PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

clarnet
05-12-2016, 18:58
Jeszcze pytanko do kol Clarneta ,
czy chodzi o to , że Panas dla -15 st ma 9kW , a przy +2 st mógłby mieć więcej tylko jest ograniczany ?
Pzdr
Chętnie poznam inne wytłumaczenie :)

bobrow
05-12-2016, 18:59
A możesz to wyjaśnić nam , szarym ujeżdżaczom Panasów ?
Pzdr

bobrow
05-12-2016, 19:08
Chętnie poznam inne wytłumaczenie :)

Clarnet,
jeśli tak jest - to dla mnie jest to obojętne , jeśli zawsze daje te moje pożądane 9kW ( a niekiedy znacznie więcej)
Zapłaciłem za 9kW , a że dostaję więcej- to sobie nie będę ujmował.
Taki grzech Panasa - wybaczam
Pzdr

PS
Rozwiązania (bezpieczne i sprawdzone) konstrukcyjne są ważne ale jednak na drugim planie , najpierw jest sprawność- wracamy do tabelek .
Dodam , że wszystkie parametry kat potwierdziłem na mojej PC

clarnet
05-12-2016, 19:12
A możesz to wyjaśnić nam , szarym ujeżdżaczom Panasów ?
Pzdr
Są dwie kwestie.
Pierwsza - czy moce podawane w tabelkach są tylko dla pokazania COP w tych punktach
Druga - czy pompa jest ograniczona software'owo i nie może wygenerować większej mocy.
Na forum jest cała rzesza nie szarych monterów Panasów? :)
Będą to wiedzieli lepiej ode mnie, osoby, która nie zajmuje się tymi pompami.

clarnet
05-12-2016, 19:19
Clarnet,
jeśli tak jest - to dla mnie jest to obojętne , jeśli zawsze daje te moje pożądane 9kW ( a niekiedy znacznie więcej)
Zapłaciłem za 9kW , a że dostaję więcej- to sobie nie będę ujmował.
Taki grzech Panasa - wybaczam
Pzdr

PS
Rozwiązania (bezpieczne i sprawdzone) konstrukcyjne są ważne ale jednak na drugim planie , najpierw jest sprawność- wracamy do tabelek .
Dodam , że wszystkie parametry kat potwierdziłem na mojej PC
Nie rozumiemy się. Przeczytałeś linka? - to,przeczytaj.
Nie wiem za co płaciłeś. Jeśli płaciłeś za te COP'y w tabelce - to napewno je dostałeś. Bez dwóch zdań takie są.
Natomiast nie mają one proporcjonalnego przełożenia na koszty eksploatacji.
Bo twoja pompa nie pracuje na stanowisku pomiarowym normy 14511 tylko w domu.
Wyjaśnienie jest w linku.

Pratchawiec
05-12-2016, 19:38
Clarnet

Było na ten temat wielokrotnie pisane

W komentowanym poście celowo użyłem określenia mocy nominalnej a nie maksymalnej, spodziewając się zresztą podobnej reakcji jak Twoja.

Panasonic T-Cap, co może nie wszystkim wiadomo, w modelu 9 kW miał i pewnie dalej ma sprężarkę o mocy nawet 12,5 kW.
Moc sztucznie czy marketingowo ograniczona do 9 kW i szeroko reklamowana stała moc do - 15*.
Pansonic sprzedaje jednak 9 kW i za tyle liczył swoją pompę.
Podobno ostatnio dość drastycznie podnosi ceny więc może piszę o stanie minionym
Gdyby w inny sposób zasilano i sterowania sprężarką ta moc, nazwijmy ją handlową mogłaby wynosić powiedzmy 11 kW, a jej spadek przy -15 wynosiłby powiedzmy 9 kW.
Tyle mniej więcej co u konkurencji bo cudów nie ma.
To zapewne chciał powiedzieć Clarnet.
Dalej idąc sugeruje prawdopodobnie, że T-Cap szczyt poziomu COP osiąga przy mocy nominalnej, co jak wynika, nie tylko z moich obserwacji, nie do końca jest prawdziwe.
T-Cap, nawet mojej wersji - bez regulacji przepływu wody obiegowej, potrafi pracować z częściowym obciążeniem.
Przy pracy w takich warunkach, oczywiście nie ciągłej, rzeczony niesławnej pamięci COP jest wyższy niż katalogowy i to niekiedy znacznie,
Dochodzi do tego zazwyczaj obniżenie temp.zasilania co w oczywisty sposób wpływa na sprawność układu chłodniczego.

Cyfry z mojego dość precyzyjnego układu pomiarowego mówią, że od 26 IX do 26 XI, że PC w tym okresie pracowała z średnim COP 3,96 i to z uwzględnieniem mało wydajnego cyklu grzania CWU.
Roczny SCOP za cały ubiegły sezon wyniósł, jeśli dobrze pamiętam 3,53, dokładne dane tutaj

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7279515&viewfull=1#post7279515

Może ten T-Cap to jedna sztuczka marketingowa, ale u mnie się sprawdza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
05-12-2016, 20:00
Clarnet ,
może pobieżnie sobie przeczytałem (na pewno jeszcze będę to "trawił"-zresztą całkiem niezły referat...) , natomiast trzeba przyznać :

-Panas nie podaje COP dla częściowych obciążeń (tylko dla mocy znamionowej)
-jak ktoś ma ochotę nazwać te PC z wyższą mocą znamionową -to mi nie przeszkadza
-oczywiście mój układ pomiarowy jest nie profesjonalny , ale posiada dwa przyrządy :
podlicznik energii elektrycznej oraz ciepłomierz ultradźwiękowy (jeszcze ważna legalizacja-chociaż był kupiony jako nie zamontowany z otwartym opakowaniem)
Moja instalacja za poprzedni sezon miała iloraz energii wytworzonej do pobranej =3,05 dla Tgrzewczych od 40 do 45 st na grzejnikach.
Mam masę wykonanych pomiarów-okazało się ,że przy mocy zbliżonej do min (zakres 3,5 do 4,5 kW) COP-y nieznacznie spadają poniżej katalogu (o ok 0,1-0,2) -takie parametry pracy występują bardzo rzadko. Jako rekompensatę uznaję większe COP dla średnich i większych mocy oraz mniejszej wilgotności (5-10%)
To tyle , z mojego praktycznego podwóreczka

pzdr

AdrianEH
05-12-2016, 20:30
Jako dobry instalator, napewno to znajdzie :)

Co mam zrozumieć? Dane są przedstawione w oparciu o 2 tom normy 14511. I to chyba tyle do zrozumienia?

Nie neguję. T-Cap to dobre urządzenie. Jednakże nie jest już ona budżetowe a z tego co czytam to Panasa za to się ceni.
Czy T-cap jest lepszy od innych, podobnych mu urządzeń?
Z jakiego powodu? Dlaczego jest tak polecany?
Drążę temat bo nie do końca potrafię zrozumieć "nadprzyrodzone i ponadprzeciętne" właściwości urządzeń tego producenta.

hajnel
05-12-2016, 20:47
A kogo to obchodzi, że P podaje cop dla +2 przy częściowym obciążeniu? Taka polityka firmy i tyle. Nikogo nie okłamują...

bobrow
05-12-2016, 21:00
Co mam zrozumieć? Dane są przedstawione w oparciu o 2 tom normy 14511. I to chyba tyle do zrozumienia?

Nie neguję. T-Cap to dobre urządzenie. Jednakże nie jest już ona budżetowe a z tego co czytam to Panasa za to się ceni.
Czy T-cap jest lepszy od innych, podobnych mu urządzeń?
Z jakiego powodu? Dlaczego jest tak polecany?
Drążę temat bo nie do końca potrafię zrozumieć "nadprzyrodzone i ponadprzeciętne" właściwości urządzeń tego producenta.

Ardian,
nie chce mi się szukać tej całej normy-załóżmy ,że nie podali innych parametrów do danych katalogowych-ale jest to dopuszczalne i legalne .
Dumamy tu sobie o różnych PC-można wykonać ranking PC :
-parametry (WG/Tout/COP) wg min wymogów dot norm
-cena
-serwis
To co Ci wtedy wyjdzie , szczególnie dla Tout=45-55 st?

pzdr
PS
hobbistycznie zadaje sobie pytanie co dzisiaj bym wybrał -po dwóch latach od wyboru ,nadal Panasa (wydaje mi się ,że jestem obiektywny-nie ukrywam żadnych problemów z moim T-capem)

Pratchawiec
05-12-2016, 21:08
A kogo to obchodzi, że P podaje cop dla +2 przy częściowym obciążeniu? Taka polityka firmy i tyle. Nikogo nie okłamują...

Widzisz, Panas przy +2* jak i w innych temperaturach podaje COP dla mocy znamionowej czy też nominalnej a nie częściowej mocy sprężarki.
Te parametry przy prawidłowej instalacji P. Ci gwarantuje.
Za tę moc i ten COP płacisz.
Mocy rzeczywistej użytej sprężarki w żadnych dostępnych powszechnie materiałach P. nie ujawnia.
.
Możliwa do wykorzystania w pewnych warunkach nadwyżka mocy została przed nami ukryta, ale za nią nie zapłaciłeś ani grosza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
05-12-2016, 21:12
[QUOTE=Pratchawiec;7355966]
.
Możliwa do wykorzystania w pewnych warunkach nadwyżka mocy została przed nami ukryta, ale za nią nie zapłaciłeś ani grosza.

"Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda"...
pzdr

AdrianEH
05-12-2016, 21:16
W uproszczeniu...
Pompa Panas 9kW i inna pompa 9kW
Przy temperaturze zewnętrznej 2*C
zapotrzebowanie budynku w tej temperaturze 4kW
jedna i druga pompa musi tyle energii wyprodukować
to czy w przypadku przewymiarowanej sprężarki urządzenie nie będzie pobierać więcej energii elektrycznej?

Wiem, że uprościłem :) ale nie wiem czy tak będzie :)

Pratchawiec
05-12-2016, 21:22
Adrian

Z moich obserwacji wynika, że T-Cap popracuje ze 3 kwadranse do godziny. po czym sprężarka na dłuższy czas zatrzyma się.
W pompach głębiej modulujących różnica będzie taka, że sprężarka popracuje dłużej, oczywiście z mniejszą mocą.
Sumarycznie oddadzą tyle samo energii i zapewne przybliżoną moc pobiorą.

Pozdrawiam

Pratchawiec

clarnet
05-12-2016, 21:25
Pratchawiec
Nie ważne czy celowo czy nie, używałeś takich czy innych określeń mocy.
Istotne jest to, że nie możliwe jest, by przy płaskim obciążeniu producent podawał najbardziej niekorzystny COP, jak twierdzisz. Bo nijak się to ma do pracy pomp, ani marketingu. I tyle.

Natomiast cała zabawa z jakąkolwiek PC polega na tym, by jak najmniej włożyć do niej prądu, a jak najwiecej wyciągnąć ciepła.
Niestety na podstawie tabelek z COPami różnych producentów nie da się zwyczajnie powiedzieć, która pompa będzie miała w całym sezonie grzewczym ten stosunek najbardziej korzystny.
Powody są dwa.
Techniczny - bo bardzo wiele zmiennych wpływa na SCOP i rozrzut w stosunku do COP może być bardzo duży.
Ludzki - czy producenci bedą podawali najgorsze parametry?
Po latach eksploatacji, wiedzą o tym w Europie dość dobrze
Dlatego wprowadzono etykiety energetyczne obowiązkowe od września 2015, gdzie zobowiązano producentów do podawania szeregu danych, wg jednego klucza.
Nie jest ten klucz prosty, a dla osób nie technicznych, jest w ogóle nie do zrozumienia.
Prosty COP a/b jest czytelny dla każdego, ale nie da się na jego podstawie wybrać sprawniejszej pompy.
Natomiast etykiet nie wprowadzili producenci, tylko niezależne organizacje, a celem była ochrona konsumenta.
I takie są fakty.

Nie mam nic do tego czy innego producenta. Chodzi o to by ludzie dokonali świadomego wyboru.
A jak piszesz o nadwyżce mocy za która ktoś nie zapłacił ani grosza, to mam watpliwości co do Twojej neutralności.
Widać jedni kupują kW na wagę i COPy a inni sprawną pompę ciepła.

Pzdr

bobrow
05-12-2016, 21:44
Panowie,
trochę to wygląda jak proste zadanie rodem ze szkoły podstawowej :

mamy 10 ltr wody i dwie grzałki o mocy 1kW i 2kW .Pytanie brzmi : ile energii elektrycznej potrzeba do podgrzania wody od 20 st do 40 st ?
To tak na marginesie większej mocy (taktowanie o 2kW większej PC w inwerterze to tak nie za bardzo tu się pojawi)
pzdr

PS
Dla zastanawiających się nad rozwiązaniem , podam podpowiedź : może chodzi o czas?...

05-12-2016, 21:49
Dostałem wstępną ofertę na Panasa :

Panasonic 9kW T-CAP 1-fazowej wraz z wyposażeniem kotłowni i podłączeniem urządzenia do istniejących rozdzielaczy instalacji podłogowej.

Cena katalogowa Pompy to 23700zł -30% rabatu = 16590zł netto
Do tego doliczony montaż oraz materiały instalacyjne i zbiorniki.

Oferta dotyczy podłączenia P.C. w układzie bezpośrednim z buforem 50L wpiętym szeregowo na powrocie (układ taki nie powinien być wyposażony w regulację strefową temp).
Jeśli będzie chciał Pan wykonać automatykę i regulację strefową pomieszczeń wówczas będziemy musieli dodatkowo wycenić bufor 200L i wpiąć go równolegle w instalację uzyskując sprzęgło hydrauliczne.


Dopytałem oczywiście o konkretny model PC abym mógł posprawdzać parametry, ale nie do tego dążę. Chciałbym aby mi ktoś wyjaśnił po jaką cholerę mi ten bufor na powrocie i co on ma mi dać.

Z OZC wyszło zapotrzebowanie na CO 7037 W

hajnel
05-12-2016, 21:50
Widzisz, Panas przy +2* jak i w innych temperaturach podaje COP dla mocy znamionowej czy też nominalnej a nie częściowej mocy sprężarki.
Te parametry przy prawidłowej instalacji P. Ci gwarantuje.
Za tę moc i ten COP płacisz.
Mocy rzeczywistej użytej sprężarki w żadnych dostępnych powszechnie materiałach P. nie ujawnia.
.
Możliwa do wykorzystania w pewnych warunkach nadwyżka mocy została przed nami ukryta, ale za nią nie zapłaciłeś ani grosza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

No wiem. I dziwię się, że to komuś przeszkadza? Może mam być zły że w pewnych warunkach cop jest wyższy niż u konkurencji?

bobrow
05-12-2016, 22:07
No wiem. I dziwię się, że to komuś przeszkadza? Może mam być zły że w pewnych warunkach cop jest wyższy niż u konkurencji?

Może przynajmniej powinieneś był być zdziwiony... :eek:
A może lekko zarumieniony .....:rolleyes:
To chociaż pozytywnie zaskoczony... :jawdrop:

Tak , tylko ...

pzdr

agent1983
05-12-2016, 22:18
witam .widze osre dyskusje:).co sądzicie o pompie ciepła 11 kW Fujitsu atlantic 230 V .warte to??
dom parterowy 180m2 wszędzie podłogówka plus do tego kominek z płaszczem żeby jej pomóc

Pratchawiec
05-12-2016, 22:29
Może przynajmniej powinieneś był być zdziwiony... :eek:

pzdr

Przed chwilą, trochę zaskoczony kierunkiem argumentacji Clarneta, wszedłem sobie na panasonicproclub i wygenerowałem etykietę energetyczną aktualnego jeszcze T-Capa 9 kW. Chciałem ją tu umieścić i porównać z etykietką porównywalnego Daikina, wygenerowaną przez Clarneta.
Takie sobie niezobowiązujące porównanie.

Niestety jest ona w formacie pdf, której tutejszy edytor nie toleruje.
Spróbuję zrobić zrzut ekranu,ale jest mocno wydłużona w pionie

Czy mogę ją komuś przesłać by dokonał konwersji do akceptowalnego formatu np. jpg ?

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
05-12-2016, 22:32
Przed chwilą, trochę zaskoczony kierunkiem argumentacji Clarneta, wszedłem sobie na panasonicproclub i wygenerowałem etykietę energetyczną aktualnego jeszcze T-Capa 9 kW. Chciałem ją tu umieścić i porównać z etykietką porównywalnego Daikina, wygenerowaną przez Clarneta.
Takie sobie niezobowiązujące porównanie.

Niestety jest ona w formacie pdf, której tutejszy edytor nie toleruje.
Spróbuję zrobić zrzut ekranu,ale jest mocno wydłużona w pionie

Czy mogę ją komuś przesłać by dokonał konwersji do akceptowalnego formatu np. jpg ?

Pozdrawiam

Pratchawiec

Już Ci podpowiadam -jak ściągniesz w pdf , to zrób zdjęcie (z menu pdf) i wklej do Painta (CTRL+C,+v) oraz zapisz jako jpg
pzdr

mkm silesia
05-12-2016, 22:35
Jak się zagłębisz bardziej w wątki z panasem to zrozumiesz siłę marketingu:) Kilku sprzedawców/instalatorów pod różnymi nickami zachwalało urządzenia pod nie niebo kliku już tu nie ma. Całkiem duzo było lobbystów, teraz mają dużo roboty to juz tu nie siedzą ale artykuły pozostały. Jeden to grzał dom 250m2 za 150zł miesięcznie a w innym wątku miał piec gazowy. Potem machina ruszyła. Panas to dobre urządzenie ale nie za taką kasę. To po prostu masówka z dobrym PR. Poczekamy 5-6 lat i się zaczną problemy .

pierwsze P zamontowałem w 2011 na razie zero problemów już wtedy nie za bardzo miałem czas na forum teraz jeszcze mniej
wcześniej montowałem LG, Fujitsu/Atlantic , Technibel/Sanyo itp. jak na razie z P mam najmniej "problemów"
popełniłem też kilka pomp garażowych
najwięcej wymian spr. miałem w LG potem Samsung (nie liczę tanich Chinek) ale to dotyczy także klimatyzatorów

CNC_POMPY_CIEPLA
05-12-2016, 22:40
Dostałem wstępną ofertę na Panasa :


Dopytałem oczywiście o konkretny model PC abym mógł posprawdzać parametry, ale nie do tego dążę. Chciałbym aby mi ktoś wyjaśnił po jaką cholerę mi ten bufor na powrocie i co on ma mi dać.

Z OZC wyszło zapotrzebowanie na CO 7037 W

Instalator nie wie co masz w swojej kotłowni i by zabezpieczyć zład wody daje bufor, ułatwia to odszranianie, ale wersja z typowym sprzęgłem jest nie wiele droższa ale ma znacznie więcej plusów niż taki tylko na powrocie.

CNC_POMPY_CIEPLA
05-12-2016, 22:48
witam .widze osre dyskusje:).co sądzicie o pompie ciepła 11 kW Fujitsu atlantic 230 V .warte to??
dom parterowy 180m2 wszędzie podłogówka plus do tego kominek z płaszczem żeby jej pomóc

Trochę duża jak na taki budynek.
Do tego jak chcesz to na jednej fazie to na standardowym zabezpieczeniu 25A, nie zadziała za dobrze trzeba będzie zwiększyć moc

Raczej 9kW na taki budynek, jak chcesz coś sprawdzonego to
Panasonic SDC 9kW 3 fazowy
Panasonic T-CAP 9kW 1 fazowy
i nowość teraz mamy w ofercie
LG Therma V 9kW (dwie fazy) moc przy A-15W35 6,98kW!!!! COP 2,33 i teraz ma bardzo dobrą cenę

Pratchawiec
05-12-2016, 22:50
Już Ci podpowiadam -jak ściągniesz w pdf , to zrób zdjęcie (z menu pdf) i wklej do Painta (CTRL+C,+v) oraz zapisz jako jpg
pzdr

No to ją prezentuję.
Troche koślawe ale czytelne.

375158

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
05-12-2016, 22:56
No to ją prezentuję.
Troche koślawe ale czytelne.

375158

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec ,
nie wiem czy dobrze czytam ,ale stoi jak Byk :

55st/4kW
35st/8kW

Z tego co Clarnet pisał pamiętam ,że te dane odnoszą się do -22st lub -20 st .To nadal nie fałszuje obrazu ,że przy -15 st /55st będzie 9kW

pzdr

Pratchawiec
06-12-2016, 00:58
Dla drążących temat SCOP

Ciekawy i w miarę po ludzku napisany materiał dotyczący obliczania-rocznej-efektywności-pomp ciepła powietrze-woda
http://eko-deks.pl/2016/07/06/obliczanie-rocznej-efektywnosci-pomp-ciepla-powietrzewoda/

Przyjemnej lektury

Pozdrawiam

Pratchawiec

lukasza
06-12-2016, 08:24
Dla drążących temat SCOP

Ciekawy i w miarę po ludzku napisany materiał dotyczący obliczania-rocznej-efektywności-pomp ciepła powietrze-woda
http://eko-deks.pl/2016/07/06/obliczanie-rocznej-efektywnosci-pomp-ciepla-powietrzewoda/


W pierwszej kolejności zaczynamy od lektury cennika i rabatów, czyli ilu jest instalatorów i jaka wśród nich konkurencja.
Spuszczanie się nad SCOP o różnice rzędu kilku procent co ostatecznie daje nam kilkadziesiąt zł różnicy rocznie jest bezsensu jak różnica na zakupie PC może być kilka tysięcy.
Bardziej bym myślał nad podejściem do doboru PC: mała plus grzanie w drogiej taryfie czy przewymiarowana pod 2 taryfę. Tu różnice w mocy PC i cenie są znaczne a przy coraz cieplejszych domach różnice te coraz mniej znaczą w rachunkach za CO. Mnie z tego myślenia zwolniła dotacja.

w 2014 jak porównałem Panasonica z konkurencją - tu trzeba powiedzieć, że znaczenie miały też ceny jakie skłonny był z upustem zaoferować instalator - to był bezkonkurencyjny praktycznie biorąc pod uwagę, że daje 12kW sprężarkę do 9kW PC. Nie moja wina, że jak Clarnet lub inni nie chcą zrozumieć, że można dostać sprężarkę 12kW w cenie 9kW. Widać ktoś w Panasonicu wyliczył, że taniej będzie produkować np: 10 000 spr. 12kW niż po 5000 spr. 9 i 12kW. Może obrali sobie taki PR bo liczyli głównie na sprzedaż 9kW, a może przerzucili ceny na inne sprężarki bo przecież kupują cały pakiet spr. o różnej mocy i negocjują całość na nie sztukę. Co w tym dziwnego. W samochodach bywa 1 podwozie do 3 modeli aut z 2 klas. Są części stosowane z drogich modeli w autach tańszych bo tak jest taniej niż produkować.

bobrow
06-12-2016, 08:58
W pierwszej kolejności zaczynamy od lektury cennika i rabatów, czyli ilu jest instalatorów i jaka wśród nich konkurencja.
Spuszczanie się nad SCOP o różnice rzędu kilku procent co ostatecznie daje nam kilkadziesiąt zł różnicy rocznie jest bezsensu jak różnica na zakupie PC może być kilka tysięcy.
Bardziej bym myślał nad podejściem do doboru PC: mała plus grzanie w drogiej taryfie czy przewymiarowana pod 2 taryfę. Tu różnice w mocy PC i cenie są znaczne a przy coraz cieplejszych domach różnice te coraz mniej znaczą w rachunkach za CO. Mnie z tego myślenia zwolniła dotacja.

w 2014 jak porównałem Panasonica z konkurencją - tu trzeba powiedzieć, że znaczenie miały też ceny jakie skłonny był z upustem zaoferować instalator - to był bezkonkurencyjny praktycznie biorąc pod uwagę, że daje 12kW sprężarkę do 9kW PC. Nie moja wina, że jak Clarnet lub inni nie chcą zrozumieć, że można dostać sprężarkę 12kW w cenie 9kW. Widać ktoś w Panasonicu wyliczył, że taniej będzie produkować np: 10 000 spr. 12kW niż po 5000 spr. 9 i 12kW. Może obrali sobie taki PR bo liczyli głównie na sprzedaż 9kW, a może przerzucili ceny na inne sprężarki bo przecież kupują cały pakiet spr. o różnej mocy i negocjują całość na nie sztukę. Co w tym dziwnego. W samochodach bywa 1 podwozie do 3 modeli aut z 2 klas. Są części stosowane z drogich modeli w autach tańszych bo tak jest taniej niż produkować.

Przyłączam się do Twojej opinii , chyba dosadnie wszystko ująłeś...
pzdr

PS
nic nie mam więcej do dodania w tej kwestii, wszystkie ZA i PRZECIW już chyba padły.
Ja wybieram tańsze rozwiązanie , jeśli osiągam mój cel :
tj jak najmniej zapłacić za sprzęt (i jego eksploatację) oraz za rachunki za prąd-reszta jest mało istotna , moim zdaniem

06-12-2016, 09:37
Ja też nie jestem prądowym onanistą i rachunek 50 zl w tą czy w tamtą to dla mnie nie problem. Chodzi mi tylko i wyłącznie o sprzęt, który instalator założy, podłączy, wstępnie wyreguluje, a ja sobie ustawię krzywą grzania i do widzenia. Nie chce więcej się bawić :) Po pierwszym sezonie jeśli stwierdzę, że rachunek mógłby być niższy ze względu na dłuższe działanie w 2T, a krótsze w 1T to pokombinuje z ustawieniami i już. Nawet nie muszę mieć sterowników pokojowych bo nie uważam żeby było mi to potrzebne.

bobrow
06-12-2016, 09:45
Ja też nie jestem prądowym onanistą i rachunek 50 zl w tą czy w tamtą to dla mnie nie problem. Chodzi mi tylko i wyłącznie o sprzęt, który instalator założy, podłączy, wstępnie wyreguluje, a ja sobie ustawię krzywą grzania i do widzenia. Nie chce więcej się bawić :) Po pierwszym sezonie jeśli stwierdzę, że rachunek mógłby być niższy ze względu na dłuższe działanie w 2T, a krótsze w 1T to pokombinuje z ustawieniami i już. Nawet nie muszę mieć sterowników pokojowych bo nie uważam żeby było mi to potrzebne.

Jak Cię przypiecze przy pierwszej okazji żar podłogóweczki (nie zawsze się uda wstrzelić w KG)- to szybciutko sobie sprawisz sterowniczek (termostat) pokojowy :popcorn:

pzdr

06-12-2016, 11:24
Dostałem wstępną ofertę na Panasa :


Dopytałem oczywiście o konkretny model PC abym mógł posprawdzać parametry, ale nie do tego dążę. Chciałbym aby mi ktoś wyjaśnił po jaką cholerę mi ten bufor na powrocie i co on ma mi dać.

Z OZC wyszło zapotrzebowanie na CO 7037 W

Dostałem dokładniejsze info co do tej oferty Panasa :

Oferta zawiera:
 Dostawę i montaż Pompy Ciepła
 Pompa Ciepła Panasonic T-CAP KIT-WXC09F3E5 1-fazowa , jed. wew: WH-SXC09F3E5 , jedn. zewn: WH-UX09FE5
 Bufor Panasonic Aquarea 50L
 Zbiornik CWU 300L Elektromet
 Pompa cyrkulacyjna Wilo
 Grupy bezpieczeństwa + naczynia wzbiorcze
 Zawór 3-drogowy Honeywell V4044F1034
 Rury, kształtki, zawory, filtry, itp.
 Instalację freonową
 Przewody elektryczne sterownicze
 Uchwyt pod agregat
 Wykonanie bruzd i otworów
 Uruchomienie instalacji + rejestracja gwarancji u Producenta

Podpytałem też o ten buforek 50l i odpowiedź otrzymałem taką :

Bufor 50L nie jest konieczny, natomiast jest zalecany przez firmę Panasonic. Zbiornik pełni funkcję zładu wody, zapewnia dodatkową pojemność cieplną do celów okresowego rozmrażania wymiennika agregatu oraz zapewnia bardziej stabilną temperaturę wody na wejściu do Pompy Ciepła.

I co Panowie na ten temat sądzą ? Całkowity koszt kotłowni - 26 592, 00 zł netto + VAT

Martwi mnie jeszcze stwierdzenie, że w przypadku sterowników pokojowych instalator chce mi postawić bufor 200l podłączony równolegle jako sprzęgło hydrauliczne.

bobrow
06-12-2016, 11:45
Dostałem dokładniejsze info co do tej oferty Panasa :

Oferta zawiera:
 Dostawę i montaż Pompy Ciepła
 Pompa Ciepła Panasonic T-CAP KIT-WXC09F3E5 1-fazowa , jed. wew: WH-SXC09F3E5 , jedn. zewn: WH-UX09FE5
 Bufor Panasonic Aquarea 50L
 Zbiornik CWU 300L Elektromet
 Pompa cyrkulacyjna Wilo
 Grupy bezpieczeństwa + naczynia wzbiorcze
 Zawór 3-drogowy Honeywell V4044F1034
 Rury, kształtki, zawory, filtry, itp.
 Instalację freonową
 Przewody elektryczne sterownicze
 Uchwyt pod agregat
 Wykonanie bruzd i otworów
 Uruchomienie instalacji + rejestracja gwarancji u Producenta

Podpytałem też o ten buforek 50l i odpowiedź otrzymałem taką :

Bufor 50L nie jest konieczny, natomiast jest zalecany przez firmę Panasonic. Zbiornik pełni funkcję zładu wody, zapewnia dodatkową pojemność cieplną do celów okresowego rozmrażania wymiennika agregatu oraz zapewnia bardziej stabilną temperaturę wody na wejściu do Pompy Ciepła.

I co Panowie na ten temat sądzą ? Całkowity koszt kotłowni - 26 592, 00 zł netto + VAT

Martwi mnie jeszcze stwierdzenie, że w przypadku sterowników pokojowych instalator chce mi postawić bufor 200l podłączony równolegle jako sprzęgło hydrauliczne.

No to czekamy , jak Cię wezną w obroty nasi FM instalatorzy-może to być nawet ciekawe

_John
06-12-2016, 12:27
Bufor 50L nie jest konieczny, natomiast jest zalecany przez firmę Panasonic. Zbiornik pełni funkcję zładu wody, zapewnia dodatkową pojemność cieplną do celów okresowego rozmrażania wymiennika agregatu oraz zapewnia bardziej stabilną temperaturę wody na wejściu do Pompy Ciepła.


Martwi mnie jeszcze stwierdzenie, że w przypadku sterowników pokojowych instalator chce mi postawić bufor 200l podłączony równolegle jako sprzęgło hydrauliczne.

Panasonic dokładnie wskazuje kiedy należy zamontować bufor:

Buffer tanks are used with air source heat pumps to increase volume, provide storage and to prevent short cycling of the heat pump, and therefore deliver a more efficient system to the user. This new addition to the Aquarea range is cost and energy-efficient, and requires little to no maintenance once installed within a property. With Automated Air Vent (AAV) capabilities, the new Aquarea 50L buffer tank will maximise the efficiency and effectiveness of current heating applications.

The unit lends itself for a quick and easy install. With two plugs, PU isolation and an aesthetically pleasing white cover, this small tank is wall mounted and therefore perfect for properties were space is tight.

“We recommend the use of our new 50L tank to ensure heat exchange protection or temperature control logic is implemented. A 30-50L tank is usually recommended to ensure the system volume is sufficient” says Marc Diaz, Country Manager for Panasonic Heating and Cooling.

Stabilizacja i dodatkowa pojemność cieplna to bzdura.
50 litrów wody o temperaturze 35 st.C, przy przepływach nominalnych Panasonic'a to wręcz pomijalny zład.

200 litrowy bufor + 2 pompy obiegowe sterowane swoimi termostatami to pomysł kolegi CNC, niech się sam obroni dlaczego takie rozwiązanie oferuje.

Tak czy siak, widać kierunek w którym zmierzamy.
Kiedyś obowiązkowy był bufor 100 litrów.
Później Panasonic miał w ofercie 80 litrowy zbiornik.
Teraz jest to 50 litrowy baniaczek (rozstaw króćców 240mm)
Coraz mniejsza pojemność.
Rozstaw przyłączy jest już niemal identyczny jak w standardowym sprzęgle.

AdrianEH
06-12-2016, 12:32
A dlaczego mają wziąść w obroty? Oferta nie jest zła a sterownik pokojowy przy podłogówce uważam za zbędny :P. Jeżeli nie ma siłowników to bufor nie jest potrzebny.

bobrow
06-12-2016, 12:59
A dlaczego mają wziąść w obroty? Oferta nie jest zła a sterownik pokojowy przy podłogówce uważam za zbędny :P. Jeżeli nie ma siłowników to bufor nie jest potrzebny.

A no dlatego ,że mogą mieć lepszą ofertkę...
Business Panie ,Business:wiggle:
pzdr

Szklara
06-12-2016, 13:01
Dlaczego sterownik pokojowy jest zbędny?

Ktoś tu chyba wcześniej wspominał o dość ciekawym tandemie sterowania pompą, gdy to sterownik pokojowy decyduje o włączeniu pompy ciepła która działa wg. krzywej grzewczej trzymana dodatkowo w ryzach taniej taryfy.

Tylko coś nie mogę namierzyć autora.

bobrow
06-12-2016, 13:05
Dlaczego sterownik pokojowy jest zbędny?

Ktoś tu chyba wcześniej wspominał o dość ciekawym tandemie sterowania pompą, gdy to sterownik pokojowy decyduje o włączeniu pompy ciepła która działa wg. krzywej grzewczej trzymana dodatkowo w ryzach taniej taryfy.

Tylko coś nie mogę namierzyć autora.

Chyba Map się rozpisywał w tym temacie - zresztą ja też tak mam , ale na grzejnikach
pzdr

Szklara
06-12-2016, 13:48
Pompa obiegowa cały czas ci pracuje? Cyklicznie włącza się jak temp spadnie? Jak to działa?

bobrow
06-12-2016, 13:58
Pompa obiegowa cały czas ci pracuje? Cyklicznie włącza się jak temp spadnie? Jak to działa?

Pompa obiegowa pracuje jak jest włączona praca PC przez sterownik pokojowy.KG ustala temp wody grzewczej CO , a Euroster ( w salonie ) decyduje kiedy włączyć PC (start 22,5st -stop 23st) w danym oknie w ciągu 24h

marcin.sto1
06-12-2016, 17:01
Nie ma to jak dojeżdżać sprężarkę niskim skraplaniem - a potem płacz że te pompy (sprężarki) to mało trwałe są :bash:



mkm silesia, mógłbyś to przełożyć na język zwykłego użytkownika? Czy to znaczy że temp. wody 30* na wyjściu z pompy i 25-26* na wejściu, jest zbyt niska? Jaka powinna być krzywa dla optymalnej pracy/trwałości sprężarki? Obecnie mam LO -15/32* HI +15/25*. W okolicach 0* temp na wyjściu z PC około 30*. Całość podłogówka, bez bufora itp.

agent1983
06-12-2016, 19:21
okej.to jaki sprzęt polecacie do domu 180 m2.moze kupić coś używanego.poszukać jakiegoś zubadana bo to chyba górna półka
i jakie mogą byc orientacyjne koszta ogrzewania domu pompami??na waszych przykładach.bardzo mnie kusi ta pompa bo bym jeszcze zapodał kominek z płaszczem i by pracowała w taryfach

06-12-2016, 19:40
okej.to jaki sprzęt polecacie do domu 180 m2.moze kupić coś używanego.poszukać jakiegoś zubadana bo to chyba górna półka
i jakie mogą byc orientacyjne koszta ogrzewania domu pompami??na waszych przykładach.bardzo mnie kusi ta pompa bo bym jeszcze zapodał kominek z płaszczem i by pracowała w taryfach

Nikt Ci nie pomoże dopóki nie będziesz miał OZC lub nie podasz konkretów co to za dom i jakie ocieplenia. Sprawdzałem na sobie - dopóki nie miałem OZC spływały oferty na PC o mocach 11-16kw. Jak tylko dostałem ozc i podesłałem do instalatorów od razu była inna gadka :) Wyszło, że PC 9kw zaspokoi potrzeby.

06-12-2016, 19:43
Pompa obiegowa pracuje jak jest włączona praca PC przez sterownik pokojowy.KG ustala temp wody grzewczej CO , a Euroster ( w salonie ) decyduje kiedy włączyć PC (start 22,5st -stop 23st) w danym oknie w ciągu 24h

Pytanie za 100 pkt - jaki masz buforek/sprzęgło ? Bo widzę w stopce ze masz, u mnie jak widziales jeden z instalatorów też proponuje 50l, ale jakoś dziwnie montowany i zastrzega, że wtedy odpadaja sterowniki pokojowe. Jak chce sterownik pokojowy to chce wrzucic bufor 200l. Nie chciałbym się ładować w bufor, a być może najdzie mnie ochota żeby jednak sterowniki założyć.

thxluk
06-12-2016, 19:48
mkm silesia, mógłbyś to przełożyć na język zwykłego użytkownika? Czy to znaczy że temp. wody 30* na wyjściu z pompy i 25-26* na wejściu, jest zbyt niska? Jaka powinna być krzywa dla optymalnej pracy/trwałości sprężarki? Obecnie mam LO -15/32* HI +15/25*. W okolicach 0* temp na wyjściu z PC około 30*. Całość podłogówka, bez bufora itp.

Dobre pytanie.
Ja mam teraz KG +40/-15 i +26 /+15.Całość OP,bez bufora.Przy 0 st /33 na wejsciu ale strasznie cięzko dogrzewa mi sie podłoga.po kilku 3 godzinach grzania temp. OUT 25 , dopiero w okienku 22-6 temp. 26/27.
Zadam pytanie :
ile zajmuje Wam czasu podniesienie temp. o 1 st.Wiem ze jest to pytanie ogólne i zalezy od wielu czynników ale zakładam że większość z
Was ma około 8cm wylewki, rurki co 15cm,PC 9KW .

ASANAK
06-12-2016, 20:24
Dlaczego sterownik pokojowy jest zbędny?

Ktoś tu chyba wcześniej wspominał o dość ciekawym tandemie sterowania pompą, gdy to sterownik pokojowy decyduje o włączeniu pompy ciepła która działa wg. krzywej grzewczej trzymana dodatkowo w ryzach taniej taryfy.

Tylko coś nie mogę namierzyć autora.

Ja mam tak zrobione i w poprzednim roku grzałem prawie 100 % w tańszej taryfie ustawiony timer i sterownik w pokoju

bobrow
06-12-2016, 20:27
Pytanie za 100 pkt - jaki masz buforek/sprzęgło ? Bo widzę w stopce ze masz, u mnie jak widziales jeden z instalatorów też proponuje 50l, ale jakoś dziwnie montowany i zastrzega, że wtedy odpadaja sterowniki pokojowe. Jak chce sterownik pokojowy to chce wrzucic bufor 200l. Nie chciałbym się ładować w bufor, a być może najdzie mnie ochota żeby jednak sterowniki założyć.

Mam buforek 35 ltr wpięty równolegle do układu-pełni głównie funkcję sprzęgła ( a przy okazji wys temp na grzejnikach- magazynu ciepła do defrostu) Jeśli masz dobre przepływy w układzie- to bufory są zbędne.
Pzdr

bobrow
06-12-2016, 20:29
I jeszcze jedno - nie widzę związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy sterownikiem pokojowym a buforem 200 ltr.
Może niech instalator wyjaśni- może czegoś się dowiemy ( a może pośmiejemy się trochę....)
Pzdr

map78
06-12-2016, 20:43
Dobre pytanie.
Ja mam teraz KG +40/-15 i +26 /+15.Całość OP,bez bufora.Przy 0 st /33 na wejsciu ale strasznie cięzko dogrzewa mi sie podłoga.po kilku 3 godzinach grzania temp. OUT 25 , dopiero w okienku 22-6 temp. 26/27.
Zadam pytanie :
ile zajmuje Wam czasu podniesienie temp. o 1 st.Wiem ze jest to pytanie ogólne i zalezy od wielu czynników ale zakładam że większość z
Was ma około 8cm wylewki, rurki co 15cm,PC 9KW .

U mnie podniesienie temp w domu o 1st to prawie doba ciągłej pracy pompy, a dokładniej około 20 godzin mi to zajęło. Oczywiście wykluczając wszelkie inne zyski cieplne, jak super słoneczny dzień, masowe pieczenie ciast, czy odpalenie kominka;)

06-12-2016, 21:23
Mam buforek 35 ltr wpięty równolegle do układu-pełni głównie funkcję sprzęgła ( a przy okazji wys temp na grzejnikach- magazynu ciepła do defrostu) Jeśli masz dobre przepływy w układzie- to bufory są zbędne.
Pzdr

No dobra, ale on chce chce ten bufor 50l wpiąć szeregowo na powrocie, a nie jak u Ciebie równolegle w formie sprzęgła. Oczywiście mogę sie nie zgodzić, ale chciałbym najpierw poznać wsyztskie za i przeciw. Faktycznie jak on to tak zepnie to moze być jakiś problem ze sterownikiem pokojowym ? Musze miec pewność, ze nie zamknę się w jakiejś dziwnej konfiguracji i instalacja nie będzie rozwojowa.

thxluk
06-12-2016, 21:28
Ok, a ile mniej wiecej czasu zajmuje Ci podniesienie temp. wyjscia o 1 st.?
Mam też pytanie:
Przy defrosie gdy Pc wskakuje na 7 bieg, zmienia mi przepływy na CO tj, zmniejsza,a na 3 obiegach gdzie jest sporo ponad 2l/min zwiększa.
.Czy u Was jest podobnie.Obiegówka póki co na 3 predkości.

bobrow
06-12-2016, 21:33
No dobra, ale on chce chce ten bufor 50l wpiąć szeregowo na powrocie, a nie jak u Ciebie równolegle w formie sprzęgła. Oczywiście mogę sie nie zgodzić, ale chciałbym najpierw poznać wsyztskie za i przeciw. Faktycznie jak on to tak zepnie to moze być jakiś problem ze sterownikiem pokojowym ? Musze miec pewność, ze nie zamknę się w jakiejś dziwnej konfiguracji i instalacja nie będzie rozwojowa.

Może jestem tylko amatorem i wielu rzeczy w temacie PC nie wiem i nie rozumiem- ale tego jestem pewien :
sterownik pokojowy nie ma związku z żadnym typem bufora !
Co do samego bufora na powrocie- może coś tam wnieść do defrostu , ale jakiegoś konkretnego powodu jego i instalacji to nie słyszałem.
Pzdr

ironsmith
06-12-2016, 21:48
witam, mi tłumaczył instalator tak, jęśli mam automatyke z siłownikami na rodzielaczach to może dość do zamknięcia kilku pętli i wtedy wyskoczy błąd przepływu na pompie ten problem niweluje sprzegło bo przy zamknięciu odbioru sprzęgło na krótkim obiegu woda szybko podnosi temperaturę i pompa wył. się normalnie

map78
06-12-2016, 22:01
witam, mi tłumaczył instalator tak, jęśli mam automatyke z siłownikami na rodzielaczach to może dość do zamknięcia kilku pętli i wtedy wyskoczy błąd przepływu na pompie ten problem niweluje sprzegło bo przy zamknięciu odbioru sprzęgło na krótkim obiegu woda szybko podnosi temperaturę i pompa wył. się normalnie

Ten problem niweluje też rezygnacja z niepotrzebnej przy podłogówce automatyce z siłownikami. Co więcej oszczędzasz podwójnie, nawet 4-5tys. zł bo tyle bedzie kosztowało zamontowanie bufora i elektrozaworów, z których i tak nie bodziesz korzystał...

bobrow
06-12-2016, 22:02
To inna sprawa , tak może być - siłowniki i sterownik.A co powiedział o buforze 50 ltr na powrocie.

map78
06-12-2016, 22:04
Ok, a ile mniej wiecej czasu zajmuje Ci podniesienie temp. wyjscia o 1 st.?
Mam też pytanie:
Przy defrosie gdy Pc wskakuje na 7 bieg, zmienia mi przepływy na CO tj, zmniejsza,a na 3 obiegach gdzie jest sporo ponad 2l/min zwiększa.
.Czy u Was jest podobnie.Obiegówka póki co na 3 predkości.

Podniesienie temp zasilania następuje dosyć szybko, ale też do pewnego zakresu - tak do 35st, potem już idzie jak krew z nosa;) ale to jest prawidłowe działanie.

81jacek
06-12-2016, 22:34
Podniesienie temp zasilania następuje dosyć szybko, ale też do pewnego zakresu - tak do 35st, potem już idzie jak krew z nosa;) ale to jest prawidłowe działanie.

Witam, można troszkę bardzie precyzyjnie ;)
Wydaje mi się że mam podobny problem co thxluk tzn. pompa potrzebuje bardzo dużo czasu aby osiągnąć zadana temperaturę. Prawdopodobnie spowodowane jest to również częstymi i długimi defrostami.

Pratchawiec
06-12-2016, 22:50
witam, mi tłumaczył instalator tak, jęśli mam automatyke z siłownikami na rodzielaczach to może dość do zamknięcia kilku pętli i wtedy wyskoczy błąd przepływu na pompie ten problem niweluje sprzegło bo przy zamknięciu odbioru sprzęgło na krótkim obiegu woda szybko podnosi temperaturę i pompa wył. się normalnie

Witam

Zmień instalatora

Możesz sobie zainstalować automatykę - zaworki na pętlach, choć nie polecam
Nie trzeba w tym celu instalować ani sprzegła, ani tym bardziej bufora.
Wystarczy najprostszy zawór różnicy ciśnień zainstalowany przed lub w rozdzielaczu.

Np taki jak ten w poniższym linku. Tani i skuteczny.
http://www.skleparmatura.pl/honeywell/zawor-upustowy-roznicy-cisnien-3-4-gwint-wewn-ze-srubunkiem-3-4-14057.html



Pozdrawiam

Pratchawiec

thxluk
07-12-2016, 06:11
Wczoraj, właczyłem PC o 16.Włączona dziś do 7 .Razem 15 h , ciągej pracy.KG -15/+40 +15/26.Do temp. zasilania 33st poszła dośc szybko, po kilku godzinach.
Temp. na wyjsciu(Start) 22,po 15 h ciągłej pracy 26 .DT=7.TZ=-3.Teraz -1.Zuzycie 40KW. Defrosty w 2 trybie.Sprężaka non-stop(za wyjątkiem defrostów) 47HZ..
Przepływy ok 1500l/h.Pompa obiegowa 3.
Wydaje mi się iż to słaby wynik.I nie piszę tu o zużyciu.Chodzi mi o to ze przy 15 h ciągłej pracy mam DT=7.
Przez weekand osiągnąłem DT=6 ale PC pracowała kilkanaście godzin dłużej i było troszkę zimnej,Wtedy temp. powrotu 28st i defrosty szybciutko szły.
Nie za bradzo wydaje mi się dobrym pomysłem podnoszenie jeszcze KG, na dole w salonie ponad 23st.
Po spreżarce widać iz dązy do DT=5 ale czy po 15 godzinnej pracy nie powinną jej osiągnąć??

bobrow
07-12-2016, 06:22
Masz przepływomierz czy z rotametrów masz te 1500ltr/h?

Szklara
07-12-2016, 06:26
Timer ustawiasz na pompie? Bo właśnie się zastanawiałem jak utrzymać pompę w ryzach taniości. Tego timera na pompie jeszcze nie oglądałem i nie kombinowałem z nim, bo w sumie taryfa na domie jeszcze zwykła.
A sterownik (jakiej firmy?) włącza i wyłącza pompę - wtedy nie pracuje pompa obiegowa PC, czy tylko wyłącza się grzanie??

W sumie to mam jakiś wolny kabelek sterujący (obok PC), który nie został wykorzystany w kotłowni, a drugi jego koniec w holu. Zakłądałem go przed tynkami bo tak polecaliście, deko się zdziwiłem że nie został wykorzystany do PC,a le teraz widzę, że co się odwlecze to nie uciecze, zwłaszcza, że chata ocieplona w miarę, grubo wylewki to akumulację można wykorzystać.

Szklara
07-12-2016, 06:34
Coś posypało mi się to forum.
NIe mogę edytować posta.

Bobrow, ASNAK dzięki za odzew. Moja odpowiedź powyżej.
Zastosuję wasz schemat sterowania PC.

thxluk
07-12-2016, 06:54
Masz przepływomierz czy z rotametrów masz te 1500ltr/h?

Z rotametrów:/

ASANAK
07-12-2016, 07:10
Timer ustawiasz na pompie? Bo właśnie się zastanawiałem jak utrzymać pompę w ryzach taniości. Tego timera na pompie jeszcze nie oglądałem i nie kombinowałem z nim, bo w sumie taryfa na domie jeszcze zwykła.
A sterownik (jakiej firmy?) włącza i wyłącza pompę - wtedy nie pracuje pompa obiegowa PC, czy tylko wyłącza się grzanie??

W sumie to mam jakiś wolny kabelek sterujący (obok PC), który nie został wykorzystany w kotłowni, a drugi jego koniec w holu. Zakłądałem go przed tynkami bo tak polecaliście, deko się zdziwiłem że nie został wykorzystany do PC,a le teraz widzę, że co się odwlecze to nie uciecze, zwłaszcza, że chata ocieplona w miarę, grubo wylewki to akumulację można wykorzystać.

Timer na pompie, sterownik Salus i tylko pilnuje godzin tańszej taryfy i włącza pompę, bezprzewodowy najlepszy, sam zdecydujesz gdzie ma leżeć

flisiu
07-12-2016, 07:16
Panowie, jesli chodzi o temp. na zasilaniu pompy to jest tak jak piszecie. pisze o ukladzie pompy wpietej bezposrednio do podlogowki bez bufroa/sprzegla.
zalezy jak mocno jest wychlodzona podloga i woda w rurkach. z tego wlasnie wzgledu zawsze wymuszam zeby pompa grzala w okienku od 13-15 CO przynajmniej przez godzine aby troche podbic temp przez dzien. jak rusza pompa o 21 to ma latwiej i temp. szybciej rosnie.
przez pierwszy rok uzytkowania chodzilem i do kotlowni i sie denerwowalem czemy na zasilaniu jest 29 a nie 33. teraz olewam temat wiem ze pompa osiagnie ta temp. tylko nie tak szybko jakby sie moglo wydawac.

bobrow
07-12-2016, 07:16
Timer ustawiasz na pompie? Bo właśnie się zastanawiałem jak utrzymać pompę w ryzach taniości. Tego timera na pompie jeszcze nie oglądałem i nie kombinowałem z nim, bo w sumie taryfa na domie jeszcze zwykła.
A sterownik (jakiej firmy?) włącza i wyłącza pompę - wtedy nie pracuje pompa obiegowa PC, czy tylko wyłącza się grzanie??

W sumie to mam jakiś wolny kabelek sterujący (obok PC), który nie został wykorzystany w kotłowni, a drugi jego koniec w holu. Zakłądałem go przed tynkami bo tak polecaliście, deko się zdziwiłem że nie został wykorzystany do PC,a le teraz widzę, że co się odwlecze to nie uciecze, zwłaszcza, że chata ocieplona w miarę, grubo wylewki to akumulację można wykorzystać.

Jeśli masz problem z dt , to zmień prędkość w PC pompy wodnej na 5 lub 6 - powinno pomóc.
A o sterowniku bezprzewodowym (np) już Ci pisali.
pzdr

flisiu
07-12-2016, 07:16
Timer na pompie, sterownik Salus i tylko pilnuje godzin tańszej taryfy i włącza pompę, bezprzewodowy najlepszy, sam zdecydujesz gdzie ma leżeć
popieram, mam to samo rozwiazanie, sterownik Salus chyba 200zl kosztuje.

bobrow
07-12-2016, 07:39
Timer na pompie, sterownik Salus i tylko pilnuje godzin tańszej taryfy i włącza pompę, bezprzewodowy najlepszy, sam zdecydujesz gdzie ma leżeć

Chyba jest tu lekka nie ścisłość-Timer w PC może również "pilnować" T2 , natomiast sterownik pokojowy (nie do siłowników-tylko typu on/off PC) "pilnuje" zadanej temp w pomieszczeniu.
pzdr

ASANAK
07-12-2016, 08:09
Chyba jest tu lekka nie ścisłość-Timer w PC może również "pilnować" T2 , natomiast sterownik pokojowy (nie do siłowników-tylko typu on/off PC) "pilnuje" zadanej temp w pomieszczeniu.
pzdr

Fakt w pc też mam ustawione godziny a timer dodatkowo i pilnuje temperatur w dzień i nocy i załączy pc nawet w droższej taryfie jak spadnie temperatura poniżej ustawionej

map78
07-12-2016, 08:22
Panowie, jesli chodzi o temp. na zasilaniu pompy to jest tak jak piszecie. pisze o ukladzie pompy wpietej bezposrednio do podlogowki bez bufroa/sprzegla.
zalezy jak mocno jest wychlodzona podloga i woda w rurkach. z tego wlasnie wzgledu zawsze wymuszam zeby pompa grzala w okienku od 13-15 CO przynajmniej przez godzine aby troche podbic temp przez dzien. jak rusza pompa o 21 to ma latwiej i temp. szybciej rosnie.
przez pierwszy rok uzytkowania chodzilem i do kotlowni i sie denerwowalem czemy na zasilaniu jest 29 a nie 33. teraz olewam temat wiem ze pompa osiagnie ta temp. tylko nie tak szybko jakby sie moglo wydawac.

Dokładnie tak:yes:
To czy pompa osiąga w krótkim czasie zadaną temp, czy nie nie ma żadnego znaczenia. Ważne żeby w domu było ciepło. A przy optymalnie dobranej krzywej grzewczej pompa powinna zbliżać się do zadanej temp dopiero pod koniec cyklu grzewczego, inaczej będzie taktować.

bobrow
07-12-2016, 08:29
Witam ,
jeszcze ws buforów , znalazłem wpis kol Mkm nt bufora 50 ltr na powrocie PC :

"Ten bufor nie nadaje się do pracy jako sprzęgło jest "pomyślany" do int. grzejnikowych na powrocie inst."

Czy może to ktoś jeszcze wyjaśnić , czemu ma służyć taki bufor przy grzejnikach ?
Przyjrzałem się temu zbiornikowi w katalogu-widać przyłącza po przekątnej , spust oraz odpowietrznik -jedyne co mi przychodzi do głowy , to rzeczywiście służy do magazynowania energii do defrostu. Wtedy ciepła woda jest pobierana z górnego przyłącza , a dolnym wchodzi z systemu- tylko pompa wodna szybko to wszystko przemieli i wydaje się ,że taka pojemność nie wystarczy do defrostu.
Może chodzi o to ,że przy przykręceniu głowic termostatycznych czy w ogóle kiedy będzie min zład wody -te 50 ltr właśnie ma tylko zapewnić min ilość wody w systemie ?
Może chodzi o odpowietrzenie układu ?
Instalatorzy od Panasów powinni to wiedzieć-chyba ,że producent zaleca -ale nie wyjaśnia...
Proszę o wyjaśnienie.

pzdr

bobrow
07-12-2016, 08:38
Dokładnie tak:yes:
To czy pompa osiąga w krótkim czasie zadaną temp, czy nie nie ma żadnego znaczenia. Ważne żeby w domu było ciepło. A przy optymalnie dobranej krzywej grzewczej pompa powinna zbliżać się do zadanej temp dopiero pod koniec cyklu grzewczego, inaczej będzie taktować.

Map -krzywa krzywą , ale jeśli trzymamy się głównie T2 i kiedy temp na eurosterze spadnie poniżej zadanej - to przy wolnym nagrzewaniu , poczujesz ciepło przed snem ,tak ?
Wiem-wszystko fajnie jak już znasz dom i masz ustawione sterownie. Wydaje mi się jednak ,że nie można lub jest bardzo trudno ustawić PC ( w takim systemie sterownia) ,aby przy dużych wahaniach temp zewnętrznej był zawsze zapewniony 100%komfort cieplny.
Sprawę mógłby załatwić algorytm sterownia prędkością pompy wodnej-modele F mają elektroniczną 7-biegową pompę wodną i przy zapotrzebowaniu na dużą moc mogła by na wyższym biegu zasuwać i odwrotnie przy mniejszym zapotrzebowaniu (taki inwerter pompkowy...)
pzdr

lukasza
07-12-2016, 08:44
Chyba jest tu lekka nie ścisłość-Timer w PC może również "pilnować" T2 , natomiast sterownik pokojowy (nie do siłowników-tylko typu on/off PC) "pilnuje" zadanej temp w pomieszczeniu.
pzdr

1A.Nieścisłość jest duża bo (chyba) zaczęło się od tego, że ktoś zapytał się o sens: siłowników na każdej pętli i sterownika pokojowego. Co mu odradzono (i słusznie) ze względu na to, że koszt tego jest duży, efekt mały (bezwładność podłogówki), a może narobić problemów z przepływami. Tylko jak masz siłowniki na pętli to i logicznie wnioskując chodziło autorowi pewnie nie o 1 sterownik co o sterowniki pokojowe - każdy pokój ma osobny sterownik i jest do osobnej pętli przypisany/podłączony.

1B. To zupełnie coś innego niż "termostat" (też sterownik, ale na forum najczęsciej nazywamy go termostatem). Tzn. jest to też sterownik pokojowy, ale wykorzystywany 1 na cały dom. Jest to zupełnie inna koncepcja niż przy 1A: prostsza, tańsza i często bardziej skuteczna.

2. Koncepcja 1B właśnie jest mixem sterowanie Timerem PC i termostem, ale wg. mnie błędem jest podawanie (a może i ustawianie) 2T (taryfy prądu) na Timerze i termostacie. To się wzajemnie wyklucza co piszecie lub robicie. Dokładnie to powinno wyglądać tak, że temperatura w domu czyli CO w 100% steruje Termostat. Zaś timer trzyma w 2T tylko CWU. Może i tak robicie, ale mniej dokładnie to opisujecie.

2A. Byc może ktoś ma inna koncepcje na mix Termiostat i Timer w 2T co jest też możliwe.

3. PS. Ja nie wiem kiedy PC dochodzi do 33 st zasilania. Bynajmniej nie pamiętam, kiedyś pewnie wiedziałem. Wiem za to 1: mam krzywą wyżej ustawiona bo PC ma zapas mocy na mój dom więc wolę jak pracuje na wyższej temp a krócej (2T) niż dłużej a na niższej temp. Mam od października do kwietnia: +15-32st, -15-38st. Tak PC chodzi na 32-33st C. W zimę może 34st zasilanie a maks widziałem 35 st (kilka razy może jak w duże mrozy wszedłem 2-4h w drogą taryfę). Kiedy on ma osiągnąć 38 czy nawet 37 st nie wiem :( Dlatego nic nie robię z tym bo w domu ciepło i widać średnio 32-34st zasilanie mi starcza na 2T.

bobrow
07-12-2016, 08:55
[QUOTE=lukasza;7357062](kilka razy może jak w duże mrozy wszedłem 2-4h w drogą taryfę

Hej,
fajnie to podsumowałeś-u mniej jest sterownik pokojowy w salonie (euroster) i tylko on "pilnuje" temp w całym domu (salon to "najchłodniejsze" miejsce w domu)
Moje pytanie -w jaki sposób wszedłeś w te 2-4 godz w T1 -ręcznie , czy z automatu ?
pzdr

Szklara
07-12-2016, 09:28
Chyba ja to rozpętałem, nadmienię więc że nie mam siłowników. I faktycznie zauważalne na początku rozmowy było dublowanie funkcji timera na PC i sterownika w zakresie pilnowania taniej taryfy.
Teraz jest jasność, sterownik pilnuje temperatury, a timer PC godzin. Tylko co wtedy jak temperatura w domu wieczorem jest ok, sterownik nie włącza pompy przez noc, rano temperatura spada sterownik chce włączyć pompę, ale timer nie puszcza. "Marzniemy" :)

Jak to wygląda w praktyce?
A grzanie "awaryjne" CWU pompa włączy, pomimo jak na timerze będą to godziny bezprądowe? No chyba, że timer umożliwia definicję i rozróżnia grzanie CO od CWU, tu nie wiem.

bobrow
07-12-2016, 09:40
Chyba ja to rozpętałem, nadmienię więc że nie mam siłowników. I faktycznie zauważalne na początku rozmowy było dublowanie funkcji timera na PC i sterownika w zakresie pilnowania taniej taryfy.
Teraz jest jasność, sterownik pilnuje temperatury, a timer PC godzin. Tylko co wtedy jak temperatura w domu wieczorem jest ok, sterownik nie włącza pompy przez noc, rano temperatura spada sterownik chce włączyć pompę, ale timer nie puszcza. "Marzniemy" :)

Jak to wygląda w praktyce?
A grzanie "awaryjne" CWU pompa włączy, pomimo jak na timerze będą to godziny bezprądowe? No chyba, że timer umożliwia definicję i rozróżnia grzanie CO od CWU, tu nie wiem.

Wg mnie jeśli timer w PC + sterownik pokojowy (1 na dom ) to :
-w timerze w PC uwzględniasz podbicie temp w T2 (i jeśli wody nie braknie - to CWU w T2, a jak nie to CWU żyje swoim życiem-nie zbankrutujesz i nikomu nie zabraknie ciepłej wody przy nie typowym zużyciu)
-w sterowniku pokojowym ustalasz histerezę grzania (jeśli układ w miarę szybko się nagrzewa- to będzie fajnie działać) , tak naprawdę zabezpieczasz się przed spadkiem temp poniżej poziomu komfortu (czyli jeśli nie zmieściłeś się w T2 wtimerze PC , to trochę zahaczysz o T1-a w chałupie będzie ciepło).
Co do timera w PC , poczytaj wcześniejsze posty i zacznij próby (mogą trochę potrwać...)

pzdr

map78
07-12-2016, 09:42
Chyba ja to rozpętałem, nadmienię więc że nie mam siłowników. I faktycznie zauważalne na początku rozmowy było dublowanie funkcji timera na PC i sterownika w zakresie pilnowania taniej taryfy.
Teraz jest jasność, sterownik pilnuje temperatury, a timer PC godzin. Tylko co wtedy jak temperatura w domu wieczorem jest ok, sterownik nie włącza pompy przez noc, rano temperatura spada sterownik chce włączyć pompę, ale timer nie puszcza. "Marzniemy" :)

Jak to wygląda w praktyce?
A grzanie "awaryjne" CWU pompa włączy, pomimo jak na timerze będą to godziny bezprądowe? No chyba, że timer umożliwia definicję i rozróżnia grzanie CO od CWU, tu nie wiem.

Dalej nie kumasz;)
Timer ma pilnować tylko CWU, żeby było w II taryfie, poza tym ma być cały czas Heat. Termostat ma pilnować temperatury w domu i taryf. I wtedy od Ciebie zależy, czy godzisz się na chłodek w domu, czy nie. Ja chcę mieć cały czas ciepło, więc ustawiłem małą histerezę na termostacie -0,5st co oznacza, że gdy temp spadnie o te 0,5st to termostat załączy pompę niezależnie od taryfy. Sposób sprawdzony na tyle, że 80-90% sezonu pędzę w taniej taryfie.
Jeżeli natomiast chcesz grzać tylko w taniej to ustawiasz tą histerezę np na 2-3st - godzisz się wtedy na gorszy komfort cieplny, ale za to masz taniej.

map78
07-12-2016, 09:52
Map -krzywa krzywą , ale jeśli trzymamy się głównie T2 i kiedy temp na eurosterze spadnie poniżej zadanej - to przy wolnym nagrzewaniu , poczujesz ciepło przed snem ,tak ?

Nie poczuję przed snem, bo u mnie jest ciepło cały czas;) Ja nie trzymam się kurczowo drugiej taryfy, mam dwójkę małych dzieci, które pełzają po podłodze, więc "polarowe wieczorki" nie wchodzą w grę;)
Co do krzywej grzewczej to pamiętaj, że Ty, czy ja mamy nieco inne układy niż większość tutaj na forum. Ja mam mieszany i dla mnie osiągnięcie temp zasilania 35st to 20-30min, u Ciebie pewnie tyle zajmie osiągnięcie 45st, natomiast przy podłogówce jest to nie możliwe. Tam osiągnięcie temp 35st potrwa wiele godzin.

bobrow
07-12-2016, 09:53
Dalej nie kumasz;)
Timer ma pilnować tylko CWU, żeby było w II taryfie, poza tym ma być cały czas Heat. Termostat ma pilnować temperatury w domu i taryf. I wtedy od Ciebie zależy, czy godzisz się na chłodek w domu, czy nie. Ja chcę mieć cały czas ciepło, więc ustawiłem małą histerezę na termostacie -0,5st co oznacza, że gdy temp spadnie o te 0,5st to termostat załączy pompę niezależnie od taryfy. Sposób sprawdzony na tyle, że 80-90% sezonu pędzę w taniej taryfie.
Jeżeli natomiast chcesz grzać tylko w taniej to ustawiasz tą histerezę np na 2-3st - godzisz się wtedy na gorszy komfort cieplny, ale za to masz taniej.

Map , a nie próbowałeś w timerze podbić temp w T2 (2-3K)-nie zeżre dużo prądu , a może pomóc się wyrabiać w T2 ?

bobrow
07-12-2016, 09:56
Ok-teraz pojawił się Twój ostatni wpis , jasne

07-12-2016, 10:33
Panowie super wyjaśniliście mi sterowanie pokojowe. Czyli nie zakładać żadnych siłowników, kupić tylko termostat pokojowy, który po prostu załącza lub wyłącza pompe w zależności od temp w pokoju. Jeśli powiedzmy spieprze ustawienie KG i dam za wysoko to pokojówka i tak odetenie pracę pompy (pod warunkiem ze nie mam okienek) Jak ustawie okienka pod 2T i wtedy sterownik odpowiednio to uzyskam efekt, że PC będzie pracowała w 2T, ale w momencie gdyby jakkimś cudem dom się wychłodził powiedzmy do zadanych 22,5 stopnia to PC uruchomi się również w 1 T. Dobrze rozumiem ?

Bardzo mi to rozwiazanie pasuje bo nie widzę tutaj problemów z przepływami tylko po prostu sterujemy włączeniem i wyłączeniem PC. Jeszcze jedna rzecz bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem - termostat wyłącza tylko sprężarkę PC, pompa obiegow dalej pracuje tak ?

bobrow
07-12-2016, 10:38
Panowie super wyjaśniliście mi sterowanie pokojowe. Czyli nie zakładać żadnych siłowników, kupić tylko termostat pokojowy, który po prostu załącza lub wyłącza pompe w zależności od temp w pokoju. Jeśli powiedzmy spieprze ustawienie KG i dam za wysoko to pokojówka i tak odetenie pracę pompy (pod warunkiem ze nie mam okienek) Jak ustawie okienka pod 2T i wtedy sterownik odpowiednio to uzyskam efekt, że PC będzie pracowała w 2T, ale w momencie gdyby jakkimś cudem dom się wychłodził powiedzmy do zadanych 22,5 stopnia to PC uruchomi się również w 1 T. Dobrze rozumiem ?

Bardzo mi to rozwiazanie pasuje bo nie widzę tutaj problemów z przepływami tylko po prostu sterujemy włączeniem i wyłączeniem PC. Jeszcze jedna rzecz bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem - termostat wyłącza tylko sprężarkę PC, pompa obiegow dalej pracuje tak ?

Brawo Ty,
dobrze kumasz-a sterownik wyłącza sprężarkę i pompę wodną -PC wchodzi w tryb stand by.
pzdr
Koszt takiego sterownika od 200 do 600pln i możesz sam sobie dobrać pasujące nastawy

map78
07-12-2016, 10:39
Map , a nie próbowałeś w timerze podbić temp w T2 (2-3K)-nie zeżre dużo prądu , a może pomóc się wyrabiać w T2 ?

Mam podbicie nawet 5st w okienku dziennym, ale u mnie nie ma szans się zmieścić 100% w taniej taryfie, bo mam układ mieszany. Na dole bez problemu bo tam 100% podłogówka, ale na górze jest tylko w łazience i korytarzu, więc tam akumulacja jest słaba. Na szczęście klimakonwektory bardzo szybko nagrzewają pomieszczenia, a silikatowe ściany wewnętrzne może coś tam i magazynują, jednak nie na tyle żeby zmieścić się tylko w drugiej taryfie. Druga sprawa, że jakbym miał się "pokroić" o te 3-4, czy 5 zaoszczędzonych stówek rocznie to dziękuję, to nie w moim stylu;) I tak płacę 2x mniej niż przy ekogroszku, a komfort jest nieporównywalny...

Szklara
07-12-2016, 10:46
No ciężko to było skumać, bo wersji i opinii parę, a do tego mijanie się z prawda:)
Teraz gra. Na ustawienia poczekam do wiosny, choć już teraz sterownik fajnie by mi przytrzymał temperaturę w niezamieszkanym domu do rozsądnych 10 stopni.
Montaż sterownika jakoś skomplikowany, instalator chyba potrzebny by nie stracić gwarancji?

bobrow
07-12-2016, 10:50
Mam podbicie nawet 5st w okienku dziennym, ale u mnie nie ma szans się zmieścić 100% w taniej taryfie, bo mam układ mieszany. Na dole bez problemu bo tam 100% podłogówka, ale na górze jest tylko w łazience i korytarzu, więc tam akumulacja jest słaba. Na szczęście klimakonwektory bardzo szybko nagrzewają pomieszczenia, a silikatowe ściany wewnętrzne może coś tam i magazynują, jednak nie na tyle żeby zmieścić się tylko w drugiej taryfie. Druga sprawa, że jakbym miał się "pokroić" o te 3-4, czy 5 zaoszczędzonych stówek rocznie to dziękuję, to nie w moim stylu;) I tak płacę 2x mniej niż przy ekogroszku, a komfort jest nieporównywalny...

No, ale rekordów zużycia kolego ni mosz....
A szkoda...:wiggle:
pzdr

PS
komfort też jest u mnie podstawą , dlatego nie mogę czasem uwierzyć w to co piszą nasi niektórzy koledzy np o CWU w T2- coś w tym stylu :
no wiesz ,jak mi zabraknie ciepłej wody - to idę i ręcznie włączam tryb CWU...
Ok-rozumiem indywidualne potrzeby, tylko gdzie tam jest ten komfort (przy takich groszach , zresztą )?...

ASANAK
07-12-2016, 10:52
Map , a nie próbowałeś w timerze podbić temp w T2 (2-3K)-nie zeżre dużo prądu , a może pomóc się wyrabiać w T2 ?

Jak można w timerze podbić temperaturę nie bardzo to rozumiem, czy chodzi o podbicie na sterowniku
U mnie grzeje i co i cwu tylko w T2 ale czasami brakuje ciepłej wody tj mojej żonie w szczególności kiedy chodzi dłużej pompka od cwu i wychładza ją
Jak ustawić żeby cwu grzało jak spadnie poniżej np 45 stopni ale co tylko w t2 - czy w timerze heat całą dobę ale blokuje ją sterownik pokojowy, ja mam założone rotametry na każdą pętlę i przykrecam krótsze na korzyść dłuższych

bobrow
07-12-2016, 10:57
Jak można w timerze podbić temperaturę nie bardzo to rozumiem, czy chodzi o podbicie na sterowniku
U mnie grzeje i co i cwu tylko w T2 ale czasami brakuje ciepłej wody tj mojej żonie w szczególności kiedy chodzi dłużej pompka od cwu i wychładza ją
Jak ustawić żeby cwu grzało jak spadnie poniżej np 45 stopni ale co tylko w t2 - czy w timerze heat całą dobę ale blokuje ją sterownik pokojowy, ja mam założone rotametry na każdą pętlę i przykrecam krótsze na korzyść dłuższych

Przed chwilą pisałem o komforcie , a tu mi się trafiłeś właśnie z CWU- jak nie chcesz podpadać żonce , to jak Was nie ma w domu , to ustaw do T2 -ale np od 16/czy 17 ustaw Heat+Tank i będzie git (za parę groszy zyskasz u żoneczki całkiem dużo).
A podbicie w timerze-skomplikowane (relatywnie azjatycki pomyślunek) , ale dasz radę , poczytaj w instrukcji +zadaj pytanie w punkt (to Ci pomożemy)
pzdr

bobrow
07-12-2016, 10:59
Podbicie(i obniżenie) w timerze oznacza wpisanie w funkcji SPF wartości od -5 do +5

07-12-2016, 11:06
Brawo Ty,
dobrze kumasz-a sterownik wyłącza sprężarkę i pompę wodną -PC wchodzi w tryb stand by.
pzdr
Koszt takiego sterownika od 200 do 600pln i możesz sam sobie dobrać pasujące nastawy

Brawo ja :)

Jaki masz konkretny model sterownika ? Bo póki co jestem na etapie kosztorysów itp, elektrykę robię na wiosne i chyba pociągne kabel i kupie przewodowy. Z drugiej strony bezprzewodowym mogę sobie chodzić po chacie i wybrać dogodny punkt do sterowania. Najważniejsze pytanie - będę go w stanie podłączyć sam czy lepiej go od razu kupić i niech instalator go założy ?

bobrow
07-12-2016, 11:10
Brawo ja :)

Jaki masz konkretny model sterownika ? Bo póki co jestem na etapie kosztorysów itp, elektrykę robię na wiosne i chyba pociągne kabel i kupie przewodowy. Z drugiej strony bezprzewodowym mogę sobie chodzić po chacie i wybrać dogodny punkt do sterowania. Najważniejsze pytanie - będę go w stanie podłączyć sam czy lepiej go od razu kupić i niech instalator go założy ?

Polecali mi tu Eurostera 2026 bezprzewodowy-jest bardzo prosty i funkcjonalny (4 programy na dzień w 7 dniach tyg) , jak na chwilę chcesz zmienić temp , to +/- wciskasz i do kolejnego okienka tak będzie , szybki tryb wyjazdowy/wakacyjny , zmiana histerezy
Cena ok 360pln (chyba)-kupiłem najtańszy w necie.
Jestem bardzo zadowolony

07-12-2016, 11:15
Gdzieś tu się jeszcze Salus przewinął i jest ok 70 pln tańszy pytanie czy równie dobry. Znowu pozostaje mi zagłębić się w czeluści internetu i czytać :)

map78
07-12-2016, 11:19
Brawo ja :)

Jaki masz konkretny model sterownika ? Bo póki co jestem na etapie kosztorysów itp, elektrykę robię na wiosne i chyba pociągne kabel i kupie przewodowy. Z drugiej strony bezprzewodowym mogę sobie chodzić po chacie i wybrać dogodny punkt do sterowania. Najważniejsze pytanie - będę go w stanie podłączyć sam czy lepiej go od razu kupić i niech instalator go założy ?

Ja również mam Eurostera 2026RxTx. W nowym domu na prawdę polecam bezprzewodowy, bo bardzo ułatwi Ci sterowanie (wybór odpowiedniego miejsca). Instalacja jest bardzo prosta, jeśli nie masz zaplombowanej obudowy to bez problemu zrobisz to sam. Jest to kwestia podłączenia dwóch kabelków.

bobrow
07-12-2016, 11:33
Kolega organizuje na osiedlu domków jednorodzinnych jednego dostawcę na PC-namawiam go (i chyba też są zainteresowani Panasami) , zastanawiam się kogo im polecić ?

07-12-2016, 11:35
To już nie będę kombinował - kupię Eurostera i każe im założyć. Szkoda się bawić potem samemu. Pozostaje poczekać na resztę ofert i wybrać kogoś ogarniętego kto mnie nie skroi za swoje dziwne pomysły.

Dzisiaj widziałem się z młodym chłopakiem "instalatorem", który w życiu założył jednego panasonica bo od niedawna ma w ogóle certyfikat. Jeśli chodzi o technologię to nawet całkiem ogarnięty, stwierdził, że bufor nie będzie raczej potrzebny, ale musi przeliczyć ilość rurek i jak zład będzie. Troche słabo się sprzedał bo za wiele o PC nie wiedział - widać ze nie wykuł się na blache ze specyfikacji, ale to niekoniecznie w moim odczuciu świadczy o nim źle.

Zaskoczył mnie natomiast prawidłowym podejściem czyli obliczeniami, grubościami rurek, gdzie rozmieścić rozdzielacze, jak gęsto rurki itp.

Pytanie czy dać mu szanse żeby się u mnie w zasadzie uczył jeśli cena będzie atrakcyjna ? Ta nieszczęsna PC przyprawia mnie o siwe włosy, ale nie mogę się już doczekać jak bedzie załozona.

bobrow
07-12-2016, 11:42
To już nie będę kombinował - kupię Eurostera i każe im założyć. Szkoda się bawić potem samemu. Pozostaje poczekać na resztę ofert i wybrać kogoś ogarniętego kto mnie nie skroi za swoje dziwne pomysły.

Dzisiaj widziałem się z młodym chłopakiem "instalatorem", który w życiu założył jednego panasonica bo od niedawna ma w ogóle certyfikat. Jeśli chodzi o technologię to nawet całkiem ogarnięty, stwierdził, że bufor nie będzie raczej potrzebny, ale musi przeliczyć ilość rurek i jak zład będzie. Troche słabo się sprzedał bo za wiele o PC nie wiedział - widać ze nie wykuł się na blache ze specyfikacji, ale to niekoniecznie w moim odczuciu świadczy o nim źle.

Zaskoczył mnie natomiast prawidłowym podejściem czyli obliczeniami, grubościami rurek, gdzie rozmieścić rozdzielacze, jak gęsto rurki itp.

Pytanie czy dać mu szanse żeby się u mnie w zasadzie uczył jeśli cena będzie atrakcyjna ? Ta nieszczęsna PC przyprawia mnie o siwe włosy, ale nie mogę się już doczekać jak bedzie załozona.

Ja bym nie ryzykował z "zielonym"-ryzyko to też konkretna kwota : jaka różnica ?
pzdr

Szklara
07-12-2016, 12:20
[QUOTE=bobrow;7357265]Kolega organizuje na osiedlu domków jednorodzinnych jednego dostawc


Kolego Bobrow :)
MIkołaj już był, ew. prezenty dopiero na gwiazdkę.

bobrow
07-12-2016, 12:22
[QUOTE=bobrow;7357265]Kolega organizuje na osiedlu domków jednorodzinnych jednego dostawc


Kolego Bobrow :)
MIkołaj już był, ew. prezenty dopiero na gwiazdkę.

Mamy tu trochę firm-zobaczymy co i jak...

map78
07-12-2016, 12:34
Ja jestem z siebie dumny, bo od wakacji u mojej najbliżej sąsiadki za płotem również pracuje T-Cap 9kW, w wersji F z kalafiorami (95%) i bez bufora;) Póki co radzi sobie świetnie i sąsiadka wniebowzięta. Ale opór materii był znaczny, bo aż trzy lata musiałem jej udowadniać, że to na prawdę działa:)

Szklara
07-12-2016, 12:41
[[email protected];7357269]To ju

Mate166, ja bym raczej poszukał czegoś w pobliżu co już zamontowało parę szt. Większa szansa, że nie zginie za rok z rynku i nie zostawi cię z niesprawna/źle ustawioną/uszkodzoną pompą.
Z tego powodu wybrałem firmę z okolicy, działająca od lat, stale coś montującą. Jak coś, to nawet wiem gdzie mieszka instalator :)
Z racji bliskości, nie jest kłopotem dojazd, niejako po drodze, bezkosztowo zawsze. To ważne, bo wizyty serwisanta raczej wszystkich coś kosztują.
Przyjeżdża kiedy chcę, choć dzięki FM nie musi tak często :) Nikt z daleka nie przyjedzie do Ciebie za darmo też. Stąd odrzuciłem oferty z pomorza - choć były tańsze na początku. Jak podliczę ile razy był u mnie już instalator (raz wpadł nawet sam zapytać się jak chodzi, pooglądał popatrzył, coś sprawdził- czyli niemal kurtuazyjnie) to już jestem do przodu w stosunku do innych ofert.

Z ceną nie wiem czy ci puści dużo, bo generalnie tylko na robocie, która nie jest najwyższą składową. Tutaj raczej kierowałbym się dostępnością, wiedzą, bliskością i SPOKOJEM, który możesz kupić za 0,5 - 1 tyś więcej.

ps. przy wyborze tez osiwiałem :) Nie wspominając, że na każdym etapie budowy jak ktoś usłyszał czym będę grzał, to się pukali w głowę, patrzyli jak na wariata, panie to nie da rady, montowalimy u takiego to za 3 miesiące montował piec 24kW na miał itp. itd. :) Nawet płytkarz jak miał tylko wycenić metry wjechał mi na kotłownie i wyśmiał pompę, oraz podłogówkę, że to nigdy nie da rady i MUSZĄ być grzejniki. Nawet go nie pytałem o elastyczne fugi i dylatacje na ogrzewaniu podłogowym.
A w domu 18 stopni, pompa smyka na pół gwizdka, a strop dalej nie ocieplony i grzeje atmosferę.

bobrow
07-12-2016, 12:44
Ja jestem z siebie dumny, bo od wakacji u mojej najbliżej sąsiadki za płotem również pracuje T-Cap 9kW, w wersji F z kalafiorami (95%) i bez bufora;) Póki co radzi sobie świetnie i sąsiadka wniebowzięta. Ale opór materii był znaczny, bo aż trzy lata musiałem jej udowadniać, że to na prawdę działa:)

A szum na grzejnikach jej nie przeszkadza?
pzdr

PS
U mnie kilku kolegów czeka na dotacje i też chcą wejść w PC-mnie traktowali jak królika doświadczalnego.
Dzisiaj idę do gminy na spotkanie ws dotacji do 85% na PV i jeśli temat wypali , to biorę ok 10kWp (cel jest taki ,żeby ratą za wkład własny równoważyć rachunki za prąd- a po 5-6 latach tylko zyskiwać nie płacąc praktycznie za energię)
Zobaczymy

07-12-2016, 12:55
[[email protected];7357269]To ju

Mate166, ja bym raczej poszukał czegoś w pobliżu co już zamontowało parę szt. Większa szansa, że nie zginie za rok z rynku i nie zostawi cię z niesprawna/źle ustawioną/uszkodzoną pompą.
Z tego powodu wybrałem firmę z okolicy, działająca od lat, stale coś montującą. Jak coś, to nawet wiem gdzie mieszka instalator :)
Z racji bliskości, nie jest kłopotem dojazd, niejako po drodze, bezkosztowo zawsze. To ważne, bo wizyty serwisanta raczej wszystkich coś kosztują.
Przyjeżdża kiedy chcę, choć dzięki FM nie musi tak często :) Nikt z daleka nie przyjedzie do Ciebie za darmo też. Stąd odrzuciłem oferty z pomorza - choć były tańsze na początku. Jak podliczę ile razy był u mnie już instalator (raz wpadł nawet sam zapytać się jak chodzi, pooglądał popatrzył, coś sprawdził- czyli niemal kurtuazyjnie) to już jestem do przodu w stosunku do innych ofert.

Z ceną nie wiem czy ci puści dużo, bo generalnie tylko na robocie, która nie jest najwyższą składową. Tutaj raczej kierowałbym się dostępnością, wiedzą, bliskością i SPOKOJEM, który możesz kupić za 0,5 - 1 tyś więcej.

ps. przy wyborze tez osiwiałem :) Nie wspominając, że na każdym etapie budowy jak ktoś usłyszał czym będę grzał, to się pukali w głowę, patrzyli jak na wariata, panie to nie da rady, montowalimy u takiego to za 3 miesiące montował piec 24kW na miał itp. itd. :) Nawet płytkarz jak miał tylko wycenić metry wjechał mi na kotłownie i wyśmiał pompę, oraz podłogówkę, że to nigdy nie da rady i MUSZĄ być grzejniki. Nawet go nie pytałem o elastyczne fugi i dylatacje na ogrzewaniu podłogowym.
A w domu 18 stopni, pompa smyka na pół gwizdka, a strop dalej nie ocieplony i grzeje atmosferę.

Mam jeszcze 2 miejscowych - od jednego czekam na ofertę samsunga ( niestety też za wiele ich nie zakładali, ale od X lat są w branży bo montują klimatyzatory i robią wentylacje), drugi montował Panasonica u mojego przyszłego sąsiada. Wszystko się pewnie wyjaśni w ciągu miesiąca. Kolejna firma to polecona przez dystrybutora z Samsunga - montują podobno dużo i też są oddaleni ode mnie o 20 km. Czekam na wszytskie oferty, zawężę wtedy ilość do 3 i trzeba będzie całą trójkę męczyć o kluczowe zagadnienia no i o cenę.

map78
07-12-2016, 12:59
A szum na grzejnikach jej nie przeszkadza?
pzdr

PS
U mnie kilku kolegów czeka na dotacje i też chcą wejść w PC-mnie traktowali jak królika doświadczalnego.
Dzisiaj idę do gminy na spotkanie ws dotacji do 85% na PV i jeśli temat wypali , to biorę ok 10kWp (cel jest taki ,żeby ratą za wkład własny równoważyć rachunki za prąd- a po 5-6 latach tylko zyskiwać nie płacąc praktycznie za energię)
Zobaczymy

Wczoraj siedziałem u niej z 2 godziny na kawie i żadnego szumu nie słyszałem. Zresztą ja też mam 2 grzejniki i 2 drabinki i żadnych szumów nie ma:no:
Ona ma dość sporo tych grzejników, bo aż 16 do tego 2x podłogówka w łazienkach i 2x drabinka. Do ogrzania 250m2 i na razie daje radę, ale podobnie jak Ty zostawiła sobie w odwodzie kocioł na ekogroszek.

bobrow
07-12-2016, 13:07
Wczoraj siedziałem u niej z 2 godziny na kawie i żadnego szumu nie słyszałem. Zresztą ja też mam 2 grzejniki i 2 drabinki i żadnych szumów nie ma:no:
Ona ma dość sporo tych grzejników, bo aż 16 do tego 2x podłogówka w łazienkach i 2x drabinka. Do ogrzania 250m2 i na razie daje radę, ale podobnie jak Ty zostawiła sobie w odwodzie kocioł na ekogroszek.

Długie masz te kawy u sąsiadki;)
Ale to nie istotne- a jaka prędkość pompy wodnej ?

map78
07-12-2016, 13:50
Długie masz te kawy u sąsiadki;)
Ale to nie istotne- a jaka prędkość pompy wodnej ?

Wiesz co nie byłem przy instalacji więc nie wiem, ale jeśli w wersji F można to sprawdzić bez zdejmowania obudowy to napisz jak i następnym razem spojrzę.
P.S. Na kawie byłem z żoną;) Mieszkamy na wypizdowie, więc trzymamy się dość blisko. Jej mąż też pływa (jak ja) więc często pomagamy sobie nawzajem. Sąsiadka jest dosyć konserwatywna technologicznie, w przeciwieństwie do mnie, ale dzięki mnie ma już odkamieniacz, suszarkę kondensacyjna, a tera pompę, a mimo to nie chce uwierzyć, że warto przejść na prąd dwutaryfowy:(

lukasza
07-12-2016, 14:26
Jak można w timerze podbić temperaturę nie bardzo to rozumiem, czy chodzi o podbicie na sterowniku
U mnie grzeje i co i cwu tylko w T2 ale czasami brakuje ciepłej wody tj mojej żonie w szczególności kiedy chodzi dłużej pompka od cwu i wychładza ją
Jak ustawić żeby cwu grzało jak spadnie poniżej np 45 stopni ale co tylko w t2 - czy w timerze heat całą dobę ale blokuje ją sterownik pokojowy, ja mam założone rotametry na każdą pętlę i przykrecam krótsze na korzyść dłuższych

Opcje na CWU na logikę są takie:

1. dajesz na całą PC mode Heat+Tank, ustawiasz priorytet CWU (tank) czyli całą dobę PC gotowa jest do Tank i Heat.
Funkcje CWU czyli Tank pilnuje sobie PC sama i załączy się kiedy temp. CWU spadnie np: o 5st C. Zapewnia to zawsze dogrzewanie wody. Już np; w czasie jej rozbioru (wanny dla dzieci) zaczyna się grzanie CWU. Żona bierze shower 1h potem i ma ciepłą wodę. Minus: nie kontrolujesz taryfy kiedy PC włączy Tank.
Zaś samo CO-Heat zostaje sterowane z termostatu. Na nim masz ustawione okienka na tani i drogi prąd oraz temeratury.

2. Ja mam mode Heat (samo) zaś timerem 2x w dobę włączam Heat+Tank x 1h. 13-14 i 22-23. Zatem mam grzanie 2x po 1h. Zbiornik 300L grzeje do 52 st C i wody starcza. Gdyby mi brakowało ciepłej CWU to pierwsze co bym zrobił to przestawił w Timerze Heat+ Tank (zaś samo mode nadal Heat) na 13-16 i 22-07 (tyle mam 1taryfy). Wtedy PC grzeje mi ile popadnie CWU od razu jak spadnie temp. o 5 st ale tylko w taniej taryfie i "gotowa" na to jest 12h na dobę (13-16 i 22-07). Opcja kolejna podnieść temp. grzania CWU jeśli jeszcze jest na to zapas.

3. opcja 3 najtrudniejsza to dołożenie 3 okienka do grzania CWU np: w taniej taryfie, ale to loteria kiedy tej wody ma ci braknąć chyba że macie regularny tryb życia i wiecie kiedy i kto ta wodę "kradnie". jak to dzieciaki miedzy 19 a 21 a zona potrzebuje CWU po 22 to możesz grzać np: 21-22 dodatkowo.

4. Wyłączyć cyrkulację CWU lub dać pompce cyrkulacyjnej czasówkę by chodziła w wybranych godzinach. Domyślam się, że ta pompka może wychładzać CWU jak długo chodzi bo forumowicze o tym pisali. Ja tego nie mam bo nie potrzebuje, ale rozumiem,że inni potrzebują zatem gdzieś 1-3 musisz szukać rozwiązania dogrzania CWU.

Andrzej5101
07-12-2016, 15:14
Koledzy , czy jest sens oraz możliwość aby spasować ( elektronicznie ) jednostkę wewnętrzną 7 kW a zewnętrzną 9 kW dwu-wentylatorową ?

bobrow
07-12-2016, 16:36
Wiesz co nie byłem przy instalacji więc nie wiem, ale jeśli w wersji F można to sprawdzić bez zdejmowania obudowy to napisz jak i następnym razem spojrzę.
P.S. Na kawie byłem z żoną;) Mieszkamy na wypizdowie, więc trzymamy się dość blisko. Jej mąż też pływa (jak ja) więc często pomagamy sobie nawzajem. Sąsiadka jest dosyć konserwatywna technologicznie, w przeciwieństwie do mnie, ale dzięki mnie ma już odkamieniacz, suszarkę kondensacyjna, a tera pompę, a mimo to nie chce uwierzyć, że warto przejść na prąd dwutaryfowy:(

Map
w menu jest dostęp do zmiany prędkości pompy- parę stron wstecz podawałem tu komuś .
Co do G12W to mi się opłaca nawet bez PC - jedyne z czym uważamy to zmywarka i pralka ( chyba , że trzeba szybciej)-średnio 20% taniej od G11
Mogłem wcześniej przejść....
Pzdr
A z tą sąsiadką to podejrzanie szczegółowo się tłumaczysz...

bobrow
07-12-2016, 16:54
Opcje na CWU na logikę są takie:

1. dajesz na całą PC mode Heat+Tank, ustawiasz priorytet CWU (tank) czyli całą dobę PC gotowa jest do Tank i Heat.
Funkcje CWU czyli Tank pilnuje sobie PC sama i załączy się kiedy temp. CWU spadnie np: o 5st C. Zapewnia to zawsze dogrzewanie wody. Już np; w czasie jej rozbioru (wanny dla dzieci) zaczyna się grzanie CWU. Żona bierze shower 1h potem i ma ciepłą wodę. Minus: nie kontrolujesz taryfy kiedy PC włączy Tank.
Zaś samo CO-Heat zostaje sterowane z termostatu. Na nim masz ustawione okienka na tani i drogi prąd oraz temeratury.

2. Ja mam mode Heat (samo) zaś timerem 2x w dobę włączam Heat+Tank x 1h. 13-14 i 22-23. Zatem mam grzanie 2x po 1h. Zbiornik 300L grzeje do 52 st C i wody starcza. Gdyby mi brakowało ciepłej CWU to pierwsze co bym zrobił to przestawił w Timerze Heat+ Tank (zaś samo mode nadal Heat) na 13-16 i 22-07 (tyle mam 1taryfy). Wtedy PC grzeje mi ile popadnie CWU od razu jak spadnie temp. o 5 st ale tylko w taniej taryfie i "gotowa" na to jest 12h na dobę (13-16 i 22-07). Opcja kolejna podnieść temp. grzania CWU jeśli jeszcze jest na to zapas.

3. opcja 3 najtrudniejsza to dołożenie 3 okienka do grzania CWU np: w taniej taryfie, ale to loteria kiedy tej wody ma ci braknąć chyba że macie regularny tryb życia i wiecie kiedy i kto ta wodę "kradnie". jak to dzieciaki miedzy 19 a 21 a zona potrzebuje CWU po 22 to możesz grzać np: 21-22 dodatkowo.

4. Wyłączyć cyrkulację CWU lub dać pompce cyrkulacyjnej czasówkę by chodziła w wybranych godzinach. Domyślam się, że ta pompka może wychładzać CWU jak długo chodzi bo forumowicze o tym pisali. Ja tego nie mam bo nie potrzebuje, ale rozumiem,że inni potrzebują zatem gdzieś 1-3 musisz szukać rozwiązania dogrzania CWU.

Jest jeszcze pewna możliwość , mam tak :
-dorobiłem układ z drugim czujnikiem temp w górnej części zbiornika cwu , przekaźnik czasowy przełącza w zadanych godz w T2 na temp w środku zas , natomiast jeśli ciepła woda zaczyna się kończyć - to wtedy włącza się PC w T1 ( ciepła woda jest zawsze- steruję tylko jej ilością)
-cyrkulacja pn- wt 7-7.30 , reszta od przycisku bezprzewodowego do czasówki na 10 min ( dwa przyciski , w łazience u góry i w kuchni), żaden problem - jeśli nie ma cyrkulacji to trzeba czekać i leci zimna woda , a tak można w tym czasie wykonywać inne czynności
Działa super - koszty mniejsze o 50% na cwu ( sprawdziłem to ) i nie uciążliwe ( woda w rurach ocieplonych tak szybko nie stygnie , nie zawsze potrzebujemy temp 50 st)
Pzdr

PS
To tylko kwestia programu- można by było ustawiać dwie temp w PC na cwu :
-min wymagana dla komforu w T1 np 42st
-temp robocza w T2 np 51 st
Jeśli by nie starczyło ciepłej wody z T2 , to PC działała by krócej w T1
Najlepiej , aby oryginalnie były dwa czujniki w zas w CWU + mój w/w układ

bassior
07-12-2016, 20:17
-cyrkulacja pn- wt 7-7.30 , reszta od przycisku bezprzewodowego do czasówki na 10 min ( dwa przyciski , w łazience u góry i w kuchni), żaden problem - jeśli nie ma cyrkulacji to trzeba czekać i leci zimna woda , a tak można w tym czasie wykonywać inne czynności
Działa super - koszty mniejsze o 50% na cwu ( sprawdziłem to ) i nie uciążliwe ( woda w rurach ocieplonych tak szybko nie stygnie , nie zawsze potrzebujemy temp 50 st)

czesc,

przycisk bezprzewodowy z czasówką - hmmm masz moze jakiegos linka gdzie takie cos mozna kupic??

mkm silesia
07-12-2016, 20:45
Koledzy , czy jest sens oraz możliwość aby spasować ( elektronicznie ) jednostkę wewnętrzną 7 kW a zewnętrzną 9 kW dwu-wentylatorową ?

nie ma sensu ale technicznie być może możliwe tylko na pewno nie ekonomicznie

bobrow
07-12-2016, 21:00
czesc,

przycisk bezprzewodowy z czasówką - hmmm masz moze jakiegos linka gdzie takie cos mozna kupic??

No- to jest moja "twórczość" :
- kupiłem za chyba 18 pln dzwonek z 2 bezprzewodowymi przyciskami
-wypiąłem głośnik i podłączyłem transoptor,tranzystor,przekaźnik +5VDC
-przekaźnik podłączyłem pod czasówkę od cyrkulacji
Koszt elementów ok 130pln i moja frajda , że skutecznie działa i sam to wymyśliłem oraz wykonałem
Pzdr
Pilot w kuchni leży na parapecie ( żona nie pozwoliła przyklejać- w lewym rogu jest zawsze parę pierdół i się to gubi)
Pilot w górnej łazience jest przyklejony obok termostatu podłogówki ( moja Babcia mawiała , że "głupi nie zauważy , a mądry pomyśli , że tak ma być ")

bassior
07-12-2016, 21:12
no to czarna magia - myslalem ze gdzies cos gotowego mozna kupic

maciejtoya
07-12-2016, 21:15
Od wczoraj jestem posiadaczem pompy gen. H.
Mam tylko jeden problem jak się domyślam niezwiązany z pompą ciepła.
Sytuacja jest taka:
Mam pompę, bufor 80L, 2 pompy obiegowe, sterowniki salus na kazde piętro, zbiornik CWU (podłączony ale nie grzeje bo nie mam jak z niego korzystać). Pompa ładnie grzeje bufor temp. 30 stopni i problem zaczyna się z pompami obiegowymi. Z kotłowni wychodzi 1 rura zasilania i 1 powrót i gdzieś w posadzce następuje rozdzial na dwa rozdzielacze podlogowki.
Problem polega na tym:
Jak mam włączone obie pompy obiegowe niezaleznie na jaki bieg to temp na manometrze w rozdzielaczach wynosi 10stopni.
Natomiast jak włączę tylko dolną pompę (górna wyłączona) to temperatura rosnie na manometrze powyżej 20 stopni, rura od zasilania z bufora jest ciepla a powrót zimny.
Jak włączę górną pompę (dolna wyłączona) na manometrze jest 20 stopni, ale rura od zasilania jest zimna a powrót ciepły.
Dodam, że kierunki przepływu na pompach są zgodne.
Co może być nie tak ?

Podłogówke wykonywał ktoś inny i instalację pompy też.

Pratchawiec
07-12-2016, 21:33
Witam

Maciejtoya

To nie będzie związane z funkcjonowaniem PC, bo piszesz że grzeje prawidłowo bufor.
Problem(y) tkwi w hydraulice.

Przyczyn może być wiele, niektóre nie muszą wykluczać innych.
Tylko przykładowo;
odwrotna instalacja jednego z rozdzielaczy (dość prawdopodobne)
niezrównoważone hydraulicznie obwody rozdzielaczy (przepływ zwrotny)

Wołaj hydraulika. Niech poprawia.
Mam nadzieję, że wylewkę można jeszcze w razie wysoce prawdopodobnej potrzeby rozkuć, by ucywilizować rozdział wody obiegowej na poszczególne gałęzie.
Może hydraulik zrobił gdzieś zawór regulacyjny?
Jakiś schemat był na papierze zrobiony?

Tak na szybko takie mi się refleksje nasunęły.
Z góry współczuję

Edit

Sprawdź czy masz wszystkie rotametry odkręcone na max i co pokazują.

Pozdrawiam

Pratchawiec

maciejtoya
07-12-2016, 21:43
Wolalem już hydraulia. Po slownej utarczce dość ostrej zjawi się jutro być może. Rotametry były otwarte na maksa. Instalatorzy od pompy mówili przez telefon, ze wystarczy odwrotnie pompę górną zamontować. Hydraulik się upiera ze wszystko jest ok (chociaż przyznał, że kilka takich wpadek jego pracownicy mieli). Powiedział, że ewentualnie zamieni podłaczenie w rodzielaczu do góry, czyli pompa będzie pchac na powrót w rozdzielaczu.

z tą posadzką może być problem bo to jest człowiek, który uważa się za niewiadomo kogo z cwaniakowatym podejsciem do klienta a po drugie nie potrafi przyznać się do winy.

81jacek
07-12-2016, 21:43
Witam

Maciejtoya

To nie będzie związane z funkcjonowaniem PC, bo piszesz że grzeje prawidłowo bufor.
Problem(y) tkwi w hydraulice.

Przyczyn może być wiele, niektóre nie muszą wykluczać innych.
Tylko przykładowo;
odwrotna instalacja jednego z rozdzielaczy (dość prawdopodobne)
niezrównoważone hydraulicznie obwody rozdzielaczy (przepływ zwrotny)

Wołaj hydraulika. Niech poprawia.
Mam nadzieję, że wylewkę można jeszcze w razie wysoce prawdopodobnej potrzeby rozkuć, by ucywilizować rozdział wody obiegowej na poszczególne gałęzie.
Może hydraulik zrobił gdzieś zawór regulacyjny?
Jakiś schemat był na papierze zrobiony?

Tak na szybko takie mi się refleksje nasunęły.
Z góry współczuję

Edit

Sprawdź czy masz wszystkie rotametry odkręcone na max i co pokazują.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Witam, masz racje mój hydraulik przestrzegał mnie przed taka sytuacja, dlatego poprowadził dwa oddzielne piony tak w razie W jakbym chcial montowac bufor+ 2 pompki

Pozdrawiam
Jacek

bobrow
07-12-2016, 21:44
Od wczoraj jestem posiadaczem pompy gen. H.
Mam tylko jeden problem jak się domyślam niezwiązany z pompą ciepła.
Sytuacja jest taka:
Mam pompę, bufor 80L, 2 pompy obiegowe, sterowniki salus na kazde piętro, zbiornik CWU (podłączony ale nie grzeje bo nie mam jak z niego korzystać). Pompa ładnie grzeje bufor temp. 30 stopni i problem zaczyna się z pompami obiegowymi. Z kotłowni wychodzi 1 rura zasilania i 1 powrót i gdzieś w posadzce następuje rozdzial na dwa rozdzielacze podlogowki.
Problem polega na tym:
Jak mam włączone obie pompy obiegowe niezaleznie na jaki bieg to temp na manometrze w rozdzielaczach wynosi 10stopni.
Natomiast jak włączę tylko dolną pompę (górna wyłączona) to temperatura rosnie na manometrze powyżej 20 stopni, rura od zasilania z bufora jest ciepla a powrót zimny.
Jak włączę górną pompę (dolna wyłączona) na manometrze jest 20 stopni, ale rura od zasilania jest zimna a powrót ciepły.
Dodam, że kierunki przepływu na pompach są zgodne.
Co może być nie tak ?

Podłogówke wykonywał ktoś inny i instalację pompy też.

A nie masz czasem odwrotnie podłączonej obiegówki tej od zimnego zasilania ?

hajnel
07-12-2016, 21:48
Kolego a zawory zwrotne ty masz? Pewnie pompy w rozdzielaczach?

maciejtoya
07-12-2016, 21:53
A nie masz czasem odwrotnie podłączonej obiegówki tej od zimnego zasilania ?

Chodzi o pompę górnego rozdzielacza gdzie powrót jest ciepły a zasilanie zimne tak ? Napiszę tak, pompa jest zamontowana odwrotnie napisami ale strzałka przepływu na korpusie jest zgodna. Instalator od pompy ciepła powiedział ze ją "przekręcił bo nie miał dojscia do kabla ale z korpusem nic nie robił.
Podobno można sobie obudowę pompy zmieniać odwrotnie. Tak mi powiedział.

Pratchawiec
07-12-2016, 22:04
Dobrze mówił, tylko coś innego źle zrobił.

Czekamy na efekty wizyty

Pozdrawiam

Pratchawiec

maciejtoya
07-12-2016, 22:09
Dam znac o ile się nie wykonczę.
Jeszcze co zauważyłem. Gdy chodzi dolna pompa obiegowa to cisnienie na pansonicu jest ok. 1,8 bara. Gdy włączę górną albo górną i dolą to wzrasta do 2,2.

bassior
08-12-2016, 09:14
mam takie pytanie:

na oknie północnym temperatura zewnetrzna wynosi -3*C a na hydroboxie (jednostka zewnetrzna jest na południowej scianie) pokazuje +13*C.

co z takim fantem zrobic?

bobrow
08-12-2016, 09:17
mam takie pytanie:

na oknie północnym temperatura zewnetrzna wynosi -3*C a na hydroboxie (jednostka zewnetrzna jest na południowej scianie) pokazuje +13*C.

co z takim fantem zrobic?

Poczekać kilka godzin

08-12-2016, 09:23
Widząc cyrki, które się dzieję u kolegi maciejtoya zadam pytanie - na jakim etapie hydraulik powinien zakończyć pracę a na jakim instalator PC ? Bo ja na chłopski rozum widzę to tak, że hydraulik robi wszystko do rozdzielaczy, a resztę typu pompy obiegowe , podłączenie PC do rozdzielaczy wykonuje instalator. Tak mi się przynajmniej wydaje...

Szklara
08-12-2016, 10:40
[QUOTE=bassior;7358076]mam takie pytanie:

na oknie pó


Osłoń pompę. Nie wiem, tujami, jakimś rusztem drewniany, posadź winogron :) Niech będzie w cieniu, nie zejdzie do temperatury powietrza, bo przedmioty obok też się nagrzeją od słońca, ale będziesz już bliżej prawdy.
Mam pompę od północnego wschodu i rano po prostu mnie kłamie jak ją słoneczko przyświeci. No ale to tylko jakieś 1-2 godziny.:) Potem w cieniu jest i mówi prawdę.

bassior
08-12-2016, 11:07
Poczekać kilka godzin

no wiesz nie wiem jescze jak to czekanie wplynie na temperature w srodku domu... przy lekkim mrozie i sterowaniu KG+termostat pokojowy MOŻE dojsc do niedogrzania domu w środku - może cos wykombinuje tak jak Szklara pisał, jakoś zasłonic czy cos w tym rodziaju

pozdro

bobrow
08-12-2016, 11:47
no wiesz nie wiem jescze jak to czekanie wplynie na temperature w srodku domu... przy lekkim mrozie i sterowaniu KG+termostat pokojowy MOŻE dojsc do niedogrzania domu w środku - może cos wykombinuje tak jak Szklara pisał, jakoś zasłonic czy cos w tym rodziaju

pozdro

Koledzy-moja jednostka zewnętrzna jest od wschodu i różnice są wyraźne po zimnej nocce i przy słonecznym poranku.
PC działa w swoim rytmie-im cieplejsze powietrze wokół wymiennika , tym lepiej (lepszy COP)
PC kontroluje temp powrotu i jeśli będzie potrzeba , to zwiększy modulację.
Dajcie spokój z tymi zasłonami od słońca-od hałasu lub od szpetoty , to jeszcze jakoś można uzasadnić.
Ale to moje zdanie, tylko
pzdr

bobrow
08-12-2016, 11:50
Jeszcze jedno-lokalizacja sterownika pokojowego może mieć taki wpływ , jak słońce go ogrzeje -to rzeczywiście zafałszuje temp w pomieszczeniu.
Dlatego trzeba znaleźć dobre miejsce (bez przeciągów i nasłonecznień).

pzdr

bobrow
08-12-2016, 12:02
Odnośnie takich różnic temp- u mnie są rzeczywiście , ale nie przypominam sobie , abym miał tak duże.
Z tego co pamiętam , z tyłu jednostki zewnętrznej jest czarna rurka -w niej jest chyba czujnik temp. Zobacz czy nie jest on wygięty i wystawiony na słoneczko.
Powinien być z tyłu wymiennika-bez dostępu słońca.
pzdr

Pratchawiec
08-12-2016, 12:18
Odnośnie takich różnic temp- u mnie są rzeczywiście , ale nie przypominam sobie , abym miał tak duże.
Z tego co pamiętam , z tyłu jednostki zewnętrznej jest czarna rurka -w niej jest chyba czujnik temp. Zobacz czy nie jest on wygięty i wystawiony na słoneczko.
Powinien być z tyłu wymiennika-bez dostępu słońca.
pzdr

Witam

Mam podobną sytuację, bo roślinność która ma osłonić pompę jeszcze nie urosła.
Póki co czujnik osłoniłem dwoma kawałkami solidnej izolacji, pozostawiając przewiew.
Ważne; czujnik nawet osłonięty przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, silnie nagrzewa się od oblachowania jednostki zewnętrznej.
Najlepiej osłonić go i całe górne oblachowanie dłuższym , choćby prowizorycznym okapem. Uwaga na wiatr.

Wskazania w/w czynnika mają istotny wpływ na pracę pompy.
Latem np., jeśli temp. na czujniku wzrośnie pow. 35*, co przy ostrym słońcu jest standardem,. CWU trzeba grzać grzałką.
Błędne wskazania czujnika mogą doprowadzić do awaryjnego wyłączenia pompy wskutek dobrania przez PC niewłaściwych warunków pracy.

Nie lekceważyłbym zatem opisanej sytuacji

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
08-12-2016, 12:27
Witam

Mam podobną sytuację, bo roślinność która ma osłonić pompę jeszcze nie urosła.
Póki co czujnik osłoniłem dwoma kawałkami solidnej izolacji, pozostawiając przewiew.
Ważne; czujnik nawet osłonięty przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, silnie nagrzewa się od oblachowania jednostki zewnętrznej.
Najlepiej osłonić go i całe górne oblachowanie dłuższym , choćby prowizorycznym okapem. Uwaga na wiatr.

Wskazania w/w czynnika mają istotny wpływ na pracę pompy.
Latem np., jeśli temp. na czujniku wzrośnie pow. 35*, co przy ostrym słońcu jest standardem,. CWU trzeba grzać grzałką.
Błędne wskazania czujnika mogą doprowadzić do awaryjnego wyłączenia pompy wskutek dobrania przez PC niewłaściwych warunków pracy.

Nie lekceważyłbym zatem opisanej sytuacji

Pozdrawiam

Pratchawiec

Hej,
w moim modelu jest tak ,że kiedy wzrośnie temp powyżej 30 st , to działa na CWU tylko jeden wentylator (czyli we wczesniejszych modelach jest to gorsze rozwiązanie)
Natomiast co do zabezpieczenia czujnika - ok , z tym że mam pewne wątpliwości jak beżowa blacha obudowy może istotnie zakłócać czujnik temp
pzdr

Pratchawiec
08-12-2016, 12:53
Zapewniam Cię że może i to w dziesiątkach stopni.
Wielokrotnie sprawdzone w letnie popołudnia empirycznie.

Powyżej 35* C praktycznie żadna powietrzna PC nie grzeje.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Szklara
08-12-2016, 13:09
[QUOTE=bobrow;7358222]Hej,
w moim modelu jest tak ,

Blacha słabo, ale ciemniejsza elewacja, kostka na ziemi, trochę betonu wokół potrafi się całkiem nieźle nagrzać i emitować potem ciepło. Pompa pewnie stoi na jakimś postumencie, elewacja pewnie też nie jest biała. Przy braku ruchu powietrza robi się tam całkiem ciepło i przekłamanie może być spokojnie z tego powodu. Oczywiście sprawdzić położenie czujnika, lub przysłonić tylko jego przez promieniami słońca, bo jeśli padają prosto na niego to sprawa rozwiązana.
Wszystko się nagrzeje, nawet beżowa (kto wymyślił taka nazwę koloru) obudowa. Białe też się nagrzewa jak czarne, tylko mniej:)

Do ilu stopni wygrzewać posadzkę, macie jakąś sprawdzoną metodę z pompą w roli głównej? Jedni mówią po 1 stopień dziennie do... nie wiadomo ilu,a drudzy w 5 dni z 25 do 45* i znów 5 dni do 25*. Coś drastycznie szybka ta metoda.

bobrow
08-12-2016, 13:13
Zapewniam Cię że może i to w dziesiątkach stopni.
Wielokrotnie sprawdzone w letnie popołudnia empirycznie.

Powyżej 35* C praktycznie żadna powietrzna PC nie grzeje.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Kurcze-rzeczywiście jest napisane w kat ,że PC pracuje do 35 st. Może nie zwróciłem uwagi ,na wyższe temp-latem sprawdzę jak to jest.Strat nie miałem , ponieważ mam nie wpiętą wtyczkę do grzałki CWU-jeśli PC nie grzała , to nawet tego nie zauważyłem (pewnie włączyła się po południu)
Zatem ,jeśli to takie istotne z tym czujnikiem-to przepraszam ,jeśli kogoś wprowadziłem w błąd.
Podsumowując-czy trzeba zabezpieczyć sam czujnik temp w jednostce zewnętrznej , czy też całą jednostkę (bo np nagrzeje się cały moduł z wymiennikiem ,a czujnik z tyłu nie) ?
pzdr

bobrow
08-12-2016, 13:39
Pratchawiec ,
dałeś mi do myślenia-może ten mój problemik z chwilowym pojawieniem się alarmu H98 (i restartem PC) , wynika z zakłóceń od nagrzanej jednostki zewnętrznej.
Tak sobie kombinuję :
-zakłócenie pojawia się na CO w okresach przejściowych przy słonecznym dzionku (temp w cieniu ok 14-17 st , w słońcu będzie znacznie więcej) i niskiej modulacji
-jeśli mam w cieniu czujnik temp i jest niższe wskazanie niż temperatura na całej jednostce , to może dlatego w PC wzrasta chwilowo ciśnienie (bo np sterowanie "myśli" ,że jest chłodniej i np moduluje z większą mocą)

To tylko teoria-ale wydaje się prawdopodobna...

pzdr

08-12-2016, 15:11
Mam rozumieć, że w upały PC nie działa w ogóle ? To jak CWU jest przygotowywana ?

Arturo72
08-12-2016, 15:20
Mam rozumieć, że w upały PC nie działa w ogóle ? To jak CWU jest przygotowywana ?:D No ej ;)Przy +35st.C grzała cwu bez mrugnięcia :D

Szklara
08-12-2016, 17:33
Heh i to pewnie z copem 4,5 :).

Powtórzę się nieśmiało: Do ilu stopni grzaliście podłogę?

maciejtoya
08-12-2016, 20:06
Dobrze mówił, tylko coś innego źle zrobił.

Czekamy na efekty wizyty

Pozdrawiam

Pratchawiec

Sytuacja po wizycie:
Dzisiaj byli instalatorzy i szli w zaparte, że wszystko z ich strony jest ok, ale po mojej sugestii zamontowali zawory zwrotne na powrotach z dolnego i górnego rozdzielacza. Efekt bez zmian, czyli chodzi sama dolna pompa i wszystko jest ok - temp. na rozdzielaczu 26 stopni, powrót do bufora zimny a zasilanie z bufora cieple. Chodzi sama górna pompa. Temp. na zasilaniu rozdzielacza 18 stopni a powrót do bufora ciepły i zasilanie z niego zimne. Chodzi jedna i druga pompa, temp na rozdzielaczach po około 12-14 stopni, powrót i zasilanie bufora są letnie.
Po kilkunastu chwilach główkowania stwierdzili, że cos cytuje "spier..." i muszą to zrobić jak jest. W sobote mają przyjechać, przedmuchać instalacje i zobaczyć czy nie podłączyli odwrotnie górnego pionu. Ich szef powiedział, że prawdopodobnie się tak stalo.
Rotametry rozkręcone na maksa, przepływy są minimalne, około 1,5 - 2 l. Gdy pompa obiegowa jest wyłączona to przepływy są 0,5-1 l.
Co jeszczę mogło być nie tak ?

brochas
08-12-2016, 20:14
jak usunąć błąd H98 i co to jest za błąd ?

thxluk
08-12-2016, 21:03
Panowie, po jakim czasie Wasze Pc "dochodzą" do DT= 5 i mniejszej.
Nie pytam o ekstrema tj. np gdy długo nie jest grzane.
Pytam osoby które nie mają bufora.
Zwiększyłem obiegówkę do 4 prędkości .DT około 6, przy końcu pracy , po 8 h, dochodzi do 5.
Niestety moja kotłownia w której znajduje się Pc, jest "jakby " nad sypialnią .Przy pracy jedn. wewn. jest jakby to ująć " nie konfortowo".
Także podbicie predkości zostawiam jako ostateczność.
pozr

bobrow
08-12-2016, 21:06
jak usunąć błąd H98 i co to jest za błąd ?

Hej
kasowanie alarmów :
PC wył
wciskasz error reset i trzymasz długo ok 10 s
Co do alarmu , to sprawdź filtry .Interesują mnie okoliczności tego alarmu - i mnie to się parę razy pojawiało kiedy było ciepło na CO
Pzdr

brochas
08-12-2016, 21:59
które filtry ?
błąd ten zaczął mi się pojawiać jak zacząłęm sterowac sterownikiem zew pompki obiegowe ( mam bufor i 2x pompki obiegowe, uruchamiane termostatem zew)

Arturo72
08-12-2016, 22:02
Panowie, po jakim czasie Wasze Pc "dochodzą" do DT= 5 i mniejszej.pozrCiężko jednoznacznie stwierdzić bo to zalezy od wielu czynników czyli m.in od strat ciepła domu,od sezonu grzewczego,od grubości wylewki,od krzywej grzewczej itp.Każda sytuacja jest inna i nie powtarzalna tak jak kazdy dom jest inny :D

bobrow
08-12-2016, 22:06
Filtr wody na powrocie do PC- ale jeśli regulowałeś sterownik od pomp wtórnych , to może wróć do poprzednich ustawień

map78
08-12-2016, 22:38
Witam

Mam podobną sytuację, bo roślinność która ma osłonić pompę jeszcze nie urosła.
Póki co czujnik osłoniłem dwoma kawałkami solidnej izolacji, pozostawiając przewiew.
Ważne; czujnik nawet osłonięty przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, silnie nagrzewa się od oblachowania jednostki zewnętrznej.
Najlepiej osłonić go i całe górne oblachowanie dłuższym , choćby prowizorycznym okapem. Uwaga na wiatr.

Wskazania w/w czynnika mają istotny wpływ na pracę pompy.
Latem np., jeśli temp. na czujniku wzrośnie pow. 35*, co przy ostrym słońcu jest standardem,. CWU trzeba grzać grzałką.
Błędne wskazania czujnika mogą doprowadzić do awaryjnego wyłączenia pompy wskutek dobrania przez PC niewłaściwych warunków pracy.

Nie lekceważyłbym zatem opisanej sytuacji

Pozdrawiam

Pratchawiec

Kolego Pratchawiec i znów moje jest mojsze;)
Dzięki temu, że mam pompę zamontowaną tak jak mam u mnie taka sytuacja nigdy się nie zdarzyła. Czujnik jest całkowicie osłonięty z każdej strony, więc i takich problemów nie mam....

map78
08-12-2016, 22:41
Hej,
w moim modelu jest tak ,że kiedy wzrośnie temp powyżej 30 st , to działa na CWU tylko jeden wentylator (czyli we wczesniejszych modelach jest to gorsze rozwiązanie)
Natomiast co do zabezpieczenia czujnika - ok , z tym że mam pewne wątpliwości jak beżowa blacha obudowy może istotnie zakłócać czujnik temp
pzdr

U mnie jeden wentylator działa nawet w temp 18st. Startuje przeważnie na dwóch a potem jeden staje, a jak jest bardzo ciepło to startuje na jednym. Pisałem już o tym ze 3 lata temu, ale nikt nie podejmował tematu:)

thxluk
08-12-2016, 22:42
Ciężko jednoznacznie stwierdzić bo to zalezy od wielu czynników czyli m.in od strat ciepła domu,od sezonu grzewczego,od grubości wylewki,od krzywej grzewczej itp.Każda sytuacja jest inna i nie powtarzalna tak jak kazdy dom jest inny :D

No dobra , dobra:)
Powiedz jak to wygląda u Ciebie;)

Pratchawiec
08-12-2016, 22:51
Map

Nie miałem takiego komfortu.
U mnie jednostka zewnętrzna stoi dość daleko od bryły budynku i będzie osłonięta zielenią (jak dorośnie do właściwego poziomu.
Zasadniczo z powodów czysto estetycznych.
Geografia i względy estetyczne wymusiły skierowanie jej wlotu dokładnie na zachód.
Architekci nie zgodzili się na usytuowanie PC przy ścianie lub na niej.
Stwierdzili cyt. "będzie obrzydliwie i zepsuje architekturę".

Mieli całkowitą rację.
Jak jednak widać niewielu na tych "imponderabiliach" zależy.

Pozdrawiam

Pratchawiec

81jacek
08-12-2016, 23:40
Panowie, po jakim czasie Wasze Pc "dochodzą" do DT= 5 i mniejszej.
Nie pytam o ekstrema tj. np gdy długo nie jest grzane.
Pytam osoby które nie mają bufora.
Zwiększyłem obiegówkę do 4 prędkości .DT około 6, przy końcu pracy , po 8 h, dochodzi do 5.
Niestety moja kotłownia w której znajduje się Pc, jest "jakby " nad sypialnią .Przy pracy jedn. wewn. jest jakby to ująć " nie konfortowo".
Także podbicie predkości zostawiam jako ostateczność.
pozr

Kiedyś coś tam zanotowałem ;)

godz. st.licznika temp./zas/pow/fr

11.15 2394 3/24/22/45
12:15 2396.23 3/28/24/46
13.15 2398 3/ 29/24/46
15.10 2401.1 3/29/24/30
16.20 2402.72 3/29/25/29
18:20 2404.97 3/29/25/22
20:10 2406.7 3/29/25/22


Pozdrawiam
Jacek

Arturo72
08-12-2016, 23:42
No dobra , dobra:)Powiedz jak to wygląda u Ciebie;)Mój przykład nie będzie adekwatny bo mam 10cm wylewki a bezposrednio pod wylewką 25cm betonu :)Ale dojscie do delty T 5st.C wbrew pozorom zajmuje mało czasu bo ok.1-2h ale krzywa na -15 jest 36st.C.

81jacek
08-12-2016, 23:43
Sorrki ale to się jakoś wszystko zlało, mam nadzieje że to rozszyfrujesz ;)

flisiu
09-12-2016, 07:40
Panowie, po jakim czasie Wasze Pc "dochodzą" do DT= 5 i mniejszej.
Nie pytam o ekstrema tj. np gdy długo nie jest grzane.
Pytam osoby które nie mają bufora.
Zwiększyłem obiegówkę do 4 prędkości .DT około 6, przy końcu pracy , po 8 h, dochodzi do 5.
Niestety moja kotłownia w której znajduje się Pc, jest "jakby " nad sypialnią .Przy pracy jedn. wewn. jest jakby to ująć " nie konfortowo".
Także podbicie predkości zostawiam jako ostateczność.
pozr

u mnie w sumie od razu pompa ma delte 5K, jak dluzej pochodzi to pracuje na delcje 3 lub 4.

Andrzej5101
09-12-2016, 09:39
Bardzo dobrze by było gdyby koledzy w swoich stopkach podawali OZC , wówczas dane są bardziej wiarygodne

plusfoto
09-12-2016, 09:46
.......
Możesz zerknąć do poczty?

flisiu
09-12-2016, 11:36
Hej Panowie, szybie pytanko jak nisko z modulacja schodzi T-Cap 9 kW 1 fazowy ? kumpel kupil taka pompe, radzilem mu "zwykla" 3 fazowa, ale sprzedawca zrobil swoje ;)

Pratchawiec
09-12-2016, 12:01
Hej Panowie, szybie pytanko jak nisko z modulacja schodzi T-Cap 9 kW 1 fazowy ? kumpel kupil taka pompe, radzilem mu "zwykla" 3 fazowa, ale sprzedawca zrobil swoje ;)

Witam

Mój T-Cap seria D 2012r, 1-fazowy schodzi najniżej do 34 Hz - przy grzaniu podłogi, pobiera wczas ok. 1,6 kW
Przy grzaniu CWU pobiera minimalnie ok. 2,7 kW pokazując modulację również na poziomie 34 Hz.
Dziwne, tak naprawdę nie wiem co ta modulacja oznacza.
Domyślam się, że to częstotliwość prądu wychodzącego z inwertera i nie jest ona proporcjonalna do mocy oddawanej przez sprężarkę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

flisiu
09-12-2016, 12:13
Witam

Mój T-Cap seria D 2012r, 1-fazowy schodzi najniżej do 34 Hz - przy grzaniu podłogi, pobiera wczas ok. 1,6 kW
Przy grzaniu CWU pobiera minimalnie ok. 2,7 kW pokazując modulację również na poziomie 34 Hz.
Dziwne, tak naprawdę nie wiem co ta modulacja oznacza.
Domyślam się, że to częstotliwość prądu wychodzącego z inwertera i nie jest ona proporcjonalna do mocy oddawanej przez sprężarkę.

Pozdrawiam

Pratchawiec
zeby zrozumiec co to jest modulacja to odsylam do zasady dzialania falownikow (inwerterow). mozna sobie poczytac w wolnej chwili.
falownik moduluje moc silnika/sprezarki poruszajac sie po charakterystyce U/f.

bobrow
09-12-2016, 12:30
Witam

Mój T-Cap seria D 2012r, 1-fazowy schodzi najniżej do 34 Hz - przy grzaniu podłogi, pobiera wczas ok. 1,6 kW
Przy grzaniu CWU pobiera minimalnie ok. 2,7 kW pokazując modulację również na poziomie 34 Hz.
Dziwne, tak naprawdę nie wiem co ta modulacja oznacza.
Domyślam się, że to częstotliwość prądu wychodzącego z inwertera i nie jest ona proporcjonalna do mocy oddawanej przez sprężarkę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Hej
trochę mnie zaskoczyłeś-u mnie min modulacja to 19Hz (poboru nie pamiętam)-pytanie tylko ,czy te 34Hz to min możliwa-czy akurat w Twoim systemie taka jest min ?
pzdr

Zigobar
09-12-2016, 12:40
...Mój T-Cap seria D 2012r, 1-fazowy schodzi najniżej do 34 Hz - przy grzaniu podłogi, pobiera wczas ok. 1,6 kW
Przy grzaniu CWU pobiera minimalnie ok. 2,7 kW pokazując modulację również na poziomie 34 Hz.
Dziwne, tak naprawdę nie wiem co ta modulacja oznacza.
Domyślam się, że to częstotliwość prądu wychodzącego z inwertera i nie jest ona proporcjonalna do mocy oddawanej przez sprężarkę...
Na moje (amatorskie) oko - widać jak dla tych samych obrotów rośnie moc pobierana wraz z rosnącym skraplaniem (czyli rosnącym obciążeniem sprężarki).

flisiu
09-12-2016, 12:51
Hej
trochę mnie zaskoczyłeś-u mnie min modulacja to 19Hz (poboru nie pamiętam)-pytanie tylko ,czy te 34Hz to min możliwa-czy akurat w Twoim systemie taka jest min ?
pzdr
tylko ty masz T-Capa 3 fazowego, wlasnie odradzalem kumplowi branie pompy 1 fazowej ale nie sluchal. teraz pewnie instalacja do przerobienia bo nie byla przygotowana pod takei urzadzenie. sprawdzilem ze potrzebny jest kabel 4mm2 i 30A. reke se dam uciac ze tak nie ma ;)

reksgildo
09-12-2016, 13:53
tylko ty masz T-Capa 3 fazowego, wlasnie odradzalem kumplowi branie pompy 1 fazowej ale nie sluchal. teraz pewnie instalacja do przerobienia bo nie byla przygotowana pod takei urzadzenie. sprawdzilem ze potrzebny jest kabel 4mm2 i 30A. reke se dam uciac ze tak nie ma ;)

Ja mam T-CAP-a 1 fazowego i najniższa wartość jaką zaobserwowałem to 22-23 Hz

flisiu
09-12-2016, 13:54
Ja mam T-CAP-a 1 fazowego i najniższa wartość jaką zaobserwowałem to 22-23 Hz
jakie masz przylacze do domu ?

Bobromil
11-12-2016, 23:00
Mam pytanie: Czy regulator np Auraton może załączyć PC, gdy ta jest wyłączona? Czy tylko narzuca on do jakiej temperatury będzie pracowała wg zadanej wartości na regulatorze? Mam takie zjawisko: regulator chce narzucić pompie pracę, pokazuje, że niby pompa pracuje lub powinna pracować. Ale pompa nie zastała załączona. Dopiero TIMER w PC ją załączył.

Czy po tym teście dobrze rozumiem: Gdy TImer w PC załączy ją, to resztę załatwia regulator pokojowy. Wg założenia ON/OFF adbywa się zadaną temperaturą. Jeśli np jest godzina 22.00 to załącza się PC, bo trmp zadana prze regulator jest ustawiona na 23 C

reksgildo
12-12-2016, 05:38
jakie masz przylacze do domu ?

14kW zabezpieczenie 25A

flisiu
12-12-2016, 07:13
14kW zabezpieczenie 25A
troche malo chyba skoro producent podaje ze 30A powinno byc, nie wiem jak masz zaprojektowana instalacje ale nie masz problemow z wywalaniem "S"ki ?

reksgildo
12-12-2016, 09:20
troche malo chyba skoro producent podaje ze 30A powinno byc, nie wiem jak masz zaprojektowana instalacje ale nie masz problemow z wywalaniem "S"ki ?

Nie nie mam. Też myślałem, ze to mało i chciałem zwiększać w Tauronie. Elektryk który robił mi całą instalację powiedział żeby się wstrzymać, zwiększyć zawsze można. Pompę ma rozbitą na 2 fazy pompa i grzałka osobno.

bobrow
12-12-2016, 09:32
Nie nie mam. Też myślałem, ze to mało i chciałem zwiększać w Tauronie. Elektryk który robił mi całą instalację powiedział żeby się wstrzymać, zwiększyć zawsze można. Pompę ma rozbitą na 2 fazy pompa i grzałka osobno.

Hej,
u mnie problem pojawił się pierwszej zimy przed świętami-działała sobie PC , zmywarka i inne sprzęty - do momentu kiedy żona odpaliła piekarnik...
Wywaliło zabezpieczenie -zacząłem dłubać w rozdzielni i papierach. Okazało się ,że przy 25kW przydzielonej mocy mam zabezpieczenie główne w rozdzielni 25A-a powinno być 32A (zresztą okazało się jeszcze ,że w szafie przyłączeniowej były zamontowane o rząd wielkości mniejsze zabezpieczenia główne...)
Taka przygoda z życia wzięta:wiggle:

pzdr

link2jack
12-12-2016, 09:48
Może ktoś podrzucić instrukcję jak zmiejszyć ciśnienie w układzie. Mam teraz 2.5 na "postoju" - w czasie pracy 2.8 - chyba trochę za dużo.

bobrow
12-12-2016, 10:01
Może ktoś podrzucić instrukcję jak zmiejszyć ciśnienie w układzie. Mam teraz 2.5 na "postoju" - w czasie pracy 2.8 - chyba trochę za dużo.

Jeśli nie masz innego spustu w układzie , to ściągnij panel przedni obudowy (tylko wyłącz PC !)-z lewej strony u góry masz zawór bezpieczeństwa 3 bary. Powinieneś mieć wyprowadzoną rurkę do spodu obudowy-podstaw sobie pod tę rurkę wiaderko i dźwignią spuść trochę wody , do wymaganego poziomu ciśnienia np 2 bary.
pzdr

e_gregor
12-12-2016, 11:47
Jeśli nie masz innego spustu w układzie , to ściągnij panel przedni obudowy (tylko wyłącz PC !)-z lewej strony u góry masz zawór bezpieczeństwa 3 bary. Powinieneś mieć wyprowadzoną rurkę do spodu obudowy-podstaw sobie pod tę rurkę wiaderko i dźwignią spuść trochę wody , do wymaganego poziomu ciśnienia np 2 bary.
pzdr

Zawór bezpieczeństwa jest jak nazwa wskazuje zabezpieczeniem a nie zaworem użytkowym. Po użyciu lubią sobie potem takie zaworki cieknąć...

bobrow
12-12-2016, 11:53
Zawór bezpieczeństwa jest jak nazwa wskazuje zabezpieczeniem a nie zaworem użytkowym. Po użyciu lubią sobie potem takie zaworki cieknąć...

Tia- tylko dlaczego raz do roku trzeba w normalnych instalacjach robić mini upust , żeby sprawdzić ich działanie ?

thxluk
12-12-2016, 15:06
Kiedyś coś tam zanotowałem ;)

godz. st.licznika temp./zas/pow/fr

11.15 2394 3/24/22/45
12:15 2396.23 3/28/24/46
13.15 2398 3/ 29/24/46
15.10 2401.1 3/29/24/30
16.20 2402.72 3/29/25/29
18:20 2404.97 3/29/25/22
20:10 2406.7 3/29/25/22


Pozdrawiam
Jacek

Dzięki Jacek.
Patrząc na Twoje dane zastanawia mnie jak długo trwa u Ciebie defrost.
Widzę że temp. wyjscia poniżej 27 wiec jest u Ciebie w trybie awaryjnym?

thxluk
12-12-2016, 15:28
Mój przykład nie będzie adekwatny bo mam 10cm wylewki a bezposrednio pod wylewką 25cm betonu :)Ale dojscie do delty T 5st.C wbrew pozorom zajmuje mało czasu bo ok.1-2h ale krzywa na -15 jest 36st.C.

U mnie KG -15/38. czasem 40 (testuje)
Wracając do temp. powrotu.Wydaje mi się że glówna przyczyna w moim przypadku jest ilośc sturo w podłodze.
Mam 10 cm EPS + 3 cm mate.Do tego 7-8 cm, wylewki.
Dom kupiłem w stanie surowym , więc nie miałem wpływu na fundament.
Jaku Was wygląda sprawa z fundamentem i jego ociepleniem .Czy te 13 cm no nie za mało?

map78
12-12-2016, 18:37
Mam pytanie: Czy regulator np Auraton może załączyć PC, gdy ta jest wyłączona? Czy tylko narzuca on do jakiej temperatury będzie pracowała wg zadanej wartości na regulatorze? Mam takie zjawisko: regulator chce narzucić pompie pracę, pokazuje, że niby pompa pracuje lub powinna pracować. Ale pompa nie zastała załączona. Dopiero TIMER w PC ją załączył.

Czy po tym teście dobrze rozumiem: Gdy TImer w PC załączy ją, to resztę załatwia regulator pokojowy. Wg założenia ON/OFF adbywa się zadaną temperaturą. Jeśli np jest godzina 22.00 to załącza się PC, bo trmp zadana prze regulator jest ustawiona na 23 C

Żeby zewnętrzny termostat mógł sterować włączanie/wyłączaniem pompy to ona musi być w trybie Heat. Jak masz na timerze ustawiony tryb tank to termostat włączy Ci co najwyżej grzanie CWU, a jak ustawisz stop to nic Ci nie włączy...

Szklara
12-12-2016, 19:57
[QUOTE=thxluk;7361350]U mnie KG

Płyta fundamentowa na 10 cm xps, boki płyty 20 cm xps (opaska przeciwwysadzinowa to płyta xps wkopana pionowo, stąd 20 cm na boku), na płycie 18 cm styro 100-tki, wylewka 9 cm.
Obecnie pompa pracuje na sztywno K 40-40. kończę wygrzewać.W domu 23 stopnie. Pompa pracuje na 58 Hz. Zasilanie 40 powrót 36. Prędkość pompy 3, zwiększyłem dziś na 4, a tak... zobaczę na efekty :) W domu jeszcze wilgotno i temperatura 23 przypomina saunę.

Moim zdaniem 13 cm to za mało. Jeśli dom z piętrem, to trochę mało, jeśli parterówka (jak ja) to skandalicznie mało. Kupiłeś w surowym, nic nie zrobisz już. Ale chyba wiesz jak ocieplono fundament, czy w ogóle.

Szklara
12-12-2016, 20:02
no i w stopce masz 12 cm w podłodze, a piszesz że 10 cm. Zdecyduj się :)
mam taka sama pompę i więcej niż ją testuję. Poznajemy się, wiem jedno potrafi w domu zrobić piekło. Na razie tylko HEAT, ciepła woda zbędna. Trochę głośna na zewnątrz przy częstotliwości 58, mnie osobiście bardziej przeszkadza w środku pompa obiegowa. Ale brak kafelek, drzwi robi swoje, dom jest teraz jak puszka rezonansowa. Myślę, że będzie lepiej.

12-12-2016, 21:03
Po kilkunastuminutowym ogladnieciu pracy Panasa mam jeszcze kilka pytan do ich uzytkownikow. Czy sterownik jest tylko w jednostce wewnetrznej czy mozna go wyciagnac w dowolne miejsce ? Czy te wszystkie parametry ktore tu podajecie czyli czas pracy pompy, jakie temp kiedy byly osiagane sprawdza sie normalnie w menu sterownika czy to juz jest jakies menu serwisowe w ktorym mozna niezle namieszac ?

plusfoto
12-12-2016, 21:29
jak masz wersję H to można jak inną to nie.

Bobromil
12-12-2016, 21:34
Żeby zewnętrzny termostat mógł sterować włączanie/wyłączaniem pompy to ona musi być w trybie Heat. Jak masz na timerze ustawiony tryb tank to termostat włączy Ci co najwyżej grzanie CWU, a jak ustawisz stop to nic Ci nie włączy...

Mam ustawione w Timerze (w PC) włączenie PC 22.00 i zadane HEAT + TANK. Przed godziną 22 PC jest wyłączona (tzn dioda zielona się nie świeci). Termostat swoją zadana temperaturą nie potrafi załączyć PC. Nie wiem z czego to wynika. Na displey-u załączony jest napis REMOTE. Nie wiem zatem dlaczego termostat nie załącza PC na zasadzie ON/OFF

Czy trzeba usunąć mostek (zworkę niebieski przewód) na zaciskach w PC

bobrow
12-12-2016, 21:41
Mam ustawione w Timerze (w PC) włączenie PC 22.00 i zadane HEAT + TANK. Przed godziną 22 PC jest wyłączona (tzn dioda zielona się nie świeci). Termostat swoją zadana temperaturą nie potrafi załączyć PC. Nie wiem z czego to wynika. Na displey-u załączony jest napis REMOTE. Nie wiem zatem dlaczego termostat nie załącza PC na zasadzie ON/OFF

Czy trzeba usunąć mostek (zworkę niebieski przewód) na zaciskach w PC

Chyba masz podpięty termostat pod nie ten styk w PC

bobrow
12-12-2016, 21:46
Tj pin 17-18 musi być zwarty ( praca on/off PC), a grzanie włączasz mostkiem na pin 9 i 12
Pzdr

81jacek
12-12-2016, 21:48
Dzięki Jacek.
Patrząc na Twoje dane zastanawia mnie jak długo trwa u Ciebie defrost.
Widzę że temp. wyjscia poniżej 27 wiec jest u Ciebie w trybie awaryjnym?

Powiem tak, do temp. +3~2* pompa pracuje bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Poniżej tej temp. do -2~3* już tak wesoło nie jest, przyczyna są oczywiście defrosty, które trwają 12min.
Przy takich temperaturach i częstych defr. urządzenie ma problem nagrzać dom, dla przykładu odczyt z wczoraj:

Temp. zew. 0*C
Godz. 22.00 temp. w domu 21.2
Godz 6:00 temp. w domu 21.6 (temp. zadana 22.2)

Chciałbym nadmienić, że przy temperaturach poniżej -5* pompa nie ma najmniejszego problemu nagrzać dom w 8h (wiadomo mniejsza wilgotność powietrza)
Także jak dla mnie, Panas serii F kompletne sobie nie radzi z temperaturami oscylującymi ok. 0*C

Co do twojej temp. powrotu, to nie wydaje mi się aby to było spowodowane niedostateczna ilością styropian...
Myślę ze masz za male przepływy, podkręć pompkę obiegowa i zaobserwuj co się dzieje, oczywiście jeżeli będziesz przegrzewał domek to zmniejsz krzywa ;)

bassior
12-12-2016, 22:08
Powiem tak, do temp. +3~2* pompa pracuje bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Poniżej tej temp. do -2~3* już tak wesoło nie jest, przyczyna są oczywiście defrosty, które trwają 12min.
Przy takich temperaturach i częstych defr. urządzenie ma problem nagrzać dom, dla przykładu odczyt z wczoraj:

Temp. zew. 0*C
Godz. 22.00 temp. w domu 21.2
Godz 6:00 temp. w domu 21.6 (temp. zadana 22.2)

Chciałbym nadmienić, że przy temperaturach poniżej -5* pompa nie ma najmniejszego problemu nagrzać dom w 8h (wiadomo mniejsza wilgotność powietrza)
Także jak dla mnie, Panas serii F kompletne sobie nie radzi z temperaturami oscylującymi ok. 0*C

Co do twojej temp. powrotu, to nie wydaje mi się aby to było spowodowane niedostateczna ilością styropian...
Myślę ze masz za male przepływy, podkręć pompkę obiegowa i zaobserwuj co się dzieje, oczywiście jeżeli będziesz przegrzewał domek to zmniejsz krzywa ;)

zgodzę sie z Toba w 100% - to samo zauwazylem u siebie

Bobromil
12-12-2016, 22:50
Tj pin 17-18 musi być zwarty ( praca on/off PC), a grzanie włączasz mostkiem na pin 9 i 12
Pzdr

Mam tak podłączone pod 9 i 12 dwa przewody z odbiornika RTH Auratona

bobrow
12-12-2016, 22:54
No to w timerze PC może jest off

bobrow
12-12-2016, 23:04
Ok-wszystko jasne , jak wył w timerze PC to nie wł żadnej funkcji.
Jak masz termostat , to w timerze możesz zmieniać tryby cwu czy inne parametry- jeśli korzystasz ze sterownika pokojowego , to tam sobie zaprogramuj min temp w drogich oknach (a w tanich ustaw taką , która przy KG jest rzadko osiągana )
Pzdr

link2jack
12-12-2016, 23:07
Sterownik połączyłem pod 17 i18 zworka zdjęta. Dziś pierwszy dzień wiec nie wiem czy wszystko dobrze ustawiłem, ale wydaje się że jest ok. Pompa zaliczyła się o 22:00 i pracuje....

thxluk
13-12-2016, 07:35
....."Także jak dla mnie, Panas serii F kompletne sobie nie radzi z temperaturami oscylującymi ok. 0*C"

no własnie , u mnie podobnie dziś -10, i temp.23/22 st. bez problemu osiągnietę.
W 12h ,PC pobiera 30KW.Defrosty po 4-5 min.Wieć wg. mnie ok.Tym bardziej że miałem w 2 pokojach "mikro-uchył".
Problem rzeczywiście robi się w temp.+2/-2.No chyba ze podnoscimy KG i defrosty idą w 1 trybie.Ale wtedy jest za gorąco w domu:/
Nie znalazłem innego rozwiązania.
pozr

bobrow
13-12-2016, 07:49
....."Także jak dla mnie, Panas serii F kompletne sobie nie radzi z temperaturami oscylującymi ok. 0*C"

no własnie , u mnie podobnie dziś -10, i temp.23/22 st. bez problemu osiągnietę.
W 12h ,PC pobiera 30KW.Defrosty po 4-5 min.Wieć wg. mnie ok.Tym bardziej że miałem w 2 pokojach "mikro-uchył".
Problem rzeczywiście robi się w temp.+2/-2.No chyba ze podnoscimy KG i defrosty idą w 1 trybie.Ale wtedy jest za gorąco w domu:/
Nie znalazłem innego rozwiązania.
pozr

Aż trudno mi uwierzyć ,że Panas F (a taki mam) sobie nie radzi w temp "defrostowych" przy podłogówkach -wg mnie częste defrosty będą odczuwalne przy "zimnym" systemie (np przy rozruchu, kiedy miałem G11 -to przy dłuższej przerwie na CO np po nocy to odczuwałem ). Przecież podłogówka ma dużą bezwładność i nie powinien wystąpić dyskomfort cieplny- u mnie na grzejnikach jest wtedy przerwa ok 5-7 min , ale dom w tym czasie nie wystudzi.
Jestem przekonany ,że to jest kwestia odpowiedniego przepływu (nominalnego) oraz KG i kontroli z termostatu (aby za bardzo się nie wychłodził dom).
pzdr

mik37
13-12-2016, 07:57
U mnie tak samo w okolicy zera pompa bardzo szybko się szroni.Ja sobie radzę w ten sposób że zmniejszam jej obciązęnie i rzeczywiście pomaga. W sumie ponieważ wolniej zachodzi sniegiem daje więcej ciepła i z lepszym copem niz gdybym zadał jej wyższą temperature. Tylko że ja mam badziew z Juli ...

K@mil_
13-12-2016, 08:07
U mnie wczoraj ok 23ej -7*C i defrost trwał z 5-6 minut. W podłodze było 28*C.
Ale faktycznie okolice 0*C i z wychłodzoną podłogą PC goni defrost w trybie awaryjnym. Jednak u mnie nie ma to wpływu na temp. w domu, absolutnie.
Nie wiem ile takich awaryjnych rozmrożeń mam.

thxluk
13-12-2016, 08:19
Aż trudno mi uwierzyć ,że Panas F (a taki mam) sobie nie radzi w temp "defrostowych" przy podłogówkach -wg mnie częste defrosty będą odczuwalne przy "zimnym" systemie (np przy rozruchu, kiedy miałem G11 -to przy dłuższej przerwie na CO np po nocy to odczuwałem ). Przecież podłogówka ma dużą bezwładność i nie powinien wystąpić dyskomfort cieplny- u mnie na grzejnikach jest wtedy przerwa ok 5-7 min , ale dom w tym czasie nie wystudzi.
Jestem przekonany ,że to jest kwestia odpowiedniego przepływu (nominalnego) oraz KG i kontroli z termostatu (aby za bardzo się nie wychłodził dom).
pzdr

bobrow, sprawa jest dośc prosta , pisałem kilka stron wcześniej .
Zakładając DT =5 , aby defrosty były "normalne" temp. powrotu min. 27, a najlepiej jak jest 28 st , bo może "zabraknąc".
Wtedy na wejściu mamy min 32/33 , co przy TZ = 1st /2 st i dobrze ocieplonym domu robi nam w domu "pustynie".
a pisze tu o DT=5 , gdzie potzrzbne jest kilka h pracy PC aby ją uzyskać.
Tak to wygląda niestety:/

bobrow
13-12-2016, 08:49
bobrow, sprawa jest dośc prosta , pisałem kilka stron wcześniej .
Zakładając DT =5 , aby defrosty były "normalne" temp. powrotu min. 27, a najlepiej jak jest 28 st , bo może "zabraknąc".
Wtedy na wejściu mamy min 32/33 , co przy TZ = 1st /2 st i dobrze ocieplonym domu robi nam w domu "pustynie".
a pisze tu o DT=5 , gdzie potzrzbne jest kilka h pracy PC aby ją uzyskać.
Tak to wygląda niestety:/

Tylko widzisz Dt=5 odpowiada max mocy przy nominalnym przepływie-taka moc powinna być tylko przy dłuższej przerwie.Natomiast tej wielkości Dt może być przy mniejszym przepływie-ale wtedy będzie mniejsza moc (wg wzoru na moc grzewczą P=QxDtx1,163 , Q to oczywiście przepływ)
Przy niższych temp masz długo Dt=5 ?

lukasza
13-12-2016, 09:42
Mam ustawione w Timerze (w PC) włączenie PC 22.00 i zadane HEAT + TANK. Przed godziną 22 PC jest wyłączona (tzn dioda zielona się nie świeci). Termostat swoją zadana temperaturą nie potrafi załączyć PC. Nie wiem z czego to wynika. Na displey-u załączony jest napis REMOTE. Nie wiem zatem dlaczego termostat nie załącza PC na zasadzie ON/OFF

Jak sugerował Ci Bobrow i jak rozumiem z tego postu dałeś na PC OFF czyli wyłączasz PC!

Pisałem o tym kilka razu: masz 6 progów/opcji czasowych w timerze dla każdego dnia.
Gdyby stosować ON dla XYZ i potem wyłączać XYZ OFF to miałbyś w realu 3 strefy (3 załączenia i 3 wyłączenia).
Sterownik Pansa działa tak, że kolejny ON znosi poprzedni (bez stosowania OFF) zatem wtedy masz 6 progów do dyspozycji - jak być powinno.

lukasza
13-12-2016, 09:49
Przy takich temperaturach i częstych defr. urządzenie ma problem nagrzać dom, dla przykładu odczyt z wczoraj:
Temp. zew. 0*C
Godz. 22.00 temp. w domu 21.2
Godz 6:00 temp. w domu 21.6 (temp. zadana 22.2)

To akurat dość normalne że w okienku nocnym podciągniesz temp. o 0,4 czy maks 0,6 st C. Ja tez więcej nie nagrzeję. Oczyiwscie teraz przy 0*C PC nie chodzi cały czas w nocy, ale większość nocy tak. Napisz może zatem jakie masz spadki temperatury w dzień.
Trzeba poprostu doprowadzić temp. domy do 22,5 i grzać o te 0,4*C do 22,9. Masz problem z nagrzaniem domu do 23*C?


Chciałbym nadmienić, że przy temperaturach poniżej -5* pompa nie ma najmniejszego problemu nagrzać dom w 8h (wiadomo mniejsza wilgotność powietrza)
Także jak dla mnie, Panas serii F kompletne sobie nie radzi z temperaturami oscylującymi ok. 0*C
Nie sądzę aby to były tylko i wyłącznie defrosty. Zapewniam Cię, że jak nagrzeje ci PC dom przy -5*C (są defrosty, ale rzadziej) to i nagrzeje przy 0*C nawet ja ma więcej defrostów. Tzn. tak jest jeżeli wszystko z PC i instalacją jest ok. Błędu musisz szukać, ale zapewniam, nie jest to problem z PC Panasa czy innymi w takiej temperaturze by miały defrostwoe dziury z grzaniem.

Szklara
13-12-2016, 11:43
U mnie spokojnie pompa dogrzewa dom do 23 stopni gdy na zewnątrz +2/-2. Dom mokry, nie w pełni ocieplony. Czas i parametry defrostu kiedyś podałem.
Jedyne co zauważyłem, to pompa dojechała do 38 stopni (pomimo zadanych 45) i nie poszła wyżej, ale to chyba wynika z KG. W domu sauna i wietrzenie.
Od wczoraj kończę wygrzewanie i zniżam temperaturę. DT mniej więcej cały czas w tym okresie była 3-4 stopnie. Prędkość pompy obiegowej 3.
Po ociepleniu, w stawieniu drzwi do garażu, wygrzaniu domu, wyprowadzeniu wilgoci technologicznej nie wyobrażam sobie, żeby pompa miała jakiekolwiek problemy z grzaniem chałupy w okresie przejściowym.

Przy rozruchu zimnej podłogi pompa mordowała się grzałkami. Defrosty co kilkanaście minut, a trwały kilkadziesiąt minut na grzałkach. Po obcięciu obwodów dała radę podgrzać wodę w podłodze do ponad 14* co wystarczyło jej na szybki defrost bez grzałki (temp w podłodzenie spadała poniżej 10 stopni). Po wpięciu pozostałych obwodów spokojnie już grzała. Defrosty coraz rzadsze i krótsze.

Jestem dobrej myśli, czy poruszany problem okresu przejściowego -2/+2 nie jest za bardzo rozdmuchany, tak jak defrosty przy wyziębionej podłodze? Przecież w użytkowanym domu z podłogówką to się nie zdarza. Przy awaryjnym rozruchu tak, zgoda. Przy ocieplonym domu z kolei tak nikłe zyski energii pomimo pracy pompy? Tez mnie ciekawią spadki temperatury w dzień.

Oczywiście to wszystko przy relatywnie wysokiej KG, po zamieszkaniu zapewne zejde na dużo niższe parametry i... np. przy 23* będzie problem z defrostami?

thxluk
13-12-2016, 12:07
Tylko widzisz Dt=5 odpowiada max mocy przy nominalnym przepływie-taka moc powinna być tylko przy dłuższej przerwie.Natomiast tej wielkości Dt może być przy mniejszym przepływie-ale wtedy będzie mniejsza moc (wg wzoru na moc grzewczą P=QxDtx1,163 , Q to oczywiście przepływ)
Przy niższych temp masz długo Dt=5 ?
s
U mnie Dt- jest czasem i 7-8 st.
Na starcie.Mam dość stromą KG -15/38 +15/28 .Osiagnięcie wymaganej temp. wejscia przychodzi dość szybko, 2-3 h.Wtedy sa największe DT.
Nie zauwazyłem DT<4 ale to przy dośc dodatkich temperaturach.

Andrzej5101
13-12-2016, 12:47
Odnośnie szronienia polecam temat " Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? " od pkt.XI str.1 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)

thxluk
13-12-2016, 17:09
Dziś mały test.
0-2 h grzania
temp. 31/25 TZ=-1 3- bieg pompy obiegowej Modulacja 47HZ
od 2- 5 h 6 bieg pompy obiegowej 32/26 TZ=-1 Modulacja 47
Zuzycie 7KW. OD 2-5h czyli w 3 godziny.
DT = cały czas 6, mimo podniesienia predkosci pompy obiegowej do 6.
Dalej nie znam dokładnych przepływów .
Ktoś z Was może mnie skierowac do odpowiedniego tematu.Nie znalazłem jeszcze szczegółowych informacji nt temat.
Chodzi mi o pomiarowanie instalacji.
pozdr

Pratchawiec
13-12-2016, 17:19
Masz wychłodzone wylewki.
Daj im się zagrzać.
Będziesz miał wewnątrz być może za ciepło.

Spróbuj przeprowadzić inny test; pozwól pracować PC przez dobę lub dwie bez przerw.
Obserwuj i podziel się wynikami.

Pozdrawiam

Pratchawiec

thxluk
13-12-2016, 17:22
Dlaczego twierdzisz że mam wychłodzone wylewki?

krzychu85PL
13-12-2016, 19:09
Witam,proszę mi powiedzieć czy w pompie all in one 7kw jest jakis program wygrzewania posadzek? jak tak to jak to załączyć?

Pratchawiec
13-12-2016, 19:17
Dlaczego twierdzisz że mam wychłodzone wylewki?

Dlatego, że zapewne ochłodziły się w czasie oczekiwania na uruchomienie PC w okienku taryfowym.
Oddały znaczną ilość zakumulowanego ciepła w celu uzupełnienia strat cieplnych budynku.

Masz zapewne grubą i ciężką wylewkę.
Sprawdź temp. powrotu przy starcie PC,

Pozdrawiam

Pratchawiec

thxluk
13-12-2016, 19:26
Temp. powrotu po kilku godzinach postoju to około 22/23 st.
Wylewkę mam 7-8 cm, góra około 6.
Jeszcze raz poprosze o info w jaki sposób opomiarować instalacje w celu zmierzenia przepływu.

81jacek
13-12-2016, 19:38
To akurat dość normalne że w okienku nocnym podciągniesz temp. o 0,4 czy maks 0,6 st C. Ja tez więcej nie nagrzeję. Oczyiwscie teraz przy 0*C PC nie chodzi cały czas w nocy, ale większość nocy tak. Napisz może zatem jakie masz spadki temperatury w dzień.

Największy spadek jaki zanotowałem (przy strasznych wiatrach) to 1*C normalnie 0.6~0.8*C oczywiście grzejąc tylko w T2 ;)


Trzeba poprostu doprowadzić temp. domy do 22,5 i grzać o te 0,4*C do 22,9. Masz problem z nagrzaniem domu do 23*C?

Tak mam wielki problem z nagrzaniem domu do 23*C - po prostu jest mi za ciepło ;)
Teraz tak na poważnie, jak wygrzewałem posadzki to w domu utrzymywałem temp. 23-24*C no i wiadomo jak to na budowie, cala kupa mostków. Drzwi budowlane, brak drzwi do piwnicy/garażu etc.
Moja komfortowa temperatura to 21-22 powyżej nie da się żyć ;)


Nie sądzę aby to były tylko i wyłącznie defrosty. Zapewniam Cię, że jak nagrzeje ci PC dom przy -5*C (są defrosty, ale rzadziej) to i nagrzeje przy 0*C nawet ja ma więcej defrostów. Tzn. tak jest jeżeli wszystko z PC i instalacją jest ok. Błędu musisz szukać, ale zapewniam, nie jest to problem z PC Panasa czy innymi w takiej temperaturze by miały defrostwoe dziury z grzaniem.

Nie chodziło mi o to, że PC w ogóle nie nagrzeje domu przy 0*C tylko, że nie starczy jej 8h okienka nocnego, a przy dodatnich temperaturach i poniżej -5 nie ma najmniejszego problemu.
Próbowałem nawet podbić KG i to też nic nie dało, częste/długie defrosty nie dadzą pompie dojść do zadanej temperatury...
Dlatego nadal twierdzę że moja PC nie radzi sobie z temp. ok. 0*
Co do PC i samej instalacji, to raczej wszystko jest ok, skoro w rożnych temperaturach od 0*C działa bezproblemowo, bynajmniej mam taką nadzieje ;)

Andrzej5101
13-12-2016, 20:17
Jeszcze raz poprosze o info w jaki sposób opomiarować instalacje w celu zmierzenia przepływu.
Zamontować przepływomierz

krzychu85PL
13-12-2016, 21:20
ktoś pomoże? to chociaż powiedzcie do jakiej temperatury zasilania dochodziliście wygrzewając posadzki? wylane pół roku temu

PaRa
13-12-2016, 21:40
Witam,proszę mi powiedzieć czy w pompie all in one 7kw jest jakis program wygrzewania posadzek? jak tak to jak to załączyć?

Na mój gust jest, na pewno masz tą informację w instrukcji, a jak nie możesz znaleść to pytasz osobę, która montowała Ci pompę. W mojej jest program, ale tem. ustawiałem ręcznie bo program się kasuje w przypadku braku prądu ( taka sytuacja miała miejsce ).

Andrzej5101
13-12-2016, 21:44
Może to pomoże ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?64128-Wygrzewanie-pod%C5%82og%C3%B3wki - Wygrzewanie podłogówki

link2jack
13-12-2016, 23:20
Przeszedłem na g12w. O 22:00 włączyła się Pompa i zaczęła grzać cwu. Mam sterowanie za pomocą bezprzewodowego sterownika.
Zauważyłem że na początku parametr Fr doszedł do 53, powoli zaczął spadać i chyba przy cwu zszedł do 31. Za co qten parametr odpowiada?

Pratchawiec
13-12-2016, 23:32
FR = Frequency..
Wielokrotnie tu wałkowana modulacja pracy inwertera w Hz.

Pozdrawiam

Pratchawiec

link2jack
13-12-2016, 23:40
Dzięki. Na koniec owa Modulacja wynosila 18

lukasza
13-12-2016, 23:52
Największy spadek jaki zanotowałem (przy strasznych wiatrach) to 1*C normalnie 0.6~0.8*C oczywiście grzejąc tylko w T2 ;)

Teraz tak na poważnie, jak wygrzewałem posadzki to w domu utrzymywałem temp. 23-24*C no i wiadomo jak to na budowie, cala kupa mostków. Drzwi budowlane, brak drzwi do piwnicy/garażu etc.

Nie chodziło mi o to, że PC w ogóle nie nagrzeje domu przy 0*C tylko, że nie starczy jej 8h okienka nocnego, a przy dodatnich temperaturach i poniżej -5 nie ma najmniejszego problemu.

Generalnie szukałbym "na oko" problemu z defrostami w takim razie jak przy 0*C nie dogrzeje w 2T a dogrzeje przy -5*C, albo zaczekaj z wnioskami aż nadejdzie zima czy ona dogrzeje przy -5*C bo rozumiem, że PC masz pierwszy sezon?

Jeśli PC masz pierwszy sezon to może okazać się, że nie chodzi o defrosty co PC czy cały układ CO a może i PC-Obciążenie cieplne. Tak mi się to nasuwa na myśl czytając, że masz spadki w domu o 0,6-0,8st C a nawet 1C w tym sezonie. Ja na teraz mam miedzy grzaniem 2T spadki tam gdzie podłogówka (parter) ok 0,2-0,3, maks 0,4*C ale to raczej jak dorzucę do rekupertora wietrzenie drzwiami. Spadki 1*C jeszcze nawet przy np:-15*C (noc) -7*C dzień nie miałem - wtedy PC chodząc w 2T traciła na dobę po 0,5*C aż zeszła w 2 dni o 1*C i zaczęła grzać w 1T (to był sezon pierwszy i testy teraz mam bardziej płasko ustawioną 1T i załączy się szybciej szczególnie od 16.00-19.00 mam spłaszczoną na termostacie temp. blisko temp dla 2T)

81jacek
14-12-2016, 00:27
Generalnie szukałbym "na oko" problemu z defrostami w takim razie jak przy 0*C nie dogrzeje w 2T a dogrzeje przy -5*C, albo zaczekaj z wnioskami aż nadejdzie zima czy ona dogrzeje przy -5*C bo rozumiem, że PC masz pierwszy sezon?

Jeśli PC masz pierwszy sezon to może okazać się, że nie chodzi o defrosty co PC czy cały układ CO a może i PC-Obciążenie cieplne. Tak mi się to nasuwa na myśl czytając, że masz spadki w domu o 0,6-0,8st C a nawet 1C w tym sezonie. Ja na teraz mam miedzy grzaniem 2T spadki tam gdzie podłogówka (parter) ok 0,2-0,3, maks 0,4*C ale to raczej jak dorzucę do rekupertora wietrzenie drzwiami. Spadki 1*C jeszcze nawet przy np:-15*C (noc) -7*C dzień nie miałem - wtedy PC chodząc w 2T traciła na dobę po 0,5*C aż zeszła w 2 dni o 1*C i zaczęła grzać w 1T (to był sezon pierwszy i testy teraz mam bardziej płasko ustawioną 1T i załączy się szybciej szczególnie od 16.00-19.00 mam spłaszczoną na termostacie temp. blisko temp dla 2T)

Pompa była montowana 15/12/2015, ale wtedy jeszcze trwały prace budowlane - mieszkamy od maja. W tym czasie temperatury rzędu 15-16*C oczywiście nie licząc wygrzewania posadzki, wtedy to była sauna ;)
Także nie jestem pewien jak mam teraz ten sezon traktować 1? może 1.5? :lol:

Co do spadku temp. w dzień, pewnie jest to spowodowane niewykorzystaniem taniego okienka 13-15 wtedy grzeje tylko CWU no może 30- 40min na CO.
Cały czas mam parę miejsc przez które troszkę pizga ;)

81jacek
14-12-2016, 00:30
No i oczywiście najważniejsze, mój dom to jest durszlak, także spadki temp. ~0.6 przez 16h jak najbardziej akceptuje :lol:

thxluk
14-12-2016, 05:59
21-7
Zużycie 28KW.Temp. parter 23,2 - piętro 21,5 modulacja pod koniec 38HZ.TZ= -1st
Wszytko wygląda raczej ok ,aczkolwiek
temp. wejscia 35 wyjscia 27 DT=8 , obiegówka 3 bieg .Rotametry 1,5-3l/min.
Z kąd u mnie tak wysoka DT - po pracy PC 10h??

link2jack
14-12-2016, 06:08
...Co do spadku temp. w dzień, pewnie jest to spowodowane niewykorzystaniem taniego okienka 13-15 wtedy grzeje tylko CWU no może 30- 40min na CO....

Sterownik włączył pompę o 22:00 - zaczęła grzać wodę (od 39*C do 50*C) - zeszło jej się z tym chyba 3h. Czemu tak długo? (zbiornik ermet 300L)

K@mil_
14-12-2016, 06:25
Przez 3h grzało Tobie zasobnik? No to coś nie halo. A ile zjadło Ci na to kWh?
Przy takich jak teraz temperaturach, czyli -1*C-1*C przykładowo z 39*C -> 47*C zagrzewa mi CWU w jakieś 35-40min i pożera ~2kWh.

flisiu
14-12-2016, 07:06
21-7
Zużycie 28KW.Temp. parter 23,2 - piętro 21,5 modulacja pod koniec 38HZ.TZ= -1st
Wszytko wygląda raczej ok ,aczkolwiek
temp. wejscia 35 wyjscia 27 DT=8 , obiegówka 3 bieg .Rotametry 1,5-3l/min.
Z kąd u mnie tak wysoka DT - po pracy PC 10h??
Kolego we wszystkich twoich postatch mylisz wyjscie z wejsciem. jak Ty to interpretujesz? dla unormowania nazewnictwa wyjscia pompy to zasilanie, ktore podaje w podlogowke i zawsze temp. wyjscia jest wyzsza niz powrotu czyli wejscia.
NIe pisze sie "Z kąd" tylko "skąd", sorry ale bardzo razi to w oczy :)

thxluk
14-12-2016, 07:29
Skąd miałem wiedzieć..;)
Dzięki za zwrócenie uwagi .
Czyli OUT 35 IN 27 DT= 8
Czy to nie za dużo po 10 h pracy PC?

flisiu
14-12-2016, 09:19
Skąd miałem wiedzieć..;)
Dzięki za zwrócenie uwagi .
Czyli OUT 35 IN 27 DT= 8
Czy to nie za dużo po 10 h pracy PC?
wg.mnie duzo. ja nawet przy wychlodzonej podlodze mam 5 lub 4, aczkolwiek obiegowke ciagne na 7.biegu.

K@mil_
14-12-2016, 10:15
U mnie też 4-5K różnicy między zasilaniem i powrotem. 5 bieg p.o.

81jacek
14-12-2016, 19:01
Sterownik włączył pompę o 22:00 - zaczęła grzać wodę (od 39*C do 50*C) - zeszło jej się z tym chyba 3h. Czemu tak długo? (zbiornik ermet 300L)

Witam, wydaje mi się, że problem może tkwić w powierzchni wężownicy i zadanej wysokiej temp.
Ja posiadam galmet'a, w którym powierzchnia wężownicy wynosi 3.8m2
Sprawdź jaką masz powierzchnię wymiennika, wtedy będzie można coś powiedzieć, tylko te 3h to aż mi się wierzyć nie chce...
Najlepiej, niech się jakiś fachman wypowie.

Pratchawiec
14-12-2016, 19:37
Witam

Grzanie CWU do 50* wyłącznie przez PC będzie niestety zawsze trwać długo.
Wynika to głównie z niewielkiego gradientu temperatur pomiędzy czynnikiem grzewczym, a grzanym co szczególnie ujawnia się w końcowej fazie grzania.
Rada - grzać częściej do 45*, lub wesprzeć grzanie w końcowej fazie grzałką.

Mam w zbiorniku wężownice o pow. zaledwie 1,4 m2 i wodę do 44* grzeję 25-45 min. w zależności od stopnia wychłodzenia.
Próbowałem kiedyś zagrzać do max. czyli 55.
Po ok 1,5 godziny i osiągnięciu chyba 49, zrezygnowałem.

Pozdrawiam

Pratchawiec

tom80ek
14-12-2016, 21:22
Witam. Wczoraj dołączyłem do grona posiadaczy PC Panasonica. Trwa rozgrzewanie domu. Ściany jeszcze nie ocieplone i nie zamieszkały. Chciałbym utrzymywać tak 10-15 *C. Rozgrzewanie idzie bardzo opornie. Otwieram powoli kolejne pętle a mimo to PC nie może osiągnąć nawet 30 * na zasilaniu. I tu mam pytanie. Sprężarka idzie cały czas na 67/68 Hz. To normalne przy rozgrzewaniu domu?

Pratchawiec
14-12-2016, 21:51
Niestety tak

Wciśnij CHECK i sprawdź temperaturę powrotu.
Porównaj z temperaturą zasilania, a wyjdzie Ci tzw. delta.
W ustalonych warunkach winna oscylować wokół 5*.

Pozdrawiam

Pratchawiec

tom80ek
14-12-2016, 21:59
Delta zazwyczaj w okolicach 5. Przepływ ok 1m3. Dopiero część pętli otwarta. Od wczoraj wziął ok 70 kwh. Defrost ok 8 minut przy tem. wody out 28, in 23. Za każdym razem z grzałką. Przy jakiej temp powrotu nie używa już grzałki do defrostu?
Jeszcze jedno. Da się wymusić defrost. Gdy jednostka zewnętrzna jest już mocno zaszroniona nie jest w stanie utrzymać temperatury zasilania i temp. spada. Mógłby wcześniej zaczynać defrost

thxluk
14-12-2016, 22:14
Witaj,
jaki masz dokładnie model PC.Pytam do Twój defrost "na parze" jest bardzo dobry?
Masz spisane zużycie przy defroscie.?

Pratchawiec
14-12-2016, 22:17
Nie zwróciłem uwagi na fakt, iż ściany jeszcze nieocieplone.
Grzejesz głównie atmosferę i PC pracuje cały czas na max.
Moim zdaniem w takich warunkach zużycie całkiem normalne.
Co więcej niewiele się zmieni.

Defrostu nie da się wymusić. Fizyczne parametry PC decydują kiedy nastąpi.

Pozdrawiam

Pratchawiec

tom80ek
14-12-2016, 22:22
Witaj,
jaki masz dokładnie model PC.Pytam do Twój defrost "na parze" jest bardzo dobry?
Masz spisane zużycie przy defroscie.?

Mam 9 kw 1f serii f. nie mam jeszcze podlicznika więc zużycia nie jestem w stanie tak dokładnie określić.

Mam jednak nadzieję, że zużycie spadnie jak wszystkie pętle już się rozgrzeją. Dach mam ocieplony

link2jack
14-12-2016, 22:28
Zatem zmniejsze temp cwu do 45. Teraz wystarczyło grzanie w wody w taniej taryfie. Po obniżeniu temp zapewne wieczorem będzie za chlodna. Co ustawić by woda grzała się także poza tania taryfą? Przypominam iż teraz załączeniem pompy steruje sterownik. Pompa jest w ustawieniu heat+tank

81jacek
14-12-2016, 22:46
Zatem zmniejsze temp cwu do 45. Teraz wystarczyło grzanie w wody w taniej taryfie. Po obniżeniu temp zapewne wieczorem będzie za chlodna. Co ustawić by woda grzała się także poza tania taryfą? Przypominam iż teraz załączeniem pompy steruje sterownik. Pompa jest w ustawieniu heat+tank

Nie wiem ile wody zużywasz, ale spróbuj grzać do 45*C np. w godzinach 3-4 i 13-14

Pratchawiec
14-12-2016, 22:49
W programatorze ustaw sobie dowolną porę od-do HEAT + TANK

Przykładowo u siebie mam dwa okna grzania wody
14.00-15.00 i 23.00-00.00
W pozostałych okresach jest cały czas HEAT

Podane godziny to u mnie taryfa II.
Możesz to dowolnie zmienić.

Pozdrawiam

Pratchawiec

81jacek
14-12-2016, 22:50
Osobiście nie widzę sensu podgrzewać CWU o godz 22 lepiej ją przygotować nad ranem i dogrzać w godzinach popołudniowych.
No ale różni ludzie i rożne potrzeby...

Pozdrawiam
Jacek

Pratchawiec
14-12-2016, 22:59
Taka specyfika

Poważnie z łazienki korzystamy zazwyczaj po północy, więc taka pora grzania CWU ma u mnie sens.

Po drugie w warunkach ostrej zimy nad ranem jest najzimniej. Efektywność grzania wody zazwyczaj znacznie spada.
Strata postojowa zbiornika będzie w takich warunkach znacznie niższa niż dodatkowy wydatek energetyczny wynikający z pracy PC w warunkach obciążeń często krytycznych.

Pozdrawiam

Pratchawiec

81jacek
14-12-2016, 23:09
Tak jak pisałem wcześniej rożni.. ;)

Mi wystarczy grzanie tylko w okienku 13-15 praktycznie tylko kobieta w domu, ja tam tylko urlopy spędzam.

Pozdrawiam
Jacek

link2jack
15-12-2016, 06:18
W programatorze ustaw sobie dowolną porę od-do HEAT + TANK

Przykładowo u siebie mam dwa okna grzania wody
14.00-15.00 i 23.00-00.00
W pozostałych okresach jest cały czas HEAT

Podane godziny to u mnie taryfa II.
Możesz to dowolnie zmienić.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pisząć o programatorze masz na myśli TIMER pompy?

ehh zaczyna mnie irytować ta pompa... Dzis może warunki nie były rewelacyjne (jeśli chodzi o temp. zew. (-1*C) ) ale od 22:00 do 6:00 podniosła temperaturę w domu tylko 0 0,9*C (wg eurostera) a miala podnieść o 2.5

Pratchawiec
15-12-2016, 08:36
Trzeba było sobie zrobić kaloryfery albo konwektory.

Poczytaj sobie o bezwładności wylewki.
Jest tego mnóstwo, nawet w tym wątku.

Pozdrawiam

Pratchawiec

K@mil_
15-12-2016, 09:00
. Za każdym razem z grzałką. Przy jakiej temp powrotu nie używa już grzałki do defrostu?


Masz model F i używa Ci do defrostu grzałki?

link2jack
15-12-2016, 09:04
Trzeba było sobie zrobić kaloryfery albo konwektory.

Poczytaj sobie o bezwładności wylewki.
Jest tego mnóstwo, nawet w tym wątku.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Problem wynikł po podłączeniu sterownika i przejsciu na grzanie tylko drugą taryfą. Wczeniej regulowałem sobie krzywą - teraz o niej zapomniałem i chyba mam zbyt małą krzywą. -15+30 / +15/25
Sterownik wymusza pracę pompy a ta przez niską krzywą nie jest w stanie podnieść temp. Podniosę na -15+35 / +15/25.

Bobromil
15-12-2016, 10:57
Problem wynikł po podłączeniu sterownika i przejsciu na grzanie tylko drugą taryfą. Wczeniej regulowałem sobie krzywą - teraz o niej zapomniałem i chyba mam zbyt małą krzywą. -15+30 / +15/25
Sterownik wymusza pracę pompy a ta przez niską krzywą nie jest w stanie podnieść temp. Podniosę na -15+35 / +15/25.

Spróbuj podnieść: -15/38, a przy Hi +10/28. Będziesz miał większą wydajność. Potestuj

reksgildo
15-12-2016, 11:20
Problem wynikł po podłączeniu sterownika i przejsciu na grzanie tylko drugą taryfą. Wczeniej regulowałem sobie krzywą - teraz o niej zapomniałem i chyba mam zbyt małą krzywą. -15+30 / +15/25
Sterownik wymusza pracę pompy a ta przez niską krzywą nie jest w stanie podnieść temp. Podniosę na -15+35 / +15/25.

Przy temp zewn. 0 stopni teraz puszczasz w podłogę 27,5 stopnia, jak zmienisz tak jak chciałeś to w podłogę puścisz 30 stopni, jak posłuchasz Bobromila to w podłogę pójdzie 32 stopnie

link2jack
15-12-2016, 11:24
Chce sprawdzic czy da rade wykorzystywać do ogrzewania tylko drugą taryfę. Dlatego w nocy chciałem podbić temp by w dzien pompa się nie włączała. Jeśli w podłogę pójdzie 32*C to po prostu szybciej osiągnę wymaganą temp. Chyba...

Bobromil
15-12-2016, 11:38
Chce sprawdzic czy da rade wykorzystywać do ogrzewania tylko drugą taryfę. Dlatego w nocy chciałem podbić temp by w dzien pompa się nie włączała. Jeśli w podłogę pójdzie 32*C to po prostu szybciej osiągnę wymaganą temp. Chyba...

Chodzi o Twój komfort w domu, nie tylko ile idzie w podłogę na wyjściu. Inną sprawą jest na ile możesz uszczelnić dom. Czy wietrzysz regularnie (natlenione powietrze w domu szybciej osiąga temperaturę z nagrzanej podłogi. Jak wietrze robiąc przez chwilę mocny przewiew w domu po nocy mając temp 22,6, to za chwilę spada temp, do 21,6 stopni. Ale ciepło nadal mam dobre. I tak mam do godziny 13 jak załączy się PC)

Przy nastawach: -15/38, a przy Hi +10/28 rano mam 22,6. Temp zadana przez termostat 22,4 Histereza 0,2, co oznacza, że pompa wyłącza się przy 22,6

tom80ek
15-12-2016, 13:56
Masz model F i używa Ci do defrostu grzałki?

Dobre pytanie:)
Zaczyna migać HEAT i równocześnie zapala się HEATER. To chyba znaczy, że działa grzałka? Temp. powrotu nie osiąga 25*C. Zasilanie 29*C i nie chce pójść wyżej. Czas defrostu zmierzyłem wyszło nawet 7'40.

Andrzej5101
15-12-2016, 14:04
tom80ek ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne) - poczytaj o defroscie i jak z nim sobie dawać radę

tom80ek
15-12-2016, 19:53
Dodam jeszcze, że nie mam bufora/sprzęgła. Otwartych 15 z 26 pętli. Pompa pracuje od wtorku po południu. Powiedzcie proszę jeszcze jak w końcu przebiega u mnie defrost? Gorącymi parami czy grzałką? Czy może to to samo. Podczas Defrostu zapala się napis HEATER. Sprężarka pracuje na ok 50 Hz. Temp. Wody na zasilaniu spada poniżej temp. wody z powrotu.
Zauważyłem jeszcze, ze temp. zasilania jakiś czas przed defrostem zaczyna spadać o 2-3 *C. To normalne?

thxluk
15-12-2016, 21:15
Chodzi o Twój komfort w domu, nie tylko ile idzie w podłogę na wyjściu. Inną sprawą jest na ile możesz uszczelnić dom. Czy wietrzysz regularnie (natlenione powietrze w domu szybciej osiąga temperaturę z nagrzanej podłogi. Jak wietrze robiąc przez chwilę mocny przewiew w domu po nocy mając temp 22,6, to za chwilę spada temp, do 21,6 stopni. Ale ciepło nadal mam dobre. I tak mam do godziny 13 jak załączy się PC)

Przy nastawach: -15/38, a przy Hi +10/28 rano mam 22,6. Temp zadana przez termostat 22,4 Histereza 0,2, co oznacza, że pompa wyłącza się przy 22,6

Hej, jakie masz średnie zuzycie przy takiej KG i takiej temp . w domu?
Ile masz poboru w nocnym a ile w dziennym okienku.?
Jak u Ciebie z defrostami?
Pytam bo mamy zbliżone parametry .
pozdr