PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

map78
28-10-2016, 18:44
Pytanie do posiadaczy. Czy macie w swoich zestawach "grzałka tacy ociekowej" ? Instalator mi mówi, że mogę ale nie muszę tego mieć.

Ja mam, co prawda nie grzałkę ale kabel grzewczy, który podgrzewa tacę i odpływ do rynny. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje brak zielonego osadu na elewacji tudzież innych elementach nośnych jedn. zewn. oraz brak lodu zimą.

maciejtoya
28-10-2016, 20:01
No to mamy 1:1. Jak inni użytkownicy ?

Arturo72
28-10-2016, 20:14
nie mam

bobrow
28-10-2016, 20:21
Witam,
zaglądam tu od czasu do czasu i tak od siebie :

- ws tacki : także mam kabel grzewczy , natomiast przez ostani sezon grzewczy nie było potrzeby go uruchamiać ( jednostka zewnętrzna jest na stojaku przy opasce z drenażem- nigdy nie było żadnych sopli , a zamiast "lodowiska" raptem kałuża w niereprezentacyjnej części domu)
- ws grzałki przy defroście , to nie zauważyłem jej-w moim modelu jest to podobno zoptymalizowane i rzadziej się włącza ( zresztą kiedy PC jest w trybie CO zazwyczaj starcza ciepłej wody do defrostu z bufora , a kiedy na CWU jeśli będzie za zimna woda w wężownicy- PC wkręca się na wysokie obroty i chyba "wyręcza" grzałkę , tu lepiej wyjaśnią temat instalatorzy)
- ws grzałki po za defrostem :
a)CWU + grzałka w zbiorniku- w ustawieniach możemy wybrać czas ,po którym jeśli system nie osiągnie zadanej temp , włącza się grzałka- a PC przechodzi na tryb CO
b)CO - również w ustawieniach uruchamiamy grzałkę w jednostce wewn ( nawet poszczególne sekcje) przy zadanej temp zewnętrznej ( np -15st) , wtedy jeśli PC nie osiągnie zadanej mocy - wtedy załączy się grzałka , aż do osiągnięcia zadanej temp ( PC ma swój algorytm- robiłem eksperymenty przy - 18st , załączała się na moment)

To tyle
Pzdr

marcelix
28-10-2016, 20:53
Tez nie mam grzałki tacki

map78
28-10-2016, 21:04
- ws tacki : także mam kabel grzewczy , natomiast przez ostani sezon grzewczy nie było potrzeby go uruchamiać ( jednostka zewnętrzna jest na stojaku przy opasce z drenażem- nigdy nie było żadnych sopli , a zamiast "lodowiska" raptem kałuża w niereprezentacyjnej części domu)


U mnie działa to w automacie - załącza się poniżej 3st bodajże, ręcznego sterowania tym procesem jakoś sobie nie wyobrażam. Przez ostatnie 3 zimy nie było warunków do powstania lodowiska, ale widziałem jak to wyglądało u mojego kolegi w sezonie 2012-13 i nie wyglądało to dobrze:no:

bobrow
28-10-2016, 21:23
W rozdzielni mam włącznik do podgrzania tacki- instalator powiedział mi , że powinienem ją uruchomić tylko w razie awarii , czyli jak dobrze zrozumiałem - kiedy PC " zarośnie" lodem i będzie w trybie awarii.
Jednostka zewnętrzna jest ok 70-80 cm nad gruntem- nawet jak była śnieżna zima , to w tym miejscu było max 30 cm .
Zresztą- u mnie defrost trwa max 5 min i woda roztapia śnieg , więc może będzie ok .

1igor1
29-10-2016, 00:33
Krzywa grzewcza przedstawia nam stosunek między temperaturą zewnętrzną i temperaturą zasilania, a jak to wygląda w praktyce? poniżej postaram się wytłumaczyć jak ja to rozumiem.
A wiec dla przykładu
Hi 10/28
28 jest to maksymalna temperatura wody na wylocie przy wysokiej temperaturze zewnętrznej, czyli przy 10*C i powyżej do "nieskończoności" ;) temp. zasilania będzie wynosić 28*C

Lo -10/35
35 jest to maksymalna temperatura wody na wylocie przy niskiej temperaturze zewnętrznej, czyli przy -10*C i powyżej do "nieskończoności" temp. zasilania będzie wynosić 35*C

Reasumując, przy nastawach Hi 10/28 i Lo -10/35 nachylenie krzywej wynosi 0.35 tzn. przy jednostopniowym spadku temperatury zewnętrznej, temperatura zasilania wzrośnie o 0.35*C oczywiście tylko w tych "widełkach" ;-)

Pozdrawiam
Jacek

Tak to wygląda w panasie, czyli dla temperatury poniżej -10 dalej będzie 35 stopni, nie wylicza nic samemu poniżej tych zadanych temperatur.

81jacek
29-10-2016, 11:31
Przy nastawach Lo -10/35 będzie dokładnie tak jak piszesz.
Dla zainteresowanych, panas ma zakres od -15 do +15 czyli bardzo wielkie pole manewru.

Pozdrawiam
Jacek

maciejtoya
30-10-2016, 08:53
Jaki wymiar gwintu mają śruby/szpilki do przykręcenia jednostki zewnętrznej ?

rydzadam
30-10-2016, 09:34
Daj sobie spokój. Postawisz grata, zaznaczysz, wywiercisz otwory i wkręcisz dyble. Ty albo Twój instalator

PiterBo
31-10-2016, 07:53
fi 10mm
rozstaw szpilek / dybli prostokąt 355mm x 620 mm o ile mnie pamięć nie myli.

brochas
31-10-2016, 12:08
Witam
od kwietnia 2016r posiadam pompę Panasonic 9kw 3f, pompa chodziła przez pierwsze 6tygodni non stop w celu wygrzania posadzki.
od września pompa chodzi ponownie.

Aktualnie mam ustawioną krzywą -15/35 +15/25
Pompa chodzi prawie cały czas, przy dzisiejszej temp ok 6-7stopni wodę do podłogówki idzie ok 29stopni, wraca ok 23-24, temp w domu ok 20-22stopnie.
Aktualnie dom nie zamieszkały, w trakcie wykończenia w środku.
Dobrze ocieplony, dom na płycie, 20cm styropian grafit, dach 35cm dobrej wełny, okna 3szybowe.

Dom ma ok 190m2 użyktowej, ok 240m2 po podłodze w 100% podłógówka.
Aktualnie pompa przy w/w ustawieniach pobiera jakieś 30kwh na dobę, moim zdaniem bardzo dużo, czy to normalny wynik ?

map78
31-10-2016, 12:16
Dom ma ok 190m2 użyktowej, ok 240m2 po podłodze w 100% podłógówka.
Aktualnie pompa przy w/w ustawieniach pobiera jakieś 30kwh na dobę, moim zdaniem bardzo dużo, czy to normalny wynik ?

Zupełnie normalny. Nie masz zysków bytowych i wciąż ogrzewasz i usuwasz wilgoć z masy betonu. W przyszłym roku o tej porze będziesz miał połowę mniej.

JTKirk
31-10-2016, 12:28
j.w.

Arturo72
31-10-2016, 12:43
Aktualnie pompa przy w/w ustawieniach pobiera jakieś 30kwh na dobę, moim zdaniem bardzo dużo, czy to normalny wynik ?Jak wyżej,w nowym nie zamieszkałym domu to normalne zużycie i normalna praca pompy bo dziesiątki czy nawet setki ton betonu musisz "naładować" po całości do temperatury pokojowej a to trochę czasu zajmie także grzej ciągle i nie patrz na nic ;)Oznaką,że dom już się "naładował' będzie wyłączenie się samoczynne pompy bo to będzie oznaczało,że nie ma już odbioru ciepła bo jest go już wystarczająco duzo w domu.

link2jack
31-10-2016, 12:47
Witam
od kwietnia 2016r posiadam pompę Panasonic 9kw 3f, pompa chodziła przez pierwsze 6tygodni non stop w celu wygrzania posadzki.
od września pompa chodzi ponownie.

Aktualnie mam ustawioną krzywą -15/35 +15/25
Pompa chodzi prawie cały czas, przy dzisiejszej temp ok 6-7stopni wodę do podłogówki idzie ok 29stopni, wraca ok 23-24, temp w domu ok 20-22stopnie.
Aktualnie dom nie zamieszkały, w trakcie wykończenia w środku.
Dobrze ocieplony, dom na płycie, 20cm styropian grafit, dach 35cm dobrej wełny, okna 3szybowe.

Dom ma ok 190m2 użyktowej, ok 240m2 po podłodze w 100% podłógówka.
Aktualnie pompa przy w/w ustawieniach pobiera jakieś 30kwh na dobę, moim zdaniem bardzo dużo, czy to normalny wynik ?

U mnie 260m2 po podłodze, Tcap9kw. Uruchomiona 6 tygodni temu.
w domu na parterze średnio 20, na piętrze 21 (otwarta klatka), Izolacja podobna do twojej. Do tej pory pompa zużyła 280KW (podlicznik) czyli około 50kw na tydzien. Mam na razie jedną taryfe.
By podgrzać CWU (300L) potrzebowała lekko powyżej 5kw. (z temperatury około 20*C do 46*C)

thxluk
31-10-2016, 13:20
Jak wyżej,w nowym nie zamieszkałym domu to normalne zużycie i normalna praca pompy bo dziesiątki czy nawet setki ton betonu musisz "naładować" po całości do temperatury pokojowej a to trochę czasu zajmie także grzej ciągle i nie patrz na nic ;)Oznaką,że dom już się "naładował' będzie wyłączenie się samoczynne pompy bo to będzie oznaczało,że nie ma już odbioru ciepła bo jest go już wystarczająco duzo w domu.

Nie mając ustawionego timera oraz regulatora pokojowego pompa się nie wyłączy.

Arturo72
31-10-2016, 13:54
Nie mając ustawionego timera oraz regulatora pokojowego pompa się nie wyłączy.Grzejąc na krzywej grzewczej wyłączy się tzn sprężarka i nie będzie grzania.Ja nie mam sterownika pokojowego a timer jest ustawiony od 22-6 ale to nie znaczy,że od 22-6 pompa grzeje bo fizycznego grzania przy tych temp są max.2 godziny.

agb
31-10-2016, 14:03
To skąd pompa wie, że ma grzać tylko 2h jak nie ma sterownika pokojowego? Bo zgłupiałem już :D

thxluk
31-10-2016, 14:05
Sposób na to jest banalnie prosty. W ustawionym okienku ustawiasz nie opcję Tank, a Heat+Tank. Jednocześnie w opcjach ustawiasz priorytet dla CWU i określasz czas grzania. Wtedy grzanie CWU uruchomi się niezależnie od histerezy i dogrzeje zasobnik do temp zadanej. Pozdrawiam

Mam dość podobny problem.Przy ustawieniu w okienkach funkcji heat and tank , niestety ani dziś w nocy ani miedzy 13-15 nie podgrzał mi CWU.
kenda2 uporałes się z tym problemem?

thxluk
31-10-2016, 14:11
Grzejąc na krzywej grzewczej wyłączy się tzn sprężarka i nie będzie grzania.Ja nie mam sterownika pokojowego a timer jest ustawiony od 22-6 ale to nie znaczy,że od 22-6 pompa grzeje bo fizycznego grzania przy tych temp są max.2 godziny.

Ok , rozumiem.A powiedz co się dzieje gdy zostanie wyłączona sprężarka.Czy wtedy pracuje tylko obiegówka.?I jaki przy wyłączonej sprężarce jest pobór prądu?

Arturo72
31-10-2016, 14:16
Ok , rozumiem.A powiedz co się dzieje gdy zostanie wyłączona sprężarka.Czy wtedy pracuje tylko obiegówka.?I jaki przy wyłączonej sprężarce jest pobór prądu?Tak jak piszesz,pracuje wtedy tylko obiegówka,ile ona prądu zużywa nie mam pojęcia bo mnie groszowe sprawy nie interesują :)Nigdy tego nie sprawdzałem.

Arturo72
31-10-2016, 14:17
To skąd pompa wie, że ma grzać tylko 2h jak nie ma sterownika pokojowego? Bo zgłupiałem już :DZ krzywej grzewczej :D Czy to będzie 2h czy 4h czy 1h zalezy od ilości energii jaką musi dostarczyć do domu :)Mam ustawiony przedział grzania 22-6 i jeszcze raz,pompa nie grzeje od 22-6 tylko grzeje tyle ile dom tego potrzebuje.Po zuzyciu nocnym sądze,ze fizycznego grzania jest w tym max.2h plus cwu oczywiście.

agb
31-10-2016, 14:26
Nie do końca rozumiem. Krzywa mówi przy jakiej temp. zewn. jaką temp wody dawać w podłogówkę. Ale co decyduje o tym czy będzie to godzina, dwie czy sześć?

brochas
31-10-2016, 14:37
U mnie 260m2 po podłodze, Tcap9kw. Uruchomiona 6 tygodni temu.
w domu na parterze średnio 20, na piętrze 21 (otwarta klatka), Izolacja podobna do twojej. Do tej pory pompa zużyła 280KW (podlicznik) czyli około 50kw na tydzien. Mam na razie jedną taryfe.
By podgrzać CWU (300L) potrzebowała lekko powyżej 5kw. (z temperatury około 20*C do 46*C)


Kurcze. U mnie pompa bierze duzo wiecej. Chociaz zużycia nie sprawdzam na podliczniku tylko na wskazaniach w pompie na sterowniku. Jaka masz krzywa? Jaka temp zasilania a jaka powrotu?

link2jack
31-10-2016, 14:50
Jak podasz mi jak mam to sprawdzić to Ci powiem. Nie mam kiedy się tym pobawić. Wydaje mi się ze -15/35 +15/25 - dodatkowo jest jakieś podbicie -5+5
u mnie na 100% to podbicie jest na -3.
Gdzie sprawdzić krzywą?

Arturo72
31-10-2016, 15:44
Nie do końca rozumiem. Krzywa mówi przy jakiej temp. zewn. jaką temp wody dawać w podłogówkę. Ale co decyduje o tym czy będzie to godzina, dwie czy sześć?Odbiór ciepła w domu,jeśli różnica między powrotem a zasilaniem będzie mniej niż 5st.C to sprężarka się wyłączy.Temp zasilania uzalezniona jest zatem od temp.powrotu i ustawień krzywej.

thxluk
31-10-2016, 16:01
Odbiór ciepła w domu,jeśli różnica między powrotem a zasilaniem będzie mniej niż 5st.C to sprężarka się wyłączy.Temp zasilania uzalezniona jest zatem od temp.powrotu i ustawień krzywej.

Czy te 5 st to constans.Czy można to przestawić?
Czy przy wyłączonej pompie mozna sprawdzic temp. powrotu?

Arturo72
31-10-2016, 16:11
Czy te 5 st to constans.Czy można to przestawić?Czy przy wyłączonej pompie mozna sprawdzic temp. powrotu?Nie można tego przestawić,z tego co wiem delta T 5st.C jest fabrycznie ustawiona a temp.zasilania jest właśnie uzależniona od temp.powrotu.Dlatego też jak rozpoczynasz grzanie przy ustawionej max.35st nie dostajesz od razu na zasilaniu 35st.C tylko sukcesywnie się podnosi od np.25st.C wraz ze wzrostem temp.zasilania.Powrót zobaczysz przez przytrzymanie CHECK

thxluk
31-10-2016, 17:36
Ponawiam pytanie.W ustawieniach timer-a 0:10 do 6:00 oraz 13-15 Heat & Tank , grzeje tylko C.O.
Ktoś pomoże?

Arturo72
31-10-2016, 17:42
Ponawiam pytanie.W ustawieniach timer-a 0:10 do 6:00 oraz 13-15 Heat & Tank , grzeje tylko C.O.
Ktoś pomoże?
Masz ustawiony priorytet c.o,zmień na cwu.

qba_buba
31-10-2016, 18:20
Witam,

Ręce mi już opadają, instalator niestety ma mała wiedzę merytoryczną w tym temacie.

Mam Panasonica T-CUP 9kw 1 faz. Jest mój drugi sezon grzewczy, w poprzednim sezonie mieliśmy problemy że zamiast grzać TANK gorąca woda waliła w podłogę. Problem został ogarnięty poprzez instalatora poprzez zamontowanie zaworów zwrotnych na powrocie. I było Super miodzio :) Wszystko ładnie śmigało.

Zaczęliśmy nowy sezon i nowe problemu.

Od kilku tygodni mam problem za zapowietrzaniem się zaworu trójdrożnego.

371635

Zapowietrza się i nie zamyka. Pompa chodzi i próbuje coś tłoczyć i tak przez kilka godzin a w domu zimno.

Wykonawca polecił że gdy taka sytuacja ma miejsce to najlepiej pozamykać zawory i popuścić śrubunek widoczny na zdjęciu poniżej i faktycznie to pomaga - jak popuszczę o 1/4 obrotu to słyszę jak zawór wraca na swoje miejsce. Ok raz, dwa - mogę tak zrobić - ale wczoraj to już było 4 raz !

371636

Mam pytanie czy ktoś może jak uruchomić program serwisowy do odpowietrzania instalacji ?

Czy ma ktoś inne pomysły ?

bassior
31-10-2016, 18:27
Najlepiej jakby ktoś zrobił filmik jak ustawić timer w PC - ułatwiłby życie niejednemu użytkownikowi- w tym mi������

Ja w południe niby ustawiłem timer tylko Heat na tania taryfę - ciekawy jestem czy zatrybił.

Pozdro

thxluk
31-10-2016, 18:52
Masz ustawiony priorytet c.o,zmień na cwu.

Czyli przy wyłączonej pompie SET + CHECK na 5 sek.
I w 6 pozycji :Priorytet ogrzewania PrY - YES.
W instrukcji napisane jest iz" w miarę możliwości wartość tego parametru powinna zostać No, ponieważ w przeciwnym razie woda w zasobniku będzie podgrzewana wyłącznie za pomocą grzałki zanurzeniowej".

Grzałki nie mam jeszcze podłączonej , a jeśli już ją podłączę jakim ustawieniem obejść powyższy komunikat?

Arturo72
31-10-2016, 19:03
Czyli przy wyłączonej pompie SET + CHECK na 5 sek.
I w 6 pozycji :Priorytet ogrzewania PrY - YES.
W instrukcji napisane jest iz" w miarę możliwości wartość tego parametru powinna zostać No, ponieważ w przeciwnym razie woda w zasobniku będzie podgrzewana wyłącznie za pomocą grzałki zanurzeniowej".

Grzałki nie mam jeszcze podłączonej , a jeśli już ją podłączę jakim ustawieniem obejść powyższy komunikat?
No ma być NO bo to oznacza że najpierw przy ustawieniu HEAT+TANK grzeje Ci cwu.
Można też wydłużyć czas grzania w trybie cwu ale nie pamiętam gdzie to się robi ;)

PaRa
31-10-2016, 19:04
Jestem w trakcie wygrzewania posadzki, za jakiś czas przez 7 dni muszę zejść z temperaturą do 10 stopni, chyba najprościej będzie na ten czas wyłączyć PC. Taka temperatura bo będzie już funkcja chłodzenie = zużycie prądu. Jak robiliście u siebie, nie korzystałem z gotowej funkcji wygrzewania posadzki, bo przy braku prądu szlag ją trafia ( a miałem zanik zasilania ).

thxluk
31-10-2016, 19:29
No ma być NO bo to oznacza że najpierw przy ustawieniu HEAT+TANK grzeje Ci cwu.
Można też wydłużyć czas grzania w trybie cwu ale nie pamiętam gdzie to się robi ;)

Jest u mnie NO:/

thxluk
31-10-2016, 19:37
Jest u mnie NO:/

zauważyłem iż jedyna różnica miedzy moimi ustawieniami a ustawieniami z instrukcji to w pozycji 4 "Podłączenie zasobnika CWU" u mnie jest YES w instrukcji sugerują NO.
Czas grzania grzałki ustawia się SET + CHECK 5 sek. i pozycja inE -przedział czasowy 5- 1:35.Standard 30.
Arturo72- sek. w tym iż u mnie wogól nie załączył się TANK.

bobrow
31-10-2016, 19:50
Witam,

Ręce mi już opadają, instalator niestety ma mała wiedzę merytoryczną w tym temacie.

Mam Panasonica T-CUP 9kw 1 faz. Jest mój drugi sezon grzewczy, w poprzednim sezonie mieliśmy problemy że zamiast grzać TANK gorąca woda waliła w podłogę. Problem został ogarnięty poprzez instalatora poprzez zamontowanie zaworów zwrotnych na powrocie. I było Super miodzio :) Wszystko ładnie śmigało.

Zaczęliśmy nowy sezon i nowe problemu.

Od kilku tygodni mam problem za zapowietrzaniem się zaworu trójdrożnego.

371635

Zapowietrza się i nie zamyka. Pompa chodzi i próbuje coś tłoczyć i tak przez kilka godzin a w domu zimno.

Wykonawca polecił że gdy taka sytuacja ma miejsce to najlepiej pozamykać zawory i popuścić śrubunek widoczny na zdjęciu poniżej i faktycznie to pomaga - jak popuszczę o 1/4 obrotu to słyszę jak zawór wraca na swoje miejsce. Ok raz, dwa - mogę tak zrobić - ale wczoraj to już było 4 raz !

371636

Mam pytanie czy ktoś może jak uruchomić program serwisowy do odpowietrzania instalacji ?

Czy ma ktoś inne pomysły ?

Hej
na szybko- procedura odpowietrzania
PC pomarańczowym wył ( zgaśnie zielona dioda)
Wciskasz set aż pojawi się sr 1
Strzałką na sr2
Set
Force
Wyświetla się Aur
Po zakończeniu cancel on/ off ,aż zapali sie zielony led na pulpicie.
Nie rozumiem tylko jak może się zapowietrzać zawór 3D- moim zdaniem może się nie przełączać lub PC jest uszkodzona.
A czy CWU grzeje ?

bobrow
31-10-2016, 20:06
Zresztą zawory 3D są zazwyczaj w położeniu spoczynkowym przez docisk sprężyny , a w pozycji drugiej przez cewkę jest pokonywany opór sprężyny- to powinno działać tak szmo czy jest woda, czy jej nie ma...
Ok- chyba , że są jakieś zawory "insze"-jaki typ masz tego zaworu?

Pratchawiec
31-10-2016, 20:34
Nie do końca rozumiem. Krzywa mówi przy jakiej temp. zewn. jaką temp wody dawać w podłogówkę. Ale co decyduje o tym czy będzie to godzina, dwie czy sześć?

Nie

"Krzywa" w T-Capie nie jest krzywą, często spotykaną w regulatorach PC lub kotłów kondensacyjnych i nie reguluje się jej przez zmianę jej pochylenia.

W Panasonicach odbywa się to mniej więcej tak;

Po włączeniu sprężarki, gdy po dłuższym postoju temperatura wody obiegowej jest zbliżona do temperatury wylewki (u mnie ok.21-22), PC podgrzewa wodę do osiągnięcia zadanej docelowej temp. zasilania +2.
Następnie sprężarka przechodzi w stan spoczynku, przy czym pracuje pompa obiegowa, wyłącznie po to, by monitorować na bieżąco temperaturę powrotu wody zasilającej - w nowszych modelach zapewne z obniżoną mocą.
Gdy ta po pewnym czasie, dłuższym lub krótszym - zależnie od strat cieplnych, spadnie poniżej określonego poziomu, cykl zaczyna się od. nowa.
I tak wkoło.

Długość cykli uzależniona jest od tempa spadku temperatury wylewki, a pośrednio od temperatury wewnętrznej - związanej ze stratami cieplnymi.
Ich intensywność czyli modulacja, a w konsekwencji moc pobierana przez sprężarka określana jest, jak sądzę przez czujnik temperatury na jednostce zewnętrzne i oczywiście automatykę układu chłodniczego.

Obniżenie lub podbicie - 5 + 5 (funkcja SET) służy wyłącznie do szybkiej zmiany temperatury wody zasilającej i niczego więcej.

Taki układ sterowania mimo braku wodotrysków i pozornego wręcz prymitywizmu, bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
31-10-2016, 20:49
Kol quba buba
coś mi się wydaje , że masz jednak uszkodzony zawór 3D - jeśli przy uruchomieniu się przycinał , to daje do myślenia.
Kręcenie śrubunkiem to może tylko impuls mechaniczny, spróbuj stuknąć zamaiast odkręcać- wtedy będziesz miał pewność , że mechanicznie się zacina.
Jest jeszcze jedna możliwość- może jest słabe połączenie na cewce, trzeba sprawdzić napięcie czy jest 230VAC

Pratchawiec
31-10-2016, 20:51
Zresztą zawory 3D są zazwyczaj w położeniu spoczynkowym przez docisk sprężyny , a w pozycji drugiej przez cewkę jest pokonywany opór sprężyny- to powinno działać tak szmo czy jest woda, czy jej nie ma...
Ok- chyba , że są jakieś zawory "insze"-jaki typ masz tego zaworu?

To stary model Honeywella - symbol w opisie zdjęcia.
Prawdopodobnie leżak magazynowy.

Podczas napełniania lub odpowietrzania dźwignię należy przestawić w pozycję MAN.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
31-10-2016, 20:53
Kol Pratchawiec,
rozumiesz coś z tego co pisze quba buba- zawór się od początku przycina , a instalator dziwne rzeczy wymyśla...

Pratchawiec
31-10-2016, 20:58
Kol Pratchawiec,
rozumiesz coś z tego co pisze quba buba- zawór się od początku przycina , a instalator dziwne rzeczy wymyśla...

Napisałeś chyba dobrze

Albo zawór się zawiesza (paproch lub słaba, uszkodzona sprężyna)
albo siłownik słabo podłączony lub uszkodzony.

Trzeba by obejrzeć.

Jednak do naprawy to on się słabo nadaje.

Pozdrawiam

Pratchawiec

27KiD21
31-10-2016, 21:02
[QUOTE=bobrow;7326690]Hej
na szybko- procedura odpowietrzania
PC pomarańczowym wył ( zgaśnie zielona dioda)
Wciskasz set aż pojawi się sr 1
Strzałką na sr2
Set
Force
Wyświetla się Aur
Po zakończeniu cancel on/ off ,aż zapali sie zielony led na pulpicie.
/QUOTE]

Hej
Myślę, ze należy przytrzymać nie SET tylko SERVICE

bobrow
31-10-2016, 21:05
No to chyba mamy kolejność czynności serwisowych :
-test zasilania
-demontaż i sprawdzenie sprężyny+ czyszczenie (obwodu wody i dźwigni)
Jeśli nic nie pomoże - trzeba wymienić ( a co z gwarancją ?)
Lzdr

bobrow
31-10-2016, 21:06
[QUOTE=bobrow;7326690]Hej
na szybko- procedura odpowietrzania
PC pomarańczowym wył ( zgaśnie zielona dioda)
Wciskasz set aż pojawi się sr 1
Strzałką na sr2
Set
Force
Wyświetla się Aur
Po zakończeniu cancel on/ off ,aż zapali sie zielony led na pulpicie.
/QUOTE]

Hej
Myślę, ze należy przytrzymać nie SET tylko SERVICE

Oczywiście - service , sorki

qba_buba
31-10-2016, 21:20
Kol quba buba
coś mi się wydaje , że masz jednak uszkodzony zawór 3D - jeśli przy uruchomieniu się przycinał , to daje do myślenia.
Kręcenie śrubunkiem to może tylko impuls mechaniczny, spróbuj stuknąć zamaiast odkręcać- wtedy będziesz miał pewność , że mechanicznie się zacina.
Jest jeszcze jedna możliwość- może jest słabe połączenie na cewce, trzeba sprawdzić napięcie czy jest 230VAC

Hej, to jest już drugi zawór, wymieniony 2 tygodnie temu na nowy z pudełka. I nowa gwarancja na sam zawór. Też tak myślałem za początki że wina w 3D ale na 99,9 % problem jest w innym miejscu.

qba_buba
31-10-2016, 21:23
BOBROW zawór jest już drugi - kolejny nowy na gwarancji i dalej to samo. Jutro zobaczę z tym odpowietrzeniem układu.

qba_buba
31-10-2016, 21:27
To stary model Honeywella - symbol w opisie zdjęcia.
Prawdopodobnie leżak magazynowy.

Podczas napełniania lub odpowietrzania dźwignię należy przestawić w pozycję MAN.

Pozdrawiam

Pratchawiec

W momencie tego "podciśnienia" dźwignia jest całkowicie miękka, mogę ja przesuwać lewo i prawo bez żadnego efektu.

Poza tym zawsze przy wyłączaniu pompy pomarańczowym przyciskiem jest charakterystyczny dźwięk jak się zawór zamyka, ale jak jest ta sytuacja o której piszę to tego dźwięku brak.

Pratchawiec
31-10-2016, 21:35
Jest jeszcze jedna teoretyczna możliwość;

Nadmierna różnica ciśnień pomiędzy obiegami. Wtedy zawór może przepuszczać.
By jednak dywagować w tym kierunku trzeba by uzupełnić otoczenie zaworu o 3 manometry lub zbadać opory na całej instalacji.

Nie tędy chyba droga.

PS

Sprawdziłem kartę katalogową.To nie jest zawór sprężynowy. elementem Wykonawczym jest plastykowa kula umieszczona na obrotowym trzpieniu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

81jacek
31-10-2016, 22:31
Ponawiam pytanie.W ustawieniach timer-a 0:10 do 6:00 oraz 13-15 Heat & Tank , grzeje tylko C.O.
Ktoś pomoże?

Thxluk, w jakim trybie masz ustawiona pompę? aby wszystko poprawie działało musi być tylko HEAT wtedy w TIMER ustawisz CO lub CO&CWU
Dla przykładu chcąc podgrzać CWU w godzinach 13-15 ustawiasz dwie z sześciu akcji

1 ON: MODE: HEAT+TANK godz. 13.00
2 ON: MODE: HEAT godz. 15:00

Ja mam podobnie ustawione, tylko ze mi wystarcza od 13 do 14 także nadal zostaje 1h na CO w taniej taryfie ;)


Pozdrawiam
Jacek

Arturo72
31-10-2016, 22:41
Thxluk, w jakim trybie masz ustawiona pompę? aby wszystko poprawie działało musi być tylko HEAT wtedy w TIMER ustawisz CO lub CO&CWU
Dla przykładu chcąc podgrzać CWU w godzinach 13-15 ustawiasz dwie z sześciu akcji

1 ON: MODE: HEAT+TANK godz. 13.00
2 ON: MODE: HEAT godz. 15:00

Ja mam podobnie ustawione, tylko ze mi wystarcza od 13 do 14 także nadal zostaje 1h na CO w taniej taryfie ;)


Pozdrawiam
Jacek
Nie jest tak,wystarczy że PrY jest na NO i cwu jest grzana priorytetem. cwu mam ustawione na 1,35h a c.o na 5h.

81jacek
31-10-2016, 23:05
Nie jest tak,wystarczy że PrY jest na NO i cwu jest grzana priorytetem. cwu mam ustawione na 1,35h a c.o na 5h.

Arturo72, nie wiem o co CI biega? PrY ma być na NO, cwu ma mieć priorytet.
Jak masz pompę tylko w trybie HEAT i używasz TIMER tryb HEAT&TANK dla wybranych godzin to cwu ma mieć priorytet zresztą tego oczekuje Thxluk ;)

Pozdrawiam
Jacek

Arturo72
31-10-2016, 23:55
Arturo72, nie wiem o co CI biega? PrY ma być na NO, cwu ma mieć priorytet.
Jak masz pompę tylko w trybie HEAT i używasz TIMER tryb HEAT&TANK dla wybranych godzin to cwu ma mieć priorytet zresztą tego oczekuje Thxluk ;)

Pozdrawiam
Jacek
Jeśli masz ustawiony timer na HEAT+TANK to to jest jedyna i obowiązująca forma grzania i zależnie od ustawiania priorytetu tak będzie grzala

Arturo72
01-11-2016, 00:01
Nie ma czegoś takiego jak ustawienie pompy na HEAT plus timer HEAT+TANK

81jacek
01-11-2016, 00:09
Jeśli masz ustawiony timer na HEAT+TANK to to jest jedyna i obowiązująca forma grzania i zależnie od ustawiania priorytetu tak będzie grzala

Arturo72, czy Ty czytasz te posty? przecież napisałem ze cwu ma mieć priorytet, takze nadal nie wiem o co Ci chodzi ;-)

Pozdrawiam
Jacek

81jacek
01-11-2016, 00:11
Nie ma czegoś takiego jak ustawienie pompy na HEAT plus timer HEAT+TANK

Chodzi o tryb pracy wciskasz MODE i wybierasz HEAT

Arturo72
01-11-2016, 00:51
Chodzi o tryb pracy wciskasz MODE i wybierasz HEAT
Jeśli timer to nic nie wciskasz.
Timer to timer,jak ustawisz tak masz.

bobrow
01-11-2016, 05:30
W momencie tego "podciśnienia" dźwignia jest całkowicie miękka, mogę ja przesuwać lewo i prawo bez żadnego efektu.

Poza tym zawsze przy wyłączaniu pompy pomarańczowym przyciskiem jest charakterystyczny dźwięk jak się zawór zamyka, ale jak jest ta sytuacja o której piszę to tego dźwięku brak.

Hej
nie wiem jak ten zawór działa- zakładając , że jest wrażliwy na zapowietrzenie i podciśnienie , proponuję zwiększyć ciśnienie w systemie do 2.5 bara.
U mnie od samego początku muszę utrzymywać takie ciśnienie , bo przy wyższych temp na PC wytrąca się więcej gazu z wody.
To jest dla mnie jedyne wytłumaczenie-po kolei wykluczałem różne możliwości.
Kiedy pompa wodna pracuje , to słyszysz charakterystyczne bulgotanie?
Zakładając , że jednak śrubununek przepuszcza powietrze na ssaniu ( nie pisałeś nic o wycieku wody) , to zwiększone ciśnienie w systemie powinno temat załatwić.
Trzeba koniecznie sprawdzić napięcie przełączenie elektrozaworu.
Powodzenia

bobrow
01-11-2016, 06:00
Quba
znalazłem kartę katalogową tego zaworu- jeśli masz wersję 6 przewodową , to może masz pokminione kable .
W karcie katalogowej jest info o ciśnieniu zamknięcia dla 1" 55kPa ( czyli 0.55 Bar)- tymbardziej trzeba podnieść ciśnienie w systemie ( jeśli masz ok 1 bar , to na ssaniu możesz mieć ok 0.5bar- mam manometr na ssaniu i widzę różnice)
Pzdr

qba_buba
01-11-2016, 06:48
Quba
znalazłem kartę katalogową tego zaworu- jeśli masz wersję 6 przewodową , to może masz pokminione kable .
W karcie katalogowej jest info o ciśnieniu zamknięcia dla 1" 55kPa ( czyli 0.55 Bar)- tymbardziej trzeba podnieść ciśnienie w systemie ( jeśli masz ok 1 bar , to na ssaniu możesz mieć ok 0.5bar- mam manometr na ssaniu i widzę różnice)
Pzdr

Hej, jedyny manometr który posiadam to ten w jednostce wewnętrznej:

i ciśnienie w instalacji:

371659

To do ilu "dobić" ?

bobrow
01-11-2016, 07:05
Ciśnienie musi być dobijane przy wył PC i w miarę chłodnej wodzie - masz w miarę wysokie ciśnienie, ustawiłbym na próbę 2.5 bar.
Jeszcze jedno- gdzie są wpięte te dodatkowe zaworki przez Twojego machera ?Może był uszkodzony zaw 3D , a on spowodował kolejne zakłócenie?

qba_buba
01-11-2016, 07:22
Ciśnienie musi być dobijane przy wył PC i w miarę chłodnej wodzie - masz w miarę wysokie ciśnienie, ustawiłbym na próbę 2.5 bar.
Jeszcze jedno- gdzie są wpięte te dodatkowe zaworki przez Twojego machera ?Może był uszkodzony zaw 3D , a on spowodował kolejne zakłócenie?

Na początek zrobię tak:

1) wyłączę pompę
2) ustawie suwak w zaworze na man
3) dobije wody na 2,5 bara (0,25Mpa)
4) uruchomię ten tryb odpowietrzania

Poczekam kilka dni czy sytuacja będzie mała ponownie miejsce i dan znać na forum.

dodatkowe zaworki - masz na myśli zawory zwrotne żeby woda się nie cofała do instalacji ? One są na powrocie z parteru i 1p.

"Zapowietrzanie" ma miejsce na zasilaniu na odcinku pompa - zawór 3D Zaznaczyłem za zdjęciu zielonym kolorem:

371660

thxluk
01-11-2016, 07:22
Arturo72, nie wiem o co CI biega? PrY ma być na NO, cwu ma mieć priorytet.
Jak masz pompę tylko w trybie HEAT i używasz TIMER tryb HEAT&TANK dla wybranych godzin to cwu ma mieć priorytet zresztą tego oczekuje Thxluk ;)

Pozdrawiam
Jacek

Takie ustawienie pomogło<wow>.Chociaż logicznie mysląc timer to timer;/
Reasumując przy wyłączonej pompie (właczony Timer) ustawiamy trybem Mode , samo Heat a w Timerze CWU+CO. Funkcja specjalna prY - No .
Dzięki Panowie za pomoc.
Mam jeszcze jedno pytanie dot. ustawienia Timera.Umnie:
1.Off 6-00
2.On 13-00 (Heat &Tank)
3.Off 15-00
4.On 22-00 (Heat &Tank)
zostaje jeszcze ustaw 5 i 6.Czy da się jakoś dezaktywować.
Dziś w nocy złapałem się iż 6 nastaw był na Off i pompa po 2 h pracy się wyłączyła?

bobrow
01-11-2016, 07:35
Quba
Tutaj więcej powinni Ci pomóc nasi forumowiczowi fachmani- ciekawy jestem powodu tego zapowietrzania się
Jeszcze raz powodzenia

81jacek
01-11-2016, 07:59
Takie ustawienie pomogło<wow>.Chociaż logicznie mysląc timer to timer;/
Reasumując przy wyłączonej pompie (właczony Timer) ustawiamy trybem Mode , samo Heat a w Timerze CWU+CO. Funkcja specjalna prY - No .
Dzięki Panowie za pomoc.
Mam jeszcze jedno pytanie dot. ustawienia Timera.Umnie:
1.Off 6-00
2.On 13-00 (Heat &Tank)
3.Off 15-00
4.On 22-00 (Heat &Tank)
zostaje jeszcze ustaw 5 i 6.Czy da się jakoś dezaktywować.
Dziś w nocy złapałem się iż 6 nastaw był na Off i pompa po 2 h pracy się wyłączyła?

Ustaw wszędzie ON jak dasz OFF'a to pompa staje i czeka do następnej "akcji"

Pozdrawiam
Jacek

81jacek
01-11-2016, 08:06
Jeśli timer to nic nie wciskasz.
Timer to timer,jak ustawisz tak masz.


A ten znowu swoje...
Najpierw wybierasz tryb pracy pompy poprzez wciśniecie przycisku MODE, następnie masz do wyboru tryb AUTO, AUTO+TANK, HEAT, TANK itd. po tych nastawach przechodzisz do programowania TIMER'a

Pozdrawiam
Jacek

thxluk
01-11-2016, 08:38
Ustaw wszędzie ON jak dasz OFF'a to pompa staje i czeka do następnej "akcji"

Pozdrawiam
Jacek

Czyli :
5 ON 13-10 Heat & Tank
6 ON 22-10 j.w
?

CNC_POMPY_CIEPLA
01-11-2016, 08:39
Quba
Tutaj więcej powinni Ci pomóc nasi forumowiczowi fachmani- ciekawy jestem powodu tego zapowietrzania się
Jeszcze raz powodzenia

Pierwsze jest pytanie, dlaczego ktoś szuka pomocy na forum a nie u swojego fachowca?
Skoro jest problem z instalacją to najpierw do wykonawcy, to on brał odpowiedzialność za działanie układu i niech on go naprawia.
Po co w ogóle inwestor ma się tym przejmować.

Jeżeli firma "XXXX" olała klienta to proszę zrobić temat na forum że firma "XXXX" olewa klientów i sprawdzić jak szybko przyjadą.

bobrow
01-11-2016, 10:44
Tia,
gość ma problem ( ok - jego istalator jest raczej cienki...), ale zamiast jakoś mu pomóc- można skupić się na osłabieniu konkurencji...
Ręce mi opadają...
Qba- złap lepiej za jakąś mądrą branżową knigę i sam sobie przeanalizuj temat. Potwierdza się teza ,że każdy w naszym kraju musi znać się na wszystkim-a fachmanów jest niewielu i swoją wiedzę strzegą zazdrośnie (to jest ich chleb- nawet to rozumiem, tylko forum wtedy powinno być w dwóch wariantach : reklamowym i amatorskim, taka tylko sugestia...)
Tymczasem

CNC_POMPY_CIEPLA
01-11-2016, 12:10
Tia,
gość ma problem ( ok - jego istalator jest raczej cienki...), ale zamiast jakoś mu pomóc- można skupić się na osłabieniu konkurencji...
Ręce mi opadają...
Qba- złap lepiej za jakąś mądrą branżową knigę i sam sobie przeanalizuj temat. Potwierdza się teza ,że każdy w naszym kraju musi znać się na wszystkim-a fachmanów jest niewielu i swoją wiedzę strzegą zazdrośnie (to jest ich chleb- nawet to rozumiem, tylko forum wtedy powinno być w dwóch wariantach : reklamowym i amatorskim, taka tylko sugestia...)
Tymczasem

To nie takie proste, de facto rozwiązując problem klienta rozwiązujemy problem instalatorowi.
I to jemu(kiepskiemu instalatorowi) najbardziej się teraz pomaga, bo nie działająca instalacja to przede wszystkim powinien być problem instalatora.
A nie klienta, moi klienci mają możliwość dzwonienia do mojej firmy 7dni w tygodniu i zawsze ktoś stara się jakoś pomóc, a na 99% przypadków da się zaradzić przez telefon jak instalacja jest właściwie wykonana.
A tak teraz rozwiązując ten problem robi się krzywdę następnym ofiarom tego instalatora, który robi popelinę a potem nie odbiera telefonów.

Trzeba leczyć przyczynę a nią jest kiepski instalator.

Nie wiem czym się kierował klient wybierając instalatora, ale jeżeli głównym kryterium była cena to potem tego można się spodziewać.

Często zdarzają mi się poprawki po innych instalatorach i często klient słyszy że trzeba instalację gruntownie zmodyfikować, bo np. przekroje są złe, przepływy, pompy, zbiorniki, itp. I wtedy żeby instalacja działała trzeba zapłacić 150% ceny tego co powinno to naprawdę kosztować.

Mistrzostwo świata zrobiła firma Instal3D, szef firmy powiedział że nie zna się na hydraulice i nie odbierał telefonów od klienta. a instalacja tak spierdzielona że CAŁA do wycięcia.
I co zrobić z takimi firmami które dalej kaleczą swoich klientów?

qba_buba
01-11-2016, 12:35
Tia,
gość ma problem ( ok - jego istalator jest raczej cienki...), ale zamiast jakoś mu pomóc- można skupić się na osłabieniu konkurencji...
Ręce mi opadają...
Qba- złap lepiej za jakąś mądrą branżową knigę i sam sobie przeanalizuj temat. Potwierdza się teza ,że każdy w naszym kraju musi znać się na wszystkim-a fachmanów jest niewielu i swoją wiedzę strzegą zazdrośnie (to jest ich chleb- nawet to rozumiem, tylko forum wtedy powinno być w dwóch wariantach : reklamowym i amatorskim, taka tylko sugestia...)
Tymczasem

Nie mam zamiaru im robić reklamy i anty reklamy bo pomocni są. Jak był problem z przebijaniem ciepłem wody do podłogi to stanęli na wysokości zadania, ściągnęli nawet gościa z Panasonica i temat został rozwiązany.

Więc złego słowa nie mogę powiedzieć - natomiast mają w/g mnie małą wiedzę merytoryczną. Zanim mój problem został by zdiagnozowany to pewnie były koniec sezonu grzewczego.

Nie piszę tutaj żeby się na nich żalić - tylko może ktoś ma jakiś inny pomysł, ktoś coś doradzi z swojego doświadczenia.

narazie dobiłem wody do instalacji na 2,5, odpowietrzyłem układ - no i zobaczymy jak teraz.

Jesli sytuacja się powtórzy wtedy będę interweniował u instalatora - mam jeszcze rok gwarancji.

bobrow
01-11-2016, 17:47
To nie takie proste, de facto rozwiązując problem klienta rozwiązujemy problem instalatorowi.


Trzeba leczyć przyczynę a nią jest kiepski instalator.

Nie wiem czym się kierował klient wybierając instalatora, ale jeżeli głównym kryterium była cena to potem tego można się spodziewać.

Często zdarzają mi się poprawki po innych instalatorach i często klient słyszy że trzeba instalację gruntownie zmodyfikować, bo np. przekroje są złe, przepływy, pompy, zbiorniki, itp. I wtedy żeby instalacja działała trzeba zapłacić 150% ceny tego co powinno to naprawdę kosztować.

Mistrzostwo świata zrobiła firma Instal3D, szef firmy powiedział że nie zna się na hydraulice i nie odbierał telefonów od klienta. a instalacja tak spierdzielona że CAŁA do wycięcia.
I co zrobić z takimi firmami które dalej kaleczą swoich klientów?

Mr CNC
Ja też mam , niestety ( a czasem stety) konkurencję w mojej branży- mam czasem podobne myśli do Ciebie .
Co możemy zrobić :
-klient niestety ponosi konsekwencje swojego wyboru , jak trzeba zapłacić za poprawkę to trudno- PC ma działać i już ( ale jednak bez COP =1...)
-kiedy pomagam delikwentowi, zyskuję potencjalnego klienta i reklamę ( znajomym raczej się nie poleca paproków)
-nie robię przecież usługi darmowo
Co do firm - niestety ,nie działa u nas tradycja dobrego rzemiosła- są min wymogi , czasem ludzie biorą się za różne tematy bez kwalifikacji . A my klienci też nie pytamy o "papiery" ( szkoły, uprawnienia,itp) , pytamy głównie o ceny i może niekiedy o referencje ( ale im lepsza cena , tym bardziej wierzymy w różne bajeczki np klient jest w delegacji , albo temat podobny- ale zasadniczo inny...., i takie tam)
Grzechy mamy wszyscy ( tj klienci i firmy) -a problemy są już indywidualne .
To po co nam to forum ,czy do:
-zgłaszania problemów i szukania pomocy
-porad w zakresie doboru i użytkowania PC
-poszerzania wiedzy nt
-chęci bycia pomocnym
-reklamy i zdobywania nowych klientów
To chyba wiemy już co jest dla nas istotne, nieprawdaż ?
Bywaj

thxluk
01-11-2016, 18:16
Panowie:
Czas zamontować grzejnik do dolnej łazienki.(łazienka 6m2)
Jaki polecacie do Panasonica 9KW? Czy wasze grzejniki wspomagają sie elektrycznie.?

bobrow
01-11-2016, 18:45
Hej
jeśli masz podłogówkę w tej łazieneczce , to chyba raczej grzejnik elektryczny z czasówką i termostatem ( na np 25st , jeśli podłogówka nagrzeje do np 22st , to grzałka tylko uzupełni do tych 25st w godzinach "dziennych")
KK chyba byłby przerostem nad treścią
Pzdr

Arturo72
01-11-2016, 18:56
Panowie:
Czas zamontować grzejnik do dolnej łazienki.(łazienka 6m2)
Jaki polecacie do Panasonica 9KW? Czy wasze grzejniki wspomagają sie elektrycznie.?
Nie mam grzejnika w łazience i nie widzę takiej potrzeby u siebie.

qba_buba
01-11-2016, 19:08
Panowie:
Czas zamontować grzejnik do dolnej łazienki.(łazienka 6m2)
Jaki polecacie do Panasonica 9KW? Czy wasze grzejniki wspomagają sie elektrycznie.?

Mam grzejniki w obu łazienkach i obydwa są wyposażone w grzałki.
Był to jeden z najbardziej bezsensownych wydatków.

Ten grzejnik to jeszcze jaki uchwyt na ręczniki - ale trze grzałki ? Ani razu nie uruchomione.

W następnym domu już nie zrobię grzejników w łazienkach. :)

81jacek
01-11-2016, 20:27
Czyli :
5 ON 13-10 Heat & Tank
6 ON 22-10 j.w
?

Napisz coś więcej co próbujesz osiągnąć, ile razy dziennie chcesz podgrzewać CWU i w jakich godzinach.
W jaki sposób grzejesz, czy używasz tylko krzywej, czy termostat pokojowy?

Pozdrawiam
Jacek

bobrow
01-11-2016, 20:32
Z tymi grzejnikami łazienkowymi , to może tylko trzeba przewidzieć miejsce i zasilanie elektryczne ( jak będzie potrzeba , to dokupisz grzejniczek )

CNC_POMPY_CIEPLA
01-11-2016, 20:38
Panowie:
Czas zamontować grzejnik do dolnej łazienki.(łazienka 6m2)
Jaki polecacie do Panasonica 9KW? Czy wasze grzejniki wspomagają sie elektrycznie.?

Kupowanie grzałek do grzejników to bezsens, jak w układzie jest sprzęgło/bufor co najmniej 100L to można zrobić to prościej tak by grzejnik był ciepły.
robi się te dwa/jeden grzejnik na osobnej pompce, w tgzw. obiegu ciągłym z termostatami przy grzejnikach ustawionymi na 5 lub 6.
W ten sposób mamy zawsze cieplej w łazience, oraz ciepłe grzejniki.

bobrow
01-11-2016, 20:46
Jak w podłogówce mamy ok 30st , a grzejniki łazienkowe są zazwyczaj drabinkowe - to rzeczywiście dogrzejemy tę łazienkę?

PaRa
01-11-2016, 20:51
Z tymi grzejnikami łazienkowymi , to może tylko trzeba przewidzieć miejsce i zasilanie elektryczne ( jak będzie potrzeba , to dokupisz grzejniczek )

Ja tak zrobiłem, grzejnik podpięty pod podłogówkę z możliwością zamontowania grzałki elektrycznej. Główna funkcja to dosuszanie ręczników. Na początku myślałem o grzejniku elektrycznym, ale był droższy.

bobrow
01-11-2016, 21:01
Można mieć grzejnik , ale nie trzeba.
Ja mam w dwóch łazienkach grzejniki , ale tam gdzie jest podłogówka grzejnik jest zakręcony (wprawdzie obok mam suszarnię z pralnią ) i zasadniczo ręczniki tam schną na poziomych wieszakach.
W drugiej łazience nie mam podłogówki- grzejnik ogrzewa pomieszczenie i osusza ręcznik
Gdybym teraz budował dom z podłogówką , to dałbym sobie spokój z grzejnikami wodnymi. Ale to tylko moje zdanie.

bobrow
01-11-2016, 21:07
Ja tak zrobiłem, grzejnik podpięty pod podłogówkę z możliwością zamontowania grzałki elektrycznej. Główna funkcja to dosuszanie ręczników. Na początku myślałem o grzejniku elektrycznym, ale był droższy.

Czy uwzględniłeś cenę za przyłącze wodne- ostatnio do firmy kupiłem grzejnik łazienkowy za coś ok 150 pln +30pln przekaźnik programowalny (naszym dziewczynom marzły "kuperingi" w toalecie przy ok 22st...)

K@mil_
02-11-2016, 09:36
Mam u siebie grzejnik łazienkowy wpięty w rozdzielacz podłogówki, więc pcham w niego niski parametr. Grzałki elektr. w nim nie mam. Rozkręcony na maksa i czuć, że coś tam temp. podbija. Mam coś w ten deseń, nie drabinka:

371772

thxluk
02-11-2016, 09:55
Napisz coś więcej co próbujesz osiągnąć, ile razy dziennie chcesz podgrzewać CWU i w jakich godzinach.
W jaki sposób grzejesz, czy używasz tylko krzywej, czy termostat pokojowy?

Pozdrawiam
Jacek

Grzanie w okienkach.2 razy Co + CWu i tyle.
Brak termostatu , tylko KG.
Chodzi o to ze aby grzac w powyzszych przedziałach(22-6 i 13-15) potrzebne są 4 programy (2 on i 2 off) a w Pc jest 6.
Czyli 5 i 6 jest zbędny.
Ustawiłem PC i Timer tak jak pisałeś.Wszystko ok , grzeje wpier CWU następnie CO.Z tym ze przy skończonym programie , PC OFF automatycznie przy następnym nastawie wyskakuje Heat & Tank. Sprawdzę dziś i jutro napiszę ze włączyło się CWU.

thxluk
02-11-2016, 09:57
Kupowanie grzałek do grzejników to bezsens, jak w układzie jest sprzęgło/bufor co najmniej 100L to można zrobić to prościej tak by grzejnik był ciepły.
robi się te dwa/jeden grzejnik na osobnej pompce, w tgzw. obiegu ciągłym z termostatami przy grzejnikach ustawionymi na 5 lub 6.
W ten sposób mamy zawsze cieplej w łazience, oraz ciepłe grzejniki.

A co w przypadku braku bufora.?
Ja do każdej z łazienek mam osobna "pętle" do rozdzielacza.

K@mil_
02-11-2016, 11:21
W 5 i 6 programie po prostu ustaw to samo co w 4 tylko godzinowo 'chwilę' później. I tyle.
Pozdrawiam.

PaRa
02-11-2016, 15:30
Czy w PC Panasonic zmienia się automatycznie ustawienie godziny podczas zmiany czau lato / zima i odwrotnie ?

Arturo72
02-11-2016, 15:36
Czy w PC Panasonic zmienia się automatycznie ustawienie godziny podczas zmiany czau lato / zima i odwrotnie ?
Nie,trzeba samemu przestawić.

rydzadam
02-11-2016, 17:04
Odpaliłem PC - 9kW 3fazowa. Chodzi ze dwa miesiące, a my mieszkamy od kilku dni :) Grzeje pięknie podłogę, jednak podpisałem umowę z Energą, przyszedł czas na ustawienie timera i trochę się pogubiłem. Mam taryfę G12W i chcę, żeby pracowała mi codziennie od godz. 0-6, 13-15 i 22-24. Na razie w "Mode" HEAT+TANK z priorytetem TANK. Później będę kombinował dalej z MODE. Pytanie zasadnicze: ile do tego jest potrzebnych programów na każdy dzień: 3, czy 6, może 5? Ustawiam prog1 ON na 0:00 i OFF na 6:00, prog2 ON na 13:00 i OFF na 15:00 i prog3 ON na 22:00 i OFF na 23:50 (??), czy: prog1 ON 0:00, prog2 OFF 6:00, prog3 ON13:00, prog4 OFF 15:00, prog5 ON 22:00, prog6: ...???
Może pytanie jest banalne, ale instrukcja Panasa jest dość marna, a ja nieszczególnie mam czas, żeby siedzieć godzinami w garażu i bawić się tymi ustawieniami. Mam teraz "ważniejsze" zajęcia póki co, typu wieszanie firanek, itp. :)
A co do pompy, to w 30 dni zjadła na CO niecałe 300kWh, dom niezamieszkały, ja tylko popołudniami wykańczałem, pow.grzana ok. 170m2, temp. w domu 21-22, w garażu trochę mniej, obciążenie cieplne by Asolt to niecałe 5kW przy -20C +CWU.
Pomóżcie proszę, bo niebawem będę miał do rozpracowania Eurostera 2026tx, ale na razie chcę pohulać na timerze jedn.wewnętrznej.

_John
02-11-2016, 17:34
Mam u siebie grzejnik łazienkowy wpięty w rozdzielacz podłogówki, więc pcham w niego niski parametr. Grzałki elektr. w nim nie mam. Rozkręcony na maksa i czuć, że coś tam temp. podbija. Mam coś w ten deseń, nie drabinka:

371772
Takie cudo to całkiem niezły promiennik.
Podpięcie go do niskiego parametru ma jak najbardziej sens.

K@mil_
02-11-2016, 17:50
czy: prog1 ON 0:00, prog2 OFF 6:00, prog3 ON13:00, prog4 OFF 15:00, prog5 ON 22:00, prog6: ...???
Prog 6 może być powtórzeniem nr 5 ;) jeśli PC nie ma się bezsensownie wyłączać na 10min. Czyli 23.50 ON TANK+HEAT, czy tam sam HEAT.
Swoją drogą, to instrukcja Panasonica, to porażka. Sterownik zresztą też jest nieco toporny, ale idzie wszystko ustawić.

@_John, zgadza się. Odpaliłem ten grzejnik dopiero jakieś 3 tygodnie temu i w łazience jest zdecydowanie przyjemniej (a były obawy o temp w łazience, bo jest to pomieszczenie ze ścianą zew. i sąsiadujące z nieogrzewanym garażem).
Pozdrawiam.

CNC_POMPY_CIEPLA
02-11-2016, 19:54
A co w przypadku braku bufora.?
Ja do każdej z łazienek mam osobna "pętle" do rozdzielacza.

To gorzej, bo albo założyć sterowanie strefowe na każde pomieszczenie i sekcje ale wtedy też sprzęgło/bufo, albo grzałka do grzejnika.
Teraz nie za bardzo się da grzać taki grzejnik tanio z PC.

bobrow
02-11-2016, 20:07
Koledzy ,
znowu padło kontrowersyjne hasło BUFOR -może w celu obniżenia nadchodzącego ciśnienia w dyskusji ,zaczniemy używać skrótu BR?
pzdr

PS
przypuszczam co zaraz będzie się działo i dlatego nie mogłem się oprzeć w/w pomysłowi...

Bobromil
02-11-2016, 20:10
Mam tak ustawiony timer i grzeje bardzo dobrze.
1 program. 22.00 ON pon-niedzieli
2.program 06. 00 OFF pon-niedz
3 program. 13.00 ON pon-piątku
4. program 15.00 OFF pon-piątku
5. program 12.00 ON SOBOTA I NIEDZIELA
6. program 18.00 OFF SOBOTA I NIEDZIELA

Jak zrobić w święta, gdy jest II taryfa cały dzień? Brakuje programów. Chyba, że na dzień taki jak 1 listopada przyznam w godzinach dziennych np program 5 i 6 wg moich ustawień ( godziny 12-18 ) ale co wtedy z programami nr 3 i 4 które obejmują ON 13.00 i OFF 15.00

Jaki sterownik zewn. da radę ustalać inne ustawienia oprócz ON/OFF w SDC. Nie chodzi o oryginalny za 1500.

Sprawa grzania CWU tylko do 40 jest niebezpieczne z uwagi na bakterie. lepiej ustawić aby grzał zawsze do 50 i masz święty spokój z wygrzewaniem CWU zbiornika. Wystarczy wtedy raz w m-cu

CNC_POMPY_CIEPLA
02-11-2016, 20:13
Koledzy ,
znowu padło kontrowersyjne hasło BUFOR -może w celu obniżenia nadchodzącego ciśnienia w dyskusji ,zaczniemy używać skrótu BR?
pzdr

PS
przypuszczam co zaraz będzie się działo i dlatego nie mogłem się oprzeć w/w pomysłowi...

dziś mam dobry dzień, nie chcę sobie go zepsuć więc ja nie zacznę :-)

bobrow
02-11-2016, 20:16
Jednak zacząłeś -używając zakazanego słowa na B....
Ok-nie wywołujemy "wilka" z lasu;)

Bobromil
02-11-2016, 20:19
Panowie gadułowie, wyluzujcie w sprawie "BR". Jeden lubi kotlety mielone, inny schabowe. I niech tak zostanie. Jeden robi w miedzi, drugi w PP, i niech tak zostanie. Miłego dnia ;)

thxluk
02-11-2016, 20:22
Odpaliłem PC - 9kW 3fazowa. Chodzi ze dwa miesiące, a my mieszkamy od kilku dni :) Grzeje pięknie podłogę, jednak podpisałem umowę z Energą, przyszedł czas na ustawienie timera i trochę się pogubiłem. Mam taryfę G12W i chcę, żeby pracowała mi codziennie od godz. 0-6, 13-15 i 22-24. Na razie w "Mode" HEAT+TANK z priorytetem TANK. Później będę kombinował dalej z MODE. Pytanie zasadnicze: ile do tego jest potrzebnych programów na każdy dzień: 3, czy 6, może 5? Ustawiam prog1 ON na 0:00 i OFF na 6:00, prog2 ON na 13:00 i OFF na 15:00 i prog3 ON na 22:00 i OFF na 23:50 (??), czy: prog1 ON 0:00, prog2 OFF 6:00, prog3 ON13:00, prog4 OFF 15:00, prog5 ON 22:00, prog6: ...???
Może pytanie jest banalne, ale instrukcja Panasa jest dość marna, a ja nieszczególnie mam czas, żeby siedzieć godzinami w garażu i bawić się tymi ustawieniami. Mam teraz "ważniejsze" zajęcia póki co, typu wieszanie firanek, itp. :)
A co do pompy, to w 30 dni zjadła na CO niecałe 300kWh, dom niezamieszkały, ja tylko popołudniami wykańczałem, pow.grzana ok. 170m2, temp. w domu 21-22, w garażu trochę mniej, obciążenie cieplne by Asolt to niecałe 5kW przy -20C +CWU.
Pomóżcie proszę, bo niebawem będę miał do rozpracowania Eurostera 2026tx, ale na razie chcę pohulać na timerze jedn.wewnętrznej.

U mnie jest tak:
1. 6-00 OFF
2 13-00 ON HEAT AND TANK
3 15-00 OFF
4 22-00 ON HEAT AND TANK
5. 13-10 ON JEAT AND TANK
6. 22-10 ON HEAT AND TANK
i Działa:)
Jak coś pisz.

thxluk
02-11-2016, 20:30
Mam u siebie grzejnik łazienkowy wpięty w rozdzielacz podłogówki, więc pcham w niego niski parametr. Grzałki elektr. w nim nie mam. Rozkręcony na maksa i czuć, że coś tam temp. podbija. Mam coś w ten deseń, nie drabinka:

371772

Mam coś podobnego w projekcie.Ten Twoj grzejnik jest stricte na niskiparametr?Jaki masz tam przepływ na rotametrze?:D
O ile Ci podbił temp?

81jacek
02-11-2016, 21:29
Grzanie w okienkach.2 razy Co + CWu i tyle.
Brak termostatu , tylko KG.
Chodzi o to ze aby grzac w powyzszych przedziałach(22-6 i 13-15) potrzebne są 4 programy (2 on i 2 off) a w Pc jest 6.
Czyli 5 i 6 jest zbędny.
Ustawiłem PC i Timer tak jak pisałeś.Wszystko ok , grzeje wpier CWU następnie CO.Z tym ze przy skończonym programie , PC OFF automatycznie przy następnym nastawie wyskakuje Heat & Tank. Sprawdzę dziś i jutro napiszę ze włączyło się CWU.

Widzę że koledzy już Ci pomogli ;) u mnie działa w taki sam sposób.
Kiedyś gdzieś czytałem ze można usunąć niepotrzebne programy poprzez wciśniecie przycisku CANCEL, wtedy ten trójkącik nad numerem programu znika, ale nigdy tego nie testowałem ;)

Pozdrawiam
Jacek

Pratchawiec
02-11-2016, 21:46
A co w przypadku braku bufora.?
Ja do każdej z łazienek mam osobna "pętle" do rozdzielacza.

Witam

Podłącz sobie drabinkę (i) szeregowo do cyrkulacji zbiornika CW.
Oczywiście z bypasseem i zaworem mieszającym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
02-11-2016, 21:51
Witam

Podłącz sobie drabinkę (i) szeregowo do cyrkulacji zbiornika CW.
Oczywiście z bypasseem i zaworem mieszającym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

To co z tymi kosztami wzgl małego grzejniczka elektrycznego...?

CNC_POMPY_CIEPLA
02-11-2016, 21:54
Witam

Podłącz sobie drabinkę (i) szeregowo do cyrkulacji zbiornika CW.
Oczywiście z bypasseem i zaworem mieszającym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

No super a tylko jedna kwestia, jeszcze trzeba znaleźć taką drabinkę która która posiada atest PZH!!!!
Podłączenie w ten sposób powoduje iż miesza się woda pitna z instalacją grzewczą!!!
Tak nie można robić.
Grzejniki nie są do tego by puszczać przez nie wodę spożywczą, mogą zawierać różne związki chemiczne, które w ten sposób będą wypłukiwały się i dostawały do wody spożywczej!!!

To tak jak by do wentylacji wykorzystywać system kanalizacji, "no przecież to rura i to rura"

Pratchawiec
02-11-2016, 21:55
To co z tymi kosztami wzgl małego grzejniczka elektrycznego...?

Jemu zależy na grzaniu drabinki...

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
02-11-2016, 21:58
No super a tylko jedna kwestia, jeszcze trzeba znaleźć taką drabinkę która która posiada atest PZH!!!!
Podłączenie w ten sposób powoduje iż miesza się woda pitna z instalacją grzewczą!!!
Tak nie można robić.
Grzejniki nie są do tego by puszczać przez nie wodę spożywczą, mogą zawierać różne związki chemiczne, które w ten sposób będą wypłukiwały się i dostawały do wody spożywczej!!!

To tak jak by do wentylacji wykorzystywać system kanalizacji, "no przecież to rura i to rura"

Chyba niezbyt dobrze zrozumiałeś.
Tam nigdy nie będzie wody grzewczej.

Pozdrawiam

Ptatchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
02-11-2016, 22:05
Chyba niezbyt dobrze zrozumiałeś.
Tam nigdy nie będzie wody grzewczej.

Pozdrawiam

Ptatchawiec

No tak bo chcesz puścić w grzejnik który ma być zasilany woda C.O. wodę C.W.U. z cyrkulacji, czyli przez grzejnik będziesz przepuszczać wodę pitną.
Grzejnik nie ma atestu i nie masz pojęcia co może się z niego wypłukiwać, tam może być cały mendelejew.
Różne rzeczy można wciskać kierownikom budowy, inspektorm sanitarnym itd. ale tego nawet ciężko upośledzony by nie odebrał.

Tak nie wolno.

bobrow
02-11-2016, 22:09
Ok- chcieć , to móc - ale czy warto , to indywidualna kwestia.
Dla zastanawiających się w tej kwestii :
-nowe domy , energooszczędne z podłogówkami w 100% , ile tej energii może pójść z cop =1 ?Przypomnę tylko , że rozważamy wariant ewentualnego dogrzewania łazienki. A jeśli chodzi o ręczniki , to przy podłogówce i tak wyschną ( bardziej przyda się praktyczny wieszak)
Pzdr

Pratchawiec
02-11-2016, 22:12
A co znajdziesz w takiej drabince ze zwykłej stali oprócz ew. rdzy, która wyłapiesz najprostszym filtrem skośnym?
Możesz dać drabinkę z nierdzewki - z reguły ładniejsza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
02-11-2016, 22:18
Pratchawiec,
daj spokój z mieszaniem co i cwu- chlapnęło Ci się w boju i tyle. Nie ma sensu dalej w to brnąć- na spokojnie sam to przyznasz.
Nie zmienia to mojej opinii na Twój temat , że wnosisz wiele do tego forum .
I tyle

Pratchawiec
02-11-2016, 22:19
Ok- chcieć , to móc - ale czy warto , to indywidualna kwestia.
Dla zastanawiających się w tej kwestii :
-nowe domy , energooszczędne z podłogówkami w 100% , ile tej energii może pójść z cop =1 ?Przypomnę tylko , że rozważamy wariant ewentualnego dogrzewania łazienki. A jeśli chodzi o ręczniki , to przy podłogówce i tak wyschną ( bardziej przyda się praktyczny wieszak)
Pzdr

Oczywiście, że nie warto.

Dogrzanie łazienki można załatwić estetycznym konwektorem bryzgoszczelnym. lub matą grzewczą umieszczoną bezpośrednio pod kaflami.
Że tylko COP =1?
Nakłady na drabinkę i jej uzbrojenie przekroczą jak sądzę kilku-kilkunastoletnie oszczędności wynikające z COP ~ 3.
Zaznaczam, że chodzi o zapotrzebowanie na moc rzędu 100-300 W i to okresowe.

Pozdrawiam

Pratchawiec

K@mil_
03-11-2016, 06:43
Mam coś podobnego w projekcie.Ten Twoj grzejnik jest stricte na niskiparametr?Jaki masz tam przepływ na rotametrze?:D
O ile Ci podbił temp?

~0.8-1*C.
Tak jak pisałem, moja łazienka jest w miejscu jakim jest, do tego specyficzna, bo przerabialiśmy ją względem tego co zastaliśmy, a więc to spowodowało, że część podłogówki idzie pod dużym brodzikiem, który w ogóle nie przepuszcza ciepła, a pod wolnostojącą wanną i za nią nie ma jej wcale..
Ten grzejnik nas poratował i jak na razie daje radę, bo pięknie promieniuje.
Pozdrawiam.

Andrzej5101
03-11-2016, 13:57
Przy takich niskich temperaturach zasilania, to na pewno nie promieniuje!!!

brochas
03-11-2016, 18:28
Odpaliłem PC - 9kW 3fazowa. Chodzi ze dwa miesiące, a my mieszkamy od kilku dni :) Grzeje pięknie podłogę, jednak ....................
A co do pompy, to w 30 dni zjadła na CO niecałe 300kWh, dom niezamieszkały, ja tylko popołudniami wykańczałem, pow.grzana ok. 170m2, temp. w domu 21-22, w garażu trochę mniej, obciążenie cieplne by Asolt to niecałe 5kW przy -20C +CWU.
Pomóżcie proszę, bo niebawem będę miał do rozpracowania Eurostera 2026tx, ale na razie chcę pohulać na timerze jedn.wewnętrznej.


hey
kurcze, mam taką samą pompe, ok 190m2 powierzchni, dobrze ocieplony, jeszcze nie zamieszkały
dziennie pobiera mi ponad 40kwh to jest ponad 4x więcej niż tobie
jakie masz ustawienia na pompie, tzn jaka krzywa, jaką temp masz powrotu z podłogówki, masz bufor/sprzęgło ?

asolt
03-11-2016, 19:26
Przy takich niskich temperaturach zasilania, to na pewno nie promieniuje!!!

Jezeli jest róznica temperatur to promieniuje.

bobrow
03-11-2016, 19:43
Jezeli jest róznica temperatur to promieniuje.

Kiedyś był taki film : efekt motyla .
W naszych rozdrobnionych dywagacjach można się zastanowić nad "promieniowaniem ciepła" z małej żarówki latarkowej w nieogrzewanej piwnicy- no będzie różnica temperatur...
Chyba jednak chodzi o realne efekty ogrzewania grzejnikiem drabinkowym z temp ok 30 st ( zazwyczaj nie są to wielkie powierzchnie grzewcze takich grzejniczków)
Pzdr

_John
03-11-2016, 19:44
Przy takich niskich temperaturach zasilania, to na pewno nie promieniuje!!!
Ja to bym chętnie poczytał jakieś wyjaśnienie.
Da radę?

rydzadam
03-11-2016, 22:08
Grzejniki nie są do tego by puszczać przez nie wodę spożywczą, mogą zawierać różne związki chemiczne, które w ten sposób będą wypłukiwały się i dostawały do wody spożywczej!!!

To tak jak by do wentylacji wykorzystywać system kanalizacji, "no przecież to rura i to rura"

To nieporównywalne - woda i wentylacja. Ja mam GWC z rur kanalizacyjnych i nie widzę w tym problemu. Jestem zawodowym chemikiem, głównie od tworzyw sztucznych i wiem co mówię (piszę). Za to wody przez drabinkę też bym raczej nie puścił. O siebie się nie martwię, mi już wiele nie zaszkodzi :) , ale mam 3 dzieciaków :)

brochas
03-11-2016, 22:18
czy to normalne ?

przy ustawieniach krzywej -15/35 +15/35 przy temp zew ok 4-stopni, zauważyłem że z pompy idzie woda ok 31, przechodzi przez bufor, spada do ok 28.5 i taka temp idzie w podłogówkę napędzaną przez 2 pompki (góra i dół domu), natomiast wraca woda ok 24.5 idzie do bufora i do pompy wraca ok 27 ?

zużycie mam bardzo duże ok 40kwh na dobę, pompa pracuję prawie cały czas 19-30Hz
dom nie zamieszkały, ale w godzinach 8-17 jest 3 osobowa ekipa która wykańcza dom
dom ukończony w marcu 2016r, ok 195m2 użyktowej, grzanej ok 230, pompa 3f, ocieplenie 20cm grafit, 35cm poddasze wełna, dom na płycie

Arturo72
03-11-2016, 22:22
czy to normalne ? przy ustawieniach krzywej -15/35 +15/35 przy temp zew ok 4-stopni, zauważyłem że z pompy idzie woda ok 31, przechodzi przez bufor, spada do ok 28.5 i taka temp idzie w podłogówkę napędzaną przez 2 pompki (góra i dół domu), natomiast wraca woda ok 24.5 idzie do bufora i do pompy wraca ok 27 ? zużycie mam bardzo duże ok 40kwh na dobę, pompa pracuję prawie cały czas 19-30Hzdom nie zamieszkały, ale w godzinach 8-17 jest 3 osobowa ekipa która wykańcza domdom ukończony w marcu 2016r, ok 195m2 użyktowej, grzanej ok 230, pompa 3f, ocieplenie 20cm grafit, 35cm poddasze wełna, dom na płycieI znów ten "bufor",ktoś zrobił Cię w jajo i to strasznie to do niego wal od razu :)Czemu woda z pompy nie idzie bezposrednio do rozdzielacza podłogówki tylko ktoś Ci zrobił babola,że idzie przez bufor zanim dotrze do rozdzielacza ?Zuzycie energii z buforem będzie zawsze większe niż gdyby pompa zasilała bezposrednio podłogówke.A tyle się mówi i pisze ale nie dociera...

rydzadam
03-11-2016, 22:25
hey
kurcze, mam taką samą pompe, ok 190m2 powierzchni, dobrze ocieplony, jeszcze nie zamieszkały
dziennie pobiera mi ponad 40kwh to jest ponad 4x więcej niż tobie
jakie masz ustawienia na pompie, tzn jaka krzywa, jaką temp masz powrotu z podłogówki, masz bufor/sprzęgło ?

Grzeję dom wysuszony raczej, w 2015 skończyły się grubsze prace. Na wiosnę były tylko posadzki na piętrze i tynki, ale w lato wszystko pięknie wyschło. Poza tym izolacja jest konkretna (patrz stopka), okna jedne z najcieplejszych, brak komina, innych wyraźnych mostków... Pożyjemy, zobaczymy. Będę mega zadowolony, jak przeciętny koszt roczny będzie 3-cyfrowy. Bufora/sprzęgła nie mam, ale podłogówka zatopiona jest głęboko w płycie fund., akumulacja ciepła w ścianach silikatowych i płycie. Teraz sprawdziłem licznik. Pożarło mi w ostatnie 50 godzin: 25kWh na CO + 4kWh na CWU. W domu ciepło +22, w garażu i jednym z dużych pokoi jedynie +12 tak około. Razem grzane jakieś 170 użytkowej minus ten garaż i jeden pokój - zamknąłem tam pętle. Myślę, że jak pootwieram wszystko, to w tych warunkach pogodowych co są (0 do 5st.C) zje mi jakieś max.12-15kWh/dobę na CO. Krzywa -10/32 +10/25, czas pracy 0-6 13-15 22-0, wszędzie Heat+Tank - w końcu ustawiłem ten nieszczęsny timer, dzięki Waszej pomocy :)

brochas
03-11-2016, 22:35
I znów ten "bufor",ktoś zrobił Cię w jajo i to strasznie to do niego wal od razu :)Czemu woda z pompy nie idzie bezposrednio do rozdzielacza podłogówki tylko ktoś Ci zrobił babola,że idzie przez bufor zanim dotrze do rozdzielacza ?Zuzycie energii z buforem będzie zawsze większe niż gdyby pompa zasilała bezposrednio podłogówke.A tyle się mówi i pisze ale nie dociera...

kurcze a jak powinno być ?

Arturo72
03-11-2016, 22:37
kurcze a jak powinno być ?Pompa powinna być wpięta bezposrednio pod rozdzielacze.Bufor zabiera Ci nie potrzebnie energię,dodatkowo nie potrzebnie z buforem idzie Ci dodatkowa ilośc energii na pompke przy buforze.Umówiłeś się z instalatorem,że on bedzie płacił Ci za te nie potrzebne straty energii czy jedynie wych..ł Cię na dodatkowy koszt bufora i osprzetu i dodatkowe zużycie energii ?

brochas
03-11-2016, 22:41
Pompa powinna być wpięta bezposrednio pod rozdzielacze.Bufor zabiera Ci nie potrzebnie energię.

czyli w ogóle wywalić bufor ?
woda z pompy idzie do 2x pompka CO, następnie do rozdzielaczy (2x) a powrót do bufora czy do pompy ?

ps Arturo72, nie można do Ciebie wysłać PW

_John
03-11-2016, 23:01
czyli w ogóle wywalić bufor ?
woda z pompy idzie do 2x pompka CO, następnie do rozdzielaczy (2x) a powrót do bufora czy do pompy ?

ps Arturo72, nie można do Ciebie wysłać PW

Polecam konsultacje z kilkoma innymi instalatorami.
Ciężko wywróżyć czy bufor jest konieczny, czy nie.
Jak masz projekt podłogówki to będzie łatwo.

Arturo72
03-11-2016, 23:03
czyli w ogóle wywalić bufor ? woda z pompy idzie do 2x pompka CO, następnie do rozdzielaczy (2x) a powrót do bufora czy do pompy ?ps Arturo72, nie można do Ciebie wysłać PWSchemat powinien wyglądać tak:372021A w najgorszym przypadku tak ale bez mieszacza:372022Bufor przy pompie ciepła jest zbędnym drogim gadzetem i głupotą i robieniem się za owcę do strzyżenia.Powyzsze schematy są z instrukcji Fujitsu(Atlantic) czyli też pompy p-w.Ktoś oprócz łosi,owieczek czy naciągaczy instalatorów dostrzega tam jakiś "bufor" tudzież "sprzęgło" ?

rydzadam
03-11-2016, 23:05
czyli w ogóle wywalić bufor ?
woda z pompy idzie do 2x pompka CO, następnie do rozdzielaczy (2x) a powrót do bufora czy do pompy ?

ps Arturo72, nie można do Ciebie wysłać PW

ps.Artur pewnie ma zapchaną skrzynkę :)

BF: może nie wywalić, ale na próbę ominąć. Jak się da, to odciąć zaworami i puścić wodę na krótko, prosto w rozdzielacze. Jak się nie da - każdy hydraulik zrobi Ci obejście w pół godziny-godzinę, chyba, że masz coś nietypowo poskręcane, czy tam posklejane, polutowane.

brochas
03-11-2016, 23:15
całkowicie wywalić pompki CO ? Pompa Panasonic ma w sobie pompkę ? Da radę ona przepchnąć wodę do ponad 230m2 podłogówki ( z tego co pamiętam ok 1300m rur) i 2 rozdzielacze

Arturo72
03-11-2016, 23:22
całkowicie wywalić pompki CO ? Pompa Panasonic ma w sobie pompkę ?Masakra,Ty użytkujesz pompę ciepła Panasonic ???
Da radę ona przepchnąć wodę do ponad 230m2 podłogówki ( z tego co pamiętam ok 1300m rur) i 2 rozdzielaczeJaki masz z tym problem albo jaki Panasonic ma z tym problem ?Sadzisz,że japońce tego nie sprawdzały i ograniczyły metraż działania pompki obiegowej do mb rur ?Ludzie,myslcie trochę...nie róbcie z siebie lelum polelum.

bobrow
03-11-2016, 23:36
czy to normalne ?

przy ustawieniach krzywej -15/35 +15/35 przy temp zew ok 4-stopni, zauważyłem że z pompy idzie woda ok 31, przechodzi przez bufor, spada do ok 28.5 i taka temp idzie w podłogówkę napędzaną przez 2 pompki (góra i dół domu), natomiast wraca woda ok 24.5 idzie do bufora i do pompy wraca ok 27 ?

zużycie mam bardzo duże ok 40kwh na dobę, pompa pracuję prawie cały czas 19-30Hz
dom nie zamieszkały, ale w godzinach 8-17 jest 3 osobowa ekipa która wykańcza dom
dom ukończony w marcu 2016r, ok 195m2 użyktowej, grzanej ok 230, pompa 3f, ocieplenie 20cm grafit, 35cm poddasze wełna, dom na płycie

Hej
chciałbym tylko zwrócić uwagę na przepływy - w Panasach ( i chyba u innych producentów również) , jeśli pompa wodna w PC uzyska ok 1500l/h to rzeczywiście bez bufora będzie ok. U mnie kolega chyba w 2 godz ( z piwkiem) zrobił bypass na buforze ( akurat na grzejnikach przepływ 1500ltr/h dość hałasuje- a copy wychodziły zbliżone, więc jadę na buforku- jest jeszcze drobna rzecz , nie ma problemu z ciepłą wodą do defrostu)
Pzdr

brochas
03-11-2016, 23:38
W takim razie dlaczego większość instalacji użytkowników na forum przy pompie ciepła ma pompkę do podłogówki ?

ja mam pompę Panasonika od kwietnia tego roku, chodziła przez 5tyg, teraz chodzi od połowy września. Ja a tym bardziej mój wykonawca (z tego forum) nie pomyślał o instalacji bez pompki.

Mam też problem z niską temp na powrocie. Temp na powrocie mam 23-24 stopnie. Nawet jak ustawiłem temp na pompie na 40stopni to przez kilkanaście godzin pracy pompy temp na powrocie z podłogówki wzrosła może o 0.5 stopnia.

Arturo72
03-11-2016, 23:40
W takim razie dlaczego większość instalacji użytkowników na forum przy pompie ciepła ma pompkę do podłogówki ? Pokaż mi tą większość bo z tego co ja widzę to wiekszość uzytkowników(w tym ja) ma jedną pompkę która jest w pompie.Jedynie łosie i owieczki mogą mieć dodatkowe pompki obiegowe ;)
Ja a tym bardziej mój wykonawca (z tego forum) nie pomyślał o instalacji bez pompki.No i wszystko jasne :DWykonawca(ten z forum) zrobił Cię w ciula :DDawaj go na ruszta to go "pochwalimy" ;)Może u innych nie zrobi takiego babola...Widziałeś powyższe schematy ?

bobrow
03-11-2016, 23:49
W takim razie dlaczego większość instalacji użytkowników na forum przy pompie ciepła ma pompkę do podłogówki ?

ja mam pompę Panasonika od kwietnia tego roku, chodziła przez 5tyg, teraz chodzi od połowy września. Ja a tym bardziej mój wykonawca (z tego forum) nie pomyślał o instalacji bez pompki.

Mam też problem z niską temp na powrocie. Temp na powrocie mam 23-24 stopnie. Nawet jak ustawiłem temp na pompie na 40stopni to przez kilka godzin pracy pompy temp na powrocie z podłogówki wzrosła może o 0.5 stopnia.

Jest pewnie kilka spraw :
-instalatorzy jednak nie chcą ryzykować, z buforem zawsze pójdzie - nie będąc pewnym oporów , wolą nie ryzykować,
-instslatorzy zazwyczaj nie mają przyrządów pomiarowych ( przepływ i moc grzewcza)
-Twoja instalacja , spróbowałbym podnieść prędkość na buforze do 3-4 , na pompach wtórnych też max( jakie przepływy?), to można najszybciej zrobić
Resztę mogą Ci podpowiedzieć nasi fachmani .
Pzdr

Arturo72
03-11-2016, 23:58
Jest pewnie kilka spraw :-instalatorzy jednak nie chcą ryzykować, z buforem zawsze pójdzie - nie będąc pewnym oporów , wolą nie ryzykować, -instslatorzy zazwyczaj nie mają przyrządów pomiarowych ( przepływ i moc grzewcza)PzdrO własnie:A to jest "mniejszość":
Ciekawa historia:)U mnie też fabryczna pompka 3-biegowa (mam starszy model) na 2-gim biegu ciągnie całą instalację, czyli 6 sekcji podłogówki, 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki bez problemu uzyskując przepływ 1,7m3/h przy wymaganym dla T-Cap 1,5m3/h.
ale wyszło z tego NIC bo instalacja działa niemal znakomicie (2 bieg pompki z 7 na okresy przejściowe i 3 na zimę), oczywiście bez bufora p.s. jak czytam czasem że sa problemy z pompką w Tcap albo innych instalacjach bo nie daję rady z instalacja to się "grubo" zastanawiam np: z kolegą Maluxem co ludzie mają w tej instalacji podłogowej, że działają im po 2-3 a nawet 4 pompki obiegowe (max skrajnie)! Mi 1 z Tcap na 2-3 biegu z 7 obróci z palcem w tyłku 20 sekcji z czego 14 sekcji to ścienne na rurce 14stce.

Busters
04-11-2016, 00:08
Czyli uważacie że przy 2rozdzielaczach (14-15petli) pompka panasa też spokojnie da radę i bufor niepotrzebny? Instalatorzy wmawiaja mi że w moim wypadku bufor konieczny.. Jak sprawdzić czy u mnie nie będzie problemu z przepływem min. 1500l?

bobrow
04-11-2016, 00:27
Czyli uważacie że przy 2rozdzielaczach (14-15petli) pompka panasa też spokojnie da radę i bufor niepotrzebny? Instalatorów wmawiać mi że w moim wypadku bufor konieczny.. Jak sprawdzić czy u mnie nie będzie problemu z przepływem min. 1500l?

Bardzo prosto :
kup sobie przepływomierz ( najlepiej ciepłomierz z pomiarem mocy), może być używany ( koszt od 100 do 400pln używka), zagoń jakiegoś hydraulika i zrób pkt pomiarowy.Trzeba dokipić podlicznik energii ( używki od 60 pln)
Uwaga : trzeba pamiętać o średnicy przyłączy i całość zbypassować ( pomiar tylko do okresowych testów).
Przy kosztach instslacji i ryzyku złej i drogiej pracy , taka inwestycja to nic
Pzdr

thxluk
04-11-2016, 07:14
Czyli uważacie że przy 2rozdzielaczach (14-15petli) pompka panasa też spokojnie da radę i bufor niepotrzebny? Instalatorów wmawiać mi że w moim wypadku bufor konieczny.. Jak sprawdzić czy u mnie nie będzie problemu z przepływem min. 1500l?

U mnie 2 rozdzielacze po 9 pętli każdy.Pompa na 3 biegu.W każdym rotametrze ponad 2l/min.Co daje 2160 l/h.I chodzi.
Jedynym problemem dla mnie jest czas defrostu ok 12-15 minut, co wydaje mi się w porównaniu do innych dość sporo.
Czy ktos z użytkowników nie korzystający z bufora może się wypowiedzieć nt czasu defrostu.?

hajnel
04-11-2016, 07:31
czy to normalne ?

przy ustawieniach krzywej -15/35 +15/35 przy temp zew ok 4-stopni, zauważyłem że z pompy idzie woda ok 31, przechodzi przez bufor, spada do ok 28.5 i taka temp idzie w podłogówkę napędzaną przez 2 pompki (góra i dół domu), natomiast wraca woda ok 24.5 idzie do bufora i do pompy wraca ok 27 ?

zużycie mam bardzo duże ok 40kwh na dobę, pompa pracuję prawie cały czas 19-30Hz
dom nie zamieszkały, ale w godzinach 8-17 jest 3 osobowa ekipa która wykańcza dom
dom ukończony w marcu 2016r, ok 195m2 użyktowej, grzanej ok 230, pompa 3f, ocieplenie 20cm grafit, 35cm poddasze wełna, dom na płycie

Mam podobny dom ciut większy, mam bufor i wszystko działa ok.
To nie jest tak, że u każdego bez bufora będzie działać - to zależy od wielkości instalacji. Bez bufora możesz się "nadziać" na zbyt mały przepływ i błędy wyrzucane przez pompę. Masz gwarancję to niech instalator wyreguluje instalację.
Druga sprawa to pierwszy sezon grzania- zawsze jest większe zużycie, pytanie czy podajesz kWh z pompy czy masz podlicznik?

brochas
04-11-2016, 07:50
zużycie według pompy oraz według licznika głównego jest bardzo podobne, na głównym wychodzi nieco więcej, bo pracuje ekipa od wykończenia

u mnie problemem jest niska temp wody na powrocie, po 6tygodniach pracy pompy od 1 kwietnia, oraz przez ostatnie 6tyg pracy pompy temp na powrocie to max 24.5 i nie chce za bardzo się podnieść, mimo krzywej -15/35 +15/35, nawet ostatnio ustawiłem pompe na prostą krzywą 44stopnie to pompa pracowała z częstotliwością 40-47 a temp na powrocie z podłogówki za bardzo się nie podniosła.

flisiu
04-11-2016, 08:09
U mnie 2 rozdzielacze po 9 pętli każdy.Pompa na 3 biegu.W każdym rotametrze ponad 2l/min.Co daje 2160 l/h.I chodzi.
Jedynym problemem dla mnie jest czas defrostu ok 12-15 minut, co wydaje mi się w porównaniu do innych dość sporo.
Czy ktos z użytkowników nie korzystający z bufora może się wypowiedzieć nt czasu defrostu.?
tak to czytam i sie zastanawiam jak to mozliwe. ja mam dom parterowy i na niektorych petlach mam biede zeby bylo 1.5l/min. wszak niektore petle mam ponad 2l/min ale zeby na wszystkich jednoczesnie tyle bylo to nie ma opcji. pompa obiegowa chodzi na 7 biegu i wiecej nie pociagnie :)
sumarycznie wychodzi ok 1600 l/h ale kosztem pracy ciagle na 7. biegu pompy. mam 18 petli na jednym rozdzielaczu.

Bobromil
04-11-2016, 08:10
U mnie nie ma dodatkowej pompki, prócz tej w PC i całość idzie grzejąc CWU 300l i 6 sekcji. W systemie jeden rozdzielacz. Nie montowałem cyrkulacji, która przynoszą niemałe straty w porównaniu z zyskiem. Dziś w nocy w okolicach Wielunia był mróz, a rano w domu cieplutko.

Bobromil
04-11-2016, 08:12
Do defrostu grzałka w PC. Ile ona zje tej energii ? Bez przesady....

K@mil_
04-11-2016, 08:16
Przy takich niskich temperaturach zasilania, to na pewno nie promieniuje!!!

Ok, nie promieniuje, nie świeci, nie pachnie.
Po prostu grzeje/dogrzewa, czyli robi swoje. Jak zwał, tak zwał.
Pozdrawiam.

thxluk
04-11-2016, 08:26
Do defrostu grzałka w PC. Ile ona zje tej energii ? Bez przesady....

Fakt nie mam jeszcze włączonej grzałki.
Bez grzałki do defrostu pobiera niecały KW.Defrost co godzinie , więć troche się nazbiera;/

Panowie zapomniałem jak sprawdza się predkość/ustawienie pompy obiegowej.
Kolega Filisiu piszę ze uzyskanie przeplywu po 2000l/h przy 3 predkosci jest nie mozliwe.
Ze schematu tez wyglada to mało prawdopodobne.Moze rzeczywiście pompa jest na 7 biegu.
Ktoś podpowie.Model SDC.

jgrolik
04-11-2016, 08:27
Przy takich niskich temperaturach zasilania, to na pewno nie promieniuje!!!

Zawsze promieniuje !!!!
Musiało by tam być 0 K aby nie promieniowało ... a i tak nie jest to pewne, że to by wystarczyło

K@mil_
04-11-2016, 08:31
Panowie zapomniałem jak sprawdza się predkość/ustawienie pompy obiegowej.

Ktoś podpowie.Model SDC.
Na wyłączonej PC długo trzymasz SERVICE -> Sr 02 -> i tu masz bieg obiegówki.
Pozdrawiam.

thxluk
04-11-2016, 08:39
Dzieki.Tak jak pisałem bieg 3.
Jeśli zaś chodzi o przepływy to napisze wieczorem jak na 3 begu dokładnie u mnie wygląda.

Pytanie mam takie , jak najlepiej sprawdzić temperaturę powrotu c.o?

Bobromil
04-11-2016, 09:34
Dzieki.Tak jak pisałem bieg 3.
Jeśli zaś chodzi o przepływy to napisze wieczorem jak na 3 begu dokładnie u mnie wygląda.

Pytanie mam takie , jak najlepiej sprawdzić temperaturę powrotu c.o?
Masz na wyświetlaczu, chyba wchodzisz w CHECK i tam sprawdzasz strzałkami białymi w sekcji po prawej stronie klawiatury. (to tak łopatologicznie ;) )

_John
04-11-2016, 09:39
tak to czytam i sie zastanawiam jak to mozliwe. ja mam dom parterowy i na niektorych petlach mam biede zeby bylo 1.5l/min. wszak niektore petle mam ponad 2l/min ale zeby na wszystkich jednoczesnie tyle bylo to nie ma opcji. pompa obiegowa chodzi na 7 biegu i wiecej nie pociagnie :)
sumarycznie wychodzi ok 1600 l/h ale kosztem pracy ciagle na 7. biegu pompy. mam 18 petli na jednym rozdzielaczu.
Ręce opadają.
Straty liniowe to długość pętli nie ILOŚĆ.
Pompa pociągnie nawet 100 pętli, jak będą miały po 20 metrów.
Masz źle zaprojektowaną / wykonaną podłogówkę, dlatego wbudowana pompa nie daje rady.

Przykład dwóch ofert
Instalacja standardowa, nie wiemy jeszcze na jakie źródło ciepła decyduje się inwestor
Instalator 1 - 1000 mb rury, rozdzielacz 8 obwodów + reszta instalacji
Instalator 2 - 1000 mb rury, rozdzielacz 12 obwodów + reszta instalacji
Oba zestawy są identyczne różnią się wyłącznie rozdzielaczem i ceną końcową 500 PLN.

Który wybierzesz?


Czyli uważacie że przy 2rozdzielaczach (14-15petli) pompka panasa też spokojnie da radę i bufor niepotrzebny? Instalatorów wmawiać mi że w moim wypadku bufor konieczny.. Jak sprawdzić czy u mnie nie będzie problemu z przepływem min. 1500l?
Otworzyć projekt, odczytać maksymalną stratę na obiegu i porównać z ciśnieniem dyspozycyjnym pompy obiegowej (w DTR urządzenia).
I to wszystko.
Jeśli Twój instalator zrobił pętle 100 - 120 metrów to bufor jest konieczny i ma racje.


Jest pewnie kilka spraw :
-instalatorzy jednak nie chcą ryzykować, z buforem zawsze pójdzie - nie będąc pewnym oporów , wolą nie ryzykować,
-instslatorzy zazwyczaj nie mają przyrządów pomiarowych ( przepływ i moc grzewcza)
-Twoja instalacja , spróbowałbym podnieść prędkość na buforze do 3-4 , na pompach wtórnych też max( jakie przepływy?), to można najszybciej zrobić
Resztę mogą Ci podpowiedzieć nasi fachmani .
Pzdr
Sprawa jest dużo bardziej złożona.
1. Trzeba mieć dobrze policzone OZC.
2. Na jego podstawie robi się projekt podłogówki.
3. Na etapie projektu dobiera się źródło ciepła, bo to naczynia połączone i pracują razem.
4. Mając powyższe 3 nie potrzebne są żadne urządzenia pomiarowe bo podłogówka to najprostsza z możliwych instalacja. (nie ma zaworów pod pionowych, termostatycznych, wstępnych nastaw, NIC co może sprawić problem w obliczeniu maksymalnej straty ciśnienia.
Trzeba wyłącznie przemnożyć długość rury razy współczynnik strat przy obliczeniowym przepływie (Matematyka - POZIOM PODSTAWOWY)

Rzeczywistość wygląda tak.
Ludzie kupują projekt domu z instalacją która powstaje na zasadzie Ctrl+C, Ctrl+V
Zapraszają najtańszego we Wsi instalatora, który nawet nie wie kto to Pascal.
Instalator wali rury ile wlezie, bo: "zawsze lepiej więcej niż mniej"
Inwestorzy na samym końcu zmieniają źródło ciepła - najczęściej z kotła węglowego (które zawsze mają mocne pompy obiegowe)
Instalator nie bierze ryzyka na siebie, bo skończonym idiotą nie jest.
Wstawia Bufor, dodatkową pompę i śpi spokojnie.
Płaci Zawsze Inwestor.

kenda2
04-11-2016, 09:42
czy to normalne ?

przy ustawieniach krzywej -15/35 +15/35 przy temp zew ok 4-stopni, zauważyłem że z pompy idzie woda ok 31, przechodzi przez bufor, spada do ok 28.5 i taka temp idzie w podłogówkę napędzaną przez 2 pompki (góra i dół domu), natomiast wraca woda ok 24.5 idzie do bufora i do pompy wraca ok 27 ?

zużycie mam bardzo duże ok 40kwh na dobę, pompa pracuję prawie cały czas 19-30Hz
dom nie zamieszkały, ale w godzinach 8-17 jest 3 osobowa ekipa która wykańcza dom
dom ukończony w marcu 2016r, ok 195m2 użyktowej, grzanej ok 230, pompa 3f, ocieplenie 20cm grafit, 35cm poddasze wełna, dom na płycie

To nie jest wina bufora. Sprawdź połączenia gwintowe instalacji freonowej (zaolejone to nieszczelność). Sąsiad miał podobną sytuację, pompa nie mogła osiągnąć temperatury zadanej. Instalator stwierdził ubytek gazu. Nabił ponownie i jest OK. Pozdr.

flisiu
04-11-2016, 10:18
Ręce opadają.
Straty liniowe to długość pętli nie ILOŚĆ.
Pompa pociągnie nawet 100 pętli, jak będą miały po 20 metrów.
Masz źle zaprojektowaną / wykonaną podłogówkę, dlatego wbudowana pompa nie daje rady.

Przykład dwóch ofert
Instalacja standardowa, nie wiemy jeszcze na jakie źródło ciepła decyduje się inwestor
Instalator 1 - 1000 mb rury, rozdzielacz 8 obwodów + reszta instalacji
Instalator 2 - 1000 mb rury, rozdzielacz 12 obwodów + reszta instalacji
Oba zestawy są identyczne różnią się wyłącznie rozdzielaczem i ceną końcową 500 PLN.
.
hmmm ciekawe, instalator z tego forum wydaje sie wiedzacy co robi. projekt podlogowki byl wykonaywany przez biuro projektowe.
np. dziwne dla mnie jest to ze mam petle ktora jest blisko rozdzielacza a przeplyw na niej przy max. otwartym rotametrze jest niecale 1.5l/min.
petla nie jest bardzo dluga, nie wiem dokladnie ile metrow, ale sa dluzsze i przeplyw jest ok.

Andrzej5101
04-11-2016, 10:27
[QUOTE=kenda2;7331949] To nie jest wina bufora.
Kolego Kenda2, proszę o odpowiedź na prywatne zapytanie ,które przesłałem na Twoja skrzynkę

flisiu
04-11-2016, 10:27
Dzieki.Tak jak pisałem bieg 3.
Jeśli zaś chodzi o przepływy to napisze wieczorem jak na 3 begu dokładnie u mnie wygląda.

Pytanie mam takie , jak najlepiej sprawdzić temperaturę powrotu c.o?
masz nowa pompe z obiegowka 7 biegowa ?

thxluk
04-11-2016, 10:54
Tak 7 biegów

_John
04-11-2016, 10:55
hmmm ciekawe, instalator z tego forum wydaje sie wiedzacy co robi. projekt podlogowki byl wykonaywany przez biuro projektowe.
np. dziwne dla mnie jest to ze mam petle ktora jest blisko rozdzielacza a przeplyw na niej przy max. otwartym rotametrze jest niecale 1.5l/min.
petla nie jest bardzo dluga, nie wiem dokladnie ile metrow, ale sa dluzsze i przeplyw jest ok.
To powyższe co pogrubiłem, nie jest wyznacznikiem ani gwarantem optymalnie zaprojektowanej podłogówki.

Niski przepływ może mieć jeszcze inne przyczyny.
- zagięcie pętli
- zadeptanie rury
- za duże opory na odcinku łączącym rozdzielacz z pompą (widywałem już rury PP DN20)

Rotametry to kiepski przyrząd pomiarowy, więc:
1600 l/h na 7 biegu to 85 kPa
A ile mówi projekt?

flisiu
04-11-2016, 11:11
To powyższe co pogrubiłem, nie jest wyznacznikiem ani gwarantem optymalnie zaprojektowanej podłogówki.

Niski przepływ może mieć jeszcze inne przyczyny.
- zagięcie pętli
- zadeptanie rury
- za duże opory na odcinku łączącym rozdzielacz z pompą (widywałem już rury PP DN20)

Rotametry to kiepski przyrząd pomiarowy, więc:
1600 l/h na 7 biegu to 85 kPa
A ile mówi projekt?
oczywiscie ze instalator z forum nie rowna sie idealowi. kazdy sie ma prawo pomylic lub zrobic cos zle.
nie wiem czy jest sens patrzec w projekt bo podlogowka jednak zrobiona jest inaczej, np. zamiast 2 rozdzielaczy jest jeden.
niektore petle tez inaczej sa ulozone niz w projekcie.
Chodzi Ci o opor wlasny odbiornika ?

hajnel
04-11-2016, 11:15
oczywiscie ze instalator z forum nie rowna sie idealowi. kazdy sie ma prawo pomylic lub zrobic cos zle.
nie wiem czy jest sens patrzec w projekt bo podlogowka jednak zrobiona jest inaczej, np. zamiast 2 rozdzielaczy jest jeden.
niektore petle tez inaczej sa ulozone niz w projekcie.
Chodzi Ci o opor wlasny odbiornika ?

I właśnie projekt sobie a potem budowa to weryfikuje...

Busters
04-11-2016, 12:04
Bardzo prosto :
kup sobie przepływomierz ( najlepiej ciepłomierz z pomiarem mocy), może być używany ( koszt od 100 do 400pln używka), zagoń jakiegoś hydraulika i zrób pkt pomiarowy.Trzeba dokipić podlicznik energii ( używki od 60 pln)
Uwaga : trzeba pamiętać o średnicy przyłączy i całość zbypassować ( pomiar tylko do okresowych testów).
Przy kosztach instslacji i ryzyku złej i drogiej pracy , taka inwestycja to nic
Pzdr
Jeszcze nie mam instalacji wiec chce to zaplanowac dobrze poki jeszcze moge to zrobic.


U mnie 2 rozdzielacze po 9 pętli każdy.Pompa na 3 biegu.W każdym rotametrze ponad 2l/min.Co daje 2160 l/h.I chodzi.
Jedynym problemem dla mnie jest czas defrostu ok 12-15 minut, co wydaje mi się w porównaniu do innych dość sporo.
Czy ktos z użytkowników nie korzystający z bufora może się wypowiedzieć nt czasu defrostu.?

Jaka dlugosc petli? Jak przeczytalem wyzej sprawe defrostu rozwiazuje grzalka.


Ręce opadają.
Straty liniowe to długość pętli nie ILOŚĆ.
Pompa pociągnie nawet 100 pętli, jak będą miały po 20 metrów.
Masz źle zaprojektowaną / wykonaną podłogówkę, dlatego wbudowana pompa nie daje rady.

Przykład dwóch ofert
Instalacja standardowa, nie wiemy jeszcze na jakie źródło ciepła decyduje się inwestor
Instalator 1 - 1000 mb rury, rozdzielacz 8 obwodów + reszta instalacji
Instalator 2 - 1000 mb rury, rozdzielacz 12 obwodów + reszta instalacji
Oba zestawy są identyczne różnią się wyłącznie rozdzielaczem i ceną końcową 500 PLN.

Który wybierzesz?
Rozumiem, ze lepszy jest wariant drugi z krotszymi petlami?



Otworzyć projekt, odczytać maksymalną stratę na obiegu i porównać z ciśnieniem dyspozycyjnym pompy obiegowej (w DTR urządzenia).
I to wszystko.
Jeśli Twój instalator zrobił pętle 100 - 120 metrów to bufor jest konieczny i ma racje.

Niestety nie mam takiej informacji w projekie, ale mam policzone OZC i chce zeby instalotor zrobil
nowy projekt na podstawie tych obliczen.
Rozumiem, ze lepsze krotsze petle? Krotsze petle=mniejsze opory/straty i wtedy bufor niepotrzebny?



Sprawa jest dużo bardziej złożona.
1. Trzeba mieć dobrze policzone OZC.
2. Na jego podstawie robi się projekt podłogówki.
3. Na etapie projektu dobiera się źródło ciepła, bo to naczynia połączone i pracują razem.
4. Mając powyższe 3 nie potrzebne są żadne urządzenia pomiarowe bo podłogówka to najprostsza z możliwych instalacja. (nie ma zaworów pod pionowych, termostatycznych, wstępnych nastaw, NIC co może sprawić problem w obliczeniu maksymalnej straty ciśnienia.
Trzeba wyłącznie przemnożyć długość rury razy współczynnik strat przy obliczeniowym przepływie (Matematyka - POZIOM PODSTAWOWY)

Wlasnie tak chce zrobic..

thxluk
04-11-2016, 12:28
Petle:
Parter:
7 szt - miedzy 65mb a 70mb
1 sz - 80mb
1 szt -95mb
Piętro
4 szt - 70mb
2 szt - 90mb
2szt - 10mb

Rury FI o,16
Odległosci:
10 cm przy ścianie zew. na 1m
15cm reszta

pozdr

_John
04-11-2016, 13:20
oczywiscie ze instalator z forum nie rowna sie idealowi. kazdy sie ma prawo pomylic lub zrobic cos zle.
nie wiem czy jest sens patrzec w projekt bo podlogowka jednak zrobiona jest inaczej, np. zamiast 2 rozdzielaczy jest jeden.
niektore petle tez inaczej sa ulozone niz w projekcie.
Chodzi Ci o opor wlasny odbiornika ?

Jeśli twoja pompa ma w tej chwili 1600 l/h i pracuje na 7 biegu, to z wykresu (DTR Pompy ciepła) można odczytać, że taki przepływ osiąga przy maksymalnym oporze 85 kPa. Ale to opiera się na odczycie z rotametru, który dokładnością nie grzeszy.

Weź projekt, odszukaj pętle która ma największy opór. Zazwyczaj jest to ta najdłuższa.
Odczytaj sobie jaki tam projektant wyliczył przepływ.
Dla pewności, sprawdź jaka jest tam obliczeniowa temperatura zasilania.
Jeśli zasilasz podłogę inną temperaturą niż w projekcie to przepływ trzeba wyliczyć na nowo.
Teraz weź telefon i zadzwoń do swojego instalatora, niech ci powie jak ta pętla się zmieniła względem projektu.
Następnie otwórz katalog producenta rury podłogowej i z przepływu odczytaj opór liniowy.
Odczytaną wartość oporu, przemnóż przez długość pętli.

PS. Jeśli liczba sekcji uległa zmniejszeniu to instalator podniósł temperaturę zasilania, albo wydłużył pętle.
Cudów nie ma.


Rozumiem, ze lepsze krotsze petle? Krotsze petle=mniejsze opory/straty i wtedy bufor niepotrzebny?
.
Tak.
Oczywiście tylko w jednym przypadku.
Oczekujesz prostej instalacji podłogowej z JEDNYM centralnym pomiarem temperatury w domu lub sterowanie pogodowe.
Instalacja STAŁO PRZEPŁYWOWA po stronie odbiorników!

Jeśli, oczekujesz wodotrysków typu:
- osobne sterowanie góra/dół
- na rozdzielaczach elektroniczne termostaty (intuicyjna regulacja temperatury w każdym z pokoi)
To musisz wykonać osobny obieg pompowy.
W tej sytuacji nie ma sensu dopłacać do większej ilości krótkich pętli i droższych wielosekcyjnych rozdzielaczy.

flisiu
04-11-2016, 13:45
Jeśli twoja pompa ma w tej chwili 1600 l/h i pracuje na 7 biegu, to z wykresu (DTR Pompy ciepła) można odczytać, że taki przepływ osiąga przy maksymalnym oporze 85 kPa. Ale to opiera się na odczycie z rotametru, który dokładnością nie grzeszy.

Weź projekt, odszukaj pętle która ma największy opór. Zazwyczaj jest to ta najdłuższa.
Odczytaj sobie jaki tam projektant wyliczył przepływ.
Dla pewności, sprawdź jaka jest tam obliczeniowa temperatura zasilania.
Jeśli zasilasz podłogę inną temperaturą niż w projekcie to przepływ trzeba wyliczyć na nowo.
Teraz weź telefon i zadzwoń do swojego instalatora, niech ci powie jak ta pętla się zmieniła względem projektu.
Następnie otwórz katalog producenta rury podłogowej i z przepływu odczytaj opór liniowy.
Odczytaną wartość oporu, przemnóż przez długość pętli.

PS. Jeśli liczba sekcji uległa zmniejszeniu to instalator podniósł temperaturę zasilania, albo wydłużył pętle.
Cudów nie ma.
.
dzieki za wyjasnienie, w miedzyczasie znalazlem ta DTR pompy obiegowej. w sumie i tak teraz troche to po ptokach, bo co moge z tych moich obliczen poprawic ? :) fakt jest taki ze mam 7. bieg i przeplywy w granicach 1,5-2,5 l/min na roznych petlach. co moglbym poprawic (poza dodaniem bufora i kolejnej pompy) aby zwiekszyc przeplywy lub utrzymac te same na nizszym biegu? chyba nic sie nie da zrobic....

Andrzej5101
04-11-2016, 15:17
[QUOTE=jgrolik;7331879] Zawsze promieniuje !!!!
Ale przy temperaturach podłogówki , promieniują tyle co kot napłakał .
Jakie wymiary mają te grzejniki ?
I na kogo one w górnej części promieniują ???

thxluk
04-11-2016, 16:39
Petle:
Parter:
7 szt - miedzy 65mb a 70mb
1 sz - 80mb
1 szt -95mb
Piętro
4 szt - 70mb
2 szt - 90mb
2szt - 100mb

Rury FI o,16
Odległosci:
10 cm przy ścianie zew. na 1m
15cm reszta

pozdr


Na każdej pętli rotometr jest na 2l/min.Prędkość pompy obiegowej 3/7.

CNC_POMPY_CIEPLA
04-11-2016, 21:55
I znów ten "bufor",ktoś zrobił Cię w jajo i to strasznie to do niego wal od razu :)Czemu woda z pompy nie idzie bezposrednio do rozdzielacza podłogówki tylko ktoś Ci zrobił babola,że idzie przez bufor zanim dotrze do rozdzielacza ?Zuzycie energii z buforem będzie zawsze większe niż gdyby pompa zasilała bezposrednio podłogówke.A tyle się mówi i pisze ale nie dociera...

ogólnie staram się nie komentować Twoich postów bo to najczęściej stek bzdur.
Teraz kolejnemu użytkownikowi robisz wodę z mózgu.
Nic nie zamontowałeś, nic nie serwisowałeś, widziałeś pewnie tylko swoją pompę ciepła a robisz z siebie wielkiego znawcę.
Napier... milion postów i chcesz głupoty przepchnąć ilością a nie jakością.

Zmień forum idź na jakieś o gotowaniu, tam kupisz sobie kilo mąki, 10 jajek, blachę do ciasta i najwyżej wyjdzie Ci zakalec.

A przy pompach ciepła odpowiedzialność jest dużo większa a koszty testów idą w dziesiątki tysięcy, bo na razie idziesz na rekordzistę w mojej opini pisania głupot.

bobrow
04-11-2016, 23:44
CNC
widzę , że już też masz dość pewnego osobnika !
Może on potrzebuje Prawdy na swój temat , i tylko prawdy ...
Pzdr
A może on nie sprzedaje rurek , a jednak chleb i mąkę ?
To nadal go nie tłumaczy z chamstwa , ale z niekompetencji już tak

Arturo72
04-11-2016, 23:56
ogólnie staram się nie komentować Twoich postów bo to najczęściej stek bzdur.Teraz kolejnemu użytkownikowi robisz wodę z mózgu.Drobny sprzedawczyku,od 2009r czyli od 7 lat jak uczestniczę na forum temat pomp jest obecny na forum w ilosci sadze,że kilkuset tysięcy postów i nie tylko uzytkowników ale też i mnóstwa instalatorów i jedni i drudzy pisali na ten temat.Coś więcej do dodania masz ?Może myśleliście,że macie do czynienia z łosiami z jaskimi ale to musicie sobie w innym kierunku pokierować swój marketing bo będę punktował i to celnie.Drobny sprzedawczyku,poniżej masz temat użytkowników pomp ciepła p-w m-ki Atlantic,pokaz mi choć jednego inwestora,któremu jakiś idiota instalator montował bufor:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233606-Atlantic-TRI-ustawieniaCzyżby idioci instalatorzy jedynie na forum występują ????

bobrow
05-11-2016, 00:26
Znowu zaczyna unosić się specyficzny zapach na forum- Artureczku zwany potocznie marnym handlarzyną , nie poszedłbyś już spać do swojej norki ?
Płiz ( znasz to zakamuflowane słowo?)
PS
A możę to forum to Twoja rodzina- no wiadomo jak to niekiedy w rodzinie bywa

map78
05-11-2016, 09:53
.Drobny sprzedawczyku,poniżej masz temat użytkowników pomp ciepła p-w m-ki Atlantic,pokaz mi choć jednego inwestora,któremu jakiś idiota instalator montował bufor:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233606-Atlantic-TRI-ustawieniaCzyżby idioci instalatorzy jedynie na forum występują ????

Atlantic Tri ma wbudowany bufor, taki mały, bodajże 18l ale to już zbija argument montowania dodatkowego. Panasonic zostawił furtkę instalatorom, więc oni z niej skwapliwie korzystają...

marcelix
05-11-2016, 10:05
Witam,

Zauważyłem sporo większe zużycie energii na grzanie co. Wiadomo że sprawność spadnie wraz z temperaturą. Według obliczeń wychodzi mi że tyle energii elektrycznej i cop 2 dały by mi 1,2m3 wody 45st.C Raczej tyle nie wylałem ciepłej wody w ciągu 2-3 dni. Czy defrost aż tyle się traci? Na miesiąc grzania mam na liczniku 350kWh z czego 160 na CO i 190 na CWU. Przyrost zużycia CO podskoczył mocno w ostatnim tygodniu.

map78
05-11-2016, 11:26
Witam,

Zauważyłem sporo większe zużycie energii na grzanie co. Wiadomo że sprawność spadnie wraz z temperaturą. Według obliczeń wychodzi mi że tyle energii elektrycznej i cop 2 dały by mi 1,2m3 wody 45st.C Raczej tyle nie wylałem ciepłej wody w ciągu 2-3 dni. Czy defrost aż tyle się traci? Na miesiąc grzania mam na liczniku 350kWh z czego 160 na CO i 190 na CWU. Przyrost zużycia CO podskoczył mocno w ostatnim tygodniu.

Nie wiem jak Twoje wyliczenia maja się do zużycia CO;) ale to nie istotne. W ostatnim tygodniu dość mocno spadły temperatury i w pompach PW niestety tak jest, że różnica COP przy +7-8st a +1-2st jest dość drastyczna. Później COP spada łagodniej. także wzrost zużycia na CO w ostatnim tygodniu jest jak najbardziej uzasadniony.

Andrzej5101
05-11-2016, 11:30
Witam,
Na miesiąc grzania mam na liczniku 350 kWh z czego 160 na CO i 190 na CWU. Przyrost zużycia CO podskoczył mocno w ostatnim tygodniu.

Wygląda ,że czujesz się w swoim domu jak ryba w wodzie ; 190/7 = 27 m3/dzień . Poczytaj ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du/page496

marcelix
05-11-2016, 11:39
Wygląda ,że czujesz się w swoim domu jak ryba w wodzie ; 190/7 = 27 m3/dzień . Poczytaj ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du/page496

Źe zrozumiałeś. 190 kWh w prawie miesiąc a nie m3 wody. Sumarycznie CO i CWU się zgadzają z modelem. Zużycie energii przez pompę w miesiącu wygląda prawie liniowo w stosunku do temperatur. Całkowite zużycie jest jak najbardziej ok. Po prostu pojawiła się dziwna dysproporcja w energii na cwu. Koszt ogrzewania i tak wychodzi bardzo atrakcyjnie. Muszę sprawdzić czy zawór 3drogowy nie przepuszcza w w pozycji ciepłe wody na oba obiegi.

81jacek
05-11-2016, 12:34
Nie wiem jak Twoje wyliczenia maja się do zużycia CO;) ale to nie istotne. W ostatnim tygodniu dość mocno spadły temperatury i w pompach PW niestety tak jest, że różnica COP przy +7-8st a +1-2st jest dość drastyczna. Później COP spada łagodniej. także wzrost zużycia na CO w ostatnim tygodniu jest jak najbardziej uzasadniony.

U mnie przy temp. 2-0*C zużycie wzrosło niemal o 100% i się zastanawiam czy to normalne?
Map78 jakie masz dzienne zużycie na co+cwu przy tych temp. Nasze domki mają identyczne zapotrzebowanie na ciepło tzn. miały ponieważ do obliczeń OZC podałem skosy/dach 25cm wełny, a jest 35 skosy i 35-45 dach, dodatkowo ściany pietra są docieplone 15cm wełny, także powinno być troszkę lepiej ;)

Pozdrawiam
Jacek

map78
05-11-2016, 14:09
U mnie przy temp. 2-0*C zużycie wzrosło niemal o 100% i się zastanawiam czy to normalne?
Map78 jakie masz dzienne zużycie na co+cwu przy tych temp. Nasze domki mają identyczne zapotrzebowanie na ciepło tzn. miały ponieważ do obliczeń OZC podałem skosy/dach 25cm wełny, a jest 35 skosy i 35-45 dach, dodatkowo ściany pietra są docieplone 15cm wełny, także powinno być troszkę lepiej ;)

Pozdrawiam
Jacek

Ja już dawno przestałem się podniecać zużyciem. Przez 3 kolejne sezony było ono niemal identyczne, więc spisuję raz w roku. Akurat rok minął mi 27.09. więc przez te 39dni zużyłem dokładnie 500kWh, czyli średnio jakieś 13kWh na dobę. Ale jak chcesz to sprawdzę zużycie z soboty na niedzielę i Ci powiem. W dzień było u mnie 3-4st, w nocy pewnie będzie mniej. W domu mam constans 23st.

Zigobar
05-11-2016, 15:56
Atlantic Tri ma wbudowany bufor, taki mały, bodajże 18l ale to już zbija argument montowania dodatkowego. Panasonic zostawił furtkę instalatorom, więc oni z niej skwapliwie korzystają...
Nawalankami na forum zainteresowany nie jestem, ale szczegółami technicznymi - już tak. Jeśli w Atlantic Tri skraplaczem jest wymiennik płytowy, to ten bufor 18l będzie buforem szeregowym. Zatem ze sprzęgłem niewiele ma wspólnego.

Co do "furtki dla instalatorów", to zapewne trafiłeś w tematach o powietrznych na informacje na temat automatyki sterującej w PC Panasonic, która nie pozwala na wzrost delty GZ powyżej 5*C redukując obroty sprężarki. Jako użytkownik takowej możesz to chyba potwierdzić?

81jacek
05-11-2016, 16:11
Ja już dawno przestałem się podniecać zużyciem. Przez 3 kolejne sezony było ono niemal identyczne, więc spisuję raz w roku. Akurat rok minął mi 27.09. więc przez te 39dni zużyłem dokładnie 500kWh, czyli średnio jakieś 13kWh na dobę. Ale jak chcesz to sprawdzę zużycie z soboty na niedzielę i Ci powiem. W dzień było u mnie 3-4st, w nocy pewnie będzie mniej. W domu mam constans 23st.

Dla mnie to praktyczne pierwszy sezon, także w piwnicy jestem bardzo często ;)
Za październik PC zjadła 411kWh z tego rezultatu jestem raczej zadowolony.
Listopad, przy temp. w nocy 2-0*C zużycie wzrosło do 20-25kWh/doba, wiec jakbyś mógł to sprawdź ile pompka Ci łyknie przez noc wtedy będę miał jakieś odniesienie.

Pozdrawiam
Jacek

fachman19
05-11-2016, 16:14
Drobny sprzedawczyku,od 2009r czyli od 7 lat na forum występują ????

Arturo bufor czasem jest potrzebny. To niewyobrażalne ,ale schematy instalacji są różne .
Może się zdarzyć ,że wszystkie odbiorniki zostaną zamknięte np. Obniżenie nocne.
A wtedy zabraknie przepływu i energii dla defrostu .
Takie bufory zalecał Daikin i Panasonik.A Atlantic też nie uzna gwarancji jak zamarznie wymiennik ( Ale tu jest to bardzo mało prawdopodobne bo jest zbiornik i czujnik w zbiorniku.

Bobromil
05-11-2016, 16:16
Ja już dawno przestałem się podniecać zużyciem. Przez 3 kolejne sezony było ono niemal identyczne, więc spisuję raz w roku. Akurat rok minął mi 27.09. więc przez te 39dni zużyłem dokładnie 500kWh, czyli średnio jakieś 13kWh na dobę. Ale jak chcesz to sprawdzę zużycie z soboty na niedzielę i Ci powiem. W dzień było u mnie 3-4st, w nocy pewnie będzie mniej. W domu mam constans 23st.

Cześć @map78! Czy temperaturę w domu (np 23) ustawiasz w sterowniku PC, czy na zewnętrznym w domu? Inaczej mówiąc, czy sterownik w domu da rade ustawić grzanie do trmp. zadanej w domu? Póki co na 21 dni wziął mi 114 KW/h na CO, a na CWU 44kW/h. jaki masz sterownik w domu? Szukam takiego żeby przez neta podejrzeć. Nie chodzi mi o ten od Panasonica..

map78
05-11-2016, 16:40
Co do "furtki dla instalatorów", to zapewne trafiłeś w tematach o powietrznych na informacje na temat automatyki sterującej w PC Panasonic, która nie pozwala na wzrost delty GZ powyżej 5*C redukując obroty sprężarki. Jako użytkownik takowej możesz to chyba potwierdzić?

Mogę potwierdzić, że jako użytkownik początkowo mocno zainteresowany tematem nigdy nie stwierdziłem delty wyższej niż 5st, więc pewnie jest to w jakiś techniczny sposób regulowane. Ale co to ma wspólnego ze sprzęgłem/buforem, czy to tylko takie pytanie dodatkowe?

map78
05-11-2016, 16:42
Cześć @map78! Czy temperaturę w domu (np 23) ustawiasz w sterowniku PC, czy na zewnętrznym w domu? Inaczej mówiąc, czy sterownik w domu da rade ustawić grzanie do trmp. zadanej w domu? Póki co na 21 dni wziął mi 114 KW/h na CO, a na CWU 44kW/h. jaki masz sterownik w domu? Szukam takiego żeby przez neta podejrzeć. Nie chodzi mi o ten od Panasonica..

Steruje pompą termostatem z domu. Jest to akurat Euroster 2026TxRx. Bardzo proste urządzenie, działa na zasadzie On/Off, czyli wyłącza pompę gdy ta osiągnie zadaną temp w domu.

bobrow
05-11-2016, 20:49
Mogę potwierdzić, że jako użytkownik początkowo mocno zainteresowany tematem nigdy nie stwierdziłem delty wyższej niż 5st, więc pewnie jest to w jakiś techniczny sposób regulowane. Ale co to ma wspólnego ze sprzęgłem/buforem, czy to tylko takie pytanie dodatkowe?

Cześć Map
masz ok instalację , dobre przepływy na PC i może silną pompę wodną w PC (3-biegowa Wilo)
Prawdopodobnie dlatego masz ładną dt nie większą od 5.
W moim T-capie jest 7 biegów i kiedy zrobiłem bypass na buforze ,to przy niższych prędkościach miałem przez dłuższy czas dt np ok 6-8K.Po nagrzaniu systemu oczywiście już było ok .
Robiłem pomiary w przeróżnych kombinacjach- potwierdziły się dane katalogowe przy wymaganych parametrach (głównie nominalny przepływ)
Dlatego jestem zwolennikiem przynajmniej testowego ( nawet uruchomieniewego) pomiaru przepływu i mocy grzewczej i cop ( przecież to tylko sprzęt , nawet prawidłowo podłączony może być fabrycznie uszkodzony)
Taka tylko dygresja...
Pzdr

thxluk
05-11-2016, 21:17
Dla mnie to praktyczne pierwszy sezon, także w piwnicy jestem bardzo często ;)
Za październik PC zjadła 411kWh z tego rezultatu jestem raczej zadowolony.
Listopad, przy temp. w nocy 2-0*C zużycie wzrosło do 20-25kWh/doba, wiec jakbyś mógł to sprawdź ile pompka Ci łyknie przez noc wtedy będę miał jakieś odniesienie.

Pozdrawiam
Jacek

Jacku , u mnie tez pierwszy sezon grzania.
Pazdziernik jutro podsumuje w temacie zuzycia.Podobne wartosci , niecałe 500KW.Jeszcze nie mam 2 taryfy ale Pc powoli tak ustawiam aby grzała w okienkach G12W.Tak sobie przypomnę rok temu jak zdecydowałem sie na PC i " jakby za ogrzewanie było nie więcej niż 500pln".;)
Teraz dążymy do min.Przecież 500 Kw x 0,30 =150pln i to wynik z CWU.Jest dobrze.
Wracając , u mnie jest podobnie
25kw CWU+CO temp. ok 0st. noc(defroaty)
13-15 CWU+CO temp ok 5st
pozdrawim

Arturo72
05-11-2016, 21:37
Jacku , u mnie tez pierwszy sezon grzania.
Pazdziernik jutro podsumuje w temacie zuzycia.Podobne wartosci , niecałe 500KW.Jeszcze nie mam 2 taryfy ale Pc powoli tak ustawiam aby grzała w okienkach G12W.Tak sobie przypomnę rok temu jak zdecydowałem sie na PC i " jakby za ogrzewanie było nie więcej niż 500pln".;)
Teraz dążymy do min.Przecież 500 Kw x 0,30 =150pln i to wynik z CWU.Jest dobrze.
Wracając , u mnie jest podobnie
25kw CWU+CO temp. ok 0st. noc(defroaty)
13-15 CWU+CO temp ok 5st
pozdrawim
Chłopaki,dajcie tym masom betonu,ścian,meblom trochę czasu żeby się nagrzaly do temp.pokojowej do momentu gdzie będziecie jedynie uzupełniać naturalne straty energii.
Teraz Wam te rzeczy z automatu powoduja wychladzanie zabierając energię która dostarczcie czyli to jest naturalny proces.

map78
05-11-2016, 22:07
Dlatego jestem zwolennikiem przynajmniej testowego ( nawet uruchomieniewego) pomiaru przepływu i mocy grzewczej i cop ( przecież to tylko sprzęt , nawet prawidłowo podłączony może być fabrycznie uszkodzony)
Taka tylko dygresja...
Pzdr

Ja również tylko za tym jestem, a nie przeciwko buforom, czy sprzęgłom - te czasem są niezbędne dla poprawnej pracy instalacji. Natomiast jestem przeciwny podawaniu przez sprzedawców/instalatorów od razu w wycenie bufora, bez pomiarów przepływu, oporów itp. A to niestety jest najczęstszą praktyką naszych instalatorów.

bobrow
06-11-2016, 10:10
Nie złą karierę może zrobić firma instalatorska z hasłem :
- mamy odpowiednie przyrządy pomiarowe
- w ofercie : szanowny kliencie podaj schemat instalcji z obliczeniami , a najlepiej z oporami instalacji.
No i tu właśnie jest ten cały problem buforowo/ sprzęgłowy - instalator też na wodę nie jeździ i pod mostem nie śpi.Nie wiem- może jakiś zapis o dostarczonych dostarczonych danych przez klienta ( przecież zazwyczaj inna firma robi instalacje ). Wtedy tylko zostawi się miejsce na sprzęgło -inewstor zapłaci tylko za ewentualny montaż.W przypadku modernizacji , chyba są jakieś nieinwazyjne przepływomierze ?
No - tu jest pole do manewru dla fachmanów.
Pzdr

Zigobar
06-11-2016, 10:40
Mogę potwierdzić, że jako użytkownik początkowo mocno zainteresowany tematem nigdy nie stwierdziłem delty wyższej niż 5st, więc pewnie jest to w jakiś techniczny sposób regulowane. Ale co to ma wspólnego ze sprzęgłem/buforem, czy to tylko takie pytanie dodatkowe?
Już wyjaśniam. Układ chłodniczy bez takiego "udoskonalenia" w układzie sterowania będzie osiągał znamionową grzewczą niezależnie od tego, czy delta wyniesie 5*C, czy np. 8*C (wzrośnie trochę skraplanie i tyle). Przepływ (dla 9kW) - 1,55m3/h i 0,97m3/h.
Ale układ ze sterowaniem "udoskonalonym" przy przepływie 0,97m3/h zredukuje grzewczą do 5,64kW (przynajmniej w teorii) i posiadacz takiej instalacji nie zobaczy grzewczej za którą zapłacił.
Ma wtedy do wyboru:
- wymienić obiegówkę na "mocniejszą"
- dodać do układu sprzęgło
- zadowolić się mniejszą wartością grzewczej

Czy te układy zachowują się dokładnie w ten sposób - tego pewien nie jestem. Bazuję na informacjach, które znalazłem.
Szkoda, że niektórzy instalatorzy posiadający wiedzę na temat nietypowych (bo tak je chyba trzeba nazwać) rozwiązań w układach sterowania niektórych modeli PC, zamiast się jej częścią podzielić - wolą tracić czas na pyskówki na temat sprzęgła (co miało w przeszłości miejsce wielokrotnie).
A wystarczyłoby kilka zdań - krótko i na temat.
Dla jasności - nie jestem zwolennikiem przekombinowanych układów. Moim zdaniem układ powinien być tylko na tyle skomplikowany, na ile skomplikowanym być musi.

PaRa
06-11-2016, 11:14
Mam pytanie do zaawansowanych i obytych ze sprzętem użytkowników PC Panasonic, za moment zakończę wygrzewanie posadzki i będę musiał ustawić urządzenie do pracy w normalnych warunkach. Mam zamontowaną PC Panasonic SDC 7KW Split 1F do tego zasobnik CWU Hewalex 250 HP i podłogówka w wylewce grubości około 9 cm. Mam umowę z PGE na taryfę G12w.

- jak macie ustawione urządzenie i priorytety dla CO i CWU ?
- co zrobić żeby w domu było ciepło a koszty jak najniższe ( ustawienia timera, osiągane tem. w domu i wody w zasobniku )

CNC_POMPY_CIEPLA
06-11-2016, 11:18
Już wyjaśniam. Układ chłodniczy bez takiego "udoskonalenia" w układzie sterowania będzie osiągał znamionową grzewczą niezależnie od tego, czy delta wyniesie 5*C, czy np. 8*C (wzrośnie trochę skraplanie i tyle). Przepływ (dla 9kW) - 1,55m3/h i 0,97m3/h.
Ale układ ze sterowaniem "udoskonalonym" przy przepływie 0,97m3/h zredukuje grzewczą do 5,64kW (przynajmniej w teorii) i posiadacz takiej instalacji nie zobaczy grzewczej za którą zapłacił.
Ma wtedy do wyboru:
- wymienić obiegówkę na "mocniejszą"
- dodać do układu sprzęgło
- zadowolić się mniejszą wartością grzewczej

Czy te układy zachowują się dokładnie w ten sposób - tego pewien nie jestem. Bazuję na informacjach, które znalazłem.
Szkoda, że niektórzy instalatorzy posiadający wiedzę na temat nietypowych (bo tak je chyba trzeba nazwać) rozwiązań w układach sterowania niektórych modeli PC, zamiast się jej częścią podzielić - wolą tracić czas na pyskówki na temat sprzęgła (co miało w przeszłości miejsce wielokrotnie).
A wystarczyłoby kilka zdań - krótko i na temat.
Dla jasności - nie jestem zwolennikiem przekombinowanych układów. Moim zdaniem układ powinien być tylko na tyle skomplikowany, na ile skomplikowanym być musi.

Tak jeszcze dopowiem tylko że zwiększenie delty T powoduje mocniejsze wykraplanie czynnika.
Większe wykraplanie to więcej czynnika w zbiorniku cieczy chłodniczej, a mniej w parowniku.
Mniej czynnika w parowniku to mniejszy obiór ciepła z otoczenia, co za tym idzie większe zużycie kWh i mniejsza moc.

Ilość czynnika w pompach Panasonic 9kW to 2,85kg, a to bardzo ważne że nie przekracza że 3kg, bo wtedy trzeba by rejestrować w Instytucie Chemii Przemysłowej i robić co roczne drogie przeglądy.
Dlatego właśnie pompy ciepła Panasonic tak pilnują delty 5st.C, bo nie mają dość czynnika by pracować na większej.
Np. Pompy ciepła Mitsubishi mają czynnika 5,5kg dzięki czemu mogą bez problemu pracować na delcie 10st.C i bez sprzęgła, bo by oddać 9kW potrzebuję przepływu poniżej 1000L/h

a pompa Panasonic potrzebuje bardzo dużego przepływu dlatego sprzęgło jest bardzo często niezbędne.

90% użytkowników a co gorsza instalatorów nie rozumie tego co powyżej napisałem dlatego piszą że sprzęgło nie jest potrzebne w żadnym układzie

CNC_POMPY_CIEPLA
06-11-2016, 11:21
Mam pytanie do zaawansowanych i obytych ze sprzętem użytkowników PC Panasonic, za moment zakończę wygrzewanie posadzki i będę musiał ustawić urządzenie do pracy w normalnych warunkach. Mam zamontowaną PC Panasonic SDC 7KW Split 1F do tego zasobnik CWU Hewalex 250 HP i podłogówka w wylewce grubości około 9 cm. Mam umowę z PGE na taryfę G12w.

- jak macie ustawione urządzenie i priorytety dla CO i CWU ?
- co zrobić żeby w domu było ciepło a koszty jak najniższe ( ustawienia timera, osiągane tem. w domu i wody w zasobniku )

i pewnie instalator nie zamontował Ci dodatkowego termostatu w domu?
masz tylko do dyspozycji timer i krzywą grzewczą?

bobrow
06-11-2016, 11:28
Zigi
Dokładnie- temat PC wymaga dokładności , przy ciepłych domkach np t-cap 9kW będzie miał pełną moc przy cwu,a już na mniejszym (hipotetycznie) przepływie na co np 5 kW.Bez ciepłomierza z przepływomierzem mogą być wyciągane mylne wnioski , u jednego będzie ok- u innego do kitu.
Trzeba ludziom tłumaczyć ( oczywiście moim zdaniem- rozumiem tych , którzy uważają odwrotnie) wszystkie techniczne aspekty tematu.
Pzdr

bobrow
06-11-2016, 11:35
Cnc
to wiele tłumaczy-teraz już wiemy dlaczego u innych producentów PC sprzęgła występują rzadziej .
Pzdr

bobrow
06-11-2016, 12:07
Jeszcze pytanko do fachmanów- czy to dobrze , że nie mam podłączonej grzałki tacki ociekowej w "automacie" tylko jako awaryjny ręczny włącznik?
Z góry dzięki za odpiwiedź.
Pzdr

Arturo72
06-11-2016, 13:10
i pewnie instalator nie zamontował Ci dodatkowego termostatu w domu?
masz tylko do dyspozycji timer i krzywą grzewczą?
Używałem sterownika pokojowego jedynie przez pierwszy sezon grzewczy,w następnych sezonach odlaczylem go i leży zakurzony na półce a grzeje tylko i wyłącznie przez krzywą grzewczą.
I co na to "instalator" CNC ?????

Pratchawiec
06-11-2016, 13:16
Jeszcze pytanko do fachmanów- czy to dobrze , że nie mam podłączonej grzałki tacki ociekowej w "automacie" tylko jako awaryjny ręczny włącznik?
Z góry dzięki za odpiwiedź.
Pzdr

Witam

Też mam tak zrobione.

W ciągu trzech ostatnich sezonów uruchomiłem 2 razy, bardziej zapobiegawczo niż z potrzeby.
Na wszelki wypadek w trakcie warunków sprzyjających oblodzeniu co jakiś czas sprawdzam drożność otworów w tacy ociekowej.
Usunąłem z niej również wszystkie zaślepki, w tym złącze odpływowe.
Woda w trakcie oszraniania spływa dzięki temu szybko, nie zamarzając pod jednostką.

Czy podłączenie grzałki w automacie daje coś więcej niż całkowity komfort, tego nie wiem.
Skoro jest to wyposażenie opcjonalne na pracę układu chłodniczego nie ma zapewne bezpośredniego wpływu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
06-11-2016, 13:37
Tak sobie myślę- czy gdyby w dolnej części obudowy pod wymiennikiem w j.zewn była kratownica, to może nie było by tych wątpliwości.
A czy w innych PC jest podobnie - zaślepki i podgrzanie tacki ?
Pzdr

81jacek
06-11-2016, 13:51
Jacku , u mnie tez pierwszy sezon grzania.
Pazdziernik jutro podsumuje w temacie zuzycia.Podobne wartosci , niecałe 500KW.Jeszcze nie mam 2 taryfy ale Pc powoli tak ustawiam aby grzała w okienkach G12W.Tak sobie przypomnę rok temu jak zdecydowałem sie na PC i " jakby za ogrzewanie było nie więcej niż 500pln".;)
Teraz dążymy do min.Przecież 500 Kw x 0,30 =150pln i to wynik z CWU.Jest dobrze.
Wracając , u mnie jest podobnie
25kw CWU+CO temp. ok 0st. noc(defroaty)
13-15 CWU+CO temp ok 5st
pozdrawim

Thxluk, dla mnie jak i prawdopodobnie dla Ciebie PC to coś nowego, dlatego tak wiele pytań typu czy to jest normalne ;)
Mamy bardzo podobne zużycie i raczej powinniśmy być zadowoleni ;)
Lub pocieszac sie nawzajem i tlumaczyc sobie ze kolejny rok bedzie lepszy:lol2:

Pozdrawiam
Jacek

Pratchawiec
06-11-2016, 13:53
Kratownica lub całkowite otwarcie powodowałyby zapewne osłabienie efektów pracy wentylatorów - zwłaszcza dolnego.
Lepszym rozwiązaniem, moim zdaniem byłoby ocieplenie od spodu tacy ociekowej, np styrodurem 2 cm.
Rozważałem to, jednak, skuteczność procesu odszraniania w T-Cape uczyniła takie działanie zbędnym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
06-11-2016, 14:15
Pratchawiec,
Idąc dalej , ktoś na FM pisał o ociepleniu nawet rurek w jednostce wewn ( lepsze copy , podobno) latem się do tego przymierzałem- ale spasowałem , pomyślałem że coś zrobię może za mało solidnie - oderwie się otulina , czy coś w ten deseń i będę miał problem.
Jestem mega zadowolony z kosztów eksploatacji PC - trochę zabawiam się w ocenę ryzyka ( może skrzywienie zawodowe), niewiem- może jeszcze do tego dojrzeje
Tak dumam - jeśli u mnie defrost przebiega szybko i sprawnie ( ok 5 min) i woda spływa bez przeszkód - prawdopodobnie będę dalej drążył temat przy pierwszym problemie w tym temacie...
Pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
06-11-2016, 16:19
Pratchawiec,
Idąc dalej , ktoś na FM pisał o ociepleniu nawet rurek w jednostce wewn ( lepsze copy , podobno) latem się do tego przymierzałem- ale spasowałem , pomyślałem że coś zrobię może za mało solidnie - oderwie się otulina , czy coś w ten deseń i będę miał problem.
Pzdr

A co ma być od czego ocieplone? bo te rurki są zimniejsze niż otaczające je powietrze, więc jak założy się na nie jakąś izolację to tak właściwie je jeszcze bardziej ochłodzisz. Bo one się ogrzewają powietrzem zewnętrznym.
Te rurki są i mają być nie ocieplone!!!!
Myślisz że japończycy wpadli na pomysł żeby zaoszczędzić 50centów i tego nie ocieplać, w czasach gdy każde forum porównuje COP do drugiego miejsca po przecinku.

CNC_POMPY_CIEPLA
06-11-2016, 16:25
Kratownica lub całkowite otwarcie powodowałyby zapewne osłabienie efektów pracy wentylatorów - zwłaszcza dolnego.
Lepszym rozwiązaniem, moim zdaniem byłoby ocieplenie od spodu tacy ociekowej, np styrodurem 2 cm.
Rozważałem to, jednak, skuteczność procesu odszraniania w T-Cape uczyniła takie działanie zbędnym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

W normalnie pracującym układzie wszystkie otwory otwarte i żadnej grzałki nie potrzeba. I nie ma to nic wspólnego z wentylatorami!
Jak ktoś chce odprowadzać kondensat do rynny, ścieku itp. to wtedy montuje się grzałkę tacy bo odpływ jest tylko przez jeden otwór i mogło by zamarzać.
I to jedyny warunek.
Jak komuś zamarza to prawdopodobnie ma niewypoziomowaną jednostkę zewnętrzną, lub zatkane otwory odpływowe.

Pratchawiec
06-11-2016, 16:43
W normalnie pracującym układzie wszystkie otwory otwarte i żadnej grzałki nie potrzeba. I nie ma to nic wspólnego z wentylatorami!
Jak ktoś chce odprowadzać kondensat do rynny, ścieku itp. to wtedy montuje się grzałkę tacy bo odpływ jest tylko przez jeden otwór i mogło by zamarzać.
I to jedyny warunek.
Jak komuś zamarza to prawdopodobnie ma niewypoziomowaną jednostkę zewnętrzną, lub zatkane otwory odpływowe.

Nigdzie nie pisałem że mnie lub innym zamarza.
W fabrycznie dostarczonej pompie wszystkie otwory, poza tym z rurką odpływową były zaślepione.
W instrukcji montażu lub serwisowej (2012r.) Panasonic sugerował, by w przypadku mrozów zaślepki te usunąć, co uczyniłem.
Usunąłem również rurkę spustową, z uwagi na jej niewielkie pole przekroju.

Do dziś działa bez żadnych problemów.

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
06-11-2016, 16:48
Nigdzie nie pisałem że mnie lub innym zamarza.
W fabrycznie dostarczonej pompie wszystkie otwory, poza tym z rurką odpływową były zaślepione.
W instrukcji montażu lub serwisowej (2012r.) Panasonic sugerował, by w przypadku mrozów zaślepki te usunąć, co uczyniłem.
Usunąłem również rurkę spustową, z uwagi na jej niewielkie pole przekroju.

Do dziś działa bez żadnych problemów.

Pozdrawiam

Pratchawiec

i prawidłowo, teraz już zaślepki są w woreczku nie montują ich w pompach, bo ludzie je zostawiali i wtedy im zamarzało.

Widziałem już zamarznięte tace, i dołożone grzałki, a właśnie zaślepki nie powyciągane.

bobrow
06-11-2016, 17:10
Dzięki cnc- nie będę ulepszał mojej PC na siłę, nie mam już pomysłów n/t , poprostu będę się cieszył tym co mam i jak ktoś będzie potrzebował info o tym jak PC działa w zmodernizowanym domu- jestem do dyspozycji
Pzdr

clarnet
06-11-2016, 17:13
Tak sobie myślę- czy gdyby w dolnej części obudowy pod wymiennikiem w j.zewn była kratownica, to może nie było by tych wątpliwości.
A czy w innych PC jest podobnie - zaślepki i podgrzanie tacki ?
Pzdr
W małych Althermach od 2012 nie ma tego problemu, bo jest zupełnie inna konstrukcja agregatu niż u konkurencji. Wymiennik jest zawieszony poza tacą (https://www.facebook.com/karbon.rybnik/photos/a.548382148514800.130569.154402627912756/548382175181464/?type=3&theater) dolną agregatu, a odpływ skroplin jest swobodny.
We wcześniejszych modelach była fabrycznie montowana grzałka tacy dolnej sterowana inteligentnie z płyty elektroniki w trakcie cykli odszraniania.
W aktualnych dużych agregatach (zresztą od kilku lat) pod wymiennikiem jest rurka gorącego gazu (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/odszranianie-powietrznej-pompy-ciepla/attachment/img_1013/) w kształcie L tak jak wymiennik.
Grzałka tacy dolnej w naszym klimacie to ważny element. Większość producentów jej nie daje i pisze opcja.
Przy łagodnych zimach, jak kilka ostatnich - nic się nie dzieje.
Ale przy dłuższych mrozach i brudzie na tacy dolnej (jakieś liście, śmieci itd) - nie wiele trzeba by te fabryczne, dość małe otwory, zamarzły. Nawet cześciowo.
Wówczas lód narasta blokując wymiennik w dolnej części, a w skrajnym wypadku, lód może tak narosnąć, że blokuje i niszczy śmigło agregatu oraz zgniata sam wymiennik i lamele.

CNC_POMPY_CIEPLA
06-11-2016, 17:24
Dzięki cnc- nie będę ulepszał mojej PC na siłę, nie mam już pomysłów n/t , poprostu będę się cieszył tym co mam i jak ktoś będzie potrzebował info o tym jak PC działa w zmodernizowanym domu- jestem do dyspozycji
Pzdr

Japończykom też się pomysły skończyły bo nowa seria H ma takie same COP jak seria F :-)
Więc nie ma co popadać w kompleksy hehhee

fachman19
06-11-2016, 19:01
Kratownica lub całkowite otwarcie powodowałyby zapewne osłabienie efektów pracy wentylatorów - zwłaszcza dolnego.
Lepszym rozwiązaniem, moim zdaniem byłoby ocieplenie od spodu tacy ociekowej, np styrodurem 2 cm.
Rozważałem to, jednak, skuteczność procesu odszraniania w T-Cape uczyniła takie działanie zbędnym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Ocieplenie tacy ociekowej jest korzystne . Opóźnia zamarzanie wody na tacy . Kiedyś zastosowałem to w Daikinie i pomogło .Przykleiłem 2 cm K-flexu
Ale prawdę mówiąc ostatnio nie spotkałem się tym problemem.

agb
06-11-2016, 19:34
A co ma być od czego ocieplone? bo te rurki są zimniejsze niż otaczające je powietrze, więc jak założy się na nie jakąś izolację to tak właściwie je jeszcze bardziej ochłodzisz. Bo one się ogrzewają powietrzem zewnętrznym.
Te rurki są i mają być nie ocieplone!!!!
Myślisz że japończycy wpadli na pomysł żeby zaoszczędzić 50centów i tego nie ocieplać, w czasach gdy każde forum porównuje COP do drugiego miejsca po przecinku.

Ale tu mowa o rurkach w jedn. wewnętrznej. Te chyba się nie ogrzewają powietrzem zewnętrznym?

brochas
06-11-2016, 20:10
Jeżeli pompa ciepła jest włączona, ale nie pracuje tzn ma 0hz to czy pompa obiegowa w pompie pracuje nadal ?

Pratchawiec
06-11-2016, 20:18
Jeżeli pompa ciepła jest włączona, ale nie pracuje tzn ma 0hz to czy pompa obiegowa w pompie pracuje nadal ?

Tak, choć w nowych konstrukcjach zapewne z niższą mocą.

Czujnik temperatury wody powrotnej znajdują się w jedn. wewnętrznej.
Temperatura powrotu pośrednio określa temp. wylewki, podlegającej stopniowemu ochłodzeniu.
Jak szybkiemu - to już zależy od strat cieplnych budynku.

Pozdrawiam

Pratchawiec

brochas
06-11-2016, 20:25
dużo taka pompka pobiera na poziomie 3/7 ?


proszę jeszcze o opinię

U mnie przy wyłączonej pompie ciepła ale włączonych pompkach obiegowych temp wody która idzie do podłogówki to 23.8 a wraca 23.3 przechodząc przez bufor.
Czy to normalne w nowo wybudowanym, niezamieszkałym domu. ale już w miarę nagrzany.

mkm silesia
06-11-2016, 20:43
dużo taka pompka pobiera na poziomie 3/7 ?


proszę jeszcze o opinię

U mnie przy wyłączonej pompie ciepła ale włączonych pompkach obiegowych temp wody która idzie do podłogówki to 23.8 a wraca 23.3 przechodząc przez bufor.
Czy to normalne w nowo wybudowanym, niezamieszkałym domu. ale już w miarę nagrzany.

Z tego co pamiętam ok 50W/3bieg i 130W/7bieg jeżeli spr. off ok 10W chyba że wyłączy ja sterownik temp. wtedy 0W

Kaizen
06-11-2016, 21:47
Z tego co pamiętam ok 50W/3bieg i 130W/7bieg jeżeli spr. off ok 10W chyba że wyłączy ja sterownik temp. wtedy 0W

To mnie trochę zdziwiło. I pogrzebałem.
372338

Czy mi się tylko wydaje, czy to coś dziwnie prądożerna zawartość tak energooszczędnego rozwiązania, jak PC? Czy taka np. LFP Experia 25-60 biorąca max 45W to za słabo? Czy może nawet Experia 25-40 pobierająca max 22W wystarczy?

Pratchawiec
06-11-2016, 21:57
Wszystko zależy od oporów twojej instalacji.
Potrzebna jest pompa, która przepchnie przez nią ok.1,5 m3/h wody.

W mojej instalacji całkowity opór wynosi ok. 50 kPa (potrzebuje na co 63 W) i obie wskazane byłyby stanowczo za małe
Masz tam bodajże 7 biegów.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mkm silesia
06-11-2016, 22:52
Wszystko zależy od oporów twojej instalacji.
Potrzebna jest pompa, która przepchnie przez nią ok.1,5 m3/h wody.

W mojej instalacji całkowity opór wynosi ok. 50 kPa (potrzebuje na co 63 W) i obie wskazane byłyby stanowczo za małe
Masz tam bodajże 7 biegów.

Pozdrawiam

Pratchawiec

1,5m3/h to minimum

map78
07-11-2016, 08:24
Jeżeli pompa ciepła jest włączona, ale nie pracuje tzn ma 0hz to czy pompa obiegowa w pompie pracuje nadal ?

Koledzy zapomnieli dodać, że to zależy od sposobu sterowania. Jeżeli sterujesz pompą za pomocą termostatu (funkcja REMOTE) to w czasie postoju sprężarki pompa obiegowa NIE PRACUJE.

Pratchawiec
07-11-2016, 08:58
Witam

Oczywiście

Zasada jest prosta; świeci się zielona dioda - obiegówka pracuje.
Zresztą a się słyszeć jej pracę.

Pozdrawiam

Ptatchawiec

plusfoto
07-11-2016, 09:55
Koledzy zapomnieli dodać, że to zależy od sposobu sterowania. Jeżeli sterujesz pompą za pomocą termostatu (funkcja REMOTE) to w czasie postoju sprężarki pompa obiegowa NIE PRACUJE.
A przypadkiem nie próbkuje co jakiś czas?

map78
07-11-2016, 10:48
A przypadkiem nie próbkuje co jakiś czas?

NIE. Steruje nią zewnętrzny termostat na zasadzie On/Off. Jak dostanie komendę On to włącza się obiegówka - i od tej pory pompa sterowana jest pogodowo. Jak osiągnie zadaną na termostacie temperaturę w domu to dostaje komendę Off i wszystko się wyłącza. Przynajmniej tak to wygląda u mnie.

Bobromil
07-11-2016, 11:10
NIE. Steruje nią zewnętrzny termostat na zasadzie On/Off. Jak dostanie komendę On to włącza się obiegówka - i od tej pory pompa sterowana jest pogodowo. Jak osiągnie zadaną na termostacie temperaturę w domu to dostaje komendę Off i wszystko się wyłącza. Przynajmniej tak to wygląda u mnie.

Czy to jest praktyczne wg Ciebie? Podaj proszę plusy i minusy wg Twego doświadczenia. Czy myślałeś o sterowaniu przez neta?

flisiu
07-11-2016, 11:11
NIE. Steruje nią zewnętrzny termostat na zasadzie On/Off. Jak dostanie komendę On to włącza się obiegówka - i od tej pory pompa sterowana jest pogodowo. Jak osiągnie zadaną na termostacie temperaturę w domu to dostaje komendę Off i wszystko się wyłącza. Przynajmniej tak to wygląda u mnie.
tez mam takie wrazenie ze pompa obiegowa nie pracuje jak sygnal z termostatu jest off.

Pratchawiec
07-11-2016, 11:26
tez mam takie wrazenie ze pompa obiegowa nie pracuje jak sygnal z termostatu jest off.

Potwierdzam

W stanie spoczynku elektronika pobiera ok. 10 W.

Pozdrawiam

Pratchawiec

rydzadam
07-11-2016, 13:17
Mała ankieta: jak macie ustawioną krzywą w Waszych Panasach? Ja się urządzenia (i domu) dopiero uczę. Mam taryfę G12w, reszta - w stopce. Teraz ustawiłem LO -15/35 HI +15/25

bassior
07-11-2016, 14:02
LO -15/28
HI +15/25

w domu okolo 20/21*C

thxluk
07-11-2016, 16:09
+15/26 -15/34 temp. 23st.

map78
07-11-2016, 17:28
Czy to jest praktyczne wg Ciebie? Podaj proszę plusy i minusy wg Twego doświadczenia. Czy myślałeś o sterowaniu przez neta?

Steruje tak czwarty sezon i jestem zadowolony. Dla mnie najważniejsza jest temp w domu - ma być taka jak chcę i ten cel jest osiągnięty. Sterowanie przez neta miałem do tego roku - to jest troszkę co innego, po prostu zastępuje timer - moim zdaniem zbędny bajer. Sterowanie termostatem wychodzi też u mnie taniej niż pogodowo, ale to dlatego, że mam dom odbiegający od dzisiejszych standardów i muszę dogrzewać w drogiej taryfie.

PaRa
07-11-2016, 17:39
Steruje tak czwarty sezon i jestem zadowolony. Dla mnie najważniejsza jest temp w domu - ma być taka jak chcę i ten cel jest osiągnięty. Sterowanie przez neta miałem do tego roku - to jest troszkę co innego, po prostu zastępuje timer - moim zdaniem zbędny bajer. Sterowanie termostatem wychodzi też u mnie taniej niż pogodowo, ale to dlatego, że mam dom odbiegający od dzisiejszych standardów i muszę dogrzewać w drogiej taryfie.

Jak ustawiłeś swoją PC ?

mkm silesia
07-11-2016, 18:49
Tak jeszcze dopowiem tylko że zwiększenie delty T powoduje mocniejsze wykraplanie czynnika.
Większe wykraplanie to więcej czynnika w zbiorniku cieczy chłodniczej, a mniej w parowniku.
Mniej czynnika w parowniku to mniejszy obiór ciepła z otoczenia, co za tym idzie większe zużycie kWh i mniejsza moc.

Ilość czynnika w pompach Panasonic 9kW to 2,85kg, a to bardzo ważne że nie przekracza że 3kg, bo wtedy trzeba by rejestrować w Instytucie Chemii Przemysłowej i robić co roczne drogie przeglądy.
Dlatego właśnie pompy ciepła Panasonic tak pilnują delty 5st.C, bo nie mają dość czynnika by pracować na większej.
Np. Pompy ciepła Mitsubishi mają czynnika 5,5kg dzięki czemu mogą bez problemu pracować na delcie 10st.C i bez sprzęgła, bo by oddać 9kW potrzebuję przepływu poniżej 1000L/h

a pompa Panasonic potrzebuje bardzo dużego przepływu dlatego sprzęgło jest bardzo często niezbędne.

90% użytkowników a co gorsza instalatorów nie rozumie tego co powyżej napisałem dlatego piszą że sprzęgło nie jest potrzebne w żadnym układzie

to może kolega wypowie się co się dzieje z czynnikiem kiedy rury doprowadzające czynnik do i z skraplacza są słabo zaizolowane np. prefabrykowaną z rurami tanią (białą) otuliną :P

bobrow
07-11-2016, 18:59
No ,Panowie Instslatorzy,
to ocieplać orurowanie jedn zewn , czy nie ocieplać- oto jest pytanie...

PS
Ktoś z naszego forum pisał wyraźnie , że ocieplił i copy mu wzrosły ( mam już trochę sklerozę , ale to akurat dobrze pamiętam)

fachman19
07-11-2016, 20:13
No ,Panowie Instslatorzy,
to ocieplać orurowanie jedn zewn , czy nie ocieplać- oto jest pytanie...

PS
Ktoś z naszego forum pisał wyraźnie , że ocieplił i copy mu wzrosły ( mam już trochę sklerozę , ale to akurat dobrze pamiętam)

To ocieplaj.
Dlaczego uważasz ,że instalator powinien znać się na konstruowaniu pomp ciepła ?
Czy sadzisz ,że standardowym wyposażeniem instalatora jest stanowisko badawcze do porównywania PC z izolacją rurek i bez izolacji.?

mkm silesia
07-11-2016, 20:22
No ,Panowie Instslatorzy,
to ocieplać orurowanie jedn zewn , czy nie ocieplać- oto jest pytanie...

PS
Ktoś z naszego forum pisał wyraźnie , że ocieplił i copy mu wzrosły ( mam już trochę sklerozę , ale to akurat dobrze pamiętam)

Uwaga dotyczyła inst. freonowej pomiędzy jednostkami to za co odpowiada instalator. To co wewnątrz to temat producenta.

bobrow
07-11-2016, 20:57
To ocieplaj.
Dlaczego uważasz ,że instalator powinien znać się na konstruowaniu pomp ciepła ?
Czy sadzisz ,że standardowym wyposażeniem instalatora jest stanowisko badawcze do porównywania PC z izolacją rurek i bez izolacji.?

Ja tylko pytam- nie mam takiej wiedzy, ktoś naprawdę z FM pisał że to coś wnosi do tematu

CNC_POMPY_CIEPLA
07-11-2016, 21:09
To ocieplaj.
Dlaczego uważasz ,że instalator powinien znać się na konstruowaniu pomp ciepła ?
Czy sadzisz ,że standardowym wyposażeniem instalatora jest stanowisko badawcze do porównywania PC z izolacją rurek i bez izolacji.?

Bo jak się za coś biorę to muszę rozumieć jak to działa, czyli wiem, które rurki mają być ciepłe, które zimne, które mieć około 30st.C
Wiem jakie różnice muszą być na skraplaniu, jakie na parowaniu, jakie przegrzanie sprężarki, jakie przegrzanie parownika. Jakie otwarcie zaworu rozprężnego.
Jak zdiagnozować nadmiar czynnika, jak jego brak i wiele innych kwestii które pozwalają mi serwisować te urządzenia.
I ta cała połączona wiedza pozwala mi stwierdzić że izolowanie nie zaizolowanych rurek w jednostce wewnętrznych które normalnie są zimniejsze od otoczenia pogorszy pracę pompy ciepła.

Doradzasz koledze żeby otuliną za 2,5zł poprawił sprzęt za kilkanaście tysięcy bo myślisz że im we fabryce się nie chciało tego zrobić.
No proszę Cię.

bobrow
07-11-2016, 21:14
CNC
trochę namieszałem- w pierwszym wpisie n/t pomyliłem się , chodziło oczywiście o jednostkę zewnętrzną .
Przepraszam za zamieszanie.

CNC_POMPY_CIEPLA
07-11-2016, 21:27
Jak ktoś się uprze to może nałożyć dodatkową izolacje na rurki które normalnie są gorące, ale to tak de facto ingerowanie w konstrukcję urządzenia.

A to zgodnie z gwarancją: "13. Gwarancja nie będzie uwzględniona, jeżeli awaria lub usterka urządzenia nie jest spowodowana przez wadę produkcyjną urządzenia, w szczególności zaś kiedy awaria lub usterka nastąpi z powodu:
c) przeróbek, napraw lub zmian konstrukcyjnych dokonanych samodzielnie lub przez podmiot do tego nieuprawniony,"

Czyli dotykanie i przerabianie kwalifikuje się pod utratę gwarancji.

maciejtoya
07-11-2016, 21:32
Jakie zabezpieczenie elektryczne powinienem mieć w skrzynce elektrycznej pod pompe 12 kW 3F T-Cap. Poprowadze z niej kabel 5x2,5 mm2.
S-303 B16A Legranda będzie ok ?

Czy lepiej to zabezpieczenie umieścić w głównej skrzynce w domu, czy może lepiej poprowadzić tam kabel a zabezpieczenie dać między pompą a kablem (czyli w kotłowni) w jakiejś skrzynce el. ?

bobrow
07-11-2016, 22:07
Odnośnie usprawnień i utraty gwarancji to sprawa jasna. Niestety , mały tunning zawsze kusi-wiem jakie jest ryzyko, chciałem tylko się przekonać czy to mit , czy rzeczywiście coś istotnego.
Pzdr

bobrow
07-11-2016, 22:14
Kol CNC,
to jeszcze trochę podręczę- czy masz "nie tajną" wiedzę na moje dwa przypadki :
-muszę mieć 2,5 bara w systemie , żeby pompa wodna nie zapowietrzałs się ( szczególnie przy wyższych temp w PC)
-alarm H98 w okresach przejściowych parę razy wyskoczył ( filtr czysty) .Zwiększyłem odbiór ciepła z bufora ( wilo wtórna na max) i zmnieszyłem temp na KG - zobaczymy wiosną czy pomogło.
Z góry dzięki za info
Pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
07-11-2016, 22:27
Kol CNC,
to jeszcze trochę podręczę- czy masz "nie tajną" wiedzę na moje dwa przypadki :
-muszę mieć 2,5 bara w systemie , żeby pompa wodna nie zapowietrzałs się ( szczególnie przy wyższych temp w PC)
-alarm H98 w okresach przejściowych parę razy wyskoczył ( filtr czysty) .Zwiększyłem odbiór ciepła z bufora ( wilo wtórna na max) i zmnieszyłem temp na KG - zobaczymy wiosną czy pomogło.
Z góry dzięki za info
Pzdr

A ten piec masz oddzielone wymiennikiem płytowym lub wężownicą ? czy wszędzie krąży ta sama woda?

Jaki masz przepływ na ciepłomierzu?

bobrow
07-11-2016, 22:34
Piec jest nie podłączony

CNC_POMPY_CIEPLA
07-11-2016, 22:35
a był wcześniej?

bobrow
07-11-2016, 22:35
A przepływ nominał 1,5 m3/h

bobrow
07-11-2016, 22:36
Piec został "wycięty"- bez PC oczywiście działał.

CNC_POMPY_CIEPLA
07-11-2016, 22:38
Potrzebował bym też:
temperaturę rury freonowej cieńszej i grubszej.
Temperaturę wody na zasilaniu oraz na powrocie po 25 minutach ciągłej pracy pompy na ogrzewaniu, po podniesieniu krzywej grzewczej na maxa.
Chodzi mi o to żeby sprężarka kręciła się na maxa i potrzebuję ilość HZ sprężarki.
Wszystko to potrzebuje z jednego czasu.

potrzebuje jeszcze zdjęcie tego sitka co masz w filtrze przed pompą ciepła.

bobrow
07-11-2016, 22:40
Ok- dzięki za chęć pomocy , jestem po za domem - w weekend pobawię się i wyślę Ci dane
Hej

81jacek
07-11-2016, 22:58
Jak zdiagnozować nadmiar czynnika, jak jego brak i wiele innych kwestii które pozwalają mi serwisować te urządzenia.


CNC, czy mógłbyś napisać czym się objawia brak czynnika i jakie są jego skutki. Pytam ponieważ niedawno doczytałem, ze nominalna długość rur z czynnikiem chłodniczym wynosi 7m, a ja mam 10m. Zgodnie z karta katalogowa należałoby dobić gaz o wadze 50g na 1m, oczywiście instalator tego nie zrobił :(

Pozdrawiam
Jacek

CNC_POMPY_CIEPLA
07-11-2016, 23:09
CNC, czy mógłbyś napisać czym się objawia brak czynnika i jakie są jego skutki. Pytam ponieważ niedawno doczytałem, ze nominalna długość rur z czynnikiem chłodniczym wynosi 7m, a ja mam 10m. Zgodnie z karta katalogowa należałoby dobić gaz o wadze 50g na 1m, oczywiście instalator tego nie zrobił :(

Pozdrawiam
Jacek

bez manometrów za dużo się nie dowiesz.
A parownik na zewnątrz szroni Ci się cały równo czy masz wolne pasy bez szronu?