PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

reksgildo
18-11-2016, 07:02
teraz jak działa na Timerze jest ustawiona tak
out hi 15*C
h2o hi 32*C
out lo -15*C
h2o lo 37*C
Pompa działa, grzeje - tylko zaobserwowałem, że najwyższa temperatura jaką osiąga na zasilaniu to ok.34-35*C a na powrocie 28*C. Czy tak powinno być, czy jednak powinna dobić do tych 37*C? Czy może ja źle interpretuje te ustawienia?

ps. temperatura na zewnątrz to ok 7-8*C

Mam nadzieję, że nie zagmatwałem tego posta zbytnio i dacie radę rozszyfrować o co pytam:)

Pozdrawiam mi5iek84

Rozumiem że chodzi o Panasonica. Algorytm jest taki, że pompa grzejąc wyłączy się po osiągnięciu temp zadanej wyższej o 2 stopnie + ok 3 minuty pracy. Wcześniej miałeś płaską krzywą to grzała w tym przedziale do jednej temp. Teraz ustawiłeś sobie KG i jak policzysz sobie np z układu równań to masz że przy tem 7 stopni na zewnątrz temp zasilania jest 33,3. Więc pompa popracuje ok 3 minuty na temp ok 35,3 i się wyłączy. Ponowny start jest jeżeli temp powrotu spadnie o 6 stopni od temp zasilania. W tym przypadku 33,3 - 6 = 27,3. Jak taki będzie powrót przy tem 7 stopni na zewn pompa ponownie się włączy.

bobrow
18-11-2016, 07:29
Koledzy,
poczytałem trochę i jeśli to co słyszę to kawitacja -to znalazłem opracowanie nt , oto fragment :

"Głównym czynnikiem wpływającym na występowanie kawitacji jest temperatura cieczy i ciśnienie. Wpływ na zjawisko kawitacji w cieczy o danej temperaturze mają przede wszystkim jej prędkość, kształt powierzchni z jaką się kontaktuje, występowanie w cieczy zanieczyszczeń i inne."

Daje do myślenia

pzdr

27KiD21
18-11-2016, 07:56
...
1.system "nagrzany" 45 st na CO
2.ciśnienie podczas pracy PC w trybie CO 2,6-2,7 bar
3.przejście na CWU
4.przy pojawieniu się wysokich temp pod koniec cyklu CWU ok 52-54st , zaczyna bulgotać
5.po przejściu na CO i po krótkiej chwili jest ok
....


Miałem podobne objawy tuż po wykonaniu instalacji. Powodem była zapowietrzona wężownica w zasobniku CWU (Galmet Maxi) i tak jak opisujesz pod koniec cyklu grzania powietrze było przepychane przez wodę. W ekstremalnych przypadkach wywalało błąd przepływu, później już tylko zapowietrzała się pompa (charakterystyczny dźwięk).
Problem minął po dokładnym odpowietrzeniu wężownicy, a "dźwięk przelewania" wody dochodził z zapowietrzonej wężownicy.
Mało prawdopodobne wydaję się, aby w Twoim przypadku po roku (lub więcej, bo nie wiem ile już masz PC) użytkowania było tam jeszcze jakieś powietrze.
Pozdrawiam

hajnel
18-11-2016, 07:58
Koledzy,
poczytałem trochę i jeśli to co słyszę to kawitacja -to znalazłem opracowanie nt , oto fragment :

"Głównym czynnikiem wpływającym na występowanie kawitacji jest temperatura cieczy i ciśnienie. Wpływ na zjawisko kawitacji w cieczy o danej temperaturze mają przede wszystkim jej prędkość, kształt powierzchni z jaką się kontaktuje, występowanie w cieczy zanieczyszczeń i inne."

Daje do myślenia

pzdr

Aleś się tej kawitacji uczepił. Jak pompa ma jakieś nadciśnienie na ssaniu to praktycznie nie ma szans na kawitację.
U moich rodziców też słychać powietrze w instalacji jak na kotle jest pow. 50 C i to głośniej i wyraźniej niż u ciebie i tak od 10 lat... To że masz powietrze to nie znaczy, że to kawitacja i też dziwne, że słyszysz go tylko w pompie przy ściągniętej obudowie.
Jak dalej twierdzisz, że to kawitacja to zmierz jakie jest faktyczne ciśnienie na ssaniu pompy i porównaj z DTR pompy.

Szklara
18-11-2016, 08:04
Miałem podobne objawy tuż po wykonaniu instalacji. Powodem była zapowietrzona wężownica w zasobniku CWU (Galmet Maxi) i tak jak opisujesz pod koniec cyklu grzania powietrze było przepychane przez wodę. W ekstremalnych przypadkach wywalało błąd przepływu, później już tylko zapowietrzała się pompa (charakterystyczny dźwięk).
Problem minął po dokładnym odpowietrzeniu wężownicy, a "dźwięk przelewania" wody dochodził z zapowietrzonej wężownicy.
Mało prawdopodobne wydaję się, aby w Twoim przypadku po roku (lub więcej, bo nie wiem ile już masz PC) użytkowania było tam jeszcze jakieś powietrze.
Pozdrawiam

hmmm u mnie też czasem są dźwięki przelewania tuz przy hydroboxie i zauważyłem głośniejszą pracę chyba pompy obiegowej w hydroboxie. Wcześniej była cicha teraz, buczy cały czas bez przerwy. Wcześniej taki dźwięk wydawała tylko np. po włączeniu, lub po defroście jak na nowo odświeżała temperatury w obiegach. To kawitacja? Dźwięk to buczenie tak jakby transformatora czy coś takiego. "Przelewanie" w rurach dobiegowych do rozdzielaczy gdzieś w okolicy hydroboxu.
Instalacja była odpowietrzana dokładnie, pętla po pętli.

bobrow
18-11-2016, 08:04
Aleś się tej kawitacji uczepił. Jak pompa ma jakieś nadciśnienie na ssaniu to praktycznie nie ma szans na kawitację.
U moich rodziców też słychać powietrze w instalacji jak na kotle jest pow. 50 C i to głośniej i wyraźniej niż u ciebie i tak od 10 lat... To że masz powietrze to nie znaczy, że to kawitacja i też dziwne, że słyszysz go tylko w pompie przy ściągniętej obudowie.
Jak dalej twierdzisz, że to kawitacja to zmierz jakie jest faktyczne ciśnienie na ssaniu pompy i porównaj z DTR pompy.

Oj Hajnel,
1.nie trzeba zdejmować obudowy ,żeby to słyszeć (mam założoną obudowę)
2.mam manometr na ssaniu (wkręciłem w przyłącze) , np na out jest 2,6 bar ,na ssaniu jest 2,2 bar
3.chodzi o to ,że nie jestem pewien iż to kawitacja -tylko podejrzenie
To co z tego wynika ?
pzdr

PS
jak rozumiem-Twoja rada : nie przejmować się drobnostką ?

bobrow
18-11-2016, 08:05
A o DTR pompy wodnej to można zapomnieć...

hajnel
18-11-2016, 09:38
Oj Hajnel,
1.nie trzeba zdejmować obudowy ,żeby to słyszeć (mam założoną obudowę)
2.mam manometr na ssaniu (wkręciłem w przyłącze) , np na out jest 2,6 bar ,na ssaniu jest 2,2 bar
3.chodzi o to ,że nie jestem pewien iż to kawitacja -tylko podejrzenie
To co z tego wynika ?
pzdr

PS
jak rozumiem-Twoja rada : nie przejmować się drobnostką ?

Dokładnie. Daj pompie pracować.
Kawitacja – zjawisko fizyczne polegające na gwałtownej przemianie fazowej z fazy ciekłej w fazę gazową pod wpływem zmniejszenia ciśnienia.
Alb zrób osobny wątek do tego problemu.

bobrow
18-11-2016, 09:57
Dokładnie. Daj pompie pracować.
Kawitacja – zjawisko fizyczne polegające na gwałtownej przemianie fazowej z fazy ciekłej w fazę gazową pod wpływem zmniejszenia ciśnienia.
Alb zrób osobny wątek do tego problemu.

PC mam już 1,5 roku -zjawisko nie występuje cały czas ,tylko w określonej sytuacji .A wątek chyba jest właściwy -bo problem dotyczy Aquarery...
Nie lubię jak coś jest niedograne- jak ma bulgotać , to chcę wiedzieć że tak ma być.
PC realizuje swoje zadanie-nie chciał bym jednak niepotrzebnie i przedwcześnie ponosić koszty serwisowe...

reksgildo
18-11-2016, 18:37
Mam pytanie do użytkowników Panasa wpiętego bezpośrednio do podłogówki(bez bufora). Jak zachowuje się pompa obiegowa gdy PC stoi. Czy załączy się co jakiś czas żeby sprawdzić temp powrotu, czy chodzi cały czas. Mam bufor 100l i obiegówka za buforem jak nie pracuje, podłoga się wychłodzi szybciej niż woda w buforze, PC się nie załączy i dom się wychładza. Zastanawiałem się nad spięciem obu obiegówek razem ale czy to ma sens. Coraz częściej zastanawiam się też nad wywaleniem bufora.

hajnel
18-11-2016, 18:53
Wtórna pompa jest czymś sterowana? Powinna się załączyc kiedy trzeba i wychłodzić bufor...

map78
18-11-2016, 18:57
Mam pytanie do użytkowników Panasa wpiętego bezpośrednio do podłogówki(bez bufora). Jak zachowuje się pompa obiegowa gdy PC stoi. Czy załączy się co jakiś czas żeby sprawdzić temp powrotu, czy chodzi cały czas. Mam bufor 100l i obiegówka za buforem jak nie pracuje, podłoga się wychłodzi szybciej niż woda w buforze, PC się nie załączy i dom się wychładza. Zastanawiałem się nad spięciem obu obiegówek razem ale czy to ma sens. Coraz częściej zastanawiam się też nad wywaleniem bufora.

To zależy od sterowania. Jak z termostatu to się wyłącza i w ogóle nie pracuje podczas postoju pompy, a jak pogodowo to chodzi cały czas.

bobrow
18-11-2016, 19:05
Mam pytanie do użytkowników Panasa wpiętego bezpośrednio do podłogówki(bez bufora). Jak zachowuje się pompa obiegowa gdy PC stoi. Czy załączy się co jakiś czas żeby sprawdzić temp powrotu, czy chodzi cały czas. Mam bufor 100l i obiegówka za buforem jak nie pracuje, podłoga się wychłodzi szybciej niż woda w buforze, PC się nie załączy i dom się wychładza. Zastanawiałem się nad spięciem obu obiegówek razem ale czy to ma sens. Coraz częściej zastanawiam się też nad wywaleniem bufora.

Pompa wtórna będzie działać tak , jak ją podłączysz i pod jaki sterownik. Ja akurat mam salusa pc 11-działa banalnie : ustawiasz temp załączenia pompy wtórnej względem czujnika temp w buforze ( czujnik jest razem ze sterownikiem). Czyli jak PC się włączy i nagrzeje bufor do zadanej temp -wtedy włączy się pompa wtórna , ale kiedy PC się wyłączy - to pompa wtórna będzie kręcić , aż spadnie temp w buforze o 2 st od zadanej temp
Pzdr

byggmol
18-11-2016, 19:06
Mam pytanie do użytkowników Panasa wpiętego bezpośrednio do podłogówki(bez bufora). Jak zachowuje się pompa obiegowa gdy PC stoi. Czy załączy się co jakiś czas żeby sprawdzić temp powrotu, czy chodzi cały czas. Mam bufor 100l i obiegówka za buforem jak nie pracuje, podłoga się wychłodzi szybciej niż woda w buforze, PC się nie załączy i dom się wychładza. Zastanawiałem się nad spięciem obu obiegówek razem ale czy to ma sens. Coraz częściej zastanawiam się też nad wywaleniem bufora.

Z tego co pamiętam u mnie pompki obiegowe załączają się automatycznie jak pompa przejdzie w stan grzania CO bo są wpięte w sterowanie pompy. Ja też mam bufor 100L. jak masz taki problem to pytaj w pierwszej kolejności instalatora pompy i kotłowni co jest grane-jeżeli masz taką możliwość.

Nie po to człowiek wydaje na nowoczesny system grzewczy krocie żeby później rozwiązywać takie problemy na forum.

reksgildo
18-11-2016, 19:39
Dzięki za zainteresowanie. Sterownik pompy wtórnej to Auraton 1106. Zakres temp od 25 stopni. Może chodzić w automacie lub cały czas(tylko jaki jest wtedy sens go montować) Nawet jak go ustawię na minimum to przy takich temp jak dziś (8-9 stopni)jak jest niska nastawa wody zasilającej podłoga wychłodzi się szybciej od bufora i robi się chłodno.
Map78 chodziło mi o pogodówkę(sorki że nie napisałem). Mógłbym je spiąć, było by lepiej ale czy wtedy bufor nie traci swojego sensu. Zaleta taka że jak PC grzeje CWU to wtórna dalej pcha ciepło w podłogę.

Nie po to człowiek wydaje na nowoczesny system grzewczy krocie żeby później rozwiązywać takie problemy na forum.
Święte słowa. Swoje przeboje z autoryzowanym montażystą Panasonica opisałem już dużo wcześniej. Ze stopki widzę że masz SSZ. Życzę Ci tylko udanych wyborów na dalszy etap budowy. Ja kilka błędów popełniłem. Największym był wybór instalatora pompy

byggmol
18-11-2016, 20:03
Dzięki za zainteresowanie. Sterownik pompy wtórnej to Auraton 1106. Zakres temp od 25 stopni. Może chodzić w automacie lub cały czas(tylko jaki jest wtedy sens go montować) Nawet jak go ustawię na minimum to przy takich temp jak dziś (8-9 stopni)jak jest niska nastawa wody zasilającej podłoga wychłodzi się szybciej od bufora i robi się chłodno.
Map78 chodziło mi o pogodówkę(sorki że nie napisałem). Mógłbym je spiąć, było by lepiej ale czy wtedy bufor nie traci swojego sensu. Zaleta taka że jak PC grzeje CWU to wtórna dalej pcha ciepło w podłogę.

Święte słowa. Swoje przeboje z autoryzowanym montażystą Panasonica opisałem już dużo wcześniej. Ze stopki widzę że masz SSZ. Życzę Ci tylko udanych wyborów na dalszy etap budowy. Ja kilka błędów popełniłem. Największym był wybór instalatora pompy

Nie doczytałem, że miałeś problem z instalatorem, przykro mi. Ja obecnie grzeję pompą, instalator był poznany na forum, ale ostatnio się tu nie udziela, może nie poczuł wystarczająco krwi jak inni? Najtańszy może nie był, ale telefon odbiera czy to piątek czy sobotę ,a u mnie np. zmiany nastaw pompy robił szwagier właśnie do spółki z instalatorem przez telefon. Hydraulik od kotłowni z kolei nie zawsze odbiera, lepiej mu smsa napisać, bo facet oprócz instalacji w nowych domach robi serwisy i poprawki po innych tanich i dobrych i pracuje często do 19.00.

I to pierwsza wskazówka dla szukających dobrego instalatora -
taki nie ma czasu na pierdoły,
ceni się,
rzadko ma wolne terminy w najbliższych 2 miesiącach
nie siedzi 24h na forum, :P, patrz T.Brzęczkowski

Dobry przykład to forumowy wihajster z forum który komuś odpisał, że ma terminy wolne marzec 2017.bo fizycznie nie wyrabia.

Ja kotłownie musiałem zapłacić bo tego sam bym w życiu nie ogarnął, ale wentylację tymi ręcami robiłem, bo tu ryzyko spieprzenia jet małe, jak się choć trochę trzyma zasad.:D, a sporo można zaoszczędzić choćby na lepszego fachmana do kotłowni,

Sorry za offtopic

hajnel
18-11-2016, 20:05
Sterownik pompy wtórnej powinien działać od temperatury w pomieszczeniu, a nie od temp. wody...

bobrow
18-11-2016, 20:08
Dzięki za zainteresowanie. Sterownik pompy wtórnej to Auraton 1106. Zakres temp od 25 stopni. Może chodzić w automacie lub cały czas(tylko jaki jest wtedy sens go montować) Nawet jak go ustawię na minimum to przy takich temp jak dziś (8-9 stopni)jak jest niska nastawa wody zasilającej podłoga wychłodzi się szybciej od bufora i robi się chłodno.
Map78 chodziło mi o pogodówkę(sorki że nie napisałem). Mógłbym je spiąć, było by lepiej ale czy wtedy bufor nie traci swojego sensu. Zaleta taka że jak PC grzeje CWU to wtórna dalej pcha ciepło w podłogę.

Święte słowa. Swoje przeboje z autoryzowanym montażystą Panasonica opisałem już dużo wcześniej. Ze stopki widzę że masz SSZ. Życzę Ci tylko udanych wyborów na dalszy etap budowy. Ja kilka błędów popełniłem. Największym był wybór instalatora pompy

Wiesz co , bufor 100 ltr to sprzęgło - a nie magazyn ciepła. Jeśli 25 st to za wysoko na sterowniku - to chyba najprościej spiąć pompę wtórną ze sterowaniem PC ( zawsze możesz kupić nowy sterownik z niższymi nastawami)
Pzdr

Andrzej5101
19-11-2016, 10:09
Mam bufor 100 l i obiegówka za buforem jak nie pracuje, podłoga się wychłodzi szybciej niż woda w buforze, PC się nie załączy i dom się wychładza. Zastanawiałem się nad spięciem obu obiegówek razem, ale czy to ma sens.
Coraz częściej zastanawiam się też nad wywaleniem bufora.

Może zebrane dane z tego forum odnośnie
Celowości Zastosowania Bufora, Tobie pomogą w podjęciu decyzji ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

Siedmiu użytkowników podało dane defrostu ;
thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;
miireek ; - 1,0 C ; 12,0 min ; 0,40 kWh ;
ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;
ccool ; +0,0 C ; 07,0 min ; 0,28 kWh ;
k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;
k@mil ; +0,0 C ; 13,0 min ; 0,35 kWh ;

Wzorcowe defrosty;
pratchawiec ; +0,0 C ; 4,5 min ; 0,20 kWh ;
map 78 ; -1,0 C ; 6,0 min ; 0,20 kWh ;
bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU
bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

Proszę o podawanie danych dla defrostu

PaRa
20-11-2016, 07:11
Wygrzewanie wylewki już za sobą, zmieniałem tylko temperaturę zasilania zgodnie z harmonogramem. Teraz przyszedł czas na ustawienie pompy tak aby wykorzystywała jak najefektywniej taryfę G12 w, mam pytanie do bardziej zaawansowanych :

- jak macie ustawione godziny grzania w tej taryfie ? Ktoś podawał swoje ustawienia, ale temat ma trochę stron i nie mogę go znaleść, nie wiem jak ustawić priorytety CWU i CO.

hajnel
20-11-2016, 09:42
Ja mam ustawione 13-15 co+cwu i 22-6 co, resztę roboty robi sterownik pokojowy wtórnego obiegu...
Ale u mnie to dopiero pierwszy tydzień z G12w.

Andrzej5101
20-11-2016, 16:49
Czy może mi ktoś doradzić ?Która wersja pompy 12 kW T-Cap jest lepsza ? 1 fazowa czy 3 fazowa ?
Proszę też o uzasadnienie.

http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/2015%20PL/EU%20AQUAREA%2015%20v2_PL_final.pdf
1/ zabezpieczenie prądowe ; W mojej miejscowości np. ciągle występują skoki napięć na przynajmniej 1 fazie. Zanim PGE przystąpi do naprawy to mijają długie miesiące. Jeśli mamy pompę 1 fazową zawsze możemy ją przepiąć pod inną fazę - napisał asaselllo ,
-dla 1f zabezpieczenie to = 30 A oraz przewody 3 x 4,0 / 3 x 4,0 mm2 - wg.tabel
-dla 3 f zabezpieczenie to = 16 A oraz przewody 5 x 1,5 / 5 x1,5 mm2
- 1Fazowy TCapa 9 kW ma takie same parametry - jak 3 Fazowej 9 kW zwykłej

2/ natomiast jeżeli brak spadków na poszczególnych fazach to ; Agregat 3 fazowy gwarantuje równomierne obciążenie - napisał clarnet , powyżej 12kW -są tylko 3-fazowe.http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page121

3/ http://forum.muratordom.pl/showthread.php?247844-pomoc-przy-wyborze-pompy-panasonica&p=7121379#post7121379 - pomoc przy wyborze pompy panasonica

4/ maciejtoya - zaglądnij do http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page6 - i zastanów się czy PC 9 kW nie wystarczy i ile trzeba dołożyć z grzałki ???
Im większa moc PC, tym wyższy próg startowy pompy , a to jest Istotne w okresach przejściowych

5/ Czym się różni generacja pomp F i H ? Warto się nią zainteresować ?
Znacznie wyższą ceną oraz nowym sterownikiem http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225716-Dom-100m-nowy-2014-jaka-pompa-i-czy-warto&p=7264259#post7264259

byggmol
20-11-2016, 17:22
Mam pytanie co do termostatu, instalator poleca taki za 400 zł, a ja jak patrzyłem to większość ma możliwość współpracy z pompą ciepła. Co polecacie, jakie termostaty? Termostat ma sterować u mnie temp. wewnątrz, a do tego pompa będzie docelowo w okienkach G12w pracować.

bassior
20-11-2016, 20:25
ja mam Euraton EQ7 bezprzewodowy - cena około 350zł

mały, ładny, prosty w obsłudze

tom80ek
20-11-2016, 22:30
W temacie sterownika. Jak sprawuje się ten od Panasonica PAW-A2W-RTWIRED?
Warto czy lepiej coś innego?

ASANAK
22-11-2016, 11:49
Witam mam pytanie śmierdzi lekko woda w zbiorniku iok rok temu po wymianie anody magnezowej pomogło na jakiś czas (pompa uzywana ok 1,5 roku ) znowu jest to samo a więc zakładam, że znowu anoda ( chociaż tamta była czysta w miarę jak była wymieniana ) czy pomogła by wymiana na anodę tytanową ?

CNC_POMPY_CIEPLA
22-11-2016, 19:07
a woda ze studni?
zresztą nie ten temat kolego....

mkm silesia
22-11-2016, 22:03
Witam mam pytanie śmierdzi lekko woda w zbiorniku iok rok temu po wymianie anody magnezowej pomogło na jakiś czas (pompa uzywana ok 1,5 roku ) znowu jest to samo a więc zakładam, że znowu anoda ( chociaż tamta była czysta w miarę jak była wymieniana ) czy pomogła by wymiana na anodę tytanową ?

Tak i/lub dezynfekcja

ASANAK
22-11-2016, 22:56
Myślę że może być ten gdyż uzytkownicy pomp ciepła mają takie zbiorniki na wodę i czasami ten sam problem
Woda z wodociągu pzdr

ASANAK
22-11-2016, 22:58
Tak i/lub dezynfekcja

Dzięki właśnie za 1 razem była wymieniana anoda woda spuszczana i majster wlał płyn do mycia naczyń i pomogło

AdrianEH
24-11-2016, 11:46
A mam pytanie:
zgodnie z jakimi normami podawane są parametry w Panasonicach?

bobrow
24-11-2016, 12:18
A mam pytanie:
zgodnie z jakimi normami podawane są parametry w Panasonicach?

Jak wejdziesz na stronki katalogu Panasa - to pod tabelkami z COP jest info o normie
pzdr

reksgildo
24-11-2016, 19:31
Czy jest zależność między prędkością pompy obiegowej a deltą PC? Czy regulując prędkość pompy obiegowej mogę w jakiś sposób wpływać na deltę. Wiem że pompa dąży do delty na poziomie 5. U mnie jakiś czas delta była na poziomie 3 - 4, zmniejszyłem prędkość pompy obiegowej w PC z 3 na 2 i zmniejszyłem też prędkość pompy obiegowej za buforem. Teraz delta jest na poziomie 6.

bobrow
24-11-2016, 20:25
Czy jest zależność między prędkością pompy obiegowej a deltą PC? Czy regulując prędkość pompy obiegowej mogę w jakiś sposób wpływać na deltę. Wiem że pompa dąży do delty na poziomie 5. U mnie jakiś czas delta była na poziomie 3 - 4, zmniejszyłem prędkość pompy obiegowej w PC z 3 na 2 i zmniejszyłem też prędkość pompy obiegowej za buforem. Teraz delta jest na poziomie 6.

Hej
Chyba sam sobie już odpowiedziałeś-ja też robiłem takie próby z podobnym rezultatem.
Chodzi o to , że automatyka PC dąży do dt=5 K - tylko " potrzebuje" trochę czasu ,o ile jest nie za mała moc (przypominam ,że przy zmniejszeniu przepływu z mniejsza się moc PC-wyraźnie to widziałem na ciepłomierzu) w stosunku do odbioru ciepła
pzdr

reksgildo
24-11-2016, 20:41
Hej
Chyba sam sobie już odpowiedziałeś-ja też robiłem takie próby z podobnym rezultatem.
Chodzi o to , że automatyka PC dąży do dt=5 K - tylko " potrzebuje" trochę czasu ,o ile jest nie za mała moc (przypominam ,że przy zmniejszeniu przepływu z mniejsza się moc PC-wyraźnie to widziałem na ciepłomierzu) w stosunku do odbioru ciepła
pzdr
Przy takich temp. na zewnątrz jak w tym tygodniu większa delta wg mnie daje niższy komfort cieplny. Popraw mnie jeśli się mylę: pompa obiegowa w PC obsługuje tylko bufor 100l tzn temp widoczne na wyświetlaczu pokazują temp zasilania bufora i temp powrotu z bufora. Regulacja pompą obiegu wtórnego nie ma na to wpływu. Chcąc zmniejszyć deltę musiałbym wrócić do ustawienia obiegówki w PC na 3

bobrow
24-11-2016, 20:57
Przy takich temp. na zewnątrz jak w tym tygodniu większa delta wg mnie daje niższy komfort cieplny.

Chyba nie-jeśli jest ciepło (u mnie jest w miarę) , to mniejsza moc nie zaszkodzi-komfort masz z ciepła odczuwalnego ,a nie z temp IN/OUT

Popraw mnie jeśli się mylę: pompa obiegowa w PC obsługuje tylko bufor 100l tzn temp widoczne na wyświetlaczu pokazują temp zasilania bufora i temp powrotu z bufora.

No tak

Regulacja pompą obiegu wtórnego nie ma na to wpływu. Chcąc zmniejszyć deltę musiałbym wrócić do ustawienia obiegówki w PC na 3

Raczej ma -wystarczy ,że dasz na próbę prędkość wtórnej na min (zobaczysz wtedy zwiększenie temp powrotu PC i zmniejszenie dt) i po jakimś czasie na max (dt zwiększy się)

W/w opieram na moich doświadczeniach-na 100% jak u Ciebie będzie to nie wiem (mój buforek ok 35 ltr-Twój 100ltr)

pzdr

bobrow
24-11-2016, 20:58
Reksgildo-odpowiedzi są jeszcze w Twoim zapytaniu u góry- myślałem ,że poszatkuje się cytat...

AdrianEH
24-11-2016, 21:37
A mam pytanie:
zgodnie z jakimi normami podawane są parametry w Panasonicach?
A czy jest różnica między norma 14511 a 14511-2 ?

Pratchawiec
24-11-2016, 22:14
.......... Popraw mnie jeśli się mylę: pompa obiegowa w PC obsługuje tylko bufor 100l tzn temp widoczne na wyświetlaczu pokazują temp zasilania bufora i temp powrotu z bufora. Regulacja pompą obiegu wtórnego nie ma na to wpływu.

Błąd w założeniu;
Bufor nie jest układem zamkniętym.
Pobiera jedynie i oddaje ciepło w różnych kierunkach, sam poza minimalnymi stratami jej nie konsumując.
Jest jedynie elementem pośrednim w przekazywaniu energii z PC, kotła, itp do układu końcowego - podłogówka grzejniki, itp.
Swoistą przekładnią cieplną o przełożeniu ~ 1-1.
Bezpośrednio jego pracą sterują zazwyczaj 2 pompy obiegowe.

Pozdrawiam

Pratchawiec

reksgildo
25-11-2016, 10:06
komfort masz z ciepła odczuwalnego ,a nie z temp IN/OUT
pzdr
przepraszam źle to ująłem. Chodziło mi o to że mam niższą temp w pomieszczeniu a co za tym idzie mniejszy komfort. Większa delta to przy takiej samej temp. zasilania niższa temp. powrotu a co za tym idzie niższa temp. podłogi i na końcu niższa temp w pomieszczeniu.

bobrow
25-11-2016, 10:39
Reksgildo ,
z tymi temp to tak trochę różnie jest-zazwyczaj jeśli jest w miarę ok przepływ , to większa dt świadczy o odbiorze ciepła (czyli PC pracuje z większą mocą i możesz mieć cieplej, bo to ciepło trafia do powietrza)
pzdr

gondoljerzy
25-11-2016, 10:42
[/B]

Siedmiu użytkowników podało dane defrostu ;
thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;
miireek ; - 1,0 C ; 12,0 min ; 0,40 kWh ;
ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;
ccool ; +0,0 C ; 07,0 min ; 0,28 kWh ;
k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;
k@mil ; +0,0 C ; 13,0 min ; 0,35 kWh ;
...
Proszę o podawanie danych dla defrostu

Nie mam Panasonica, a nieco prostszą PC on/off. Zastanawiam się, czy dane, które podajecie nie są za ubogie do porównań? Na przykładzie mojej pompy: defrost wymuszony ręcznie (jest taka opcja w sterowniku pompy) trwał prawie 9 minut. Defrost automatyczny w trakcie pracy pompy trwał niecałe 2 minuty. Warunki zewnętrzne prawie takie same, podstawowa różnica w temperaturze wody w obiegu. Przy pierwszym odmrażaniu okolice 25 stopni, przy drugim 44 stopnie.

reksgildo
25-11-2016, 11:41
Reksgildo ,
z tymi temp to tak trochę różnie jest-zazwyczaj jeśli jest w miarę ok przepływ , to większa dt świadczy o odbiorze ciepła (czyli PC pracuje z większą mocą i możesz mieć cieplej, bo to ciepło trafia do powietrza)
pzdr

Sprawdzałem na rotametrach(o ile są one w jakiś sposób wiarygodne) i mam na nich mniej więcej równy przepływ ok1,5l. Mam 16 pętli więc w przybliżeniu daje to 1440l/h. Tutaj znowu się zastanawiam nawiązując do tego co napisał mi kol Pratchawiec czy to jest przepływ dla całego układu czy dla układu między buforem a podłogówką a między PC a buforem jest inny zależny od prędkości pompy obiegowej w PC. Deltę = 6 mam gdy sprężarka pracuje na poziomie 22-23 kHz(chyba jest to poziom zbliżony do minimum)

bobrow
25-11-2016, 11:52
Sprawdzałem na rotametrach(o ile są one w jakiś sposób wiarygodne) i mam na nich mniej więcej równy przepływ ok1,5l. Mam 16 pętli więc w przybliżeniu daje to 1440l/h. Tutaj znowu się zastanawiam nawiązując do tego co napisał mi kol Pratchawiec czy to jest przepływ dla całego układu czy dla układu między buforem a podłogówką a między PC a buforem jest inny zależny od prędkości pompy obiegowej w PC. Deltę = 6 mam gdy sprężarka pracuje na poziomie 22-23 kHz(chyba jest to poziom zbliżony do minimum)

Suma przepływów na rotametrach to jest przepływ za buforem , na PC i buforze masz taki , jaki wynika w wybranego biegu.Możesz wykonać prostą próbę - w PC daj Vp od 1 do 3 i zobacz jakie będą różnie w dt
Przy najmniejszych różnicach będą zbliżone przepływy w dwóch obwodach- znając przepływy na PC mniej więcej ustalisz przepływ za buforem.
Pzdr

PiterBo
25-11-2016, 13:46
Trochę zboczę z tematu, ale jako że idzie zima, ciekawi mnie jak macie rozwiązane odprowadzenie skroplin z jednostki zewnętrznej..
Ja mam pompę postawioną na dwóch murkach o wysokości 45 cm od gruntu..
W dodatniej temperaturze ok nie ma problemu mam patent. Ale zima mnie ciekawi..

Korki gumowe powyciągane i woda kapie na ziemię czy jakieś tace ociekowe i grzałki i odprowadzenie wody czy jak..
Może jakieś zdjęcie itp...

AdrianEH
25-11-2016, 14:22
Jak wejdziesz na stronki katalogu Panasa - to pod tabelkami z COP jest info o normie
pzdr
A czy jest różnica między norma 14511 a 14511-2 ?
Przepraszam, że się powtarzam, ale źle cytat z telefonu poszedł ...

bobrow
25-11-2016, 15:43
Trochę zboczę z tematu, ale jako że idzie zima, ciekawi mnie jak macie rozwiązane odprowadzenie skroplin z jednostki zewnętrznej..
Ja mam pompę postawioną na dwóch murkach o wysokości 45 cm od gruntu..
W dodatniej temperaturze ok nie ma problemu mam patent. Ale zima mnie ciekawi..

Korki gumowe powyciągane i woda kapie na ziemię czy jakieś tace ociekowe i grzałki i odprowadzenie wody czy jak..
Może jakieś zdjęcie itp...

Hej
u mnie jest tak
374217

Z tyłu domu jest jednostka zewn i małe lodowisko ,w ogóle mi nie przeszkadza .Jeśli będzie jakiś problem to podłączę się do deszczówki.
pzdr

Pratchawiec
25-11-2016, 15:44
Trochę zboczę z tematu, ale jako że idzie zima, ciekawi mnie jak macie rozwiązane odprowadzenie skroplin z jednostki zewnętrznej..
Ja mam pompę postawioną na dwóch murkach o wysokości 45 cm od gruntu...

Zdjęcie i opis? Proszę bardzo

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?248104-Pompy-PW-czy-oblodzenie-i-ci%C4%99kn%C4%85ca-woda-to-du%C5%BCa-uci%C4%85%C5%BCliwo%C5%9B%C4%87&p=7126707&viewfull=1#post7126707

Pozdrawiam

Pratchawic

bobrow
25-11-2016, 15:45
jeszcze raz skropliny
374239

byggmol
25-11-2016, 18:19
Witam dziś szwagier zmienił ustawienia pompy, dokładnie 20 dni od zmiany zeszłym razem, podał mi też odczyty temp.
20 dni - 187 kwh ogrzewanie/9,35 dziennie/5,14 zł w G11,
CWU 35kwh, strata dobowa 1,75kwh
temp. w domu 23oC
Lo/-5oC/35
Hi/15/28oC
Powrót na Co 27oC.

razem za 27 dni 420kwh na CO/54kwh na CWU

temp. zasilania została dziś obniżona o 2oC jak pamiętam/ na zasilaniu/ zarówno na Lo i Hi

Gdybym grzał tylko w taniej zapłaciłbym pewnie około 3,7 zł dziennie przy średniej cenie za kwh 0,40 zł

AdrianEH
27-11-2016, 14:52
A czy jest różnica między norma 14511 a 14511-2 ?
Przepraszam, że się powtarzam, ale źle cytat z telefonu poszedł ...

Nikt nie jest w stanie mi pomóc?

fachman19
27-11-2016, 15:25
Trochę zboczę z tematu, ale jako że idzie zima, ciekawi mnie jak macie rozwiązane odprowadzenie skroplin z jednostki zewnętrznej..
Ja mam pompę postawioną na dwóch murkach o wysokości 45 cm od gruntu..
W dodatniej temperaturze ok nie ma problemu mam patent. Ale zima mnie ciekawi..

Korki gumowe powyciągane i woda kapie na ziemię czy jakieś tace ociekowe i grzałki i odprowadzenie wody czy jak..
Może jakieś zdjęcie itp...

Po niemiecku
374468


Po mojemu
374469

Szklara
27-11-2016, 18:02
To zależy od sterowania. Jak z termostatu to się wyłącza i w ogóle nie pracuje podczas postoju pompy, a jak pogodowo to chodzi cały czas.

Chodzi cały czas? Trochę to bez sensu. U mnie wyje na okrągło i słychać ją dość dobrze. Delta 3. Zasilanie 25 a na powrocie 22. Nie ma możliwości wyłączenia pompy i czasowego tylko załączenia? Mielenie pompy to oczywiste straty energii.
jak zmniejszyć prędkość pompy, bo podejrzewam, że jest na maxa ustawiona?

Pratchawiec
27-11-2016, 18:10
Szklara

Kup sobie jakikolwiek termostat z programatorem za nieco ponad 100 zł.

Pozdrawiam

Pratchawiec

agb
27-11-2016, 18:10
Po niemiecku
374468


Po mojemu
374469

Ale gdzie tu rozwiązanie? Lodowisko pod pompą? ;)

bobrow
27-11-2016, 18:14
Chodzi cały czas? Trochę to bez sensu. U mnie wyje na okrągło i słychać ją dość dobrze. Delta 3. Zasilanie 25 a na powrocie 22. Nie ma możliwości wyłączenia pompy i czasowego tylko załączenia? Mielenie pompy to oczywiste straty energii.
jak zmniejszyć prędkość pompy, bo podejrzewam, że jest na maxa ustawiona?

Hej
chyba najbardziej optymalnym systemem sterowania PC P/W jest termostat/sterownik pokojowy +KG+timer w PC
A zmiana prędkości :
wygaś ziel diodę na pulpicie
wciskasz service , aż wyświetli się sp01
Przewiń w górę na sp02
Set
Zobaczysz prędkość pompy od 1 do 7
Zmiana :
Set
Strzałkami wybierasz bieg
Set zatwierdzasz
Cancel
Wł PC
Chyba wszystko
Pzdr

Pratchawiec
27-11-2016, 18:14
Ale gdzie tu rozwiązanie? Lodowisko pod pompą? ;)

U Niemca w mróz, zwłaszcza nieco dłuższy też się zrobi ślizgawka.
I to nawet większa, bo płasko.

Pozdrawiam

Pratchawiec

byggmol
27-11-2016, 18:42
Ale gdzie tu rozwiązanie? Lodowisko pod pompą? ;)

374482

jak Panasonic przykazał :p, u mnie wpięte w dren, info o tym jak ma wyglądać podstawa pod pompę plus odprowadzenie skroplin, odległość od ściany itp. jest gdzieś w broszurce technicznej, pamiętam, bo instalator mi coś takiego podesłał jak robiłem fundament w zimie na długo przed montażem pompy.

Szklara
27-11-2016, 19:02
Hej
chyba najbardziej optymalnym systemem sterowania PC P/W jest termostat/sterownik pokojowy +KG+timer w PC
A zmiana prędkości :
wygaś .........
Chyba wszystko
Pzdr

Dzięki, jutro skoryguję buczenie :)
Jak macie ustawione, lub jak jest "dobrze" dla pompy?

Planuje właśnie jakiś termostat, nawet kable mam pociągnięte do pompy. Instalator stwierdził, że lepiej działa z pogodówką, bo wcześniej reaguje na zmianę temp. Ale jak dla mnie ta praca pompy 24/dobe to bez sensu lekko.

fachman19
27-11-2016, 19:22
Ale gdzie tu rozwiązanie? Lodowisko pod pompą? ;)

w tym miejscu nie przeszkadza :rolleyes:

ASANAK
27-11-2016, 20:34
Witam czy ktoś może wyjaśnić o co chodzi z tą prędkością pompy ?
Dodatkowo w jaki sposób można jakoś przeliczyć ile się oszczędza jak obniżam np o 3 stopnie temperaturę na zasilaniu, próbuje sobie z grubsza wyliczyć ile więcej by wyszło jakbym grzał normalnie kiedy trzeba a nie jak teraz w grzeję w weekendowej

thxluk
27-11-2016, 20:35
Witam,
piszę informacyjnie .Pierwszy rok z PC.Tak jak pisałem kilka tygodni temu priorytet - eliminacja mostków ..
zlikwidowałem drzwi "budowlane" , teraz drewno U< 0,97
docieplona sciana garażowa, poprawiona brama , na ścianach przylegających tj. łazienka , gabinet + sufit (1 sypialnia) dorzuciłem styro 10cm.
górna łazienka - płyty KG, obróbka okna dachowego .

PC zaczyna pracować z DT 5,4 czasem nawet 3.Póki co mam tylko ustawioną KG(tez. termostatu,brak bufora).KG +15/26 -15/36.
Na parterze temp. dochodzi na 24st.!Dziś kilku gości , pizza itp, na pietrze 22.Grubość wylewki 7-8cm parter , 6-7 pietro.
Zużycie z czytane z PC po 21dniach CO 471 KW CWU 100. .. córka + żona "ciepłolubna"...jw.(PC troszkę przekłamuje, na pod liczniku niecałe 500KW)

reasumując:
na zużycie KW dam sobie jeszcze czas.Jest ciepło, dla mnie za ciepło , na ale..
Zastanawia mnie praca sprężarki , przy DT 4,3 dalej pracuje , czy nie powinna się wyłączyć i pracować tylko obiegówka?
Drugie pytanie to przepływy, obiegówka pracuje na 3, mam 18 włączonych pętli,miedzy 70 m a 100m.Na 3 rotametrach przepływ ok. 3l.Reszta ok między 1,5 -2.
Czy to nie "za dobrze".?
Dużo osób piszę o kiepski przepływie.Jak bym włączył "obiegówkę" na 7 bieg ....ugotowany??
Będę wdzięczny za komentarze

... a defrost dalej 12-14 minut...;)

pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

ASANAK
27-11-2016, 20:42
Za mną jeden sezon i pewnie ok 99% grzałem w tańszej
Jeszcze jedno o ile mniej więcej powinna spadać temperatura po całym dniu u mnie spada ok 1 stopień a przez całą noc rośnie też o ok 1 przy takich temperaturach jak obecnie, na zasilaniu mam nastawione 15 to 35 a na minusie 15 to 38

agb
27-11-2016, 22:02
w tym miejscu nie przeszkadza :rolleyes:

Być może. Tylko trudno nazwać to odprowadzeniem skroplin :D

Szklara
28-11-2016, 06:26
Za mną jeden sezon i pewnie ok 99% grzałem w tańszej
Jeszcze jedno o ile mniej więcej powinna spadać temperatura po całym dniu u mnie spada ok 1 stopień a przez całą noc rośnie też o ok 1 przy takich temperaturach jak obecnie, na zasilaniu mam nastawione 15 to 35 a na minusie 15 to 38

Jak sterujesz pompą by pracowała tylko w taniej taryfie? Zapodałem sobie 9cm wylewki jako bufor i też mam w planach grzanie w taniej taryfie. Straty dobowe domu tez gdzieś około 1 stopnia.
Masz czujnik pogodowy, czy korzystasz z pokojowego? A samo trzymacie pompy w ryzach godzinowych czym realizujesz?

Na razie mam pełno mostków. Brak ocieplenia stropu (!), brak ocieplenia sufitu i ściany w garażu, brak drzwi do garażu (ścianka ze styropianu).
Pompa dobija do DT 3. Dziś lub jutro rozpocznę wreszcie wygrzewanie podłóg i grzanie całej bryły. Pewnie pociągnie z 1000 kWh :) Wspomogę się kominkiem, i w tym tygodniu zacznę ocieplać strop.

link2jack
28-11-2016, 06:35
.....KG +15/26 -15/36...

U mnie 20*C na parterze - 22*C na poddaszu. Krzywa +15/25 -15/25
Nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych, nawet tych pomiędzy nieogrzewanym garazem a domem.

link2jack
28-11-2016, 06:36
Jak sterujesz pompą by pracowała tylko w taniej taryfie? Zapodałem sobie 9cm wylewki jako bufor i też mam w planach grzanie w taniej taryfie. Straty dobowe domu tez gdzieś około 1 stopnia.
Masz czujnik pogodowy, czy korzystasz z pokojowego? A samo trzymacie pompy w ryzach godzinowych czym realizujesz?

Na razie mam pełno mostków. Brak ocieplenia stropu (!), brak ocieplenia sufitu i ściany w garażu, brak drzwi do garażu (ścianka ze styropianu).
Pompa dobija do DT 3. Dziś lub jutro rozpocznę wreszcie wygrzewanie podłóg i grzanie całej bryły. Pewnie pociągnie z 1000 kWh :) Wspomogę się kominkiem, i w tym tygodniu zacznę ocieplać strop.

Może głupie pytanie - Co to DT3?

reksgildo
28-11-2016, 06:49
Może głupie pytanie - Co to DT3?

Przypuszczam że chodzi o deltę

reksgildo
28-11-2016, 06:56
Witam,
piszę informacyjnie .Pierwszy rok z PC.Tak jak pisałem kilka tygodni temu priorytet - eliminacja mostków ..
zlikwidowałem drzwi "budowlane" , teraz drewno U< 0,97
docieplona sciana garażowa, poprawiona brama , na ścianach przylegających tj. łazienka , gabinet + sufit (1 sypialnia) dorzuciłem styro 10cm.
górna łazienka - płyty KG, obróbka okna dachowego .

PC zaczyna pracować z DT 5,4 czasem nawet 3.Póki co mam tylko ustawioną KG(tez. termostatu,brak bufora).KG +15/26 -15/36.
Na parterze temp. dochodzi na 24st.!Dziś kilku gości , pizza itp, na pietrze 22.Grubość wylewki 7-8cm parter , 6-7 pietro.
Zużycie z czytane z PC po 21dniach CO 471 KW CWU 100. .. córka + żona "ciepłolubna"...jw.(PC troszkę przekłamuje, na pod liczniku niecałe 500KW)

reasumując:
na zużycie KW dam sobie jeszcze czas.Jest ciepło, dla mnie za ciepło , na ale..
Zastanawia mnie praca sprężarki , przy DT 4,3 dalej pracuje , czy nie powinna się wyłączyć i pracować tylko obiegówka?
Drugie pytanie to przepływy, obiegówka pracuje na 3, mam 18 włączonych pętli,miedzy 70 m a 100m.Na 3 rotametrach przepływ ok. 3l.Reszta ok między 1,5 -2.
Czy to nie "za dobrze".?
Dużo osób piszę o kiepski przepływie.Jak bym włączył "obiegówkę" na 7 bieg ....ugotowany??
Będę wdzięczny za komentarze

... a defrost dalej 12-14 minut...;)

pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Mam u siebie 16 pętli(9+7). Też miałem obiegówkę na 3 biegu i podobne delty jak u Ciebie (3 lub 4) i też pompa szła dalej na minimalnej pracy sprężarki. Zmniejszyłem prędkość obiegówki na 2 i delta skoczyła do 6. Ja mam trochę inaczej jak ty bo mam 100l bufor, więc teraz jeszcze próbuje regulować obiegówką wtórną żeby delta spadła. Ja wszystkie rotametry ustawiłem na mniej więcej równo. Masz taką potrzebę żeby te 3 pętle miały więcej?
Też mam ciepłolubną żonę, znam ten "bul";)

Szklara
28-11-2016, 06:59
Przypuszczam że chodzi o deltę

Tak delta temperatury. Zasilanie 25 - powrót 22.
Myślałem, że automatyka dąży do DT równej 5. A u mnie od ok 7 po włączeniu, dochodzi nawet do 3. Ale warunki pracy anormalne, no i wygrzewanie jastrychu przede mną.

reksgildo
28-11-2016, 07:01
Tak delta temperatury. Zasilanie 25 - powrót 22.
Myślałem, że automatyka dąży do DT równej 5. A u mnie od ok 7 po włączeniu, dochodzi nawet do 3. Ale warunki pracy anormalne, no i wygrzewanie jastrychu przede mną.

Sprawdź na którym biegu jest pompa obiegowa

Szklara
28-11-2016, 07:08
Sprawdź na którym biegu jest pompa obiegowa

Wiem właśnie, dziś to zrobię.
Jaka jest optymalna prędkość dla pompy? Na razie nie mieszkam więc chodzi mi tylko o dogrzanie domu do 10-15 stopni.

K@mil_
28-11-2016, 08:58
Prędkość pompy obiegowej ustawiasz patrząc na rotametry i przepływ (tak, wiadomo to żadna precyzja). Przepływ nominalny dla Twojej PC, to okolice 1500-1600l/h.
U siebie muszę jechać na 5-tym biegu - niestety długie pętle.
Pozdrawiam.

Szklara
28-11-2016, 10:05
Prędkość pompy obiegowej ustawiasz patrząc na rotametry i przepływ (tak, wiadomo to żadna precyzja). Przepływ nominalny dla Twojej PC, to okolice 1500-1600l/h.
U siebie muszę jechać na 5-tym biegu - niestety długie pętle.
Pozdrawiam.

A jak to policzyć dla całości? Na rotametrach mam różne przepływy, tak gdzieś (z pamięci) od 1,5 do 2,5 chyba (ale kompletnie nie wiem czy dobrze podaję). Rotametry na razie rozkręcone na maxa. Regulacja po wygrzaniu chałupy. No pętle tez mam niektóre długie w przedziale od 70-100m.

K@mil_
28-11-2016, 10:21
Rotametry są mega niedokładne, no ale jak się nie ma co się lubi..
Sumujesz przepływy z wszystkich pętli w l/min i mnożysz sumę przez 60 i masz przepływ w l/h.
Pozdrawiam.

Szklara
28-11-2016, 11:17
Rotametry są mega niedokładne, no ale jak się nie ma co się lubi..
Sumujesz przepływy z wszystkich pętli w l/min i mnożysz sumę przez 60 i masz przepływ w l/h.
Pozdrawiam.

Dzięki. No tak rotametry pokazują życzenia czasem:) Posumuję, podliczę i dobiorę optimum dla pompy. Mam nadzieję, że nie będzie to prędkość > niż 4 :)

bobrow
28-11-2016, 11:23
Dla dociekliwych wystarczy ciepłomierz z funkcją pomiaru przepływu -używka to grosze.
pzdr

K@mil_
28-11-2016, 11:27
Jestem w trakcie ogarniania takiego ustrojstwa właśnie :)

bobrow
28-11-2016, 11:44
Hallo,hallo-CNC ,
masz może jakiś pomysł na te moje bąbelki (bulgotanie , jak tam zwał) ?
Nie spotkałeś się z takim problemem -że jest ok przy wyższym ciśnieniu w systemie ?
pzdr

map78
28-11-2016, 11:45
Tak w zasadzie to powinien to zrobić instalator:confused: Nie wiem kto wam te pompy montował, że teraz musicie się takimi rzeczami zajmować. Po stronie użytkownika jest obsługa sterownika ale na pewno nie regulacja pompy obiegowej.

bobrow
28-11-2016, 11:54
Tak w zasadzie to powinien to zrobić instalator:confused: Nie wiem kto wam te pompy montował, że teraz musicie się takimi rzeczami zajmować. Po stronie użytkownika jest obsługa sterownika ale na pewno nie regulacja pompy obiegowej.

Map ,
już wcześniej wyjaśniałem-PC była montowana pod koniec kwietnia i od razu nie zauważyłem tego zjawiska. Instalator próbował to rozwiązać-ale przyciął się na tym (Sch...sl też).Obawiam się tylko ,o awarię w przyszłości -a nie zależy mi na samym "plumkaniu".Nie daje mi to spokoju ,że podnoszę ciśnienie do min 2,5 bara i jest ok...
pzdr

map78
28-11-2016, 11:59
bobrow, to akurat nie do Ciebie było - tylko Tych dwóch wcześniej;)
Co do Ciebie to nie podnoś tego ciśnienia, bo nigdy problemu nie rozwiążesz. Daj temu czas i spokojnie odpowietrzaj.

Szklara
28-11-2016, 12:04
Tak w zasadzie to powinien to zrobić instalator:confused: Nie wiem kto wam te pompy montował, że teraz musicie się takimi rzeczami zajmować. Po stronie użytkownika jest obsługa sterownika ale na pewno nie regulacja pompy obiegowej.

Na rozmowę z instalatorem trzeba się przygotować:)
A generalnie chłopa to nie winię, bo chata rozgrzebana, ekipy się szwendają, dom wyziębiony, grzanie tylko profilaktyczne anty zamrożeniowe - jak w takich warunkach cokolwiek ustawiać jak podłoga wracała temp 5 stopni? Pomału zamykam plan robót w tym roku i wtedy wiedza z FM przyda się jak nic:)
I tak był bardzo grzeczny i dostosował się do moich potrzeb. O poprawie, dostosowaniu fundamentu pod wentyle w gratisie już nie wspomnę.
Jak u bobrow, przy montażu tez nie zwróciłem uwagi na pracę pompy (piły, sprężarki na budowie pracowały pełną parą), potem pompa wyłączona, włączana na noc jak nie było nikogo. Wszystkiego trzeba się nauczyć.

bobrow
28-11-2016, 12:05
bobrow, to akurat nie do Ciebie było - tylko Tych dwóch wcześniej;)
Co do Ciebie to nie podnoś tego ciśnienia, bo nigdy problemu nie rozwiążesz. Daj temu czas i spokojnie odpowietrzaj.

Tak robię , jak mi doradzał ten Twój fachman-będę cierpliwie odpowietrzał i zobaczymy.

pzdr

PS
sorry-pracuję i kątem oka kukam na FM....

plusfoto
28-11-2016, 13:28
Dla dociekliwych wystarczy ciepłomierz z funkcją pomiaru przepływu -używka to grosze.
pzdr
Fajnie tylko większość tych w normalnej cenie to 1/2 a w porywach 3/4 cala a wyjście lub wejście w pompie ma 1,1/4 cala.

bobrow
28-11-2016, 13:32
Fajnie tylko większość tych w normalnej cenie to 1/2 a w porywach 3/4 cala a wyjście lub wejście w pompie ma 1,1/4 cala.

Z tego co wiem , to do kontroli wyrywkowej -na bypassie 3/4" wystarczy ,aby stwierdzić prawidłowe parametry PC .
pzdr

Szklara
28-11-2016, 18:05
Hej
chyba najbardziej optymalnym systemem sterowania PC P/W jest termostat/sterownik pokojowy +KG+timer w PC
A zmiana prędkości :
wygaś ziel diodę na pulpicie
wciskasz service , aż wyświetli się sp01
Przewiń w górę na sp02
Set
Zobaczysz prędkość pompy od 1 do 7
Zmiana :
Set
Strzałkami wybierasz bieg
Set zatwierdzasz
Cancel
Wł PC
Chyba wszystko
Pzdr

No i to nie działa.

Po wciśnięciu service pojawia się mrugający Sr01, strzałka w góre i mamy mrugający Sr02 a po prawej 3 a na dole SpD. Strzałki zmieniają tylko numer Sr na kolejny 03,04 dojechałem do 25 i to raczej nie prędkości pompki :) Na Sr02 po wciśnięciu SET pompa zaczyna mielać pompka i załącza się.

Musze poszukać jak zmienić prędkość.

Przepływy zmierzone organoleptycznie z rotametrów wyszło 1620, ale wiadomo że to jakieś plus minus 300 :)

bobrow
28-11-2016, 18:13
No i to nie działa.

Po wciśnięciu service pojawia się mrugający Sr01, strzałka w góre i mamy mrugający Sr02 a po prawej 3 a na dole SpD. Strzałki zmieniają tylko numer Sr na kolejny 03,04 dojechałem do 25 i to raczej nie prędkości pompki :) Na Sr02 po wciśnięciu SET pompa zaczyna mielać pompka i załącza się.

Musze poszukać jak zmienić prędkość.


Przepływy zmierzone organoleptycznie z rotametrów wyszło 1620, ale wiadomo że to jakieś plus minus 300 :)


Sorry- jestem teraz przy mojej PC , przy sr02 już się wyświelta prędkość czyli masz 3.
Jak jesteś na sr02 wciśnij set- włączy się pompa , select-zacznie mrugać 3 , strzałkami zmieniasz i potwierdzasz

Szklara
28-11-2016, 18:54
Tak wciśnięcie set uruchamiało pompę. Kombinowałem też z selectem, ale nie przechodziłem do możliwości ustawiania strzałkami. 3 nie migała.
No chyba, że najpierw set żeby włączyć pompę a potem dopiero select? tego nie próbowałem.

Ok, a przy okazji prędkość 3 to dobrze, czy źle?

bobrow
28-11-2016, 19:01
Tak wciśnięcie set uruchamiało pompę. Kombinowałem też z selectem, ale nie przechodziłem do możliwości ustawiania strzałkami. 3 nie migała.
No chyba, że najpierw set żeby włączyć pompę a potem dopiero select? tego nie próbowałem.

Ok, a przy okazji prędkość 3 to dobrze, czy źle?

Vp 3 to jest u mnie na buforku , który prawie nie ma oporów- przy podłogówce to prędzej od 5-6
Wszystko zależy od oporów- przepływomierz by to rozwiązał, a tak to tylko jakaś średnia...

reksgildo
28-11-2016, 19:42
Tak wciśnięcie set uruchamiało pompę. Kombinowałem też z selectem, ale nie przechodziłem do możliwości ustawiania strzałkami. 3 nie migała.
No chyba, że najpierw set żeby włączyć pompę a potem dopiero select? tego nie próbowałem.

Ok, a przy okazji prędkość 3 to dobrze, czy źle?

Dokładnie tak jak napisał Ci bobrow jest napisane w Poradniku Instalacyjnym. Tu masz link:
http://netklima.pl/wp-content/uploads/2015/07/Poradnik-Instalacyjny.pdf
Ja mam bufor 100l i parę dni temu zmieniłem prędkość obiegówki z 3 na 2. Teraz bawię sie obiegówką za buforem bo delta z 3-4 skoczyła po zmianie na 6

thxluk
28-11-2016, 19:49
Gdzieś na forum jest opis jak założyć samemu taki przepływomierz.
Czy raczej dzwonić po "magika"?

Szklara
29-11-2016, 07:03
Dokładnie tak jak napisał Ci bobrow jest napisane w Poradniku Instalacyjnym. Tu masz link:
http://netklima.pl/wp-content/uploads/2015/07/Poradnik-Instalacyjny.pdf
Ja mam bufor 100l i parę dni temu zmieniłem prędkość obiegówki z 3 na 2. Teraz bawię sie obiegówką za buforem bo delta z 3-4 skoczyła po zmianie na 6

Dzięki. No ciekawa lektura, znalazłem rozdział o pompkach. Wygląda że jest u mnie w miarę ok, przepływ minimalny 10l zachowany. Rotametry rozkręcona na max, więc opory słabe to może i 3 prędkość wystarcza. Zacznę dławić pętle, wzrośnie opór, spadnie przepływ będę musiał zwiększyć na wskazane przez was obroty. A wtedy to już musze mieć sterowanie pokojowe :)

Delta stabilna 3 25-22.

link2jack
29-11-2016, 07:09
Od czego zależy ta delta? U mnie bodajże 4

Szklara
29-11-2016, 18:34
Ok, testy zmiany prędkości pompy pomyślne. Trzeba mieć odrobine cierpliwości do tego menu. Faktycznie pompa chodzi na v=3. Przepływy są dobre, więc na razie nie zmieniam. Prace skończone i choć strop nieocieplony zaczynam podnosić temperaturę. Dziś 26. Lo i Hi maja być podnoszone równomiernie, czy może pomiędzy nimi być jakiś odstęp 2-5 stopni?

thxluk
29-11-2016, 19:27
Witaj,
ja przez kilka miesięcy KG miałem płasko ,tj. LO i HI tak samo.
Samo optymalne ustawienie KG zależy od wielu czynników i trwa dość długi czas aby ustawić optymalnie / komfortowo.
życzę powodzenia.
Panowie czy przy podniesieniu KG o 5 pkt , w moim wypadku 26/LO 36/HI oznacza całościowe podbicie temp. o 5 st??
Teraz w przypadku braku podbicia temp. przy -2st mam IN 31.Podbijając o 5,w ustawieniach, PC będzie dążyć do 36??

81jacek
29-11-2016, 20:35
.
Panowie czy przy podniesieniu KG o 5 pkt , w moim wypadku 26/LO 36/HI oznacza całościowe podbicie temp. o 5 st??
Teraz w przypadku braku podbicia temp. przy -2st mam IN 31.Podbijając o 5,w ustawieniach, PC będzie dążyć do 36??

Będzie dokładne tak jak piszesz, system przesunie temperaturę w zadanym zakresie temperatury.

thxluk
29-11-2016, 20:53
Dzięki.
Czy ktoś z Was na G12W podbija w oknie 13-15 temp. ?
Jęsli tak, jaki jest odczuwalny skutek tj. czy zauważył ktoś zmianę temp. wewnatrz?
Dziś podbiłem o 5 st.W ciągu 3h temp IN wzrosła około 3 st do 34(przy -2 na zewn.) .Na wyjściu skoczył 1 st.
W domu (salon) + 0.4st.

Pratchawiec
29-11-2016, 21:05
Dzięki.
Czy ktoś z Was na G12W podbija w oknie 13-15 temp. ?
Jęsli tak, jaki jest odczuwalny skutek tj. czy zauważył ktoś zmianę temp. wewnatrz?
Dziś podbiłem o 5 st.W ciągu 3h temp IN wzrosła około 3 st do 34(przy -2 na zewn.) .Na wyjściu skoczył 1 st.
W domu (salon) + 0.4st.

Witam

Zrobiłem dziś to samo.

przed 14-tą podbiłem temp.zasilania z standardowej 30 na 34.
System, po podgrzaniu CW, pracował bez żadnych przerw do 16.20 kiedy z powrotem zmniejszyłem temp. zasilania teraz do 31* (wieje mocny wiatr).
Jednak coś za coś.
Bez podbicia PC pracuje głównie z modulacją 34 Hz pobierając w trakcie pracy sprężarki ok. 1,6 kW
Po podbiciu modulacja 48 Hz pobór ok,2,4 kW.

Nie ma więc nic za darmo, jednak różnica ceny energii I i II taryfy w znacznym stopniu kompensuje spadek wydajności. COP, choć go dziś nie mierzyłem, przy takiej intensywnej pracy również ulega istotnemu obniżeniu.
Stąd mój świadomy wybór reżymu pracy PC w systemie ciągłym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Garażowiec
29-11-2016, 21:18
Witam

Zrobiłem dziś to samo.

przed 14-tą podbiłem temp.zasilania z standardowej 30 na 34.
System, po podgrzaniu CW, pracował bez żadnych przerw do 16.20 kiedy z powrotem zmniejszyłem temp. zasilania teraz do 31* (wieje mocny wiatr).
Jednak coś za coś.
Bez podbicia PC pracuje głównie z modulacją 34 Hz pobierając w trakcie pracy sprężarki ok. 1,6 kW
Po podbiciu modulacja 48 Hz pobór ok,2,4 kW.

Nie ma więc nic za darmo, jednak różnica ceny energii I i II taryfy w znacznym stopniu kompensuje spadek wydajności. COP, choć go dziś nie mierzyłem, przy takiej intensywnej pracy również ulega istotnemu obniżeniu.
Stąd mój świadomy wybór reżymu pracy PC w systemie ciągłym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

A ile panas daje wtedy mocy cieplnej jak pracuje z mocą pobieraną 1,6 kw , a ile jak pracuje z mocą pobierana 2,4 kw ?

Pratchawiec
29-11-2016, 21:29
Garażowiec

Ta moc będzie głównie zależeć od temperatury zewnętrznej i stopnia oszronienia wymiennika.
Dziś, skoro nie podałem COP, tego nie sprawdziłem.
Mam PC nadmiarowaną, a przy tym z reguły pracującą na niskich temperaturach zasilania, stąd dość często pracuje z obciążeniem częściowym.
Przy nadarzającej się okazji sprawdzę i to, choć nie spodziewam się rewelacji.
Stawiam $$ p-ko orzechom, że COP bedzie dość istotnie niższy
Fizyka.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
29-11-2016, 22:25
Witam
dodam tylko w temacie sprawności w niskiej modulacji :
- najniższa moc zauważona na moim 9kW T-capie to ok 3.4 kW ( przy 19Hz) ,najniższe zużycie o jakim się tu słyszy to chyba 1.6kWh.Zatem rachunek jest prosty : COP ledwo ponad 2 przy min modulacji ( chyba gdzieś w DTR jest min moc , ale niestety nie ma zależności modulacji wzgl COP), temp chyba ok 7 st
-moje pomiary z poprzedniego sezonu potwierdzają zgodność kat COP do mocy ok 5,5-6kW , poniżej ok 4,5-5,5 kW były nieznacznie niższe ( pomiary 1h na min modulacji są problematyczne- PC potrafi wyłączyć sprężarkę)

Pzdr

Pratchawiec
29-11-2016, 22:51
Bobrow

Taka moc o jakiej piszesz - ok.3,5 jako minimalna w normalnym cyklu pracy T-Capa pojawia się w zasadzie na krótko w trzech typowych sytuacjach;

1 W trakcie rozruchu po postoju sprężarki,
2. blisko zakończenia cyklu pracy przed defrostem
3. w końcowej fazie podgrzewania CW przy granicznych temp. zasilania, z małym odbiorem ciepła przez wymiennik (niski gradient temperatur)

W pozostałych przypadkach pompa pracuje albo z pełnym albo częściowym obciążeniem, rzadko niższym niż 6,5 kW. dążąc do osiągnięcia zadanej temp. zasilania +2.
Po jej osiągnięciu sprężarka przechodzi w stan spoczynku. Będzie natomiast pracować w sposób ciągły w przypadku ustawienia temp. zasilania zbyt niskiej, by wyrównała straty cieplne wylewki.
Będzie pracować stale tylko wówczas, gdy straty te będą równe zyskom cieplnym wynikającym z bieżącej pracy PC.
To przypadek bądź chwilowy bądź idealny.

Zasadą pracy inwertera jest takie "taktowanie" chyba, że jest niedowymiarowany, lub pracuje w zawsze ściśle określonych warunkach.
Ostatni postulat w naszym klimacie niemożliwy do zrealizowania.

Pozostaje zatem takie ustawienie parametrów, by próbować zbliżyć agregat do pracy zrównoważonej.
Są na to dwa sposoby;

Mniej lub bardziej wysublimowana automatyka
Sterowanie ręczne.

W tym drugim przypadku, przy dużej bezwładności ogrzewanego budynku, powolnej i jednak w miarę przewidywalnej zmianie parametrów, rozwiązanie również efektywne.

Zwłaszcza dla tych, którzy mają czas i lubią się tym bawić

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
29-11-2016, 23:59
W nawiązaniu do posta powyżej

godz. 00.50

temp.zewn. 0*
wilgotność 66 %
modulacja 34 Hz
moc pobierana 1,6 kw
moc z ciepłomierza 6,.64 kW
temp. zasilania 32*
delta 3,7
COP chwilowy = 4,15

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
30-11-2016, 05:48
Pratchawiec,
ciekawie opisałeś pracę przy niskiej modulacji- przydał by się nam jakiś min próg modulacji , przy której spada drastycznie COP. Chodzi o to , żeby użytkownicy przy ustawianiu parametrów tak je dobrali , aby uniknąć długotrwałej pracy PC w niekorzystnych warunkach modulacji.
Pzdr

Szklara
30-11-2016, 06:18
Witaj,
ja przez kilka miesięcy KG miałem płasko ,tj. LO i HI tak samo.
Samo optymalne ustawienie KG zależy od wielu czynników i trwa dość długi czas aby ustawić optymalnie / komfortowo.
życzę powodzenia.


No to rozumiem dlaczego instalator zrobił to tak samo, jedna temperatura LO i HI.

No to na spokojnie, pomału zaczynam rozumieć zasadę działania KG. Do ustawienia masa czasu, zwłaszcza, że pogłodi nie wygrzane, dom z masą wilgoci, stop nieocieplony, zamierzam grzać z wykorzystaniem taniej taryfy. Spadki temperatury w okresie bez grzania pomijalne, wzrost temperatury również bo masa betonu nie pozwoli na skokowe zmiany temperatury. Grzanie w oknie dziennym będzie zwykłym dobiciem energii do betonu, bez podniesienia temp w domu. Zresztą w tym okresie akurat aktywność domowników, gotowanie, pranie, tv podniesie bardziej temp.

K@mil_
30-11-2016, 06:43
Dzięki.
Czy ktoś z Was na G12W podbija w oknie 13-15 temp. ?
Jęsli tak, jaki jest odczuwalny skutek tj. czy zauważył ktoś zmianę temp. wewnatrz?
Dziś podbiłem o 5 st.W ciągu 3h temp IN wzrosła około 3 st do 34(przy -2 na zewn.) .Na wyjściu skoczył 1 st.
W domu (salon) + 0.4st.

Ja jako osoba nie posiadająca taniego okna w ciągu dnia, od wczoraj zacząłem podbijać KG +2 nad ranem, tj. od 3.00-6.00. A to z tego powodu, żeby przy takich warunkach jak mamy teraz, okolice 0*C i spora wilgotność nie zmuszać PC do odmrażania się (przynajmniej tego pierwszego - PC ponownie startuje o 9.30) w drogim prądzie 'gorącą parą' -> długi czas defrostu, praca sprężarki na maxa., niemały pobór kWh.
I po takim podbiciu, rano temp. w podłodze, to 29*C, zamiast 26*C. W domu cieplej o 0.4*C z rana.

tom80ek
30-11-2016, 09:18
Jakie macie pod-liczniki do opomiarowania PC. Szczególnie zależy mi na rozwiązaniach użytkowników korzystających z g12w. Jak to rozwiązać?

reksgildo
30-11-2016, 09:23
W nawiązaniu do posta powyżej

godz. 00.50

temp.zewn. 0*
wilgotność 66 %
modulacja 34 Hz
moc pobierana 1,6 kw
moc z ciepłomierza 6,.64 kW
temp. zasilania 32*
delta 3,7
COP chwilowy = 4,15

Pozdrawiam

Pratchawiec

Na podstawie czego podajesz moc pobieraną? Czy jest jakiś przelicznik modulacji sprężarki na pobieraną energię. Pytam bo u mnie pompa idzie przy takiej pogodzie praktycznie na okrągło na modulacji sprężarki 22-23. Rozumiem, że nie ma innej drogi do sprawdzenia COP jak tylko montaż ciepłomierza.

Pratchawiec
30-11-2016, 10:12
Reksgildo

00.50 popatrzyłem na sterownik i liczniki.

Mam ciepłomierz, pokazuje m.in. poziom chwilowo osiąganej mocy cieplnej oraz deltę.
Ma podlicznik, pokazuje ilość pobranej energii oraz impulsowo moc chwilową.
W sterowniku widzę stan modulacji sprężarki.
Mam termometr i higrometr. Dane tego rodzaju, by nie były obarczone błędem podaję jednak z pobliskiej stacji meteo IMGW (ok 1500 m).

Modulacja nie jest bezpośrednim wyznacznikiem poziomu zużycia energii. W różnych seriach T-Capa jest zresztą, jak wynika z relacji użytkowników sterowana w odmienny sposób, co wynika prawdopodobnie z modyfikacji układu V-PAM (inwertera) lub podobnego.
Dlatego mój, czy Map-a78, wynik chwilowy dla pracy na CO = 34 Hz i ok. 1600 W nie będą w żaden sposób miarodajny dla nowszych modeli F czy H.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Garażowiec
30-11-2016, 14:04
W nawiązaniu do posta powyżej

godz. 00.50

temp.zewn. 0*
wilgotność 66 %
modulacja 34 Hz
moc pobierana 1,6 kw
moc z ciepłomierza 6,.64 kW
temp. zasilania 32*
delta 3,7
COP chwilowy = 4,15

Pozdrawiam

Pratchawiec

OK dzięki za dane ,a powiedz tak p razy oko ile przy takiej pracy PC jest defrostów w ciągu godziny ?

Andrzej5101
30-11-2016, 16:23
Chcesz coś więcej dowiedzieć się o defrostach poczytaj;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne) i napisz swoje uwagi

ksysju
30-11-2016, 17:36
Wystarczy lekki mrozik i defrostów niet ;-)

bassior
01-12-2016, 14:07
czesc,

dzis o 13.00 załaczyła sie PC
krzywa -15/32 i 15/28
na wyswietlaczu temp out 20*C/in 20*C
tz-0*C
po 30minutach nastapił defrost
PC temp out25*C/in23*C
modulacja 75-79Hz
defrost trwał 16minut
napewno PC zjadla ponad 1kWh - jescze nie mam podlicznika ale widze na PC zuzycie
op defroscie temp na PC out24/in20


mam defrosty co okolo 30min
gdy zblizał sie czas defrostu z temp na PC out 26/23 2-3min przed defrostem spadło do 25/22
potem znowu defrost i tak samo wszystko jak w poprzednim (temp 26/22)

Moje pytanko brzmi czy u Was PC też tak wolno grzeje wode w ukladzie?? przez 2 godziny 2taryfy moja PC nie jest w stanie przez defrosty dojsc do temp 30*C na zasilaniu - w nocy nie wiem jak jest bo troche mam na budowe

pozdrawiam

map78
01-12-2016, 15:06
bassior, inaczej to wygląda w wygrzanym, zamieszkanym domu a inaczej "na budowie". U mnie 33st są po 20min pracy, a defrostów niewiele i max 6min.
Jak zamieszkasz i domek wygrzejesz to pewnie będziesz miał podobnie...

thxluk
01-12-2016, 16:08
Dokładnie tak,
u mnie wejście tez dość szybko już się dogrzewa.Trochę gorzej na wyjściu ale niestety nie mogłem dać więcej styro na podłoge, no i jeszcze mam kilka mostków.
Zaś jeśli chodzi o defrosty to mam podobnie na CO.Trwają 12-14 min co 50-60 min.Wczoraj wyłapałem defrost na CWU, trwał niecałe 3 min, obiegówka na 3 biegu.Dobrze to wyglądało.
Też zaczynam się zastanawiać nad jakimś "buforkiem " w celu lepszych defrostów.
Sprężarka nie pracuje na tak wysokich wartościach, u mnie tez 77HZ, zdecydowanie więcej czasu na CO no i ten hałas obiegówki, wkręcający sie na starcie i końcu na 7 bieg :/
Tym bardziej iz serwisant cały czas mi to sugeruje..

bassior
01-12-2016, 16:40
wszystko ladnie chodziło przez 2 miesiace do +5*C - potem pojawiły sie defrosty i juz widze ze tylko w 2T ciezko pompie dobijac Temperature. Jescze musze troche docieplic i brame garazowa kupic wkoncu - moze potem bedzie dobrze.

dzieki i pozdro

Zigobar
01-12-2016, 17:17
czesc,

dzis o 13.00 załaczyła sie PC
krzywa -15/32 i 15/28
na wyswietlaczu temp out 20*C/in 20*C
tz-0*C
po 30minutach nastapił defrost
PC temp out25*C/in23*C
modulacja 75-79Hz
defrost trwał 16minut
napewno PC zjadla ponad 1kWh - jescze nie mam podlicznika ale widze na PC zuzycie
op defroscie temp na PC out24/in20


mam defrosty co okolo 30min
gdy zblizał sie czas defrostu z temp na PC out 26/23 2-3min przed defrostem spadło do 25/22
potem znowu defrost i tak samo wszystko jak w poprzednim (temp 26/22)

Moje pytanko brzmi czy u Was PC też tak wolno grzeje wode w ukladzie?? przez 2 godziny 2taryfy moja PC nie jest w stanie przez defrosty dojsc do temp 30*C na zasilaniu - w nocy nie wiem jak jest bo troche mam na budowe

pozdrawiam
Masz zimne podłogi, ale skoro masz już to 100l sprzęgło w układzie, to go wykorzystaj. Jeśli zmniejszysz przepływ po stronie wtórnej, wtedy powinny wzrosnąć temperatury po stronie pierwotnej. Podczas defrostu PC będzie miała dostęp do cieplejszej wody w sprzęgle i czas defrostu powinien ulec skróceniu.

Andrzej5101
02-12-2016, 09:12
Masz zimne podłogi, ale skoro masz już to 100l sprzęgło w układzie, to go wykorzystaj. Jeśli zmniejszysz przepływ po stronie wtórnej, wtedy powinny wzrosnąć temperatury po stronie pierwotnej. Podczas defrostu PC będzie miała dostęp do cieplejszej wody w sprzęgle i czas defrostu powinien ulec skróceniu.
Wg.mnie odwrotnie ,patrz pomiary kolegi bobrow ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7098554#post7098554

Raczej należy zmienić ustawienie KG

bobrow
02-12-2016, 10:38
Wg.mnie odwrotnie ,patrz pomiary kolegi bobrow ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7098554#post7098554

Raczej należy zmienić ustawienie KG

Andrzej,
jeśli zmniejszymy przepływ po stronie wtórnej , to strona pierwotna będzie miała wyższą temp powrotu-to o to chyba chodziło Zigobarowi.
Ze względu na defrost i niskie temp w układzie (podłogówka) trzeba dość dobrze wstrzelić się w przepływ w układach z buforem/sprzęgłem po stronie wtórnej (bo o przepływ chodzi głównie w problemach z dobrze dobranymi PC).
Paradoks polega na tym ,że po stronie wtórnej bufora należy (moim zdaniem) utrzymywać najwyższy możliwy przepływ
W układach grzejnikowych z temp powyżej 40 st ten problem praktycznie nie występuje- w moim przypadku wystarcza zbiornik do defrostu 35 ltr + parę ltr w systemie i z temp ok 45 st (a nawet 38st) spokojnie realizuje się defrost bez "turbo" .
pzdr

Andrzej5101
02-12-2016, 11:42
Andrzej, jeśli zmniejszymy przepływ po stronie wtórnej , to strona pierwotna będzie miała wyższą temp powrotu - to o to chyba chodziło Zigobarowi - napisał kolega Bobrow

Prawda , tylko czy to wystarczy aby zwiększyła się energia układu wodnego do defrostu w obiegu wtórnym ??? Na pewno nie ,

Paradoks polega na tym ,że po stronie wtórnej bufora należy (moim zdaniem) utrzymywać najwyższy możliwy przepływ - napisał kolega Bobrow,

O to mnie właśnie chodziło, bo przecież w obiegu pierwotnym masz za małą ilość energii i dopiero wzrost prędkości po stronie wtórnej spowoduje
na tyle wzrost temperatury w obiegu pierwotnym aby ten wzrost temperatury mógł przełożyć się na wzrost temperatury czynnika po stronie wtórnej .

Jeżeli jest inaczej to proszę kolegi , jak zwykle o kompetentną odpowiedź

bobrow
02-12-2016, 11:56
[QUOTE=Andrzej5101;7353591
O to mnie właśnie chodziło, bo przecież w obiegu pierwotnym masz za małą ilość energii i dopiero wzrost prędkości po stronie wtórnej spowoduje
na tyle wzrost temperatury w obiegu pierwotnym aby ten wzrost temperatury mógł przełożyć się na wzrost temperatury czynnika po stronie wtórnej .

Andrzej ,
ok-może także nie wystarczyć energii do defrostu w obwodzie pierwotnym , ale większy przepływ w obwodzie wtórnym raczej powoduje zwiększony odbiór z obwodu pierwotnego .
Głównie chodzi tu o temp powrotu w PC-kiedy jest mały odbiór ciepła z bufora czyli np przy mniejszym przepływie- to zwiększa się zjawisko podmieszania powrotu od zasilania PC (czyli po stronie pierwotnej będzie mniejsza dt , a na wtórnej- większa).
Kiedy np całkiem ustanie odbiór ciepła po stronie wtórnej lub będzie bardzo min-to wtedy na PC rzeczywiście może wzrosnąć temp o ok 2st , ale za moment już sprężarka się wyłączy.
Generalnie temperatura wyjściowa z PC jest utrzymywana wg KG (nie biorę pod uwagę wariantu podnoszenia temp na PC pod defrost) , natomiast to co ma znaczenie przy defroście - to właśnie temp powrotu i wielkość zładu (może bardziej ilość energii).
W/w sprawdziłem na mojej PC.
pzdr

Zigobar
02-12-2016, 11:59
Wg.mnie odwrotnie...
Jeśli w pracującym układzie ze sprzęgłem istnieje potrzeba uzyskania po stronie pierwotnej temperatur wyższych niż te, które aktualnie układ jest w stanie osiągnąć (np. podczas rozruchu zimnej podłogówki), to można to uzyskać redukując przepływ po stronie wtórnej.
Logicznym dla mnie jest, że użytkownik skoryguje nastawy w sterowniku tak, aby np. temperatura zadana na wyjściu PC (jeśli jest za niska) nie przeszkodziła w uzyskaniu temperatury żądanej.
W przeciwnym wypadku inverter zacznie redukować grzewczą za wcześnie.

Andrzej5101
02-12-2016, 14:27
Wszystkim b,dobrze zrobi jak przypomnimy sobie zalecenia CNC POMPY CIEPLA dla defrostu , dla nowych rodzajów PC , przy niskich temperaturach zasilania ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page134
oraz http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

map78
02-12-2016, 15:18
Wszystkim b,dobrze zrobi jak przypomnimy sobie zalecenia CNC POMPY CIEPLA dla defrostu , dla nowych rodzajów PC , przy niskich temperaturach zasilania ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page134
oraz http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

Z tymże należałoby dodać, że to co wypisuje tutaj CNC to oczywiste bzdury. W przeciwnym razie moja pompa w ogóle nie powinna się rozmrażać (a wg Twoich statystyk w tym aspekcie jest w ścisłej czołówce). Inna sprawa, właśnie siedzę sobie na statku, gdzie dzielnie pracuje sobie pompa PW-PP, temp. zewnętrzna -1st, defrost co 1,5 godz. trwa około 3-5min, a nie ma tu nawet grzałki, więc wszystko gazem...

Andrzej5101
02-12-2016, 15:30
Kolego map78, proszę o informację jakie są temperatury na zasilaniu i powrocie PC ;
- na statku ,
- a jakie kolega ma temperatury na zasilaniu i powrocie w budynku w którym mieszka ?
bo nie wiem czy poprawnie zrozumiałem Twoją uwagę

map78
02-12-2016, 15:45
Na statku mam pompę PP (powietrze-powietrze) więc nie ma tu temp zasilania i powrotu...
A chodzi mi o to, że uważam, że obecność, czy pojemność bufora nie ma bezpośredniego wpływu na defrost. Dlaczego tak uważam? Oczywiście nie jestem żadnym specjalistą, ale mam pompę bez bufora, wpiętą bezpośrednio w układ, pędzoną tylko jedną obiegówką, która rozmraża się doskonale. Jako dowód i niejako do analizy obejrzyj sobie mój filmik, niestety live więc może się dłużyć, ale możesz przewinąć na sam defrost. Film ten pokazuje uruchomienie pompy po dość długim postoju, temp wody w układzie 19st, temp zewnętrzna 0st, po kilku minutach pracy pompa trafia na defrost, z którym radzi sobie w 6,5 min??? Albo cuda, albo CNC się myli:confused:
https://www.youtube.com/watch?v=FG-fsoEwGRc

Andrzej5101
02-12-2016, 16:13
Kolego map78 ,proszę o dane odnośnie temperatur na zasilaniu i powrocie u siebie w domu .Temperatury powietrza wewnątrz budynku kolegi są mnie znane .Dziękuje z góry

Dyskusja dotyczyła kolegi bassior , którego krzywa grzewcza to ; -15/32 i 15/28 .
Wg. CNC_POMPY_CIEPLA , jak dobrze zrozumiałem, dla budynków nisko energetycznych ;Korzystna temperatura powrotu dla defrostu typu I , czyli z wykorzystaniem energii cieplnej układu wodnego to > 27 C .
Im wyższa temperatura powrotu tym korzystniej dla procesu defrostu typ I

Gdy temperatura na powrocie spada poniżej 27 C to PC nowej generacji wchodzi w odmrażanie defrost II,gorącą parą i takie odmrażanie trwa zamiast 5-7 minut to nawet 30minut !!!!! a odmrażanie jest co 35 minut i wtedy PC działa 35 minut,odmraża się do 30 minut i znów 35 minut pracuje,

Nie może być to podłogówka ani grzejniki, gdyż one potrafią tylko dobrze pobierać ciepło, a nie potrafią dostatecznie szybko go oddawać. Dlatego właśnie potrzebne jest nam sprzęgło hydrauliczne o odpowiedniej pojemności około 200 L dla pomp dwu wentylatorowych aby tego uniknąć
Czyli jeżeli Tp > 27 C - to nie potrzeba sprzęgła dla PC nowego typy , w których grzałek brak dla defrostu
Panasonic - też zaleca małe sprzęgło

map78
02-12-2016, 16:30
Oj chyba nie oglądałeś;) Wszystko tam jest...
Ale po kolei temp zasilania 26st, temp powrotu 22st. Bez bufora, układ mieszany - podłogówka, kaloryfery i klimakonwektory. Pojemność wodna całego układu 110l - defrost trwa 6min - Pytam więc jak to się ma do tego co twierdzi CNC???

Andrzej5101
02-12-2016, 16:35
Kolega map78 ma PC nowego typu bez grzałki ?

map78
02-12-2016, 16:44
Nie wiem co to znaczy nowego typu;) Panasonic T-Cap 9kW produkcja 06.2013r. z wbudowaną grzałką 3kW.

Andrzej5101
02-12-2016, 16:49
I dlatego to drobne nieporozumienie.
Dziękuje za b.kompetentne relacje z obsługi PC z grzałką i czekam na dalsze interesujące uwagi

map78
02-12-2016, 16:57
Grzałkę ma każda pompa Aquarea, stara czy nowa...
Grzałka podczas defrostu włącza się tylko w razie potrzeby, np kiedy układ jest "wyziębiony", a pompa dopiero zaczyna swoją pracę. Kiedy układ jest wygrzany moja pompa wykonuje defrost bez użycia grzałki i twa on również około 6min.
Defrost mojej pompy bez grzałki możesz sobie obejrzeć na tym filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=MjZ1OOmM9bQ&list=PLYedcITkwM02hHvuPJWPKK_bsEAwGL9Lr

bobrow
02-12-2016, 17:26
Grzałkę ma każda pompa Aquarea, stara czy nowa...
Grzałka podczas defrostu włącza się tylko w razie potrzeby, np kiedy układ jest "wyziębiony", a pompa dopiero zaczyna swoją pracę. Kiedy układ jest wygrzany moja pompa wykonuje defrost bez użycia grzałki i twa on również około 6min.
Defrost mojej pompy bez grzałki możesz sobie obejrzeć na tym filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=MjZ1OOmM9bQ&list=PLYedcITkwM02hHvuPJWPKK_bsEAwGL9Lr

Map,
Andrzejowi chodzi o to ,że w modelach T-capa od F są pewne zmiany konstrukcyjne oraz zmieniony program dla defrostu-PC potrafi "wytwarzać" dodatkowe ciepło (dodatkowe zawory, itp) jeśli temp spadnie poniżej 22 st na wyj z PC , wtedy modulacja dochodzi do ok 75Hz (ja to sobie nazywam "turbo"-jako amator chyba mogę sobie na to pozwolić).
pzdr

map78
02-12-2016, 18:12
Map,
Andrzejowi chodzi o to ,że w modelach T-capa od F są pewne zmiany konstrukcyjne oraz zmieniony program dla defrostu-PC potrafi "wytwarzać" dodatkowe ciepło (dodatkowe zawory, itp) jeśli temp spadnie poniżej 22 st na wyj z PC , wtedy modulacja dochodzi do ok 75Hz (ja to sobie nazywam "turbo"-jako amator chyba mogę sobie na to pozwolić).
pzdr

Czekaj, bo nie do końca rozumiem:confused:
Znaczy, że te nowsze pompy zostały tak "ulepszone", że odmrażają się gorzej niż te starsze? Bo tak to wygląda, maja "stara" bez bufora potrafi się odszronić w 6min, a te nowe potrzebują 30 min, albo bufor 200l? Coś tu jest bardzo nie tak:no:

bobrow
02-12-2016, 18:41
Czekaj, bo nie do końca rozumiem:confused:
Znaczy, że te nowsze pompy zostały tak "ulepszone", że odmrażają się gorzej niż te starsze? Bo tak to wygląda, maja "stara" bez bufora potrafi się odszronić w 6min, a te nowe potrzebują 30 min, albo bufor 200l? Coś tu jest bardzo nie tak:no:

To nie tak- to ,że ktoś kiedyś coś palnie w przenośni - to nie znaczy ,że tak jest (ale też nie znaczy ,że nic w tym nie ma)
Nowi użytkownicy z modelami od F mają defrosty bez buforów max co słyszałem 16 min , inni mają 7-8 min. Tak naprawdę to zależy od przepływu w PC/instalacji.
Przypuszczam ,że użytkownicy starszych modeli przy niskim przepływie ok 0,7-1m3/h nie będą mieli takich czasów defrostów jak Ty , pomimo pracy grzałki.
W mojej instalacji , kiedy akurat przy rozruchu zabraknie ciepłej wody -PC wchodzi w wysoką modulację , ale że mam znamionowe przepływy - to czas defrostu nie znacznie sie wydłuża (1 może 2 min).
pzdr

Pratchawiec
02-12-2016, 19:34
Witam

Młócicie Panowie plewy.

Należy przejść do czynów.
Wystarczy bowiem, co już ktoś sugerował, przełączyć zawór T na czas odszraniania.
Mamy wówczas wodę zbliżoną do temp. tej w zbiorniku CW

Jak to zrobić najprościej?
Oczywiście programowo, ale nikt nie podejmie się ingerencji w program zaszyty w elektronice.
Zatem należy spróbować z innej strony.
Bez ingerencji w elektronikę

Istota odszraniania wynika z pracy w odwróconym trybie. Tryb ten sterowany jest zaworem czterodrożnym.
Zawór ten do pracy musi otrzymać zasilanie/impuls do przełączenia w tryb pracy odwróconej.
Wystarczy ten impuls/prąd przekazać zwykłym kabelkiem bezpośrednio do sterowania zaworem T.
Bądź bezpośrednio do zawor,u jeśli jest wyposażony w styki umożliwiające takie sterowanie (Honeywell i Siemens - tak).
Bądź do styków jednostki wewnętrznej sterujących pracą zaworu T.
Warunek kabel musi dać się odłączyć jakimkolwiek ON OFF, by umożliwić bezawaryjną pracę w trybie chłodzenia.

Nie jestem "techniczny". Proszę zatem o wskazanie na błędy czy wręcz absurd mojej koncepcji.
Jest oczywistym, że żaden instalator pod takim pomysłem się nie podpisze, ale i ich proszę o wskazanie ułomności pomysłu.
Jest również oczywistym, że na ewentualne pójście w tym kierunku mogą zdecydować się jedynie użytkownicy "kumaci" i ambitni, w tym z pompami już bez gwarancji.

Proszę uwagi.
Mogą być kąśliwe i wręcz złośliwe.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
02-12-2016, 19:45
Pratchawiec- Ty "mały Judaszu", ktoś jeszcze zacznie gmyrać w PC , a zima za progiem ....
He , heee

Pzdr

PS
Traktuję to jako żart i humorystycznie się do Ciebie zwróciłem, jeśli traktujesz to inaczej- to serdecznie przepraszam

27KiD21
03-12-2016, 01:01
Witam

Młócicie Panowie plewy.

Należy przejść do czynów.
Wystarczy bowiem, co już ktoś sugerował, przełączyć zawór T na czas odszraniania.
Mamy wówczas wodę zbliżoną do temp. tej w zbiorniku CW

Jak to zrobić najprościej?
Oczywiście programowo, ale nikt nie podejmie się ingerencji w program zaszyty w elektronice.
Zatem należy spróbować z innej strony.
Bez ingerencji w elektronikę

Istota odszraniania wynika z pracy w odwróconym trybie. Tryb ten sterowany jest zaworem czterodrożnym.
Zawór ten do pracy musi otrzymać zasilanie/impuls do przełączenia w tryb pracy odwróconej.
Wystarczy ten impuls/prąd przekazać zwykłym kabelkiem bezpośrednio do sterowania zaworem T.
Bądź bezpośrednio do zawor,u jeśli jest wyposażony w styki umożliwiające takie sterowanie (Honeywell i Siemens - tak).
Bądź do styków jednostki wewnętrznej sterujących pracą zaworu T.
Warunek kabel musi dać się odłączyć jakimkolwiek ON OFF, by umożliwić bezawaryjną pracę w trybie chłodzenia.

Nie jestem "techniczny". Proszę zatem o wskazanie na błędy czy wręcz absurd mojej koncepcji.
Jest oczywistym, że żaden instalator pod takim pomysłem się nie podpisze, ale i ich proszę o wskazanie ułomności pomysłu.
Jest również oczywistym, że na ewentualne pójście w tym kierunku mogą zdecydować się jedynie użytkownicy "kumaci" i ambitni, w tym z pompami już bez gwarancji.

Proszę uwagi.
Mogą być kąśliwe i wręcz złośliwe.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Witam
Koncepcja wykorzystania sygnału jest trafna, lecz nie z zaworu 4d w jedn. zew..
Poniższa opisana sytuacja występuje w modelach F.
Zawor 4d jest przestawiany w momencie kiedy temp. wody w CO spadnie poniżej min. wymaganej do defrostu, lecz nim to nastąpi automatyka PC zatrzymuje obiegówkę!
Gdyby tego nie zrobiła to tryb awaryjny mógłby mieć problem z dokończeniem odszraniania w czasie 30min.
Efektywność odszraniania wodą z zasobnika CWU jest zależna od temp. zgromadzonej w nim wody i pow. wężownicy. Wiec po kilku defrostach ochlodzimy nasz zasobnik, który później trzeba bedzie podgrzać. A jak wiemy grzanie CWU odbywa się na wysokiej modulacji, wiec pytanie czy jest sens kombinowania ;-) ?

Jesli się myle to mnie poprawcie.
Pozdrawiam

bobrow
03-12-2016, 06:42
Koledzy ,Wy jednak nie do końca żartujecie...
jeszcze raz chciałem zauważyć ,że kiedy jest zapewniony nominalny przepływ - to nie ma problemu z czasem (tj kilka minut) defrostu w tych modelach (w poprzednich chyba też).
Poniżej jest zmodyfikowany algorytm defrostu w mod F , może coś ulepszycie :popcorn:
374875
374876

pzdr

PS
mam jeszcze pewien pomysł-może postawić przy wymienniku 2kW żarówkę halogenową (lub grzejnik żarowy tzw "słoneczko")+ wentylator , defrost będzie przyśpieszony:cool:

thxluk
03-12-2016, 07:04
U mnie defrost w 99% w wariancie"turbo".Modulacja 75-77HZ.Defrost trwa do 14 min.
Jedna pompa obiegowa.Układ bez bufora .To skąd takie różnice w stosunku do kolegi map78??

bobrow
03-12-2016, 07:34
U mnie defrost w 99% w wariancie"turbo".Modulacja 75-77HZ.Defrost trwa do 14 min.
Jedna pompa obiegowa.Układ bez bufora .To skąd takie różnice w stosunku do kolegi map78??

Map jako jeden z nie wielu , miał wykonany pomiar przepływu- coś ok 1800ltr/min, to dlatego u niego jest ok.
Pytanie : jaki jest u Ciebie przepływ ?
Przypuszczam , że nie wiesz- bo instslatorzy nie kwapią się z takimi pomiarami ( koszt przyrządów? )
Pzdr

map78
03-12-2016, 07:35
U mnie defrost w 99% w wariancie"turbo".Modulacja 75-77HZ.Defrost trwa do 14 min.
Jedna pompa obiegowa.Układ bez bufora .To skąd takie różnice w stosunku do kolegi map78??

Znając życie inżynierowie z Panasonica zamiast coś ulepszyć to to pogorszyli i teraz, jak twierdzi CNC bez 300l bufora pompa się nie odszroni:rolleyes:
A napisz ile mb masz tej podłogówki, w ilu sekcjach i jaki przekrój rurek?

thxluk
03-12-2016, 07:45
Parter:
625 mb 8 Sekcji
Pietro
685 mb 8 sekcji

Rury 16*2mm

Niestety nie mam opomiarowanego przepływu .Pompa obiegowa na 3 biegu , i wszędzie około 2l/min, w dwóch pętlach 3l/min.

załączyłem projekt .

bobrow
03-12-2016, 07:47
Map- nie popadajmy w paranoję ...
Ja mam ten sam model co kol Txlux i u mnie jest ok- trzeba zapewnić znamionowe parametry urządzeniu i powinnio być ok (jeśli nie , to awaria)
Może ktoś ma dłuższy czas deftostu bez bufora w starszej generacji PC?
Pzdr
PS
Inżynierowie w różnych branżach potrafią zaskoczyć (nawet samych siebie- coś wiem na ten temat...)

thxluk
03-12-2016, 07:53
374879374880

map78
03-12-2016, 08:10
Parter:
625 mb 8 Sekcji
Pietro
685 mb 8 sekcji
Rury 16*2mm
Niestety nie mam opomiarowanego przepływu .Pompa obiegowa na 3 biegu , i wszędzie około 2l/min, w dwóch pętlach 3l/min.

Wychodzi, że w całym układzie masz około 160l wody - to bardzo "dobry" zład, więc decyzja o instalacji bez bufora IMO słuszna. Przepływ, jeśli wierzyć rotametrom również znamienity...
Próbowałeś może co się dzieje na innych biegach? Zobacz chociaż jak się zachowa pompa w czasie dfrostu na 2 i 4 biegu, będzie jakaś informacja w którym kierunku podążać:confused: I napisz czy podczas defrostu włącza Ci się grzałka?

bobrow
03-12-2016, 08:10
To policzmy zład samej podłogówki :
Średnica wewn 14mm , promień 7 mm czyli 0,007m
Pir2 pole =0,00015 m2 x 1310m = 0.201 m3
Wychodzi ponad 200 ltr +przyłącza.Wg dtr powinieneś mieć dodatkowe naczynie wzbiorcze , nie pamiętam czy nie powinien też być ten buforek 50 ltr na powrocie (wg dtr oczywiście)
A co z tego wynika , chętnie poczytam...
Pzdr

thxluk
03-12-2016, 08:15
Dodam jeszcze iż wczoraj podbiłem KG do -15/40st.
Przed chwila defrost przy OUT 27.Obiegówka na 7 bieg .Modulacja 30HZ.
W 6 min. spręzaraka się wyłączyła, temp. spadła do 26...i rozpoczyna się defrost awaryjny.
Jadnak że trwa on tylko 4 min- modulacja sprezarki 55HZ i powrót na grzanie CO.
Czas 10 min
TZ=0 st
Nie spisałem zuzycia.

Wg mnie gdy "dobiję " do 28 st na wyjsciu defrost powinien mieć 5-6 min.
W tym wypadku zdecydowanie zabrakło odpowiednio gorącej wody w co.

Zastanawiam się nad 2 sprawami:
czy nie przegrzeję domu przy takiej KG
dlaczego w trybie awaryjnym mój defrsot trwa 14 min.
pozdr

thxluk
03-12-2016, 08:18
no to jak jest z tą ilością zładu, OK czy Nie.??
map78 ,podpowiesz jak sprawdzic czy włącza sie grzałka przy deforstach, nie mam tam jeszcze podłączonego licznika.;/?

map78
03-12-2016, 09:50
no to jak jest z tą ilością zładu, OK czy Nie.??
map78 ,podpowiesz jak sprawdzic czy włącza sie grzałka przy deforstach, nie mam tam jeszcze podłączonego licznika.;/?

Podaj jeszcze producenta rury, bo dane co do pojemności wodnej są różne, np Kisan podaje 0,12l w mb rury i wtedy faktycznie wyjdzie ponad 200l, ale już Wavin czy Heatpex podaje 1,113 dla swoich rur 16x2 i wtedy wychodzi niecałe 150l, więc trzeba to sprawdzić.
Co do grzałki to u mnie zapala się kwadracik przy napisie Heater booster, ale nie wiem czy tak jest też w serii F?

bobrow
03-12-2016, 09:56
Podaj jeszcze producenta rury, bo dane co do pojemności wodnej są różne, np Kisan podaje 0,12l w mb rury i wtedy faktycznie wyjdzie ponad 200l, ale już Wavin czy Heatpex podaje 1,113 dla swoich rur 16x2 i wtedy wychodzi niecałe 150l, więc trzeba to sprawdzić.
Co do grzałki to u mnie zapala się kwadracik przy napisie Heater booster, ale nie wiem czy tak jest też w serii F?

Ja jeszcze nie widziałem Heatera przy defroście , jeśli brakuje ciepłej wody -to wysoka modulacja załatwia temat (zazwyczaj ostatnie 1-3 min cyklu)

byggmol
03-12-2016, 10:12
2.12.2016 kolejna zmiana nastaw pompy.
Zużycie za 6 ostatnich dni 100kwh na CO, 16kwh na CWU.
Temp. zasilania zostały obniżone w piątek o 2oC w stosunku do poprzednich. w domu 20oC/21oC.
Razem na CO 520kwh i 70 na CWU za 33 dni pracy pompy/15,75kwh dzinnie na CO,2,12 khw na CWU.

thxluk
03-12-2016, 10:30
Rura, PE-RT/Al/PE-RT 16x2 200m

Czegoś nie rozumię, piszecie że jeśli mam ok. 150l wody w instalacji to bufor nie jest potrzebny, zaś jeśli jest 200l jest wskazany.Myslałem że jest na odwrót.

Czy im większa pojemność wody w insalacji CO t, tym bufor jest bardziej wskazany?
Chodzi o "problem "z zagrzaniem takiej ilości wody?

map78
03-12-2016, 10:38
Rura, PE-RT/Al/PE-RT 16x2 200m

Ale jakiej firmy? Kan, Wavin, purmo?

bobrow
03-12-2016, 11:12
Witam
a ja sobie zrobiłem kontrolny test COP , przy warunkach :
-Tz=2st
-Tpc=45st
-wymiennik bez szronu ( jest nawet słonecznie)

Wyniki :
1Gj w czasie 24min , zużycie energii 0.9kWh
COP (2.77777 : 0.9)=3.08
Wartość kat dla tych warunków 2.95 , czyli ok 5% lepsze COP niż w katalogu.
Po przełączeniu na bypass i ominięciu ciepłomierza COP powinien jeszcze wzrosnąć o 1 może 2 % ze względu na większy przepływ ( jest wyraźna strata ciśnienia i przepływu na ciepłomierzu-ok 200/300 ltr min) .
Ciepłomierz służy w mojej instalacji tylko do okresowej kontroli.

Pzdr

PS
Czyli wszystko gra , a nawet lepiej niż podaje producent.������

bobrow
03-12-2016, 11:16
Dodam jeszcze parę parametrów :

średnie wartości
moc 6,9kW
przepływ 1640 l/g
modulacja 37 Hz

bobrow
03-12-2016, 11:52
Znalazłem info o dodatkowych zbiornikach w DTR Panasa :

-jeśli zład jest większy niż 200 ltr należy stosować naczynie wzbiorcze (moim zdaniem bym się tym nie przejmował do 250 ltr-będzie tylko wahało się ciśnienie w systemie)
-jeśli zład jest mniejszy od min (zależnie od PC , np 9kW 35 ltr) , należy stosować bufor (raczej nas to nie dotyczy)
-poniżej ciekawe fragmenty z DTR

374894374895374896

Przyjemnej lektury

pzdr

gondoljerzy
03-12-2016, 12:11
...
-jeśli zład jest większy niż 200 ltr należy stosować naczynie wzbiorcze (moim zdaniem bym się tym nie przejmował do 250 ltr-będzie tylko wahało się ciśnienie w systemie) ...


Nie uczyli Cię w szkole, że woda jest nieściśliwa? Przy dużym szczęściu nic się nie stanie, a przy mniejszym coś musi pęknąć.

bobrow
03-12-2016, 12:35
Nie uczyli Cię w szkole, że woda jest nieściśliwa? Przy dużym szczęściu nic się nie stanie, a przy mniejszym coś musi pęknąć.

W szkołach uczyli mnie wielu rzeczy , ale chyba nie o tym będziemy sobie gawędzić.
Nic w T-capie nie pęknie - zadziała tylko zawór nadmiarowy 3bar.
Może przesadziłem z tymi 250 ltr , ale jeśli to będzie ciut więcej niż zaleca producent (zresztą kol Thrlux chyba ma ponad 200 ltr i nic nie słyszałem o naczyniu wzbiorczym) , nic się strasznego nie wydarzy-wzrośnie ciśnienie w układzie i tyle (np ze spoczynkowego 1bar do roboczego 2,5 bar)

Tymczasem

bobrow
03-12-2016, 12:41
ok-to może cos z DTR nt naczyń wzbiorczych i pojemności systemu
374907374908

gondoljerzy
03-12-2016, 14:58
Nic w T-capie nie pęknie - zadziała tylko zawór nadmiarowy 3bar.
... nic się strasznego nie wydarzy-wzrośnie ciśnienie w układzie i tyle (np ze spoczynkowego 1bar do roboczego 2,5 bar)

Z 1 bara na 2,5 lub 3 to spore różnice. Klęknąć nie musi pompa, ale każde, dowolne połaczenie w instalacji CO. Po co ryzykować rozszczelnienie lub pęknięcie gdy naczynie przeponowe niewielkiej pojemności kosztuje ze 100zł?

byggmol
03-12-2016, 16:12
Z 1 bara na 2,5 lub 3 to spore różnice. Klęknąć nie musi pompa, ale każde, dowolne połaczenie w instalacji CO. Po co ryzykować rozszczelnienie lub pęknięcie gdy naczynie przeponowe niewielkiej pojemności kosztuje ze 100zł?
i tu wracamy do korzeni czyli widzimisię klienta i tego co nam chce wcisnąć instalator. Albo instalator bierze odpowiedzialność za całość albo trzeba później szukać po forach czemu mi pompa syczy i strzela, bo instalator telefonów nie odbiera. Pół biedy jak ktoś jest techniczny tak jak bobrow i sam coś ogarnie, ja sam bym się nie odważył czegoś zrobi/ nie zrobić wbrew ekipie bo jestem typowym humanistą :p

redblack
03-12-2016, 17:38
To policzmy zład samej podłogówki :
Średnica wewn 14mm , promień 7 mm czyli 0,007m
Pir2 pole =0,00015 m2 x 1310m = 0.201 m3
Wychodzi ponad 200 ltr +przyłącza.Wg dtr powinieneś mieć dodatkowe naczynie wzbiorcze , nie pamiętam czy nie powinien też być ten buforek 50 ltr na powrocie (wg dtr oczywiście)
A co z tego wynika , chętnie poczytam...
Pzdr

Dlaczego przyjąłeś średnicę wewnętrzną 14 mm a nie 12 mm (grubość ścianki rury 2 mm)?
Dla 12 mm pojemność pętli wynosi 148 l.

thxluk
03-12-2016, 17:42
Panowie, tak troche się zmartwiłem po Waszych wpisach.
Po pierwsze obliczenia kolegi Bobrow wydają mi się stosowne tj, niewiele powyzej 200l w układzie .
Po drugie nie zabardzo podoba mi się wizja popsutego układu.

Cisnienie w układzie mam około 1,5 bar.Ostatnio - przy wyzszych temp. podczas przełaczenia zaworu 3D słychać charakterystyczne uderzenie.
Prosze o komentarze.

bobrow
03-12-2016, 18:01
Dlaczego przyjąłeś średnicę wewnętrzną 14 mm a nie 12 mm (grubość ścianki rury 2 mm)?
Dla 12 mm pojemność pętli wynosi 148 l.

Upss- pomyłka , oczywiście wewn średnica jest 12mm.
Czyli zład ok.
Przepraszam - trochę się pośpieszyłem...

bobrow
03-12-2016, 18:08
Panowie, tak troche się zmartwiłem po Waszych wpisach.
Po pierwsze obliczenia kolegi Bobrow wydają mi się stosowne tj, niewiele powyzej 200l w układzie .
Po drugie nie zabardzo podoba mi się wizja popsutego układu.

Cisnienie w układzie mam około 1,5 bar.Ostatnio - przy wyzszych temp. podczas przełaczenia zaworu 3D słychać charakterystyczne uderzenie.
Prosze o komentarze.

Spokojnie - instalację masz raczej ok , trzeba tylko dobrać optymalne parametry ( ciśnienie 1.5 bar jest również typowe)
Dźwiękami przy przełączaniu nie przejmuj się- różnica temp .
Z tym Twoim defrostem w 6 min , to na jakiej prędkości pompy wodnej ?
Pzdr

thxluk
03-12-2016, 18:28
Przy grzaniu CO prędkość o obiegówki 3.
Przy defrostCh idzie na 7.
Napisałem iż rurkę w podłodze mam fi 16 .
Z kad 12mm , jesli grubość ścianki to 2mm.

bobrow
03-12-2016, 18:42
Przy grzaniu CO prędkość o obiegówki 3.
Przy defrostCh idzie na 7.
Napisałem iż rurkę w podłodze mam fi 16 .
Z kad 12mm , jesli grubość ścianki to 2mm.

No właśnie- niezależnie od ustawionej prędkości , PC ma swój algorytm dla defrostu ( m.in prędkości)
Przy większych mrozach , gdybyś miał problem z dogrzaniem - możesz podnosić prędkość , aż do uzyskania pozytywnego efektu.
Odnośnie defrostu , to już znalazłeś rozwiązanie podnosząc nieznacznie temp w PC ( strat nie musisz się obawiać- przy tak niskich temp nic nie odczujesz)
Tylko się cieszyć sprawną PC- kolego , pozostało Ci tylko delikatne pieszczenie...
Pzdr

map78
03-12-2016, 18:52
Przy grzaniu CO prędkość o obiegówki 3.
Przy defrostCh idzie na 7.
Napisałem iż rurkę w podłodze mam fi 16 .
Z kad 12mm , jesli grubość ścianki to 2mm.

Stąd, że jak chcesz obliczyć średnicę wewnętrzną rury 16mm o grubości ścianki 2mm to musisz te 2mm odjąć z obu stron:)
Zresztą bobrow w swoich obliczeniach się pomylił, bo wg producentów w 1mb rury 16x2 mieści się 0,113l wody. Czyli w Twoim przypadku będzie to (625+685) x0,113l = 148,03l Do tego dolicz doloty, rozdzielacze, armaturę, czyli wyjdzie max 160l, więc bardzo OK:yes:

thxluk
03-12-2016, 19:00
Podziękował

Bobromil
04-12-2016, 00:25
Czy sterownik zewnętrzny podpiąć pod zaciski 12 i 9 w PC. Z termostatu można wyprowadzić trzy: COM, NO i NC

bobrow
04-12-2016, 09:15
Czy sterownik zewnętrzny podpiąć pod zaciski 12 i 9 w PC. Z termostatu można wyprowadzić trzy: COM, NO i NC

Hej
W termostacie podłączasz zaciski COM z pin 9 , NO z pin 12
Pzdr

ASANAK
04-12-2016, 09:54
Mam pytanie czy to normalne, że na rurce tj wejście z pompy do bufora ( mam 100l) temperatura jest odczuwalnie wyższa niż na rurce obok tj tej, która jest podłączona do pompki cyrkulacyjnej i stamtąd pchana na podłogę obie rurki są z góry bufora, a na dole są te z powrotu , dodatkowo kiedyś miałem deltę 4-5 a teraz 7 i rotametry nawet na max odkrecone są tylko np na 1,5 , czy to może oznaczać że pompka cyrkulacyjna jest zwalona

ASANAK
04-12-2016, 09:56
Jeszcze jedno pytanie jak sprawdzić na jakim biegu pracuje pompka ale ta wbudowana w pompie mam tcap 9kw serii F

bobrow
04-12-2016, 11:04
Mam pytanie czy to normalne, że na rurce tj wejście z pompy do bufora ( mam 100l) temperatura jest odczuwalnie wyższa niż na rurce obok tj tej, która jest podłączona do pompki cyrkulacyjnej i stamtąd pchana na podłogę obie rurki są z góry bufora, a na dole są te z powrotu , dodatkowo kiedyś miałem deltę 4-5 a teraz 7 i rotametry nawet na max odkrecone są tylko np na 1,5 , czy to może oznaczać że pompka cyrkulacyjna jest zwalona

Witaj
ustaw pomkę wtórna na max prędkość , może zmniejszy się dt po stronie systemu.
Procedurę zmiany orędlości podawałem parę stron wcześniej
Pzdr

ASANAK
04-12-2016, 12:09
Ok poszukam a jak z tą różnicą temperatur w tych rurkach

bobrow
04-12-2016, 13:03
Różnica będzie zawsze , przy mniejszym zapotrzebowaniu ciepła będzie mniejsza ( można uzyskać temp wyj z PC i wyj z bufora zbliżone przy min prędkości pompy wtórnej- moim zdaniem przy PC tak nie należy ustawiać, duże przepływy zapewniają dobry odbiór ciepła ) Uważam , że pompa wtórna powinna być ustawiona na max , a w PC na 3 bieg ( po wielu próbach i regulacjach- u mnie to się sprawdza)
Pzdr

Szklara
04-12-2016, 13:50
Przyłapany defrost.
Temperatura otoczenia -1
temp.. zasilania 28 - powrót 24
godz. 12:14 zaczyna mrugać HEAT
12:15 wyłącza się pompa obiegowa, sprężarka wchodzi na 79.
12:28 sprężarka schodzi z obrotów do 0
12:29 załącza się pompa obiegowa
temperatury zasilania 25: powrót 22
12:30 zaczyna grzać
zużycie na defrost 0,84 kWh

Brak bufora, tylko grzanie, bez CWU, jakieś 1200 m rurek.
Temperatura w domu 16 stopni, grzanie i wietrzenie.
krzywa grzania płaska Lo i Hi - 30 stopni.

ASANAK
04-12-2016, 14:26
Różnica będzie zawsze , przy mniejszym zapotrzebowaniu ciepła będzie mniejsza ( można uzyskać temp wyj z PC i wyj z bufora zbliżone przy min prędkości pompy wtórnej- moim zdaniem przy PC tak nie należy ustawiać, duże przepływy zapewniają dobry odbiór ciepła ) Uważam , że pompa wtórna powinna być ustawiona na max , a w PC na 3 bieg ( po wielu próbach i regulacjach- u mnie to się sprawdza)
Pzdr

Dzięki rozumiem, że pompa wtórna to ta cyrkulacyjna, a czemu te rotametry tak dziwnie się zachowują tj odkręcone na max pokazują przepływ np w 1szt 2,4 a w innych np tylko 1,5 i nie da rady więcej

PaRa
04-12-2016, 15:00
Mam pytanie, obecnie dom jest wykańczany i dlatego ustawiłem tem. w środku min. 25 i max 26 ( mniej niż 25 nie mogę ustawić ) i -5 ( set, select, -5 i set ). Timer ustawiony na grzanie w godzinach 13-15, 22-24 i 04-06, mam wrażenie że po wyłączeniu tem. wody ustawia się na 0 stopni czyli 25 woda wychodząca zamiast 20 jak ustawiam.

mkm silesia
04-12-2016, 15:03
Mam pytanie, obecnie dom jest wykańczany i dlatego ustawiłem tem. w środku min. 25 i max 26 ( mniej niż 25 nie mogę ustawić ) i -5 ( set, select, -5 i set ). Timer ustawiony na grzanie w godzinach 13-15, 22-24 i 04-06, mam wrażenie że po wyłączeniu tem. wody ustawia się na 0 stopni czyli 25 woda wychodząca zamiast 20 jak ustawiam.

Nie ma to jak dojeżdżać sprężarkę niskim skraplaniem - a potem płacz że te pompy (sprężarki) to mało trwałe są :bash:

04-12-2016, 15:11
Jeśli zapotrzebowanie z OZC wyszło 7kw na CO, to PC 9kw styknie zakładając grzanie wody 250-300 L ? Teraz pytanie - 1 fazowa, 3 fazowa, T-CAP ? Ktoś coś doradzi ? Skłaniam się coraz bardziej ku panasowi choć i samsung chodzi mi po głowie. Czekam jeszcze na kosztorys samsunga.

bobrow
04-12-2016, 15:18
Mkm
co możesz napiasać o trwałości sprężarek panasa ?
Pzdr

bobrow
04-12-2016, 15:23
Jeśli zapotrzebowanie z OZC wyszło 7kw na CO, to PC 9kw styknie zakładając grzanie wody 250-300 L ? Teraz pytanie - 1 fazowa, 3 fazowa, T-CAP ? Ktoś coś doradzi ? Skłaniam się coraz bardziej ku panasowi choć i samsung chodzi mi po głowie. Czekam jeszcze na kosztorys samsunga.

Ja wybrałbym t-cap 3f - mniejsze obciążenie linii , "wewnętrzne" przekonanie o wyższości 3f nad 1f .
A t-cap , ponieważ jeśli coś się nie doszacuje - to do -15 st będziesz miał 9kW
To moje zdanie
Pzdr

04-12-2016, 15:38
No wlaśnie o tym samym myślę. 9KW to 9KW, ale chyba też zainwestuję w najdroższą wersję. Chyba, że samsung wyjdzie sporo taniej. Widziałem sterownik samsunga i mam wrażenie, że jest prostszy w obsłudze. Jak przebijałem się przez ten temat to widziałem sporo problemów z ustawieniami.

Jeszcze jedno - o co chodzi z defrostami ? Sama zasade działania oczywiscie znam, ale widzę, że czasy macie różne itp. U każdego ten czas powinien być taki sam ? Sporo osób marudziło, że sa czeste i długie - jak bardzo wpywa to na zużycie prądu ? Jest to kwota rzędu 50-100 zł rocznie, czy rozmawiamy o róznicach w zużyciu 500 zł rocznie ? Dopytuje bo u mnie zamysł jest taki, żeby ustawić krzywą grzewczą i zapomnieć o grzebaniu w PC. Dla mnie ma to być bezobsługowe :)

bobrow
04-12-2016, 15:59
Nie wiem jaki jest sterownik Samsunga (w panasie do ogarnięcia), ważne są parametry ( wydajność grzewcza i cop-y)
Defrostami się nie przejmuj - nawet z grzałkami to nie majątek ( defrosty są zresztą uwzględniane w danych kat wg odpowiedniej normy) , defrosty bardziej zależą od parametrów systemu grzewczego i ustawień PC niż od jej konstrukcji.
Polecam zrobić tabelkę porównawczą ( WG wzgl temp, cop, cena , ceny podzespołów, doświadczenie i opinie klientów, gwarancja i koszty serwisu gwarancyjnego- wynik sam wyjdzie...)
Pzdr

04-12-2016, 16:16
Problem jest w cenach podzespołów - nie mam pojęcia ile co kosztuje zarówno w panasach jak i samsungach. Mogę się tylko domyślać, że nie powinno być kolosalnych różnic.

mkm silesia
04-12-2016, 16:18
No wlaśnie o tym samym myślę. 9KW to 9KW, ale chyba też zainwestuję w najdroższą wersję. Chyba, że samsung wyjdzie sporo taniej. Widziałem sterownik samsunga i mam wrażenie, że jest prostszy w obsłudze. Jak przebijałem się przez ten temat to widziałem sporo problemów z ustawieniami.

Jeszcze jedno - o co chodzi z defrostami ? Sama zasade działania oczywiscie znam, ale widzę, że czasy macie różne itp. U każdego ten czas powinien być taki sam ? Sporo osób marudziło, że sa czeste i długie - jak bardzo wpywa to na zużycie prądu ? Jest to kwota rzędu 50-100 zł rocznie, czy rozmawiamy o róznicach w zużyciu 500 zł rocznie ? Dopytuje bo u mnie zamysł jest taki, żeby ustawić krzywą grzewczą i zapomnieć o grzebaniu w PC. Dla mnie ma to być bezobsługowe :)

Tutaj jest podobnie jak z klimatyzatorami im niższa cena tym niższa jakość, wydajność i trwałość z tym że klimatyzatory eksploatuje się w 2 miesiące w roku oprócz tych w serwerowniach i używanych także do ogrzewania.Z tańszych pc jest jeszcze LG mają ciekawy model HT. do przedniej serii pc miałem zastrzeżenia ale teraz wchodzą w temat drugi raz.

bobrow
04-12-2016, 17:54
Hej kol Mkm
to jak z tymi sprężarkami panasonica ?

PaRa
04-12-2016, 18:10
Nie ma to jak dojeżdżać sprężarkę niskim skraplaniem - a potem płacz że te pompy (sprężarki) to mało trwałe są :bash:

Krytyka i dobra rada przyjęta do wiadomości, zmienione ustawienia i grzanie w godzinach 22:00 - 06:00, zlikwidowałem 2 godzinne grzanie popołudniu.

oberwatorPC
04-12-2016, 18:47
Hej kol Mkm
to jak z tymi sprężarkami panasonica ?

Nie martw się nie zabraknie po 200$ na pęczki https://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=panasonic+compressor

bobrow
04-12-2016, 19:00
Nie martw się nie zabraknie po 200$ na pęczki https://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=panasonic+compressor

Chodzi o to ,że nie mogę dotrzeć do info nt awaryjności tego sprzętu. Czysta ciekawość -mam już maszynerię i to akceptuję:wiggle:
Staram się użytkować sprzęt optymalnie pod względem komfortu/kosztów/zużycia mechanicznego.
pzdr

PS
przynajmniej sprężarki są w dobrej cenie -przed zakupem pytałem i usłyszałem 2500pln , ostatnio chyba CNC podawał ok 5000pln-a tu proszę ok 1000pln

link2jack
04-12-2016, 19:01
Nie ma to jak dojeżdżać sprężarkę niskim skraplaniem - a potem płacz że te pompy (sprężarki) to mało trwałe są :bash:

mkm - możesz wyjaśnić co on robi nie tak?

PaRa
04-12-2016, 19:07
mkm - możesz wyjaśnić co on robi nie tak?

Zrozumialem, że nie jest dobrze jak PC za często się uruchamia.

oberwatorPC
04-12-2016, 19:37
Każda pompa ciepła jak pracuje na niskim parametrze np. grzeje temperaturą 15C to nie są normalne warunki pracy dla pompy ciepła i jest na skraju koperty pracy.

ASANAK
04-12-2016, 19:45
ponawiam pytanie czemu te rotametry tak dziwnie się zachowują tj odkręcone na max pokazują przepływ np w 1szt 2,4 a w innych np tylko 1,5 i nie da rady więcej czy to znaczy, że pompa cyrkulacyjna jest zepsuta ?

PaRa
04-12-2016, 19:49
Nie tak jest jak każda pompa ciepła pracuje na niskim parametrze np. grzeje temperaturą 15C to nie są normalne warunki pracy dla pompy ciepła i jest na skraju koperty pracy.

U mnie na razie grzeje do 20 stopni, myślę że taka tem. jest dopuszczalna, bo urządzenie nie pozwala obniżyć jej mocniej.

oberwatorPC
04-12-2016, 19:53
ponawiam pytanie czemu te rotametry tak dziwnie się zachowują tj odkręcone na max pokazują przepływ np w 1szt 2,4 a w innych np tylko 1,5 i nie da rady więcej czy to znaczy, że pompa cyrkulacyjna jest zepsuta ?

Masz sumę przepływów np. 10 rotametrów po 1,5l/min to daje 15L/min i zawsze będziesz miał te 15L/min teraz musisz zrownoważyć przepływy jak jednemu dasz 3L to innym zabierzesz. Jeśli chcesz np. w sypialni chłodniej ustawisz 1L do 1,5L a w łazience chcesz cieplej to ustawiasz np. 2 do 2,5L. Rotametry słyużą do regulacji przepływu przez pętle im mniejszy przepływ tym chłodniej w danym pomieszczeniu. Wszystko masz dobrze maksymalnych przepływów nie da się ustawić.

04-12-2016, 20:26
Tutaj jest podobnie jak z klimatyzatorami im niższa cena tym niższa jakość, wydajność i trwałość z tym że klimatyzatory eksploatuje się w 2 miesiące w roku oprócz tych w serwerowniach i używanych także do ogrzewania.Z tańszych pc jest jeszcze LG mają ciekawy model HT. do przedniej serii pc miałem zastrzeżenia ale teraz wchodzą w temat drugi raz.

Slyszalem juz o LG, z tego zestawienia jest najtansze. Problem mam niestety z tym ze Panas na tym forum jest bdb opisany i nikt praktycznie nie narzeka natomiast o samsungach i lg nie ma praktycznie w ogole mowy, opinii no i sugerowanych ustawien. Nie chcialbym byc krolikiem doswiadczalnym tym bardziej ze to moja pierwsza PC.

oberwatorPC
04-12-2016, 20:34
Slyszalem juz o LG, z tego zestawienia jest najtansze. Problem mam niestety z tym ze Panas na tym forum jest bdb opisany i nikt praktycznie nie narzeka natomiast o samsungach i lg nie ma praktycznie w ogole mowy, opinii no i sugerowanych ustawien. Nie chcialbym byc krolikiem doswiadczalnym tym bardziej ze to moja pierwsza PC.

Jak się zagłębisz bardziej w wątki z panasem to zrozumiesz siłę marketingu:) Kilku sprzedawców/instalatorów pod różnymi nickami zachwalało urządzenia pod nie niebo kliku już tu nie ma. Całkiem duzo było lobbystów, teraz mają dużo roboty to juz tu nie siedzą ale artykuły pozostały. Jeden to grzał dom 250m2 za 150zł miesięcznie a w innym wątku miał piec gazowy. Potem machina ruszyła. Panas to dobre urządzenie ale nie za taką kasę. To po prostu masówka z dobrym PR. Poczekamy 5-6 lat i się zaczną problemy .

ASANAK
04-12-2016, 20:56
Masz sumę przepływów np. 10 rotametrów po 1,5l/min to daje 15L/min i zawsze będziesz miał te 15L/min teraz musisz zrownoważyć przepływy jak jednemu dasz 3L to innym zabierzesz. Jeśli chcesz np. w sypialni chłodniej ustawisz 1L do 1,5L a w łazience chcesz cieplej to ustawiasz np. 2 do 2,5L. Rotametry słyużą do regulacji przepływu przez pętle im mniejszy przepływ tym chłodniej w danym pomieszczeniu. Wszystko masz dobrze maksymalnych przepływów nie da się ustawić.

Ok rozumiem tylko jak mam regulować jeżeli nie mam czym większość jest na ok 1,5 a tylko 1 na 2,4 wydaje mi się, że powinno być we wszystkich 2,4 i wtedy sobie przykręcam te, które trzeba. Pompka na max już teraz jest

bobrow
04-12-2016, 21:10
Jak się zagłębisz bardziej w wątki z panasem to zrozumiesz siłę marketingu:) Kilku sprzedawców/instalatorów pod różnymi nickami zachwalało urządzenia pod nie niebo kliku już tu nie ma. Całkiem duzo było lobbystów, teraz mają dużo roboty to juz tu nie siedzą ale artykuły pozostały. Jeden to grzał dom 250m2 za 150zł miesięcznie a w innym wątku miał piec gazowy. Potem machina ruszyła. Panas to dobre urządzenie ale nie za taką kasę. To po prostu masówka z dobrym PR. Poczekamy 5-6 lat i się zaczną problemy .

Hej
kiedy się przymierzałem do PC ,to ze względu na grzejniki myślałem o HT - wtedy miałem praktycznie wybór pomiędzy Daikinem a Panasem.
Po wgryzieniu się w temat , okazało się że t-cap ze względu na parametry i cenę rozwiązuje móje potrzeby.
Teraz patrzyłem na Lg thermy HT- ceny są nie małe.
Pewnie gdybym miał wszędzie podłogówkę i lepiej ocieplony dom- to może coś tańszego by poszło ...
Natomiast jeśli firma będzie pewniejsza i rozsądnie droższa- pewnie bym tak wybrał ( pewnie też bym kupił Panasa)

Pzdr

PS
Rok po mojej instalacji miałem kolejną inwestycję- chodziło o PC p/p . Porównywałem wg parametrów i okazało się , że Panas znowu wyszedł najtaniej ( nawet od Samsunga z gorszymi parametrami)

04-12-2016, 21:29
Hej
kiedy się przymierzałem do PC ,to ze względu na grzejniki myślałem o HT - wtedy miałem praktycznie wybór pomiędzy Daikinem a Panasem.
Po wgryzieniu się w temat , okazało się że t-cap ze względu na parametry i cenę rozwiązuje móje potrzeby.
Teraz patrzyłem na Lg thermy HT- ceny są nie małe.
Pewnie gdybym miał wszędzie podłogówkę i lepiej ocieplony dom- to może coś tańszego by poszło ...
Natomiast jeśli firma będzie pewniejsza i rozsądnie droższa- pewnie bym tak wybrał ( pewnie też bym kupił Panasa)

Pzdr

PS
Rok po mojej instalacji miałem kolejną inwestycję- chodziło o PC p/p . Porównywałem wg parametrów i okazało się , że Panas znowu wyszedł najtaniej ( nawet od Samsunga z gorszymi parametrami)

Bylo nie bylo kilku uzytkownikow panasa jest, a samsunga i lg zero. Pytanie czy ich pompy sa rzadziej montowane czy po prostu sa bardziej przystepne softwarowo i ludzie nie pisza o problemach z ustawieniem. Wykonawca u ktorego ogladalem samsungi ( ma zalozonego u siebie i u syna) stwierdzil ze jak sie upre to moze mi i panasa zalozyc ale uwaza ze samsung ma prostszy sterownik poza tym nie odbiega parametrami od panasa a jest podobno tanszy. Czekam az splyna wszystkoe oferty i wtedy bede wiedzial dokladnie jak to cenowo wyglada. Czy w panasie masz czujnik przeplywu ? Bo sie zastanawiam czy to standard w pompach czy samsung tylko to dodaje. Rzucilo mi sie to w oczy po tym jak czytam w co drugim temacie o przeplywach :)

Mam jeszcze oferty na inne "dziwne" pompy takie moim zdaniem montowane do kupy z roznych komponentow i brandowane nazwa firmy ktora je montuje, ale tego bede sie wystrzegal. Cena moze i lepsza ale to zwykle on/offy montowane zawsze z buforami...

bobrow
04-12-2016, 21:51
W moim modelu nie ma przepływomierza-jest tylko czujnik min przepływu.
Podobno w nowych panasach jest.
Odnośnie samego wyboru , patrzyłeś na wydajność grzewczą przy -10/-15st oraz copy?
Ważna jest jeszcze norma wg których podawane są copy kat
Może na jakiś forach zagranicznych coś będzie o samsungach czy lg
Pzdr

04-12-2016, 22:11
W moim modelu nie ma przepływomierza-jest tylko czujnik min przepływu.
Podobno w nowych panasach jest.
Odnośnie samego wyboru , patrzyłeś na wydajność grzewczą przy -10/-15st oraz copy?
Ważna jest jeszcze norma wg których podawane są copy kat
Może na jakiś forach zagranicznych coś będzie o samsungach czy lg
Pzdr

Wszystkie parametry porownam sobie jak bede mial konkretne wyceny na PC. Ozc to byl dobry krok bo ja obstawialem ze 9kw styknie, a wyceny przychodzily oczywiscie na 11 kw bo 200m2 to przeciez cos musi grzac :) Powysylam teraz niedowiarkom wyniki i niech zmieniaja oferty bo jeden to przeszedl samego siebie i proponowal 16kw :O

Pratchawiec
04-12-2016, 23:30
Witam

Miałem przed chwilą defrost.
Temp.zewn. -6*, hum. 95 %.
Temp. ody w zbiorniku CWU 38*.

Trochę nietypowy, bo tuż przed wymusiłem grzanie CWU. Temperatura wody obiegowej zdążyła dojść tylko do 36*.
Po ok. 2,5 min i spadku temperatury wody powrotnej włączyła się. grzałka.
Defrost (przełączenie w tryb grzania) zakończył się po ok. 4 min - szybciej niż normalnie. Gdybym miał cieplejszą wodę w zasobniku CW czas defrostu byłby jeszcze krótszy i nie doszłoby w ogóle do użycia grzałki.
Grzałka pracowała jeszcze ok. 1,5 min. Łącznie ok. 3 min.

Wnioski

Kol..Bobrow (temp. zasilania pow. 40* prawie nigdy nie będzie potrzebował wsparcia do defrostu, czy to grzałką czy gorącą parą.
Pomysł na przełączenie zaworu T ma sens, oczywiście do profesjonalnego wykonania.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
04-12-2016, 23:57
Jak się zagłębisz bardziej w wątki z panasem to zrozumiesz siłę marketingu:) Kilku sprzedawców/instalatorów pod różnymi nickami zachwalało urządzenia pod nie niebo kliku już tu nie ma. Całkiem duzo było lobbystów, teraz mają dużo roboty to juz tu nie siedzą ale artykuły pozostały. Jeden to grzał dom 250m2 za 150zł miesięcznie a w innym wątku miał piec gazowy. Potem machina ruszyła. Panas to dobre urządzenie ale nie za taką kasę. To po prostu masówka z dobrym PR. Poczekamy 5-6 lat i się zaczną problemy .

Skoro tak dobrze znasz rynek PC, co zatem równie dobrego jak Panasonic w lepszej cenie polecasz?
Kilka lat temu też miałem problem z wyborem. Ostatecznie padło na T-Capa, przy czym oprócz między innymi ceny, zaważył fakt, że Panasonic jest największym na świecie producentem sprężarek chłodniczych, liczonych w setkach milionów sztuk.

Chińszczyzna, na którą wskazałeś w linku do Alibaby to są sprężarki do klimatyzatorów, niekoniecznie nadających się na rynek europejski a tym bardziej jego północne czy wschodnie peryferia.
Z innej beczki i żeby nie było o autach.
Jest taka, też japońska firma OLYMPUS czy CANON. Robi masówkę po 300 zł i urządzenia po kilka tys.$.
Uważasz, że do aparaciku za 500 zł daje te same komponenty co do tego za 6.000 zł. I że łosie będą dopłacać 5500 za sprawny marketing?

Żeby nie było.
Jestem użytkownikiem, nie lobbystą, handlarzem czy instalatorem, a mój serwisant robi głownie Carriera i Toshiba, Panasem w ogóle nie handluje, ani go nie instaluje a mnie robi grzeczność.
Na mojej małej uliczce stoi 9 domów - wszystkie ogrzewane PC. Tylko u mnie jest P., pozostałe to Toshiby, z których użytkownicy są bardzo zadowoleni, o czym świadczy ich całkowita obojętność na kwestie poruszane na nin. Forum.

Polecam Toshibę!!!

Pozdrawiam

Pratchawiec.

bobrow
05-12-2016, 06:30
Cześć Pratchawiec
z tymi Toshibami , to może są po prostu prawidłowo zainstalowane ?
Jeśli prześledzimy nasze FM , to awarie Panasów są bardzo rzadkie - prawie wszystkie "problemy" wynikają z nieodpowiedniej instalacji czy ustawień.
Oczywiście znaczna część użytkowników tylko chce się upewnić o poprawności funkcjonowania swojej PC ( mój kolega też ma Toshibę i nie "przeżywa" swojej PC tak jak ja i wielu innych ....)

Pzdr

05-12-2016, 07:09
Cześć Pratchawiec
z tymi Toshibami , to może są po prostu prawidłowo zainstalowane ?
Jeśli prześledzimy nasze FM , to awarie Panasów są bardzo rzadkie - prawie wszystkie "problemy" wynikają z nieodpowiedniej instalacji czy ustawień.
Oczywiście znaczna część użytkowników tylko chce się upewnić o poprawności funkcjonowania swojej PC ( mój kolega też ma Toshibę i nie "przeżywa" swojej PC tak jak ja i wielu innych ....)

Pzdr

No wlasnie dlatego tak draze temat. Zarowno Panas jak i Toshiba czy Samsung sprzetowo moga byc na takim samym poziomie ale jakosc montazu i prostota ustawien moze sie juz roznic dlatego nie ma tematow o toshibie, samsungu czy LG. Powiem Wam ze to chyba najciezszy wybor przy budowie domu :)

bobrow
05-12-2016, 07:53
No wlasnie dlatego tak draze temat. Zarowno Panas jak i Toshiba czy Samsung sprzetowo moga byc na takim samym poziomie ale jakosc montazu i prostota ustawien moze sie juz roznic dlatego nie ma tematow o toshibie, samsungu czy LG. Powiem Wam ze to chyba najciezszy wybor przy budowie domu :)

Patrzyłeś na parametry kat tych PC ? Wszystkie mają podobne ?
pzdr

AdrianEH
05-12-2016, 08:24
Pytam i nie uzyskuję odpowiedzi: czy ma tu ktokolwiek wiedzę aby odpowiedzieć jaka jest różnica między normą 14511 a 14511-2? Panasonic podaje dane według tej drugiej i nie wiem do końca jaki ma to wpływ na eksploatację urządzenia.

05-12-2016, 08:45
Patrzyłeś na parametry kat tych PC ? Wszystkie mają podobne ?
pzdr

Wstępnie mają podobne, ale tak jak wspominałem czekam na konkretne oferty konkretnych urządzeń i wtedy będę porównywał na 100% :)

map78
05-12-2016, 09:41
Pytam i nie uzyskuję odpowiedzi: czy ma tu ktokolwiek wiedzę aby odpowiedzieć jaka jest różnica między normą 14511 a 14511-2? Panasonic podaje dane według tej drugiej i nie wiem do końca jaki ma to wpływ na eksploatację urządzenia.

15511-2 oznacza po prostu 2-gi rozdział normy PN-EN 14511 dotyczący warunków testowania PCi


EN 14511 comprises the following parts under the general title "
Air conditioners, liquid chilling packages and heat pumps with electrically driven compressors for space heating and cooling“

Part 1:Terms and definitions
Part 2:Test conditions
Part 3: Test methods
Part 4: Requirements

bobrow
05-12-2016, 10:01
Wstępnie mają podobne, ale tak jak wspominałem czekam na konkretne oferty konkretnych urządzeń i wtedy będę porównywał na 100% :)

Z tymi wstępnymi to może się okazać ,że dla +2st-polecam sprawdzić :

max moc wytworzonego ciepła w temp -2/-7/-15 razem z COP dla danego przedziału oraz wg jakich norm są dane kat

pzdr

PS
Wg mnie , istotnym jest porównanie mocy grzewczej PC wzgl OZC dla niskich temp (np -10st lub -15 st)

05-12-2016, 10:39
Z tymi wstępnymi to może się okazać ,że dla +2st-polecam sprawdzić :

max moc wytworzonego ciepła w temp -2/-7/-15 razem z COP dla danego przedziału oraz wg jakich norm są dane kat

pzdr

PS
Wg mnie , istotnym jest porównanie mocy grzewczej PC wzgl OZC dla niskich temp (np -10st lub -15 st)

Taki mam zamiar :) W końcu po to robiłem ozc i w końcu wtedy potrzebuje max moc PC :)

Szklara
05-12-2016, 10:49
Też się produkowałem z wyborem, a generalnie skończyło się na wyborze pompy, która da radę ogrzać dom przy -15 (zapotrzebowanie oczywiście wg OZC) i wyborem przyjaznego montażysty z okolicy (w czasie budowy parokrotny przyjazd by dopasować się do klienta bo akurat ten sobie ociepla i trzeba rurki przeprowadzić do jednostki zewnętrznej, taki przegląd, serwis itp.).
Wybór pompy był uzależniony co montują i z czym mają doświadczenie, do tego moje własne propozycje. Skończyło się na panasie.
Parametry pomp, COP itp. w dużej mierze zależą od ustawień osobistych użytkownika, układu ogrzewania itp, więc nie ma co się strzelać z dokładnościami. U jednego ta sama pompa osiągnie COP 3,80, a u drugiego 4,01, a druga pompa odwrotnie.

map78
05-12-2016, 10:51
A ja powiem przewrotnie, że czytając o wszystkich "udoskonaleniach" jakie wprowadził Panas od pierwszej serii swoich pomp mocno bym się zastanowił nad zakupem jego obecnych wersji. Pierwsze modele urzekały swoja prostotą i wyraźnie niższą ceną od konkurencji, teraz zrobiły się to skomplikowane i dość drogie urządzenia. Dlatego dziś mocno zastanowiłbym się nad LG, Samsung, czy Toshiba w nadziei, że nie są tak "przekombinowane" jak najnowsze Panasy...

bobrow
05-12-2016, 11:22
A ja powiem przewrotnie, że czytając o wszystkich "udoskonaleniach" jakie wprowadził Panas od pierwszej serii swoich pomp mocno bym się zastanowił nad zakupem jego obecnych wersji. Pierwsze modele urzekały swoja prostotą i wyraźnie niższą ceną od konkurencji, teraz zrobiły się to skomplikowane i dość drogie urządzenia. Dlatego dziś mocno zastanowiłbym się nad LG, Samsung, czy Toshiba w nadziei, że nie są tak "przekombinowane" jak najnowsze Panasy...

Map,
może się okazać ,że po wgryzieniu się w temat -sterowania wspomnianych PC nie będą takie proste (firmy zazwyczaj gonią czołówkę w branży).
Nadal ,myślę -pozostaje ocena parametrów /ceny/serwisu i części. Osobiście na samym końcu patrzyłbym na obsługę i rozwiązania konstrukcyjne.
Ale to moja subiektywna opinia.
pzdr

Szklara
05-12-2016, 11:24
Poczuli pewnie rynek, bo dobrze szły. Pokomplikowali trochę, ma się co psuć, podnieśli części zamienne i biznes się kręci. Ja na razie dalej bym kupił panasa. Mam F-kę więc może nie jest aż tak "unowocześniona" jak H. Jestem na początku drogi, mama nadzieję że po 6 latach pracy nie będę musiał wydać pare tysiaków na reanimację sprzętu:)
Z drugiej strony słyszałem od różnych instalatorów, że Twoja PC to idealne rozwiązanie. Dla mnie była za mocna i za droga:)

Andrzej5101
05-12-2016, 11:53
Symulacje doboru mocy pompy ciepła, możesz uzyskać;
PanasonicProClub /narzędzia /kalkulator . 80 % energii do ogrzania domu przypada na temp > - 2 C, więc na 100 % PC szyta na miarę,będzie pracowała w większości czasu na 60 % - 85% swoich możliwości i będzie najmniej taktować ,
Jednostka zewnętrzna 2 wentylatorowa , ma b.duży wpływ na wyniki końcowe ogrzewania ,
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

Zawsze polecam pompy z większymi parownikami i dwoma wentylatorami. Powietrze przechodzi przez nie wolniej i się rzadziej szronią - napisał asaselllo
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225716-Dom-100m-nowy-2014-jaka-pompa-i-czy-warto
Polecam też temat ; Dobór pompy wg OZC
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page15

Andrzej5101
05-12-2016, 13:22
Oj chyba nie oglądałeś;) Wszystko tam jest...
Ale po kolei temp zasilania 26 st, temp powrotu 22 st. Bez bufora, układ mieszany - podłogówka, kaloryfery i klimakonwektory. Pojemność wodna całego układu 110l - defrost trwa 6min - Pytam więc jak to się ma do tego co twierdzi CNC???
Kolego map - pomyliłeś się o co najmniej +10 C , gdyż w temacie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page8
podajesz ;
U mnie zastosowane jest tzw sterowanie kombinowane, tzn termostat wewnętrzny odpowiada za start pompy gdy temp w pomieszczeniu spadnie do wyznaczonego poziomu (u mnie 22,7st) a sam proces grzania realizowany jest przez sterownik pogodowy pompy i krzywą grzewczą, czyli sam dobiera sobie temp zasilania w zależności od temp zewnętrznej z określonego przeze mnie przedziału (33st do +10 i 37st dla -10).

map78
05-12-2016, 14:11
Kolego map - pomyliłeś się o co najmniej +10 C , gdyż w temacie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page8
podajesz ;
U mnie zastosowane jest tzw sterowanie kombinowane, tzn termostat wewnętrzny odpowiada za start pompy gdy temp w pomieszczeniu spadnie do wyznaczonego poziomu (u mnie 22,7st) a sam proces grzania realizowany jest przez sterownik pogodowy pompy i krzywą grzewczą, czyli sam dobiera sobie temp zasilania w zależności od temp zewnętrznej z określonego przeze mnie przedziału (33st do +10 i 37st dla -10).


Chyba nie rozumiesz za bardzo o co chodzi....:confused:
To co wyboldowałeś to są ustawienia krzywej grzewczej do której pompa dąży, natomiast na filmie pokazany jest defrost który wystąpił zaraz po uruchomieniu pompy przy temp zasilania 26st, a powrotu 22st. Wystarczy obejrzeć ze zrozumieniem zamieszczony film i wszystko będzie jasne.

AdrianEH
05-12-2016, 14:26
15511-2 oznacza po prostu 2-gi rozdział normy PN-EN 14511 dotyczący warunków testowania PCi
Czyli Panasonic podaje dane inne niż większość "wiodących" producentów? W innych modulacjach sprężarki? Przy większej nominalnej mocy sprężarki rozumiem, że będzie ona pobierać więcej prądu niż urządzenia posiadające "standardowe" sprężarki? Jeżeli tak jest to może ma ktoś wiedzę i mnie oświeci po co takie zabiegi, które wprowadzają w błąd klientów i instalatorów? Badanie urządzeń na podstawie tylko części normy można chyba uważać jako co najmniej naduzycie jak nie celowe wprowadzanie w BŁĄD nie mówiąc już o oszukiwaniu :)
Proszę o opinie.

bobrow
05-12-2016, 15:03
Czyli Panasonic podaje dane inne niż większość "wiodących" producentów? W innych modulacjach sprężarki? Przy większej nominalnej mocy sprężarki rozumiem, że będzie ona pobierać więcej prądu niż urządzenia posiadające "standardowe" sprężarki? Jeżeli tak jest to może ma ktoś wiedzę i mnie oświeci po co takie zabiegi, które wprowadzają w błąd klientów i instalatorów? Badanie urządzeń na podstawie tylko części normy można chyba uważać jako co najmniej naduzycie jak nie celowe wprowadzanie w BŁĄD nie mówiąc już o oszukiwaniu :)
Proszę o opinie.

Wiesz co -kopię i kopię w internecie i nie mogę nic znaleźć nt modulacji w normie 14511-2, możesz podać źródło tej wiedzy ?

Pratchawiec
05-12-2016, 15:08
Czyli Panasonic podaje dane inne niż większość "wiodących" producentów?
.....................
Proszę o opinie.

Witam

Moim zdaniem jest wręcz odwrotnie.

W tabelkach P. podaje zużycie energii, moc i COP-y wg wartości nominalnych a nie dla pracy z obciążeniami częściowymi.
Zatem COP dla danych punktów pomiarowych, jest najmniej korzystny, zwłaszcza dla wyższych temperatur.
Przy pracy z obciążeniami częściowymi ( po co komu 9 kW gdy na zewnątrz jest 5*), ten COP będzie wyższy niż katalogowy, co zresztą skrzętnie wykorzystuje szereg producentów.

Pozdrawiam

Pratchawiec

oberwatorPC
05-12-2016, 15:16
Czyli Panasonic podaje dane inne niż większość "wiodących" producentów? W innych modulacjach sprężarki? Przy większej nominalnej mocy sprężarki rozumiem, że będzie ona pobierać więcej prądu niż urządzenia posiadające "standardowe" sprężarki? Jeżeli tak jest to może ma ktoś wiedzę i mnie oświeci po co takie zabiegi, które wprowadzają w błąd klientów i instalatorów? Badanie urządzeń na podstawie tylko części normy można chyba uważać jako co najmniej naduzycie jak nie celowe wprowadzanie w BŁĄD nie mówiąc już o oszukiwaniu :)
Proszę o opinie.

Poruszałem to już kilka razy i co i nagonka lobby panasonicowego.
WYższe modele pomp jak Dimplex, Nibe Buderus mają np grzałki tacy ociekowej w standardzie i COP-y są podawane z tymi grzałkami w panasach grzałka to rarytas za dopłatą i COP liczony bez grzałki . Przy jakiej modulacji podawane są moce i copy przy pansonicu? Jaki model sprężarki w serii F i w T-CAP
gdzie dokładnie produkowana jest pompa?

AdrianEH
05-12-2016, 15:16
Wiesz co -kopię i kopię w internecie i nie mogę nic znaleźć nt modulacji w normie 14511-2, możesz podać źródło tej wiedzy ?
Z mojej wiedzy wynika, że w 14511-2 nie ma nic o modulacji i producent może podać parametr modulacji jaki mu się podoba. Metody badania są ujęte najprawdopodobniej w 3 tomie.

oberwatorPC
05-12-2016, 15:34
Witam

Moim zdaniem jest wręcz odwrotnie.

W tabelkach P. podaje zużycie energii, moc i COP-y wg wartości nominalnych a nie dla pracy z obciążeniami częściowymi.
Zatem COP dla danych punktów pomiarowych, jest najmniej korzystny, zwłaszcza dla wyższych temperatur.
Przy pracy z obciążeniami częściowymi ( po co komu 9 kW gdy na zewnątrz jest 5*), ten COP będzie wyższy niż katalogowy, co zresztą skrzętnie wykorzystuje szereg producentów.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Rozumiem, że jesteś instalatorem i nie pisz proszę, że nie masz nic wspólnego z pompami ciepła.... Od 2013 roku piszesz w wątku o pompach powietrznych o panasonicu. Masz wiedzę techniczną, nie jesteś zwykłym Kowalskim, który tu zagląda i buduje dom. Masz po prostu interes w tym i tyle.

Pratchawiec
05-12-2016, 15:45
Poruszałem to już kilka razy i co i nagonka lobby panasonicowego.
WYższe modele pomp jak Dimplex, Nibe Buderus mają np grzałki tacy ociekowej w standardzie i COP-y są podawane z tymi grzałkami w panasach grzałka to rarytas za dopłatą i COP liczony bez grzałki . Przy jakiej modulacji podawane są moce i copy przy pansonicu? Jaki model sprężarki w serii F i w T-CAP
gdzie dokładnie produkowana jest pompa?

Już Ci pisałem, że jestem użytkownikiem a nie lobbystą.
Ale do rzeczy.
Od kiedy to "wyżsi" producenci - Nibe, Buderus i Dimplex produkują osprzęt chłodniczy, w tym sprężarki?
Odpowiedź brzmi; nie produkują, a kupują od od dostawców. Zazwyczaj zresztą renomowanych.
Z tego co czytam niewielu użytkowników P ma zainstalowane grzałki tacy ociekowej i ich brak nie stanowi żadnego problemu. P odszrania się bez pomocy grzałek jeśli tylko zapewniono prawidłowy odpływ skroplin.
Co więcej podniesiony przez Ciebie argument wali wprost we wskazanych "wyższych" konkurentów", którzy zakładają z góry konieczność odladzania grzałką tacy ociekowej,
Gdybyś nie wiedział, Daikin robi już jednostki zewnętrzne w ogóle bez tacy ociekowej. P jest w tej mierze z tyłu, ale znacznie dalej niż w/w "wyżsi".
Żaden producent nie podaje modulacji sprężarki dla danych warunków pracy, bo nikt, poza hobbystami i upierdliwcami tego od nich nie wymaga. Nawet instytucje certyfikacyjne.
Moja PC była wyprodukowana w Malezji, w nowych modelach to chyba się nie zmieniło.

Odnoszę wrażenie, że należysz do tej grupy kibiców co to "najsamprzód Audi, jeszcze VW najlepiej TDI-ku, a potem azjatyckie g>>o.

Poleciłem Toshibę, to też Azja.
Ponawiam pytanie, co polecasz zamiast P?

Pozdrawiam

Pratchawiec

AdrianEH
05-12-2016, 15:51
Rozumiem, że jesteś instalatorem i nie pisz proszę, że nie masz nic wspólnego z pompami ciepła.... Od 2013 roku piszesz w wątku o pompach powietrznych o panasonicu. Masz wiedzę techniczną, nie jesteś zwykłym Kowalskim, który tu zagląda i buduje dom. Masz po prostu interes w tym i tyle.

Też mam jakiś kontakt z pompami powietrznymi. Przysiadłem ostatnio nad Panasem i parametry jakie podają nie pasowały mi do innych firm. Zacząłem drążyć i okazało się, że podają parametry na innaj zasadzie niż inni producenci. COP to nie wszystko a manipulowanie klientem uważam co najmniej za "nie stosowne" :(

bobrow
05-12-2016, 15:54
Towarzysze ,
to może jakoś podsumuje ostatnie sprawy :
-jeśli norma wymaga grzałki tacki, a Panas tego nie liczy- to grzech
-ja mam dołożoną grzałkę do tacki , ale nie było potrzeby jej uruchamiać
-modulacja mnie nie interesuje cop, Panie cop i scop
-może Pratchawiec jest instalatorem , ja napewno nie jestem - to moje nowe hobby , teraz zacząłem ćwiczyć PV ( w gminie mają być dotacje do 85%)
-co do panasa , jeśli będą lepsze produkty parametry/cena to tylko się cieszyć - dla logicznie myślących to super
-co do produkcji i chinolandzie- prawie wszyscy coś tam klepią ...
To tyle
Pzdr

AdrianEH
05-12-2016, 15:56
Już Ci pisałem, że jestem użytkownikiem a nie lobbystą.
Ale do rzeczy.
Od kiedy to "wyżsi" producenci - Nibe, Buderus i Dimplex produkują osprzęt chłodniczy, w tym sprężarki?
Odpowiedź brzmi; nie produkują, a kupują od od dostawców. Zazwyczaj zresztą renomowanych.
Z tego co czytam niewielu użytkowników P ma zainstalowane grzałki tacy ociekowej i ich brak nie stanowi żadnego problemu. P odszrania się bez pomocy grzałek jeśli tylko zapewniono prawidłowy odpływ skroplin.
Co więcej podniesiony przez Ciebie argument wali wprost we wskazanych "wyższych" konkurentów", którzy zakładają z góry konieczność odladzania grzałką tacy ociekowej,
Gdybyś nie wiedział, Daikin robi już jednostki zewnętrzne w ogóle bez tacy ociekowej. P jest w tej mierze z tyłu, ale znacznie dalej niż w/w "wyżsi".
Żaden producent nie podaje modulacji sprężarki dla danych warunków pracy, bo nikt, poza hobbystami i upierdliwcami tego od nich nie wymaga. Nawet instytucje certyfikacyjne.
Moja PC była wyprodukowana w Malezji, w nowych modelach to chyba się nie zmieniło.

Odnoszę wrażenie, że należysz do tej grupy kibiców co to "najsamprzód Audi, jeszcze VW najlepiej TDI-ku, a potem azjatyckie g>>o.

Poleciłem Toshibę, to też Azja.
Ponawiam pytanie, co polecasz zamiast P?

Pozdrawiam

Pratchawiec

Nie wiem czy porównanie Daikina i Panasa jest na miejscu :)
A modulacja mocy w jakiej mają być podawane parametry znajduje się w normie 14511 do której Panasonic się nie stosuje.
I ot tyle.

bobrow
05-12-2016, 16:01
Nie wiem czy porównanie Daikina i Panasa jest na miejscu :)
A modulacja mocy w jakiej mają być podawane parametry znajduje się w normie 14511 do której Panasonic się nie stosuje.
I ot tyle.

Jak to nie stosuje się , przecież jest w kat na dole 14511-2 nie jest inną normą ...

Pratchawiec
05-12-2016, 16:05
Rozumiem, że jesteś instalatorem i nie pisz proszę, że nie masz nic wspólnego z pompami ciepła.... Od 2013 roku piszesz w wątku o pompach powietrznych o panasonicu. Masz wiedzę techniczną, nie jesteś zwykłym Kowalskim, który tu zagląda i buduje dom. Masz po prostu interes w tym i tyle.

Chciałbym Ci coś wyjaśnić

Chodziłem kiedyś, w dość dawnych czasach do przyzwoitej średniej szkoły ogólnokształcącej.
W szkole tej uczono tak w ogóle rozumu, były również dyscypliny bardziej szczegółowe, w tym m.in. fizyka.
Edukację szkolną z zakresu fizyki i innych przedmiotów ścisłych (z wyłączeniem logiki) zakończyłem w tejże szkole średniej, co jednak w dalszym - dość długim już życie nie przeszkadzało mi interesować się szerokim światem.

Omawiane tu zagadnienia nie wykraczają w żaden sposób poza program ówczesnej szkoły średniej, Wymagają natomiast myślenia i szeroko pojętej wiedzy ogólnej, z czym niektórzy radzą sobie z widocznym trudem.

Pragnę Ci również wyjaśnić, że z wykształcenia uniwersyteckiego jestem humanistą, i nigdy nie pracowałem w handlu przemyśle budownictwie itp.

Jak to w życiu bywa; oglądałem świat z różnych stron, zawsze byłem go ciekaw.

Może to unaoczni Ci, że piszę na tym forum nie jako lobbysta, handlarz czy inny oszust, a wyłącznie jako użytkownik chętnie dzielący się swoją skromną amatorską wiedzą i doświadczeniem

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
05-12-2016, 16:10
Nie wiem czy porównanie Daikina i Panasa jest na miejscu :)
A modulacja mocy w jakiej mają być podawane parametry znajduje się w normie 14511 do której Panasonic się nie stosuje.
I ot tyle.

Panowie

Modulacja mocy, podawana jest zazwyczaj w kW to jedna rzecz a modulacja pracy sprężarki - podawana w Hz to inna sprawa.
Pisałem o tej ostatniej.
Nie należy używać ich zamiennie bo wyjdą Wam bzdury

Pozdrawiam

Pratchawiec

AdrianEH
05-12-2016, 16:11
Jak to nie stosuje się , przecież jest w kat na dole 14511-2 nie jest inną normą ...

Ale 14511 a 14511-2 to nie to samo...

oberwatorPC
05-12-2016, 16:21
Chciałbym Ci coś wyjaśnić

Chodziłem kiedyś, w dość dawnych czasach do przyzwoitej średniej szkoły ogólnokształcącej.
W szkole tej uczono tak w ogóle rozumu, były również dyscypliny bardziej szczegółowe, w tym m.in. fizyka.
Edukację szkolną z zakresu fizyki i innych przedmiotów ścisłych (z wyłączeniem logiki) zakończyłem w tejże szkole średniej, co jednak w dalszym - dość długim już życie nie przeszkadzało mi interesować się szerokim światem.

Omawiane tu zagadnienia nie wykraczają w żaden sposób poza program ówczesnej szkoły średniej, Wymagają natomiast myślenia i szeroko pojętej wiedzy ogólnej, z czym niektórzy radzą sobie z widocznym trudem.

Pragnę Ci również wyjaśnić, że z wykształcenia uniwersyteckiego jestem humanistą, i nigdy nie pracowałem w handlu przemyśle budownictwie itp.

Jak to w życiu bywa; oglądałem świat z różnych stron, zawsze byłem go ciekaw.

Może to unaoczni Ci, że piszę na tym forum nie jako lobbysta, handlarz czy inny oszust, a wyłącznie jako użytkownik chętnie dzielący się swoją skromną amatorską wiedzą i doświadczeniem

Pozdrawiam

Pratchawiec

Tak jasne....... A to Twoj post z 2013r. Rozumiem, że masz takie hobby i znasz humanisto wszystkie pompy powietrzne masz pojęcie o TZR, wtryskach pary itp. Nic tylko pogratulować.
PS
Obiegu Lindego nie uczą w szkole średniej na fizyce.

Wydaje mi się, że mogłem zostać źle zrozumiany.

Nie twierdzę, że M... P....wprowadzają w błąd co do rzeczywistych parametrów pomp z dotryskiem czynnika. One z pewnością osiągają deklarowane parametry; zapewne nawet je przekraczają. Chciałem jedynie uzmysłowić, że inne pompy tych samych producentów mają zbliżone parametry, bez marketingu typu "stała moc do -15*" lub "grzanie do -25* cytaty z reklam M.... Zubadan.

Standardowa pompa P........ o mocy nominalnej 12 kW, przy - 15* ma moc 8,9 kW. Pisał zresztą o tym wcześniej mkm.
T-Cap 9 kW ma moc zdławioną programowo. Sprężarka jest taka sama jak w 12kW . Przypuszczam. że głównym "hamulcem" jest element softu sterujący EZR. Oczywiście w hydroboksie może być nieco większy wymiennik. I to chyba wszystko, za wyjątkiem oprogramowania sterującego pracą invertera, EZR i dotrysku czynnika, bo pozostałe elementy są takie same.
W jeszcze bardziej jaskrawy sposób widać to w linii Zubadan od M....

Jako pierwszy w tym kierunku poszedł Mits. El. Efekt jest taki że od kilku lat Zubadan jest synonimem pompy potężnej -arktycznej, co przekłada się na oczekiwane ceny. Dziś system dotrysku czynnika stosują również inni producenci, m in. P.... i LG w systemie Therma (v1 injection). Nie ma w tym jednak żadnych cudów.
Obieg Lindego pozostaje nienaruszony.

MHI to Mitsubishi Heavy Industries mało obecny na rynku konsumenckim, choć stosowany między in. przez NIBE; Rolls Royce.

Pozdrawiam

Pratchawiec"

map78
05-12-2016, 16:23
Ale 14511 a 14511-2 to nie to samo...
Jak to nie to samo?
Skąd Ty się urwałeś? Przecież podałem Ci tą wiedzę na tacy.... Ale jeszcze raz powoli specjalnie dla Ciebie;)
Norma PN-EN 14511 to norma, która stanowi o: Air conditioners, liquid chilling packages and heat pumps with electrically driven compressors for space heating and cooling.
Norma ta składa się z czterech rozdziałów:
14511-1 Terms and definitions
14511-2 Test conditions
14511-3 Test methods
14511-4 Requirements
Także Panasonic podając przy swoich tabelkach normę 14511-2 zaświadczaja, że warunki przeprowadzonych testów były zgodne z tą normą.

Pratchawiec
05-12-2016, 16:34
Tak jasne....... A to Twoj post z 2013r. Rozumiem, że masz takie hobby i znasz humanisto wszystkie pompy powietrzne masz pojęcie o TZR, wtryskach pary itp. Nic tylko pogratulować.
PS
Obiegu Lindego nie uczą w szkole średniej na fizyce.

"

Czy ty zakończyłaś poznawanie świata na etapie matury?
Jeśli tak to bardzo smutne

Zapraszam do Opola.
Może Ci się rozjaśni

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
05-12-2016, 16:35
Dodam jeszcze ws normy , że na stronce dla fachmanów Panasa , jeszcze do niedawna były tłumaczenia z niemieckiej instytucji , która przaprowadzała test (Tuv)
To chyba raczej nie ściema z tymi parametrami ...

AdrianEH
05-12-2016, 16:36
Jak to nie to samo?
Skąd Ty się urwałeś? Przecież podałem Ci tą wiedzę na tacy.... Ale jeszcze raz powoli specjalnie dla Ciebie;)
Norma PN-EN 14511 to norma, która stanowi o: Air conditioners, liquid chilling packages and heat pumps with electrically driven compressors for space heating and cooling.
Norma ta składa się z czterech rozdziałów:
14511-1 Terms and definitions
14511-2 Test conditions
14511-3 Test methods
14511-4 Requirements
Także Panasonic podając przy swoich tabelkach normę 14511-2 zaświadczaja, że warunki przeprowadzonych testów były zgodne z tą normą.

Ale czy badanie urządzenia zgodnie z normą 14511 a badanie zgodnie z normą 14511-2 to to samo???

bobrow
05-12-2016, 17:03
Ale czy badanie urządzenia zgodnie z normą 14511 a badanie zgodnie z normą 14511-2 to to samo???

To może sam sobie poczytaj :
375096

AdrianEH
05-12-2016, 17:04
To może sam sobie poczytaj :
375096

Ale co mam poczytać? To, że Panasonic nie robi badań zgodnie z norną 14511???

bobrow
05-12-2016, 17:09
Ale co mam poczytać? To, że Panasonic nie robi badań zgodnie z norną 14511???

A co jest napisane pod sam koniec (standards of test) ?
-2 oznacza tylko odniesienie się do warunków testu (test conditions)

Czy teraz rozumiesz ?

AdrianEH
05-12-2016, 17:47
No rozumiem :) Test odbywa się tylko zgodnie z 2 tomem a nie całą normą.

clarnet
05-12-2016, 18:26
Witam

Moim zdaniem jest wręcz odwrotnie.

W tabelkach P. podaje zużycie energii, moc i COP-y wg wartości nominalnych a nie dla pracy z obciążeniami częściowymi.
Zatem COP dla danych punktów pomiarowych, jest najmniej korzystny, zwłaszcza dla wyższych temperatur.
Przy pracy z obciążeniami częściowymi ( po co komu 9 kW gdy na zewnątrz jest 5*), ten COP będzie wyższy niż katalogowy, co zresztą skrzętnie wykorzystuje szereg producentów.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
No niestety jesteś w błędzie, bo zupełnie nie tak to działa.
To co piszesz jest zwyczajnie nielogiczne.
Konkretna pompa ciepła o mocy xx kW w danej temperaturze zewnętrznej jest w stanie osiągnąć jakąś maksymalną moc P. Dalej ogranicza ją konstrukcja i fizyka, bo sprężarka więcej nie ukręci, a wymiennik więcej ciepła nie pobierze.
Im niższa ta temperatura, tym ta moc spada.
W danej temperaturze ma też jakąś moc minimalną, bo sprężarka nie może się kręcić jak ręczny młynek do kawy.
Jakim więc cudem te COP z tabelek są najmniej korzystne???
To są właśnie obciążenia częściowe i spłaszczona charakterystyka by pokazać wysoki COP.
Chcesz powiedzieć, że Panasonic przy -15 daje 9kW, a przy +2 nie da rady więcej, bo jest na maksa?

Podawałem już wielokrotnie.
Altherma 8-kW, A7/W35, obciążenie nominalne 7,4kW, COP 4,45
Ta sama Altherma, te same parametry, obciążenie maksymalne 10,02 kW COP 3,98

Pompę można nazwać 5kW i powiedzieć, że ze spadkiem temperatury rośnie jej moc.
Daikin w tabelach mocy podaje COP przy maksymalnym obciążeniu.
Rozumiesz różnicę?
A te tabelki ludzie łykają potem bez popitki.
Nie jest proste porównanie różnych pomp. Na ten moment jedynym sensownym wyjściem jest etykieta albo korzystanie z narzędzi producenta, bo tylko on zna logikę softu i sterowania.
Poczytaj (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/cop-scop-i-etykiety-energetyczne/)

bobrow
05-12-2016, 18:34
Clarnet
czy możesz wyjaśnić temat normy 14511(-2) dla kol Adriana ?
Pzdr

bobrow
05-12-2016, 18:40
Jeszcze pytanko do kol Clarneta ,
czy chodzi o to , że Panas dla -15 st ma 9kW , a przy +2 st mógłby mieć więcej tylko jest ograniczany ?
Pzdr

clarnet
05-12-2016, 18:56
Clarnet
czy możesz wyjaśnić temat normy 14511(-2) dla kol Adriana ?
Pzdr
Jako dobry instalator, napewno to znajdzie :)