PDA

Zobacz pełną wersję : Dom Arizona S-GL 581



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12]

R&K
02-10-2014, 11:58
już poprawiłem - rozpędziłem się w zyskach ujemnych :D

M.A.G.
04-10-2014, 20:28
dumny?? hmmm bardziej zaniepokojony... bo jak już ci przejdzie budowanie domów to żebyś się czasem nie wziął za urządzanie ogrodów..

R&K
06-10-2014, 14:35
raczej rozdrabniać się nie będę ;)
jak już to domy razem z ogrodem :D

Ana - dziś ustawiałem u siebie sterowni od nowa
słonko , księżyc- ustawiasz minimalną temperaturę poniżej której ma włączyć się ogrzewanie
środowy przycisk/pokrętło po przyciśnięciu
- 5 sekund - ustawiasz dzień tygodnia (d1,d2,d3...d7) oraz godzinę -ta powinna być zgodna z licznikiem głównym bez względu na to która jest realnie godzina - u mnie zegar na gł. liczniku ma 3 min rozjazd
- 10 sek - ustawiasz program dla danego dnia (czynność należ powtórzyć 7x na każdym sterowniku) , na starcie d1 ... pokrętłem zmieniasz , następnie na "zegarze" wybierasz godziny w których ma grzać 4-6 13-15 , kolejny krok to temperatura posadzki - tu dajesz możliwie wysoką - ja zmieniłem z 33 na 45 w tym sezonie - wydaje mi się że to mogło być powodem "taktowania" sterownika w ubiegły sezonie
- 15 sek tu włącza się opóźnienie startu względu na temp lub czas - 3popcja to czas ,max. "10"
przyciskając chyba 2 przyciski lub 3 na raz zmienisz ogrzewanie wg czujnika podłogowego lub pokojowego - oczywiście szczegóły w bardzo mało czytelnej i zrozumiałej książeczce

Ana.
07-10-2014, 06:01
raczej rozdrabniać się nie będę ;)
jak już to domy razem z ogrodem :D

Ana - dziś ustawiałem u siebie sterowni od nowa
słonko , księżyc- ustawiasz minimalną temperaturę poniżej której ma włączyć się ogrzewanie
środowy przycisk/pokrętło po przyciśnięciu
- 5 sekund - ustawiasz dzień tygodnia (d1,d2,d3...d7) oraz godzinę -ta powinna być zgodna z licznikiem głównym bez względu na to która jest realnie godzina - u mnie zegar na gł. liczniku ma 3 min rozjazd
- 10 sek - ustawiasz program dla danego dnia (czynność należ powtórzyć 7x na każdym sterowniku) , na starcie d1 ... pokrętłem zmieniasz , następnie na "zegarze" wybierasz godziny w których ma grzać 4-6 13-15 , kolejny krok to temperatura posadzki - tu dajesz możliwie wysoką - ja zmieniłem z 33 na 45 w tym sezonie - wydaje mi się że to mogło być powodem "taktowania;" sterownika w ubiegły sezonie
- 15 sek tu włącza się opóźnienie startu względu na temp lub czas - 3popcja to czas ,max. "10"
przyciskając chyba 2 przyciski lub 3 na raz zmienisz ogrzewanie wg czujnika podłogowego lub pokojowego - oczywiście szczegóły w bardzo mało czytelnej i zrozumiałej książeczce

Dzięki serdeczne za super ściągawkę:) Myślę,że damy radę,jeżeli będę miała jeszcze jakieś wątpliwosci to pozwolisz,że będę pytać;)

R&K
08-10-2014, 18:46
wszystkie rury są już w PT - w tym 2 z trójnikami dzielącymi wyciągane i nawiewane powietrze na parter i poddasze - trochę nie na ręka mi obecne ustawienie trójników - może jeszcze wieczorem coś poprzerabiam
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147826&d=1352756927
- chodzi oto że niektóre rury są za długie a inne za krótkie i np rura wychodzi z pomieszczenia X przez ścianę, idzie przez całe PT do trójnika znajdującego się po 2 stronie pomieszczenia i będzie musiała wracać z trójnika do centrali znów przez całe pomieszczenie - to są na razie małe szczegóły które jeszcze będzie można później zmienić
finalnie będzie tak czy inaczej ładnych parę metrów mniej kanałów co powinny zmiany wyjść na +
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147827&d=1352756935
na wieczór pozostało zmienić osłonę w wymienniku od GGWC i podłączyć wszystkie rury do centrali a następnie po podłączać czujniki oraz zasilanie do przepustnicy i by passu oraz przeciągnąć zasilanie do WM z poddasza do PT bo na tym przewodzie jest podlicznik


łatwo się mówi ... normalnie jakaś masakra
na początek uszczelniliśmy kołnierz i przynitowaliśmy co widać w fotce wrzuconej do wcześniejszego postu
następnie walka z założeniem stożka
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147829&d=1352756950
gdy to się udało założyliśmy trójnik na rurę od czerpni dachowej
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147830&d=1352756956

kolejnym wyzwaniem było wniesienie jednostki i umiejscowienie na swoim miejscu tj na uchwytach
finalnie dzień kończymy z 2 rurami podłączonymi do centrali
na jutro rano pozostają 2 rury po prawej stronie , jedna z nich będzie wymagała przedłużenia , do tego podłączenie rury do stożka oraz do trójnika , na koniec jakaś zabawa kabelkami - kiepsko to widzę ... wydawało mi się że w PT jest więcej miejsca ... :(
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147820&d=1352756892
dramatu nie ma ale gdyby było z 10 cm więcej byłoby znacznie wygodniej , ładniej i szybciej


he he he...
prawie jak w ruskim promie kosmicznym...:D


Konrad ten stożek nie będzie przeszkadzał przy wymianie filtra...?
dojdzie jeszcze rura i izolacja, raczej się nie dostaniesz ...:bash:


operacja przeprowadzki WM zakończona - czy sukcesem nie wiem :D
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147868&d=1352800789
faktycznie z wymiana filtrów będzie prze.... - będę martwił się na wiosnę - filtry wymieniałem 2 tygodnie temu, do przesunięcia jest OC i bojler - wtedy sytuacja powinna się poprawić


miało być na wiosnę a wyszło jak wyszło ;)
najważniejsze że kolejna przeróbka układu WM jest już za nami .... tyle ze to nie koniec

ale od początku - dla przypomnienia wrzuciłem posty z przed 2 lat , po dorobieniu stożka do wymiennika GGWC i przeniesieniu jednostki z poddasza do PT okazało się że jest ciasno i że jednostka powinna stać odwrotnie

zgodnie z przyjętymi założeniami przenieśliśmy bojler do CWU na boczną ścianę .... ale bardziej niż przewidywałem bo aż w miejsce OC
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=283392&d=1412766569

całość została podłączona na sztywnych miedzianych rurkach oraz zostało dołożone naczynie wzbiorcze
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=283393&d=1412766704

dzięki temu zaoszczędziliśmy sporo miejsca - no może nie bardzo dużo ale wystarczająco by jednostka od WM stała swobodnie , był dostęp do filtrów oraz łatwo można podłączyć rury

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=283394&d=1412766710

wniosek nr 1
filtry z jednostki należy wymieniać lub przynajmniej czyścić/prać co najmniej raz na pół roku (tak sądzę) - u mnie to się znacznie wydłużyło ... filtry niemal zarosły a jednostka pracowała na 50% swoich możliwości !!!

wniosek nr 2
rury są jednorazowego użytku - założyć i nie dotykać - po poprzedniej przeprowadzce mimo starań i "napraw" po odczepieniu rur i ściągnięciu jednostki oczom ukazał się armagedon - rury po uszkadzane, zarówno wierzchnia jak i wewnętrzne warstwy .... wszystkiemu chyba winna wcześniejsza przeprowadzka .... sam nie wiem ....

wniosek nr 3
wynika z 2 - całość dość szybko w PT zostanie przerobiona na rurach sztywnych - jaśka aż serce bolało że kolejny raz robimy "prowizorkę", ale mam nie podłączoną jeszcze czernię dachową a sam sterownik poszedł do tuningu - więc jeśli dobrze pójdzie to może za 2-3 tygodnie już uda się to pozmieniać - a nie za kolejne 2 lata , do przerobienia jeszcze rura od stożka z czerpni do jednostki - na pewno nie będzie szła dołem jak teraz

dzięki przesunięciu jednostki i jej odwróceniu mamy dobry dostęp do filtrów, a rury zostały skrócone o kolejne ok 10m

OC trafił w zupełnie nowe miejsce , którego nawet nie brałem wcześniej pod uwagę - fotka późnym wieczorem lub jutro

dziś popołudniu dokończyłem 4m odcinek skarpy
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=283440&d=1412789105
efekt zgodny z oczekiwaniami - na wiosnę obsadzimy krawężniki i w tym kącie powstanie kolejny bezobsługowy kącik z chwastami

zadanie na najbliższe dni to spięcie tacy GGWC oraz końcówki od WM i połączenie z kanalizacją (całość zasyfonowana)


My tu gadu gadu, a Konradowy dziennik zaraz będzie miał pół miliona wizyt :stereo::wave:
jakoś to trzeba będzie uczcić...
Dobrze że taki inspirujący dziennik jest tak popularny, może będą z tego fajne domki w przyszłości
blekowca

Wy tu gadu gadu / czytu czytu ... i jest bańka prawie ;)

sailah
09-10-2014, 02:12
R&K przywidzialo mi sie, czy widzialem gdzies twoj wpis, ze w drugim domu reku bys nie zainstalowal. Mozesz rozwinac ta mysl?

kamilb1987b
09-10-2014, 17:35
czytając ten dziennik od początku doszedłem na razie do 22strony. szkoda że komentarzy nie masz w typowo komentarzach bo nie chce mi się wszystkiego czytać bo to strasznie dużo czasu pochłania. to co mnie najbardziej interesuje to zapytam tak: robiłeś próbę szczelności? jaki wynik? kamerką termowizyjną sprawdzałeś? ile z pasywnych założeń udało się zrobić a ile nie? jeżeli to robiłeś i miałeś wiarygodne wyniki to robiłeś jeszcze raz OZC z danymi z tych wyników? bo jak pisałeś z początku coś o wyniku poniżej 20kWh/m2 to nie mogę w to uwierzyć za bardzo i wydaje się mocno naciągany ale z drugiej strony robił go asolt więc błędu raczej nie ma i wydaje mi się to dziwne. wszystko pewnie zależy od wyniku szczelności i termowizji.

rewo66
10-10-2014, 06:30
Konrad ja czyszczę / piorę filtry z reku raz w miesiącu. Mamy dwa komplety by reku pracowało non stop. Mój Boże po pół roku ale fakt nie miałeś jak ich wymienić bez demolki. ;) Pozdrawiam.

Myjk
10-10-2014, 06:57
R&K w związku z tym "promem kosmicznym" w PT możesz przypomnieć ile tam jest m2? Projekt na pierwszej stronie jest malutki -- dobrze widzę że tam jest niecałe 4m2?

R&K
10-10-2014, 08:59
R&K przywidzialo mi sie, czy widzialem gdzies twoj wpis, ze w drugim domu reku bys nie zainstalowal. Mozesz rozwinac ta mysl?gdybym 2 dom budował jako parterówkę z 2 spadowym dachem z nieużytkowym poddaszem to na 90% byłoby rozwiązanie nydara z wyrzucaniem zużytego powietrza na poddasze i utrzymywaniem tam temperatury ok 20 stopni - przez co straty przez dach=0 koszt rekuperatora jest bardzo duży , w zimie kiedy są mrozy wentyluje się bardzo mało , co zmniejsza skuteczność tego urządzenia , to raczej wydatek ekonomicznie nieuzasadniony - choć brak jest badań, obserwacji i wyliczeń ile realnie reku w takim domu jak np mój w sezonie jest wstanie odzyskać ... zwłaszcza gdy cała WM jest wspomagana GWC i czerpnia dachową ale w zx35 i tak będe musiał wstawić jakieś pudło .... :(
czytając ten dziennik od początku doszedłem na razie do 22strony. szkoda że komentarzy nie masz w typowo komentarzach bo nie chce mi się wszystkiego czytać bo to strasznie dużo czasu pochłania. to co mnie najbardziej interesuje to zapytam tak: robiłeś próbę szczelności? jaki wynik? kamerką termowizyjną sprawdzałeś? ile z pasywnych założeń udało się zrobić a ile nie? jeżeli to robiłeś i miałeś wiarygodne wyniki to robiłeś jeszcze raz OZC z danymi z tych wyników? bo jak pisałeś z początku coś o wyniku poniżej 20kWh/m2 to nie mogę w to uwierzyć za bardzo i wydaje się mocno naciągany ale z drugiej strony robił go asolt więc błędu raczej nie ma i wydaje mi się to dziwne. wszystko pewnie zależy od wyniku szczelności i termowizji.a weź przeczytaj całość jak inni , a później zadawaj pytania :Pna tą chwile powiem Ci tyle ... znasz już wyliczenia asolt'a a w mojej stopce masz zużycie - co jeszcze potrzebujesz!?!?!no dobra - ułatwię Ci zadanie - ani termowizji ani testu szczelności nie robiłem - nie sądzę by mi kiedykolwiek się to zwróciło - to co mam skopane wiem ... wiele z tego nie jestem wstanie poprawić (tanim kosztem) a w pozostałych wypadach sukcesywnie dopracowuje w domu te miejsca o których wiem, a które tanim kosztem da się poprawić
Konrad ja czyszczę / piorę filtry z reku raz w miesiącu. Mamy dwa komplety by reku pracowało non stop. Mój Boże po pół roku ale fakt nie miałeś jak ich wymienić bez demolki. ;) Pozdrawiam.i co brudne co miesiąc?? właśnie nie wiem gdzie jest mój pierwszy zestaw filtrów który wyjąłem po budowie , tuż przed zamieszkaniem pewnie kupie nowe 2 zestawy ... aż z 10 zł zapłacę ... trudno ;)
R&K w związku z tym "promem kosmicznym" w PT możesz przypomnieć ile tam jest m2? Projekt na pierwszej stronie jest malutki -- dobrze widzę że tam jest niecałe 4m2?dokładnie 2,95 m2 - ok 1,42x 2,08

Myjk
10-10-2014, 09:10
to na 90% byłoby rozwiązanie nydara z wyrzucaniem zużytego powietrza na poddasze i utrzymywaniem tam temperatury ok 20 stopni - przez co straty przez dach=0
Nie śledziłem (jeszcze?) rozwiązania nydara, ale pierwsze co się narzuca w tym wypadku, to wilgoć. Wiadomo że w zimie jest stosunkowo sucho, ale jednak zyski wody z domu są całkiem niemałe.


dokładnie 2,95 m2 - ok 1,42x 2,08
Łoj! Maleństwo. Ja co prawda planuję większą łódź podwodną niż u Ciebie, tj. 2-3 nagrzewnice, zbiornik buforowy 1m3, "rewers" dla PC na instalacji hydraulicznej, ale mam do dyspozycji 6m2... może starczy. :D

kamilb1987b
10-10-2014, 09:15
zużycie a zapotrzebowanie to są dwie różne kwestie. tak jak sam pokazałeś w stopce wiele zależy od tego jaka jest zima. szkoda że nie sprawdzałeś domu tak jak powinno się to zrobić. dopiero wtedy obliczenia OZC są bardziej prawdopodobne i bardziej możliwe. mnie najbardziej niepokoi to że garaż jest częścią domu i przez niego nie da się uzyskać odpowiedniej szczelności. co by się nie zrobiło to i tak będzie powodować mostek cieplny. nie wiem jak wyglądała sprawa z bramą garażową ale nie istnieją takie do domów pasywnych bo w takich domach garaż jest osobno więc jak ktoś taką proponuje to są to tylko naciągania. ale skoro masz zamiar budować następny domek to powodzenia.

malux20
10-10-2014, 09:48
teraz to K to ma to i tak w nosie
testy wszelakie mu wychodzą na podliczniku

R&K
10-10-2014, 09:49
Myjk - nydar poddasze ma odpowiednio przygotowane pod kątem właśnie wilgoci - głownie celuloza - wiec temat rozwiązany

co do Twojej kotłowni to wyślę że bez problemu 6m2 Ci starczy

Kamil - weź pod uwagę jeszcze to ze w 1 roku zużycie jest najwyższe bo wilgoć technologiczna jaka by nie była to jest a ta wysysa energię z domu
a jeśli nawet w ubiegłym sezonie poszło mniej ze względu na łagodną zimę i dało to 22kWh/ 1m2 pow a w tym roku jak będzie normalna zima i wyjdzie mi >22 np 25 to czy to zły wynik dla takiej bryły ?? biorąc pod uwagę że wiele rzeczy mam skopanych , że do szczelności np M.A.G.'a to mi daleko bo nie mam stropu lanego tylko wełna + dziurawa membrana , że garaż w bryle i wszystkie przepusty między PT a domem też nie są wykonane perfekcyjnie ....

myślisz że jest sens się "spuszczać" z kasy dla tych kilku kWh/1m2 ? wydawać kasę na termowizję i test szczelności by sobie i innym coś udowadniać ?

kamilb1987b
10-10-2014, 12:55
Myjk - nydar poddasze ma odpowiednio przygotowane pod kątem właśnie wilgoci - głownie celuloza - wiec temat rozwiązany

co do Twojej kotłowni to wyślę że bez problemu 6m2 Ci starczy

Kamil - weź pod uwagę jeszcze to ze w 1 roku zużycie jest najwyższe bo wilgoć technologiczna jaka by nie była to jest a ta wysysa energię z domu
a jeśli nawet w ubiegłym sezonie poszło mniej ze względu na łagodną zimę i dało to 22kWh/ 1m2 pow a w tym roku jak będzie normalna zima i wyjdzie mi >22 np 25 to czy to zły wynik dla takiej bryły ?? biorąc pod uwagę że wiele rzeczy mam skopanych , że do szczelności np M.A.G.'a to mi daleko bo nie mam stropu lanego tylko wełna + dziurawa membrana , że garaż w bryle i wszystkie przepusty między PT a domem też nie są wykonane perfekcyjnie ....

myślisz że jest sens się "spuszczać" z kasy dla tych kilku kWh/1m2 ? wydawać kasę na termowizję i test szczelności by sobie i innym coś udowadniać ?

a co zrobisz jak cena za prąd wzrośnie przypuśćmy dwu krotnie? sytuacja na świecie nie jest taka że można spać spokojnie a tym bardziej że grzeje się czystym prądem. jeżeli uda się zrobić dom przykładowo tak jak barthowi może wyjść 10kWh/m2 to zawsze będzie miał dwa razy mniejsze zużycie niż jakby mu wyszedł domek 20kWh/m2. tu jedynie co wychodzi jakby na plus tego że do ogrzewania masz kable które w porównaniu do CO są pewnie z 2 lub 3 razy tańsze w instalacji ale w porównaniu do jakiejś pompy ciepła czy nawet kondensatu jakby się kto uparł cena za użytkowanie jest 2 lub 3 razy większa.
grzejąc czystym prądem uważam że warto projektować dom o jak najmniejszym zapotrzebowaniu. jeżeli już się nie wydaje dużej kasy na pompę ciepła i CO to warto te pieniądze zainwestować w lepszą izolację i staranniejsze wykonanie. czy test szczelności i kamerką coś pomoże? to zależy jaki byłby jego wynik. jakby prąd kosztował 2zł za 1kWh to każdy by taki test robił i poprawiał dom jakby co źle było ale na razie tak nie jest więc to wszystko zależy od inwestora. Ty już mieszkasz i użytkujesz więc w realu Twoje doświadczenia są cenniejsze od teorii. nie wiem jak użytkujesz dom itd. bo to Twoja sprawa ale zużycie w dwóch tak samo zbudowanych domach ale użytkowanych przez dwie różne rodziny będzie miało dwa różne zużycia i ono nie świadczy o tym czy dom dobrze jest zrobiony czy nie itp. nawet dom zbudowany jako typowo pasywny może mieć zużycie 30kWh/m2 to będzie znaczyło że nie jest pasywny? to świadczy tylko o tym że rodzina która by w takim mieszkała miała swoje jakby przyzwyczajenia które powodują duże zużycie. przykładowo lubią mieć temperaturę w całym domu min.25st bo są zmarzluchami a domek był liczony na 20st. może być też odwrotnie. podejrzewam też że można zmniejszyć zużycie nie grzejąc jakby cały czas tylko wtedy jak się jest w domu. sam myślę o taki rozwiązaniu bo bez sensu jest grzanie jak nikogo nie ma w domu ale tak można tylko dzięki chyba kablom które szybko reagują.
zużycie które podajesz w stopce tyczy się tylko ogrzewania czy cwu także? czym grzejesz cwu?

R&K
11-10-2014, 11:25
oj Kamil Kamil .... teoretyk z Ciebie ... idealista ....
przeczytaj dziennik ... na stronie 1 dla ułatwienia masz spis treści wiec bez problemu znajdziesz interesujące Cie rzeczy / tematy
nikt komentarzy nie karze Ci czytać ;)

zauważ że Arizona jest typowym projektem wybranym z pośród tysiąca innych dostępnych w sieci, kupionym i dostosowanym do założeń do założeń budownictwa niskoenergetycznego

proszę przeczytaj dziennik - a znajdziesz w nim wiele odpowiedzi na nurtujące Cie pytania , zobaczysz jak wyglądają w praktyce niektóre rozwiązania i z jakimi czasami dylematami ma się doczynienia na budowie

to jak było liczone OZC masz w DB
to jakie temperatury mam w domu również znajdziesz w okolicach naszego zamieszkania i w późniejszych wpisach , również zużycie energii na CWU i WM

na ostatnie pytanie - patrz stopka

jeśli myślisz o domu pasywnym i o nieogrzewaniu go podczas Twojej nieobecności - to jesteś w dużym błędzie i widać jak bardzo teoretyzujesz ... takie coś jedynie ma sens przy nieobecnościach pow 5 dni

M.A.G.
11-10-2014, 18:52
Marcin będzie robił test szczelności - zapytaj go kiedy to może na dwa domy lepszą kasę się uda wynegocjować...

sailah
11-10-2014, 22:21
nydar ma ciekawa konstrukcje ktora warto by bylo przeanalizowac doglebnie. Fajnie jakby monitorowal wilgotnosc w ekofibrze, przy MPF, dobowo i przez caly rok. Popatrzylibysmy kiedy dochodzi do akumulacji wilgoci, a kiedy do osuszania.

Straty do zero to nie spadaja raczej, chociaz sa ograniczane. o ile? O delte temperatury tego co pod sufitem i tego co wywiewane z poddasza, z uwzglednieniem strumienia.. + cieplo utajone z pary wodnej, ktora na innym materiale niz ekofiber juz by sie skroplila. Tak mysle mozna by do tego podejsc..

Tez sie zastanawiam nad sensem reku. Szczegolnie jesli sie upre na GWC. Chyba, ze domowa konstrukcja i jakas rzezba ze sterowaniem. Coraz wiecej tez widac argumentow, ze jednak wymiennink entalpiczny dla zimnego klimatu, a nie tylko dla cieplego z klima. Ale tutaj wlasnej konstrukcji sie raczej nie zrobi..
Poza tym pomyslec o zasilaniu z malego PV, bo z przewidywanym uzytkowaniem domu (otwarty salon na osciez, itp) w okresach przejsciowych, reku nie spelnialby swojej funkcji, a za wentyle trzeba placic..

rewo66
12-10-2014, 18:48
..... myślisz że jest sens się "spuszczać" z kasy dla tych kilku kWh/1m2 ? wydawać kasę na termowizję i test szczelności by sobie i innym coś udowadniać ?

Dokładnie. :)

A co do filtrów po miesiącu nie są tak bardzo brudne ale moja żona i tak je pierze raz na miesiąc :D Nie mam zamiaru z tym walczyc ;)

Mam pytanie. Kostkę jaoko opaskę wokół domu ubijałeś ręcznie czy zagęszczarką

R&K
13-10-2014, 16:45
kostkę układałem na suchym betonie
- 1 warstwa ubita
- 2 warstwa normalnie wsypana
- na niej kostka ułożona ok 0,7cm ponad krawężnik
- całość gumowym młotkiem dobijana przez deskę ok 0,5cm w dół

i pomyślałby ktoś .... to dziś właśnie mija 2 lata jak się przeprowadziliśmy

i ile rzeczy nadal nie zrobionych !!?? szok .... i nie mamy już białych ścian ... przydałoby się malowanie - ale poczekamy z tym jak córka podrośnie

cziczu
15-10-2014, 12:29
d) ooo jak szybko i ładnie poszło ...
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132933&d=1345822660
a mogę prosić o informację co to za drewno na filarze, czy też inny materiał?

R&K
16-10-2014, 09:11
filar jest obity tym samym materiałem co podbitka

na stronie "1" = spis treści

a w nim
- strona 49 ... podbitka

na stronie 49 wpis #967 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183223-Decyzja-podjeta-budujemy-Dom-Arizona-S-GL-581-w-stand-PASYWNYM-SUPER-ENERGOOSZCZ&p=5283953&viewfull=1#post5283953) a w nim

"dzięki REKINRW (http://forum.muratordom.pl/member.php?165225-REKINRW) zakupiłem podbitkę Gamrat kolor złoty dąb"

;)

Myjk
16-10-2014, 09:46
i ile rzeczy nadal nie zrobionych !!?? szok ...
Toteż mam podstawowe założenie, wykończyć dom na tip-top przed przeprowadzką. Ciekawe czy uda się wytrzymać. hihi ;)

rewo66
20-10-2014, 10:35
kostkę układałem na suchym betonie
- 1 warstwa ubita
- 2 warstwa normalnie wsypana
- na niej kostka ułożona ok 0,7cm ponad krawężnik
- całość gumowym młotkiem dobijana przez deskę ok 0,5cm w dół

i pomyślałby ktoś .... to dziś właśnie mija 2 lata jak się przeprowadziliśmy

i ile rzeczy nadal nie zrobionych !!?? szok .... i nie mamy już białych ścian ... przydałoby się malowanie - ale poczekamy z tym jak córka podrośnie

Dzięki Konrad za info.

Tymi paroma niedokończonymi rzeczami to bym się nie stresował. U nas jeszcze ogrodzenie, drewutnia, ogród i takie tam acha strych mam do skończenia ale to już chyba na emeryturze :) jak mi pozwolą (władze) pójść na emeryturę w końcu ;) Hej!!!

R&K
24-10-2014, 13:13
wczoraj między 13 a 15, najprawdopodobniej tuż przed 15 załączyło się ogrzewanie w jednym z pomieszczeń pożarło aż 0,2 kWh
dziś w nocy 3,3 kWh
więc sezon grzewczy 2014 / 2015 uważam za rozpoczęty ;)

R&K
03-11-2014, 09:34
148.1 kWh nCO za październik
178.9 kWh CWU za październik
1043.3 kWh CWU 5mcy i 10dni (20.05).

MARKOLA1
11-11-2014, 19:00
Witam
Ciekawy materiał na budowę.
http://www.youtube.com/watch?v=VpMwGwRUHtk

Mam takie pytanie czy bywasz może często w Mielcu?

Pozdrawiam

R&K
12-11-2014, 08:23
czesto jak czesto ... bywam czasami
pisz na PRV

_artur_
12-11-2014, 16:10
Czesc.. z tym priv problem bo masz pełną skrzynkę :) - jak mozesz to opróżnij bo też chciałem wysłać a się nie da :)

R&K
12-11-2014, 17:01
a bo tyle wszyscy piszecie :D ze cala zapchana ;) już usunąłem co nie co





148.1 kWh nCO za październik

piekar to za XI ? czy caly sezon ?

u mnie od poczatku 623.1kWh= 475,00kWh listopad 2014


grudzień - od początku sezonu 1767,9 = 1144,8 kWh
styczeń - od początku sezonu 2857,2 =1089,3 kWh
luty - od początku sezonu 3565,1 = 707.9 kWh
marzec - od początku sezonu 4108,0 = 542.9 kWh
kwiecień - od początku sezonu 4382,3 = 274,3 kWh


11gr duon + pge Rz dystryb +vat

Edit: wg linku ktory podał powyżej _artur_
stawka w PGE Dystrybucja na 2015 rok to 0,0350 = 3,5 grosza

czyli łacznie 14,5 grosza netto = 17,835 gr za kWh brutto

prosze - niech ktoś mnie sprawdzi bo sam nie wierze ....
wczesniej miałem ponad 4 gr netto >>> (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-z-COP-1-WYST%C4%84P-!!!/page1628&p=6625423#post6625423)



wg moich danych na promocji zaoszczedzilem na samym nCO 2234 kWh
wg licznika głównego od 1 grudnia do dziś 439 w drogiej i 2387 kWh w taniej

łacznie zysk ok DUON netto
dzienna 0,36 zł * 439 = 158,04*1,23 = 194,39zł (15%kwh)
nocna 0,11 zł * 2387 = 262,57*1,23 = 322,96zł
razem = 517 zł

obecny koszt sezonu grzewczego to 623 kWh w PGE po ok 28,5 gr = 180zł (od początku sezonu do 30 listopada 2014) + PGE dystrybucja za grudzień i styczeń ok.80 zł

od stycznia do kwietnia 1525,1 * 17,835gr = 272 zł

razem w tym sezonie grzewczym uwzględniając promocję w DUON z jakiej skorzystałem
532 zł

R&K
01-02-2015, 16:18
z aktualnych wieści - w bólach powstaje sauna ;)

poniżej postawiona i ocieplona 1 ścianka - powstała z ostatniej rolki wełny "20" która pozostała mi po budowie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302156&d=1422805798

za tą ścianką była 1 rura - biegnąca z pomieszczenia technicznego do wyrzutni w podbitce - rura wychodzi w łazience za wanną/za ścianą z KG / na całym poddaszu mam 40 cm wełny - wiec nawet pomieszczenia nieogrzewane są bardzo dobrze zaizolowane
tu widać proces odcinania się od strefy nieogrzewanej - poszła 1 puszka
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302158&d=1422805805

pionowe słupki są przykręcane do podłogi wykonanej z płyt wiórowych lub OSB / zależy w którym miejscu , a u góry do profila aluminiowego który trzyma wełnę
same słupki to różnego rodzaju grubsze listewki lub reszki łat lub kontr łat z dachu
wełna w pozostałych 2 ściankach to "10" - kupiłem paczkę z Rockwool'a jakiejś taniej ok 55 zł za 6,2 m2 jeśli dobrze pamiętam
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302159&d=1422805811
po zakończeniu pianowania otworu między łazienką a sauną (w skosach) przez wełnę "20" wyciągnąłem rurę która będzie zapewniać wentylację w saunie podczas użytkowania a przede wszystkim wyciągać nagrzane powietrze i puszczać przez rekuperator w celu odzyskania części energii
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302160&d=1422805818
tu widać ile brakło mi wełny - dosłownie 1 "placek" 100x60 cm :(((
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302161&d=1422805824

pozostała ścinka z silki "12" do zaizolowania między łazienką a sauną , od strony łazienki jest bardzo dobrze ocieplona - 15 cm grafitowego styropianu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=103671&d=1330458311
ale by pkt rosy nie występował w bloczku z silki trzeba zaizolować też z 2 strony ścianę
jeszcze z pudowy płyty fundamentowej zostały mi 2 kawałki XPS które przez całą budowę miały przeróżne zastosowania , a poprzednie 2 sezony grzewcze służyły jako "drzwi do sauny" ograniczając kubaturę do ogrzewania , w końcu znalazły swoje miejsce
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302162&d=1422805827
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302163&d=1422805829
pod niemi widać resztki grafitowego styropianu - miałem kilka "klocków" 30 cm które pociąłem na 10 - jak widać jeszcze troche styropianu potrzeba - trzeba będzie kupić 1 paczkę "10" i pewnie styropianem uzupełnię też tam gdzie brakło wełny
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302155&d=1422805796

na koniec całość zostanie zafoliowana
zastanawiam się nad podłogą - czy ją też foliować - chyba tak - by całe pomieszczenie było paroszczelne

następnie obiję ściany i skosy jakąś boazerią , i zbuduję się konstrukcję pod ławeczki
coś jak tu
http://www.eggerhof.mallnitz.at/files/u2/6000_Bonatherm_lfreigestellt.jpg

http://bach14.arcona.de/wp-content/uploads/Sauna_Baltic_Stralsund.jpg

i będziemy z żona się grzać ....
http://www.tennis-hotel.it/images/site/sauna1.jpg

muszę tylko sobie pomierzyć i rozrysować układ ławek i poziomów

24.01.2014
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302166&d=1422806772
udało się zakończyć z grubsza izolację na ścianie działowej - brakło mi 1 puszki piany - w poniedziałek 26 lub wtorek 27 stycznia pewnie zakończę prace nad izolacją

25.01.2014
- wymierzyłem pow , po podłodze to 3,95 x 2,45 :( - trzeba będzie ograniczyć chyba kubaturę przy zabudowie ławeczek - czyli robić w pełni zabudowane?

29.01.2014
prace nad ociepleniem pomieszczenia zakończone
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302164&d=1422806766

pozostało posprzątać, podocinać piankę
kolejny krok to foliowanie i budowa konstrukcji pod ławeczki

deski po budowie już pociąłem , pozostaje je wyczyścić, wypolerować i mozna dalej działać
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302154&d=1422805795

dotychczasowy koszt prac to ok 200 zł - bo wiekszość to materiały ktore pozostały mi po budowie

rewo66
02-02-2015, 06:43
Konrad cieszę się że działasz. :) Folia to najważniejszy element bo musi być paroszczelnie. Czy te dechy masz zamiar impregnować. Na podłogę wg mnie też musisz dać folię jeśli jak dobrze widzę masz płyty OSB. Rurę na wywiew masz. Zastanawiam się tylko bo to ciepłe nagrzane powietrze które chcesz przepuścić przez reku będzie miało bardzo dużą wilgotność. Czy nie będzie ci się skraplała woda w systemie wentylacji. W którymś miejscu. Szczególnie zimą przy wyrzutni i jej zamarzaniem. Pozdrawiam Wojtek :bye:

blekowca
02-02-2015, 07:54
Świetnie, że działasz.
A jak planujesz grzać tą saunę? Na przykładowej fotce widzę promiennik podczerwieni, ale może masz inne plany. Swoją drogą zazdroszczę etapu...
Takie hobbickie zapełnianie ostatnich wolnych kącików na finisz uczty, mniam, mniam :)

R&K
02-02-2015, 14:50
tak folia pójdzie po całości , również na podłogę, na podłodze następnie coś ala "legary" i właściwe deski
desek w ogóle nie będę impregnował - jedynie polerka , zastanawiam się właśnie bo mam trochę starej boazerii ściągniętej z korytarza w mieszkaniu w bloku - czy jej nie użyć - i mam obawy o lakier i te wysokie temperatury - chyba odpuszczę
wyrzutnie mam w podsufitce i nie raz z niej już sopel wisiał - tym się nie przejmuję, to co za requ jest już że tak powiem mało ważne , nawet jeśli w tej rurze coś na wcześniejszym etapie się skropli po wyciągnięciu powietrza z sauny WM wyrzucać będzie już powietrze suchsze i ono rurę osuszy , spora część wilgoci "wypluje" sama centrala

grzać myślę piecem elektrycznym - na razie do testów mam takiego kwadraciaka ok 4kW - tabliczki nie sprawdzałem - są w nim 4 takie sprężyny jak w żelazku
jeśli będzie to za mało to wykorzystam obudowę i wrzucę do niej 2 takie oto grzałki
http://www.saunas.pl/images/czesci-zamienne/grzalki/helo/watermark/wpx_4e6fde1f24688e3e06e8fdc35d3e218f.jpg
koszt 250 zł za szt - każda ma 5 KW - można kupić słabsze za ok 200 zł
do tego kamienie ok 40-60 zł
jakiś prosty czujnik temp + sterownik i gotowe

zamówiłem też folię oraz anemostat
http://www.saunas.pl/images/izolacja/watermark/wpx_1296df1be5459ad38d01b2c8923e1259.jpg
http://www.saunas.pl/images/wentylacja/watermark/wpx_448f7a2c05bef85c37159832fb528ea7.jpg

R&K
09-02-2015, 13:54
folia z taśmą oraz anemostatem dotarła w piątek
na razie nierozpakowany - musi chwilę poczekać na swoją kolej
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=303536&d=1423489596

niezwłocznie zabrałem się za foliowanie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=303535&d=1423489595

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=303534&d=1423489594

wcześniej jeszcze w izolacji ze styropianu wprawiłem listwy do mocowania boazerii
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=303537&d=1423489597

dziś lub jutro powinno być już całe pomieszczenie zafoliowane

elfika
15-02-2015, 10:28
hejka :)
jako imienniczka Twojej Córki, apeluję o poprawę pisowni na pierwszej stronie ;)

a tak poza tym to fajna ta Wasza Arizona :D

R&K
17-02-2015, 16:39
oj tam drobna literówka :P jakich wiele w tym dzienniku ;)

znów będzie dużo zdjęć
wprawiłem wczoraj 2 małe , brakujące kawałki listew do mocowania boazerii
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304890&d=1424188966

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304891&d=1424188966

następnie dokończyłem foliowanie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304885&d=1424188423

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304887&d=1424188425

pozostała jeszcze podłoga - ale to w późniejszym czasie to zrobię - co by folia nie zniszczyła się

kolejnym etapem było/ w zasadzie nadal jest czyszczenie kantówek
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304895&d=1424188971

takim oto urządzeniem - do którego przyczepia się papier ścierny
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304892&d=1424188968

i mamy oto taki efekt końcowy
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304894&d=1424188970

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304889&d=1424188965

niestety urządzenie się popsuło i czekam na część - więc niewiele wyczyściłem desek :(

następnie wziąłem się za piec - rozkręciłem obudowę i zrobiłem facelifting bebechom
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304886&d=1424188425

2 z 4 zwojów było uszkodzonych , a sam "trzpien" chyba z gliny pęknięty
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304884&d=1424188423

po sklejeniu od nowa nawinąłem spiralę i poskładałem piec
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304888&d=1424188426

uruchomiłem ponownie i ....
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=304883&d=1424188422
tylko 2 grzałki działają

tu wina jest w starym ukablowaniu ów pieca , pewnie sam metodą prób i błedów bym doszedł do tego co i jak ... ale jestem leniwy i mój ulubiony elektryk Dandi ma wieczorkiem podjechać z odpowiednim urządzeniem i sprawdzimy który drut gdzie ma być podłączony - cały problem bierze się stąd że w 1 miejscu nie widać jak idą druty a one dodatkowo zasilają jeszcze wentylator na dnie pieca - stąd bierze się spora liczba kombinacji

warto jeszcze zauważyć że ów piec ma już dołożoną 1 grzałkę taką jak mnie najbardziej interesuje - fotka była we wcześniejszym poście, pozostałe 4 zwoje / grzałki + wentylator robią tak naprawdę za dość mocną farelkę
chcę przetestować czy taka moc urządzenia będzie wystarczająca do mojej sauny - docelowo do tego pudła kupię i zamocuję typowe grzałki + zasypię całość kamieniami i będzie tak jak powinno być w saunie

djdarek
08-03-2015, 21:45
witaj, czy możesz podać przybliżone koszty jakie poniosłeś przy budowie swojego domu do stanu deweloperskiego zamkniętego?
pozdrawiam
djdarek

R&K
21-04-2015, 11:51
ze względu na budowę ZX35 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217809-R-amp-K-buduje-nowy-dom-ZX35-standard-PASYWNY-w-rozs%C4%85dnej-cenie/page66&highlight=zx35) - prace przy saunie mocno zwolniły - kantówki wszystkie które miałem zostały oszlifowane , wygładzone, czas przenieść je na poddasze
zorganizowałem małą dostawę boazerii , w wolnych chwilach przy gorszej pogodzie będę dalej dłubał
piec od elektryka ciągle nie wrócił

jest 20 kwietnia - sezon grzewczy się nie skończył jeszcze ... a w piątek już trzeba było rozpocząć sezon kosiarkowy
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=313982&d=1429612983
trawa tak urosłą że nie było już na co czekać , trzeba było ciąć

R&K
01-05-2015, 15:52
Niech się święci 1maja


Garaż posprzątany

Domek ze ślizgiem postawiony
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315403&d=1430487552

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=315404&d=1430487753

R&K
02-10-2015, 10:45
3 lata temu pisałem o siatce zabezpieczającej rynny przed liśćmi
oto kilka informacji dla innych
czy się sprawdzają ?
zdjęcie chyba mówi samo za siebie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=332682&d=1443772407

oczywiście nie jest to produkt bezobsługowy , czasami klipsy puszczają i końcówka siatki wisi brzydko i trzeba wejść po drabinie i ją ponownie poprawić
zawsze się trafi że kilka liści gdzieś się przemknie ale one są wychwytywane przez sitka w rewizjach w spustach rynnowych
późną jesienią lub wiosną siatka wymaga wyczyszczenia , ja zazwyczaj ją ściągam/ podnoszę i równolegle czyszczę rynny raz do doku

dziś teoretycznie rozpoczął się sezon grzewczy - ale to było przez przypadek - po przerwie w dostawie prądu w lecie coś trafiło ustawienia sterowników i ich ponowne programowani odkładałem w czasie aż dziś w przedsionku sterownik umyślał sobie podbić temperaturę do fabrycznie zaprogramowanej - akurat przedsionek jest najzimniejszym miejscem w domu i w nim 21*C nie utrzymujemy , w sezonie jeśli dobrze pamiętam zaprogramowane jest 16*C
w domu nadal 23-24,5*C (w pokojach północnych/sypialniach chłodniej , w salonie i kuchni od południa słońce piękni dogrzewa) więc do prawdziwego sezonu grzewczego jeszcze co najmniej 2 tyg

PS. czy ktoś zna jakiś sprawdzony sposób na nornice? może jakaś trutka?

R&K
12-10-2015, 09:29
wrzucam na pamiątkę fotkę ;)
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=333810&d=1444638344

pogoda na najbliższe dni niezbyt dobra, słońca prawie brak za kilka dni zacznie pykać
rok temu 2 tyg później rozpoczął się sezon

R&K
05-11-2015, 13:51
październik za nami
nie spisałem sobie licznika z 1 listopada , stan z przedwczoraj (3.11 godz 19) to 13822 czyli za października 216,9 kWh <40 zł

R&K
08-12-2015, 10:57
październik za nami
nie spisałem sobie licznika z 1 listopada , stan z przedwczoraj (3.11 godz 19) to 13822 czyli za października 216,9 kWh <40 zł

dla potomnych wklejam dane
nCO: 556,4 kWh (dane od 3 do 28.11 , bo później nie było mnie kilka dni) = ok 100 zł
CWU: 215.3 kWh


a dla siebie i osób z naszej Gminy wklejam link >>>> (http://www.carpatiabiznes.pl/wydarzenia_i_aktualnosci,kolbuszowa_przygotowuje_s ie_do_ekologicznej_inwestycji.html)

blekowca
08-12-2015, 13:47
Jak zwykle super wyniki, Konrad. Frapuje mnie koszt twojej kWh... z przesyłem wychodzi ci 18 gr. Robiłem sam przymiarki do Duona i innych. Pierwszy rok w promocji rzeczywiście ceny duużo niższe, ale potem już nic specjalnego - tyle że gwarantują cenę nie wyższą niż u dotychczasowego dostawcy. Może mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy, jak ci się udało wynegocjować tak dobre warunki.
Acha, w link kliknąłem - fotowoltaika u was też kusi...:) - temat mi bliski, czekam na relację z realizacji.

R&K
08-12-2015, 14:03
podpisałem umowę końcem 2014 roku z gwarancją ceny do końca 2017 roku na poziomie 11 gr netto = 13,53 gr brutto
do tego PGE Dystrybucja G12W i stad taki a nie inny wynik

nic specjalnego nie musiałem robić

_artur_
08-12-2015, 14:53
właśnie cena dystrybucji jest różna.. u mnie duon 11 netto ale z dystrybucją PGE Skarżysko wychodzi już 0.2424 pln brutto

imrahil
08-12-2015, 16:22
dokładnie. u mnie 0,185 czy 0,186 brutto z dystrybucją.

blekowca
09-12-2015, 08:45
A u mnie sama dystrybucja to 20 gr :o - zdzierstwo...

APZ
09-12-2015, 08:59
Panowie podają w taryfie nocnej. U mnie w dystrybucja w taryfie nocnej G12W będzie 0,0414 a w dziennej 0,2535 dodając do tego cenę samego prądu nie licząc opłat dodatkowych wychodzi 0,2+,0414 = ~0,25 zł/kWh i 0,413+0,253=0,67zł/kWh.
Trzeba czekać na dobrą ofertę u konkurencji. Duon ma już stałych klientów teraz walczą o wysoką marżę.
Przy podpisywaniu umowy trzeba pamiętać o jej długości.
Pozdrawiam
Przemek

R&K
09-12-2015, 14:57
taniej już raczej się nie da, do 2017 spokojna głowa , a później będziemy się martwić , wiele firm ma gwarancję do 2017 roku , więc na przełomie 2017/2018 będzie znów sporo dobrych ofert

R&K
30-12-2015, 14:24
październik za nami , licznik z września pokazywał 13 605,1 kWh
nie spisałem sobie licznika z 1 listopada , stan z przedwczoraj (3.11 godz 19) to 13822 czyli za października 216,9 kWh <40 zł



dla potomnych wklejam dane
nCO: 436,6 kWh* (dane od 3 do 28.11 - 14 258,6 - bo później nie było mnie kilka dni) = ok 100 zł
CWU: 215.3 kWh

* w danych za listopad coś źle policzyłem :( cytowane dane są już po korekcie)

stan licznika 14 946,5 z dziś rano tj 30.12.2015
nCO: 687,9 kWh (dane od 28.11 - 30.12 ) = ok 130 zł , od początku sezonu
CWU: Brak danych - podlicznik się .....

od początku sezonu 1341,4
rok temu "grudzień 1144,8 kWh - od początku sezonu 1767,9"

Schatje
12-01-2016, 15:41
Konrad, o ile dobrze pamiętam, nie macie chyba okapu nad indukcją.....
Nie brakuje go Wam, jak to wygląda z perspektywy czasu? Jak z zapachami?

Zmieniła nam się trochę koncepcja urządzenia kuchni i w nowym miejscu nie ma za bardzo możliwości zamontowania okapu, więc zastanawiamy się, czy by go sobie nie odpuścić....

Pozdrawiam:)

_artur_
12-01-2016, 22:41
Pozwól ze sie wtrącę - od półtora roku nie mamy okapu nad indukcją i jakos nie ma planów montażu..

APZ
13-01-2016, 07:48
A macie pochłaniacz? A jak wygląda kuchnia czy jest otwarta na salon?

Jacekss
13-01-2016, 07:55
sorki za wtrącenie się - mam podobnie, bez okapu... jest ok, teraz te garnki nie emitują za dużo pary :)

_artur_
13-01-2016, 09:10
sorki za wtrącenie się - mam podobnie, bez okapu... jest ok, teraz te garnki nie emitują za dużo pary :)

To nie chodzi o garnki tylko o opary z gazu ewentualnie innych produktów spalania..


A macie pochłaniacz? A jak wygląda kuchnia czy jest otwarta na salon?

ja mam otwartą i nie przeszkadza.. czasem pachnie - ale moja żona dobre rzeczy gotuje to i zapach nie przeszkadza ;)

Schatje
13-01-2016, 11:08
Znajomi, którzy mają okapy twierdzą, że rzadko używają lub prawie wcale.....
więc może faktycznie tragedii nie będzie bez okapu....

Najwyżej będzie motywacja, by smacznie/j/ gotować;)

Jacekss
13-01-2016, 11:44
To nie chodzi o garnki tylko o opary z gazu ewentualnie innych produktów spalania..
ja mam otwartą i nie przeszkadza.. czasem pachnie - ale moja żona dobre rzeczy gotuje to i zapach nie przeszkadza ;)

u mnie gazu brak :)

R&K
15-01-2016, 20:06
Konrad, o ile dobrze pamiętam, nie macie chyba okapu nad indukcją.....
Nie brakuje go Wam, jak to wygląda z perspektywy czasu? Jak z zapachami?

Zmieniła nam się trochę koncepcja urządzenia kuchni i w nowym miejscu nie ma za bardzo możliwości zamontowania okapu, więc zastanawiamy się, czy by go sobie nie odpuścić....

Pozdrawiam:)

na brak okapu nie narzekam - z zapachami wg mnie nie ma problemu - w kuchni i pobliskiej spiżarce mam w sumie 3 wyciągi
1 problem jest z para skraplająca się pod szafka podczas intensywnych gotowań , ale u nas nie jest to zbyt częste
gównie staramy sie gotować na 2 skrajnych palnikach czyli para idzie pod sufit a nie pod szafki

jedyny mankament / bląd osoby wykonujacej meble - plyta pod uchwytami nie byla wylakierowana i zaczyna lekko pęcznieć / powinna być wylakierowana w 100% i na lakien zamontowany uchwyt by wilgoć nie dostawała się do płyty

więcej uwag brak

edit: po przeczytaniu kolejnych postów
gazu brak
kuchnia otwarta na salon
czasami myśle że pochłaniacz tylko po to by wywalić / przepchać pare wyżej pod sufit i dalej sama już do WM , ale to chyba głownie ze wzgledu na te pęcznienia frontów , za rok lub 2 je wymienie i będzie po problemie

inż.maliniak
16-01-2016, 08:12
na brak okapu nie narzekam ...

...1 problem jest z para skraplająca się pod szafka podczas intensywnych gotowań ...

...w kolejnym zdaniu sobie zaprzeczyłeś ;) ale to pokazuje że okap jest jednak potrzebny, głównym jego zadaniem jest wyrzut poza budynek powstającej podczas procesu gotowania pary wodnej. Oczywiście można bez ale pojawiają się skutki uboczne, które opisałeś, czyli niszczenie spodu szafek kuchennych i zabrudzenie sufitów czyli częstsze malowanie... W tym momencie trzeba sobie przemyśleć czy godzimy się na takie mankamenty czy jednak inwestujemy w okap...

R&K
16-01-2016, 08:31
po 1 nie zaprzeczam , jest tam słowo klucz "intensywnych gotowań" czyli takich od święta - 2x w roku to nie problem i nie powód by wywalać X kasy na zbędny okap
po 2 dla mnie największym problemem było//jest w tym zagadnieniu to czy robiąc okap robić dziurę w domu, czy wywalać w wentylację i zaburzać jej pracę , wybrałem rozwiązanie najlepsze z możliwych
a to że 2 drzwiczek od szafek pęcznieje wynika z błędu osoby wykonującej szafki a nie tego z nie mam okapu , pozostałe płyty szafek sa w idealnym stanie - nawet ta od spodu która teoretycznie jest najbardziej narażona na parę i wilgoć

R&K
01-02-2016, 11:06
stan licznika 14 946,5 z dziś rano tj 30.12.2015
nCO: 687,9 kWh (dane od 28.11 - 30.12 ) = ok 130 zł , od początku sezonu
CWU: Brak danych - podlicznik się .....


stan licznika 16 270,7 z dziś rano tj 01.02.2015
nCO: 1 324,2 kWh

2 665,6 kWh - od początku sezonu

R&K
19-02-2016, 17:05
przyszedł rachunek z PGE Dystrybucja
troche mnie wk..... - stawki nie zgadzają się z oficjalnym cennikiem zamieszczonym na www!!! SKANDAL !!!!!! w poniedziałek będzie zadyma u samego Pana dyrektora regionu

od 17 sierpnia do 10 lutego zużycie całego domu 5 393 kWh - 20% z tego w drogiej 1116 kWh
średnio roczna wyjdzie wyższa bo ta część roku zawiera znaczną część sezonu grzewczego
na dziś na liczniku mam nieco ponad 3000 kWh / sezon ten grzewczy ....

chyba jest OK ;)
powoli LOTTO mi TO

BYQ
25-02-2016, 15:33
Konrad - przegladalem Twoj dziennik, bo pamietalem, ze umieszczales zdjecia oswietlenia w podbitce - stosowales jakies szczegolne oprawki? IP44 czy wieksze (IP67)? Kable pomiedzy lampkami masz puszczone 'gole' czy w peszlu?

R&K
01-03-2016, 21:18
trudne pytania zadajesz.....
oprawy w podbitce mam marketowe , najtansze , chromowane , z czaem stroche zdzewieja , narazie przyjmuje ze sa OK
kable bez peszla , 4 sciany domu dzielone stycznikami w tablicy wlanczam jak chce , podlaczone z zegarem czasowym

hmmmm
co jeszcze???

aaaa 1 marca stan licznika ...
16 868,6 kwh
co oznacza .....
nCo za luty 597,9 kWh
16868,6-13597,2= 3271,4 kWh - od początku sezonu
...hmmm
dobrze jest .....

Jacekss
03-03-2016, 07:49
dobrze że tu zajrzałem :) przypomniałeś mi o spisaniu licznika hehe
jak ty to robisz... że tyle masz zużycia? u mnie ok 2 razy tyle ale z CWU :)

R&K
03-03-2016, 09:37
problem w tym że ja nic nie robię ... po prostu żyję

Zefir22
09-03-2016, 22:43
4dni czytania , gratulacje , tym dziennikiem rozwiałeś wszystkie moje watpliwości i utwierdziłem mnie w postanowieniu o grzaniu prądem . Wielkie dzieki

R&K
05-04-2016, 10:39
17 481,3 kwh - 2 kwietnia
co oznacza .....
nCo za marzec 612,7 kWh
17 481,3-13597,2= 3884,1 kWh - od początku sezonu

amarulla
21-04-2016, 20:01
Witaj,

skrzynkę masz zapchaną, więc spróbuję tutaj.
potrzebuję pomocy, bo przekopałam Twój i kilka innych tematów i nie potrafię znaleźć odpowiedzi. mamy dom na płycie (20cm XPS+ 20cm betonu). plan na ogrzewanie oczywiście kable grzejne - pytanie jak je zamocować do płyty? Twój sposób znam, kojarzę, że ktoś pisał o uchwytach szybkiego montażu ( https://www.tim.pl/uchwyt-szybkiego-montazu-plaski-usmp-5-16-4-100szt?gclid=CjwKEAjw9OG4BRDJzY3jrMng4iQSJABddor1z PSlPNR6kvV-FGRPZilasFYjlcgr6lf6h5FU6uYgyxoCLAHw_wcB) - można?? pytanie laika - nie zjara się to??

jeśli się zbytnią indolencją wykazałam to przepraszam, ale cięzko coś na ten temat znaleźć. na kable pójdzie cieńka wylewka samopoziomująca (2cm).

pozdrawiam,

Marta

miloszenko
22-04-2016, 09:49
Witaj,

skrzynkę masz zapchaną, więc spróbuję tutaj.
potrzebuję pomocy, bo przekopałam Twój i kilka innych tematów i nie potrafię znaleźć odpowiedzi. mamy dom na płycie (20cm XPS+ 20cm betonu). plan na ogrzewanie oczywiście kable grzejne - pytanie jak je zamocować do płyty? Twój sposób znam, kojarzę, że ktoś pisał o uchwytach szybkiego montażu ( https://www.tim.pl/uchwyt-szybkiego-montazu-plaski-usmp-5-16-4-100szt?gclid=CjwKEAjw9OG4BRDJzY3jrMng4iQSJABddor1z PSlPNR6kvV-FGRPZilasFYjlcgr6lf6h5FU6uYgyxoCLAHw_wcB) - można?? pytanie laika - nie zjara się to??

jeśli się zbytnią indolencją wykazałam to przepraszam, ale cięzko coś na ten temat znaleźć. na kable pójdzie cieńka wylewka samopoziomująca (2cm).

pozdrawiam,

Marta

Uchwyty bardzo wygodne do roznych kabelkow, przy polozeniu na podlodze nie bedzie trzeba dawac tak gesto, dobra wiertarka (bosch niebieski) i mysle, ze w 2-3 godziny wszystko bedzie powiercone :)

Trzeba sie liczyc, ze czasem trafi sie preta, wtedy jak sie go skutecznie obejdzie to wiercic w linii :)

Inny sposob to przymocowac kable do siatki i lekko wszyskto uniesc podczas robienia wylewki. Obie metody skutecznie i wstarczajace.

amarulla
22-04-2016, 23:07
dzięki Miłoszenko :) siatki nie będzie, bo tylko wylewka samopoziomująca na płycie - czy powinna być siatka?? zbrojenie rozproszone, więc prętów niet, ale beton pieruńsko mocny :) moja główna obawa to stopienie tych uchwytów - wiem, że irracjonalna ale... ;)

_artur_
23-04-2016, 08:06
nie ma szans ich stopić.. kabel maksymalnie do 60-80* się nagrzewa..

amarulla
26-04-2016, 16:57
dziękuję :)

R&K
27-04-2016, 12:34
nie przychodziły mi powiadomienia ....
jeśli płyta i samopoziomu to przelicz ile go pójdzie i jaki to koszt będzie - to dlatego ja zdecydowałem się na takie właśnie rozwiązanie

R&K
01-05-2016, 10:23
17 630,8 - 1 maja
co oznacza .....
nCo za kwiecień 149,5 kWh
17 630,8 -13597,2= 4033,6 kWh - od początku sezonu

przyszła mi FV z Duonu - za pół roku - coś się im stało i nie wystawiali mi faktur
i tam zużycie od 18.08 do 11.02 wyniosło 5393 kwh a średnia cena 1 kwh z Duonu bez PGE DYSTYRYBUCJA to 20 gr brutto / 20% zużywamy w drogiej taryfie

R&K
09-06-2016, 15:18
kartka z kalendarza 09. czerwca.2016 roku

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=358065&d=1465481782

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=358067&d=1465481795

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=358066&d=1465481788

R&K
06-09-2016, 08:03
zaglądnąłem dziś do Geoportalu a tu niespodzianka
po 4 latach zaktualizowana fotka - wykonana chyba rok temu w okresie letnim
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=366551&d=1473145262

R&K
08-09-2016, 10:20
w dniu wczorajszym korzystając z obecności koparki na sąsiedniej działce gdzie został wykonany przyłącz wody mogłem wykopaliśmy coś takiego
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=366800&d=1473325397

drenaż będzie przedłużony o ok 1,5 m , podczas prac odkopiemy stare rury i sprawdzimy ich stan po 4 latach ,wykonanie za ok 4-5 tyg, wraz z wyrównaniem ziemi i zlikwidowaniem górki którą mam na swojej działce od 5 lat właśnie w tym celu :D

malux20
01-10-2016, 13:27
załatwiłes?

R&K
29-10-2016, 22:31
Malux - jeszcze nie - nie zagłębiałem się w temat - za ok 2 tyg będziemy go kontynuować - zadzwonię

a teraz to co misiaczki lubią najbardziej
twarde dane z licznika głównego

zaintrygowany wpisami z wątku elektrycznego postanowiłem podejść do licznika i pstryknąć kilka fotek - robię to co roku przy zmianie czasu bo wtedy synchronizuję ustawienia licznika ze sterownikami od kabli
i tak dziś wyszła ok 10 min rozbieżność względem ustawień z przed miesiąca - zachodzę w głowę jak to możliwe
dlaczego z przed miesiąca?? moje sterowniki są takie oooo wiec czasami gubią ustawienia przy zaniku prądu - więc by nie gdybać na lato je wyłączyłem i uruchamiając ogrzewanie musiałem poświecić ok 15 min i poustawiać 11 sterowników od nowa - oczywiście sprawdziłem czas na liczniku by się mniej więc co do 1 min zgadzały - a tu dziś takie zdziwienie - jutro rano muszę zaktualizować ustawienia na sterownikach :(

i teraz fotki parami rok do roku (różnica kilka dni i godzin)
zdjęcia wykonane odpowiednio
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371477&d=1477775357
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371474&d=1477775352
czyli rok i 4 dni

oczywiście taryfa jedyna słuszna G12W
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371478&d=1477775359
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371473&d=1477775351
tu nic się nie zmieniło

całościowe zużycie po 4 i 3 latach (wprowadziłem się 13 października - licznik mam od sierpnia ale wskazania początkowe były znikome)
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371475&d=1477775353
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371470&d=1477775346
czyli 41 598,1 - 32 101,6 = 9 496,5 kWh

tu trzeba zaznaczyć że prowadzę drugą budowę i coś tam w tym wyniku pochłonęła szlifierka, wiertarka, światło etc

taryfa droga
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371479&d=1477775361
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371472&d=1477775349
czyli 12 313,3-9952,4= 2 360,9 kWh

taryfa tania
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371480&d=1477775363
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=371471&d=1477775348
czyli 29 248,8 - 22 149,2 = 7 099,6 kWh

czyli 25% droga 75% tania
tak czy inaczej ok 3300 PLN brutto w skali roku - dokładnie nie sprawdzałem FV - kiedyś w wolnym czasie to zrobię i poniżej dopisze / zaktualizuję ten wpis

Arturo72
30-10-2016, 00:41
całościowe zużycie po 4 i 3 latach (wprowadziłem się 13 października - licznik mam od sierpnia ale wskazania początkowe były znikome)


czyli 41 598,1 - 32 101,6 = 9 496,5 kWh

czyli 29 248,8 - 22 149,2 = 7 099,6 kWh

czyli 25% droga 75% tania
tak czy inaczej ok 3300 PLN brutto w skali roku - dokładnie nie sprawdzałem FV - kiedyś w wolnym czasie to zrobię i poniżej dopisze / zaktualizuję ten wpis
Czyli zobacz jakie znaczenie ma COP po tych kilku latach.
Taryfę G12W czyli nowy licznik od zera mam od października 2014r czyli równo dwa lata i przed chwilą byłem sprawdzic i na liczniku głównym jest 13600kWh z czego 10000kWh z groszami w taniej taryfie.
Proporcje się zgadzają czyli ok.75% tania i 25%droga ale zużycie mniejsze.

mari180790
10-11-2016, 15:56
Witaj!
Jest możliwość napisania (może być priv) ile kosztowało Cię ocieplenie poddasza ( wełna, płyty,profile, kable pod elektrykę oraz hydraulika- chyba, że posiadasz podłogówkę to nie podawaj ceny hydrauliki) ?
Ile masz m2 na poddaszu po podłodze?

R&K
10-11-2016, 16:02
no wiesz... ciezka sprawa .... trudne pytania zadajesz :S

mari180790
10-11-2016, 17:43
Jak to tajemnica to nie było tego pytania

Pozdrawiam:)

R&K
10-11-2016, 19:24
Nie tajemnica tylko nie mam pojecia, wiedziałem może 4 lata temu, ale nie dziś

mari180790
11-11-2016, 09:08
Ok rozumiem
Pozdrawiam

R&K
01-12-2016, 13:10
1 maja - 17 630,8
1 listopada - 17 939,4 - 308,6 kWh (216,9)
1 grudnia - 18 664,6 - 725,2 kWh (556,4)

zużycie wyższe o .... grubo ponad 25% w porównaniu do ubiegłego roku

R&K
03-01-2017, 13:53
31 grudnia 19 571,2 - 906,0 kWh
od początku sezonu 1940 kWh
rok do roku na 31 grudnia - 4624

początek sezonu o 600 kWh zimniejszy


* w danych za listopad coś źle policzyłem :( cytowane dane są już po korekcie)

stan licznika 14 946,5 z dziś rano tj 30.12.2015
nCO: 687,9 kWh (dane od 28.11 - 30.12 )
od początku sezonu 1341,4

rok temu "grudzień 1144,8 kWh - od początku sezonu 1767,9"

annatulipanna
10-01-2017, 15:22
Witam serdecznie! Próbowałam pisać na priv, ale nie można się dostać :) Napiszę więc tutaj. Na początku gratuluję dzienników budowy i przebiegu prac związanych z budową. Mistrzostwo! Na dziennik Arizony trafiłam, szukając realizacji Domu Modelowego w Jankach. Wydawał się być moim ideałem:) Jednak ostatecznie powstał nieco mniejszy i prostszy projekt indywidualny. Jednak z Waszym dziennikiem nie mogłam się rozstać,gdyż zastosowaliście wiele rozwiązań, które mnie interesują. A do tego pisany jest w tak przyjemnej formie, że chce się do niego wracać. Dobra, kończę już z tym słodzeniem :) Chciałam się dowiedzieć, jak sprawuje się ogrzewanie elektryczne ułożone na powierzchni płyty. Wszyscy zalecają zatopić kable w płycie, aby lepiej nagrzać całą masę akumulacyjną. Mi jednak bardziej podoba się twoja metoda i możliwość pominięcia pomieszczeń nieogrzewanych, oraz miejsc zabudowanych. Tylko mam obawy czy wystarczająco nagrzewa się płyta w taryfie nocnej. Ty już kilka lat mieszkasz z takim systemem i możesz coś powiedzieć. Pozdrawiam i czekam na info.
Ania

R&K
11-01-2017, 15:05
dziekuje, taki wlasnie był cel dziennka/ów sam szukalem wielu informacji i był z tym problem ....

nie ma większego znaczenia gdzie i jak zatopione będą kable , prędzej czy później strefy np. niezabudowane tez się nagrzeją
beton ma bardzo duza mozliwosc akumulacji i ogrzewanie tylko w taniej taryfie się sprawdza
np. u mnie chodzi tylko 2 h nad ranem przez znaczna czesc sezonu , teraz przy -20 to było za mało i musialem zwiekszyc liczbe godzin - ale tu dużo zależy od sterownikow - z AuraTONOW NIE JESTEM ZADOWOLONY - ten który jest w ZX35 - był ostatnio prezentowany wydaje się być sensowny

annatulipanna
11-01-2017, 20:09
Dzięki za odpowiedź. Ja się właśnie tak zastanawiałam, czy jeśli kable będą umieszczone na powierzchni płyty, to ciepło szybciej ucieknie w posadzkę i zacznie ogrzewać pomieszczenie, zamiast akumulować się w płycie. Wówczas pomieszczenia nagrzałyby się do zadanej temperatury szybciej, niż zdążyłaby się nagrzać płyta. Czyli akumulacja za słaba, albo przegrzane pomieszczenia w celu wygrzania płyty :)
A powiedz mi Konradzie, czy temperatura podłogi nie zmienia się znacząco w trakcie pracy ogrzewania? Zupełnie nie wiem, do jakiej temperatury nagrzewają się kable w trakcie pracy i czy jest to odczuwalne na podłodze.

R&K
11-01-2017, 21:24
Wiele osob u mnie twierdzi ze mam zimna podloge
Plyta ma temperature innych przegrod 21*C
Gdy w pom temp spada zalaczaja sie kable
Gdy chodza wiem o tym odczuwam to. Posadzka nieco cieplejsza
Czym mniejsze zapotrzebowanie tym mniej pracuja tym posadzka ma temp zblizona do oczekiwanej w danym pom8eszczeniu
Reszta .... bez znaczenia

R&K
12-02-2017, 13:26
nie spisalem licznika na koniec stycznia cos ponizej 21 tys kWh
obecnie 21400
na koniec lutego sprubuje precyzyjniej policzyc ile moglo pojsc w styczniu

R&K
10-03-2017, 14:58
dla potomnych dane

1 maja 2016 - 17 630,8 (koniec poprzedniego sezonu / stan licznika na poczatku tego sezonu)
z 2 marca 21 894,1 Kwh - luty ok 900 kWh
razem 4263,3 - nadal ponizej 800 zl :D :P

R&K
06-04-2017, 11:30
5 kwietnia 22 395,5 kWh na liczniku - 501,4 kWh za marzec
i 4764,7 od początku sezonu

mateuszws
04-03-2018, 18:08
Jak można się z Panem skontaktować? Ponieważ PW nie jest możliwa do wysłania z uwagi na pełną skrzynkę.

R&K
03-05-2018, 14:40
stan licznika
3 maja 2017 - 22 665,6
3 maja 2018 - 27 259,6
sezon zimowy 2017/2018 = 4 594 kWh

ProStaś
03-05-2018, 17:57
Konrad, daty się nie zgadzają.
Te 4594 kWh wychodzi od 03 maja 2016 r. do 03 maja 2017 r.

A ile było od 03 maja 2017 r. do 03 maja 2018 r?

R&K
21-10-2018, 17:23
To byly dane za ostatni sezon
Rok byl zle wpisany

R&K
16-11-2018, 17:07
stan licznika
3 maja 2018 - 27 259,6

wczoraj uruchomiłem ogrzewanie w domu, nie było włączone bo sterownik mi jeden padł i miałem go wymienić - efekt jest taki że nadal go nie zamówiłem nie mówiąc o wymianie a ostatnie 2 dni bez zysków słonecznych spowodowały że w domu odczuwać zaczęliśmy chłód
wcześniej zyski słoneczne i bytowe w zupełności wystarczały

stan z 3 maja potwierdzony fotką 15 listopada , obecnie w domu trwa wyrównywanie temperatury do 21* - sadzę że po dzisiejszej nocy będzie już OK

z innych spraw które obecnie małymi kroczkami pcham do przodu - poczyniłem taką ala "szopę" która stanęła przy płocie plecami do budynków gospodarczych sąsiadów w części mojej działki gdzie mam lasek brzozowy
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=421832&d=1542392025

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=421835&d=1542392057

szopa zrobiona po taniości - fundament z krawężników drogowych, podłoga z bloczków chodnikowych 50x50, kupiłem kilka belek 10x10, parę krokwi trochę łat , całość obita blachą aluminiową z odzysku, drzwi wejściowe z odzysku , środek ocieplony najtańszą wełną 10 cm , od środka obite sklepowymi panelami typu stace wall, a sufit obłożony boazerią z odzysku

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=421833&d=1542392038

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=421834&d=1542392047

okno 120x60 to pakiet szybowy który został mi z budowy Arizony - firma go uszkodziła podczas montażu i później przywiozła nowy a ten uszkodzony zostawili mi

R&K
16-07-2019, 20:24
Dla potomnych
11.05.2019 - 31 515,2
03.05.2018 - 27 259,6
Różnica-------> 4 255,6 kWh

Z ciekawostek
W domu pojawił się klityzator 3.5KW wifi
Taras zmienia kolor na szary i powoli zawarta to winorośl
Szopa zabudowana ale jeszcze nie skończona
Pojawił się też kompostownik
Życie mija szybko ... zmiany za to powolne...

miloszenko
16-07-2019, 21:41
Dla potomnych
11.05.2019 - 31 515,2
03.05.2018 - 27 259,6
Różnica-------> 4 255,6 kWh

Z ciekawostek
W domu pojawił się klityzator 3.5KW wifi
Taras zmienia kolor na szary i powoli zawarta to winorośl
Szopa zabudowana ale jeszcze nie skończona
Pojawił się też kompostownik
Życie mija szybko ... zmiany za to powolne...

A pamiętam jak dziś jak pompiarze zarzucali kablarzom, że tym drugim zabraknie alternatywy, i proszę, dowód jak na dłoni, że się mylili :)

U mnie klima 4 rok, w tym roku dojdzie fotowoltaika, dwa elektryki na podwórku, za chwilę nie będę potrzebował żadnego lobby żeby jeździć czy do zasilać !!!

R&K
29-02-2020, 17:55
2 763,9 od początku sezonu 2019/2020
Jak tak dalej pojdzie skończy sie na 3300 wzgledem ok 4000-4200 z poprzednich sezonow

20-25% cieplejszy sezon od minionych

R&K
28-04-2020, 21:36
Dla potomnych
11.05.2019 - 31 515,2
03.05.2018 - 27 259,6
Różnica-------> 4 255,6 kWh


czas na podsumowanie sezonu grzewczego 2019/2020
11.05.2019 - 31 515,2
27.04.2020 - 34 855,7
Różnica-------> 3 340,5 kWh

obecnie cena w FORTUM sprzedaż + dystrybucja 33 gr netto - coś dużo -czas przejechać się do Mielca do PGE i sprawdzić cenę
tak czy inaczej sezon grzewczy wg licznika i stawki nocnej z FV kosztował mnie 1355,90 zł - ale chyba są jakieś dopłaty ???
bo z FV Należność brutto za okres 10.08.2019 - 04.02.2020 - 1 339,37 brutto - Wynik rozliczenia (1-3+4-5) -957,39 (nadpłata)

bob_budownik
28-04-2020, 23:11
czas na podsumowanie sezonu grzewczego 2019/2020
11.05.2019 - 31 515,2
27.04.2020 - 34 855,7
Różnica-------> 3 340,5 kWh

obecnie cena w FORTUM sprzedaż + dystrybucja 33 gr netto - coś dużo -czas przejechać się do Mielca do PGE i sprawdzić cenę
tak czy inaczej sezon grzewczy wg licznika i stawki nocnej z FV kosztował mnie 1355,90 zł - ale chyba są jakieś dopłaty ???
bo z FV Należność brutto za okres 10.08.2019 - 04.02.2020 - 1 339,37 brutto - Wynik rozliczenia (1-3+4-5) -957,39 (nadpłata)

załóż PV

R&K
02-01-2021, 17:57
Początek sezonu
05.11.2020 - 34 855,7
02.01.2021 - 36 007.2
Razem 2020/2021 - 1 151,5kW

R&K
19-04-2021, 22:08
Początek sezonu
05.11.2020 - 34 855,7
19.04.2021 - 38 221,6
Razem 2020/2021 - 3 365,9kW

100-150 dojdzie ? max ?
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=454965&d=1618866328

Arturo1972
19-04-2021, 23:37
Początek sezonu
05.11.2020 - 34 855,7
19.04.2021 - 38 221,6
Razem 2020/2021 - 3 365,9kW

100-150 dojdzie ? max ?
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=454965&d=1618866328

Bez cwu oczywiście ?

R&K
03-11-2021, 23:38
oczywiście
38,2K * 30 gr daje 11466,48
co daje na 9 lat 1275 zl za sezon - pochwal się swoimi rachunkami

z ciekawostek - na dachu pojawiła się instalacja prawie że 10kW
od przyszłego sezonu dom będzie niemalże samowystarczalny

miloszenko
04-11-2021, 07:43
oczywiście
38,2K * 30 gr daje 11466,48
co daje na 9 lat 1275 zl za sezon - pochwal się swoimi rachunkami

z ciekawostek - na dachu pojawiła się instalacja prawie że 10kW
od przyszłego sezonu dom będzie niemalże samowystarczalny

I tutaj można podsumować wieloletnie dyskusje, w których "pompiarze" zarzucali "kablarzom", że jak dadzą kable to w razie czego nie będzie alternatywy :P

Wniosek jest taki, że na dziś i kable i pompa są dobrym rozwiązaniem do pewnej wielkości budynku (i do pewnej wysokości potrzeb energetycznych).

Natomiast jeśli ktoś chciałby zbliżyć się do samowystarczalności energetycznej to musi niestety:

- obniżyć do minimum potrzeby w środku zimy - pompa, która będzie brać 1/3 tego co prąd,

- produkować maksymalnie dużo własnej energii - PV na trackerze lub przynajmniej instalacja wschód-zachód,

- magazyn energii w celu: obniżenia do zera zużycia w drogich godzinach oraz zwiększenie liczby dni, kiedy w ogóle energia z zewnątrz nie jest potrzebna.

W środku lata, w niewielkim budynku można poprzez magazyn 7-8 kWh przez pół roku praktycznie sporadycznie pobierać energię z sieci. Kosztowo to mniej więcej 2 kWh w baterii zamiast 1 kWp paneli na dachu.

R&K
07-04-2022, 23:19
Początek sezonu
05.11.2020 - 34 855,7
19.04.2021 - 38 221,6
Razem 2020/2021 - 3 365,9kW

100-150 dojdzie ? max ?
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=454965&d=1618866328

brakuje fotki na koniec poprzedniego sezonu

wiec przyjmijmy ze 2021/2022 rozpoczął się od

Początek sezonu - 38 221,6
08.04.2022 - 42 300 (to jeszcze chyba nie koniec)
Razem 2020/2021 - 4078,4 kW

PV produkują na dziś po ok 45 KWh - licze na ok 9500-10 000 za rok

miloszenko
08-04-2022, 13:15
brakuje fotki na koniec poprzedniego sezonu

wiec przyjmijmy ze 2021/2022 rozpoczął się od

Początek sezonu - 38 221,6
08.04.2022 - 42 300 (to jeszcze chyba nie koniec)
Razem 2020/2021 - 4078,4 kW

PV produkują na dziś po ok 45 KWh - licze na ok 9500-10 000 za rok

Jak widać inwestycja w izolację była najlepsza. Gdybyś miał bardziej energochłonny dom to rachunek kilka lat temu rzędu 1000 zł urósł by dzisiaj do 2000 zł, a tak w skali roku płacisz 0 zł (abonament za prąd i tak płacisz nie ważne czym grzejesz).

W obecnych okolicznościach PV zwraca się błyskawicznie, bo przecież prąd bytowy też mocno drożeje z czym użytkownik PC nie może zrobić nic :P

Arturo1972
12-04-2022, 22:22
Jak widać inwestycja w izolację była najlepsza. Gdybyś miał bardziej energochłonny dom to rachunek kilka lat temu rzędu 1000 zł urósł by dzisiaj do 2000 zł, a tak w skali roku płacisz 0 zł (abonament za prąd i tak płacisz nie ważne czym grzejesz).

W obecnych okolicznościach PV zwraca się błyskawicznie, bo przecież prąd bytowy też mocno drożeje z czym użytkownik PC nie może zrobić nic :P
Poklepywanie po pleckach odchodzi ? ;)
Ja w dalszym ciągu rachunek za ogrzewanie i cwu mam na poziomie 1100zl za cały rok,i tak od 9 lat ;)
Podwyżki prądu mi nie straszne :D

Nie raz mówiłem, że przy pompie ciepła inwestycja w PV to głupota i to podtrzymuje ;)

miloszenko
13-04-2022, 12:52
Poklepywanie po pleckach odchodzi ? ;)
Ja w dalszym ciągu rachunek za ogrzewanie i cwu mam na poziomie 1100zl za cały rok,i tak od 9 lat ;)
Podwyżki prądu mi nie straszne :D

Nie raz mówiłem, że przy pompie ciepła inwestycja w PV to głupota i to podtrzymuje ;)

A jaki masz rachunek za prąd bytowy? Bo kwh już po 85 gr, za chwilę po złotówce...

Arturo1972
13-04-2022, 14:31
A jaki masz rachunek za prąd bytowy? Bo kwh już po 85 gr, za chwilę po złotówce...
Nie wiem ile płacę za prąd bytowy ale chyba nie ma tragedii.
Średnia cena kWh wychodzi mi ok.0,47zl.
Poniżej ostatnia faktura,naturalnie G12W:
https://images91.fotosik.pl/584/f95326a782979c2dmed.jpg (https://images91.fotosik.pl/584/f95326a782979c2d.jpg)

miloszenko
13-04-2022, 18:01
Nie wiem ile płacę za prąd bytowy ale chyba nie ma tragedii.
Średnia cena kWh wychodzi mi ok.0,47zl.
Poniżej ostatnia faktura,naturalnie G12W:


To rocznie masz ile? 2000-2500?

Bo ten z panelami zapłaci tylko abonament 300 zł :)

Myjk
13-04-2022, 19:54
To rocznie masz ile? 2000-2500?
Bo ten z panelami zapłaci tylko abonament 300 zł :)
Nie manipuluj. Póki mu się inwestycja w panele nie "zwróci" to będzie płacić wielokrotnie więcej niż za prąd. Inna kwestia że zwrot to 4-5 lat (z dotacjami i ulgami), przy min 10-15 latach pracy (tyle falowniki i moduły mają gwarancji), więc twierdzenie że to bezsensowne jest bezsensowne. :P

Arturo1972
13-04-2022, 19:57
To rocznie masz ile? 2000-2500?

Bo ten z panelami zapłaci tylko abonament 300 zł :)
Dlatego mówię, że nie ma tragedii.
9 lat temu w M4 płaciłem tyle za gaz i prąd rocznie :)

miloszenko
20-04-2022, 11:15
Nie manipuluj. Póki mu się inwestycja w panele nie "zwróci" to będzie płacić wielokrotnie więcej niż za prąd. Inna kwestia że zwrot to 4-5 lat (z dotacjami i ulgami), przy min 10-15 latach pracy (tyle falowniki i moduły mają gwarancji), więc twierdzenie że to bezsensowne jest bezsensowne. :P

Ciężko mówić o zwrocie inwestycji w obniżenie rachunków w domu, w którym się mieszka. Tym bardziej, że obniża rachunek za CO, CWU i prąd bytowy. Jak patrzę wstecz na te naście lat na forum to najwięcej wygrali ci, co izolowali jak pod dom pasywny, potem ci co mają fotowoltaikę i/lub PC. Śmiesznie dzisiaj wygląda dyskusja z roku 2009 czy izolacja się zwróci bo dzisiaj ta izolacja jest 3 razy droższa a energia 50% droższa (lub więcej zależy co się zużywa). Mój klimatyzator zaoszczędził w 7 lat kilka tysięcy złotych, zyski słoneczne podobnie. Zawsze warto będzie na start zainwestować w minimalizację potrzeb energetycznych, zawsze. Stopa zwrotu w obecnych czasach jest nie do oszacowania.

KamilFar
19-04-2023, 11:59
Jak tam pasywnosc po 10 latach?

R&K
19-04-2023, 13:23
bez zmian

R&K
18-03-2024, 20:05
aktualna fotka licznika - z dziś
aktualny stan licznika to : 52081,2
ten sezon rozpoczął się stanem licznika 48 409,8 (poprzedni sezon byl wysokoenergetyczno-chłonny - dlaczego ... ja wiem ;) ) i nie ma nic w tym nadzwyczajnego
2023/2024 na dziś 3671,4 względem 4340 / sezon (srednia z 12 lat)
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=468471&d=1710791245


domy z góry ;)
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=468470&d=1710791049