PDA

Zobacz pełną wersję : WODA DO PODLEWANIA OGRODU - z sieci, ze studni, ze zbiorników na deszczówkę?



Strony : 1 [2]

Jastrząb
18-08-2014, 06:43
Hej!

Mam taki problem. Zaczynam projektować u siebie cały system nawadniania ogrodu. Trawnika mam około 3500m kw. Licząc 5mm wody na 1m kw wychodzi mi 5l/m2. Idąc dalej, aby podlać cały trawnik potrzebuje 5l*3500=17500l wody, czyli 17,5 m sześc. Skąd tyle wziąć? Studnie głębinowe bez pozwoleń mogą wyciągać najwięcej 5m3/dobę jeżeli dobrze pamiętam. Zbiorniki na deszczówkę 10m3 kosztują sporo (ponad 8 000zł) a i tak taki zbiornik mi nie załatwi całej sprawy. Ewentualnie szambo 10m3, ale to też dosyć spory wydatek (ponad 6000zł) i musiałbym czekać na wodę z nieba, żeby raz podlać. Woda z wodociągów to już w ogóle magia w tym przypadku. Hydrofory są za małe.

Czy wykonana studnia głębinowa będzie w stanie mi dać tyle wody w każdym momencie? Nie musiałbym jej nigdzie magazynować? Ciężko dostać pozwolenie na pobieranie większej ilości wody niż 5m3/dobę?
Dobrze wykonana studnia glebinowa da Ci tyle wody w dowolnym momencie. Zakladajac, ze mieszkasz w terenie gdzie z woda glebinowa nie ma problemu. Wodociagi, z takich studni potrafia wielokrotnie wiecej pompowac non-stop i jakos te studnie daja rade przez wiele lat.
Glupie pytanie, kto i jak Ci sprawdzi ze wylales wiecej niz 5m3/dobe? Nie ma przepisu ktory Ci nakazuje na wode ogrodowa licznik zalozyc.
Takie pozwolenia to rolnicy, sadownicy robia.
Zbiornik mimo ze drogi sprawy nie zalatwia - trzeba go jakos napelnic.
Nie wiem, co rozumiesz przez za male hydrofory w przypoadku wodociagu. Przy wodociagu nie trzeba zadnych hydroforow stosowac, chyba ze masz male cisnienie i je chcesz podniesc.

W kazdym przypadku, (wodociag, zbiornik, studnia), najpierw powinienes miec zrodlo wody (czyli np, wywiercona studnie) a potem sie brac za projektowanie nawoednienia. A to dlatego, ze trzeba znac wydajnosc zrodla wody (wydajnosc studni, pompy, wodociagu), zeby wiedziec na ile i jak duzych sekcji nawodnienie podzielic.

Trawnik trzeba trenowac. Podlewanie codzienne i krotkie jest bez sensu bo roslina sie nie ukorzenia gleboko i oczekuje czestych dostaw wody od Ciebie. Trzeba sobie podlewac rzadziej a wiecej, zeby czesciowo roslina musiala sobie sama radzic.

marcin

damian_bany
18-08-2014, 07:39
Mam starą studnię z okrąglaków głęboką na 4,5m. Woda zaczyna się na 3,5m, więc warstwa wody 1m. Średnica studni 1m. Myślałem na początku, że może z tej studni pobierać wodę i korzystać z hydroforu, żeby oszczędzać pompę i nie pracowała non stop, ale jednak to chyba nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Załóżmy, że używałbym studni głębinowej. Czy wyciągnięcie z niej 20m3 wody nie miałoby poważnych skutków ubocznych? 20m3 to strasznie dużo. Nie chciałbym, żeby mi powstała jakaś jaskinia, w którą mógłbym w przyszłości wpaść :P Drzewa by mi w okolicy nie uschły? Ogólnie nie zapadałby mi się ziemia? Planowałem robić studnię głębinową na głębokość do 30m.

Jastrząb
18-08-2014, 08:10
Mam starą studnię z okrąglaków głęboką na 4,5m. Woda zaczyna się na 3,5m, więc warstwa wody 1m. Średnica studni 1m. Myślałem na początku, że może z tej studni pobierać wodę i korzystać z hydroforu, żeby oszczędzać pompę i nie pracowała non stop, ale jednak to chyba nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Załóżmy, że używałbym studni głębinowej. Czy wyciągnięcie z niej 20m3 wody nie miałoby poważnych skutków ubocznych? 20m3 to strasznie dużo. Nie chciałbym, żeby mi powstała jakaś jaskinia, w którą mógłbym w przyszłości wpaść :P Drzewa by mi w okolicy nie uschły? Ogólnie nie zapadałby mi się ziemia? Planowałem robić studnię głębinową na głębokość do 30m.
Studnia kregowa ma zazwyczaj mala wydajnosc i pewnie bedzie tak, ze wypompujesz wode i bedziesz musial czekac az nowa naplynie.
Pompy raczej wolą pracowac non-stop niz co chwile sie wylaczac/wlaczac.

Nic Ci sie nie zapadnie. To co Ty wypompujesz na te 3500 trawnika to nadal "pikus".
W mojej wsi wodociag ma kilka studni. Pompuja po 20-50m3/h (na godzine) z takich studni i nic sie nie dzieje/nie zapada.
Nie jestes pierwszy ktory bedzie mial studnie glebinowa.
Woda w warstwie wodonosnej znajduje sie pomiedzy ziarnami zwiru.

Planowac to Ty se mozesz glebokosc studni. Polozenie warstw wodonosnych moze Twoje plany zweryfikowac.
Robiles jakies badania? Pytales sasiadow czy maja studnie? Widziales mapy geologiczne terenu?

marcin

damian_bany
18-08-2014, 20:13
Planować planowałem, bo do 30m nie potrzeba żadnych dokumentów. Dostałem informację od osób, które wykonują studnie, że jakieś 2km ode mnie ktoś tam wiercił dla biurowca studnię i musieli wywiercić 100m. Liczę na to, że jednak te 2km coś zmienia.

Badań żadnych nie wykonywałem, sąsiadów nie pytałem ale nie wydaje mi się, żeby ktoś miał studnię.

Czy są gdzieś udostępniane dla osób prywatnych mapy geologiczne terenu? Co na nich mógłbym znaleźć? Jeżeli ktoś wykona studnie, to musi zanieść informację do jakiegoś urzędu, na jakiej głębokości jest poziom wody swobodnej i wymuszonej? Nanosi się to na mapę i tam trzyma ten zbiór informacji?

Jastrząb
18-08-2014, 20:22
Planować planowałem, bo do 30m nie potrzeba żadnych dokumentów. Dostałem informację od osób, które wykonują studnie, że jakieś 2km ode mnie ktoś tam wiercił dla biurowca studnię i musieli wywiercić 100m. Liczę na to, że jednak te 2km coś zmienia.
A skad pomysl, ze zmienia na lepsze (plytsze)? Nie chce Cie straszyc, nie wiem jak u Ciebie to wygladac bedzie. Uprzedzam, ze mozna sie niemilo rozczarowac.

Gdzie są mapy udostpeniane, to nie wiem, ale nie szukalem nigdy zbyt mocno.

Podejrzewam, ze ba mapy geodezyjne sa aktualizowane polozeniem studni takich na ktore potrzeba pozwoelnie, a takich na normalne przydomowe racczej nie.
Oczywiscie na mapy budowlane polozenie studni sa nanoszone zgodnie z deklaracja wlasciciela i na podstawie powykonawczej geodezyjnej inwentaryzaji. Ale to na cele budowlane, zeby np sasiad za plotem, 10m od Twojej studni szamba nie postawil

marcin

robszw
10-03-2015, 21:15
Studnia kregowa ma zazwyczaj mala wydajnosc i pewnie bedzie tak, ze wypompujesz wode i bedziesz musial czekac az nowa naplynie.
Pompy raczej wolą pracowac non-stop niz co chwile sie wylaczac/wlaczac.

Nic Ci sie nie zapadnie. To co Ty wypompujesz na te 3500 trawnika to nadal "pikus".
W mojej wsi wodociag ma kilka studni. Pompuja po 20-50m3/h (na godzine) z takich studni i nic sie nie dzieje/nie zapada.
Nie jestes pierwszy ktory bedzie mial studnie glebinowa.
Woda w warstwie wodonosnej znajduje sie pomiedzy ziarnami zwiru.

Planowac to Ty se mozesz glebokosc studni. Polozenie warstw wodonosnych moze Twoje plany zweryfikowac.
Robiles jakies badania? Pytales sasiadow czy maja studnie? Widziales mapy geologiczne terenu?

marcin

A czy masz jakies doświadczenie jesli chodzi o czas pracy i przerwy takiej pompy o średniej wydajności. Chciałem zasilić system nawadniania ogrodu ok 1000m2. Podlewanie ustawić np na godz wczesnoranne 4-6 am. Kilkanaście zraszaczy i linie kroplujące o łącznej dl min 50m?

Jastrząb
11-03-2015, 07:35
A czy masz jakies doświadczenie jesli chodzi o czas pracy i przerwy takiej pompy o średniej wydajności.
Zadaj konkretniejsze pytanie, bo nie specjalnie wiem o co Ci chodzi :-/

marcin

qbek17
12-03-2015, 10:35
A czy masz jakies doświadczenie jesli chodzi o czas pracy i przerwy takiej pompy o średniej wydajności.
Wszystko jest opisane w dokumentacji pompy. Jest tam podana maksymalna ilość załączeń na godzinę i minimalny przepływ jaki musi zostać zachowany aby pompa miała chłodzenie.

adan1407
14-03-2015, 12:24
mnie też taki zestaw marketowy służy.

Jastrząb
23-01-2017, 17:23
Witam
Zajmuje się wierceniem takich studni do podlewania i do ogródków działkowych .
Koszt takiej studni to1500zł to nie dużo takich studni i jak narazie ludzie są zadowoleni.
Nie którzy robili Badanie wody i wychodziło że nadaję się do picia. Ale to też zależy w jakim rejonie.
Jeżeli chodzi czy wodociąg czy studnia
Cikawe czy u mnie byś zrobił studnie za 1500 PLN ;-)

oscar25
24-01-2017, 09:52
Cikawe czy u mnie byś zrobił studnie za 1500 PLN ;-)

Dziwne pytanie :) pewnie tak ,jeżeli nie mieszkasz na Kasprowym :)

Jastrząb
24-01-2017, 10:02
Dziwne pytanie :) pewnie tak ,jeżeli nie mieszkasz na Kasprowym :)
A tak na poważnie . Jak masz jakieś pytania to pisz.
Nie mam pytan. Nie mieszkam na kasprowym tylko pod Warszawa i studnie już mam.

Mam jedynie zastrzeżenie do podawanej sztywno ceny 1500 za studnie do podlewania. Bo u mnie by to oznaczało że pracowałbyś za 20PLN z metra. W co nie chce mi się raczej uwierzyć.

oscar25
25-01-2017, 20:14
Nie mam pytan. Nie mieszkam na kasprowym tylko pod Warszawa i studnie już mam.

Mam jedynie zastrzeżenie do podawanej sztywno ceny 1500 za studnie do podlewania. Bo u mnie by to oznaczało że pracowałbyś za 20PLN z metra. W co nie chce mi się raczej uwierzyć.

napisałem cenę studni Abisynki wierconej do 10 metra , nie głębinowej :) i oczywiście tego nie dodałem do mojego postu. Przepraszam