PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania do Elfir - forumowej ogrodniczki



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

Elfir
02-07-2013, 13:04
ponawiam zapytanie odnośnie wisterii (glicynii) :(

Odpowiedź brzmi - taka odmiana nie istnieje.
Chyba, że przejedziesz się po okolicy i u kogoś zobaczysz, to można wziąć szczepkę.

yuka
02-07-2013, 13:41
Elfir, czy na podstawie tej fotki jesteś w stanie powiedzieć, co jest mojej katalpie?

http://i42.tinypic.com/9k5emt.jpg

Takie liście są na jednej stronie, takiej najbardziej narażonej na wiatr, ale też na jednej gałązce zupełnie w środku drzewa.

Elfir
02-07-2013, 14:14
wygląda na żerowanie szkodnika, być może przędziorka.

Wytnij gałązkę i już.

nitubaga
02-07-2013, 18:35
Nicol, napisz dokładnie o co Ci chodzi z tą trawą? Podoba Ci się i chcesz mieć taką u siebie?

Jak byś określiła jaką masz ziemię i co chcesz od trawnika, to Elfir na pewno dobrze doradzi. Bo tak to samo gdybanie :cool:

Ja mogę Ci doradzić mieszankę trawy, którą od 2 sezonów dosiewam u siebie. Ma fajne cienkie źdźbła, bardzo ładnie i szybko się zagęszcza, ale rośnie w wzwyż dość wolno. W każdym razie dużo wolniej niż ta, którą wysiałam wcześniej, więc kosi się ją rzadziej. Nie boi się też cienia pod Wierzbami płaczącymi.
Wybrałam ją tu http://www.barenbrug.pl/polska/PL/sport-i-rekreacja_3166.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.barenbrug.pl%2 Fpolska%2FPL%2Fsport-i-rekreacja_3166.php)

Przepraszam jełsi uraziłam, ale to było w odruchu.

By się nieco poprawić powiem, że mam posianą trawe barenbrug sport (producent z linku). Ma 5 sezonów i powiem szczerze, że jest nie do zdarcia. Jedyne co to długotrwałe upały bez podlewania dają jej rade, ale to dotyczy każdej trawy. Podłoże mam gliniaste ciężkie i dwoje biegających dziecek :)

pestka56
03-07-2013, 12:21
Przepraszam jełsi uraziłam, ale to było w odruchu.

By się nieco poprawić powiem, że mam posianą trawe barenbrug sport (producent z linku). Ma 5 sezonów i powiem szczerze, że jest nie do zdarcia. Jedyne co to długotrwałe upały bez podlewania dają jej rade, ale to dotyczy każdej trawy. Podłoże mam gliniaste ciężkie i dwoje biegających dziecek :)

Chyba się zgubiłam :confused:

Nitubaga, czy ja napisałam coś nie tak? Nie było to moim zamiarem. Przepraszam za wprowadzenie zamieszania.

Cieszę się, że o mieszankach traw z Barenbrug mamy to samo zdanie :yes:

TAR
03-07-2013, 12:24
niestety barenbrugowi daje minusa zas plusa zwyklej geolii

pestka56
03-07-2013, 12:39
Tar, może źle dobrałaś tę mieszankę?

TAR
03-07-2013, 12:56
i jedna i druga universalna mieszanka, oba miejsca wysiewu identyczna ziemia i warunki nalonecznienia/zacienienia. ale trawa mi ryra tak naprawde i tak bym chciala ja zredukowac do minimum.

pestka56
03-07-2013, 13:57
Redukuj. Ja robię to samo. Za dużo roboty.

Andzia84
03-07-2013, 15:46
Hej Elfir, bardzo dziękuję Ci za wcześniejszą pomoc. Nie mogłam napisać wcześniej bo mały wydłubał mi wszystkie klawisze z laptopa i dopiero wczoraj znalazłam czas na włożenie ich :D Odnośnie fotki budlei-rzeczywiście jest marna, ale teraz rusza powoli ze wzrostem. Niestety deszcze wszystko u mnie zastopowały i zielna sadzonka z tej samej budlei wyglada o niebo lepiej niż ta wsadzona wczesną wiosną w ziemię. I tu moje pytanie-czy taką sadzonkę, którą teraz trzymam w donicy i która pięknie rośnie powinnam wysadzić do ziemi jesienią czy wiosną? A jesli wiosną to czy powinnam ją jakoś specjalnie przyciąć lub przenieść zimą np do zimnego,ale zawsze z dodatnią temperaturą garażu?
I jeszcze jedno-ponieważ dużą część moich roślin zaatakowały grzybole-np iwę rdza, młodziutkie jabłoneczki też mają brązowe krawędzie liści i zasychają i nawet berberys choruje (i nie są to owady na pewno) to czy środkami takimi jak topsin, antracol i amistar najlepiej jest pryskać rośliny wieczorem czy w dzień w słońcu? Pytam bo to wszystko młodziutkie, tegoroczne rośliny (no poza berberysem).
I jeszcze jedno pytanie_przytargałam na działkę z rumowiska jakiegoś rozbiórkowego przy nasypie kolejowym krzak, który najbardziej przypomina mi budleję, czy możesz mi powiedzieć co to jest? Na tym gruzowisku rośnie tego pełno-zajmują z 500 m2. Dobrze nie widać, ale listtki są postrzępione na brzegach. Na tym ostatnim zdjęciu krzak lekko przywiądł, ale jak się nie przyjmie to pójdę po to jesienią, a jak to budleja to chyba lepiej będzie przesadzić to wiosną?

Elfir
03-07-2013, 16:30
posadz sadzonkę jak najszybciej do gruntu (jeśli ma korzenie) a na zimę porządnie okryj.
Jakbyś miała zimować w doniczce to oczywiście w chłodnym.

Na zdjeciu trochę wygląda jak tawuła nibywierzbolistna lub wierzbolistna, ale zdjęcia trochę niewyraźne.

Jak jest choroba to oczywiście pryskać jak najszybciej!

yuka
03-07-2013, 16:52
wygląda na żerowanie szkodnika, być może przędziorka.

Wytnij gałązkę i już.
Dziękuję:D

Turlututu
03-07-2013, 18:41
A jak sie pozbyc grzybow z trawnika. Trawka swiezo wysiana w kwietniu i jeszcze dobrze niezakorzeniona. Dzis wyrwalismy wszystkie cholery ale one rosna jak grzyby po deszczu :mad:
I jeszcze na posadzonym zywoplocie z grabow mamy od spodu lisci biale muszki. Psikamiy to juz od miesiaca czyms na mszyce, ale niewiele to daje. Moze jakies wskazowki jak czesto nalezy pryskac albo co poprawic?
Wracajac do pytanie dodaje zdjecia:

Grzyby: na takie okazy Topcin sobie tez poradzi i nie wypali trawy?
https://lh5.googleusercontent.com/-q0kPlyDtRTk/UdRTRVKrctI/AAAAAAAABWM/awhsh828EN4/s912/P1020662.JPG

I szkodniki na grabach:
https://lh4.googleusercontent.com/-0P0sVnLroXk/UdRTUj8J6OI/AAAAAAAABWk/J8-xDjHwZiQ/s912/P1020671.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-7qyyS8Ea76c/UdRTSxTnLmI/AAAAAAAABWY/RT6SCcd-Hvs/s912/P1020664.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-EqHec6sWFRs/UdRTTGp4hEI/AAAAAAAABWc/q2VtG1W4l5E/s512/P1020667.JPG

Elfir
03-07-2013, 19:46
topsin dlaczego miałby popalić trawę?

To sa liście buku a nie grabu. I to jest mszyca zdobniczka bukowa. Topsin jest środkiem grzybobójczym więc na pewno na mszyce nie poradzi, bo mszyca nie grzyb :)

Uschnięcie buku może mieć różne przyczyny, na pewno nie mszycę.
Nie wiem po co on jesczze stoi? Żeby zakażać sąsiednie rośliny? Natychmiast wywalić.

Turlututu
03-07-2013, 20:03
A jak czesto mamy trawy tym topsinem pryskac?

Na drzewkach siedzi wszystkich ta mszyca. Pryskamy juz od miesiaca, ale guzik to daje. Ale drzewka uschly te, ktore mszyca najbardziej zaatakowala. U sasiadow tez

Elfir
03-07-2013, 21:17
raz popsikaj, odczekaj z tydzień, mocno wygrab i zobacz czy będzie odrastać.

A czym psikasz buki? Bo może starczy zmienić srodek?

Andzia84
03-07-2013, 22:26
A jak czesto mamy trawy tym topsinem pryskac?

Na drzewkach siedzi wszystkich ta mszyca. Pryskamy juz od miesiaca, ale guzik to daje. Ale drzewka uschly te, ktore mszyca najbardziej zaatakowala. U sasiadow tez

Turlututu - dla mnie na mszyce najlepszym preparatem jest Karate Zeon, tylko trzeba porządnie wszystko opryskać

A grzybki - po co masz likwidować? lepiej dodaj do jajecznicy ;) To są na moje oko-twardzioszki-czyli po teściowemu pincowotki czyli smaczne grzybki jadalne :)

Andzia84
03-07-2013, 22:42
Elfir Dziękuję za pomoc, rzeczywiście ten mój krzak przypomina tę tawułę wierzbolistną z tą różnicą, że ma całkowicie białe kwiaty. W internecie jest informacja tylko o czerwonych lub różowych. Czy białe kwiaty mogą być wynikiem rosnięcia w cieniu czy też może to jest taka odmiana? Cała reszta się zgadza-od kształtu liści i ich wybarwienia i ułożenia przez kształt pąków po kolor gałązek. Nie mogę zrobić lepszej fotki bo pożyczyłam aparat :(

I jeszcze jedno małe pytanie-czy na mojej dosyć ciężkiej, gliniastej ziemi mogę stosować pod rośliny korę sosnową? Chodzi mi tylko o niewielkie koła wokół drzewek -nie o całe rabaty. Czy taka kora nie będzie w znacznym stopniu utrzymywać wilgoci podczas długotrwałych deszczy? I czy ewentualnie korę mogłabym zastąpić trocinami brzozowymi? Czy nie zrobi się z nich po jednym sezonie pulpa nieprzepuszczajaca powietrza?

Elfir
03-07-2013, 23:01
a dlaczego ściólkowanie kora miałoby w czymś przeszkadzać? Kora się rozklada i tworzy próchnicę a próchnica rozluźnia gliny.

Trociny do rozłożenia się potrzebują sporej dawki azotu - trzeba uzupełniać nawozami, bo inaczej zabraknie drzewom.

Grzyby w trawniku podkradają substancje odzywcze trawie a grzybnia może powodować zółknięcie trawy.

naberia
04-07-2013, 00:23
Drogi Elfirku, znowu przychodzę po pomoc!
Dwa tygodnie mnie w domu nie było, wracam i co zastaję w ogrodzie?
Świerki mi znowu chorują. A już się miały tak dobrze, dały nawet ładne przyrosty. Możesz podpowiedzieć co im jest? Żółkną im igły :( Czy to jakaś choroba? czy może za dużo deszczu/ za duża susza? (bo albo leje non stop albo znowu słońce pali, że idzie zdechnąć).

198843

Pada mi też buk tricolor zasadzony zeszłą jesienią. Uschnął? Podgryzło go co? słońce popaliły liście? Jak to sprawdzić? czy już po nim? (dodam, że ziemię mam ciężką, gliniastą)

198842

Przynajmniej wierzbie się warunki podobają, bo strasznie urosła. Jak krótko powinnam ją przyciąć?

198844

Mam też takie pytanie: co z robić ze świerkami (pospolite)? Jak były sadzone wydawało się, że odległości miedzy nimi są ok. Teraz już chyba mają ciasno. Przycinać je? czy wyciąć co drugą?

198841

Z góry dziękuję za pomoc!

grzegorz_si
04-07-2013, 09:45
Mam też takie pytanie: co z robić ze świerkami (pospolite)? Jak były sadzone wydawało się, że odległości miedzy nimi są ok. Teraz już chyba mają ciasno. Przycinać je? czy wyciąć co drugą?
Przepraszam, że się wtrącę: ja takie świerki (a nawet większe) przesadzałem końcem sierpnia, lub początkiem września i się przyjęły.
Grunt, to podlewanie po przesadzeniu.
Szkoda wycinać.

Amelia 2
04-07-2013, 13:36
a teraz podciąć szpadlem korzenie w promieniu ok. pół metra od pnia żeby namnożyły nowe młode to łatwiej się przyjmą, tylko nie wiem na pewno czy nie za późno na podcinanie ale lepiej późno niż wcale...;)

Elfir
04-07-2013, 22:21
Świerki mi znowu chorują. A już się miały tak dobrze, dały nawet ładne przyrosty.

Zalane korzenie lub przędziorki lub mszyce. Trzeba obejrzeć dokładnie.




Pada mi też buk tricolor zasadzony zeszłą jesienią.

Buki nie tolerują wahań poziomu wod gruntowych. Jak to jest u ciebie?



Przynajmniej wierzbie się warunki podobają, bo strasznie urosła. Jak krótko powinnam ją przyciąć?

Jak najbardziej można przycinać.




Mam też takie pytanie: co z robić ze świerkami (pospolite)? Jak były sadzone wydawało się, że odległości miedzy nimi są ok. Teraz już chyba mają ciasno. Przycinać je? czy wyciąć co drugą?
!

To miał być żywopłot? Czy to mają być solitery? Jak solitery to przerzedzić, powinny rosnąc min 2 m od siebie a nawet więcej.
Świerki też możesz strzyc w małe stożki.

bitter
04-07-2013, 23:02
Hej

Zachorowały mi jakiś czas temu thuje. Popryskałem topsinem 500 ale też dałem jakiś środek do podlewania na grzyba (nie pamietam nazwy) Jak na razie nic się nie dzieje. Chore pędy obciąłem. Ale zauważam w mojej wsi totalną plagę chorobową thuji i wszelakich jałowców. Co to może być? Czy to ten grzyb tak się rozprzestrzenia?

http://imageshack.us/a/img818/9990/ztda.jpg

naberia
04-07-2013, 23:14
Dzięki Elfir.

Czyli świerki serbskie opryskać i jak to nic nie da to znaczy, że problem tkwi w korzeniach, tak?

Jak sprawdzić poziom wód gruntowych? Nie wiem jak jest u nas... :/

A jak krótko przystrzyc tą wierzbę?

Co do świerków pospolitych, to nie wiem jak je prowadzić... Co radzisz? Co będzie łatwiejsze lub bardziej estetyczne?

Elfir
04-07-2013, 23:25
Hej

Zachorowały mi jakiś czas temu thuje. Popryskałem topsinem 500 ale też dałem jakiś środek do podlewania na grzyba (nie pamietam nazwy)

Skoro nic się nie dzieje to dobrze :)

Grzybów które wywołują żółknięcie igieł jest mnóstwo. Niektóre da się rozpoznać dopiero pod lupą (kształ skupisk z zarodnikami).
Dośc powszechnie występujący jest grzyb Phomopsis.

Elfir
04-07-2013, 23:28
Czyli świerki serbskie opryskać i jak to nic nie da to znaczy, że problem tkwi w korzeniach, tak?

Najpierw obejrzeć. Mszyce i przędziorki sa widoczne gołym okiem.



Jak sprawdzić poziom wód gruntowych? Nie wiem jak jest u nas... :/

A jak było w czasie kopania fundamentów? Podchodziła woda?
O wahaniach lustra wody można poczytać też w opinii geologicznej.



A jak krótko przystrzyc tą wierzbę?
Dowolnie - można o połowę, można mniej.



Co do świerków pospolitych, to nie wiem jak je prowadzić... Co radzisz? Co będzie łatwiejsze lub bardziej estetyczne?

najłatwiejsze będzie zostawienie ich samym sobie :)
To ty musisz określić jaka miała być ich rola w komozycji ogrodu.

naberia
04-07-2013, 23:54
Dziękuję Elfir. Grzegorz i Amelia - też Wam serdecznie dziękuję za rady.

A nie zagłuszą się nawzajem te świerki??? Wolałabym zawczasu coś zadziałać... Woda nam nie podchodziła do fundamentów podczas budowy. Więc raczej nie chodzi tu o wody gruntowe. Poza tym jesteśmy na górce (o ile to ma znacznie)... A może to nornica podgryzła korzenie? Czy mogę temu buczkowi jakoś pomóc?

bitter
05-07-2013, 21:45
Skoro nic się nie dzieje to dobrze :)

Grzybów które wywołują żółknięcie igieł jest mnóstwo. Niektóre da się rozpoznać dopiero pod lupą (kształ skupisk z zarodnikami).
Dośc powszechnie występujący jest grzyb Phomopsis.

Elfir podrążę temat, Nie chodzi mi o gatunek ale o to co się dzieje z tujami w całej miejscowości. Zapanowała plaga i szukam informacji co może byćtego przyczyną. Słyszałaś o takich rzeczach?

manhatan17
06-07-2013, 10:18
już nieaktualne...

Myometis
07-07-2013, 23:23
Elfir, jeśli pozwolisz zwrócę się o radę: na jesień tamtego roku zakładałam trawnik, a właściwie samozwaniec ogrodnik, który go totalnie spaprał i uciekł :( ziemia się pozapadała i zrobiły się góry doliny, sama trawa wzeszła słabo, jakiś Wimbledon to podobno był. Ogrodnik nie odbiera telefonu choć obiecał to poprawić więc muszę sobie jakoś dać radę sama. Plan jest taki: nawieźć na tę lichą trawę ziemię rozluźnioną piaskiem (mamy tu gliniastą) w miejsca gdzie są dziury i dosiać ten sam gatunek trawy. Czy plan jest dobry czy jakoś inaczej się do tego zabrać? trawnik jest też zachwaszczony (również skrzypem) proszę powiedz jak to ugryźć i czy da się to jeszcze jakoś uratować czy czeka mnie rujnowanie wszystkiego, przekopywanie itd? Czy da się wyprowadzić trawnik z chwastów czy przykryta ziemią trawa ma jeszcze jakieś szanse się odrodzić?
Nie wiem czy mam szukać specjalisty czy mogę jakoś podziałać sama...

pestka56
08-07-2013, 10:58
Elfir, jeśli pozwolisz zwrócę się o radę: na jesień tamtego roku zakładałam trawnik, a właściwie samozwaniec ogrodnik, który go totalnie spaprał i uciekł :( ziemia się pozapadała i zrobiły się góry doliny, sama trawa wzeszła słabo, jakiś Wimbledon to podobno był. Ogrodnik nie odbiera telefonu choć obiecał to poprawić więc muszę sobie jakoś dać radę sama. Plan jest taki: nawieźć na tę lichą trawę ziemię rozluźnioną piaskiem (mamy tu gliniastą) w miejsca gdzie są dziury i dosiać ten sam gatunek trawy. Czy plan jest dobry czy jakoś inaczej się do tego zabrać? trawnik jest też zachwaszczony (również skrzypem) proszę powiedz jak to ugryźć i czy da się to jeszcze jakoś uratować czy czeka mnie rujnowanie wszystkiego, przekopywanie itd? Czy da się wyprowadzić trawnik z chwastów czy przykryta ziemią trawa ma jeszcze jakieś szanse się odrodzić?
Nie wiem czy mam szukać specjalisty czy mogę jakoś podziałać sama...

Nie możesz tak po prostu nawieść ziemi w zapadliska. Będziesz miała w różnych miejscach różne podłoże. Trawa będzie rosla nierówno, bo nierówno będzie wada przesiąkała i w będzie potrzeba różnego nawożenia.
Poza tym jeśli nie odchwaścisz najpierw to z tego co przysypiesz nową warstwą wyrosną Ci chwasty, a nie trawnik.
Odchwaść całość, przekop i wyrównaj, potem nawieź ziemię i piasek na całość i znowu przekop z rodzimą ziemią. Potem odczekaj nie się troszkę uleży i uwałuj i jeśli potrzeba wyrównaj. potem możesz siać z dobrym skutkiem.
A nasiona kup u dobrego sprzedawcy. Ja zawsze polecam Barenbrug http://www.barenbrug.pl/polska/PL/sport-i-rekreacja_3166.php

Powodzenia :)

Pyxis
08-07-2013, 16:20
A ja jeszcze dopytam o moje brzozki. Zauwazylem, ze maja zolte listki. Zolkna te wewnatrz korony (mam wrazenie, ze to te ktore pierwsze sie pojawily wiosna). Czy to normalne czy cos "bierze" moje male brzozki? :)

Elfir
08-07-2013, 23:41
A nie zagłuszą się nawzajem te świerki?

W zywopłocie się nie zagłuszają :) Po prostu powstanie jeden szeroki świerk za jakiś czas, jak się nie będzie cięło.


Czy mogę temu buczkowi jakoś pomóc?

Jesli ma padnięte korzenie to nie.

Elfir
08-07-2013, 23:50
Elfir podrążę temat, Nie chodzi mi o gatunek ale o to co się dzieje z tujami w całej miejscowości. Zapanowała plaga i szukam informacji co może byćtego przyczyną. Słyszałaś o takich rzeczach?

susza lub nadmiar wody?
Na działkach pod Poznaniem też sporo brązowieje. Działki są na piasku, a w maju była susza.

Elfir
08-07-2013, 23:52
Nie wiem czy mam szukać specjalisty czy mogę jakoś podziałać sama...


Zasadniczo zepsuty trawnik nalezałoby założyć od nowa, zgodnie ze sztuką.

Trudno mi powiedzieć jakie będa efekty łatania i zasypywania dolinek. Najprawdpodobniej trawnik będzie miał placki - trawa będzie miała inny kolor i inaczej będzie rosła w dosypanych miejscach.

Skrzyp z trawnika mozna wyplewić w zasadzie ręcznie.

Elfir
08-07-2013, 23:53
A ja jeszcze dopytam o moje brzozki. Zauwazylem, ze maja zolte listki. Zolkna te wewnatrz korony (mam wrazenie, ze to te ktore pierwsze sie pojawily wiosna). Czy to normalne czy cos "bierze" moje male brzozki? :)

Pewnie jakiś grzyb - mają czarne plamki?
Jak nie jest to masowe, tylko pojedyncze, nie ma się co martwić.

Pyxis
09-07-2013, 00:02
Pewnie jakiś grzyb - mają czarne plamki?
Jak nie jest to masowe, tylko pojedyncze, nie ma się co martwić.

Plamki sprawdze. Listki sa calutkie zolte jak na jesieni. Jest ich moze po 10 szt na kazdym drzewku.

naberia
09-07-2013, 00:02
Dzięki Elfir.
A podpowiesz co robić - jak pielęgnować taki żywopłot, kiedy i jak przycinać świerki, żeby uzyskać mniej więcej taki efekt?:

199532

199533

Elfir
09-07-2013, 00:17
świerki sadzi się w linii pn-pd, by obydwie strony żywopłotu były dobrze oświetlone. Nic nie może go zacieniać.
Sadzisz świerki i zaczynasz przycinać jak mniej więcej zaczną osiągac docelową wielkosć. Przycinasz zawsze tylko młode, miękkie przyrosty. Na starych gałęziach słabo regenerują.

naberia
09-07-2013, 00:26
A kiedy te młode przyrosty przycinać? I czy tylko górę czy formować też jakoś przód?

Myometis
09-07-2013, 00:35
dzięki za odpowiedź. zryłabym cały trawnik od nowa, ale mi szkoda, bo mam już wszystko zagospodarowane... wyjścia są dwa, albo będzie średni trawnik i nie będzie mi szkoda jak wariuje na nim pies, albo kiedyś się wkurzę i każę jakiejś firmie zryć wszystko i zrobić od nowa.

IZA30
09-07-2013, 10:44
Elfirko,może doradzisz co mogłabym powiesić w tą zaznaczoną lukę na tarasie.Niestety po południu nie da się posiedzieć,bo właśnie z tamtej strony słońce daje czadu;) Myślałam o jakiejś rolecie np.bambusowa -dała by radę ?Nie mam pomysłu zupełnie na to :sick:

tu było zdjęcie

Myometis
09-07-2013, 13:18
oooo IZA a ja z innej beczki, masz takie meble jakie chcę kupić, wygodne są? polecasz je?

IZA30
09-07-2013, 13:50
oooo IZA a ja z innej beczki, masz takie meble jakie chcę kupić, wygodne są? polecasz je?

Jak najbardziej polecam!! Krzesła są meega wygodne,solidnie wykonane i bardzo ładnie się prezentują ;) Kupiłam je na zimowej wyprzedaży na allegro za bodajże 500 zł :D Szukałam kolorystycznie zestaw pasujący do okien w złotym dębie i wydaje mi się,ze wyszło fajnie.A to jeszcze zdjęcie z bliska :

tu było zdjecie

Myometis
09-07-2013, 14:53
dzięki IZA :hug: już zamówiłam, moje będą ciemne ;)

IZA30
09-07-2013, 14:58
dzięki IZA :hug: już zamówiłam, moje będą ciemne ;)


Bardzo dobra decyzja,pozdrawiam :D

greywolf
10-07-2013, 07:58
IZA30

w tej przestrzeni na tarasie znakomicie wyglądałaby lekka, ażurowa konstrukcja z desek, ułożonych horyzontalnie.

zobacz na tej stronie:
http://www.the-brick-house.com/category/after/page/15/

moim zdaniem rewelacyjnie to wygląda.

IZA30
10-07-2013, 08:50
IZA30

w tej przestrzeni na tarasie znakomicie wyglądałaby lekka, ażurowa konstrukcja z desek, ułożonych horyzontalnie.

zobacz na tej stronie:
http://www.the-brick-house.com/category/after/page/15/

moim zdaniem rewelacyjnie to wygląda.

Właśnie o czymś takim myślę!Moja pierwsza myśl to była coś takiego jak w tym projekcie : http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornel-ii-z-wiata-energo/

bitter
10-07-2013, 09:58
susza lub nadmiar wody?
Na działkach pod Poznaniem też sporo brązowieje. Działki są na piasku, a w maju była susza.


Piaski piaski ... nie pomyślałem że przyczyna może być tak prozaiczna ;-)

zyzolek
10-07-2013, 14:31
Na tuje: przysadzeniu podkład do iglaków, a potem podlewać konewką z nawozem np biopon co 2 tygodnie. Tak robię u siebie i zero problemu.

Elfir
10-07-2013, 23:47
A kiedy te młode przyrosty przycinać? I czy tylko górę czy formować też jakoś przód?

No kiedy są młode przyrosty - jesienią nie wyrastają tylko wiosną :) Czy zrobisz to na początku maja czy na końcu - nie ma znaczenia, byleby były miękkie, niezdrewniałe.
Przycina się z każdej strony - jak klasyczny żywopłot, pamiętając, że w przekroju żywopłot musi przypominac trapez (góra węzsza od dołu)

Elfir
10-07-2013, 23:51
Elfirko,może doradzisz co mogłabym powiesić w tą zaznaczoną lukę na tarasie.Niestety po południu nie da się posiedzieć,bo właśnie z tamtej strony słońce daje czadu;) Myślałam o jakiejś rolecie np.bambusowa -dała by radę ?Nie mam pomysłu zupełnie na to :sick:

Mozna też postawić donicę z kratą oplecioną pnaczami - chociażby jednorocznymi - wilcem, nasturcją kanaryjską.
Mozna wstawić u góry drązek rozporowy i powiesić zasłonę z płótna żeglarskiego (dołem musiałaby być obciążona ołowianymi ciężarkami)
Mozna też posadzić niewysokie drzewo z szeroką koroną zaraz za tarasem.

naberia
11-07-2013, 00:23
Dzięki Elfir. Przyrosty długo rosną, dlatego nie wiedziałam do kiedy można ciąć :) Czyli teraz jest już za późno? (choć wydają mi się jeszcze miękkie).

A co poradzisz na chorą wierzbę Ivę? Ma taki żółty nalot na liściach.Rdza? Pryskać?

martaibartek
11-07-2013, 09:48
Elfir moja lawenda od dołu żółknie :( co może być tego przyczyną? zaznaczam, że rośnie od strony południowej i nie mam mokro. Obok niej rośnie róża która też od dołu żółknie i gubi liście- czy to możliwe żeby chorowały na to samo?

Elfir
11-07-2013, 18:46
Dzięki Elfir. Przyrosty długo rosną, dlatego nie wiedziałam do kiedy można ciąć :) Czyli teraz jest już za późno? (choć wydają mi się jeszcze miękkie).

A co poradzisz na chorą wierzbę Ivę? Ma taki żółty nalot na liściach.Rdza? Pryskać?

Przede wszystkim lepiej by nie zdrewniały.
Na wierzbnie z pewnością jest rdza i je sli nie chcesz jej stracić to lepiej pryskać :)

Elfir
11-07-2013, 18:46
Elfir moja lawenda od dołu żółknie :( co może być tego przyczyną? zaznaczam, że rośnie od strony południowej i nie mam mokro. Obok niej rośnie róża która też od dołu żółknie i gubi liście- czy to możliwe żeby chorowały na to samo?


Równie dobrze może być brak światła.
Lawenda zrzuca stare liście. Dlatego trzeba ją wiosną mono przycinać by odmłodzić.

skorlaje
11-07-2013, 19:41
Witaj Elfir,

Mam prośbę odnośnie trawnika, a właściwie szkodników w nim żerujących. Możesz polecić kogoś z Poznania kto przyjechałby na ogród i fachowym okiem zerknął co to może być?
Posialiśmy trawę prawie 5 tyg. temu, rośnie jakby chciała a nie mogła, zdecydowanie ładniej rosną chwasty :(
Wczoraj wieczorem zauważyliśmy w trawie pełno małych dziurek - takich jakby w ziemię wsadzić ołówek, gdzieniegdzie z maleńkimi kopczykami, pojawiło się ich pełno w jeden dzień, a trawa zaczyna żółknąć.
Ostatni tydzień po parę godzin na kolanach pieliłam i nie widziałam ani jednego małego żyjątka, a tu nagle w jeden dzień cała zgraja ???

Pomóż :)
Myślałam, że jak się skończy budowa, to już nic mnie do łez nie doprowadzi, ale to chyba dopiero początek problemów :(

Pyxis
11-07-2013, 21:27
Obejrzalem sobie listki na brzozkach. Na niektorych (tych starszych) pojawiaja sie ciemne plamy z zoltawa obwodka. Na tych juz calych zoltych jakos szczegolnie plamek zadnych nie namierzylem.
Poradza sobie, czy wspomoc je jakos?

Elfir
11-07-2013, 21:35
Mam prośbę odnośnie trawnika, a właściwie szkodników w nim żerujących.

Te dzurki to mogą być dzdzownice i zjawisko jest niezalezne od złego wzrostu trawy.
Jaka gleba w ogrodzie, jaki odczyn, jak przygotowałaś glebę? Jak pielęgnowałaś po posianiu (było sucho i goraco)?

Elfir
11-07-2013, 21:36
.
Poradza sobie, czy wspomoc je jakos?

Tu o chorobach i zwalczaniu:
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=144

skorlaje
11-07-2013, 21:46
Odczynu gleby nie badałam, nie myślałam, że to będzie potrzebne.
Przed posianiem trawy nawieźliśmy ok. 30 cm czarnej ziemi, którą sami przesialiśmy przez sita (oczko 1 x1 cm), aby nie było kamieni, potem wysypaliśmy Agrosil LR firmy Compo i zmieszaliśmy z ziemią, wałowanie, wyrównywanie itp.
Podlewamy 3 x dziennie po 10 min. na sekcję (6 sekcji). Niczym innym nie sypaliśmy, pielimy ręcznie : lebiodę, małe ilości perzu oraz głównie chwastnicę.
Deszcz dzisiaj był mega, ale ani jednej dżdżownicy nie widziałam!

Elfir
11-07-2013, 22:15
trawnik wymaga lekko kwaśnej gleby - stąd pytanie o odczyn.

Dziurki może też robić turkuć podjadek, ale to rzadkie zwierzę, więc nie pasuje, że dziurek jest pełno.
Czy żdzbła trawy wychodzą po pociągnięciu?

Może wklej zdjęcie jak to wygląda?

naberia
12-07-2013, 00:48
Elfir, czy Biosept na tą wierzbę wystarczy czy poprawić czymś jeszcze? Bioseptem można też róże pryskać?

mugatka
12-07-2013, 10:00
Elfir jak myślisz, co dolega moim przetacznikom ...
Jeszcze niedawno wyglądały tak:
http://imageshack.us/a/img4/3157/7p2l.jpg


Dziś wyglądają tak :(
Już przekwitają wiem że kwiatostany muszę zacząć wycinać ... ale te liście :(
Rosną na raczej suchej rabacie obok lawendy która ma się bardzo dobrze ... więc raczej nie chodzi o wilgotność, której przetaczniki ponoć nie lubią ...
jakiś grzyb ? coś z nich jeszcze będzie ?

sylwia&paweł
12-07-2013, 10:54
Pada mi też buk tricolor zasadzony zeszłą jesienią. Uschnął? Podgryzło go co? słońce popaliły liście? Jak to sprawdzić? czy już po nim? (dodam, że ziemię mam ciężką, gliniastą)

198842



Mam u siebie 3 buki, każdy innej odmiany. Rosną na jednej rabacie a więc maja te same warunki. O ile dawyck gold i purpurea mają się świetnie, tricolor choruje niemal od samego początku ( i tak 3 sezon :bash: )

skorlaje
12-07-2013, 12:42
Elfir,

dzięki za odpowiedź, sprawdzę ten odczyn ziemi. Trawy nie można podnieść, jak peruki - pewnie pytasz odnośnie pędraków chrabąszcza - podnieśliśmy wczoraj kawałek darni łopatą i nie widać żadnego robactwa nic a nic.
Opisywanie na forum myślę, że nie ma za bardzo sensu, bo to musi fachowiec zobaczyć i stąd był mój post czy kogoś takiego możesz polecić co to zna się na trawie najlepiej. Martwię się, bo trawa zaczyna żółknąć, a jeszcze parę dni temu była cudownie zieloniutka i ani jednego żółtego źdźbła, a teraz w miejscach gdzie wzeszła najlepiej i była najładniejsza zaczyna marnieć :(
ps oby to nie był turkuć podjadek, bo chyba wolałabym już dzikie węże! :)

naberia
13-07-2013, 00:46
Mam u siebie 3 buki, każdy innej odmiany. Rosną na jednej rabacie a więc maja te same warunki. O ile dawyck gold i purpurea mają się świetnie, tricolor choruje niemal od samego początku ( i tak 3 sezon :bash: )

Marne to pocieszenie :( A jakoś mu pomagasz? W sumie to i tak dobrze, że jeszcze żyje. A też mu usychają liście?
Zastanawiam się czy go nie podlać ukorzeniaczem??? może nornice zaatakowały mu korzonki i ten ukorzeniacz by mu jakoś pomógł?

k4
13-07-2013, 09:17
Witam
mam pytanie do Elfir:
jakie płożące roślinki można posadzić pod tujami? Nie chcę zaszkodzić tujom ani owym roslinkom.
pozdrawiam

dorota.k
13-07-2013, 15:31
Odczynu gleby nie badałam, nie myślałam, że to będzie potrzebne.
Przed posianiem trawy nawieźliśmy ok. 30 cm czarnej ziemi, którą sami przesialiśmy przez sita (oczko 1 x1 cm), aby nie było kamieni, potem wysypaliśmy Agrosil LR firmy Compo i zmieszaliśmy z ziemią, wałowanie, wyrównywanie itp.
Podlewamy 3 x dziennie po 10 min. na sekcję (6 sekcji). Niczym innym nie sypaliśmy, pielimy ręcznie : lebiodę, małe ilości perzu oraz głównie chwastnicę.
Deszcz dzisiaj był mega, ale ani jednej dżdżownicy nie widziałam!

Żółknięcie trawy przeważnie spowodowane jest tak prozaiczną przyczyną jak brak nawozu. Można zacząć się martwić, jeśli trawa żółknie pomimo nawożenia.
Nawadniać należy rzadziej, większymi dawkami.
Czerwiec to nie jest najlepszy termin na zakładanie trawnika.

Pyxis
13-07-2013, 19:42
W tym roku na wiosne posadzone z doniczek thuje "szmaragdy" (150 szt). Zauwazylem ostatnio na jakis 20% takie obsychanie jak na fotkach ponizej. Czy to cos groznego? Jakos mozna temu zaradzic? Jaki moze byc powod?

http://szkut.com/dom/t/Thuja01.jpg

http://szkut.com/dom/t/Thuja02.jpg

http://szkut.com/dom/t/Thuja03.jpg

Elfir
13-07-2013, 22:03
Elfir, czy Biosept na tą wierzbę wystarczy czy poprawić czymś jeszcze? Bioseptem można też róże pryskać?\

Biosept jest zapobiegawczy. jak choroba już jest to da się zwalczyć tylko chemią.

Elfir
13-07-2013, 22:05
Już przekwitają wiem że kwiatostany muszę zacząć wycinać ...

Pradowpodobnie szara pleśń.

Elfir
13-07-2013, 22:16
musi fachowiec zobaczyć

Kontakt na prv

Elfir
13-07-2013, 22:18
mam pytanie do Elfir:
jakie płożące roślinki można posadzić pod tujami? Nie chcę zaszkodzić tujom ani owym roslinkom.
pozdrawiam

Poziomkówkę, barwinka, pragnię syberyjską - w zasadzie wszystko można.

Elfir
13-07-2013, 22:19
Żółknięcie trawy przeważnie spowodowane jest tak prozaiczną przyczyną jak brak nawozu. Można zacząć się martwić, jeśli trawa żółknie pomimo nawożenia.
Nawadniać należy rzadziej, większymi dawkami.
Czerwiec to nie jest najlepszy termin na zakładanie trawnika.

Dorota - po miesiącu by zółkło?
Ziemia była nawożona przed siewem, jak wynika z postu.

Co do wody faktycznie bardzo dużo! Może trawnik jest utopiony?

Elfir
13-07-2013, 22:24
W tym roku na wiosne posadzone z doniczek thuje "szmaragdy" (150 szt). Zauwazylem ostatnio na jakis 20% takie obsychanie jak na fotkach ponizej. Czy to cos groznego? Jakos mozna temu zaradzic? Jaki moze byc powod?


Jakiś grzyb się przyplątał lub gdzieś mszyca żeruje. Z takich zdjęć nie zidentyfikuję jaka jest konkretnie przyczyna.
Jak mszyca to Confidor lub coś podobnego, jak grzyb to Topsin.

Jeszcze tylko pytanie - czy pod żwirem nie masz czasem agrowłókniny?

Pyxis
13-07-2013, 22:46
Jakiś grzyb się przyplątał lub gdzieś mszyca żeruje. Z takich zdjęć nie zidentyfikuję jaka jest konkretnie przyczyna.
Jak mszyca to Confidor lub coś podobnego, jak grzyb to Topsin.

Jeszcze tylko pytanie - czy pod żwirem nie masz czasem agrowłókniny?

Jakich zdjec potrzebujesz? Jesli zblizenia, to zrobie Ci makrofotograficzne. Nie ma problemu.

Pod kamieniami jest taka tkanina z tworzywa. Czarna, cos jak worki. Pleciona z takich cieniutkich paseczkow.

naberia
13-07-2013, 22:47
\

Biosept jest zapobiegawczy. jak choroba już jest to da się zwalczyć tylko chemią.

Ale właśnie jaką chemią? Podpowiesz konkretny preparat?

Elfir
13-07-2013, 23:16
Pod kamieniami jest taka tkanina z tworzywa. Czarna, cos jak worki. Pleciona z takich cieniutkich paseczkow.

No to ona może być przyczyną. Brak wymiany gazowej, nadmierny rozwój plesni w glebie.
To, co położyłaś to nawet nie jest agrowłóknina, tylko coś gorszego.

Pyxis
13-07-2013, 23:16
Tu masz jeszcze powiekszenie z oststniej fotki. Jesli bedzie trzeba, to Ci zrobie jutro pojedyncz luske :)

http://szkut.com/dom/t/Thuja04.jpg

Uda sie cos wiecej powiedziec?

Elfir
13-07-2013, 23:18
Ale właśnie jaką chemią? Podpowiesz konkretny preparat?

W sumie to otworzę google, wpisze rdza i zobaczę to wypadnie :) Np. "Falcon"
Nie uczę się nazw preparatów na pamięć, tym bardziej, że co roku dochodzą nowe a stare preparaty sa wycofywane z rynku.

Pyxis
13-07-2013, 23:21
No to ona może być przyczyną. Brak wymiany gazowej, nadmierny rozwój plesni w glebie.
To, co położyłaś to nawet nie jest agrowłóknina, tylko coś gorszego.

Nazywa sie toto "agrotkanina ogrodnicza". Myslalem, ze wlasnie to takich celow zostala stworzona jak sciolkowanie gleby pod roslinami.

200540

PS. Zobacz powiekszenie fotki thujki 2 posty wyzej.

Elfir
13-07-2013, 23:39
agrowłóknina wygląda tak:
http://hiperogloszenia.pl/x-pl/inz/100/100723-agrowloknina-czarna-1mb-1.jpg

A to jest jakaś plastikowa płachta.

Odsuń ją przy jednym z krzewów i zobacz jak wyglądają korzenie roślin.

Poza tym otrzep krzewy z uschniętych gałązek i opryskaj jakimś przeciwgrzybowym o szerokim spektrum: Sportakiem Aplha, Topsinem, Bravo, łacznie z glebą (czyli pod tkaniną).
Moim zdaniem grzyby żerują na korzeniach (pod tkaniną jest parno i wilgotno - w sam raz dla pleśni) i utrudniają pobór wody.

Pyxis
13-07-2013, 23:49
A to jest jakaś plastikowa płachta.

Odsuń ją przy jednym z krzewów i zobacz jak wyglądają korzenie roślin.

Poza tym otrzep krzewy z uschniętych gałązek i opryskaj jakimś przeciwgrzybowym o szerokim spektrum: Sportakiem Aplha, Topsinem, Bravo, łacznie z glebą (czyli pod tkaniną).
Moim zdaniem grzyby żerują na korzeniach (pod tkaniną jest parno i wilgotno - w sam raz dla pleśni) i utrudniają pobór wody.

To nie jest plachta. Nie jest to zwarta folia a taka plecionka. Bardzo dobrze przepuszcza zarowno wode jak i powietrze. To jest cos takiego jak worek na pszenice czy ziemniaki - ze tak sie obrazowo wyraze.

200541

Te galazki raczej nie sa uschniete. Tzn wygladaja inaczej niz np podlamana uschnieta galazka. Wyglada jak by tylko zmienily kolor z zielonego na rudy. Jutro je jeszcze dokladniej "pomacam" ale raczej nie sa suche. Na fotce widac, ze czesc rosliny za tym przebarwionym miejscem jest nadal pieknie zielona.

Elfir
13-07-2013, 23:54
http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom - tutaj opis tego co się dzieje pod włókninami

f.5
13-07-2013, 23:54
mam kilometry tego szajsu
http://images41.fotosik.pl/2097/cc7c2faeb3b1e50fmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

takie moze głupie pytanie moje
ale załózmy ze chcę tego się pozbyć w obrębie drzewka aby umozliwic mu oddychanie - w jakim obrębie od pnia wytargac tę szmatę ?
czy takie działanie ma sens ? wogole ?

bo są miejsca gdzie nie mam sily plewic a chwasty słabo sie korzenią pood tym szajsem i łatwo rwac.
w tych miejscach błogosławie ją i wyjaławiam glebę

Pyxis
14-07-2013, 00:10
http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom - tutaj opis tego co się dzieje pod włókninami

Poczytalem ten watek i wybacz, ale pare starszych Pan uskutecznia jakies teorei o "braku obiegu materii organicznej"i o korzeniech na wierzchu. Czesc osob nie ma problemu z korzeniami, albo ma takie same korzenie tuz pod gola kora. Ten watek raczej przekonuje mnie, ze troszke "demonizujesz" ten sposob sciolkowania, ale zaznaczam, ze pisze to z pozycji ogrodowego lajkonika :)

skorlaje
14-07-2013, 10:44
Elfir, dzięki za namiar, w pon. do gościa zaraz dzwonię :)

mugatka
14-07-2013, 11:10
Pradowpodobnie szara pleśń.

Mam o co walczyć (ew jak?) czy po prostu wywalić ?

Elfir
14-07-2013, 15:08
Pyxis - Ok. Twój wybór, twoje chore zywotniki. Nie musisz ufać temu co ja piszę (lub osoba która od kilkunastu lat zakłada ogrody, czyli właścicielka Gardenarium - fakt, nie jest nastolatką, ale ja też nie).

Choroba znikąd się nie bierze. Coś musiało osłabić twoje krzewy.

Elfir
14-07-2013, 15:09
Mam o co walczyć (ew jak?) czy po prostu wywalić ?

Ojej, no poszukaj środka przeciwko szarej pleśni i opryskaj.

Elfir
14-07-2013, 15:26
takie moze głupie pytanie moje
ale załózmy ze chcę tego się pozbyć w obrębie drzewka aby umozliwic mu oddychanie - w jakim obrębie od pnia wytargac tę szmatę ?
czy takie działanie ma sens ? wogole ?


To moje pytanie - jak chcesz nasypać kompostu pod korzenie?
Ta płachta zatrzymuje naturalny obieg materii ogranicznej (liście spadają na ziemię, rozkładają się do próchnicy, próchnica zawiera składniki odżywcze, które są wchłaniane przez roślinę). Jeśli gleba nie jest regularnie wzbogacana w materię organiczną - liście, kompost, obornik, następuje jej powolna degradacja. Gleba to siedlisko zycia wielu organizmów, które są do życia roślin niezbędne - od dżdzownic po mikoryzowe grzyby. To one rozkładają, zmieniają niedostępne kompleksy minerałów na takie, które są dostępne dla roślin (rośliny pobierają pierwiastki w ściśle okreslonych formach chemicznych - np. żelazo schelatowane w formie kwasu etylenodiaminotetraoctowego) i ułatwiają ich transport przez barierę tkanki korzeniowej. Do zycia tych mikroorgznizów niezbędny jest także stały dostęp tlenu. W prawidłowo funkcjonujacej, pulchnej glebie tlen dociera do 30 cm wgłąb profilu glebowego. Jak na wierzchu układa się maty , to nawet pomimo, że nie sa szczelne wymiana gazowa jest utrudniona (człowiekowi w jutowym worku na głowe też będzie duszono). Tlen dociera jedynie do kilku cm wiechniej warstwy. A dołem rozwijają się organizmy beztlenowe powodujące gnicie. Korzenie roslin z braku tlenu rozwijają się wyłącznie w tuż pod powierzchnią ziemi, przez co a narażone na przemarzanie.
Im mniej próchnicy w glebie tym gleba bardziej jałowa.
Dodatkowo w prawidłowo rozwinietej glebie zyją grzyby, które blokują rozwój grzybów szkodliwych, takich jak Phytophora.

Owszem, w szklarni uprawia się rośliny na jalowej wełnie mineralnej, podlewane odżywkami, ale są tak wydelikacone, podatne na choroby i szkodniki, tak uzaleznione od człowieka, że w normalnym środowisku nie potrafiłyby przeżyć.

Ja rozmiem, że w świeżo założonym, duzym ogrodzie płachta to wybawienie od pielenia. Ale to nie powinno być docelowe rozwiązanie a jedynie tymczasowe. Zastosowane tylko tam, gdzie to niezbędne. Tak naprawdę rolę ochrony gleby powinny przejmowac rośliny zadarniajace. Jeśli ogród jest bardzo duży, a czasu na pielęgnację mało, to powinno się go tak zaprojektowac, że pokrzywa wyrastająca gdzieś w odleglym kącie będzie niezauważalna (a na dodatek będzie pożywką dla gąsienic motyli). Czyli im mniej czasu, tym ogród bardziej naturalistyczny, dziki. Bez czystych rabatek iglakowych.

Odsuń na razie płachtę w obrębie bryły korzeniowej i obsadź górę np. bodziszkiem, turzycą siną lub posiej fiołki wonne. Jak roślina okrywowa zacznie się rozrastać, to usuwaj dalsze fragmenty płachty.

f.5
14-07-2013, 16:12
Własnie matula moja kupiła mi nawoz do iglaków w ktorym pisze - dawkowanie łyzeczkę pod korzen.
Zaczełem sie zastanawiac jaki korzen jak jest mata i jeszcze na to kora.
generalnie droga do korzenia dosc daleka

Dziekuje za radę powoli czytam linka do forum ogrodowisko jaki zapodalas wyżej i staram sie wyciągac powoli tę folię.

mugatka
14-07-2013, 16:24
Ojej, no poszukaj środka przeciwko szarej pleśni i opryskaj.

ojej "okej " :) dziękuje za wszelką pomoc :)

Elfir
14-07-2013, 16:33
Dziekuje za radę powoli czytam linka do forum ogrodowisko jaki zapodalas wyżej i staram sie wyciągac powoli tę folię.

Póki masz małe rośliny, nie musisz usuwać wszystkiego naraz.
Duże znaczenie ma też gleba - najgorzej jest stosować włokninę na glebach zwięzłych, gliniastych. Na piaszczystych powietrze ma lepsza cyrkulację.

Przy nawożeniu mineralnym trzeba rozgarnąć korę, odchylić matę i wsypać nawóz.

f.5
14-07-2013, 16:52
Póki masz małe rośliny, nie musisz usuwać wszystkiego naraz.
Duże znaczenie ma też gleba - najgorzej jest stosować włokninę na glebach zwięzłych, gliniastych. Na piaszczystych powietrze ma lepsza cyrkulację.

Przy nawożeniu mineralnym trzeba rozgarnąć korę, odchylić matę i wsypać nawóz.

Własnie gleby mam gliniaste i zauważyłem ze charakteryzują się tym ze jak pada to nie przepuszczają wody i tworzą sie mokradła.
Zarazem jak troszke jest słonca to od razu woda wysycha i tworzy sie skorupa.

Ze skrajnosci w skrajnosc w szybkim tempie
rezultat taki ze padło mi 8 platanów a z 70 dereni ktore miały tworzyc żywopłot ostał sie UWAGA 1 sztuka
derenie zgniły a platany uschły - prawie.

Elfir
14-07-2013, 17:29
derenie białe i rozłogowe tolerują zalewanie gleby. Więc chyba przyczyna była inna.
Takie zbite gleby trzeba rozluzniać. Warstwa kory na powierzchni gleby zapobiega ubijaniu ziemi przez krople wody.

Pyxis
14-07-2013, 20:41
Pyxis - Ok. Twój wybór, twoje chore zywotniki. Nie musisz ufać temu co ja piszę (lub osoba która od kilkunastu lat zakłada ogrody, czyli właścicielka Gardenarium - fakt, nie jest nastolatką, ale ja też nie).

Choroba znikąd się nie bierze. Coś musiało osłabić twoje krzewy.

Nie bierz tego do siebie. Ja tez nie jestem nastolatkiem. Chodzi mi tylko o to, zeby wszystkiego nie "zwalac" na jedno - sciolkowanie matami. Rosliny bez tych mat tez choruja pewnie, a jak znam zycie to przyczyn moze byc wiele. Pogoda w tym roku dosyc wilgotna - widze co sie dzieje z moimi pomidorami. Takich miernot jeszcze nie mialem przez 10 lat ich "hodowli", a technologia uprawy caly czas ta sama.

Poki co moje thujki dostana Topsin w odstepie tygodniowym. Mam nadzieje, ze to cos pomoze.

TAR
14-07-2013, 20:57
gdzie wilgotno to wilgotno, u nas susza doskwiera. a czy zamiast tak eksperymentować foliami na roślinach nie lepiej sciolkowac kora po prostu? tez mam miejsca na działce gdzie wysypalam zwirek ale bez agro i chwasty jakos szczególnie tam nie rosna.

w nowym ogrodzie planuje odrobine kory podsypywac tylko pod iglakami zas reszte wypelnic roslinnoscia zadarniajaca, nie dość ze super wygląda to jeszcze chwasciory zaglusza skutecznie.

pestka56
14-07-2013, 21:42
Własnie matula moja kupiła mi nawoz do iglaków w ktorym pisze - dawkowanie łyzeczkę pod korzen.
Zaczełem sie zastanawiac jaki korzen jak jest mata i jeszcze na to kora.
generalnie droga do korzenia dosc daleka

Dziekuje za radę powoli czytam linka do forum ogrodowisko jaki zapodalas wyżej i staram sie wyciągac powoli tę folię.

Radek, słuchaj Elfir, a Twoje roślinki dobrze na tym wyjdą :)

Jeśli masz czas, żeby powalczyć z chwastami zanim założysz rabatę, to połóż zwykłą czarną folię budowlaną. Niech poleży nawet całe lato. Pozwól jej i słońcu wypalić wszystko co pod nią jest, albo zamierza wyrosnąć. To najlepszy sposób na chwasty. Po zdjęciu folii masz czystą ziemię i pozostaje tylko posadzić zadarniacze.

Ja też zachwyciłam się agrotkaniną i szybko z niej zrezygnowałam. Została tylko pod kamieniami, tam gdzie nie mam żadnych nasadzeń.

mugatka
14-07-2013, 22:06
Też już zdarłam włókninę z moich rabatek i jest o wiele przyjemniej i łatwiej coś wsadzać, przesadzać itp
Ale agrotkanina leżała rok i swoje zrobiła ... tak jak pisze Pestka mam pod nią już odchwaszczone ... teraz jest gruba warstwa kory i szczególnego pielenia tam nie ma ....
Gdy zakładałam nową rabatkę zakryłam to miejsce folią ... po dwóch miesiącach ją zdjęłam...przekopałam.... powyciągałam wszelakie resztki zielska i kłącza perzu ....
posadziłam roślinki i testowo zaściółkowałam gazetami ... będą miała zdecydowanie oczytane rośliny :)
Na to poszła kora i zobaczymy czy gazety dadzą radę .... mam już tak około 2 tygodni i zielska nigdzie nie widać ....

TAR
14-07-2013, 22:08
bo to się sprawdza, u mnie było na początku chwastów od groma a teraz ledwo co. wystarczy maly spacerek po rabatkach, tu się schylić tam się schylić i odchwaszczone. po 3 latach nuda Panie, nuda:wiggle:

Myometis
14-07-2013, 23:40
Elfir, ja po pomoc znowu, zobacz co tarczniki zrobiły mojemu cisu... cisowi? Opryskałam już, nie widać poprawy, nie widać też tabunów uciekających tarczników... powtórzyć oprysk czy poczekać? obciąć?
200747

na dodatek thuja żółknie, obok usechł już cyprysik, wywaliłam. Nie widać szkodników, przycięłam, zrobiłam oprysk na pleśń, coś więcej mogę?
200748

reszta thui ma się dobrze tfu tfu

m&m niewielki m05b
14-07-2013, 23:55
Elfirku wszyscy Cię okrutnie męczą więc może i ja... nieśmiało... : ))
Mam takie cóś za domem. Chwasty chwilowo opanowane, ale zaraz znów będzie masakra z porażką. Chciałam jeszcze w tym roku posadzić parę drzew - choruję na srebrne świerki i sosny... Co dalej? Pomocy, bo im więcej czytam, tym mniej wiem... To kawałek ok. 400 m o szerokości 21 m. Na razie zależy mi na tym, aby opanować bujne życie. Trawa? Łubin? Jeszcze nie mieszkamy, ale wiem, że już teraz trzeba działać.

200749

200750

f.5
15-07-2013, 00:17
Radek, słuchaj Elfir, a Twoje roślinki dobrze na tym wyjdą :)

Jeśli masz czas, żeby powalczyć z chwastami zanim założysz rabatę, to połóż zwykłą czarną folię budowlaną. Niech poleży nawet całe lato. Pozwól jej i słońcu wypalić wszystko co pod nią jest, albo zamierza wyrosnąć. To najlepszy sposób na chwasty. Po zdjęciu folii masz czystą ziemię i pozostaje tylko posadzić zadarniacze.

Ja też zachwyciłam się agrotkaniną i szybko z niej zrezygnowałam. Została tylko pod kamieniami, tam gdzie nie mam żadnych nasadzeń.

Na razie zrobiłem przy paru drzewkach otwory - porozrywałem szmatę i widziałem korzenie czyli to co na forum ogrodowisko potwierdza się.
korzenie idą w górę nie na dół .
czy u Was tez jest taka plaga komarów ?

jeszcze jedno pytanie.
czy takie drzewka jak klon czerwony , i brzoza mogą byc obsypane korą ?
bo ze iglaki to jasna sprawa i oczywista

Elfir
15-07-2013, 00:30
Powtórzyć oprysk czy poczekać? obciąć?

A jak zaleca producent środka? Zwykle zabiegi się powtarza. Sam tarcznik nie zniknie, bo umiera pod tarczką. A roślina musi wytworzyć nowe igly. Na razie bym nie cięła, bo pędy mogą być żywe (no chyba, że widać, że nie są?)

[

na dodatek thuja żółknie, obok usechł już cyprysik, wywaliłam.

A to nie jest czasem fytoftoroza?

Elfir
15-07-2013, 00:33
Mam takie cóś za domem.

Masz już plan ogrodu? Wiesz co chcesz posadzić i gdzie? Masz rozprowadzane instalacje (woda, elektryka), rozplanowane ścieżki?
Bo jak założysz trawnik na całości to potem będziesz kląć, jak trzeba będzie go usuwać z rabat czy przekopywać aby załozyć gdzieś lampę..

Nawóz zielony można siać zawsze.

Elfir
15-07-2013, 00:35
czy takie drzewka jak klon czerwony , i brzoza mogą byc obsypane korą ?
bo ze iglaki to jasna sprawa i oczywista

Niemal każda roślina może.
Za korą nie przepadaja gatunki wrażliwe na zamakanie, sucholubne (niektóre trawy, lawenda).

w tym roku komarów w bród, bo z powodu deszczy nie wyschaja kałuże, rowy, małe zbiorniki

mirela99
15-07-2013, 14:32
Chciałam podpytac o rośliny okrywowe/zadarniające. Na glebę gliniastą, raczej wilgotną (w tym roku nawet bardzo wilgotną) ale do raczej nowoczesnego ogrodu - co byś mi mogła polecić ? Może kwitnąć (choć niekoniecznie) ale nie na żółto i różowo.
Bodziszek wydaje mi się zbyt "romantyczny", kostrzewa sina nie zniesie wilgoci ...Czy jakaś inna trawa się nada ?

Elfir
15-07-2013, 20:59
mirela - turzyce. Jest mnóstwo gatunków, niektóre szybko się rozkrzewiają. Część jest naszych rodzimych (np. turzyca ptasie łapki "Variegata" - zimozielona, ale wymaga gleby zasadowej)
Poza tym ekspansywna jest tojeść rozesłana. W cieniu paprocie.
Ogród nowoczesny to bardzo obszerne pojęcie :)

jiku
15-07-2013, 21:52
Witam. Elfir, czy bez zdjęć a jedynie po amatorskim opisie rozpoznasz i poradzisz co robić z chorującymi brzozami ? - liście dwóch brzóz papierowych zaczęły mi żółknąć, na niektórych liściach widać małe białe żyjątka . To rodzaj jakiś mszyc?
Właśnie zdechł mi winobluszcz i boję się one będą następne.
Bardzo proszę o radę jak je ratować.

Elfir
15-07-2013, 22:36
może być mszyca.
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=121

naberia
16-07-2013, 00:34
Rozumiem. Myślałam, że masz coś sprawdzonego.
Dziękuję za pomoc.

Elfir
16-07-2013, 13:18
Naberia - nie ma czegoś takiego jak jeden sprawdzony środek. Bo środki do oprysków trzeba zmieniać jak najczęsciej.
Pryskanie cały czas tym samym spowoduje uodpornienie się lokalnego szczepu lub kolonii patogena na ten środek i przestanie być skuteczny.
Jeśli np. w okolicy wszyscy przeciwko grzybom uzywają Topsinu od wielu lat, to skuteczość tego (całkiem dobrego) środka jest bardzo mała.
Co roku na rynek wychodzą nowe produkty ochrony roślin. Nie uczę się ich na pamięć, bo to nie ma sensu. Jak potrzebuję zwalczyć patogena to po prostu szukam w google, co nowego przeciwko niemu powstało.
Lepiej uczyć się prawidłowego rozpoznawania szkodnika czy choroby, niż preparatów do jego zwalczania.

dorota.k
16-07-2013, 19:20
Dorota - po miesiącu by zółkło?
Ziemia była nawożona przed siewem, jak wynika z postu.

Co do wody faktycznie bardzo dużo! Może trawnik jest utopiony?
Tak, może zółknąc po miesiącu jeśli brak jest azotu. Z postu wynika, że przed siewem nie było nawożone, a jedynie dodano Agrosil LR.

dorota.k
16-07-2013, 19:26
Elfir, ja po pomoc znowu, zobacz co tarczniki zrobiły mojemu cisu... cisowi? Opryskałam już, nie widać poprawy, nie widać też tabunów uciekających tarczników... powtórzyć oprysk czy poczekać? obciąć?
200747


To nie są efekty działania tarcznika.
Oprysk działa tylko na larwy tarcznika. Tak, trzeba go powtórzyć, bo larwy nie wylęgają się równocześnie.

Elfir
16-07-2013, 19:35
Tak, może zółknąc po miesiącu jeśli brak jest azotu. Z postu wynika, że przed siewem nie było nawożone, a jedynie dodano Agrosil LR.

Nawieziono nowa ziemię. Miesiąc to trochę krótko na wyczerpanie całego azotu.

dorota.k
16-07-2013, 19:36
W tym roku na wiosne posadzone z doniczek thuje "szmaragdy" (150 szt). Zauwazylem ostatnio na jakis 20% takie obsychanie jak na fotkach ponizej. Czy to cos groznego? Jakos mozna temu zaradzic? Jaki moze byc powod?


Nie lejesz przypadkiem wodą po krzewach?

dorota.k
16-07-2013, 19:38
Nawieziono nowa ziemię.
To nie ma większego znaczenia. Piszę jako praktyk - najprostszą przyczyną może być brak azotu w wierzchniej warstwie gleby.

dorota.k
16-07-2013, 19:47
Miesiąc to trochę krótko na wyczerpanie całego azotu.
Na wyczerpanie może tak. Na wypłukanie - przez częste podlewanie - z wierzchniej warstwy gleby to akurat.

Pyxis
16-07-2013, 23:59
Nie lejesz przypadkiem wodą po krzewach?

Nie. Mam linie kroplujaca zasypana w kamyczkach.

ellaj
17-07-2013, 00:32
Elfir, czy mozna kupic drzewka lub krzewy (przeznaczone do ogrodu) w doniczkach, ale nie sadzic ich od razu, a np. za rok.
Chcialam kupic kilka na allegro i zostawic na dworze. A posadzic kiedy bede miala juz przygotowane miejsce w ogrodzie.

Elfir
17-07-2013, 01:29
lepiej kup po prostu wówczas, kiedy beda potrzebne. Z doniczkami zawsze kłopot - trzeba pamiętać o podlewaniu, zabezpieczyć na zimę.

nitubaga
17-07-2013, 09:22
Witam ponownie,


Elfirku mam 2 pytania:
pierwsze przyziemne - co ładnie kwitnie w II połowie lipca i w sierpniu na kolor biały, róż lub fiolet oprócz budlei, rozchodników, hortensji i tawuł?
Miałam szał kolorów w czerwcu i teraz w lipcu, ale już widze, ze rośłiny przekwitają i jakoś tak mi brakuje szaleństwa kolorów :(

U sąsiadki sa kępy różowych i fioletowych kwiatów wys ok 60 cm, podobne do stokrotek :confused: które z powojnikami wygladają fajnie (u mnie powojniki się buntują i nie rosną), możliwe by to były chryzantemki jakies ?

Pytanie bardziej górnolotne ;)
chyba dorastamy do wywalenia placu zabaw - i szukam konceptu na połączenie ognia z wodą coś jak tu

http://bi.gazeta.pl/im/4/10379/z10379764Q,Projekty-ogrodow--Gabiony-wypelnione-kamieniami-dobrze.jpg

masz może "pod ręką" jeszcze jakies tego typu połączenia? :oops:

Pyxis
17-07-2013, 12:16
A ja jesli moge, to dopytam jeszcze o trawnik. Zalozony w maju zeszlego roku. Teraz po paru dniach intensywnego slonaczka zaczyna sie robic taki placki z podeschnieta trawka. JAk poleje woda, to wraca do normy. Ziemia dosyc zwiesla (w zasadzie jak sucho to skala sie robi).

Pytanie jest czy lac go woda od razu jak takie cos sie dzieje, czy jakos probowac zmusic przez "terapie szokowa" do glebszego korzenienia i lac dopiero jak padnie mocniej?

http://szkut.com/dom/t/Trawnik01.jpg

http://szkut.com/dom/t/Trawnik02.jpg

f.5
17-07-2013, 14:20
Podlewany 2 godzinny dziennie około 2 kubiki wody mi idzie
koszony na 4-5 nie krocej
U Ciebie chyba krocej.
0 nawozu tylko specyfik na koniczyne

jestem zadowolony :) i rwę tę włókninę.
http://images36.fotosik.pl/536/ec5be1405c11441amed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images39.fotosik.pl/2098/44e5633a57b7685emed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Elfir
17-07-2013, 14:26
co ładnie kwitnie w II połowie lipca i w sierpniu na kolor biały, róż lub fiolet

Róże. Ewentualnie ketmie syryjskie, ale są wrażliwe na mrozy.
Z bylin to np. hibiskus bagienny, jeżówki (różowe i białe odmiany), zawilce jesienne, tawułka chińska, gaura, liatra, wiesiołek okazały, rozchodniki okazałe, przetacznik kłosowy (różowe odmiany), złocienie (margaretka, chryzantema)

Miałam szał kolorów w czerwcu i teraz w lipcu, ale już widze, ze rośłiny przekwitają i jakoś tak mi brakuje szaleństwa kolorów :(

U sąsiadki sa kępy różowych i fioletowych kwiatów wys ok 60 cm, podobne do stokrotek :confused: które z powojnikami wygladają fajnie (u mnie powojniki się buntują i nie rosną), możliwe by to były chryzantemki jakies ?



i szukam konceptu na połączenie ognia z wodą coś jak tu

Wpisz do wyszukiwarki garden patio fireplace.

http://ww1.prweb.com/prfiles/2013/03/13/10526832/landscape-design-ideas-nj.jpg
http://st.houzz.com/simgs/d0c15da70d4840ea_4-9062/contemporary-patio.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-KMNC3qLNBbo/TbbYvruqp6I/AAAAAAAAAPI/Voo8rS2wzuI/s1600/cohen+weintraub+fireplace.jpeg
http://patiodesigndepot.com/wp-content/uploads/2011/04/Landscape-Architecture-for-Fireplace-Patio-Outdoor-Ideas-568x426.jpg

Elfir
17-07-2013, 14:27
A ja jesli moge, to dopytam jeszcze o trawnik. Zalozony w maju zeszlego roku. Teraz po paru dniach intensywnego slonaczka zaczyna sie robic taki placki z podeschnieta trawka. JAk poleje woda, to wraca do normy. Ziemia dosyc zwiesla (w zasadzie jak sucho to skala sie robi).


Prawidłowa aeracja (czyli nakłuwanie + piaskowanie) kilka razy w sezonie. Jak ma się trawa ukorzenić, skoro gleba wysycha na skałę?
Trawa wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej.

Elfir
17-07-2013, 14:29
F5 - bez nawozu stale będziesz walczył z chwastami w trawniku, bo trawa nie ma siły rosnąć i usupełniać pustych miejsc.

f.5
17-07-2013, 14:46
F5 - bez nawozu stale będziesz walczył z chwastami w trawniku, bo trawa nie ma siły rosnąć i usupełniać pustych miejsc.
Zgadzam się lecz jak rok temu był nawóz nie nadążałem kosic:(
jeszcze nie mieszkam dlatego ostroznie i powoli działam z ogrodem (jesli tak go mozna wogole nazwać)
w tym roku odpusciłem lecz dosiewam trawy w miejscach gdzie widzę ze są braki i podlewanie.
Acha oczywiscie w kwietniu wygrabienie trawnika po nibyMULCZOWANIU - nigdy wiecej mulczowania.
http://images42.fotosik.pl/926/20dbc7d99786f957med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Elfir
17-07-2013, 15:00
może masz po prostu za duży trawnik? :D

f.5
17-07-2013, 15:44
może masz po prostu za duży trawnik? :D
o tym juz rozmawialismy kiedys :)

Pyxis
17-07-2013, 15:49
Podlewany 2 godzinny dziennie około 2 kubiki wody mi idzie
koszony na 4-5 nie krocej
U Ciebie chyba krocej.
0 nawozu tylko specyfik na koniczyne


No ja wlasnie zastanawiam sie jak tu by uniknac czestego podlewania, bo to jednak przy barku automatycznego systemu jakies tam dodatkowe zajmowanie sie ta trwa. :-)
Kosze na podobna wysokosc jak Ty.

Pyxis
17-07-2013, 15:52
Prawidłowa aeracja (czyli nakłuwanie + piaskowanie) kilka razy w sezonie. Jak ma się trawa ukorzenić, skoro gleba wysycha na skałę?
Trawa wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej.

Naczytalem sie, ze w pierwszym roku aeracja nie jest zalecan. Nie wiem na ile to prawda (?)

Mam taki wertykulator z wymienna rolka i z tego niby jest aerator (takie druty sa na tym walku)., Elektryczny, tani z Lidla. Moge juz nim dzialac cos z trawnikiem czy np czekac do jesieni (nie chcial bym go teraz "rujnowac" za mocno, bo jest jakos tam uzywany.

Elfir
17-07-2013, 16:31
te druty służa jedynie do wyczesywania trawy a nie do prawdziwej aeracji. Dlatego zaznaczyłam, ze chodzi o prawdziwą.
Można ją robić na nowym trawniku, w przeciwieństwie do wertykulacji, która szarpie za korzenie i może być prowadzona na dobrze ukorzenionym trawniku.

aeracje możesz zrobić nawet widłami.

taki rysunek poglądowy:
http://www.hendzel.com.pl/gfx/aeracja.jpg

A to z forum ogrodniczego:
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRHxSK31J2I9lcN0vGJff3WL_nXVn-Z2Q4eppPA2akdraZAqT7e

Elfir
17-07-2013, 16:34
ktoś to zakłada duży trawnik bez systemu nawadniajacego baaardzo potem żałuje :)

Pyxis
17-07-2013, 16:38
taki rysunek poglądowy:


Ten rysunek powiem sczerze, ze pasuje do wertylulacji a nie aeracji, chyba ze go zle "czytam".
Nie wiem jak sobie wyobrazasz robienie aeracji widlami na jakies 5-6 arach. Na emeryturze jeszcze nie jestem ;)

Pyxis
17-07-2013, 16:41
ktoś to zakłada duży trawnik bez systemu nawadniajacego baaardzo potem żałuje :)

NIe wiem czy te 5-6 arow to duzo, ale jask rozwazalem temat nawadniania, to chyba byl by przerost formy nad trescia. Teraz wystawiam zraszacz na takim stojaku wysokim na 2m i podlewam. Jedyny klopot to przestawienie go w kilka miejsc na trawniku aby pokryc cala powierzchnie. Przy autmacie tez musial bym krecic zaworami, bo moj hydrofor za malo wydajny aby pracowaly skutecznie na raz 2 lub wiecej zraszaczy.

Elfir
17-07-2013, 16:58
Pyxis - popełniasz częsty u amatorów błąd myląc aerację z wertykulacją. Wertykulacja to cięcie darni i korzeni, a nie nakłuwanie gleby i robienie w niej otworków.
Oczywiście są profesjonalne aeratory spalinowe, jak nie masz czasu.

Elfir
17-07-2013, 17:00
dla mnie 300 m2 trawnika to dużo.
Przy 500-600 m2 inwestowałabym już w traktorek do koszenia.

Przy mało wydajnym hydroforze nawadnianie dzieli się na sekcje, które są uruchamiane jedna po drugiej. Ich wydajnośc dobrana jest do wydajności pompy. Trawnik może się podlewać kilka godzin wówczas, fragmentami.

naprawdę dziwię się, że się zdecydowałeś na tak duży trawnik bez nawadniania. Moi klienci robią nawadnianie na działkach, które mają w całości (z domem) ok. 600 m2.

Pyxis
17-07-2013, 17:23
Dokladnie rozniam te dwa procesy "obrobki" trawnika. Pisze tylo, ze ten rysunek nie pasuje mi do tego naklowania a raczej do przeciecia darni. Moze graficznie ktos to zle ujal, ale taki efekt powinien powstac po wertykulacji wlasnie.

Jak bym mial traktorek, to skosil bym nim tylko "rynek". Pozniej kosiarka i te miejsca gdzie traktorkiem nie wjade a na koniec podkaszarka. Chyba bym sobie nie ulatwil (nie mowie juz o "parkowaniu" traktorka). Teraz koszenie to jakie 70 min chodzenia za kosiarka (mam z napedem) i wywalania trawy co jeszcze traktuje jako przyjemnosc. Zmeczyc sie nie zmecze a ile spraw mozna przemyslec! :)

Moze po prostu inaczej rozumialem pojecie "duzy trawnik". Ten moj nie uwazam za duzy. Pod to pojecia podpada mi taki 12-15 arowy nadajacy sie pod traktorek.

f.5
17-07-2013, 17:50
a co to jest 12 - 15 arow ile to m2 ?
bo u nas jakos w m2 sie podaje

Gryfpc
17-07-2013, 18:50
a co to jest 12 - 15 arow ile to m2 ?
bo u nas jakos w m2 sie podaje
1200 - 1500 m2
Ja mam do koszenia ok. 20 ar (2000 m2) i robię to kosiarką z napędem, przy regularnym cotygodniowym koszeniu, "schodzi“ mi jakieś 2,5 - 3 h... Traktorek opłacalny jest od areału min 3000 m2 łagodnego terenu i to pod warunkiem, że nie ma za dużo drzewek, krzaczorów itp.

nitubaga
17-07-2013, 20:10
Róże. Ewentualnie ketmie syryjskie, ale są wrażliwe na mrozy.


Z bylin to np. hibiskus bagienny, jeżówki (różowe i białe odmiany), zawilce jesienne, tawułka chińska, gaura, liatra, wiesiołek okazały, rozchodniki okazałe, przetacznik kłosowy (różowe odmiany), złocienie (margaretka, chryzantema)

Miałam szał kolorów w czerwcu i teraz w lipcu, ale już widze, ze rośłiny przekwitają i jakoś tak mi brakuje szaleństwa kolorów :(

U sąsiadki sa kępy różowych i fioletowych kwiatów wys ok 60 cm, podobne do stokrotek :confused: które z powojnikami wygladają fajnie (u mnie powojniki się buntują i nie rosną), możliwe by to były chryzantemki jakies ?



Wpisz do wyszukiwarki garden patio fireplace.

http://ww1.prweb.com/prfiles/2013/03/13/10526832/landscape-design-ideas-nj.jpg
http://st.houzz.com/simgs/d0c15da70d4840ea_4-9062/contemporary-patio.jpg


Wielki dzięki :)

Dziś właśńie zakupiłam kilka fioletowych liatr, astrów i takie coś niebieskie patykowate ;) zapomniałam nazwy.

A za foty ... khmmm ... no już mi główka pracuje... bardzo dziękuje ... ide szperać dalej...

Pyxis
17-07-2013, 21:27
Ja mam do koszenia ok. 20 ar (2000 m2) i robię to kosiarką z napędem, przy regularnym cotygodniowym koszeniu, "schodzi“ mi jakieś 2,5 - 3 h....

To juz hardkor. Przyjmij moje szczere kondolencje ;)

Sławek...
17-07-2013, 21:36
Nie wiem jak sobie wyobrazasz robienie aeracji widlami na jakies 5-6 arach. Na emeryturze jeszcze nie jestem ;)

pyxi jak nie chcesz widłami to kup nasadki na buty z gwoździami i spaceruj po trawniku...
nakłuwaj, daj piasek, nawóz, woda i zobaczysz efekt (jak nie zapomnę to wrzucę fotki mojej trawy miesiąc temu i teraz - różnica po takich zabiegach kolosalna)
edit:
ta zabawka z drutami na wałku na prawdę nadaje się tylko do wyczesania trawy - przerabiałem już to ;)

ivy17
17-07-2013, 21:41
naprawdę dziwię się, że się zdecydowałeś na tak duży trawnik bez nawadniania. Moi klienci robią nawadnianie na działkach, które mają w całości (z domem) ok. 600 m2.

to ja mam pytanie...jakie nawadnianie polecasz? jakiś konkretny system, lub na co zwrócić uwagę?

Pyxis
17-07-2013, 22:03
pyxi jak nie chcesz widłami to kup nasadki na buty z gwoździami i spaceruj po trawniku...
nakłuwaj, daj piasek, nawóz, woda i zobaczysz efekt (jak nie zapomnę to wrzucę fotki mojej trawy miesiąc temu i teraz - różnica po takich zabiegach kolosalna)
edit:
ta zabawka z drutami na wałku na prawdę nadaje się tylko do wyczesania trawy - przerabiałem już to ;)

Moj ojciec ma takie "sandalki" z kolcami. I do widel i do tych sandalek trzeba byc emerytem. To sie na pare metrow kw. nadaje raczej.

Co do trawy, to podlac pare razy i sypnac saletrzakiem i bedzie jak ta lala. Kosic nie nadaze. To juz przerabialem i nie trzeba aeracji do tego zaraz. Teraz mysle nad tym jak zwiekszyc jej "bezobslugowosc".

W sumie te druty nawet jak maja tylko solidnie wygrabic filc to juz cos. Probowalem to wiosna robic grabiami, bo niby jeszcze trawnik byl za mlody na maszyne. Lapami ledwie moglem po klawiaturze klepac. Z tego co widze to tania i w miare skuteczna opcja powinny byc nakladki z kolcami na walec.

http://www.rolmarket.home.pl/pub/2EADFB75-48C5-4701-968A-6FA77252028F.JPEG

Elfir
17-07-2013, 22:08
ivy - w zasadzie kilku duzych producentów typu Rain Bird, Hunter, Toro mają zbliżone jakościowo produkty. Mozna kupić tańsze rury (głowne mogą być no-name), ale na samych zraszaczach i elektronice nie oszczędzać.
Tak naprawde w każdym systemie nawadniania najwazniejszy jest projekt - prawidłowe przeliczenie wydajności, spadków ciśnienia w sekcjach.

Sławek...
17-07-2013, 22:26
Tak naprawde w każdym systemie nawadniania najwazniejszy jest projekt - prawidłowe przeliczenie wydajności, spadków ciśnienia w sekcjach.

Elfir ważna jest też świadomość, że projekt nie jest tylko papierkiem dla ozdoby i instalacja powinna być wg niego zrobiona...
co z tego, że zrobisz dobry projekt jak na etapie realizacji rozpocznie się cięcie kosztów i ostaną się np dwie sekcje zamiast ośmiu i sześć zraszaczy zamiast trzydziestu ;)

f.5
17-07-2013, 23:23
Świadomosc jest ogolnie wazna

naberia
18-07-2013, 15:35
Elfirku, na pozostałych liściach mojego buczka tricolora pojawiło się cosik takiego:


201351

201352

Czy to pleśń czy mszyce, bo nie wiem jakiego preparatu szukać :(

Elfir
18-07-2013, 15:48
Zdobniczka bukowa - gatunek mszycy. Widzę, że na buku Tricolor mają w tym roku wszyscy ta mszycę. Jesteś chyba trzecią czy czwartą osobą, która w ostatnim tygodniu mnie o to pytała.

Turlututu
18-07-2013, 21:00
Zdobniczka bukowa - nazwa nawet romantyczna.... ;)

naberia
19-07-2013, 00:19
Dzięki Elfir.

A co może być przyczyną tego, że trawnik cały czas kwitnie. Przenawożenie? Trawa jest niska, a już wypuszcza pełno twardych pędów :( Na wiosnę sypaliśmy tylko Osmocote.

sylwia&paweł
19-07-2013, 07:52
Zdobniczka bukowa.....no proszę, mój buczek też "ozdobiła"
201475

Elfir
19-07-2013, 13:01
A co może być przyczyną tego, że trawnik cały czas kwitnie. Przenawożenie? Trawa jest niska, a już wypuszcza pełno twardych pędów :( Na wiosnę sypaliśmy tylko Osmocote.


Może być nieprwidłowa mieszanka traw. Szybko zakwitają odmiany pastewne.
Poza tym nadmierna ilośc fosforu.

naberia
19-07-2013, 14:49
To co mogę zrobić? Trawnik wygląda koszmarnie. Zamiast się zagęszczać, jest rzadki i z twardymi badylami :(

Elfir
19-07-2013, 18:03
Niestety nic.
Można spóbowac wertykulowac, by siła trawy poszła w krzewienie a nie kwitnienie.

naberia
19-07-2013, 22:42
No to spróbujemy. Dzięki raz jeszcze.

Kamila i Marcin
20-07-2013, 15:53
Witam

Mam problem z thujami.. zakupiłam niedawno thuje szmaragd w doniczkach około 55-70cm wysokości. Połowę mam już w ziemi a część stoi jeszcze w doniczkach.

Na posadzonych thujach pojawiły się takie zmiany:
https://lh4.googleusercontent.com/-8UVpePeKGoE/UeqB7xkq2xI/AAAAAAAADeA/dX2_PEKSNVU/s512/2013-07-20%252013.51.43.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-eQpLY3GjXPE/UeqCrWcP5TI/AAAAAAAADeQ/DA59Vc7JQQY/s512/2013-07-20%252013.53.27.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-ed4Fve_YqJA/UeqDUiQ2z5I/AAAAAAAADeg/to5d4g_FeMo/s512/2013-07-20%252013.52.36.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-7DLxPNBzmqw/UeqDmE9xvWI/AAAAAAAADeo/ARcfWMGCSJo/s512/2013-07-20%252013.53.51.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-cKrmCHAuGg4/UeqENkCVAKI/AAAAAAAADew/wi_j4Q_lsm4/s512/2013-07-20%252013.53.59.jpg

te thuje powyżej podejrzewam, że dostawały zbyt mało wody, wykopałam dziś jedną i widać, że ma nowe przyrosty korzeniowe (2,5 tygodnia już w ziemi), ale bryła korzeniowa w dotyku niby wilgotna lecz nie brudzi zbytnio rąk.
Powyższe "zmiany występują także na thujach, które jeszcze w doniczkach stoją, podlewam je codziennie, poprzez zraszanie, bo jak konewką to praktycznie woda od razu wypływa z doniczki.

oraz najbardziej niepokojące są takie brązowe oto plamki
https://lh4.googleusercontent.com/-BCIaBFUldW0/UeqCT2Nyp5I/AAAAAAAADeI/HZmHHYjBsRU/s512/2013-07-20%252013.51.01.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-fY1WTheAx68/UeqR1i7-5HI/AAAAAAAADfA/KaJKgQ8osSs/s512/2013-07-20%252013.54.38.jpg

gdzieniegdzie tych plamek jest więcej a gdzieniegdzie jest malutko lub na samych końcówkach.

Glebę mamy w większości gliniastą, do dołków sypałam czarnej ziemi o pH 5.
Robiłam eksperyment i wykopałam dołek i nalałam do niego wody aby zobaczyć jak szybko woda wsiąknie, nie mierzyłam czasu ani ilości litrów, ale przyjmuje, że dołek był 20x20 cm a wody w nim około 20-25cm i wsiąkła po około 15-20 minutach, więc chyba aż tak źle nie jest z tą przepuszczalnością.
Wczoraj część drzewem podlaliśmy PROPLANT 722 SL SUBSTRAL FYTOFTOROZA.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Kamila

PS Pyxis czytałam także o Twoich thujach.. jak się mają po opryskach?

Elfir
20-07-2013, 16:51
to nie fytoftoroza. To raczej grzyb Phomopsis lub jakiś podobny (np. szara pleśn, Pestalotia). Uwielbia wilgotne lato.
Oprysk przeciwgrzybicznym o szerokim spektrum: Miedzian (nie może byc zbyt gorąco, działa chyba do 24 stopni), Topsin, Bravo lub coś nowszego, wytrzepać suche i wyciąć co można.
Wiosną i w mokre lato zapobiegawczo Bioczos lub Biosept.

Kamila i Marcin
20-07-2013, 17:06
Jeśli część thujek została już podlana tym specyfikiem na fytoftoroze czy trzeba odczekać z tydzień czasu i opryskać czymś innym (tym co wymieniłaś)?

jak wykonywać oprysk, czy po krzewie i korzeniach czy tylko po krzewie?

Dziękuję bardzo, bardzo za pomoc.

Elfir
20-07-2013, 17:18
oprysk po pędach, bo ten grzyb atakuje igły a nie korzenie.
Opryskac można już teraz.

Kamila i Marcin
20-07-2013, 20:47
Mam już Topsin (był też miedzian, ale zbyt ciepło, więc wzięłam ten), buteleczka 100ml powinna wystarczyć by opryskać wszystkie thuje. Teraz tylko zastanawiam się w ilu litrach wody to rozrobić, na opakowaniu jest podane, że 100ml starczy na 100l wody.
Czy w takim stężeniu ma być czy innym?
Czy mogę spryskać także zdrowe (z pozoru) roślinki?
Czy ucięte pędy mam spalić czy po prostu wyrzucić?

Pozdrawiam
K.

Pyxis
20-07-2013, 20:49
PS Pyxis czytałam także o Twoich thujach.. jak się mają po opryskach?

Kilka dni to chyba za malo, zeby cos z pewnoscia stwierdzic. Trzeba jeszcze z tydzien pewnie poczekac. Za pare dni zrobie powtorke z Topsinem i bede pilnie obserwowal. :)

Elfir
21-07-2013, 11:32
Na opakowaniu jest podane stężenie i dokładnie takim stęzeniem się opryskuje.
Skąd pomysł, by zmienić zalecane stężenia?!

Za małe stężenie nie poskutkuje, za wysokie popali rośliny. Ta zasada dotyczy każdego środka używanego w ogrodzie - od nawozów po środki ochrony roślin.

Na suchych igłach znajdują się zarodniki grzyba, które za jakiś czas będa atakowały na nowo. Więc trzeba usunąc z ogrodu maksymalną ilość suchych gałązek. Zakopać, spalić, wyrzucić - nie ma znaczenia.

Opryskać zapobiegawczo można wszytskie rośliny zagrożone ta chorobą.

Elfir
21-07-2013, 14:04
O, własnie zobaczyłam skąd jesteś Pyxis - właśnie robię projekt dla Strzegomia.

Kamila i Marcin
21-07-2013, 15:15
Na opakowaniu jest podane stężenie i dokładnie takim stęzeniem się opryskuje.
Skąd pomysł, by zmienić zalecane stężenia?!

Za małe stężenie nie poskutkuje, za wysokie popali rośliny. Ta zasada dotyczy każdego środka używanego w ogrodzie - od nawozów po środki ochrony roślin.

Na suchych igłach znajdują się zarodniki grzyba, które za jakiś czas będa atakowały na nowo. Więc trzeba usunąc z ogrodu maksymalną ilość suchych gałązek. Zakopać, spalić, wyrzucić - nie ma znaczenia.

Opryskać zapobiegawczo można wszystkie rośliny zagrożone ta chorobą.
Chodziło mi o to, że na opakowaniu jest podane stężenie ogólne, a na innym boku konkretne do różnych roślin. Thui konkretnie nie ma, więc stąd moje pytanie odnośnie stężenia.

Jedynie pod tą kategorię mogłabym je podpiąć:
ozdobne w gruncie i pod osłonami 0,1-0,15% (10-15 ml środka w 10 l wody)
mączniak prawdziwy, szara pleśń, plamistości liści i kwiatów, fuzariozy, werticiliozy, rak pędów róż

źródło ze strony http://www.target.com.pl/produkty/grzybobojcze,515/topsin-m-500-sc,94.html

Dziękuję jeszcze raz za udzielenie mi porad. Za jakiś czas zdam relację czy pomogło to moim roślinom.


Pyxis mam nadzieję, że zabiegi pomogą :)

Pozdrawiam
K.

Elfir
21-07-2013, 15:39
Zywotniki są ozdobnymi roślinami bez dwóch zdań :D

Kamila i Marcin
21-07-2013, 20:49
Wybór był naprawdę trudny :D na pomidory czy ogórki mi nie wyglądają a tym bardziej nie na truskawki :cool:

Pyxis
21-07-2013, 21:16
O, własnie zobaczyłam skąd jesteś Pyxis - właśnie robię projekt dla Strzegomia.

O, no to moze bedzie szansa zobaczyc wynik prac. Moze nawet na moim osiedu. Jaka ulica? :)

Elfir
21-07-2013, 21:49
Nie wiem czy mogę podawać adres. Właściciel nie ma chyba własnego dziennika budowy :(
W każdym razie przy ulicy sa duże lipy (robią świetne tło w ogrodzie) a w tle widok na Ślężę

Pyxis
21-07-2013, 22:25
Nie wiem czy mogę podawać adres. Właściciel nie ma chyba własnego dziennika budowy :(
W każdym razie przy ulicy sa duże lipy (robią świetne tło w ogrodzie) a w tle widok na Ślężę

Jest taka ulica obok mnie. Moze to rog Gronowskiej i Armii Krajowej? :)

Elfir
22-07-2013, 22:32
Pyxis - przeczytałam operat glebowy dla Strzegomia - zaznaczają bardzo niski udział fosforu i niewielki potasu.
Fosfor szybko przekształca się w glebie w formy niedostępne dla roślin.

Pyxis
23-07-2013, 00:53
Pyxis - przeczytałam operat glebowy dla Strzegomia - zaznaczają bardzo niski udział fosforu i niewielki potasu.
Fosfor szybko przekształca się w glebie w formy niedostępne dla roślin.

Tak moglem sie spodziewac. Pomidorki mi szybko powiedzialy, ze gleba jakas "dziwna". One sa czulym barometrem takich tematow. Tym bardziej jak sie ziemie na ogrodzie wywrocilo na 1,5m do gory nogami. :)

f.5
24-07-2013, 10:04
Elfir jeszcze pytanie.
Wczorej punktowo uzyłęm mniszka na koniczynę i babkę.
Wyłączyłem nawadnianie.
Kiedy będę mogł ponownie je włączyc ?
w ulotce tylko nikła wzmianka aby pryskac 4 godz. przed deszczem.
Dzieki

Elfir
24-07-2013, 10:28
Kiedy będę mogł ponownie je włączyc ?
w ulotce tylko nikła wzmianka aby pryskac 4 godz. przed deszczem.
Dzieki

po 4 godzinach. Czym różni się nawadnianie od deszczu?

leniin
24-07-2013, 11:05
Witam
Mam jeden z tarasy od strony pol-zach. Taraz szer. 10m na 4m do konca dzialki 15m. Chcialbym posadzic jakies drzewo aby w przyszlosci (za 10-20lat) dawalo cien. Jakie drzewo by sie sprawdzilo w miare malo pylace (mam alergika w domu)
pozdrawiam

f.5
24-07-2013, 11:15
po 4 godzinach. Czym różni się nawadnianie od deszczu?

czy aby nie jest tak ze lepiej zostawic ów specyfik na roslince celem lepszego przyswojenia parę dni ?
jesli nie dzis włącze wodę i po sprawie.

Elfir
24-07-2013, 12:20
czy aby nie jest tak ze lepiej zostawic ów specyfik na roslince celem lepszego przyswojenia parę dni ?
.

Producent zakłada, że się wchłonie w 4 godziny.

Elfir
24-07-2013, 12:32
Witam
Mam jeden z tarasy od strony pol-zach. Taraz szer. 10m na 4m do konca dzialki 15m. Chcialbym posadzic jakies drzewo aby w przyszlosci (za 10-20lat) dawalo cien. Jakie drzewo by sie sprawdzilo w miare malo pylace (mam alergika w domu)
pozdrawiam
Najlepsze drzewo dla alergika to takie, które zapylane jest przez pszczoły a nie wiatr. A do zacieniania takie o szerokiej, rozłożystej koronie. Gatunek musi też być dobrany do rodzaju gleby na działce.
Może być katalpa (chociaż czasem podmarza), glediczja "Sunburst", wiśnie i jabłonie ozdobne, magnolia.

f.5
24-07-2013, 12:37
Producent zakłada, że się wchłonie w 4 godziny.
DZIEKUJĘ
Z drzew moze wiąz ?
choruje na taką sztukę

Pyxis
24-07-2013, 13:12
JA uzylem kilka dni temu jako oprysku na trawnik ChwastoxTrio. Wiekszosc chwasciorow ma powykrecane pedy i liscie a babka jak zyla, tak zyje. Nie trafilem z preparatm czy co?

pestka56
24-07-2013, 13:20
Nie ma co mówić o trafianiu lub nie. trzeba poczekać, nie wszystko reaguje jednakowo szybko.
Ile dałeś na litr tego Chwastoksu ? Producent podaje u siebie na tronie taką informację:


Chwasty wrażliwe zwalczane dawką 2 l/ha (zalecana ilość wody 200-300 l/ha): babka lancetowata, babka zwyczajna (90 dni po wykonaniu zabiegu), bodziszek drobny, bylica pospolita, gwiazdnica pospolita, jaskier polny, jasnota purpurowa, komosa biała, koniczyna polna, krwawnik pospolity, mlecz polny, mniszek pospolity, pępawa zielona, rdest ptasi, rogownica pospolita, rumianek pospolity, skrzyp polny (może odrastać po zabiegu) stokrotka polna (90 dni po wykonaniu zabiegu), szczaw polny (może odrastać po zabiegu),
szczaw tępolistny, tasznik pospolity, tobołki polne.

Chwasty średnio odporne: przetacznik perski.
Chwasty odporne: bluszczyk kurdybanek, ostrożeń polny, podagrycznik pospolity, przetacznik ożankowy.

leniin
24-07-2013, 13:32
Ziemia kat VI
pod czarna ziemia piasek i żwir. Nisko wody jakies kilkanascie m.
Chciałbym posadzic catalpa Aurea
Podobno ma max 6m średnicy czy 2m od tarasu bedzie ok

Pyxis
24-07-2013, 14:30
Nie ma co mówić o trafianiu lub nie. trzeba poczekać, nie wszystko reaguje jednakowo szybko.
Ile dałeś na litr tego Chwastoksu ?


Teraz nie pamietam, ale wg zalecen z opakowania.

Elfir
24-07-2013, 14:49
Z drzew moze wiąz ?
choruje na taką sztukę


wiązy chorują.
A z mieszańców odpornych uprawia się w zasadzie kolumnowy "Wredei", który dużo cienia nie da i krzewiaste na żywopłoty.

Elfir
24-07-2013, 14:51
Ziemia kat VI
pod czarna ziemia piasek i żwir. Nisko wody jakies kilkanascie m.
Chciałbym posadzic catalpa Aurea
Podobno ma max 6m średnicy czy 2m od tarasu bedzie ok

Nie wiem skąd jesteś - ale na wschodzie kraju ucierpi od mrozów.
Ziemię masz bardzo lichą. Glediczja dałaby radę.

leniin
24-07-2013, 22:04
Mieszkam w woj opolski Krapkowice. Zimy lekkie

Elfir
24-07-2013, 22:11
i w opolskiem masz gleby VI klasy?

Katalpa może więc być.

leniin
24-07-2013, 22:35
Albo V podatku za ziemie nie placilem a u nas sie placi od IV

WIELKIE DZIEKI ZA POMOC
pozdro

f.5
24-07-2013, 23:39
wiązy chorują.
A z mieszańców odpornych uprawia się w zasadzie kolumnowy "Wredei", który dużo cienia nie da i krzewiaste na żywopłoty.

cos z moim wiązem sie niedobrego dzieje
jest jak by suchy i bardzo zółty
http://images64.fotosik.pl/18/b93ae178de2da3c3med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images62.fotosik.pl/17/5b8fb53f9e75845bmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

obok mała katalpa ma sie całkiem dobrze
co moze byc przyczyna takiego stanu rzeczy?
http://images62.fotosik.pl/17/2ea339e730d643famed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Elfir
24-07-2013, 23:55
Wiąz chyba dostał udaru słonecznego :)
Z zółtolistnymi tak jest, że dobrze je sadzić tak, aby w południe były zacienione.

Asia**
25-07-2013, 10:32
Albo V podatku za ziemie nie placilem a u nas sie placi od IV

WIELKIE DZIEKI ZA POMOC
pozdro

Witam sąsiada!

f.5 mój wiąż wygląda tak samo- musiałam go przesadzić w cień, bo szkoda roślinki :)

f.5
25-07-2013, 11:37
Wiąz chyba dostał udaru słonecznego :)
Z zółtolistnymi tak jest, że dobrze je sadzić tak, aby w południe były zacienione.

tylko czy ja mam miejsce zacienione w południe ?
Dzieki za diagnozę


Witam sąsiada!

f.5 mój wiąż wygląda tak samo- musiałam go przesadzić w cień, bo szkoda roślinki :)
to jeden z nielicznych zółtych akcentów na moim ogrodku dlatego tak go lubie.
ogrodnik go sadził i nic nie wspominal o pielęgnacji ale posadził go od północy jednak w tym okresie slonce dochodzi do niego cały czas do 18.

pestka56
25-07-2013, 20:34
f.5, kup w ogrodniczym cieniówkę. Nabij paliki i osłaniaj biedaka.
Może mógłbyś od południa posadzić coś, żeby w przyszłości dało mu trochę cienia.

TAR
25-07-2013, 20:40
ja swojego weredei przesadziłam ze slonca do polcienia, jest prześliczny, tylko ciut zzieleniał.

co mnie niepokoi to to, ze strasznie mu się liscie kleja a nie zauwazylam zadnych robali, mszyc, pajakow. nie jest podgryzany, wygląda zdrowo, tylko te klejące liscie. on tak ma ????

Jolasia
26-07-2013, 01:43
Elfir, może masz jakiś sprawdzony sposób na pozbycie się koniczyny z trawnika?

Elfir
26-07-2013, 09:13
Tak - herbicyd przeciwko dwuliściennym.

AGP-ON
26-07-2013, 10:51
czy macie pomysł czym obsadzić tą rabatę.?
Myślę nad trawami i niedużymi iglastymi

https://lh4.googleusercontent.com/-R15lI8SkVPY/UbWGAzunToI/AAAAAAAAPOw/HjNE9USRrsM/w842-h474-no/20130610_064637.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-K431hOjqg2c/UYUXdxGxfOI/AAAAAAAAOR8/PlmGKULejHw/w810-h540-no/Image_3.jpg

Strona północno-wschodnia

Kiedyś jak widać stała woda po deszczu. teraz rabata jest nieco podniesiona i zrobiłem drenaż

Elfir
26-07-2013, 17:42
hmm.. ta rabata jest obsadzona.

podlasianka77
27-07-2013, 08:00
Witam.
Mam pytanko, czy brzózkę trzeba podcinać. Przez rok z drzewka 15 cm zrobiło się drzewko półtorametrowe. Gałęzie rosną przy samej ziemi. Pod nią posadziłam hosty i teraz wszystko zasłania. Czy można tych gałązek do dołu trochę obciąć? Jeśli tak to kiedy? Teraz, czy na wiosnę?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Elfir
27-07-2013, 13:11
mozna podciąć teraz,. wiosną się brzóz nie tnie.

podlasianka77
27-07-2013, 19:20
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

shesadda
28-07-2013, 14:58
Witam.
Mam pytanie warzywnicze-jak zwalczyć niechemicznie bielinka kapustnika obgryzającego mi kalarepę jarmuż i brokuły?
Mam wrażenie że kalarepę masakrują mi dwa szkodniki-jeden to bielinek(są charakterystyczne gołożery,wygryzione liście,żółte larwy i gąsieniczki ) ale oprócz tego na spodniej stronie liści jest mnóstwo ''czegoś białego''fruwającego-nie wiem jak to określić,takie białe kropeczki które unoszą się w powietrzu niczym puch momentalnie gdy tylko się dotknie rośliny-Elfirku wiesz może co to jest?Czy to jakieś stadium bielinka czy coś innego?

Również rzodkiewka jest zaatakowana czymś (może też bielinek?) co dziurkuje liście,oraz ma robaczywe doły(tzn części jadalne-czyli sama rzodkiewka :) .
Czy można coś z tym zrobić?

Elfir
28-07-2013, 15:39
odpowiedź na pytanie 1 - wybrac ręcznie gąsienice. Jest też preparat Biobit, który zawiera bakterie pasozytujące na larwach.
Biale latające to może być mączlik lub jakaś mszyca

odpowiedx na pytanie 2
należy zaprawiać nasiona przed siewem. Robaczywienie zwykle wywołuje śmietka kapuściana. Poza tym okrywa się młode rośliny białą włokniną.
Liście mogą być podjadane przez slimaki

shesadda
28-07-2013, 17:28
Elfir jesteś niezastąpiona :) Bardzo dziękuję :)

pieknyromek
28-07-2013, 23:40
shesadda - też mam problem z gąsienicami bielinka na moich brokułach - wyzbierałem wszystkie ręcznie(małe, duże, zbiorowiska żółtych jajeczek) ale ciągle kręcą się motyle które pewnie składają nowe jajeczka. Wyczytałem że wywar z wrotycza pospolitego odstrasza tego natręta. Wyciąg 1:2 (300 g świeżego ziela zalewamy 10 l gorącej wody) i po 12 godzinach psikamy na rośliny. Nie wiem czy to działa ale mam zamiar spróbować - zielsko już zerwane, właśnie gotuję wodę:stirthepot:, jutro psikam na brokuły i będę obserwował co dalej. Jak się uda będę powtarzał aż do zbioru brokuł, jak się nie uda kupię Biobit. Nie chcę stosować jakiś ostrych insektycydów.

budowlany_laik
29-07-2013, 08:32
Wykonujemy taras drewniany. Zrobiona jest już podkonstrukcja, niebawem będziemy kręcić deski.

Pod tarasem wyłożyłem czarną agrowłokninę (dość grubą) + grys na grubość 1-5 cm (frakcja ok. 16-32 mm). Myślałem, że to wystarczy. Zdziwienie mnie ogarnęło gdy ujrzałem 2 skrzypy wśród grysu. Przebiły się przez włókninę i grys.

Pytanko: co zrobić jeszcze teraz by za jakiś czas nie mieć skrzypów i innych przebijających się przez deski tarasowe?

Myślałem o: wysypaniu worka wapna pod taras na grys ew. o nałożeniu na grys jeszcze jednej warstwy agrowłókniny.

AGP-ON
29-07-2013, 08:41
hmm.. ta rabata jest obsadzona.

Chwilowo, pod koniec lata wszystkie te rośliny będą przesadzone.
Chcielibyśmy zostawić jedynie świerki

pestka56
29-07-2013, 10:04
Wykonujemy taras drewniany. Zrobiona jest już podkonstrukcja, niebawem będziemy kręcić deski.

Pod tarasem wyłożyłem czarną agrowłokninę (dość grubą) + grys na grubość 1-5 cm (frakcja ok. 16-32 mm). Myślałem, że to wystarczy. Zdziwienie mnie ogarnęło gdy ujrzałem 2 skrzypy wśród grysu. Przebiły się przez włókninę i grys.

Pytanko: co zrobić jeszcze teraz by za jakiś czas nie mieć skrzypów i innych przebijających się przez deski tarasowe?

Myślałem o: wysypaniu worka wapna pod taras na grys ew. o nałożeniu na grys jeszcze jednej warstwy agrowłókniny.

Jeśli jest to miejsce gdzie nie zamierzasz sadzić roślin, to zawsze możesz użyć jednego z herbicydów totalnych. używają je sadownicy w sadach. Działają na wszystko co dopiero zaczęło wschodzić i na to co już wyrosło. Najnowszy to zdaje się CHIARA 25 Wg
http://doradztwosadownicze.pl/?p=3333

grzegorz_si
29-07-2013, 12:24
Jeśli jest to miejsce gdzie nie zamierzasz sadzić roślin, to zawsze możesz użyć jednego z herbicydów totalnych. używają je sadownicy w sadach. Działają na wszystko co dopiero zaczęło wschodzić i na to co już wyrosło. Najnowszy to zdaje się CHIARA 25 Wg
http://doradztwosadownicze.pl/?p=3333

Może po prostu wyrwać? Skrzyp jest uciążliwy więc jego np. starane potraktować - jest łagodniejszy od tego "totalnego gówna", za przeproszeniem.
Skrzyp tak ma, że potrafi sobie poradzić z taką włókniną i kupą kamieni.
Cholera, strach jabłka jeść.
Pestka widzę, że jesteś miłośnikiem chemii. Ja bym z tym jednak uważał trochę i stosował w ostateczności.

pestka56
29-07-2013, 12:41
Może po prostu wyrwać? Skrzyp jest uciążliwy więc jego np. starane potraktować - jest łagodniejszy od tego "totalnego gówna", za przeproszeniem.
Skrzyp tak ma, że potrafi sobie poradzić z taką włókniną i kupą kamieni.
Cholera, strach jabłka jeść.
Pestka widzę, że jesteś miłośnikiem chemii. Ja bym z tym jednak uważał trochę i stosował w ostateczności.

Grzegorzu, nie jestem miłośniczką chemii i staram się z nią nie przesadzać. Jednak każdy ogrodnik powie ci, że niestety są sytuacje i miejsca, gdzie nie unikniesz ostrych działań. Oczywiście jeśli masz działkę wielkości 400-500 m2 to możesz stosować środki naturalne, albo w nieskończoność wydawać pieniądze na drogą delikatną chemię.
Skrzyp zalicza się do bardzo odpornych roślin(drugi taki drań to powój) i możesz go sobie wyrywać do woli, a on odrasta jak chce. U siebie walczę z nim od kilku lat sypiąc dolomit, wyrywając i wykopując tam, gdzie mogę. Trzeba przyznać, że z roku na rok mam go mniej.
Natomiast używanie starane pod przyszłym tarasem to bez sens. Tam trzeba wyczyścić ziemię z chwastów najskuteczniej jak można – raz a dobrze.

Gosiek33
29-07-2013, 13:05
Jednak za dużo chemii mamy w koło (http://www.wykop.pl/ramka/1597111/opolscy-rolnicy-truja-roundupem-rzepak-nas-i-siebie/), wolę choć u siebie nie dokładać trucizn :(

pestka56
29-07-2013, 13:11
Jednak za dużo chemii mamy w koło (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wykop.pl%2Fram ka%2F1597111%2Fopolscy-rolnicy-truja-roundupem-rzepak-nas-i-siebie%2F), wolę choć u siebie nie dokładać trucizn :(

Gasiek, ja bym się zachetala na 2000 m2 bez trucizn

grzegorz_si
29-07-2013, 13:15
Gasiek, ja bym się zachetala na 2000 m2 bez trucizn

U mnie 23 ary i bez trucizn żyję. Co 2-3 lata tylko na dwuliścienne herbicydem trawnik pryskam.

pestka56
29-07-2013, 13:56
Grzesiu, a herbicyd to nie trucizna :wiggle:

grzegorz_si
29-07-2013, 14:57
Grzesiu, a herbicyd to nie trucizna :wiggle:

No OK! Złapałaś mnie :D Niemniej jednak doradzałbym powściągliwość z tymi badziewiami i herbicydami totalnymi. Po co lać w swoim otoczeniu ten syf? Skrzyp to skrzyp.

Gosiek33
29-07-2013, 15:18
Skrzyp rośne u mnie od lat, teraz już tylko w stercie piachu. Pojedyncze roślinki skrzypu nie są groźne i dają się... urywać ;)

Zdecydowanie gorszy jest podagrycznik i oczywiście perz

pestka56
29-07-2013, 15:38
Gosiek, perz zniknie z trawnika jeśli będziesz regularnie 2 razy w tygodniu kosiła dość krotko. Oczywiście nie stanie się to w jeden sezon.

Grzesiu, skrzyp u mnie rośnie tylko miejscami po paru latach starannego wyrywania. To co wyrasta w większości starannie zbieram i suszę ze względu na lecznicze właściwości tej rośliny – pomaga goić zranienia, świetnie działa na przewód moczowy, a o właściwościach wzmacniania włosów nie trzeba przypominać.
Dlatego ja też z herbicydami ostrożnie, ale tam gdzie mam żwir, albo kamienie i pod tarasem, działałam ostro.

Elfir
29-07-2013, 18:52
w miejscu gdzie nie rosną rośliny też bym użyła herbicydu.

Elfir
29-07-2013, 19:00
Chwilowo, pod koniec lata wszystkie te rośliny będą przesadzone.
Chcielibyśmy zostawić jedynie świerki


Wiesz, że twoje pytanie jest w stylu: "przedstawiam zdjęcie pokoju, co mam tam wstawić za meble, myślę o kanapie?"

Oczywiście warto zastosowac trawy, ale nie po jdnej sztuce, ale łanem. Skoro masz problemy z wysoką wodą gruntową to powinny poradzić obie miskanty.

Jeśli ta rabata jest w głębi ogrodu, w oddaleniu od tarasu, nie ma sensu sadzić na niej małych iglaków, bo nie bedą widoczne. Rabata nie jest duza. Starczą 2-3 gatunki traw oraz jakieś byliny lub małe krzewy liściaste, które zapewnią zieleń wiosną, kiedy trawy dopiero odbijają po zimie.

tczechow
30-07-2013, 22:24
Witam,
prosze o pomoc w narysowania ksztaltu rabaty.
Na zdjeciu kolor czarny taras plus chodnik, jasno zielony warzywniak, zolty gril, niebieskie kolo to trampolina czerowne to w tej chwili jest polozona agrowloknina i tam beda nasadzenia (moge ten ksztalt jeszcze zmienic). reszta to trawa. chcialbym zmniejszyc ta przestrzen trawiasta i zrobic pod plotem gdzie niebieskia linia na calej dlugosci rabate i nasadzenia i jakos to polaczyc ze soba. mam namysli lewa czesc - kolor jasno zielony z prawa czescia czerwonego pola tak poprowadzic rabate aby tez odslonic sie od trampoliny, bo tam obok jest jeszcze piaskownica i hustawki. bardzoe bede wdzieczny za jakis szkic, pomysl.
pozdrawiam

Elfir
31-07-2013, 13:27
Ja bym deliktantym łukiem zrobiła rabatę pod domem przechodzącą w okolice trampoliny:
http://images65.fotosik.pl/34/f98bee45b7941429.jpg

tczechow
31-07-2013, 14:12
Myslalem bardziej zeby obsadzic w przyszlosci tam gdzie jest fioletowy kolor, cos takiego namalowałem, tylko nie bardzo mi wychodzi połaczenie tego wszystkiego i zeby to jakis fajny kształt przybrało.

Elfir
31-07-2013, 14:24
Napiałes o rabacie po lewej stronie.

Ten rysunek jest maleńki, nie znam otoczenia, widoków z tarasu. Moja rada w tym temacie byłaby bezwartościowa.
Bo "fale" byle gdzie to każdy potrafi narysować.
Natomiast przy profesjonalnym projekcie każda "fala", łuk, zakrzywienie rabaty ma swoje uzasadnienie w przestrzeni i kompozycji rabaty.

tczechow
31-07-2013, 14:36
OK, dziekuje za pomoc.

Wrzucenie zdjec z widokiem nie ulatwi sprawy?

Elfir
31-07-2013, 15:28
ułatwi sprawę jak mi zlecisz wykonanie projektu ogrodu, a ja wówczas wrysuję to w odpowiedniej skali, będę miała spokojnie czas na przemyslenie różnych rozwiązań kompozycyjnych, obsadzenia roślinnością. :)

Ok, mogę pomóc z doborem roślin czy kształem rabaty, ale poprzez forum nie zaprojektuję ogrodu od podstaw.
Obydwie propozycje kształtu rabat, które zamieściłeś, są dobre. Ale także mozna kombinować ich o wiele więcej.
Jesli robię projekt to kształt rabat w czasie pracy często się zmienia. Jest uzależniony do tego jakie rośliny na nich się znajdą. Na przykład drzewko w otoczeniu niskich roślin można wyeksponować właśnie sadząc je na "grzbiecie" fali. Fala zaznacza ciekawe miejsce. Stąd "fal" nie moze być za dużo.
Dlatego pierwsze szkice powstaja na papierze, sa kreslone, rysuję sobie główne osie widokowe, zaznaczam zakresy widoków z okien. przestawiam po wielokroć rośliny.

Ale jeśli wszystkie rośliny na rabacie sa do siebie zblizone wyglądem (np. krzewy kwitnące: tawuła, forsycja, krzewuszka) i podsadzone tylko bylinami, to wówczas robienie "fal" wprowadza chaos i lepiej wygląda rabata tylko w postaci lagodnego luku.

Tutaj przykład z jednego projektu, gdzie zaznaczyłam miejsca węzłowe, punkty na bazie których projektowany był kształt rabat:
http://images63.fotosik.pl/34/f87ea806169a6b8agen.jpg

Jesli to tylko mozliwe staram się kształtować rabaty tak, by przesłaniały widok z tarasu na cały ogród. Jak w powyższym przykładzie - rabata z istniejącym drzewem przesłania trawnik na końcu działki, gdzie jest miejsce na ognisko w zagłębieniu terenu. Dzięki temu jest pretekst, by zejść z tarasu i pospacerować po ogrodzie.

Wystająca rabata po prawej, gdzie jest płaczący cyprysik ma na celu przesłonięcie widoku na dom sąsiada, który znajduje się na ukos względem działki. Ciekawy pokrój iglaka przykuwa wzrok, zatrzymuje go, nie pozwalając wędrować ku domowi sąsiada.

Poza granicą działki jest zagajnik brzozowy, wiec na jego tle, w głębi zaproponowalam drzewko o czerwonych liściach, jako kontrast. Pod drzewkiem jest ławka z której widać zarówno taras, jak i wgłebnik z ogniskiem. Drzewko jednak stoi w miejscu, gdzie załamałam rabatę. A więc jest podwójnie podkreślone - kolorem i rabatą.

tczechow
31-07-2013, 15:41
Jak wyglada to czasowo i kosztowo zrobionie takiego projektu?

Elfir
31-07-2013, 16:05
Tutaj inny przykład - zamiast "fal" wcinających się w trawnik, rabata po prostu trawnik przecina na pół.
Głównym elementem ogrodu jest altana - blisko domu, by nie trzeba było daleko biegać z kawą, ale osłonięta sosnami, które nie tylko ją przesłaniają, ale są równowagą dla masywnej konstrukcji alatany, która wśród niskich roślin po prostu by zdominowała ogród.
Dodatkowo rozmieściłam w ogrodzie rośliny będące zwieńczeniem osi widokowych (zielone strzałki) z altany.

http://images64.fotosik.pl/34/2042ba5cc3600383.jpg

majamaki
31-07-2013, 19:16
Tczechow bierz projekt od Elfir bo warto:yes:

duduś
31-07-2013, 19:58
Witam po czasie + mam problem z jałowcami , mocno mi zbrązowiała część igieł - pryskałam na grzyba ale nic nie pomogło, może powinnam prysnąć na gąsienice i mszyce ( czyli na jakiegoś robaka?)

Elfir
31-07-2013, 20:08
a masz te gąsienice i mszyce?
Bo pryskanie na ślepo jest nieekologiczne.

duduś
31-07-2013, 21:49
to dlaczego brązowieją , ostatnio momo że to jałowce w czasie upału podlewałam - ale to chyba nie zaszkodzi?

Elfir
31-07-2013, 22:57
może choroba, tylko użyłaś niewłaściwego środka?
Może przędziorek?

tczechow
01-08-2013, 10:31
Witam ponownie,

Bardzo prosze o pomoc w doborze roślin. Na zdjęciu jest rabata, chcielibyśmy z żoną w tym miejscu miec cos w rodzaju zagajnika, z tylu wieksze roślny z przodu mniejsze, cos co tez by zagęsciło to miejsce i odsłoniło od sąsiada. na razie jest tam jedna choinka po zimie. za pomoc z gory dziekuje.

Wrzucam tez inne zdjecia mojej dzialki i mam prosbe odnosnie miejsca na basen stelazowy. Zastanawiam sie nad postawienie baseny prostokatnego 4-5 metrow obok grila z lewej czy tez z prawej strony czy moze w miejscu gdzies gdzie teraz jest taki maly basen i osloniecie go roslinami w jakis sposob.

za wszelkie porady z gory dziekuje.

duduś
01-08-2013, 17:11
Myślałam że na przędziorka to ten środek co na gąsienice

pestka56
01-08-2013, 17:36
Witam ponownie,

Bardzo prosze o pomoc w doborze roślin. Na zdjęciu jest rabata, chcielibyśmy z żoną w tym miejscu miec cos w rodzaju zagajnika, z tylu wieksze roślny z przodu mniejsze, cos co tez by zagęsciło to miejsce i odsłoniło od sąsiada. na razie jest tam jedna choinka po zimie. za pomoc z gory dziekuje.

Wrzucam tez inne zdjecia mojej dzialki i mam prosbe odnosnie miejsca na basen stelazowy. Zastanawiam sie nad postawienie baseny prostokatnego 4-5 metrow obok grila z lewej czy tez z prawej strony czy moze w miejscu gdzies gdzie teraz jest taki maly basen i osloniecie go roslinami w jakis sposob.

za wszelkie porady z gory dziekuje.

Tczechow, pamiętam, że Elfir kiedyś Ci pomagała. Wklejałeś planiki takie:
203894203895203896203897
Pamiętasz, czy gdzieś Ci to w ogniu budowania zginęło?
Elfir zaproponowała Ci fajny układ 203898 Myślę, że wystarczy w narożniku przy oczyszczalni coś dokomponować, ale raczej poslużyłabym się pergolą i pnączami, bo przy oczyszczalni drzew nie powinno się sadzić ze względu na korzenie. Może jakieś krzewy, np cisy tuż przy plocie.
Basen moim zdaniem pasowałby w południowo zachodnim narożniku trawnika.

tczechow
01-08-2013, 18:34
Tak mam te wszystkie rysunki. Od strony zachodniej wklejam pnorame. tak to w tej chwili wyglada. troche podobnie do tych wczesniejszych schematow ale tylko troche :). Nie udalo mi sie zrobic w tarasie miejsca na drzewko. To co zaproponowala Elfir to dobrze rozumie ze w srodku czerwonych lini jest trawnik a na zewnatrz rabata.

pestka56
01-08-2013, 19:42
Dobrze rozumiesz pośrodku trawnik, a w stronę płotu rabaty.
Moim daniem tak niewiele się różni to co jest teraz od początkowego projektu, że możesz posłużyć się pomysłem Elfir z powodzeniem.

203916
Drzewko nadal możesz posadzić tuż koło tarasu. Masz tam chyba coś w rodzaju skalniaczka. W narożniku za tą młodą roślinką Elfir proponowała Ci chyba świerki serbskie. Nie pamiętam.
Basen zrobiłabym tam, gdzie maznęłam niebieski prostokąt i obudowałabym drewnianym tarasem z dwóch stron. Widziałam takie w necie – basen częściowo przylegający do kamiennej lub gresowej powierzchni, a częściowo do drewnianej. Ładnie. Tym bardziej, że jeśli chcesz wkopać basen w stalowej obudowie, to krawędzie można osłonić drewnem.

tczechow
01-08-2013, 19:54
Basenu wkopywac nie bede, bo mam kolektory z ogrzewania na calej prawie dzialce. Pozostaje mi basen taki stelazowy, prostokatny albo okragly rozkrecany i chowany na zime.

pestka56
01-08-2013, 20:40
Basenu wkopywac nie bede, bo mam kolektory z ogrzewania na calej prawie dzialce. Pozostaje mi basen taki stelazowy, prostokatny albo okragly rozkrecany i chowany na zime.

Też możesz go ładnie zakomponować.

Elfir
01-08-2013, 22:02
jak masz kolektory to na nimi drzew nie mozna sadzić.

tczechow
01-08-2013, 22:33
Wiem, dlatego jak juz to cos co nie bedzie mialo glebokich kozeni, lub w miejscach przy ogrodzeniu bo tam nie ma, no i kolktory sa tak wkopane min 1,5 metra pod ziemia.

Elfir
01-08-2013, 23:10
Na pierwszym zdjęciu widać, że sąsiad będzie miał żywopłot z żywotnika, czyli po swojej stronie nie potrzebujesz już roślin do osłony ogrodu.
Mozna na przykład dać kwitnące krzewy (forsycja, tawuła lub wysoka krzewuszka) podsadzone jakimiś bylinami lub trawami ozdobnymi (np. jakaś karłowa odmiana miskanta). Do tego większe drzewo o szerokiej koronie i dużych liściach do przesłonięcia widoku na dom sąsiada (np. klon "Drumondii" a dołem rozplenica). W szerszym miejscu z tyłu jakies wyższe krzewy a z przodu niższe (np. tawuła japońska Goldmound) i jakis akcent na zakończenie rabaty (np. buk "Purple Fountain") podsadzony rośliną kontrastową (np. liliowcem, który kwitnie na żółto).

http://images62.fotosik.pl/38/8114a3229df7efe1.jpg

Nie wiem tylko, czy ten klon nie wchodzi juz na kolektory? Jeśli tak, to można zastosować murek oporowy podwyższający tę cześc rabaty o ok. 50 cm (rabata ze padkiem w kierunku ogrodzenia) i na podwyższeniu posadzić drzewko o płytkim systemie korzeniowym, np. magnolię.

http://images64.fotosik.pl/39/8a6bec0895eb0035.jpg

anka76
02-08-2013, 14:05
Elfir mam dwuletnie jodełki zakupione w szkółce leśnej czy mogę je już przycinać? Chciałabym żeby były gęste ale nie wiem od jakiego wieku przycinać. Pozdrawiam A.

andrzej49
02-08-2013, 20:18
Na 6 posadzonych oberżynach w tunelu tylko na dwóch zawiązały się owoce. Zapylam je codziennie pędzelkiem i podlewam co 2 - 3 dzień 1 litrem wody. Jaki może być powód niezawiązywania owoców? Kwiaty opadają.

Mirek_Lewandowski
02-08-2013, 20:56
Elfir mam dwuletnie jodełki zakupione w szkółce leśnej czy mogę je już przycinać? Chciałabym żeby były gęste ale nie wiem od jakiego wieku przycinać. Pozdrawiam A.

Dwuletnia A. alba to ma 10 cm, jak dobrze pójdzie. Nie bardzo wiem, co z tego wyciąc. Zresztą jodły się nie tnie.