PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania do Elfir - forumowej ogrodniczki



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

Elfir
20-02-2014, 19:52
Na gliny faktycznie najlepsze są żywotniki. Spróbuj z bardzo dużymi a nie tymi klasycznymi, jak "Smaragd". Przykładowo: "Frieslandia", "Maloyana", "Gelderland", "Kórnik", "Atrovirens". Możesz też wpleść cyprysika nutkajskiego, ale "Glauca" - nie jest tak płacząca jak "Pendula".
Ale sosen nie wykluczaj :)

Kasztanowiec, jak każdy liściak, przesadza się w okresie bezlistnym.

naberia
20-02-2014, 20:02
Dziękuję Ci bardzo Elfir. Czyli podane rośliny mogę dowolnie wymieszać i będzie git? :)
A napisz mi jeszcze, bo się na tym znasz i masz wyobraźnię, czy lepiej zrobić żywopłot właśnie taki mieszany, czy jednolity? Na jego tle już rosną różne rośliny , a za nim u sąsiada rosną świerki i inne "choinki", ale są młode i wszystko widać, bo ogrodzenie jest z siatki, a zależy nam, żeby się osłonić przed sąsiadami. Czy jak zrobimy mieszany, to nie zrobi się za duży "misz masz" ? Na tle jednolitego żywopłotu rośliny pewnie by się ładniej eksponowały?

Czy można przesadzać kasztanowca już teraz? Czy gdyby przyszły ewentualnie mrozy to mogłyby mu zaszkodzić?

Elfir
20-02-2014, 20:21
Mrozy sa przeszkodą o tyle, że mogą przemrozić korzenie. Więc jak się ładnie zakopczykuje i obsypie korą, to te lekkie przymrozki nie wyrządzą krzywdy.

AniaLP
20-02-2014, 21:14
Dzień dobry,

jestem nowa na forum i chciałabym bardzo prosić o radę, jak ożywić rabatę ze zdjęcia poniżej. Ogród został zaprojektowany przez architekta i wykonany zgodnie z tym projektem w 2013 roku. Jestem początkującym ogrodnikiem, projekt przyjęłam bez zastrzeżeń, bo było na nim tyle barwnych plam w moich ulubionych kolorach. Niestety teraz widzę, że mimo wszystko te rabaty są jakieś "smutne" i bez wyrazu. Kolory, których chciałabym się konsekwentnie trzymać to biały, róż i fiolet no i oczywiście zieleń. W tych kolorach są utrzymane pozostałe rabaty, obsadzone różanecznikami, laurowiśniami czy niewielkim żywopłotem z pięciornika Abbotswood.

Na rabacie ze zdjęcia rosną:

- rozchodniki okazałe z przodu, pomiędzy nimi kępa bodziszków, potem kępa astrów i kępa ciemierników.
- w tle magnolia Nigra, żywotnik Smaragd, sosna czarna Pyramidalis, budleja Ile de France
- po środku przed sosną czarną sosna górska
z jednej strony tej rabaty jest wspomniany żywopłot z pięciornika Abbotswood ( 5 sztuk), z drugiej strony mały żywopłot z żywotnika Smaragd (3 sztuki)

Czy dla urozmaicenia i rozjaśnienia tej rabaty można posadzić 2 hortensje Silver Dollar, a przed nimi jakieś średniej wielkości różaneczniki też w kolorze białym? Czy może lepsze byłyby np. róże austinki białe lub różowe 3 szt? Ciągle szukam pomysłu na uzupełnienie tej rabaty i mam już niezły mętlik w głowie.
244175

Z góry bardzo dziękuję !

agata39
20-02-2014, 22:55
Za ciezka i za wilgotna gleba. Trzeba przed założeniem trawnika bardziej rozluźnić.
Wlasnie problem w tym ze gleba jest przepuszczalna i sypka, umiarkowanie wilgotna, ph 7.Ta czesc dzialki na ktorej jest najwiecej watrobowca znajduje sie po wschodniej stronie domu i rzeczywiscie jest tam mniej slonca.Jak sie tego pozbyc?
Jezeli przerobimy ziemie glebogryzarka to cos pomoze czy wrecz odwrotnie?
pozdrawiam

nemi84
21-02-2014, 11:22
Elfir,
bardzo dziękuję za Twoje propozycje drzew. Niektóre bardzo mi się spodobały i któreś z tych właśnie wybiorę :).



A liście jesienią palcami z kamyków będziesz wybierał?
Posadź pod drzewami jakaś mało wymagająca trawę ozdobną, liliowce lub inną roślinę okrywową.
Skala problemu to 3 nieduże drzewa. Mam nadzieję, że wystarczy dmuchawa, żeby liście "przegonić" w jedno miejsce i je wtedy zebrać.

Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Elfir
21-02-2014, 13:39
Niestety teraz widzę, że mimo wszystko te rabaty są jakieś "smutne" i bez wyrazu.

Pamiętaj, że na rabacie masz młode rośliny i one muszą mieć miejsce do rozrastania się - z czasem wypełnią puste miejsca. Upchnięcie w kącie kilkunastu roślin to nie jest rozwiązanie.
Możesz natomiast poeksperymentować z bylinami.
Skoro nie pasuje ci ta kompozycja pogrupuj byliny w większe grupy (po minimum 5 sztuk, a najlepiej i więcej), a nie obsadzaj pojedynczymi roślinami.
Bodziszki najlepiej wyglądają jak jest ich co najmniej 10 szt, bo mają małe kwiatki, widoczne dopiero w większej grupie.

Natomiast jesienne byliny, jak astry czy rozchodniki, doskonale wyglądają z duża ilością delikatnych traw wokoło (rozplenice, ostnice, drżączki, śmiałki), nawet, jak same posadzone są pojedynczo.

Może więc po prostu dosadź byliny - bodziszki pod magnolię, a rozchodniki pod budleję i do tego trawy ozdobne (jak np. rozplenica "Hammeln"). Można też przy magnolii posadzić bylinowego powojnika "Arabella" - będzie kwitł całe lato, gdy magnolia przekwitnie. Ten powojnik jest rośliną bardziej okrywową a nie pnącą. Nie potrafi się wspinać, może się jedynie opierać o wyższe rośliny.
Jak drażnią cię puste miejsca z tyłu rabaty, pomiędzy iglakami, posadź wysokie miskanty.

Dla mnie ta rabata trochę miesza style i wymagania glebowe - np. lubiąca lekko kwaśne podłoże magnolia a ciemiernikami, które wolą podłoże bardziej zasadowe.
Ja do magnolii dobierałabym towarzystwo świerkowo-żywotnikowo-hortensjowe + byliny wczesnego lata (tawułki, piwonie, powojnik Arabella, bodziszki) + byliny zimozielone (bergenie i zurawki). Czyli charakter leśnej polany
A do buddleji dobrałabym sosnę, lawendy, trawy ozdobne, róże okrywowe i dzikie + suchoznośne byliny (szałwie, rozchodniki, przetaczniki, czyścce, perowskie), czyli charakter śródziemnomorski.
Albo po angielsku: budleje+róże+strzyżone bukszpany + rozmaite byliny

Tak mi bardziej pasują glebowo i stylem.

Elfir
21-02-2014, 13:42
Wlasnie problem w tym ze gleba jest przepuszczalna i sypka, umiarkowanie wilgotna, ph 7.Ta czesc dzialki na ktorej jest najwiecej watrobowca znajduje sie po wschodniej stronie domu i rzeczywiscie jest tam mniej slonca.Jak sie tego pozbyc?
Jezeli przerobimy ziemie glebogryzarka to cos pomoze czy wrecz odwrotnie?
pozdrawiam

Myślę, że starczy dobrze wzruszyć ziemię, by przesuszyć wierzch. Potem posiać trawę, a wątrobowca z czasem zniszczy wertykulacja. Wertykulację na tym fragmencie można robić nawet 3 razy w sezonie.
Używajcie na razie nawozów fizjologicznie kwaśnych, żadnych wapniowych, bo pH dość wysokie.

naberia
21-02-2014, 14:59
Dziękuję Ci bardzo Elfir. Czyli podane rośliny mogę dowolnie wymieszać i będzie git? :)
A napisz mi jeszcze, bo się na tym znasz i masz wyobraźnię, czy lepiej zrobić żywopłot właśnie taki mieszany, czy jednolity? Na jego tle już rosną różne rośliny , a za nim u sąsiada rosną świerki i inne "choinki", ale są młode i wszystko widać, bo ogrodzenie jest z siatki, a zależy nam, żeby się osłonić przed sąsiadami. Czy jak zrobimy mieszany, to nie zrobi się za duży "misz masz" ? Na tle jednolitego żywopłotu rośliny pewnie by się ładniej eksponowały?

Elfir, pozwól że sie przypomne, bo edytowałam i nie wiem czy zauwazyłas pytanie :)

Elfir
21-02-2014, 15:19
Po prostu mieszany nie będzie już "żywopłotem" a swobodną kompozycją na rabacie :)
Ja też nie zawsze robię żywopłoty, tylko mieszam różne gatunki.
Skoro przed iglakami masz różne krzewy, posadź iglaki zielone (a nie żółte, pstrokate), by nie robić zamieszania kolorystycznego.

agata39
21-02-2014, 18:49
Elfir bardzo ci dzikuje :)

naberia
21-02-2014, 21:26
Dziękuję Elfir.

AniaLP
21-02-2014, 22:11
Elfir,

bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.
Może taki a nie inny projekt został przygotowany pod wpływem moich sugestii, co mi się podoba i że z uwagi na 2 małe córeczki chciałam mieć dużo motyli w ogródku. Poza tym nie chciałam mieć ogrodu jak wszyscy dookoła - szpalery iglaków i gdzieniegdzie hortensja lub jakiś różanecznik. Ten ogródek to jak moje 3 dziecko, sama kopałam, w 1 weekend posadziłam coś około 100 roślin, jesienią zrobiłam nawet sama obrzeża z kostki dookoła rabat. I chciałabym, żeby był piękny.
Pisząc o pomieszaniu stylów trochę mnie natchnęłaś i zastanawiam się, czy nie da się tego stylu trochę ujednolić przesadzając co nie co . Rośliny są jeszcze małe i może zniosą to dobrze a ogród będzie trochę bardziej uporządkowany.
Poniżej wykaz rabat i nasadzeń :
Rabata 1: Laurowiśnia Otto Luyken i funkie
Rabata 2: Jodła koreańska i różaneczniki: Blutopia, Catawbiense Album, Polarnacht, z przodu 2 razy Cunningham's White, funkie i żurawki.
Rabata 3: Laurowiśnia Otto Luyken, różanecznik Nova Zambla i pieris; narecznica samcza, 3 bukszpany i golteria; funkie
Rabata 4: samotny dereń Sibirica
Rabata 5: cis pośredni Farmen, perukowiec Royal Purple, świerk pospolity Acrocona; po bokach hortensja ogrodowa i krzewiasta Annabelle, z przodu 7 tawułek Golden Princess w 2 rzędach (je muszę posadzić na nowo w rozstawie tak co 50 cm i przycinać, żeby miały kulisty pokrój)
Rabata 6: 3 sosny górskie, kostrzewa popielata, wrzosy, rozchodniki
Rabata 7: żywopłot z pięciornika Abbotswood
Rabata 8: pisałam o niej magnolia Nigra, żywotnik Smaragd, sosna czarna Pyramidalis, sosna górska i budleja Ile de France
Rabata 9: żywotniki Smaragd
Może można pozamieniać rośliny z rabat 5 i 8, żeby ujednolić styl ? Czy jednak lepiej nie ruszać już roślin i dosadzić trawy tam, gdzie przeszkadza mi pustka?
I czy na rabacie 2 można posadzić 2 hortensje Bobo z przodu, żeby coś kwitło latem i jesienią ?

244312244313244314244315244316

AniaLP
21-02-2014, 22:37
Elfir,

tak mi przyszło na myśl, czy zamiana miejscami perukowca i magnolii oraz 1 żywotnika pomogłaby uporządkować rabaty? Wtedy może mogłabym je uzupełnić o rośliny, które podkreślałyby charakter danej rabaty. Ale czy to nie będzie powodować ogólnego bałaganu w ogrodzie, że każda rabata będzie z innej "parafii"? Czy też uporządkuje to raczej przestrzeń: 1 cześć rabat od strony północnej (ale mimo wszystko mają sporo światła, bo cień od domu tylko trochę na nie pada) będzie kwasolubna a druga w drugiej części ogrodu od wschodu będzie zasadowa i śródziemnomorska ?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

GOSC12_3
22-02-2014, 13:51
Witam Elfir
Mam pytanko.
Za miesiąc przywiozą mi 5t ziemi torfowej i 5 t ziemi ogrodowej ( nie wiem co to oznacza). Tak czy siak będę chciała to wymieszac i posadzic iglaki (szmaragd- od południa, brabant od zachodu). Poza tym jakąs sosnę fajną na rogu południowo zachodnim..
Czy ta ziemia się nadaje do tych roslin?
W jakiej odległości posadzic tą sosną od płotu i iglaków?
Czy jak będę sadzic te roslinki z koncem marca to nie bedzie juz późno?

Z góry dziękuje za odp.

Elfir
22-02-2014, 14:58
Riri - skoro ty nie wiesz co ci przywiozą, skąd ja mam wiedzieć, czy będzie się nadawać? :)

Sosna urośnie nawet na piasku.
Jak daleko posadzić - zależy jaki gatunek i odmianę planujesz :)
Sosna himalajska będzie w 10 lat mieć nawet 3 m średnicy, a kosodrzewina "Liliput" 0,5 m

Żywotniki lubią glebę lekko kwaśną do obojętnej, próchniczną, umiarkowanie wilgotną - więc, to co nawieziesz powinno byc ok.

Odradzałabym Brabanta na rzecz ładniejszych odmian, zwłaszcza mieszańców z żywotnikiem olbrzymim (np. Gelderland) - nie będą ci brązowieć na zimę ani szybko szyszkować.


10 t ziemi nawet jak wymieszasz z glebą na działce i tak będzie powyżej zasięgu korzeni posadzonych roślin :) Te 10 ton to na całym ogrodzie da ci z 5 cm warstwę :)
Nie ma więc sensu mieszać na całym ogrodzie, tylko wykopać większe dołki, nawiezioną ziemię wymieszać z glebą z działki i tym zasypywać korzenie roślin.

Rośliny doniczkowane sadzi się przez cały okres, póki ziemia nie jest zamarznięta. Kopane - najlepiej we wrześniu, wczesna wiosna jest dopuszczalna.

Elfir
22-02-2014, 15:00
tak mi przyszło na myśl, czy zamiana miejscami perukowca i magnolii

To niezły pomysł. Magnolię daj w różaneczniki lub laurowiśnie - podobnie jak one, potrzebuje miejsc osłoniętych.

Fragmenty ogrodu o różnej kompozycji można od siebie oddzielać trawami ozdobnymi, bo są neutralne.

naberia
23-02-2014, 00:30
Na gliny faktycznie najlepsze są żywotniki. Spróbuj z bardzo dużymi a nie tymi klasycznymi, jak "Smaragd". Przykładowo: "Frieslandia", "Maloyana", "Gelderland", "Kórnik", "Atrovirens". Możesz też wpleść cyprysika nutkajskiego, ale "Glauca" - nie jest tak płacząca jak "Pendula".
Ale sosen nie wykluczaj :)

Kasztanowiec, jak każdy liściak, przesadza się w okresie bezlistnym.

Elfir, a które z podanych roślin nie zmieniają koloru w zimie, bo znalazłam sprzeczne informacje :(

Elfir
23-02-2014, 02:25
Kolor zmienia żywotnik zachodni a zielony zostaje zywotnik olbrzymi i duża częśc mieszańców tych dwóch gatunków (Thuja x plicatoides - Żywotnik nibyolbrzymi). Smaragd jest własnie takim mieszańcem.
Glederland i Kórnik to gatunki zywotnika olbrzymiego.

m4rsh4ll
23-02-2014, 11:45
Cześć Elfir, możesz mi powiedzieć co to za kwiatki ze zdjęć, wiem że zdjęcia są trochę niewyraźne, ale może uda się coś zidentyfikować.

http://1.bp.blogspot.com/-5AV8QuicEXA/UwDG_qPNhNI/AAAAAAAAdT4/oZU7njhveQQ/s1600/Warsaw+after+World+War+II,+in+August+1947+(37).jpg

http://2.bp.blogspot.com/-yqBVGTqbNjI/UwDHA9H4mnI/AAAAAAAAdUY/9_53S_uuiDs/s1600/Warsaw+after+World+War+II,+in+August+1947+(40).jpg

duduś
23-02-2014, 13:57
Elfir akurat w tym roku zaplanowałam zastosowanie miedzianu , ale ponieważ jest napisane żeby stosować w stanie bezlistntm , to czy to oznacza że także nie stosować jak są pączki , bo niestety u mnie są już pączki na różach

pestka56
23-02-2014, 14:26
Duduś. Nic im nie będzie. Spokojnie pryskaj.

Elfir
23-02-2014, 15:01
Cześć Elfir, możesz mi powiedzieć co to za kwiatki ze zdjęć, wiem że zdjęcia są trochę niewyraźne, ale może uda się coś zidentyfikować.
]

Jakiś wilec - roślina jednoroczna.
Ale na żywo takich duzych kwiatów nie widziałam, mówiąc szczerze.
Raczej takie:
http://img411.imageshack.us/img411/4646/ipomoeapurpurea10.jpg

zuziaaa
23-02-2014, 16:41
Witaj Elfir, jestem w trakcie intensywnego myślenia o zalozeniu pięknego ogrodu , działkę mam gigantyczna około 2 hektarów w tym las ,teren podmokły i gliniasty , jesienią spryskalam duża cześć randapem i Pan Rolnik pięknie zaoral grunt ale niestety randap nie zniszczył roślin wyglądających jak szczypiorek na terenie gliniastym i mokrym ta roślina porasta teren mojego przydomowego ogródka jest najbliżej budynku i jest bardzo ,,zdrowo wyglądająca,,pomimo randapu, jakim środkiem ja spryskać ?
Pozdrawiam zuza

Dorri
23-02-2014, 19:51
Witam Elfir,
Działka w całości ma ponad 900m kw. Jednak trudno mówić tutaj o ogrodzie z prawdziwego zdarzenia. Ogród stanowią właściwie rabaty (plan na zdjęciu). Nie mam zupełnie zmysłu projektanta, nie znam się na roślinach. Czytam, czytam…i nic z tego nie wychodzi. Mam już trochę, głównie przypadkowych roślin, ale nie mam koncepcji. Dlatego proszę o pomoc. Dodam, że ziemia raczej glina urodzajna + nawiezione trochę ogrodowej. Ph powyżej 7,0.
Idealnie byłoby gdyby jak najwięcej roślin było pożytkiem dla owadów i ptaków. Nie przeszkadza mi to, że brudzą.
1. Długie rabaty we wjeździe. Czy dobrze wyglądałyby tutaj szczepione na pniu modrzewie a pod nimi jakieś mniejsze iglaki? Starczy im miejsca (szerokość 60 cm). Sąsiedzi za płotem mają tuje. Może jakieś inne szczepione, np. sosny?
2. Teren przed domem. Tuje sąsiadów za płotem a u nas brak pomysłu. Na razie przy płocie posadziłam krzewuszki, żylistki, pięciorniki i perukowca i zasiałam trawę. Nie podoba mi się to. Mniej więcej na środku rośnie piwonia krzewiasta. Proszę o podpowiedź jak zagospodarować ten teren.
3. Rabata jajo. Tu może coś dla owadów? Lawenda? Ale to też rabata na wejściu, powinna był ładna cały rok.
4. Pozostałe rabaty, może jakieś wskazówki.
Elfir, jeśli na moje pytania nie da się odpowiedzieć tak „na szybko” na forum, to proszę o kontakt ze szczegółami na maila. Do wtorku ( nie będę mieć dostępu do Internetu, na ewentualne pytania odpowiem w środę, 26 lutego)

Pozdrawiam Beata,

GOSC12_3
23-02-2014, 20:31
Riri - skoro ty nie wiesz co ci przywiozą, skąd ja mam wiedzieć, czy będzie się nadawać? :)

Sosna urośnie nawet na piasku.
Jak daleko posadzić - zależy jaki gatunek i odmianę planujesz :)
Sosna himalajska będzie w 10 lat mieć nawet 3 m średnicy, a kosodrzewina "Liliput" 0,5 m

Żywotniki lubią glebę lekko kwaśną do obojętnej, próchniczną, umiarkowanie wilgotną - więc, to co nawieziesz powinno byc ok.

Odradzałabym Brabanta na rzecz ładniejszych odmian, zwłaszcza mieszańców z żywotnikiem olbrzymim (np. Gelderland) - nie będą ci brązowieć na zimę ani szybko szyszkować.


10 t ziemi nawet jak wymieszasz z glebą na działce i tak będzie powyżej zasięgu korzeni posadzonych roślin :) Te 10 ton to na całym ogrodzie da ci z 5 cm warstwę :)
Nie ma więc sensu mieszać na całym ogrodzie, tylko wykopać większe dołki, nawiezioną ziemię wymieszać z glebą z działki i tym zasypywać korzenie roślin.

Rośliny doniczkowane sadzi się przez cały okres, póki ziemia nie jest zamarznięta. Kopane - najlepiej we wrześniu, wczesna wiosna jest dopuszczalna.

Hejka :)
Sprawa z ziemią wygląda tak, że mam nierówny teren i musze troche ziemi dorzucic - tak na 10x10m. Muszę troszkę pogłówkowac i wyliczyc ile faktycznie mi dojdzie centymetrów. Moze dobiorę jeszcze 1 przyczepę? Tylko jakiej?
Biorę torfową i jakąs ogrodową, co po wczorajszych rozmowach nadal nie wiem jaka ona bedzie, ale wiem że bedzie ona zebrana z pola rolnego.

Sosne to bym chciała taką do 3m, zeby ładnie wyglądała w czasie ŚBNarodzenia, więc moze tak o średnicy max 2m?

Tuje brabant wybralam, bo potrzebuje okolo 50szt, a one i tanie i szybko rosną, a na tym mi bardzo zależy. Poczytałam troszkę o tej tuji co pisałaś i ładnie wygląda, więc zainteresowała mnie :) Jeszcze poczytam.

Kłaniam się do kostek ( jak zawsze zresztą ) :D

Elfir
23-02-2014, 22:57
jakim środkiem ja spryskać ?


To kwestia stęzenia - było za słabe. Chyba, że akurat roslina ma krzemionkę.
Pewnie to, co u ciebie rośnie to sit skupiony.
Spróbuj popędzlować roślinę stęzonym środkiem.

jedno, co mnie zastanawia - po kiego grzyba pryskałaś Roundapem duża częśc ogrodu? Za chwilę znów ci zrośnie chwastami (chyba, że masz kasę na zagospodarowanie całości naraz).

Elfir
23-02-2014, 22:59
Sosne to bym chciała taką do 3m, zeby ładnie wyglądała w czasie ŚBNarodzenia, więc moze tak o średnicy max 2m?

Kup sztuczną ;)
Sosna, która rośnie wolno i dorasta TYLKO do 3 m, będzie długi czas mikroskopijną sadzonką.

Elfir
23-02-2014, 23:02
Dlatego proszę o pomoc. ,

Ja żyję zawodowo z projektowania. Co innego pomóc na forum z jakąs rabatką, w kompozycji, poleceniu pasujących roślin, a co innego zaplanowac nasadzenia dla całego ogrodu.

jaceq
24-02-2014, 16:58
Elfir powiedz mi proszę czy jest szansa na przesadzenie 2-3 metrowych szmaragdów?

Elfir
24-02-2014, 17:12
jest szansa na przesadzenie jeszcze większych. Przecież przesadza się kilkunastoletnie drzewa. Szkółkarze też sprzedają żywotniki o kilkumetrowej wysokości. Zywotniki się dosc łatwo przesadza.
1. Przygotować bryłę poprzez tzw. szkółkowanie, podcięcie częsci korzeni, by roslina wytworzyła nowe bliżej pnia
2. Wykopac z jak najwieksza bryłą ziemi
3. Przesadzać we wrzesniu.

Elfir
24-02-2014, 20:31
znalazlam sobie w necie fajna inspirację i wiecie, co? Mam problem z rozpoznianiem drzewka:
http://vanmierlotuinen.nl/wordpress/wp-content/gallery/vm-tuinen-natuur-en-architectuur/van-mierlo-tuinen-natuur-en-architectuur-33.jpg

Liście sa złożone, piłkowane i niektóre klapowane.

Podejrzewam, że to mydleniec wiechowaty. Jakby ktoś rozpoznał czy na 100% to jest on, byłoby mi miło.

Jak ktoś chce popodziwiać inne ogrody projektanta to zapraszam:
http://vanmierlotuinen.nl/infinity-zwembad-waterloop-moderne-tuin

misiupl
24-02-2014, 22:00
Witam,
zwoziliśmy sobie na działkę dobrą ziemię w niezłej cenie i teraz mamy z nią "kłopot" :)

Usypaliśmy z niej wał, rok przeleżał, pozarastał m.in. pokrzywami na 1m wysokości. Na jesieni spryskane roudup i chwastoxem. Jak o taki wal teraz zadbać?
https://lh5.googleusercontent.com/-lJW20wX1eNc/UwegHsKGglI/AAAAAAAAEn4/E1Q-mdI4Z5U/w1118-h630-no/IMAG0273.jpg

mój wstępny plan:
1. Powyrywać co pozostało
2. Ułożyć nawodnienie
3. Przykryć włóknina
4. Sadzić krzaczki ogólnie rzecz biorąc :)

jaceq
24-02-2014, 22:04
jest szansa na przesadzenie jeszcze większych. Przecież przesadza się kilkunastoletnie drzewa. Szkółkarze też sprzedają żywotniki o kilkumetrowej wysokości. Zywotniki się dosc łatwo przesadza.
1. Przygotować bryłę poprzez tzw. szkółkowanie, podcięcie częsci korzeni, by roslina wytworzyła nowe bliżej pnia
2. Wykopac z jak najwieksza bryłą ziemi
3. Przesadzać we wrzesniu.

A podcinac juz teraz czy wiosną (wczesną, późną)?

pestka56
24-02-2014, 22:17
znalazlam sobie w necie fajna inspirację i wiecie, co? Mam problem z rozpoznianiem drzewka:
http://vanmierlotuinen.nl/wordpress/wp-content/gallery/vm-tuinen-natuur-en-architectuur/van-mierlo-tuinen-natuur-en-architectuur-33.jpg

Liście sa złożone, piłkowane i niektóre klapowane.

Podejrzewam, że to mydleniec wiechowaty. Jakby ktoś rozpoznał czy na 100% to jest on, byłoby mi miło.

Jak ktoś chce popodziwiać inne ogrody projektanta to zapraszam:
http://vanmierlotuinen.nl/infinity-zwembad-waterloop-moderne-tuin (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fvanmierlotuinen.nl %2Finfinity-zwembad-waterloop-moderne-tuin)

Czego Ci skandynawowie w ludzkim języku nie piszą? Nawet, żeby pooglądać trzeba się namęczyć.
Ogrody robi niezłe. Mistrz kamienia i kątów prostych, ale naturalistyczne też fajne :)

Z roślinką niestety nie pomogę Ci. A myślałaś, żeby wpisać się u tego projektanta na blogu z pytaniem co to jest?

Elfir
24-02-2014, 22:29
mój wstępny plan:
1. Powyrywać co pozostało
2. Ułożyć nawodnienie
3. Przykryć włóknina
4. Sadzić krzaczki ogólnie rzecz biorąc :)

Osobiście nie przepadam za okrywanie włókninami, zwłaszcza na stokach, gdzie po prostu je widać (bo kora przecież sie stoczy na dół).
Poza tym plan jest ok :)
Jesli nie stać cię na obsadzenie całej górki naraz, to obsadź fragment a resztę nakryj włokniną by się chwasty nie wysiewały.

Elfir
24-02-2014, 22:30
A podcinac juz teraz czy wiosną (wczesną, późną)?

Popodcinaj w marcu.

Elfir
24-02-2014, 22:30
A myślałaś, żeby wpisać się u tego projektanta na blogu z pytaniem co to jest?

Oj tam, takie niesportowe zachowanie :)

jaceq
24-02-2014, 22:42
Popodcinaj w marcu.

dziękuję...

pionan
25-02-2014, 09:46
a jak myślicie, czy można już nawozić trawnik? Na Dolnym Śląsku temp. w ciągu dnia dobrze ponad 10 stopni. Noce jednak z przymrozkami. Tulipany i inne rośliny cebulkowe już dawno wylazły na wierzch. Może i czas trawę nakarmić? Czy może jeszcze za wcześnie?

Elfir
25-02-2014, 12:43
NIE.
Trawa nie rozpoczęła wegetacji, cały azot zostanie wypłukany, a fosfor uwsteczniony do związków nieprzyswajalnych - zanim się obudzi.
Pierwsze nawożenie po wiosennej wertykulacji i pierwszym koszeniu.

Pamiętaj, "nadgorliwość gorsza...."

naberia
25-02-2014, 15:08
Elfir, jak i kiedy przyciac krzewuszke? wyglada tak. jestem z południowej czesci Polski. Niektóre rośliny maja juz zielone paki.

244936

244937

Elfir
25-02-2014, 15:54
Krzewuszki lekko przycina się po kwitnieniu formując krzew. Lekkie podcięcie stymuluje zwłaszcza odmiany wczesnie kwitnące do powtórnego zakwitnięcia pod koniec lata.
W starych krzewach wiosną mozna wycinać najstarsze gałęzie.
Twoja jest słabo rozgałęziona od dołu. Przycinałaś zaraz po posadzeniu? Bo możesz odżałowac jeden rok na kwiaty i skrócić ją całą o 2/3

pestka56
25-02-2014, 16:05
A z trzmieliną oskrzydloną też byś tak radziła. Jedna z moich ma prawie 120, ale tylko 5 gałązek :(

Elfir
25-02-2014, 16:15
kazdy krzew liściasty w zasadzie powinno się po posadzeniu silnie skracać, by zagęścić mu koronę, tak więc tnij, w przypadku trzmieliny nawet nie ma problemu z kwitnieniem.

duduś
25-02-2014, 16:53
Ja natomiast chciałabym się spytać czy sosny samosiejki trzeba podcinać ( np. suche gałęzie lub formowanie ) tylko wiosną czy latem też można . Prawdopodobnie wiosną nie zdążę tego zrobić więc pytam

pestka56
25-02-2014, 18:35
Dzięki. One niestety wolno rosną

Elfir
25-02-2014, 19:17
Dzięki. One niestety wolno rosną

Ale jak wybrałaś odmianę Compatus to jest to miniaturka, ma prawo wolnor rosnąć :)

Elfir
25-02-2014, 19:17
Ja natomiast chciałabym się spytać czy sosny samosiejki trzeba podcinać ( np. suche gałęzie lub formowanie ) tylko wiosną czy latem też można . Prawdopodobnie wiosną nie zdążę tego zrobić więc pytam


Ucinać gałęzie przy pniu moożesz cały rok. Natomiast jak chcesz formować i zagęszczać, to tylko poprzez ucinanie świeczek - czyli młodych, nierozwiniętych przyrostow i to da się zrobić tylko wiosną.

duduś
25-02-2014, 19:56
aha Elfir i jeszcze pytanko jak myślisz u nas nie ma i nie było śniegu , nie spadła kropla deszczu , jest bbbb. sucho czy oprócz rh i azali podlewać młode jałowce lub inne iglaki , i w ogóle rośliny . Trochę mnie ta susza przeraża a słońce robi swoje

pestka56
25-02-2014, 20:27
Ale jak wybrałaś odmianę Compatus to jest to miniaturka, ma prawo wolnor rosnąć :)

Dostałam w prezencie 6 krzaków, bez informacji co jest co. Po skrzydełkach zorientowałam się co one są.
dwa rosną okropnie powoli i ciągnie nie przekroczyły wys 60 cm, ale reszta jest spora powyżej 120, a jeden nawet więcej. I to właśnie ten największy jest mizernie rozkrzewiony.

Elfir
25-02-2014, 20:40
aha Elfir i jeszcze pytanko jak myślisz u nas nie ma i nie było śniegu , nie spadła kropla deszczu , jest bbbb. sucho czy oprócz rh i azali podlewać młode jałowce lub inne iglaki , i w ogóle rośliny . Trochę mnie ta susza przeraża a słońce robi swoje

Jałowce i sosny wytrzymają.
Podlewać resztę zimozielonych. Liściaste nie-zimozielone spią i póki się nie obudzą nie trzeba.

greywolf
26-02-2014, 13:10
Czego Ci skandynawowie w ludzkim języku nie piszą? Nawet, żeby pooglądać trzeba się namęczyć.
Ogrody robi niezłe. Mistrz kamienia i kątów prostych, ale naturalistyczne też fajne :)

Ogrody w linku od Elfir rzeczywiście niezłe; tylko to nie Skandynawia, a Holandia :)

greywolf
26-02-2014, 13:17
Jeśli jesteśmy przy Holandii, to dla inspiracji wrzucam link do ogrodu Villa Beekbergen:

http://www.villabeekbergen.nl/photos.php?view=thumbnailList&category=5

Chociaż sama Villa daleka jest od mojej estetyki (delikatnie rzecz ujmując), to jestem pod ogromnym wrażeniem ogrodu; szczególnie zestawienie wijących się bukowych żywopłotów i traw + starodrzew.

pestka56
26-02-2014, 13:25
Nie rozpoznaję tych języków :D

pestka56
26-02-2014, 13:26
Jeśli jesteśmy przy Holandii, to dla inspiracji wrzucam link do ogrodu Villa Beekbergen:

http://www.villabeekbergen.nl/photos.php?view=thumbnailList&category=5 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.villabeekberge n.nl%2Fphotos.php%3Fview%3DthumbnailList%26categor y%3D5)

Chociaż sama Villa daleka jest od mojej estetyki (delikatnie rzecz ujmując), to jestem pod ogromnym wrażeniem ogrodu; szczególnie zestawienie wijących się bukowych żywopłotów i traw + starodrzew.

willa dość hm... niezwykła.
Za to ogród :yes: piękne trawy.

Elfir
26-02-2014, 14:33
ale chciałabym zobaczyć jak ten ogród prezentuje się w połowie marca :)

MadziulaPM
26-02-2014, 14:42
Elfirku, pomocy potrzebuję:)
Kocham moją zamię, ale coś jej się ostatnio dzieje- wiosną puszcza młode pędy, które od razu więdną:( z 3 tegorocznych jeden tylko wyrósł pięknie:( Co jej takiego zrobiłam, jak jej pomóc??

pestka56
26-02-2014, 15:26
W marcu :) goło I niewesoło

Elfir
26-02-2014, 16:16
czy czasem nie została przenawożona lub przelana?

m4rsh4ll
26-02-2014, 18:42
Elfir, mam pytanie, minęły już dwie zimy od posadzenia moich cisów Wojtków a ja jeszcze ich nie przycinałem ,niektóre mają po dwie główne gałęzie. Czy możesz doradzić, czy i jak jeśli już skracać je, ciąć, żeby nic im się nie stało. Widać na nich masę kulek, z których chyba powstają gałązki.. wszystkie cisy się przyjęły, żaden nie zmarzł.
Jak się je formuje czy to w ogóle potrzebne ?

To zdjęcie z przed zimy.

https://lh5.googleusercontent.com/-gybKGNVo6Lc/UHbQQEJ0NHI/AAAAAAAAHK0/ln-X1xl5E90/w958-h719-no/P1010017.JPG

Elfir
26-02-2014, 18:56
to formy naturalnie kolumnowe, nie trzeba ich ciąć.

naberia
26-02-2014, 21:45
Krzewuszki lekko przycina się po kwitnieniu formując krzew. Lekkie podcięcie stymuluje zwłaszcza odmiany wczesnie kwitnące do powtórnego zakwitnięcia pod koniec lata.
W starych krzewach wiosną mozna wycinać najstarsze gałęzie.
Twoja jest słabo rozgałęziona od dołu. Przycinałaś zaraz po posadzeniu? Bo możesz odżałowac jeden rok na kwiaty i skrócić ją całą o 2/3

Dostałam już taką starszą wiec nie wiem czy była przycinana. To zeby ja odmłodzic, wycią ktore galezie? bo ona tak nietypowo rosnie (jednaz glownych galezi jakby lezy - jak na zdjeciu). Przycinac juz teraz czy jeszcze czekac?

Mam jeszcze pytanie odnosnie kasztana - dzis przesadzony. Musze usunac jedna galaz - teraz? czy poczekac az sobie dychnie po przesadzeniu? nawizc go jakos? jesli tak - to czy juz czy poczekac?
Dziekuje.

Elfir
26-02-2014, 21:56
ma za młode gałęzie na odmładzanie. Zetnij teraz o połowę, najwyżej kwiaty będa dopiero w przyszłym roku.
Kasztanowców zasadniczo się nie tnie, ale jak musisz to obetnij teraz.

mruva
26-02-2014, 22:19
Witam Elfirku, podpowiedz proszę w jakim terminie najlepiej użyć Promanalu na Conice, aby zapobiec przędziorkom?.


Czy zrębki z drzew liściastych można położyć pod iglaki i rododendrony zamiast kory?.

Elfir
26-02-2014, 22:39
Promanal można zacząc używać już.

Zrębki jak najbardziej można używac do ściólkowania, tylko pamiętac, że bakterie rozkładające drewno pobierają azot z gleby.

mruva
26-02-2014, 23:19
Dziękuję, czyli rozumiem, że azotu trzeba dodatkowo dostarczać np. w postaci nawozów wiosną i latem?.

Elfir
26-02-2014, 23:47
dokładnie tak.

naberia
26-02-2014, 23:59
Dziękuję Elfir. A nawieźć tego kasztana?

Elfir
27-02-2014, 00:07
pod żadnym pozorem!
Ma regenrowac korzeń a nie budowac koronę.

naberia
27-02-2014, 00:15
aha, dziękuję :) A może są jakieś odżywki na korzenie?

zuziaaa
27-02-2014, 19:16
Witaj , dziękuje za odpowiedz , spróbuje stężonym randapem , bo ten ,,szczypiorek,, nawet teraz zima jest zielony i zdrowy i mam nadzieje ,ze sie uda , nie ukrywam ze ten areał przekracza moje możliwości finansowe ale tez moja wyobraźnie , planuje cześć leśna oczyścić z chaszczy , posadzić rododendrony i paprocie ewentualnie rośliny okrywowe które same sie szybko rozrosna ,gleba jest gliniasta masakrycznie ,wiec może tez coś doradzisz? Zaś rolna cześć chyba łąkę kwietna ,zaś koło domu coś nowoczesnego ... Bo dom nowoczesny. Działkę mam ogrodzona siatka leśna , wokół bardzo dużo dzikiej zwierzyny , sarny, zające a one na przednowku wszystko zjedzą , wiec muszę pilnować roślin i odkrywać na zimę, Elfir jeśli masz jakiś pomysł na taka działkę ,to będę wdzięczna za każda sugestie, pozdrawiam zuzia

jamles
27-02-2014, 19:27
Zrębki jak najbardziej można używac do ściólkowania, tylko pamiętac, że bakterie rozkładające drewno pobierają azot z gleby.
a obornik wokół rh to można już rozłożyć czy jeszcze poczekać?

Elfir
27-02-2014, 19:31
aha, dziękuję :) A może są jakieś odżywki na korzenie?

Odzywki nie. Sa hormony i zestawy witamin łagodzace stresy środowiskowe. Ale nie ma co przesadzać z opieką.

Elfir
27-02-2014, 19:32
a obornik wokół rh to można już rozłożyć czy jeszcze poczekać?

Niby w Kórniku tawuły i pięciorniki zaczynają wypuszczać liście, ale z tym bym się nie spieszyła. Różaneczniki kwitną późną wiosną i mogą poczekać.

Elfir
27-02-2014, 19:43
Witaj , dziękuje za odpowiedz , spróbuje stężonym randapem , bo ten ,,szczypiorek,, nawet teraz zima jest zielony i zdrowy i mam nadzieje ,ze sie uda , nie ukrywam ze ten areał przekracza moje możliwości finansowe ale tez moja wyobraźnie , planuje cześć leśna oczyścić z chaszczy , posadzić rododendrony i paprocie ewentualnie rośliny okrywowe które same sie szybko rozrosna ,gleba jest gliniasta masakrycznie ,wiec może tez coś doradzisz? Zaś rolna cześć chyba łąkę kwietna ,zaś koło domu coś nowoczesnego ... Bo dom nowoczesny. Działkę mam ogrodzona siatka leśna , wokół bardzo dużo dzikiej zwierzyny , sarny, zające a one na przednowku wszystko zjedzą , wiec muszę pilnować roślin i odkrywać na zimę, Elfir jeśli masz jakiś pomysł na taka działkę ,to będę wdzięczna za każda sugestie, pozdrawiam zuzia


Na glinie w lesie lepiej posadzić kaliny, derenia białego, trzmielinę, na słonecznym skraju lilaki.
Nie czyśc ziemi do gołego, to bez sensu. Dosadź w lesie nasze rodzime byliny i trawy lesne - parzydło, jasnotę, paprocie, śmiałka, dzwonek szerokolistny.
Pozostałą częśc po prostu koś dwa-trzy razy w roku. Może jakieś soliterowe drzewa rozrzucone w przestrzeni

Tutaj przesieka wśród chaszczy:
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTLDxJtf2VBg_8N8ySHzOhZ6XO64Cix9 1E58NDF9eH6WiqSK8o9



Projekty dużych ogrodów:
http://www.altoverde.nl/villatuin.html

niktspecjalny
27-02-2014, 21:36
Moja piękna dostała około 100 szt. cebulek tulipanów.Mają już białe kiełki około 2-3 cm.To ona pyta nie ja.Kiedy je zasadzić najlepiej ,do jakiego podłoża ,na jaką głębokość i czy je się przed kolejną zimą wykopuje.

Elfir
27-02-2014, 22:41
cebulowe sadzi się we wrześniu/październiku, więc jesteś już spóźniony. Wsadzaj jak najszybciej do gruntu.

niktspecjalny
28-02-2014, 11:19
Skoro już za późno a jednak jutro wsadzamy do matki ziemi to tylko do jakiej?Mamy je wkładać do tego co mamy czy do tego co nam w tej sytuacji zaproponujesz?

Elfir
28-02-2014, 13:35
Nie wiem co macie za glebę. Ale tulipany lubią ziemie lekką, przesychająca latem.

Lunarii
28-02-2014, 13:35
Chcę mieć kawałek lasu i żywopłot składający się na kilka rzędów. W gre nie wchodzą pojedyńcze tuje. Wymyśliłem, że podziele rośliny w grupy i posadzę podzielone na srebrne, zielone, czerwone i zółte. Wymagania świetlne znam i wiem, że żółte potrzebują słońca, a czerwone tolerują półcień. Zielone dam w cieniste stanowiska. Natomiast zastanawiam się jakich roślin mogę użyć i jak zestawić przejścia żeby nie było sztucznie.

Chciałem

Żółte - jałowce, thuje, pęcherznica
Czerwone - Dąb czerwony, klon palmowy, pęcherznica, berberys, irga
Srebrne - Jodła Kalifornijska z tyłu, potem świerki Fat Albert, potem jałowce okrywowe u stóp
Zielone w cieniu będą liściaste i iglaste tolerujące cień

Tylko jak to pukładać żeby nie było sztucznie, a ładnie się komponowało. Wygląda to tak, że brama jest na przeciwległym końcu tego lasu, pomiędzy lasem a bramą będzie 50 metrów trawnika. Dalej ma być począwszy od niższych warstw (jałowce, krzewy) poprzez średnie klony plamowe do świerków fat albert, także thuje i jałowce do wysokich dąb jodła kalifornijska. Jak zrobić przejścia?

Elfir
28-02-2014, 14:49
każdy taki podział kolorystyczny bedzie wyglądał sztucznie.

Jak chcesz mieć naturalnie tło przede wszytskim używaj zielonych roślin. Po drugie nie szalej z ilością gatunków. A po trzecie wybieraj gatunki z dawna osadzone w krajobrazie - wierzby, kaliny, trzmieliny, antypki, dzikie róże, świerki, jarzębiny, sosny
Z "egzotów" - pęcherznica, swidosliwa, lilaki, berberysy Thunberga, irgi krzewiaste

Kolorowe jedynie jako pojedyncze akcenty. Np. śliwa wiśniowa "Pissardii", zółtolistna brzoza

pestka56
28-02-2014, 14:59
Ooooooo, to jak u mnie. Właśnie tak robie w jednym narożniku mam przewagę brzóz i liściastych krzewów, a z drugiego krańca sosny i większość iglastych

qnik111
28-02-2014, 20:19
Elfir zbudowałem ziemiankę, chciałbym na niej posadzić coś płożącego co by chciało rosnąć w cieniu i nie wymagało zbyt częstego podlewania. Czy jałowce dadzą radę?
Proszę poradź coś :)

Elfir
28-02-2014, 21:38
Jałowce sa wybitnie swiatłożądne.

Możesz posadzić u podnóza winobluszcz, bluszcz, hortensję pnacą itp. pnącze
Możesz obsadzić irgą szwedzką lub mikrobiotą, ale w kompletnej suszy sobie nie poradzą.

majamaki
01-03-2014, 09:30
Witam Cię serdecznie. Elfir kupiłam trawę. Siać już, czy jeszcze się wstrzymać. U nas w ciągu dnia bardzo ciepło, ale poranki zawsze oszronione. Również mam dylemat odnośnie bylin - kupować już i sadzić, czy czekać?

Elfir
01-03-2014, 12:37
jak posiejesz to i tak nie wzejdzie. Trawa kielkuje, gdy temp podłoża ma 10 stopni.

Byliny w doniczkach możesz sadzić cały rok. Ze względów bezpieczeństwa polecam kupowac dopiero, gdy na roślinie widać mlode kiełki. Inaczej nie wiadomo czy np. nie została przesuszona.

gosia-goja
01-03-2014, 15:19
witam, mam pytanie jakie mozna posadzic roslinki w kamyczkach wkolo tarasu zeby byly ladne, niskie i male - zeby nie rosly za bardzo
Cos w tym stylu:


http://www.ogrodmarzen.com.pl/images/galeria_ogrody_01_d.jpg

http://www.gardenidea.pl/realizacje/zlotniki02.jpg

http://www.gardenarium.pl/photos/project/29/2415/P1290761.JPG

Mirek_Lewandowski
01-03-2014, 18:50
Iglaczków karłowych ta są setki... liściaków też... Tak troszkę obok tematu, pomijając gusta:) Chciałbym aby mnie ktoś uświadomił, jak usuwa się opadłe igły, nawiane liście, kurz i nawiany pył z tych kamyczków? Zbiera, płucze i rozkłada od nowa czy jak?

Gosiek33
01-03-2014, 19:43
Mirku mam podjazd wyłożony drobnymi kamykami, w koło same sosny gubiące igły... do wiosny nic na kamykach nie zostaje - wiatr wszystko czyści :rolleyes:

Tyle, że nie mam białych kamyków ino melanż ;)

Mirek_Lewandowski
01-03-2014, 20:08
Drobne to można przegrabić... no i nie białe.

pestka56
01-03-2014, 20:32
Odkurzacz ? :sick:

zuziaaa
02-03-2014, 19:07
Elfir,skarbnico wiedzi , rozmawiałam wczoraj z projektantem terenów zielonych i troszkę jestem przerażona bo.... Ja nie chce ogrodu japońskiego, angielskiego, francuskiego

, ja chce ogród lesno-wiejsko-nowoczesny i bezobslugowy , czy to jest możliwe ?
bardzo mi sie podobała Twoja propozycja dla Mooreny , czy te rośliny również na glinie urosna?

Elfir
02-03-2014, 19:44
zuziaa - a dlaczego projektant nie może zaprojektowac tobie ogrodu lesno-wiejsko-nowoczesnego?

Jedyny problem w sformułowaniu projektantowi, co rozumiesz przez takie zestawienie słów.
Bo lesny ogród może zbyć zarówno angielski, japoński czy nowoczesny.
Albo wiejski - w sensie pełen kwitnących bylin?
A nowoczesny? Może być minimalistycznie prosty ale też bogaty w gatunki w stylu Oudolfa

gatunki na gleby gliniaste sa wymienione w tym wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198593-Zestawienia-ro%C5%9Blin-w-zale%C5%BCno%C5%9Bci-od-typu-gleby-wilgotno%C5%9Bci-i-odczynu

Elfir
02-03-2014, 19:44
witam, mam pytanie jakie mozna posadzic roslinki w kamyczkach wkolo tarasu zeby byly ladne, niskie i male - zeby nie rosly za bardzo


Lawenda, jukka.

Barbara74
02-03-2014, 23:17
O rany pytanie- odpowiedź, Elfir czapki z głów.

Elfir
02-03-2014, 23:58
Dla inspiracji:
http://www.plantendagenmauricevergote.be/plantenborders.html

Barbara74
03-03-2014, 11:47
Elfir a ja mam pytanie odnoście choroby drzewa,drzewo na skarpie duży stary klon,z miesiąc temu zauważyłam dzięcioła i zaczęłam się drzewu przyglądać,czy orientujesz się co to może być ,czy to jest do uratowania,czy lepiej wyciąć aby nie przeszło na inne drzewa.
W pobliżu jest las ,który był zaatakowany przez kornika drukarza.Prowadzili wycinkę drzew.Nie wiem czy to ma coś wspólnego
https://lh6.googleusercontent.com/-F5VH9_bOwtY/UxRY6VT7EeI/AAAAAAAASkE/CLlq-RjmcB0/w370-h493-no/DSC03748.jpghttps://lh5.googleusercontent.com/-YwlpLHoq29U/UxRY84YULpI/AAAAAAAASkg/R2Dv6Tlc79s/w370-h493-no/DSC03751.jpg

TAR
03-03-2014, 14:34
Dla inspiracji:
http://www.plantendagenmauricevergote.be/plantenborders.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.plantendagenma uricevergote.be%2Fplantenborders.html)

mnie zainspiruje na pewno :D

Elfir
03-03-2014, 14:41
Elfir a ja mam pytanie odnoście choroby drzewa,

na zdjęciu widac jedynie wierzchnią korę obtluczoną przez dzięcioła.
Nie widac uszkodzeń do zywego drewna.

sham4n
04-03-2014, 10:55
Witajcie!
Mam dwa pytanka zanim zabiorę się za ogród:)
Jak zrobić taki "płot"? https://www.facebook.com/GardenZone/photos/a.418935338145593.90019.199553630083766/418935768145550/?type=1&theater I jak długo to trwa?

Jaki jest najlepszy sposób na krety -> siatka? Działka jeszcze pusta więc jest pole do popisu, ogrodzenia też nie ma.

Elfir
04-03-2014, 15:11
to jest żywopłot z ligustru (Ligustrum vulgare "Atrovirens") - tyle, że cięty przez fachowca.

Jak masz rzeczywiście krety to jedynie siatka.

sham4n
04-03-2014, 15:15
to jest żywopłot z ligustru (Ligustrum vulgare "Atrovirens") - tyle, że cięty przez fachowca.

Jak masz rzeczywiście krety to jedynie siatka.

Nie mam kretów, ale boje się, że przyjdą :) A póki ziemia nie zagospodarowana to można przeciwdziałać. Słyszałem, że w pasie ogrodzenia można już coś wkopywać...

paciorki
05-03-2014, 11:14
Może z rok temu w kilku wątkach pokazało się zdjęcie nowoczesnego, płaskiego domu ( szary?, grafitowy?, chyba łączony z drewnem) przed którym był założony minimalistyczny ogród z traw. Trawy były bodajże dwóch lub trzech gatunków, sadzone pasami na żwirowisku ( może białe kamienie, może jakiś grys?). Czy ktoś może mi pomóc odszukać to zdjęcie? Liczę na Elfir ale może komuś też się coś skojarzy. Niestety przeszukałam wątki, które wydały mi się "podejrzane" ale nie umiem odszukać ale bywają też zdjęcia, które nie są już widoczne.
Bardzo proszę o pomoc :)

Elfir
05-03-2014, 12:09
nie mogę znaleźć niczego podobnego do opisu.

Mam tylko to:
http://images.landscapingnetwork.com/pictures/images/636x510Max/modern-landscaping_36/modern-walkway-z-freedman-landscape-design_3382.jpg

paciorki
05-03-2014, 12:20
Dziękuję za szybką odpowiedz aczkolwiek dam głowę, że też to zdjęcie gdzieś pokazywałaś, nie wiem czy nie przypadkiem w jakimś dzienniku budowy kogoś z forumowiczów. Wtedy się pozachwycałam ale zdjęcia nie zapisałam no i mam za swoje. Wydawało mi się pokazane w takim oczywistym miejscu.....
W każdym razie mam teraz zgryz. Gdyby jednak coś Ci się nagle przypomniało to bardzo proszę o pamięć. Wątek śledzę na bieżąco.

naberia
05-03-2014, 13:52
Elfir czy truskawkę wisząca się scina całkowicie- chodzi o te długie pędy?
Które trawy dobrze rosną w cieniu i na glinie?

Elfir
05-03-2014, 22:54
truskawka to bylina -cała częśc nadziemna zamiera zimą.

W cieniu np. turzyca zwisła, muskegońska (palmowa), smiałek darniowy, kłosownica lesna

naberia
05-03-2014, 23:58
Dziękuję. To pewnie nie zamarła, bo zima za krótka była. Czyli wszystko ściąć, tak?

Elfir, a czy mogłabyś mi podsunąć kompozycję traw właśnie w miejsce zawsze zacienione (glina) - taka niewielka rabatka - po obwodzie ma 5 m długości - zależy mi, żeby się osłonić od strony bramy.
Bardzo Cię proszę.

246443

246445

246446

Elfir
06-03-2014, 13:52
naberia - o ilę kojarzę to już będzie kolejna moja propozycja dla tego zakątka.
Wiesz, taka praca na marne (bo niczego nie wykorzystujesz, co proponuję) trochę mnie zniechęca do dalszej pomocy ;)

Tam jest cień a w cieniu większośc traw jest wilgociolubna. Śmiałek lepiej poradzi sobie z umiarkowaną wilgotnością.
Od strony trawnika zrób opaskę z bergenii. Za nią śmiałka i w wystającym kolanku rabaty (od strony ściezki) bardzo potrzebny jest wyższy akcent, jak szczepione drzewko (bo z wysoką trawą do cienia będzie cięzko)

Rabata ma za ostre końcówki. Przecież niewiele urośnie na wąskim pasku 5 cm między kostką a trawnikiem.

naberia
06-03-2014, 14:00
Dziękuję Elfir. To właśnie za Twoją rada robię w tym miejscu rabatkę. Tylko u mnie wszystko tyle trwa i niestety nie mam możliwości wykorzystać poprzedniego pomysłu. Dlatego postawiłam jednak na trawy. A jakie drzewko szczepione bedzie dobrze rosło w tym miejscu?
Dziekuje za cierpliwosc ;)

naberia
06-03-2014, 15:36
Elfir, o coś takiego chodzi?
Pisząc śmiałek miałas na myśli śmiałka darniowego?
Sadzić gęściej?
Co na środku? - bo tam by mi zależało dać coś wyższego...
Oczko wypełnić kamykiem?

246563

Elfir, myśle, że dobrze by było oczko wyłożyć kamykiem. W takim razie wierzba odpada. Dobrze by było tam coś dać zimozielonego, żeby na kamyki się nie sypało. Co polecasz? Może trzmielinę szczepioną lub jałowca płożącego szczepionego na pniu? Świerk Inversa i Frohburg mi się nie podobają. Aha, przy kolanku już jest słońce.
Zależy mi też, żeby dać coś szerokiego i wysokiego ok. 80 cm na środek, żeby się osłonić.

Bardzo bym chciała wykorzystać Twój pomysł, tylko jestem prawdziwym laikiem, dlatego potrzebuję bardziej dokładnych danych inaczej też się zniechęcam :(

manhatan17
07-03-2014, 12:45
witam!
dlaczego jałowce blue arrow rosną za "grube"? wszędzie gdzie widzę takie co najmniej 2-3 metrowe okazy wyglądają bardziej jak skyrocket. Zależy mi na takiej maksymalnie wąskiej formie, przymierzam się do zakupu ok 10 sztuk i nie wiem czy po prostu sprzedawcy wciskają tą drugą odmianę jako blue arrow (jeśli tak to w jaki sposób je odróżnić i nie dać się nabrać?) czy zwyczajnie trzeba je ciąć aby miały taki wąski kształt?

Elfir
07-03-2014, 14:41
Elfir, o coś takiego chodzi?

Ogólnie chodziłoby mi o wiele wyższą roślinę - bardziej jak np. miłorząb "Tremonia", buk "Frans Fontaine". Miniaturka na pniu zginie (w sensie optycznym) w tym wielkim ogrodzie.
Bergenie sadzi się 7 szt/m2 , śmiałka 5 szt /m2

Zasadniczo dokładne dane znajdują się w projektach ogrodów :)

Elfir
07-03-2014, 14:49
witam!
dlaczego jałowce blue arrow rosną za "grube"?

1. źle oznaczona odmiana
2. siewka a nie sadzonka - czyli nie powtarza cech
3. oszustwo sprzedającego

Wiele odmian jest 'piraconych" i nie ma pewności na ile czystą odmianę sprzedaje szkólka.

Tutaj zdjęcie ze szkólki Kurowskich i jakiegoś lokalnego producenta przedającego na Allegro:

http://kurowski.pl/images/katalog/1100_900/Junip_scop_Blue_Arrow1_big.jpg

http://img707.imageshack.us/img707/366/bluearrow.jpg

Na pierwszy rzut oka widac, że ten z allegro na pewno nie sprzedaje blue Arrow.

Teska
07-03-2014, 17:29
nie mogę znaleźć niczego podobnego do opisu.

Mam tylko to:
http://images.landscapingnetwork.com/pictures/images/636x510Max/modern-landscaping_36/modern-walkway-z-freedman-landscape-design_3382.jpg

Na mojej ulicy facet ma taki przedogródek..tylko bardziej szare płyty

naberia
07-03-2014, 23:49
Dziękuję Elfir, ale nie za bardzo odpowiedziałaś mi na pytanie - czyli co ile sadzić te bergenie (nie ile na m2 tylko w rządku, bo chyba o tym pisałaś)? Skoro dałaś mi pomysł, to pomóż mi go wprowadzić w życie ;) Jak mam iść za Twoją radą, skoro nie wiem jak? Nie chcę być niewdzięczna, ale poprosiłam Cię o radę jak się zasłonić, a tymczasem dałaś propozycję, która owszem jest ciekawa, ale nie spełnia swojego zadania :(

manhatan17
08-03-2014, 08:17
Elfir dziękuje za pomoc.
Czy mogłabyś polecić jakąś szkółkę z ta dobrą odmianą blue arrow która prowadzi sprzedaż wysyłkową? niestety ale ta podana przez Ciebie szkółka na stronie ma inf. że nie prowadzą sprzedaży detalicznej z wysyłką a mam do nich spoooory kawał drogi :(

marimag
08-03-2014, 09:28
Dziękuję Elfir, ale nie za bardzo odpowiedziałaś mi na pytanie - czyli co ile sadzić te bergenie (nie ile na m2 tylko w rządku, bo chyba o tym pisałaś)? Skoro dałaś mi pomysł, to pomóż mi go wprowadzić w życie ;) Jak mam iść za Twoją radą, skoro nie wiem jak? Nie chcę być niewdzięczna, ale poprosiłam Cię o radę jak się zasłonić, a tymczasem dałaś propozycję, która owszem jest ciekawa, ale nie spełnia swojego zadania :(

Koleżanka powinna chyba zmienić nicka na FAnaberia ;)

Dorri
08-03-2014, 10:22
Narysowałam rabatę przed domem zgodnie z propozycją Elfir. Oczywiście byłoby super gdyby sama Elfir się wypowiedziała, ale ponieważ jest bardzo zajęta i nie chcę nadużywać jej cierpliwości, może jakaś inna dobra dusza mi podpowie
1. czy kształt rabaty ma być regularny, linie proste? Czy tam nie jest za mało miejsca na drzewa i krzewy? Szerokość rabaty myślę, ze może być tak do 3 m, pasek trawy chyba powinien zostać.
2. na wjazd Elfir poleciła mi trzcinnik ostrokwiatowy + modrzew szczepiony. Taki szpaler. Jakoś nie mogę wyobrazić sobie tego zestawienia. Czy jest sens robić osłonę z traw skoro za płotem mam ścianę z tuj? Może jednak coś niższego, zimozielonego do tego modrzewia. Może małe iglaki i trzmielina?
2. co z blaszakiem sąsiadów? Tutaj trzcinnik moim zdaniem, byłby ok, ale jak to połączyć z cała resztą, tam są małe odległości. A może zrobić po całości jedną rabatę nieregularną, mniej więcej w połowie obecnego trawnika?

marimag
08-03-2014, 10:51
Dorri, poszłabym najpierw do sąsiadów z butelka dobrego wina.
Zaprzyjaźniła się, pozyczyła soli, popilnowała sąsiadom dzieciaków i delikatnie acz stanowczo poprosiła o zlikwidowanie blaszaka :)
Teraz dopiero mozna zacząć planowanie :)

Dorri
08-03-2014, 10:56
Jest nadzieja w przyszłości. Póki co jest jak jest, muszę się z tym pogodzić :)

marimag
08-03-2014, 11:08
Kuj żelazo już teraz.
Im bardziej się do tej prowizorki przyzwyczaisz, im bardziej sąsiedzi przywykną do Twojego przywyknięcia, tym trudniej będzie.
A może by tak na plecach blaszaka powiesić baner atrapę ?
Jakiś zajebiaszczy alpejski widoczek czy ogrody Wersalu ;)

Dorri
08-03-2014, 11:31
Prawdę mówiąc już się do tego przyzwyczaiłam :) Sąsiedzi tez nie maja ze mną lekko. Ja z tych dokarmiających całą zimę ptaki. A że u mnie nie mają zbytnio gdzie przesiadywać, to korzystają z sąsiedztwa. Jestem wdzięczna za wyrozumiałość. Nie chcę psuć relacji.

pestka56
08-03-2014, 14:35
Dziękuję Elfir, ale nie za bardzo odpowiedziałaś mi na pytanie - czyli co ile sadzić te bergenie (nie ile na m2 tylko w rządku, bo chyba o tym pisałaś)? Skoro dałaś mi pomysł, to pomóż mi go wprowadzić w życie ;) Jak mam iść za Twoją radą, skoro nie wiem jak? Nie chcę być niewdzięczna, ale poprosiłam Cię o radę jak się zasłonić, a tymczasem dałaś propozycję, która owszem jest ciekawa, ale nie spełnia swojego zadania :(

Naberia, Elfir daje takie odpowiedzi, jakie może na podstawie informacji, których jej udzielamy. Poza tym robi to z życzliwości i nieodpłatnie, a przecież to jej zawód i posiadana wiedza służy jej jako źródło utrzymania. Jestem pełna podziwu, że poświęca czas i nie boi się swojej wiedzy rozpowszechniać, podając ją za darmo i na talerzu.
Może zleć jakiemuś fachowcowi zaprojektowanie i założenie rabat u Ciebie. Wtedy zyskasz kontakt bezpośredni z projektantem i będziesz mogła mieć pretensje jeśli się nie wywiąże.

A w ogóle o roślinach tak powszechnie znanych i stosowanych jak bergenie jest masa informacji w necie. Wystarczy wpisać „bergenia jak sadzić” w google i wyskoczy np. http://www.wymarzonyogrod.pl/kwiaty-i-rosliny-na-rabaty/roslinne-kompozycje/bergenia-kwitnaca-bylina-gdzie-sadzic-jak-pielegnowac-i-rozmnazac-bergenie,94_2104.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wymarzonyogrod .pl%2Fkwiaty-i-rosliny-na-rabaty%2Froslinne-kompozycje%2Fbergenia-kwitnaca-bylina-gdzie-sadzic-jak-pielegnowac-i-rozmnazac-bergenie%2C94_2104.html) Tu masz znacznie więcej informacji niż może Ci w krótkim poście podrzucić Elfir. Przydadzą Ci się, bo opieka nad rośliną nie kończy się na posadzeniu.

pestka56
08-03-2014, 15:02
Narysowałam rabatę przed domem zgodnie z propozycją Elfir. Oczywiście byłoby super gdyby sama Elfir się wypowiedziała, ale ponieważ jest bardzo zajęta i nie chcę nadużywać jej cierpliwości, może jakaś inna dobra dusza mi podpowie
1. czy kształt rabaty ma być regularny, linie proste? Czy tam nie jest za mało miejsca na drzewa i krzewy? Szerokość rabaty myślę, ze może być tak do 3 m, pasek trawy chyba powinien zostać.
2. na wjazd Elfir poleciła mi trzcinnik ostrokwiatowy + modrzew szczepiony. Taki szpaler. Jakoś nie mogę wyobrazić sobie tego zestawienia. Czy jest sens robić osłonę z traw skoro za płotem mam ścianę z tuj? Może jednak coś niższego, zimozielonego do tego modrzewia. Może małe iglaki i trzmielina?
2. co z blaszakiem sąsiadów? Tutaj trzcinnik moim zdaniem, byłby ok, ale jak to połączyć z cała resztą, tam są małe odległości. A może zrobić po całości jedną rabatę nieregularną, mniej więcej w połowie obecnego trawnika?

Dori, zaznaczam, że ja taki sam fachowiec jak Ty w sprawach ogrodniczych. Ale ze swoim ogrodem „wojuję” już długo dosyć, więc pozwolę sobie napisać ocenę sytuacji na podstawie tego co widzę na zdjęciach.

Elfir na pewno da Ci lepsze rady i zweryfikuje moje.

Spokojnie możesz tam posadzić drzewko w typie brzoza pożyteczna doorenbos. Może nawet zmieściłyby się 3 w trójkącie. Są piękne i nie rosną zbyt duże, ale korona zasłoni górę blaszaka. Pod nimi posadź jako niższe piętro krzewy, np derenie. Ja uwielbiam połączenie brzózek i dereni, ponieważ ich czerwone pędy cudownie wyglądają w okresie bezlistnym w towarzystwie białej kory brzóz.
Jako zadarniacz świetne są turzyce między którym możesz wsadzić coś kwitnącego. Wg mnie liliowce (bezproblemowe) byłyby niezłe.

Pozostaje sprawa tła. W sumie masz tam sporo miejsca jeśli zrezygnowałabyś z tego krawężnika w linnii prostej i zrobiła tam rabatę owalną. Blisko płotu posadziłabym coś zimozielonego.
246992 Czerwone kropy to mogłyby być brzozy lub inne drzewka

Derenie podsadzone turzycami
246993

naberia
08-03-2014, 22:41
Pestka, przecież ja nie krytykuję Elfir. Doceniam to, co robi. Stwierdziłam tylko fakt, że zależało mi na tym, aby się osłonić.
Co do sadzenia bergeni - chciałam się dowiedzieć, jaką wizję miała Elfir. Można je przecież zasadzić gęsto bądź też nie. Elfir pisala wcześniej, ze zniechęca ją do pomocy fakt, że nie korzystam z jej pomysłów -teraz chcę wykorzystać pomysł, ale po prostu nie wiem jak. Przecież po to Elfir założyła ten wątek, bo chciała pomóc takim laikom jak ja.

pestka56
08-03-2014, 23:08
Pestka, przecież ja nie krytykuję Elfir. Doceniam to, co robi. Stwierdziłam tylko fakt, że zależało mi na tym, aby się osłonić.
Co do sadzenia bergeni - chciałam się dowiedzieć, jaką wizję miała Elfir. Można je przecież zasadzić gęsto bądź też nie. Elfir pisala wcześniej, ze zniechęca ją do pomocy fakt, że nie korzystam z jej pomysłów -teraz chcę wykorzystać pomysł, ale po prostu nie wiem jak. Przecież po to Elfir założyła ten wątek, bo chciała pomóc takim laikom jak ja.

Nie chodzi mi o krytykę, tylko czytając poczułam jakbyś wymagała od Elfir pomocy, a to nie tak. Może powinnaś inaczej sformułować tę wypowiedź.
Wszystko jedno – ja tu się wcięłam między Was i może niepotrzebnie. Sorry

naberia
08-03-2014, 23:34
Niestety tak to jest ze słowem pisanym. Różnie może być zinterpretowane, ale nie pisałam tego w złym tonie.

majamaki
09-03-2014, 11:02
Witaj Elfir.
Jako początkujący "użytkownik ogrodu" w zeszłym roku skorzystałam z Twojej rady i posadziłam w wysokich w donicach przed domem (strona północna) niecierpki w kolorze róż:) Teraz chciałabym pójść krok dalej i również zastosować niecierpka, ale w jakiejś kompozycji - średnica donicy około 60 cm.
Czy mogłabyś coś polecić?

zuziaaa
09-03-2014, 17:15
Witaj Elfir, wiosna u nas tuż , tuz A ja szukam projektanta z okolic który mi zaprojektuje ogród nie banalny nowoczesno ,leśny , bezobslugowy na glinie. Planuje na wiosnę obsadzić działkę jakimś zywoplotem , tak żeby już rósł , chciałabym jakiś obronny z kolcami bo wokół mnóstwo zwierzyny zajęcy i saren , a to łakomie bestie znalazłam róże pomarszczoną tylko nie wiem jak szybko ona rośnie , ognisk szkarlatny , tuja kornik ja planuje wzdłuż ogrodzenia od strony drogi , bardzo mi sie podoba brzoza ja chciałabym posadzić w części leśnej ale ona nie obronna wiec jaka roślina obronna będzie tłem dla brzozy? Proszę napisz mi rośliny szybkorosnace odporne na choroby i mróz ale zakłócanie i może jakaś wskazówkę , jak to wszystko połączyć , bo boje sie przedobrzyc z ilością roślin i kolorami
Pozdrawiam Zuzia

Elfir
09-03-2014, 17:32
Majamaki

mozna dodać cienioznośne turzyce - np. carex "Evergold" - zwłaszca do odmian z czerwonymi liśćmi.
Albo pienną formę fuksji z niecierpkami
Mozna też posadzić pośrodku koleusa w jaskrawym kolorze, obsadzić białymi niecierpkami i bakopą .
Widziałam też kompozycje z lnem nowozelandzkim (Phormium), ale obawiam się, że w cieniu len będzie tracił czerwony kolor.

zuziaaa

Róża pomarszczona rośnie szybko, najlepiej na glebie piaszczystej i lekko kwaśnej (zasadowe tolerują jej mieszańce) - ale musi mieć sporo miejsca, bo wytwarza rozłogi (formy ogrodowe sa mniej ekspansywne).

Na glinie lepiej rosną inne gatunki róż niż pomarszczona. Można wykorzystać róże jabłkową, damasceńską, czteropłatkową - jak się gęsto posadzić taki zywopłot z wielu gatunków to efekt w czerwcu-lipcu będzie oszałamaiający, zapach silny a od sierpnia będzie można zbierać owoce na konfitury.
Róża Rosa roxburghii jest odporna na częsciowe zacienienie - do zastosowania w częsci lesnej.
Gatunków róż jest mnóstwo - po co się ograniczać? Posadzić najróżniejsze.

Poza tym duże gatunki berberysów: pospolity, ottawski - też na słabe, zakwaszone gleby, ale na glinie tez urosną

Ognik - przemarza, nadaje się do ciepłych rejonów Polski, do miejsc osłoniętych.

Elfir
09-03-2014, 17:44
Dziękuję Elfir, ale nie za bardzo odpowiedziałaś mi na pytanie - czyli co ile sadzić te bergenie (nie ile na m2 tylko w rządku, bo chyba o tym pisałaś)? Skoro dałaś mi pomysł, to pomóż mi go wprowadzić w życie ;) Jak mam iść za Twoją radą, skoro nie wiem jak? Nie chcę być niewdzięczna, ale poprosiłam Cię o radę jak się zasłonić, a tymczasem dałaś propozycję, która owszem jest ciekawa, ale nie spełnia swojego zadania :(

Jak już to w dwóch rządkach, zeby stworzyć gęsta opaskę. Wyjdzie gdzieś co ok 40 cm.

Najlepiej wyznaczyć sobie kwadrat 1x1m, ustawić równomiernie rosliny i wtedy widać jakie powinny być odległosci między nimi.

Elfir
09-03-2014, 17:45
Czy mogłabyś polecić jakąś szkółkę z ta dobrą odmianą blue arrow która prowadzi sprzedaż wysyłkową? niestety ale ta podana przez Ciebie szkółka na stronie ma inf. że nie prowadzą sprzedaży detalicznej z wysyłką a mam do nich spoooory kawał drogi :(

Niestety nie, nie kupuję zasadniczo roślin przez internet.

Elfir
09-03-2014, 18:50
1. czy kształt rabaty ma być regularny, linie proste? Czy tam nie jest za mało miejsca na drzewa i krzewy? Szerokość rabaty myślę, ze może być tak do 3 m, pasek trawy chyba powinien zostać.

Pasek trawy nie powinen być węższy niż 1,5 m. Inaczej będzie kłopotliwy w pielęgnacji
Hortensje zajmą ok 1,6-1,8 m szerokości, pęcherznice trzeba będzie lekko strzyc, by zachowały szerokośc podobną do hortensji.
Bylinom starczy 0,8-1 m szerokości.

W tym drugim pasku ziemi między chodnikami zlikwiduj trawnik i posadź jakąs zimozieloną kompozycję.
Niekoniecznie z iglaków. Zaleznie od planowanego stylu ogrodu to może być pas lawendy albo zimozielonych traw (owsica wiecznieziolona, kostrzewa Maire'a). Do tego coś wyższego - jakiś szczepiony krzew oraz kontrastowe pokojowo rośliny przy wejściu do domu, o mocnej sylwetce np. jukki albo kosodrzewiny. Dla kontrastu mozna dac obwódkę z rozchodnika "Coral Carpet":
http://images64.fotosik.pl/739/6fdd3a3819283aad.jpg



2. na wjazd Elfir poleciła mi trzcinnik ostrokwiatowy + modrzew szczepiony. Taki szpaler. Jakoś nie mogę wyobrazić sobie tego zestawienia. Czy jest sens robić osłonę z traw skoro za płotem mam ścianę z tuj? Może jednak coś niższego, zimozielonego do tego modrzewia. Może małe iglaki i trzmielina?

Trawa nie ma być osłoną tylko rozluźnieniem sztywnego pokroju zywotników/



2. co z blaszakiem sąsiadów? Tutaj trzcinnik moim zdaniem, byłby ok, ale jak to połączyć z cała resztą, tam są małe odległości. A może zrobić po całości jedną rabatę nieregularną, mniej więcej w połowie obecnego trawnika?

Kratownica na pnącza, wyższe iglaki.

Dorri
09-03-2014, 22:13
Pestka dziękuję za wcześniejszą wypowiedź. Wszystko skrzętnie notuje i pozostawiam do przemyślenia. Derenie plus turzyce piękne.

Elfir, czyli rabatkę przed domem narysowałam mniej więcej dobrze? Napisz mi, proszę czy linie muszą być proste, czy mogę zrobić falę. Pytam, bo chodniki mamy zrobione wszędzie proste i obawiam się, ze taki kształt powinien pozostać. Chociaż wolałabym bardziej naturalne kształty.
Co z drzewkami gruszą "Chanitleer" zmieszczą się?

"W tym drugim pasku ziemi między chodnikami zlikwiduj trawnik i posadź jakąs zimozieloną kompozycję. " Rozumiem, że piszesz o tej owalnej rabacie?

Elfir
09-03-2014, 22:44
ja bym zrobiła prosto przed domem. Natomiast narożniki i dalej w ogrodzie możesz pójśc w łagodne fale, a w zasadzie kompozycję opartą na okręgach i lagodnych łukach. Ale nie rób z rabat falistych szlaczków, jakby pijany tyczył:
http://img805.imageshack.us/img805/1966/rabata1.jpg

Grusza Chanticleer ma wąską koronę, poza tym korona powinna wystawać ponad wysokość płotu - czyli forma alejowa (pień co najmniej 2,2 m)

Pisałam o tej rabacie przed domem, w kierunku garażu i wjazdu na posesję.

naberia
09-03-2014, 23:01
Dziękuję raz jeszcze Elfir.

Elfir
09-03-2014, 23:23
Naberia - ogród to nie recepta lekarska. Jak posadzisz rośliny za rzadko/za gęsto to zawsze możesz je przesadzić :)

naberia
09-03-2014, 23:41
Wiem, wiem. Mam właśnie tendencję do sadzenia za gęsto i z roku na rok widzę coraz więcej roślin, które będę musiała przesadzić, bo nie sądziłam, że tak szybko się rozrosną, dlatego teraz bardziej zwracam na to uwagę, jak gęsto sadzić. Z dwójką malutkich dzieci nie mam za dużo czasu na prace w ogrodzie :(

pestka56
09-03-2014, 23:44
To błąd ogrodników samouków. Mam to samo :sick:

naberia
09-03-2014, 23:55
Oraz błąd osób z brakiem cierpliwości ;) Bo przecież szybciej się miejsce zapełni, jak posadzę ciaśniej. A teraz widzę ile jeszcze roślin chciałabym mieć, ale już miejsca nie ma na rabacie :(

Dorri
10-03-2014, 12:55
Elfir, dziękuję bardzo. Nawet nie wiesz jak bardzo mi pomogłaś. Te rabaty spędzały mi sen z powiek od 2 lat. Zamówiłam katalog roślin i inną literaturę fachową. Doczytam jakie odległości, wymagania itp.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Elfir
10-03-2014, 18:52
Dlatego lepiej rzadko sadzić krzewy i drzewka, natomiast byliny można gęsto, bo je łatwo przesadzać, rozsadzać, dzielić

naberia
10-03-2014, 21:35
No tak. Przydatna rada :)

AngelikaX
11-03-2014, 12:40
Witaj Elfir,

gdzies wyzej pisalas o hortensjach ze potrzebuja jakies 1,6 szerokosci rabaty - a w jakich odleglosciach od siebie je posadzic? Swoje chce posadzic wzdluz wjazdu z kostki.


Co mozesz polecic z dlugokwitnacych nadajace sie na rabate od wschodniej czesci?

Z gory dziekuje.
Pozdrawiam

Elfir
11-03-2014, 18:04
A które hortensje? Wiechowate? Coś około 1,2-1,4 m od siebie.
Bardzo ładna jest Magical Candle

AngelikaX
12-03-2014, 17:44
Raczej bralam pod uwage hortensje ogrodowe - te o ktorych piszesz wyrastaja dosc wysoko a kwiaty "klada" sie - moje maja oddzielac trawnik od wiazdu wiec nie chce bardzo wysokich. Przy tych tez powinnam zachowac odstep 1,2-1,4?

Elfir
12-03-2014, 23:29
Moje Limelight się nie kładą a odmiana Bobo czy Little Jane sa małe.

Hortensja ogrodowa ma ok 110-120 cm średnicy, powinno się je sadzić tak, by zachodziły na siebie nieco.
Natomiast ich pąki kwiatowe mogą przemarzać.

TAR
13-03-2014, 08:47
dokladnie. pinky winky i grandiflory tez sa wyprostowane, na pewno maja zalete rzadko przemarzaja, zawsze kwitna i mozna je ciac :D z ogrodowymi roznie bywa

AniaLP
13-03-2014, 10:27
Witam,

mam pytanie, czy taka rabata jak na rysunku poniżej będzie sensowna ? 3 żywotniki dodałam, bo z tej strony trochę wieje i chcę, żeby różaneczniki i klony miały zaciszniej. Jodła koreańska już rośnie, różaneczniki także tylko muszę je i tak przesadzić, więc chciałam coś dodać, żeby ubarwić tę rabatę poza sezonem kwitnienia różaneczników i trochę osłonić się od sąsiadów. Szukałam krzewów, które rosną niewielkie (nie chcę żeby zachodziły na ogród sąsiadów). Wybór padł na klony Aureum i Bloodgood. Ale może coś innego będzie lepsze w tej sytuacji. Z góry bardzo dziękuję!
248152

Elfir
13-03-2014, 20:47
Klony palmowe lubią przemarzać.
Nie wiem, jakie są rzeczywiste wymiary takiej rabaty, ale różaneczniki możesz dac bardziej pod klony. W koncu klony mają być drzewkami, więc spokojnie pod nimi nie za wysokie różaneczniki (jak Polarnacht czy Cunningham) mogą rosnać.

Różaneczniki preferują cień/półcień - może lepiej posadzić większe drzewko niż klon Shirasawy "Aureum"? Jakąś wiśnię ozdobną, świdośliwę.
Na froncie rabaty można posadzić róże gatunki tawułek - Arendsa będzie kwitła czerwiec-lipiec, chińska we wrzesniu. Pomiędzy zaś krzewami różanecznikow mozna posadzić świecznice - kwitną we wrzesniu. Poza tym funkie (np. odmiany pachnące, o dużych kwiatach pojawiajacych się w sierpniu, jak "Guacamole", "Fragrance Bouquet")

Jak chcesz się osłonić od sąsiadów to może po prostu posadź wielkie różaneczniki z grupy katawbijskich?

AniaLP
13-03-2014, 21:37
Elfir,

bardzo Ci dziękuję. Poczytałam sobie o świdośliwie, bo jej nie znałam i wydaje się bardzo ciekawa. Rabata to jest mniej więcej trójkąt równoramienny o boku 6m. Mieszkam w okolicach Tarnowa Podgórnego i zimy tutaj nie są tak ostre, jak np. w warmińsko-mazurskim skąd pochodzę. A jeżeli chodzi o samą kompozycję, to czy klon Bloodgood może pozostać a świdośliwa ma być zamiast Aureum? Czy różaneczniki można także posadzić blisko pod świdośliwą ? I jaka odmiana pasowałaby do w sumie nie za dużej rabaty, Edelweiss ?

Elfir
14-03-2014, 19:25
Mi w Kobylimpolu (Poznań) klon palmowy przemarzał u klienta dwa razy. Zamieniliśmy w końcu drzewko na ozdobną wiśnie.

świdosliwę można kupić jako wyprowadzone drzewko na pniu, więc spokojnie mo.żna pod nią sadzić średnie różaneczniki.

Zamiast robić nasadzenia z wielu różnych odmian, raczej zwiększ ilość sztunk jednej odmiany.

Yaa
14-03-2014, 19:37
A ja mam pytanie o funkie. Kupiłam właśnie kilka w postaci korzeni w torfie z małymi kielkami.
Sprzedawca radził zeby teraz wsadzić je do donic i tak zrobiłam.
Ale kiedy można je będzie przesadzić do gruntu ? Czy takie nocne przymrozki mogą im zaszkodzić ?

Kupiłam rownież funkie w casto. Są w pudelkach, wydają się bardziej suche i bez kielkow. Ile takie mogą leżeć ? Tzn kiedy muszę je posadzić ?

Elfir
14-03-2014, 19:45
tak. W ogrodach funkie jeszcze śpią.

Nie wiem czy z funkii z Casto będzie cokolwiek. zawsze kupowalam w doniczkach. posadź jak najszybciej w ogrodzie.

duduś
14-03-2014, 20:07
Witam Elfir , czy przy tej eksplozji ciepła i puszczających pąków mogę jeszcze przesadzić rośliny z odkrytym korzeniem ( to znaczy zakrytym , chodzi mi o rośliny które muszę przesadzić na inne miejsce , zarówno liściaste jak i iglaste ) , dziękuję z góry

Elfir
14-03-2014, 20:20
ostatni gwizdek na przesadzanie.

Yaa
14-03-2014, 20:34
tak. W ogrodach funkie jeszcze śpią.

Nie wiem czy z funkii z Casto będzie cokolwiek. zawsze kupowalam w doniczkach. posadź jak najszybciej w ogrodzie.

Ale te z casto mozna od razu do gruntu ?
A te które zaczęły kielkowac to trzymać w domu aż skończą się przymrozki ?

Elfir
14-03-2014, 20:41
te z Casto chyba spią, skoro nie puszczają, więc będa schowane pod ziemią w razie przymrozków. Natomiast te, które puszczają kiełki robią to o kilka tygodni za wczesnie.

Yaa
14-03-2014, 20:49
Ok, dzięki
Powiedz mi jeszcze tylko na jaka głębokość sadzic

Elfir
14-03-2014, 22:17
trudno powiedzieć - nigdy nie sadziłam takich luźnych korzonków. Spróbuj z 5 cm pod ziemią.

pestka56
15-03-2014, 22:52
5 cm będzie okey :)
Swego czasu kupiłam całą kolekcję funkii pakowanych w torfie do woreczków plastykowych z dziurkami. O ile pamiętam w Sadowniczym, albo w Cebule.pl.
Fakt, że były to zaskakująco duże kłącza. Świetnie się przyjęły.

martaibartek
16-03-2014, 09:19
I ja kupowałam funkie w woreczkach od cebule.pl świetnie się przyjęły i pięknie rosną :)

duduś
16-03-2014, 14:45
Witam Elfir czy roślina kupiona w doniczce p9 dużo będzie różniła się od P10 , nie umiem znależć numeracji takich pojemników , a chcę kupić dziuraiec Hidcote i mam do wyboru p9 lub p10 z różnicą cenową 3 zł

pestka56
16-03-2014, 15:52
Dorzucę 3 grosze.
Spotkałam już rośliny w P10 mniejsze niż te w P9. Sprzedawca powinien pokazać obie z przyłożoną miarką dla porównania wielkości

Yaa
16-03-2014, 17:29
Te funkie w casto kupiłam bo były po 2,xx za2 szt, mam nadzieje ze coś z nich wyrośnie ;)

A jeszcze chciałam zapytać, czy takie przygruntowe przymrozki mogą zaszkodzić kielkijacym tulipanom ?
Miałam przykryte galazkami swierkowymi ale wiatr mi rozwiał po ogrodzie, czy latać teraz i zbierać zeby przykryc czy odpuścić ? ;)

pestka56
16-03-2014, 18:47
Mogę zważyć listki, ale niekoniecznie. U mnie liliowce cała zimę miały zielone i nic,

Yaa, ciągle jeszcze możesz kupić kłacza i cebulki do wiosennego posadzenia. Oni błyskawicznie przysyłają kurierem
http://www.cebule.pl/pol_m_Cebule-i-Klacza-Wiosenne-604.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cebule.pl%2Fpo l_m_Cebule-i-Klacza-Wiosenne-604.html)

A na przyszłość – jeśli zapiszesz się u nich na newsletter (nie są nachalni) to dostaniesz info o przedsprzedaży. Wtedy jest większy wybór i lepsza cena.
Piszę o tym, bo właśnie zajrzałam do nich na stronę i niektóre rośliny już mają w małym wyborze.
Ja mam z Cebul maki wschodnie, kosadźce, łubiny, malwy i oczywiście funkie. Wszystko przyjęło się bez problemów.

Yaa
16-03-2014, 19:20
Wiosenne jeszcze teraz tez się sadzi ??
W listopadzie w ramach eksperymentu kupiłam (i posadzilam) w biedronce 160 rożnych cebul wiosennych wiec póki co mi wystarczy ;)
Właśnie zaczynaja wylazic tulipany i narcyzy co mnie bardzo cieszy ;)
Teraz będę sadzić letnie z lidla ;)
A funkie kupiłam rownież w cebulekwiatowe.pl i wydają się ok
Tamten adres tez sobie zapisze na potem.

pestka56
16-03-2014, 19:35
Cebule nie. Ale tam są teraz same kłączaste. Te możesz sadzić spokojnie :)
Też zamierzam dokupić i posadzić, bo właśnie rozgrzebałam rabatę z liliowcami, trawami, makami, łubinami. Powiększam ją 2krotnie.

Yaa
16-03-2014, 19:44
A w ogóle to te klacza i cebule letnie to można Juz sadzić czy dopiero jak skończą się przymrozki ?

pestka56
16-03-2014, 20:14
Tylko kosadźce sadzi się tak, że kłącza wystają na powierzchni częściowo. Wszystko inne jest poprzykrywane ziemią. Ten rok jest dziwny. Z drugiej strony zdarzają się też przymrozki w kwietniu.
Elfir by lepiej powiedziała :(

Gdyby były moje to bym posadziła i już.

Elfir
16-03-2014, 21:49
Witam Elfir czy roślina kupiona w doniczce p9 dużo będzie różniła się od P10 , nie umiem znależć numeracji takich pojemników , a chcę kupić dziuraiec Hidcote i mam do wyboru p9 lub p10 z różnicą cenową 3 zł

Różnica jest drobna

Elfir
16-03-2014, 21:50
A jeszcze chciałam zapytać, czy takie przygruntowe przymrozki mogą zaszkodzić kielkijacym tulipanom ?
Miałam przykryte galazkami swierkowymi ale wiatr mi rozwiał po ogrodzie, czy latać teraz i zbierać zeby przykryc czy odpuścić ? ;)

Nie, chyba, że bardzo silne.


A w ogóle to te klacza i cebule letnie to można Juz sadzić czy dopiero jak skończą się przymrozki ?

Póki spią i nie wypuszczają kielków nic im się nie stanie pod ziemią

agatkaaax
17-03-2014, 09:54
Witam. Już od jakiegoś czasu czytam ten wątek, bo zaczynam zaraz zakładać swój ogród. Muszę przyznać, że do niedawna nie miałam zielonego pojęcia , gdzie co wsadzić, teraz mam już jakieś wyobrażenie. Wymyśliłam sobie że pod oknem od strony południa zrobię takie coś :) gdzie posadzę od strony budynku wyższe iglaki np 2 tuje szmaragdy, niżej jakies mniejsze iglaki , i na dole coś mniejszego. Zastanawiam się czy mogłabym tam wsadzić np ze 3 krzaczki borówki amerykańskiej. Dodam, ze chciałąm rozłożyć tam agrowłókninę i na nią korę. Czy te borówki będą dobrze się miały w towarzystwie iglaków i czy ta agrowłóknina im nie zaszkodzi? Proszę o pomoc, bo ogród dla mnie to czarna magia ;)

pestka56
17-03-2014, 12:43
Elfir mnie pewnie kiedyś prześwięci za wtrącanie się, ale co tam :)

U mnie borówka amerykańska rośnie na rabacie w towarzystwie innych kwasolubnych. I to prawidłowo, bo ona bardzo kwasolubna. Borówka pięknie w słońcu przebarwia liście, więc jest efektowna.

Jeśli chodzi o agrowłókninę, jestem jej przeciwniczką. Lepiej zastosować angielski sposób z warstwą gazet rozłożonych na rabacie i zasypać je korą.

duduś
17-03-2014, 17:53
Gdzie można by kupić taką borówkę , tzn. jakąś szkółkę polecasz?

duduś
17-03-2014, 18:00
Witam Elfir zarezykuję pytanie , bo inne wątki nie są tak aktywne jak ten , więc skorzystam i poproszę o odpowiedż
cyt. t.
"Proszę o pomoc w wyborze pomiędzy dwoma rododendronami białymi i fioletowymi a mianowicie
Catawbianse Boursault a Catawbianse Grandiflorum i Calsap a AlbumNovum, chodzi mim o to który sprawia mniej kłopotów i ładniej rośnie , dziękuję""

Jednocześnie do tych kolorów potrzebuję dodać jakiś niski kwitnący w jednym czasie razem z nimi. może coś mi podpowiecie , dziękuję

pestka56
17-03-2014, 19:14
Gdzie można by kupić taką borówkę , tzn. jakąś szkółkę polecasz?

Wrzosowate, a także borówkę od Ciupłuchy http://www.cieplucha.com.pl/pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cieplucha.com. pl%2Fpl%2F) Tu można poczytać i obejrzeć. On sam u siebie nie sprzedaje, ale podaje sklepy, z którymi ma umowę:
http://www.ilonakowalska.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ilonakowalska. pl%2F)
http://www.oczarjk.pl/index.php?prod=53 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.oczarjk.pl%2Fi ndex.php%3Fprod%3D53)
http://www.pracowniaogrodnicza.pl/rosliny-wrzosowate,6.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.pracowniaogrod nicza.pl%2Frosliny-wrzosowate%2C6.html)

Borówka Chandler u mnie ma szczególnie wielkie owoce i bardzo mocno owocuje.

agatkaaax
17-03-2014, 20:02
Dziękuję Pestko 56 :)

duduś
17-03-2014, 20:09
ja pierwsza dziękuję ::) :) :) :)

Elfir
17-03-2014, 20:19
Czy te borówki będą dobrze się miały w towarzystwie iglaków i czy ta agrowłóknina im nie zaszkodzi? Proszę o pomoc, bo ogród dla mnie to czarna magia ;)

Borówki dorastają do 1,6-1,8 m wysokosci. Więc zasłonią "iglaczki" z tyłu.
Wymagają też silnie kwaśnej gleby, którą rzadko który iglak toleruje (wolą lekko kwaśną a niektóre nawet kwasnej nie tolerują)

Elfir
17-03-2014, 20:25
"Proszę o pomoc w wyborze pomiędzy dwoma rododendronami białymi i fioletowymi a mianowicie
Catawbianse Boursault a Catawbianse Grandiflorum i Calsap a AlbumNovum, chodzi mim o to który sprawia mniej kłopotów i ładniej rośnie , dziękuję""

To wszytsko sa stare odmiany, sprawdzone i odporne. Nie ma znaczenia, który wybierzesz.
Zgodnie z deklaracją mrozoodporności najbardziej na mróz odborny jest Cataw.Grandi. i Catawb. Bours. - 5B
A Calsap i Album Novum - 6A



Jednocześnie do tych kolorów potrzebuję dodać jakiś niski kwitnący w jednym czasie razem z nimi. może coś mi podpowiecie , dziękuję

Niższa od nich jest np. Daniela - kwitnie ciutkę wcześsniej (dosłownie o kilka dni)

asiha
17-03-2014, 21:34
jestem w trakcie planowania działki przydomowej, niestety jestem laikiem dlatego trafiłam tutaj, bardzo proszę o sugestie:1. co zrobić aby zakryć nierówności pod płotem, z prawej strony jest taras, na którym siedząc widzi się ten nieszczęsny płot:
http://images61.fotosik.pl/769/9b2cc7ef090bf8fd.jpg
2.jak zagospodarować teren wokół tarasu? http://images65.fotosik.pl/771/ccb4243ecce46331.jpg
3. http://images64.fotosik.pl/772/99ac235cd8fa9dd4.jpg
będę wdzięczna

AngelikaX
18-03-2014, 12:16
Elfir co polecilabys zamiast kory na rabaty kwiatowe? Drazni mnie w niej ze jest bardzo podatna na warunki atmosferyczne, przez co rok w rok musze ja uzupelniac. Mam ja tez przy tujach - tutaj chce ja wymienic na jakis grysik. Wogole to czy sa jakies rosliny ktore nie bardzo toleruja obecnosc wszelkich kamiennych wypelnien?

Elfir
18-03-2014, 17:00
Elfir co polecilabys zamiast kory na rabaty kwiatowe? Drazni mnie w niej ze jest bardzo podatna na warunki atmosferyczne, przez co rok w rok musze ja uzupelniac. Mam ja tez przy tujach - tutaj chce ja wymienic na jakis grysik. Wogole to czy sa jakies rosliny ktore nie bardzo toleruja obecnosc wszelkich kamiennych wypelnien?

Na rabatach zawsze polecam rośliny okrywowe. Gleba może być goła jedynie w pierwszych kilku latach po założeniu ogrodu. I wówczas ściółkowanie korą ma sens. Potem jedynie podrzuca się kompost.

Grysik jak dla mnie pasuje tylko w ogrodach żwirowych albo minimalistycznie nowoczesnych (do podkreślenia form roślinnych). A nie jako zastępstwo ściółki.

Elfir
18-03-2014, 17:03
j1. co zrobić aby zakryć nierówności pod płotem, z prawej strony jest taras, na którym siedząc widzi się ten nieszczęsny płot:

Nie zakrywać tylko zrobić rabatę o lekkim nachyleniu w kierunku tarasu i posadzić rośliny



2.jak zagospodarować teren wokół tarasu?

jaka gleba, która strona swiata, jaki ma mieć styl, jakie rośliny lubisz, czy wymaga zacienienia, czy starczy do użytkowania (bnie trzeba powiększyć)?

asiha
18-03-2014, 21:31
ad1. myślałam o palisadach i wsadzeniu tui, bo za płotem widok niefajny sasiedzki,ale nie wiem czy to dobry pomysl..
ad2. strona zachodnia, od tarasu do płotu przed laskiem ok. 5metrów, tu z racji małej ilosci miejsca mysle o trawie, natomiast cos chcialabym w rogu pomiedzy wejsciem do garazu. Gleba...nawieziona z pol, pod sadzonki bede kupowala w workach. Styl... nie wiem ma być po prostu ładnie...:)

Elfir
18-03-2014, 23:18
Iglaki można posadzić, ale dlaczego planujesz to w formie: patelnia z trawnika i pas żywotników dookoła płotu, jak kwatera na cmentarzu?
Dlaczego nie wyjdziesz z nasadzeniami wgłąb ogrodu?



Przy tarasie można zrobić taką prostą kompozycję na lato:
http://images64.fotosik.pl/777/d2e181e8b26e8668.jpg

Wszytskie gatunki mają stosunkowo niewielkie wymagania glebowe i wodne (jak na rośliny ogrodowe) - przy sadzeniu i potem wiosną najlepiej dodac kompostu. Podlewać w czasie suszy.

Dobranie róży o pojedynczych kwiatach (np. Amber Sun) nada nieco rustykalno-dziki charakter , pasujący do lasu za ogrodzeniem.
Zamiast śmiałka można też posadzić liliowce np. "Darla Anita" - pod kolor elewacji.


Wówczas pod ogrodzeniem można dać hortensję wiechowatą "limelight" podsadzoną bergenią sercolistną, żurawką krwistą "Paris" (ma zielone liście i czerwone kwiaty) i zimozielonymi turzycami. Te gatunki beda znosiły cień po południu. Jako przerywnik nada się bez czarny "Black Lace" (zwapnować mu glebę)

Blaszak sąsiada można zasłonić świerkami serbskimi. A tam, gdzie sąsiad ma już sosny starczą wyższe krzewy (np. pęcherznica), ktore zasłonią bałagan pod sosnami. Ponieważ fragmentu działki sąsiada nie widac z okien, nie trzeba koniecznie obsadzać gatunkami zimozielonymi - stad propozycja tańszej, mało wymagającej pęcherznicy. Dodatkiem do niej może być bez koralowy, lilak chiński lub afgański. Na froncie krzewów pasy z bodziszków, szałwii, kocimiętki. Do tego przerywniki z trawy ozdobnej - trzcinnika.

http://images65.fotosik.pl/776/2fb8a7fe0c4aca3b.jpg

Plusy - niższa cena zakupu roślin i przygotowania gleby niż dla wymagających żyznego, wilgotnego podłoża żywotnika.

Yaa
19-03-2014, 08:22
Wow... Ja tez tak chce :D

Póki co mam straszny misz-masz nakupowalam roznosci które mi się podobały j posadzilam bez planu :(

A czy są jakieś odpowiedniki host do sadzenia na słonecznych rabatach ?

Czy ten lilak pink to rośnie taki mały krzaczek j?

mikela
19-03-2014, 08:49
Dzień dobry,

kupiłam ostatnio przez Allegro 3 roślinki: hortensję anabell, kalinę koralową i budleje. Roślinki dostałam w doniczkach postawiłam na oknie w garażu i się zazieleniły, czy mogę je już wkopać do gruntu? czy jeszcze poczekać i jak długo ?

Dziękuję za pomoc

asiha
19-03-2014, 10:36
Elfir, dziękuję!!!! jak założę ogród to zaproszę Cię na kawę:) - północ Polski k. Malborka.
Pęcherznica gubi liście jesienią tak? czyli zimą będzie widok za płot?
Swidośliwa też ma liście, czyli będą jesienią na tarasie - tak?
hortensja będzie rosła pod laskiem?
Jeśli znajdziesz jeszcze trochę czasu i będziesz miała pomysł na resztę mojego ogrodu to będę wdzięczna:
1. po prawej płot sąsiada z domem i wejściem widocznym z naszego tarasu. Furtka to wejście na działkę do moich rodziców
http://images64.fotosik.pl/778/2c858569ac15c96egen.jpg
2. róg domu za szczytem południowym, w tle droga publiczna
http://images65.fotosik.pl/777/fece46d2598dca3a.jpg
3.szczyt z frontem wschodnim, prawa strona szczytu przy opasce o niższym poziomie...
4.południowa strona, z płotem za którym powstanie dom sąsiadów
http://images64.fotosik.pl/778/0810930f71a18b72.jpg
5.http://images61.fotosik.pl/775/ab9e119a176da5a3.jpg

http://images65.fotosik.pl/777/77ba5b7c8ae0fd54.jpg
4.dom,z których okien sąsiedzi widzą co mamy na talerzach na tarasie:(
http://images62.fotosik.pl/777/72c7694757804a1f.jpg

lukasz69karolina
19-03-2014, 10:55
Elfir czy możesz mi poradzić?

czy jest jakieś najlepsze miejsce na warzywniak? np lepiej mu będzie od której strony świata?
próbuję poustawiać sobie wszystko na działce i nie wiem gdzie go umieścić :)

Bełatka
19-03-2014, 12:31
Efir bardzo proszę o poradę.
Co zrobić z popiołem. Uzbierało się po zimie. Jest to popiół z czereśni i w bardzo dużym stopniu z dech sosnowych wykorzystywanych na budowie.
Popiół jest więc tylko drzewny.
1. Sąsiad wysypywał takie coś pod drzewka owocowe i mówił, że to ogranicza chwasty wokół rośliny?
2. Na kompostownik, ale dużo tego mam,
3. Na rabatę i przekopać z ziemią. (Ziemie mam kwaśną, podsypywałam wapnem na jesieni).
Takie to duże jest:

justa*
19-03-2014, 16:36
Witam
Czy wrzosy można już ciąć? Chciałam też sypnąć nawóz pod thuje, ale czy to jeszcze nie zbyt wcześnie?

SKula
19-03-2014, 17:35
Efir bardzo proszę o poradę.
Co zrobić z popiołem. Uzbierało się po zimie.

u mnie popiół zabierają śmieciarze
jakoś nie widzę tego wysypanego pod roślinami - bardzo się pyli
chociaż jako taki spełnia określone role
"Popiół ze spalonego w kominku czy na ognisku drewna świetnie nadaje się do użyźnienia gleby w ogrodzie. Można nim nawozić rabaty kwiatowe, grządki w ogrodzie warzywnym oraz drzewa i krzewy preferujące zasadowy odczyn gleby. Nie poleca się wysypywania popiołu pod kwasolubne azalie, różaneczniki i na wrzosowiska. Wartości odżywcze tego materiału to ok. 2-4% fosforu, 5-10% potasu, 30-35% wapnia oraz duża ilość mikroelementów.

Popiół można kłaść pod rośliny w dni bezwietrzne lub dodawać go do kompostu, który często bywa zbyt kwaśny"

http://www.zielonyogrodek.pl/zastosowanie-popiolu-w-ogrodzie

Elfir
19-03-2014, 20:37
A czy są jakieś odpowiedniki host do sadzenia na słonecznych rabatach ?

Niby sa gatunki znoszace nasłonecznienie (np. "Sum & Substance", "Sun Power"), ale i tak zaleca się sadzenie w półcieniu - ładniejsze jest wybarwienie, liście nie blakną.



Czy ten lilak pink to rośnie taki mały krzaczek j?

Lilak Pink Perfume to mieszakniec Lilaka Meyera z drobnolistnym, czyli osiąga ok. 1,5 m wysokości. Zaletą jest to, że powtarza kwitnienie. Po pierwszym rzucie kwiatów można go przystrzyc, jeśli będzie za duży.

Elfir
19-03-2014, 20:39
kupiłam ostatnio przez Allegro 3 roślinki: hortensję anabell, kalinę koralową i budleje. Roślinki dostałam w doniczkach postawiłam na oknie w garażu i się zazieleniły, czy mogę je już wkopać do gruntu? czy jeszcze poczekać i jak długo ?


każdy przymrozek poniże 6-8 stopni zważy im liście. Bardziej odporna będzie kalina, bo to nasz rodzimy gatunek.

Elfir
19-03-2014, 20:40
Elfir, dziękuję!!!! jak założę ogród to zaproszę Cię na kawę:) - północ Polski k. Malborka.


A może by tak zamówić u mnie projekt po prostu...:p
Chociaż z zasady nie lubię projektować ogrodów w których właściciel jest przerazony, że rośliny mają liście i czasami w ogrodzie trzeba trochę popracować.

Elfir
19-03-2014, 20:42
czy jest jakieś najlepsze miejsce na warzywniak?

Warzywom obojętna jest strona świata. Warzywom potrzebne jest słońce przez jak najdłuższą częśc dnia.

Elfir
19-03-2014, 20:44
Co zrobić z popiołem. Uzbierało się po zimie.

Do kompostownika lub wymieszać grabiami z ziemią.
Popiół drzewny zawiera niewiele azotu, ale trochę fosforu, a dodatkowo zwiększa ilosc próchnicy.

Elfir
19-03-2014, 20:46
Witam
Czy wrzosy można już ciąć? Chciałam też sypnąć nawóz pod thuje, ale czy to jeszcze nie zbyt wcześnie?

Wrzosy - raczej tak - po zabiegu oprysk (np. Biosept) jako ochrona przeciwgrzybiczna. Cięcie tylko jak jest sucho i słonecznie, bo wrzosy atakuje szara pleśń.

Nawóz - trochę za wczesnie. Nalezy pamiętać, że azot szybko w glebie znika i nie da się go sypać "na zapas" (chyba, ze to nawóz długodziałający)

Yaa
19-03-2014, 21:03
Niby sa gatunki znoszace nasłonecznienie (np. "Sum & Substance", "Sun Power"), ale i tak zaleca się sadzenie w półcieniu - ładniejsze jest wybarwienie, liście nie blakną.
a jakies inne rosliny, ktore moga zamaskowac brzegi wyzszych rabat (płotki) ? takie ktore lubia duzo slonca, co polecasz ?



Lilak Pink Perfume to mieszakniec Lilaka Meyera z drobnolistnym, czyli osiąga ok. 1,5 m wysokości. Zaletą jest to, że powtarza kwitnienie. Po pierwszym rzucie kwiatów można go przystrzyc, jeśli będzie za duży.

o to swietnie, tylko ciezko dostac ta odmiane raczej:(

justa*
19-03-2014, 21:04
Dzięuję pięknie :)

SKula
19-03-2014, 21:28
A może by tak zamówić u mnie projekt po prostu...:p
Chociaż z zasady nie lubię projektować ogrodów w których właściciel jest przerazony, że rośliny mają liście i czasami w ogrodzie trzeba trochę popracować.

a to są tacy?
naprawdę??
no to dla nich asfaltowe podwórko jedynie wchodzi w grę ....takie z namalowanymi klasami dla dziewczynek i boiskiem dla chłopców
cudowny , nowoczesny i bezobsługowy ogród
no ale jest i inne wyjście dla leniwych - zatrudnienie ogrodnika :)

Elfir
19-03-2014, 21:37
a jakies inne rosliny, ktore moga zamaskowac brzegi wyzszych rabat (płotki) ? takie ktore lubia duzo slonca, co polecasz ?

Bylina? iglak? Krzew? gleba?
Tawuła japońska jest bezobsługowa.





o to swietnie, tylko ciezko dostac ta odmiane raczej:(

plantmar

asiha
19-03-2014, 22:51
A może by tak zamówić u mnie projekt po prostu...:p
Chociaż z zasady nie lubię projektować ogrodów w których właściciel jest przerazony, że rośliny mają liście i czasami w ogrodzie trzeba trochę popracować.

nie jestem przerażona, ale pracuję w dużym ogrodzie u mamy, w którym jest dużo roślin listnych i wiem że wiąże się to z dodatkową pracą. Mój ogród będzie drugim w utrzymaniu moich rąk, poza tym mam dwoje małych dzieci i nie zamierzam zatrudniać ogrodnika, ale cóż ...jeśli mój ogród ma być ładny - to niech będą listne a jeśli zdrowie pozwoli to jakoś dam chyba radę:)
Elfir, rozumiem Twój komentarz co do projektu....nie ma sprawy.
więc może szczegóły omówimy w mailu: [email protected]?

Lunarii
20-03-2014, 04:51
Na moje piaski (SAP, PH 5.4) od strony południowej gdzie przylegają świerki 20 metrowe sąsiada zamierzam posadzić kilka drzew w piętrach. Jest to miejsce dość osłonięte od wiatru - 30 metrów na zachód las, 100 metrów na wschód las i wspomniane świerki od południa. Ten rejon najbliżej południa i granicy z sąsiadem jest w cieniu świerków. Szukam drzew na trzy rzędy. Wykombinowałem tak:

- Tył - drzewa stosunkowo wysokie, szybko rosnące (jednak nie wyższe od 25 m)

Najbardziej słoneczna lokalizacja z tyłu - Dąb Czerwony
Mniej nasłonecznione - Klon pospolity Royal Red
Jeszcze jakieś wysokie drzewo iglaste, które sobię poradzi w takim stanowisko ocienionym i piaszczystej glebie o odczynie lekko kwaśnym co możesz poradzić?

Dalej rząd drzew niższych, ale nie karłowych. (~10 metrów)

Jarzębina, Klon Polny, Świdośliwa, Czeremcha, Cis

Rząd najniższy, najbliżej miejsca spędzania czasu - jednocześnie nieco mniej zacieniony, powiedzmy pół-cienisty.

Tutaj chciałęm reprezentacyjne drzewa i biorąc pod uwagę na dobrą osłonę przed zimnymi wiatrami upodobałem sobie bardziej wrażliwe klony takie jak Shirasawy, Palmowy, Japoński,

Czy coś takiego da rade?
,

duduś
20-03-2014, 09:07
Elfir a róż też jeszcze nie nawozić azotem?

Jackthepricey
20-03-2014, 09:31
Hej, mam mały problem. Mam w doniczce siewną konopię (na zajęcia), zaczyna usychać mimo nienajgorszego, naturalnego, światła i regularnego podlewania. Jaki nawóz, albo środek ochrony byś poleciła?

Yaa
20-03-2014, 10:19
Hej, mam mały problem. Mam w doniczce siewną konopię (na zajęcia), zaczyna usychać mimo nienajgorszego, naturalnego, światła i regularnego podlewania. Jaki nawóz, albo środek ochrony byś poleciła?
:)

Yaa
20-03-2014, 10:23
Bylina? iglak? Krzew? gleba?
Tawuła japońska jest bezobsługowa.

myslalam o czyms podobnym do funkii

ale na ta tawułe tez popatrze, bezobslugowosc jest zachecająca, dzieki :)
ale rozumiem ze mozna j a ciąc zeby nie byla wysoka ?






plantmar

no tak, nowosc to od razu i cena niezla...

izaa
20-03-2014, 11:42
Elfirku drogi, mam pytanie dotyczące traw ozdobnych.
Czy ścinamy po zimie gatunki:
- Carex Ice Dance
- Festuca Galuca
- tatarak trawiasty Ogon
- Turzyca Bronze Form

Pozdrawiam

Bastki
20-03-2014, 11:50
Elfir ja też mam pytanie :) czy do wymurowanych dużych donic (2,5 m na 0,5m i wysokości 1 m ) z granitu wsadzić do środka styropian ? chciałabym tam posadzić kulki bukszpanowe na zmianę ze stipa i boję się czy nie będę przemarzać. Donice wymurowane są na ziemi tzn mają dostęp do ziemi od spodu a sam murek czyli jej ścianki są postawione na podmurówce. Dzięki za odpowiedz :)

gahan
20-03-2014, 15:31
W ubiegłym roku założyliśmy trawnik; teraz wiosną powyrastało na nim mnóstwo tasznika i już sobie pięknie kwietnie:( jest tego w ch ... lerę; bawić się w ręczne wyrywanie, czy pryskać? Mam w domu FERNANDO, na dwuliścienne - pomoże?

Elfir
20-03-2014, 19:40
Jeszcze jakieś wysokie drzewo iglaste, które sobię poradzi w takim stanowisko ocienionym i piaszczystej glebie o odczynie lekko kwaśnym co możesz poradzić?

Nie ma takiej. Wysokie cienioznośne to choina, ale wymaga gleb żyznych, wilgotnych.



Dalej rząd drzew niższych, ale nie karłowych. (~10 metrów)

Jarzębina, Klon Polny, Świdośliwa, Czeremcha, Cis

Na 10 m cisa to sobie poczekasz z 30 lat ;)



Rząd najniższy, najbliżej miejsca spędzania czasu - jednocześnie nieco mniej zacieniony, powiedzmy pół-cienisty.

Tutaj chciałęm reprezentacyjne drzewa i biorąc pod uwagę na dobrą osłonę przed zimnymi wiatrami upodobałem sobie bardziej wrażliwe klony takie jak Shirasawy, Palmowy, Japoński,

Czy coś takiego da rade?
,

Na suchym piasku klon palmowy, japoński?

Elfir
20-03-2014, 19:41
Elfir a róż też jeszcze nie nawozić azotem?

Róże nawozić wieloskładnikowym. Azot stymuluje tylko rozrost liści, a róże mają kwitnąc, więc przydałby się tez potas i fosfor.
Najlepiej wiosną sypnąc kompostu.

Elfir
20-03-2014, 19:43
myslalam o czyms podobnym do funkii

ale na ta tawułe tez popatrze, bezobslugowosc jest zachecająca, dzieki :)
ale rozumiem ze mozna j a ciąc zeby nie byla wysoka ?

Tawułę japońską co roku scinasz na 10 cm nad ziemią
Podobne do funki - bergenia.



no tak, nowosc to od razu i cena niezla...

Podobny jest lilak Meyera "Palibin" - tylko nie powtarza, ewentualnie we wrzesniu
Ale jest też lilak drobnolistny "Superba" - nieco większy od palibina, ale powtarza.

Elfir
20-03-2014, 19:44
Elfirku drogi, mam pytanie dotyczące traw ozdobnych.
Czy ścinamy po zimie gatunki:


Tylko, jak mają zniszczone liście.

Elfir
20-03-2014, 19:45
Elfir ja też mam pytanie :) czy do wymurowanych dużych donic (2,5 m na 0,5m i wysokości 1 m ) z granitu wsadzić do środka styropian ? chciałabym tam posadzić kulki bukszpanowe na zmianę ze stipa i boję się czy nie będę przemarzać. Donice wymurowane są na ziemi tzn mają dostęp do ziemi od spodu a sam murek czyli jej ścianki są postawione na podmurówce. Dzięki za odpowiedz :)

Ocieplałabym. Zwłaszcza, zę planujesz gatunek zimozielony, który, gdy gleba w donicy zamarznie, będzie cierpiał od suszy.

Elfir
20-03-2014, 19:45
W ubiegłym roku założyliśmy trawnik; teraz wiosną powyrastało na nim mnóstwo tasznika i już sobie pięknie kwietnie:( jest tego w ch ... lerę; bawić się w ręczne wyrywanie, czy pryskać? Mam w domu FERNANDO, na dwuliścienne - pomoże?

Koszenie pomoże.
Skoś trawnik, nawet, jak trawa jeszcze nie rośnie.

Elfir
20-03-2014, 19:50
nie jestem przerażona, ale pracuję w dużym ogrodzie u mamy,

Liściaste przeszkadzają wyłącznie trawnikowi. Czyli aby mieć mniej pracy, starczy mieć mały trawnik :D Do tego automatyczna kosiarka i długi czas spokój, bo ogród robi się sam.

Jak pytałam o preferencje dotyczące nasadzeń, to napisałaś "Styl... nie wiem ma być po prostu ładnie."
No to zrobiłam "ładnie" i na dodatek niedrogo :D

Pas zywotnika (tujek) jest elementem sztucznym dla działki w zagajniku sosnowym.

roszki8
20-03-2014, 21:19
Elfir, proszę podpowiedz: mam wzdłuż płotu posadzone świerki i bzy. Jako niższe piętro chciałabym dodać tam jakieś krzewy szczepione na pniu. Zachodnia strona, gleba piaszczysta. Co by tam pasowało??? Z góry Ci dziękuję.

Elfir
20-03-2014, 21:29
karagana "Walker", "Pendula", Szczepione jałowce i sosny

roszki8
20-03-2014, 22:04
Dzięki Elfir. Będę natrętna: a może coś jeszcze liściastego, szczepionego??

Elfir
20-03-2014, 22:29
karagana jest liściasta.

Klon polny 'Anny's Globe', Betula "Trost Dwarf', Głóg "Compacta', robinia szczeciniasta "Macrophylla"

roszki8
20-03-2014, 22:34
Dziekuję baardzo

koktajl
21-03-2014, 09:32
Elfir mam pytanie odnośnie skarpy- musimy jakos ją umocnić i najszybciej i najtaniej(?) byłoby to zrobic z gazonów. Jest tylko jeden problem- żadne nam sie nie podobaja- wszystkie takie betonowo- szpetne. Czy kojarzysz cos ładnego?

pestka56
21-03-2014, 09:54
Elfir mam pytanie odnośnie skarpy- musimy jakos ją umocnić i najszybciej i najtaniej(?) byłoby to zrobic z gazonów. Jest tylko jeden problem- żadne nam sie nie podobaja- wszystkie takie betonowo- szpetne. Czy kojarzysz cos ładnego?

Koktaij myślałaś o tzw. kratce trawnikowej?
Są takie rodzaje, których używa się do umacniania zboczy wydm, rowów.
Mam w zakładkach link http://www.galaprodukt.pl/pl/index1.php To nie jedyna taka opcja i jak grzebniesz w necie w tym kierunku, to znajdziesz znacznie więcej. Kiedyś sporo czytałam o tym stąd wiem, że podobne systemy, tylko jakby rozwijane z roli i po rozciągnięciu tworzące kratownicę układającą się powierzchni nawet dość mocno falistej są stosowane w drogownictwie.

Elfir
21-03-2014, 16:18
zamiast kratki sa też maty. A najlepiej łagoniej wyprofilowac i szybko obsadzić róża pomarszczoną Darts Defener

GOSC12_3
21-03-2014, 17:28
KOchana Elfir,
nadal kombinuję z żywopłotem od strony zachoniej. Ostatnio znalazłam wiadomosc, ze cyprysowiec Leylanda rośnie bardzo szybko i jest nawet ładny.
I w sumie nic poza tym nie wiem :/ Jakoś mało info o tej roslinie.
Napisz proszę cos na jego temat.
Z mojej strony to oczekuję:
-żywoplot od zachodu,
-okolice Opola,
-wysokosc 3-4m,
-jak go sadzic (1szt na 1mb?)
-czy będzie ładnie wyglądał?
-ile razy go przycinac w roku
i inne info
z góry dziekuję

koktajl
21-03-2014, 17:37
Koktaij myślałaś o tzw. kratce trawnikowej?
Są takie rodzaje, których używa się do umacniania zboczy wydm, rowów.
Mam w zakładkach link http://www.galaprodukt.pl/pl/index1.php To nie jedyna taka opcja i jak grzebniesz w necie w tym kierunku, to znajdziesz znacznie więcej. Kiedyś sporo czytałam o tym stąd wiem, że podobne systemy, tylko jakby rozwijane z roli i po rozciągnięciu tworzące kratownicę układającą się powierzchni nawet dość mocno falistej są stosowane w drogownictwie.

To sie raczej nie sprawdzi- bedzie przez to rosła trawa a nijak jej kosiarka nie skosze.

koktajl
21-03-2014, 17:39
zamiast kratki sa też maty. A najlepiej łagoniej wyprofilowac i szybko obsadzić róża pomarszczoną Darts Defener

Nie dodałam w sumie ze skarpa wynikła z przysypania fundamentu domu z jednej strony... Nie chciałabym zeby pewnego dnia osunęła sie i odkryła fundament ( cały teren ma spadek) i mur z gazonow byłby niejako murem oporowym....

Elfir
21-03-2014, 18:45
KOchana Elfir,
nadal kombinuję z żywopłotem od strony zachoniej. Ostatnio znalazłam wiadomosc, ze cyprysowiec Leylanda rośnie bardzo szybko i jest nawet ładny.
I w sumie nic poza tym nie wiem :/ Jakoś mało info o tej roslinie.


Bo przemarza. W starym parku - pewnie sobie poradzi. W Poznaniu rośnie przy botaniku. Ale nie jako zywopłot i to jeszcze od zachodu.

Elfir
21-03-2014, 18:47
Nie dodałam w sumie ze skarpa wynikła z przysypania fundamentu domu z jednej strony... Nie chciałabym zeby pewnego dnia osunęła sie i odkryła fundament ( cały teren ma spadek) i mur z gazonow byłby niejako murem oporowym....

Zamiast gazonów - pustaki betonowo-keramzytowe do fundamentów. Zasypać piachem, jak skarpa wyższa, wsadzić pręty i zalać betonem co którąś pustkę. Ścianka jest prosta, nowoczesna, posadzić u góry coś płożącego (jalowiec w słońcu, irgę w cieniu), co zasloni z czasem murek.

Na coś takiego wpadł kierbud na jednym z ogrodów, które robiłam. Tak mi sie to spodobało, jak fachowcy to ułożyli, że myślałam o tym u siebie. Tam obsadziłam u dołu trzmieliną. Murek był odkryty, bo betonowa powierzchnia pasowała do stylu domu.

http://informatorbudownictwa.pl/imgcache/images/8/0/7/c3JjPS9pbWFnZXMvOC8wLzcvOTg4MDctN19QVy5KUEcmYWRkPT gwMHg4MDB4ZmZmZmZm_src300c67c525c8c23fbc5e49780f82 bee5.JPG

pestka56
21-03-2014, 19:05
To sie raczej nie sprawdzi- bedzie przez to rosła trawa a nijak jej kosiarka nie skosze.

A czemu mówisz, że nie skosisz? Za duże nachylenie?
Te kratki czy maty wypęłnia się ziemią i sieje w nią trawę. Kratka jest niewidoczna, a kosi się normalnie nawet bardzo króciutko. Na polach golfowych wzmacniają w ten sposób płaszczyzny, na których ćwiczy się uderzenia, tzw. Driving Range. Inaczej główka kija golfowego w rękach uczącego się po prostu skopie trawnik.

pestka56
21-03-2014, 19:07
Elfir, a okrywowe róże Drift, nie byłyby dobre dla Koktaij skoro nie chce kosić ?

agatkaaax
21-03-2014, 19:21
Elfirku potrzebuję twojej pomocy. Poproszę o zidentyfikowanie roślin na załączonym zdjęciu. Chodzi o ten biały krzew i te iglaki żółte, czy to tuje amber glow?

http://images63.fotosik.pl/786/2111b42654afc548m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=2111b42654afc548)

Biorę się ostro za mój ogród, ale na razie to dla mnie czarna magia ;)

Elfir
21-03-2014, 19:26
Elfir, a okrywowe róże Drift, nie byłyby dobre dla Koktaij skoro nie chce kosić ?

Zaproponowałam róże pomarszczoną, bo ma rozlogi, czyli siniej związuje grunt

Elfir
21-03-2014, 19:28
Elfirku potrzebuję twojej pomocy. Poproszę o zidentyfikowanie roślin na załączonym zdjęciu. Chodzi o ten biały krzew i te iglaki żółte, czy to tuje amber glow?



Nie latwiej spytać Danusi na Ogrodowisku? W końcu to ona projektowała :)

Na pierwszym planie derenie Ivory Halo, za nimi żywotnik "Smaragd", drzewko to śliwa wiśniowa "Pissardii". Złociste żywotniki to może być odmiana "Janed Gold" tzw. złoty Smaragd

agatkaaax
21-03-2014, 19:38
Dziękuję bardzo za pomoc. Już teraz wiem gdzie znalazłam ta fotkę :D

Elfir
21-03-2014, 19:42
przecież fotka jest podpisana :)

agatkaaax
21-03-2014, 20:01
Ciemna masa ze mnie :D Mózg mi się lasuje od tego aranżowania ogrodu :)

GOSC12_3
21-03-2014, 20:45
Bo przemarza. W starym parku - pewnie sobie poradzi. W Poznaniu rośnie przy botaniku. Ale nie jako zywopłot i to jeszcze od zachodu.
łeeeee myślałam, że u mnie da radę.
Co dać tam w takim razie? tak zeby do 3-4 m urosło, w miarę szybko

Elfir
21-03-2014, 21:04
zywotnik olbrzymi Atrovirens lub Gelderland
Swierki serbskie.

asiha
21-03-2014, 21:04
Elfir, otrzymałaś ode mnie zapytanie na priva?odpowiedz mi bardzo proszę...

Elfir
21-03-2014, 21:05
Jeśli to prawda, co tu jest napisane:
http://www.zszp.pl/?id=207&rco=Rhododendron%20'Red%20Jack'&lang=1

byłaby to doskonała roślina na żywopłoty zimozielone na leśnych działkach z systemem nawadniającym.
Albo na tworzenie zimozielonych niewielkich, wielopniowych drzewek (starczy podkrzeswyać od dołu)

Różaneczniki mozna formowac po kwitnieniu (ale delikatnie, by nie uszkodzić zawiązków kwiatowych na nowy sezon)

Elena76
22-03-2014, 09:43
Dziewczyny, czy mogę przyciąć już budleje dawida czy poczekać jeszcze z tydzień? A perukowca? Bo wierzba "haruko nishiki" to chyba dopiero po kwitnieniu?

Gosiek33
22-03-2014, 10:10
Z Budlejami bym poczytała, perukowca już ze dwa tygodnie temu delikatnie podcięłam (choć teoretycznie się go nie tnie ;) ) wierzby nie mam ale chyba masz rację :yes:

Elena76
22-03-2014, 10:51
Dzięki Gosiek :)
Ja swojego perukowca muszę delikatnie podciąć bo straszliwie nieforemny egzemplarz dostałam;)

A lawendę już czy też poczekać?

Niedoświadczona ze mnie ogrodniczka, mam jeszcze jedno głupie pytanie - na rabatach mam wysypaną korę, wokół drzew sporo i teraz więcej starych liści niż kory... Mam to wygrabić i nowej kory nasypać?