PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

81jacek
08-11-2016, 00:19
bez manometrów za dużo się nie dowiesz.
A parownik na zewnątrz szroni Ci się cały równo czy masz wolne pasy bez szronu?

Nie wiem, nigdy nie zwracałem na to uwagi, ale to sprawdzę. Rozumiem że parownik powinien szronić się równo?

Pozdrawiam
Jacek

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 00:21
Nie wiem, nigdy nie zwracałem na to uwagi, ale to sprawdzę. Rozumiem że parownik powinien szronić się równo?

Pozdrawiam
Jacek

tak,
ale jeszcze trzeba to obserwować w różnych warunkach i najlepiej na zimnej ruszającej dopiero podłogówce po 15-30 minutach pracy.

81jacek
08-11-2016, 00:29
tak,
ale jeszcze trzeba to obserwować w różnych warunkach i najlepiej na zimnej ruszającej dopiero podłogówce po 15-30 minutach pracy.

ok tak zrobię, czy jakiekolwiek pasy bez szronu powinny być powodem do niepokoju?

mkm silesia
08-11-2016, 00:41
Bo jak się za coś biorę to muszę rozumieć jak to działa, czyli wiem, które rurki mają być ciepłe, które zimne, które mieć około 30st.C
Wiem jakie różnice muszą być na skraplaniu, jakie na parowaniu, jakie przegrzanie sprężarki, jakie przegrzanie parownika. Jakie otwarcie zaworu rozprężnego.
Jak zdiagnozować nadmiar czynnika, jak jego brak i wiele innych kwestii które pozwalają mi serwisować te urządzenia.
I ta cała połączona wiedza pozwala mi stwierdzić że izolowanie nie zaizolowanych rurek w jednostce wewnętrznych które normalnie są zimniejsze od otoczenia pogorszy pracę pompy ciepła.

Doradzasz koledze żeby otuliną za 2,5zł poprawił sprzęt za kilkanaście tysięcy bo myślisz że im we fabryce się nie chciało tego zrobić.
No proszę Cię.

To zapytam jeszcze raz co z izolacją rurek pomiędzy jedn. wew. i zewn. (tej instalacji którą wykonuje instalator) jest ważna czy nie ? w nawiązaniu do wypowiedzi kolegi o skroplonym czynniku którego brakuje w parowniku i jak się to ma do wtórnego odparowania przed ezr ? i rozpoczęcia procesu skraplania (zamiast w skraplaczu) w rurociągu (źle zaizolowanym) zasilającym skraplacz w efekcie ogrzewaniu atmosfery zamiast czynnika w obiegu c.o.
Czy kolega przedstawi swoje stanowisko w tym temacie?

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 00:47
To zapytam jeszcze raz co z izolacją rurek pomiędzy jedn. wew. i zewn. (tej instalacji którą wykonuje instalator) jest ważna czy nie ? w nawiązaniu do wypowiedzi kolegi o skroplonym czynniku którego brakuje w parowniku i jak się to ma do wtórnego odparowania przed ezr ? i rozpoczęcia procesu skraplania (zamiast w skraplaczu) w rurociągu (źle zaizolowanym) zasilającym skraplacz w efekcie ogrzewaniu atmosfery zamiast czynnika w obiegu c.o.
Czy kolega przedstawi swoje stanowisko w tym temacie?

nie odpowiadałem bo wziąłem za retoryczne. :-)

No wiadomo im więcej izolacji na ciepłych rurkach poza agregatem tym lepiej.

Ps. Pamiętam nasze ostatnie dogadywania, były o hydraulice, teraz widzę o termodynamice aż miło porozmawiać :-)

81jacek
08-11-2016, 00:47
Waga czynnika chłodniczego to 2.55kg mi do nominału brakuje 0.15kg czyli jakieś 6%
Niedługo czeka mnie 1 przegląd PC i się zastanawiam czy mam majstrom powiedzieć aby dobili brakujący gaz, czy to nie jest tylko tak hop-siup?
Tylko dlaczego majstry nie zrobiły tego przy montażu, przecież w instrukcji wyraźnie jest napisane od jakiej długości należny dodać gaz

Pozdrawiam
Jacek

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 00:51
Waga czynnika chłodniczego to 2.55kg mi do nominału brakuje 0.15kg czyli jakieś 6%
Niedługo czeka mnie 1 przegląd PC i się zastanawiam czy mam majstrom powiedzieć aby dobili brakujący gaz, czy to nie jest tylko tak hop-siup?
Tylko dlaczego majstry nie zrobiły tego przy montażu, przecież w instrukcji wyraźnie jest napisane od jakiej długości należny dodać gaz

Pozdrawiam
Jacek

tak z poczuciem humor,
kiedyś w Mcdonalds poprosiłem o Colę bez lodu i maszyna wtedy nalewa trochę mniej.
Było jakieś 1cm, poniżej kreski.
I co? Kazałem kur... dolać,
Zapłacone było!

mkm silesia
08-11-2016, 00:57
nie odpowiadałem bo wziąłem za retoryczne. :-)

No wiadomo im więcej izolacji na ciepłych rurkach poza agregatem tym lepiej.

Ps. Pamiętam nasze ostatnie dogadywania, były o hydraulice, teraz widzę o termodynamice aż miło porozmawiać :-)

aż miło popatrzeć jak kolega "fachowo" izoluje te instalację :no: żal grosza na otulinę ?

81jacek
08-11-2016, 00:57
tak z poczuciem humor,
kiedyś w Mcdonalds poprosiłem o Colę bez lodu i maszyna wtedy nalewa trochę mniej.
Było jakieś 1cm, poniżej kreski.
I co? Kazałem kur... dolać,
Zapłacone było!

Dobre :)

Ale poważnie teraz ;) nie myślisz że ilość gazu w instalacji jest ważna?

wihajster
08-11-2016, 00:59
tak z poczuciem humor,
kiedyś w Mcdonalds poprosiłem o Colę bez lodu i maszyna wtedy nalewa trochę mniej.
Było jakieś 1cm, poniżej kreski.
I co? Kazałem kur... dolać,
Zapłacone było!

Powiadasz zapłacone było? No tak...
To ja Ci powiem że strzał w kolano, sprzedawca chciał Ci "dobrze zrobić" oszczędzając Ci tego syfu...

Ale jak chcesz, to pij, niech będzie "na zdrowie" ;)
I to JEDEN CENTYMETR WIĘCEJ!!!

Wybaczcie dygresję nie związaną z tematem

PS. W temacie, wielkiej tragedii nie ma między 7m a 10m. Działać to jeszcze będzie nie najgorzej. Ale jeżeli tak stoi w kwitach to powinno się dołożyć, ale jeśli instalator "z łapanki" to cud że pompę próżniową miał... A skąd waga i butla z czynnikiem? Nie wymagajmy zbyt wiele ;)

mkm silesia
08-11-2016, 01:02
Waga czynnika chłodniczego to 2.55kg mi do nominału brakuje 0.15kg czyli jakieś 6%
Niedługo czeka mnie 1 przegląd PC i się zastanawiam czy mam majstrom powiedzieć aby dobili brakujący gaz, czy to nie jest tylko tak hop-siup?
Tylko dlaczego majstry nie zrobiły tego przy montażu, przecież w instrukcji wyraźnie jest napisane od jakiej długości należny dodać gaz

Pozdrawiam
Jacek

w SDC tyle jest uzupełnia się powyżej 7mb instalacji

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 01:03
Dobre :)

Ale poważnie teraz ;) nie myślisz że ilość gazu w instalacji jest ważna?

Ja to bym lepiej nie kazał dopuszczać jak będzie próbował to znając życie 50g mu poleci do atmosfery jak będzie węże podpinał, a 15g dopuści.
Więc itak w plecy, lepiej niech przegląd sumiennie zrobią i inne tematy sprawdzą.

81jacek
08-11-2016, 01:07
Powiadasz zapłacone było? No tak...
To ja Ci powiem że strzał w kolano, sprzedawca chciał Ci "dobrze zrobić" oszczędzając Ci tego syfu...

Ale jak chcesz, to pij, niech będzie "na zdrowie" ;)
I to JEDEN CENTYMETR WIĘCEJ!!!

Wybaczcie dygresję nie związaną z tematem

PS. W temacie, wielkiej tragedii nie ma między 7m a 10m. Działać to jeszcze będzie nie najgorzej. Ale jeżeli tak stoi w kwitach to powinno się dołożyć, ale jeśli instalator "z łapanki" to cud że pompę próżniową miał... A skąd waga i butla z czynnikiem? Nie wymagajmy zbyt wiele ;)

No niby fachowiec i to w dodatku z akredytacją ;-)

mkm silesia
08-11-2016, 01:11
No niby fachowiec i to w dodatku z akredytacją ;-)

jak długą masz inst freonową?

81jacek
08-11-2016, 01:12
w SDC tyle jest uzupełnia się powyżej 7mb instalacji

Mkm silesia, myślisz że mam ich cisnąć aby dobili te brakujące 0.15kg czy gra nie warta świeczki?

81jacek
08-11-2016, 01:12
jak długą masz inst freonową?

10m

mkm silesia
08-11-2016, 01:15
10m

należy uzupełnić 150g powinni to zrobić przy rozruchu

81jacek
08-11-2016, 01:19
należy uzupełnić 150g powinni to zrobić przy rozruchu

Tylko żeby czasem nie było tak jak pisze CNC ze polowa wyleci w powietrze ;) jak wygląda taki proces dobijania czynnika

mkm silesia
08-11-2016, 01:37
Tylko żeby czasem nie było tak jak pisze CNC ze polowa wyleci w powietrze ;) jak wygląda taki proces dobijania czynnika

to już problem CNC i twoich instalatorów że nie wiedzą jak to zrobić bez wypuszczania czynnika z instalacji - ja przez internet tego nie zrobię poza tym z racji dbania o własny zadek od kilku lat nie dotykam się urządzeń zainstalowanych przez innych kolegów bo jak to zwykle bywa ci co robią największe g.. nie chcą potem się swojej roboty tykać a jak już jako ostatni coś przy czymś spartolonym zrobisz to masz kłopot na swojej głowie.

81jacek
08-11-2016, 01:52
to już problem CNC i twoich instalatorów że nie wiedzą jak to zrobić bez wypuszczania czynnika z instalacji - ja przez internet tego nie zrobię poza tym z racji dbania o własny zadek od kilku lat nie dotykam się urządzeń zainstalowanych przez innych kolegów bo jak to zwykle bywa ci co robią największe g.. nie chcą potem się swojej roboty tykać a jak już jako ostatni coś przy czymś spartolonym zrobisz to masz kłopot na swojej głowie.

Nie wiem czy oni wiedza czy nie. Dlatego chciałbym się dowiedzieć jak taki proces powinien przebiegać, aby później mieć pewność ze wszystko jest ok

K@mil_
08-11-2016, 10:08
Dzisiaj nocka najzimniejsza u nas w tym sezonie. Temp. -1*C i po 23ej zainteresowały mnie inne odgłosy PC.
Zastałem taki stan:


https://www.youtube.com/watch?v=7mSmwWMqAtg

Rozumiem, że to defrost? Nie wychodziłem po nocy na zewnątrz żeby popatrzeć na jednostkę. Trwało to z 10min i zjadło ok. 0.6kWh.
Pozdrawiam.

PS. W nocy było zimno, ale PC zeżarła niecałe 13kWh na CO od 21.00 - 6.00. KG Lo -10/34 Hi 15/26.

PiterBo
08-11-2016, 10:40
Tak to jest defrost, ja ostatnio przypadkiem też siebie zauważyłem.
Identyczna sytuacja migało HEAT i syczało głośniej, po czym wyszedłem do jednostki zew cała zaszroniona a po chwili tylko potok wody z tacki..

Bobromil
08-11-2016, 11:42
NIE. Steruje nią zewnętrzny termostat na zasadzie On/Off. Jak dostanie komendę On to włącza się obiegówka - i od tej pory pompa sterowana jest pogodowo. Jak osiągnie zadaną na termostacie temperaturę w domu to dostaje komendę Off i wszystko się wyłącza. Przynajmniej tak to wygląda u mnie.

Mam prośbę. Napisz proszę jak to masz spraktykowane. Chcę grzać w okienkach II taryfy. Sterować termostatem w domu. Zadać temperaturę, np 22 stopnie. Jeżeli ją osiągnie, to pompa się wyłączy - to znaczy zgaśnie zielona dioda? A przecież chodzi mi o to żeby pompa chodziła w tych godzinach i zagrzała podłogówkę.

Inna sprawa: Rozumiem, że TIMER w PC będzie wyłączony a kontrole przejmuje timer ze sterownika domowego? Czy tak?
Z góry dziękuję za info

PiterBo
08-11-2016, 12:29
Ja mam takie pytanie:
w funkcji CHECK mozna podejrzeć COP - teraz pytanie czy wam też nic nie pokazuje ? Nie mam czasu siedzieć przy pompie z krzesełkiem bo jeszcze w domciu nie mieszkam. Ale może da się to jakoś właczyć.
Zaczynam prowadzić skrupulatnie dziennik zużycie prądu, bo mam wrażenie że licznik trochę szaleje..

K@mil_
08-11-2016, 12:46
PiterBo, podejrzewam, że mówisz o częstotliwości pracy sprężarki. Faktycznie jest tam napisane jakieś COP, czy też C0P, ale to nie jest to o czym myślisz ;) Tam w momencie pracy PC będziesz miał podaną właśnie ww. częstotliwość.
Pozdrawiam.

flisiu
08-11-2016, 13:03
Mam prośbę. Napisz proszę jak to masz spraktykowane. Chcę grzać w okienkach II taryfy. Sterować termostatem w domu. Zadać temperaturę, np 22 stopnie. Jeżeli ją osiągnie, to pompa się wyłączy - to znaczy zgaśnie zielona dioda? A przecież chodzi mi o to żeby pompa chodziła w tych godzinach i zagrzała podłogówkę.

Inna sprawa: Rozumiem, że TIMER w PC będzie wyłączony a kontrole przejmuje timer ze sterownika domowego? Czy tak?
Z góry dziękuję za info

chlopie milion razy juz to bylo tutaj pisane, prosze poszukaj i poczytaj. co nowy uzytkownik to te same pytania.

flisiu
08-11-2016, 13:04
Ja mam takie pytanie:
w funkcji CHECK mozna podejrzeć COP - teraz pytanie czy wam też nic nie pokazuje ? Nie mam czasu siedzieć przy pompie z krzesełkiem bo jeszcze w domciu nie mieszkam. Ale może da się to jakoś właczyć.
Zaczynam prowadzić skrupulatnie dziennik zużycie prądu, bo mam wrażenie że licznik trochę szaleje..

w manualu do pompy masz opisane wszystkie opcje jakie sa na wyswietlaczu, wystarczy otworzyc, poswiecic moze 10 minut swojego cenngo czasu.

lukasza
08-11-2016, 13:17
Mam prośbę. Napisz proszę jak to masz spraktykowane. Chcę grzać w okienkach II taryfy. Sterować termostatem w domu. Zadać temperaturę, np 22 stopnie. Jeżeli ją osiągnie, to pompa się wyłączy - to znaczy zgaśnie zielona dioda? A przecież chodzi mi o to żeby pompa chodziła w tych godzinach i zagrzała podłogówkę.

Inna sprawa: Rozumiem, że TIMER w PC będzie wyłączony a kontrole przejmuje timer ze sterownika domowego? Czy tak?
Z góry dziękuję za info

odp: tak i nie.
1. kupujesz Termostat bezprzewodowy lub przewodowy i podłączasz do PC - instalator.
2. PC przechodzi w tryb Remote - czyli zdalnej kontroli, tzn. załączaniem steruje termostat.
3. termostat ma histerezę - ustawiasz np: 0,4 st C i jeżeli o tyle spadnie temp w domu to włączy termostat grzanie i wyłączy po dogrzaniu o te 0,4 a najczęściej 0,5 st C.
4. Na termostacie ustawiasz 4 okienka np: 2 tania taryfa 23,0 st C, 2 droga taryfa 22,0 st C. Masz zapewnione grzanie w taniej taryfie chyba że przyjdą mrozy duże, dom w 2-3 dni będzie się wychładzał (tania taryfa nie starczy do zagrzania domu do 23,0 st C) to w końcu zejdziesz do 22,0 st C a dokładnie 21,6 st C i włączy się w drogiej taryfie.
p.s. ja tam polecam w drogiej taryfie mieć mniejszą różnicę niż 1 st od taniej. By się o ten 1 st nie musiało wychładzać.
5. Na PC ustawiasz Mode: Heat. Czyli, zawsze gotowe do grzania domu.
"Błędem" jest ustawienie Hat+Tank bo wtedy PC faktycznie heat czyli grzanie domu robi wg. termostatu, ale już tank grzeje wg. potrzeby czyli wtedy gdy spadnie zadana temperatura czyli histereza dla CWU i może być to droga taryfa. Jak masz duży zbiornik na CWU to spokojnie możesz grzać tylko w taniej taryfie x2 CWU i ciepłej wody nie braknie - by to zrobić:
6. Włączasz TIMER! Bo na nim ustawiasz sobie okienka 1 lub 2 dziennie: Mode: Heat+Tank. To zapewni Ci, że sterujesz grzaniem CWU w timerze w taniej taryfie. Tego termostat nie robi.
7. W PC ustawiasz priorytet CWU zatem jak będzie w timerze wywołane Heat+Tank to PC w pierwszej kolejności nagrzeje CWU a zrobi przerwę na Heat i po nagrzaniu CWU wróci do Heat.
Błędem jest w Timerze ustawienie samego Tank na 2x po 1h dziennie bo czasem wystarczy dogrzać CWU 2x 30 min a czasem 1 raz 45 min a po zakończeniu grzania CWU będzie PC stała i nie grzała domu w taniej taryfie. Mając Heat+Tank po nagrzaniu CWU wraca od razu do Heat a jak nie grzeje CWU to cały czas grzeje dom.
8. Timer jak jest włączony to jest napis Timer. Domyślnie nie ustawiamy w timerze OFF bo to jest wyłączenie! Nowy zapis znosi stary. Zatem np: 13.00 ON Heat+Tank (grzanie domu i cwu) 14.00 On Haet czyli samo grzanie jak termostat da sygnał. I tak jeszcze raz na grzanie CWU w nocy od np: 22 On Heat+Tank i od 23 ON Heat.

może coś mi umknęło, ale raczej tak głownie jest.

Bobromil
08-11-2016, 13:23
chlopie milion razy juz to bylo tutaj pisane, prosze poszukaj i poczytaj. co nowy uzytkownik to te same pytania.

Dziwisz się? Od tego jest forum. To nie papier, że pisząc marnuje się go. Czytałem i dalej będę czytał. Ponadto nikt tu pracy dyplomowej nie pisze;) A pytałem kolegę @map78. Mimo to doceniam, że zareagowałeś (bez sarkazmu;) )

Bobromil
08-11-2016, 14:27
odp: tak i nie.
1. kupujesz Termostat bezprzewodowy lub przewodowy i podłączasz do PC - instalator.
2. PC przechodzi w tryb Remote - czyli zdalnej kontroli, tzn. załączaniem steruje termostat.
3. termostat ma histerezę - ustawiasz np: 0,4 st C i jeżeli o tyle spadnie temp w domu to włączy termostat grzanie i wyłączy po dogrzaniu o te 0,4 a najczęściej 0,5 st C.
4. Na termostacie ustawiasz 4 okienka np: 2 tania taryfa 23,0 st C, 2 droga taryfa 22,0 st C. Masz zapewnione grzanie w taniej taryfie chyba że przyjdą mrozy duże, dom w 2-3 dni będzie się wychładzał (tania taryfa nie starczy do zagrzania domu do 23,0 st C) to w końcu zejdziesz do 22,0 st C a dokładnie 21,6 st C i włączy się w drogiej taryfie.
p.s. ja tam polecam w drogiej taryfie mieć mniejszą różnicę niż 1 st od taniej. By się o ten 1 st nie musiało wychładzać.
5. Na PC ustawiasz Mode: Heat. Czyli, zawsze gotowe do grzania domu.
"Błędem" jest ustawienie Hat+Tank bo wtedy PC faktycznie heat czyli grzanie domu robi wg. termostatu, ale już tank grzeje wg. potrzeby czyli wtedy gdy spadnie zadana temperatura czyli histereza dla CWU i może być to droga taryfa. Jak masz duży zbiornik na CWU to spokojnie możesz grzać tylko w taniej taryfie x2 CWU i ciepłej wody nie braknie - by to zrobić:
6. Włączasz TIMER! Bo na nim ustawiasz sobie okienka 1 lub 2 dziennie: Mode: Heat+Tank. To zapewni Ci, że sterujesz grzaniem CWU w timerze w taniej taryfie. Tego termostat nie robi.
7. W PC ustawiasz priorytet CWU zatem jak będzie w timerze wywołane Heat+Tank to PC w pierwszej kolejności nagrzeje CWU a zrobi przerwę na Heat i po nagrzaniu CWU wróci do Heat.
Błędem jest w Timerze ustawienie samego Tank na 2x po 1h dziennie bo czasem wystarczy dogrzać CWU 2x 30 min a czasem 1 raz 45 min a po zakończeniu grzania CWU będzie PC stała i nie grzała domu w taniej taryfie. Mając Heat+Tank po nagrzaniu CWU wraca od razu do Heat a jak nie grzeje CWU to cały czas grzeje dom.
8. Timer jak jest włączony to jest napis Timer. Domyślnie nie ustawiamy w timerze OFF bo to jest wyłączenie! Nowy zapis znosi stary. Zatem np: 13.00 ON Heat+Tank (grzanie domu i cwu) 14.00 On Haet czyli samo grzanie jak termostat da sygnał. I tak jeszcze raz na grzanie CWU w nocy od np: 22 On Heat+Tank i od 23 ON Heat.

może coś mi umknęło, ale raczej tak głownie jest.
@lukasza! Bardzo Ci dziękuję. To dobra analiza, którą podałeś. Teoria poparta przykładami. Jak przyjdzie termostat, będę ćwiczył.

thxluk
08-11-2016, 14:37
Dzisiaj nocka najzimniejsza u nas w tym sezonie. Temp. -1*C i po 23ej zainteresowały mnie inne odgłosy PC.
Zastałem taki stan:


https://www.youtube.com/watch?v=7mSmwWMqAtg

Rozumiem, że to defrost? Nie wychodziłem po nocy na zewnątrz żeby popatrzeć na jednostkę. Trwało to z 10min i zjadło ok. 0.6kWh.
Pozdrawiam.

PS. W nocy było zimno, ale PC zeżarła niecałe 13kWh na CO od 21.00 - 6.00. KG Lo -10/34 Hi 15/26.

Defrost... u nie wczoraj okolo 13 min (nie mam jeszcze grzałki podłączonej).
Pytanie :
1.Czy osoby które nie mają bufora uzywaja grzałke do defrostu?Jesli tak jaka jest różnica w czasie i zuzyciu przy grzałce off i on.?
U mnie przy grzałce off 13min/0,67 KW
2.Wczoraj defrost miałem w sumie co około 40minut? Czy to nie za często?

flisiu
08-11-2016, 15:16
Defrost... u nie wczoraj okolo 13 min (nie mam jeszcze grzałki podłączonej).
Pytanie :
1.Czy osoby które nie mają bufora uzywaja grzałke do defrostu?Jesli tak jaka jest różnica w czasie i zuzyciu przy grzałce off i on.?
U mnie przy grzałce off 13min/0,67 KW
2.Wczoraj defrost miałem w sumie co około 40minut? Czy to nie za często?
czestotliwosc co 40 minut sie zdarza nie tylko u Ciebie wiec jest to chyba prawidlowa praca. czestotliwosc zalezy od wilgotnosci na dworze a teraz przy ok. 0 st. mamy duza wilgotnosc.

bobrow
08-11-2016, 19:53
Kamil
odnośnie filmiku z defrostem , to zauważyłem że masz dużą częstotliwiść sprężarki- u mnie występuje taka sytuacja dość rzadko ( np kiedy nie ma jeszcze ciepłej wody po dłuższej przerwie obniżenia nocnego).
Defrost trwa u mnie max 5 min- prawdopodobnie ze względu na wyższe temp na grzejnikach .
Pzdr

bobrow
08-11-2016, 20:14
Potrzebował bym też:
temperaturę rury freonowej cieńszej i grubszej.
Temperaturę wody na zasilaniu oraz na powrocie po 25 minutach ciągłej pracy pompy na ogrzewaniu, po podniesieniu krzywej grzewczej na maxa.
Chodzi mi o to żeby sprężarka kręciła się na maxa i potrzebuję ilość HZ sprężarki.
Wszystko to potrzebuje z jednego czasu.

potrzebuje jeszcze zdjęcie tego sitka co masz w filtrze przed pompą ciepła.

Hej
Sorry , że jeszcze dręczę , kilka spostrzeżeń i pytań:
-woda w systemie wygląda przezroczyście , ale jest z minimalnym przyciemnieniem
-w instalacji , wewnątrz rur , czy na sitku jest rodzaj "smółki"-rodzaj mikro filmu , bardzo cienka lekko klejąca warstwa
-wszystkie kontrolne copy są ok
-mam w kilku miejscach parę łączek z ocynku ( dosłownie kilka) tylko na CO
Alarm H98 pojawia się przy min modulacji 19Hz /wysoka temp na zewn ok 16st/co ok 45st- to wszystko bardzo rzadko ( dlatego zwiększyłem przepływ pompy wtórnej i zmniejszyłem t co kiedy jest ciepło)
Pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 20:18
Dzisiaj nocka najzimniejsza u nas w tym sezonie. Temp. -1*C i po 23ej zainteresowały mnie inne odgłosy PC.
Zastałem taki stan:


https://www.youtube.com/watch?v=7mSmwWMqAtg

Rozumiem, że to defrost? Nie wychodziłem po nocy na zewnątrz żeby popatrzeć na jednostkę. Trwało to z 10min i zjadło ok. 0.6kWh.
Pozdrawiam.

PS. W nocy było zimno, ale PC zeżarła niecałe 13kWh na CO od 21.00 - 6.00. KG Lo -10/34 Hi 15/26.

odszranianie trwało dłużej i na wysokich obrotach bo było to niestety odszranianie gorącą parą......
Widać to min. po braku zmiany temperatury na zasilaniu i powrocie.

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 20:26
Hej
Sorry , że jeszcze dręczę , kilka spostrzeżeń i pytań:
-woda w systemie wygląda przezroczyście , ale jest z minimalnym przyciemnieniem
-w instalacji , wewnątrz rur , czy na sitku jest rodzaj "smółki"-rodzaj mikro filmu , bardzo cienka lekko klejąca warstwa
-wszystkie kontrolne copy są ok
-mam w kilku miejscach parę łączek z ocynku ( dosłownie kilka) tylko na CO
Alarm H98 pojawia się przy min modulacji 19Hz /wysoka temp na zewn ok 16st/co ok 45st- to wszystko bardzo rzadko ( dlatego zwiększyłem przepływ pompy wtórnej i zmniejszyłem t co kiedy jest ciepło)
Pzdr

Błotko odkłada się w miejscu gdzie woda się podgrzewa, czyli właśnie na wymienniku płytowym jego powierzchnia jest gorąca a woda zimna i dlatego potrzebuję odczyty z rurek chłodniczych by sprawdzić skraplanie.

27KiD21
08-11-2016, 20:33
Bobrow
Twój krotki czas defrostu jest wynikiem posiadania buforu i wysoką temperatura wody w inst. C.O., która ogrzewa "gaz" co w konsekwencji roztapia szron na jedn. zew.. (Świadczy o tym najwyższy bieg pompy obiegowej). Pewnie o tym wiesz,ale warto to dopisać dla początkujących użytkowników.
U K@mila rozmrażanie jest przy pomocy gorącego gazu. Świadczy o tym ten charakterystyczny dźwięk, wysokie obroty kompresora i zatrzymanie pompy obiegowej.

Zastanawia mnie wykorzystanie grzałki do defrostu, gdyz znajduje się ona za wymiennikiem plytowym , wiec nie może wspomagać ogrzewania gazu w samym wymienniki.
Proszę o poprawienie moich spostrzeżeń jeśli są błędne.

byggmol
08-11-2016, 20:38
Witam. Mam panasonica 9kW jednofaz.

Od zeszłej soboty mam włączone grzanie w domu, dom nie zamieszkały. Jeszcze w połowie października temp. w środku była w granicach 14-16oC, potem załamała się pogoda i dom był otwierany na montaż barierek przy oknach i balkonie i spadło do 10oC. termometr nie jest wystawiony na działanie słońca.

Jako ciekawostkę-Przez 191 dni na grzanie zbiornika 250 L poszło 296 kwh jak pamiętam dobrze. temp. na zbiorniku ustawiona na około 50 oC, grzanie przeciw legionelli włączone.

372510372511372512

P.S. Mało na necie zdjęć kotłowni więc wrzucam swoje zdjęcia.

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 20:57
Bobrow
Twój krotki czas defrostu jest wynikiem posiadania buforu i wysoką temperatura wody w inst. C.O., która ogrzewa "gaz" co w konsekwencji roztapia szron na jedn. zew.. (Świadczy o tym najwyższy bieg pompy obiegowej). Pewnie o tym wiesz,ale warto to dopisać dla początkujących użytkowników.
U K@mila rozmrażanie jest przy pomocy gorącego gazu. Świadczy o tym ten charakterystyczny dźwięk, wysokie obroty kompresora i zatrzymanie pompy obiegowej.

Zastanawia mnie wykorzystanie grzałki do defrostu, gdyz znajduje się ona za wymiennikiem plytowym , wiec nie może wspomagać ogrzewania gazu w samym wymienniki.
Proszę o poprawienie moich spostrzeżeń jeśli są błędne.

U Kamila obiegówka wyłączona to grzałka, też.

thxluk
08-11-2016, 20:58
........."U K@mila rozmrażanie jest przy pomocy gorącego gazu. Świadczy o tym ten charakterystyczny dźwięk, wysokie obroty kompresora i zatrzymanie pompy obiegowej."

U mnie to samo , brak bufora i grzałki, charakterystyczny dzwiek około minuty , wyłączenie obiegówki i dość 'mocna " praca spręzarki ok 80mhz.

..."Zastanawia mnie wykorzystanie grzałki do defrostu, gdyz znajduje się ona za wymiennikiem plytowym , wiec nie może wspomagać ogrzewania gazu w samym wymienniki."

Ciekawe, moj instalator jest pewny ze grzałka pomorze!Ktoś może wypowiedzieć się na ten temat?

bobrow
08-11-2016, 21:15
Bobrow
Twój krotki czas defrostu jest wynikiem posiadania buforu i wysoką temperatura wody w inst. C.O., która ogrzewa "gaz" co w konsekwencji roztapia szron na jedn. zew.. (Świadczy o tym najwyższy bieg pompy obiegowej). Pewnie o tym wiesz,ale warto to dopisać dla początkujących użytkowników.
U K@mila rozmrażanie jest przy pomocy gorącego gazu. Świadczy o tym ten charakterystyczny dźwięk, wysokie obroty kompresora i zatrzymanie pompy obiegowej.

Zastanawia mnie wykorzystanie grzałki do defrostu, gdyz znajduje się ona za wymiennikiem plytowym , wiec nie może wspomagać ogrzewania gazu w samym wymienniki.
Proszę o poprawienie moich spostrzeżeń jeśli są błędne.

Tylko małe sprostowanie- mam przepływ ok 1600-1700 ltr na 3 biegu

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 21:21
........."U K@mila rozmrażanie jest przy pomocy gorącego gazu. Świadczy o tym ten charakterystyczny dźwięk, wysokie obroty kompresora i zatrzymanie pompy obiegowej."

U mnie to samo , brak bufora i grzałki, charakterystyczny dzwiek około minuty , wyłączenie obiegówki i dość 'mocna " praca spręzarki ok 80mhz.

..."Zastanawia mnie wykorzystanie grzałki do defrostu, gdyz znajduje się ona za wymiennikiem plytowym , wiec nie może wspomagać ogrzewania gazu w samym wymienniki."

Ciekawe, moj instalator jest pewny ze grzałka pomorze!Ktoś może wypowiedzieć się na ten temat?

instalator się myli bo grzałka jest za wymiennikiem, a wiec nie ogrzeje wody która dostaje się do wymiennika.

thxluk
08-11-2016, 21:39
instalator się myli bo grzałka jest za wymiennikiem, a wiec nie ogrzeje wody która dostaje się do wymiennika.

Rozumiem.W takim razie nie mam wpływu na "moje" defrosty?.Czy mozna jeszcze cos zrobic aby były bardziej efektywne.?
I nie pisze juz o czasie oraz zuzyciu energii .Zastanawia mnie czy taka praca sprezarki nie wpłynie na jej "zywotnosc".

bobrow
08-11-2016, 21:49
Błotko odkłada się w miejscu gdzie woda się podgrzewa, czyli właśnie na wymienniku płytowym jego powierzchnia jest gorąca a woda zimna i dlatego potrzebuję odczyty z rurek chłodniczych by sprawdzić skraplanie.

A na jakiej temp zrobić test - 50st ?(teraz mam 45)
Chodzi o jak najeiększą moc przy największej modulacji sprężarki ?
Pzdr

mkm silesia
08-11-2016, 21:49
Witam. Mam panasonica 9kW jednofaz.

Od zeszłej soboty mam włączone grzanie w domu, dom nie zamieszkały. Jeszcze w połowie października temp. w środku była w granicach 14-16oC, potem załamała się pogoda i dom był otwierany na montaż barierek przy oknach i balkonie i spadło do 10oC. termometr nie jest wystawiony na działanie słońca.

Jako ciekawostkę-Przez 191 dni na grzanie zbiornika 250 L poszło 296 kwh jak pamiętam dobrze. temp. na zbiorniku ustawiona na około 50 oC, grzanie przeciw legionelli włączone.

372510372511372512

P.S. Mało na necie zdjęć kotłowni więc wrzucam swoje zdjęcia.

o znowu ta badziewna pseudo otulina na rurze gdzie czynnik chłodniczy ma najwyższą temp.
witaj w klubie grzejących atmosferę pompą ciepła

bobrow
08-11-2016, 21:53
Cnc
jeszcze tylko dodam , że kiedy walczyłem ze starym zas cwu dwuplaszczowym- dobrze wypłukałem cały system ( puszczałem również wodę od strony wyj z PC - było trochę " błotka")
Pzdr

PS
Ten zadobnik cwu do " gobra rada" z forum...

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 21:57
Rozumiem.W takim razie nie mam wpływu na "moje" defrosty?.Czy mozna jeszcze cos zrobic aby były bardziej efektywne.?
I nie pisze juz o czasie oraz zuzyciu energii .Zastanawia mnie czy taka praca sprezarki nie wpłynie na jej "zywotnosc".

A wyobraź sobie że jedziesz samochodem 90km/h
i co 40minut musisz zwolnić wrzucić jedynkę i jechać na maksymalnych obrotach(tych na czerwonej kresce) przez 10 minut.
Czy to pomoże silnikowi?

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 21:58
A na jakiej temp zrobić test - 50st ?(teraz mam 45)
Chodzi o jak najeiększą moc przy największej modulacji sprężarki ?
Pzdr

ustaw 53st.

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 22:00
Cnc
jeszcze tylko dodam , że kiedy walczyłem ze starym zas cwu dwuplaszczowym- dobrze wypłukałem cały system ( puszczałem również wodę od strony wyj z PC - było trochę " błotka")
Pzdr

PS
Ten zadobnik cwu do " gobra rada" z forum...

nigdy nie wypłuczesz wszystkiego, często zostaje sporo w grzejnikach.

byggmol
08-11-2016, 22:04
o znowu ta badziewna pseudo otulina na rurze gdzie czynnik chłodniczy ma najwyższą temp.
witaj w klubie grzejących atmosferę pompą ciepła


Klub jest pewnie spory. To czym ty to ocieplasz w takim razie? Jak pisałem, zdjęć instalacji na wątku jak na lekarstwo, a pytających i udzielających rad sporo. Można prosić o jakieś foty z montażu?

thxluk
08-11-2016, 22:31
A wyobraź sobie że jedziesz samochodem 90km/h
i co 40minut musisz zwolnić wrzucić jedynkę i jechać na maksymalnych obrotach(tych na czerwonej kresce) przez 10 minut.
Czy to pomoże silnikowi?

Jakieś rozwiązanie mozesz zasugerować?

thxluk
08-11-2016, 22:51
I jeszcze jedno pytanie.
Dlaczego defrosty sa tylko podczas trybu Heat.Nigdy przy grzaniu CWU?

Pratchawiec
08-11-2016, 22:53
Witam

U mnie defrost też trwa ok 5 min. T-Cap 2012r bez bufora.
Sprężarka pobiera wówczas ok.1000 W - łącznie ca 90 Wh.
Grzałka, jeśli się włączy działa z reguły 1,5 min. Czasem tylko nieco dłużej dłużej i to po zakończeniu procesu odszraniania.
Cały proces odszraniania nie pobiera więcej niż 200 Wh.

Cóż, Nowe idzie, stare jedzie...

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 22:57
Jakieś rozwiązanie mozesz zasugerować?

jak nie dołożysz bufora/ sprzęgła to lepiej nie będzie.
Ale jak masz układ sprawny i oddaje znamionową moc bo przepływ jest dobry to nie rób nic.
Jak będziesz miał problemy z ciepłem, mocą, lub rozmrażaniem to wtedy można działać.
Taki tryb pracy to nie usterka przecież.

thxluk
08-11-2016, 23:06
Witam

U mnie defrost też trwa ok 5 min. T-Cap 2012r bez bufora.
Sprężarka pobiera wówczas ok.1000 W - łącznie ca 90 Wh.
Grzałka, jeśli się włączy działa z reguły 1,5 min. Czasem tylko nieco dłużej dłużej i to po zakończeniu procesu odszraniania.
Cały proces odszraniania nie pobiera więcej niż 200 Wh.

Cóż, Nowe idzie, stare jedzie...

Pozdrawiam

Pratchawiec

chcesz powiedzieć że modele SDC - są wadliwe ,mają problemy z defrostem?
Jestem jeszcze początkujacy uzytkownikiem i jedyne rozwiązanie które wydaje mi się sensowne , pod wzgledem defrostów, to montaz bufora.
Tak samo twierdzi moj serwisant iz "taki buforek 30-40 l" by sie przydał.
Panowie , czy to jedyne rozwiązanie aby nie wykończyć " tak jak to sugerował CNC spręzarki.??Czy jest słuszne dla całej instalacji która póki co działa poprawnie bez żadnych buforów.?
pozdrawiam

CNC_POMPY_CIEPLA
08-11-2016, 23:10
chcesz powiedzieć że modele SDC - są wadliwe ,mają problemy z defrostem?
Jestem jeszcze początkujacy uzytkownikiem i jedyne rozwiązanie które wydaje mi się sensowne , pod wzgledem defrostów, to montaz bufora.
Tak samo twierdzi moj serwisant iz "taki buforek 30-40 l" by sie przydał.
Panowie , czy to jedyne rozwiązanie aby nie wykończyć " tak jak to sugerował CNC spręzarki.??Czy jest słuszne dla całej instalacji która póki co działa poprawnie bez żadnych buforów.?
pozdrawiam

Pratchawiec ma T-CAP z 2012r. wtedy jeszcze nie montowali jeszcze odszraniania gorącą parą.

Pratchawiec
08-11-2016, 23:11
Niczego takiego nie sugerowałem

Charakterystyczne jest, że Panasonic sugeruje instalację bufora, prawdopodobnie od czasu "ulepszenia" m. in. procesu odszraniania, a generalnie od czasu max. ograniczenia wspomagania niektórych operacji wbudowaną grzałką..

Jeśli działa- nie ma problemu

Pozdrawiam

Pratchawiec

thxluk
09-11-2016, 08:16
I jeszcze jedno pytanie.
Dlaczego defrosty sa tylko podczas trybu Heat.Nigdy przy grzaniu CWU?

Ponawiam pytanie.

link2jack
09-11-2016, 08:24
o znowu ta badziewna pseudo otulina na rurze gdzie czynnik chłodniczy ma najwyższą temp.
witaj w klubie grzejących atmosferę pompą ciepła

O której otulinie piszesz?

bobrow
09-11-2016, 08:24
Ponawiam pytanie.

U mnie czasem defrost zdaża się na cwu- sprawa raczej losowa , myślę że akurat trafiłeś na "okienko" nie oblodzonego wymiennika.
Pzdr

K@mil_
09-11-2016, 08:48
To pierwszy taki zauważony u mnie defrost, jak widzę i czytam - sam nie wiem czy jest 'poprawny'. Odpalił się krótko po załączeniu grzania, więc może stąd brak 'czynnika' w instalacji do rozmrożenia.
Wczoraj wieczorem wyczaiłem kolejny ('słyszę' to po grzejniku w łazience - jakby zwiększony przepływ), trwał może z 2-3 min, ale nie wiem w jaki sposób się odbył, bo akurat kąpałem dziecko i nie miałem możliwości podejść do PC.

1. Czyli w moim modelu pompy serii F grzałka nigdy nie będzie wspomagać odszraniania?
2. Cykliczna (na razie nie wiem czy tak jes u mnie zawsze) praca sprężarki przy defroście na tych bardzo wysokich obrotach może spowodować jej szybsze wyeksploatowanie? Zrozumiałem analogię do jazdy na niskim biegu na wys. obrotach, tylko czy Panasonic to przewidział, czy małym druczkiem wręcz nakazuje montaż bufora..
3. A nie jest tak, że taki specyficzny defrost uruchamia się tylko tak jak w moim przypadku - na początku grzania podłogi, a w miarę upływającego czasu i rosnącej temp. podłogówki dzieje się to w bardziej humanitarny dla sprężarki sposób?
Pozdrawiam.

Pratchawiec
09-11-2016, 09:51
To pierwszy taki zauważony u mnie defrost, jak widzę i czytam - sam nie wiem czy jest 'poprawny'. Odpalił się krótko po załączeniu grzania, więc może stąd brak 'czynnika' w instalacji do rozmrożenia.
.......
3. A nie jest tak, że taki specyficzny defrost uruchamia się tylko tak jak w moim przypadku - na początku grzania podłogi, a w miarę upływającego czasu i rosnącej temp. podłogówki dzieje się to w bardziej humanitarny dla sprężarki sposób?
Pozdrawiam.

Witam

To chyba nie jest defrost a usprawniona procedura wsparcia sprężarki przy niskiej temp. powrotu ( u mnie poniżej 24*)
.U mnie wykonuje się to przy pomocy grzałki, która wyłącza się gdy temp. wody powrotnej przekroczy 24.
Prawdopodobnie taki sam mechanizm działa u Ciebie, tylko grzałkę zastąpiono "gorącą parą".

Pozdrawiam

Pratchawiec

K@mil_
09-11-2016, 11:34
Taką temp. powrotu, tj. ~21*C mam praktycznie codziennie przed wieczornym grzaniem, więc tutaj musiały być warunki sprzyjające -> niska temp. zewn. + b. duża wilgotność, no i pewnie oblodzenie jedn. zewn.
Ciekawi mnie jaka jest dla mojej PC właśnie ta temp. graniczna (i specyficzne warunki), gdzie zachodzi taka sytuacja jak na filmiku, który wrzuciłem.
Pozdrawiam.

Pratchawiec
09-11-2016, 11:46
Ten twój "defrost" zapewne wyłącza się po przekroczeniu przez wodę powrotną temp. 24*.
Tak jak w mojej jednostce tylko u mnie wyłącza się grzałka.
Trwa to, w zależności od temperatury wylewki, uzależnionej od długotrwałości przerwy w pracy PC kilka do kilkunastu minut.
Przy czym nie występuje dogrzewanie grzałką gdy temperatura zewn. > 10*

Jak będziesz wieczorem uruchamiał pompę sprawdź czy występuje takie zjawisko.
Podziel się obserwacjami

Pozdrawiam

Pratchawiec

K@mil_
09-11-2016, 12:03
Jak najbardziej. Dzisiaj mam zamiar posiedzieć w 'kotłowni' dłużej niż zwykle :)
Dziękuję za cenne uwagi i wskazówki.
A takie pytanie jeszcze, czyli rozumiem, że u mnie grzałka do defrostu nie będzie używana nigdy? I nie da się tego włączyć/wyłączyć?

Pratchawiec
09-11-2016, 12:12
Tego nie wiem. Nie znam konstrukcji nowych PC Panasonica.
Na moje wyczucie chyba nie ma takiej możliwości, bo nie sądzę, by tak powszechnie proponowano stosowanie bufora.

Myślę , że w tej mierze powinni wypowiedzieć się branżyści - np CNC lub mkm silesia.
Sprawdź czy taka opcja występuje w ustawieniach, poszperaj w dokumentacji serwisowej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

27KiD21
09-11-2016, 13:03
Jak najbardziej. Dzisiaj mam zamiar posiedzieć w 'kotłowni' dłużej niż zwykle :)
Dziękuję za cenne uwagi i wskazówki.
A takie pytanie jeszcze, czyli rozumiem, że u mnie grzałka do defrostu nie będzie używana nigdy? I nie da się tego włączyć/wyłączyć?

Nie tylko w kotłowni, ale również na zewnątrz :-)
W pompach serii F przebieg rozmrażania ma dwa tryby:
Tryb 1 - odbywa się dzięki ogrzaniu "gazu" w wymienniku płytowym przez wodę z inst. C.O.
Wentylator/-y zostają zatrzymane, pompa obiegowa zwiększa przepływ na max.
a. Gdy temp. wody na wejściu jest powyżej 50*, bez względu na temp. zew.
b. Gdy temp. wody na wejściu jest powyżej 27*, a temp. zew. nie niższa niż -10*
c. Jeżeli temp. wody na wyjściu spadnie poniżej 22* zostaje zatrzymana pompa obiegowa i PC przechodzi do trybu 2.

Tryb 2 - odbywa się dzięki "gorącej parze"
a. Jeżeli temp. wody na wyjściu spadnie poniżej 22* patrz tryb 1
b. Gdy temp. wody na wejściu jest poniżej 50*, a temp. zew. mniej niż -10*

O procedurze rozmrażania decyduje:
1. Temperatura powietrza zewnętrznego
2. Temperatura rury w jedn. zewnętrznej
3. Czas pracy PC
Minimalny czas pracy po jakim nastąpi rozmrażanie jedn. zew. to 38min.

Uwagi mile widziane

Pozdrawiam

Andrzej5101
09-11-2016, 13:12
Proszę o uściślenie terminów ;
- temp. zew. nie niższa niż -10* - czyli zgodnie z zasadami matematyki gdy Tz > - 10 C ,
- a temp. zew. mniej niż -10* - czyli zgodnie z zasadami matematyki gdy Tz < - 10 C ,

Pratchawiec
09-11-2016, 13:19
Rozumiem, że udziału grzałki nie przewiduje się.
Pozostaje zatem bufor lub naczynie pośrednie albo pogodzenie się ze sposobem dzialania dogrzewania freonu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

K@mil_
09-11-2016, 13:58
Nie tylko w kotłowni, ale również na zewnątrz :-)
W pompach serii F przebieg rozmrażania ma dwa tryby:
Tryb 1 - odbywa się dzięki ogrzaniu "gazu" w wymienniku płytowym przez wodę z inst. C.O.
Wentylator/-y zostają zatrzymane, pompa obiegowa zwiększa przepływ na max.
a. Gdy temp. wody na wejściu jest powyżej 50*, bez względu na temp. zew.
b. Gdy temp. wody na wejściu jest powyżej 27*, a temp. zew. nie niższa niż -10*
c. Jeżeli temp. wody na wyjściu spadnie poniżej 22* zostaje zatrzymana pompa obiegowa i PC przechodzi do trybu 2.

Tryb 2 - odbywa się dzięki "gorącej parze"
a. Jeżeli temp. wody na wyjściu spadnie poniżej 22* patrz tryb 1
b. Gdy temp. wody na wejściu jest poniżej 50*, a temp. zew. mniej niż -10*

O procedurze rozmrażania decyduje:
1. Temperatura powietrza zewnętrznego
2. Temperatura rury w jedn. zewnętrznej
3. Czas pracy PC
Minimalny czas pracy po jakim nastąpi rozmrażanie jedn. zew. to 38min.

Uwagi mile widziane

Pozdrawiam

Wielkie dzięki za dokładną rozpiskę co i jak ;)
Z tego wynika, że tak jak pisze Pratchawiec wystarczyłoby jakieś naczynie z cieplejszym czynnikiem?
A jak to jest w instalacjach z buforem/sprzęgłem? Czy w samym tym naczyniu woda jest cały czas podgrzana/podgrzewana do wyższej temperatury niż podłogówka, czy po prostu przy starcie PC to naczynie nagrzeje się najpierw (co logiczne), na co pozwalają te 38 minuty i mamy na tyle dużo czynnika o o odpowiedniej temperaturze, aby takie rozmrażanie przebiegło sprawnie?


Tryb 2 - odbywa się dzięki "gorącej parze"
Czy ten tryb jest trybem przeiwdzianym przez producenta i 'zdrowym' dla PC? Czy jest się czym martwić - w moim przypadku takich defrostów będzie 5 w tygodniu.


Rozumiem, że udziału grzałki nie przewiduje się.
Też mnie nurtuje to pytanie.
Pozdrawiam.

27KiD21
09-11-2016, 14:12
Rozumiem, że udziału grzałki nie przewiduje się.
Pozostaje zatem bufor lub naczynie pośrednie albo pogodzenie się ze sposobem dzialania dogrzewania freonu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Aby wykorzystać bufor do rozmrażania w trybie 1 jego objętość powinna zapewniać wystarczającą ilość energii do zakończenia całego procesu, którego czas to max 9,5min.
Dlatego przy doborze pojemności należy uwzględnić deltę dla wody wynikającą z ustawionej KG i warunków z postu #3328.
Dołożenie do instalacji buforu spowoduje jej rozdzielenie hydrauliczne, co będzie wiązało się z zastosowaniem dodatkowej pompy po stronie inst. C.O. + prostej automatyki zatrzymującej jej pracę w czasie trwania rozmrażania.

Ja zastanawiam się dlaczego japońscy inżynierowie nie umożliwili włączenia opcji w której to ogrzewanie "gazu" będzie się odbywało po przełączeniu zaworu 3 drogowego na instalację CWU. W zasobniku większość z nas ma temp. >40* oraz jeżeli są to zbiornik przeznaczone do PC to długość wężownicy też odpowiednią. Będzie się to wiązało z potrzebą dogrzania CWU, ale to zawsze mniejsza prędkość sprężarki niż w trybie 2.

Osoby które mają niską i płaską KG nie powinny się dziwić, że odmrażanie jest w trybie 2. No bo ile mamy tej energii w wodzie o temp. 31* przy tz=-1* dla KG 15/27 -15/35.

A Wy co myślicie?

K@mil_
09-11-2016, 14:29
Dziś poruszałem temat z kolegą w pracy i też zastanawialiśmy się, czy nie ma opcji pobrania energii właśnie z zasobnika CWU. Wystarczyłoby przełączenie wspomnianego zaworu 3-drog.
Co do KG, to chyba nie chodzi o jej spłaszczenie, a raczej o to jak używamy PC, tzn. w moim przypadku grzeję tylko w II taryfie, więc woda w podłodze spada wychładza mi się do wspomnianych wyżej 21*C...

Andrzej5101
09-11-2016, 15:02
Proszę o uściślenie terminów ;
- temp. zew. nie niższa niż -10* - czyli zgodnie z zasadami matematyki gdy Tz > - 10 C ,
-temp. zew. mniej niż -10* - czyli zgodnie z zasadami matematyki gdy Tz < - 10 C ,
Na str.135 forum odladzanie gazem było przedstawione przez CNC_POMPY_CIEPLA
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page135

27KiD21
09-11-2016, 16:09
Proszę o uściślenie terminów ;
- temp. zew. nie niższa niż -10* - czyli zgodnie z zasadami matematyki gdy Tz > - 10 C ,
-temp. zew. mniej niż -10* - czyli zgodnie z zasadami matematyki gdy Tz < - 10 C ,
Na str.135 forum odladzanie gazem było przedstawione przez CNC_POMPY_CIEPLA
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page135

Tak

maciejtoya
09-11-2016, 16:57
Która wersja pompy 12 kW T-Cap jest lepsza ? 1 fazowa czy 3 fazowa ? Proszę też o uzasadnienie.

thxluk
09-11-2016, 17:33
Witajcie.
Odwołując się do tego co pisał CNC na stronie 135.
"ryby rozmrażania są dwa:
1. Normalny czyli że ciepło jest pobierane z wewnątrz budynku z instalacji grzewczej.
2. Awaryjny gdy temperatura w układzie grzewczym na powrocie jest poniżej 27st.C , wtedy pompa wyłącza pompę obiegową i przechodzi do odladzania gorącymi parami"
W pompach Panasonica delta wynosi 5.Tzn ze jesli tem. wejscia ma 32st to przy temp. wyjscia 27 st. PC wyłączy spręzarkę.
Zatem aby korzystać z opcji "normalnej "defrostu min temp. wejścia musi mieć min 33st??
Jeśli tak to KG musiałby być dosc "strome" aby korzystać z "normalnego" defrostu.
Pamietajmy ze defrost jest w temp. od +3/4 do -6/7(tak mi się wydaje)
Chodzi o to ze 33st wejscia i wyższe są osiągalne w przy dość ujemnych temp. gdzie nie ma defrostów.
Proszę o opinie na powyższy temat.
pozdrawiam

reksgildo
09-11-2016, 17:53
A jak to jest w instalacjach z buforem/sprzęgłem?
Pozdrawiam.
Przed chwilą zaobserwowałem defrost u mnie. Mam bufor/sprzęgło 100l. Pompa pracowała temp na zewnątrz -1, temp zasilania 31 powrotu 26 stopni, częstotliwość pracy sprężarki 22-23. Po rozpoczęciu temp zasilania i powrotu wyrównała się do 25 stopni, sprężarka pracowała z częstotliwością 29-30. Trwało to 5 minut. Potem na minutę sprężarka się zatrzymała. Temp zasilania i powrotu cały czas 25 stopni. Po minucie sprężarka weszła na wysokie obroty 75-86. Temp zasilania bez zmian powrót podniósł się do 26. Trwało to 5 minut. Potem obroty spadły do 29-30 bez zatrzymania sprężarki. Temp zasilania podniosła się do 31 stopni powrót 26. Całość trwała 11 minut. Niestety mam podlicznik na pompę ale nie zanotowałem stanów do sprawdzenia zużycia. Zrobię to za następnym razem. Teraz pompa chodzi z częstotliwością sprężarki 22-23.

Szklara
09-11-2016, 18:09
Witam wszystkich,

Niniejszym ogłaszam, że jutro mam nadzieje dołączę do Waszego grona. 3-fazowa 9kW ma zaskoczyć po 3 dniach montażu kotłowni i jednostki. Na coś warto zwrócić wagę przy pierwszym starcie? Panas ma program wygrzewania podłogi, czy raczej realizowaliście to manualnie podnosząc sami stopniowo temperaturę?

thxluk
09-11-2016, 18:23
Witam wszystkich,

Niniejszym ogłaszam, że jutro mam nadzieje dołączę do Waszego grona. 3-fazowa 9kW ma zaskoczyć po 3 dniach montażu kotłowni i jednostki. Na coś warto zwrócić wagę przy pierwszym starcie? Panas ma program wygrzewania podłogi, czy raczej realizowaliście to manualnie podnosząc sami stopniowo temperaturę?

Witaj.
Zacznij od danych w stopce.:)
Jeśli zaś chodzi o wygrzewanie ja robiłem manualnie.

thxluk
09-11-2016, 19:11
Przed chwilą zaobserwowałem defrost u mnie. Mam bufor/sprzęgło 100l. Pompa pracowała temp na zewnątrz -1, temp zasilania 31 powrotu 26 stopni, częstotliwość pracy sprężarki 22-23. Po rozpoczęciu temp zasilania i powrotu wyrównała się do 25 stopni, sprężarka pracowała z częstotliwością 29-30. Trwało to 5 minut. Potem na minutę sprężarka się zatrzymała. Temp zasilania i powrotu cały czas 25 stopni. Po minucie sprężarka weszła na wysokie obroty 75-86. Temp zasilania bez zmian powrót podniósł się do 26. Trwało to 5 minut. Potem obroty spadły do 29-30 bez zatrzymania sprężarki. Temp zasilania podniosła się do 31 stopni powrót 26. Całość trwała 11 minut. Niestety mam podlicznik na pompę ale nie zanotowałem stanów do sprawdzenia zużycia. Zrobię to za następnym razem. Teraz pompa chodzi z częstotliwością sprężarki 22-23.

Mój defrost , brak bufora.Temp. zew. -1st .
1.
0:00min - 1:30min .wyrównanie temp. in/out do 23. Spręzarka 0MHZ.Obiegówka On
2.
1:30min- 11:30min . in 23/out24 .Spreżarka w ciągu 1 minuty dochodzi do 78MHZ.Obiegówka OFF.
3.
11:30min - 12:40 min .in od 23 do 32/out 23 Sprezarka 40MHz.Obiegówka OFF.
4.
12:40min- 13:20min in 26.out 23 Sprezarka 40MHZ.Obiegówka OFF.
5.
13:20 - 14:30 in 26.out 23 Sprezarka 37MHZ.Obiegówka On
Koniec Defrostu(Heat przestaje migać)
Zuzycie:0,73KW.

rydzadam
09-11-2016, 20:21
Kamil
odnośnie filmiku z defrostem , to zauważyłem że masz dużą częstotliwiść sprężarki- u mnie występuje taka sytuacja dość rzadko ( np kiedy nie ma jeszcze ciepłej wody po dłuższej przerwie obniżenia nocnego).
Defrost trwa u mnie max 5 min- prawdopodobnie ze względu na wyższe temp na grzejnikach .
Pzdr
Podczas defrostu dziś rano przy -1*C było 79Hz i temp zasilania 40*C

rydzadam
09-11-2016, 20:34
Witaj.
Zacznij od danych w stopce.:)
Jeśli zaś chodzi o wygrzewanie ja robiłem manualnie.

Zgadza się. Ja po krótkiej zabawie z "dry con" też przeszedłem na manualne wygrzewanie, codziennie zwiększałem chyba o 2 stopnie, aż doszło do 40 i potem stopniowo co 2 stopnie dziennie zmniejszałem. Tak mniej więcej. Szczególnie dokładny w tym nie byłem :)

bassior
09-11-2016, 20:35
czesc,

dzis nie było u nas na wsi swiatla do okolo 16.30.

defrost właczył sie o 16.45 - trwał gdzies do 17.02
temp zasilania 28-27*C,
24-25*C powrót,
temp 0*C
sprężarka 47MHZ
KG: -15/29 15/29

po okolo 35min znowu sie defrost pojawil - trwał 17min, po kolejnych 35min pojawił się 3 defrost - w takich samych warunkach jak przy pierwszym.

pozdrawiam

rydzadam
09-11-2016, 20:39
Wada wygrzewania posadzki w trybie auto to zatrzymanie i skasowanie w zasadzie procesu, kiedy wywali np. błąd niskiego przepływu, co na początku może się zdarzać przy pc i zabawie z obiegówką lub rozdzielaczami, albo są cięcia w dostawie energii lub częste odpinanie bezpieczników czy wywalanie różnicówki przy wykańczaniu domu i montażu gniazdek, itp.

27KiD21
09-11-2016, 20:49
Ponawiam pytanie.

Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU!!
Zweryfikować to można bardzo prosto:
1. Włączyć grzanie C.0.po 30 min pracy (im delta temp. C.O. między zaisalnie i powrotem będzie wieksza tym lepiej),
2. Sprawdzić oszronienie jedn. zew. ( no i tu przyda się trochę doświadczenia w ocenie czy już jest wystarczająca warstwa szronu) i...
3. Wymusić grzanie CWU gdy temp. w zbiorniku jest na granicy delty CWU (np. wyciągając czujnik temp., tylko po uruchomieniu procesu grzania CWU włożyć na miejsce !!!!)..
4. Powinno zakończyć się defrostem przy przełączonym zaworze 3d

Pozdr.

ccool
09-11-2016, 21:14
Witam
Ja u siebie właśnie zaobserwowalem defrost.
Tem zewn -2
Wej 31 powrot 27
Czas 7 minut
Obiegowka w pompie caly czas on
Pobor energii 0,45 kwh

maciejtoya
10-11-2016, 06:31
Czy może mi ktoś doradzić ?Która wersja pompy 12 kW T-Cap jest lepsza ? 1 fazowa czy 3 fazowa ? Proszę też o uzasadnienie.

reksgildo
10-11-2016, 06:43
Wczoraj od 17 do 23.30 5 defrostów. Wszystkie wg wcześniejszego opisu. Martwi mnie inna sytuacja. Pompa od wczoraj rana chodzi non-stop. Przez 24h pobrało 27kWh. Temp na zewn. -4 do +1. W domu 23 stopnie. Pompa ma cały czas zasilanie 31 powrót 27 z przerwami na defrost i grzanie CWU. Przy grzaniu CO sprężarka idzie cały czas na 22-23. Z KG wychodzi mi że temp zasilanie powinna dojść do 32,6 + 3minuty i się wyłączyć. Dlaczego nie wejdzie na wyższe obroty i nie dogrzeje do tej temperatury. Nie wiem dlaczego tak sie nie dzieje? Czy zacząć się bać niższych temperatur?

PiterBo
10-11-2016, 07:46
Tak czytam czytam, i ciekawi mnie jedna kwestia:
Obroty sprężarki dzisiaj zerknąłem jak malowałem ściany godzina około 22:30 przy temp ze 0*C i temp pokojowej ustawionej na 19*C moja sprężarka przy Water out 33*C miała 48MHZ i wahała się +/- 3MHZ.
Czy to normalna praca ? możecie zerknąć u siebie ?
aaa i co ciekawe na pompie sprawdzałem zużycie energii
Heat 41dni - 478kwh
Tank -25kwh ( tego nie biorę pod uwagę bo tylko czasami przełączam na Heat + Tank).
Ustawienia mam poczynione przez instalatora - jeszcze nic nie zmieniałem/ przestawiałem.
NIe za dużo ?

K@mil_
10-11-2016, 08:06
PiterBo, co do częstotliwości pracy przy takiej temp. zasilania, u mnie podobna wartość - nie wiem, czy jest dobra/naturalna, dla takiego zasilania.

Dzisiaj rekordowo zimno w nocy -7*C. Wczoraj pierwszy defrost w całości gazem przez~10min, drugi po 1.5h początkowo z podłogówki, ale po spadku temp.wody do 26*C PC dokończyła odmrażanie gazem i to trwało już dosłownie chwilę.
Widok zaśnieżonej wręcz jednostki zew. lekko przerażający :D Myślałem, że to się nie uda, ale oczywiście się odmroziła. Muszę jedynie powyciągać korki, bo mam teraz tylko jeden spust otwarty.
Pozdrawiam.

Szklara
10-11-2016, 08:09
Wada wygrzewania posadzki w trybie auto to zatrzymanie i skasowanie w zasadzie procesu, kiedy wywali np. błąd niskiego przepływu, co na początku może się zdarzać przy pc i zabawie z obiegówką lub rozdzielaczami, albo są cięcia w dostawie energii lub częste odpinanie bezpieczników czy wywalanie różnicówki przy wykańczaniu domu i montażu gniazdek, itp.

Dzięki za uwagi. Chyba skończy się manualem, zwłaszcza, że w środku i na zewnątrz trwają jeszcze prace, w tym z elektryką.
Dziś -3, kotłownia zdążyła w samą porę...

hajnel
10-11-2016, 08:22
Wszystkim co mają poprawnie zainstalowane pompy radzę wrzucić na luz i dać pompie pracować.

thxluk
10-11-2016, 08:33
PiterBo,K@mil_ u mnie sprężarka to samo , okolo 40MHZ.
Wczoraj przestawiłem KG o +2st do +36/-15 .I pobór energii wzrósł do 30KW od 18 do 6 .
Temp. w salonie taka sama jak przy +34/-15 22,2 st.Fakt ze dziś było zimniej o 1-2 st .
Mam do wszystkich pytanie moze nie w tym temacie ale...
W jaki sposób Wy uzytkownicy PC macie ocieplone wejscie na strych ,poddasz tzw graciarnie.Co macie nad sufitem w sypialniach , miedzy krokwiami , pod podłoga(u mnie OSB.)
pozdr

K@mil_
10-11-2016, 08:57
Wszystkim co mają poprawnie zainstalowane pompy radzę wrzucić na luz i dać pompie pracować.

Jeszcze troszkę i przejdę w taki tryb ;) Ale wiesz, to pierwsza zima, pierwsza PC, pierwszy dom :)

W sumie wejścia na strych ocieplonego nie mam. Mam lekki strop i siedzi tam 30, a miejscami 40cm wełny. W użytkowej części strychu OSB na podłodze. Między krokwiami nic.

reksgildo
10-11-2016, 09:24
PiterBo,K@mil_ u mnie sprężarka to samo , okolo 40MHZ.
Wczoraj przestawiłem KG o +2st do +36/-15 .I pobór energii wzrósł do 30KW od 18 do 6 .
Temp. w salonie taka sama jak przy +34/-15 22,2 st.Fakt ze dziś było zimniej o 1-2 st .
Mam do wszystkich pytanie moze nie w tym temacie ale...
W jaki sposób Wy uzytkownicy PC macie ocieplone wejscie na strych ,poddasz tzw graciarnie.Co macie nad sufitem w sypialniach , miedzy krokwiami , pod podłoga(u mnie OSB.)
pozdr

Z Twoich postów wyczytałem że grzejesz w okienkach. Ciekawe czy jakbyś puścił pompę na grzanie ciągłe czy by się wyłączyła czy chodziła non stop jak u mnie(parę postów wyżej) U mnie sprężarka cały czas 22-23 w porywach 26-27. U Ciebie za 12 godz 30kWh, ja martwię się że za 24 godz. 27kWh. Ja mam strych nad jedną częścią parteru(mieszka tam ojciec. Przejście mam z mojego korytarza na poddaszu mieszkalnym zamaskowane szafą(coś jak wejście do Krainy Czarów:D) Ściana odzzielająca strych od mojego poddasza ocieplona od strony strychu 20 cm styropianu, na strychu 1 pętla ogrzewania. Reszta jak w stopce.


Wszystkim co mają poprawnie zainstalowane pompy radzę wrzucić na luz i dać pompie pracować.
Żeby to było takie proste. Ciężka jest pierwsza zima z pompą ciepła.

wihajster
10-11-2016, 10:10
Chłopaki, na megahercach pracuje mikrokontroler w sterowniku. Sprężarka na hercach [Hz]...

flisiu
10-11-2016, 10:53
Chłopaki, na megahercach pracuje mikrokontroler w sterowniku. Sprężarka na hercach [Hz]...
:p

flisiu
10-11-2016, 10:55
mnie ciekawi jedna rzecz czy przy instalacjach ze sprzeglem hydrualicznym (tzw. buforze) defrost wystepuje rzadziej ? to ze przebiega szybciej to wiemy ale czy wymiennik szroni sie wolniej ?

Andrzej5101
10-11-2016, 14:07
Prosiłbym użytkowników , aby podawali ;

- Temperaturę zewnętrzną ,
( - 3C < Tz < + 3 C - dane z tego forum )

- Czas defrostu ,
( z większości wypowiedzi na tym forum , czas defrostu =< 5 min )

- Wielkość zużycia energii w kWh,

Jeżeli to możliwe . Z góry uprzejmie dziękuje

K@mil_
10-11-2016, 14:31
Z wczoraj, pierwszy defrost po odpaleniu PC w II taryfie (tylko gazem):
Tz: -2*C
Czas:~12min
Pobór: 0.8kWh

1igor1
10-11-2016, 19:15
Wczoraj od 17 do 23.30 5 defrostów. Wszystkie wg wcześniejszego opisu. Martwi mnie inna sytuacja. Pompa od wczoraj rana chodzi non-stop. Przez 24h pobrało 27kWh. Temp na zewn. -4 do +1. W domu 23 stopnie. Pompa ma cały czas zasilanie 31 powrót 27 z przerwami na defrost i grzanie CWU. Przy grzaniu CO sprężarka idzie cały czas na 22-23. Z KG wychodzi mi że temp zasilanie powinna dojść do 32,6 + 3minuty i się wyłączyć. Dlaczego nie wejdzie na wyższe obroty i nie dogrzeje do tej temperatury. Nie wiem dlaczego tak sie nie dzieje? Czy zacząć się bać niższych temperatur?

Pompa jeżeli nie ma kagańca to ma działać cały czas z minimalną mocą, dopiero kiedy minimalna moc jest za duża i doszła by do tej twojej temperatury 32,6 +3 minuty to by się wyłączyła.
Jak autem jedziesz to wolisz jechać cały czas 50 km/h czy jechać 150 zatrzymać się i znów jechać 150?
Logika sterowania pompami jest taka aby pracowała jak najdłużej ale z mocą dobraną do aktualnego zapotrzebowania

Szklara
10-11-2016, 19:23
No i coś ciężko to idzie. :)

Instalator pacnął jakieś krzywe grzewcze -15 +25. Poinstruował jak je zwiększać celem wygrzani posadzki i... długi weekend.
A tu tymczasem:
Pompa pracowała jakieś 2 h i... wyłączyła wentylatory. Zasilanie temperatura 20, powrót 11.
Po wyłączeniu temperatura zasilania spadła na 11. powrót 8.

czy to defrost? Jednostka zewnętrzna cała biała. Tylko czym to odszraniać jak w podłogę nie weszło dużo energii, dom jeszcze nie ocieplony do końca, w środku 5 stopni, wylewki nie wygrzane.
W pompie coś miele i miele (obiegówka?) Ile może potrwać odszraniane jednostki jeżeli teraz powrót ma temperaturę 8 stopni?
9 kW SDC 3 fazowa.

Andrzej5101
10-11-2016, 20:02
mnie ciekawi jedna rzecz czy przy instalacjach ze sprzęgłem hydraulicznym (tzw. buforze) defrost występuje rzadziej ? to że przebiega szybciej to wiemy, ale czy wymiennik szroni się wolniej ?

Może na to pytanie i wiele innych znajdziesz odpowiedź w temacie ;
Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ???
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)&p=7337529#post7337529

Pratchawiec
10-11-2016, 21:29
No i coś ciężko to idzie. :)

Instalator pacnął jakieś krzywe grzewcze -15 +25. Poinstruował jak je zwiększać celem wygrzani posadzki i... długi weekend.
A tu tymczasem:
Pompa pracowała jakieś 2 h i... wyłączyła wentylatory. Zasilanie temperatura 20, powrót 11.
Po wyłączeniu temperatura zasilania spadła na 11. powrót 8.

czy to defrost? Jednostka zewnętrzna cała biała. Tylko czym to odszraniać jak w podłogę nie weszło dużo energii, dom jeszcze nie ocieplony do końca, w środku 5 stopni, wylewki nie wygrzane.
W pompie coś miele i miele (obiegówka?) Ile może potrwać odszraniane jednostki jeżeli teraz powrót ma temperaturę 8 stopni?
9 kW SDC 3 fazowa.

Witam

Czy w twoim modelu nie ma możliwości wsparcia pracy pompy wbudowaną grzałką?
Jakie masz ciśnienie na manoetrze?
Wyłącz pompę całkowice z zasilania zostaw w spokoju do jutrzejszego popołudnia, uruchom jeszcze raz z wymuszoną pracą grzałki.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mkm silesia
10-11-2016, 21:36
No i coś ciężko to idzie. :)

Instalator pacnął jakieś krzywe grzewcze -15 +25. Poinstruował jak je zwiększać celem wygrzani posadzki i... długi weekend.
A tu tymczasem:
Pompa pracowała jakieś 2 h i... wyłączyła wentylatory. Zasilanie temperatura 20, powrót 11.
Po wyłączeniu temperatura zasilania spadła na 11. powrót 8.

czy to defrost? Jednostka zewnętrzna cała biała. Tylko czym to odszraniać jak w podłogę nie weszło dużo energii, dom jeszcze nie ocieplony do końca, w środku 5 stopni, wylewki nie wygrzane.
W pompie coś miele i miele (obiegówka?) Ile może potrwać odszraniane jednostki jeżeli teraz powrót ma temperaturę 8 stopni?
9 kW SDC 3 fazowa.

sprężarka off ponieważ temp. obiegu poniżej 10 teraz działa grzałka obiegu c.o. "tylko" 3kw

thxluk
10-11-2016, 21:38
No i coś ciężko to idzie. :)

Instalator pacnął jakieś krzywe grzewcze -15 +25. Poinstruował jak je zwiększać celem wygrzani posadzki i... długi weekend.
A tu tymczasem:
Pompa pracowała jakieś 2 h i... wyłączyła wentylatory. Zasilanie temperatura 20, powrót 11.
Po wyłączeniu temperatura zasilania spadła na 11. powrót 8.

czy to defrost? Jednostka zewnętrzna cała biała. Tylko czym to odszraniać jak w podłogę nie weszło dużo energii, dom jeszcze nie ocieplony do końca, w środku 5 stopni, wylewki nie wygrzane.
W pompie coś miele i miele (obiegówka?) Ile może potrwać odszraniane jednostki jeżeli teraz powrót ma temperaturę 8 stopni?
9 kW SDC 3 fazowa.

Witaj,
powiem tak ,
Zacznijmy od początku.Zrób stopkę.
Piszesz że masz "remont"
Ja odpaliłem Pc 25.01 .2016 .
KG ustawiam od kilkunastu dni.Wcześniej ustawiałem na "sztywno" -czyli ręcznie temp. LO/Hi taką samą.35/40 /45 różnie .Zużyłem do tego 4k KW.
Na starcie pompy nie miałem drzwi , ocieplonego poddasz , ogólnie ogromne mostki ,wszędzie.
Proponuje : ustawić tak , abyś nie miał zimno , jesli juz mieszkasz.
Eliminuj mostki termiczne. Zobaczysz z każdym mostkiem PC zabierze mniej KW.
pozdro
P>S
jutro pierwszy serwis:)

thxluk
10-11-2016, 22:10
Witaj,
powiem tak ,
Zacznijmy od początku.Zrób stopkę.
Piszesz że masz "remont"
Ja odpaliłem Pc 25.01 .2016 .
KG ustawiam od kilkunastu dni.Wcześniej ustawiałem na "sztywno" -czyli ręcznie temp. LO/Hi taką samą.35/40 /45 różnie .Zużyłem do tego 4k KW.
Na starcie pompy nie miałem drzwi , ocieplonego poddasz , ogólnie ogromne mostki ,wszędzie.
Proponuje : ustawić tak , abyś nie miał zimno , jesli juz mieszkasz.
Eliminuj mostki termiczne. Zobaczysz z każdym mostkiem PC zabierze mniej KW.
pozdro
P>S
jutro pierwszy serwis:)

Przepraszam nie doczytałem.Trudno miszakać w temp. 5st.
Tym bardziej , miałem tak samo, podobnie.
Po prostu "rozchulaj" PC.Z tego co pamiętam to u mnie chodziły 2 nagrzewnice.
powoidzenia

Szklara
10-11-2016, 22:20
Wyłączyłem urządzenie. Teraz nawet nie dobijało do 19 stopni i włączało defrost, który trwa parę sekund i wyłącza się. Jednostka cała oblodzona. Przy wyłączaniu :Zasilanie 12 powrót 11.

Ustawienia -15 +25 tylko HEAT (brak czujnika do zbiornika CWU więc tylko grzeję wylewki). Zbiornik CWU 200 l zalany woda i otwarty na instalację. Temp wody 5 stopni więc nie grzeje go pompa.
Na wyświetlaczu komunikat: H20.

W raportach error H76 - (brak komunikacji z czujnikiem?.)

grzałka w opcjach włącza się tylko poniżej -15.

No nic, na razie wyłączone. Zobaczę jutro. Pompa pociągnęła 20kWh. temperatura w domu z 5 wskoczyła na 6.
Za pierwszym uruchomieniem długo dochodziła do parametrów zasilanie 20 i powrót 11. Teraz po wyłączeniu i włączeniu w pare minut osiągała te parametry ale wyłączała się z powodu defrostu, który... trwał godziny.

Nie za bardzo wiem jak włączyć grzanie z wymuszona grzałką, muszę poczekać do poniedziałku na instalatora.
Sprawa nie jest pilna, nie mieszkam tam jeszcze. Myślałem, że zacznę wygrzewać dom powoli.

Szklara
10-11-2016, 22:25
Przepraszam nie doczytałem.Trudno miszakać w temp. 5st.
Tym bardziej , miałem tak samo, podobnie.
Po prostu "rozchulaj" PC.Z tego co pamiętam to u mnie chodziły 2 nagrzewnice.
powoidzenia

Tak nie mieszkam, aktulnie kończą ocieplenie ścian, ale tynku już chyba nie zdążę bo za zimno.
Przymierzam się do ocieplenia stropu. Okna mam jakieś 0,8, drzwi tez ciepłe. Brama garażowa zamyka nieocieplony garaż.
No ciężko to ruszyć taka masę zimnego betonu, zwłaszcza że zrobiłem 9 cm wylewki mające akumulować ciepło. Jest trochę tych m3 do rozruszania :)
No i pogoda dziś nie dopisała, niesamowita wilgotność powietrza i zimno. Faktycznie sprawdzę jutro jak to idzie.
Za 2 tygodnie montaż kominka to pomoże zagrzać po raz pierwszy dom.

A to co wyświetla się na panelu H20 to co to?

kenda2
10-11-2016, 22:33
Cześć błąd H20 to nieprawidłowa praca pompki obiegowej, H76 to nieprawidłowy przepływ. Zacznij od porządnego odpowietrzenia układu. Błąd H20 możesz skasować tylko wyłączając zasilanie pompy. Wyłącz pompę, odpowietrz i włącz ponownie i obserwuj. I pisz jak efekty.

kenda2
10-11-2016, 22:35
Sorry mój błąd H76 to zabezpieczenie od wysokiego ciśnienia w instalacji freonowej, H68 to błąd przepływu. Postępuj jak wyżej.

Szklara
10-11-2016, 22:41
Sorry mój błąd H76 to zabezpieczenie od wysokiego ciśnienia w instalacji freonowej, H68 to błąd przepływu. Postępuj jak wyżej.
Witam

Nie wiem czy H20 to błąd, bo to wyświetla na głównym ekranie. Błędy są na dalszych i tam wskazuje właśnie owe H76. Wysokie ciśnienie? Ciekawe jaki powód? Instalacji jest ponad 8 metrów więc, w sumie myślałem, że będzie za niskie ciśnienie (nie było dobijane).

Wyłączyć pompę klawiszem, czy całkowicie pozbawić napięcia?

bassior
10-11-2016, 22:51
H2O - to temp powrotu zasilania ;)

kenda2
10-11-2016, 22:58
Zajrzełem do instrucji trochę namieszałem bład przepływu to H62, błąd H98 to wysokie ciśnienie, H76 to błąd komunikacji prawie każdy to ma po uruchomieniu. Żeby skasować H20 zdejmij zasilanie z rozdzielki, z przycisku się nie da. Przechodziłem to, winna była płyta główna (pewna partia t-cap to miała - wada fabryczna, po wymianie Ok). Jak to zrobisz i odpowietrzysz to posłuchaj pracy pompki obiegowej, powinna równo pracować (nierówna praca, spadki prędkości obrotowej tak jakby się nie mogła rozkręcić sugeruję płytę główną, u mnie tak było), pozdr.

kenda2
10-11-2016, 23:01
H2O - to temp powrotu zasilania ;)
Temperaturę powrotu sprawdzasz chek, wyświetlanie błedu H20 na głównym ekranie powoduje, że nie możesz uruchomić PC.

Pratchawiec
10-11-2016, 23:05
H2O - to woda ;)

H20 to błąd pracy pompy.
Dlaczego wystąpił, precyzyjniej, choć zwięźle wyjaśnił mkm silesia.

Pracę na grzałce można wymusić wciskając klawisz HEATER.
Wtedy PC będzie pracować wyłącznie na grzałce z mocą 3 kW.

Możesz w ustawieniach SET +5 sek. ustawić temperaturę włączenia grzałki od -15 do do +15. Funkcja HEATER potem klawisz select, czarną strzałką w górę, powiedzmy do 10* (tak żeby było więcej niż na "polu". Potem zatwierdź przez SET.

Ważne; nie zapomnij potem wrócić do poprzedniego ustawienia, bo będzie boleć przy czytaniu, a zwłaszcza płaceniu rachunków.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Szklara
10-11-2016, 23:06
Woda, heh niezłe. To chyba faktycznie tryb grzania wody:)

Dla potomnych:
A kod H76 znalazłem w przepastnych archiwach wujka G, że to jednak: "Błędy komunikacji panelu sterowania jednostki wewn."
Kodu błędu H20 niema:) Jest F20 ale to: "Zabezpieczenie przed przegrzaniem sprężarki"

natomiast wskazany komunikat "Zabezpieczenie przed nadmiernym ciśnieniem w jednostce zewn." to H98, który u mnie nie występuje.

Ciśnienie wody w rurkach jakieś 1,5, na pompie nie zwróciłem uwagi.

Szklara
10-11-2016, 23:16
Czyli jednak H20 to błąd. W instrukcji nie widzę takiego kodu. ok, jutro wywalę korki odczekam parę minut i odpalę ustrojstwo. Zobaczę efekty i oczywiście poinformuję o efektach.

Ten kod to jest chyba na 1 ekranie po wciśnięciu check. - wadliwa płyta pompy?

rachunki: no pompa pobrała zaledwie 20 kWh a na ekranie w check wskazuje 10kWh. To ilość wyprodukowana? fajny COP 0,5 :)


H20 to błąd pracy pompy.
Dlaczego wystąpił, precyzyjniej, choć zwięźle wyjaśnił mkm silesia.

Pracę na grzałce można wymusić wciskając klawisz HEATER.
Wtedy PC będzie pracować wyłącznie na grzałce z mocą 3 kW.

Możesz w ustawieniach SET +5 sek. ustawić temperaturę włączenia grzałki od -15 do do +15. Funkcja HEATER potem klawisz select, czarną strzałką w górę, powiedzmy do 10* (tak żeby było więcej niż na "polu". Potem zatwierdź przez SET.

Ważne; nie zapomnij potem wrócić do poprzedniego ustawienia, bo będzie boleć przy czytaniu, a zwłaszcza płaceniu rachunków.

Pozdrawiam

Pratchawiec


Hmm. na głównym ekranie po lewej stronie u góry chyba mam komunikat HEATER, który przy defroście mruga. Nie wiem czy dobrze pamiętam

81jacek
10-11-2016, 23:28
Tak nie mieszkam, aktulnie kończą ocieplenie ścian, ale tynku już chyba nie zdążę bo za zimno.
Przymierzam się do ocieplenia stropu. Okna mam jakieś 0,8, drzwi tez ciepłe. Brama garażowa zamyka nieocieplony garaż.
No ciężko to ruszyć taka masę zimnego betonu, zwłaszcza że zrobiłem 9 cm wylewki mające akumulować ciepło. Jest trochę tych m3 do rozruszania :)
No i pogoda dziś nie dopisała, niesamowita wilgotność powietrza i zimno. Faktycznie sprawdzę jutro jak to idzie.
Za 2 tygodnie montaż kominka to pomoże zagrzać po raz pierwszy dom.

A to co wyświetla się na panelu H20 to co to?

H20 to kod usterki dla nieprawidłowej praca pompy wodnej

Pozdrawiam
Jacek

Szklara
10-11-2016, 23:31
H20 to kod usterki dla nieprawidłowej praca pompy wodnej

Pozdrawiam
Jacek

Jacku, tylko to nie na głównym ekranie jak mylnie wcześniej podałem, lecz po wciśnięciu check pojawia się to na pierwszym ekranie wraz z temperaturą powrotu.

81jacek
10-11-2016, 23:47
Jacku, tylko to nie na głównym ekranie jak mylnie wcześniej podałem, lecz po wciśnięciu check pojawia się to na pierwszym ekranie wraz z temperaturą powrotu.

ok ;)
Poniżej masz listę wszystkich usterek, tak na przyszlosc ;)
372720

kenda2
10-11-2016, 23:49
To wszystko wyjaśnia, w taki razie nie masz błędu H20, nie dogadaliśmy się .

kenda2
10-11-2016, 23:59
Czy ktoś z użytkowników T-cap 9kW oprócz mnie miał wymienianą płytę główną właśnie ze względu na nieprawidłową pracę pompy wodnej czyli błąd H20. Czy forumowi instalatorzy znają ten problem?

Pratchawiec
11-11-2016, 00:18
Znają.
Z tego co pamiętam wymieniali jednak głównie pompki obiegowe.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Szklara
11-11-2016, 07:55
Z powyższego wysuwają się dwa wnioski:

1. Problemem nie jest sama pompa, ale start zimnej podłogówki, w wyziębionym domu, w taką pogodę jak teraz. Może nawet nie jest to problem, bo pompa sobie poradzi ratując się grzaniem grzałką (przy powrotach <10 stopni) i wreszcie na tyle podgrzeje instalacje, że będzie miała powrót 10 i zacznie normalnie grzać sprężarką.
2. Jak ktoś wcześniej wspomniał - trzeba spokojnie pozwolić pracować pompie:)

Kwestią wspólną obu punktów jest kasa. Pompa będzie ratować się grzałką, od czego zatrą się trybka w liczniku energii.
Macie jakieś swoje patenty na awaryjny start zimnej instalacji zasilanej z panasa? Wiem, jednym z rozwiązań jest buforek/sprzęgło ale ja go nie mam, więc metoda odpada.
Problem przy innych temperaturach pewnie nie występuje. Chyba wstrzymam się 2 tygodnie ze startem ogrzewania (okazyjnie przymrozie coś tylko podgrzeję) aż skończą prace na budynku i przestaną wietrzyć dom 5 metrowa brama garażową. Szkoda grzać atmosferę - bo jeszcze bociany wrócą...

hajnel
11-11-2016, 09:55
Spróbuj z mniejszą ilością pętli podłogówki.

Szklara
11-11-2016, 10:15
Spróbuj z mniejszą ilością pętli podłogówki.

o, i to jest myśl. Dzięki.

mkm silesia
11-11-2016, 10:59
Jacku, tylko to nie na głównym ekranie jak mylnie wcześniej podałem, lecz po wciśnięciu check pojawia się to na pierwszym ekranie wraz z temperaturą powrotu.

to nie błąd tylko nr parametru czyli parametr temp. wody wracającej z instalacji w menu check ma nazwę h20:bash:

mkm silesia
11-11-2016, 11:00
Spróbuj z mniejszą ilością pętli podłogówki.

np tylko parter ;)

PaRa
11-11-2016, 12:44
Po kilkudniowej przerwie ruszyła PC, Tz ustawiona na 30 stopni, zakręciłem pętle w pomieszczeniach w których położono wczoraj okładziny ceramiczne. Zobaczymy jak szybko salon uzyska zadaną temperaturę z poziomu 19 stopni.

Andrzej5101
11-11-2016, 13:59
Ponawiam Prośbę Do Użytkowników , aby podawali ;

1/ Temperaturę zewnętrzną ,
( - 3C < Tz < + 3 C - dane z tego forum )

2/ Czas defrostu ,
( z większości wypowiedzi na tym forum , czas defrostu = < 5 min )

3/ Wielkość zużycia energii w kWh,


Jeżeli to możliwe . Z góry uprzejmie dziękuje

maciejtoya
11-11-2016, 15:02
Czym się różni generacja pomp F i H ? Warto się nią zainteresować ?

Szklara
11-11-2016, 15:14
np tylko parter ;)

Tylko parter, jak to parterówka :)
Ale metoda zadziałała. Zakręcałem rozdzielacze na przemian i pompa pięknie grzała do zadanych 25 na zasilaniu. Miała wtedy ok. 18 na powrocie. Rozgrzałem tak dwie połowy domu, a potem puściłem pompę na całości. Obecny parametr 22/15.

Był jeden defrost i.. bajka. Jak na powrocie z podłogówki pompa miała 16 to defrost trwał może 15-20 minut i znów grzała. No tak to można żyć :)

Ciekawostka: w nocy wyłączona pompa (klawiszem) pociągnęła sobie ok 20kWh. Była oblodzona. Czy wyłączona pompa dba jednak o siebie i rozmrażała się grzałką?

Wczorajsze zużycie kWh z mizernym skutkiem to 20 kWh.

Dziś chata zagrzana może w 3 h przy zużyciu ... 8 kWh.

Dzięki panowie.

Pratchawiec
11-11-2016, 15:28
Gratuluję.

Nie osiadaj jednak na laurach i pozwól pompie popracować dłużej.
Tak by delta z obecnych 7 zbliżyła się do standardowych 5*.
Nie pozwól by wylewka uległa ponownemu wychłodzeniu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

ccool
11-11-2016, 16:05
Hejka
Jakie macie.ustawienia krzywej grzewczej na pompie. Ja na pierwszy sezon mialem wysoko ustawiona by wygrzac dom za pomoca klimakonwektorow oraz podlogowki. I teraz chce zrobic optymalnie. Możecie podac swoje ustawienia ?
Dziękuję

Szklara
11-11-2016, 16:15
Gratuluję.


Nie osiadaj jednak na laurach i pozwól pompie popracować dłużej.
Tak by delta z obecnych 7 zbliżyła się do standardowych 5*.
Nie pozwól by wylewka uległa ponownemu wychłodzeniu.

Pozdrawiam

Pratchawiec



Chyba jednak siądę. Obecne działania potraktuje jako prewencja przeciw zamrożeniowa, testy oraz zapoznanie się z pompą.
Jest nieźle. Czekam teraz na czujnik do CWU i wtedy pobawimy się z grzaniem na pełny gwizdek.
Nie mam co na razie grzać za bardzo bo czeka mnie końcówka ocieplenia i podbitka. Muszę również uszczelnić wyloty spalin i wentylację w nieużywanych kominach w kotłowni (miał byc piec na drewno i gaz , ale ceny przyłacza powaliły - dociepliłem chate i włozyłem pompę a komin został).
Pracownicy wchodzą przez garaż, brama otwarta 12 h na dobę. Szkoda grzać teraz na maxa bo ew. wychłodzenie podłogi przy grzaniu z otwartym garażem to pikuś.
Skończą gdzieś za 2 tygodnie, wtedy zacznę zabawę od nowa, bogatszy o doświadczenia z tego tygodnia.

DiX
11-11-2016, 19:46
Mam pytanie:
Czy przy defroście wewnętrzna pompa obiegowa PC zmienia kierunek tłoczenia?

ccool
11-11-2016, 20:55
Jeszcze jedno pytanie
Ustawiam grzanie wody na 48 to konczy jak temperatura pokazuje 50.
Zmniejszylem wode cw na 46 to skonczyl jak na pompie pokazuje 48,
Czy to normalne ?

zwykłynowak
12-11-2016, 16:13
Pytanie do fachowców tego forum po ok 2tygodniach po zamontowaniu pompy zauważyłem że narzuta od układu chłodniczego dokładnie rurki 5/8 jest minimalnie spocona tj. Widać śladowe ilości jak by oleju. Czy to znaczy że jest nieszczelność i trzeba ją dociągnąć czy może tak ma być?

bobrow
12-11-2016, 18:39
Hello Mr CNC,
dzisiaj wykonałem zadania , które mi "zleciłeś" :

-zrobiłem pomiary temp na rurach z czynnikiem chłodniczym
-wyczyściłem filtr (wszystkie 3 szt)

Wnioski :
-filtr od PC/CO był najbrudniejszy , moim nie fachowym okiem -aż tak mocno nie był brudny (we wrześniu wszystko było czyszczone)
372827
-pomiary :
warunki miałem stabilne -cały dzień było u mnie -1 st , mierzyłem temp na rurach zasilającej i powrotnej z czynnikiem chłodniczym (termometry amatorskie z marketu).Pomiary wykonałem przed czyszczeniem filtrów i po -praktycznie wyszły takie same

przed czyszczeniem filtrów po wyczyszczeniu filtrów
niezaszroniony wymiennik lekko zaszroniony wymiennik
próba na CO próba na CWU

temp wyjściowa z PC 52 53 54 52 53 54
temp powrót PC 48 49 51 48 49 50
temp zasilania gaz 67 68,2 69,2 67,5 68,7 70
temp powrót gaz 50,1 51,6 52,5 49,5 50,1 50,8
modulacja sprężarki (Hz) 53 53-54 54 53-54 53-54 54

"sprzęt pomiarowy"
372829

Coś jeszcze dla tych , którzy uważają że PC ma problemy przy dużych mrozach
372828

Przypomnę mój problemik :

-czasem pojawia się alarm H98 w historii alarmów (PC działa) , tydzień mnie nie było w domu i jednak pojawił się choć było w dzień chłodno -kila stopni (pewnie dom złapał temp i była niska modulacja sprężarki-albo nie ...)
-muszę mieć ciśnienie w systemie ponad 2,5 bar (jeśli nie , to przy wyższych temp ok 50 st słychać powietrze z pompie wodnej )
Dodam jeszcze ,że moja instalacja gazowa ma ok 3,7m (x2 )-rury w białej otulinie wychodzą ze ściany domu ok 50 cm i są jeszcze w grubym (ścianka ok 1,5-2 cm) peszlu .

Oczywiście nie potrafię zinterpretować w/w wyników- pomiary COP są katalogowe.Mam nadzieję ,że doradzisz mi w mojej sprawie.

Z góry dzięki i czekam z niecierpliwością na odpowiedź

Tymczasem

bobrow
12-11-2016, 19:20
Sorry za bałagan w pomiarach - nie wiem o co kaman , ale na moim kompie wszystko wyglądało ok

bobrow
12-11-2016, 20:52
Może teraz będzie czytelniej :

przed czyszczeniem filtrów
niezaszroniony wymiennik
próba na CO

temp wyjściowa z PC 52 53 54
temp powrót z PC 48 49 51
temp zasilania gaz 67 68,2 69,2
temp powrót gaz 50,1 51,6 52,5
modulacja sprężarki 53 53-54 54

po wyczyszczeniu filtrów
lekko zaszroniony wymiennik
próba na CWU

temp wyjściowa z PC 52 53 54
temp powrót PC 48 49 50
temp zasilania gaz 67,5 68,7 70
temp powrót gaz 49,5 50,1 50,8
modulacja sprężarki 53-54 53-54 54

pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
12-11-2016, 23:42
Hello Mr CNC,
dzisiaj wykonałem zadania , które mi "zleciłeś" :

-zrobiłem pomiary temp na rurach z czynnikiem chłodniczym
-wyczyściłem filtr (wszystkie 3 szt)

Wnioski :
-filtr od PC/CO był najbrudniejszy , moim nie fachowym okiem -aż tak mocno nie był brudny (we wrześniu wszystko było czyszczone)
372827
-pomiary :
warunki miałem stabilne -cały dzień było u mnie -1 st , mierzyłem temp na rurach zasilającej i powrotnej z czynnikiem chłodniczym (termometry amatorskie z marketu).Pomiary wykonałem przed czyszczeniem filtrów i po -praktycznie wyszły takie same

przed czyszczeniem filtrów po wyczyszczeniu filtrów
niezaszroniony wymiennik lekko zaszroniony wymiennik
próba na CO próba na CWU

temp wyjściowa z PC 52 53 54 52 53 54
temp powrót PC 48 49 51 48 49 50
temp zasilania gaz 67 68,2 69,2 67,5 68,7 70
temp powrót gaz 50,1 51,6 52,5 49,5 50,1 50,8
modulacja sprężarki (Hz) 53 53-54 54 53-54 53-54 54

"sprzęt pomiarowy"
372829

Coś jeszcze dla tych , którzy uważają że PC ma problemy przy dużych mrozach
372828

Przypomnę mój problemik :

-czasem pojawia się alarm H98 w historii alarmów (PC działa) , tydzień mnie nie było w domu i jednak pojawił się choć było w dzień chłodno -kila stopni (pewnie dom złapał temp i była niska modulacja sprężarki-albo nie ...)
-muszę mieć ciśnienie w systemie ponad 2,5 bar (jeśli nie , to przy wyższych temp ok 50 st słychać powietrze z pompie wodnej )
Dodam jeszcze ,że moja instalacja gazowa ma ok 3,7m (x2 )-rury w białej otulinie wychodzą ze ściany domu ok 50 cm i są jeszcze w grubym (ścianka ok 1,5-2 cm) peszlu .

Oczywiście nie potrafię zinterpretować w/w wyników- pomiary COP są katalogowe.Mam nadzieję ,że doradzisz mi w mojej sprawie.

Z góry dzięki i czekam z niecierpliwością na odpowiedź

Tymczasem

Filtr ma teoretycznie za duże otwory,wg. DTR wymagają mniejszych, ale takie też są ok.

odbiór ze skraplacza masz ok, wiec nie jest zasyfiony. powrót gaz zbliżony do powrót woda.
Czyli to nie tu temat.
Zerknij jeszcze jak to wygląda na tej małej modulacji, sprężarki.
Żeby wywołać małą modulację ustaw pompkę za buforem na minimalny bieg.

bobrow
13-11-2016, 00:12
Cnc , dzięki
Jutro oczywiście sprawdzę temp przy mniejszej modulacji.
Odnośnie filtra , to jest kupiony wg dtr- jako min dopuszczalne. Pomyślałem sobie jeszcze , że mogę dołożyć filtr na powrocie do bufora- powinno dodatkowo zabezpieczyć PC.Jeszcze na H98 przychodzi mi jedna myśl- przez połowę ostatniego sezonu PC pracowała na biegu 5 , może jest zakłócenie w odbiorze ciepła przy tak małej pojemności bufora (35 lub 38 ltr) i dlatego wtedy się to nie pojawiało
A masz pomysł na wysokie ciśnienie w systemie żeby nie zapowietrzała się pompa wodna PC ? Przyłącza są calowe , ciepłomierz zbypassowany.

Pozdr
PS
Skoro teraz przy 54 st na PC gaz ma 70 st , to przy jakim spadku będzie trzeba płukać wymiennik ?

bobrow
13-11-2016, 00:14
Ten dodatkowy filtr oczywiście na powrocie z systemu do bufora

Andrzej5101
13-11-2016, 08:46
Kolego Bobrow oraz inni szanowni użytkownicy , Ponawiam Prośbę
o podanie danych na temat defrostu , który jest miernikiem sprawności układu grzewczego ,

1/ Temperaturę zewnętrzną przy której defrost występuje ;
( - 3C < Tz < + 3 C - dane z tego forum )

2/ Czas trwania defrostu ,
( z większości wypowiedzi na tym forum , czas defrostu = < 5 min )

3/ Wielkość zużycia energii w kWh w czasie trwania defrostu ,


Jeżeli to możliwe . Z góry uprzejmie dziękuje

bobrow
13-11-2016, 09:57
Andrzej-ok
jak tylko porobię próby wg zaleceń kol CNC i będą odpowiednie warunki do defrostu
Pzdr

fachman19
13-11-2016, 10:35
2/ Czas trwania defrostu ,
( z większości wypowiedzi na tym forum , czas defrostu = < 5 min )



A który czas ?
całego czasu zatrzymanie PC ?
czasu pracy sprężarki w czasie defrostu?
czy czasu od zatrzymania do czasu uzyskania parametrów jak przed zatrzymaniem?

CNC_POMPY_CIEPLA
13-11-2016, 12:20
Cnc , dzięki
Jutro oczywiście sprawdzę temp przy mniejszej modulacji.
Odnośnie filtra , to jest kupiony wg dtr- jako min dopuszczalne. Pomyślałem sobie jeszcze , że mogę dołożyć filtr na powrocie do bufora- powinno dodatkowo zabezpieczyć PC.Jeszcze na H98 przychodzi mi jedna myśl- przez połowę ostatniego sezonu PC pracowała na biegu 5 , może jest zakłócenie w odbiorze ciepła przy tak małej pojemności bufora (35 lub 38 ltr) i dlatego wtedy się to nie pojawiało
A masz pomysł na wysokie ciśnienie w systemie żeby nie zapowietrzała się pompa wodna PC ? Przyłącza są calowe , ciepłomierz zbypassowany.

Pozdr
PS
Skoro teraz przy 54 st na PC gaz ma 70 st , to przy jakim spadku będzie trzeba płukać wymiennik ?

z tym buforem tez może być to.
Jak masz sterowane pompkę za buforem?

Czy ona czasem się wyłącza?
Bo może jest taka sytuacja że pompka za buforem się już wyłączyła, pompa ciepła nadal pracuje i mocno zagrzewa bufor, tak mały zagrzać to nie problem.
A pompa ciepła nie może wyłączyć się od razu musi pochodzić kila minut, i jeżeli w tym czasie obiegówka za buforem si wyłączy to bufor jest gorący nie ma odbioru ciepła i dlatego masz błąd wysokiego ciśnienia który wiąże się z brakiem odbioru ciepła od pompy ciepła.

Co do wymiennika jak miałbyś podobną temperaturę gazy na wejściu i wyjściu to wtedy jest problem a teraz jest ok.

CNC_POMPY_CIEPLA
13-11-2016, 12:24
Kolego Bobrow oraz inni szanowni użytkownicy , Ponawiam Prośbę
o podanie danych na temat defrostu , który jest miernikiem sprawności układu grzewczego ,

1/ Temperaturę zewnętrzną przy której defrost występuje ;
( - 3C < Tz < + 3 C - dane z tego forum )

2/ Czas trwania defrostu ,
( z większości wypowiedzi na tym forum , czas defrostu = < 5 min )

3/ Wielkość zużycia energii w kWh w czasie trwania defrostu ,


Jeżeli to możliwe . Z góry uprzejmie dziękuje

Hmm trochę nie w temacie ale mój Meeting MD50D 18kW EVI
czas defrostu 2:15 sekund.
temp zewnętrzna -1
zużycia nie zdążyłem zmierzyć.
odladzanie ze zbiornika CWU temp w zbiorniku 43 po defroście 42.
:-)
To tak dla kontrastu.

Zigobar
13-11-2016, 12:46
z tym buforem tez może być to.
Jak masz sterowane pompkę za buforem?

Czy ona czasem się wyłącza?...
Czy przy sprzęgle o małej objętości nie lepiej sterować obydwoma obiegówkami równocześnie (z jednego wyjścia)?

reksgildo
13-11-2016, 13:44
Mam dwa pytania:
1. Czy oszronienie jednostki zewnętrznej w T-CAP-ie ma wpływ na deltę?
2. Czy praca pompy z deltą 4 a nawet dłuższy czas z 3 jest poprawna czy świadczy o jakimś problemie. Pompa idzie u mnie długi czas brakuje jej 1 stopnia do zadanej do wyłączenia, a delta na poziomie 3. Czytałem że sterownik dąży do delty równej 5

Pratchawiec
13-11-2016, 13:49
Witam

1. Tak.
2. Zjawisko normalne, nie przejmuj się. PC pracuje wówczas z niższą mocą

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
13-11-2016, 14:38
z tym buforem tez może być to.
Jak masz sterowane pompkę za buforem?

Czy ona czasem się wyłącza?
Bo może jest taka sytuacja że pompka za buforem się już wyłączyła, pompa ciepła nadal pracuje i mocno zagrzewa bufor, tak mały zagrzać to nie problem.
A pompa ciepła nie może wyłączyć się od razu musi pochodzić kila minut, i jeżeli w tym czasie obiegówka za buforem si wyłączy to bufor jest gorący nie ma odbioru ciepła i dlatego masz błąd wysokiego ciśnienia który wiąże się z brakiem odbioru ciepła od pompy ciepła.

Co do wymiennika jak miałbyś podobną temperaturę gazy na wejściu i wyjściu to wtedy jest problem a teraz jest ok.

Dzięki CNC za info,
może rzeczywiście jest problem ze sterowaniem pompy wrórnej- czujnik od jej sterownika jest w górnej części buforka, niekiedy przy rozruchu wilo się wł i wył.
Może przełożę czujnik w okolicach wyjścia z PC do buforka- wtedy zobaczymy. Nie chciałem sterować pompą wtórną równolegle z PC, ze względu na zabezpieczenie ciepłej wody do defrostu.
Pzdr

mkm silesia
13-11-2016, 17:53
Pytanie do fachowców tego forum po ok 2tygodniach po zamontowaniu pompy zauważyłem że narzuta od układu chłodniczego dokładnie rurki 5/8 jest minimalnie spocona tj. Widać śladowe ilości jak by oleju. Czy to znaczy że jest nieszczelność i trzeba ją dociągnąć czy może tak ma być?

jeżeli masz tam olej to gazu uciekło zapewne "trochę" instalator nie miał wykrywacza ? - to koszt ok1000 -1500zł wypadało by mieć skoro bierze się za ukł. freonowe w zasadzie ma obowiązek to mieć...

link2jack
13-11-2016, 18:06
Przeglądałem zdjęcia po montażu. Po montażu instalator zalecił nie wyłączać pompy obiegowej w PC w celu odpowietrzenia. Zapomniałem wyłączyć przed urlopem i chodziła 17dni, zużywając 7kw (chodziła na 7biegu). Czyli około 0,42 dziennie :)

Jaki bieg obiegówki macie ustawiony. Teraz mam 5. Zastanawiam się czy zmniejszyć?
Niestety musiałem zwiększyć ogrzewanie bo fachowiec od paneli stwierdził ze 2% wilgotności podłogówki to za dużo i muszę zbić do 1.7%
Krzywą mam chyba -15+26 i podbicie (nie wiem czy dobrze to nazywam) (można ustawić od -5 do +5) i u mnie jest +5
W takich ustawieniach zużycie na poziomie 40kw dziennie. Dziś Temp zasilania 31*C powrót 26*C
W domu minimum 25*C ;/

CNC_POMPY_CIEPLA
13-11-2016, 19:48
Pytanie do fachowców tego forum po ok 2tygodniach po zamontowaniu pompy zauważyłem że narzuta od układu chłodniczego dokładnie rurki 5/8 jest minimalnie spocona tj. Widać śladowe ilości jak by oleju. Czy to znaczy że jest nieszczelność i trzeba ją dociągnąć czy może tak ma być?

Tego nie da się dociągnąć i dodać czynnika, teraz już będzie sporo pracy.
Do oddessania czynnik, zważenia, kielich do odkręcenia, sprawdzenia, zarobienia od nowa i potem trzeba znów napełnić.

thxluk
13-11-2016, 20:05
BOBROW, odnosząc się wo Twojego zdjęcia przy - 20st.
Zapytam , jak miałeś ustawioną KG .Bo z tego co ostatnio pisaliśmy to musiałeś mieć -15/44 st.??

reksgildo
13-11-2016, 20:05
Witam

1. Tak.
2. Zjawisko normalne, nie przejmuj się. PC pracuje wówczas z niższą mocą

Pozdrawiam

Pratchawiec
Dziękuję bardzo.
Czy może mi jeszcze ktoś wytłumaczyć punkt 8 w funkcjach specjalnych - czas pracy ogrzewania w trybie HEAT+TANK. Wiem że trzeba w punkcie 7 - priorytet ogrzewania ustawić na NO bo inaczej CWU będzie grzać grzałka. Jak powinno być ustawione to w pkt 8? Co dzieje się po upływie ustawionego czasu? W pkt. 9 czas grzania CWU mam ustawione 30 minut i w lato było OK teraz nie dogrzewa wody do ustawionej temp. za jednym razem(30 minut) i po przerwie dogrzewa do zadanej temp.

bobrow
13-11-2016, 20:54
BOBROW, odnosząc się wo Twojego zdjęcia przy - 20st.
Zapytam , jak miałeś ustawioną KG .Bo z tego co ostatnio pisaliśmy to musiałeś mieć -15/44 st.??

Moja krzywa teraz to Lo 7/45st i Hi 11/40st
Pamiętaj tylko , że mam grzejniki.
Najniższą temp jaką widziałem na mojej PC to było -22 st
Pzdr

81jacek
13-11-2016, 21:08
Tego nie da się dociągnąć i dodać czynnika, teraz już będzie sporo pracy.
Do oddessania czynnik, zważenia, kielich do odkręcenia, sprawdzenia, zarobienia od nowa i potem trzeba znów napełnić.

CNC, czy zawsze trzeba odessać czynnik i od nowa zważyć/napuścić, czy tylko w przepadku kiedy nie wiemy ile czynnika jest w układzie?

Pozdrawiam
Jacek

bobrow
13-11-2016, 21:12
Dziękuję bardzo.
Czy może mi jeszcze ktoś wytłumaczyć punkt 8 w funkcjach specjalnych - czas pracy ogrzewania w trybie HEAT+TANK. Wiem że trzeba w punkcie 7 - priorytet ogrzewania ustawić na NO bo inaczej CWU będzie grzać grzałka. Jak powinno być ustawione to w pkt 8? Co dzieje się po upływie ustawionego czasu? W pkt. 9 czas grzania CWU mam ustawione 30 minut i w lato było OK teraz nie dogrzewa wody do ustawionej temp. za jednym razem(30 minut) i po przerwie dogrzewa do zadanej temp.

Z tego co pamiętam , jeśli PC w trybie CWU nie wyrobi się w zadanym czasie - to PC przechodzi na CO i włącza grzałkę z zasobniku CWU .
Pzdr

byggmol
13-11-2016, 21:18
Witam, pierwszy tydzień pracy pompy w opcji grzania pierwsze i odpalenie podłogówki. Od 31.10 do 07.11 poszło mi 233 kwh, temp. w domu z 10oC skoczyła do 25oC, Zbiornik CWU 250 L nieużywany ale grzany przez pompę pociągnął 19 kwh średnio 2,7 kwh na dzień. Ustawień z tego okresu nie mam, nie ma mnie na miejscu, szwagier obiecał sprawdzić, Od 07.11 zmienione ustawienia.

thxluk
13-11-2016, 22:03
Po serwisie została podłączona grzałka w PC.
Czas defrostu bez zmian.około 14 min.
Temp. zew. 0st.

Dalej zastanawiam się nad defrostem w opcji 1"normalniej" tj. gdy temp. powrotu jest min 27st.
Zakładając dt 5 na wejsciu powinno byc min 32st.Taki układ wymaga dośc stromej KG jakieś +2/33 .
Oczywiście mówię tu o instalacjach bez bufora.

Szklara
14-11-2016, 09:04
A jaką masz pompę? Zastanawiam się ile mi pociągnie kWh żeby zagrzać chatę po raz pierwszy.

Na sufitach płaskich co dawałeś? Też chcę dać na strop 40 cm i myślałem o iso.... 20 cm profimata 0,035 i na to 20 cm unimaty 0,039.
Nie ogranicza mnie ilość miejsca więc nie opłaca się inwestować w drogie wełny. Zastanawia mnie tylko czy taka np. uni mata jak lezy na sobie 40-50 cm to czy się nie ugina, co zmniejsza jej lambde.

Arturo72
14-11-2016, 09:06
Na sufitach płaskich co dawałeś? Też chcę dać na strop 40 cm i myślałem o iso.... 20 cm profimata 0,035 i na to 20 cm unimaty 0,039.Nie ogranicza mnie ilość miejsca więc nie opłaca się inwestować w drogie wełny. Zastanawia mnie tylko czy taka np. uni mata jak lezy na sobie 40-50 cm to czy się nie ugina, co zmniejsza jej lambde.A czemu na strop nie styropian ?

K@mil_
14-11-2016, 09:13
Hmm trochę nie w temacie ale mój Meeting MD50D 18kW EVI
czas defrostu 2:15 sekund.
temp zewnętrzna -1
zużycia nie zdążyłem zmierzyć.
odladzanie ze zbiornika CWU....
Jak w Meetingu jest realizowany defrost z CWU? Rozumiem, że PC ma po prostu możliwość sterowania 3-drożnym w takiej sytuacji i ciągnięcia energii z zasobnika przy odmrażaniu?
Pozdrawiam.

Szklara
14-11-2016, 09:47
A czemu na strop nie styropian ?

Wełna się lepiej ułoży. Po rozkładaniu styropianu i docinaniu do rurek i kabli mam dość. Na stropie mam rurki do WM. Nie widzę również możliwości ocieplenia murłaty styropianem. Oczywiście zostało mi trochę styro z podłogi i zamierzam go zużyć ocieplając strop nad garażem.

Pamiętasz może koszt 1 zagrzania domu? mam zbliżony projekt do Twojego.

Szklara
14-11-2016, 16:29
Mam pytanie: Można całkiem wyłączyć pompę ciepła?

Zaczynam podbitkę i wykonawca korzysta z garażu, ziębi chałupę na potęgę. Ja zabieram się za ocieplenie stropu nad całym domem. Pompa zamontowana, ale szkoda by chodziła i grzała atmosferę. W środku jest parę stopni więcej niż na zewnątrz tj. około 4-6 stopni ale mi chodzi o jednostkę zewnętrzną, czy uszkodzi ją ew. mróz? co z czynnikiem roboczym? Z góry dzięki za odp.

map78
14-11-2016, 16:42
Mam pytanie: Można całkiem wyłączyć pompę ciepła?

Wystarczy odciąć jej zasilanie.

Zigobar
14-11-2016, 18:05
Mam pytanie: Można całkiem wyłączyć pompę ciepła?...
Na razie może tylko wyłącz grzanie, ale nie wyłączaj napięcia zasilającego.
Sprężarki pracujące przy niskich temperaturach otoczenia wyposażone są w grzałkę karteru. Po zaniku napięcia olej wystygnie i prawdopodobnie będzie wymagana jakaś zwłoka czasowa pomiędzy podaniem napięcia, a załączeniem sprężarki (być może automatyka sterująca taką zwłokę zapewnia). Lepiej zaczekaj na opinię któregoś z instalatorów.

Szklara
14-11-2016, 18:43
Na razie może tylko wyłącz grzanie, ale nie wyłączaj napięcia zasilającego.
Sprężarki pracujące przy niskich temperaturach otoczenia wyposażone są w grzałkę karteru. Po zaniku napięcia olej wystygnie i prawdopodobnie będzie wymagana jakaś zwłoka czasowa pomiędzy podaniem napięcia, a załączeniem sprężarki (być może automatyka sterująca taką zwłokę zapewnia). Lepiej zaczekaj na opinię któregoś z instalatorów.

No właśnie obawiam się o podzespoły pompy narażone na temperatury minusowe. Dziś już spadło do -4.
Zacznę grzać jak wykaraskam się z podbitki i ocieplenia stropu. A niestety muszę jeszcze docieplić murłatę z zewnątrz, co przy rozległej parterówce potrwa.


map78: :) zgadza się, tylko, że rozpatruję wyłączenie pompy w kontekście skutków a nie sposobu:)

Jak wyłączyć grzanie? Pompa wyłączona z klawisza dalej ciągnie prąd - zapewne chodzą grzałki. A tak generalnie to co wyłącza klawisz? Sprężarkę? Bo na pewno nie pompę.

byggmol
14-11-2016, 19:34
Jak pytanie Szklary o pompę było do mnie to- Panasonic 1 faz 9kW.TCAP.

Fan*ft
14-11-2016, 19:47
Panowie ... poratujcie.

Dopiero co odpaliłem pompę ciepła (Panasonic 9kW 3-fazy). Mam dwa zbiorniki: CWU i bufor CO.
W związku z 'niepełną' instalacją, czyli brakiem sterowania pompką obiegową, podłączyłem ją na razie bezpośrednio do prądu (na najwyższym biegu).
Ustawiłem delikatne grzanie (HEAT na 25stC) i włączyłem wszystko. Miało wygrzewać posadzkę.

Pompa dogrzewała zbiornik (około do 20stC) a pomka rozprowadzała ciepło po podłogówce.
Wszystko chodziło około 28h ... i pompka obiegowa 'zdechła' :(
Ktoś wie co się mogło z nią stać? Układ zapowietrzony? Niedociśnienie, nadciśnienie, coś innego? Mogła tak po prostu z siebie paść?

Pompka to model: LFP ePCO25/40-70. Mam 1400m podłogówki na dwóch piętrach.

bobrow
14-11-2016, 20:17
Witam,
podaję obserwacje defrostów :
-na CWU , T zewn=O, dP=0,21 kWh, dt=7min ,F=30Hz pod koniec defrostu kiedy temp spadła do 22st w PC sprężarka pracowała na 55Hz
-na CO , T zewn= -5, dP=0,16kWh , dt=5min , F=30 Hz przy końcu temp na PC 30 st

Wnioski :
-dla CWU zabrakło pod koniec defrostu ciepłej wody , dlatego zwiększyłem temp na przełączniku temp w górnej części zasobnika z 45 st do 47st ( mój patencik na zmniejszenie częstotliwości załączania trybu CWU w PC)
-dla CO jest ok , przy temp na buforze 45st i wyłączeniu pompy wtórnej przy 36 st
-defrost ze wspomaganiem ze sprężarki załączy się w moim przypadku bardzo rzadko , np podczas rozruchu po przerwie
Pzdr

map78
14-11-2016, 20:41
map78: :) zgadza się, tylko, że rozpatruję wyłączenie pompy w kontekście skutków a nie sposobu:)



W grudniu 2013 miałem taką sytuację, że po przejściu Ksawerego nie miałem prądu przez 4 dni. Temperatury były wtedy podobne do obecnych, jak prąd wrócił to pompa sama się uruchomiła i wszystko było OK. Nie jestem fachowcem, więc podaje info tylko z własnych obserwacji, a tych po ponad trzech latach użytkowania już się troszkę nazbierało;)

CNC_POMPY_CIEPLA
14-11-2016, 20:51
Jak w Meetingu jest realizowany defrost z CWU? Rozumiem, że PC ma po prostu możliwość sterowania 3-drożnym w takiej sytuacji i ciągnięcia energii z zasobnika przy odmrażaniu?
Pozdrawiam.

ona zawsze odmraża się z CWU bo tam jest zazwyczaj wyższa temperatura.

CNC_POMPY_CIEPLA
14-11-2016, 20:53
Mam pytanie: Można całkiem wyłączyć pompę ciepła?

Zaczynam podbitkę i wykonawca korzysta z garażu, ziębi chałupę na potęgę. Ja zabieram się za ocieplenie stropu nad całym domem. Pompa zamontowana, ale szkoda by chodziła i grzała atmosferę. W środku jest parę stopni więcej niż na zewnątrz tj. około 4-6 stopni ale mi chodzi o jednostkę zewnętrzną, czy uszkodzi ją ew. mróz? co z czynnikiem roboczym? Z góry dzięki za odp.

Ustaw sobie poprostu na minimum żeby Ci nie pozamarzało.

Szklara
14-11-2016, 22:09
Ustaw sobie poprostu na minimum żeby Ci nie pozamarzało.

tylko, że minimum to chyba 25 na wylocie. grzeje jak szalona :)
Generalnie na razie w dzień nie grzeje, w nocy włączam naprzemiennie pół domu. Temperatury i tak zwiększają się, choć nie jest to moim zamiarem, bo im większa różnica temperatur do otocznia tym większe straty. Dziś rano było już 24/21 a temp w domu 16. Dużo za dużo :) Przyszli panowie i otworzyli wrota i... wywiało wszystko pomimo odcięcia ze styropianu zamiast drzwi.
Najchętniej bym wyłączył i poczekał do końca prac. Tylko ta obawa o jednostkę zewnętrzną. map 78 a jakie były temperatury wtedy? Ksawer chyba nie wiał w zimie.

map78
14-11-2016, 22:56
map 78 a jakie były temperatury wtedy? Ksawer chyba nie wiał w zimie.

Ksawery był na początku grudnia 2013, temp z tego co pamiętam na poziomie -2st ( u mnie) i od cholery śniegu. Moim zdaniem możesz spokojnie wyłączyć pompę. Nie wyobrażam sobie tego żeby jej konstrukcja nie przewidywała takich sytuacji. musisz jedynie pamiętać żeby hydrobox miał dodatnią temp bo tam jest woda, reszta z pewnością sobie poradzi.

mi5iek84
14-11-2016, 23:23
Witam,
prośba do użytkowników Panasonica ale pewnie i nie tylko.
Polećcie proszę jakiś sterownik, regulator tak żeby można było poustawiać pompę, poustalać kiedy ma grzać itp.
Będę wdzięczny za pomoc.

Pratchawiec
14-11-2016, 23:39
tylko, że minimum to chyba 25 na wylocie. grzeje jak szalona :)
.... Tylko ta obawa o jednostkę zewnętrzną. map 78 a jakie były temperatury wtedy? Ksawer chyba nie wiał w zimie.

Witam

Jednostce zewnętrznej nawet -50* nie zaszkodzi.
Pilnuj natomiast temperatury wewnętrznej, w tym wylewki by woda Ci nie zamarzła.

Pozdrawiam

Pratchawiec

K@mil_
15-11-2016, 07:17
ona zawsze odmraża się z CWU bo tam jest zazwyczaj wyższa temperatura.

Rozumiem, czyli jest to realizowane dokładnie odwrotnie jak w Panasonicu. Myślałem, że można tym jakoś sterować.
Pozdrawiam.

Andrzej5101
15-11-2016, 08:33
1/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU!! - napisał 27KiD21 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page168 ,

2/ Podaję obserwacje defrostów : napisał Bobrow http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page172
-na CWU , T zewn=O, dP=0,21 kWh, dt=7min ,F=30Hz pod koniec defrostu kiedy temp spadła do 22st w PC sprężarka pracowała na 55Hz
-na CO , T zewn= -5, dP=0,16kWh , dt=5min , F=30 Hz przy końcu temp na PC 30 st,

3/Czterech uzytkownikow podało dane defrostu;

thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;
ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;
k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;

bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU
bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

ILE DEFROSTÓW WYSTĘPUJE W CIĄGU DOBY ????

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)/page2

bobrow
15-11-2016, 10:44
1/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU!! - napisał 27KiD21 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page168 ,

2/ Podaję obserwacje defrostów : napisał Bobrow http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page172
-na CWU , T zewn=O, dP=0,21 kWh, dt=7min ,F=30Hz pod koniec defrostu kiedy temp spadła do 22st w PC sprężarka pracowała na 55Hz
-na CO , T zewn= -5, dP=0,16kWh , dt=5min , F=30 Hz przy końcu temp na PC 30 st,

3/Czterech uzytkownikow podało dane defrostu;

thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;
ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;
k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;

bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU
bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

ILE DEFROSTÓW WYSTĘPUJE W CIĄGU DOBY ????

Andrzej,
nie jestem w stanie podać ilości defrostów-to zależy od warunków zewnętrznych i danego obciążenia PC .
Jest to szczególnie widoczne przy dłuższej przerwie w pracy PC , wtedy PC przez pewien czas pracuje z większą mocą-w zeszłym roku do grudnia miałem G11 i włączałem PC wg potrzeb ok godz 10-11. Kiedy były warunki szczególnie podatne na defrosty -PC częściej się szroniła ,defrost występował nie kiedy co godzina .Ale także dom wolniej się nagrzewał. Natomiast kiedy przeszedłem na G12W i grzeję 24H tylko z delikatnym obniżeniem nocnym-wszystko gra , defrosty są rzadsze i nie odczuwam dyskomfortu w domu (nie wychłodzenia)
Tyle
pzdr

flisiu
15-11-2016, 10:50
Andrzej,
nie jestem w stanie podać ilości defrostów-to zależy od warunków zewnętrznych i danego obciążenia PC .
Jest to szczególnie widoczne przy dłuższej przerwie w pracy PC , wtedy PC przez pewien czas pracuje z większą mocą-w zeszłym roku do grudnia miałem G11 i włączałem PC wg potrzeb ok godz 10-11. Kiedy były warunki szczególnie podatne na defrosty -PC częściej się szroniła ,defrost występował nie kiedy co godzina .Ale także dom wolniej się nagrzewał. Natomiast kiedy przeszedłem na G12W i grzeję 24H tylko z delikatnym obniżeniem nocnym-wszystko gra , defrosty są rzadsze i nie odczuwam dyskomfortu w domu (nie wychłodzenia)
Tyle
pzdr
oplaca Ci sie grzac caly dzien przy G12w, liczyles ile wychodzi Ci drozej jak wchodzisz w okienko drogie z niska modulacja?

flisiu
15-11-2016, 10:52
Panowie pytanie z innej beczki. znajomy chce pompe zamontowac w nowej chacie i instalator doardza mu grzejniki 3 plytowe. jakie uzywacie w swoich domach?? ja akurat mam tylko podlogowke wiec mu nie moge doradzic. on zas nie chce tych 3 plytowych bo mowi ze wilelki jak cholera :)

bobrow
15-11-2016, 11:38
oplaca Ci sie grzac caly dzien przy G12w, liczyles ile wychodzi Ci drozej jak wchodzisz w okienko drogie z niska modulacja?

Tak , opłaca mi się za taki komfort cieplny-przy grzejnikach nie ma specjalnej akumulacji cieplnej. W sezonie grzewczym średnio 1hWh wychodzi za 0,40-0,41 pln .
No i najważniejsze-w chałupie jest ciepło kiedy potrzebujemy, żeby było ciepło- a nie kiedy jest tanio (ważna kolejność : komfort , koszt).
Gdybym grzał w zakresie 20-20.5 st w drogim prądzie - moje koszty były by mniejsze sądzę ,że nawet o ok 30% jak nie więcej .
Niestety- trzeba trochę dutków wydać na CO ...
pzdr

flisiu
15-11-2016, 11:57
wracajac do mojego pytanie od kolegi jakie uzywasz grzejniki ?

Andrzej5101
15-11-2016, 12:20
Andrzej,
Natomiast kiedy przeszedłem na G12W i grzeję 24 H, tylko z delikatnym obniżeniem nocnym - wszystko gra , defrosty są rzadsze i nie odczuwam dyskomfortu w domu ( nie ma wychłodzenia )
Tyle
pzdr Wielkie dzięki, właśnie o to mnie chodziło , aby potwierdzić tezę z tematu ;

"" Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ""; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

- o czasie defrostu , zużyciu w kWh i ilości defrostów w ciągu doby .

Ponieważ Ty masz wszystko, tak jak należy i super opomiarowany układ grzewczy , TO ;

Twoje dane są wzorcem dla innych . SUPER ROBOTA KOLEGO

bobrow
15-11-2016, 13:27
Wielkie dzięki, właśnie o to mnie chodziło , aby potwierdzić tezę z tematu ;

"" Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ""; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

- o czasie defrostu , zużyciu w kWh i ilości defrostów w ciągu doby .

Ponieważ Ty masz wszystko, tak jak należy i super opomiarowany układ grzewczy , TO ;

Twoje dane są wzorcem dla innych . SUPER ROBOTA KOLEGO

Hej
Andrzej , to bardzo miło widzieć tak pochlebne słowa-aż się lekko zaczerwieniłem...
Dzięki.
A już bardziej poważnie , to zależy mi przede wszystkim na tym , aby więcej ludzi przekonało się do PC w domach starszych i z grzejnikami.
Mi się udało-miałem grzejniki dobierane niby do 55st , ale wg "nadwyżek" fachowców tj blisko 100W/m2 - w efekcie skutecznie ogrzewam dom przy temp max na grzejnikach 45st. Niestety nie miałem możliwości skorzystania z jakichś specjalnych dotacji-u niektórych jest tzw program KAWKA , gdzie można zyskać do 70% dotacji na ekologiczne ogrzewanie (ale chyba nie więcej niż 13 000pln , wtedy zupełnie inaczej wygląda taka inwestycja ), a w Krakowie to chyba 100%.
pzdr

Bobromil
15-11-2016, 13:27
Koledzy,na szybko - podajcie proszę namiary na dobrą przewód silikonowy do tacy jakieś 3-4 metrów. Nie może przekraczać 100 Wat.
PC SDC 9KW 3 fazy F

bobrow
15-11-2016, 13:30
wracajac do mojego pytanie od kolegi jakie uzywasz grzejniki ?

Mam grzejniki głównie dwupłytowe firmy Diamond-były bardzo tanie (to ich największa zaleta...), jak na razie nie rdzewieją i nie ciekną , a mają już 10 lat ...

Andrzej5101
15-11-2016, 13:39
Hej
W Krakowie to chyba dotacje w 100%.
pzdr ; Jest możliwość , tylko jak to w Socjalizmie - dla wybranych , a nie dla wszystkich.

Bardzo mnie się podoba , jak w stopce są takie informację ;
Sezon grzewczy:
2013/14 - 4300kWh CO+CWU - 85% tania - 1720 zł
2014/15 - 4600kWh CO+CWU - 90% tania - 1750 zł

flisiu
15-11-2016, 15:39
; Jest możliwość , tylko jak to w Socjalizmie - dla wybranych , a nie dla wszystkich.

Bardzo mnie się podoba , jak w stopce są takie informację ;
Sezon grzewczy:
2013/14 - 4300kWh CO+CWU - 85% tania - 1720 zł
2014/15 - 4600kWh CO+CWU - 90% tania - 1750 zł

w moderatora sie bawisz ? :p

flisiu
15-11-2016, 15:44
Panowie pochwalcie sie jakie macie grzejniki przy PC, kolega sie pyta czy 2 plytwoe czy 3 plytowe :) widze Bobrow ma 2 plytowe a jak reszta ? :)

Andrzej5101
15-11-2016, 15:57
Przy PC najkorzystniej jest gdy instalacja grzewcza jest niskotemperaturowa czyli ;
- podłogówka,
- climaconvectory ,
- grzejniki nisko-temperaturowe , a więc o jak największej pojemności cieplnej przy niskiej temperaturze

fachman19
15-11-2016, 16:16
Panas ma pmpkę nie podobną do innych - OK
Ale dlaczego na wymianę serwisową mamy czekać 14 dni. Podobno nie ma w magazynie w Polsce

fachman19
15-11-2016, 16:23
Panowie pochwalcie sie jakie macie grzejniki przy PC, kolega sie pyta czy 2 plytwoe czy 3 plytowe :) widze Bobrow ma 2 plytowe a jak reszta ? :)

Ilość płyt jest nieistotna, moze być jedna płyta na całą ścianę.

thxluk
15-11-2016, 19:11
thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;
ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;
k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;

Rozumiem iż wszyscy powyżej maja tylko podłogówkę?I wszyscy Panasonic?
Także jakaś teoria skąd taka róznica?
ustawienie KG??Poproszę o Wasze opinie/teorie..

fachman19
15-11-2016, 19:37
Wystarczy ,że temperatura wody w wymienniku będzie różna . Energia do defrostu czerpana jest między innymi z wody CO

thxluk
15-11-2016, 19:43
Wystarczy ,że temperatura wody w wymienniku będzie różna . Energia do defrostu czerpana jest między innymi z wody CO

Temp, w wymienniku tj. w podłodze .To ile stopni użytkownik ccool miał różnicy 2,3 ,4,5 st , więcej.Bo jesli tak, to miał dośc stromo ustawiona KG(temp. podobne)

Pratchawiec
15-11-2016, 20:03
thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;
ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;
k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;

Rozumiem iż wszyscy powyżej maja tylko podłogówkę?I wszyscy Panasonic?
Także jakaś teoria skąd taka róznica?
ustawienie KG??Poproszę o Wasze opinie/teorie..

Witam

Jeśli przypadkiem defrost nastąpi w trakcie grzania CW (przełączony zawór T), nie powinna wystąpić potrzeba dogrzewania wody grzałką lub innymi - nowszymi sposobami.
Jeśli nastąpi na początku procesu rozgrzewania wylewki np od 21*, PC zużyje więcej energii na dogrzanie wody obiegowej grzałką lub dodatkowe grzanie par r410.
Tak więc, co wydaje się być logicznym, sztywnych ram nie ma.

U mnie, jak wcześniej pisałem, w typowych warunkach - ok 0*, 90%, defrost trwa ok.4,5 min. sprężarka pracuje na rewersie z obciążeniem ok. 1000 W, a grzałka hydroboxu o mocy 3 kW wspiera odszranianie przez ok.2 min.
Całkowite zużycie energii w tym czasie nie przekracza 0,2 kWh.

W bardziej ekstremalnych warunkach będzie zapewne więcej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

ccool
15-11-2016, 20:35
Dzis przed chwila zaobserwowalem defrost.
Temp zewn 1
Czas 7 min
O, 28 kwh
Temp wody na wejsciu 31 na wyjsciu 28,

Czy jeszcze jakies info mam podac
Pozdrawiam

thxluk
15-11-2016, 20:39
Witam

Jeśli przypadkiem defrost nastąpi w trakcie grzania CW (przełączony zawór T), nie powinna wystąpić potrzeba dogrzewania wody grzałką lub innymi - nowszymi sposobami.
Jeśli nastąpi na początku procesu rozgrzewania wylewki np od 21*, PC zużyje więcej energii na dogrzanie wody obiegowej grzałką lub dodatkowe grzanie par r410.
Tak więc, co wydaje się być logicznym, sztywnych ram nie ma.

U mnie, jak wcześniej pisałem, w typowych warunkach - ok 0*, 90%, defrost trwa ok.4,5 min. sprężarka pracuje na rewersie z obciążeniem ok. 1000 W, a grzałka hydroboxu o mocy 3 kW wspiera odszranianie przez ok.2 min.
Całkowite zużycie energii w tym czasie nie przekracza 0,2 kWh.

W bardziej ekstremalnych warunkach będzie zapewne więcej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Witaj, kilka stron temu zostało napisane iz grzałka nie ma wpływu na proces defrostu.
U mnie kilka dni temun została podłączona do instalacji elektrycznej i nie zauwazyłem żadnej różnicy w czasie odszraniania.
Nie mam jeszcze podlicznika na grzałce , więc nie ma jak sprawdzić czy działa przy defroscie.
Bo jeśli dobrze "kombinuje" to grzałka powinna wspomagać deforst oraz ponieżej - 15st.
tak?

flisiu
15-11-2016, 21:02
Witaj, kilka stron temu zostało napisane iz grzałka nie ma wpływu na proces defrostu.
U mnie kilka dni temun została podłączona do instalacji elektrycznej i nie zauwazyłem żadnej różnicy w czasie odszraniania.
Nie mam jeszcze podlicznika na grzałce , więc nie ma jak sprawdzić czy działa przy defroscie.
Bo jeśli dobrze "kombinuje" to grzałka powinna wspomagać deforst oraz ponieżej - 15st.
tak?
Panowie jak Wy mierzycie czas defrostu ? od momentu gdy zaczyna migac HEAT, do momentu jak spowrotem swieci sie ciagle?

flisiu
15-11-2016, 21:05
polecacie jakis konkretny model grzejnikow do ogrzewania niskotemperaturowego ?

thxluk
15-11-2016, 21:11
Dzis przed chwila zaobserwowalem defrost.
Temp zewn 1
Czas 7 min
O, 28 kwh
Temp wody na wejsciu 31 na wyjsciu 28,

Czy jeszcze jakies info mam podac
Pozdrawiam

Niezle ,skąd u Ciebie taka delta tj. tylko 3 st.
W takim wypadku jednostke rozmrażasz wodą z CO(tem. wyj.>27st).Z tad tak niskie zuzycie i krótki czas.
Tylko skąd u Ciebie taka delta??

Pratchawiec
15-11-2016, 21:33
Panowie jak Wy mierzycie czas defrostu ? od momentu gdy zaczyna migac HEAT, do momentu jak spowrotem swieci sie ciagle?

Od przełączenia zaworu 4-drogowego w jednostce zewnętrznej na pracę w rewersie, do ponownego jego przełączenia na ogrzewanie.
Słychać wówczas charakterystyczne "fuknięcia".

Pozdrawiam

Pratchawiec

ccool
15-11-2016, 21:33
Ogolnie zawsze mam tak ze po pewnym czasie grzania wej jest tak o 3 , czy 4st wieksze od powrotu. Teraz mam 33 wpuszczam i wraca 29.
Ogolnie 6 petli podlogowki, 3 klimakonwektory + grzejnik w lazience. Wszystko dziala

bobrow
15-11-2016, 21:44
Panowie jak Wy mierzycie czas defrostu ? od momentu gdy zaczyna migac HEAT, do momentu jak spowrotem swieci sie ciagle?

Tak

bobrow
15-11-2016, 21:53
Witaj, kilka stron temu zostało napisane iz grzałka nie ma wpływu na proces defrostu.
U mnie kilka dni temun została podłączona do instalacji elektrycznej i nie zauwazyłem żadnej różnicy w czasie odszraniania.
Nie mam jeszcze podlicznika na grzałce , więc nie ma jak sprawdzić czy działa przy defroscie.
Bo jeśli dobrze "kombinuje" to grzałka powinna wspomagać deforst oraz ponieżej - 15st.
tak?

Chyba pomyliłeś dwie sprawy - każda jednostka wewnętrzna ma grzałkę w hydroboxie , defrost działa w pełnym automacie i nie można nim sterować .
Możesz natomiast włączyć uzupełnianie mocy PC w trybie grzania ( cwu lub co) tą grzałką przy zadanej min temp na zewn np -15 st , ale pod warunkiem że PC "zabraknie " mocy.
Pzdr

thxluk
15-11-2016, 22:25
Chyba pomyliłeś dwie sprawy - każda jednostka wewnętrzna ma grzałkę w hydroboxie , defrost działa w pełnym automacie i nie można nim sterować .
Możesz natomiast włączyć uzupełnianie mocy PC w trybie grzania ( cwu lub co) tą grzałką przy zadanej min temp na zewn np -15 st , ale pod warunkiem że PC "zabraknie " mocy.
Pzdr

Rozumiem.Z tym ze grzałka w jed. wewn. została podłączona kilka dni temu.(do instalacji elek.) Jak dobrze pamietam pod slot 15 i 16 ale nie jestem pewien.
Instalator twierdził iz to zdecydowanie zmniejszy czas defrostów.

Pratchawiec
15-11-2016, 22:31
Moja pompa AD 2012 bez podłączenia tej grzałki wykazywała błąd - nie pamiętam teraz który.

Przy logice jej pracy np sposobu odszraniania, zimnego startu itp. było to z wszechmiar uzasadnione.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
15-11-2016, 22:32
Rozumiem.Z tym ze grzałka w jed. wewn. została podłączona kilka dni temu.(do instalacji elek.) Jak dobrze pamietam pod slot 15 i 16 ale nie jestem pewien.
Instalator twierdził iz to zdecydowanie zmniejszy czas defrostów.

Kurczę,
u mnie w tcapie 15-16 to czujnik temp cwu ,grzałki w hydroboxie to raczej powinny być podłączone fabrycznie - może instalatorzy coś napiszą w tym temacie

Pratchawiec
15-11-2016, 22:40
U mnie jest 1 faza. W związku z tym są zupełnie inne (3) przyłącza kablowe.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Andrzej5101
16-11-2016, 09:15
1/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU!! - napisał 27KiD21
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page168

2/Pięciu uzytkowników podało dane defrostu;

thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;
ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;
ccool ; +0,0 C ; 07,0 min ; 0,28 kWh ;
k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;
pratchawiec ; +0,0 C ; 4,5 min ; 0,20 kWh ;

bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU
bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

Chcesz dowiedzieć się więcej o defroście zobacz ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

K@mil_
16-11-2016, 09:19
Przyłapany defrost z wczoraj:
Tz - 0*C - 13min - 0.35kWh

Więcej było ciepłego czynnika w podłodze, więc krócej odmrażało gazem, co nie zmienia faktu, że 13 min, to spory kawałek czasu.

map78
16-11-2016, 10:46
Jak widać niezbadane są tu wyroki boskie;) U mnie defrost trwa 5 min jak liczyć od syknięcia do syknięcia, a 6 licząc od pojawienia się kropki przy napisie defrost do jej zniknięcia. Pochłania mi to około 0,2kWh energii i czasem jest z grzałką ale częściej bez. Dla statystyki dodam jeszcze, że nie mam bufora, grzeję raczej w okienkach, choć bardzo elastycznych, bo z histerezą jedynie 0,5st i mam podgrzewaną tacę ociekową, jeśli ma to jakiś wpływ.
Jakieś dwa latka temu popełniłem filmik jak to u mnie wygląda, pewnie sporo z Was oglądało, ale dla zainteresowanych podlinkuję:
https://www.youtube.com/watch?v=MjZ1OOmM9bQ

Andrzej5101
16-11-2016, 11:03
Przy jakiej temperaturze otoczenia ten defrost ?? - kolego map78

map78
16-11-2016, 11:21
Przy jakiej temperaturze otoczenia ten defrost ?? - kolego map78

-1stC

Bobromil
16-11-2016, 13:25
Czy taki termostat pokojowy na protokole KNX będzie obsługiwał nasze PC?

http://www.ebay.de/itm/MDT-SCN-RT1GW-01-KNX-Glas-Raumtemperaturregler-Weis-mit-RESTGARANTIE-/332024722996?hash=item4d4e373634:g:Nn4AAOSwB09YHxa x

Bobromil
16-11-2016, 21:24
Czy ktoś kupował oryginalny przewód do tacy? Jak macie go uruchamiany? Czy może pracuje 24/dobę ?

CNC_POMPY_CIEPLA
16-11-2016, 21:37
Przyłapany defrost z wczoraj:
Tz - 0*C - 13min - 0.35kWh

Więcej było ciepłego czynnika w podłodze, więc krócej odmrażało gazem, co nie zmienia faktu, że 13 min, to spory kawałek czasu.

A ten defrost może być w cyklu do 30 minut rozmrażania, jak chwyci mróz i będzie wilgotno.
To wtedy pompa 35 minut grzeje a do 30 minut potrafi się rozmrażać.
Czyli w ciągu 65 minut przez 30 minut może się rozmrażać.

Andrzej5101
16-11-2016, 22:15
1/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU !! - napisał 27KiD21
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page168


2/ Siedmiu użytkowników podało dane defrostu ;

thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;
ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;
ccool ; +0,0 C ; 07,0 min ; 0,28 kWh ;
k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;
k@mil ; +0,0 C ; 13,0 min ; 0,35 kWh ;
pratchawiec ; +0,0 C ; 4,5 min ; 0,20 kWh ;
map 78 ; -1,0 C ; 6,0 min ; 0,20 kWh ;
miireek ; - 1,0 C ; 12,0 min ; 0,40 kWh ;

bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU
bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

Chcesz dowiedzieć się więcej o defroście zobacz ;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)/page2

thxluk
16-11-2016, 22:40
1/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU !! - napisał 27KiD21 http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page168 ,

2/ Siedmiu użytkowników podało dane defrostu ;

thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;
ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;
ccool ; +0,0 C ; 07,0 min ; 0,28 kWh ;
k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;
k@mil ; +0,0 C ; 13,0 min ; 0,35 kWh ;
pratchawiec ; +0,0 C ; 4,5 min ; 0,20 kWh ;
map 78 ; -1,0 C ; 6,0 min ; 0,20 kWh ;
miireek ; - 1,0 C ; 12,0 min ; 0,40 kWh ;

bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU
bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

Chcesz dowiedzieć się więcej o defroście zobacz ;
http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne)
Kolego Andrzej5101
coraz ciekawiej to wygląda:)
Proponuje dorzucić info. dot . bufor/Tak/Nie
tak trzymaj:)
pozdr

Andrzej5101
17-11-2016, 10:40
Kolego thxluk, ciesze się, że się Tobie podoba i jest to ciekawe .
Jeżeli odpowiadasz na problem wyżej wymieniony ,to zbyteczne jest jego kopiowanie ( małpowanie )
Wg.Twoich danych ;
masz czas defrosu 2 x wyższy niż standard , a zużycie energii 4 x wyższe . Warto się zastanowić nad wynikami i wyciągnąć wnioski

bobrow
17-11-2016, 11:02
Witam Towarzystwo ,
chciałbym wrócić do tematu powietrza w pompie wodnej mojego T-cap'a.
Wygląda to tak :
kiedy są wysokie temperatury wody w PC out i niskie ciśnienie w systemie -pojawia się charakterystyczne "bulgotanie" (może bardziej ten dźwięk przypomina wolno lecącą wodę z kranu-rodzaj przelewania) w pompie wodnej PC.
Nie martwię się tylko samym dźwiękiem , tylko możliwością uszkodzenia pompy wodnej (np kawitacja ,itp).
Robiłem przeróżne próby-tylko kiedy jest ciśnienie w systemie min 2,5-2,6 jest w miarę ok. Kiedy pojawiają się defrosty , to duże obroty pompy wodnej powodują wzrost ciśnienia w jednostce wewnętrznej i ubytek wody przez zawór nadmiarowy 3bar (szczególnie na CWU-tam są większe opory niż na buforku) . Kiedy defrost się kończy , ciśnienie w systemie jest mniejsze np 2,2 bar po wył PC i ostygnięciu wody i koło się zamyka.
Na szczęście problem ten uwidacznia się w końcowej fazie grzania CWU (ok 52-54st) na PC i kiedy nastąpi przełączenie na CO (temp max 45st-na początku użytkowania PC grzałem przy wyższych temp i też to występowało) -po pewnym czasie problem zanika.
Po jakimś czasie trzeba jednak zwiększyć ciśnienie , ponieważ cały czas już bulgocze.

Drążyłem ten temat i mogą tu występować dwa problemy :

-jednak jest za mała średnica przyłącza ssawnego (rura 1" zamiast 5/4" -ciepłomierz ominięty , przepływ nie zakłócony)
-prawa fizyki (ale wtedy dotyczyło by to innych użytkowników-zresztą ktoś mi odpowiedział w tym temacie , że coś tam mu też bulgocze sobie od czasu do czasu i żebym tak jak on , nie przejmował się tym).
Chodzi tu o prawo niejakiego Henryego tj rozpuszczalność gazów w wodzie-w pewnym uproszczeniu , przy wzroście temperatury w wodzie wydzielają się gazy i wzrost ciśnienia powoduje zmniejszenie tego zjawiska (to obserwuje u siebie). Prawdopodobnie duży przepływ dodatkowo wzmacnia to zjawisko (+może przekrój rury ssawnej -może jeszcze ciśnienie napływu ?)

Ustawiłem ciśnienie statyczne w naczyniach wzbiorczych na ok 2,5-2,6 bar , trochę pomaga -ale nie rozwiązuje tematu. Pompa wodna była podmieniana i dalej to samo.
Panowie Fachmani-może coś doradzicie, aż mi się nie chce wierzyć -że tylko u mnie to zjawisko występuje...

pzdr

map78
17-11-2016, 11:38
Bobrow, piszesz że przy ciśnieniu 2,6 bar jest w miarę OK. Czy to znaczy, że to ciśnienie Ci jakoś samoczynnie spada? Może masz wtedy jakąś nieszczelność? U mnie od instalacji pompy (3,5 roku) jest ciśnienie spoczynkowe 0,8 bar, a robocze 1,1 bar i nigdy nie uzupełniałem wody, więc jeżeli nie masz nieszczelności to ustaw te 2,6 i będzie OK, albo szukaj nieszczelności, bo te teorie z fizyki to tak grubymi nićmi szyte;)

bobrow
17-11-2016, 11:57
Bobrow, piszesz że przy ciśnieniu 2,6 bar jest w miarę OK. Czy to znaczy, że to ciśnienie Ci jakoś samoczynnie spada? Może masz wtedy jakąś nieszczelność? U mnie od instalacji pompy (3,5 roku) jest ciśnienie spoczynkowe 0,8 bar, a robocze 1,1 bar i nigdy nie uzupełniałem wody, więc jeżeli nie masz nieszczelności to ustaw te 2,6 i będzie OK, albo szukaj nieszczelności, bo te teorie z fizyki to tak grubymi nićmi szyte;)

Na pewno nie mam nieszczelności-masz pompę starego typu 3-biegową , u mnie jest 7-biegowa Panasa (wysokoobrotowa) .
Gdyby to było moje widzi mi się , to instalator i serwis Panasa też to by rozwiązali.

Jeszcze raz , powoli i wyraźnie :

1.system "nagrzany" 45 st na CO
2.ciśnienie podczas pracy PC w trybie CO 2,6-2,7 bar
3.przejście na CWU
4.przy pojawieniu się wysokich temp pod koniec cyklu CWU ok 52-54st , zaczyna bulgotać
5.po przejściu na CO i po krótkiej chwili jest ok

ALE :

kiedy trafia się defrost na CWU , to pompa wodna szaleje i wzrasta przy dużych obrotach ciśnienie w systemie ponad 3 bary i wtedy wywala trochę wody z zaworu nadmiarowego .
I kiedy się proces skończy , to w związku z mniejszą ilością wody jest mniejsze ciśnienie w systemie , a wtedy bulgocze cały czas
Czy teraz rozumiesz ?

map78
17-11-2016, 12:30
A co się dzieje przy ciśnieniu np 0,2 MPa? Bulgocze? Bo, że przy 0,3 wywala przez zawór spustowy to zupełnie normalne, ale pompa ma zakres od 0,05 do 0,3 MPa. Nie da się znaleźć złotego środka w tym przedziale? I jakie znaczenie ma prędkość obrotowa pompy w układzie zamkniętym, bez dostępu powietrza? Nie pisz tylko, że wytrąca się tlen z wody;) bo to chyba nie ta skala zjawiska....

bobrow
17-11-2016, 12:36
A co się dzieje przy ciśnieniu np 0,2 MPa? Bulgocze? Bo, że przy 0,3 wywala przez zawór spustowy to zupełnie normalne, ale pompa ma zakres od 0,05 do 0,3 MPa. Nie da się znaleźć złotego środka w tym przedziale? I jakie znaczenie ma prędkość obrotowa pompy w układzie zamkniętym, bez dostępu powietrza? Nie pisz tylko, że wytrąca się tlen z wody;) bo to chyba nie ta skala zjawiska....

Przy niższych ciśnieniach jest nieprawidłowo .Nie pisałem ,że wytrąca się tlen z wody tylko gazy , a jak chcesz zobaczyć to zjawisko to zagotuj wodę w garnku.
Nie wiem czy rozpuszczalność gazów jest tego powodem-tylko biorę to pod uwagę. Jak masz inne wyjaśnienie tematu (oprócz ostatnich "rad") -to chętnie wysłucham. Proszę jednak ,żebyś mnie nie traktował protekcjonalnie i starał się zrozumieć co piszę.
pzdr

map78
17-11-2016, 13:47
Nie traktuję Cię protekcjonalnie. Po prostu nie chce mi się wierzyć, że "gazy" wytrącają się tylko w Twojej instalacji i dlatego, że masz 7 biegową obiegówkę. Użytkowników Panasów jest coraz więcej i nikt wcześniej nie raportował takich problemów. Zresztą sam piszesz, że wymiana obiegówki nie pomogła. Ja uważam, że problem tkwi raczej w instalacji. Co to znaczy, że przy ,niższym ciśnieniu działa nieprawidłowo? A, i na pomoc instalatorów w tej kwestii bym nie liczył;) Jeżeli Oni mają problemy z pomiarem przepływu w instalacji to taki problem ich na pewno przerasta...

bobrow
17-11-2016, 14:00
Nie traktuję Cię protekcjonalnie. Po prostu nie chce mi się wierzyć, że "gazy" wytrącają się tylko w Twojej instalacji i dlatego, że masz 7 biegową obiegówkę. Użytkowników Panasów jest coraz więcej i nikt wcześniej nie raportował takich problemów. Zresztą sam piszesz, że wymiana obiegówki nie pomogła. Ja uważam, że problem tkwi raczej w instalacji. Co to znaczy, że przy ,niższym ciśnieniu działa nieprawidłowo? A, i na pomoc instalatorów w tej kwestii bym nie liczył;) Jeżeli Oni mają problemy z pomiarem przepływu w instalacji to taki problem ich na pewno przerasta...

Nieprawidłowo=bulgocze cały czas.
Niestety - sam dłubie w tym temacie ,nikt nie wie o co kaman. Ok -mogę nie zwracać uwagi na ten temat. Może się jednak okazać ,że za jakiś czas coś się zacznie dziać z pompami wodnymi (ja niedługo podłączę piec węglowy i dam radę w czasie awarii- a co z tymi ,którzy będą czekać na podzespół ok 2 tyg , jak napisał jeden z kolegów ?)
Może być jeszcze tak ,że ludzie nie widzą tego problemu ze względu na niskie temp :
-podłogówki do 35 st
-CWU z nastawą do ok 44st (ja mam zimą 47st -oczywiście mogę sobie obniżyć temp , ale czy to jest rozwiązanie ?)
Nie poddaje się-jak rozwiążę ten temat ,to na pewno podzielę się tym z Wami (może ktoś będzie miał ten problem).
Tymczasem

map78
17-11-2016, 14:44
Nieprawidłowo=bulgocze cały czas.
Niestety - sam dłubie w tym temacie ,nikt nie wie o co kaman. Ok -mogę nie zwracać uwagi na ten temat. Może się jednak okazać ,że za jakiś czas coś się zacznie dziać z pompami wodnymi (ja niedługo podłączę piec węglowy i dam radę w czasie awarii- a co z tymi ,którzy będą czekać na podzespół ok 2 tyg , jak napisał jeden z kolegów ?)
Może być jeszcze tak ,że ludzie nie widzą tego problemu ze względu na niskie temp :
-podłogówki do 35 st
-CWU z nastawą do ok 44st (ja mam zimą 47st -oczywiście mogę sobie obniżyć temp , ale czy to jest rozwiązanie ?)
Nie poddaje się-jak rozwiążę ten temat ,to na pewno podzielę się tym z Wami (może ktoś będzie miał ten problem).
Tymczasem

bobrow, dzwoniłem w Twojej sprawie do zaprzyjaźnionego instalatora, który okazuje się temat dość dobrze znał. tzn jest to gościu, który zajmuje się instalacjami w skali makro - wykonywał np instalacje wodne dla Akadii (Warszawa) czy Riviera (Gdynia). I faktycznie wyłożył mi całą teorię na temat gazów w wodzie i sposobów jej odgazowywania, ale to pomijam bo pewnie można to i na necie przeczytać;) W każdym razie przedstawiłem mu Twój konkretny przypadek i Twój sposób radzenia sobie z tym problemem i powiedział, że w ten sposób nigdy nie odgazujesz wody (przyjmując, że TO jest przyczyną bulgotania). Potwierdził też, że prędkość pomp, czy przekrój rur nie ma tu specjalnego znaczenia. Nie chcę wdawać się w szczegóły, bo pewnie i tak tego nie spamiętałem, ale generalnie podnosząc ciśnienie co prawda powodujesz spadek nasycenia wody, ale nie eliminujesz gazów z układu, a na domiar złego po przelaniu przez zawór dopuszczasz świeżej mocno nasyconej gazami wody i proces się powtarza.
Co poradził? Obniżenie ciśnienia do takiego żeby nie było możliwości przelania przez zawór i cierpliwe usuwanie gazów poprzez odpowietrzanie gdy system osiągnie najwyższą temperaturę, bo wtedy wytrąca się ich najwięcej. Mówi, żeby się nie zrażać, bo może to potrwać i kilka dni, ale powinno pomóc...

bobrow
17-11-2016, 14:58
bobrow, dzwoniłem w Twojej sprawie do zaprzyjaźnionego instalatora, który okazuje się temat dość dobrze znał. tzn jest to gościu, który zajmuje się instalacjami w skali makro - wykonywał np instalacje wodne dla Akadii (Warszawa) czy Riviera (Gdynia). I faktycznie wyłożył mi całą teorię na temat gazów w wodzie i sposobów jej odgazowywania, ale to pomijam bo pewnie można to i na necie przeczytać;) W każdym razie przedstawiłem mu Twój konkretny przypadek i Twój sposób radzenia sobie z tym problemem i powiedział, że w ten sposób nigdy nie odgazujesz wody (przyjmując, że TO jest przyczyną bulgotania). Potwierdził też, że prędkość pomp, czy przekrój rur nie ma tu specjalnego znaczenia. Nie chcę wdawać się w szczegóły, bo pewnie i tak tego nie spamiętałem, ale generalnie podnosząc ciśnienie co prawda powodujesz spadek nasycenia wody, ale nie eliminujesz gazów z układu, a na domiar złego po przelaniu przez zawór dopuszczasz świeżej mocno nasyconej gazami wody i proces się powtarza.
Co poradził? Obniżenie ciśnienia do takiego żeby nie było możliwości przelania przez zawór i cierpliwe usuwanie gazów poprzez odpowietrzanie gdy system osiągnie najwyższą temperaturę, bo wtedy wytrąca się ich najwięcej. Mówi, żeby się nie zrażać, bo może to potrwać i kilka dni, ale powinno pomóc...

Map,
chodzi o to ,że kilka tyg tak robiłem-i nic. Czekałem ,aż się wytrąci powietrze z wody...
Ale dzięki za wsparcie.
Dodam tylko ,że nie ma tego problemu latem-mam wysokie ciśnienie i jest ok.
pzdr

bobrow
17-11-2016, 15:00
Halo -CNC ,Mkm,Fachmann19 i inni ,
macie jakieś sugestie ?

bobrow
17-11-2016, 15:07
Jeszcze obserwacja-kiedy upuszczę trochę wody z systemu , to lekko biała. Przez chwilę widać jak klaruje się i robi zupełnie przeźroczysta.
Może jest nieszczelność w zas CWU-w domu mam ciśnienie 3 bary i przy porównywalnych ciśnieniach nie widzę zakłóceń w obwodach grzewczym i CWU ?
Nie wiem , nie chcę wymyślać teorii-może zawory odcinające puszczają ?

plusfoto
17-11-2016, 15:28
bobrow a masz założony separator? Jak dobrze pamiętam panas ma coś takiego w ofercie i to wcale nie za jakieś astronomiczne pieniądze.

bobrow
17-11-2016, 15:42
bobrow a masz założony separator? Jak dobrze pamiętam panas ma coś takiego w ofercie i to wcale nie za jakieś astronomiczne pieniądze.

Separatora nie mam-mam buforek , który działa trochę jak separator-w górnej części jest automatyczny odpowietrznik. Zasadniczo czy odpowietrznik jest odkręcony czy nie -efekt ten sam.

thxluk
17-11-2016, 16:16
Kolego thxluk, ciesze się, że się Tobie podoba i jest to ciekawe .
Jeżeli odpowiadasz na problem wyżej wymieniony ,to zbyteczne jest jego kopiowanie ( małpowanie )
Wg.Twoich danych ;
masz czas defrosu 2 x wyższy niż standard , a zużycie energii 4 x wyższe . Warto się zastanowić nad wynikami i wyciągnąć wnioski

Witaj,
ws "małpowania" czasem nakładaja sie 2-3 posty w tej samej minucie i wtedy juz nie jest tak oczywiste do czego się odnosi odp.
W sprawie defrostu porównałeś mój wynik "najgorszy": do "najlepszego " .W takich porównaniach powinniśmy sie odności do jakiejś średniej.
I tu już nie wypadam tak żle;)
A teraz całkiem serio , na proces defrostu wpływa dość duzo czynników , nie tylko TZ
.Aby Twoje "statystyki" mogły więcej wnieść w temat ,sugeruje jeszcze kilka danych np. użycie bufora, wilgotność powietrza.
Obawiam sie jednak iz osób zainteresowanych tym tematem , będących brać czynny udział w pomiarach będzie za mało.
Ale może sie myle ... Tak czy siak pomysł masz wg mnie dobry, jesli znajdzie się odpowiednia grupa jestem za.
pozdrawiam

Andrzej5101
17-11-2016, 17:06
thxluk . Dziękuje za uznanie .Wysłałem Tobie moje wyjaśnienia na prywatne konto - zobacz .

Kolego Bobrow - Seperator, to coś więcej niż odpowietrznik i może to być dobry pomysł dla Ciebie

bobrow
17-11-2016, 21:58
Panowie fachmani- macie jakiś pomysł na te moje "bąbelki" ?
Pzdr
PS
Za radę typu : nie wsłuchuj się , dziękuję...

gondoljerzy
17-11-2016, 22:14
Nie masz przypadkiem pomieszanych różnorodnych materiałów w instalacji CO? Najbardziej gryzą się aluminium z miedzią, cynk z miedzią. Może przydało by się dodać inhibitor korozji?

bobrow
17-11-2016, 22:19
Alupex w podłodze do grzejników to chyba aluminium , piony miedź- ale to chyba nie grzech ?

bobrow
17-11-2016, 22:22
Nie rozumiem tylko , dlaczego to jest tak powtarzalne - zawsze mogłem uzyskać efekt przelewania w pompie - zmniejszałem ciśnienie i podnosiłem temp...

mi5iek84
17-11-2016, 23:11
Witam,
w tym roku ekipa zamontowała mi w domu pompę.

Została uruchomiona pod koniec września. Z uwagi na to, że nie bardzo miałem czas zagłębiać się w jej ustawianie, przez cały październik działała na zasadzie włącz/wyłącz, tzn. osiągnęła temperaturę i się wyłączała, temp. wody spadła o bodajże 7-8 stopni i pompa włączała się od nowa. i tak 24h/dobę.
Teraz zacząłem się trochę bawić z ustawieniami i uruchomiłem ją na Timerze.
W związku z ty mam pytanie:

czy jesli pompa jest na timerze i mam np. ustawione, że grzeje w godzinach 0.00-6.00 to czy pompa będzie działała w taki sposób, że jak nagrzeje do określonej temperatury to się wyłączy i włączy ponownie dopiero jak temperatura spadnie o ileś stopni, czy będzie działa non stop i utrzymywała zadaną temp.?

I jeszcze jedno. W pierwszej opcji w jakiej działała, czyli on/off pompa ustawiona była następująco::
out hi 10*C
h2o hi 35*C
out lo -10*C
h2o lo 35*C
i grzała do 35*C, osiągnęła taką temp na powrocie i się wyłączała, temp spadła i pompa startowała od nowa.

teraz jak działa na Timerze jest ustawiona tak
out hi 15*C
h2o hi 32*C
out lo -15*C
h2o lo 37*C
Pompa działa, grzeje - tylko zaobserwowałem, że najwyższa temperatura jaką osiąga na zasilaniu to ok.34-35*C a na powrocie 28*C. Czy tak powinno być, czy jednak powinna dobić do tych 37*C? Czy może ja źle interpretuje te ustawienia?

ps. temperatura na zewnątrz to ok 7-8*C

Mam nadzieję, że nie zagmatwałem tego posta zbytnio i dacie radę rozszyfrować o co pytam:)

Pozdrawiam mi5iek84

gondoljerzy
17-11-2016, 23:25
Alupex w podłodze do grzejników to chyba aluminium , piony miedź- ale to chyba nie grzech ?

Pex w podłodze ma od strony wody polietylen, aluminium jest dopiero w następnej warstwie. Czyli się nie liczy. Grzejniki z jakiego materiału są?

Pratchawiec
18-11-2016, 00:08
Panowie fachmani- macie jakiś pomysł na te moje "bąbelki" ?
Pzdr
PS
Za radę typu : nie wsłuchuj się , dziękuję...

Nie jestem wprawdzie fachmanem, nie mam nawet wykształcenia technicznego, ale mam wrażenie, że twoje kłopoty z zapowietrzaniem instalacji, mają swoje źródło w nieprawidłowej pracy któregoś z odpowietrzników.
Wiem, że szukałeś nieszczelności i ich nigdzie nie znalazłeś.
Sprawdź raz jeszcze, nie tylko ten na hydroboksie.
Zakręć dokładnie wszystkie - mają być odkręcone tylko w trakcie odpowietrzania. Zmniejsz ciśnienie do rozsądnego poziomu (0,15 MPa).
Wielkość przepływu nie ma nic wspólnego z zapowietrzaniem instalacji.

Domniemywam przy tym, że wszystko zostało starannie odpowietrzone, rurka po rurce.
Dla pewności odpowietrz raz jeszcze, osobno układ CW osobno CO (przełączony zawór T).

Jak nie zadziała to ja się poddaję

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
18-11-2016, 06:53
No właśnie- Pratchawiec , tak robiłem.
W ogóle jest tak , że to powietrze jak się pojawi - to siedzi w samej pompie.
Co do materiałów :
-grzejniki stalowe
-ale sama pompa jest plastykowa...
Pzdr