PDA

Zobacz pełną wersję : Schemat instalacji CO + CWU



knz
12-09-2011, 20:02
Witam.
Mam do Pań i Panów następujące pytanie.
Czy schemat tej instalacji jest zrobiony dobrze?
Piec to Zębiec KP20 z podajnikiem

Hydraulik wykonał mi takowy schemat jak ma być to podłączone.
Schemat instalacji CO + CWU (http://img689.imageshack.us/img689/1236/projektco.jpg)

Bo z moich obserwacji różnych instalacji CO ten schemat jest zrobiony źle. Wymienni CWU będzie załączał piec od razu przy drobnym spadku temp. wody. czy też się mylę?
W moim przekonaniu powinno być to podłączone pod wymiennik i Zawór 3D a on jest podłączony bezpośrednio do pieca.
Czy mogli by Państwo mi pomóc w tej kwestii ??
Pozdrawiam.


p.s

P to POMPA
Z3D to ZAWÓR TRÓJDROŻNY

Puławiak
12-09-2011, 20:11
Troche skomplikowane ale ogólnie dobrze zastanawia mnie tylko jedno jak gazówka ma podgrzewać wode użytkową

knz
12-09-2011, 20:20
Gazówka nie będzie w ogóle podgrzewała C.W.U woda będzie bezpośrednio z pieca wychodziła do instalacji.

Piszesz że dobrze. Mam przez to rozumieć że moje myślenie jest w błędzie?
Mógłby mi Pan to wytłumaczyć?
Zasilanie na CWU wychodzi prosto z pieca nie jest połączone w ogóle z wymiennikiem i zaworem 3D.

Puławiak
12-09-2011, 20:30
A po co ma byc połaczone z wymiennikiem ??? A tym bardziej z zaworem 3D. Zasobnik ma być zasilany prosto z kotła wodą o jak najwyższej temperaturze. A naczynko i tak bedzie powyżej wężownicy w wymienniku wiec może tak jak jest być bezproblemowo połączone. Chociaz ja zrobiłbym całość w układzie zamknietym (prawo już na to pozwala) z wężownica schładzającą i wymiennik bym sobie darował.

knz
12-09-2011, 20:45
No tak ale jak zasobnik bedzie podłączony bezpośrednio do pieca to bedzie spalało więcej paliwa.
Przygotowałem drugi schemat zaraz podeślę.
Czy mógłbyś wykonac układ według swojego projektu? byłbym Ci wdzięczny

knz
12-09-2011, 21:00
Drugi schemat poprawiony (http://img856.imageshack.us/img856/2299/projekco1.jpg)

knz
12-09-2011, 21:02
Drugi schemat poprawiony.
Został on wykonany w oparciu o system ogrzewania jaki został zainstalowany u mojego znajomego i działa on bez najmniejszego problemu. Przy czym widoczne są mniejsze zużycia paliwa.

Puławiak
12-09-2011, 21:09
całkiem zle totalna lipa. Na cwu daj oddzielną pompę tak żeby sobie sterowac temperaturą cwu. Schemat moge narysować ale niestety odpłatnie zajmuje się projektowaniem ale tylko zarobkowo. Ale na moim profilu możesz sobie zobaczyć kotłownie wykonane w układzie zamknietym lub na stronie www.kotly-pulawy.pl

knz
12-09-2011, 21:14
oddzielną pompę na CWU na wyjściu Ciepłej wody czy na wyjściu powrotu?

er0n
12-09-2011, 21:17
całkiem zle totalna lipa. Na cwu daj oddzielną pompę tak żeby sobie sterowac temperaturą cwu. Schemat moge narysować ale niestety odpłatnie zajmuje się projektowaniem ale tylko zarobkowo. Ale na moim profilu możesz sobie zobaczyć kotłownie wykonane w układzie zamknietym lub na stronie www.kotly-pulawy.pl

Ze sie wtrące, nie w temacie: schemat takowy ile u ciebie kosztuje? Potrzebujesz jakis dodatkowych informacji, żeby go wycenic?

Puławiak
12-09-2011, 21:22
no troche info muszę zebrać żeby zrobić pod odpowiedni układ i odpowiednie sterowanie. Ceny są różne zależy od wielkości projektu takie proste schemaciki to 50 - 100 zł. Szczegółowe projekty (wykonawcze) to tak od 500 w góre.

knz
12-09-2011, 21:41
a wracając do mojego układu to gdzie tą pompę wstawić o której piszesz?

Puławiak
12-09-2011, 21:49
a to juz jak pan hydraulik uwaza moga byc na zasilaniu a moga byc na powrocie. Tylko przy powrocie to naczynie musi być zamontowane odpowiednio wyzej.

knz
12-09-2011, 21:53
rozumiem że mowa o naczyniu wyrównawczym? jeżeli tak to tak będzie ono zamontowane dosyć wysoko.
Mam do Ciebie pytanie.
Co sądzisz o tym drugim schemacie? Czy w porównaniu do pierwszego piec jest wstanie spalić mniej paliwa? i czy taki układ jest poprawny technicznie?

Puławiak
12-09-2011, 22:09
Napisałem że drugi układ to porażka. Jeśli checesz to zrobić w miarę dobrze i oszczednie to zrób to wszytsko w układzie zamknietym. Bo wymiennik w takim układzie to pośrednik i na nim bedziesz miał straty energii.

kbab
13-09-2011, 10:01
w jaki sposób w w/w projektach piec gazowy ogrzewa zbiornik cwu?

knz
13-09-2011, 10:09
Piec Gazowy nie ogrzewa CWU. ciepła woda jest pobierana bezpośrednio z termy w piecu Gazowym.

kbab
13-09-2011, 10:20
gaz masz ziemny czy z butli, pytam, bo koszt ciepła z gazu i ekogrochu jest podobny, zatem straty tego zbiornika (bufora) mogą postawić pod znakiem zapytania opłacalność eksploatacji takiego systemu, pomijając już komfort i dodatkowe inwestycje.

knz
13-09-2011, 11:02
Gaz Ziemny

knz
13-09-2011, 11:04
koszt ciepła z Gazu i ekogroszku jest podobny??
Jak to ? Wszyscy opowiadają się iż ogrzewanie ekogrosziem jest tańsze niż Gazem

Puławiak
13-09-2011, 11:11
troche to nie jest tak. Owszem gaz moze byc w tej samej cenie ale przy odpowiednio przygotowanej instalacji (kondensacja) i kocioł kondensacyjny w innym przypadku eko wychodzi troche taniej choć ta różnica nie jest aż tak powalająca. Wiec raczej jako zamienne żródło ciepła wybrałbym dobry kocioł zasypowy dolego spalania niż kocioł na eko-groszek. Taki układ ma już jakoś ekonomicznie uzasadniony. Możliwość spalania węgla, drewna i innej biomasy. I przy dolaniaku(dobrym) nie ma aż tak wiele obsługi.

knz
13-09-2011, 11:18
Kocioł na eko groszek już zakupiony a piec Gazowy mam więc postanowiłem go nie wyrzucać tylko wykorzystać jako dodatkowe zamienne źródło grzewcze.

kbab
13-09-2011, 11:44
koszt jest wypadkową ceny jednostkowej nośnika energii i sprawności układu, osobiście zwróciłbym uwagę na zmniejszenie zapotrzebowania - tu są oszczędności, zwłaszcza na odzysk ciepła z wentylacji (zwykle stara, mało sterowalna, grawitacyjna wentylacja jest bardzo droga w eksploatacji: np 500m3/h potrzebuje 12000kWh/rok), aby się o tym przekonać zapraszam do moich arkuszy, są w stopce.