PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

asolt
11-09-2016, 22:55
Zapotrzebowanie budynek ma 26w/m2 a ja mam rozstawa pex wszędzie co 10cm a w łazience dużej co 7,5cm więc 30 stopni to powinno być max. A przepływów nie liczyłem ale żeby podłączyć pompę ciepła bez bufor/sprzęgła mam max pętle 50-60m z dobiegami

Wniosek jest taki ze nic nie było liczone, 10 cm w pomieszeniach gdzie jest to nie wymagane (to wynika z obliczen) nic nie da a jedynie zwiekszy koszt mteriałow i robocizny. Z kolei 7,5 cm to tylko ok 10% moc wieksza od rozstawu 10 cm. Pozwoliłem sobie na szybko obliczyc moc grzejnika podłogowego dla łazienki z nastepujacymi parametrami:
Tz=30 oC
dT=5 oC
Twew=24 oC
pow. łazienki(grzejnika) = 5 m2
podłoga na gruncie, ocieplenie 15 cm styropianu 0,031 (wiem troche za mało)

Wyniki są nastepujące
moc dla 10 cm rozstawu = 83 W
moc dla 7,5 cm rozstawu= 90 W

Sadze a nawet jestem pewien ze straty dla łazienki dla temp. obliczeniowej (-18 oC - II strefa klimatyczna) są duzo wieksze, z czego wynika ze Tz=30 oC to pobozne zyczenia ale jak to mówia nadzieja umiera ostatnia.

mkm silesia
11-09-2016, 23:04
Wniosek jest taki ze nic nie było liczone, 10 cm w pomieszeniach gdzie jest to nie wymagane (to wynika z obliczen) nic nie da a jedynie zwiekszy koszt mteriałow i robocizny. Z kolei 7,5 cm to tylko ok 10% moc wieksza od rozstawu 10 cm. Pozwoliłem sobie na szybko obliczyc moc grzejnika podłogowego dla łazienki z nastepujacymi parametrami:
Tz=30 oC
dT=5 oC
Twew=24 oC
pow. łazienki(grzejnika) = 5 m2
podłoga na gruncie, ocieplenie 15 cm styropianu 0,031 (wiem troche za mało)

Wyniki są nastepujące
moc dla 10 cm rozstawu = 83 W
moc dla 7,5 cm rozstawu= 90 W

Sadze a nawet jestem pewien ze straty dla łazienki dla temp. obliczeniowej (-18 oC - II strefa klimatyczna) są duzo wieksze, z czego wynika ze Tz=30 oC to pobozne zyczenia ale jak to mówia nadzieja umiera ostatnia.

a jak temat wygląda z wydajnością chłodzenia? że tak nieśmiało zapytam ;)

asolt
11-09-2016, 23:30
a jak temat wygląda z wydajnością chłodzenia? że tak nieśmiało zapytam ;)

Obliczeniowo?, niestety nie miałem okazji liczyc bo nie było takiej potrzeby. Praktyka pokazuje (na podstawie opinii klientów, którzy chłodzili podłogówką) ze jakkolwiek jest ono mniej wydajnie niz klimakonwektorami to w zasadzie jest wystarczajace, a w sumie uzyskane bez zadnych dodatkowych nakładów inwestycyjnych oprócz instalacji pompy z opcją chłodzenia. Faktem jest ze wydajnosc jest wieksza przy mniejszym rozstawie i moze to byc argument dla zmniejszenia rozstawów wszędzie, ale akurat łazienka raczej nie nalezy do pomieszczen w których chłodzenie jest konieczne. Inaczej mówiać ten sam efekt uzyskamy przy mniejszym rozstawie przy wyzszej temp. zasilania co przy wiekszym rozstawie ale przy nizszej tem. zasilania, co oczywiscie przekłada sie na zmniejszenie energii pobranej przez pompę. Reasumując, projektujac chłodzenie podłogówką mozna zagescic rozstawy w pomieszczeniach gdzie planowane jest chłodzenie, w przypadku grzania innym zródłem grzewczym niz pompa zageszczenie rozstawów tam gdzie jest to niewymagane jest zbędne.

zwykłynowak
12-09-2016, 09:29
Wniosek jest taki ze nic nie było liczone, 10 cm w pomieszeniach gdzie jest to nie wymagane (to wynika z obliczen) nic nie da a jedynie zwiekszy koszt mteriałow i robocizny. Z kolei 7,5 cm to tylko ok 10% moc wieksza od rozstawu 10 cm. Pozwoliłem sobie na szybko obliczyc moc grzejnika podłogowego dla łazienki z nastepujacymi parametrami:
Tz=30 oC
dT=5 oC
Twew=24 oC
pow. łazienki(grzejnika) = 5 m2
podłoga na gruncie, ocieplenie 15 cm styropianu 0,031 (wiem troche za mało)

Wyniki są nastepujące
moc dla 10 cm rozstawu = 83 W
moc dla 7,5 cm rozstawu= 90 W

Sadze a nawet jestem pewien ze straty dla łazienki dla temp. obliczeniowej (-18 oC - II strefa klimatyczna) są duzo wieksze, z czego wynika ze Tz=30 oC to pobozne zyczenia ale jak to mówia nadzieja umiera ostatnia.

W łazience jest też drabinka więc odda też trochę W ciepła. A rozstaw jest 7,5 bo 1 nitka co 10 była by za długa więc dałem 2 co 7,5cm a miejscami nawet i co 5 wyszło ;) a jeśli będzie potrzebna wyższa temperatura to taka dam:) Zapotrzebowanie 26w/m2 wyliczyłem na stronce ciepło właściwe a ty właśnie pracujesz nad profesjonalnym OCZ więc gdy tylko je dostanę to zapadnie ostateczna decyzja w sprawie wyboru pompy :)

asolt
12-09-2016, 09:55
W łazience jest też drabinka więc odda też trochę W ciepła. A rozstaw jest 7,5 bo 1 nitka co 10 była by za długa więc dałem 2 co 7,5cm a miejscami nawet i co 5 wyszło ;) a jeśli będzie potrzebna wyższa temperatura to taka dam:) Zapotrzebowanie 26w/m2 wyliczyłem na stronce ciepło właściwe a ty właśnie pracujesz nad profesjonalnym OCZ więc gdy tylko je dostanę to zapadnie ostateczna decyzja w sprawie wyboru pompy :)

I znowu sie pojawia cieplowlasciwe i znowu moze zmylic inwestora, wskaznik strat na m2 jest wyjątkowo nie miarodajny gdyz kazde pomieszczenie ma inne straty, wskaznik czyli srednia ma sie tak do rzeczywistosci jak przykładowo srednia ilosc nog psa i jego pana, bo wychdzi ze srednio mają po 3 nogi. Ciepło wlasciwe nie liczy strat dla poszczegolnych pomieszczen, pomijajac fakt liczy calkowite straty tez z błedem. Dla zabawy i owszem jak ktos nie ma co zrobic z wolnym czasem.
Co do grzejnika drabinkowego to istotnie zawsze go licze aby uzupelnic bilans mocy w łazience ale przy Tz= 30 oC jego moc bedzie więcej niz mizerna a przeciez nie zastosujemy drabinki na pol sciany.

K@mil_
12-09-2016, 16:57
Jeśli masz model z przełącznikiem histerezy na płycie głównej , to właściwie powinien Ci pomóc Twój instalator

Udalo mi się skontaktować przez PROCLUB z inżynierem A2W Panasonica i moja pompa ma taki przłącznik. Dostałem tez bardziej szczegółową instrukcję do pompy i na razie spróbuję sterownikiem wymusić grzanie CWU kiedy to potrzebne.

zwykłynowak
15-09-2016, 19:32
Witam mądra głowa połączyła ocz i tu psikus zapotrzebowanie z wentylacją 7.8kw i teraz pytanie wybrać sdc 9kw 3f czy T-CAP 9kw 1f?

Bobromil
15-09-2016, 22:35
sdc 9kw 3f. Chyba, że masz co grzać (np dwa pietra i cwu 300 l

mkm silesia
16-09-2016, 18:10
Witam mądra głowa połączyła ocz i tu psikus zapotrzebowanie z wentylacją 7.8kw i teraz pytanie wybrać sdc 9kw 3f czy T-CAP 9kw 1f?

7,8kw z c.w.u.?

zwykłynowak
16-09-2016, 19:36
7,8kw z c.w.u.?

Bez CWU. Na wodę będzie zasobnik 300l na dwie osoby

mkm silesia
16-09-2016, 21:41
Bez CWU. Na wodę będzie zasobnik 300l na dwie osoby

9kw 400V chyba że Suwałki

zwykłynowak
17-09-2016, 19:28
U mnie tylko projektowe -18 :)

maciejtoya
22-09-2016, 21:17
Czy jest ktoś z Wielkopolski, kto mógłby się podzielić spostrzeżeniami na temat pomp Panasonic Aquarea ? Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości przed zakupem.

Arturo72
22-09-2016, 21:42
Czy jest ktoś z Wielkopolski, kto mógłby się podzielić spostrzeżeniami na temat pomp Panasonic Aquarea ? Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości przed zakupem.
Że działa ?
Działa,grzeje a nawet chłodzi :)
Jesli chodzi Ci jak toto wygląda to idź do jakiegoś salonu i na własne oczy na żywo zobaczysz toto :D

Bobromil
23-09-2016, 00:11
Przyjechała SDC 9KW 3f. Zanim będzie zamontowana muszę przeciągnąć przewody do kotłowni z drugiego końca budynku. Czy zdaniem użytkowników 3-fazówek lepiej ciągnąć dwa kable np 5x4 na każdy po 16A nadprądowe? Czy lepiej 1 kabel o większym przekroju np 5x6? Nie ukrywam, że dwa kable po 20 metrów wyjdzie drożej

plusfoto
23-09-2016, 06:27
Ło matko - a co ty tym kablem chcesz zasilać:o Spokojnie Ci wystarczy 5*2,5.

Andrzej5101
23-09-2016, 16:44
Czy spokojnie Ci wystarczy to może zobacz tu ; http://lumier.pl/kalkulator/

plusfoto
23-09-2016, 19:50
Jeszcze raz zapytam - co chcesz tym kablem zasilać oprócz pompy. Bo do pompy SDC 3f z nanddatkiem wystarczy 5* 2,5.

Kaizen
23-09-2016, 22:12
Przyjechała SDC 9KW 3f. Zanim będzie zamontowana muszę przeciągnąć przewody do kotłowni z drugiego końca budynku. Czy zdaniem użytkowników 3-fazówek lepiej ciągnąć dwa kable np 5x4 na każdy po 16A nadprądowe? Czy lepiej 1 kabel o większym przekroju np 5x6? Nie ukrywam, że dwa kable po 20 metrów wyjdzie drożej

W instrukcji stoi 2,5mm2 i zabezpieczenie 16A. Ale producent pewnie się nie zna ;)

_John
24-09-2016, 00:10
W instrukcji stoi 2,5mm2 i zabezpieczenie 16A. Ale producent pewnie się nie zna ;)
W tej samej instrukcji jest też napisane coś takiego:

This manual is intended for qualified installation engineers and
electricians. It is not intended for unqualified persons.
Electrical and plumbing installation work must be performed by
a qualified electrician or plumber.

Arturo72
24-09-2016, 00:49
W tej samej instrukcji jest też napisane coś takiego:
Dokładnie tak :)
Wtedy późniejsze babole możemy egzekwować od partacza,który nie wiedział jaki kabel.

Koszt montażu na pewno obejmuje połączenie pompy pod zasilanie zatem nie wiem skąd ten dylemat.

Arturo72
24-09-2016, 00:59
Przyjechała SDC 9KW 3f. Zanim będzie zamontowana muszę przeciągnąć przewody do kotłowni z drugiego końca budynku
Co to znaczy "muszę"
Kupiłeś pompę z montażem i ta pompa "MUSI" być zamontowana i podłączona i Ciebie g.... powinno obchodzić jak to będzie podłączone.
Ma być dobrze.
Wskazujesz jedynie paluszkami że tu masz rozdzielke na 3 fazy.

Bobromil
24-09-2016, 01:14
Nie spieram się, bo też tak to rozumiem. Po mojej stronie jest kupno kabla i wybór jak go puścić. A to oznacza więcej lub mniej roboty przy montażu

K@mil_
28-09-2016, 14:52
Pompa ciepła Panasonic 9kW 3 fazy, dom jak w podpisie. Całość podłogówka, 8 obiegów, sumaryczna długość ~800m. Pętle od 60-120m. I problem mały.
Obiegówkę w pompie musiałem trzymać na ostatnim, siódmym biegu, bo inaczej wywalało mi błąd H62, czyli błąd przepływu. Przepływy na rotametrach mogę ustawić od 1 do nawet 3l/min, więc niby ok. Wczoraj troszkę mieszałem w przepływach, żeby podregulować pętle i pompa zaczęła mi wyrzucać błąd H62 nawet na ostatnim biegu.
Pytania:
Jak poustawiać pętle, żeby wrócić chociaż do prawidłowego działania na najwyższym biegu pompy obiegowej? (odpowietrzałem wczoraj jeszcze układ, bo było słychać że powietrze jest, ale to nic nie pomogło)
Ta pompa w PC faktycznie nie da rady pchać tak długich pętli?
Docelowo pewnie będzie musiało skończyć się na sprzęgle?
Pozdrawiam.

ksysju
28-09-2016, 17:19
Witam

A teraz masz jakieś ratametry skręcone, czy wszystko na max ?

Zigobar
28-09-2016, 17:28
K@mil_
Przy wszystkich całkowicie otwartych też wywala błąd?
Projektujący podłogówkę wiedział z czym będzie połączona?
Jaki przepływ był zakładany?

jgrolik
28-09-2016, 18:28
(odpowietrzałem wczoraj jeszcze układ, bo było słychać że powietrze jest, ale to nic nie pomogło)


Wymiennik mógł się zapowietrzyć

1igor1
28-09-2016, 21:38
a nie masz za cienkich rurek na dojściu do rozdzielaczy?

JTKirk
29-09-2016, 05:57
120m to trochę za długie pętle IMHO (kiedyś czytałem że 100m to max, lepiej więcej a krótszych)
druga sprawa, to ta o której pisze 1figor1 - średnica rur dobiegowych...

jgrolik
29-09-2016, 07:24
a nie masz za cienkich rurek na dojściu do rozdzielaczy?

Skoro wcześniej chodziło a po rozregulowaniu/odpowietrzaniu przestalo, to nie w tym problem.

Inna sprawa, że jeśli rurki w podłodze są 16 to 120 m jest nieco za dużo.

Wezwij instalatora aby DOBRZE odpowietrzył Ci instalacje.

K@mil_
29-09-2016, 08:18
Dzięki Panowie za odzew ;)
Dom kupiłem stety/niestety już w stanie z rozłożoną podłogówką, rozdzielaczem przygotowanymi pod gaz.
Jedna pętla ma 120, kilka 100, aż do takich po 60m. Dla PEX 16x2 120m, to niby taki max. Wiadomo, wolałbym mieć więcej krótszych i równych pętli... ale tak jak pisałem, nie miałem wpływu na taki (byle jaki) projekt tej podłogówki.

Sam zapewne sobie namieszałem, regulując rotametrami i przycinając za mocno przepływy. Wczoraj faktycznie pozwiększałem przepływy do 2l/min i w łazience do 3l/min i pompa ożyła. Sumaryczny przepływ wychodzi 1140l/h. Chyba jeszcze mało?

Wychodzi na to, że nie mogę za mocno skręcać pętli, lekko przytkam sypialnię, mocniej rozkręcę łazienkę, a całość wyreguluję histerezą na PC.


Wymiennik mógł się zapowietrzyć

Tzn.? Odpowietrzałem przedwczoraj bardzo długo podłogówkę i jest lepiej. Mega zapowietrzony miałem zasobnik CWU.

Pompa obiegowa chodząca ciągle na ostatnim biegu, to chyba też nie za zdrowo i jak wtedy to się ma do całościowego COP? (nie wiem jakie są różnice w mocach pomiędzy biegiem 1, a biegiem 7).
Pozdrawiam.

bobrow
29-09-2016, 11:23
"Pompa obiegowa chodząca ciągle na ostatnim biegu, to chyba też nie za zdrowo i jak wtedy to się ma do całościowego COP? (nie wiem jakie są różnice w mocach pomiędzy biegiem 1, a biegiem 7)."

Ka@mil ,
na COP oraz na nominalną moc(tj 9kW w Twoim przypadku) największy wpływ ma przepływ -optimum to 1500 l/h. Przy niskiej modulacji PC COP wyraźnie spada przy wyższych stopniach prędkości pompy wodnej .Co do mocy przy różnych prędkościach pompy obiegowej :

V1 ok 35W
V7 ok 160W
pzdr

K@mil_
29-09-2016, 13:59
Rozumiem. Gdzieś to wczoraj wyczytałem w archiwach FM, że 1500l/h to optimum.
Czyli co, powinienem rozkręcić przepływy na poszczególnych pętlach jeszcze bardziej?
Mam 9 pętli, w takim układzie 6 dałbym 2.5l/min, a 3 - 3l/min i w takiej konfiguracji mam 1440l/h.

Różnica w mocy na biegach 1 i 7 też mała nie jest, choć wiadomo, że obiegówka - PC nie działa cały czas, ale zawsze pobór jest większy.
Na razie przy tych temperaturach, nie narzekam na pobory kWh przez PC, ale wiadomo, chciałbym aby działała jak najbardziej optymalnie.
Pozdrawiam.

Zigobar
29-09-2016, 15:12
...Gdzieś to wczoraj wyczytałem w archiwach FM, że 1500l/h to optimum.
Czyli co, powinienem rozkręcić przepływy na poszczególnych pętlach jeszcze bardziej?
Mam 9 pętli, w takim układzie 6 dałbym 2.5l/min, a 3 - 3l/min i w takiej konfiguracji mam 1440l/h...

Podobno wg instrukcji wartość optymalna to 1,61m3/h (dla wersji 9kW).
Otwórz wszystkie i sprawdź jaki przepływ całkowity uzyskujesz na 7 biegu. Póżniej przydławisz tylko tam gdzie to konieczne.

_John
29-09-2016, 16:00
Jeśli na 7 biegu wyskakuje błąd to lepiej przejdź na sprzęgło, bo balansujesz na granicy minimalnego przepływu.
2 pompy obiegowe, wezmą mniej prądu niż 1 maksymalnie obciążona.
Poprawisz COP i żywotność.

bobrow
29-09-2016, 19:01
Uuuu,
chyba wraca bumerangiem temat sprzęgła/bufora...

PS
może obejdzie się bez zbędnych emocji...

mkm silesia
29-09-2016, 21:28
Podobno wg instrukcji wartość optymalna to 1,61m3/h (dla wersji 9kW).
Otwórz wszystkie i sprawdź jaki przepływ całkowity uzyskujesz na 7 biegu. Póżniej przydławisz tylko tam gdzie to konieczne.

minimalna a nie optymalna

w nowych pompach nadchodzącej serii H sterownik "pokazuje" przepływ i steruje "obiegówką" co nie oznacza że 7 bieg jest "zdrowy" dla pompy - kawitacja itd itp

bobrow
29-09-2016, 21:36
minimalna a nie optymalna

w nowych pompach nadchodzącej serii H sterownik "pokazuje" przepływ i steruje "obiegówką" co nie oznacza że 7 bieg jest "zdrowy" dla pompy - kawitacja itd itp

Czy chodzi o to , że moc pompy obiegowej zmienia się tak , aby uzyskać przepływ 1,5m3/h ? Czy może kiedy dt się zmniejszy - to wtedy pompa wodna zwalnia ?

Arturo72
29-09-2016, 21:40
Uuuu,
chyba wraca bumerangiem temat sprzęgła/bufora...

PS
może obejdzie się bez zbędnych emocji...
U mnie też śmiga na 7 biegu i nie widzę z tego tytułu powodów do paniki. Wywala mi błąd przepływu na 5 biegu na 6 delta T ociaga się żeby dobić do 5st.C ale i tak bym nie założył bufora.

hajnel
29-09-2016, 22:52
minimalna a nie optymalna

w nowych pompach nadchodzącej serii H sterownik "pokazuje" przepływ i steruje "obiegówką" co nie oznacza że 7 bieg jest "zdrowy" dla pompy - kawitacja itd itp

Znowu nie strasz tak tą kawitacją. Skoro ktoś tak zaprojektował te pompy, że mają 7 biegów to pewnie i to sprawdzał. Btw może znasz parametr wymaganego NPSH tych pomp? Kawitacji w obiegówce jeszcze nie widziałem...

Zigobar
29-09-2016, 23:42
minimalna a nie optymalna...
Taką informację podał tutaj jeden z instalatorów.

Kiedyś Pratchawiec podawał opory skraplacza (11kPa chyba przy 1,5m3/h) w swojej PC (T-CAP 9kW).
Czy instrukcja podaje dopuszczalne opory zewnętrzne?

wihajster
30-09-2016, 00:31
Jeśli na 7 biegu wyskakuje błąd to lepiej przejdź na sprzęgło, bo balansujesz na granicy minimalnego przepływu.
2 pompy obiegowe, wezmą mniej prądu niż 1 maksymalnie obciążona.
Poprawisz COP i żywotność.
Śmiem się nie zgodzić, jest wręcz odwrotnie.
Do tego - spadnie COP chociażby przez pracę pompy na wyższej temperaturze skraplania.

No nie ma cudów - przepływ przez skraplacz osiągniemy lepszy, to fakt, ale drugim faktem jest to że część wody będzie "zawracana" w sprzęgle od razu na powrót pompy ciepła ;)

K@mil_
30-09-2016, 07:14
Tego się troszkę bałem :) Czyli wojenki 'sprzęglarze' kontra 'bezsprzęglarze' :) Chociaż to są przeważnie bardzo konstruktywne starcia.
Przejrzałem tu przez miesiące wszystkie możliwe tematy o PC i parę już takich starć było i każdy przedstawia swoje argumenty.

Ja powiem tak, jeśli miałby być u mnie problem z wiecznym wyskakiwaniem błędu przepływu, to na sprzęgło bym się zdecydował, ale tylko ze względu na to, żeby mieć realizowane grzanie podłogówki i nie zamarznąć zimą. Ale z drugiej strony patrz post wihajster i innych - spadający COP ze sprzęgłem. Tylko, z trzeciej strony, jeśli przepływ mam bardzo odchylony od optimum (jakie w końcu ono jest?), to PC działa z np. 3/4 mocy... I też jestem niejako 'w plecy'.

Gdzieś się dogrzebałem do informacji od instalatora Panasonica, że aby uzyskać moje pełne 9kW, to optymalny przepływ to 2000l/h.. I teraz może bardzo laickie pytanie - w jaki sposób taki przepływ uzyskać skoro otwarte na maksa moje rotametry dają 3l/min x 9 sztuk daje nam sumarycznie 1620l/h.
Czy skali na szklanych bańkach w ogóle można tak szczegółowo ufać?

_John
30-09-2016, 08:57
Śmiem się nie zgodzić, jest wręcz odwrotnie.
Do tego - spadnie COP chociażby przez pracę pompy na wyższej temperaturze skraplania.

No nie ma cudów - przepływ przez skraplacz osiągniemy lepszy, to fakt, ale drugim faktem jest to że część wody będzie "zawracana" w sprzęgle od razu na powrót pompy ciepła ;)

A mógłbyś wyjaśnić dlaczego część wody w sprzęgle będzie "zawracana" ?


Tego się troszkę bałem :) Czyli wojenki 'sprzęglarze' kontra 'bezsprzęglarze' :) Chociaż to są przeważnie bardzo konstruktywne starcia.
Przejrzałem tu przez miesiące wszystkie możliwe tematy o PC i parę już takich starć było i każdy przedstawia swoje argumenty.

Ja powiem tak, jeśli miałby być u mnie problem z wiecznym wyskakiwaniem błędu przepływu, to na sprzęgło bym się zdecydował, ale tylko ze względu na to, żeby mieć realizowane grzanie podłogówki i nie zamarznąć zimą. Ale z drugiej strony patrz post wihajster i innych - spadający COP ze sprzęgłem. Tylko, z trzeciej strony, jeśli przepływ mam bardzo odchylony od optimum (jakie w końcu ono jest?), to PC działa z np. 3/4 mocy... I też jestem niejako 'w plecy'.

Gdzieś się dogrzebałem do informacji od instalatora Panasonica, że aby uzyskać moje pełne 9kW, to optymalny przepływ to 2000l/h.. I teraz może bardzo laickie pytanie - w jaki sposób taki przepływ uzyskać skoro otwarte na maksa moje rotametry dają 3l/min x 9 sztuk daje nam sumarycznie 1620l/h.
Czy skali na szklanych bańkach w ogóle można tak szczegółowo ufać?
Aby uzyskać przepływ 2000 l będzie potrzebna większa pompa.
Masz 9 długich pętli o znacznym oporze.
Wbudowana pompa po prostu nie daje rady.

bobrow
30-09-2016, 09:22
Kamil,
z tym przepływem 2000l/h dla 9kW to coś nie halo-np w moim t-capie min przepływ dla mocy 9 kW to 1500l/h .Natomiast większy przepływ powodował u mnie większą moc grzewczą (np 10,5kW przy przepływie 1800l/h).
Badałem mój system całą zimę i przepływ 1500 l/h jest dla mnie zimą najbardziej optymalny (PC nie pracuje przecież cały czas z mocą max- właśnie kiedy zapotrzebowanie na moc jest małe ,to większy przepływ od nominału z większą mocą pompy obiegowej nic nie daje)
Co do mniejszego COP na sprzęgle/buforze , to nie widzę jakiejś różnicy - może nieznacznie przy bardzo niskiej modulacji
Pzdr

wihajster
30-09-2016, 09:27
A mógłbyś wyjaśnić dlaczego część wody w sprzęgle będzie "zawracana" ?

A mógłbym, skoro za sprzęgłem przepływ będzie nadal taki sam ze względu na duże opory przepływu - 1,6m3/h - a przed sprzęgłem zwiększymy do znamionowych 2,0m3/h, to 0,4m3/h będzie bezproduktywnie i wręcz szkodliwie "podbijać" temperaturę powrotu. Stąd obniżenie COP.

bobrow
30-09-2016, 10:19
Czy nie chodzi o to ,żeby PC produkowała w najwyższej sprawności ciepło - a obwód po stronie systemu je odbierał wg rzeczywistych potrzeb ?
Gdy przepływ na systemie będzie za niski bez sprzęgła, to przecież PC nie będzie pracować jak należy (COP i moc nominalna).
Strona wtórna odbiera ciepło wg "swojego" rytmu tj na wolniejszych przepływach u Kamila-chałupa będzie się nagrzewać .
Większość uczestników poprzednich dyskusji nt sprzęgłą/bufora zgodziło się z tym ,że kiedy jest stwierdzony za słaby przepływ po stronie systemu -należy stosować sprzęgło/bufor (chyba ,że nie zależy nam na sprawności PC i starcza nam połowa dostępnej mocy grzewczej...To też rozumiem-tylko nie ma wtedy dyskusji , bo argumenty się skończyły)
pzdr

map78
30-09-2016, 10:21
Gdzieś się dogrzebałem do informacji od instalatora Panasonica, że aby uzyskać moje pełne 9kW, to optymalny przepływ to 2000l/h.. I teraz może bardzo laickie pytanie - w jaki sposób taki przepływ uzyskać skoro otwarte na maksa moje rotametry dają 3l/min x 9 sztuk daje nam sumarycznie 1620l/h.
Czy skali na szklanych bańkach w ogóle można tak szczegółowo ufać?

Kamil, przepływ masz bardzo dobry. Odpowietrz porządnie instalację i wyczyść wszystkie filtry i powinno być OK. Skoro wcześniej działało to i teraz musi.

_John
30-09-2016, 12:53
A mógłbym, skoro za sprzęgłem przepływ będzie nadal taki sam ze względu na duże opory przepływu - 1,6m3/h - a przed sprzęgłem zwiększymy do znamionowych 2,0m3/h, to 0,4m3/h będzie bezproduktywnie i wręcz szkodliwie "podbijać" temperaturę powrotu. Stąd obniżenie COP.
Ty tak na poważnie?
Nigdy nie montowałeś sprzęgła i nie dobierałeś pompy obiegowej po stronie wtórnej systemu?

Przepływ po stronie ogrzewania podłogowego zależy wyłącznie od dobranej pompy obiegowej.
Wiadomym jest, że pompa ta musi osiągać wydatek równy, bądź większy niż ta zamontowana w pompie ciepła.
Nie ma mowy o żadnym "podbijaniu" temperatury powrotu.

Faktem natomiast jest, że 2 optymalnie obciążone pompy będą pobierać mniej energii niż jedna pracująca u kresu swoich możliwości.

Czy nie chodzi o to ,żeby PC produkowała w najwyższej sprawności ciepło - a obwód po stronie systemu je odbierał wg rzeczywistych potrzeb ?
Gdy przepływ na systemie będzie za niski bez sprzęgła, to przecież PC nie będzie pracować jak należy (COP i moc nominalna).
Strona wtórna odbiera ciepło wg "swojego" rytmu tj na wolniejszych przepływach u Kamila-chałupa będzie się nagrzewać .
Większość uczestników poprzednich dyskusji nt sprzęgłą/bufora zgodziło się z tym ,że kiedy jest stwierdzony za słaby przepływ po stronie systemu -należy stosować sprzęgło/bufor (chyba ,że nie zależy nam na sprawności PC i starcza nam połowa dostępnej mocy grzewczej...To też rozumiem-tylko nie ma wtedy dyskusji , bo argumenty się skończyły)
pzdr
Nie można uogólniać, bo mylone są 3 różne elementy.
Sprzęgło i występująca z nim pompa po stronie wtórnej (obieg podłogowy) zawsze pracują razem ze źródłem ciepła.
Nie ma w tej sytuacji buforu (zasobnika ciepła) nie występuje coś takiego jak "przerywana praca obiegu podłogowego" lub "praca wg. potrzeb".
Pracą pompy obiegu podłogowego staruje źródło ciepła.

Bufor w pompach ciepła praktycznie zawsze pełni również rolę sprzęgła.
I o ile ma on słuszną pojemność 200 litrów wzwyż, to dopiero w takim przypadku, pompa (lub pompy) obiegu podłogowego mogą posiadać swoje termostaty i pracować niezależnie od źródła ciepła.
Oryginalne małe bufory Panasonica nie pełnią roli zasobnika ciepła na potrzeby ogrzewania domu.

Kamil, przepływ masz bardzo dobry. Odpowietrz porządnie instalację i wyczyść wszystkie filtry i powinno być OK. Skoro wcześniej działało to i teraz musi.
Dokładnie, jeśli na 7 biegu osiągasz około 1600 l/h to twoja instalacja ma mniej więcej 50 kPa. Pompa powinna pracować poprawnie.
Flow Switch działa dopiero w okolicach 500 l/h.

K@mil_
30-09-2016, 13:49
Również o takie info mi chodziło odnośnie flow switcha, przy ilu 'blokuje' działanie pompy.
Co do sprzęgła/nie-sprzęgła - mętlik.

bobrow
30-09-2016, 14:32
Podsumowując kilka spraw :

-pisałem o bieżących potrzebach w odniesieniu do mojej sytuacji z grzejnikami z głowicami termostatycznymi , natomiast przy podłogówce i grzejnikach i tak w pewnym momencie chałupa się nagrzeje i będzie mała dt (właśnie to miałem na myśli-jako amator wyrażam się nie fachowo )

-Kamil jeśli masz przepływ 1600l/h to super (sorki nie doczytałem wcześniej-moją uwagę ściągnął przepływ 2000l/h , może przy 5 prędkości będziesz miał przepływ ok 1300-1400 to też nie najgorzej .Nie wiem tylko czy taki odczyt przepływu jest wiarygodny

-bufor , wybrałem o pojemności ok 38 ltr tylko dlatego żeby starczyło ciepła do defrostu -czytałem opinie ludzi mających duże bufory i wychodziło ,że są wtedy słabe COP-y

tymczasem

Zigobar
30-09-2016, 15:21
...Przepływ po stronie ogrzewania podłogowego zależy wyłącznie od dobranej pompy obiegowej.
Wiadomym jest, że pompa ta musi osiągać wydatek równy, bądź większy niż ta zamontowana w pompie ciepła.
Nie ma mowy o żadnym "podbijaniu" temperatury powrotu...
Problem w tym, że niektórzy skupiają się wyłącznie na zwiększeniu przepływu po stronie pierwotnej. Przepływ po stronie wtórnej traktują po macoszemu, gdy tymczasem jest on tak samo ważny. Przecież wraz z jego spadkiem, temperatury po stronie pierwotnej muszą wzrosnąć (przy stałej grzewczej).
W niektórych instalacjach przepływ po stronie wtórnej jest znacznie mniejszy (np. dwa razy) niż po stronie pierwotnej...

wihajster wie jak działa sprzęgło i jemu tego tłumaczyć nie musisz:)

Również uważasz, że obiegówki nowego typu (z regulacją elektroniczną) nie powinny pracować z wydajnością maksymalną?
Obiegówkom starego typu jakoś to nie szkodziło.

bobrow
30-09-2016, 17:47
Zigobar,
mam takie pytanie :
jeśli po stronie pierwotnej mam dt ok 2 , a po stronie wtórnej ok 5 i przy odczycie mocy na PC ok 5kW - to o czym to świadczy ( w sensie przekazania energii i strat systemu) ?
Przepływ po stronie PC ok 1550l/h (odczyt z ciepłomierza) , po stronie wtórnej szacuję na ok 900-1000 l/h (podstawiałem do wzoru P=Q/1.163xdt , po przekształceniu z odczytanej mocy po stronie PC)
Pzdr

mkm silesia
30-09-2016, 18:09
A jakby tak przepływ po stronie wtórnej był większy od przepływu po stronie pierwotnej? a niby dlaczego nie może? no to cop wzrośnie zgodnie z tą logiką
to raz a dwa temp po stronie pierwotnej nie wzrośnie bo jest coś takiego jak krzywa grzewcza i inwerter

mkm silesia
30-09-2016, 18:19
A mógłbym, skoro za sprzęgłem przepływ będzie nadal taki sam ze względu na duże opory przepływu - 1,6m3/h - a przed sprzęgłem zwiększymy do znamionowych 2,0m3/h, to 0,4m3/h będzie bezproduktywnie i wręcz szkodliwie "podbijać" temperaturę powrotu. Stąd obniżenie COP.

przepływ nie będzie taki sam bo odpadną opory źródła (nie małe) poza tym na pokonanie oporów potrzeba tyle samo energii i czy zrobią to dwie pompy na niższym biegu czy jedna na maksymalnym to wyjdzie prawie na to samo prawie bo pompa pracująca na maks może być mniej ekonomiczna niż dwie na średnich obrotach a już na pewno producenci pomp obiegowych zalecają pracę na średnim zakresie wydajności (trwałość)
poza tym jak pisałem wyżej od nie podbijania temp. jest krzywa grzewcza i inwerter przestaw się już z tych topornych on off - co nie zmienia faktu ze przy on off też można wyregulować inst tak aby przepływ wtórny był większy lub równy pierwotnemu

bobrow
30-09-2016, 18:37
Małe sprostowanie , przekręciłem wzór na moc tj P=Qx1,163xdt , czyli przepływ Q=P/1,163xdt

mkm silesia
01-10-2016, 08:17
Również uważasz, że obiegówki nowego typu (z regulacją elektroniczną) nie powinny pracować z wydajnością maksymalną?
Obiegówkom starego typu jakoś to nie szkodziło.

Producenci od zawsze zalecają dobór pompy obieg. tak aby pracowała na średnim zakresie wydajności i dotyczy to małych bezdławicowych pomp jak i dużych przemysłowych, startych i nowych "elektronicznych"

K@mil_
04-10-2016, 13:31
Podsumowując kilka spraw :

-Kamil jeśli masz przepływ 1600l/h to super (sorki nie doczytałem wcześniej-moją uwagę ściągnął przepływ 2000l/h , może przy 5 prędkości będziesz miał przepływ ok 1300-1400 to też nie najgorzej .Nie wiem tylko czy taki odczyt przepływu jest wiarygodny


1600/lh wychodzi mi jeśli pętle rozkręciłbym na 3l/min.
Teraz mam ok. 1200l/h i zjechałem z pompą na 6 bieg i nie wywala mi H62. Ale nadal nie wiem na ile można wierzyć rotametrom i ich podziałkom..

Zigobar
04-10-2016, 20:35
Zigobar,
mam takie pytanie :
jeśli po stronie pierwotnej mam dt ok 2 , a po stronie wtórnej ok 5 i przy odczycie mocy na PC ok 5kW - to o czym to świadczy ( w sensie przekazania energii i strat systemu) ?
Przepływ po stronie PC ok 1550l/h (odczyt z ciepłomierza) , po stronie wtórnej szacuję na ok 900-1000 l/h (podstawiałem do wzoru P=Q/1.163xdt , po przekształceniu z odczytanej mocy po stronie PC)
Pzdr
Zbudowałeś układ osiągający bez problemu nominalną grzewczą (a nawet ją przewyższający), metodą prób doszedłeś do optymalnych dla tej konfiguracji ustawień, wynikami wielu wykonanych pomiarów podzieliłeś się z innymi użytkownikami, koszty eksploatacji Cię zadowalają, a w kotle palić nie musisz.
Szkoda, że nie dałeś po stronie wtórnej bardziej wydajnej obiegówki (przy nominalnej 9kW masz deltę po stronie wtórnej chyba 10*C), ale teraz już sensu jej wymiany i ponoszenia kolejnych kosztów nie widzę.

hajnel
04-10-2016, 22:08
1600/lh wychodzi mi jeśli pętle rozkręciłbym na 3l/min.
Teraz mam ok. 1200l/h i zjechałem z pompą na 6 bieg i nie wywala mi H62. Ale nadal nie wiem na ile można wierzyć rotametrom i ich podziałkom..

Ja mam pętle rozkręcone na max. Przepływ reguluję wtórną obiegówką tak aby przepływ na poszczególnych pętlach był w zakresie 2-2,5 l/min. I po roku nie widzę większego sensu żeby dławić i regulować poszczególne pętle...

K@mil_
05-10-2016, 08:14
Wtórna obiegówka? Czyli masz sprzęgło?

hajnel
05-10-2016, 09:04
Wtórna obiegówka? Czyli masz sprzęgło?

Tak mam sprzęgło i zero problemów, i się tego nie wstydzę ;)

bobrow
05-10-2016, 09:52
Szkoda, że nie dałeś po stronie wtórnej bardziej wydajnej obiegówki (przy nominalnej 9kW masz deltę po stronie wtórnej chyba 10*C), ale teraz już sensu jej wymiany i ponoszenia kolejnych kosztów nie widzę.[/QUOTE]

Zigobar ,
właśnie ta obiegówka mnie trochę gryzła , ale kiedy zrobiłem bypass - to przy 6 biegu pompy wodnej osiągałem nominalny przepływ w systemie tj 1500l/h , co dodatkowo objawiało się znacznie zwiększonym szumem w grzejnikach (+wypłukiwanie zanieczyszczeń). Dlatego właśnie zrezygnowałem z zakupu większej Wilo (1-6).
Jeśli chodzi o moje pytanie odnośnie różnicy w dt pomiędzy stroną PC /sprzęgło a sprzęgło/system , to tłumaczę to sobie tylko i wyłącznie różnicą w przepływach w tych dwóch obiegach. W pewnym uproszczeniu PC wyprodukuje tyle ciepła , ile pobierze system (jeśli podstawimy sobie do wzoru zmierzone dane , to wszytko ładnie się zapina : lewa strona równania równa się praktycznie prawej)

Wczoraj wyłapałem jeszcze okoliczności wystąpienia błędu H98 .Pojawia się sporadycznie w okresach przejściowych (ostatni raz był wiosną). Wczoraj było u nas deszczowo z temp ok 13-15 st. W domu w pewnym momencie zrobił się lekki chłodek-więc żona włączyła CO. Kiedy system się już nagrzał (temp docelowa 45 st) , PC weszła w min modulację ok 19Hz. Zazwyczaj kiedy zmniejsza się dt , PC wyłącza sprężarkę i działa tylko pompa wodna. Przypuszczam ,że kiedy jest wyższa temp w PC i jest również wysoka temp na zewnątrz- w jednostce zewnętrznej wzrasta chwilowo ciśnienie czynnika i dlatego pokazuje się ten alarm (od 4 bar).
Wyczyściłem dokładnie filtr wodny (zalecenie z dtr), na CWU nie ma tego problemu nawet w upały (działa wtedy tylko jeden wentylator).
Sam moment wystąpienia zakłócenia wygląda tak :
-min modulacja ok 19Hz przez parę min
-wkęcenie się sprężarki na ok 27-30Hz
-wyłączenie się sprężarki
-krótka przerwa w pracy
-w alarmach pojawia się zapis H98
-przez cały czas zielona dioda stanu pracy PC się świeci
-sprężarka się załącza i wszystko wraca do normy
Zawsze kasowałem ten alarm , natomiast zawsze występował przy wyższych temp zewnętrznych (ale nie codziennie-sporadycznie).
Obniżyłem temperaturę w krzywej do 41 st /dla Hi=10 st (w okresach przejściowych miałem 45 st (żeby szybciej dom się nagrzewał ) .Jeśli to nie pomoże to zmniejszę temp do 22.4 st na eurosterze .Trochę mnie irytuje ten alarmik-jeśli żadnymi regulacjami nie rozwiążę tego problemu , to rzeczywiście trzeba będzie przejść na bypass w okresach przejściowych (chciałem uniknąć defrostu na systemie ze względu na wypłukiwanie zanieczyszczeń)

Pytanie do Fachmanów : czy jeśli odpuszczę H98 i co jakiś czas się pojawi , czy to grozi awarią ?

pzdr

K@mil_
05-10-2016, 11:46
Jakiej pojemności minimalnej powinno być sprzęgło przy PC?
Okazuje się, że mam (a raczej żona) zaprzyjaźnioną firmę, która produkuje sprzęgła i w ofercie mają takie:

369382

Bobrow, jak sprawuje się Tobie Euroster?

bobrow
05-10-2016, 11:52
Kamil
Euroster jest ok - prosty i skuteczny , 4 nastawy na dzień mi wystarczają.
Co do sprzęgła , to te typowe to poprostu kawał grubszej rury - przy mojej PC zwracałem uwagę na min zład wody ( jeśli dobrze pamiętam to 35 ltr) oraz min ilość energii cieplnej do defrostu . Wybrałem 38 ltr buforek- zastanawiam się czy 50 ltr było by lepszym wyborem
Pzdr

hajnel
05-10-2016, 12:12
Jakiej pojemności minimalnej powinno być sprzęgło przy PC?
Okazuje się, że mam (a raczej żona) zaprzyjaźnioną firmę, która produkuje sprzęgła i w ofercie mają takie:

369382

Bobrow, jak sprawuje się Tobie Euroster?

Weź ten litrowy moim zdaniem będzie działał - jestem ciekaw! Pewnie kosztuje grosze.
Co do defrostu to moim zdaniem wystąpi w czasie działania obiegu wtórnego więc pojemność nie ma nic do rzeczy bo energii nie zabraknie chyba, że się mylę to pójdzie na grzałce.

K@mil_
05-10-2016, 12:17
No właśnie o te defrosty chodzi, czy z tak malutkim sprzęgłem nie będzie z tym problemu.
Cena to okolice 400zł.

Andrzej5101
05-10-2016, 12:59
Temat sprzęgła /bufora był już wałkowany ,parę stron wstecz .Warto też poczytać ;http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/

Arturo72
05-10-2016, 13:09
Temat sprzęgła /bufora był już wałkowany ,parę stron wstecz .Warto też poczytać ;http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/
Czyli widać,że do podlogowki i powietrznej bufor/sprzęgło jest zbędne.

bobrow
05-10-2016, 14:33
Rzeczywiście-temat bufora +PC P/W jest wałkowany i wnioski są różne nt.
Mój wniosek jest np taki , że jak jest za mały przepływ w instalacji- to sprzęgło (czy bufor) powinien być (chyba ,że komuś starczy np 50% mocy grzewczej...)
pzdr

Zigobar
05-10-2016, 18:08
...właśnie ta obiegówka mnie trochę gryzła , ale kiedy zrobiłem bypass - to przy 6 biegu pompy wodnej osiągałem nominalny przepływ w systemie tj 1500l/h , co dodatkowo objawiało się znacznie zwiększonym szumem w grzejnikach (+wypłukiwanie zanieczyszczeń). Dlatego właśnie zrezygnowałem z zakupu większej Wilo (1-6)...
W starych instalacjach trzeba czasem iść na kompromis i zadowolić się tym, co uda się uzyskać. Niektórym wystarcza akceptowalna sprawność i uwolnienie się od węgla i popiołu.
Szum wody w grzejnikach słyszalny nocą, to dobry powód by poprzestać na mniejszym przepływie.

M.Krk
06-10-2016, 12:09
Hej
Widzę, że ty chodzisz na grzejnikach jak ja, masz może klimakonwektory założone ? pytam bo skusiłem się i kupiłem jeden na prubę do salonu i chyba jest coś nie teges, znaczy efekt jest znacznie mniejszy niż spodziewany, muszę jeszcze odpowietrzyć instalację całą, ale ten kk mi taktuje, temperatura jest odpowiednia a on jakby szybko wystudzał co dostanie i stop. podłączuyłem go odwrotnie, czyli zasilanie od góry więc przepływ powinien mieć ok a on dalej swoje.
Jesli wiesz coś na ten temat to chętnie skorzystam z sugestii

misq
06-10-2016, 12:27
Chciałbym podłączyć sterownik Euroster 2026 TX do PC Panasonic SDC 9kW 400V.

W sterowniku mam następujący schemat:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=369519&d=1475749094
W pompie:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=369520&d=1475749132
Czy dobrze rozumiem, że powinienem połączyć przewód nr 2 (COM) ze sterownika do gniazda nr 9 (L) w pompie, w przewód nr 3 (NO) ze sterownika do gniazda nr 12 (L1/GRZ) w pompie?

bobrow
06-10-2016, 13:31
Hej
Widzę, że ty chodzisz na grzejnikach jak ja, masz może klimakonwektory założone ? pytam bo skusiłem się i kupiłem jeden na prubę do salonu i chyba jest coś nie teges, znaczy efekt jest znacznie mniejszy niż spodziewany, muszę jeszcze odpowietrzyć instalację całą, ale ten kk mi taktuje, temperatura jest odpowiednia a on jakby szybko wystudzał co dostanie i stop. podłączuyłem go odwrotnie, czyli zasilanie od góry więc przepływ powinien mieć ok a on dalej swoje.
Jesli wiesz coś na ten temat to chętnie skorzystam z sugestii


Nie jestem pewien , czy mnie pytałeś o KK-ja niestety ich nie używam i nie mam wiedzy nt , z tego co pamiętam -to Map78 użytkuje KK
pzdr

bobrow
06-10-2016, 13:33
Chciałbym podłączyć sterownik Euroster 2026 TX do PC Panasonic SDC 9kW 400V.

W sterowniku mam następujący schemat:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=369519&d=1475749094
W pompie:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=369520&d=1475749132
Czy dobrze rozumiem, że powinienem połączyć przewód nr 2 (COM) ze sterownika do gniazda nr 9 (L) w pompie, w przewód nr 3 (NO) ze sterownika do gniazda nr 12 (L1/GRZ) w pompie?

Dobrze myślisz- u mnie tak jest i wszystko gra

Andrzej5101
06-10-2016, 14:26
M.Krk napisał ; skusiłem się i kupiłem jeden KK na próbę do salonu i chyba jest coś nie teges, znaczy efekt jest znacznie mniejszy niż spodziewany, muszę jeszcze odpowietrzyć instalację całą, ale ten kk mi taktuje, temperatura jest odpowiednia a on jakby szybko wystudzał co dostanie i stop. podłączyłem go odwrotnie, czyli zasilanie od góry więc przepływ powinien mieć ok a on dalej swoje.

Kolego- napisz jakiej mocy jest KK ( marki ) i do jakiego lokalu ( m2 ) jest podłączony ( straty ciepła ) ,to może dostaniesz satysfakcjonującą odpowiedź

M.Krk
06-10-2016, 18:32
Ok, masz rację trzeba to uzupełnić, KK to Purmo Vido 160cm. trafił ki się najwiękrzy w promocji :-) pomieszczenie ma 22m2, temperatura na PC to 38stopni na powrocie, to daje jakieś 45-46 stopni na zasilania, dwa sezony PC tak chodziła i było ok, jest to zwykły monoblok bez iwertera z buforem 300L
Dzięki

PURMO VIDO – CHRAKTERYSTYKA
Maksymalne ciśnienie robocze: 10 bar
Maksymalna temperatura: 110°C
Wysokość: 595 mm
Głębokość: 153 mm
Długość: 800, 1000, 1200, 1400, 1600 mm
Moc cieplna 75/65/20oC: od 1824 do 9266 W
Moc cieplna 43/35/20oC: od 704 do 3363 W
Moc chłodnicza 7/12/27oC: od 707 do 4147 W
Gwarancja: 2 lata

M.Krk
06-10-2016, 18:34
Tak Ciebie pytałem i dzięki za odpowiedź, Mapa coś tu ostatnio nie widzę niestety


Nie jestem pewien , czy mnie pytałeś o KK-ja niestety ich nie używam i nie mam wiedzy nt , z tego co pamiętam -to Map78 użytkuje KK
pzdr

map78
06-10-2016, 19:15
Tak Ciebie pytałem i dzięki za odpowiedź, Mapa coś tu ostatnio nie widzę niestety

Czasem się jeszcze pojawiam, ale już rzadko bo to się bardziej forum sprzedawców zrobiło:(
Co do Twojego KK to wygląda na to, że jest on za mocny, ja mam k140 w 25m2 pomieszczeniach i są mega przewymiarowane. Przy zasilaniu rzędu 35st pracują przez 10min i potem 2h stop. Tak to niestety działa. Dlatego namawiam wszystkich do zakupu tych najmniejszych żeby zachować jak najbardziej ciągłą pracę, bo o akumulacji w przypadku KK nie ma co marzyć...

M.Krk
06-10-2016, 21:28
Czasem się jeszcze pojawiam, ale już rzadko bo to się bardziej forum sprzedawców zrobiło:(
Co do Twojego KK to wygląda na to, że jest on za mocny, ja mam k140 w 25m2 pomieszczeniach i są mega przewymiarowane. Przy zasilaniu rzędu 35st pracują przez 10min i potem 2h stop. Tak to niestety działa. Dlatego namawiam wszystkich do zakupu tych najmniejszych żeby zachować jak najbardziej ciągłą pracę, bo o akumulacji w przypadku KK nie ma co marzyć...

Dzięki
To kurcze kłopot, tylko on przestaje pracować nie osiągając zadanej temperatury, przewymiarowanie chyba nie powinno tak się objawiać, myślałem, że to wina odwrotnego podłączenia, ale to chyba też nie to bo wyższa temperatura idzie na powrót wiec powinien dłużej się kręcić, nie kumam tego a specjalistów mam tu że hej, możlwe, ze normalne zawory grzejnikowe ograniczają przepływ za bardzo i trzeba by je wymienić na kulowe. Na początku dałem go w innym pomieszczeniu na końcu pionu i dupa, nie kręciło nim, teraz jest na parterze i obieg jest normalnie tylko jakby szybko go studzi, eh normalnie czy na wszystkim człowiek się musi znać

map78
06-10-2016, 21:59
Dzięki
To kurcze kłopot, tylko on przestaje pracować nie osiągając zadanej temperatury, przewymiarowanie chyba nie powinno tak się objawiać, myślałem, że to wina odwrotnego podłączenia, ale to chyba też nie to bo wyższa temperatura idzie na powrót wiec powinien dłużej się kręcić, nie kumam tego a specjalistów mam tu że hej, możlwe, ze normalne zawory grzejnikowe ograniczają przepływ za bardzo i trzeba by je wymienić na kulowe. Na początku dałem go w innym pomieszczeniu na końcu pionu i dupa, nie kręciło nim, teraz jest na parterze i obieg jest normalnie tylko jakby szybko go studzi, eh normalnie czy na wszystkim człowiek się musi znać

W akcesoriach KK Purmo można kupić zawory regulujące przepływ przez KK. W instrukcji jest napisane, że w przypadku problemów z przepływam powinno się takowe stosować. Kosztuje około 260zł więc nie majątek - można spróbować. U mnie w tej kwestii jest wszystko OK. KK wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury,

Scrollek
06-10-2016, 23:12
Ja posiadam Purmo Vido KK100 (zresztą pytałem map78 i polecił mi jak najmniejszy-dzięki;))w sypialni na piętrze ok 30m2 i powiem że spokojnie daje radę.Podłączenie rurą PP 3/4 zdjecie poniżej Warunek temp. zasilania powyżej 32C (ale to wiadomo z instrukcji). U mnie w tej chwili pracuje na termostacie 23,5C - (zasilanie 35-36) i włącza się raz na godzinę na (10-15 minut), przy nastawie 24 i tym samym zasilaniu 2 razy na 10-15 min. Różnica w stosunku do grzejników jest znaczna, bardzo szybkie nagrzewanie pomieszczenia i utrzymywanie zadanej temp.
Używałem go też latem, schładza z 28 na 25 w ciągu godziny. W kolejnych 2 pokojach mam KK firmy Eden Wind o szerokosći 80cm i 50cm wysokości i powiem tak, nigdy nie było tak ciepło w pokoju jak teraz. Ten Eden ma zdecydowanie cichszy wentylator na pierwszym biegu nic nie słychać w purmo niestety tak. Ma też kierunkowe kratki i jakby wydajniejszy wymiennik. Jedynie co purmo ma lepsze to wyglad (jest węższy) i sterowanie elektroniczne tu zwykłe tradycyjne.
W każdym bądź razie pracują podobnie po kilka minut i przerwa, temperature zadaną osiągają, PC moduluje na 19hz przy pracy podłogówki i KK.
Purmo KK 100
369580
369581
Eden Wind 20
369582
369583

M.Krk
07-10-2016, 08:42
Dzięki za pomoc :-)
Chałas mi nie bardzo przeszkadza bo to salon i tu zawsze coś gdzieś działa, Wydaje mi się że problem jest w tych zaworach, za mały przepływ i temperatura mu szybko spada, fakt, muszę odpowietrzyć wszystko jeszcze jak należy, ale to jak skończę remont na górze, on jest za duży o wiele to prawda, dostałem go w cenie 120cm. więc brałem, tym bardziej, że na 120 musiał bym czekać, poza tym salon jest otwarty i tu ciepła nigdy za wiele, może sobie grzać ile chce, byle by chciał :-)

_John
07-10-2016, 11:30
W akcesoriach KK Purmo można kupić zawory regulujące przepływ przez KK. W instrukcji jest napisane, że w przypadku problemów z przepływam powinno się takowe stosować. Kosztuje około 260zł więc nie majątek - można spróbować. U mnie w tej kwestii jest wszystko OK. KK wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury,
W czym miałby pomóc zawór, kiedy ewidentnie koledze M.Krk brakuje przepływu?

map78
07-10-2016, 16:01
W czym miałby pomóc zawór, kiedy ewidentnie koledze M.Krk brakuje przepływu?

Spoko Johny, luzuj poślad, kolega M.Krk ma już bufor i to potężny o ile mi wiadomo;)
A mi chodziło o taki zawór:
http://iv.pl/images/00572509868052303771.jpg (http://iv.pl/)
Po więcej info odsyłam do instrukcji Purmo Vido....

Zigobar
07-10-2016, 16:29
...kolega M.Krk ma już bufor i to potężny o ile mi wiadomo;)...
Ale w tym przypadku najwyraźniej istnieje potrzeba zwiększenia przepływu tylko w jednym z wielu połączonych równolegle odbiorników, znajdujących się w obwodzie wtórnym.
M.Krk
Można spróbować ratować się, stopniowo dławiąc przepływ przez grzejniki.
Jaką masz obecnie deltę po stronie wtórnej?
Jaka obiegówka i na którym biegu tam pracuje?

map78
07-10-2016, 17:03
Ale w tym przypadku najwyraźniej istnieje potrzeba zwiększenia przepływu tylko w jednym z wielu połączonych równolegle odbiorników, znajdujących się w obwodzie wtórnym.


Tak, i dokładnie taki przypadek jest opisany w instrukcji instalacyjnej. Jako rozwiązanie podaje się stosowanie zaworu regulującego. Ja nie mam problemów z przepływem w mojej instalacji dlatego piszę tylko to co przeczytałem w instrukcji, a czy to pomoże czy nie - nie wiem...
http://iv.pl/images/77035298380681520130.jpg (http://iv.pl/)

M.Krk
07-10-2016, 17:22
Tak, i dokładnie taki przypadek jest opisany w instrukcji instalacyjnej. Jako rozwiązanie podaje się stosowanie zaworu regulującego. Ja nie mam problemów z przepływem w mojej instalacji dlatego piszę tylko to co przeczytałem w instrukcji, a czy to pomoże czy nie - nie wiem...
http://iv.pl/images/77035298380681520130.jpg (http://iv.pl/)

Dzięki, musę poczytać, puki co rozumiem, że on ma coś w rodzaju pompki bo inaczej jak by mógł zwiękrzyć przepływ, ale trzeba będzie czytać i szukać

M.Krk
07-10-2016, 17:30
Ale w tym przypadku najwyraźniej istnieje potrzeba zwiększenia przepływu tylko w jednym z wielu połączonych równolegle odbiorników, znajdujących się w obwodzie wtórnym.
M.Krk
Można spróbować ratować się, stopniowo dławiąc przepływ przez grzejniki.
Jaką masz obecnie deltę po stronie wtórnej?
Jaka obiegówka i na którym biegu tam pracuje?

Właśnie, trzeba go zwiękrzyć bo zmniejszyć to pikuś, do tego specjanego zaworu nie trzeba, niestety nie jestem specjalistą i nie umiem powiedzieć jaka jest delta, obiegówka 25/60 II bieg, tak jak pisałem wcześniej, myślę, że te zawory dławią bo to są takie normalne grzejnikowe, jeden termostatyczny bez głowicy oczywiście, ale one mają słabe przepływy chyba.
dzięki

map78
07-10-2016, 18:13
Dzięki, musę poczytać, puki co rozumiem, że on ma coś w rodzaju pompki bo inaczej jak by mógł zwiękrzyć przepływ, ale trzeba będzie czytać i szukać

Nie potrafię powiedzieć jak to działa, bo na tyle się na hydraulice nie znam, ale jeżeli jest tam napisane, że "niezależnie od ciśnienia" oraz "zapewniając odpowiednio duży przepływ" to ja to rozumiem, że on ten przepływ w jakiś sposób reguluje, bo gdyby tylko redukował to nazywałby się zaworem redukcyjnym...

Andrzej5101
07-10-2016, 18:34
Przepisane z instrukcji klimakonwektora Vido Purmo

Niewystarczająca wydajność cieplna urządzenia ;

Niska temperatura czynnika docierającego do urządzenia ----Zwiększyć temperaturę czynnika na kotle lub pompie ciepła.

Zbyt niskie natężenie przepływu czynnika. ---- Odpowietrzyć instalację ogrzewania.

Jeśli, po sprawdzeniu powyższych wskazówek, klimakonwektor ciągle działa wadliwie, należy skontaktować się z serwisem bądźi instalatorem w celu uzyskania pomocy

Zigobar
07-10-2016, 19:02
Właśnie, trzeba go zwiękrzyć bo zmniejszyć to pikuś, do tego specjanego zaworu nie trzeba, niestety nie jestem specjalistą i nie umiem powiedzieć jaka jest delta, obiegówka 25/60 II bieg, tak jak pisałem wcześniej, myślę, że te zawory dławią bo to są takie normalne grzejnikowe, jeden termostatyczny bez głowicy oczywiście, ale one mają słabe przepływy chyba.
dzięki
Pytając o deltę miałem na myśli różnicę pomiędzy temperaturą wody zasilającej grzejniki i powracającej z nich. Warto mieć tam termometry.
W celu porównania możesz sprawdzić dłonią temperatury powrotów z grzejników i klimakonwektora.
Na razie możesz zmienić bieg na trzeci (zakładam, że ma 3 biegi) i obserwować układ. Może będzie jakaś zauważalna zmiana i temperatura powrotu z klimakonwektora wzrośnie.
Zawory przy grzejnikach na pewno dławią. Rozumiem, że obecnie są całkowicie otwarte.

M.Krk
07-10-2016, 20:16
Pytając o deltę miałem na myśli różnicę pomiędzy temperaturą wody zasilającej grzejniki i powracającej z nich. Warto mieć tam termometry.
W celu porównania możesz sprawdzić dłonią temperatury powrotów z grzejników i klimakonwektora.
Na razie możesz zmienić bieg na trzeci (zakładam, że ma 3 biegi) i obserwować układ. Może będzie jakaś zauważalna zmiana i temperatura powrotu z klimakonwektora wzrośnie.
Zawory przy grzejnikach na pewno dławią. Rozumiem, że obecnie są całkowicie otwarte.

Obiegówka ma 3 bieg, problem w tym że w nocy szumi :-), ta delta wygląda tak, że jak wentylatory stoją to powrót jest porównywakny do reszty przy grzejnikach, jak się włączą to szię to dość szybko zmienia.
Muszę to doprowadzić do pożądku i dopiero panikować jak coś bedzie nie tak, no sprawdzić te zawory zalecane przez purmo
Dzięki

M.Krk
07-10-2016, 20:24
Nie potrafię powiedzieć jak to działa, bo na tyle się na hydraulice nie znam, ale jeżeli jest tam napisane, że "niezależnie od ciśnienia" oraz "zapewniając odpowiednio duży przepływ" to ja to rozumiem, że on ten przepływ w jakiś sposób reguluje, bo gdyby tylko redukował to nazywałby się zaworem redukcyjnym...

coś nie mogę tego znaleźć, podeślesz link ?
dzięki

_John
07-10-2016, 22:45
Spoko Johny, luzuj poślad, kolega M.Krk ma już bufor i to potężny o ile mi wiadomo;)
A mi chodziło o taki zawór:
http://iv.pl/images/00572509868052303771.jpg (http://iv.pl/)
Po więcej info odsyłam do instrukcji Purmo Vido....
A czy te zapisy w instrukcji nie dają nic do myślenia?

4. Montaż klimakonwektora w jednej instalacji ogrzewania
z innymi grzejnikami wymaga rozważenia
stworzenia osobnego obiegu, aby zapewnić pożą-
dany przepływ czynnika przez klimakonwektor

6. Klimakonwektor nie może zostać użyty zamiennie
za dowolny grzejnik w już funkcjonującej instalacji
ogrzewania chyba, że zapewni się odpowiedni
przepływ czynnika przez klimakonwektor

map78
07-10-2016, 22:56
U mnie na jednym obiegu pracują 3 rzeczone klimakonwektory (wstawione w miejsce zlikwidowanych grzejników), 2 grzejniki i 2 drabinki bez bufora i wszystko działa czwarty sezon znakomicie, także nie zawsze jest problem. Ale skoro u kolegi jest coś nie tak to trzeba szukać rozwiązań. Być może pomoże instalacja zaworu, jak piszą w instrukcji, a być może trzeba będzie przebudować całą instalację? Tego nie wiemy...

plusfoto
08-10-2016, 08:50
Panowie zróbmy może osobny temat dotyczący klimakowektorów bo robi się mały misz-masz.

M.Krk
08-10-2016, 09:04
Wszyscy macie rację, winien jest mały przepływ i zapowietrzona instalacja, myślę że po zmianie zaworów na przynajmniej zwykłe kulowe odcinające załatwią sprawę, może nawet samo solidne odpowietrzenie pomoże, ale to dopiero jak skończę remont i podłączę ostatnie grzejniki.
Ujmę to tak, w starych instalacjach zawsze jest ryzyko, ryzykowałem podłanczając PC zamiast kopciucha ( kopciucha zostawiłem w instalacji na wszelkie W )
zaryzykowałem z KK i też się chyba uda, na tym jednym chyba poprzestanę bo w salonie jestem w stanie znieść ten szym a poza tym reszta instalacji raczej się sprawdzi.
Planowałem jeszcze zrobić obejście bufora :-) ale specjalista zażyczył sobie schemat a ja w swej naiwności zrobiłem mu ten schemat, ten jak go zobaczył to powiedział, że będę przy nim stał i mówił gdzie ma co uciąć i co wlutować, ile za to sobie krzyknął na godzinę dodam to szok, powiem tylko że ja jako projektant, kierownik i odpowiedzialny za realizację powinienem dostać 200zł. na godzinkę :-)
Zrobię to na wiosnę, teraz juz trochę późno na takie dłubanie.
Wody mam tyle w instalacji, że chyba się uda, bufora nie wywale, na wszelkie W

Dzięki za zainteresowanie tematem, mimo że wątek zupełnie nie ten :-)

thxluk
08-10-2016, 10:14
Witam.
Posiadam PC 9KW 3F.
Wyczytałem iż minimalny przepływ dla tej jednostki to 19l/min .
W moim układzie znajdują się 2 rozdzielacze , 9 pętli w każdej.
Zakładając średni przepływ pętli 1,5 l/min wychodzi 27l/min.
Nie posiadam jeszcze termostatu.
W przypadku jego założenie jak on będzie sterował , odcinał odpowiednie "pętle, pomieszczenia".?
Chodzi mi o ze jeśli odetnie w moim przypadku salon(3 pętle),zakładam że napalę w kominku i np 1sypialnie(2 p\ętle) to przepływ spadnie ponizej wymaganego 19l/min i PC się zapowietrzy.

Zigobar
08-10-2016, 11:13
...poza tym salon jest otwarty i tu ciepła nigdy za wiele, może sobie grzać ile chce, byle by chciał :-)
Czy istnieje możliwość ręcznego przełączenia wentylatora na pracę ciągłą z wydajnością np. minimalną?
Może ktoś podpowie, dlaczego u Ciebie wentylator wyłącza się przed osiągnięciem temperatury zadanej (czyli inaczej niż u innych użytkowników).
Układ mierzy temperaturę powrotu, czy może jakiś inny parametr?

Andrzej5101
08-10-2016, 11:51
M.Krk napisał ; Wszyscy macie rację, winien jest mały przepływ i zapowietrzona instalacja, myślę że po zmianie zaworów na przynajmniej zwykłe kulowe odcinające załatwią sprawę, może nawet samo solidne odpowietrzenie pomoże, ale to dopiero jak skończę remont i podłączę ostatnie grzejniki.

Kierunek działań właściwy .
Proponuje ; uzupełnić stopkę ( ,o danych budynku,pompy ) oraz montaż ciepłomierza, który dużo Ci pomoże w ustawieniu parametrów instalacji

bobrow
08-10-2016, 14:50
Witam ,
pogoda nie dopisuje i tak sobie przeanalizowałem moje 1,5 roczne pomiary.
Latem wykonałem bypass (obejście) ciepłomierza- pomyślałem sobie ,że skoro mam dobrane wszystkie parametry mogę sporadycznie sobie kontrolować COP.
Zawsze to tam jakiś opór taki ciepłomierz stawia -właśnie !
Zauważyłem ,że kiedy mam 3 bieg pompy wodnej to różnica w ciśnieniu na manometrze z bypassem i bez jest 0,2 bar , a na 2 biegu 0,1 bar.
Dzisiaj doczytałem trochę o oporach hydraulicznych :

369665

Jeśli dobrze kumam , to strata ciśnienia wskutek oporu hydraulicznego dP=0,1 bar (10 000 Pa) powoduje stratę przepływu ok 420 kg/h -przyjmując kg=1 ltr , wychodzi strata przepływu 420 l/h.

Przed chwilą zrobiłem pomiar przepływu na ciepłomierzu dla V pompy =2 :

CO (PC-bufor) 1450 l/h
CWU 1250 l/h

Różnica w ciśnieniach (manometr w PC) bez ciepłomierza :

CO 0,075 bar
CWU 0,1 bar

Po dodaniu odpowiednich wartości wychodzą mi przepływy :

CO (PC-bufor) 1450 l/h +300 l/h=1750 l/h
CWU 1250l/h +420 l/h= 1670 l/h

Doczytałem w instrukcji ciepłomierza ,że strata ciśnienia na nim to 0,22 bar

Musze porównać zużycie na PC w tych samych temp. Jeśli w/w wyniki się potwierdzą ,może się okazać -że niższe biegi będą u mnie wydajniejsze .

Proszę o uwagi do w/w wypocin

pzdr

M.Krk
08-10-2016, 15:46
M.Krk napisał ; Wszyscy macie rację, winien jest mały przepływ i zapowietrzona instalacja, myślę że po zmianie zaworów na przynajmniej zwykłe kulowe odcinające załatwią sprawę, może nawet samo solidne odpowietrzenie pomoże, ale to dopiero jak skończę remont i podłączę ostatnie grzejniki.

Kierunek działań właściwy .
Proponuje ; uzupełnić stopkę ( ,o danych budynku,pompy ) oraz montaż ciepłomierza, który dużo Ci pomoże w ustawieniu parametrów instalacji

Budynek jest raczej stary, coś tam kiedyś napiszę bo to się czasem przydaje oceniającym sytuację, ciepłomierz to jeszcze jedno coś nie koniecznie potrzebne.

M.Krk
08-10-2016, 15:48
Czy istnieje możliwość ręcznego przełączenia wentylatora na pracę ciągłą z wydajnością np. minimalną?
Może ktoś podpowie, dlaczego u Ciebie wentylator wyłącza się przed osiągnięciem temperatury zadanej (czyli inaczej niż u innych użytkowników).
Układ mierzy temperaturę powrotu, czy może jakiś inny parametr?

Mogę włączyć na stałe, tylko że będzie dmuchał zimnym powietrzem, PC nie pracuje cały czas

Zigobar
08-10-2016, 18:49
Mogę włączyć na stałe, tylko że będzie dmuchał zimnym powietrzem, PC nie pracuje cały czas
Czyli można już pokombinować. Wystarczy zasilić wentylator poprzez jakiś tani sterownik do pompy CO (np. ST 21). Jego czujnik trzeba umieścić na rurze zasilającej klimakonwektor.

maciejtoya
08-10-2016, 20:56
Pytanie do użytkowników tej pompy posiadających w całości ogrzewanie podłogowe. Posiadacie bufor/sprzegło hydrauliczne ?

M.Krk
08-10-2016, 21:17
Pytanie do użytkowników tej pompy posiadających w całości ogrzewanie podłogowe. Posiadacie bufor/sprzegło hydrauliczne ?

poczytaj wstecz, nie mają, te PC mają płynną regulacje mocy, ale są też tacy co mają takie małe 80l chyba

M.Krk
08-10-2016, 21:26
Czyli można już pokombinować. Wystarczy zasilić wentylator poprzez jakiś tani sterownik do pompy CO (np. ST 21). Jego czujnik trzeba umieścić na rurze zasilającej klimakonwektor.

to chyba nie wiele pomoże, on startuje jak dostaje czynnik o odpowiedniej temperaturze i działa puki temperatura tego czynnika nie spadnie po niżej czyli działa jak należy, obiegówke przestawiłem na 3 i jest prawie ok, teraz nie chcę bawić się z grubszą przeróbką, mam rurki w ścianach i muszę je odkuć i skrócić by przestawić grzejnik, jest mocno przestawiony względem okna i wygląda śmiesznie :-), więc przestawię, dam zawory o normalnym przepływie i bedzie jak należy

bobrow
08-10-2016, 21:53
Pytanie do użytkowników tej pompy posiadających w całości ogrzewanie podłogowe. Posiadacie bufor/sprzegło hydrauliczne ?

Hej,
odpowiedź na Twoje pytanie może być światopoglądowo/polityczna ( głównie ze względu na to w co "wierzą" , a nie co zmierzą...)
Część osób ma bufor, a część nie - wiem , bo śledzę temat od dwóch lat.
Ws sławetnego bufora - wystarczy :
-mieć "policzoną" instalację dla danego budynku ( rzadkość)
-należy założyć pewne nieścisłości w obliczeniach i zainwestować w urządzenia pomiarowe ( inwestujemy ok 25 000- 30 000 pln , a żałujemy ok 400 pln na używany ciepłomierz i podlicznik..,)
-być przygotowanym na ewentualne dostawienie buforka
Powinieneś sam sobie odpowiedzieć na pytanie :
czy jesteś po stronie " wierzących" czy "mierzących"
Udanego wyboru
Pzdr

hajnel
08-10-2016, 22:15
Pytanie do użytkowników tej pompy posiadających w całości ogrzewanie podłogowe. Posiadacie bufor/sprzegło hydrauliczne ?

Ja mam. Wszystko zależy jaka instalacja bo da się bez bufora.

hajnel
08-10-2016, 22:17
Witam ,
pogoda nie dopisuje i tak sobie przeanalizowałem moje 1,5 roczne pomiary.
Latem wykonałem bypass (obejście) ciepłomierza- pomyślałem sobie ,że skoro mam dobrane wszystkie parametry mogę sporadycznie sobie kontrolować COP.
Zawsze to tam jakiś opór taki ciepłomierz stawia -właśnie !
Zauważyłem ,że kiedy mam 3 bieg pompy wodnej to różnica w ciśnieniu na manometrze z bypassem i bez jest 0,2 bar , a na 2 biegu 0,1 bar.
Dzisiaj doczytałem trochę o oporach hydraulicznych :

369665

Jeśli dobrze kumam , to strata ciśnienia wskutek oporu hydraulicznego dP=0,1 bar (10 000 Pa) powoduje stratę przepływu ok 420 kg/h -przyjmując kg=1 ltr , wychodzi strata przepływu 420 l/h.

Przed chwilą zrobiłem pomiar przepływu na ciepłomierzu dla V pompy =2 :

CO (PC-bufor) 1450 l/h
CWU 1250 l/h

Różnica w ciśnieniach (manometr w PC) bez ciepłomierza :

CO 0,075 bar
CWU 0,1 bar

Po dodaniu odpowiednich wartości wychodzą mi przepływy :

CO (PC-bufor) 1450 l/h +300 l/h=1750 l/h
CWU 1250l/h +420 l/h= 1670 l/h

Doczytałem w instrukcji ciepłomierza ,że strata ciśnienia na nim to 0,22 bar

Musze porównać zużycie na PC w tych samych temp. Jeśli w/w wyniki się potwierdzą ,może się okazać -że niższe biegi będą u mnie wydajniejsze .

Proszę o uwagi do w/w wypocin

pzdr

Ale co ty tam dodajesz? Przepływ jest stały w całej instalacji.

bobrow
08-10-2016, 22:21
Na ciepłomierzu mam mniejsze ciśnienie na PC- dodałem spadek fizyczny wg wykresu.
Co się nie zgadza ? (Dzisiaj pierwszy raz na oczy zobaczyłem to opracowanie)
Pzdr

hajnel
08-10-2016, 22:30
Dobra nie pomyślałem. Nie było tematu.

bobrow
08-10-2016, 22:31
Zresztą - przepływ musi się zmieniać kiedy wzrastają opory , np na grzejnikach czy ciepłomierzu.

hajnel
08-10-2016, 22:55
Tak ale żeby wiedzieć o ile się zmieni potrzaba charakterystyki pompy...

bobrow
08-10-2016, 23:05
Ok- mam jednak pomiary i dane ciepłomierza.
Ważne w tym przypadku czy mogę przeliczać spadek ciśnienia wzgl przepływu .
Danych pompy nie muszę teoretycznie mieć , bo odczytam z ciepłomierza przepływ.

hajnel
08-10-2016, 23:17
Nie bo nie wiesz jak ten spadek ciśnienia przekłada się na przepływ w tej konkretnej pompie. Co pompa to inna charakterystyka.
Możesz ją wyznaczyć hehe.

bobrow
08-10-2016, 23:19
To co z tym opracowaniem- nie prawdziwe ( z uczelni , zresztą)?

bobrow
08-10-2016, 23:23
Jeszcze jedna rzecz - przymykałem zawór na wyj z PC tak , aby wzrosło ciśnienie o 0,1 bar i odczytałem przepływ na ciepłomierzu

hajnel
08-10-2016, 23:34
Wykres pewnie ok. Pytanie do czego był robiony. Bobrow piszemy nie na temat...

bobrow
08-10-2016, 23:36
Jutro dam Ci link do całego opracowania.
Temat ogólnie PC , a że mam Panasa ....

bobrow
09-10-2016, 10:44
Hajnel,
Tu jest link nt obliczeń oporów hydraulicznych :

http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/hydraulika

Zrobiłem przed chwilą szybki test polegający na przykręceniu zaworu z wyj PC (na ciepłomierzu) tak , aby uzyskać to samo ciśnienie jak bez ciepłomierza.
Pomiar na ciepłomierzu przepływu pokrywa się zasadniczo z wykresem - tj przy wzroście oporu o daną wartość spadł przepływ. Teraz wiem , o jaką wartość wzrasta przepływ bez ciepłomierza

Pzdr

Pratchawiec
09-10-2016, 17:32
Witam

Jak kupiłeś ciepłomierz to dostałeś wraz z instrukcją jego charakterystykę hydrauliczną, w tym wykres oporów przepływu. Jeśli zgubiłeś lub kupiłeś używkę z demontażu, bez problemów znajdziesz w sieci.
Z tego wykresu znając przepływ, bez żadnych skomplikowanych wyliczeń lub obserwacji odczytasz opór. Ma to znaczenie zwłaszcza przy projektowaniu instalacji i doborze pompy obiegowej

Obrazek zamieszczony wyżej dotyczy chyba jakiejś małej pompy obiegowej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
09-10-2016, 18:15
Mam pełną dokumentację ciepłomierza- nie zwróciłem uwagi na parametr strata ciśnienia ( 0,22 bar).
Zwróciłem tylko uwagę na różnice w ciśnieniu na manometrze jednostki wewn kiedy jest przepływ przez ciepłomierz i kiedy jest ominięty.
Wykonałem próby jak pisałem wcześniej , wszystko wskazuje - że strata ciśnienia 0,1 bar to ok 400ltr/h w przepływie (tak jest na wykresie i tyle zmierzyłem )
To z kolei prowadzi do wniosku , że wzrośnie COP (nie znacznie - ale jednak) i osiągnę pełną moc grzewczą systemu na niższym biegu ( 2 zamiast 3)
Drobna rzecz, ale istotna ze względu na parametry systemu i zużycie.
Pzdr

gondoljerzy
09-10-2016, 20:16
Jakim sposobem wychodzi wyższy COP przy mniejszym przepływie?

bobrow
09-10-2016, 21:27
Jakim sposobem wychodzi wyższy COP przy mniejszym przepływie?

Właśnie chodzi o to , że przy większym (tj minimum 1500ltr/h) przepływie COP będzie katalogowe.
COP katalogowe i większe osiągałem z odczytem na ciepłomierzu .
Przykład :
przy prędkości pompy wodnej 3 miałem ok 1600 ltr/min , przy 2 -1400 ltr/min.
Kiedy zrobiłem obejście ciepłomierza ( czyli nie ma zwężki na nim) , to na 2 biegu będę miał ok 1600 ltr/h (lub nawet więcej-uzasadniłem to wcześniej )
Gdzie zysk ? A no na mocy pompy wodnej , ponieważ uzyskuję te same przepływy lub nie znacznie większe na niższym biegu :
-bieg 2 ok 45W
-bieg 3 ok 65W
Zysk 20W - może nie dużo , ale przy niskiej modulacji może mieć znaczenie na COP (sprawdziłem doświadczalnie)
A po co wogóle o tym piszę - bo może komuś zależy na max udprawnieniu swojego systemu i wymianie myśli w tym temacie
Pzdr

bobrow
09-10-2016, 21:35
Sorrki - jednostki przepływu oczywiście ltr/h

fachman19
09-10-2016, 22:10
369821

Tak robią podstawki Niemcy

bobrow
09-10-2016, 22:22
Na pewno estetycznie- ale czy fachowo ?
Jako amator - podstawkę bym wykonał na 4 nogach i nie koniecznie przy przeszkleniu...
Pzdr

tom80ek
09-10-2016, 23:45
Witam.
Czy do chłodzenia podłogówką potrzebne są jakieś dodatkowe rozwiązania, bufory.
W ofercie od instalatora znalazło się coś takiego:

"Montaż bufora ciepłej wody na powrocie instalacji c.o. umożliwi
wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia podłogówką."

Dodatkowy koszt 1100zł

map78
10-10-2016, 08:53
369821

Tak robią podstawki Niemcy

Przynajmniej wygląda to estetycznie, przeciwieństwie do rodzimych konstrukcji na bloczkach fundamentowych czy teownikach;)

map78
10-10-2016, 08:53
Witam.
Czy do chłodzenia podłogówką potrzebne są jakieś dodatkowe rozwiązania, bufory.


Nie, nie są potrzebne:no:

tom80ek
10-10-2016, 09:09
Dzięki.
Rozumiem że to próba naciągnięcia mnie na dodatkowe koszty.

Cała oferta wyglądała tak:

1) Pompa ciepła Panasonic Aquarea Seria High Performance 9kW w wersji
ogrzewanie&chłodzenie
- generacja H
- zasilanie 230V
- zestaw: KIT-WC09F3E5 (jednostka zewnętrzna: WH-UD09HE5 i jednostka
wewnętrzna: WH-SDC09H3E5)
2) Zasobnik c.w.u. dedykowany!!! do pompy ciepła Galmet 300l MAXI Typ SGW(S)
3) Podłączenie chłodnicze pompy ciepła
4) Grzałka tacy ociekowej do jednostki zewnętrznej
5) Zawór 3-drogowy do pomp ciepła generacji H (montowany w hydroboxie)
6) Uchwyt ścienny do zamontowania jednostki zewnętrznej
7) Grzałka odpływu kondensatu z jednostki zewnętrznej do odpływu
8) Inne potrzebne materiały do wykonania kompletnej kotłowni

Koszt całkowity: 24.500,00 zł brutto (w tym VAT 8%)

Koszty po Pana stronie:

- doprowadzenie prądu w pobliże jednostki wewnętrznej - zakończone
wyłącznikiem 3-fazowym, zabezpieczenie przewodu 20A typ B (patrz następny
mejl)

Opcja 1:

1) Przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED -
"oryginalny" sterownik pokojowy dedykowany przez Panasonica
Koszt całkowity: 380,00 zł brutto (w tym VAT 8%)

Opcja 2:

Moduł IntensisHome z dodatkowym czujnikiem pomieszczeniowym (sterowanie i
nadzór przez internet)

Koszt całkowity: 1.000,00 zł brutto (w tym VAT 8%

Opcja 3:

Montaż bufora ciepłej wody na powrocie instalacji c.o. umożliwi
wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia podłogówką.
Dodatkowa izolacja instalacji.
Koszt całkowity: 1.100,00 zł brutto (w tym VAT 8%)


możecie się odnieść do tej oferty?

_John
10-10-2016, 09:23
Dodatkowa izolacja instalacji.
Koszt całkowity: 1.100,00 zł brutto (w tym VAT 8%)


możecie się odnieść do tej oferty?
Bufor może być zbędny.
Dodatkowa izolacja natomiast jest konieczna i do tanich nie należy.

map78
10-10-2016, 09:45
Opcja 1:

1) Przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED -

Opcja 2:

Moduł IntensisHome z dodatkowym czujnikiem pomieszczeniowym (sterowanie i
nadzór przez internet)

Opcja 3:

Montaż bufora ciepłej wody na powrocie instalacji c.o. umożliwi
wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia podłogówką.
Dodatkowa izolacja instalacji.


Sama oferta na pompę wydaję się OK, natomiast co do opcji to polecałbym bezprzewodowy sterownik - łatwiej będzie znaleźć dla niego miejsce kiedy nie zna się jeszcze swojego domu, a taka znajomość jest konieczna do prawidłowego sterowania.
IntesisHome - zbędny, niedopracowany bajer, zlikwidowałem po 3 latach nieużywania, więc jak chcesz to odsprzedam Ci za pół ceny;)
Bufor - moim zdaniem zbędny. Jeżeli planujesz chłodzić samą podłogówką to przekroczenie punktu rosy będzie raczej bardzo trudne, więc z tą izolacją też bym nie przesadzał - można profilaktycznie zaizolować ale bez zbędnych wodotrysków - Ja na podłogówkę przy chłodzeniu daję 17st i jeszcze się nie zdarzyło żeby się choćby rura spociła, a pompę mam czwarty rok.

link2jack
10-10-2016, 09:49
map78 - Ty sterujesz pompą sterownikiem czy ustawieniami krzywej?

plusfoto
10-10-2016, 10:11
Sama oferta na pompę wydaję się OK, natomiast co do opcji to polecałbym bezprzewodowy sterownik - łatwiej będzie znaleźć dla niego miejsce kiedy nie zna się jeszcze swojego domu, a taka znajomość jest konieczna do prawidłowego sterowania.
IntesisHome - zbędny, niedopracowany bajer, zlikwidowałem po 3 latach nieużywania, więc jak chcesz to odsprzedam Ci za pół ceny;)
Bufor - moim zdaniem zbędny. Jeżeli planujesz chłodzić samą podłogówką to przekroczenie punktu rosy będzie raczej bardzo trudne, więc z tą izolacją też bym nie przesadzał - można profilaktycznie zaizolować ale bez zbędnych wodotrysków - Ja na podłogówkę przy chłodzeniu daję 17st i jeszcze się nie zdarzyło żeby się choćby rura spociła, a pompę mam czwarty rok.
Map nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale chodzi o wersję H. Tu Intensis jest już zupełnie inny, to jedno natomiast opcja pierwsza moim zdaniem jest bez sensu bowiem cały panel główny w wersji H można przenieść z jednostki wew. do pokoju a w nim już jest też termostat.

tom80ek
10-10-2016, 10:46
W ofercie mam jeszcze wersje F

1) pompa ciepła Panasonic Aquarea Seria High Performance 9kW w wersji
ogrzewanie&chłodzenie
- generacja F
- zasilanie 230V
- zestaw: KIT-WC09F3E5 (jednostka zewnętrzna: WH-UD09FE5 i jednostka
wewnętrzna: WH-SDC09F3E5)
2) zasobnik c.w.u. dedykowany!!! do pompy ciepła Galmet 300l MAXI Typ SGW(S)
3) podłączenie chłodnicze pompy ciepła
4) grzałka tacy ociekowej do jednostki zewnętrznej
5) zawór 3-drogowy V4440 1" HONEYWELL)
6) przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED
7) inne potrzebne materiały do wykonania kompletnej kotłowni

Koszt całkowity: 22.200 zł brutto (w tym VAT 8%)

Według ozc projektowe obciążenie cieplne dla -22 to 5745 W. Roczne zapotrzebowanie na ciepło 6500kwh

Cztery osoby w domu.
Wystarczy 1~ czy lepiej 3~

map78
10-10-2016, 11:12
map78 - Ty sterujesz pompą sterownikiem czy ustawieniami krzywej?

Mam sterowanie kombinowane. Termostat steruje pompą na zasadzie on/off, a kiedy jest zezwolenie na start;) to wtedy idzie wg krzywej.

map78
10-10-2016, 11:15
Map nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale chodzi o wersję H. Tu Intensis jest już zupełnie inny, to jedno natomiast opcja pierwsza moim zdaniem jest bez sensu bowiem cały panel główny w wersji H można przenieść z jednostki wew. do pokoju a w nim już jest też termostat.

Nie wydaje mi się żeby był inny. Może mieć jakieś dodatkowe funkcje natomiast wg mnie będzie to dalej to samo, bo IntesisHome to zupełnie niezależna od Panasonic firma, która produkuje sterowniki internetowe do wielu rodzajów urządzeń.

map78
10-10-2016, 11:18
Cztery osoby w domu.
Wystarczy 1~ czy lepiej 3~

W przypadku pomp SDC różnica pomiędzy 1~ a 3~ jest kolosalna pod każdym aspektem, aczkolwiek przy Twoim OZC IMHO wystarczy 1~.

Andrzej5101
10-10-2016, 13:22
Wystarczy 1 fazowa ale 3 fazowa lepsza .Było to już wałkowane .Poczytaj od 100 strony a wiele się dowiesz i będziesz mógł podjąć decyzję bardziej świadomy

gondoljerzy
10-10-2016, 16:45
...
COP katalogowe i większe osiągałem z odczytem na ciepłomierzu .
przy prędkości pompy wodnej 3 miałem ok 1600 ltr/min , przy 2 -1400 ltr/min.
Kiedy zrobiłem obejście ciepłomierza ( czyli nie ma zwężki na nim) , to na 2 biegu będę miał ok 1600 ltr/h (lub nawet więcej-uzasadniłem to wcześniej )
Gdzie zysk ? A no na mocy pompy wodnej ...
Zysk 20W - może nie dużo , ale przy niskiej modulacji może mieć znaczenie na COP (sprawdziłem doświadczalnie)...
Pzdr

Może warto by poświęcić te 20W i spróbować puścić pompę obiegową na 3 z pominięciem ciepłomierza. COP ma szanse być wtedy jeszcze wyższy.

bobrow
10-10-2016, 17:27
Tak zrobię , ale przy większych mrozach

tom80ek
11-10-2016, 14:16
W przypadku pomp SDC różnica pomiędzy 1~ a 3~ jest kolosalna pod każdym aspektem, aczkolwiek przy Twoim OZC IMHO wystarczy 1~.

Dzięki za wypowiedź. Potrzebowałem potwierdzenia od kogoś doświadczonego, że wybór będzie ok.


Wystarczy 1 fazowa ale 3 fazowa lepsza .

Cały wątek czytam od początku, choć z przerwą. Wiem, że 3~ była by lepsza ale i droższa

Fan*ft
14-10-2016, 13:04
Witam Panowie,

Buduję dom i postawiłem na Panasonic'a w wersji HT 9kW ( WH-SHF09F3E8 i WH-UH09FE8 ).
Zamówiłem firmę która zrobiła wszystko: podłogówkę, CO, CWU, kanalizację i podłączyła pompę.
Mam dwa zbiorniki CWU 400l (lubimy się kąpać) i bufor CO 300l. Wiem, trochę za duży, akurat taki był tani na stanie. Znam też dyskusję na temat potrzebny czy nie, jednak nie taki jest mój problem.

Po niewczasie dowiedziałem się, że:
- sterownik który jest przytwierdzony do pompy ma króciutki kabel i nie można go łatwo przedłużyć (podobno pompa wywala błędy) aby wystawić go do pokoju. Jak sens ma sterowania temperaturą pomieszczeń termometrem który znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym??
- pompa nie potrafi sterować dodatkową pompką obiegową znajdującą się za zbiornikiem buforowym ... no po prostu rzuciło mnie o ścianę! Dlaczego nikt mnie o tym nie poinformował wcześniej?!
- na pytanie czy kupno 'wspaniałego' sterownika IntensisHome pozwoli mi wysterować pompkę obiegową otrzymałem odpowiedź ... że nie.

Początkowe wkurzenie przeszło w poszukiwania rozwiązania tej debilnej sytuacji.
Przewertowałem serwisówkę pompy i chyba znalazłem rozwiązanie.
Kolega misq w poście #2834 zadał już podobne pytanie ale ja je rozszerzę.

Znalazłem sobie prosty ale funkcjonalny sterownik pokojowy (np. ST-292) i chcę go podłączyć do Panasonic'a i pompy obiegowej.
Przekaźnik sterujący pompką obiegową jest zabezpieczeniem prądowym bo nie wiem jaki prąd dają styki 9 i 12 Panasonica.

370167

Czy możliwe jest takie podłączenie ?
Czy tak połączony Panasonic będzie grzał CWU według ustawień sterownika wewnętrznego a CO według zewnętrznego sterownika?

Chciałbym to w poniedziałek podłączyć ... więc liczę na podpowiedź instalatorów :)

Dzięki z góry.

Scrollek
14-10-2016, 15:11
będzie działał, jeszcze w sterowniku PC musisz ustawić włączenie sterowania

Scrollek
14-10-2016, 15:21
Zamontowałem wczoraj ciepłomierz kamstrup multical 601 + ultraflow 54, zrobiłem pomiary na szybko tak to wygląda:
przepływ na 4 biegu 1555l/h, temperatura na zewnątrz 5C w domu 22,6, temp. wodu out 35C (na ciepłomierzu 35,31) wody in 33 (na ciepłomierzu 32,67)
moc PC 3,3 kW przy modulacji 19Hz, po osiągnięcu temp. 36 PC przestaje pracować i pompa obiegowa pompuje 1030l/h (30% mniej)

370171
370172
370173
370174

nad ranem miałem: 1540l/h, temp. zew. 0C w domu 22,4, moc PC 2,4 przy modulacji 19Hz
370175

Fan*ft
14-10-2016, 17:22
będzie działał, jeszcze w sterowniku PC musisz ustawić włączenie sterowania

Mógłbyś rozwinąć odrobinkę wypowiedź? Będzie działało tak jak opisałem?
To znaczy czy można tak podłączyć elektrycznie pompę obiegową?
Czy priorytetem grzania wciąż pozostanie CWU?

I co znaczy 'ustawić w PC'? Nie znalazłem żadnych takich ustawień. Wydawało mi się że wystarczy rozłączyć piny 17 i 18 ...

bobrow
15-10-2016, 13:24
Mógłbyś rozwinąć odrobinkę wypowiedź? Będzie działało tak jak opisałem?
To znaczy czy można tak podłączyć elektrycznie pompę obiegową?
Czy priorytetem grzania wciąż pozostanie CWU?

I co znaczy 'ustawić w PC'? Nie znalazłem żadnych takich ustawień. Wydawało mi się że wystarczy rozłączyć piny 17 i 18 ...

Witaj ,
pin 17-18 włącza lub wyłącza PC , niezależnie od trybu pracy (CO czy CWU ) .Pod pin9 i 12 wystarczy ,że podepniesz przekaźnik na 230 VAC - a jego stykiem zasilisz pompę wtórną. Możesz jeszcze zastosować sterownik pompy wtórnej z czujnikiem temp (ja tak mam) w buforze-wtedy włączy się , kiedy będzie osiągnięta zadana temp w buforze .
Zrobiłem szybki schemacik , mam nadzieję że będzie czytelny i że Ci pomoże.

pzdr
370224

bobrow
15-10-2016, 13:45
Zapomniałem jeszcze o włączeniu sterowania termostatem w PC - trzeba jednocześnie wcisnąć set i check ok 5 s i w pierwszym parametrze roon ustawić na yes ( strzałeczki , select i set)

Fan*ft
15-10-2016, 23:41
I o to mi chodziło.
Dzięki :)

maciejtoya
16-10-2016, 10:37
Ponawiam pytanie. Czy są tu użytkownicy pomp ciepla z woj. wielkopolskiego, ewenutalnie dolnośląskiego lub lubuskiego ?
Chcialbym się dowiedzieć jak sprawują się pompy oraz jeśli to możliwe to też zobaczyć.

plusfoto
16-10-2016, 10:52
No i jest nowy cennik na Panasa wersja H. Jak przy T-capie zaskoczenie nie duże bo cena katalogowa poszybowała o 2,7 K w górę to przy SDC pojechali po bandzie - 5K więcej.

flisiu
16-10-2016, 11:43
Ponawiam pytanie. Czy są tu użytkownicy pomp ciepla z woj. wielkopolskiego, ewenutalnie dolnośląskiego lub lubuskiego ?
Chcialbym się dowiedzieć jak sprawują się pompy oraz jeśli to możliwe to też zobaczyć.
ale chlopie co chcesz zobaczyc ? pompa wyglada tak jak w katalogu :) dziala, sprawuje sie, nie boj sie :)
szkoda twojego czasu i paliwa.

thxluk
16-10-2016, 21:17
Witam.
Na moim T-cap-ie jest informacja :
Heating water flow 1,5m3/h
Czy to jest informacja dotycząca minimalnego przepływu , czy optymalnego?

Pratchawiec
16-10-2016, 21:26
Witam.
Na moim T-cap-ie jest informacja :
Heating water flow 1,5m3/h
Czy to jest informacja dotycząca minimalnego przepływu , czy optymalnego?

To drugie.
Minimalny przepływ, przynajmniej w mojej wersji to 18 l/min.
Poniżej tej wartości pompa zatrzymuje się z komunikatem o błędzie przepływu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

thxluk
16-10-2016, 21:41
To drugie.
Minimalny przepływ, przynajmniej w mojej wersji to 18 l/min.
Poniżej tej wartości pompa zatrzymuje się z komunikatem o błędzie przepływu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

ok.
aA jaki wpływ ma przepływ na zużycie energii.Rozumiem iż 1500l/h to optymalny przepływ .A co gdy przepływy zwiększe , zakładam, dwu-krotnie.?

Pratchawiec
16-10-2016, 22:23
Obiegówka zeżre Ci dużo więcej prądu (jeśli wydoli!), nie dając za to nic w zamian.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mkm silesia
16-10-2016, 22:38
Obiegówka zeżre Ci dużo więcej prądu (jeśli wydoli!), nie dając za to nic w zamian.

Pozdrawiam

Pratchawiec

tutaj kolega się myli na podstawie wpisów i pomiarów jednego z użytkowników przepływ większy o 10-20% poprawia nieco "osiągi" urządzenia a zbyt mały odwrotnie - gdzieś to jest tu na forum ale nie mam czasu grzebać w starych wpisach dlatego piszę 10- 20 i nieco
Czyli mając przepływ "z katalogu" mamy osiągi "z katalogu" z inst freonową 7m ale np 9kw t-cap z inst. freonową minimalną 3m ma 9,5kw z przepływem "z katalogu"

thxluk
16-10-2016, 22:39
Rozumiem.
Zapytam jeszcze czy jest jakiś "wzór" który ustawi optymalnie przepływ na danej pętli.
Jakie w tym wzorze będą zależne?
1.Długość pętli , coś jeszcze?

Pratchawiec
16-10-2016, 23:08
Wzory i tabele należy stosować przy projektowaniu podłogówki.
Teraz pozostaje kręcenie rotametrów, zmiana obrotów obiegówki lub temperatur zasilania.

Pozdrawiam

Pratchawiec.

marcin.sto1
17-10-2016, 13:57
A jak w takim razie ustawić przepływy na rotametrach, tak aby było optimum?

Mam parter 65m2 i poddasze 30m2.
Ustawiłem obiegówkę na 2 bieg, na dole mam przepływy 3-3,5l, w zależności od wielkości pomieszczenia. Nie znam długości pętli, bo nie zdążyłem spisać przed zalaniem posadzki, ale żadna na pewno nie ma więcej niż 100m. Rura grafitowa TECE fi 18.
Poddasze na razie niezamieszkane, tam ustawiłem przepływy na ok 0.5l a i tak jest tam 21 C.

Regulować teraz parter rotametrami (w łazience jest taka sama temp. a chcę wyższą, niż w pozostałej części domu)) a obiegówkę zostawić na 2 biegu, czy przestawić ją na 3? Podniesie to efektywność PC?
Jakieś inne sugestie?

K@mil_
17-10-2016, 14:13
Ja kombinuję podobnie u siebie z przepływami. Aby zbliżyć się do omawianego tu optimum 1500-1600l/h muszę mieć przepływy w okolicach 3l/min na każdej pętli. Żeby nie zagotować się w domu na histerezie muszę zjechać temperaturą, plus muszę kontrolować bieg pompy (już zjechałem z 7 na 5), aby dawała radę (długie pętle) osiągnąć dane przepływy, a jednocześnie nie wywaliła H62.

W łazience wiadomo, chciałbym mieć cieplej niż w reszcie domu, ale przy zbliżonych przepływach nie osiągnę takiej różnicy.
Pozdr.

thxluk
17-10-2016, 18:17
a ja zapytam jeszcze inaczej.
Jaki wpływ ma przepływ od długości pętli.Chodzi o to że na pętli 65 mb przepływ 3l/min na rotametrze będzie miał inny wpływ? niz pętla 100mb o taki samym przepływie?Czy coś pomieszałem?

asolt
17-10-2016, 19:01
a ja zapytam jeszcze inaczej.
Jaki wpływ ma przepływ od długości pętli.Chodzi o to że na pętli 65 mb przepływ 3l/min na rotametrze będzie miał inny wpływ? niz pętla 100mb o taki samym przepływie?Czy coś pomieszałem?

Moc grzejnika podłogowego zalezy od przepływu, rozstawu, grubosci izolacji pod wylewką, grubosci i rodzaju wylewki, rodzaju wykonczenia posadzki i wielu innych czynników.
Odpowiadając na pytanie przy tym samym przepływie grzejnik podłogowy z mniejszym rozstawem ma wiekszą moc.

thxluk
17-10-2016, 19:16
Moc grzejnika podłogowego zalezy od przepływu, rozstawu, grubosci izolacji pod wylewką, grubosci i rodzaju wylewki, rodzaju wykonczenia posadzki i wielu innych czynników.
Odpowiadając na pytanie przy tym samym przepływie grzejnik podłogowy z mniejszym rozstawem ma wiekszą moc.

Czyli pętle krótsze, aby miały taką samą moc, muszą mieć mniejszy przepływ od dłuższych .Oczywiście przy takich samych" innych
" czynnikach. Z tym gdzie jest górna granica przepływów aby obiegówka" nie żarła zbyt dużo prądu"?
Czy istnieje urządzenie które sprawdza przepływ na poszczególnych petlach?

hajnel
17-10-2016, 19:51
Mniejszy przepływ przy tych samych Tz Tp to mniejsza moc...

Pratchawiec
18-10-2016, 01:04
Czyli pętle krótsze, aby miały taką samą moc, muszą mieć mniejszy przepływ od dłuższych .Oczywiście przy takich samych" innych
" czynnikach. Z tym gdzie jest górna granica przepływów aby obiegówka" nie żarła zbyt dużo prądu"?
Czy istnieje urządzenie które sprawdza przepływ na poszczególnych petlach?

Witam

Teoretycznie jest to podziałka rotametru.
Należy jednak pamiętać, że precyzja odczytu zależy w równej mierze od jakości (polecam Taconova) oraz skali podziałki - najczęściej zawyżonej.
Te typowe i tanie - głównie z odległych wschodnich krajów nie powinny stanowić podstawy nawet do zgrubnych wyliczeń.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Łukasz_Ka
18-10-2016, 11:25
Panowie, ponieważ jest tutaj wielu użytkowników pomp Panasonica, a także instalatorów, proszę Was o radę.

Zamierzam zamontować u siebie aquaree 9kW, ale mam dylemat czy 1f czy 3f. A wątpliwość nie bierze się z wydajności, ale obciążenia sieci elektrycznej.
Mam zgłoszone do Enei zapotrzebowanie na 16kw, podłączenie (póki co prowizoryczne do szkrzynki budowlanej) przewodem 5x10 ⬜, a bezpieczniki w skrzynce przylaczeniowej 25A na fazę.
Czy potraficie mi podpowiedzieć czy to jest wystarczające na obciążenie Panasonikiem 9kW 1f? Czy muszę dać 3f dla lepszego rozłożenia obciążenia na sieć.
Elektryk z pewnością będzie to wiedział, ale elektryka wybiorę po nowym roku, a już teraz chce szukać instalatora pompy ciepła.

Z góry dzięki za odpowiedź

jgrolik
18-10-2016, 11:36
Panowie, ponieważ jest tutaj wielu użytkowników pomp Panasonica, a także instalatorów, proszę Was o radę.

Zamierzam zamontować u siebie aquaree 9kW, ale mam dylemat czy 1f czy 3f. A wątpliwość nie bierze się z wydajności, ale obciążenia sieci elektrycznej.
Mam zgłoszone do Enei zapotrzebowanie na 16kw, podłączenie (póki co prowizoryczne do szkrzynki budowlanej) przewodem 5x10 ⬜, a bezpieczniki w skrzynce przylaczeniowej 25A na fazę.

Stara sieć ?
Daleko od transformatora ?
Dużo domów po drodze ?
Duża asymetria zasilania ?

Czym więcej odpowiedzi na tak to tym bezpieczniej będzie założyć 1f
Wszystko zależy od jakości zasilania.
Przy kiepskiej sieci z dużą asymetrią zasilania sprężarka 3f będzie się mocniej grać przez co może szybciej się zepsuć.
Ja zgłosiłem 18 kW i mi założyli 32 A :-)

Łukasz_Ka
18-10-2016, 11:50
jgrolik sieć jest nowa na nowo powstającym osiedlu. Myślę, że do transformatora jest w okolicach 500-800m. Domów docelowo może być kilkanaście po drodze. Tyle tak naprawdę wiem.
Moja obawa też się bierze stąd, że w domu wszystko będzie na prąd, nie mam gazu (kuchenka i piekarnik elektryczne), nie mam wody (dodatkowa pompa do wody).
Właśnie przypuszczam, że będę musiał zwiększyć zapotrzebowanie do Enei.

jgrolik
18-10-2016, 13:49
jgrolik sieć jest nowa na nowo powstającym osiedlu. Myślę, że do transformatora jest w okolicach 500-800m. Domów docelowo może być kilkanaście po drodze. Tyle tak naprawdę wiem.
Moja obawa też się bierze stąd, że w domu wszystko będzie na prąd, nie mam gazu (kuchenka i piekarnik elektryczne), nie mam wody (dodatkowa pompa do wody).
Właśnie przypuszczam, że będę musiał zwiększyć zapotrzebowanie do Enei.

To tak jak u mnie, tylko ja mam starą sieć i jestem daleko od transformatora (koniec sieci). Ja mam jednofazową pompę inwertorową gruntową, ale robiąc instalację w domu pompę dałem na najmniej obciążoną fazę.
Czyli wybór pompy 1f/3f masz dowolny, bo nie powinieneś mieć problemów z siecią.

Staraj się przypilnować elektryka aby w miarę równo rozłożył Ci obciążenia.
Zapewne będziesz miał płytę indukcyjną i piekarnik. Płytę kup taką na dwie fazy/międzyfazową (400V) a piekarnik podłącz do trzeciej np tej na której będzie pompa (jeśli zastosujesz 1f PC). Piekarnik nie używa się często a tym bardziej w nocy. Różnica w cenie przyłącza 15/18 kW niewielka ale za to bezpieczniki powinny być 32 A :-)

Andrzej5101
18-10-2016, 13:57
Temat był wałkowany.
Za zbrodniczej komuny, używało się tzw.stabilizatorów napięcia

jgrolik
18-10-2016, 14:02
Temat był wałkowany.
Za zbrodniczej komuny, używało się tzw.stabilizatorów napięcia

Wiesz ile kosztuje taki stabilizator napięcia o mocy 2kW ?
Do telewizora wystarczał 150-200 W i był to kawał żelastwa, który trzeba przemnożyć x10 do PC

jgrolik
18-10-2016, 14:05
Temat był wałkowany.
Za zbrodniczej komuny, używało się tzw.stabilizatorów napięcia

To, że w Krakowie, nie masz problemów z zasilaniem, nie znaczy, że 40 km dalej już nie ma.
W zeszłym tygodniu dostałem pismo z Taurona, że najwcześniej poprawią coś w mojej sieci w 2019 lub później

Andrzej5101
18-10-2016, 14:47
W zeszłym tygodniu dostałem pismo z Taurona, że najwcześniej poprawią coś w mojej sieci w 2019 lub później

Kolego , dałem Ci grzecznościową uwagę , gdzie szukać rozwiązania Twojego problemu , a Ty masz mi to za złe . Właściwie , to sobie sam odpowiedziałeś na swoje pytanie , stwierdzeniem powyżej

Bobromil
18-10-2016, 19:40
Czy ktoś zamontował na tacy do skroplin grzałkę silikonową? Tańsza niż oryginalna. Kwestia tylko zarobienia przewodów do wejścia wtyczki w jednostce (PC SDC 9KW 3-fazy).
Pytanie dla użytkowników:
Jak macie ustawiony sterownik w hydrobox aby grzać w drugiej taryfie (22.00-6.00 i 13.00-15.00 oraz cały weekend)?
Moje potrzeby: HEAT całej podłogówki i TANK 300l CWU
1. Jak rozsądnie ustawić temp. na zasilaniu do podłogówki ? Doradzono mi aby dać na 37. Jakim systemem grzania się posłużyć? Jak uzależnię to od temp zewn. to będzie grzało w pierwszej taryfie, a tego chcę uniknąć
2. Jaką temp na wyjściu do CWU? Zamierzam grzać wodę w zbiorniku do 47C. Grzanie do wyższej temp. będzie wymagało większej mocy i co za tym idzie kosztów.
Dysponuje instrukcją do sterownika i zacząłem ją studiować.

Z góry dziękuje za pomoc

flisiu
18-10-2016, 19:51
dlaczego ktos doradzil Ci 37 a nie np.38 albo 36 ? :)
tak na serio to temp. na zasilaniu w kazdym domu jest potrzebna inna. u mnie np. pompa daje 29 i tez jest cieplo.
pamietaj ze kazde podniesienie temp. na zasilaniu wiaze sie z kosztami. najlepiej doradzac tym co za to nie placa.


Czy ktoś zamontował na tacy do skroplin grzałkę silikonową? Tańsza niż oryginalna. Kwestia tylko zarobienia przewodów do wejścia wtyczki w jednostce (PC SDC 9KW 3-fazy).
Pytanie dla użytkowników:
Jak macie ustawiony sterownik w hydrobox aby grzać w drugiej taryfie (22.00-6.00 i 13.00-15.00 oraz cały weekend)?
Moje potrzeby: HEAT całej podłogówki i TANK 300l CWU
1. Jak rozsądnie ustawić temp. na zasilaniu do podłogówki ? Doradzono mi aby dać na 37. Jakim systemem grzania się posłużyć? Jak uzależnię to od temp zewn. to będzie grzało w pierwszej taryfie, a tego chcę uniknąć
2. Jaką temp na wyjściu do CWU? Zamierzam grzać wodę w zbiorniku do 47C. Grzanie do wyższej temp. będzie wymagało większej mocy i co za tym idzie kosztów.
Dysponuje instrukcją do sterownika i zacząłem ją studiować.

Z góry dziękuje za pomoc

Bobromil
18-10-2016, 20:17
dlaczego ktos doradzil Ci 37 a nie np.38 albo 36 ? :)
tak na serio to temp. na zasilaniu w kazdym domu jest potrzebna inna. u mnie np. pompa daje 29 i tez jest cieplo.
pamietaj ze kazde podniesienie temp. na zasilaniu wiaze sie z kosztami. najlepiej doradzac tym co za to nie placa.

Dzięki! A jak poradziłeś sobie z grzałką do tacy?

Bobromil
18-10-2016, 20:24
Czy dobrze rozumiem: Zacząć od ustawień temperatur na wyjściu TANK i HEAT. Czy dać na sztywno, czy uzależnić od temp wewn. w domu?

PaRa
18-10-2016, 21:43
Dziś pojawiła się u mnie PC, w tym momencie tem. wyjścia to 25 powrót 20. Czy macie jakiś schemat wygrzewania wylewki, czy to co proponują producenci paneli jest właściwe ?

Bobromil
18-10-2016, 23:15
Ustawiłem temp. out LOW -15, a out Hi +15, Zasilanie dałem na 35 przy LOW, a 25 na Hi, Tak mam histerezę. Na CWU w zbiorniku mam ustawione na 43C. Póki co wspomaganie grzałką mam ustawione przy -15.
Ponadto ustawiłem TIMER aby HEAT i TANK załączało się w godzinach II taryfy.
Każde podciągnięcie temp to wydatek. Dom mam wygrzany, bo grzałem kominkiem i już widzę efekty grzania PC. Kominka prawie nie używam. Nie muszę wygrzewać za mcno podłogi, bo zrobił to po części kominek :)

K@mil_
19-10-2016, 07:53
Dokładnej histerezy dla Twojego domu nikt Ci niestety nie wyrysuje ;) Metodą prób i obserwacji dojdziesz do idealnych dla siebie temperatur.

jgrolik
19-10-2016, 09:05
Kolego , dałem Ci grzecznościową uwagę , gdzie szukać rozwiązania Twojego problemu , a Ty masz mi to za złe . Właściwie , to sobie sam odpowiedziałeś na swoje pytanie , stwierdzeniem powyżej

A to przepraszam,

Ale ja nie pisałem , że mam problem.
Znam sposoby rozwiązania tego "problemu", bo są przynajmniej dwa i kilka razy już pisałem o nich na tym forum (pewnie nie w tym temacie). Chciałem tylko rozwiać wątpliwości co do wyboru rodzaju pompy 1f/3f bo większość osób zapomina o asymetrii zasilania 3f, a niestety problemy z jakością zasilania poza dużymi aglomeracjami są jak się okazuje dość częste.

Drugim sposobem na stabilizację to UPS online ale ceny jeszcze lepsza.

reksgildo
19-10-2016, 09:26
Ustawiłem temp. out LOW -15, a out Hi +15, Zasilanie dałem na 35 przy LOW, a 25 na Hi, Tak mam histerezę. Na CWU w zbiorniku mam ustawione na 43C. Póki co wspomaganie grzałką mam ustawione przy -15.

Ja mam T-CAP-a 1 faz 9kW. Ustawienia miałem 34 przy LOW a 27 przy HI. Sterowanie tylko pogodówka. Mam problemy przy temp na zewnątrz 8-10 st. Pompa wtedy stoi nawet cały dzień i po dłuższym czasie żona narzeka że chłodno. Ja mam bufor 100 litrowy i nie wiem czy to nie jest przyczyna. Za buforem jest pompa obiegowa WILO którą uruchamia sterownik który ma zakres od 25 stopni. Jest mechaniczny więc też ma jakąś granicę błędu. Woda w buforze ma np 25 stopni i już obiegówka stoi. Nie "mieli" wody w podłodze więc pomieszczenie wychładza się szybciej niż temp. powrotu która odpowiada za start pompy. Próbuję różnych kombinacji. Wczoraj podniosłem temp przy HI na 28 stopni. Myślałem o zwiększeniu biegu na pompie WILO ale czytam tu że nic to nie da. Pompa obiegowa w T-CAP-ie ustawiona na 4. Rozumiem że ona pcha tylko do bufora więc podnoszenie jej biegu nie ma sensu. Instalatora pompy nie mam co pytać bo i tak nie pomoże. O swoich przeżyciach z nim pisałem wcześniej. Takiego wybrałem i to był błąd. Wszystko co do tej pory udało mi się zrobić to tylko dzięki pomocy z forum. CWU ustawioną mam na 40 stopni, zasobnik 300l ma dwa miejsca na czujnik dół i góra. Ja mam na dole.

hajnel
19-10-2016, 09:40
Co to za sterownik?
Wymień na pokojowy i będzie działać.

flisiu
19-10-2016, 09:48
tak jak kolega pisze sterownik pokojowy zalatwi sprawe, patrzy na temp. w pomieszczeniu a nie na temp. powrotu z pompy.

flisiu
19-10-2016, 09:49
Dzięki! A jak poradziłeś sobie z grzałką do tacy?
nie poradzilem sobie bo nie mam tacy ani grzalki do tacy :)

reksgildo
19-10-2016, 10:29
tak jak kolega pisze sterownik pokojowy zalatwi sprawe, patrzy na temp. w pomieszczeniu a nie na temp. powrotu z pompy.

Ale wtedy sterowanik pokojowy uruchamia obiegówkę WILO a PC steruje nadal pogodówka tak? Czy zamysł Wasz jest taki żeby PC sterował pokojowy?

hajnel
19-10-2016, 11:43
Ale wtedy sterowanik pokojowy uruchamia obiegówkę WILO a PC steruje nadal pogodówka tak? Czy zamysł Wasz jest taki żeby PC sterował pokojowy?

Sterownik uruchamia obiegówkę gdy spadnie temp w domu. A PC wystartuje z automatu jak spadnie T powrotu po uruchomieniu obiegówki....

reksgildo
19-10-2016, 13:06
Ok rozumiem. Polecasz jakiś konkretny model?

hajnel
19-10-2016, 13:40
Ok rozumiem. Polecasz jakiś konkretny model?

mam bezprzewodowego salusa działa ok

Fan*ft
19-10-2016, 14:16
W poście #2907 sam zadałem podobne pytania.
Kolega bobrow udzielił mi dosyć wyczerpującej odpowiedzi.

Pozwoliłem sobie narysować ładny kompletny schemat wraz z przeprogramowaniem Panasonica.

370563

Jutro jak dobrze pójdzie podłączę wszystko i dam znać czy działa.

Uprzedzam pytanie dlaczego podpiąłem sterownik pokojowy jednocześnie do Panasonica i do pompki obiegowej a nie tylko do tej drugiej.
Bałem się, że gdy odbiór ciepła przez podłogówkę będzie zbyt wolny, to Panasonic czekając na obniżenie się temperatury w zbiorniku buforowym (czyli na powrocie do pompy) będzie czekał aby się włączyć a gdy się włączy nagrzewając bufor do temperatury zadanej to znów się wyłączy. I tak w kółko. To zdecydowanie obniży jego żywotność.

Używać można wiele różnych sterowników pokojowych.
Koledzy polecają Salus'a a mi się spodobał ST-292.
Jest tego naprawdę dużo. Każdy znajdzie coś dla siebie :)

reksgildo
19-10-2016, 21:23
Dzięki za wszystkie porady. Dziś postanowiłem przyjrzeć się przepływom na rotametrach. Na 17 rotametrów działają tylko 2. Instalator podłogówki przyjedzie i to sprawdzi. Może tu tkwi źródło moich problemów. Mam jeszcze dwa pytania:
1. Czy przy 100 l buforze 4 bieg pompy obiegowej jest ok? Jakie są przepływy na poszczególnych biegach?
2. Czy jest jakiś przelicznik który z częstotliwości pracy sprężarki pokazywanej na sterowniku da informację o poborze energii?

Bobromil
20-10-2016, 09:35
Jaki sterownik do pokoju zalecacie, który się sprawdził do PC SDC? Napiszcie proszę dlaczego właśnie taki

K@mil_
20-10-2016, 10:40
To zależy ile bajerów chcesz na nim mieć, jaki ma być dokładny, ile trybów pracy itp. itd. A wiadomo każdy bajer dodatkowo kosztuje. Polecało tutaj kilka osób sterowniki EUROSTER (np. bezprzewodowy 2026TXRXG), Koszt ~300zł.

A używa ktoś może sterownika TECH WIFI PK ST-5061? Chodzi mi o taki, do którego miałbym dostęp spoza domu i taki który loguje temperatury.

Fan*ft
20-10-2016, 12:44
A używa ktoś może sterownika TECH WIFI PK ST-5061? Chodzi mi o taki, do którego miałbym dostęp spoza domu i taki który loguje temperatury.
Zastanawiałem się nad nim ale zniechęciła mnie wyższa cena 499zł (ST-292 kosztuje tylko 150 zł).
Druga sprawa ... czy na prawdę ktoś potrzebuje sterować pompą/piecem spoza domu? Bajer który cieszy przez 2 dni.
No i warunkiem jest publiczny numer IP. Czasem to kłopotliwe.

K@mil_
20-10-2016, 13:01
Public IP tutaj nie jest potrzebny, bo rejestruje się urządzenie na ich stronie, więc wystarczy, że sterownik ma dostęp do internetu. Ale mniejsza o to.
Bardziej chodziło by mi o podgląd i rejestrowanie i logowanie temperatur w ciągu dnia (najlepiej wewnętrznej i zewnętrznej) ;)

Bobromil
20-10-2016, 14:31
Ktoś ma może TYBOX 437. Ponoć jeden z lepszych

Fan*ft
20-10-2016, 16:52
Bardziej chodziło by mi o podgląd i rejestrowanie i logowanie temperatur w ciągu dnia (najlepiej wewnętrznej i zewnętrznej) ;)

No to faktycznie może być ciekawe. Jednak ja wyszedłem z założenia, że raz ustawioną dobrze pompę będę oglądał przy okazji rocznego serwisu :)

wa2
20-10-2016, 19:59
Bardziej chodziło by mi o podgląd i rejestrowanie i logowanie temperatur w ciągu dnia (najlepiej wewnętrznej i zewnętrznej) ;)

Ja mam tak zrobione:

http://i149.photobucket.com/albums/s75/wa1976/123/Zrzut%20ekranu%20z%202016-10-20%2018-05-31.png (http://s149.photobucket.com/user/wa1976/media/123/Zrzut%20ekranu%20z%202016-10-20%2018-05-31.png.html)
http://i149.photobucket.com/albums/s75/wa1976/123/Zrzut%20ekranu%20z%202016-10-20%2019-21-20.png (http://s149.photobucket.com/user/wa1976/media/123/Zrzut%20ekranu%20z%202016-10-20%2019-21-20.png.html)

Bobromil
21-10-2016, 00:36
Czy wskazujecie sterowniki, które się Wam podobają, czy które już się sprawdziły? Nie chodzi też o sterowanie jedynie ON/OFF PC

K@mil_
21-10-2016, 07:01
Ja mam tak zrobione:

FOTO

Chwal się w czym to zrobione? To są odczyty z gotowego urządzenia, czy sam sobie coś zmajstrowałeś? ;)

Fan*ft
21-10-2016, 08:01
Czy wskazujecie sterowniki, które się Wam podobają, czy które już się sprawdziły? Nie chodzi też o sterowanie jedynie ON/OFF PC

Ja swój dopiero podłączam ale wiele ludzi używa tego typu sterowników (ON/OFF).
Jeśli chcesz sterownik który obsłużyć pompę 'profesjonalniej' rozglądnij się za sterownikami które komunikują się protokołami KNX lub ModBus. Jednak cena zaczyna się od 1500 zł.

ksysju
21-10-2016, 17:02
Chwal się w czym to zrobione? To są odczyty z gotowego urządzenia, czy sam sobie coś zmajstrowałeś? ;)

tak ciężko zajrzeć: nettemp.pl ?

licznik trzeba kupić, reszta na dostępnym oprogramowaniu na kompie lub raspberry.

thxluk
21-10-2016, 18:05
Panowie, takie pytanie.
Czy za każdym razem gdy wyłączam Heat,Co pompa dogrzewa C.W.U Tank do zadanej..
Czy jest możliwość wyłączenia tego stanu.

totoziziu
23-10-2016, 16:35
Witam .Jestem świeżym użytkownikiem pc T cap 9 i chciałby ustawić sterylizację raz w miesiącu. przeczytałem wszelkie możliwe instrukcje i w każdej pisze że można ustawić raz na tydzień.Proszę o pomoc

reksgildo
23-10-2016, 19:11
1. Czy przy 100 l buforze 4 bieg pompy obiegowej jest ok? Jakie są przepływy na poszczególnych biegach?
2. Czy jest jakiś przelicznik który z częstotliwości pracy sprężarki pokazywanej na sterowniku da informację o poborze energii?

Ponawiam prośbę o odpowiedź na moje pytania

Andrzej5101
23-10-2016, 20:15
Jeśli Panas Jest Sprawny , Prawidłowo Zainstalowany ,To Ma Parametry Katalogowe .Trzeba zamontować przepływomierz i wszystko będzie jasne .
POMPA NIE MAJĄCA NOMINALNEGO PRZEPŁYWU NIE OSIĄGNIE NOMINALNEJ MOCY .
Za mała średnica rury ( od pompy do rozdzielacza) dławiła przepływ a po zwiększeniu , pompa pokazała w pełni swoje możliwości . Z PC do Bufora rury powinny być fi 32 mm wewnątrz . Proszę o przestudiowanie całego tematu , bo było to już poruszane

Bobromil
24-10-2016, 02:19
W jakich godzinach grzejecie w weekend w taryfie G12w ?

K@mil_
24-10-2016, 10:27
U mnie w weekend pilnuje cały czas temperatury.

Arturo72
24-10-2016, 10:32
W jakich godzinach grzejecie w weekend w taryfie G12w ?Tak jak w tygodniu tylko wydłużyłem południowe okienko do 17 :)

Bobromil
24-10-2016, 14:17
zrobiłem w weekend grzanie prócz nocy, w dzień 12-18

thxluk
26-10-2016, 08:15
Witam,
powoli zbliża mi sie pierwszy serwis pompy.Na co zwrócić uwagę aby serwis był kompletny.?Jaka jest średnia cena takiego "przeglądu"(śląsk).
Dodam iz przy odpaleniu pompy i kilku "początkowych interwencjach" serwisant nalegał na założenie bufora do mojej instalacji, bardzo!Dodatkowo na początku zaplanowałem iż założę siłowniki w rozdzielaczach i będę sterował temperaturami w pomieszczeniach osobno.Kilka osób z rożnych powodów mi to odradza.
Tak więc ,proszę o info na co zwrócić uwagę.?pozdr

brochas
26-10-2016, 08:25
Mam sterowanie kombinowane. Termostat steruje pompą na zasadzie on/off, a kiedy jest zezwolenie na start;) to wtedy idzie wg krzywej.


jak masz u siebie ustawiową krzywą i jakie temp na termostatach ?

reksgildo
26-10-2016, 09:54
Witam,
powoli zbliża mi sie pierwszy serwis pompy.Na co zwrócić uwagę aby serwis był kompletny.?Jaka jest średnia cena takiego "przeglądu"(śląsk).
pozdr
Też mi się zbliża termin pierwszego przeglądu, więc chętnie poczytam rady doświadczonych kolegów. Też jestem ze Śląska ale instalatora miałem spoza regionu i dziś nie poleciłbym go nikomu. Rozglądam się za serwisem stąd. Możesz napisać na PW kogo ty miałeś.

kubu
26-10-2016, 11:16
Witam,
od dłuższego czasu studiuję ten wątek dotyczący pomp Panasonic...i już jestem zdecydowany:). Zrobiłem rozeznanie lokalnego rynku i dostałem 3 oferty na T-Capa 9kw 3F. Jest kilka różnic wynikających z możliwości zastosowania bufora/sprzęgła (w sumie każdy monter mówił, że warto ale nie koniecznie...nieważne). Różnice które dla mnie są istotne to sterownik (czy oryginal Panasonica czy np Euroster) i następna kwestia która nie daje mi spokoju to różnice w zaworze 3d przełączającym CCW-CO. Każdy z instalatorów dał inny....i tutaj moje pytanie: jakie macie zawory 3D przy swoich pompach, jakie ewentualnie można zastosować? Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam Kuba

plusfoto
26-10-2016, 11:55
Po co Ci inny sterownik skoro w nowych Panasach sterownik z pompy możesz przenieść do domu?

Pratchawiec
26-10-2016, 12:01
Witam,
od dłuższego czasu studiuję ten wątek dotyczący pomp Panasonic......i tutaj moje pytanie: jakie macie zawory 3D przy swoich pompach, jakie ewentualnie można zastosować? Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam Kuba

Witam

Moim zdaniem najlepsze i najbardziej sprawdzone to te;

https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_vcpol.html

Nie są tanie ale warte swojej ceny.

Pozdrawiam

Pratchawiec.

thoreg
26-10-2016, 13:49
Po co Ci inny sterownik skoro w nowych Panasach sterownik z pompy możesz przenieść do domu?

Przy okazji pytanie: jaki kabel należy wyprowadzić z miejsca montażu PC do sterownika w domu?

kubu
26-10-2016, 14:17
Dzięki za informację. Są jeszcze jakieś inne opcje zaworów 3D?

thxluk
26-10-2016, 21:33
Witam ,
Jeśli nastawię krzywą w następujący sposób
HI 10/28 LO -10/35 to co w przypadku gdy temp.zew. osiągnie wartość z poza widełek tj . np + 15 c.
Czy wtedy dalej CO będzie 28 st?

CNC_POMPY_CIEPLA
26-10-2016, 21:47
Przy okazji pytanie: jaki kabel należy wyprowadzić z miejsca montażu PM do sterownika w domu?

dwie żyły np. 2x0,5mm ale maxymanie 50mb przewodu.
ale najlepiej położyć skrętkę, bo jak kiedyś będziesz chciał taki termostat:
https://store.nest.com/uk/product/thermostat?selectedVariantId=T3010GBBI
to nie zabraknie Ci żył.

CNC_POMPY_CIEPLA
26-10-2016, 21:51
Po co Ci inny sterownik skoro w nowych Panasach sterownik z pompy możesz przenieść do domu?

Skoro ma zaproponowane P9kW 3F to jeszcze seria F, a do tego jak będzie sprzęgło to itak dodatkowe sterowniki do pomp obiegowych.

_John
26-10-2016, 23:26
dwie żyły np. 2x0,5mm ale maxymanie 50mb przewodu.
ale najlepiej położyć skrętkę, bo jak kiedyś będziesz chciał taki termostat:
https://store.nest.com/uk/product/thermostat?selectedVariantId=T3010GBBI
to nie zabraknie Ci żył.

Na pewno skrętka?


Wi-Fi 802.11b/g/n @ 2.4GHz, 5GHz
802.15.4 @ 2.4GHz
Bluetooth Low Energy (BLE)

CNC_POMPY_CIEPLA
26-10-2016, 23:40
Na pewno skrętka?

nest, jest w wersji przewodowej, zasilanie zawsze trzeba mu podać 12V/24V po kabelku, niestety nie jest na baterie.
a jak skrętka ma za małą średnicę drutu to zawsze można skręcić pary ze sobą,

tom80ek
27-10-2016, 00:57
Witam. Zbierając oferty na pompę pojawia się kolejny dylemat. Instalator oferuję mi t-cap 9 kw serii f 600 złoty drożej niż zwykłą 9 serii H. Według symulatora panasonica zwykła 9 przy -10 zapewni 99% energii na ogrzewanie i ciepłą wodę. T-CAP przy -20 zapewnia 107% mocy. Wiem, że na forum była dyskusja o tym jak nisko może modulować t-CAP. Możecie się podzielić opiniami która będzie lepsza w tej sytuacji.

plusfoto
27-10-2016, 07:05
T-cap w wersji H zdrożał o 2,7K a SDC o 5K. Dlatego wersja F T-cap jest niewiele droższa od SDC w wersji H.
W wersji H jest dodatkowa jeszcze promocja na interfejs internetowy który zamiast 1K z hakiem kosztuje złotówkę.

tom80ek
27-10-2016, 09:08
Z tym, że ofertę mam na T-cap'a w wersji "F". Wersji "H" T-cap chyba jeszcze nie ma?
Czy T-cap jest lepszy tylko w górę a zaczyna z tego samego poziomu wydajności jak zwykła sdc, czy startuje z innego poziomu wydajności i w okresach przejściowych będzie taktować (pomimo invertera).
Mieszam strasznie ale instalator wątpi chyba, że dom rzeczywiście będzie potrzebował tylko tyle co w OZC

reksgildo
27-10-2016, 10:08
Witam ,
Jeśli nastawię krzywą w następujący sposób
HI 10/28 LO -10/35 to co w przypadku gdy temp.zew. osiągnie wartość z poza widełek tj . np + 15 c.
Czy wtedy dalej CO będzie 28 st?

Pompa ma minimum dla zasilania ustawione na 25 stopni. Z układu równań wychodzi mi że przy temp zewn +15 temp zasilania to 26,3 stopnia

kubu
27-10-2016, 13:05
Witam, mam jeszcze pytanie odnośnie zaworów dzielących 3D...jeden z instalatorów zaproponował mi honeywell V4044F1034/U...czy jest to dobra opcja?
Mój hydraulik poleca mi albo Afrisio albo Esbe ale nie podał mi konkretnych modeli...taka luźna rozmowa.
Jakie macie zawory 3D przy swoich pompach???

Pratchawiec
27-10-2016, 21:39
Witam

Daj ten - VCZMQ6000/U.
Solidniejszy.

Tu charakterystyka

https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/pdf/vc-k-pl01r1214.pdf

Pozdrawiam

Pratchawiec

81jacek
27-10-2016, 22:42
Pompa ma minimum dla zasilania ustawione na 25 stopni. Z układu równań wychodzi mi że przy temp zewn +15 temp zasilania to 26,3 stopnia

Cos źle kombinujesz.. thxluk ma krzywą HI 10/28 LO -10/35 czyli przy 1o*C , 15*C , 20*C czy nawet przy 30*C pompa zawsze poda 28*C tylko kto grzeje w takich temperaturach ;-)

Pozdrawiam
Jacek

81jacek
27-10-2016, 23:01
Witam

Daj ten - VCZMQ6000/U.
Solidniejszy.

Tu charakterystyka

https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/pdf/vc-k-pl01r1214.pdf

Pozdrawiam

Pratchawiec

Posiadam taki sam zawór 3-way, jak na razie żadnych problemów.

Pozdrawiam
Jacek

thxluk
27-10-2016, 23:11
No i przyszedł przymrozek -1st a z tym defrost -y.
Przeglądałem filmik map78 pokazujący prace jego jednostki.
U mnie defrost trwa około 13 minut , pobór 0,7KW.Dodam iż nie mam jeszcze podłączonej grzałki a odszranianie załącza się co około 1,2 h.
Jak to wygląda u Was, bo na tle map78 wygląda dość blado:/

Arturo72
27-10-2016, 23:14
No i przyszedł przymrozek -1st a z tym defrost -y.
Przeglądałem filmik map78 pokazujący prace jego jednostki.
U mnie defrost trwa około 13 minut , pobór 0,7KW.Dodam iż nie mam jeszcze podłączonej grzałki a odszranianie załącza się co około 1,2 h.
Jak to wygląda u Was, bo na tle map78 wygląda dość blado:/
Własnie też dzisiaj i to przed chwilą wychwyciłem defrosta i to zobrazowałem na foto i zaraz zapodam ;)
Rozpoczecie defrosta 22.47,zakończenie defrosta 22,53.
Temperatura +1st.C przy grzaniu cwu
.371306
371307

371308

371309

371310

Arturo72
27-10-2016, 23:27
371311

371312

371313

371314

thxluk
27-10-2016, 23:33
Arturo72
Czy tak stosunkowo krótki czas u Ciebie może być konsekwencją iż miałeś grzane CWU?
U mnie pomiar był przy CO i trwał niestety ponad 2 razy dłużej.
Mineła dokładnie godzina i kolejny defrost.
Czy to nie za często??

Arturo72
27-10-2016, 23:42
Arturo72
Czy tak stosunkowo krótki czas u Ciebie może być konsekwencją iż miałeś grzane CWU?
U mnie pomiar był przy CO i trwał niestety ponad 2 razy dłużej.
Mineła dokładnie godzina i kolejny defrost.
Czy to nie za często??
Nie mam pojęcia,nie przykładam do tego wagi czyli do defrostów ;)
Po prostu jak byłem na fajce w garazu usłyszłem syk i se zdjecia zrobiłem :)

"Syków" muszę mieć mało bo nie rzuca się to w uszy :D

Arturo72
28-10-2016, 00:32
Jak widać i grzalka mi się włączyła na minutę :D
Powód do wyrywania sobie włosów z głowy ?
Czy to tylko "straszak" nie uczciwych instalatorów dla owieczek do strzyżenia ?

reksgildo
28-10-2016, 06:37
Cos źle kombinujesz.. thxluk ma krzywą HI 10/28 LO -10/35 czyli przy 1o*C , 15*C , 20*C czy nawet przy 30*C pompa zawsze poda 28*C tylko kto grzeje w takich temperaturach ;-)

Pozdrawiam
Jacek

Rozumiem że wtedy jak temp. zewn spadnie do -15 to temp zasilania nadal będzie 35.

thxluk
28-10-2016, 08:06
Jak widać i grzalka mi się włączyła na minutę :D
Powód do wyrywania sobie włosów z głowy ?
Czy to tylko "straszak" nie uczciwych instalatorów dla owieczek do strzyżenia ?

Powiedz jak wyłapujesz ze grzałka sie nie załączyła?Czy mozesz to sprawdzić po "po fakcie"(z modułu pompy).Czy poprostu stojąc przed pompą w przypadku włączenia widzisz to .Pytam bo jak pisałem wcześniej nie mam jeszcze podłączonej grzałki dzis ma podjechac instalator ii jak włączyć.
Czy da się sprawdzic , oczywiście nie mając podlicznika na grzałce, ile ona pobiera prądu ?

K@mil_
28-10-2016, 08:58
Rozumiem że wtedy jak temp. zewn spadnie do -15 to temp zasilania nadal będzie 35.

Też jestem ciekaw. Bo byłem przekonany, że np. ustawiając Hi 10/28 i Lo -10/35 przy temperaturze powyżej +10C i poniżej -10C PC sobie wyliczy i z czterech punktów i będzie dostosowywała temp. zasilania względem wybranych nastaw.
Pozdrawiam.

Arturo72
28-10-2016, 12:37
Powiedz jak wyłapujesz ze grzałka sie nie załączyła?Czy mozesz to sprawdzić po "po fakcie"(z modułu pompy).Czy poprostu stojąc przed pompą w przypadku włączenia widzisz to .Pytam bo jak pisałem wcześniej nie mam jeszcze podłączonej grzałki dzis ma podjechac instalator ii jak włączyć.
Czy da się sprawdzic , oczywiście nie mając podlicznika na grzałce, ile ona pobiera prądu ?
Nie wiem jak jest w nowych Panasach ale w starych włączenie grzałki sygnalizuje pojawienie się kwadracika przy "heat",na w/w zdjęciach to widać.

Arturo72
28-10-2016, 12:38
Nie wiem jak jest w nowych Panasach ale w starych włączenie grzałki sygnalizuje pojawienie się kwadracika przy "heat",na w/w zdjęciach to widać.
"heater" oczywiście :)

flisiu
28-10-2016, 13:23
w nowych jest okienko "Actual" gdzie wyskakuje napis Heater jak grzalka pracuje.

81jacek
28-10-2016, 14:39
Też jestem ciekaw. Bo byłem przekonany, że np. ustawiając Hi 10/28 i Lo -10/35 przy temperaturze powyżej +10C i poniżej -10C PC sobie wyliczy i z czterech punktów i będzie dostosowywała temp. zasilania względem wybranych nastaw.
Pozdrawiam.

Krzywa grzewcza przedstawia nam stosunek między temperaturą zewnętrzną i temperaturą zasilania, a jak to wygląda w praktyce? poniżej postaram się wytłumaczyć jak ja to rozumiem.
A wiec dla przykładu
Hi 10/28
28 jest to maksymalna temperatura wody na wylocie przy wysokiej temperaturze zewnętrznej, czyli przy 10*C i powyżej do "nieskończoności" ;) temp. zasilania będzie wynosić 28*C

Lo -10/35
35 jest to maksymalna temperatura wody na wylocie przy niskiej temperaturze zewnętrznej, czyli przy -10*C i powyżej do "nieskończoności" temp. zasilania będzie wynosić 35*C

Reasumując, przy nastawach Hi 10/28 i Lo -10/35 nachylenie krzywej wynosi 0.35 tzn. przy jednostopniowym spadku temperatury zewnętrznej, temperatura zasilania wzrośnie o 0.35*C oczywiście tylko w tych "widełkach" ;-)

Pozdrawiam
Jacek

maciejtoya
28-10-2016, 16:42
Pytanie do posiadaczy. Czy macie w swoich zestawach "grzałka tacy ociekowej" ? Instalator mi mówi, że mogę ale nie muszę tego mieć.

PaRa
28-10-2016, 18:50
Pytanie do posiadaczy. Czy macie w swoich zestawach "grzałka tacy ociekowej" ? Instalator mi mówi, że mogę ale nie muszę tego mieć.

Nie