PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania do Elfir - forumowej ogrodniczki



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

Tatarak
06-01-2011, 15:31
Cibora bardzo lubi wilgoć - potocznie zwana papirusem :) i za ostrym słońcem nie przepada

Elfir
07-01-2011, 00:29
żadna roślina nie zmniejszy wilgotności powietrza, bo przecież pobraną wodę z powrotem transpiruje do atmosfery.
Jak chcesz osuszyć pomieszczenie, zainwestuj w odpowiednią wentylację.

Saskja
08-01-2011, 13:44
Elfir, doradź, proszę. Mam zamiar wokół działki zrobić żywopłot nieformowany, chcę, aby było bujnie, zielono, a w niektórych porach roku może być i pstrokato. Rzecz w tym, że jedna krawędź przebiega pod ogromnymi dębami, rośnie tam taka dziwna trawa, bo to naprawdę dąbrowa jest, dosłownie jak w lesie - mamy prawdziwki, kanie rosną, sójki przylatują chmarami na żołędzie. Nie chcę zepsuc urody tego miejsca, ale musze zasłonić się przed ludźmi łażącymi drogą.
To jest krawędź od zachodu, więc późno po południu ten żywołot byłby w słoneczku, ale wcześniej przez wiele godzin w cieniu rzucanym przez dęby. Reszta działki na odwrót - do południa jest w palącym słońcu, potem z każda godziną cień dębów ogarnia coraz więcej. Czy to się da tak obsadzić, aby cała działka została otoczona tym samym żywopłotem? Bo pod tymi dębami ewidentnie jest inna gleba jakaś...

To było pierwsze pytanie. Drugie: ponieważ z kasą krucho, więc obmyśliłam sobie, że w tym roku obsadziłabym jednym rządkiem jakichś przeplatanych dwóch - trzech roślin, w miarę szybkorosnących (i tanich - i nie mów, błagam, że takie rzeczy to tylko w Erze :-)))) a w przyszłym roku poszedłby kolejny rządek czegoś niższego, a w latach kolejnych dosadzałabym następne roslinki, az powstałby taki żywopłot szerokości ok. 1,5 metra. Da się to w ogóle tak zrobić?

To było pytanie drugie, oczywiście. A trzecie: jakie roślinki polecałabyś na ten zewnętrzny rząd?

Z góry dziekuję!

Elfir
08-01-2011, 18:25
posadź pnącza na płocie pod dębami - bluszcz (cały rok osłona) lub chmiel (w sezonie). Będzie nadal miało leśny charakter i nie zniszczysz mikoryzy dębów z prawdziwkami.

1,5 m na żywopłot mieszany to zdecydowanie za mało. Chyba, ze ma być strzyżony, ale IMHO wówczas najładniej wyglądają żywopłoty jednogatunkowe.
Dlaczego za mało? Bo krzew o wysokości 2,5 m ma z reguły podobną średnicę, lub większą. Na nieformowane żywopłoty na glebach żyznych i nie za suchych polecam tawułę van Houttea, żylistek szorstki, kolkwicja, jaśminowiec, pęcherznica. Jasminowiec znosi zacienienie, ale nie kwitnie.
Na bardziej suchych glebach: duże odmiany i gatunki berberysów (np . ottawski, Thunberga), krzewiaste irgi (pomarszczona, błyszcząca), suchodrzew tatarski, kalina hordowina.
Irga i suchodrzew błyszcząca znoszą zacienienie.
Oczywiście gatunki na gleby suche można sadzić także na glebach bardziej wilgotnych, byle nie mokrych, ze stagnującą wodą.

Na strzyżone najtańszy będzie ligustr (nosi kiepskie gleby i suszę), ale całkiem efektownie wygląda lekko tylko strzyżony (bo mocnego cięcia nie lubi) żywopłot z ognika Red Column, no i można też zrobić z grabu na cięższych glebach.
Żywopłot strzyżony będzie miał od 6 do 1 m szerokości, więc pod nim można jeszcze coś podsadzić, by uzyskać te 1,5 m, np. w słonecznych miejscach tawuły japońskie, kosodrzewiny, a na suchych pięciornik.

Saskja
08-01-2011, 18:36
Dziękuję!
Bluszcz próbowałam, taki co się piął po drzewach w parku, uszczknęłam, wsadziłam w wodę, a gdy puścił korzonki, to w ziemię. I wprawdzie przeżył, ale bardzo marnie rośnie, a to już ze trzy lata będzie. To co, może tam gleba dla niego niedobra?

Żywopłot cięty nie wchodzi w rachubę, nie że mi się nie podoba, ale właśnie zepsułby mi to wrażenie naturalności krajobrazu. Tak myślę.

Te 1,5 metra to ja sobie tak palnęłam, myślę, że mogłabym przeznaczyć i więcej, bo mam 24 ary, a taki żywopłot naturalny to przecież nie stracone miejsce.

A rokitnik by mi rósł pod dębami?

Ognik i rokitnik bardzo mi sie podobają. Poszukam sobie jeszcze zaraz tych pozostałych roślin, które wymieniłaś...

Jeszcze raz dziękuję!

Elfir
08-01-2011, 18:42
Rokitnik wymaga słońca. Każda srebrzystozielona roślina tego wymaga. Poza tym rokitnik nie jest gęsty, tylko ażurowy. Skoro nie rośnie bluszcz to posadź winobluszcz.

Jaka jest gleba pod tymi dębami? Myślę, że taka jak w całym ogrodzie, tylko dęby ją doskonale wyjałowiły i wysuszyły. Z taką konkurencją dorodnych, dużych drzew, na słabszej glebie, żadna ładniejsza roślina bez pomocy człowieka (nawanianie, nawożenie) nie będzie rosła. Prawdopodobnie urośnie szakłak, kruszyna i czeremcha amerykańska, ale to bardzo duże krzewy są (po 5 m)

agagaw
08-01-2011, 20:46
Elfir,
co z zakrytymi roślinami zimozielonymi w czasie odwilży? Czy można lub powinno się je odkryć i potem ponownie zasłonić? Czy może takie wietrzenie bardziej im zaszkodzi niz pomoże? Zapowiadają na najbliższe dni deszcze i temperatury powyżej zera i jakoś nie widzę moich rododendronów pod ciężką, mokrą agrowłókniną. Jak postępują doświadczeni ogrodnicy?
Dziękuję za odpowiedź :-)

Elfir
08-01-2011, 21:09
trzymają wrazliwe gatunki w namiotach :D

A serio - tak, można odkryć, bo inaczej jest szansa, że wejdzie pleśń. Przy takiej okrywie śniegu agrowłóknina była zbędna, bo śnieg jest wystarczającym izolatorem. Chyba, że mowa jest o jakiś mega wrażliwych okazach.

Saskja
08-01-2011, 22:32
Elfir, winobluszcza bym nie chciała, bo on w zimie paskudnie wygląda. Tam pod dębami nie będzie ładnego ogrodzenia, tylko takie panele powlekane na zielono, chciałabym, aby jak najmniej było je widać z domu, a winobluszcz taki "przezroczysty" się robi bez liści. Z tego samego powodu (choć tu mniej przezroczystość, a bardziej brzydotota - nie chciałabym chmielu).
Obejrzałam roślinki i podobają mi się suchodrzew tatarski, kalina hordowina, irga i berberysy, pięciornik i oczywiście ognik. Wybrałam, te, które wymieniałaś na gleby dośc suche. Ale czy one wszystkie mogą rosnąć na kwaśnym? Bo podejrzewam, że tam bardzo kwaśno musi być, skoro tyle grzybów.
Czy sadzic je wg kolorów jakoś, aby się między białymi regularnie (czy moze właśnie lepiej nieregularnie) trafiały te z kolorowymi jagodami i żółty pieciornik?

Elfir
09-01-2011, 01:09
pięciornik jest malutki, więc nadaje się na pierwszy plan a nie na żywopłot.
Wszystkie gatunki są liściaste - zimą i tak nie osłonią płotu. Ognik jest zimozielony warunkowo - na pewno zrzuci liście na zbyt suchej glebie.

jaki
09-01-2011, 09:28
Zwracam się z prośbą o poradę. Mam problem wagi życia i śmierci. Chodzi mi o żywiopłot.Strona południowa. Obecnie co roku zalewana jest z powodu opadów i topniejącego śniegu.W tej chwili mam posadzone czteroletnie jodły kalifornijskie /40 sztuk/. Wiem że to niewypał jeżeli chodzi o to mokro no i na żywopłot toto się nie nadaje. Mieszkam w okolicach Poznania. Jako że nie jestem już osobą młodą a w 50+ chciałabym aby żywopłot zasłaniał mnie jeszcze za mojego życia.Poradzono mi tą jodłę lecz nie spostrzegłam że w tym miejscu gdzie teraz rośnie to nie dla nie j.Elfirku proszę o poardę taką jaką byś sama sobie poradziła, co mam biedna zrobić. Taras mam a posiedzieć nie mogę, bo ta strona sąsiaduje z drogą lokalną. Działka dosyć duża 1500m. Taras jest a jakoby go nie było, nie tak sobie wymarzyłam. Zrobiłabym sobie płot z betonu ale nie mogę.Już kończę a miało być tak pięknie, kawka z rana na tarasie i takie tam

Saskja
09-01-2011, 09:48
jaki, a nie możesz tymczasowo (zanim urośnie ten żywopłot docelowy, który doradzi Ci Elfir) zasłonić się takim niby-płotem plecionym, albo kratkowym panelem z Leroy Merlin i na to jakieś powojniki czy coś innego pnącego?

grazi
09-01-2011, 12:53
Elfirku, moze podpowiesz co posadzic w tej elipsie, to strona południowa domu na Mazurach
http://images38.fotosik.pl/510/290deaf0a16053f6med.jpg[/URL]

Buba74
09-01-2011, 13:31
Elfrku,
ja też mam prośbę o podpowiedź:

Mam taką "tylną ścianę ogrodu":
http://lh5.ggpht.com/_nU7_THN8-hw/TSmhNwccuHI/AAAAAAAADoc/hRf5QwXiWdU/s720/1.JPG
http://lh6.ggpht.com/_nU7_THN8-hw/TSmhOHAYa9I/AAAAAAAADog/kzy6Ygb_wKE/s720/2.JPG

Przepraszam za kiepską jakość zdjęć.
Posiłkując się różnymi projektami, wymyśliłam tam coś takiego:

http://lh3.ggpht.com/_nU7_THN8-hw/TSmic4uSi8I/AAAAAAAADoo/XaSUONx1H3k/projekt%20ogrodzenie%20tylne.jpg

Na linii siatki posadziliśmy tuje, żeby uszczelnić ogrodzenie (wieje tam u nas, jak diabli).Do tego idąc od lewej: 2 świerki serbskie (już są), przed nimi nisko płożące jałowce typu green carpet lub golden carpet. Na prawo za świerkami, a przed`tujami 2-3 berberysy Atropurpurea (1 jest), a przed nimi może wyższe tawuły lub 2 wyższe jałowce - np. Old Gold. Dalej na prawo w pierwszym rzędzie jodla koreanska (jest), podsadzona od dołu znow czymś płożącym.
Problem zaczyna się na prawo od jodełki - co tam?...
Próbuje zostawić okna w żywpłocie, szkoda mi tej cudnej przestrzeni wkoło - myślałam, zeby w tej przerwie między tujami (jakieś 5m) dać coś liściastego, wyższego, wychodzącego nieco do przodu, jakiś mocny akcent - np. buk Purple Fountain lub Purpea Pendula? Na prawo od niego natomiast jakiś wysoki iglak, który byłby tłem dla już posadzonej nieco z przodu limby. Czy tak będzie ok? I jaki ten iglak wybrać - tam mamy słońce cały dzień, ale wilgotno dość i wietrznie.

Dwie kolejne dziury w tujach dopiero w obróbce...
Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi, bom już zdesperowana.. Dzięki z góry!

jaki
09-01-2011, 15:09
Saskja dzięki za troskę. Problem w tym że to obszar 50m do zagospodarowania, a więc koszty niewąskie. Myślałam o roślinach pnących ale te które mają szybkie przyrosty obciążają i niszczą siatkę. Będę cierpliwie czekać na ten mój nieudany żywopłot i chyba pójdę w kierunku osłonięcia tarasu czymś coby można posiedzieć i nie być jak na oknie wystawowym. Szkoda mi trochę widoku na moje nasadzenia przed tarasem ale cóż, coś za coś. Zrobię sobie klateczkę z paneli prześwitowych, trochę to zburzy estetykę budynku. Jak żywopłot urośnie klateczkę zburzę.

Buba74
09-01-2011, 15:27
(..) Szkoda mi trochę widoku na moje nasadzenia przed tarasem ale cóż, coś za coś. Zrobię sobie klateczkę z paneli prześwitowych, trochę to zburzy estetykę budynku. Jak żywopłot urośnie klateczkę zburzę.

Jaki,
a gdyby zamiast paneli dać kilka donic z kratką, takich jak z Leroy Merlina:
http://www.leroymerlin.pl/multimedia-storage/c2/42/cd7ddeba304d7a7f15c6068669e6-43004185_d.jpg

Mają tylko 135 cm wysokości, więc nie zasłonią widoku, a jedynie Ciebie siedzącą przy kawie. A jeśli taras duży, nie zajmą wiele miejsca.
Moja koleżanka ma takie, obsadzone różami pnącymi - wygląda to naprawdę ładnie.

Elfir
09-01-2011, 15:34
Obecnie co roku zalewana jest z powodu opadów i topniejącego śniegu.
A jak jest z wilgotnością potem? Też wilgotno? Bo wilgotne gleby znosi świerk biały, sitkajski i czarny (Picea mariana). Poza tym żywotniki (zwłaszcza olbrzymi). A wilgoć i cień lubią choiny (Tsuga).

Jeśli jednak gleba zwykle jest sucha lub ma przeciętną wilgotność, to nie pozostaje nic innego, jak wykopać jodły jednobarwne (kalifornijskie?) Na rabacie usypać pagórek (+/- 60 cm) i ponownie wsadzić rośliny. Wówczas ich bryła korzeniowa będzie powyżej obszaru zalania. Można też na granicy ogrodu wykopać głębokie studzienki chłonne, zasypać je gruzem, otoczakami, żwirem, położyć na to gęstą geowłókninę, by się nie zamulało i zasypać ziemią.

Elfir
09-01-2011, 15:42
[QUOTE=grazi;4496452]Elfirku, moze podpowiesz co posadzic w tej elipsie, to strona południowa domu na Mazurach

Przy tej sośnie i piaskach aż się prosi o wrzosowisko: wrzosy, jałowce, sosny karłowe, szczodrzeńce, janowce barwierskie, może karłowa brzózka przy wejściu ("Gracilis", "Trost Dwarf"), trawy - np. owsica (Helictotrichon). Do tego na krawędziach macierzanki.
Wrzosy w dużych, jednoodmianowych skupiskach:
http://www.majewscy.com.pl/obrazki/wrzosowate/large/wrzosowisko.jpg Ogrody Majewskich
http://www.ogrodynaturalne.pl/Foto/max/2008_3_17__22_35_22__226_suchy-las-web.jpg Ogrody naturalne.

Gdyby prześwietlić te sosny po lewej, można byłoby wzbogacić glebę w korę i kwaśny torf i posadzić tam azalie (aby kwitły muszą mieć przynajmniej słońce/półcień i być nawadniane), szczodrzeńce "Cynii" (tam, gdzie najwięcej światła), okrywowe jałowce pośrednie (słońce, ew. lekki półcień)

Elfir
09-01-2011, 15:58
Elfrku,
ja też mam prośbę o podpowiedź:


A dlaczego robisz żywotniki w formie żywopłotu? Ten sam efekt osłonięcia uzyskasz sadząc różne wysokie iglaki w linii ogrodzenia a żywotnikami (i innymi, niższymi gatunkami) tylko uszczelnisz szpary między nimi.
Podobnie jak poniżej:
http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikidikozdlis/iglaki1.jpg
Świerki poprzetykano kolumnowymi gatunkami i podsadzono jałowcem pośrednim.

Do swojej kompozycji dodaj cyprysiki - np. odm. "Filifera" rośnie szeroko i kopiasto. Cyprysik nutkajski "Aurea" ma lekko przewieszające się pędy. Bardzo ciekawe są sosny - kolumnowa sosna czarna "Green Tower", "Molette", gęste są sosny bośniackie i rumelijskie, limby. Ciekawa jest też sosna gęstokwiatowa "Oculus Draconis" czy sosna Thunberga "Thunderhead".

Świerk serbski jest bardzo wąski , tylko dół jest szeroki - posadzony w jednej linii nie osłoni przed wiatrem. Lepiej sadzić go w układ trójkąta. Poza tym jest trochę za wysoki, by podsadzać go bardzo niskimi gatunkami płożącymi. Fajnie wygląda podsadzony wyższym cyprysikiem "Filifera Aurea Nana".

Poza tym do osłony przeciwwietrznej lepiej nadają się gatunki liściaste niż iglaste. Parasol liści rozbija silę wiatru.

A tutaj fajna stronka z przykładowymi kompozycjami: http://www.baltezers.lv/rus/gallery.php?cmd=images&type=darzs

Buba74
09-01-2011, 16:07
Bardzo dziękuję! Jak zawsze można na Ciebie liczyć w ciemno:)
Pozdrawiam.

jaki
09-01-2011, 18:48
Buba 74 masz rację i tak zrobię, uff ulżyło mi i w tym roku rozsiądę się i będę siedzieć i siedzieć
Elfirku, zwykle gleba po tych podtopieniach jest ok, nawet latem muszę trochę podlać. Zrobię tak jak mi poradziłaś, wielkie dzięki. Te moje jodły to są kalifornijskie

grazi
09-01-2011, 20:29
Elfirku i ja dziekuje. Piekny pomysl :))

Elfir
09-01-2011, 20:59
jaki - jodła jednobarwna i kalifornijska to prawdopodobnie to samo - Abies concolor

sakiw
10-01-2011, 13:50
Witam

Elfir, czy możesz podać sprawdzoną literaturę lub linka z katalogiem roślin ogrodowych (przede wszystkim krzewy), w której będą informacje o wymaganiach roślin (gleba, stanowisko itp.) Na rynku jest sporo publikacji ale laikowi trudno ocenić które są godne uwagi

pozdrowienia z Kórnika:)

78mysz
10-01-2011, 14:15
Elfir- myślałam i myślałam, ale czuję, ze bez Twojej pomocy się tu nie obejdę. Zrobiłam cos, ale brakuje temu "jaja".No takie to nie do końca.
Chodzi mi o południową stronę ogrodu.Mam na nią widok z dużego pokoju i jadalni i chciałabym zeby się tam utworzył taki niewielki i przytulny "pokój" ogrodowy. Problem polega na tym, ze nie mam zielonego pojęcia co zrobić żeby zamknąć ścianę południową-ta z siatką. Nie ma tam za wiele miejsca-główny punkt widokowy ma stanowić powykręcana sosna, hederę bidną wyparza tam od słońca
Zamknełam to pletko od wschodu i zachodu trawami. dodatkowo od strony frontowej domu posadziłam dwa cyprysiki Lawsona, żeby utworzyły taką jakby bramę do tego miejsca. Przy ściane domu zrobiłam rabatę z lawendą, czosnkiem małym i dużym, naparstnicą-w jednej kepce, ostróżką. Latem dobrze spisała się tam macierzanka, która wraz ze srebrnoniebieskim rozchodnikiemladnie zaczeła wypełniać pustkę w rabacie. Na wiosnę na rabacie kwitną tulipany. Bardzo potrzebuję tej ściany południowej, żeby się odciąć od "swiata". Co tu zda egzamin? Poradzcie coooś, pliiiizzzz

tak to mniej więcej wygladało na zywca:
http://img718.imageshack.us/img718/4294/pd1lj.jpg
tak kwitła rabata:
http://img156.imageshack.us/img156/7435/89168764.jpg
a tak wygląda troche skrzywiony obraz;):
http://img257.imageshack.us/img257/8527/poudogrod.jpg

Elfir
10-01-2011, 15:08
Elfir, czy możesz podać sprawdzoną literaturę lub linka z katalogiem roślin ogrodowych

Dwie podstawowe: www.ibro.pl i www.zszp.pl
Zwiazek szkółkarzy wydaje także swój katalog w formie papierowej.

Ale i tak podstawą jest podręcznik do dendrologii Bugały lub Senety - do wyboru.

Elfir
10-01-2011, 15:42
Chodzi mi o południową stronę ogrodu.Mam na nią widok z dużego pokoju i jadalni i chciałabym zeby się tam utworzył taki niewielki i przytulny "pokój" ogrodowy. Problem polega na tym, ze nie mam zielonego pojęcia co zrobić żeby zamknąć ścianę południową-ta z siatką. Nie ma tam za wiele miejsca-główny punkt widokowy ma stanowić powykręcana sosna, hederę bidną wyparza tam od słońca


Może sosnę dać bliżej domu, na srebrnej rabacie - da to miejsce na wykonanie kompozycji wzdłuż ogrodzenia. Nie można tam posadzić niczego wysokiego, bo zacieni rabatę wzdłuż tarasu. To może być max 2,5 m. Czy ogród ma mieć nowoczesny charakter? Bo rabata pod tarasem jest geometryczna.
Jeśli tak, to zwykle efekt patio uzyskuje się szczelnym ogrodzeniem - mur lub panele drewniane ewentualnie żywopłot. Na jego tle eksponuje się oryginalne rośliny - np. rząd derenia kousa, orientalnych klonów albo bardziej geometrycznie - kuliste klony, lipy lub platany. A dołem można zrobić obsadzenie z zimozielonych bylin, niskich krzewów i traw (turzyce, bergenie, niskie cisy) itd.

Saskja
10-01-2011, 16:02
Czy jesli nawiozę torfu i zrobie sobie wrzosowisko przed domem, i posadzę tam np. kosodrzwinę i jakiś fajny malutki świerk, to wsród tych wrzosów mogę też wsadzić taki wielki cudny czosnek ozdobny, aby mi latem kwitł (wśród tych gatunków wrzosu, które dopiero jesienia robią sie ładne)? Chodzi mi o wymagania glebowe, czy czosnek da radę na kwaśnym torfie.

78mysz
10-01-2011, 16:09
Może sosnę dać bliżej domu, na srebrnej rabacie - da to miejsce na wykonanie kompozycji wzdłuż ogrodzenia. Nie można tam posadzić niczego wysokiego, bo zacieni rabatę wzdłuż tarasu. To może być max 2,5 m. Czy ogród ma mieć nowoczesny charakter? Bo rabata pod tarasem jest geometryczna.
Jeśli tak, to zwykle efekt patio uzyskuje się szczelnym ogrodzeniem - mur lub panele drewniane ewentualnie żywopłot. Na jego tle eksponuje się oryginalne rośliny - np. rząd derenia kousa, orientalnych klonów albo bardziej geometrycznie - kuliste klony, lipy lub platany. A dołem można zrobić obsadzenie z zimozielonych bylin, niskich krzewów i traw (turzyce, bergenie, niskie cisy) itd.
hmmm, ta srebrna rabata to chyba taras i "spacerniak"
Sosna rośnie jakieś 3 w porywach do 4ech metrów od domu.Ogród będzie miał charakter dość geometryczny.Chciałam prosty i na swój sposób ograniczony formą.
W sumie to poparłas moje myślenie o panelach z prostych poziomych sztachet drewnianych- na długości tego kawałka ogrodu.To zapewniłoby mi zaciszność i intymność miejsca, no i wówczas można obsadzić granicę liściastymi. Wystarczyłoby chyba wówczas zrobić nasadę z wysokiej trawy sadzonej w jednym rzędzie.Zobaczę, która trawa odbija na wiosnę najszybciej. No i gaurę chętnie bym gdzieś posadziła.Kurcze, chociaż, czerwone badyle derenia ładnie by wyglądały zimą na tle szarych desek. To ograniczenie jest w pewien sposób dobijające ;)
Tylko kto mi te deski zasponosoruje, ech.To pewnie spory wydatek

Elfir
10-01-2011, 16:13
zdecydowanie czosnek się nie nadaje. Dlatego proponowałam macierzankę, jako kolor wiosenny.

Elfir
10-01-2011, 16:18
Tylko kto mi te deski zasponosoruje, ech.To pewnie spory wydatek

Można jeszcze zrobić konstrukcję z dużej kratownicy i od tyłu przybić płyty poliwęglanu - będzie nieco orientalne w stylu, przypominające japońskie ścianki shoji.

Gaura nie jest za wysoka i ma blade kwiaty. Lepiej posadź ja na typowej rabacie bylinowej, bo przy wyrazistych krzewach może być niewidoczna. Poza tym jest dość wrażliwa na mrozy.

Trawy są super, niestety, te najładniejsze i najwyższe późno wschodzą.

78mysz
10-01-2011, 16:30
Można jeszcze zrobić konstrukcję z dużej kratownicy i od tyłu przybić płyty poliwęglanu - będzie nieco orientalne w stylu, przypominające japońskie ścianki shoji.

Gaura nie jest za wysoka i ma blade kwiaty. Lepiej posadź ja na typowej rabacie bylinowej, bo przy wyrazistych krzewach może być niewidoczna. Poza tym jest dość wrażliwa na mrozy.

Trawy są super, niestety, te najładniejsze i najwyższe późno wschodzą.
hmmm, wyobraźnia podpowiada mi juz jaki może być efekt, takie kratownice chciałam sobie fundnąc w kąciku herbacianym, ale to daleka przyszłość i w zupełnie innej części ogrodu:) Nie wpadłabym jednak na to, zeby do tego użyć poliweglanu!!! To fantastyczny pomysł. Cały czas myślałam o wykorzystaniu jakiejś tkaniny ogrodowej, ale to by było samobójstwo finansowe. Dziękuję serdecznie!!!!!

sakiw
11-01-2011, 17:19
Dwie podstawowe: www.ibro.pl i www.zszp.pl
Zwiazek szkółkarzy wydaje także swój katalog w formie papierowej.

Ale i tak podstawą jest podręcznik do dendrologii Bugały lub Senety - do wyboru.

wielkie dzięki ibro.pl jest super

ewa&mariusz
11-01-2011, 21:14
Witam. Na dzień dzisiejszy czekamy na pozwolenie na budowę, ale mamy pytanie odnośnie ogrodu ktory chcemy po części zacząć obsadzać na wiosnę razem z rozpoczęciem prac budowlanych /jak będziemy mieli pozwolenie to chyba założymy osobny wątek ze zdjęciem naszej działki z naniesionym domem celem pomocy w zagispodarowaniu ogrodu/, ale teraz mamy pytanie, na działce do jesieni rosła gryka która została skoszona, CZY przed rozpoczęciem praz ogrodniczych należy to zaorać czy zostawić samemu sobie żeby zgniło i spokojnie sadzić np. drzewka? Jakie jeszcze wykonać prace?
Pozdrawiamy

Elfir
11-01-2011, 22:21
Łęty będą długo gnić, najlepiej przeorać. Ale macie czas. Wygrabcie ją tylko z miejsca gdzie będą sadzone drzewa. Najlepiej wolne miejsca w ogrodzie nie pozostawiać odłogiem, tylko znów obsiać nawozem zielonym.

ewa&mariusz
12-01-2011, 18:31
Witam. Czyli do kiedy poczekać z zaoraniem, jak wspomniałem chcemy łącznie z budową sadzić jakieś większe i długo rosnące drzewa, itp.
Rozumiem, żeby wygrabiać łęty tam gdzie coś posadzimy, a jakim zielonym nawozem najlepiej na wiosnę obsiać miejsca nie wykorzystywane i czy to się nie robi po oraniu, czy można na to co jest teraz, czyli sama ziemia z łętami po gryce?
Czekam z niecierpliwością na projekt i będzie można dać rzut działki i pomyśleć nad rozplanowaniem ogrodu.
Pozdrawiam

Elfir
12-01-2011, 20:40
posiać nawóz zielony po przeoraniu.
Jeśli nie ma być zielonego nawozu, to może sobie leżeć i gnić.

ewa&mariusz
12-01-2011, 22:00
Ok. Dziękuję

Elfir
14-01-2011, 15:45
miałam dziś w nocy wypadek w kuchni, który skończył się szyciem ręki. Na razie mam problemy z rysowaniem a na kompie piszę jednym palcem. Stąd z góry przepraszam za wszelkie opóźnienia w rysowaniu i oddawaniu projektów.

kamykkamyk2
14-01-2011, 18:36
To szybkiego powrotu do zdrowia.....:yes:

duduś
14-01-2011, 18:37
Elfirku , trzymaj się mocno i nie nadwyrężaj ręki , trzymamy kciuki - wszystko będzie ok.

Nadulka
15-01-2011, 21:22
miałam dziś w nocy wypadek w kuchni, który skończył się szyciem ręki. Na razie mam problemy z rysowaniem a na kompie piszę jednym palcem. Stąd z góry przepraszam za wszelkie opóźnienia w rysowaniu i oddawaniu projektów.

Elfir szybkiego wygojenia rany i powrotu do normalności;)
Co Ty narobiłaś i to we własnej kuchni:)

kotek999
16-01-2011, 09:32
Witam, mam mały problem, moje rośliny powariowały: tulipany i inne ceb. zaczęły kiełkować największy - już 7 cm - co mam robić połowa stycznia zaraz pewnie mrozy przyjdą, a mi nawet bazie zaczęły pąkować:(

Pomocy

baba na budowie
16-01-2011, 11:27
Mam taki problem. Mój dom nie ma działki za domem. Ogród, który posiadam okala dom z trzech stron (boki i front). Do tego jeszcze droga jest z dwóch stron. Ogród jest raczej słoneczny, wschód-południe-zachód. Ziemia gliniasta. Ten pas ziemi jest też wąski, więc nie ma mowy o jakiś rozległych efektownych kompozycjach. Chciałam jednak odgrodzić się czymś od przechodniów i myślę o żywopłocie. Dobrze, żeby częściowo był zimozielony. Jedyne co mi do głowy przychodzi to tuje, a tych nie znoszę i mam takie samo zdanie na temat żywopłotów z tuj co Elfir. Czy może ktoś mógłby podsunąć mi jakąś inspirację?
Podobają mi się ogrody w stylu angielskim. Uwielbiam hortensje, róże, byliny. Ale nie wiem jak się odgrodzić w miarę zimozielonymi roślinami i żeby jeszcze było romantycznie.

duduś
16-01-2011, 13:34
ELFIRKU , KTÓRE Z TRAW OZDOBNYCH , SUCHOLUBNYCH ( JAK NAPISAŁAŚ ) należą do wysokich , bo szukam i jakoś nie umiem ich zdiagnozować , planuję je posadzić na końcu tej oczyszczalni żeby w razie czego od tyłu był dostęp ( gdyby trzeba było oberwać suche łodygi)

Elfir
16-01-2011, 16:45
dudus - trawa indianska - Sorghastrum nutans

baba - w angielskim ogrodzie to albo cis, albo grab (liscie zostaja zaschniete przez zime). Ale moze ligustr? ogrod angielski to rozne style, ale najczesciej kojarzy sie z wyraznymi granicami (mur, zywopłot strzyzony), regularnym układem sciezek, ale wypelniony nieregularna kompozycja

kotek - jak przyjda duze mrozy to mozna okryc włóknina lub stroiszem

rada: nie otwierajcie orzechow nożem ;)

jamles
16-01-2011, 17:28
rada: nie otwierajcie orzechow nożem ;)
:eek: jedynym wytłumaczeniem jest pora otwierania orzecha

Elfir
16-01-2011, 23:03
to byla 3 nad ranem :p
bo szynszyle były głodne

agatek751
17-01-2011, 16:42
Sorki dziewczyny ja trochę z innej bajki. Proszę pomóżcie. Dostałam kwiata w doniczce, kwitł na rózżowo, kwiaty takie jakby w kształcie szyszki), liście są grube i w duże. Kwitł dość długo bo ponad pól roku( mój rekord, że go nie zabiłam) Teraz powinnam coś z nim zrobić ale nie wiem co. Nie pamiętam nawet jak się nazywa, a karteczkę wyrzucłam. Ponoć trudny w utrzymaniu. Czy może wiecie co to jest???
Sorki za offika ale Elfir może znać odpowiedź.

Elfir
17-01-2011, 18:42
to było:
http://www1.lf1.cuni.cz/~kocna/flowr_my/p5105662.jpg?

Beleoperone Guttata - Strzałkowiec grzechotkowaty

dorbie
17-01-2011, 19:29
Elfir, nie warto sie tak poświecac, no, chyba ze spac nie dawaly:-) wtedy czlowiek zrobi wszystko:-) Wiem cos o tym bo mam dwa koty:-)

agatek751
17-01-2011, 21:23
Nie Elfir, to był kwiatek domowy, doniczkowy. Coś kojarzę nazwę . manilina, malinina... ale nie ma nic w googlach.

Gosiek33
17-01-2011, 21:32
może wstaw zdjęcie tego co z niego zostało

Gosiek33
17-01-2011, 21:35
może coś takiego

http://g.wieszjak.pl/p/_wspolne/pliki_infornext/11000/echmea_11986.png

Echmea wstęgowata

Elfir
17-01-2011, 21:42
agatek - strzałkowiec jest roślina doniczkową. Ale za mało opisałaś roślinę. Jak dla mnie jedynie strzałkowiec ma najbardziej szyszkowate kwiatostany, ale dla ciebie widocznie jeszcze coś innego :)
Najprawdopodobniej w takim razie to: Medinilla magnifica:
http://www.kobieta.byc.pl/photo/articles/MEDINELLA%20magnifica-2009-%202_4a436f461b186.jpg

ale czy to jest szyszkowate...?

agatek751
17-01-2011, 21:46
http://img440.imageshack.us/img440/640/kwiat009.jpg (http://img440.imageshack.us/i/kwiat009.jpg/)

Uploaded with [URL=http://imageshack.us

to zdjęcie z dołu bo stoi poza moim zasięgiem teraz. Coś kojarzę , że trzeba po kwitnieniu ja przenieść do innego miejsca, chłodnego chyba nie wiem na jak długo i czy trzeba podlewać czy tylko tak tyci, tyci. Kwiat jest pozostałością po kwitnieniu, naprawdę jest o wiele większy.
Z góry dziękuję za info.

agatek751
17-01-2011, 21:51
O Elfir to to! Dzięki serdeczne! Jesteś wielka! JAk kwiat do końca nie był rozwinięty to mi akurat szyszkę przypomniał , hih.
Taaa teraz co ja mam z nim zrobić...?

Elfir
18-01-2011, 12:10
poszukaj w necie, ja nie mam doświadczeń z uprawą :)
W każdym razie nie za gorąco, jasno, ale nie w słońcu i bardzo wilgotne powietrze. Innymi słowy, jak w dżungli.

jamles
18-01-2011, 16:20
chyba śnieg nadłamał mi gałązkę pierisa czy to się da ukorzenić czy tylko wyrzucić?

Elfir
18-01-2011, 19:52
raczej nie jest termin na ukorzenianie, ale nic nie tracisz próbując :)

Gosiek33
18-01-2011, 20:23
jesienią złamała się gałąź olszyny i upadając ,,rozcięła" na pół azaliowiec, szkoda go było więc do wody wstawiłam... teraz zaczyna kwitnąć ;)

3892738928

manhatan17
20-01-2011, 15:57
kiedy najwcześniej można przesadzić różę? jestem zmuszona przesadzić 2 krzewy róży (dość stare) i to w ciągu kilku tygodni :((( czy mogę np. wsadzić je do donic a dopiero pełną wiosną wsadzić na stałe miejsce? zaznaczam że nie mogę wsadzić ich na stałe miejsca teraz bo zostaną zadeptane przez ekipę budowlaną... z góry dziękuje za odp.

Elfir
20-01-2011, 21:28
manhatan - a masz inne wyjście?

manhatan17
20-01-2011, 22:56
Niestety ale nie :(. Jest szansa że jakoś to "przeżyją"?

teresa16
22-01-2011, 14:12
Pozdrawiam Wszytkich.Jestem tu pierwszy raz i tez chciałabym poradzic sie Elwirka i Was drogie kolezanki co mam zrobic z tym moim zabytkiem na srodku ogrodu przed domem a jest to słup elektryczny .Nie wiem czym go opasadzic zeby go troche zakamuflowac posadziłąm krzewik wierzby i bluszcz ktory wspina sie po słupie .Prosze o porade.

teresa16
22-01-2011, 14:14
Prosze mi podpowiedziec jak mozna wkleic zdjecie to pokaze jak wyglada ten słup

Elfir
22-01-2011, 15:41
Róże cięzko znoszą przesadzanie, bo maja bardzo głębokie korzenie

Elfir
22-01-2011, 15:43
teresa - napisać do zakładu, by go przeniesiono :)

Osłonę takiego wysokiego elementu najlepiej zrobić z formie kilku przesłon, a nie osłaniać sam słup. Jeśli między słupem a obserwatorem ustawisz pośrodku odległości wyższe drzewo, ono szybciej osłoni brzydki widok, niż to samo drzewo posadzone zaraz obok słupa.

Mirek_Lewandowski
22-01-2011, 18:01
Dławisz posadź.

teresa16
22-01-2011, 22:31
nie probowalam upominac sie o przeniesienie slupa,ale czy to by cos dalo ?nie ma miejsca na ustawienie posrodku drzewa poniewaz od ogrodzenia od strony ulicy jest 3m z boku tez3m miedzy domem a slupem jest 10m .no i tak to wyglada.wiec jakie jest inne wyjscie ?Elfir podpowiedz prosze,za co z gory dziekuje.

Elfir
23-01-2011, 00:31
od strony ogrodzenia ma ma po co go osłaniać. Liczy się osłona między punktem widokowym (zwykle taras) a słupem.
Możesz obsadzić go pnączami, ale obawiam się, że energetyka może sobie tego nie życzyć. Nie wiem czy z czasem taki dławisz nie doprowadzałby do zwarcia a nawet zerwania przewodów, gdyby dotarł na szczyt słupa.

Czy energetyka płaciła kiedyś za pozwolenie na postawienie tego słupa na działce?

teresa16
24-01-2011, 16:59
Witam.Slup stoi juz okolo 50 lat ,dzialke dostalismy od tesciow jako darowizne ,nie myslalo sie o tym ze ta ozdoba jest niepotrzebna.teraz jak dom wybudowan mysli sie o upiekszeniu wokol domu slup poprostu niepotrzebny.Dziekuje bardzo za podpowiedzi Tobie Elfir i p.Mirkowi

olaszka
25-01-2011, 11:02
Witam wszystkich i proszę o radę. Przed domem mam niewielki kawałek ziemi, na której planowałam posadzić kilka różnych krzewów. Jest ogrodzony od drogi i pomyślałam żeby posadzić rząd jakiś mieszanych gatunków roślin tak aby tworzył w pewnym sensie żywopłot. Ale nie uwzględniłam jednej rzeczy. 2 metry od ogrodzenia znajduje się oczyszczalnia biologiczna. I mam teraz pytanie czy mogę mimo tego zbiornika wsadzić przy siatce jakieś rośliny o płytkim systemie korzeniowym czy nie mam szans? Czy decydować się raczej na jakiś skalniak co by trochę zakryć pokrywy oczyszczalni.Pozdrawiam

teresa16
25-01-2011, 16:57
Olaszka mialam podobna sytuacje,nic tam nie uroslo a trawa zaraz z poczatkim wiosny usychala.

teresa16
25-01-2011, 17:44
Co mi doradzicie posadzić na rabacie , na tym załączonym zdjęciu
Rabata ma 11m dł. i 0.60m szer. jest usytuowana od strony południowej

olaszka
25-01-2011, 21:34
Ale u mnie właśnie rośnie (najbardziej chwasty) ale rośnie. Zeszłej wiosny posadziłam różne kwiatki i byłam w szoku jak dają radę. Ja się po prostu martwię czy mimo płaskiego systemu korzeniowego rośliny nie uszkodzą oczyszczalni. Słyszałam, że mogą pozatykać otwory w zbiorniku.
Teresa16 mam podobny odcinek rabaty i na razie posadziłam jukke ogrodową ale myślę co by jeszcze dosadzić

teresa16
25-01-2011, 22:28
Oj,to tylko Elfir moze pomoc, jesli chodzi o rabate to nie mam pojecia co mam zasadzic,bardzo podobaja mi sie roze ale nie wiem jakie.Jest tam troche przeciag wiec nie wiem co roze na to,a moze jakie iglaki? ale licze tutaj na pomoc .

Elfir
26-01-2011, 01:36
teresa 16 - rozumiem, że to miejsce nie jest specjalnie wyeksponowane, tylko gdzieś z boku domu? Pasowałaby jakaś wyższa, sucholubna (żeby nie trzeba było podlewać) trawa. Na przykład Sorghastrum nutans, Andropogon gerardii, Calamagrostis acutifolia

Elfir
26-01-2011, 01:39
olaszka - nie poradzę ci, bo nie wiem, jakie wytyczne dał ci twój producent lub montażysta oczyszczalni. Nie chcę mieć na sumieniu ewentualnej naprawy.
Najbardziej płytkie systemy korzeniowe mają wrzosowate. Kilka gatunków azalii, kalmii a nawet niewysokich różaneczników (Rh. impedium) daje sobie radę w słońcu

olaszka
26-01-2011, 08:55
oki i tak dzięki

teresa16
27-01-2011, 20:55
Elfir-ta strona jest wlasnie eksponowana tylko to zdjecie jest kijowe ,moze jutro syn mi wklei inne i bedzi to lepiej widac.Pozdrawiam wszystkich.

Elfir
27-01-2011, 21:23
Skoro to miejsce, które jest na widoku cały rok rzeczywiście warto dać tam gatunki zimozielone, atrakcyjne cały rok. Wydawało mi się, że jest to tylko podjazd z boku domu.
W takim razie chyba najwygodniejsze byłoby np. juki podsadzone żagwinem, rogownicą, goździkami pierzastymi, wawrzynkiem główkowym (wszystkie gatunki są zimozielone, lubią pełne słońce, gleby przepuszczalne, lekko wapienne (można dać gruz pobudowlany w dołki przy sadzeniu), znoszą bez problemów susze, a nawet nadmiar wody jest szkodliwy. Rabatę można wyściółkować żwirem lub grysem

Jeśli jednak masz ochotę tam podlewać to dajesz np. szpaler szczepionych na pniu róż podsadzonych albo lawendą albo żywotnikiem "Danica" i dzwonkiem Poszarskiego. Rośliny wówczas wymagają regularnego podlewania i nawożenia
Sucholubna odmiana tej propozycji to szczepione na pniu głogi "Compacta" podsadzone albo lawendą, albo karłowymi jałowcami "Anna Maria" ("Blue Star") albo miniaturowymi kosodrzewinami (Minimops, Kobold). W wolne miejsca, dla koloru można posadzić wawrzynki/skrzydlinkę/goździki itp.

dorbie
27-01-2011, 23:20
Elfir, a dzwonek Poszarkiego jest wieloletni? Zimuje w ogrodzie?

dorbie
27-01-2011, 23:54
Elfir, popatrz na ta rabate
http://lh5.ggpht.com/_k-vnR2ke4z0/TNbaFFLW0aI/AAAAAAAACOk/rqdREUHye8g/DSC01599.JPG
na srodku sa roze i świerki Conica, bedzie obwodka z laweny i od strony chodnika z tujek kulistych, a mi chodzi o ta prawa trojkatna rabatke. Tam rosnie szczepiona na pniu roza czerwona, pod nia 3lawendy Munstead i 2 iglaki, obwodka z tujek kulistych Danica i Pearl...
http://lh4.ggpht.com/_k-vnR2ke4z0/TUCUA8VIL9I/AAAAAAAACVc/BVLHj8nSj8w/DSCN5060.JPG

http://lh4.ggpht.com/_k-vnR2ke4z0/TUCQY4A81kI/AAAAAAAACVU/BnMDFzjucBY/s512/DSC01628.JPG

Nie wiem co posadzic na niej. Do wyrzucenia jest yucca, starzec tez raczej, na tym waskim brzegu chcialam posadzic szczepionego na pniu Lilaka Meyera
berberysy bagatelle, tawuły MagicCarpet? Czy cos wiekszego, moze jakies byliny?Te dwa iglaki to cyprysik groszkowy Bouleard i cyprysik Elwoodi, cos moge z nimi zrobic

Elfir
28-01-2011, 00:42
zdecydowanie coś wyższego, na pniu. lilak jest ok.

Elfir
28-01-2011, 00:42
Elfir, a dzwonek Poszarkiego jest wieloletni? Zimuje w ogrodzie?

Oczywiście, tyle, że nie jest zimozielony.

78mysz
28-01-2011, 09:58
no zobaczymy jak te moje dzwonki po zimie i lawenda i lobelia niby wieloletnia. Chyba zaczynam sie denerwować bilansem zysków i strat ogrodowych.

Hebe bez przykrycia o dziwo drugi sezon ma się dobrze. Zostawiłam też na próbę rozmaryn w ogrodzie. W zeszłym roku przetrwał, w tym roku nie obciełam go przed zimą i te pędy, które były nad śniegiem są brązowe, pod śniegiem jest zieleń- pewnie trzeba go będzie okryć przy roztopach, jak myślisz Elfir?
Czy można teraz pobrać wycinki macierzanki i porozsadzać ją do doniczek w garażu?Czy nie ma to sensu?

Jedno jest pewne- mięta wylezie jak chwast pierwsza i znowu będzie sie panoszyc;)

jaki
28-01-2011, 10:31
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f5bb2a9a5696e2bc.html
Elfirku, proszę doradz mi. Chciałam osłonić kawałek tego tarasu , z prawej i do połowy z frontu. Mam taras ale nie korzystam z niego bo jestem widzialna jak na patelni. Zależy mi bardzo żebym już tego roku mogła tam się opalać. Myślałam o ogrodzeniu panelami drewnianymi ale wolałabym coś żywego. Myślałam o zakupie 2 metrowych brabantach. Co Ty na to?

Elfir
28-01-2011, 14:51
78mysz - hebe, rozmaryn - dla mnie to rośliny hobbystyczne. Sama ich nie zaprojektuję przeciętnemu klientowi, bo za duże ryzyko przemarznięcia (a tym samym narażenie klienta na stratę finansową). Tegoroczna zima miała to do siebie, że w czasie chłodów była gruba pokrywa śnieżna chroniąca rośliny przed zimnem. Jak masz żyłkę hazardzisty i kolekcjonera to nie ma przeszkód bawić się w zimowanie w gruncie ciekawych gatunków - bo to twoje ryzyko i pieniądze. W Polsce uprawia się m.in. palmy, bananowce, opuncje, fuksje, figi. Sama, gdy będę miała ogród najprawdopodobniej będę się w to bawić (moja wymarzona poncyria).

Lobelia wieloletnia - hmm.. niby są, ale nie wierzę w optymistyczne zapewnienia, że zimuje bez trudu.
Lawenda, dzwonki - tu nie miałabym żadnych wątpliwości co do zimowania, o ile są posadzone na właściwym stanowisku (lawenda nie może mieć mokrych korzeni!)
Macierzanka - sadzonki (przez podział rośliny matecznej) pobierz wiosną. Teraz, mimo ciepłej pogody, jeszcze mamy styczeń. Widzę, że cię niesamowicie korci :)

Elfir
28-01-2011, 14:54
jaki - a dlaczego nie pnącza na kratownicy? Najszybszy sposób. Przy użyciu powojników botanicznych (np. tunguskiego) masz szczelną osłonę w 3 lata. A zanim się powojnik rozrośnie sadzisz coś jednorocznego - fasole pnącą, tunbergię, kobeę.
Poza tym możesz ustawić dookoła skrzynie z trawami ozdobnymi. Miskant rośnie do 1,5 m w ciągu jednego sezonu. Skrzynia ma tę zaletę, że można ją przestawiać w zależności od potrzeb.

jaki
28-01-2011, 15:27
Dziękuję i tak zrobię. Podpowiedz mi jeszcze w jakich odległościach od siebie sadzić. Poczytałam sobie trochę o tym powojniku i wychodzi mi że lubi mokro. W jakiej odległości posadzić ją od kostki bo wiadomo kostka trochę wody wypija ?widzę to po trawie. Z tych jednorocznych którą byś polecała coby najszybciej osiągnęła swoje maskujące rozmiary. I jeszcze jedno, dałabyś namiary na producenta kratownic w okolicach Poznania, ma się rozumieć najładniejsze i najtańsze. Z jakiego materiału powinny być zrobione coby były odpowiednie do tego powojnika i tych pozostałych jednorocznych. Duży natłok tych pytań ale chcę się zabrać do roboty profesjonalnie. Mieszkam w moim domu już 4 lata, ze względu na moje latka nie chciałabym już dalej eksperymentować.

78mysz
28-01-2011, 15:35
78mysz - hebe, rozmaryn - dla mnie to rośliny hobbystyczne. Sama ich nie zaprojektuję przeciętnemu klientowi, bo za duże ryzyko przemarznięcia (a tym samym narażenie klienta na stratę finansową). Tegoroczna zima miała to do siebie, że w czasie chłodów była gruba pokrywa śnieżna chroniąca rośliny przed zimnem. Jak masz żyłkę hazardzisty i kolekcjonera to nie ma przeszkód bawić się w zimowanie w gruncie ciekawych gatunków - bo to twoje ryzyko i pieniądze. W Polsce uprawia się m.in. palmy, bananowce, opuncje, fuksje, figi. Sama, gdy będę miała ogród najprawdopodobniej będę się w to bawić (moja wymarzona poncyria).

Lobelia wieloletnia - hmm.. niby są, ale nie wierzę w optymistyczne zapewnienia, że zimuje bez trudu.
Lawenda, dzwonki - tu nie miałabym żadnych wątpliwości co do zimowania, o ile są posadzone na właściwym stanowisku (lawenda nie może mieć mokrych korzeni!)
Macierzanka - sadzonki (przez podział rośliny matecznej) pobierz wiosną. Teraz, mimo ciepłej pogody, jeszcze mamy styczeń. Widzę, że cię niesamowicie korci :)

no cóz, czuję, ze ozdobne jabłonie nie wystarcyłyby ci w zastępstwie. Ja tam bym swojej mandarynki na mróz nie wystawiła;), choć też juz listeczki wyciąga do okna i na taras by chciała;).
Hebe kupiłam kiedyś w ikea- wiem wiem, ale było świeże i strasznie mnie uwiodło. Nawet nie wiedziałam, że to kwitnie! Ponieważ miejsce na parapecie się skończyło mówie do niego out na grządke południową. Troche grymasiło, bo tam kwasu nie miało, ale przynajmniej sucho bo furgonetkę piachu wrzuciłam. No i tak się musza bujac z tą lawendą. Szczerze, to rośnie pięknie, tfu tfu, o wiele piękniej niż wrzosy, które to niby powinny sobie radę dawać.
Tak czy owak- tak korci mnie, mam chyba fioła, a własnie ciekawe jak tam moje fiołki w ogródku;)
o lobelii opowiem jeśli ją zobaczę na wiosne. Rośnie niby przy murze , trochę schowana przed wiatrami, ale kto wie, a taka piękna czerwona była.Niech ten śnieg juz idzie precz

Elfir
28-01-2011, 23:50
DPoczytałam sobie trochę o tym powojniku i wychodzi mi że lubi mokro.


To na jakiejś dziwnej stronie czytałaś. Powojniki botaniczne mają przeciętne wymagania wodne, a nawet radzą sobie z gorszymi glebami i suszą. Może lepiej poczytaj tutaj: www.clematis.com.pl
Rozstawa co 1 m, ale tak w szczegółach to zależy od użytego gatunku powojnika. Posadziłabym max 50 cm od kostki, najwyżej puści korzenie pod trawnik a nie pod kostkę.
Z jednorocznych polecam nasturcję - u rodziców w ogródku rośnie rewelacyjnie
A producenta nie polecę, bo nie interesowałam się kratownicami. U rodziców są kratownice DIY.

Elfir
28-01-2011, 23:52
Mysz - czy ta piękna czerwona nie powinna być na podmokłej glebie?

78mysz
29-01-2011, 09:25
Mysz - czy ta piękna czerwona nie powinna być na podmokłej glebie?
zdążyłam zauważyć ze muszę ją czesto podlewać latem, a jak padał deszcz, to akurat jakimeś dziwnym trafem woda sie koło niej sama zbierała.
No, juz widzę jaka ta lobelia w naszym klimacie wieloletnia...jak pelargonia:( Trudno dosadzę zamiast niej przetacznik jaki, albo szałwię i podniosę trochę teren
http://sadzonki.abc24.pl/?kat=21140&pro=279389

Tatarak
29-01-2011, 10:32
Elfir, ratunku! wyszło jak wyszło i moja koncepcja parterowego domku legła w gruzach, a co za tym idzie padła też koncepcja "dzikiego" żywopłotu (z róży pomarszczonej, ognika i berberysów). stanęło na projekcie o bardziej nowoczesnym wyglądzie (http://assaprojekt.home.pl/domy.php?id=80) (trzeba klinąć linka, bo coś mi blokuje wstawianie zdjęć ze strony pracowni).

Czy możesz mi podpowiedzieć, jaki żywopłot pasowałby do tego domu? Okna z jadalni i salonu będą wychodzić na ogród na południową stronę, za tym ogrodem będzie lecieć droga (tz. droga już leci, tylko ogrodu jeszcze nie ma) i od tej strony chciałam wcześniej dać żywopłot tzw. obronny, a w drugim (bliżej wnętrza działki) pasie drzewka i krzewy do 3-4 m), miało w ogóle nie być tradycyjnego ogrodzenia, ale teraz nie wiem, czy to się da obronić.

Elfir
29-01-2011, 12:10
Da. Projekt nowoczesny w krajobrazie otwartym nie wymaga nowoczesnego ogrodu.

Tatarak
29-01-2011, 12:18
To się cieszę :) A ten otwarty krajobraz to jak rozumieć dokładnie?

U nas jest powstające w podwrocławskiej wsi osiedle domów jednorodzinnych "klasycznie" otaczanych łysymi trawnikami z marnymi iglakami i kutymi ogrodzeniami na klinkierowej podmurówce.

Elfir
29-01-2011, 12:32
wiesz, na działce 700 m taki swobodny żywopłot nie będzie pasował, ale na 3000 m już tak.

duduś
29-01-2011, 12:37
z czym by połączyć ten żgawin i gożdziki żeby po przekwitnięciu rabata nie wyglądała za smutno , bo rozumiem że one kwitną przez wiosnę a potem kwiatów brak ??/:)))
aha i jeszcze pytanko czy dzwonek Poszarskiego po przekwitnięciu trzeba usuwać pędy?

Elfir
29-01-2011, 13:25
duduś - w przypadku dzwonka pędy usuwa się wiosną, jak zaschną.
goździk kropkowany - kwitnie całe lato. Latem też kwitnie zimozielona armeria.
Nie wiem o jakiej rabacie mówimy, więc trudno doradzać połączenia. Ale na przykład goździk + róże kwitną całe lato, a róże okrywowe aż do mrozów.

Tatarak
29-01-2011, 13:34
wiesz, na działce 700 m taki swobodny żywopłot nie będzie pasował, ale na 3000 m już tak.
a ja mam prawie 1700 :) i jakoś go upchnę :)

duduś
29-01-2011, 15:25
ja cały czas szukam połączenia do tego mojego nasypu na który ostatnio poradziłaś mi pięciorniki i tawuły ( a one mają pasować do jałowców) ale boję się że te pięciorniki na długości 15 m będą nudnie wyglądać po przekwitnięciu dlatego szukam dla nich połączenia ( a tam jest patelnia i sucho i niezbyt żyżnie - chociaż to zawsze można ulepszyć - - ale nie podlewać !!!)

Elfir
29-01-2011, 17:53
rozchodnik okazały - kwitnie jesienią
nandina domestica - piknie się przebrawia

dorbie
29-01-2011, 18:45
Oczywiście, tyle, że nie jest zimozielony.

A mi zupelnie zniknąl po zimie i nie wyrosl, bo czekalam

Elfir
29-01-2011, 19:41
o ile to był dzwonek Poszarskiego. Bo są gatunki przemarzające, doniczkowe.

dorbie
29-01-2011, 19:48
Wlasnie podobno byl, teraz w to nie wierze, ale dzieki

duduś
30-01-2011, 22:17
mam pytanko który z jałowców jest b. odporny na choroby i upał , albo który może jest ładniejszy
Jałowiec pospolity 'Constance Franklin'
czy Jałowiec chiński ' Variegata' ('Stricta Variegata' dziękuję
aha i jeszcze jedno czy Jałowiec pośredni 'Pfitzeriana Aurea'i
Jałowiec pośredni 'Gold Star', ('Goldstar' i Jałowiec chiński 'Kuriwao Gold'
ponieważ są zółte na zimę brązowieją ?czy raczej zostają zółte

Elfir
30-01-2011, 22:21
nie znam osobiście odmiany "Constance Franklin". Jałowiec Variegata wydaje się szerszy.
Jałowce chińskie potrzebują nieco lepszych warunków glebowych niż jałowce pospolite. Z drugiej strony rzadziej poddają się okiści śniegowej niż jałowce pospolite. Okiść - wyłamywanie się gałązek pod ciężarem śniegu

dorbie
30-01-2011, 22:52
ja cały czas szukam połączenia do tego mojego nasypu na który ostatnio poradziłaś mi pięciorniki i tawuły ( a one mają pasować do jałowców) ale boję się że te pięciorniki na długości 15 m będą nudnie wyglądać po przekwitnięciu dlatego szukam dla nich połączenia ( a tam jest patelnia i sucho i niezbyt żyżnie - chociaż to zawsze można ulepszyć - - ale nie podlewać !!!)

a pieciornik kwitnie od czerwca do mrozow

aksamitka
31-01-2011, 09:28
witam, mam duzą skarpę z dużym spadkiem, czym ja obsadzić?

Elfir
31-01-2011, 14:17
jałowcami płożącymi i różą pomarszczoną lub jej mieszańcami.

teresa16
31-01-2011, 22:46
Witam ponownie.Elfir bardzo dziekuje za porade, podoba mi sie takie rozwiazanie jakie mi podpowiedzialas,tylko zamalo wiem na temat glogu compacta.Obiecalam nowe zdjecie jak to wyglada w innym ujeciu,no i dalej prosze Cie o pomoc ,czym zasadzic rabaty przed domem?od wschodu.Wyglada to tak :

Elfir
31-01-2011, 23:07
teresa - sadząc cokolwiek na tej wąskiej rabacie wzdłuż domu zobacz czy da się otworzyć drzwi samochodu (bo rozumiem, że to dodatkowe miejsce postojowe?)

Głóg "Compacta" to taka mała kulista forma szczepiona na pniu. Zobacz w katalogu związku szkółkarzy polskich (mają na stronie)

Ponieważ taki układ jaki widzę na zdjęciach powoduje, że wnętrze ogrodu jest widoczne dla osób z ulicy, na końcu podjazdu dałabym kratownicę na pnącza, by jakoś ogród osłonić od ulicy. Podobną kratownicę, ale tylko na szerokość ścieżki przy domu dałabym na froncie. Zamiast kratownicy można byłoby dać tam jakiś krzew. Wszystko zależy od tego jaki ma być styl ogrodu? Jaka jest gleba, naświetlenie?

http://img4.imageshack.us/img4/1189/18022007261.jpg

Ten wątek ma służyć poradom ogrodniczym, ale projekty ogrodów robię odpłatnie :)

graba
01-02-2011, 12:34
Witaj
Mam od 2 lat dwa oleandry, które przechowuję zimą na strych . W tamtym roku przechowały się bez większych problemów , a w tym masowo opadają liście. Co może być przyczyną? Czy może je podciąć? W tamtym roku po wyniesieniu do ogrodu jeden podcięłam i niestety do jesieni nie zakwitł i dlatego trochę się boję podcinać. Proszę o radę

Elfir
01-02-2011, 13:06
może przesuszenie? Za suche powietrze? Może przędziorki albo inny szkodnik

graba
03-02-2011, 13:17
Witaj, dziękuję za radę. Obejrzałam dokładnie oleandry i nie zauważyłam szkodników, może rzeczywiście przesuszyłam, podlewam teraz raz w tygodniu( wcześniej rzadziej), czy to wystarczy?Ponawiam jeszcze raz pytanie, czy je przyciąć i jeżeli tak to na jakiej wysokości? Dzięki

Elfir
03-02-2011, 22:03
tak, można przyciąć, ale tak bardziej marzec/kwiecień (teraz są w stanie spoczynku). Ile - no to zależy jaki maja mieć kształt. W zasadzie oleander dobrze znosi cięcie, ale usuwa sie w ten sposób pąki kwiatowe. Dlatego zaczyna kwitnąc później.

Jaka jest temp. na strychu?

Zielony ogród
06-02-2011, 08:25
mam piaszczysta glebę i dwa duże biegające po działce psy. potrzebuje cos na pas zieleni wzdłuz podjazdu - miejsce odsłoniete od południa, od północy sosny. trawa, szczególnie świeżo posiana, miałaby marne szanse na przetrwanie, ale krzewów moje suczki nie niszczą (jedynie do rododendronów maja jakis niewytłumaczalny pociąg). czy jałowce płozące to dobry pomysł? zalezy mi na takich najbardziej zbliżonych kolorem do trawy, i żeby nie brunatniały zimą, bo zima mam troche smutno wkoło domu. czy moge liczyć na poradę, jakich odmian poszukiwać? potrzebowałabym tego na pas długości ok. 45 m i szerokości 2-3 m.

duduś
06-02-2011, 08:36
sprubuj w PINUSIE w katalogu - rośliny iglaste wpisać jałowce lub po prostu przegląnąć te roślinki są b. dobrze opisane i wysokości i wymagania , ja mam podobnie z tą piaszczystą glebą i dużą powierzchnią więc dobieram tylko rośliny na takie warunki bo nie planuję podlewania

Elfir
06-02-2011, 13:57
Osobiście bardzo lubię jałowiec Juniperus procumbens "Nana"
Dobry jest też jałowiec sabiński "Tamariscifolia" - ale się trochę wypiętrza. Z jałowca pospolitego to fajna jest odmiana "Hornibrooki"

Tatarak
07-02-2011, 08:38
Elfir - co można posadzić na rabacie z jukką? doczytałam, że jukka lubi podłoże lekko wapienne, przepuszczalne, miejsce słoneczne, ziemię żyzną, jeśli ma zakwitnąć, to trzeba ją dobrze podlewać i nawozić. tak sobie kombinuję, że ładnie by wyglądała grupa juk (jukk? :)), ale może jest jeszcze coś, co się z nią ładnie komponuje?

wczoraj znalazłam w ogródku dwie cebulki, które mi wypadły podczas jesiennego przesadzania i przezimowały na gruncie. jedna nawet była lekko uszkodzona, ale przeżyły pod śniegiem i zaczęły - tak leżąc na płasko - wypuszczać liście! wsadziłam je do doniczki i zabrałam do domu - za taką wolę życia to im się teraz należy spa na kuchennym parapecie :)

Elfir
08-02-2011, 12:52
juki nie trzeba specjalnie podlewać - pochodzi z rejonów stepowych. Pasują do niej strawy (kostrzewy, owies wieczniezielony), płożące "skalniakowe" roślinki (rogownica, goździki, żagwin, skrzydlinka), lawenda, rozchodniki (np. okazały), szałwia, kocimiętka, jałowce, sosny karłowe.
Najładniej wygląda na rabatach żwirowych.

Tutaj z lawendą, ziołami i chyba białą gipsówką w tle.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/32/Potsdam-Freundschaftsinsel-Yucca-filamentosa-08-VII-2007-047.jpg/800px-Potsdam-Freundschaftsinsel-Yucca-filamentosa-08-VII-2007-047.jpg

tutaj z rozchodnikiem:
http://www.nycgovparks.org/sub_things_to_do/highlights/blooming_calendar/bloom_gallery/images/adams_needle.jpg

tutaj z karłowymi iglakami i rogownicą:
http://global.images8.fotosik.pl/20/39a64c99bc7dbc66gen.jpg

Tatarak
08-02-2011, 13:03
oj! to chyba mam jakiś "wrodzony" talent ogrodniczy :) moja jukka właśnie sobie rośnie między trawami, lawendą i goździkami, a w tle ma rozchodnik olbrzymi! normalnie poczułam się podbudowana - tak "instynktownie zgrałam" te roślinki. ale taka grupa juk też fajnie wygląda (jak na pierwszym zdjęciu) i to chyba nawet lepiej, gdy nie kwitnie. uwielbiam rośliny o takim kroju liści.

dziękuję za odpowiedź :)

duduś
08-02-2011, 18:29
a tak w drugą stronę --jakie rośliny pasują do traw ?

Elfir
08-02-2011, 19:50
powiedzmy, że planujemy nasadzenie preriowe ze Schizarium, Andropogon, Panicum i innymi gat. Wówczas świetnie wygląda jeżówka (Echinacea), rudbekie, szałwia, dzielżany, werbena patagońska (Verbena bonariensis), astry, wiesiołki, krwawniki, rozchodnik okazały.

Ale jeśli to ma być rabata z gatunkami leśnymi (turzyce, hakonechloa, kosmatki) to raczej pasują tu bergenie, paprocie, żurawki, tiarelle, hosty itp.

dorbie
08-02-2011, 21:29
Elfir, mam taka rabatke, zaprojektowalam sobie
https://lh6.googleusercontent.com/_k-vnR2ke4z0/TU25AbeDHsI/AAAAAAAACYg/v3Vfu1plf2A/s640/rabatka%20Lila.jpg
Przewidziany jest jalowiec kolumnowy, lilak Meyera - krzew, jałowiec LimeGlow, żywotnik wschodni,jest Yukka, jest róża szczepiona na pniu czerwona, lawenda fiolet pod roza.

Myślałam, aby za tujkami Danica, ktore tworza obwodke posadzic jakies fioletowe astry nowobelgijskie, ale teraz nie wiem skad je zdobyc, jaka odmiana. I tak sobie mysle co bym mogla innego tam posadzic, zeby mi kwitlo na jesieni, kiedy lilak przekwitnie - Kociemietke? szałwię omszona? a moze te astry, tylko konkretnie jakie?

Elfir
09-02-2011, 02:45
hmm.. róża na pniu i juka jakoś mi nie grają. I Danica w rządku. Rządek sugeruje geometryczną kompozycję, a tu tego nie ma.
Może na przodzie lawendy obwódka z zawciągu? Albo dzwonek Poszarskiego?

Ciborka
09-02-2011, 12:07
Elfir, zwracam się do Ciebie z prośbą o pomoc:

mam do zagospodorowania trójkąt: z jednej jego strony jest mur, a z drugiej siatka, całość połączona kostką.
Przy siatce sąsiad postawił domek gospodarczy i pomiedzy siatką a domkiem trzyma taczkę, którą nie da się nie zauważyć z mojej strony.
Posadziłam tam w samym rogu wisnię ozdobną i chciałabym coś posadzić po jej bokach, ale nie wiem jakie rosliny pasują. Myslałam o jakiś liściastych np. dereniach, ale nie wiem czy nie zasłonią wiśni, która co prawda jest szczepiona na pniu, ale ma dopiero ok 1,8.

z góry dziękuję za pomoc :)

dorbie
09-02-2011, 20:07
Danica ma byc wzdluz sciezki, ktora widac z polbruku i chcialam ja przeciagnac na obrzeze tej rabaty z przodu tylko. Ta róza na pniu jest jakby na brzegu tej trojkatnej rabaty z polaczeniem z rabata rózana wzdluz sciezki z polbruku, a lawenda rosnie tylko pod róża. Te fiolety co je namalowalam naokolo tej powiedzmy grupy roslin tj jalowiec kolumnowy/stozkowy, yukka, żywotnik wschodni i lilak meyera to mialyby byc te astry, chcialabym by bylo cos wyzszego niz Danica. Myslisz by wyrzucic stamtad ta róże na pniu?bo za nia beda róże wielkokwiatowe. A faktycznie dzwonek Poszarskiego moglby byc
https://lh6.googleusercontent.com/_k-vnR2ke4z0/TMBuKrznGWI/AAAAAAAACKc/2gggiWwEeFg/DSC01561.JPG
To jest troche wczesniejsze zdjecie, sciezka jest teraz nie taka prosta:-) zaczelam robic obrzeze, niekoniecznie bedzie wykonczone kamieniami, na pewno nie naokolo.

Elfir
09-02-2011, 23:26
ale nie wiem jakie rosliny pasują. Myslałam o jakiś liściastych np. dereniach, ale nie wiem czy nie zasłonią wiśni, która co prawda jest szczepiona na pniu, ale ma dopiero ok 1,8.


A jaka jest gleba? Bo derenie lubią wilgotne gliny. Derenie na szczęście można przycinać - często odmładzane mają bardziej jaskrawy kolor pędów. Jest też niska odmiana, taka do 1 m, ale zapomniałam jak się nazywa. Jest w katalogu Kurowskich. Możesz połączyć derenia ze złotlinem chińskim - zima da fajny efekt. A spodem posadzić barwinka.

W sumie nie wiem ile tam miejsca jest.

Elfir
09-02-2011, 23:27
dorbie - o ile pamiętam planujesz tam róże. Może po prostu zrezygnuj z juki w tym miejscu i zrób klasyczny różany ogród "cottage". Twój ogródek nie jest mały, na pewno znajdziesz lepsze miejsce, niż na siłę dopasowywać rośliny.

dorbie
09-02-2011, 23:46
Ok, wywalam yucca. A zostawic ta kombinacje roslin co chcę posadzic czy dac dalej róże?

manhatan17
10-02-2011, 00:23
Pilnie potrzebuje fachowej rady!

Dzisiaj robotnicy przy domu przymusowo podcięli Jałowiec chiński ' Variegata'. Szkoda mi się zrobiło tych poucinanych z jednej strony prawie metrowych gałęzi i zabrałam je do domu. Stoją teraz w wiaderku z wodą. Chciałabym spróbować pobrać materiał na rozsadę i postarać się ukorzenić część z nich.

Jak się do tego zabrać? Podobno najlepiej sadzić "z piętką". rozumiem że z tych dużych gałęzi mam poobrywać te mniejsze 10-20cm z piętkami, zanurzyć w ukorzeniaczu i wsadzić do skrzynek i doniczek z ziemią. Donice zostawić w domu? Wynieść na zewnątrz? Przykrywać folią? Proszę o pomoc bo jutro z rana muszę z tymi gałązkami zrobić porządek :)

z góry dziękuje. pozdrawiam



p.s.
jakie odmiany "iglaków" są najwęższe? potrzebuje kilka sztuk aby posadzić od strony ulicy. sęk w tym że jest tam dość wąsko. Myślałam o blue arrow. Może jeszcze coś innego jest wartego polecenia?

Elfir
10-02-2011, 02:20
Ok, wywalam yucca. A zostawic ta kombinacje roslin co chcę posadzic czy dac dalej róże?

Raczej lilak może być, natomiast z zimozielonych zamiast jałowca płożącego dałabym okrywowy świerk (np "Procumbens") a zamiast kolumnowego - cisa, albo jodłę koreańską.

Elfir
10-02-2011, 02:24
Jak się do tego zabrać? Podobno najlepiej sadzić "z piętką". rozumiem że z tych dużych gałęzi mam poobrywać te mniejsze 10-20cm z piętkami, zanurzyć w ukorzeniaczu i wsadzić do skrzynek i doniczek z ziemią. Donice zostawić w domu? Wynieść na zewnątrz? Przykrywać folią? Proszę o pomoc bo jutro z rana muszę z tymi gałązkami zrobić porządek :)

Nigdy nie bawiłam się w ukorzenianie jałowców. Tu raczej do szkółkarzy powinnaś się zwrócić, albo jakiś hobbystów, jak tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1244&highlight=rozmna%BFanie+iglak%F3w. Gałązki nie muszą być w wiaderku, starczy schować do lodówki.


.
jakie odmiany "iglaków" są najwęższe? potrzebuje kilka sztuk aby posadzić od strony ulicy. sęk w tym że jest tam dość wąsko. Myślałam o blue arrow. Może jeszcze coś innego jest wartego polecenia?

Chyba Blue arrow jest najwęższy. poza tym strzyżone, kolumnowe cisy

Tatarak
10-02-2011, 08:28
Manhatan17 - ja jestem amatorka/hobbystka, ale trochę już roślin z mamą narozmnażałam i myślę, że Twój pomysł jest dobry - postaraj się porobić sadzonki z najdorodniejszych gałązek, piętki można trochę przyciąć (to są takie jakby "zadziory" z tkanką z gałązki "macierzystej" i ten zadzior można skrócić tak do ok. 1,5 cm). jak je potraktujesz ukorzeniaczem, to potem do doniczek/skrzynek z wilgotną ziemią wymieszaną z piaskiem, przykryć folią lub słoikami albo przeciętymi na pół butelkami po mineralnej i wstawić do jakiegoś chłodnego pomieszczenia jak piwnica, garaż. ewentualnie możesz spróbować wkopać te doniczki w ogródku, tak żeby nie przemarzły. teraz niby nie jest pora na ukorzenianie, ale moja mama ukorzenia przez cały rok i z reguły ma 80% skuteczność. Myślę, że powinnaś spróbować :)

madax
10-02-2011, 10:40
Droga Elfir

Tak jak proponowałaś wklejam wątek na forum może coś wymyślisz lepszego niż ja.

Problem w tym że są tam różne poziomy. Podwyższony parking ( w najwyższym miejscu 66 cm ), poziom altany, i działka pochylona w dół.

Przy robieniu tego ogrodu zostanie wymieniona kostka w altanie oraz zostaną dodane wysokie krawężniki aby ziemia niewpadała na kostkę.

Wymyśliłam betonową palisadę dzięki której będziemy mogli ułożyć 3 poziomy. ( rysunek) Sama polisada nie bardzo mi się podoba ale ze względu że jest w kolorze czerwonym będzie pasować.

Wklejam linki do zdięć bo inaczej niestety nie umiem.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/df8fc8a0d3d23637.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9e412b3f7cb8037f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ddbe51d6634cdf65.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e7ce00cbfcb622d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fa6edde7184d9509.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6c04217106472968.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/25885d01ba121258.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1e263cbdb735bb19.html

Dwa ostatnie zdięcia to druga strona ogrodu.

Bardzo proszę o pomoc gdyż chciałabym rozpocząć od kwietnia.

teresa16
10-02-2011, 11:33
Dziekuje Ci Elfir i bardzo przepraszam ze tak sie rozpedzilam .Przepraszam.

manhatan17
10-02-2011, 12:14
Elfir , Tatarak - dziękuje serdecznie :) pozdrawiam

Elfir
10-02-2011, 12:38
madax - nie bardzo łapię które fragmenty ogrodu przedstawiają które zdjęcia. Może na tej mapce zaznacz najbardziej charakterystyczne elementy (np. żywopłoty, drzewa). Co chcesz zostawić?

Ciborka
10-02-2011, 13:05
A jaka jest gleba? Bo derenie lubią wilgotne gliny. Derenie na szczęście można przycinać - często odmładzane mają bardziej jaskrawy kolor pędów. Jest też niska odmiana, taka do 1 m, ale zapomniałam jak się nazywa. Jest w katalogu Kurowskich. Możesz połączyć derenia ze złotlinem chińskim - zima da fajny efekt. A spodem posadzić barwinka.

W sumie nie wiem ile tam miejsca jest.

Fakt, miejsca mało, a ziemia wilgotna i gliniasta,
Katalog mam, tak więc poszukam tam tej odmiany o której piszesz.
Przyszedł mi do głowy taki pomysł: przy siatce iglaki, żeby nie było widac domku gospodarczego , a tuż przed nimi derenia + złotlina chińskiego, nie będę wówczas widziała domu nawet w zimie, a przy murze tylko derenia i złotlina?
jak to widzisz?

Elfir
10-02-2011, 15:39
nie widzę, bo nie wiem ile tam miejsca :) Na gliny w cieniu dobry jest cis, a w słońcu żywotnik i świerk.

Ciborka
10-02-2011, 16:45
tam jest słońce i to duże, mimo wilgotnej ziemi,
a mój trójkąt ma boki ok. 4 m

Elfir
10-02-2011, 17:22
to rzeczywiście mały, zakładając, że krzewy mają min 1,5 m średnicy.
Masz tam już wiśnię - jak ona podrośnie to jakiś cień będzie rzucać, więc zdecydowałabym się na kolumnowe cisy i jakiś mniejszy świerk lub choina gdzieś na froncie. Na mur można puścić pnącze, np. bluszcz

http://img205.imageshack.us/img205/2384/beztytuuaao.jpg.

madax
10-02-2011, 21:11
Elfir

Pierwsze zdjęcie jest tak zrobione jakbyś stała od północy. Drugie to widok z góry ( od północy jest dom) właściwie widać całą działkę. Po prawej masz altanę a po lewej parking. Plan jest tak ustawiony jak pierwsze zdjęcie.

W każdym razie dziękuję że miałaś chwile spojrzeć

Z niecierpliwością czekam na jakieś podpowiedzi

Madax

madax
10-02-2011, 21:19
A jeszcze zapomniałam jeżeli chodzi o rośliny to mogę wyrzucić wszystko ale oczywiście część roślinek zostanie. Na razie chciałabym określić stałe elementy takie które trzeba wybudować, roślinami zajmę się jak to już będę miała ustalone.

Elfir
10-02-2011, 21:29
Ale cięzko jest podpowiadać, bo działka jest zagospodarowana. Ja tam widzę drzewa - czy jest cień? Jaka jest gleba? Dlatego lepsza byłaby inwentaryzacja, nawet na oko, bo nijak nie mogę się połapać.
No i dlaczego dom rzuca cień na ogród, skoro ogród jest od południa?

na przykład tutaj: widzę altanę i fragment podjazdu (parkingu), a w tle dom:
http://images35.fotosik.pl/430/fa6edde7184d9509gen.jpg


a na mapce zamiast domu w tym miejscu mam zapisane "droga":
http://images35.fotosik.pl/430/6c04217106472968gen.jpg

http://images38.fotosik.pl/607/2e7ce00cbfcb622dgen.jpg
http://images50.fotosik.pl/615/ddbe51d6634cdf65gen.jpg
http://images43.fotosik.pl/614/9e412b3f7cb8037fgen.jpg
http://images38.fotosik.pl/607/df8fc8a0d3d23637gen.jpg
http://images40.fotosik.pl/596/25885d01ba121258gen.jpg
http://images45.fotosik.pl/616/1e263cbdb735bb19gen.jpg

madax
10-02-2011, 22:01
Dom nie rzuca cienia na działkę jest za daleko. Tego nie widać na zdjęciach. Jedyne cieniste miejsce jest koło altany bo jest wysoka ( tylko rano jest tam słońce)
Wiem że dużo łatwiej projektuje się ogród którego jeszcze nie ma ale tak naprawdę mogę zmienić prawie wszystko. Moja mama nie ma już siły pracować w tym ogródku więc chce aby go tak urządzić aby były tam jak najmniej pracy

Jeżeli chodzi o drogę którą widzisz na planie to ja stałam na niej i jak robiłam to zdjęcie. Dom jest od północy.

CIGLIA
11-02-2011, 13:41
Jak optycznie wydłużyć ogród nie sadząc sobie na środku dwurzędowej alei? Moja wyobraźnia przestrzenna zawodzi. Chodzi o obszar za domem, na planie kwadratu, ok 50X 50 m, to główna część ogrodu (cała działka ma ok 35 arów), dom stoi na środku zachodniego boku, główna oś widokowa poprowadzona z tarasu (z zachodu na wschód) wychodzi na hektary pszenicy za którymi (wzdłuż wschodniego boku) ciągnie się gęsty zagajnik min.starych wierzb. W południowo-wschodnim narożniku rośnie sad (ok.15 drzew), przed nim (patrząc od strony domu) na południowym boku jest warzywniak na planie koła (średnica ok 10m). Wzdłuż północnej granicy chcę posadzić nieformowany żywopłot (jaśminowce, bzy, kaliny, lipy, graby, świerki, jarzębina, klony tatarskie). Nie wiem jak gospodarować środkiem, jak domknąć, otworzyć? Taras jest na planie koła. Chcę zachować widok na wschód i sporą przestrzeń trawnika. Wydaje mi się, że już samo obsadzenie północnego boku trochę "wyciągnie" perspektywę, ale nie wystarczy. Gleba średnia, nie trzyma zbyt długo wilgoci, opryski chemią za północną i wschodnią granicą.

Elfir
11-02-2011, 14:22
myślę, że starczy, by linia żywopłotu nie była prosta, ale wchodziła łukami wgłąb ogrodu.

dorbie
11-02-2011, 14:58
Raczej lilak może być, natomiast z zimozielonych zamiast jałowca płożącego dałabym okrywowy świerk (np "Procumbens") a zamiast kolumnowego - cisa, albo jodłę koreańską.

Dzięki Elfir, bardzo mi to odpowiada, tylko czy jodła nie ma głebokich korzeni, bo j mam tam kolektory pompy ciepła na glebokosci ok 1-1,5m. Cis pewnie nie ma glebokich.

CIGLIA
11-02-2011, 16:52
myślę, że starczy, by linia żywopłotu nie była prosta, ale wchodziła łukami wgłąb ogrodu.


A jeśli chodzi o najwyższą partię żywopłotu tj. drzewa tworzące szkielet, to jakie znaczenie ma wysokość i pokrój drzewa dla wydłużenia tej perspektywy, tzn. czy najwyższe drzewo (np. jawor lub niższa lipa drobnolistna) posadzić w północno- wschodnim narożniku czy lepiej taki akcent wysoki umieścić na północy ale bliżej domu, a może przesunięcie go na wschód da lepszy efekt? A może nie różnicować aż tak bardzo wysokości w stosunku do krzewów?

Ciborka
12-02-2011, 09:43
SUPER, bardzo dziękuję Ci za pomoc:)
Jak zawsze fachowa i obrazowa.
dziękuję :)

Elfir
12-02-2011, 11:43
Dzięki Elfir, bardzo mi to odpowiada, tylko czy jodła nie ma głebokich korzeni, bo j mam tam kolektory pompy ciepła na glebokosci ok 1-1,5m. Cis pewnie nie ma glebokich.

Jałowiec ma głębokie korzenie z natury i jodła, jako drzewo pewnie też. Może w takim razie, jako pionowy akcent jakiś miskant?

Elfir
12-02-2011, 11:45
A jeśli chodzi o najwyższą partię żywopłotu tj. drzewa tworzące szkielet, to jakie znaczenie ma wysokość i pokrój drzewa dla wydłużenia tej perspektywy, tzn. czy najwyższe drzewo (np. jawor lub niższa lipa drobnolistna) posadzić w północno- wschodnim narożniku czy lepiej taki akcent wysoki umieścić na północy ale bliżej domu, a może przesunięcie go na wschód da lepszy efekt? A może nie różnicować aż tak bardzo wysokości w stosunku do krzewów?

Tak się nie da udzielać odpowiedzi: czy troszkę na lewo, czy na prawo, a może w poprzek. :)
Wrzuć rysunek poglądowy zagospodarowania działki i zdjęcie perspektywy to przynajmniej będzie jakaś podstawa do rozmowy.

Elfir
12-02-2011, 11:48
Jeżeli chodzi o drogę którą widzisz na planie to ja stałam na niej i jak robiłam to zdjęcie. Dom jest od północy.

Dokąd prowadzi ta dróżka poniżej parkingu? Czy parking jest tej samej długości co altana? Dokąd prowadzą schody? Ze zdjęć wynika, że z boku altany jest jeszcze obszar działki, a na rysunku sugerowana jest granica działki tuz przy altanie. Czy rysunek uwzględnia rzeczywiste proporcje?

madax
12-02-2011, 13:39
Dróżka poniżej parkingu prowadzi od schodów do środka parkingu tam są schody po których można wejść na parking.
Parking nie jest tej samej długości ma 6,10 a altana 3,60. Podane wartości na planie są prawdziwe a plan jest narysowany tak że 4 kratki to metr.
Schody dzielą działkę na pół na zdjęciu nr 2 to widać. Chcę na razie zrobić lewą stronę na wiosnę a jesienią prawą ( prawa strona to dwa ostatnie zdjęcia).
Jak najbardziej koło altany jest jeszcze miejsce po prawej strony tam jest olbrzymia czereśnia. Jak pojadę do mamy to zrobię więcej zdjęć prawej strony.

Na zdjęciu nr 4 ( to zrobione z góry) widać dróżkę od południa, studnie, po prawej stronie od studni poniżej dróżki jest ogród warzywny.

Mam nadzieje że zrozumiesz bo muszę przyznać że to strasznie skomplikowane.

Elfir
12-02-2011, 14:42
Widzisz tu nie chodzi o zdjęcia, tylko twój plan. Zobacz jak on wygląda i jak się ma do tego co napisałaś powyżej. Nie wrysowałaś całej działki, tylko jej fragment i dziwisz się, że nie mogłam się połapać co te zdjęcia przedstawiają :)
Pas ogrodu między parkingiem a altaną wygląda bardzo wąsko, chociaż to chyba z ponad 5 metrów będzie. Czy chcesz zostawić tam przejście po kamieniach?
Czy z tych schodków przy parkingu ktoś korzysta? Ta studnia jest ozdobna czy użytkowa?
Nie boisz się, że to drzewo przy tarasie rozwala fundament?

Bo ja bym przede wszystkim zaczęła od uporządkowania komunikacji w ogrodzie.
To może wyglądać tak:
http://img19.imageshack.us/img19/6549/beztytuubmb.jpg
Przede wszystkim osłaniamy parking trejażem z kwitnącymi pnączami.
Od głównego wejścia prowadzimy ścieżkę z głąb ogrodu zakończoną akcentem. To może być na przykład duży dzban otoczony kratką na pnącza, rzeźba. Albo jakieś ozdobne drzewko typu magnolia. Można też zakończyć placykiem z ławką i studnią otoczoną różami.
Wzdłuż ścieżki z jednej strony jest rabata z niewysokich krzewów osłaniających murek parkingu (np. hortensje "Anabelle", ale mogą być iglaki, np. świerk "Goblin", żywotnik "Perła", niski żywopłot z cisa "Farmen"). Z drugiej strony jest ozdobna rabata z niskimi (okrywowymi) krzewami: irgi, jałowce, cisy, ale także tawuła japońska, małe krzewuszki, okrywowe róże i karłowe lilaki, karłowe iglaki (np. świerk Nidiformis) - zależnie od typu gleby i ilości słońca, a do tego kwitnące byliny: piwonie, szałwie, baptyzja, bergenie, żurawki, liliowce, łubiny, itp. W każdym razie nie na tyle wysokie, by przesłaniały widok na ogród siedzącym w altanie.
Rabata zakończona jest murkiem oporowym a poniżej jest już trawnik.

dorbie
13-02-2011, 18:00
Jałowiec ma głębokie korzenie z natury i jodła, jako drzewo pewnie też. Może w takim razie, jako pionowy akcent jakiś miskant?
Elfir dziękuję Ci bardzo za doradztwo i za wyrozumiałość, bo wychodzi na to że wybrzydzam:-)
W sumie fajny pomysł. To by były: lilak Meyera Palibin krzew, miskant (tylko pomyslec trzeba ktory), świerk Procumbens, obok rabata różana i róża szczepiona na pniu bordowa podsadzona lawenda fiolet, dzwonek Poszarskiego i cos mi jeszcze brakuje.Elfir, może dodac jeszcze jakies trawy lub jeszcze innego świerka jakiegos karłowatego od strony zaokrąglenia tej rabaty(po prawej od róży) i bez obwodki z tej Daniki, juz nie pasuje tu

I jeszcze od razu jedno pytanko, co pasuje do wierzby Hakuro krzaczastej? Wydaje mi sie ze pasuje kosodrzewina, tylko tez jest kulista, a cos w pionie? Oczywiscie nie moga byc glebokie korzenie, bo kolektory w ziemi tez tam sa.

Elfir
13-02-2011, 18:11
dorbie - miała być jeszcze biota (żywotnik) wschodnia. Może dodaj do tego faktycznie trawy. Miałabyś kontrast do sztywnych iglaków. A takie turzyce są np przykład często zimozielone. Poza tym jeszcze jest budleja "Blue Chip" - karłowe maleństwo. Poza tym jako roślina płożąca jakiś powojnik, np. "Arabella" - kwitnie całe lato.

dorbie
13-02-2011, 18:34
Super Elfir Rewelacja!!!
tak, zapomnialam o biocie, mam ja na zbyciu z innej rabaty. Super, te trawy nadadza lekkosci tej rabacie, swietnie
Dzieki bardzo

A co myslisz o tej Hakuro na druga rabatke? Nie che naduzywac Twojej uprzejmosci:-)

dorbie
13-02-2011, 19:18
dorbie - miała być jeszcze biota (żywotnik) wschodnia. Może dodaj do tego faktycznie trawy. Miałabyś kontrast do sztywnych iglaków. A takie turzyce są np przykład często zimozielone. Poza tym jeszcze jest budleja "Blue Chip" - karłowe maleństwo. Poza tym jako roślina płożąca jakiś powojnik, np. "Arabella" - kwitnie całe lato.

A ten powojnik puścic tak na ziemie jako płozący?
Budleja miodzio

Elfir
13-02-2011, 20:24
Hakuro lubi wilgoć (jak prawie każda wierzba), więc dawałabym ją z roślinami o podobnych wymaganiach.
Może pomyśl o skontrastowaniu jej jasnych liści z czymś ciemnym? Żurawki, bergenie, ciemierniki - byliny a zimozielone. Do tego grupa miskantów. Np. "Afrika" - szybko przebarwia się na czerwono. Również krzewuszki lubią dużo podlewania.

A powojnik bylinowy się nie wspina aktywnie, co najwyżej opiera o rośliny. Z resztą powojniki pnące bez podpór też można wykorzystywać jako rośliny płożące.

Z traw do róż pasują np. rozplenice (pennisetum), Calamagrostis brachytricha (w cieplejszym miejscu),
IMHO piękną trawą jest Muhlenbergia capillaris - ale do zimowania w pomieszczeniu :(

dorbie
13-02-2011, 20:59
Dzieki Elfir, bardzo duzo mi pomogłaś. Pozdrowionka:-)

CIGLIA
13-02-2011, 21:34
Tak się nie da udzielać odpowiedzi: czy troszkę na lewo, czy na prawo, a może w poprzek. :)
Wrzuć rysunek poglądowy zagospodarowania działki i zdjęcie perspektywy to przynajmniej będzie jakaś podstawa do rozmowy.

Wybacz:)

Rysunek poglądowy:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/51388d66734d57ef.html
Zdjęcie perspektywy (strzałka=kierunek robienia zdjęcia=wschód):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/43c75dfc05bab58b.html

Elfir
13-02-2011, 22:40
Wyznać sobie trójkąt od domu do granicy gdzie przebiega os widokowa. Większe rośliny muszą być bliżej obserwatora i coraz mniejsze dalej - tak więc pod ogrodzeniem powinny mieć najwyżej wysokość człowieka, a przy domu być wysokie. Nie zamykaj całkowicie widoku, niech ciągnie się poza działkę. Jako punkt zamknięcia perspektywy wybierz drzewo na tym pasie śródpolnym. Nie prowadź rabat równą linia, tylko twórz kulisy, zgodnie z wyznaczonym trójkątem - bliżej domu pozostawiasz większą połać trawnika, a im dalej tym kulisy zachodzą bardziej do środka.

fredzia-phiphi
14-02-2011, 13:10
Witam Cię Elfir,
obcięłam w tamtym tygodniu, kiedy było parę dni ciepło, leszczyny, dereń, hortensję i żywotniki w miejscach już zdrewniałych (1/5 pnia od góry obcięłam). Posmarowałam Funabenem a potem przyszły mrozy i mają być do końca lutego. Jestem z Wrocławia.
Myślisz, że te rośliny to przeżyją a zwłaszcza żywotniki, bo ich jest najwięcej?

Elfir
14-02-2011, 13:23
myślę, że bez problemów.

Tatarak
14-02-2011, 17:22
Wyznać sobie trójkąt od domu do granicy gdzie przebiega os widokowa. Większe rośliny muszą być bliżej obserwatora i coraz mniejsze dalej - tak więc pod ogrodzeniem powinny mieć najwyżej wysokość człowieka, a przy domu być wysokie. Nie zamykaj całkowicie widoku, niech ciągnie się poza działkę. Jako punkt zamknięcia perspektywy wybierz drzewo na tym pasie śródpolnym. Nie prowadź rabat równą linia, tylko twórz kulisy, zgodnie z wyznaczonym trójkątem - bliżej domu pozostawiasz większą połać trawnika, a im dalej tym kulisy zachodzą bardziej do środka.


o! jak to naukowo brzmi! mój plik pod tytułem Rady od Elfir ma już kilkanaście stron, ale ten akapit sobie wyróżniłam :)
Nie myślałaś, żeby wydać książkę "Projektowanie ogrodów - nie tylko dla orłów"? bo chyba powinnaś. ja bym sobie na pewno kupiła :)

Elfir
14-02-2011, 20:42
zostań bezrobotnym, wykluczonym lub skazanym to cię zaproszę na moje wykłady sponsorowane przez UE ;)

Poza tym gdybym napisała zbyt dobry podręcznik, kto by zamawiał u mnie projekty? :)

Tatarak
15-02-2011, 08:32
wezmę Twoją propozycję pod rozwagę :)

a kto by zamawiał projekty? masa ludzi pozbawionych umiejętności czytania ze zrozumieniem :D

Pozdrowienia,
Pani Tatarak :)

Elfir
15-02-2011, 09:16
Tacy nie mają kasy na domki jednorodzinne a co dopiero na ogrody i projektantów :(

Tatarak
15-02-2011, 10:47
Kochana, mogłabyś się naprawdę zdziwić, jacy ludzie mają kasę, inna rzecz, że niekoniecznie wydają ja na ogrody :/

CIGLIA
15-02-2011, 11:41
Wyznać sobie trójkąt od domu do granicy gdzie przebiega os widokowa. Większe rośliny muszą być bliżej obserwatora i coraz mniejsze dalej - tak więc pod ogrodzeniem powinny mieć najwyżej wysokość człowieka, a przy domu być wysokie. Nie zamykaj całkowicie widoku, niech ciągnie się poza działkę. Jako punkt zamknięcia perspektywy wybierz drzewo na tym pasie śródpolnym. Nie prowadź rabat równą linia, tylko twórz kulisy, zgodnie z wyznaczonym trójkątem - bliżej domu pozostawiasz większą połać trawnika, a im dalej tym kulisy zachodzą bardziej do środka.

Już klarowniej chyba nie można, ale ucieszyłby mnie jeszcze rysunek poglądowy. Drzewo wybrałam, trójkąt wyznaczyłam, ale kulisy po północno-wschodniej stronie jakoś mi się nieukładają:(

el_hogar
15-02-2011, 14:54
Witam pierwszy raz w tym wątku.
Domek o duży rzut beretem od Poznania, ale już w ościennym województwie ;-)
Pytanie:

- potrzebuję zimozielonego, ciętego żywopłotu od strony drogi.
Gleba: bardzo słaba, piaszczysta, mocno przepuszczalna. Sucho. Praktyczny brak możliwości podlewania (częsta dłuższa nieobecność).
Ponieważ w małej odległości od żywopłotu jest ściana szczelnego plastikowego szambo (o,5m w poziomie i 70 cm w pionie) roślina musi mieć płytki system korzeniowy, aby go w przyszłości nie uszkodzić

Moje typy:

1. świerk serbski
2. jałowiec chiński Spartan , lub Spearmint
3. bukszpan wieczniezielony

Proszę o sugestie w doborze,

Zbyszek

a***dy
15-02-2011, 15:52
Moje typy:

1. świerk serbski
2. jałowiec chiński Spartan , lub Spearmint
3. bukszpan wieczniezielony

Proszę o sugestie w doborze,

Zbyszek

wybieram kandydata nr 2 ;)

nitubaga
15-02-2011, 15:56
ELFIRRRRRR...

kurczak powiedz mi co robić... mrozy jak licho, moje RH nie okryte bo śniegu było dużo i dałam im spokój - a teraz? :o śniegu brak a mrozy znów wróciły... opatulac na gwałt?

Elfir
15-02-2011, 17:50
el-hogar - Na suche gleby tylko jałowce. Chyba, że świerk kłujący, ale to trzeba strzyc. Niestety, jałowce nie mają płytkiego systemu korzeniowego, bo muszą w tych piachach dostać się do wody i ich korzenie są całkiem spore.
Świerk serbski to roślina górska, wcale nie lubi zbyt suchego podłoża. A bukszpan - ile lat chcesz czekać na żywopłot? :)

niutbaga - bardzo gruba warstwa ściółki przede wszystkim. Oraz jakiś płotek, osłona od strony wiejących wiatrów. Są w cieniu?

nitubaga
15-02-2011, 18:45
niestety w słońcu... oststnio jak widziałam je w ub tygodniu miały się świetnie... ale teraz nie wiem... mam lecieć je jutro pozawijać... czy juz po ptokach ? :(

Elfir
15-02-2011, 23:49
Mróz nie jest straszny. Groźna jest zamarznięta ziemia, bo nie maja jak pobierać wody. A jak są w słońcu i jeszcze w wietrznym miejscu to na dodatek transpirują wodę. Dlatego trzeba je zacienić i osłonić. Gleba okryta gruba warstwą ściółki wolniej zamarza.

el_hogar
16-02-2011, 17:53
el-hogar - Na suche gleby tylko jałowce. Chyba, że świerk kłujący, ale to trzeba strzyc. Niestety, jałowce nie mają płytkiego systemu korzeniowego, bo muszą w tych piachach dostać się do wody i ich korzenie są całkiem spore.

Dzięki - będą jałowce ;-)
Tylko jeszcze: co ile cm między sobą i ile od siatki?
W 1 czy w 2 rzędach naprzemiennie?

Zbyszek

Elfir
16-02-2011, 18:21
licz, jak na żywotniki Smaragd, czyli 0,6-0,8 m - zależnie jak szybko ma być efekt szczelnej ściany. Z tego co zrozumiałam, szambo wyklucza dwurzędowe nasadzenie?

el_hogar
17-02-2011, 09:45
licz, jak na żywotniki Smaragd, czyli 0,6-0,8 m - zależnie jak szybko ma być efekt szczelnej ściany. Z tego co zrozumiałam, szambo wyklucza dwurzędowe nasadzenie?

Niekoniecznie. Jest to szambo z laminatu poliestrowo-szklanego w kształcie rury z wyoblonymi dennicami. Jeden z końców tego szamba będzie w rejonie tego żywopłotu. Myślę, że jest możliwe sadzenie w 2 rzędach i tak dobrać podziałkę między krzewami, aby minąć najbardzej wysunięty element zbiornika.

Zbyszek

manhatan17
18-02-2011, 00:00
Po raz kolejny zwracam się o pomoc. W tym roku muszę podciąć 2 stare drzewa: jabłoń i grusze (grusza to ta gęściejsza na foto) ale zupełnie nie wiem jak się za to zabrać. w zeszłym roku z czereśnią jakoś sobie poradziłam ale w przypadku tych dwóch sprawa jest o tyle utrudniona że chce w obu przypadkach zastosować "obniżenie korony". Do tego oba drzewa mają drobne owoce w bardzo dużej ilości. Może dzięki odpowiedniemu przycięciu ilość owoców będzie mniejsza ale za to będą większej wielkości? Załączam zdjęcie. Będę baaaaardzo wdzięczna za rady u ewentualne zaznaczenie na foto w którym miejscu mam "obniżyć koronę" i które duże gałęzie powycinać?

Elfir
18-02-2011, 12:09
zetnij najwyższe konary o max 1/3 i prześwietl pozostałą część korony. W kolejnym roku znów nieco obniż wysokość głównych pędów, aż uzyskasz drzewko o odpowiadającej wysokości.

mikita
18-02-2011, 14:20
Ja też po prośbie:)

Potrzebuję roślin na żywopłot wzdłuż ogrodzenia, ziemia piaszczysta, stanowisko słoneczne. Jedno bardzo dużo ograniczenie-wąsko. Tj, sam pas zieleni ma ok. 50 cm, z tym, że z drugiej strony jest wjazd, więc zielone może częściowo wystawać. Wybrałam jałowce i mam dwa typy - Spartan i Hibernica. Problem, że najczęściej podawane jest do jakiej wysokości dana roślina rośnie wzdłuż, a nie wszerz:) Który Twoim zdaniem lepiej by się nadawał? A może jakiś inny typ? Z góry dziękuję

Elfir
18-02-2011, 16:04
Najwęższe jałowce to Blue Arrow.
Z tych co wymieniałaś lepszy jest Spartan, Hibernica może być podatna na wyłamywanie pędów przez śnieg. Spartan ma tak z 1 m średnicy, ale można przycinać boki.

duduś
18-02-2011, 22:14
Droga Elfir planuję zrobić barwny szpaler z kwitnących krzewów , podam Ci jak to wymyśliłam , czy mogłabyś napisać czy któraś z roślin zdecydowanie do tej grupy nie pasuje lub kompletnie nie pasuje na suche gleby ? :
-puzyrnik
-żarnowiec o czerwonych kwiatach
-tawuła Von Hputa
-lilak chiński Syring
- jaśminowiec
-porzeczka krwista
-omżyn
-dereń właściwy
- złotokap
nie wiem czy kolorystycznie pasują ale myślę że w rzędzie taka kolejność ujdzie?

Elfir
19-02-2011, 15:38
puzyrnik to rozumiem prusznik. Duduś, czy ty czytałaś cokolwiek o wymaganiach roślin zanim zaczęłaś je kupować? Masz wątek o głogowniku, a teraz wymyśliłaś sobie puzyrnika. Przecież to rośliny nie z naszego klimatu. Przezimują jedynie w sprzyjających okolicznościach, przy łagodnej zimie, dobrze chronione przed zimnem. Gdzie ty je wyszukujesz? Na allegro?

Na suche gleby pasuje jedynie żarnowiec, no i od biedy jakoś poradzi sobie złotokap. Budleja (omżyn) też, o ile się ją czasem będzie podlewać. Budleję się ścina co roku przy ziemi, bo przemarza. Wymienione przez ciebie krzewy maja róże tempo wzrostu.
Jaśminowiec, lilaki, tawuła van Houtte'a, porzeczka, dereń jadalny to rośliny na gliny.
Na suche gleby z tawuł co najwyżej tawuła szara i trójłatkowa, poza tym: janowce, szczodrzeńce, berberysy, róża pomarszczona, karagana, moszenki, amorfa, tamaryszek, kalina hordowina.

jaremy
19-02-2011, 22:44
Witam. W związku z tym, że zbliża się wiosna, a jest to dobry czas na sadzenie roślin chciałbym, żebyście mi pomogli - doradzili w sprawie drzewek, krzewów.
Napiszę może trochę o działce. Działka jest na chwilę obecną pusta, z lekkim spadkiem w kierunku wschodnim. Chciałbym posadzić jakieś drzewka i krzewy na początek, aby lekko odgrodzić się od sąsiadów, ulicy i nadać działce trochę życia. Ponadto roślinność już będzie sobie rosła. Mam nadzieję, że mi pomożecie bo ja nie mam zielonego pojęcia jak działkę ogarnąć. Poniżej załączyłem zdjęcie działki.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/292291e9ea68e632.html

P.S. Ziemia na działce nie jest rewelacyjne, jednak nie ma gliny.

Elfir
19-02-2011, 23:06
najlepszym sposobem będzie zamówienie projektu :)

jaremy
19-02-2011, 23:12
:) wiem, ale niestety na to już brak kasy, a chciałbym ogarnąć to jakoś sam, tak żeby to miało ręce i nogi.
Narazie nic na działce nie ma bo dopiero budowa rusza w czerwcu, ale umyśliłem że jakaś roślinność mogłaby się pojawić i rosnąć. Po zakończeniu budowy i przypływie gotówki zabrać się za to poważnie czytaj. zamówić projekt ogrodu. Tak to w skrócie wygląda.

Elfir
19-02-2011, 23:17
i potem będziesz przesadzać, jak się okaże, że posadzone było bez planu?
Niestety, nie mam czasu, aby zrobić projekt od początku i za darmo na forum. Dlatego musiałbyś sam popracować nad koncepcją, a ja doradzę co ewentualnie poprawić.

jaremy
19-02-2011, 23:25
o kurka. będę knuł. jak wyknuję dam znać. wstępnie mysślełem o jałowcu na scianie zachodniej.

Elfir
20-02-2011, 00:00
Tak się nie obmyśla koncepcji - wybierając gatunki :). Najpierw zastanów się jaką rolę ma spełniać ogród? Co ma się tam znaleźć? Kto ma z niego korzystać? Było już wiele wątków na forum, jak zaczynać projektowanie ogrodu.

jaremy
20-02-2011, 15:33
ok. a wiec jestem leniem. mam dzieciaczki wiec będę napewno potrzebował trochę miejsca na ich szaleństwa, chce sie odgrodzić od sąsiadów i jakieś drzewko na działce. w koncu 1500 to kawałe placu jest. ale nic posiedze poczytam i poknuje.. jak wymysle to wrzuce i ocenicie

Elfir
20-02-2011, 18:56
osłonić się od sąsiadów nie trzeba tylko żywopłotem, ale także różnorodną kompozycją z krzewów i drzew łagodnie otaczającą granice. Poza tym zastanów się jakie masz gleby.
Jak jesteś leniem, zrezygnuj z dużego trawnika.

jaremy
20-02-2011, 19:46
ale ja nie upieram się przy żywopło cie. myślałem np. o krzaku dzikiej róży. trawe akurat lubię kosić. ale chciałbym mieć również jakieś drzewko na dzialce zarowno owocowe jak i coś innego

duduś
20-02-2011, 22:14
mam pytanie do Elfi w imieniu mojego znajomego który jest starszym panem i niestety nie siedzi w internecie , ma on z żonką ziemię gdzie ponoć na górze jest jakaś warstwa ziemi ale dalej jest margiel ( ? margieł?) Chcą oni zrobić zasłonę z iglaków , czy jakieś rośliny sprostają tym warunkom?

Elfir
21-02-2011, 00:02
na glebach wapiennych dobrze rośnie zwykła sosna i świerk serbski

beatca
21-02-2011, 07:27
Elfir
Mam do Ciebie takie pytanie - czy żywopłot z ligustra nadaje się na ścianki altany? Czy Ty byś komuś zaproponowała takie rozwiązanie? Chodzi o względy praktyczne, czy nie będzie na przykład świetnym siedliskiem dla os, pszczół i innych.Mąż wykonał altanę jesienią, póki co sa to narazie 4 słupy i zadaszenie. Teraz (wiosną) trzeba będzie zrobić jakieś ścianki, aby było przytulniej, ale nie chcemy tradycyjnych drewnianych. Przyszło mi do głowy właśnie obsadzenie jej żywopłotem, ale nie wiem czy to do końca dobry pomysł. Bardzo prosze o radę i pozdrawiam serdecznie. Wiosna już niedługo

Elfir
21-02-2011, 13:13
lepsze byłyby pnącza na kratownicy. Żywopłot liściasty od wewnątrz altany nie będzie wyglądał zbyt ciekawie, chyba, żeby użyć jakiegoś gatunku cienioznośnego.

duduś
21-02-2011, 21:04
"""Chodzi za mną taki widok szpaleru kiedyś podpatrzony. 20m pęcherznicy "Diabolo", gęsto posadzonej i ładnie przyciętej na wys 1.2-1.5m. Pod nią rząd żółtej tawuły japońskiej, chyba nawet nie przycinanej. Efekt kolorystyczny gwarantowany przez cały rok. I na gorszym gruncie też by się pewnie sprawdził.""""- sprawdzi się na suchej glebie , jak sądzisz ?

Elfir
21-02-2011, 21:11
Na bardzo suchej i na piaskach rośliny będą słabo rosły.

duduś
22-02-2011, 20:21
ale jak zrobię dołki z żyżniejszą , to dadzą radę - bo na tych mioch piachach to widzę że nic się nie uchowa brrrrrrrrrrrrr....

Elfir
22-02-2011, 21:54
dadzą radę. Posadź pięciorniki

lady in red
22-02-2011, 22:11
witaj Elfir !
Mam w domu hiacynty i krokusy kupione w sklepie.Rośliny już przekwitły.Zastanawiam się czy cebule można posadzić do ogrodu?Czy przekwitnięte nadają się tylko do wyrzucenia?
Proszę o radę dla początkującej ogrodniczki :)

Tatarak
22-02-2011, 22:41
Nie wyrzucać!!!! Dać im odpocząć, jesienią wsadzić do ogrodu, za rok zakwitną znowu :) a potem jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz....

lady in red
22-02-2011, 22:52
Witam Tatarak !
Jak przechować cebulki do jesieni?Obciąć liście?
Dziękuję za odpowiedź :)

Elfir
22-02-2011, 23:36
na razie podlewaj umiarkowanie i czekaj aż liście same zaschną. Wówczas przestać podlewać i odłożyć w suche przewiewne miejsce.

duduś
23-02-2011, 09:58
Elfi --z pięciorników z opisu w Pinusie wynika że najlepszy pięciornik , najbardziej wytrzymały to
Pięciornik krzewiasty 'Sommerflor' - tak ??/

Elfir
23-02-2011, 14:12
nie wiem czy dokładnie ta odmiana, ale ogólnie pięciorniki są wytrzymałe na suszę.

Tatarak
23-02-2011, 14:31
Witam Tatarak !
Jak przechować cebulki do jesieni?Obciąć liście?
Dziękuję za odpowiedź :)

Lady, tak jak pisze Elfir - w końcu ona tu jest najbardziej kompetentna :)

duduś
24-02-2011, 07:46
elfir a który barwinek wytrzyma na pełnym słońcu i nie podlewany/

jaki
24-02-2011, 11:59
Nie wiem jaką odmianę barwinka mam. Ten mój rośnie w pełnym słońcu, podlewany przy okazji innych podlewań, rośnie super bez przerwy ma kwiatki.Stosowałam różne okrywowe ale ten przebił wszystkie

Elfir
24-02-2011, 12:21
duduś - żaden. To roślina leśna, wymaga cienia. Jeśli będzie w słońcu wymaga dużej ilości wody.
Duduś, po raz kolejny radzę ci wyszukiwać rośliny kierując się warunkami na działce a nie ich urodą. Przecież masz rewelacyjne wyszukiwarki na IBRO - zaznaczasz opcje gleba sucha, piaszczysta, lekka i wyskakuje cała lista roślin.

duduś
26-02-2011, 11:25
http://www.flickr.com/photos/brewbooks/244662623/
co za roślina otacza tą pergolę?

Elfir
26-02-2011, 11:56
Przecież zdjęcie jest opisane, to: Leptospermum laevigatum

Bełatka
26-02-2011, 16:52
Będąc w Castoramie dwa dni temu zauważyłam w dziale ogród przezroczyste pudełka z kłączami, albo korzeniami różnych roślin.
Niestety opisy na tych pudełkach były dla mnie zupełnie niezrozumiałe, ale kusiło mnie żeby coś takiego kupić i posadzić, bo obrazki oczywiście
i zdjęcia na pudełkach były wielce obiecujące. Poza tym ten sposób rozmnażania sugeruje, że się roślinka szybko rozrasta poprzez kłącza podziemne,
a u mnie właśnie mało roślinek, a te co są to tak jakoś wolno rosną, i mam dość już patrzenia na mój ugorek, chcę żeby coś wreszcie rosło.
Efir, czy przychodzi Ci do głowy coś na dość ciężką gliniastą glebę pod Krakowem, oczywiście mam na myśli te rośliny w Casto.
Na pudełeczkach oczywiście były napisy, ale z nazwami łacińskimi, ale ja mając internet sobie dopasuję.

Elfir
27-02-2011, 16:51
Nie wiem co jest w Castoramie, ale na gliny nadają się doskonale bylinowe dzwonki (Campanula), a także bergenia, hosty, pysznogłówka (Monarda), jezówka (Echinacea), floksy (Phlox) i na gliniastej zasadowej - zawilec (Anemone sylvestris)

Guliwerka
27-02-2011, 18:40
Mam pytanie o siatkę przeciw kretom. Na jakiej głębokości się ją układa, czy na całym ogrodzie czy tylko pod trawnikiem. I jaka powinna być metalowa czy plastikowa? No i czy jest skuteczna?

duduś
28-02-2011, 08:52
http://img97.imageshack.us/img97/171/img1368r.jpg (http://img97.imageshack.us/i/img1368r.jpg/)
Elfir czy ten krzew przemarzł???

Elfir
28-02-2011, 14:58
Mam pytanie o siatkę przeciw kretom. Na jakiej głębokości się ją układa, czy na całym ogrodzie czy tylko pod trawnikiem. I jaka powinna być metalowa czy plastikowa? No i czy jest skuteczna?

Tak, jest skuteczna. Układa się ja głównie pod trawnikiem z powodu tego, ze tam wyrządza największe szkody. Umieszcza się ok 10 cm pod ziemią

Elfir
28-02-2011, 15:03
Elfir czy ten krzew przemarzł???

Częściowo. Duża szansa, że odbije od korzenia, bo widzę jeszcze zielone listki.

duduś
04-03-2011, 09:42
Mam do Ciebie Elfirku jeszcze prośbę - mogłabyś odnieść się do takiej odpowiedzi ( podpowiedzi)
"zielony, idealnie dopasowujący się do ukształtowania terenu, szczelnie go pokrywający dywanowo to Juniperus Communis (jałowiec pospolity) "Corielagen" .
Jednocześnie zdecydowanie nie polecam "Wiltonii", bo nie pokrywa szczelnie gruntu i łatwo przebijają się przez niego chwasty"- prawda czy nie ???:))))

aniołek77
04-03-2011, 11:03
Witam wszystkich Forumowiczów wcale nie uśpionych przez zimę, gdyż dzięki Waszej pomocy (pod przewodnictwem Elfir oczywiście ;)) również i ja byłam aktywna korzystając z tej "skarbnicy" wiedzy.Powiem, że dzięki temu mogę pochwalic się już sporą listą artykułów, porad, zdjęc,projektów, pomysłów, a to wszystko zebrane i co najważniejsze przerobione.Dzięki temu coraz bardziej rysuje się też (tak niestety rysuje ze względu na finanse),ale małymi kroczkami rabatki będą powstawały-sukcesywnie co roku, nie, nie, nie chaotycznie (tak można by od razu pomyślec,ale przemyślane i dopasowane do całości), bynajmniej tak się będę starac,zgodnie ze wskazówkami Skarbnicy.Tak długo, aż me dziecię wyrośnie i wtedy myślę połowa z moich 14 arów będzie obsadzona,jak myślicie????;)

A teraz pytanie do ELFIRKA

Jak zakwalifikowac miejsce, w którym ma powstac rabata,które rano jest zacienione przez dom,a około 13 do samego zachodu jest w słońcu =-jako słoneczną?czy sadzic tam rosliny na miejsca słoneczne,czy półcieniste?
Czy rabata dopiero od 14 w pełnym słońcu to też =słonecznej (mam tak na połowie skalniaka), a druga połowa tylko od godz.15do zachodu,to chyba już cienista?
tego niestety nie znalazłam takdokładnie, żeby dopasowac do swoich warunków.
Będę wdzięczna za pomoc,chciałabym zrobic plan nasadzeń.
Pozdrawiam

duduś
04-03-2011, 23:17
Elfirku wracając do tego tematu

Witam .Mam ogromną prośbę do znawców roślin gł. iglaków . Na mojej POŚ ( oczyszczalnia) mam usypany nasyp , niewysoki . Ponieważ nie mogą tam rosnąć rośliny z rozbudowanym sys. korzeni , wymyśliłam ze posadzę tam rośliny iglaste płożące,odporne na suszę , na słąbą glebę , żeby nie chodzić koło nich za dużo. Chciałabym żeby rosły jakoś piętrami , wyższe dalej , niższe bliżej , ale jednocześnie żeby ich zieleń nie była taka sama ( chodzi mi o żółte, jasno , ciamno zielone , kolorowe ) Niestety nie umiem tak tego skomponować żeby zagrało . Czy miałby ktoś z Was pomysł , na taką górkę jak na zdjęciu w oddali po lewej stronie ?ma ona 10 m szerokości i 15 długości .
Zaczyna się przy tym białym leżaku a kończy w okolicach usypanej kostki granitowej . Dziękuję za zainteresowanie .

http://img52.imageshack.us/img52/6607/img0383e.jpg
co myślisz o obsadzeniou tego pagórka
Clematis Grupa Tangutica 'Lambton Park', botaniczny lub innymi clematisami , a może połączyć je z iglakiem Jałowiec pospolity 'Corielagan'???
?

Marzen7979
05-03-2011, 09:58
Witam, piszę po raz pierwszy, chociaż od forum jestem uzależniona od kilku miesięcy. Po przeczytaniu wielu cennych rad od Elfir, wiele mi się rozjaśniło w kwetii zakładania ogrodu. Mam jednak dwa pytania(jak na razie):lol2:1. Zamierzam posadzić żywopłot wzdłóż drogi na moim przyszłym podwórzu, po drodze będą jeździc samochody ciężarowe. Co będzię się lepiej nadawało, zatrzymywało kurz, dodam, że ziemia bardziej chyba piaszczysta, droga jest od zachodu, a żywopłot nie będzie miał żadnych podpór: tak więc- Grab , Ligustr czy Pęchęrznica? Pyt.2- Od strony południwej gdzie mam taras chciałabym posadzić drzewo, lub kilka drzew? Szybko rosnące aby był cień. Jakie to może być drzewko i w jakiej odległości mam je posadzić? Z góry dzięki za odpowiedź

Elfir
06-03-2011, 22:51
mogłabyś odnieść się do takiej odpowiedzi
prawda jest taka, że mnie osobiście się najbardziej podoba Juniperus procumbens "Nana" :)
Nie widziałam odmiany Corielagen na żywo. Jest kilkaset odmian jałowców. Nie znam wszystkich.

Elfir
06-03-2011, 22:52
Jak zakwalifikowac miejsce, w którym ma powstac rabata,które rano jest zacienione przez dom,a około 13 do samego zachodu jest w słońcu =-jako słoneczną?czy sadzic tam rosliny na miejsca słoneczne,czy półcieniste?


Myślę, że ponad 6 godzin słońca można zakwalifikować jako słoneczną. Co chcesz sadzić na niej?

Elfir
06-03-2011, 22:57
Co będzię się lepiej nadawało,

ad 1 ligustr
ad2 szybko rosnące - będzie problem, bo drzewa liściaste wymagają trochę czasu na rozbudowanie korony, która da cień. Ale najlepsze sa drzewka o dużych liściach - katalpa, klon. Najszybciej chyba będzie rósł klon jesionolistny - na kilka kolorowych odmian. Jak będzie za duży będzie wymagał strzyżenia
W jakiej odległości - to zależy od tarasu (z fundamentem?), czy jest zadaszony (liście w rynnach)? W południe cień jest najkrótszy, więc wymagałoby posadzenia drzewa jak najbliżej miejsca wypoczynku.

Elfir
06-03-2011, 22:58
Elfirku wracając do tego tematu

co myślisz o obsadzeniou tego pagórka
Clematis Grupa Tangutica 'Lambton Park', botaniczny lub innymi clematisami , a może połączyć je z iglakiem Jałowiec pospolity 'Corielagan'???
?

Miały byc trawy? :)
Powojniki są fajne, ale zimą dadzą ci wrażenie bałaganu.

duduś
06-03-2011, 23:25
trawy będą,!!! bo ja planuję otoczyć ten pagórek podkładami kolejowymi ( wpuszczonymi w ziemię) ,i zrobić z przodu ( na dole - na widoku - na wprost oczów- nie wiem jak to nazać ) takie zakole , wysepkę ( też odgrodzoną podkładami )i na niej posdzić trawy , dlatego cały czas tak wypytujęi kombinuję :))) no i nie wiem dalej czy może te powojniki połączyć z iglakami czy lepiej posadzić same ale kwitnące w róznych porach ( chociaż na upalne miejsca też ich za dużo chyba nie ma, jeszcze myślę , czytam , planuję - zobaczymy co wykombinuję :))

Elfir
07-03-2011, 10:20
te trawy nie zasłonią ci okrywowego jałowca?

Marzen7979
07-03-2011, 10:26
ad 1 ligustr
ad2 szybko rosnące - będzie problem, bo drzewa liściaste wymagają trochę czasu na rozbudowanie korony, która da cień. Ale najlepsze sa drzewka o dużych liściach - katalpa, klon. Najszybciej chyba będzie rósł klon jesionolistny - na kilka kolorowych odmian. Jak będzie za duży będzie wymagał strzyżenia
W jakiej odległości - to zależy od tarasu (z fundamentem?), czy jest zadaszony (liście w rynnach)? W południe cień jest najkrótszy, więc wymagałoby posadzenia drzewa jak najbliżej miejsca wypoczynku.

Dziekuję za szybką odpowiedź:yes:

Zielony ogród
07-03-2011, 10:47
teraz może mi sie uda uzyskać podpowiedź.....
ma dosyć długi podjazd pod dom, ok.40m. po lewej stronie sa rzedy krzewów owocowych (borówka amerkańska), to musi zostac tak jak jest, natomiast po lewej sa sosny, fragment tego widać na zdjęciu poniżej. na wprost podjazd będzie zakończony drewniana wiata garazową, jakieś kratki pergole itp, ale to później, tej wiosny mam zaplanowane wykończenie lewej strony podjazdu. wystawa południowa, gleba piaszczysta, bardzo sucha. korzenie sosen, opadające igły. Zaplanowałam 40 szt. jałowców tamariscifolia, na drugim planie 20szt. jałowca old gold, w połowie drogi zatoczka z ławką i brzózka za plecami ławeczki, dwie tuje-kule po bokach ławeczki. Będą dwa równoległe węże nawadniające. Może jeszcze kosodrzewina? Sama juz nie wiem.
Mam dwa duże biegające psy, więc rosliny muszą być odporne. Czy mój pomysł jest dobry?

http://i1.fmix.pl/fmi1769/c96a608d000d73694cec2169/zdjecie.jpg (http://www.fmix.pl/zdjecie/2290362/listopad2010-001)

nitubaga
07-03-2011, 12:16
Elfir mam pytanko... moja wierzba hakuro coś tam ;) ma zupłenie brązowe liście i wszystki pędy.. przemarzła? czy to w miare normalne? nie wiem jeszcze jak się z nią obachodzic bo to jej pierwszy rok u mnie.

Elfir
07-03-2011, 19:49
t
Mam dwa duże biegające psy, więc rosliny muszą być odporne. Czy mój pomysł jest dobry?

Przy psach to ja bym się skupiła na oddzieleniu tych jałowców berberysem.

Elfir
07-03-2011, 19:51
Elfir mam pytanko... moja wierzba hakuro coś tam ;) ma zupłenie brązowe liście i wszystki pędy.. przemarzła? czy to w miare normalne? nie wiem jeszcze jak się z nią obachodzic bo to jej pierwszy rok u mnie.

zimą nie powinna mieć wcale liści :)
Odłam jeden pęd i zobacz czy jest w środku biały/zielony czy zbrązowiały.
To jest raczej mrozoodporna roślina w dodatku doskonale sobie radzi z odrastaniem po silnym cięciu.

nitubaga
07-03-2011, 20:35
Oki dzięki.... ide zrobić mojej hakiro hara-kiri ;)

Zielony ogród
07-03-2011, 21:37
Przy psach to ja bym się skupiła na oddzieleniu tych jałowców berberysem.

na szczęście psiuny maja gdzie biegać, czasami tylko im się zdarzy coś złamać, staram sie nie sadzić nic na ich ścieżkach i w rabatki sie nie pchaja. Jak gdzieś robią przełaje, to im te ścieżki płytami kamiennymi utwardzam i jest spokój. o berberysach nie pomyslałam, bo zależało mi na zieleni zimą. pod tymi sosnami to nawet perz nie rosnie...

Marzen7979
07-03-2011, 21:45
Witam, mam pytanie odnośnie ligustra, czy naprawdę tak powoli przyrasta? a jam mam go sadzić, czy lepiej będzie w dwóch rzędach, a jak gęsto go sadzić? A jeśli chodzi o przycinanie, to mam go przyciąć zaraz po posadzeniu, jak będzie jeszcze bardzo mały?

Elfir
08-03-2011, 01:25
ligustr wcale wolno nie przyrasta, w dobrych warunkach można osiągnąć nawet 30 cm.
Najbardziej będzie gęsty sadzony w 2 rzędach, co 30 cm. Nalezy go skrócić min o połowę. On bardzo kiepsko regeneruje od dołu i jeśli nie zagęści się jak jest młody, to potem dołem żywopłot będzie ażurowy.

Mohag
08-03-2011, 09:39
Wlasnie mialam zapytac to co Nitka ... ide lamac moje Harakiri, bo tez maja brazowe liscie i jakies takie brazowawe te swoje pedy.
Elfiku - poludniowy-zachod czyli polska Toskana - drugi tydzien slonca, w nocy lekkie przymrozki ot tak miedzy 0 a -2 - na przyszly tydzien zapowiadaja wieksze ocieplenie - moge wkopac pare krzaczorow? chce miec to juz z glowy i chociaz w tym miejscu wysciolkowac kora, bo mnie ten ziemny brud juz slabi. Wbilam lopate - ziemia na ta glebokosc sucha i w miare ciepla.

Marzen7979
08-03-2011, 09:51
Elfir, dziękuje za odpowiedź :yes:

Elfir
08-03-2011, 16:47
mohag - sadzisz doniczek? Jeśli to są gatunki w pełni mrozoodporne to ok, ale jeśli te krzewy stały w ogrzewanym pomieszczeniu to nie radzę.

Mohag
08-03-2011, 20:05
Z doniczek, calkiem mrozoodporne ale u ogrodnika staly w cieplarni - niby zimnawo tam bylo ale nie tak jak na dworze. Dzieki, to jeszcze sie wstrzymam do konca miesiaca, bo ogrodnik powiedzial ze pod koniec marca poczatek kwietnia mozna sadzic ... no trudno, myslalam ze przyspiesze :lol2:

Elfir
08-03-2011, 20:21
ale przecież wcześniejsze sadzenie ci nic nie da. Rośliny i tak rozpoczną wegetacje dopiero przy odpowiedniej temp. powietrza i gleby.

Mohag
08-03-2011, 20:31
Tak ale chcialam sie ich pozbyc z chalupy, to raz a po drugie mogla bym juz wysciolkowac kora i bylo by juz "czysto" i miala bym to z glowy - ja jakos tak bardzo za zielenina nie przepadam :rotfl: