PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania do Elfir - forumowej ogrodniczki



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

Elfir
15-06-2010, 13:16
Elfir,
Oto zdjęcie mojej "wybielałej" róży:


to wygląda raczej na niedożywienie.
Ale skoro nie ma na innych gałązkach to na 100% objaw fizjologiczny a nie chorobowy

Elfir
15-06-2010, 13:19
i niestety gipsy queen wygląda już kolejny sezon tak:
jak to wytłumaczyć? niby kwitnie, chociaż słabo, ale ma słabe ulistnienie. dodam, że nie widać żadnych szkodników.

To może być szkodnik glebowy (np. turkuć podjadek, nornica) albo brak nawożenia.

Elfir
15-06-2010, 13:20
Czy potraficie mi pomóc je zidenytfikować? Co to jest i jakie duże by urosło, gdyby je zostawić w spokoju?

Klon. Chyba jawor.
http://fotobabij2.blox.pl/resource/IMGP0954.JPG

Elfir
15-06-2010, 13:22
[B]
Aha, na spodzie niektórych listków mojej jabłoni jest jednak taka biała siateczka czegoś. Są i szare robaczki, są białe przecinki i nawet zielona glistka :(
Wygląda na to, że po deszczach choruje na wszystko co możliwe.
!

To nie choroba tylko szkodniki w takim razie. Ta gąsienica to motyl któregoś z tych gatunków: http://choroby-szkodniki.pl/?tag=szkodniki-jabloni

Tatarak
15-06-2010, 13:30
to wygląda raczej na niedożywienie.
Ale skoro nie ma na innych gałązkach to na 100% objaw fizjologiczny a nie chorobowy

Czyli nie od spalenia opryskiem? To Elfirku, co ja mam teraz zrobić? Podsypać nawozem? Róża już była nawożona wiosną, ale wielka jest i przyrost ma spore, to może jej za mało?

I zostawić te pędy wybielałe, czy wyciąć?

Tatarak
15-06-2010, 13:31
To może być szkodnik glebowy (np. turkuć podjadek, nornica) albo brak nawożenia.
Nornice robią tunele, więc chyba bym je znalazła? Prędzej tej turkuć! Nawożona jest tak samo jak pozostałe - jednakowe dawki i daty, nawóz specjalny do powojników.

Jeśli to turkuć, to jak się go pozbyć?

Tatarak
15-06-2010, 13:34
Klon. Chyba jawor.

Oj, to gigant urośnie :) Jakieś 500 metrów od domu mam zdziczały park przypałacowy (w wikipedii mówią, że na nizinach jawor może być w nasadzeniach parkowych) - może stamtąd przywędrował.

To ja go chyba jesienią do lasu przesadzę, co? Takiego prawdziwego :)

Elfir
15-06-2010, 15:38
Jeśli to turkuć, to jak się go pozbyć?

turkuć też robi kanaliki pod ziemią. Rozgarnij nieco glebę i zobacz.
Na wzrost może też działać hamująco sąsiedztwo jakiegoś silnego krzewu, np. lilaka.

Objaw fizjologiczny to również reakcja na oprysk. Tak nazywa się objaw wywołany warunkami środowiska a nie chorobą czy żerowaniem szkodników.
Zwykle blade listki to brak żelaza, ale fakt, że powinny pojawiać się na wszystkich gałązkach.

rasia
15-06-2010, 20:04
www.trawki.pl (http://www.trawki.pl) - u Tadeusza Smala
A ta hakonechloa macra ci się podoba?
Elfirko, ja już kiedyś do tych jego trawek trafiłam i wsiąkłam strasznie!!! Jak zaczęłam dodawać jedną po drugiej do koszyka, to mi samochód ciężarowy by nie wystarczył...:oops: Chciałam nawet jechać tam za Poznań, pogadać, powybierać... ale ciągle czasu nie ma...:( A ta hakonechloa macra jest prześliczna na zdjęciach, jak jest duża, ale czy ja się doczekam takich rozmiarów?:rolleyes::cool:

Elfir
15-06-2010, 20:27
duża nie jest, ale kiedyś dusia wrzucała zdjęcia swojej w towarzystwie języczki:
http://images28.fotosik.pl/187/916d83057f6b3f4c.jpg

Nadulka
15-06-2010, 20:40
Pięknie,a ta rośinka w środku z żółtymi kwiatkami to jak się nazywa?
Bardzo mi się podoba....

Elfir
15-06-2010, 20:41
Napisałam przecież - języczka (Ligularia dendata)

Sloneczko
16-06-2010, 01:20
Urok języczki odkryłam w leśnym ogrodzie Dardurki: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?121777-BAJKOWY-DWOREK/page8
Kupiłam na Allegro (języczka pomarańczowa 'Otello') i też już ją mam http://www.bauer.ekrakow.pl/!ola/yahoo-supercontent.gif

http://www.bauer.ekrakow.pl/%21ola/jezyczka.jpg

Nadulka
16-06-2010, 06:57
Bardzo ładna roślinka.
Taraz muszę takiej poszukać;)

Sloneczko a masz zdjęcie tej pomarańczowej?
I jak mogę zapytać to u kogo na allegro zamawiałaś,ja kupuje tam dużo,ale roślinek jeszcze nie kupowałam,jakoś się boję,ale może bezpodstawnie;)

Elfir sorki ale nie wiedziałam że właśnie to tą roślinke chodzi,mówiłam ci że dla mnie te nazwy to czarna magia,choć troszkę się uczę;)

markoto
16-06-2010, 08:42
Mam klona ktory ma juz jakies 1.5m, chcialabym go prowadzic jakby byl szczepiony na pniu, czy to sie da?? jak sie do tego zabrac?? i kiedy?

Tatarak
16-06-2010, 09:15
turkuć też robi kanaliki pod ziemią. Rozgarnij nieco glebę i zobacz.
Na wzrost może też działać hamująco sąsiedztwo jakiegoś silnego krzewu, np. lilaka.

Objaw fizjologiczny to również reakcja na oprysk. Tak nazywa się objaw wywołany warunkami środowiska a nie chorobą czy żerowaniem szkodników.
Zwykle blade listki to brak żelaza, ale fakt, że powinny pojawiać się na wszystkich gałązkach.

Turkucia nie ma, znalazłam tylko jaszczurkę i kilka mrówek, ale na powierzchni, mrowiska tam nie ma. Na wszelki wypadek posypałam proszkiem na mrówki. Zastanawiam się jeszcze, czy nie popełniliśmy błędu przy wsadzaniu. W jakimś art. znalazłam informację, że dołek pod powojnik nie powinien mieć "prostych" jakby wyciosanych ścianek. A chyba niestety takie właśnie dołki porobiliśmy. Może Gipsy Queen ma słabszy system korzeniowy i nie daje rady się rozrastać? W towarzystwie nie ma niczego, co by go mogło zagłuszać. Tylko barwinek, bluszcz, imperata Red Baron, festuca Pic Carlit, sesleria nitida (stratowana przez moje kocice). Chyba, że jednak któraś z tych roślin nie pasuje jej do towrzystwa?
13826

Tatarak
16-06-2010, 09:16
Objaw fizjologiczny to również reakcja na oprysk. Tak nazywa się objaw wywołany warunkami środowiska a nie chorobą czy żerowaniem szkodników.
Zwykle blade listki to brak żelaza, ale fakt, że powinny pojawiać się na wszystkich gałązkach.

Podsypałam różę odrobinkę nawozem, ale nie wiem, co jeszcze mogę zrobić? Obciąć te blade gałązki? Elfir, pomocy! :(

Tatarak
16-06-2010, 09:23
Zrobiłam wczoraj obchód po moim ogródeczku i oto co odkryłam:
Niektóre listki wiciokrzewu Henry'ego zaczęły się tak skręcać i obsychać. Elfir, doradź proszę, co to takiego i jak temu zaradzić:
13828

Jakby tego było mało, coś mi obgryza bluszcze (ten liść jest tylko zakurzony, nie ma na nim nalotu, chociaż tak może wyglądać):
13829


No i najgorsza sprawa - po oprysku na mącznika w miejscu "dziurek" na winorośli pojawiły się brązowe plamki:
13830
13831
Już zachodzę w głowę, że może to też jakaś reakcja fizjologiczna? Może za mocno go podlewamy albo za bardzo mu się nagrzewa doniczka? Albo czort wie, co jeszcze?
Szukałam wskazówek na forum dla hodowców winorośli, ktoś opisywał podobny przypadek ale u roślin wieloletnich, które mu się zresztą same wyleczyły w następnym sezonie. Ale moja sadzonka ma 4 listki na krzyż i raczej jak czegoś nie zrobię, następnego sezonu nie dożyje... :(

Elfir
16-06-2010, 12:30
Bardzo ładna roślinka.
Taraz muszę takiej poszukać;)


ta roślina wymaga wilgotnej gleby. A im więcej słońca tym bardziej mokro musi być. Nawet na brzegu sadzawki moze rosnąć.

Elfir
16-06-2010, 12:32
Mam klona ktory ma juz jakies 1.5m, chcialabym go prowadzic jakby byl szczepiony na pniu, czy to sie da?? jak sie do tego zabrac?? i kiedy?

Odcinaj boczne gałązki, by wytworzył się pień. Kiedy wysokość pnia będzie odpowiednia, zaczynasz formować koronę w kulę. Cięcia nie wolno przeprowadzać wiosną!

Elfir
16-06-2010, 12:33
T Zastanawiam się jeszcze, czy nie popełniliśmy błędu przy wsadzaniu. W jakimś art. znalazłam informację, że dołek pod powojnik nie powinien mieć "prostych" jakby wyciosanych ścianek.

Zaliczyłabym to na poczet mitów ogrodowych. Rośliny az takie grymaśne nie są by im dołki z kątomierzem kopać :)
Jesli jest słabo ukorzeniona, można wykopać, powiększyć dół, wsypać żyznej ziemi i posadzić na nowo.

Elfir
16-06-2010, 12:34
Podsypałam różę odrobinkę nawozem, ale nie wiem, co jeszcze mogę zrobić? Obciąć te blade gałązki?

Nic nie robić. przecież nie umiera.

Elfir
16-06-2010, 12:40
Niektóre listki wiciokrzewu Henry'ego zaczęły się tak skręcać i obsychać.


nie wygląda jak choroba. Raczej była jakaś mszyca, albo słońca dostał? Czy inne listki też źle wyglądają?
Jak nie to oberwać ten i już.

Bluszcz - a bardzo ci to przeszkadza? Pewnie jakaś zabłąkana gąsieniczka albo larwa chrząszcza. Bluszcz nie jest ich przysmakiem, więc stawiam na wyjątkowo zdesperowanego zwierzaka.

Winorośl - raczej wygląda to na przędziorka niż mączniaka. Takie dziurki powstają, jak owady się wkłuwają w tkankę liścia.

Tatarak
16-06-2010, 12:45
Nic nie robić. przecież nie umiera.

Dziękuję! Podniosłaś mnie na duchu :)

A powojnika też nie będę ruszać - wolę nie ryzykować, że przy okazji pouszkadzam sąsiednie rośliny. Będę go najwyżej częściej podlewać i albo sobie da radę, albo jego miejsce zarosną bluszcze, i trudno :( Ostatecznie Daniel Deronda jest dużo ładniejszy :)

Tylko ta winorośl mnie strasznie martwi L(

Tatarak
16-06-2010, 13:04
nie wygląda jak choroba. Raczej była jakaś mszyca, albo słońca dostał? Czy inne listki też źle wyglądają?
Jak nie to oberwać ten i już.

Bluszcz - a bardzo ci to przeszkadza? Pewnie jakaś zabłąkana gąsieniczka albo larwa chrząszcza. Bluszcz nie jest ich przysmakiem, więc stawiam na wyjątkowo zdesperowanego zwierzaka.

Winorośl - raczej wygląda to na przędziorka niż mączniaka. Takie dziurki powstają, jak owady się wkłuwają w tkankę liścia.

Mszyce miałam w maju na wszystkim - łącznie z wiciokrzewami i bluszczami. Zrobiłam opryski i zniknęły z większości roślin (oprócz dwoch drzewek owocowych). Tych poskręcanych listków jest nie więcej niż 10 i może to tylko pozostałości mszycowej działalności, ale przez winorośl zaczynam wpadać w panikę na widok każdej plamki :( To samo z bluszczem. Rośnie dość bujnie, więc myślę, że jednak przeżyje, ale wolę się upewnić.

A co robić z tą winoroślą? Spryskać jeszcze raz innym preparatem na przędziorki? Zostawić te porażone liście? Poobrywać? Czymś ją wzmocnić - jest jakiś nawóz "celowany"?

Wiem, że Cię zadręczam pytaniami o ochronę roślin, ale obiecuję, że wkrótce zmienię temat na projektowanie ogrodu, bo kupujemy nową działkę :D

I po raz kolejny dziękuję za pomoc :)

Sloneczko
16-06-2010, 13:25
Bardzo ładna roślinka.
Taraz muszę takiej poszukać;)

Sloneczko a masz zdjęcie tej pomarańczowej?
I jak mogę zapytać to u kogo na allegro zamawiałaś,ja kupuje tam dużo,ale roślinek jeszcze nie kupowałam,jakoś się boję,ale może bezpodstawnie;)

Kupiłam ją na tej aukcji: http://www.allegro.pl/item1063787709_jezyczka_pomaranczowa_otello_cenna_ bylina.html

ale sprzedawca ma ją też w swoim sklepie internetowym: http://www.sadzonkikwiaty.pl/index.php?site=wyszukaj

Zdjęcie wkleiłam powyżej Twojego postu, widać języczkę na tle kamienia i obok kotki :)

Elfir
16-06-2010, 14:19
A co robić z tą winoroślą? Spryskać jeszcze raz innym preparatem na przędziorki? Zostawić te porażone liście? Poobrywać? Czymś ją wzmocnić - jest jakiś nawóz "celowany"?


Należy obejrzeć czy rzeczywiście jest tam przędziorek. Winorośl rośnie szybko - czy wypuszcza nowe listki?

Nadulka
16-06-2010, 14:28
Sloneczko bardzo ci dziękuję:)

Tylko teraz mam dylemat...hmm...mam ziemie gliniastą z piaskiem wymieszaną ,jak coś sadze to dosypuje humusu. Elfir napisała że ona lubi mokro,czy nada się na moją ziemię?Niby glina trzyma wilgoć!
Kiedyś myślałam że zasadzić roślinki to taka prosta sprawa.
Nie wiedziałam,że każda roślinka ma inne potrzeby...
Dzisiaj od rana robie porządek od frontu,chce tam posadzić Danici w takim półkolu jak ma Tola(chyba się nie obrazi)dużo jeszcze pracy mnie czeka.

Sloneczko
16-06-2010, 15:17
Sloneczko bardzo ci dziękuję:)

Tylko teraz mam dylemat...hmm...mam ziemie gliniastą z piaskiem wymieszaną ,jak coś sadze to dosypuje humusu. Elfir napisała że ona lubi mokro,czy nada się na moją ziemię?Niby glina trzyma wilgoć!

Słuchajmy Elfir, bo ja języczkę mam pierwszy raz, ale na szczęście dla niej wody w tym sezonie nie brakuje ;)

Tatarak
16-06-2010, 19:48
Należy obejrzeć czy rzeczywiście jest tam przędziorek. Winorośl rośnie szybko - czy wypuszcza nowe listki?

Niestety nie wypuszcza nowych. Mam jeszcze dwie sadzonki w tym samym wieku, na jednej jest kilka porażonych liści, ale ona mają już prawie metrowe pędy, a ta bidulka na zdjęciu dokładnie cztery sztuki liści :(

Elfir
17-06-2010, 01:53
Języczki to po prostu rośliny błotne. W naturze rosną przy strumykach. A cień ogranicza ich transpirację, dlatego w cieniu gleba może być nieco mniej mokra. Bez wody szybko więdną.

Nadulka
17-06-2010, 06:51
Elfirku to znowu ja;)

Pisałam wcześniej że przekopuje od strony frontu kawałek ziemi,jest to od strony północnej,ogólnie mam ziemie gliniastą ale tam piaszczysto gliniasta jest i tego piasku naprawdę dużo,bo był wyrównywany teran,dodałam tam obornika .
Chciałabym tam posadzic "Danici"w takim półkolu,ziemie do iglaków mam,ale co mogę posadzić w tle.
Mam trzmieliny szczepione,i chciałam aby tam były,ale co dalej?może mi coś podpowiesz?

Z góry bardzo dziękuję..

EZS
17-06-2010, 11:34
Języczki to po prostu rośliny błotne. W naturze rosną przy strumykach. A cień ogranicza ich transpirację, dlatego w cieniu gleba może być nieco mniej mokra. Bez wody szybko więdną.
Super!
A ja je trzymam w pełnym słońcu i na górce. I zastanawiam się, dlaczego jakieś takie dziwne.. Właśnie podwiędniete. Muszę przenieść :(

Elfir
17-06-2010, 17:23
Pisałam wcześniej że przekopuje od strony frontu kawałek ziemi,jest to od strony północnej,ogólnie mam ziemie gliniastą ale tam piaszczysto gliniasta jest i tego piasku naprawdę dużo,bo był wyrównywany teran,dodałam tam obornika .


Przede wszystkim radzę nie sadzić w tej "ziemi do iglaków". Jak znam życie to jest substrat torfowy. Żywotniki to rośliny na gliny. Chcesz im dobrze zrobić to nakop gliny w ogrodzie i wymieszaj z tym piaskiem co masz na froncie. A nadmiar piasku daj w miejsce wybranej gliny.
Wokół zywotników mozesz nasadzić lawendę a za nimi róże angielskie (lub niskie parkowe). Nie wiem ile masz tych trzemilin, ale możesz posadzić np. dwie sztuki po obu stronach wejścia i strzyć w kule.

Nadulka
18-06-2010, 06:57
Muszę się przyznac że podsypywałam właśnie torfem dla iglaków,pani w szkółce mi tak mówiła:(
Gdybym to wcześniej wiedziała....

Myślałam tam o samych iglakach,dwie trzmieliny po bokach dam jak radzisz:)ale mam jedną żółtą a druga jest biała,może tak być?czy lepiej żeby obie były te same?
A na środku mam posadzony modrzew,ale nie znam nazwy.
Czy mogę tam jeszcze dosaczić azalie dwie sztuki?
Oj nie umię zdjęć wklejać tak bym zrobiła i pokazała.

Piszesz o różach,mam ich nawet sporo,ale będą za domem rosły.
Dodam że to jest widok z kuchni.

Tatarak
18-06-2010, 09:22
W paru miejscach już czytałam, że róże i lawenda do doskonałe połączenie i wizualnie na pewno tak jest. Ale z drugiej strony czytam też, że róże lubią być regularnie podlewane, a lawenda przesuszana. To w końcu można im stworzyć takie warunki na jednej rabacie, że obu było dobrze?

Sloneczko
18-06-2010, 18:22
W paru miejscach już czytałam, że róże i lawenda do doskonałe połączenie i wizualnie

Nie tylko wizualne. Lawenda jest wręcz polecana jako roślina chroniąca róże przed szkodnikami.
Posadziłam różę pnącą i obok 2 lawendy, ale oprócz odkwaszonej kory położyłam parę wapieni. Na razie wszystko gra :)

http://www.bauer.ekrakow.pl/%21ola/lawenda.jpg

Nadulka
18-06-2010, 19:45
Sloneczko,ślicznie to wygląda;)

Elfir
18-06-2010, 20:50
Lawenda potrzebuje gleby przepuszczalnej. Jeśli tylko woda odchodzi to nie będzie problemu. Ale to tez nie jest tak, ze tę lawende sadzić się tuż przy krzewie. Róże się kopczykuje, obficie nawozi i dlatego lawenda powinna być odsunięta.

Nadulka - lepiej nie łączyć w pobliżu siebie trzmieliny o dwóch kolorach.
Jaki modrzew masz posadzony? Kulisty? Nie za dużo "kulek" będzie na tej rabacie? (żywotniki, trzmielina, modrzew)

Nadulka
18-06-2010, 21:40
Nie on nie jest kulisty,jak się nie mylę to Pendula,czy jakoś tak,taki w dół płaczący.

Elfir
18-06-2010, 22:11
W takim razie do kompozycji daj okrywowe jałowce i np. stożkowate świerki białe Sander's Blue. A do koloru lawenda i wawrzynek główkowy?

Sloneczko
19-06-2010, 01:35
Lawenda potrzebuje gleby przepuszczalnej. Jeśli tylko woda odchodzi to nie będzie problemu. Ale to tez nie jest tak, ze tę lawende sadzić się tuż przy krzewie. Róże się kopczykuje, obficie nawozi i dlatego lawenda powinna być odsunięta.

Gdy kupowałam lawendy, były malusieńkie i miały dorastać najwyżej do 30 cm :) Taka odmiana. Z opisu został tylko kolor kwiatuszków, taki ciemny, lekko fioletowy :)
Ziemię mają dobrą, przepuszczalną, a korytko jest długie na 120 cm.
Jedna lawenda nie wyglądałaby ładnie.

Jakoś muszą sobie radzić ;)

http://www.bauer.ekrakow.pl/!ola/lawenda2.jpg

Nadulka
19-06-2010, 08:54
Dzięki dziewczyny:)

Lawendy trochę(są w takich sześciopakach,12szt)Wawrzynek dokupie,muszę sprawdzić w necie co to za roślinka;)
Tylko mam je posadzić pod tymi trzmielinami?Bo chciałabym alby te Danici były na pierwszym planie,a reszta w tle.
Wczoraj już kilka razy zmieniałam rośliny,ale co tam nie ma jeszcze kory więc można.
Aha i mam tam agrowłókninę.

Tatarak
19-06-2010, 08:59
A co to znaczy, że róże się kopczykuje? Mam 8 róż w ogródku od 4-5 lat i chyba im tego nie robiłam do tej pory, a może robiłam, tylko nie wiem :)

Elfir
19-06-2010, 11:41
Róże są wrażliwe na mróz - dlatego powinno ich nasadę szczepienia okrywać ziemią na zimę, żeby nie przemarzła.

Nadulka - posadź te żywotniki i pomiędzy nimi wawrzynka (jest płożący, niziutki, zimozielony i ładnie kwitnie a kwiatki pachną). Furtkę oflankuj dwoma takimi samymi odmianami szczepionej trzmieliny (drugą wykorzystaj gdzieś indziej). Szczepioną formę modrzewia nie sadź pośrodku rabaty, tylko tak lekko z boku, żeby kompozycja nie wyglądała zbyt symetrycznie. Dla przeciwwagi po przeciwnej stronie osi symetrii daj grupę 3 szt świerka białego "Sander's Blue". Do tego wstęga przecinająca na ukos rabatę z lawendy. A wolne przestrzenie wypełnić jałowcem pośrednim "Old Gold".

Nadulka
19-06-2010, 12:08
Wielkie dzięki;)
Tylko obawiam się że na te świerki nie będzie już miejsca,nie chce zrobić nasadzeń zbyt dużo,nie mam tam aż tyle miejsca.
Mam nadzieje że tego wawrzynka dostane w szkółce,już spisałam nazwę;)
Elfir tylko powiedz mi ile mam kupić?

Elfir
19-06-2010, 12:30
A skąd mam wiedzieć? Nie mam pojęcia jaki duży to fragment, jakie ma wymiary, nie robiłam do niego projektu :)

Nadulka
19-06-2010, 13:32
Oj to już wiesz;)

Pytałam ile mam kupić tego wawrzynka?czy on się szybko rozrasta?
Oglądałam na necie ma ładne te kwiatuszki;)

Elfir
19-06-2010, 21:08
tak z czasem to zajmie ok 50 cm średnicy

mikopiko
19-06-2010, 21:14
Elfir nigdy tu nie byłam .... ale teraz mam pytanie może wiesz co zrobić bo latam jak kot i szukam odpowiedzi. Na brabantach sadzonych w tamtym roku na wiosnę dojrzałam kwiatostany co to oznacza i czy można coś z tym zrobić? Gdzieś czytałam , że to oznacza koniec???

Elfir
19-06-2010, 21:56
Czego koniec?
Przecież nie żywotnika. Inaczej cięzko byłoby im sie rozmnażać :>

mikopiko
19-06-2010, 22:14
Czego koniec?
Przecież nie żywotnika. Inaczej cięzko byłoby im sie rozmnażać :>

no właśnie tak wyczytałam gdzieś , że kwiatostany to oznaka braku nawożenia i nawodnienia , w ten sposób tuja broni się co oznacza jej obumieranie.... ja się nie znam nie jestem ogrodnikiem , chodzę i się pytam ..bo już miałam myśli, żeby te kwiaty poobcinać ... ;)
A wygląda to mniej więcej tak:
http://lh6.ggpht.com/_xVkZjEjqMCE/SL7x6ne1Y9I/AAAAAAAAE7k/Bw8BLix6L88/IMG_0760.JPG

Elfir
19-06-2010, 22:22
Ale pomyśl tak na zdrowy rozsądek - gdyby żywotniki wydawały kwiaty tylko w czasie stresu i złych warunków to by wymarły.
To rośliny - będą kwitły, bo tak się rozmnażają. A potem wytworzą szyszki.
Ja już tyle bzdur tutaj się naczytałam że nie wiem czy płakać czy turlac się ze smiechu.

cgrzad1
20-06-2010, 00:11
Mam pytanie do pani "Elfir" chcialbym sie zapytac czy jest mozliwe otrzymanie projektu ogrodu i jakie ma pani terminy?

pozdrawiam

Czeslaw Grzadzielski

[email protected]

dorbie
20-06-2010, 09:44
Elfir, mam pytanko. Zauważyłam na niektorych iglakach takie szyszeczki na koncach pedow. Co to jest, czy to nie jakies robaczki to robia? Jakos nie wydaje mi sie by to bylo naturalne, tylko dwa iglaki to maja. Czy to mlode pedy tak maja?

na cyprysiku ktory jakos nie rosnie i robi sie brazowy
http://i46.tinypic.com/r0166p.jpg
na calkiem zdrowej thui smaragd
http://i50.tinypic.com/fub1w6.jpg

Beauty
20-06-2010, 10:55
elfir mam do Ciebie pytanie ,jak zagospodarować ,czym obsadzić , przestrzeń "miedzykosteczkową":)?
http://img249.imageshack.us/img249/5980/p1040387s.jpg

mikopiko
20-06-2010, 13:41
Dorbie to jest właśnie to o czym ja pisałam

dorbie
20-06-2010, 22:37
Właśnie tak sie przypatrywałam Twojemu zdjęciu, Miko. I zaczęłam myslec o tym czy przpadkiem w zeszlym roku nie mialy tego samego
Szczerze mowiac, to jestem troche przerazona ochroną roslin, własnie zaczelam walke z mszyca, ktora odkryłam wczoraj i najwiecej bylo jej na wiciokrzewach, o dziwo na rozach jeszcze nic, ale jablonki i inne drzewka juz tak. I tak sie zastanawiam czy jak pryskam Decis to nie przenika to, czy to nie przechodzi do owocow. niby pisza ze jest tylko powierzchniwo czynny. I pytanie czy do tego Decis musze dolewac mydla potasowego, bo wydaje mi sie ze ten preparat nawet trzyma sie powierzchni liscia

mruva
20-06-2010, 22:40
Elfir - czy to prawda, że nasiona trawy po wysianiu powinny być przykryte ziemią?. U nas po wykonaniu wszystkich przepisowych czynności: sianie, przegrabienie, zwałowanie, podlanie nadal są one na wierzchu, a ja nie wiem czy tak jest dobrze.

Elfir
20-06-2010, 23:10
Elfir, mam pytanko. Zauważyłam na niektorych iglakach takie szyszeczki na koncach pedow. Co to jest, czy to nie jakies robaczki to robia? Jakos nie wydaje mi sie by to bylo naturalne, tylko dwa iglaki to maja. Czy to mlode pedy tak maja?


Przecież to roślina iglasta. Co ma mieć zamiast szyszek? :)
A pędy mogą brązowieć u cyprysika bo:
- został zalany
- został posadzony w substracie torfowym
- jest porażony chorobą
- pączki mu przemarzły zimą

Elfir
20-06-2010, 23:16
elfir mam do Ciebie pytanie ,jak zagospodarować ,czym obsadzić , przestrzeń "miedzykosteczkową":)?


Trochę pochmurny dzień i nie widzę ile tam jest światła, ale wśród tych brzózek aż się prosi o wrzosowisko.
Czyli wrzosy, wrzośce, brukentalie, kalmie + trawy: kostrzewy, perłówki, trzcinniki + iglaste: karłowe świerki kłujące, kosodrzewiny, karłowe sosny, jałowce + liściaste: szczodrzeńce, berberysy Thunberga, janowce (kwitną latem)

Elfir
20-06-2010, 23:18
Elfir - czy to prawda, że nasiona trawy po wysianiu powinny być przykryte ziemią?. U nas po wykonaniu wszystkich przepisowych czynności: sianie, przegrabienie, zwałowanie, podlanie nadal są one na wierzchu, a ja nie wiem czy tak jest dobrze.

Nie

dorbie
21-06-2010, 08:08
Dzieki wielkie. Gdzies czytalam ze jakies robaki robia takie kokony jak szyszki, ale one wygladaja inaczej. Żeby tak czlowiek mógł znaleźć zdjecia szyszek, młodych pędów itd, a to nie jest łate, próbowałam, ale nie znlazlam.

mruva
21-06-2010, 08:29
Nie

Nie znaczy, że powinnam przysypać ziemią, czy też nie znaczy, że mogą leżeć na wierzchu. Wiem, że często piszę trochę chaotycznie ale proszę o wyrozumiałość i pomoc.

Pozdrawiam

Beauty
21-06-2010, 08:54
Trochę pochmurny dzień i nie widzę ile tam jest światła, ale wśród tych brzózek aż się prosi o wrzosowisko.
Czyli wrzosy, wrzośce, brukentalie, kalmie + trawy: kostrzewy, perłówki, trzcinniki + iglaste: karłowe świerki kłujące, kosodrzewiny, karłowe sosny, jałowce + liściaste: szczodrzeńce, berberysy Thunberga, janowce (kwitną latem)
Dzięki Elfir ,wszystko skrzętnie zanotowałam .To jest północna strona ,wiec słońca tam nie za wiele.Myślałam ,jeszcze o klombie z różami ,ale nie wiem ,czy to jest dobry pomysł?A cały zagajnik brzozowy mam po prawej stronie od ścieżki ,czego na zdjęciu nie objęłam

basia228
21-06-2010, 09:59
Mam pytanie w sprawie roślinki o nazwie kufea hyzopolistna. Pani, od której kupiłam nie bardzo sie orientowała a w Internecie wiadomości jak na lekarstwo. Czy to roślina jednoroczna, jakie rozmiary osiąga i jak pielęgnować? Proszę zorientowanych o odpowiedź.

Sloneczko
21-06-2010, 12:38
Gdzies czytalam ze jakies robaki robia takie kokony jak szyszki, ale one wygladaja inaczej.

Pewnie tu, kilka stron wcześniej :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?123975-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki/page29

i wkleiłam zdjęcie galasów z ochojnikami, które należy wyrywać, zanim dojrzeją:

http://www.bauer.ekrakow.pl/%21ola/ochojnik.jpg

seblo
21-06-2010, 13:16
Witam,
pytanie mam jeśli można: czy katalpa ma jakieś specjalne wymagania gruntowe - zmierzam dzisiaj sadzić? Więcej torfu, a może piachu?
z góry dzięki za odpowiedź.

marius37
21-06-2010, 13:33
witam

kiedys radziłem się jak odgrodzić roslinami podniesiony taras i poradziłaś zrobić tzw.kulisy z roślin co i właśnie powoli realizuję - posadziełem pięć wiśni Kanzan w 2 rzędach na przemian a teraz chciałbym je poprzeplatac krzewami i wymyśliłem weigelie Bristol Ruby + forsycje - czy to dobry pomysł? może jeszcze jakieś inne krzewy, drzewa? proszę o radę

Elfir
21-06-2010, 14:51
Nie znaczy, że powinnam przysypać ziemią,
Nie trzeba przysypywać ziemią.

Elfir
21-06-2010, 14:54
To jest północna strona ,wiec słońca tam nie za wiele.
A co tam rzuca cień? Dom z tego co widzę na zdjęciu jest daleko. Ale w tych bardziej cienistych zakątkach wrzosowiska, bliżej domu, można posadzić irgę płożącą, różaneczniki z sekcji impedium, zadrzewnię, woskownicę (mają podobne wymagania co wrzosy)

Elfir
21-06-2010, 14:56
Mam pytanie w sprawie roślinki o nazwie kufea hyzopolistna.

tylko do doniczek. http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=413

Elfir
21-06-2010, 15:03
Szyszki żywotników:
zachodni Thuja occidentalis:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/95/Thuja_occidentalis_-_cone_1_(aka).jpg/800px-Thuja_occidentalis_-_cone_1_(aka).jpg
http://www.uwgb.edu/biodiversity/phenology/2009/thuoccImmatureCones20090827gf.jpg

wschodni Thuja (Platycladus) orientalis
http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/consumer/fourh/images/picts/Thuja9.jpg - z prawej strony, z lewej żywotnik zachodni
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/44/Thuja-orientalis.jpg/773px-Thuja-orientalis.jpg

olbrzymi Thuja plicata
http://www.floralimages.co.uk/images/thuja_plicata_126b.jpg
http://www.cas.vanderbilt.edu/bioimages/t/wthpl--cofemale42743.JPG

należy pamiętać, że szyszki tworzą się na kwiatach żeńskich, ale prócz tego żywotniki maja kwiaty męskie, na końcach pędów takie czerwono-brązowe łuseczki

Elfir
21-06-2010, 15:10
Szyszki cyprysików:
Lawsona Chamaecyparis lawsoniana
http://www.aphotoflora.com/DevonandCornwall/Chamaecyparis%20lawsoniana21-09-04.jpg
http://www.aphotoflora.com/DevonandCornwall/Chamaecyparis%20lawsoniana-cones-21-09-04.jpg
męskie
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e7/Chamaecyparis-lawsoniana-female.JPG/800px-Chamaecyparis-lawsoniana-female.JPG

japoński/tepołuskowy Chamaecyparis obtusa
https://facultystaff.richmond.edu/~jhayden/landscape_plants/late_fall_woody_plants/chamaecyparis_obtusa_'crippsii'_LGBG_06s.JPG

groszkowy Chamaecyparis pisifera
http://blog.blithewold.org/wp-content/uploads/2008/11/chamaecyparis-pisifera.jpg

Ramot
21-06-2010, 16:03
Nie trzeba przysypywać ziemią.

Ale, przynajmniej u mnie, te przykryte cieniutką warstwą ziemi, kiełkują znacznie żwawiej :)

Elfir
21-06-2010, 16:49
bo wiatr nie wysusza wierzchniej warstwy gleby i nasionka mają bardziej wilgotno.
Ale w naturze też nasion traw nikt nie przysypuje ziemią.

mruva
21-06-2010, 18:43
Elfir - bardzo dziękuję, teraz jestem spokojniejsza.

Beauty
21-06-2010, 20:11
A co tam rzuca cień? Dom z tego co widzę na zdjęciu jest daleko. Ale w tych bardziej cienistych zakątkach wrzosowiska, bliżej domu, można posadzić irgę płożącą, różaneczniki z sekcji impedium, zadrzewnię, woskownicę (mają podobne wymagania co wrzosy)
Ten cień to rzucają brzozy ,które ostatnimi czasy strzeliły niemiłosiernie.Postaram się strzelić fotkę poglądową z oddalenia:)

dorbie
21-06-2010, 21:20
Dzięki Elfir], swietne te zdjęcia, faktycznie te moje szyszki sa podobne do kwiatow meskich

Słoneczko faktycznie chodzilo o galasy, tylko w gazecie widzialam juz opuszczone galasy, ale dzieki

Elfir
21-06-2010, 21:46
Ten cień to rzucają brzozy ,które ostatnimi czasy strzeliły niemiłosiernie.Postaram się strzelić fotkę poglądową z oddalenia:)

Brzozy można podkrzesać i nieco przerzedzić, by wypuszczały więcej światła. Bo miedzy brzozami trudno o jakieś ozdobne, efektowne gatunki bez systemu nawadniania. Brzozy mają płytki i bardzo rozległy system korzeniowy.

nitubaga
22-06-2010, 18:06
Witam :)

.... pytanko mam co się dzieje z moimi berberysami? hm... jakby się szykowały do zimy? listki czerwienieją i opadają :o

http://lh5.ggpht.com/_83tmosUe46o/TCDfAfWryTI/AAAAAAAADyU/5jAeTmZ0ZKc/s640/002.JPG

http://lh5.ggpht.com/_83tmosUe46o/TCDepLTYVJI/AAAAAAAADyE/XKQPOadzwLU/s640/001.JPG

Elfir
22-06-2010, 19:07
Stawiam na Verticillium alboatrum
W zasadzie powinno się krzew usunąć a pozostałe rośliny podlać Rovralem lub Topsinem doglebowo.

aka z Ina
23-06-2010, 10:56
Elfirko-pomożesz nazwać mi to drzewo?

http://p1.labfoto.pl/photos/p/1/a/1a8f0c05e87b294633c57a3da7ffeed3-1760599.jpg

Nadulka
23-06-2010, 11:10
Przede wszystkim radzę nie sadzić w tej "ziemi do iglaków". Jak znam życie to jest substrat torfowy. Żywotniki to rośliny na gliny. Chcesz im dobrze zrobić to nakop gliny w ogrodzie i wymieszaj z tym piaskiem co masz na froncie. A nadmiar piasku daj w miejsce wybranej gliny.
Wokół zywotników mozesz nasadzić lawendę a za nimi róże angielskie (lub niskie parkowe). Nie wiem ile masz tych trzemilin, ale możesz posadzić np. dwie sztuki po obu stronach wejścia i strzyć w kule.

Elfirku mam jeszcze pytanie odnośnie lawendy,tam gdzie robie te nasadzenia mam wszędzie agro,czy mam wyciąć większą część i wsadzić lawendę,bo ona się podobno rozsiewa?

Elfir
23-06-2010, 13:03
Elfirko-pomożesz nazwać mi to drzewo?


Chodzi ci o tę sosnę?

Elfir
23-06-2010, 13:05
Elfirku mam jeszcze pytanie odnośnie lawendy,tam gdzie robie te nasadzenia mam wszędzie agro,czy mam wyciąć większą część i wsadzić lawendę,bo ona się podobno rozsiewa?

Nie liczyłabym na to za bardzo.

aka z Ina
23-06-2010, 13:29
Chodzi ci o tę sosnę?

tak, tak...

manhatan17
23-06-2010, 14:46
Witam!
mam do Was pytanie a nie chce zakłądac nowego oddzielnego watku aby nie zaśmiecac forum :)

jakie polecilibyscie drzewo do ogrodu o czerwonych albo bordowych liściach? klon palmowy jakos mnie nie przekonuje (chyba jest to drzewko niewielkich rozmiarów i wolno rosnie), leszczyny (Purpurea?) tez nie chce. jakie jeszcze gatunki znacie i polecacie :(?

z góry dziękuje za pomoc. pozdrawiam

Elfir
23-06-2010, 15:31
tak, tak...

No to z daleka wiem tylko tyle, że to sosna :)
Policz ilość igieł w pęku i zmierz ich długość - bez szyszek to podstawa rozróżniania gatunków.

Elfir
23-06-2010, 15:40
Witam!
jakie polecilibyscie drzewo do ogrodu o czerwonych albo bordowych liściach?


kolumnowe: klon pospolity "Crimson Sentry", buk "Dawyck purple", "Rohan obelisk"
płaczące: buk "Purple Fountain", "Purpurea Pendula"
Kuliste, duże: klon "Fassen's Black", średnie: "Royal Red"
luźne: brzoza pospolita "Purpurea", glediczja "Rubylace",
nieregularne: duże: buk "Atropunicea", "Purpurea tricolor", "Riversii", niższe: jabłonie ozdobne (np. "Royality"), śliwa wiśniowa "Woodii", "Pissardii", czeremcha "Colorata", "Shubert"

to tylko kilka przykładów

Nadulka
23-06-2010, 16:25
Elfir zdobyć ten wawrzynek główkowy to nie lada wyczyn,szukałam już w marketach i szkółkach i nikt nie ma:(
Znalazłam na allegro,ale nigdy nie kupowałam roślin,więc się trochę obawiam.
Musze jeszcze pojezdzić ,może znajdę.

Elfir
23-06-2010, 16:45
Bo w Polsce mało uprawia się bylin i półkrzewów. Polska jest dość zacofana szkółkarsko, jeśli chce się posadzić coś innego niż żywotnika.

manhatan17
23-06-2010, 19:01
Elfir dziękuje serdecznie za odpowiedz :D

KASIA-S
24-06-2010, 14:58
Witam, mam pytanie do naszej muratorowej ogrodniczki: znalazłam na allegro preparat do trawy - mikoryza. Ponoć jej zastosowanie daj efekt puszystej trawy, lepiej trawka rośnie, jest odporniejsza na choroby. Preparat na 1000 m2 trawnika kosztuje niecałe 400 zł. Czy warto zastosować i czy wogóle da opisane efekty?

Elfir
24-06-2010, 16:04
Nie wiem.
Mikoryzowanie to nowość. Wydaje mi się, że dojrzały trawnik sam z siebie zaczyna współpracować z symbiotycznymi grzybami. Przecież zarodniki grzybów są wszędzie.

Ja widziałam w działaniu inną nowość - hormony spowalniające wzrost trawy i przyspieszające jej krzewienie. Dzięki temu trawnik przy automatycznym nawadnianiu kosi się tylko 3 x w miesiącu.

janis77
24-06-2010, 19:03
Witam serdecznie. Jeśli można to podepnę się do tematu i zapytam się: jakie najlepiej posadzić rośliny żeby osłonić dom od wiatru? Mam zamiar posadzić jakieś rośliny (tylko nie wiem jakie :)) w ten sposób żeby pierwszy rząd podnosił wiatr (myślę o roślinach do 3-4 ) a w drugim rzędzie jakieś drzewa żeby podnosiły wiatr ponad dom. Dodam że drugi rząd będzie w odległości około 30-40m od domu. Co najlepiej wybrać do sadzenia?

aka z Ina
24-06-2010, 20:15
No to z daleka wiem tylko tyle, że to sosna :)
Policz ilość igieł w pęku i zmierz ich długość - bez szyszek to podstawa rozróżniania gatunków.

co oznacza pęk?bo na takiej 1 "gałązce" jest ich dość sporo...:cool:

Elfir
24-06-2010, 23:52
jakie najlepiej posadzić rośliny żeby osłonić dom od wiatru??

O szerokich koronach. Wiatr można przytrzymać zwartym szpalerem żywotników, ale zaraz za nim powstają wiry. Natomiast szeroka korona drzew liściastych nie tyle go zatrzymuje, ile rozprasza jego siłę. Taki pas musi mieć wówczas min. 10 m szerokości.
Poniżej rysunek z mojego opracowania pasów wokół wysypiska śmieci pod Swarzędzem:
http://img17.imageshack.us/img17/3559/drzewap.jpg

Nie ma specjalnie znaczenia "z czego". Ważne by szybko rosło i było wytrzymałe na niekorzystne warunki. Na rysunku pas posadzony jest w lekkim zagłębieniu terenu - rowie zbierającym wodę opadową
Taki pas to wkład człowieka w poprawę jakości środowiska przyrodniczego. Stanowi doskonałą ostoję owadów, ptaków, płazów, gadów i drobnych ssaków.
Dlatego dobrze jest nasadzić w pasie najwyższym: lipy, sosny (czarne, pospolite), klony, dęby, wierzby białe, czereśnie ptasie, grusze, topole balsamiczne a pomiędzy nimi jeżynę
w pasie średnim: jarzębiny, ałycze, antypki, tarniny, świdosliwy, wierzby uszate, wawrzynkowe, dzikie jabłonie, leszczyny, dereń jadalny, głogi
w pasie najniższym: śnieguliczki, ligustr, porzeczka złota, róże dzikie, irgi krzewiaste, berberysy, kolcowój

Jak to wszystko podrośnie to żaden intruz się przez to nie przedrze.

Elfir
24-06-2010, 23:59
co oznacza pęk?bo na takiej 1 "gałązce" jest ich dość sporo...:cool:

Igły zawsze wyrastają z takiej pochewki.
Mogą wyrastać 2, 3 lub po 5 naraz
http://img228.imageshack.us/img228/1078/sosnaczarna03.jpg

jata
25-06-2010, 21:39
chciałabym zrobić barwną rabatę żółto-czerwono -zieloną. W miejscu planowanej rabaty gleba jest gliniasta, wapienna, leżą tam kawałki kamieni z wapienia (jura), miejsce b. słoneczne, suche, w przyszłości może być zacienione przez daglezję ( jak w końcu zacznie rosnąć). Raczej nie zamierzam wymieniać tam (jak i w całym ogrodzie) gleby. Chciałam posadzić przy płocie 2 jarząby fastigiata, między nimi z przodu perukowca Golden Spirit, wokół kosówkę pumilio, a jako obwódkę tej rabaty jakiegoś czerwonolistnego berberysa. Czy taki dobór roślin jest odpowiedni na to stanowisko, martwi mnie zwłaszcza ten berberys, bo chyba lubi bardziej kwaśne gleby, co ewentualnie w zamian. Z góry dziękuje.

YP
25-06-2010, 21:53
Szukałam informacji na temat ogrodów i zupełnie nieoczekiwanie dla mnie samej trafiłam Twój wątek o projektowaniu.Wszystko było super do momentu kiedy doczytałam iż masz zamówienia na 2011 rok,buuuuu.Niestety,pragnę ogrodu!Już,teraz. Nie chce czekać,ale w związku z tym mam pytanie-czy jeśli założę w tej chwili system nawadniający,trawnik i posadzę kilka roślin to mogę swobonie dosadzać kolejne,czy jest konieczność ustalenia gdzie,co będzie rosło już teraz? I kolejne pytanie -czy możesz polecić dobrą(ale nie za droga)firmę zakładającą ogrody?I na koniec-pytanie najłatwiejsze-czy do domu w stylu dworkowym można stosować małą architekturę drewnianą,czy lepiej tylko kamień i metal?
Dziekuję za poświecony czas i serdecznie pozdrawiam YP.

Elfir
25-06-2010, 22:56
Chciałam posadzić przy płocie 2 jarząby fastigiata, między nimi z przodu perukowca Golden Spirit, wokół kosówkę pumilio, a jako obwódkę tej rabaty jakiegoś czerwonolistnego berberysa.
Daj innego berberysa, nie B.Thunbergii. Z takich mniejszych (do 1,5 m) są półzimozielone mieszańce B.media "Red Juwel".

Ze złotych akcentów pasuje też klon polny "Postelense". Klon polny ma też odmianę czerwonolistną 'Royal Ruby' . Podobnie jest z glediczjami - są złote i czerwone odmiany
Także leszczyny i bzy czarne mają formy czerwono i złotolistne.
Drzewiaste formy na gleby wapienne to też buki - mają formy kolumnowe, płaczące, parasolowate. Kolory - głównie czerwień, ale kolumnowe są też złote.
Złociste i półzimozielone liście ma ligustr "Vicaryi" i "Aureum", a czerwone śliwa wiśniowa "Woodii" i "pissardii"
czerwone i zółte, ale owoce, ma ognik.
Małe są odmiany krzewuszek o czerwonych liściach,

aka z Ina
27-06-2010, 12:15
Igły zawsze wyrastają z takiej pochewki.
Mogą wyrastać 2, 3 lub po 5 naraz
http://img228.imageshack.us/img228/1078/sosnaczarna03.jpg

wyrastają 2 a długość mąż mówi 5 cm

Elfir
27-06-2010, 22:28
W takim razie to zwykła sosna pospolita, taka, jak na zdjęciu, które wkleiłam.

rasia
27-06-2010, 22:51
Hej Elfirko!:D Powiedz mi proszę, czy Hosty można sadzić na słońcu? I czy obok może rosnąć azalia?

Tatarak
27-06-2010, 23:06
Witam!
Zacznę od dobrych wiadomości: moja winorośl zabliźniła dziurki na liściach i zaczęła puszczać nowe! NIe wiem, co jej właściwie pomogło, ale widać, że odzyskuje formę :)

A teraz mam masę pytań. Droga Elfir, czy możesz mi pomóc zidentyfikować tę roślinkę:
http://images46.fotosik.pl/308/a2555228faca13a6med.jpg
Jeśli trzeba, to mam zdjęcie całego krzaczka, ale myślę, że te kolce powinny być dość charakterystyczne:)

Chciałabym też prosić o pomoc w ustaleniu dokładnej tożsamości kilku iglaków, które zamierzamy przesadzić na Naszą Nową Działkę i chcemy im tam stworzyć jak najlepsze warunki:
Po pierwsze taki okaz raczej płożący/niskopienny:
http://images50.fotosik.pl/309/176970fcd241ec90med.jpg

po drugie ta "choineczka":
http://images49.fotosik.pl/309/969bc668f931b22bmed.jpg
co do której mam też dodatkowe pytanie. Mianowicie zauważyłam, że brązowieją jej igły od strony pólnocno-zachodniej. tu zbliżenie:
http://images50.fotosik.pl/309/e9295d6413541025med.jpg
czy to jest normalne zjawisko, czy objaw jakiejś choroby?


Resztę wkleję za jakiś czas, bo niestety spojrzałam na zegarek i muszę zacząć ewakuację od komputerka :(

Elfir
28-06-2010, 00:50
Hej Elfirko!:D Powiedz mi proszę, czy Hosty można sadzić na słońcu? I czy obok może rosnąć azalia?

Niektóre odmiany host wytrzymują na słońcu, ale lepszy dla nich jest półcień. Zwłaszcza w godzinach południowych. Jeśli będa rosły w słońcu, ich wymagania wodne drastycznie rosną.
Azalia - jeśli zrzuca liście na zimę, to tak, może rosnąc w pełnym słońcu. Ich się nie sadzi w cieniu. Jeśli to azalia japońska, która jest zimozielona, to musi rosnąc w cieniu.

rasia
28-06-2010, 01:01
Niektóre odmiany host wytrzymują na słońcu, ale lepszy dla nich jest półcień. Zwłaszcza w godzinach południowych. Jeśli będa rosły w słońcu, ich wymagania wodne drastycznie rosną.
Azalia - jeśli zrzuca liście na zimę, to tak, może rosnąc w pełnym słońcu. Ich się nie sadzi w cieniu. Jeśli to azalia japońska, która jest zimozielona, to musi rosnąc w cieniu.

O rajuśku!!!:eek:
Elfirko, ja nie mam pojęcia jaką mam tą azalię??? Kupiłam ją, bo ma na biało kwitnąć;) Może jutro zrobię zdjęcia? A może gdzieś w doniczce znajdę karteczkę info? A hostom muszę znaleźć wobec tego inne miejsce, bo teraz są na słońcu od 11 a.m. do wieczora...:(

Elfir
28-06-2010, 01:10
Jeśli trzeba, to mam zdjęcie całego krzaczka, ale myślę, że te kolce powinny być dość charakterystyczne:)

Bardziej przydałoby się zdjęcie jednego liścia, bo te na zdjęciu są pozawijane i ciężko rozeznać właściwy ich kształt.
Stawiam na głóg szypułkowy (Crataegus pedicellata lub C. coccinea). Ale to roślina u nas rzadka. Gdzie zrobione jest zdjęcie? Dorosłe liście powinny mieć ok. 7-10 cm



Po pierwsze taki okaz raczej płożący/niskopienny:

Jałowiec - ale zabij nie, nie odgadnę, który gatunek konkretnie. Te płożące strasznie do siebie podobne są. W każdym razie pełne słońce, przepuszczalna gleba. poza tym niewiele wymaga.



po drugie ta "choineczka":
(

Zwykły świerk. Jeśli od północy jest czymś zacieniany to jest to normalna reakcja. Lubi pełne słońce, gleby lekko gliniaste, nie za suche.

Elfir
28-06-2010, 01:15
O rajuśku!!!:eek:
Elfirko, ja nie mam pojęcia jaką mam tą azalię?

Jak na czysto biało i niska to pewnie japońska.
http://www.rhododendron.de/uploads/pics/Schneeperle.jpg

Jeśli kwitnie na biało z elementami żółci lub pomarańczu i ma rosnąc wysoka - to azalia z sezonowymi liśćmi.
http://i337.photobucket.com/albums/n399/tengel27/Ogrod/2009/azalia.jpg

Tatarak
28-06-2010, 12:01
Bardziej przydałoby się zdjęcie jednego liścia, bo te na zdjęciu są pozawijane i ciężko rozeznać właściwy ich kształt.
Stawiam na głóg szypułkowy (Crataegus pedicellata lub C. coccinea). Ale to roślina u nas rzadka. Gdzie zrobione jest zdjęcie? Dorosłe liście powinny mieć ok. 7-10 cm

Zdjęcie zrobione u znajomych w ogródku:) Sfotografuję jeden liść przy następnej okazji. Może być, że to rzadka roślina, bo oni dostali od kogoś i tylko tyle pamiętają, że mała sadzoneczka była okrutnie droga, bo podobna rzadka.
Czy to można rozsadzić na jesieni ze zdrewniałego pędu z zastosowaniem ukorzeniacza? Czy wymaga jakichś specjalnych zabiegów?

Jałowiec - ale zabij nie, nie odgadnę, który gatunek konkretnie. Te płożące strasznie do siebie podobne są. W każdym razie pełne słońce, przepuszczalna gleba. poza tym niewiele wymaga.

Super! dziękuję:)

Zwykły świerk. Jeśli od północy jest czymś zacieniany to jest to normalna reakcja. Lubi pełne słońce, gleby lekko gliniaste, nie za suche.

Tak, zacienia go częściowo wieeelka czereśnia. Przesadzimy go w słoneczko, będzie miał lepiej :)

mayadaski
28-06-2010, 12:29
Elfirko,

czy spotkalas sie z griselinia w polskim ogrodzie?

konkretnie chodzi o griselinia littolaris:

15128

w lagodnym klimacie wyspiarskim rosnie sobie w najlepsze i tworzy wspaniale wiecznie zielone zywoploty...ale czy u nas gdzies widzialas, zeby sie sprawdzila?

Pozdrowienia,

Maja

Elfir
28-06-2010, 12:54
Nie, u nas się nie uprawia. Nie ma nawet opisów w necie na polskich stronach szkółkarskich.
Dlaczego pytasz? Przyjmuje się ich wytrzymałość na -15 stopni (strefa 7B)
Podobno przywiozłaś sadzonki i ci zimują na Kaszubach?
Nota bene - nie przyznawałabym się do tego otwarcie. To rośliny, których import wymaga zezwolenia, a rośliny powinny mieć paszport potwierdzający zdrowotnośc.

mayadaski
28-06-2010, 13:07
Nie, mi nie zalezy na nich by je miec na Kaszubach....dziewczyny pytaly czy sa w Polsce...a ze ja sama nie wiem, bo nigdy nie bylam zainteresowana, wiec dlatego sie pytam.
Te co sa w Polsce to sa tesciowej - nie mam zamiaru kobiecie ich zabierac;) ja niczego nie importowalam i nie zimuje:D:D

brzmisz w swoim poscie jak kgb:rotfl:

emmarena
28-06-2010, 13:17
Jakie rośliny jednoroczne będą dobrze rosły na raczej kwaśnej ziemi z warstwą kory, na wystawie wschodniej?

Elfir
28-06-2010, 14:37
a ze ja sama nie wiem, bo nigdy nie bylam zainteresowana, wiec dlatego sie pytam.


opierałam się na twoim stwierdzeniu:
my mamy cos takiego:
http://www.trevenacross.co.uk/shop/pics.asp?plantid=613
(zdjecia nie moje)

Trzymamy przyciete na wysokosci 3 i pol metrow. Nazywa sie Griselinia Littoralis
Nie wiedzielismy, czy w Polsce sie przyjmie, ale przywiezlismy na kaszubska dzialke wakacyjna i...z zasadzonych 3 lata temu maluchow zaden nie padl.


Dlatego byłam zdziwiona, że pytasz, bo to raczej ja powinnam się pytać jakie masz z nią doświadczenia :)

Elfir
28-06-2010, 14:48
Jakie rośliny jednoroczne będą dobrze rosły na raczej kwaśnej ziemi z warstwą kory, na wystawie wschodniej?

Przy pH powyżej 6 mogą to być niecierpki, maciejka, miesiącznica roczna, tytoń ozdobny, wilczomlecz białobrzegi

Zasadniczo rośliny jednoroczne w przeważającej częsci lubia nasłonecznienie i gleby obojetne.

emmarena
28-06-2010, 15:22
parę lat temu ładnie tam rosły petunie, ale w tym roku , może też z racji pogody , wyglądają bardzo marnie. Pozdrawiam

mayadaski
28-06-2010, 15:44
opierałam się na twoim stwierdzeniu:
my mamy cos takiego:
http://www.trevenacross.co.uk/shop/pics.asp?plantid=613
(zdjecia nie moje)

Trzymamy przyciete na wysokosci 3 i pol metrow. Nazywa sie Griselinia Littoralis
Nie wiedzielismy, czy w Polsce sie przyjmie, ale przywiezlismy na kaszubska dzialke wakacyjna i...z zasadzonych 3 lata temu maluchow zaden nie padl.


Dlatego byłam zdziwiona, że pytasz, bo to raczej ja powinnam się pytać jakie masz z nią doświadczenia :)

aaaa...to bylo jakies 2 lata temu...i nie wchodzilam w szczegoly...to u tesciwej:rolleyes::rolleyes:

mi chodzilo o to:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128948-Dom-na-skarpie-komentarze&p=4183672#post4183672

ja doswiadczenie mam fajnie - rosnie pieknie:)

Maja

dorbie
29-06-2010, 17:52
CZy niecierpki lubia słońce czy wolą cien? - u mnie jakos przywiedły na oknie poludniowo-zachodnim

Elfir, czy mozesz zindentyfikowac co dolega mojej kalinie hordowinie? W zeszlym roku bylo to samo i od koniec lata calkiem liscie zmarnialy
http://i49.tinypic.com/4lgi06.jpg

I mam jeszcze wielka prośbę - Czy mogłabyś mi doradzic co dosadzic do tej rabatki - tylko nie patrz na kamienie, jak bedzie kostka to ich nie bedzie. Rabata jest smutna, przekwitła azalia i nic sie nie dzieje. Najchętniej cos wieloletniego.
http://i47.tinypic.com/2zy8tw7.jpg
W lewym rogu rosnie kosodrzewina, w prawym Thuja smaragd, na dole thuja Danica - jeszcze male niewydarzone. Miejsce bardzo naslonecznione, suche,w ogole bez cienia gleba kwasna
gliniasta. Azalia jest czerwon0-łososiowa

izat
29-06-2010, 18:25
w jakich godzinach prawidłowo powinny pracować zraszacze??
jak to jest u Was?

rasia
29-06-2010, 19:08
Elfirko, to moja azalia... a może nie azalia?:rolleyes:

http://img188.imageshack.us/img188/7176/czerwiec2010823.jpg

http://img227.imageshack.us/img227/8793/czerwiec2010822.jpg

A to miejsce gdzie chciałam ją posadzić... a w tle hosty...:rolleyes:

http://img823.imageshack.us/img823/8282/czerwiec2010795.jpg

Sprawdziłam, słońce od 11.30 do 18.00

Szukać innego miejsca?:rolleyes:

nitubaga
29-06-2010, 19:16
Rasiaaaa to jest normalny rododendron nie azalia... szukaj dla niego raczej cienia, gleba kwaśna (chosty raczej obojętna)....

sorki za wtrynienie się....

Elfir - kupiłam suchodrzew... nie ma go w mojej książce ogrodniczej... pytam o stanowisko... słońce czy cień?

rasia
29-06-2010, 19:24
Rasiaaaa to jest normalny rododendron nie azalia... szukaj dla niego raczej cienia, gleba kwaśna (chosty raczej obojętna)....

sorki za wtrynienie się....

Elfir - kupiłam suchodrzew... nie ma go w mojej książce ogrodniczej... pytam o stanowisko... słońce czy cień?

Nooo taaak... chociaż dobrze, że miałam wątpliwości...;) :D

ida i jacek
29-06-2010, 20:31
hej

skoro juz identyfikujemy roslinki to i ja sie dolacze z kolejnym pytaniem
co to za drzewko?

http://lh3.ggpht.com/_u8phbBqrjTE/S-HMduRbojI/AAAAAAAALNs/lHm_-BmE-h0/s400/DSC05764.JPG

dzieki za wszelka pomoc :cool:

edit: znalazlem bardziejn aktualne zdjecie (kilka dni temu zrobione) - widac mase nowych, dlugich pedow :)

http://lh4.ggpht.com/_u8phbBqrjTE/TCZAIh2XwqI/AAAAAAAAMBE/pzebUSP3IcI/s400/DSC06551.JPG
i mam extra pytanie co posadzic w pustym miejscu miedzy tarasem a plotem ? to strona zachodnia - noz moze lekko zachodzaca na poludniowa ... teraz slonce zaczyna zachodzic na ten kawalek ziemi kolo 10 (ale nie przyuwazylam kiedy znika :( )
ta siatka z wilkiny nie jest na zawsze ... za kilka lat (3-4) jak pewnie zniszczeje pozbedziemy sie jej ... a do tego czasu moze urosnie tam cos ladnego co pozwoli sie lekko oslonic od sasiadow i bedzie ladnie wygladac :)

markaszka
29-06-2010, 20:48
Witam, mam pytanie dotyczace zywoplotu. otoz postanowilam posadzic dziecku labirynt zywoplotowy. dziecko ma 6 lat, wiec zalezy mi na roslinach,m ktore wyrosna zanim wyrosnie dziecko. prosze o porade, jakie rosliny wybrac, zeby przyrost w górę w pierwszych kilku latach byl najlepszy. moga byc trujace, dziecko rozsadne. dzialka jest sloneczna, gleba lekka, piaszczysta i kwasna (sądząc po masie szczawiu). bede wdzieczna za podpowiedz, jako poczatkujaca ogrodniczka

markoto
29-06-2010, 21:12
ida i jacek to modrzew moze stiff weeper

Elfir
30-06-2010, 00:08
CZy niecierpki lubia słońce czy wolą cien?

Półcień - lepsze okno od wschodu. Wymagają też dużej ilości wody.

Nie wiem co jest na kalinie.

Rabatka - azalie i żywotniki nie lubią za bardzo suchych obszarów. Ale jak już , to najlepiej dosadzić wrzosy, brukentalie, szczodrzeńce, janowce. Mają podobne wymagania. Wrzosy sadź w dużych skupiskach jednej odmiany. Zamiast żywotników lepiej posadzić karłowe sosny i jałowce.

Elfir
30-06-2010, 00:09
aaaa...to bylo jakies 2 lata temu...i nie wchodzilam w szczegoly...to u tesciwej:rolleyes::rolleyes:


Nadal rosną u teściowej?

Elfir
30-06-2010, 00:09
w jakich godzinach prawidłowo powinny pracować zraszacze??

Z samego rana: między 4 a 7 rano.

Elfir
30-06-2010, 00:12
Elfirko, to moja azalia... a może nie azalia?:rolleyes:


To zdecydowanie nie jest azalia tylko klasyczny różanecznik. Azalie i różaneczniki mają są klasyfikowane do tego samego rodzaju, czyli "Rhododendron". Z tym, że różaneczniki są zimozielone naprawdę, a azalie corocznie wymieniają liście (azalie japońskie po zimie, dlatego wydają się zimozielone). Rózaneczniki sadzi się wyłacznie w cieniu. Mogą rosnąc w słońcu, ale wymagają wówczas wilgotnego powietrza (np. rosnące nad stawem) i osłony przed słońcem zimą.

Elfir
30-06-2010, 00:13
Elfir - kupiłam suchodrzew... nie ma go w mojej książce ogrodniczej... pytam o stanowisko... słońce czy cień?

Zimozielony w cieniu, każdy inny słońce/półcien, a tatarski także w cieniu.

Elfir
30-06-2010, 00:20
skoro juz identyfikujemy roslinki to i ja sie dolacze z kolejnym pytaniem
co to za drzewko?

Markoto ma rację - modrzew japoński Stiff Weeper lub podobna odmiana.



mam extra pytanie co posadzic w pustym miejscu miedzy tarasem a plotem ?

Tam jest tak wąsko, że zmieści się wyłącznie żywopłot z kolumnowych iglaków. Alternatywnie z kolumnowych buków lub grabów, ale skoro i tak macie żywotniki dookoła działki to na takim krótkim odcinku wciskanie czegoś odmiennego będzie dziwnie wyglądać.

Możecie zlikwidować trawnik, tak aby rabata doszła do krawędzi tarasu, wówczas można myśleć o jakiejś kompozycji roślinnej - np. z silnie rosnących różaneczników (odmiany katawbijskie po 10 latach mają ok 1,5-1,6 m wzrostu), klonów, ośnieży itp.

Elfir
30-06-2010, 00:22
dzialka jest sloneczna, gleba lekka, piaszczysta i kwasna (sądząc po masie szczawiu).

Zobojętnić glebę (wapnowanie), dodać kompostu lub obornika i zrobić labirynt z wysokich traw, np. prosa rózgowatego (Panicum virgatum) - wyrośnie w jeden sezon, a w razie potrzeby mozna łatwo zmienić aranżację.

ida i jacek
30-06-2010, 12:56
Markoto ma rację - modrzew japoński Stiff Weeper lub podobna odmiana.

dzieki dziewczyny za odpowiedz :)



Tam jest tak wąsko, że zmieści się wyłącznie żywopłot z kolumnowych iglaków. Alternatywnie z kolumnowych buków lub grabów, ale skoro i tak macie żywotniki dookoła działki to na takim krótkim odcinku wciskanie czegoś odmiennego będzie dziwnie wyglądać.

Możecie zlikwidować trawnik, tak aby rabata doszła do krawędzi tarasu, wówczas można myśleć o jakiejś kompozycji roślinnej - np. z silnie rosnących różaneczników (odmiany katawbijskie po 10 latach mają ok 1,5-1,6 m wzrostu), klonów, ośnieży itp.

faktycznie mamy zywotniki na dwoch bokach dzialki (nawet nie na calych - tylko tyl jest na calej szerokosci obsadzony - z boku tylko polowa) ale jako ze mamy tylko jednych sasiadow a pojawienie sie reszty to pewnie kwestia conajmniej kilku lat (dzialki nie sa nawet jesczze sprzedane) to taka decyzja wydawala sie najrozsadniejsza ale kolo tarasu chcialam cos innego ... skoro nie da sie tam wcisnac na tym malym kawalku nic rozsadnego to moze jakies pnacza kilku rodzajow dlugo kwitnace niekoniecznie wszystkie jednoczesnie ? wiem ze to mnie zima nie osloni od sasiado ale ten cel nie jest taki istotny :)

situla
30-06-2010, 13:44
Mam pytanie do forumowej Elfir:) Zrobiłam sobie w programie taką mini wizualizację mojego przydomowego fragmentu ogródka. Poniżej zamieszczam zdjęcia. Dom w mieście więc sąsiedzi blisko, a co za tym idzie chciałabym się oddzielić od nich roślinkami. Od strony wschodniej mam mur, teren nachylony w kierunku parkingu, lekka skarpa gdzie własnie planuję posadzić jakieś rośliny.
Na pierwszej fotce, najpierw tuje szmaragdy, a poniżej wierzba lanata, kalmia wąskolistna, żywotniki zach: Danica, Rheingold, świerk Conica, azalie, rododendrony, magnolia Susan, berberysy Thunberga Atropurpurea, forsycja pośrednia, tawuły, funkie, lobelie. Dom w stylu nowoczesnym więc otoczenie powinno sprawiać wrażenie poukładanego:)
Druga fotka od strony tarasu, strona zachodnia, sąsiad też blisko, w dodatku budynek wysoki, więc znowu tuje szmaragdy, a w donicach przy tarasie: begonie, jałowce Blu Chip, kosaćce i tuje Danica.
Co powinnam zmienić w tych wizualizacjach? Czy dobór roślin odpowiedni? Jak jeszcze urozmaicić, ale jednoczesnie nie narobić bałaganu? Czy ta wiśnia i magnolia wogóle tu pasuje? Bardzo proszę o wszelkie sugestie.
Pozdrawiam
Zdj. nr 1http://lh4.ggpht.com/_KXB-A_d2clw/TCsjmLzUDLI/AAAAAAAAAlQ/m4cqbty7ge8/s640/magnolia_wiosna.jpg

Zdj. nr 2 http://lh6.ggpht.com/_KXB-A_d2clw/TCsjmuQgj0I/AAAAAAAAAlU/G6l72CI4LxM/s640/przy%20tarasie_wiosna.jpg

Tatarak
30-06-2010, 13:53
Bardziej przydałoby się zdjęcie jednego liścia, bo te na zdjęciu są pozawijane i ciężko rozeznać właściwy ich kształt.
Stawiam na głóg szypułkowy (Crataegus pedicellata lub C. coccinea). Ale to roślina u nas rzadka. Gdzie zrobione jest zdjęcie? Dorosłe liście powinny mieć ok. 7-10 cm


odpowiedziałam powyżej, ale wpisałam się w cytat i może było to mało widoczne:)

Zdjęcie zrobione u znajomych w ogródku:) Sfotografuję jeden liść przy następnej okazji. Może być, że to rzadka roślina, bo oni dostali od kogoś i tylko tyle pamiętają, że mała sadzoneczka była okrutnie droga, bo podobna rzadka.
Czy to można rozsadzić na jesieni ze zdrewniałego pędu z zastosowaniem ukorzeniacza? Czy wymaga jakichś specjalnych zabiegów?

situla
30-06-2010, 14:07
Albo zrobić coś zupełnie zróżnicowanego i bez tylu iglaków?
http://lh3.ggpht.com/_KXB-A_d2clw/TCsjmy9kNNI/AAAAAAAAAlY/qZFXMGqolfs/s640/wisnie_wiosna.jpg

acca5
30-06-2010, 14:13
skąd wziąć garden Puzzle

situla
30-06-2010, 14:25
Wejść na stronę Garden Puzzle:) Jeśli chce się zapisywać fotki, a także używać swojego tła, czyli np zdjęcia swojego ogrodu, trzeba niestety wykupić taką opcję, ale cena nie kosmiczna i myślę warto. Ja przynajmniej dzięki temu mogę sobie jakoś wyobrazić swój przyszły ogródek:)

malmuc
30-06-2010, 14:45
Elfir proszę o radę
przesadziłam przed Wielkanocą sosnę czarną, widzę że sosny przesadzane jesienią nie przyjeły sie :(
obawiam sie ze tak samo moze stac sie i z tą z wiosny, podpowiedz co mogę zrobić? jak jej pomóc ?
czy są jakieś środki?

nitubaga
30-06-2010, 16:11
Zimozielony w cieniu, każdy inny słońce/półcien, a tatarski także w cieniu.

mam tatarski :D wielkie dzięki :D

dorbie
30-06-2010, 17:06
Półcień - lepsze okno od wschodu. Wymagają też dużej ilości wody.

Nie wiem co jest na kalinie.

Rabatka - azalie i żywotniki nie lubią za bardzo suchych obszarów. Ale jak już , to najlepiej dosadzić wrzosy, brukentalie, szczodrzeńce, janowce. Mają podobne wymagania. Wrzosy sadź w dużych skupiskach jednej odmiany. Zamiast żywotników lepiej posadzić karłowe sosny i jałowce.

Dzieki wielkie, masz racje nie pasują te tujki do azalii, ta kosodrzewinka jest lepsza, daje nastroj. Piękne te brukantalie, wypelniaja luke kwitnienia miedzy wrzośccami a wrzosami. Zaraz obok jakies3- 4 m mam wrzosowisko, ale to nie przeszkadza.

Natalia Stanko
30-06-2010, 19:19
Słoneczko - ja do ciebie z pytaniem. Czy daglezja ma miękkie igły? I gdzie je kupowałaś?

Elfir
30-06-2010, 21:17
dmoze jakies pnacza kilku rodzajow dlugo kwitnace niekoniecznie wszystkie jednoczesnie ?

No jeśli pnącza, to masz przebogaty wybór. Dajesz kratownice - najlepiej nie drewnianą, tylko stalową (albo rozciągnąć linki stalowe na drewnianej ramie), drewniane mają za grube szczebelki i niektóre rośliny źle się wspinają.
I sadzisz:
kolorystyka różowa: akebię, różę pnącą Zephrine Drouphin, powojniki (są tysiące odmian w kolorach białym, różowym, fioletowym)
kolorystyka żółta: wiciokrzewy (jest kilka gatunków o różnym terminie kwitnięcia), białe lub niebieskie powojniki, żółtą różę pnącą.

Elfir
30-06-2010, 21:29
Czy dobór roślin odpowiedni?

Różaneczniki, kalmie lubią gleby kwaśne, żywotniki czy forsycje zasadowe lub obojętne. Poza tym różaneczniki sadzi się w cieniu.

Jeśli dom ma nowoczesną bryłę i ogród też ma być nowoczesny, to te rabaty są trochę za bardzo urozmaicone i dobór gatunków też bardzo tradycyjny.

Ogród modernistyczny to duże plamy rośliny jednego gatunku (lub wielu gatunków, ale podobnych do siebie - np. trawy), przełamane jakąś wyrazistą rośliną architektoniczną. To powtarzające się rytmy.

Widzę, że masz bliskie sąsiedztwo innych domów i musisz się poosłaniać. Przykład otoczenia tarasu: Zostaw żywotniki, a na ich tle posadź w rzędzie 3-5 szt kolumnowych form buka "Purple Fountain" lub kolumnowych wiśni ozdobnych lub kolumnowych magnolii. Pod drzewkami, jeśli to słoneczne miejsce, możesz dać większy obszar ze świerku płożącego "Procumbens" lub "Formanek" , a przy samym tarasie szeroki pas lawendy z akcentami karłowych kulistych kosodrzewin lub żywotników i jakieś małe drzewko - jak ta wierzba szczepiona.

Elfir
30-06-2010, 21:30
Czy to można rozsadzić na jesieni ze zdrewniałego pędu z zastosowaniem ukorzeniacza? Czy wymaga jakichś specjalnych zabiegów?

Nie wiem. Nie jestem szkółkarzem. Trzeba byłoby się Pinusa spytać.

Elfir
30-06-2010, 21:31
Elfir proszę o radę
przesadziłam przed Wielkanocą sosnę czarną, widzę że sosny przesadzane jesienią nie przyjeły sie :(
obawiam sie ze tak samo moze stac sie i z tą z wiosny, podpowiedz co mogę zrobić? jak jej pomóc ?
czy są jakieś środki?

Nie ma jakiś specjalnych środków. Sosny cięzko się przesadza, za wyjątkiem sosny bośniackiej.
Powyżej jakiegoś wieku lepiej kupić nową roślinę.

Elfir
30-06-2010, 21:32
Słoneczko - ja do ciebie z pytaniem. Czy daglezja ma miękkie igły? I gdzie je kupowałaś?

odpowiem za słoneczko - daglezja ma miękkie igły. Podobnie duża część jodeł oraz choiny.

situla
30-06-2010, 22:21
Różaneczniki, kalmie lubią gleby kwaśne, żywotniki czy forsycje zasadowe lub obojętne. Poza tym różaneczniki sadzi się w cieniu.

Jeśli dom ma nowoczesną bryłę i ogród też ma być nowoczesny, to te rabaty są trochę za bardzo urozmaicone i dobór gatunków też bardzo tradycyjny.

Ogród modernistyczny to duże plamy rośliny jednego gatunku (lub wielu gatunków, ale podobnych do siebie - np. trawy), przełamane jakąś wyrazistą rośliną architektoniczną. To powtarzające się rytmy.

Widzę, że masz bliskie sąsiedztwo innych domów i musisz się poosłaniać. Przykład otoczenia tarasu: Zostaw żywotniki, a na ich tle posadź w rzędzie 3-5 szt kolumnowych form buka "Purple Fountain" lub kolumnowych wiśni ozdobnych lub kolumnowych magnolii. Pod drzewkami, jeśli to słoneczne miejsce, możesz dać większy obszar ze świerku płożącego "Procumbens" lub "Formanek" , a przy samym tarasie szeroki pas lawendy z akcentami karłowych kulistych kosodrzewin lub żywotników i jakieś małe drzewko - jak ta wierzba szczepiona.

Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź i sugestie. Na pewno z nich skorzystam:) Pozdrawiam serdecznie

Sloneczko
01-07-2010, 02:10
Słoneczko - ja do ciebie z pytaniem. Czy daglezja ma miękkie igły? I gdzie je kupowałaś?


odpowiem za słoneczko - daglezja ma miękkie igły. Podobnie duża część jodeł oraz choiny.

Już piszę :)

Kupowałam (jak wszystkie iglaki) kilka lat temu na Allegro, od użytkownika Wesly, ale widzę że teraz nie ma żadnej aukcji:
http://www.allegro.pl/show_user.php?search=Wesly
Drzewka zawsze były dobrej jakości, więc często coś u niego dokupywałam.

Mam stronę jego szkółki pod Rzeszowem:
http://w-wiecek.fm.interia.pl/ z kontaktem do niego.

Daglezja (sina z nazwy, ale zielona z wyglądu ;)) ma rzeczywiście miękkie igły, ale jeszcze miększe ma jodła kalifornijska. Mam dwie (każda inna), też od pana Wiesia. Jedna przed, druga zaraz za płotkiem :)

http://www.bauer.ekrakow.pl/%21ola/kalifornijskie2010.jpg

situla
01-07-2010, 10:27
Elfirku, czy teraz już lepiej to wygląda? Migdałek dałabym raczej może na pniu. No chyba że jeszcze coś innego wymyślę w to miejsce.
http://lh3.ggpht.com/_KXB-A_d2clw/TCxHKvmAMnI/AAAAAAAAAls/4eI1wKAFEC4/s640/migda%C5%82ek_wiosna.jpg

I strona pd-zach.
http://lh6.ggpht.com/_KXB-A_d2clw/TCxHM-p-TuI/AAAAAAAAAl8/RZ4ox2X-7tY/s640/taras_wisnie_wiosna.jpg

Elfir
01-07-2010, 11:00
Lepiej. Tylko odradzam sadzenie drzew na trawniku, bo będziesz się musiała bawić w dokaszanie trawy wokół pni. Lepiej zrobić szersze rabaty.
Np. jak poniżej - powiększenie rabaty z lawendą. Przejście z szerszego fragmentu tarasu na trawnik, przez rabatę lawendową, można zrobić po kwadratowych płytach kamienia lub z płukanego betonu. Zdecydowanie nie rób kratki na pnącza, takiej, jaka jest w wizualizacji (czyli z kratownicy po skosie), gdyż jest w stylu rustykalnym. Kratka powinna mieć poziome lub pionowe szczebelki, np. ze stali nierdzewnej w drewnianej ramie. Na moim rysunku kratka przedłużona jest belką nad trawnikiem, tworząc jakby ramę.
W środku obrazu ujętego w taka ramę powinien być punkt przyciągający wzrok - akcent osi widokowej (zaznaczyłam go na żółto). To może być na przykład nowoczesna rzeźba, fontanna, nietypowa roślina.
Poszerzyłam rabatę na której rosną wiśnie ozdobne. Pod nimi można posadzić turzyce ozdobne, funkie, bergenie lub płożące formy cisa.

http://img412.imageshack.us/img412/5866/taraswisniewiosna.jpg

ida i jacek
01-07-2010, 12:05
No jeśli pnącza, to masz przebogaty wybór.

dzieki za rade :) juz od dluzszego czasu mysle nad pnaczami a skoro mnie utwierdzasz w przekonaniu ze to nie taki kiepski pomysl to skorzystam z rad ... dzieki :)

andrzej49
01-07-2010, 21:45
Co dolega tej lilii?
http://images39.fotosik.pl/306/b8b7dfb377b6dad9med.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b8b7dfb377b6dad9.html)
http://images50.fotosik.pl/311/5bd9652b070b1241med.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5bd9652b070b1241.html)
Ps. Po dwukrotnym kliknięciu na zdjęcie wyświetli się większe.

dorbie
01-07-2010, 23:38
W nawiazaniu jeszcze do tej rabaty
http://i47.tinypic.com/2zy8tw7.jpg
Przesadzilam te thuje i na miejsce tej po prawej Smaragd jest kosodrzewina Pumilo.
Najchetniej to bym tam posadzila brukentalie ale okazuje sie ze u mnie sa nie do osiagniecia, babki w centrach ogrodniczych nie wiedza co to takiego, na allegro nie ma. moze ktos ma polecony sklep internetowy gdzie go moglabym nabyc
Nie wiem czy szczodrzeniec
pasuje do janowca. Ten pierwszy kwitnie 5-6, a janowiec caly sezon ale na żółto
Szczodrzeniec
http://i45.tinypic.com/mrsa3d.jpg
Janowiec
http://i45.tinypic.com/21mb3pj.jpg
CZy moge posadzic je plamami czy zostawic miejsce na wrzosy

jaki
02-07-2010, 09:04
Jakaś choroba grzybowa. Wywal, a miejsce gdzie rosła podlej środkiem grzybobójczym, coby choróbstwo nie rozprzestrzeniło się na sąsiadów. Ups, Elfir zagalopowałam się, przecież to Twoja strona

nitubaga
02-07-2010, 10:09
... ja mam w tym roku tak z berberysami.... wszystkie tegoroczne nasadzenia padają... ale tylko odmiana superba... po prostu usycha od spodu... nawet psikanie grzybobójami nic nie daje.... :(

markoto
02-07-2010, 10:13
No ja podejrzewam jednego mojego berberysa, albo go wykanczja jakies mrowki ewentualnie turkucie

Elfir
02-07-2010, 13:44
CZy moge posadzic je plamami czy zostawic miejsce na wrzosy

Szczodrzeniec, który wkleiłaś jest słabo odporny na mróz. Lepsza jest odmiana "Allgold".
Jak widać na zdjęciach - kępa kilku sztuk robi wrażenie.

Brukentalia jest dostępna np. tu: http://www.wrzosowate.pl/szkolka/index.php - ale ona też jest dość wrażliwa na mróz, trzeba ją okrywać.

Tam chyba nie ma za dużo miejsca, zwłaszcza, jak ci się kosodrzewina rozrośnie - ośmioletnia ma średnice prawie 2 m, o ile to forma pumilo. Może nie dawaj za dużo gatunków? Może wystarczy szczodrzenic lub janowiec + berberys thunberga "Bagatelle" dla kontrastu?

Elfir
02-07-2010, 13:53
Jakaś choroba grzybowa. Wywal, a miejsce gdzie rosła podlej środkiem grzybobójczym, coby choróbstwo nie rozprzestrzeniło się na sąsiadów. Ups, Elfir zagalopowałam się, przecież to Twoja strona

Spoko. Ja nie jestem w stanie zdiagnozować dokładnie przyczyn. Mysle, że trzeba byłoby się dokopać do cebuli - jak gnije to grzyb, jak uszkodzona to nornice.

Elfir
02-07-2010, 13:55
... ja mam w tym roku tak z berberysami.... wszystkie tegoroczne nasadzenia padają... ale tylko odmiana superba... po prostu usycha od spodu... nawet psikanie grzybobójami nic nie daje.... :(

A ma ślady rdzy?

Ja się tak zastanawiam czy przyczyna częsci problemów nie jest to, o czym zimą pisał Pinus - że u niektórych szkółkarzy zima mogły przemarznąć korzenie roślin.

jaki
02-07-2010, 16:47
Psikanie to za mało ,trzeba do dołka jeszcze wlać. Ja walczę z ligustrem i dereniami. W te miejsca gdzie rok temu padły w tym roku też /oczywiście nowe nasadzenia/ i jestem przekonana że to wynik tego upierdliwego grzyba, Elfir będzie wiedział jakiego. A po polskiemu to zamieranie pędów wywołane przez grzyba.

Natalia Stanko
02-07-2010, 17:45
Słoneczko, dziękuję bardzo.
Trudno teraz o daglezję, trochę mnie przeraza jej docelowa wyskość. Ale.... to za 30 lat. :)

Jeszcze mam do ciebie pytanie - ile czasu minęło od wysadzenia? Mają teraz chyba po 3m

Natalia

A może ktoś z innych regionów Polski podpowie - gdzie można kupić wiąza lub graba szczepionego na wysokości 150-160cm? Ja znalazłam wiązy szczepione na wyskości 180cm, ale dla mnie zbyt wysoko - chyba że można wkopać to drzewo glębiej?..

Elfir
02-07-2010, 23:59
Nie mozna zakopywac głebiej

manhatan17
03-07-2010, 00:47
witam!

mam do was pytanie:

kilka dni temu zakupiłam kilka sadzonek w doniczkach (dla jasnosci rosnacych w doniczkach a nie kopanych z ziemi i wsadzanych do donic): perukowiec, buk tricolor, kilka odmian berberysów, kilka odmian iglaków: tuja, cyprysiki, swierk, jodła, kosodrzewina i sosna, bez czarny. itp.

chodzi mi o to ze gdybym teraz je posadziła nie mogłabym jezdzic na "działke" i ich podlewac a słonce teraz jest straszne dla roslin wiem po kilku swoich okazach :((( a podlewanie raz na tydzien nic by nei dało. skoro roslinki rosły w doniczkach teoretycznie powinny wytrzymac te kilka tygodni i tu pojawia sie kwestia: kiedy powinnam wysadzic te rosliny do gruntu? sierpien? wrzesien?

z gory dziekuje za odpowiedzi. pozdrawiam

jaki
03-07-2010, 08:14
Myślę że nie ma na co czekać. Raz w tygodniu podlej obficie to im na tydzień starczy. A tak na chłopski rozum, gdy stoją w szkółce w doniczkach to podlewają je codziennie, wątpie. Ja z roślinami często rozmawiam i te Twoje mówią mi "daj nam więcej przestrzeni bo się udusimy."

dorbie
03-07-2010, 10:53
Szczodrzeniec, który wkleiłaś jest słabo odporny na mróz. Lepsza jest odmiana "Allgold".
Jak widać na zdjęciach - kępa kilku sztuk robi wrażenie.

Brukentalia jest dostępna np. tu: http://www.wrzosowate.pl/szkolka/index.php - ale ona też jest dość wrażliwa na mróz, trzeba ją okrywać.

Tam chyba nie ma za dużo miejsca, zwłaszcza, jak ci się kosodrzewina rozrośnie - ośmioletnia ma średnice prawie 2 m, o ile to forma pumilo. Może nie dawaj za dużo gatunków? Może wystarczy szczodrzenic lub janowiec + berberys thunberga "Bagatelle" dla kontrastu?

Dzieki wielkie.
Nie, nie dam za duzo gatunkow, wlasnie myslalam gora o dwoch. Ale obok mam wrzosy i wrzossce i tam bym dosadzila ta brukentalie, bo teraz tam nic nie kwitnie.
A kosodrzewina jest pumilo a druga wysoka, oj , chyba musze ja gdzies indziej przesadzic bo azalia nie bedzie miala miejsca, jest w odleglosci 1,3m.
O, ten berberys bedzie pasowal.

dorbie
03-07-2010, 10:58
Brukentalia jest dostępna np. tu: http://www.wrzosowate.pl/szkolka/index.php - ale ona też jest dość wrażliwa na mróz, trzeba ją okrywać.

Niestety, tam tylko hurtowo i dla firm ogrodniczych

markaszka
03-07-2010, 20:12
ida i jacek to modrzew moze stiff weeper

czy ta odpowiedz dotyczyla zywoplotowego labiryntu, co mial szybko rosnac? modrzew szybki, to tak domniemywam. dzieki za wszelakie rady.

asizo
04-07-2010, 08:29
Elfir, poradź proszę.... (przepraszam, ze wrzucam tu moje pytanie, które zadałam już w innym wątku, ale moze tu mi ktoś odpowie)

Moja jodła kalifornijska (wys. ok. 1,50m, sadzona kwiecień / maj 2010) ma dwa przewodniki. Chyba powinnam jeden uciąć, żeby zapobiec rozłamywaniu. Kiedy najlepiej to zrobić? Czy ranę po cięciu trzeba czymś zasmarować, czy nie jest to konieczne?

Będę wdzięczna za odpowiedź, bo jestem początkującym ogrodnikiem, a nie chcę zaszkodzić drzewku

wsms
04-07-2010, 09:53
Elfir, proszę o pomoc w sprawie moich katalp, mam 2 sztuki , chyba inne odmiany bo jedna ma liście żółciutkie a druga ciemno zielone i następujące z nimi problemy:

pierwszy: oba drzewka są szczepione i mają być kuliste ale moje takie nie są, czy mam je ciąć i modelować ? jeśli tak to kiedy, w zimie ,na wiosną, czy ciąć jak mi się podoba czy za drugim pąkiem? czy jest jeszcze inna zasada cięcia katalp,

drugi: oba drzewka mają postrzępione liście, nie wszystkie tylko niektóre, bądź liście są zdeformowane, w ubiegłym roku nagle liścei zaczęły zamierać i wszystkie opadły, w tym roku podlewam i pryskam je na choroby grzybowe topsinem i previcurem, dodatkowo opyliłem na szkodniki polisectem, wydaje mi się że jest trochę lepiej ale co niektóre liście nadal zamierają bądź są jakby pomarszczone, jak by się przypatrzeć na liść od dołu to widać na niektórych pojedyńcze zgrubienia jakby kropki ale wewnątrz liścia, ponieważ oba drzewka mają podobne objawy mam pytanie co im jest? niszczy je szkodnik czy choroba grzybowa?

Sloneczko
04-07-2010, 11:14
A ja przychodzę po pomoc dla młodej wiśni-łutówki http://www.bauer.ekrakow.pl/%21ola/ave.gif

Wydawało mi się, że zachorowała na jakiegoś grzyba i wczoraj spryskałam ją (i inne owocowe drzewa też) Score 250 EC, bo jak wyczytałam ma największe spektrum.
Pozrywałam też wszystkie zakażone listki. A dzisiaj pokazało się dużo nowych, które wyglądają tak:

http://www.bauer.ekrakow.pl/%21ola/wisnia-listek1.jpg

http://www.bauer.ekrakow.pl/%21ola/wisnia-listek2.jpg

Elfir, ratuj! Co mogę jeszcze zrobić, bo obawiam się że niedługo zaczną spadać i owoce :(

Elfir
04-07-2010, 19:46
kilka dni temu zakupiłam kilka sadzonek w doniczkach (...)skoro roslinki rosły w doniczkach teoretycznie powinny wytrzymac te kilka tygodni i tu pojawia sie kwestia: kiedy powinnam wysadzic te rosliny do gruntu? sierpien? wrzesien?


Skoro nie można podlewać po posadzeniu, to lepiej posadzić jak zaczną zrzucac liście. Sosny , perukowiec powinny sobie dac radę z okresami suszy. Iglaki we wrzesniu

Elfir
04-07-2010, 19:49
czy ta odpowiedz dotyczyla zywoplotowego labiryntu, co mial szybko rosnac? modrzew szybki, to tak domniemywam. dzieki za wszelakie rady.

Nie, ta odpowiedź była do użytkownika ida i jacek. Dla ciebie odpowiedź jest poniżej.

Elfir
04-07-2010, 19:58
Elfir, proszę o pomoc w sprawie moich katalp, mam 2 sztuki , chyba inne odmiany bo jedna ma liście żółciutkie a druga ciemno zielone i następujące z nimi problemy

Ktoś cię nabrał. Masz najprawdopodobniej dziką formą oraz odmianę Aurea. Odmiana "Nana" jest zdecydowanie kulista i nie trzeba jej ciąć. Możesz się bawić w cięcie drzewek, ale nie wiem z jakim skutkiem. Jak chcę formę kulistą, to po prostu taką kupuję a nie tnę. Nie znam więc specjalnych zasad cięcia. Katalpa nie wytwarza silnie soków na wiosnę, jak klony czy brzozy, więc można ciąc wiosną. Odradzam cięcie zimowe, bo jest wrażliwa na mróz.

Postrzępione liście mogą być wynikiem działania silnego wiatru, deszczu lub gradu. Liście są duże i łatwo można je uszkodzić.

Pomarszczone liście mogą być wynikiem zerowania mszycy wiosną.

Ale popatrz jeszcze tutaj: http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=425.

Elfir
04-07-2010, 20:00
Elfir[/B], ratuj! Co mogę jeszcze zrobić, bo obawiam się że niedługo zaczną spadać i owoce :(

To juz bardzo zaawansowany objaw drobnej plamistości drzew pestkowych: http://www.target.com.pl/katalog/choroby/50.html

manhatan17
04-07-2010, 21:41
dziękuje serdecznie za pomoc :)

czandra
04-07-2010, 22:49
Witaj Elfir,
proszę o radę - chcielibyśmy oddzielić naszą posesję od drogi szpalerem drzew o pokroju kolumnowym, wąskim zamiast niskiego żywopłotu. Od budynku do ogrodzenia jest 4 m. Jest to strona zachodnia, silne słońce, gleba raczej słaba gliniasta. Czy w tych warunkach sprawdziłby się buk dawyck purple (czy na dłuższym odcinku czerwony kolor będzie dobrze wyglądał?) czy może lepiej odmiana z żółtymi liśćmi i czy to w ogóle dobry pomysł. Dzięki Czandra

Sloneczko
04-07-2010, 22:50
To juz bardzo zaawansowany objaw drobnej plamistości drzew pestkowych: http://www.target.com.pl/katalog/choroby/50.html

Dzięki! Jak pisałam spryskałam Score, ale mam też Topsin. Czy prysnąć tym drugi raz? Po ilu dniach?

Elfir
05-07-2010, 00:13
Dawkowanie, terminy i częstotliwość pryskania na pewno są na opakowaniu. Ja nie wymyśle nić innego, niż zaleca producent.

Czandra - na dłuższym odcinku lepiej zielony kolor, bo buki mają te czerwień bardzo ciężką, ciemną, co może sprawiać przygnębiające wrażenie w dużej ilości.
Np. odmiana "Dawyck". Ale na glinach może to być też kolumnowy grab "Fastigiata" czy "Frans Fontaine"

Tatarak
05-07-2010, 10:29
Elfir,
Czy możesz mi doradzić w kwestii rozpoczęcia zagospodarowywania działki? Zadałam pytanie w innym wątku, licząc na pomoc osób, które rozwiązywały podobne problemy, ale niestety nie uzyskałam informacji, na jakie liczyłam, więc przeklejam tu:

Kupuję właśnie 17-arową działkę pod budowę domu. Chciałabym jej część oddzielić na czas budowy i zacząć jak najwcześniej prace pod kątem ogrodu.

W tej chwili rośnie tu kilka starych i zdziczałych drzew owocowych (zdjęcia w moim dzienniku) - chcemy je zachować, o ile tylko nie będą kolidować z posadowieniem budynku. Poza tym trawa (działka to pozostałość sadu/łąki) i chwasty po kolana, dużo pokrzyw (czyli ziemia bogata w azot) i ostów. Warstwa humusu ma od 60 do 80 cm, gleba jest baaardzo gliniasta. Sprawdziłam ph płynem Heliga i jeśli dobrze odczytałam wynik, to wyszło ok 7-8 (zielonożółty do ciemnozielonego na próbkach ziemi pobranych z różnych części działki).

Zastanawiam się, od czego zacząć.

Na razie mam taki pomysł, żeby pozbyć się chwastów, przeorać cały plac i posiać jeszcze przed końcem lipca - jeśli zdążę - łubin niebieski.

Diabeł tkwi w szczegółach: czy jest sens pryskać to roundupem, czy wystarczy zamówić pług. A może lepiej glebogryzarkę?

Potem ten łubin. Gdzie go kupić? Na allegro nie ma! a myślałam, że tam jest wszystko :wiggle:
Ile kg nasion wysiać na metr kwadratowy?

Czy jeszcze coś innego powinnam zrobić?

Koniecznie mi zależy, żeby poprawić ziemię przed zimą, bo wiosną chciałabym przesadzić tam część moich drzewek owocowych i iglaków (nie chcę tego robić jesienią, bo boję się, że przemarzną w tej ciężkiej glinie). A poza tym mam nadzieję, że nawet jak będę zdejmować humus, to jeśli się go wcześniej przeora z tym łubinem, będzie miał nieco luźniejszą strukturę. Czy ten wysiłek się raczej nie opłaci i skupić się na tych fragmentach działki, na których nie będzie bezpośrednich robót budowlanych?

Myślę też, żeby wiosną zacząć obsadzać przy granicy żywopłot - chciałabym docelowo być ogrodzona tylko żywopłotem obronnym. Bardzo mi się podoba berberys thunberga. Cz on sobie da radę na takiej glebie? Mam możliwość własnej produkcji sadzonek odmiany czerwonolistnej (sąsiad mi udostępnia swój krzew do celów reprodukcyjnych :)), ale nie wiem, czy nie warto byłoby go poprzeplatać zielonymi roślinami, żeby nie było za monotonnie ( w sumie wyjdzie mi od strony ulicy 30 metrów żywopłotu minus brama, i od strony drogi polnej 54 metry żywopłotu).
Co do przeplatania berberysów czerwonych i zielonych, to jaki byłby najlepszy "rytm"? Na przykład 2 metry zielonych krzaków, 2 czerwonych. Czy lepiej co 4 metry zmiana koloru albo jeszcze inaczej?

sure
05-07-2010, 10:57
Witaj Elfir (i wszyscy zaglądający). Po chorobie ogników przyszedł czas na magnolię (również w tym roku posadzoną). Jakoś nagle zaczęła usychać, początkowo wiązałam to z upałami, ale przecież podlewam. Co może być przyczyną takich objawów. Najpierw zmierzyłam jeszcze ph gleby, było trochę za mało kwaśne, posypałam nawozem do kwaśnolubnych. Ale mam podejrzenia, ze to nie dlatego, dłuższy czas nic się nie działo.
A to zdjęcia objawów:
http://img51.imageshack.us/img51/5494/magnoliali2.jpg

http://img200.imageshack.us/img200/7287/p7050191.jpg

http://img716.imageshack.us/img716/4484/p7050185.jpg

Zastanawiam się, czy jeżeli jakieś paskudztwo siedzi w tej glebie, może warto wykonać oprysk nie tylko magnolii, ale całego terenu rabat??

manhatan17
05-07-2010, 13:13
witam ponownie

mam kolejne pytanie do Elfir:

na działce mam sosne (odmiana o bardzo długich igłach ale nie jest to himalajska) rosnie sobie przy ogrodzeniu. 2 metry od niej rosnie sumak octowiec (był juz na działce gdy ja nabyłam, sama nei posadziłabym tego pasozyta) i zauwazyłam ze sumak zaczyna wypuszczac młode odrosty dokładnie pod sosną ;/ a sosenka jakos ostatnio wygląda na chorą. czesc igieł zbrązowiała i wydaje sie taka "bez zycia", czy problemem moze byc własnie sumak octowiec? czy moze niszczyc system korzeniowy sosny? z gory dziekuje za pilna odpowiedz.

Elfir
05-07-2010, 14:36
]Kupuję właśnie 17-arową działkę pod budowę domu. Chciałabym jej część oddzielić na czas budowy i zacząć jak najwcześniej prace pod kątem ogrodu.

Nie odpowiadałam tam, bo wątek o przygotowaniu gleby pod ogród był tyle razy wałkowany, że nie chciało mi się już pisać.
W skrócie:
usunąć lub wybić herbicydem chwasty, wysypać piasek/żwir (drenaż gliny), przeorać, zbronować, wysiać nawóz zielony, przeorać jak zacznie kwitnąć.
Jakbyś chciała takie rzeczy robić glebogryzarką to trzeba było by do tego ciężki sprzęt a nie taką małą glebogryzarkę ogrodniczą.
Chwasty się usuwa, bo łubin kiełkuje do 3 tygodni i chwasty by go zagłuszyły.
Uważaj na korzenie drzew! Drzewa owocowe bardzo płytko się korzenią.
siew: 280 kg/ha. Nasiona można dostać w centrali ogrodniczej lub rolnej.

Na glinę nie nadaje się berberys Thunberga. Lepsze byłyby głogi, berberys ottawski, pospolity, rokitnik,
Czerwony kolor na dużym fragmencie będzie nieco przygnębiający.
Może lepiej żywopłot mieszany, z różnych gatunków?

Elfir
05-07-2010, 15:06
Witaj Elfir (i wszyscy zaglądający). Po chorobie ogników przyszedł czas na magnolię

Czy te ogniki i magnolia pochodzą z tej samej szkółki?
Może materiał od szkółkarza był już zarażony?
Bo niestety wygląda to na antraknozę. Optymistyczna wersja - szara pleśń po silnych wiosennych opadach (ma bardzo podobne objawy).
http://www.ogrody-krzekowo.pl/index.php?view=article&catid=29%3Aporady&id=86%3Achoroby-magnolii&format=pdf&option=com_content&794b9fd83b340478cb0629ef6cab73f0=fe683502789eb8cbb 92099d28376797c

Elfir
05-07-2010, 15:07
czy problemem moze byc własnie sumak octowiec?

Nie. Jesli ta sosna to wejmutka to ma rdzę, a jeśli to sosna żółta to pewnie osutka.

manhatan17
05-07-2010, 15:11
dziękuje Elfir. a czy sumak w jakis sposób moze zagrazac innym krzewow i iglakom? czy to ze je obrasta z kazdej strony nie wpływa na nei jakos negatywnie? dodam ze odrosty sa sytematycznie usuwane przy pomocy kosiarki, korzenie jednak zostaja...
:(
aby nie zakładac oddzielnego wątku w sprawie identyfikacji wklejam zdjecie "roslinki" tutaj: co to za roslina? co roku po zimie jej gałązki usychaja całkowicie a ona sama odbija od ziemi. strasznie sie rozrasta, z roku na rok co raz dalej wypuszcza odrosty z ziemi. w związku z remontem i dobudową czesci domu bede zmuszona ją wykopac. zastanawiam sie tylko czy jest sens sadzic ją gdziekolwiek na działke ;/ skoro jej odrosty zaczynaja byc uciazliwe tak jak sumak... ale w pierwszej kolejnosci chciałabym poznac nazwe tego "stworka".

sure
05-07-2010, 18:48
Czy te ogniki i magnolia pochodzą z tej samej szkółki?
Może materiał od szkółkarza był już zarażony?
Bo niestety wygląda to na antraknozę. Optymistyczna wersja - szara pleśń po silnych wiosennych opadach (ma bardzo podobne objawy).
http://www.ogrody-krzekowo.pl/index.php?view=article&catid=29%3Aporady&id=86%3Achoroby-magnolii&format=pdf&option=com_content&794b9fd83b340478cb0629ef6cab73f0=fe683502789eb8cbb 92099d28376797c
Ogniki i magnolia są z tej samej szkółki, u mnie co prawda rosną w odległości, ale tam były w podobnym miejscu. W tym linku, który podałaś chyba nie ma nic o antraknozie? Wyszukałam jakies artykuły, nie wygląda to dobrze. Co radzisz robić? Mam w domu Kaptan i Aliette, przydadzą się na coś?? No i co z innymi roślinami w ogrodzie, mogą się zarazić?

Elfir
05-07-2010, 21:52
sumak w jakis sposób moze zagrazac innym krzewow i iglakom?
W końcu może je zadusić, jak tak będzie sobie rósł wśród nich.
Na zdjęciu jest drugi dusiciel ogrodowy - rdest sachaliński.

Elfir
05-07-2010, 21:55
Ogniki i magnolia są z tej samej szkółki, Co radzisz robić?

Ten grzyb: Colletotrichum gloeosporioides odpowiada za antraktnozę.
Pryskać Topsinem lub Sarfunem - jest przeciwko temu grzybowi i szarej pleśni jednocześnie.
Oczywiście nie leczona choroba bedzie przechodzić na inne rośliny.
Stawiam piwo, że rośliny kupiłaś zarażone.

Tatarak
06-07-2010, 10:00
Elfir, dziękuję za odpowiedź.
Wreszcie wpisałam w wyszukiwarkę właściwe słowo kluczowe i znalazłam wątki z potrzebnymi mi informacjami :)

A masz może jakieś zdjęcia z przykładami żywopłotu z mieszanych roślin? Oprócz berberysa T. myślałam jeszcze o róży pomarszczonej, da sobie radę na "poprawionej" glinie?

Wrzucę potem zdjęcie tego berberysa od sąsiada, bo może to wcale nie Thunberga tylko jakiś inny? Sąsiad się nie musi znać;)

Mam w ogródku rokitnik, ale rośnie mi w drzewko. Chyba trzeba by go przycinać "od małego", żeby rósł w krzak, czy może to kwestia odmiany?

I jeszcze takie ważne pytania mam: czy jest sens tę ziemie "rozluźniać" piaskiem na całości, jak po zebraniu humus będzie leżeć w pryzmie kilkanaście miesięcy? Czy lepiej na razie wydzielić fragment, na który robotom będzie wstęp wzbroniony i tylko nim się zająć? A resztę ewentualnie potraktować herbicydem? Przy spryskiwaniu jaką zachować odległość od drzew owocowych? Czy wystarczy po obrysie korony, czy dalej?

aka z Ina
06-07-2010, 10:32
Elfirko wczoraj musiałam obciąc dwie gałęzie świerku posadzonego na klombie od strony frontowej....nie wiem co się dzieje z nim!
drz\ewko było posadzone w zeszłym roku i pięknie sie przyjęło, po zimie nic nie wskazywało, ze będzie marnieć...
niedawno pojawiły się nowe przyrosty...Czy mozliwe, ze posadziłam po prostu za głęboko je? czy jednak im szkodzi kurz z wypłukiwanego kamyszka rozsypanego na drodze???

dodam tylko, ze od środka jak rozchyliłam gałęzie to sporo igieł zrzuconych ujrzałam no i te dwie całkowicie ogołocone

tu jeszcze zdjęcie z IV
http://p4.labfoto.pl/photos/p/4/c/4c0acab6f3bd87ec3f9eb898fe2f23bd-1754992.jpg

markoto
06-07-2010, 11:07
Ja mam pytanie o swierka. Kupilismy na swieta w doniczce, caly czas byl na dworze. Na wiosne wsadzilismy go do ziemi. Nie ma zadnych przyrostow, ale igly sa zielone. Czy to normalne? Czy raczej idzie na stracenie?

acca5
06-07-2010, 11:34
Normalne, odchorowuje- pamiętaj podlewać, w przyszłym roku będzie miał przyrosty.

markoto
06-07-2010, 12:43
OK to daje mu szanse :)

Nadulka
06-07-2010, 19:00
Elfir, jutro ma przyjść mój wawrzynek(kupiłam na allegro i troche się obawiam,to pierwszy roślinkowy zakup) I teraz mam pytanie czy jak mam agro to też mogę go sadzić?

manhatan17
06-07-2010, 21:52
dziękuje serdecznie za odpowied :)

marjucha
07-07-2010, 07:28
Witam
Dwa miesiące temu przesadziłem świerki w miejsce docelowe.
Jeden z nich był jaśniejszy od pozostałych i ten akurat został posadzony przy rosnącej na działce kilkuletniej brzozie.
Obecnie świerk wygląda tak
http://lh6.ggpht.com/_Vv66_8bt7h4/TDQNQpADfcI/AAAAAAAAAeA/LDkeIoeh18M/s800/%C5%9Bwierk.jpg

Co gorsze, brzoza też zaczęła chorować, a na tej mi bardzo zależy.
Tak to wygląda
http://lh4.ggpht.com/_Vv66_8bt7h4/TDQNQWgS6dI/AAAAAAAAAd0/KB56_XTId8o/s800/li%C5%9B%C4%87.jpg

http://lh3.ggpht.com/_Vv66_8bt7h4/TDQNQVmVBpI/AAAAAAAAAd4/4lyqy6mYDC0/s800/li%C5%9B%C4%872.jpg


http://lh3.ggpht.com/_Vv66_8bt7h4/TDQNQtFENtI/AAAAAAAAAd8/NideRgroRSw/s800/ga%C5%82%C4%85zka.jpg
Co mogę zrobić aby ratować te drzewka, a zwłaszcza brzozę?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

malmuc
07-07-2010, 08:03
jeszcze ja sie dorzucę z pytaniem do ELFIR :)
czerwona żurawka wieksze liicie wygladaja jakby spaliło je slonce, zastanawiam sie czy to mozliwe ze maja wlsnie za duzo slonca, czy moze ziemia nieodpowiednia, przeczytalam ze one lubią żyzna ziemie, a są posadzone bardzo slabej ziemi :(

Tatarak
07-07-2010, 09:53
Elfir, cały wczorajszy wieczór studiowałam temat żywopłotów nieformowanych i znalazłam kilka fajnych artykułów oraz wątków - między innymi z Twoimi postami, pełnymi świetnych pomysłów, które chcialabym wykorzystać.
W zasadzie ten żywopłot z berberysów - od strony południowej o długości 30 metrów minus brama - miał być pierwszym pasem czegoś, co opisywałaś w taki sposób:

" Jesli żywopłot moze być szeroki to polecam podadzić w 2-3 rzędach rośliny.
Ponieważ zyjemy w zdegenerowanym krajobrazie, nawet na wsi zubożonym przez człowieka (masowo sadzone "iglaki") - polecam założenie żywopłotu "ekologicznego", swojskiego, charakteryzujacego sie wysokimi walorami przyrodniczymi (pozywienie i schronienie dla zwierząt)

Np. z tyłu co 3-4 m pojedyńcze sztuki niewysokich drzewek: bez lilak w formie dzikiej, głóg jednoszyjkowy, ałycza, antypka, dereń jadalny, czeremcha, trzmielina europejska, klon tatarski, oczar, kalina koralowa, bez czarny, perukowiec podolski, leszczyna, jarzebina, jabłonie i wiśnie ozdobne. Na narożnikach i co jakieś 12-15 m można dać drzewa iglaste w skupiskach po 3 szt. (daglezja, świerk serbski)

Na przedzie po kilka/kilkanascie sztuk: berberys, irga błyszcząca, jaśminowiec, ognik, róża pomarszczona i inne gatunki botaniczne róż, porzeczka krwista, pęcherznica (kolorowe odmiany), laurowisnia, forsycja, hortensja wiechowata "Tardiva", trzmielina oskrzydlona, suchodrzew (Lonicera), kalina hordowina, cis, jałowiec pospolity, tawuły,

Jesli jest miejsce, to trzecim rzędem moga być pięknie kwitnace i stricte ozdobne krzewy..."

I tak sobie myślę, że chyba zamiast jednego berberysa, weselej będzie pomieszać te rośliny w pierwszym pasie. Ponieważ ulicę mam od strony południowej, muszą tam być rośliny lubiące pełne słońce (i najlepiej tę moją gliniastą glebę, chociaż mogę ją miejscowo wymieniać). Myślałam, żeby w pasie zewnętrznym koniecznie dać:
różę pomarszczoną
irgę błyszczącą
irgę pomarszczoną
ognika
berberys ottawski
Nie jestem pewna, czy irgi są kolczaste, ale jakoś tak mi się kojarzą. Chciałabym tam mieć same rośliny bez ogrodzenia (jak już urosną, narazie siatka leśnicza), więc dla komfortu psychicznego wolałabym takie odstraszające potencjalnych intruzów (głównie psy). Możesz mi jeszcze coś doradzić na ten pierwszy plan - tak do 1.5-2.0 metrów wysokości.

Na drugi plan koniecznie dałabym głogi, pęcherznicę, jarzębiny, rokitnika, świerki, derenie, pigwowiec japoński, kolcowój, ałyczę, kalinę.

Nie wiem, czy to nawet nie za dużo gatunków na te 30 metrów, ale chcę taki wielowarstwowy żywopłot dać też od strony wschodniej. Tyle że tu będzie oczywiście mniej słońca - tj z rana będą go miały te w pasie od ulicy, a po południu te w pasie wewnętrznym.

Muszę sobie to wszystko poukładać, ale może jesteś mi w stanie podpowiedzieć, w jakim kierunku iść?

Pozdrawiam serdecznie :)

Elfir
07-07-2010, 18:13
A masz może jakieś zdjęcia z przykładami żywopłotu z mieszanych roślin? Oprócz berberysa T. myślałam jeszcze o róży pomarszczonej, da sobie radę na "poprawionej" glinie?

Róża pomarszczona lubi gleby lekko kwaśne.



Mam w ogródku rokitnik, ale rośnie mi w drzewko. Chyba trzeba by go przycinać "od małego", żeby rósł w krzak, czy może to kwestia odmiany?
Rokitnika można ciąć. Są też różne odmiany, np. niska "Hikul"



czy jest sens tę ziemie "rozluźniać" piaskiem na całości, jak po zebraniu humus będzie leżeć w pryzmie kilkanaście miesięcy? Czy lepiej na razie wydzielić fragment, na który robotom będzie wstęp wzbroniony i tylko nim się zająć? A resztę ewentualnie potraktować herbicydem? Przy spryskiwaniu jaką zachować odległość od drzew owocowych? Czy wystarczy po obrysie korony, czy dalej?

Najlepiej rozluźniać, poprawiać i w ogóle orać glebę po wyjeździe cięzkiego sprzętu budowlanego z budowy. Ubijanie gleby kołami działa bardzo destrukcyjnie na jej jakość.
Jesli działka jest na tyle duża, ze można wydzielić obszar chroniony przed zniszczeniem to to jest dobry pomysł.

Pryskając trzeba uważać by nie opryskać przypadkiem liści (np. z wiatrem) drzew owocowych. Przez korę herbicyd się nie wchłania.

Elfir
07-07-2010, 18:17
wczoraj musiałam obciąc dwie gałęzie świerku posadzonego na klombie od strony frontowej....n(...)Czy mozliwe, ze posadziłam po prostu za głęboko je?

A nie jest to jakiś przędziorek czy mszyca?

Elfir
07-07-2010, 18:17
Elfir, jutro ma przyjść mój wawrzynek(kupiłam na allegro i troche się obawiam,to pierwszy roślinkowy zakup) I teraz mam pytanie czy jak mam agro to też mogę go sadzić?

Tak, mozna. W czym włóknina miałaby przeszkadzac?

Elfir
07-07-2010, 18:22
Jeden z nich był jaśniejszy od pozostałych i ten akurat został posadzony przy rosnącej na działce kilkuletniej brzozie.

Świerk pewnie schnie - albo źle przesadzony, albo brzoza wszystko wysysa.

Brzoza - http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=144

Elfir
07-07-2010, 18:23
czerwona żurawka wieksze liicie wygladaja jakby spaliło je slonce, zastanawiam sie czy to mozliwe ze maja wlsnie za duzo slonca, czy moze ziemia nieodpowiednia, przeczytalam ze one lubią żyzna ziemie, a są posadzone bardzo slabej ziemi :(

Przede wszystkim lubią półcień :)
Słońce może palić liście, a do tego w te upały może być jej za sucho.

Elfir
07-07-2010, 18:29
Nie jestem pewna, czy irgi są kolczaste, (...)
Na drugi plan koniecznie dałabym głogi, pęcherznicę, jarzębiny, rokitnika, świerki, derenie, pigwowiec japoński, kolcowój, ałyczę, kalinę.

irgi nie są kolczaste.
Czy rośliny II planu mają być widoczne zza tych z I planu? Bo jeśli tak, to pęcherznica jest wielkości berberysa Ottawskiego (3 m) i nie będzie jej widać. Pigwowiec też jest niższy (1,5 m).
Natomiast można tam wpleść tarninę - jest ciernista.
Kolcowój odradzam - zadusi wszystko.
Jarzębiny mozna połączyć z glediczjami.
Z wyższych krzewów jest też karagana. A z niższych kolcosił, agrest, jeżyna.



Nie wiem, czy to nawet nie za dużo gatunków na te 30 metrów, ale chcę taki wielowarstwowy żywopłot dać też od strony wschodniej. Tyle że tu będzie oczywiście mniej słońca - tj z rana będą go miały te w pasie od ulicy, a po południu te w pasie wewnętrznym.

Muszę sobie to wszystko poukładać, ale może jesteś mi w stanie podpowiedzieć, w jakim kierunku iść?

Pozdrawiam serdecznie :)
[/FONT][/QUOTE]

Nadulka
08-07-2010, 08:06
Tak, mozna. W czym włóknina miałaby przeszkadzac?

Bardzo dziękuję Elfirku za odpowiedz,wiesz wolałam zapytać;)
Wczoraj właśnie dotarła moja sadzonka i dzisiaj ją sadzę(myślałam że będzie troszkę większa hehe)

Miłego dnia życzę:)

sure
08-07-2010, 08:14
Ten grzyb: Colletotrichum gloeosporioides odpowiada za antraktnozę.
Pryskać Topsinem lub Sarfunem - jest przeciwko temu grzybowi i szarej pleśni jednocześnie.
Oczywiście nie leczona choroba bedzie przechodzić na inne rośliny.
Stawiam piwo, że rośliny kupiłaś zarażone.
Bardzo możliwe, że były zarażone, ale nie zauważyłam objawów. Kupiłam Topsin, dzisiaj wszystko spryskam, sąsiednie rośliny też, profilaktycznie. A może lepiej wyciąć te ogniki i kupić inne?To młode sadzonki, teraz wyglądają, jakby całe uschły. Mam obawy, że problem będzie długotrwały...

ida i jacek
08-07-2010, 09:05
hej Elfir i wszyscy tu obecni

pochwalilam sie ostatnio swoim modrzewiem a teraz cos mu jest; igielki na jednej z galezi zaczely usychac a na calym drzewku jest cala masa takich malych bialych kuleczek jaw z waty - chcialam zrobic zdjecie ale u nas tak wczoraj wialo ze nie bylo szansy zrobic dobrego zblizenia ...

czy te kuleczki (cokolwiek to jest) moga miec cos wspolnego ze wszechobecna w moim ogrodzie pajeczyna ?
wycinajac brazowe galezie z moich tujek z co 4 z czubka zgarnialam pajeczyne, na roslinach plozacych w ogrodku tez jest ich calal masa, na wspomnianym modrzewiu tez jej bylo troche

zeszlego lata nie mialam takich prolemow ale i ogrod byl zakladany w derugiel polowie lipca dopiero wiec moze dlatego;

pozdrawiam

aka z Ina
08-07-2010, 10:09
A nie jest to jakiś przędziorek czy mszyca?

a jak to rozpoznać?
żadnego robactwa tam nie widziałam:eek:

znalazłam coś takiego
http://www.klinikaroslin.com/index.php?option=com_content&view=article&id=33:przdziorek-sosnowiec-atakuje-wierki&catid=43:szkodniki&Itemid=33
i to
http://www.klinikaroslin.com/index.php?option=com_content&view=article&id=75%3Awierk-problemy&catid=2%3Adrzewa-i-krzewy&Itemid=7

jak wrocę do domu to zobacze czy są pajeczyny i pajaczki....

Tatarak
08-07-2010, 10:21
Elfir,
Czy możesz zerknąć okiem na mój układ roślin w żywopłocie od frontu ? Rośliny z II pasa nie tyle mają wystawać nad drugim, ile zasłaniać ogród przed przechodniami.

Mój pomysł taki:
w I linii idąc od zachodniego narożnika na wschód
- najpierw jest licznik w granicy :)
3 metry - róża pomarszczona (co 20cm)

2 m - Berberys pospolity/ottawski

2 m – ognik Red column
3 m – róża pomarszczona
2 m – głóg szypułkowy
3 m – kolcosił
potem furtka i brama (jakieś 5 m)
a za nimi
3 m - kolcosił
3 m -głóg szypułkowy
3 m - berberys pospolity lub ottawski



W II pasie
zaczynając od rogu za licznikiem skomponowane iglaki
jałowiec SkyRocket (czy mu nie będzie za ciemno na dole za tym licznikiem? )

świerk serbski (odrobinę w tyle w stosunku do jałowca)

żywotnik wschodni (na lini z jałowcem, na tle świerku)

kilka rokitników
2 leszczyny zwykłe i 1 contorta
kalina koralowa
2-3 jarzębiny (wystające ponad głogiem)
pęcherznica leuta
furtka i brama
pęcherznica leuta
glediczje
za berberysem - stara czereśnia, która sobie tam już rośnie

I teraz takie mam wątpliwości: czy nie będzie zbyt pstrokato/wielogatunkowo? Czy te rośliny będą ze sobą współgrać jeśli chodzi o wymagania glebowe (ph/wilgotność). W jakim rozstawie sadzić ogniki, berberysy, głóg, kolcosił? Czy to w ogóle ma ręce i nogi?


Za tym drugim pasem chciałabym dać następnie krzewy i byliny lubiące cień/półcień i stopniowo - w miarę jak będzie się kończył rzucany przez nie cień:) - lubiące słońce. Ale to sobie zostawiam na potem. Na razie chciałabym się skupić na żywopłocie, bo w środku ogródka muszę najpierw rozplanować altanki, pergole i takie tam :)

MarzannaPG
08-07-2010, 12:46
Witam. Mam problem z bukszpanami kulistymi w donicach (4 sztuki). Podejrzewam, że przemarzły w zimie a potem, osłabione, zaatakował je grzyb. Jeden już zupełnie padł, na jego miejsce dałam nowy, różnicę widać na zdjęciu poniżej. Niestety chyba ten nowy też zrobi się suszek, bo zaczynają mu bieleć miejscami a potem brązowieć liście, od dołu i środka liście robią się takie 'marmurkowe' tzn. z drobniutkimi żyłkami. Pryskałam je przeciw grzybowi, wymieniłam ziemię i nic. Dalej schną, wkrótce kolejny do wyrzucenia. Dodam, że podlewam je systematycznie, więc to nie z braku wody. Myślałam już o kompletnej wymianie na nowe, ale może bukszpan w donicy to nie jest dobre rozwiązanie, może to nie są warunki dla nich (donica, miejsce nasłonecznione od południa)? Może trzeba zmienić podejście do pielęgnacji? Bardzo proszę o poradę.
http://images40.fotosik.pl/308/2fd6e28db7c9b287m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2fd6e28db7c9b287.html)

manhatan17
08-07-2010, 16:30
ponownie prosze o pomoc Elfir:

mój okaz buka tricolor jest okazem szczepionym (widac miejsce szczepienia) zauwazyłam ze z podkładki (6cm odcinek sięgajacy powyzej ziemi) buk zaczał puszczac gałązke. podkładkowe gałązki sa oczywiscie zieloniutkie. tak sobie pomyslałam ze moze faknie by to wyglądało gdyby ta zielonolistna gałązke zostawic? drzewko byłoby 2 kolorowe :) moje pytanie brzmi czy to jakos nie zaszkodzi tej szczepionej czesci drzewka? jakos nie zdziczeje czy cos? ogolnie czy nie wpłynie negatywnie? z gory dziękuje za pomoc.

marc78
08-07-2010, 17:15
witam,
proszę o radę: co zrobić z roślinami skalnymi wyhodowanymi w doniczkach w domu, a które jak się wydaje powinny juz zostać wysadzone do gruntu? zostawić do września czy wysadzić w taki upał?
pozdrawiam

AGA NR 1
09-07-2010, 11:54
Elfir,
proszę, wytłumacz laikowi, co dokładnie oznacza termin "sadzonki kopane z gruntu" ?
Tylko domyślam się, że rośliny te rosną normalnie w gruncie a potem na czas sprzedaży są wykopywane i wsadzane w doniczkę ?
I w takiej doniczce są sprzedawane...

Dostałam wycenę jednej ze szkółek i tam prawie wszystkie rośliny są "kopane z gruntu".
Tymczasem na wielu wątkach Forumowicze ostrzegali przed takimi sadzonkami - podobno często nie przyjmują się.

Bardzo proszę o Twoją opinię.

Elfir
09-07-2010, 12:18
Bardzo możliwe, że były zarażone, ale nie zauważyłam objawów. Kupiłam Topsin, dzisiaj wszystko spryskam, sąsiednie rośliny też, profilaktycznie. A może lepiej wyciąć te ogniki i kupić inne?To młode sadzonki, teraz wyglądają, jakby całe uschły. Mam obawy, że problem będzie długotrwały...

Jeśli to jednak zaraza ogniowa jest to Topsin nie pomoże, bo tę chorobę wywołuje bakteria a nie grzyb.
Po zdjęciach ciężko jest mi tak oceniać, bo wiele chorób daje dość podobne objawy :/
W przypadku zarazy zalecam przerwę w sadzeniu kolejnych egzemplarzy ognika, bo bakterie łatwo się przenoszą wraz z mszycami

Elfir
09-07-2010, 12:20
teraz cos mu jest; igielki na jednej z galezi zaczely usychac a na calym drzewku jest cala masa takich malych bialych kuleczek jaw z waty - chcialam zrobic zdjecie ale u nas tak wczoraj wialo ze nie bylo szansy zrobic dobrego zblizenia ...

Mszyca na 100% http://aktua.republika.pl/ochojniak.html

Elfir
09-07-2010, 12:21
a jak to rozpoznać?
żadnego robactwa tam nie widziałam:eek:


Przędziorek jest wewnątrz korony i jest baaardzo malutki. Śladami mogą być miniaturowe pajęczynki

Elfir
09-07-2010, 12:29
3 metry - róża pomarszczona (co 20cm)
2 m - Berberys pospolity/ottawski
2 m – ognik Red column
3 m – róża pomarszczona
2 m – głóg szypułkowy jest zdecydowanie wiekszy niż reszta, z czasem zadusi sąsiedztwo
3 m – kolcosił
potem furtka i brama (jakieś 5 m)
a za nimi
3 m - kolcosił
3 m -głóg szypułkowy j.w.
3 m - berberys pospolity lub ottawski

W II pasie
zaczynając od rogu za licznikiem skomponowane iglaki
jałowiec SkyRocket (czy mu nie będzie za ciemno na dole za tym licznikiem? ) - jakiekolwiek zacienienie (również rośliną rosnącą przed nim) spowoduje zrzucanie igieł
świerk serbski (odrobinę w tyle w stosunku do jałowca)
żywotnik wschodni (na lini z jałowcem, na tle świerku) - wolno rośnie
kilka rokitników
2 leszczyny zwykłe i 1 contorta contorta zostanie zaduszona przez zwykłe leszczyny - to mały, wolno rosnący, typowo soliterowy krzew (po 6 latach miał 1 m wysokości)
kalina koralowa
2-3 jarzębiny (wystające ponad głogiem)
pęcherznica leuta
furtka i brama
pęcherznica leuta
glediczje
za berberysem - stara czereśnia, która sobie tam już rośnie

I teraz takie mam wątpliwości: czy nie będzie zbyt pstrokato/wielogatunkowo? Czy te rośliny będą ze sobą współgrać jeśli chodzi o wymagania glebowe (ph/wilgotność). W jakim rozstawie sadzić ogniki, berberysy, głóg, kolcosił? Czy to w ogóle ma ręce i nogi?

Kalina wymaga gleb żyznych i wilgotnych.
Najmniejsze wymagania glebowe i wodne mają berberysy, glediczje, głogi, róża, kolcosił, rokitnik, jałowce

Elfir
09-07-2010, 12:31
Mam problem z bukszpanami kulistymi w donicach (4 sztuki).
Może to pomoże: http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=7
Bukszpan lubi cień, ale jest dość wrażliwy na mrozy.

Elfir
09-07-2010, 12:34
ak sobie pomyslałam ze moze faknie by to wyglądało gdyby ta zielonolistna gałązke zostawic? drzewko byłoby 2 kolorowe :)

Za chwilę cała roślina będzie zielona, bo część z zielonymi liśćmi lepiej fotosyntetyzuje (więcej chlorofilu), i będzie szybciej rosnąć od części kolorowej.
Pędy podkładek należy bezwzględnie, natychmiast, bez zwłoki wyłamywać, zanim zdrewnieją.

Elfir
09-07-2010, 12:36
witam,
proszę o radę: co zrobić z roślinami skalnymi wyhodowanymi w doniczkach w domu, a które jak się wydaje powinny juz zostać wysadzone do gruntu? zostawić do września czy wysadzić w taki upał?

Jesli to rośliny typu rozchodniki, rojniki to jak najbardziej można sadzić.

sure
09-07-2010, 12:48
Jeśli to jednak zaraza ogniowa jest to Topsin nie pomoże, bo tę chorobę wywołuje bakteria a nie grzyb.
Po zdjęciach ciężko jest mi tak oceniać, bo wiele chorób daje dość podobne objawy :/
W przypadku zarazy zalecam przerwę w sadzeniu kolejnych egzemplarzy ognika, bo bakterie łatwo się przenoszą wraz z mszycami
Elfir, bardzo Ci dziękuję za rady, sama z leczeniem chorób roślin wcześniej nie miałam do czynienia i na początku byłam bezradna. Zastanawiam się, po jakim czasie uznać, że to "nie pomaga"? Tzn. oprysk, potem po tygodniu powtórka, no i co powinno się dziać i kiedy, tzn. na jakie objawy zwrócić uwagę? Myślę, że jeśli wygląd ogników będzie się pogarszał, to powinnam je wyciąć? Co można posadzić wzamian, żeby nie zaatakowała tego zaraza ogniowa?
Najgorsze, że obok są derenie Spaethii, którym zaczynają usychać listki. No i pytanie, czy to susza, czy się czymś zaraziły??

Elfir
09-07-2010, 12:50
proszę, wytłumacz laikowi, co dokładnie oznacza termin "sadzonki kopane z gruntu" ?
Tylko domyślam się, że rośliny te rosną normalnie w gruncie a potem na czas sprzedaży są wykopywane i wsadzane w doniczkę ?
I w takiej doniczce są sprzedawane...

Lub sprzedawane z tzw. gołym korzeniem - czyli prosto z gruntu, z otrzepanymi korzeniami.
Takie rośliny sadzi się wyłącznie w okresie bezlistnym. Przed sadzeniem należy długo namaczać korzenie we wodzie (nawet 24 h).
Materiał "kopany" to najczęściej rośliny żywopłotowe (np. liguster) oraz duże drzewa.

Podczas wykopywania cześć korzeni jest uszkadzana, dlatego rośliny dłużej się przyjmują niż sadzone z doniczek.
Ale za to są tańsze.

ida i jacek
09-07-2010, 12:56
Mszyca na 100% http://aktua.republika.pl/ochojniak.html

dzieki Kobieto :) jestes Wielka :)

nawet nie zdawalam soebie spawe ze mszyca moze tak wygladac i ze spotkac ja mozna nie tylko na rozach :)

AGA NR 1
09-07-2010, 12:57
Dziękuję za odpowiedź.
Czyli jakbym chciała sadzić teraz : lipiec - sierpień to lepiej kupić rosnące w doniczkach ( nie kopane z gruntu ? )

Elfir
09-07-2010, 13:03
Napisałam kiedy sadzi się kopane z gruntu. Szkółka, które sprzedaje takie rośliny w innym terminie nie zasługuje na miano szkółki tylko oszusta.

AGA NR 1
09-07-2010, 13:10
:oops:

A bo ja Elfirku nie wiem, co to oznacza i kiedy jest ów "okres bezlistny"...

Tatarak
09-07-2010, 13:23
Elfir,
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. A gdyby ten układ tak zmodyfikować:

I pas
3 metry - róża pomarszczona (co 20cm)
2 m - Berberys pospolity/ottawski
2 m – ognik Red column
3 m – róża pomarszczona
2 m – porzeczka alpejska (zamiast głogu)
3 m – kolcosił
potem furtka i brama (jakieś 5 m)
a za nimi
3 m - kolcosił
3 m - porzeczka alpejska
3 m - berberys pospolity lub ottawski

W II pasie
zaczynając od rogu za licznikiem skomponowane iglaki
zamiast jałowca jakiś cis o takim strzelistym pokroju - podobno lepiej znoszą zaciemnienie. możesz mi doradzić jakąś odmianę?
świerk picea pungens Koster (odrobinę w tyle w stosunku do jałowca) - czy jemu to częściowe zacienienie nie będzie przeszkadzać?
żywotnik wschodni (na lini z jałowcem, na tle świerku) - wolno rośnie - mam taki okaz o wys. ok metra, i chciałabym go przesadzić, miałby handicap w stosunku do reszty
kilka rokitników
2 leszczyny zwykłe (bez contorty)
głog szypułkowy (zamiast kalin i contorty)
2-3 jarzębiny
pęcherznica leuta
furtka i brama
głóg
glediczje
za berberysem - stara czereśnia, która sobie tam już rośnie

Czy mozesz mi jeszcze doradzić w jakim rozstawie sadzić ogniki, berberysy, głóg, kolcosił?

Elfir
09-07-2010, 16:24
:oops:

A bo ja Elfirku nie wiem, co to oznacza i kiedy jest ów "okres bezlistny"...

Zwykle rośliny nie mają liści między październikiem a marcem.

Elfir
09-07-2010, 16:35
Zastanawiam się, po jakim czasie uznać, że to "nie pomaga"?
Najgorsze, że obok są derenie Spaethii, którym zaczynają usychać listki. No i pytanie, czy to susza, czy się czymś zaraziły??
Dereń - to może być susza. Derenie rzadko chorują, a najpopularniejsze choroby to: antraknoza (Elsinoe corni), zamieranie pędów (Glomerella cingulata, Nectria spp.) oraz mączniak prawdziwy (Erysiphe sp., Phyllactinia guttata).
Przy czym takie nagłe usychanie całych pędów z liścmi to zwykle jest antraktnoza. Z tym, że choroba najczęsciej atakuje w szkółkach - baaardzo rzadko w ogrodach. Dlatego myślę, że powinnaś zmienić szkółkę, gdzie kupujesz rośliny.
Na pewno ci się przyda ten e-book: http://www.lodr.pl/zbiory-plikow/doc_download/15-choroby-drzew-i-krzewow-ozdobnych

W przypadku ogników, zetnij gałązkę i zobacz jak wyglądają wiązki przewodzące: czy wnętrze jest jasne i jasnozielone czy ciemne, obumarłe.
Skoro i tak źle wyglądają, wytnij bez litości chore pędy i spal.

Elfir
09-07-2010, 16:40
Czy mozesz mi jeszcze doradzić w jakim rozstawie sadzić ogniki, berberysy, głóg, kolcosił?

Ja bym zamieniła porzeczkę alpejską na złotą.
A rozstawa:
co 50-100 cm . Ognik "Red Column" jest na przykład wąski, więc gęściej, berberysy są rozłożyste więc rzadziej.
głóg (i inne drzewiaste) co 150-200 cm

Cis jest ok, ale lubi gleby zyzne, wilgotne i lekko zasadowe

AGA NR 1
09-07-2010, 17:19
Zwykle rośliny nie mają liści między październikiem a marcem.

Rozumiem.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
:)

sure
09-07-2010, 20:37
Dereń - to może być susza. Derenie rzadko chorują, a najpopularniejsze choroby to: antraknoza (Elsinoe corni), zamieranie pędów (Glomerella cingulata, Nectria spp.) oraz mączniak prawdziwy (Erysiphe sp., Phyllactinia guttata).
Przy czym takie nagłe usychanie całych pędów z liścmi to zwykle jest antraktnoza. Z tym, że choroba najczęsciej atakuje w szkółkach - baaardzo rzadko w ogrodach. Dlatego myślę, że powinnaś zmienić szkółkę, gdzie kupujesz rośliny.
Na pewno ci się przyda ten e-book: http://www.lodr.pl/zbiory-plikow/doc_download/15-choroby-drzew-i-krzewow-ozdobnych

W przypadku ogników, zetnij gałązkę i zobacz jak wyglądają wiązki przewodzące: czy wnętrze jest jasne i jasnozielone czy ciemne, obumarłe.
Skoro i tak źle wyglądają, wytnij bez litości chore pędy i spal.
Usunęłam ogniki w całości, były całe suche. Po przecięciu gałązki w większości szare, albo prawie szare, uznałam, że nie warto ich trzymać. Nie wiem, czy wyzbierałam wszystkie listki, jeżeli to była antraknoza, to derenie pewnie mogły się zarazić. Wczoraj wszystko w sąsiedztwie było spryskane Topsinem, może pomoże. Magnolii też wycięłam suche części, jest prawie łysa, nie wiem, czy się uchowa. Jeszcze mam irgi dammera od strony wschodniej, połowa uschła, połowa nie... pewnie jutro te brązowe też wyrzucę, na razie też zrezygnuje z sadzenia przy nich cisa Dovastonii Aurea, którego w końcu gdzieś znalazłam, bo boję się, że nie przetrwa? :(
Bardzo interesująca lektura ten pdf. - zaraz pobiegłam oglądać cisy, bo coś mi tam ostatnio migało brązowego, Dobrze opisali objawy, może łatwiej będzie rozpoznać co któremu krzaczkowi dolega.
Elfir, czy czy coś można sadzić w miejscu po tych ognikach, czy wszystkie rośliny mogą zachorować? Może jakieś iglaki się uchowają? :rolleyes:

Tatarak
09-07-2010, 20:53
Cis jest ok, ale lubi gleby zyzne, wilgotne i lekko zasadowe

A jakby tak cis Wojtek Taxus x media (np tu http://gardenpuzzle.pl/items/show/2004)? napisane jest że lubi kwaśne, czyli tak jak róże i świerk. Jeszcze sobie sprawdzę, czy nic na tej mojej liście nie preferuje zasadowej, bo wolałabym już całość doprowadzać do jednego ph, niż latać z ph-metrem od dołka do dołka :)

manhatan17
10-07-2010, 17:49
witam!

ponownie prosze o pomoc (wiem ze juz namolna jestem z tymi pytaniami ;p)
a wiec tak: czy zdjecie liscia przedstawia "kaline"? zaznaczam ze to "dziczka" tzn sadzonka pochodzi z lesnej działki znajomych. z gory bardzo dziekuje za pomoc.


edytowane: co to za roslina z fotki nr 2?

yuka
10-07-2010, 23:15
Elfirku, po raz kolejny proszę Cię o poradę:D
Chciałabym w tarasie posadzić 2 katalpy (po 1 na rogach tarasu) i chyba powinnam to zrobić w jakiejś osłonce, czyli w kręgu betonowym? Czy ew. mogę posadzić je w jakiejś beczce bez dna? Jaka powinna być średnica tej "osłonki"?
I jeszcze jedno pytanko: Jak szybko rośnie katalpa?
Z góry dziękuję za odpowiedź:)

jayzet71
11-07-2010, 20:11
W tym roku istna plaga w ogrodzie, odrobinę za późno zrobiłem oprysk na grzyby i kilka wrzosów zbrązowiało. Co zrobić? zostawić, a dojdą do siebie (raczej chyba nie), przyciąć i puści nowe odrosty czy może wyrzucić. Część tych wrzosów w połowie jest brązowa i uschnięta, reszta pozostaje zielona.

markoto
11-07-2010, 22:56
Mam tez pytanie o szkodniki niestety. Na wierzbie pojawily sie plamy na listkach a od spodu liscia w miejscu plam sa takie naloty zolte podchodzace pod pomaranczowy. Wyglada to jak malusienkie kropeczki, moze jajeczka?? Co je to i czym to traktowac??

swimmer
13-07-2010, 22:00
witaj Elfir! mam pytanie o sosnę Malinki. do jakiej wielkości dorasta? Wydaje mi sie że jest podobna do Compact Gem, ale mogę sie mylić, a w necie nic nie znalazłam. Dzięki.

markoto
13-07-2010, 22:24
Mam tez pytanie o szkodniki niestety. Na wierzbie pojawily sie plamy na listkach a od spodu liscia w miejscu plam sa takie naloty zolte podchodzace pod pomaranczowy. Wyglada to jak malusienkie kropeczki, moze jajeczka?? Co je to i czym to traktowac??

wyszlo mi ze to rdza

aka z Ina
14-07-2010, 13:23
nic na moim iglaku nie znalazłam...ogladałam z każdej strony i to nie dziwne, że gubi liście od strony ulicy, gdzie taki kurz?

moge czyms wzmocnić teraz go?
na wiosne podsypywałam nawozem długo działającym Substrala

manhatan17
14-07-2010, 15:12
ponawiam pytanie odnosnie identyfikacji krzewu. zamieszczam dodatkowe zdjecia. moze Elfir albo ktos w tym watku go rozpozna i poda nazwe.


edytowane: sprawa juz sie rozwiazała. ten kwitnacy na rózowo krzew to tawuła wierzbolistna.



czy roslina ze zdjec to kalina? ogonki lisiowe są czerwone co jest własnie cehca kaliny. liscie tez troche podobne kształtem, jednak nei do koncA. bardzo mi na tym zalezy wiec prosze o pomoc.

sure
14-07-2010, 16:16
Elfir, co to za biały kożuch pojawił się na sośnie?

http://a.imageshack.us/img193/9651/p7140119.jpg

Elfir
14-07-2010, 16:34
Tatarak - cis lubi zasadowe, cis pośredni po prostu znosi nieco bardziej kwaśne, ale nie prawdziwie kwaśne. Róża (oprócz róży pomarszczonej) też nie lubi kwaśnych gleb, raczej obojętne.
Stricte kwaśnolubne są wyłącznie wrzosowate (różaneczniki, azalie, wrzosy, itp), lekko kwaśne gleby lubią hortensje, klony palmowe, róże pomarszczone, magnolie, bez koralowy, berberys Thunberga itp.

Elfir
14-07-2010, 16:37
U
Elfir, czy czy coś można sadzić w miejscu po tych ognikach, czy wszystkie rośliny mogą zachorować? Może jakieś iglaki się uchowają? :rolleyes:

W taką suszę radzę wstrzymać się z sadzeniem, jesli nie ma systemu nawadniającego.
Zamiast ogników można posadzić iglaki, ale one też czasami chorują :)

Jak liść usechł trzeba czekać aż roślina wypuści nowe pędy.

Na sośnie to chyba zwykła żywica. Ale na wszelki wypadek sprawdź czy to nie ochojnik - takie kłaczki będą wówczas w kątach każdej igły. Z tym, że on raczej atakuje od dołu ku górze.

Czy ty jedyna masz rośliny na osiedlu, że zwalają ci się na głowę wszelkie możliwe choroby?

Ponieważ nie czuję się ekspertem w dziedzinie ochrony roślin (nie mam za bardzo warunków do obserwowania rozwoju chorób, mieszkając w bloku, w centrum Poznania)polecam specjalistyczne forum: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=7603&start=84

Elfir
14-07-2010, 16:48
a wiec tak: czy zdjecie liscia przedstawia "kaline"?
edytowane: co to za roslina z fotki nr 2?

1. Kalina koralowa EDIT po obejrzeniu pozostałych zdjęć, stwierdzam, że to jednak klon jawor Acer pseudoplatanus Atropurpureum.
2. Tawuła, prawdopodobnie: http://www.zszp.pl/index.php?sub=rosliny&rco=Spiraea%20douglasii%20var.menziesii&dnr=4&jezyk=1

Elfir
14-07-2010, 16:50
Elfirku,
Chciałabym w tarasie posadzić 2 katalpy (po 1 na rogach tarasu)

Katalpa nie wytwarza rozłogów, nie ma odrostów korzeniowych, więc ta beczka niepotrzebna.
Forma dzika katalpy rośnie do ok 5-10 m i 5-8 m szerokości (ok 30 lat).
Formy szczepione, kuliste (odmiana "Nana") mają zdecydowanie mniejsze korony a wysokość zależną od miejsca szczepienia

Elfir
14-07-2010, 16:51
odrobinę za późno zrobiłem oprysk na grzyby i kilka wrzosów zbrązowiało. Co zrobić? zostawić, a dojdą do siebie (raczej chyba nie), przyciąć i puści nowe odrosty czy może wyrzucić. Część tych wrzosów w połowie jest brązowa i uschnięta, reszta pozostaje zielona.

Można przyciąć. Sprawdzić, czy gałązki są wewnątrz zielone.