PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

mkm silesia
13-03-2016, 22:04
mam pytanie i odnosi się to do Twojego posta, ja rzeczywiście zwłaszcza podczas mrozów odczuwam niedogrzanie piętra. przypuszczam, że problemem są to obiegi. pompa obiegowa chodzi na 3 (najwyższym biegu). masz może pomysł na jakieś zwiększenie przypływu na piętro ? -dodatkowa pompa obiegowa, mały bufor, sprzęgło ? nie wiem...

pozdrawiam,
Artur

Trudno odnieść się do problemu na podstawie wpisu na forum.
Z tego co piszesz masz "starą" trzy biegową 8semke to bardzo wydajne pompy być może tylko regulacja instalacji ale jeżeli ta pompa obiegowa jest "za mała"
i przepływy są zbyt małe to sam sobie odpowiedziałeś jakie są rozwiązania

mkm silesia
13-03-2016, 22:18
mkm silesia;


załóżmy ,że w 1 godzinę PC zużywa 1,5kW i wytwarza 4,5kW ciepła - wariant bez pompy wtórnej , wychodzi COP=3
w drugim wariancie doliczymy moc 20W pompy wtórnej czyli zużyjemy 1,52kW i uzyskamy tę samą moc cieplną 4,5kW , wtedy COP=2,96

Vpc=2 w dwóch przypadkach , to jest tylko zobrazowanie-gdyby porównać to wzgl przepływów , to w moim przypadku na bypassie miałbym Vpc=5 i moc ok 90W dla przepływu zbliżonego do 1500 l/h.

Przykład pokazuje w najprostszy sposób o jakich startach mocy mówimy. Tak jak pisałem -przy takim przepływie na systemie tj ok 1000-1100 l/h nie uzyskamy mocy max przy niższych temp. Oczywiście jeśli ktoś ma przewymiarowaną PC lub mrozy są krótkotrwałe i chałupa się nie wychłodzi -to niczego nie odczuje.

nie możesz tak porównywać musisz porównać tak aby przepływ do tych obliczeń był stały czyli "licząc" bez bufora brać pod uwagę większy bieg pompy obiegowej pc a więc i większa moc przez nią pobieraną a z buforem mniejszą moc obiegowej pc + moc pompy wtórnej

r2req
13-03-2016, 22:22
Trudno odnieść się do problemu na podstawie wpisu na forum.
Z tego co piszesz masz "starą" trzy biegową 8semke to bardzo wydajne pompy być może tylko regulacja instalacji ale jeżeli ta pompa obiegowa jest "za mała"
i przepływy są zbyt małe to sam sobie odpowiedziałeś jakie są rozwiązania

dziękuje, zakładając jednak, że zbyt małe przepływy to co powinienem zastosować: jakiś mały bufor (ile ltr?) i pompa za nim?, czy może pompę przy obiegach na piętro - można tak ?

dzięki za odpowiedź,
Artur

ps. pytam na forum, bo niestety mój instalator to noga (podłogówkę kładł kto inny) i uruchomić pompę udało się również dzięki pomocy forumowiczów (jest w historii moich postów jeśli kogoś interesuje)

mkm silesia
13-03-2016, 22:33
dziękuje, zakładając jednak, że zbyt małe przepływy to co powinienem zastosować: jakiś mały bufor (ile ltr?) i pompa za nim?, czy może pompę przy obiegach na piętro - można tak ?

dzięki za odpowiedź,
Artur

ps. pytam na forum, bo niestety mój instalator to noga (podłogówkę kładł kto inny) i uruchomić pompę udało się również dzięki pomocy forumowiczów (jest w historii moich postów jeśli kogoś interesuje)

najlepiej znaleźć w swojej okolicy jakiegoś kumatego instalatora niech to obejrzy

hajnel
13-03-2016, 22:53
dziękuje, zakładając jednak, że zbyt małe przepływy to co powinienem zastosować: jakiś mały bufor (ile ltr?) i pompa za nim?, czy może pompę przy obiegach na piętro - można tak ?

dzięki za odpowiedź,
Artur

ps. pytam na forum, bo niestety mój instalator to noga (podłogówkę kładł kto inny) i uruchomić pompę udało się również dzięki pomocy forumowiczów (jest w historii moich postów jeśli kogoś interesuje)

teraz masz bez bufora i ciśniesz tylko obiegówką z pc?
policz jakie masz przepływy na rozdzielaczach parter/piętro i podaj to coś pomożemy

fox503
14-03-2016, 14:59
Bobrow , Mam takie dwa pytania:
- ten przepływ 1500 l/h musisz zapewnić przy dowolnym zapotrzebowaniu na moc cieplną , czy jedynie przy tych minimalnych temperaturach gdzie potrzebna jest maksymalna moc ?

- czy mając przygotowany projekt podłogówki z SDG i znając `Obliczony spadek ciśnięcia w wężownicy [Pa]` oraz `Strumień masowy czynnika przepływającego przez grzejnik [kg/s]` dla poszczególnych pętli jestem w stanie dopasować czy dana pompa obiegowa zapewni mi optymalny przepływ ?

bobrow
14-03-2016, 15:13
Bobrow , Mam takie dwa pytania:
- ten przepływ 1500 l/h musisz zapewnić przy dowolnym zapotrzebowaniu na moc cieplną , czy jedynie przy tych minimalnych temperaturach gdzie potrzebna jest maksymalna moc ?

- czy mając przygotowany projekt podłogówki z SDG i znając `Obliczony spadek ciśnięcia w wężownicy [Pa]` oraz `Strumień masowy czynnika przepływającego przez grzejnik [kg/s]` dla poszczególnych pętli jestem w stanie dopasować czy dana pompa obiegowa zapewni mi optymalny przepływ ?

witaj

przepływ 1500 l/h jest wymagany dla max mocy grzewczej , szczególnie przy niskich temperaturach .Przy wyższych temp prawdopodobnie nie zauważysz tego (zresztą PC nie grzeje non stop z mocą max, z drugiej strony jeśli wykorzystujesz ją przez cały rok na 20-30% mocy -pojawia się pytanie o właściwy dobór , po prostu czy nie jest przestrzelona)
Jeśli chodzi o drugie pytanie-niestety nie posiadam takiej wiedzy,może fachmani Ci coś pomogą. Zalecił bym Ci jeszcze równoległe przestudiowanie tego tematu-jak znam życie i geografię :

będzie kilka fachowych rad wzajemnie wykluczających się....
hej

r2req
14-03-2016, 17:13
teraz masz bez bufora i ciśniesz tylko obiegówką z pc?
policz jakie masz przepływy na rozdzielaczach parter/piętro i podaj to coś pomożemy

przepływy policzyć ze wskazań rotametrów?

u mnie wszystkie rozkręcone na maks, niestety zostały zamontowane do góry nogami i wszystkie pokazują 0 :/

ale załóżmy, że na piętro są zbyt duże opory, co można zastosować? w jaki sposób wykorzystać mały bufor/ sprzęgło - dodatkową pompę ?

dziękuje,

Artur

hajnel
14-03-2016, 22:15
Stosując bufor musisz dać za nim dwie pompy - jedna parter, druga piętro.
Dać jedną mocną za buforem i dławić parter żeby wyrównać przepływ na górze to trochę bezsensu, a o wpinaniu drugiej pompy szeregowo już tu trochę pisaliśmy.

mkm silesia
14-03-2016, 22:24
Stosując bufor musisz dać za nim dwie pompy - jedna parter, druga piętro.
Dać jedną mocną za buforem i dławić parter żeby wyrównać przepływ na górze to trochę bezsensu, a o wpinaniu drugiej pompy szeregowo już tu trochę pisaliśmy.

no co ty dwie pompy to przecież więcej prądu zje niż jedna :D

bobrow
15-03-2016, 07:33
Hajnel
Czy możesz kuknąć na moją fotkę z pompką do podłogówki-czy jest ok?

wera.1989
15-03-2016, 07:53
a gdzie ta fotka?

bobrow
15-03-2016, 10:56
A na 112 stronie

r2req
15-03-2016, 16:16
no co ty dwie pompy to przecież więcej prądu zje niż jedna :D

mkm, Hajnel,

wszystko jasne dziękuje

ps.jakiej wielkości bufor: 15, 35, 50 l. ?

pozdrawiam,
Artur

mkm silesia
15-03-2016, 19:27
mkm, Hajnel,

wszystko jasne dziękuje

ps.jakiej wielkości bufor: 15, 35, 50 l. ?

pozdrawiam,
Artur

1.Ja na twoim miejscu spróbowałbym zamienić belki rozdzielaczy tak aby rotametry jednak działały.
2.Sensowny bufor/sprzęgło 100l. ma biwar jest też mniejszy ale nie może pracować jak sprzęgło
http://www.biawar.com.pl/podgrzewacze-wody/bufory-i-zbiorniki-multiwalentne/zbiorniki-buforowe-bu
3.Z tymi dwiema pompami to był żart oczywiście można zastosować dwie mniejsze

bobrow
15-03-2016, 20:23
[QUOTE=mkm silesia;7Sensowny bufor/sprzęgło 100l. ma biwar jest też mniejszy ale nie może pracować jak sprzęgło

Profesorze Mkm
Dlaczego mniejszy bufor nie może pracować jako sprzęgło?

r2req
15-03-2016, 20:37
1.Ja na twoim miejscu spróbowałbym zamienić belki rozdzielaczy tak aby rotametry jednak działały.
2.Sensowny bufor/sprzęgło 100l. ma biwar jest też mniejszy ale nie może pracować jak sprzęgło
http://www.biawar.com.pl/podgrzewacze-wody/bufory-i-zbiorniki-multiwalentne/zbiorniki-buforowe-bu
3.Z tymi dwiema pompami to był żart oczywiście można zastosować dwie mniejsze

świetnie !

serdecznie dziękuje

pozdrawiam,
Artur

r2req
15-03-2016, 20:49
1.Ja na twoim miejscu spróbowałbym zamienić belki rozdzielaczy tak aby rotametry jednak działały.
2.Sensowny bufor/sprzęgło 100l. ma biwar jest też mniejszy ale nie może pracować jak sprzęgło
http://www.biawar.com.pl/podgrzewacze-wody/bufory-i-zbiorniki-multiwalentne/zbiorniki-buforowe-bu
3.Z tymi dwiema pompami to był żart oczywiście można zastosować dwie mniejsze

odpowiedz mi jeszcze proszę, jakie byłyby minusy zastosowania rozwiązania jw. ale bez buforu/sprzegła tj.: bezpośrednio 2 pompy, jedna przy rozdzielaczu na gorę druga na rozdzielaczu parteru

pozdrawiam,
Artur

mkm silesia
15-03-2016, 20:59
odpowiedz mi jeszcze proszę, jakie byłyby minusy zastosowania rozwiązania jw. ale bez buforu/sprzegła tj.: bezpośrednio 2 pompy, jedna przy rozdzielaczu na gorę druga na rozdzielaczu parteru

pozdrawiam,
Artur

"nowych" enegooszczędnych pomp nie wolno tak łączyć ponieważ będę wzajemnie się zakłócać czyli nieodzowne sprzęgło

mkm silesia
15-03-2016, 21:00
Profesorze Mkm
Dlaczego mniejszy bufor nie może pracować jako sprzęgło?

bo ma tylko dwa króćce ojcze dyrektorze

bobrow
15-03-2016, 21:09
Ok- rozumiem , że producent je przeznaczył do pracy w szeregu np na powrocie.

r2req
15-03-2016, 21:32
"nowych" enegooszczędnych pomp nie wolno tak łączyć ponieważ będę wzajemnie się zakłócać czyli nieodzowne sprzęgło

ok, jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Artur

r2req
15-03-2016, 21:41
1.Ja na twoim miejscu spróbowałbym zamienić belki rozdzielaczy tak aby rotametry jednak działały.
2.Sensowny bufor/sprzęgło 100l. ma biwar jest też mniejszy ale nie może pracować jak sprzęgło
http://www.biawar.com.pl/podgrzewacze-wody/bufory-i-zbiorniki-multiwalentne/zbiorniki-buforowe-bu
3.Z tymi dwiema pompami to był żart oczywiście można zastosować dwie mniejsze

mkm,

prosiłbym jeszcze o jakąś sugestię co do pomp (bufor dałeś przykład Biawar)

czy pompę w PC (stara 3 biegowa) mam pozostawić na 3 biegu ?

pozdrawiam,
Artur

hajnel
15-03-2016, 21:55
Hajnel
Czy możesz kuknąć na moją fotkę z pompką do podłogówki-czy jest ok?
wygląda ok

hajnel
15-03-2016, 22:03
mkm,

prosiłbym jeszcze o jakąś sugestię co do pomp (bufor dałeś przykład Biawar)

czy pompę w PC (stara 3 biegowa) mam pozostawić na 3 biegu ?

pozdrawiam,
Artur

Że się wtrącę i posta nabiję ;)
Np. Wilo yonos 1/6 albo 1/4 to już zależy od wielkości instalacji, albo inna najlepiej z płynną regulacją... chociaż i tak nie sprawdzisz przepływów w rozdzielaczu :)
Obiegowa w PC pewnie na 1 biegu da radę z buforem ale pewny nie jestem

map78
16-03-2016, 09:26
mkm,

prosiłbym jeszcze o jakąś sugestię co do pomp (bufor dałeś przykład Biawar)

czy pompę w PC (stara 3 biegowa) mam pozostawić na 3 biegu ?

pozdrawiam,
Artur

Zanim zaczniesz tam dokładać bufory, zawory i inne cuda to może najpierw doprowadź instalację do porządku i sprawdź faktycznie te przepływy. Rozumiem, że masz pompkę Grundfosa UPS 25-80 130? To jest najbardziej wydajna pompa jaka była montowana w Panasonikach, więc jest mało prawdopodobne żeby nie radziła sobie z Twoją instalacją. Skontaktuj się może z forumowiczem asaselllo, on taką pompką pędzi 300m2 podłogówki, też bez bufora - może coś podpowie.

Zigobar
16-03-2016, 16:02
map78
Czy na podstawie informacji wyświetlanych przez sterownik T-CAP nie da się stwierdzić, czy sprężarka pracuje z obrotami minimalnymi lub nominalnymi?

Arturo72
16-03-2016, 16:52
Zanim zaczniesz tam dokładać bufory, zawory i inne cuda to może najpierw doprowadź instalację do porządku i sprawdź faktycznie te przepływy. Rozumiem, że masz pompkę Grundfosa UPS 25-80 130? To jest najbardziej wydajna pompa jaka była montowana w Panasonikach, więc jest mało prawdopodobne żeby nie radziła sobie z Twoją instalacją. Skontaktuj się może z forumowiczem asaselllo, on taką pompką pędzi 300m2 podłogówki, też bez bufora - może coś podpowie.
Następna sprawa to srednice rur od pompy do rozdzielcza.
U mnie za mala średnica dlawila przepływ a po zwiększeniu pompa pokazała w pełni swoje możliwości.

r2req
16-03-2016, 17:41
Że się wtrącę i posta nabiję ;)
Np. Wilo yonos 1/6 albo 1/4 to już zależy od wielkości instalacji, albo inna najlepiej z płynną regulacją... chociaż i tak nie sprawdzisz przepływów w rozdzielaczu :)
Obiegowa w PC pewnie na 1 biegu da radę z buforem ale pewny nie jestem

dziękuje

pozdrawiam.
Artur

r2req
16-03-2016, 17:43
Następna sprawa to srednice rur od pompy do rozdzielcza.
U mnie za mala średnica dlawila przepływ a po zwiększeniu pompa pokazała w pełni swoje możliwości.

a jaką miałeś a jaką masz obecnie średnicę ?

u mnie niedogrzanie piętra wynika chyba raczej z dużych przeszkleń na dole

2 pompy po 1 na piętro i na górę pozoli osobno sterować ogrzewaniem góra/dół, gdy na dole będzie jeszcze bardzo gorąco od Słońca, góra juz będzie mogła się załączyć gdy zacznie się wychładzać

pozdrawiam,
Artur

map78
16-03-2016, 18:08
map78
Czy na podstawie informacji wyświetlanych przez sterownik T-CAP nie da się stwierdzić, czy sprężarka pracuje z obrotami minimalnymi lub nominalnymi?

Sterownik pokazuje z jaką częstotliwością pracuje sprężarka, wiec mniej więcej można to określić.

Arturo72
16-03-2016, 18:34
a jaką miałeś a jaką masz obecnie średnicę ?

Miałem fi20mm zmienione na fi25mm PP.

ZbyszekT
16-03-2016, 18:45
Sprawdziłem swoją pompę (2x).
Przy nagrzewaniu wody w zasobniku CWU od 8*C do 50*C i przy temp. zewnętrznej około 3*C współczynnik COP wyszedł mi 2,8.
Czy ten wynik jest w porządku?

map78
16-03-2016, 18:56
a jaką miałeś a jaką masz obecnie średnicę ?

u mnie niedogrzanie piętra wynika chyba raczej z dużych przeszkleń na dole

2 pompy po 1 na piętro i na górę pozoli osobno sterować ogrzewaniem góra/dół, gdy na dole będzie jeszcze bardzo gorąco od Słońca, góra juz będzie mogła się załączyć gdy zacznie się wychładzać

pozdrawiam,
Artur

W takim przypadku wystarczy odpowiednio "zorganizować" sterowanie. Dokładanie dodatkowej armatury nie ma sensu. Jeśli masz termostat to musisz go ustawić w tym niedogrzanym miejscu i wszystko będzie OK. Wątpię, żeby dolne pomieszczenia zaczęły Ci się wtedy przegrzewać, ale jeśli już by do tego doszło to wtedy podregulujesz dolny rozdzielacz na rotametrach - tylko oczywiście musisz je usprawnić...

Arturo72
16-03-2016, 19:31
Sprawdziłem swoją pompę (2x).
Przy nagrzewaniu wody w zasobniku CWU od 8*C do 50*C i przy temp. zewnętrznej około 3*C współczynnik COP wyszedł mi 2,8.
Czy ten wynik jest w porządku?
A jakby wyszedł 2,5 czy nawet 2 ? Rwalbys włosy z głowy ?
Wysoko grzejesz cwu.

Arturo72
16-03-2016, 19:33
Sprawdziłem swoją pompę (2x).
Przy nagrzewaniu wody w zasobniku CWU od 8*C do 50*C i przy temp. zewnętrznej około 3*C współczynnik COP wyszedł mi 2,8.
Czy ten wynik jest w porządku?
A jakby wyszedł 2,5 czy nawet 2 ? Rwalbys włosy z głowy ? Przy 2,8 1kWh wychodzi Ci ok.0,11zl czyli znacznie taniej niż węglem bys napierdzielal.
Wysoko grzejesz cwu.

r2req
16-03-2016, 20:28
W takim przypadku wystarczy odpowiednio "zorganizować" sterowanie. Dokładanie dodatkowej armatury nie ma sensu. Jeśli masz termostat to musisz go ustawić w tym niedogrzanym miejscu i wszystko będzie OK. Wątpię, żeby dolne pomieszczenia zaczęły Ci się wtedy przegrzewać, ale jeśli już by do tego doszło to wtedy podregulujesz dolny rozdzielacz na rotametrach - tylko oczywiście musisz je usprawnić...

niestety nie da rady tak tego ogarnąć, zbyt duża różnica temperatur gór/dół w słoneczny dzień

pozdrawiam,
Artur

Arturo72
16-03-2016, 20:34
niestety nie da rady tak tego ogarnąć, zbyt duża różnica temperatur gór/dół w słoneczny dzień

pozdrawiam,
Artur
Wg mnie przyczyną też może być zła regulacja podlogowki.
Popraw ten rozdzielacz i reguluj.
Bufor w niczym Ci tutaj nie pomoże.

r2req
16-03-2016, 21:07
Wg mnie przyczyną też może być zła regulacja podlogowki.
Popraw ten rozdzielacz i reguluj.
Bufor w niczym Ci tutaj nie pomoże.

celem jest nie bufor, tylko 2 osobne pompy góra/dół

pozdrawiam,
Artur

ps. taki przykład: PC grzeje nocą do 21,8C, przychodzi dzień (słoneczny) - na dole mamy 26C na górze 22C, jest wieczór godz. 18, Słońce już o 16 zaszło, na dole temp. 24C na górze 21,6C. o godz. 20 będzie tak, że na dole 23,5C a na górze 21,4C i odcczuwalny chłód (wyjście z prysznica nieprzyjemne)

ja nie widzę innego sposobu wysterowania niż 2 pompy i 2 sterowniki góra/dół

Arturo72
16-03-2016, 21:35
ps. taki przykład: PC grzeje nocą do 21,8C, przychodzi dzień (słoneczny) - na dole mamy 26C na górze 22C, jest wieczór godz. 18, Słońce już o 16 zaszło, na dole temp. 24C na górze 21,6C. o godz. 20 będzie tak, że na dole 23,5C a na górze 21,4C i odcczuwalny chłód (wyjście z prysznica nieprzyjemne)

ja nie widzę innego sposobu wysterowania niż 2 pompy i 2 sterowniki góra/dół
Dlatego na dole masz za bardzo otwarte przepływy,do regulacji.W takim przypadku sterownik powinien być postawiony na górze i góra determinuje o temperaturze w domu a dół do regulacji,tym bardziej,że grzejesz w jasno określonych przedziałach czasowych.
Bufor nie poprawi w takiej sytuacji kompletnie nic,dodatkowa pompka to tylko dodatkowa kasa,być może zbędna.

wihajster
16-03-2016, 21:45
Miałem fi20mm zmienione na fi25mm PP.
Było mistrzostwo świata partactwa, nie dziwię się że kolega ładny ma kłopoty.

Na marginesie, PP25 też szału nie robi w tej sytuacji... Ale na pewno poprawiło sytuację.

Arturo72
16-03-2016, 21:47
Było mistrzostwo świata partactwa, nie dziwię się że kolega ładny ma kłopoty.

Na marginesie, PP25 też szału nie robi w tej sytuacji... Ale na pewno poprawiło sytuację.
No nie zaprzeczam przecież :)
Mówię jak jest coby ostrzec przed takimi partaczami :)

Nawiasem mówiąc też byłem zielony w tym i to Pratchawiec mnie na to naprowadził i dzięki mu za to :)

Zigobar
16-03-2016, 21:53
Sterownik pokazuje z jaką częstotliwością pracuje sprężarka, wiec mniej więcej można to określić.
Masz podobno przepływ przez skraplacz co najmniej 1,7m3/h. Jaka (maksymalna) delta GZ pojawia się przy temperaturach powietrza ok. 0*C i jaką wartość [Hz] pokazuje wtedy sterownik?

hajnel
16-03-2016, 22:38
Dlatego na dole masz za bardzo otwarte przepływy,do regulacji.W takim przypadku sterownik powinien być postawiony na górze i góra determinuje o temperaturze w domu a dół do regulacji,tym bardziej,że grzejesz w jasno określonych przedziałach czasowych.
Bufor nie poprawi w takiej sytuacji kompletnie nic,dodatkowa pompka to tylko dodatkowa kasa,być może zbędna.

Jeżeli teraz używa najwyższego biegu w pompie to jak przydławi cały dolny rozdzielacz to.... sumaryczny przepływ przez pompę będzie jeszcze mniejszy niż teraz. Do czego to doprowadzi nie będę pisał...

Arturo72
16-03-2016, 22:50
Jeżeli teraz używa najwyższego biegu w pompie to jak przydławi cały dolny rozdzielacz to.... sumaryczny przepływ przez pompę będzie jeszcze mniejszy niż teraz. Do czego to doprowadzi nie będę pisał...
Narazie nie wiadomo co ma na rozdzielaczu bo otwarte wszystkie rotametry o niczym nie świadczą tylko o tym,że przegrzewa dół ale jakie przepływy to czarna magia.
Może pompka chodzi na zbyt dużych obrotach i przepływach przegrzewając dół ?

hajnel
16-03-2016, 23:01
A dopiero co pisałeś, że przy PC i OP max. zmiana temp na dobę to 0,5C ;)
Jak może przegrzewać dół?
Zgodzę zgodzę się, że źle skręcone rozdzielacze, pewnie jeszcze coś i dławiony jest przepływ.
Ale twierdzę, że w niektórych domach musi być bufor i nie chodzi tylko o przepływ.

Arturo72
16-03-2016, 23:09
A dopiero co pisałeś, że przy PC i OP max. zmiana temp na dobę to 0,5C ;)
Jak może przegrzewać dół?
Zgodzę zgodzę się, że źle skręcone rozdzielacze, pewnie jeszcze coś i dławiony jest przepływ.
Ale twierdzę, że w niektórych domach musi być bufor i nie chodzi tylko o przepływ.
Ale ja mam wyregulowaną podłogówkę i to bez bufora,nie wiem czy zajarzysz o co biega bo tego narazie nie doswiadczyłeś i śmiem twierdzić,ze podobnie jak r2req nie masz wyregulowanych przepływów skoro coś przegrzewasz :)

O wiele więcej m2 podłogówki pracuje bez konieczności bufora na jednej pompce:

Skontaktuj się może z forumowiczem asaselllo, on taką pompką pędzi 300m2 podłogówki, też bez bufora - może coś podpowie.
Zatem do czego bufor tudzież sprzęgło ?

map78
16-03-2016, 23:30
Masz podobno przepływ przez skraplacz co najmniej 1,7m3/h. Jaka (maksymalna) delta GZ pojawia się przy temperaturach powietrza ok. 0*C i jaką wartość [Hz] pokazuje wtedy sterownik?

W tej chwili mam 0st na zewnątrz, temp zasilania 35st, temp powrotu 31st, częstotliwość 47Hz

ZbyszekT
17-03-2016, 05:59
A jakby wyszedł 2,5 czy nawet 2 ? Rwalbys włosy z głowy ? Przy 2,8 1kWh wychodzi Ci ok.0,11zl czyli znacznie taniej niż węglem bys napierdzielal.
Wysoko grzejesz cwu.

Nic bym nie rwał :-) Tylko chciałem sprawdzić jakoś, czy instalacja została poprawnie wykonana i czy prawidłowo funkcjonuje.

fachman19
17-03-2016, 06:43
Nic bym nie rwał :-) Tylko chciałem sprawdzić jakoś, czy instalacja została poprawnie wykonana i czy prawidłowo funkcjonuje.

A jakie są kryteria oceny prawidłowości działania?????????

hajnel
17-03-2016, 07:34
Ale ja mam wyregulowaną podłogówkę i to bez bufora,nie wiem czy zajarzysz o co biega bo tego narazie nie doswiadczyłeś i śmiem twierdzić,ze podobnie jak r2req nie masz wyregulowanych przepływów skoro coś przegrzewasz :)

O wiele więcej m2 podłogówki pracuje bez konieczności bufora na jednej pompce:

Zatem do czego bufor tudzież sprzęgło ?

Mam tak samo jak kolega jak świeci słońce w zimę to od razu rośnie temperatura w domu 1-2 stopnie - to się nazywa zyski słoneczne jakbyś nie wiedział.
W tym samym czasie w drugiej części domu chodzi podłogówka bo tam nie ma zysków - okna na inną stronę świata - po cholera mam grzać cały dom?
Ale ty tego nie zrozumiesz po co bufor BO MASZ INNY DOM.

Zigobar
17-03-2016, 16:42
W tej chwili mam 0st na zewnątrz, temp zasilania 35st, temp powrotu 31st, częstotliwość 47Hz
Wychodzi grzewcza ok. 7,9kW. Zatem wygląda to na pracę z mocą zredukowaną (osiągnęła zadaną i zaczęła zwalniać?).

Masz może w notatkach:
- najwyższą zanotowaną deltę GZ i częstotliwość dla podobnych warunków
- najniższą zanotowaną deltę GZ i częstotliwość dla podobnych warunków
Jeśli notatek brak, to może (jeśli to nie kłopot) mógłbyś spróbować "przyłapać" ją na pracy z wyższą mocą (zanim zacznie ją redukować)?

Chyba, że już pracuje z nominalną 9kW, a faktyczny przepływ jest większy i wynosi 1,93m3/h.

ZbyszekT
17-03-2016, 18:19
a jakie są kryteria oceny prawidłowości działania?????????

cop.

Arturo72
17-03-2016, 18:35
cop.
???
Szok,ja od 3 lat nie wiem czy mi pompa poprawnie działa bo nie znam COP ;) Może mam COP1 a nawet nie wiem :D

ZbyszekT
17-03-2016, 18:56
???
Szok,ja od 3 lat nie wiem czy mi pompa poprawnie działa bo nie znam COP ;) Może mam COP1 a nawet nie wiem :D

Co Ciebie tak zaszokowało?

Że chcę sprawdzić jaki jest COP pompy w danych warunkach?

Arturo72
17-03-2016, 19:51
Co Ciebie tak zaszokowało?

Że chcę sprawdzić jaki jest COP pompy w danych warunkach?
Moja niewiedza mnie zszokowala że nie mam cieplomierza czyli nie znam cop czyli jak by sie okazalo ze cop1 to znaczy że pompa nie działa o 3 lat :)

mkm silesia
17-03-2016, 20:59
Moja niewiedza mnie zszokowala że nie mam cieplomierza czyli nie znam cop czyli jak by sie okazalo ze cop1 to znaczy że pompa nie działa o 3 lat :)

może nie aż tak ale mogło by się okazać że pp25 (wew21 a może i 18 ) to jednak nie to...

r2req
17-03-2016, 21:30
może nie aż tak ale mogło by się okazać że pp25 (wew21 a może i 18 ) to jednak nie to...

z ciekawości właśnie przed chwilą zmierzyłem u siebie, średnica zewn. = 32mm


dziś po kolejnym słonecznym dniu utwierdzam się w przekonaniu, że jedynym sensownym rozwiązaniem dot. wyrówania temperatu pomieszczeń mocno nasłonecznionych (parter) i tych trochę gorzej (piętro) jest zastosowanie 2 pomp (po 1 na każdą kondygnację) połączonych ze sprzęgłem i dać osobny sterownik na każde piętro

ps. po sezonie hydraulik zamieni mi listwy, tak aby pokazywały jednak przepływy

pozdrawiam,
Artur

_John
17-03-2016, 22:01
ps. po sezonie hydraulik zamieni mi listwy, tak aby pokazywały jednak przepływy

pozdrawiam,
Artur
Nie bardzo rozumie co ci da ta zmiana?
OK, będziesz widział przepływy, ale jak te wartości przełożysz na przegrzewający się parter.
Proponuję zacząć od dziś kręcić codziennie rotametrami o 1 obrót.
To nie kosztuje nic.
A efekt da wystarczający.

mkm silesia
17-03-2016, 22:12
z ciekawości właśnie przed chwilą zmierzyłem u siebie, średnica zewn. = 32mm


dziś po kolejnym słonecznym dniu utwierdzam się w przekonaniu, że jedynym sensownym rozwiązaniem dot. wyrówania temperatu pomieszczeń mocno nasłonecznionych (parter) i tych trochę gorzej (piętro) jest zastosowanie 2 pomp (po 1 na każdą kondygnację) połączonych ze sprzęgłem i dać osobny sterownik na każde piętro

ps. po sezonie hydraulik zamieni mi listwy, tak aby pokazywały jednak przepływy

pozdrawiam,
Artur

Jak masz pecha to są pp32 z ścinką 5,4 mm a więc fi wew 21 :yes:
Z kolei pex ma przewężenia na kształtkach...

r2req
17-03-2016, 22:30
Nie bardzo rozumie co ci da ta zmiana?
OK, będziesz widział przepływy, ale jak te wartości przełożysz na przegrzewający się parter.
Proponuję zacząć od dziś kręcić codziennie rotametrami o 1 obrót.
To nie kosztuje nic.
A efekt da wystarczający.

chyba wciąż nie ma zrozumienia problemu...

parter jest przegrzany a piętro niedogrzane w słoneczne dni

jak zacznę kombinować z rotametrami to skończy się tak, że w pochmurne dni parter będzie niedogrzany

pozdrawiam,
Artur

r2req
17-03-2016, 22:32
Jak masz pecha to są pp32 z ścinką 4,5 mm a więc fi wew 21 :yes:
Z kolei pex ma przewężenia na kształtkach...

mkm, to jakie są te najidealniejsze z idealnych aby nie mieć pecha i przewężek na kształtkach ? ;)

pozdrawiam,
Artur

mkm silesia
17-03-2016, 22:40
mkm, to jakie są te najidealniejsze z idealnych aby nie mieć pecha i przewężek na kształtkach ? ;)

pozdrawiam,
Artur

niemieckie ;)

r2req
17-03-2016, 22:44
niemieckie ;)

w dzisiejszych czasach niemodne, bo pewnie przez emigrantów produkowane

może jednak z Krymu ? ;)

pozdrawiam,
Artur

hajnel
17-03-2016, 22:55
niemieckie ;)

eee jak możesz z serca tej znienawidzonej UE kupować ;)

im większa średnica tym lepiej opory rosą w kwadracie prędkości, wszystko można policzyć....

mkm silesia
17-03-2016, 23:13
eee jak możesz z serca tej znienawidzonej UE kupować ;)

im większa średnica tym lepiej opory rosą w kwadracie prędkości, wszystko można policzyć....

ale przynajmniej gwinty nie kręcą się w kształtce :P

ZbyszekT
18-03-2016, 19:29
Moja niewiedza mnie zszokowala że nie mam cieplomierza czyli nie znam cop czyli jak by sie okazalo ze cop1 to znaczy że pompa nie działa o 3 lat :)

Czyli kupowałeś swoją pompę tak: "Panie daj mi Pan pompe, obojętnie jaką, może być nawet z cop1, bo i tak tego nie da się sprawdzić, więc niech będzie cokolwiek"

Po co takie śmieci wypisujesz?

Arturo72
18-03-2016, 19:46
Czyli kupowałeś swoją pompę tak: "Panie daj mi Pan pompe, obojętnie jaką, może być nawet z cop1, bo i tak tego nie da się sprawdzić, więc niech będzie cokolwiek"

Po co takie śmieci wypisujesz?
Kupowałem swoją pompę bo w eksploatacji była znacznie tańsza niż prąd bo chciałem dom grzać prądem(nie gazem ani nie węglem tylko właśnie prądem,bo prąd był najtańszy)
Do kalkulacji przyjąłem COP2,5 (szok,nie) i inwestycję max.20tys.zl.
Przy takich założeniach inwestycja w pompę "zwracalaby" się przez 6-7 lat czyli dla mnie do przyjęcia.
Jak widać copy srednioroczne są zdecydowanie wyższe niż 2,5 i to mnie całkowicie satysfakcjonuje a nie dbam o grosze czy dziesiątki po przecinku copow ;)

Dlatego pytanie skąd rwanie włosów z COP, o dziesiątki po przecinku copu.

Ale ja jestem luzak bo w ciągu miesiąca idzie mi z dymem 400zl czyli tyle ile wydaje na ogrzewanie w sezonie :D

wihajster
18-03-2016, 22:25
Ale ja jestem luzak bo w ciągu miesiąca idzie mi z dymem 400zl czyli tyle ile wydaje na ogrzewanie w sezonie :D
Sprzedałeś alfę że tak mało spalasz? ;)

Arturo72
18-03-2016, 22:31
Sprzedałeś alfę że tak mało spalasz? ;)
Alfę sprzedałem już dawno,bo żal było Belli wykorzystywać na budowie ;)
Na dzisiaj spalam LM mentolowe :D

rydzadam
19-03-2016, 19:15
Alfę sprzedałem już dawno,bo żal było Belli wykorzystywać na budowie ;)
Na dzisiaj spalam LM mentolowe :D

Dobre. To się dogadaliście :)

r2req
20-03-2016, 22:13
Tak informacyjnie napiszę, nie ma to związku z różnicą temperatur góra/dół, o której dyskutowałem ostatnio, ale komuś może się przydać..

przez 2 lata grzałem 36 m2 powierzchni w w zasadzie nieużywanych (lub bardzo rzadko), pomieszczenia gospodarcze i pracowania (wypalanie ceramiki). Pomieszczenia umiejscowione od północy z małymi przeszkleniami (zimne). Obwody grzewcze były tam włączone non-stop ale i tak było tam chłodno. Po odcięciu ogrzewania (zamknięciu obwodów ogrzewania do tych pomieszczeń), pompa zyskała 2-gą młodość, raz że mniej powierzchni do grzania, ale przede wszystkim woda nie wychładza się w tych pomieszczeniach.

zainstaluję tam jakieś ogrzewanie uruchamiane podczas korzystania z pracowni (elektryczne/gazowe - jeszcze nie wiem).

pozdrawiam,
Artur

mkm silesia
20-03-2016, 22:40
. Po odcięciu ogrzewania (zamknięciu obwodów ogrzewania do tych pomieszczeń), pompa zyskała 2-gą młodość, raz że mniej powierzchni do grzania, ale przede wszystkim woda nie wychładza się w tych pomieszczeniach.

pozdrawiam,
Artur

zbyt niskie skraplanie nie jest korzystne dla ukł. chłodniczego

r2req
20-03-2016, 22:48
zbyt niskie skraplanie nie jest korzystne dla ukł. chłodniczego

mkm, mógłbyś rozwinąć ?

gdybym zamiast tych pomieszczeń miał na to garaż to też powinienem grzać ?

pozdrawiam,
Artur

marcuso86
24-03-2016, 09:47
Panowie czy ktoś ostatnimi czasy montował tcap 9kw 3 fazy za normalną cene. Bo dostaje tylko wyceny za 30 tyś z montażem + zbiornik cwu 300l galmet maxi.
Wydaje mi sie troche drogo...

Scrollek
24-03-2016, 11:02
Panowie czy ktoś ostatnimi czasy montował tcap 9kw 3 fazy za normalną cene. Bo dostaje tylko wyceny za 30 tyś z montażem + zbiornik cwu 300l galmet maxi.
Wydaje mi sie troche drogo...

Ja mam wycenę normalnej 9kw 3 fazy+ Galmet SGW(S) 200l z montażem za 23000 brutto, t-cap 9kw 1 faza 800zł więcej, t-cap 9kW 3 fazy 2000zł więcej.
Wpinam się bezpośrednio do mojej instalacji.

Szklara
25-03-2016, 06:56
Ceny aż niewiarygodne. Możesz na priv wrzucić namiary? tez szukam pompy, mam kupę ofert, ale żadna nie jest aż tak korzystna.

fox503
25-03-2016, 07:48
Dam przykład mojej `najtańszej` oferty:

SDC 9kw 3 fazy - 17025 netto (25% rabatu od obecnej ceny katalogowej 22700 netto)
Galmet maxi 300l - 2800 netto
montaż, transport, uruchomienie - 2500 netto
--
22325 netto + 8% = 24111 brutto , zatem przy galmecie 200litrowym którego koszt to 1700 netto rzeczywiście można zejść z 1000 mniej do 23000 brutto.

Niestety i tu UWAGA do wszystkich , należy pamiętać jeszcze tym czego nie ma w tych najtańszych ofertach a co jest wymagane: o armaturze CO i CWU, grzałkach, rurach chłodniczych, otulinie, stelarzu, pompce cyrkulacyjnej CWU, zaworze trójdrogowym,
w większości pierwszych ofert tego NIE MA i potem się okazuje że trzeba doliczyć z 2000 netto aby to wszystko było kompletne.

Szklara
25-03-2016, 08:05
No właśnie.
Ja mam 1 fazówkę 9kW za 22,5 tyś. Fox ta Twoja oferta na 3-fazówkę też jest dobra. To u nas tylko tak doją firmy?

marcuso86
26-03-2016, 12:28
No i przez to dziwią mnie wpisy na forum ze pc-pw z montazem masz za 23 tyś a tak naprawde trzeba liczyć min 27 do 30. Dopiero jak zacząłem sam szukać i pytać o wyceny to otwarły mi sie oczy. I niech nikt mi nie powie że nie bedzie różnicy min 15 tyś miedzy pc pw a piecem z podajnikiem. Zaraz pewnie ktoś sie odezwie a ile piec i ile komin - no ok ale napewno pierc + komin nie wyjdzie prawie 30 kzł.

link2jack
26-03-2016, 12:38
U mnie lokalny wykonawca: Panasonica tcap 9kw za 25.000 razem z zbiornikiem cwu i montażem. Bez żadnych negocjacji. Naturalnie nie był najtańszy.

mkm silesia
26-03-2016, 13:40
No i przez to dziwią mnie wpisy na forum ze pc-pw z montazem masz za 23 tyś a tak naprawde trzeba liczyć min 27 do 30. Dopiero jak zacząłem sam szukać i pytać o wyceny to otwarły mi sie oczy. I niech nikt mi nie powie że nie bedzie różnicy min 15 tyś miedzy pc pw a piecem z podajnikiem. Zaraz pewnie ktoś sie odezwie a ile piec i ile komin - no ok ale napewno pierc + komin nie wyjdzie prawie 30 kzł.

Chcąc wybudować budynek w 21 wieku należy zgromadzić odpowiednie zapasy gotówki no chyba że stawiamy na systemy 19wieczne to wtedy może warto zastanowić się czy np. nie oszczędzić na metrażu wymarzonej budowli - i budynek tańszy i pompa też ( małe jedno-wentylatorowe są znacznie tańsze a 150m2 to nie mało) .
Taki zapas 10tyś w skali inwestycji w budynek może doprowadzić do tego że zrezygnujesz z budowy???
Tak z praktyki - co roku modernizuję ze dwie kotłownie węglowe piece zwykle nie więcej niż 10 lat i szrot - pompy zainstalowane 10lat temu dalej działają pomimo że były to modele on off (powietrzne).
Myślę że obecnie produkowane kotły wytrzymają jeszcze mniej - wnioskuję po wadze - pocienianie, potanianie, odchudzanie i już 10tyś pseudo oszczędności topnieje.
Do kotła na wongel dolicz etat palaczo-czyściciela-tragarza opału.
No i składzik na wongel to też parę m2 więcej do wybudowania.
O syfie wongla i popiołu w budynku nie piszę.
A jak jeszcze zainwestujesz w klime na poddaszu to już jesteś na zero albo i trzeba dołożyć ja chcesz system multi "koreański"

r2req
26-03-2016, 19:12
U mnie lokalny wykonawca: Panasonica tcap 9kw za 25.000 razem z zbiornikiem cwu i montażem. Bez żadnych negocjacji. Naturalnie nie był najtańszy.

3 lata temu montowałem T-Cap 9kw za 24 kpln brutto - komplet, ze zbiornikiem etc. nic mnie nie interesowało, cała kotłownia

pozdrawiam,
Artur

ASANAK
27-03-2016, 17:18
witam mam pytanie dziś wychodząc z domu miałem na pompie ciśnienie ok 1,5 MPA, jakl wróciłem po 4 godzinach pompa nie pracowała ( ale też i nie powinna gdyż CWU było nagrzane a CO nie powinno grzać gdyż było za ciepło i sterownik wyłączył PC ) niestety dziwnym było to, że ciśnienie na pompie wynosiło 0, działała pompka obiegowa od CO gdyż tak jest ustawiona na godziny w jakich teoretycznie grzeję a wiadomo czasami jednak w wyznaczonych godzinach się nie grzeje
co jest na rzeczy z tym ciśnieniem, wcześniej zauważyłem jakbym miał lekko zapowietrzoną instalację CWU ale nie na 100% i może to jest bez związku

z góry dzięki

lukasza
27-03-2016, 19:58
Dam przykład mojej `najtańszej` oferty:

SDC 9kw 3 fazy - 17025 netto (25% rabatu od obecnej ceny katalogowej 22700 netto)
Galmet maxi 300l - 2800 netto
montaż, transport, uruchomienie - 2500 netto
--
22325 netto + 8% = 24111 brutto , zatem przy galmecie 200litrowym którego koszt to 1700 netto rzeczywiście można zejść z 1000 mniej do 23000 brutto.

Niestety i tu UWAGA do wszystkich , należy pamiętać jeszcze tym czego nie ma w tych najtańszych ofertach a co jest wymagane: o armaturze CO i CWU, grzałkach, rurach chłodniczych, otulinie, stelarzu, pompce cyrkulacyjnej CWU, zaworze trójdrogowym,
w większości pierwszych ofert tego NIE MA i potem się okazuje że trzeba doliczyć z 2000 netto aby to wszystko było kompletne.

U mine instalacja zostawiona była pod ekogroszek
Wycena na tacp 9kw 1 faze, galmet 300L, zawór Simens, naczynie, podłaczenie, montaż, grzałka tacki, stropliny wewn., brak termostatu.

Na gotowo wycena 24500 brutto - do dotacji, 3 lata temp.

ASANAK
27-03-2016, 20:31
Witam muszę sprostować ciśnienie było 0,15 MPA

teraz bez pracy pompy ( pracuje dalej pompka cyrkulacyjna ) jest 0,1 MPA

mkm silesia
28-03-2016, 09:59
Witam muszę sprostować ciśnienie było 0,15 MPA

teraz bez pracy pompy ( pracuje dalej pompka cyrkulacyjna ) jest 0,1 MPA

sprawdź ciśnienie przy wył. pompie obiegowej
co dla ciebie oznacza pompa cyrkulacyjna? - czy to pompa obiegu c.o. ?

ASANAK
28-03-2016, 15:19
sprawdź ciśnienie przy wył. pompie obiegowej
co dla ciebie oznacza pompa cyrkulacyjna? - czy to pompa obiegu c.o. ?

Tak chyba o tym pisałem tj pompka która wymusza obieg id bufora do instalacji, próbowałem przy wyłączonej i spadło z 0,15 do ok 0,08 mpa wcześniej trochę ciśnienie spadało ale nie tyle i tu mam pytanie czy w ogóle powinno spadać czy nie ?

ASANAK
29-03-2016, 11:56
sprawdź ciśnienie przy wył. pompie obiegowej
co dla ciebie oznacza pompa cyrkulacyjna? - czy to pompa obiegu c.o. ?

Witam ponownie po nocy jak wcześniej powoli dopuściłem wody ( przy wyłączonej pompce ) pozostało praktycznie tyle co dolałem tylko teraz co to oznacza

bobrow
31-03-2016, 20:50
Witam Towarzystwo ,
kończy się kolejny miesiąc grzewczy na mojej PC , prawdziwa wiosna jest już blisko-chyba mogę już podsumować zimę (dłuuugą , chociaż nie śnieżną).

Obserwacje i wnioski ;

1.CWU-grzeję ok 80-95% w taniej taryfie , poprzez drugi czujnik Tcwu mam zawsze min ilość ciepłej wody i kiedy już jej zaczyna brakować-to dopiero wtedy startuje tryb CWU w drogiej taryfie

2.cyrkulacja-czasówka 0,5h rano w dni robocze , reszta przycisk na impuls-czasówka ok 5 min (nie jest to problem dla użytkowników , natomiast cyrkulacja potrafi powodować poprzez mieszanie w zbiorniku prawie drugie tyle zużycia na CWU)

3.temperatury (po wielu próbach) :
-krzywka PC : 8st powietrze/40 st PC , -8 st powietrze/45 st PC
-Tcwu zimą 49st
-temperatura wyłączenia PC na Eurosterze 23st
-temperatury średnie w dzień w domu 22,5-23 st

4.parametry istotne :
-prędkość pompy wodnej w PC V=2 (ok 1450- 1500 l/h) , robiłem testy na wyższych prędkościach i 2 dla całego okresu grzewczego jest optymalna (dla mrozów i wyższych temp na zewnątrz)
-wysokość podnoszenia w pompie wtórnej H=2,5m (ok 18W)

5.zużycie CO+CWU
10.2015-444kWh
11.2015-650kWh
12.2015-826kWh
01.2016-1588kWh
02.2016-945kWh
03.2016-ok 977kWh

6.SCOP 10.2015-03.2016 =2,96 (praca grzałek CO ok 2h , CWU ok 6h-tylko do prób)

7.koszty
-taryfa G12W (energia +przesył brutto :1T=0,6893 pln , 2T=0,2538 pln , w Tauronie na początku podali mi mniejsze koszty o ok 2gr-konsultanci...)
-średni koszt 1kWh z w/w okres =0,42 pln (miałem 0,55 pln w G11)

8.uwagi
-sprawdza się grzanie non-stop z obniżeniem nocnym o 1,5-2,0 st
-COP wyraźnie gorszy przy grzaniu w nocy , ale i tak się opłaca -dogrzewamy z mniejszą mocą w drogiej taryfie
-PC grzała przy -22st z mocą ok 8kW (Tco=45st)
-zrobiłem bypass na buforku/sprzęgle : COP ten sam , natomiast mój układ lepiej pracuje z buforem (ciszej jest na grzejnikach ze względu na mniejszy przepływ pompy wtórnej , zanieczyszczenia z układu nie są tak mocno wypłukiwane-a jak już się pojawiają , to większość osiada na dnie buforka, nie trzeba regulować przepływu w PC -zawsze jest nominalny tj ok 1500 l/h)
-ostatnio zmodyfikowałem krzywkę pod kątem wyższych temp powietrza : podniosłem z 37 st min temp do 40 st na CO od temp zewnętrznej 7st.
Zrobiłem tak , ponieważ kiedy jest cieplej PC szybciej nagrzewa dom i wyłącza się na Eurosterze na dłuższy czas .Wychodzi mi to korzystniej (mniejsze zużycie) od długiego piłowania PC na niskich temp. Ogólnie chodzi o to ,żeby przy niższych temp zewnętrznych jak najdłużej były ciepłe grzejniki z jak najniższą temp bez utraty komfortu cieplnego .Natomiast kiedy jest ciepło-promieniowanie podczerwone już nie jest tak wymagane. Mój przedział roboczy to 40-45 st na CO.

bywajcie

PS
u mnie właśnie zaczęło grzmieć- armagedon czy co....

bobrow
31-03-2016, 20:57
A- jeszcze jedno, zachęcam do zapoznaniem się z zaleceniami Panasa na proclubie ws zanieczyszczeń w układzie CO oraz uszkodzeń pompy wodnej ( ładne fotki..)

Ignacd
03-04-2016, 10:32
Witam,
Mam taka pompe KIT-WC14F9E8 i problem z CWU.
Problem polega na tym, ze pompa zalacza sie w tryb grzania CWU przy 42st. Ustawione jest 53st.
Posiadam bojler 300l. Czujnik na 1/3 wysokosci. Na samym poczatku mialem ustawione 55st i to byla w ogole tragedia poniewaz pompa
rzadko dogrzewala do tej temp. W panasonic kazali mi ustawic 53 poniewaz jak twierdzili gdy pompa przez dlugi czas nie moze dogrzac cwu (55st) to
anuluje ten program i przechodzi do grzania podlogowki i wtedy na CWU moze przelaczac sie nawet dopiero przy 38st.
No wiec mam ustawione 53 i to dogrzewa. Problemem jest zalaczanie sie kiedy temp spadnie.
Robi to dopiero przy 42 st na czujniku. Wtedy do gory na 2/3 gdzie mam termometr jest ~45st. Czyli na kranie jakas strata i powiedzmy do wanny
leci 44st. A to juz jest za malo. Sytuacja wyglada tak, ze polityka Panasonic kaze wszystko zglaszac do wykonawcy a ten nie ma wplywu na to co robi
oprogramowanie pompy i tu kolko sie zamyka.
Fakt natomiast jest taki, ze przy ustawieniu 53 st pompa dopuszcza spadek w bojlerze do 42 st czyli o 11st ponizej temp zadanej co sprawia,
ze do kapieli mam letnia wode.
Oczywiscie moge dogrzewac pradem ale nie po to kupilem urzadzenie za kilkadziesiat tys PLN zeby grzac wode pradem.
Moge rowniez pompe oddac dostawcy jako wadliwa.
Moze ktos mial z Was podobne problemy albo wie jak ten problem rozwiazac.
Prosze o porade

asaselllo
03-04-2016, 12:44
Jak dużą wężownicę ma zbiornik CWU?

bobrow
03-04-2016, 14:01
[QUOTE=Ignacd;7116529]Witam,
Mam taka pompe KIT-WC14F9E8 i problem z CWU.

Problem polega na tym, ze pompa zalacza sie w tryb grzania CWU przy 42st. Ustawione jest 53st.
Posiadam bojler 300l. Czujnik na 1/3 wysokosci. Na samym poczatku mialem ustawione 55st i to byla w ogole tragedia poniewaz pompa
rzadko dogrzewala do tej temp. W panasonic kazali mi ustawic 53 poniewaz jak twierdzili gdy pompa przez dlugi czas nie moze dogrzac cwu (55st) to
anuluje ten program i przechodzi do grzania podlogowki i wtedy na CWU moze przelaczac sie nawet dopiero przy 38st.
No wiec mam ustawione 53 i to dogrzewa. Problemem jest zalaczanie sie kiedy temp spadnie.
Robi to dopiero przy 42 st na czujniku. Wtedy do gory na 2/3 gdzie mam termometr jest ~45st. Czyli na kranie jakas strata i powiedzmy do wanny
leci 44st. A to juz jest za malo. Sytuacja wyglada tak, ze polityka Panasonic kaze wszystko zglaszac do wykonawcy a ten nie ma wplywu na to co robi
Hej
Chyba wiem w czym problem
Przesuń czujnik Tcwu najniżej w zadobniku , jeśli masz cyrkulację to pomyśl o min jej załączeniu ( jak długo działa , to miesza zimną wodę z ciepłą)
Generalnie chodzi o to , żeby jak największy słup ciepłej wody był w zasobniku , kiedy zużywasz ciepłą wodę - to jej słup się kurczy .
Czujnik np w połowie zasobnika pokaże Ci np 42 st , ale woda na wyj zasobnika będzie 52 st
Jeśli histereza 8 st +2 Ci nie odpowiada , to pogadaj z instalatorem czy na płycie głównej jest przełącznik histerezy 3/8st
Pzdr

misq
03-04-2016, 14:26
Koledzy,
Mam mały problem - nastał w końcu dzień w którym temperatura powietrza przekroczyła 16 stopni - w związku z tym chciałem odpalić moją pompę ( SDC09C3E8 ) w trybie chłodzenia. Wyłączyłem TIMER, przestawiłem tryb MODE na COOL, pompa jest włączona i... nic. Temperatura zewnętrzna na pomie 16 stopni, temperatura zasilania 21 stopni, obiegówka nie chodzi, moduł zewnętrzny też nie. Podlicznik na pompie również nie wskazuje by cokolwiek się działo :) Co robić? Czy czekać na jeszcze cieplejszy dzień? Czy może o czymś zapomniałem przy przełączania w tryb chłodzenia?

Swoją drogą to dość niewygodna sprawa, że chłodzenie można włączyć dopiero przy 16 stopnia na zewnątrz - mając duże przeszklenia od południa i większą imprezę w domu czasem przydałoby się uruchomić chłodzenie nawet jak na zewnątrz jest te 8 stopni.

Ignacd
03-04-2016, 17:43
Dzieki za zaintresowanie,
Wezownica ma 2,5m2, czujnik jest polozony na 1/3 wysokosci zbiornika. Nizej nie ma mizliwosci.
Fakt, pompa cyrkulacyjna jest zalaczona.
Z tym, ze bez pompy ciezko korzystac. To duzy dom i jest dosyc spora odleglosc od bojlera do kranow... Rozumiem, ze miesza mi wode, no ale fakt tej delty 11st jest nie do prxyjecia.
Co do zmiany delty z 8 na 3 st to Panasonic przeslal mi instrukcje przelaczenia switcha - pin1 z off na on. Zlokalizowany na plycie w prawym gornym rogu.
Mialo to zmienic delte z 8 na 3. Tyle tylko, ze to nic nie dalo. Pozniej Panasonic stwierdzil ze widocznie dziala to tylko dla trybu Heat a nie Tank...
Ja juz pomyslow nie mam. Swoja droga jak urzadzenie moze zalaczac cwu po osiagnieciu minus 11st od temp zadanej?
Przeciez to jest ewidentna usterka.
Jako zwykly uzytkownik wcale nie musze sie znac na jakis histerezach, deltach itd... Interesuje mnie fakt, ze skoro ustawiam na pompie
temp Cwu na 53st to chce miec taka wode a nie 42st. Kupujac urzadzenie ~35tys zl. renomowanej firmy mam chyba prawo wymagac, zeby mnie sluchalo.
Na dzien dzisiejszy jak mnie ktos pyta o opinie na temat mojej pompy to mam zdanie ze to wielkie G....O!!!
Myslicie, ze da sie jakos przeprogramowac to na mniejsza delte? Gdyby ta woda wlaczala mi sie powiedzmy przy 46st to byloby ok. Ale 42st jest nie do przyjecia.

bobrow
03-04-2016, 19:20
Hej
Ja miałem różne przeboje z moją PC , ale to było związane z nieodpowiednimi parametrami czy urządzeniami współpracującymi - staram się jednak zrozumieć Tweje rozgoryczenie.
Pierwsze co mi się rzuca w oczy - to dlaczego tylko 1/3 od góry możesz dać czujnik w zasobniku cwu?
Druga sprawa , to z tego co wiem przy innej PC będziesz miał podobny problem - może dziwi mnie ta informacja o histerezie przy trybie Heat - coś mi się tu nie podoba, pytałem o to Psnasa , bo moja PC nie ma tego przełącznika (obawiałem się,Że to problem-jest ok ) powiedzieli mi wyraźnie , że tylko przełączenie na płycie - może instalatorzy z naszego Forum Ci pomogą
Trzymam kciuki

Ignacd
03-04-2016, 19:52
1/3 od dolu to wydaje mi sie, ze to najnizsze miejsce w jakie mozna zamontowac czujnik.
Z Panasonica dostalem takie screeny i instrukcje jak przelaczyc ten switch. No i jak to nie zmiejszylo histerezy to facet stwierdzil
ze widocznie to jest tylko na zmniejszenie histerezy w trybie heat. No to sa jego slowa.
Z instalacja jest wszystko ok. Wode przygotowuje szybko.
Jedyny parametr jaki mi nie pasuje to ten ze pompa przelacza sie w tryb tank po minus 11stopniach. No i tak byc nie moze.
Rozgoryczenie to bedzie jak sie wprowadze i bede chcial wziac kapiel a tam poleci letnia woda.
42 stopnie to ledwie ciepla...
Zobaczymy co przyniesie nowy tydzien. Jesli instalator wraz z Panasonic tego nie rozwiaza beda musieli urzadzenie zabrac poniewaz
nie dziala zgodnie z przeznaczeniem.
Najlepsze jest to, ze na ulotkach, instrukcjach ten problem jest przemilczany. Panasonic w swojej ofercie podaje, ze temp CWU jest mozliwa nawet 75st nic
nie wspominajac o koniecznosci zastosowania grzalki elektrycznej. Malo tego to na PC mozna tyle ustawic.
Natomiast w danych technicznych podaja, ze max temp czynnika to 55st. Czyli teoretycznie taka temp powinno sie osiagnac w bojlerze.
Panasonic jednak z rozbrajajaca szczeroscia twierdzi, ze to tylko teoria, stad kazali ustawic 53.
Napewno tej sprawy nie odpuszcze nawet jezeli musialbym dochodzic swoich racji przed sadem.
Kupilem urzadzenie o okreslonych w ofercie parametrach i chce z tego korzystac. Jesli PC nie dziala zgodnie z parametrami to pozostaje zglosic uszkodzenie,
jesli nie potrafia tego usunac to beda musieli zwrocic gotowke...

krzychu85PL
03-04-2016, 22:52
witam,jestem an etapie elektryki i zastanawiam się co powiedzieć wykonawcy??jakie przewody przygotować pod Panasonicka 7kw jednofazowego all in one??

trzciniak61
04-04-2016, 11:03
Witam, mam pytanie do mr bobrow - czy możliwe, a zarazem czy ekonomiczne jest takie rozprowadzenie od PC temp załóżmy od 40 do 45- kolektor - zasilanie układu CWU i układ CO, dodatkowo np. dwa razy na dobę dogrzanie CWU do max temp. załóżmy, że 53*. Aktualnie z mojego "miałowca" zasilam wężownicę w bojlerze i obwody grzejne CO temp od 38 do 45 ( CWU do prysznica aż za gorąca), jak chce zrobić kąpiel w wannie ustawiam 53* i po pól godzinie to osiągam. Proszę o odpowiedź. pozdrawiam

bobrow
04-04-2016, 12:22
Cześć
Nie jestem pewien czy dobrze Cię zrozumiałem , masz jedno sterowanie temperaturą na swoim piecu-w PC masz zupełnie oddzielne nastawy wody dla cwu i co (mój piec węglowy też tak ma)
Zimą na cwu mam 48 lub 49 st - ale uwaga :zadawana temperatura jest odczytywana z czujnika w połowie zasobnika , fizycznie na wyjściu z kranów leci po nagrzaniu woda o temp ok 55 st
Latem miałem nastawę na 44-45 st i woda na wyjściu miała 52-54 st ( przy wysokich temp bez problemu mam wodę z PC ogrzewającą 57-58 st)
Założyłem , że nie masz wpiętego w szereg do co zasobnika cwu
Pozdr

bobrow
04-04-2016, 12:41
Kol Ignacd
Może spróbujesz zmniejszyć prędkość pompy cyrkulacyjnej , może masz nie właściwą np z dużą wydajnością.
A jak sterujesz cyrkulacją tzn ile załączeń i na jaki czas ?
Jeśli Panas Ci uruchomi histerezę na 3 , to owszem wody ciepłej będziesz miał cały czas - wzrośnie natomiast zużycie energii.I tu pojawia się temat instacji cyrkulacji : jakie ocieplenie rur , jaki typ pompki i jej sterowanie
Bywaj

asaselllo
04-04-2016, 14:20
Ja sprawdziłem u siebie. Jeśli w 1/3 zbiornika mam 42st C to od samej góry nadal mam 47 st C. Woda leci gorąca a już pompa zaczyna pracować. Moim zdaniem zbiornik ma za małą temp czego przyczyną jest zbyt mała wężownica w stosunku do mocy pompy. Sprężarka się wyłącza przy zasilaniu np. 55 st a w zbiorniku jest znacznie niższa temperatura.
Dla sprawdzenia tego założenia nagrzałbym zbiornik do maksymalnych 55stC, odczekałbym 10 min i znów włączył obiegówkę żeby zobaczyć ile stopni wskaże czujnik na pompie. U mnie dla przykładu jest 52 stC. Mój znajomy przy identycznej próbie ma jedynie 44stC. Ma pompę 16kW i węzownicę tylko 2,5m2.
Ja mam u siebie wężownicę 4,2m2 i pompę 9kW.

bobrow
04-04-2016, 14:50
Ja na początku miałem zwykły galmet dwupłaszczowy 140 ltr z powierzchnią wymiany 0,9m2.
Efekt był taki , że owszem - woda ciepła była , natomiast cop 2,77 latem.
Po montażu 300ltr z wężownicą 3,4m2 w tych samych warunkach miałem cop 4,4-4,8.
Myślałem , że mniejsza powierzchnia wymiany będzie rzutowała na czas grzania i cop , ale skoro masz takie doświadczenia - to ok

Ignacd
04-04-2016, 15:11
Wiec pompe obiegowa mam wilo star z-nowa 15w 26,
W tej chwili chodzi ona caly czas poniewaz wszystko jest w trakcie rozruchu. Z tym ze w weekendy tez bedzie chodzila caly czas czyli jest wszystko ok.
Nie zalezy mi na histerezie 3 st bo wtedy pompa powinna zalaczac sie przy 50, mnie wystarczy ze zalaczy sie przy 46 czyli bylo by 7st. Od 53 zadanej. 11 st. to jednak zbyt duzo.
Co do powierzchni wymiany to jest wystarczaja. Pompa wode przygotowuje szybko.
Jesli nie chodzi pompka obiegowa to u mnie na 1/3 zbiornika 42 a do gory 48-49st. Jednak kiedy pompka dziala wtedy temp w bojlerze sie miesza i juz roznica jest mniejsza. 1/3 42st na gorze 45.
Gdyby pompa zalaczyla grzanie CWU przy 46 a nie 42 wszystko by gralo....

bobrow
04-04-2016, 16:14
Panas chyba nie przewidział takiego użytkowania , a wystarczyłoby wyprowdzić w menu PC histerezę - każdy indywidualnie by sobie ustawił.
Sprawę załatwił by też drugi czujnik w górnej części ( ja to zrobiłem na "piechotę"-i działa) dla min temp cwu .Kiedy by zadziałał , to PC zaczęła by grzać do temp zadanej na dolnym czujniku .
Dziwię się trochę naszym specom z forum - hello , gdzie jesteście ? Żyjecie?
Pzdr

Ignacd
04-04-2016, 16:46
Zobaczymy co na to wsystko Panasonic. Dla mnie jako dla zwyklego zjadacza chleba pompa nie dziala zgodnie z przeznaczeniem.
Instalacje mam wykonana poprawnie, albo przeprogramuja pompe i ustala minimalna temp zalaczenie CWU na poziom 46st albo beda musieli urzadzenie
zabrac i oddac kase.
Nagralem filmiki z dzialania, zdjecia itd czekam na ich reakcje...

krzychu85PL
05-04-2016, 20:10
ponawiam prośbę jaki przewód do 7kW?? 5x25mm2 będzie ok?

marcelix
05-04-2016, 21:23
5x2.5mm2 będzie ok dla pompy 3f. Jeszcze potrzebujesz 3x2.5mm2.

krzychu85PL
06-04-2016, 08:57
5x2.5mm2 będzie ok dla pompy 3f. Jeszcze potrzebujesz 3x2.5mm2.

już dokładnie wiem co tam idzie,elektryk puścił przewód 5x2.5mm2 i 3x2.5mm2 czyli rozumiem ,ze to jest wszystko tak jak powinno być? nie ma nigdzie dokumentacji ,żeby to sprawdzić więc jest to dla mnie bardzo ważne.
Przy okazji słyszałem ,że do tych modeli SDC wymagali przewodów 4x4mm2? to dość "gruby" chyba ?
a jaki przewód ma iść między jednostka zewnętrzną a wewnętrzną??dodam ,ze to model ADC

kasy1
06-04-2016, 19:37
Witam!
Prosze o oferty na Panasonic 9kW 3 faz.+ zbiornik na CWU 200-300 l z montazem na terenie Rybnika.
Adres [email protected]
790-777-464

reksgildo
08-04-2016, 08:42
Pompę użytkuję od listopada 2015. O swoich przejściach z instalatorem pisałem wcześniej. Mam instalację z buforem + 100% podłogówki i z tego co czytam a i obserwuję pracę pompy, chyba jest on zbędny. Pompa pracuje nie wskazuje błędów więc niby wszystko jest ok ale czy do końca tego nie wiem. Czy więcej czytam forum tym mam więcej wątpliwości. Dziś dowiedziałem się z postu bobrowa że znaczenie ma bieg pompy obiegowej w PC i za buforem. Nie wiem czy nastawy fabryczne są dobre, nie widziałem żeby instalator coś tam ustawiał, zresztą chyba nie miał o tym pojęcia. Za buforem mam WILO i pracuje ona na podnoszeniu 4 m. Krzywą mam ustawioną tak -15 woda 32, +15 woda 25 oraz przesunięcie krzywej o -1. Jeszcze nie mieszkamy lecz robimy wykończenia więc nie chciałem za wysoko grzać. Pompą za buforem steruje sterownik który ją włącza ale min temp jaką mogę mu ustawić to 25 stopni. Zauważyłem że teraz jak pompa się załączy np przy 12 stopniach na dworze to szybko zagrzeje bufor (100 l) i szybko się wyłączy. Sterownik dopiero po chwili załączy obiegową za buforem szybko przemieli wodę w instalacji ustawi się zasilanie i powrót np na 22 stopnie i też się wyłączy. W sumie chodzi to krótko zużycie prądu jest małe, to fakt, ale dom się wychładza. Nie wiem czy podnieść temperatury na krzywej (dziś zrzuciłem to przesunięcie -1) czy zrobić by-pass na buforze, czy jeszcze coś innego. Chciałem też zapytać jaki jest algorytm pracy pompy. Jeżeli pracuje na pogodówce to np przy 0 stopni na zewnątrz temp. wody ma mieć powiedzmy 30 stopni to przy jakich temp na powrocie pompa się załączy a przy jakich się wyłączy?

PaRa
08-04-2016, 09:09
Mam do was pytania dotyczące tej oferty instalacji :

http://files.tinypic.pl/i/00774/y6vdl4wxmwse_t.jpg (http://www.tinypic.pl/y6vdl4wxmwse)

- ktoś polecił mi pompę 3 - fazową zamiast 1 - fazowej, jakie są +/- takiej zamiany ? Myślę, że temat był już poruszony w w tym temacie, ale ilość stron zrobiła swoje. Czy mogę prosić o wskazanie numeru strony ?

- czy układanie podłogówki bez projektu, a potem ograniczenie przepływu ma wpływ na pompę ? Zastanawiam się czy zrobić projekt podłogówki, czy po prostu dać rurki co 15 cm i ograniczyć przepływ. Więcej rurek to niższa tem. górnego źródła, ale więcej wydam na materiał i mam wrażenie że przy ograniczonych przepływach pompa ma trudniej.

Jeśli macie jakieś uwagi to chętnie ich wysłucham, na razie złożyłem wniosek o dotacje na instalację, montaż w okolicy lipca.

bobrow
08-04-2016, 09:48
kol reksgildo ,
patrząc na Twój wpis nasuwa się kilka pytań :
-jaki metraż ogrzewanych powierzchni
-jakie opory instalacji
Jak znam życie i geografię nie masz projektu instalacji-żeby mieć pewność jak ustawić system , należy znać przepływy-przydałby się ciepłomierz (+podlicznik , wtedy będziesz pewny COP).
Zasadniczo przy niedużych instalacjach opory powinny być wystarczające do bezpośredniego wpięcia PC w system. Ja wykonałem u siebie bypass i wróciłem na sprzęgło/bufor , tak sobie myślę że możesz prosto zrobić ten bypass np tylko na wyj z PC i wyj z bufora (ja dołożyłem dwa trójniki +CU :kolanko i dwie rurki , czas pracy mojego kolegi ok 50 min). Jednak bez układu pomiarowego może być trudno stwierdzić różnice w dwóch wersjach pracy.
Ważne są jeszcze prędkości pompy wodnej w PC-na buforze nie powinna być większa od 2 , natomiast na pompie wtórnej wysokość podnoszenia trzeba ustalić eksperymentalnie (mi się to udało tak : miałem otwarte wszystkie grzejniki i przy wodzie w CO ok 35 st i nie nagrzanym domu zmniejszałem od max wartości wysokość podnoszenia ,aż do momentu zmniejszenia mocy na wyświetlaczu -ustawiłem na 2,5 m , zresztą było to zalecenie ogólne dla domów mojego typu)

Co do sterowania pompą wtórną , to dwie sprawy :
-sterownik powinien mieć zakres od ok 15 st (koszt nowego ok 120 pln)
-czujnik tego sterownika powinien być umieszczony najlepiej w środku bufora

Co do zużycia energii przez pompę wtórną np wilo 1-4 (Pmax=22W) :
-bez bufora zazwyczaj instalacje pracują od biegu 3 do 7 tj od 65W do 120W
-z buforem bieg w PC 2 tj 45W +22W (średnio ok 18W)= razem 67 W
Wychodzi jasno j/w.
Najważniejsza dla mnie sprawa w tym temacie ,to sprawność systemu -a to z kolei bardzo zależy od przepływów w instalacji

Odnośnie krzywki , to koledzy z podłogówkami coś Ci doradzą . U mnie na grzejnikach jest coś ok od 8/40st do -8/45 st , przy czym w okresach przejściowych mam podbicie na 45 st (np teraz pod wieczór puszczam CO kiedy jest potrzeba , przed snem wył CO-to jest tak jak ze światłem , wychodząc do sypialni je gasimy...)
Odnośnie szczegółów pracy PC , to najlepiej zarejestruj się na Panasonic Proclub i pobierz sobie materiały techniczne.

bywaj

bobrow
08-04-2016, 10:03
dodam tylko , podawałem dane do T-cap model F

lukasza
08-04-2016, 10:04
Pompę użytkuję od listopada 2015. O swoich przejściach z instalatorem pisałem wcześniej. Mam instalację z buforem + 100% podłogówki i z tego co czytam a i obserwuję pracę pompy, chyba jest on zbędny.

napisz ile masz tej podłogówki, ile rozdzielaczy, parterówka czy piętrówka


Pompą za buforem steruje sterownik który ją włącza ale min temp jaką mogę mu ustawić to 25 stopni.

jakiż to sterownik od 25 st C jest?

Na dzień dobry napisz co masz bo BYĆ MOŻE optimum dla Ciebie będzie ominąć buforek; wstawić termostat do sterowania PC; ustawić bieg pompy na PC i coś na rozdzielaczach i grzać miło i prosto.

reksgildo
09-04-2016, 00:30
Dzięki bobrow i lukasza za zainteresowanie. Już odpowiadam. Pompa T-CAP 9 kW 1 fazowa, pow ogrzewana 140m2. Dwa rozdzielacze, na parterze 9 petli na poddaszu 7 petli. Pętle po 80-85m, projektu brak, rozstaw rurek wszędzie co 10cm. Sterownik to Auraton 1106.Ponawiam pytanie o algorytm włączania i wyłączania oraz o krzywą. Dodatkowo pytanie, czy zuzycie energii pokazywane po wybraniu CHECK jest w miare dokładne?

bobrow
09-04-2016, 08:11
[QUOTE=reksgildo;7120193]Dzi

witaj
wyślij mi proszę na priva swój e-mail (z forum pdf nie można wrzucić), mam w pdf opis pełnego algorytmu .Jeśli chodzi o wskazania zużycia w PC , to u mnie jest wyraźna różnica (z tego co pamiętam , to pokazuje więcej niż w rzeczywistości).
140m2 podłóg to teoretycznie ok (z tego co ludzie piszą ) pod bezpośrednie wpięcie PC. Brak pomiaru przepływu jest dużym ograniczeniem -PC kiedy będzie ciepło raczej zawsze Ci ogrzeje dom (nawet na min prędkościach pompy wodnej w PC) , natomiast przy mrozach może być różnie. Zresztą -wykonać bypass , to żaden koszt i czas , może uda Ci się wstrzelić w odpowiedni bieg .Osobiście proponuje Ci bieg od 4 do 5 (jak ustawisz optymalnie , to nie będziesz musiał grzebać przy PC zimą , ludzie niekiedy przesadzają z walką o każdy Watt-kiedy jest cieplej PC przecież szybciej osiągnie zadane temp przy podwyższonej prędkości i zmniejszy modulację sprężarki ) , podłogówka jednak z natury powoduje większe opory w stosunku do grzejników (różnica w mocy pompy wodnej , to skok o jeden stopień to ok 20W -w stosunku do zużycia PC to nie wiele , ale względem sprawności to przepaść)

cześć

reksgildo
09-04-2016, 10:14
[QUOTE=reksgildo;7120193]Dzi

witaj
wyślij mi proszę na priva swój e-mail (z forum pdf nie można wrzucić), mam w pdf opis pełnego algorytmu .Jeśli chodzi o wskazania zużycia w PC , to u mnie jest wyraźna różnica (z tego co pamiętam , to pokazuje więcej niż w rzeczywistości).

cześć

Wysłąłem wiadomość na priva. Więcej pokazuje na pompie niż w rzeczywistości, czy na odwrót?

Szklara
09-04-2016, 20:06
Szanowne gremium, mam szybkie pytanie o przygotowanie kotłowni pod montaż PC 9kW split.
Czy będzie ok?
1. Zimna woda gwint minimum 3/4" (na dole przy podłodze)
2. ciepła woda gwint minimum 3/4" (na dole przy podłodze)
3. Cyrkulacja gwint 1/2" też na dole przy podłodze
4. CO zasilanie i powrót gwint 1"
5. Na jakiej rurze pociągnąć CO z pompy do rozdzielacza? CU 28", PP 32, PEX 32?
6. Pompa będzie na jednej ścianie przy rogu,a zbiornik CWU w tym samym rogu na drugiej ścianie, jak rozmieścić w/w podejścia?
7. Gdzieś coś kojarzę, że podejścia zrobić jak najniżej przy podłodze, czy to dobry kierunek?

Pewnie było, ale niestety umknęło mi to a w poniedziałek wchodzi mi hydraulik w kotłownie (o miesiąc wcześniej niż ustalaliśmy).
Dzięki

romek69
12-04-2016, 18:42
Panas chyba nie przewidział takiego użytkowania , a wystarczyłoby wyprowdzić w menu PC histerezę - każdy indywidualnie by sobie ustawił.
Sprawę załatwił by też drugi czujnik w górnej części ( ja to zrobiłem na "piechotę"-i działa) dla min temp cwu .Kiedy by zadziałał , to PC zaczęła by grzać do temp zadanej na dolnym czujniku .
Dziwię się trochę naszym specom z forum - hello , gdzie jesteście ? Żyjecie?
Pzdr
U mnie można zmienić histerezę CWU ze standardowej 8K na 3K, na płycie. Pełen opis z numerami seryjnymi z tą opcją:
http://speedy.sh/tQjF3/pompa-ciepla-A2W-SXC.pdf

Ignacd
12-04-2016, 22:28
U mnie można zmienić histerezę CWU ze standardowej 8K na 3K, na płycie. Pełen opis z numerami seryjnymi z tą opcją:
http://speedy.sh/tQjF3/pompa-ciepla-A2W-SXC.pdf

No tak, tylko ja mam nizszy model. Tego zabiegu juz probowalem i nic nie dalo. Ale....
Dzis dzwonil do mnie instalator i poinformowal mnie, ze Panasonic zaproponowal wymiane plyty glownej. Ponoc maja zamowic
nowa plyte do mojej pompy z nowym softem, na ktorym bedzie dzialalo to przelaczenie switcha.
Na ta chwile jest to niby zamowione. Mam nadzieje, ze bedzie to w miare szybko.
W tej chwili zalozylem sterownik Auraton 8000 i tam jest mozliwosc sterowania praca pompki cyrkulacyjnej CWU. Mam obecnie ustawione 1min pracy 2min przerwy. Mysle, ze to moze obnizyc mieszanie sie wody w bojlerze i zwiekszyc roznice temp na czujniku na 1/3 wysokosci a wyjsciu CWU.
Mam zamiar zwiekszac przerwe az do momentu kiedy poczuje, ze woda w ukladzie sie zbyt mocno przechladza...
No ale to wymaga troche obserwacji...

I jeszcze nie potrafie zrozumiec dlaczego wszyscy mowia o histerezie 8st skoro u mnie jest 11? A gdzie te 3st?

bobrow
13-04-2016, 06:23
Ignac,

grzanie cwu jest wyłączane po przekroczeniu 2K od zadanej wartości , ale ponowne załączenie jest po spadku o 8K od wartości zadanej. Fizycznie jest zatem 10K

pzdr

Ignacd
13-04-2016, 19:52
Bobrow,
Kurcze albo nie mam klopoty z matematyka albo logika...
Mam nastawe 53st. a pompa zalacza sie w tryb grzania CWU przy 42st. Czyli delta wynosi 11st.
Wg tego co piszesz powinno grzac mi wode do 55st. a zalaczac sie przy 45st. ? Otoz jest tak jak pisze wyzej.
Pozdr
Ps mam nawet filmy z tego nagrane jak sie pompa zachowuje i jakie ma temp bojler

flisiu
14-04-2016, 04:35
No tak, tylko ja mam nizszy model. Tego zabiegu juz probowalem i nic nie dalo. Ale....
Dzis dzwonil do mnie instalator i poinformowal mnie, ze Panasonic zaproponowal wymiane plyty glownej. Ponoc maja zamowic
nowa plyte do mojej pompy z nowym softem, na ktorym bedzie dzialalo to przelaczenie switcha.
Na ta chwile jest to niby zamowione. Mam nadzieje, ze bedzie to w miare szybko.
W tej chwili zalozylem sterownik Auraton 8000 i tam jest mozliwosc sterowania praca pompki cyrkulacyjnej CWU. Mam obecnie ustawione 1min pracy 2min przerwy. Mysle, ze to moze obnizyc mieszanie sie wody w bojlerze i zwiekszyc roznice temp na czujniku na 1/3 wysokosci a wyjsciu CWU.
Mam zamiar zwiekszac przerwe az do momentu kiedy poczuje, ze woda w ukladzie sie zbyt mocno przechladza...
No ale to wymaga troche obserwacji...

I jeszcze nie potrafie zrozumiec dlaczego wszyscy mowia o histerezie 8st skoro u mnie jest 11? A gdzie te 3st?

w ramach gwarancji zrobia ta wymiane ?

bobrow
14-04-2016, 07:30
Bobrow,
Kurcze albo nie mam klopoty z matematyka albo logika...
Mam nastawe 53st. a pompa zalacza sie w tryb grzania CWU przy 42st. Czyli delta wynosi 11st.
Wg tego co piszesz powinno grzac mi wode do 55st. a zalaczac sie przy 45st. ? Otoz jest tak jak pisze wyzej.
Pozdr

Ps mam nawet filmy z tego nagrane jak sie pompa zachowuje i jakie ma temp bojler

Ok-nie dyskutuję z faktami , patrzyłeś w parametry serwisowe -może masz tam jakieś opóźnienia (tak z głowy teraz nie pamiętam parametrów serwisowych). W mojej PC (model F) jeśli mam zadane 53st , to PC nagrzewa do 55st , a włącza się przy spadku do 45.
Odnośnie cyklu pracy cyrkulacji , to z natury tak częste on/off urządzeń jest nie zalecane (np styki ) , może lepiej będzie wydłużyć czasy pracy i przerw.

bywaj

Andrzej5101
14-04-2016, 16:33
i prawidłowo , pompa pracuje z mniejszym obciążeniem, mniejszą modulacją i większym cop wynikającym z mniejszej modulacji

Witam

Jestem na etapie kupna pompy Panasonic Aquera 9 kW / 400 V i mam wątpliwość ;

- moce max. pompy ciepła w danych temperaturach są wyższe niż zapotrzebowanie mojego budynku na ciepło np ;

przy - 7 C max .moc pompy ciepła to 9 kW , a mój budynek potrzebuje 4,5 kW mocy cieplnej ,
przy - 15 C max .moc pompy ciepła to 8 kW , a mój budynek potrzebuje 5,5 kW mocy cieplnej ,

Z wypowiedzi mkm silesia cytowanej powyżej wnioskuje że ( czy dobrze rozumuje ) ;

- pompa zmniejszy zapotrzebowanie na moc cieplną , będzie pobierała znacznie mniej energii do wytworzenia powiedzmy mocy 4,5 kW czy 5,5 kW i sumarycznie COP pompy ciepła będzie większy ( czy mniejszy ??? ) aniżeli dla mocy max pompy podawanych w danych technicznych ????
np; http://amigo-krakow.pl/pl/p/Pompa-ciepla-Panasonic-AQUAREA-KIT-ADC9GE8-9%2C0kW-/1652

asaselllo
14-04-2016, 16:44
zawsze możesz gonić pompę w taniej taryfie. Będzie dużo taniej.

bobrow
14-04-2016, 18:34
Witam
odnośnie cop przy małej modulacji , to u mnie akurat jest gorszy np przy +7st i 40 st na CO z modulacją ok 20 Hz i mocą ok 4kW - cop mam ok 3,7 ( część cop dla danych temp i min mocy jest zgodnych z katalogiem, a raszta nie )
Powtarzałem wielokrotnie pomiary - wyniki były zbliżone. COP katalogowy to 4,17.Próby robiłem na buforze i na bypassie- wyniki zbliżone.
Wszystkie pomiary dla mocy zbliżonej do max miałem praktycznie zgodne z katalogiem.
Akurat dla 7 st i max mocy nie mam zapisków- może w następnym sezonie porównam te wyniki.
Cześć

jankes789
14-04-2016, 18:35
Pompa jak w temacie jest najbardziej polecana na tym forum i wersja 9 KW będzie chyba odpowiednia do mojego domu, który planuję wybudować :)
Jak polecana na forum wielokrotnie pompa ciepła Panasonic 9 KW radzi sobie w systemie mieszanym 50% podłogówki i 50 % grzejników?
Dużo więcej pobiera prądu przy zwykłych grzejnikach w porównaniu do klimakonwektorów (klimakonwektory 4 razy droższe od tradycyjnych grzejników)?

rydzadam
14-04-2016, 19:02
Pompa jak w temacie jest najbardziej polecana na tym forum i wersja 9 KW będzie chyba odpowiednia do mojego domu, który planuję wybudować :)
Jak polecana na forum wielokrotnie pompa ciepła Panasonic 9 KW radzi sobie w systemie mieszanym 50% podłogówki i 50 % grzejników?
Dużo więcej pobiera prądu przy zwykłych grzejnikach w porównaniu do klimakonwektorów (klimakonwektory 4 razy droższe od tradycyjnych grzejników)?

Dopiero planujesz budować dom i chcesz mieć grzejniki ??? To bez sensu zwłaszcza przy pompie ciepła, chyba, że masz jakieś na prawdę ważne powody.

bobrow
14-04-2016, 19:04
zawsze możesz gonić pompę w taniej taryfie. Będzie dużo taniej.

Kol Andrzej5101 ma grzejniki tak jak ja i w taniej taryfie specjalnie nie nadrobi.
Uważam , że tak przewymiarowana PC to poważny błąd

Zigobar
14-04-2016, 19:05
...odnośnie cop przy małej modulacji , to u mnie akurat jest gorszy np przy +7st i 40 st na CO z modulacją ok 20 Hz i mocą ok 4kW - cop mam ok 3,7 ( część cop dla danych temp i min mocy jest zgodnych z katalogiem, a raszta nie )...
Znasz może częstotliwość przy grzewczej 9kW dla jakichś przykładowych warunków pracy?

bobrow
14-04-2016, 19:23
Znasz może częstotliwość przy grzewczej 9kW dla jakichś przykładowych warunków pracy?

A znam- mam dużo notatek .
Jakie temp Cię interesują ?

Zigobar
14-04-2016, 19:34
A znam- mam dużo notatek .
Jakie temp Cię interesują ?
A np. dla temperatur powietrza w okolicy 0*C.
Sprawdzałeś może, czy faktycznie układ sterowania w T-CAP nie dopuszcza do wzrostu delty GZ powyżej 5*C redukując obroty sprężarki?

jankes789
14-04-2016, 19:42
Dopiero planujesz budować dom i chcesz mieć grzejniki ??? To bez sensu zwłaszcza przy pompie ciepła, chyba, że masz jakieś na prawdę ważne powody.

Adaptuje gotowy projekt...ślubna Uparła się na grzejniki w salonie :) i w pokojach na górze ...i dlatego myślę o klimakonwektorach zamiast tradycyjnych grzejników

rydzadam
14-04-2016, 19:47
Adaptuje gotowy projekt...ślubna Uparła się na grzejniki w salonie :) i w pokojach na górze ...i dlatego myślę o klimakonwektorach zamiast tradycyjnych grzejników

Zrób atrapy kalafiorów, a cichaczem zalej podłogówkę. Wszyscy będą zadowoleni :)

bobrow
14-04-2016, 20:14
A np. dla temperatur powietrza w okolicy 0*C.
Sprawdzałeś może, czy faktycznie układ sterowania w T-CAP nie dopuszcza do wzrostu delty GZ powyżej 5*C redukując obroty sprężarki?

To dla 0 st
ToutPC/Hz/moc
41/32/5
41/28/4,6
41/29/4,7
41/38/5,9
41/28/4,4
43/32/5,5
42/33/4,9
42/49/7,9
42/39/6,7
42//49/8,1
43/34/6,1
47/51/8,7
44/40/6,9
41/40/7,5

Przy szronie spada moc dla takiej samej modulacji .Praktycznie cały sezon jechałem na sprzęgle - dt PC była max 5 st , po stronie systemu dt zazwyczaj jest o 2-4 st większa.
Pzdr

debren
14-04-2016, 21:39
Witam,
jestem na etapie wyboru PC PW i padło na Panasonica :)
wg OZC roczne zapotrzebowanie na energię to prawie 5,7 kW (32 W/m2) - są to wstępne obliczenia dla styro 0,038 i okien w granicach U=1,0, ocieplenie budynku jeszcze przede mną i może uda się zejść jeszcze niżej :)
W każdym razie nie wiem który model wybrać -> czy lepiej 1f czy 3f ? mam ponad 140m podłogi do ogrzania (100% podłogówki, w 2 łazienkach na ścianę dam dodatkowo drabinki na prąd) dodatkowo chciałbym zbiornik 300l do CWU (to jest minimum, moja kochana żona lubi długie pluskanie pod prysznicem).
Czy możecie coś doradzić ? Przykładowe 2 aukcje za pompy 9k http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-9kw-cop4-13-1faza-najtaniej-i6122545898.html vs http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-9kw-kit-wc09f3e8-3-fazy-i6098196089.html - jedna przy -7 ma COP w okolicy 5, druga poniżej 3.
Jaki jest mniej więcej koszt instalacji takiej pompy (Poznań lub okolice)? Mąż koleżanki z pracy jest handlowcem i powiedział, że jest w stanie załatwić pompę w dobrej cenie, ale nie podejmie się doradzania w tym temacie - nie chce brać na siebie takiej odpowiedzialności.
Jeszcze pytanie czysto techniczne -> jednostkę zewnętrzną lepiej zawiesić na ścianie czy postawić na ziemi ? Jeśli zawiesić na ścianie, to co z ociepleniem budynku ? Na czas ocieplania jest ściągana ta jednostka ?
pozdrawiam
debren

Ignacd
14-04-2016, 22:23
w ramach gwarancji zrobia ta wymiane ?

Jasne, ze w ramach gwarancji. W tej chwili urzadzenie nie pracuje zgodnie z przeznaczeniem i parametrami jakie podaje producent.
Delta 13 st. jest zbyt duza.
Pomijam fakt, ze woda wystarczajaca do uzytku, przynajmniej dla mnie to 48st. No ale przy tych ustawieniach wychladzalo by mi bojler do 35st....

_John
15-04-2016, 06:28
Jeszcze pytanie czysto techniczne -> jednostkę zewnętrzną lepiej zawiesić na ścianie czy postawić na ziemi ? Jeśli zawiesić na ścianie, to co z ociepleniem budynku ? Na czas ocieplania jest ściągana ta jednostka ?
pozdrawiam
debren
Jednostkę najwygodniej zawiesić jest na ścianie.
Trzeba zachować odpowiednią odległość montażu z uwzględnieniem ocieplenia.
Jest wiele głosów, że wykonanie osobnego fundamentu, gwarantuje brak przenoszenia niepożądanych dźwięków do domu.

Andrzej5101
15-04-2016, 07:12
Ponieważ też jestem na etapie kupna to ;
-kolego Debren - zobacz
http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/2015%20PL/EU%20AQUAREA%2015%20v2_PL_final.pdf

bo Twoje dane odnosnie 1-nej fazy są błędne .Przy 1-no fazowej zabezpieczenie amperażowe to 30 A ,a przy 3-fazowym to 16 A
Pompa 3-fazowa - ma większy COP , ale zużywa nieznacznie więcej energii

Scrollek
15-04-2016, 21:34
Ponieważ też jestem na etapie kupna to ;
-kolego Debren - zobacz
http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/2015%20PL/EU%20AQUAREA%2015%20v2_PL_final.pdf

bo Twoje dane odnosnie 1-nej fazy są błędne .Przy 1-no fazowej zabezpieczenie amperażowe to 30 A ,a przy 3-fazowym to 16 A
Pompa 3-fazowa - ma większy COP , ale zużywa nieznacznie więcej energii

zobacz katalog który wysłałeś przelicz i jeszcze raz napisz jakie jest zużycie prądy 1f i 3f

schizo85
16-04-2016, 14:27
A u mnie Panasonic 7kW 1f wisi na zabezpieczeniu 16A bo nie widziałem że trzeba większe i jeszcze nigdy go nie wyrzuciło. Baa watomierz w gniazdku pokazuje że największa pobierana moc wynosiła 3150W, co daje jakieś 13.5A. Nie wiem dlaczego w instrukcji jest mowa aż o 30A. Jaka by musiała być moc podłączona do budynku żeby zachować stopniowanie zabezpieczeń.

Zigobar
16-04-2016, 16:10
To dla 0 st
ToutPC/Hz/moc
41/32/5
41/28/4,6
41/29/4,7
41/38/5,9
41/28/4,4
43/32/5,5
42/33/4,9
42/49/7,9
42/39/6,7
42//49/8,1
43/34/6,1
47/51/8,7
44/40/6,9
41/40/7,5

Przy szronie spada moc dla takiej samej modulacji .Praktycznie cały sezon jechałem na sprzęgle - dt PC była max 5 st , po stronie systemu dt zazwyczaj jest o 2-4 st większa.
Pzdr
Fajne zestawienie. Może się przydać użytkownikom T-CAP, którzy ciepłomierza nie posiadają. Brakuje tylko pomiaru modulacji przy nominalnej 9kW.
Może ktoś inny taki pomiar wykonał i poda wynik.

Czy to przypadek, że na 14 pomiarów układ tylko raz (51Hz/8,7kW) zbliżył się do nominalnej grzewczej?
Czy może nominalna występuje w nim tak rzadko, że trudno na nią trafić?

Rozumiem, że teorii o "krytycznej" delcie 5*C jeszcze nie sprawdziłeś. Może w przyszłym sezonie. Co się odwlecze...

bobrow
16-04-2016, 17:32
Fajne zestawienie. Może się przydać użytkownikom T-CAP, którzy ciepłomierza nie posiadają. Brakuje tylko pomiaru modulacji przy nominalnej 9kW.
Może ktoś inny taki pomiar wykonał i poda wynik.


Czy to przypadek, że na 14 pomiarów układ tylko raz (51Hz/8,7kW) zbliżył się do nominalnej grzewczej?
Czy może nominalna występuje w nim tak rzadko, że trudno na nią trafić?

Rozumiem, że teorii o "krytycznej" delcie 5*C jeszcze nie sprawdziłeś. Może w przyszłym sezonie. Co się odwlecze...

Zigobar
Akurat o pytaną wartość miałem takie wyniki, chyba wiem o Ci chodziło :
T powietrza/Tco/Hz/moc
4/44/51/9,8
-3/43/51/8
2/43/48/9,4
-16/48/73/8,5
1/47/51/9,4
-19/44/70/7,7
-20/44/70/7,7
-13/44/71/9,3
-11/44/70/9,6
-11/42/70/9,9
2/49/50/10
3/48/50/10

Tak jak już pisałem , do grudnia grzałem bez nocy - wtedy miałem częściej pomiary z dużą mocą . Przy grzaniu non stop , najczęściej max moc była po cwu lub wył z programatora ( ok, przyznaję się- robiłem jeszcze dużo pomiarów "kontrolnych")
Wszystkie wyniki potwierdziły dane kat dla nominału tj 9kW , a nawet lepsze.
Dt max 5 na PC rzeczywiście jest utrzymywana - ale tylko dla mocy max,normalnie to 2,5-3,5 st
Hej

Zigobar
18-04-2016, 15:50
Zigobar
Akurat o pytaną wartość miałem takie wyniki, chyba wiem o Ci chodziło :
T powietrza/Tco/Hz/moc
4/44/51/9,8
-3/43/51/8
2/43/48/9,4
-16/48/73/8,5
1/47/51/9,4
-19/44/70/7,7
-20/44/70/7,7
-13/44/71/9,3
-11/44/70/9,6
-11/42/70/9,9
2/49/50/10
3/48/50/10

Tak jak już pisałem , do grudnia grzałem bez nocy - wtedy miałem częściej pomiary z dużą mocą . Przy grzaniu non stop , najczęściej max moc była po cwu lub wył z programatora ( ok, przyznaję się- robiłem jeszcze dużo pomiarów "kontrolnych")
Wszystkie wyniki potwierdziły dane kat dla nominału tj 9kW , a nawet lepsze.
Dt max 5 na PC rzeczywiście jest utrzymywana - ale tylko dla mocy max,normalnie to 2,5-3,5 st
Hej
Podałeś kolejną porcję konkretnych danych (o to mi chodziło). Jak widać ustrojstwo całkiem nieżle sobie radzi osiągając 10kW przy A2/W49.
Dla delty 5*C wychodzi 1,72m3/h.

Jeśli przyjąć za prawdziwą informację o istnieniu w tej PC układu kontrolującego deltę GZ, to gdybyś miał przepływ przez skraplacz np. 1,2m3/h, to uzyskałbyś ok. 7kW zamiast 10kW.
Nie rozumiem tylko po jaką cholerę konstruować układ zachowujący się w ten sposób. Przecież wtedy użytkownicy instalacji z przepływem poniżej nominalnego nigdy nie zobaczą grzewczej, za którą zapłacili!

bobrow
18-04-2016, 16:15
Podałeś kolejną porcję konkretnych danych (o to mi chodziło). Jak widać ustrojstwo całkiem nieżle sobie radzi osiągając 10kW przy A2/W49.
Dla delty 5*C wychodzi 1,72m3/h.

Jeśli przyjąć za prawdziwą informację o istnieniu w tej PC układu kontrolującego deltę GZ, to gdybyś miał przepływ przez skraplacz np. 1,2m3/h, to uzyskałbyś ok. 7kW zamiast 10kW.
Nie rozumiem tylko po jaką cholerę konstruować układ zachowujący się w ten sposób. Przecież wtedy użytkownicy instalacji z przepływem poniżej nominalnego nigdy nie zobaczą grzewczej, za którą zapłacili!

Chyba chodzi o to , żeby trzymać się parametrów pracy urządzenia- jeśli moc nominalna jest uzyskiwana przy np 1,5m3/h , to niestety trzeba się tego trzymać.
Teraz kiedy nie ma temp , przy których występuje defrost - puściłem PC na bypassie z Vpc=3 ( zdecydowanie lepszy cop na cwu). Na systemie mam przepływ ok 1160l/h , a na buforze 1700.
W okresach przejściowych puszczam CO kiedy jest potrzeba , raz np od 15 , inny razem od 20- zawsze wyłączam przed snem . W kotłowni mam trójpozycyjny przełącznik trybu pracy PC ( tryby : PC praca bez termoregulatora/PC wyłączona/ PC praca z termoregulatorem)
Oczywiście przy takiej pracy nie zwracam uwagi na T2-prędzej podbiję o 5K ( spf) do 45 st , żeby szybciej nagrzać. Scop z 2 tyg z cwu to 3,7 - do dzisiaj od 1.04.br zużyłem 275kWh.
Teraz mam na zewnątrz 11st ,a PC pracuje na 18-19Hz /3,5-4,5kW - pomimo , że jest na bypassie to i tak niekiedy "taktuje" tj pracuje w trybie wył sprężarki z oddaniem ciepła przy zmniejszonym przepływie na pompie wodnej ( ok 1000l/h bufor, 800-bypass).Nie martwię się specjalnie tym , ufam sterowaniu Panasa- w końcu jest to ujęte w algorytmie pracy PC
Tymczasem

debren
19-04-2016, 20:58
Witam,
nadal nikt nie wyjaśnił, czy lepiej jest kupić pompę 1-fazową czy 3-fazową :)
Różnica w poborze prądu -> czy jest w ogóle na tyle znacząca, ze warto ją brać pod uwagę ?
Zastanawiam się jeszcze nad mocą pompy -> skoro zapotrzebowanie jest poniżej 6kW (bez uwgzlędnienia CWU), to czy warto iść w 9kW czy jednak wybrać model 7kW -> różnica w cenie ok 1,5->2k netto. Teoretycznie jeśli słabsza pompa nie da rady zagrzać domu i wody, to będzie załączała się w droższej taryfie, ale czy będzie to 200 zł rocznie ? Liczę 10 lat jako okres zwrotu z takiej inwestycji. Poza tym w domu będę miał kominek do palenia okazjonalnego (bez płaszcza, rozprowadzenia ciepłego powietrza, etc), jeśli przyjdą mrozy po -30 to pewnie kominek będzie częściej chodził :)

mkm silesia
19-04-2016, 21:09
Witam,
nadal nikt nie wyjaśnił, czy lepiej jest kupić pompę 1-fazową czy 3-fazową :)
Różnica w poborze prądu -> czy jest w ogóle na tyle znacząca, ze warto ją brać pod uwagę ?
Zastanawiam się jeszcze nad mocą pompy -> skoro zapotrzebowanie jest poniżej 6kW (bez uwgzlędnienia CWU), to czy warto iść w 9kW czy jednak wybrać model 7kW -> różnica w cenie ok 1,5->2k netto. Teoretycznie jeśli słabsza pompa nie da rady zagrzać domu i wody, to będzie załączała się w droższej taryfie, ale czy będzie to 200 zł rocznie ? Liczę 10 lat jako okres zwrotu z takiej inwestycji. Poza tym w domu będę miał kominek do palenia okazjonalnego (bez płaszcza, rozprowadzenia ciepłego powietrza, etc), jeśli przyjdą mrozy po -30 to pewnie kominek będzie częściej chodził :)

Twój instalator powinien odpowiedzieć na takie pytania

brochas
19-04-2016, 22:38
Od kilku dni posiadam pompę panasonika 9kw w domu jeszcze nie wykończonym.

Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 2 rozdzielacze do podłogówki (gorą - dol) do tego 2 pompy obiegowe, czy jest sens sterowania pompami CO za pomocą 2 termostatów (gora dol).
Ustalamy temp w korytarzu na dole, pompka pracuje do momentu osiągnięcia żądanej temp. Osiągamy żadaną temp - wyłącza się pompka a zaraz później pompa ciepła, ponieważ temp na powrocie zostanie osiągnięta. Gdy temp na termostacie spadnie, pompa uruchamia się a zaraz po tym uruchamia się pompa ciepła, ponieważ temp na powrocie spadnie.

Czy to ma sens ?

Zigobar
20-04-2016, 16:25
bobrow
Skoro wiadomo już, że T-CAP bez problemu (w różnych warunkach) osiąga wysokie wartości grzewczej (nawet powyżej nominalnej) przy wysokich wartościach przepływu przez skraplacz, to pozostaje wykonać ostatni pomiar - z przepływem zredukowanym.
Uwaga:
Pratchawiec podawał, że poniżej 1,1m3/h czujnik przepływu wyłączy sprężarkę (może pamiętasz, ale wolałem przypomnieć).

Wtedy okaże się, czy delta nie przekroczy 5*C, a obroty sprężarki i grzewcza osiągną niższe niż poprzednio wartości.
Oczywiście, to tylko propozycja. Ale skoro wykonałeś już tyle pomiarów, to może wykonasz jeszcze jeden, czym (prawdopodobnie) zaskarbisz sobie wdzięczność wielu obecnych jak i przyszłych użytkowników T-CAP.

Andrzej5101
20-04-2016, 16:58
debren

Witam,

Nadal nikt nie wyjaśnił, czy lepiej jest kupić pompę 1-fazową czy 3-fazową


Proponuje poczytać ostatnie 20 stron tego forum i wyciągnąć wnioski właściwe dla siebie .
Nie ma jednej właściwej odpowiedzi - gdyż każdy lubi co innego !!!

clarnet
21-04-2016, 07:31
debren

Witam,

Nadal nikt nie wyjaśnił, czy lepiej jest kupić pompę 1-fazową czy 3-fazową


.........;;
Nie ma jednej właściwej odpowiedzi - gdyż każdy lubi co innego !!!

Oczywiście, że jest właściwa odpowiedź. Małe jednośmigłowe agregaty przy pełnym obciążeniu mogą pobrać ok. 3kW - i tyle można zawiesić na 1f. Dlatego też są produkowane przeważnie jako 1 fazowe.
Pobór dużego agregatu może sięgać 5-6kW. - jak to zawiesić na 1 fazie?
Agregat 3 fazowy gwarantuje wtedy równomierne obciążenie faz.
Jeśli do obciążenia 3 faz budynku dołoży się jeszcze grzałka zasobnika lub backup - zazwyczaj 3kW 1f - do odpowiedź nasuwa się sama.

asaselllo
21-04-2016, 09:25
Ja mam 1 fazowego t-capa i sobie chwalę. Jeśli chodzi o osiągi to niczym nie ustępuje wersji 3-fazowej. 1 faza jest wyodrębniona tylko do pompy, reszta domu jest podpięta pod pozostałe 2 fazy. To rozwiązanie ma dla mnie dwie podstawowe zalety. Lubie słuchać muzykę w dobrej jakości. Niestety urządzenia indukcyjne wnoszą sporo zakłóceń do sieci, które nie są bez wpływu na dźwięk. Bardziej racjonalną korzyścią tego rozwiązania jest fakt, że niestety ale w polskich realiach dystrybutor energii często nie dostarcza nam prądu o odpowiedniej jakości. W mojej miejscowości np. ciągle występują skoki napięć na przynajmniej 1 fazie. Zanim PGE przystąpi do naprawy to mijają długie miesiące. Jeśli mamy pompę 1 fazową zawsze możemy ją przepiąć pod inną fazę.

mkm silesia
21-04-2016, 18:13
Każdego 1 fazowego P można "podpiąć" w ten sposób że:
1wsza faza agregat zewn.
2ga faza moduł wew. z grzałką c.o.
3cia faza grzałka zbiornika c.w.u.

Pratchawiec
21-04-2016, 19:21
Każdego 1 fazowego P można "podpiąć" w ten sposób że:
1wsza faza agregat zewn.
2ga faza moduł wew. z grzałką c.o.
3cia faza grzałka zbiornika c.w.u.

Tak mam u siebie zrobione w T-Cap 9 rocznik 2012.
Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu 25 A fazy ze sprężarką.
Najwyższy pobór na tej fazie jaki zmierzyłem to 4,6 kW.
Może być jednak zgodnie z instrukcją wyższy (5,23 kW).

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
22-04-2016, 21:23
bobrow
Skoro wiadomo już, że T-CAP bez problemu (w różnych warunkach) osiąga wysokie wartości grzewczej (nawet powyżej nominalnej) przy wysokich wartościach przepływu przez skraplacz, to pozostaje wykonać ostatni pomiar - z przepływem zredukowanym.
Uwaga:
Pratchawiec podawał, że poniżej 1,1m3/h czujnik przepływu wyłączy sprężarkę (może pamiętasz, ale wolałem przypomnieć).

Wtedy okaże się, czy delta nie przekroczy 5*C, a obroty sprężarki i grzewcza osiągną niższe niż poprzednio wartości.
Oczywiście, to tylko propozycja. Ale skoro wykonałeś już tyle pomiarów, to może wykonasz jeszcze jeden, czym (prawdopodobnie) zaskarbisz sobie wdzięczność wielu obecnych jak i przyszłych użytkowników T-CAP.


Zigobar,

na przepływie ok 1.1-1,2m3/h miałem w początkowej fazie pracy CO (grzeje teraz wg potrzeb , cyklicznie) wolniejsze dochodzenie do delty 5K -przez 20-25 min dt=6K , następnie 5 -a później normalnie ok 3-3,5K. Mniejszy przepływ ewidentnie powoduje wolniejsze nagrzewanie domu -co do delty 5K , to rzeczywiście układ dąży do niej .

pzdr

rydzadam
24-04-2016, 16:51
Nie wiem dlaczego w instrukcji jest mowa aż o 30A. Jaka by musiała być moc podłączona do budynku żeby zachować stopniowanie zabezpieczeń.
16.5kW i wtedy zakładają 3x32A. Mój instalator twierdzi, że wystarczy bez względu na model Panasa 9tki zabezpieczenie 20A. Instrukcja mówi o 30A. A co tam. Dam 3x25A w rozdzielnicy.

autorus
24-04-2016, 17:35
W PGE dla 17Kw jest zabezpieczenie 32A.

Wojtek9/7
24-04-2016, 18:01
Fajne zestawienie. Może się przydać użytkownikom T-CAP, którzy ciepłomierza nie posiadają. Brakuje tylko pomiaru modulacji przy nominalnej 9kW.
Może ktoś inny taki pomiar wykonał i poda wynik.

Czy to przypadek, że na 14 pomiarów układ tylko raz (51Hz/8,7kW) zbliżył się do nominalnej grzewczej?
Czy może nominalna występuje w nim tak rzadko, że trudno na nią trafić?

Rozumiem, że teorii o "krytycznej" delcie 5*C jeszcze nie sprawdziłeś. Może w przyszłym sezonie. Co się odwlecze...


witam ponownie ,

postanowiłem podzielić się moją historią z PC , może komuś pomogę , a może ktoś mi jeszcze coś doradzi.

Oto moje dane :
-dom dwukondygnacyjny z 2008 roku z garażem bez piwnicy ,kubatura 437m3 (powierzchnie ogrzewane) , w garażu jest grzejnik -ale nigdy go nie odkręcam (ok-może jak coś w nim dłubię)
-ściany max ceramiczny Roben 24 cm +10 cm stryro ,strop+dwupołaciowy dach wełna 20cm ,posadzka 10cm styro
-okna U standard PP jak na tamte czasy +rolety ocieplane
-wentylacja mechaniczna :dwa wentylatory w łazienkach +okap ,nawiewniki po jednym (w jednym )oknie w każdym pomieszczeniu , kratka wentylacyjna w pralni
-CO : węglowe , piec z wentylatorem i sterownikiem ,grzejniki płytowe dobrane na 50 st (dzięki Bogu !), podłogówka 12m2
-rodzina 4 osobowa ,

dlaczego PC P/W?
-komfort (opadający dym kominowy, sadza na tarasie , ogólnie kotłowniany "syf")
-po analizie parametrów wyszło mi ,że PC gruntowa (taka też brałem pod uwagę) nie da mi takich parametrów jak powietrzna
-ekologia

dlaczego Aquarera t-cap?
najpierw chciałem Daikina HT , zacząłem jednak dużo czytać na forach i co najważniejsze : wykonałem proste tabelki z porównaniem COP dla kilku producentów.
Porównałem to z moimi nastawami temperatur na CO (nawet w największe mrozy mam 50-55 st, pewnie można grzać jeszcze niżej-tylko piec zacznie smołować, a nie mam zaworu trójdrożnego).
Ale : Panas ma stałą wydajność do -15 st , znacznie niższą cenę zakupu (Daikin LT to w ogóle porażka COP dla 50-55st, zatem tylko HT-która jest droga) ,ceny części zamiennych są niższe w P (sprężarka ok 2000 pln rotacyjna , a nie scroll)
Po analizie wyszło mi ,że Panas ma "średnią" COP do 45 st taką samą jak Daikin (dla całego szeregu temperatur zewnętrznych) , powyżej tej temperatury (do 55 st) Daikin jest lepszy od Panasa o 15 % .
Jednostki zewnętrzne w P są trochę cichsze

dobór PC
liczyłem i liczyłem korzystając z różnych kalkulatorów i programów : obciążenie cieplne wychodzi miedzy 7,5 a 8,5 kW (dla różnych wariantów) , domówiłem grzałki 9kW , nie liczyłem dodatkowej mocy dla CWU -moim zdaniem to bez sensu skoro PC nie działa jednocześnie dla CO i CWU , wybrałem wersję trójfazową ze względu na zabezpieczenia elektryczne oraz żywotność i opinie

instalacja PC
-kupiłem specjalny "buforek" , właściwie sprzęgło hydrauliczne 35 ltr z odpowiednimi przyłączami
-PC opomiarowałem (stary licznik energii po budowie+ciepłomierz ultradźwiękowy Kamstrup z allegro)
-na wszelki wypadek podłącze jeszcze piec węglowy (mam po zimie ze dwa worki "czarnego złota") , poprzez wymiennik płytowy
-pompa wtórna Yanos Pico o zmiennej wydajności+ sterownik Salus (załącza zasilanie przy temp min sprzęgła 35 st)
-zasobnik CWU : wykorzystałem stary galmet poziomy 140 ltr dwupłaszczowy , jednak zmieniam go na 300 ltr do PC
-uruchomienie pod koniec kwietnia b/r , wnioski : chałupa szybciutko się nagrzewa i COP dla CO wyglądało zgodnie z tabelką , gorzej z COP CWU bo ok 2,8 nawet jak było ciepło .Może to być związane z małą powierzchnią wymiany-zobaczymy po instalacji nowego zasobnika
-cyrkulacja : jeśli będzie zbyt dużo rozładowywała zasobnik CWU , to dołożę podgrzewacze przepływowe ze sterowaniem od temperatury wody wchodzącej
-jednostkę zewnętrzną ustawiłem na gruncie , przewody hydrauliczne ok 3,5 m do jednostki wewnętrznej
-sterowanie CO rozpocznę na razie od programatora PC , później może sterownik pokojowy (raczej tylko w nocy kontrola temp min np 19 st))
-zabezpieczyłem PC w rozdzielni :czujnik zaniku faz+czasówka ze stycznikami (przy tzw tikach napięcia , działa prosto-za każdym razem kiedy jest załączane zasilanie główne upływa zadany czas np 20 min i dopiero wtedy załączają się styczniki do PC , to ma pomóc przy chwilowych zanikach zasilania)

moje oczekiwania :
-prawidłowy montaż i sterowanie PC
-j/w +prawidłowy dobór PC (na własne ryzyko...)+komfortowa eksploatacja=rozsądne koszty (dla G11 dla takiej zimy jak poprzednia ok 3500-4000 pln)

uwagi
-mój piec węglowy wymaga częstego czyszczenia , aby była ok sprawność (wg moich ustaleń 60-70% energii idzie w komin) , dlatego sezon grzewczy przy normalnej zimie wynosi mnie ok 5000 pln (ćwiczyłem jeszcze ekologiczne i ekonomiczne palenie typu rozpalanie od góry...trzeba zamieszkać w kotłowni- a to nie dla mnie..)
-praktycznie w każdym pomieszczeniu jest inna temperatura (upodobania domowników), tu akurat lepiej sprawdza się sterowanie głowicami termostatycznymi niż w przypadku podłogówki
-w okresach przejściowych powinienem mieć też korzystną regulację wzgl podłogówki (duża bezwładność)
-w dużej części nocy PC będę próbował wyłączać , w takim systemie pracowałem wcześniej i dom się nie wyziębiał (19-20 st na dole w salonie rano , w dzień ok 22,5-23,5) ,plus jest jeszcze taki ,że PC za dnia zazwyczaj ma lepsze COP niż w nocy , również godziny pracy sprężarki się zmniejszą
-zimą sprawdzę opłacalność dla G12W (odczyt z podlicznika), mogę tylko raz w roku zmienić taryfę
-może założę klimakonwektory w sypialniach na piętrze (muszę tylko puścić kanałem wentylacyjnym rury na strych)
-piec węglowy tylko w awaryjnej sytuacji ,grzałki w PC 9kW na te parę godzin dużego mrozu powinny dać radę (jeśli nie ,to trudno : pogrzeszę jeszcze troszeczkę węglem)
-zamontuję fotowoltaikę na szopie ok 6kW-ok 2000pln rocznie zyskam (jeśli podają dobre dane) wg nowej ustawy OZE

Po co to napisałem : bo kosztowało mnie trochę czasu ogarnięcie tego tematu (i tak jeszcze nie jestem wszystkiego pewien) i może się to komuś przyda , kto ma grzejniki w domu , nie ma rekuperatora i super izolacji.
Za rok o tej porze się okaże czy było warto , może inaczej : jak bardzo było warto...

tymczasem, pzdr

Witam.
Bobrow dzięki za te wpisy. Mam podobną sytuację do twojej i szukałem właśnie kogoś kto ma PC PW i działa razem z istniejącą instalacją.
Rozmawiam z 2 firmami z Wrocław otrzymałem również ofertę od firmy na A (jest znośna ale nie tania), ale jeśli możesz to prosiłbym o namiar na firmę, która
montowała w twoim domu.

Wojtek9/7
24-04-2016, 18:22
Bobrow wychodzi na to, że masz bufor 35 ltr. mi każdy proponuje 300 ltr i to w wersji bez płaszcza i wężownic.
Bufor jako sprzęgło dwóch układów PC i siniejącego kotła węglowego. Większość z firm proponuje zestaw NIBE SPLIT 12kW z zasobnikiem 270 ltr.
Upominam się o Panasonica ale wszyscy kręcą nosem (nie wiem może niska marża). Porównując Nibe z Panasonic to niestety różnica klas na kożyść panasa.

tomkam
24-04-2016, 19:37
Panowie i panie potrzebuję pilnie pomocy.
Jestem z mężem w pełni zdecydowana już na PC Panasonica (były rozterki czy nie pójść w gaz), ale potrzebowałabym pomocy, który konkretnie model.
Mam zrobione OZC przez asolta, gdzie wstępnie wyszły takie wyniki http://i.imgsafe.org/2d2faff.png
Wyniki te mogą się nieco różnić. Wg wyliczeń daliśmy np. mniejszą ilość wełny na dach (25cm zamiast 30cm), ale użyliśmy do tego wełny o współ. 0,031 a nie 0,039 dlatego też przyjmijmy, że to zapotrzebowanie na ciepło może być nieco większe.
Nie znamy się na tym w ogóle dlatego też nie wiemy czy iść w T-CAP czy może 9kW 3-fazowe? Wiem, że od tego powinien być instalator, który nam doradzi, ale z nimi także bywa różnie. Stąd też prosiłabym o pomoc w znalezieniu prawdziwego fachowca, który pomoże zarówno dobrać PC jaki i pomoże w spięciu całej kotłowni tzn. podłączenie podłogówki (100% w domu + 3 drabinki w łazienkach), rekuperacji itp.
Dom budujemy w woj. dolnośląskim w pobliżu Głogowa.
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi tutaj i żeby nie siać na forum jakiejś niepotrzebnej reklamy proszę o ewentualne wskazanie firmy bądź kontakt obecnych na forum instalatorów na moje PW.

Pozdrawiam

mkm silesia
24-04-2016, 21:27
Panowie i panie potrzebuję pilnie pomocy.
Jestem z mężem w pełni zdecydowana już na PC Panasonica (były rozterki czy nie pójść w gaz), ale potrzebowałabym pomocy, który konkretnie model.
Mam zrobione OZC przez asolta, gdzie wstępnie wyszły takie wyniki http://i.imgsafe.org/2d2faff.png
Wyniki te mogą się nieco różnić. Wg wyliczeń daliśmy np. mniejszą ilość wełny na dach (25cm zamiast 30cm), ale użyliśmy do tego wełny o współ. 0,031 a nie 0,039 dlatego też przyjmijmy, że to zapotrzebowanie na ciepło może być nieco większe.
Nie znamy się na tym w ogóle dlatego też nie wiemy czy iść w T-CAP czy może 9kW 3-fazowe? Wiem, że od tego powinien być instalator, który nam doradzi, ale z nimi także bywa różnie. Stąd też prosiłabym o pomoc w znalezieniu prawdziwego fachowca, który pomoże zarówno dobrać PC jaki i pomoże w spięciu całej kotłowni tzn. podłączenie podłogówki (100% w domu + 3 drabinki w łazienkach), rekuperacji itp.
Dom budujemy w woj. dolnośląskim w pobliżu Głogowa.
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi tutaj i żeby nie siać na forum jakiejś niepotrzebnej reklamy proszę o ewentualne wskazanie firmy bądź kontakt obecnych na forum instalatorów na moje PW.

Pozdrawiam

ja bym zamontował 9kw 3fazy

bobrow
25-04-2016, 09:29
Bobrow wychodzi na to, że masz bufor 35 ltr. mi każdy proponuje 300 ltr i to w wersji bez płaszcza i wężownic.
Bufor jako sprzęgło dwóch układów PC i siniejącego kotła węglowego. Większość z firm proponuje zestaw NIBE SPLIT 12kW z zasobnikiem 270 ltr.
Upominam się o Panasonica ale wszyscy kręcą nosem (nie wiem może niska marża). Porównując Nibe z Panasonic to niestety różnica klas na kożyść panasa.

Wojtek,
wieczorem podeślę Ci na priva namiar na instalatora.
Odnośnie bufora o dużej pojemności ,to przy PC inwerterowej - raczej tego bym nie robił.
Instalatorzy mają wbite do głowy duże bufory , a prawie wogóle nie proponują sprzęgieł hydraulicznych ( moim skromnym zdaniem , mały bufor o poj 40-80 ltr załatwi niedrogo sprawę )
Jest jeszcze temat obciążenia mocy pieca węglowego-u mnie będzie to wyglądało tak :
-wyjscie z pompy wodnej pieca
-wymniennik z pompką po stronie buforka
-wylot z wymiennika po stronie pieca do starego zasobnika cwu ( 140 ltr galmet- pozostał w zabudowie w kotłowni)
-naczynie wzbiorcze-przelewowe, również pozostałe ze starego układu
Misiałem dokupić tylko wymiennik płytowy 25 kW za ok 200 pln + rurki i śrubunki ( zbiorniki i pompy były w instalacji z piecem węglowym)
To chyba jest najbardziej optymalny układ dla mojej sytuacji :
-mały buforek zapewnia nominalne parametry PC w całym sezonie
-zapewnia min ilość energii do defrostów
-zapewnia dopasowanie obwodu produkującego ciepło z obwodem jego dystrybucji
-umożliwia połączenie obwodów hydraulicznych zamkniętego PC i otwartego z piecem węglowym ( poprzez wymiennik płytowy) , bez konieczności przełączania zaworów itp
Do lata chciałbym podłączyć piec- wtedy napiszę jak to wyszło (założenia przy doborze i instalacji PC potwierdziły się prawie w 100%)

Pzdr
Ps
Nierozumiem niektórych instalatorów dokładających do mocy grzewczej CO moc CWU- przy układach z jednym wyjściem z PC jakie to ma znaczenie?

JTKirk
25-04-2016, 10:56
Nierozumiem niektórych instalatorów dokładających do mocy grzewczej CO moc CWU- przy układach z jednym wyjściem z PC jakie to ma znaczenie?

ja PC jest zwymiarowana na styk dla CO, to wcale to nie jest dziwne

bobrow
25-04-2016, 12:39
ja PC jest zwymiarowana na styk dla CO, to wcale to nie jest dziwne

To dołożyłeś mocy do co czy też tak zostawiłeś na styk ?

Wojtek9/7
25-04-2016, 20:04
Dzisiaj otrzymałem ofertę na T-CAP KIT-WXC09F3E5 Zasobnik C.W.U. 200l (2,5 tys.)Zbiornik buforowy 200l (1,4 tys.)z montażem 31tys. Cena zawiera
wpięcie do istniejącego układu (pompy+zaworu 3 i 4 drożne zostają moje). Układ CO mam otwarty więc trochę dziwi mnie, że bufor ma być bez wężownicy,
a PC działa w układzie zamkniętym chyba, że się mylę. Co myślicie o tej wycenie.

debren
25-04-2016, 21:02
Witam,
pytanie trochę z innej beczki - może ktoś polecić dobrego instalatora PC PW w okolicach Poznania ? Przejrzałem białą listę wykonawców w Wlkp i niestety od ponad 2 lat nikt nikogo nie polecił :/
dzięki
debren

Wojtek9/7
26-04-2016, 16:22
Bobrow dzięki za namiar odpisałem ale nie wiem czy poszło.

PanSiny
26-04-2016, 19:17
Witam,
Uprzejmie proszę o sprawdzenie czy mam dobrze dobraną pompę.
Dom parterowy, ściany silka 24 cm +25cm styro, płyta fundamentowa (12cmXPS/20cmpłyta/10cmEPS).
OZC wyliczone- zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:8730kWh/rok. Dom zamieszkały w 3 osoby.

Dostałem ofertę na:
-Panasonic Aquarea z serii SDC wersja F, zasilanie 230V, 9kW.
- zasobnik 300l z odpowiednią do pompy ciepła wężownicą.
Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrawiam

mkm silesia
26-04-2016, 20:09
Witam,
Uprzejmie proszę o sprawdzenie czy mam dobrze dobraną pompę.
Dom parterowy, ściany silka 24 cm +25cm styro, płyta fundamentowa (12cmXPS/20cmpłyta/10cmEPS).
OZC wyliczone- zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:8730kWh/rok. Dom zamieszkały w 3 osoby.

Dostałem ofertę na:
-Panasonic Aquarea z serii SDC wersja F, zasilanie 230V, 9kW.
- zasobnik 300l z odpowiednią do pompy ciepła wężownicą.
Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrawiam

przyjmujac c.w.u. 4 osoby program doborowy podaje że ta pompa przy -8 pokryje 75% zapotrzebowania
9kw t cap "starczy" bez grzałek do -13
12kw t cap 'starczy" bez grzałek do -18
sugerowałbym 9kw t cap ponieważ poniżej -13 to u mnie w Katowicach ok 120h/rok zwykle w nocy jak nie potrzeba produkować c.w.u.
równie ważna jak pompa jest instalacja ogrzewania

p.s. dla 3 osób c.w.u. 9kw t cap "starczy" do -14

PanSiny
26-04-2016, 21:29
przyjmujac c.w.u. 4 osoby program doborowy podaje że ta pompa przy -8 pokryje 75% zapotrzebowania
9kw t cap "starczy" bez grzałek do -13
12kw t cap 'starczy" bez grzałek do -18
sugerowałbym 9kw t cap ponieważ poniżej -13 to u mnie w Katowicach ok 120h/rok zwykle w nocy jak nie potrzeba produkować c.w.u.
równie ważna jak pompa jest instalacja ogrzewania

p.s. dla 3 osób c.w.u. 9kw t cap "starczy" do -14

Dom budowany w wielkopolsce koło Konina. Ogrzewanie to oczywiście 100% podłogówka bez drabinek itp.
Aktualnie jest nas dwoje, oczywiście planujemy powiększyć w przyszłości rodzinę i skorzystać z programu 500+. :)
Z tego co pamiętam to instalator mi mówił że T-CAP 9kw to za duża pompa dla moich potrzeb.

lukasza
26-04-2016, 21:58
Dom budowany w wielkopolsce koło Konina. Ogrzewanie to oczywiście 100% podłogówka bez drabinek itp.
Aktualnie jest nas dwoje, oczywiście planujemy powiększyć w przyszłości rodzinę i skorzystać z programu 500+. :)
Z tego co pamiętam to instalator mi mówił że T-CAP 9kw to za duża pompa dla moich potrzeb.

Będę przy kompie osobistym jutro to sprawdzę swoje OZC
Instalator może mieć racje
podane QH nd to jak pamiętam zapotrzebowanie na CO roczne czyli ile ok kWh zużyjesz i ile zapłacisz za źródło energii

Zaś PC dobiera się pod obciążenie cieplne i to chyba jest HL
coś pewnie przy sezonie 1800h dla Konina wyjdzie Ci z 5kW
ale to i w OZC jest
Panasonic tCap 9kW zrobi ci zatem 100% bez grzałek w taniej taryfie jak masz energe g12r -czyli 100% w 12h taniej na dobę

piszę to Ja - jarząbek spod Konina i jak mi się nie pomyliło QH nd z HL to już MKM silesi w nic nie uwierzę (a mam dziecko 4 tyg to wyspany nie chodzę i mogę się mylić)

clarnet
26-04-2016, 22:09
Panie Siny - to teraz masz rozterkę :D
A tak poważnie - inwestorze, kliencie - jak masz watpliwości co do doboru PC przez instalatora to... po prostu go zapytaj - dlaczego uważa, że t-cap 9 to za duża pompa dla Twojego domu, za mała, itd. itp
Jak odpowiedź jakiej Ci udzieli jest satysfakcjonujaca i zgadzasz się z jego argumentacją, to ją przyjmij, a jak nie to pytaj dalej i dociekaj, albo go olej i zmień instalatora.
Ale nie łykaj wszystkiego co Ci instalator powie ot tak.
Czy powyższa odpowiedź wyjaśniła Ci dobór?
Jak nie to pytaj, pytaj
Może ten Twój instalator miał jednak rację :)

clarnet
26-04-2016, 22:09
o widzisz - już ci Łukasza wyjaśnił :)

mkm silesia
27-04-2016, 04:25
Dom budowany w wielkopolsce koło Konina. Ogrzewanie to oczywiście 100% podłogówka bez drabinek itp.
Aktualnie jest nas dwoje, oczywiście planujemy powiększyć w przyszłości rodzinę i skorzystać z programu 500+. :)
Z tego co pamiętam to instalator mi mówił że T-CAP 9kw to za duża pompa dla moich potrzeb.

jeśli faktycznie podałeś zapotrzebowanie a nie jak ja przyjąłem obciążenie to 9kw 230V może być ok.
sorki za zamieszanie ale czasami też bywam niewyspany

Arturo72
27-04-2016, 09:52
przyjmujac c.w.u. 4 osoby program doborowy podaje że ta pompa przy -8 pokryje 75% zapotrzebowania
9kw t cap "starczy" bez grzałek do -13
12kw t cap 'starczy" bez grzałek do -18
sugerowałbym 9kw t cap ponieważ poniżej -13 to u mnie w Katowicach ok 120h/rok zwykle w nocy jak nie potrzeba produkować c.w.u.
równie ważna jak pompa jest instalacja ogrzewania

p.s. dla 3 osób c.w.u. 9kw t cap "starczy" do -14
Tak szastasz danymi bez podanego projektowego obciążenia cieplnego ?
Nie ładnie,no chyba,że PanSiny w tajemnicy Ci podał ;)
Piszesz,że obciążenie cieplne dla Tego domu przy -13st.C to 9kW ? BZDURA.
Ja stawiam na 5-6kW przy -20st.C i co teraz ? Jak to się ma do Twoich wyliczeń i doboru mocy pompy ?



OZC wyliczone- zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:8730kWh/rok. Dom zamieszkały w 3 osoby.

Brakuje jednego i to podstawowego parametru pod który dobiera się moc grzewczą pompy a bez niego nikt Ci nie dobierze optymalnej mocy.
Poszukaj w swoim OZC parametru pod nazwą projektowe obciążenie cieplne,wyrazone jest ono w kW.
Wtedy można coś doradzać.

PaRa
27-04-2016, 10:06
Tak szastasz danymi bez podanego projektowego obciążenia cieplnego ?
Nie ładnie,no chyba,że PanSiny w tajemnicy Ci podał ;)
Ja stawiam na 4kW i co teraz ? Jak to się ma do Twoich wyliczeń i doboru mocy pompy ?

Arturo72 - nie wiem czy to na poważnie czy też żartujesz, mkm silesia, napisał że się pomylił.

U mnie instalator zaproponował dla CO i CWU Panasonic SDC 7KW Split 1F + zasobnik cwu Hewalex 250 HP

dla takich cyferek, i oświadczyć że według jego obliczeń zapotrzebowanie jest na poziomie 8.600 kWh/rok

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134,3 m2
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 3593 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1259 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 4852 W

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8122 kWh/rok

Arturo72
27-04-2016, 10:11
Arturo72 - nie wiem czy to na poważnie czy też żartujesz, mkm silesia, napisał że się pomylił.

Nie doczytałem jego wypowiedzi o pomyłce bo jak zobaczyłem ten pierwszy post od razu odpisałem ;)
Jeśli tak to spoko,każdy może się mylić :)

plusfoto
27-04-2016, 10:35
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 4852 W
I to jest podstawa do ewentualnego doboru PC

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8122 kWh/rok
Natomiast ten wynik możemy ewentualnie zachować dla siebie.

asolt
27-04-2016, 10:49
Natomiast ten wynik możemy ewentualnie zachować dla siebie.

Nie do konca, przeciez chcemy wiedziec jak oszacowac koszty eksploatacji a zapotrzebowanie jest podstawą do obliczeń.

Arturo72
27-04-2016, 11:07
Nie do konca, przeciez chcemy wiedziec jak oszacowac koszty eksploatacji a zapotrzebowanie jest podstawą do obliczeń.
Czyli dla siebie tylko :)

szymonvader
27-04-2016, 15:56
Witam, coraz poważniej myśle o założeniu pompy ciepła Panasonica do nowo budowanego domu. Póki co nie spotkałem kompetentnego instalatora lub osoby, która podpowie doradzi itp. Wszyscy w koło powtarzają ulotkowe informacje, na forum jest znacznie wiecej wiadomosci ale chciałbym porozmawiać z osoba, ktora rozpatrzy mój indywidualny przypadek i nie będzie na siłe wciskała urządzenia jeżeli nie ma to sensu ekonomicznego. Prosiłbym o kontakt najlepiej priv osoby, które pomogą, doradzą i zaproponują racjonalne rozwiazanie.

asolt
27-04-2016, 16:12
Czyli dla siebie tylko :)

Nie, nie tylko dla siebie, zapotrzebowanie na ciepło pomoze w doborze zródła ciepła, a niekoniecznie inwestor musi sie znac na przeliczeniach róznych nosników energii.
Z drugiej strony projektowe obciązenie cieplne tez moze sobie zachowac tylko dla siebie, samemu dobrac zródło ciepła i zlecic montaz konkretnego modelu bez zasiegania opinii instalatora. Jezeli to potrafi to wszystkie bez wyjatku wyniki ozc zachowa tylko dla siebie.

Martas89
27-04-2016, 17:34
[QUOTE=PaRa;7133014]Arturo72 - nie wiem czy to na poważnie czy też żartujesz, mkm silesia, napisał że się pomylił.

U mnie instalator zaproponował dla CO i CWU Panasonic SDC 7KW Split 1F + zasobnik cwu Hewalex 250 HP

dla takich cyferek, i oświadczyć że według jego obliczeń zapotrzebowanie jest na poziomie 8.600 kWh/rok


Ja jestem jeszcze przed wykonaniem OZC (czekam na ostatnie dokumenty od dewelopera), ale również rozglądałam się za pompą Panasonic. Jestem ciekawa czy wybierałeś instalatora z listy na stronie Panasonic czy szukałeś sam? :) Też jestem z okolic Warszawy, więc będę wdzięczna za informację odnośnie instalatora/oferty itp.
U mnie powierzchnia to 100 m + 20 m garaż i kotłownia (parterowy + ewentualnie użytkowe poddasze ok. 60 m); styropian 15 cm

plusfoto
27-04-2016, 18:04
asolt i Arturo pozwolę sobie na krótki komentarz. Otóż moim skromnym zdaniem przy doborze PC wartość zapotrzebowania na ciepło dalej będę twierdził że można zachować dla siebie bo nic ona nie da. Natomiast już przy wyborze źródła ciepła i owszem zarówno jedna jak i druga wartość może być i jest istotna.

PaRa
27-04-2016, 18:52
asolt i Arturo pozwolę sobie na krótki komentarz. Otóż moim skromnym zdaniem przy doborze PC wartość zapotrzebowania na ciepło dalej będę twierdził że można zachować dla siebie bo nic ona nie da. Natomiast już przy wyborze źródła ciepła i owszem zarówno jedna jak i druga wartość może być i jest istotna.

Dokładnie tak było, na początku byłem zdecydowany na bufor z grzałkami, ale jak poznałem cenę tego systemu, ponownie przeanalizowałem sytuację. Pomocny był arkusz opłacalności pompy ciepła, a ważną cyfrą w tym arkuszu było roczne zapotrzebowanie na energię do CO i orientacyjne CWU. Wygrała pompa ciepła, tym bardziej opłacalna w przypadku 25% dofinansowania z wfosigw. Jedno jest pewne, na początku każdy inwestor powinien wykonać obliczenia.
.

PanSiny
27-04-2016, 21:19
Tak szastasz danymi bez podanego projektowego obciążenia cieplnego ?
Nie ładnie,no chyba,że PanSiny w tajemnicy Ci podał ;)
Piszesz,że obciążenie cieplne dla Tego domu przy -13st.C to 9kW ? BZDURA.
Ja stawiam na 5-6kW przy -20st.C i co teraz ? Jak to się ma do Twoich wyliczeń i doboru mocy pompy ?


Brakuje jednego i to podstawowego parametru pod który dobiera się moc grzewczą pompy a bez niego nikt Ci nie dobierze optymalnej mocy.
Poszukaj w swoim OZC parametru pod nazwą projektowe obciążenie cieplne,wyrazone jest ono w kW.
Wtedy można coś doradzać.

Witam,
Dziękuję za zainteresowanie się moim pytaniem. Nie wiedziałem do końca co jest potrzebne przy doborze :).
Moje dane.
Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134,7 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH:357,0 m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 3574 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV:1374 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 4948 W
Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4953 W

asolt
27-04-2016, 21:35
Dokładnie tak było, na początku byłem zdecydowany na bufor z grzałkami, ale jak poznałem cenę tego systemu, ponownie przeanalizowałem sytuację. Pomocny był arkusz opłacalności pompy ciepła, a ważną cyfrą w tym arkuszu było roczne zapotrzebowanie na energię do CO i orientacyjne CWU. Wygrała pompa ciepła, tym bardziej opłacalna w przypadku 25% dofinansowania z wfosigw. Jedno jest pewne, na początku każdy inwestor powinien wykonać obliczenia.
.

Opłacalnosc pompy i bufora jest scisle uzalezniona od lokalizacji budynku. To co jest opłacalne na terenie Tauronu wcale byc nie musi na terenie PGE. Gdy dodamy dotację na pompę ciepła to wybór moze byc tylko jeden. Oczywiscie decydujące jest zapotrzebowanie na ciepło, a przypadku granicy opłacalnosci decyduje koszt 2T w G12w.

Szklara
28-04-2016, 06:46
Opłacalnosc pompy i bufora jest scisle uzalezniona od lokalizacji budynku. To co jest opłacalne na terenie Tauronu wcale byc nie musi na terenie PGE. Gdy dodamy dotację na pompę ciepła to wybór moze byc tylko jeden. Oczywiscie decydujące jest zapotrzebowanie na ciepło, a przypadku granicy opłacalnosci decyduje koszt 2T w G12w.

Opłacalność lokalizacyjna wiąże się nie tylko z operatorem energetycznym, ale również z lokalnymi planami dopłat i dotacji, które w każdej gminie są inne. Wystarczy zerknąć ile dają na pompę w mazowieckim, ile w mieście Krakowie, a ile gdzieś w gminie w małopolsce lub śląsku. Rozrzut paru ładnych tysięcy.

W moim przypadku to dotacje zadecydowały o zmianie koncepcji i instalacji pompy zamiast bufora. Okres wzajemnego zwrotu kosztów instalacji i eksploatacji skrócił się do 5-6 lat, co jest dla mnie do zaakceptowania.
Osobna sprawą jest dobór pompy ciepła do OZC i budynku. Tu zdaje się królować opinia sprzedawców kotłów węglowych sprzed lat. " Ile pan chce 8kW, a weź Pan 14kW, a najlepiej 21 kW lepiej mieć zapas." :)

bobrow
28-04-2016, 08:39
Kol instalatorzy ,
czy wiecie co się stało z informacjami technicznymi na proclubie (zniknęły wyniki testów , zalecenia , itp)?
pzdr

Andrzej5101
29-04-2016, 17:52
Proszę użytkowników Pomp Ciepła z Ogrzewaniem Grzejnikowym o uwagi odnośnie ;
( będą cenne dla przyszłych użytkowników pomp ciepła w starym budownictwie )

- obliczonej mocy cieplnej budynku ( lokalu ) tzw. OZC ,
- mocy zainstalowanej pompy ciepła ,
- SCOP - całoroczny ,
- średnia cena 1 kWh w ciągu roku ,
- udział % taryf I / II , gdzie II - to taryfa tania ,
- temperatury bytowej w lokalu ,
- czy widzicie celowość swojej inwestycji w tym przypadku i co by ewentualnie można zmienić ???

SGS2013
03-05-2016, 19:05
Mam pytanie o tajemniczy wzrost zużycia prądu.
W ostatni piątek włączyłem pompę do podgrzewania CWU do 40 st C (zbiornik 300L) . Licznik zużycia dla Tank na pompie pokazywał wtedy 41 kW dzisiaj pokazuje 140 kW.
Zużycie ciepłej wody ok 50-70 litrów przez ten okres. Jaka może być przyczyna takiego zużycia prądu. Dziadostwo które tego dokonało: Panasonic Aquarea T-Cap 16 kW 3-fazowa.

Pompa cyrkulacyjna nie była włączana w tym okresie, więc woda raczej ścian nie grzała.
Chyba że licznik zużycia w tej pompinie szwankuje?

hajnel
04-05-2016, 10:46
Mam pytanie o tajemniczy wzrost zużycia prądu.
W ostatni piątek włączyłem pompę do podgrzewania CWU do 40 st C (zbiornik 300L) . Licznik zużycia dla Tank na pompie pokazywał wtedy 41 kW dzisiaj pokazuje 140 kW.
Zużycie ciepłej wody ok 50-70 litrów przez ten okres. Jaka może być przyczyna takiego zużycia prądu. Dziadostwo które tego dokonało: Panasonic Aquarea T-Cap 16 kW 3-fazowa.

Pompa cyrkulacyjna nie była włączana w tym okresie, więc woda raczej ścian nie grzała.
Chyba że licznik zużycia w tej pompinie szwankuje?

To coś z licznikiem dla tank - u mnie pokazuje 239kWh za pół miesiąca, a całkowite zużycie wg. podlicznika co+cwu 154 kWh/m-c. Dziwne że licznik dla co działa ok i pokazuje 118 kwh/m-c

Marcin34_Śl
05-05-2016, 21:38
Witam,

proszę o namiary na dobrego instllatora ze Śląska

rydzadam
12-05-2016, 10:21
Poproszę o opinie nt. firmy GREENTEC z Kielna / Gdyni. Może komuś z forumowiczów montowali PC?

Scrollek
15-05-2016, 13:05
PC 3F kupiona, od poniedziałku robię demontaż pieca na eko-groszek i remont kotłowni, od czwartku montaż PC. Zrobię dokumentację zdjęciową.
Póki co zdjęcia PC w garażu
355910355911

adam8111
18-05-2016, 21:03
witam
kopiuje swój post tu bo liczę na waszą pomoc w wyborze pompy oraz sprawdzonej ekipy która mi ją zamontuje.
podam kilka przydatnych danych:

OZC zrobione
Projektowe obciążenie cieplne budynku -5300 W
Zapotrzebowanie na ciepło -8100kWh/rok
Kubatura 370m3
powierzchnia 140m2
100% podłogówka
brak dodatkowych żródeł ogrzewania
brak kominów
wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
proszę o opinie i namiary na sprawdzone ekipy ze śląska które mi to wszystko mogą zrobić .

rydzadam
18-05-2016, 21:32
witam
kopiuje swój post tu bo liczę na waszą pomoc w wyborze pompy oraz sprawdzonej ekipy która mi ją zamontuje.
podam kilka przydatnych danych:

OZC zrobione
Projektowe obciążenie cieplne budynku -5300 W
Zapotrzebowanie na ciepło -8100kWh/rok
Kubatura 370m3
powierzchnia 140m2
100% podłogówka
brak dodatkowych żródeł ogrzewania
brak kominów
wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
proszę o opinie i namiary na sprawdzone ekipy ze śląska które mi to wszystko mogą zrobić .
Parametry domu bardzo zbliżone do moich. Ja montuję Panasonica 9kW 3 fazowego typ SDC. Trochę duży mocą i nie najtańszy, ale przynajmniej ogarnie wszystko w taniej taryfie nawet w środku zimy. Mam nadzieje :)

adam8111
18-05-2016, 21:46
jeden instalator proponuje mi t-cap 6kw ale myślę że to za mało.

adam8111
18-05-2016, 21:48
Scrollek a ile pompa cię kosztowała?

plusfoto
18-05-2016, 22:11
jeden instalator proponuje mi t-cap 6kw ale myślę że to za mało.
A skąd on taką pompę weźmie?

adam8111
18-05-2016, 22:22
a co ty byś polecił?

plusfoto
19-05-2016, 08:19
Cóż ja mogę polecać. Jedyne co mogę Ci podpowiedzieć to abyś poszukał pompy która przy -10 czy -15 da 6kW - masz kilku producentów którzy takie produkują. Lub jeśli chcesz do max wykorzystać II taryfę to bierz t-capa 9 i tyle. 6 niestety panas jeszcze się nie dorobił ( a szkoda bo i mnie by się taka przydała) - chyba że zwykłych. 9 jak dobrze pamiętam może chodzić w zakresie od 4 do 9.

Andrzej5101
19-05-2016, 16:03
Są jednostki 6 kW - jako monoblok - patrz ;http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/2015%20PL/EU%20AQUAREA%2015%20v2_PL_final.pdf

Wg.opinii użytkowników tego forum na stronach od 100 - 120 - większość preferuje Panas 9 kW /3 fazy - nawet dla obciążenia cieplnego w zakresie 4 - 7 kW , celem max wykorzystania II taryfy i szybkiego nagrzania bufora cieplnego budynku w II taryfie

Nie mogę znaleźć parametrów Panasa ; 9 kW / 3 fazy, przy - 20 C

plusfoto
19-05-2016, 16:57
Są jednostki 6 kW - jako monoblok - patrz ;http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/2015%20PL/EU%20AQUAREA%2015%20v2_PL_final.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.panasonicprocl ub.com%2Fuploads%2FPL%2Fcatalogues%2Fkatalogi%2F20 15%2520PL%2FEU%2520AQUAREA%252015%2520v2_PL_final. pdf)


A co ona ma wspólnego z t-cap.

CNC_POMPY_CIEPLA
19-05-2016, 21:31
Są jednostki 6 kW - jako monoblok - patrz ;http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/2015%20PL/EU%20AQUAREA%2015%20v2_PL_final.pdf

Wg.opinii użytkowników tego forum na stronach od 100 - 120 - większość preferuje Panas 9 kW /3 fazy - nawet dla obciążenia cieplnego w zakresie 4 - 7 kW , celem max wykorzystania II taryfy i szybkiego nagrzania bufora cieplnego budynku w II taryfie

Nie mogę znaleźć parametrów Panasa ; 9 kW / 3 fazy, przy - 20 C

Firma Panasonic niestety nie udostępnia takich danych dla swoich pomp.
Prawdopodobnie dlatego że niestety wygląda to gorzej niż konkurencja.
W Mitsubishi Zubadan 8kW wygląda to tak:
http://grafika.sklepcnc.pl/zubadan8kW.png

Arturo72
19-05-2016, 23:23
Firma Panasonic niestety nie udostępnia takich danych dla swoich pomp.
Prawdopodobnie dlatego że niestety wygląda to gorzej niż konkurencja.
W Mitsubishi Zubadan 8kW wygląda to tak:
http://grafika.sklepcnc.pl/zubadan8kW.png
Sprzedawca pomp a nie wie czemu parametry są podawane do -15st.C a nie niżej ?
To bardzo źle świadczy o takim sprzedawcy dlatego proponuję się doksztalcic w tym zakresie :)

_John
20-05-2016, 06:32
Firma Panasonic niestety nie udostępnia takich danych dla swoich pomp.
Prawdopodobnie dlatego że niestety wygląda to gorzej niż konkurencja.
A widziałeś kiedyś by jakikolwiek producent podawał spalanie samochodu przy maksymalnej prędkości?
Takie duże liczby po prostu, źle wyglądają w broszurach.

To samo tyczy się niskich COP w tych temperaturach.
Większość pomp pracuje w tych temperaturach, ale COP nie przekracza 2.

fachman19
20-05-2016, 07:01
W związku z tym ,że w Polsce projektuje się instalacje na temp zewnętrzna -20 C. PC powinny zawierać taką informację. W przeciwnym wypadku trudno mówić o projektowaniu

_John
20-05-2016, 15:46
W związku z tym ,że w Polsce projektuje się instalacje na temp zewnętrzna -20 C. PC powinny zawierać taką informację. W przeciwnym wypadku trudno mówić o projektowaniu
Jeśli projektant nie wie ile wynosi moc pompy w warunkach skrajnych to nie powinien się brać za projektowanie.
Nie spotkałem się jeszcze by jakikolwiek producent NIE podał tej informacji.
Jest ona w każdej DTR.

Arturo72
20-05-2016, 16:22
Jeśli projektant nie wie ile wynosi moc pompy w warunkach skrajnych to nie powinien się brać za projektowanie.
Nie spotkałem się jeszcze by jakikolwiek producent NIE podał tej informacji.
Jest ona w każdej DTR.
dżony,prosiłem się dokształcić czemu tak jest :)
Poniżej wykres sprawności powietrznej pompy Fujitsu S8 (Japonia) do -20st.C:
356453
A poniżej wykres sprawności PRAWIE IDENTYCZNEJ i bliźniaczej powietrznej pompy z tym,że firmy Atlantic Extensa 8kW Duo (Francja,Europa) do -15st.C:
356454

Jak myślisz,czemu europejski producent nie chce się chwalić osiągami do -20st.C i podaje jedynie do -15st.C a jak widać,przy -20st.C osiągi są jeszcze bardzo dobre ?
Douczyć się Pany sprzedawcy :)

tomkam
22-05-2016, 09:42
Czym się różni tcap 1f od 9kw 3f? Instalator zapewnia mnie, że tcap będzie pracował mi przy mniejszych temperaturach na zewnątrz

Arturo72
22-05-2016, 10:21
Czym się różni tcap 1f od 9kw 3f? Instalator zapewnia mnie, że tcap będzie pracował mi przy mniejszych temperaturach na zewnątrz
Jedna i druga będzie pracowała przy niższych temperaturach,tcap dysponuje większą mocą grzewczą przy niższych temp.ale nie dużo czyli zależnie od potrzeb budynku tcap będzie krócej pracował na cele grzewcze w tym budynku niż zwykła 9kW.

PaRa
22-05-2016, 10:33
Jak myślisz,czemu europejski producent nie chce się chwalić osiągami do -20st.C i podaje jedynie do -15st.C a jak widać,przy -20st.C osiągi są jeszcze bardzo dobre ?


Właśnie nie wiem, rozwiń myśl jeśli możesz.

clarnet
22-05-2016, 10:52
To zależy od producenta. Jak się wstydzi pokazać te dane, to ich nie pokazuje.
Tak się składa, że europejski producent, jakim jest Daikin, podaje parametry dla swoich pomp przy -20 stopniach i przy maksymalnym obciążeniu. A więc w najbardziej niekorzystnych dla pompy warunkach. Robi to od 10 lat, jak tylko wprowadził te pompy na rynek, zanim jeszcze zaczęto mówić o etykietach energetycznych.
A co istotne, produkuje pompy w europie od A do Z na własnych sprężarkach, szyte na miarę - nie tak jak większość konkurencji, tzn. agregat jedni, hydroboks drudzy, a nalepka na urządzeniu jeszcze trzecia i nie wiadomo gdzie to jest produkowane.
To potem i nie ma co pokazywać.

dodane
najciekawsze są różnice parametrów pracy pokazywane w Polskich ulotkach importerów i w materiałach źródłowych.

fachman19
22-05-2016, 12:57
Daikin -japoński , produkcja w Belgii i w Czechach , a może jeszcze gdzieś . Ale inni gorsi.Szczególnie nastwieni na oszukanie Polaków

Arturo72
22-05-2016, 13:20
Właśnie nie wiem, rozwiń myśl jeśli możesz.
Ponieważ obliguje ich do tego europejska norma,nie do -10st.C,nie do -20st.C ale do -15st.C.
Masz przykład Atlantica i Fujitsu,to są identyczne i bliźniacze pompy o takich samych parametrach,Fujitsu podaje dane do -20st.C a Atlantic do -15st.C.

clarnet
22-05-2016, 13:21
Daikin -japoński , produkcja w Belgii i w Czechach , a może jeszcze gdzieś . Ale inni gorsi.Szczególnie nastwieni na oszukanie Polaków
Cóż Cię fachman tak uraziło?
To że Daikin podaje te dane, czy to, że produkuje w Belgii, czy w Czechach? A może, że firma jest japońska? Masz jakiś kompleks na tym punkcie?
Arturo napisał, że europejscy producenci nie podają takich danych i że to podobno "oczywiste"
John na przykładzie samochodów sugeruje, że producenci nie podają danych przy niekorzystnych warunkach.
Ty twierdzisz, że dane te powinny być podawane z uwagi na temp. obliczeniowe występujące u nas
No więc pokazałem tylko, że jest producent, europejski, który te dane rzetelnie podaje i się ich nie wstydzi. Jakie by one nie były.
Jak Cię boli, że Ty tych danych nie możesz pokazać dla oferowanych przez siebie rozwiązań, to miej pretensje do producenta, którego rozwiązania oferujesz.

K@mil_
23-05-2016, 21:11
Szybkie pytanie do właścicieli Panasonicow, czy w komplecie z pompą jest jeden sterownik do powieszenia gdzieś w domu, czy to opcja tylko?
Dzisiaj wjechał do mnie 9kW 3f seria F i takiego ustrojstwa nie ma. Tylko sterowanie na samej pompie. Co nie ukrywam trochę mnie martwi, bo pozostaje mi tylko ustawienie temp. zasilania podłogówki i mieszanie przepływami na rotametrach.

plusfoto
23-05-2016, 21:40
A jaki efekt chciałeś uzyskać dzięki temu dodatkowemu sterownikowi.

K@mil_
23-05-2016, 21:52
Byłem pewien że taki sterownik to jednocześnie czujnik temp. wewn. i według jego wskazań steruję temp. w całym domu.

Arturo72
23-05-2016, 23:20
Byłem pewien że taki sterownik to jednocześnie czujnik temp. wewn. i według jego wskazań steruję temp. w całym domu.
Na podstawie krzywej grzewczej pompy i regulacji podlogowki i dzieki pogodowce dasz radę wysterowac temp.w pomieszczeniach.
Sterownik pokojowy to dodatkowa opcja. Używałem go tylko w pierwszym sezonie a potem wrzuciłem i jadę na krzywej i jest git.

K@mil_
24-05-2016, 09:18
Czyli ani czujnik temp. w domu, ani pogodówka?

plusfoto
24-05-2016, 09:36
Pompą w większości przypadków steruje pogodówka a ten element masz w komplecie. Panel wew. jest dodatkiem który przy podłogówce nie koniecznie jest potrzebny. Gdybyś chciał sterować temp w poszczególnych pomieszczeniach to musiał byś w każdym pomieszczeniu założyć czujnik i elektrozawory na poszczególne pętle co przy bezwładności podłogówki moim zdaniem mija się z celem. Przy dobrze ustawionej krzywej i raz wyregulowanych rotametrach panel taki będzie pełnił funkcję ozdobną.

flisiu
24-05-2016, 10:31
Pompą w większości przypadków steruje pogodówka a ten element masz w komplecie. Panel wew. jest dodatkiem który przy podłogówce nie koniecznie jest potrzebny. Gdybyś chciał sterować temp w poszczególnych pomieszczeniach to musiał byś w każdym pomieszczeniu założyć czujnik i elektrozawory na poszczególne pętle co przy bezwładności podłogówki moim zdaniem mija się z celem. Przy dobrze ustawionej krzywej i raz wyregulowanych rotametrach panel taki będzie pełnił funkcję ozdobną.
a jak bez termostatu pokojowego na samej pogodowce korzystacie z drugiej taryfy? mi to pomaga blokowac prace pompy w drogiej taryfie.

K@mil_
24-05-2016, 10:31
To jest jasna sprawa, że przy bezwładności podłogówki czujniki w każdym pomieszczeniu to lekki bezsens.
Właśnie chodziło mi też o to, czy pogodówka jest chociaż dołączana do zestawu. Jest montowana w jednostce zew., czy jako osobny moduł?

Arturo72
24-05-2016, 11:57
To jest jasna sprawa, że przy bezwładności podłogówki czujniki w każdym pomieszczeniu to lekki bezsens.
Właśnie chodziło mi też o to, czy pogodówka jest chociaż dołączana do zestawu. Jest montowana w jednostce zew., czy jako osobny moduł?
Jest montowana w jednostce zewnętrznej.

Arturo72
24-05-2016, 11:58
a jak bez termostatu pokojowego na samej pogodowce korzystacie z drugiej taryfy? mi to pomaga blokowac prace pompy w drogiej taryfie.
Mam ustawiony timer na pompie na II taryfę a reszta to wolna wola pompy ;-)

K@mil_
24-05-2016, 13:04
Rozumiem. Czyli powinien być od niej do pompy poprowadzony dodatkowy przewód wpięty w pompę.

lambert86
25-05-2016, 06:23
Arturo72, pompa która masz jest przewymiarowana u Ciebie, aby mieścić się w II taryfie? mi facio wyliczył ze wystarczy 5kW, ale mi wydaje się, że chyba lepiej wziąć większą...

btw. masz full skrzynkę wiadomości, nie można się z Tobą skontaktować, zostawiłem Ci wiadomość w dzienniku.

rydzadam
25-05-2016, 10:31
Czym się różni tcap 1f od 9kw 3f? Instalator zapewnia mnie, że tcap będzie pracował mi przy mniejszych temperaturach na zewnątrz
One mają bardzo podobne parametry nawet przy minus 15. Jeśli nie ma akurat jakiejś promocji na TCap, lepiej brać troszkę tańszą wersję SDC 3fazy.

flisiu
25-05-2016, 20:19
Mam ustawiony timer na pompie na II taryfę a reszta to wolna wola pompy ;-)
troche nie czaje, wylaczasz pompe poza 2 taryfa na timerze czy zmieniasz na tryb nie grzania CO ? czy jeszcze inna opcja ? :)
czyli niezaleznie od temp. w domu pompa zawsze pracuje w 2 taryfie ?

Arturo72
26-05-2016, 19:20
troche nie czaje, wylaczasz pompe poza 2 taryfa na timerze czy zmieniasz na tryb nie grzania CO ? czy jeszcze inna opcja ? :)
czyli niezaleznie od temp. w domu pompa zawsze pracuje w 2 taryfie ?
Tak to wyglada:

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:
-od 22-23 grzeje cwu
-od 23.10-6 grzeje c.o
-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.
O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.
Temp zasilania ustawiona na max.36st C.
Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.
Dobowe zużycie w takim przypadku przy temp. 0-2st.C to ok.15kWh w tym 3,5kWh na cwu,ogrzewanie nocne 7-9kWh.

K@mil_
27-05-2016, 00:03
Jest mega ciepło na dworze, jak wymusić na PC żeby np. pchała w podłogę 25C (chcę trochę wygrzać posadzkę)? Cos tam poustawiałem, pompa pochodzi 10min i się wyłącza pokazując że woda w podłogówce ma 21C mimo zadanych 25C.

Pratchawiec
27-05-2016, 00:28
Jest mega ciepło na dworze, jak wymusić na PC żeby np. pchała w podłogę 25C (chcę trochę wygrzać posadzkę)? Cos tam poustawiałem, pompa pochodzi 10min i się wyłącza pokazując że woda w podłogówce ma 21C mimo zadanych 25C.

Witam

Ustaw 30*. Pochodzi dłużej.
Przy wygrzewaniu chodzi o osiągnięcie temperatury wylewki, a nie wody zasilającej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

K@mil_
27-05-2016, 00:39
Ok, 30C ustawione.
Tylko to troszkę mylące. Skoro ustawiam powiedzmy te 25C, to wydawało mi się że pompa powinna dążyć do trzymania tej temperatury (wody w ukladzie), a ona pochodzi chwilę z zadaną temp. i roni OFF.
Program wygrzewania wylewki włączałem z instalatorem tylko nie pamietam gdzie i z tego co widzę PC też tego nie pamięta i nie respektuje.

Pratchawiec
27-05-2016, 00:46
Zwróć uwagę na temperaturę wody powrotnej i aktualną temperaturę wylewki.
Wtedy zrozumiesz o co co chodzi.

Pozdrawiam

Pratchawiec

K@mil_
27-05-2016, 23:52
W którym miejscu ustawiam histerezę dla CWU?

Scrollek
29-05-2016, 16:37
PC PW już uruchomiona i pracuje, finalnie zostało wszystko zrobione tak jak chciałem.
Zasilanie: kabel 5x2,5mm2 podpiłem do zacisków w obudowie gniazda siłowego w garażu (do niego szedł kabel 5x4mm2 z rozdzielni głównej), zabezpieczenie przępieciowe, różnicowe 25A, przeciążeniowe 25A jest.Od gniazda siłowego do PC 15m przewodu. Na PC jest zabezpieczenie przeciążeniowe 16A do którego wpinamy przewód.

357064

Do jednostki zewn. 6x2,5. (zasilanie 3f i 1 sterujący fazą ja dałem 2kable 2x2,5mm2. W PC jest licznik energi dla heat, tank i cool.
357065


Montaż i podłączenie: jednostka zewnętrzna jest zamontowana na wspornikach do elewacji budynku(beton komórkowy 36cm i 10cm styropianu)
357066
357067
357068

cdn...

Scrollek
29-05-2016, 16:55
...
Od tacki skroplin idzie rurka do rynny, zarówno w tacce jak i w rurce jest przewód grzejny 2m przewodu o mocy 100w. (1m=50w)
357069

Na zewnątrz to właściwie wszystko, jednostka pracuje bardzo cicho. Jeżeli w zimę jednostka zewnętrzna się oblodzi (duża wilgotność) i podczas defrostu dalej będzie skorupa lodu można posilić się opalarką by ten lód szybko usunąć. (widziałem gdzieś takie małe nagrzewniczki montowane na elewacji przy jednostce zewnętrznej wspomagające odszranianie).
357070

W kotłowni jednostkę wewnętrzną zainstalowano na ścianie nośnej do której jest podpięta jednostka zewnętrzna. Długość rurek miedzianych pomiędzy urządzeniami ok 3,5m. Sam montaż urządzeń nie trwa długo ok 4 godz. Najwięcej czasu idzie na hydraulice. Ja wcześniej miałem piece na ekogroszek,
demontaz pieca i instalacji co i cwu wykonałem sam, zostawiłem tylko wejście i wyjście z rozdzielaczy - rura PP 32.
Tak wyglądała kotłownia z piecem na ekogroszek
357071

a tak bojer (pracował kilka dni na samej grzałce) zdemontowałem wieczorem przed montażem PC
357072

cdn...

Scrollek
29-05-2016, 17:14
...

tak naprawdę podłączenie PC PW jest proste, zasilanie-banał wszystko opisane w instrukcji, hydraulika też nie jest problemem. Instalatorzy montują PC PW w 1-2 dni w zależności od stopnia hydrauliki w kotłowni. Sama PC PW to instalacja jak klimatyzacji typu split, a hydraulika jak podpięcie do piecyka gazowego.
Ja całą instalację ma na rurach PP, mam też dużo zaworów i filtrów wody. ( w razie awarii pompki cyrkulacyjnej bądź czyszczenia filtrów nie będę miał problemów z demontażem). Obiegiem wody CO i CWU kieruje zawór trójdrożny.
Tak wygląda kotłownia po zakończonych pracach;
357073
Tak wygląda podłączenie hydrauliki:
357074
357075
357076

Do bojlera - Galmet 200l zamontowałem grzałkę 3kw, będzie służyła do sterylizacji bojelra a przy pracy COOL+TANK może służyć do podgrzewania wody w bojlerze. Ewentualnie w razie awarii PC do grzania wody.
357077

cdn...

Scrollek
29-05-2016, 17:39
...

Koszty:
PC PW Panasonic AQUAREA KIT-WC09F3E8 9,0kW - 20.000 zł
Bojler galmet 200l - 1400 zł
Grzałka - 150 zł
Wspornik na jednostkę zewnętrzną: 150 zł
Montaż i instalacja, szkolenie konfiguracja urządzenia: 1500 zł
Elementy hydrauliki w kotłowni: 1500 zł (rurki, kształtki, zawory, zawór trójdrożny z siłownikiem Honeywell, itp)
Całość 25.000 zł brutto.

Pompę kupiłem w firmie AMIGO z Krakowa.
https://amigo-krakow.pl/

Wnioski:
Pompa pracuje od 8 dni, póki co grzeje wodę w bojlerze, ustawiłem na timerze by grzała tylko w taniej taryfie na dzisiejszy ustawiony mam timer na tank od 5:30 do 6:30, 13:10 do 14:50 i 21:10 do 00:00.
Rano i w południe włącza się raz do 10 min, wieczorem 2 razy po 10 o 21:10 i poźniej po naszych kompielach ok 23:30. Zużycie dzienne kwh (licznik jest w pompie) to 3kwh, na tydzień wyjdzie mi 20-21kwh -rewelacja. Niecałe 5zł na tydzień. W poprzednim bojlerze 120l na grzałce 2kW - grzanie w taniej taryfie wychodziło 80-100 zł miesięcznie.
Co do ogrzewania to się nie wypowiem, wiem że działa bo sprawdzaliśmy i podłogówkę na parterze i grzejniki na piętrze. Odezwę się jesienią. Co do sterownika bedę używał tylko tego co jest w pompie - grzanie na krzywej grzewczej i timerze. Nie mam żadnego bufora i sprzegła hydraulicznego, instalacja CO jest podpięta bezpośrednio do pompy. Na pompie mam odblokowane chłodzenie - działa.
Co do kosztów ogrzewania na ekogroszku zużywałem 3 tony węgla na sezon (w workach po 25kg - 780 zł tona z przywozem, ostatnia zima to 2,5 tony. Temperatura w domu na dole 23C na górze 21C. CWU temp. 50C

Kolejny etap to wymiana 3 grzejników w 3 sypialniach na piętrze na klimakonwektory.
Poczytałem trochę przeanalizowałem i mam już wnioski; na dzień dzisiejszy w 2 sypialniach na górze mam grzejniki 90x40x10 (dwupłytowy) które przy mocy 75/65/20 daje 1000W dla 55/45/20 500W u mnie na dom z pieca węglowego nie było nigdy więcej niż 45C co dawało może 400W, W naszej sypialni jest 100x60x40 (dwupłytowy) o mocy 75/65/20 - 1700w, 55/45/20- 900w to przy 45C dawało moze 700w. Myslę o klimakonwekotrach które przy niskich obrotach dadzą to samo co obecne grzejniki. Przy większych obrotach będzie tylko lepiej. Na dużej sypialni zamontuje PURMO VIDO K100 jestem już zdecydowany do mniejszych sypialni niskie podparapetowe Baby Wind 10

Chciałem jeszcze podziękować użytkownikowi map78 który pomógł mi w wyborze i odpowiedział na wiele pytań ... Dzięki
Oczywiście tematy na forum przeczytałem i były bardzo pomocne...

357078

Busters
29-05-2016, 20:19
ale ta pompe montowala Ci firma Amigo? 25.000 brutto to cena z montazem i 8% vatem?

bassior
29-05-2016, 20:42
na stronie panasonica nie pojawia sie ta firma w autoryzowanych dystrybutorach/instalatorach... jutro do nich zadzwonie ewentualnie podjade i zobacze co ciekawego mi powiedza... 25k to najlepsza cena jaka slyszalem teraz dla tej pompy ciepla - jestem z Olkusza i w promilu 50km najlepsza jena to bylo 26,6k zł (firma z Jaworzna)

hajnel
30-05-2016, 11:21
...

tak naprawdę podłączenie PC PW jest proste, zasilanie-banał wszystko opisane w instrukcji, hydraulika też nie jest problemem. Instalatorzy montują PC PW w 1-2 dni w zależności od stopnia hydrauliki w kotłowni. Sama PC PW to instalacja jak klimatyzacji typu split, a hydraulika jak podpięcie do piecyka gazowego.
Ja całą instalację ma na rurach PP, ...

To jest na rurkach DN25 zrobione?

Scrollek
31-05-2016, 07:03
To jest na rurkach DN25 zrobione?

Tak na 1 cala, miało być na 5/4 ale nie będę zmieniał rur do rozdzielaczy, musiałbym wszystko kuć w kotłowni.

Jabolek
31-05-2016, 08:29
Witam. Nie wiem gdzie napisać taką prośbę dlatego proszę nie krzyczeć.

Chciałbym się dowiedzieć czy jest tu może ktoś z okolic Piaseczna kto ma pompę P-W Panasonica i pozwolił by wpaść zobaczyć jak to działa itp? :)

Arturo72
31-05-2016, 08:46
Witam. Nie wiem gdzie napisać taką prośbę dlatego proszę nie krzyczeć.

Chciałbym się dowiedzieć czy jest tu może ktoś z okolic Piaseczna kto ma pompę P-W Panasonica i pozwolił by wpaść zobaczyć jak to działa itp? :)
Zasada działania jest chyba znana ale masz rację,lepiej dotknac i zobaczyć bo byś nie uwierzył,że z powietrza i to bez ognia powstaje ciepła woda ;)