PDA

Zobacz pełną wersję : Dom Arizona S-GL 581



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12

R&K
18-07-2012, 21:35
to coś to płytki na podłodze lub parapet - one odbiły światło i rzuciły zajączka na sufit :D

DEZET
18-07-2012, 23:27
Rewelka Konradzie, rewelka :)

adk
19-07-2012, 10:46
Dom pięknieje coraz bardziej.

rewo66
19-07-2012, 10:56
Dom pięknieje coraz bardziej.

Uhm :D

R&K
19-07-2012, 13:16
płytki w łazience na parterze nad drzwiami ułożone - teściu ma dziś je zafugować
na poddaszu w łazience podłoga niemal dokończona - docinałem i kładłem dziś pasek przy ścianie - została mi 1 płytka do przyklejenia, bo zabrakło kleju a nie chciało mi się już dorabiać tak małej ilości - jest już docięta
teściu ciągle pracuje nad ścianami w WC , gdy odjeżdżałem z budowy malował wnęki na szafy w 3 pokojach na parterze
na zakończenie przewiozłem resztę piachu w dołek między tarasem a hałdą ziemi

plan na ten tydzień wydaje się bardzo realny do wykonania
wieczorem zawiozę na budowę OC - muszę przyglądnąć się mu sprawdzić co i jak ...
jutro układam płytki na ścianie z umywalką w łazience na górze i biorę się za zabudowę wanny - dziś jeszcze wieczorem muszę zabetonować nogi wanny

rewo66
19-07-2012, 17:23
Konrad jak będziesz podłączał OC to proszę zrób parę fotek szczególnie miejsca podłączenia kabli elektrycznych sterujacych z gniazd ssących. Pisałem maila do dostawcy w tym temacie ale bez odzewu.

TINEK
19-07-2012, 21:47
się wtrącę w temacie OC bo mam taki sam jak Wy koledzy i instalator podłączył zwyczajnie kabelek pod śrubki które wystają z OC, żadnych puszek nie ma

rewo66
19-07-2012, 22:07
się wtrącę w temacie OC bo mam taki sam jak Wy koledzy i instalator podłączył zwyczajnie kabelek pod śrubki które wystają z OC, żadnych puszek nie ma

A jak masz okablowane gniazda ssące szeregowo czy równolegle. Ja zrobiłem osobny kabelek od kazdego pkt ssacego do OC. A mam tych pkt 5. Dlatego myślę o jakiejś puszce podtynkowej żeby te kabelki zebrac razem do kupy.

jasiek71
19-07-2012, 22:16
Konrad jak będziesz podłączał OC to proszę zrób parę fotek szczególnie miejsca podłączenia kabli elektrycznych sterujacych z gniazd ssących. Pisałem maila do dostawcy w tym temacie ale bez odzewu.
tam nie ma żadnej filozofii ...
przy każdym gnieździe i jednostce centralnej jest dwa zaciski...
dajesz wszędzie kabel dwużyłowy ...
jeden kolor do jednego zacisku a drugi kolor do drugiego...

TINEK
19-07-2012, 22:18
ja mam dwa kabelki, jeden z dołu, drugi z poddasza, gościu je skręcił i tyle, nie jest to może estetycznie.
ale jeśli u Ciebie jest 5 tych kabelków to ja bym kupił puszkę natynkową, wprowadził je tam wszystkie i jeden wyprowadził do OC, na pewno będzie to wyglądać porządnie

pozdrawiam

rewo66
20-07-2012, 08:23
ja mam dwa kabelki, jeden z dołu, drugi z poddasza, gościu je skręcił i tyle, nie jest to może estetycznie.
ale jeśli u Ciebie jest 5 tych kabelków to ja bym kupił puszkę natynkową, wprowadził je tam wszystkie i jeden wyprowadził do OC, na pewno będzie to wyglądać porządnie

pozdrawiam

I o to mi chodziło głównie o estetykę mimo że to garaż. :)


Dezet wiem że nie ma w tym wielkiej filozofii :P

Konrad sorry za OT

R&K
20-07-2012, 16:37
patrząc na odkurzacz po lewej stronie na 4/5 wysokości (czyli prawie na samej górze) lekko w tyle są 2 tuleje w które wkłada się przewody sterujące
ja dałem podwójnie przewód i wcisnąłem go w tą tuleje
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126425&d=1342808005

jeśli masz kilka przewodów to wystarczy że zwiniesz je w skrętkę i też tam wciśniesz - w puszki bym się nie bawił

edit:
udało mi się podłączyć i uruchomić odkurzacz , samo zawieszenie jednostki jest banalne - do tej pory nie oglądałem dokładnie tego co kupiłem :D , dopiero dziś zobaczyłem co i jak...
jednostka podłączona do prądu uruchamia się poprzez zamknięcie obwodu niskiego napięcia na 2 metalowych tulejach o których wcześniej pisałem

następnie zabrałem się za podłączenie jednostki OC do instalacji oraz wykonanie w 100% instalacji wyrzutu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126423&d=1342808002
dorobiłem też kawałek rury koło odkurzacza pod dodatkowe gniazdo - ale będę musiał to jeszcze przerobić - tj obniżyć gniazdo i zastosować inny trójnik
wyrzut postanowiłem wpiąć do wyrzutni WM, problem w tym że wykonane powinno być to jakieś 2 miesiące temu ponieważ miejsce w którym są ułożone rury od WM na poddaszu jest już zabudowane w łazience: stelaż, folią, KG oraz w 1/3 zabudowa wanny
na szczęście udało się wsunąć rurę od OC między rury od WM aż do miejsca gdzie rury z poddasza zchodzą w dół do pomieszczenia technicznego
popołudniu przywiozłem na budowę rurę do odkurzacza by sprawdzić czy jednostka się włącza oraz Vroom do zainstalowania w spiżarce
wkładam rurę do 1 gniazdka - nie działa
wkładam do 2 gniazda - działa
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126884&d=1343056302

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126887&d=1343056302

3 gniazdo na poddaszu nie zrobione - bo jeszcze ściany nie są wymalowane - okazał się że w tym gnieździe schodzą się przewody i trzeba było je zmostkować - ufff 2 gniazdo zadziałało - miałem niezłego stresa ... kable w ścianach , ściany wygładzone, wymalowane
Vrooma nie zainstalowałem - muszę najpierw w spiżarce położyć płytki

cały dzień na budowie walczył Dandi ze swoim współpracownikiem Tomaszem
efekt - cały parter ma pozakładane gniazdka, sterowniki do podłogówki , włączniki itp.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126881&d=1343056302

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126886&d=1343056302

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126883&d=1343056302

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126880&d=1343056302
działają też rolety , ale wymagają jeszcze wyregulowania - czego nie zrobili monterzy podczas ich zakładania - mają przyjechać we wtorek
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126422&d=1342808000
największa roleta zacina się na prowadnicy - dlatego została odłączona
wychodząc z domu opuściłem wszystkie rolety - układ zrobiony jest tak że każdą roletą można sterować osobno lub wychodząc/wchodząc z/do domu klawiszem dzwonkowym można opuścić/ podnieść wszystkie rolety na raz , rolety będą podłączone również pod czujnik zmierzchu i zegar czasowy (jeśli jest ciemno zamykaj, jeśli jest jasno i jest godzina X - otwieraj ) - chodzi głownie o okres zimowy i automatyczne zamykanie rolet w momencie gdy na zewnątrz jest ciemno
wczoraj ja , a dziś mój tata rozwoził ziemię wokół domu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126426&d=1342808008
jeszcze kilka dni i będzie naprawdę ładnie ... tylko najpierw musimy zakopać pakiety rozsączające do POŚ , taras będzie wykonany dopiero na wiosnę
teściu skończył dziś tynkować ściany w WC i wymalował je , jutro montaż dużego lustra i klejenie płytek nad geberitem

Kamila i Marcin
21-07-2012, 08:39
U nas też największa roleta zaczęła się zacinać.. błąd bo mamy okno dzielone na pół i mogliśmy 2 rolety zrobić.. w każdym razie przyjechał pan od okien i poprawił.. trzeba było prowadnicę odkręcić i przesunąć ją o około 1 cm..

tak w ogóle to śniliście mi się wczoraj.. mianowicie z moich okien widziałam Wasz budujący się dom (my także jeszcze się budowaliśmy) i w końcu do Marcina mówię: tyle razy przeglądamy Wasz dziennik, że wypadałoby Was odwiedzić tym bardziej, że to dosłownie rzut kamieniem.. i poszliśmy.. wszystkie wnętrza wyglądały jak na zdjęciach:) wymieniliśmy się spostrzeżeniami i tyle.. chyba muszę od FM odpocząć:)

gorbag
22-07-2012, 19:01
Przejeżdżałem dziś koło Twojego domu :)
Bardzo fajna lokalizacja.

rewo66
22-07-2012, 22:06
Dzieki Konrad za fotorelację dot. OC.

Do gniazda przy OC musisz dać trójnik 2 x 90 stopni łagodny tzw. galoty.

R&K
23-07-2012, 16:49
Wojtek - trójnika nie będę jednak wymieniał - to gniazdo będzie najbliżej jednostki i będzie miało największą siłę ssania - brudy pokonają taki trójnik jak jest teraz - jeśli się nie sprawdzi wtedy wymienię - teraz tylko przedłużę rurę by gniazdo było niżej

dziś na budowie pracowałem od ok 6 rano - układałem płytki w łazience na poddaszu
ściana przy wannie - naprzeciw geberitu wygląda już tak
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126888&d=1343056302
zostało mi kilka docinek przy skosie - jeśli starczy to dołożę jeszcze 1 rząd płytek - ale to dopiero jak skończę dolną łazienkę - bo tam będą mi jeszcze potrzebne te płytki 5-6 szt - do obłożenia mogi od półki pod umywalkę

w sobotę wieczorem mój tata zabetonował nogi od wanny - dziś musiałem je rozkuć i przesunąć wannę o 1,5 cm
wanna jest już cała obudowana a teściu dziś dzielnie walczy ze szpachlowaniem ściany za wanną - dziś zaciągnął z grubsza i pozakładał siatki - reszta jutro lub pojutrze - do końca tygodnia powinien skończyć - pośpiechu nie ma ...

kolejna rzecz jaką dziś zrobiłem to poprzeciągałem od nowa kable od oświetlenia w pokoju na poddaszu ( podczas różnych prac ktoś je częściowo powyciągał) i rozpocząłem zakładanie opraw oświetleniowych z żarówkami
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126878&d=1343056302

fotka z piątku
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126882&d=1343056302
wywierciłem otwory na puszki w pokoju na poddaszu - Dandi kilka miesięcy temu wyciągnął kable gdy jeszcze nie było ścianki działowej - gdy ścianka działowa stanęła okazało się że jest o 8-10 cm nie w tym miejscu gdzie trzeba - rozważaliśmy przesunięcie ścianki więc nie robił otworów na puszki - w końcu o wszystkim zapomniałem , ściany zostały wyszpachlowane, wygładzone a kabel tak sobie został jak był
teraz trzeba będzie wykuć mały rowek i go w ścianie schować

zamontowaliśmy w końcu duże lustro w WC
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126879&d=1343056302
wieczorem przykręcę z powrotem zabudowę i płyty KG i będzie można przykleić ostatnie płytki

jak tak patrzę na to wszystko ... na całą budowę domu - to mogę stwierdzić teraz że gdybym miał nieograniczony czas i nic by mnie nie goniło i np budował teraz kolejny dom - to mało co bym zlecił ekipą zewnętrznym ... wszystko tymi oto rencami byłoby robione

aha - no i mamy już wykonawce schodów - lokalnie cena nie do przeskoczenia - więc znalazłem stolarza 40 km ode mnie ... bez najmniejszego problemu przyjedzie i wykona - tyle że drzewo mu muszę zawieźć - ale to nie jest problem

rewo66
23-07-2012, 21:17
W sumie masz rację przy takiej odległości od OC to zassie ci wszystko :) A rurka na wierzchu zawsze można wymienić w każdej chwili.
Co do prac samodzielnych to to przy nastepnej chałupie dopusciłbym jedynie dekarzy do więźby tego cholerstwa nijak samemu nie da się zrobić ;)

jasiek71
23-07-2012, 21:34
Co do prac samodzielnych to to przy nastepnej chałupie dopusciłbym jedynie dekarzy do więźby tego cholerstwa nijak samemu nie da się zrobić ;)

moja następna chałupa ( jak dojdzie do budowy... ) będzie miała płaski dach więc w całości zrobię własnymi łapami...

dpo
24-07-2012, 04:29
Z tym plaskim dachem to nie tak latwo niestety:( Strasznie trudno dostac na to warunki zabudowy - nie wiem czemu urzedasy tak lubia skosne dachy....... moze maja dzialke od producentow dachowek ;) ?

R&K
24-07-2012, 20:28
dziś od rana dłubałem przy oświetleniu na poddaszu - wiele drobnych rzeczy efektów spektakularnych brak
- dokończyłem oświetlenie w pokoju
- zrobiłem oświetlenie na korytarzu na poddaszu
- przesunąłem kabel w suficie w łazience o ok 10 cm - był to nie lada wyczyn bo kabel wystawał przez mały otwór w płycie , pod płytą folia, stelaż oraz rura wentylacyjna
- wywierciłem 3 otwory na oprawy oświetleniowe (wcześniej były przewidziane 2), kolejny wyczyn w tym samym miejscu co wyżej - przeciągnięcie dodatkowego kabla , pozakładałem oprawy oświetleniowe w łazience i założyłem tymczasowe uchwyty na zwykłe żarówki nad lustrem i w pomieszczeniu za łazienką

teściu w tym czasie walczył z szpachlą w łazience - ściana za wanną oraz ściana przy wejściu
po skończeniu przeniósł się na parter i obrobił ścianę przy lustrze

ja dodatkowo podlewałem co 2h skarpę nad rowem gdzie wczoraj wzeszła trawa - skarpa do słońca bardzo jest wysuszona - dlatego mój tata wymyślił że będziemy utrzymywać ją w ciągłej wilgotności aż trawa dobrze nie wyrośnie i nie wzmocni całej skarpy - czyli zapewne jakieś 7-10 dni jeszcze - przy takim słońcu i wilgoci trawa powinna rosnąć znacznie szybciej

na koniec dnia przykleiłem 4 płytki nad geberitem i dociąłem 2 paski do przyklejenia jutro po bokach płytki dekoracyjnej , zamontowałem też gniazdko i włącznik światła w WC
następna czynność dokończenie fugowania, teściu musi wyszpachlować "sufit" nad geberitem gdzie będą oprawy oświetleniowe, zamontowanie światła oraz biały montaż oraz drzwi

jutro od 5:30 będziemy walczyć z drenażem rozsączającym do POŚ
jutro też muszę wykonać szablony do parapetu nad geberitem oraz blatu pod umywalkę do łazienki na parterze
w łazience na poddaszu mam też do docięcia kilka płytek na ścianie i będzie można brać się za płytki na wannie

kupiłem kolejne krawężniki 30x8x100 cm do zrobienia kolejnych 2 stopni schodów przed domem - do wykonania najprawdopodobniej w piątek

to chyba tyle

rewo66
25-07-2012, 08:27
Najgorsza jest ta dłubanina tu trochę, tam trochę itp. itd.
To jeszcze przed nami, na razie będą grubsze roboty.
Konrad wytrwałości życzę i zdrowia (oczywiście dla całej twojej rodzinki) :)

rewo66
25-07-2012, 08:34
Z tym plaskim dachem to nie tak latwo niestety:( Strasznie trudno dostac na to warunki zabudowy - nie wiem czemu urzedasy tak lubia skosne dachy....... moze maja dzialke od producentow dachowek ;) ?

Tradycja i uwarunkowania historyczne.
W Polsce od zarania naszych dziejów budowało się dachy skośne. Płaskie pojawiły się głównie w latach 60 - tych i 70 - tych gdy stawiano tzw. kostki, które teraz przezywają druga młodość i są coraz bardziej popularniejsze choć nadal w zdecydowanej mniejszości do dachów skośnych.
Jesli w danej gminie ponad 90% domów ma dachy skośne to w planach przestrzennych czy WZ będą określone skośne. Jakaś spójna wizja zabudowy musi być.

m@rio
25-07-2012, 14:37
No jo ! Materiały on brał na ciebie ale za robotę m2 policzył i będzie wiadomo chociaż ile za m2 wziął za robotę reszta to pestka do policzenia!a co z tym pukaniem w te płyty?

Przywitam się i ja. U mnie idzie niestety powoli bo od kwietnia murarze nie mogą skończyć. Pozostałe prace zamierzam również robić sam - wiadomo brak kasy.
No i również szukam info odnośnie płyt KG zamiast tynków. Nie znalazłem lub nie zauważyłem odpowiedzi.
Roboczo jestem zdecydowany - nie widzę problemu z przyklejaniem na grzebień do ścian. Tylko potrzebne info jak to cenowo wychodzi i czy się opłaca.
Bo w teorii wygląda na to, ze tak.

Kolega robił w moich stronach tynk zacierany piaskiem kwarcowym to robota go wyszła 22zł/m2 a materiał ok 7zł/m2.
Ja za robociznę nie płacę bo robię sam tylko ile kosztują materiały dla tynku z KG.

Jeśli nie chce ci się liczyć podaj przynajmniej ile płyt masz na fakturze i kleju oraz innych dodatków i w jakich cenach to już resztę sam policzę ile wyszło na m2.
Pozdrawiam

R&K
25-07-2012, 16:42
ale trudne pytania zadajesz
z tego co pamiętam to za jedną płytę płaciłem poniżej 20 zł (chyba 1 płyta ma 2,6x1,2 m

czy to się opłaca nie wiem - są tacy co twierdzą że nie - u mnie prace były w środku zimy w umiarkowanych temperaturach - w takich warunkach nie mógłbym wykonać tradycyjnych tynków - więc nie było alternatywy - zresztą nie mam nic przeciwko KG - zależało mi na szybkim i czystym wykonaniu

dziś rano wykonaliśmy 1 dren do POŚ i wykopaliśmy rów na drugi - ok 13 przyjechał mój tata i stwierdził że trzeba go wykonać do końca bo może lada moment padać / burza i oberwie ziemie w wykopie
przed 16 skończyliśmy - ledwo żyję ...
pozostała jeszcze jedna nitka do wykonania - nie mam żwiru więc chwilkę to potrwa za nim ją wykonamy

przykleiłem ostatnie 2 płytki w WC - 1 pomieszczenie w kontekście docinania i przyklejania płytek - gotowe !!! :wiggle:

w łazience na poddaszu dociąłem kilka płytek i przykleiłem je na ścianie
zabrałem się też za obkładanie wanny płytkami te mnie dziś chciały wykończyć ... na stelażu płyta KG do tego klej i płytka - uginało się i sprężynowało - efekt będzie ..... hmmm - zobaczymy , mam nadzieje że płytki i klej usztywnią wszystko

rewo66
25-07-2012, 16:44
m@rio: przecież mozna to samemu policzyc. Musisz znac wysokość docelową pomieszczeń + metraż scian do obklejenia. Na podstawie tych danych policzysz ile mniej wiecej potrzeba ci płyt k-g. Płyty maja wymiary standardowe. A klej przewaznie jest w workach 25 kg wystarczy poszukac w necie wydajność na ile m2 i też szacunek zblizony będzie. Ceny weź z alledrogo to będziesz miał ich górną granicę bo w hurtowniach sprzedadzą ci z upustem Jesli chcesz to porównac z tynkami no to za tynki musisz liczyc od 22 - 30 zł za m2 zalezy od ekipy. Weż średnią. Moja bierze 25 zeta za m2 z materiałem. I masz porównanie kosztowe. Niestety żeby to zrobic trzeba poświęcic trochę czasu inaczej se neda. ;)


Edit: płyta ma 2,6m x 1,2m koszt od 16 - 20 zł za 1 szt. przy dużej ilosci może byc jeszcze niższa

rewo66
25-07-2012, 16:51
Konrad jak głęboko wkopujesz dreny do POŚ-ki. I gdzie fotki?:eek: Rozumiem nie było czasu.;)

R&K
25-07-2012, 17:48
fotki są robione na bieżąco
dren jest ok 30 cm pod ziemią na pakiecie 30x30 cm w geowłókninie , pod nim od 25-30 cm żwiru - czyli jakieś 90-100 cm pod powierzchnią ... i jest tam sucho !!!

m@rio
26-07-2012, 11:01
m@rio: przecież mozna to samemu policzyc. Musisz znac wysokość docelową pomieszczeń + metraż scian do obklejenia. Na podstawie tych danych policzysz ile mniej wiecej potrzeba ci płyt k-g. Płyty maja wymiary standardowe. A klej przewaznie jest w workach 25 kg wystarczy poszukac w necie wydajność na ile m2 i też szacunek zblizony będzie. Ceny weź z alledrogo to będziesz miał ich górną granicę bo w hurtowniach sprzedadzą ci z upustem Jesli chcesz to porównac z tynkami no to za tynki musisz liczyc od 22 - 30 zł za m2 zalezy od ekipy. Weż średnią. Moja bierze 25 zeta za m2 z materiałem. I masz porównanie kosztowe. Niestety żeby to zrobic trzeba poświęcic trochę czasu inaczej se neda. ;)


Edit: płyta ma 2,6m x 1,2m koszt od 16 - 20 zł za 1 szt. przy dużej ilosci może byc jeszcze niższa

U mnie tynk tradycyjny robota+materiał ok 30zł/m2.
Dzięki za chęci obliczenia. Nie no taki wygodny to nie jestem, żeby mi gotowe dane podać.
Mi kalkulacja wychodzi w okolicach 10zł/m2 za tynk z płyt KG
płyta 12,5mm 17zł/szt = 5,45zł/m2
klej ok. 3,96zł/m2
Masa z gipsu szpachlowego ok 0,21zł/m2
Taśma zbrojąca 0,09zł/m2
razem 9,71zł/m2

Chodziło mi raczej o praktyczne zużycie kleju przy kładzeniu na grzebień. Gdyż błąd obliczeń jedynie może wyjść na kleju. Nawet gdyby szło go więcej to max 11-12zł/m2 wyjdzie. Czyli ugram sporo bo ok 20zł/m2 x 811m2 = około 16000zł

ŁukaszWP
26-07-2012, 16:54
U mnie tynk tradycyjny robota+materiał ok 30zł/m2.
Dzięki za chęci obliczenia. Nie no taki wygodny to nie jestem, żeby mi gotowe dane podać.
Mi kalkulacja wychodzi w okolicach 10zł/m2 za tynk z płyt KG
płyta 12,5mm 17zł/szt = 5,45zł/m2
klej ok. 3,96zł/m2
Masa z gipsu szpachlowego ok 0,21zł/m2
Taśma zbrojąca 0,09zł/m2
razem 9,71zł/m2

Chodziło mi raczej o praktyczne zużycie kleju przy kładzeniu na grzebień. Gdyż błąd obliczeń jedynie może wyjść na kleju. Nawet gdyby szło go więcej to max 11-12zł/m2 wyjdzie. Czyli ugram sporo bo ok 20zł/m2 x 811m2 = około 16000zł

żeby porównać koszty to do tradycyjnego tynku musisz jeszcze doliczyć koszty gładzi, która "jest zawarta" w cenie ściany z płyt

R&K
27-07-2012, 12:25
dziś od 6:30 układanie krawężników - dokończony rząd "2" od strony kuchni - brakował tam 1,5 szt
oraz wykonany 3 stopień
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=127752&d=1343403296

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=127753&d=1343403326

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=127754&d=1343403350

w planach na dziś zagruzowanie stopnia 2 i 3 , tata ma kosić trawę za domem a teściu kończy łazienkę na górze

wczoraj był jasiek71 - czujniki temperatury w połaci dachu wymienione - nabyłem nowej wiedzy / umiejętności - umiem nie tylko chodzić po dachu ale też demontować dachówki i je ponownie zakładać :D
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=127759&d=1343403494

jasiek zalutował na wszelki wypadek więcej czujników temp. by więcej na dach nie wchodzić
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=127748&d=1343403141

kolejną rzeczą w której pomógł mi jasiek to docięcie płytek pod 45st. i obłożenie zabudowy pod umywalkę w łazience na parterze
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=127750&d=1343403207
niestety nie udało się tym razem zrobić jeszcze 3 półek - będziemy z nimi walczyć najprawdopodobniej za tydzień - na razie to temat do przemyśleń dla nas ....

wspominałem że obłożyłem płytkami wannę - no więc płytki zostały skute - będę jeszcze raz podchodził do tego tematu - chyba na koniec tracę już cierpliwość - może jutro z tematem się zmierzę

popołudniu drugie już koszenie trawnika
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=127751&d=1343403253
z przodu jeszcze nie była siana - bo tu był ostry piach składowany - niedawno została posiana - za tydzień może będzie już zielono - ogólnie trawnik jeszcze jest słaby - ale dajemy mu szanse naturalnie się rozrosnąć - i tak realnie będziemy z niego korzystać dopiero na wiosnę

jutro spróbuję zafugować WC

gruby86
31-07-2012, 13:53
Widzę że coraz bliżej gratuluje postępów. A jak dom z tymi zamkniętymi roletami jaka jest teraz temperatura w środku?

R&K
31-07-2012, 21:10
postępów w ostatnich dniach brak
chwilowo próbuje skoncentrować się na pracy

w domu 22 stopnie - duszno i chyba jeszcze wilgotno - poddasze swoje robi - w przyszłym sezonie obowiązkowo markizy zewnętrzne
dom przy wcześniejszych upałach nagrzał się - drzwi były otwarte i okna - ale nie przewiduje by osiągał w normalnym użytkowaniu więcej niż 23-23,5 stopnia

jasiek71
31-07-2012, 22:54
w domu 22 stopnie - w domu duszno i chyba jeszcze wilgotno - poddasze swoje robi - w przyszłym sezonie obowiązkowo markizy zewnętrzne
dom przy wcześniejszych upałach nagrzał się - drzwi były otwarte i okna - ale nie przewiduje by osiągał w normalnym użytkowaniu więcej niż 23-23,5 stopnia
wystarczy że włączysz wentylację a przestanie być duszno...

R&K
31-07-2012, 23:30
to wiem - prace trwaja - co chwile kladzie sie płytki cos klei - wilgoci zamiast ubywac przybywa - tzn gdzieś to musi przeciez odparować
na razie okna otwieram ale jak nie ma mnie na budowie to raczej sa pozamykane
WM na dobre uruchomie dopiero jak bedzie w domu posprzatane

Kamila i Marcin
01-08-2012, 09:26
A ja już myślałam, że mieszkacie i brak netu.. bo cisza i cisza..

do nas dziś reku przychodzi.. zamówiliśmy Jan gaza 500-tkę:)

R&K
01-08-2012, 12:16
to centrala taka jak moja , zamawialiście bezpośrednio czy przez Pawła ?
u nas cisza bo nic się nie dzieje - dziś o ile się zmuszę pojadę coś dłubać od 20 do nocy

schody będą na ok 15 września i dopiero wtedy się przeprowadzimy - więc i tempo prac spadło

w tym tygodniu plan jest taki by skończyć krawężniki przed domem , od przyszłego tygodnia mój tata kładł by kostkę
teściu kończy jeszcze jakieś wyprowadzanie narożników w pokoju na poddaszu - WC już skończył jeszcze chyba coś w łazience na górze ma robić
chciałbym też definitywnie skończyć układanie płytek - chodzi o obrobienie półek i wanny - zostaną płytki na 1 ścianie - dziś je zamawiamy

przyszły tydzień fugowanie, malowanie na gotowo i powoli biały montaż
mają też przyjść gniazdka podwójne i włączniki schodowe lub krzyżowe - któryś tam brakło ... Dandi w końcu zakończy swoją prace

Kamila i Marcin
01-08-2012, 12:59
Zamawialiśmy przez Pawła:) miał przywieść go osobiście, ale nie jedzie w te strony, więc reku przyszedł kurierem:) wzięliśmy tą ze sterownikiem E5

zobaczymy jak to będzie z naszymi schodami.. znajomy co je robi ma jeszcze raz przyjechać i wsio pomierzyć.. póki co cisza... a na połowę sierpnia niby mają być..

rewo66
02-08-2012, 10:43
Jak to dobrze że u nas tylko schody strychowe. :P

Konrad skoro planujecie przeprowadzkę na15 września to faktycznie nie ma po co się zarzynać. Masz 1,5 miecha coby skończyć dłubaninę.
Ja skończyłem kłaść podłogę na strychu z płyt MFP (na razie tylko przez środek gdzie będzie ciąg komunikacyjny) i inne dłubaniny przed tynkarzami. Tynkarze obecnie walczą w środku. Fotki będą w moim DB jak skończą.
Teraz muszę porobić na zewnątrz wokół domu przygotować grunt pod POŚ-kę odwodnienie i w końcu założyć rury spustowe do rynien :p

rutinowa żona
02-08-2012, 10:52
Konrad, a jak się Renata czuje?

R&K
02-08-2012, 11:58
dokładnie - mamy 1,5 miesiąca - powoli do przodu ... coś tam zawsze ubywa ...

Renia - turla się , lekarz terminu nie wyznaczył - kazał chodzić aż się coś samo znacznie dziać, wtedy ma wsiadać w auto i przyjeżdzać

kolejny stopień wyznaczony krawężnikami - zostało jeszcze ułożenie 6 szt małych krawężników z boki i na stopniu zerowym
to może jeszcze dziś sam już zrobię

modena
02-08-2012, 20:11
Witam:)

Podczytuję od dawna ,a dziś witam oficjalnie. Ładnie Wam idzie ta budowa. Najbardziej Wam zazdrościmy z małżem tych pomocników
w postaci taty i teścia:yes: , tacy pomocnicy to skarb:yes:
Serdecznie pozdrawiamy
Czekamy na dalsze fotorelacje:popcorn:

Arturo72
02-08-2012, 22:07
Najbardziej Wam zazdrościmy z małżem tych pomocników
w postaci taty i teścia:yes: , tacy pomocnicy to skarb:yes:

Co racja,to racja :)
Także Konrad,szanuj teścia bo masz jednego ;)

R&K
02-08-2012, 22:38
EDIT:

.... a jak się Renata czuje?

Daria - 2 h życia - pierwsza obalona flaszeczka ;)http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=128933&d=1343941775

18:20 --> 3,270 KG, 56 cm 9 lub 10 pkt --> lekarka nie pamiętała bo w szpitalu było dziś do 18 13 porodów

więcej chyba pisać nie muszę

cronin
02-08-2012, 22:43
Gratulacje :) dużo zdrówka dla Mamy i Maleństwa

Arturo72
02-08-2012, 22:44
daria - 2 h życia - pierwsza obalona flaszeczka ;)

Gratulacje :)

jasiek71
02-08-2012, 22:44
moje gratulacje:wave:

nie napisałeś jaka płeć ;)

Ja wiem ale reszta też pewnie by chciała wiedzieć...:P

R&K
02-08-2012, 22:46
jak nie napisałem ?? - popatrz na cytat Artura :P

PS1. - jasiek - teraz to będziesz musiał płytki w całym moim domu dokończyć :D

jasiek71
02-08-2012, 22:56
jak nie napisałem ?? - popatrz na cytat Artura :P


wlazłem przed edycją ...:P

DEZET
02-08-2012, 23:07
GRATULACJE DLA MAMY, CÓRCI I TATY !!:wiggle: I kolejna skarbonka ;-)

R&K
02-08-2012, 23:18
weź nawet mi nie mów .... wózka nie ma , fotelik dziś na szybko załatwiany ma kurierem przyjść jutro - dobrze ze udało się koło 15:30 jeszcze załatwić wysyłkę z dostawą na jutro (dziś) - fotelik jedyny słuszny 5* w testach ADAC na 2012 rok
łóżeczko jutro z piwnicy przynoszę i wszystko szykuje - bo Renia nie zdążyła- miała po tej wczorajszej wizycie prać i prasować i szykować wszystko
komoda do przeniesienia do sypialni o do dokręcenia poszerzenie na przewijak ...

oby było tylko jak z synkiem .... przewijanie , jedzenie i 3h spania .... są ku temu zadatki - tak było dziś w szpitalu - dostała jeść i spała dobre 2 h .... = dziecko niemalże bezobsługowe :D :P

Przemysław_
03-08-2012, 04:26
Gratulacje dla szczęśliwych, rodziców!
Ps. Teraz to pewnie i budowa się rozciągnie wiadomo nowy członek rodziny!

Pozdrawiam
Przemysław_

rutinowa żona
03-08-2012, 05:44
No patrz jak to wyczułam!:lol2:

Gratulacje!!!!:wave:
Patrząc na Twoje wpisy, to wszystko poszło bardzo szybko:yes: KOniecznie przekaż gratulacje Renacie! Mam nadzieję,ze sie dobrze czuje :)
I buziaki dla Darii :)|

Teraz skup się na rodzinie a potem wróc do budowy. W swoim dzienniku pisałam, ze budowa z dwójką małych dzieci jest niemożliwe. Ale u was jest troche inaczej. My mamy 4, 5 latka, który ma sto pomysłow na minutę. A drugi ma 1,5 roku czyli wszędzie musi wleźć i wszystko zobaczyć. Chwila nieuwagi i lądujemy na pogotowiu z rozwaloną głową.
A u Ciebie sytuacja lepsza. Starszy, o ile dobrze pamiętam, ma więcej lat niż nasz, więc i rozumku trochę więcej;) A przy Darii też dużo porobicie, bo będzie duzo spała :) więc spokojnie w te dwa miesiące się wyrobicie :yes:

desperadomn
03-08-2012, 08:59
GRATULACJE!!!
My nauczeni pierwszą ciążą gotowi jesteśmy już od jakiegoś czasu. Zostało jakieś 4,5 tygodnia:-) ale torby mamy spakowane, łóżeczko złożone...itd.
Najważniejsze,że z Maleństwem wszystko ok. Tata sobie poradzi, "na wariata" trochę ale cel zostanie osiągnięty;-)
Pozdrowienia dla Mamy i całej rodzinki!
PS. uważaj na wątrobę kolego;-)
Jeszcze raz gratulacje!

rewo66
03-08-2012, 09:14
Konrad gratulacje :p :p :p :p dla żony i dla ciebie.

adk
03-08-2012, 09:23
Daria - 2 h życia - pierwsza obalona flaszeczka ;)http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=128933&d=1343941775

18:20 --> 3,270 KG, 56 cm 9 lub 10 pkt

Konrad i Reniu najserdeczniejsze gratulacje!!!! Życzę zdrowia i wielu słodkich chwil z dziećmi.
Konrad odpocznij trochę z dzieciaczkami, a potem z nowymi siłami wrócisz na budowę i migiem skończysz.

madzia11mk
03-08-2012, 09:53
Gratulujemy i my :wave::wave::wave:
Na razie cieszcie się sobą - to potrzebne i Reni i Tobie i dzieciaczkom :)
A potem zabieraj się za budowę żeby Mała zdążyła postawić swoje pierwsze kroki w nowym domu ;)

Kamila i Marcin
03-08-2012, 10:37
Gratulacje.. aż mnie ciareczki ze szczęścia obeszły:)
:wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle:

blekowca
03-08-2012, 10:49
EDIT:


Daria - 2 h życia - pierwsza obalona flaszeczka ;)http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=128933&d=1343941775

18:20 --> 3,270 KG, 56 cm 9 lub 10 pkt --> lekarka nie pamiętała bo w szpitalu było dziś do 18 13 porodów

więcej chyba pisać nie muszę
Witaj mała Dario na tym świecie :welcome:
Gratulacje dla szczęśliwych rodziców.

mgk
03-08-2012, 12:36
Gratulacje !!! Dla Żony, Darii i dla Ciebie !!! Wiadomo już co napędza rodziców do działania - powodzenia.

R&K
03-08-2012, 14:35
dziekuje w imieniu dziewczyn i swoim za wszystkie gratulacje i ciepłe słowa

desperadomn - my tez torbę mieliśmy spakowaną już dawno ale łóżeczko nierozstawione bo nie ma sensu by stało i się kurzyło i zastępowało miejsca w niewielki mieszkaniu w bloku, w przypadku każdej ciąży/ porodu? jest 2-3 dni na przygotowanie wszystkiego gdy rodząca kobieta odpoczywa w szpitalu

fotka ze szpitala - fajna foto tapeta i tekst
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=129043&d=1343999801

powiekszyłem go na fotce ale FM zmiejsza zdjecia i dalej nie widac - fotke mozna otwotrzyc w osobnym oknie kopiujac adres zdjecia

"Zuzia; 10 miesięcy , znak zodiaku panna,
zamiłowania:lotnictwo, survival

Pilot cywilny europiejskich Unii lotniczych
pasjonatka aktywnego spędzania wolnego czasu
uwielbia pęd powietrza i bryzę morską"

gruby86
03-08-2012, 15:09
Gratulacje
Moja żona też na ostatnich nogach termin był na 3 a tu narazi nic.

desperadomn
03-08-2012, 17:48
"Zuzia; 10 miesięcy , znak zodiaku panna,
zamiłowania:lotnictwo, survival

Pilot cywilny europiejskich Unii lotniczych
pasjonatka aktywnego spędzania wolnego czasu
uwielbia pęd powietrza i bryzę morską"

Oj kolego....chyba mały wielbłąd się wkradł - zrzućmy to na "zmęczenie"
Twoja pannica...to LWICA:-)

Ahya
03-08-2012, 19:35
GRATULACJE Konradzie, Renatko z tego cudu, który się stał i zawitał w waszej rodzince. Dario witaj na świecie. Zdrówka dla dziewczyn i szybkiego powrotu do domku.

Kamila i Marcin
03-08-2012, 19:50
Buuu nie widzę fotki:( szkoda.. w każdym razie zdrówka dla Was i przespanych nocy..

RŁukasz
04-08-2012, 15:45
Jeszcze raz GRATULACJE

Wekto
04-08-2012, 19:40
Chwila urlopu a tu zmiany za zmianami. Gratuluje calej rodzince. Tesciu i tata dostana dodatkowych skrzydel a Wy.. coz, macie teraz wazniejsze obowiazki.

szkrabeusz
05-08-2012, 19:02
Również gratuluję! :)

R&K
05-08-2012, 19:16
jesteśmy już w domu
ponieważ to forum budowlane czas wrócić na budowę ...

w tym tygodniu będzie spokojniej - tak na rozkręcenie się ... w pracy i domu znaczną część czasu będę spędzał a nie na budowie
ale prace coś tam będziemy posuwać na przód

jutro lub we wtorek zaglądnąć ma jasiek w celu dokończenia płytek - przyznaję się bez bicia - od ostatniej wizyty nie zrobiłem nic sam :D
w środę powinny przyjść brakujące płytki do łazienki na górę - do końca tygodnia muszę definitywnie zakończyć układanie płytek
na sam koniec z resztek w jakiś sensowny sposób trzeba ułożyć podłogę w spiżarce

teściu ma malować klatkę schodową i będą jeszcze do obrobienia od dołu 3 półki w łazience na parterze i jedna w WC
ja z tatą musimy skończyć obsadzać krawężniki - zostało nam 5 małych tj 6x20cm - schody były robione z 8x30

w tym tygodniu kupujemy kostkę i tata pewnie powoli zacznie brukować schody
z prac ogródkowych - mamy do naprawy całą skarpę - po piątkowej ulewie została dość poważnie rozmyta

muszę jeszcze w tym tygodniu zamówić brat do łazienki i "parapecik" nad geberit

jak tylko skończą się brudne prace w domu - pożyczam odkurzacz przemysłowy i robię generalne sprzątanie

na kolejny tydzień zostaje:
- elektryka i wentylacja oraz nagłośnienie,
- panele na poddaszu i listwy wykończeniowe oraz listwy progowe
- drzwi wewnętrzne
- biały montaż

Gingeros
05-08-2012, 21:02
Nooo spóźnione GRATY ;) teraz masz jeszcze większą motywację do szybkiego wykończenia ;) mam nadzieję że dzidzia i Mama dobrze się czują ;)

R&K
07-08-2012, 10:17
Gingeros - pisałem już o schodach - one nas trzymają i spowodowały zwolnienie prac - narodziny dziecka niewiele tutaj zmieniają - nic nie przyśpieszą - mogą ewentualnie nieco opóźnić prace - chyba że w 100% skoncentruję się na budowie a Renia zajmie się dzieckiem - ale to też mało realne
jak tam Twoje prace? dziennik zaniedbałeś - nic nie piszesz ....

jasiek był - płytki już podocinane , jedna półka już nawet zrobiona
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=129736&d=1344367750
kolejne nie bo musiał klej zaschnąć na 1 by móc układać kolejną
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=129739&d=1344367755

wanna na górze też bardzo ładnie obłożona - narożnik wyprowadzony - niestety jasiek zabronił mi się tego dotykać - sam chce skończyć końcem tygodnia gdy będzie wracał do domu ....
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=129738&d=1344367753

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=129737&d=1344367752

jutro na 6 rano jestem umówiony z moim tatą na zakopanie ostatnich krawężników
nagrywamy też dostawę kostki - już wybrany wzór kostki, kolorystyka schodów i sposób układania kolorów, ilość wstępnie uzgodniona - na razie układamy tylko i wyłącznie schody - reszta na wiosnę najprawdopodobniej razem z płotem i bramą wjazdową

nie wiem jak ja jutro wstanę - bo chodzę jak na rzęsach - w zasadzie wstać i tak trzeba 5-6 na poranne karmienie - tyle że się już nie położę

R&K
08-08-2012, 10:35
zgodnie z planem krawężnik z boku schodów zakopane - zostały ustawione wszytskie w 1 lini po skosie zgodnie ze spadkiem schodów tak by stanowiły murek oporowy dla smieci np podczas zamiatania schodów - jednocześnie krawęzniki będą stanowiły bok małej rabatki na kwiatki lub zielsko między schodami a podjazdem do garażu ... - coś się wymyśli - temat na razie bliżej nieokreślony

wieczorem muszę przeliczyć ile potrzeba kostki w jakim kolorze i jutro potwierdzamy zamówienie - dostawa jutro lub w piątek

queene
08-08-2012, 18:47
z rewizytą :) piękny projekt, będę śledzić :)

R&K
09-08-2012, 14:34
dziękujemy i zapraszamy tak często jak się da ;)

zapomniałem napisać wczoraj - mamy już nadany nr porządkowy dla nieruchomości - teraz w ciągu 30 dni musi być on zamieszczony na domu
trzeba pomyśleć nad czymś ładnym i niedrogim

wczoraj też otrzymałem z PGE oświadczenie o wykonaniu przyłącza i odebrałem ten sam dokument z PGKiM
dziś na 20 jestem umówiony z kierownikiem budowy - czas pomyśleć o zakończeniu budowy na papierze
bank mnie ściga by dostarczyć im taki dokument

zamówiony na jutro żwir do 3 nitki drenażu rozsączającego - jutro mam zamiar go wykonać
tata naprawił część skarpy , teściu wczoraj coś na budowie robił - ale nie mam pojęcia co ...
jutro też wiadomo będzie kiedy dojedzie kostka brukowa na schody - teoretycznie jest dostępna od reki

rewo66
10-08-2012, 08:01
Papierkowe sprawy wiadomo tez trzeba pocisnąć a te lubią się b. przeciagać.
Zatem powoli dajesz do przodu i tak trzymać. :D Byle zdrowie i siły były. Jak tam córcia daje się we znaki? :P

R&K
10-08-2012, 13:29
jak ktoś ładnie powiedział : Śpi kochana, grzecznie, rodzicom nie daje się we znaki - a ja normalnie mógłbym w nią patrzeć jak w TV lub w ogień w kominku ... ale też i z rytmu budowlanego mnie wybija - wieczorem zamiast o 20 na budowę , obowiązkowe kąpanie, jedzenie etc

choć dziś już zapowiedziałem że wszystko robimy w expresowym tempie i muszę od 20 do 23 coś na budowie popracować bo normalnie wszystko stanęło ...

dziś od rana jakby mi ktoś 2-3 h ukradł .... miałem rano potwierdzić w składzie budowlanym który rodzaj żwiru maja mi przywieźć i transport miał być między 8 a 9 , dotarłem niestety dopiero ok 10 na ten skład ...

wcześniej - bo ok 8 byłem z Andrzejem vel M.A.G. na innym składzie oglądnąć kostkę - bo ta którą chciałem ktoś wykupił i zostało mniej niż potrzebuje - finalnie wzięliśmy to co jest a dobiorę jak będą mieli dostawę za ok tydzień

kostka została już dowieziona na budowę

załatwiłem też części do połączenia mis z geberitem - niestety 1 kmp ok 50 zł :( a potrzebuję 3 - kilka miesięcy temu hydraulik dał mi je do ręki i kazał schować by nie zginęły - no to schowałem tak że znaleźć nie mogę :(

finalnie na budowie byłem dziś max 2 h
30 min chyba omawiałem z teściem co jest do zrobienia , później zabrałem się za porządkowanie garażu , wyniosłem wszystkie resztki styropianu na poddasze do części nieużytkowych - gdzie zostanie on przyklejony do ścian z silki , posegregowałem płytki i wszystkie resztki My Way NOCE wyniosłem do łazienki na piętrze gdzie będziemy obkładać jeszcze wannę i półkę za wanną , uprzątnąłem wnękę pod schodami gdzie będę wieczorem układał płytki

kurier właśnie dostarczył mi płytki - których brakło mi do górnej łazienki - może dziś , najpóźniej jutro je podocinam i ułożę - tak więc zgodnie z planem układanie płytek w tym tygodniu będzie na 90% definitywnie zakończone , na poniedziałek i wtorek pozostaje fugowanie

w miejscu gdzie będzie układana kostka zdjęliśmy folię bombelkową a teściu styropian zaciągnął siatką i klejem - to miejsce jest w narożniku wewnętrznym domu pod okapem - nie ma obawy o wilgoć - to chyba najsuchsze miejsce jeśli chodzi o pionową izolację płyty fundamentowej

kolejną rzeczą jaką dziś ma zająć się teściu jest pomalowanie spiżarki i fugowanie WC i/lub łazienki na górze

na kolejny tydzień pozostaje definitywne zakończenie fugowania oraz malowanie na gotowo poddasza oraz klatki schodowej , oraz układanie kostki
jak tylko kostka zostanie położona na 1 stopniu od góry (przy drzwiach wejściowych) będę mógł wstawić stoper ograniczający otwieranie drzwi i naprawić fragment elewacji w którym klamka od drzwi wybiła dziurę , koleją rzeczą będzie obrobienie na gotowo filara przed domem

na jutro wieczór wstępnie zaplanowałem robienie generalnego porządku na poddaszu , jeśli czas pozwoli również na parterze - zobaczymy czy uda mi się pożyczyć odkurzacz przemysłowy - mój nawet jeśli bym chciał - nie wszędzie dostanie - chodzi mi tu o pomieszczenia nieużytkowe które chciałbym porządnie wysprzątać

Arturo72
11-08-2012, 00:26
Szczęściarze :)
Renata & Konrad ;)
Córy Wam już gratulowałem (sam mam tylko syna) ale byłem przez kilka dni nad Soliną i powiem tyle,że chciałbym tam mieszkać :)
Normalnie byłem w szoku,że w Polsce mogą być tak piękne widoki i takie tereny !

R&K
11-08-2012, 14:18
Artur - spokojnie - też się doczekasz kolejnego dziecka .... i oby była to córeczka ....
nad Solinę mam od siebie pewnie ze 100 km ale u nas też ładna okolica
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=127756&d=1343403428

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=127758&d=1343403470

wczoraj późnym popołudniem został wykonany 3 dren do POŚ
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=130493&d=1344678082

i lekko przysypany piachem
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=130503&d=1344678106
dziś może mój tata jeszcze go zasypie na zero , w późniejszym czasie pozostają do wykonania 3 kominy wentylacyjne na końcu każdego drenu i obsypanie ich piachem

wczoraj wieczorem zgodnie z zapowiedziami , lecz nieco później niż chciałem pojawiłem się na budowie by rozpocząć prace porządkowe na poddaszu
posprzątałem 3/4 pokoju , dziś wieczorem c.d.
podczas czyszczenia podłogi wyszły takie oto "kwiatki"
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=130500&d=1344678093

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=130499&d=1344678091
dziury maja 1,5-2,5cm i głębokość ok 2,5-3 cm , jest ich 4 - najprawdopodobniej są skutkiem niewymieszania piachu z cementem , tragedii nie ma, zabetonuje się ...

tak wyglądają wyprowadzone na gotowo narożniki we wnęce na szafę w pokoju na poddaszu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=130498&d=1344678090

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=130497&d=1344678088
tu widać również otwory w ścianie - do obsadzenia 4 puszki i schowanie kabli w ścianie - do zrobienia w przyszłym tygodniu
później już tylko malowanie

a to już obrobiona ściana za wanną
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=130496&d=1344678087

i płytki - chyba już pokazywałem wcześniej - tylko jakość zdjęcia była taka sobie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=130495&d=1344678086
jasiek ma do przyszłego poniedziałku zakończyć to z czym ja sobie nie za bardzo radzę ... czyli docinki pod kątem 45stopni

dziś walczyłem z płytkami - te które przyszły kurierem - mimo że były bardzo dobrze zabezpieczone przez sprzedającego takimi grubymi tekturowymi kątownikami - zostały przez firmę kurierską uszkodzone
w paczce było 4 na 7 płytek pękniętych - większość miała pójść na docinki, tragedii nie ma , ale braknie mi 2 całych płytek - bo z docinek może by i starczyło ilościowo - ale brzydko będzie wyglądało

ponieważ zostało mi trochę kleju położyłem dziś pierwszą płytkę w spiżarce - w sumie będzie ich tam 4 -3 pełne 60x60 , jedna pójdzie na docinki
może dziś wieczorem dokończę spiżarkę

i zaległa jeszcze fotka zarysu schodów przed domem
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=130502&d=1344678102

rewo66
11-08-2012, 14:37
Konrad na ostatniej fotce dot. schodów przed domem widac asymetrie w ułozeniu krawęzników między prawą a lewą stroną . Będziesz poprawiać czy świadomie wybrałeś taką opcję.

Edit: chodzi o ostatnie 3 schodki z lewej masz krawęzniki po skosie a z prawej schodkowo.

R&K
11-08-2012, 14:45
celowo - pisałem o tym wcześniej - po lewej stronie będzie rabatka , jakieś kwiatki lub krzewy i ten krawężnik ma trzymać ziemię - z 2 strony normalne klasyczne schody - choć ostatni krawężnik po prawej stronie będzie podobnie jak po lewej stronie nieco wyżej po to by podtrzymywać ziemię - by nie było sytuacji że podczas deszczu wszystko będzie nam spływać na schody

to są rzeczy które teraz widać i rzucają się w oczy - jak będzie z boku trawnik, jak zrobiony będzie podjazd i ta rabatka + brama i bramka - nikt na to nie będzie zwracał uwagi ;) - ma być praktycznie ...

Arturo72
11-08-2012, 15:21
Artur - spokojnie - też się doczekasz kolejnego dziecka .... i oby była to córeczka ....
Za chwilę mogę być dziadkiem a Ty mi tu z takim tekstem (syn 17 lat) ;)
Teraz to prędzej wnusia niż córeczka :)
(cyferki w nicku to mój rocznik ;) )


nad Solinę mam od siebie pewnie ze 100 km ale u nas też ładna okolica

Bardzo ładnie :)
100km to pikuś,ode mnie do Bukowca strzeliło 370km :)

R&K
11-08-2012, 15:41
to tylko kilka lat ode mnie starszy jesteś

to że wcześnie zacząłeś nie oznacza że musisz już kończyć :P
TY wiesz jak dzieci odmładzają :D :P - poczułbyś się jak młody bóg

TINEK
11-08-2012, 21:43
się trochę wtrącę by Arturo zmotywować do działania.
Jak się moja 3 letnia córeczka urodziła to miałem 41, także nie marudź tylko do dzieła :)
a jak takie dziecko odmładza :)


Mam nadzieję, że Konrad wybaczy małe OT, ale śledzę Twoją budowę codziennie to chyba mogę? ;)

pozdrawiam

R&K
12-08-2012, 21:36
ponieważ co niektórzy znikają z forum , a jeśli nie znikają to kasują swoje posty - postanowiłem zamieścić tu swoja korespondencję z nimi - jest to moja dezaprobata tego co zrobił j-j w ostatnich godzinach ze swoimi postami i najsłynniejszym wątkiem z którego ja i wiele innych osób korzystało, czytało , uczyło się , wyciągał wnioski, dzieliło się spostrzeżeniami, konsultowało się z autorem wątku i innymi użytkownikami

jedna z pierwszych wiadomości jakie wysłałem komukolwiek na PRV na FM była właśnie do j-j i do dziś mam ją w skrzynce - oczywiście teraz gdy się to czyta sam człowiek się dziwi że o takie rzeczy pytał - no ale cóż ... tak było - nie wypieram się !!!

07.02.2011 godz 19:42



witaj j-j

przymierzam się w tym roku do budowy domu
z założenia będę robił WSZYSTKO by uzyskać jak najmniejsze zapotrzebowanie na energie

TY już masz budowę za sobą - widzę ze masz uprawienia i zajmujesz się tym zawodowo ?
czy mógłbyś odpowiedzieć mi na kilka pytań które mnie nurtują?

czy GWC jest mi potrzebne? jeśli "przydałoby się " dla poprawy komfortu to jak je wykonać? komu zlecić? by to się opłacało i nie przeinwestować ?

domy pasywne maja ograniczona wentylacje - co z ogrzewaniem wody ? postawić na elektryczne? piec gazowy - to otwór wentylacyjny?

"dodatkowe" ogrzewanie - bo teoretycznie nie powinno go być - myślę zrobić podłogowe - elektryczne czy wodne? co byś doradzał? a może po prostu wstawić na wszelki wypadek elektryczne konwektory z czujnikiem temperatury i programatorem czasowym?

TY już w takim domu mieszkasz....
gdybyś zapewne dziś budował coś byś zrobił inaczej???

żonie bardzo zależy na kominku - wiem ze dla domów pasywnych nie przewiduje się ich wcale? jeśli dobrze pamiętam - Ty u siebie masz kominek? jak on się sprawdza? jaki to typ kominka? - jak do tego ma się niski poziom wentylacji w mieszkaniu?

będę wdzięczny za Twoje jakże cenne uwagi i podpowiedzi

dziękuję i pozdrawiam
Konrad

Zacznę od tego że jeśli chcesz budować to szczerze odradzałbym dom pasywny :(.
Z prostego powodu bym odradzał:
Wg mnie jest strasznie trudno wykonać go, naprawdę.
Teraz pomyśl- wrzucasz kasę w rozwiązania pasywne- okna, drzwi, isomury itp. wszystko zaplacone więcej tylko za nazwę "dla domu pasywnego" a tu nie wyjdzie pasywny ....., co baaaardzo możliwe.
kupę kasy wywalonej w błoto.
Wiem że to brzmi pesymistycznie ale to prawda. Wiele osób wg mnie nie zdaje sobie sprawy jak to trudne w wykonaniu, nawet ja budując ledwo wierzyłęm i sobie wmawialem że te lub tamte drobiazgi są konieczne ....
Pamiętaj, że eksploatacja to jedno a inwestycja drugie.
Dla mnie to żadna radość robić coś po to by robić, jeśli już to tak robić aby optymalnie inwestować i optymalnie eksploatować.
Gdybym jeszcze raz budowal i nie miał czasu budować sam NA PEWNO nie celowałbym w pasywny, tylko w jak najcieplejszy rezygnując z "bajerów" typowo "pasywnych" bo byłbym pewny że to zakup który zostanie popsuty przez wykonawstwo jeśli mnie rozumiesz :).
Pomijam fakt braku opłacalności budowy na razie takiego domu jeśli ktoś nie buduje sam, ... niestety :(

Osobiście proponowałby mierzyć w 3 - litrowca. I tak się spocisz bo dokłądny nadal będziesz musiał być jak cholera.
Co to znaczy "mierzyć" (?) to nie znaczy że masz dawać od razu gorszego ocieplania itp. , możesz oczywiście też w ten sposob zaoszczędzić i uzyskać 3- litrowca ale nie musisz.
Oszczędność to przede wszystkim okna, drzwi, i wszystko co kupowane i ma w swojej nazwie specjalne "dla domów pasywnych" jak wiemy zawsze płaci się za coś "innego".
Nawet ekipy czasem biorą więcej bo nigdy nie kładli 30 cm styro lub 0,5 m wełny na dachu itp. A w ich dokładność to nie wierz i sobie też nie wierz że ich dopilnujesz bo to niemożliwe.
Mi pomagałą rodzina (2 osoby) ktore chcialy dobrze i dokłądnie a i tak często cierpliwość traciliśmy wszyscy i poprawialem sam więc pomyśl jak to z obcymi :).
Tak więc rozważ za i przeciw.
Ale jeśli się na to decydujesz to uzbrój się w cierpliwość i wytrzymałość jakiej w życiu nie doświadczyłeś.

Ale po tak udanym początku :) postaram CI sie odpowiedzieć (również odpowiednie dla 3- litrowca):


1. Jak dasz dobry reku to GWC nie bedzie CI potrzebne zimą ale latem nie będzie klimy.
Mówi się że GWC to ściema nie klima.
Duże GWC, rolety na oknach 2 wymiany powietrza możliwe w centrali i przyjemność spokojnie zapewniona wg mnie.

Komu zlecic jeśli już zdecydujesz się robić ....., komuś kto się na tym zna :) i nie zedrze z CIebie.
Na forum jest mnóstwo o GWC, musisz sam określić ile za to dasz.
Ja wszystko sam budowałem więc nie wiem ile za to biorą i ile to to za dużo.
Ale parę pytań na forum zadasz i zaraz Ci ktoś rzuci ile max. aby z Ciebie nie zdarli :).

2. Co do cwu to wszystko zależy ile tej wody będziecie używać, czy będzie wanna czy natrysk itp.
Dobre są nawet PCi, solary itp. ale nie w tych cenach które proponują niestety :(, więc ja proponuję elektycznie najprościej i najtaniej.

3. Ogrzewanie- również najprościej jak się da- elektrycznie, akumulacyjnie w podłodze bądź piecami statycznymi lub dynamicznymi, ma być tanio inwestycyjnie i potem też nie za drogo eksploatacyjnie.

4. Kominek to mostek cieplny, możesz go mieć ale nie musisz, żona to zawsze "problem" :).

Oczywiście taryfa G12 czyli strefowa.

pzdr
--------------------------------------------
nie mam niestety archiwum moich wysłanych wiadomości - można się tylko domyślać ich treści czytając dalsza korespondencję
-------------------------------------------
07.02.2011 godzina 22:43


Jak uważasz ale mnie nie zrozumiałeś do końca.
Rób jakbyś robił pasywny ale licz że będzie max.3- litrowiec rezygnując z tych "bajerów" typowo "pasywnych".
Okna bez sensu pasywne, zabulisz kupę niepotrzebnie.
Żeby wyszło poniżej 30 kWh/m2*rok z obcą ekipą to już prawie "cud nad wisłą" a Ty piszesz o 18.
Drobiazgi to nie kasa a dokładność szalona więc rezygnacja z tych bajerów nie przeczy im.
Dom pasywny musi być jak najtańszy inwestycyjnie i optymalny w kosztach eksploatacyjnych.
Dom pasywny się NIE OPŁACA obecnie budując obcymi ekipami niestety, a dodając te bajery pasywne traci to w ogóle na jakimkowiek sensie dlatego radzę wyważyć te koszty inwestycja/ eksploatacja bardzo ostrożnie.
Po co DGP (?) skoro dogrzerwanie elektryczne? Już w takim momencie wywalasz więcej niepotrzebnie kasy na system grzewczy.
Konwektory to już uruchamianie w drogiej taryfie a więc zwiększanie kosztów eksploatacji itd....idt...
koszty, koszty, koszty. NIE TYLKO eksploatacyjne, nie sztuką cieszyć się z domu pasywnego wywalając za dużo kasy ,sztuką cieszyć się z domu jak najbardziej energooszczędnego eksploatacyjnie z jak najniższym kosztem inwestycyjnym- TO JEST INTERES INWESTORA!! Jak nie jesteś budowlańcem to się "skręcisz" ekonomicznie stąd moja rada co do domu jak najbardziej energooszczędnego ale bez "pasywnych" bajerów i wszystkiego innego materialnego co związane z pasywnoscią.
Reszta to interesy producentow, sprzedawców itp.


pzdr i życzę powodzenia.
------------------------------------------
08.02.2011 godz 10:49


konwektory będą działały też w ciągu dnia bo nie są systemem akumulacyjnym a wtedy to taryfa działa droższa.

pzdr

------------------------------

09.06.2011 godzina 14:17

Witaj.
Teraz jestem trochę zajęty bo jutro lecę na zlot forum i wrócę dopiero w Niedzielę.
18 Czerwca będę robił w Mielcu Gruntowy wymiennik glikolowy oraz wentylację mechaniczną. Mogę wieczorkiem się z Tobą spotkać i pogadamy, po drodze zdaje się ,,,
Na wstępie napiszę tylko że już kilku osobom pomogłem zaoszczędzić sporo kasy na niepotrzebne wydatki i zbędny marketing.
To czy 3 L czy 5 L da się wcześniej policzyć, jest sprytny programik i od obliczeń w nim zaczyna się całą zabawę.
Daje pogląd i możliwości dobranie optymalnych grubości docieplenia.
Będziesz znał koszt ogrzewania w przyszłości z dokładnością do 100 zł rocznie zanim wbijesz łopatę ;)

Jeśli interesuje Cie współpraca to polecam się.

Pozdrawiam !

-----------------------------
09.06.2011 godzina 14:51


Witaj HenioK

przymierzam sie do budowy domu - z zalozenia jaknajtanszego w pozniejszej eksploatacji
niestety ze wzgledu na projekt grozi mi 3-5l a gdzie tu mowic o pasywnym ...

zastanawiam sie czy ogrzewanie elektryczne w takim przypadku bedzie wystarczajace?
czy nie pokusic sie o 2 - inne zrodlo ciepla - jesli tak to jakie?
2 temat ktory mnie nurtuje to podrzewanie wody - bedzie wanna
3. co z plyta fundamentowa i garazem ktory jest przy domu - o ile sciany odizoluje to cieplo bedzie przenikac przez plyte ktora ma duza bezwladnosc...

bede wdziecnzy za pomoc w tej westji

Pozdrawiam
Konrad
Przy domu pasywnym nie byłoby tego problemu ;). 15kWh/m2 rocznie, to nawet przy energii elektrycznej z jedną taryfą zaledwie 8zł/m2, czyli dla domu 150m2 1200zł.
Tylko oczywiście najpierw należy dom do takiego stanu doprowadzić.
Trochę lepiej wygląda to, gdy wykorzystamy 2 taryfę lub zdecydujemy się na dodatkowe źródło ciepła.
Może to być gaz ziemny (o ile jest dostępny). Gdy go nie ma, trzeba szukać innych rozwiązań, niestety zazwyczaj droższych pod względem inwestycyjnym lub wymagających obsługi.
Do tych pierwszych można zaliczyć pompy ciepła, do drugich wszelkiego rodzaju kotły. Wygodnym źródłem może być mały kocioł na pelety. Z pompami ciepła też wybór może przyprawić o ból głowy. Przy domu energooszczędny dobrze sprawdzić się może pompa ciepła powietrze-woda. Te tańsze modele nie zapewnią co prawda pełnego ogrzewania przez całą zimę, ale zawsze można je wspomóc np. grzałkami elektrycznymi.

Jeśli chodzi o wanne, to aby z niej wygodnie korzystać konieczny jest albo podgrzewacz przepływowy o znacznej mocy (min. to 18kW), albo podgrzewacz pojemnościowy o odpowiedniej pojemności. Przy ogrzewaniu elektrycznym wystarczy zazwyczaj 100-150litrów, przy pompie ciepła ekonomiczniej jest zastosować większy podgrzewacz, np. 300 litrów.

Garaż można odizolować od domu już na poziomie płyty fundamentowej, chociaż trzeba wtedy pokombinować z konstrukcją domu.
-------------------------
09.06.2011 godzina 15:07


wlasnie gaz mam - ale chce uniknac jego podlanczania - bo komin, bo koszty przylacza - jesli mialby juz byc komin to wybiore kominek - myslalem o biokominku ale za malo ciepla daje wiec postawie na kominek z zamknieta komora spalania

co do wody mowisz ze boiler o pojemnosco 100-150l nie zarznie mnie kosztowo ?
Popatrz na przykład j-j, czy Marcina C. (LoboM). Jakoś nie narzekają.
Chcesz mieć taniej cwu, to zastosuj pompę ciepła powietrze woda - przez ponad pół rok będziesz miał ciepłą wodę kilkukrotnie taniej (przy dobrej pompie, znacznie dłużej).
Na komin jest sposób - kocioł z zamkniętą komorą spalania i przewód powietrzno-spalinowy (wyprowadzony, przez ścianę lub dach wtedy wygodnie jest kocioł dać na ostatniej kondygnacji).
Drugie źródło ciepła ma swoje zalety - w razie awarii sieci energii elektrycznej będzie dalej działać (może być potrzebny mały UPS do podtrzymania zasilania kotła i pomp obiegowych).
Chociaż przy energooszczędnym domu i z energią elektryczną można sobie poradzić - wystarczy agregat prądotwórczy :).
A kominek lepiej mieć gazowy ;).
-------------------------------------
20.07.2011 godz. 22:16

Ciesze że że DB jest pomocny.
Spojrzałem na tówj projekt, pierwsze co mi się rzuca w oczy to garaż w bryle budynku, nie jest to dobre rozwiązanie do domu super energooszczędnego a juz na pewno nie dla domu pasywnego. To samo te okna narożne, pamiętaj że dom w standardzie o jakim mówisz ma rządzi się innymi prawami niz standardowy.
-------------------------------------
11.09.2011 godz. 12:41 dot OZC dla laika plik XLS

Witam
Straty przegrody zależą od różnicy temperatur rozdzielanych tą przegrodą, dlatego jeśli jest to ściana wewnętrzna to współczynnik nie ma znaczenia bo nie ma różnicy temperatur, ale już dla ścian zewnętrznych trzeba określić wymaganą temperaturę w domu i na zewnątrz. Minimalna jest niezbędna do określenie zapotrzebowania szczytowego (wtedy kocioł musi dać radę), średnia dla okresu grzewczego jest niezbędna do wyliczenia zapotrzebowania na ciepło w sezonie grzewczym. Grubość płyty nie jest potrzebna do wyliczenia straty płyty, tu jest ważny jedynie wskaźnik U, wymiar ten jest potrzebny do obliczenia wysokości ściany zewnętrznej ponieważ zwiększa jej powierzchnię, dlatego zapotrzebowanie wzrasta, zmaleje wtedy jak płytę dodatkowo ocieplimy zmniejszając U.
godz 13:09

to prosty arkusz, który traktuje dom jak pudło na ziemi. Straty przegród zależą tylko od ich współczynnika U, nie od ich grubości, dlatego grubsza płyta nie musi oznaczać mniejszy współczynnik, o tym decyduje przede wszystkim jakość izolacji od gruntu, dlatego straty obliczane są przez pomnożenie powierzchni płyty przez jej U, grubość tu nie ma znaczenia, ona jedynie powiększa pow ścian zewnętrznych co ma wpływ na straty przegród ścian zewnętrznych, tak samo ten problem jest obliczany przez prof OZC.
-----------------------
11.09.2011 godz 20:00 - od tego trzeba było wszystko zacząć!!!!

Witam

Przeglądając Pana posty zauwazyłem ze potrzebuje Pan dokładnych obliczeń odnośnie zapotrzebowania na ciepło
i projektowego obciążenia cieplnego budynku.
Oferuję wykonanie dokładnych i rzetelnych obliczeń w aktualnej wersji OZC 4.8 pro z podziałem na poszczególne pomieszczenia. Również projektuję i wykonuję instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i projektuję
ogrzewanie podłogowe wodne. Wykonywałem wiele obliczeń i certyfikatów dla uzytkowników tego forum.
Jeżeli jest Pan zainteresowany moją ofertą proszę o kontakt.

Andrzej Sołtys
audytor energetyczny
tel. 506 060 832
[email protected]

----------------------------
12.09.2011 godz: 7:55



HenoK - mam do Ciebie pytanie o filar ktory jest w moim projekcie przed domem - połączony jest on z wiencem - mój KierBud twierdzi że jeśli ocieple wieniec i filar to zimno bedzie miało do pokonania ok 3-4 m wiec takim "mostkiem" mówi żebym sie nie przejmował - wspominiał że moge zastosować beton C25 ("wodoodporny") ktory dodatkowo utrudni przenikanie ciepla w betonie

co o tym sadzisz i jak najlepiej odciac ten filar od konstrukcji domu ?
czy ostaczenie go na XPS jest dobrym rozwiazaniem? tak jak plyte fundamentowa? czy moze przeciac go pustakiem ISOMUR etc na stypu z wiencem ?

bede wdzieczny za radę

ps. czy TY moze bawisz sie OZC?

Konrad
Jak by nie patrzył, to taki filar jest radiatorem, który będzie odprowadzał ciepło z budynku.
Trudno byłoby zaizolować go tak samo dobrze jak ściany zewnętrzne (np. przy 30cm izolacji miałby min. 75cm x 75cm). Można by rozważyć zastosowanie lepszych materiałów izolacyjnych, np. pianki poliuretanowej lub fenolowej, ale i tak efekt nie byłby prawdopodobnie zadawalający.
Można by rozważyć zastosowanie pustaka Isomur o klasie wytrzymałości 20MPa.
Jednak moim zdaniem problemem u Ciebie będzie inne osiadanie części budynku na płycie (30cm styroduru) i stopy fundamentowej. Może to prowadzić do nadmiernego obciążenia słupa.
To wysunięcie stropu, które podpiera słup nie jest znowu takie wielkie. Można zmieniając nieco konstrukcję stropu (wykonanie belek wspornikowych) oprzeć strop na części stojącej na pewnej płycie fundamentowej.
Słup może pozostać jako element architektoniczny, a nie konstrukcyjny (byłby on oddylatowany styropianem od stropu).
Tak jak wcześniej pisałem zrezygnowałbym też z dylatacji płyty fundamentowej pomiędzy garażem i budynkiem. Garaż masz solidnie ocieplony, więc ciepło zostanie z osłonie termicznej budynku.
Pomiędzy garażem a domem masz pomieszczenia, które mogą pełnić rolę strefy buforowej (kotownia, WC, wiatrołap, korytarz) - nieco niższa temperatura płyty fundamentowej nie będzie się w nich wiązała ze spadkiem komfortu.

OZC się bawię od czasu do czasu, ale w tej chwili mam zbyt dużo innych zobowiązań, żeby móc to wykonać w jakimś sensownym terminie :(.
---------------------------
07.10.2011 godz 14:41


mam jeszcze jedno pytanie o strop i ogrzewanie na gorze
z założenia uzytkować bedziemy tylko parter - góra jest "dla gosci" wiec bedzie najprawdopodobniej zamykana i nieogrzewana

strop na 90% monolityczny - i tu pytanie, zastanawiam sie nad puszczeniem WM w suficie podwieszanym - sufity i tak bedziemy robic - jakies halogeny ledy etc - kwestja tylko czy podnosic budynek o 1 pustak i puszczac tam WM ?
i jak wtedy mialoby sie ogrzewanie na gorze do ewentualnego stropu monolitycznego ? i bufora jakim jest przestrzen miedzy stropem a plyta KG w suficie podwieszanym ?

jakie ogrzewanie przy takich zalozeniach proponowalbys zalozyc na poddaszu ? elektryczne podlogowe? czy zwykly konwektor ktory bedzie wlanczany tylko gdy ktos na gorze bedzie mieszkal?

i co z izolacja? izolowac bardzo dobrze poddasze? czy np wrzucic izolacje w podwieszany sufit i gore traktowac jak nieuzytkowa??
Zależy jakie kanały chcesz poprowadzić. Tu już musisz skontaktować się z Piczamanem :).
Można np. zastosować kanały tuboflex o średnicy 75-80mm lub płaskie kanały PCV 60x200mm albo blaszane 150x50mm. Wtedy nawet z izolacją potrzeba ok. 10-15cm. To mniej więcej tyle ile potrzeba na sufit podwieszany do celów oświetleniowych.
Przy kanałach okrągłych w systemie trójnikowym będzie potrzeba większej przestrzeni np. kanały 160mm + izolacja 30mm to 220mm potrzebnej przestrzeni.

Jeżeli poddasze ma być nie użytkowane to oczywiście warto je odizolować od parteru. Może to być izolacja w suficie podwieszanym (nie taka łatwa do ułożenia) lub izolacja na stropie.
Rodzaj ogrzewania na poddaszu zależy od sposobu jego przyszłego użytkowania.
Przy sporadycznym użytkowaniu wygodniejsze i tańsze w eksploatacji będą grzejniki konwektorowe. W tym przypadku lepiej zastosować izolację na stropie (szybciej będzie można poddasze podgrzać).
Przy dłuższych okresach użytkowania warto wykonać jednak ogrzewanie akumulacyjne, np. podłogowe.

rewo66
13-08-2012, 09:55
DB j-j przeczytałem jako jeden z pierwszych i był to dla mnie elementarz pod pewnym wzgledem budowania domu energooszczędnego bo w pasywny z załozenia darowałem sobie. Skwituję to krótko szkoda. Powstrzymam się od komentarzy :mad:

Mania18
13-08-2012, 13:27
A ja baaardzo spóźniona - ale z najszczerszymi gratulacjami dla Tatusia!!!

Niech się córeczka zdrowo ma!!! i pozwala Tatusiowi pobuszować co nieco na budowie!! ;)))

R&K
13-08-2012, 13:52
do poprzedniego posta wrzuciłem kilka osób które ciągle są na forum , są aktywne, niekóży mają swoje DB - wrzuciłem ich wypowiedzi by zachować pewną chronologię i pokazać mój tok myślenia nt budowy

monia18 - dziękuję - córa rośnie jak na drożdżach , zdrowa jak rydz ... a jak tam Twoja budowa???

teściu pomalował dziś wnękę na szafę w pokoju na poddaszu, wspólnie dokończyliśmy sprzątanie tego pokoju , na wieczór zostaje mi sprzątanie łazienki i może fugowanie podłogi
gdy odjeżdżałem teściu malował klatkę schodową

ja dziś ułożyłem płytki we wnęce pod schodami
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131005&d=1344885257

i w spiżarce
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131006&d=1344885261
- jutro gdy klej podeschnie dołożę jeszcze kilka płytek w głębi spiżarki - gdy to zrobię pozostanie już tylko fugowanie
z niecierpliwością czekam też na jaska co by definitywnie zakończyć brudne prace płytkarskie

najprawdopodobniej dopiero w czwartek i piątek mój tata zabierze się za brukowanie

M.A.G.
13-08-2012, 20:22
Konrad zapomniałem powiedzieć ci jak byliśmy u Ciebie na budowie - przy narożniku garażu od strony sąsiada masz dołożony krawężnik niemalże do samej ściany. Wchodzi on pod warstwę ocieplenia z minimalną szczeliną pomiędzy górną krawędzią krawężnika a dołem styropianu. odetnij ten krawężnik spod ocieplenia bo zimą kiedy grunt będzie mocno pracował podniesie Ci ocieplenie co może grozić oderwaniem styropianu i pękaniem tynku. Podobnie masz chyba przy filarze ale nie pamiętam dokładnie..

lucka6
13-08-2012, 20:31
Ja tez spozniona ale gratuluję szczerze córki i życzę szybkiej przeprowadzki :) A swoją drogą kiedy przeprowadzka, bo chyba nie doczytalam :) ?

pozdrawiam serdecznie!!!

R&K
13-08-2012, 20:49
przyglądnę się temu krawężnikowi jutro
przeprowadzka po 15 września - zobaczymy kiedy będa schody i ja szybko po lakierownaiu zapachy znikną

rewo66
14-08-2012, 10:51
No widzę iż płytkowanie odchodzi juz niedługo do lamusa. Chyba masz już dość tego płytkowania. :yes: Mnie to dopiero czeka. :( jak i wiele innych rzeczy do zrobienia lista jeszcze bardzo długa ha ha.

R&K
14-08-2012, 13:00
oj tak - mam już dość ... ileż można ... płytki w garażu kładłem ok 20 kwietnia - czyli 4 miesiące z wszystkimi płytkami się babrałem ;)
dziś na budowie byłem dosłownie 10 min - rzuciłem okiem co robi teściu - maluje duży pokój na poddaszu na gotowo
wieczorem więc dołożę płytki w spiżarce i biorę się za układanie paneli w pokoju na poddaszu

mam tylko problem - wg zaleceń panele należy układać max 6x8 m - a pokój ma z 11 m długości - chyba nie obejdzie się bez jakiejś listwy łączącej ??
jak to jest ? sprawdzał ktoś ten temat ?

do zrobienia pozostaje (bezwzględnie konieczne do wprowadzenia):
- ułożenie paneli - 2 dni
- listwy przypodłogowe w pokojach gdzie panele - 1/2 dnia
- dokończenie elektryki - najprawdopodobniej czwartek lub piątek
- zafugowanie wszystkich płytek i ich czyszczenie - teściu 2-3 dni
- biały montaż - 2-3 dni
- wstawienie ościeżnic i drzwi 2-3 dni
- tapetowanie 1-2 dni
- pozakładanie kinkietów 1/2 dnia
- montaż beli na zamówienie - część początkiem września , 2 partia ok 15-20 września - pozostałe sukcesywnie po przeprowadzce
- schody

rutinowa żona
14-08-2012, 17:42
Co do pytania o panele i ich łączenie. Nie wiem czy pamiętasz, ale nie tak dawno ja miała taki problem. Kilka osób zajmujących się tym zawodowo, stwierdziło,ze mozna zrobić bez łączenia. Nie powinno się nic stać. Gdyby jednak coś się zaczęło dziać, czyli np zaczęłyby się podnosić, to wtedy mozna je przeciąć i włozyć jakąś listwę.

gruby86
14-08-2012, 18:10
U moich rodziców w salonie też układałem było coś okolo 10m i 2 lata nic się nie dzieje ale na wszelki wypadek zrobiliśmy maksymalne odstępy od ściany.

DEZET
14-08-2012, 22:48
Ja mam teraz położone ok. 7-8mb paneli w miejscu non stop uczęszczanym - nic się nie dzieje. Zrób większy odstęp od ścian na wzdłużne rozciąganie, zresztą zalecają ok.1,5cm więc razem te 3-4cm powinny wystarczyć.

rewo66
15-08-2012, 07:26
Odnośnie paneli jeśli będą dobre odstepy od ścian to nic nie powinno się dziac. Dezet dobrze prawi :p
Wazne ! Odstępy daj na maxa takie na jakie pozwala ci grubość listew przypodłogowych co byś mógł je nimi przysłonić.

rutino78
15-08-2012, 08:57
Dokładnie. Zresztą lato to i tak najlepszy czas na montaż paneli. W końcu zimą materiał się raczej kurczy:rolleyes:

Rutinowa z konta Rutina :)

budowlany szaleniec
15-08-2012, 13:12
Pytań miałbym z milion, ale nie chcąc nadużywać gościnności, zapytam jedynie o samą podstawę, czyli o OZC.
* Dla jakiej temperatury w domu, jest twój wynik? Dla standardowej temperatury 20 stopni C?
* Jeśli dobrze czytam, wynik 19kWh to dzielenie zapotrzebowania domu na ciepło przez powierzchnie 173 metrów. Natomiast w sygnaturze, twój dom ma powierzchnie 150 m2. O co chodzi?
* Najważniejsze pytanie. Dzięki REKU, WM, GGWC i innym wynalazkom, odzyskujesz ciepło z wywiewanego powietrza. Jaki wygląda w twoim OZC współczynnik strat mocy cieplnej na wentylacji Hve? Powinien widnieć w podsumowaniu i wyrażany jest w [W/K].

klaudiusz_x
15-08-2012, 19:57
Także mam pytanie, o okna.
Rozpisywałeś się o bramie garażowej. Jednak mało piszesz o rozwiązaniu: montaż/uszczelnienie okien?
Może było. Niestety przeglam Twój dziennik po zdjęciach, jeśli znajduję coś co mnie akurat interesuje, przeglądam posty. Przy oknach nie znalazłem sposobu łączenia węglarka z oknami (ościeżnicą). Jeśli nie dopatrzyłem, wybacz. Proszę o ten szczegół.
W innym wątku (dom 3-litrowy...), wspominasz, że kładzenie styro na elewację z pianką do klejenia nie rozpycha þlyt. Tu piszesz, że jednak powstają szczeliny. Możesz przybliźyć problem?
Jestem z tych, co podpatrują rozwiązania u innych.
Dziękuję za wszelkie sugestie.

R&K
15-08-2012, 21:25
Pytań miałbym z milion, ale nie chcąc nadużywać gościnności, zapytam jedynie o samą podstawę, czyli o OZC.
* Dla jakiej temperatury w domu, jest twój wynik? Dla standardowej temperatury 20 stopni C?

tak 20 oC, łazienki 24 oC


* Jeśli dobrze czytam, wynik 19kWh to dzielenie zapotrzebowania domu na ciepło przez powierzchnie 173 metrów. Natomiast w sygnaturze, twój dom ma powierzchnie 150 m2. O co chodzi?

już to poprawiam - stopkę robiłem dawno temu - ogólnie projekt zmieścił się nawet w 140 m2 do kredytu RnS , wg OZC pow ogrzewania wynosi 173m2 ale na poddaszu mamy skosy , inaczej liczy się pow. użytkową a inaczej pow po podłodze ...


* Najważniejsze pytanie. Dzięki REKU, WM, GGWC i innym wynalazkom, odzyskujesz ciepło z wywiewanego powietrza. Jaki wygląda w twoim OZC współczynnik strat mocy cieplnej na wentylacji Hve? Powinien widnieć w podsumowaniu i wyrażany jest w [W/K].

nie widnieje ten parametr w podsumowaniu - może jutro Asolt odpowie Ci na to pytanie


Także mam pytanie, o okna.
Rozpisywałeś się o bramie garażowej. Jednak mało piszesz o rozwiązaniu: montaż/uszczelnienie okien?
Może było. Niestety przeglam Twój dziennik po zdjęciach, jeśli znajduję coś co mnie akurat interesuje, przeglądam posty. Przy oknach nie znalazłem sposobu łączenia węglarka z oknami (ościeżnicą). Jeśli nie dopatrzyłem, wybacz. Proszę o ten szczegół.

u mnie poszła za zewnątrz ta sama taśma co od środka - jej koniec został na kleju połączony ze styropianem , na to został przyklejony na piance węglarek z 1-2 cm pasków styropianu, całość została zasiatkowana i zaklejona klejem do styropianu


W innym wątku (dom 3-litrowy...), wspominasz, że kładzenie styro na elewację z pianką do klejenia nie rozpycha þlyt. Tu piszesz, że jednak powstają szczeliny. Możesz przybliźyć problem?
Jestem z tych, co podpatrują rozwiązania u innych.
Dziękuję za wszelkie sugestie.

gdy Andrzej rozpoczął prace nad elewacją takie były jego 1 wnioski - że pianka rozpycha klocki - zastanawialiśmy jak kleić styropian by było jak najdokładniej - postanowiliśmy kleić go z wszystkich 5 stron w 3 rzędach, na 1 ścianie pamiętam jak dziś że uszczelniali później szczeliny dodatkowo pianką , na kolejnych ścianach doszli do wprawy i uszczelnień było znacznie mniej , wynikało to z tego o czym pisałem pianka po odczekaniu kilku min rozprężyła się maksymalnie - po przyłożeniu do sąsiadującego bloczka styropianu rozpłaszczała się i już nie pęczniała więcej - takie same wnioski miałem po własnoręcznym robieniu właśnie węglarków na piance

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=87209&d=1322401373

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=88246&d=1322825170

wszystkim innym dziękuję za rady dot. paneli
panele kładą się ... hehe same ;)

podłoga została bardzo dokładnie wyczyszczona, następnie zagruntowana co by pokleić ewentualne drobinki piasku / kurzu , na to pianka z XPS z otworami ze względu na ogrzewanie podłogowe
tak wyglądały początki
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131289&d=1345041504

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131290&d=1345041506

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131291&d=1345041507

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131286&d=1345041497

w chwili obecnej ułożone są panele na 2 pasie pianki widocznej na zdjęciach i przygotowana jest podłoga pod 3 pas - możliwe że jutro rano 2 godziny popracuję na budowie (6- 8 , później do pracy :(

jutro też ma pojawić się jasiek ... zobaczymy ....

zastanawiamy się jeszcze nad tym jak ułożyć kostkę na schodach
2 propozycje ...
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131287&d=1345041501

jasiek71
15-08-2012, 21:46
jutro też ma pojawić się jasiek ... zobaczymy ....



pojawi się ...:P
właśnie się pakuję ...

DEZET
16-08-2012, 08:17
Wokół słupów mam nadzieję też dałeś sporo luzu? Fajny kolor- coś jak złoty dąb.
Kostka, na którą choruję. Mnie się podoba układ z lewej- pasek jasny między ciemnymi w nocy może pomóc w "odszukaniu" stopnia o zmierzchu.

madzia11mk
16-08-2012, 08:19
No ładnie te panele wyglądają, a jak będą na całości - miodzio :)

Ja też obstawiam ułożenie kostki jak na zdjęciu z lewej :)

tutli_putli
16-08-2012, 10:44
Konrad być może nie doczytałam, ale czy Ty kładziesz panele na ogrzewanie podłogowe?

Kamila i Marcin
16-08-2012, 10:54
układ kostki ten po lewej lepszy..

widzę, że pod panele mamy ten sam podkład.. u mnie co prawda jeszcze się nie kładą, ale myślę, że w niedługim czasie się zaczną:) poza tym kolorek paneli przyjemny

R&K
16-08-2012, 11:50
ten wzór po prawej jeśli już to będzie z 1 rzędem grafitowego - 2 rzędy to za dużo
ale też raczej obstawiamy ten z lewej strony

panele w pokoju ułożone na powierzchni ok 3/4
Edit: fotka - już po popołudniowej dostawie paneli :D
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131663&d=1345146795
Dezet - wokół filarów dałem 1 cm luzu - jak będę miał listwy to ewentualnie podetnę więcej
paneli nie ułożyłem więcej bo .... mi brakło ... tu wychodzi to o czym pisałem w poprzednim poście do Budowlanego Szaleńca - kupowałem panele wg powierzchni użytkowej (szybki tel do żony - podaj mi powierzchnię pokoju.....) a ona nie obejmuje skosów poniżej chyba 1,5 m oraz najprawdopodobniej wnęki na szafę

wyciąłem dziś ostatni otwór na głośnik w WC
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131662&d=1345146793
przygotowałem też kable do oświetlenia sufitowego - wieczorem najprawdopodobniej pozakładam oprawy z żarówkami

i zrobiłem oświetlenie w półce nad geberitem
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131661&d=1345146792


Konrad być może nie doczytałam, ale czy Ty kładziesz panele na ogrzewanie podłogowe?

tak - nie ma żadnych przeciw wskazań by tego nie robić - bynajmniej przy ogrzewaniu elektrycznym gdzie sterownik będzie w zimie podgrzewał podłogę max do 24 stopni
w pomieszczeniu będzie max 22,5 stopni

ok 2 tygodnie temu jasiek u siebie mierzył temperaturę podłogi - słońce wpadające do domu przez szybę rozgrzewało podłogę do 28 stopni (LATO !!)
wiec czemu w zimie miałoby się coś dziać z panelami ? to że panele mają być jakieś specjalne , czy mata pod panele jakaś super Extra drogie to wszystko jest bełkot marketingowy nie mający nic wspólnego z prawdę i faktami
LoboM badał u siebie w ziemie temperaturę podłogi tj temperaturę paneli i terakoty - była taka sama

cronin
16-08-2012, 11:54
Konrad jak będziesz wykańczał słupy na zewnątrz obite płytami kingspana? można je tynkować? i jaką grubość masz tych płyt, 14cm?

Przepraszam za wcinanie się w temat wnętrzarski :)

budowlany szaleniec
16-08-2012, 12:46
Dzięki, dzięki. Powiem Ci czemu pytam. Teoretyzuje nad tym projektem Z211 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.z500.pl%2Fproj ekt%2FZ211%2CMaly-dom-z-poddaszem-funkcjonalny-i-ekonomiczny-w-budowie-i-utrzymaniu.html) i chyba go sobie odpuszczę. Pomimo doprowadzenia wszystkich przegród zewnętrznych do U=0,1 dołożeniu dobrych okien, drzwi, WM z Reku, nie jestem w stanie zejść poniżej 25 kWh/m2. Zastanawiam się jak ludzie mogą zejść do tak niskich wyników swoimi parterówkami, jeśli ja nie mogę zrobić tego swoim projektem. Zastanawiam się czy nie robię błędu przy odzysku ciepła z wentylacji, dlatego pytałem o twój współczynnik start energii na WM. Z211 wydawał mi się nie najgorszy, praktycznie nie wymagał zmian, zlikwidował w nim tylko dwa okna i komin. Dom, jest mały, piętrowy, o zwartej bryle (praktycznie kwadrat), z dwuspadowym dachem, bez wykuszy, kolumn, a 81% otworów okiennych skierowanych jest bezpośrednio na południe! To jednak nie koniec. Buduje przecież w najcieplejszym mieście w Polsce, we Wrocławiu. Gdybym ten dom miał wyrosnąć np. w Suwałkach, to przy tych samych parametrach nie jest to już moje 24,9 kW a 45,1 kWh/m2! To jednak jeszcze nie koniec :) Wszystko to dla temperatury 20 stopni C. To oczywiście rzecz subiektywna. Mam wrażenie, że mój ojciec mógłby żyć w domu nieogrzewanym i też byłoby mu ciepło. Dla większości ludzi 20 stopni to jednak za mało, dla mnie na pewno. Jeśli ustawiam dom na tyle ile lubię, czyli jako człowiek ciepłolubny - powiedzmy 22-23 stopnie (a ty Konradzie z małym bobasem tyle pewnie będziesz potrzebować:) ) to zapotrzebowanie znów skacze z owych 24,9 do 34kWh/m2*rok. Istna cieplna paranoja! Mógłbym sam siebie oszukać, i zapotrzebowanie na ciepło dzielić nie przez powierzchnie użytkową tylko całkowitą (wtedy nie byłoby to 25k Wh/m2 a 21 kWh/m2), ale po pierwsze: tak się nie robi, po drugie: zapotrzebowanie na energie dla domu liczone w kWh na rok, pozostaje takie same.

Resumując, budownictwo pasywne nie spełnia moich nadziei. Pomimo znacznych nakładów, ponad 30 cm styropianu i 50 cm wełny, nie osiągam spodziewanych wyników. Nie wiem czy ludzie którzy idą za wszelką cene w pasywność trochę się nie oszukują, ale nie ważne. Okazuję się, że powtarzane przez wszystkich parametry będące wyznacznikiem pasywności, typu przegrody zewnętrze w graniach U 0,1 nie dają tej pasywności. Nie wiem, czy nie potrzeba aby projektu typowo pasywnego, z wielkimi południowymi frontami i jednospadowym dachem. Przy zwykłym projekcie, budowanie mające osiągnąć pasywność, daje ostatecznie budynek mocno energooszczędny, a wynik pasywny dałoby, nie wiem, chyba celowanie w budynek zero-emisyjny (chyba tak się to nazywa).

R&K
16-08-2012, 12:52
zaraz po tym jak położymy kostkę - najprawdopodobniej będzie to w poniedziałek - na kostce zbuduję stelaż drewniany dookoła filara i obłoże tym samym materiałem co podbitkę czyli panele PVC ala siding / imitacja drewna

płyty są 10 cm

budowlany szaleniec - samo danie 30 cm styropianu czy 40 cm wełny to wg mnie nie aż tak wielki koszt ... zwłaszcza w skali całej inwestycji

czy gdzieś popełniasz błąd w liczeniu - nie mnie to oceniać - mnie OZC przerosło i zleciłem wykonanie ....

w OZC mój wynik był dla wymiany powietrza w WM na poziomie 0,5 choć normatywnie jest 1 - takie są wnioski wszystkich który mają WM
Asolt bawił się moim projektem w OZC i nie udało się zejść poniżej 15,9 przy likwidacji okien dachowych i zwiększeniu wszędzie izolacji ... już nie pamiętam czy o 5 czy o 10 cm - i to byłoby już totalne szaleństwo - duże koszty, mały zysk ...

temperatura z pewności w domu będzie wyższa - obstawiam 21,5
i nie jest tak że sam siebie okłamuję ... że chce wierzyć że będzie mało ...
liczę się również z tym że budując tak jak budowałem ileś tam błędów zostało popełnionych i wynik może być gorszy ... ile gorszy - nie wiem ... po 1 sezonie wszystko będzie jasne

cronin
16-08-2012, 12:58
Dzięki :) a jaką masz grubość tych płyt?

alusia i bartuś
16-08-2012, 20:29
Witam
chciałam zapytać o obrzeża na schody
jakiej są wysokości i grubości bo chcemy sami schodki zrobić i są 6cm na 20cm i 8cm na 25cm
lepsze będą pewnie te wyższe tylko że sa grubsze

pozdrawiam

R&K
16-08-2012, 20:59
obrzeża są 30x8 i 20x6

przy schodach 25 będą za krótkie - różnica między schodami to powiedzmy 16 cm + grubość kostki 6 cm i na beton który trzyma obrzeże zostaje Ci jedynie 3 cm , a gdzie jeszcze piach lub suchy beton pod kostkę ?

2 fotki z prac jaśkowych
półeczki w łazience na parterze na przeciw prysznica
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131658&d=1345146781
pozostaje teściowi pewnie w poniedziałek obrobić je od spodu i zafugować
ja później zasylikonuję i porobię oprawy oświetleniowe

wanna w łazience na poddaszu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131664&d=1345146797
zostało 5 płytek do przyklejenia - może jutro lub w sobotę to zrobię - najważniejsze że kanty są powyprowadzane i ładnie połączone pod kątem 45 stopni

dodałem też fotki do wpisu z rana

tutli_putli
17-08-2012, 09:52
tak - nie ma żadnych przeciwskazań by tego nie robić - bynajmniej przy ogrzewaniu elektrycznym gdzie sterownik będzie w zimie podgrzewał podłogę max do 24 stopni
w pomieszczeniu będzie max 22,5 stopni

ok 2 tygodnie temu jasiek u siebie mierzył temperature podłogi - słońce wpadające do domu przez szybę rozgrzewało podłogę do 28 stopni (LATO !!)
wiec czemu w zimie miałoby się coś dziać z panelami ? to że panele mają być jakieś specjalne , czy mata pod panele jakaś super Extra grode to wszystko jest bełkot marketingowy nie mający nic wspólnego z prawdę i faktami
LoboM badał u siebie w ziemie temperaturę podłogi tj temperaturę paneli i terakoty - była taka sama

Tylko wszędzie trąbią o słabej akumulacji paneli. Zastanawiam się cały czas nad położeniem paneli w sypialniach i trochę mnie pocieszyłeś, bo wszechobecne płytki jakoś do mnie nie przemawiają do końca - a tak planowaliśmy zrobić ze względu na grzanie prądem.

Arturo72
17-08-2012, 20:16
Tylko wszędzie trąbią o słabej akumulacji paneli. Zastanawiam się cały czas nad położeniem paneli w sypialniach i trochę mnie pocieszyłeś, bo wszechobecne płytki jakoś do mnie nie przemawiają do końca - a tak planowaliśmy zrobić ze względu na grzanie prądem.
To nie panele mają akumulować ciepło,kafle też nie akumulują.Od tego są inne materiały :)
Być może chodzi Ci o przewodność cieplną ale po pierwsze jest to mit,obalony przez większość użytkowników paneli a po drugie podłogówkę projektuje się w rozróżnieniu na materiały na posadzce,przy kaflach rurki są rzadziej rozkładane,przy panelach gęściej ale to wszystko zalezy od zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło i pod to dobiera się rozstaw rurek.

R&K
17-08-2012, 21:02
panele w pokoju na poddaszu niemalże skończone - został do docięcia pasek o szerokości 3-4cm po całej długości pokoju + kontynuacja na korytarzu jakieś 2m2
jutro uporam się z tym w max 2h - jak zwykle 6-8 rano ;)
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131772&d=1345233433

po południu będę kończył to co przez M.A.G.-ików dwóch nie zrobił jasiek :P

DEZET
17-08-2012, 23:11
Z panelami mam takie samo zdanie jak Konrad i Arturo- bełkot handlowców, żeby więcej kasy wyciągać. Mały problem może być na początku, bo zanim panele osiągną temperaturę mogą trochę pracować/ wysychać , ale myślę, że to drobiazg. Profilaktycznie nie mocowałbym listew wykończeniowych na końcach, żeby ew. szpary dobić.

R&K
18-08-2012, 19:41
Dezet : rozwiń myśl z tym nie zakładaniem listew i dobijaniem ewentualnych szpar??

dziś rano może i obudziłem się na tyle wcześnie aby pojechać na budowę - ale organizm domagał się odpoczynku - zastrajkował i spałem do 7:30 ;)

na budowę mogłem dotrzeć dopiero po 15 - mój tata od rana walczył dzielnie - myślałem że już skończył , a ja zabiorę się za panele - okazało się że w ciągu dnia miał 2-3h przerwę i tyle mniej więcej mu zostało by skończyć to co zaplanował
przebrałem się szybko i postanowiłem mu pomóc ... zdobywając kolejna sprawność harcerza - brukarstwo ;)

efekt prawie skończonego "2" stopnia
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131919&d=1345310020

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131918&d=1345310004

wczoraj mój tata wykosił trawnik za domem i przed kosiarka (taką normalną , nie żyłkową) - trawnik wygląda już super. ... jutro fotki
Edit: fotka - z przodu i z lewej strony dąbka trawnik był siany dużo później !
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132092&d=1345403985
dziś tylko jedna - trawnika sianego najpóźniej - przed domem- tuz obok kostki którą układaliśmy
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131920&d=1345310024

Edit:
to samo miejsce tylko z innego ujęcia
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132090&d=1345403978

jasiek71
18-08-2012, 22:30
po południu będę kończył to co przez M.A.G.-ików dwóch nie zrobił jasiek :P

nie płacz ...:D
tapety ci nakleję na otarcie łez ...:yes:

rewo66
19-08-2012, 09:32
Konrad schody wychodzą bajera :D podoba mi się ta kostka no i jej kolorystyka - to chyba stary bruk czy coś koło tego jeśli się nie mylę.
Kostkę na łączeniu widzę że ciąłeś czym? katówką z tarczą do kamienia.

tutli_putli
19-08-2012, 10:54
Arturo u mnie będą nie rurki a kable grzejne :) i faktycznie mi o przewodność chodzi. Przypuszczam, że z kablami jest jednak podobnie jak z rurkami? Jeśli mam dobrane kable pod płytki - to czyli już "po ptokach" żeby zmieniać je pod panele.
Konrad schodami jestem urzeczona - będą prześliczne w całości.

desperadomn
19-08-2012, 12:41
Dezet : rozwiń myśl z tym nie zakładaniem listew i dobijaniem ewentualnych szpar?

Dezet-owi chyba chodziło o to, żebyś nie zakładał jeszcze listew wykończeniowych - by zasłonić szpary przy styku podłogi ze ścianą. Nie wiem czy ma to jakieś wielkie znaczenie jeśli chodzi o panele na tzw "klick" . Co innego jak dałbyś deski na pióro i wpust ale z panelami to chyba byłby problem...no i jeszcze ta powierzchnia. Efekt jeżeli jakikolwiek by się pojawił tyczyłby raczej pierwszych kilku rzędów.

Odnośnie schodów - dla mnie BOMBA;-)
P.S. Jak się dzisiaj nadgarstki czują? Trochę po doopie dostają od tego młotka gumowego.

Jane Says
19-08-2012, 19:05
Konradzie, być może gdzieś przeoczyłem na poprzednich stronach - jeśli tak to przepraszam - jakiej firmy wzięliście kostkę brukową? BrukBet, Libet czy Polbruk? Sam taką kolorystycznie własnie chce dawać, słyszałem różne opinie o Libet Piccola, BrukBet Creativ i PolBruk Avanti i na razie najlepiej z opinii wychodzi Avanti, jak jest u Ciebie?

M.A.G.
19-08-2012, 19:47
po południu będę kończył to co przez M.A.G.-ików dwóch nie zrobił jasiek :P

no gdzieś tego Jaśka trzeba dopaść :P ale rzeczywiście trochę długo z nim obradowaliśmy :) było o czym :)


Konradzie, być może gdzieś przeoczyłem na poprzednich stronach - jeśli tak to przepraszam - jakiej firmy wzięliście kostkę brukową? BrukBet, Libet czy Polbruk? Sam taką kolorystycznie własnie chce dawać, słyszałem różne opinie o Libet Piccola, BrukBet Creativ i PolBruk Avanti i na razie najlepiej z opinii wychodzi Avanti, jak jest u Ciebie?

pozwolę sobie :) kostka Polbruku Avanti. rzeczywiście jest chyba najładniejsza ze wszystkich oferowanych z posypką - tj. najbardziej estetycznie wykonana i te ziarenka nie wypadają zbyt łatwo.

adk
19-08-2012, 20:12
Schody bombastycznie wyglądają!!

R&K
19-08-2012, 20:33
P.S. Jak się dzisiaj nadgarstki czują? Trochę po doopie dostają od tego młotka gumowego.

dzięki za edycje post'a
a co do młotka ... prawie go nie używaliśmy - podobnie jak przy układaniu płytek też pracowałem bez młotka ... dlaczego ?
przy płytkach w garażu po kilku uderzeniach rozbiłem płytkę - doszedłem do wniosku że tak delikatne narzędzie jak gumowy młotek nie jest dla mnie ....

przy schodach mocno utwardzaliśmy - jeśli tak to można nazwać - suchy beton, następnie układaliśmy kostkę tak na ok 0,5 cm ponad obrzeża, a na koniec zasypaliśmy piaskiem i jak już wszystko było gotowe przejechaliśmy kilka razy lekką zagęszczarką i teraz kostka wystaje chyba ze 2 mm - niektóre dobiliśmy na koniec gumowym młotkiem


Konradzie, być może gdzieś przeoczyłem na poprzednich stronach - jeśli tak to przepraszam - jakiej firmy wzięliście kostkę brukową? BrukBet, Libet czy Polbruk? Sam taką kolorystycznie własnie chce dawać, słyszałem różne opinie o Libet Piccola, BrukBet Creativ i PolBruk Avanti i na razie najlepiej z opinii wychodzi Avanti, jak jest u Ciebie?

M.A.G. już odpowiedział

2 stopień nie skończony - brakło kilka łopat suchego betonu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132091&d=1345403981

pstryknąłem fotkę przyszłemu ogródkowi ...
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132093&d=1345403989
jeszcze kilka dni i będzie trzeba przekopywać ziemię w tym miejscu - zanim przekwitnie i łodygi stwardnieją

panele na poddaszu skończone
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132089&d=1345403975

jutro od rana płytki ... czas już z tym skończyć

jasiek71
19-08-2012, 22:16
Jeśli mam dobrane kable pod płytki - to czyli już "po ptokach" żeby zmieniać je pod panele.


kable to nie rurki ...
na podłogę układaj co chcesz, panele wykładziny, terakotę ...
to bez znaczenia, jeżeli z jakiegoś powodu wylewka będzie trochę bardziej zaizolowana to po prostu zagrzeje sie do nieco większej temperatury wewnątrz
podłoga na powierzchni pozostaje bez zmian ...

trafal
20-08-2012, 12:19
Witam, zgodnie z tym co podałem w wątku o płytach. Wychodzę z ukrycia jako cichy czytelnik tego dziennika - pragnę się przywitać oficjalnie. Aktualnie jestem w połowie dziennik i moje pytania mogą wiązać się z początkiem budowy, za co pragnę z góry przeprosić. Zazdroszczę tępa prac, kiedy planujesz się wprowadzić do domku?

tutli_putli
20-08-2012, 14:04
Jasiek dzięki :) No i co ja bym bez Was i FM chłopaki zrobiła.:lol2:

R&K
20-08-2012, 15:35
trafal - Witam i zapraszam częściej - wszelkie komentarze dotyczące bieżących prac - na bieżąco w dzienniku - można pisać , podpowiadać i komentować , sprawy dotyczące tego co już dla mnie jest przeszłością i nie zmienię - do omówienia na PRV, a swoja drogą to masz jeszcze sporo do przeczytania :D

tutli_putli - jak to co ... wybudowała byś normalny domek na śmieciucha :D

od rana na budowie walczy dzielnie teściu i mój tata
z teściem już któryś raz spięcie ... WC niemal gotowe a on mi mówi że za 3 dni skończy ...
w łazience zostały 3 półki do obrobienia a on mi mówi że może do końca tygodnia
a sprzątania to on jeszcze w ogóle nie widzi ... ehhh..... no tak może na święta bożego narodzenia albo na wiosnę wszystko byśmy skończyli w takim tempie ... zaczyna mnie to irytować i to mocno ... ja tu chce jak najszybciej ... jak najprościej i jak najlepiej ....3 wdechy ... 3 wydechy ... nie denerwuj się .... już niedługo ... już będzie koniec ....

Renata z siostrą lada moment zaczynają akcję pt. "sprzątanie" - na pierwszy ogień idzie salon z kuchnią - ta jest mocno zakurzona - po posprzątaniu wieszamy folię w przejściu i zaklejamy salon żeby już nie wchodzić i nie brudzić / kurzyć , kolejne na liście - poddasze pokój tylko lekko do zamiecenia , łazienka po fugowaniu do umycia - dziś dokleiłem tam kilka płytek na ścianach - jakieś dziwne docinki , trójkąciki wynikające ze skosów dachu - i na podłodze w przejściu do pomieszczenia gdzie kiedyś będzie sauna - została mi wanna - to jutro - rano jestem w Rzeszowie za płytkami - plan na jutro zakończyć płytkowanie wanny i ułożyć płytki w spiżarce cz.2

do końca tygodnia chcę definitywnie zakończyć wszelkie brudne prace w domu - by już nie nosić tego brudu, kurzu .... posprzątać i w domu pracować "w kapciach"
trafal - pisałem już, przeprowadzka za miesiąc - 2 połowa września

tata dokończył układanie kostki w miejscu gdzie zabrakło suchego betonu w sobotę i ułożył kolejne 2 stopnie nr 3 i 4 oraz zalał rzadkim betonem gruz w stopniu nr 1 - jutro od rana prace właśnie nad tym stopniem , a na koniec stopień nr 5 - który jest równo z poziomem drogi i będzie on ułożony w 80-90% - dokończony zostanie na wiosnę wraz z podjazdem do garażu i parkingiem oraz bramką i bramą wjazdową

Kamila i Marcin
20-08-2012, 16:42
My to chyba mamy coś wspólnego.. u Was i u nas montaż schodów 15 września.. tyle, że u Was więcej zrobione..

DEZET
20-08-2012, 21:19
Konradzie, chodziło mi właśnie o to, żeby nie montować od razu na stałe listew, bo może zdarzyć się, że mimo, paneli na "klik" też potrafią się rozsunąć i szybciej będzie można "dobić" z powrotem. Dzieje się tak z krótkimi odcinkami paneli przy ścianach, drzwiach.

R&K
20-08-2012, 21:39
My to chyba mamy coś wspólnego.. u Was i u nas montaż schodów 15 września.. tyle, że u Was więcej zrobione..

eee nie tylko to ...
mamy małe dziecko ...
mamy fajne domki ...
wiele by tego można było wymieniać ;)


Konradzie, chodziło mi właśnie o to, żeby nie montować od razu na stałe listew, bo może zdarzyć się, że mimo, paneli na "klik" też potrafią się rozsunąć i szybciej będzie można "dobić" z powrotem. Dzieje się tak z krótkimi odcinkami paneli przy ścianach, drzwiach.

no to nie montuje .... nawet jeszcze ich nie kupiłem :)

head67
21-08-2012, 09:36
Hej jak masz zamontowane rolety bo nigdzie nie moge znalesc

Kamila i Marcin
21-08-2012, 09:41
eee nie tylko to ...
mamy małe dziecko ...
mamy fajne domki ...
wiele by tego można było wymieniać ;)
racja.. można byłoby wiele wymienić.. żałuję tylko jednego, że tak daleko od nas się budujecie.. gdyby było bliżej odwiedzilibyśmy Was..

R&K
21-08-2012, 12:43
Hej jak masz zamontowane rolety bo nigdzie nie moge znalesc


strona 49 post #962 - rolety zamontowane są w warstwie ocieplenia - przymocowane tylko do okien - w ociepleniu została wycięta wnęka na nie i później zapianowana - sama kaseta jest maksymalnie obniżona by styropianu wycinać jak najmniej

płytki w łazience na ścianie z lustrem ułożone
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132370&d=1345548776

wanna obłożona - jasiek byłby ze mnie dumny ;)
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132368&d=1345548772

również dlatego że zrobiłem jak sugerował
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132369&d=1345548774
brakuje jeszcze 2 płytek na gorze i cokołu
oraz 2 płytek z boku wanny mocowanych na magnesie - jutro mam zamiar się z tym definitywnie uporać

w spiżarce dołożone kolejne płytki
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132371&d=1345548777
jutro też powinien być tak koniec...

w WC sufit skończony
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132372&d=1345548780
w miejscu gdzie wisi jedna żarówka będzie lampa wisząca

i zaległa fotka z wczoraj
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132367&d=1345548771

miloszenko
21-08-2012, 13:37
Hey, jakiez to glosniki masz u siebie zamontowane ??

No i jak sie je montuje w karton-gipsie :)

pozdrawiam

R&K
21-08-2012, 14:23
o głośnikach było w poście #933 - firma Taga (na 1 stronie DB jest spis treści - przydatna rzecz - jak mnie o coś pytacie sam z niego korzystam :P )

montuje się dokładnie tak samo jak oprawy oświetleniowe - 2 żabki na sprężynach - trzymają się bardzo dobrze , 2 duże głośniki w salonie mają 6 uchwytów na wkrętach

R&K
22-08-2012, 11:24
zakup dnia: wycieraczka stalowa - koszt 65 zł
http://www.sklepbat.pl/edane/Asort/Katalog/CE2486_1.jpg
będzie dziś wmontowana w kostkę na podeście nr 1 - czyli tuż przed drzwiami
niestety nie mieli ramek do wycieraczek - będzie trzeba dorobić we własnym zakresie

od rana tata pracuje nad kostką - taki upał że dziś na 90% nie skończy - tzn może zrobi podest przed drzwiami - a 5 - ostatni ... ten przed bramką wejściową - może wieczorem ... albo jutro - tylko z suchego betonu - który nie jest taki wcale suchy - zrobi się pisek ...

wczoraj wieczorem dokleiłem kilka płytek na wannie - ale nie wszystkie, nie dało się, trzeba poczekać aż podeschną ... dziś wieczorem cd .. a jutro definitywny koniec klejenia i biorę się za fugowanie

R&K
22-08-2012, 21:07
jestem zły ...
jestem zmęczony ...
jestem przerażony ....

sam nie wiem co jeszcze ....

jutro 23 września ....

1 dzień jesieni - chyba jesienna chandra mnie dopada .... przyjechałem do domu z pracy dziś kilka min po 20 - pierwszy raz po zmroku ... nawet nie zauważyłem w ostatnich dniach że dzień coraz krótszy ... teraz tak już będzie przez kolejne 6 miesięcy ... powroty po zmroku ...
jutro też mija równy rok odkąd PnB uprawomocniło się i koparka wjechała na działkę .... a nam się nie udało w roku zmieścić :( - oczywiście to nie dramat ... ale czym bliżej to coraz dalej ... ciągną się te doróbki i poprawki ...

tata ułożył kostkę na stopniu nr 1 - ale chyba nie przejechał zagęszczarką - miałem wrażenie że nie są równo kostki powbijane - fotki nie zrobiłem ... bo już ciemno

dociąłem kolejne 2 płytki i obłożyłem wannę , pozostały cokoły przy ścianie i 2 płytki na magnes
w spiżarce dołożyłem kolejne płytki - jutro KONIEC musi być!

rutinowa żona
22-08-2012, 21:18
KonraD, spokojnie, jutro dopiero 23 SIERPNIA! gdzie tam do jesieni!!

Głowa do góry!!!!!!!!!! JUż naprawdę niewiele Wam zostało!

Kamila i Marcin
22-08-2012, 21:26
hej hej co to za nastrój.. mnie ostatnio też taki dopada..

PS coś Ci sie daty pomylily, jutro 23 ale sierpnia..tak poza tym moja córa kończy jutro 6 miesięcy

DEZET
22-08-2012, 21:42
Trzym się Konrad, kibicujemy Ci nieustannie ;)

R&K
22-08-2012, 22:05
no tak sierpień, sierpień ... - ten zmrok o 20 już tak na mnie zadział ... popatrzyłem w google 23 ... jesień się zaczyna i tak napisałem ... tylko z tą małą różnicą ze nie ten miesiąc ....

Arturo72
22-08-2012, 22:27
jestem zły ...
jestem zmęczony ...
jestem przerażony ....

Bierz rodzinkę i wyjedź na kilka dni,chociażby na weekend.
To dobrze robi :)
Oczywiście telefony wyłączone,zero kontaktu z dniem dzisiejszym...

desperadomn
22-08-2012, 23:10
jutro 23 września ....


Normalnie zbaraniałem;-)
Gdyby nie to,że moja żonka ma właśnie dzisiaj urodziny to może i u mnie była by już jesień;-)

rewo66
23-08-2012, 06:46
Konrad głowa do góry nie daj się handrze. "Feel the power" :yes:

madzia11mk
23-08-2012, 06:59
Konrad, każdego z nas dopada czasem taka chandra, głowa do góry i do roboty, już bliżej niż dalej :yes::yes::yes:

rutinowa żona
23-08-2012, 07:16
KOnrad, mam nadzieję,ze dzisiaj już lepszy nastrój!!!
A jesli nie, to proszę podejść do swojej córki, popatrzeć na jej cudną buźkę i na pewno będzie lepiej :)

Każdy ma taki czas, że już ma wszystkiego dosyć.. Pod koniec budowy takich chwil jest chyba dosyć dużo. Zwłaszcza jak coś nie wychodzi.. Niby tak blisko końca a każda poprawka wszystko oddala. Rozumiem Cie doskonale. NO ale już tyle przeżyłeś to i końcówkę przeżyjesz :)

Wekto
23-08-2012, 09:07
Jeszcze sa wakacje, jeszcze ludzie na urlop wyjezdzaja (chocby tygodniowy). To jak jest wynika z tego jak na to patrzymy. Konrad, jestes przemeczony i stad takie nastawienie. Zrobiles bardzo duzo. Wlozyles w te budowe bardzo duzo wysilku. Wiecej niz byloby stac wiekszosc z nas. Twoj stan chyba mozna zaliczyc do ... normalnych na tym etapie.

W jakims czasopismie architekt opisywal wspolprace z inwestorem. Po zakoczeniu budowy wlasciciel domu zrobil huczna impreze. Zaprosil tez architekta. Wszyscy sie bawili tylko wlasciciel gdzies w kacie cicho siedzial. Na pytanie czy przypadkiem nie jest chory czy cos innego go trapi odpowiedzial, ze po prostu nie ma juz sily cieszyc sie tym domem. Po prostu nie ma sily, tyle kosztowalo go wysilku jego postawienie.

Dlatego glowa do gory. To chyba normalny stan a poprawki, dorobki.. to bedziesz mial jeszcze przez dlugi czas. Jeszcze troche a nic nie podbuduje Cie tak jak spojrzenie na to co juz zrobiles. Rok temu w miejscu domu byl zielony trawniczek. Dzis masz dom. Wasz Dom.

leniin
23-08-2012, 10:32
Mi zostaly 2 miechy do wprowadzeie i mam juz dosc ale musimy sie jakoś trzymać.
Kasy mało nerwówka sie robi...

R&K
23-08-2012, 13:43
27 lipca 2011 napisałem coś takiego ...



to byłoby mistrzostwo ?? co ?? - realnie chcemy się wprowadzić za równy rok - na wakacjach - powiedzmy 31 lipca .... za rok odniosę się do tego postu - zrobię fotoreportaż z budowy i napiszę co i jak ...

zapomniałem o jednym małym szczególe :D - nie mam kasy :(
trzeba jeszcze kredyt załatwiać ...

- niestety nie udało się - jeśli nie wiadomo o co chodzi - chodzi o kasę - to co leniin napisał to święta prawda - ogólnie niewiele już zostało nam do kupienia by osiągnąć stan minimum ... ale wiadomo człowiek zawsze chce lepiej , więcej, perfekcyjniej

tak jak pisałem dziś mija rok od momentu gdy nasze PnB stało się prawomocne i wjechała koparka na naszą działkę - już wtedy zaczęły się problemy ... dopiero 31 sierpnia realnie został wykopany dół pod płytę a prace ekipy budowlanej rozpoczęły się 22 września

pytasz się rutinka jak dziś ... dzień rozpoczął się od ponownego spięcia z teściem ... w jego mniemaniu domu mieliśmy nie wybudować, przez budowę mieliśmy się rozwieźć , a ogólnie dom jest do d... bo nie ma kominów i ma za dużo kabli ... podstawowa sprawa która mnie na tym etapie już permanentnie drażni to , to że prace się ciągną i jest syf ... stanęło na tym że teściu ma dokończyć półki w łazience na parterze i mała ściankę w łazience na poddaszu (nie wiedzieliśmy czy ją prostować gładzią czy będziemy kleić płytki) i po tym sobie dziękujemy za współprace dla dobra jego i mojego samopoczucia ...

dokończyłem dziś układanie płytek w spiżarce - jeszcze wieczorem jak płytki podeschną wstawię 2 cieniutkie paski na samym końcu i można fugować
teoretycznie mogłoby się bez nich obejść - spiżarka jest długa i wąska a na końcu bardzo niska (bo jest pod schodami) i tam z pewnością nikt nie będzie wchodził ... no ale jak już coś robić to porządnie ... no nie ? nawet jeśli podłoga jest z resztek płytek ;)

wanna w łazience na poddaszu obklejona - zostały 2 płytki ale one będą na magnesy - zostawiłem do zaschnięcia 2 metalowe uchwyty przyklejone do płytki - zobaczymy co z tego będzie - bo klej był z jesieni - kupiłem go do mocowania prętów do rynien w murze

specjalnie dla Artura (ktoś inny też na PRV mnie pytał oto ) zrobiłem dziś fotkę sterownika - WM działa , czujniki też , pod dachem ok 11 było ponad 40 stopni - jak widać na fotkach poniżej - w momencie gdy robiłem zdjęcia słońce dość niemrawo świeciło - a to ma duży wpływ na temperaturę w danej chwili ....
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132736&d=1345724817 z moich obserwacji pod dachem zawsze jest średnio o 15-20 stopni więcej niż w czerpni na ścianie północnej - zobaczymy jak będzie jesienią i w zimie

a teraz zaległe fotki z wczorajszych prac - schody ....
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132735&d=1345724804

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132733&d=1345724771

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132734&d=1345724788
jutro od samego rana pracować będę nad elewacją - a dokładnie nad obłożeniem filara, później fugowanie i silikonowanie płytek

na sobotę przewiduję prace porządkowe dookoła domu, równanie terenu przed oknem w kuchni i obok schodów oraz sianie trawy

pesce
23-08-2012, 13:49
Konrad, jestem "podczytywaczem" bo przecież nic nowego nie wniosę (sama jeszcze nie buduję). Jestem natomiast pełna ogromnego podziwu nad Twoją determinacją, zdolnościami i odwagą.
Jeszzce nie minął rok od wbicia peierwszej łopaty a Wam już tak niewiele brakuje. Mało tego- mimo "złorzeczeń" teścia udało Ci się dom wybudowac, nierozwiodłes się a wręcz powiększyła Wam się rodzina (GRATULUJĘ !!! bo nie miałam okazji.
Trzymam kciuki, zeby szybko Ci minęła ta zniżka nastroju. Już jesteś w ogródku :) już witasz się z gąską :) Pozdrawiam Magda

madzia11mk
23-08-2012, 13:50
pytasz się rutinka jak dziś ... dzień rozpoczął się od ponownego spięcia z teściem ... w jego mniemaniu domu mieliśmy nie wybudować, przez budowę mieliśmy się rozwieźć , a ogólnie dom jest do d... bo nie ma kominów i ma za dużo kabli ... podstawowa sprawa która mnie na tym etapie już permanentnie drażni to , to że prace się ciągną i jest syf ... stanęło na tym że teściu ma dokończyć półki w łazience na parterze i mała ściankę w łazience na poddaszu (nie wiedzieliśmy czy ją prostować gładzią czy będziemy kleić płytki) i po tym sobie dziękujemy za współprace dla dobra jego i mojego samopoczucia ...



Skąd ja to znam - u nas teściu też miał kafelkować i co...sami sobie kafelkujemy. Po n-tej kłótni z kolei powiedziałam dość - damy sobie radę sami, nie będziemy się prosić i potem do końca życia wysłuchiwać, że to dzięki niemu, że bez niego byśmy tego nie mieli...ogólnie atmosfera między nami napięta, ja już nawet nie poruszam przy nim tematu budowy - bo to NASZ DOM i MY w nim będziemy mieszkać :) Jak sobie zrobimy tak będziemy mieli :)

madzia11mk
23-08-2012, 13:51
I jeszcze dodam - nam minęły już dwa lata od początku budowy i jakoś nie narzekam :yes: już widzę koniec więc znaczy że nie dużo nam zostało :D

TOMAS 73
23-08-2012, 15:35
Ech wszędzie ten sam problem z "tesciami i rodzicami"oni wiedza lepiej itd..... moi najbardziej są wkurzeni ze siedze przed netem i "wymyslam" Oni za tym nie nadąrzają he he,nie ma co dobrze ze ma kto pomóc i ze mają checi trzeba to uszanowac i stulic uszy
ps.budowa trzeci rok wcale mi się nie pali zeby zamknąc w jakims tam terminie ,lepiej dla wiezby pozadnie wyschnie potem rygipsy nie pękają,lepiej dla scian tynkow wyschną ,lepiej dla samego budynku osiądzie,nio chyba ze ktos chce sie zapisac do księgo rekordow hi hi -żart oczywiscie

R&K
23-08-2012, 16:01
wiesz Tomas - jak budujesz za gotówkę i nie ścigają Cię z banku żeby zakończyć budowę to możesz sobie powili sam lub z rodziną dłubać
a jak płacisz tylko odsetki a nie spłacasz rat to masz ciśnienie żeby jak najszybciej zakończyć budowę - nie chodzi tu o żadne rekordy

tutli_putli
23-08-2012, 21:41
Konrad mam nadzieje, że to chwilowa chandra była. Wasz dom i Twoja wiedza są tutaj dla nie jednego wzorem i skarbnicą wiedzy. Wykonałeś w galopie ogrom morderczej pracy i masz prawo być wykończony. U nas nawet M przestał ze swoimi rodzicami wchodzić w większe dyskusje na temat budowy bo też nam podobnie prowokowali i ciągle doradzali po swojemu-sybillowemu. Ogrzewanie prądem, trudne słowa jak rekuperator itp. ich po prostu przerastają, w ich czasach budowało i kupowało się zupełnie inaczej. Oni nie ogarniają współczesnych tematów budowlanych, więc to ich irytuje a przecież się nie przyznają że jajo mądrzejsze jest od kury.
Kto wie jak my będziemy za 30 lat podchodzić do nowoczesnego budowania?
Głowa do góry i szoruj choćby na weekendowy odpoczynek.

TOMAS 73
23-08-2012, 22:26
wiesz Tomas - jak budujesz za gotówkę i nie ścigają Cię z banku żeby zakończyć budowę to możesz sobie powili sam lub z rodziną dłubać
a jak płacisz tylko odsetki a nie spłacasz rat to masz ciśnienie żeby jak najszybciej zakończyć budowę - nie chodzi tu o żadne rekordy
Rozumie,ze jak sa jakies zobowiązanie to termin cisnie mimo wszystko wyluzuj dasz rade miesiąc w tą czy ..... nie robi roznicy a wlosow siwych na glowie więcej ,bierz rodzinke na 3 dni na maly wypad i wracasz bojowy i usmiechnięty na budowe,i z tesciem flaszaczke dla spokojnosci ....pomaga

R&K
24-08-2012, 17:12
wróciłem z budowy ....
dziś mało pisania dużo fotek ale te za chwilę

1. spiżarka skończona w 100% - tj układanie płytek - dziś były 2 małe docinki - jutro fugowanie
2. płytki w łazience na poddaszu .... dziś 3 zerwałem - wyciąłem 1 - 80 cm -ową - tamte były nierówne ... nie podobało mi się
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132957&d=1345829606

dokończyłem cokół na półce za wanną ,
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132956&d=1345829604
zamocowałem 1 płytkę z magnesami i przygotowałem 2 - którą zaraz pojadę na budowę przymocować (bo zapomniałem ... ) - przy okazji może jakieś fotki dodatkowe zrobię
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132962&d=1345829621

3. trawa wokół domu wykoszona
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132940&d=1345822691

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132961&d=1345829619

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132960&d=1345829615

4. W KOŃCU ... wyczyszczone 2 filary w pokoju na poddaszu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132931&d=1345822654

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132958&d=1345829609

na koniec akcja OC- ta rura jest tą 2 "techniczną" do użytku garażowego ....
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132959&d=1345829611

5. ładnych kilka godzin .... i

a) ta było do południa
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132928&d=1345822643
b) na 3 narożnikach podwójne listwy "J"-ki i pierwsze panele
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132930&d=1345822652
c) obsadzone 2 puszki na dzwonek i włącznik światła przed drzwiami
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132929&d=1345822647
d) ooo jak szybko i ładnie poszło ...
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132933&d=1345822660
e) no nie tak znowu szybko ... to były dopiero 2 boki - czas na 3
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132934&d=1345822664
f) między czasie wydłubałem co nie co styropianu i zamocowałem na piance listwy
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132935&d=1345822668

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132936&d=1345822670
g) później już szybko poszło ... 3 bok niemal skończony , ściana również ...
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132937&d=1345822674

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132939&d=1345822685
h) 4 bok
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132938&d=1345822681

i) brakło wkrętów i 1 listwy sidingowej (podbitkowej) - reszta po weekendzie
finalny efekt
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132941&d=1345822696

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132927&d=1345822638

rutinowa żona
24-08-2012, 17:57
Rewelacja!!!!:yes:

R&K
24-08-2012, 20:28
i jeszcze jedno ....
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132983&d=1345836279
przekroczyliśmy 300 tyś ... wg moich obliczeń dziennik czyta ok 3000 osób ...
czyniąc nasz dziennik jeden z bardziej poczytnych na FM
DZIĘKUJEMY za zainteresowanie i wszelkie uwagi oraz komentarze

Rania i Konrad

firewall
24-08-2012, 21:18
Te 300 000 to budżet czy ilość wejść ( z 500 będzie moje:D)

DEZET
25-08-2012, 08:29
Trochę delikatna konstrukcja na filarze- panele są giętkie- a wiadomo, człowiek lubi się o coś oprzeć... ale wygląda Fantastycznie!!!
Za rok napisz, jak wyblakły od słońca ;)
Gratki "300000":)

R&K
25-08-2012, 08:52
o konstrukcję nie obawiam się - panele przylegają do filara na gładko bo listwy są w narożnikach zagłębione w piankę na "0" - całość dookoła poskręcana więc w zasadzie nie do ruszenia - można śmiało się opierać
kolor ... zobaczymy ....

pesce
25-08-2012, 09:04
Fantastycznie wygląda :)

trafal
25-08-2012, 09:19
Konrad, jakie konkretnie są to panele na tym słupie i podbiciu i gdzie kupiłeś?

R&K
25-08-2012, 09:29
to są panele z firmy Gamrat do podbitki kolor złoty dąb - ważne - producent nie zaleca montowania na elewacji :D - nam jednak zależało na spójności kolorystycznej z podbitką - kupowałem w Mielcu - ale powinny być dostępne w wielu punktach na terenie kraju ... jakby co dzwoń do producenta - wskażą Ci punkt handlowy z którym współpracują

Arturo72
25-08-2012, 09:53
Słupek/słup i ścianka wygląda bardzo ładnie.

amigo1974
25-08-2012, 13:14
Na narożnikach tego słupa dawałeś po 2 listwy J czyli listwy jedna do drugiej z czego jedna w prawo a druga w lewo? Może jakbyś przechodził koło filara pstryknął byś zdjęcie narożnika z bliska?Pozdrawiam

tutli_putli
25-08-2012, 14:07
Kolorystycznie - bajka domek nabiera niesamowitego charakteru, a nawet jakby z czasem wyblakły od słońca to i tak nie jest to drewno, które trzeba co trochę konserwować, jeśli się chce zachować na stałe taki efekt kolorystyczny. I cenowo pewnie znacznie lepiej wychodzi od drewna, więc jak się zużyją to za 10 lat można wymienić na nowiutkie :D

amigo1974
25-08-2012, 18:09
Podobno te panele są odporne na wyblaknięcia od słońca.

R&K
25-08-2012, 19:35
Na narożnikach tego słupa dawałeś po 2 listwy J czyli listwy jedna do drugiej z czego jedna w prawo a druga w lewo? Może jakbyś przechodził koło filara pstryknął byś zdjęcie narożnika z bliska?Pozdrawiam

to co mogę zrobić to od ręki wrzucić fragmenty fotek w oryginalnym rozmiarze
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133150&d=1345917000

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133139&d=1345916949

mój tata wyczyścił kolejne 2 słupy
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133145&d=1345916978

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133144&d=1345916976

ja robiłem dziś porządki wokół domu i wynosiłem deski i inne graty w miejsce gdzie mam składowisko resztek z budowy ... a tam taki oto widok
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133141&d=1345916964

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133140&d=1345916956
chyba zostanę piwowarem ....

uprzątnąłem wszystko co było za domem i postanowiłem kontynuować prace przy elewacji

efekt zastany
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133142&d=1345916968

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133143&d=1345916973

i efekt dzisiejszej - dość krótkiej pracy ...
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133146&d=1345916982

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133147&d=1345916988
zapytacie czemu tak dziwnie wymalowane .... pasek od góry niedomalowany ... tyle dosięgnąłem z ziemi - reszta w poniedziałek lub wtorek z drabiny

na koniec ... dwuosobowa inspekcja na budowie ...
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=133148&d=1345916993

amigo1974
25-08-2012, 21:19
Dzięki Konrad , tak myślałem że 2 listwy są do siebie dokładane .Ja za swoją podbitkę wezmę się chyba dopiero w przyszłym roku chociaż już leży chyba od pół roku ale czasu brak no i mam z Bryzy.Jak już jesteśmy przy podbitce to powiedz jeszcze jakimi wkrętami mocowałeś te listwy J do desek czy listew drewnianych przy dachu?

DEZET
26-08-2012, 08:43
Nie prościej założyć typowy kątownik na narożniku, zamiast dopasowywać listwy? Mniej pracy,chyba, ze po prostu materiał został.

R&K
26-08-2012, 09:14
w ofercie firmy nie ma takiego produktu - dorabianie go z innego materiału , dawanie z innej firmy czy z drewna powodować będzie gorszy efekt - niedopasowanie kolorystyczne i/lub inny rodzaj fakturę materiału etc

producent zaleca gwoździe chyba papiaki takie z dużymi łepkami - ja kręciłem wszystko wkrętami do drewna - takimi zwykłymi , tradycyjnymi - czarnymi - podbitka jest w suchym miejscu , filar też - nie przewiduję by rdzewiały

amigo1974
26-08-2012, 10:10
Nie prościej założyć typowy kątownik na narożniku, zamiast dopasowywać listwy? Mniej pracy,chyba, ze po prostu materiał został.

O jakich kątownikach mówisz? W tych systemach podbitek PCV nie występuje coś takiego jak narożnik i trzeba kombinować z listwami J. Tak przynajmniej jest w systemie mojej podbitki Bryza. Z drugiej strony producenci się nie popisali że brakuje takiego elementu w systemie i należy się im za to 1.

amigo1974
26-08-2012, 10:17
w ofercie firmy nie ma takiego produktu - dorabianie go z innego materiału , dawanie z innej firmy czy z drewna powodować będzie gorszy efekt - niedopasowanie kolorystyczne i/lub inny rodzaj fakturę materiału etc

producent zaleca gwoździe chyba papiaki takie z dużymi łepkami - ja kręciłem wszystko wkrętami do drewna - takimi zwykłymi , tradycyjnymi - czarnymi - podbitka jest w suchym miejscu , filar też - nie przewiduję by rdzewiały

Nie chodzi chyba tyle o to żeby nie rdzewiały bo papniaki też rdzewieją no chyba że ocynk. Tu chyba bardziej chodzi producentowi o to żeby wkręt był od dołu prosty i wkręcony czy wbity tak żeby panek mógł się ruszać ,pracować pod wpływem różnic temperatur.Tylko dziękuję bardzo przybijać te panele papniakami. Jak je przykręcałeś? Zostawiałeś jakiś luz panelom czy na fest?

DEZET
26-08-2012, 13:04
O jakich kątownikach mówisz? W tych systemach podbitek PCV nie występuje coś takiego jak narożnik i trzeba kombinować z listwami J. Tak przynajmniej jest w systemie mojej podbitki Bryza. Z drugiej strony producenci się nie popisali że brakuje takiego elementu w systemie i należy się im za to 1.

Sorki, nie przeglądałem ich oferty, w moim systemie jest za to sporo różnych elementów:
http://www.plastivan.pl/oferta/profile-wykonczeniowe/

Ja swoje listwy też przykręcałem, ale małymi wkrętami na sztywno. Panele są natomiast krótsze niż długość szczeliny(0,5-1cm) i włożone bez mocowania wkrętami, tylko wpusty. Nie zauważyłem żeby się coś działo z nimi, a są w miejscu najbardziej nasłonecznionym.

R&K
27-08-2012, 19:40
gniazdka i pstryczki (mechanizmy) wykonane w 90% w najbliższych dniach montaż ramek i "zaślepek"
jutro może fugowanie i silikonowanie
ogólnie do końca tygodnia sporo dłubaniny i siedzenia na budowie do późnej nocy
w piątek wieczorem zawożę drzewo do stolarza

rewo66
27-08-2012, 23:12
Kurcze parę dni mnie nie było a tu takieeee postępy no bravo. :) Widać Konrad że dałeś chandrze w m....ę ;) Tak trzymać. Kolorystyka mi się podobać. 6 z plusem za spójność !!!
Co do słupa to do czego kręciłeś te wkręty ? pod Gamratem jest ocieplenie. Dawałeś jakieś listwy drewniane? na ocieplenie. Mnie też czeka jeden słup do obróbki.

Kicia&Panda
28-08-2012, 12:00
Konrad!

Twoj foumowy watek spadl mi z nieba! wlasnie zaczynamy sie krecic wokol budowy bardzo podobnego domu (pasywno/wysokoenergooszczednego) na bardzo podobnym terenie z podmoklymi niskosciami i rowem meljoracyjnym :yes: wiec i mostek trza bedzie miec! tyle ze wszystko w kujawsko-pomorkim..

poczytalam tu bardzo duzo ale jeszcze doczytam wszystkiego i potem zaczne zadawac pytania. masz cos przeciwko? nasze cele i pozycja wyjsciowa sa tak podobne ze ciesze sie ze was tu znalazlam!!!!

btw jestem poczatkujacym projektantem wnetrz wiec jesli ja moge wam w czyms pomoc dajcie znac!

pozdrowienia dla rodziny!

Kicia&Panda
28-08-2012, 12:01
uuups..

Kamila

trafal
28-08-2012, 16:02
Konrad czy w drenażu robiłeś może studzienki rewizyjne? Ja mam gotowy drenaż i zastanawiam się czy może zrobić ze dwie takie studzienki.

R&K
28-08-2012, 16:54
Konrad czy w drenażu robiłeś może studzienki rewizyjne? Ja mam gotowy drenaż i zastanawiam się czy może zrobić ze dwie takie studzienki.

nie robilem - działkę mam z duzym spadkiem , obok rów melioracyjny do niego odprowadzam ewentualna wilgoc z dzialki - studzienki to dla mnie to zbedny wydatek - w innych wypadkach moga byc konieczne


uuups..

Kamila

Kamila val Kicia ... milo Cie powitac z naszym DB - oczywiscie pisac i pytac mozna - oby sensownie i nie przesadzac ... jesli chodzi o jakies starsze sprawy najlepiej na PRV - w wielu przypadkach okazuje sie ze juz ktos kiedys gdzies pytal lub sam pisalem o tym w DB - dlatego czytac czytac czytac a pozniej zadawac pytania - na 1 stronie jest spis tresci - co do projektwoania wnetrz - chyba juz za pozno jest - wybralismy pewien "styl" dla naszego domu i go realizujemy wg naszej wlasnej wizji , wg tego czym juz dusponujemy , wg tego co wiemy ze mozemy jeszcze dokupic jak nie teraz to za jakis czas





Co do słupa to do czego kręciłeś te wkręty ? pod Gamratem jest ocieplenie. Dawałeś jakieś listwy drewniane? na ocieplenie. Mnie też czeka jeden słup do obróbki.


o konstrukcję nie obawiam się - panele przylegają do filara na gładko bo drewniane listwy są w narożnikach zagłębione w piankę/izolację na "0" - całość dookoła poskręcana więc w zasadzie nie do ruszenia - można śmiało się opierać
kolor ... zobaczymy ....


czytać Wojtek - czytać - później obrazki oglądać :P

R&K
29-08-2012, 15:51
ściana z lustrem w łazience na poddaszu zafugowana (fuga grafit)
na wieczór zostaje wanna i fragment prysznica w łazience na dole (fuga czekoladowa)
wnęka pod schodami gdzie również ułożone są płytki została zafugowana na biało - tej fugi najwięcej mi zostało ... ale że pojemnik był brudny od fugi grafitowej gdzie nie gdzie wyszedł kolor lekko szarawy - czyli OK bo takie są płytki tam ułożone - tam będzie i tak szafka - cała wnęka zabudowana a płytki będą stanowiły mało widoczne dno
zagugowałem też spiżarkę - mały kawałek został na dziś wieczór

skończyłem teoretycznie układanie paneli na ścianie i filarze - okazało się że brakło mi paska 100x8 m , będziemy jeszcze przed zimą dorabiać mały fragment paneli na elewacji koło drzwi - wtedy dokupię i dokończę to - na tą chwilę zostaje jak jest - nie wpływa to na całokształt i to kiedy się przeprowadzimy ;)

kilka godzin dziś spędziłem na przykręcaniu gniazdek i pstryczków (biały montaż elektryczny) parter zrobiony poza korytarzem i przedsionkiem gdzie będzie jeszcze malowane - jutro poddasze

na piątek planuje silikonowanie płytek w obu łazienkach i WM we wszystkich narożnikach

i jeszcze jedna - chyba NAJWAŻNIEJSZA INFORMACJA - w dniu wczorajszym tj 28 sierpnia 2012 po 370 dniach od uprawomocnienia się PnB POWIATOWY INSPEKTORAT NADZORU BUDOWLANEGO w moim mieście ODEBRAŁ BUDOWĘ - tym samym można powiedzieć że to już nie budowa a mieszkanie :D - dokumenty ma mój kierbud - muszę z nim się umówić / rozliczyć i odebrać papierki

Kamil i Basia
29-08-2012, 20:16
Śledzę Twój dziennik od dość długiego czasu i przyznam się, że podziwiam Cię za zapał zaangażowanie i dokładność w pracach. Wiele rozwiązań planuję wykorzystać przy swojej budowie więc już dziękuję za tak niesamowity temat! Gratulacje odebrania budowy, teraz tylko skończyć dłubaninę i do upragnionego mieszkania.Życzę wytrwałości, już niedługo. P.S. pozdrowienia dla Żony i Córeczki, jak się Twoje maleństwo rodziło ja właśnie ze swoją żoną i moją córeczką opuszczaliśmy mury owego szpitala. Kamil

M.A.G.
29-08-2012, 20:29
Fajnie że udało Ci się przepchnąć papiery choć wiem że nie obyło sie bez perypetii. chyba dużo lepiej będzie Ci się teraz pracowało nad wykańczaniem mając już głowę wolną od urzędasów :)

R&K
30-08-2012, 12:03
nt papierów , dokumentacji tego co gdzie i na jakim etapie jest potrzebne dużo by mówić - potwierdza się to że sami urzędnicy nie wiedzą - może Tobie M.A.G i bratu teraz będzie łatwiej bo w niektórych sprawach "przetarłem szlak"

przedwczoraj mój tata przekopał gorczycę która już kwitła i posadził łubin ... do jesieni znów coś wyrośnie ... skosimy i przekopiemy co by w tym miejscu ziemie była jak najbardziej żyzna
wczoraj natomiast dorobił w 2 nitkach drenu do POŚ kominy wentylacyjne
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134290&d=1346526801

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134291&d=1346526805

do wykonania najprawdopodobniej dziś pozostaje trzeci komin i będzie można nawozić ziemię i równać skarpę widoczną na 2 fotce - to będzie tymczasowa wewnętrzna granica działki - w pozostałej części mamy "dzicz" którą zajmować się będę późną jesienią gdy opadną liście

dziś przyjechał teściu - może uda mu się w końcu dokończyć obróbkę tych 3 nieszczęsnych półek - dodatkowo koło 2 gniazdek/ pstryczków trzeba pod szpachlować bo widać otwory na puszki

jeśli uda się mu skończyć to co jest zaplanowane będę mógł spokojnie dokończyć fugowanie i silikonowanie , jeśli nie kolejny wieczór będę dziś dłubał przy gniazdkach i pstryczkach - jeszcze trochę ich zostało

ja dziś wstałem o 6 , załadowałem drzewo na auto i zawiozłem do stolarza jakieś 45 km ode mnie - kosztowało mnie to 1,5 h czasu i jakieś 50 zł paliwo - oszczędność na całych schodach co najmniej 1000 zł w porównaniu do wszystkich innych stolarzy z moich okolic w promieniu 20 km którzy wołali ok 200 zł od trepa a ten wykona za ok 150 zł - materiał mój
wyznacznikiem były oferty z Alle -tanio.pl (tym razem tanio a nie drogo ....) gdzie stolarze z Rzeszowa i okolic robią trepy 40mm za ok 100-110 zł już z materiałem !!!!
oczywiście w każdej cenie jest "jakiś" haczyk - oni kupują tzw "metraki" czyli drzewo cięte na 1m i nie robią trepów dłuższych niż 1m , na dodatek wykonują go z tzw klejonki - czyli cienkich pasków klejonych jeden do drugiego - ja mam swoje drzewo - oczywiście je też będzie trzeba pociąć na mniejsze kawałki i pokleić - ale to zupełnie inna bajka niż klejonka .... - nie wiem .... może takie trapy z klejonki w praktyce sprawować się będą równie dobrze ... musiałby się wypowiedzieć ktoś kto na tym dobrze się zna i jest wstanie dokładnie wykazać + i - żaden ze stolarzy z którym rozmawiałem nie powiedział mi tego czarno na białym ... co i jak ... a jak rozmawialiśmy o np lakierach to była zawsze rozmowa - "Panie ... to zależy jaki Pan lakier kupi można taki za 50 zł za 1l , są takie za 200 i za 400 - a ja polakieruje" ale żeby już powiedzieć który czym się różni ... dla nich to wszystko jedno - byle sztuka - podejrzewam że jak robią schody z materiałem to lakierują czymś tanim ! - wszelkie opinie i uwagi w tym zakresie mile widziane - lada moment mam muszę kupić lakier, i tralki oraz barierki - zastanawiam się też czy naturalne drzewo dębowe bejcować przed lakierowaniem - jeśli tak to na jaki kolor by pasowało do płytek My Way Noce
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=125993&d=1342638986

do końca tygodnia chciałbym zakończyć wszelkie brudne prace
na kolejny tydzień planuję
- obsadzenie wszystkich drzwi wewnętrznych
- zamówienie i obsadzenie blatu pod umywalkę do łazienki oraz parapetu nad geberit
- zakończenie malowania
- zmontowanie wszelkich gniazdek i włączników oraz lamp i kinkietów (poza miejscami gdzie tapeta)
- tapeta zgodnie z publiczna deklaracją jaska ... czeka na niego ... wykonanie wg wolnych zasobów czasowych

jasiek71
30-08-2012, 15:10
- tapeta zgodnie z publiczna deklaracją jaska ... czeka na niego ... wykonanie wg wolnych zasobów czasowych
no...
jak bym nie przeczytał ...
to bym nawet nie wiedział że już masz ...:mad:

R&K
30-08-2012, 15:22
bo mam tylko do salonu , jeszcze do sypialni musimy kupić - a raczej zamówić druk wielkoformatowy - tylko nie możemy się zdecydować :D

a poza tym wiem że czytasz więc było to z premedytacją :P

RŁukasz
30-08-2012, 22:24
Gratulacje, jeszcze troszkę i będziesz u siebie. Wiele pracy ale jaka satysfakcja.

amigo1974
30-08-2012, 23:05
Konrad ale tymi pstryczkami ,włącznikami gniazdkami nie pochwaliłeś się! Jakie , jakiej firmy,skąd kupiłeś (zdaje się że przez internet) i co najważniejsze dlaczego ? Dlaczego takie a nie inne i dlaczego właśnie od tego sprzedawcy a nie innego?

R&K
31-08-2012, 14:42
Gratulacje, jeszcze troszkę i będziesz u siebie. Wiele pracy ale jaka satysfakcja.

jeszcze trochę i będziemy wódeczkę na parapetówce pić (tylko nigdy nie wiem czy pisze Kasia czy Łukasz ... :P) - a później będę leżał w hamaku lub na tarasie i oglądał Wasze wzmagania w DB na FM ... hahaha ;)


Konrad ale tymi pstryczkami ,włącznikami gniazdkami nie pochwaliłeś się! Jakie , jakiej firmy, .....

nie pisałem ?? pisałem ... znów nie doczytałeś gdzieś czegoś :P - ale faktem jest że fotek nie było - no może jedna ta 1 (nie licząc ulotki)
gniazdka i pstryczki OSPEL seria As
http://ospel.pl/uploads/images/popup_strona_ospel2.jpg

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=126883&d=1343056302


.... skąd kupiłeś (zdaje się że przez internet) i co najważniejsze dlaczego ? Dlaczego takie a nie inne i dlaczego właśnie od tego sprzedawcy a nie innego?

tyle razy już pisałem - tam gdzie można nie należy kupować przez internet i wszystkie włączniki, gniazdka, żarówki kupione są w lokalnej hurtowni po wcześniejszych negocjacjach cenowych - nie przepłaciłem - kupiłem taniej niż w niejednym sklepie internetowym ! - dlaczego ? bo należy wspierać lokalny biznes a nie wysyłać kasę na 2 koniec polski albo komuś w W-wie czy innym dużym bogatym mieście ... i nie chodzi oto że komuś lokalnie daje zarabiać , tylko oto że ludzie mają prace, że tu płacone są podatki że dzięki temu mam ładniejsze chodniki, trawniki że jest czysto, odśnieżone w zimie etc

dlaczego taka seria ? po 1 miały być prostokątne , po 2. cenowo przystępne, po 3 w tej serii są wszelkie rozwiązania które były nam potrzebne , po 4. Dandi montował już wiele różnych osprzętów i twierdzi że są całkiem niezłej jakości ...

tak wygląda efekt prac z ostatnich dni - oczywiście tylko wybiórcze punkty ....

salon - listwa pozioma do stolika TV i Audio
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134295&d=1346526809

ściana w salonie - włącznik oświetlenia
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134293&d=1346526807

ściana w salonie - rolety i oświetlenie tarasu i włącznik gniazda zewnętrznego
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134294&d=1346526808

jeden z pokoi
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134292&d=1346526806

jak widać na fotkach nie kupowałem gniazdek RTV - przewody antenowe i kable od nagłośnienia wypuszczone są przez gniazda z zaślepkami w których wywierciłem otwory

na ścianie kominkowej, w kuchni na płytkach oraz w łazience na poddaszu na płytkach Simon Classic Grafit - fotka nie moja - gdzieś z sieci ... niestety As nie występuje w kolorze grafitowym
http://1.bp.blogspot.com/-6f_Qw8gCzHA/Ta07tEKCjXI/AAAAAAAAApc/maqXinJWJAU/s1600/etapII_dzień354_2.jpg


z innych prac
- wanna zafugowana
- dokończone fugowanie łazienki (gdzie nie gdzie potrzebne były poprawki które widać było dopiero przy świetle dziennym) na poddaszu i spiżarki
- zamontowane kolejne anemostaty w łazience na poddaszu (W), pokoju (N) i schowku kolo klatki schodowej (W)
- zamontowane kolejne gniazdka na poddaszu
- półka w WC i 3 w łazience zrobione - czas na finalny montaż oświetlenia
- maluje się elewacja na ostatniej północnej ścianie by Teściu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134298&d=1346526818

jutro rano od 6-8 mieszamy suchy beton i mój tata będzie układał kostkę na ostatnim stopniu , ja będę woził ziemię do wyrównania terenu koło schodów i w części gdzie jeszcze nie posiany jest trawnik

rewo66
31-08-2012, 17:22
Gratuluję odbioru domu.
O słupie fakt przyznaję się nie doczytałem. Ale dzieki za podsunięcie informacji mi pod nos ;)
I nie tylko ogladam obrazki, ale też przedewszystkim czytam :P
Jeszcze raz gratulki . Juz blisko masz. Teraz najwieksza operacja która cię czeka to przeprowadzka. :yes:

amigo1974
31-08-2012, 18:52
To z Teściem już doszedłeś do porozumienia? duża flaszka padła? Czy działacie jako niemi działacze skazani na Siebie?

Arturo72
31-08-2012, 18:56
jak widać na fotkach nie kupowałem gniazdek RTV - przewody antenowe i kable od nagłośnienia wypuszczone są przez gniazda z zaślepkami w których wywierciłem otwory

Sprytnie,ja niestety nie pomyślałem i kupiłem 4x56zł a to przecież będzie zasłonięte...

DEZET
31-08-2012, 20:48
No właśnie te antenowe cholernie drogie są- bez sensu zupełnie.
Konradzie- jeśli stolarz chce stopnie lakierować, to lepiej niech tego nie robi.... bo nie wiadomo czym pomaże.
Kup porządny lakier utwardzalny, jakaś bejca może być pod to i lakieruj od razu takim. Nie będzie mieszania różnych lakierów, wniknie dobrze w drewno, kolejne warstwy lakieru dobrze ze sobą się połączą. Po pierwszym lakierowaniu konieczne szlifowanie drobnym papierem ściernym- sam zobaczysz , że konieczne- "wstaną" pyłki, których nie widać.
Nie wiem czy zaglądasz na wątek- "pochwalcie się swoimi schodami"- może tam więcej rzucą rad ;)

P.S. Pstryczki mają podświetlenie?

RŁukasz
31-08-2012, 21:09
jeszcze trochę i będziemy wódeczkę na parapetówce pić (tylko nigdy nie wiem czy pisze Kasia czy Łukasz ... :P) - a później będę leżał w hamaku lub na tarasie i oglądał Wasze wzmagania w DB na FM ... hahaha ;)

Łukasz ostatnio nie ma czasu, wiec ja śledzę twoje zmagania. Skończyliśmy zmagania z urzędami (prawie 2 lata mu zeszło) ale dokumenty mamy złożone w starostwie. Na jesieni będą fundamenty a potem zobaczymy.

amigo1974
31-08-2012, 21:17
No właśnie te antenowe cholernie drogie są- bez sensu zupełnie.
Konradzie- jeśli stolarz chce stopnie lakierować, to lepiej niech tego nie robi.... bo nie wiadomo czym pomaże.
Kup porządny lakier utwardzalny, jakaś bejca może być pod to i lakieruj od razu takim. Nie będzie mieszania różnych lakierów, wniknie dobrze w drewno, kolejne warstwy lakieru dobrze ze sobą się połączą. Po pierwszym lakierowaniu konieczne szlifowanie drobnym papierem ściernym- sam zobaczysz , że konieczne- "wstaną" pyłki, których nie widać.
Nie wiem czy zaglądasz na wątek- "pochwalcie się swoimi schodami"- może tam więcej rzucą rad ;)

P.S. Pstryczki mają podświetlenie?

Jakie są za i przeciw dla pstryczków podświetlanych?

Arturo72
31-08-2012, 23:08
Jakie są za i przeciw dla pstryczków podświetlanych?
Moja żona wymyśliła sobie w holu podświetlane no i tak jest ;)
Za ? Wg mnie żadne ale kobiecie nie wytłumaczysz ;)
U nas w holu będzie "nocny" czujnik ruchu zapalający ledy na suficie gdy ktoś w nocy wstaje siusiu także pstryczki z podświetleniem są nie potrzebne ale co zrobisz jak się ładniejsza część uprze :)

R&K
31-08-2012, 23:16
seria AS nie jest podświetlana - dla mnie to nie argument - powiem nawet więcej - wkurzają mnie te migoczące pseudo żarówki w kontaktach - jak wstaje w nocy to przez sen - ledwo na oczy patrze i wszędzie po omacku ... dopiero światło w lodówce mnie budzi :D


To z Teściem już doszedłeś do porozumienia? duża flaszka padła? Czy działacie jako niemi działacze skazani na Siebie?

flaszeczki nie było ... powiedzmy że są ciche dni ... skazani na siebie ... kilka dni go nie było ... Renia dzwoniła i pytała go w moim imieniu czy przyjedzie dokończyć to co zaczął (półki w WC i łazience) - wczoraj (w zasadzie przedwczoraj 30.08) cały dzień nad nimi pracował i w końcu skończył ... dziś cały wieczór powoli sprzątałem chałupkę .
jakoś strasznie mi głupio bo pyta się co ma robić a ja nic już nie chce mu dawać by czegoś na finishu nie "popsuł" - dziś przyjechał i malował elewacje - co jeszcze nie wiem


Sprytnie,ja niestety nie pomyślałem i kupiłem 4x56zł a to przecież będzie zasłonięte...

nie no - TY ???? nie przewidziałeś tego ;) hehe sorki za żarcik
mi Dandi to podpowiedział - chłopak ma łeb na karku - wie co robi ! i zna się na tym


Za ? Wg mnie żadne ale kobiecie nie wytłumaczysz ;)

ja to chyba mam wspaniałą żonę ... nie czyta FM i nie wymyśla mi tu jakiś światełek w kontaktach :D - bo jak tak czytam czasami wątki prowadzone przez kobiety (zaraz posypią się gromy z nieba na mnie ze strony tych Pań ;) albo przestaną czytać mój DB ;) ) i te rozmowy na kilka stron nt. czegoś tam ... i czy ma być w paski żółto-czarne czy czarno-żółte to sam się dziwię że można mieć takie dylematy .... może właśnie dlatego się nie rozwiedliśmy przez budowę ... wspólne podejmowanie decyzji przychodzi nam niezwykle łatwo i szybko
jasiek - tapeta do sypialni wybrana ;) na wtorek lub środę będzie - niestety zamówiona w sieci :( - u nas ni ma w ogóle sklepów z tapetami .... nie wspominając już o dobrych sklepach ... gdzie kupisz każdy wzór ... jaki tylko sobie wymyślisz ...

rewo66
01-09-2012, 07:22
Moja żona wymyśliła sobie w holu podświetlane no i tak jest ;)
Za ? Wg mnie żadne ale kobiecie nie wytłumaczysz ;)
U nas w holu będzie "nocny" czujnik ruchu zapalający ledy na suficie gdy ktoś w nocy wstaje siusiu także pstryczki z podświetleniem są nie potrzebne ale co zrobisz jak się ładniejsza część uprze :)

U nas podobnie tylko że ledy będą na wysokości 20 cm od podłogi na ścianach ( 4 szt) naprzemiennie żeby nie raziły po oczach tylko oświetlały drogę do .... siusiolandii :yes: Te swiatełka będą świecic słabo kwestia tylko jaki kolor światła. I tu decyzję podejmie moja żona ;)
Co do podswietlanych pstryczków uwazam podobnie, iż nie ma potrzeby. Na szczęscie moja żona ma podobne zdanie w tej kwestii:)

Edit: co do wyboru pstryczków i gniazdek to wybralismy Berkera B-Kwadrat białe i szary w zalezności gdzie będą. Podstawowa zasada mają nie rzucać się w oczy.

rewo66
01-09-2012, 07:36
(......... ) ja to chyba mam wspaniałą żonę ... nie czyta FM i nie wymyśla mi tu jakiś światełek w kontaktach :D - bo jak tak czytam czasami wątki prowadzone przez kobiety (zaraz posypią się gromy z nieba na mnie ze strony tych Pań ;) albo przestaną czytać mój DB ;) ) i te rozmowy na kilka stron nt. czegoś tam ... i czy ma być w paski żółto-czarne czy czarno-żółte to sam się dziwię że można mieć takie dylematy .... może właśnie dlatego się nie rozwiedliśmy przez budowę ... wspólne podejmowanie decyzji przychodzi nam niezwykle łatwo i szybko ( ...)

Moja żona też nie czyta FM. Wogóle jest w stanie notorycznej świętej wojny z komputerem :yes:
U nas jak na razie też nie grozi rozwodem :) chociaż nie powiem, iż parę spięć już było i na pewno jeszcze będzie. Ale tego nie da się uniknąć. ;). Róznice zdań dotyczyły aranżacji łazienki i WC i tu głównie rozmieszczenia sanitariatów i ich kształtu i wielkości. Doszliśmy jednak do porozumienia w tej kwestii.
W kwestii wystroju wnętrz decydujący głos ma moja żona bo po prostu mamy podobne gusta a ja musze pilnować kwestii technicznych i budowlanych. Chociaż ja staram się trzymać nad tym delikatną kontrolę. Najważniejsze to rozmawiać i tyle.

rutinowa żona
01-09-2012, 08:15
Konrado, Konrado....;)

Rutino też ma wspaniałą żonę :P Wprawdzie czyta forum, rozmysla na kilka stron na temat czegoś tam, ale nie wymyśla światełek w kontaktach. Wręcz przeciwnie- zabroniła światełek w kontaktach :D

Kamila i Marcin
01-09-2012, 08:28
Dobra dobra.. nie wszystkie baby są takie złe.. ja nie rozwodzę się zbytnio nad kolorami.. czy ma być biało czarne czy czarno białe.. w każdym razie ja tu nie o tym..

Przyjrzałam się stopniom przed Waszym domem i muszę przyznać, że super się prezentują.. my zastanawiamy się nad kostką.. i mamy ogromne dylematy, bo nie wiemy czy kupować kotkę czy formy.. powoli zaczyna mi brakować własnego zdania.. Marcin czasem pyta jak ma wykończyć coś.. i w zasadzie podoba mi się to wykończenie co więcej czasu trwa, ale mu odpowiadam, żeby zrobił to co szybciej mu pójdzie.. :( czy to u wszystkich tak??

R&K
01-09-2012, 08:29
a to już chyba Rutin powinien napisać :P

DEZET
01-09-2012, 08:46
Pytałem o podświetlenie pstryczków, bo obecnie mam i nie wyobrażam sobie macać ściany w poszukiwaniu kontaktu. Poza tym, kiedyś sam takie przerabiałem na LEDy, wymieniając neonówki w kontaktach, żeby nie mrugały. Teraz już produkują lepiej świecące. Ale też zamierzam zrobić nocne światła uruchamiane czujnikiem ruchu, prawdopodobnie kilka punktów nad podłogą - LED oczywiście;)

amigo1974
01-09-2012, 11:25
Wrzućcie jakie to ledy montujecie w korytarzach w drodze do siusiolandii.

R&K
01-09-2012, 11:42
myślę że chodzi om o typowe oświetlenie schodowe do użytku oświetlenia nocnego w korytarzu
coś jak na fotce
http://www.skoff.pl/sites/default/files/imagecache/duze-lightbox/fotki_grupy/_mg_2519_0.jpg

u nas oświetlenia nocnego nie będzie
mamy coś takiego
http://www.voltexdesign.com/images/produits/guidelight.jpg
http://www.voltexdesign.com/images/produits/guidelight1.jpg
http://www.voltexdesign.com/images/produits/guidelight2.jpg
http://www.voltexdesign.com/images/produits/guidelight3.jpg
http://www.voltexdesign.com/images/produits/guidelight4.jpg
http://www.voltexdesign.com/images/produits/guidelight5.jpg

amigo1974
01-09-2012, 12:00
Też tak myślę że o takim czymś piszą koledzy ale to do tanich zabawek nie należy i podłączacie to na czujkę ruchu?.Zobaczymy co napiszą. Ale tego cuda nie widziałem jeszcze, co to jest ? lampka nocna przenośna czy coś jeszcze?A nad oświetlenie trepów schodowych myślicie?A propos tych zdjęć z folderu tej lampki gdzie tatuś prowadzi synka na siusiu w nocy to ja swojego syna muszę targać na rękach bo on się na nogach słania.

R&K
01-09-2012, 12:08
przenośna lampka Philipsa "Guide Light" podłączona na stałe do prądu - świeci tylko wtedy gdy czujnik ruchu ją uruchomi , wyłącza się po chyba 10 sekundach , można ją ściągnąć z podstawki - wtedy świeci non stop przez kilkadziesiąt minut - na tej podstawce się ładuje - stawiamy na podłodze koło łóżka - jak tylko syn wstanie oświetlenie się włącza, przydaje się też gdy wchodzi się do niego do pokoju - by nie świecić lampki czy oświetlenia górnego

koszt oświetlania nocnego nie jest duży - widziałem na allegro czujnik sufitowy za 20 zł - do tego 1 lampka LED i kilka metrów kabla - tylko trzeba wcześniej je przewidzieć

trepy będą oświetlone - kable są wyciągnięte z boku na chyba co 2 lub 3 trepie - opraw jeszcze nie kupiliśmy - będzie jakaś tania sztuka ... z pewnością LED , może w wersji RGB

cronin
01-09-2012, 13:42
Bardzo fajna lampka i rzeczywiście niedroga (znalazłam po 65 zł), dzięki za pomysł, już zgapiam :)
Podobnie zresztą jak schody i podcień z kostki i może obudowę słupów :)

rewo66
01-09-2012, 14:07
Fotka pokazana przez Konrada pokazuje dokładnie to o czym pisałem. Z tym iż u nas nie będzie tych lampek tak duzo tylko 4 szt. nie ma potrzeby wiecej a lampki to te same które kupuje sie do oswietlenia trepów na schodach. Koszt niewielki bo 1 czujnik + 4 lampki wraz z oprawkami + parę metrów kabelka tzw linki. Fakt trzeba to zawczasu przygotować przed tynkami.
Elektryk dostał wytyczne i zrobił. Po prawdzie to chciał nas namówic na inne bajery ale trochę go ostudzilismy - bez przesadyzmu. Acha zapomniałem dodac iż czujnik będzie też połączeny z systemem alarmowym no i w przypadku braku prądu mają się świecic. Szczegóły zna elektryk i alarmowiec. Zobaczymy jak to wypali. :)
To ma byc tylko funkcjonalne. Wogóle dom ma słuzyc nam a nie byc choinką na pokaz.

amigo1974
01-09-2012, 14:15
Wrzuć rewo 66 jakie masz te lampki i ile kosztowały , gdzie kupiłeś ,jaką masz tą czujkę ruchu sufitową czy inną ?

rewo66
01-09-2012, 16:34
Wrzuć rewo 66 jakie masz te lampki i ile kosztowały , gdzie kupiłeś ,jaką masz tą czujkę ruchu sufitową czy inną ?

Lampek jeszcze nie kupiłem bo moja zona jeszcze się nie zdecydowała które wybrac mamy 3 modele wybrane i na któryś trzeba będzie się zdecydowac ale teraz nie ma pospiechu. Inne zakupy na głowie. Jak zostaną kupione to podam u siebie w DB co do czujki to będzie na ścianie pod sufitem. Czujka wybrana prze alarmowca. Będzie montowana jak zostanie zrobiony sufit. Mam gdzieś podane w ofercie alarmowca jaka to czujka jak znajdę to zapodam.

rania
01-09-2012, 19:33
Witam!
Jak macie rozwiązane połączenie kostki przy wejściu z domem? Na fotce widzę, że kostka podjeżdża pod same okna i drzwi, a tam przy samym oknie był przecież styropian? Nie wiem czy dobrze tłumaczę, ale chodzi mi o to miejsce gdzie powinien być parapet zewnętrzny. Czy kostkę macie ułożoną na tym styropianie?

R&K
01-09-2012, 20:02
pod oknami i drzwiami było jeszcze poszerzenie dolne na 5 cm - ono załatwiło sprawę - kostki zostały przycięte o 2 cm od spodu i weszły pod okna i drzwi - od strony kostki zrezygnowałem z parapetu , z boku tam gdzie chodnik jest znacznie niżej niż kostka będzie parapet
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132934&d=1345822664

edit:
z samego rana tata zabrał się za układanie kostki - to już ostatni stopień ....
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134297&d=1346526816
reszta brukowania najprawdopodobniej na wiosnę

ja popołudniu zabrałem się za usuwanie nadmiaru piasku koło schodów - wywiozłem chyba z 5 lub 6 taczek piachu na skarpę z kominami odpowietrzającymi do POŚ
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134296&d=1346526813

następnie zabrałem się za nawożenie czarnej ziemi i wstępne usypanie 2 skarp - tak by całość byla spójna ze schodami i "ciągami komunikacyjnymi" na podwórku
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134299&d=1346526821

a tak obecnie prezentuje się dom i jego otoczenie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134289&d=1346526797

rewo66
02-09-2012, 06:53
Fajnie to wszystko zaczyna sie prezentowac.
Wjazd do garażu też masz zamiar robić z kostki w tym roku? I co zamierzasz z tymi pomarańczowymi grzybkami? wyrównasz ziemia do włazu czy obetniesz do poziomu gruntu?

rania
02-09-2012, 08:48
R&K, czyli tuż przy progu drzwi wejściowych masz na styropianie suchy beton a na nim przyciętą kostkę? Jak rozumiem pod spodem nie masz żadnej wylewki. Mąż właśnie się zastanawia jak to wykombinowac :-)

R&K
02-09-2012, 09:24
Fajnie to wszystko zaczyna sie prezentowac.
Wjazd do garażu też masz zamiar robić z kostki w tym roku?


reszta brukowania najprawdopodobniej na wiosnę


I co zamierzasz z tymi pomarańczowymi grzybkami? wyrównasz ziemia do włazu czy obetniesz do poziomu gruntu?

na razie obetnę o połowę i zostawię na 3 pomarańczowe kręgi- teraz ma chyba 7 , i pomaluje sprayem na zielono , podobnie kominy wentylacyjne przemaluje z szarego na zielono
czekam na 1 przykrywkę - kilka tygodni temu jak była nawałnica odfrunęła gdzieś w sina dal - jak mi producent dośle - od reki tym się zajmę i przymocuje na łańcuszkach te przykrywy


R&K, czyli tuż przy progu drzwi wejściowych masz na styropianie suchy beton a na nim przyciętą kostkę? Jak rozumiem pod spodem nie masz żadnej wylewki. Mąż właśnie się zastanawia jak to wykombinowac :-)

nie pamiętam dokładnie w którym miejscu taśma jest przyklejona (pomarańczowa linia) - ale mniej więcej tak to wygląda
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134339&d=1346573779
ciemny niebieski - XPS
różowy - kotka JBD
pomarańczowy taśmy izolacyjne
zielony - pianka
jasny szary - poszerzenie dolne (nie pamietam czy czasem oni nie jest na całą szerokość ościeżnicy i do niego nie jest przyklejona taśma ...)
ciemny szary z niebieskim - okno
niebieski morski - wylewka
fioletowy - płytki na kleju
zgniły zielony + szary --> gruz z suchym betonem
czarne prostokąty - kostka

rysunek poglądowy - nie jest w skali (edit: na rysunku nie uwzględniono zelbetonowej płyty)

taśma była wywinięta na styropian i jej końcówka z siatka przyklejona na kleju do niego
klej został wykruszony, styropian podcięty a taśma (jej końcówka z siatką) puszczona pionowo w dół
kostka leży na bardzo cienkiej warstwie suchego betonu lub bezpośrednio na betonie - nie ma to w tym miejscu większego znaczenia to i tak nie więcej niż 1/5 powierzchni kostki - pod pozostałą powierzchnią jest normalnie

DEZET
02-09-2012, 09:56
Ta lampka nocna mnie rozbawiła. Do wc, jak z kagankiem :) Są specjalne przełączniki ścienne lub czujki ruchu. Kilka przykładów:
Czujki ruchu: 1-ładniejszy, dyskretny, 2- większy.
http://allegro.pl/czujnik-ruchu-do-wbudowania-lx41-i2542704274.html
http://allegro.pl/czujnik-ruchu-360-sufitowy-czujka-do-led-orno-fv-i2583808389.html
Przełaczniki: 1-wł/wył, czujnik PIR; 2-wł/wył, PIR i MIC (mikrofon)
http://allegro.pl/czujnik-ruchu-do-oswietlenia-ledowego-led-0-600w-i2551171470.html
http://allegro.pl/czujnik-ruchu-i-dzwieku-do-puszki-160-zmierzchowy-i2603352284.html

Trzeba zwracać uwagę, jeśli mają sterować LEDami- nie wszystkie się nadają.

R&K
02-09-2012, 10:12
zgadza się - tylko nie wszystko da się zrobić już na moim etapie - te sufitowe widziałem - będę rozmawiał z Dandim czy i jak da się połączyć z ledną żarówką led w korytarzu ... zobaczymy
lampki nocne i tak mam - przydaje się w pokoju synka gdy w staje w środku nocy automatycznie się włącza - on ma 6 lat i nie potrzebuje brać jej do reki w drodze do łazienki ... w bloku to co innego a w dużym domu co innego - dzieci mogą się czasami bać ... gdy będzie deszcz padał, gdy będzie wiatr gwizdał etc... dziecięca wyobraźnia nie zna granic ...

pozwolę sobie przekleić wpisy z innego wątku dotyczące mojego domu


Konradzie liczyłes ile byłby wstanie zakmulować twój dom, w sensie, płyta fundamentowa, ściany, strop...? Tak się zastanawiam ile byłby wstanie "żyć" na tym cieple dom pasywny, jakby go porządnie załadować kominkiem. Możemy policzyć. Powiedz tylko ile ci poszło silki i ile m3 betpnu.

Myślałem, że będziecie przerażeni tą konstrukcją na zdjęciu. Specjalnie poszedłem zrobić zdjęcie, ale widzę, że nikt nie docenił mojego zachodu :)


nie liczyłem bo nie wiem / nie umiem etc
betonu poszło mi na płytę
42m3 betonu C25 a na strop z pewnościa znacznie mniej ok 25m3

silki ok 30 palet - gdzieś w mailach mam dokładne zamówienie - dom budowałem z 25 i to NP - czyli tej gęstszej o lepszych parametrach akumulacyjnych - ale gorszych izolacyjnych - w praktyce już tej zimy się przekonam jak to będzie - najprawdopodobniej ogrzewanie podłogowe będzie "pierdziało" raz na 2 dni

co do akumulacji mojego domu ... mozna powiedzieć że na siłe go wietrzyłem całe lato - i jakiegoś większego wrażenia na nim to nie zrobiło - ciągle mam otwarte okna ... ale jak tylko zaczna być chłodne noce bedzie trzeba je pozamykać i łapać ciepło przez okna ...



Bardzo proste obliczenia, praktycznie jedynym działaniem matematycznym jest tu mnożenie. Będę liczył ze wzoru Q = m x cw x dT, jakby ktoś chciał sprawdzić czy się nie pomyliłem.

Zacznijmy od silikatów. Zakładam, że paleta silikatów waży jakieś 1300 kg, zaś ciepło właściwego tego materiału to 900 J/(kg x K). Zamieniamy dżule na waty i wychodzi, 0,25kWh na tonę. Teraz największa niewiadome - o ile te ściany dadzą rade sie podgrzać. Załóżmy, że od środka muru są to 3 stopnie C, zaś na zewnątrz, przy styku ze styropian, jest to 1 C, załóżmy średnią 2 stopnie C. Dla wszystkich ścian otrzymamy więc 19,5kWh.

Płyta fundamentowa. O ile da rade to podgrzać? Masz kable jeśli dobrze pamiętam. Nie byłem jeszcze, albo nie wiem że byłem, w domu grzanym tylko kablami. W swoim obecnym domu mam wodną podłogówka i dla niej chyba nie ma granicy rozgrzania tego betonu. W miejscach gdzie rurki są mocno zagęszczone ( np. w drzwiach) podłoga potrafi być gorąco. Załóżmy jednak że w wyniku grzania podwyższasz temperaturę płyty o 5,5 stopni. U powierzchni beton da rade rozgrzać się zapewne mocniej, ale liczmy średnią 5,5. Wyjdzie nam 0,27 x 2,5 x 43 x 7 = 159 kWh. Dodatkowo strop powiedzmy o 1,5 stopnie w górę, co daje jeszcze 25,3 kWh

Na koniec jeszcze woda, Tu nie będziemy żałować i podgrzejemy te 140l o 70 stopni C. 0,16 x 70 = 11,4 kWh.

Po porządnym rozgrzaniu domu mamy zatem:

płyta fundamentowa: 159 kWh
strop: 25 kWh
ściany z silkitów: 19,5 kWh
zbiornik 140l: 11 kWh

Fizyki nie da się oszukać, więc wyniki te muszą mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Różnić się mogą jednak temperatury (choć, to też jest do policzenia), gdybyśmy założyli, iż ściany podgrzeją się nie o 2 stopnie, a o 1, wtedy te 19,5 dzielić należy przez dwa. Nie mniej wniosek jest chyba oczywisty, całe ogrzewanie, cała akumulacje będzie się opierać na odgrzewaniu 100 ton betonu jaki jest w płycie. Z tych założeń wynika, że cały dom jest wstanie wciągnąć ok 215 kWh, co by oznaczało, że z domu Konrada, przy naprawdę dobrym wygrzaniu, ciepło uciekałoby przez 12 dni! (19kWh x 173m2 / 180 dni sezonu grzewczego = 18kWh na dzień) Jeden dzień grzania kominkiem i tydzień spokoju :)

Arturo72
02-09-2012, 10:34
Powiem szczerze,że jakoś ciężko mi uwierzyć w tak dużą akumulację płyty.Być może to jest skutek podgrzania płyty o 5,5st.C co w praktyce nie będzie występowało wg mnie.

R&K
02-09-2012, 10:46
to prawda przy kablach grzewczych ustawia się kaganiec na temperaturę podłogi i grzeje się ją nie więcej niż +1 stopień względem docelowej temperatury w pomieszczeniu - ale wyliczenia te pokazują jaki potencjał ma płyta - i np wiedząc że bedzie brak prądu można zakumulować na zapas ....

DEZET
02-09-2012, 16:52
Ciekawe wyliczenia - budowlany szaleniec kocha matematykę ;)

rania
02-09-2012, 20:37
Konrad, dzięki za obszerne wyjaśnienia z rysunkami dotyczące tej kostki :-) Rady wykorzystamy w praktyce :-)
Szybko idziecie, zaczynaliśmy budowę praktycznie w tym samym czasie, ale my zostajemy za Wami w tyle. Nieźle Ci idzie płytkowanie. Mąż również postanowił zabrać się do tego sam, w przyszłym tygodniu zacznie od kotłowni. Pozdrowienia!

Mania18
02-09-2012, 22:55
No i napiszę jeszcze raz-super Ci to wyszło!!Doczytałam już "kogo" ten złoty dąb jest---producenta z mojego miasta... ;)))
Gratuluję juz odebrania budowy!!!Papierologię czas zamknąć!!!!
Czy jeszcze cos zostało w tym naszym głupim państwie?

jasiek71
03-09-2012, 07:03
ale wyliczenia te pokazują jaki potencjał ma płyta - i np wiedząc że bedzie brak prądu można zakumulować na zapas ....

i czarno na białym pokazują dlaczego po fali upałów nie było gorąco w domu :)

Arturo72
03-09-2012, 07:06
i czarno na białym pokazują dlaczego po fali upałów nie było gorąco w domu :)
Potwierdzam,u mnie też mimo braku izolacji zewnętrznych i wewnętrznych i sporych przewiewów w domu w upały było zdecydowanie chłodniej niż na zewnątrz :)

DEZET
03-09-2012, 08:20
Bez przesady chłopaki, nie tylko w domu z płytą fundamentową jest/było chłodniej.U mnie tylko chudziak, ściany zewnętrzne, okna i dach bez żadnych ociepleń i też było cały czas chłodniej niż na dworze, mimo, że na poddaszu pod blachą grzało nieźle. Parter był przyjemnie chłodny.

tutli_putli
03-09-2012, 08:28
U mnie też nie ma płyty tylko sypki poliuretan zamiast piasku w fundamencie a ściany jeszcze bez jakiejkolwiek izolacji i podczas upałów było jak w chłodni. Nie mierzyłam temperatury wewnątrz ale różnica była bardzo mocno wyczuwalna. Moim zdaniem to min. zaleta silikatów.

sylwia1984
03-09-2012, 12:03
Witam
mam pytanie co do kafli drewnopodobnych Paradyża NOCE!? jak się je kładko? Nie było problemu? nie sa krzywe? jak się usuwało z nich brud? kupiłam je tez do łazienki na podłogę i częściowo na ścianę i jestem ciekawa jak się sprawują:-) z góry dziękuję za informacje
Pozdrawiam
Sylwia J.

amigo1974
03-09-2012, 12:58
Wtrącę się, bo właśnie co położyłem 45m2 tych płytek w salonie i powiem tak ,szału nie ma! Są krzywe i drugi raz bym na nie pieniędzy nie wydał. Ale to kwestia gustu oraz podejścia co komu krzywe i na ile to komu przeszkadza a komu nie.Jeden woli córkę drugi teściową!

R&K
03-09-2012, 15:06
każdy dom czy to na płycie czy na ławach ma pewien poziom akumulacji - nie można mowić ze ten czy ten lepszy - trzeba każdy przypadek przeliczyć indywidualnie - przy 30 stopniowych upałach w każdym domu będzie znacznie chłodniej niż na zewnątrz bo to znacznie może oznaczać 21 ,22 czy 24 stopnie - jest to różnica odczuwalna jako znaczna - a gdy jeszcze weźmiemy pod uwagę temperaturę w słońcu nasz organizm odczuwa wyraźny chłód




mam pytanie co do kafli drewnopodobnych Paradyża NOCE!? jak się je kładko? Nie było problemu? nie sa krzywe? jak się usuwało z nich brud? kupiłam je tez do łazienki na podłogę i częściowo na ścianę i jestem ciekawa jak się sprawują

gdy kupowałem nie wiedziałem ze tego typu płytki tj długie a wąskie (chyba każdy rodzaj, z każdej firmy) są obarczone tendencja do wyginania się, nie ma wiec znaczenia jak się układa i co by się nie robiło zawsze się trafi raz na jakiś czas płytka z która jest problem podczas kładzenia - tu przyciśniesz tam się podniesie, tam dociśniesz tu utonie ... ponieważ płytki układałem pierwszy raz w życiu sądziłem ze to wynika z mojego braku wprawy i ewentualnie braku cierpliwości ... ogólny efekt mnie zadowala - takie małe nierówności przyjmuje ze mieszczące się w granicach normy i mojego wykonawstwa , w salonie płytki są czyste , gorzej w korytarzu - jeszcze nie czyściłem z brudu budowlanego - ale kupiłem już płyn do usuwania betonu i zaprawy spoinowej z płytek - tak wiec powinno być OK

dziś na budowie dużo dłubaniny - mało widocznych efektów
- zabrałem się za silikonowanie WC - gdzie nie gdzie będą jeszcze poprawki
- montaż umywalki - do podcięcia była półka i płytki by rurki od wody zmieściły się o odpływ od otworu przelewowego
- montaż misy - misa jeszcze do odkręcenia i ponownego przykręcenia - źle włożyłem tuleje ...
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134550&d=1346682940
- podciąć musiałem profil aluminiowy by móc włożyć oprawę oświetleniową
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134549&d=1346682937

pozostaje do zrobienia
- w umywalce do podpięcia wężyki z wodą oraz syfon
- w gebericie przycisk do spłuczki
- poprawić fugi / silikonowanie
- zawiesić lampkę
- posprzątać
- podmienić ledy w półce na słabsze

jasiek71
03-09-2012, 17:04
Bez przesady chłopaki, nie tylko w domu z płytą fundamentową jest/było chłodniej.U mnie tylko chudziak, ściany zewnętrzne, okna i dach bez żadnych ociepleń i też było cały czas chłodniej niż na dworze, mimo, że na poddaszu pod blachą grzało nieźle. Parter był przyjemnie chłodny.
i wszystko jasne ...;)

R&K
03-09-2012, 21:09
było o pstryczkach i gniazdkach
a nie było fotki gniazda OC
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134625&d=1346702779

i znów fotka sterownika specjalnie dla Arturo który zastanawia się czy jest sens robić coś takiego przy dachówce jak kolektor dachowy ....
fotka zrobiona o 21:40
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134624&d=1346702778
pod dachem nadal cieplej niż w czerpni północnej - WM czerpnie z połaci dachowej

Arturo72
03-09-2012, 21:35
i znów fotka sterownika specjalnie dla Arturo który zastanawia się czy jest sens robić coś takiego przy dachówce jak kolektor dachowy ....
fotka zrobiona o 21:40

Dzięki ;)
Ja nie mówię,że nie ma sensu,wręcz przeciwnie,jest sens bo to parę groszy kosztuje ale ja się nie spodziewam takich rewelacji jak w przypadku blachy.
Zobaczymy co będzie zimą :)

amigo1974
04-09-2012, 01:38
Chodzi o tą ostatnią pozycję z rzeczy do zrobienia , z jakich mocy na jakie wymieniasz te ledy?Masz wszystkie w domu o barwie ciepłej czy też są o zimnej jakieś sztuki?
Co do płytek to podejrzewam że położyłeś je ok tylko one są cholernie niewdzięczne do układania.Kładłem już nie raz płytki ale te mnie wkurzały strasznie . Efekt tak jak i u Ciebie ,dla mnie ok , chociaż zajeło mi kładzenie tych 45m2 aż 3dni.Ale nikomu ich nie polecę.

R&K
04-09-2012, 06:21
Dzięki ;)
Ja nie mówię,że nie ma sensu,wręcz przeciwnie,jest sens bo to parę groszy kosztuje ale ja się nie spodziewam takich rewelacji jak w przypadku blachy.
Zobaczymy co będzie zimą :)

w przypadku blachy najprawdopodobniej o tej godzinie temperatury by się wyrównały - tak więc są + i -


Chodzi o tą ostatnią pozycję z rzeczy do zrobienia , z jakich mocy na jakie wymieniasz te ledy?Masz wszystkie w domu o barwie ciepłej czy też są o zimnej jakieś sztuki?
Co do płytek to podejrzewam że położyłeś je ok tylko one są cholernie niewdzięczne do układania.Kładłem już nie raz płytki ale te mnie wkurzały strasznie . Efekt tak jak i u Ciebie ,dla mnie ok , chociaż zajeło mi kładzenie tych 45m2 aż 3dni.Ale nikomu ich nie polecę.

mam teraz w sypialni włożone 3 ciepłe i 3 zimne (lub po prostu słabsze - ale świecące inną barwą ) , w WC i łazience w półkach muszą być najsłabsze możliwe - czyli 1W , te które teraz mam są chyba 3W , a te 2 w sypialni 1,8W

co do płytek - nie ma na dzień dzisiejszy jakiejś znaczącej alternatywy - wszystkie drewno pochodne płytki są robione w takim kształcie i na wątku o tego rodzaju płytkach wszyscy zgłaszają podobne uwagi - ja o tym wcześniej nie wiedziałem - i dobrze bo może bym nie kupił ... ale mam i jestem zadowolony

R&K
04-09-2012, 20:01
dziś w zasadzie miałem nie pisać ... czynię to poniekąd pod wpływem tego co napisałem Rutonom w DB

wczorajszy wieczór i dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem porządków
jeszcze w tamtym tygodniu poprosiłem teścia by w przerwach "technologicznych" przy robieniu półek gdy szpachla schła usunął wszystko z 3 pokoi na końcu korytarza
wczoraj zamiotłem te 3 pokoje i odkurzyłem je ,a dziś z korytarza, łazienki i salonu wyniosłem kartony, zamiotłem i odkurzyłem całość - teraz naprawdę przypomina "to" mieszkanie
kolejny etap - uprzątnięcie przedsionka który stał się dosłownie podręcznym składem budowlanym - aż trudno wymienić to czego tam nie było
znaczna część trafiła do garażu - do domu przeniosłem drewniane rozpórki i kliny które będą jutro i pojutrze potrzebne
w garażu z kolei uprzątnąłem resztki płytek - te większe trafią na poddasze i zajmą miejsce obok dachówek w części nieużytkowej , pozostałe wylądowały przed garażem i zostały potłuczone młotkiem na drobne kawałki

powinienem też wspomnieć że w domu pojawił się 1 mebel - 3 osobowa kanapa która służyła chyba ze 20 lat u rodziców ... później .... to przemilczę .... aż się nad nią zlitowałem i przygarnąłem - wylądowała w pokoju na poddaszu - gdy się nam znudzi lub będzie stać nas na nową trafi na śmietnik ...
dziś 4 osoby ją musiały wnosić ... gdy powstaną schody i barierka nie będzie innej możliwości jak piła elektryczna i poćwiartowanie jej .... ;)

wracając do wpisu z DB Rutinów .... już niby koniec ... już niby tak niewiele ... a czas się dłuży i mało widać efekty ... aż mi przez myśl przeszło że do końca września to chyba nie zdążymy ... nic nas nie goni ale się nie poddaję - nie ma co odkładać tego na później

rozkręciłem więc dziś 3 ościeżnice do pokoi na parterze - jutro najprawdopodobniej montaż

kolejna sprawa którą dziś udało się pchnąć do przodu to blat do łazienki pod umywalkę i nad zabudowę geberitu - ala parapet
pojechałem do lokalnego kamieniarza polecanego jakiś czas temu przez Andrzeja (tego od elewacji) ale niestety miał tylko 3 cm płyty a płyta czym grubsza tym droższa ... odesłał mnie do ogólnopolskiego potentata marmurów i granitów
stanęło na marmurze Pure Black
http://www.rogala.com.pl/image/cache/data/płytki/marmur/negro marquina (Kopiowanie)-650x450.jpg
czas realizacji 7-10 dni
ale przeglądając stronę www dział outlet znalazłem Ubatuba (http://www.rogala.com.pl/ubatuba-plytki-granit-wyprzedaz)
http://www.rogala.com.pl/image/cache/data/płytki/granit/peacock (Kopiowanie)-440x330.jpg
który znacznie bardziej pasował by do płytek - muszę jutro tam zadzwonić !!!

domówiłem też 2 gniazda do OC - te dostępne w lokalnym sklepie są nie do przyjęcia - na FV i przy dostawie były 4 szt - KTOŚ MI JE PODPROWADZIŁ !!!! domówiłem więc 1 szt taką jak na fotce i 1 jako gniazdo techniczne do garażu / pomieszczenia technicznego

madzia11mk
05-09-2012, 06:46
To ja też powtórzę to co napisałam u Rutinków - już bliżej niż dalej, już jesteście naprawdę blisko :)
Głowa do góry i do przodu, powolutku i bez pośpiechu :)

rewo66
05-09-2012, 09:18
My parapety już wybraliśmy na zewnątrz będą stalowe malowane proszkowo w kolorze białym a wewnątrz z konglomeratu wzór POLAR taki śnieznobiały bardzo nam się spodobał. Kolorystykę parapetów wymuszają oczywiście okna koloru białego. ;)

R&K
05-09-2012, 09:26
akurat półka która powstała przez zabudowę geberitu nie może mieć takiego koloru jak parapety jak przy oknach - parapety mamy jasne - wnęka okienna jest biała , a płytki są grafitowe i ten parapet nad geberitem będzie taki sam jak blat pod umywalkę
wszystkie inne parapety już dawno mamy

z ważnych rzeczy do zrobienia pozostają
- montaż drzwi wewnętrznych : dziś i jutro
- montaż drzwi w garażu i pomieszczeniu technicznym
- montaż listew w progach
- listwy przypodłogowe w pokojach gdzie panele
- pomalowanie korytarza i przedsionka
- powkładanie wiszących opraw oświetleniowych oraz głośników
- montaż kinkietów
- zakup i montaż lampki w WC
- zamówienie szyby do prysznica do łazienki
- montaż panela prysznicowego oraz misy , montaż umywalki jak będzie już gotowy blat z marmuru
- foto tapeta do pokoju synka ? o ile kupimy - kasa ....
- tapety w sypialni i salonie - po nich ponowny montaż gniazdek i pstryczków
- w kuchni wymiana szafki która uległa zniszczeniu przy zalaniu wodą
- uszczelnienie zaworu w kuchni
- powieszenie lampy nad stołem w kuchni i kinkietów w salonie
- w spiżarce włącznik i oświetlenie oraz anemostat
- montaż potencjometru do WM w kuchni na ścianie
- izolacja rur od GGWC
....
pewnie jeszcze coś się znajdzie

R&K
06-09-2012, 22:44
do listy którą wczoraj napisałem dochodzi - obróbka wokół drzwi - wszystkie otwory są o 1-3 cm za duże (za wysokie)

rano spędziłem 2h na budowie celem przygotowania otworów do montażu drzwi wewnętrznych
chodzi oto że gdzie nie gdzie można je przesunąć +3-4 cm w prawo lub w lewo - tylko w płytach KG lub ściankach działowych trzeba było podkuć otwory po zawiasy (mechanizmy widoczne od wewnętrznej strony)

po godz. 20 akcja - montaż właściwy - efekt 3 ościeżnice z drzwiami zamontowane - oczywiście to jeszcze nie koniec prac - jutro 2 etap piankowania , ściągnięcie rozpórek i przygotowanie do obrobienia drzwi - co zajmie ze 2-3 dni (pianka/ klej / szpachla nakładana etapami)

jutro kolejne 2 pary drzwi i pater zrobiony , drzwi na poddaszu dopiero gdy poprawie panele , po weekendzie drzwi w garażu i pomieszczeniu technicznym

fotek brak

rutino78
07-09-2012, 07:44
Po tej budowie będziesz mógł dorabiać jako wysokoopłacany fachowiec do wszystkiego :)

rewo66
07-09-2012, 08:42
Po tej budowie będziesz mógł dorabiać jako wysokoopłacany fachowiec do wszystkiego :)

To fakt tylko czy by chciał? ;)

R&K
07-09-2012, 13:04
z listy powyżej odhaczone pozycje:
- montaż drzwi wewnętrznych - w trakcie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=135464&d=1347128409

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=135463&d=1347128405
- montaż potencjometru do WM w kuchni na ścianie - Dandi musi tylko założyć takie małe zaciski na kabelki by móc je podłączyć z potencjometrem
- powkładanie wiszących opraw oświetleniowych oraz głośników

walczyłem też z slikonem - dziś na tapecie kolor czekoladowy - zasilikonowany odpływ linowy w prysznicu, narożnik wewnętrzny, lusterko oraz 3 półki - to w łazience na parterze, a na poddaszu wanna
jutro lecę z kolorem grafitowym - chyba 1 puszka to za mało - trzeba na starcie dokupić kolejną
brakło też pianki montażowej do drzwi - na wieczór potrzebuję myślę że ze 2 puszki ....

Rutin i Rewo - ja to może i bym chciał - tylko kto by mnie tam zechciał :P

Artur - dziś mamy mocno pochmurny dzień - słońce ledwo co przebija się przez chmury - pod dachem temperatura wyższa o 5 stopni
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=135462&d=1347128397

Arturo72
07-09-2012, 23:22
To fakt tylko czy by chciał? ;)
I czy by miał czas :)
Stwierdzam,że gdybym miał czas od rana do wieczora to dom ze wszystkimi instalacjami zbuduję sam :)

Artur - dziś mamy mocno pochmurny dzień - słońce ledwo co przebija się przez chmury - pod dachem temperatura wyższa o 5 stopni
Konrad,nie przeczę,u mnie dachówka jest wyraźnie cieplejsza niż otoczenie ale właśnie te 5st.C to dla mnie nie jest za dużo tzn.nie tak dużo jak jasiek pisze.
W lato ta tamperatura nie jest nam za bardzo potrzebna a w zimie będzie ona zdecydowanie niższa,wg mnie podobna do temp. z czerpni.

R&K
08-09-2012, 09:12
te 5 stopni było w pochmurny dzień - czyli promieniowanie słoneczne tak czy inaczej do ziemi dociera mimo chmur i generuje zyski - to chciałem pokazać - duże różnice są tylko wtedy gdy świeci słońce monstop i jest wstanie nagrzać dachówkę - ale to nie ma znaczenia - przynajmniej dla mnie - dla mnie jest to układ niskotemperaturowy - nie będę nim podrzewał CWU tylko ZWU do max 23 stopni , dodatkowo ma on zmniejszać straty ciepła wynikające z czerpania powietrza zimniejszego niż temperatura panująca w domu - czerpnia dachowa zaoewniać będzie prawie zawsze w ciągu dnia wyzsza temperaturę niż czerpnia północna

oczywiście będę raz na jakiś czas wrzucał informacje i fotki sterownika z temperaturami

wczoraj zamontowaliśmy drzwi do sypialni - pozostają na parterze drzwi w korytarzu między wiatrołapem a domem
z ościeżnicą w sypialni były problemy - otwory do pokoi były robione na równo ze ścianą prostopadłą - czyli nie ma na czym przymocować ościeżnicy - ale to nie jest problem bo piankuje się i ościeżnica trzyma się ściany - tyle że otwór został zrobiony z małym luzem a nie uwzględniał dodatkowych 5 cm na ościeżnicę która w świetle otworu musiała się zmieścić - rozwiązania były 2 - poszerzyć otwór tj ciąć boschem silkę (ściana nośna 25 cm ) o te 1 do 5 cm (czym więcej tym wygodniej zapiankować drzwi) = siwy dym w całym domu lub drugie rozwiązanie obciąć ościeżnicę o 0,5-1 cm - bo tyle wystarczyło i tak zrobiliśmy - godzina 21:10 - telefon do przyjaciela i 10 min później ościeżnica była już docięta - idealnie !

kolejne cięcie ościeżnicy będzie przy drzwiach między domem a przedsionkiem - tam mam uskok w poziomie posadzki - trzeba będzie podciąć o kilka cm od dołu część ościeżnicy - ale to wydaje się już znacznie łatwiejsze

w spiżarce pokleiłem rurki do OC i zamontowałem ostatni element układu - czyli Vroom - zamocowany na spacjalnej podstawce która była w komplecie - przykręcony na 5 śrubach do podłogi - dlatego musiałem mieć ułożone płytki w spiżarce - Vroom to podręczne urządzenie z 3 m rurą samo-zwijającą się do szybkiego usuwania zabrudzeń w kuchni - zasięg rury sprawdzony - sięga do najdalszych zakamarków kuchni - tyle że rura dość mocno sprężynuje i wymaga to nieco siły

edit: popołudniowa wizyta i kolejne dłubania na budowie - łazienka na dole w 80% zasilikonowana na grafitowo
drzwi opiankowane, szczelina nad drzwiami wypełniona styropianem i pianką - w poniedziałek teściu będzie równał klejem i na koniec szpachlą
ościeżnica do drzwi w wiatrołapie skręcona i przymierzona - nie będę jej docinał ze względu na próg tj różnice poziomów między wiatrołapem a korytarzem - wstawię wg poziomu podłogi w wiatrołapie a szczelinę w korytarzu zrobię w postaci cokołu z płytki takiej jak na podłodze
zawisła też 1 i ostatnia lampa w domu - tj w kuchni nad stołem
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=135461&d=1347128391
do domu zawiozłem też 6 krzeseł które będą stały przy stole - na razie nie rozkręcam - musimy z tym poczekać do generalnych porządków

R&K
10-09-2012, 13:50
teściu obrabia drzwi (otwory o 2-3 cm za duże od góry), do poprawy obróbka jednej półki w łazience - 1 otwór za duży na oprawę oświetleniową , 2 otwór "popsuł" się podczas rozwiercania
środek do usuwania zaprawy spoinowej z płytek zamówiony
ościeżnica między korytarzem a przedsionkiem wstępnie ustawiona i przyłapana w kilku miejscach pianką - jeśli będzie OK wieczorem ją zapiankuję na gotowo
wieczorem też muszę rozebrać część paneli i ułożyć od nowa - później będę mógł skręcić ostatnie 2 ościeżnice do drzwi na poddaszu
walczę też silikonowaniem górnej łazienki ...

do końca tygodnia chciałbym uporać się z łazienkami, drzwiami , również tymi garażowymi oraz w pomieszczeniu technicznym oraz wymalować przedsionek (wiatrołap) i korytarz oraz klatkę schodową i łazienkę na górze a od poniedziałku zabrać się z sprzątnie pokój po pokoju .... podłoga do mycia , do usunięcia folia z parapetów, folia z okien, okna do mycia w tym gdzie nie gdzie ościeżnice od farby oraz montaż listew przypodłogowych

rewo66
10-09-2012, 14:01
Już za chwileczkę już za momencik ....... ;)