PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

Bobromil
16-12-2016, 17:43
Hej, jakie masz średnie zuzycie przy takiej KG i takiej temp . w domu?
Ile masz poboru w nocnym a ile w dziennym okienku.?
Jak u Ciebie z defrostami?
Pytam bo mamy zbliżone parametry .
pozdr

Na 61 dni 715 kWh

thxluk
16-12-2016, 23:13
Panowie,Panie
włączyłem obiegówkę na 5 bieg , DT =6 . Ale nie o tym chciałem.
Juz przy 3 biegu "przeszkadzała " mi praca obiegówki.
Przy 5 jest dużo gorzej.Jest głośno.!
Czy Wam ,osobą którzy maja nawet 7 bieg , nie przeszkadza ten hałas? ??
Jak sobie z tym radzicie?

Pratchawiec
17-12-2016, 00:52
Witam

Thlux

Uciążliwa praca pompki obiegowej może mieć różne przyczyny.

Po pierwsze jakość i konstrukcja.
Po drugie słaba, a w praktyce żadna izolacja akustyczna lub rezonans blach obudowy.
Po trzecie wibracje przenoszone przez ściany do odległych nawet pomieszczeń.

Zapewne mogą być jeszcze inne przyczyny lecz w tej chwili nie przychodzą mi do głowy.

Rozwiązanie problemu

1) wymiana pompki na inną (czytaj lepszą). Nie wiem jakiej jakości pompy montuje teraz P. Wiem, że drogie, plastikowe i co gorsza dedykowane.
U mojego sąsiada instalator (nie Panasonica) w ramach gwarancji wymienił kolejno dwie pompki, bo hałas mu dokuczał.
Dopiero trzecia spełniła jego oczekiwania.
U siebie - jednak nie z powodu hałaśliwości, mam obecnie Wilo Yonos. Chodzi cichutko. Gdyby nie otwarta osłona przednia w ogóle bym nie słyszał jej działania.

2) Można spróbować wyłożyć od wewnątrz blachy obudowy matą wygłuszającą. Najtańsza i najłatwiej dostępna będzie zapewne taka do blach samochodowych.

3) Oddzielić korpus jednostki wewnętrznej od ściany podkładkami wibroizolacyjnymi. Wystarczą chyba zwykłe gumowe.
Ważne; szyna mocująca górną część obudowy winna być również tak izolowana.

Zacząłbym eksperymenty od poz. 2.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
17-12-2016, 09:20
Thlux
przeszkadza Ci hałas z jednoski wewnętrznej czy z systemu ?
Pzdr

thxluk
17-12-2016, 09:23
Dziękuję ,
dam znać jak wykonam 2 i 3 :D

thxluk
17-12-2016, 09:24
Thlux
przeszkadza Ci hałas z jednoski wewnętrznej czy z systemu ?
Pzdr

Zdecydowanie pompa obiegowa.Dla mnie komfort to max 2 bieg.:/

bobrow
17-12-2016, 10:00
A gdzie masz jednostkę wewn ?

thxluk
17-12-2016, 10:11
W kotłowni.Kotłownia przylega do salonu, holu i gabinetu.znajduje się "za" kominem który znajduje się w centralnej cześci domu.

bobrow
17-12-2016, 10:21
W kotłowni.Kotłownia przylega do salonu, holu i gabinetu.znajduje się "za" kominem który znajduje się w centralnej cześci domu.

U mnie też jest w kotłowni i specjalnie nie słychać pracy pompy obiegowej - jedynie sprężarkę słyszę czasem w pralni.
Może uszczelnij ( wygłusz) drzwi od kotłowni.
Pzdr

thxluk
17-12-2016, 10:48
Wczoraj o 13 zmieniłem bieg pompy obiegowej na 5.
Rano gdy TZ osiągnęła 0 st , DT=4 32/28.Około 6 temp. OUT 34 przy -3 st.Wtedy DT =6.
Zapytam.
Kiedy powinna wyłączyć sie sprężarka?Gdy dt=0?
Zakładam oczywiście brak termostatu pokojowego , sterowanie tylko KG.
pozdr

redblack
17-12-2016, 12:09
Wczoraj o 13 zmieniłem bieg pompy obiegowej na 5.
Rano gdy TZ osiągnęła 0 st , DT=4 32/28.Około 6 temp. OUT 34 przy -3 st.Wtedy DT =6.
Zapytam.
Kiedy powinna wyłączyć sie sprężarka?Gdy dt=0?
Zakładam oczywiście brak termostatu pokojowego , sterowanie tylko KG.
pozdr

Wyłączenie sprężarki: Water_Outlet_Temp > (H2O_Temp + 2) przez 3 minuty
Włączenie sprężarki: po 3 minutach od spełnienia warunku: Water_Outlet_Temp < (Water_Inlet_Temp - 3)

H2O_Temp - temp. zadana wynikająca z krzywej grzewczej
Water_Outlet_Temp - temp. zasilania
Water_Inlet_Temp - temp. powrotu

Pratchawiec
17-12-2016, 12:35
Witam

U mnie działa tak jak napisałeś, z drobną poprawką.

Delta, którą obserwuję na ciepłomierzu skalowanym do dziesiętnych *, potrafi zejść nawet do 2,5.
Zaobserwowane tylko przy grzaniu CW, w końcowej fazie.
Na ile jest to kwestia indywidualna PC nie jestem w stanie się wypowiedzieć.
Co do precyzji ciepłomierza raczej wątpliwości nie mam; certyfikowany Danfoss ultradźwiękowy.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Zigobar
17-12-2016, 15:02
...Kiedy powinna wyłączyć sie sprężarka?Gdy dt=0?...
Delta nie spadnie do zera, ponieważ inverter redukując grzewczą potrafi zejść do jakiejś wartości minimalnej, ale nie do zera.
Poza tym, przy porównaniach z innymi instalacjami należy pamiętać, że przepływy w nich mogą być różne. Zatem nawet przy tej samej grzewczej minimalnej, minimalne delty również będą miały różną wartość.

Bobromil
17-12-2016, 21:38
U mnie defrost trwał wczoraj wieczorem przy -4* na zewn niecałe 8 minut. Temp. na wyjściu przed defrostem była 40 na powrocie 37.

thxluk
17-12-2016, 22:59
Hej, to jaka Ty masz KG.?
No chyba że poszło z CWU?
Daj znać.
pozdro

link2jack
17-12-2016, 23:58
Mam problem z ciśnieniem w układzie. Non stop rośnie. Na wyłączonej pompie mam 1.8. Po jej załączeniu i pracy przez 3-4 h ciśnienie rośnie do 2.4. zawór doprowadzający wodę do układu został dziś wymieniony na nowy, to samo zaworem który steruje grzanie cwu (wymieniony na nowy). Coś mi się wydaje że jedynym wyjściem jest to że ciśnienie wzrasta jakoś poprzez układ cwu. Pompa od rana pracowała tylko w ustawieniu HEAT. Niestety ciśnienie znowu przekracza 2.4. coś poradzicie?

Bobromil
18-12-2016, 00:11
Hej, to jaka Ty masz KG.?
No chyba że poszło z CWU?
Daj znać.
pozdro

Tak jak piszesz, przy robieniu CWU poszło na defrost.
KG mam tak jak podałem wcześniej
Zerknij na PW

81jacek
18-12-2016, 00:47
Na 61 dni 715 kWh

Przy twoim ociepleniu to raczej niemożliwe, no chyba że co drugi dzień przepalasz kominkiem ;)

Pozdrawiam
Jacek

81jacek
18-12-2016, 01:01
Mam problem z ciśnieniem w układzie. Non stop rośnie. Na wyłączonej pompie mam 1.8. Po jej załączeniu i pracy przez 3-4 h ciśnienie rośnie do 2.4. zawór doprowadzający wodę do układu został dziś wymieniony na nowy, to samo zaworem który steruje grzanie cwu (wymieniony na nowy). Coś mi się wydaje że jedynym wyjściem jest to że ciśnienie wzrasta jakoś poprzez układ cwu. Pompa od rana pracowała tylko w ustawieniu HEAT. Niestety ciśnienie znowu przekracza 2.4. coś poradzicie?

Ciśnienie w układzie wzrasta ponieważ podnosi się temperatura wody, niestety taka jest fizyka ;)

Pozdrawiam
Jacek

Zigobar
18-12-2016, 11:12
Mam problem z ciśnieniem w układzie. Non stop rośnie. Na wyłączonej pompie mam 1.8. Po jej załączeniu i pracy przez 3-4 h ciśnienie rośnie do 2.4...
Rozumiem, że wcześniej podczas pracy układu takich wahań ciśnienia nie było. Sprawdż ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym. Powinno być o ok. 0,3 bar niższe od ciśnienia roboczego w układzie.

PanSiny
18-12-2016, 12:18
Witam, mam problem z doborem odpowiedniej pompy do mojego domu. Mam oferty od 3 dostawców i każdy dobrał inną.
Dom parterowy o powierzchni grzania 130 m2. Dodatkowo chcę pompę wykorzystywać latem poprzez nagrzewnicę kanałową jako schładzacz powietrza nawiewanego przy użyciu wody lodowej.
Oferty to :
1) Panasonic Aquarea C WH-SDC09F3E5 +WH-UD09FE5 o mocy grzewczej 9kW, 230V
2) Panasonic Aquarea T-CAP 9kW - KIT-WXC09F3E5 –Komplet ( zewnętrzna + wewnętrzna + czujnik PAW-TS1 )
3) Panasonic Aquarea HP „Generacja H” KIT-WC09H3E5 (WH-UD09HE5, WH-SDC09H3E5)

Będę wdzięczny jeżeli ktoś pomoże mi w wybraniu odpowiedniej pompy.

Moje OZC:
Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134,7 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 357,0 m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4035 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1374 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5403 W
Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5406 W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 40,1 W/m2
Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 15,1 W/m3

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:
Powietrze infiltrujące Vinfv: 33,3 m3/h
Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: 0,0 m3/h
Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: 107,1 m3/h
Powietrze nawiewane mech. Vsu: 190,0 m3/h
Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: 190,0 m3/h
Powietrze usuwane mech. Vex: 190,0 m3/h
Średnia liczba wymian powietrza n: 1,2
Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 424,9 m3/h
Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 11,1 °C

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 240,0 m3/h
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 38,11 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 10585 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 135 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 357,0 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 282,8 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 78,6 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 106,7 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 29,6 kWh/(m3·rok)

bobrow
18-12-2016, 12:30
Rozumiem, że wcześniej podczas pracy układu takich wahań ciśnienia nie było. Sprawdż ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym. Powinno być o ok. 0,3 bar niższe od ciśnienia roboczego w układzie.

Trochę walczyłem z ciśnieniem w systemie- po włączeniu pompy wodnej w PC wzrasta ciśnienie o ok 0.3 bar , a po nagrzaniu o ok 0.2 bar.
Jeśli wcześniej nie było inaczej , to wygląda ok- jeśli zład wody w systemie jest mniejszy od 200 ltr , to nie trzeba montować dodatkowego naczynia wzbiorczego.
Zresztą , jeśli podejrzewałeś nieszczelność zaworów- wystarczyło obniżyć ciśnienie np do 1.5 bar i poczekać , aż wzrośnie przy chłodnym systemie
Pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 13:24
Witam, mam problem z doborem odpowiedniej pompy do mojego domu. Mam oferty od 3 dostawców i każdy dobrał inną.
Dom parterowy o powierzchni grzania 130 m2. Dodatkowo chcę pompę wykorzystywać latem poprzez nagrzewnicę kanałową jako schładzacz powietrza nawiewanego przy użyciu wody lodowej.
Oferty to :
1) Panasonic Aquarea C WH-SDC09F3E5 +WH-UD09FE5 o mocy grzewczej 9kW, 230V
2) Panasonic Aquarea T-CAP 9kW - KIT-WXC09F3E5 –Komplet ( zewnętrzna + wewnętrzna + czujnik PAW-TS1 )
3) Panasonic Aquarea HP „Generacja H” KIT-WC09H3E5 (WH-UD09HE5, WH-SDC09H3E5)

Będę wdzięczny jeżeli ktoś pomoże mi w wybraniu odpowiedniej pompy.

Moje OZC:
Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134,7 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 357,0 m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4035 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1374 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5403 W
Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5406 W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 40,1 W/m2
Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 15,1 W/m3

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:
Powietrze infiltrujące Vinfv: 33,3 m3/h
Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: 0,0 m3/h
Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: 107,1 m3/h
Powietrze nawiewane mech. Vsu: 190,0 m3/h
Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: 190,0 m3/h
Powietrze usuwane mech. Vex: 190,0 m3/h
Średnia liczba wymian powietrza n: 1,2
Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 424,9 m3/h
Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 11,1 °C

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 240,0 m3/h
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 38,11 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 10585 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 135 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 357,0 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 282,8 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 78,6 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 106,7 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 29,6 kWh/(m3·rok)


Hmm ktoś kto Ci dam opcje nr 1 albo nie jest na bieżąco albo ma jakiegoś gniota magazynowego bo ten model już od dawna nie jest dostępny w magazynie Panasonic

opcja nr. 2 są już dostępne ostatnie sztuki bo ten model też już nie jest produkowany, jest to mocna pompa która da sobie radę z budynkiem.

Opcja 3 sobie też poradzi,bo to mocne urządzenie.
Tak dla porównania zobacz jeszcze jak wygląda opcja nr.3 w porównaniu z nowym LG Therma V, na dole aukcji masz porównanie parametrów:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-9kw-najlepsza-w-swojej-klasie-new-i6647410852.html

81jacek
18-12-2016, 13:54
Porównując jednostki jednofazowe, to naprawdę LG wygląda bardzo ciekawie. CNC czy LG posiada urządzenia 3f o mocy 9kW ?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 14:19
Porównując jednostki jednofazowe, to naprawdę LG wygląda bardzo ciekawie. CNC czy LG posiada urządzenia 3f o mocy 9kW ?

Ta 9kW wykorzystuje tak w sumie 2 fazy, jedną na kompresor drugą na grzałkę.
Więc mamy urządzenie 2 fazowe.
Grzałki są 1 fazowe, ale można je podłączyć też na 2 fazy i wtedy wykorzystujemy aż 3 fazy.

A typowe urządzenia 3 fazowe zaczynają się od mocy 12kW to z tym większym agregatem zewnętrznym.

mkm silesia
18-12-2016, 15:25
Mam problem z ciśnieniem w układzie. Non stop rośnie. Na wyłączonej pompie mam 1.8. Po jej załączeniu i pracy przez 3-4 h ciśnienie rośnie do 2.4. zawór doprowadzający wodę do układu został dziś wymieniony na nowy, to samo zaworem który steruje grzanie cwu (wymieniony na nowy). Coś mi się wydaje że jedynym wyjściem jest to że ciśnienie wzrasta jakoś poprzez układ cwu. Pompa od rana pracowała tylko w ustawieniu HEAT. Niestety ciśnienie znowu przekracza 2.4. coś poradzicie?

oprócz c.w.u. może jeszcze być nieszczelność na skraplaczu lub zbyt małe/uszkodzone naczynie przeponowe

mkm silesia
18-12-2016, 15:26
Porównując jednostki jednofazowe, to naprawdę LG wygląda bardzo ciekawie. CNC czy LG posiada urządzenia 3f o mocy 9kW ?

pamiętaj że za ceną idzie jakość i trwałość

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 15:39
pamiętaj że za ceną idzie jakość i trwałość

a to argument czy pogląd polityczny?
czyli czemu nie montujesz viessmanów....
Przecież z ceną idzie jakość i trwałość.....

bobrow
18-12-2016, 15:47
A ja się cieszę , że pojawiają się kolejni gracze w branży PC- niższe ceny i wyższe parametry powinny spowodować reakcję pozostałych producentów.
Pzdr

Symeonvii
18-12-2016, 16:13
Ciekawe te pompy LG i faktycznie lepsze od panasonic? Ceny atrakcyjne, ma ktoś jakąś?

jogi1978
18-12-2016, 19:11
Witam wszystkich mam pytanie właśnie odpalam pompę ciepła Panasonica t-cap 9kw .instalator zamontował dodatkowe pompy na zasileniach 2szt pompy obiegowe Vilo takie z elektronicznym wyświetlaczem pokazujący metry podnoszenia i pobór w watach, po jednej na rozdzielacz I i II piętro . Lecz zasilanie tych pomp, polega na tradycyjnym włączeniu ich do gniazdka 230v. .Problemu nie ma z działaniem, kiedy pompe miałem włączoną 24h/24h .Ale że budynek jest jeszcze nie zamieszkały .A teraz w ciągu 76godzin pracy pobrało 120kwh .Czarno widze moje rachunki (pow.podłogówki wszędzie 150m2)
To też dzisiaj opanowałem programowanie tygodniowe i ustawiłem aby pompa działała co dziennie od 22.00 do 6.00. I tu rodzi się nurtujące mnie pytanie
co co sie dzieje z pompami ?
Czy instalator powinien te pompy podłączyć do panasonica tak aby pompy vilo razem z C.O się wyłączały jednocześnie .(zauważyłem że instalator sie wachał gdzie takie pompy sie podłącza w PC.
Czy jak sie jutro wyłączy PC o 6.00 a pompy vilo będą działały czy dojdzie do jakiegoś uszkodzenie lub innych efektów ubocznych .Poradźcie :(

tom80ek
18-12-2016, 19:17
Ta 9kW wykorzystuje tak w sumie 2 fazy, jedną na kompresor drugą na grzałkę.
Więc mamy urządzenie 2 fazowe.
Grzałki są 1 fazowe, ale można je podłączyć też na 2 fazy i wtedy wykorzystujemy aż 3 fazy.

A typowe urządzenia 3 fazowe zaczynają się od mocy 12kW to z tym większym agregatem zewnętrznym.

Mój instalator podłączył jedno fazowego Panasa pod 3 fazy, w tym zdaje się grzałkę cwu poprzez stycznik. Tak więc jedna faza sama pompa. Jedna faza grzałka wspomagająca i jedna na grzałkę cwu.

Można tak czy to jakiś bobol?

jgrolik
18-12-2016, 19:27
Mój instalator podłączył jedno fazowego Panasa pod 3 fazy, w tym zdaje się grzałkę cwu poprzez stycznik. Tak więc jedna faza sama pompa. Jedna faza grzałka wspomagająca i jedna na grzałkę cwu.
Można tak czy to jakiś bobol?

Zazwyczaj jest to najlepsze rozwiązanie, bo w przypadku używania dodatkowych grzałek obciążenie będzie rozłożone na wszystkie fazy a nie na jedną.

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 19:36
Witam wszystkich mam pytanie właśnie odpalam pompę ciepła Panasonica t-cap 9kw .instalator zamontował dodatkowe pompy na zasileniach 2szt pompy obiegowe Vilo takie z elektronicznym wyświetlaczem pokazujący metry podnoszenia i pobór w watach, po jednej na rozdzielacz I i II piętro . Lecz zasilanie tych pomp, polega na tradycyjnym włączeniu ich do gniazdka 230v. .Problemu nie ma z działaniem, kiedy pompe miałem włączoną 24h/24h .Ale że budynek jest jeszcze nie zamieszkały .A teraz w ciągu 76godzin pracy pobrało 120kwh .Czarno widze moje rachunki (pow.podłogówki wszędzie 150m2)
To też dzisiaj opanowałem programowanie tygodniowe i ustawiłem aby pompa działała co dziennie od 22.00 do 6.00. I tu rodzi się nurtujące mnie pytanie
co co sie dzieje z pompami ?
Czy instalator powinien te pompy podłączyć do panasonica tak aby pompy vilo razem z C.O się wyłączały jednocześnie .(zauważyłem że instalator sie wachał gdzie takie pompy sie podłącza w PC.
Czy jak sie jutro wyłączy PC o 6.00 a pompy vilo będą działały czy dojdzie do jakiegoś uszkodzenie lub innych efektów ubocznych .Poradźcie :(

Takie podłączenie jest bez sensu, bo te pompy nie powinny w kółko chodzić!
Takie pytanie firma z Gliwic MT? Czy instal 3D z Wrocłąwia?
Bo u nich już takie babole widziałem.

tom80ek
18-12-2016, 19:41
Taką właśnie mam nadzieję, że to dobre rozwiązanie. Może uda się bez zwiększania mocy przyłącza. Obecnie mam 14kw

jogi1978
18-12-2016, 19:56
Nie to była firma miejscowa ale montowało PC 3 różne osoby jeden montował jednostke zewnętrzną i wewnętrzną oraz dobijał czynnik , inny robił połączenia hydrauliczne, a trzeci nazwany serwisantem grzebał w elektronice PC i uruchamiał pompe ? teraz ważne czy może coś sie stać z racji że pompki będą teraz pracować a ja już jutro zadzwonię do tego niby serwisanta dlaczego pompy nie sa podłączone do PC i nie sterowane

slqa
18-12-2016, 20:09
Witam,

Mam pytanie do bardziej obeznanych forumowiczów.
Otóż w zeszłym tygodniu zamontowano mi Aquarea 1-faz. 9KW. Mam jednak taki problem, że od samego początku pompa pracuje praktycznie tylko na grzałce.
Po uruchmieniu, działa przez około 30 minut po czym dołącza sie grzałka, popracuje tak jakieś 10 minut i jednostka zewnętrzna się wyłącza. Pojawia się błąd h42 "Za niskie ciśnienie tłoczenia sprężarki", jak wejde w "Check". Kolejny objaw to to, że jeszcze nie widziałem, żeby wykonał sie defrost.
Na początku myślałem, że to może wina temp., bo temperatura zew. to jakieś 0 stp. Temperatura podłogi to teraz jakieś 12stp. po działaniu grzałki. Próbowałem też zamknąć niktóre pętle, jednak pompa nabiła temperature zasilania na jakieś 23stp, powrót miał jakieś 16, i to samo wyłączenie jednostki zewnętrznej i bład h42.Teraz jednak bardziej myśle, że poprostu cos jest zepsute.

Spotkał się ktoś może z takim przypdakiem.
Oczywiście, jutro zgłoszę to monterowi, ale chciałbym też zasięgnąć opini bardziej doświadczonych użytkowników.

Pozdrawiam slqa

bobrow
18-12-2016, 20:11
Witam wszystkich mam pytanie właśnie odpalam pompę ciepła Panasonica t-cap 9kw .instalator zamontował dodatkowe pompy na zasileniach 2szt pompy obiegowe Vilo takie z elektronicznym wyświetlaczem pokazujący metry podnoszenia i pobór w watach, po jednej na rozdzielacz I i II piętro . Lecz zasilanie tych pomp, polega na tradycyjnym włączeniu ich do gniazdka 230v. .Problemu nie ma z działaniem, kiedy pompe miałem włączoną 24h/24h .Ale że budynek jest jeszcze nie zamieszkały .A teraz w ciągu 76godzin pracy pobrało 120kwh .Czarno widze moje rachunki (pow.podłogówki wszędzie 150m2)
To też dzisiaj opanowałem programowanie tygodniowe i ustawiłem aby pompa działała co dziennie od 22.00 do 6.00. I tu rodzi się nurtujące mnie pytanie
co co sie dzieje z pompami ?
Czy instalator powinien te pompy podłączyć do panasonica tak aby pompy vilo razem z C.O się wyłączały jednocześnie .(zauważyłem że instalator sie wachał gdzie takie pompy sie podłącza w PC.
Czy jak sie jutro wyłączy PC o 6.00 a pompy vilo będą działały czy dojdzie do jakiegoś uszkodzenie lub innych efektów ubocznych .Poradźcie :(

Witaj
czy te dodatkowe pompki są podłączone bez sprzęgła?
Nie jestem specem ,ale takie bezpośradnie podłączanie pomp ( kaskadowe ?) jest dość niefortunne , ponieważ :
-wydajność pomp wtórnych musi być odpowiednia do tej w PC
-sterowanie musi być równoległe ,tj min jedna pompa wtórna musi pracować kiedy pracuje PC
Pzdr

jogi1978
18-12-2016, 20:58
Przepraszam za mój brak wiedzy . nie znam terminologi wszystkich urządzeń i nazw .
Pompy obiegowe montował mi znajomy instalator który robił mi podłogówki pół roku wcześniej .A potem była firma od pompy ciepła i podpięła do tej instalacji .po zawieszeniu jednostek zew/wew. przyjechał hydraulik i zrobił połączenia ruki, jakies dwa małe niebieskie zbiorniczki i zbiornik CWU i tyle co do pomp jak pytałem on odpowiedział że jest od hydrauliki i odpowietrzenia instalacji a wszystkie podłączenia elektroniczne to ma być Serwisant.Ten z kolei po 7dniach przyjechał pogrzebał coś w elektronice zaprogramował PC podłączył pompki to gniazda i uruchomił ,to tyle .PC działa grzeje ładnie pompy ma ustawione na jakieś 50% mocy i hula .Ale teraz sobie uświadomiłem że nie chce aby PC działało cały czas i coś mi tu nie gra bo przecież te pompki muszą jakoś byś sterowane kiedy ustawi sie timer na PC dodam fotki przed i po montażu jutro postaram sie zrobić dokładny obraz całego podłączenia PC. A pompy to wilo pico yonos 1szt parter na 75m2 podłogowki i 1szt na I piętro 75m2
376172
376173

meakkow
18-12-2016, 21:11
CNC Czy pompka wody CO w jednostce wewnętrznej pompy LG Therma też ma zmienną samoregulującą się prędkość obrotową jak w nowych Panasonicach ver. H?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 21:47
CNC Czy pompka wody CO w jednostce wewnętrznej pompy LG Therma też ma zmienną samoregulującą się prędkość obrotową jak w nowych Panasonicach ver. H?

Tam jest wilo inteligentne o zmiennej lub stałej charakterystyce, ale nie ma regulacji biegu pracy ponieważ układ chłodniczy jest zupełnie inny.
W pompach Panasonic jest priorytet delty, w pompach LG jest priorytet ciśnienia w układzie chłodniczym dlatego nie trzeba pilnować delty.

tom80ek
18-12-2016, 21:55
Witam,

Mam pytanie do bardziej obeznanych forumowiczów.
Otóż w zeszłym tygodniu zamontowano mi Aquarea 1-faz. 9KW. Mam jednak taki problem, że od samego początku pompa pracuje praktycznie tylko na grzałce.
Po uruchmieniu, działa przez około 30 minut po czym dołącza sie grzałka, popracuje tak jakieś 10 minut i jednostka zewnętrzna się wyłącza. Pojawia się błąd h42 "Za niskie ciśnienie tłoczenia sprężarki", jak wejde w "Check". Kolejny objaw to to, że jeszcze nie widziałem, żeby wykonał sie defrost.
Na początku myślałem, że to może wina temp., bo temperatura zew. to jakieś 0 stp. Temperatura podłogi to teraz jakieś 12stp. po działaniu grzałki. Próbowałem też zamknąć niktóre pętle, jednak pompa nabiła temperature zasilania na jakieś 23stp, powrót miał jakieś 16, i to samo wyłączenie jednostki zewnętrznej i bład h42.Teraz jednak bardziej myśle, że poprostu cos jest zepsute.

Spotkał się ktoś może z takim przypdakiem.
Oczywiście, jutro zgłoszę to monterowi, ale chciałbym też zasięgnąć opini bardziej doświadczonych użytkowników.

Pozdrawiam slqa

Też w tym tygodniu uruchamiałem PC 1f 9kw serii f
Miałem takie same problemy. Spróbuj zostawić odkręcone 2-3 pętle i tak podciągnij temp do dwudziestu kilku (25-28*C?) Następnie co jakiś czas odkręcaj kolejne pętle.
Błąd h42 też mi wyskoczył (nie na głównym panelu ale po wciśnięciu check). Po skasowaniu nie powtórzył się. Instalator stwierdził że może się tak zdarzyć jak pc nie mogło się rozmrozić.

Dołączam się do pytania o błąd h42. Ktoś się wypowie czy to miało prawo wyskoczyć czy jednak molestować instalatora?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 22:09
Przepraszam za mój brak wiedzy . nie znam terminologi wszystkich urządzeń i nazw .
Pompy obiegowe montował mi znajomy instalator który robił mi podłogówki pół roku wcześniej .A potem była firma od pompy ciepła i podpięła do tej instalacji .po zawieszeniu jednostek zew/wew. przyjechał hydraulik i zrobił połączenia ruki, jakies dwa małe niebieskie zbiorniczki i zbiornik CWU i tyle co do pomp jak pytałem on odpowiedział że jest od hydrauliki i odpowietrzenia instalacji a wszystkie podłączenia elektroniczne to ma być Serwisant.Ten z kolei po 7dniach przyjechał pogrzebał coś w elektronice zaprogramował PC podłączył pompki to gniazda i uruchomił ,to tyle .PC działa grzeje ładnie pompy ma ustawione na jakieś 50% mocy i hula .Ale teraz sobie uświadomiłem że nie chce aby PC działało cały czas i coś mi tu nie gra bo przecież te pompki muszą jakoś byś sterowane kiedy ustawi sie timer na PC dodam fotki przed i po montażu jutro postaram sie zrobić dokładny obraz całego podłączenia PC. A pompy to wilo pico yonos 1szt parter na 75m2 podłogowki i 1szt na I piętro 75m2
376172
376173

Coś czuje że będzie do poprawki, ale podeślij zdjęcia.

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 22:18
Też w tym tygodniu uruchamiałem PC 1f 9kw serii f
Miałem takie same problemy. Spróbuj zostawić odkręcone 2-3 pętle i tak podciągnij temp do dwudziestu kilku (25-28*C?) Następnie co jakiś czas odkręcaj kolejne pętle.
Błąd h42 też mi wyskoczył (nie na głównym panelu ale po wciśnięciu check). Po skasowaniu nie powtórzył się. Instalator stwierdził że może się tak zdarzyć jak pc nie mogło się rozmrozić.

Dołączam się do pytania o błąd h42. Ktoś się wypowie czy to miało prawo wyskoczyć czy jednak molestować instalatora?

H42 to błąd niskiego poziomu czynnika w układzie, opcji jest kilka:
1. Nadmierne wykraplanie czynnika w skraplaczu - to przez zimną podłogę, mało prawdopodobne, ale się zdarza.
2. Układ chłodniczy nie szczelny - problem
3. Zamarznięty zawór rozprężany przez źle zrobioną próżnie - spory problem
4. Zabrudzony układ chłodniczy i zawór rozprężny się zawiesił - TRAGEDIA

jogi1978
18-12-2016, 22:30
Coś czuje że będzie do poprawki, ale podeślij zdjęcia.
Ok jutro zrobie dokładne zdjęcia systemu i filmik dzięki .tak myślę na chłopski rozum czy tymczasowo gdybym podłączył te pompy do takiego gadżetu gniazda ale z zegarem czasowym i ustawił on 22.00 i off na 6.00 rano czyli tak samo jak praca PC będzie ?

tom80ek
18-12-2016, 22:42
CNC, Błąd wyskoczył raz w sytuacji jak zaczynałem grzać. W chałupie było 5*C. Za szybko pootwierałem kolejne pętle i panas nie uciągnął. Jednostka zewnętrzna nie potrafiła się rozmrozić. Błąd wyskoczył tylko raz w takim kontekście. Inna sprawa, że bardzo opornie podnosi temp. ale też jeszcze nie wszystkie pętle mam otwarte. Przed defrostem temp. zasilania spada o 2-3 stopnie. To normalne?
Na śrubunkach w jednostce wew. nie ma śladu "zatłuszczeń"
Pozostałych nie jestem w stanie sprawdzić

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 22:55
Ok jutro zrobie dokładne zdjęcia systemu i filmik dzięki .tak myślę na chłopski rozum czy tymczasowo gdybym podłączył te pompy do takiego gadżetu gniazda ale z zegarem czasowym i ustawił on 22.00 i off na 6.00 rano czyli tak samo jak praca PC będzie ?

najlepiej było by zgrać to z czasówką w PC.
A tak w sumie to ilu ludzi pracowało przy Twoim ogrzewaniu?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 22:56
CNC, Błąd wyskoczył raz w sytuacji jak zaczynałem grzać. W chałupie było 5*C. Za szybko pootwierałem kolejne pętle i panas nie uciągnął. Jednostka zewnętrzna nie potrafiła się rozmrozić. Błąd wyskoczył tylko raz w takim kontekście. Inna sprawa, że bardzo opornie podnosi temp. ale też jeszcze nie wszystkie pętle mam otwarte. Przed defrostem temp. zasilania spada o 2-3 stopnie. To normalne?
Na śrubunkach w jednostce wew. nie ma śladu "zatłuszczeń"
Pozostałych nie jestem w stanie sprawdzić

a jakiego dokładnie masz panasa? jedno wentylatorowego czy dwu?

tom80ek
18-12-2016, 23:01
jednowentylatorowy. Jednofazowy 9kw seria f

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 23:18
jednowentylatorowy. Jednofazowy 9kw seria f

ta seria nie ma odmrażania gorącą parą więc może być bardziej prawdopodobna wersja 1.
W niej jak temperatura za skraplaczem a przed grzałką spadnie chyba poniżej 4 st.C to agregat się wyłącza.

tom80ek
18-12-2016, 23:31
Tak to chyba było. Zimna podłoga (max 5*), za zewnątrz -1. Przy zimnej podłodze otwieranie pętli sukcesywnie powoduje niski przepływ i niską wydajność PC.
Czy wg. ciebie mogę przyjąć wersję pierwszą z tego co wymieniłeś skoro h42 się nie powtórzył?

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2016, 23:53
Tak to chyba było. Zimna podłoga (max 5*), za zewnątrz -1. Przy zimnej podłodze otwieranie pętli sukcesywnie powoduje niski przepływ i niską wydajność PC.
Czy wg. ciebie mogę przyjąć wersję pierwszą z tego co wymieniłeś skoro h42 się nie powtórzył?

Jak się nie powtarza to raczej tak, zobaczymy u drugiego kolegi czy też przestanie występować jak temp. podskoczy.

jogi1978
18-12-2016, 23:56
[QUOTE=CNC_POMPY_CIEPLA;7366432]najlepiej było by zgrać to z czasówką w PC.
A tak w sumie to ilu ludzi pracowało przy Twoim ogrzewaniu?[/QUOTE
Zadzwoniłem do firmy X zajmująca sie fotowoltaiką i pompami ciepła z dotacją.I właściciel jest a raczej wydaje sie w pożądku jako z nielicznych załatwiliśmy razem dotacje 40% na fotowoltaike i 50% na pompe ciepła minus podatki :-( ale udało sie. zaproponował mi Panasonica 9kw.Po wszystkich formalnościach bankowych . czekałem na Montaż pompy. po kilku dniach dzwoni właściciel firmy x że przyjedzie do mnie gościuu zamontować pompe .owszem przyjechał zamontował jednostke zew/wew oraz nabijał czynnik chłodzący. i ku mojemu zdziwienia oświadczył że praca zakończona :-( .więc dzwonie co dalej? Odpowiedź przyjedzie do ciebie zmontować hydraulik kotłownie mówie :OK.Hydraulik przyjeżdża po kilku dniach i zaczyna skręcać i wszystkie elementy systemu zbiorniki wyrównawcze ,bojler ,zawory,itp. I pytam ... co tam dzisiaj odpalamy i grzejemy ? i odpowiedź NIE :P pytam dlaczego ? bo on nie jest od podłączeń całej elektroniki czujników cwu pomp obiegowych itp. tylko jakiś serwisant .więc czekałem kilka dni i pojawił sie gość który myślałem że przystąpi z buta do połączenie reszte elemętów ale ,nieeeee 30min studiował instrukcje ,czułem że gościu ma pierwsze doświadczenie z Panasonikiem.lecz nie odbieram mu wiedzy o pompach bo wydawał sie na fachowca . ustawienia szypko coś tam podłączał w wewnątrz PC szybko postukał w panelu .i odpalił PC
ale nurtowały mnie te pompy wtórne wilo i jeszcze czujnika cwu nie podłączył ,czemu? Tak jak widzisz mała armia nie wydaje mi sie że to byli jeggo pracownicy poza hydraulikiem

tom80ek
19-12-2016, 00:10
Jak w praktyce wygląda nabijanie czynnika? U mnie po skręceniu połączeń chłodniczych nabili to azotem i tak zostawili na ponad godzinę dla sprawdzenia szczelności. Następnie wypuścili azot i podłączyli kompresor dla uzyskania próżni. I też zostawili na jakiś czas. (test szczelności drugi). Dalej odkręcili zaworki w jednostce zewnętrznej i w ten sposób napełnili układ. Połączenie chłodnicze nie przekracza 7 m. Czynnik znajduje się fabrycznie w jednostce zewnętrznej i tak przyjeżdża do klienta?

CNC_POMPY_CIEPLA
19-12-2016, 00:13
Jestem za tym żeby firm nie nazywać X, tylko normalnie po imieniu.
Bo zrobili Cię kolego trochę w jako
A żeby inni nie mieli tego samego problemu trzeba nazwać wszystko po imieniu, po też jest forum by jak ktoś pomoże to pochwalić ale jak ktoś robi krzywdę to trzeba też go wskazać.

Swoją drogą jak mieli certyfikację od Panasonic to powinieneś dostać kartę GW od Panasonic, dostałeś taką?

Przy pompach ciepła instalator musi być hydraulikiem, chłodniarzem, oraz elektrykiem. Dlatego usługi kogoś takiego kosztują więcej niż 10zł/h.
Trzeba multi-talęcia, a u Ciebie było trzech i każdy znał się na swojej działce i nie spotkał się z poprzednikiem by uzgodnić jak to faktycznie ma działać.

Dlatego teraz jest bałagan, wyślij te zdjęcia zobaczymy co da się zrobić.

CNC_POMPY_CIEPLA
19-12-2016, 00:14
Jak w praktyce wygląda nabijanie czynnika? U mnie po skręceniu połączeń chłodniczych nabili to azotem i tak zostawili na ponad godzinę dla sprawdzenia szczelności. Następnie wypuścili azot i podłączyli kompresor dla uzyskania próżni. I też zostawili na jakiś czas. (test szczelności drugi). Dalej odkręcili zaworki w jednostce zewnętrznej i w ten sposób napełnili układ. Połączenie chłodnicze nie przekracza 7 m. Czynnik znajduje się fabrycznie w jednostce zewnętrznej i tak przyjeżdża do klienta?

i tak jest ok.
My używamy jeszcze testera próżni firmy TESTO, wykrywa nawet mikro ubytki których czasem azot i zwykła próżnia nie wychwyci.

jogi1978
19-12-2016, 00:26
i tak jest ok.
My używamy jeszcze testera próżni firmy TESTO, wykrywa nawet mikro ubytki których czasem azot i zwykła próżnia nie wychwyci.
OK wielkie dzięki za zainteresowanie .firma to Zielona planeta.właściciel zdaje sie że bardziej w fotowoltaice siedzi a jak ma zlecenie na pompy u jednego klijęta to organizuje podwykonawców .myślałem że to będzie jedna osoba z pomocnikiem ale rzeczywistość była inna .Gdybym to wiedział wcześniej była by inna rozmowa.

jogi1978
19-12-2016, 00:31
i tak jest ok.
My używamy jeszcze testera próżni firmy TESTO, wykrywa nawet mikro ubytki których czasem azot i zwykła próżnia nie wychwyci.
U mnie wyglądało nabijanie tak samo.

tom80ek
19-12-2016, 00:44
Moi mieli coś takiego
Value VMG-2-R134A + VHF A
I muszę pochwalić wykonawce za dokładność wykonania. Dawno nie widziałem, żeby fachowiec robił coś tak dokładnie z taką pieczołowitością. Firma z Bielska. Jak wszystko będzie dobrze hulać to podam z nazwy :)

Jogi, Współczuję komplikacji, ale za to masz z dotacją.

slqa
19-12-2016, 07:19
Też w tym tygodniu uruchamiałem PC 1f 9kw serii f
Miałem takie same problemy. Spróbuj zostawić odkręcone 2-3 pętle i tak podciągnij temp do dwudziestu kilku (25-28*C?) Następnie co jakiś czas odkręcaj kolejne pętle.
Błąd h42 też mi wyskoczył (nie na głównym panelu ale po wciśnięciu check). Po skasowaniu nie powtórzył się. Instalator stwierdził że może się tak zdarzyć jak pc nie mogło się rozmrozić.

Dołączam się do pytania o błąd h42. Ktoś się wypowie czy to miało prawo wyskoczyć czy jednak molestować instalatora?

Dzieki za info. Właśnie też pomyślałem o zakręceniu pętli. Zostawiłem tylko jedną, ale wyskoczył błąd przepływu, więc zostawiłem 3, ale jak jednostka zewnętrzna się wyłączyła, to stwierdziłem, że daje sobie już spokój. I wyłączyłem wszystko.

Dziś popołudniu spróbuje zostawić 3 pętle z grzałką, może zrobi się defrost, bo właśnie z tego co wyczytałem w manualu to jedną z przyczyn błędu h42 może być zabrudzenie wymiennika, co by było logiczne jak nie robi defrostu.

"Malfunction Caused:

1 Dust accumulation on the outdoor unit heat exchanger.
2 Air short circuit at outdoor unit.
3 2 way valve partially closed.
4 Faulty outdoor unit fan motor.
5 Refrigerant shortage (refrigerant leakage).
6 Clogged expansion valve or strainer.
7 Faulty outdoor pipe temperature sensor.
8 Faulty outdoor unit main PCB (main)."

Pozdrawiam slqa

bobrow
19-12-2016, 11:39
Hmm ktoś kto Ci dam opcje nr 1 albo nie jest na bieżąco albo ma jakiegoś gniota magazynowego bo ten model już od dawna nie jest dostępny w magazynie Panasonic

opcja nr. 2 są już dostępne ostatnie sztuki bo ten model też już nie jest produkowany, jest to mocna pompa która da sobie radę z budynkiem.

Opcja 3 sobie też poradzi,bo to mocne urządzenie.
Tak dla porównania zobacz jeszcze jak wygląda opcja nr.3 w porównaniu z nowym LG Therma V, na dole aukcji masz porównanie parametrów:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-9kw-najlepsza-w-swojej-klasie-new-i6647410852.html

Cześć CNC,
zaciekawiłeś mnie tym LG Therma 5 -rzeczywiście parametry wychodzą lepiej przy porównaniu do podstawowego Panasa (nie T-capa). Taki zakup (tj LG) nadal nie jest moim zdaniem jednoznaczny ze względu na np gwarancję na sprężarkę 5 lat w Panasie i 3 lata w LG (chyba ,że nie doczytałem) oraz nie wielką relatywnie różnice w cenie za np T-cap 1f 9kW o lepszych parametrach.
Ceny (Twoje) dla porównania :
-LG Therma 5 9kW 14 774 pln (gorsze lub rzadko równe parametry COP , malejąca moc grzewcza , 3 lata gwarancji na sprężarkę)
-Panas T-cap 9kW 18 900 pln (lepsze lub rzadko równe parametry COP w całym zakresie , gwarantowana stała wydajność grzewcza do -15 st , 5 lat gwarancji na sprężarkę)
4 000 pln to nie jest kwota niedyskusyjna moim zdaniem.Nie doczytałem wielu opinii o PC LG -może tylko coś o pierwszych modelach (jakieś krytyczne uwagi).
Proszę o opinię na w/w temat
pzdr

19-12-2016, 12:44
Cześć CNC,
zaciekawiłeś mnie tym LG Therma 5 -rzeczywiście parametry wychodzą lepiej przy porównaniu do podstawowego Panasa (nie T-capa). Taki zakup (tj LG) nadal nie jest moim zdaniem jednoznaczny ze względu na np gwarancję na sprężarkę 5 lat w Panasie i 3 lata w LG (chyba ,że nie doczytałem) oraz nie wielką relatywnie różnice w cenie za np T-cap 1f 9kW o lepszych parametrach.
Ceny (Twoje) dla porównania :
-LG Therma 5 9kW 14 774 pln (gorsze lub rzadko równe parametry COP , malejąca moc grzewcza , 3 lata gwarancji na sprężarkę)
-Panas T-cap 9kW 18 900 pln (lepsze lub rzadko równe parametry COP w całym zakresie , gwarantowana stała wydajność grzewcza do -15 st , 5 lat gwarancji na sprężarkę)
4 000 pln to nie jest kwota niedyskusyjna moim zdaniem.Nie doczytałem wielu opinii o PC LG -może tylko coś o pierwszych modelach (jakieś krytyczne uwagi).
Proszę o opinię na w/w temat
pzdr

Podłączam sie pod pytanie bobrowa. Obiło mi się o uszy ze LG daje teraz 10 lat na sprężarki. Prawda to ?

link2jack
19-12-2016, 13:06
Ciśnienie w układzie wzrasta ponieważ podnosi się temperatura wody, niestety taka jest fizyka ;)

Pozdrawiam
Jacek

Zdaje sobie z tego sprawę – ale nie może być tak że codziennie muszę obniżać ciśnienie w układzie.



Trochę walczyłem z ciśnieniem w systemie- po włączeniu pompy wodnej w PC wzrasta ciśnienie o ok 0.3 bar , a po nagrzaniu o ok 0.2 bar.
Jeśli wcześniej nie było inaczej , to wygląda ok- jeśli zład wody w systemie jest mniejszy od 200 ltr , to nie trzeba montować dodatkowego naczynia wzbiorczego.
Zresztą , jeśli podejrzewałeś nieszczelność zaworów- wystarczyło obniżyć ciśnienie np do 1.5 bar i poczekać , aż wzrośnie przy chłodnym systemie
Pzdr


Niestety/stety już mieszkam i potrzebna jest CWU i grzanie – nie mogę sobie pozwolić na wyłączenie pompy.


oprócz c.w.u. może jeszcze być nieszczelność na skraplaczu lub zbyt małe/uszkodzone naczynie przeponowe

Nie mam naczynia przeponowego. - a nieszczelność na skraplaczu jak stwiedzić?

Czy zbiornik cwu może "wpychać wode do układu?

bobrow
19-12-2016, 13:11
Podłączam sie pod pytanie bobrowa. Obiło mi się o uszy ze LG daje teraz 10 lat na sprężarki. Prawda to ?

Hej
doczytałem na necie o gwarancji 10 lat na sprężarki do klimatyzatorów.
Gwarancja 10 lat na sprężarkę uznanego producenta +dobra cena =zazwyczaj sukces sprzedażowy.
To by podniosło wyraźnie poprzeczkę innym producentom- a zyskaliby konsumenci...
Pzdr

bobrow
19-12-2016, 13:16
Zdaje sobie z tego sprawę – ale nie może być tak że codziennie muszę obniżać ciśnienie w układzie.





Niestety/stety już mieszkam i potrzebna jest CWU i grzanie – nie mogę sobie pozwolić na wyłączenie pompy.



Nie mam naczynia przeponowego. - a nieszczelność na skraplaczu jak stwiedzić?

Czy zbiornik cwu może "wpychać wode do układu?

Na chwilę możesz wył PC- możesz zdjąć panel przedni i u góry po lewej stronie masz zawór nadmiarowy z rurką odpływową. Podstaw coś pod koniec rurki i upuść wody o 0.3 bar.Cała operacja to parę minut- a szybko się przekonasz czy jest ok , czy nie .
Wg mnie jeśli spadną ciśnienia proporcjonalnie , to jest ok. Jeśli wszystko wróci do poprzedniego stanu- to masz problem
Pzdr

jgrolik
19-12-2016, 13:21
Zdaje sobie z tego sprawę – ale nie może być tak że codziennie muszę obniżać ciśnienie w układzie.



Jeśli mowa jest o GZ to jest jeszcze jedna możliwość.
Ale najpierw pytanie.
Czy masz w układzie GZ jakieś elementy miedziane/mosiężne + elementy stalowe ? Zwłaszcza połączone galwanicznie ? Np skręcone rurki stalowe i połączone z miedzią/mosiądzem ?

DiX
19-12-2016, 13:36
Poza tematem.
T-Cap 9kW 1f, stan surowy zamknięty, projekt M122 "Poranna Mgła", parterówka z lekkim stropem, dach nieocieplony ściany silka 24cm + styropian 15cm, okna Adamsa ponoć pasywne drzwi wejściowe też pasywne serii Wikęd. 180m2 podłogówki.
W trakcie ocieplania stropu (czyt. Dom jak sito). temperatura utrzymywana w całym domu 18st. C (na termostacie wykonanym w systemie "Domoticz" wraz z elementami pomiaru prądu, temperatury w pomieszczeniach i na zewnątrz, wilgotność itd.)
Poniżej zdjęcie z pracy pompy w zakresie temperatur: zewnętrznej, wewnętrznej, i zasilającej z pompy)
376247 376251

bobrow
19-12-2016, 13:45
Jeśli mowa jest o GZ to jest jeszcze jedna możliwość.
Ale najpierw pytanie.
Czy masz w układzie GZ jakieś elementy miedziane/mosiężne + elementy stalowe ? Zwłaszcza połączone galwanicznie ? Np skręcone rurki stalowe i połączone z miedzią/mosiądzem ?

A o co kaman z tymi różnymi materiałami ?

jogi1978
19-12-2016, 13:59
Coś czuje że będzie do poprawki, ale podeślij zdjęcia.

Wysyłam fotki . Instalacja PC + CWU moim zdanie coś za bardzo nie fachowo wykonana, proszę opinie .co jest tu spieprzone. CZY pompy wilo są potrzebne ? ponieważ podpięte sa tylko do gniazda a nie do PC .prosze o ogólny pogląd co brakuje co jest zbędne itp. dziś do godziny podam link na youtube z filmem mojej kotłowni z komerażem376255376256376257

bobrow
19-12-2016, 14:18
Tak jeszcze przeglądam sobie oferty na PC.
Zakładając dom z małym OZC , można rzeczywiście pokusić się o zakup tańszej PC. Powstaje tylko problem większej mocy (szczególnie w niższych temp , jak wiemy takie występują zimą w nocy ), aby uzyskać jak najwięcej z podłogówki i T2-koło się zamyka , ponieważ kierujemy się na Panasa T-cap lub PC o większej mocy od T-capa.
Różnica w cenach nie jest znaczna- trzeba to odnieść do kosztów zużycia energii. Oczywiście jest jeszcze wariant z najtańszymi Meetingami-tu będzie największa różnica cenowa.
Porównując do siebie różne PC , przy założeniu doboru o mocy grzewczej bez wspomagania grzałkami do np -15 st (lepsze byłoby do -20st), wychodzi trochę nie równe zestawienie.
Chodzi o to , że o T-cap mniejszej mocy jest zazwyczaj porównywany z PC większej mocy- wtedy takie porównanie działa korzystniej dla Panasa (mniejsza różnica w cenie)
Co myślicie o tym ?
Pzdr

redblack
19-12-2016, 14:22
Poza tematem.
T-Cap 9kW 1f, stan surowy zamknięty, projekt M122 "Poranna Mgła", parterówka z lekkim stropem, dach nieocieplony ściany silka 24cm + styropian 15cm, okna Adamsa ponoć pasywne drzwi wejściowe też pasywne serii Wikęd. 180m2 podłogówki.
W trakcie ocieplania stropu (czyt. Dom jak sito). temperatura utrzymywana w całym domu 18st. C (na termostacie wykonanym w systemie "Domoticz" wraz z elementami pomiaru prądu, temperatury w pomieszczeniach i na zewnątrz, wilgotność itd.)
Poniżej zdjęcie z pracy pompy w zakresie temperatur: zewnętrznej, wewnętrznej, i zasilającej z pompy)
376247 376251

Jak odczytujesz temperaturę zasilania?

cactus
19-12-2016, 14:26
Panowie co wy sie tak przejmujecie temepraturami poniżej -15C. Takie coś wystepuje w PL kilka dni w roku a raczej nocy, a bywają takie zimy że w ogole nie ma takich mrozów. Czy dla tych kilkudziesięciu godzin zimna w roku warto kupować takie duże pompy ciepła? Od tego są grzałki żeby w krótkich odcinkach czasu pomogły.

bobrow
19-12-2016, 14:29
Ok, to może -10 st ?U mnie pod koniec listopada było w nocy tyle , w grudniu ok 10 nocy .
I co , będzie wiosna, panie?

cactus
19-12-2016, 14:52
-10 zdarza sie w poludniowej i zachodniej PL 10 do 20 nocy w roku, we wschodniej pewnie z 20 do 30 nocy.
Jako ciekawostkę mozna zobaczyć na przykładzie Zabrza że w ostatnich trzech latach temperatura poniżej -15 spadła tylko 3 razy - 3 noce... i to ledwo ledwo... http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2015 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.andretti.pl%2F wxtempdetail.php%3Fyear%3D2015)
Oczywiście ostatnie diwe zimy były wyjątowo lekkie ale mimo wszystko nie przesadzajmy z tymi minimalnymi temepraturami.

darekjanas
19-12-2016, 15:34
Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum. Posiadam 9 letni dom 97m2 zbudowany z cegły thermopor 30 cm, ocieplony 10 cm styro, poddasze użytkowe - regipsy i 20 cm wełny, okna trzyszybowe. Obecnie ogrzewam co i cwu węglem (piec 15KW rakoczy, zbiornik cwu 300 l z pieca,)
W lecie cwu z solarów (praktycznie od kwietnia do połowy paździenika nie musiałem odpalać kotła).
Mam także zainstalowaną instalację fotowoltaiczną 6kW, więc myślę o zamontowaniu pompy ciepła powietrze woda do ogrzewania co i cwu w zimie.
Piec co zostanie wtedy zdemontowany, awaryjnie zostanie kominek. Obecnie na sezon zużywam ok. 2 t węgla i 1mp drewna. Mam nadmiar ok 4000 Kwh energii elektrycznej , więc myślę tą energią zasilić pompę ciepła.

Interesuje mnie pompa powietrze-woda Panasonic, myślę o pompie powietrznej o mocy 9 KW.

Mieszkam w Małopolsce koło Tarnowa, chętnie obejrzę jakąś pracującą instalację ,
Zakup i montaż pompy około połowy przyszłego roku.

Może ktoś z użytkowników poleciłby jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę/ instalatora

Oczekuję na oferty: [email protected] lub 607 922 387


Pozdrawiam

bobrow
19-12-2016, 15:39
No właśnie - zależy kto gdzie mieszka ( u mnie w ostatnim sezonie były 3 noce po -18/-22st , przy ogólnie łagodnej zimie).
Problem z podawaną mocą znamonową PC polega na min temp dla tej mocy (np przy -2 ma tę moc)
Przez to jest duże zamieszanie - liczymy OZC dla danej strefy od -18 do -22st , a dobieramy PC z taką mocą przy przy -2/-7 st .
Powinno to być jakoś ujednolicone.
Pzdr

jogi1978
19-12-2016, 16:07
Wysyłam fotki . Instalacja PC + CWU moim zdanie coś za bardzo nie fachowo wykonana, proszę opinie .co jest tu spieprzone. CZY pompy wilo są potrzebne ? ponieważ podpięte sa tylko do gniazda a nie do PC .prosze o ogólny pogląd co brakuje co jest zbędne itp. dziś do godziny podam link na youtube z filmem mojej kotłowni z komerażem376255376256376257

PROSZĘ DODAJE FILM https://youtu.be/DELcqxmnWGM proszę o poradę co zostało zaniedbane.

asolt
19-12-2016, 16:09
No właśnie - zależy kto gdzie mieszka ( u mnie w ostatnim sezonie były 3 noce po -18/-22st , przy ogólnie łagodnej zimie).
Problem z podawaną mocą znamonową PC polega na min temp dla tej mocy (np przy -2 ma tę moc)
Przez to jest duże zamieszanie - liczymy OZC dla danej strefy od -18 do -22st , a dobieramy PC z taką mocą przy przy -2/-7 st .
Powinno to być jakoś ujednolicone.
Pzdr

Liczymy od -16 (I strefa) do -24 (V strefa)

19-12-2016, 16:30
Tak jeszcze przeglądam sobie oferty na PC.
Zakładając dom z małym OZC , można rzeczywiście pokusić się o zakup tańszej PC. Powstaje tylko problem większej mocy (szczególnie w niższych temp , jak wiemy takie występują zimą w nocy ), aby uzyskać jak najwięcej z podłogówki i T2-koło się zamyka , ponieważ kierujemy się na Panasa T-cap lub PC o większej mocy od T-capa.
Różnica w cenach nie jest znaczna- trzeba to odnieść do kosztów zużycia energii. Oczywiście jest jeszcze wariant z najtańszymi Meetingami-tu będzie największa różnica cenowa.
Porównując do siebie różne PC , przy założeniu doboru o mocy grzewczej bez wspomagania grzałkami do np -15 st (lepsze byłoby do -20st), wychodzi trochę nie równe zestawienie.
Chodzi o to , że o T-cap mniejszej mocy jest zazwyczaj porównywany z PC większej mocy- wtedy takie porównanie działa korzystniej dla Panasa (mniejsza różnica w cenie)
Co myślicie o tym ?
Pzdr

No własnie ja stoję przed takim dylematem. Wiesz już, że będę montował PC w przyszłym roku. Być może LG będzie tańsze, ale teraz pytanie - zaryzykowałbyś ? Bo o panasie jak przebiłem się przez ten temat to już dużo wiem, a jeszcze nie bawiłem się nigdy sterownikiem. Co z LG i samsungiem, o których nie ma żadnych informacji i opinii ? Własnie tego się boję :)

bobrow
19-12-2016, 16:37
Liczymy od -16 (I strefa) do -24 (V strefa)

Dzięki za sprostowanie - w rozpędzie obciąłem skrajne strefy.

DiX
19-12-2016, 16:43
Jak odczytujesz temperaturę zasilania?

Z termometru cyfrowego ds18b20 zamontowanego jako przylgowy na miedzianym elemencie rozdzielacza. Osobno na zasilaniu i powrocie.
Delta na termostacie ustawiona na 0.5 'C( pomiędzy 17.5 a 18.0)
Poniżej inna rozdzielczość czasowa:

376264 376265

A tutaj uchwycone defrosty i wyłączenie pompy po osiągnięciu zadanej temperatury:

376267

bobrow
19-12-2016, 16:47
No własnie ja stoję przed takim dylematem. Wiesz już, że będę montował PC w przyszłym roku. Być może LG będzie tańsze, ale teraz pytanie - zaryzykowałbyś ? Bo o panasie jak przebiłem się przez ten temat to już dużo wiem, a jeszcze nie bawiłem się nigdy sterownikiem. Co z LG i samsungiem, o których nie ma żadnych informacji i opinii ? Własnie tego się boję :)

Właśnie chodzi o to , że mając o 4k pln tańszą PC 9kW LG - wybrałbym jednak t-capa z lepszymi COP i pełną mocą do - 15 st , szczególnie że nie są szerzej znane opinie użytkowników LG ( w przeciwieństwie do panasów , chyba od 2012 na rynku)
Może ta gwarancja 10 lat na sprężarkę by mnie przekonała , zakładając że dane kat są rzetelne .LG to nie jest jednak marka od wczoraj znana, podobnie Samsung- napewno te firmy z Korei są wiarygodne .
Pzdr

bobrow
19-12-2016, 16:54
Mate
jeszcze jedno , zapytaj CNC o cenę za zwyklego Panasa 9kW - może się okazać , że będzie droższy o ok 1-1.5k pln od LG.
Za taką różnicę napewno bym nie ryzykował " wynalazka"...

jgrolik
19-12-2016, 17:29
A o co kaman z tymi różnymi materiałami ?

W wyniku korozji elektrochemicznej może wytwarzać się wodór , który w przypadku niezbyt dobrze działającego odpowietrznika automatycznego może powodować stopniowy wzrost ciśnienia.

bobrow
19-12-2016, 17:32
No i wydłubałem : Panas 9 kW H 15 390 pln , czyli różnica na korzyść LG to ok 616pln...
Co tu dumać...

bobrow
19-12-2016, 17:33
W wyniku korozji elektrochemicznej może wytwarzać się wodór , który w przypadku niezbyt dobrze działającego odpowietrznika automatycznego może powodować stopniowy wzrost ciśnienia.

Ale to chyba w jakimś długim czasie , a nie po uruchomieniu ?

kasy1
19-12-2016, 18:12
10 lat gwarancji jest dla klimatyzatorow,nie dla pomp.
Chyba ze CNC potwierdzi...

bobrow
19-12-2016, 18:27
W sumie LG przez jakiś czas chyba był największym producentem na świecie klimatyzatorów - to jest działka nie daleka od PC.
Osobiście jest to dla mnie "pewniejszy" wybór niż chinol , problem jest tylko z tym japońskim ( i częściowo malezyjskim) Panasonic-kiem . Ceny Panasów są bardziej w kategorii Low cost niż innych uznanych producentów.
Wygląda na to , że Panas zdobył część rynku i jedzie jeszcze na swojej "sławie"- a ceny , jak widać mocno zależą od INSTALATORÓW ....
Pzdr

Szklara
19-12-2016, 19:08
[QUOTE=jogi1978;7366848]PROSZ

Hej
Żeby nie było, że się znam. Bo się nie znam. Ale na pierwszy rzut oka, to mam połowę mniej rurek i wszystko hula. Pompki wilo to mam tylko jedną i to na cyrkulacji, załączana fotokomórką z łazienki lub klawiszem (kuchnia). Mój układ jest banalnie prosty, w Twoim można zaginąć, jak bambo w dżungli.

Masz to na gwarancji? Jak coś to mam namiary na firmę z okolicy, może podjadą i oprócz klasycznego 'Panie kto panu to tak spie..." to wskażą pola do poprawy. Kto wie, może powiedzą że jest Ok i uspokoisz sumienie. Jak coś, to priv. Kto Ci to montował?

bobrow
19-12-2016, 19:24
Wysyłam fotki . Instalacja PC + CWU moim zdanie coś za bardzo nie fachowo wykonana, proszę opinie .co jest tu spieprzone. CZY pompy wilo są potrzebne ? ponieważ podpięte sa tylko do gniazda a nie do PC .prosze o ogólny pogląd co brakuje co jest zbędne itp. dziś do godziny podam link na youtube z filmem mojej kotłowni z komerażem376255376256376257

Na pewno usuń stal na wej do zas CWU - odkłada się tam straszny "badziew", po kilku latach będziesz miał mały przekrój i nie działający zawór zwrotny ...
Najlepiej wszędzie wymień stalowe łączki- w instalacjach węglowych jakoś to uchodzi , to nie majątek - a będziesz miał czystą instalację
Co do dwóch wilo, to zrób jak CNC w swoich ofertach- kup dwa bezprzewodowe termostaty i podłącz ich styki równolegle pod PC ,a sterowniki ustaw na dole i na górze z niezależnymi temp- będziesz miał pełny komfort i niezakeżne temp na dwóch poziomach
Pzdr

wa2
19-12-2016, 20:27
Z termometru cyfrowego ds18b20 zamontowanego jako przylgowy na miedzianym elemencie rozdzielacza. Osobno na zasilaniu i powrocie.
Delta na termostacie ustawiona na 0.5 'C( pomiędzy 17.5 a 18.0)

Do czego podłączyłeś te czujniki temp?
Napisz coś więcej tez zamierzam opomiarowac pompe ciepła.

CNC_POMPY_CIEPLA
19-12-2016, 20:48
Wysyłam fotki . Instalacja PC + CWU moim zdanie coś za bardzo nie fachowo wykonana, proszę opinie .co jest tu spieprzone. CZY pompy wilo są potrzebne ? ponieważ podpięte sa tylko do gniazda a nie do PC .prosze o ogólny pogląd co brakuje co jest zbędne itp. dziś do godziny podam link na youtube z filmem mojej kotłowni z komerażem376255376256376257

Do pompek willo dołożyć osobne termostaty bezprzewodowe po to żeby nie działały non stop. Będziesz mógł też sterować dzięki temu temperaturami w domu i pompa nie będzie przegrzewać domu.
Nie masz filtra przed wejściem wody do PC, to koniecznie trzeba zamontować, a ze względu na to że go nie miałeś trzeba by przepłukać wymiennik.
Poza tym masz zamontowane małe sprzęgło, ułatwia przepływ pompie ciepła, to nawet dobrze.
No i jeszcze drugi zawór bezpieczeństwa nie wiem po co.
Co do pompek willo to ustaw w lewo na maksa.
a do tej małej pompki oszukaj wtyczki bo potem ciężko taką dokupić.

tom80ek
19-12-2016, 20:57
Co może być powodem bardzo częstych defrostów. Dzisiaj spędziłem przy pompie trochę czasu. Defrost co 34 minuty to chyba przesada?!!!

bobrow
19-12-2016, 20:58
Jogi- jak będziesz płukał system , to powiedz instslatorowi - żeby wyjął pompę wodną z jednostki wewnętrznej i puścił trochę wody pod ciśnieniem od strony wyjścia z PC ( przepłuczesz dobrze wymiennik).W samej pompie wodnej też może być trochę "gruzu".
Ja musiałem tak zrobić po " dobrej radzie" po uruchomieniu na starym galmecie do CWU ( taki miałem już z piecem)
Pzdr

bobrow
19-12-2016, 20:59
Co może być powodem bardzo częstych defrostów. Dzisiaj spędziłem przy pompie trochę czasu. Defrost co 34 minuty to chyba przesada?!!!

PC jedzie z max mocą , zapewne

tom80ek
19-12-2016, 21:12
jedzie na max i nie może się wyłączyć tzn. przy zasilaniu 25 i równej krzywej nie jest w stanie osiągnąć delty mniejszej niż 3. Z tym że przy w miarę stałej temp powrotu nie daje rady utrzymać temperatury zasilania. przed defrostem temp. zasilania zaczyna spadać 1-2 *C. Defrost powoduje spadek temp do 19-20 * i zabawa zaczyna się od nowa
Dodam, że też nie dali filtra na przyłączu wody. Filtr jest na powrocie z podłogówki
Modulacja większość czasu na 67 Hz, spada po osiągnięciu 25* do 58HZ

bobrow
19-12-2016, 21:16
A podwyższałeś prędkości pompy wodnej ?

DiX
19-12-2016, 21:20
Do czego podłączyłeś te czujniki temp?
Napisz coś więcej tez zamierzam opomiarowac pompe ciepła.

Poczytaj o systemie Domoticz.
To gotowa platforma do budowy szeroko rozumianego inteligentnego domu opartego o różna protokoły komunikacji jak z-wave, i2c, 1wire, i inne.
System można zainstalować na różne platformy od windowsa po linux. Ja wykorzystałem minikomputer Raspberry pi3.

1) Platforma sprzętowa:

376336

2) Magistrala 1wire (termometry):

376337

3) Licznik prądu, napięcia i zużytej energii oraz włącznik termostatu:

376338

4) Panel zarządzania systemem (przykład):

376339

Jabolek
19-12-2016, 21:26
Chętnie poczytam coś więcej na temat Twojego systemu inteligentnego domu. Może jakiś nowy temat w odpowiednim dziale? :>

tom80ek
19-12-2016, 21:30
Pompa szła na 5 biegu. Przepływ ok. 25l/m Jeszcze nie wszystkie pętle otwarte. Dom się dopiero wygrzewa i suszy więc może to jest powód. Ale jednak temperaturę zasilania pc powinna chyba utrzymać. Przy wyżej ustawionej krzywej trzymał 29* ale do zadanej chyba nie dobijał. Tym razem trzymał chłodny powrót. Podniesienie prędkości pompki może pomóc?

bobrow
19-12-2016, 21:32
Daj na 7 bieg i zobaczysz

tom80ek
19-12-2016, 21:39
ok. spróbuję rano przestawić. dzięki
Jeszcze pytanie. Jak macie rozwiązaną kwestię pomiaru energii, szczególnie z podziałem na taryfy?

Pratchawiec
19-12-2016, 21:46
Co może być powodem bardzo częstych defrostów. Dzisiaj spędziłem przy pompie trochę czasu. Defrost co 34 minuty to chyba przesada?!!!

Witam

Wyjrzyj na dwór (pole).
Albo spojrzyj na dane meteo z tego linka.
http://www.weatheronline.pl/weather/maps/city?LANG=pl&SI=kph&CEL=C&WMO=12530&TIME=std&CONT=plpl&R=0&LEVEL=140&REGION=0001&LAND=PL&ART=feuchte&NOREGION=1&PLZ=&PLZN=&SORT=__&TEMP=___&WETTER=__&&TYP=__&SEITE=0

Na wymienniku cały czas osadza się wilgoć.
Zmniejsz tempo.

Edit

Wspomóż grzałką, po to m.in. jest.

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
19-12-2016, 21:47
Co może być powodem bardzo częstych defrostów. Dzisiaj spędziłem przy pompie trochę czasu. Defrost co 34 minuty to chyba przesada?!!!

Częstość defrostów to nie jakiś wielki problem, lepiej żeby się często odszraniała i chodziła z pełną wydajnością niż była cała zalepiona i tłukła kWh.
Gorszym problemem jest długość defrostów, bo jak trwają długo to wtedy jest problem.

redblack
19-12-2016, 21:50
Z termometru cyfrowego ds18b20 zamontowanego jako przylgowy na miedzianym elemencie rozdzielacza. Osobno na zasilaniu i powrocie.

Też używam tych czujników ale nie pomyślałem, że można przyczepić je do rurki. Właśnie przymocowałem jeden z czujników do rury zasilającej wychodzącej z jednostki wewnętrznej. Do odczytu temperatury z sześciu czujników DS18B20 i jednego czujnika temperatury i wilgotności DHT22 używam na razie Lan Kontrolera (docelowo będzie to robił konwerter 1-wire - modbus RS485 obsługujący do 64 czujników spięty ze sterownikiem PLC) - wyniki wysyłane są do serwisu thingspeak.com dzięki temu mogę sobie zdalnie sprawdzać stan (wykresy czasowe) temperatur w różnych pomieszczeniach. Po dołożeniu czujnika na zasilaniu PC będę teraz mógł sprawdzać zdalnie np. kiedy pompa pracuje (tzn. czy nie ma awarii zasilania), kiedy defrost (ostatnie dwa defrosty pojawiły się w odstępie 2 godzin), jaka delta (po dołożeniu czujnika na powrocie). Jest to przydatne bo dom jest jeszcze zamieszkany. Lan Kontrolerem podłączę się jeszcze do wyjścia impulsowego licznika i będę mógł kontrolować zużycie prądu.

tom80ek
19-12-2016, 22:06
Częstość defrostów to nie jakiś wielki problem, lepiej żeby się często odszraniała i chodziła z pełną wydajnością niż była cała zalepiona i tłukła kWh.
Gorszym problemem jest długość defrostów, bo jak trwają długo to wtedy jest problem.

Defrosty ok 7-8 minut


Pratchawiec co znaczy "zmniejsz tempo"

Wszystko fajnie, ale od wtorku zjadł 340 kwh. Chodziła 24/24. Nie była ws stanie sama się wyłączyć.
Tak jak pisałem, dom nie ocieplony. Sito, ale jak panas chodzi to temp w domu sukcesywnie rośnie. Więc dostarcza więcej energii niż ucieka. Dlaczego w takim razie nie moduluje w dół. Najniżej jak widziałem przy stałej pracy to 57 Hz

Arturo72
19-12-2016, 22:11
Wszystko fajnie, ale od wtorku zjadł 340 kwh. Chodziła 24/24. Nie była ws stanie sama się wyłączyć.
Tak jak pisałem, dom nie ocieplony. Sito, ale jak panas chodzi to temp w domu sukcesywnie rośnie. Więc dostarcza więcej energii niż ucieka. Dlaczego w takim razie nie moduluje w dół. Najniżej jak widziałem przy stałej pracy to 57 Hz
Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie,bo ciągle dostarcza energii a nie jedynie uzupełnia.

agb
19-12-2016, 22:15
CNC, to jak z tą 10-letnią gwarancją LG? Bo pytanie już kilka razy padło.

tom80ek
19-12-2016, 22:19
Czy w takim razie chcąc mieć w domu ok 12* jest sens czekać aż dom się naładuje. To raczej w tej sytuacji nie nastąpi. Chyba lepiej ustawić na pracę w taniej taryfie i niech tak pracuje. Jak byście to ustawili, żeby nie zbankrutować

jgrolik
19-12-2016, 22:27
Ale to chyba w jakimś długim czasie , a nie po uruchomieniu ?

Gazy o wiele bardziej zwiększają swoją objętość ze wzrostem temperatury niż ciecze.
U mnie pomógł inhibitor korozji oraz podpięcie uziemienia klimakonwektorów poprzez iskrowniki niskonapięciowe.

bobrow
19-12-2016, 22:35
O , kurczę - wygląda na coś skomplikowanego ( jak mój hipersoniczny napęd antygrawitacyjny w taczce )
Ok- jak to przerobiłeś , to trzeba z tego skorzystać - jednak najpierw bym sprawdził z tym upuszczeniem wody . Jeśli to gazy lub nieszczelność- to powinno wzrosnąć ciśnienie, jeśli nie - to powinno wzrosnąć o 0.3 bar mniej niż wcześniej.
Pzdr

bobrow
19-12-2016, 22:47
Częstość defrostów to nie jakiś wielki problem, lepiej żeby się często odszraniała i chodziła z pełną wydajnością niż była cała zalepiona i tłukła kWh.
Gorszym problemem jest długość defrostów, bo jak trwają długo to wtedy jest problem.

Halo , halo kol CNC- żyjesz ?
To co z tą gwarancją 10 lat w LG na kompresor ?

Arturo72
19-12-2016, 22:50
Czy w takim razie chcąc mieć w domu ok 12* jest sens czekać aż dom się naładuje. To raczej w tej sytuacji nie nastąpi. Chyba lepiej ustawić na pracę w taniej taryfie i niech tak pracuje. Jak byście to ustawili, żeby nie zbankrutowaćZatkać dziury i zaizolować dom.

slqa
19-12-2016, 22:59
Mały update, odnośnie mojego problemu.

Zostawiłem uruchomione tylko 3 pętle. Temperatura powrotu wzrosła do jakiś 19stp. i nastąpił długo oczekiwany defrost. Oczywiście brak błędu h42 w tej sytuacji.
Jednak zbyt się podpaliłem i odkręciłem następną pętle. Niestety kolejny defrost się nie powiódł. W sumie to nie wiem dlaczego, bo temperatura powrotu to było też jakieś 19stp. Pompa zaczeła sprężać może przez 40s i stop, nawet grzałka się nie włączyła. Bez błedu. Jak wyłączyłem i włączyłem ją spowrotem to przy kolejnym defroscie błąd h42.

Mam takie pytanko odnośnie tego, może ktoś wie, jaki jest algorytm deforostu, w sensie jakie musza być temp. Panasa 9kw 1 faz. seria F?

Tak jak kolega wcześniej pisał, u mnie te defrosty też występują co jakieś 30-40min. W sumie to nie ma się co dziwić, przy takiej pogodzie. Najlepsza na startowanie pompy:yes:

Musze się uzbroić w cierpliwość, jutro spróbuje od rana i napale jeszcze w kozie mocniej, może to coś pomoże.

Pozdrawiam slqa

Pratchawiec
19-12-2016, 23:05
tom80ek

Jak to naprawdę u Ciebie jest, bo czegoś nie rozumiem.

W stopce stoi, że masz extra ocieplenie. W poście, że sito.
Masz w ogóle ocieplenie, czy tylko częściowe, a może mostki?
Trudno gdybać, bo nie sposób choćby zgrubnie oszacować straty.

Arturo w zwięzłych słowach wyjaśnił Ci dlaczego jest tak a nie inaczej.

Wygrzewanie wylewki, całego domu to poważny wydatek energetyczny. Zwłaszcza zimą.
Czytałem o takich którym poszło na ten cel po kilka tys. kWh lub kilkaset m3 gazu.
I to bez dziur w ociepleniu.

Włącz grzałkę, doprowadzisz w ten sposób do ustabilizowania pracy PC w znacznie korzystniejszych warunkach.

Pozdrawiam

Pratchawiec

jogi1978
19-12-2016, 23:09
Do pompek willo dołożyć osobne termostaty bezprzewodowe po to żeby nie działały non stop. Będziesz mógł też sterować dzięki temu temperaturami w domu i pompa nie będzie przegrzewać domu.
Nie masz filtra przed wejściem wody do PC, to koniecznie trzeba zamontować, a ze względu na to że go nie miałeś trzeba by przepłukać wymiennik.
Poza tym masz zamontowane małe sprzęgło, ułatwia przepływ pompie ciepła, to nawet dobrze.
No i jeszcze drugi zawór bezpieczeństwa nie wiem po co.
Co do pompek willo to ustaw w lewo na maksa.
a do tej małej pompki oszukaj wtyczki bo potem ciężko taką dokupić.
Zapomniałem dodać że jeszcze zamontowałem pokojowe sterowniki temperatury przewodowe 1szt odpowiedzialną za wszystkie pentle na parterze przewody podciągałem do skrzynki z rozdzielaczem ale jeszcze nie zakupiłem listwy i siłowników elektrycznych , a na poddaszu mam 4 pokoje w każdym zamontowałem też sterowniki temperatury i podciągnąłem przewody do górnej skrzynki i również narazie jeszcze nie zamontowano mi listwy i siłowników
czy jak domontuje mi hydraulik ten zestaw to pompy wilo będą sie jakoś sterować a tu link moich sterowników pokojowych
http://allegro.pl/dotykowy-termostat-sterownik-pokojowy-ogrze-wodne-i6007492613.html
pytam czy sterowanie puźniejsze siłownikami na pokojach a potem jeszcze sterowanie jeszcze oddzielne pomp wilo to troche nie za dużo tych sterowników .
kurcze nie znam się , wezwe gościa spowrotem i co mam mu wygarnąć punkt po punkcie ,proszę o radę, bo będą sie wykręcać
Myślałem że te pompy wilo podpina się w środku PC i poprostu jak PC przestaje działać to odłacza z automatu pompy wilo ale widze że to chyba tak nie działa

plusfoto
19-12-2016, 23:22
1szt odpowiedzialną za wszystkie pentle
I to by było OK

na poddaszu mam 4 pokoje w każdym zamontowałem też sterowniki temperatury i podciągnąłem przewody do górnej skrzynki i również narazie jeszcze nie zamontowano mi listwy i siłowników
czy jak domontuje mi hydraulik ten zestaw to pompy wilo będą sie jakoś sterować a tu link moich sterowników pokojowych
http://allegro.pl/dotykowy-termostat-sterownik-pokojowy-ogrze-wodne-i6007492613.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fdotyk owy-termostat-sterownik-pokojowy-ogrze-wodne-i6007492613.html)
Ale tu to już się przeżegnałem. Kto Cię ta takie koszty naciągnął. Co chcesz tym sterować przy sporej bezwładności podłogówki.

tom80ek
19-12-2016, 23:32
tom80ek

Jak to naprawdę u Ciebie jest, bo czegoś nie rozumiem.

W stopce stoi, że masz extra ocieplenie. W poście, że sito.
Masz w ogóle ocieplenie, czy tylko częściowe, a może mostki?
Trudno gdybać, bo nie sposób choćby zgrubnie oszacować straty.

Arturo w zwięzłych słowach wyjaśnił Ci dlaczego jest tak a nie inaczej.

Wygrzewanie wylewki, całego domu to poważny wydatek energetyczny. Zwłaszcza zimą.
Czytałem o takich którym poszło na ten cel po kilka tys. kWh lub kilkaset m3 gazu.
I to bez dziur w ociepleniu.

Włącz grzałkę, doprowadzisz w ten sposób do ustabilizowania pracy PC w znacznie korzystniejszych warunkach.

Pozdrawiam

Pratchawiec


Wybacz, stopka może trochę mylić bo jeszcze nie zrobione ocieplenie. Ocieplony mam dach. Ściany nie ocieplone. Dlatego chcę jedynie koło 10-12 *
Poprawię stopkę

jogi1978
19-12-2016, 23:39
[QUOTE=plusfoto;7367185]I to by było OK

Ale tu to już się przeżegnałem. Kto Cię ta takie koszty naciągnął. Co chcesz tym sterować przy sporej bezwładności podł
Pomyślałem że czasami w niektórych pokojach jak sypialnia w razie zbyt wysokiej temperatury np23* będe muł ustawić np 21 po co pompa ma dogrzewać dalej ten właśnie pokój kolejne 2 * a wtedy jednocześnie szybciej dogrzeje łazienkę gdzie chce 24* .takie mam rozumowanie może złe. poza tym ładnie wyglądają i pokazują aktualną temperature :no:

Arturo72
19-12-2016, 23:39
Ocieplony mam dach. Ściany nie ocieplone. Dlatego chcę jedynie koło 10-12 *Skoro pompa chodzi non stop to znaczy,że musi tyle chodzić bo masz takie zapotrzebowanie na energię czyli bardzo duże.Bez ocieplenia ścian przyzwyczaj się,że w taki sposób chodzi ;)Przestawienie jej jedynie na tanią taryfę nic nie da bo za dużo energii Ci spieprza.

thxluk
20-12-2016, 07:54
Jak w modelu SDC 3F sprawdzić czy grzałka podłączona jest prawidłowo tj. czy działa?

K@mil_
20-12-2016, 08:36
Zmniejsz temp., w której PC wspomaga się grzałką.
Pozdrawiam.

thxluk
20-12-2016, 08:43
Kamil,chodzi o to że ja nie wiem czy grzałka została podłączona prawidłowo .
Mam zaplombowaną jedn. wew. Wiec ściągniecie obudowy odpada.
Z tego co wyczytałem to w tym modelu nie "swieci" sie heater przy jej pracy .
Jakiś pomysł.??

Andrzej5101
20-12-2016, 08:56
Wybacz, stopka może trochę mylić bo jeszcze nie zrobione ocieplenie. Ocieplony mam dach. Ściany nie ocieplone. Dlatego chcę jedynie koło 10-12 C
Dlaczego uruchamiasz PC jak dom jest jeszcze jak sitko. To jest nie zgodne ze sztuka budowlana i będą z tego problemy

tom80ek
20-12-2016, 09:04
Stwierdziłem, że to lepsze rozwiązanie, niż zostawić dom nieogrzewany całą zimę. Poza tym dużo robię sam i potrzebuję nieco wyższej temperatury. Jakie problemy mogą wyniknąć?

flisiu
20-12-2016, 09:32
Poczytaj o systemie Domoticz.
To gotowa platforma do budowy szeroko rozumianego inteligentnego domu opartego o różna protokoły komunikacji jak z-wave, i2c, 1wire, i inne.
System można zainstalować na różne platformy od windowsa po linux. Ja wykorzystałem minikomputer Raspberry pi3.

1) Platforma sprzętowa:

376336

2) Magistrala 1wire (termometry):

376337

3) Licznik prądu, napięcia i zużytej energii oraz włącznik termostatu:

376338

4) Panel zarządzania systemem (przykład):

376339

ile kosztowaly Cie te wszystkie zabawki ? :)

K@mil_
20-12-2016, 09:42
Kamil,chodzi o to że ja nie wiem czy grzałka została podłączona prawidłowo .
Mam zaplombowaną jedn. wew. Wiec ściągniecie obudowy odpada.
Z tego co wyczytałem to w tym modelu nie "swieci" sie heater przy jej pracy .
Jakiś pomysł.??

Ale przecież ja Tobie nie każę rozbierać PC :)
W menu ustawiasz od jakiej Tz grzałka ma wspomagać system. Podbij tę wartość na maxa żeby wzbudzić grzałkę.
Pozdrawiam.

bobrow
20-12-2016, 09:46
Kamil,chodzi o to że ja nie wiem czy grzałka została podłączona prawidłowo .
Mam zaplombowaną jedn. wew. Wiec ściągniecie obudowy odpada.
Z tego co wyczytałem to w tym modelu nie "swieci" sie heater przy jej pracy .
Jakiś pomysł.??

Witaj,
z tego co wiem należy wykonać kilka operacji przy wył PC :

-w ustawieniach zaawansowanych (ok 5s set+check) wybierz moc i załącz grzałkę (parametr nr 2- CAP ...kW)
-w ustawieniach "prostych" (ok 5s set) zmień temp ,przy której może w ogóle załączyć się grzałka (heater) , taka do próby temp ( u mnie jest -15 st )
-na pulpicie musisz wcisnąć przycisk z prawej strony Heater (pojawi się napis Heater po lewej stronie wyświetlacza)

Po włączeniu PC , jeśli wystąpią w/w warunki i zabraknie mocy grzewczej , to zadziała grzałka -pojawi się napis Heater na wyświetlaczu u góry po prawej stronie
Ogólnie proste-choć z pozoru zawiłe...
pzdr

PS
napis Heater z lewej strony wyśietlacza oznacza włączoną funkcję z dogrzewaniem grzałką , a z prawej -że teraz właśnie działa

DiX
20-12-2016, 10:14
ile kosztowaly Cie te wszystkie zabawki ? :)

1) Raspberry pi3 (może być 2) - 160zł
2) Kontroler z-wave - 150zł
3) Włącznik z pomiarem en. elektr - 180zł
4) Termometry cyfrowe 5zł szt.
5) pozostałe elementy (obudowa na szynę din, kable) - 80zł

Reszta systemu (czyli sterowanie oświetleniem, zaworem wody, podlewaniem, roletami) oparta na Raspberry pi 3 i jako elementy wykonawcze Exta Free Zamel-a przerobiona pod Domoticz -a ale to inna historia.
Całość oczywiście działa redudentnie (zdublowane lokalnie) - układ w gwiazdę i rozproszone sterowanie.
Pozdr.

CNC_POMPY_CIEPLA
20-12-2016, 10:37
Zapomniałem dodać że jeszcze zamontowałem pokojowe sterowniki temperatury przewodowe 1szt odpowiedzialną za wszystkie pentle na parterze przewody podciągałem do skrzynki z rozdzielaczem ale jeszcze nie zakupiłem listwy i siłowników elektrycznych , a na poddaszu mam 4 pokoje w każdym zamontowałem też sterowniki temperatury i podciągnąłem przewody do górnej skrzynki i również narazie jeszcze nie zamontowano mi listwy i siłowników
czy jak domontuje mi hydraulik ten zestaw to pompy wilo będą sie jakoś sterować a tu link moich sterowników pokojowych
http://allegro.pl/dotykowy-termostat-sterownik-pokojowy-ogrze-wodne-i6007492613.html
pytam czy sterowanie puźniejsze siłownikami na pokojach a potem jeszcze sterowanie jeszcze oddzielne pomp wilo to troche nie za dużo tych sterowników .
kurcze nie znam się , wezwe gościa spowrotem i co mam mu wygarnąć punkt po punkcie ,proszę o radę, bo będą sie wykręcać
Myślałem że te pompy wilo podpina się w środku PC i poprostu jak PC przestaje działać to odłacza z automatu pompy wilo ale widze że to chyba tak nie działa

Jak będziesz miał listwę na każdym rozdzielaczu to wtedy do tych listew podpinasz pompki willo, i to listwy wtedy sterują pompami obiegowymi.

CNC_POMPY_CIEPLA
20-12-2016, 11:06
Halo , halo kol CNC- żyjesz ?
To co z tą gwarancją 10 lat w LG na kompresor ?

Hej, gwarancja na całą pompę ciepła to 3 lata, panas daje 5 na sprężarkę, ale tak na prawdę to sprężarka umiera ostatnia, najpierw pada jakiś pierdół elektroniczny.
No chyba że pompa jest źle dobrana i pracuje non stop od września do kwietnia. To wtedy faktycznie sprężarka może się zużyć, ale nie zepsuć.

Testuje tego LG u siebie, o wydajność i COP się nie martwię. Bo to testowali już inni i było jak w katalogu, ale ciepłomierz też mam :-)
to co mnie zastanawiało to sterowanie, ale na razie jest ok, sprawdzałem też defrost bo to przy pompach PW jest czasem problemem.
Tutaj LG ma inaczej to zrobione bo jest to kwestia przemrożenia parownika, czyli nie ma kryterium czasowego, a temperaturowe.
Oznacza to że musi zaistnieć różnica temperatur pomiędzy parownikiem, a otoczeniem 20st.C i wtedy dopiero się odmraża.
Jest też jeszcze ciśnieniówka, do podobno odmrażania, ale tego nie ma jak potwierdzić, bez rozbierania.
Dogadałem się tak z LG że jak zepsuję to mi części przyślą, za free. Bo mam sobie sprawdzić.
No to wziąłem waż ogrodowy odkręciłem wodę i lałem pół dnia wodę na parownik by sprawdzić odladzanie i pracę w niskich temperaturach.
Drugi test to karton na parownik i brak przepływu powietrza by zobaczyć jak rozpędzi się wentylator.
Sprawdziłem jeszcze pompę obiegową, i co ciekawe jak się ktoś uprze to może wywalić oryginalną Wilo i wpiąć większą, np wilo Pico 25/1-8/180.
Jest tam przygotowane wyjście na pompę obiegową, tak więc możemy wymienić oryginalną, dzięki temu mamy zapewniony odpowiedni przepływ nawet na dużych instalacjach podłogowych.
Tańsze rozwiązanie bo nie trzeba montować sprzęgła w niektórych przypadkach.

redblack
20-12-2016, 11:13
Witaj,
Po włączeniu PC , jeśli wystąpią w/w warunki i zabraknie mocy grzewczej , to zadziała grzałka -pojawi się napis Heater na wyświetlaczu u góry po prawej stronie
Wg instrukcji serwisowej jednym z warunków włączenia grzałki jest: temp. zasilania < temp. zadana -8°C

Andrzej5101
20-12-2016, 11:17
Witam. Zbierając oferty na pompę pojawia się kolejny dylemat. Instalator oferuję mi t-cap 9 kw serii f 600 złoty drożej niż zwykłą 9 serii H. Według symulatora panasonica zwykła 9 przy -10 zapewni 99% energii na ogrzewanie i ciepłą wodę. T-CAP przy -20 zapewnia 107% mocy.
Co było powodem , że nie zdecydowałeś się na T-CAP ???
Zostawić dom nieogrzewany na całą zimę - to najlepsze co możesz zrobić . Ale to nie ten dział , popytaj fachmanów

bobrow
20-12-2016, 11:18
Wg instrukcji serwisowej jednym z warunków włączenia grzałki jest: temp. zasilania < temp. zadana -8°C

Czyli tak jak podałem:yes:

bobrow
20-12-2016, 11:19
Dzięki CNC,
a masz jakieś doświadczenia ze sprężarkami LG ?
pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
20-12-2016, 11:37
Są ok, LG to bardzo duży koncern jeżeli chodzi o branżę klimatyzacyjną i mają duże doświadczenie więc nie spodziewam się problemów.
A testuję dość extremalnie, tak jak nowe chińczyki przed sprzedaża, więc jak coś było by mocno nie tak to bym widział.
To co jest inne niż nowa seria H to z pewnością brak ciepłomierza i licznika energii, ale za to dużo większa moc przy -15st.C i lepsze COP.
Jest to duża konkurencja dla pomp SDC 9kW seria H 1fazowych, wychodzą taniej i mają lepsze parametry.

tom80ek
20-12-2016, 11:58
Pytałem wcześniej na forum która pompa będzie optymalna. Instalator stwierdził, że t-cap za mocny. Według OZC 5,75 kw przy -22. Oferty na t-cap miałem jakieś 4k droższe. Różnica w rocznym koszcie energii według Aquarea designer to ok 100 zł.

edit:
Sam w poście 2902 stwierdziłeś, że wystarczy. Wydaje mi się, że wybrałem właściwie biorąc pod uwagę różnicę w rocznym koszcie eksploatacji i koszt zakupu

link2jack
20-12-2016, 12:08
Na chwilę możesz wył PC- możesz zdjąć panel przedni i u góry po lewej stronie masz zawór nadmiarowy z rurką odpływową. Podstaw coś pod koniec rurki i upuść wody o 0.3 bar.Cała operacja to parę minut- a szybko się przekonasz czy jest ok , czy nie .
Wg mnie jeśli spadną ciśnienia proporcjonalnie , to jest ok. Jeśli wszystko wróci do poprzedniego stanu- to masz problem
Pzdr

Mógłbyś zaznaczyć miejsce gdzie jest ten zawór?


Jeśli mowa jest o GZ to jest jeszcze jedna możliwość.
Ale najpierw pytanie.
Czy masz w układzie GZ jakieś elementy miedziane/mosiężne + elementy stalowe ? Zwłaszcza połączone galwanicznie ? Np skręcone rurki stalowe i połączone z miedzią/mosiądzem ?

Zrobiłem zdjęcie – może coś zauważycie...
376366376367376368376369376370

link2jack
20-12-2016, 12:10
Ps. Dzis na noc zakręciłem zawory 1calowe doprowadzające i odprowadzające wode do zbiornika CWU. Pompe przełączyłem w tryb HEAT. Ciśnienie nie wzrosło. Jak dla mnie to wina zbiornika ze wzrasta ciśnienie w układzie, ale może się myle...

bobrow
20-12-2016, 12:11
Są ok, LG to bardzo duży koncern jeżeli chodzi o branżę klimatyzacyjną i mają duże doświadczenie więc nie spodziewam się problemów.
A testuję dość extremalnie, tak jak nowe chińczyki przed sprzedaża, więc jak coś było by mocno nie tak to bym widział.
To co jest inne niż nowa seria H to z pewnością brak ciepłomierza i licznika energii, ale za to dużo większa moc przy -15st.C i lepsze COP.
Jest to duża konkurencja dla pomp SDC 9kW seria H 1fazowych, wychodzą taniej i mają lepsze parametry.

Tylko różnica w cenie do Panasa to 616 pln -parametry ok , tylko ludzie chcieliby mieć więcej pewności do tej marki.Nie pisałeś wcześniej o problemach starszych wersjach Thermy ?
pzdr

bobrow
20-12-2016, 12:13
Ps. Dzis na noc zakręciłem zawory 1calowe doprowadzające i odprowadzające wode do zbiornika CWU. Pompe przełączyłem w tryb HEAT. Ciśnienie nie wzrosło. Jak dla mnie to wina zbiornika ze wzrasta ciśnienie w układzie, ale może się myle...

Na fotce nr 2 czarny zawór z blaszką-jak podniesiesz do góry ,to ujdzie woda

plusfoto
20-12-2016, 13:55
Regulację zrobisz raz na rotemetrach i zapomnisz. A kręcąc sterownikami pokojowym efekt odczujesz na drugi dzień - dla mnie to bez sensu i ładnych kilka stówek utopionych. Ale jak tak chcesz to oczywiście wolna wola.

CNC_POMPY_CIEPLA
20-12-2016, 16:54
Tylko różnica w cenie do Panasa to 616 pln -parametry ok , tylko ludzie chcieliby mieć więcej pewności do tej marki.Nie pisałeś wcześniej o problemach starszych wersjach Thermy ?
pzdr

Te modele sterszych therm miały problem z rozmrażaniem to było jakieś 3/4 lata temu, dlatego ta nowa dostała wężem z wodą :-)
By sprawdzić czy jest ok.

Szklara
20-12-2016, 18:34
Wygrzewanie skończone, ktoś wskazywał ilośc kWh na wygrzanie - u mnie pompa pożarła jakieś 850, może 900 kWh. Teraz idąc na 25 stopni bierze jakieś 18-20 kWh dziennie. grzeję tylko pół domu (1 rozdzielacz, drugi wyłączony) tak, żeby nic nie zamarzło. Mobilizuje mnie to do ocieplenia stropu i ściany garażowej.
Najchętniej teraz obniżyłbym temperaturę zasilania do 10 stopni, ale... nie da się. :)
Pompa mocno obciążona była niestety głośna. Działka duża, ale przy małej może to być uciążliwe dla sąsiadów.

kasy1
20-12-2016, 20:56
Ja mam taka sama pompe,ale doswiadczenia odmienne.Musze podejsc pod samapompe,zeby stwierdzic czy pracuje...2 metry za rogiem juz nic nie slychac.Chyba bedzie glosniej podczas grzania CWU..Na wygrzewanie wylewekpojdzie mi tez okolo1000KWh

slqa
20-12-2016, 21:49
Udało mi się w końcu wystartować. Dziś uruchomiłem 7 z 12 pętli podłogówki.

Błąd H42 wystąpił tylko raz, jak akurat w czasie rozpoczynania defrostu wyłączyli mi prąd. Po powrocie prądu, pompa się uruchomiła, ale nie dokończyła defrostu, tylko zaczęła cykl grzania. Strasznie słabo jej to szło i kolejny defrost sie nie powiódł (musiałem ją wtedy wesprzeć wodą). Następny już zrobiła bez problemów.
Zauważyłem też trochę głupią rzecz w sterowaniu, a mianowicie grzałka nie wesprze defrostu, jak wcześniej chodziła podaczas normalnego cyklu grzania. W normalnym cyklu musi minąć 20min od poprzedniego wyłączenia grzałki, żeby mogłą się włączyć ponownie, więc może to o to chodzi. Trochę to dla mnie głupie, bo przez to omal nie straciłem całego dnia.

thxluk
21-12-2016, 09:37
Kilka tygodni temu był podjety temat defrostu i uzycia do tego procesu grzałki.
Zdania były podzielone.Tak więc chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości.
Czy do defrostu w trybie awaryjnym jak i normalnym uruchamia sie dodatkowo grzałka.?
U mnie po prawej stronie panela nie świeci napis heater.
pozdrawiam

redblack
21-12-2016, 09:54
Kilka tygodni temu był podjety temat defrostu i uzycia do tego procesu grzałki.
Zdania były podzielone.Tak więc chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości.
Czy do defrostu w trybie awaryjnym jak i normalnym uruchamia sie dodatkowo grzałka.?
U mnie po prawej stronie panela nie świeci napis heater.
pozdrawiam

U mnie też nie ma sygnalizacji Heater podczas defrostu.

K@mil_
21-12-2016, 10:04
Mam podlicznik na grzałkę i cały czas wskazuje 0kWh, więc u mnie takiego wspomagania na pewno nie ma. Było podobno we wcześniejszych modelach Panasonica.

bobrow
21-12-2016, 10:06
Koledzy,
w Panasach model F zamiast grzałki (zazwyczaj) odpala się dodatkowe sprężanie-PC wchodzi w wysoką modulację (nawet do 75Hz).
Podobno wychodzi korzystniej do grzałki (bo inaczej sensu takie rozwiązanie nie ma-może po za mocą i czasem defrostu , to jedyne uzasadnienie )
pzdr

map78
21-12-2016, 10:09
Wszystkie kolejne "odsłony" pomp aquarea dążyły do coraz mniejszego udziału grzałki, czy to w procesie odmrażania, czy jako element wspomagający, czy ochronny. Już nawet w pierwszej serii D są różnice w algorytmie grzałki pomiędzy wersją jaką np ma Pratchawiec, a choćby moją, która też jest serii D ale po liftingu.
Czy te zmiany idą w dobrym kierunku? Ciężko odpowiedzieć. IMHO w naszym klimacie niekoniecznie. Ostatnie zimy pokazują, że warunków defrostowych mamy coraz więcej i te starsze pompy wyraźnie lepiej sobie z tym radzą. Z drugiej strony nowe algorytmy pozwalają na pracę na dużo niższym parametrze, a takie są obecnie trendy. Dzięki nim również możliwe było dołożenie programu wygrzewania jastrychu, czego wcześniejsze wersje nie miały.

Szklara
21-12-2016, 10:09
Ja mam taka sama pompe,ale doswiadczenia odmienne.Musze podejsc pod samapompe,zeby stwierdzic czy pracuje...2 metry za rogiem juz nic nie slychac.Chyba bedzie glosniej podczas grzania CWU..Na wygrzewanie wylewekpojdzie mi tez okolo1000KWh

U mnie jest podobnie, nawet z bliższej odległości nic nie słychać. Przy normalnej pracy. W "stresie", mocno obciążona i grzejąca na maxa na nieosiągalnej krzywej grzewczej (nieocieplony strop dużej parterówki) była bardzo głośna i nocą raczej kłopotliwa dla sąsiadów. Pocieszające, że są to sytuacje z gatunku "awaryjne".

slqa
21-12-2016, 11:45
Jak mówimy o tych defrostach, to macie włączone "Heater". Bo ja to włączyłem może dlatego dołączała się grzałka. A 6 wczorajszych defrostów szło z zapalonym "Heater". Pytanie czy rzeczywiście grzałka brała prąd. Nie mam podliczników narazie, także nie mam pewności. KIT-WC09F3E5

redblack
21-12-2016, 12:02
Jak mówimy o tych defrostach, to macie włączone "Heater". Bo ja to włączyłem może dlatego dołączała się grzałka. A 6 wczorajszych defrostów szło z zapalonym "Heater". Pytanie czy rzeczywiście grzałka brała prąd. Nie mam podliczników narazie, także nie mam pewności. KIT-WC09F3E5

Wg instrukcji:

Przycisk włączania dodatkowej grzałki elektrycznej pompy ciepła. Dodatkowa grzałka elektryczna może działać wyłącznie po naciśnięciu tego przycisku. Uwaga: jeżeli przycisk ten nie zostanie naciśnięty, dodatkowa grzałka elektryczna pompy ciepła działa tylko w następujących sytuacjach:
• Odszranianie
• Rozruch urządzenia
• Tryb ochrony przed zamarzaniem

tom80ek
21-12-2016, 12:26
Defrosty z tego co zauważyłem u mnie:
Jeżeli temp. wody jest poniżej 27* to defrost startuje zawsze z grzałką (zapala się heater w prawym górnym rogu) Jeżeli temp. powyżej 27* to defrost bez grzałki, chyba że temp. spadnie poniżej tego pułapu to wtedy załącza się grzałka. Co ciekawe, tak mi się przynajmniej wydaje po obserwacji. Zapalenie się HEATER nie jest równoznaczne z tym, że ona od początku działa. Jest jakby w gotowości. Tak sądzę po wahaniach temp. wody. Przy temp. poniżej 20*, może mniej, seria f nie jest w stanie przeprowadzić defrostu. Startuje defrost ale bez grzałki, tak jak pisał slqa. Nie daje rady przeprowadzić defrostu i zatrzymuje się. Próbuje na samej grzałce podnieść temperaturę wody do min 20* Wtedy najlepiej jest zostawić 1-2 pętle żeby szybko podbić temperaturę i defrost się powiedzie. Przy okazji dowiedziałem się jak nieszczelne są rotametry. Pętle trzeba pozakręcać na zaworkach a nie na rotametrach. Ostatnio 3h czekałem aż wzrośnie temp. z 19 do 20.* i nic. W końcu mnie oświeciło i poszedłem pozakręcać na zaworkach. zanim wróciłem od rozdzielacza na piętrze na pompie było 22* i za chwilę zaczął się defrost.

I pytanie na koniec: do czego służy przycisk "force"?

bobrow
21-12-2016, 12:50
Tom80ek ,
poproś swojego instalatora o polską instrukcję obsługi- pulpit jest tam w miarę opisany
pzdr

tom80ek
21-12-2016, 18:45
Dobra znalazłem.
Wiem, że teoretycznie nie da się wywołać defrostu. Jednak mam wrażenie, że przytrzymanie FORCE do momentu aż "piknie" i potem krótkie przyciśnięcie w pewnych okolicznościach powoduje defrost. Te okoliczności to właśnie zbliżający się defrost. Może to tylko zbieg okoliczności, ale może ktoś sprawdzi?

CNC_POMPY_CIEPLA
21-12-2016, 19:27
Dobra znalazłem.
Wiem, że teoretycznie nie da się wywołać defrostu. Jednak mam wrażenie, że przytrzymanie FORCE do momentu aż "piknie" i potem krótkie przyciśnięcie w pewnych okolicznościach powoduje defrost. Te okoliczności to właśnie zbliżający się defrost. Może to tylko zbieg okoliczności, ale może ktoś sprawdzi?

jak chcesz defrostu to puść pompę na chłodzeniu na 5minut, działanie takie same jak defrost tylko że dłużej bo chodzi wentylator.

jogi1978
21-12-2016, 19:56
Co najlepiej regulować
Witam mam pytanie do paru dni hula pompa w moim domu jeszcze nie zamieszkały.
Dom się zagrzał do 23* ,temperatura powierzchniowa paneli podłogowych ma ok 21* chce niższą temperaturę w domu ,co najlepiej przykręcić tak aby pompa nie zjadała jak do tej pory średnio 60kwh na dobę
teraz mam rotometry odkręcone na full,pompki obiegowe wilo 25/1-6 2szt na full czyli 6metrów podnoszenia pobór każda 40w . narazie pompa przy -3* na zewnątrz dobija mi max 30-31* na wyjściu i z każdym dnie rośnie bo jak domniemam dom był wychłodzony.Co teraz co jest najlepiej wysterować .rotometry ,pompy obiegowe czy parametry krzywej .
ps Zauważyłem że pompa robi średnio co 40min defrost z napisem heater w górnym prawym rogu czy to normalne.
A jeszcze jedno pytanie elektryk zamontował mi pod licznik on wskazuje mi że już poszło 2240kwh a na pompie wskazuje 700kwh z czego to wynika? sporo tych pytań ale dla tak zacnego grona odpowiedzi są pewnie oczywiste .:D
A zapomniałem dodać że na rotametrach przepływ wskazuje między 2,5-3 l /min nie za dużo?

bobrow
21-12-2016, 20:01
Jogi
A patrzyłeś ile było na starcie na tym pod liczniku ?
Pzdr

bobrow
21-12-2016, 20:02
I jeszcze jedno- w PC przeskakuje na 1 po 999

jogi1978
21-12-2016, 20:09
Jogi
A patrzyłeś ile było na starcie na tym pod liczniku ?
Pzdr
Był zerowy bo nowy
A na licznik w PC zaglądałem rzadko więc mógł juz przekręcić 3x :D przyjże sie i będe sie przyglądał skoro przy 999 sie resetuje

Szklara
21-12-2016, 20:43
[QUOTE=jogi1978;7368452][B]Co najlepiej regulowa

Zjedź na krzywej grzewczej. Najprościej.

jogi1978
21-12-2016, 21:27
[QUOTE=jogi1978;7368452][B]Co najlepiej regulowa

Zjedź na krzywej grzewczej. Najprościej.
to ja wiem że najprościej pytanie czy to najlepszy sposób dla mojego portwela
rodzi się dylemat, czy nie przykręcić pompy wtórne żeby PC szybciej dochodziła do docelowej temperatury ,czy przepływy na rotametrach ustawia się ten sam przepływ niezależnie od długości pętli ,czy nie zmniejszyć obroty np. z 6metró na 4m .czy to sie skalkuluje bo to 2szt wilo energooszczędne z płynną regulacją ale jak mają chodzić cały czas na full każda po 40w = 80w /h nie wiem czy to dużo i czy jeszcze pompa w PC nie waruje przez te pompy wilo? dylemat mam:sick:

hajnel
21-12-2016, 21:31
I przydają się sterowniki do tych pompek wilo.
A co do defrostów u mnie jeżeli powrót co zjedzie w trakcie defrostu do 25C to obiegówka w PC staje, a słychać gaz. Natomiast defrostu z grzałką jeszcze nie widziałem.

hajnel
21-12-2016, 21:33
2,5-3l to za dużo ustaw tak żeby było mniej więcej 1,5-2 zejdziesz pewnie o ok 10W na każdej pompce? Bufor zakładam, że masz.

PaRa
21-12-2016, 21:39
Czy warto instalować grzałkę w zasobniku CWU ?
Na początku byłem na nią zdecydowany, teraz już nie widzę takiej potrzeby. Argumentem za wygrzewanie zasobnika i "pomoc " PC, aby przy dużych mrozach mogła skupić się na CO.

jogi1978
21-12-2016, 21:41
I przydają się sterowniki do tych pompek wilo.
A co do defrostów u mnie jeżeli powrót co zjedzie w trakcie defrostu do 25C to obiegówka w PC staje, a słychać gaz. Natomiast defrostu z grzałką jeszcze nie widziałem.
sterowniki i tak będę montował ale czemu za każdym razem jak przychodzi do defrost odpala grzała czy dlatego że PC jeszcze sie nie rozhulała i mimo że jest ciepło w domu to wylewka nie jest jeszcze dogrzana teraz na zasilaniu mam 31* a na powrocie 26* i to dlatego odpala grzałe?

maciejtoya
21-12-2016, 21:42
Ja mam pompe 12 kW od 16 dni i przez ten czas zuzycie na pompie jakies 350 kWh a na liczniku 470. Z tym, że licznik wskazuje całościowe zuzycie od kiedy mam prąd. Grzeję tak do 13 stopni. Dom niezamieszkany, jeszcze nieocieplony. Trochę duże masz to zużycie (tak mi się wydaje).

kasy1
21-12-2016, 21:43
Hej!Jogi,to chyba niemozliwe, zeby w kilka dni pompa zuzyla az ponad 2000 KWh...

jogi1978
21-12-2016, 21:46
2,5-3l to za dużo ustaw tak żeby było mniej więcej 1,5-2 zejdziesz pewnie o ok 10W na każdej pompce? Bufor zakładam, że masz.
Bufor to taki dodatkowy większy zbiornik ? to nie ponoć nie potrzebny mam sprzęgło hydrauliczne.zobacz na filmik mojego PC może ci coś wpadnie w oko co jest grane https://www.youtube.com/watch?v=DELcqxmnWGM&t=106s

jogi1978
21-12-2016, 21:51
Hej!Jogi,to chyba niemozliwe, zeby w kilka dni pompa zuzyla az ponad 2000 KWh...
No nie bawiłem sie z różnymi konfiguracjami w najmroźniejsze dni i to dlatego teraz średnio zużywam przy -3 ok 40-60 kwh to dużo? bo nie wiem podkreślam żę wszystko podkręcone na full i jeszcze PC nie dochodzi do określonej z krzywej max. mam max 31* a przy -3 na zew. powinna dobić do około 35-36*

jogi1978
21-12-2016, 21:54
1

maciejtoya
21-12-2016, 21:59
1

No jak zużywa max 60 kWh to gdzies 35 dni potrzeba zeby dobić do tych 2000 kWh, a jak sam wspominałeś masz ją kilka dni.

hajnel
21-12-2016, 22:01
Tak chodziło mi o sprzęgło. Ja mam średnią za grudzień ok. 20kWh na dzień...

tom80ek
21-12-2016, 22:10
Mi też przez tydzień brała ok 60 kwh/24h. Wczoraj udalo mi się ustabilizować sprawę. Jako że chcę utrzymywać w domu około 12 * (nie zamieszkały, nie ocieplony) Obecnie bierze ok. 25kwh/24h i pracuje w zakresie 20-30Hz
Jaki zakres pracy sprężarki jest optymalny?

jogi1978
21-12-2016, 22:10
uściśle w zeszłym roku mi ją montowali tam nabiłem okoła 1800kwh ale dom jest pusty potem odłączyłem ją na caŁY sezon i odpaliłem ponad tydzień temu i średnio wyjada mi 40-60 kwh na dobe , ale dom nie był ogrzewany.to dużo? jak na rozruch ?

CNC_POMPY_CIEPLA
21-12-2016, 22:21
Czy warto instalować grzałkę w zasobniku CWU ?
Na początku byłem na nią zdecydowany, teraz już nie widzę takiej potrzeby. Argumentem za wygrzewanie zasobnika i "pomoc " PC, aby przy dużych mrozach mogła skupić się na CO.

pompa z podgrzaniem CWU poradzi sobie nawet w duże mrozy, grzałka ma wygrzewać wodę do 65st.C - 70st.C żeby zabić bakterie, i tyle jest celowości w jej instalacji. Wiec musi być ale używana sporadycznie.

tom80ek
21-12-2016, 22:51
Pochwalcie się proszę jak macie rozwiązaną kwestię pomiaru energii. Macie rozbite na taryfy czy tylko samo zużycie mierzycie?Może ktoś polecić rozwiązacie do pomiaru trzech faz z uwzględnieniem taryf?

21-12-2016, 22:56
Pochwalcie się proszę jak macie rozwiązaną kwestię pomiaru energii. Macie rozbite na taryfy czy tylko samo zużycie mierzycie?Może ktoś polecić rozwiązacie do pomiaru trzech faz z uwzględnieniem taryf?

Ja u siebie bede chcial zalozyc podlicznik 2 taryfowy i to chyba zalatwi sprawe. Kiedys na szybko sprawdzalem na allegro to niestety wiaze sie z wydaniem jakichs 500 zl.

tom80ek
21-12-2016, 23:03
Znalazłem taki F&F, dwutaryfowy trzyfazowy ale wymaga dodatkowego zegara sterującego bo sam nie wie kiedy którą fazę mierzyć. Niestety nie znalazłem jednofazowego dwutaryfowego. Było by wiadomo ile na co poszło

thxluk
22-12-2016, 08:20
Witam,
tak do dobry początek dnia:)
w przypadku gdy mam KG -15/40 i +10 /28 jaka temp. powinna być na wyjsciu PC przy np - 4 st.
Jak to obliczyć , jaka to jest krzywa(wzór)
po9zdr

PaRa
22-12-2016, 08:23
pompa z podgrzaniem CWU poradzi sobie nawet w duże mrozy, grzałka ma wygrzewać wodę do 65st.C - 70st.C żeby zabić bakterie, i tyle jest celowości w jej instalacji. Wiec musi być ale używana sporadycznie.

Mam zamontowaną pompę Panasonic, model Aquarea SDC o mocy 7 KW, wczoraj spięto ją z zasobnikiem Hewalex HP 250l. Wczoraj na szybko sprawdziłem jak działa całość, woda dosyć szybko osiągnęła ustawioną tem. w zasobniku.

Czy PC nie może wygrzać zasobnika ? Jest w stanie zagrzać wodę do 65st.C - 70st.C żeby zabić bakterie ? Na razie najwyższa tem. wychodząca, którą osiągnęła to 45 st. w czasie wygrzewania posadzki.

CNC_POMPY_CIEPLA
22-12-2016, 08:33
Mam zamontowaną pompę Panasonic, model Aquarea SDC o mocy 7 KW, wczoraj spięto ją z zasobnikiem Hewalex HP 250l. Wczoraj na szybko sprawdziłem jak działa całość, woda dosyć szybko osiągnęła ustawioną tem. w zasobniku.

Czy PC nie może wygrzać zasobnika ? Jest w stanie zagrzać wodę do 65st.C - 70st.C żeby zabić bakterie ? Na razie najwyższa tem. wychodząca, którą osiągnęła to 45 st. w czasie wygrzewania posadzki.

Masz serię H czy serię F pompy?

Wygrzewasz posadzę temperatura 45st.C ???

jgrolik
22-12-2016, 08:34
Witam,
tak do dobry początek dnia:)
w przypadku gdy mam KG -15/40 i +10 /28 jaka temp. powinna być na wyjsciu PC przy np - 4 st.
Jak to obliczyć , jaka to jest krzywa(wzór)
po9zdr

To zwykła regresja liniowa o nachyleniu -0.48 i przesunięciu 32.8 czyli temperatura zadana powrotu GZ = 32.8 - 0.48 * Tzewnętrzna co przy -4 daje temperaturę powrotu 34.72 C. Należy jednak pamiętać, że to jest temperatura nie uwzględniająca histerezy oraz przesunięcia. W przypadku histerezy +-1K daje to przedział 33.72-35.72 C ale jeśli jest ustawione jakieś przesunięcie to należy je dodać, lub odjąć (jeśli jest przesunięcie w dół to odjąć jak w górę to dodać).

thxluk
22-12-2016, 08:39
"GZ = 32.8 - 0.48 * Tzewnętrzna co przy -4 daje powrotu 34.72 C."
Mam rozumieć że przy mojej KG PC będzie dążyła do 34st na powrocie(GZ)??

bo wydaje mi sie że jesli x= TZ to y=temp . zadana czyli temperatura wyjścia z PC a nie wejscia.??

22-12-2016, 09:45
Mam zamontowaną pompę Panasonic, model Aquarea SDC o mocy 7 KW, wczoraj spięto ją z zasobnikiem Hewalex HP 250l. Wczoraj na szybko sprawdziłem jak działa całość, woda dosyć szybko osiągnęła ustawioną tem. w zasobniku.

Czy PC nie może wygrzać zasobnika ? Jest w stanie zagrzać wodę do 65st.C - 70st.C żeby zabić bakterie ? Na razie najwyższa tem. wychodząca, którą osiągnęła to 45 st. w czasie wygrzewania posadzki.

PC grzeje chyba max do 52 stopni. Chyba ze masz model HT.

jgrolik
22-12-2016, 09:51
"GZ = 32.8 - 0.48 * Tzewnętrzna co przy -4 daje powrotu 34.72 C."
Mam rozumieć że przy mojej KG PC będzie dążyła do 34st na powrocie(GZ)??

bo wydaje mi sie że jesli x= TZ to y=temp . zadana czyli temperatura wyjścia z PC a nie wejscia.??

34.72, to prawie 35 więc do ok 35

Wejścia do PC , czyli temperatura powrotu GZ, dlatego, że to temperatura powrotu "mówi" pompie, czy podłogówka nagrzała się. Przynajmniej tak jest w pompach, które ja widziałem (inwertorowych).
Temperatura zasilania, będzie zależeć od wielu czynników

redblack
22-12-2016, 10:14
"GZ = 32.8 - 0.48 * Tzewnętrzna co przy -4 daje powrotu 34.72 C."
Mam rozumieć że przy mojej KG PC będzie dążyła do 34st na powrocie(GZ)??

bo wydaje mi sie że jesli x= TZ to y=temp . zadana czyli temperatura wyjścia z PC a nie wejscia.??

Zrobiłem na szybko arkusz do krzywej grzewczej. Możesz sobie pozmieniać dowolnie parametry krzywej (kolorowe pola).

Szklara
22-12-2016, 12:29
[QUOTE=redblack;7368817]Zrobi

Dzięki. Fajne i przydatne. Co prawda na razie krzywa grzewcza płaska linia ekg u umarlaka - 25LO i 25HI, ale w przyszłości arkusz się przyda.

tom80ek
22-12-2016, 12:40
[QUOTE=redblack;7368817]Zrobi

Dzięki. Fajne i przydatne. Co prawda na razie krzywa grzewcza płaska linia ekg u umarlaka - 25LO i 25HI, ale w przyszłości arkusz się przyda.

Przy jakiej temperaturze w takim układzie pompa się wyłącza?

PaRa
22-12-2016, 13:42
Masz serię H czy serię F pompy?


Myślę, że moja PC to seria H, ale mogę się mylić dlatego poniżej tabliczka z pompy.

http://images81.fotosik.pl/248/3329a869bc8735cdmed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/3329a869bc8735cd)



Wygrzewasz posadzę temperatura 45st.C ???

Przez moment taka tem. była, nie chciałem używać gotowego programu bo mam czasem zaniki prądu. Wygrzewałem według tej procedury :


Wygrzewanie zaczyna się po okresie wiązania wylweki tzn 28 dni.
W niektórych regulatorach jest specjalny program suszenia jastrychu i on tego pilnuje

W skrócie wygląda to tak:
Temperatura startowa: 25 °C

1 dzień - 25 °C
2 dzień - 30 °C
3 dzień - 35 °C
4 dzień - 40 °C
5 dzień - 45 °C
6 – 12 dzień - 45 °C
13 dzień - 40 °C
14 dzień - 35 °C
15 dzień - 30 °C
16 dzień - 25 °C
17 – 23 dzień - 10 °C
24 dzień - 30 °C
25 dzień - 35 °C
26 dzień - 40 °C
27 dzień - 45 °C
28 dzień - 35 °C
29 dzień - 25 °C

K@mil_
22-12-2016, 14:00
To seria F.
Pozdrawiam.

plusfoto
22-12-2016, 20:29
No to ticap 9 wersja h wystartowała . Jak na razie po 6 godzinach na połowie pętli powrót poszybował z 8 stopni do 22. Za dwie godzinki chyba puszczę jeszcze z dwie pętle.

xwiktorx
23-12-2016, 01:04
Pytanie. Jak poznać która to wersja. Znalazłem taka ofertę na 12 kw.
https://wentshop.pl/pl/p/POMPA-CIEPLA-12KW-KIT-WC12F6E5-1-FAZOWA-PANASONIC-AQUAREA/518
I niewiem czy super promocja czy wyprzedaż starego modelu. Bo generacja H 3 fazowa OK 5000 zł droższa. A tak pożarnym powie mi ktoś czym się różnią.
Pozdrawiam

23-12-2016, 09:43
No to ticap 9 wersja h wystartowała . Jak na razie po 6 godzinach na połowie pętli powrót poszybował z 8 stopni do 22. Za dwie godzinki chyba puszczę jeszcze z dwie pętle.

Hej,

A czemu akurat wersja H ? Ja na bank już też zdecydowany jestem na Panasa tylko teraz zastanawiam się czy jest sens dopłacać do serii H.

PaRa
23-12-2016, 10:16
To seria F.
Pozdrawiam.

Czy dobrze zrozumiałem, że ten model wygrzeje mi zasobnik CWU ? Ma grzałkę która bez problemu podgrzeje wodę do tem. która zniszczy bakterie.

Andrzej5101
23-12-2016, 10:44
Najważniejsze zmiany serii H na 2016: http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-9kw-seria-h-z-montazem-i6644670234.html

PaRa . Aby wygrzać zasobnik CWU , musi być w nim zainstalowana grzałka elektryczna, lub ;
zasobnik i wężownica ze stali nierdzewnej , wówczas nie ma potrzeby wygrzewania

jogi1978
23-12-2016, 14:00
Co najlepiej regulować
Witam mam pytanie do paru dni hula pompa w moim domu jeszcze nie zamieszkały.
Dom się zagrzał do 23* ,temperatura powierzchniowa paneli podłogowych ma ok 21* chce niższą temperaturę w domu ,co najlepiej przykręcić tak aby pompa nie zjadała jak do tej pory średnio 60kwh na dobę
teraz mam rotometry odkręcone na full,pompki obiegowe wilo 25/1-6 2szt na full czyli 6metrów podnoszenia pobór każda 40w . narazie pompa przy -3* na zewnątrz dobija mi max 30-31* na wyjściu i z każdym dnie rośnie bo jak domniemam dom był wychłodzony.Co teraz co jest najlepiej wysterować .rotometry ,pompy obiegowe czy parametry krzywej .
ps Zauważyłem że pompa robi średnio co 40min defrost z napisem heater w górnym prawym rogu czy to normalne.
A jeszcze jedno pytanie elektryk zamontował mi pod licznik on wskazuje mi że już poszło 2240kwh a na pompie wskazuje 700kwh z czego to wynika? sporo tych pytań ale dla tak zacnego grona odpowiedzi są pewnie oczywiste .:D
A zapomniałem dodać że na rotametrach przepływ wskazuje między 2,5-3 l /min nie za dużo?
ponawiam pytanka.
Chłopaki doradźcie proszę :p
obniżyłem wczoraj pompy wtórne wilo do 3,5m ,teraz rotametry wskazują ok 1,7l/min ,krzywa Lo-15/36* Hi +15/28* , Temp.w domu nadal 22*. Po 24h na zasilaniu 30* powrót 25* .CWU narazie wyłączone.I kupa dalej pobiera okoł 60 kwh/24h Dlaczego tak dużo. siedziałem przy PC 3h i proces grzania wygląda tak
na zewnątrz -2 , na zasilaniu 29-30* powrót 25* godzina 10.00 zaczyna sie Defrost zaczyna migać head dziwne dzwięki i syczenie to chyba gaz ,po chwili zaczyna spadać temperatura ,przy 27* załącza się heater za każdym razem ,a pod licznik zaczyna nabijać impulsy szybciej ,temperatura spada do 21* a PC się uspakaja i temp.zaczyna rosnąć do 30 * ( a pod licznik zaczyna nabijać impulsy jeszcze szybciej i KONIEC napis heater gaśnie , czas procesu około 7-8min. Już po około 40min kolejny defrost i do samo, po kolejnych około 40min to samo i tak już pare dni.Pc chodzi 24h .pobór zbliżony 60kwh/24h.
z każdym dniem temp. wzrasta o 1* na PC przy podobnych temp.zew. czy to normalne ???? co mam jeszcze przykręcić albo dowalić :p jakie macie nastawy? BO JAK TAK DALEJ BĘDZIE TO PUJDE Z TORBAMI .czy to wina pomp obiegowych wilo? bo idą 24h w trakcie defrostu też

tom80ek
23-12-2016, 15:08
Dom jest zimny i prawdopodobnie wilgotny. Musi się zagrzać i wysuszyć. To pochłania ogromne ilości energii. Ocieplony? Jak dom się zagrzeje to zużycie spadnie. Dom nie zamieszkały? Jaką chcesz temperaturę trzymać?

Andrzej5101
23-12-2016, 15:28
jogi1978 .Obecnie na zewnątrz masz temperatury i wilgotność powietrza sprzyjające defrostom .( - 3 < Tz < + 3 ) Aby defrosty ograniczyć, musisz dążyć powoli do celu , z tym że temperatura na powrocie powinna być > 28 C .Poczytaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244356-Pompa-ciepla-i-zwrotnica-(sprzeglo-hydrauliczne)/page3
Podnieść krzywą grzewczą aby uzyskać te > 28 C , zmniejszając prędkość obiegówek .
Z PC powietrzną jest jak z kobietą - delikatnie , powoli , długo, a dojdziesz zadowolony do celu
OZC - ile wynosi u Ciebie ?

jogi1978
23-12-2016, 15:53
Dom jest zimny i prawdopodobnie wilgotny. Musi się zagrzać i wysuszyć. To pochłania ogromne ilości energii. Ocieplony? Jak dom się zagrzeje to zużycie spadnie. Dom nie zamieszkały? Jaką chcesz temperaturę trzymać?
dom jest już wykończony ocieplony wylewki mają 2lata brakuje tylko mebli w domu jest ciepło 22* ale jeszcze nie zamieszkały ,mimo iz mam ustawione teraz na minimum PC cHodzi 24h i połyka 60kwh/24h . czy to normalne? co zrobić aby było koło 21-22* ale nie pożerało tyle prądu

tom80ek
23-12-2016, 16:14
Przy obecnej krzywej pompa będzie dążyła do uzyskania 32* i to zdaje się na powrocie(?) Obniż krzywą

jogi1978
23-12-2016, 16:23
Przy obecnej krzywej pompa będzie dążyła do uzyskania 32* i to zdaje się na powrocie(?) Obniż krzywą
chyba nic to nie daje juz na tychh parametrach j.w. NA PC na zasilaniu mam max 30a na powrocie 25-26* moż epowrut jest na niski i dlatego załącza się tak często defrost z (heater) nie wiem pobór jest i tak duży. nie mam porównania bo nie wiem jak inni mają nastawy nie wiem co jest najlepiej jak najniższą krzywą i na maxa pompy obiegowe czy na odwrót .jak jest u was?

jogi1978
23-12-2016, 16:34
ozc w pierwotnym projekcie wynosiło 21,6W/m3 ale obliczenia były na piec węglowy i grzejniki .ale zmieniłem na PC i 100% podłogówka i zamiast Poroterm jest teraz biały ciepłaTermalica już nie wiem jakie jest OZC

Andrzej5101
23-12-2016, 17:03
Zadzwoń do gościa, który dobierał Tobie moc PC i się dowiedz, bo opowiadasz głu.... Iloczyn = 21,6 W/ m3 * 620 m3 =13392 W = 13,39 kW dla - 20 C , a Ty masz PC o mocy 9 kW przy + 7 C , przy -15 C = 5,9 kW ;zobacz ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

jogi1978
23-12-2016, 17:32
Zadzwoń do gościa, który dobierał Tobie moc PC i się dowiedz, bo opowiadasz głu.... Iloczyn = 21,6 W/ m3 * 620 m3 =13392 W = 13,39 kW dla - 20 C , a Ty masz PC o mocy 9 kW przy + 7 C , przy -15 C = 5,9 kW ;zobacz ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17
Przecież pisze że to wyliczenie dla kotła węglowego a tam sa zupełnie inne wyliczenia.
pamiętam że pompa po obliczeniach mojego domu ma jeszcze mały zapas ale nie pamiętam ile wychodziło ozc

Andrzej5101
23-12-2016, 17:43
OZC - obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła - jest dla budynku , a nie dla kotła . I do OZC dobiera się moc PC.

Busters
23-12-2016, 17:49
Kolega po prostu nie ma OZC jakby to komus zlecil to na pewno by o tym wiedzial

jogi1978
23-12-2016, 18:20
Kolega po prostu nie ma OZC jakby to komus zlecil to na pewno by o tym wiedzial
SORY MAM odnalazłem w projekcie pisze : Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną
i= 9485 w . wskaźnik zapotrzebowania w odniesieniu do kubatury ogrzewanej HL,Bud/Vn,Bud = 21,6 W/m3 co to wam mówi dobrze dobrali PC?

tom80ek
23-12-2016, 18:25
Ujjjj, to kto dobierał pompę 9kw 1f?

Andrzej5101
23-12-2016, 18:27
Umieść to w stopce . Czytając Twoje wypowiedzi to ręce opadają . Podciągnij się kolego na temat PC - bo marnie to wygląda .

CNC_POMPY_CIEPLA
23-12-2016, 18:55
SORY MAM odnalazłem w projekcie pisze : Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną
i= 9485 w . wskaźnik zapotrzebowania w odniesieniu do kubatury ogrzewanej HL,Bud/Vn,Bud = 21,6 W/m3 co to wam mówi dobrze dobrali PC?

Masz pompę SDC 9kW 1F, i zapotrzebowanie 9,5kW?
To 9,5kW jest razem z C.W.U, czy samo C.O.?

jogi1978
23-12-2016, 19:57
Masz pompę SDC 9kW 1F, i zapotrzebowanie 9,5kW?
To 9,5kW jest razem z C.W.U, czy samo C.O.?
Już poprawiłem dane mojego domu .
te wyliczenia były pierwotnie wyliczone dla budynku z porotermu 25cm+ 12 styro z tradycyjnym kotłem wenglowym 21kW z grzejnikami i w dodatku 118m2 użytkowe/ 414m3 kubatury
Ja pozmieniałem pustaki na bloczki Termalica i system ogrzewania na PC . podniosłem ścianki kolankowe na poddaszu i zwiększyłem metraż domu do 141m2 i 620 m3 kubature .nie wiem czy te wyliczenia w projekcie są dobre i nijak sie maja aktualnie po zmianach mojego domu .Ale widzę na forum bardzo podobne projekty a nawet o słabszej izolacji a i tak podają OZC rzędu 5000-6000 W . coś mi tu nie gra bo pompa nawet jak dam na minimalnych nastawach PC i pomp wtórnych i tak mam w domu ok22* z tą różnicą że pobiera mi ok 60kwh/24g PC jest właczona cały czas.dodaje fote z oryginalnymi wyliczeniami dla 414m3 kubatury 376567 9485W!!!!! chyba sie walneli takie OZC to chyba dla domu bez okien:jawdrop:

byggmol
23-12-2016, 21:20
U mnie w oryginalnym projekcie ze standardową izolacją chyba 15 cm na ścianach i 25cm na dachu, roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło było chyba pow. 16000 kWh. Sprawdzę jak będę miał projekt dostępny ale to były wielkości tego rzędu. Ogólnie projektów to lepiej w ogóle nie czytać, szkoda nerwów na to co Pany mgr. inż. piszą.

tom80ek
23-12-2016, 21:20
Czyli kupiłeś PC w ciemno, bez OZC. Te robione przez projektantów są często brane z sufit. Może masz rację i wynik jest zawyżony. Rozumiem , że wiesz jak dobiera się PC do obciążenia?

jogi1978
23-12-2016, 21:27
Czyli kupiłeś PC w ciemno, bez OZC. Te robione przez projektantów są często brane z sufit. Może masz rację i wynik jest zawyżony. Rozumiem , że wiesz jak dobiera się PC do obciążenia?
pompę dobierała firma która robiła mi PC i fotowoltaikę .powiedział że takie pompy spokojnie przy tego typu budynków stosuje sie nawet do 300m2. więc ? co będę dyskutował z gościem,
Zrobiłem szybki przegląd 8- różnych prostych kalkulatorów doborów pomp i wszystkie wskazują zapotrzebowanie domu i moc PC rzędu od 6.8-7,5kw zależy na jakich parametrach dany kalkulator sie opiera. wiem że to nie OZC ale daleko jeszcze do 9kw .
więc myśle że to co pisze w projekcie można wytrzeć o tyłek.

marcin.sto1
23-12-2016, 21:56
Wydaje mi się, że do Twojego domu tak na oko to ta pompa jest trochę za mała, minimum to pewnie 9kW 3-fazowa. Trochę gościa fantazja poniosła... Jednak w tych temperaturach ta też powinna sobie radzić. Nie masz jakichś dużych nieszczelności? Kiedy zacząłeś grzanie chałupy? Bo jak kilka dni temu, to może temperatura w domu 22, ale bryła musi się kilka dni wygrzać. Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

1. Wszystkie rotametry rozkręcił na max, następnie np. jedną trzecią pętli zamknął.
2. Ustawił krzywą tak, żeby pompa na powrocie doszła do 28-29*. (LO masz ok, zmniejszaj HI) Jak pompa osiągnie to na powrocie i jej praca się ustabilizuje, nie będzie się tak bardzo wspomagać grzałką przy defroście. W tej chwili od początku zaczyna z grzałką. Sprawdź też modulacje, powinna się obniżyć z obecnych 68-69, wtedy nie będzie tak bardzo się szronić.
3. Następnie odkręcaj po 1-2 z pozostałych pętli każdego dnia.
Poza tym, pierwszy sezon to regulacje i optymalne nastawy, trochę czasu i kW minie...
Możliwe też że podlicznik przekłamuje

jogi1978
23-12-2016, 22:26
marcin.sto1
Dom jest zaizolowany bardzo dobrze sam go ocieplałem 15 doświadczenia , cały rok była wyłączona, w domu teraz na tych nastawach ( HI -15/38 , LO15/28 ) chodzi jakieś 7-8dni , 2dni sam parter potem stopniowo piętro. dzisiaj temp.zew -2 na zasilaniu PC było 30* a na powrocie jakieś 25-26* modulacja jak piszesz cały czas 68-69
wię jak to jeszcze zmniejszyć HI ? to jak ma PC osiągnąć na powrocie 28-29*
no i co z pompami obiegowymi odkęcić też na maxa wtedy przepływ wyniesie 2,5-3 l/min nie za dużo?
DZIĘKI WIELKIE

marcin.sto1
23-12-2016, 22:59
U mnie w tej chwili jest tak: Krzywa LO -15/35 HI 15/27. Pompa pracuje od godz. 20., po 2,5h zeszła z modulacją z 68-69 na 40-45. Woda IN 28*,OUT 32*. Sterowanie termostatem pokojowym, bez bufora, tylko obiegówka w PC na 3 biegu. Rotametry dół (5szt) na max. (przepływy 3,5-4l/min, góra(3szt) skręcone do 0.5-1l/min. Tylko że ja grzeję od września, a Ty od tygodnia...
Zmniejsz krzywą z LO-15/38 na 35. Za tydzień-dwa chałupa się wygrzeje i wszystko wróci do normy;)

Co do przepływów, ja bym na początek zwiększył

CNC_POMPY_CIEPLA
24-12-2016, 00:28
pompę dobierała firma która robiła mi PC i fotowoltaikę .powiedział że takie pompy spokojnie przy tego typu budynków stosuje sie nawet do 300m2. więc ? co będę dyskutował z gościem,
Zrobiłem szybki przegląd 8- różnych prostych kalkulatorów doborów pomp i wszystkie wskazują zapotrzebowanie domu i moc PC rzędu od 6.8-7,5kw zależy na jakich parametrach dany kalkulator sie opiera. wiem że to nie OZC ale daleko jeszcze do 9kw .
więc myśle że to co pisze w projekcie można wytrzeć o tyłek.

Temperatura obliczeniowa dla Ciebie to -22st.C (z tego co pamiętam), pompa przy tej temperaturze da Ci ze 4kW, grzałka 3kW, czyli w sumie 7kW, do tego jeszcze jakieś zapotrzebowanie na CWU.
Więc ja nie sprzedałbym Ci takiej pompy, lecz trochę mocniejszą.
No bo jak będziesz chciał korzystać z taniej taryfy to musisz przy temp około 0st.C wpompować w dom około 96kWh ciepła w 10h.
Twoja pompa ma przy temp. około 0st. C 6,7kW więc w 10h odda tylko 67kWh, więc juz przy 0st.C będzie musiała chodzić 4h w drogiej taryfie.

Dla optymalizacji kosztów jest za mała.
Dla ogrzania domu przy -22st.C też za mała.

Ale to wina Twojego instalatora, który chciał pobić konkurencję najlepszą ofertą i to on teraz niech się martwi.

Kiedyś był trend by dawać za duże kotły, a teraz coraz więcej problemów z za małymi pompami, bo tu na tym forum też mnóstwo ludzi wciska takie głupoty że ręce opadają.
A to przez wiarę w cudowne OZC, licznie że zimą każdy w domu będzie miał 20st.C, a większość kobiet przy tej temperaturze umiera z wyziębienia.
No i czytanie opinii ludzi którzy często nie mają pojęcia o czym piszą.

Jak się jest chorym to lekarza też się nie wybiera najtańszego, tak samo z pompami najtańsza oferta najczęściej nie jest najlepsza.

mkm silesia
24-12-2016, 10:09
Temperatura obliczeniowa dla Ciebie to -22st.C (z tego co pamiętam), pompa przy tej temperaturze da Ci ze 4kW, grzałka 3kW, czyli w sumie 7kW, do tego jeszcze jakieś zapotrzebowanie na CWU.
Więc ja nie sprzedałbym Ci takiej pompy, lecz trochę mocniejszą.
No bo jak będziesz chciał korzystać z taniej taryfy to musisz przy temp około 0st.C wpompować w dom około 96kWh ciepła w 10h.
Twoja pompa ma przy temp. około 0st. C 6,7kW więc w 10h odda tylko 67kWh, więc juz przy 0st.C będzie musiała chodzić 4h w drogiej taryfie.

Dla optymalizacji kosztów jest za mała.
Dla ogrzania domu przy -22st.C też za mała.

Ale to wina Twojego instalatora, który chciał pobić konkurencję najlepszą ofertą i to on teraz niech się martwi.

Kiedyś był trend by dawać za duże kotły, a teraz coraz więcej problemów z za małymi pompami, bo tu na tym forum też mnóstwo ludzi wciska takie głupoty że ręce opadają.
A to przez wiarę w cudowne OZC, licznie że zimą każdy w domu będzie miał 20st.C, a większość kobiet przy tej temperaturze umiera z wyziębienia.
No i czytanie opinii ludzi którzy często nie mają pojęcia o czym piszą.

Jak się jest chorym to lekarza też się nie wybiera najtańszego, tak samo z pompami najtańsza oferta najczęściej nie jest najlepsza.

O widzę że koledze przeszła już ochota na bycie najtańszym instalatorem - a wydawał się to taki wspaniały pomysł (dużo robić g....o zarobić).
Ale kolega się nie martwi nie kolega pierwszy to samo obserwuje od lat tak było z pewną firmą z Szczecina i z Wrocławia itd. a ci co w porę się nie "orientowali" kończyli jak jeden kolega z tego forum.
Wracając do tematu LG - z "markowych" produktów najmniej trwałe sprężarki, kiepska jakość elektroniki, problem z częściami do poprzednich modeli pc - np głupi czujnik temp. 4 razy droższy niż do P oraz b. długi czas realizacji zamówieni ( chyba sprowadzają z Korei) - części do P mam zwykle w dwa dni - oprócz tych co mam na półce ;)

CNC_POMPY_CIEPLA
24-12-2016, 11:03
O widzę że koledze przeszła już ochota na bycie najtańszym instalatorem - a wydawał się to taki wspaniały pomysł (dużo robić g....o zarobić).
Ale kolega się nie martwi nie kolega pierwszy to samo obserwuje od lat tak było z pewną firmą z Szczecina i z Wrocławia itd. a ci co w porę się nie "orientowali" kończyli jak jeden kolega z tego forum.
Wracając do tematu LG - z "markowych" produktów najmniej trwałe sprężarki, kiepska jakość elektroniki, problem z częściami do poprzednich modeli pc - np głupi czujnik temp. 4 razy droższy niż do P oraz b. długi czas realizacji zamówieni ( chyba sprowadzają z Korei) - części do P mam zwykle w dwa dni - oprócz tych co mam na półce ;)

Święta idą, nie drażnij.....
ogólnie to pitu pitu, ale powiedz mi jedno czemu trzymasz części do Panasonika na półce?
Ja nie trzymam żadnych a mam zrobione set instalacji, poza jedną instalacja gdzie wypięło się N nie miałem żadnej awarii pompy Panasonic!!!
Żadnej!
To N wypięło się z winy kostki w ścianie, więc to też nie wina pompy.
A jak będę potrzebował jakieś części to pojdę do biura, tam mam wystawione Panasonic, SDC H 9kW i T-CAP H 12kW, LG 9kW, Mitsubishi Zubadan 11kW i 8kW, Midea, i Biawara i sobie wyciągnę co potrzebuję, chociaż wątpię żeby coś takiego kiedyś mnie czekało. Swoją drogą zapraszam do obejrzenia. Nigdzie w północnej polsce nie widziałem żeby ktoś miał tyle wystawionych urządzeń.

Co do LG i części o mam wszystkie po sąsiedzku z Akademii LG, wystarczy pojechać zabrać co potrzeba i masz, od PN to PT czynne.
Ale ogólnie tym się nie przejmuje bo te sprzęty tak jak P. też mi się nigdy nie pierdzieliły, założone mam VRF, RAC i to sporo itd.
Jednakże skoro udawało Ci się nawet Panasoniki popsuć to LG też pewnie byś zepsuł więc dla Ciebie problem części jest istotny, wiec Ty weź się zorientuj lepiej.

plusfoto
24-12-2016, 11:31
Ticapek pracuje od 48 godzin, domek pomalutku ładnie się wygrzewa ( było w domu 8,5 stopnia). Najpierw poszły pętle na górze, po osiągnięciu 22 stopni (a udało się to w 12 godź) na powrocie pomału rozkręcałem dół , zero problemów z przepływami jak u niektórych. Grzałka ani raz się nie uruchomiła. Pobór na razie spory bo około 50kWh/dobę, defrosty średnio raz na godznę i trwają max 10 min. Obecnie na górze w pomieszczeniach 18 stopni a na dole 13. Jeszcze ze dwa dni i przejdę na sterowanie tygodniowe bo w tej chwili chodzi samopas. A i aby nie było montaż powierzyłem właśnie firmie ze Szczecina, Wrocławia lub Poznania -jak kto woli:bye:

agb
24-12-2016, 11:47
A to przez wiarę w cudowne OZC, licznie że zimą każdy w domu będzie miał 20st.C, a większość kobiet przy tej temperaturze umiera z wyziębienia.
No i czytanie opinii ludzi którzy często nie mają pojęcia o czym piszą.

Jak się jest chorym to lekarza też się nie wybiera najtańszego, tak samo z pompami najtańsza oferta najczęściej nie jest najlepsza.

Twierdzisz, że dobrze policzone OZC jest nic nie warte? Bo nie rozumiem.

ProStaś
24-12-2016, 12:45
plusfoto

A gdzie zdjęcia w dzienniku?:)

Jak możesz to daj priva co i jak, kto i za ile, o ile możesz....

Zdrowych i Spokojnych Świąt dla wszystkich.

bobrow
24-12-2016, 12:47
Witam wszystkich,
życzę Wam zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Miłego świętowania

PS
Przy okazji porządków w garażu , robiłem sobie jeszcze testy na tym moim biednym 9kW T-capie , przy przepływie 1,65m3/h moc max ok 9.7 kW , przy 1.85-10.7kW , a przy 1.95-11.2 kW . Pomiary robiłem wczoraj przy -7 st i dT=5K
Zastanawiam się tylko , czy T-cap 12kW różni się tylko większym przepływem ?

24-12-2016, 12:53
Witam wszystkich,
życzę Wam zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Miłego świętowania

PS
Przy okazji porządków w garażu , robiłem sobie jeszcze testy na tym moim biednym 9kW T-capie , przy przepływie 1,65m3/h moc max ok 9.7 kW , przy 1.85-10.7kW , a przy 1.95-11.2 kW . Pomiary robiłem wczoraj przy -7 st i dT=5K
Zastanawiam się tylko , czy T-cap 12kW różni się tylko większym przepływem ?

Ciekawe czy w 1 fazowce tak samo bedzie ? Przekonalem sie do T-capa ale poki co jednofazowego. Nie usmiecha mi sie doplacac do 3 fazowki chyba ze sie przez pol roku cos jeszcze w cenach zmieni :)

bobrow
24-12-2016, 12:57
Wg katalogu parametry są te same
Pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
24-12-2016, 13:22
Twierdzisz, że dobrze policzone OZC jest nic nie warte? Bo nie rozumiem.

Z matematyką się nie dyskutuje, tutaj problem zazwyczaj jest w zbyt optymistycznych danych wprowadzanych przy obliczeniach, no i czasem rażących błędach wykonawców.
Wtedy pomimo teoretycznie dobrych parametrów domu wychodzi zapotrzebowanie o 25% większe, a to przy pompach dobieranych na styk kończy się sporym problemem.

24-12-2016, 16:00
Z matematyką się nie dyskutuje, tutaj problem zazwyczaj jest w zbyt optymistycznych danych wprowadzanych przy obliczeniach, no i czasem rażących błędach wykonawców.
Wtedy pomimo teoretycznie dobrych parametrów domu wychodzi zapotrzebowanie o 25% większe, a to przy pompach dobieranych na styk kończy się sporym problemem.

I dlatego wlasnie nie zaryzykuje i na pewno wybiore T-capa. Moc teoretycznie 9kw ale stale co daje mi psychiczne bezpieczenstwo ze jak jakis papudrak spieprzy mi cos przy ociepleniu to nie zamarzne w zime :)

Ciesze sie ze jest tu tyle uzytkownikow Panasa i maja taka wiedze co te pompy potrafia a czego nie. To chyba jedyna tak dobrze opisana PC w kraju. Niestety na tat konkurencji typu samsung cisza a szkoda bo sa ciut tansi.

bobrow
24-12-2016, 16:13
Ja chyba uzależniam się od tego forum jak nasz kol Arturo- za godzinę wjeżdżają mi goście na wigilię- a ja tu z Wami jestem...
Problem z Panasem jest chyba taki :
-ma dobre parametry i jest nie drogi.
Drożsi mają problem z lepszymi parametrami , a tańsi są za mało tani i zazwyczaj mają gorsze parametry .
Do tego duża ilość użytkowników.
Panas musiałby się mocno postarać , aby zepsuć swoją pozycję na rynku ( recepta jest prosta- gorsza jakość i wyższe ceny...)
Jeszcze raz : Wesołych Świąt !

Andrzej5101
24-12-2016, 20:15
Jak miło posłuchać mądrego. Wesołych Świąt

Arturo72
25-12-2016, 01:19
Drożsi mają problem z lepszymi parametrami , a tańsi są za mało tani i zazwyczaj mają gorsze parametry .Do tego duża ilość użytkowników.Panas musiałby się mocno postarać , aby zepsuć swoją pozycję na rynku ( recepta jest prosta- gorsza jakość i wyższe ceny...)No jak czytam takie rzeczy o Daikinie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN&p=7369968&viewfull=1#post7369968 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN&p=7369968&viewfull=1#post7369968To)
To normalnie tak się wypowiadam:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN&p=7370071&viewfull=1#post7370071
:D

agb
25-12-2016, 11:53
Z matematyką się nie dyskutuje, tutaj problem zazwyczaj jest w zbyt optymistycznych danych wprowadzanych przy obliczeniach, no i czasem rażących błędach wykonawców.
Wtedy pomimo teoretycznie dobrych parametrów domu wychodzi zapotrzebowanie o 25% większe, a to przy pompach dobieranych na styk kończy się sporym problemem.

Wiadomo, że nawet przy dokładnie wykonanym OZC trzeba jakiś margines przyjąć. Ale rozumiem, że masz lepszą metodę? Z m2, czy na oko? ;-)

CNC_POMPY_CIEPLA
25-12-2016, 12:13
Wiadomo, że nawet przy dokładnie wykonanym OZC trzeba jakiś margines przyjąć.

No widzisz, Ty wiesz ja wiem, a niektórzy w to jak w to że 2+2=4, a tu czasem 2+2=4,5.
a część wykonawców dobiera jeszcze pompy tak na 3,5 i wtedy właśnie jest problem.
A tak swoją droga to chyba też każdy wie że jak pompa ma działać w G12/G12w musi być na +2st.C przewymiarowana o 100%.

mkm silesia
25-12-2016, 13:03
Święta idą, nie drażnij.....
ogólnie to pitu pitu, ale powiedz mi jedno czemu trzymasz części do Panasonika na półce?
Ja nie trzymam żadnych a mam zrobione set instalacji, poza jedną instalacja gdzie wypięło się N nie miałem żadnej awarii pompy Panasonic!!!
Żadnej!
To N wypięło się z winy kostki w ścianie, więc to też nie wina pompy.
A jak będę potrzebował jakieś części to pojdę do biura, tam mam wystawione Panasonic, SDC H 9kW i T-CAP H 12kW, LG 9kW, Mitsubishi Zubadan 11kW i 8kW, Midea, i Biawara i sobie wyciągnę co potrzebuję, chociaż wątpię żeby coś takiego kiedyś mnie czekało. Swoją drogą zapraszam do obejrzenia. Nigdzie w północnej polsce nie widziałem żeby ktoś miał tyle wystawionych urządzeń.

Co do LG i części o mam wszystkie po sąsiedzku z Akademii LG, wystarczy pojechać zabrać co potrzeba i masz, od PN to PT czynne.
Ale ogólnie tym się nie przejmuje bo te sprzęty tak jak P. też mi się nigdy nie pierdzieliły, założone mam VRF, RAC i to sporo itd.
Jednakże skoro udawało Ci się nawet Panasoniki popsuć to LG też pewnie byś zepsuł więc dla Ciebie problem części jest istotny, wiec Ty weź się zorientuj lepiej.

TAA zepsuty lg z 2010 roku - brak części zamiennych sprowadzają zamiennik - to se możesz w akademiach szukać chyba Pana Kleksa.
Panasonic z 2011 czujnik dostałem w dwa dni - przez 5lat kombinowałem jak ten czujnik temp. zewnętrznej klientowi zepsuć :no:.
A ty jakie pompy montowałeś 2010? wiedziałeś że w ogóle istnieją ?

asolt
25-12-2016, 14:18
Wiadomo, że nawet przy dokładnie wykonanym OZC trzeba jakiś margines przyjąć. Ale rozumiem, że masz lepszą metodę? Z m2, czy na oko? ;-)

A skąd to wiadomo?, masz jakies dane dane statystyczne dotyczące błedów ozc w zakresie projektowego obciązenia cieplnego i zapotrzebowania na ciepło?. Zapewniam ze te dwie wielkosci charakteryzują sie innymi zakresami błedów. A ten margines to na plus czy na minus, mozesz podac te wartosci. Mam sporo danych na temat dokładnosci ale zawsze chetnie zaznajomie sie innymi danym. Najlepiej podaj linki do takich statystyk (wiarygodnych).

agb
25-12-2016, 14:56
Chociażby stąd, że OZC jest obliczane dla pewnych założeń i nie jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkich błędów, o których nawet sam inwestor może nie wiedzieć.
Wiem asolt, że zawsze będziesz bronił swoich obliczeń i ja nawet nie mam powodu aby je kwestionować, ale czy zagwarantujesz, że ich dokładność wynosi 100% w stosunku do rzeczywistości?

To jaki ktoś sobie przyjmie margines to już jego sprawa.

Poza tym sam sobie już chyba wcześniej na to pytanie odpowiedziałeś



Nawiązując do innego wątku to mostki uwzgledniłem, niedokladnosci wykonawczywch nie, nie jestem cudotwórcą nie wiem co jest zle wykonane, tego bez szczególowych badan termowizją nie wie nikt. Metodyka obliczen nie zna pojecia strat wynikajacych z niedkoładnosci wykonawczych. Z praktyki, podkreslę z praktyki (mojej ) wynika ze ewentualne straty wykonawcze kompensowane są przez zawyzone (normowo) straty na wentylacji i suma sumarum ostateczny wyniki zapotrzebowania na ciepło nie rózni sie wiecej niz ok 15 % (prócz przypadku M.A.G.a) Jezeli chodzi o projektowe obciązenie cieplne czyli to o co chodzi w tym wątku to nie zdazył mi sie przypadek aby pomierzone (posrednio) to obciązenie było wieksze niz obliczone, przeciętnie jest ono (obliczone) zawyzone o ok 15-20% w stosunku do rzeczywistego (czywiscie dla moich obliczen, jakie są prawidłowosci dla innych audytorów/projektantów nie wiem)

jogi1978
25-12-2016, 17:13
CNC_POMPY_CIEPLA
PC już sie stabilizuje po wczorajszych ustawieniach krzywej Hi -15/36* Lo +15/28* potem wcisnąłem "set i select i dałem -4 . obiegówki na C.O ustawiłem na 3metry czyli rotametry 1.5l/min i dziś jak przyjechałem sprężarka spadła z ponad 60 do 33-34 czasami 23-24 przez 24h pobrało około 31kwh :D temp w pomieszczeniach nadal 22,5* podłoga ma średnio 22*
PC chodzi 24/24 bez CWU . A propo twojej opini że za słabą mam PC pewnie sugerowałeś się między innymi kubaturą która podałem 620m3 i nie dawało mi to spokoju .Dziś dokładnie pomierzyłem wszystkie pomieszczenia i taki wyszedł mi wynik parter + poddasze 150m2 x 2,7m wysokość = 405m3 odiołem jeszcze skosy na poddaszu ok 40m3 wyszedł mi wynik 365m3 kubatury więc skąd w projekcie 620m3 ??

oberwatorPC
25-12-2016, 17:27
TAA zepsuty lg z 2010 roku - brak części zamiennych sprowadzają zamiennik - to se możesz w akademiach szukać chyba Pana Kleksa.
Panasonic z 2011 czujnik dostałem w dwa dni - przez 5lat kombinowałem jak ten czujnik temp. zewnętrznej klientowi zepsuć :no:.
A ty jakie pompy montowałeś 2010? wiedziałeś że w ogóle istnieją ?

Wystarczy sprawdzić w CEIDG .

link2jack
25-12-2016, 18:23
Chociażby stąd, że OZC jest obliczane dla pewnych założeń i nie jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkich błędów, o których nawet sam inwestor może nie wiedzieć.
Wiem asolt, że zawsze będziesz bronił swoich obliczeń i ja nawet nie mam powodu aby je kwestionować, ale czy zagwarantujesz, że ich dokładność wynosi 100% w stosunku do rzeczywistości?

To jaki ktoś sobie przyjmie margines to już jego sprawa.

Poza tym sam sobie już chyba wcześniej na to pytanie odpowiedziałeś

Wydaje mi się że nie wiesz na czym polega ozc. To Ty masz dopilnować by wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem. Asolt policzył zgodnie z projektem, ty masz wykonac zgodnie z projektem a wynik nie powinien mieścić się w 10%?

PaRa
25-12-2016, 18:25
CNC_POMPY_CIEPLA
PC już sie stabilizuje po wczorajszych ustawieniach krzywej Hi -15/36* Lo +15/28* potem wcisnąłem "set i select i dałem -4 . obiegówki na C.O ustawiłem na 3metry czyli rotametry 1.5l/min i dziś jak przyjechałem sprężarka spadła z ponad 60 do 33-34 czasami 23-24 przez 24h pobrało około 31kwh :D temp w pomieszczeniach nadal 22,5* podłoga ma średnio 22*
PC chodzi 24/24 bez CWU . A propo twojej opini że za słabą mam PC pewnie sugerowałeś się między innymi kubaturą która podałem 620m3 i nie dawało mi to spokoju .Dziś dokładnie pomierzyłem wszystkie pomieszczenia i taki wyszedł mi wynik parter + poddasze 150m2 x 2,7m wysokość = 405m3 odiołem jeszcze skosy na poddaszu ok 40m3 wyszedł mi wynik 365m3 kubatury więc skąd w projekcie 620m3 ??

A te ustawienia są już docelowe ? Mieszkasz już w tym domu ?

Zastanawiam się jak ustawić swoją PC, na razie nie mieszkam ale nie chcę wyziębić budynku. A z drugiej strony czy warto grzać pusty budynek i płacić niepotrzebnie za prąd ? W tym momencie woda wychodząca ma 26* a tem w budynku rano koło 18*, wentylacja wyłączona, po sylwestrze wraca człowiek od wykończeniówki więc wentylacja i wyższe tem. wracają do gry.

CNC_POMPY_CIEPLA
25-12-2016, 18:33
TAA zepsuty lg z 2010 roku - brak części zamiennych sprowadzają zamiennik - to se możesz w akademiach szukać chyba Pana Kleksa.
Panasonic z 2011 czujnik dostałem w dwa dni - przez 5lat kombinowałem jak ten czujnik temp. zewnętrznej klientowi zepsuć :no:.
A ty jakie pompy montowałeś 2010? wiedziałeś że w ogóle istnieją ?

2010 Zubadany na interfejsie, Meetingi i chyba 2 Dakiny.
Chcesz mieć pewność części przez 10lat?
Gwarancje taką daje na rynku tylko Daikin, ale sami przyznają że części wtedy mają taką cenę że lepiej kupić nowe, bo koszty magazynowania są ekstremalne.

Z resztą ja na montowałem, mnóstwo PC i problemów z nimi nie mam, a Ty z Panasem, LG, i ciekawe z czym jeszcze, może to kwestia tego jak się instaluje.... że masz potem problemy.

Andrzej5101
25-12-2016, 18:40
Wydaje mi się że nie wiesz na czym polega ozc. To Ty masz dopilnować by wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem.
Asolt policzył zgodnie z projektem, ty masz wykonać zgodnie z projektem a wynik nie powinien mieścić się w 10%?
Asolt ma policzyć zgodnie ze stanem faktycznym a nie zgodnie z projektem .Poczytaj co w projekcie ma jogi1978 , a co w realu .

mkm silesia
25-12-2016, 18:54
2010 Zubadany na interfejsie, Meetingi i chyba 2 Dakiny.
Chcesz mieć pewność części przez 10lat?
Gwarancje taką daje na rynku tylko Daikin, ale sami przyznają że części wtedy mają taką cenę że lepiej kupić nowe, bo koszty magazynowania są ekstremalne.

Z resztą ja na montowałem, mnóstwo PC i problemów z nimi nie mam, a Ty z Panasem, LG, i ciekawe z czym jeszcze, może to kwestia tego jak się instaluje.... że masz potem problemy.

noo pewnie kupujesz urządzenia w częściach i sam je składasz - na razie czujnik do P po 5 latach 30zł w dwa dni, a do LG brak - zamiennik ma być (jak będzie) za nie wiadomo ile czasu i co najmniej 5 razy droższy.

jak to mówią nic nie robisz to problemów brak - więc nie kituj albo robisz od niedawna albo kitujesz że problemów brak i pamiętaj jak coś ma koła albo cycki to problemy będą ( zamiast koła wstaw części ruchome elektronika itd.)

CNC_POMPY_CIEPLA
25-12-2016, 18:56
Aslot, broni swego i dziwne żeby mówił że OZC jest złe przy doborze PC.

Jak ktoś ma OZC to bardzo dobrze, ważne żeby było zrobione w oparciu o realne dane, a nie takie z kapelusza lub z projektu.
Dom w mieście, a w polu o takich samych izolacjach i wymiarach będzie miał zupełnie inne zapotrzebowanie, a mało kto bierze usytuowanie przy wyliczaniu zapotrzebowania.

Wtedy jadę do klienta i mówi mi że na dom 150mkw, 15styr ściana, 25wełny dach, 15styr, podłoga, went. graw. i położony na odludziu potrzebuje 7kW przy -20st.C
i chce góra Panasonika SDC 9kW 1F, no i oczywiście rachunki mają być do 2000zł bo się naczytał że tyle taki dom powinien brać, a no i bez sprzęgła hydraulicznego bo ma 150mkw podłogówki a to dobry bufor.

No i wtedy łapię się za głowę :-)

CNC_POMPY_CIEPLA
25-12-2016, 18:58
noo pewnie kupujesz urządzenia w częściach i sam je składasz - na razie czujnik do P po 5 latach 30zł w dwa dni, a do LG brak - zamiennik ma być (jak będzie) za nie wiadomo ile czasu i co najmniej 5 razy droższy.

jak to mówią nic nie robisz to problemów brak - więc nie kituj albo robisz od niedawna albo kitujesz że problemów brak i pamiętaj jak coś ma koła albo cycki to problemy będą ( zamiast koła wstaw części ruchome elektronika itd.)

Ty weź mi powiedz czego Ty nie możesz dostać, to Ci pomogę.

jogi1978
25-12-2016, 19:06
A te ustawienia są już docelowe ? Mieszkasz już w tym domu ?

Zastanawiam się jak ustawić swoją PC, na razie nie mieszkam ale nie chcę wyziębić budynku. A z drugiej strony czy warto grzać pusty budynek i płacić niepotrzebnie za prąd ? W tym momencie woda wychodząca ma 26* a tem w budynku rano koło 18*, wentylacja wyłączona, po sylwestrze wraca człowiek od wykończeniówki więc wentylacja i wyższe tem. wracają do gry.

Jeszcze nie zamieszkały ,ale nie chce wyziębić mieszkania próbuje PC chodzi od ponad tygodnia i testuje ile minimum ustawić aby utrzymać 19* narazie jest 22,5* w pokojach na tych ustawieniach teraz mam 29* na zasilaniu i 26* na powrocie przy +1* na zewnątrz teraz zorientowałem się że kluczowy wpływ na pobór prądu i ilości defrostu jest parametr wskazujący z jaką częstotliwością chodzi sprężarka przez tydzień cisła ponad 60 teraz krzywą obniżyłem ogólną " set i select" -4 i teraz wszystko gra szpżarka chodzi na parametrach od 22 do 34 i pobiera około 1,3kwh ale wciąż jest 22,5* więc zobaczę jak jutro
jeśli dalej będzie 22,5* w domu to odpale Timer i zredukuje do 12/24h prace PC.

mkm silesia
25-12-2016, 19:08
Ty weź mi powiedz czego Ty nie możesz dostać, to Ci pomogę.

obecnie elektronika do sxc12 - tylko nie mów że przepięcie z powodu tego że źle trafo zainstalowałem na osiedlu albo spawarkę włączyłem u sąsiada żeby robota była w święta ;)