PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania do Elfir - forumowej ogrodniczki



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

pestka56
02-04-2012, 23:14
dzwonek dalmatyński:........szałwia omszona, niskie odmiany,]

OOOOOO, Elfir jesteś niesamowita. Też sobie zapiszę :)

Elfir
02-04-2012, 23:18
po co zapisywać? Przecież masz prostą i sprawną wyszukiwarkę bylin, już ją kiedyś podawałam: http://www.dobrepole.pl/?sadv=true

Elfir
02-04-2012, 23:19
Trajkotka, a może lepiej zamiast basenu w takiej okolicy staw kąpielowy?

I cena - 30 tyś wzwyż :)
Murator nakręcił film (jest chyba na youtube) o zakładaniu stawów kąpielowych

pestka56
02-04-2012, 23:27
I cena - 30 tyś wzwyż :)
Murator nakręcił film (jest chyba na youtube) o zakładaniu stawów kąpielowych

Wiem, ale taki staw jest kuszący i wiesz jakbym miała zapłacić 30 ty.s. za basen, to 100x wolę staw. :D
A z tym zapisywaniem jest tak, że mam archiwum na komputerze – tylko „klikam” i już.

Elfir
02-04-2012, 23:43
zrób sobie skrót w przeglądarce do wyszukiwarki

pestka56
02-04-2012, 23:46
No, właśnie mam taki folderek w przeglądarce „Ogród / rośliny+uprawa” :) i drugi z listą szkółek, następny z pomysłami i inspiracjami :)

pestka56
02-04-2012, 23:53
I cena - 30 tyś wzwyż :)
Murator nakręcił film (jest chyba na youtube) o zakładaniu stawów kąpielowych

Te filmy z programów Maji Popielarskiej są czasem ciekawe, ale niektóre tak jakby robiła dla siebie, bo zawierają same ogólniki.

anula302
03-04-2012, 09:11
Witam Elfir. Czy możesz mi jeszcze powiedzieć jakie cisy widziałaś u mnie, i czy ewentualnie Klon flamingo można zamienić na jakieś wiśnie?

Trajkotka
03-04-2012, 13:21
One nie są ładne, dlatego usiłuję znaleźć miejsce, by je schować. Czy w tej chwili nie stoją dokładnie jak na moim rysunku?


Domek ze zjeżdżalnią można ukryć wśród drzew osłaniających drewutnię . Trampolina może stać za rabatą (tą pośrodku trawnika).
Wszystko i tak musisz rozrysować w skali i do tego dopasować kształty rabat.


To ma być basen wkopany czy przenośny? Basen powinien znajdować się w najbardziej nasłonecznionej części działki.

Warzywnik myślałam, że chcesz zrobić nad drenażem. Truskawki w warzywniku, bo co trzy lata trzeba i tak przenosić plantację w nowe miejsce.
Z malin można zrobić obsadzenie wzdłuż granicy działki na wysokości warzywnika.


Roślinność rodzima, czyli to co u nas rośnie naturalnie - klony, dęby, sosny, brzozy, czeremchy, wierzby itd. Takie rośliny dostaniesz w tańszych szkółkach leśnych
Wiem, że nie są ładne :( ale muszą już tam zostać, ostatnio wklejałaś piękny różanecznik - pomyślałam, że może je posadzić przed garażami, żeby je schować?
W tej chwili po lewej stoi 1 blaszak i musi być usunięty, żeby zrobić tam drenaż od oczyszczalni.
http://images35.fotosik.pl/1262/a7bb92bd4ab4a022m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a7bb92bd4ab4a022)
a te garaże mają być tu gdzie ta ziemia
http://images38.fotosik.pl/1440/a330f803c60c28e6m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a330f803c60c28e6)

Basen ma być dmuchany lub stelażowy :)

A warzywnik chciałam na drenażu, ale nie wiem czy to nie za blisko drogi? Myślałam też, żeby go zrobić obok garaży i odgrodzić od domu ładnym żywopłotem?

WOW, naprawdę ? To tylko o 960 więcej niż mój ogród! A na planie wygląda na co najmniej 3 razy większy :)

Będziesz go grodziła wokół?

Moja Kaśka to koniara, marzy o własnej stajni i szkółce :)
Poważnie :) działka ma 80x37m :) ... chcemy ją ogrodzić siatką, bo praktycznie dookoła mamy naturalne ogrodzenie, i zimą jest zjadane przez sarenki ;>
Z przodu tylko jakąś ładną bramę zrobimy :)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4d7dd44c3cb3b0a7.html

ale fajnie :)

Trajkotka, a może lepiej zamiast basenu w takiej okolicy staw kąpielowy? Trochę większy niż 4x4, ale bardziej naturalny. „Maja (Popielarska) w ogrodzie” pokazywała taki kilka razy http://majawogrodzie.tvn.pl/153,Naturalny-staw-kapielowy,porada.html
Warto to zobaczyć również ze względu na sam ogród.
Ehhh mój mąż marzy o takim stawie, ale cena nam nie pozwala ... na razie musi nam wystarczyć basen dmuchany :)
A ja - nie umiejąca pływać, i mająca lęk przed wodą - wolę basen ;)

pestka56
03-04-2012, 13:27
Elfir i Trajkotka, mam parę pomysłów, które chętnie podrzucę do przemyśleń w związku z garażem, warzywnikiem i ogrodzeniem. Jeśli nie macie nic przeciwko mojemu wtrącaniu się, napiszę wieczorem :)

Nagietka_a
03-04-2012, 14:11
Witaj Elfirku,

Mam pytanie, moje irgi z zimozielonymi liśćmi są całe brązowe już miałam je mocno podciąć, ą tu widzę, że z gałązek wychodzą nowe pąki. Co mam teraz z nimi zrobić ? Podciąć czy zostawić?
Czy one wogóle przemarzły czy to jest normalne że tak wyglądają.

Trajkotka
03-04-2012, 15:14
Elfir i Trajkotka, mam parę pomysłów, które chętnie podrzucę do przemyśleń w związku z garażem, warzywnikiem i ogrodzeniem. Jeśli nie macie nic przeciwko mojemu wtrącaniu się, napiszę wieczorem :)

Ja nie mam nic przeciwko :*
Elfir pewnie też nie będzie miała, bo Ją tak męczę tym moim grodem, że niedługo będzie mnie miała dość ;) ... ale się nie wypowiadam za Nią :)

Mam jeszcze jeden problem w związku z bramą wjazdową ... brama będzie się otwierała na boki, a wejście do furtki ma być po schodkach przed bramą. Zastanawiam się jak zrobić ogrodzenie, żeby było wygodnie wchodzić i w ogóle jak wykończyć schodki?

Elfir
03-04-2012, 18:47
Witam Elfir. Czy możesz mi jeszcze powiedzieć jakie cisy widziałaś u mnie, i czy ewentualnie Klon flamingo można zamienić na jakieś wiśnie?

Tam chyba miały być kolumnowe - dobierz sobie wg. upodobania, one sa podobne do siebie, więc nie ma to specjalnego znaczenia

Wiśnia - może być np. Kanzan, bo korona rośnie w górę i nie będzie kolidowac z iglakami pod płotem.

Elfir
03-04-2012, 18:49
Witaj Elfirku,

Mam pytanie, moje irgi z zimozielonymi liśćmi są całe brązowe już miałam je mocno podciąć, ą tu widzę, że z gałązek wychodzą nowe pąki. Co mam teraz z nimi zrobić ? Podciąć czy zostawić?
Czy one wogóle przemarzły czy to jest normalne że tak wyglądają.

Nie podcinać!
Przecież przemarzły tylko liście, jak u wielu zimozielonych.
Dopiero w maju tnie się przemarznięte gałązki, kiedy widać wyraźnie, że nie puszczają liści.

Elfir
03-04-2012, 18:59
Ja nie mam nic przeciwko :*
Elfir pewnie też nie będzie miała, bo Ją tak męczę tym moim grodem, że niedługo będzie mnie miała dość ;) ... ale się nie wypowiadam za Nią :)


Przy działkach z nachyleniem bardzo ciężko jest radzić nie widząc tej działki na oczy. Na twoich zdjęciach droga dojazdowa wygląda na jakąś boczną, polną dróżkę i w tej sytuacji chyba nie ma tam ruchu, który przeszkadzałby warzywniakowi.

Schody mozna puścić bokiem skarpy a nie w poprzek, ale tak naprawdę zależy to od waszych finansów. Możesz je także wyprofilować w kształcie pochylni w wąwozie.
Mogą też być rozłożyste, reprezentacyjne:
http://www.finegardening.com/assets/uploads/posts/17503/Johnsen2_lg.jpg

Możesz też furtkę zrobić przy bramie i nie robić schodów, co będzie tańsze.

pestka56
03-04-2012, 19:36
Elfir, a jakby Trajkotka zrobiła warzywnik skrzyniowy? Mogłaby go spokojnie umieścić nad oczyszczalnią. Bo to taki ładny pomysł, żeby z przodu zrobić zagajnik.
Ja mam warzywnik skrzyniowy i to jest świetne, bo nie muszę na czworakach pielić. Truskawki i poziomki też tu hoduję.
Garaż paskudny osłoniłabym pergolami z pnączami, winorośl można zaprowadzić, bo to przecież nasłoneczniona strona. Trajkotka chciałaby rododendron, ale chyba tu za mało miejsca i cały dzień byłby na słońcu :)

tczechow
03-04-2012, 21:26
Witam,

Dzieki waszej pomocy, tył domu mam juz wstepnie zagospodarowany. Propozycja elfir zostala zaakceptowana. Mam teraz pytanie odnosnie przodu. Wrzucam dwa zdjecia widok z wjescia do domu. Tak jest na dzien dzisiejszy. Prosze o propozycje czy w jakis sposob pozmieniac ksztalt tych rabat, i co ciekawego mozna tam posadzic aby wygladalo to efektownie od strony drogi jak i patrzac z okna jadalni. Od furtki na prawo zastanawiam sie nad poprowadzeniem sciezki w kierunku oczyszczalni i malego tarasu, moze zamiast sciezki jakies inne rozwiazanie. Na zdjeciu gdzie jest sciezka na podjazd jest pas ziemi miedzy domem a sciezka o szerokosci ok. 1m. Czy tam cos posadzic czy zostawic trawnik?

Prosze jeszcze o propzycje zasadzenia drzewek owocowych (jablon, czeresnia, sliwka) moze cos jeszcze jakies maliny, borowki, w ktorym miejscu najlepiej to posadzic.

Za wszelkie propozycje bardzi dziekuje.

Elfir
03-04-2012, 21:43
Elfir, a jakby Trajkotka zrobiła warzywnik skrzyniowy? Mogłaby go spokojnie umieścić nad oczyszczalnią. Bo to taki ładny pomysł, żeby z przodu zrobić zagajnik.

Warzywa nie są w stanie przeszkadzać oczyszczalni, niezależnie czy w skrzyniach czy w gruncie.

Jesli chodzi o garaże, to trzeba do nich zrobić brukowany podjazd, dlatego tak bardzo nie leżą mi w tym miejscu

Elfir
03-04-2012, 21:47
Mam teraz pytanie odnosnie przodu. Wrzucam dwa zdjecia widok z wjescia do domu. Tak jest na dzien dzisiejszy. Prosze o propozycje czy w jakis sposob pozmieniac ksztalt tych rabat, i co ciekawego mozna tam posadzic aby wygladalo to efektownie od strony drogi jak i patrzac z okna jadalni.

Ja bym na 100% uprościła kształt rabaty przy tym złamaniu płotu. Te esy-floresy będzie ciężko kosić.
Potrzebujesz ścieżki od frontu na tyły, do tarasu, coby gości, którzy wpadli na grilla nie prowadzić przez dom, tylko przez ogród. Przejście musi mieć min 80 cm, ale lepsze będzie szersze, ok 1 m.
Gdzie masz śmietnik?

Drzewa i krzewy owocowe możesz umieścić tylko tam, gdzie nie ma drenażu i rozsączania oczyszczalni.
Ja bym zrobiła gdzieś przy placu zabaw, coby dzieci mogły sobie skubać.

tczechow
03-04-2012, 22:27
Gdzie masz śmietnik?

Śmietnik jest na pierwszym zdjęciu (poprzedni post) przy podjeździe. tam ma wyznaczone miejsce, czeka na jakies obicie z desek aby nie byl az tak widoczny. Bardzo prosze o narysowanie w wolnej chwili jakiegos ksztaltu rabaty oraz propozycje obsadzenia. wklejam rzut przodu.[/

Elfir
03-04-2012, 22:33
czy ty masz wyjście tarasowe z boku wysuniętej częsci domu?

Elfir
03-04-2012, 22:57
ja bym ścieżki poprowadziła pod budynkiem:
http://images42.fotosik.pl/265/1b6310c09c255684.jpg

Trajkotka
03-04-2012, 23:00
Przy działkach z nachyleniem bardzo ciężko jest radzić nie widząc tej działki na oczy. Na twoich zdjęciach droga dojazdowa wygląda na jakąś boczną, polną dróżkę i w tej sytuacji chyba nie ma tam ruchu, który przeszkadzałby warzywniakowi.

Schody mozna puścić bokiem skarpy a nie w poprzek, ale tak naprawdę zależy to od waszych finansów. Możesz je także wyprofilować w kształcie pochylni w wąwozie.
Mogą też być rozłożyste, reprezentacyjne:
http://www.finegardening.com/assets/uploads/posts/17503/Johnsen2_lg.jpg

Możesz też furtkę zrobić przy bramie i nie robić schodów, co będzie tańsze.
Tak naprawdę ta droga to ulica, ale bez asfaltu i chyba prędko sie go nie doczekamy, drogą biegnie jakby wąwozem i jest uczęszczana głównie przez ciągniki, bo samochodów nikt nie chce niszczyć na dziurach ;)

Schody bokiem bardziej mi chyba pasują. Furtkę przy bramie też braliśmy pod uwagę. Pomyślimy :)

A jakie roślinki można wsadzić w te dziurki na skarpie? myślałam o jakiś płożących?

Elfir, a jakby Trajkotka zrobiła warzywnik skrzyniowy? Mogłaby go spokojnie umieścić nad oczyszczalnią. Bo to taki ładny pomysł, żeby z przodu zrobić zagajnik.
Ja mam warzywnik skrzyniowy i to jest świetne, bo nie muszę na czworakach pielić. Truskawki i poziomki też tu hoduję.
Garaż paskudny osłoniłabym pergolami z pnączami, winorośl można zaprowadzić, bo to przecież nasłoneczniona strona. Trajkotka chciałaby rododendron, ale chyba tu za mało miejsca i cały dzień byłby na słońcu :)
Pestka, a jaki duży masz ten warzywnik?

Warzywa nie są w stanie przeszkadzać oczyszczalni, niezależnie czy w skrzyniach czy w gruncie.

Jesli chodzi o garaże, to trzeba do nich zrobić brukowany podjazd, dlatego tak bardzo nie leżą mi w tym miejscu
Ok, czyli warzywnik zostaje na drenażu :) przynajmniej jarzynki nie będą miały sucho. Mam nadzieję, ze uda mi się tam zmieścić wszystko.
Elfir, te dwie ciemno zielone miejsca to jakieś specjalne roślinki? I jasno zielone - sprayem zamalowane miejsca?

A co z drzewkami owocowymi? Lepiej z przodu przed drenażem czy w okolicach studni i placu zabaw? :)

No właśnie - podjazd :/ ... myślę, ze wystarczył by do tego pierwszego garażu, tzn do połowy.

Elfir
03-04-2012, 23:04
jasnozielone to rośliny ozdobne, o które będziesz normalnie dbać a ciemnozielone to: żywopłot oddzielający warzywnik od części "oficjalnej" i drzewo -soliter.
Sad bym zrobiła przy warzywach.

pestka56
03-04-2012, 23:13
Mój warzywnik i sad zajmują większość ogrodu od zachodniej strony. Pod oknami sypialni mam 6 wiśni, 5 agrestów, 2 aronie, mały maliniak. Skrzynie, 180 x 180 cm każda, są 4 piętrowe. Dwie zajmują wyłącznie truskawki i trochę poziomek. Jedna jest pomidorowa, albo paprykowa, albo ogórkowa, a w jednej na górze zioła, a niżej sałata, rzodkiewki... Robiąc zdjęcie za plecami miałam duży maliniak (jakieś 250 x 250 cm) w rogu ogrodu, przestrzeń roboczą i kompostowniki.
109690

Mam też borówke amerykańską (4 szt), ale posadziłam ją na granicy wrzosowiska i lasku we frontowej części ogrodu :) Lubi kwaśno, to tam ma.

Tu masz 2 fajne skrzynki :)
109691 109692

Jest taki wątek „Jak zrobić ukryty ogródek warzywny”

tczechow
04-04-2012, 08:17
czy ty masz wyjście tarasowe z boku wysuniętej częsci domu?

Tak w tej czesci tez ma byc taras taki maly dokladnie jak wymiar tej wneki. Te sciezka z prawej strony drzwi juz istnieje, tak bym ja zostawil. Bo szkoda mi mojej ciezkiej pracy wlozonej w ulozenie tego kawalka chodnika :).

q-bis
04-04-2012, 09:15
Witam,
Elfir czy mogę prosić o radę jak zagospodarować tę grupę kamieni ?

109705

Przyszły skalniak położony jest z tyłu budynku od strony północnej.
W odległości ok 6-7m jest ściana domu w kierunku płd a w odległości ok 2m ściana domu w kierunku zach.
Za kamieniami w odległości ok 1 -1,5 jest ogrodzenie - docelowo niskie, wzdłuż rosną lawendy.
Po prawej stronie ledwo widoczna akacja (na razie przymocowana do palika z brzozy).
Czerwoną strzałką obok lawend, zaznaczyłem miejsce na wyższą roślinę - jest tam zostawione miejsce wśród kamieni aż do podłoża-taka zatoczka.
Obecnie nie ma już tych małych kamieni wokół - zebrałem je bo byłoby ciężko coś tam posadzić- w ich miejsce jest trochę mniejszych (od tych wielkich na skalniaku) lub tam gdzie są wielkie po prostu jest odgarnięte do ziemi.
Poniżej załączam jeszcze usytuowanie w terenie.
109706
Choć skalniak będzie od północy to będzie miał światło słoneczne z rana od wschodu, latem w godzinach południowych bo dom wtedy nie jest w stanie zasłonić go, wczesnym wieczorem od zachodu, gorzej wiosną i jesienią - na pewno mniej słońca.

summer78
04-04-2012, 10:18
Witaj Elfir,
mam pytanie: jasienia posadziłam trzy śliwy wiśniowe (pissardi) szczepione, teraz dwie z nich wypuściły małe listki, takie jakieś bordowe-brązowe (nie wiem czy taka barwa jest ok?) z tego co czytałam to przed liśćmi powinny pojawić się kwiatki, więc nie wiem czy z tymi moimi jest coś nie tak? I mam problem z trzecią, nie ma za bardzo pąków, takie malutkie, ledwie widoczne, nic się z nią nie dzieje, a jak jej dotknęłam to zauważyłam, że się "gibie", tzn. przy korzeniu, tak jakby była źle wkopana, nie ukorzeniła się. Co z nią zrobić? wykopać i wkopać jeszcze raz, czy dać jej więcej czasu?

ngel
04-04-2012, 10:35
Elfir porszę o pomoc- mam dwa pytania
po pierwsze w jakiej odległości sadzić zawciąg nadmorski żeby się zrobił z tego taki szpaler? Chciałam zrobić obwódkę rabatki z niego
i po drugie- czy sosnę bośniacką też można "uszczykiwać" tak jak czarną żeby nie urosła zbyt duża a raczej się zagęszczała?
Pozdrawiam i z góry dziękuję

pestka56
04-04-2012, 11:25
Witaj Elfir,
mam pytanie: jasienia posadziłam trzy śliwy wiśniowe (pissardi) szczepione, teraz dwie z nich wypuściły małe listki, takie jakieś bordowe-brązowe (nie wiem czy taka barwa jest ok?) z tego co czytałam to przed liśćmi powinny pojawić się kwiatki, więc nie wiem czy z tymi moimi jest coś nie tak? I mam problem z trzecią, nie ma za bardzo pąków, takie malutkie, ledwie widoczne, nic się z nią nie dzieje, a jak jej dotknęłam to zauważyłam, że się "gibie", tzn. przy korzeniu, tak jakby była źle wkopana, nie ukorzeniła się. Co z nią zrobić? wykopać i wkopać jeszcze raz, czy dać jej więcej czasu?

Posadziłaś jesienią. A opalikowałaś? Daj jej czas. Jeśli puszcza listki to znaczy, że żyje. Moja śliwa też nie kwitła w pierwszym roku po posadzeniu. A listki są bordowo-brązowe przez cały sezon . :)

pestka56
04-04-2012, 12:00
Fajny pomysł

109714
Gdyby ktoś był zainteresowany są aktualnie do kupienia na stronie Westwing http://www.westwing.pl

Elfir, wkleiłam, bo to fajny pomysł nie koniecznie jako stała donica, ale miejsce na zioła i niewielki ogródek pod oknem kuchennym. Przenośny i może też służyć do przechowywania roślin. Drogie, ale można takie wykonać samemu np. z brezentu, lub innej gęstej tkaniny. Nawet len bardzo gęsto tkany dostępny w hurtowniach tkanin nadawałby się do tego. Do usztywnień w kanalikach można zastosować bambus.

Firma BACSAC http://www.bacsac.fr robi te pojemniki w różnej wielkości:
109715 109716 109717 109718

Trajkotka
04-04-2012, 13:02
Elfir, a jakby Trajkotka zrobiła warzywnik skrzyniowy? Mogłaby go spokojnie umieścić nad oczyszczalnią. Bo to taki ładny pomysł, żeby z przodu zrobić zagajnik.
Ja mam warzywnik skrzyniowy i to jest świetne, bo nie muszę na czworakach pielić. Truskawki i poziomki też tu hoduję.
Garaż paskudny osłoniłabym pergolami z pnączami, winorośl można zaprowadzić, bo to przecież nasłoneczniona strona. Trajkotka chciałaby rododendron, ale chyba tu za mało miejsca i cały dzień byłby na słońcu :)
hmm ja chyba pozostane przy warzywniku w ziemi, bo planuję marchewkę, pietruszkę, cebulę, sałatę, fasolkę szparagową, groszek, koperek ... heh długo by wymieniać ;)

Rododendron mi się straaasznie podoba, ale chyba by jeszcze bardziej przyciągał wzrok na garaże ;)

Warzywa nie są w stanie przeszkadzać oczyszczalni, niezależnie czy w skrzyniach czy w gruncie.

Jesli chodzi o garaże, to trzeba do nich zrobić brukowany podjazd, dlatego tak bardzo nie leżą mi w tym miejscu
Garaż już na 100% musi tam zostać, bo mąż zaczął robić murki ... może uda mi sie go jakoś zasłonić tymi pnączami :)

jasnozielone to rośliny ozdobne, o które będziesz normalnie dbać a ciemnozielone to: żywopłot oddzielający warzywnik od części "oficjalnej" i drzewo -soliter.
Sad bym zrobiła przy warzywach.
dziękuję :*

Mój warzywnik i sad zajmują większość ogrodu od zachodniej strony. Pod oknami sypialni mam 6 wiśni, 5 agrestów, 2 aronie, mały maliniak. Skrzynie, 180 x 180 cm każda, są 4 piętrowe. Dwie zajmują wyłącznie truskawki i trochę poziomek. Jedna jest pomidorowa, albo paprykowa, albo ogórkowa, a w jednej na górze zioła, a niżej sałata, rzodkiewki... Robiąc zdjęcie za plecami miałam duży maliniak (jakieś 250 x 250 cm) w rogu ogrodu, przestrzeń roboczą i kompostowniki.
109690

Mam też borówke amerykańską (4 szt), ale posadziłam ją na granicy wrzosowiska i lasku we frontowej części ogrodu :) Lubi kwaśno, to tam ma.

Tu masz 2 fajne skrzynki :)
109691 109692

Jest taki wątek „Jak zrobić ukryty ogródek warzywny”
fajny :) zapisałam sobie Twojego posta i będę studiowała jak dojdę do tworzenia warzywnika ... może zrobię normalny ogródek i postawię takie skrzynki na zioła i poziomki :)

Dziewczyny - bardzo Wam dziękuje za kazdą podpowiedź i opinię :*

yuka
04-04-2012, 13:04
Dziewczyny, a powiedzcie mi jak to jest z tym sadzeniem warzyw nad oczyszczalnią: nam gość od oczyszczalni mówił, że nad samym tunelem (bo mamy tunelowe rozprowadzenie z oczyszczalni biologicznej) i w pasie 2m z każdej strony nie powinno się sadzić warzyw ze względu na (chyba) bakterie coli, ktore zostają w tej oczyszczonej już wodzie... Teraz jak czytam, proponujecie nad drenażem, czyli chyba podobnie zanieczyszczone/oczyszczone;) ścieki tam trafiają... Myślicie, że nie ma co się bać? U mnie też warzywniak najlepsze miejsce miałby wlaśnie nad tym rozprowadzeniem...

pestka56
04-04-2012, 14:10
Yuka, nad rozprowadzeniem usypałam górkę i na niej są trawy, liliowce i inne cuda. Część jest wysypana kamieniami - piarg pomiędzy roślinami.
Warzywnik mam całkiem gdzie indziej.
Jak Cię straszył tymi bakteriami, to dziwne, bo w końcu nawóz - obornik powinien być tego pełen. :)

Trajkotka, nie musisz wszystkiego płasko robić. Część w skrzynkach – to fajne i jakieś pergole z winoroślą. Dodaj do tego róże pnące, posadź koniecznie borówkę amerykańską. Odmiana Chandler ma wielkie owoce jak paznokieć u dużego palca u nogi. Dzieci je uwielbiają (ja też). Jesienią przebarwia liście się na czerwono. Aronia to druga pożyteczna ozdoba – i kolorowe liście. Są takie odmiany truskawek, które nazywają pnącymi. Mam takie - pyszne - tylko, że bardziej się zwieszają niż pną :) . Można je uprawiać w skrzynce zawieszonej na kratce pergoli.

Ach, popisałabym więcej, ale muszę wrócić do mojej gazety, bo jutro idzie do druku. :)
Można zrobić tajemniczy ogród warzywny :)

Trajkotka
04-04-2012, 14:46
Dziewczyny, a powiedzcie mi jak to jest z tym sadzeniem warzyw nad oczyszczalnią: nam gość od oczyszczalni mówił, że nad samym tunelem (bo mamy tunelowe rozprowadzenie z oczyszczalni biologicznej) i w pasie 2m z każdej strony nie powinno się sadzić warzyw ze względu na (chyba) bakterie coli, ktore zostają w tej oczyszczonej już wodzie... Teraz jak czytam, proponujecie nad drenażem, czyli chyba podobnie zanieczyszczone/oczyszczone;) ścieki tam trafiają... Myślicie, że nie ma co się bać? U mnie też warzywniak najlepsze miejsce miałby wlaśnie nad tym rozprowadzeniem...
hmmm ja o tym nie słyszałam...


Trajkotka, nie musisz wszystkiego płasko robić. Część w skrzynkach – to fajne i jakieś pergole z winoroślą. Dodaj do tego róże pnące, posadź koniecznie borówkę amerykańską. Odmiana Chandler ma wielkie owoce jak paznokieć u dużego palca u nogi. Dzieci je uwielbiają (ja też). Jesienią przebarwia liście się na czerwono. Aronia to druga pożyteczna ozdoba – i kolorowe liście. Są takie odmiany truskawek, które nazywają pnącymi. Mam takie - pyszne - tylko, że bardziej się zwieszają niż pną :) . Można je uprawiać w skrzynce zawieszonej na kratce pergoli.

Ach, popisałabym więcej, ale muszę wrócić do mojej gazety, bo jutro idzie do druku. :)
Można zrobić tajemniczy ogród warzywny :)
zapisałam :D
ehhh żebym ja miała takie pomysły na mój ogród ... :)

pestka56
04-04-2012, 15:12
... ehhh żebym ja miała takie pomysły na mój ogród ... :)
Trajkotka, po to tu między innymi zaglądasz, żeby mieć pomysły.
Ja może mam przewagę na innymi początkującymi, bo jestem grafikiem i ciągle rozwiązuję jakieś „puzzle”.
Zdradzę Ci, że każdy grafik musi dużo oglądać prac innych grafików. Ogrodnicy tak samo. W ten sposób napędza się własne pomysły, przetwarza i modyfikuje.
Wpisz w google / grafika takie hasła jak: wooden vegetable garden, wooden planters, garden planters, grass garden i po prostu garden. Angielskie, bo wybór zdjęć jest dużo bogatszy niż w polskich hasłach. Oczywiście w Anglii inny klimat, ale chodzi o ogólne pomysły, sposoby zagospodarowywania.

tczechow
04-04-2012, 18:15
ja bym ścieżki poprowadziła pod budynkiem:
http://images42.fotosik.pl/265/1b6310c09c255684.jpg
Elfir dziekuje za pomc. Czy moglabys jeszcze napisac nazwy roslin i drzewek, ktore narysowalas. Czy te esy floresy zamienic na linie proste, i zostawic tuje czy je gdzies przesadzic.

Elfir
04-04-2012, 21:18
Tak w tej czesci tez ma byc taras taki maly dokladnie jak wymiar tej wneki. Te sciezka z prawej strony drzwi juz istnieje, tak bym ja zostawil. Bo szkoda mi mojej ciezkiej pracy wlozonej w ulozenie tego kawalka chodnika :).

Z ciebie trzeba strasznie wyciągać informacje, wcale mi nie pomagasz, a to przecież twoj ogród! Nie podam ci gotowej recepty.
Z jakiego pomieszczenia się na ten taras wychodzi? Czy zamierzasz w ogóle z niego korzystać, bo jest blisko granicy.
Bo wówczas można rozplanować ten kącik tarasowy bardziej intymnie.

Ja bym na froncie zrobiła same rabaty, bez trawnika.
To kuliste to mogą być np. klony "Globosum", ale jest kilka innych gatunków tworzących takie kuliste drzewka. Z tym, że pod nimi nie można posadzić żywotników, już bardziej strzyżony żywopłot z cisa.
Śmietnik dobrze jest osłonić jakimś iglakiem, by sie od wejścia nie rzucał w oczy. Ponieważ masz już ścieżkę, nie da się posadzić świerków jak sugerowałam, bo jest za mało miejsca.

Rośliny, które wrysowałam sa bardzej koncepcyjne, niż konkretne. Np. kolorowe to może być pęcherznica Luteus i Diabolo, ale równie dobrze krzewuszka. A kolumny to żywotnik Smaragd.

Elfir
04-04-2012, 21:33
Witam,
Elfir czy mogę prosić o radę jak zagospodarować tę grupę kamieni ?

Nie widzę tam skalniaka.
Kamienie można wykorzystać do budowy żwirowej rabaty, ale w miejscu dobrze oświetlonym - porozrzucać je częściowo zakopane w gruncie pomiędzy łachami żwiru, jak tu:
http://www.rockstarplantsusa.com/assets/images/100_gravel_garden.jpg
a tu inne inspiracje: http://www.andreanewillgardendesign.co.uk/case_study_09-2009.htm

Elfir
04-04-2012, 21:44
mam pytanie: jasienia posadziłam trzy śliwy wiśniowe (pissardi) szczepione, teraz dwie z nich wypuściły małe listki, takie jakieś bordowe-brązowe (nie wiem czy taka barwa jest ok?) z tego co czytałam to przed liśćmi powinny pojawić się kwiatki, więc nie wiem czy z tymi moimi jest coś nie tak?

Przecież liście u tej odmiany sa właśnie brunatnoczerwone :)
Drzewko kwitnie wraz z rozwojem liści. Pączki kwiatowe w zasadzie powinny być już widoczne, skoro rozwijają się liście.

Co do ostatniego egzemplarza cięzko mi powiedzieć co jest nie tak. Czy sadził ją ktoś obcy, że masz wątpliwości co do sposobu sadzenia? Może starczy lekko udeptać? Czy rośliny były palikowane? Jeśli nie, to może jakiś zimowy wiatr wyrwał roślinę i odkryte korzenie przeschły lub zmarzły?

Elfir
04-04-2012, 21:45
Elfir porszę o pomoc- mam dwa pytania
po pierwsze w jakiej odległości sadzić zawciąg nadmorski żeby się zrobił z tego taki szpaler? Chciałam zrobić obwódkę rabatki z niego
i po drugie- czy sosnę bośniacką też można "uszczykiwać" tak jak czarną żeby nie urosła zbyt duża a raczej się zagęszczała?
Pozdrawiam i z góry dziękuję

Kazda sosnę można uszczykiwać.
Zawciąg sadzilabym co 20-30 cm

Elfir
04-04-2012, 21:48
Dziewczyny, a powiedzcie mi jak to jest z tym sadzeniem warzyw nad oczyszczalnią: nam gość od oczyszczalni mówił, że nad samym tunelem (bo mamy tunelowe rozprowadzenie z oczyszczalni biologicznej) i w pasie 2m z każdej strony nie powinno się sadzić warzyw ze względu na (chyba) bakterie coli, ktore zostają w tej oczyszczonej już wodzie... Teraz jak czytam, proponujecie nad drenażem, czyli chyba podobnie zanieczyszczone/oczyszczone;) ścieki tam trafiają... Myślicie, że nie ma co się bać? U mnie też warzywniak najlepsze miejsce miałby wlaśnie nad tym rozprowadzeniem...

bakterie musiałby wędrować pod górkę, ku wierzchniej warstwie gleby, a to niemożliwe. Ja bym się bała, że będzie na odwrót - rozsączanie będzie osuszać glebę zamiast nawadniać. Warzywa przecież korzenią się płycej niż poziom zakopanych rur.

mruva
04-04-2012, 23:07
Witaj Elfir, podpowiedz proszę jakie rośliny zadarniające można posadzić pod świerki, gleba to glina, czy świerki kłujące też można uszczykiwać i czy uszczykiwać znaczy ukręcać ?.

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość.

Elfir
05-04-2012, 00:13
Pod świerkami będzie cięzko. Jest bardzo ciemno i sucho. Tylko z nawadnianiem można spróbowac barwinka, liriope spicata

pestka56
05-04-2012, 00:34
Elfir, ale po co tam sadzić cokolwiek w tej sytuacji. Przecież tam chwaściory nie pożyją i poza tym nic nie widać. A może Mruvie chodzi o przestrzeń wokół świerków, nie bezpośrednio pod nimi?

kondoria
05-04-2012, 17:40
Elfir, widziałam dziś w sprzedaży piękne duże clematisy, niektóre już z pączkami. Bardzo chciałam kupić, ale zastanawiam się, czy one mi nie padną po wsadzeniu. U mnie zapowiadają temperatury w nocy do nawet -9 stopni (pomorskie), mimo, że w dzień około 8 i słońce...

pestka56
05-04-2012, 18:11
Kondoria, nie żartuj ;) to jak za kołem polarnym.
Elfir pewnie świątecznie zajęta, więc zajrzyj na stronę Marczyńskiego http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/ To jest szkółka specjalistyczna od Clematisów i znajdziesz tam każdą potrzebną informację o ich uprawie. Podejrzewam, że te które widziałaś też są z tej szkółki :)

kondoria
05-04-2012, 18:34
Pestka nie o to mi chodziło ;) Czytałam o ich uprawie. Tylko zastanawiam się czy jest sens kupować teraz takie z podpędzone z pąkami kwiatowymi, bo może po tych przymrozkach te pąki i tak opadną.

mruva
05-04-2012, 21:06
Elfir, dziękuję za odpowiedż - generalnie chodzi mi o coś wokół świerków, tak abym mogła zdjąć włókninę, a chwasty rosną i to przy samych pniach. Nie mogę tak mieć kory, ponieważ jest spadek wzdłuż całego nasadzenia i wiatr tę korę zaraz wywiewa, także pomyślałam o roślinkach zadarniających.
Pozdrawiam




Elfir, ale po co tam sadzić cokolwiek w tej sytuacji. Przecież tam chwaściory nie pożyją i poza tym nic nie widać. A może Mruvie chodzi o przestrzeń wokół świerków, nie bezpośrednio pod nimi?

Elfir
05-04-2012, 21:08
widziałam dziś w sprzedaży piękne duże clematisy, niektóre już z pączkami.

jak z pąkami kwiatowymi to stawiam na import z Holandii

kondoria
05-04-2012, 21:19
widziałam dziś w sprzedaży piękne duże clematisy, niektóre już z pączkami.

jak z pąkami kwiatowymi to stawiam na import z Holandii

hmm... miały metki z polskimi napisami, takie od Marczyńskiego. Czyli co, odpuścić sobie i kupować jak będzie już cieplej tzn bliżej maja ? Bo chciałabym takie już pąkami, żeby zakwitły w tym roku

Elfir
05-04-2012, 21:41
A nie jest to odmiana wcześnie kwitnąca, one zawiązują pąki w poprzednim roku (kwitną na dwuletnich pędach)?
Wówczas pąki sa odporne na niskie temp.

kondoria
05-04-2012, 21:56
Jutro pojadę i zobaczę. Ale z tego co widziałam, to był duży wybór i różne odmiany. Wszystkie były tak ponad 1 m wysokie już, część miała pąki.
Być może pąki miały wcześnie kwitnące...nie zwróciłam na to uwagi
To była dzisiejsza dostawa w Auchan, dopiero je rozpakowywali i będą stały na dworze. W nocy ma być minus 5. Pojadę jutro i jak nie będą padnięte, to może zaryzykuję i kupię.

pestka56
05-04-2012, 21:58
Rośliny kwitnące zawsze lepiej kupować gdy kwitną, przynajmniej wiesz co bierzesz. Kup i postaw w chłodnym pomieszczeniu. Chłód na pewno spowolni ich chęć kwitnienia, a nie przemarzną. Posadź po przymrozkach. One powinny kwitnąć w czerwcu, o ile dobrze pamiętam. Jesteś pewna, że to pąki kwiatowe?

Elfir
05-04-2012, 22:00
odmiany wczesne mogą kwitnąć już na przełomie kwietnia i maja

pestka56
05-04-2012, 22:10
Elfir, dziękuję za odpowiedż - generalnie chodzi mi o coś wokół świerków, tak abym mogła zdjąć włókninę, a chwasty rosną i to przy samych pniach. Nie mogę tak mieć kory, ponieważ jest spadek wzdłuż całego nasadzenia i wiatr tę korę zaraz wywiewa, także pomyślałam o roślinkach zadarniających.
Pozdrawiam

Mruva, mam takie miejsce u siebie zacienione przez pół dnia. Rosną tam w rzędzie leszczyna, potem gęsto 6 jałowców i dalej znowu leszczyny. Z przodu przed jałowcami posadziłam barwinek i trzmieliny Fortune'a 'Siver Quin' żeby trochę rozjaśnić ciemną zieleń. Już w następnym roku przewędrowały pod jałowcami na drugą stronę. Mam nadzieję, że się tam zadomowią te wdzięczne rośliny. Może jeśli obsadzisz naokoło świerków, też się rozpanoszą pod nimi :)

pestka56
05-04-2012, 22:13
No proszę a je miałam bardziej letnie kwiaty :)

pyton79
06-04-2012, 10:46
Witam Elfirku pomóż !Czy lepiej na odgrodzenie się od sąsiada -tujka brabant czy szmaragd?
Ziemia to piasek?

fredzia-phiphi
06-04-2012, 12:44
Witam Elfirku pomóż !Czy lepiej na odgrodzenie się od sąsiada -tujka brabant czy szmaragd?
Ziemia to piasek?

dobre, hehe, nie mogłam się powstrzymać

pestka56
06-04-2012, 13:17
dobre, hehe, nie mogłam się powstrzymać

Chyba nie łapię ;)

fredzia-phiphi
06-04-2012, 13:54
No już miliard wątków jest na ten temat i drugie tyle mało pochlebnych na temat "kompozycji" z żywotników.

pestka56
06-04-2012, 14:03
Wątków jest do diabła i ciut, ale czsem trudno jest znależć i jak ktoś całkiem początkujący, to bardziej wypada pomóc, niż się śmiać.
Jak coś wiesz to podpowiadasz – zasada forum.

fredzia-phiphi
06-04-2012, 14:27
Raczej trudno nie znaleźć wątku na ten temat...

Elfir
06-04-2012, 22:14
Witam Elfirku pomóż !Czy lepiej na odgrodzenie się od sąsiada -tujka brabant czy szmaragd?
Ziemia to piasek?

Odpowiadam na pytania o "tujki" w zasadzie co dwie strony tego wątku i mam już dość. Żywotnik wymaga żyznej, gliniastej i wilgotnej gleby. Czyli kompletnie nie nadaje się na piasek. Brabant na dodatek, nie strzyżony regularnie, jest brzydki.

Żywopłoty z "chujek" sadzone bez opamiętania i bezmyślnie wzdłuż ogrodzenia przy każdym domu doprowadzają mnie do szewskiej pasji.

pestka56
06-04-2012, 23:37
Elfir, dlaczego nikt nie chce niestrzyżonych liściastych żywopłotów ? :(

Tawuły, berberysy, wajgele – widziałam taki i był piękny, a jak kwitł :D

Elfir
07-04-2012, 01:03
bo mają liście :(

mirawoj
07-04-2012, 09:25
A j myślałam, że jestem jakaś nienormalna, że nie lubię żywopłotów z żywotników. A może to jest kwestia wiedzy i znajomości roślin? Jestem ogrodnikiem.

pyton79
07-04-2012, 09:49
He he wybacz ale po 8 piwkach cięzko cokolwiek odszukać a co dopiero naopisać !Wesołych świąt pozdrawiam

pestka56
07-04-2012, 13:22
Wszystkim, którzy tu zaglądają życzę,
satysfakcji z ciężkiej pracy przy budowaniu – domu i OGRODU, a przede wszystkim z życia,
żeby zgodnie z filozofią wiosennego święta jakim jest Wielkanoc wszystko naokoło rosło i odnawiało się pomyślnie :)

Zamiast kurczaczków i jajeczek... WIOSENNY kawałeczek płotu :D

110403

A to zdjęcie specjalnie dla Elfir, bo widać jak ten płot wygląda :)
110402

TAR
07-04-2012, 19:34
Elfir masz anielska cierpliwosc :D , dziewczyny ja tez nie lubie rzadkow thujek, w ogole nie lubie thujek i ich nie mam u siebie, no poza 2 zywotnikowcami, ktore sa dosc urokliwe ze wzgledu na kolory i te "łuseczki" , pozdrawiam swiatecznie.

Elfir
07-04-2012, 21:33
ja lubię żywotniki jako rośliny i w niektórych miejscach ich stosowanie jest uzasadnione jako żywopłotu. Ja nie lubię bezmyślnego sadzenia ich jako żywopłot.
Czasem się zdarza , ze przy jednym ogrodzeniu oboje sąsiedzi z obu stron sadzą "tujki", bo "w ogrodzie sadzi się tuje, bo sa bezproblemowe". Zero refleksji, czy gleba, stanowisko i kompozycja jest odpowiednia.

sure
08-04-2012, 15:03
Mnie się tak bardzo znudziły te widoki tujkowych szpalerów, że znielubiłam żywotniki całkowicie. Od paru lat oglądam zdjęcia pięknych ogrodów i dopiero ostatnio zaczynam zauważać, ze istnieją wyjątki, tzn. niektóre z żywotników są naprawdę ładne i mogą zdobić, jeśli się je dobrze wkomponuje w całość...

Elfir, moje wrzosowisko trochę ucierpiało po zimie, choć większość wrzosów jest przynajmniej częściowo zielona. Czy już można je nawozić czymś zakwaszającym, czy czekać na ocieplenie? Dzisiaj rano nawet leżał śnieg!http://forum.muratordom.pl/showthread.php?123309-Sure-komentarze-do-fotodziennika-budowy&p=5317035&viewfull=1#post5317035

Elfir
09-04-2012, 14:14
Nawożenie zaczyna się dopiero, kiedy ruszy wegetacja. Ale wrzosy są gatunkiem środowisk piaszczystych, ubogich w składniki pokarmowe.

summer78
09-04-2012, 15:06
Witaj Elfir, wesołych świąt!!
a teraz oczywiście prośba o radę: posadziłam w ubiegłym roku wiciokrzew henryego przy pergoli, niestety miejsce jest narażone na wiatr (wiem, że wiciokrzew tego nie lub ale postanowiłam spróbować). Po zimie wygląda marnie, nie ma ani jednego listka i widzę tylko nieliczne małe zielone pąki. Mam więc pytanie, czy przyciąć go nisko, czy zostawić, albo może wymienić na coś innego? zależy mi na zimozielonym pnączu (nie bluszcz).

Elfir
09-04-2012, 15:46
zostaw go - wypuści nowe liście. Wycinasz tylko pędy przemarznięte, ale poczekaj z tym do połowy maja. Gatunki zimozielone późno regenerują.

Nie ma zimozielonych pnączy poza bluszczem. Akebia i winobluszcze są warunkowo zimozielone, czyli liście zostają w wyjątkowo łagodne zimy na osłoniętych stanowiskach.

summer78
09-04-2012, 15:50
zostaw go - wypuści nowe liście. Wycinasz tylko pędy przemarznięte, ale poczekaj z tym do połowy maja. Gatunki zimozielone późno regenerują.

Nie ma zimozielonych pnączy poza bluszczem. Akebia i winobluszcze są warunkowo zimozielone, czyli liście zostają w wyjątkowo łagodne zimy na osłoniętych stanowiskach.
To jeszcze spytam, jak rozpoznać pęd przemarznięty?

Elfir
09-04-2012, 15:56
w maju nie będzie wypuszczał liści :)

tczechow
09-04-2012, 19:34
Z ciebie trzeba strasznie wyciągać informacje, wcale mi nie pomagasz, a to przecież twoj ogród! Nie podam ci gotowej recepty.
Z jakiego pomieszczenia się na ten taras wychodzi? Czy zamierzasz w ogóle z niego korzystać, bo jest blisko granicy.
Bo wówczas można rozplanować ten kącik tarasowy bardziej intymnie.


Witam
Elfir, nie znam sie na ogrodnictwie, jestem totalnym laikiem dlatego szukam pomocy na forum, tez nie do konca wiem jak ma wygladac moj ogrod, stad tez moze nie za wiele informacji podalem.

Na ten maly taras wychodzi sie z jadalni. Goscie na nim nie beda przesiadywac. Mozna z niego jak najbardziej zrobic bardziej intymne miejsce. Tak aby w jakis sposob odslonic sie od drogi dojazdowej do sasiada. Myslelismy o drzewach typu magnolia, krzewy rodendrony (generalnie cos co kwitnie). Na tym tarasie bedziemy przesiadywac przy "porannej i popołudniowej kawie".
jeszcze raz prosze o pomoc w zagospodarowaniu tego terenu wokół małego tarasu.

Za pomoc bardzo dziekujemy.

duduś
09-04-2012, 20:08
Witam, ,czy mogę teraz przyciąć forsycję Maluch , słabo kwitła i nie jest za gęsta a kwiaty już prawie opadają (:, jest mała - ma 2 latka ):

Elfir
09-04-2012, 20:13
Ja bym go powiększyła (mniej więcej w kształt L-ki), bo wydaje mi się, że nie ustawisz tam stolika?
Skośną część ogrodzenia najchętniej widziałabym murowaną. Wówczas można przykleić od wewnątrz lustro, które będzie dawało złudzenie głębi. Do lustra poprowadzić ścieżkę:
http://farm4.static.flickr.com/3352/3604767586_ef917f3074_o.jpg
http://blogs.warwick.ac.uk/images/thomasblount/2006/10/03/mirror.jpg

więcej:
http://www.google.pl/search?hl=pl&client=opera&hs=5re&rls=pl&channel=suggest&q=garden%20mirror&psj=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&biw=1920&bih=928&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=UyaDT6eHM4zOswbL_4XZBA
Jak nie lustro, to mozna w tym miejscu wybudowac fontannę ścienną, przy której będzie miło spędzać się czas.

Mur można obsadzić cisem, bambusem Fragesia nitida lub puścić na nie pnącze. A u podnóża posadzić kwitnące byliny i krzewy.
Dobrze byłoby powtórzyć nasadzenia brzozy pożytecznej, bo masz mało miejsca w ogrodzie na drzewa.

http://images39.fotosik.pl/1436/00e9e45a0325d9ffgen.jpg

Elfir
09-04-2012, 20:14
Witam, ,czy mogę teraz przyciąć forsycję Maluch , słabo kwitła i nie jest za gęsta a kwiaty już prawie opadają (:, jest mała - ma 2 latka ):

Tak. Możesz też przycinać przed kwitnieniem - termin cięcia jest okreslony wyłacznie z powodu kwitnienia a nie zdrowotności krzewu.

sure
09-04-2012, 20:50
Nawożenie zaczyna się dopiero, kiedy ruszy wegetacja. Ale wrzosy są gatunkiem środowisk piaszczystych, ubogich w składniki pokarmowe.Czyli za dużo tego nawozu nie sypać? Pewnie przydałoby się coś zakwaszającego, żeby poprawić ph, a co nie będzie nawozem? Przed sadzeniem usypałam warstwę z kwaśnego torfu i piasku na tej mojej glinie, ale pewnie teraz już tam za bardzo kwaśno nie jest...
Elfir, a jakie jest Twoje zdanie w sprawie mikoryzy, czy zastosowanie jej na wrzosowisku może jakoś poprawić żywot tych wrzosów?

Elfir
09-04-2012, 21:22
Ja bym nie dawała nawozu. Bardziej igieł sosnowych spod zagajnika naprzeciwko domu :)
Odczyn możesz sprawdzić, czy się podwyższył.

Mikoryza IMHO służy głównie na glebach zdegradowanych do odtworzenia prawidłowego środowiska glebowego. Ale ja nie mam osobistych doświadczeń.

natalutka
10-04-2012, 13:43
Elfir,
pomogłabyś mi zaprojektować ogródek od frontu? Chciałabym w tym miejscu trawnik ograniczyć do minimum, zrobić jakąś efektowną ozdobną rabatę. Na pierwszym obrazku zaznaczyłam tą część ramką. Na drugim obrazku nieudolnie starałam się pokazać mój pomysł na zagospodarowanie dalszej części ogrodu, zależy mi aby wizualnie oddzielić część prywatną od frontowej.
Działka jest skrajna, sąsiad od zachodu obsadził się tujami. Mieszkam w baaardzo wietrznej okolicy, ziemię mam gliniastą, w zasadzie samą glinę ;)
http://images50.fotosik.pl/1501/ec61da2038648107m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ec61da2038648107)
http://images35.fotosik.pl/1303/9b9868c9ca7618e7m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9b9868c9ca7618e7)

Elfir
10-04-2012, 19:51
Pierwsza rzecz - dlaczego drewutnia w tak reprezentacyjnym miejscu? Czy ona jest narysowana w skali? Bo jest ogromna.

Elfir
10-04-2012, 20:20
ja bym zagospodarowała w ten deseń:

http://images50.fotosik.pl/1502/5f90eb980648a5e6gen.jpg

Przy czym od zachodu jesteś już osłonięta żywotnikami sąsiada, więc starczy niższa roślinność.

natalutka
11-04-2012, 08:00
dziękuję za odpowiedź,
już wyjaśniam tę drewutnię.
Wyszła ogromna bo marnie idzie mi rysowanie :) sama drewutnia planowana jest niewielka bo kominek jest tylko dla przyjemności a nie ogrzewania więc i drewna nie potrzebujemy aż tak dużo.
Myślałam, żeby w tym miejscu postawić jakąś altanę i do niej dostawić niewielką drewutnię, a o altanie z kolei pomyślałam dlatego, że taras jest niezadaszony i taki pewnie zostanie bo zadaszenie zacieniłoby mi salon.

magduska
11-04-2012, 13:56
Witam,

i ja mam pytanie do Elfir - proszę poradź mi jakie rośliny umieścić po północnej stronie działki - odległość od płotu do domu to 5 metrów - tam jest ciemno i cholernie wilgotno (jak się wchodzi za dom to wilgoć czuć w powietrzu dosłownie). Mąż trzy tygodnie temu popryskał wszystko randapem. Będzie musiał mi to jeszcze skopać, bo chciałabym powyciągać to co w tej ziemi jeszcze zostało, ale co dalej? Nie wiem :( Co tam będzie rosło? :confused:

pestka56
11-04-2012, 13:58
Witam,

i ja mam pytanie do Elfir - proszę poradź mi jakie rośliny umieścić po północnej stronie działki - odległość od płotu do domu to 5 metrów - tam jest ciemno i cholernie wilgotno (jak się wchodzi za dom to wilgoć czuć w powietrzu dosłownie). Mąż trzy tygodnie temu popryskał wszystko randapem. Będzie musiał mi to jeszcze skopać, bo chciałabym powyciągać to co w tej ziemi jeszcze zostało, ale co dalej? Nie wiem :( Co tam będzie rosło? :confused:

Podaj jeszcze jaka tam ziemia. :)

Elfir
11-04-2012, 14:01
może lepiej posadzić duże drzewo koło tarasu, które będzie rzucać cień w południe?
Na tak małej działce altana zdominuje całe otoczenie.
Albo tam, gdzie naprzeciw tarasu masz rabatę zrobić drugi taras, ale ocieniony pergolą?

Elfir
11-04-2012, 14:03
i ja mam pytanie do Elfir - proszę poradź mi jakie rośliny umieścić po północnej stronie działki

Zobacz post wyżej, co poleciłam natalutce na jej działce od strony północy + dereń biały+ choina (ma kilka odmian, większych i mniejszych) + paprocie (zimozielony jest np. paprotnik szczecinkozębny), bergenie, parzydło, tawułki (Astilbe), świecznica, funkie, żurawki.

magduska
11-04-2012, 14:05
Podaj jeszcze jaka tam ziemia. :)
szczerze powiedziawszy to dokładnie nie wiem - glina jest na pewno.., rośnie mech... i kopiąc w niej nie znalazłam ani jednego robaka czy dżdżownicy - to chyba dziwne, nie?

Elfir
11-04-2012, 14:12
dżdżownice żyją w glebie próchnicznej, która nie jest zbyt mokra (inaczej się potopią lub uduszą)

magduska
11-04-2012, 16:33
Elfir i inne zorientowane osoby - oto mój mało profesjonalny rzut terenu - czy jest szansa na zaprojektowanie ogrodu - przynajmniej tak z grubsza...
..aaa.. wolałabym nie tujować szmaragowo u siebie...

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/f3918cce79a6db45.html


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/f3918cce79a6db45.html

duduś
11-04-2012, 21:04
Witam czy żółte kwiaty na zdjęciu to liliowc e stela de oro


http://assets0.ogrodowisko.pl/uploads/p/12/125817/original.jpg [/quote]

i mam jeszcze jedno czy małe thuje 50 cm też się przycina czy czekać aż osiągną docelową wysokość ?

pepi
11-04-2012, 21:40
Elfir krótkie pytanko. Posadziłem klomb róż ok 170szt. w odstępach ok.30cm. Czy jest inny sposób niż tradycyjne pielenie na pozbycie się chwastów? Jak to się rozrośnie to nie będzie można wejść między różę.

Elfir
11-04-2012, 22:19
Duduś, no proszę cię, naucz się w końcu wklejać poprawnie zdjęcia, bo mi się nie chce tego robić za ciebie.


Moim zdaniem jest za wysoki na Stelle.

Elfir
11-04-2012, 22:29
Elfir krótkie pytanko. Posadziłem klomb róż ok 170szt. w odstępach ok.30cm. Czy jest inny sposób niż tradycyjne pielenie na pozbycie się chwastów? Jak to się rozrośnie to nie będzie można wejść między różę.

Posiej między różami kocimiętke lub szałwię omszoną. Konkurencja roślin ograniczy nieco rozrost chwastów

pestka56
11-04-2012, 23:03
Z tego zdjęcia to tylko zgadywanka. Może być 'Mary Todd' - też żółty jak Stella, ale 2 razy wyższy. Kwitnie u mnie na wys. prawie metra. Albo 'Orchid Candy'.
Ale narzuca mi się jeszcze takie spostrzeżenie. Jeżeli te czerwone na drugim planie to też liliowce, to te z przodu mogą być 'Stella d'Oro'. To tak przez porównanie wysokości na jakiej kwitną.
Możesz zapytać na http://www.liliowce.cba.pl , bo w końcu kto jak kto, ale specjaliści od liliowców powinni wiedzieć :)

kondoria
12-04-2012, 07:39
Witaj Elfir :)
Mam dwa pytania:
1. Czy jednoroczny groszek pachnący będzie się czepiał sam do pełnego płotu lamelowego ? Tzn. czy da radę się po takiej płaszczyźnie wspinać ?
2. Kupiłam nasiona dzwonka karpackiego. Na opakowaniu pisze żeby wysiać na rozsadniku w maju/czerwcu, a potem przenieść do gruntu we wrześniu. Tylko wydaje mi się, że Ty komuś polecałaś, żeby siać bezpośrednio do gruntu ? Czyli mogę w maju już w docelowe miejsce do gruntu ?

Dziękuję

Elfir
12-04-2012, 20:22
groszek owija się, więc musi miec jakieś cienkie druciki, sznurki.

Do gruntu siałam szałwię bezpośrednio a nie dzwonka. Rozsadnik jest potrzebny dlatego, że nasiona i siewki sa bardzo drobne - czyli ryzyko zbyt gęstego siewu i na dodatek siewki łatwe do pomylenia z chwastami. Nie wiem czy będziesz w stanie pielęgnowac je na miejscu stałym.

kondoria
12-04-2012, 20:33
Ok, dziękuję bardzo. Zatem jutro wysieję dzwonek do doniczek na rozsadę i pomyślę nad jakimiś linkami dla groszku.

Pozdrawiam:)

pestka56
12-04-2012, 20:55
Kondoria, w marketach są takie fajne tyczki bambusowe różnej grubości długości, Świetnie robi się z nich stelaże. Można też rozciągać miedzy nimi linki. Ładnie to wygląda. Wytrzymuje nawet pomidory. Na grubszych miałam przez 2 lata winorośl :)

pepi
12-04-2012, 21:05
Posiej między różami kocimiętke lub szałwię omszoną. Konkurencja roślin ograniczy nieco rozrost chwastów

A co sądzisz o korze sosnowej?
Co do kocimiętki i szałwi to wydaje mi się, że będzie konkurować z różą okrywową, która dorasta do ok 60cm. (kolorem i wzrostem)

kondoria
12-04-2012, 21:14
Kondoria, w marketach są takie fajne tyczki bambusowe różnej grubości długości, Świetnie robi się z nich stelaże. Można też rozciągać miedzy nimi linki. Ładnie to wygląda. Wytrzymuje nawet pomidory. Na grubszych miałam przez 2 lata winorośl :)

O, dzięki :) A jak robisz stelaże z tych tyczek ? wiążesz je ? Może masz zdjęcia ?

Elfir
12-04-2012, 21:38
A co sądzisz o korze sosnowej?


A ty nie masz tego wyśćiółkowanego? Nawet nie wspominałam o konieczności ściółki, bo wydawało mi się to oczywiste. Ale kory musi być gruba warstwa, jeśli ma tłumić wysiewające się chwasty.

pestka56
12-04-2012, 21:45
O, dzięki :) A jak robisz stelaże z tych tyczek ? wiążesz je ? Może masz zdjęcia ?

Dokładnie tak. Można je wiązać np. drucikiem ogrodniczym (zielony w rolkach na białym kartoniku, ma od razu przecinarkę), bo bambuski mają kolanka. Grubsze wbijam w ziemię, a cienkie dowiązuję poziomo między nimi. Albo możesz kupić gotowe drabinki z bambusa. Wbić je w ziemię w odpowiedniej odległości od siebie, a pomiędzy nimi rozciągnąć sznureczki :)

martaibartek
13-04-2012, 08:35
Elfir moja przycięta po zimie budleja nie wypuszcza nic nowego, czy to znaczy, że całkiem przemarzła czy jest jeszcze szansa, że odbije?

anula302
13-04-2012, 10:29
Witam Elfir

Mam jeszcze pytanko - co ze świerkami serbskimi jak urosną do wysokości jaka mnie satysfakcjonuje? Czy wtedy co roku można je przycinać od góry?

pestka56
13-04-2012, 11:22
Wtrącam się, bo mnie to zastanowiło :( Dlaczego sadzić drzewa, które mają ładny pokrój i potem, tnąc je, psuć ich wygląd? Świerki serbskie mają ładną strzelistą sylwetkę i to jest wg. mnie ich wartość w ogrodzie.
Skoro rosną zbyt wysokie, to trzeba wybierać inne, które nie rosną, albo można je przycinać bez szkody dla formy.

Można spowalniać wzrost świerków, sosen obrywając im młode przyrosty.

magduska
13-04-2012, 12:41
dziewczyny - pomocy,
z jakiego powodu brązowieją tuje i co z nimi zrobić by nie brązowiały? ;)

pestka56
13-04-2012, 13:10
A zaczęły teraz brązowieć, czy takie są po zimie?
Jak po zimie, to daj im spokój jeszcze trochę. Maj pokaże czy to kłopoty po zimowe.

Możesz spróbować nawozu przeciw brunatnieniu igieł. Są takie do sypania i do pryskania. Te ostatnie szybciej dają efekty, ale dopiero jak roślina zaczęła pozimową wegetację.
Jeśli zauważysz, że brązowienie się posuwa, to poszukaj szkodników na igłach, albo chorób. Może też być zbyt wysokie pH gleby.

Tuje są atakowane przez choroby grzybowe: fytoftorozę, szarą pleśń, opieńkową zgniliznę korzeni, zamieranie pędów lub plamistość łusek.
Żerują na nich szkodniki: misecznik tujowiec, miodownica żywotnikowa lub mszyce.

Najczęściej atakuje je fytoftoroza (korzenie są zaczerwienione, a na liściach widać nacieki w kształcie litery V). Wtedy zamierają całe rośliny lub ich części. Można próbować ratować Previcurem. Stosuje się też naprzemienne opryski kilkoma różnymi preparatami. Możesz zacząć od Topsinu. Pryskasz dokładnie od dołu do góry i z powrotem, rozchylając gałęzie, żeby spryskać wnętrze krzewu. Po dziesięciu dniach zastosuj, np. Aliette lub Dithane (chodzi o to, by trafić w chorobę lub szkodnika). Po ulewnym deszczu trzeba spryskać ponownie.
Ale najczęściej jeśli zaatakowała je fytoftoroza są nie do uratowania.
Sprawdzić to można przycinając gałązkę - jeśli przekrój jest zielony można walczyć. Ale jeśli jest brązowy, a u podstawy pnia, po zdrapaniu kory, widać nacieki - trzeba roślinę wykopać i spalić. Pamiętaj, że w tym miejscu nawet po odkażeniu gleby nie wolno już sadzić iglastych, ani wrzosowatych (np. rododendronów). To wredne choróbsko i na dodatek może przenosić się na okoliczne iglaste.

magduska
13-04-2012, 13:36
pestka56 (http://forum.muratordom.pl/member.php?54276-pestka56)
dziękuję za informację - koleżanka mówi, że to brunatnienie igieł to raczej nie po zimie a.. teraz jej brązowieją...
Zastosujemy się do Twoich uwag ;) Dam znać jak się dowiemy jakie choróbsko je niszczy...

Pozdrawiam,

pestka56
13-04-2012, 13:48
Myślę, że Elfir jak wejdzie na forum podpowie Ci czego można się spodziewać dokładniej.

Jeśli to grzyby, polecam Previcur. Jest drogi, ale bardzo skuteczny. Mnie udało się uratować 3 z 5 rododendronów, które kupiłam zarażone niestety.

anula302
13-04-2012, 14:27
Dzięki za odpowiedz. Ja osobiście widziałam przyciętę świerki serbskie i wcale to żle nie wyglądało nie wiem tylko czy to się praktykuje - ale rzeczywiście obrywanie młodych przyrostów to może lepszy pomysł.

TAR
13-04-2012, 14:40
Elfir, kiedy zaczyna sie wegetacja aktinidii i dlawiszy. sadzilam je w sierpniu i nie wiem kiedy zaczna wypuszczac,na razie takie nieciekawe powyginane drewienka na kratkach wisza.

pestka56
13-04-2012, 15:13
Dzięki za odpowiedz. Ja osobiście widziałam przyciętę świerki serbskie i wcale to żle nie wyglądało nie wiem tylko czy to się praktykuje - ale rzeczywiście obrywanie młodych przyrostów to może lepszy pomysł.

No, bardziej elegancko takie oskubywane drzewo wygląda, bo zachowuje kształt. Nie słyszałam o cięciu serbskich. Elfir na pewno powie.
Mam może zbyt osobisty stosunek do świerków., bo z kilku, które już u mnie urosły do prawie 4 m. został mi jeden po ostatnich mokrych latach. I ten jeden też wygląda źle. To przykre :( Po sąsiedzku też wszystkie zginęły.

anula302
13-04-2012, 15:41
No, bardziej elegancko takie oskubywane drzewo wygląda, bo zachowuje kształt. Nie słyszałam o cięciu serbskich. Elfir na pewno powie.
Mam może zbyt osobisty stosunek do świerków., bo z kilku, które już u mnie urosły do prawie 4 m. został mi jeden po ostatnich mokrych latach. I ten jeden też wygląda źle. To przykre :( Po sąsiedzku też wszystkie zginęły.

To mnie Bardzo znartwiłaś Pestka - jutro mam właśnie jechać do szkółki po drzewka - Elfir w nasadzeniach zaproponowała mi świerki Serbskie. Może wobec tego podrzucicie pomysł czym je zastąpić ewentualnie - u mnie ziemia piaszczysta. Świerki miały by za zadanie zasłonić ogród i taras od ulicy która po remoncie dość ruchliwa się z robiła. Wklejam rozrysowaną już rabatkę z propozycjami Elfir.
http://images50.fotosik.pl/1508/0e01e232622e8352m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0e01e232622e8352)

pestka56
13-04-2012, 16:04
Ale, czym Ty się zmartwiłaś Anula?

pestka56
13-04-2012, 16:10
U mnie był pogrom świerkowy, bo ostatnia wiosna i przed ostatnia jesień były strasznie mokre. Poza tym u mnie 30-40 cm humusu, a niżej glina i woda normalnie na 1,5m. Mój dom w promieniu kilometra jest najwyżej, a woda na trawniku stała przez ponad 2 tygodnie powyżej kostek. Świerki tego nie wytrzymały. Cóż, wzorem sadowników, będę usypywać górki i dopiero na nich sadzić.
Mam nadzieję, że ustrzegę swoje rośliny od podobnych przypadków w przyszłości. :)

anula302
13-04-2012, 16:14
No to trzymajcie za moje poczynania ogródkowe kciuki. Ja kocham roślinki ale ze mnie kiepski ogrodnik, a dla mojego małża wszystko to nie potrzebne on najlepiej by na pustyni z piwkiem w ręku by mieszkał:-)

pestka56
13-04-2012, 17:09
Facet, jak to facet. Mój też uważa, że wetknięte w ziemię ma sobie radzić samo. Dziwi się, że ja coś bez przerwy dłubię przy roślinkach, oglądam, wydaję pieniądze nie wiadomo na co. Ale pierwszego wiosennego śniadania w ogrodzie i poobiedniego piwka pod gołym niebem doczekać się nie może :)

Elfir
13-04-2012, 19:36
Elfir moja przycięta po zimie budleja nie wypuszcza nic nowego, czy to znaczy, że całkiem przemarzła czy jest jeszcze szansa, że odbije?

Budleja rusza z wegetacja w połowie maja dopiero. Zalecam cierpliwość.

Elfir
13-04-2012, 19:36
Mam jeszcze pytanko - co ze świerkami serbskimi jak urosną do wysokości jaka mnie satysfakcjonuje? Czy wtedy co roku można je przycinać od góry?

To doskonała roślina na żywoploty - mozna ją ciąć od góry i po bokach.

Ale po co ciąć w twoim przypadku? Przecież to nie zywopłot.

Elfir
13-04-2012, 19:37
dziewczyny - pomocy,
z jakiego powodu brązowieją tuje i co z nimi zrobić by nie brązowiały? ;)

Żywotnik zachodni ma taka urodę, że brązowieje na zimę. np. odmiana Brabant.
Dlatego się nie sadzi żywotników zachodnich tylko ich mieszańce z żywotnikiem olbrzymim, np. "Smaragd" lub czystego żywotnika olbrzymiego, np. Kórnik, Gelderland.

Elfir
13-04-2012, 19:41
Elfir, kiedy zaczyna sie wegetacja aktinidii i dlawiszy. sadzilam je w sierpniu i nie wiem kiedy zaczna wypuszczac,na razie takie nieciekawe powyginane drewienka na kratkach wisza.


Juz powinny. Aktinidia kwitnie na początku maja.

mirawoj
13-04-2012, 20:03
U mnie aktinidia nieśmiało wypuszcza już zielone czubki, ale jest posadzona w zaułku domu od strony zachodniej.

adam998
13-04-2012, 20:03
Witam,
Elfirko mam pytanie odnośnie drzewka catalpa aurea.
chodzi mi o to czy można je formować tak aby jego wzrost nie przekroczył 2 m wysokości, a korona była ładną zgrabną średniej wielkości kulką?

chcę je posadzić na jednej z rabat, ale nie chciałbym, aby po pewnym czasie przesłoniło wszystko co tam rośnie...

TAR
13-04-2012, 20:05
przyjrzalam sie, aktinidie maja wypustki wiec pewnie rusza niedlugo z listkami a dlawisze takie troche marniutkie ale tez co nieco widac. kupilam dzis wiciokrzewy serotina czy na trejazu o szer 180 cm dac 1 czy 2 szt. ?

Elfir
13-04-2012, 20:06
ciąć tylko młode, niezdrewniałe przyrosty.

Elfir
13-04-2012, 20:07
kupilam dzis wiciokrzewy serotina czy na trejazu o szer 180 cm dac 1 czy 2 szt. ?

Dorastają do 6 m, więc 1 może być, ale to zajmie więcej czasu. Ja bym wymieszała z niższym pnączem, które przesłoni brzydki spód wiciokrzewu (lubi się ogałacać) - np. powojnik

TAR
13-04-2012, 20:25
przed trejazem akurat stoi lawka wiec planowalam dac np. szalwie omszone jako wysciolke p. chwastowa, a miejsce najbardziej naslonecznione na dzialce


111249
111250

TAR
13-04-2012, 21:26
Elfir jeszcze jedno pytanie, czy moge teraz bezpiecznie przesadzic tamaryszek, w zeszlym roku jak wsadzalam mial z 20 cm a teraz ma ponad 150, rosnie jak szatan i boje sie ze zasloni mi za bardzo okno. wiem ze tamaryszek ma korzen chyba palowy i boje sie ze moze "nie przezyc" tego przesadzenia. moj ma tylko 1 sezon.

pestka56
13-04-2012, 21:35
A może ciąć ten tamaryszek i uformować w odpowiedni sposób÷ W Warszawie na ul. Andersa kilka lat temu rosło kilka dużych tamaryszków, które regularnie przycinano. Świetnie to znosiły.

TAR
13-04-2012, 21:46
moj nie bedzie ladnie wygladal, od dolu ma juz dosc gube galezie, jak teraz go przytne to bedzie calkiem lysy, wole go przeniesc w miejsce gdzie bedzie mial pole do popisu, chce by byl duzy.

pestka56
13-04-2012, 22:07
Potraktuj go jak bonsai. Kształtuj, a pod nim podsadź jakieś okrywowe - może niskie trawy ozdobne.

TAR
13-04-2012, 23:03
decyzja o przesadzeniu juz zapadla, tylko kwestia czy teraz czy po kwitnieniu?

Elfir
13-04-2012, 23:17
czy moge teraz bezpiecznie przesadzic tamaryszek, w zeszlym roku jak wsadzalam mial z 20 cm a teraz ma ponad 150, rosnie jak szatan i boje sie ze zasloni mi za bardzo okno. wiem ze tamaryszek ma korzen chyba palowy i boje sie ze moze "nie przezyc" tego przesadzenia. moj ma tylko 1 sezon.

Może nie zdążył sie dobrze ukorzenić. Szkoda, że nie podeszłaś do przesadzania w marcu. Teraz to już trochę późno, chyba zaczyna już wypuszczać liście?

Roślina tania, nie ma sie co cackać.

kondoria
14-04-2012, 10:17
Witaj Elfir :)
Co mogę dać pod nogi hibiscusowi Blue Chiffon ? On podobno dość silnie rośnie, w tle będzie miał thuje sąsiada. Myślałam albo o jakimś karłowym jaśminowcu, lub krzewuszkach, a może byliny ? Jakie ? Z czym będzie się ładnie komponował ?

Dzięki

pestka56
14-04-2012, 11:02
Elfir, Poradnik ogrodniczy pokazuje filmiki poradnicze. Ten akurat na czasie o szkodnikach iglaków :)

http://poradnikogrodniczy.pl/film-iglaki-szkodniki.php

Elfir
14-04-2012, 20:49
kondoria - karłowe krzewuszki i jaśminowce jak najbardziej. Ale może też być trawa lub jakaś bylina.

TAR
14-04-2012, 21:05
przesadzilam tego tamaryszka, nie bylo zle, mysle ze po przesadzeniu da jednak rade i nie zmarnieje. wykopalam go z duza bryla ziemii i chyba nieuszkodzonym korzeniem.

kondoria
14-04-2012, 21:13
kondoria - karłowe krzewuszki i jaśminowce jak najbardziej. Ale może też być trawa lub jakaś bylina.

Dzięki :) Super, że trawy będą pasowały, nie wpadłam na to. Nawet mam sadzonki piórkówki i miskanta Morning Light do wykorzystania.

frelka
14-04-2012, 23:08
Elfir, szukam cały wieczór, ale konkretów się nie doszukałam:
W jakiej odległości od domu można posadzić drzewa owocowe (jabłoń, wiśnię, brzoskwinię)?

Wszędzie, gdzie coś w temacie odległości było - odległość ta była definiowana przez koronę, ale przecież drzewka owocowe się przycina, prowadzi. Co wtedy z systemem korzeniowym?

Elfir
14-04-2012, 23:13
Drzewka na podkładkach karłowych korzenią się silnie max 2 m od pnia. Dla bezpieczeństwa dałabym 3 m od budynku. Brzoskwinia rośnie większa.
Zasadniczo otoczenie fundamentu nie jest miejscem przyjaznym dla korzeni roślin - obsypka z jałowego piasku, sucho.

pepi
14-04-2012, 23:17
Przez 10lat miałem żywopłot z róży multiflory(bardzo duże przyrosty, dużo pracy) postanowiłem wykarczować róże i teraz mam dylemat czy żywopłot z grabu, buku, czy może z ognika. Która z tych roślin jest mniej wymagająca i pracochłonna?

pestka56
14-04-2012, 23:20
Dzięki :) Super, że trawy będą pasowały, nie wpadłam na to. Nawet mam sadzonki piórkówki i miskanta Morning Light do wykorzystania.

Ja posadziłabym niskie trawy o szerokich liściach. Miskanty są wg. mnie stanowczo za wysokie. A piórkówki – jest kilka poniżej 0,6 m wys., np 'Little Bunny'. Jakie masz?

Elfir
14-04-2012, 23:22
Przez 10lat miałem żywopłot z róży multiflory(bardzo duże przyrosty, dużo pracy) postanowiłem wykarczować róże i teraz mam dylemat czy żywopłot z grabu, buku, czy może z ognika. Która z tych roślin jest mniej wymagająca i pracochłonna?

grab i buk wymagaja dobrych, zyznych i świezych gleb.

Ognik lubi przemarzać, chyba, że jesteś ze Szczecina.

Elfir
14-04-2012, 23:23
Dzięki :) Super, że trawy będą pasowały, nie wpadłam na to. Nawet mam sadzonki piórkówki i miskanta Morning Light do wykorzystania.

Może Imperata cylindrica "Red Baron"

pepi
15-04-2012, 11:39
grab i buk wymagaja dobrych, zyznych i świezych gleb.

Ognik lubi przemarzać, chyba, że jesteś ze Szczecina.

Świeżych jak to mam rozumięć?

Elfir
15-04-2012, 12:10
to rodzaj nawodnienia gleby - ani nie sucha ani nie mokra. Wilgotna, ale na tyle, że po mocnym ściśnięciu w ręce nie wycieka woda.

Megana
15-04-2012, 12:11
Kupiłam w zeszłym roku trawę Imperata cylindrica "Red Baron i nie przeżyła zimy :(
Czy trzeba było ją może zabrać do domu?

Elfir
15-04-2012, 12:29
jest mrozoodporna, 5 strefa.
Może złe stanowisko albo nornice?

Megana
15-04-2012, 12:33
Miałam dwie i w różnych miejscach.
Poczekam jeszcze, może jednak coś wyjdzie?

Elfir
15-04-2012, 12:49
wiele traw późno rozpoczyna wegetację - np. miskant w maju.

Megana
15-04-2012, 13:21
Dobrze, że napisałaś, bo miałam już usunąć korzeń, czekam co będzie - dzięki.

Elfir
15-04-2012, 16:32
ciekawe wykłady o projektowaniu:
http://extension.missouri.edu/p/G6905
http://extension.missouri.edu/p/G6901

anula302
15-04-2012, 17:54
Elfir mam pytanko dotyczące świerku Conica. Dwa lata temu wsadziłam jeden egzemplarz i w połowie zeszłego lata zczął brązowieć - rósł na stanowisku pół na pół słonecznym , szkodnika z bardzo w nim nie widziałam (brązowieje od środka i tak bardziej w 1/2 - czyli połowa jest nadal zielona). Teraz po zimie zastanawiam się czy on się jeszcze do czegoś nadaje. Wczoraj moja siostra stwierdziła że może poprzedniej zimy przemarzł - u niej tak się stało. Chciałam ewentualnie przesadzić go przy frontowym ogrodzeniu - tak jak zaproponowałaś, ale nie wiem czy to coś da - wtedy rósł by w cieniu. Na tej samej działce co mój dom teściowa ma pod świerkiem trzy sztuki i mają się dobrze:-(.

anula302
15-04-2012, 17:57
No to trzymajcie za moje poczynania ogródkowe kciuki. Ja kocham roślinki ale ze mnie kiepski ogrodnik, a dla mojego małża wszystko to nie potrzebne on najlepiej by na pustyni z piwkiem w ręku by mieszkał:-)

To tylko się pochwalę że w sobotę już trochę poszalałam i zasadziłąm parę drzewek wg. propozycji Elfir - jak tylko się wypada deszcz to cyknę fotkę :-)

Elfir
15-04-2012, 19:47
Elfir mam pytanko dotyczące świerku Conica. Dwa lata temu wsadziłam jeden egzemplarz i w połowie zeszłego lata zczął brązowieć - rósł na stanowisku pół na pół słonecznym , szkodnika z bardzo w nim nie widziałam (brązowieje od środka i tak bardziej w 1/2 - czyli połowa jest nadal zielona).

Przędziorek, standardowy szkodnik tego świerku. Trzeba pryskać zapobiegawczo pryskając w środku krzewu a nie po wierzchu.
Igły brązowe w środku gęstego iglaka to norma - nie mają światła, więc są niepotrzebne roślinie.

pestka56
15-04-2012, 20:09
Elfir, pojawił mi się taki sam problem. Confidor będzie dobry. Akurat to mam.

rene161
15-04-2012, 21:03
Elfir, możesz mi pomóc co to może być , gdzie przekopię kawałek ziemi za domem pełno w niej robali grubaśnych białych z brązową końcówką . Co to jest?

kondoria
15-04-2012, 21:23
Dobrze, że napisałaś, bo miałam już usunąć korzeń, czekam co będzie - dzięki.

Nie usuwaj ! Za wcześnie. U mnie na razie zaczął odbijać trzcinnik i kostrzewa sina, reszta traw śpi w najlepsze. Poczekaj jeszcze ze 2 tygodnie.

ave!
15-04-2012, 21:26
takie? http://www.moj-ogrodnik.pl/prace/Pedraki-w-ogrodzie-nic-przyjemnego-429-a/str0

noooo, trzeba je jakoś... unieszkodliwić
ja takie zbieram do naczynka, nie mam pomysłu na humanitarne pozbywanie się pędraków - tak samo jeśli będą takie cieniutkie rdzawe drucikowe - drutowce

kondoria
15-04-2012, 21:34
Ja posadziłabym niskie trawy o szerokich liściach. Miskanty są wg. mnie stanowczo za wysokie. A piórkówki – jest kilka poniżej 0,6 m wys., np 'Little Bunny'. Jakie masz?
Mój Morning Light nie dorasta nawet do 1 metra... A z tego co czytałam to z kwiatostanem będzie miał od 1,2-1,6 m (o ile w ogóle zakwitnie, bo jest z tym problem w naszym klimacie)
A z Piórkówkę mam 'Little Boy' , ewentualnie mam proso różgowate.
Albo po prostu za radą Elfir będę miała pretekst na nowe zakupy i kupię imperatę 'Red Baron' :)

pestka56
15-04-2012, 21:37
Elfir, możesz mi pomóc co to może być , gdzie przekopię kawałek ziemi za domem pełno w niej robali grubaśnych białych z brązową końcówką . Co to jest?

To pędraki - larwy chrabąszczy. Potrawią zniszczyć trawnik, tak, że wyjmuje się bez oporu kępy trawy na wielu metrach kwadratowych. Podcinają korzenie.
Jest taki specyfik Basudin, ale to ciężka chemia.
Wrogiem naturalnym, poza kretem, są nicienie. Można kupić preparaty zawierające nicienie, ale są dość drogie. 50 mln larw do opryskiwania 100 m2 to ok. 140 zł (w zależności od dystrybutora).

pestka56
15-04-2012, 21:38
Mój Morning Light nie dorasta nawet do 1 metra... A z tego co czytałam to z kwiatostanem będzie miał od 1,2-1,6 m (o ile w ogóle zakwitnie, bo jest z tym problem w naszym klimacie)
A z Piórkówkę mam 'Little Boy' , ewentualnie mam proso różgowate.
Albo po prostu za radą Elfir będę miała pretekst na nowe zakupy i kupię imperatę 'Red Baron' :)
Kup, będzie ciekawie wyglądać :)

Elfir
15-04-2012, 21:48
Elfir, możesz mi pomóc co to może być , gdzie przekopię kawałek ziemi za domem pełno w niej robali grubaśnych białych z brązową końcówką . Co to jest?

Chrząszcz majowy. Jak się nie pozbędziesz to nici z trawnika. Przekopać i zawołać wrony.

rene161
15-04-2012, 22:07
Elfir przekopać?1800m ?Prędzej będę polować na wrony.

pestka56
15-04-2012, 22:18
TO kup nicienie, albo Basudin.

KamaG
15-04-2012, 22:35
a kiedy zacząć się bać? jak jest dużo czy już jak znalazłam 2? a może tylko tyle znalazłam:bash:

CityMatic
15-04-2012, 22:53
takie? http://www.moj-ogrodnik.pl/prace/Pedraki-w-ogrodzie-nic-przyjemnego-429-a/str0

noooo, trzeba je jakoś... unieszkodliwić


U mnie walczy z nim para kretów...no cóż w ubiegłym roku wylęgło się parę tysięcy chrabąszczy na działce - wyżywiły gromadkę lisów(5 sztuk)
Nicienie na moją działkę kosztują majątek, a trzeba by, aby i sąsiedzi też coś zrobili - a na to nie mogę liczyć, więc jak na razie glebogryzarka i kret.
Zwierzak jest dosyć aktywny rano i późnym popołudniem, a ja z glebogryzarką popołudniu, pomaga mi też wszelkiego rodzaju ptactwo(małe i duże).
Wiem doskonale, że działka była łąką i pastwiskiem i póki co muszę z tym powalczyć.
Pozdrawiam

CityMatic
15-04-2012, 23:01
a kiedy zacząć się bać? jak jest dużo czy już jak znalazłam 2? a może tylko tyle znalazłam:bash:

Dwa to naprawdę niewiele, ja znalazłem na obszarze ok 28m2 - 100 szt tj (0,40m x 70m) i to przeraża poczekam jak będzie cieplej podejda wyżej (bliżej powierzchni) i podobno można je załatwić walcem lub czymś takim z kolcamihttp://www.richel.pl/allegro/aerator/aer2.jpg

pestka56
15-04-2012, 23:09
No, pisałam gdzieś – POLUBIĆ KRETY :D Nie walczę z nimi, grzecznie usuwam kopce, wysypując ziemię na rabatach. Od 2 sezonów w ogrodzie pojawiają się ptaki. Pędraki widuję okazyjnie, tzn. znajduję kilka–kilkanaście sztuk w ciągu sezonu. Ale znajomi już zaliczyli zakładanie 800m2 trawnika od nowa. Pędraki!

Kolce nie pomogą, a walec ;) ? przecież tylko ugniata. Zapomnij. Idź za radą Elfir, ale jeśli masz ich tak dużo to radzę posłużyć się chemią.

jiku
16-04-2012, 00:00
Elfir, jakiej wysokości trawy, lub jeszcze lepiej jaki dokładnie gatunek, podpowiedziałabyś do posadzenia koło dereni by uzyskać podobny efekt jak na zdjęciu zamieszczonym w twoim wątku "ogród piękny zimą". Traw jest tyle że głowa boli :)

http://rozcawley.typepad.com/autumn_cottage_diarist/images/2008/01/29/pittosporum2_2.jpg

pestka56
16-04-2012, 00:11
Elfir, jakiej wysokości trawy, lub jeszcze lepiej jaki dokładnie gatunek, podpowiedziałabyś do posadzenia koło dereni by uzyskać podobny efekt jak na zdjęciu zamieszczonym w twoim wątku "ogród piękny zimą". Traw jest tyle że głowa boli :)

http://rozcawley.typepad.com/autumn_cottage_diarist/images/2008/01/29/pittosporum2_2.jpg

O ile pamiętam Elfir proponowała do dereni turzycę lub liriope

jiku
16-04-2012, 01:10
Dokładnie tak jak piszesz, ale "weszłam" do sklepu Mariusza Surowińskiego i przepadłam, bo turzyc jest kilkadziesiąt chyba, no mnóstwo. Pomyślałam, że będzie mi łatwiej jak podpytam jak wysokie w przybliżeniu są trawy na tym zdjęciu. 50cm? mniej? więcej? no tak mniej więcej:)

KamaG
16-04-2012, 04:54
U mnie walczy z nim para kretów...no cóż w ubiegłym roku wylęgło się parę tysięcy chrabąszczy na działce - wyżywiły gromadkę lisów(5 sztuk)
Nicienie na moją działkę kosztują majątek, a trzeba by, aby i sąsiedzi też coś zrobili - a na to nie mogę liczyć, więc jak na razie glebogryzarka i kret.
Zwierzak jest dosyć aktywny rano i późnym popołudniem, a ja z glebogryzarką popołudniu, pomaga mi też wszelkiego rodzaju ptactwo(małe i duże).
Wiem doskonale, że działka była łąką i pastwiskiem i póki co muszę z tym powalczyć.
Pozdrawiam
to ja mam chyba podobnie tylko sobie sprawy nie zdawałam, krety mnie odwiedzają regularnie i ptactwo coś ciągle z ziemi wybiera, zastanawiałam się co ... a wokół łaki i ugory i trochę lasu, wsparcia od sąsiadów nie będzie

pestka56
16-04-2012, 10:35
Dokładnie tak jak piszesz, ale "weszłam" do sklepu Mariusza Surowińskiego i przepadłam, bo turzyc jest kilkadziesiąt chyba, no mnóstwo. Pomyślałam, że będzie mi łatwiej jak podpytam jak wysokie w przybliżeniu są trawy na tym zdjęciu. 50cm? mniej? więcej? no tak mniej więcej:)
Zapytaj Mariusza Surowińskiego wprost. Odpowie na 100%, chociaż na forum teraz nie zaglada z braku czasu pewnie. Pokaż mu fotkę i po problemie :D

Dariusz1973
16-04-2012, 13:27
Witam.
Mam pytanie do Elfir
Chcemy zaplanować posadzenie drzew w części ogrodu od strony sąsiadów, często z tamtej strony wieją wiatry.
Od strony sąsiadów chcielibyśmy posadzić świerk serbski tak jak wcześniej doradziłaś , natomiast na wprost myślałem o jodle kalifornijskiej i jakiejś sośnie
ogród ma być odrobinę górski.
Czy dobrze mamy to zaplanowane czy moglibyśmy prosić o poradę?
Zdjęcie w załączniku.

pozdrawiam
Dariusz

el_hogar
16-04-2012, 14:03
W ubiegłym roku wiosną przyciąłem po posadzeniu głogi na żywopłot do wysokości ~30-40cm.
Teraz widzę, że to za wysoko bo dołem przebiegnie spory pies...
Czy ciąć teraz ponownie, poczekać do jesieni, czy całkiem odpuścić korektę?

pozdrawiam,

Zbyszek

Elfir
16-04-2012, 14:18
Chcemy zaplanować posadzenie drzew w części ogrodu od strony sąsiadów, często z tamtej strony wieją wiatry.
Od strony sąsiadów chcielibyśmy posadzić świerk serbski tak jak wcześniej doradziłaś , natomiast na wprost myślałem o jodle kalifornijskiej i jakiejś sośnie
ogród ma być odrobinę górski.


Sosna i jodła nie mogą rosnąc w cieniu, jeśli jest tam słońce, to ok.

Dariusz1973
16-04-2012, 14:24
Witam.
Dziękuję za odpowiedź, w tym miejscu raczej cienia nie ma jest to od południowej strony, dziękuję za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam

pestka56
16-04-2012, 14:30
Elfir, sosna nie może rosnąć w cieniu (?), a przecież są lasy sosnowe?

kawika
16-04-2012, 15:11
Elfir jakbyś mogła zaglądnąć do wątku o żywopłotach i tarasie(zagospodarowanie skarpy wokół tarasu) byłąbym wdzięczna :)

fredzia-phiphi
16-04-2012, 15:14
Witam,

1. Czy przycinana pęcherznica rośnie szybciej i mocniej niż niecięta???

2. Czy można wykorzystać Twoje projekty które umieszczasz w internecie? :cool:
Spodobała mi się ta rabata z jałowców (poniżej), chce ją zrobić u siebie od strony ulicy, zamiast modrzewia mam 3 świerki Koster (rzut działki).
Jałowce ładnie u mnie rosną, mam glebę lekko zasadową, byłe pole uprawne, tylko jak to się ma do wrzosów (mam zamiar posadzić same iglaki z tego projektu), które lubią kwaśną i czy świerki serbskie i pergola z czasem nie zacienią za bardzo? Od św. serbskich i od pergoli do rabaty z jałowców będzie z 4 m (plan trochę niewymiarowy). Tych świerków jeszcze nie ma, mogę posadzić coś niższego...

Elfir
16-04-2012, 15:51
Pestka

Sosny w lesie gdzie maja zielone gałęzie?
Tam gdzie jest słońce, a doły pni są gołe, bo sa w cieniu.
Dlatego młoda sosna posadzona w cieniu jest rzadka, wiotka, wyciągnięta, bo jak najszybciej chce osiągnać dostęp do słońca.

pestka56
16-04-2012, 15:57
Fakt, w lesie nie zwraca się na to uwagi. Ale jak w takim razie mam mieć ładny lasek sosnowy przetykany brzóskami?

Elfir
16-04-2012, 16:06
1. Czy przycinana pęcherznica rośnie szybciej i mocniej niż niecięta???

rośnie tak samo, ale się lepiej zagęszcza. Dlatego krzewy liściaste po posadzeniu, wiosna należy bardzo skrócić.



2. Czy można wykorzystać Twoje projekty które umieszczasz w internecie? :cool:

Oczywiście, że można sobie wykorzystać te uproszczone schematy. Ale jak sama zauważyłaś trzeba je dostosować do lokalnych warunków glebowych, wodnych i stron świata. Rabata z przykładu jest akurat mocno oświetlona.
Moim zdaniem w tamtym miejscu, co zaznaczyłaś, będzie słabo widoczna, za bardzo schowana między iglakami. w propozycji sa same płożące i niskie krzaczki. Tam chyba lepsze byłyby większe rośliny. Np. jałowiec pośredni Mint Julep, jałowiec "Horstmann", jałowiec "Grey Owl", sosna "Watereri".
Masz sporą działke, więc sadź grupy roślin przełamane od czasu do czasu wyrazistym akcentem np. pionowym wiązem "Wredei".

Elfir
16-04-2012, 16:06
Fakt, w lesie nie zwraca się na to uwagi. Ale jak w takim razie mam mieć ładny lasek sosnowy przetykany brzóskami?

sadzić luźno.

ewelina2010
16-04-2012, 17:35
Bardzo proszę o pomoc:)
Mam pytanie: jakie rośliny można posadzić bardzo blisko drenu na działce? Oprócz drenu wokół domu, mamy wzdłuż całej działki (pochyła) dren nawierzchniowy- tak że nawet kamyczki widać na trawniku.Dren jest przy samej granicy działki i będzie tam też kiedyś ogrodzenie. Jakie rośliny mogę sadzić bardzo blisko tego drenu???

Elfir
16-04-2012, 18:23
trawę, może jakieś byliny

ewelina2010
16-04-2012, 18:58
A coś większego? jakieś krzewy ?

Elfir
16-04-2012, 19:08
nie

ewelina2010
16-04-2012, 19:19
a róże i bukszpan? Potrzebuję tam wsadzić coś większego w co będę mogła wkomponować ławeczkę ogrodową...

Elfir
16-04-2012, 19:22
nie, obydwa gatunki głęboko się korzenią.
Jak mi nie wierzysz, napisz do producenta systemu lub firmy, która ci robiła drenaż o wytyczne do obsadzenia.

andulka
16-04-2012, 22:00
Mam kilka pytań:
- jak to jest z ekspansywnością rokitnika - trzeba go czymś ograniczać, żeby się nie panoszył? Czym najlepiej ograniczać?
- chcę posadzić wzdłuż wjazdu liliowce, taki szpaler. Mam je kupione w odcieniach od białego przez lekko różowe do mocniejszych. Jak ustawić te kolory - wymieszać? Myślałam o ułożeniu od białego przez coraz ciemniejsze do najciemniejszego, ale nie wiem jaki to da efekt.
- czy między liliowcami, a kostką coś jeszcze sadzić niższego?

Elfir
16-04-2012, 23:02
rokitnik tworzy rozłogi, zwłaszcza jak się go tnie. Ale jest mniej ekspansywny niż sumak.

liliowce super wyglądałyby tak cieniowane, ale nie dawałabym niczego dodatkowo.

el_hogar
17-04-2012, 09:47
W ubiegłym roku wiosną przyciąłem po posadzeniu głogi na żywopłot do wysokości ~30-40cm.
Teraz widzę, że to za wysoko bo dołem przebiegnie spory pies...
Czy ciąć teraz ponownie, poczekać do jesieni, czy całkiem odpuścić korektę?

pozdrawiam,

Zbyszek

podbijam bo chyba post nie został zauważony...

Dariusz1973
17-04-2012, 10:28
Witam.
Mam pytanie do Elfir
Chcemy zaplanować posadzenie drzew w części ogrodu od strony sąsiadów, często z tamtej strony wieją wiatry.
Od strony sąsiadów chcielibyśmy posadzić świerk serbski tak jak wcześniej doradziłaś , natomiast na wprost myślałem o jodle kalifornijskiej i jakiejś sośnie
ogród ma być odrobinę górski.
Czy dobrze mamy to zaplanowane czy moglibyśmy prosić o poradę?
Zdjęcie w załączniku.

pozdrawiam
Dariusz

Do Elfir.
Przepraszam ale mam jeszcze małe pytanie, napisałaś, że takie posadzenie drzew iglastych będzie dobre jeśli nie ma cienia, ale chciałbym się dowiedzieć czy można w to wkomponować dodatkowo jakieś drzewa liściaste jak tak to jakie najlepiej?
Z góry dziękuję.
Dariusz

summer78
17-04-2012, 10:29
Elfir,
chciałam zapytać o klon srebrzysty, dostałam to drzewko w prezencie (od teściowej ;-/) posadziłam w samym rogu działki, ma sporo miejsca, ale mam obawy czy on się nadaje do takiego ogródka przydomowego. Poczytałam, że rośnie duży dość szybko, ma łamliwe konary, korzenie które potrafią wysadzać płyty chodnikowe (co prawda nie ma ich tam gdzie posadziłam) i tak sobie myślę, żebym kłopotu jakiegoś nie sprawiła sobie na przyszłość. Co myślisz? takiego drzewa raczej się chyba nie przycina?

dorusia
17-04-2012, 10:36
Elfir,
Mam prośbę o pomoc. Posadziliśmy kilka drzewek owocowych, które są małe, więc nie spełnią szybko moich oczekiwań aby nas choć troszkę osłonić od sąsiadów. Dlatego muszę posadzić coś w ich tle, aby nas zasłoniło. Ciężko dobrać, ale wpadłam na pomysł aby przy płocie posadzić bluszcz, który nas osłoni, ale będzie też ładnym tłem dla drzewek. Pomyślałam od razu, że nie może to być bluszcz, który kwitnie. Chciałabym taki, który jest zawsze zielony, który jest cały rok. Czy to dobry pomysł????

pestka56
17-04-2012, 11:32
el_hogar :) mam u siebie 2 szpalery (18 sztuk) czerwono kwitnących głogów Paulu's Scarlet i zostawiłam im dowolność we wzroście. Głogi rosną trochę jak krzyżówka drzewa i krzewu. Niby się rozkrzewiają, ale dość wysoko. Jak chcesz mieć gęsty żywopłot z głogów musisz posadzić 5-6 sztuk na m2.

el_hogar
17-04-2012, 12:50
Też mam jednego Paul's Scarlet, ale on jest szczepiony i tematu przycinania oczywiście nie ma.
Pozostałe to zwykły głóg jednoszyjkowy posadzony w 2 rzędach przestawnie co 60cm.
Dość długo się przyjmował, ale cierpliwość opłaciła się - jakieś 95 % się przyjęło ;-)
Teraz rozrasta się powyżej pierwszego przycięcia...

pozdrawiam,

Zbyszek

Elfir
17-04-2012, 13:49
podbijam bo chyba post nie został zauważony...

tnij na wiosnę.

Elfir
17-04-2012, 13:53
Do Elfir.
Przepraszam ale mam jeszcze małe pytanie, napisałaś, że takie posadzenie drzew iglastych będzie dobre jeśli nie ma cienia, ale chciałbym się dowiedzieć czy można w to wkomponować dodatkowo jakieś drzewa liściaste jak tak to jakie najlepiej?


Cięzko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo musiałabym sobie dokładnie rozrysować średnice drzew iglastych i rzucany przez nie cień, zeby sprawdzić czy coś tam wejdzie.
Gatunki będą zależeć także od gleby, jaką tam masz i dostępności wody.

Elfir
17-04-2012, 13:58
Elfir,
chciałam zapytać o klon srebrzysty, dostałam to drzewko w prezencie (od teściowej ;-/)

To jest duże drzewo. Chyba bym się nie zdecydowała na takie na działce poniżej 2000 m2
Ma płytki system korzeniowy i szybko rośnie. W dodatku rozsiewa się jeszcze szybciej niż klon pospolity a jednoroczna siewka dorasta do 40-100 cm!.
To chyba była najtańsza roślina w szkółce :>

Elfir
17-04-2012, 14:01
Dlatego muszę posadzić coś w ich tle, aby nas zasłoniło. Ciężko dobrać, ale wpadłam na pomysł aby przy płocie posadzić bluszcz, który nas osłoni, ale będzie też ładnym tłem dla drzewek. Pomyślałam od razu, że nie może to być bluszcz, który kwitnie. Chciałabym taki, który jest zawsze zielony, który jest cały rok. Czy to dobry pomysł????

Bluszcz jest tylko zimozielony. Innego nie ma. Ale wolno rośnie, więc nie spełni twoich oczekiwań.

Zamiast tego na siatkę lub kratownicę można puścić rdestówkę Auberta, winobluszcz trójklapowy, winorośl pachnącą, winorośl japońską, powojnik tunguski "Bill McKenzie". Nie sa zimozielone ale mają duże przyrosty (rdest dobrze ukorzeniony do 4 m/rok). Z tym, że musisz się liczyć, że poza powojnikiem pozostałe gatunki sa ciężkie, i zwykłą siatkę mogą z czasem ściągnąć lub wygiąć.

cannon
17-04-2012, 18:06
Eliir w Tobie cała moja nadzieja ....

pomóż mojemu klonowi -odmiana Crimson ....(nie pamiętam co dalej ) ,szczepiony na (chyba) też na klonie ,posadzony 3 lata temu w połowie lata .Już jesienią pękł mu pień w niewielkim stopniu ,ale pęknięcie cały czas się powiększa ,a w tej chwili właściwie na 3/4 długości jest tak rozdarty ,że widać chyba rdzeń.
W zeszłym roku w połowie wegetacji całe liście były pokryte białym nalotem i usychały .
Boję się ,ze go stracę .Czy jest jakiś sposób na zatrzymanie tego procesu i czy jest jakakolwiek szansa na uratowanie go ?
Z góry wielkie dzięki za pochylenie się nad jego losem :)

Elfir
17-04-2012, 18:29
nie leczyłaś mączniaka?

Peknięcie może być uszkodzeniem mrozowym. Ale może to być tej objaw zakażenia chorobą kory Phomopsis. Niestety cięzko się ją leczy, zaleca się wycięcie uszkodzonej kory i opędzlowanie pnia Topsinem.

pestka56
17-04-2012, 20:33
Elfir, ja też po pomoc i wiedzę do Ciebie.

Dziś pomagaliśmy wykarczować kolejne 3 świerki serbskie u sąsiadki za płotem. Z 14 zostało 5 :( . Również, rosnące w tej samej części ogrodu, jarzębiny wyglądają jak martwe. Żal ogromnie, bo u niej rośliny to 12-latki i datąd pięknie rosły. Moje serby szlag trafił już zeszłej jesieni. Najpierw zaczęły brązowieć i tracić igły od najniższych gałęzi. Sprawdziłyśmy korzenie - normalne, chociaż tak mokre, że aż miękkie. U nas 30-40 cm humusu i dalej glina. Dwa ostatnie sezony były mokre okropnie. Woda na trawnikach do kostek stała przez 2–3 tygodnie na wiosnę i jesienią. W sumie 3 takie mokre cykle.
Co można posadzić zamiast świerków? Czy sosny będą okey? Jakie byś proponowała? A może są jednak jakieś świerki odporne na podmiękanie?
U sąsiadki - wielki ogród 12 tys. m2 - w narożniku płd-wsch sprawdziły się sosny czarne.

Czy klony są bardzo wrażliwe na nadmiar wody? Nie podobają mi się moje klony zwyczajne i Crimson King. Nie mają pączków, a rosnący tuż obok Princeton Gold ma.

Elfir
17-04-2012, 21:26
zobacz w zestawieniu roślin, które opublikowałam, które rośliny nadają się na mokre gliny.

Choina, świerk czarny, biały, kłujacy, metasekwoja.

Klony sa wrazliwe na zalanie. Polecam natomiast grujecznik, wierzby, kaliny koralowe.

anula302
18-04-2012, 08:19
Witam Elfir

Czy posadzone w sobotę drzewka - podlewać codziennie? - wczoraj był pierwszy dzień bez deszczu a tak od soboty wieczorem lało.

pestka56
18-04-2012, 09:13
Elfir, wczoraj od razu odpowiedziałam Ci i..., albo to ja gapa jestem, albo coś nie zadziałało prawidłowo, postu nie ma :(
Piszę drugi.

Dzięki za radę. Oczywiście sprawdzę w zestawieniu :) Całkiem o nim zapomniałam.
Przypuszczam, że wiele osób zasypuje Cię podobnymi pytaniami, bo nie pamięta o tym przyklejonym wątku. Tym co pierwszy raz wchodzą na forum, on się za bardzo nie rzuca w oczy.

cannon
18-04-2012, 11:28
nie leczyłaś mączniaka?

Peknięcie może być uszkodzeniem mrozowym. Ale może to być tej objaw zakażenia chorobą kory Phomopsis. Niestety cięzko się ją leczy, zaleca się wycięcie uszkodzonej kory i opędzlowanie pnia Topsinem.

Nie leczyłem :(
Czy trzeba wykonać oprysk ? Drzewo już poszybowało mocno w górę, więc technicznie byłoby ciężkie do wykonania .
Co do pęknięć to kora robi wrażenie jakby się zablizniła ,brzegi się ''podwinęły '' ,a że uszkodzenie duże to obnażył się rdzeń .
W zeszłym roku widziałem na korze rdzawe punkciki ,ale czy to owad czy grzyb zupełnie nie mam pojęcia.

Elfir
18-04-2012, 14:04
Witam Elfir

Czy posadzone w sobotę drzewka - podlewać codziennie? - wczoraj był pierwszy dzień bez deszczu a tak od soboty wieczorem lało.

Nie, podlewać dopiero jak przeschną. Ona mają się ukorzenić dobrze, czyli szukać młodymi korzeniami dostępu do wody i składników pokarmowych. Podlanie po posadzeniu służy wyłącznie do tego, by ziemia dobrze oblepiła korzenie.

Elfir
18-04-2012, 14:06
W zeszłym roku widziałem na korze rdzawe punkciki ,ale czy to owad czy grzyb zupełnie nie mam pojęcia.

Rdzawe punkciki na korze to najczęściej śmierć dla rośliny. To owocniki grzyba Nectria sp.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSpHBT7bEu1FlYmtwOe6gZMA4LPRUIv-b1ovc1DE5JJiiLRVYd4Ag


Nic już nie możesz zrobić, prócz pryskania chemią kilka razy w roku i modlenia się, by roślina sobie poradziła.

tanis
18-04-2012, 19:08
Witaj Elfir!Czy kosodrzewina sprawdzi się posadzona wzdłuż ścieżki ( z niskimi schodkami) prowadzącej lekko w górę do drzwi wejściowych? Chciałabym ją posadzic po prawej stronie, po lewej stronie scieżki znajduje się kwiatowa rabata ( póki co jednoroczne) Co ew. mogłabym posadzic ,zeby urozmaicic ciąg kosodrzewin?A może koso lepiej wymienic na bukszpan? Dodam, że podłoże piaszcysto- żwirowe, Murek ogrodzenia i kolory domku- trochę w klimacie sródziemnomorskim, taka cegiełka wypalona słońcem. Szary bruk, z granitowymi obrzeżami.

Elfir
18-04-2012, 20:20
wiesz, kosodrzewina nada zupełnie innych charakter ścieżce niż bukszpan. Pytanie - jaki ty efekt chcesz uzyskać i w jaki styl ogrodu celujesz. Na piasku bukszpan będzie rósł źle.

Widziałam kiedyś zdjęcie niskiego nieformowanego żywopłotu z posadzonych regularnie świerków kłujących "Glauca Globosa" poprzetykanych kosodrzewinami, żółtym jałowcem (pośredni "Old Gold"?) i czerwonymi, miniaturowymi berberysami Thunberga.

tanis
18-04-2012, 20:58
Chciałabym wykorzystac, to, co już na działce mam- przepuszczalne podłoże piaszczyste, nawieźc trochę ziemi i tak będe musiała, bo na żwiry,piaski cięzko będzie coś wymyślić. Myślę o tym, by iśc w stronę sródziemnomorską raczej. Takiego charakter nabrał mój mały domek. Ta ścieżka ogrodzona jest z obydwu stron betonowymi palisadami. Steona jest południowa. W pobliżu rosną dwa świerki serbskie. Posadziłam też sosenkę bośniacką Malinki. Od wchodu jest też piaszczysta skarpa obsadzona jałowcami.

Elfir
18-04-2012, 21:03
ten "zywopłot", który opisałam nadaje się na kiepskie gleby w pełnym słońcu.

Możesz przed nim dać pas lawendy, mikołajka, bylicy Stellera, wawrzynka główkowatego, wilczomleczu mirtowatego, kostrzewy

tanis
18-04-2012, 21:18
Dzięki:) a co pasowałoby do sosny Malinki? Chciałabym zrobic zieloną wysepkę na trawniku.

Elfir
18-04-2012, 21:34
w ogrodzie śródziemnomorskim możesz połączyć ją z dużym łanem budlei podsadzonej szałwią lub perowskią

tanis
18-04-2012, 21:39
Czy berberys Goldenrod mógłby byc w tym zestawie z kosodrzewiną?

Elfir
18-04-2012, 21:51
no przecież to jest berberys thunberga. A berberysa wymieniałam w zestawieniu.

Megana
18-04-2012, 22:27
Elfir, podpowiedz - co zrobić z liliowcami które kupiłam.
Nie mogę ich wsadzić w ziemię, bo wyjeżdżam.
Dopiero w poniedziałek może we wtorek je posadzę.
Jak je zabezpieczyć, żeby nie zmarniały?
Są w pudełku, tak jak je przysłano, około 30 szt.
Czy muszę wsadzić je do ziemi?

Elfir
18-04-2012, 22:30
Zadołować w ogrodzie, w cieniu i nakryć liśćmi.

Megana
18-04-2012, 22:55
Dziękuję, tak zrobię bo szkoda mi ich :)
A tak wogóle kupiłam u Pana Michała ( wyżej podałaś linka , a ja już miałam zamówione liliowce).
Jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć jak wyglądają, to jutro wstawię zdjęcie.

bisia
19-04-2012, 14:49
Elfir, to może i ja się zgłoszę bezpośrednio do ciebie o poradę.
Założyłam co prawda osobny watek, ale może ty mi coś szybko doradzisz
Żeby się nie powtarzać, to mój problem wyłożyłam tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?201991-modyfikacja-projektu-ogrodu-pro%C5%9Bba-o-opinie-i-doradztwo&p=5334950#post5334950

efilo
19-04-2012, 15:42
Elfir
ze względu na konieczność umożliwienia wsuwania bramy w skarpe musiałam zrobić wyrwe w rabacie przy wejściu. Żeby nie było zbyt dużego naporu masy ziemi panowie od kostki zaproponowali schodki. Powstał wąski schodek, który najchętniej obsadziłabym jakimiś trawami albo bylinkami byleby pasowały do śródziemnomorskiej koncepcji tych żwirowych lawendowo trawiastych rabat wejściowych. Męczę się z tym od zeszłego roku ale jakoś nic sensownego nie wymyśliłam. Mur jest od strony południowej więc przynajmniej połowa tego paska jest zacieniona.

http://img259.imageshack.us/img259/6991/rabatkae.jpg

pomóż proszę

tanis
19-04-2012, 17:14
wiesz, kosodrzewina nada zupełnie innych charakter ścieżce niż bukszpan. Pytanie - jaki ty efekt chcesz uzyskać i w jaki styl ogrodu celujesz. Na piasku bukszpan będzie rósł źle.

Widziałam kiedyś zdjęcie niskiego nieformowanego żywopłotu z posadzonych regularnie świerków kłujących "Glauca Globosa" poprzetykanych kosodrzewinami, żółtym jałowcem (pośredni "Old Gold"?) i czerwonymi, miniaturowymi berberysami Thunberga.
Właśnie kupiłam berberysy do tego żywopłotu: Goldenrod i jeden Powwow. Tylko teraz patrzę, że Ty napisałaś o miniaturowych. Moje moga miec ok 1 m., pokrój kolumnowy:/ Będą pasowały do tego ciągu? Zmieniłam też koncepcję- to będzie niski zywopłot wzdłuż przęseł ogrodzeniowych na przedzie. Wsadziłam nasionka kosodrzewiny. Wykiełkowały 2 tyg temu. Jak długo trzeba czekac na efekt w przypadku koso?

Elfir
19-04-2012, 18:15
Męczę się z tym od zeszłego roku ale jakoś nic sensownego nie wymyśliłam. Mur jest od strony południowej więc przynajmniej połowa tego paska jest zacieniona.


A co powiesz na ciemiernika wschodniego?

Elfir
19-04-2012, 18:34
Właśnie kupiłam berberysy do tego żywopłotu: Goldenrod i jeden Powwow. Tylko teraz patrzę, że Ty napisałaś o miniaturowych. Moje moga miec ok 1 m., pokrój kolumnowy:/ Będą pasowały do tego ciągu? Zmieniłam też koncepcję- to będzie niski zywopłot wzdłuż przęseł ogrodzeniowych na przedzie. Wsadziłam nasionka kosodrzewiny. Wykiełkowały 2 tyg temu. Jak długo trzeba czekac na efekt w przypadku koso?

3 lata chyba trzeba czekać aby zaczęły wyglądać jak krzewy nadające się do wysadzenia.
Mówiłam o czymś takim:
http://images49.fotosik.pl/1468/2cee5e941a02db16.jpg

tanis
19-04-2012, 22:08
:) :) :) aaaaale fajowski żywopłot! Dzięki!!! Będzie on w świetle ogrodzenia, tak na 4 przęsła. Te berberysy, które dziś kupiłam, powinny się wpasowac. Pasek wzdłuż ścieżki z jednej strony schodów w może warto obsadzic lawendą( i kostrzewą) by jakoś nawiązac do tego żywopłotu? To będzie frontowa strona domu czyli 1. ten żywopłot/ 2.Budleja+sosenka Malinki/ 3. ściezka ze schodami z pasem lawendowo- kostrzewowym po jednej stronie i trójkątem kwiatów po drugiej.

Brzmi oki? Nie za wiele tych elementów? To połac ok. 120 m2. Strona południowa

Elfir
19-04-2012, 22:14
Przy ścieżce ze schodami daj w pasie lawendy szczepioną na pniu sosnę lub tego świerka klującego "Glauca Globosa" - żeby ci nawiązało stylistycznie.

tanis
19-04-2012, 22:24
:) dobrze! Jak to jest z formami szczepionemi na pniu? Ktoś mi kiedyś mówił, ze sa mniej żywotne.
Aha..w tym tygodniu przybędzie mi jeszcze póki co mała psiczka- owczarka niemiecka:) Odsunąc trochę od płotu też żywopłot?

pestka56
19-04-2012, 22:36
Odsuń. Zrób jej miejsce wzdłuż płotu do biegania. I od razu ucz co wolno, a co nie. Owczarek - dobrze, że nie york. Ten to potrafi zrobić wykopaliska :D

tanis
19-04-2012, 22:39
Mam nadzieję, że "maleńka" oszczędzi moje małe też nasadzenia :)

Elfir
19-04-2012, 22:46
raczej postawiłabym płotek - szczeniak nie będzie potrafił rozrózniać.
Po jakims czasie, jak nauczy się obchodzić rabaty, płotek mozna zlikwidować.

pestka56
19-04-2012, 23:08
Są takie sztywne siatki,
którymi można otoczyć nawet każdy iglak osobno. Mniej je widać niż płotki, a psica nie będzie mogła obsikiwać.

Elfir
19-04-2012, 23:13
suczka nie obsikuje zazwyczaj. Ja bardziej boję się o stratowanie młodych roślin.

izaa
20-04-2012, 10:52
Elfirku, czy mogę przyciąć jeszcze moja hortensję Vanille Fraise? Zagapiłam się a już puściła listki... Jeśli tak, to jak dużo?

efilo
20-04-2012, 11:02
A co powiesz na ciemiernika wschodniego?

Bardzo Ci dziękuję. Super pomysł. Z tego co czytam to idealne miejsce dla nich. Bardzo zaciszne. Dużo ich tam wsadzić?

I jeszcze pytanie czy mogę kłącza sadzić tak późno

TAR
20-04-2012, 11:10
Bardzo Ci dziękuję. Super pomysł. Z tego co czytam to idealne miejsce dla nich. Bardzo zaciszne. Dużo ich tam wsadzić?

sa przesliczne, mam 2 kremowe, teraz przesadzam je w cien bo byly w penym sloncu, co dziwne przezyly :)

tanis
20-04-2012, 15:45
raczej postawiłabym płotek - szczeniak nie będzie potrafił rozrózniać.
Po jakims czasie, jak nauczy się obchodzić rabaty, płotek mozna zlikwidować.
Czy oprócz płotka odsunąc rośliny na metr od ogrodzenia też? Wtedy ten ciąg znacznie mi się zbliży do kompozycji sosenki Malinki z budlejami.
A propos, ile budlei miałaś na myśli pisząc" łan ". Obsadzic sosenkę Malinki wokół budlejami? O taki efekt chodzi i podsadzic szałwiami?

chopinetka
21-04-2012, 02:07
Czy oprócz płotka odsunąc rośliny na metr od ogrodzenia też? Wtedy ten ciąg znacznie mi się zbliży do kompozycji sosenki Malinki z budlejami.
A propos, ile budlei miałaś na myśli pisząc" łan ". Obsadzic sosenkę Malinki wokół budlejami? O taki efekt chodzi i podsadzic szałwiami?
Witam
Niestety będziesz miała problem - pies nie współgra z ogrodem, jest jego szkodnikiem. Ja mam dwie sunie i tylko dlatego, pomimo moich starań nie mam co pokazać. W trawniku dziury bo polują na krety, każdy - obcy pies czy człowiek jest godny aby polatać przy ogrodzeniu, tratują wszystko co na drodze. W zimie objadają mi rośliny - wiadomo potrzebne do lepszego trawienia (zeszłej zimy pięciornika zjadły mi do korzeni). Nie mam jednak sumienia zamknąć ich w kojcu. Póki co, dość skutecznie pilnują posesji :yes: Taki jest mój wybór. Mam nadzieję, że im będą starsze tym będą mniej rozrabiać. Trochę tak jak z nami :rolleyes:
pozdrawiam

pestka56
21-04-2012, 11:40
Tanis, nie daj się przestraszyć. Twój maluch to nie terier, więc można nauczyć nie kopać, gdzie nie trzeba. Są psi trenerzy, którzy mogą pomóc. Psa trzeba uczyć i wyrażnie pokazywać co mu wolno, a co Ci się nie podoba. Jak puścisz samopas, to sąsiedzi przeklną Cię za ciągły jazgot, a o trawniku i w ogóle roślinach będziesz można tylko pomarzyć.
Myśliwi stosują specjalne obroże treningowe. Widziałam to w akcji i jest bardzo skuteczne, ale ten pomysł mnie niezbyt się podoba.
Znajoma zostawiła psu 80 cm wokół całego ogrodu, budując jakby drugie ogrodzenie tyle, że nie tak solidne i niskie. A od kopania na trawniku można oduczyć, szczególnie owczarka.
Ja mam 2 koty, w porywach 3 i dzikusa na przychodne. Też miałam mieć grządki poniszczone. NIEPRAWDA. Moja sąsiadka ma 2 psy i jedyny kłopot to zbieranie kupek z całego ogrodu. Koty są pod tym względem wygodniejsze w obsłudze.
Trzeba się ze zwierzakami dogadywać :) Kontakt i komfort tego kontaktu jest taki, jak człowiek, który jest właścicielem-przyjacielem zwierząt. Powodzenia :D

aneta s
21-04-2012, 21:46
Elfir przychodzę z prosbą o pomoc.
moja "wyspa" jest już zagospodarowana - ale mnie się srednio podoba:sick: .

http://img7.imageshack.us/img7/3070/img2424rg.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F7%2Fimg2424rg.jpg%2F)
Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)



jak dla mnie to jest troche nijaka, czegoś mi brakuje i no i tutaj pytanie i prośba - czego tam brakuję? może jakiejs czerwieni nawiązującej do kolorystyki domu? czegoś kwitnacego? czego?:confused:
bratki sa tymczasowo bo nie miałam na nie pomysłu więc wyladowały tam:rolleyes:
I po kolei. Na zdjęciach tego nie bardzo widać ale żeby nie była taka płaska to od strony domu usypalismy wzniesienie , w jego centralnym punkcie jest wsadzony wiąz, towarzyszy mu kosodrzewina i nie wiem cio to jest ale to coś to "iglak" - okragły z taka jakby płaczącą czuprynką. Na to wszystko pójdzie mata i wysypiemy kamyczek - drobny, w kolorze naturalnym, korę wykluczylismy bo wiatr ciagle by nam ja rozwiewał i masę mielibyśmy przy wejsciu. Ten pomysł z kamyczkiem srednio mi sie podoba ale chyba w zaistniałej sytuacji jest optymalny.:rolleyes:



http://img31.imageshack.us/img31/3052/img3047h.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F31%2Fimg3047h.jpg%2F)
Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
http://img269.imageshack.us/img269/5751/img3048yn.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F269%2Fimg3048yn.jpg%2F)
Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

mirela99
21-04-2012, 22:26
Mam dwa pytania:
Czy można sadzić jakieś rośliny wokół domu zamiast opaski ?
I czy można czymś obsadzić rów melioracyjny ? Ciężko go wykaszać, można czymś te skarpy obsadzić ?

magduska
22-04-2012, 08:05
Mam pytanie: jaką trawę kupić by bez problemacji rosła na północnej stronie działki gdzie jest ciemno i mokro przez cały dzień.. ?