym w oszczędnym kondensacie.

finlandia
16-03-2013, 13:12
To powiedz chociaż ile masz okien (powierzchnia) i jaką masz dopłatę do lepszego standardu. Fajnie by było jakbyś jeszcze podał jaki współczynnik Uw mają okna które bierzesz pod uwagę - powiedzmy, że wtedy od biedy można probować coś liczyć..

grzeniu666
16-03-2013, 13:20
Czy warto dopłacać za szerszy profil okna

Nie


i trzecią szybę?

Tak

A jeśli tych opcji nie możesz kupić osobno: po prostu "Tak"

finlandia
16-03-2013, 14:07
Nie
Tak
A jeśli tych opcji nie możesz kupić osobno: po prostu "Tak"
Ja wiem że Malybialy chcial właśnie taką odpowiedź uzyskać, ale co w sytuacji, jeśli ta trzecia szyba go będzie kosztowała 30-40% więcej niż standard? Nie znając cen nie odważę się powiedzieć czy warto.

grzeniu666
16-03-2013, 15:15
Ja wiem że Malybialy chcial właśnie taką odpowiedź uzyskać, ale co w sytuacji, jeśli ta trzecia szyba go będzie kosztowała 30-40% więcej niż standard? Nie znając cen nie odważę się powiedzieć czy warto.

Michalbialy widać się nie wczuwa, to po co zawracać mu głowę. Kierunek z grubsza słuszny, zawsze może być jakieś "ale". Jakby go jakieś niuanse kosztowe interesowały to chyba wpadłby na to aby o cenach wspomnieć...? Pozdrawiam :)

finlandia
16-03-2013, 19:13
Jakby go jakieś niuanse kosztowe interesowały to chyba wpadłby na to aby o cenach wspomnieć...? Pozdrawiam :)

:D Słuszna uwaga :) a ja głupi się martwię o cudzy budżet ;) Ok, zgadzam się: ogólnie rzecz biorąc warto montować cieplejsze okna.

Malybialy
17-03-2013, 14:29
Jakby go jakieś niuanse kosztowe interesowały to chyba wpadłby na to aby o cenach wspomnieć...? Pozdrawiam :)
Grześ dobry humor ma(:Jasne, że każdy z nas budujących liczy każdą złotówkę i nie mam zamiaru wyrzucać kasy na wypasione okna gdzie nic mi to nie da, żadnych oszczędności. Wyceny na kilka wariantów najprawdopodobniej będę miał jutro więc zobaczymy jaka jest różnica i czy warto.

Charlie
18-03-2013, 14:27
Stosując okno z 3 szybami np. o wsp. U = 0,7 W/m2xK masz większe oszczedności energii cieplnej w zimie niż to samo okno z 2 szybami o wsp. U = 1,1 W/m2xK.
Szyba 0,7 to tzw. standard w dzisiejszych czasach .
U mnie po wymianie na okna z 3 szybami spadły koszty gazu do ogrzewania o ok. 150 PLN/m-c.
Dla mnie to dużo.

jareko
18-03-2013, 15:20
wymiana okna 1230/1480 z szybą 1,1 na takie trzyszybowe 0,5 powoduje zmianę Uw z 1,3 na 0,88 a to procentuje ograniczeniem zużycia energii, dla takiego jednego okna - aż o prawie 10 litrów oleju opałowego na rok !!!! Dla mnie to oszczędność nie podlegająca dyskusji, jakiejkolwiek dyskusji - nawet jeśli okazałoby się że teraz wydany pieniądz zwróciłby się po 5 - 10 latach
Ale oprócz walorów czysto ekonomicznych są inne, niewymierne a o wiele ważniejsze niż te 10 litrów
- podniesienie komfortu w obrębie wnęki okiennej - temperatura wyższa i brak wrażenia, że "ciągnie" od szyby zimnem
- prawie całkowite wyeliminowanie sytuacji wyraszania się wody na styku szyba-uszczelka - oczywiście zakładając w miarę normalne warunki eksploatacyjne - przy trzyszybówce to nie nastąpi
- niewiele ale jednak większe tłumienie dźwięków z zewnątrz
Ale decyzję i tak sami podejmiecie - czy warto dopłacić do 3 szyby - dla mnie nie ma się nad czym zastanawiać i tyle

witek86
18-03-2013, 16:13
3 szyby to tak naprawdę taki standard na obecny czas tak jak kiedyś 15 cm wełny na poddaszu było standardem to teraz 30 cm ( i to wełna gdzie lambda 0,039min)
ehh szkoda że się nie budowałem w czasach 15 haha:)

Charlie
18-03-2013, 16:29
Pewnie płaczą jak gazownia rachunek przysyła.
W 2000 roku za 95 m2 płaciłem za gaz 250 PLNów/ 1 m-c a teraz 510 PLNów/1 m-c - zima.
Gazem ogrzewam, grzeję wodę i smażę chabowego.

jareko
18-03-2013, 17:04
ale chyba masz wiecej niż 95 mkw ;)

Jolivete
19-03-2013, 13:48
Czy ktoś się orientuje czy w oknach drewnianych droższe powinny być te ze słupkiem stałym czy ruchomym?

Miałabym dopłacić za to, że będę miała słupek stały i nie jestem w stanie ocenić czy to ma ekonomiczne uzasadnienie.
Okna duże (nie balkonowe) bo 2,5 metra szerokości a więc i zaczepy (?) tworzące słupek ruchomy chyba też powinny być solidne (kosztowne co za tym idzie?). Okna od strony zachodniej czyli miałyby wytrzymać parcie dominujących wiatrów. Na logikę to powinnam dopłacać za słupek ruchomy jeśli bym chciała żeby mi "okna do środka nie wdmuchiwało".

jareko
19-03-2013, 14:20
każda firma ma swoją politykę cenową i z logiką ma ona niewiele wspólnego ;)
a na serio :)
Utartym schematem wykonania okien w standardzie jest:
- słupek stały - przy oknach PVC
- słupek ruchomy - przy oknach drewnianych
Każde odstępstwo od tej reguły jest płatne ;)

finlandia
19-03-2013, 16:31
każda firma ma swoją politykę cenową i z logiką ma ona niewiele wspólnego ;)
a na serio :)
Utartym schematem wykonania okien w standardzie jest:
- słupek stały - przy oknach PVC
- słupek ruchomy - przy oknach drewnianych
Każde odstępstwo od tej reguły jest płatne ;)
Są wyjątki - mój dostawca ma w standardzie słupek stały dzięku temu oba skrzydła RU. Sł. ruchomy jest bez dopłaty (ale okno robi się nietypowe). To tak tutułem uzupełnienia różnych polityk cenowych.

A ogólnie polega to na tym, że w PCW trzeba dokupić inny element profila tzw "słupek ruchomy" (który jest prawdopodobnie droższy niż standardowy słupek stały). W drewnie jest łatwiej, bo tylko skrzydło się inaczej wykańcza.
Ogólnie rzecz biorąc - słupek stały pozytywnie wpływa na całą konstrukcję (jest "sztywniejsza"). Za to jest kilka cm szerszy niż ruchomy (zabiera trochę więcej światła )

Malybialy
19-03-2013, 17:40
Mamy wyceny na dwa profile okien, obustronnie w kolorze, razem
z montażem. Okien mamy 11 szt w tym 4 balkonowe.
Profil Perfectline 5 komorowy, dwie szyby, okucie roto, cena: 12,900zł
Profil Platinum Evolution 6 komorowy, trzy szyby, okucie maco, cena 15,900zł
Pierwsza wycena prosto od producenta (mała firma, zgrzewa profile,sprzedaję
i montuję), druga od pośrednika okna z Oknoplast Kraków.
Co o tym sądzicie?

grzeniu666
19-03-2013, 17:58
Perfectline, dwie szyby, okucie roto, cena: 12,900zł (mała firma)

Platinum Evolution trzy szyby, okucie maco, cena 15,900zł (Oknoplast)

Wybrałbym Platinium Evo

jareko
19-03-2013, 18:24
Grzeniu - a na jakiej podstawie taki "wyrok" ?

grzeniu666
19-03-2013, 18:50
Grzeniu - a na jakiej podstawie taki "wyrok" ?

To nie jest wyrok, tylko decyzja - taką bym podjął mając taki wybór. Primo uważam że lepsza szyba i profil, oraz marka producenta (dość uznana) są warte dopłaty 23%. I prawdopodobieństwo udanego zakupu i satysfakcji z produktu wyższe (nie mylić z pewnością), no nie mów że masz inne zdanie (z tej pary, z tych danych)?! ;)

jareko
19-03-2013, 19:00
na podstawie tych danych nie mam żadnego zdania - poza tym, że jeden z dostawców jest tańszy/droższy o 23%
Powiem więcej, to, że mała firma produkuje Perfecta nie musi być wcale naganne - znam mała firmę z Ożarowa Maz, Tom & Mar się nazywającą i z ręką na sercu każdemu mogę ją polecić, gdyż wyroby w PVC jak i w Alu są doprawdy dopieszczone jak nie jedna by chciała ;)
Żartuję sobie z tym dopieszczeniem ale oprócz gigantów, są też małe firmy działające na rynku lokalnym o naprawdę dobrych referencjach - choć, prawdą jest, że to rzadkość
Może z taką rzadkością mamy do czynienia ?
Ja nie wiem - Ty wiesz?
Od dawien dawna unikam wskazywania konkretnego produktu czy producenta - no chyba, że walczy Schuco hi hi hi tu obiektywizmu we mnie brak - gdyż pytania nie dotyczą "Czy dane okno spełni moje wymagania" i tu wykaz tego czego się po oknie oczekuje, tylko "mam oferty X, Y i Z - która wybrać - najtańszą czy najdroższą ?" a najlepiej jak dostajesz do wskazania z 20 potencjalnych dostawców

Jolivete
19-03-2013, 19:01
Trzy firmy zaproponowały słupki stałe a ta jedna mi się tak wyróżniła słupkiem ruchomym. :wiggle:



każda firma ma swoją politykę cenową i z logiką ma ona niewiele wspólnego ;)
a na serio :)
Utartym schematem wykonania okien w standardzie jest:
- słupek stały - przy oknach PVC
- słupek ruchomy - przy oknach drewnianych
Każde odstępstwo od tej reguły jest płatne ;)

Charlie
19-03-2013, 19:19
Słupek stały w oknie jest lepszym rozwiązaniem pod kątem szczelności i statyki okna.
Ale jest mniej komfortowy w użytkowaniu w przeciwieństwie do ruchomego.
Natomiast tłumaczenie, że okno ze słupkiem ruchomym wpadnie do wnętrza pomieszczenia pod wpływem wiatru uważam, za mało profesjonalne.
Chyba, że autor tego tekstu miał na myśli obszar anekumeny gdzie wiatry wieją z prędkością > 300 KM/h i to równolegle do powierzchni Ziemii.

Malybialy
19-03-2013, 19:22
Zgadzam się, że mała rozwijająca się firma może nawet lepiej zgrzewać profile, niż duża posiadająca już wyrobioną markę.
Trochę cieplej, trochę ciszej, na nowszym profilu za dopłatą trzech tyś, chyba się zdecydujemy. W końcu okna kupuję się raz na długi długi czas...

grzeniu666
19-03-2013, 19:22
@jareko, można bez końca dzielić włos na czworo i tak nie będziesz miał pewności, co nie znaczy że nie można mieć zdania. Zawsze też może zdarzyć się wyjątek. Myślę też że masz wiedzę aby profile (nazwę producenta) ocenić obiektywnie, i ich drugo/trzeciorzędne znaczenie ;) Dane i kryteria są (jakieś), i na tej podstawie tak obstawiam.

jareko
19-03-2013, 19:29
i dobrze Grzeniu, i dobrze - są jakieś kryteria :) i bynajmniej nie dzielę włosa na czworo . . . szkoda mi włosów, zbyt mało mi ich zostało :lol:


.... W końcu okna kupuję się raz na długi długi czas...I tu, Twoje podejście mi się bardzo podoba. W świetle walki o każdą złotówkę i najtańsze oferty, te argumenty, które teraz przytoczyłeś, są racjonalne i faktycznie wybór może być jeden - nowocześniejszy profili

Malybialy
19-03-2013, 20:06
faktycznie wybór może być jeden - nowocześniejszy profili
Jareko jak zapewne większość budujących i ja nie znam się na oknach, ale nowocześniejsze wydaję się w tym przypadku lepsze.

jareko
19-03-2013, 20:14
i słusznie - ja tylko chciałem Wam zwrócić uwagę na to, że nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na większość pytań dotyczących wyboru przez Was dostawców

Malybialy
19-03-2013, 20:24
:) nie jestem dostawcą, buduję dom i chcę kupić dobre okna żeby mieć z nich pożytek.

jareko
19-03-2013, 20:29
oj miałem na myśli dostawców okien do Waszych domów

Malybialy
19-03-2013, 21:04
Czyli idziemy w dobrym kierunku chcąc wybrać ten nowszy profil?

_FIX_
20-03-2013, 13:03
Ten nowszy to niby PE ? Tak naprawdę jest to Perfectline po liftingu.

.......... Profil Platinum Evolution 6 komorowy, trzy szyby, okucie maco, cena 15,900zł .............
A te 6 komór to szkoda nawet komentować, głębokość zabudowy pozostała bez zmian w stosunku do Perfecta czyli 70 mm.
Poproś jeszcze o wycenę na Softline82 (w O. ma nazwę Winergetic ) lub Alphaline 90+

finlandia
20-03-2013, 13:08
To jeszcze ja dorzucę jedną wycenę - poproś u tego małego producenta o kalkulacją okna z trzecią szybą lub właśnie wersji profili 6-ścio komorowych.

Malybialy
20-03-2013, 18:53
poproś u tego małego producenta o kalkulacją okna z trzecią szybą lub właśnie wersji profili 6-ścio komorowych.
Nie mają w ofercie, mają tylko ten jeden profil Perfectline.
Mam jeszcze wycenę na profil: Kommerling clasic 5 komorowy szkło 4/16/4 K=1.0 cena: 13,500zł

teodor2424
20-03-2013, 19:37
Następne typowe pytanie do ekspertów od okien:)

Mam chałupkę 300m2 w niej okna pcv jakieś z pierwszych ok 13lat temu, jeszcze się trzymają, po za tym że rama oderwała się od słupka i są dwu milimetrowe przerwy którymi dmucha :) do tego okucia nie są na całym obwodzie i przy zawiasach nie dociąga mi do uszczelki no i są dwu szybowe.
Na domku będę zakładał styropian 15cm gdyż ścianę mam w tej chwili taką ( tynk sylikatowy, tynk cementowy 2cm, pustak bet. 18cm styropian 2+3cm i pustak ceramiczny dziurawka 24cm)
Czy warto w takiej sytuacji i tak przy remoncie elewacji wywalić stare i kupić nowe bardziej oszczędne okna trzyszybowe?? Mam razem 11 okien oraz 2 drzwi balkonowe.
Zastanawiałem się nad profilem Rehau Geneo które produkuje lokalna firma na rynku pomorskim "Dekar".
Jako że nie znam się na jakości poszczególnych profili prosiłbym o poradę co w podobnej i niższej cenie zaproponowalibyście z podobnymi parametrami?

No i czy mogę dostać na modernizacje budynku pod dom energooszczędny jakieś dotacje?? Są wogóle takie fundusze na ten cel?

tomy111
20-03-2013, 21:02
Witam. Proszę o podpowiedz przy podjęciu decyzji w sprawie wyboru okien .Potrzebuje około n76m2 okien,83 m/b montarzu.Dominują fixy.@ okna są narożne (łączniki montażowe)Jedno jest okno powyżej 5m2 którego drutex oraz vetrex nie zrobią ,natomias w jednym oknoplaście powiedzieli że zrobią a w drugim że to nie możliwe.Poniżej przedstawiam posiadane przeze mnie oferty.
-Drutex igloenergy (3 szybowy TEP 4, 18(Ar) stal,float 4, 18(Ar) stalTMP4. + montaż(standartowy) = 17 700 PLN
-Drutex standart trzyszybowy TEP 4, 18(Ar) stal,float 4, 18(Ar) stalTMP4 + montaż(standartowy) = 10 300 PLN
-OKNOPLAST Winergetic Premium 3 szybowy (3TF/16/3/16/3TF) U szyby 06 + montaż(standartowy) = 21 900 PLN
-OKNOPLAST Platnium evo2 + montaz standatrowy = 20600 PLN
-Vetrex Alphaline VA90+ montaz standatrowy = 25 860 PLN
Chciałbym wyrobic się w 20 000PLN, ponieważ zamierzam również zrobic rekuperację, na którą przeznaczę różnice np. z zakładanej kwoty 20 000PLN.
Czy ten drutex naprawde jest taki słaby i nie jest wart swojej ceny?
Pozdrawiam

Malybialy
20-03-2013, 21:18
tomy dlaczego wszędzie montaż standardowy? Pytałeś o montaż w warstwie ocieplenia?

jareko
20-03-2013, 21:21
tomy dlaczego wszędzie montaż standardowy? Pytałeś o montaż w warstwie ocieplenia?A po co ?

tomy111
20-03-2013, 21:24
Pytałem ale powiedzieli mi że mało go robią, a mi się wydaje że sporadycznie.U tych sprzedawców u których byłem to mówili mi że to się nie opłaca bo kosztować będzie 40pln/m/b. , podobne opinie wyrażali przy montarzu taśmami.Oczywiscie przy pierwszym kontacie z klientem wyrażali opinie ze dobrze byloby zrobić ciepły montaz , ale tylko przy wycenie Vetrexa była sugestja żeby robić w warstwie docieplenia.

jareko
20-03-2013, 21:31
40 zł/mb? za montaż w warstwie ocieplenia ? Hmmm.... stawka zastanawiająca - ciekawe co oferowali Ci w zamian za tą cenę
Możesz odpowiedzieć na kilka pytań ?
Grubość ocieplenia ?
Podejrzewam, że ściana 2W ?
System wentylacji ?
Czym będziesz ogrzewał dom ?

I sprawa najważniejsza - nie dajmy się zwariować, w dalszym ciągu w porażającej większości budowanych dziś domów montaż w warstwie ocieplenia to przerost formy nad treścią.
By odpowiedzieć czy warto - trzeba zrobić DOKŁADNY bilans cieplny domu i wyliczyć o ile się zmieni zużycie energii i czy to ma sens, ekonomiczny sens - i od razu odpowiem, że przy domach z wentylacją grawitacyjną, ogrzewanych peletami, węglem czy nawet olejem opałowym, przy oknach o głębokości zabudowy ok 70mm i może do tego tylko z dwoma szybami taki montaż nie ma najmniejszego sensu, prędzej dom się rozpadnie niż ten nakład się zwróci - i nie mówcie o ekologii czy wymaganiach bo tak ktoś powiedział, że tylko taki montaż a każdy inny to beee... i do d....

tomy111
20-03-2013, 21:49
Grubość ocieplenia ?
24 gazobeton + 15 styro
System wentylacji ?
liczę na to że zostanie kasy z okien na reku
Ogrzewanie?
gaz ziemny

jareko
20-03-2013, 22:03
jeśli od ceny okien uzależniasz czy będzie wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna - wybacz, dalszy dyskusja mija się z celem
Zrób normalny montaż, kup Druty, może zostanie ci na Reku i będziesz szczęśliwy ;)
Albo chce się zbudować dom energooszczędny mając świadomość, że poniesione nakłady zwrócą się w czasie 10-15 lat albo przestańcie sobie głowę zaprzątać wynalazkami, które te późniejsze oszczędności generują

tomy111
20-03-2013, 22:18
Strasznie jesteś ,,mądry'' Kolego.
Gdybym miał środki na w pełni pasywny dom to nie zwracałbym się na forum z w/w prośbą.
Zamiast pisać takie bajki daj konkretną odpowiedz na zadane przeze mnie pytanie.Każdy ma budżed na daną inwestycje..Ja zakładam do 20 000pln na okna z montażem ( wiadomo +/-).Wiadomo ze szkłem się tyłka nie wyciera , ale trzeba również mieć ramy w jakich możliwa jest do realizacji inwestycja.Dlatego proszę o doradzenie cena / jakość do przedstawionej oferty.

jareko
20-03-2013, 22:29
Tak, jestem mądry bo staram ci się wytłumaczyć, że na wstępie wyboru masz złe podejście ale skoro słuchać nie chcesz odpowiem ci na Twoje pytanie.
Porównujesz zupełnie różne okna a poza tym, by porównywać trzeba znać JAKIE potrzebujesz okna a nie tylko ich powierzchnię czy obwód i info - dużo fixów - to za mało by choć uzmysłowić sobie jakie masz mieć okna
I skończyłem pisać bajki - może inni będą mniej "mądrzy" niż ja i wskażą ci w ciemno, którą ofertę wybrać powinieneś
Powodzenia w podjęciu słusznej decyzji

finlandia
20-03-2013, 22:29
Za duże są te rozbieżności cenowe i szukałbym przyczyny w samej stolarce. Jeśli to są fixy, to być może jedne wyceny zawierają szklenie w ramie, inne w skrzydle. Zapewne jeszcze jakieś inne dodatki (ciepłe ramki, uszczelki w rowku, klamki zwykłe/secu, itp ) .

teodor2424
20-03-2013, 22:33
Szkoda że mi nikt tak obszernie nie odpowiedział na pytanie z poprzedniej strony.

tomy111
20-03-2013, 22:39
Dobrze że sie Kolega obraził bo i tak nic nie doradził.
Wracając do tematu.Moje wątpliwości są tym większe bo w twoim mieści Fin otrzymałem różnice pomiędzy drutexem a oknoplastem około 5000pln przy naprawde niemalże tym samym wyposażeniu.Vertex alphaline 90+ z większego miasta w okolicy trzymałem w/w ofertę cenową z termoramkami i klamkami z wyzszej półki.Natomiast różnica pomiedzy oknoplastem z Twojego miasta i mojego sięgneła przy pierwszej wycenie około 5000pln na te same okna !

jareko
20-03-2013, 22:45
Następne typowe pytanie do ekspertów od okien:)....No i czy mogę dostać na modernizacje budynku pod dom energooszczędny jakieś dotacje?? Są wogóle takie fundusze na ten cel?
wygląda na to, że Twoje okna osiągnęły swój kres i ja przy modernizacji chałupy nie zastanawiałbym się i wymienił na nowe
Czy Geneo - nie wiem
Warto zastanowić się, przy wymianie,nad zmianą położenia okna w murze - masz ścianę 3W i zakładając, że dobrze są ze sobą dobrze powiązane,ściana nośna i osłonowa, i planujesz docieplenie - realnie okna powinieneś przesunąć w ścianę osłonową - czyli większa dewastacja, nie tylko okna ale tez parapety wewnętrzne i zewnętrzne

finlandia
20-03-2013, 22:59
Jareko - dokładnie ten sam problem mam u siebie. Docieplając dom powinienem przesuwać okna..

Teodor,
Dziura przy słupku może powstać np. z braku podparcia okna w tym miejscu (ew. inne historie). Czasem jest to do naprawienia, tak jak reszta "usterek". Tak na odległość się nie da tego ocenić.
Ale Ty bardziej pytasz o dotacje? Pytaj tych co dają (np. odpowiedni wydział w gminie). Punkty okienne nie prowadzą takich programów (o ile takie w ogóle są).

Tomy, nie bardzo wierzę w takie różnice. 10% to jest wyraźna różnica. Reszta to kwestia wyceny różnych rzeczy. Salony O. z miast na S. należą do tego samego właściciela, więc musiałaby to być sztuczna konkurencja :D

teodor2424
21-03-2013, 00:52
wygląda na to, że Twoje okna osiągnęły swój kres i ja przy modernizacji chałupy nie zastanawiałbym się i wymienił na nowe
Czy Geneo - nie wiem
Warto zastanowić się, przy wymianie,nad zmianą położenia okna w murze - masz ścianę 3W i zakładając, że dobrze są ze sobą dobrze powiązane,ściana nośna i osłonowa, i planujesz docieplenie - realnie okna powinieneś przesunąć w ścianę osłonową - czyli większa dewastacja, nie tylko okna ale tez parapety wewnętrzne i zewnętrzne

W tej chwili okna są osadzone najgorzej jak tylko mogły być, bo stary system zakładał węglarki w ścianie zewnętrznej w pustaku bet ale na tyle płytkie że rama okienna wypadała praktycznie na całej szerokości na pustce pomiędzy dwoma murami, tam gdzie powinien być styropian 2+3cm a go nie było ponieważ wnęki okienne były zatynkowane przed włożeniem okien. I dlatego w tej chwili mam tam taki mostek termiczny że wszędzie jest pleś, dlatego planuję ściąć cały węglarek z pustaka bet zewnętrznego i na tym pustaku osadzić okno czyli wysuwając je na zewnątrz budynku. przy termomodernizacji każę założyć styropian 15cm na ściany i 4cm paski styroduru we wnękach okiennych w roli poprzednich węglarków.
Teraz czy ty piszesz o tym aby wysunąć okna na zewnątrz czy bardziej do środka pomieszczeń - na mur wewnętrzny??
Parapety i tak będę wymieniał więc to nie problem.

Brass
21-03-2013, 06:49
I sprawa najważniejsza - nie dajmy się zwariować, w dalszym ciągu w porażającej większości budowanych dziś domów montaż w warstwie ocieplenia to przerost formy nad treścią.


A mnie się wydaje, że przy cenie montażu w warstwie ocieplenia 80-150 zł/mb nie ma domu w żadnej technologii, w którym ta inwestycja się zwróci. Nadal nie uzyskałem informacji od nikogo jaka jest wartość liniowego mostka przy montażu w licu muru, a jaka przy montażu w ociepleniu. Programy OZC, z którymi miałem do czynienia pokazują, że montaż w licu muru z węgarkiem z termoizolacji to mostek wartości 0,00.

tomy111
21-03-2013, 09:29
FIN

,,Różnica pomiedzy oknoplastem z Twojego miasta i mojego sięgneła przy pierwszej wycenie około 5000pln na te same okna.
Wiem że to ten sam właściciel jest w obu miastach na S.''


Natomiast różnica ok.5000pln była pomiędzy wyceną w Twoim mieści i moim.Zresztą nie mając nic do stracenia pokazałem mu wycenę z Twojego miasta , wówczas zrobil dziwną minę i wytknął mi różnice w wycenach na 500pln, po czym po 2 dniach dał cenę o 5000pln niższą .
Dlatego podsumowując stoję przed dylematem czy druty igloenergy za 17 500pln czy oknoplast winergetic za 22000pln.
Zastanawiam się czy i kiedy ta różnica się zwróci.

jareko
21-03-2013, 10:17
Brass - to złe ci się wydaje, są domy, są technologie pozwalające na osiągnięcie czasu zwrotu 10-15 lat - dowodzą tego sami klienci którzy po OZC decydują się na taki wydatek
http://www.aluplast.com.pl/profiokno/artykuly/1.09/Okna_w_budynku_prawie_pasywnym.pdf
http://www.audyt-energetyczny.net/dom-pasywny-jak-sie-pozbyc-mostkow-liniowych.php

MMichal
21-03-2013, 11:22
Witam

jareko - artykuł już wiekowy ale jest i dobrze.

skoro różnica między współczynnikiem lambda 0,39 - a 0,05 jest znaczna a 0,05 otrzymano dla okna zlicowanego, można przyjąć, że wysuwając okna 2-3 cm poza lico współczynnik ten jeszcze się poprawi powiedzmy 0,03 to jaki jest wartość uzyskanych oszczędności między współczynnikiem 0,03 a 0,0 przyjmowanym dla okna całkowicie w warstwie ocieplenia?

Pozdrawiam

jareko
21-03-2013, 11:26
Pamiętaj, że te 0,05 dotyczy okna zakrytego 30-40 mm ociepleniem - wbrew pozorom nie jest to popularny sposób ocieplania domów w naszym kraju
Z tego co pamiętam z innych publikacji, dla montażu w licu przyjmuje się 0,19

MMichal
21-03-2013, 11:45
Witam



Pamiętaj, że te 0,05 dotyczy okna zakrytego 30-40 mm ociepleniem - wbrew pozorom nie jest to popularny sposób ocieplania domów w naszym kraju
Z tego co pamiętam z innych publikacji, dla montażu w licu przyjmuje się 0,19

nieeeee no przykrycie ramy to podstawa - daje sporo i praktycznie nic nie kosztuje - więc, może błędnie, ale zakładałem to rozwiązanie za normalne :)

Pozdrawiam

witek86
21-03-2013, 12:58
Witam




nieeeee no przykrycie ramy to podstawa - daje sporo i praktycznie nic nie kosztuje - więc, może błędnie, ale zakładałem to rozwiązanie za normalne :)

Pozdrawiam

dla ciebie dla mnie i dla sporej liczby innych osób tak ale nie dla wszystkich !!! i możesz mówić tłumaczyć i odsyłać do mądrych prasówek a nic nie daje

Brass
21-03-2013, 14:35
OK. Zakładając, że różnica to 0,05 W/mK * 80 mb (średni obwód okien dla domu jednorodzinnego)* 20 stopni K (średnio sezonowa różnica temperatur) * 24h * 200 dni (sezon grzewczy - w dom energooszczędnych, a takich tu rozmawiamy, dodatkowo murowanych z ciężkich materiałów np. silka, okres grzewczy jest zdecydowanie krótszy). Równanie to daje mam jakieś 380 kWh * 0,7 zł (prąd w najdroższej taryfie) daje to jakieś 265 zł oszczędności rocznie. Aby miało to sens ekonomiczny powinno się zwrócić po jakiś 10 latach tak więc koszt takie montażu powinien wynosić nie więcej niż 2650/80 = 33,00 zł/mb

bwojtek
21-03-2013, 14:44
OK. Zakładając, że różnica to 0,05 W/mK * 80 mb (średni obwód okien dla domu jednorodzinnego)* 20 stopni K (średnio sezonowa różnica temperatur) * 24h * 200 dni (sezon grzewczy - w dom energooszczędnych, a takich tu rozmawiamy, dodatkowo murowanych z ciężkich materiałów np. silka, okres grzewczy jest zdecydowanie krótszy). Równanie to daje mam jakieś 380 kWh * 0,7 zł (prąd w najdroższej taryfie) daje to jakieś 265 zł oszczędności rocznie. Aby miało to sens ekonomiczny powinno się zwrócić po jakiś 10 latach tak więc koszt takie montażu powinien wynosić nie więcej niż 2650/80 = 33,00 zł/mb

Realna różnica w cenie za montaż na pewno nie zamknie się w 33zł/mb. Czyli ekonomicznie się nie broni nawet przy grzaniu prądem w najdroższej możliwej taryfie. A jak teraz przeliczysz na tańszy 3-4x nośnik ciepła...

jareko
21-03-2013, 15:10
23 lata

slaku
22-03-2013, 08:03
takie pytanie koledzy, czy którys z was jeszcze sprzedane okna w systemie gealan czy każdy się już z tego wycofał?

Brass
22-03-2013, 09:29
Teoretycznie mam. W zeszłym roku w grudniu sprzedałem kilkanaście sztuk.

modena
22-03-2013, 14:35
Witam.
Panowie mam upatrzone okna Schuco SI82 clasic , trzy szyby 0,5 . Czy okucia Wink haus activ pilot są w porządku :)
( nie rozlecą się ;))

Montaż byłby z wysunięciem max 2cm do 3 cm poza mur , czy warto dopłacać do montażu warstwowego 2.900zł :sick: (różnica między montażem na pianę a warstwowym).
Mi się wydaje że nie warto , ale mój małżonek panicznie się boi zagrzybiałych ścian koło okien ;) ( boi się że za parę lat zamokną)
( wentylacja będzie mechaniczna ), dom nieco energooszczędny OZC = 40,3 kwh

jareko
22-03-2013, 16:03
okucia są w porządku
po wysunięciu koniecznie przypilnujcie ekipę od dociepleń by nie spieprzyli tego co chcecie uzyskać - moja propozycja jak wykonać poniżej
Wbrew opinii jakie za chwilę się pojawią - dla mnie wystarczy jak tradycyjny montaż zostanie wykonany prawidłowo, czyli temperatura muru powyżej +5 stopni (realnie całodobowa przez co najmniej trzy dni ponad +5, przy silce lepiej poczekać tydzień) by piana dobrze trzymała się podłoża odkurzyć a nawet warto je najpierw zagruntować, zwłaszcza przy Ytongach i tym podobnych materiałach, dokładnie wypełnić pianą przestrzeń między oknem a murem, - by to uczynić i by piana swobodnie przejmowała ruch termiczny okna, luz między ościeżnicą a murem powinien być 10-20 mm w zależności od wielkości okna, koniecznie ją zwilżyć wodą by stwardniała odpowiednio, a by małżonek mniej się bał - zapędzić go po montażu do roboty :) niech obetnie pianę na równo z płaszczyzną ościeznicy i z palca, silikonem zakryje otwarte pory piany powstałe po jej przecięciu
I niech szanowny małżonek weźmie na wstrzymanie - strach jest zbędny, piana przy wentylacji mechanicznej realnie nie ma szans nigdy zamoknąć gdyż zimą będziecie cierpieć na niedomiar a nie nadmiar wilgoci, poza tym chyba wnęka okienna będzie tynkowana ;) a tym samym tynk dodatkowo odbierze ewentualny nadmiar wilgoci gdy zaprosicie tłumy gości i spocą się za bardzo harcując w rytm muzyki mechanicznej ;)
I niejako przy okazji - kanał wentylacyjny z łazienki o kubaturze aż ;) 8,2 m3, gdzie dwa razy dziennie woda leje się po ścianach (brak wentylacji) uszczelniony pianą - ma ona już 13 lat i w dalszym ciągu spełnia swoje zadanie, nawet nie uległa erozji pod wpływem UV gdyż umiejscowiona jest w cieniu, kolor też jakby ciągle ten sam - więc między bajki włożyć opowieści o tym, co się z nią dzieje - oczywiście zaraz usłyszę że nie mam racji - oczywiście, że nie mam - to tylko moja łazienka i lenistwo, ze przez 13 lat piany niczym nie pokryłem i tak szpeci wnętrze oraz, że z pełną premedytacją pozbawiłem się w łazience wentylacji

emzet84
22-03-2013, 18:57
Witam. Mam takie pytanie. Dziś do domu weszła ekipa montująca okna, temperatura na zewnątrz i w środku niezbyt zadowalająca, dlatego wczoraj zapytałem czy to nie będzie w niczym przeszkadzać i czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na solidność montażu (usłyszałem w odpowiedzi, że nie). Dziś po powrocie z pracy, powiem szczerze,że się trochę przeraziłem-patrzę na piankę użytą do montażu, a na opakowaniu wyraźnie napisane,żeby używać jej w temp. od +5 do +30 st. Celsjusza..a w środku jak było 0, może 1 st. na "plusie" to max. Szczena mi od razu opadła..
I tu nasuwa się moje pytanie do Was, którzy zajmujecie się na codzień montażem okien.. Czy w takich warunkach piana może źle związać i mogą z tego wyjść jakieś większe problemy( jeśli tak, to jakie?), czy nie ma to tak dużego znaczenia i wszystko powinno być ok? Boje się, bo prognozy na najbliższe dni i noce nie są szczególnie optymistyczne( duży mróz).

modena
22-03-2013, 19:15
okucia są w porządku
po wysunięciu koniecznie przypilnujcie ekipę od dociepleń by nie spieprzyli tego co chcecie uzyskać - moja propozycja jak wykonać poniżej


Pięknie dziękuję:D:):)

W niektórych oknach będę mieć rolety . Czy węgarkiem mogę zakryć prowadnice? Chciałabym przykryć jak najwięcej.
Ile ewentualnie prowadnica musi wystawać?
Pozdrawiam:)

jareko
22-03-2013, 19:29
..Ile ewentualnie prowadnica musi wystawać?...sporo bo musisz zostawić dostęp do rewizji czyli z 5 cm prowadnicy zakryjesz - zależy od konstrukcji skrzynki - do 2 cm - trzy pozostaną nie


...weszła ekipa montująca okna, temperatura na zewnątrz i w środku niezbyt zadowalająca....................Czy w takich warunkach piana może źle związać i mogą z tego wyjść jakieś większe problemy.......Temat rzeka, co może się stać i co się często dzieje a już montaż na normalną pianę to totalna igniorancja i przegięcie - szkoda, że wątek pojawia się po a nie przed montażem
Ale jak wytłumaczyć klientowi, że tak naprawdę, dla prawidłowego montażu okien całodobowa i podłoże powinno mieć temperaturę ponad +5 stopni gdy codziennie dzwoni i naciska ? ;) Mówimy oczywiście o montażu na nowym obiekcie - zupłnie inaczej wygląda sytuacja przy wymianie okien - tu mur jest cieplutki, nawet nie zdąży zmarznąć, zimowa piana i jest OK - można działać nawet do minus 10 czy 15 stopni jeśli człowiek wytrzyma i będzie uważał, gdyż od zera w dół PVC staje się kruche jak szkło...jeden nieostrażny ruch i pęką bez ostrzeżenia i bardzo łatwo
O montażu warstwowym nie wspomnę, tu nie ma szansy by kleje czy butyl dobrze trzymały jak jest zimniej, poniżej +5
Mnie już wkurza na maksa ta zima, mimo codziennych nacisków nie poddaję się, nie montuje i nie będę montował w takich warunkach jakie są w tej chwili - są granice naginania technologii

Charlie
22-03-2013, 19:46
Przed chwilą wróciłem z psem ze spaceru.
Jest minus 9 stopni C. a za tydzień Święta Wielkanocne.
W takie temperatury nie montuje się okien czy drzwi.

emzet84
22-03-2013, 20:07
Na moje szczęście nie zamontowano jeszcze wszystkich okien.Ekipa późno zaczęła, to i nie skończyła dzisiaj. I jeżeli chodzi o mnie to ja osobiście jestem w stanie poczekać te kilka dni ( może ta cholerna zima w końcu odpuści) na lepsze warunki do montażu, ale zdałem się na opinie fachowca( w ogóle nie przypuszczając jakiej piany będą używać do montażu) że można montować.
Czyli co by mi Pan doradził w takiej sytuacji? Kazać im zaczekać z montażem pozostałych okien? Zezwolić na ciąg dalszy montażu,ale z wykorzystaniem zimowej piany? ( W takim przypadku będę chciał, żeby szef ekipy podpisał mi oświadczenie, że bierze odpowiedzialność za materiały użyte do montażu i warunki pogodowe w jakich był montaż przeprowadzany i w razie czego bierze pełna odpowiedzialność za wynikłe ze złego montażu szkody) Czy może jakieś inne rozwiązanie?

Charlie
22-03-2013, 20:18
Słuchaj - taka piana aplikowana niezgodnie z gradientem temperatur nie będzie spełniać właściwości.
Wrócisz na forum za rok i będziesz pisał, że ci wieje od okien.
Każ wydłubać pianę i najlepiej niech zapianują dopiero kiedy temperatura całodobowa będzie powyżej +5 stopni.
To będzie niestety, ale dopiero za 2 - 3 tygodnie.

emzet84
22-03-2013, 20:32
Słuchaj - taka piana aplikowana niezgodnie z gradientem temperatur nie będzie spełniać właściwości.
Wrócisz na forum za rok i będziesz pisał, że ci wieje od okien.
Każ wydłubać pianę i najlepiej niech zapianują dopiero kiedy temperatura całodobowa będzie powyżej +5 stopni.
To będzie niestety, ale dopiero za 2 - 3 tygodnie.

Dzięki za podpowiedź. Kurde, człowiek wydaje sporo kasy na porządne okna, a tu spieprzą montaż i z ciepłych okien kicha;/
Mam nadzieje, że chociaż reprezentacja poprawi mi dziś humor:)

Charlie
22-03-2013, 20:34
Rozgrzewka przed meczem - polecam :)
http://wonsski.wrzuta.pl/film/0MurkFKClQa/za_nia_kochamy_ukraine?utm_source=10&utm_medium=0MurkFKClQa&utm_campaign=player-endboard

jareko
22-03-2013, 22:12
3:1 i o czym my marzymy ?

michalus
23-03-2013, 01:22
Witam szanowne grono ekspertów, buduje znowu dom. Pierwszy rozpocząłem w 2002r. skończyłem w 2005r. Wybrałem wtedy okna drewniane i w sumie jestem z nich zadowolony. W tym obecnym zdecydowałem się na okna PCV ze względów finansowych a mam ich w sumie 20. Czytając wasze o pinie wybrałem ofertę ze średniej półki a mianowicie :
1.Firma MS okna MSline na profilu Brugmman 5 komorowe zestaw , trzy szybowy, ciepła ramka Ms
2.Firma Vetrex okna V70 Optimal Black profilach firmy Veka 5 komorowy, trzy szyby, ciepła ramka międzyszybowa Master therm
W podobnej okleinie wychodzi praktycznie taka sama cena czyli ok. 32000zł. Z która z tych propozycji według szanownych ekspertów mających do czynienia z w/w oknami, jest bardziej optymalna. Z góry dziękuje za opinie .Rozważałem jeszcze okna z MSa- Tytanowe termo ale ich cena przekracza moje finansowe możliwości

finlandia
23-03-2013, 06:18
Witam szanowne grono ekspertów, buduje znowu dom. Pierwszy rozpocząłem w 2002r. skończyłem w 2005r. Wybrałem wtedy okna drewniane i w sumie jestem z nich zadowolony. W tym obecnym zdecydowałem się na okna PCV ze względów finansowych a mam ich w sumie 20. ....
Jak widzę to jeszcze się nie zdecydowałeś, to może sprawdź ile te okna drewniane tak na prawde kosztują.. ?

Charlie
23-03-2013, 07:51
3:1 i o czym my marzymy ?

Co za fajansiarze.

michalus
23-03-2013, 09:04
Jak widzę to jeszcze się nie zdecydowałeś, to może sprawdź ile te okna drewniane tak na prawde kosztują.. ?

Niestety sprawdziłem , tym razem są za drogie , w tamtych czasach ceny były dośc zbliżone, ale prosze o ustosunkowanie się do mojego postu

Charlie
23-03-2013, 10:57
Witam szanowne grono ekspertów, buduje znowu dom. Pierwszy rozpocząłem w 2002r. skończyłem w 2005r. Wybrałem wtedy okna drewniane i w sumie jestem z nich zadowolony. W tym obecnym zdecydowałem się na okna PCV ze względów finansowych a mam ich w sumie 20. Czytając wasze o pinie wybrałem ofertę ze średniej półki a mianowicie :
1.Firma MS okna MSline na profilu Brugmman 5 komorowe zestaw , trzy szybowy, ciepła ramka Ms
2.Firma Vetrex okna V70 Optimal Black profilach firmy Veka 5 komorowy, trzy szyby, ciepła ramka międzyszybowa Master therm
W podobnej okleinie wychodzi praktycznie taka sama cena czyli ok. 32000zł. Z która z tych propozycji według szanownych ekspertów mających do czynienia z w/w oknami, jest bardziej optymalna. Z góry dziękuje za opinie .Rozważałem jeszcze okna z MSa- Tytanowe termo ale ich cena przekracza moje finansowe możliwości

jeden i drugi producent ma wysoką pozycję w rankingach rynkowych. Na Forum brak negatywnych opinii.
Rzucaj monetą i do przodu :)

michalus
23-03-2013, 14:38
Dzięki Charlie, ale może jakieś sugestie,może minusy

jareko
23-03-2013, 14:57
wydaje mi się, że propozycja Charliego, byś rzucił monetą, wbrew pozorom, jest słuszna

michalus
23-03-2013, 17:09
No to może troche inaczej, dzisiaj dostałem nową wycene na TYtanowe termo, cena w nie jest o 2000zł wyższa od poprzedniej czyli wynosi 34000zł. Czy warto dodać te 2000 za te okna???mają właśnie promocję -3 szyba za 1zł

teka
23-03-2013, 17:50
3:1 i o czym my marzymy ?

1-3 trzeba wierzyć:rolleyes:

RafBed
25-03-2013, 16:37
Witam,
Ech, po co chłop kobitę wtajemnicza w budowę ;) :).
Nagle jej się odwidziało i zachciało okien drewnianych.
Więc tłumaczę oczywiście porównując.
Dobre pcv, 3x szyba 0,5 = drewno 2x szyba 1,1.
A i tak się upiera przy drewnie.
Jak mam jej wytłumaczyć? Nie docierają wyższe koszty ogrzewania itp.
A może to ja nie mam racji?. Od tego piwa w głowie misię poprzewracało ;)
Co grono sądzi na ten temat?
Pozdrawiam
Rafał

jareko
25-03-2013, 17:12
Hmmm.... jak chcesz przejść przez budowę bez rozwodu - zgódź się i nie próbuj sobie tłumaczyć - dlaczego tak a nie inaczej

MMichal
25-03-2013, 17:16
Witam


Witam,
Ech, po co chłop kobitę wtajemnicza w budowę ;) :).
Nagle jej się odwidziało i zachciało okien drewnianych.
Więc tłumaczę oczywiście porównując.
Dobre pcv, 3x szyba 0,5 = drewno 2x szyba 1,1.
A i tak się upiera przy drewnie.
Jak mam jej wytłumaczyć? Nie docierają wyższe koszty ogrzewania itp.
A może to ja nie mam racji?. Od tego piwa w głowie misię poprzewracało ;)
Co grono sądzi na ten temat?
Pozdrawiam
Rafał

no to wlep tę szybę 0,5 do drewnianego okna i po sprawie :)

Pozdrawiam

RafBed
25-03-2013, 18:02
Witam



no to wlep tę szybę 0,5 do drewnianego okna i po sprawie :)

Pozdrawiam
jakie to proste :). Tyle, że + 5tys :)
Rafał

jareko
25-03-2013, 18:13
posłuchaj mojej rady, doprawdy, posłuchaj
Życie dowodzi, że wspólna budowa często jest gwoździem do trumny związku - jak choćby u mnie - zbudowałem dom i skończyło się małżeństwo :(
Słuchaj żony :) na wszelki wypadek słuchaj :)

MMichal
25-03-2013, 18:48
Witam


jakie to proste :). Tyle, że + 5tys :)
Rafał

spokój w DOMU wart jest sporo więcej.

Pozdrawiam

Malybialy
25-03-2013, 18:57
Witam. Jaki okres gwarancyjny dostajecie na montaż zakupionych okien? Jeden handlowiec proponuje mi 5 lat na stolarkę i 5 lat na montaż, drugi natomiast tylko 1 rok na montaż i 7 lub 10 lat na stolarkę w zależności od wyboru termoramki.

finlandia
26-03-2013, 07:58
Witam. Jaki okres gwarancyjny dostajecie na montaż zakupionych okien? .
A też jestem ciekaw i wielokrotnie się nad tym zastanawiałem, bo kilku klientów już mnie o to pytało i dla mnie jest oczywiste, ze montaż wiąże się przynajmniej z gwarancją okna a już minimum na dwa lata. I nie potrzeba do tego żadnej "gwarancji" bo w pełni zastępuje ją dokument potwierdzający zakup.
Oczekiwania "pisemnej gwarancji na montaż" uznaję za ludzką skłonność do ulegania bajerom..

bluenet
26-03-2013, 08:19
Okna, które zamówiłem posiadają 7 lat gwarancji. Na montaż sprzedawca udziela 1 roku gwarancji. Zakładając, że okno klęknie po 3, 4 latach kto pokryje koszty doprowadzenia okolic wymienianego okna do stanu poprzedniego?

jareko
26-03-2013, 08:34
....Zakładając, że okno klęknie po 3, 4 latach kto pokryje koszty doprowadzenia okolic wymienianego okna do stanu poprzedniego?a przed kim ma klękać ? ;)

finlandia
26-03-2013, 09:13
Na montaż sprzedawca udziela 1 roku gwarancji.

Wtedy korzystasz z ustawy konsumenckiej. Jest dwa lata.

Sądzisz że "pisemna gwarancja" zagwarantuje Ci "obróbki" wokół okna w innym stopniu niż ogóle przepisy? Na miejscu przeciętnego sprzedawcy bym wykorzystał taką "gwarancję" do zapisania w niej specjalnych punktów skierowanych w drugą stronę: zakaz wyjmowania klinów, obowiązkowe przeglądy itp.
Czyli generalnie to samo co jest ogólnie przyjęte, ale jeszcze raz podkreślone.
Nadal uważam, że taka "pisemna gwarancja" to zabieg jedynie marketingowy, no chyba że jest tam wymieniony okres dłuższy niż gwarancja na okna.
Ps. Tylko nie obierajcie moich słów tak, że wypieram się jakiejkolwiek odpowiedzialności, bo w praktyce - to co robię u klientów gratis spokojnie kwalifiukuje się do takiej "wieloletniej" gwarancji, mimo iż warunki gwarancji na okna stanowią inaczej.
Ps.2 . Kto z Was przeczytał WARUNKI GWARANCJI na produkt,który ostatnio kupił??

Malybialy
26-03-2013, 09:55
ja przeczytałem, są na stronie producenta, a okien jeszcze nie kupiłem;)
oj trudny, wybór z tymi oknami...

jareko
26-03-2013, 11:07
....zakaz wyjmowania klinów, ....No nie Fin, poszedłeś teraz po bandzie i na szkodę samemu sobie
Wyjęcie klinów to natychmiastowa utrata gwarancji - bez prawa do czegokolwiek i nawet sama regulacja powinna być już wtedy płatna, o jakiejkolwiek poprawce nie wspomnę
To podstawowy element montażu od którego realnie zależy wszystko - przy dzisiejszych ciężkich oknach sama piana nie utrzyma okna do czasu zamontowania parapetu wewnętrznego - inna sprawa, czy ktoś ten parapet zamontuje prawidłowo i podklinuje - ale to oddzielny temat który ukazany montażowo zostanie na mojej stronie już niebawem - znalazłem w końcu zdjęcia :) które kiedyś specjalnie na stronę robiłem ;)

bluenet
26-03-2013, 12:07
Panowie pośrednicy i sprzedawcy. Przecież ja nie piszę o jakiejś abstrakcji tylko o sprawach z życia wziętych. Załóżmy hipotetycznie, że firma montuje okno HS. Okno kosztuje 20 tyś. zł. Po 3 latach, czyli wg. Was po roku od końca gwarancji na montaż i 4 lata przed końcem gwarancji na okno, HS pęka (np. rama). Aby nadać sprawie dramaturgii powiedzmy, że okno ze względu na wadę produkcyjną nie nadaje się do dalszej eksploatacji i trzeba wymienić. Okno jest pięknie obmurowane, otynkowane. Ma roletę. Wszystko to trzeba zniszczyć aby okno wymienić.
Kto ponosi koszty doprowadzenia okna i jego okolicy do stanu poprzedniego?

jareko
26-03-2013, 12:07
opublikowałem
http://jar-eko.home.pl/poradnik-montazysty/parapety-wewnetrzne/

jareko
26-03-2013, 12:10
bluenet - producent a nie montażysta - wada była w produkcie a nie w jego montażu, chyba ze zostanie udowodnione inaczej.
A może wogóle gwarancja dożywotnia ? ;)

bluenet
26-03-2013, 12:16
Są urządzenie które mają gwarancję dożywotnią. Na przykład dyski twarde, pamięci RAM czy Pen Drive. To nie jest jakaś abstrakcja....

Takie okna są u mnie montowane....

http://www.vetrex.com.pl/oferta/okna-premium/v90.html

Mam nadzieję, że nie przytrafi mi się scenariusz jaki zakładam....

jareko
26-03-2013, 12:35
Bluenet - nikt nie zakłada czarnego scenariusza. Gwarancja na okna realnie nie ma szansy by była dożywotnia - tak samo jak na samochód czy inne dobra użytkowe.
A co zrobisz jak ci się wahacz urwie dzień po gwarancji? Będziesz płakał i płacił lub oddasz na szrot.
Tak naprawdę z oknami nic nie ma prawa się dziać. Jeśli wykonane są zgodnie ze sztuką i zaleceniami systemodawcy wytrzymają wieki ;) (żartuję oczywiście ale z 20 lat minimum)
Stąd powtarzamy tu aż do znudzenia - nie bądźcie zaślepieni atrakcyjną cenowo ofertą, nie szukajcie firmy, która wykona to, co jest niewykonalne bo przekracza granice narzucone przez materiał i system
Jeśli będziecie się trzymać tych zasad nie będziecie mieli kłopotów
Ewentualne babole produkcyjne realnie wychodzą już w ciągu pierwszego pełnego sezonu
A poza tym wybrałeś dobrego producenta, jest na fali :) a i wyrób nie jest zły - głowa do góry, będzie OK :)

finlandia
26-03-2013, 14:35
No nie Fin, poszedłeś teraz po bandzie i na szkodę samemu sobie
Wyjęcie klinów to natychmiastowa utrata gwarancji - bez prawa do czegokolwiek )
Celowo uzylem tego sformulowania. Chodzi o to, ze w takiej gwarancji bede powtorzone rzeczy oczywiste ktore i tak wynikaja z innych kwestii (np. instrukcji montazu)

bluenet
26-03-2013, 14:51
A poza tym wybrałeś dobrego producenta, jest na fali a i wyrób nie jest zły - głowa do góry, będzie OK

skoro wyrób nie jest zły to zapewne są lepsze od tego okna...jakie i o ile są droższe?

u mnie obwód ram 57m
powierzchnia okien 27 m
kolor siena noce dwustronny
okucia ROTO NT DESIGNO z krytą stroną zawiasową
klamki Swing Secustik
z montażem 12 tyś.

macie lepszą ofertę?

jareko
26-03-2013, 15:07
Słuchaj bluenet - o co Ci chodzi? Wybrałeś okna, profil o dobrej prasie, podobnie jak i producent - czego więcej potrzebujesz? Jak większość pytających - Rolls-Roysa w cenie malucha ? Bierz ye okna i skup się na montażu - tu dokładnie wszystko dograj wraz z opisem jak mają być posadowione balkony

Nft
26-03-2013, 16:16
skoro wyrób nie jest zły to zapewne są lepsze od tego okna...jakie i o ile są droższe?

u mnie obwód ram 57m
powierzchnia okien 27 m
kolor siena noce dwustronny
okucia ROTO NT DESIGNO z krytą stroną zawiasową
klamki Swing Secustik
z montażem 12 tyś.

macie lepszą ofertę?

Gdzie dostałeś taką ofertę możesz podać namiary ?
Montaż tradycyjny czy "ciepły" ?

finlandia
26-03-2013, 17:31
Gdzie dostałeś taką ofertę możesz podać namiary ?
Montaż tradycyjny czy "ciepły" ?

Rety! tak nie można porównywać ofert! Potem się rodzą posty typu "moje takie same okna są droższe o 50tys!"
Bluenet - po obwodzie i cenie sądząc - masz mało okienek. I to pewnie prostokąty, bo w tym innym może mieć tyle samo półkoli i będzie to cena dwukrotnie wyższa.