PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania do Elfir - forumowej ogrodniczki



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

gracesz
16-07-2015, 09:52
wygląda jak szałwia

Dziękuje za odpowiedź :-) Poszperałam i na 99% to Szałwia omączona - Salvia farinacea. Niestety u nas jednoroczna. Szkoda, bo bardzo ładna... Ale jest wiele innych odmian, więc będę próbować zaprosić ją do mojego ogrodu....

pestka56
16-07-2015, 10:57
Zawsze możesz posadzić omszoną. Jest wieloletnia, przycięta po kwitnieniu powtarza, bez problemowa.

dorcze
16-07-2015, 16:06
Pomóżcie - mam dwie pilne sprawy:

1) poszukuję roślinki, która musi spełnić wymagania:
- jest w miarę niedroga
- nadaje się na żywopłot
- szybko rośnie
- osiąga wysokość około 5-6 metrów
- najchęniej - zimozielona

Generalnie chcę się odsłonić od sąsiada, który ma okna w złym miejscu. Myślałam o tujach, ale nie wiem, który gatunek urośnie mi do takiej wysokości. Z jednej strony działki mam szmaragdy i jakoś mają problem z osiągnięciem wysokości wyższej niż 2,5 metra. A tu potrzebuję coś co ma 5-6 metrów. No i ile czasu taka roślinka potrzebuje na osiągnięcie tej wysokości?


2) jak przesadzić około 10-letnie cisy? Podobno mają w miarę zwartą bryłę korzeniową, ale te moje rosną obok magnolii. Tak orientacyjnie, ile powinnam obkopać, żeby łatwo wyjąć cisa? Jest ich ze cztery lub pięć, rosną dość ciasno obok siebie.

Elfir
17-07-2015, 13:17
1. Świerk serbski lub pospolity

Żywotnik
Smaragd rośnie bez problemu do 5 m. Tylko trzeba mu dać czas - ok 15-20 lat, jak się sadzi małe sadzonki. Tempo wzrostu jest tez uzależnione od nawozów i dostępu do wody. Ludziom zwykle nie są potrzebne tak wysokie żywopłoty i dlatego strzygą na 2 - 2,5 m
Gelderland - rośnie chyba najszybciej z zywotników

2. nikt nie da ci odpowiedzi przez internet, bo zasięg korzeni jest uzależniony od warunków glebowych. Trzeba zacząć ostrożnie rozgarniać glebę i sprawdzić naocznie.

interona
20-07-2015, 13:25
Proszę Was o pomoc... W ogrodzie mam niewiele roślin, jestem w tych kwestiach zielona, za ogród chcę się*zabrać dopiero w przyszłym roku, ale dostałam kilka roślin w spadku, i rok po wsadzeniu do ziemi nie mają*się najlepiej, wszystkim coś*dokucza...

1) Świerk srebrny zbrązowiał cały, w kwietniu. Teraz ma trochę odrostów.
324860

2) Liście catalpy są*powywijane do góry.
324859

3) świerk biały (?) (nie jestem pewna nazwy) zbrązowiał
324857

4) Na śliwie wiśniowej jest*dużo brązowych plamek.
324858

Dodam, że zidentyfikowałam w ogrodzie nornice, prawie pod każdym drzewkiem, także pod żywotnikami, pełno ich norek. Nasypałam ziarna i zawiesiłam puszki na drucianych prętach wbitych w ziemię (ponoć*hałas je odstrasza). Ale czy to one mogą być przyczyną tej biedy?*

Czym mogę pomóc roślinkom?

yaroaz
21-07-2015, 17:04
Witam
Chciałbym prosić pomoc w wyborze drzewka, liściastego, ozdobnego, o koronie średnicy do 5-6m, stanowisko słoneczne.
Myślałem o katalpie, miłorząb czy to dobry wybór, prosze o radę
Pozdrawiam

Izolda69
22-07-2015, 22:53
witam,
mam pytanie dotyczące klonu palmowego, zauważyłam ostatnio, że coś słabo rośnie i tak jakby oklapł, coś go je ale nie wiem co, liście są podziurawione

325153 325154

mszyc nie widać

sitoo
24-07-2015, 13:35
Witaj Elfir.
Jestem początkującą ogrodniczką i zaczynam porządkować teren pod założenie ogrodu. Jesteśmy na etapie wykańczania domu, a wokół jest nawieziona ziemia na podwyższenie terenu (czarna ziemia z kamieniami). Humus jest w kilku ogromnych kupach w kilku miejscach działki i wszędzie pełno chwastów. Jak możemy pozbyć się tych chwastów? Metodę przekopywania i plewienia znam, ale działka ma 1000 m2. Może jest jeszcze jakiś inny sposób?

jazzy
26-07-2015, 12:17
...Jak możemy pozbyć się tych chwastów? Metodę przekopywania i plewienia znam, ale działka ma 1000 m2. Może jest jeszcze jakiś inny sposób?
Oprysk herbicydem :-)

pestka56
26-07-2015, 12:45
...albo czarna folia budowlana + słońce. Można kawałkami, nie całe 1000m2 od razu.

swiss_tonny
26-07-2015, 23:05
Hej,
Piszę w tym wątku, bo już parę pomysłów sobie stąd zapisałem i liczę na waszą kreatywność i wiedzę w moim przypadku :).
Zwracam się do o Was o pomoc w urządzeniu ogródka (doborze roślin) przed frontem domku szeregowego o szerokości 9 m. Dom jest w stylu nowoczesnym o fasadzie w kolorze głównie szarym zwstawkami pomarańczowymi. Front jest od strony południowej.
Na załączonym rysunku przedstawiam stan obecny składający się z podjazdu z kostki brukowej betonowej i tak samo zrobionego podejścia od furtki do drzwi wejściowych. Po odebraniu domu od dewelopera znajdują się też dwa urocze chwastniki.
Drugi rysunek to nasza pomysł zagospodarowania. Jeden chwastnik chcemy przerobić na miejsce postojowe dla auta z kostki betonowej ażurowej wysypanej jakimiś kamyczkami. Da się to zrobić bo jest druga brama wjazdowa. Na rabacie 1 chcielibyśmy posadzić coś krzaczastego (może bukszpan?) zasłaniającego trochę drzwi wejściowe.
Po obu stronach drzwi donice z czymś (donice wyszły coś nie w skali, powinno być przejście przy nich). Rabatę 2 chcielibyśmy obsadzić jakimiś płożącymi iglakami i może czymś wyższym a ziemię wysypać korą. Też na tej rabacie chcielibyśmy jakieś drzewo osiągające jakieś średnie rozmiary – mi podoba się jarzębina, ale czy by pasowała i się utrzymała?.
I pytania, co wyboru roślin takie które by do siebie pasowały:
Co do donic?, najlepiej coś co nie trzeba na zimę chować do domu
Co do rabaty 1?
Co i jak ułożone w rabacie 2?
Może jakaś inna kompozycja tego wszystkiego była by bardziej właściwa?

Byłbym bardzo za pomoc i z góry dziękuję za wszelkie pomysły.

Pozdrawiam, Tonny
325578

pestka56
26-07-2015, 23:23
Masz tyle tej kostki, że ja bym oba chwastniki zatrawiła i zarabaciła.

Zamiat betonowych ażurów możesz użyć geokraty i wypełnić ją ziemią, posiać trawę. Są różne geokratki, o różnej wytrzymałości. Przykładowo http://www.ogrodniczy-sklep.pl/kratki-trawnikowe-wzmocnienie-trawnikow-i-nawierzchni-drogowych_k_30.html , ale można też kupić na metry rozciąganą.

Elfir
27-07-2015, 03:55
Czym mogę pomóc roślinkom?


Na iglakach sa przędziorki.
Katalpie nic nie jest
Wiśniowa ma faktycznie jakąś chorobę, ale o ile to tylko plamki, olałabym to.
Można opryskać bioseptem, jak cię martwią - żeby zastopować chorobę.
Opryski chemią w ostateczności - za bardzo szkodliwe.

Elfir
27-07-2015, 03:57
Witam
Chciałbym prosić pomoc w wyborze drzewka, liściastego, ozdobnego, o koronie średnicy do 5-6m, stanowisko słoneczne.
Myślałem o katalpie, miłorząb czy to dobry wybór, prosze o radę
Pozdrawiam

A ja nie lubię ani jednej ani drugiej - katalpa potrafi przemarzać a obydwie późno mają liście. Miłorząb jedynie ładnie się przebarwia.

A takie wiśnie, świdośliwy czy jabłonie ozdobne są ładne i wiosną i jesienią.

Elfir
27-07-2015, 03:59
witam,
mam pytanie dotyczące klonu palmowego, zauważyłam ostatnio, że coś słabo rośnie i tak jakby oklapł, coś go je ale nie wiem co, liście są podziurawione


Oklapł - czy sa na pełnym słońcu?
Dziurki chyba robiły miniarki - ale reszta liście jest ok?

yaroaz
27-07-2015, 10:57
Mamy już dwie wiśnie umbraculifera, które zostały posadzone przed wejściem zgodnie z projektem który realizujemy, zaproponowany wcześniej( z który będziemy jeszcze długo dziękować). W inne części mamy też świdośliwy. Jak na zdjęciu wcześniej przedstawionym, chcieliśmy stworzyć kolejny kącik, lecz z uwagi że większość roślin to zimozielone, miałby to być kącik bardziej kolorowy. Chcieliśmy postawić na drzewo które byłoby ścianą dla innych roślin. Mysleliśmy też o klonie jesionolistnym czy robinia umbraculifera

gahan
27-07-2015, 15:56
W ubiegłym roku posadziłam kilkanaście sztuk lawendy.
Wczesną wiosną przycięłam krzewinki nadając im półkolisty pokrój.
Pięknie zakwitły, dziś postanowiłam usunąć przekwitłe kwiaty i znowu delikatnie przyciąć z nadzieją,że jeszcze ponownie zakwitną. Ale zauważyłam,że krzaczki są w środku obeschłe - czy to normalne? Poza tym niektórym żółkną listki.
Nie wiem, czy dobrze zrobiłam przycinając je o tej porze, może miałam ograniczyć się tylko do usunięcia łodyżek z kwiatostanami?
Jak mam postępować z lawendą na przyszłość?

Elfir
27-07-2015, 16:16
Mamy już dwie wiśnie umbraculifera, które zostały posadzone przed wejściem zgodnie z projektem który realizujemy, zaproponowany wcześniej( z który będziemy jeszcze długo dziękować). W inne części mamy też świdośliwy. Jak na zdjęciu wcześniej przedstawionym, chcieliśmy stworzyć kolejny kącik, lecz z uwagi że większość roślin to zimozielone, miałby to być kącik bardziej kolorowy. Chcieliśmy postawić na drzewo które byłoby ścianą dla innych roślin. Mysleliśmy też o klonie jesionolistnym czy robinia umbraculifera

Może klon jawor "Esk Sunset? Klon tatarski ginnala (piękne kolory jesienią). Płacząca forma grujecznika? Jarzębiny (w tym niewielkie azjatyckie, jak jarząb Koehnego.

Klon jesionolistny rośnie jak szalony. Robinia umbraculifera wygląda tak samo jak te wiśnie.

Dlaczego nie jabłonie ozdobne? Zimą mają jabłuszka:
https://c1.staticflickr.com/9/8546/8636986007_244f187b7f_b.jpg

Elfir
27-07-2015, 16:19
W ubiegłym roku posadziłam kilkanaście sztuk lawendy.
Wczesną wiosną przycięłam krzewinki nadając im półkolisty pokrój.
Pięknie zakwitły, dziś postanowiłam usunąć przekwitłe kwiaty i znowu delikatnie przyciąć z nadzieją,że jeszcze ponownie zakwitną. Ale zauważyłam,że krzaczki są w środku obeschłe - czy to normalne? Poza tym niektórym żółkną listki.
Nie wiem, czy dobrze zrobiłam przycinając je o tej porze, może miałam ograniczyć się tylko do usunięcia łodyżek z kwiatostanami?
Jak mam postępować z lawendą na przyszłość?

Podejrzewam, że może być za mokro - dlatego żółkną. Najlepiej sadzić je na glebie piaszczystej i nie ściółkować grubo korą.

Po kwitnieniu przycinasz kwiatostany, wiosną cały krzaczek o połowę a nawet 2/3

W środku nie ma liści, bo to roślina światłożądna - a do środka światło nie dociera. Na dodatek to nie bylina, a krzewinka - liście nie będzie na zdrewniałych pędach (dlatego trzeba ciąć)

yaroaz
28-07-2015, 13:04
klon jawor "Esk Sunset bardzo ładny, wybór padł na niego. Pozostaje teraz kwestia doboru pozostałych roślin do kompozycji z klonem.
Serdecznie dziekuję za podpowiedz

Elfir
28-07-2015, 20:36
do tego klonu potrzebujesz spokojnego towarzystwa.

yaroaz
28-07-2015, 22:32
Czy można prosić o rozwinięcie i podpowiedź.
:)

gahan
29-07-2015, 13:52
Podejrzewam, że może być za mokro - dlatego żółkną. Najlepiej sadzić je na glebie piaszczystej i nie ściółkować grubo korą.

Po kwitnieniu przycinasz kwiatostany, wiosną cały krzaczek o połowę a nawet 2/3

W środku nie ma liści, bo to roślina światłożądna - a do środka światło nie dociera. Na dodatek to nie bylina, a krzewinka - liście nie będzie na zdrewniałych pędach (dlatego trzeba ciąć)

Dziękuję Elfir:)

czyli przycinając teraz całą krzewinkę o ok. 5-8 cm zepsułam sprawę? Zakwitnie jeszcze ponownie w tym roku?

Elfir
29-07-2015, 14:48
Czy można prosić o rozwinięcie i podpowiedź.
:)

To zależy od stylu ogrodu - łany zielonych traw przy naturalistycznym, strzyżone cisy lub bukszpany przy formalnym, biało kwitnące krzewy przy romantycznym itd.
Chodzi o to, byś nie zestawiał go z czerwonymi berberysami i żółtymi tawułami japońskimi. Albo obok nie sadził płaczącego modrzewia.
Bo odbiorą siłę wyrazu temu drzewu.
Te jego kolory to mocny akcent - nie powinien mieć konkurencji.

Elfir
29-07-2015, 14:49
Dziękuję Elfir:)

czyli przycinając teraz całą krzewinkę o ok. 5-8 cm zepsułam sprawę? Zakwitnie jeszcze ponownie w tym roku?

nie wiem czy zdąży zakwitnąć.
Latem ja usuwam tylko przekwitające kwiatostany. Drastyczne cięcie robię jedynie wiosną.

yaroaz
30-07-2015, 13:49
Najgorsze to to ze chciałoby sie mieć je wszystkie, tu jednak chcialbym dodać coś co by kwitło, nie wiem na co się zdecydować

Elfir
30-07-2015, 15:36
najlepiej na biało - hortensje albo jaśminowce albo tawuły któregoś z wiosennych gatunków (szara, van Houtte'a, nippońska)

yaroaz
30-07-2015, 17:30
Parę metrów dalej mamy wzdłuż granicy już tawuły van Houtte'a ( to również dzięki tobie Elfir). Czy trawy ewentualnie mogły być również.

Elfir
30-07-2015, 21:17
możesz dać trawy - np. trzęślice.

Elfir
31-07-2015, 13:52
inspiracje ogrodowe:
http://www.hoerrschaudt.com/project/naturalistic-garden/?parent=88

manhatan17
31-07-2015, 19:01
witam,
co to za trawa ozdobna (z tymi wąskimi kwiatostanami)? ma ok 1,3m wysokości wraz z kwiatostanami (w każdym razie tyle miały okazy ze zdjęć).

ave!
31-07-2015, 20:56
trzcinnik Karl Foester, jesli z białymi paseczkami to overdam (overdam jest niższy niż zielony KF)
trawa bezproblemowa :)

manhatan17
03-08-2015, 14:34
dziękuje za pomoc :)

duduś
05-08-2015, 15:28
Witaj Elfir w tych inspiracjach ogr. na ostatnim zdjęciu są takie mocno fioletowe kwiaty - co to może być ??? Nawiasem mówiąc przecudowna inspiracja - tylko pomarzyć - lub mieć ogrodnika ( żeby wszystko było aż tak zadbane ) :)

ave!
05-08-2015, 16:19
z tego zdjęcia?: 326628

szałwia
u mnie w czerwcu już przekwitająca:326629
obok tymianek w tle lawenda jeszcze w pączkach

pestka56
06-08-2015, 22:41
Moja szałwia omszona dopiero teraz przekwitła. Nie jest tak mocno fioletowo-niebieska, za to przycięta po kwitnieniu powtarza. W tym roku słabo dosyć, bo strasznie sucho.
Ostatnio pojawiło się sporo nowych szałwi omszonych. Jest różowa (Rose Quin i Sensation Deep Rose) i biała (Adrian i Parzellan). Iglaki24 mają w ofercie.

TAR
07-08-2015, 09:19
moje szalwie jeszcze kwitna wiec chyba nie bede ich juz przycinac, tak samo lawend. po bardzo nedznej zimie i wiosnie lawendy dlugo ruszaly, w zasadzie to dopiero zaczynaja porzadne kwitnienie. za to pachna bosko, jest mnostwo pszczol a przy prawie 200 krzakach to buczenie-bzyczenie jest niesamowite:wiggle:

fredzia-phiphi
07-08-2015, 11:12
Cześć Elfir,

1.Powiedz mi jakie drzewa tu posadzić, żeby były szczepione na pniu, na 180-200m, zielone i żeby nie rosły powyżej 5 metrów. I nie może to być klon globosa, bo zbyt grzmotowaty, zwalisty, nie pasuje do reszty. Chciałabym posadzić te drzewa na planie prostokąta, żeby stworzyć taki dodatkowy, zacieniony taras na trawie.
Na zdjęciu widać berberysy, hortensje, róże the fairy, jałowce, bukszpany,winogrona na trejażu, derenie, jodłę, jałowce, brzozy i leszczyny. Oprócz tego rosną jeszcze klony, świerki serbskie i żywotniki.

2.Swoja drogą, to wszystko schnie, zwłaszcza brzozy i berberysy, co wydaje mi się absurdalne. Czy podlewać brzozę??? Czy dać sobie spokój i czekać na rozwój wypadków. Mam ten ogród od 5 lat i praktycznie jeszcze nie było takiego roku żebym musiała podlewać...Działka pod Wrocławiem, nie zanosi się na deszcz w najbliższym czasie.
326749326750

fredzia-phiphi
07-08-2015, 11:19
Wielkość prostokąta na trawniku to około 30 m2

Casuall
07-08-2015, 12:11
moje szalwie jeszcze kwitna wiec chyba nie bede ich juz przycinac, tak samo lawend. po bardzo nedznej zimie i wiosnie lawendy dlugo ruszaly, w zasadzie to dopiero zaczynaja porzadne kwitnienie. za to pachna bosko, jest mnostwo pszczol a przy prawie 200 krzakach to buczenie-bzyczenie jest niesamowite:wiggle:
200?? a można gdzieś je u Ciebie zobaczyć? To musi być cudny widok :)

TAR
07-08-2015, 16:19
musialabym poszukac jakichs zdjec, mam trzy rabaty obsadzone lawendami, dwie rabaty po obu stronach sciezki wejsciowej do domu jako wypełniacze powierzchni wyższych drzewek. i jedna rabata gdzie podsadzone lawendami i szalwiami sa jalowce blue arrow.
schrzanilam na poczatku mojej przygody z ogrodem wszystko co mozna bylo schrzanic, ale po radach Elfir wiele juz zostalo naprawione i ogrod mnie bardzo cieszy i nawet zaczyna przyzwoicie wygladac :D . pomysl z wypelniaczami powierzchni (bylinami) jest genialny. nie dosc, ze caly sezon kolorowo to chwasty same sie niszcza no i koszty bylin nie obciazaja az tak portfela.

warto przewertowac ten watek, bo jest tu wiele madrych rad i ciekawych pomyslow, choc i tak najczesciej pytania sa o tuje :D:rolleyes:

Elfir
07-08-2015, 17:22
1.Powiedz mi jakie drzewa tu posadzić, żeby były szczepione na pniu, na 180-200m, zielone i żeby nie rosły powyżej 5 metrów. I nie może to być klon globosa, bo zbyt grzmotowaty, zwalisty, nie pasuje do reszty. Chciałabym posadzić te drzewa na planie prostokąta, żeby stworzyć taki dodatkowy, zacieniony taras na trawie.


Żeby zacieniało taras, musiałoby mieć rozłożystą koronę. np. wisnia Fukubana, Fugenzo. Z mniejszych wiśnia Brillant
Poza tym można posadzić wielopniowe formy świdośliwy i wyprowadzić parasolowatą koronę.

***
Pogoda - ja mam zaplanowany ogród z sucholubnymi (xeriscape) na przeważającej części działki.
Przy trawniku i dużej liczbie kwitnących krzewów i bylin to albo doskonałe warunki siedliskowe (np. nad rzeką, jeziorem) albo system automatycznego nawadniania.

duduś
08-08-2015, 10:37
Witaj Elfir pytałam już na innym forum ale może tutaj też ktoś mi podpowie ," która z lawend najmniej się wykłada i najdłużej kwitnie? Moja kupiona w zeszłym roku już w lipcu przekwitła. Może z tej stronki http://www.plantacjalawendy.pl/galeria.html lub tej
http://www.szkolka-przytok.pl/pl/c/Lawenda-Lawandula/434[/quote]

Elfir
08-08-2015, 16:45
nie wiem.
musiałabym uprawiać kilka odmian, aby móc porównać. A na razie mam oświadczenia z dwoma - dziką i "Hidcote". Gdzie Hidcote jest mniejsza i bardziej zwarta od dzikiej. Ale różnicy w kwitnieniu nie widziałam. W tym roku kupiłam "Silver Mist". Mam wrażenie, że kwitła stosunkowo wcześnie jak na lawendę, dlatego dwa tygodnie temu była już przycięta i kwitnie powtórnie, ale ma mniejsze kwiatki. Z drugiej strony może to być wina braku zimy w tym roku.

btw: Gosso i Grapenhall to nie jest Lavandula angustifolia tylko Lavandula x intermedia.
Widzę którąś z nich u sąsiadów - mają prawie 1 m wysokości z kwiatami i rozkładają się w wielką półkulę.

Elfir
08-08-2015, 16:45
Mózg mi się lasuje w tym upale... :(
patrzę się w projekt i nie mam żadnej myśli poza "ale mi gorąco"

Tomkowa
09-08-2015, 21:34
Elfir, co może powodować obsychanie (brązowienie) obrzeży liści klonu Carnival? Posadziłam go tej wiosny i jakaś z niego od początku mizerota ;) Dziś zauważyłam, że coś mu dolega. Wybacz jakość zdjęcia, ale mam nadzieję, że widać te brązowe przysychające obwódki ;)

326941

pestka56
09-08-2015, 21:49
Podlewasz go? On jeszcze słabo ukorzeniony, biedak.

Tomkowa
09-08-2015, 22:43
Pestko, tak, podlewam, rano i wieczorem

pestka56
10-08-2015, 00:53
No, to pewnie przypaliło go silne słońce. On ma zbrązowienia tylko na białych częściach liści, prawda? Zalecają sadzenie go w półcieniu, ale w tym roku pewnie i to niewiele by pomogło.
U mnie przypaliło listki wierzby Hakuro-Nishiki. Ma podobny koloryt jak Twój klon.

Tomkowa
10-08-2015, 08:19
O tym słońcu właśnie pomyślałam. Klon rośnie od zachodniej strony i tylko do 10 rano ma słońce, potem ok. 18 ;) Ale może to wystarczyło? Zostawić takie, czy przyciąć?

pestka56
10-08-2015, 09:14
A tego Ci nie powiem. Ja swojej wierzby nie przycinam teraz. Jest gęsto ulistniona. Przypaliło te zewnętrzne liście. W środku jest ładna. Poczekam i zobaczę czy dalej te listki nie obsychają.

yaroaz
12-08-2015, 13:09
Czy taka kompozycja jest do przyjęcia?
327200
Klon Jawor ESK, Jaśminowiec, tawuła nippońska, dwa rodzaje hortensji na zewnatrz. Po lewej od drzewa byłoby jeszcze troszkę miejsca. długa krawędź ma ok. 7metrów.
Proszę o poprawkę :-)

Tatarak
12-08-2015, 13:16
Chcę rozbudować swój ogródek ziołowy. Mam w nim lawendę, melisę, tymianek i miętę, lubczyk, kocimiętkę. Jakie mogę jeszcze dodać zioła, które będą spokojnie zimować w gruncie? Część będę dzielić/ rozsadzać jesienią, a na wiosnę dosieję to, czego nie mam. Co radzicie?

ave!
12-08-2015, 14:11
do tego dodaj szałwię lekarską - tworzy piekną kępę liści (kwitnie tak sobie ale i tak bardziej lubię tę lekarską niż ozdobną), pieknie wyglada też hyzop - mój ma rózowofilotowe kwiaty) dodaj niskie oregano - jest w kilku kolorach i "smakach".
Z jednorocznych sieję majeranek i cząber. Pietruszka tez jest dekoracyjna - szczególnie karbowana.
Swoją miętę - dwa gatunki ujarzmiłam w skrzynce - dośc wysokiej - rozłazi się strasznie :yes:

Tatarak
12-08-2015, 15:34
ok, skrzętnie notuję :)

pestka56
12-08-2015, 18:50
Szczypiorek wieloletni, Tataraczku :), kwitnie pięknie dodatkowo.
Szałwia omszona jest dostępna w 3 kolorach, ale to raczej ku ozdobie.
Rizmaryn u mnie zimuje i rośnie szaleńczo.
A tymianek masz tylko jeden? Bo są różne, np cytrynowy

Tatarak
13-08-2015, 13:33
SZczypiorek mam, całą osobną dłuuuugą grządkę :) tymianki mam chyba 3, mięty dwie różne. rozmaryn mi się wysiewa i sam odbija wiosną, ale ponieważ sam to dość nieprzewidywalnie :)

ave!
13-08-2015, 14:18
Dziewczyny, i Tatarak i Pestka, jak to z tym rozmarynem macie?
Czyli część nadziemna Wam wymarza, czy po prostu roziewa się co roku?
Ja mam 4 letni rozmaryn w donicy, ok listopada wjeżdza do domu, troche marnieje, potem ok marca "wyjeżdza" z powrotem na taras... Aromat ma taki jak z basenu Morza Śródziemnego:p te jednoroczne łodyżki - roślinki... moim zdaniem, to nie to
Teraz dużego romarynu szkoda mi dać, aby przekonać się , że wytrzyma w gruncie....

PS a propos szałwii, Pestko, poprzednio pisałam o szałwii lekarskiej (officinalis) nieco inna od ozdobnej

Tatarak
13-08-2015, 14:21
ja miałam wysiany w zeszłym roku rozmaryn: zakwitł i miał nasiona, które się rozsypały na grządkę, bo się zagapiłam. w tym roku pod koniec maja zaczął mi rosnąć nowy rozmaryn - tak z pół metra dalej, kilka roślinek. ewidentnie "samosiejki" :)

pestka56
13-08-2015, 15:47
U mnie rozmaryn siedzi na wyniesionej rabacie. To jest od kilku lat ta sama karpa. Wiosną śninam jak trawy ozdobne. Odbija i jest bardzo duży i gęsty co roku. Nie okrywam. Nawet o tym nie pomyślałam, że on może być wrażliwy :)

Szałwia omszona, szczypiorek i rozmarym w tym roku 6 czerwca. Teraz rozmaryn jest ponad 2 razy wyższy.

327522

Ave, wiem, że inna, ale myślałam o dodaniu czegoś co jest wieloletnie na 100%

ave!
13-08-2015, 20:40
Pestko a co z aromatem tego rozmarynu? Czy ten Twój ma zdrewniałą część dolną? Mój jest jeszcze nie ścinany (podskubywany i owszem;) ) i chyba mniej okazły!
Jutro zrobie fotkę mojego, mam jeszcze jeden - tegoroczny, może wysadzę do gruntu?
A moja szałwia officinalis jest na tym samym miejscu juz kilka lat.

pestka56
13-08-2015, 22:02
muszę spróbować tej twojej szałwi :)

Młode przyrosty rozmarynu pachną i tylko tych używam. Natomiast przy samej ziemi i do wysokości 20-30 cm oodrosty bardzo przypominają miskanty. Wyżej są miększe.

Anax
13-08-2015, 22:11
Witaj Elfir

Mam moje pierwsze drzewko Brzoza Doorenbos. Posadziłem je ponad rok temu, była to metrowej wysokości sadzonka z doniczki. Niestety bardzo słabiutko rośnie, właściwie w ogóle. Czy to normalne ?. Co prawda słabo ją podlewam bo nie mam wody jeszcze na działce. Ale od czasu do czasu jadę z butlami wody. Na dodatek jakieś zwierzątko, pewnie królik, objadł troszkę kory, na tym cienkim pniu. Czy mam jakąś maścią zasmarować to miejsce?. Proszę o jakąś informację w tym temacie.

pestka56
13-08-2015, 22:57
Maść ogrodnicza do dostania w każdymsklepie ogrodniczym.

Może jakaś studnia w pobliżu jest. Dogadaj się z kimś w okolicy, bo Ci się drzewko zmarnuje.

Anax
13-08-2015, 23:19
Maść ogrodnicza do dostania w każdymsklepie ogrodniczym.

Może jakaś studnia w pobliżu jest. Dogadaj się z kimś w okolicy, bo Ci się drzewko zmarnuje.

Dzięki za szybką odpowiedź, ranę na pniu zasmaruję maścią i przynajmniej raz w tygodniu będę ją podlewał 20 litrami wody.

leniin
14-08-2015, 23:07
Witaj
Dostałem drzewka (zdj. ponizej) Jak one sie nazywaja? Ktoś je rozpoznaje?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7784c208b0303fdc.html
http://images69.fotosik.pl/1109/7784c208b0303fdcm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7784c208b0303fdc.html)
http://images68.fotosik.pl/1110/eb8079dd0d463a29m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/eb8079dd0d463a29.html)

Hot chocolate
16-08-2015, 13:35
Witam, mam pytanie odnosnie ciecia zywoplotu z graba. Zywoplot zostal posadzony na jesien 2013. Niestety w zwiazku z pracami budowlanymi czesc sadzonek zostala zniszczona:cry: dosadzilismy w miejsce zniszczonych drzewek nowe sadzonki na wiosne tego roku i je nieznacznie przycielismy, zeby wyrownac wysokosc drzewek. Z wczesniejszym zywoplotem nie robilismy NIC:bash: Kiedy moge przyciac "znacznie" zywoplot, zeby go zagescic, i na jaka wysokosc? 20-25cm bedzie dobrze?:confused:

pestka56
16-08-2015, 14:19
Tnij teraz. To dobry termin na cięcie liściastych przed zimą. Zazwyczaj liściaste skraca sie o 1/3, ale trzeba zostawić ze 3-4 oczka.

duduś
16-08-2015, 21:12
Witam czy do lawendy pasuje szałwia- Salvia superba Merlau Blue Compact- ?

M.A.G.
16-08-2015, 21:21
Witam, mam pytanie odnosnie ciecia zywoplotu z graba. Zywoplot zostal posadzony na jesien 2013. Niestety w zwiazku z pracami budowlanymi czesc sadzonek zostala zniszczona:cry: dosadzilismy w miejsce zniszczonych drzewek nowe sadzonki na wiosne tego roku i je nieznacznie przycielismy, zeby wyrownac wysokosc drzewek. Z wczesniejszym zywoplotem nie robilismy NIC:bash: Kiedy moge przyciac "znacznie" zywoplot, zeby go zagescic, i na jaka wysokosc? 20-25cm bedzie dobrze?:confused:

trochę doświadczenia z grabem mam i teraz jest już trochę za późno. Bliżej już do zimy niż do wiosny. Swoje graby ciąłem ostatni raz w tym roku trzy tygodnie temu. Następne cięcie robię dopiero wiosną. Wysokość cięcia zależy od tego czy na tych 20-25 cm masz gałązki lub oczka. tnij zawsze nad trzecim oczkiem.

ave!
17-08-2015, 07:37
to mój rozmaryn (nijak te łodygi nie przypominaja miskanta....powiedziałabym, że są zdrewniałe) Przesadzać do gruntu:confused:
327867
327869
i szałwia :): 327868

pestka56
17-08-2015, 08:24
Mój ma zielone. Nie drewnieje tak. Ma proste łodygi mało rozkrzewione.

Hot chocolate
17-08-2015, 12:39
pestka, M.A.G., bardzo Wam dziękuję za pomoc :D

Z góry przepraszam za infantylne pytania, ale dopiero uczę się być ‘ogrodniczką’ :bash:

M.A.G., mam odpuścić do wiosny czy ciachać? Przeczytałam, że ostatnie cięcia mogą być wykonywane do końca sierpnia, więc już sama nie wiem… Czy posmarować ucięte końcówki jakimś preparatem (jakim?):confused:

I te „oczka” to są te miejsca z których wyrastają gałązki czy jakieś zgrubienia (wstyd się przyznać, ale wolę się dopytać, żeby nie uszkodzić drzewek):bash::bash::bash:

Czy mam teraz nawozić graba (ostatnie sadzonki były na wiosnę) czy raczej wstrzymać się do przyszłej wiosny? Prośba o rekomendację nawozu:p

I ostatnie pytanie: na listkach pojawiły się takie brązowe plamki, niektóre mają czarną otoczkę. Wyczytałam, że to może być grzyb – jaki preparat polecacie do graba i czy mam teraz pryskać (już)?

Baaaardzo dziękuję i proszę o wyrozumiałość:)

Elfir
19-08-2015, 23:57
Elfir, co może powodować obsychanie (brązowienie) obrzeży liści klonu Carnival? Posadziłam go tej wiosny i jakaś z niego od początku mizerota ;) Dziś zauważyłam, że coś mu dolega. Wybacz jakość zdjęcia, ale mam nadzieję, że widać te brązowe przysychające obwódki ;)

326941

przypalenie przez słońce. Powinen rosnac w półcieniu, a przynajmniej w cieniu w godzinach południowych.

Elfir
20-08-2015, 00:02
Czy taka kompozycja jest do przyjęcia?
327200
Klon Jawor ESK, Jaśminowiec, tawuła nippońska, dwa rodzaje hortensji na zewnatrz. Po lewej od drzewa byłoby jeszcze troszkę miejsca. długa krawędź ma ok. 7metrów.
Proszę o poprawkę :-)

trochę rzadko, jak to jest 7 m. I zgrupuj hortensje w jedną grupę.
hortensje wiechowate co 1 m.

Elfir
20-08-2015, 00:03
Chcę rozbudować swój ogródek ziołowy. Mam w nim lawendę, melisę, tymianek i miętę, lubczyk, kocimiętkę. Jakie mogę jeszcze dodać zioła, które będą spokojnie zimować w gruncie? Część będę dzielić/ rozsadzać jesienią, a na wiosnę dosieję to, czego nie mam. Co radzicie?

cząber, oregano, rozmaryn.

Elfir
20-08-2015, 00:06
Witaj Elfir

Mam moje pierwsze drzewko Brzoza Doorenbos. Posadziłem je ponad rok temu, była to metrowej wysokości sadzonka z doniczki. Niestety bardzo słabiutko rośnie, właściwie w ogóle. Czy to normalne ?. Co prawda słabo ją podlewam bo nie mam wody jeszcze na działce. Ale od czasu do czasu jadę z butlami wody. Na dodatek jakieś zwierzątko, pewnie królik, objadł troszkę kory, na tym cienkim pniu. Czy mam jakąś maścią zasmarować to miejsce?. Proszę o jakąś informację w tym temacie.

ile tej kory objadł? Bo jak mocno to za mała jest wymiana wody i soli mineralnych miedzy korzeniami a koroną.
Obawiam się, że przy dużych uszkodzeniach z czasem drzewko może i tak zaschnąć.

Elfir
20-08-2015, 00:07
Witaj
Dostałem drzewka (zdj. ponizej) Jak one sie nazywaja? Ktoś je rozpoznaje?


Wierzba iwa Kilmarnock

Elfir
20-08-2015, 00:16
M.A.G., mam odpuścić do wiosny czy ciachać? Przeczytałam, że ostatnie cięcia mogą być wykonywane do końca sierpnia, więc już sama nie wiem… Czy posmarować ucięte końcówki jakimś preparatem (jakim?):confused:

Grabów nie powinno się ciąć wiosną, bo mogą płakać. Chyba, ze wczesną, przed ruszeniem soków.
Cięcie w czerwcu do sierpnia.
Nie wiem skąd jesteś i jakie szanse na szybką zimę u was są.

Oczka to pąki.
Ale to żywopłot, nie musisz delikatnie ciąć, jak róży na bukiet :D Normalnie jedzie się równo nożycami.



Czy mam teraz nawozić graba (ostatnie sadzonki były na wiosnę) czy raczej wstrzymać się do przyszłej wiosny? Prośba o rekomendację nawozu:p

Dopiero od przyszłego roku. Nawóz wieloskładnikowy, może być z większym udziałem azotu, dla podpędzenia wzrostu zielonej masy.
Albo kompost.



I ostatnie pytanie: na listkach pojawiły się takie brązowe plamki, niektóre mają czarną otoczkę. Wyczytałam, że to może być grzyb – jaki preparat polecacie do graba i czy mam teraz pryskać (już)?


A dużo tego? Bo szkoda stosować chemię jeśli nie ma wielkiego zagrożenia.

April40
20-08-2015, 08:51
Witam się i ja w tym miłym wątku ;) Jako ogrodowy maniak na pewno będę tu zaglądać :D

Na końcu naszego przyszłego ogrodu mam posadzoną dużą azalię. Z racji, że u nas jeszcze trwa budowa, to dopiero teraz zauważyłam, że pod nią leży mnóstwo suchych liści, a cała azalia jest pokryta na liściach białym nalotem. Przypuszczam, że to mączniak? Jak sobie z nim poradzić, jeżeli cała roślina jest nim pokryta??

Elfir
20-08-2015, 16:54
w tej sytuacji trzeba opryskać chemicznie i wygrabić liście.
Score, Amistar, Dithane

Hot chocolate
20-08-2015, 18:59
Bardzo dziękuję Elfir za pomoc :*
Z uwagi na fakt, że nie wrócę do domu do końca sierpnia, w poniedziałek ciachnęłam cały szpaler graba - trochę na oko z tymi 'oczkami', ale chyba ok ;)
Przy okazji wycięły się zbrązowiałe listki... i czekam na wiosnę :D

April40
20-08-2015, 19:36
w tej sytuacji trzeba opryskać chemicznie i wygrabić liście.
Score, Amistar, Dithane
Dziękuję Elfir! Zakupiłam dzisiaj środek Target Natura i opryskałam roślinę. Mam nadzieję, że się uratuje, bo zostało jej chyba tylko 1/3 wszystkich liści... :sick:

http://sklepdlaogrodu.pl/pl/agricolle-szara-plesn-i-maczniak-prawdziwy-750ml-target.html

http://sklepdlaogrodu.pl/environment/cache/images/300_300_productGfx_43061555.jpg

Elfir
20-08-2015, 21:00
ciekawe czy jest skuteczny?

April40
20-08-2015, 23:33
Nie wiem, zobaczymy - to była jakaś nowość w markecie, więc nie umieli do końca powiedzieć o jego skuteczności. Środek jest podobno naturalny - za tydzień mam powtórzyć oprysk...

BTW - nie wiem czemu ubzdurało mi się, że azalia nie zrzuca liści, jak przecież ona zrzuca je na zimę :p

tarnowianka
22-08-2015, 19:22
Witam , mam ogromną prośbę czy może ktoś zidentyfikować co dolega moim jarząbom szwedzkim. z góry dziękuję za pomoc.328353328354328355328356328357

sure
22-08-2015, 19:47
W tym roku odpuściłam walkę z chwastnicą na trawniku, plewienie jest nieskuteczne (chyba przegapiłam rozsiewanie, albo to z zeszłorocznych nasion teraz się namnożyła). W przyszłym roku trawnik będzie do poprawki, chcemy nawieźć trochę ziemi z piaskiem, obsiać na nowo. Chwastnicę mam zamiar potraktować roundupem. Potrzebuję porady, kiedy to zrobić, żeby było skuteczenie? Teraz jesienią (ale chyba nie ma sensu, bo się rozsiała), a może na wiosnę?

skiab
23-08-2015, 12:22
Witajcie!
podglądam z przerwami wątek, znajduję tu mnóstwo inspiracji!

Co to za roślina?

328426

Tomkowa
23-08-2015, 12:37
skiab, zdjęcie masz podpisane "papuzi krzew" i to jest właśnie ta roślina ;) Inaczej Trojeść amerykańska, która jest na liście roślin zakazanych do uprawy i rozprzestrzeniania w Polsce

ms.
24-08-2015, 08:10
Witam,
upały trochę sponiewierały mój ogród. O soczyście zielonym trawniku zapomniałam już w lipcu. Podlewam warzywnik, byliny i co wrażliwsze krzewy, żeby utrzymać wegetację.

Już widzę co trzeba zabrać ze słonecznych stanowisk, co sobie daje radę. Bez sentymentu pożegnam się z paroma krzewami, o które co roku walczyłam.

Polecam wątek Elfir z wykazem roślin na stanowiska suche!

Elfir
24-08-2015, 13:40
Witam , mam ogromną prośbę czy może ktoś zidentyfikować co dolega moim jarząbom szwedzkim.]


Tam chyba był jakiś szkodnik

Elfir
24-08-2015, 13:41
. Potrzebuję porady, kiedy to zrobić, żeby było skuteczenie? Teraz jesienią (ale chyba nie ma sensu, bo się rozsiała), a może na wiosnę?


Systematycznie pędzelkować chwastnicę, przez całe lato

tarnowianka
24-08-2015, 20:21
Tam chyba był jakiś szkodnik

Dziękuję za informację

sure
24-08-2015, 21:59
Systematycznie pędzelkować chwastnicę, przez całe lato

Ech, to jednak nie da się tego ułatwić - a miałam nadzieję...

dzięki za poradę :)

selius
25-08-2015, 03:26
Cześć mam pytanie w sprawie nawozu do trawy, który jest lepszy yara Vila czy yara mila?

Elfir
25-08-2015, 13:51
http://vila-nawozy.pl/produkt/27/yara-mila-complex-npk-op.-25kg.html

boratom
25-08-2015, 15:44
Kobiety.... I mężczyźni....
W sklepach carrefur pojawiły się dość wyrośnięte (ponad 100 cm) cyprysy, nazwy nie ma, ale na moje niewprawne oko columnaris (niebieskawy) - cena 11,90 zł... Nie znam się na tym, ale wyglądają na kopane z gruntu - co prawda są w sporych doniczkach, ale mają mocno pouszkadzane bryły korzeniowe.... Pytanie/a brzmi: czy kupować i sadzić do gruntu? Czy one się przyjmą/ ukorzenią się do zimy czy zękną od razu?

pestka56
25-08-2015, 19:17
Zależy jak mocno mają podcięte korzenie.
Miałam przypadek z kupioną w donicy (w OBI) jodłą koreańską. Sadziłąm ją jesienią i przetrwała rok, po czym padła powolutku. Właśnie z powodu okaleczonych potężnie korzeni. Nie pomogło hołubienie :(

boratom
25-08-2015, 19:54
Nie wiem jak powinna wyglądać bryła korzeniowa dużej "sadzonki" tego Cyprysa, ale na moje "lajkonikowe" oko to baaardzo mają te korzenie pouszkadzane...
Dotychczas kupowałam rośliny (ze szkółek czy sklepów ogrodniczych) prowadzone w doniczkach, były one (te doniczki) tymi korzeniami wypełnione, a czarna ziemia w której rosły była wilgotna... Wyciąganie i sprawdzanie korzeni nie sprawiało problemu, ponieważ cała bryła ładnie trzymała się "kupy"... W przypadku tych carrfurowych drzewek "potrząsanie" rośliną nie sprawiało, że doniczka spadała, ale odwrócenie doniczki groziło wysypaniem zawartości (brunatnego, przesuszonego piachu)... Chyba będę musiała wziąć duży worek i zaryzykować wysypanie zawartości - może nie wyrzucą mnie ze sklepu :D

kolejne pytanie: późną wiosną (chyba koniec maja) robiłam sadzonki z gałązek: krzewuszki, pęcherznicy, ketmii, hortensji ogrodowej... pędy były nieduże (10 cm) i zmarniały, ale przy ziemi zaczynają puszczać skromniusieńkie listki/ pędy - wnioskuję, że się przyjęły/ ukorzeniły... Domyślam się - nie sprawdzałam - że korzonki tych moich eksperymentów z ukorzenianiem to takie aby aby będą... I co teraz :confused:
Przesadzać do gruntu, żeby zdążyły się przed zimą zaaklimatyzować czy przezimować w doniczkach? Jeśli miały by do wiosny w doniczkach przeczekać, to w jakich warunkach? Przenieść do pomieszczenia czy zadołować w gruncie w doniczkach? Jeśli do pomieszczenia, to może to być szklarnia (15m2, nieogrzewana) czy lepiej do domu? Nieogrzewanego garażu ani ciemnej zimnej piwnicy nie mam i baaardzo żałuję :(

pestka56
25-08-2015, 21:35
Myślę, że najlepiej odpowie Ci Elfir :)

Ja bym albo zadołowała w doniczkach i trochę okryła stroiszem na zimę. Albo do tej szklarni, ale doniczki opatuliłabym styropianem, żeby ziemia nie przemarzała. Nie wiem jakie masz w tej szklarni temperatury zimą.
W każdm razie do gruntu wsadziłabym wiosną.
Dom, czy ciemna piwnica na pewno odpadają.

Elfir
25-08-2015, 22:32
Chyba chodzi o cyprysiki Lawsona?

W tej cenie to chyba wyprzedają zniszczone, przesuszone resztki towaru.
Jak chcesz się pobawić to mozna kupić na zasadzie eksperymentu. Efekty dopiero w czerwcu przyszłego roku będa.

boratom
26-08-2015, 08:47
Elfir - przepraszam za pomyłkę - już doczytałam, że są cyprysy i cyprysiki... Ten w carrefurze to najprawdopodobniej cyprysik lawsona columnaris, takie ma "niebieskie" gałązki :D
Przespałam się z tematem i postanowiłam, że nie kupię tyle ile bym chciała, bo szkoda kasy mi będzie, ale z 2 sztukami poeksperymentuję...

W tej szklarni zimą to temperatury bardzo zbliżone do tych na dworze będą - tyle, że nie pada i nie wieje ;) Teść tam zimą pranie suszy, więc domyślam się, że w słoneczne dni to nawet dość ciepło będzie - i to chyba nie najlepiej dla roślin - zbyt duże różnice temperatur w dzień i w nocy...
Pestko - myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie (jak podpowiadasz) zadołowanie tych moich sadzonkowych eksperymentów w gruncie i okrycie stroiszem, kiedy temperatura spadnie poniżej 0...

Elfir
26-08-2015, 18:58
ale przecież wrzesień to idealna pora sadzenia iglaków.

boratom
26-08-2015, 21:32
Tak właśnie doczytałam...
Ale mój plan i tak spalił na panewce - w drodze po rośliny usmażyłam silnik samochodu... :cry: zanim zorganizuję jakieś auto, żeby znowu się wybrać do miasta, to pewnie nie będzie już z czego wybierać... to nic - może trafi się coś w znanych mi już szkółkach lub centrach ogrodniczych... DZIĘKUJĘ za pomoc!

Basia_KRK
27-08-2015, 00:06
Witaj Elfir :)

Chciałabym zrobić rabatę z jeżówkami purpurowymi. Osiągają one ok. 1 m wysokości - z czym mogę je zestawić w kompozycji? Z trawą np. rozplenicą szczecinkowatą 'rubrum' ? Może jakieś jarzmianki, zawilec japoński? Co posadzić, żeby kompozycja była cały rok w miarę atrakcyjna? :cool:

http://www.pudelko.com.pl/entityfiles/pictures/cms_products/pic1/med_636.jpg

Czy nie będzie za ciemno? Czy tą trawę posadzić przed jeżówkami? a może między nimi? Nie chcę popełnić takich błędów jak z trawami w zeszłym roku :bash: Znalazłam informację, że ta rozplenica 'rubrum' osiąga 0,8 - 1,0m...


Ewentualnie, co posadzić za jeżówkami, jako tło? Też jakieś trawy??
Albo przed? coś małego? turzycę w jakiejś fajnej odmianie?

Moje inspiracje:

http://assets0.ogrodowisko.pl/uploads/p/8/85744/original.JPG

https://farm6.staticflickr.com/5577/14860708329_47c2f7aa68_o.jpg

http://www.naogrodowej.pl/artykuly/523g.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-Xi35fEwH5Wk/TLGJT5rWhlI/AAAAAAAAH_M/1k_TqNPYsNo/w1600-h1072-no/_DSC1587.jpg

Elfir
27-08-2015, 18:31
Rozplenica rubrum u nas nie zimuje w gruncie.

Na inspiracjach masz przykłady - proso rózgowate, rozchodniki, perowskia, nawłoć.
W sumie wszystko pasuje.

Tylko wiosną będzie pusto na rabacie bez zimozielonych.
Można dodać bergenia i seslerie

niktspecjalny
28-08-2015, 07:47
Może i ja skorzystam a właściwie moje Gosia.Jak i kiedy przyciąć jak dla mnie przerośniętą lawendę , płożącą się po chodniku :) ? .

pestka56
28-08-2015, 21:23
Tu masz wsio o przycinaniu lawendy
http://www.twojalawenda.pl/przycinanie-lawendy/
http://www.nastrojowyogrod.pl/2010/07/lawenda-przycinanie/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.twojalawenda.p l%2Fprzycinanie-lawendy%2F)

greywolf
30-08-2015, 15:33
http://www.naogrodowej.pl/artykuly/523g.jpg

to sadziec plamisty, a nie nawłoć

Basia_KRK
31-08-2015, 13:04
Rozplenica rubrum u nas nie zimuje w gruncie.

Na inspiracjach masz przykłady - proso rózgowate, rozchodniki, perowskia, nawłoć.
W sumie wszystko pasuje.

Tylko wiosną będzie pusto na rabacie bez zimozielonych.
Można dodać bergenia i seslerie

Elfir, dziękuję za zwrócenie uwagi na tą rozplenicę :) Muszę sobie to w takim razie jeszcze raz przemyśleć, poszukać jakiś innych inspiracji, bo nie chcę mieć wiosną pustek na rabacie... :(

duduś
31-08-2015, 21:28
Chciałam tylko ponowić pytanie . "Witam czy do lawendy pasuje szałwia- Salvia superba Merlau Blue Compact- ?"

piotrek0m
04-09-2015, 13:39
Kupiłem typową tuję szmaragdową w Castoramie w doniczce. Dostawa była świeża, ale mam świadomość, że drzewka są cięte maszynowo i mają słabą bryłą korzeniową, jednak cena za 50-60 cm drzewko jest na tyle akceptowalna, że godzę się z tym, że część może nie przeżyć zimy... Pytanie co zrobić, żeby zminimalizować to ryzyko? Ziemię rodzimą mam gliniastą, ale dowiozłem sypkiej czarnej ziemi. Więc jest tam miks. Czy poprawne będzie podsypanie torfu w celu zakwaszenia podłoża, namoczenie bryły korzeniowej w wodzie z dodatkiem ukorzeniacza i codzienne podlewanie drzewek? Czy trzeba nawozić w tym okresie? Za jakiś czas podzielę się wrażeniami, jaki procent nie przeżył, zawsze to jakies doświadczenie w tej materii będzie :cool:

acca5
04-09-2015, 14:54
szałwia kwitnie mniej więcej w tym samym czasie co lawenda, bo jedną i druga należy przyciąć w połowie sierpnia , ale lubia te same warunki -sucho i piaszczyście i słonecznie a nawet kamieniście, na rabacie będzie większy fiolet już nie mówię o brzęczeniu pszczół, bąków i innych takich, rabata w odcieniu fioletu będzie ładna.

chopinetka
04-09-2015, 19:51
hejka,
ja tak trochę w innym temacie :D
wybieram się jutro na "zieleń to życie" mam nadzieję, że nie będę żałować. A Skierniewice już niedługo. W zeszłym roku zrobiłam fajne zakupy - polecam.
pozdrawiam

paciorki
07-09-2015, 06:51
Pestko, na moje oko to nie rozmaryn tylko estragon u Ciebie rośnie.

pestka56
07-09-2015, 13:00
Zasiałaś wątpliwość, Paciorki. Może masz rację. Poczytałam dokładniej o bu roślinach. Dziś pada okropnie, więc jutro utnę i zrobię porównanie z opisami.
Na oko pasuje mi do obu :(

G.N.
07-09-2015, 13:17
Jak zimuje to nie rozmaryn. Co do podobieństwa, to na obrazku można pomylić, ale wystarczy dotknąć. Rozmaryn ma sztywne igły i zdrewniałe łodygi (te starsze) a estragon to bylina z miękkimi listkami. Poza tym zapach zupełnie inny. Rozmaryn pachnie żywicznie, ciężko, a estragon takim świeżym zielskiem.

Amelia 2
07-09-2015, 14:16
hejka,
ja tak trochę w innym temacie :D
wybieram się jutro na "zieleń to życie" mam nadzieję, że nie będę żałować. A Skierniewice już niedługo. W zeszłym roku zrobiłam fajne zakupy - polecam.
pozdrawiam

przez wiele lat regularnie jeździłam ale kiedyś to były wystawy:rolleyes: jeszcze na dużym terenie SGGW. Ostatniego dnia od ok. 15-tej gdy zwijali stoiska to wyprzedawali za grosze, zwłaszcza zagraniczni wystawcy. Potem ludziska się zorientowali i były wyścigi od stoiska do stoiska żeby coś ciekawego niedrogo upolować;).

Elfir
09-09-2015, 13:51
http://www.naogrodowej.pl/artykuly/523g.jpg

to sadziec plamisty, a nie nawłoć

Odnosiłam się do tego zdjęcia:
http://assets0.ogrodowisko.pl/uploads/p/8/85744/original.JPG
Żółte w tle, pod budleją, to nawłoć.

Elfir
09-09-2015, 13:56
poprawne będzie podsypanie torfu w celu zakwaszenia podłoża, namoczenie bryły korzeniowej w wodzie z dodatkiem ukorzeniacza i codzienne podlewanie drzewek? Czy trzeba nawozić w tym okresie?:

Nie - bo nie wiesz jaką masz teraz - najpierw sprawdzaj odczyn gleby a dopiero potem zastanawiaj się czy jest sens zakwaszać czy wapnować
tak - zawsze przed sadzeniem bryłę się namacza. Wlewa się tez wodę do dołków i sadzi kiedy wsiąknie.
nie - jest już chłodno, bywają deszcze. Nie podlewa się codziennie a tylko wówczas, gdy roślina tego potrzebuje. Jak będzie miała za mokro to zgnije
nie - nie powinna już w tym roku wypuszczać odrostów, bo będzie źle zimować.

Zamiast ukorzeniacza można dać biostymulanty - np. Asahi

Elfir
09-09-2015, 13:56
Chciałam tylko ponowić pytanie . "Witam czy do lawendy pasuje szałwia- Salvia superba Merlau Blue Compact- ?"

tak

Elfir
09-09-2015, 13:58
Jak zimuje to nie rozmaryn..

U mnie zimuje rozmaryn w gruncie. Jest zimozielony.
Tylko od czasu posadzenia porządnej zimy nie było

duduś
13-09-2015, 12:48
Witam kiedyś gdzieś już pytałam ale nie pamiętam -, muszę przesadzić większe liściaste drzewo , wiem że teraz już można bo zbliża się jesień , ale ono ma b. duuużo liści - czy mam je jakoś przyciąć czy wykopać z tymi liścmi?

M.A.G.
13-09-2015, 12:55
czasem szkółkarze obrywają liście jeśli chcą przyspieszyć wykopki jesienne. Ja czasem też tak robię i spokojnie wszystko się udaje.

bartus01
14-09-2015, 16:45
Witam,

Czy ktoś pomoże i podpowie co dolega mojej katalpie ?
Drugi rok rośnie w tym miejscu / po przesadzeniu / i nie moze się przyjac , strasznie marna liście zółkna , co robic.....
Pozdrawiam.

Elfir
15-09-2015, 01:19
jest przypalona przez słońce ewidentnie.

bartus01
15-09-2015, 20:17
jest przypalona przez słońce ewidentnie.

...Będzie zyć?
Sąsiad ma dwie zasadzone w jesieni 2014 i też sa wyeksponowane na słońce hmmm w zasadzie tak samo jak moja i jego jest okazem prawdziwego rozkwitu a moja taka słabiutka :)
czekamy do wiosny ...

Elfir
16-09-2015, 00:06
pytanie, kiedy przesadzaliście?

bartus01
16-09-2015, 08:15
W tym miejscu jest od wiosny 2014. Wcześniej była w innym miejscu od jesieni 2013 do wiosny 2014 i w ubiegłym roku była ładniejsza..

Elfir
16-09-2015, 20:32
a podlewaliście ?

bartus01
16-09-2015, 21:57
No tak , podczas tegorocznych upałów też...:)
Czekamy do wiosny..

Elfir
17-09-2015, 18:31
może tylko odchorowuje przesadzenie?

pestka56
17-09-2015, 19:06
Trzeba dać katalpie szansę.Kłopot będzie jeśli w przyszłym sezonie nadal będzie marna.


Elfir, ile mogę jesienne cebólki przetrzymać? Dziś przyjechały krokusy, tulipany botaniczne, czosnki, cebulice, a u mnie w ogrodzie rozgardiasz i nie zdążyłam im miejsca przygotować :(

Elfir
17-09-2015, 20:10
ja sadziłam krokusy kiedyś w grudniu, bo mrozów nie było.

pestka56
17-09-2015, 20:37
No, to kamień z serca. Zaplanowałam sobie rabatę trawy, byliny, cebulki wiosenne. Ma być coś a'la łąka,ale bez jednorocznych. Zamówiłam cebule i zderzyło mi się z naprawą dachu. Miejsce na rabatę, to jedyne miejsce, gdzie można u nas zeskładować duże elementy niczego nie niszcząc.

piotrek0m
18-09-2015, 13:58
Chcę przygotować glebę pod ogród. Rodzima gleba to gleba gliniasta o ph ok 5,5-6,5; na to została nawieziona gleba o ph 6,5-7,0. Została wyplewiona ręcznie z większości traw i chwastów. Planuję teraz przekopać glebogryzarką a następnie zasiać jakiś przedplon i wiosną znowu przekopać. Czy można np. pomieszać żyto z wyką, albo czymś jeszcze hamującym rozwój chwastów?

Elfir
18-09-2015, 16:28
można mieszać.
Tylko fajnie jakby glebogryzarka przemieszała to co nawiozłeś z tym co jest pod spodem. Bo samo mieszanie tylko warstwy nawiezionej to szkoda roboty.

duduś
20-09-2015, 13:52
Witam Elfir pytałam już na innym forum ale uznałam że tutaj też mogę - czy przesadzając teraz jeżynę bezkolcową mogę dać pod nią obornik ?- ponoć jesienią się nie daje bo ma dużo azotu i pobudza roślinę do wzrostu - z drugiej strony jak nie dam to na wiosnę jak to zrobię ?? a mam bbb. słabą glebę - nie wiem jak dobrze wykombinować ?

HSB
20-09-2015, 17:06
Cześć. Chce obsadzić brzydką ścianę sąsiada jakimś ozdobnym winem i milinem amerykańskim w związku z tym mam pytanie czy nie będą sobie wzajemnie te rośliny przeszkadzały i w jakich odstępach od siebie je sadzić?

pestka56
20-09-2015, 21:44
A sąsiad się zgodził?

Winobluszcz można posadzić tylko w jednym miejscu i tak zasłoni całą ścianę :)

Elfir
23-09-2015, 22:31
Witam Elfir pytałam już na innym forum ale uznałam że tutaj też mogę - czy przesadzając teraz jeżynę bezkolcową mogę dać pod nią obornik ?- ponoć jesienią się nie daje bo ma dużo azotu i pobudza roślinę do wzrostu - z drugiej strony jak nie dam to na wiosnę jak to zrobię ?? a mam bbb. słabą glebę - nie wiem jak dobrze wykombinować ?

Mozna dac przekompostowany obornik jesienia, ale po przejsciu rośliny w stan spoczynku (jak zrzuci liście)

Elfir
23-09-2015, 22:32
Cześć. Chce obsadzić brzydką ścianę sąsiada jakimś ozdobnym winem i milinem amerykańskim w związku z tym mam pytanie czy nie będą sobie wzajemnie te rośliny przeszkadzały i w jakich odstępach od siebie je sadzić?

Co ok. 1 m, oba pnącza mają bardzo silny wzrost.

manhatan17
24-09-2015, 10:23
Komuś zmieniła się koncepcja ogrodu i za sprawą męża stałam się szczęśliwą posiadaczką 15 krzewów hortensji i kilku niezidentyfikowanych okazów. :D
hortensje są w różnych gatunkach, widać to po pokroju krzewów (niektóre niskie sięgające kolan z drobniejszymi liśćmi a niektóre sięgające pasa z dużymi liściami, do tego na kilku są przyschnięte kwiatostany (są takie o jednolitych drobnych płatkach ale sa tez takie które na jednym kwiatostanie mają bardzo drobne kwiatostany i przy tym również takie o duzych płatkach).
jest bardzo dużo (15-20szt) roślin przypominających kannę. nie jestem w stanie zidentyfikować tej rośliny. proszę o pomoc. wszystkie rośliny były z gołymi korzeniami, hortensje od razu wsadziłam do ziemi jak leci a dopiero w przyszlym roku będę je przedsadzać grupami względem rodzaju. czy teraz po posadzeniu powinnam je jakoś przyciąć czy zostawić tak jak jest?
te "kanny" chciałam najpierw zidentyfikować zanim posadzę na miejsce docelowe więc wsadziłam wszystkie do doniczek.
była też jedna nie zidentyfikowana roślina. pokrój małego krzaczka (do kolan) przy korzeniach ma spore bulwy. zdjęcia z czerwonym znakiem zapytania w górnym rogu. czy to może jakaś bylina? na zwykłego chwasta nie wygląda... ale się nie znam więc licze na Waszą pomoc :).
ostatni z okazów do identyfikacji to chyba jakaś karłowa odmiana świerka/jodły koreańskiej?

manhatan17
24-09-2015, 10:30
zapomniałam o hortensjach.
zdaję sobie sprawę że nie prezentują się teraz atrakcyjnie ale po tak suchym lecie mają chyba do tego prawo. odpowiednia pielęgnacja i chyba w przyszłym roku mam szansę na piękne hortensje? :)

q-bis
24-09-2015, 11:18
Szczęściara :)
Ja też dostałem roślinki - ale tylko dwie kaliny kuliste...
Obstawiam, że te z dużymi zielonymi liśćmi to funkie jakieś...

boratom
24-09-2015, 13:42
Ja w tym roku zaopatrzyłam się w hortensje (maaarne sadzonki - zła jestem sama na siebie - kupiłam przez allegro) bukietowe i ogrodowe, dlatego informacje które Ci sprzedaję, to takie które doczytałam, wyszukałam na ich temat, a którymi sama się kieruję... Nie masz możliwości dopytać się o gatunki roślinek?
Ogrodowych hortensji się nie przycina (zwłaszcza jak nie wiesz jakie masz odmiany) bo w większości przypadków kwitną na pędach zeszłorocznych, nieliczne odmiany kwitną na pędach tego i zeszłorocznych... Jeśli już to tnie się je na wiosnę - wycina się uschnięte, obumarłe pędy... Z hortensjami ogrodowymi jest ten kłopot, że niektóre odmiany są dość wrażliwe na mrozy... Ale są przepiękne!
Hortensje bukietowe tnie się również na wiosnę - w celu ich rozkrzewienia przycina się pędy nad 2/3 oczkiem od rozgałęzienia... Te są bardziej odporne na warunki zimowe... I też są boskie :D
Moje sadzonki przyjechały w kiepskim stanie, mimo iż były w doniczkach...
Ogrodówki NIKKO BLUE sadzone w maju dopiero wzięły się w garść i odżyły... Ich liście są zielone (były bladożółtawe), zaczynają wypuszczać nowe pędy...
Bukietówki Limelight, PolarBear, Vanille Fraise przyjechały źle oznakowane - dopiero teraz to widzę, kiedy kwitną i przekwitają (tak! tak! mimo iż miały 3 nędzne badylki na krzyż zakwitły by cieszyć mnie swym urokiem!) :( Czeka je przesadzanie na wiosnę...

manhatan17
24-09-2015, 13:57
dziękuje za odp. problem w tym że nie mam szansy się dowiedzieć co to za odmiany :( hortensje o drobniutkich kwiatach to chyba te kwitnące na jednorocznych pędach (mam 2 podobne w swoim ogrodzie od 2 lat) więc te będę mogła przyciąć. co do pozostałych nie mam pojęcia.
te liściaste to raczej nie funkie... te moje rosną z cebul z każdej cebuli tak jakby jedn roślina . funkie to chyba kłącza raczej?

pestka56
24-09-2015, 21:22
Na pewno nie funkie. Te bym na 100% rozpoznała. Liście podobne jak u kanny. Kanna jest u nas rośliną jednoroczną http://www.swiatkwiatow.pl/paciorecznik-kanna--canna-id401.html

Hortensje sądząc po kolorze kwiatów może Limelight, przynajmniej jedna.

3 zdjęcie w poście 12648 to świerk... jakiś

Elfir
24-09-2015, 21:45
te "kanny" chciałam najpierw zidentyfikować

Wyglądają jak kanny.
Iglak to chyba jakaś karłowa jodła? Ma kłujące igły?

ostatnie to dalia.

Hortensje to wiechowata (paniculata) i drzewiasta (arborescens).


***
Ja kupiłam za 10 zł hortensje limelight w szkółce, wysokie, ale słabo rozgałęzione. Wybrałam główny pęd, opitoliłam boczne gałązki i zamierzam wyprowadzić w formie drzewka.

pestka56
24-09-2015, 22:13
To jest myśl. Mam jedną Limelight ciągle nie posadzoną (w doniczce), bo właśnie jest taka słabo rozgałęziona i dość chwiejna :)

manhatan17
25-09-2015, 09:19
dziękuje za porady

co do świerka to nie ma ostrych igieł ale dosyć sztywne. mam na działce duży okaz świerka koreańskiego i ten malutki ma najbardziej zbliżone igły do niego.
skoro są to dalie i kanny to kiedy powinnam je wykopać na zimę? wyczytałam że po kwitnieniu... ale ani to ani to nie kwitnie, kiedy więc je wykopywać? pod koniec października? czy wcześniej?

TAR
25-09-2015, 10:11
pazdziernik bedzie dobry, trzeba je przechowywac w suchym i chłodnym miejscu, bulwy dalii mozna obsypac piaskiem, wiosna posadzisz i beda cieszyly oczy od lata do poznej jesieni. mialam duzo pieknych dalii niestety to zakopywanie i wykopywanie mnie za bardzo meczylo i oddalam w dobre rece :)

jazzy
26-09-2015, 03:41
Elfir, proszę pomóż zidentyfikować to pnącze na pergoli :cool:
331934

I jeszcze pytanie mam - czy teraz mogę przesadzić i podzielić carex ice dance?

pestka56
26-09-2015, 10:20
Jazzy, to Glicynia (Wisteria).
Kupuj wyłącznie z zaufanego miejsca, bo sadzonki z siewek zakwitną najwcześniej po 10 latach albo wcale.
Czasem udaje się trafić w połowie maja na takie z kwiatami, to najlepszy moment na zakup, bo jest gwarancja także koloru kwiatów.

Sadzić trzeba w najlepiej nasłoczecznionym miejscu i osłoniętym od ostrych wiatrów.
Glicynia jest bardzo odporna na suszę.

To bardzo silnie rosnące pnącze, u mnie przyrosty są po 6-8 m w sezonie tylko z jednego odbicia z głównego pędu. Takich nowych pędów jest co roku masę. Wymaga mocnych podpór i można je silnie ciąć. Lubi to i odwdzięczy się szaleńczym kwitnieniem, nawet czasem 2-krotnie w sezonie. Można prowadzić także jako drzewko. Moje glicynie zawiązują owoce - wielkie strąki. Bardzo dekoracyjne, ale trzeba je usuwać, bo bardzo osłabiają roślinę.
Okrywałam na zimę przez 2-3 pierwsze zimy. Potem daje sobie radę. Nawet jeśli cieńsze pędy przemarzną, to błyskawicznie odbija.

Żeby dać Ci pojęcie czego możesz się spodziewać wklejam zdjęcia z tego roku. To są trzy krzewy posadzone w 2009 jesienią. Bardzo je tnę, inaczej już by nie było widać domu spod pnączy, a pokrycie dachu pędy pewnie by mi odseparowały od więźby :)

30 kwiecień - pierwsze pojawiły się pąki kwiatowe
331947

20 maj
331945 331950

12 czerwiec
331944

17 wrzesień – 3 tygodnie po ostrym cięciu.
331948

Turzyce świetnie znoszą dzielenie. Nic jej się nie stanie.

jazzy
26-09-2015, 11:11
Pestka, dziękuję! :-) Na zdjęciu, które zamiesciłam wygląda bardzo niepozornie i delikatnie, i to mi się bardzo podoba, ale okazuje się, że to prawdziwy potwór :-)
Czyli wiosną przycinam tylko to, czego nie chcę, to co się za bardzo rozrosło, czy ścinam wszystko np. 1m nad ziemią, a ona rośnie jakby od nowa? Tak się chyba robi z powojnikami :-)

pestka56
26-09-2015, 11:49
Wiosną nie tniesz nic, bo nie zakwitnie.
Po kwitnieniu możesz szaleć i prowadzić glicynię jak Ci się podoba. Trzeba ustalić - wybrać pień główny i jego nie ścinasz, chociaż glicynia odbiłaby nawet od samej ziemi.
Musisz zrobić dla glicynii dość mocną podporę. U mnie główne belki mają 7x7 cm. Prawie je zgniotła. Ma bardzo silne skręty. Jak raz coś owinie i pozwolisz żeby pęd zdrewniał i pogrubiał do 2 cm, to można podporę z pomiędzy pędu rośliny tylko powycinać. Inaczej nie da się usunąć. Roślina trzyma w uścisku :)
Ja początkowo dałam moim czas na okrzepnięcie, a teraz tnę niemiłosiernie wszystko co przyrasta na pniu poniżej 70 cm. do samego pnia. Tnę też wyżej zostawiając 4-5 oczek z przyrostu i usuwam te pędy, które mi przeszkadzają w kształtowaniu „korony”. Nakierowuję ją, żeby rosła w określoną stronę. Dosadziłam w tym roku jeszcze 2 tym razem, mam nadzieję, niebieskie :) Chcę poprowadzić całość tak by powstałą altana z miejscem na stół.

Ostatnie cięcie powinno się robić około połowy sierpnia. W tym roku z powodu pogody cięłam z dwu tygodniowym opóźnieniem. Potem musi mieć czas na zdrewnienie.
Jest w sumie prosta w obsłudze. Nie choruje. Tylko mszyce na niej bywają, ale to ogólny problem w ogrodzie. Pancerna roślina. Tylko na kwitnienie trzeba poczekać, ale jak już zacznie, to jest cudowna.Same liście też są bardzo ładne, ale od razu zaprogramuj w wydatkach zakup odkurzacza-dmuchawy ogrodowej.

boratom
26-09-2015, 13:27
Pestka, cudowna ta Twoja wisteria!
Baaardzo mi się podoba, zwłaszcza te jej odmiany z długimi kwiatostanami rozpięte na trejażach, tworzące tunele... Uformowana w drzewko, jak bonsai to moje marzenie - Glicynia bonsai w przedogródku :lol2: - ale to pewnie dużo zachodu...
Czytałam o nich sporo i gdzieś znalazłam informację, że ma dość płytki i rozległy nawet do kilkunastu metrów system korzeniowy... I wyobraziłam sobie korzenie równie silne jak pędy, rozwalające fundament, etc... I zaczęłam się obawiać, nie wiem czy słusznie... Zastanawiam się, czy udało by mi się ją hodować i formować w ogroooomnej donicy zadołowanej w ziemi, albo takim pojemniku do zaprawy... Tylko kto to potem wydołuje? A jeśli zostanie ta donica niezadołowana to pewnie musiała bym ją chować na zimę :cry: a może wystarczy ocieplić styropianem? A jak już dorobię się przedogródka, to ją tam przesadzić... Ehhh... Fantastka ze mnie... ;)

pestka56
26-09-2015, 13:54
Boratom, ma pokaźny system korzeniowy :) Ale chyba nie jest samobójczynią, bo moja zupełnie nie kieruje korzeni w budynek. Sprawdzałąm nawet miesiąc temu, bo musiałam tam pokopać. Rozchodzą się na boki i w ogród. Poza tym gdzieś czytałam, że jej nie szkodzi przycinanie korzeni. Wręcz przecinanie ich pobudza podobno do kwitnienia.
Mogłabyś posadzić w dużej donicy wyłożonej styropianem od wewnątrz i folią. W to ziemia i sadzisz glicynię. Przez pierwsze 3 lata wcale nie będzie bardzo grubiała. Moją posadziłam w 2005 roku i myślę, że gdyby rosła w donicy, to spokojnie by jeszcze dawała radę. Może czekałabym dłużej żeby zakwitła, a może rosła by ciut wolniej. Ale na pewno nic złego by jej się nie stało. Może dodatkowo trzeba by ocieplać na zimę i tak już ocieploną donicę.
Widziałam we Francji rosnącą glicynię w wielkiej kamiennej donicy- jak koryto – postawionej na ulicy przy wejściu do domu. Czyli miejsce na korzenie miała ograniczone, a wyglądała pokaźnie. Miała główny pęd średnicy 7 może nawet 10 cm i pełno było jej pędów aż do połowy 1-szego piętra.
Spróbuj :) potem stuczesz donicę, albo potniesz jeśli drewniana i posadzisz w przedogródku.
Trzymam kciuki :)

boratom
26-09-2015, 15:06
Nooo... powiem Ci Pestka, że mąż się już zdeklarował - na wiosnę robi donicę do wisteria bonsai :D Chociaż to pewnie za szybko - na początek duży pojemnik by wystarczył... Muszę kogoś poszukać, co by mi w przyszłym roku również odstąpił pędy do ukorzeniania po obcinaniu - bo jak potwierdza Pestka - z nasionek to nigdy nie wiadomo co wyrośnie :lol2:

Powiedz mi jeszcze Pestka, jak ja tak ciachasz to ona mocno od korzeni odbija? Czy dopiero po przemarznięciu, albo jak obciachasz do gołej ziemi puszcza bokiem od korzeni?

jazzy
26-09-2015, 20:01
...
Tylko na kwitnienie trzeba poczekać, ale jak już zacznie, to jest cudowna.Same liście też są bardzo ładne, ale od razu zaprogramuj w wydatkach zakup odkurzacza-dmuchawy ogrodowej.
A wiesz, że mi liście chyba bardziej się podobają :-) Dla mnie mogłaby nawet nie kwitnąć ;-) :-)
Będzie moja w przyszłym roku :-) Będę ją trzymać w ryzach, jak radzisz :-)
Dzięki! :wiggle:

pestka56
27-09-2015, 01:36
Ależ Was zanęciłam :) No, no.

Boratom, wisterii nie tnie się do ziemi. To bez sensu, bo cały jej urok to silny gruby pęd główny, od którego rozrastają się boczne. Pędy wystarczy zbliżyć do sie i splotą się lewoskrętnie. Pewnie można by nawet ukształtować to pnącze podobnie jak bonsai, starannie wybierają gałęzie do ucięcia lub skrócenia.

Nic nie wiem o tym jak ukorzenia się pędy wisterii

boratom
27-09-2015, 10:44
Połowa czerwca do lipca jest odpowiednim terminem na rozmnażanie glicynii (Wisteria) z sadzonek pędowych. Sadzonki robimy z młodych jeszcze nie zdrewniałych pędów, najlepiej z bocznych rozgałęzień pnącza, o większym zagęszczeniu pąków. Miękką szczytową końcówkę odcinamy, a z pozostałej części pędu robimy sadzonki. Dzielimy go na fragmenty z trzema węzłami. Tylko przy szczytowym węźle pozostawiamy liść. Liście przy niżej położonych węzłach obcinamy. Pędy ukorzeniamy w pojemnikach głębokości około dziesięciu centymetrów i wilgotnym podłożu z odkwaszonego torfu wymieszanego z perlitem lub grubym piaskiem. Sadzonki do ukorzeniania potrzebują dużo wilgoci w powietrzu. W warunkach domowych można ją zapewnić robiąc z przeźroczystej torebki foliowej namiocik na pojemniku. Pojemnik ustawiamy w jasnym lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Co 2-3 dni należy zdejmować folię do wietrzenia.
Źródło: Maja w ogrodzie (http://majawogrodzie.tvn.pl/262,Robimy-sadzonki-z-glicynii-niedobory-pokarmowe-u-pomidorow-AO-odc-553,kalendarium-prac.html)
Et voila ;)

AD2015
27-09-2015, 14:04
Cześć,

Bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu co to za drzewko.

332055

pestka56
27-09-2015, 14:14
Et voila ;)

Ooooooo......O :wiggle:

greywolf
28-09-2015, 13:31
Cześć,

Bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu co to za drzewko.

świerk serbski

aniqa1982
28-09-2015, 13:55
Pestuś a Ty kojarzysz jak się nazywa takie drzewo iglaste, chude , wysokie i ma gałęzie obwiśnięte , jakby okapujące .

Strasznie mi się podoba i często przejeżdzam obok niego , ale to taka razydencja , że strach podjechać ,bo psy już skaczą na ogrodzenie.

PS . Jeszcze zapytam jakie trawy można mieszać z tujami?
Tzn. chciałabym posadzić szmaragdy + trawy niskie . Na przemian. Głupio to bedzie wyglądało?

mari180790
28-09-2015, 18:45
Mógłby ktoś podać nazwy tych roślin:

http://foto3.m.onet.pl/_m/858af4567f72df0dd5352a01004fe6a3,21,19,0.jpg
http://foto0.m.onet.pl/_m/127528686ca44bb4870aad4ccd1e3130,21,19,0.jpg
W oddali ta roślinka co jest na skalniku kwitnąca na biało...
http://foto0.m.onet.pl/_m/8a86b6d88f7e689b94bf79bdf599c030,21,19,0.jpg

ave!
28-09-2015, 21:11
ten trzeci rojnik pajęczynowaty (sempervivum arachnoideum ) - prawdopodobnie
na rabacie... zgaduj zgadula.. skoro lawenda jeszcze nie kwitnie miejsce słoneczne i jest cos a la skalniak może rogownica :confused:
pierwsza.. kwitnie wiosną tez z rojnikowatych... skleroza... - dopiszę (a mam to w ogrodzie:bash:) gdy sobie przypomnę...

skalnica jakaś:confused: chyba umbrosa

boratom
28-09-2015, 23:45
Aniqa1982 - chodzi może o cyprysik nutkajski?

Mari180790 - na pierwszym chyba skalnica arendsa, na trzecim może rozchodnik kaukaski? Na moje oko rojnik pajęczynowaty ma inną "łodyżkę" i kwiat... Identyfikować białej rośliny z 3 zdjęcia nawet się nie spróbuję... Nie masz lepszego zdjęcia?

mari180790
29-09-2015, 07:43
Niestety nie mam lepszego zdjęcia;/
Pisałam do właścicielki tych roślinek ale od paru miesięcy nie pokazuje się na dzienniku;/

Mimo wszystko bardzo wielkie za odpowiedzi:)
Pozdrawiam:bye:

Amelia 2
29-09-2015, 12:31
Pestuś a Ty kojarzysz jak się nazywa takie drzewo iglaste, chude , wysokie i ma gałęzie obwiśnięte , jakby okapujące .

może to świerk serbski pendula?

TAR
29-09-2015, 12:43
Niestety nie mam lepszego zdjęcia;/
Pisałam do właścicielki tych roślinek ale od paru miesięcy nie pokazuje się na dzienniku;/

Mimo wszystko bardzo wielkie za odpowiedzi:)
Pozdrawiam:bye:

to chyba ogrod forumowej kropki?
na pierwszym zdjeciu skalnica arendsa, na drugim moze byc ubiorek wiecznie zielony bardzo popularna bylina (rogownica ma szare listki a na zdjeciu sa wyraznie zielone) na trzecim jakis rozchodnik byc może kaukaski albo inny z niskich

Elfir
29-09-2015, 16:07
dziękuje za porady

co do świerka to nie ma ostrych igieł ale dosyć sztywne. mam na działce duży okaz świerka koreańskiego i ten malutki ma najbardziej zbliżone igły do niego.
skoro są to dalie i kanny to kiedy powinnam je wykopać na zimę? wyczytałam że po kwitnieniu... ale ani to ani to nie kwitnie, kiedy więc je wykopywać? pod koniec października? czy wcześniej?

Czyli jodła.

Dalie i kanny wykopuje się po pierwszych przymrozkach, które zważą liście.

Elfir
29-09-2015, 16:09
Elfir, proszę pomóż zidentyfikować to pnącze na pergoli :cool:
331934

I jeszcze pytanie mam - czy teraz mogę przesadzić i podzielić carex ice dance?


Glicynia (mniej prawdopodobny milin)

Trawy i turzyce, zwłaszcza spoza naszej strefy klimatycznej, dzieli się wiosną z powodu lepszej zimotrwałości karpy nie uszkodzonej.

Elfir
29-09-2015, 16:12
Nooo... powiem Ci Pestka, że mąż się już zdeklarował - na wiosnę robi donicę do wisteria bonsai :D

Wkop krąg betonowy i posadź w środku.

Poza wisteriami kwitnącymi wiosną, są wisterie amerykańskie, które powtarzają kwitnienie latem

Elfir
29-09-2015, 16:12
Cześć,

Bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu co to za drzewko.

332055

Świerk serbski

Elfir
29-09-2015, 16:16
Pestuś a Ty kojarzysz jak się nazywa takie drzewo iglaste, chude , wysokie i ma gałęzie obwiśnięte , jakby okapujące .

Tzn. chciałabym posadzić szmaragdy + trawy niskie . Na przemian. Głupio to bedzie wyglądało?

Tak.

Chude drzewko o obwisających gałązkach: świerk Inversa, Świerk Bruns, świerk Pendula, Rotenhaus, cyprysik pendula, Klippert, Jubilee

Elfir
29-09-2015, 16:20
Mógłby ktoś podać nazwy tych roślin:

http://foto3.m.onet.pl/_m/858af4567f72df0dd5352a01004fe6a3,21,19,0.jpg

skalnica Arendsa



http://foto0.m.onet.pl/_m/127528686ca44bb4870aad4ccd1e3130,21,19,0.jpg

Na biało zawciąg Alba lub gęsiówka, na różowo zawciąg czysty gatunek

pestka56
29-09-2015, 23:00
Tak.

Chude drzewko o obwisających gałązkach: świerk Inversa, Świerk Bruns, świerk Pendula, Rotenhaus, cyprysik pendula, Klippert, Jubilee

Zwisające ma jeszcze świerk Brewera.

Elfir
29-09-2015, 23:06
tylko Brewera nie jest taki chudy

pestka56
29-09-2015, 23:14
Aż taki nie jest.
Nie znasz sposobu, żeby go trochę popędzić? Okropnie wolno rośnie :(

Elfir
30-09-2015, 23:23
taka uroda

pestka56
01-10-2015, 08:52
Pewnie dlatego nikt Picea Breveriana w ogródkach nie sadzi :( Jest piękny jak już stosownie urośnie. Można zobaczyć choćby w Powsinie w Ogrodzie Botanicznym. Mój rośnie u nas od 5 lat. Sadziłam gdy miał 90 cm cm i ciągle jest niższy ode mnie (158 cm) :( i ciągle ma wygląd wiechcia, którego trzeba pilnować by mu się pęd główny z bocznymi nie pomylił ;)
Ale jest teraz niewątpliwie oryginalny i mam nadzieję, że doczekam się gdy objawi całą swoją urodę :)

asiha
01-10-2015, 22:34
mam do zagospodarowania bałagan przy płocie (od frontu),koło bramy wjazdowej. strona wschodnia, ale słońce prawie cały dzień. Są posadzone brabanty, bo zamysł był inny, teraz planuję je zllikwidować. Czy na ich miejscu cisy kolumnowe będą dobrym rozwiązaniem? a na resztę w ogóle nie mam pomysłu. Bardzo proszę o poradę jak "urządzić ten kawałek.
..http://images69.fotosik.pl/1222/17bc243d08bb06ab.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/17bc243d08bb06ab)
http://images69.fotosik.pl/1222/03ccc26cb62f6972.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/03ccc26cb62f6972)
http://images68.fotosik.pl/1223/321d908f3c8e0462.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/321d908f3c8e0462)

Arnika
02-10-2015, 10:40
Jaką roślinę mogę posadzić w piachu i w zacienionym miejscu? Chodzi mi o coś niskiego do 50-80cm wysokości... trawy, krzewy, byliny.. Na co zwrócić uwagę...
Kosówki posadzone kilka lat temu nie rosną, ledwie żyją... więc to musi być mega odporne...

Amelia 2
02-10-2015, 12:39
mam do zagospodarowania bałagan przy płocie (od frontu),koło bramy wjazdowej. strona wschodnia, ale słońce prawie cały dzień. Są posadzone brabanty

masz piękny las za płotem, tuje do nich pasują jak kwiatek do kożucha........ sąsiada naprzeciwko nie masz żeby się od niego osłaniać...
ja bym zrobiła nasadzenia naturalne, pasujące do otoczenia - duże drzewo lisciaste, żeby rzucało cień na samochód i krzewy - np. forsycje, wysokie weigele, pigwowce, pęcherznice...

pestka56
02-10-2015, 19:20
masz piękny las za płotem, tuje do nich pasują jak kwiatek do kożucha........ sąsiada naprzeciwko nie masz żeby się od niego osłaniać...
ja bym zrobiła nasadzenia naturalne, pasujące do otoczenia - duże drzewo lisciaste, żeby rzucało cień na samochód i krzewy - np. forsycje, wysokie weigele, pigwowce, pęcherznice...

...i derenie, których jest duży wybór, a są bezproblemowe.

pestka56
02-10-2015, 19:21
Jaką roślinę mogę posadzić w piachu i w zacienionym miejscu? Chodzi mi o coś niskiego do 50-80cm wysokości... trawy, krzewy, byliny.. Na co zwrócić uwagę...
Kosówki posadzone kilka lat temu nie rosną, ledwie żyją... więc to musi być mega odporne...

Arniko, a co u Ciebie w okolicy rośnie na dziko? Rozejrzyj się, to będzie najlepsza podpowiedź :)

Elfir
02-10-2015, 19:55
Czy na ich miejscu cisy kolumnowe będą dobrym rozwiązaniem?

A jaki masz pomysł na resztę ogrodu?

Ja w takich kawałkach daję duże, tanie, szybko rosnące rośliny. Tego fragmentu nie ogląda się z bliska, więc sadzenie wolno rosnących, kosztownych czy małych roślin nie ma sensu.

Zaproponowałabym świerki serbskie podsadzone sucholubnymi trawami ozdobnymi - aby nawiązać do lasu za płotem.

Elfir
02-10-2015, 19:58
Jaką roślinę mogę posadzić w piachu i w zacienionym miejscu? Chodzi mi o coś niskiego do 50-80cm wysokości... trawy, krzewy, byliny.. Na co zwrócić uwagę...
Kosówki posadzone kilka lat temu nie rosną, ledwie żyją... więc to musi być mega odporne...

A dlaczego kosówka miałaby rosnąc w cieniu? Ona jest światłożądna.

Niestety bez podlewania urosną raczej tylko chwasty. Może podagrycznik pospolity "Variegata".
Może da radę śnieguliczka "Hancock"

asiha
02-10-2015, 22:47
A jaki masz pomysł na resztę ogrodu?

Ja w takich kawałkach daję duże, tanie, szybko rosnące rośliny. Tego fragmentu nie ogląda się z bliska, więc sadzenie wolno rosnących, kosztownych czy małych roślin nie ma sensu.

Zaproponowałabym świerki serbskie podsadzone sucholubnymi trawami ozdobnymi - aby nawiązać do lasu za płotem.
po drugiej stronie bramy wjazdowej pod płotem, mam pęcherznice,złotliny i tawuły japońskie. Czy będzie dobrze wyglądało jak posadzę serbskie, jeśli tak, to ile sztuk?Mam do przesadzenia żólte berberysy thunbergia Maria, pasowałyby tu? w innych miejscach ogrodu mam trawy:miskanty chinskie,rozplenice japońskie,kostrzewy popielate. Czy któreś powtórzyć tutaj jakieś inne. Co posadzić na tle sąsiedzkiego płotu ze świerkami?

Arnika
03-10-2015, 11:47
Arniko, a co u Ciebie w okolicy rośnie na dziko? Rozejrzyj się, to będzie najlepsza podpowiedź :)

Elfir
A dlaczego kosówka miałaby rosnąc w cieniu? Ona jest światłożądna.

Niestety bez podlewania urosną raczej tylko chwasty. Może podagrycznik pospolity "Variegata".
Może da radę śnieguliczka "Hancock

To na działce nad jeziorem... tam są sosny, a chodzi mi o obsadzenie skarpy, bo altankę nam nad samą skarpą.. tam rosły akacje, które zacieniały wszystko, i dlatego kosówki wcale nie rosły..., dziś mąż poobcinał samosiejki, kilka dużych gałęzi.. światła nie będzie tam dużo, natomiast piach z takim jakby kurzem jest... Chodzi mi o posadzenie czegoś absolutnie niewymagającego... aby też wzmocniło skarpę... Jeśli nie znajdę takich roślin, to wsadzę kilka donic z dobrą ziemią i z np trawami... Tak aby ładnie to wyglądało...

pestka56
03-10-2015, 12:20
Może u Arniki wydmuchrzyca piaskowa czułaby się dobrze. Jeśli tak to chętnie oddam swoje, około 10 sztuk. U mnie im za bogato.
Może jeszcze jakieś inne trawki i sucholubne byliny. Coś co by związało te piaski.

asiha
05-10-2015, 14:38
po drugiej stronie bramy wjazdowej pod płotem, mam pęcherznice,złotliny i tawuły japońskie. Czy będzie dobrze wyglądało jak posadzę serbskie, jeśli tak, to ile sztuk?Mam do przesadzenia żólte berberysy thunbergia Maria, pasowałyby tu? w innych miejscach ogrodu mam trawy:miskanty chinskie,rozplenice japońskie,kostrzewy popielate. Czy któreś powtórzyć tutaj jakieś inne. Co posadzić na tle sąsiedzkiego płotu ze świerkami?
wklejam zdj.zrobione od frontu: przęsło płotu przy bramie z obu stron jest pod ukosem - co tu proponujecie aby wsadzić - czy z jednej i drugiej strony to samo?, może irga albo berberysy???
http://www.fotosik.pl/zdjecie/f2b4acd4f20f786d
http://www.fotosik.pl/zdjecie/4bff908120e82f5e

Hot chocolate
05-10-2015, 21:36
Tytuł Cześć, ja standardowo zwracam się z prośbą o pomoc :rolleyes:
Do zagospodarowania mam 2 poletka przy podjeździe. Jedno, przy murowanym ogrodzeniu, od strony północnej (mocno zacienione) o wymiarach 1,5x0,6m, planuję obsadzić, jako główny element, świerkiem conica z jakimiś trawami na dole. Rozważam Carex the Beatles lub ostatnio wpadła mi w oko Armeria;) czy tym roślinkom będzie się dobrze współmieszkało ze sobą i jeszcze dodatkowo w takim miejscu (cień)? Która trawa będzie lepiej wyglądała jako dywanik pod Conicą? A może zaproponujecie jakieś inne drzewko wolnorosnące, niekłujące, tak żeby na święta założyć jakąś dekorację:confused:
Drugie poletko, również przy murowanym ogrodzeniu, ma wymiary 14x0,5m. Ekspozycja południowa. W projekcie mam trawy gracimillus maximus, ale z tego co się orientuję to te trawy wyglądają dobrze tylko przez część roku bo na wiosnę nie będzie tam nic (cięcie). Czy wg. Was dobrze będą wyglądały te trawy w jakimś towarzystwie? Może wsadzić pomiędzy nie np. Armerię ( jak się na nią zdecyduje:p na poletku nr 1), lub lawendę:confused: Niestety w dwóch rzędach nic tam nie posadzę bo nie ma miejsca:no:

.....
I jeszcze kilka pytań pozapodjazdowych;)
Chciałabym odgrodzić część "reprezentacyjną" ogrodu od warzywnej. W projekcie mam ściankę z bukszpanu, ale chciałabym coś szybciej rosnącego i gęstego przez cały rok, chętnie zimozielone, żeby odgrodzić się przy okazji od sąsiada:p co możecie zaproponować? W pobliżu są klony (czerwone i 1 zielony).
I potrzebuję jeszcze baaaardzo odporną roślinę (żeby można po niej przejechać kosiarką:o). Niestety mam z jednej strony stopień między podjazdem a trawnikiem (ok. 10cm) i chciałabym zrobić taką naturalną pochylnię, żeby nie jeździć kosiarą dookoła domu. Widziałam taką płożącą odmianę świerku, która chyba nadawałaby się na ten mój zamysł... właściciel nie do końca był pewien nazwy. Mówił, że jest to chyba piecea abies nidiformis, ale coś mi się nie zgadza po googlowskich zdjęciach bo to jest jakieś drzewo-krzak a nie płożące się drzewko:confused: chociaż igiełki takie same. W realu były twarde. Macie jakiś pomysł co to mogłoby być? Albo jakąś alternatywę?

DZIĘKUJĘ;)

yaroaz
09-10-2015, 13:07
Mam małe pytanko. Tego lata z uwagi na długo występujące wysokie temperatury, zauważyłem że na części żywotników występują w małej lub dużej ilości szyszki, zarówno u nas w ogródku jak również u innych sąsiadów. Czy te szyszki opadną, czy już pozostają, nie ukrywam że niektóre egzemplarze są oblepione nimi w znacznym stopniu odbierając drzewku urok. Czy idzie coś z tym zrobić.
Pozdrawiam

Elfir
09-10-2015, 14:59
po drugiej stronie bramy wjazdowej pod płotem, mam pęcherznice,złotliny i tawuły japońskie. Czy będzie dobrze wyglądało jak posadzę serbskie, jeśli tak, to ile sztuk?Mam do przesadzenia żólte berberysy thunbergia Maria, pasowałyby tu? w innych miejscach ogrodu mam trawy:miskanty chinskie,rozplenice japońskie,kostrzewy popielate. Czy któreś powtórzyć tutaj jakieś inne. Co posadzić na tle sąsiedzkiego płotu ze świerkami?

Licz, że taki świerk będzie miał ze 2 m średnicy dość szybko. Potem można ciąć.

Berberysy jak najbardziej. Może z pięknie przebarwiającą się trawą Schizachyrium scoparium albo Andropogon "Bloody Barabra"?

Elfir
09-10-2015, 15:00
Elfir

To na działce nad jeziorem... tam są sosny, a chodzi mi o obsadzenie skarpy, bo altankę nam nad samą skarpą.. tam rosły akacje, które zacieniały wszystko, i dlatego kosówki wcale nie rosły..., dziś mąż poobcinał samosiejki, kilka dużych gałęzi.. światła nie będzie tam dużo, natomiast piach z takim jakby kurzem jest... Chodzi mi o posadzenie czegoś absolutnie niewymagającego... aby też wzmocniło skarpę... Jeśli nie znajdę takich roślin, to wsadzę kilka donic z dobrą ziemią i z np trawami... Tak aby ładnie to wyglądało...

To może trzcinnik piaskowy?

Elfir
09-10-2015, 15:02
Mam małe pytanko. Tego lata z uwagi na długo występujące wysokie temperatury, zauważyłem że na części żywotników występują w małej lub dużej ilości szyszki, zarówno u nas w ogródku jak również u innych sąsiadów. Czy te szyszki opadną, czy już pozostają, nie ukrywam że niektóre egzemplarze są oblepione nimi w znacznym stopniu odbierając drzewku urok. Czy idzie coś z tym zrobić.
Pozdrawiam

Tylko przyciąć. Szyszki wiszą bardzo długo.

aga01
11-10-2015, 16:24
Potrzebuje podpowiedzi co tu posadzic, ma byc kolorowo w ciagu calego roku, ale zimą nie chcę samych suchuch gałęzi bo to przed domem, widok z okna kuchennego i głównej drogi.
Na razie posadzilam niedawno trzemielinę oskrzydloną ( 2 szt) , ktorą chcę ciąć na niższy krzew niż na wielkie drzewo. Na wiosne planuję żurawki po obrzeżu w formie barwnych plam. Chialabym akcent wyższy, zielony, reszta kolor, urozmaicenie. Stanowisko nasłnecznione bardzo, bedzie z podlewaniem. - chodzi mi o tę owalną czesc wsrod trawnika rozmiar ok 12 x. 4 metry
Po prawej stronie tej czesci nasadzenia wygladaja mńiej wiecej tak jak na drugim zdjeciu

budowlany_laik
12-10-2015, 07:20
Tego lata z uwagi na długo występujące wysokie temperatury, zauważyłem że na części żywotników występują w małej lub dużej ilości szyszki, zarówno u nas w ogródku jak również u innych sąsiadów.
Dlaczego sądzisz, że to upały były przyczyną? U mnie też niestety na ok. 30 sztuk szmaragdów, ale też na Thui Europa Gold, są szyszki w sporych ilościach. Obcięcie ich to byłby ogromny nakład pracy...

yaroaz
12-10-2015, 10:49
Dlaczego sądzisz, że to upały były przyczyną? U mnie też niestety na ok. 30 sztuk szmaragdów, ale też na Thui Europa Gold, są szyszki w sporych ilościach. Obcięcie ich to byłby ogromny nakład pracy...

Tak bynajmniej mi się wydaje, wcześniej były sporadycznie na paru sztukach, te szmaragdy które rosną przy trawniku, w czasie upałów były przy okazji podlewane, te które niestety nie dostawały odpowiednio wody dość gęsto dostały szyszek. Tylko takie spostrzeżenie mi się nasunęło. Kiedyś też obiło mi się że szyszki to pewien sposób obronnylę.. Możliwe że się my

budowlany_laik
12-10-2015, 12:14
No tak, szyszki to objaw zagrożenia dla drzewka - upał, agrotkanina (tak słyszałem), zła ziemia. Moje, te wysypane szyszkami, mają 1,5 roku od posadzenia u nas. Były nawadniane do początku lipca tego roku. I stwierdziliśmy, że dość - zwinęliśmy nawadnianie. Ale też ziemia pod nimi jest paskudna.

Mniejsze szmaragdy, rok od posadzenia, z innej szkółki, nie wysypały szyszkami w ogóle, a miały tyle wody ile te z szyszkami.

Nikt pewnie do końca nie zna przyczyny szyszkowania, ale widok jest dość smutny...

f.5
12-10-2015, 13:49
Elfir zostało mi dosc sporo pro complex z yary czy mogę to przez zimę trzymac w domku gospodarczym nieogrewanym , w garazu nie mam miejsca.
czy producent cos mówi na temat przetrzymywania zimą ?

chopinetka
13-10-2015, 23:37
Elfir,
mam prośbę, kiedyś pokazałaś w tym wątku fajne fotki ogrodu z Ogrodowiska.Przekopałam trochę stron i nie mogę znaleźć. Czy byłabyś w stanie dać namiar na ten ogród? Bardzo mi się podobał i do tego fajne zdjęcia.
pozdrawiam

nitubaga
15-10-2015, 11:17
Hej.

Eflir mam pytanie: po pierwszych przymrozkach ścięło mi wiele roślin w tym róże. Strasznie mi ich szkoda, bo mróz przyszedł w chwili kiedy pięknie kwitły i miały jeszcze wiele pąków. Zatem czy przycinać je teraz czy czekać do wiosny?

gahan
24-10-2015, 09:26
A ja zapytam o moje budleje;
w ubiegłym roku posadzone, w tym roku na wiosnę porządnie przycięte, teraz okazałe krzaczyska 2,5 m ( a odmiana z tych niskich); część z nich muszę przesadzić w inne miejsce, bo są za duże na moim przedogródku.
Jak mocno mogę je przyciąć,żeby je móc przesadzić?
Przesadzać teraz czy wiosną?
Te budleje, które zostają na starym miejscu jakoś kosmetycznie przyciąć na zimę? - bo są tak rozłożyste,że nie wiem jak je mam okopczykować;

duduś
24-10-2015, 22:41
Sarny ( prawdopodobnie - bo któż by inny) zjadły pąki moim RH - czy to znaczy że kwiatów nie będzie???? ( BRRRRRR.......)

q-bis
28-10-2015, 08:54
Natknąłem się przypadkiem na dąb czerwony rosnący sobie na nieużytkach, planuję go przesadzić w pobliże domu w przyszłym roku. W jakiej porze roku najlepiej to zrobić ? Drzewko ma ok 3m wysokości.

pestka56
28-10-2015, 09:47
q-bis, liściaste przesadza się o okresie bezlistnym, czyli teraz możesz. Jeśli dąb nie zgubił liści, co niektórym się często zdarza, to okoliczne liściaste muszą być już bez liści.
Pamiętaj, żeby zabrać jak najwięcej ziemi ... (jak z każdą inną rośliną), obficie podlewać, oznaczyć kierunek pólnocny przed operacją i tak samo wsadzić na strony świata. Postaraj się też wykopać jak najwięcej korzenia palowego - najlepiej cały, ale on może na nie wiem jaką głębokość sięgać.
Młode dęby mają nawet 1,5 m korzenia. System korzeniowy rozrasta się ukośnie dopiero u starszych.

Przesadzaj, ale powiem Ci, że to ciężka praca, bo ma korzeń palowy, a poza tym ryzykujesz, że się nie uda. Przesadzałam 3 z pobliskiej łąki. 2 niższe, do 2 metrów wysokości z powodzeniem i pięknie rosną. 3-ci ponad 3,5 m wysokości chorował cały sezon i liści miał jak na lekarstwo. Daję mu czas do wiosny i raczej niestety bedzie go trzeba wykopać ;(

pestka56
28-10-2015, 09:48
Sarny ( prawdopodobnie - bo któż by inny) zjadły pąki moim RH - czy to znaczy że kwiatów nie będzie???? ( BRRRRRR.......)

Duduś, nie ma pąków, nie ma kwiatów.
Jesteś pewna, że to sarny, a nie opadły z powodu jakiegoś robala :(

pestka56
28-10-2015, 09:49
Hej.

Eflir mam pytanie: po pierwszych przymrozkach ścięło mi wiele roślin w tym róże. Strasznie mi ich szkoda, bo mróz przyszedł w chwili kiedy pięknie kwitły i miały jeszcze wiele pąków. Zatem czy przycinać je teraz czy czekać do wiosny?


Nie ma Elfir, to ja podpowiem z tego co wiem.
Zetnij same pąki i kwiaty, a z cięciem całości czekaj do wiosny.

q-bis
28-10-2015, 09:59
Dzięki pestka, nie wiedziałem o tym oznaczeniu kierunków świata :o
Spróbuję zatem w tym roku, jak nie zapomnę to napiszę w przyszłym jak mu idzie :no:

pestka56
28-10-2015, 10:34
Powodzenia :)

yaroaz
28-10-2015, 12:26
335405
335406
Czy ktoś może rozpoznaje jaka to może być tuja, dostałem pare sztuk od mamy niestety nie pamieta jaka to odmiana.
Czy to może Aurescens

yaroaz
28-10-2015, 12:38
Mam jeszcze jedną mała prośbę, czy można prosić o mała podpowiedź i poradę. Mamy mała skarpę od strony ulicy, jako ścianę chcielibyśmy wykorzystać świerki serbskie, nie mamy pomysłu co przed. Jeśli można prosić o propozycję. Z góry dziękuję.
335407

pestka56
28-10-2015, 13:34
Podobna do mojej, ale niestety nie pamiętam nazwy :( Moja wyrosła w 4 lata na ładny stożek na 2,5 m wysoko.

yaroaz
31-10-2015, 10:04
Podobna do mojej, ale niestety nie pamiętam nazwy :( Moja wyrosła w 4 lata na ładny stożek na 2,5 m wysoko.

A czy pamiętasz nazwę odmiany twoich.
Pozdrawiam

pestka56
31-10-2015, 13:46
Raczej bym świerków serbskich nie sadziła na skarpie. One się płytko ukorzeniają. Ładne, ale nawet na płaskim terenie duży wiatr może je oderwać od podłoża i legną. Większość osób które je ma (z moich znajomych), gdy podrosły do do 5-6 m, ucięła je w 2/3 wysokości. To wygląda byle jak.

Niestety nie pamiętam nazwy mojej tui. Może nawet tej nazwy nie miała. Kupiłam na wyprzedaży w szkółce.

yaroaz
05-11-2015, 11:38
To może jakaś propozycja inna zamiast świerków

marcinkornacki
13-11-2015, 14:05
Można jeszcze wsadzać iglaki z gołym korzeniem?

pestka56
13-11-2015, 21:31
Wsadzaj :) póki ziemia nie zamarzła

mickey30
16-11-2015, 17:02
Witam,

Poszukuje pomocy - dostaliśmy od gminy decyzje odnośnie wycinki drzew na działce, na której niedługo rozpoczynamy budowę.
Mamy w zamian za wycięte drzewa dokonać nasadzeń kompensacyjnych w ilości 100 szt drzew!!!!!!

Proszę o podpowiedź jakie ciekawe drzewa można sadzić, oczywiście żeby nie zbankrutować.Obwód między 14-16cm. Nie mogą być żadne tuje/brabanty,szmaragdy/, ale już chyba np Żywotnik Zachodni się kwalifikuje...

W oczekiwaniu na pilną pomoc, sugestie i inne rady,
Pozdrawiam serdecznie,

marcinkornacki
17-11-2015, 14:59
wysadź liściaste. są tanie. brzozy naprzykład

greywolf
18-11-2015, 13:37
Witam,

Poszukuje pomocy - dostaliśmy od gminy decyzje odnośnie wycinki drzew na działce, na której niedługo rozpoczynamy budowę.
Mamy w zamian za wycięte drzewa dokonać nasadzeń kompensacyjnych w ilości 100 szt drzew!!!!!!

Proszę o podpowiedź jakie ciekawe drzewa można sadzić, oczywiście żeby nie zbankrutować.Obwód między 14-16cm. Nie mogą być żadne tuje/brabanty,szmaragdy/, ale już chyba np Żywotnik Zachodni się kwalifikuje...

W oczekiwaniu na pilną pomoc, sugestie i inne rady,
Pozdrawiam serdecznie,

Mickey30,

Odpowiem w punktach (pozwoliłem sobie pogrubić niektóre fragmenty Twojego cytatu):
1) 100 sztuk drzew w ramach nasadzeń kompensacyjnych to sporo...
2) ... mimo wszystko nie byłoby to wielkim problemem, gdyby nie ten wymóg obwodu pnia między 14 a 16 cm każdego z drzew; tu w mojej opinii już pojawia się dla was nieciekawa sytuacja. Taki obwód pnia to będzie moim zdaniem już duże drzewo (oczywiście jego potencjalna wysokość przy tym obwodzie będzie zależała od gatunku). Nie we wszystkich szkółkach są drzewa o takim obwodzie pnia;
3) piszesz, żeby nie zbankrutować... nie mam czasu dokładnie sprawdzać, ale z doświadczenia wiem, a dodatkowo logika podpowiada, że cena drzewa z doniczki, w balocie czy z gruntu, o takim obwodzie pnia, nie będzie mała, a pomnożona razy 100, to już w ogóle duży wydatek (domyślam się, że przed budową domu inwestor przygotowuje się raczej na innego typu wydatki);
4) zapewne urząd zażyczy sobie faktury ze szkółki potwierdzającej zakup drzew o takim parametrze (obwód pnia) i w takiej ilości, a co gorliwsi pracownicy referatów czy wydziałów ochrony środowiska (itp.) mogą złożyć zapowiedziane odwiedziny i sprawdzić na miejscu czy należycie wykonałeś decyzję;
5) tzw. tuja to właśnie żywotnik zachodni: thuja occidentalis = żywotnik zachodni.

Dlatego, moim zdaniem, warto napisać do urzędu pismo z prośbą o zmianę decyzji - urzędnik zza biurka często jest oderwany od rzeczywistości i nie zdaje sobie sprawy (nie interesuje się osobiście tematyką, jaką przyszło mu zajmować się zawodowo), że obwód pnia 14-16 cm to już naprawdę niemałe drzewo. W piśmie poproś o zmniejszenie podanego w decyzji w cm wymogu obwodu drzew lub o wycofanie tego kryterium z decyzji, wszystko dobrze umotywuj i kulturalnie wyjaśnij; przedstaw, że to nieproporcjonalnie duży koszt (sprawdź wcześniej ceny w okolicznych szkółkach takich drzew) do drzew usuniętych, szczególnie dla inwestora przed budową domu, że rozumiesz sens nasadzeń kompensacyjnych i się z nim zgadzasz i popierasz, ale podkreśl, że potrzeba wycinki w Twoim wypadku nie wynika z kaprysu czy tzw. "widzimisię", ale jest konieczna w związku z przyszłą inwestycją, że prosisz o dostosowanie treści decyzji w zakresie ilość sztuk drzew i ich obwodu (najlepiej rezygnacja z kryterium obwodu) do swoich możliwości finansowych i do warunków na działce - to może być ważny argument (np. że uwzględniając przyszłe zagospodarowanie działki, miejsce na dom, podjazd, garaż i inne obiekty planowane, trudno będzie/niemożliwe będzie na niej posadzić taką ilość drzew i w takiej wielkości, które przecież będą powiększać swoje rozmiary nadziemne i swoją bryłę korzeniową, przez co mogą w przyszłości np. doprowadzić do nadmiernego zacienienia działki lub stworzenia niebezpieczeństwa - np. dla budynku, dla podziemnych instalacji sieci mediów, problem z ubezpieczycielem). itp. itd. [zależy od Twojej kreatywności i konkretnego przypadku]

Porozmawiaj zanosząc takie pismo/wniosek z osobą, która podpisała się pod decyzją, może nawet z naczelnikiem/kierownikiem danego referatu. Dobrze się do tej rozmowy przygotuj. Spokojnie argumentuj z pewnością siebie, ale jednocześnie pokornie i ze zrozumieniem dla idei (w tym przypadku nasadzeń kompensacyjnych) - to najczęściej działa.

Przemyśl sobie takie rozwiązanie.

q-bis
19-11-2015, 09:41
Myślę, że ten parametr grubości wynika z tego:
Drzewo stosowane do nasadzeń w terenach ogólnodostępnych powinno mieć w pełni uformowaną koronę, która nie będzie wymagała dalszych zabiegów szkółkarskich. Niedopuszczalne jest sadzenie roślin nie w pełni uformowanych, czyli np. o obwodach 10/12 cm, ponieważ w warunkach miejskich niemożliwe będzie zapewnienia fachowych cięć formujących. Do nasadzeń w publicznych terenach zieleni powinno się stosować rośliny o obwodzie pnia minimum 14/16 cm. Należy tu nadmienić, ze obwód pnia jest mierzony w szkółkach na wysokości 100 cm od nasady pnia, a nie, jak się zwykło przyjmować w Polsce, na wysokości 130 cm.

Amelia 2
19-11-2015, 11:12
dostaliśmy od gminy decyzje odnośnie wycinki drzew na działce, na której niedługo rozpoczynamy budowę.
Mamy w zamian za wycięte drzewa dokonać nasadzeń kompensacyjnych w ilości 100 szt drzew!!!!!!


gdzie masz posadzić te 100 drzew? toż to cały las:o może komuś jedno zero się niechcący dopisało:D

dorcze
24-11-2015, 10:32
Potrzebuję pilnej porady, co robić :)

W połowie października miałam sadzone tuje z doniczki, aktualnie okazało się, że trzeba poprawić instalację pod spodem i niestety cztery z nich zostały chwilowo wykopane. Ładnie wyszły, wykopane z zapasem, więc korzenie nie zostały uszkodzone, niestety po ponownym zakopaniu no nie trzymają rozstawów i muszę to poprawić... Planuję w sobotę i teraz pytanie - czy po zabiegu przesuwania krzaczków wystarczy, że zostaną zasypane, przydeptane, jak przy sadzeniu, czy też lepiej czymś okryć ziemię wokół nich, np jakimiś gałęziami iglaków, itp? Wiem, że pogoda średnia na grzebanie w ziemi przy czymkolwiek, ale mimo wszystko, wolę to zrobić teraz póki można to ładnie ruszyć niż wiosną, jak już się ukorzenią na dobre...

pestka56
24-11-2015, 16:13
Póki ziemia nie zamarzła możesz przesadzić. Nie trzeba specjalnie okrywać. Jak masz korę, to obsyp, nie zaszkodzi.

Elfir
17-12-2015, 23:05
Wróciłam.
Jak ktoś wysyłał mi maila a nie dostał odpowiedzi to przepraszam, ale posypała mi się poczta - część maili trafiała z niewiadomego powodu do spamu i była automatycznie kasowana. :(

Elfir
17-12-2015, 23:08
Wiem, że pogoda średnia na grzebanie w ziemi przy czymkolwiek, ale mimo wszystko, wolę to zrobić teraz póki można to ładnie ruszyć niż wiosną, jak już się ukorzenią na dobre...


U nas tak ciepło, że spokojnie można ogród zakładać. Spokojnie sadź, tylko grubo ściółkuj korą.

W moim ogrodzie mam falujący łan żywozielonej, kwitnącej na niebiesko facelii i kwitnące siewki uczepu-bidensa, który olewa przymrozki -3 stopnie.
Mięta puszcza młode listki.
Wiosna w pełni.

Elfir
17-12-2015, 23:13
gdzie masz posadzić te 100 drzew? toż to cały las:o może komuś jedno zero się niechcący dopisało:D


Niestety, mój klient też dostał takie zalecenie, po tym, jak wyciął fragment zagajnika pod budowę domu i komunikację. Cała reszta działki to gęsty młodnik także wymagający przetrzebienia, by na coś wyglądał.
Nie ma gdzie tego fizycznie posadzić - ba! przydałoby się jeszcze sporo wyciąć.
Zastanawiam się, czy poprosić urzędnika o wskazanie palcem na mapie inwentaryzacyjnej miejsca do nasadzenia tych 100 drzew.

Elfir
17-12-2015, 23:14
To może jakaś propozycja inna zamiast świerków

Sosny - służą do stabilizacji wydm, więc mają odpowiedni system korzeniowy. Głęboko korzenią się również jodły.

Elfir
17-12-2015, 23:16
Elfir zostało mi dosc sporo pro complex z yary

Przede wszystkim nie może zwilgotnieć.

Elfir
17-12-2015, 23:17
Elfir,
mam prośbę, kiedyś pokazałaś w tym wątku fajne fotki ogrodu z Ogrodowiska.Przekopałam trochę stron i nie mogę znaleźć. Czy byłabyś w stanie dać namiar na ten ogród? Bardzo mi się podobał i do tego fajne zdjęcia.
pozdrawiam

Musiałabyś mi pokazać o jakie zdjęcia chodzi.

Elfir
17-12-2015, 23:17
Hej.

Eflir mam pytanie: po pierwszych przymrozkach ścięło mi wiele roślin w tym róże. Strasznie mi ich szkoda, bo mróz przyszedł w chwili kiedy pięknie kwitły i miały jeszcze wiele pąków. Zatem czy przycinać je teraz czy czekać do wiosny?

Bezwzględnie do wiosny.

Elfir
17-12-2015, 23:18
Przesadzać teraz czy wiosną?
Te budleje, które zostają na starym miejscu jakoś kosmetycznie przyciąć na zimę? - bo są tak rozłożyste,że nie wiem jak je mam okopczykować;

Przesadzać wiosną.
Mozna przyciać o połowę za duże do okrywania.
Okrywac dopiero jak ustabilizują sie mrozy.
Mokra i ciepła zima = pleśń.

Elfir
17-12-2015, 23:22
Mam jeszcze jedną mała prośbę, czy można prosić o mała podpowiedź i poradę. Mamy mała skarpę od strony ulicy, jako ścianę chcielibyśmy wykorzystać świerki serbskie, nie mamy pomysłu co przed. Jeśli można prosić o propozycję. Z góry dziękuję.
335407

Najlepiej jałowce (jak jest słońce), irgi (słońce-cień). Albo trawy ozdobne (słońce).
Nasłonecznienie - brać pod uwagę cień, jaki rzuci ściana wysokich iglaków

Lunarii
27-12-2015, 21:40
Elfir poszukuję porady w doborze gatunków do wiatrochronu. Będzie on po zewnętrznej części ogrodzenia, więc walory dekoracyjne nie są najbardziej istotne. Chciałbym aby był to możliwie jak najmniej wymagający pielęgnacji żywopłot. Stanowisko to ziemia 5-6 klasy - piaszczysta, ale nie sam piach, bo rosną w okolicy np. dęby i świerki, którymi jestem odgrodzony z dwóch stron - co potęguje (korytaż powietrzny) wiatry wiejące z północnego zachodu na południowy wschód. Wieje do tego stopnia że świeżo położony gont latem na altanie mi powyginało podczas ostatniej wichury. Do dyspozycji jest pas 5 metrów x 40 metrów stanowisko pełne nasłonecznienie. Nad tym pasem idą druty napięcia na wysokości 10 metrów, więc wysokie drzewa odpadają. Wewnątrz działki obok ogrodzenia mam posadzone pęcherznice i jagody kamczackie, więc dobrze aby po zewnętrznej stronie było to coś co jest znacznie wyższe i ma te kilka metrów. Myślałem np. o karaganie syberyjskiej albo nawet o niewielkich drzewach. Co się sprawdzi na takim stanowisku i będzie dość bezobsługowe?

Elfir
28-12-2015, 01:52
Osłony wiatrochronne robi się przede wszystkim z gatunków o luźnych koronach - czyli nie zwartych pasów świerka a drzew liściastych wymieszanych z iglastymi. Nie jesteś w stanie zatrzymać wiatru, a jedynie rozbić jego siłę.
Nie masz za wiele wysokości do dyspozycji, czyli zostają małe drzewka i większe krzewy - czeremcha, ałycza (śliwa wiśniowa), świdośliwa, dereń jadalny, głogi.
Karagana ma płytki system korzeniowy - może się wywracać.

Posadź także drzewa wewnątrz ogrodu.

Lunarii
28-12-2015, 17:31
Trochę czytałem o zasadach budowy zapor przeciwwiatrowych i wiem, że na ten cel nadają się najlepiej rośliny liściaste, względnie mieszane. Ze względu na to, że np. dach altany ma wysokość ponad 3 metry, aby go ochronić, a także aby ochronić namiot foliowy, potrzebuję dość wysokiej zasłony. Wieje dość konkretnie bo jak zaznaczyłem jest w szczerym polu pomiędzy lasami i działka znajduje się we wnęce, którą idzie wiatr. Zastanawiam się nad drzewami typu klon o owalnej koronie i niskim wzroście docelowym do 10 metrów. Od strony działki przy ogrodzeniu rośnie pęcherznica i jagoda kamczacka. Za nią posadziłbym - czyli po przeciwnej stronie ogrodzenia drzewa a jeszcze za nimi wysokie krzewy. Zmierzyłem dzisiaj ten pas ma 40x8 metrów, więc pole do popisu jest większe, szersze. Problem z doborem gatunków, bo wiem, że niektóre rośliny doskonale sobię radzą na suchej glebie, ale nie mogą to być okazy roznoszące choroby roślin owocowych bo mam sad i jagodnik, wolałbym także nie wycinać odrostów pośród kolców. Do tego potrzebne są rośliny wytrzymałe na takie porywy wiatru co dodatkowo zawęża opcje. Głogi chyba spełniają wymagania odnośnie wytrzymałości - jednak czy nie będą puszczać za dużo odrostów?

Elfir
29-12-2015, 00:43
głogi należą do różowatych i lubią chorować na parcha i zarazę ogniową. Głóg nie cięty nie wytwarza rozłogów.
Lepiej czeremcha i świdośliwa, bo te są bardzo odporne. Ewentualnie klon polny.

Lunarii
29-12-2015, 14:15
głogi należą do różowatych i lubią chorować na parcha i zarazę ogniową. Głóg nie cięty nie wytwarza rozłogów.
Lepiej czeremcha i świdośliwa, bo te są bardzo odporne. Ewentualnie klon polny.

Czy do tego zestawienia mogę włączyć Jarzębinę? Wydaje się, że nie rośnie z tego aż tak duże drzewo, a stosunkowo odporne na różne warunki.

Elfir
29-12-2015, 14:56
obawiam się, że 10 m może osiągnąć. Ale to za wiele, wiele lat.
Możesz dodać też klon tatarski.

Lunarii
29-12-2015, 15:36
obawiam się, że 10 m może osiągnąć. Ale to za wiele, wiele lat.
Możesz dodać też klon tatarski.

Dobra, załóżmy, że dam naprzemianlegle grupę klonów i świdośliw jako podstawowy budulec masy zielonej. Może warto to przełamać czymś kwitnącym albo ozdobnym z liści lub igieł? Dwa gatunki to już coś, brakuje trzeciego, może coś iglastego? Tylko to z reguły wysokie drzewa, a Jałowce przecież odpadają.

Elfir
29-12-2015, 15:43
ale świdośliwy i czeremchy są kwitnące.

Poza tym radzę inaczej - wziąć sadzonki i sadzić na ślepo co 3 m (jarząb szwedzki, pospolity, świdosliwa, klon polny, klon tatarski, czeremcha, dereń jadalny). Pod nimi śnieguliczki, bez koralowy, irga błyszcząca, berberysy, kalina hordowina, ligustr w kępach po 20 szt. (bez po 1-3 szt)

Iglaste, jak sam zauważyłeś to wysokie drzewa a odmiany karłowe za wolno rosną i są za drogie.

Lunarii
29-12-2015, 18:06
Obawiam się odrostów korzeniowych i zbytniego zagęszczenia tego tworu co sprawi, że będzie trzeba walczyć z nim. Czy któryś z tych gatunków, które podałaś nie podchodzi pod "nieinwazyjny"?

Elfir
29-12-2015, 19:37
żaden z nich nie jest inwazyjny.
Jedynie mają pokrój krzaczasty - nie tworzą klasycznego drzewka w formie kulki na pniu.
A ten pas musi być zagęszczony. Więc go zostawiasz na swobodny wzrost. Będzie rajem dla ptaków.

pestka56
30-12-2015, 01:27
Może też brzozy, któreś niższe – tak pięknie przebarwiają liście jesienią i z czerwonymi gałązkami derenia komponują się cudnie.
Posadziłabym też rokitniki. Trochę lubią wędrować, ale nie groźnie. Za to jak zaczną owocować, to jest na co popatrzeć i ptaki je uwielbiają.
Przychodzi mi na myśl jeszcze aronia - odporna do bólu. Wspaniale owocuje, a jesienią ma liście jak ogniki.

Elfir
30-12-2015, 18:19
dereń biały ma za wysokie wymagania wodna na kiepskie gleby.

Rokitnika ja osobiscie jednak bym unikała. Aronia za to jak najbardziej za.