PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania do Elfir - forumowej ogrodniczki



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

Altariela
21-07-2012, 13:15
Witaj Elfir,
rozważam zakup działki, która niestety jest podmokła. I zastanawiam się, czy da się na niej wogóle założyć ogród. Pod wierzchnią warstwą żyznej gleby (jakieś 40 - 50 cm) zaczynają się piaski i piaski gliniaste, poziom wody jest na jakiś 50 cm, czyli cała warstwa piasku pod glebą stoi w wodzie. Zależy mi na sporej ilości drzew, w tym drzew iglastych (działka ma 5000 m2) - czy coś w tych warunkach urośnie? Czy lepiej odpuścić?

pestka56
21-07-2012, 13:21
...A co to jest granica "typu aha" ??.....

Aha – ukryta granica ogrodu, wykonywana w formie głębokiego rowu, uskoku, tarasu (http://pl.wikipedia.org/wiki/Taras_%28ogrodnictwo%29) itp. Przeprowadzana zazwyczaj miękką płynną linią. Zadaniem aha jest utrudnić lub uniemożliwić przekroczenie granic terenu ogrodu, ale tak aby nie zasłaniać widoku. Zastosowanie takiej granicy pozwala na kompozycje optyczne i powiązanie ogrodu z krajobrazem otaczającym. Rozwiązanie to stosowano już w ogrodach francuskich w XVII wieku. Wynikło, w sposób naturalny, z wykorzystania terenów znajdujących się wokół zamków, ograniczonych stromymi murami obronnymi. Wspomina o tym Jean Baptiste Alexandre Le Blond, równocześnie dając wyjaśnienie nazwy. Miał to być okrzyk zdziwienia i zawodu wydawany zazwyczaj przez spacerowicza na widok niespodziewanej przeszkody. Na grunt angielskich ogrodów w Kensington oraz królewskich ogrodów w Richmond aha wprowadził Charles Bridgeman. (Wikipedia)

bobiczek
21-07-2012, 13:31
Pojechałem spokojnie na urlop.
Wracam.
A tutaj - w ciągu 2 tyg katastrofa spotkała moją wierzbę Iwę....

http://x.garnek.pl/ga3321/52e4cb3f12167a22016031a3/22016031.jpg

Nie mam zielonego pojęcia dlaczego - i jak ją ratować teraz.
Ma już kilka lat i swoją siostrę bliźniaczkę zaraz obok.

http://x.garnek.pl/ga4964/eeb4b3c7ae625a22016141a3/22016141.jpg

Siostra zielona jak widać na pierwszym planie - a ta niestety.
Ratunku!

magdajusz
21-07-2012, 13:32
Aha – ukryta granica ogrodu, wykonywana w formie głębokiego rowu, uskoku

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie :-)

Elfir
21-07-2012, 16:17
Miałam na myśli taką kontrolowaną naturalność :-) Tu troszkę przystrzyżone, tam bujnie zarośnięte itp. Ale ogólnie : tajemniczo i romantycznie:-)

Romantyczny ogród musi być szczelnie zamknięty - dlatego polecam jednolity żywopłot z cisa wzdłuż ścieżki lub pełne panele (np. drewniane) porośnięte pnączami.
Przy żywopłocie z cisa, tajemnczość uzyskasz dzieląc ogródek na mniejsze fragmenty za pomocą bramek, pergoli, altanek porośniętych pnączami.
Duże, silne pnącza można dac na elewację budynku.

AHA - typ niewidocznej granicy w ogrodach krajobrazowych - np. rów, czy uskok terenu wzmocniony murkiem oporowy.
Chodzi o to, by płot czy mur nie przesłaniały długiej perspektywy.


Kora - Zamiast niej sadż bardzo po angielsku duże połacie ekspansywnych bylin okrywowych. W moim ogrodzie, w bodziszku nie wyrasta żaden chwast, za to barwinek jest przerastany przez trawy.
Anglicy nie stosują włokniny. Niekiedy układają gazety i przysypuja kompostem, ziemią.



Np. jeśli chcę zrobić rabatę z różanecznikami ,funkiami i paprociami - i ma ona robić wrażenie naturalnej leśnej rabaty,ale nie chcę tam chwastów,
to czy da się tam zastosować agrowłókninę?

Włóknina nie jest ładna, a bez przysypania jej będzie widoczna.

Ściólkowac mozna szyszkami, igliwiem, trocinami, a jak się uprzesz, to barwionymi szklanymi kulkami.

Elfir
21-07-2012, 16:19
Zależy mi na sporej ilości drzew, w tym drzew iglastych (działka ma 5000 m2) - czy coś w tych warunkach urośnie? Czy lepiej odpuścić?

drzewa tak, iglaste - mniej.
W tym dziale jest wątek z zestawieniami roślin - tam znajdziesz gatunki.
Największy problem będzie z trawnikiem.
Ale może da się osuszyć część działki kopiąc staw?

Nie boisz się kosztów budowy na takiej działce? Wody stojącej na powierzchni po roztopach?

Elfir
21-07-2012, 16:20
A tutaj - w ciągu 2 tyg katastrofa spotkała moją wierzbę Iwę....



Już po ptokach.

Stawiam na jakiegoś szkodnika drewna typu trociniarka.
Zobacz czy nie ma wygryzionego otworu w pniu?

magdajusz
21-07-2012, 17:53
Elfir :-)

Jestem Ci ogromnie wdzięczna za tak szczegółowe wskazówki :-)

Bardzo rozjaśniłaś mi w głowie :-)
Dziękuję!

bobiczek
22-07-2012, 13:10
Już po ptokach.

Stawiam na jakiegoś szkodnika drewna typu trociniarka.
Zobacz czy nie ma wygryzionego otworu w pniu?

ani mi nie mów
Ja stawiam jeszcze na koty sąsiadki - które sobie tam urządziły kuwetę - tak śmierdzi.
Ona ma takie drobne pączki na gałązkach - Ciąć ją na krótko?
Pomoże jej sie pozbierać?

Elfir
22-07-2012, 13:24
nie sądzę, by to koty.
Pozostawienie suchych kikutów i tak ci nic nie da.

grzegorz_si
22-07-2012, 15:14
Witam
Zakupiłem ostatnio 4 berberysy Maria, na których zauważyłem przeżółkłe, zbrązowiałe liście. Sprzedawca twierdzi, że to wypalone miejsca od słońca. Nie jestem do końca przekonany o tym, zwłaszcza, że jedna sztuka jest wyraźnie zieleńsza (więc pewnie w słońcu nie był) i też z takimi plamami.
Czy to aby nie jakiś grzyb, czy coś? Jak uważasz? Reklamować?

pestka56
22-07-2012, 15:26
ani mi nie mów
Ja stawiam jeszcze na koty sąsiadki - które sobie tam urządziły kuwetę - tak śmierdzi.
Ona ma takie drobne pączki na gałązkach - Ciąć ją na krótko?
Pomoże jej sie pozbierać?

Ani się waż oskarżać koty :cool: U mnie w ogrodzie są moje 2 i w porywach 2 następne okoliczne. Żadnej krzywdy roślinom nie robią. Nawet ostrzenie pazurków na wierzbach pozostaje przez drzewa niezauważone. Psy są w stanie duże szkody zrobić.

Jak chcesz, żeby się rozprzestrzeniło na inne rośliny to zostaw drzewko i czekaj. Ja bym je już usunęła i jeszcze spaliła.

Elfir
22-07-2012, 15:26
grzyb Phyllosticta berberidis
Mozna pryskać Bravo.

grzegorz_si
22-07-2012, 15:33
grzyb Phyllosticta berberidis
Mozna pryskać Bravo.
Dzięki wielkie! Reklamować (kupione wczoraj), czy też opryskać i będzie po ptakach?
Jeżeli nie jest to groźne i oprysk wszystko załatwi, to nie chce mi się użerać.

Elfir
22-07-2012, 15:46
nie jest specjalnie groźne.
Opryski trzeba wykonać w serii i jesienią powybierać liście.

grzegorz_si
22-07-2012, 17:25
nie jest specjalnie groźne.
Opryski trzeba wykonać w serii i jesienią powybierać liście.

Dzięki wielkie!
Pozdrawiam

naberia
22-07-2012, 22:16
Elfir, dostałam od teściowej takie bylinki. Wiesz może co to są za jedne? Mam takie i fioletowe.

126721

Mam jeszcze pytanie dot. choroby róż. Czy jest to możliwe, żeby miały w jednym czasie czarną plamistość i mączniaka rzekomego w jednym czasie??? Bo na to mi wyglądają liście :(

Dziękuję.

ave!
22-07-2012, 23:41
bylinka to platycodon czyli rozwar - bo tez mam wyższe i niższe, późno się budzą na wiosnę :)

ayna
23-07-2012, 13:50
Witam,
mam prośbę do Elfir w zidentyfikowaniu gatunku sosny. Pytałam właścicieli, ale nie pamiętali nazwy, powiedzieli, że mają one 12 lat i były wsadzane z małych sadzonek. Pozwolili zrobić zdjęcia ;) Bardzo podoba mi się ich kształt, mają dość ciemnozielone igły. Według inormacji od nich to jest docelowa wysokość tych sosen, może będę jeszcze troszkę wyższe. Taka wysokość bardzo by mi odpowiadała.

Elfir
23-07-2012, 16:44
Mam jeszcze pytanie dot. choroby róż. Czy jest to możliwe, żeby miały w jednym czasie czarną plamistość i mączniaka rzekomego w jednym czasie??? Bo na to mi wyglądają liście :(
.

Mogą.

Elfir
23-07-2012, 16:45
mam prośbę do Elfir w zidentyfikowaniu gatunku sosny.

Wygląda jak sosna czarna.
Będą większe.

dorota.k
23-07-2012, 19:29
Witam,
Według inormacji od nich to jest docelowa wysokość tych sosen, może będę jeszcze troszkę wyższe. Taka wysokość bardzo by mi odpowiadała.

No to się mocno zdziwią. Ich sosny będą dużo większe niż im się wydaje.

ayna
23-07-2012, 20:00
Bardzo dziękuję.
Nie brałam tej sosny pod uwagę, bo w wyszukiwarkach podana jest znacznie wyższa wysokość. Szukałam w sosnach drobno- i gęstokwiatowych, ale kolor igieł mi nie pasował i pokrój.
Po informacji od Elfir, że wygląda to na sosnę czarną, poszukałam i znalazłam małe odmiany: globosa, nana i jeddeloch (wg zszp i ibro) wysokość do 3-4m.

Elfir
23-07-2012, 21:34
Ale bierz poprawkę, że te 3 m będzie miało po 30 latach

SKula
23-07-2012, 22:30
Elfirko wpadnij na chwilę do mnie - proszę Ciebie o pomoc

magdajusz
23-07-2012, 23:03
Elfir :-)

Wracam jak bumerang....

Tym razem chciałam zapytać czy bukszpany mają jakieś odmiany?
Wczoraj "na mieście" widziałam przed jakimś hotelem bukszpany w donicach ,strzyżone na stożki.
I te bukszpany miały takie drobniutkie listki i takie jakby bardziej miękkie . Śliczne były.

gaga33
24-07-2012, 08:36
prosze o porade,z mezem zabieramy sie za uporzadkowanie dzialki i mamy na niej same chwasty takie siegajace do kolan,chcemy to najpierw czyms spryskac i potem bedziemy nawozic na to duzo ziemi i teraz pytanie czy te chwasty mamy randapem spryskac?i za jaki czas po spryskaniu mozemy nawozic ziemie?i czy nie beda nam odbijaly te chwasty? Elfir mozesz zobaczyc w moim dzienniku jak to wyglada.

Spirea
24-07-2012, 11:45
Podepnę się pod pytanie Anety89, bo mamy podobną sytuację.
Przymierzamy się do spryskania całości, ale są dwie wątpliwości (na razie przynajmniej):
- chwasty się rozbujały, więc niektóre są wysokie na ok. 70-80 cm, najwięcej takich na ok. 15-30 - czy najpierw skosić to kosą do tego poziomu ok. 15 cm czy można próbowac pryskac aktualny stan?
- czym pryskać - mówi się zwykle o roundapie, ale słyszałam (nie potwierdzałam tego nigdzie), że niekoniecznie jest to adekwatny środek, jeśli chce się potem sadzić jakiś warzywniak, krzewy owocowe itp.. Przy rozmowie w komentarzach u jednej forumowiczki - wskazano mi link do srodków chwastobójczych http://www.sumin.com.pl/chwastobojcze.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.sumin.com.pl%2 Fchwastobojcze.html), ale nie wiem, co wybrać. Zaproponowano też zmieszanie pół na pół roundapu z np. chwastox-em.

Jakie rozwiązanie wybrać?
Wstępnie planuję spryskać, potem przekopać i zaorać, posiać np. łubin (połowa działki to coś gliniastego, bo po deszczu miejscami woda stoi) i za realizację właściwego ogrodu zabrać się w przyszłym roku. Czy to dobry plan czy należałoby go zmodyfikować i jak?
dziękuję z góry za pomoc

Elfir
24-07-2012, 13:56
Magdajusz:

Bukszpany nie tylko, że mają odmiany, ale także sa różne gatunki.
Mamy bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla). Jego popularną odmianą jest "Faulkner". On ma drobniutkie listki i wolniej rosnie
Drugim gatunkiem jest bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). On ma odmiany np. o liściach pstrokatych ("Aureovariegata", "Elegantissima") czy niebieskich ("Blauer Heinz"). Ma też karłowe odmiany ("Latifolia Maculata") albo szybko rosnące ("Rotundifolia")

Aneta - a jaki masz link do dziennika?

W każdym razie wysokie chwasty lepiej skosić:
1. młode przyrosty sa bardziej wrażliwe na herbicyd
2. mniej herbicydu zużyjecie

Bierzcie poprawkę, że w glebie jest mnóstwo nasion. One też za jakiś czas wykiełkują.

Nawiezioną ziemię trzeba wymieszać z tą, która jest na działce.

Moze więc lepiej zrobić to tak:
Maksymalnie skosić chwasty i spalić, popiół rozrzucić na dzialce. Nawieźć ziemi i przeorać/przekopać/wymieszać. Odczekać i zobaczyć co wyrośnie. Wówczas opryskac herbicydem.
Natychmiast zakładac ogród, jak herbicyd zadziała.

Nie ma sensu stosowania herbicydu, jesli jednoczesnie zaraz po nim nie będzie się ziemi zagospodarowywać.

W przypadku stosowania nawozów zielonych można zrezygnować z herbicydu i obsiać żytem ze dwa razy. Powinno to ograniczyć chwasty dwuliścienne a perz potem sobie jakimś herbicydem na jednoliścienne zwalczyć.

k4
25-07-2012, 12:42
Witam
Od kilku lat śledzę forum i w miarę możliwości nie zadaje pytań, tylko korzystam z umieszczonych już informacji. Niestety tym razem nie znalazłam rozwiązania.
Bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu ogródka. Na najdłuższej linii działki sąsiad ma posadzone thuje. Na końcu działki 6m jest przejście na następną naszą działkę (taką malutką - mąż chce tam zrobić mini boisko). Na linii 29m i ukośnej za płotem są chaszcze. Przed domem od lewej strony brama 4m i furtka 1,2m, później płot i brama 4m (na wprost prawego krańca domu - tam jest garaż), następnie 1m murku i bramka do śmietnika, który zajmuje 1mX2,5m (ze względu na przyłącza), za bramką do końca działki murek. Przed domem pomiędzy ścieżką do domu a podjazdem do garażu chciałabym jakieś zimozielone rośliny (w tym drzewa do 3, 4m), które będą zmieniały kolory (jeśli takie są) i nie zruszą kostki korzeniami. Całość chciałabym , żeby była okryta czymś zadarniającym - nie podoba mi się żwirek ani nic sypanego. Z tyłu domu przy linii 29m stoi garaż blaszak, myślałam żeby posadzić przy nim 5 thuji takich do 2m z żółtym końcówkami (elewacja domu to taki delikatny żółty), żeby go zakryć. Taras ma 3,5mx3m, ale schody z 3 stron zajmują dużo miejsca. Altan stoi wzdłuż ukośnej ściany 3mx4m. Myślałam o czymś co szybko urośnie i da cień. Podobają mi się liliowce, jaśminowce, perukowce i wszystkie kolorowe lub (i) długokwitnące krzewy. Myślałam też o tym, żeby wysokie krzewy poprowadzić w formie drzewek. Tył działki to południe, przed domem jest północ, ale przez cały dzień jest tam słońce (tzn. w miejscu, gdzie mają być rośliny). I jeszcze jedno. Potrzebuję dużej rośliny do doniczki, która dla odmiany będzie cały czas w cieniu - przy schodach wejściowych mam takie miejsce - wczoraj tam było słońce około 18, i drugiej na schody tarasowe - ta będzie cały czas w słońcu. Za jakiekolwiek podpowiedzi będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam

Elfir
25-07-2012, 13:17
w kwesti projektu całego ogrodu, to może napisz na prv.

Do donicy mozna dac cisa strzyzonego lub bukszpan. Z tym, że mroźną zimą lepiej donice dołować w kompostowniku.

Na altanę mozna puścić winorośl japońską. Altana wygląda na posadowioną bardzo blisko tarasu - nie jest zbyt potężnym obiektem na działce? Razem z blaszakiem obok tworzy trudną do kompozycji bryłę i na dodatek bardzo rzucającą się w oczy z okien i tarasu.

naberia
25-07-2012, 16:16
bylinka to platycodon czyli rozwar - bo tez mam wyższe i niższe, późno się budzą na wiosnę :)

Dziękuję. A to jest to samo co dzwonek karpacki?

Elfir
25-07-2012, 16:29
Nie, to zupełnie inny gatunek, z innego rodzaju.

jata
25-07-2012, 18:13
Dostałam 4 kępy kosaćca syberyjskiego, kępy zostały po prostu wykopane z dużej kępy i natychmiast posadzone. Niestety podczas sadzenia w 2 kępach 5 letni ogrodnik wężem ogrodowym połamał liście i one teraz leżą. Pytanie - ściąć je,czy podwiązać, czy też zostawić niech leżą. Dziękuję.

k4
25-07-2012, 20:16
Wklejam kilka zdjęć... Wszystkie rzeczy obok blaszaka maja zostać zabrane w tym tygodniu, a w następnym bierzemy się za równanie terenu.

Elfir
25-07-2012, 20:38
Dostałam 4 kępy kosaćca syberyjskiego,

Moga sobie leżeć.

Elfir
25-07-2012, 20:40
Wklejam kilka zdjęć... Wszystkie rzeczy obok blaszaka maja zostać zabrane w tym tygodniu, a w następnym bierzemy się za równanie terenu.


K - wchodzi w rachube rozebranie częsci tej kostki? Strasznie wszytko zakostkowane.
Masz zdjęcie na budynek? Jak najszersze ujęcie.

k4
25-07-2012, 20:48
Niestety nie... Jutro spróbuję coś zrobić.

k4
26-07-2012, 10:53
Zdjęcie budynku. Pod pokrowcem na tarasie są meble, a rura przed tarasem - tam mocujemy żagiel przeciwsłoneczny.

Elfir
26-07-2012, 12:23
Budowa altany też swoje kosztuje, może lepiej przebudowac taras? :)

http://images39.fotosik.pl/1680/e6503a1bfac7a723gen.jpg

Taras przerabiasz na kształt litery L. Wystającą wgłąb ogrodu część tarasu nakrywasz pergolą. Od strony blaszaka pergola ma kratownice na pnącza - dzięki temu blaszak już jest osłonięty od strony tarasu. Od południa też robisz kratownicę, ale mocowaną wysoko - tak, by z tarasu nie przesłaniać widoku na ogród. Od strony ogrodu wystającą część tarasu obsypujesz ziemią i obsadzasz kwitnącymi i pachnącymi krzewami.

Pergola nie może stać w świetle przejścia drzwi tarasowych - pierwszy słup musi zaczynać się tuż za jego krawędzią

http://images47.fotosik.pl/1474/d2860738bdbe939c.jpg

k4
26-07-2012, 13:10
Wielkie dzięki!!! Bardzo podoba mi się ten pomysł.

AgaKuba
27-07-2012, 08:58
Elfir mam pytanie, jak mogę usunąć z trawnika proso kurze? Rozpanoszyło mi się dziadostwo, ręcznie chyba się wykończę :( Jest na nie jakiś inny sposób? Będę wdzięczna za odpowiedź

Spirea
27-07-2012, 11:23
Elfir, dzięki za odpowiedź.

manhatan17
27-07-2012, 18:12
witam!
mam pytanie odnośnie identyfikacji krzewu a raczej niedużego drzewka. Ma drobne wąskie liście i przypomina rokitnika jednak liście nie są srebrzyste/szarawe jak u rokitnika a ciemno zielone. postaram się jutro skubnąć gałązkę i wkleić zdjęcie zbliżenia liści,
co to może być? za dużo odmian do wyboru chyba nie ma o takich parametrach? aha drzewko rośnie na północnym wschodzie Polski więc raczej mrozy mu nie straszne,
Bardzo mi zależy na identyfikacji. Z góry dziękuje za odp.

Elfir
27-07-2012, 21:38
Jest na nie jakiś inny sposób?

Nie - to jest trawa, więc jakikolwiek herbicyd podziała także na trawnik. Chyba, że chcesz ręcznie nanosić herbicyd pędzelkiem.

Elfir
27-07-2012, 21:45
mam pytanie odnośnie identyfikacji krzewu a raczej niedużego drzewka. Ma drobne wąskie liście i przypomina rokitnika jednak liście nie są srebrzyste/szarawe jak u rokitnika a ciemno zielone.

Wierzba? Śliwa tarnina?
T ma być roślina ogrodowa czy dzika?
Mało opisałaś - ciernista? Ma owoce? kwaty?

sure
27-07-2012, 22:06
Jeszcze kruszyna pospolita ma liście podobne do rokitnika...

manhatan17
28-07-2012, 10:18
drzewko rośnie na czyjejś posesji. kolców nie zauważyłam, w tej chwili nie ma ani kwiatów ani owoców. w załączniku foto gałązki (brak na niej cierni i kolców więc prawie na pewno drzewko ich nie ma).

aaa i zapomniałabym: gałązki są raczej skierowane do góry, drzewko nie ma kształtu "przewieszającego się" jak to jest u wierzb (chyba że chodzi o inny gatunek) a liście są dużo mniejsze niż u wierzby: mają po max 3-5cm.

dorota.k
28-07-2012, 15:32
Ale to przecież właśnie jest rokitnik...

mugatka
28-07-2012, 15:40
Elfir czy lawendę należy zasilać czy też nie ? sprzeczne informacje krążą w necie ...
Słyszałam że można nawozem do pelargonii ? podpowiesz coś ?

f.5
28-07-2012, 20:34
Witam.
Przy organizowaniu ogrodu nawiozłem ziemię z pola (czarnoziem humus jak zwał tak zwał)
wydawała się dobra ale chyba była zachwaszczona.
http://images41.fotosik.pl/1682/2794830eb6faf76bmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images46.fotosik.pl/1694/7bdc3b3501b6f535med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images42.fotosik.pl/507/8829923ce90ad3afmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

zaczynam miec z tym niezly problem bo na działce jest nawodnienie, zraszacze i rozrasta się to w zastraszającym tempie.
na początku czyli kilka tygodni temu bylo tego kilka , teraz poł działki.
Myslałem ze to jakies zboze ale chyba się myliłem.

jak z tym walczyć - ciężko wyrwać z korzeniami.
Dzieki za odpowiedz pozdrawiam

ave!
28-07-2012, 20:47
co chwila ktoś ma problemy z chwastnicą, kurzym prosem - jak zwał tak zwał ;)
akurat dość łatwo wyrywa się toto z korzeniami - nawet małymi grabiami mozna to wyciagnąć .
Najlepiej nie dopuścić do tego, żeby się rozsiewała - niby jednoroczne, ale plenne...

naberia
28-07-2012, 23:57
Jeśli mogę doradzić - najlepiej wyrywać po deszczu - łatwiej wtedy idzie. Też mieliśmy tego ogrom! Czyściliśmy tak cały trawnik kawałek po kawałeczku. Powodzenia!

Elfir
29-07-2012, 13:37
Elfir czy lawendę należy zasilać czy też nie ?

A w jakiej glebie rośnie? Jak na szczerym piasku to po kilku latach uprawy można zasilać.

Elfir
29-07-2012, 13:38
W
Myslałem ze to jakies zboze ale chyba się myliłem.
jak z tym walczyć - ciężko wyrwać z korzeniami.



Można tylko wyrywać.
Tak wyglądają: chwastnica, palusznik, włośnica

asiulek123
30-07-2012, 15:29
Witam,

Elfirku, swojego czasu prosiłam Cie o poradę odnośnie zakrycia bloczków betonowych pod altanką. Doradziłaś mi: " Doskonałą rośliną do okrycia bloczków będzie lilak Meyera Palibin, małe krzewuszki (np. Nana Purpurea), hortensje "Anabelle", wysokie tawuły japońskie (np. "Anthony Waterer")- mozna z tych gatunków zrobić taki nieformowany żywopłot dookoła. Albo tylko z jednego z tych gatunków, ale dosadzić co jakiś czas rośliny szczepione na pniu o wys min. 1,2 m (lilak Meyera lub kalinę koreańską)." Bardzo mi się ten pomysł spodobał. Obecnie jestem na etapie realizacji a dokładniej zakupu roślin. Wybrałam troszkę inne odmiany niż podawałaś gdyż zamawiam przez Allegro u sprawdzonego sprzedawcy i tylko takie posiadał. Naszkicowałam sobie co nieco. Proszę o ocenę czy te krzewy i ich ilości będą ok. A może jednak coś byś dodała bądź ujęła? Z góry dziękuję za ocenę i pomoc.

f.5
30-07-2012, 15:48
Jeśli mogę doradzić - najlepiej wyrywać po deszczu - łatwiej wtedy idzie. Też mieliśmy tego ogrom! Czyściliśmy tak cały trawnik kawałek po kawałeczku. Powodzenia!


Można tylko wyrywać.
Tak wyglądają: chwastnica, palusznik, włośnica
dziekuje pozdrawiam

martaibartek
30-07-2012, 15:53
Elfir co ładnie komponuje się z różami i lawendą?
Z góry dzięki za podpowiedź :)

Elfir
30-07-2012, 19:58
Naszkicowałam sobie co nieco. Proszę o ocenę czy te krzewy i ich ilości będą ok. A może jednak coś byś dodała bądź ujęła?
Ogólnie zestawienie grupami jest ok. Nie wiem tylko czy nie za rzadko, nie wiem jakie wymiary ma domek, ale lilaka Meyera sadziłabym co ok. 80 cm.
Krzewuszki "Candida" i "Olimpiade" są duże - mają ponad 2 m wysokości - ja ci podałam małe krzewy, do max 1,2 m, żeby nie wyrastały poza barierki. Tak więc otrzymasz inny efekt, niż ten, który ja proponowałam.

Elfir
30-07-2012, 20:19
Elfir co ładnie komponuje się z różami i lawendą?


Świerki i żywotniki. NIE - karłowe sosny, ewentualnie karłowe jodły. Strzyżone cisy.
Perowskia, czyściec wełnisty, goździki, bylice, bodziszki, przetaczniki, gaura, liatra, dzwonki, kocimiętki, ostróżki, szałwie i mnóstwo innych bylin.
Powojniki (w tym bylinowe, nie pnące)
Strzyżone bukszpany, żywopoty z grabu
rozplenica, owsica (Helictotrichon), mniejsze miskanty
w naturalistycznych ogrodach, do róż parkowych i dzikich pasowac będą białe tawuły, niewielkie lilaki, czasem pstrokaty dereń biały.

Róże są takimi indywidualnościami, że potrzebują jednolitego tła. Byliny jako towarzystwo najlepiej jak mają drobne kwiatki o pastelowych kolorach.
Jednym z niewielu krzewów kwitnących zestawianych z różami jest budleja, ze względu na swój bylinowaty pokrój.
Mozna też zestawiać róże z piwonią - kwitną w różnym terminie, więc ich kwiaty nie konkurują ze sobą.

ALE! Róże wielkokwiatowe najlepiej wyglądaja samotne, najwyżej ubrane z obwódkę z bukszpanu.

róże i bodziszek
http://rosesfromatoz.com/images/mav.jpg

róże i dzwonki:
http://www.dianeseeds.com/files/r_gertrude_jekyll_300.jpg

róże i kocimiętka:
http://2.bp.blogspot.com/--l0tpbHYHcI/T3-malqmoiI/AAAAAAAAB4A/6XfOp8ARRWg/s400/100_6565.jpg

róże i baptyzja:
http://www.northcoastgardening.com/wp-content/uploads/2009/DrLedaHorticultureMatchMadeinHeavenorMat_1462C/image_thumb.png

róża i powojnik:
http://kathybrownsgarden.homestead.com/Rose_Mme_Gregoire_Staechelin_plus_white_clematis_o p_404x600.jpg

róże i trawy (róże portlandzkie i mchowe - znoszące półcień)
http://farm9.staticflickr.com/8147/7446455052_67c328ab48.jpg

martaibartek
30-07-2012, 21:07
Elfir wielkie dzięki! piękne zestawienia :)

a co myślisz o zestawieniu róże-lawenda-kosodrzewina-świerk conica?

mariola3108
30-07-2012, 21:22
Obecnie jestem na etapie realizacji a dokładniej zakupu roślin. Wybrałam troszkę inne odmiany niż podawałaś gdyż zamawiam przez Allegro u sprawdzonego sprzedawcy i tylko takie posiadał. Naszkicowałam sobie co nieco. Proszę o ocenę czy te krzewy i ich ilości będą ok. A może jednak coś byś dodała bądź ujęła? Z góry dziękuję za ocenę i pomoc.

Jeśli mogę Ci coś doradzić, zwróć uwagę na kwestie wód opadowych z dachu.
Widzę, że podobnie jak w moim domku nie masz rynienek. Ja już wiem, że na pewno muszę je zamontować, ponieważ przy dużych deszczach robi się problem. Wokół mojego domku zrobiłam opaskę z kamyczka wychodzącą nieco poza okap i dopiero za tą opaską obsadziłam rośliny. Nie wiem, czy dobrze to wytłumaczyłam, widać to na moich fotkach. Dzięki temu deszcz padający i spływający z dachu nie zbija roślin, a jedynie kamienie. Ale tak czy inaczej przy obfitych opadach woda odbija się od kamieni i brudzi dolne deski domku. Nie wyobrażam sobie, żeby rośliny przetrwały takie lanie.

Elfir
30-07-2012, 21:24
Co myślę o różach i karłowych sosnach przecież napisałam :)

martaibartek
30-07-2012, 21:42
Co myślę o różach i karłowych sosnach przecież napisałam :)

Faktycznie... tak to jest jak się za szybko czyta :)

duduś
30-07-2012, 21:44
Elfir - chyba jesteś moderatorem naszego forum , [pomóż mi proszę znależć stronki ( niestety jakoś nie umiem rozszyfrować po zmianach wyszukiwarki ) z namiarami na polecanych lub niepolecanych sprzedawców roślin przez internet , z góry dziękuję

Elfir
30-07-2012, 21:52
Duduś - chodzi ci o ten wątek, który jest własnie na pierwszej stronie pod nazwą:
SZKÓŁKI, SKLEPY internetowe, z wysyłką, sprzedaż internetowa?

;)

Elfir
30-07-2012, 21:59
A z wyszukiwarki korzysta się tak:
- klikasz na zaawansowane wyszukiwanie (czerwony pasek u górze)
- przełączasz na wyszukiwanie
- wybierasz na liście interesujący cię dział (Szukaj na forum:)
- zaznaczasz czy wybierasz wyszukiwanie wg tematów (IMHO lepsze)
- wpisujesz szukane słowo. Wyszukiwarka wyszukuje dokłanie to słowo, które się wpisze. Nie potrafi wyszukiwac słów podobnych - czyli jak wpisze się słowo "ogród" NIE wyszuka "ogrody", "ogrodowy". A więc za każdym razem trzeba szukać wg. słowa odmienionego przez przypadki.

asiulek123
31-07-2012, 08:06
Ogólnie zestawienie grupami jest ok. Nie wiem tylko czy nie za rzadko, nie wiem jakie wymiary ma domek, ale lilaka Meyera sadziłabym co ok. 80 cm.
Krzewuszki "Candida" i "Olimpiade" są duże - mają ponad 2 m wysokości - ja ci podałam małe krzewy, do max 1,2 m, żeby nie wyrastały poza barierki. Tak więc otrzymasz inny efekt, niż ten, który ja proponowałam.

Dzięki za odpowiedż. Zatem zamieniam wybrane roślinki na małe krzewuszki ( Nana Purpurea i Nana Veriegata) - wysokości nie wzięłam wcześniej pod uwagę a przecież sprzedawcę zawsze można zmienić ;) Ogólnie wszystko będzie różowo fioletowe - lilak wrzosowo różowy, krzewuszki - ciemnoróżowa i różowo-biała. Może być?
Długość domku (razem z tarasem) to 6m a szerokość 3,5 ( około1,5 wejście ze schodami). Czy nie powinno być więcej roślinek?

asiulek123
31-07-2012, 08:18
Mariola, dzięki za sugestie. Rynienek jeszcze nie mamy gdyż domek stoi nie całe dwa m-ce. Będą wkrótce zamontowane. U mnie gdybym dała taką opaskę z kamyczków nie zmieściły by się roślinki :( Działka jest malutka, po prawej stronie i tak zostanie wąskie przejście. Mimo to bardzo dziękuję!

asiulek123
31-07-2012, 09:29
Ucieszyło mnie bardzo, ze do róż i lawendy pasują trawy :) Zamierzałam zrobić wkrótce rabatę właśnie różano - lawendową ale ciągle po głowie chodzą mi trawki. Piszesz Elfirku, że rozplenica, owsica (Helictotrichon) i mniejsze miskanty pasują do tego zestawu więc już sobie notuję i wkrótce wkroczę tu z projektem do zatwierdzenia ;)

Elfir
31-07-2012, 09:55
Długość domku (razem z tarasem) to 6m a szerokość 3,5 ( około1,5 wejście ze schodami). Czy nie powinno być więcej roślinek?

Te wysokie krzewuszki możesz posadzić na wysokości domku a nie tarasu. A na wysokości tarasu niższe.
Jak pisałam, przyjmij odległości ok 80 cm (póki się nie rozrosną możesz posiać między krzewami jakieś jednoroczne kwiatki - np. kosmos podwójnie pierzasty

mugatka
31-07-2012, 11:09
Elfir co to takiego - czy to warto przytaszczyć do domowego ogródka ?
to moja okoliczna łąka :)
http://img585.imageshack.us/img585/9720/dsc00648wq.jpg
By mugatka (http://profile.imageshack.us/user/mugatka) at 2012-07-31
http://img217.imageshack.us/img217/9329/dsc00650mj.jpg
By mugatka (http://profile.imageshack.us/user/mugatka) at 2012-07-31

dorota.k
31-07-2012, 11:49
Krwawnica pospolita. Normalnie jest w sprzedaży w szkółkach, a także kultywary np 'Rosy Gem'. Ekspansywna na wilgotnych stanowiskach.

mugatka
31-07-2012, 12:27
Dzięki Dorota, jak Wy to wszystko rozpoznajecie :) ja myślałam że to przetacznik kłosowy :)
Na fotkach z netu przetacznik bardzo podobny :)

Elfir
31-07-2012, 12:39
na niezbyt wilgotnych glebach jej dolne liście zasychają a i kwiatostany nie a takie okazałe. Najlepiej roslinę sadzić w miejscach podmokłych, nad brzegami rowów i stawów.

A przetacznik jakbyś zobaczyła na żywo wygląda zupełnie inaczej.

asiulek123
31-07-2012, 14:18
Te wysokie krzewuszki możesz posadzić na wysokości domku a nie tarasu. A na wysokości tarasu niższe.
Jak pisałam, przyjmij odległości ok 80 cm (póki się nie rozrosną możesz posiać między krzewami jakieś jednoroczne kwiatki - np. kosmos podwójnie pierzasty

Jednak posadzę te niższe Krzewuszki wraz z lilakami tak jak proponowałaś. Fajny pomysł z kwiatkami jednorocznymi. Dziękuję za pomoc.

LeoAureus
31-07-2012, 20:41
Mój posadzony jakieś 3 tygodnie temu wiciokrzew aureoreticulata schnie od podstawy. Podlewam normalnie, stanowisko ma półcieniste/półsłoneczne.
Co może być nie tak??
A taki był ładny:(

LeoAureus
31-07-2012, 20:46
mugatka,

Mam kawałek takiego wilgotnego terenu i pozbyć się tego nie mogę za nic:) Baaardzo plenna ta krwawnica pospolita.

Elfir
31-07-2012, 20:50
Mój posadzony jakieś 3 tygodnie temu wiciokrzew aureoreticulata schnie od podstawy. Podlewam normalnie, stanowisko ma półcieniste/półsłoneczne.
Co może być nie tak??


może mączniak?

mugatka
31-07-2012, 21:23
mugatka,

Mam kawałek takiego wilgotnego terenu i pozbyć się tego nie mogę za nic:) Baaardzo plenna ta krwawnica pospolita.

Jak usłyszałam że to lubi wilgoc to od razu zrezygnowałam bo u mnie sucho baaaaaaardzo :)
Leo nie pozbywaj się, pokochaj :)

asiulek123
01-08-2012, 09:22
Witaj Elfir,

Mam kilka pytań :
Wsadziłam jakieś 3 tygodnie temu berberysy ( maleńkie). Wszystkie wyglądają jakoś marnie :( Co z nimi może być? Czy jest szansa żeby się przyjęły?
Poza tym martwią mnie żurawki i ta jedna funkia, są jakieś pokurczone i lekko przyschnięte. O co chodzi?

Roślinki rosną w glebie raczej gliniastej ( lekko rozluźnionej przed sadzeniem ) na rabacie słonecznej.
Mam także pytanie odnośnie forsycji maluch - czy powinnam ją przyciąć po posadzeniu?
Czy te bordowe chwasty w trawie zwalczę środkiem na dwuliścienne?
Co to jest za klon i gdzie mogłabym go posadzić? W trawie samotnie czy utworzyć rabatkę dla niego?
Na koniec pytanko odnośnie kwiatków - kolorowych pałek - czy wiesz może jak one się nazywają?



Troszkę dużo pytań ale mam nadzieję, że mi pomożesz. Z góry dziękuję.

asiulek123
01-08-2012, 09:31
Kolejne fotki:

asiulek123
01-08-2012, 09:33
No i na koniec fotka tych kwiatków pałek ;)

Elfir
01-08-2012, 12:03
Wsadziłam jakieś 3 tygodnie temu berberysy ( maleńkie). Wszystkie wyglądają jakoś marnie :(

Berberysy lubią glebę przepuszczalną i lekko kwaśną. Glina nie jest ich ulubionym stanowiskiem.

Co do funki i żurawek - na zdjęciach nie widać aby coś im było źle. Może przesuszyły się lekko w czasie transportu?
To gatunki lubiące rosnąc w cieniu, więc nie dziwota, że klapły jak były upały, skoro rosną w pełnym słońcu.


Mam także pytanie odnośnie forsycji maluch - czy powinnam ją przyciąć po posadzeniu?

Można, ale nie będzie miała kwiatów. Możesz też odczekać do wiosny i wówczas przyciąć po kwitnieniu.



Czy te bordowe chwasty w trawie zwalczę środkiem na dwuliścienne?

To chyba ozdobna dąbrówka rozłogowa :) Doskonała roślina zadarniająca, na dodatek zimozielona.
I tak, jest wrażliwa na herbicydy przeciwko dwuliściennym.



Co to jest za klon i gdzie mogłabym go posadzić? W trawie samotnie czy utworzyć rabatkę dla niego?


To jakiś klon orientalny, być może palmowy.
Jesli palmowy - miejsce musi być osłonięte od zimowych wiatrów, nie podmokłe.



Na koniec pytanko odnośnie kwiatków - kolorowych pałek - czy wiesz może jak one się nazywają?


Liatra kłosowa

LeoAureus
01-08-2012, 12:43
Jak usłyszałam że to lubi wilgoc to od razu zrezygnowałam bo u mnie sucho baaaaaaardzo :)
Leo nie pozbywaj się, pokochaj :)
Staram się (pokochać), ale małpa w maliny mi wchodzi:)

Elfir,
zaraz poszukam w necie jak go się pozbyć.

asiulek123
01-08-2012, 14:17
Berberysy lubią glebę przepuszczalną i lekko kwaśną. Glina nie jest ich ulubionym stanowiskiem.

Co do funki i żurawek - na zdjęciach nie widać aby coś im było źle. Może przesuszyły się lekko w czasie transportu?
To gatunki lubiące rosnąc w cieniu, więc nie dziwota, że klapły jak były upały, skoro rosną w pełnym słońcu.



Można, ale nie będzie miała kwiatów. Możesz też odczekać do wiosny i wówczas przyciąć po kwitnieniu.



To chyba ozdobna dąbrówka rozłogowa :) Doskonała roślina zadarniająca, na dodatek zimozielona.
I tak, jest wrażliwa na herbicydy przeciwko dwuliściennym.



To jakiś klon orientalny, być może palmowy.
Jesli palmowy - miejsce musi być osłonięte od zimowych wiatrów, nie podmokłe.



Liatra kłosowa

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź :)

U mnie na rabatkach nie za wiele jest cienia więc nie mam gdzie uciec z zurawkami i funkiami. Skoro nie wyglądają aż tak źle to liczę na to że dadzą radę. Bradzo lubię zarówno jedne jak i drugie i zamierzam rozszerzać ich ilości :)

Liatra jest śliczna i wyczytałam, ze dobrze komponuje się z różami oraz trawami
:) Szkoda, ze jednoroczna.

A co będzie najlepsze na zwalczenie przędziorka? Pryskałam wszystkie iglaczki i są czyściutkie oprócz jednego. Widziałam na nim niteczkę pajęczynki, do tego jest rudawy od środka więc to raczej pewne, ze przędziorek.

Elfir
01-08-2012, 14:41
Liatra jest wieloletnia. Gdzieś wyczytała, że jednoroczna?

A na przędiorka były podawane środki. One są skuteczne. W ogrodzie mojej mamy prawie nie ma iglaków, więc nie zwalczam przędziorków.

asiulek123
01-08-2012, 14:43
Elfirku, jak myślisz, da radę upchnąć tego klona gdzieś na tej rabatce między świerkami Conica, gdzies za pieriskiem może? Na razie roślinki są małe więc nie wiem czy później nie będą miały za ciasno. A może między wrzosami w samym rogu? Tu pod żywopłotem klon byłby osłonięty od wiatru ale z drugiej strony nie wiem czy nie za wielki jest i czy nie przysłoni reszty roślin?
Co doradziłabyś odnośnie kształtu tych rabat, jak nadać im kształt?, oddzielić je od trawy kostką np. granitową? Nie potrafię jakoś tego dopracować i zamiast delikatnych fal wyszło takie nie wiadomo co :(

asiulek123
01-08-2012, 14:54
W tytule tego artykułu podano - jednoroczna

http://www.google.pl/cse?q=liatra+k%C5%82osowa+jednoroczna&cx=partner-pub-2489206448026482%3A4041638047&tbm=&ie=UTF-8#gsc.tab=0&gsc.q=liatra+k%C5%82osowa+jednoroczna&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox

Faktycznie jednak w innych miejscach już się o tym nie wspomina więc może źle zatytułowano.
Fajnie, ze wieloletnia :) Na pewno zagości w moim ogrodzie :)

Elfir
01-08-2012, 15:03
Ja bym do tego klona się nie przywiązywała, bo bardzo lubi przemarzać.
Nie wiem co to za odmiana, więc nie wiem jak duża urośnie.
Ale jak najbardziej pasuje do roślin kwasnolubnych. Lubi też półcień.

TAR
01-08-2012, 15:19
to wyglada mi na klona orange dream, niestety zaden z moich nie przezyl mimo okrycia zima. odmiana jest dosc wrazliwa, mimo iz w opisie ma dobra mrozoodpornosc.

asiulek123
01-08-2012, 16:37
Dziękuję Wam bardzo za odpowiedź.

Eve1
02-08-2012, 01:16
Witam,
proszę o podpowiedź w kwestii roślin na rabatę narożną w rogu działki w pobliżu tarasu, długość wzdłuż ogrodzenia z dwóch stron - ok 5 m. Chciałabym aby kolorystyka roślin była w tonacji biało-niebieskiej i tu zaczyna się lekki problem gdyż roślin z kwiatami o zabarwieniu niebieskim nie ma za wiele. Dodam, że gleba jest gliniasta z bardzo dużą ilością kamieni (margiel). Ogród jest na etapie tworzenia koncepcji, podczas prac ziemnych - kamienie są usuwane ale po pewnym czasie i tak znowu pojawiają się po grabieniu czy glebogryzarce.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Elfir
02-08-2012, 02:01
Zestawienie dla cięzkich gleb zasadowych.

Biało kwitnącym drzewem może być grusza (np. wierzbolistna) - dobrze znosi formowanie, więc cięciem można nadać upragniony kształt.
Biało kwitnie też świdośliwa.
Mozna też poszukać klonu jaworu o białych liściach np. "Simon Louis-Freres", z tym, że to większe drzewko.
Chyba, że w kącie postawić na iglaki i wówczas sprawdzi się świerk serbski.
Pytanie teraz czy drzewo będzie rzuać cień na działkę czy poza nią?

Jeśli rabata jest nasłoneczniona dodaj niebieskie budleje (np. Nanho Blue, Empire Blue, Purple Prince) - z tym, że im trzeba rozluźnić glebę piaskiem.
Do tego perowskia, hyzop, lawenda (też wymagają gleby bardziej przepuszczanej), baptysja, ostnice, seslerie.
Te gatunki nadadzą śródziemnomorski charakter.

W cieniu (i w słońcu również) mozna umieścić strzyżone w kulki czy stożki bukszpany. Pomiędzy nimi biało obrzeżoną trzmielinę Fortune'a. Po rozluźnieniu próchnicą także hortensję wiechowatą i drzewiastą. Niebieskiego koloru dodac przez posadzenie cieniolubnych dzwonków szerokolistnych.
W półcieniu mozna posadzić żylistki (na przód rabaty dobry jest żylistek wysmukły - poprzeplatać go z powojnikiem). A w pełnym słońcu na brzegu rabaty mozna posadzić rodzimą goryczkę trojeściową. W słońcu urosnac powinny także róże, kalina angielska i burkwooda oraz kłokoczka południowa (krzew przyjmujący formę drzewkowatą)
Te gatunki nadadzą angielski charakter.

5x5 to nie jest duża rabata, więc nie ma co tam pchać wielu gatunków.

Eve1
02-08-2012, 09:48
Witam,
dziękuję bardzo za odpowiedź. Bardzo podoba mi się nadanie rabacie stylu śródziemnomorskiego. Rabata jest słońcu, chociaż od strony wschodniej i południowej jest zasłonięta panelami (chcieliśmy się tymczasowo odgrodzić od sąsiada i drogi) czyli rośliny posadzone przy samych panelach będą część dnia w cieniu. Panele są tymczasowe - myślę, że wytrzymają dwa-trzy lata, nie więcej ale wtedy może już rośliny trochę urosną. Poniżej zdjęcie jak to wygląda - przyjrzę się i poczytam o roślinach, które zaproponowałaś i może spróbuję jakoś je rozmieścić, chyba, że jeszcze mogę liczyć na wskazówki co do rozmieszczenia. Po lewej stronie rabaty czyli przed tarasem planuję coś pnącego - może właśnie powojniki gdyż jest bardzo wąsko - 3 m od tarasu. Dziękuję z góry.
128745
Jak widać - dużo mamy tego kamienia - wcześniej wysypywaliśmy pod ogrodzenie ale teraz go usuwamy całkowicie przed rozpoczęciem prac nad ogrodem.

Elfir
02-08-2012, 12:33
rośliny typu budleja nie dadzą stałej osłony, one są dośc ażurowe.

Piękny niebieski kolor mają ketmie, ale nie wiem czy u ciebie w okolicy przetrwają (w Rzeszowie widziałam piekne egzemplarze, w Poznaniu rownież, a na mojej działce wymarzły :( )

naberia
02-08-2012, 12:57
Elfir, przychodzę do Ciebie z ogromną prośbą.
Już wcześniej pisałam w sprawie obsadzenia słupa. Prace w drugiej części ogrodu dopiero teraz ruszają i bardzo bym chciała go jakoś fajnie zagospodarować. Możesz mi pomóc stworzyć a la plan? Będę ogromnie wdzięczna.

Poniżej wklejam kilka zdjęć ogrodu oraz plan. Część niezagospodarowana ma wymiary ok. 30m dł. x 16m szer. Cały czas jest tam słońce, a ziemia jest gliniasta. Słup stoi mniej więcej na środku tej powierzchni , czyli ok. 6,5 m od świerków i 8m od budynku (jeśli chodzi o szerokość).
Jesienią planujemy zasiać trawę.
Na tej części ogrodu stoi słup, który jak już w innym poście pisałam - zależy mi bardzo, żeby go jak najbardziej przysłonić. Narazie rośnie tam szczepiony na pniu wiąz hol., leszczyna , 2 malutkie świerki serbskie (ale chyba padają) oraz 2 krzaczki - jaśminowiec snowbelle i jakaś pęcherznica, co rośnie do 1,5m ale chyba też mi pada :(

Elfir, bardzo bym chciała znaleźć fajne miejsce na ognisko i drewutnie (taką 4x4 m). Myślałam, żeby drewutnia miała wypuszczany coś a/la tarasik, żeby można było się schować przed słońcem lub deszczem. Pełniłaby wtedy funkcję altanki. Drugą strefę, którą bym chciała wyznaczyć, to niewielki plac zabaw dla dzieci. Problem w tym, że nie mam tam żadnego cienia.

Mogłabyś mi doradzić jak te strefy umieścić i co gdzie posadzić?

Z góry bardzo dziękuję.

128797

128798

128800

128795

128799

naberia
02-08-2012, 13:03
Ach! Zapomniałam, że rośnie tam też kasztan czerwony (jest zaznaczony na planie powyżej). Za zdjęciu też go zaznaczę - narazie jest malutki. Czy go przesadzić?

128801

128802

Elfir
02-08-2012, 13:36
Nie jestem w stanie powiedzieć czy jakąs roślinę przesadzić czy nie :) Do tego potrzeba wykonania projektu zieleni.
Masz duża działkę, więc ognisko bez problemu da się gdzieś zmieścić. Rozważ tylko, czy można je rozpalać, jeśli to willowa dzielnica (w Poznaniu jest to zabronione).

Kąciki wypoczynkowe najlepiej jednak robić przy tarasie, drzwiach tarasowych a nie w częsci gospodarczej.
Bo drewutnia raczej gospodarczo mi się kojarzy.

Ja bym szła w coś takiego:
http://images48.fotosik.pl/340/2200c15626ac05aegen.jpg

Dużo też zależy od tego jak idą kable od słupa, by nie kolidowały z nasadzeniami za kilkanaście lat.

Eve1
02-08-2012, 13:36
Dlatego za budleją planowałam posadzić jakiś duży krzew kwitnący na biało - tawułę albo hortensję drzewiastą 'Anabelle'?. Na niebiesko pięknie kwitnie tez prusznik ale to chyba marzenie w naszym klimacie z tego co czytałam. Jest jeszcze Barbula klandońska 'Heavenly Blue' - ale chyba też może przemarzać.

naberia
02-08-2012, 14:31
Dziękuję bardzo Elfir :) Co prawda prawą stronę (czyli przy tarasie) uważam za skończona i wolałabym juz tam nic nie zmieniać (bo maż by mi chyba głowę urwał), ale z tą lewą stroną to jest myśl. Tam gdzie dałaś pergolę jest bramka spora - przejście do ogrodu rodziców. Podoba mi się ten pomysł bardzo :)128806

Ale nie do końca rozumiem te wydzielenia... Ognisko i część z nim połączona to rozumiem trawa, tak? A na czym posadzić te duże rośliny? w trawie? bo pewnie włókniny i kory to by tam sporo znowu poszło :(

Z ogniskiem nie ma problemu - można mieć :)

A gdzie zrobić plac zabaw dla dzieciaków?

Elfir
02-08-2012, 15:39
duże rośliny na rabatach. Pod nimi rośliny okrywowe.

Efektownego ogrodu w krótkim czasie nie zrobisz bez naprawdę dużych pieniędzy.

Elfir
02-08-2012, 15:42
Spójrz na ten ogród - oni też mają słup i kable :)

http://www.deborahsilver.com/blog/wp-content/uploads/2012/07/July-27a-2012-010-620x926.jpg

naberia
02-08-2012, 16:49
Faktycznie :) Super obsadzone. Prawie nie widać tych linii :)
Wiem, że super ogród to duże pieniądze. A że po budowie nasze zapasy się wyczerpały, muszę niestety coś wymyślić mniejszym kosztem. Najgorsze jest to, że nie wiem nawet jak posadzić te rośliny, żeby osiągnąć taki efekt, jak proponujesz.

Zaczniemy od ogniska. Drewutnia niestety nie może być w proponowanym miejscu, bo na ścieżce wzdłuż garażu jest ułożone drewno i przejście zrobiłoby się zbyt ciasne :(

A powiedz mi, na zdjęciu wkoło ogniska jest wysypany kamyk? jakie w tym wypadku zrobić obrzeże, żeby go nie było widać?

Rośliny sadzić w jednej linii czy naprzemiennie?

Elfir
02-08-2012, 17:21
To po co ci drewutnia, jak nadal chcesz składowac drewno pod garażem?

Na zdjęciu IMHO jest stabilizowany żwir (np. żywicą), a obrzeźe z taśmy aluminiowej.

Krzewy (chyba cyprysiki) są cięte do wyokości lini.

asiulek123
02-08-2012, 17:36
Elfirku, czy w żywopłociku osłaniąjącym bloczki betonowe (lilakx3 krzewuszka veriegatax2, krzewuszka nana puprurea x3) mogę dać kilka piwonii między nie czy to nie pasuje? Mam kilka w ogrodzie a nie bardzo wiem gdzie je wcisnąć ;)

Elfir
02-08-2012, 18:25
Piwonie daj z przodu takiej rabaty. Co prawda dublują porę kwitnienia z lilakiem. Ja je często zestawiam z hortensjami - wiosną kwitnie piwonia a latem hortensja.

asiulek123
02-08-2012, 21:28
Piwonie daj z przodu takiej rabaty. Co prawda dublują porę kwitnienia z lilakiem. Ja je często zestawiam z hortensjami - wiosną kwitnie piwonia a latem hortensja.

Dzięki, tak zrobię :) A czy róża ( ciemno-różowa, wys. 50cm) przed taką rabatą może zostać czy ja przenieść? Rośnie już tam od dawna, była gdy nabyliśmy działkę.

Elfir
02-08-2012, 22:01
róże trudno się przesadza, więc lepiej zostaw.

mugatka
02-08-2012, 22:41
Elfir ja znowu z pytaniem co to ?
Rośnie u mojej mamy, strasznie się rozsiewa ale slicznie wygląda aż do jesieni...
podpowiesz co to za roślina ?
http://img189.imageshack.us/img189/1441/dsc00684wp.jpg
By mugatka (http://profile.imageshack.us/user/mugatka) at 2012-08-02

Elfir
02-08-2012, 23:47
szarłat

atsyrut
03-08-2012, 14:45
Elfir - chciałbym posadzić kilka drzewek owocowych ( jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia, morela ) podłoże to sam piach. Powiedz prosze jakie gatunki byś poleciła ?

Elfir
03-08-2012, 14:52
wiśnię i morelę.

Grusza, śliwa, czereśnia wymagają żyznych gleb o stałej wilgotności. Może grusza na podkładce z gruszy kaukaskiej dałaby radę.
Na słabej glebie z jabłek może jakaś papierówka na silnie rosnącej podkładce.

U mojej mamy w ogrodzie też słaba gleba, ale od ponad 20 lat regularnie wzbogacana w kompost i obornik - rosną śliwki (tak sobie typu węgierka, lepiej renkloda), czereśnie (o podnóża nasypu, gdzie zbiera się woda opadowa), jabłonie na półkarłowych i silnie rosnących a bez problemu wiśnie, brzoskiwnie, morele.
Grusz nie kojarzę w tamtej okolicy.

naberia
03-08-2012, 15:42
To po co ci drewutnia, jak nadal chcesz składowac drewno pod garażem?

Na zdjęciu IMHO jest stabilizowany żwir (np. żywicą), a obrzeźe z taśmy aluminiowej.

Krzewy (chyba cyprysiki) są cięte do wyokości lini.

Chcemy sezonować drewno, dlatego przy garażu składujemy drewno na przyszłą zimę, a w drewutni na następną.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za radę :)

Elfir
03-08-2012, 16:32
moze po prostu większa drewutnia?

naberia
03-08-2012, 16:53
hm... pewnie mogłaby być większa, ale wygodniej zimą jest brać drewno z boku garażu niż chodzić aż do drewutni... A blisko domu drewutni nie da się postawić, żeby ładnie wyglądało... (chyba)

Elfir
03-08-2012, 17:26
na moim rysunku drewutnia była przy domu i miałabyś taką samą drogę dojścia.
Drewutnię przykrywasz bluszczem, obok sadzisz większe drzewa i znika wśród zieleni.

naberia
03-08-2012, 17:47
tak, ale narysowałaś taką fajną małą. A my byśmy potrzebowali dosc sporą - na 16 kubików...

No i jest jeszcze inna kwestia. Na planie jest dużo drzew. My byśmy chcieli niewiele i obawiam się, czy nie będzie to źle wygladać, że przy domu jest wszystkiego tak dużo, a dalej pustawo. Muszę jeszcze gdzieś zmieścić drzewka owocowe. A takie chyba najlepiej sadzić w słońcu prawda?

Aha, Elfir, chciałam się jeszcze zapytać jak rozpoznać chorobę, bo chyba z serbów skoczyła mi na koreankę :( Robi się z nią tak samo - rudzieją jej igły :( Co robić?

naberia
03-08-2012, 18:36
Szczerze mówiąc myślałam o czymś takim (drewutnia z tarasem obsadzona glicynią, niedaleko ognisko, a dalej plac zabaw, żeby można było obserwować dzieciaki robiąc duszonki, od strony ogrodu plac troszkę przysłonięty 2 rzędami np. tui lub cisów). Tylko nie wiem gdzie wcisnąć parę drzewek owocowych?

Może ulepszysz ten skromny plan?:rolleyes:

129060

Elfir
03-08-2012, 19:27
W moich projektach jest zwykle dużo drzew, by zrównoważyć bryłę domu w krajobrazie.
Takich ogrodów z wąskimi rabatkami tylko pod płotem, jak planujesz u siebie, ja prawie nie projektuję.
Z resztą zobacz jak to wygląda na zdjęcu, które wkleilam - duze rośliny wtapiają dom w przyrodę (ogrody naturalistyczne, wiejskie, angielskie) a niskie podkreślają jego odrębność (ogrody barokowe z dużymi parterami kwiatowymi).

Jak widzisz nie da się planowac ogrodu na podstawie luźnej wymiany zdań na forum. Bo teraz wychodzi, że drewutnia musi być duża, że chcesz mieć sad, itd.
Mnie to też nie przychodzi z łatwością, zaplanowanie dokładne nasadzeń. Nie robię tego w jedno popołudnie. U ciebie naprawdę dużo zależy od przebiegu lini napowietrznej i miejsc skąd słup jest widoczny. Z resztą już raz ci tutaj rysowałam, jak przesłania się takie dominujące punkty - przegroda musi być kulisowa i wyższa roślina blisko obserwatora osłania widok lepiej niż ta sama roślina pod słupem.

Ja uważam, że drewutnia powinna znajować się jak najbliżej wybrukowanego miejsca w ogrodzie (tzw. częsci gospodarczej w pobliżu garażu), bo inaczej:
1. niepotrzebnie nabiegasz się po całym ogrodzie idąc po drewno
2. musisz robić dodatkowe ścieżki i placyk do rąbania drewna

mirawoj
03-08-2012, 21:16
Projektowanie ogrodów to ogrom wiedzy, którą trzeba zdobyć, wyczucie, doświadczenie no i próba zgrania gustu projektanta z klientem. Jest to bardzo trudne. No i nie da się tego nauczyć z forum. Gdyby tak było to projektanci ogrodów byliby bezrobotni.

jata
03-08-2012, 21:22
Elfir, popełniłam takie coś- posadziłam pod sosnami hortensje bukietowe magical candl i fire, za nimi jako żywopłot cięta choina. Czy żurawka przed hortensją jako zadarniacz to dobry pomysł, czy posadzić między hortensje (one są co 1 m.) piwonie (jakąś odmianę polecasz). Posadziłam też na końcu trzy różaneczniki Helsinki (1) i Nova Zembla. Co radzisz koło nich jako zadarniacz. Stanowisko półcieniste. Mam glebę gliniastą, zasadową, ale w tym miejscu, mierzyłam ph było lekko kwasno, jeszcze zakwaszałam pod hortensje i różaneczniki.
Na foto widać już 3 maleńkie zurawki i 3 tawułki, to gratisy od szkółkarza.

Fajnie by było żeby zadarniaczem było coś co łatwo się rozmnaża. Mam irgę majorr, trzmieline sunspot i żurawki palace purple.

http://img585.imageshack.us/img585/9448/310720122062.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/585/310720122062.jpg/)

Elfir
03-08-2012, 21:49
Ja lubię dawać w okolicy różaneczników rośliny kwitnące jesienią i ewentualnie latem.
Na przykład tawułki Arendsa, tawułki chińskie (odmiana Pumilo rozrasta się rozłogami), zawilce japonskie, a jak zależy mi na zimozieloności to lirope szafirkowe. Do tego akcenty z jasnych funki, żeby odcinały się na ciemnym tle różaneczników. Z tyłu, za różanecznikami, najlepiej coś taniego - np. paprocie

Ta rabata jest szeroka - można hortensje posadzić w dwóch rzędach, albo z przodu dać niższą odmianę.
Mozna też oczywiście posadzić piwonie, ale w półcieniu mogą słabiej kwitnąć. Dobrze rozrośnięta piwonia ma ponad 60 cm szerokości. Ja nie mam ulubionych odmian piwoni, ale lepiej wybrac jedną odmianę niż kilka, jeśli to nie ma mieć charakteru wiejskiego.

Pod hortensję, jako roslinę zadarniającą dałabym ułudkę wiosenną - kwitnie wiosną, zanim hortensja wypuści duże liście.

Hortensje wiechowate wcale nie potrzebują kwaśnej gleby, wolą obojętną a znoszą nawet lekko zasadową :)

Żurawka jest śliczna, ale będzie jej potrzeba więcej sztuk by stanowiła ciekawy akcent. Można ją zestawić z hakonechloą lub żółto paskowanymi turzycami.

jata
03-08-2012, 22:09
Ja lubię dawać w okolicy różaneczników rośliny kwitnące jesienią i ewentualnie latem.
Na przykład tawułki Arendsa, tawułki chińskie (odmiana Pumilo rozrasta się rozłogami), .
\
A ta moja gratisowa, to ta Pumilo?

I oczywiście bardzo dziękuję. To koło różanczników będzie tawułka i funkie, z tyłu paprocie. Pod hortensjami ta ułudka, a z przodu może jednak żurawka z trawami. Czytałam na innym forum, że żurawki łatwo się rozmnaża z sadzonek. Spróbuję. Muszę tylko przemyśleć, czy dawać piwonie, czy dosadzić horetnsję (chyba rensun by pasowała, jest niższa - dorasta do 1 m, no i "mój" szkółkarz ją ma, a te co już wsadziłam mają dorastać do 1,5-2 m. ), czy po prostu więcej żurawek.

Elfir
03-08-2012, 22:13
myślę, że gratisowa to Arendsa. Pumilo kwitnie dopiero we wrzesniu-październiku.

Tu masz miniaturkę hortensji wiechowatej "Bobo": http://www.futuregardens.pl/hortensja-bukietowa-bobo-hydrangea-paniculata-bobo.html

Można też posadzić drzewiastą Anabelle.

Pamiętaj, że choina kanadyjska wymaga dużych ilości wody. To drzewo mokrych lasów oceanicznych.

jata
03-08-2012, 22:32
Pamiętaj, że choina kanadyjska wymaga dużych ilości wody. To drzewo mokrych lasów oceanicznych.

Sadzilam we wrześniu ubiegłego roku, przyjęła się, cięłam ją na wiosnę, potem miała ładne przyrosty. Ale będę pamiętać - podlewać. Nie mam nawadnienia, jak radzisz, w czasie suszy 20 l na roślinę, 2 razy w tygdoniu, czy inaczej

naberia
03-08-2012, 22:39
Rozumiem, Elfir. Dziękuję za pomoc.

Elfir
03-08-2012, 23:36
naberia: Problem w tym, że ci nie pomoglam, a chciałam :(

jata - choina musi mieć glebę stale wilgotną. Ten rok dla niej jest idealny, bo stale pada.

naberia
03-08-2012, 23:55
Elfir, liczą się dobre chęci i za to jestem Ci wdzięczna :) Może jeszcze kiedyś coś Ci przyjdzie innego do głowy (jakaś biedniejsza wersja ;) ) :)
Nasz słup jest wysoki - ma 8m i ma 3 linie. A dom jest bardzo niski - parterówka bez poddasza użytkowego :)

dorota.k
04-08-2012, 00:31
obawiam się, czy nie będzie to źle wygladać, że przy domu jest wszystkiego tak dużo, a dalej pustawo.

Według mnie to raczej źle wygląda jak rośliny upchnięte są pod płotem, a od domu i tarasu oddziela je pustynia trawnika i jeszcze dodatkowo zasieki z kamieni...
Elfir dobrze Ci radziła. Ja bym podobnie to zrobiła, albo wręcz na środku tego trawnika, między domem a płotem wyspę z roślin umieściła.
Większą drewutnię można dać mniej więcej tam gdzie ten "guz" z kostki wyrasta - od strony domu będzie drewno, a od strony ogrodu taras z glicynią. Ognisko wtedy może być tam gdzie je umieściłaś, podobnie plac zabaw.
Aha, nie sadź wrzosów tuż koło lawendy...

Elfir
04-08-2012, 00:46
naberia:
http://www.ehow.com/how_12115097_hide-electric-pole-backyard.html

Elfir
04-08-2012, 00:57
Aha, nie sadź wrzosów tuż koło lawendy...

Obawiam się, że to pomysł z innego forum...

summer78
05-08-2012, 10:16
Elfir,
jak oceniasz stosowanie włókniny na rabatch? dużo czytam w necie i widzę odmienne opinie, np. że roślina nie może oddychać i po odsłonieniu włókniny widać korzenie przy powierzchni, które zamiast rosnąć w dół wędrują do powierzchni.

Elfir
05-08-2012, 12:44
na ten temat już dyskutowaliśmy nie raz.

Ja wychodzę z założenia, że nalezy unikać i zamiennie stosować rośliny okrywowe. Ale rozumiem ludzi, którym nie chce się pielić a nie stać ich na gęste nasadzenie okrywowych. W tej sytuacji polecam włókniny, które rozkładają się w czasie (albo gazety - pokazywałam kilka stron wcześniej zdjęcia): będą chroniły mlode rośliny a potem albo się je usuwa, albo same powoli znikają.
Włóknine trzeba grubo ściółkować, by się nie nagrzewała.

Większośc problemów z wywiewaniem kory bierze się z faktu, że ludzie ściółkują zbyt cienką warstwą kory - ot, byle przykryć włokninę/glebę. A kory (lub innego materiału ściółkującego) powinno być ok 10 cm

Elfir
05-08-2012, 12:50
Dla lubiących zwiedzać ciekawe ogrody tym razem poponuję wędrówkę po holenderskich:
Mien Ruys http://www.mienruys.nl/priv_tuinen

Warto sobie poszperać po google grafika wpisując: tuinen (ogrody), siergrassen (trawy ozdobne), moderne tuin (modernistyczny ogród)

pestka56
05-08-2012, 14:09
Oczywiście pognałam oglądać i mam pytanie :)
Czy jest jakiś sposób na utrzymanie trawnika w taki jak w tym ogrodzie?
129396

Elfir
05-08-2012, 16:44
pestka - mam wrażnie że już zadawałaś to pytanie przy okazji innego zdjęcia.

Moim zdaniem to zdjęcie wykonano po prostu po przejechaniu kosiarką wyrośniętej trawy.

pestka56
05-08-2012, 17:09
Zadawałam, ale tak mi się takie ścieżki w wysokiej trawce podobają, że wciąż kombinuję, a nuż widelec jest jakiś sposób, żeby nie rosła zbyt szybko i była taka ładna mięciutka. U mnie nie mogę nie strzyc, bo jak jest wyższa niż 20 cm wygląda ohydnie. Rośnie nierówno przede wszystkim. Może trzeba by użyć jakiejś specjalnej mieszanki nasion :confused:

Elfir
05-08-2012, 19:08
większośc profesjonalnych zdjęć ogrodów prezentuje ulotne chwile a nie ciągły stan. Myślisz, że zimą w ogrodach Oudolfa wiecznie jest śliczny szron i szadź na roslinach? :)


Chcesz coś w miarę podobnego - może trawnik ze śmiałka darniowego?

pestka56
05-08-2012, 21:00
O, widzisz :rolleyes:. Tak miła trawka. Nawet mam kilka. Ale cały trawnik ? to chyba trzeba wysiać :confused:
Wiem, że ogrody pięknie wyglądają tylko chwilkę, ale dla tych ulotnych momentów warto dużo zrobić :wiggle:

dorota.k
05-08-2012, 21:06
jest jakiś sposób, żeby nie rosła zbyt szybko i była taka ładna mięciutka.
Równą i wolnorosnącą trawę będziesz miała jak zamiast mieszanki wysiejesz trawnik jednogatunkowy z kostrzewy czerwonej. ALE taki efekt będzie tylko wiosną, później trawa zakwitnie.
W Sissinghurst na stałe jest taka łąka z przewagą traw i wykoszone w niej ścieżki:
129445
Jednak latem trawa wygląda tam tak:
129444
Moim zdaniem równie pięknie.

dorota.k
05-08-2012, 21:17
Śmiałek da efekt kęp sztywnych liści
http://3.bp.blogspot.com/-0Z5Xhw2_KbI/TamG_Xpl6OI/AAAAAAAAADI/UlxHFI62D14/s1600/025+%25282%2529.JPG

Główny efekt dekoracyjnu stanowią jednak jego kwiatostany
http://3.bp.blogspot.com/-pL8GRge8KCI/TamOC8MWyyI/AAAAAAAAADY/ZS_eqq3Y80U/s1600/029.JPG

Elfir
05-08-2012, 21:25
chodziło mi o to, że smiałek się łatwo sieje i szybko mozna uzyskać efekt.

dorota.k
05-08-2012, 21:38
Oj sieje się, sieje. Wiem coś o tym...

pestka56
05-08-2012, 21:43
Oba pomysły są wg mnie okey. Mam tyle miejsca, że mogę obsiać część śmiałkiem, a część kostrzewą.
Dorota, a oni tę kostrzewę koszą na krótko po kwitnieniu? A co jeśli skosić ją tuż przed kwitnieniem na max wysokość?

pestka56
05-08-2012, 21:48
A moje się nie sieją, albo nie wschodzą ???

dorota.k
05-08-2012, 21:49
A co jeśli skosić ją tuż przed kwitnieniem na max wysokość?
Yyyy, ale po co ?(pomijam, że na max to się raczej nie da - trawa będzie już leżeć)???
Wiosną masz piękną mięciutką, zieloniutką, a potem latem masz piękną kwitnącą. Nie ma nudy w ogrodzie.
Co do Sissinghurst - jeśli koszą tę łąkę to pewnie tylko raz w roku jesienią. Tam jest też mnóstwo kwiatów cebulowych i kosząc trawę osłabialiby cebulki.

dorota.k
05-08-2012, 21:51
A moje się nie sieją, albo nie wschodzą ???
No podobno nie u wszystkich się sieją.

dorota.k
05-08-2012, 22:00
Dorota, a oni tę kostrzewę koszą na krótko po kwitnieniu?
Popatrz na drugie zdjęcie, to jest to samo miejsce tylko inne ujęcie.

pestka56
05-08-2012, 22:11
Ok. Widzę. Mnie to nie przeszkadza. Mój trawnik to tyle zachodu, że coś mnie trafia. Rozważam też kawałek tuż przy domu obsadzony którąś turzycą, a w tzw. lasku za radą Mariusza Surowińskiego widziałabym Brachypodium sylvaticum.
Coraz bardziej mi się te chciejstwa krystalizują :)

dorota.k
05-08-2012, 22:15
Ok. Widzę. Mnie to nie przeszkadza. Mój trawnik to tyle zachodu, że coś mnie trafia.
Więc wyznacz część pod łąkę kwietną i przestań tam kosić - zobacz jak to będzie wyglądać. Rośliny kwitnące lub inne pożądane można wsiewać/wsadzac w przygotowane wsród takiej łąki koła/pasy przekopanej ziemi.

pestka56
05-08-2012, 22:17
Dzięki Dorota:)

dorota.k
05-08-2012, 22:35
Kurcze, chyba założę jakiegoś bloga pt "jak tanim kosztem założyć ogród". Mam świetny materiał poglądowy na mazurskiej działce moich teściów. Musiałam co prawda stoczyć z nimi istną batalię, ale na razie wszytko idzie zgodnie z planem.
Działka jest na glebie piaszczysto żwirowej i właściwie ogród - w postaci kilku brzóz, sosen oraz przepięknej łąki i jeszcze piękniejszego widoku na tereny sasiednie - już jest. W tej łące wykosiłam tylko miejsce na boisko do badmintona, ognisko i podjazd oraz ścieżki przed domem i już jest pięknie.
Teściowie nie byli do końca przekonani, szczególnie jak wszyscy sąsiedzi zaczęli wykaszać swoje łąki do zera i od siatki do siatki (ach cóż to byly za upojne dzwięki i zapachy benzyny przez całą sobotę i niedzielę!) i teraz mają piękne rżyska, he he.
Plan jest taki by w miejscach wykoszonych rzadziej uczęszczanych wsiać trawę w to co jest, na niewielkim obszarze boiska teren przekopać, wyrównać usuwając "chwasty" i posiać trawę, w łąkę wsiać jeszcze trochę bylin z okolicznych łąk oraz wykosić kręte scieżki tu i tam, na całości dosadzić trochę rodzimych, miejscowych krzewów, z frontu dać parę roslin ozdobnych pasujacych do siedliska i to by było na tyle.
A mówię Wam, jakie tam są dywany z jastrzębca kosmaczka! A jak pięknie wygląda koniczyna polna prześwietlona zachodzącym słońcem.
http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/867883/867883,1328680532,1/stock-photo-background-with-wild-flowers-trifolium-arvense-94631875.jpg
(Zdjęcie nie moje, ale wlasnie tak to wyglada)
I tylko jedna rzecz (oops!) psuje mój dobry nastrój - teść niszczący z zapamiętaniem gniazda jaskółek, które próbują wprowadzić się na ganek. No, ale nowiutki baranek na elewacji ma swoje prawa...

dorota.k
05-08-2012, 22:55
No patrzcie tylko:
http://i1.treknature.com/photos/4435/oknowka.jpg

Takie piękne stworzenia (a jakie pracowite! potrafią lepić nieprzerwanie cały dzień od świtu do zmierzchu) chcą z nami zamieszkać na wyciągnięcie ręki, a on do nich z miotłą...
Zdjęcie oczywiście nie moje, bo "naszym" nie zdążyłam zrobić zdjęć...

dorota.k
05-08-2012, 23:00
Jak patrze co nas ominęło (oprócz oczywiście os.r.anej tej ich "piknej" elewacji), to aż mi się płakać chce:
http://www.24radom.pl/a/24news/uniwerstalne_stock/jaskolka.jpg

żona m
05-08-2012, 23:03
Witam.

http://images41.fotosik.pl/1682/2794830eb6faf76bmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
[
Ja walczę z tym rękami i nozem. Wycinam razem z korzeniami. Myślałam,z e to trawa i moze zostać, rozpanoszyło się okropaśnie. Jak mam dobry dzien wycinam tego 2-3 wiaderka. Nie dopuszczam aby się rozsiało, mam nadzieję, ze za rok zniknie, jak jednoroczne.

Elfir
05-08-2012, 23:41
dorota - może zproponuj zbudowanie specjalnych rusztowań dla jaskólek?

dorota.k
06-08-2012, 00:12
Proponowałam specjalne półeczki.
Ale on jak widzi błotko na nowiutkiej białej elewacji to zamienia się w demona i żadne argumenty nie trafiają. Może za rok dwa.

Elfir
06-08-2012, 00:27
ale nie muszą być na domu. Może jakiś budynek gospodarczy? Garaż? Może zbudowac ściankę z okapem?

dorota.k
06-08-2012, 00:42
Mnie dziwi to, że one sobie upodobały tylko to jedno miejsce, nad wejściem, na ganku.
Innych budynków tam nie ma. U sąsiadów nie budują. Ich domy są całe w drewnie, nie wiem, mniej im tam odpowiada? Wydaje mi się co prawda, że w zeszłym roku widziałam jedno gniazdo na tej drewnianej ścianie, nie wiem, może sąsiedzi też je zwalili? Chcę jeszcze pójść do gospodarza, zobaczyć czy i gdzie u niego budują.
To dopiero drugi sezon, więc muszę temat zbadać, na pewno nie odpuszczę. Jaskółek jest tam dużo, gdzieś muszą gniazdować. A ja mam do nich słabość - może to przez Andersena? Zresztą u mnie wszelkie stworzenie ma się dobrze, łącznie z pająkami i innym "robactwem".

asiulek123
06-08-2012, 13:23
Elfirku, kiedy lepiej tworzyć rabatkę różano, lawendowo, trawiastą - koniec sierpnia (najbliższy możliwy termin) czy lepiej poczekać do wiosny? Czy ma to jakieś znaczenie?

pestka56
06-08-2012, 14:17
A my mamy kopciuszki zadomowione. Co roku budują gniazdka pod okapem dachu. W tym roku nad oknami tarasu. Było już parę przygód. Rok temu mały wypadł z gniazdka podczas nauki latania. Pognałam bronić przed kotami, a jego już rodzice zabrali. Zrywam truskawki, a tu pod liściem siedzi taki jeszcze w puchu. Oberwało mi się od rodziców – strasznie są odważne te ptaszki. Był też upadek z dachu. Myśleliśmy, że już po ćwierkaczu, a on jak tylko mój J. posadził go w rynnie, dał dyla najzdrowszy w świecie. Koty już się chyba przyzwyczaiły i traktują tę ptasią rodzinkę jak domowników, czyli nie zwracają uwagi.

Elfir
06-08-2012, 14:32
asiulek - można sadzić w sierpniu, powinny się ukorzenić do zimy.

asiulek123
06-08-2012, 15:04
asiulek - można sadzić w sierpniu, powinny się ukorzenić do zimy.

Dziękuję :)

Lopesjus
06-08-2012, 15:33
Ja walczę z tym rękami i nozem. Wycinam razem z korzeniami. Myślałam,z e to trawa i moze zostać, rozpanoszyło się okropaśnie. Jak mam dobry dzien wycinam tego 2-3 wiaderka. Nie dopuszczam aby się rozsiało, mam nadzieję, ze za rok zniknie, jak jednoroczne.

http://images41.fotosik.pl/1682/2794830eb6faf76bmed.jpg

Jak nazywa się ten chwaścior?
Edit: Czy to chwastnica?
U mnie plaga - w zeszłym roku wywiozłem tego 3-4 taczki jednego dnia.

pestka56
06-08-2012, 16:31
U mnie też wprowadza się na trawnik od płn-wsch strony na szczęście tylko. Dalej czysto.
Co roku inny chwaścior dominuje.

f.5
06-08-2012, 17:05
http://images41.fotosik.pl/1682/2794830eb6faf76bmed.jpg

Jak nazywa się ten chwaścior?
Edit: Czy to chwastnica?
U mnie plaga - w zeszłym roku wywiozłem tego 3-4 taczki jednego dnia.

było na poprzednich stronach :) kurze proso czy jakos tak

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184529-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki/page341

Elfir
06-08-2012, 18:14
chwastnica. Kurze prosto to jakaś lokalna nazwa :)

Lopesjus
06-08-2012, 19:19
było na poprzednich stronach :) kurze proso czy jakos tak

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184529-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki/page341

Przeoczyłem. Nazwę "kurze proso" podaje jako zwyczajową Podręczny Atlas Chwastów pod red. Skrzypczak, Blecharczyk, Swędrzyński, podobno roslina może stanowić wartościowy pokarm dla drobiu. Przy wilgotnej glebie daje się usunąć ręcznie razem z korzeniami. Walczę drugi rok z chwastami bez użycia chemii, staram się pozbywać właśnie tego cuda (już wiem jak się nazywa) oraz mleczy, przytulii, powoju i komosy, bo mają duży apetyt. Na razie - przegrywam... chociaż poświęcamy na odchwaszczanie (mechaniczne) nawet godzinę dziennie

Viga
06-08-2012, 22:37
dorota - może zproponuj zbudowanie specjalnych rusztowań dla jaskólek?

Elfir, a jak one wyglądają? Może w przyszłym roku pokusiłabym się, żeby coś takiego zrobić?

Elfir
06-08-2012, 23:40
to są takie półeczki:
http://www.bmpankowscy.pl/budki/polka-dla-jaskolek1_01.jpg
http://www.bmpankowscy.pl/index.php?go=polka_legowa2
http://mkwppr.pl/index.php?id=oknowka

anula302
07-08-2012, 08:40
Elfir muszę przesadzić wierzbę Hariko dwuletnią w inne miejsce - czy mogę to zrobić już w sierpniu?

kominiarz
07-08-2012, 09:29
to są takie półeczki:
http://www.bmpankowscy.pl/budki/polka-dla-jaskolek1_01.jpg
http://www.bmpankowscy.pl/index.php?go=polka_legowa2
http://mkwppr.pl/index.php?id=oknowka

Dzięki Elfir, zastanawiałem się gdzie kupić porządne budki, a tu proszę na podanej przez Ciebie stronce mają nawet wg projektu Jana Sokołowskiego wybitnego niestety już nieżyjącego ornitologa.

naberia
07-08-2012, 12:03
Dorota.K i Elfir. Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję. Proponowany artykuł na pewno poczytam :) Co do lawendy i wrzosów - wizualnie mi pasowało, żeby je tak posadzić... A dlaczego nie mogą być obok siebie?

pestka56
07-08-2012, 12:25
Naberia, każde potrzebuje innych warunków glebowych. Wrzosy kochają kwaśną glebę :)

naberia
07-08-2012, 12:48
Zasadziłam wrzosy w kwaśnej. A lawendę w ziemi gliniastej i odrobinie piasku.... Sadzone w zeszłym roku. W tym się ładnie rozrosły... Może nie przeszkadza im to?

manhatan17
07-08-2012, 13:58
witam!
ponownie zwracam się z prośbą o pomoc (tak wiem strasznie natrętna jestem, korzystałam z Waszej pomocy już chyba kilkanaście razy odkąd jestem na forum).

tym razem mam problem z Cyprysikiem Lawsona a konkretnie chodzi o odmianę 'Ivonne'. kupiłam i posadziłam ją 2 lata temu. rośnie ślicznie, zagęszcza się i ma już ok 80cm wysokości. jednak po bokach zaczyna brakować jej miejsca i muszę ją przesadzić. i teraz dylemat jak i kiedy. w internecie pełno jest sprzecznych informacji. jedne mówią że od sierpnia do października inne że w listopadzie. zupełnie zgłupiałam a nie chciałabym aby się zmarnowała. czy ten cyprysik dobrze znosi przesadzanie? Będę bardzo wdzięczna za odp.
Pozdrawiam

dorota.k
07-08-2012, 14:03
naberia, na planie masz te rośliny (stanowczo preferujące odmienny odczyn gleby) w ilości kilku sztuk zaplanowane jedna obok drugiej. Stanowczo wygodniej i lepiej jest tworzyć obszerne stanowiska o jednolitej charakterystyce dla wybranych grup roślin preferujących dane warunki. Poza tym wrzosy znacznie lepiej rosną w większych grupach.

dorota.k
07-08-2012, 14:06
manhatan, ja bym przesadzała od początku do około połowy września. W listopadzie na pewno nie!

pestka56
07-08-2012, 14:11
Wrzosy też dużo ładniej wyglądają posadzone po kilkanaście sztuk z jednej odmiany. Bardziej naturalnie. Zamiast lawendy lepiej dosadzić pomiędzy nimi trawy. Poza tym można wykorzystać to, że niektóre krzewinki wrzosów lub wrzośców są niziutkie, zaledwie kilkanaście cm wys., a są i takie, które mają po 70 cm.

dorota.k
07-08-2012, 15:21
to są takie półeczki:
http://www.bmpankowscy.pl/budki/polka-dla-jaskolek1_01.jpg
http://www.bmpankowscy.pl/index.php?go=polka_legowa2
http://mkwppr.pl/index.php?id=oknowka

Zastanawiam się właśnie nad tymi drewnianymi półeczkami. Wszyscy sąsiedzi mają drewniane elewacje i chociaż jaskółek jest dużo, żadna u nich gniazd nie lepi. U teściów jest baranek i od samego początku robiły na ich ganek naloty.
Tak wygląda to miejsce gdzie już nie ma jaskółczych gniazd:
129706
(Wczoraj przyjechałam i widzę, że teściu zdążył już nawet zamalować.)

dorota.k
07-08-2012, 15:31
Te szmaty wyglądają za to pięknie, nie?
Ja myślałam o tym żeby pod gniazdami zamontować po prostu drewnianą półeczkę, na to co ptaki popuszczą... Zimą można by guano zeskrobać i roślinkom podsypać.
Idea jest taka:
http://www.sopockainicjatywa.org/wp-content/uploads/2009/06/deseczka-adrian_benko.jpg
tylko trochę lepsze wykonanie.

Viga
07-08-2012, 16:27
Elfir, wielkie dzięki! :)

Dorota.k - ja mam garaż z przybudówką i na nim chcę takie rusztowania powiesić. Na domku raczej nie zdecydowałabym się.

Elfir
07-08-2012, 17:34
Elfir muszę przesadzić wierzbę Hariko dwuletnią w inne miejsce - czy mogę to zrobić już w sierpniu?

NIE. Drzewa liściaste nie-zimozielone przesadza się w okresie bezlistnym. Dla wierzby IMHO najlepszym okresem byłby początek marca.

A wierzba prawidłowo nazywa się "Hakuro Nishiki"

Elfir
07-08-2012, 17:35
muszę ją przesadzić. i teraz dylemat jak i kiedy.

We wrzesniu.

żona m
07-08-2012, 21:14
Elfir czy to normalne, ze w sierpniu zakwitła mi magnolia?
Posadzona na początku maja, w lipcu ''skrócona'' o połowę przez psa, mocno rozrosła się na boki i puszczała szczepki od korzenia. Dziś wychodzę na ogród, a tam niespodzianka, biały kwiat.

Elfir
08-08-2012, 00:19
A ma ciemnoróżowe kwiaty? Bo Manolia liliflora (i jej mieszańce) lubi powtarzać kwitnienie

anula302
08-08-2012, 08:31
Dzięki Elfir - wobec tego przygotuję jej tylko miejsce teraz na przyszły domek:-)

anula302
08-08-2012, 09:38
Witaj Elfir raz jeszcze.
Które z płożących jałowców zasadzone na podwyższonej rabacie będą ładnie z niej zwisały. Chodzi mi oto aby w przyszłości zasłoniły murek z gazonów który będzie potrzymywał skarpkę.

Elfir
08-08-2012, 10:38
Ładnie zwisa IMHO jalowiec rozesłany "Nana" (Juniperus procumbens).
http://images35.fotosik.pl/1231/0f1333721ecbbfc7.jpg

Ale mozna też użyć któregoś z jałowców płożących (Juniperus horizontalis)
http://www.pepinieres-roumois.com/sites/roumois/pages/medias/images/arbustes/juniperus-horizontalis-golden-carpet.jpg

naberia
08-08-2012, 12:18
... Muszę jeszcze gdzieś zmieścić drzewka owocowe. A takie chyba najlepiej sadzić w słońcu prawda?

Aha, Elfir, chciałam się jeszcze zapytać jak rozpoznać chorobę, bo chyba z serbów skoczyła mi na koreankę :( Robi się z nią tak samo - rudzieją jej igły :( Co robić?

Elfir, sadzi się drzewka owocowe w słońcu? czy lepiej półcieniu? Pisałaś wcześniej o moreli. Polecasz ją na ziemię gliniastą? Czy jest smaczna (podobna smakiem do zagranicznej) Choruje?

Dołączam zdjęcie koreanki. Pomożesz mi zidentyfikować choróbsko?

129864

129865

naberia
08-08-2012, 12:34
Wrzosy też dużo ładniej wyglądają posadzone po kilkanaście sztuk z jednej odmiany. Bardziej naturalnie. Zamiast lawendy lepiej dosadzić pomiędzy nimi trawy. Poza tym można wykorzystać to, że niektóre krzewinki wrzosów lub wrzośców są niziutkie, zaledwie kilkanaście cm wys., a są i takie, które mają po 70 cm.

Ja mam posadzone w grupach po 3 szt. Po środku są trawy:

129866

129867

129868

Elfir, a jaką trawę byś mi poleciła do zasiania w pełnym słońcu. Masz jakąś sprawdzoną firmę?

Elfir
08-08-2012, 12:40
Drzewka owocowe tylko w słońcu. Słońce jest potrzebne do produkcji cukrów w owocach.
Warzywnik też w pełnym słońcu.

Morela - na działce teściów morela ma małe, ale słodkie owoce. Na gliny z tego co wiem, dobrze nadaje się czeresnia i grusza.
Kazda roślin ma w zasadzie jakiegoś szkodnika lub chorobę.

Koreanka - ma prawidłowe stanowisko? Obetnij uschnięte, opryskaj topsinem i zapobiegawczo możesz podlać (czyli do gleby) Bioseptem SL (powinen ograniczyć rozwój grzybów w glebie typu Phytoftora)

Trawnik - nie mam ulubionej firmy. Nie zakładam zawodowo trawników. Wiem, że znajoma firma siała mieszanki na profesjonalne trawniki golfowe - pioruńsko drogie nasiona, ale trawa wolno i równo rosła.

Te wrzosy już zimowały, czy sa świeżo posadzone?

naberia
08-08-2012, 12:59
Dzięki Elfir.

Wrzosy zimowały.

Nie wiem jakie stanowisko powinna mieć koreanka. Zrobię jak pisałaś. A ze świerkami postąpić tak samo??

Elfir
08-08-2012, 13:11
A świerki też chorują?

Jodła korańska winna mieć glebę przepuszczalną! żyzną o umiarkowanej wilgotności.
Obawiam się, że na nieprzepuszczalnej glinie w dołku zebrała się woda i korzenie podgniły.

naberia
08-08-2012, 13:31
To pewnie nie da się jej już odratować? :(

Teraz mi się przypomniało. Ona zaczęła brązowieć (tak jak i serby) w upały. Nie było deszczów...

Elfir
08-08-2012, 13:45
napisałam jak ją ratować przecież.

dorota.k
08-08-2012, 15:09
Dołączam zdjęcie koreanki. Pomożesz mi zidentyfikować choróbsko?

129864

129865

To może być np nekrotyczne zamieranie igieł. Proponuję oprysk środkiem zwalczającym: Discus lub Amistar. Wydaje mi się jednak, że i mszyce są na tej koreance.

naberia
08-08-2012, 15:28
Pytałam czy w ten sam sposób potraktować serby? :)

Elfir
08-08-2012, 15:38
Jeśli chorują TAK samo, to tak.

żona m
08-08-2012, 21:56
Elfir magnolia jest biała, sąsiadka powiedziała, ze to niespotykane, więc pytam fachowca. Mam nadzieję, ze drzerwku się pory roku nie pomyliły.
Elfir mam jeszcze drugie pytanie, czy pęcherznice, obcina się na jesieni nisko po ziemi aby sie rozkrzewiły, czy zostawia takie jak są. Mam zielone i bordowe.

naberia
08-08-2012, 23:26
Mszyc nie zauważyłam...

anula302
09-08-2012, 08:46
Teraz ja trochę znowu pomarudzę. Ponieważ mąż w końcu wykończył cokół wokół budynku to ja mogę dokończyć otoczenie tarasu. Wczoraj ustawiliśmy pustaki które mają podtrzymywać skarpkę. zdjęcie poniżej - robione wieczorem więc trochę kiepskiej jakości
http://images38.fotosik.pl/1743/a7f5b877eb657bd9m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a7f5b877eb657bd9.html)
Doradzcie mi proszę teraz w sprawie nasadzeń.
szerokość skarpki przy tarasie to około 1.5 m i zwęża się po łuku w stronę rynny.
Jakie Waszym zdaniem roślinki by tam pasowały? Elfir swego czasu proponowała mi po prawej stronie bliżej tarasu jakiś krzew szczepiony na pniu ale ja chyba bym wolała coś stożkowego bardziej - ogólnie rabata ma być bardziej sucholubna - jest bardzo nasłoneczniona - strona pd.
To co nabazgrałam w paintcie to idąc od prawej strony : Stożkowy jakiś iglak, tuja kulista lub kosodrzewina, budleja wg propozycji Elfir lub może Clematis?, od frontu jałowiec płożący Golden Carpet - pomiędzy jak by się zmieściły to lawenda i może macierzanka . Co wy na to ?
Mały kwadracik po prawej stronie - albo kosodrzewina albo tuja kulista - po obu stronach schodków.

Elfir
09-08-2012, 15:04
Elfir mam jeszcze drugie pytanie, czy pęcherznice, obcina się na jesieni nisko po ziemi aby sie rozkrzewiły, czy zostawia takie jak są. Mam zielone i bordowe.

Pęcherznice obcina się przede wszystkim zaraz po posadzeniu o 1/3-1/2 (jak niemal każdy liściasty sezonowy). Potem to albo strzyżenie w zywopłot, albo odmładzanie.
Ale skoro są rzadkie, to zetnij wiosną o połowę.

Elfir
09-08-2012, 15:11
Jakie Waszym zdaniem roślinki by tam pasowały? Elfir swego czasu proponowała mi po prawej stronie bliżej tarasu jakiś krzew szczepiony na pniu ale ja chyba bym wolała coś stożkowego bardziej - ogólnie rabata ma być bardziej sucholubna - jest bardzo nasłoneczniona - strona pd.
To co nabazgrałam w paintcie to idąc od prawej strony : Stożkowy jakiś iglak, tuja kulista lub kosodrzewina, budleja wg propozycji Elfir lub może Clematis?, od frontu jałowiec płożący Golden Carpet - pomiędzy jak by się zmieściły to lawenda i może macierzanka . Co wy na to ?
Mały kwadracik po prawej stronie - albo kosodrzewina albo tuja kulista - po obu stronach schodków.


Zdecyduj się czy ma być sucholubna rabata, czy chcesz mieć tam powojnika i "tuje" które preferują bardziej wilgotne gleby.
Z pionowych wybierz jakiegoś kolumnowego jałowca, ewentualnie jodłę jednobarwną "Archer's Blue" lub podobną. Zamiast jałowca płożącego, na którego tam jest zdecydowanie za mało miejsca, posadź okrywowe wiosenne byliny zimozielone (żagwin - ale on nie może miec za sucho, smagliczka górska, płomyk szydlasty, ubiorek wieczniezielony) czy krzewinkę wawrzynka główkowatego.
Możesz też u podnóża rabaty zrobić wąski pasek z trawami ozdobnymi, np. kostrzewą. Albo posadź niską bylinę - kocmiętkę, wiesiołek okazały, lebiodkę "Aureum"

anula302
09-08-2012, 15:49
Zdecyduj się czy ma być sucholubna rabata, czy chcesz mieć tam powojnika i "tuje" które preferują bardziej wilgotne gleby.
Z pionowych wybierz jakiegoś kolumnowego jałowca, ewentualnie jodłę jednobarwną "Archer's Blue" lub podobną. Zamiast jałowca płożącego, na którego tam jest zdecydowanie za mało miejsca, posadź okrywowe wiosenne byliny zimozielone (żagwin - ale on nie może miec za sucho, smagliczka górska, płomyk szydlasty, ubiorek wieczniezielony) czy krzewinkę wawrzynka główkowatego.
Możesz też u podnóża rabaty zrobić wąski pasek z trawami ozdobnymi, np. kostrzewą. Albo posadź niską bylinę - kocmiętkę, wiesiołek okazały, lebiodkę "Aureum"

Wyjścia to ja zbyt dużego nie mam - tam poprostu jest patelnia ale czasami podlewam ogródek :-) więc sucholubna rabatka jest narzucona raczej przez naturę.
Nawet jeden jałowiec bliżej prawego brzegu się nie zmieści?
Z przodu przed rabatą posadzenie czegoś może nie przetrwać koszenia moich ogrodników - w tym roku bardzo łądnie skosili mi kilka razy wrzosy które otoczone były kamykami- ale jeszcze się nad tym zastanowię.
Elfir a czy zaciąg nadmorski będzie tam pasował.

Elfir
09-08-2012, 17:31
Zawciąg nadmorki pasuje, tylko nie zwisa.
Jałowce mają 1,5 m średnicy

żona m
09-08-2012, 18:55
Pęcherznice obcina się przede wszystkim zaraz po posadzeniu o 1/3-1/2 (jak niemal każdy liściasty sezonowy). Potem to albo strzyżenie w zywopłot, albo odmładzanie.
Ale skoro są rzadkie, to zetnij wiosną o połowę.
Dzięki, obetnę wiosną jak radzisz, po posadzeniu były mikre, nie chciałam ich ruszać.

jata
10-08-2012, 09:18
W moich projektach jest zwykle dużo drzew, by zrównoważyć bryłę domu w krajobrazie.
Takich ogrodów z wąskimi rabatkami tylko pod płotem, jak planujesz u siebie, ja prawie nie projektuję.


Niestety mnie też coś takiego wyszło. Zupełnie jednak nie wiem, co ma z tym zrobić. Zrobić na środku wyspę z brzozami. Zrobić jakiś szpaler ze świerków serbskich.
Wygląda to tak
http://img812.imageshack.us/img812/7311/080820122078.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/812/080820122078.jpg/)

http://img692.imageshack.us/img692/752/080820122079.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/692/080820122079.jpg/)

http://img26.imageshack.us/img26/5185/080820122080.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/26/080820122080.jpg/)

http://img833.imageshack.us/img833/2636/080820122081.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/080820122081.jpg/)

http://img827.imageshack.us/img827/3580/dscn4266l.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/827/dscn4266l.jpg/)



Planuje na pewno po drugiej strony widocznej ścieżki zrobić rabatę, ale raczej nie z wysokich drzew, raczej cisy, piwonie, róże, może jeden kolumnowy buk, może bliżej tarasu przy skarpie katalpa.

Przy płocie mam posadzone od bramy (nieużywanej może być w zasadzie zakryta roślinością daglezje, świerki (północno wschodnia część mojej działki), dalej glediczije (4 małe wśród miskantów, na takim półwyspie, który będzie się zwiększał wśród miskantów, radziłam się wiosną w kwestii ich rozsadzenia), w rogu oprócz widocznej brzozy, są 3 małe dorenboos, dalej południowa część mojej działki to sosny.

Co być radziła zrobić z tym plackiem na środku??

anula302
10-08-2012, 10:14
Elfir czy mam rozumieć że zakupić jeden rodzaj ze zwisających, zaproponowanych przez Ciebie bylin i obsadzić brzeg , czy te byliny pomieszać w grupach? Czy ewentualnie na tym skalniaku kosodrzewina się zmieści?

anula302
10-08-2012, 11:15
Mam jeszcze jedną prośbę - mama mojego małżonka dostała w prezencie Berberys odmianę w pstrokate liście - ponieważ u niej za bardzo nic już się nie zmieści i działak raczej w półcieniu - proponuje abym posadziła go gdzieś u siebie. Teraz pytanie gdzie ? Czy w strefie oddzielającej teoretycznie jej posesję od naszej czy ewentualnie u mnie przy budynku po lewej stronie od rynny którą widać na zdjęciu wklejanym wcześniej. Doradźcie proszę coz tym fantem zrobić.

Elfir
10-08-2012, 12:09
Jata - Może wejdź językami rabat na środek trawnika. Możesz też podzielić trawnik na dwie częsci przecinającą go rabatą.

Elfir
10-08-2012, 12:12
Elfir czy mam rozumieć że zakupić jeden rodzaj ze zwisających, zaproponowanych przez Ciebie bylin i obsadzić brzeg , czy te byliny pomieszać w grupach? Czy ewentualnie na tym skalniaku kosodrzewina się zmieści?

Raczej posadź kilka grup po kilka sztuk. Możesz dołożyć też rogownicę kutnerowatą - też zimozielona.

Kosówki mają także miniaturowe odmiany o średnicy 30 cm w cięgu 10 lat.
Nie powiem, czy i co się zmieści, bo musiałabym to sobie rozrysować.
Narysuj sobie tę rabatę na papierze milimetrowym, sprawdz wielkości konkretnych odmian roślin na ibro lub stronie związku szkółkarskiego, wrysuj i zobaczysz dokładnie co się zmieści a co nie.

Berberys - jak ja mam ci powiedzieć, gdzie go umieścić? Przecież nie znam planu nasadzeń twojego ogrodu, oprócz pojedynczych rabat np. na froncie.
Tam gdzie będzie najlepiej wyglądał - to jedyna sensowna odpowiedź.
Berberysy dobrze komponują się z sosnami, brzozami, szczodrzeńcami, jałowcami, tawułą japońską, pięciornikiem. Zależnie od tego czy to mała odmiana czy duża, sadzi się ją w dużych grupach lub pojedynczo (ewentualnie po kilka sztuk w grupie).

jata
10-08-2012, 17:15
Jata - Możesz też podzielić trawnik na dwie częsci przecinającą go rabatą.

Ten pomysł mi się podoba.

Widziałabym tą rabatę tu (narysowalam czarną kreską) Dodam jeszcze tą rabatę wokół ścieżki, więc powinno być ok.

http://img713.imageshack.us/img713/2636/080820122081.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/713/080820122081.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Poradź tylko, co byś widziała na takiej rabacie. Wysokie drzewa, iglaste, czy jakąś bylinówkę.

Wiem, że mam misz masz w ogrodzie, ale to wynika z tego, że najpierw sadziłam co popadnie byle tanie, stąd te świerki srebrzyste koło serbskich i jałowców chińskich i sosny. Potem weszłam na stronę ogrodowiska. A teraz znowu zafascynowana czytam blog megimoher. Myślę jednak, że jeśli chodzi o ten blog, to może jednak moje sosny nawet z żywopłotem z choiny oraz glediczje i trawy oraz brzózki podsadzone dereniami, jakoś by się zgodziły.

Dziękuję.

Elfir
10-08-2012, 18:10
a co byś powiedziala na takie przedzielenie ogrodu (ze ścieżkami z plastrów kamienia):

http://images37.fotosik.pl/1717/41f9ea2eb340b203.jpg

śmig_śmigalska
10-08-2012, 20:35
Anula:

Proponowałabym coś w ten deseń:
http://img208.imageshack.us/img208/6756/kuchniabj.jpg

Elfir, mam dwa pytania ;-))
czy mogłabyś sprecyzować, jaki gatunek cisa kolumnowego pasowałby do tej kompozycji (czy może być Hicksi? czy jakiś inny?
jaki gatunek cyprysika nutkajskiego miałaś na myśli?
PS. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Czytanie ponad 300 stron tego wątku to czysta przyjemność duchowa.
Pozdrawiam Ś-ś

Elfir
10-08-2012, 20:38
Hicksii nie jest klasycznie kolumnowy, jest szeroki. Kolumnowy jest np. Wojtek, Fastigiata.

Co do cyprysika to "cyprysik nutkajski" jest konkretną nazwą gatunku. Chyba ci chodziło o odmianę? To miałam na myśli coś w stylu: "Pendula", "Klippert", "Gloria Polonica"

jata
10-08-2012, 20:47
a co byś powiedziala na takie przedzielenie ogrodu (ze ścieżkami z plastrów kamienia):



Nieżle, rozumiem, że ma to być taki jakby kielich odchodzący od tej mojej ścieżki, połączony z małą wyspą kamiennymi plastrami. Mogłabyś zrobić rzut z góry. Dziękuję.
Boję się tylko, czy nie będzie trudno wokół czegoś takiego kosić.

Na suchą glinę, wapienną, co być radziła, żeby pasowało do tego co mam.

śmig_śmigalska
10-08-2012, 20:51
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Termin "odmiana" mi uciekł ;-) Który z tych dwóch cisów ma szybsze tempo wzrostu? Doszukałam się 3 rodzajów cisa Fastigiata : Aurea, Aureomarginata, Robusta. Życie laika botanicznego nie jest usłane różami... Który z nich pasowałby najlepiej. Czy cisom wystarczy nawożenie dolomitem, czy na ich dno sypnąć pobudowlanych resztek (wyczytałam, że lubią mocno zasadową ziemię)

Elfir
10-08-2012, 21:06
śmig - chyba Wojtek

Elfir
10-08-2012, 21:10
Mogłabyś zrobić rzut z góry.

No mogłabym, jakbym miała jakiś podkład, mapkę sytuacyjną.



Boję się tylko, czy nie będzie trudno wokół czegoś takiego kosić.

A jak kosisz wzdłuż rabat?



Na suchą glinę, wapienną, co być radziła, żeby pasowało do tego co mam.

Zajrzyj do wątku Zestawienia roślin :)

jata
10-08-2012, 21:36
. A jak kosisz wzdłuż rabat?

Tnę darń łopatką do cięcia trawników, mam taki rowek pomiędzy trawą a rabatą, która jest lekko wyżej i jadę jednym kółkiem kosiarki w tym rowiku. Widziałam problem w kamieniach i w kształcie - wywijasy utrudniają manewry kosiarką, dlatego pomysł z wcinaniem się rabatami w trawnik mniej mi się spodobał. Ale rozumiem, że coś za coś.


. Zajrzyj do wątku Zestawienia roślin :)

Znam go. Tylko, że z niego wynika - suche wapienne gliniaste gleby, że tylko z wyższych krzewów jałowce.


Myślałam raczej, że jak pokazałam zdjęcia, jak to już wygląda, to nasunie Ci się, co by tu konkretnie pasowało. No wiesz jakies konkretne zestawienie.

Ale dzięki. Mam czas na przemyślenia. Wiem, że u mnie rosną nieźle oprócz jałowców, świerki serbskie, sosny, glediczje, klon, brzoza. W cieniu rewelacyjnie rośnie cis.

Elfir
10-08-2012, 21:47
Jata - dla mnie opaska wokół rabat to podstawa :)

Ja nie mam wapiennej działki, więc nie jestem w stanie doradzić ci na podstawie własnych doświadczeń odpowiednich roślin. Zestawienie roślin zrobiłam na podstawie doświadczeń/opinii innych ludzi (dendrologów i szkółkarzy).

Na dodatek twoje pytanie brzmiało "co bym widziała na rabacie". Ale musiałabyś najpierw mieć kształt lub jej wielkość.
Ja tobie wrysowałam brzozy pożyteczne (himalajskie), bo bardzo je lubię. Można je podsadzić cisem płożącym i dereniem

anula302
10-08-2012, 21:52
Raczej posadź kilka grup po kilka sztuk. Możesz dołożyć też rogownicę kutnerowatą - też zimozielona.

Kosówki mają także miniaturowe odmiany o średnicy 30 cm w cięgu 10 lat.
Nie powiem, czy i co się zmieści, bo musiałabym to sobie rozrysować.
Narysuj sobie tę rabatę na papierze milimetrowym, sprawdz wielkości konkretnych odmian roślin na ibro lub stronie związku szkółkarskiego, wrysuj i zobaczysz dokładnie co się zmieści a co nie.

Berberys - jak ja mam ci powiedzieć, gdzie go umieścić? Przecież nie znam planu nasadzeń twojego ogrodu, oprócz pojedynczych rabat np. na froncie.
Tam gdzie będzie najlepiej wyglądał - to jedyna sensowna odpowiedź.
Berberysy dobrze komponują się z sosnami, brzozami, szczodrzeńcami, jałowcami, tawułą japońską, pięciornikiem. Zależnie od tego czy to mała odmiana czy duża, sadzi się ją w dużych grupach lub pojedynczo (ewentualnie po kilka sztuk w grupie).

Odpuszczę sobie jednal tę kosodrzewinę bo nie pamiętam nazwy tej która rośnie w ogródku a nie chcę ryzykować że zbyt szybko mi się rozrośnie. Dla Berberysa znalazłam już miejsce - na końcu ścieżki do śmietnika posadziłam Tuję Smaragd - bo swego czasu mąż mnie uraczył kilkoma dodatkowymi drzewkami z marketu :-) - i myślę że w sąsiedztwie Berberys będzie wyglądał ok, w tle będzie widać Już spore Swierki COnica mojej teściowej.
Elfir mam jeszcze pyatnie co ewentualnie będzie pasowało do wierzby Haruko tzn tej z różowymi końcami. Muszę ją przesadzić na wiosnę a teraz ewentualnie mogę zasadzić roślinki które będą jej sąsiadkami na rabacie. Rabata będzie mniej więcej taka jak ta przy tarasie z tym że słońce już na niej nie jest latem takie palące bo grusza rzuca lekki cień.

anula302
10-08-2012, 21:55
Elfir, mam dwa pytania ;-))
czy mogłabyś sprecyzować, jaki gatunek cisa kolumnowego pasowałby do tej kompozycji (czy może być Hicksi? czy jakiś inny?
jaki gatunek cyprysika nutkajskiego miałaś na myśli?
PS. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Czytanie ponad 300 stron tego wątku to czysta przyjemność duchowa.
Pozdrawiam Ś-ś

Cieszę się że ktoś korzysta z pomysłu podrzuconego mi przez Elfir. Ja niestety prawej strony ogrodu i częśći vis a vis tarasu dłuugo jeszcze nie będę mogła zagospodarować. :-((((((((((((

jata
10-08-2012, 21:56
Jata - dla mnie opaska wokół rabat to podstawa :)

Opaski mi się wybitnie nie podobają, wprowadzają sztuczność. Poza tym wg mnie (a wiem bo takie coś mam w 2 miejscach) nie ułatwiają koszenia.

Może ja nie mam eleganckich kancików, bo i nie mam trawnika, tylko koszoną łąkę, ale wg mnie są najlepsze.

Elfir
10-08-2012, 21:59
Elfir mam jeszcze pyatnie co ewentualnie będzie pasowało do wierzby Haruko tzn tej z różowymi końcami. Muszę ją przesadzić na wiosnę a teraz ewentualnie mogę zasadzić roślinki które będą jej sąsiadkami na rabacie. Rabata będzie mniej więcej taka jak ta przy tarasie z tym że słońce już na niej nie jest latem takie palące bo grusza rzuca lekki cień.

Powinna dostać dość ciemne tło. Dobrze wyglądałabym np. z kulistymi żywotnikami i kosaćcem syberyjskim.

Elfir
10-08-2012, 22:03
jata - może opaski są za wąskie lub wystają ponad krawędz trawnika albo masz za bardzo pofalowany brzeg?
Zasadniczo, jak sa rośliny okrywowe to zasłaniają kostkę na opasce.

julieta
10-08-2012, 23:04
W maju kupiłam szczepionego klona "Brilantissimum", by posadzić go w pojemnik/donicę (na taras). Szkółkarz zaznaczył, że powinnam go posadzić tak, by poziom ziemi był ok. 15 cm powyżej, niż w donicy, czyli głębiej niż rósł do tej pory w doniczce. Upewniłam się, co do porady, bo zawsze słyszałam i czytałam, że rośliny z pojemników sadzi sie na tym samym poziomie, na jakim rosły dotychczas. Zrobiłam, jak radził, ale do tej pory biję się z myślami. Ostatnio oglądałam "Maje w ogrodzie" i tam pokazano problem z katalpą, która zaczęła chorować. Okazało się, że wieloletnie już drzewo zostało posadzone za głęboko i szyjka korzeniowa zaczęła gnić, a drzewo chorować. W tej chwili nic złego z klonem się nie dzieje, wręcz przeciwnie, ostatnio wypuścił nowe liscie (a może, to zły objaw o tej porze roku?).
Co robić? Zostawić czy po zrzuceniu liści odkopać i posadzić na nowo?

Elfir
10-08-2012, 23:20
To był szkółkarz czy sprzedawca w centrum ogrodniczym?

julieta
10-08-2012, 23:40
Hm, trudno określić, bo jest to w jakimś sensie centrum ogrodnicze , ale i szkółka z wieloletnim doświadczeniem. A może jednak odwrotnie: centrum z wieloletnim doświadczeniem, ale nie mam pojęcia czy też sami zajmują się produkcją. Tak czy siak do tej pory nie miałam żadnych zastrzeżeń, aż do tej mocno zastanawiającej mnie info.
Coś czuje, ze dałam plamę ...

Elfir
11-08-2012, 00:08
centrum ogrodnicze może mieć sprzedawców sezonowych, nie mających nic wspólnego z ogrodnictwem, stąd moje pytanie. W szkółce najczęsciej sprzedaja stali pracownicy szkółki.
Na razie rośnie, więc nie ma co szaleć.

magdajusz
11-08-2012, 09:18
Elfir :-)

Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie odnośnie odmian bukszpana.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tym razem chciałam zapytać o zimowanie Różaneczników. Mam kilka sztuk posadzonych w tym i w zeszłym roku. Wszystkie krzewy przybrały w sezonie masę liści
i mają mnóstwo tych pękatych pąków (kwiatowych ,jak rozumiem?).
Nauczyłam się już ,że największym wrogiem zimozielonych roślin może być zimowe słońce.

Co mogę zrobić, żeby maksymalnie ochronić je przed skutkami zimy ,a tym samym doczekać się bujnego kwitnienia w przyszłym roku? :-)
Czy takie kaptury z białej włókniny pomogłyby ?

---------------------------------------------------------------------------

Jeszcze jedno pytanko: zawsze bardzo podobała mi się tzw. Wierzba płacząca. Duże drzewo.
Czy są może odmiany np. szczepione tej wierzby? Żeby nie zarosła mi pół ogródka w przyszłości;-)

Czy może jest jakiś inny sposób na utrzymanie "w ryzach" tego dużego drzewa? Przez odpowiednie przycinanie?

AVOKADO
11-08-2012, 09:52
witam
mam pytanie odnośnie kwitnienia ozdobnego słonecznika-wieloletniego. mianowicie wytwarza wiele pąków ale tylk niektóre rozkwitają, reszta robi się jakby ususzona , zwiędnięta, ciemnieje. szkoda bo te na początku kwitły wyglądały pięknie wśród lawędy....

Elfir
11-08-2012, 12:11
Tym razem chciałam zapytać o zimowanie Różaneczników. Mam kilka sztuk posadzonych w tym i w zeszłym roku. Wszystkie krzewy przybrały w sezonie masę liści

Różaneczniki powinny być sadzone w miejsach półcienistych i cienistych. Jeśli nie masz jeszcze takowego (bo np. drzewka są małe) to możesz porobić namioty z bialej włókniny ogrodniczej na zimę. Włóknina nie powinna dotykać liści (bo mogą się zaparzać). Namioty tylko, gdy temperatury beda naprawdę niskie - póki ziemia jest niezamarznięta, rośliny sobie poradzą. Gdy jest odwilż i ziemia jest miękka, bezwzględnie zdejmować.
Ale przede wszystkim: BARDZO GRUBA WARSTWA ŚCIÓŁKI: kora, szyszki, liście, igliwie. M.in. opóźni zamarzanie ziemi.



Jeszcze jedno pytanko: zawsze bardzo podobała mi się tzw. Wierzba płacząca. Duże drzewo.
Czy są może odmiany np. szczepione tej wierzby? Żeby nie zarosła mi pół ogródka w przyszłości;-)


Można ciąć (jak każda wierzba rośnie jak głupia), ale wówczas niszczysz pokrój, który ci się podoba. Ta wierzba nie ma "miniaturowych" odmian. Najbliższa płacząca forma to wierzba iwa "Kilimarnock", wierzba całolistna "Pendula"

Elfir
11-08-2012, 12:14
mam pytanie odnośnie kwitnienia ozdobnego słonecznika-wieloletniego. mianowicie wytwarza wiele pąków ale tylk niektóre rozkwitają, reszta robi się jakby ususzona , zwiędnięta, ciemnieje. szkoda bo te na początku kwitły wyglądały pięknie wśród lawędy....


Słonecznik - czyli topinambur czy słoneczniczek szorstki?
Jakie stanowisko? Gleba?
Może porażenie szarą pleśnią?

ngel
11-08-2012, 16:50
Elfir mam zagwozdkę (jak zwykle) - potrzebuję zasłonić niezbyt piękny murek. Potrzebuję wsadzić coś co będzie spływało z góry i zasłoni ów murek. Zastanawiam się czy któreś pnącze jeśli nie będzie miało podór będzie rosło w dół? Stanowisko bardzo słoneczne, wietrzne.
Myślałam też może o clematisie tym rabatowym- czy jak on się zwie- ten który się płoży po ziemi a nie czepia i nie rośnie w górę...
Chyba, że masz jakiś inny pomysł na zasłonięcie takiego murku?

Elfir
11-08-2012, 17:21
każde pnącze będzie spadać z murka, jak nie będzie miało podpory.
Zimozielona może być trzmielina, bluszcz.

http://www.aberdeengardening.co.uk/diary/wp-content/uploads/2011/04/Euonymus-fortunei-Silver-Queen.jpg

Nie wiem jaki to konkretnie murek - wysokość, nasłonecznienie, rola którą pełni.

asiulek123
11-08-2012, 18:24
Elfir, czy trzmielina Fortune'a posadzona na agrowłókninie ma szanse jakoś się rozrastać czy koniecznie powinnam ją wyciągnąć spod niej?

Drugie pytanie dotyczy rh? Zaczęły mu się troszkę zwijać listki ale generalnie ma przyrosty zielone, czy tak ma być?

Elfir
11-08-2012, 19:34
Trzmielina na włoknine będzie przyrastać, ale się nie ukorzenią jej gałązki.

Różanecznik nie powinen zwijać liści. Obejrzyj czy nie ma szkodnika. Albo czy nie rośnie w pełnym słońcu?

duduś
12-08-2012, 12:51
Witam ponownie Eklfir - mam pytanie takiej natury :'
_ " na moich nowych azaliach na liściach pojawił się biały nalot -taki jakby mechowy -- czy to jakaś choroba ?- jeżeli grzyb to zastosować można taki sam środek jak na róże czy do azali jest coś innego ?"
- "czy juka rozrasta się podziemnymi kłączami ? bo dałąm pod nią agrowłókninę a także pod festuca ovina - czy to błą d?
dziękuję

julieta
12-08-2012, 14:14
centrum ogrodnicze może mieć sprzedawców sezonowych, nie mających nic wspólnego z ogrodnictwem, stąd moje pytanie. W szkółce najczęsciej sprzedaja stali pracownicy szkółki.
Na razie rośnie, więc nie ma co szaleć.

To NA PEWNO był stały pracownik centrum/szkółki.
No, dobrze w takim razie zostawiam. Boję się jednak, że jeśli zasadziłam go zupełnie niezgodnie z zasadami, to w pewnym momencie może się okazać, że jest za późno ...
W takim razie wcale nie jest takie pewne, że jak za głęboko, to na pewno choroba i zagłada?
Aha, pojemnik ma gabaryty 50x50, można określić jak długo będzie mógł w nim rosnąć ? Po czym poznam, ze czas na większy?

Elfir
12-08-2012, 14:54
_ " na moich nowych azaliach na liściach pojawił się biały nalot -taki jakby mechowy -- czy to jakaś choroba ?- jeżeli grzyb to zastosować można taki sam środek jak na róże czy do azali jest coś innego ?"

Nalot jak mączniak prawdziwy?
opryskaj którymś do wyboru: Score 250 EC, Discus 500 WG, Nimrod 250 EC, Saprol 190 EC lub preparatami biologicznymi: Biosept 33 SL lub Bioczos BR.



- "czy juka rozrasta się podziemnymi kłączami ? bo dałąm pod nią agrowłókninę a także pod festuca ovina - czy to błą d?


nie, one rosną kępowo.

Elfir
12-08-2012, 15:16
W takim razie wcale nie jest takie pewne, że jak za głęboko, to na pewno choroba i zagłada?
Aha, pojemnik ma gabaryty 50x50, można określić jak długo będzie mógł w nim rosnąć ? Po czym poznam, ze czas na większy?

Niektóre rośliny sa bardziej wrażliwe inne mniej. Poza tym ziemia też z czasem nieco osiądzie. Ta wiśnia to duża roslina. Jak będzie miała za małą doniczkę to będzie miała słabszy przyrost, woda będzie bardzo szybko przeciekać przez donicę, korzenie będa na wierzchu.

Niureczka
12-08-2012, 16:43
[QUOTE=Elfir;5487378]Jata - dla mnie opaska wokół rabat to podstawa :)




Elfir, a czy mogłabyś powiedzieć jak zrobić taką opaskę? Temat od dawna nurtuje mnie i męża. Chcemy oddzielić wrzosowisko oraz thuje podsypane korą od trawnika tak aby się lepiej kosiło ale nie wiemy jak to zrobić. Jakiś dołek pomiędzy dwoma częściami?? Mieliśmy takie plastikowe opaski ale nie zdały egzaminu, wkrótce zostały zniszczone podczas koszenia/wykaszania.

asiulek123
12-08-2012, 20:02
Mój rh wygląda tak jak na fotce, nie znalazłam żadnych szkodników ani innych objawów choroby. Rh rośnie raczej na słońcu ale pod żywopłotem więc ma po południu troszkę cienia. Dziś podlałam go substralem do rh, może coś pomoże.

Mam jeszcze kilka pytań

- czy oprysk karate zeon na przędziorka, po którym lunął deszcz ( jakieś 40 min po ) się nie liczy? nie mogę tego znaleźć w necie :(

- czy takie zasuszone od dołu źdźbła trawy oznaczają coś złego? Ona kwitnie obecnie i wydawało się, że ma się dobrze. Do tego ciągle pada więc dziwne aby usychała.
- Na listkach wierzby hakuro zauważyłam dziwne plamy ( już gdy ją zakupiłam były) ale ma ona ładne przyrosty pomimo drastycznego cięcia więc myślałam, ze wszystko z nią w porządku. Czy to normalne?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

SKula
12-08-2012, 21:40
Elfirko - proszę wpadnij do mnie na trzy szybkie pytanka :)

pestka56
12-08-2012, 22:21
Mój rh wygląda tak jak na fotce, nie znalazłam żadnych szkodników ani innych objawów choroby. Rh rośnie raczej na słońcu ale pod żywopłotem więc ma po południu troszkę cienia. Dziś podlałam go substralem do rh, może coś pomoże.

Mam jeszcze kilka pytań

- czy oprysk karate zeon na przędziorka, po którym lunął deszcz ( jakieś 40 min po ) się nie liczy? nie mogę tego znaleźć w necie :(

- czy takie zasuszone od dołu źdźbła trawy oznaczają coś złego? Ona kwitnie obecnie i wydawało się, że ma się dobrze. Do tego ciągle pada więc dziwne aby usychała.
- Na listkach wierzby hakuro zauważyłam dziwne plamy ( już gdy ją zakupiłam były) ale ma ona ładne przyrosty pomimo drastycznego cięcia więc myślałam, ze wszystko z nią w porządku. Czy to normalne?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Asiulek,
ta trawa jest pancerna. Nic jej nie będzie. U mnie rośnie w dwóch miejscach: w pełnym słońcu i pod rozłożystą wierzbą płaczącą. Ta pod wierzbą lubi sobie tak właśnie przysychać, ale widać jej to nie szkodzi, bo co roku mam jej trochę więcej.
Hakuro Nishiki jeśli nie czernieją jej gałązki, najprawdopodobniej złapała jakiegoś mniej szkodliwego grzyba. To im się często zdarza przy wilgotnej i ciepłej pogodzie. Moja w pierwszym roku po posadzeniu straciła prawie wszystkie listki. Nawet jej nie pryskałam tylko przycinałam. One lubią cięcie i odwdzięczają się ładnym zagęszczaniem i mnóstwem tych bladoróżowych listków.
Karate jest kontaktowy, więc jeśli dokładnie opryskałaś to zadziałał.

Elfir
13-08-2012, 01:37
[QUOTE=Elfir;5487378]
Elfir, a czy mogłabyś powiedzieć jak zrobić taką opaskę?

jak krawężnik chodnika, przy czym poziom kostki musi być równo z trawnikiem a rabat nieco niżej.

Elfir
13-08-2012, 01:41
Mój rh wygląda tak jak na fotce, nie znalazłam żadnych szkodników ani innych objawów choroby.

Na fotce nie widzę zwiniętych liści. Normalny, zdrowy okaz.
Nawóz to nie jest remedium na problemy.


Oprysk przed deszczem jest mało skuteczny ale 40 min powinno zadziałać

Ta trawa (mozga trzcinowata) to ma tak naturalnie.

Wierzba chyba jest delikatnie popalona przez słońce