PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

Jabolek
31-05-2016, 09:49
Zasada działania jest chyba znana ale masz rację,lepiej dotknac i zobaczyć bo byś nie uwierzył,że z powietrza i to bez ognia powstaje ciepła woda ;)

Ja wiem jak działa ale nie wie tego moja narzeczona.

Hałas to tez pojęcie względne.

Arturo72
31-05-2016, 09:58
Ja wiem jak działa ale nie wie tego moja narzeczona.

Hałas to tez pojęcie względne.
A o to chodzi :)
Sprawdź,masz rację a jak masz kogoś ze starszą lodówką minsk to posłuchaj jak działa to będziesz miał już pełne dossier o halasie powietrznej pompy ;)
"Halas" przy pompie robi sprężarka bo wiatraki są mi słyszalne wogole.

lambert86
02-06-2016, 09:44
pompa pompa i mnie temat wciągnął

Powiem szczerze, że tematu trochę nie ogarniam,
czy pompa Model: KIT-WC09F3E5 Jedno fazowa Moc grzewcza - 9,0 kW to jest jakiś przestrzały sprzęt? czy warto się zainteresować.

2. czy przy jedno vs trzy fazowej zobaczę różnicę? co będzie rozsądniejsze?
3. czy bojler 200l na cwu taki np viessmann nierdzewny lepiej z wężownicą czy z podwójnym płaszczem?

K@mil_
02-06-2016, 12:41
Porównaj sobie moce obu pomp 1 i 3f dla ujemnych temperatur, a co najważniejsze spójrz w swoje OZC jakie masz zapotrzebowanie dla -20C przy zadanej temp w domu i wtedy decyduj czy 1 czy 3 fazy.

Mój Panasonic po tygodniu wywalił dziś błędem H62, czyli cos z przepływem. Czy moze to być zawalony filtr który założyli mi instalatorzy na zasilaniu całego układu w wodę?

Ignacd
03-06-2016, 11:20
W którym miejscu ustawiam histerezę dla CWU?

Histereza jest ustawiona na stałe... nie mozna jej ot, tak sobie zmienic

bobrow
03-06-2016, 12:10
Histereza jest ustawiona na stałe... nie mozna jej ot, tak sobie zmienic

witam

w nowszych T-cap model F można było już zmieniać histerezę 3/8K na płycie głównej (mój model tego nie ma -na szczęście jest na stałe 8K)
pzdr

Fan*ft
03-06-2016, 17:06
czy pompa Model: KIT-WC09F3E5 Jedno fazowa Moc grzewcza - 9,0 kW to jest jakiś przestrzały sprzęt? czy warto się zainteresować.
[...]
2. czy przy jedno vs trzy fazowej zobaczę różnicę?


Właśnie jestem na etapie wyboru pompy.
Przeczytałem wnikliwie dane producenta.
Okazuje się że modele 1 i 3 fazowy różnią się dwoma parametrami: mocą w niskich temperaturach i deklarowanym COP'em.

KIT-WC09F3E5 przy -7stC: 5.9kW i COP: 2.52
KIT-WC09F3E8 przy -7stC: 9.0kW i COP: 2.85

O ile COP nie ma większego znaczenia bo różnica niewielka, poza tym "deklarowana" i pewnie odbiega od rzeczywistości.
O tyle moc jest bardzo istotna bo może nam jej zabraknąć w niskich temperaturach.

Dodatkowo jeśli ktoś chce użyć pompy do chłodzenia klimakonwerterami to również tutaj jest różnica:
KIT-WC09F3E5 przy +7stC: 7kW, COP: 2.41
KIT-WC09F3E8 przy +7stC: 7kW, COP: 3.17

Jednym słowem ... warto się zastanowić :)

K@mil_
03-06-2016, 23:35
Histereza jest ustawiona na stałe... nie mozna jej ot, tak sobie zmienic

OK, to u mnie wyglada to tak, że powiedzmy ustawiam temp CWU na 48C i w momencie ustawienia pompa dojeżdża do tej wartości, ale potem nie goni do niej w ogóle. Timer niby wyłączony, bo pompa ma u mnie dobry tydzień i chcę ką wyczuć. Dlatego pytam czy moze ma gdzieś ustawione 5, 10 stopni różnicy od zadanej temp kiedy dopiero startuje..

rydzadam
04-06-2016, 17:30
KIT-WC09F3E5 przy -7stC: 5.9kW i COP: 2.52
KIT-WC09F3E8 przy -7stC: 9.0kW i COP: 2.85


KIT-WC09F3E5 przy +7stC: 7kW, COP: 2.41
KIT-WC09F3E8 przy +7stC: 7kW, COP: 3.17



Nietrudno to policzyć, chociaż szacunkowo. Jeśli moc będzie za mała do zapotrzebowania, to możemy sobie zrobić kuku, bo srogą zimą będą często pracować grzałki, a różnica w COP-ie to w przeciętnym domu powiedzmy więcej o 150 do 200 zł, może do 250zł rocznie pomiędzy tymi modelami. Czy warto dopłacać - ???

Fan*ft
04-06-2016, 22:04
Jak rozumiem to pytanie "Czy warto dopłacać - ???" dotyczy COP'a?
Bo jeśli tylko o to chodzi to prawa ... nie warto.

Jednak różnica w wydajności jest znacząca.
Wersja 9kW 3-fazowa T-Cap'a deklaruje niezmienną moc 9kW do temperatury -15stC.
W wersja 1-fazowej moc maleje wraz z malejącą temperaturą.

U mnie to nie wystarczy. Muszę zainwestować w wersję 3-fazową.

lambert86
05-06-2016, 10:39
tylko czy model pompy WC09F3E8 (który podałes) to T-cap?
btw każdy 3fazowy to t-cap?

rydzadam
05-06-2016, 11:15
tylko czy model pompy WC09F3E8 (który podałes) to T-cap?
btw każdy 3fazowy to t-cap?

Są jednofazowe zwykłe i T-Capy i trzyfazowe zwykłe i T-Capy - 4 różne pompy. W uproszczeniu: bardzo podobne parametry ma 1-fazowy T-Cap i 3-fazowy zwykły.

K@mil_
07-06-2016, 20:23
OK, to u mnie wyglada to tak, że powiedzmy ustawiam temp CWU na 48C i w momencie ustawienia pompa dojeżdża do tej wartości, ale potem nie goni do niej w ogóle. Timer niby wyłączony, bo pompa ma u mnie dobry tydzień i chcę ką wyczuć. Dlatego pytam czy moze ma gdzieś ustawione 5, 10 stopni różnicy od zadanej temp kiedy dopiero startuje..
Ktoś, coś? CWU grzeje mi się kiedy jej się zachce. W ostatnie 24h ani razu.. Generalnie raz na dobę, tak jakby TIMER był ustawiony, a niby nie jest. Jak wyłączyć i w ogóle ustawić timer dla TANK? Przy włączonym timerze pompa nie dąży do utrzymaniu zadanej temp. wody po jej zużyciu?

map78
08-06-2016, 09:47
Ktoś, coś? CWU grzeje mi się kiedy jej się zachce. W ostatnie 24h ani razu.. Generalnie raz na dobę, tak jakby TIMER był ustawiony, a niby nie jest. Jak wyłączyć i w ogóle ustawić timer dla TANK? Przy włączonym timerze pompa nie dąży do utrzymaniu zadanej temp. wody po jej zużyciu?

A co w ogóle chcesz osiągnąć??? Bo grzanie wg timera i histerezy to dwie osobne rzeczy. Możesz sobie ustawić tak, że pompa w ogóle nie będzie kierowała się histerezą - np ja tak mam, albo będzie pracować tylko wg histerezy, albo można próbować połączyć oba sterowania, ale wtedy może się zdarzyć właśnie tak, że jak nie trafi w "sprzyjające" okienko to wcale nie zagrzeje wody - i tak jest chyba u Ciebie.

Pratchawiec
08-06-2016, 17:10
Witam

Jest na to sposób, który wykorzystuję u siebe.

Na 2 minuty przed włączeniem ogrzewania CW włączam cyrkulację (należy zsynchronizować zegary PC i sterownika cyrkulacji).
Gwarantuje to spadek temperatury wody w zbiorniku - u mnie poniżej 40*, co umożliwia włączenie pompy i dogrzanie CW do zaprogramowanej temperatury.

Pozdrawiam

Pratchawiec

map78
08-06-2016, 17:42
Pratchawiec, nie wiem jaki u Ciebie jest soft, ale u mnie takie kombinacje są niepotrzebne. Przy ustawionym timerze i modzie H+T grzanie CWU włączy się nawet gdy temp w zasobniku będzie wyższa od zadanej, tyle, że będzie wtedy mielił samą obiegówką. Jeżeli natomiast wykryje temp o 3st niższą od zadanej to włącza sprężarkę i grzeje.

K@mil_
11-06-2016, 11:08
Tak jak piszesz, u mnie po prostu leci w oparciu o histerezę i jak nie było rozbioru CWU i mega ciepło na dworze i w domu, to temp. wody w zasobniku bardzo powoli sie wychladzała i PC dogrzewała wodę b. rzadko. 1 na 2 dni np.
Jak ustawić timer dla samej CWU? Po prostu ustawiam ogólny timer a potem w MODE ustawiam tryb TANK?
Aa i wywala mi błędem H62, czyli cos z przepływem...

bobrow
11-06-2016, 19:42
Aa i wywala mi błędem H62, czyli cos z przepływem...[/QUOTE]

Hej
może masz za małą prędkość pompy wodnej , wężownica stawia zawsze jakiś opór - jeśli prędkość pompy wodnej masz na 1 , to PC mogłaby się zakłócać ( to są tylko moje przypuszczenia). A filtr wodny czyściłeś?
Fachmani , powinni coś Ci pomóc

Pzdr

K@mil_
11-06-2016, 23:43
Blad wywala przy grzaniu podłogi. Startowałem z 4ego biegu pompy i dopiero na 7ym nie wali błędem. Niestety pętle mam długości od 60 do 120m bez sławetnego sprzęgła.
Filtr tydzień po uruchomieniu PC wyczyszczony.

asaselllo
12-06-2016, 08:27
Blad wywala przy grzaniu podłogi. Startowałem z 4ego biegu pompy i dopiero na 7ym nie wali błędem. Niestety pętle mam długości od 60 do 120m bez sławetnego sprzęgła.
Filtr tydzień po uruchomieniu PC wyczyszczony.

Przy tak małym domku nie powinno być pętli powyżej 65mb. Chyba, że użyjemy rurek 20mm.

Ile masz pętli? czy "drabinki" też są podłączone? jeśli tak to czy z rozdzielacza czy oddzielnie?

CNC_POMPY_CIEPLA
12-06-2016, 10:07
Blad wywala przy grzaniu podłogi. Startowałem z 4ego biegu pompy i dopiero na 7ym nie wali błędem. Niestety pętle mam długości od 60 do 120m bez sławetnego sprzęgła.
Filtr tydzień po uruchomieniu PC wyczyszczony.

Witam, skoro na 7 biegu ma Pan przepływ powyżej 5l/min bo od tyle reaguje czujnik przepływu w Panasonic, to maksymalna moc oddawana przez pompę ciepła bez grzałek to może być nawet tylko około 2kW.

Tak dla przypomnienia:
358277

Panie Kamilu proponowałem Panu opcję ze sprzęgłem, droższą ale właśnie nie było by problemu z taką sytuacją. .....


Proszę sprawdzić jeszcze maksymalne obroty kompresora,
czyli proszę podnieść temperaturę podłogi na krzywej o 10 st. wyżej jak jest teraz, i zobaczyć na ile wkręci się kompresor po 10 minutach.

jest to parametr CAP Frq,, żeby to odczytać trzeba wcisnąć Check pod klapką.

K@mil_
13-06-2016, 09:11
Proszę sprawdzić jeszcze maksymalne obroty kompresora,
czyli proszę podnieść temperaturę podłogi na krzywej o 10 st. wyżej jak jest teraz, i zobaczyć na ile wkręci się kompresor po 10 minutach.


Dziś to sprawdzę.


Przy tak małym domku nie powinno być pętli powyżej 65mb. Chyba, że użyjemy rurek 20mm.

Ile masz pętli? czy "drabinki" też są podłączone? jeśli tak to czy z rozdzielacza czy oddzielnie?

9 pętli + 2 grzejnikowe z rozdzielacza. Taką instalację podlogówki już zastałem niestety..

Szklara
13-06-2016, 09:12
Witam

Pewnie było, ale nie mogę znaleźć.
Kabluję dom i mam pytanie: Jakie przewody do obsługi pompy warto poprowadzić przed tynkowaniem. Zasilanie wiem, chodzi mi oczywiście tylko o sterownik w salonie, ew. czujnik w innej części domu, lub pogodowy na zewnątrz.
Dziękuję

rydzadam
13-06-2016, 09:34
Witam

Pewnie było, ale nie mogę znaleźć.
Kabluję dom i mam pytanie: Jakie przewody do obsługi pompy warto poprowadzić przed tynkowaniem. Zasilanie wiem, chodzi mi oczywiście tylko o sterownik w salonie, ew. czujnik w innej części domu, lub pogodowy na zewnątrz.
Dziękuję

Czujnik już jest w jedn zewnętrznej, a sterownik - bezprzewodowy

Szklara
13-06-2016, 10:28
Czujnik już jest w jedn zewnętrznej, a sterownik - bezprzewodowy

Dzięki za szybką odpowiedź. Dziś "zaczynają kończyć" elektrykę, a zaraz potem przykrywam to tynkiem, stąd niepewność. Pozdrawiam

_John
13-06-2016, 14:57
Czujnik już jest w jedn zewnętrznej, a sterownik - bezprzewodowy

Jeśli wiadomo jaka będzie pompa, to rozsądniej jest puścić kabel i wybrać tańszy sterownik przewodowy.

Rodzaj kabla komunikacyjnego znajdziemy w dokumentacji do pompy.

rydzadam
13-06-2016, 18:33
Kabel zawsze można położyć, ale te parę groszy więcej na bezprzewodowy nas nie zabije, a zalety ma oczywiste, choćby taką, że nie trzeba "puszczać kabelka" :) ...no i można po zamieszkaniu znaleźć na niego optymalne miejsce, bo nie wszystko da się przewidzieć.

rydzadam
13-06-2016, 18:40
Muszę się pochwalić. Właśnie dołączyłem do grona posiadaczy Panasa - model SDC, 3fazowy, 9kW, seria F. Jest w trakcie montażu. Jednocześnie dziękuję panu M. za ciekawą ofertę, postawiłem jednak na konkurencję. Jak się pompa sprawdzi - pożyjemy, zobaczymy.

CNC_POMPY_CIEPLA
13-06-2016, 22:41
Jeśli wiadomo jaka będzie pompa, to rozsądniej jest puścić kabel i wybrać tańszy sterownik przewodowy.

Rodzaj kabla komunikacyjnego znajdziemy w dokumentacji do pompy.

Tylko że jak okaże się że na miejsce zawsze świeci słońce to czujnik będzie oszukiwał, to samo jak będzie to miejsce mocniej podgrzewane np. blisko kuchni, lub chłodzone przez wentylację.

Dlatego montujemy zawsze sterowniki bezprzewodowe, które zawsze można przestawić i znaleźć optymalne miejsce jak już dom jest wykończony.

K@mil_
14-06-2016, 19:46
Proszę sprawdzić jeszcze maksymalne obroty kompresora,
czyli proszę podnieść temperaturę podłogi na krzywej o 10 st. wyżej jak jest teraz, i zobaczyć na ile wkręci się kompresor po 10 minutach.

jest to parametr CAP Frq,, żeby to odczytać trzeba wcisnąć Check pod klapką.

CAP Frq u mnie równa się 35 po podniesieniu temp. o 10C.

CNC_POMPY_CIEPLA
14-06-2016, 22:29
to jest minimum kompresora podczas stałej pracy, mniej może być tylko gdy się wkręca na obroty, maks jest chyba 67.

Po jakim czasie pran sprawdzał? ile pracowała pompa?
Delta temperatur jest 5st.C czy większa?

K@mil_
15-06-2016, 09:28
Po ~15 minutach. Żeby wymusić uruchomienie grzania podłogówki temp. LO i HI ustawiłem taką samą.

81jacek
15-06-2016, 17:58
Witam,
Posiadam pompę Panasa 9kw 3fazy serie F, i mam problem z TIMER'em. Dział poprawnie tylko tydzień, po tym okresie muszę wejść w opcje ustawienia Timer'a i zatwierdzić ponownie, po tym zabiegu działa poprawnie kolejny tydzień, zawsze tylko do poniedziałku.
Do programowania użyłem instrukcji lukasza którą kiedyś napisał, a wygląda to następująco:

Pompa ustawiona w trybie HEAT

1 ON: MODE: HEAT+TANK godz. 13.00
2 ON: MODE: HEAT godz. 14.30
3 ON: MODE: HEAT godz. 15
4 ON: MODE: HEAT godz. 15.30
5 ON: MODE: HEAT godz 16
6 ON: MODE: HEAT godz 17

Tak mam ustawione na wszystkie dni tygodnia, w poniedziałek po godz. 17 powinno pokazywać następną "akcje" na wtorek godz. 13.00 a pokazywało 14.30.
Jakieś pomysły co jest nie tak?

Pozdrawiam
Jacek

CNC_POMPY_CIEPLA
15-06-2016, 23:17
Po ~15 minutach. Żeby wymusić uruchomienie grzania podłogówki temp. LO i HI ustawiłem taką samą.

hmm, czyli niby wszystko dobrze.
Teraz będzie trzeba pewnie wstawić coś takiego:
http://allegro.pl/sprzeglo-hydrauliczne-40-kw-ocieplone-okazja-i6268342784.html bo takie jst w miarę proste w montażu, co prawda nie pomaga przy rozmrażaniu ale rozwiązuje problem przepływu i oddawania mocy w pewnym stopniu.
Wadą tak małego jest taktowanie sprężarki, sprzęgło szybko się rozgrzewa ale też dość szybko stygnie.

ale to wszystko już musi Pan ustalić z tym kto Panu tak zainstalował.

Zigobar
16-06-2016, 09:51
...Teraz będzie trzeba pewnie wstawić coś takiego:
http://allegro.pl/sprzeglo-hydrauliczne-40-kw-ocieplone-okazja-i6268342784.html bo takie jst w miarę proste w montażu, co prawda nie pomaga przy rozmrażaniu ale rozwiązuje problem przepływu i oddawania mocy w pewnym stopniu.
Wadą tak małego jest taktowanie sprężarki, sprzęgło szybko się rozgrzewa ale też dość szybko stygnie...

Jeśli w danym (już istniejącym) układzie faktycznie jest konieczne zainstalowanie takiego sprzęgła, to czy nie lepiej sterować obiegówki obiegu pierwotnego i wtórnego równocześnie (z jednego wyjścia)?

Wcześniej pisałeś o padających obiegówkach w PC Panasonic (podobno z powodu pracy na wysokich biegach).
Który z producentów obiegówek z elektroniczną regulacją obrotów odradza ich eksploatację z wydajnością maksymalną ze względu na ryzyko uszkodzenia?
Jeśli takie obiegówki jednak istnieją, to warto o tym napisać i podać ich typ.

rydzadam
25-06-2016, 07:17
Miałem trochę zabawy z uruchomieniem odpowiednich przepływów w podłogówce i z odpowietrzeniem układu, ale teraz pompa śmiga jak należy. Prace wykończeniowe w toku, więc przed kaflami i panelami wygrzewam płytę i posadzkę na poddaszu. Pomimo upału 33 w cieniu, wczoraj PC pracowała płynie z zasilaniem wody 32st.C na obrotach około 20-30 Hz.
Witam więc w klubie użytkowników Panasa. Jeszcze o wiele rzeczy pewnie zapytam i na wiele pytań odpowiem

kravat
25-06-2016, 09:10
Witam ponownie
Jestem po wizycie instalatora i namawia mnie na pompę o mocy 5kW. Wg mnie to za mało i będę się upierał na 7kę. Do cwu proponuje Galmeta Maxi 300l. Wiem, że jest polecany do pomp, bo wężownica ma 3.8m. Czy można by zastąpić go zbiornikiem z dwoma wężownicami spiętymi szeregowo? Galmet ma taki zbiornik, to 300l Solar. Wężownice łącznie maja 2.5m. Różnica w cenie to ok 1000PLN. Arturo ma zwykły wymiennik 1.4m i pisał, że wodę grzeje, więc ma to sens??

Zigobar
25-06-2016, 11:15
...Jestem po wizycie instalatora i namawia mnie na pompę o mocy 5kW. Wg mnie to za mało i będę się upierał na 7kę. Do cwu proponuje Galmeta Maxi 300l. Wiem, że jest polecany do pomp, bo wężownica ma 3.8m. Czy można by zastąpić go zbiornikiem z dwoma wężownicami spiętymi szeregowo? Galmet ma taki zbiornik, to 300l Solar. Wężownice łącznie maja 2.5m...
Pratchawiec ma T-CAP 9kW, zbiornik 300l z wężownicą 1,4m2 i nie ma problemów z grzaniem CWU. Układ osiąga 57*C na wyjściu grzejąc CWU do 45*C.

map78 ma T-CAP 9kW, zbiornik 300l z wężownicą 3,8m2 i grzejąc CWU do 50*C układ osiąga na wyjściu 55*C.

rydzadam
25-06-2016, 22:32
Co do Galmeta, to moim zdaniem jest nieco "przereklamowany". Na pewno dobry, duża powierzchnia, ale jeśli można taniej, to czemu nie. Ja mam NIBE/Drazice 300 o powierzchni 3,2m2. Zakładam, że sprawdzi się (prawie) równie dobrze w codziennej eksploatacji, a cena dużo niższa. Zasobnik z dwoma wężownicami spiętymi szeregowo to również może mieć sens. Zresztą jedną ofertę też taką miałem.

Arturo72
26-06-2016, 00:15
Co do Galmeta, to moim zdaniem jest nieco "przereklamowany".
Ten za ponad 3 klocki oczywiście,tan za 1,5 klocka jak najbardziej spełnia całkowicie zadanie.
Niektórzy mają wycenę na zasobnik cwu na 5-7tys.zł to dopiero jest idiotyzm,idiotyzm jeleni łaykających takie sprawy i firm wypatrujących takich jeleni.
Ludziki nie potrafią myśleć ?

fachman19
26-06-2016, 08:25
Witam ponownie
Jestem po wizycie instalatora i namawia mnie na pompę o mocy 5kW. Wg mnie to za mało i będę się upierał na 7kę. Do cwu proponuje Galmeta Maxi 300l. Wiem, że jest polecany do pomp, bo wężownica ma 3.8m. Czy można by zastąpić go zbiornikiem z dwoma wężownicami spiętymi szeregowo? Galmet ma taki zbiornik, to 300l Solar. Wężownice łącznie maja 2.5m. Różnica w cenie to ok 1000PLN. Arturo ma zwykły wymiennik 1.4m i pisał, że wodę grzeje, więc ma to sens??

Powierzchnia wężownicy nie zależy od tego czy pompa ciepła czy kocioł tylko od mocy jaką chcemy przekazać .
Jeżeli PC ma mieć 5 a nawet 7 kW i na falownik to możesz zamontować nawet Biawara Qatro 100 l.

jbloch
26-06-2016, 10:00
Pratchawiec ma T-CAP 9kW, zbiornik 300l z wężownicą 1,4m2 i nie ma problemów z grzaniem CWU. Układ osiąga 57*C na wyjściu grzejąc CWU do 45*C.

map78 ma T-CAP 9kW, zbiornik 300l z wężownicą 3,8m2 i grzejąc CWU do 50*C układ osiąga na wyjściu 55*C.

Wszystko to fajnie, tylko z jaką sprawnością i w jakim czasie te PC nagrzeją wodę w zasobniku ?
Inwerter to fajna sprawa,przy mniejszym odbiorze ciepła ( mniejsza wężownica) PC zejdzie z mocą grzewczą , będzie grzać wodę dłużej (może nie wystarczyć okienko 2 taryfy 13-15) ale prawdopodobnie z większą sprawnością to zrobi niż w przypadku większej wężownicy.

Ja mam taki zasobnik który ma wężownicę bodajże 2,1m2 i przy współpracy z PC ( gruntówką ) ON/OF wodą ciepła góra 40*C i PC zaczyna taktować , a i cop spada poniżej 2,7 . Teraz podłączyłem pod ten sam zasobnik inwertera gruntowego ,,tymi ręcami" wykonana , i bez problemu grzeje do 46*C wodę w zasobniku ( mierząc w połowie zasobnika) a i cop ( przy 52*C zasilania z pc) 3,6 . Tylko cop tutaj przy inwerterze dużo zależy od ustawienia ,jak pracuje z minimalną mocą , zawsze osiąga duży cop ,jak pracuje z max mocą przy tej samej tem osiąga mniejszy cop.
Wniosek ogólnie taki że przy PC inwerter nie ma co się pchać w jakiś super specjalny ( drogi) zasobnik ,wystarczy przeciętna wężownica 2,5-3m2 w zasobniku 300 l .
Ogólnie mówiąc sztywna nastawa tem zasilania jaką pc inwerter ma utrzymywać to duża jej zaleta w porównaniu z ON/OF , fajnie można ,,wyżyłować" SCOP ,ja ostatnio jak puściłem na podłogówkę 30,2*C i przy DZ 10,7*C cop oscylował 6,5-6,8 , myślę że pierwszy część okresu grzewczego koniec października ( tem dz ~12*C ) - koniec grudnia (~ 6*C ) powinienem osiągnąć SCOP rzędu 5,5-6 , głównie dzięki tej możliwości nastawy sztywnej tem zasilania podłogówki,

CNC_POMPY_CIEPLA
26-06-2016, 11:15
Powierzchnia wężownicy nie zależy od tego czy pompa ciepła czy kocioł tylko od mocy jaką chcemy przekazać .
Jeżeli PC ma mieć 5 a nawet 7 kW i na falownik to możesz zamontować nawet Biawara Qatro 100 l.


Dla pompy Panasonic 7kW minimalna powierzchnia wężownicy to 0,735m2. Przy mniejszej będzie błąd.
Tylko że na najniższym biegu te pompy mają najniższą sprawność i dają tylko około 2kW więc czas grzania jest długi oraz sprawność na niskim biegu marna.

Wężownice trzeba dobierać na minimum 60% mocy urządzenia, i mniejsze urządzenie tym jeszcze więcej % grzania żeby czas grzania wody był odpowiedni.
Wzoru na dobór wężownicy nie będę zdradzał każdy instalator powinien go znać. A tak jak koledzy wcześniej zauważyli niektórzy bez żadnego przygotowania matematycznego dobierają do pomp 7-9kW galmet MAXI jako minimum z czym może działać pompa. No niestety to jest paranoja, powodowana przez niewiedzę o raz napis w prospekcie galmet "do pomp ciepła".

fachman19
26-06-2016, 11:45
Qatro ma 1,2 m2 , wiec nie na minimum. Ja stosuję głównie 150 wiszące . Fajnie wygląda i jest funkconalne

kravat
26-06-2016, 13:15
To kwestia zbiornika rozwiązana, taki 2.5m byłby wystarczający. Problem w tym, że instalator mi odpisał, że u niego różnica to tylko 400PLN. Co do wycen jakie mam na 7kw ze zbiornikiem 300l Maxi to ok 23tys brutto. Jedna z kuszących mnie ofert jest 7Kw All In One za 23.600. Zbiornik to "tylko" 200l, ale za to z nierdzewki.
Czy takie ceny to sprawka nowej serii pomp? A może na śląsku tak klientów się kasuje? Ma ktoś jeszcze jakieś aktualne wyceny?

CNC_POMPY_CIEPLA
26-06-2016, 21:16
Miałem trochę zabawy z uruchomieniem odpowiednich przepływów w podłogówce i z odpowietrzeniem układu, ale teraz pompa śmiga jak należy. Prace wykończeniowe w toku, więc przed kaflami i panelami wygrzewam płytę i posadzkę na poddaszu. Pomimo upału 33 w cieniu, wczoraj PC pracowała płynie z zasilaniem wody 32st.C na obrotach około 20-30 Hz.
Witam więc w klubie użytkowników Panasa. Jeszcze o wiele rzeczy pewnie zapytam i na wiele pytań odpowiem

Panie Adamie a jaka była wtedy zaprogramowana temperatura?

gspdibbler
26-06-2016, 21:42
A nie jest tak,że sterowniki zamykające i otwierające obwody źle współpracują z pompami inwerterowymi - ponoć pompa głupieje jak jej temp skacze?

CNC_POMPY_CIEPLA
26-06-2016, 22:01
A nie jest tak,że sterowniki zamykające i otwierające obwody źle współpracują z pompami inwerterowymi - ponoć pompa głupieje jak jej temp skacze?

Tylko jeżeli układ ogrzewania został wykonany przez firmę bez wiedzy o pompach ciepła - (bo to nie kocioł jak większość firm to instaluje) z pominięciem sprzęgła.
Bez tego pompa nie będzie działać właściwie.

rydzadam
26-06-2016, 22:34
Panie Adamie a jaka była wtedy zaprogramowana temperatura?

31 albo 32, nie pamiętam, płaska krzywa. Kręcił się tylko górny wiatrak jedn.zewn. Podnoszę od paru dni temp. o 1K co 12 godzin, żeby wygrzać płytę f. i posadzkę na piętrze. Delta utrzymuje się, z tego co widzę, cały czas 5 K. Na czwartym biegu według rotametrów, co oczywiście nie jest dokładnym pomiarem, a jedynie orientacyjnym, przepływ łączny (14 pętli) jest w granicach 1600-1800 l/h. Wszystkie otwarte są na maxa. Dzisiaj było ustawione zasilanie na 34 i było, o ile pamiętam 20Hz. Kręciły się oba wiatraki, ale na dworze nieco chłodniej - 22 stopnie. Potrzymam pompę parę dni na temp. powiedzmy 35 i powoli zacznę zjeżdżać w dół "studząc" beton.

Przy okazji pytanie - jak długo odpowietrzał Wam się układ? Może trzeba mu jakoś pomóc? Bo u mnie od 5 dni dopuszczam po trochę wodę (ok. 2xdz.), bo ciśnienie spada z 2-1,5 do 1bara, ale ciągle coś "bulgocze" w rozdzielaczach i samej pompie. Jest jeszcze opcja, że gdzieś jest wyciek, ale po pierwsze mokrych plam nigdzie nie widać, po drugie, nie chcę teraz odcinać poszczególnych pętli podczas wygrzewania, po trzecie - może łapie jakieś lewe powietrze np. przez naczynie wzbiorcze, czy zawór awaryjny w jedn. wewn.?

asaselllo
28-06-2016, 15:09
Odnośnie cen sprężarek panasonica t-cap 9kW...

Dystrybutor pojechał po całości. W lutym zeszłego roku pytałem mojego instalatora co do ceny sprężarki. Otrzymałem odpowiedź 1800 zł netto. Kilka dni temu zadałem to samo pytanie. Odpisał, że cena wzrosła do 3400zł netto. Sam był w szoku, że cena może pójść w górę prawie dwukrotnie. Zapytałem również dwie inne firmy instalatorskie (pisemnie). Podali ceny odpowiednio 3260zł i 3440zł netto. Spisałem numer mojej pompy z tabliczki na sprężarce, wyszukałem na stronach brytyjskich. Z przesyłką 357 GBP brutto czyli 2tyś zł brutto. W głowie mi się to nie mieści.....

oberwatorPC
28-06-2016, 16:08
To jest lobby panasowe! Naganiacze, sprzedawcy i agresywny marketing. Panas nawet nie ma serwisu, nie ma w Polsce działu zajmującego się pompami ciepła nie ma nic. Do Viessmanna możesz pójść do salonu firmowego do Panasa nie pójdziesz i się nie dodzwonisz byle sprzedaż się napędza potem będzie płacz.

asaselllo
28-06-2016, 22:17
Niestety jest inny problem, ceny sprężarek daikina, mitsubishi, fujitsu czy viessmannie są zdecydowanie wyższe. Sądzę, że po wielu pozytywnych opiniach użytkowników panasonica, dystrybutor (chyba Schiessl o ile się nie mylę) wyczuł dobry interes i podniósł ceny części.
Przypomnę, że jeszcze kilka lat temu, przed zakupem panasonica bardzo mocno nastawiony byłem na mitsubishi. Wyceniono mi wówczas zubadana na 46tys zł! podczas gdy w GB były w tej samej cenie co panasonic! Tam obie pompy mieściły się w 20tys zł w przeliczeniu na PLN. Zastanawiam się czy już wszystko musi być droższe w kraju, który jest biedniejszy z tańszą siłą roboczą? Czy to dotyczy tylko Polski?

rydzadam
28-06-2016, 23:09
W Mitsu klimat się zmienił od czasu, kiedy Zymetric nie rządzi dystrybucją. Moim zdaniem ceny Zubadanów staną się niedługo dość konkurencyjne. Po prostu urealnione. To kwestia niedługiego czasu. Co do ceny części, to widzę, że Schiessl trochę przegina, jeżeli to oni odpowiadają za zaopatrzenie. Miejmy nadzieję, że serwisanci wezmą sprawy w swoje ręce i przykładową sprężarkę sprowadzą na własną rękę za pół ceny z np GB

wihajster
28-06-2016, 23:24
Wy się sprężarkami nie przejmujcie.
Mnie na przykład klienci pytają "a co jak padnie sprężarka, ile to będzie kosztować? 1000 euro? O matko!"
No właśnie, o matko.. Od kilkunastu lat nie padła mi żadna sprężarka w DOMOWEJ pompie ciepła. Co prawda, ja stosuję tylko i wyłącznie Copeland Scroll, może też dlatego.
Ja tutaj nie widzę zagrożenia o ile ktoś nie grzebie na oślep i są sprawne zabezpieczenia.

Jeśli już to skupcie swoją uwagę na ELEKTRONICE do tych pomp.... I wszystkich elementach "dookoła" - a w obecnych pompach P-W jest ich sporo.
I skupcie się na dostępności tych części po np. 10 latach???

A najważniejszy będzie KOMPETENTNY S E R W I S A N T.
Instalator przy późniejszych problemach Was O L E J E bo on nie jest od diagnozy czy naprawy.... (niedawno pisał coś w ten deseń "chcialbympompe").

rydzadam
28-06-2016, 23:28
Tak przy okazji, zanim spytam jutro mojego instalatora. Jak w Panasie wymusić pracę pompki obiegowej z zatrzymaną jednocześnie sprężarką? Po prostu pompka ma mielić wodę w podłogówce bez jej grzania. Chcę przegonić powietrze zakręcając większość pętli i puszczając duży przepływ w wybrane pętle i nie chcę, żeby PC stawała z powodu błędów np H62 czy H98

Arturo72
29-06-2016, 00:33
Tak przy okazji, zanim spytam jutro mojego instalatora. Jak w Panasie wymusić pracę pompki obiegowej z zatrzymaną jednocześnie sprężarką? Po prostu pompka ma mielić wodę w podłogówce bez jej grzania. Chcę przegonić powietrze zakręcając większość pętli i puszczając duży przepływ w wybrane pętle i nie chcę, żeby PC stawała z powodu błędów np H62 czy H98
Krzywą ustawić jak najmniejszą ?

_John
29-06-2016, 16:06
Wy się sprężarkami nie przejmujcie.
Mnie na przykład klienci pytają "a co jak padnie sprężarka, ile to będzie kosztować? 1000 euro? O matko!"
No właśnie, o matko.. Od kilkunastu lat nie padła mi żadna sprężarka w DOMOWEJ pompie ciepła. Co prawda, ja stosuję tylko i wyłącznie Copeland Scroll, może też dlatego.
Ja tutaj nie widzę zagrożenia o ile ktoś nie grzebie na oślep i są sprawne zabezpieczenia.

Jeśli już to skupcie swoją uwagę na ELEKTRONICE do tych pomp.... I wszystkich elementach "dookoła" - a w obecnych pompach P-W jest ich sporo.
I skupcie się na dostępności tych części po np. 10 latach???

A najważniejszy będzie KOMPETENTNY S E R W I S A N T.
Instalator przy późniejszych problemach Was O L E J E bo on nie jest od diagnozy czy naprawy.... (niedawno pisał coś w ten deseń "chcialbympompe").
Ja bym się tak do końca nie przejmował.
Będzie zapotrzebowanie na części zamienne to pojawi się rynek dystrybucyjny.
Jeśli tylko posiadamy markowy sprzęt, który jest znany i montowany w dużej liczbie za granicą.
Nie ma problemu by dzisiaj kupić używany sprzęt na części.

Ponieważ rynek jest jeszcze mały, do takich "handlarzy" trudno dotrzeć.
Ale to kwestia czasu.

Dla nas pompy ciepła są jeszcze drogie, ale na zachodzie takie urządzenia po 5 -7 latach są często wymieniane.
Bo koszt ich zakupu tak, przy ichniejszych zarobkach jest niewielki.

Używanych Zubadanów demontowanych z Angli mogę dzisiaj sprowadzić każdą ilość. Chętni?

Podobnie było z AGD
Mówiono się że pralki będzie się wymieniać.
A tu proszę. Hurtownie z częściami do AGD mają pełne ręce roboty.
Jak tylko ktoś ma odrobinę kapitału, to jedzie do fabryk w chinach zamawia kontener części i otwiera hurtownie.
To się zrobi samo.
Nie trzeba siać zbędnej paniki.

W Mitsu klimat się zmienił od czasu, kiedy Zymetric nie rządzi dystrybucją. Moim zdaniem ceny Zubadanów staną się niedługo dość konkurencyjne. Po prostu urealnione. To kwestia niedługiego czasu. Co do ceny części, to widzę, że Schiessl trochę przegina, jeżeli to oni odpowiadają za zaopatrzenie. Miejmy nadzieję, że serwisanci wezmą sprawy w swoje ręce i przykładową sprężarkę sprowadzą na własną rękę za pół ceny z np GB

Ja kupuję Mitsubischi bezpośrednio ale aż takiej różnicy nie ma.
Ceny poszły w dół około 10%.

Andrzej5101
30-06-2016, 13:05
John Napisał "" Używanych Zubadanów demontowanych z Anglii , mogę dzisiaj sprowadzić każdą ilość. Chętni? ""
A jak z Panasonicami ?

_John
30-06-2016, 15:05
Może jeden się trafia na 30 - 40 Mitsubishi.
Tam Mitsubishi gra pierwsze skrzypce potem Danfoss, Toshiba.
Panasonic'a jest zauważalnie mniej.

imrahil
30-06-2016, 15:10
jaki jest powód demontażu tych pomp ciepła w UK?

ironsmith
30-06-2016, 19:57
hej nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale mam pytanie co sie stanie jeżeli jednostkę zewnętrzną na zime zabudujemy otrzywiście zostawiąjąc dolot świeżego powietrza + doprowadzając do tej zabudowy wylot z rekuperacji? mam to w ogóle sens?

rydzadam
30-06-2016, 20:19
hej nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale mam pytanie co sie stanie jeżeli jednostkę zewnętrzną na zime zabudujemy otrzywiście zostawiąjąc dolot świeżego powietrza + doprowadzając do tej zabudowy wylot z rekuperacji? mam to w ogóle sens?
Ilość powietrza pobieranego przez wentylatory jedn zewn jest nieporównywalnie większa od ilości powietrza z wyrzutu wentylacji, więc zasadność takiego zabiegu jest wątpliwa, co parę razy na tym forum koledzy opisywał. Pozdrawiam

_John
01-07-2016, 08:45
jaki jest powód demontażu tych pomp ciepła w UK?

Powody są różne.
Najczęściej to rdzewiejące elementy.


hej nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale mam pytanie co sie stanie jeżeli jednostkę zewnętrzną na zime zabudujemy otrzywiście zostawiąjąc dolot świeżego powietrza + doprowadzając do tej zabudowy wylot z rekuperacji? mam to w ogóle sens?
Efekt będzie całkowicie inny niż się wydaje.
Głównie z racji wilgoci z powietrza wywiewanego, która będzie przyspieszać zamarzanie wymiennika.

Bobromil
12-07-2016, 23:49
Witam Kolegów! Szukam instalatora do T-CAP 9 kw. Mam pompę ale trzeba ją zamontować z pieczątka żeby była gwarancja. Teren blisko Wielunia. Ile weźmie instalator za montarz? Resztę sobie sam zrobię (podłączenie podłogówki i boiler na CWU

mmaarcin
13-07-2016, 20:45
Po blisko 2latach (od kiedy zacząłem myśleć o pompie) -wreszcie ją zainstalowałem.
od poniedzialku wygrzewam podłogę. No i trzecim dniu pojawił się problem. T capa mam ustawionego na 35 stopni a temperatura na wyświetlaczu 46 stopni. Pompa caly czas chodzi i nie wyłącza sie po osiagnieciu zadanej temperatury. ( w ciągu doby 60 kw) Przez pierwsze dwa dni było ok.
Jakieś pomysły? Na razie pompę wyłączyłem. Instalator na się pojawić w tym tygodniu, lecz chętnie posłucham jakiś sugestii.

kravat
13-07-2016, 21:10
No i stało się :) Mam lodówkę Panasa [7kW] w kotłowni

361069

drza
14-07-2016, 13:45
Zamierzam montować pompę Panasonic Aquarea. Już mam mniej więcej policzone zapotrzebowanie na ciepło w moim domu i myślę o T-Cap 9kW. Chciałbym obejrzeć jak sprawuje się pompa w rzeczywistości, posłuchać opinii użytkownika i żeby ktoś mi polecił dobrą firmę z okolic Dolnośląskiego. Będę wdzięczny za każdą pomoc. U mnie w Kotlinie Kłodzkiej ciężko znaleźć osobę, która ma pompę ciepła powietrze-woda bo większość idzie w ekogroszek:/

marcin.sto1
14-07-2016, 23:07
[QUOTE=kravat;7199035]No i stało się :) Mam lodówkę Panasa [7kW] w kotłowni

kravat, napisz coś więcej o efektach dźwiękowych tej lodówki, da się to przeżyć, czy jednak hałas jest uciążliwy? Przez chwilę zastanawiałem się, czy to nie lepsze rozwiązanie niż moja SDC z zasobnikiem na poddaszu, ale AiO stała by w wiatrołapie

Bobromil
15-07-2016, 00:07
Jaka alternatywa dla Galmet Maxi 300l z podobnymi m2 wężownicy. @Rydzadam pisał coś o NIBE/Drazice 300 o powierzchni 3,2m2. Gdzie to znaleźć mniejszy np 200Litrów? Cena 3K za Galmet to nie wydolę

K@mil_
15-07-2016, 19:12
Ja mam Drazice/Hewalex 250l. Mniejszych chyba nie robią. Od 2 miesięcy działa z Panasonic 9kW 3f.

Odnośnie Panasa, walczę z TIMERem dla TANK. Ustawiam niby wszystko jak należy i teraz pytanie czy włączony timer zwraca uwagę na histerezę? Bo ustawiam włączenie zasobnika o danej godzinie i jesli temp. wody jest zbyt blisko zadanej timer przeskakuje na następny program w danym dniu.. Byłem pewien że TIMERem wymuszam odpalenie grzania CWU bez względu na temp. wody.
Kiedyś już pytałem, czy można ową histerezę zmniejszyć?

Bobromil
15-07-2016, 20:19
@ K@mil_
możesz podać link, gdzie kupiiłeś Drazice/Hewalex 250l ???

krzychu85PL
16-07-2016, 10:35
Witam,czy do Panasonica All in one (ADC) jest potrzebny jakiś przewód wypuszczony na zewnątrz domu do sterownika pogodowego??szukam w instrukcji ,ale nic nie widzę,proszę o pomoc.

Andrzej5101
16-07-2016, 13:42
Ja mam Drazice/Hewalex 250l. Mniejszych chyba nie robią. Od 2 miesięcy działa z Panasonic 9kW 3f.

Odnośnie Panasa, walczę z TIMERem dla TANK. Ustawiam niby wszystko jak należy i teraz pytanie czy włączony timer zwraca uwagę na histerezę? Bo ustawiam włączenie zasobnika o danej godzinie i jesli temp. wody jest zbyt blisko zadanej timer przeskakuje na następny program w danym dniu.. Byłem pewien że TIMERem wymuszam odpalenie grzania CWU bez względu na temp. wody.

Kiedyś już pytałem, czy można ową histerezę zmniejszyć?

Poczytaj wypowiedzi Bobrow np;

Po uruchomieniu okazało się ,że mam jakąś pierwszą wersję F z histerezą cwu 8 st (w dtr do HT jest podobnie) , po telefonie do Panasonica
-okazało się ,że obecnie modele F mają micro przełącznik na płycie głównej PC do wyboru: histereza 3K lub 8K.

kravat
17-07-2016, 10:32
[QUOTE=kravat;7199035]No i stało się :) Mam lodówkę Panasa [7kW] w kotłowni

kravat, napisz coś więcej o efektach dźwiękowych tej lodówki, da się to przeżyć, czy jednak hałas jest uciążliwy? Przez chwilę zastanawiałem się, czy to nie lepsze rozwiązanie niż moja SDC z zasobnikiem na poddaszu, ale AiO stała by w wiatrołapie

Próbowałem nagrać telefonem dźwięk pracującej pompy, i na nagraniu nic nie słychać. Pompa obiegowa ustawiona jest na 2gi bieg, sam dźwięk pracy porównywalny z lodówką [jeśli stoję tuż obok], więc wg mnie nie ma prawa nic słychać. Najgłośniej słychać zawór 3-drogowy, ale to tylko gdy się przełącza.
Zobaczymy jak to będzie w nocy, przy kompletnej ciszy w domu.

reksgildo
17-07-2016, 16:21
Ja trochę z innej beczki. W tamtym tygodniu zamontowałem panele fotowoltaiczne. Po nowelizacji ustawy o OZE wychodzi że najlepiej zużywać wyprodukowaną energię na własne potrzeby. Mam T-CAPA 9 kW 1 fazowego. Największa produkcja energii jest od 13 do 16. Pompa teraz ustawiona tylko na TANK, temp wody grzewczej 40 stopni. Chciałbym ustawić to tak żeby grzało wodę raz dziennie w godz. 13-16. Zbiornik Panasonic 300l. Pomoże ktoś jak to ustawić?

K@mil_
17-07-2016, 16:34
Poczytaj wypowiedzi Bobrow np;

Po uruchomieniu okazało się ,że mam jakąś pierwszą wersję F z histerezą cwu 8 st (w dtr do HT jest podobnie) , po telefonie do Panasonica
-okazało się ,że obecnie modele F mają micro przełącznik na płycie głównej PC do wyboru: histereza 3K lub 8K.

Dzięki za wskazówkę.
To jest lekka porażka, że histerezy programowo nie mogę ruszyć..
Czyli uściślając timer nie odpali grzania CWU jak woda w zasobniku będzie się mieściła w histerezie?

K@mil_
17-07-2016, 16:40
@ K@mil_
możesz podać link, gdzie kupiiłeś Drazice/Hewalex 250l ???
Zamówiłem tu:
http://bayzone.pl
Jednak po wpłacie okazało sie że zasobnik będzie za 3tyg, wiec zrezygnowałem i zasobnik ogarnęła mi firma montująca PC. Był w 2 dni ale nie wiem skąd go brali.

krzychu85PL
18-07-2016, 19:39
ejj dziewczyny nikt nic nie wie na temat czujnika pogodowego ??

CNC_POMPY_CIEPLA
18-07-2016, 21:13
na wyświetlaczu, jest temperatura zewnętrzna czyli pompa ma odczyt więc po co kolejny czujnik?

Bobromil
18-07-2016, 22:21
A co sądzicie o monobloku? Czy ktoś montował? Jest mniej do psucia i fabrycznie jest czynnik zalany w monobloku. Mniej skomplikowana.

CNC_POMPY_CIEPLA
18-07-2016, 22:25
niby mniej a jednak więcej problemów, glikol paruje i po kilku latach trzeba uzupełniać i kontrolować ciśnienie. Monoblock jest dobry tylko gdy ktoś nie ma kotłowni i szuka każdego cm2 powierzchni do zaoszczędzenia.

Montowaliśmy nową serię panasonika więc poznałem wszystkie z i przeciw.

krzychu85PL
19-07-2016, 09:22
na wyświetlaczu, jest temperatura zewnętrzna czyli pompa ma odczyt więc po co kolejny czujnik?

aha czyli czujnik jest wbudowany w jednostkę zewnetrzną? ja nie widziałem pompy tylko usłyszałem ,ze prawdopodobnie trzeba kabelek wypósić.A w tych SDC jednostkach też czujnik jest wbudowany???

Bobromil
19-07-2016, 11:05
niby mniej a jednak więcej problemów, glikol paruje i po kilku latach trzeba uzupełniać i kontrolować ciśnienie. Monoblock jest dobry tylko gdy ktoś nie ma kotłowni i szuka każdego cm2 powierzchni do zaoszczędzenia.

Montowaliśmy nową serię panasonika więc poznałem wszystkie z i przeciw.
Jakiego monobloka montowałeś. T-CAPa, czy zwykłą WH-MDC09C3E8 ? Czy ceny są podobne czy droższe do dwu-jednostkowych ?

CNC_POMPY_CIEPLA
19-07-2016, 21:28
Jakiego monobloka montowałeś. T-CAPa, czy zwykłą WH-MDC09C3E8 ? Czy ceny są podobne czy droższe do dwu-jednostkowych ?

Zwykłą one, są trochę droższe od splitów, ale monoblock T-CAP jest tańszy od splita. Ciężko powiedzieć czemu.

CNC_POMPY_CIEPLA
19-07-2016, 21:30
aha czyli czujnik jest wbudowany w jednostkę zewnetrzną? ja nie widziałem pompy tylko usłyszałem ,ze prawdopodobnie trzeba kabelek wypósić.A w tych SDC jednostkach też czujnik jest wbudowany???

Tak, czujnik jest na zewnątrz na parowniku.
361810

krzychu85PL
19-07-2016, 23:07
dziękuję pięknie za pomoc:)

hajnel
29-07-2016, 09:13
cześć,
taka sprawa w trybie COOL+TANK pompa nie grzeje mi zasobnika CWU - na wyświetlaczu zapala się BOSTER i woda zimna...
Jakieś pomysły na rozwiązanie?

Pratchawiec
29-07-2016, 10:38
cześć,
taka sprawa w trybie COOL+TANK pompa nie grzeje mi zasobnika CWU - na wyświetlaczu zapala się BOSTER i woda zimna...
Jakieś pomysły na rozwiązanie?

Witam

Zapewne temperatura na czujniku (tym z fotki wyżej) przekroczyła 35*. Nawet jak nie jest wystawiony na słońce, lubi się nagrzać nawet od rozgrzanej obudowy jednostki zewnętrznej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

hajnel
29-07-2016, 12:42
Witam

Zapewne temperatura na czujniku (tym z fotki wyżej) przekroczyła 35*. Nawet jak nie jest wystawiony na słońce, lubi się nagrzać nawet od rozgrzanej obudowy jednostki zewnętrznej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

NIe. Jednostka cały dzień w cieniu. Poza tym w nocy temp. na pewno poniżej 35

CNC_POMPY_CIEPLA
29-07-2016, 22:08
Może źle podpięty zawór 3 drogowy, faza wzięta z 2 drogowego zamiast z L.
błąd nowicjuszy,

debren
30-07-2016, 23:00
Witam,
dostałem wycenę na PC PW Panasonica, czy mógłby ktoś doradzić czy to jest ok ?
1) Powietrzna pompa ciepła Panasonic Aquarea „C” WH-SDC09F3E5 +WH-UD09FE5 o mocy grzewczej 9kW - 13425,00zł,
- Czujnik temp. do zasobnika CWU - Panasonic 224,00zł,
- Grzałka podstawy jedn. zewn. CZ-NE1P - Panasonic 487,50zł,
- Zawór przełączający CO/CWU z siłownikiem - Siemens 427,00zł,
- Zasobnik CWU Galmet 300l 2120,00zł,
- Naczynie wzbiorcze do CWU + zawór bezp. 6bar 195,00zł,
- Licznik energii, elektroniczny w szafce 192,00zł,
materiał netto: 17070,50zł,
- Robocizna (montaż i uruchomienie) 1700,00zł,
- Dojazd (2 x 93km x 1zł) 186,00zł,
- suma netto: 18956,50zł
- brutto 20473,02zł.

2) Powietrzna pompa ciepła Panasonic Aquarea „C” WH-SDC09F3E8 +WH-UD09FE8 o mocy grzewczej 9kW 17025,00zł,
Czujnik temp. do zasobnika CWU - Panasonic 224,00zł,
Grzałka podstawy jedn. zewn. CZ-NE1P - Panasonic 487,50zł,
Zawór przełączający CO/CWU z siłownikiem - Siemens 427,00zł,
Zasobnik CWU Galmet 300l 2120,00zł,
Naczynie wzbiorcze do CWU + zawór bezp. 6bar 195,00zł,
Licznik energii, elektroniczny w szafce 192,00zł,
materiał netto: 20670,50zł,
Robocizna (montaż i uruchomienie) 1700,00zł,
Dojazd (2 x 93km x 1zł) 186,00zł,
suma netto: 22556,50zł.
brutto 24361,02zł.
Liczba osób mieszkających docelowo w domu 4 (dlatego te 300l ekstra zbiornik), obciążenie cieplne budynku wg OZC to 5,6 kW (wg naszego forumowego specjalisty od OZC).

CNC_POMPY_CIEPLA
30-07-2016, 23:43
Witam,
dostałem wycenę na PC PW Panasonica, czy mógłby ktoś doradzić czy to jest ok ?
1) Powietrzna pompa ciepła Panasonic Aquarea „C” WH-SDC09F3E5 +WH-UD09FE5 o mocy grzewczej 9kW - 13425,00zł,
- Czujnik temp. do zasobnika CWU - Panasonic 224,00zł,
- Grzałka podstawy jedn. zewn. CZ-NE1P - Panasonic 487,50zł,
- Zawór przełączający CO/CWU z siłownikiem - Siemens 427,00zł,
- Zasobnik CWU Galmet 300l 2120,00zł,
- Naczynie wzbiorcze do CWU + zawór bezp. 6bar 195,00zł,
- Licznik energii, elektroniczny w szafce 192,00zł,
materiał netto: 17070,50zł,
- Robocizna (montaż i uruchomienie) 1700,00zł,
- Dojazd (2 x 93km x 1zł) 186,00zł,
- suma netto: 18956,50zł
- brutto 20473,02zł.

2) Powietrzna pompa ciepła Panasonic Aquarea „C” WH-SDC09F3E8 +WH-UD09FE8 o mocy grzewczej 9kW 17025,00zł,
Czujnik temp. do zasobnika CWU - Panasonic 224,00zł,
Grzałka podstawy jedn. zewn. CZ-NE1P - Panasonic 487,50zł,
Zawór przełączający CO/CWU z siłownikiem - Siemens 427,00zł,
Zasobnik CWU Galmet 300l 2120,00zł,
Naczynie wzbiorcze do CWU + zawór bezp. 6bar 195,00zł,
Licznik energii, elektroniczny w szafce 192,00zł,
materiał netto: 20670,50zł,
Robocizna (montaż i uruchomienie) 1700,00zł,
Dojazd (2 x 93km x 1zł) 186,00zł,
suma netto: 22556,50zł.
brutto 24361,02zł.
Liczba osób mieszkających docelowo w domu 4 (dlatego te 300l ekstra zbiornik), obciążenie cieplne budynku wg OZC to 5,6 kW (wg naszego forumowego specjalisty od OZC).

brak pomp obiegowych, brak sprzęgła hydraulicznego, brak grzałki do CWU, brak mocowania na ścianę lub podstawy, brak naczynia CO, brak filtrów, brak zaworów, brak elementów instalacyjnych hydraulicznych, brak elementów elektrycznych i zabezpieczeń napięciowych, brak termostatu pokojowego, brak pomp obiegowych, brak rur chłodniczych.
Jak tak szczegółową wycenę dostałeś to mogli podać też numer uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego do instalacji pomp ciepła, ale tego pewnie też brak.

Sporo elementów BRAK więc albo jest to próba reklamy albo ktoś próbuje Ci wcisnąć dobrą cenę a po przyjeździe i rozpoczęciu montażu będziesz co chwila jeździł do bankomatu bo będą wyciągać rączkę po kasę na to na tamto i na jeszcze parę innych rzeczy.

fachman19
31-07-2016, 13:07
Masz w cenie uruchomienie , Niech robią i uruchomią .Umowa obowiązuje . Po kilku takich realizacjach nie będzie miał kto serwisować.
Chociaż była taka firma ( tu znana) brali zaliczki na takie realizacje . I nawet uruchomiali niektóre

CNC_POMPY_CIEPLA
31-07-2016, 16:41
Masz w cenie uruchomienie , Niech robią i uruchomią .Umowa obowiązuje . Po kilku takich realizacjach nie będzie miał kto serwisować.
Chociaż była taka firma ( tu znana) brali zaliczki na takie realizacje . I nawet uruchomiali niektóre

No właśnie umowa....
A gdzie tu mowa o umowie? myślę że to też pominęli, czyli będzie meilowe ustalenie bez dokładnie sporządzonej umowy z opisem kto za co odpowiada....
Umowa powinna zawierać dokładnie opisany zakres prac czyli od montażu przez uruchomienie i wpięcie do ogrzewania wraz z adnotacją iż instalujący potwierdza właściwy dobór urządzenia do budynku.( i wtedy skończy się sprzedawanie za małych pomp do za dużych budynków) Bo to właśnie firma instalacyjna ma się znać na doborze pompy do budynku i taka informacja powinna być w umowie, powinien być czas wykonania usługi, oraz min okresy gwarancji jakich udziela instalator.
Bo to co widzę powyżej to ceny na sprzęt bo dokładnego opisu do czego będzie służył i z jakim skutkiem.
Równie dobrze może się skończyć tym że przyjadą postawią i pojadą bo umowy nie było na podłączenie do CO oraz CWU.

debren
31-07-2016, 21:12
Witam,
dziękuję za uwagi, wkleiłem tylko kosztorys, który wydał mi się istotny. Oczywiście że będzie umowa + faktura VAT,

"Oferta obejmuje usługę polegającą na dostawie i montażu powietrznej pompy ciepła Panasonic Aquarea, jako systemu grzewczego w budynku mieszkalnym "
-- Tutaj był w/w cennik--
"Koszt robocizny dotyczy podstawowego montażu pompy ciepła wraz z uruchomieniem, bez wykonania pozostałych elementów instalacji (rozdzielacze, instalacja). Koszt drobnego materiału instalacyjnego wynosi ok. 800–1100zł netto, rozliczenie następuje po montażu, zgodnie z wykorzystaniem (kwota zostanie doliczona do faktury). Opcjonalnie możemy zamontować grzałkę do zasobnika (dla celów wygrzewu antybakteryjnego) w cenie ok. 170zł.
Przedstawione ceny nie zawierają podatku VAT. Przy zakupie urządzenia z montażem istnieje możliwość zastosowania stawki VAT w wysokości 8% dla budownictwa mieszkalnego jednorodzinnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Przed montażem pompy ciepła należy przygotować podstawę do jednostki zewnętrznej oraz wykonać instalację centralnego ogrzewania i CWU."
Firma przedstawia swoje referencje (głównie obiekty przemysłowe typu sklepy Lidl/Biedronki, zespół elektrowni PAK"
Co do doboru pompy - dostałem taką informację, cytując:
"(...) rozwieję Pana wątpliwości dotyczące wyboru pomiędzy modelem 7 a 9kW: Pompa o mocy 7kW przy -15st.C ma moc ok. 4,6kW, natomiast 9kW przy tej samej temperaturze ok. 5,9kW. Pana OZC to ok. 5,7kW, wyliczone dla "naszej strefy klimatycznej" przy -18st.C. Reasumując pompa 7kW dołączy grzałkę przy ok. -8, -10st.C, natomiast 9kW dopiero przy ok. -18, -20. Wybór pozostawiam Panu. W celu potwierdzenia mojego wywodu, przesyłam wykresy z Service Manual'a."
Nie jest to firma krzak, została ona polecona kilkukrotnie na forum Muratora, chciałem przede wszystkim prosić o ocenę, czy kwoty są ok.

jach78c
01-08-2016, 09:13
Witam
Szukam instalatora do pompyPCPW i zasobnika, zapotrzebowanie około 4,7KW, myślę o pompie 9KW
Okolice Bydgoszczy

marcin.sto1
02-08-2016, 21:07
Nie jest to firma krzak, została ona polecona kilkukrotnie na forum Muratora, chciałem przede wszystkim prosić o ocenę, czy kwoty są ok.

Witam, jeśli jest to firma V. Pana K. z Konina, a patrząc na ofertę, jestem pewien że tak, to możesz śmiało brać. Facet konkretny i tak jak napisał, dojdzie koszt złączek, itp.,itd. w opisanej kwocie.
Montowali u mnie i mogę polecić

Keller
04-08-2016, 18:10
Witam
Czy ktoś mógłby wrzucić symbol sprężarki, która zamontowana jest w T-Cap 9kW 3faz.
Pozdrawiam

drza
07-08-2016, 10:15
Która pompa Panasonic Aquarea 9kW będzie lepsza: T-Cap 1 faza czy zwykła 9kW 3 fazy? Cena na korzyść t-cap, ale tylko ok 3 tys.
Czy znacie może firmę z Wrocławia Instal 3d?

Andrzej5101
07-08-2016, 14:23
Która pompa Panasonic Aquarea 9kW będzie lepsza: T-Cap 1 faza czy zwykła 9kW 3 fazy? Cena na korzyść t-cap, ale tylko ok 3 tys.
Czy znacie może firmę z Wrocławia Instal 3d?

Należy przeczytać ze zrozumieniem strony tego forum - minimum od nr ; 95 -130 , oraz zapoznać się z danymi z tabel ; http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/2015%20PL/EU%20AQUAREA%2015%20v2_PL_final.pdf

Bobromil
07-08-2016, 22:55
Jaki zawór trójdrogowy do pompy T-CAP i c.w.u. ? Czy musi być sterowanie, czy robi to pompa?

CNC_POMPY_CIEPLA
07-08-2016, 23:02
Jaki zawór trójdrogowy do pompy T-CAP i c.w.u. ? Czy musi być sterowanie, czy robi to pompa?

taki:
http://allegro.pl/zawor-3drogowy-do-pomp-ciepla-panasonic-mitsubishi-i6398558315.html

CNC_POMPY_CIEPLA
07-08-2016, 23:10
Która pompa Panasonic Aquarea 9kW będzie lepsza: T-Cap 1 faza czy zwykła 9kW 3 fazy? Cena na korzyść t-cap, ale tylko ok 3 tys.
Czy znacie może firmę z Wrocławia Instal 3d?

Hmm instal 3d :-)
bylem kiedyś oglądać ich instalację pod toruniem.
Takie uwagi z "grubsza" przesłałem temu biednemu inwestorowi:
"
Podsumowanie instalacji pompy ciepła Toruń:
1. Woda płynęła do "bufora" z pompy ciepła, a że nie było nad tym kontroli to od razu spora część zawracała z powrotem do pompy ciepeła.
2. Woda ponownie się cofała do pompy bez dojścia na odbiorniki ciepła na połączeniu w dolnej części pieca.
3. Dołożony grzejnik powodował iż znaczna część obiegu szła właśnie przez niego, nie był przykryzowany.
4. Zawór różnicowo ciśnieniowy nie był ustawiony i powodował iż do podmieszania zamiast zimnej wody z powrotu szła ciepła z zasilania.
5. Złe umiejscowienie czujnika temperatury powodowało taktowanie pompek obiegowych.
6. Naczynie przeponowe na CO jest na 11 zamiast na 6 bar, nie napełnia się.
7. Wyjście z "bufora" zamiast na górze było ze środka zbiornika, co powodowało iż najcieplejsza woda nie wypływa ze zbiornika
"

chłodnictwo zrobili ładnie, ale hydraulika to był dramat którego poprawa na moje oko będzie kosztować 5000-7000zł, lepiej wyciąć wszystko i zrobić jeszcze raz.

drza
08-08-2016, 20:35
CNC dzięki za odpowiedź i informacje o tej firmie.
Co do mojego drugiego pytania to faktycznie było już podobne na forum. Wnioskuje z wcześniejszych wypowiedzi, że t-cap 1 faza i zwykła 3 fazy maja prawie takie same parametry przy -7 i -15, to znaczy moc i cop. Więc zeby nie przepłacać lepiej kupić tańszego t-cap.

CNC_POMPY_CIEPLA
09-08-2016, 09:49
CNC dzięki za odpowiedź i informacje o tej firmie.
Co do mojego drugiego pytania to faktycznie było już podobne na forum. Wnioskuje z wcześniejszych wypowiedzi, że t-cap 1 faza i zwykła 3 fazy maja prawie takie same parametry przy -7 i -15, to znaczy moc i cop. Więc zeby nie przepłacać lepiej kupić tańszego t-cap.

Ciekawe rzeczy ktoś Ci napisał, bo wg. katalogu T-CAP 9kW 1F kosztuje 23700zł netto a SDC 9kW 3F 22700zł czyli SDC jest tańsze......

drza
09-08-2016, 10:53
Ciekawe rzeczy ktoś Ci napisał, bo wg. katalogu T-CAP 9kW 1F kosztuje 23700zł netto a SDC 9kW 3F 22700zł czyli SDC jest tańsze......

Faktycznie masz rację. Ja sprawdziłem cenę dla tej jednej firmy z Wrocławia i tam 9kw 3 fazy jest droższa, nie wiem z jakiego powodu;)

Bobromil
10-08-2016, 00:09
Czy zawór 3D o takiej konstrukcji nadawałby się do PC i podłogówki oraz CWU?

Zawory mieszające serii V5433A CORONA posiadają grzyb obrotowy oraz przepływ tzw. prosty tzn. że kierunek przepływu strugi zmieszanej pokrywa się z kierunkiem napływu strumienia ze źródła ciepła

Arturo72
10-08-2016, 00:27
Czy zawór 3D o takiej konstrukcji nadawałby się do PC i podłogówki oraz CWU?
Raczej nie,bo tam się nic nie miesza,zamyka obieg c.o a otwiera obieg cwu i odwrotnie.

Bobromil
10-08-2016, 01:22
ile będę potrzebował zaworów 3D (podłogówka, PC i wymiennik/bojler cwu)?

Arturo72
10-08-2016, 08:22
ile będę potrzebował zaworów 3D (podłogówka, PC i wymiennik/bojler cwu)?
Jeden

Bobromil
10-08-2016, 12:10
Dlaczego ten zawór sie nie nadaje (Honeywell Zawór Mieszający 3-Drogowydn 25 Kvs 10 Korpus Chromowany V5433G1038 - See more at: http://cokupic.pl/produkt/Honeywell-Zawor-Mieszajacy-3-Drogowydn-25-Kvs-10-Korpus-Chromowany-V5433G1038#sthash.0bAUOOZo.dpuf)

Arturo72
10-08-2016, 12:34
Dlaczego ten zawór sie nie nadaje (Honeywell Zawór Mieszający 3-Drogowydn 25 Kvs 10 Korpus Chromowany V5433G1038 - See more at: http://cokupic.pl/produkt/Honeywell-Zawor-Mieszajacy-3-Drogowydn-25-Kvs-10-Korpus-Chromowany-V5433G1038#sthash.0bAUOOZo.dpuf)
Bo jak sama nazwa wskazuje jest to zawór MIESZAJACY a przy pompie nic nie trzeba mieszać tylko zamknąć obieg np.na c.o żeby otworzyć obieg na cwu.

Bobromil
10-08-2016, 12:37
Czy ktoś mnie oświeci: czy ten zawór ma być przełączający, czy mieszający do pracy z pompą CO i CWU ? Bardzo proszę o rzeczowe argumenty. Już wiem tyle, ze ten zawór Honeywell V5433A różni się od V5433G tym że ma chromowany środek i ma zabezpieczenie antykorozyjne, stad nadaje sie do podłogówek. Czy instalatorzy mogą sie wypowiedzieć ? Pytam dlatego, bo mam silownik do tego typu zaworu

Karta i info
https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pdf_v5433g_v5433g1038.html

Arturo72
10-08-2016, 12:43
Czy ktoś mnie oświeci: czy ten zawór ma być przełączający, czy mieszający do pracy z pompą CO i CWU ? Bardzo proszę o rzeczowe argumenty. Już wiem tyle, ze ten zawór Honeywell V5433A różni się od V5433G tym że ma chromowany środek i ma zabezpieczenie antykorozyjne, stad nadaje sie do podłogówek. Czy instalatorzy mogą sie wypowiedzieć ? Pytam dlatego, bo mam silownik do tego typu zaworu

Karta i info
https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pdf_v5433g_v5433g1038.html
Tłumaczę Ci po raz któryś,że przy pompie nie miesza się wody zasilającej w żadnym przypadku bo nie ma takiej potrzeby i każdy zawór mieszajacy będzie zły.
Ty masz mieć zawór rozdzielajacy obiegi czyli zamykający.

Przy pompie masz dwa odrębne tryby pracy czyli na c.o i cwu z dwoma różnymi temp.zasilania i to pompa decyduje o temp.zasilania a nie mieszacz.
Zawor ma jedynie za zadanie przelaczac te tryby pracy zgodnie z ustawieniem na sterowniku pompy czyli musisz mieć zawór z czujnikiem dodatkowo do podłączenia pod sterownik pompy.

Bobromil
10-08-2016, 17:41
Wielkie dzięki Arturo72. Już dzwoniłem do Honeywell i jasno to wytłumaczyli

Andrzej5101
10-08-2016, 17:59
Ponieważ dostępny jest symulator kosztów Panasonic , zrobiłem parę symulacji .
Nie jest to trudne i czasochłonne

Stałe były m.in ;

– obciążenie cieplne lokalu ( 5 kW ) ,Kraków
- zakres podgrzewania wody grzewczej w obiegu grzewczym ( 40 C - 45 C ) ,
- wielkość zbiornika CWU ( 200 L ) ,
- ilość osób ( 4 ) ;
- powierzchnia lokalu ( 110 m2 ) ;
- ogrzewanie grzejnikowe ;
- dwie taryfy energii elektrycznej ; ( 0,66 zł /kWh ; 0,30 zł/kWh ) ;

- żadnych wyłączeń czasowych pracy pompy tak w ciągu dnia jak i nocy .
- Zmieniałem tylko moc pompy ciepła .


- Rezultaty orientacyjne dla mojego przypadku ; Są to wyniki orientacyjne ,obarczone błędami

.................................................. .................................................. .................................................. ..........................
moc pompy ; dolna granica ; roczny całkowity ; COP ; czas pracy pomp

kW modulacji { kW } koszt { zł } – h/rok
.................................................. .................................................. .................................................. ...........................

5 1,08 1819 3,82 2504

7 1,59 1879 3,74 1660

9 / 1 – faz 2,20 1827 3,79 1512

9 / 3 – faz 1,90 1676 4,15 1263
.................................................. .................................................. .................................................. ................

1/ Pompa 7 kW , w stosunku do pompy 9 kW / 400 V

- ma dolną granicę modulacji = 1,59 kW , o 0,31 kW niższą ,

– roczne koszty ogrzewania o ok. 200 zł /rok wyższe ,

- niższy COP o ok. 0,41 ,

– czas pracy pompy o ok. 400 h dłuższy ,


Użytkownicy forum napisali jak walczą z taktowaniem sprężarki ;

– ustawiam w programie parę okienek bezczynności pompy w ciągu doby i jest OK ,

– jak pompa zaczyna taktować , to program wyłącza sprężarkę i pracuje tylko sama pompa wodna aż do spadku temperatury czynnika grzewczego do odpowiedniego poziomu .

2/ Pompa 9 kW/230 V w stosunku do 9 kW / 400 V ;

- ma dolną granicę modulacji o 0,23 kW wyższą ,
- koszty eksploatacji o 150 zł wyższe ,
- niższy COP o 0,36 ,
- dłuższy okres pracy o 249 h

Wybór mocy pompy należy do inwestora , który musi zdecydować czy ;

–zakupić pompę o mniejszej mocy, ale z perspektywą większych kosztów eksploatacji ,

– zakupić pompę o większej mocy ( o jeden szereg wyżej i 3-fazową , droższą w moim przypadku ) – ale w perspektywie niższych kosztów eksploatacji ,










.

_John
10-08-2016, 20:38
– zakupić pompę o większej mocy ( o jeden szereg wyżej i 3-fazową , droższą w moim przypadku ) – ale w perspektywie niższych kosztów eksploatacji ,


To zależy od róznicy w cenie jaką zaoferuje instalator.
Na tańszej pompie zarobi mniej, a "rabat instalatorski" to jednak spora część jego zarobku.

Ja bym wybrał 7kW, ale znając realia większość instalatorów przekonywać cię będzie do wersji 9kW.

Bobromil
11-08-2016, 00:28
Czy ktoś wie jaka jest sensowna alternatywa dla zbiornika Galmet maxi 250/300 ? Ktoś pisał o Drazice/Nibe? Może Elkromet? Chodzi o wymiennik ok. 2,5-3 i powyżej m2 Cena Galmetu zabija

asolt
11-08-2016, 01:04
Ponieważ dostępny jest symulator kosztów Panasonic , zrobiłem parę symulacji .
Nie jest to trudne i czasochłonne

...
.

Tyle tylko ze niezbyt dokładne. Jak mozna oszacowac zuzycie nie znając zapotrzebowania domu na ciepło, samo projektowe obciązenie cieplne to troche za mało.
Jezeli ten symulator ma mozliwosc wprowadzenia zapotrzebowania na ciepło (trzeba je miec) to dobrze, poza tym w rzeczywistosci kazdy stara ie wykorzystywac w maksymalnym stopniu II taryfę. Powzglednieniu i zapotrzebowania i procentowego rozkładu na poszczegolne taryfy jak innych cen energii (g12w) dla Tauronu 0.261 i 0,715
róznice pomiedzy poszczegolnymi modelami na pewno bedą inne i zapewne mniejsze i a tym samym będą miały wiekszy wpływ na dobór odpowiedniego modelu.
Reasumując bez dokładnych obliczen ozc taki konfigurator ma okresloną dokładnosc ktora nie pozwala precyzyjnie okreslic róznic pomiedzy poszczegolnymi modelami.

fachman19
11-08-2016, 07:53
A jaka dokładność jest właściwa skoro ta powyższa nie jest zbyt dokładna . i jak ją weryfikować.

asolt
11-08-2016, 08:29
A jaka dokładność jest właściwa skoro ta powyższa nie jest zbyt dokładna . i jak ją weryfikować.

Jak zweryfkowac?, mając dokładne i rzetelne wyniki obliczen ozc, czyli projektowe obciązenie cieplne budynku dla okreslenia mocy pompy oraz zapotrzebowanie na ciepło, ponadto musimy przyjąc proporcję oczekiwanego podziału zuzycia w I i II taryfie, zadem program za nas tego nie zrobi. Na koncu porównać i weryfikacja zakonczona.

_John
11-08-2016, 08:30
Pewnie jak zapłacisz u Asolt'a to będzie miał tip top dokładnie ;)

asolt
11-08-2016, 08:45
Pewnie jak zapłacisz u Asolt'a to będzie miał tip top dokładnie ;)

A dlaczego u mnie?, kto instaluje niech liczy.

fachman19
11-08-2016, 19:33
Jak zweryfkowac?, mając dokładne i rzetelne wyniki obliczen ozc, czyli projektowe obciązenie cieplne budynku dla okreslenia mocy pompy oraz zapotrzebowanie na ciepło, ponadto musimy przyjąc proporcję oczekiwanego podziału zuzycia w I i II taryfie, zadem program za nas tego nie zrobi. Na koncu porównać i weryfikacja zakonczona.

Czy Twoja metoda weryfikacji uwzględnia zmianę cop w zależności od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej ,


Program np firmy daikin zawiera przebieg temperatur w sezonie grzewczym i na podstawie tego oblicza koszt eksploatacji ?

fachman19
11-08-2016, 19:35
A dlaczego u mnie?, kto instaluje niech liczy.

Kto buduje niech projektuje. Murarze do Auto Cada

asolt
11-08-2016, 20:02
Kto buduje niech projektuje. Murarze do Auto Cada

A kto ma odpowiadac za prawidłowy dobór pompy jak nie instalator, to czy dobiera on sam czy zleca dobór komu innemu inwestora nie interesuje. To samo dotyczy odpowiedzi na pytanie o zuzycie oczywiscie szacunkowe bo nikt wrózką nie jest i nie wie jaka bedzię nadchodząca zima i jakie mają przyzwyczajenia domownicy dla zuzycia cwu. Niemniej jednak jakiekolwiek reklamacje i zapytania dotyczące zuzycia, COP, SCOP inwestor bedzie kierował do instalatora a nie kierownika budowy, architekta, murarza itd, itd.

asolt
11-08-2016, 20:08
Czy Twoja metoda weryfikacji uwzględnia zmianę cop w zależności od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej ,


Program np firmy daikin zawiera przebieg temperatur w sezonie grzewczym i na podstawie tego oblicza koszt eksploatacji ?

Jakikolwiek program dowolnego producenta bez projektowego obciązenia cieplnego, bez obciązenia cieplnego dla róznych temperatur, bez uwzglednienia czasów załaczania II taryf bedzie liczył szacunkowe zuzycie z pewnym błedem bo nie zastąpi i nie ma wbudowanego modułu dotyczacego obliczeń ozc w zakresie danych koniecznych do obliczenia zuzycia w sezonie grzewczym. Te parametry czyli charakterystyka obciązen cieplnych dla róznych temperatur oraz zapotrzebowanie na ciepło sa konieczne aby te obliczenia były dokładne, aby na ich podstawie mozna było dobrac ten konkretny model pompy.

Andrzej5101
12-08-2016, 10:57
Kalkulator Panasonic Aquarea - znajduje się na stronie ;
panasonicproclub/narzędzia/ Kalkulator Aquarea AIR

Mój lokal jest zamieszkały od kilku lat i znam wielkość zużycia gazu na cele CO i CWU w roku a tym samym obciążenie cieplne lokalu. Z obciążenia cieplnego , wynika moc cieplna lokalu .

Ogrzewanie tanie to ; od godz ; 23 do 6 i od godz ; 13 -15 .
Założyłem ; brak przerw w pracy pompy ,
Wartości uzyskane ; są orientacyjne i życie je zweryfikuje

Chodziło mnie o przedstawienie zakresu i ideologi doboru mocy pompy - bo jest to jedna z ważniejszych i trudniejszych decyzji .

Wyniki moje dla pompy 9 kW/3 faz - to ok. 50 % oszczędności w stosunku do kosztów gazu .
Podobnie oszczędności przedstawiali koledzy na tym forum , mający ogrzewanie grzejnikowe ( w stosunku do węgla ) ; Bobrow ; Kenda 2 ;

Skłaniam się coraz bardziej do pompy 9 kW / 3faz - ( bo jak Wielcy tego forum) , widzę wiele zalet w tego typu zasilania i wyniki
też to potwierdzają

brochas
14-08-2016, 01:41
jak sterujecie pompami obiegowymi ?
mam 2 pompy obiegowe do podłogówki, góra i dół.

pompy maja być cały czas włączone ? czy jakoś je sterować ?
pompa sterowana jest histerezą

hajnel
14-08-2016, 09:07
Pompy powinny mieć swoje steroniki

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 18:11
Czy ktoś wie jaka jest sensowna alternatywa dla zbiornika Galmet maxi 250/300 ? Ktoś pisał o Drazice/Nibe? Może Elkromet? Chodzi o wymiennik ok. 2,5-3 i powyżej m2 Cena Galmetu zabija
Galmet MAXI do invertera to kompletna paranoja, ale jak już ktoś chce wydać kasę to:
http://allegro.pl/zbiornik-oryginalny-panasonic-300l-paw-tg30c1e3std-i6413577519.html
jest to oryginalny zbiornik Panasonic 300L z wężownicą dedykowaną do pomp o mocy do 16kW.

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 18:17
jak sterujecie pompami obiegowymi ?
mam 2 pompy obiegowe do podłogówki, góra i dół.

pompy maja być cały czas włączone ? czy jakoś je sterować ?
pompa sterowana jest histerezą

Pompy powinny być sterowane termostatami z ustawieniem czasowym oraz tygodniowym tak by wykorzystać tanią taryfę, niestety większość instalatorów to olewa bo to extra jakieś 600zł i być tańsi tego nie instaluje. Oferta wtedy lepsza ale niestety użytkowanie sporo droższe a do tego komfort nieporównywalnie mniejszy.

jgrolik
14-08-2016, 19:55
Pompy powinny być sterowane termostatami z ustawieniem czasowym oraz tygodniowym tak by wykorzystać tanią taryfę, ... a do tego komfort nieporównywalnie mniejszy.

Nie sądzę, aby grzanie tylko w taniej taryfie powodowało lepszy komfort.
Może chodzi o komfort portfela 8)

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 20:13
Nie sądzę, aby grzanie tylko w taniej taryfie powodowało lepszy komfort.
Może chodzi o komfort portfela 8)

No właśnie tak, bo np. jak masz dwa sterowniki na każdy poziom budynku to inaczej grzejesz w taniej górę a inaczej dół.
mocniej grzejesz dół w nocy bo itak ucieknie do góry, a górę mocniej pomiędzy 13-15.
I ustawiasz sobie maksymalna temperaturę bo jak masz samą krzywą i czasówkę to przegrzejesz sobie czasem budynek.

Inteligentne sterowanie jakie stosujemy w naszych kotłowniach, wiąże się z większym kosztem na początku ale za to klient ma właśnie finalnie lepszy komfort i dużo oszczędza na kosztach użytkowania.
Za to rezygnujemy z bezsensownego wydawania kasy takiego jak np. zbiorniki maxi do zwykłych domów i inverterów czy np. wykonywania instalacji tylko z PC na miedzi.

jgrolik
14-08-2016, 20:57
No właśnie tak, bo np. jak masz dwa sterowniki na każdy poziom budynku to inaczej grzejesz w taniej górę a inaczej dół.
mocniej grzejesz dół w nocy bo itak ucieknie do góry, a górę mocniej pomiędzy 13-15.
I ustawiasz sobie maksymalna temperaturę bo jak masz samą krzywą i czasówkę to przegrzejesz sobie czasem budynek.

Inteligentne sterowanie jakie stosujemy w naszych kotłowniach, wiąże się z większym kosztem na początku ale za to klient ma właśnie finalnie lepszy komfort i dużo oszczędza na kosztach użytkowania..

To jednak kwestie "osobnicze" zależne od konkretnego budynku.
Z resztą to tak na prawdę inwestor powinien wiedzieć czego chce i porównać różne opcje. Instalator na doradzić i ewentualnie przedstawić inne rozwiązania.
Ale jak ktoś "buduje" najtańszym kosztem, to potem takie kwiatki wychodzą i pojawiają się pretensje, albo niekorzystne opinie.
Ja przed rozpoczęciem budowy jeździłem przyglądałem się i kalkulowałem co będzie najkorzystniejsze ... nie koniecznie najtańsze w instalacji.

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 21:52
No właśnie żeby to inwestor wiedział czego chce i co mu potrzebne.....
Ja nawet nie przedstawiam ofert bez sterowników chociaż wiem że będę przez to parę stów droższy.
Ale tak samo jak Mercedesa nie kupuje się z korbką do szyb tak samo nie powinno się sprzedawać pompy ciepła bez sterowników do temperatury wewnątrz.
Tak samo jak przy dużych układach zawsze proponuję sprzęgło i wiem że inni jadą po bandzie i nie proponują.
Przez to jestem droższy bo jak inni z oferty odejmą to co powinno być i będzie tego z jakieś 2500zł to jak nie mam być droższy.
Dziś jeszcze klienci są mało świadomi i często nie wiedzą co powinno być przy pompie ciepła i kupują ofertę która wygląda tak:
1. Pompa panasonic modexxxx taki sam jak u konkurencji
2. Zbiornik CWU 300L byle jaki
3. Elementy montażowe
4. Montaż
CENA XXXXX

i byle by model pompy się zgadzał(a niektórzy klienci nie widzią jak ważna jest ostatnia cyfra w Panasonic 5lub8, jednemu podobno ktoś nawciskał ze to kolor), pojemność zbiornika, i CENA

tyle wystarczy, bo myślą że to to samo co u nas.

A nasza kotłownia to z reguły ponad 200 elementów!!!! i wszystkie dajemy z wysokiej półki tak by wszystko działało prawidłowo.
Zawory nie najtańsze tylko z dławicą i dużym przepływem,
Rury nie cienkie bo muszą mieć odpowiedni przepływ i izolację.
Przewody nie z marketu tylko grube z dobrej miedzi i w peszlach.
Grupy bezpieczeństwa z naczyniami a nie tylko to wbudowane w pompę
Sterowniki temperatury na każdy poziom bezprzewodowe z programem tygodniowym
Sprzęgło hydrauliczne z całym osprzętem o pojemności 200L

i to wszystko można by dać byle jakie, albo w ogóle nie dać, ale to nie tak ma być jak bierze się odpowiedzialność za sprzęt i kilkadziesiąt tysięcy.

brochas
15-08-2016, 09:45
jest sens dawać dwa termostaty ( góra i dół) i uruchamiać pompy obiegowe w zależności od temp góra - dół, do tego sterowanie pompą według krzywej ? czy lepiej aby pompy pracował czasy czas, nawet jeśli pompa ciepła nie będzie
pierwszy sezon przepracuję na normalnej taryfie, później ewentualnie przejdę na tanią

CNC_POMPY_CIEPLA
15-08-2016, 09:57
jest sens dawać dwa termostaty ( góra i dół) i uruchamiać pompy obiegowe w zależności od temp góra - dół, do tego sterowanie pompą według krzywej ? czy lepiej aby pompy pracował czasy czas, nawet jeśli pompa ciepła nie będzie
pierwszy sezon przepracuję na normalnej taryfie, później ewentualnie przejdę na tanią

No właśnie dopiero wtedy jest zrobione tak że mamy możliwość sterowania temperaturą i wykorzystujemy tanią taryfę.
Pierwszy sezon jest zawsze dodatkowo droższy bo budynek musi się wygrzać, w zależności od budynku takie wygrzanie to dodatkowo od 500kWh do 4000kWh.
średnio jakieś 1500kWh x 67gr = 1005zł w drogiej lub 465zł w taniej.
Oszczędność sama rzuca się w oczy. A to tylko jedno pismo do zakładu energetycznego

maciejtoya
15-08-2016, 10:32
Czy są osoby, które mają te pompy zainstalowane w Wielkopolsce. Chetnie chciałbym porozmawiać i jeśli to możliwe zobaczyć na żywo jak działa.

CNC_POMPY_CIEPLA
15-08-2016, 11:11
Witam, mam np. klienta który chętnie się podzieli informacjami:
62-006 Katarzynki ul. Konwaliowa
tam jest Panasonic SDC-12F9E8
zdjęcia instalacji na Fb
https://www.facebook.com/PompyMeeting/posts/915800225171344

bobrow
15-08-2016, 11:16
Mam pytanko do kol CNC,
dlaczego sprzęgło o pojemności 200l ?Wg jakiej zasady ?
Pzdr

maciejtoya
15-08-2016, 11:18
Witam, mam np. klienta który chętnie się podzieli informacjami:
62-006 Katarzynki ul. Konwaliowa
tam jest Panasonic SDC-12F9E8
zdjęcia instalacji na Fb
https://www.facebook.com/PompyMeeting/posts/915800225171344

Dzieki. Dla mnie najlepiej z okolic leszna itp. :).

CNC_POMPY_CIEPLA
15-08-2016, 11:30
Dzieki. Dla mnie najlepiej z okolic leszna itp. :).

To mam jeszcze Głogów,

Jaczów ul. Jaśminowa 3j
zdjęcia FB:
. nie wiem gdzie mam za dużo tego :-)
wklejam normalnie:
364523364524364525364526

Bobromil
16-08-2016, 17:41
Po studium lektury w sprawie projektu kotłowni z PC, uważam, że sprzęgło jest przeciwieństwem precyzji. To wygoda dla instalatorów. Robienie bez sprzęgła umożliwia wykorzystywanie sterowania przez pompę obiegami C.O i C.W.U. A to wymaga doprecyzowania. jak monter mówi, że zawsze jest potrzebne sprzęgło to wygląda jakby ktoś szył buty tylko w jednym rozmiarze. Nie jestem instalatorem ale też nie lubię jak każdy mówi że na ból głowy to "goździkowa" ;)

bobrow
16-08-2016, 20:26
Jesteś pewny , że w każdej sytuacji sprzęgło jest zbędne przy PC?

Bobromil
16-08-2016, 21:08
Jeżeli jest system grzewczy jest skomplikowany, np za mało jest podłogówki albo piętro znacznie różni się od parteru w grzaniu lub źle dobrana moc pompy, to trzeba się ratować buforem/sprzęgłem. Jest to wygodne ale ogranicza możliwości pompy w sterowaniu

Bobromil
16-08-2016, 21:17
Czy ktoś wie gdzie kupić czujni temp Panasonica PAW-TS1 do wymiennika i PC ?

_John
16-08-2016, 21:25
Mam pytanko do kol CNC,
dlaczego sprzęgło o pojemności 200l ?Wg jakiej zasady ?
Pzdr

Dobre pytanie.

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xta1/v/t1.0-9/12047021_915800151838018_2267836553337424123_n.jpg ?oh=cf4db68185bf7ab98f693a04be59b681&oe=58545618&__gda__=1480946321_19e1e756e6b7ab9af8b413d0b69c64a d

Po co do pompy ciepła dajecie rozdzielacz z pompą i zaworem mieszającym?

bobrow
16-08-2016, 21:39
Jeżeli jest system grzewczy jest skomplikowany, np za mało jest podłogówki albo piętro znacznie różni się od parteru w grzaniu lub źle dobrana moc pompy, to trzeba się ratować buforem/sprzęgłem. Jest to wygodne ale ogranicza możliwości pompy w sterowaniu

Do momentu kiedy piszesz o mieszanym lub rozbudowanym układzie , jest ok. Ale nie wiem o co chodzi z tym sterowaniem PC- na moim sprzęgle inwerter prawidłowo moduluje ...

CNC_POMPY_CIEPLA
16-08-2016, 22:38
Po studium lektury w sprawie projektu kotłowni z PC, uważam, że sprzęgło jest przeciwieństwem precyzji. To wygoda dla instalatorów. Robienie bez sprzęgła umożliwia wykorzystywanie sterowania przez pompę obiegami C.O i C.W.U. A to wymaga doprecyzowania. jak monter mówi, że zawsze jest potrzebne sprzęgło to wygląda jakby ktoś szył buty tylko w jednym rozmiarze. Nie jestem instalatorem ale też nie lubię jak każdy mówi że na ból głowy to "goździkowa" ;)

Totalna głupota, którą ktoś Ci podał bo wzięli go z montowania kotłów i kazali montować pompy ciepła bo teraz na to jest popyt.
A pompa ciepła to nie kocioł to układ chłodniczy który musi się odladzać, mieć odpowiedni przepływ, pracować na delcie 5st.C.
Mało kto to rozumie z instalatorów PC, bo jak ktoś wcześniej był maszynistą a teraz kazali mu latać samolotem to wielu guzików nie rozumie i braki w wykształceniu powodują gadanie głupot byle by jakoś swoją niewiedzę zatuszować.

Referaty pisałem o tym do czego to służy i jak by nie było potrzebne to by się tego nie instalowało.
" Bobromil" wypowiadasz się na podstawie swoich doświadczeń czy powtarzasz to co tu przeczytałeś. Wygląda mi raczej na to drugie.
Ja zamontowałem ponad setkę PC, i są układy gdzie sprzęgło jest zbędne, ale do większości domów bardzo potrzebne.
To właśnie przez takie głupoty jak instalacja dużych PC bez sprzęgła które jest magazynem energii na odmrażanie panasonic wprowadził odmrażanie gorącymi parami w układach dwu wentylatorowych. Ponieważ pompa podpięta bezpośrednio pod podłogówkę nie ma jak się odmrozić.
Męczy się z zimą wodą, a gdy temperatura na powrocie spada poniżej 27st. to wchodzi w odmrażanie gorącą parą i takie odmrażanie trwa zamiast 5-7 minut to nawet 30 minut!!!!!
a odmrażanie jest co 35 minut, i wtedy działa 35 minut odmraża się do 30 minut i znów 35minut pracuje.

CNC_POMPY_CIEPLA
16-08-2016, 22:40
Czy ktoś wie gdzie kupić czujni temp Panasonica PAW-TS1 do wymiennika i PC ?
leży u mnie cała kupka tych kabelków.....

CNC_POMPY_CIEPLA
16-08-2016, 22:45
Mam pytanko do kol CNC,
dlaczego sprzęgło o pojemności 200l ?Wg jakiej zasady ?
Pzdr
tak na szybko przekleje z innego teksu, a za chwile poszukam jeszcze mojego szerokiego postu gdzie to jest opisane dokładniej:

Wyjaśniam do czego potrzebujemy sprzęgło hydrauliczne 200Lw pompach powietrze woda:
1. Pompa ciepła do prawidłowego działania potrzebuje dużego przez nią przepływu wody. Dla przykładu przez pompę o mocy 9kW musi płynąć nawet 1800L/godzinę( to jest 9 dużych beczek).
Takiego przepływu nie da się uzyskać jeżeli nie zastosujemy zbiornika pośredniego pomiędzy pompą ciepła i budynkiem. I żadna duża pompa obiegowa tego nie zastąpi!!! Właśnie dlatego nasza firma instaluje sprzęgła hydrauliczne.
2. Drugą ważna kwestią jest to że pompa POWIETRZE-WODA co około 50 minut w temperaturach ujemnych musi się odlodzić. Ponieważ „zachodzi” lodem w trakcie pracy jak na zdjęciu poniżej, co uniemożliwia jej prawidłowe działanie.
Żeby móc się odlodzić pompa odwraca tryb i zaczyna grzać na zewnątrz i chłodzić do środka, i teraz żeby rozpocząć ten proces potrzebny jest zbiornik wody(sprzęgło) z którego możemy pobrać energię na to właśnie odladzanie. Nie może być to podłogówka ani, grzejniki gdyż one potrafią tylko dobrze pobierać ciepło, a nie potrafią dostatecznie szybko go oddawać.
Dlatego właśnie potrzebne jest nam sprzęgło hydrauliczne o odpowiednej pojemności około 200L dla pomp dwu wentylatorowych.

bobrow
16-08-2016, 23:24
Dzięki CNC za odpowiedź,
trochę mi ulżyło bo przy moim t-capie 9 kW i sprzęgle ok 38 ltr też mam 5-6 min defrostu.
Dopytuję tylko o wysokości króćców .Typowe sprzęgło hydrauliczne jest znacznie mniejsze i może mieć umieszczone w różnych miejscach przyłącza. Pytanie czy na wprost siebie , czy jedne nad drugimi ?

CNC_POMPY_CIEPLA
16-08-2016, 23:39
Dzięki CNC za odpowiedź,
trochę mi ulżyło bo przy moim t-capie 9 kW i sprzęgle ok 38 ltr też mam 5-6 min defrostu.
Dopytuję tylko o wysokości króćców .Typowe sprzęgło hydrauliczne jest znacznie mniejsze i może mieć umieszczone w różnych miejscach przyłącza. Pytanie czy na wprost siebie , czy jedne nad drugimi ?

w tym wypadku Twoje sprzęgło spełnia funkcję zapewniana przepływu, czyli pozwala na przepływ taki jak wymagany czyli 1800L/h.
Magazynem ciepła nie jest bo 38L podgrzane o 15st. C ma pojemność tylko około 0,66kWh, sprzęgło 200L ma pojemność 3,48kWh.
Jak pompa pracuje i powrót z podłogi masz powyżej 27st.C to obiegówka będzie działać i pompa odmrozi się normalnie.
Problem jest gdy zaczynasz grzanie po przerwie bo np. był drogi prąd i grzejesz podłogę dopiero jakieś 50minut i powrót jeszcze nie jest ciepły(poniżej 27st.C) wtedy pompa wybiera drugi tryb odmrażania, który trwa właśnie nawet 30 minut.

poszukam zaraz cały opis w dokumentacji i wkleję.

Co do przyłączy to mogą być na przeciwko, pompy obiegowe itak to sobie podmieszają.

CNC_POMPY_CIEPLA
16-08-2016, 23:51
364709

Pratchawiec
17-08-2016, 00:37
tak na szybko przekleje z innego teksu, a za chwile poszukam jeszcze mojego szerokiego postu gdzie to jest opisane dokładniej:

Wyjaśniam do czego potrzebujemy sprzęgło hydrauliczne 200Lw pompach powietrze woda:
1. Pompa ciepła do prawidłowego działania potrzebuje dużego przez nią przepływu wody. Dla przykładu przez pompę o mocy 9kW musi płynąć nawet 1800L/godzinę( to jest 9 dużych beczek).
Takiego przepływu nie da się uzyskać jeżeli nie zastosujemy zbiornika pośredniego pomiędzy pompą ciepła i budynkiem. I żadna duża pompa obiegowa tego nie zastąpi!!! Właśnie dlatego nasza firma instaluje sprzęgła hydrauliczne.
2. Drugą ważna kwestią jest to że pompa POWIETRZE-WODA co około 50 minut w temperaturach ujemnych musi się odlodzić. Ponieważ „zachodzi” lodem w trakcie pracy jak na zdjęciu poniżej, co uniemożliwia jej prawidłowe działanie.
Żeby móc się odlodzić pompa odwraca tryb i zaczyna grzać na zewnątrz i chłodzić do środka, i teraz żeby rozpocząć ten proces potrzebny jest zbiornik wody(sprzęgło) z którego możemy pobrać energię na to właśnie odladzanie. Nie może być to podłogówka ani, grzejniki gdyż one potrafią tylko dobrze pobierać ciepło, a nie potrafią dostatecznie szybko go oddawać.
Dlatego właśnie potrzebne jest nam sprzęgło hydrauliczne o odpowiednej pojemności około 200L dla pomp dwu wentylatorowych.

Witam

1. Przepływ nominalny T-Cap 9 kW to 1548 l/h. Pompa obiegowa (wbudowana) przy prawidłowo obliczonej instalacji bez problemu przepływ taki zapewnia.
2.Proces narastania szronu uzależniony jest w zasadniczej mierze od wilgotności powietrza zewnętrznego. Odszranianie jedn,. zewnętrznej może faktycznie występować co 50 min, ale nie musi. Przy niskiej wilgotności powietrza atmosferycznego, nawet w mocno ujemnej temperaturze, PC potrafi pracować przez kilka godzin bez objawów narastania szronu.
3. Nie mam sprzęgła ani bufora, cała moja podłogówka to ok.760 m rurki fi 18, a proces odszraniania nigdy nie trwał dłużej niż 5 min. Oczywiście często z udziałem grzałki.
4. Sprzęgło o pojemności 200 l jest de facto buforem wspomagającym proces odszraniania i taką głównie funkcję pełni w twojej koncepcji instalacji PC.
Możliwość sterowania poszczególnymi obiegami (np parter - piętro) można uzyskać bez instalacji dodatkowych obiegówek. Wystarczy np wyposażyć każdy z obiegów w zawór mieszający sterowany dedykowanym termostatem.

Konkluzja;

Bufor (sprzęgło) jest zazwyczaj zbędnym dodatkiem zwalniającym instalatora z konieczności wykonania obliczeń hydraulicznych.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Bobromil
17-08-2016, 01:16
@Pratchawiec, dziękuję. Nie chciałem pouczać bardziej doświadczonych i zdeterminiwanych użytkowników forum. Czyli jest jak pisałem. Taniej wyjdzie grzałka do odmrażania niż cały system sprzęgła hydraulicznego. Nikt nie chce wyrzucać kasy, tylko dlatego, że ktoś ma inny sposób montowania PC. Tańsze nie jest wrogiem droższego.

bobrow
17-08-2016, 06:50
Witam Towarzystwo,
od samego początku zdecydowałem się na sprzęgło , ponieważ nie miałem projektu instalacji i rzeczywiście nie chciałem ryzykować.
Chciałbym się jeszcze odnieść do w/w argumentów :
- mam grzejniki i moja PC pracuje w temp 40-45 st , pewnie dlatego mam ok defrost
-moja PC jest w pełni opomiarowana i bez sprzęgła przepływ ok1500l/h mam przy 6/7 biegu (ok 100-130W). Na buforze mogę mieć bieg 2-3 z przepływem 1500-1600 l/h ( tj 35-45W +do max 22W pompy wtórnej)
-ominięcie ( bypass) traktuję jako awaryjne rozwiązanie np przy uszkodzeniu pompy wrórnej
-dodatkowe zalety sprzęgła w mojej instalacji : cichsza praca na grzejnikach , nie wypłukuję się szlam z instalacji- a jak już pójdzie , to osiada w buforku,odpowietrza system ( na górze jest odpowietrznik autom)
-generalnie obwód PC/ bufor służy do max efektywnego wytworzenia ciepła , a obwód bufor/system tylko do jego dystrybucji
Nikomu nie narzucam sprzęgła z automatu , zwracam tylko uwagę , że można przynajmniej przewidzieć miejsce na jego ewentualne łatwe wpięcie.Oczywiście zachęcam do min zaprezentowania przez instalatora nominalnego przepływu w systemie ( jeśli przepływ będzie za mały , PC nie osiągnie nominalnej mocy- może również nie osiągać katalogowych COP.
Mam nadzieję , że jednak nie będziemy na nowo wałkować tego tematu....
Pzdr

Arturo72
17-08-2016, 09:40
Witam

1. Przepływ nominalny T-Cap 9 kW to 1548 l/h. Pompa obiegowa (wbudowana) przy prawidłowo obliczonej instalacji bez problemu przepływ taki zapewnia.
2.Proces narastania szronu uzależniony jest w zasadniczej mierze od wilgotności powietrza zewnętrznego. Odszranianie jedn,. zewnętrznej może faktycznie występować co 50 min, ale nie musi. Przy niskiej wilgotności powietrza atmosferycznego, nawet w mocno ujemnej temperaturze, PC potrafi pracować przez kilka godzin bez objawów narastania szronu.
3. Nie mam sprzęgła ani bufora, cała moja podłogówka to ok.760 m rurki fi 18, a proces odszraniania nigdy nie trwał dłużej niż 5 min. Oczywiście często z udziałem grzałki.
4. Sprzęgło o pojemności 200 l jest de facto buforem wspomagającym proces odszraniania i taką głównie funkcję pełni w twojej koncepcji instalacji PC.
Możliwość sterowania poszczególnymi obiegami (np parter - piętro) można uzyskać bez instalacji dodatkowych obiegówek. Wystarczy np wyposażyć każdy z obiegów w zawór mieszający sterowany dedykowanym termostatem.

Konkluzja;

Bufor (sprzęgło) jest zazwyczaj zbędnym dodatkiem zwalniającym instalatora z konieczności wykonania obliczeń hydraulicznych.

Pozdrawiam

Pratchawiec
Dokładnie takie same mam spostrzeżenia,defrost u mnie od zawsze czyli od 3 lat trwa ok.5 minut,co jaki czas nie sprawdzałem ale to faktycznie zależy od wilgotności powietrza a nie od pracy pompy.
Na tej podstawie też uważam,że sprzęgło nie jest koniecznym elementem instalacji.

flisiu
17-08-2016, 09:52
Dokładnie takie same mam spostrzeżenia,defrost u mnie od zawsze czyli od 3 lat trwa ok.5 minut,co jaki czas nie sprawdzałem ale to faktycznie zależy od wilgotności powietrza a nie od pracy pompy.
Na tej podstawie też uważam,że sprzęgło nie jest koniecznym elementem instalacji.

a jak czesto pojawia Ci sie ten defrost ?

Pratchawiec
17-08-2016, 10:03
a jak czesto pojawia Ci sie ten defrost ?

Witam

Zależy od stopnia oszronienia wymiennika.
czasem nawet co 40 min i to w temperaturach ok. 0*, natomiast przy np. -10 i suchym powietrzu nie odszrania się w ogóle.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Bobromil
17-08-2016, 10:04
Tak powinno być jak pisze @bobrow. Wiele zależy od przygotowania inwestycji (pompy) i całego systemu, jego dobrego przemyślenia. Prawdą jest jak pisze @CNC..., że sprzęgło hydrauliczne pozwala bardziej elastycznie wykorzystywać zasoby grzewcze. Nie mniej wcześniejsze przemyślenie całej kotłowni może pozwolić wybrać alternatywne rozwiązanie. Nie mędrkuje i nie narzucam swego zdanie. Ale też jak jak mówi @CNC, to nie są głupoty ale omówione sprawy z wieloma fachowcami. Proszę aby zakończyć tą dywagację i dalej pisać merytorycznie.

CNC_POMPY_CIEPLA
17-08-2016, 10:07
Witam

1. Przepływ nominalny T-Cap 9 kW to 1548 l/h. Pompa obiegowa (wbudowana) przy prawidłowo obliczonej instalacji bez problemu przepływ taki zapewnia.
2.Proces narastania szronu uzależniony jest w zasadniczej mierze od wilgotności powietrza zewnętrznego. Odszranianie jedn,. zewnętrznej może faktycznie występować co 50 min, ale nie musi. Przy niskiej wilgotności powietrza atmosferycznego, nawet w mocno ujemnej temperaturze, PC potrafi pracować przez kilka godzin bez objawów narastania szronu.
3. Nie mam sprzęgła ani bufora, cała moja podłogówka to ok.760 m rurki fi 18, a proces odszraniania nigdy nie trwał dłużej niż 5 min. Oczywiście często z udziałem grzałki.
4. Sprzęgło o pojemności 200 l jest de facto buforem wspomagającym proces odszraniania i taką głównie funkcję pełni w twojej koncepcji instalacji PC.
Możliwość sterowania poszczególnymi obiegami (np parter - piętro) można uzyskać bez instalacji dodatkowych obiegówek. Wystarczy np wyposażyć każdy z obiegów w zawór mieszający sterowany dedykowanym termostatem.

Konkluzja;

Bufor (sprzęgło) jest zazwyczaj zbędnym dodatkiem zwalniającym instalatora z konieczności wykonania obliczeń hydraulicznych.

Pozdrawiam

Pratchawiec

hej, odnośnie przepływu jak policzysz ze wzoru 9000W/1,16/5 = to wychodzi 1551L/h
ale pamiętaj że PC ma jeszcze grzałkę i jak się ona dołączy to pompa też dla optymalnego COP powinna mieć deltę 5st.
i wtedy dla pompy 9kW wygląda to tak 12000W/1,16/5=2068L/h
ale to już maks

Odnośnie odszraniania PC Panasonic odladza się z wydajności ale też i z czasu, lepszy system odladzania będzie miał LG bo tam będzie pomiar ciśnienia ssania i na tej podstawie ma być odladzanie, ale to przyszłość bo tych pomp jeszcze nie ma.
W Panasonic wszystko zależy od temperatur, jak jest niska i ssanie też nisko idzie o się odladza, więc chyba max to 180 minut
Pojemność Twojego układu wodnego to 117L w rurach + reszta czyli jakieś 130L.
przy założeniu że powrót masz ciepły i ma 35st.C to energia która jest w tej wodzie to 1,1136 kWh.
Pompa przez 5 minut pracy zabiera z tej wody 0,5kWh czyli w najbardziej optymalnych warunkach wystarczy Ci energii na 11minut na odszraniania.
ale trzeba spełnić następujące warunki
- przepływ
- i co najważniejsze temperatura wody na powrocie powyżej 27st.C, te obliczenia są robione dla temperatury wody powrotu 35st.C(czyli mega super optymalnie)
Jak będzie niższa to będzie odszranianie działało krócej na pierwszym trybie.
Dlatego właśnie z odszranieniem jest problem gdy temperatura wody nie jest optymalna czyli gdy np. jest to dom energo oszczędny i temperatura wody w układzie grzewczym jest poniżej 35. Bo np. krzywa grzewcza jest ustawiona 30st.C - 35st.C, gdy dopiero zaczęliśmy wygrzewać dom i powrót jeszcze się nie rozgrzał, bo jak sam wiesz temperatura powrotu nie jest od razu wysoka gdy podłogówka jest zimna.

Czyli jak sobie popatrzysz na początku grzania podłogówki to zobaczysz że jak pompa jest zabita lodem to wchodzi w odszranianie 2 stopnia.
Chyba ze masz T-CAP bez funkcji odszraniania gorącym gazem, chłopaki z Panasonic sprawdzają to po numerze seryjnym ale Ty musiałbyś zobaczyć czy masz zaworek 2 drożny pomiędzy tłoczeniem a ssaniem.
taki:
364713

Przyjrzyj się jak działa PC na odszranianiu właśnie jak jest zimniej i masz temperaturę powrotu poniżej 27st.C, ale jeszcze wcześniej sprawdź sobie ten zaworek.

Odnośnie zamykania obiegów zaworami mieszającymi, pamiętaj że wtedy zład wody zmniejsza się jeszcze bardziej i ograniczamy ilość energii na rozmrażanie.
dlatego właśnie jak chcemy mieć sterowane obiegi to mały bufor/sprzęgło jest konieczne.

Widzisz policzyłeś że opór hydrauliczny jest ok, i przepływ masz dobry, ale jeszcze do odladzania potrzebna jest energia w zładzie wody i to też trzeba wziąć pod uwagę i na szybko sobie "policzyć"

Bobromil
17-08-2016, 10:18
Warto poczekać na wrzesień jak wejdzie wersja "H" 3-fazową. Niewiele się zmienia w samej pompie ale za to sterowanie i więcej czujników przybędzie

CNC_POMPY_CIEPLA
17-08-2016, 10:24
Warto poczekać na wrzesień jak wejdzie wersja "H" 3-fazową. Niewiele się zmienia w samej pompie ale za to sterowanie i więcej czujników przybędzie
konstrukcja agregatu zewnętrznego taka, sama największa i w sumie jedyna różnica to bardziej wybajerowany sterownik.

Arturo72
17-08-2016, 10:54
a jak czesto pojawia Ci sie ten defrost ?Nie wiem,nie przypatrywalem się ale na pewno nie za często bo bym zwrócił na to uwagę bo jest słyszalny w domu :)

CNC-podczas defrostu grzałka się włącza,nie zawsze ale czasami widzę kwadracik grzałki.

flisiu
17-08-2016, 11:32
hej, odnośnie przepływu jak policzysz ze wzoru 9000W/1,16/5 = to wychodzi 1551L/h
ale pamiętaj że PC ma jeszcze grzałkę i jak się ona dołączy to pompa też dla optymalnego COP powinna mieć deltę 5st.
i wtedy dla pompy 9kW wygląda to tak 12000W/1,16/5=2068L/h
ale to już maks

Odnośnie odszraniania PC Panasonic odladza się z wydajności ale też i z czasu, lepszy system odladzania będzie miał LG bo tam będzie pomiar ciśnienia ssania i na tej podstawie ma być odladzanie, ale to przyszłość bo tych pomp jeszcze nie ma.
W Panasonic wszystko zależy od temperatur, jak jest niska i ssanie też nisko idzie o się odladza, więc chyba max to 180 minut
Pojemność Twojego układu wodnego to 117L w rurach + reszta czyli jakieś 130L.
przy założeniu że powrót masz ciepły i ma 35st.C to energia która jest w tej wodzie to 1,1136 kWh.
Pompa przez 5 minut pracy zabiera z tej wody 0,5kWh czyli w najbardziej optymalnych warunkach wystarczy Ci energii na 11minut na odszraniania.
ale trzeba spełnić następujące warunki
- przepływ
- i co najważniejsze temperatura wody na powrocie powyżej 27st.C, te obliczenia są robione dla temperatury wody powrotu 35st.C(czyli mega super optymalnie)
Jak będzie niższa to będzie odszranianie działało krócej na pierwszym trybie.
Dlatego właśnie z odszranieniem jest problem gdy temperatura wody nie jest optymalna czyli gdy np. jest to dom energo oszczędny i temperatura wody w układzie grzewczym jest poniżej 35. Bo np. krzywa grzewcza jest ustawiona 30st.C - 35st.C, gdy dopiero zaczęliśmy wygrzewać dom i powrót jeszcze się nie rozgrzał, bo jak sam wiesz temperatura powrotu nie jest od razu wysoka gdy podłogówka jest zimna.

Czyli jak sobie popatrzysz na początku grzania podłogówki to zobaczysz że jak pompa jest zabita lodem to wchodzi w odszranianie 2 stopnia.
Chyba ze masz T-CAP bez funkcji odszraniania gorącym gazem, chłopaki z Panasonic sprawdzają to po numerze seryjnym ale Ty musiałbyś zobaczyć czy masz zaworek 2 drożny pomiędzy tłoczeniem a ssaniem.
taki:
364713

Przyjrzyj się jak działa PC na odszranianiu właśnie jak jest zimniej i masz temperaturę powrotu poniżej 27st.C, ale jeszcze wcześniej sprawdź sobie ten zaworek.

Odnośnie zamykania obiegów zaworami mieszającymi, pamiętaj że wtedy zład wody zmniejsza się jeszcze bardziej i ograniczamy ilość energii na rozmrażanie.
dlatego właśnie jak chcemy mieć sterowane obiegi to mały bufor/sprzęgło jest konieczne.

Widzisz policzyłeś że opór hydrauliczny jest ok, i przepływ masz dobry, ale jeszcze do odladzania potrzebna jest energia w zładzie wody i to też trzeba wziąć pod uwagę i na szybko sobie "policzyć"

moglbys tam w skrocie opisac czym sie rozni odszranianie 1 i 2 stopnia ? nawet nie wiedzialem ze sa jakies rozgraniczenia. nie mam bufora i mam dom energooszczedny i rzeczwyscie potwierdzam twoje slowa z niska temp. powrotu i dlugoscia odszraniania. wlasnie zastanawiam sie jak w tym roku sterowac podlogowka aby max skrocic ten proces a nie przesadzic z grzaniem :)

imrahil
17-08-2016, 13:15
to co będzie u mnie po instalacji PC w przyszłości? grzeję grzałką 6 kW, dT mam około 5°C, ale na zasilaniu bardzo rzadko widziałem więcej niż 30°C ostatniej zimy (zatem na powrocie rzadko było więcej niż 25°C).

Arturo72
17-08-2016, 13:24
to co będzie u mnie po instalacji PC w przyszłości? grzeję grzałką 6 kW, dT mam około 5°C, ale na zasilaniu bardzo rzadko widziałem więcej niż 30°C ostatniej zimy (zatem na powrocie rzadko było więcej niż 25°C).
Nie może być tak jak CNC pisze,ja też mam czwsto powrót pon.25st.C i defrost pomimo to trwa ok.5 minut ale tak jak mówię,grzałka widzę robi robotę.

Flisiu a u Ciebie grzałka podczas defrostu działa ?

flisiu
17-08-2016, 13:35
Nie może być tak jak CNC pisze,ja też mam czwsto powrót pon.25st.C i defrost pomimo to trwa ok.5 minut ale tak jak mówię,grzałka widzę robi robotę.

Flisiu a u Ciebie grzałka podczas defrostu działa ?

no wlasnie nie zwrocilem na to uwagi szczerze mowiac. czekam na sezon zimowy :P tamten sezon byl moim pierwszym wiec szukalem optymalnych dla siebie ustawien. nie wiem czy nie sprobuje grzac bardziej ciagle w tym roku niz jak rok temu trzymajac sie widelek taryf. tak czy siak zeszly rok byl spoko ale zawsze moze byc lepiej :)

CNC_POMPY_CIEPLA
17-08-2016, 15:21
Tryby rozmrażania są dwa:
1. Normalny czyli że ciepło jest pobierane z wewnątrz budynku z instalacji grzewczej.
2. Awaryjny gdy temperatura w układzie grzewczym na powrocie jest poniżej 27st.C , wtedy pompa wyłącza pompę obiegową i przechodzi do odladzania gorącymi parami. Polega to na tym że gorący gaz z tłoczenia sprężarki od razu wędruje na parownik(zewnątrz) i go ogrzewam można to poznać tylko po wyłączonych wentylatorach, bo zawór 4 drogowy się nie przełącza (chyba bo nie pamiętam) i nie słychać charakterystycznego dzwięku rozprężajacego sie gazu.
Pompa obiegowa też nie wchodzi na wysokie obroty więc ten proces rozmrażania jest cichszy i dlatego inni którzy mówią że nie występował bo go nie słyszeli to mogą uważać że w ogóle nie było rozmrażania. Bo raczej nie stoją przed pompą zimą, przez kilaka godzin tylko słuchają czy coś się dzieje.
Jedyne co widać to jak tylko kontrolka HEAT zaczyna mrugać.
Takie odmrażanie trwa długo a wydaje się że pompa normalnie grzeje a tak naprawdę się rozmraża.

flisiu
17-08-2016, 15:40
Tryby rozmrażania są dwa:
1. Normalny czyli że ciepło jest pobierane z wewnątrz budynku z instalacji grzewczej.
2. Awaryjny gdy temperatura w układzie grzewczym na powrocie jest poniżej 27st.C , wtedy pompa wyłącza pompę obiegową i przechodzi do odladzania gorącymi parami. Polega to na tym że gorący gaz z tłoczenia sprężarki od razu wędruje na parownik(zewnątrz) i go ogrzewam można to poznać tylko po wyłączonych wentylatorach, bo zawór 4 drogowy się nie przełącza (chyba bo nie pamiętam) i nie słychać charakterystycznego dzwięku rozprężajacego sie gazu.
Pompa obiegowa też nie wchodzi na wysokie obroty więc ten proces rozmrażania jest cichszy i dlatego inni którzy mówią że nie występował bo go nie słyszeli to mogą uważać że w ogóle nie było rozmrażania. Bo raczej nie stoją przed pompą zimą, przez kilaka godzin tylko słuchają czy coś się dzieje.
Jedyne co widać to jak tylko kontrolka HEAT zaczyna mrugać.
Takie odmrażanie trwa długo a wydaje się że pompa normalnie grzeje a tak naprawdę się rozmraża.

powiem Ci ze nie wiem czy tak jest w kazdym modelu. ja mam 9kW 3 faz. zwykla i wg. mnie zawsze jest "normalny" sposob rozmrazania(wentylatory pracuja z duza czestotliwoscia i slysze charakterystyczny "wybuch" gazu). Powrot mam czesto ponizej 27st. szczegolnie jak pompa zaczyna grzac po przerwie paru godzinnej. z tego co widze to algorytmy pracy pompy sa czesto rozne od siebie patrzac na lata produkcji i moze z tego wynika ta roznica ?
Z obserwacji widze ze pompa sie rozmraza co ok.50 minut.

gondoljerzy
17-08-2016, 16:44
Ciekawe, który tryb rozmrażania jest tak naprawdę ekonomiczniejszy. Gdy pompa w ,,normalnym" trybie pobiera ciepło do rozmrażania z budynku, to przecież będzie musiała je później znów w budynku uzupełnić.

maciejtoya
17-08-2016, 16:59
Pytanie do osób mających pompę ciepła Panasonic. Jestescie zadowoleni ? Jesli jeszcze raz mieli byście wybierać źródło ogrzewania to czy wybór padł by na pompę ciepła ?

Arturo72
17-08-2016, 17:06
Tryby rozmrażania są dwa:
1. Normalny czyli że ciepło jest pobierane z wewnątrz budynku z instalacji grzewczej.
2. Awaryjny gdy temperatura w układzie grzewczym na powrocie jest poniżej 27st.C , wtedy pompa wyłącza pompę obiegową i przechodzi do odladzania gorącymi parami. Polega to na tym że gorący gaz z tłoczenia sprężarki od razu wędruje na parownik(zewnątrz) i go ogrzewam można to poznać tylko po wyłączonych wentylatorach, bo zawór 4 drogowy się nie przełącza (chyba bo nie pamiętam) i nie słychać charakterystycznego dzwięku rozprężajacego sie gazu.
Pompa obiegowa też nie wchodzi na wysokie obroty więc ten proces rozmrażania jest cichszy i dlatego inni którzy mówią że nie występował bo go nie słyszeli to mogą uważać że w ogóle nie było rozmrażania. Bo raczej nie stoją przed pompą zimą, przez kilaka godzin tylko słuchają czy coś się dzieje.
Jedyne co widać to jak tylko kontrolka HEAT zaczyna mrugać.
Takie odmrażanie trwa długo a wydaje się że pompa normalnie grzeje a tak naprawdę się rozmraża.
Nie wiem o jakiej pompie piszes ale w T-CAP 3f przy powrocie pon.27st.C defrost nie występuje jako "awaryjny" jak piszesz,na sterowniku pojawia się wtedy kwadracik przy "defrost" i po chwili kwadracik przy "heat",nic nie miga i słychać "swist i to trwa ok.5 minut.
Po końcu odmrazania kwadraciki z defrostu i z grzałki gasną i dalej jedziemy z grzaniem.

CNC_POMPY_CIEPLA
17-08-2016, 17:48
Nie wiem o jakiej pompie piszes ale w T-CAP 3f przy powrocie pon.27st.C defrost nie występuje jako "awaryjny" jak piszesz,na sterowniku pojawia się wtedy kwadracik przy "defrost" i po chwili kwadracik przy "heat",nic nie miga i słychać "swist i to trwa ok.5 minut.
Po końcu odmrazania kwadraciki z defrostu i z grzałki gasną i dalej jedziemy z grzaniem.

Bo tak jak pisałem nie wszystkie to maja tylko te nowe, stare nie mają odmrażania gorącą parą.
i o żadnych kwadracikach i nie pisałem., wczytaj się jeszcze raz.

Bobromil
18-08-2016, 18:50
Czy warto czekać do września na nowe wersje PC od panasonica?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-08-2016, 20:43
Czy warto czekać do września na nowe wersje PC od panasonica?

To w sumie tylko facelifting, silnik jest ten sam i osiągi te same tylko cena wyższa :-)

reksgildo
18-08-2016, 22:20
Ja trochę z innej beczki. W tamtym tygodniu zamontowałem panele fotowoltaiczne. Po nowelizacji ustawy o OZE wychodzi że najlepiej zużywać wyprodukowaną energię na własne potrzeby. Mam T-CAPA 9 kW 1 fazowego. Największa produkcja energii jest od 13 do 16. Pompa teraz ustawiona tylko na TANK, temp wody grzewczej 40 stopni. Chciałbym ustawić to tak żeby grzało wodę raz dziennie w godz. 13-16. Zbiornik Panasonic 300l. Pomoże ktoś jak to ustawić?
Ponawiam prośbę

Andrzej5101
19-08-2016, 12:27
W tamtym tygodniu zamontowałem panele fotowoltaiczne - Napisał reksgildo

Jakiej mocy te panele ???,
Jakiej mocy masz grzałkę w zbiorniku ?
Czy chcesz grzać wodę w zbiorniku tylko panelami ?? wystarczy mocy ??

B.dużo niewiadomych

reksgildo
19-08-2016, 14:28
Moc paneli 3200W. Grzałka w zasobniku wyłączona. Pompa ustawiona na TANK. Chciałbym, żeby pompa załączyła się do grzania wody w godzinach 13-16 kiedy jest największa produkcja energii, żeby konsumować na bieżąco a nie oddawać do sieci. Jak ustawić programator tygodniowy w trybie TANK?

bobrow
19-08-2016, 15:27
Reksgildo ,
wydaje mi się ,że najprościej jest ustawić w programatorze tygodniowym PC na każdy dzień :
prog 1
13.00 Tank ON
16.00 Tank OFF

pzdr

bobrow
19-08-2016, 15:31
Gdybyś nie ogarniał tego programatora (jest dość specyficzny ) i nie miał dość cierpliwości , to możesz podłączyć przekaźnik czasowy pod styk 17 i 18 na płycie głównej PC.

slaw2006
19-08-2016, 22:41
To mam jeszcze Głogów,

Jaczów ul. Jaśminowa 3j
zdjęcia FB:
. nie wiem gdzie mam za dużo tego :-)
wklejam normalnie:
364523364524364525364526

Ja bym poprosił z okolic Bydgoszczy, Torunia a najlepiej pomiędzy czyli Zławieś Wielka lub Mała - tam niebawem będziemy walczyć z budową:yes:
Wygląda na to że skończy się pewnie na PC

wihajster
19-08-2016, 23:33
To mam jeszcze Głogów,

Jaczów ul. Jaśminowa 3j
zdjęcia FB:
. nie wiem gdzie mam za dużo tego :-)
wklejam normalnie:
364523364524364525364526

CNC - ty to luzak jesteś. Nie słyszałeś o ochronie danych osobowych?
A nawet pomijając ustawę, tak rzucać publicznie adresami klientów, "słabo" to wygląda. Ja czasami podaję numery telefonów ale baaardzo rzadko, natomiast publicznie na forum podawać adresy? Radzę przemyśleć...

CNC_POMPY_CIEPLA
20-08-2016, 09:33
CNC - ty to luzak jesteś. Nie słyszałeś o ochronie danych osobowych?
A nawet pomijając ustawę, tak rzucać publicznie adresami klientów, "słabo" to wygląda. Ja czasami podaję numery telefonów ale baaardzo rzadko, natomiast publicznie na forum podawać adresy? Radzę przemyśleć...

po konsultacji z klientem, zawsze! .......

CNC_POMPY_CIEPLA
20-08-2016, 09:47
Ja bym poprosił z okolic Bydgoszczy, Torunia a najlepiej pomiędzy czyli Zławieś Wielka lub Mała - tam niebawem będziemy walczyć z budową:yes:
Wygląda na to że skończy się pewnie na PC

Mam w Nieszawka Mała, ul Majowa,
zdjęcia poniżej:
https://www.facebook.com/PompyMeeting/posts/931230843628282
tylko nie wiem czy to już zamieszkane bo tam powoli to szło....

wihajster
21-08-2016, 01:33
po konsultacji z klientem, zawsze! .......
To w takim razie twoi klienci to też luzacy. Wybitnie mało świadomi jak na obecne czasy, ale co tam.
Ogólnie temat jest poważny. Rozwijać już nie będę. Nie wszyscy jak widać zdają sobie z tego sprawę.

81jacek
21-08-2016, 16:15
Ja bym poprosił z okolic Bydgoszczy, Torunia a najlepiej pomiędzy czyli Zławieś Wielka lub Mała - tam niebawem będziemy walczyć z budową:yes:
Wygląda na to że skończy się pewnie na PC

Zapraszam do Tucholi

Pozdrawiam
Jacek

maciejtoya
21-08-2016, 17:21
Czy ma ktoś tą pompę w okolicach na południe od Poznania (Kościan, Leszno, Gostyń, Rawicz, Głogów) ? Chętnie zaczerpne trochę szczegółów na temat działania i funkcjonalności.

Andrzej5101
25-08-2016, 16:54
Sprzęgło o pojemności 200 l jest de facto buforem wspomagającym proces odszraniania . Jak często pojawia się defrost ?

Odp ; Zależy od stopnia oszronienia wymiennika , czasem nawet co 40 min i to w temperaturach ok. 0*, natomiast przy np. -10 i suchym powietrzu nie odszrania się w ogóle . PC potrafi pracować przez kilka godzin bez objawów narastania szronu.

Gdy Brak Ciepłej Wody do Defrostu , POMPA Bez Bufora Odpali Grzałkę.

Ile jest takich dni w roku ???

Ile to jest kWh ???

- proces odszraniania zajmuje około 5 min, więc grzałka zużyje wtedy jakieś 0,25 kWh. Jeżeli tych defrostów będzie 10 na dobę , to
zużyje sumarycznie 2,5 kWh , to mniej więcej tyle ile wynosi dobowa strata postojowa bufora , tylko że ta strata jest codziennie, a
częste defrosty występują jedynie w specyficznych warunkach.

Nie każdy defrost odbywa się z grzałką.

Jaki jest bilans strat i zysków tak dużego bufora / sprzęgła ???

Korzyści ze stosowania MAŁEGO BUFORA / SPRZĘGŁA , są znaczne ; patrz przykład instalacji Bobrowa
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page134

reksgildo
26-08-2016, 11:56
Reksgildo ,
wydaje mi się ,że najprościej jest ustawić w programatorze tygodniowym PC na każdy dzień :
prog 1
13.00 Tank ON
16.00 Tank OFF

pzdr

Dzięki bobrow, nie pierwszy raz mi pomagasz

bobrow
26-08-2016, 13:03
Nie ma sprawy ,
cieszę się ,że mogłem pomóc
powodzenia:rolleyes:

kamils48
28-08-2016, 23:02
Witam,

Czy ma ktoś doświdczenia z podłaczeniem PV do PW Aquarera poprzez sterownik Panasonica?
Jestem zaintresowany tym tematem

reksgildo
29-08-2016, 08:56
Witam,

Czy ma ktoś doświdczenia z podłaczeniem PV do PW Aquarera poprzez sterownik Panasonica?
Jestem zaintresowany tym tematem

Musisz mieć dodatkowy sterownik HPM (koszt ok 1800 netto). Też o tym myślałem ale na razie dałem sobie pass. W lato pompa grzeje tylko ciepłą wodę, więc ustawiłem że grzeje zbiornik raz dziennie w godz 12-15 wtedy jest największa produkcja energii i zużywam ją na swoje potrzeby. Jak oddaje do sieci mam prawo odebrać 80%.

Arturo72
29-08-2016, 09:37
W lato zużycie energii na cwu to max.100kWh miesiecznie czyli ok.30zl.
Gdzie widzicie sens montażu PV jeszcze do tego ?

reksgildo
29-08-2016, 09:54
W lato zużycie energii na cwu to max.100kWh miesiecznie czyli ok.30zl.
Gdzie widzicie sens montażu PV jeszcze do tego ?

Poza c.w.u. są jeszcze inne urządzenia na prąd. Ja nie mam gazu więc wszystko na prąd. Z Prosumentem ma się to zwrócić po 8 latach. Jak będzie zobaczymy.

Arturo72
29-08-2016, 09:57
Poza c.w.u. są jeszcze inne urządzenia na prąd. Ja nie mam gazu więc wszystko na prąd. Z Prosumentem ma się to zwrócić po 8 latach. Jak będzie zobaczymy.
Ja też mam wszystko na prąd. Bytowy to ok.250-280kWh miesięcznie.

Nawet za darmo nie chcialbym PV ale to moje wrażenie :)

PaRa
29-08-2016, 19:39
Ja też mam wszystko na prąd. Bytowy to ok.250-280kWh miesięcznie.

Nawet za darmo nie chcialbym PV ale to moje wrażenie :)

Ale masz PC i PV ma sens jak jest dotacja 80% tak jak w mojej gminie i rozliczanie w cyklu rocznym. Latem produkujesz i oddajesz do sieci a odbierasz zimą jak najbardziej potrzebujesz, wprawdzie za 1 kWh dostajesz 0,80 kWh ale mprzy dotacji i tak się opłaca.

link2jack
29-08-2016, 21:26
Przy dotacji możesz odsprzedawac?

PaRa
29-08-2016, 22:29
Przy dotacji możesz odsprzedawac?

Nie wiem, dla mnie ważne jest, że rozliczam prąd w rocznych cyklach. Bardziej chodzi o ograniczenie wydatków niż dodatkowy dochód.

link2jack
29-08-2016, 22:43
U mnie w gminie także ruszyły zapisy na dofinansowaniu +80%, wydawało mi się że w regulaminie jest zapis o braku możliwości Odsprzedaży.

Bobromil
30-08-2016, 00:28
Obrałem inny sposób na odprowadzenie skroplin przy odmrażaniu. W postumencie otwór/rura PCV pod PC a w ziemi świdrem wykop około 2 metrów. na 1m rura szara 160, a poniżej 1 m redukcja na 315 (brązowa PCV) i zasypać ją żwirem. I jest czysto koło domu

hajnel
31-08-2016, 09:50
U mnie w gminie także ruszyły zapisy na dofinansowaniu +80%, wydawało mi się że w regulaminie jest zapis o braku możliwości Odsprzedaży.

W rocznym cyklu nie możesz wyprodukować więcej niż sam zużyjesz.

PaRa
31-08-2016, 11:54
W rocznym cyklu nie możesz wyprodukować więcej niż sam zużyjesz.

Wyprodukować możesz, ale nic z tego nie masz. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że bilansuje się w stosunku rocznym tylko prąd bez opłat przesyłowych, zmiennych itp. Rozliczany jest jak 1 do 0,8.

maciejtoya
01-09-2016, 10:08
Mam zapotrzebowanie na ciepło to 19607 kWh/rok a projektowane obciążenie cieplne budynku to 9,65 kW.
Nie wiem zatem jaką pompę dobrać, czy 9 kW czy 12 kW ?

link2jack
01-09-2016, 10:17
Mam zapotrzebowanie na ciepło to 19607 kWh/rok a projektowane obciążenie cieplne budynku to 9,65 kW.
Nie wiem zatem jaką pompę dobrać, czy 9 kW czy 12 kW ?

Nie da się coś poprawić np w izolacji, wentylacji?

maciejtoya
01-09-2016, 10:24
Izolacja jest dobra, ewentualnie wentylacja ale już większość pomieszczeń zamknięta płytami na poddaszu i byłby pewnie problem. Mam w projekcie went. grawitacyjną.

hajnel
01-09-2016, 10:42
Izolacja jest dobra, ewentualnie wentylacja ale już większość pomieszczeń zamknięta płytami na poddaszu i byłby pewnie problem. Mam w projekcie went. grawitacyjną.

Jak masz kominek to się nie przejmuj i bierz 9. Jak nie masz to się też nie przejmuj i bierz 9 - ona ma jeszcze grzałki, które ewentualnie te parę godzin w roku wspomogą pompę.

agb
01-09-2016, 11:33
Może się mylę, ale dla -20 stopni, bo dla takiej temp obciążenie wynosi 9,65 kW, nawet z grzałkami pompa nie przekroczy 9kW.

Arturo72
01-09-2016, 12:15
Może się mylę, ale dla -20 stopni, bo dla takiej temp obciążenie wynosi 9,65 kW, nawet z grzałkami pompa nie przekroczy 9kW.
W T-CAP-ie 9kW+3kW=12kW.

bobrow
01-09-2016, 12:23
Witam ,
u mnie było w tym roku -22st i nie musiałem włączać grzałki (włączyłem raz na próbę ) ,PC pracowała wtedy z mniejszą mocą . Taka temperatura występuje tylko w nocy lub nad samym ranem-czy ktoś pamięta mróz w dzień większy niż -15st ?
Dom ma swoją akumulację i przez parę godzin się na pewno nie wychłodzi. U mnie sprawdził się T-cap 9kW , kupiłem z grzałkami o mocy 9kW ze względu na grzanie awaryjne (kiedy PC w ogóle nie działa)

pzdr

agb
01-09-2016, 12:53
W T-CAP-ie 9kW+3kW=12kW.
Panas nie podaje mocy dla -20. Przynajmniej ja nie znalazłem.

Arturo72
01-09-2016, 13:06
Panas nie podaje mocy dla -20. Przynajmniej ja nie znalazłem.
Ktoś na forum pisał z opomiarowanym tcapem że przy -20st.C
moc to nie całe 9kW,przy -15st.C byla wyższa moc niż deklaruję producent.

K@mil_
02-09-2016, 08:28
Witajcie,
Ktoś tu kiedyś pisał, że jest możliwość zmienić (zmniejszyć) histerezę dla grzania TANK w Panasonicu na 3*C. Gdzie to zmienić (niby jakiś przełącznik fizyczny w pompie), bo przy 8*C ciężko mi odpowiednio ustawić grzanie wody tym wspaniałym timerem.
Z góry wielkie dzięki za info.

mkm silesia
02-09-2016, 18:50
Panas nie podaje mocy dla -20. Przynajmniej ja nie znalazłem.

kiedyś sanyo (przed wykupieniem przez P) podawało moc pierwszej generacji inwerterów przy -20 była ok 25% niższa od mocy przy -15

slaw2006
02-09-2016, 23:36
Zapraszam do Tucholi

Pozdrawiam
Jacek

poszło info z wiadomością prywatną

agb
03-09-2016, 12:33
kiedyś sanyo (przed wykupieniem przez P) podawało moc pierwszej generacji inwerterów przy -20 była ok 25% niższa od mocy przy -15

W takim razie 9(bo tyle Panas podaje dla -15)x0,75+3 daje 9,75kW. Czyli na styk. Oczywiście zakładając, że od tamtej pory nic się nie poprawiło.

Bobromil
04-09-2016, 00:14
W końcu po dłuższej analizie kupiłem SDC 9kw 3-f i zbiornik 300 z wymiennikiem 3,4m2 ( nie Galmet)

K@mil_
05-09-2016, 19:06
Witajcie,
Ktoś tu kiedyś pisał, że jest możliwość zmienić (zmniejszyć) histerezę dla grzania TANK w Panasonicu na 3*C. Gdzie to zmienić (niby jakiś przełącznik fizyczny w pompie), bo przy 8*C ciężko mi odpowiednio ustawić grzanie wody tym wspaniałym timerem.
Z góry wielkie dzięki za info.
Nikt nic?
Męczę się z tym beznadziejnym TIMERem w pompie, chcąc wymusić grzanie CWU kiedy ja chcę, a nie kiedy chce histereza. Gdzieś tu na forum znalazłem posty z przeszłości map78, gdzie pisał o sposobie tego obejścia, ale u mnie słabo to działa.

Drugi temat, ktoś ma i używa z Panasoniciem sterownik pokojowy Euroster? Konkretnie model 2026TXRXg. Chcę jednak przed zimą mieć sterownik pokojowy.

map78
05-09-2016, 20:47
Nikt nic?
Męczę się z tym beznadziejnym TIMERem w pompie, chcąc wymusić grzanie CWU kiedy ja chcę, a nie kiedy chce histereza. Gdzieś tu na forum znalazłem posty z przeszłości map78, gdzie pisał o sposobie tego obejścia, ale u mnie słabo to działa.

Drugi temat, ktoś ma i używa z Panasoniciem sterownik pokojowy Euroster? Konkretnie model 2026TXRXg. Chcę jednak przed zimą mieć sterownik pokojowy.

Ja mam tego właśnie Eurostera i działa wyśmienicie już 3 lata. Co do tej CWU to ja w ogóle obchodzę funkcje histerezy. Jeśli chcesz zrobić tak samo to ustaw sobie priorytet na CWU, pożądany czas grzania i wtedy zawsze gdy wzbudzisz moda Heat + Tank sekwencja rozpocznie się grzaniem CWU przez zadany czas. Potem mod zmieniasz na Heat i sobie grzeje CO. Na sterowniku możesz ustawić 6 modów na dobę więc bez problemu znajdziesz swoje ustawienia.

K@mil_
05-09-2016, 21:44
Tak właśnie zrobiłem. Tzn. WYŁĄCZYŁEM priorytet dla HEAT (bo tak to jest realizowane w moim Panasonicu), ustawiłem na daną godzinę HEAT+TANK, opóznienie dla TANK 5min i... nic. O zadanej godzinie pompa nie zaczęła grzać CWU, bo trzymała ją histereza. Powoli zaczyna mnie to irytować.

O widzisz, fajnie że sprawdza się Tobie ten sterownik, bo cenę w porównaniu do tego od Panasa ma śmieszną. Eurosterem sterujesz CO a TIMERem w pompie CWU?

ccool
06-09-2016, 09:38
Ja w moim Panasie mam tak ustawione
Sterowanie ogrzewaniem przez sterownik w salonie
a grzanie na sterowniku na pompie
standardowo na pompie mam caly czas HEAT
w Timerze mam ustawione 3 programy
na kazdy dzien to samo:
1 - od 00:00 HEAT
2 - od 19:00 HEAT +TANK
3 - od 21:00 HEAT

i to mi zapewnia grzanie wody raz dziennie od 19 :)
pozdrawiam

K@mil_
06-09-2016, 11:14
ccool, tylko takie pytanie do Ciebie. Grzanie CWU załącza się Tobie raz na dobę z racji rozbioru wody i spadku jej temperatury poniżej histerezy, czy nawet mieszcząc się w histerezie? Ja za cholerę nie mogę wymusić grzania CWU wtedy kiedy chcę.

ccool
06-09-2016, 11:41
UP
Nawet nie sprawdzałem szczerze - wiem tylko ze zawsze wymuszam grzanie od 19 - nawet jak nie uzyje cieplej wody przez 24 h (wyjazd) to i tak te 2- 4 stopnie spadnie i PC grzeje :)

K@mil_
06-09-2016, 12:31
2-4C spadku to u mnie PC nawet nie drgnie. I o to mi się rozchodzi.

bobrow
06-09-2016, 12:51
Kamil,
a może masz za wysoko czujnik temp w zasobniku- wtedy możesz mieć mniejsze spadki temp, spróbuj wsunąć jak najniżej czujnik w zasobniku
Pzdr

K@mil_
06-09-2016, 13:26
Czujnik mam wsunięty dokładnie w połowie zasobnika i raczej nie ma opcji go gdzieś przemieścić.
Raz, taki mam rozbiór - normalnie wodę ciepłą używam. Dwa - ciepło jest w miejscu gdzie siedzi zasobnik, więc straty też mniejsze. Co nie zmienia faktu, że chcę podgrzewać wodę nawet jak jej temp. spadnie o 1*C. A nie umiem.

bobrow
06-09-2016, 14:17
To może ustaw sterylizację w tych godzinach , które potrzebujesz ( tylko wyłącz grzałkę lub obniż temp)

K@mil_
06-09-2016, 19:14
Jest to jakiś sposób, ale wg mnie trochę pokraczny i ukazujący upośledzenie sterownika w pompie.
Naprawdę nikt z posiadaczy Panasonica nie ma problemu z moim zdaniem za rozległą histerezą?

bobrow
06-09-2016, 19:38
Jeśli masz model z przełącznikiem histerezy na płycie głównej , to właściwie powinien Ci pomóc Twój instalator

szczupakq
07-09-2016, 22:46
Witam czy ktoś zna moc pompy SDC09F3E5 w temperaturze -15 stopni a najlepiej -20 ?

mkm silesia
07-09-2016, 23:36
Witam czy ktoś zna moc pompy SDC09F3E5 w temperaturze -15 stopni a najlepiej -20 ?

moc zależy od temp. w obiegu c.o. nie tylko od temp. zewnętrznej
dla 35oC i -15 to 5,9kw dla -20 ok. 20% mniej +3kw grzałka + ewentualna grzałka w zbiorniku c.w.u. (do grzania c.w.u.)
u mnie poniżej -15 jest statystycznie ok 70 godzin/rok

szczupakq
08-09-2016, 07:42
W wiadomo czy zwykła pompa faktycznie przy - 20 się wyłącza? Bo z tego co wiem to t-cap wyłącza się dopiero przy - 28.

_John
08-09-2016, 12:10
Żadnego źródła ciepła nie dobiera się na warunki ekstremalne, bo wtedy w 95% czasu nie pracuje optymalnie.
Dużo rozsądniej zrobisz jak dobierzesz pompę do warunków -15 st.c
A wszystko poniżej tej temperatury uzupełnisz dodatkowymi grzałkami elektrycznymi.
Jak raz na 10 lat, przez tydzień pogrzejesz prądem to nie zbiedniejesz.
Nie ma sensu dopłacać kilku tysięcy, tylko dlatego by kupić mocniejsze urządzenie, które pokryje 100% zapotrzebowanie w ekstremalnych warunkach -25 st.c

COP powietrznej pompy poniżej -20 st.C oscyluje wokół 1,5 - 2. Gdzie tu sens?

mkm silesia
08-09-2016, 20:08
W wiadomo czy zwykła pompa faktycznie przy - 20 się wyłącza? Bo z tego co wiem to t-cap wyłącza się dopiero przy - 28.

"zwykła" wyłączy się przy -23

szczupakq
08-09-2016, 20:26
Czyli skoro mój budynek potrzebuje 6kw na CO to nie ma sensu inwestować w T-CAP tylko wezmę zwykłą 9kw tylko nową serię H.

Andrzej5101
09-09-2016, 13:19
80% zapotrzebowania na ciepło, czyli 80 % kWh za które płacimy, przypada na temperatury powyżej -2 stopni. - See more at: http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-optymalnie-dobrac-moc-powietrznej-pompy-ciepla/#sthash.K4iVdpew.dpuf .
Poczytaj forum na str.132 oraz zrób kalkulację wg; http://www.panasonicproclub.com/PL_p...area-software/ a wszystko się Tobie wyjaśni

fox503
09-09-2016, 15:28
Galmet MAXI do invertera to kompletna paranoja, ale jak już ktoś chce wydać kasę to:
jest to oryginalny zbiornik Panasonic 300L z wężownicą dedykowaną do pomp o mocy do 16kW.

Witam,

Prosiłbym o rozwinięcie tej kwestii.

300 litrowy zasobnik to zakup zbędny ze względu na pojemność czy wydajność wężownicy ?

Jaki zasobnik Pan sugeruje to inwertera o mocy 9-12 kW ?

mkm silesia
09-09-2016, 17:11
Czyli skoro mój budynek potrzebuje 6kw na CO to nie ma sensu inwestować w T-CAP tylko wezmę zwykłą 9kw tylko nową serię H.

Jaką masz projektowaną temp. w obiegu c.o. i jakie przepływy?

szczupakq
09-09-2016, 20:23
Jaką masz projektowaną temp. w obiegu c.o. i jakie przepływy?

Zapotrzebowanie budynek ma 26w/m2 a ja mam rozstawa pex wszędzie co 10cm a w łazience dużej co 7,5cm więc 30 stopni to powinno być max. A przepływów nie liczyłem ale żeby podłączyć pompę ciepła bez bufor/sprzęgła mam max pętle 50-60m z dobiegami

plusfoto
09-09-2016, 21:07
Zapotrzebowanie budynek ma 26w/m2 a ja mam rozstawa pex wszędzie co 10cm a w łazience dużej co 7,5cm więc 30 stopni to powinno być max. A przepływów nie liczyłem ale żeby podłączyć pompę ciepła bez bufor/sprzęgła mam max pętle 50-60m z dobiegamiWięc po co ci wersja H?

kravat
09-09-2016, 21:14
Panowie pomóżcie, ustawiłem dni i temperatury aby wygrzać płytę. Później "service" -> pkt3 -> set -> naciskam raz ON/OFF [tak jest w instrukcji] i pompa nie rusza.
Jak prawidłowo to ustawić? Naciskając ponownie ON/OFF pompa działa, ale nie wiem czy w programie wygrzewania czy normalnie ?.
Ktoś, coś ? :rolleyes:

szczupakq
09-09-2016, 21:16
Więc po co ci wersja H?

Ze względu na lepsze sterowanie.

mkm silesia
09-09-2016, 22:30
Ze względu na lepsze sterowanie.

pewnie chodzi o sdc a nie shc w dalszej części h oznacza pompy z nowymi sterownikami
dom masz piętrowy?

szczupakq
09-09-2016, 22:47
pewnie chodzi o sdc a nie shc w dalszej części h oznacza pompy z nowymi sterownikami
dom masz piętrowy?

Dokładnie chodziło mi o SDC. Dom to parterówka 160m do ogrzania

mkm silesia
10-09-2016, 09:38
Dokładnie chodziło mi o SDC. Dom to parterówka 160m do ogrzania

to ile masz tych obiegów jakie przepływy i jaki opory?
jak instalacja będzie działać poprawnie (przepływy!!!) to sdc 9kw 230V załączy grzałkę poniżej -16 (c.w.u. w symulacji 2kw i 26W/m2) co nie oznacza że jeżeli w nocy przez godzinę będzie -18 to załączy się grzałka bo jest jeszcze bezwładność budynku i nie koniecznie nad ranem kiedy jest najzimniej produkuje się c.w.u.

szczupakq
10-09-2016, 17:41
to ile masz tych obiegów jakie przepływy i jaki opory?
jak instalacja będzie działać poprawnie (przepływy!!!) to sdc 9kw 230V załączy grzałkę poniżej -16 (c.w.u. w symulacji 2kw i 26W/m2) co nie oznacza że jeżeli w nocy przez godzinę będzie -18 to załączy się grzałka bo jest jeszcze bezwładność budynku i nie koniecznie nad ranem kiedy jest najzimniej produkuje się c.w.u.

Mam 2e obiegi tj. Jeden rozdzielacz 11 i jeden 12. Każdy podłączony rura 22. Oporów i przepływów nie liczyłem.

mkm silesia
11-09-2016, 20:30
Mam 2e obiegi tj. Jeden rozdzielacz 11 i jeden 12. Każdy podłączony rura 22. Oporów i przepływów nie liczyłem.

nie dobieraj tego na styk jak przepływ przez pompę będzie większy od nominalnego to parametry będą lepsze (potwierdzone pomiarami użytkowników z forum) jak będzie mniejszy no to nie licz że będzie osiągała cop i moc z tabelek producenta możesz także mieć niedogrzane pomieszczenie z największymi oporami, zarzynanie firmowej obiegówki na 7 biegu to też zły pomysł (kawitacja) ta obiegówka nie jest tania a zamiennika nie zastosujesz

szczupakq
11-09-2016, 21:37
nie dobieraj tego na styk jak przepływ przez pompę będzie większy od nominalnego to parametry będą lepsze (potwierdzone pomiarami użytkowników z forum) jak będzie mniejszy no to nie licz że będzie osiągała cop i moc z tabelek producenta możesz także mieć niedogrzane pomieszczenie z największymi oporami, zarzynanie firmowej obiegówki na 7 biegu to też zły pomysł (kawitacja) ta obiegówka nie jest tania a zamiennika nie zastosujesz

Dla tego po montażu sprawdzę przepływy i jak się okaże że będzie ok to tak zostanie a jak będzie lipa to wleci sprzęgło i wieksza pompa