PDA

Zobacz pełną wersję : Dom Arizona S-GL 581



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12

rewo66
29-07-2013, 10:40
Konrad tarasik extra ci wyszedł. Fakt boki musisz jakoś zagospodarować. Niskie roslinki raczej nie załatwią sprawy bo zasłonią słupki betonowe czasowo. Pomyśl nad czyms innym.

Co do temperatury w domu to wczoraj przy skwarze na zewnątrz ok 38 stopni w domu miałem w części od zachodu 27 stopni (otwarte drzwi tarasowe w salonie i sypialni) natomiast w części wschodniej ( garaż , pom techniczne i wiatrołap ) 25 stopni. WM wyłączona z uwagi na prace pylące.
Pozdrawiam Wojtek

jasiek71
29-07-2013, 11:16
Co do temperatury w domu to wczoraj przy skwarze na zewnątrz ok 38 stopni w domu miałem w części od zachodu 27 stopni (otwarte drzwi tarasowe w salonie i sypialni) natomiast w części wschodniej ( garaż , pom techniczne i wiatrołap ) 25 stopni. WM wyłączona z uwagi na prace pylące.
Pozdrawiam Wojtek
Wojtek jeszcze nie mieszkasz na stałe w swoim domu, po zasiedleniu sam zobaczysz jak trudno jest utrzymać temperaturę na rozsądnym poziomie ...

rewo66
30-07-2013, 07:07
Wojtek jeszcze nie mieszkasz na stałe w swoim domu, po zasiedleniu sam zobaczysz jak trudno jest utrzymać temperaturę na rozsądnym poziomie ...

Ależ ja jestem tego świadomy. http://emotikona.pl/emotikony/pic/037.gif (http://emotikona.pl)

Konrad
Po co ci barierki? Szkoda kasy. Chyba że masz drewno to w ramach wolnych mocy przerobowych możesz dłubać. Tylko trochę widok sobie tymi barierkami popsujesz. Ale to jest moje zdanie. Jak już to bym dał z obu boków. Schodki wiadomo są konieczne.

Koniecznie rozłóż sobie pod spodem geowłókninę. Ja mam teraz taki prowizoryczny z palet i desek poszalunkowych a i tak skrzyp wyłazi szparami mimo że tam ciemno jak u murzyna w d.... http://emotikona.pl/emotikony/pic/02icon_mryellow.gif (http://emotikona.pl)

R&K
30-07-2013, 12:52
taras jest sporo nad ziemią , przy małym dziecku jestem zmuszony je robić czy mi się to podoba czy nie , więc nawet nie zastanawiam się ...

rewo66
30-07-2013, 15:29
taras jest sporo nad ziemią , przy małym dziecku jestem zmuszony je robić czy mi się to podoba czy nie , więc nawet nie zastanawiam się ...

Fakt ten argument jest nie do dyskusji.

DEZET
30-07-2013, 15:37
Wiecie co, trochę mnie dziwią te "problemy" z temperaturą w środku. Teraz bez ocieplenia i izolowanych stropów w domu jest znośna temperatura (muszę sprawdzić dokładnie jaka), mimo ,że te ponad 230m3 blachodachówki grzeje górę nieźle. Po ociepleniu całości nie wydaje mi się, że będzie jakiś problem z gorącem w lecie. A może się mylę!?.

R&K
30-07-2013, 16:25
hmm .... mylisz się !?

dom masz wilgotny - inne odczucie masz mimo jakiejś tam temperatury bezwzględnej ...
problemem są przeszklenia przez które X kWh Ci sie dostaje do środka - teraz równoważy to wilgoć (dom znacznie lepiej się broni)
później gdy już zamieszkasz, dom będziesz miał wysuszony wystarczy ugotować obiad i masz nagle 2-3*C w kuchni / salonie więcej
przez okna dostaje Ci się w ciągu doby X kWh które tylko i wyłącznie podnoszą temperaturę ... nie ma z czym tego zrównoważyć (wcześniej jak pisałem miałeś/masz wilgoć na poziomie X%)
do tego policz wszelkie urządzenia elektryczne: pralka, lodówka, zmywarka, TV, żelazko itp + każdy domownik w ciągu doby dorzuca 1,5 kWh? (bodajże 80W/h) czyli w sezonie , w zamieszkałym domu grzejesz ok 20 kWh na dobę dom .....(w zimie mniej bo słońce nie to, i nie zawsze świeci , oraz inne temperatury zewnętrze) , dodatkowo z zewnątrz atakuje Cie +10*C więcej niż chcesz mieć w domu

PS. pisałem że nie działa mi GGWC , byłem przekonany że to wina kabelków między sterownikiem a pompą (musimy wymienić końcówki kabli bo są za cienkie i wymykają się śrubeczką w złączkach w sterowniku) ... wczoraj podłączyłem pomp od GGWC na ostro i ..... nie działa ... padła mi pompa :( ....

memory "5" - Piczman .... i wyszystko jasne ... jutro rano pompa będzie wymieniona, bo akurat Paweł będzie gdzieś jechał i po drodze ma wstąpić ....

rewo66
30-07-2013, 16:27
DEZET to nie są "problemy" taka jest naturalna kolej rzeczy dopóki nie mieszkasz to nie produkujesz tyle wilgoci i ciepła dodatkowo w porównaniu do zamieszkanego domu. U mnie dodatkowo wyłaczona WM z uwagi na prowadzone intensywne prace wewnatrz. a włączona grawitacyjna czyli otwarte drzwi tarasowe bo co chwilę wychodzi się na dwór po cos tam. Przy włączonej WM i otwartych drzwiach tarasowych temperatura w domu max 25 stopni. Wszystko i tak się zweryfikuje ostatecznie po zamieszkaniu. A i zapomniałem dodac że okap mamy szeroki i słońce latem nie przegrzewa nam pomieszczeń a zima będzie ładnie nagrzewac.

DEZET
31-07-2013, 16:51
Nie brałem pod uwagę zysków bytowych- racja sporo tego będzie, ale teraz przy braku sufitów na ok 2/3 domu, bez ocieplenia, dach sporo oddaje do wnętrza, wilgoci jako takiej już nie ma- przy takim tempie jak obecnie tynkuję 20 l wody w zaprawie i jej odparowanie przez nieszczelności poddasza to pestka.
Reszta murów stoi już długo by mogła się pozbyć całkowicie wilgoci, więc to nie to. Być może niższa temperatura, to "zasługa" posadzki, czyli tylko chudziaka?

R&K
01-08-2013, 07:46
u mnie w ogóle nie było tynkowania , tylko KG , po zamieszkaniu ze 2-3 mce reku pluło wodą :(

GWC znów działa - dziękujemy Paweł za szybka reakcję - od razu znacznie lepiej spało się

malux20
02-08-2013, 20:07
w domu mamy na parterze 24,8 na poddaszu 26,5 - w pokoju w którym jest okno od południa i jakaś nędzna roleta wewnętrzna - na przyszły sezon musimy właśnie zewnętrzną zamontować
dodam że nie działa nam od dłóższego czasu GGWC - musimy z jaskiem zmienić kabelki w sterowniku , nie kontaktuje kabelek załączający pompę od GGWC tak więc ten sezon letni można uznać za "stracony"
na cudy nie licz

Myjk
03-08-2013, 20:30
Witam, po 2 dniach, 8h z kawałkiem, przeczytałem całość. :) Dobra, czasem niesamowita, robota. Nie znalazłem jednak odpowiedzi na pytanie, które mnie dręczy, toteż kieruję je zarówno do autora jak i pomocników autora z dziedziny energooszczędności: dlaczego przy tak, stosunkowo mocno, rozbudowanym systemie GWC nie została zastosowana pompa ciepła, w zamian za to ogrzewanie podłogowe na prąd? Czyżby PC się nie kalkulowała? Planuję w przyszłości budowę domu z WM, PC (+rekperacja) i trochę jestem zmieszany po tej lekturze...

_artur_
04-08-2013, 01:26
nie wiem jak u Konrada ale jak liczyłem u siebie dla 10lat "zwrotu" i czasu życia PC to jakbym nie zaklinał rzeczywistości nijak mi nie wychodziło że się opłaca PC ( taka z odwiertami przyzwoita a nie jakaś popierdułka).. i też robię kable, ocieplenie grube, GWC i WM z reku..

Myjk
04-08-2013, 08:35
Co rozumiesz przez pojęcie "czasu życia PC"? Skąd też granica 10 lat -- myślę, że 20 to absolutne minimum. PC ma także lepszą sprawność niż taki zwykły wymiennik. Myślę też, że przy działce ponad 500m2 nie trzeba silić się na odwierty głębinowe -- wystarczy poziomy GWC. Zwłaszcza, że jak pokazuje przykład Konrada, można wymiennik zrobić pod płytą.

Czytając ten wątek trochę się ucieszyłem, bo sądziłem że mam jakoś wyjątkowo zryty czerep gdy wykombinowałem 3 a nawet 4 czerpnie (w tym także dachową) -- a tu się okazuje, że już coś takiego jest zrealizowane. :D Wpadłem też na jeszcze jeden patent na odzysk ciepła, ale o tym może kiedy indziej -- muszę sprawdzić dokładniej dane. ;)

R&K
04-08-2013, 08:50
dokładnie tak jak pisze artstarz - to są główne czynniki dla których wybierane są kable a nie PC, sam kabel w wylewce nie ma jak się popsuć, przeżyje mnie ... jedynym "słabym punktem" mogą okazać się sterowniki - ale to taka sama niewiadoma jak cała PC

co do rozbudowanego układu GGWC - same pętle było bardzo łatwo wykonać i nie był to wielki koszt
obecnie temp. w reku są następujące
czerpnia 18.1
nawiew 20.2
wywiew 25.0
wyrzutnia 23.8
temperatura w domu 24.9
temperatura na zewnątrz 25.5
temperatura pod dachem prawie 50*C

przy okazji mała ciekawostka - w pokoju syna (północny / zero zysków słonecznych) temperatura 23,5 , sypialnia (pok pół-wsch ,okno od wschodu) 25 , pokój wschodni 24,75, kuchnia 25,50, salon 25,25

_artur_
04-08-2013, 09:13
Co rozumiesz przez pojęcie "czasu życia PC"? Skąd też granica 10 lat -- myślę, że 20 to absolutne minimum. PC ma także lepszą sprawność niż taki zwykły wymiennik. Myślę też, że przy działce ponad 500m2 nie trzeba silić się na odwierty głębinowe -- wystarczy poziomy GWC. Zwłaszcza, że jak pokazuje przykład Konrada, można wymiennik zrobić pod płytą.

te 10 lat to po pierwsze jakis rozsadny czas "zwrotu" który trzeba założyć - porownując do ewentualnych kosztów i przypuszczalnej róznicy w kosztach inwestycji, potencjalnych opłatach za energię i opłatach za serwis gwarancyjny czy późniejsze serwisowanie (ostatnio kto pisał gdzies o przegldach co pół roku), do tego czas życia samego urządzienia, nie oszukujmy się,, super długi nie jest, owszem, u moich dziadków lodówka typu Mińsk mająca ze 40 lat działa i pewnie jeszcze podziała trochę ale cicha i energooszczędna to ona nie jest, a wszystkie nowoczesne lodówki (z PC w sumie do takich też zaliczam) podziałają z 10 lat bo chińczycy muszą coś robić a koncerny cały czas sprzedawać, wytrzymałość części liczona jest na lata a nie na dziesiątki lat..
wklepujesz te dane do excela i patrzysz co wyszło :)
aha, ja buduję z kredytu więc jak Ty też do tego co wyjdzie dolicz koszty kredytu rozłozne na 20-30 lat (czytaj - za każde wziete 10 tysięcy oddajesz jakieś 2x tyle).. i już nie jest tak fajnie..





Czytając ten wątek trochę się ucieszyłem, bo sądziłem że mam jakoś wyjątkowo zryty czerep gdy wykombinowałem 3 a nawet 4 czerpnie (w tym także dachową) -- a tu się okazuje, że już coś takiego jest zrealizowane. :D Wpadłem też na jeszcze jeden patent na odzysk ciepła, ale o tym może kiedy indziej -- muszę sprawdzić dokładniej dane. ;)

poczytaj wątek o jaśkowych wynalazkach, może już to zrobił..

R&K
04-08-2013, 09:18
Myjk dróg do niskich rachunków jest wiele

PC jest wiele , ich stopień skomplikowania, sprawność i żywotność też różna
najtańsze firmowe pompy PP jaką ostatnio chłopaki rozważali w wątku elektrycznym Panasonic o mocy porównywalnej z moimi kablami 9kW + do tego cały układ (wodna podłogówka) oraz zasobnik to koszt 23 tys zł
ja mam najdroższe kable DEVI i jest ich znacznie więcej niż potrzebuje , są na FM inwestorzy którzy kupowali znacznie tańsze kable i znacznie mniejszej mocy
więc przy porównaniu tych 2 zestawów - najlepszego kablowego z najtańszym możliwym przy PC różnicy na inwestycji 12 tys
różnica w rachunkach rocznie 1800 zł , czas zwrotu 7 lat

wiele osób wybiera PC , nie martwi się wykonaniem, błędami, oraz zbytnio izolacją gdyż PC im to wszystko rekompensuje ....

z PC jest trochę tak jak z blacha na dachu i dachówką
blacha niby tańsza, robi to samo , nawet gwarancje producenci dają długie ... a jednak nigdy nie wytrzyma blacha tyle co dachówka

moi rodzice mieszkają w domu , wybudowany został ok 25 lat temu
między czasie dom przeszedł termomodenizację, wymianę pieca gazowego, dobudowanie kominka z płaszczem wodnym, i lada moment będzie trzeba myśleć o wymianie blachy na dachu bo już małe dziurki w niej są od dawna ...

Myjk
05-08-2013, 06:53
Dzięki za wyjaśnienie.

artstarz, jakiś kierunek na przemyślenia jaśka, hasła kluczowe? Nie mogę namierzyć. :(

Edit, dzięki R&K, na tak banalne hasło nie wpadłem :D
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203309-ja%C5%9Bkowe-quot-wynalazki-quot&highlight=ja%C5%9Bkowe+wynalazki

Oczywiście mój pomysł już opatentowany przez jaśka. buuu :(
Ale to dobrze, znaczy nie jest ze mną tak źle hehehe

R&K
05-08-2013, 07:01
jaśkowe wynalazki >> (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203309-ja%C5%9Bkowe-quot-wynalazki-quot&highlight=ja%C5%9Bkowe+wynalazki)

piotrp1
20-08-2013, 12:34
zanim zamieszkaliśmy w domu na parterze cały czas miałem 18-19 w największe upały 21 , wilgoć w domu, wszelkie urządzenia (zyski bytowe) mają duży wpływ na temperaturę
Na temperaturę w domu maja wpływ wszystkie urządzenia i ludzie.
Poniżej moje temperatury, dom zamieszkały. Temperatura praktycznie nie przekracza 23 st, bez znaczenia co by się działo na zewnątrz.
207555207556207557

R&K
20-08-2013, 13:27
nie wiemy jaki dom, gdzie jest czujnik i od kiedy zamieszkały, oraz jakie urządzenia masz po montowane w domu - to wszystko ma znaczenie ;)
możesz mieć np klimatyzator ...

gdyby zrobić wykres dla mojego czujnika w korytarzu w nienasłonecznionej części też będzie tak wyglądał wykres i oscylować będzie w ok 24*C
dla pokoju północnego 23 *

ale salon, kuchnia od strony południowo-zachowniej - już 25-26*

piotrp1
20-08-2013, 18:26
Czujnik zewnętrzny jest od strony zachodniej, wewnętrzny w korytarzu połączonym z salonem od strony południowej. Klimatyzatora nie ma, jest chłodzenie pasywne.

R&K
20-08-2013, 19:39
u mnie GGWC nie działało z 1,5-2 mce , dom odsłoniety na słońce , bez zieleni

jak rozumiem masz WM i GWC? etc - o tym piszesz?

piotrp1
21-08-2013, 07:34
Mam WM (czerpnia w ścianie) i PCi.

jasiek71
26-08-2013, 18:46
Konrad jaka jest teraz ( o tej porze roku...) temperatura glikolu w wymienniku pod domem ...?

R&K
26-08-2013, 20:31
mam całe PT zawalone bo w garażu sufit zaciągam siatką - tzn już z pierwszego zaciągnięty - jeszcze 2-3 dni i będzie gotowy , wg sterownika - GGWC nie działa - ale ono chyba jest na sztywno do gniazdka teraz włączone i termometry z tego co z daleka widziałem mają ok 16 stopni
w domu 23-24 stopni i wg mnie to już jest ten moment / ta pora roku gdzie "chłodzenie" należy wyłączyć i łapać ciepło na okres przejściowy - ale w praktyce to niewykonalne ;) sezon grzewczy zacznie się za 2 miesiące i jeszcze sporo będzie dni z mocnym słońcem , i wiele dni np z zimnymi nocami

rewo66
26-08-2013, 21:23
Cześć Konrad
Mam pytanie o użytkowanie PoŚ-ki. Jak ci się sprawuje? Ty masz chyba 3 - komorową?

R&K
26-08-2013, 21:32
a co to jest ? ja to mam ?


.... a no tak ... już sobie przypomniałem - zakopałem coś tam w ogródku i zapomniałem o tym :D

rewo66
27-08-2013, 07:10
a co to jest ? ja to mam ?


.... a no tak ... już sobie przypomniałem - zakopałem coś tam w ogródku i zapomniałem o tym :D

Dowcipniś :P

A możesz tak coś dokładniej .
Chodzi mi co jaki czas wrzucasz bakterie. Moja żona ma obawy czy stosowanie proszku do prania i detergentów nie ma złego wpływu na działanie bakterii. Nie potrafię jej uspokoić w tym temacie.
Rozumiem z twojego posta że osadu stałego jeszcze nie wybierałes i to jest dobra informacja dla nas. :)

R&K
27-08-2013, 11:25
gdy się wprowadziliśmy w szambie była czysta woda więc w zimie nie przejmowałem się bakteriami bo przez pierwsze miesiące "zagęszczaliśmy" zawartość, w lecie gdy wyższe temperatury - matka natura sama o cały proces dba , do szamba zagladam sporadycznie - ekspertem nie jestem ale niczego niepokojącego nie widzę - osadu jeszcze nie wybierałem - a to już prawie rok - pewnie będzie trzeba się przyjzeć tematowi bliżej i zrobić jakieś badanie organoleptyczne czy jak to tam się zwie

gruby86
27-08-2013, 13:12
Cześć Konrad a jak tam u ciebie z wilgotnością bo tak się zastanawiam jak wygląda przed sezonem grzewczym?

rewo66
27-08-2013, 13:51
Dzięki Konrad za info.

R&K
27-08-2013, 14:12
Cześć Konrad a jak tam u ciebie z wilgotnością bo tak się zastanawiam jak wygląda przed sezonem grzewczym?

na chyba przyzwoitym/normalnym poziomie - prawie caly czas w granicach 46%

expercik
31-08-2013, 18:33
Witajcie, oglądam cały dziennik i jestem pod wrażeniem waszego domu:) zazdroszczę Wam :)


czy mógł bym wiedzieć co to za tapeta ?:)


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=141677&d=1350036966

R&K
21-09-2013, 19:26
tapeta kupiona z alledrogo.pl - musisz szukać

pod wpływem tego co się dzieje na wątku dla ogrzewających prądem szybciej niż planowałem postanowiłem podsumować koszty mieszkania w naszym domu
mieszkamy od 13 października
pierwszy pełny rachunek mamy
od 17.10.2012 do 17.12.2012
TD 543 kWh , TN 1699 kWh , średnia cena 1 kWh 0,4033, FV 904,21 (z kosztami stałymi)
od 17.12.2012 do 14.02.2013
TD 446 kWh , TN 2170 kWh , średnia cena 1 kWh 0,3768, FV 985,71 (z kosztami stałymi)
od 14.02.2013 do 23.04.2013
TD 692 kWh , TN 2625 kWh , średnia cena 1 kWh 0,3916, FV 1298,93 (z kosztami stałymi)
od 23.04.2013 do 14.06.2013
TD 504 kWh , TN 321 kWh , średnia cena 1 kWh 0,5736, FV 473,25 (z kosztami stałymi)
od 14.06.2013 do 23.08.2013
TD 555 kWh , TN 472 kWh , średnia cena 1 kWh 0,5291, FV 543,42 (z kosztami stałymi)
od 23.08.2013 do 22.10.2013
TD 506 kWh , TN 581 kWh , średnia cena 1 kWh 0,4954, FV 538,46 (z kosztami stałymi)


OGÓŁEM:
od 17.10.2012 do 22.10.2013
taryfa dzienna (droga) - 3246 kWh = 29,2%
taryfa nocna (tania 13-15, 22-6) - 7868 kWh = 70,8%
razem: 11114 kWh = 100%
koszt - 4743,98 zł
średnia cena 1 kWh = 0,4268 gr brutto (stawka + opłaty przesyłowe)

koszt roczny CO (liczony wg taniej taryfy - bo chodzi tylko w tej) 1270 zł* (netto) =1560 brutto
koszt dotychczasowy (10 mcy - liczony wg taniej taryfy - bo chodzi tylko w tej) CWU - 525 zł* (netto) = 645 brutto
koszt dotychczasowy (10 mcy - liczony wg średniej ceny 1 kwh - chodzi 24h) WM 85 zł* (netto) - tu jakoś dziwnie mało :d = 105 zł brutto

z 6 listopada 2012 - niespełna rok temu .....


zakładam 15% wyższe zużycie niż w OZC i część grzaną w drogiej taryfie (tu będzie widać po 1 rachunku ... ile) zakładam że w 1700 za 1 sezon się zmieszczę spokojnie - narazie spokojnie przyglądam się zużyciu i temu jak dom reaguje czy to na słońce , czy na zyski bytowe

Ifarrg
22-09-2013, 00:31
Witaj R&K.

Nie wiem, czy to już pisałem, ale nie zaszkodzi jeszcze raz. Przeczytałem jakiś czas temu cały Twój dziennik. Chyba najdokładniejszy, jaki czytałem do tej pory. Gratuluję zapału i mam nadzieję, ze jesli wypali kolejna budowa i znajdzisz inwestorów, będziesz równiez opisywał.

Mam pytanie odnośnie ogrzewania



pod wpływem tego co się dzieje na wątku dla ogrzewających prądem szybciej niż planowałem postanowiłem podsumować koszty mieszkania w naszym domu
mieszkamy od 13 października

koszt roczny CO (liczony wg taniej taryfy - bo chodzi tylko w tej) 1270 zł
koszt dotychczasowy (10 mcy - liczony wg taniej taryfy - bo chodzi tylko w tej) CWU - 525 zł


Masz podliczniki na CWU i CO. U Ciebie można zatem bardzo dobrze wyliczyć, jak wypada ogrzewanie prądem. I jestem pod wrażeniem. Super ceny moim zdaniem. Moi rodzice wydaja na ogrzewanie śmieciuchem 3000 zł rocznie... DOm z 90m2... Duzo błędów przy budowie, póxniej nie poprawionych, bo np. "5 styropian starczy" myślę, że odgrywa tu dużą rolę. Wprawdzie Twoje ogólne faktury za prąd są dla mnie bardzo duże, ale to tylko kwestia przerzucenia np 3k wydanych jednorazowo na opał na kilkaa mniejszych rat. A do tego dużo tańsza instalacja ;)

Ja zaczynam budowe teraz. Wprawdzie nie pójde w czyste kable, ale musze powaznie pzemyśleć temat pompy ciepła. Przy Twoim zużyciu i cop tylko 2,5 rachunek zogrzewanie byłby prześmiesznie niski.

Pozdrawiam.

PS. Dużo trace nie śledząc wątku dla ogrzewających prądem?? ;)

_artur_
22-09-2013, 09:19
PS. Dużo trace nie śledząc wątku dla ogrzewających prądem?? ;)

nc nie tracisz, przez 1000 stron pompiarze ze słabo izolowanych domow nie są w stanie zrozumieć że niektórym grzanie prądem w posataci kabli się opłaca.. (ale tym którzy tak jak Konrad odrobili lekcje i przyłożyli sie do budowy)


Ja zaczynam budowe teraz. Wprawdzie nie pójde w czyste kable, ale musze powaznie pzemyśleć temat pompy ciepła. Przy Twoim zużyciu i cop tylko 2,5 rachunek zogrzewanie byłby prześmiesznie niski. podłogówka będzie do tego w sam raz, albo rozważ mieszane rozwiązanie..

Kamila i Marcin
22-09-2013, 11:02
Powiem szczerze, że nie duże macie koszty na CO i CWU.. my całą zimę mieliśmy budowlany i CO i CWU wyszło 2200zł gdyby w tym roku zużycie byłoby podobne w ziemie to koszty byłyby połowę mniejsze

od 7.11 do 19.09 poszło 4156 kW

Arturo72
22-09-2013, 12:38
nc nie tracisz, przez 1000 stron pompiarze ze słabo izolowanych domow nie są w stanie zrozumieć że niektórym grzanie prądem w posataci kabli się opłaca.. (ale tym którzy tak jak Konrad odrobili lekcje i przyłożyli sie do budowy)

Nie mam słabo izolowanego domu ale mam pompę i nigdy w życiu nie dałbym kabli w podłogę.
Jeśli zamierzałbym grzać prądem z COP1 to tylko wodną podłogówką i piecem elektrycznym.

Konrad,czy mógłbyś zapodać zdjęcie licznika ?

firewall
22-09-2013, 14:00
Chyba ma taki:

http://zamel24.pl/6733-13819-large/licznik-energii-elektrycznej-cyfrowy-trojfazowy-lem-10.jpg

Sorry Konrad za wtrącenie się, ale ....:mad:

DEZET
22-09-2013, 14:32
Chyba ma taki:

http://zamel24.pl/6733-13819-large/licznik-energii-elektrycznej-cyfrowy-trojfazowy-lem-10.jpg

Sorry Konrad za wtrącenie się, ale ....:mad:
Ludzka rzecz nie wierzyć;)
Porównuję te ww dane ze swoimi rachunkami z mieszkania za gaz+ prąd- przy większym metrażu wyszłoby bardzo podobnie.
Reasumując grzanie prądem nie jest takie bee, jednak pod warunkiem porządnego zbudowania i ocieplenia domu.

Arturo72
22-09-2013, 15:09
Chyba ma taki:

http://zamel24.pl/6733-13819-large/licznik-energii-elektrycznej-cyfrowy-trojfazowy-lem-10.jpg

Sorry Konrad za wtrącenie się, ale ....:mad:

Po prostu ciekawość,uważne czytanie odpowiednich wątków skłania mnie to prośby o zdjęcie licznika :)

malux20
22-09-2013, 15:26
tapeta kupiona z alledrogo.pl - musisz szukać

pod wpływem tego co się dzieje na wątku dla ogrzewających prądem szybciej niż planowałem postanowiłem podsumować koszty mieszkania w naszym domu
mieszkamy od 13 października
pierwszy pełny rachunek mamy
od 17.10.2012 do 17.12.2012
TD 543 kWh , TN 1699 kWh , średnia cena 1 kWh 0,4033, FV 904,21 (z kosztami stałymi)
od 17.12.2012 do 14.02.2013
TD 446 kWh , TN 2170 kWh , średnia cena 1 kWh 0,3768, FV 985,71 (z kosztami stałymi)
od 14.02.2013 do 23.04.2013
TD 692 kWh , TN 2625 kWh , średnia cena 1 kWh 0,3916, FV 1298,93 (z kosztami stałymi)
od 23.04.2013 do 14.06.2013
TD 504 kWh , TN 321 kWh , średnia cena 1 kWh 0,5736, FV 473,25 (z kosztami stałymi)
od 14.06.2013 do 23.08.2013
TD 555 kWh , TN 472 kWh , średnia cena 1 kWh 0,5291, FV 543,42 (z kosztami stałymi)

OGÓŁEM:
od 17.10.2012 do 23.08.2013
taryfa dzienna (droga) - 2740 kWh = 27,3%
taryfa nocna (tania 13-15, 22-6) - 7287 kWh = 72,7%
razem: 10027 kWh = 100%
koszt - 4205,52 zł
średnia cena 1 kWh = 0,4194 gr brutto (stawka + opłaty przesyłowe)

dojdzie jeszcze 1 FV na ok 1000 kWh na ok 450 zł od sierpnia do pazdziernika

koszt roczny CO (liczony wg taniej taryfy - bo chodzi tylko w tej) 1270 zł
koszt dotychczasowy (10 mcy - liczony wg taniej taryfy - bo chodzi tylko w tej) CWU - 525 zł
koszt dotychczasowy (10 mcy - liczony wg średniej ceny 1 kwh - chodzi 24h) WM 85 zł - tu jakoś dziwnie mało :d

ciekawe dane
dla porównan

imrahil
22-09-2013, 17:32
na Śląsku chyba kWh w nocnej taryfie kosztuje ponad 0,4 zł z opłatami, a w drogiej w takim wypadku coś koło 0,7 zł, czyli w nocnej u nas wychodzi 33% drożej?

kori
22-09-2013, 17:50
Konrad, a masz może zdjęcia schodów??

asolt
23-09-2013, 12:51
na Śląsku chyba kWh w nocnej taryfie kosztuje ponad 0,4 zł z opłatami, a w drogiej w takim wypadku coś koło 0,7 zł, czyli w nocnej u nas wychodzi 33% drożej?

Pomimo ze to teren Tauronu to stawki są zróznicowane w zaleznisci od regionu, i tak inne stawki są na terenie dawnego enionu (Tarnów, Kraków, Bielsko-Biała, Bedzin, Częstochowa, inne na terenie Gliwic i jeszcze inne na terenie Dolnego Sląska. To samo dotyczy poszczególnych taryf, nie wszystkie występuje w kazdym regionie. raczej nigdzie nie ma II taryfy powyzej 0,4 zł

head67
25-09-2013, 12:47
Pomimo ze to teren Tauronu to stawki są zróznicowane w zaleznisci od regionu, i tak inne stawki są na terenie dawnego enionu (Tarnów, Kraków, Bielsko-Biała, Bedzin, Częstochowa, inne na terenie Gliwic i jeszcze inne na terenie Dolnego Sląska. To samo dotyczy poszczególnych taryf, nie wszystkie występuje w kazdym regionie. raczej nigdzie nie ma II taryfy powyzej 0,4 zł

to jak rk miał w enea to wogole by mial taniutko u nas 29 gr w 2 taryfie

R&K
27-09-2013, 15:11
Konrad, a masz może zdjęcia schodów?? są w dzienniku, na 1 stronie jest spis treści, sezonu grzewczego nadal nie zaczęliśmy, żona nie narzeka, w domu roczne dziecko!

malux20
27-09-2013, 15:39
tym dzieckiem się nie chwal -wiadomo nie wolno malenstwa przegrzewać i pewnie masz 20 stop
a poważniej - w tym roku z 20% to spokojnie mniejsze będziesz miał zużycie
MASZ MOŻE dojście do koników fili w zamku[córka ma urodziny]
a zdaję się że masz w tej branży chody

R&K
28-09-2013, 11:14
Po prostu ciekawość,uważne czytanie odpowiednich wątków skłania mnie to prośby o zdjęcie licznika :)

napisałem już bardzo dawno temu że nie będę podawał publicznie, by nie karmić trolii


tym dzieckiem się nie chwal -wiadomo nie wolno malenstwa przegrzewać i pewnie masz 20 stop
a poważniej - w tym roku z 20% to spokojnie mniejsze będziesz miał zużycie

kuchnia
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=215118&d=1380362199

salon
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=215125&d=1380363836

i obiecana wcześniej fotka z podliczników CWU i WM
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=215240&d=1380399307

andros
01-10-2013, 13:19
popołudniu potwierdziłem zamówienie na płytki do garażu
25 m2 Hiszpańskiej terakoty z wyprzedaży firmy Metropol Fenix Antracita 60x60
cena za 1m2 39 zł cena katalogowa ok 32 Euro czyli kupione 3,5-4x taniej

fotki katalogowe
http://www.mon-carrelage.com/BD_images/P158.jpg

http://www.todohabitat.es/img/empresas/36320_fenix-antracita.jpg


Witam :)
szukam tych plytek dla siebie i w taj dobrej cenie jak 39 pln niestety nigdzie nie moge znalezc..
Czy moglbym prosic o namiar do sklepu w ktorym te płytki nabyliście? (probowalem wyslac na priv ale nie ma miejsca :)

pozdrawiam

R&K
02-10-2013, 09:18
BOZ Rzeszów - dodam ze to był III gat - w sam raz do garażu ;) dziś niecentralny układ grzewczy rozpoczął prace, na pierwszy rzut poszła łazienka i chyba pokój syna (północny) zużycie po nocy 3,8 kWh ;)

plusultra
04-10-2013, 11:37
Zerknęłam na sam koszt c.o. roczny ok 1500 zł - wynik zadowalający, tyle płaci sąsiad przy gruntowej pompie ciepła - choć domów nie można tak wprost porównywać, ale zbliżona powierzchnia itd. koszt pompy z podłogówką: 80 000 zł więc możesz być zadowolony :)
Niemniej jednak ile to kwh? ok 3700 wychodzi. Też nieźle... jakieś 25 kwh/ m2 p.u. tak? palisz w kominku? (sorki nie pamiętam czy go masz;) ) teraz jestem na etapie matematycznych analiz wszystkiego więc sie nie gniewaj za te pytania ;)

Ja w o wiele mniejszym domku zapotrzebowanie z zapasem mam liczone na 2240 kwh i jakieś 27 kwh/m2... i tak myślę, że nawet grzałka w reku to pociśnie przy nieco zwiększonej wymianie powietrza:) jak dla mnie te pompy ciepła w dodatku z poziomymi kolektorami to fenomen marketingowy w naszym kraju, co innego hiszpania i chłodzenie (kolektor pionowy) czy zabytki których nie można opakować w styro... ale zwykłe domy? Dobrze, że opublikowałeś ten dziennik bo cieżko w to uwierzyć - każdy gdzieś tam zawsze marzł a to w szkole a to w biurze.... Ludzie :) czy Wy tego nei widzicie? Wszystkie "standardowe" domy z ekogrochem to 100 lat za murzynami.... ;)

R&K
04-10-2013, 22:05
ok 5000 kWh (liczone w taniej taryfie po 31 gr)
w kominku (bio) nie palimy - 1-2x w miesiącu to max dla klimatu ....
to byl pierwszy sezon - większe wnioski będzie można wyciągnąć po kolejnych 2 sezonach

ciągle nie poprawiłem kilku rzeczy na poddaszu - chyba jutro i w niedziele do tego przysiąde ... bo sezon się powoli rozpoczyna
na razie pykają pomieszczenia północne na parterze.... (to jest ten słynny NCO co robi ludziom wodę z mózgu i podobno nie działa :P )

wimech
05-10-2013, 18:18
Zerknęłam na sam koszt c.o. roczny ok 1500 zł - wynik zadowalający, tyle płaci sąsiad przy gruntowej pompie ciepła - choć domów nie można tak wprost porównywać, ale zbliżona powierzchnia itd. koszt pompy z podłogówką: 80 000 zł więc możesz być zadowolony :)
Niemniej jednak ile to kwh? ok 3700 wychodzi. Też nieźle... jakieś 25 kwh/ m2 p.u. tak? palisz w kominku? (sorki nie pamiętam czy go masz;) ) teraz jestem na etapie matematycznych analiz wszystkiego więc sie nie gniewaj za te pytania ;)

Ja w o wiele mniejszym domku zapotrzebowanie z zapasem mam liczone na 2240 kwh i jakieś 27 kwh/m2... i tak myślę, że nawet grzałka w reku to pociśnie przy nieco zwiększonej wymianie powietrza:) jak dla mnie te pompy ciepła w dodatku z poziomymi kolektorami to fenomen marketingowy w naszym kraju, co innego hiszpania i chłodzenie (kolektor pionowy) czy zabytki których nie można opakować w styro... ale zwykłe domy? Dobrze, że opublikowałeś ten dziennik bo cieżko w to uwierzyć - każdy gdzieś tam zawsze marzł a to w szkole a to w biurze.... Ludzie :) czy Wy tego nei widzicie? Wszystkie "standardowe" domy z ekogrochem to 100 lat za murzynami.... ;)
A jaki ma metraż ten sąsiad, bo to jest jakiś punkt odniesienia.

Arturo72
05-10-2013, 19:51
A jaki ma metraż ten sąsiad, bo to jest jakiś punkt odniesienia.

Metraż to żaden punkt odniesienia.

wimech
05-10-2013, 20:34
Chciałem tylko porównać energochłonność z moim domem bo plusultra nie podał metrażu.

plusultra
05-10-2013, 22:40
130 m kw - ale netto to z 200 lekko... sasiad ma.

dlugosc sezonu grzewczego tez zagadka - mi z audytu wychodzi 4 m-ce, ale tak mysle, ze tu zyski sloneczne beda miały spore znaczenie...
jest taka teoria, ze powyzej 20 cm przyrost grubosci izolacji traci na znaczeniu, izolowałbyś drugi raz 30-tką?

wydaje mi sie ze lepiej isc w zyski sloneczne i izolowane oslony na okna na noce... wew i zew, minimalizujące straty przez okna.

Arturo72
05-10-2013, 23:53
Chciałem tylko porównać energochłonność z moim domem bo plusultra nie podał metrażu.
Dom domowi nie równy,przy np.150m2 jeden bedzie miał 3000kWh zużycia a drugi 15000kWh zużycia energii na c.o. a nawet przy jednakowej izolacji oba domy mogą mieć różną wartość zużycia energii jeśli te domy budowały dwie różne ekipy budowlane.

ale tak mysle, ze tu zyski sloneczne beda miały spore znaczenie...
jest taka teoria, ze powyzej 20 cm przyrost grubosci izolacji traci na znaczeniu, izolowałbyś drugi raz 30-tką?

Zyski słoneczne mają marny wpływ na ogólny bilans strat energii.
Co do izolacji zgadza się,na dzisiaj izolacja ponad 20cm styro z niską lambdą ma nikły wpływ na ogólny bilans energii.
Gdybym budował jeszcze raz to dałbym także max.20cm na ściany bez wysuwania okien w ocieplenie i max.20cm pod płytę.

wimech
06-10-2013, 16:35
Mam dom ogrzewany opluwanym przez Was ekogroszkiem, gdybym miał możliwość ogrzewałbym gazem, ale nie ma w mojej okolicy instalacji. Chcę porównać koszty ogrzewania "standardowego domu z ekogrochem to 100 lat za murzynami..." z kosztami domów tzw energooszczędnych. Do tego koszty inwestycji jednego i drugiego ogrzewania.

R&K
06-10-2013, 19:11
zajrzyj tutaj >>> (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219660-Kompletny-system-grzewczy-do-15-ty%C5%9B-z%C5%82-rachunki-do-3-ty%C5%9B-za-CO-i-CWU-do-150-m2) - niekt ekogroszkowcow nie opluwa , dróg do celu jest wiele ... jak widać z piecem na cokolwiek + bufor ciepła i dobrej izolacji można duzo zdziałać ...

2x zbudowałbym dom dokładnie tak samo 30/30/40-50
dodatkowe 10 cm styropianu z najniższą lambdą kosztowało mnie ok 3 tyś zł ....grosze przy całej inwestycji - dlatego uważam że na izolacji nie można oszczędzać! - to jedyna rzecz w domu która nie zużywa się i ma szanse zwrócić się

M.A.G.
06-10-2013, 20:21
Konrad wrzesień był raczej zimny... czy w południowych pomieszczeniach cokolwiek "dopykało" NCO - (tzn. w salonie i kuchni choć ona jest raczej PD-ZACH i w pomieszczeniach wschodnich) ? Czy przy takich temperaturach na zewnątrz, jednak dom daje sobie radę samodzielnie z utrzymaniem komfortowej temperatury, ?? A jak z oknem w kuchni ?? często je otwieracie lub uchylacie?

plusultra
06-10-2013, 20:33
ja niczego nie opluwam nie odbieraj tego tak osobiście. A co gaz to jakaś rewelacja? spory koszt przyłącza i projektu instalacji. Żeby porównać koszty musiałbyś zestawić dwa budynki wg tego samego projektu w dwóch standardach budowane przez tę samą ekipę.. dom z rekuperatorem i dobrą izolacją kosztuje mniej wiecej tyle co dom z kominami wentylacyjnymi i instalacją c.o. ze standardową izolacją...

_artur_
06-10-2013, 20:57
tyle że koszty nośników energii rosną więc lepiej iść w dom który po kilku latach jak ceny wzrosną to. bedzie potrzebowac mniej energii

miloszenko
06-10-2013, 21:11
Byc moze za jakis czas moj dom bedzie na gaz ale bez reku.

Byc moze w nast.etapie bedzie bez reku i grzany pradem.

Bedzie dla wszystkich porownanie dla tego samego, konkretnego domu:)

R&K
06-10-2013, 22:17
Konrad wrzesień był raczej zimny... czy w południowych pomieszczeniach cokolwiek "dopykało" NCO - (tzn. w salonie i kuchni choć ona jest raczej PD-ZACH i w pomieszczeniach wschodnich) ? Czy przy takich temperaturach na zewnątrz, jednak dom daje sobie radę samodzielnie z utrzymaniem komfortowej temperatury, ?? A jak z oknem w kuchni ?? często je otwieracie lub uchylacie?

ogrzewanie chodzi ciągle (tzn "pyka") tylko w łazience i pokoju syna (północ), w pozostałych pomieszczeniach nie zauważyłem jeszcze - może "cokolwiek" napykało od wschodu, w sypialni zawsze panuje gorąca atmosfera ;)
jeśli są dni słoneczne to tak - dogrzewa bardzo ładnie- w ubiegłym tygodniu jak było pochmurno było widać spadki temperatury w domu (spadki podwyższonej temp po lecie)
okien praktycznie nie otwieramy - drzwi tarasowe tylko gdy potrzebujemy, gdy chcemy , na siłe domu nie wietrzymy
w kuchni jednak wyciąg (może wystarczyłby pochłaniacz) bym zamontował nad płytą indukcyjną - nie chodzi o zapachy czy dym , lecz o parę i wiszące szafki nad nią

plusultra
07-10-2013, 14:00
Miloszenko ciekawy wątek się kroi.

plusultra
12-10-2013, 08:35
R&K, a jak latem z temperaturą w domu u Ciebie? Masz klimę?

imrahil
13-10-2013, 11:36
jakie masz szyby w swoich oknach? w ogóle czy możesz coś dokładniej napisać o oknach? :)

R&K
13-10-2013, 18:16
nie mam klimy - może w przyszłym roku - jakaś tania PC do ogrzewania okresów przejściowych i chłodzenia latem - typu promocja w Casto/LM
temperatura ok 24 , w najgorsze upały przekroczyła 25*

dziś po 2 dniach słonecznych 22-23* w zależności od miejsca pomiaru

okna

System: SCHUCO SI-82+
Kolor: ANTRACYT 2STR 7016,05.167
Szkło: 4T/16A/4/16A/4TU=0,5 CR9005
lub Szkło: ANT BRĄZ 6/12/6/12/6 CR9005
Listwa: Standardowe
szklnie stałe w ramie (fixy) okno nieotwieralne
Uszczelka: Standardowa

Edit: dodam że dziś mija rok odkąd mieszkamy ;)

Lobo_M
14-10-2013, 20:29
No to gratulacje, wiec widze ze tez w niedziele sie wprowadzaliscie

mjmac
22-10-2013, 15:25
Witajcie, kilkanaście dni temu trafiłem na Wasz dziennik, ponieważ szukałem informacji o tym projekcie, który Wy... chcieliście budować ale zmieniliście zdanie - ten projekt to AGA z MTM Styl. Czy możecie napisać, dlaczego zmieniliście zdanie, co w tamtym projekcie podobało się Wam lub nie, jakie zmiany byście wprowadzili?
Wasz dziennik dał mi bardzo dużo informacji i powodów do rozmyślania, co prawda budowę planuję zacząć w przyszłym roku ale już muszę myśleć o założeniach domu i rozważam sposób ogrzewania, wcześniej myślałem o gazowym, ale teraz widzę, że elektryczne może być korzystniejsze. Dom będzie budowany na Dolnym Śląsku, więc nie mamy tam takich zim jak u Was, przez co zużycie energii będzie niższe. Co byście zmienili budując się po raz kolejny.
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi
Marcin

R&K
22-10-2013, 21:21
zdanie zmieniliśmy bo potrzebowaliśmy 4 pokoi i problemem była antresola która mogła by bez odpowiedniej aranżacji dawać pogłos i echo w domu

a tak w ogole to pozdrowienia dla miasta CCC, WV etc ;) i do zobaczenia na budowie.... ;) :P

mjmac
23-10-2013, 12:50
Dzięki za odpowiedź, a możesz napisać co zmieniłbyś w tym projekcie w kwestii ocieplenia i ogrzewania?

malux20
23-10-2013, 12:59
jeśli masz ten sam projekt to małpuj Konrada - po co kombinować od nowa

R&K
23-10-2013, 13:28
1. salon - na pewno okna tarasowe odsunięte od siebie - przy takim układzie jak jest teraz sam słupek narożny jest słabym punktem - nawet ocieplony z zewnątrz miałby tendencje do przemarzania
2. po zlikwidowaniu kominka (komina) w salonie można rozważyć kuchnie otwartą na salon - choć sam komin wydaje się być efektowny i atrakcyjny dla niektórych ... ale też i kosztowny ....
3. okno narożne w sypialni zmiana z narożnego na zwykłe - strona dostosowana do kierunków świata
4. pomieszczenie techniczne i klatka schodowa bez okna, okno w łazience małe - fix (jeśli to by była faktycznie ściana północna) ja mam 120x60 dziś dałbym pionowego fixa - ładnie by rozświetlił łazienkę, brak okien połaciowych - ewentualnie okno (fix) w szczycie do rozświetlenia poddasza
5. do rozważenia zamiana miejscami kuchni i salonu - co za tym idzie zmiana stropu i umiejscowienia antresoli bardziej w centralnej części domu
6. narożnik tarasowy w domu między sypialniami - ja bym pewnie zabudował zwiększając obie sypialnie - ewentualnie wygospodarowując miejsce na garderobę
7. garaż na pewno odizolowany od reszty budynku , likwidując PT lub łącząc je z garażem można zmniejszyć / skrócić bryłę budynku

pewnie inne by się jeszcze znalazły ...
to tak na szybko ....

pyton79
10-11-2013, 18:37
Konrad jak wyglda i czy jestes zadowolony z bio kominka?
Masz moze jakies foto rozpalonego kominka?
Przymierzam sie do zakupu i chcialem podpytac....

R&K
21-11-2013, 20:27
bio-kominek bardzo fajny - dla klimatu i lekkiego podgrzania atmosfery wieczorem idealny - w DB były już fotki wiec poszukaj (na 1 stronie spis treści)

paliłem w nim w ubiegłym sezonie 6-7 x

w tym roku odpaliłem 1x i się "zjarał" - farba na tylniej ściance spaliła się - reklamacja uwzględniona - otrzymałem nowy bio-kominek

przy okazji przyszła kolejna FV za prąd - zaktualizowałem więc wpis w poście #2565 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183223-Decyzja-podjeta-budujemy-Dom-Arizona-S-GL-581-w-stand-PASYWNYM-SUPER-ENERGOOSZCZ&p=6134450&viewfull=1#post6134450)

R&K
22-11-2013, 22:12
21.11 - 728,1
24.11 - 783,3

dotychczasowe zużycie (od początku sezonu grzewczego) na poziomie 395,1 kWh
rok temu 21.11 mialem
"21.11 - 728,1"

co daje zużycie na poziomie 54% w porównaniu do okresu analogicznego w ubiegłym sezonie

może inni mogli by wrzucić / napisać swoje % dane ? jak się ma sezon do sezonu ?? będę wdzięczny .... (z pewnością widać tu efekt 1 sezonu grzewczego ... i poprawy pewnych niedociągnięć które mieliśmy w wykonaniu inwestycji )

Arturo72
22-11-2013, 22:25
dotychczasowe zużycie (od początku sezonu grzewczego) na poziomie 395,1 kWh
rok temu 21.11 mialem
"21.11 - 728,1"

co daje zużycie na poziomie 54% w porównaniu do okresu analogicznego w ubiegłym sezonie

może inni mogli by wrzucić / napisać swoje % dane ? jak się ma sezon do sezonu ?? będę wdzięczny .... (z pewnością widać tu efekt 1 sezonu grzewczego ... i poprawy pewnych niedociągnięć które mieliśmy w wykonaniu inwestycji )
Patrz,to mniej niż ja przy pompie ciepła ;)
Kurcze,badziew musiałem kupić...
Jako,że ja "niewierny Tomasz" jestem to czy mógłbyś zapodać zdjęcie licznika z tegoż zużycia dla przyszłych lub obecnych inwestorów ?

Moje zużycie w formie zdjęcia licznika,bo takie uważam za najuczciwsze,będzie przedstawione 30.11 i będzie zawierało również zużycie na cwu bo mam jeden podlicznik na źródle ciepła.

Forma pisemna/forumowa zużycia może zawierać pełno błędów ,które mogą wprowadzić w błąd czytających i zafałszować znacznie obraz budowy,dlatego chcąc rzetelnie informować o zużyciu pasowałoby udokumentować to zdjęciem licznika zużycia i przy okazji FV.
FV pokaże nam i przyszłym inwestorom,odejmując od całościowego zużycia prądu zużycie z podlicznika ile kWh możemy spodziewać się jako zużycie prądu na cele bytowe.

Także nie krępuj się i nie szczyp się w pokazaniu licznika i FV...

R&K
22-11-2013, 23:03
każdy - dosłownie każdy - również TY - możesz przyjechać do mnie - zobaczyć aktualny stan licznika i zobaczyć FV

TYLE - tytułem komentarza na Twoje zarzuty NIEWIERNY TOMASZU!!!!

PS. wpis podyktowany prośba jednego z forumowych użytkowników który poprosił mnie o te dane - bo ja już w ogóle nie spisuje licznika i "grzeje" mnie jego stan

Arturo72
22-11-2013, 23:27
każdy - dosłownie każdy - również TY - możesz przyjechać do mnie - zobaczyć aktualny stan licznika i zobaczyć FV

TYLE - tytułem komentarza na Twoje zarzuty NIEWIERNY TOMASZU!!!!

PS. wpis podyktowany prośba jednego z forumowych użytkowników który poprosił mnie o te dane - bo ja już w ogóle nie spisuje licznika i "grzeje" mnie jego stan
Być może będąc na wakacje w Bukowcu chciałbym zerknąć ale dzisiaj jest dzisiaj i jak wklepujesz zużycie na klawiaturze,chociaż to Cię grzeje,to pasowałoby poprzeć to treścią wolną od błędów możliwych przy wklepywaniu cyferek na klawiaturze typu "jedno zero mniej" czyli zdjęciem z licznika jak i skanem FV.

Oczywiście dane wklepujesz dla inwestorów,żeby ich nie wprowadzać w błąd dobrze by było to pokazać.

Ja tam wolę pokazać zdjęcie i FV niż narazić się na śmieszność wytykania błędu zerowego...

Gosc***
23-11-2013, 09:27
Patrz,to mniej niż ja przy pompie ciepła ;)
Kurcze,badziew musiałem kupić...
Jako,że ja "niewierny Tomasz" jestem to czy mógłbyś zapodać zdjęcie licznika z tegoż zużycia dla przyszłych lub obecnych inwestorów ?

Moje zużycie w formie zdjęcia licznika,bo takie uważam za najuczciwsze,będzie przedstawione 30.11 i będzie zawierało również zużycie na cwu bo mam jeden podlicznik na źródle ciepła.

Forma pisemna/forumowa zużycia może zawierać pełno błędów ,które mogą wprowadzić w błąd czytających i zafałszować znacznie obraz budowy,dlatego chcąc rzetelnie informować o zużyciu pasowałoby udokumentować to zdjęciem licznika zużycia i przy okazji FV.
FV pokaże nam i przyszłym inwestorom,odejmując od całościowego zużycia prądu zużycie z podlicznika ile kWh możemy spodziewać się jako zużycie prądu na cele bytowe.

Także nie krępuj się i nie szczyp się w pokazaniu licznika i FV...

Kondrad wybacz, ale nie mogę się powstrzymać
Następny fakturowiec się znalazł, jak nie dasz zjęcia licznika i faktury - to oświadczy wszędzie gdzie tylko się da że jesteś oszust! (co zresztą już czyni) Jak pokażesz fakture i zdjęcie, to pewnie stwierdzi że obrobione w fotoszopie itd.
on za to jest kryształowo czysty, manipulujący cyframi tak żeby wyszło na jego - odkąd pamiętam, już nie wspomnę o przewałkach które wszyscy doskonale pamiętamy
inny na twoim miejscu by się ze wstydu spalił i do końca życia by się tutaj nie zalogował, ale nie ty....ty nie wiesz co to wstyd i honor

miloszenko
23-11-2013, 10:01
Arturo , g... warta faktura skoro ty możesz sobie popalac w kominku do woli? Konrad ma cieplejszy dom to i kWh może być niższe zwłaszcza że październik był mocno słoneczny.
Konrad, u mnie zuzycie niższe niecałe 20%.
pozdrawiam

Arturo72
23-11-2013, 10:42
Arturo , g... warta faktura skoro ty możesz sobie popalac w kominku do woli? Konrad ma cieplejszy dom to i kWh może być niższe zwłaszcza że październik był mocno słoneczny.
pozdrawiam
Tak,zwłaszcza,że kWh z kominka wychodzi drożej niż z pompy.
Ja mam cieplejszy dom bo zużylem od początku 100kWh...

jasiek71
23-11-2013, 12:56
dotychczasowe zużycie (od początku sezonu grzewczego) na poziomie 395,1 kWh
rok temu 21.11 mialem
"21.11 - 728,1"

co daje zużycie na poziomie 54% w porównaniu do okresu analogicznego w ubiegłym sezonie

może inni mogli by wrzucić / napisać swoje % dane ? jak się ma sezon do sezonu ?? będę wdzięczny .... (z pewnością widać tu efekt 1 sezonu grzewczego ... i poprawy pewnych niedociągnięć które mieliśmy w wykonaniu inwestycji )
dzięki Konrad ...
a teraz moje z kilku sezonów ....
21,11,2013 - 1716,54kwh
21,11,2012 - 1788,93kwh
21,11,2011 - 1792,48kwh

Konrad pomimo wszelakich głupich docinek wrzucaj co miesiąc aktualny stan to będziemy porównywać, u mnie każdy sezon jest podobny więc będzie dobre odniesienie ...

Artur chcesz zdjęcia liczników ...???;)

jasiek71
23-11-2013, 12:57
Tak,zwłaszcza,że kWh z kominka wychodzi drożej niż z pompy.
Ja mam cieplejszy dom bo zużylem od początku 100kWh...
taaa...
a te kwh z kominka to znikają ...;)

Arturo72
23-11-2013, 14:23
taaa...
a te kwh z kominka to znikają ...;)
Jasne,że nie znikają ale przy dobowym zużyciu średnio 7kWh na ogrzewanie,sugerowanie,że ogrzewam kominkiem dla "poprawy" licznika jest śmieszne :)

jasiek71
23-11-2013, 21:18
Jasne,że nie znikają ale przy dobowym zużyciu średnio 7kWh na ogrzewanie,sugerowanie,że ogrzewam kominkiem dla "poprawy" licznika jest śmieszne :)
ziarnko do ziarnka ...:yes:;)

Arturo72
23-11-2013, 21:25
ziarnko do ziarnka ...:yes:;)
Gdybym chciał zbierać ziarnko to ziarnka to miałbym obecnie G12 a nie G11 i kabinę zamiast wanny gdzie mógłbym zakręcać wodę podczas mydlenia się jak to niektórzy grzejący prądem robią a największe ziarnko zebrałbym gdybym rzucił palenie i 12,6zł/dobę puszczane z dymem byłoby w kieszeni czyli jakiś tydzień grzania gratis ;)
Ale ja nie z tych także proszę o nie przypisywanie mi zbieranie ziarenek jak mogę mieć cały zbiór od razu ;)

Gosc***
23-11-2013, 21:29
Gdybym chciał zbierać ziarnko to ziarnka to miałbym obecnie G12 a nie G11 i kabinę zamiast wanny gdzie mógłbym zakręcać wodę podczas mydlenia się a największe ziarnko zebrałbym gdybym rzucił palenie i 12,6zł/dobę byłoby w kieszeni czyli jakiś tydzień grzania gratis ;)
Ale ja nie z tych także proszę o nie przypisywanie mi zbieranie ziarenek jak mogę mieć cały zbiór od razu ;)

tia, jak kraść, to od razu miliony :P

Arturo72
23-11-2013, 21:31
tia, jak kraść, to od razu miliony :P
Dokładnie,przez ponad 20 lat puściłem z dymem może nie miliony ale jakieś 50tys.zł...

Ale fakt,jak kraść to tylko miliony ;)

miloszenko
23-11-2013, 21:33
Arturo, jako nalogowy palacz to bez sensu planujesz mieszkać nie wiadomo jak długo w 1 domu, lepiej było Na jakieś sanatorium odłożyć ;-)

Arturo72
23-11-2013, 21:37
Arturo, jako nalogowy palacz to bez sensu planujesz mieszkać nie wiadomo jak długo w 1 domu, lepiej było Na jakieś sanatorium odłożyć ;-)
Nie musisz mi tego podpowiadać...
Mam żonę pracującą w Instytucie Onkologii i takie "morałki" mam na co dzień ale ja jestem twardy ;)

jasiek71
23-11-2013, 21:38
Dokładnie,przez ponad 20 lat puściłem z dymem może nie miliony ale jakieś 50tys.zł...


no widzisz a ja za tą kasę grzeję swoją chałupę ....;)

Arturo72
23-11-2013, 21:39
no widzisz a ja za tą kasę grzeję swoją chałupę ....;)
I daj Ci Boże zdrowie ;)

jasiek71
23-11-2013, 21:42
lepiej było Na jakieś sanatorium odłożyć ;-)
albo lokum pod ziemią z GWC pod doopą ...:)
prawie jak earthship...;)

Iza v's Krzysiek
24-11-2013, 07:02
Jeden całe życie pali i nawet nie odchrząknie inny z kolei jako bierny parę razy pociągnie i choruje. Nie ma reguły. Co do oszczędzania po rzuceniu palenia to nie ma tych pieniędzy. Nie wiem jak to się dzieje ale po prostu jak paliłem to było na fajki i tyle a jak przestałem palić to tyle samo drobnych w kieszeni. Gdyby odkładać codziennie to może by się nazbierało:yes:. Paliłem w latach gdy sobieskie czerwone kosztowały 3,25zł:jawdrop:. Dwie paczki dziennie. W grudniu 12 lat będzie.Czyli bilans zero 12 lat palenia i 12 przerwy.:cool:

firewall
24-11-2013, 07:33
co daje zużycie na poziomie 54% w porównaniu do okresu analogicznego w ubiegłym sezonie

może inni mogli by wrzucić / napisać swoje % dane ? jak się ma sezon do sezonu ?? będę wdzięczny .... (z pewnością widać tu efekt 1 sezonu grzewczego ... i poprawy pewnych niedociągnięć które mieliśmy w wykonaniu inwestycji )

mieszkamy bardzo daleko od siebie ale tak łagodnego początku sezonu grzewczego nie miałem nigdy odkąd mieszkam na swoim. Palę gazem tak że porównań nie zrobię.
Będę z ciekawością dowiadywał się jak minie Ci teraz drugi sezon grzewczy.

imrahil
24-11-2013, 12:03
Będę z ciekawością dowiadywał się jak minie Ci teraz drugi sezon grzewczy.

ja też :)

R&K
08-12-2013, 10:14
zrobiłem jeszcze fotki licznika głównego
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=144694&d=1351415664

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=144693&d=1351415658

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=144691&d=1351415644

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=144692&d=1351415651

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=144689&d=1351415615

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=144695&d=1351415671


rok i 1,5 miesiąca później wygląda to tak
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=229072&d=1386495438

NCO sezon 2013/2014 na tą chwilę 815,3 kWh - uprzedzam sugestię i wszelkie żaluzje - fotki również są robione - z wiadomych względów niepublikowane , faktur również nie pokażę :P



08.12 - 1085,3

815,3 + 33% = ok . 1085,3

wilgotność w domu 44-48%
dziś na Podkarpaciu piękne słońce , temperatura na zewnątrz ok 0 - w salonie temperatura podbita o 1 stopień co oznacza że dziś w południe i w nocy ogrzewanie nie załączy się w pomieszczeniach południowych - od takie to na to nasz niedziałające NCO :P

dodatkowo w takie dni jak dziś straty przez przedsionek są "0"
a nawet nasze "akwarium" generuje zyski dla domu ;) temperatura w nim jest o 5 stopni wyższa niż na co dzień - a drzwi na korytarz otwarte ;)

rewo66
08-12-2013, 18:43
I tak trzymać Piknie zatem. Pozdrawiam Wojtek:)

Kamila i Marcin
09-12-2013, 06:58
Piękny wynik Konradzie. Oby tak dalej

Ana.
09-12-2013, 07:29
Witam Konrad u Ciebie,gratuluję super wyniku finansowego:wiggle:Ja u siebie planuję też takie ogrzewanie,mały parterowy domek 110m;)W chwilach zwątpienia posiłkuję się właśnie takimi dziennikami:rolleyes:Te chwile nachodzą zwłaszcza wtedy,gdy życzliwi znajomi ,rodzina na wiadomość o tym ,czym to ja zamierzam ogrzać swój dom pukają się w czoło delikatnie mówiąc:eek:Ale ja decyzji nie zmienię auratony już zakupione:yes:Pozdrawiam serdecznie:bye:

R&K
11-12-2013, 21:18
Kamila i Marcin - u Was też to super wygląda ;)
Ana. ciesze się że będziesz kablować :P

w ramach wyjaśnienia - z poprawek w izolacji przed sezonem grzewczym wykonałem ocieplenie stropu w garażu (nad nim kiedyś sauna i fragment łazienki ) - nadal w PT sufit nieocielony ale w tym pomieszczeniu są wyższe temperatury więc i straty mniejsze - to wykonam najprawdopodobniej dopiero styczeń-luty lub jeszcze później np na wiosnę ...
dopiero wczoraj dokończyłem uszczelnienie izolacji pod wanną która została naruszona przy reorganizacji PT a dokładniej układu WM , częściowo uszczelniłem (na razie ok 50%) styk membrany i ścian w 1 z pomieszczeń nieużytkowych na poddaszu - mała użytkowa klitka przy schodach - do końca tygodnia muszę ją skończyć ;)
wczoraj udało się również zapiankować przepust z rurami od WM między parterem a poddaszem (łazienką), założyć próg w drzwiach w PT oraz założyć w końcu drzwi między garażem a tym pomieszczeniem - dzięki temu cieplej będzie w PT (mniejsze straty w WC i pokoju syna) a chłodniej w garażu (większe straty do przedsionka)
w garażu i PT wczoraj cd porządków , bardzo ważną rzeczą którą wykonałem to uchwyt na rowery - teraz wszystkie 3 wiszą sobie pod sufitem i nie przeszkadzają ...byle do wiosny ...

ok miesiąc temu z sypialni zniknęła komoda która stałą we wnęce przewidzianej na szafę, trzymaliśmy w niej ubranka córeczki - w tym miejscu doczekaliśmy się szafy 3 drzwiowej dla nas
ubranka córeczki też doczekały się swojego pudła - w pokoju córeczki były do tej pory 2 drążki , dorobiony został pawlacz oraz szafka z 2 szufladami a cała szafa ma drzwi przesuwne , na 1 ze ścian doszły naklejki
komoda chwilowo wylądowała w korytarzu i naprawdę dobrze tam wygląda ;)

do świąt dokończenie prac z izolacją oraz listwy progowe w 3 pokojach na parterze
w styczniu szafka w łazience pod umywalką , zabudowa (komoda) w korytarzu, zabudowa/ szafka pod schodami oraz szafa w przedsionku
również w styczniu dokończenie prac w skrzynce elektrycznej - zegar czasowy (cyfrowy) do CWU, podział oświetlenia w podbitce na 4 strefy oraz dorobienie oświetlenia awaryjnego w garażu tuż przy skrzynce w razie braku "W" oraz sprawdzenie w ZE oraz dokończenie wykonania zasilania awaryjnego z agregatu - układ w skrzynce już przygotowany pod takie rozwiązanie zgodnie ze sztuką ...

w grudniu rozpoczynam prace nad budową sauny na poddaszu (pomieszczenie nad garażem - zaraz za łazienką) - budowa szkieletu/ścian , ocieplenie ich oraz zaizolowanie, wykonanie kanału z wyciągu powietrza do rekuperatora (w celu odzyskania ciepła z sauny po zakończeniu użytkowania)

nie wiem czy już gdzieś kiedyś pisałem - względem OZC nie wykonałem ocieplenia w garażu 2 ścian przylegających do domu...teraz już teoretycznie na to za późno (i nie chce mi się :P) o ile dla PT to bez znaczenia większego , o tyle w WC przez to jest nieco niższa temperatura - ale to WC dla gości :P
2 ściana graniczy z korytarzem i przedsionkiem - w przedsionku na tej ścianie będzie szafa i są drzwi - więc to bez większego znaczenia , fragment wspólny z korytarzem ocieplony została jeszcze podczas budowy ale od strony korytarza

R&K
19-12-2013, 10:22
NCO 1128,7 kWh (stan i fotka zrobiona dla Artura wczoraj wieczorem :P)
w domu temperatura nie spada poniżej 21*C (za wyjątkiem WC dla gości oraz przedsionka)
100% tania taryfa * 0,31 gr brutto = 350zł od początku sezonu

w tym sezonie sporo dni słonecznych ...
dziś rozpoczynam prace nad SAUNĄ ...

miloszenko
19-12-2013, 12:32
Wynik godny nasladowania:)

Ja nawalilem juz na potrzeby CO niecale 180 m3 gazu, co oznacza jakies 1700 KWh, czyli masz dom 40% wiekszy a zyzwasz na CO 40% mniej, i placisz za to pewnie z 30% mniej (mi z gazu wychodzi 26-27 gr/KWh), pomimo, iz grzejesz czystym pradem!!!

Dzieki Twojemu przykladowi wiem, ze w moim malym, kolejnym domku zejde z CO do jakis 500-600/sezon:)

jasiek71
19-12-2013, 21:14
NCO 1128,7 kWh (stan i fotka zrobiona dla Artura wczoraj wieczorem :P)
w domu temperatura nie spada poniżej 21*C
no to ja tak dla odniesienia ...
od początku sezonu grzewczego na CO poszło 3346,81kwh czyli praktycznie tyle samo co w tamtym sezonie, dokładnie rok temu było 3447,79kwh ...

Arturo72
19-12-2013, 21:29
no to ja tak dla odniesienia ...
od początku sezonu grzewczego na CO poszło 3346,81kwh czyli praktycznie tyle samo co w tamtym sezonie, dokładnie rok temu było 3447,79kwh ...
W takim wypadku ja także dla odniesienia,od 27.09 do dzisiaj na CO zużyłem 801kWh i temp.w domu nie spadła pon.22st.C gdzie przez większość doby utrzymywana jest 22,5st.C

jasiek71
19-12-2013, 21:39
W takim wypadku ja także dla odniesienia,od 27.09 do dzisiaj na CO zużyłem 801kWh i temp.w domu nie spadła pon.22st.C gdzie przez większość doby utrzymywana jest 22,5st.C
zapomniałeś dopisać że w G 11...;)

Arturo72
19-12-2013, 21:43
zapomniałeś dopisać że w G 11...;)
Oczywiście,że G11 ale to jest mało ważne,ponieważ każdy ma inną cenę kWh,inne przedziały czasowe w G12,inne priorytety i zużycie jest najważniejsze a nie cena kWh i celowo nie podaję zużycia w PLN bo to nie wyścigi,kto mniej zapłaci.
Z powodzeniem mógłbym grzać w G12 ale mam inny priorytet na ten sezon grzewczy.

wimech
19-12-2013, 22:47
To, proszę wytłumaczcie mi, jeżeli obaj macie domy energooszczędne, to dlaczego aż kilkukrotna różnica w zużyciu energii? Arturo 800 kWh, a Jasiek prawie 3500 kWh. W drugim przypadku nie widzę oszczędności

Arturo72
19-12-2013, 22:54
to, proszę wytłumaczcie mi, jeżeli obaj macie domy energooszczędne, to dlaczego aż kilkukrotna różnica w zużyciu energii? Arturo 800 kwh, a jasiek prawie 3500 kwh. W drugim przypadku nie widzę oszczędności
cop robi różnicę ale też domy mamy zupełnie inne ;)

R&K
20-12-2013, 12:59
Oczywiście,że G11 ale to jest mało ważne,ponieważ każdy ma inną cenę kWh,inne przedziały czasowe w G12,inne priorytety i zużycie jest najważniejsze a nie cena kWh i celowo nie podaję zużycia w PLN bo to nie wyścigi,kto mniej zapłaci.
Z powodzeniem mógłbym grzać w G12 ale mam inny priorytet na ten sezon grzewczy.

najważniejszy jest komfort i to ile masz w kieszeni
Twoja PC nigdy nie będzie chodziła w taniej taryfie w 100% jak kable u mnie
Twoje 801 kWh to 456,57 zł (masz po 57gr?dobrze pamiętam??) mój koszt to 350 zł


To, proszę wytłumaczcie mi, jeżeli obaj macie domy energooszczędne, to dlaczego aż kilkukrotna różnica w zużyciu energii? Arturo 800 kWh, a Jasiek prawie 3500 kWh. W drugim przypadku nie widzę oszczędności

Jasiek ma zwykły dom budowany 11-12 lat temu
Artur a dom bez PC użyłby co najmniej 2000 kWh (cop=2,5) do 2800 (cop=3,5)
należy zauważyć że jego dom jest mniejszy a koszt budowy domu w przeliczenia 1m2 pow.użytkowej ma znacznie wyższy niż ja

jak widać dom domowi nie równy i nakład inwestycyjny również - mimo że wydałem bardzo dużo na płytę fundamentową , extra grube ocieplenie oraz okna montowane w warstwie ocieplenia ....

Arturo72
20-12-2013, 13:53
najważniejszy jest komfort i to ile masz w kieszeni
Twoja PC nigdy nie będzie chodziła w taniej taryfie w 100% jak kable u mnie
Twoje 801 kWh to 456,57 zł (masz po 57gr?dobrze pamiętam??) mój koszt to 350 zł



Jasiek ma zwykły dom budowany 11-12 lat temu
Artur a dom bez PC użyłby co najmniej 2000 kWh (cop=2,5) do 2800 (cop=3,5)
należy zauważyć że jego dom jest mniejszy a koszt budowy domu w przeliczenia 1m2 pow.użytkowej ma znacznie wyższy niż ja


Czemu znowu opowiadasz bzdury ? Czemu to pompka nie miałaby chodzić w 100% taniej taryfy ?
Powiem więcej,predzej będzie chodziła niż Twoje kable w kleju
Na dzisiaj mam podbicie temp.w godzinach 3-6 i 13-16 także w wiekszosci w godzinach taniej taryfy a pompka smiga sobie 5-6h na dobę.
Dla mnie liczy się właśnie komfort używania domu,prąd bytowy mam także w cenie 0,57zł czyli znacznie taniej niż Ty i nie zamierzam narazie nic zmieniać.
Temperatur w domu nie muszę utrzymywać na poziomie "sztucznego" komfortu czyli 21st.C a z cieplej wody i wanny korzystam ile chce.
Mam zużycie 800kWh ponieważ nie wydałem dodatkowej kasy na zejście w zapotrzebowaniu z 40kWh/m2/rok na 15kWh/m2/rok tylko ograniczylem zużycie w inny,pewniejszy sposób i przez to będzie zużycie na c.o jak dla domu 1,5l.
Należy zauważyć,że w dalszym ciągu nie możesz pojąć pewnych rzeczy,Ty wydałeś kosmiczną kasę na budowę a efektów ni ma...
Jak chcesz porównywać to mój koszt budowy to 300tys.zł ze wszystkim,łącznie z meblami,elewacja,tarasami,kostką na podjeździe itp.
Teraz możesz liczyć .

R&K
20-12-2013, 14:59
i czemu się tak Arturku denerwujesz??
tego Ci z całego serca życzę byś zmienił g11 na g12 i płacił jak najmniej
tylko chyba masz podpisaną lojalkę ?? co ?? a od stycznia prąd tanieje, oj tanieje

w poście #2565 z 29.09.2013 masz moją cenę kWh - w miesiącach nie grzewczych
od 04 do 06 - 57 gr
0d 06 do 08 - 52 gr

to gdzie to znacznie taniej niż u Ciebie ??

reszta bez komentarza

miloszenko
20-12-2013, 15:27
Jak chcesz porównywać to mój koszt budowy to 300tys.zł ze wszystkim,łącznie z meblami,elewacja,tarasami,kostką na podjeździe itp.
Teraz możesz liczyć .

Ja poprosze o liste wydatkow, bo jakis czas temu pisales ze kwota dochodzila do 250 tys, a nie byly to wszystkei powyzsze wydatki...

Bez wymienionych dodatkow zmiescilbys sie moze w 200 tys, a tak raczej nie bylo...

Gosc***
20-12-2013, 15:29
Konrad - chyba trafiłeś w sedno...no ale takiemu ekspertowi ciężko się przyznać, ze popełnił błąd
a zerwanie takiej lojalki to koszt 25zł za każdy miesiąc na który jest gwarancja ceny...

Kondrad, ale sprawdziłem teraz ceny Tauronu Górny Śląsk - całodobowa, wyszła mi 0,487(brutto przesył+energia)
G12 jest odpowiednio droga=0,5839 i tania=0,300
oba warianty dla internetowy na 2 lata

Arturo72
20-12-2013, 15:41
Ja poprosze o liste wydatkow, bo jakis czas temu pisales ze kwota dochodzila do 250 tys, a nie byly to wszystkei powyzsze wydatki...

Bez wymienionych dodatkow zmiescilbys sie moze w 200 tys, a tak raczej nie bylo...Nie jarzę,nie wiem o jakich dodatkowych wydatkach piszesz,jeśli w/w przeze mnie czyli kostki,tynki,meble to nie wiem jak ci wyszło 250+x<200.
Powtórzę,na stan obecny kosz budowy to 270+35


Konrad - chyba trafiłeś w sedno...no ale takiemu ekspertowi ciężko się przyznać, ze popełnił błąd
a zerwanie takiej lojalki to koszt 25zł za każdy miesiąc na który jest gwarancja ceny...

Następny,który bezmyślnie pisze bzdury.
Gwarancja ceny obejmowała i obejmuje każdą taryfę,w każdej chwili bez ŻADNYCH dodatkowych kosztów mogę przejść na G12.

Gosc***
20-12-2013, 15:57
a fakt, lojalka obowiązuje tylko przy zmianie dostawcy

blekowca
23-12-2013, 10:20
https://lh5.googleusercontent.com/-W-A1oIg1U1w/UrgNMZakUfI/AAAAAAAAPB4/h83zAocGSj0/w800-h600-no/Wigilia+2013.jpg

Kamila i Marcin
23-12-2013, 12:26
Najserdeczniejsze życzenia
Cudownych świąt Bożego Narodzenia,
Ciepła i wielkiej radości,
Miłych oraz hojnych gości,
Pod choinką dużo prezentów,
A w Waszych sercach wiele sentymentów.
życzą Kamila i Marcin wraz z rodziną

R&K
24-12-2013, 10:13
blekowca oraz Kamila i Marcin - dziękuje za życzenia

blekowca -zaje...fajna kartka no1 - brawo

wszystkim odwiedzającym i czytającym nasz DB życzmy ciepłych , rodzinnych i radosnych świąt

Renat i Konrad

DEZET
24-12-2013, 11:01
Zdrowych, Szczęśliwych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku ! ! !

malux20
24-12-2013, 11:13
konrad nie pisz że pompą nie można grzać tylko w taniej bo można - znam taki jeden dom

Ana.
24-12-2013, 15:27
http://kartki24.eu/kartki/47/3/d/3071.gif

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia życzy Ana.

Lobo_M
28-12-2013, 14:40
Nie jarzę,nie wiem o jakich dodatkowych wydatkach piszesz,jeśli w/w przeze mnie czyli kostki,tynki,meble to nie wiem jak ci wyszło 250+x<200.
Powtórzę,na stan obecny kosz budowy to 270+35.

A co z dofinansowaniem z kopalni? Uwzgledniles? Nawet jak z dofinansowaniem to bez szafu, bo trzeba ueszcze wziac pod uwage to co masz w srodku a plytki/panele/armature itd masz o klase nizsza np panele Classen najtansze na rynku, dlatego najlepeij ocenic koszt m2 stanu deweloperskiego, wtedy jeszcze bardziej wyjdzie ze u ciebie m2 jest wiekszy niz u R&K czy u mnie.
Ja mam plik w ktorym mam wszystko rozdzielone na etapy i. Bez problemu moge to podac.

Arturo72
28-12-2013, 15:37
A co z dofinansowaniem z kopalni? Uwzgledniles? Nawet jak z dofinansowaniem to bez szafu, bo trzeba ueszcze wziac pod uwage to co masz w srodku a plytki/panele/armature itd masz o klase nizsza np panele Classen najtansze na rynku, dlatego najlepeij ocenic koszt m2 stanu deweloperskiego, wtedy jeszcze bardziej wyjdzie ze u ciebie m2 jest wiekszy niz u R&K czy u mnie.
Ja mam plik w ktorym mam wszystko rozdzielone na etapy i. Bez problemu moge to podac.


Powtórzę,na stan obecny kosz budowy to 270+35

Reszty nie komentuję,bo nie zniżę się do Twojego poziomu...
Może tylko jedno,mnie stać na G11 a Ciebie niestety nie bo Ty musisz oszczędzać i musisz mieć G12 a ja tylko mogę ale nic nie muszę.

Lobo_M
28-12-2013, 16:51
Reszty nie komentuję,bo nie zniżę się do Twojego poziomu...
Może tylko jedno,mnie stać na G11 a Ciebie niestety nie bo Ty musisz oszczędzać i musisz mieć G12 a ja tylko mogę ale nic nie muszę.
Hehehehe, nie wierze ze ty jestes dorosły facet, żona, dzieci... To ze ktos ma G12 to twoim zdaniem tylko dlatego ze nie stac na G11? Hehehehe, dobre. Dla mnie to oznaka inteligencji, i szacunku dla swojej pracy. O pierwszym u ciebie nie dyskutuje, bo twoje posty sa swiadectwem tego, a drugie mnie nie dziwi bo to przeciez nie twoje ciezko zarobione poeniadze tylko twojej żony.
Po czym jeszcze wnioskujesz czy mnie stac czy nie, masz wglad w moje konto?:-)

Kamila i Marcin
28-12-2013, 18:56
Reszty nie komentuję,bo nie zniżę się do Twojego poziomu...
Może tylko jedno,mnie stać na G11 a Ciebie niestety nie bo Ty musisz oszczędzać i musisz mieć G12 a ja tylko mogę ale nic nie muszę.

miałam Cię za faceta na poziomie.. ale tym porównaniem i ostatnimi swoimi postami obniżyłeś poziom sporo w dół..
co ma taryfa do zasobności kogoś portfela? to że mam do przodu w skali roku parę stówek to moje i tyle.. kupię parę zabawek dzieciom


Sorrki Konradzie, ale nie mogłam tego postu nie skomentować

KiloGwoździ
03-01-2014, 08:44
R&K -> mógłbyś mi naświetlić Twoje rozwiązanie rolet zewnętrznych? (na str. 50 są już wmontowane).
Chodzi mi o "walkę z mostkiem cieplnym rolety" :p

R&K
03-01-2014, 11:40
R&K -> mógłbyś mi naświetlić Twoje rozwiązanie rolet zewnętrznych? (na str. 50 są już wmontowane).
Chodzi mi o "walkę z mostkiem cieplnym rolety" :p

montaż rolet w warstwie ocieplenia zawsze będzie mostkiem cieplnym , u mnie priorytetem było maksymalne wysunięcie okna w warstwę ocieplenia dlatego też rolety nie są zlicowane z warstwą ocieplenia tylko wystają po ok 3 cm
sama kaseta do okna ma 12x12 cm
okna wysunięte na konsolach chyba 16 cm (do osi okna) czyli 20 cm do krawędzi - do wycięcia ok 10 cm styropianu
rama okna + otwierane skrzydło zajmują ok 8 cm - po obniżeniu kasety i jej 1 pióra do poziomu szyby wycięty kawałek styropianu to 6 cm
czyli aby zamocować rolety w kasecie 12x12cm z elewacji usunąłem ok 10x6 cm styropianu , szczelina między kasetą a styropianem dokładnie została zapiankowana

moge się mylić do 2 cm w podanych wymiarach - dziś już nie pamiętam wszystkiego ... :(

R&K
13-01-2014, 12:39
data / stan licznika
13.01 - 2490.9 - 42.6 kWh - -2,0*C


stan licznika rok do roku zwiększył się o 4550,8kWh

obecny sezon 2013/2014 - 1749,9 kWh =ok 540 zł
czyli rok temu było o42% wyższe niż obecnie

za ostanie ok 6 mcy CWU (24.07.2013-12.01.2014) - 1117kWh

Kamila i Marcin
13-01-2014, 13:44
W tym roku mamy bardzo łagodną zimę póki co... wynik piękny u mnie ten sezon w porównaniu do tamtego też lepiej wypada :)

CWU też całkiem fajnie wychodzi u Was..

zbiq
18-01-2014, 14:31
Witam,

Mam pytanie o okna dachowe a raczej z zalegającym na nich śniegiem ?
Jak sobie z tym radzisz? Przy dobrej izolacji dachu i dobrych oknach raczej śnieg nie będzie topniał. Nie jest zbyt ciemno w pomieszczeniach ?
Mam 12 szt. okien w dachu bez okien fasadowych na poddaszu i zastanawiam się jak sobie inni radzą ze śniegiem.

Pozdrawiam

R&K
19-01-2014, 10:50
my mamy 2 okna po dwóch stronach dachu - w łazience i tu teoretycznie żadnego problemu nie ma bo jest ono bezpośrednio nad wanną i można otwierać nawet gdy zawali śniegiem i go usuwać , drugie w pokoju i tam już jest to trudniejsze - w praktyce pokój na poddaszu jest użytkowany niezbyt często więc na razie nic z tym nie robimy - ale śnieg nieusuwany powoli ale jednak topi się - w skutek tego powstaje pokrywa lodu i w pewnym momencie okna nie dało się otworzyć aż do roztopów - u Ciebie mając kilka okien wystarczy 1 otworzyć w wersji hard core - pozostałe odśnieżyć z zewnątrz przez to otwarte okno , 12 okien to bardzo dużo - to ogromne straty ciepła - u nas było 5 i ograniczyliśmy to do 2 - gdyby pomieszczenia były użytkowane na co dzień - byłoby to problem - nieco ciemno , przy zalegającym śniegu na oknie wymagane jest w naszym przypadku doświetlanie sztucznym światłem

KiloGwoździ
20-01-2014, 17:22
R&K -> do ocieplenia ścian użyłeś styropianu o grubości 30 cm.
Nie rozważałeś dwóch warstw po 15 cm na zakładkę?

R&K
20-01-2014, 18:51
robiliśmy powoli i bardzo dokładnie , chłopaki wiedzieli na czym mi zależy i wszelkie spostrzeżenia / problemy zgłaszali na bieżąco , na bieżąco były korygowane i rozwiązywane , 2 warstwy to większa pewność ale też i znacznie większe koszty wykonania - robocizna razy 2 + klej - ponieważ nie robiłem za wszelką cenę pasywniaka nie brałem tego pod uwagę - nakład kosztów niewspółmierny do korzyści

imrahil
20-01-2014, 20:28
poza tym na taką dwuwarstwową elewację żaden producent tynków nie uzna gwarancji

rewo66
21-01-2014, 08:52
poza tym na taką dwuwarstwową elewację żaden producent tynków nie uzna gwarancji

Dokładnie.

A Konrad piknie to uzasadnił pod względem ekonomicznym :yes:
Wniosek nie warta skórka wyprawki

KiloGwoździ
21-01-2014, 16:46
Dziękuję bardzo - poleci jedna warstwa.
OffTopic. P.S. jeszcze budowy nie zacząłem a za każdym razem jak mówię ile planuję ocieplenia to mam okazję obserwować wytrzeszcz oczu wszelakiego rodzaju.

rewo66
21-01-2014, 18:15
Dziękuję bardzo - poleci jedna warstwa.
OffTopic. P.S. jeszcze budowy nie zacząłem a za każdym razem jak mówię ile planuję ocieplenia to mam okazję obserwować wytrzeszcz oczu wszelakiego rodzaju.

To tak z perspektywy czasu najmniejszy problem budowlany. Rób swoje a tych z wytrzeszczem oczu wysyłaj do okulisty. :p

imrahil
21-01-2014, 22:13
mam pytanie o uszczelnienie taśmami i zapiankowanie okien w okolicy rolet. R&K, możesz podać jakieś szczegóły? taśma od wewnątrz to prosta sprawa, ale co dalej? będę miał montowane rolety podobnie jak u Ciebie. szukam dobrej rady, żeby dobrze montażystów przypilnować :)

R&K
22-01-2014, 10:04
u mnie wyglądało to tak że okna zostały wstawione , uszczelnione (taśmy) a dopiero później zamontowane kasety z prowadnicami - sama kaseta trzyma się na prowadnicach które są przymocowane do profili okna - wnękę wokół kasety dokładnie zapiankowałem - to chyba wszystko

dla potomnych: 22 stycznia 2014 - 1 prawdziwy śnieg tej zimy i pierwszy dzień na konkretnym minusie tj -6 (do tej pory były jedynie przymrozki -1, -2)

rewo66
23-01-2014, 09:23
( .....) dla potomnych: 22 stycznia 2014 - 1 prawdziwy śnieg tej zimy i pierwszy dzień na konkretnym minusie tj -6 (do tej pory były jedynie przymrozki -1, -2)

No u mnie tez wczoraj sypnęło i zmrozilo (-6) :yes:

R&K
03-02-2014, 12:26
obecny sezon 2013/2014 - 1749,9 kWh =ok 540 zł
czyli rok temu było o42% wyższe niż obecnie


obecny sezon 2013/2014 - 2 592,3 kWh =ok 830 zł



miesięczne zużycie
NCO
31.12 - 2089.0 ; 31.01 - 3191.3 = 1102.3 kWh

30.12.2013 h 23:15 - 29.01.2014 h 21:15 = 956,1 kWh

geedymin
04-02-2014, 17:58
Witaj Konradzie,
jaką masz cenę za 1 kwh w taryfie nocnej z wszystkimi opłatami?

Dziękuję bardzo
pozdrowienia z Rzeszowa
Maciek


obecny sezon 2013/2014 - 2 592,3 kWh =ok 830 zł



30.12.2013 h 23:15 - 29.01.2014 h 21:15 = 956,1 kWh

R&K
05-02-2014, 10:10
zgodnie z tym co podałem wyżej (koszt sezonu) ok 32gr
nie mam FV przy sobie Ci dokładnych składowych nie podam teraz

geedymin
06-02-2014, 19:33
Dziękuję Konradzie...
pozdrowionka
Maciek



zgodnie z tym co podałem wyżej (koszt sezonu) ok 32gr
nie mam FV przy sobie Ci dokładnych składowych nie podam teraz

R&K
14-02-2014, 22:14
10.02 - 3527.3 - 39.6 kWh - -2.6*C

wilgotność w domu 35-38%
zużycie tygodniowe 222.4 --> ok. 31.8 kWh / 24h, temperatura w domu 21.0

ostatni wpis w DB w ubiegłym sezonie był z 10 lutego , biorąc pod uwagę średnie dzienne zapotrzebowanie 14 lutego stan licznika był w okolicach 3650 kWh
w tym sezonie mam 2932,5 kWh - poprzedni sezon nadal jest o 24% wyższy od obecnego

kolejny wpis na koniec sezonu grzewczego z podsumowaniem

R&K
01-03-2014, 11:30
Redakcja :
Serdecznie gratulujemy,

Forumowicze Forum Muratora doceniają działalność osób, które pomagają innym - przyznając tytuł Najlepszego Doradcy na Forum. To wyróżnienie i dowód wdzięczności tych, którzy otrzymali radę albo pomoc.
Dziękujemy za tak pomocną formę bycia na Forum Muratora!
http://cdn10.muratordom.smcloud.net/t/file/92/02/da/9202daa64af22986.png

----------------------------
To ja dziękuję Wam!
Konrad

DEZET
02-03-2014, 09:21
Gratki Konrad !

R&K
09-03-2014, 12:33
korzystając z przepięknej pogody 4 fotki

1. aktualny stan domu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=247119&d=1394366521

2. wiosna!
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=247122&d=1394366528

3. Sok z brzozy – cud natury
Oskoła, bzowina – tak nasi przodkowie nazywali sok z brzozy. Na wiosnę Polacy, Szkoci, Norwegowie, Węgrzy czy Słowacy z palącą niecierpliwością oczekiwali na upuszczanie soku z budzących się do życia drzew. Najlepszy był sok pozyskiwany z grubych gałęzi rosnących od południowej strony. Drzewo musiało mieć przynajmniej 10 lat. Trzeba było zrobić w nim otwór, umocować rynienkę lub rurkę i podstawić 2-, 3-litrowe naczynie.
W niejednej tradycji była to wręcz gorączka opanowująca masowo Europę. Uzbrojeni w noże, wiaderka i rurki, setki tysięcy ludzi szturmowało lasy, aby zebrać trochę cennego soku z brzozy. Sok ten był bowiem symbolem odnowy, uznawanym jako sposób wzmocnienia organizmu, by móc sprostać wyzwaniom przez cały następny rok.
Na szczęście obecnie również odkrywamy na nowo moc soku z brzozy. Coraz częściej możemy go kupić w sklepach ekologicznych albo w gospodarstwach agroturystycznych. Sprawdź, dlaczego warto go pić, szczególnie po zakończeniu zimy.
więcej tutaj ... >>http://www.pocztazdrowia.pl/sok-z-brzozy-cud-natury/

no to wczoraj zrobiłem coś takiego ....
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=247132&d=1394366552

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=247131&d=1394366550

cena w sklepie - ok 10 zl za 0,7 :d

artix1
09-03-2014, 13:35
Widzę "zima"w pełni, tylko ten śnieg jakiś taki zielony :D. Zapisałem sobie stronkę z przepisem na magiczną miksturę z soku z brzozy. Człowiek całe życie się uczy i nie ma pojęcia ile dobrych rzeczy daje nam natura. Wszystko na wyciagniecie ręki. Moje brzozy jeszcze są za młode na produkcje soku, zalecają drzewa powyżej 10 lat ale jak osiagną ten wiek to na pewno skorzystam. Ciekawe jak smakuje ten sok i czy da się go przełknąć bez problemu? :). Swoją drogą słuchając radia i tv, mamy setki suplementów diety potrzebnych (niezbędnych) do życia. Od wzdęć, nadkwasoty, problemów z wątrobą do upławów z pochwy (za przeproszeniem) :D. Cebula i czosnek śmierdzą, mleko jest be, a ziółka niezgodne z dyrektywami UE:). Piękna wiosna. Pozdrawiam.

imrahil
09-03-2014, 14:36
mam dwa pytania. jak taki sok smakuje? czy zakończyłeś już sezon grzewczy?

kerado28
09-03-2014, 15:50
Nie czytam dzienników budowy na FM, Twój był wyjątkiem - GRATULACJE.
Pomyśl na temat napisania książki :-)
Może ktoś skorzysta...

R&K
09-03-2014, 19:22
mam dwa pytania. jak taki sok smakuje? czy zakończyłeś już sezon grzewczy?

1. lekko słodka woda "mineralna" - zamiast kupować w sklepie zwykła można pić szklanke dziennie takiej
2. coś tam jeszcze pyka ...
28.02 do 09.03 - 204,3 kWh = 22,7 kWh / 24h

jest jedno ale - trójnik jest na "stałe" na czerpni północnej
dziś na zewnątrz 11*C w cieniu - a pod dachem +30*C - aż żal że nie ciągnę tego powietrza do domu ...
może w przyszłym tygodniu dokończymy w końcu PT ... jakoś czasu nie ma na takie "błahostki"
sezon w 4 000 kWh powinien się zamknąć


Nie czytam dzienników budowy na FM, Twój był wyjątkiem - GRATULACJE.
Pomyśl na temat napisania książki :-)
Może ktoś skorzysta...

dziękuję
mam nadzieje że dla siebie/własnych zawodowych celów też co nie co wyciągnąłeś - sporo o WM było pisane ... np o usytuowaniu centrali względem czerpni i strat na kanałach ...

kerado28
09-03-2014, 20:37
1. lekko słodka woda "mineralna" - zamiast kupować w sklepie zwykła można pić szklanke dziennie takiej
2. coś tam jeszcze pyka ...
28.02 do 09.03 - 204,3 kWh = 22,7 kWh / 24h

jest jedno ale - trójnik jest na "stałe" na czerpni północnej
dziś na zewnątrz 11*C w cieniu - a pod dachem +30*C - aż żal że nie ciągnę tego powietrza do domu ...
może w przyszłym tygodniu dokończymy w końcu PT ... jakoś czasu nie ma na takie "błahostki"
sezon w 4 000 kWh powinien się zamknąć



dziękuję
mam nadzieje że dla siebie/własnych zawodowych celów też co nie co wyciągnąłeś - sporo o WM było pisane ... np o usytuowaniu centrali względem czerpni i strat na kanałach ...

Co do wentylacji, to prowadzę szkolenia od kilku lat dla różnych firm i producentów, więc raczej .... :-)

Natomiast Twój dziennik bardzo mi się spodobał, ponieważ jest mocno zbieżny z teraźniejszymi działaniami firmy, w której pracuję.
A temat, który teraz "ogarniamy to: www.domzeroenergetyczny.info - będzie to dom pokazowy, w pełni opomiarowany online...
Prawidłowości wykonania prac będzie strzegło kilku expertów w swoich dziedzinach..

Natomiast co do Twojej inwestycji: czy 3000kWh jest tylko w 2 taryfie?
Nie doczytałem - czym grzejesz CWU?

Na końcu jeszcze raz pragnę Ci pogratulować za całokształt Twojego dziennika ! Wielu osobom przydadzą się Twoje wypowiedzi, foty itp. :-)

R&K
09-03-2014, 20:57
nie 3 a 4 tys ... tak II taryfa - z tym ze Auratony uruchamiać się potrafią na kilka min wcześniej ... jakiś "głupi algorytm" maja zaprogramowany - to nie są najlepsze sterowniki do kabli ... :(
CWU bojler elektryczny 140l grzany do 65*C + mieszacz wody - tez II taryfa

imrahil
09-03-2014, 21:27
CWU bojler elektryczny 140l grzany do 65*C + mieszacz wody - tez II taryfa

Ten mieszacz wody to taki trójdrożny zawór termostatyczny? nie odczuwa się w czasie mycia jego działania (tzn. zmian temperatury wody dopływającej do kranu czy prysznica)?

R&K
09-03-2014, 21:52
dokładnie tak - niczego takiego nie zauważyłem, działa płynnie i bezproblemowo - wyregulowany tak aby pod prysznicem woda nie parzyła (b. ciepły prysznic - cieplejsza już nie potrzebna, bo po co ?? ) a w razie potrzeby zawsze można ustawić chłodniejszą, dzięki temu rozwiązaniu możemy napełnić wannę "po brzegi" (bojler 140l , wanna z 200?)

rewo66
09-03-2014, 22:07
Konrad gratulacje spóxnione ale szczere za przyznany tytuł. Zasłuzyłeś w pełni swoim DB i wypowiedziami na forum :rolleyes: Wojtek Pozdrowienia dla całej rodzinki.

rewo66
09-03-2014, 22:09
Konrad gratuluję przyznanego tytułu. Trochę spóźnione ale szczere gratki. Zasłużyłeś tym DB i swoimi wypowiedziami na forum całkowicie. Pozdrowienia dla rodzinki. Wojtek :rolleyes: :bye:

PS. Sorry Konrad ale coś mi się dwa razy post wyskoczył.

R&K
12-03-2014, 08:13
wpisy z innego wątku ...


To pogadajmy o tych oknach,....A to markizy,a to żaluzje, a to klimatyzacja no i obowiązkowo daszek wystający poza obrys domu z metr..Innymi słowy niwelujemy nadmiar ciepła z okien,drenując własną kieszeń technicznymi wynalazkami.
(....)
Obserwując swój dom i fakt posiadania sporej ilości południowych okien zaczynam mocno wątpić w słuszność tej decyzji . Dzisiaj dawało słonko okrutnie,mimo,że jeszcze nisko.W chałupie 26oC. Markiza tego nie zasłoni .Okna mam zasłaniać i po ciemku siedzieć ,czy o co chodzi?
Subiektywne odczucie,to takie że ktoś z kogoś durnia robi wmawiając że tylko południowe okna są ok.


nydar, okna południowe są po to, żeby w zimie - jak jesteś w robocie - nałapać energii słonecznej ile się da. Wracasz do domu i masz cieplutko bez ogrzewania. Taki stan utrzymuje Ci się do dnia następnego, bo wychładzanie w nocy jest na plus - lepiej się śpi. W lecie - taras, markiza, pergotenda itp.


Niby tak,ale słońce przez okna dostarcza w sposób niekontrolowany i w nadmiarze energię. Wczoraj miałem 26oC. Dzisiaj będzie to samo . Dla mnie przynajmniej na tę porę roku to stanowczo za dużo. Latem organizm jest przyzwyczajony do takich temp. to znosi to inaczej.
Pomyśl tak. Masz na ścianie południowej FV i tym prądem grzejesz sobie CO i CWU,albo prościej,kolektorem.Masz nad tym pełną kontrolę i ustawiasz sobie podłogówkę na 22oC bo tak np. lubisz.Masz z tego również CWU. Zakładając że zmieniasz sposób wykorzystania zimowego słońca, możesz dać cieplejsze okna bo już na bezpośrednim grzaniu ci nie zależy. Zimą jednak tych godzin słonecznych jest dużo mniej w ciągu doby niż godzin bez słońca.
Temp. wewnętrznej szyby jest znacznie niższa od temp. ściany. Czyli straty większe.


dlatego odrobina tej masy akumulacyjnej zawsze się przydaje na wprost od południowych okien, bo jak widać sama posadzka nic przy takim kącie padania nie daje w szkieletorze, a jak sam wiesz nagrzać powietrze w domu to pikuś.

A mierzyłeś może temp. podłogi na linii południowych okien po takim dniu i tam gdzie słonko nie dociera? Są różnice?


W taki dzien jak dzis u mnie tylko albo az 22*C w domu , masa akumulacyjna lyka wszystko, tak wiec witac tu pewne roznice i kierunek w ktorym warto isc
To powinien byc zbior roznych rozwiazań...


No tak masa akumulacyjna. W szkielecie jest żadna prawie. Stąd byle słonko i skacze dosyć gwałtownie.
Taki dzień jak dzisiaj (560W/m2 ) bez jednej chmurki ,to jak reaguje murowany? 22oC to raczej normalka a nie kłopot .Ma być tak słonecznie do czwartku .Ciekawe ile wtedy nabije o ile nabije.Szkielet reaguje natychmiast niestety.


jak tam sytuacja na froncie??
u mnie 21,6 (korytarz , centralna część domu, brak zysków słonecznych) i 22,4 w kuchni gdzie słońce świeciło do 17


To zależy od przejrzystości powietrza. Dzisiaj powietrze było lekko zamglone ,ale 24oC dało. Z tym,że w szkielecie wszystko zaczyna się od nowa ,codziennie. Akumulacja nędzna więc kompensacji nie ma.
Z twoich temperatur wynika że szału nie ma.To już któryś dzień słoneczny.No i ciekawe czy grzejesz czy tylko słoneczko?


16kWh/24 w ciagu ostatnich 2 dni - tej nocy bylo -5/-6 stopni , głównie żre poddasze i 2 pomieszczenia północne, po nocy moge podac Ci ile poszlo tej nocy


Podaj podaj . Mam przy okazji pytanie odnośnie + energetyczności okien. Wiesz może jakie jest zużycie energii na CO jak świeci słońce w okna a jakie jest gdy tego słońca nie ma.Oczywiście w porównywalnych temp.zewnętrznych.Jesteś przekonany że okna południowe dają więcej jak tracą?


Oczywiście że okna południowe więcej zyskują niż tracą. Zwykle okna dwuszybowe o większej przepuszczalności mają lepszy bilans energetyczny od okien trzyszybowych.
Ile dokładnie - trzeba podać lokalizację, orientację, powierzchnię okien oraz temperaturę wewnątrz, i wrzucić w program do audytów. Od razu mówię, że nie mam czasu na robienie indywidualnych symulacji, ale tak mi zwykle w audytach wychodzi. Jest to też często poruszany temat w literaturze o domach pasywnych i energooszczędnych.


chłopaki w watku o oknach liczyli juz to dawno i wniosek wlasnie byla taki jak pisze Indiana_ od południa wystarczy pakiet 2 szybowy

po nocy 7,4 kWh zużycia temperatura w domu
temperatura w całym domu 21,3 (zarówno kuchania jak i centralna nienasłoneczniona część - korytarz)

R&K
14-03-2014, 09:28
R.K kiedyś na jednej z konferencji niedaleko Wa-wy byłem w hotelu gdzie szyby z zewnątrz był "pół" lustrzane z zewnątrz wyglądało fajnie z środka też wszystko ok tylko było troszkę ciemno ;/
Ale nie to jest największym problemem ( też się nad taką opcją zastanawiałem ) problem w tym że przez 7h spotkania w te szyby walnęło z jakieś 15ptaków z czego 3 tego nie przeżyły ;( obsługa hotelu tylko chodziła z łopata i zbierała to wrony to wróble to gołębie i inne - jak gadałem z operatorem łopaty to powiedział że jak nie nakleją naklejek ptaków drapieżnych ( takich jak na szybach autostradowych ) to za chwilę nie będzie ptaków w okolicy w tym roku też tam byłem - naklejki są ptaki podobno walą rzadziej ( a może już wszystkie się wytłukły ?) ale efekt wizualny już całkiem inny ;)
Sęk w tym że drzewa odbijają się w lustrach i wygląda to tak jakby drzewa i las był wewnątrz budynku ptaki wlatują pełnym impetem w owe szyby - tamte szyby były pokryte folią anty włamaniową ale taka normalna szyba w bliskim spotkaniu np. z wroną czy wytrzyma ???
Dlatego jeśli masz małe dzieci albo po prostu nie chcesz robić cmentarzyska pod oknami to myślę że warto jeszcze raz przemyśleć owe okna weneckie :)




co niedzielę odwiedza nas bażant ....
tydzień temu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=151929&d=1354451766

aż się prosi .... na talerz ....

Bażanty nadal nas odwiedzały .... chyba nadal 2 te same pary ... aż do wczoraj
ok godziny 15 mój tata przyjechał wymienić butelki pod sączący się sok z brzóz
wystraszył 1 bażanta który wybiegł z "lasku" i poderwał się z ziemi do lotu uderzając z impetem w okno - z pozycji bażanta to było jego "okno na świat" w murowanej ścianie - gdyż w oknie odbijało się piękne błękitne niebo - zapewne uznał że to idealny kierunek ucieczki

łomot był spory - szyba na szczęście cała , tata podniósł głowę - bażant spadł na ziemię i poszedł dalej ....

przyjechałem wcześniej z pracy i ok 1h po tym zdarzeniu zastałem bażanta leżącego na trawniku

w niedziele będzie pyszny obiadek ;)

miloszenko
14-03-2014, 09:41
Bedziesz go badal przed jedzeniem? :P

Myjk
14-03-2014, 09:53
Sępy jedzą padlinę i żyją. ;)

miloszenko
14-03-2014, 10:10
Sępy jedzą padlinę i żyją. ;)

Pewnie sie na wiekszosc uodpornily :P, pytanie ile z nich dozywa sedziwego wieku :P

R&K
14-03-2014, 13:53
z dziczyzny tylko dziki się bada i w określonych przypadkach sarny
ptactwa dzikiego się nie bada w ogóle - wszystko "padnie" w 100*C podczas gotowania lub pieczenia

z dodatkowych informacji
M.A.G. opracował zupełnie wstępną koncepcję zagospodarowania skarpy przed kuchennym oknem/przedsionkiem
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=248350&d=1394805812

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=248351&d=1394805816

na dniach chciałbym zabrać się za skończenie tarasu - brakuje deski czołowej oraz barierki - ta hmm... może jednak nigdy nie powstanie lub jako tymczasowa

na dł weekend majowy chyba zaplanuję kostkę przed domem oraz ogarnięcie rogu działki (krótki fragment skarpy nad rowem po prawej stronie wjazdu/mostka)

imrahil
15-03-2014, 10:18
nie 3 a 4 tys

Na Śląsku tauron ma Taryfę Eko Ogrzewanie, czy jakoś tak i może zmieściłbyś się z kosztem CO w 1000 zł za sezon przy grzaniu prądem :D. wszystkich wokół namawiam na izolowanie nowych domów i zadbanie o pewne szczegóły, ale jakoś nie do wszystkich trafia. potem węgiel i smród dookoła. jak słyszą o prądzie to patrzą jak na głupka, a nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że cena energii elektrycznej w nocy już chyba praktycznie zrównała się z ceną gazu.

Wekto
15-03-2014, 19:20
Na Śląsku jest deputat węglowy, jest masa miejsc gdzie "wegiel spada z wagonów". Pali się i palić będzie weglem. Do tego tradycja zbierania przez całe lato śmieci, z których można uzyskać trochę energii zimą. Tak aby przyoszczędzić czarnego złota. Węglem nasz sąsiad też ogrzewał dom. Tyle, że Energetyka długo o tym nie wiedziała. Jak się dowiedziała, to znowu komin zaczął być używany.

R&K
17-03-2014, 14:40
tak się zastanawiam ... gdzie ja mieszkam .... ;) to chyba jakaś dzicz ?? ...no tak ...gdzieś w Puszczy Sandomierskiej ... ale to miasto ma 10 tyś mieszkańców ... jakby M.A.G. wstawił taką fotę to bym się wcale nie zdziwił ... ale u mnie.... ??

o bażancie już zapomnieliśmy .... wczoraj był na obiad ...
a tu dziś 10:30 ...
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=248914&d=1395063645

fotka wykonana z okna (z tego samego zresztą które mało co nie rozwalił bażant)

aby lepie pokazać Wam odległość dębu od okna inna fotka
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=90066&d=1323887035

a tu inna fotka pokazująca mój lasek brzozowy i garaże sąsiada w tyle które widać na fotce z sarną
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=106420&d=1331814308

Wekto
17-03-2014, 14:51
Przejemny poranek....jeszcze dziki (dewastujace trawnik) i łosie (dwastujace wszystko) i bedzie komplet :)

mic81
17-03-2014, 15:32
ja u siebie też jakies leśne zwierzątka mam ale po odchodach ( bo głownie to po owych zwierzakach zostaje ) nie jestem w stanie rozpoznać co mnie odwiedza :)

DEZET
18-03-2014, 08:42
Zwierzyna coraz bliżej podchodzi do miast. Sam widziałem w centrum Kołobrzegu lochę z młodymi, W zeszłym roku na stadionie przy ogólniaku łapano łosia- cuda, cuda.

wimech
18-03-2014, 19:01
Na Śląsku jest deputat węglowy, jest masa miejsc gdzie "wegiel spada z wagonów". Pali się i palić będzie weglem. Do tego tradycja zbierania przez całe lato śmieci, z których można uzyskać trochę energii zimą. Tak aby przyoszczędzić czarnego złota. Węglem nasz sąsiad też ogrzewał dom. Tyle, że Energetyka długo o tym nie wiedziała. Jak się dowiedziała, to znowu komin zaczął być używany.
I wszyscy na Śląsku mają deputat i wszystkim spada ten węgiel. Następnym razem zastanów się dwa razy zanim coś napiszesz

wimech
18-03-2014, 19:06
Nie robimy zwierzakom krzywdy, wyrzucamy dużo jedzenia, więc się przyzwyczajają. U mnie bażanty są codziennością. Stadka saren można zobaczyć prawie codziennie, a dziki na ulicy są pojazdami uprzywilejowanymi. Mieszkam na obrzeżach prawie 200 000 miasta:)

Wekto
18-03-2014, 19:18
I wszyscy na Śląsku mają deputat i wszystkim spada ten węgiel. Następnym razem zastanów się dwa razy zanim coś napiszesz

Przeczytał i paniał czy tylko przeczytał i napisał? Deputat jest na Ślasku bo przynależny jest górnikom. A gdzie Ci górnicy żyją? Na Pomorzu albo Mazurach? Chyba jasne jest, że deputat jest na Śląsku. Gdzie napisałem, że wszyscy go mają i wszystkim węgiel spada? A może nie spada? To wpadnij choćby do Mysłowic to Ci pokaże przynajmniej kilkanaście takich miejsc ze spadającym węglem.

wimech
18-03-2014, 19:42
Policz jaki jest procent górników na Śląsku do całej ludności i jeszcze raz pomyśl.

Wekto
19-03-2014, 06:11
Nie pisalem o tym, ze wszyscy maja deputaty i wszystkim cos spada. Tym bardziej nie pisalem o statystyce a o zjawisku. Na Slasku pali sie i bedzie palilo weglem czesciej niz w innych rejonach kraju wlasnie chocby z powodu "alternatywnych" zrodel dostaw niz tylko sklady wegla. Rzeczywistosci nie zmienisz.
Jesli dalej nie rozumiesz to zapraszam na PW. Konrad ma kable i ciagniecie dyskusji o weglu jest tutaj niepotrzebne

KiloGwoździ
21-03-2014, 09:40
R&K skoro już najadłeś się dziczyzny :), mam pytanie odnośnie Tarasu:
1. w którym momencie wykonywałeś słupki pod taras?
2. Jak je wykopywałeś?
3. W jakiej odległości od płyty jest pierwszy rząd słupków?
4. Jaka szerokość słupka, jaki odstęp pomiędzy słupkami?

R&K
21-03-2014, 10:47
1. dom już był wybudowany - przed nawiezieniem ziemi/ piachu miałem dobry dostęp - niewiele musiałem odkopywać
2. nie wkopywałem- teren był otwarty - poszła na spód płyta chodnikowa , na nią możesz spokojnie postawić z KG formę do odlewania filarów - do środka 3 pręty i gotowe
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=111772&d=1334673101
3. słupy są dość blisko domu ale 1 rząd jest wykonany inaczej - płytko osadzony na gruncie który został całkowicie wymeniony przy budowie płyty , dodatkowo mam okap 1m ,
tu to widać
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=195607&d=1371204783

4. taras ma chyba 4,2 długości , słupy są ok 1-1,1 od siebie, mają wymiar ok 12x25cm , opis założeń był w tym poście #1088

KiloGwoździ
28-03-2014, 18:20
Kolejne pytanie skierowane do "encyklopedii" :rolleyes:
Post #96: rurę drenarską dałeś około 50 cm do płyty?
Rozumiem, że spychowy/koparkowy zebrał humus o te 50cm większy niż zarys płyty?
A w poradach muratora jest coś koło 2-3m http://muratordom.pl/eksperci/pytania/drenaz-opaskowy-woko-pyty-fundamentowej/23069/
Zżynam od ciebie proces budowy ale jednocześnie filtruję go - no i zgłupiałem. Pomożecie, obywatelu?:)

R&K
28-03-2014, 19:04
w projekcie płyty chyba nigdzie o tym mowy nie było - nie wiem - nie pamiętam , nie wiem nawet gdzie mam jej projekt

wiec na 90% robiłem na czuja na tyle ile wtedy miałem wiedzy - głębokość wykopu max 1,2 m , średnio 80 cm , wykop poszerzony o 50-70 cm - nie widzę w tym problemu

logicznie jednak rzecz biorąc podbudowa w kształcie trapezu powinna być - dołem szersza by lepiej przenosić obciążenia

u mnie tereny piaszczyste/zamulone wiec kopiąc wykop pod płyte koparkowy "kroił plasterki torta równo" - więc spać mogę spokojnie

R&K
05-04-2014, 08:41
może trochę o trawniku ....
w miejscy gdzie wykonaliśmy drenaż do POŚ ziemia została przerzucona "do góry nogami" i trawnik rośnie na czarnej ziemi - to chyba "największy błąd" przy wykonywaniu trawnika - rośnie tam jak "głupi"
w tym miejscu trawnik pasowało wykosić już tydzień temu -zrobiłem to dopiero wczoraj - mam wrażenie że sezon rozpoczął się wyjątkowo wcześnie

na podwórku pojawia się huśtawka - konstrukcja stalowa pomalowana w technologii porównywalne z malowaniem proszkowym, 2 podwójne uchwyty , 4 różne "huśtawki" do zawieszenia, kolejne atrakcje dla dzieci pojawiać się będą sukcesywnie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=253058&d=1396682851

Hanss
27-04-2014, 21:47
Witam!
Na początku gratuluję i dziękuję za SUPER dziennik budowy, można wiele podpatrzeć...
Mam kilka zapytań odnośnie ogrzewania - kabli:
- jak spisuje się ten system, czy założyłbyś jeszcze raz, co byś poprawił?
- masz bezpośrednie czy akumulacyjne?
- zakładałeś sam czy firma
- co byś doradził, podpowiedział w tym temacie dla Nowego inwestora:confused:

R&K
28-04-2014, 10:20
witaj Hanss

dziekuje za miłe słowa , PS. skrzynke juz oczyściłem

odp na Twoje pytania
1. nie mam zastrzeżeń do tego rozwiązania - bezobsługowe w 100% - jedyne czego muszę pilnować to 2x w roku zmiana ustawień na sterownikach - jeśli coś bym zmienił to właśnie sterowniki - nie są to najlepsze jeśli chodzi o ogrzewanie kablami - wziąłbym te 2 które rozważałem - dziś wiem że był to błąd
2. wykorzystuje G12 wiec zdecydowanie akumulacyjne
3. zakładałem sam - elektryk tylko pospinał w tablicy i ze sterownikami

4. trzeba być w pełni świadomym wybierając kable i wiedzieć jaki poziom rachunków Ci grozi ... i wiedzieć jaką masz alternatywę w przyszłości jeśli prąd zdrożeje lub "go braknie"

R&K
03-05-2014, 11:45
1-2 maja
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=257787&d=1399113548

mic81
03-05-2014, 13:32
nie mam zastrzeżeń do tego rozwiązania - bezobsługowe w 100% - jedyne czego muszę pilnować to 2x w roku zmiana ustawień na sterownikach - jeśli coś bym zmienił to właśnie sterowniki - nie są to najlepsze jeśli chodzi o ogrzewanie kablami - wziąłbym te 2 które rozważałem - dziś wiem że był to błąd

Z wyborem czego był ten błąd ?

R&K
04-05-2014, 09:36
jasiek miał ten sterownik i narzekał na jego przekłamania, wiec wziąłem Auratony , po jakimś czasie jasiek rozwiązał problem z przekłamywaniem temperatury przez ten sterownik , jak widać Auratony też "to mają" ale przy mojej akumulacji dają sobie z tym rade, brakuje mi tylko możliwości wymuszenia pracy na 1 min , w salonie i kuchni wymienię te sterowniki jak będę miał ze 250 wolnej kasy

wczoraj i dziś w nocy gdzieś w domu nCO zeżarło 2,6 kWh
sezon ciągle poniżej 3900 i tej liczby nie przekroczy już

mic81
04-05-2014, 10:54
czeka mnie wybór sterowników - nie wiem czy jeszcze na bieżąco się tym interesujesz ale czy są jakieś sterowniki - porządne -, których przerabiać nie trzeba

R&K
04-05-2014, 12:31
Devi? 2-3 drozsze

APZ
05-05-2014, 09:40
Też zastanawiam się nad kablami, czy poleciłbyś te sterowniki:
http://devi.danfoss.com/Professional/Products/Collection+Floor+Heating+Thermostats/iframe_DEVIreg_Touch.htm
http://www.emultimax.pl/sklep/userdata/gfx/f1ccea389423b1ebe5607a3c72b0c991.jpg
Cena robi się już przystępna.
http://www.elektrykasklep.pl/towar/140f1064-danfoss-termostat-ogrzewania-podlogowego/
Gdzie się umieszcza czujnik z wybebeszonego sterownika?
Czy do każdego kabla musi być sterownik?

R&K
05-05-2014, 21:34
czujnik wkładasz do puszki obok z jakimś pstryczkiem lub do peszla z kablem do czujnika temperatury podłogi
nie kazdy kable musi miec sterownik - teretycznie na 1 sterowniku może być 2-3 kable - trzeba sprawdzic ich sumaryczna moc i zakres pracy sterownika / obciązenie

sterowniki fajne .... cena nadal za wysoka
150 wg mnie to max - ustawiasz - zapominasz ... nie potrzebujesz gadżetu do zabawy - skoro się nie bawisz

APZ
06-05-2014, 10:20
czujnik wkładasz do puszki obok z jakimś pstryczkiem lub do peszla z kablem do czujnika temperatury podłogi
nie kazdy kable musi miec sterownik - teretycznie na 1 sterowniku może być 2-3 kable - trzeba sprawdzic ich sumaryczna moc i zakres pracy sterownika / obciązenie

sterowniki fajne .... cena nadal za wysoka
150 wg mnie to max - ustawiasz - zapominasz ... nie potrzebujesz gadżetu do zabawy - skoro się nie bawisz

O przekłamania na sterownikach czytałem już wcześniej u M.A.G ' a było nawet zdjęcie z wybebeszonym czujnikiem.
Co do ilości kabli na jednym sterowniku to znalazłem taką informację
"Obciążenie rezystancyjne Maks. 16 A / 3680 W przy 230 V
Obciążenie impedancyjne cos φ= 0,3 Maks. 1 A "
Czy z tego wynika, że na jeden sterownik można wpiąć 3,68kW ?
Tutaj źródło:
http://pl.fheprod.danfoss.com/PCMPDF/DEVIregTouch_X012795_VIGDU249.pdf

Cena samego sterownika ciągle spada zobaczymy jak to będzie wyglądać za rok.

Tak przymierzam się do kabli i w łazience mam problem bo nie da się osiągnąć Wymaganej mocy grzewczej dla ogrzewania akumulacyjnego (1260 W)
Z obliczeń wychodzi, że mogę tam zmieścić 5,6 m.kw x 175 W/m.kw. = 980 W W łazience dodatkowo będzie jeszcze drabinka ale nie chce liczyć na ogrzewanie z drabinki :P Czy miałeś podobny problem w doborze kabli?

R&K
06-05-2014, 10:46
sprawdź dokładną powierzchnie zabudowy , policz co ile musiałbyś układać kable by zmieścić odpowiednią moc bo chyba przeliczałeś to dla co 10 cm ? tak ?

tak pod jeden sterownik możesz podpiąć max 3,68kW

APZ
06-05-2014, 11:11
Powierzchnia pomieszczenia: 9,8m.kw.
Powierzchnia zabudowana: 4,2m.kw
Powierzchnia ogrzewana: 5,6m.kw
Straty: 630W
Godziny II taryfy 12h
Współczynnik 1,0
Wymagana moc grzewcza dla ogrzewania akumulacyjnego 630W x 10h x 24h / 12h = 12 600 W ( założenie grania 12h, gdy będzie 10h to moc wyjdzie 15 120W )
Maksymalna moc grzewcza: 5,6m.kw. x 175 W/ m.kw. = 980W

Dobór kabla:
Dla DTIP-18/1075W i długości 59 metrów rozstaw wychodzi 9,5 cm,
Dla DTIP-18/1625W i długości 90 metrów rozstaw wychodzi 6,0 cm.

Może być rozstaw 6 cm ? Czy trzeba dawać maty na ścianę ?

dlt7
06-05-2014, 13:23
AZP łazienkę masz w centrum domu? Przy 980W mocy i 10h grzania dostarczysz blisko 10kWh. Dwa miesiące takiego grzania i masz z głowy sezon grzewczy dla łazienki ;)
Te 630W straty to pewnie dla -20 st. za oknem?
Niech ktoś posiadający podlicznik do kabli zainstalowanych w łazience napisze ile czasu one pracowały (zużycie, m2 łazienki i moc kabla).

APZ
06-05-2014, 13:43
AZP łazienkę masz w centrum domu? Przy 980W mocy i 10h grzania dostarczysz blisko 10kWh. Dwa miesiące takiego grzania i masz z głowy sezon grzewczy dla łazienki ;)
Te 630W straty to pewnie dla -20 st. za oknem?
Niech ktoś posiadający podlicznik do kabli zainstalowanych w łazience napisze ile czasu one pracowały (zużycie, m2 łazienki i moc kabla).
Łazienkę mam w rogu wschodnio - północnym.
Te 630W strat to dla minus 20 stopni. To znaczy, że założenie 80 W/m.kw. to za dużo ?

R&K
08-05-2014, 06:33
powoli ale sukcesywnie do przodu - wszystko własnymi rekami - no może z niewielką pomocą taty - ale jutro i w piątek reszta już sam
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=258800&d=1399526886

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=258799&d=1399526882

kori
08-05-2014, 20:42
R&K coś mi świta że Ty jakoś docieplaes połączenie bramy garażowej ze ścianą??
Dobrze kojarze??
Jeśli tak to mógłbyś mi przypomnieć??

R&K
09-05-2014, 21:34
Łazienkę mam w rogu wschodnio - północnym.
Te 630W strat to dla minus 20 stopni. To znaczy, że założenie 80 W/m.kw. to za dużo ?

u mnie w lazience tak to wyglada

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=102980&d=1330159789

kori - ocieplenie bramy było w # 991 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183223-Decyzja-podjeta-budujemy-Dom-Arizona-S-GL-581-w-stand-PASYWNYM-SUPER-ENERGOOSZCZ&p=5298860&viewfull=1#post5298860)
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=108756&d=1333118108

R&K
10-05-2014, 19:54
wczoraj kontynuowaliśmy układanie chodnika , a dziś został skończony
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=259299&d=1399747221

następnie rozpocząłem prace nad murkiem poniżej
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=259301&d=1399747224

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=259300&d=1399747222

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=259298&d=1399747219

ok 2 h pracy i murek skończony
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=259302&d=1399747227

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=259303&d=1399747228

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=259304&d=1399747230

w poniedziałek usuwany trawę i układamy kostkę w chodniku wzdłuż domu w kierunku tarasu
a roślinki posadzimy ... hmm Andrzej ? kiedy ?? ;)

kori
10-05-2014, 20:40
dzieki R&K juz wracam do posru

rewo66
11-05-2014, 08:23
Konrad brawo fajne rozwiazanie :p dwupoziopmowe miesca na roslinki . I murek z kostki granitowej. Czego uzyłeś jako szablonu do murka z kostki bo na zdjęciach za bardzo nie widac czy to jakaś cienka sklejka lub pasek płyty pilśniowej ?
Pozdrawiam :bye:

R&K
12-05-2014, 13:21
to cienka sklejka podatna na wyginanie

APZ
12-05-2014, 14:50
Domek nabiera smaku to już nie budowa. Każdy czeka na tą chwilę.
Dziękuję za zdjęcie z łazienki wg projektu masz 4,8 m.kw. z tego trzeba odjąć powierzchnię na prysznic ( z wanny chyba zrezygnowałeś ) Takiej powierzchni grzewczej jest około 4,0 m.kw. to za wiele tam nie wejdzie tyle, że u Ciebie są minimalne straty.

R&K
13-05-2014, 13:50
dokładne zestawienie kabli znajdziesz w #1914

APZ
13-05-2014, 14:59
AZP łazienkę masz w centrum domu? Przy 980W mocy i 10h grzania dostarczysz blisko 10kWh. Dwa miesiące takiego grzania i masz z głowy sezon grzewczy dla łazienki ;)
Te 630W straty to pewnie dla -20 st. za oknem?
Niech ktoś posiadający podlicznik do kabli zainstalowanych w łazience napisze ile czasu one pracowały (zużycie, m2 łazienki i moc kabla).


dokładne zestawienie kabli znajdziesz w #1914

Twój dziennik plus twoja pomoc to istna skarbnica wiedzy!
Widzę, że założyłeś w łazience kable o połowę mniejsze niż z obliczeń.

Wymagana moc grzewcza dla ogrzewania akumulacyjnego : 865W
Maksymalna moc grzewcza: 485W

Nie ma z tego powodu żadnych problemów?

Czy rozstaw może być większy niż 20 cm.?

dlt7 uświadomiłeś mi ile taki kabel jest w stanie dostarczyć kWh

R&K
22-05-2014, 11:34
mam gdzieś na starym komputerze dokładny plik z doborem kabli .... musiałbym sprawdzić jak to było liczone - ale z pewnością za mało nie jest
rozstaw 20 cm jest zalecany przez Devi , do 25 myślę że bez problemu można go zwiększyć bez uszczerbku dla komfortu

po ostatnim okresie deszczowym / chłodnym ogrzewanie łyknęło kia kWh (najprawdopobniej sama północna łazienka )

ale przy obecnych temperaturach można ostatecznie odtrąbić koniec sezonu grzewczego
zużycie za 2013/2014 - 3913,2 kWh koszt ok 1170 zł - musze sprawdzić FV bo na przełom roku w PGE była obniżka
a ostatnie 10 m-cy CWU poszło 1989,7 kWh - czyli rocznie ok 2200 - czyli utrzymuje się na podobnym poziomie 650 zł rocznie

APZ
22-05-2014, 13:32
Doczytałem na stronie devi, że do 20cm - pewnie jest jeszcze mała rezerwa. CO + CWU dla 4 osób zamykasz w 2000 zł tylko pogratulować!

Edit:
2000zł bez podpalania dla klimatu w kominku ;)

imrahil
05-06-2014, 21:31
R&K
mam pytanie o akumulacyjność Twojego ogrzewania. czy dobrze pamiętam, że kable masz tylko w warstwie kleju? jak gruba ta warstwa? w sensie - jak głęboko pod podłogą masz umieszczone kable?

Ana.
16-06-2014, 18:21
Jaki podkład dałeś pod panele?

R&K
21-06-2014, 10:48
R&K
mam pytanie o akumulacyjność Twojego ogrzewania. czy dobrze pamiętam, że kable masz tylko w warstwie kleju? jak gruba ta warstwa? w sensie - jak głęboko pod podłogą masz umieszczone kable?

rowki na kable w płycie mają ok 1-1,5 cm głębokości - kable zostały zalane wylewką samopoziomującą , na to ok 1cm warstwa kleju i płytki


Jaki podkład dałeś pod panele?

taki z dziurkowanego xps'a do ogrzewana podłogowego

imrahil
21-06-2014, 11:34
rowki na kable w płycie mają ok 1-1,5 cm głębokości - kable zostały zalane wylewką samopoziomującą , na to ok 1cm warstwa kleju i płytki


a gruba ta wylewka?

dzioro
22-06-2014, 15:47
Witam. Mam pytanie jak sprawują się te dębowe deski na tarasie, mamy mieć taki sam ale od kilku osób słyszałem że dąb nie bardzo się nadaje na taras zewnętrzny. Pozdrawiam Wojtek

R&K
27-06-2014, 09:14
a gruba ta wylewka?

1-2 mm , wszystkie bruzdy z pyty zostały pousuwane , całość zalana ale każde pomieszczenie z osobna , dzięki temu mniej samopoziomu poszło , mniejsze różnice poziomu na mniejszych powierzchniach


Witam. Mam pytanie jak sprawują się te dębowe deski na tarasie, mamy mieć taki sam ale od kilku osób słyszałem że dąb nie bardzo się nadaje na taras zewnętrzny. Pozdrawiam Wojtek

1-2 deski pękły/rozeszły się na słojach - musiały być słabsze .. widać to po farbie która w tym miejscu odprysła lub też drzewo się rozeszło i widać niepomalowane .. wg nie jest OK , głębsze wnioski to dopiero po ok 5latch będzie można wyciągać

R&K
02-09-2014, 14:44
dawno nic nie pisałem tu , bo tu już wiele się nie zmienia bo .. brak czasu i/lub kasy

obecnie pracuję nad chodnikiem wokół domu i barierą na tarasie - może do końca tygodnia uda mi się z tym drugim uwinąć
jeszcze miesiąc i będzie 2 lata jak mieszkamy

w tym roku / lecie nie zanotowałem/odczułem efektu przegrzania domu - to w dużej mierze u mnie zasługa GGWC i WM która pracowała na wysokich obrotach (ok 75%) oraz większej niż rok temu dyscypliny z zmykaniem rolet na ok 80-90% w ciągu dnia

obecnie role już nie zamykamy i "łapiemy" każdy promień słońca , w domu 24,5*C

malux20
02-09-2014, 14:50
udentyko u mnie

MARKOLA1
02-09-2014, 20:37
Witam

proszę o jakieś zdjęcia z tych prac.dzięki

Poz. Bogdan
Z Mielca

R&K
04-09-2014, 16:24
parę fotek z dzisiejszej walki

przechodząc się po działce .... tuż obok takich oto krzaczków
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=278179&d=1409842563

zebrałem tyle ...
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=278178&d=1409842555

malin ...

i trochę poziomek
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=278177&d=1409842549

dokończyłem przykręcać słupki o barierki na tarasie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=278183&d=1409842583

na wieczór docinam barierki i montuje je ...
słupki też muszę skrócić o 8-10 cm - są za wysokie

kostka .... jest na takim etapie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=278181&d=1409842574

zostały 2 boki północny 16 m i wschodni 12m - taśmówka ... praca na przyszły tydzień

od wiosny dzieciaki mają huśtawkę
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=278180&d=1409842569

jej miejsce nie jest jeszcze docelowe
trafi za dom razem z drewnianym domkiem ze zjeżdżalnią - montaż też w przyszłym tygodniu - może ;)

R&K
13-09-2014, 10:06
taras w 90% skończony - do poprawy pozostaje mocowanie słupków bo za bardzo się ruszają - może ktoś coś sensownego zaproponuje ?
słupki mocowane do desek tarasowych - a dokładni słupek 8x8 stoi na dwóch deskach , od spod kawałek deski ok 12x12 i całość skręcona 2 śrubami które przechodzą przez deskę 12x12 od spodu , pomiędzy 2 deskami tarasowymi ,bezpośrednio w słupek
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=279608&d=1410597227

wczoraj ostatni raz kosiłem działkę nr "2"
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=279607&d=1410597223
w przyszłym tygodniu wjeżdża koparka

a dziś rano wyprowadziliśmy narożnik w chodniku wokół domu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=279606&d=1410597219

na razie tymczasowo - dziś mam zamiar ułożyć cały bok - na koniec zdemontuję ostatni krawężnik, dotnę i obsadzę na gotowo
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=279609&d=1410597232


ziemię/piach który wybieramy wywożę przed dom gdzie mam 4 m kawałek skarpy do zrobienia i zagospodarowania pod jakąś zieleń

R&K
16-09-2014, 17:21
skarpa wygląda już tak
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=280109&d=1410877701

dziś dało się ułożyć 5m kostki za domem
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=280112&d=1410877718

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=280111&d=1410877712
na czwartek zostało kolejne 6m
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=280110&d=1410877706

zielenina przed domem nabiera wyglądu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=280113&d=1410877725

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=280114&d=1410877731

Ifarrg
16-09-2014, 23:37
Konrad, bo sam już nie wiem, jak to jest. Są dwa rodzaje fixów:
-- sama rama z szybą
- okno jakby standardowe, czyli rama okna oraz kwatera jakby połączone ze sobą.

Ten drugi przypadek wygląda dokładnie tak samo, jak zwykłe okno, tylko jest nieotwierany. Niewiele też różni się ceną od zwykłego okna oraz osiąganym U.

Możesz napisać, jakie Ty masz okna fix?


Dzięki

R&K
18-09-2014, 09:43
mam i 1 i drugie - zależy gdzie

np. w drzwiach tarasowych gdzie 2 skrzydła są otwierane i obok jest 1 fix wygląda on jak zwykłe okno
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=280441&d=1411029427

pozostałe fixy są samymi ramami ze szkłem
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=280433&d=1411029259

od środka
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=280431&d=1411029239

R&K
23-09-2014, 14:51
chodnik wokół domu powoli z Tatą układam - do końca tygodnia temat będzie załatwiony w 100%
dziś minęliśmy ostatni narożnik
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=281331&d=1411475012

a w dniu wczorajszym ułożyliśmy 10m krawężnika na ostatniej długości domu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=281328&d=1411474995

w sobotę M.A.G. dowiózł kilka roślinek i zostały zakopane
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=281332&d=1411475017

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=281330&d=1411475006

pozostaje jeszcze dziś lub jutro zdjąć trawnik z dolnej części zakopać rozplenice
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=281329&d=1411475001

z innych informacji .... już dawno planowałem zmienić sprzedawcę prądu - ale albo zapominałem , albo nie miałem czasu - teraz już zabrałem się za to na dobre
składając wypowiedzenie do 15 października jest szansa ze od1 grudnia będę już w DUONie
ponieważ jest obecnie promocja - od 1 do 31 grudnia za rachunek (za sprzedaż prądu) nie zapłacę nic - jedynie za Dystrybucję zyskam ok 400-500 zł
do tego mogę w ostatnich dniach grudnia zagrzać dom do ponadnormatywnych temperatur zyskując kolejne złotówki których nie wydam w 1-2 tyg stycznia na ogrzewanie (to zawyży zużycie sezonowe dla domu -wyższa temp. w domu = wyższe straty , ale dla mnie finalnie niższy rachunek)

miikew
26-09-2014, 13:05
Witam

uff przebrnąłem przez cały dziennik, kilka ładnych godzin mi to zajęło

gratuluje całego przedsięwzięcia, nieźle Ci to wyszło

mam kilka pytań/sugestii :
1. czytając całość odnosi się wrażenie że zrobiłeś wszystko jak należy, jednak na koniec stwierdzasz w którymś poście, kilka rzeczy Ci nie wyszło i zrobiłbyś inaczej, niestety nie podajesz ich a to dość istotna porada byłaby dla naśladowców
2. nie mogę się doszukać jak zrobiłeś uziom, jakoś nie widziałem pod płytą ani obok wkopanego
3. bardzo fajnie byłoby poznać koszt samej wentylacji mechanicznej - brak podsumowania oraz zebrania wszystkich elementów na jednej liście (inne towary wyliczałeś jak aptekarz )

no i jeszcze z innej beczki, nie chce Ci zaśmiecać wątku ale chciałbym też o pomoc nie tylko od ciebie ale od speców pomagających tobie też dlatego może krótko zapytam a ewentualnie jakieś dłuższe wywody to ktoś mi napisze na priva,
chce zacząć budowę Otwartego 4 z mgprojekt (http://www.mgprojekt.com.pl/otwarty-4) na wiosne i powiem szczerze, że przerażają mnie te okna (wejście mam na zachód - jeszcze gorzej), ogrzewanie na bank chce gaz + solary do CWU, cały dom podłogówka - brak kaloryfera (ewentualnie łazienka i suszenie ręczników, może garaż do złamania temp), zastanawiam się ile będzie mnie kosztować ogrzanie takiego domu na rok i co zrobić żeby było jak najmniejsze, nie chce płyty, wybiorę ławę ale chciałbym ocieplić ją/zaizolować jak najlepiej,
moja prośba to czy mógłbyś rzucić okiem na ten projekt i powiedzieć coś o nim pod względem energooszczędności ? co zrobić i jak z grubsza, i czy w ogóle da się go zrobić na energooszczędny ? (oczywiście bez inwestowania milionów)

z góry dzięki za odpowiedź (innym też :) ) i jeszcze raz gratuluje DB, według mnie nr 1 pod każdym względem.

patryk_z
26-09-2014, 22:11
Witam!
Wypadałoby też się przywitać. Bardzo bardzo ciekawy dziennik (jest co czytać szacun!).

Czy rozważałes może montaż instalacji fotowoltaicznej?
Pozdrawiam.

Ifarrg
27-09-2014, 00:43
Witam
moja prośba to czy mógłbyś rzucić okiem na ten projekt i powiedzieć coś o nim pod względem energooszczędności ? co zrobić i jak z grubsza, i czy w ogóle da się go zrobić na energooszczędny ? (oczywiście bez inwestowania milionów)

Pytanie nie do mnie, ale odpowiem tak, jak umiem;

Ze strony MG projekt wynika, że;
Projekt dostosowany jest do standardu NF40
EU - 59,2 kWh/(m2 rok)
EP - 15,4 kWh/(m2 rok)
EK - 22,7 kWh/(m2 rok)
Więc on jest już na prawdę energooszczędny. Oczywiście dużo zależy od tego, jak go postawisz, bo jak dasz jednak duże okna od północy to oszczędnie nie będzie.

A jeśli chodzi o te okna właśnie, to przecież możesz ich zawsze zrobić mniej. Ja tez mam MG projekt i tez okien było narobione z każdej strony i trzeba było pociąć troszkę. Projekt może traci na uroku, ale rozsądku trzeba troszkę zachować.

PS. Pobaw się ozc. świetna zabawa, jak się już zrobi swój domek w programie, to później tylko sobie zmieniasz grubości ocieplenia, u okien i takie tam ;0

R&K
27-09-2014, 09:58
Witam

uff przebrnąłem przez cały dziennik, kilka ładnych godzin mi to zajęło

gratuluje całego przedsięwzięcia, nieźle Ci to wyszło

dziękuje .... coś szybo czytałeś .... albo po łepkach ;)




mam kilka pytań/sugestii :
1. czytając całość odnosi się wrażenie że zrobiłeś wszystko jak należy, jednak na koniec stwierdzasz w którymś poście, kilka rzeczy Ci nie wyszło i zrobiłbyś inaczej, niestety nie podajesz ich a to dość istotna porada byłaby dla naśladowców

miałem zbyt małą wiedzę i paru rzeczy nie dopilnowałem, niektóre małe / drobne błędy są tak banalne że wstyd się przyznawać
najważniejsze to skopana izolacja dachu , w membranie elektryk powcinał mi otwory na świetlenie , brak uziomu, brak ciągłości w odizolowaniu garażu od mieszkania - tu np. zimne WC (mające wspólną ścianę z garażem) - ale też będące buforem dla zimniejszego garażu podobni jak przedsionek i szafa która ma być na ścianie garażowej



2. nie mogę się doszukać jak zrobiłeś uziom, jakoś nie widziałem pod płytą ani obok wkopanego

nie


3. bardzo fajnie byłoby poznać koszt samej wentylacji mechanicznej - brak podsumowania oraz zebrania wszystkich elementów na jednej liście (inne towary wyliczałeś jak aptekarz )

pytaj Piczmana lub np. Jaśka



no i jeszcze z innej beczki, nie chce Ci zaśmiecać wątku ale chciałbym też o pomoc nie tylko od ciebie ale od speców pomagających tobie też dlatego może krótko zapytam a ewentualnie jakieś dłuższe wywody to ktoś mi napisze na priva,
chce zacząć budowę Otwartego 4 z mgprojekt (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mgprojekt.com. pl%2Fotwarty-4) na wiosne i powiem szczerze, że przerażają mnie te okna (wejście mam na zachód - jeszcze gorzej), ogrzewanie na bank chce gaz + solary do CWU, cały dom podłogówka - brak kaloryfera (ewentualnie łazienka i suszenie ręczników, może garaż do złamania temp), zastanawiam się ile będzie mnie kosztować ogrzanie takiego domu na rok i co zrobić żeby było jak najmniejsze, nie chce płyty, wybiorę ławę ale chciałbym ocieplić ją/zaizolować jak najlepiej,
moja prośba to czy mógłbyś rzucić okiem na ten projekt i powiedzieć coś o nim pod względem energooszczędności ? co zrobić i jak z grubsza, i czy w ogóle da się go zrobić na energooszczędny ? (oczywiście bez inwestowania milionów)
z góry dzięki za odpowiedź (innym też :) ) i jeszcze raz gratuluje DB, według mnie nr 1 pod każdym względem.

jak już zauważył Ifarrg projekt jest dobry 60 kWh/1m2 - przy odrobinie wysiłku i starań - tanim kosztem można zejść do 40 kWh/1m2/rok
ocieplenie to 24 cm styropianu - dasz 30 grafitu .. okna w pomieszczeniu technicznym i kuchni do likwidacji, okna w szczytach tez można ograniczyć - nie likwidowałbym - ale zmniejszył wymiary

jeszcze nie wiesz ...ale nie chcesz gazu ! ani tez solarów
podłogówka wodna to dobry pomysł - podłączysz pod nią różne źródła ciepłą a przy tak dużej powierzchni i kubaturze szedł bym w PC która z tych 60 zrobi Ci 20-25 kWh/1m2/rok



Witam!
Wypadałoby też się przywitać. Bardzo bardzo ciekawy dziennik (jest co czytać szacun!).

Czy rozważałes może montaż instalacji fotowoltaicznej?
Pozdrawiam.

tak - ale w dalekiej przyszłości - gdy panele stanieją i/lub nie będzie mnie stać na prąd z siei

miikew
28-09-2014, 17:45
o co chodzi z tym gazem ? myślałem że to najlepsze rozwiązanie przy energooszczędnym domu

imrahil
28-09-2014, 17:53
o co chodzi z tym gazem ? myślałem że to najlepsze rozwiązanie przy energooszczędnym domu

to ja odpowiem. przy energooszczędnym domu lepiej prąd i grzanie w nocnej taryfie. cena za 1 kWh jest w tej chwili porównywalna lub niewiele wyższa przy prądzie. jak się postarać, to można zmienić sprzedawcę i płacić za 1 kWh mniej niż w przypadku gazu. koszt inwestycji w ogrzewanie elektryczne jest za to o wiele niższy niż przy gazowym. nie trzeba przyłącza z projektem, komina i drogiego kotła.

miikew
28-09-2014, 18:14
nie wiem nic o PCi więc tu się muszę dokształcić, mam tylko pytanie czy jak zrobię PC to w każdej chwili mogę wstawić piec gazowy i zmienić rodzaj zasilania tych podłogówek ? czy jedno drugie wyklucza ? gaz mam na działce, i tak będę go podpinał do domu bo kuchnie zasilę gazem natomiast jeżeli chodzi o komin to do nowych pieców wystarczy jakiś mały systemowy (tak myślę), oczywiście chce WM więc ogólnie kominy likwiduję

aha i jeszcze te okna, czy ta szklana ściana ustawiona na wschód będzie problemem ? dachowe pewnie ograniczę ale z tych dużych przeszkleń nie chciałbym rezygnować

niech ktoś strzeli kwotą w przybliżeniu na rok za ogrzanie tego domu, tak przy tych 30cm xps dookoła i 40cm wełny na dach
od jutra sie zapoznaje z ozc

R&K
28-09-2014, 18:41
Ile tam m2 masz?
180*60*0.32gr=3500zl to max!
Zjedzíesz do 40kwh masz 2300
Dasz Pc i masz 1000zl


Olej gaz, idz w plyte indukcyjna w kuchni

Myjk
28-09-2014, 18:46
mam tylko pytanie czy jak zrobię PC to w każdej chwili mogę wstawić piec gazowy i zmienić rodzaj zasilania tych podłogówek ?
Bez najmniejszego problemu. Ale prędzej gazu zabraknie niż prądu. :D


gaz mam na działce, i tak będę go podpinał do domu bo kuchnie zasilę gazem
Bez sensu. Kuchenka gazowa to syf (tłuszcz fruwa). Indukcję montuj.


niech ktoś strzeli kwotą w przybliżeniu na rok za ogrzanie tego domu, tak przy tych 30cm xps dookoła i 40cm wełny na dach
800-1000 zł bez CWU.

BTW czy ktoś korzysta z CWU w systemie z PC ogrzewanie bojlera do 35sC a na krańcach ogrzewacze przepływowe?

Ana.
29-09-2014, 10:41
Witam,mam pytanie odnośnie ogrzewania kablami .Mam takie same termostaty jak Ty i prosiłabym o podpowiedż,w jakich godzinach najlepiej ustawić ogrzewanie ,aby było w miarę komfortowo i niedrogo;),oczywiście uwzględniając 2 taryfę.U mnie będzie to pierwsza zima,domek 110m parterówka:)Z góry dziękuje za dobre rady i pozdrawiam:)

R&K
29-09-2014, 11:08
13-15 oraz 5-6 rano, jesli bedzie malo to rano wczesniej ustawiasz np 3-6

Wlacz w auratonach opoznienie startu o 10-15min by nie uruchamialy sie np o 12.45 bo one takie "inteligentne"/durne są ;-)

Ana.
29-09-2014, 11:20
13-15 oraz 5-6 rano, jesli bedzie malo to rano wczesniej ustawiasz np 3-6

Wlacz w auratonach opoznienie startu o 10-15min by nie uruchamialy sie np o 12.45 bo one takie "inteligentne"/durne są ;-)

Tak wiem,że nie jesteś do końca z nich zadowolony;) Czy Ty ustawiasz temperaturę podłogi i ile stopni?

R&K
29-09-2014, 11:54
Tylko temp pomieszczenia jaka chce miec, jesli ustawisz 21.50 to grzac bedzie do 21.75 i znow wlanczac sie po spadku ponizej 21.25

Najlepiej pracowac na prog.nr5, pierwsze 4 maja ustawione godziny na sztywno

Ana.
29-09-2014, 12:07
JEŻELI ZADANA TEMPERATURA BĘDZIE 21,5,i powiedzmy o godz.17 spadnie do 20 stopni ,to rozumiem,że ogrzewanie się włączy w drogiej taryfie,czy nie.Przepraszam za te pytania ,ale z elektroniką jestem na bakier;)

R&K
29-09-2014, 12:51
tam jest tez "druga" temperatura w ustawieniach poniżej której ogrzewanie załączy się bez względu na przedziały czasowe jakie ustawisz

musi zaobserwować jak reaguje Twój dom , mój ma sadek poniżej 1*C na 24h wiec u mnie ta temperatura druga jest na 20*C ustawiona wiec w zasadzie granie w 100% w taniej taryfie

Ana.
29-09-2014, 14:33
Rozumiem ,dzięki, pozwolisz,że jak będę mieć jeszcze jakieś kłopoty z ustawieniami to się odezwę:)

R&K
29-09-2014, 17:15
nie ma problemu pisz śmiało - mi też ktoś za 1 razem pomagał bo zaczaić ich nie mogłem - teraz to już z zamkniętymi oczami

nie wiem jak u Ciebie i innych kablarzy - ale u mnie początku sezonu grzewczego jeszcze nie widać - w domu wieczorami 25 , rano 24 (w dzień słoneczny szybko wnętrze się nagrzewa ,rolet nie zamykamy, przez noc mury wchłaniają to ciepło) - rok temu sezon zaczął się ok 10.10
zobaczymy jak będzie w tym roku - jak na razie zapowiadają sporo słonecznych dni czyli grzejemy pasywnie od 10 do 18 za free ;)

z innych - zaległych rzeczy
chodnik wokół domu sam się skończył w sobotę - tj bez mojego udziału
ukłony w stronę Teścia i Taty
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282169&d=1412006422

w piątek poległ też kret - ile ja si nawk..... a metoda jest bardzo prosta

kopiemy dołek w miejscu kopca
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282171&d=1412006429

ustalamy trajektorię tunelu ;) i wsadzamy takie ot cudo za 10 zł
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282170&d=1412006425

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282168&d=1412006419

i przykrywamy wykopany dołek - ja przykryłem darnią z wkopu


po ma 1,5 dobie mamy efekt
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282167&d=1412006417

dziś odwiedził mnie Dandi
efekt wizyty - boler podpięty do zegara w tablicy
w tablicy pojawiły się też 4 pstryczki - oświetlenie w podbitce podzieliłem na 4 strefy

roślinki od M.A.G.'a obłożone geowłókniną i osypane korą - fotki brak

Ana.
30-09-2014, 08:57
No, u mnie takich temperatur nie ma,dom jest świeży,w marcu były robione tynki,w kwietniu wylewki.I w zasadzie tylko słońce to wszystko suszyło,temperatura teraz z rana 18-19 stopni,także trzeba zacząć grzać:)Czekam na zmianę licznika dwutaryfowego,na razie jedna taryfa.Szkoda,że nie mieszkasz bliżej,bo chętnie zaprosiłabym tak doświadczoną osobę w ustawieniach tych termostatów.Nie wiem czy sami damy radę:o:Wiem,że Ty krok po kroku gdzieś opisywałeś te ustawienia,tylko nie bardzo pamiętam gdzie,może by mi pomogło.I jeszcze zapytam,przy wyłączeniu prądu wszystkie te ustawienia resetują się i trzeba ustawiać od początku,chyba?

miikew
30-09-2014, 10:25
nie mogę ogarnąć tego ozc, macie gdzieś jakiś poradnik krok po kroku jak go używać ?

karolek75
30-09-2014, 11:06
No to masz prze...ne, animalsi juz tu byli ;)

Nie jestem pewien, czy dobrze widzialem na zdjeciach - masz hydroizolacje pod 1 warstwa silki ?

(wiem, wiem to juz kolejne miejsce gdzie o to pytam...)

R&K
30-09-2014, 15:28
nie mogę ogarnąć tego ozc, macie gdzieś jakiś poradnik krok po kroku jak go używać ?

nie przejmuj się - ja też tego nie ogarniam


No to masz prze...ne, animalsi juz tu byli ;)

Nie jestem pewien, czy dobrze widzialem na zdjeciach - masz hydroizolacje pod 1 warstwa silki ?

(wiem, wiem to juz kolejne miejsce gdzie o to pytam...)


więc odpowiem Ci słowami

mam. w projekcie nie miałem. to jest folia, o ile dobrze pamiętam 0,3 mm. dawałem taką między płytę a XPS ...., zostało mi tego sporo, więc dałem pod ściany. nie uważam, że jest konieczna, bo mam sporo gruntu wymienionego pod płytą i woda trzyma się daleko od XPS, a zwłaszcza betonu. miałem, to dałem folię. gdybym nie miał, to nie wiem co bym zrobił ;)

tyle że u mnie folia była wywinięta z płyty pod silkę - była to została nie byłoby - to bym nie dawał



No, u mnie takich temperatur nie ma,dom jest świeży,w marcu były robione tynki,w kwietniu wylewki.I w zasadzie tylko słońce to wszystko suszyło,temperatura teraz z rana 18-19 stopni,także trzeba zacząć grzać:)Czekam na zmianę licznika dwutaryfowego,na razie jedna taryfa.Szkoda,że nie mieszkasz bliżej,bo chętnie zaprosiłabym tak doświadczoną osobę w ustawieniach tych termostatów.Nie wiem czy sami damy radę:o:Wiem,że Ty krok po kroku gdzieś opisywałeś te ustawienia,tylko nie bardzo pamiętam gdzie,może by mi pomogło.I jeszcze zapytam,przy wyłączeniu prądu wszystkie te ustawienia resetują się i trzeba ustawiać od początku,chyba?

gdy się wprowadzałem równe 2 lata temu też miałem ok 19*C , serowniki trzymają ustawienia jakiś czas .. ile nie wiem ... na lato miałem wyłączone bezpieczniki i ustawienia zrestartowały się - więc za jakiś czas będę je programował od nowa - pamiętaj tylko o jedne ważnej kwestii - temperaturę dzienną (słoneczka) ustawiasz jako tą niższą bo wtedy nie chcesz grzać czyli np. 20*C a nocną np. 21,50

temat urządzania rabatki koło przedsionka / wejścia o domu uważam na jakiś czas zakończony
M.A.G. chyba mógł być ze mnie (ogrodnika amatora) dumny
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282283&d=1412084010

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282282&d=1412084007
na wiosnę jeszcze wyrównanie terenu bezpośrednio przy i dosianie trawy

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282276&d=1412083992
tu widać kwitnące coś .. przez co na wiosnę gdy wykopie cebulki poszerzę nieco ten pas ... odpowiedni zapas geowłókniny pod korą został schowany na tą okoliczność

a tu aktualna tablica
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282281&d=1412084004
trzeba dołożyć jeszcze zaślepki i wdrukować kartkę ze spisem

na piątek i sobotę pozostaje 4m kawałek skarpy

PS. wg aktualnej pogody 16 dniowej sezon grzewczy rozpoczniemy nie wcześniej niż 15-20-go października <jupi>

Ifarrg
01-10-2014, 11:29
Programów do OZC jest kilka. Zależy, jakiego chcesz użyć. Akurat do tego, co ja używałem jest troszkę info na stronkach producenta i filmików w sieci. No i help w samym programie. Także małymi kroczkami da się to opanować. Chociaż funkcji tam jest tyle, że troszke przy tym schodzi. Mnie dużo pomógł asolt z tego forum. Nie mam profesjonalnego OZC, ale wydaje mi sie, że wiele błędów nie ma, a te, które są, są mało istotne. TEraz większa trudność to to wszystko wybudować wg obliczeń ;)

R&K
02-10-2014, 11:02
odnośnie zmiany operatora z PGE na DUON wklejam mój post z wątku dla grzejących elektrycznością


PGE dystrybucja
dzienna 0,2558 zł
nocna 0,0408 zł

DUON
dzienna 0,36 zł
nocna 0,11 zł

razem netto
dzienna 61,58 gr
nocna 15,08 gr

brutto 75,74gr i 18,55r

do tej pory miałem
brutto 66,37gr i 28,46gr

różnica
D - 9,37 gr
N - 9,91 gr

taryfa dzienna (droga) - 2740 kWh = 27,3%
taryfa nocna (tania 13-15, 22-6) - 7287 kWh = 72,7%

oszczędność w skali roku -256,74 na dziennej (tracę) i 722,14 na nocnej (zyskuję) razem465,40pln !!!!

imrahil
02-10-2014, 11:38
odnośnie zmiany operatora z PGE na DUON wklejam mój post z wątku dla grzejących elektrycznością

w dziennej taryfie są straty a nie zyski w związku z przejście do DUON ;). ale też przeszedłem, wrzesień już w DUON, zobaczymy jak będzie. zaczynam w sobotę wygrzewanie podłogi :)