PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania do Elfir - forumowej ogrodniczki



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

Elfir
06-05-2011, 20:37
Gdzie mieszkasz, skoro u was nie było przymrozków? W Polsce były w zeszłym tygodniu przymrozki nawet do -11 stopni w nocy.
Nic się z tym nie robi. Roślina musi sobie sama poradzić.

molus
06-05-2011, 20:39
Mieszkam w Mielcu, Kotlina Sandomierska.

Elfir
06-05-2011, 20:53
z tego co widze w necie, sandomierscy sadownicy też mają straty w sadach, więc chyba jednak były.

Magus
06-05-2011, 21:16
Elfir,

Szukajac bazy danych o drzewach natrafilem na http://www.zszp.pl. Calkiem fajna baza z rozbudowana mozliwoscia wyboiru kryteriow wyszukiwania.
Mam jednak watpliwosc. Zaproponowalas na moja gliniasta glebe klon okraglolistny, jednak w tej bazie ma zapisane:

ph podłoża pH lekko kwaśne
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa, próchniczna

I tu jestem w kropce - jak mam traktowac takie informacje, niejako sprzeczne z tym co mi poradziles.
Ph mojej gleby jescze nie znbam, ale moge zalozyc,ze skoro to glina to bedzie co najmniej lekko zasadowa.

Drzewko mi sie bardzo podoba (najblizsze do klonu palmowego i japonskiego), ale czy faktycznie sobie poradzi u mnie?

Poratuj prosze rada, bo zaczynam miec zamet w glowie :(

molus
06-05-2011, 21:27
No to pewnie były :) Dzięki.

Skoro już tu dotarłam to prosiłabym bardzo o pomoc w zmianie nasadzeń przed moim domkiem. Jak na razie zrobił nam się mały śmietniczek.

http://i723.photobucket.com/albums/ww233/agnieszka1977/pi.jpg

http://i723.photobucket.com/albums/ww233/agnieszka1977/IMG_7028.jpg

Elfir
06-05-2011, 22:13
Zaproponowalas na moja gliniasta glebe klon okraglolistny, jednak w tej bazie ma zapisane:


Ja po prostu szukam w innych bazach :) A dokładniej na IBRO wg. kryterium gleba żyzna, obojętna, ciężka (glina jest glebą ciężką)
Albo tu: http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_be5a.html - gleba wilgotna, ilasta, odczyn lekko zasadowy
http://www.fs.fed.us/database/feis/plants/shrub/acecir/all.html - gliny, iły, gliny piaszczyste

Wyczytałam, że lekko kwaśna gleba przyczynia się do lepszego wybarwiania jesienią.

Elfir
06-05-2011, 22:15
Skoro już tu dotarłam to prosiłabym bardzo o pomoc w zmianie nasadzeń przed moim domkiem. Jak na razie zrobił nam się mały śmietniczek.


Ja bym po prostu urozmaiciła obsadzając te karłowe iglaki płożącymi bylinami: żagwin, floks, rogownica, dzwonki, itd.

Magus
06-05-2011, 22:30
Ja po prostu szukam w innych bazach :)

Skad wynikaja rozbieznosci wbazach? Ktora mozna uznac, za najbardziej trafna?
Nie chce eksperymentowc - chce cos posadzic, i zeby roslo :) Swoja droga w okolicy rosnie sporo wiekszych drzew - m.in. deby, klony, modrzewie. Moze wiec nie jest tak zle? Sama gleba tez jest dosc zyzna (opinia tubylcow).

No niestety wiem, ze bardziej kwasne gleby daja lepsze rezultaty w ogrodnictwie... od biedy kupie troche torfu i wymieszam z humusem i dopiero tym zasypie gline. Ew. tam gdzie beda drzewka troche wykopie.

Z drugiej strony - moze wystarczy czesciej nawozic?

Z innej beczki - gdzie w okolicach Wieliczki sa jakies fajne szkolki z drzewami?

izaa
06-05-2011, 22:48
Zanim te świerki osiągną taka wysokość, by być "ciężkie", skarpa sie dawno ustabilizuje. Świerki mogą rosnąc na słońcu, ale będą wymagały podlewania, tak samo jak żywotniki które rosną obok.
Hortensja wymaga gleby lekkiej, żyznej, lekko kwaśnej. Trzeba by przygotować specjalnie dla niej stanowisko. Jaka to jest hortensja? Ogrodowa będzie wymagała stanowiska lekko ocienionego w południe, np. pod okapem większych drzew. ładnie wygląda w grupie koleżanek w towarzystwie kalin, host, paproci, bzu koralowego "aurea", magnolii, klonów orientalnych, świerków wschodnich.

Elfir - dziękuję Ci dobra kobieto

Hortensja to niebieska hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Tak stoi na etykiecie.

Elfir
06-05-2011, 23:06
Sama gleba tez jest dosc zyzna (opinia tubylcow).

Glina jest żyzna. Ten klon nie pochodzi z Azji, więc ma inne wymagania niż azalie i klony japońskie.
W naturze rośnie w podszycie lasów daglezjowych. Ja bym bardziej brała pod uwagę opracowanie amerykańskie niż polskie - w końcu oni piszą o swym rodzimym gatunku, rosnącym u nich w lasach.
Kwaśna gleba wcale nie daje jakiś super efektów. To mit!
Najlepsze efekty daje gleba dobrana do konkretnego gatunku - wiele roślin rośnie wręcz źle w kwaśnej glebie (np. żywotniki, perukowiec, lawenda)
Największym niebezpieczeństwem gliny jest złe odprowadzanie wody z obrębu korzeni, ale akurat ten klon w naturze rośnie na glebach wilgotnych i mokrych, przy brzegach strumieni. Jeśli glina jest bardzo ciężka albo bardzo zasadowa, wówczas rzeczywiście dobrze jest wykopać większy dół i wsypać mieszaninę ziemi rodzimej i substratu torfowego lub kwaśnego torfu.

joaniko
07-05-2011, 00:03
Elfir prosze odpowiedz na dwa pytania.
1. Czy jest szansa w obecnym sezonie na ponowne pojawienie sie lisci u zmarznietego krzewu magnolii (pozno kwitnącej, zresztą kwiatów pąki tez zmarzły), grójecznika, tulipanowca?
2. Mam dwa worki nawozów, z którymi nie bardzo wiem co poczac: siarczan amonu i siarczan potasu, obydwa zakupiłam do hortensji-tyle pamietam, czy inne roslinki tez moga skorzystac z tego dobrodziejstwa jesli tak, to kiedy podsypac?
dziekuje bardzo z góry za odpowiedzi.

Elfir
07-05-2011, 13:02
Krzewy powinny odbić.
Nawozy siarczanowe można użyć pod rośliny lubiące kwaśne i lekko kwaśne gleby. Z tym, że siarczan potasu stosować bardzo ostrożnie - rzadko zdarza się, że w glebie nie ma potasu, a użycie zbyt dużej dawki może zasolić glebę.

MarzannaPG
07-05-2011, 19:12
A ja mam pytanie odnośnie jodły koreańskiej: mam ją już 4 rok, ładna jest i zdrowa, ale dotąd nie wydała fioletowych szyszek, ze względu na które ją kupiłam. Myślałam, że musi troszkę podrosnąć, więc jakie było moje zdziwienie, gdy zakupiona w tamtym roku acrocorona (świerk chyba) już w tym roku ma ozdobne czerwone szyszki. :eek:
Co może być przyczyną braku szyszek na koreance? Może rośnie w nieodpowiednim miejscu: wprawdzie od południa, ale ma półcień od brzózek, które ostatnio wybujały (wcześniej koreanka rosła bardziej 'na patelni", ale też się nie kwapiła do wydania szyszek). Może brak jakiś minerałów? Jest jakiś specjalny preparat? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Elfir
07-05-2011, 23:53
chyba jednak za młoda jest jeszcze.

tenia50
08-05-2011, 01:00
witam wszystkich serdecznie Elfir podpowiedz proszę

wymyśliłam sobie, i nie wiem czy to ma sens

z różnych przyczyn zmuszona byłam do zmiany koncepcji w wyglądzie ogrodzenia

mam teraz piekną bramę i furtkę ale już panele pozostawiają dużo do zyczenia
chcę to zamaskować bluszczem zimozielonym a pomiędzy co jakieś 4m wetknąć dzikie wino, które w jesieni wybarwia się na piękny czerwony kolor

zgromadziłam już szczepki ale cos nie chcą wypuścić korzonków czekać jeszcze że może wypuszczą, czy po prostu pójść i zakupić gotowe sadzonki

tu gdzie mieszkam pleni się to zielone jak chwast, wręcz trzeba z tym walczyć a w wodzie się leni i korzonków nie puszcza

może coś źle robię

Elfir
08-05-2011, 09:51
nie wiem jak zostały pobrane i przygotowane szczepki, więc tu nie potrafię się wypowiedzieć, czy wypuszczą czy nie.

kala67
08-05-2011, 10:01
Witam ponownie:)
potrzebuje pomysłu na jakieś drzewka, które urosną na wysokość ok. 2 m - nie większe , bo to będzie z przodu domu.
Dzis wsadziłam sobie leszczyne na pniu oraz lilak pełnokwiatowy na pniu, wygląda to tak:
https://lh3.googleusercontent.com/_QziNhVXF5qI/TcV783ciPvI/AAAAAAAAHV0/rixcuX8RUYw/s640/DSCN0325.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/_QziNhVXF5qI/TcV8E1Cg-RI/AAAAAAAAHV4/qYrvk5FUHFA/s640/DSCN0329.JPG

I zalezy mi aby te drzewka chociaż troche było widać od drogi;) czyli aby wystawały nad płot.
Natomiast od środka mają tworzyć ściane-tło do niższych kompozycji roślinnych:)
czy mogę prosic o jakies sugestie????:)

duduś
08-05-2011, 10:43
Elfir- wracając do tego 1 zdjęcia jak gęsto posadzić Wiltoni aby uzyskać efekt takiego zadarnienia ( po jakim czasie??)
I jeszcze jedno gdybyś miała w dwóch słowach określić czym różnią się azale od rododendronów ( czy jest jakaś różnica w miejscu - chodzi o nasłonecznienie )

duduś
08-05-2011, 11:19
aha i jeszcze jaka roślina jest za sosną : Sosna górska syn. kosodrzewina
w PINUSIE na 1 zdjęciu

ana-76
08-05-2011, 11:34
dwa dni temu kupiłam świerki,posadzilam byly sliczne dzisiaj patrze a niektóre młode przyrosty są brązowawe, co się z nimi stało? przymarzły? nie bylo dzisiaj przymrozków... co z nimi teraz zrobić?
http://www.klima-med.com/mmap/swierk.jpg

jata
08-05-2011, 12:34
Witam
Mam bardzo nasłoneczniony taras od strony południowej, przy którym jest skarpa. Próby jego zasłonięcia i zacienienia nie powiodły się. Chcemy go zatem zostawic słonecznym- na chłodniejsze dni i wieczory, a na upały zrobić kącik przy płocie od strony południowej w pobliżu domku -drewutni. Od strony sąsiada rosna tam leszczyny oraz czarny bez - niesadzone samosiejki. Ja chciałam u siebie zostawić tawkę, posadzić po bokach np. 2 wiązy camperdowni, podsadzone cisami, względnie jakieś cienioznośne trawy. Nie mam pomysłu jednak co posadzić przy płocie od strony sąsiada z leszczynami. Myślałam już u grabie fastigiata w liczbie 12 sztuk (długośc tego płotu na odcinku jaki chcę zagospodarować to 6 m), ale czy gałęzie leszczyny nie wygną graba?. Tam gdzie jest drewutnia między drewutnią a płotem mam zamiar posadzić na ziemi jako roślinę zadarniającą bluszcz i on jest widoczny na zdjęciach w doniczkach, tam bluszcz piął by się też z czasem po moim plocie. Na części, gdzie planuje kącik wypoczynkowy chciałabym jednak większą zaporę...
Pytanie co radzisz posadzić po mojej stronie płotu ??gleba gliniasta, tam wilgotna.
[img=http://img809.imageshack.us/img809/5219/dscn3228.th.jpg] (http://img809.imageshack.us/i/dscn3228.jpg/)
[img=http://img200.imageshack.us/img200/944/dscn3229u.th.jpg] (http://img200.imageshack.us/i/dscn3229u.jpg/)

jata
08-05-2011, 12:55
I pytanie drugie. Mam działkę ok. 1700 m. Jakaś połowa, gdzie stoi dom jest w miarę zagospodarowana, w każdym razie raczej mamy jakieś tam plany i je realizujemy - ścieżki, klomby, mini sad, raczej wszystko natuaralnie, z tym że trochę kolorowo, to jest np. czerwonolistne śliwy Pissardi, złociste jałowce itp. Druga część, czyli jakieś 800 m porośnięte jest koszoną przez nas łąką, a przy płocie od strony północono -wschodniej posadzone mamy w kolejności -daglezje, świerk kłujący, jałowiec chiński (bdb), świerk serbski, jalowiec chiński, świerk serbski, świerk kłujący, świerk jakiś zwykły, lilak pospolity w formie drzewka (2 szt), trzy graby fastigiata, kalina, brzózka, a pod nią jodła koreańska, mahonia, irga pozioma, potem w rogu są 2 śliwki samosiejki, a potem od strony południowej (czyli na moją działkę pada cień od nich) 5 sosen (2 czarne i 3 thunberga danych bliższych nie znam) 1 rokitnik. Wszystko za wyjątkiem grabów, sadzone przed budową w 2003-2005r. Wzrost minimalny ! (nawet daglezja). Nie mam pomysłu jak do dalej zagospodarować !! Raczej naturalnie, pod drzewami jakieś jałowce, sosny karłowe, berberysy, pęcherznice, irgi względnie okrywowe róże itp. (w zalezności od oświetlenia)
Ale czy mogę jeszcze sadzić wyższe dzewa, np. przed grabami glediczije, obok brzozy brzozę golden triumph, a koło sosen duży klon, np. faasen black (sorry jesli pomieszalam pisownę). Dla mnie ogród będzie na jakieś 40 lat zakladając, że dożyję 80 lat. Gleba gliniasta, ale tam gdzie daglezja itd baaardzo sucha kamienista.
[img=http://img600.imageshack.us/img600/4691/dscn3231h.th.jpg] (http://img600.imageshack.us/i/dscn3231h.jpg/)
[url=http://img841.imageshack.us/i/dscn3230d.jpg/][img=http://img841.imageshack.us/img841/5713/dscn3230d.th.jpg][/url

Elfir
08-05-2011, 18:16
potrzebuje pomysłu na jakieś drzewka, które urosną na wysokość ok. 2 m
(...)
I zalezy mi aby te drzewka chociaż troche było widać od drogi;) czyli aby wystawały nad płot.
Natomiast od środka mają tworzyć ściane-tło do niższych kompozycji roślinnych:)


2 m to mają krzewy a nie drzewa.

Elfir
08-05-2011, 18:21
Elfir- wracając do tego 1 zdjęcia jak gęsto posadzić Wiltoni aby uzyskać efekt takiego zadarnienia ( po jakim czasie??)
I jeszcze jedno gdybyś miała w dwóch słowach określić czym różnią się azale od rododendronów ( czy jest jakaś różnica w miejscu - chodzi o nasłonecznienie )

Witonii 2-3 szt/m2
Azalie zrzucają liście na zimę i w związku z powyższym mogą rosnąc na słońcu
Różaneczniki sa zimozielone i dlatego wolą cień i półcień.

Elfir
08-05-2011, 18:26
Nie mam pomysłu jednak co posadzić przy płocie od strony sąsiada z leszczynami.
Ja bym puściła na ogrodzenie bluszcz i posadziła na jego tle jakieś drzewa, które rzucą cień.

mikiada
08-05-2011, 18:27
Elfir - potrzebuję Twojej pomocy. Zakładamy trawnik i dostałam "zlecenie" od męża - znaleźć geowłókninę i korę.. Jaką geowłókninę? wiem tylko tyle że ma być czarna.. a tu różne szer., grubości.. jaka jest najlepsza pod korę? kiedyś posadzimy tam jakieś "krzaczki". Gdzie kupić tanio korę i geowłókninę w Poznaniu lub okolicach?

Elfir
08-05-2011, 18:31
I pytanie drugie.

Możesz sadzić, ale pamiętaj, że jak przed iglakiem posadzisz liściaste drzewo, to ono będzie rzucać cień na iglaka, przez co iglaki mogą zrzucać dolne gałęzie i robić się ażurowe.
Jesli ziemia jest zbita, mocno gliniasta, nie ma podlewania, to rośliny zużywają dużo energii na przebijanie się korzeniami przez grunt, bryły korzeniowe pewno sa małe, dlatego część naziemna kiepsko rośnie.

Elfir
08-05-2011, 18:39
Jaką geowłókninę? wiem tylko tyle że ma być czarna.. a tu różne szer., grubości..jaka jest najlepsza pod korę? kiedyś posadzimy tam jakieś "krzaczki". Gdzie kupić tanio korę i geowłókninę w Poznaniu lub okolicach?

Włóknina nie musi być gruba, starczy 50g/m2. Szerokość - to już zależy jakie szerokie są rabaty.
Ja nie zajmuję się osobiście zakładaniem ogrodów, więc nie kupuję kory i włókniny bezpośrednio. Zwykle robią to za mnie wykonawcy, oni maja swoje prywatne dojścia, którymi się specjalnie nie chwalą, bo konkurencja nie śpi.

mikiada
08-05-2011, 19:00
Dziękuję za radę bo już chciałam kupować ok. 150g.. niepotrzebnie... to szukam dalej dobrego źródła.

duduś
08-05-2011, 21:12
Elfir czy
Sosnę Schwerina 'Wiethorst' tykają jakieś choroby??

ana-76
08-05-2011, 21:28
Elfir ponawiam pytanie odnośnie tego świerka, co z nim zrobić?

Aneczka'
09-05-2011, 08:15
Witam, mam pytanko posiałam trawę tydzień temu, kilka ździebełek już wzeszło... siałam pierwszy raz i nie wszystkie nasiona są przykryte warstwą ziemi. Brat mi powiedział żeby przewałować jeszcze raz bo te nasiona które leżą na wierzchu nie wzejdą... Nie wiem co robić bo byłam pewna, że teraz nie można deptać a tym bardziej wałować... Plis Elfir podpowiedz...

efilo
09-05-2011, 08:26
ja nie miałam ani jednego nasionka przykrytego i mam trawnik

Aneczka'
09-05-2011, 08:31
Tak myślałam, że On mi tu jakąś kichę wciska... Dzięki bardzo zostawiam tak jak jest. Nareszcie robi się ciepło (polski biegun zimna) mam nadzieję, że w tym tygodniu trawka ruszy z kopyta... Pozdrawiam!

kawucha
09-05-2011, 09:54
witam, wróciłam od teściowej i mam pytanie dotyczące rośliny (niedawno wsadzona, krzew lub niziutkopienne drzewko ozdobne), wygląda z daleka jak wawrzynek kwitnący (różowe kwiaty a na końcu pędów jakby pióropusze z liści), ale że to maj, to na pewno nie wawrzynek... Nie przyglądałam się z bliska ani tez nie mam fotki... Co to może być? Proszę o pomoc.

jata
09-05-2011, 10:01
Ja bym puściła na ogrodzenie bluszcz i posadziła na jego tle jakieś drzewa, które rzucą cień.

Dzięki !też myslałam o takim rozwiązaniu, a jakieś sugiestie co do drzew. Będę wdzięczna
A odnośnie nierośniięcia drzew sadzonych w 2003r. to też myslę, że to przez brak podlewania, nawadniania nie mam, to co ręcznie podlewać w czasie suszy, obficie co 3-4 dni ??

fredzia-phiphi
09-05-2011, 13:14
Witam, mam takie dwa pytania:
1. Czy mogę położyć agrowłókninę pod krzewami ozdobnymi, bez usuwania chwastów i trawy i bez sypania kory? - jest to rozwiązanie tymczasowe, póki tam nie mieszkam i nie mogę się często zajmować ogrodem.
2. Czy agrowłóknina przepuszcza wodę? Czy trzeba robić duże otwory pod krzewami, tak żeby deszcz padał bezpośrednio na ziemię, czy wystarczą małe otwory a deszcz przesiąknie przez agrowłókninę?
Pytam się bo już kupiłam te włókninę, czarną, 50g/m2, polewałam wodą i widzę, że ta woda potrafi stać godzinami??

jaki
09-05-2011, 13:42
ja mam to samo na jodle co Ana 76, myślę że to od tych przymrozków ale nie jestem pewna.

efilo
09-05-2011, 14:32
elfir
z jakich gatunków można uzyskać taki efekt? zapewne z wielu ale może choć kilka na dobry początek, najbardziej mi zależy na nazwaniu tego płożącego po lewej

http://img541.imageshack.us/img541/2782/img3713t.jpg

Elfir
09-05-2011, 14:33
Sosnę Schwerina 'Wiethorst' tykają jakieś choroby??

Tykają, jak każdą roślinę.

Elfir
09-05-2011, 14:34
Elfir ponawiam pytanie odnośnie tego świerka, co z nim zrobić?

Mozna przyciąc przemarznięte przyrosty, albo poczekać i otrzepać z uschniętych igiełek.

Elfir
09-05-2011, 14:36
Brat mi powiedział żeby przewałować jeszcze raz bo te nasiona które leżą na wierzchu nie wzejdą...

Nasiona się zagrabia, posypuje ziemią lub dociska do gleby, żeby miały możliwie duży kontakt z wilgotnym gruntem, bo wówczas kiełkują szybciej. Jeśli wierzchnia warstwa gleby szybko się wysusza, to faktycznie trawy mogą wschodzić bardzo słabo lub wcale.

Elfir
09-05-2011, 14:38
wygląda z daleka jak wawrzynek kwitnący (różowe kwiaty a na końcu pędów jakby pióropusze z liści),

nic mi teraz nie przychodzi na myśl, poza jakąs wczesną azalią.

Elfir
09-05-2011, 14:39
A odnośnie nierośniięcia drzew sadzonych w 2003r. to też myslę, że to przez brak podlewania, nawadniania nie mam, to co ręcznie podlewać w czasie suszy, obficie co 3-4 dni ??

Najszybciej będzie rósł klon jesionolistny (ma kolorowe odmiany), który radzi sobie z glinami.

Ja bym drzew posadzonych dalej nie podlewała. Trudno, muszą sobie poradzić. Bo będzie tak, że podlejesz, one się do tego przyzwyczają a potem wyjdziesz na wakacje i z braku wody uschną.

Elfir
09-05-2011, 14:41
1. Czy mogę położyć agrowłókninę pod krzewami ozdobnymi, bez usuwania chwastów i trawy i bez sypania kory? - jest to rozwiązanie tymczasowe, póki tam nie mieszkam i nie mogę się często zajmować ogrodem.

Można położyć, ale nie ograniczy to znacząco wzrostu chwastów. Chwasty mogą się przebić przez materiał.



2. Czy agrowłóknina przepuszcza wodę?

Częściowo przepuszcza.

Elfir
09-05-2011, 14:43
z jakich gatunków można uzyskać taki efekt? zapewne z wielu ale może choć kilka na dobry początek, najbardziej mi zależy na nazwaniu tego płożącego po lewej


Po lewej jest zwykły jałowiec płożący lub rozesłany. Widzę też karłowe formy cyprysika tępołuskowego, choiny Jeddeloh i w tle coś strzyżonego, ale za słaba jakość zdjęcia.
Widzę, że nie chcesz się trzymac projektu? :>

efilo
09-05-2011, 15:22
staram się bo naprawdę mi się podoba ale troche mi nie wyszło bo projekt sobie a realia sobie - schodki w stosunku do projektu są troszkę bardziej na prawo w związku z tym rabata jest jakby troszkę rozciągnięta. a przy tym L w wierzchołku ma przewężenie które dzieli to na dwie rabaty. zostało mi trochę miejsca pomiędzy rozplenicami a rabatą inspirowaną japonią i chciałabym coś dosadzić utrzymując konwencję. być może to moja wina - może powinnam te rozplenice troszke bardziej rozciągnąć i jedną z kosodrzewin zahaczyć jeszcze o tą 'drugą' rabatę - pomyślałam sobie jednak że może coś tam ciekawego ale niewielkiego dokomponować. na razie szukam inspiracji. przyznam że w miniaturowych iglakach nie siedzę więc idzie mi ciężko :)

tu dotychczasowy efekt - czeka na żwirek :)
http://img34.imageshack.us/img34/9808/aaasl.jpg

P.S. Umbraculifera to nie pomyłka tylko wypadek przy pracy :) wsadziłam bo nie mam jeszcze aristaty a wolałam ją zadołować. pytanie czy nie mogłaby tak zostać?

Elfir
09-05-2011, 15:41
Aristatata i umbraculifera maja odmienny typ wzrostu. Z czasem umbraculifera może być zbyt szeroka i niska jak na to miejsce. Tam jest pusta ściana, chciałam na jej tle wyeksponować coś wyższego, o zdecydowanym pokroju.

Rozplenice zajmują z czasem 70-80 cm średnicy, więc trzeba uważać, czy będzie miejsce. Płożący jałowiec ma 1,5-2 m średnicy.

chopinetka
10-05-2011, 15:05
Witam
Elfirku mam nowy problem. Coś mi czernieją liście gruszy Konferencji. Zauważyłam to już na jesieni ubiegłego roku, pozbierałam liście i spaliłam. Wiosną zrobiłam trzy opryski na grzyba różnymi preparatami ale widzę, że coś niedobrego się dzieje.Jak zaradzić? Szkoda by mi było tej gruszy bo widzę, że w tym roku mogę pojeść pysznych gruszek.

pozdrawiam

piozdrawiam

ewosek
10-05-2011, 20:51
mam problem z moją wierzbą Hakuro - mam ją 2 lata. Przesadzałam ją z pełnego słońca w półcień (od 13 pełne słońce, a wcześniej cień daje dom) na początku wiosny. Stoi blisko ściany domu, zrobiłam rabatę wzdłuż zachodniej ściany. Po przesadzeniu wypuściła listki i myślałam, że ma się dobrze - nagle bardzo zwolniła i ma tych listków trochę na końcach gałązek. Do tego zeszłotygodniowy śnieg i przymrozek chyba jej dobrze nie zrobił :/ W środku korony kilka cieniutkich gałązek ma wyschniętych.
Co mogę zrobić, żeby jej pomóc? Jakiś nawóz, czy może przyciąć jej gałązki, żeby pobudzić wzrost? W zeszłym roku cięłam ją jak tylko mi coś nie pasowało w pokroju i rosła jak szalona, to może ją podetnę i jej to pomoże? Tylko jak ją podetnę to jej większość tych listków zetnę i będzie suchy chochoł :/
Elfir poradź coś :(

Elfir
11-05-2011, 00:58
Coś mi czernieją liście gruszy Konferencji.


To nie przymrozek? Bo trochę wcześnie na objawy choroby.
Może niedobór potasu?

Elfir
11-05-2011, 00:59
czy może przyciąć jej gałązki, żeby pobudzić wzrost?
Ta wierzbę tnie się krótko przy miejscu szczepienia wiosną a potem dowolnie w sezonie.

Matilde1
11-05-2011, 10:48
Elfir, jaki nawóz zielony warto zastosować na glinie? Najlepiej taki, który mogę posiać jeszcze teraz.

pozdrawiam

Matilde1
11-05-2011, 13:37
Znalazłam info, że na glinę łubin niebieski. A czy teraz mogę go posiać?

Tatarak
11-05-2011, 13:58
Możesz siać teraz, aż do sierpnia - kiedyś sprawdzałam :)

Matilde1
11-05-2011, 14:07
Możesz siać teraz, aż do sierpnia - kiedyś sprawdzałam :)
:-) Dzięki

Magus
11-05-2011, 16:48
Elfirko,

A co bys poradzila na wzmocnienie skarpy - mam dwie skarpy - jedna ok 1,5m przewyzszenia, druga ok 2m. Na dzin dobry pojdzie siatka z wlokna kokosowego (albo pp, zaleznie co bedzie tansze) i na to troche humusu i nasiac trawy.

Ale zastanawiam sie czy nie da sie tam posadzic jakies niskie krzewy - coby ladnie wygladalo i skarpe utrzymalo.
A moze cos w rodzaju malin/jezyn by sie nadalo? Jak nie to cos stricte ozdobnego (liscie/kwiaty) tez bedzie git :)
Inny pomysl to zalozenie skalniaka - utrzyma sie?

Elfir
11-05-2011, 18:07
zależy jaki jest kąt nachylenia. Na ostrym zboczu jak chcesz kosić trawę? Albo jak chcesz zabezpieczyć ziemię nasypaną na włókno kokosowe przed spłukaniem przez deszcze?
Na bardziej ostrych skarpach stosuje się hydrosiew - nasiona sa pod ciśnieniem wody "wtłaczane" w glebę. Przez co nie są wywiewane czy spłukiwane do czasu wykiełkowania.

W każdym razie można zrobić skalniak lub obsadzenia z krzewów lub trawnik. Co się podoba. Może być nawet murek oporowy. Kwestia kosztów.

duduś
11-05-2011, 22:07
Elfir ( wracając o tego zdjęcia z Wiltoni i karłowych , kulistych iglaków ) czy nie uważasz że na tym zjęciu w pierwszej kompozycji można by zamiast tych kulistych iglaczków "użyć" niedżwiedziego futra - tej trawy , bo ona też chyba powoli rośnie i ma kulisty pokró j

Magus
11-05-2011, 22:17
zależy jaki jest kąt nachylenia. Na ostrym zboczu jak chcesz kosić trawę? Albo jak chcesz zabezpieczyć ziemię nasypaną na włókno kokosowe przed spłukaniem przez deszcze?
Na bardziej ostrych skarpach stosuje się hydrosiew - nasiona sa pod ciśnieniem wody "wtłaczane" w glebę. Przez co nie są wywiewane czy spłukiwane do czasu wykiełkowania.

W każdym razie można zrobić skalniak lub obsadzenia z krzewów lub trawnik. Co się podoba. Może być nawet murek oporowy. Kwestia kosztów.

Planowalem polozyc trawnik z rolki ... - odpada problem z wymywaniem nasion.
Kat nachylenia ok 45st.

A wracajac do pytania - jakie gatunki bys polecila na taka skarpe? (gleba gliniasta)

Elfir
12-05-2011, 00:16
na glinie może rosnac snieguliczka, róże okrywowe, cisy okrywowe, małe forsycje, irgi. Sporo tego jest.


duduś - może rosnąc kostrzewa, jak chcesz, ale ona nie jest tak półkulista pokrojowo jak iglaki :)

kala67
12-05-2011, 06:55
Witam:)
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu roślinki...

https://lh5.googleusercontent.com/_QziNhVXF5qI/TcmYx7is61I/AAAAAAAAHXM/2TIGb0ahiIM/s512/DSCN0336.JPG

Sprzedawczyni powiedziała, że dłuuuuuugo kwitnie:)
nazwa chyba była dwuczłonowa, a drugi wyraz to.......chińska.......o ile nic nie pomyliłam:(

Irma
12-05-2011, 18:53
elfir, mam w ogrodzie tawulca crispa. sporo gałązek niechcący mi się ukorzeniło. Czy mogę to teraz poodcinac i powsadzać do doniczek? czy jakaś inną porą?

Megana
12-05-2011, 22:48
Kalu, czy to nie jest - Kolkwitzia amabilis - Kolkwicja chińska?

net_ka
13-05-2011, 12:56
Elfir - dziekuję za poprzednią odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanko. W zeszłym roku na wiosnę posadziliśmy tuje (40/50cm) ,mniemam, że zrobiliśmy to prawidłowo. Na jesień za radą sąsiadki potraktowałam je agzecolem do iglaków. Po jakimś czasie tuje zaczęły zmieniać kolor, nie wiem jak to ująć, ale kolor nie jest taki ładnie zielony, ale jakby nieco wypłowiał. Myślę na przyczynami:
1. własnie ten nawóz
2. maż ciął drewno do kominka i podsypywał je regularnie trocinami z buka i jesiona.
3. nie mieliśmy ogrodzenia, więc właziły psy i koty
4. uświadomiłam sobie, że sąsiad wylał randap z drugiej strony siatki, bo mu się kosić nie chce (nasze tuje są posadzone w odległości 80cm od siatki)

Mogę teraz coć zrobić? Tuje rosną i żyją :)) Tylko ten kolor, taki żółtawy odcień zieleni...Wiem, że są odżywki na intesywność koloru igieł, ale sama już się boję cokolwiek kupować.

Berolina
13-05-2011, 12:59
A ja mam pytanie o tuje. Jesienią kupiłam szmaragdy w balotach. Obsadziłam je jako żywopłot. Już widzę, że conajmniej dwie padły... trudno. Gorzej, że reszta jest zielona, ale do tej pory nie widać nowych przyrostów. Czy to znaczy, że się nie przyjęły? Jak mam je obserwować i jak długo czekać, żeby wiedzieć czy coś z nich będzie czy nie??

dorbie
13-05-2011, 22:41
A ja mam pytanie o tuje. Jesienią kupiłam szmaragdy w balotach. Obsadziłam je jako żywopłot. Już widzę, że conajmniej dwie padły... trudno. Gorzej, że reszta jest zielona, ale do tej pory nie widać nowych przyrostów. Czy to znaczy, że się nie przyjęły? Jak mam je obserwować i jak długo czekać, żeby wiedzieć czy coś z nich będzie czy nie??

Na szmaragdach nie widac przyrostów jak u świerkow czy sosen, po prostu rosna i tyle. Jak są zielone, maja zdrowe igly, nie zmieniaja koloru, nie schna to jest ok

dorbie
13-05-2011, 23:21
Zastanawiam sie z ta śliwą, bo ma tez pęknięcie na korze podłużne i taką narośł w tym miejscu, jakby ją przeciął i by blizna powstala w miesjcu gdzie wyrastają gałązki.


Dotyczy śliwy Pissardii.
Juz miałam ja wyrzucać i zauważyłam ze odbiła na dole ok 15cm ponad miejscem szczepienia, powyzej tego kora jest jakas łuszcząca się i pęknieta podluznie lekko wystająca wzdluz. Czy obciąc to co suche bo podejrzewam ze do tej gałazki? Czu zostawic, ?

Elfir
14-05-2011, 00:04
Witam:)
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu roślinki...

nazwa chyba była dwuczłonowa, a drugi wyraz to.......chińska.......o ile nic nie pomyliłam:(

Może być kolkwicja chińska, ale kwitnie standardowo - ok 2 tygodni.
W naszym klimacie długo (powyżej miesiąca) kwitną głównie róże, hortensje i kilka "egzotów": budleje, ketmie, dziurawce krzaczaste

Elfir
14-05-2011, 00:08
elfir, mam w ogrodzie tawulca crispa. sporo gałązek niechcący mi się ukorzeniło. Czy mogę to teraz poodcinac i powsadzać do doniczek? czy jakaś inną porą?

Najlepiej jesienią odciąć i wsadzić od razu na miejsce stałe.
liściaste najbezpiecznej przesadza się w okresie bezlistnym.

BTW. Twój podpis to cytat z "Pomniejszych bóstw" Pratchetta o ile pamiętam?

Elfir
14-05-2011, 00:15
Na jesień za radą sąsiadki potraktowałam je agzecolem do iglaków.

Chodzi o Agrecol? To producent a nie nazwa środka :)
Nie nawozi się roślin zaraz po posadzeniu.
Trociny trzeba kompostować przez sezon, chociaż buk i jesion sa dośc bezpieczne. Bakterie rozkładające trociny pobierają duże ilości azotu z gleby.

Ale przyczyny mogą być różne - na przykład źle dobrana gleba albo taki urok wybranej przez was odmiany.
Roundap spowodowałby uschnięcie w ciągu ok 4 tygodni.
Psy zostawiałyby uschnięte podstawy krzewów.

Elfir
14-05-2011, 00:19
Dotyczy śliwy Pissardii.
Juz miałam ja wyrzucać i zauważyłam ze odbiła na dole ok 15cm ponad miejscem szczepienia, powyzej tego kora jest jakas łuszcząca się i pęknieta podluznie lekko wystająca wzdluz. Czy obciąc to co suche bo podejrzewam ze do tej gałazki? Czu zostawic, ?

Pewnie uszkodzenie mrozowe - było ciepło w dzień, kora się nagrzała, soki ruszyły a nocą przyszedł nagły spadek temperatury i woda zamarzła rozsadzając tkankę pnia. Dlatego drzewka owocowe się bieli.
Odbiła odmiana? liście sa kolorowe? W tej chwili trzeba obciąć zeschnięte gałęzie (już za późno by czekac na cud) i opryskać środkiem przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym (np. Miedzian)

bobiczek
14-05-2011, 08:51
A mnuie wkurza......
Brzoskwinia
Popsikałem jesienią - popsikałem wiosną - a i tak dostaje grzyba co liście kurczy na czerwono....
Rwać?
Może jak powyrywam zaatakowane - to będzie ok, co?
Czy nie rwać i zostawić?

dorbie
14-05-2011, 20:33
Pewnie uszkodzenie mrozowe - było ciepło w dzień, kora się nagrzała, soki ruszyły a nocą przyszedł nagły spadek temperatury i woda zamarzła rozsadzając tkankę pnia. Dlatego drzewka owocowe się bieli.
Odbiła odmiana? liście sa kolorowe? W tej chwili trzeba obciąć zeschnięte gałęzie (już za późno by czekac na cud) i opryskać środkiem przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym (np. Miedzian)

Dzięki bardzo. Praktycznie wszystkie były pobielone, ale ta śliwa nie :-)

Elfir
14-05-2011, 20:43
Brzoskwinia
Popsikałem jesienią - popsikałem wiosną - a i tak dostaje grzyba co liście kurczy na czerwono....
Rwać?


Nie usuwać porażonych liści. Choroba nie przenosi się pomiędzy liśćmi. Dodatkowo nawozić dolistnie azotem. Dopiero jesienią wygrabiać opadłe liście.
Pryska się tuż przed pękaniem pąków, ale tylko, jeśli temp. powietrza to min 6 stopni. W niższej środek grzybobójczy nie zadziała.
Zarodniki tkwią głęboko w korze, więc trzeba obficie pryskać duża ilością preparatu i pod sporym ciśnieniem całe drzewko, tak by aż z niego kapało.

Jeśli w pobliżu ktoś ma brzoskwinie porażane tą chorobą, to twoje zabiegi nic nie dadzą.

Irma
14-05-2011, 22:48
Najlepiej jesienią odciąć i wsadzić od razu na miejsce stałe.
liściaste najbezpiecznej przesadza się w okresie bezlistnym.

BTW. Twój podpis to cytat z "Pomniejszych bóstw" Pratchetta o ile pamiętam?
dzięki za radę

a podpis: na 90%, nie pamiętam juz dokładnie...ale tam najwięcej było o zółwiach :)

wsms
15-05-2011, 10:39
Elfirku prosze ponownie o dobrą radę, mam młodego świerka srebrnego o wysokości około 3 m i średnicy 2 m , niestety nasza koncepcja zagospodarowania działki się zmieniła i obok niego w odległości około 2 m od pnia będzie przebiegać ścieżka z kostki brukowej. Obawiam się że za kilka lat bruk zostanie wysadzony przez korzenie. Jaka jest bezpieczna odległość tak by po jego przesadzeniu korzenie nie niszczyły nam chodnika. Dodam tylko że humus to około 20-30 cm, poniżej jest twarda glina. Czy jest jeszcze szansa że po jego przesadzeniu wczesną jesienią przyjmie się na nowym miejscu?

fredzia-phiphi
15-05-2011, 14:23
Klon jesionolistny "Variegatum" -
czy on rośnie wolno, czy szybko, bo sprzeczne wiadomości znajduję. A klon tatarski szybko rośnie?
I proszę o jakieś drzewko, co szybko rośnie na wysokość między 5 a 10 metrów, nie zagłusza innych roślin i jest odporne na nasze warunki klimatyczne.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

dorbie
15-05-2011, 18:27
Elfir, napisz co sądzisz o tych rośłinkach to są dwie różne, czy to jest floks? Bo znalazlam przy tym tez nazwę Arenaria
https://lh5.googleusercontent.com/_k-vnR2ke4z0/Tc_18Gud0OI/AAAAAAAAC-k/CWpfqao4ye8/s640/DSC02028.JPG
i
https://lh5.googleusercontent.com/_k-vnR2ke4z0/Tc_2AOd95LI/AAAAAAAAC-o/YttOKum74XY/s640/DSC02027.JPG

Elfir
15-05-2011, 20:52
Obawiam się że za kilka lat bruk zostanie wysadzony przez korzenie. Jaka jest bezpieczna odległość tak by po jego przesadzeniu korzenie nie niszczyły nam chodnika. Dodam tylko że humus to około 20-30 cm, poniżej jest twarda glina. Czy jest jeszcze szansa że po jego przesadzeniu wczesną jesienią przyjmie się na nowym miejscu?

1. Zrobić bruk powyżej zwykłego poziomu gruntu
2. przesadzić roślinę po szkółkowaniu (to przygotowanie drzewa do przesadzania, pisałam o tym już tutaj kilka razy)

Elfir
15-05-2011, 20:55
Klon jesionolistny "Variegatum" -
czy on rośnie wolno, czy szybko, bo sprzeczne wiadomości znajduję. A klon tatarski szybko rośnie?
I proszę o jakieś drzewko, co szybko rośnie na wysokość między 5 a 10 metrów, nie zagłusza innych roślin i jest odporne na nasze warunki klimatyczne.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Obydwa rosną szybko i są odporne. Klon tatarski ma odrosty korzeniowe.
Małe drzewka to np. jabłonki, śliwy i wiśnie ozdobne
Poza tym niewielkie odmiany jarzębin, niskie odmiany brzóz (np. Gracilis), robinia "Frisia", wiąz "Wredei"

tenia50
15-05-2011, 21:16
nie wiem jak zostały pobrane i przygotowane szczepki, więc tu nie potrafię się wypowiedzieć, czy wypuszczą czy nie.

Myslę,że prawidłowo, rózne roslinki rozmnażałam ze szczepek i jakoś się udawało.
Uszczknęłam młodziutkie odrosty od tego bluszczu zimozielonego włozyłam do wody i nic zero korzonka - zgniły
Wino- bluszcz też oklapł, to znaczy że co ? że nie da się tak bluszczy rozmnażać?


sama już nie wiem

aka z Ina
15-05-2011, 21:52
tenia50-nast,. razem bluszcz potraktuj ukorzeniaczem, mi w 99,9% podziałał;)

dorbie
15-05-2011, 22:11
I włóż do ziemi po tym ukorzeniaczu :-) Nie do wody

Elfir
16-05-2011, 01:50
i zrób to w odpowiednim terminie: w lipcu-wrześniu z sadzonek jedno lub dwuwęzłowych

dorbie
16-05-2011, 10:45
Elfir, mogłabyś zidentyfikować co się stało z tym żywotnikowcem? Obok róśł drugi większy i wygląda podobnie. Na pewno były w miejscu dość nasłonecznionym i to sie stalo teraz na wiosne. przesadzilam w cień, ale nie wiem czy to spalenie przez słońce czy choroba
https://lh6.googleusercontent.com/_k-vnR2ke4z0/TdDjXCjBjSI/AAAAAAAADBQ/64jGlKkWe8k/s640/DSC02033.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/_k-vnR2ke4z0/TdDjRXWVUvI/AAAAAAAADBM/iLeXdun7Nu0/s640/DSC02034.JPG

Vorsi
16-05-2011, 12:15
Witam

Czy mozna stosowac środki typu Roundap między thujami.
Mam ciągły problem z wyrastająca trawą w miejscach przeciącia folli ogrodniczej (agrowłókniny) Jest ona przysypana korą ale przy pniu krzewów niestety ciaglę sie ona pokazuje. Próbowałem ręcznie ale jest to jak walka z wiatrakami ;)
pzdr

Elfir
16-05-2011, 13:42
Elfir, mogłabyś zidentyfikować co się stało z tym żywotnikowcem?

Przemarzł. Żywotnikowiec jest wrażliwy na mrozy. Poza tym musi rosnąc przynajmniej w półcieniu - na słońcu za bardzo transpiruje zimą wodę.

Elfir
16-05-2011, 13:46
Czy mozna stosowac środki typu Roundap między thujami.


Jak potrafisz nanieść środek tylko na trawę (np. specjalnym mazakiem) nie pryskając jednocześnie żywotników to tak.
Jeśli nie to zastosuj preparat na jednoliścienne.

net_ka
16-05-2011, 15:23
Chodzi o Agrecol? To producent a nie nazwa środka :)
Nie nawozi się roślin zaraz po posadzeniu.
Trociny trzeba kompostować przez sezon, chociaż buk i jesion sa dośc bezpieczne. Bakterie rozkładające trociny pobierają duże ilości azotu z gleby.

Ale przyczyny mogą być różne - na przykład źle dobrana gleba albo taki urok wybranej przez was odmiany.
Roundap spowodowałby uschnięcie w ciągu ok 4 tygodni.
Psy zostawiałyby uschnięte podstawy krzewów.

Elfir - ja coś "czuję", że to jednak od tego nawozu tak zżółkły. Teraz dopiero doczytałam, że nawozimy do lipca a mnie się wydaje, że ja to zrobiłam później a ten nawóz Agrecol do iglaków miał azot w składzie (na pewno nie był jesienny)
Moje pytanie czy mogę je teraz potraktować nawozem Agrecol przeciw brunatnieniu igieł czy po prostu zostawić tuje i zobaczyć co się stanie?
To tak jak się laik zabiera za sadzenie...

kondoria
16-05-2011, 16:25
Elfir, podpowiedz mi proszę :
- czy są jakieś niskie (do 30 cm, szerokość do 0,5 m) rośliny, najlepiej kwitnące, które są odporne na deptanie ? Nie mam na myśli chodzenia po nich, tylko sytuację, gdy raz na jakiś czas ktoś na nie nadepnie.
Warunki: ziemia przepuszczalna, lekko kwaśna, strefa 7A (ziemię ew. mogę wymienić), półcień
Mam taki pas między huśtawką, a pergolą. Rośnie tam teraz trawa, ale bardzo trudno tam dojść kosiarką, więc pomyślałam, że coś posadzę. Przejścia tam nie ma, ale bawiące się dzieci mogą czasem niechcący nadepnąć. I raczej żeby to było bez kolców...

Elfir
16-05-2011, 16:31
musiałabyś nawieźć tak w połowie września lub później, by nie zdążyły zdrewnieć.

W każdym razie ponosi cię nadmierny entuzjazm - rośliny dopiero co posadzone a ty już chcesz nawozić. Nawozi się rośliny starsze, które już zdążyły zużyć składniki pokarmowe w glebie wokoło.
Żywotniki dokładnie trzeba otrzepać i zostawić w spokoju.

Elfir
16-05-2011, 16:33
- czy są jakieś niskie (do 30 cm, szerokość do 0,5 m) rośliny, najlepiej kwitnące, które są odporne na deptanie ? Nie mam na myśli chodzenia po nich, tylko sytuację, gdy raz na jakiś czas ktoś na nie nadepnie.


Fiołek wonny - starczy posiać.
turzyce
tojeść rozesłana, dąbrówka rozłogowa

kondoria
16-05-2011, 18:50
Dziękuję bardzo ;)

iwa&tom
19-05-2011, 16:02
znalazłam niedawno niemal żywopłot swoich marzeń:) czy mogłabym prosić o zidentyfikowanie krzewu w lewym dolnym rogu, ciemne listki, żółtawe kwiaty. Dziękuję za pomoc.

https://lh4.googleusercontent.com/_v3CUNDutGuc/TdUiXtrkwLI/AAAAAAAACAA/SccfOP9wk1Y/Zdj%C4%99cie001.jpg

aka z Ina
19-05-2011, 16:09
jak się nie mylę to pewnie irga.....


Olgo-co zrobić z chwastami na korze, które powysychały po psikaniu roundapem???

Tatarak
19-05-2011, 16:10
a ja obstawiam jakiś berberys - jest tak odmiana, ktora ma ciemne listki ze złotymi obwódkami.

aka z Ina
19-05-2011, 16:15
moze być też berberys- ja sama mam takie 3;)
Elfirka napewno będzie wiedzieć!

Elfir
19-05-2011, 17:16
czy mogłabym prosić o zidentyfikowanie krzewu w lewym dolnym rogu, ciemne listki, żółtawe kwiaty. Dziękuję za pomoc.


Berberys. To może być albo ottawski "Superba", albo Thunberga "Atropurpurea", albo jeszcze jakiś mieszaniec

Elfir
19-05-2011, 17:17
Olgo-co zrobić z chwastami na korze, które powysychały po psikaniu roundapem???

Zostawić lub usunąć, nie ma znaczenia. Jak zostaną, a nie ma włókniny to się rozłożą na próchnicę.

Tatarak
19-05-2011, 17:25
Berberys. To może być albo ottawski "Superba", albo Thunberga "Atropurpurea", albo jeszcze jakiś mieszaniec

juhu! trafiłam :) będą ze mnie ludzie, to jest: ogrodniczka :D

aka z Ina
19-05-2011, 20:36
Zostawić lub usunąć, nie ma znaczenia. Jak zostaną, a nie ma włókniny to się rozłożą na próchnicę.


dziękuję, tzn., że będzie próchnica!;)

iwa&tom
20-05-2011, 10:44
Berberys. To może być albo ottawski "Superba", albo Thunberga "Atropurpurea", albo jeszcze jakiś mieszaniec


Ten wątek to naprawdę kopalnia wiedzy:) Dziekuję wszystkim za błyskawiczne odpowiedzi:)

duduś
20-05-2011, 17:20
Proszę o poradę jeżeli dzisiaj pryskałam na mszyce- Dacinem , to kiedy najszybciej mogę prysnąć na grzyby???? Czy Decis działa też na mrówki lub jakieś inne " glizdeczki " - gąsieniczki , bo i coś takiego zobaczyłam na liściach róż

duduś
20-05-2011, 21:01
i jeszcze jedno :
Proszę napiszcie czy jeżeli na rabacie z różami mam geowłókninę i korę - a pod imi prawdopodobnie jest b. dobrze mrówką ( w tamtym roku ich nie było ) to czy mogę zastosować preparat na mrówki ?, gdzie go wysypać - na korę , pod geowłókninę czy może w okolicę pnia rózy , tam gdzie jest nacięcie na geowłókninę ?

Tatarak
21-05-2011, 10:07
jak miałam pod geowłókniną mrówki, to walczyłam z nimi 2 mc-e i końcu musiałam zdjąć żwirek i usunąć włókninę. wtedy od razy trutka zaczęła działać i jest spokój. drugi raz już włókniny nie rozkładałam, bo to nie jest taka łatwa praca (szczególnie, jak rośliny się rozrosły), a bałam się, że mi mrówki znowu wejdą pod nią :(

dorbie
21-05-2011, 22:41
Proszę o poradę jeżeli dzisiaj pryskałam na mszyce- Dacinem , to kiedy najszybciej mogę prysnąć na grzyby???? Czy Decis działa też na mrówki lub jakieś inne " glizdeczki " - gąsieniczki , bo i coś takiego zobaczyłam na liściach róż

Jak sa mrówki na roślinkach to sa i mszyce - pamietasz bajkę Pszczółka Maja? pryskaj na mszyce. A na mrowki wtedy jak widac ich kanaliki do tych kanalikow, tam gdzie chodza mrówki. Ja kupuje proszek na mrowki

Megana
21-05-2011, 22:50
Ratunku :(,
kupiłam dwie wierzby Iwy , w dwóch różnych miejscach i wczoraj patrzę, a na obu usychają listki i gałązki :cry:
Jedna była posadzona, gdy spadł śnieg, ale druga została schowana do garażu i nie miała szans zmarznąć.
na dodatek rosną całkiem w innych miejscach, jedna przed domem, druga za domem
Rozumiem, że jedna usycha bo coś, ale obieeeeee :cry:
Czy ktoś miał już taki problem :(

izaa
21-05-2011, 23:21
Witam

I znowu zwracam się z prośba o pomoc:
1. Dwa tygodnie temu kupiłam do skrzynek osteospermum i bakopę. Roślinki wsadziłam do ziemi uniwersalnej, dodałam odrobinkę polifoski i wszystko rosło ok. Wczoraj zauważyłam niestety, że osteospermum lekko żółkną liście a nierozwinięte kwiatuszki usychają i odpadają. W przypadku bakopy podobnie, lecz bez żółknięcia liści. Co jest przyczyną? Polifoska a może za dużo wody...?
2. Założyliśmy trawnik: murawa sportowa z Iławy. Wzeszło tak sobie.... Wymaga niestety dosiewki. jak ja zrobić na istniejącym już trawniku tak by było dobrze?

z góry dziękuję za pomoc.
Pzdr

dorbie
22-05-2011, 00:11
Elfir, czy to chloroza?
https://lh5.googleusercontent.com/_k-vnR2ke4z0/TdgsuVs_EBI/AAAAAAAADGU/e1t1BCCM3Tc/s640/DSC02049.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/_k-vnR2ke4z0/TdgswldoNNI/AAAAAAAADGY/rEz8K2m9B6M/s640/DSC02048.JPG

Aga-Białystok
22-05-2011, 10:27
Droga Elfir,
czy mogłabyś podpowiedzieć mi jak stworzyć warunki jodle kaukaskiej vel normandzkiej? Mieszkam prawie na polskim biegunie zimna :rolleyes:
Pozdrawiam, Aga

Claudii
23-05-2011, 09:43
Elfir , czy możesz mi doradzić jakie roślinki mogę posadzić tuż przy domu aby stworzyć kompozycję 2-planową mającą za zadanie optyczne obniżenie domu czyli te z tyłu wyższe ok 1,5m z przodu niskie. Problemem jest podłoże - piach , na to wysypałam żwirek i część już zagospodarowałam robiąc rabatkę dla hortensji.
W ostateczności mogę nawieźć ziemi jak już nic się nie da na tym podłożu zrobić ale przy hortensjach się namordowałam....

wkleiłam foto , chodzi mi o prawą stronę,czyli od miejsca pod schodami do końca domu

mirela99
23-05-2011, 10:38
Elfir - przepraszam, że tak zamęczam trawnikiem :).
Nasypaliśmy 20 przyczep ziemi popieczarkowej. Mamy to koparką mniej więcej rozgarnięte. Tej ziemi jest miejscami na 20 cm nawet. Zgodnie z opinią pana od którego braliśmy tą ziemię po pieczarkach - wyrasta nam na niej leBioda. Wiem, że powinnam ją spryspać randapem. Jak duża ona (lebioda)powinna być aby rozpocząć oprysk ? Potem po odczekaniu 2 tygodni chcemy wymieszać ją z naszą ziemia - czym to zrobić ? Czy glebogryzarką czy pługiem ? Pod spodem w większej części wybraliśmy humus, ale na części jest pod spodem stara trawa z chwastami.
Potem jak rozumiem kolejny raz zaczekać aż wyrosną chwasty i drugi raz spryskać ?

Betsi2006
23-05-2011, 12:03
Mam do Was pytanie odnośnie klonu palmowego " Sherwood Flame".
Jak wysoko i szeroko rosnie?
Nie wiem w którym miejscu działki mam go posadzić.

Na polskich stronach internetowych jest niewiele informacji a na zagranicznych piszą że do 8-10m ?

Pozdrawiam
Betsi

ellaj
23-05-2011, 18:56
Skopiowalam moje pytanie z watku o skarpach, bo tam nikt nie zaglada.


Moj dom jest lekko na podwyzszeniu i jest podsypany ziemia. Z przodu wyszlo w miare normalnie, ale z boku mam dwie skarpy, bo posrodku, ponizej poziomu skarp, mam drzwi boczne.
Wokol drzwi chce zrobic ogrod zimowy, ale nie wiem, jak wykonczyc te skarpy.
Chce cos nowoczesnego i z czym nie ma klopotu, czyli raczej trawa lub cos niskiego.
Ogrodniczka ze mnie zadna.
Zastanawiam sie teraz czym je zakonczyc. Wylozyc na dole jakimis elementami kostki w kolorze grafitowym i normalny ksztalt skarpy? Nie chce ksztalow owalnych, wszystko kanciaste.
Czy moze raczej zrobic jakis murek i te skarpe taka schodkowa?
Ale nic takiego nie widzialam, a wyobrazni zero.
Podpowiedzcie cos, prosze.

Juz sie chyba zdecydowalam na murki oporowe. Tylko nie wiem z czego je zrobic.
Murki beda proste, rownolegle do sciany domu.
Na scianie jest plytka klinkierowa grafitowa. Po obu koncach beda ogrodzenie z cegly klinkierowej tego samego koloru i ogrod zimowy rowniez oblozony plytka klinkierowa w kolorze grafitowym.
Z czego zrobilibyscie ten murek? Wysokosc 40 cm.
Nie chce wprodzadzac dodatkowych materialow.
1. beton oblozony plytka,
2. cegla klinkierowa,
3. podklady drewniane w kolorze szaro-czarnym.
Jakie jest Wasze zdanie?

Elfir
24-05-2011, 00:36
czy mogłabyś podpowiedzieć mi jak stworzyć warunki jodle kaukaskiej vel normandzkiej? Mieszkam prawie na polskim biegunie zimna :rolleyes:


Przenieść się do strefy 7A

Elfir
24-05-2011, 00:37
Chce cos nowoczesnego i z czym nie ma klopotu, czyli raczej trawa lub cos niskiego.


Gabiony. Trawa odpada, bo masa z nią roboty

Elfir
24-05-2011, 00:38
Na polskich stronach internetowych jest niewiele informacji a na zagranicznych piszą że do 8-10m ?


Po 40 latach to prawdopodobny wzrost :>

Elfir
24-05-2011, 00:39
Jak duża ona (lebioda)powinna być aby rozpocząć oprysk ?

Musi mieć wyraźnie zielone listki. A ziemię nasypaną trzeba wymieszać z glebą rodzimą. Prawidłowo byłoby nasypywanie ziemi popieczarkowej warstwami.

Elfir
24-05-2011, 00:40
Elfir, czy to chloroza?


Tak. Najprawdopodobniej spowodowana zbyt wysokim odczynem gleby.

Ania i Bartek
24-05-2011, 10:24
Witam,
Proszę o radę Elfir, ale jeśli ktoś miał podobny problem z trawą, a teraz trawnik ma, to będę wdzięczna za każdą poradę.
Jesteśmy załamani.
Trawę sialiśmy 5 tygodni temu, potem były 2 noce z przymrozkami. A teraz jest sucho.
Podlewamy co wieczór, od dzisiaj będziemy podlewać również rano.
Chwasty rosną pięknie, a trawka kępkami w wybranych przez siebie miejscach - pozostałe ziarenka leżą nadal nierozwinięte na sporych placach.
Gleba jest gliniasta, na nią nawieziono sporo nowej ziemi, bez nawozu.
Sianie zgodnie z zasadami - sypanie, grabienie, ubijanie.
Kosiliśmy raz, ale unosiły się przy tym tumany kurzu:)

Moje pytanie - dosiać? Kosić? Czekać? Jak często podlewać?

Dziekuję.

http://img834.imageshack.us/img834/2844/trawaodwschodu5tygodzas.jpg

http://img687.imageshack.us/img687/3288/trawaodzach5tygodzasian.jpg

http://imageshack.us/m/18/7933/dsc08155x.jpg

dorbie
24-05-2011, 10:32
A nawozu nie daliście w ogóle?

Amelia 2
24-05-2011, 10:40
Fachowcem nie jestem ale wtrącę swoje 3 grosze;) codzienne posikiwanie po wierzchu niewiele da, lepiej raz na 3 dni włączyć deszczownię i zmoczyć ziemię na kilka cm wgłąb; dać nawóz przed porządnym podlaniem; następnego dnia po podlaniu opryskać np. mniszkiem, starane czy innym środkiem działajacym tylko na zielsko.

Ania i Bartek
24-05-2011, 10:59
Dziękuję.
No ja też się nie znam, ale czytam i pytam i generalnie na tak młodą wschodzącą trawkę - bo gdzie niegdzie to ona jednak jest:) - odradzano mi jakikolwiek oprysk przez jeszcze jakiś czas. Chwasty mają stopniowo znikać przy kolejnych koszeniach.
Przed sianiem nawozu nie było, więc być może to było błąd. Plus przymrozek, który może opóźniać wschodzenie trawy, no i brak deszczu.
Mąż podlewa co wieczór przez 1-5 do 2 godzin, więc to chyba nie sikanie?
Czyli spróbować nawóz - ale potem jeszcze trawę dosiać? Ziarenka trawy leżą jeszcze gęsto w tych pustych placach...

Chodzi nam o to, że włożyliśmy już sporo kasy w trawę i podlewanie (nie mamy jeszcze studni, a trawa jest zasiana na ok, 1200m2), i nie wiemy, czy nadal inwestować w to co jest, czy oczyścić teren, przeorać i zacząć od nowa na jesień?:(

AGP-ON
24-05-2011, 11:02
Coś jest jednak nie tak.
Ja posiałem trawę tydzień temu a teraz jest już ładny soczysty meszek z trawy. Trafiają się również pojedyncze chwasty, ale te usunę później.
Ja po siewie dałem od razu nawóz a nasiona zwałowałem

dorbie
24-05-2011, 12:10
Właśnie, potrzebny jest nawóz!

izaa
24-05-2011, 12:30
A my daliśmy nawóz i też mój "trawnik" wygląda podobnie, tylko chwastów mniej...Są miejsca gdzie nasionka w ogóle nie wykiełkowały:(
Co teraz: skosić, dosiać, przegrabić?
Pomóżcie, bo moje dzieciaki chcą w końcu zagrać w piłkę na trawie:)

Amelia 2
24-05-2011, 12:42
Dziękuję.
No ja też się nie znam, ale czytam i pytam i generalnie na tak młodą wschodzącą trawkę - bo gdzie niegdzie to ona jednak jest:) - odradzano mi jakikolwiek oprysk przez jeszcze jakiś czas. Chwasty mają stopniowo znikać przy kolejnych koszeniach.
Przed sianiem nawozu nie było, więc być może to było błąd. Plus przymrozek, który może opóźniać wschodzenie trawy, no i brak deszczu.
Mąż podlewa co wieczór przez 1-5 do 2 godzin, więc to chyba nie sikanie?
Czyli spróbować nawóz - ale potem jeszcze trawę dosiać? Ziarenka trawy leżą jeszcze gęsto w tych pustych placach...

Chodzi nam o to, że włożyliśmy już sporo kasy w trawę i podlewanie (nie mamy jeszcze studni, a trawa jest zasiana na ok, 1200m2), i nie wiemy, czy nadal inwestować w to co jest, czy oczyścić teren, przeorać i zacząć od nowa na jesień?:(

1,5 - 2 godz podlewania 1200m2 nie nasączy to dobrze gleby, szkoda czasu, lepiej podłączyć końcówkę zraszającą i co kilkanaście minut przestawiać

AGP-ON
24-05-2011, 14:02
zgadzam się
U nas podlewanie działa po ok 2 godziny dwa razy dziennie. Chodzi kilka zraszaczy jednocześnie aby pokryło cały teren.

Aga-Białystok
24-05-2011, 16:25
Przenieść się do strefy 7A

Serio? Dzięki!

Elfir
24-05-2011, 19:10
Ten trawnik jest fatalny!
Tam jest beznadziejna gleba chyba? Czy ta ziemia, którą nawieźliście była w jakiś sposób odchwaszczana przed posianiem trawy? Czy nowa ziemia została położona na glebie rodzimej bez wymieszania? Jeśli tak, to nowa ziemia będzie sucha, bo zaburzyliście podciąganie kapilarne od spodu (woda z gleby dochodzi tylko do starego poziomu gruntu).

Szczerze mówiąc, to co widać na zdjęciu, nadaje się to tylko do założenia trawnika na nowo.

ellaj
24-05-2011, 19:11
Gabiony. Trawa odpada, bo masa z nią roboty
Jeezu. No, super.
Faktycznie, ladnie by wygladalo. A jakie dac kamienie? Grafitowe czy popielate, plaskie czy okragle?
Ale i tak bede musiala dac cos pomiedzy sciana a gabionem.
Elfir, moj dom to blizniak i z tylu i z lewej strony chce posadzic jakies choinkowate wzdluz ogrodzenia.
Ale tak pomyslalam teraz, ze moze by cos posadzic posrodku, aby troszke zacienic ten ogrod zimowy.
Moze orzech wloski?
Co sadzisz?

ellaj
24-05-2011, 19:24
Elfir, zobacz jeszcze to, prosze
http://yfrog.com/eu18359453j
http://yfrog.com/2m15102369j
http://yfrog.com/5o37364840j
Na razie ogrod u mnie zupelnie nie w planie.
Ale tak sie pomalu zastanawiam.
Kiedys i tak pewnie poprosze Cie o fachowa porade:)
Wiem, ze masz dlugie terminy, ale mnie sie nie spieszy.

aksamitka
24-05-2011, 19:48
czy to prawda ze nie powinno sie bzu trzymac w sypialni?

Magus
24-05-2011, 20:11
Elfirko,

Jak ograniczyc wzrost drzew? Chodzi mi o to, ze strasznie podoba mi sie buk pospolity, ale jego dorosle rozmiary sa zbyt duze na to aby go posadzic przy domu.
Pytanie wiec czy da sie ograniczyc rozrost, aby buk nie wyrosl ponad 6-8m ?

dorbie
24-05-2011, 20:13
Mozesz posadzic formy wolnorosnące i niskorosnące
Ja mam Purpure Fountain płaczący

Magus
24-05-2011, 20:27
A jest jakas odmiana ktora wyglada dokladnie jak pospolity, tylko mniejszy? - srebrna kora, dobrze zaznaczony pien, pieknie zielone liscie na wiosne?

aka z Ina
24-05-2011, 21:16
Elfirko pisałam u siebie a jako to Ty znasz mój ogród od "podszewki" piszę do Ciebie

masze może jakiś pomysł z trawami....? rabata znajduję się zupełnie w cieniu, dokładnie to jest bok garażu i planuję usypać mały stok w kierunku alejki i na nim poszaleć z trawkami.
wiesz? to jest prawa strona domu, tuż przy garażu, tam miała być drewutnia itd......

Ania i Bartek
24-05-2011, 23:58
Dziękuję wszystkim za odzew. Niestety jestem załamana jeszcze bardziej. Ale przynajmniej wiem, na czym stoimy.
Mąż patrzeć już nie może na te 1200m piachu i zieleniny, zwłaszcza, że chyba faktycznie będziemy musieli zacząć od nowa.
:(
A miało być tak zielono!
:(

Ania i Bartek
25-05-2011, 00:18
Ten trawnik jest fatalny!
Tam jest beznadziejna gleba chyba? Czy ta ziemia, którą nawieźliście była w jakiś sposób odchwaszczana przed posianiem trawy? Czy nowa ziemia została położona na glebie rodzimej bez wymieszania? Jeśli tak, to nowa ziemia będzie sucha, bo zaburzyliście podciąganie kapilarne od spodu (woda z gleby dochodzi tylko do starego poziomu gruntu).

Szczerze mówiąc, to co widać na zdjęciu, nadaje się to tylko do założenia trawnika na nowo.

Elfir niestety obawiam się, że masz rację. Nawieziona ziemia chyba nie była w żaden sposób zmieszana ze starą i dlatego mamy piach, zamiast ziemi. Ta najwyższa warstwa jest po prostu sucha.:(
Od czego w takim razie powinniśmy zacząć? I kiedy?

Berolina
25-05-2011, 07:32
Ten trawnik jest fatalny!
Tam jest beznadziejna gleba chyba? Czy ta ziemia, którą nawieźliście była w jakiś sposób odchwaszczana przed posianiem trawy? Czy nowa ziemia została położona na glebie rodzimej bez wymieszania? Jeśli tak, to nowa ziemia będzie sucha, bo zaburzyliście podciąganie kapilarne od spodu (woda z gleby dochodzi tylko do starego poziomu gruntu).

Szczerze mówiąc, to co widać na zdjęciu, nadaje się to tylko do założenia trawnika na nowo.

właśnie miałam o to pytać, czy pod trawnik nie wystarczyłoby nasypać dobrej ziemi z kompostem, bez przekopania, hehehe. Nie będzie tak łatwo... i żeby to jako tako u mnie na glinie wyglądało to muszę jeszcze piasku przywieźć i wszystko przez dom przenieść.... :(

Elfir
25-05-2011, 22:30
Elfirko,

Jak ograniczyc wzrost drzew? Chodzi mi o to, ze strasznie podoba mi sie buk pospolity, ale jego dorosle rozmiary sa zbyt duze na to aby go posadzic przy domu.
Pytanie wiec czy da sie ograniczyc rozrost, aby buk nie wyrosl ponad 6-8m ?

kupić karłowe odmiany. Ale nie ma takiej, która wygląda jak bonsai :>

Elfir
25-05-2011, 22:39
Elfir niestety obawiam się, że masz rację. Nawieziona ziemia chyba nie była w żaden sposób zmieszana ze starą i dlatego mamy piach, zamiast ziemi. Ta najwyższa warstwa jest po prostu sucha.:(
Od czego w takim razie powinniśmy zacząć? I kiedy?

Jak macie kasę, to herbicyd, poczekać aż wszystko padnie i głęboko przekopać. Nie wiem ile tej ziemi było nawiezione.
Wyrównać, zwałować, sprawdzić odczyn i posiać na nowo jesienią (w opcji bez automatycznego nawadniania). Chyba, że macie system nawadniający to wówczas można latem. Można dodać nawozu wolnodziałającego - o ile siew nie będzie jesienią.

Magus
25-05-2011, 22:44
kupić karłowe odmiany. Ale nie ma takiej, która wygląda jak bonsai :>

"Bonsai" wielkosci 5-7m? :D Moznaby sie pobawic, ale to by wymagalo kupy czasu ... No chyba, ze w pewnym momencie obciac glowny stozek wzrostu?

Znasz moze jakas karlowata odmiane buka pospolitego - mozesz podac nazwe? Jestem zdesperowany na tego buka, a w necie na razie niczego nie znalazlem ...
Choc obawiam sie, ze nawet jakbym co znalazl to bedzie trudno dostepne :(

Pozostaje zmusic normalne drzewo aby nie uroslo za wysokie - pytanie tylko jak ?

molus
26-05-2011, 10:43
Elfir na moich rododendronach zauważyłam czarny nalot. Nie jest lepki, bardziej przypomina pyłek. Znajduje się na wierzchniej stronie liścia i łodyżce zwłaszcza na przyrostach. Co to jest. Dodam że kwitnął pięknie.
Taki sam nalot tylko jasno zielony Zauważyłam na rh w innej część ogrodu.

aka z Ina
26-05-2011, 12:01
znajdziesz dla mnie czas? będę wdzięczna za odp.

Asia...
26-05-2011, 12:40
"Bonsai" wielkosci 5-7m? :D Moznaby sie pobawic, ale to by wymagalo kupy czasu ... No chyba, ze w pewnym momencie obciac glowny stozek wzrostu?

Znasz moze jakas karlowata odmiane buka pospolitego - mozesz podac nazwe? Jestem zdesperowany na tego buka, a w necie na razie niczego nie znalazlem ...
Choc obawiam sie, ze nawet jakbym co znalazl to bedzie trudno dostepne :(

Pozostaje zmusic normalne drzewo aby nie uroslo za wysokie - pytanie tylko jak ?


Jest kilka sposobów ograniczania wzrostu drzew (stosowany i skuteczny na jabłoniach)m.in. zastosowanie odpowiedniej podkładki skarlającej, nacinanie pni, podcinanie korzeni. Oprócz tego mamy możliwość stosowania skutecznej metody chemicznej, wykorzystując preparat Regalis 10WG.

ellaj
26-05-2011, 15:53
Jakie drzewo nadaje sie do posadzenia najblizej domu?
Takie, zeby dawalo cien, ale nie doprowadzalo do pekania murow, itp., itd.

Elfir
26-05-2011, 21:04
molus - pewnie grzyby sadzaki. One osiadają na spadzi mszycowej. Grzyby same w sobie nie są szkodliwe, ograniczają jednak dostęp światła słonecznego.
magus - tu masz zestaw odmian buków: http://www.ibro.pl/Pliki/szukanie_podst.php?sprache=latina&x=fagus&a=0
ellaj - większość szkółkowanych drzew ma wiązkowy a nie palowy system korzeniowy. Do dawania cienia zalecam drzewa o dużych liściach: klony, katalpy

Sorry, ale nie jestem w stanie odpowiadać wszystkim, gdy mam kilkanaście zapytań na raz i tylko kilka minut na neta :)

molus
26-05-2011, 22:02
molus - pewnie grzyby sadzaki. One osiadają na spadzi mszycowej. Grzyby same w sobie nie są szkodliwe, ograniczają jednak dostęp światła słonecznego.

Co z tym robić, jakiś środek zastosować?

ellaj
26-05-2011, 22:08
Dzieki Elfir.
A dostalas mojego emaila?

Magus
26-05-2011, 22:23
Elfirko,

Dzieki wielkie za linka :) Fagus sylvatica f. tortuosa (Pepin) to moj nowy idol...pytanie tylko gdzie ja takie znajde w okolicach Wieliczki ...

Skolei w szkolce polecono nam wiązy - Camperdownii oraz Wredei. Bardzo nam sie podobaja, ale czy faktycznie nadadza sie na nasza glebe?

Elfir
26-05-2011, 23:06
molus - zmyć wodą
ellaj - tak
Magus - wiązy tez lubią gliny, jak buki

Ania i Bartek
27-05-2011, 10:06
Jak macie kasę, to herbicyd, poczekać aż wszystko padnie i głęboko przekopać. Nie wiem ile tej ziemi było nawiezione.
Wyrównać, zwałować, sprawdzić odczyn i posiać na nowo jesienią (w opcji bez automatycznego nawadniania). Chyba, że macie system nawadniający to wówczas można latem. Można dodać nawozu wolnodziałającego - o ile siew nie będzie jesienią.

Ziemia była nawieziona miejscami, i chyba właśnie tam trawa jest gorsza.
Postanowiliśmy na razie dać jej więcej wody, więcej podlewać i poczekać, trawka nadal wychodzi, a my cieszymy się z każdego źdźbła:)
Jeśli efekt pozostanie mizerny - zrobimy tak jak piszesz, i od jesieni druga szansa:)

Bardzo dziękuję Elfir za Twoje rady!

duduś
27-05-2011, 12:38
Elfir proszę napisz mi czy randop działa na parz i czy mogę sadzić rośliny po spryskaniu - po jakim czasie?

aka z Ina
27-05-2011, 12:47
u mnie roundap działa na wszystkie chwasty-dosłownie!

TAR
27-05-2011, 14:51
Ania i Bartek, nie martwcie sie. U mnie wyglada podobnie, mielismy nawieziony czarnoziem ale byl wymieszany, zglebogryzarkowany, odchwaszczony 2-krotnie rundapem. Przed sianiem byl sypniety nawóz, podlewany długo codziennie czyli wszystko zgodnie ze sztuka i "trawnik" wyszedł tak samo beznadziejnie jak u Was. Po prostu trafilismy na zle nasiona trawy, tydzien temu od nowa robilismy wszystko czyli, grabienie, sianie, walowanie i podlewanie i zauwazylismy powolne wschody nowej trawy - innej firmy. Powodzenia. A.

kala67
28-05-2011, 06:06
mam pytanko......co posadzić przed jałowcami Skyrocket, żeby dobrze sie komponowało??
pasuje hortensja anabelka i bukszpany w kulkach???
czy polecasz cos innego?
pozdrawiam:)

Ania i Bartek
28-05-2011, 10:36
Ania i Bartek, nie martwcie sie. U mnie wyglada podobnie, mielismy nawieziony czarnoziem ale byl wymieszany, zglebogryzarkowany, odchwaszczony 2-krotnie rundapem. Przed sianiem byl sypniety nawóz, podlewany długo codziennie czyli wszystko zgodnie ze sztuka i "trawnik" wyszedł tak samo beznadziejnie jak u Was. Po prostu trafilismy na zle nasiona trawy, tydzien temu od nowa robilismy wszystko czyli, grabienie, sianie, walowanie i podlewanie i zauwazylismy powolne wschody nowej trawy - innej firmy. Powodzenia. A.

Dzięki TAR za wsparcie:) My czekamy, trawa pomału wschodzi, a Bartek zaczyna dosiewać w najbardziej jałowych miejscach. Podlewamy, podlewamy, będziemy kosić i...czekać:)
pozdrawiam!

ellaj
28-05-2011, 11:50
A co posadzic wzdluz ogrodzenia?
Od zachodu, zeby oslonic przed wiatrem i od poludnia przy siatce.
Na razie mysle o tym. Reszta ogrodu pozniej:)
Po kawalku.

Elfir
28-05-2011, 13:06
kala - przed jałowcami ani bukszpan ani hortensja. Dobierz coś co ma podobne wymagania glebowe. Na kwaśnych piaskach np. szczodrzeńce, na bardziej ogrodowych pięciorniki, sosny karłowe, tawuły japońskie.

ellaj - nie pomogę ci. Zadajesz tak wyrywkowe pytania a ogród to nie pojedyncze pomysły, tylko spójna całość - architektura i rośliny. Ogród musi mieć styl, być dostosowany do warunków glebowych do trybu życia użytkowników, zawierać ulubione rośliny, itd.
Zastanów się jakbyś chciała by twój ogród wyglądał?
Ja rzadko proponuję żywopłoty - dla mnie one sa jak mur, zmniejszają przestrzeń. Skłaniam się raczej do nieregularnych rabat z piętrowymi nasadzeniami.

Aka z Ina - duże, znoszące krótką suszę trawy do cienia to śmiałek darniowy, a niższe to turzyca ptasie łapki.
Inne, cienioznośne turzyce wymagają większej wilgotności podłoża.

duduś - Czy ty traktujesz mnie jak google? Ja bardzo chętnie odpowiadam na pytania ogrodnicze, ale nie mam tyle czasu by odpowiadać na pytania, na które da się szybko znaleźć odpowiedź samodzielnie. Przecież wystarczy przeczytać etykietkę na produkcie.
Jeśli herbicyd jest nieselektywny to znaczy, że kosi wszystko jak leci. W dużym stopniu odporne są szczaw i skrzyp ze względu na ich budowę chemiczną.

aka z Ina
28-05-2011, 13:28
aka z ina - duże, znoszące krótką suszę trawy do cienia to śmiałek darniowy, a niższe to turzyca ptasie łapki.
Inne, cienioznośne turzyce wymagają większej wilgotności podłoża.



zapisane, dzięki!

Basia_KRK
28-05-2011, 13:30
Elfir, powiedz proszę co zrobić z przekwitniętym bzem? Chciałabym to drzewo jakoś uratować i fajnie je wyprowadzić - chyba od 20 lat nie było przycinane i tak dziko rośnie... Teraz je podcinać czy na jesień lub przyszłą wiosnę? :rolleyes:

Elfir
28-05-2011, 13:46
jak zaczniesz podcinać, nie poradzisz sobie z odrostami korzeniowymi.
Niestety, nie szczepione lilaki to chwasty.

Warto wycinać kwiatostany, by roślina nie traciła sił na zawiązywanie nasion.

Basia_KRK
28-05-2011, 14:59
Oki, to powycinam kwiatostany - już teraz? te przekwitnięte?

A co to są odrosty korzeniowe? z ziemi wyrastają?:confused:

kala67
28-05-2011, 15:59
kala - przed jałowcami ani bukszpan ani hortensja. Dobierz coś co ma podobne wymagania glebowe. Na kwaśnych piaskach np. szczodrzeńce, na bardziej ogrodowych pięciorniki, sosny karłowe, tawuły japońskie.
.

dziekuje za odpowiedź.....
a powiedz mi jeszcze czy czerwone berberysy moge przed jałowcami posadzić??

kondoria
28-05-2011, 16:53
Elfir, poradź proszę ile sztuk sadzonek wisterii mam kupić do obsadzenia trejaża o długości 20 m ? Trejaż jest zwykły, prosty, wąski, 6 słupów pionowych połączonych górną belką. Czy 6 sztuk, czyli sadzonka przy każdym słupie będzie ok ? Czy może wystarczą dwie, po jednej z każdego końca ? Chciałabym uzyskać w miarę szybki efekt, ale bez przesady, żeby roślinom nie było za ciasno. Co będzie gdy jedna wisteria oplecie drugą ? Nie zaduszą się ? I według Ciebie będzie dobrze wyglądać, jak wszystkie sadzonki to będzie ta sama odmiana, czy może wybrać różne, np fioletowe i różowe ?

Dziękuję i pozdrawiam :)

Elfir
28-05-2011, 17:03
A co to są odrosty korzeniowe? z ziemi wyrastają?:confused:
Wycinać przekwitnięte. Odrosty to pędy wyrastające z korzeni. Mogą wyrastać na kilka metrów od krzewu rodzicielskiego.

kondoria - jak szybko to po 1 sztuce na słup. jak wolno to starczą 2 szt :)
Pnącza sobie poradzą.
IMHO - jeden, max dwa kolory.

kala - berberysy też pasują.

ellaj
28-05-2011, 21:39
Elfir, wlasnie bron Boze nie chce zywoplotu.
Chce ogrod nowoczesny. Zadnych kwiatuszkow. Raczej trawa.
Ze dwie kompozycje z drzew, nie za wysokich, i paru krzewow i to wszystko. Ksztalty koron nie okragle.
No, i mam jeszcze ten ogrod zimowy, jakby z jednej prawej strony, bo to blizniak i mam tylko trzy strony dzialki. Zachodnia od pol, poludniowa od sasiada i wschodnia od prywatnej drogi.
I te skarpy, bo dom jest wyzej i jest podsypany.

kala67
28-05-2011, 23:32
dziekuje :)
jutro wsadze ;)

gos
29-05-2011, 00:44
Witam,
Czytam sobie z wielką przyjemnością ten wątek, a dziś postanowiam sama skorzystać z Twojej wiedzy, bo sama już nie wiem...
Jak wielu męczę się z założeniem trawnika. Już wszystko przekopane, wyrównane, zagrabione, miałam właśnie nawozić, odczekać i siać, ale skuszona atrakcyjnym opisem wybrałam taki nawóz, że nie wiem, czy po nim należy czekać, czy może lepiej od razu siać razem z nim, czy wręcz odwrotnie - nawozić jak już trawa wzejdzie... Nawóz to Superal Miko mieszanka guana, wolnodziałającego i mikoryzy. Na opakowaniu ani na stronie producenta nie jest napisane jak to zrobić przy zakładaniu nowego trawnika :( Będę wdzięczna za radę.

Basia_KRK
29-05-2011, 09:06
Elfir, dziękuję za pomoc :)

Elfir
29-05-2011, 12:10
gos - nawozy zawierające azot szybko wypłukują się w głąb ziemi i stają sie niedostępne dla roślin, toteż w przypadku trawnika stosuję się najwyżej połowę dawki tuż przed siewem.

Zołza
29-05-2011, 12:11
witam
mam problem z tujami szmaragd,
żółkną i usychają na koncówkach, podobno te 3 przymrozki tak je załatwiły,
2 tygodnie temu dalismy siarczan magnezu, garśc na 3 litry i tym polewalismy 3-4 tuje

wczoraj widziałam ze te brązowe koncówki odpadaj,
tuja w środku nadal zielona

co robić?? czekać?? kiedy znowu dać ten siarczan magnezu??

mamy 160 tui, brązowe nie są tylko te które rosną miedzy domami, w osłoniętym miejscu

nie wiem co dalej robić

tuje rosną trawie, nie są podsypane korą, jak do tej pory było ok, mają 3 lata

Elfir
29-05-2011, 12:35
wytrzepac uschniete. Skoro nic się nie dzieje dalej złego, czym sie martwić?

gos
29-05-2011, 12:36
gos - nawozy zawierające azot szybko wypłukują się w głąb ziemi i stają sie niedostępne dla roślin, toteż w przypadku trawnika stosuję się najwyżej połowę dawki tuż przed siewem.

Dzięki za odpowiedź!
Nie pomyślałam o tym guanie. Bardziej się martwiłam o mikoryzę, bo zaczęłam się zastanawiać, czy nie rozsądniej byłoby to posypać, jak już trawa będzie miała jakieś korzenie, żeby było co szczepić. Rozumiem, że grzyb może sobie poczekać aż trawa wzejdzie i nic mu się nie stanie?

barbarka9
29-05-2011, 21:09
Witaj Elfir, wiem że moja kolej jest na termin wiosna/ lato 2012 ale nurtuje mnie jedno pytanie. Moja działka ma wymiar około 60m x 135 m. Wjazd na działkę będzie od strony zachodniej z drogi wewnętrznej. Chciałabym obsadzić południowy brzeg (ten 60 m) - jest on od strony gminnej drogi. Cały czas myślę o świerkach. Czy obsadzenie świerkami wyklucza założenie potem wielogatunkowych nasadzeń na tle tejże ściany świerków? Zależy mi na posadzeniu czegoś jesienią aby już rosło (budowę zaczynamy wiosną przyszłego roku).

Elfir
29-05-2011, 23:29
barbarka - południowy brzeg - czy to oznacza, że świerki będą rzucać cień wgłąb działki? To ograniczy potem obsadzenie pod świerkami tylko do gatunków cienioznośnych.

gos - imho mikoryza tak nie działa. To raczej zabieg marketingowy. Pożyteczne grzyby zasiedlają okolice korzeni tylko niektórych gatunków. I zwykle konkretny grzyb współpracuje z konkretną rośliną. Dlatego robienie uniwersalnego nawozu z 'uniwersalną" mikoryzą to ściema.

kala67
30-05-2011, 06:53
elfir....czy do kaliny koralowej pasują kosodrzewiny ....karłowe Pumilo lub ciut wieksze i żółte tawuły japońskie, np golgflame, goldmound ??
bo jak zwykle nie wiem co dosadzic do dwóch kalin, które juz mam:)

Aneczka'
31-05-2011, 10:57
Witam ponownie, dzięki Waszym radom przy zakładaniu trawnika cieszę się teraz wspaniałą zielenią... ale znów proszę o pomoc...
Mój założony w maju trawniczek wygląda tak (przed pierwszym koszeniem):
http://img705.imageshack.us/img705/8084/zdjcie0088v.jpg
Czy te "zielsko" dam radę zwalczyć koszeniem czy muszę zastosować jakieś środki chemiczne? Z góry dzięki za odpowiedź

Tatarak
31-05-2011, 11:11
ja bym to delikatnie powyrywała, ale koszenie też powinno je "zagłodzić" - akurat, jeśli dobrze widzę, to jest taki "łagodny" typ chwasta :)

ewosek
31-05-2011, 19:41
Witam ponownie, dzięki Waszym radom przy zakładaniu trawnika cieszę się teraz wspaniałą zielenią... ale znów proszę o pomoc...
Mój założony w maju trawniczek wygląda tak (przed pierwszym koszeniem):
http://img705.imageshack.us/img705/8084/zdjcie0088v.jpg
Czy te "zielsko" dam radę zwalczyć koszeniem czy muszę zastosować jakieś środki chemiczne? Z góry dzięki za odpowiedź


U mnie wczoraj było pierwsze koszenie nowej trawki i też mam ten sam typ chwasta, ale w mniejszym zagęszczeniu (nie wiem co to jest). Przed koszeniem, wyrwaliśmy w miarę możliwości wszystko - łatwo się usuwa, bo nie siedzi głęboko w ziemi. Trzeba złapać przy samej ziemi i pociągnąć - raczej nie było problemu. Pojedyncze sztuki się urwały, ale myślę, że jak trawa już dobrze się zagęści, to zdusi to zielsko.

Elfir
31-05-2011, 20:13
To komosa. Łatwa do zwalczenia. Kosić, a jak kogoś wyjątkowo drażni to "Mniszek"

malkul
31-05-2011, 21:36
Mam prośbę o identyfikację http://www.flickr.com/photos/banditek/sets/72157619309229451/show/ co to za roslina na drugim zdjęciu?

aka z Ina
31-05-2011, 21:47
napewno rojni, ale odmiana? może pajęczynowaty?

Aneczka'
31-05-2011, 21:54
Tak właśnie myślałam, dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi:)

malkul
31-05-2011, 21:57
A czy na glinie w słonecznym miejscu taki rojnik da radę???? bo mnie zachwycił :)
Do tego też piękny Orostachys spinosa - rojnikowiec ościsty

Elfir
31-05-2011, 23:59
Rojniki to piaski, gleby przepuszczalne.

marcinkornacki
01-06-2011, 11:29
Proszę o pomoc jakie rośliny mogę posadzić żeby moje zakątki wyglądały ładnie. Pozwoliłem sobie dodać dwa zdjęcia. To co widać na zdjęciach to thuje przy ogrodzeniu ( wiem, że to podobno prostackie :(( ) niestety co widać na zdjęciach zniszczone przez psi mocz.Na pierwszym zdjęciu (niestety cień pada ) jest jakaś leszczyna nie znam nazwy i duży bukszpan. Na drugim zdjęciu są thuje, dwa berberysy, forsycja, perukowiec i pare wrzosów, dąbrówka ( wiadomo te dwa ostatnie za małe żeby było widać )

Gleba wybitnie piaszczysta.

Nie boję się dbania o rośliny, dużo czasu im poświęcam, pomimo , że może nie widać, ale ja nie oczekuję efektów po miesiącu. Roślin niestety nie jest za dużo, bo moje fundusze są ograniczone i raczej stać mnie na małe roślinki

Proszę o pomoc poprzez poradę a może przez naniesienie w jakimś programie roślin gdzie mogłyby być.

ps. Skoro już piszę posta to spytam się czy może jest jakiś użytkownik z okolic Warszawy który ma na zbyciu rośliny to ja chętnie przyjmę. Sam od siebie mogę zaproponować akacje ( pewnie nikt się nie zainteresuje ) parę sumaków octowców też mogę spokojnie oddać.

http://img84.imageshack.us/img84/764/74467121.jpg

http://img135.imageshack.us/img135/5409/28367784.jpg

kondoria
01-06-2011, 14:09
Elfir, kolejny raz proszę Cię o pomoc, bo nie wiem co robić.
Jesienią kupiłam i posadziłam Sumaka Dissecta, bo taki piękny był, kolorowy.... dałam za niego prawie 200 zł.... ?I teraz sobie w brodę pluję ! Bo czytam wszędzie, że on się rozłazi po całym ogrodzie, ktoś pisał, że może uszkodzić nawet rury kanalizacyjne i że to straszne cholerstwo, którego się ciężko pozbyć :( I co ja mam teraz zrobić ? Wykopać, póki nie jest za późno ? Czy liczyć na to, że mój będzie wyjątkowo grzeczny i nie będzie odrostów ? A jeżeli wykopać to co w zamian żeby miało ładną parasolowatą koronę dającą cień (u mnie w tym miejscu patelnia, gleba lekko kwaśna) i się tak efektownie przebarwiało ?


I jeszcze jedno: jak nazywa się takie coś co można wysypać pod róże, żeby chwasty nie rosły (zamiast kory czy kamyczków), wiem, że to jakaś pochodna węgla ? w czarnym kolorze i że nie zakwasza gleby tak jak kora

Dziękuję :)

kondoria
01-06-2011, 14:14
To co widać na zdjęciach to thuje przy ogrodzeniu ( wiem, że to podobno prostackie :(( ) niestety co widać na zdjęciach zniszczone przez psi mocz.Na pierwszym zdjęciu (niestety cień pada ) jest jakaś leszczyna nie znam nazwy i duży bukszpan. Na drugim zdjęciu są thuje, dwa berberysy, forsycja, perukowiec i pare wrzosów, dąbrówka ( wiadomo te dwa ostatnie za małe żeby było widać )

Przepraszam, ja nie Elfir, ale coś rzuciło mi się w oczy. Może na początek daj godniej pożyć tym roślinkom. Będą źle rosły tak bezpośrednio w trawie, zrób chociaż na około nich trochę miejsca wypielonego bez trawy i chwastów to na pewno odżyją i będą lepiej rosły. Możesz też pooddzielać je takimi plastikowymi obrzeżami od trawy, a pod thuje wysypać korę.

Pozdrawiam ;)

kala67
01-06-2011, 16:07
elfir....czy do kaliny koralowej pasują kosodrzewiny ....karłowe Pumilo lub ciut wieksze i żółte tawuły japońskie, np golgflame, goldmound ??
bo jak zwykle nie wiem co dosadzic do dwóch kalin, które juz mam:)

podciagam sie z pytaniem:)

Elfir
01-06-2011, 23:38
Proszę o pomoc jakie rośliny mogę posadzić żeby moje zakątki wyglądały ładnie.

Na piaski nadają się:
kwaśne piaski - żarnowce, szczodrzeńce Allgold, kosówki i sosny karłowe, świerk kłujący, berberysy Thunberga, brzozy (w tym karłowe odmiany), róża pomarszczona, wrzosy, macierzanki,kostrzewa niedźwiedzie futro, jałowiec pospolity

Zasadowe i obojętne piaski - kosówki i sosny karłowe, świerk kłujący, lawenda, juka, perukowiec, kalina hordowina, jarząb mączny, grusza wierzbolistna, sumak octowiec, klon polny, jałowiec sabiński, pigwowce, irgi, wawrzynek główkowy, oliwnik, tamaryszek, ligustr, mydleniec wiechowaty, złotokap, śliwa wiśniowa, rozchodniki, kostrzewy

Na piaskach żywotniki nie rosną za dobrze - jest dla nich za sucho.

Elfir
01-06-2011, 23:39
podciagam sie z pytaniem:)

Kalina koralowa wymaga żyznych, wilgotnych gleb. Będą pasowały gatunki o podobnych wymaganiach: świerki, jaśminowce, złotlin, krzewuszki, hortensje

Elfir
01-06-2011, 23:42
Przepraszam, ja nie Elfir, ale coś rzuciło mi się w oczy. Może na początek daj godniej pożyć tym roślinkom. Będą źle rosły tak bezpośrednio w trawie,.


To nie trawa im przeszkadza, tylko pies i zła gleba.

Elfir
01-06-2011, 23:47
Jesienią kupiłam i posadziłam Sumaka Dissecta, bo taki piękny był, kolorowy.(...) Czy liczyć na to, że mój będzie wyjątkowo grzeczny i nie będzie odrostów ? (...)A jeżeli wykopać to co w zamian żeby miało ładną parasolowatą koronę dającą cień (u mnie w tym miejscu patelnia, gleba lekko kwaśna) i się tak efektownie przebarwiało ?

Takie coś tylko w Erze :)

Sumak wypuszcza odrosty jesli przycina mu się koronę. Nie ruszany może stworzyć pojedyncze drzewko. Problem jednak w tym, ze odmiana Dissecta nie jest drzewkowata tylko bardziej krzewiasta, lekko się pokładająca. Bez cięcia nie stworzy klasycznego drzewka. BTW - sumaki wolą gleby lekko zasadowe.
Może mydleniec wiechowaty? Albo klon jesionolistny?



I jeszcze jedno: jak nazywa się takie coś co można wysypać pod róże, żeby chwasty nie rosły (zamiast kory czy kamyczków), wiem, że to jakaś pochodna węgla ? w czarnym kolorze i że nie zakwasza gleby tak jak kora

Nie mam pojęcia? Węgiel brunatny?

AGP-ON
02-06-2011, 08:00
Jestem w trakcie zakładania trawnika. Wyrównałem teren dowiozłem ziemi.
Dwa tygodnie temu posiałem pierwsza część a tydzień temu kolejną. Do poniedziałku wszystko było w porządku, cieszyłem się, że ładnie wschodzi (pomijam problemy z nawadnianiem). Zauważyłem iż w miejscach gdzie ziemia była dosypywana masowo wykiełkowały chwasty :cry: :cry: :cry: :cry:
https://lh5.googleusercontent.com/-2PNCaxRowpE/TeckoeWw6xI/AAAAAAAACZk/pe8PD0MdiV0/1.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-EBXTqCt5s7M/TeckosWPbvI/AAAAAAAACZs/k83-N3ySakM/2.jpg

mój wróg

https://lh6.googleusercontent.com/-1Fcljfcf4_4/Teckn6RPd2I/AAAAAAAACZo/BaoJdNlKohw/3.jpg

Czym mogę go zwalczyć, nie niszcząc całej pracy?
Jakiś oprysk?, dosiać trawę?

Bardzo proszę o pomoc

kondoria
02-06-2011, 10:21
Takie coś tylko w Erze :)

A Glediczja trójcierniowa 'Sunburst' ?

efilo
02-06-2011, 10:53
AGP-ON
bez paniki. nic nie rób na tym etapie bo tylko zniszczysz wschodzącą trawę. większość chwastów nie przezyje pierwszych koszeń. wystarczy że trawę będziesz odpowiednio nawoził i nawadniał a zagłuszy chwasty. gdybyś faktycznie nie dawał rady to robi się opryski. ale nie na tym etapie.

WaldekZ
02-06-2011, 11:02
Jestem w trakcie zakładania trawnika. Wyrównałem teren dowiozłem ziemi.
Dwa tygodnie temu posiałem pierwsza część a tydzień temu kolejną. Do poniedziałku wszystko było w porządku, cieszyłem się, że ładnie wschodzi (pomijam problemy z nawadnianiem). Zauważyłem iż w miejscach gdzie ziemia była dosypywana masowo wykiełkowały chwasty :cry: :cry: :cry: :cry:
https://lh5.googleusercontent.com/-2PNCaxRowpE/TeckoeWw6xI/AAAAAAAACZk/pe8PD0MdiV0/1.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-EBXTqCt5s7M/TeckosWPbvI/AAAAAAAACZs/k83-N3ySakM/2.jpg

mój wróg

https://lh6.googleusercontent.com/-1Fcljfcf4_4/Teckn6RPd2I/AAAAAAAACZo/BaoJdNlKohw/3.jpg

Czym mogę go zwalczyć, nie niszcząc całej pracy?
Jakiś oprysk?, dosiać trawę?

Bardzo proszę o pomoc

To samo u mnie. Wyrosło tego cholerstwa więcej niż trawy!!! Pomocy!!!

AGP-ON
02-06-2011, 12:00
Rozmawiałem z pracownikiem małego sklepu ogrodniczego na nasz temat.

1. żle przygotowana ziemia - powinna być zagrabiona, odczekać, spryskac roundapem wchodzace chwasty, odczekać przegrabic, posiać, zwałować i lać ile wlezie.
2 . Nie pryskać, skosic tawę i czekac co będzie.

Powstaną jakieś place ale trzeba zacisnąć zęby i dosiewać. Powinno dać się go jeszcze uratować
Trzeba tylko zapenić dużo wody dla wzrostu

marcinkornacki
02-06-2011, 13:48
Na piaski nadają się:
kwaśne piaski - żarnowce, szczodrzeńce Allgold, kosówki i sosny karłowe, świerk kłujący, berberysy Thunberga, brzozy (w tym karłowe odmiany), róża pomarszczona, wrzosy, macierzanki,kostrzewa niedźwiedzie futro, jałowiec pospolity

Zasadowe i obojętne piaski - kosówki i sosny karłowe, świerk kłujący, lawenda, juka, perukowiec, kalina hordowina, jarząb mączny, grusza wierzbolistna, sumak octowiec, klon polny, jałowiec sabiński, pigwowce, irgi, wawrzynek główkowy, oliwnik, tamaryszek, ligustr, mydleniec wiechowaty, złotokap, śliwa wiśniowa, rozchodniki, kostrzewy

Na piaskach żywotniki nie rosną za dobrze - jest dla nich za sucho.

Ja wiem jakie rośliny dobrze adaptują się na moim rodzaju gleby.
Bardziej mi zależało na tym żeby pani powiedziała gdzie to umieścić. Widziałem niedawno ktoś otrzymal tu na forum projekt.
Pozdrawiam

kondoria
02-06-2011, 16:43
Sumak wypuszcza odrosty jesli przycina mu się koronę.(...) Bez cięcia nie stworzy klasycznego drzewka.
Czyli: bez cięcia nie będzie odrostów, ale też nie będzie formy drzewka ? Więc mogę go zostawić nie ruszany i powinien być grzeczny ?


Nie mam pojęcia? Węgiel brunatny?
To było coś chyba z węgla brunatnego. Miał ? Czarne i drobne. W zeszłym roku mówili o tym w programie Maja w Ogrodzie i nie zapisałam, a teraz nie mogę znaleźć :( A google nic nie podpowiada, wyskakuje mi tylko kora pod róże

Elfir
02-06-2011, 20:01
A Glediczja trójcierniowa 'Sunburst' ?
Może też być, tylko ona się nie przebarwia na jesień i ma bardzo ażurowy cień

duduś
02-06-2011, 21:33
o co chodzi z tym przycinaniem korony sumaka ?? ja nigdy korony nie cięłam a odrosty w ziemi cały czas powstają , jak tak dalej pójdzie to będę miała sumakową działkę :)

Elfir
02-06-2011, 23:24
starczyło raz uszkodzic gałązkę lub korzeń.

WaldekZ
03-06-2011, 13:28
Rozmawiałem z pracownikiem małego sklepu ogrodniczego na nasz temat.

1. źle przygotowana ziemia - powinna być zagrabiona, odczekać, spryskać roundapem wschodzące chwasty, odczekać przegrabić, posiać, zwałować i lać ile wlezie.
2 . Nie pryskać, skosić trawę i czekać co będzie.

Powstaną jakieś place ale trzeba zacisnąć zęby i dosiewać. Powinno dać się go jeszcze uratować
Trzeba tylko zapewnić dużo wody dla wzrostu

Dzięki za info. U mnie było pryskane round-up'em przed przygotowaniem trawnika i wydawało się, że całe paskudztwo uschło, tymczasem po posianiu wyrosło głównie zielsko :(. Co ciekawe, w miejscach bardziej ocienionych wyrosła trawa, natomiast słońce najwyraźniej pasuje paskudztwu...
Podlewane regularnie. Mam nadzieję, że w miejscu przewagi zielska wyrośnie także trawa i po kilku koszeniach zdobędzie ona przewagę optyczną. A jak doświadczenia innych?

kardamina
03-06-2011, 18:34
starczyło raz uszkodzic gałązkę lub korzeń.

Chyba tak... jednak, nie sposób na działce nie przekopywać ziemi!? Są takie miejsca, gdzie wręcz trzeba to robić. ech...
W sumie, jest to bardzo efektowne drzewko - ale bardzo upierdliwe :sick:
Wsadziłam dziś wierzbę mandżurską (z sadzonki - mam nadzieję, że się przyjmie) - "chorowałam" na to drzewko już sooory czas, i również mam nadzieję, że nie sprawi mi tyle kłopotu, co sumak.

duduś
04-06-2011, 19:28
witaj Elfir
znajoma teraz wykopała hosty ( chciała je wyrżucić ) oczywiście pokusiłam się o nie, czy teraz mam je sadzić czy jakoś utrzymać w wodzie i poczekać do jesieni , co z nimi zrobić??? jedna jest cała wykopana a pozostałe z podziału większych host, dziękuję za odpowiedż

Berolina
05-06-2011, 09:57
A ja mam pytanie odnośnie trawy. Mam małą działeczkę, więc mogę sobie pozwolić na trawę z rolki. Mam jednaj wątpliwości, bo nie wiem do końca jak przygotować teren, niby tak samo jak po siew, ale co z poziomem. Chcę mieć wokół trawnika granitową obwódkę i teraz jak mam wyrównać podłoże. Pod siew mniej więcej na równi z granitami, ale pod trawę z rolki to poziom tak samo? czy trochę niżej (ile?) bo przecież ta trawa ma jakąś grubość... a może lepiej jednak siać? sprawa wydaje się o wiele prostsza...

andrzej49
05-06-2011, 10:06
Mam w domu roślinę o nazwie Chrysalidocarpus. Nie stoi on bezpośrednio na słońcu, jest podlewany umiarkowanie. Ostatnio liście przy nim zaczęły zasychać. Jaka jest przyczyna?
http://images49.fotosik.pl/903/bb47db269decf151m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bb47db269decf151.html) http://images43.fotosik.pl/904/d785b2d294ac20d1m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d785b2d294ac20d1.html) http://images45.fotosik.pl/905/d4901a672ee6f6c8m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d4901a672ee6f6c8.html) http://images39.fotosik.pl/896/8448a5c7a54008cem.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8448a5c7a54008ce.html) http://images50.fotosik.pl/903/6ce7549803f67238m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6ce7549803f67238.html) http://images47.fotosik.pl/904/6f70f5e59dba6dd5m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6f70f5e59dba6dd5.html)
Ps. Po dwukrotnym kliknięciu na zdjęcia ulegną one powiększeniu.

marcinkornacki
05-06-2011, 10:57
A kiedy zmieniałeś ziemię?
Przyczyną jest brak odpowiednich składników odżywczych w ziemi. Zmiana ziemi lub zakup odpowiednią mieszankę wzmacniająca.

andrzej49
05-06-2011, 12:07
Ziemia była wymieniana około 1 miesiąca temu w czasie przesadzania do większej doniczki. Dawałem ziemię do kwiatów m.in. jak podawali pokojowych. Był też nawożony tydzień temu płynnym nawozem do kwiatów Substral.

Elfir
05-06-2011, 17:19
duduś - posadź hosty w cieniu i obficie podlewaj

kardamina - ja zwykle projektuję sumaki w miejscu, gdzie nie mogą za bardzo się rozrastać, np. w wolnej przestrzeni w wybrukowanym podjeździe, w donicach

berolina - oczywiście pod trawę z rolki poziom gruntu powinien być ciut niższy (ok 1 cm). Przygotowanie gleby jak pod trawnik z siewu, ale po położeniu warto docisnąć wałem do gruntu.

andrzej49 - problem z palmami polega na tym, że schną im końcówki liści w różnych sytuacjach, więc cięzko znaleźć przyczynę. Może być: za sucho, za mokro, za ciepło, za zimno, za dużo nawozu, za mało, za ciasna (zbyt krótka) doniczka. Latem IMHO areki lepiej przetrzymywać na balkonie, tarasie, w ogrodzie. Pamiętaj, że mają palowy system korzeniowy i donica powinna być wysoka, ale niekoniecznie szeroka. Ziemia dla palm nie powinna być zbyt próchniczna, trzeba mieszać z piaskiem.

kat125
05-06-2011, 17:57
Witam,

mam pytanie dotyczące murków oporowych z betonowych gazonów, mam mieć zrobione murki oporowe wokół skarpy.
Będzie tego dość dużo, skarpa będzie tworzyła tarasy i z tych gazonów zostaną ustawione 3 stopnie tarasów.[ jeden gazon na drugim- 2-3 warstwy, dolne wylane betonem]
w związku z tym pytanie?
Czy tylko rośliny w doniczkach da sie w nich posadzić? Czy mozna jakoś wykombinować inne rozwiazanie- wolałabym mieć tam rośliny nie w doniczkach, jakie?
, może przed zabetonowaniem gazonów wsadzić jakieś rurki do odprowadzania wody? wybetonować co drugi dolny gazon, a ustawiać je z przesunieciem?inne pomysły?
Skarpy na południowy- wschód i południowy zachód, większość dnia słoneczne.
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki
Pozdrawiam
K.

Megana
05-06-2011, 22:20
Czy może mi podpowiecie, co to jest za chwast?
Pryskaliśmy trawnik, ale to cholerstwo jakoś zostało :(
Wygląda jak koperek, przeszukałam w necie wszystkie prawie zdjęcia i nie znalazłam nic, albo nie trafiłam.
http://systemc.pl/domek/2011/06/IMG_0059A.jpg

http://systemc.pl/domek/2011/06/IMG_0060A.jpg

Elfir
05-06-2011, 22:41
Będzie tego dość dużo, skarpa będzie tworzyła tarasy i z tych gazonów zostaną ustawione 3 stopnie tarasów.[ jeden gazon na drugim- 2-3 warstwy, dolne wylane betonem]
.

A dlaczego betonujesz? Zwykle się zasypuje piaskiem.
A roślinę posadź nie w betonowym pustaku tylko tuż obok, by przewieszając się przez murek, zakrywała beton. To może być okrywowa irga, jałowiec

Elfir
05-06-2011, 22:42
Czy może mi podpowiecie, co to jest za chwast?


Kosmos podwójnie pierzasty?

Megana
06-06-2011, 19:23
Elfirko, chyba to nie "Kosmos podwójnie pierzasty", to cholerstwo, nie kwitnie tak ładnie :) ,
wogóle nie kwitnie, tylko przybiera na wielkości grrrr

ewalm
06-06-2011, 20:19
Megana - może rumianek bezpromieniowy? (jeśli tak to roztarty pachnie rumiankiem)

Asia...
06-06-2011, 20:22
Elfirko, chyba to nie "Kosmos podwójnie pierzasty", to cholerstwo, nie kwitnie tak ładnie :) ,
wogóle nie kwitnie, tylko przybiera na wielkości grrrr

Czy po zerwaniu i np zgnieceniu daje to zielsko taki specyficzny aromat?Rumianek jest pospolitą rośliną w Polsce, którą można spotkać nie nieużytkach, ugorach, przy budowach i na przydrożach. Przy roztarciu wydziela przyjemny zapach

bobiczek
06-06-2011, 20:45
Mozna przyciąc przemarznięte przyrosty, albo poczekać i otrzepać z uschniętych igiełek.

też czekałem na tę odpowiedź - chociaż u mnie dorosłe drzewo tak ma - ale tylko z jednej strony - dzięki bardzo

Megana
06-06-2011, 22:12
Asiu, Ewalm bingo, to rumianek :)
Przez godzinę siedziałam w internecie na tej stronie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chwast
i też na tym stanęłam, że to może rumianek, ale podpowiedź, żeby rozetrzeć i powąchać,
upewniła mnie w przekonaniu, że to to :)
Dzięki za podpowiedź :)
Teraz muszę poszukać czym to zwalczyć.
Jestem gotowa chodzić z pędzelkiem i smarować Randapem, tak mnie wkurzył :)

Margoth*
07-06-2011, 10:37
59767 Mam wielką prośbę o rozszyfrowanie, co to jest: tuja wschodnia czy cyprysik Lawsona Lane? A może jeszcze coś innego? Dzięki!

Żelka
07-06-2011, 10:53
Witajcie. W tym roku zaczynamy coś robić w ogrodzie i przyznam, że z moja wiedzą lepiej było pozwolić rosnąć temu co było i tak zostawić
Mam pytanie i prośbę o odpowiedź.
Cis zaczyna nam chorować. Z tego co udało mi się znaleźć to chyba chodzi o to
Misecznik cisowiec - na pędach pojawiają się liczne brązowe błyszczące traczki o średnicy 2-4 mm. Małe, jasnożółte larwy żerują na dolnej stronie igieł, co powoduje ich żółknięcie, brązowienie i opadanie.
Zwalczanie - w Momencie pojawienia się młodych larw na igłach (najczęściej w lipcu) opryskujemy krzewy 2-3 krotnie co dwa tygodnie Mospilanem 20 SP, Confidorem 200 SL lub Talstarem 100 EC.
Tylko teraz mam pytanie. Skąd takie cos się wzieło, roslinka nie dawno posadzona, jakieś trzym tygodnie temu.
Ten cis stoi w pobliżu thuj i jałowców, jest też jeden świerk. Czy pryskać też te rośliny co są w poblizu czy tylko cis?
Jeśli głupie pytanie, to przepraszam, ale jeśli chodzi o ogrody, to ja jestem niestety głupikiem. :-(

jata
07-06-2011, 19:16
Posadziłam w ubiegłym roku na skarpie od strony południowej 3 kargany. W tym roku wszystkie wypuściły listki, w maju kwitły, jednak jedna przestała rosnąć, a teraz ewidentnie więdną jej liście, nie daje uciążliwych odrostów, miała najwięcej nasion. Glebę mam gliniastą, ale kamienistą na działce jest spadek i w sumie to najlepiej na niej rosną sucholubne jałowce. Karagana jest na skarpie, gdzie gleba nie jest tak kamienista, dość żyzna, posadzona jest na górze skapy, gdzie trochę może spływac wody z tarasu, ale ostatnio to nie było u nas ulew. Lekko ją odkopałam, ziemia lekko wilgotna, dół jakby lekko nadgryziony albo zgnity -sama nie wiem. Ona ewidentnie umiera, czy mogę jej pomóc, a jak nie, to sadzić następną czy dać sobie spokój. Pozostałe rosną pięknie, posadzone na skapie lawendy, perowskia, jałowce płożące i blue arrow, rozchodniki wszystko rośnie.

Elfir
08-06-2011, 00:03
Jestem gotowa chodzić z pędzelkiem i smarować Randapem, tak mnie wkurzył :)

A czemu po prostu nie spryskasz na dwuliścienne?

Elfir
08-06-2011, 00:05
Skąd takie cos się wzieło,

Misecznik to rodzaj pluskwiaka. Wziął się z okolicy lub jego jajeczka zostały złożone jeszcze w szkółce. Ogród nie jest sterylną pustynią.

bobiczek
08-06-2011, 01:13
jak myślisz Elfir!
Będę miał w tym roku owoc z Avocado ogrodowo wychowanym?
Są to zalązki owocu?
Czy mój optymizm jednak trzeba utemperować -:)
http://x.garnek.pl/ga9427/922feac7feedda15373967a3/15373967.jpg

Elfir
08-06-2011, 14:25
to nie wyglada na kwaty i zalązki awokado.

http://www.gavinshoebridge.com/news/pollinating-your-avocado-tree/

kala67
08-06-2011, 15:50
Elfir.......jakie krzewy nadaja sie do posadzenia obok brzóz i sosen.....na glebe piaszczystą , odporne na susze????

Żelka
08-06-2011, 16:10
Misecznik to rodzaj pluskwiaka. Wziął się z okolicy lub jego jajeczka zostały złożone jeszcze w szkółce. Ogród nie jest sterylną pustynią.
Dziękuję. Na reszt pytań poszukam odpowiedzi. Pozdrawiam.

Elfir
08-06-2011, 16:14
kala - jałowce, szczodrzeńce, macierzanki, kostrzewy, janowce, rozchodniki, moszenki, karagany, perukowiec (jeśli gleba zasadowa, można wsypać gruzu wapiennego przy sadzeniu), berberysy thunberga

Milena_
08-06-2011, 21:20
Witam
Pod ścianą domu w miejscu zacienionym chcę posadzić hosty - mam pytanie czy można dawać pod nie agrowłóknine i wysypać korą - aby mogły rosnąć wycięłabym większe otwory - tylko nie wiem czy to zda egzamin?

Margoth*
08-06-2011, 21:22
Czy mogę jeszcze raz poprosić o odpowiedź?

Elfir
08-06-2011, 23:31
Margoth - za małe bym zidentyfikowała. Trochę za sztywne na cyprysik.

Milena - co chcesz osiągnąć agrowłókniną? Stosuje się ja w określonym celu.

AGP-ON
09-06-2011, 08:33
Agrowłóknina dobra rzecz. Ja rozłożyłem agrowłókninę w obrysie działki, gdzie będą posadzone iglaki.
pierwszą część rozłozyłem dwa lata temy własnie pod Thujami. Zero chwastów.
jakiś czas temu był pokaz w programie "Rok w Ogrodzie" Ważne aby nie zostawić na włókninie nawet odrobiny ziemi.

Margoth*
09-06-2011, 08:38
Dzięki, Elfir. Szukam dalej.

ewalm
09-06-2011, 11:19
Megana - rumianki to są zdaje się jednoroczne, samo koszenie powinno je wytępić do przyszłego sezonu. Albo oprysk na dwuliścienne. To nie jest jakaś super odporna na herbicydy roslina. Może się Wam wysiały juz po oprysku?

Magus
09-06-2011, 11:27
Elfirko,

Na wiazach, ktore zakupilem i zasadzilem znalazlem cos dziwnego. Na kilku listkach byly takie jakby zielone bable (puste w srodku). Babelki wyrastaja z listka, ale mozna je usunac z niego (ja pousuwalem na wszelki wypadek cale listki).

Co to moze byc? Czy po usunieciu wszystkich moze sie to pojawic znowu?

Asia...
09-06-2011, 12:11
A czy to może było coś takiego?

Magus
09-06-2011, 12:41
A czy to może było coś takiego?

Tak, takie zielone babelki - co to jest?

dorbie
09-06-2011, 13:21
Elfir, czy uważasz, że wierzba Hakuro świeżo posadzona ok miesiąc temu na niewielką skarpę, ale raczej nie bardzo sucha, ale nie na stoku tylko na gorze skarpy, mogła mi uschnąc z braku wody? Generalnie podlewa się tą skarpę - jest przy tarasie. Czy może wypuścić ponownie listki? Czy może to być długoterminowy efekt tych majowych przymrozkow, bo byly u nas tak ok 15.05 również. Z podkładki wypuszcza nadal

Asia...
09-06-2011, 13:29
Tak, takie zielone babelki - co to jest?
Tu znajdziesz wszystko w tym temacie
Także o naroślu Bawełnicy wiązowo-zbożowej

http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=111

Asia...
09-06-2011, 13:57
Elfir, czy uważasz, że wierzba Hakuro świeżo posadzona ok miesiąc temu na niewielką skarpę, ale raczej nie bardzo sucha, ale nie na stoku tylko na gorze skarpy, mogła mi uschnąc z braku wody? Generalnie podlewa się tą skarpę - jest przy tarasie. Czy może wypuścić ponownie listki? Czy może to być długoterminowy efekt tych majowych przymrozkow, bo byly u nas tak ok 15.05 również. Z podkładki wypuszcza nadal
Jeżeli na wierzbie nie ma szkodników (zielone mszyce na spodzie listków)to przyczyn usychania liści może byc dużo
Była przycinana? Które liście usychają?Jeśli usychają końce liści, przez co liść słabnie i po dotknięciu łatwo odpada - dotyczy to usychania tylko szczytowych białych liści, liście zielone nie przysychają - wtedy należy przypuszczać, że roślina jest za mocno podlewana, mimo że bardzo lubi wilgotne i słoneczne stanowiska.Powodem uschnięcia gałęzi wierzby oczywiście może być przemarznięcie. Ponieważ potrzebuje ona cięcia nawet kilka razy w sezonie, nie zaszkodzi jej nawet silne skrócenie pędów. Trzeba przyciąć gałęzie tak, by pozostało 15-20 cm albo nawet tylko 10 cm, ale koniecznie z żywymi pączkami (najwyższy powinien znaleźć się około 1 cm pod cięciem i ma być skierowany na zewnątrz). Jeżeli wierzba żyje ponad miejscem szczepienia, korona odbije, a liście na młodych pędach będą pięknie wybarwione.
To co wyrasta u dołu pnia to odrosty podkładki, które trzeba usuwać, bo zagłuszą część ozdobną.

dorbie
09-06-2011, 14:41
Uschły wszystkie liście.Tak też zrobiłam, obcięłam i czekam :-) Odrosty z podkładki usuwam ale jak były, był to dla mnie sygnał, że dół żyje. Obcięłam i gałązki były żywe. A mszyc nie było na niej

Asia...
09-06-2011, 16:26
Gdyby była przemrożona to po przecięciu gałązki ,jej środek by był czarny.Jeżeli nie ma innych objawów typu robale lub jakieś zmiany na korze to stawiam na przesuszenie

dorbie
09-06-2011, 22:28
Gdyby była przemrożona to po przecięciu gałązki ,jej środek by był czarny.Jeżeli nie ma innych objawów typu robale lub jakieś zmiany na korze to stawiam na przesuszenie

Miałam tak rok temu z Iwa, tylko w drewnianwj skrzyni, uschła nagle i obcięłam gałązki i wypusciła nowe

Elfir
09-06-2011, 22:32
Na wiazach, ktore zakupilem i zasadzilem znalazlem cos dziwnego. Na kilku listkach byly takie jakby zielone bable (puste w srodku). Babelki wyrastaja z listka, ale mozna je usunac z niego (ja pousuwalem na wszelki wypadek cale listki).


Galasy, być może mszycy bawełnicy wiązowo-turzycowej:
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=111

Elfir
09-06-2011, 22:35
Elfir, czy uważasz, że wierzba Hakuro świeżo posadzona ok miesiąc temu na niewielką skarpę, ale raczej nie bardzo sucha, ale nie na stoku tylko na gorze skarpy, mogła mi uschnąc z braku wody? Generalnie podlewa się tą skarpę - jest przy tarasie.

A kiedy straciła liście?
Na skarpie woda się nie trzyma tylko spływa - czy mogło być tak, ze mokra była tylko wierzchnia warstwa a głębiej, gdzie są korzenie było sucho? Ta wierzba ma dość wysokie wymagania wodne.
Mogła też uschnąć w wyniku niezgodności podkładki.