PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

cerber
06-01-2017, 23:01
t-cap 9 1 faz

ccool
06-01-2017, 23:21
Twoja pompa daje teraz 6kW, wiec przepływ potrzebny to 1300L/h

Mam przeplyw 1200 l/h
Teraz -14 modulacja 72
Wej 35 powrot 31

CNC_POMPY_CIEPLA
06-01-2017, 23:32
t-cap 9 1 faz

masz przycisk heather, wciśnij go i powinien zapalić się taki sam napis w lewym dolnym rogu, jak go masz to grzałka może się włączyć.
Jest jeszcze parametr temperatury zewnętrznej:
377830
ustaw na jakieś -10st.C

cerber
06-01-2017, 23:44
mam tak jak napisałeś ale temperatura max33 przy 39-33 na zew -22 jak było -14 i nat 37-32 była tem wody 36 powrót 32 i teraz nie mam pewności czy się załancza

bobrow
07-01-2017, 08:21
Witam
u mnie jest rześki poranek :
- od strony zach jest -22.8
-na PC jest -21
W nocy PC była trochę wył na obniżeniu w Eurosterze, teraz Tpc jest 42 st , kilka razy sprawdzałem moc :7-7.4kW.
Mam zbypassowany ciepłomierz i nie wiem jaki był cop . Z 14h PC pobierała na 1h=3.55 kW.
Pzdr

funky_koval
07-01-2017, 08:55
Witam
u mnie jest rześki poranek :
- od strony zach jest -22.8
-na PC jest -21
W nocy PC była trochę wył na obniżeniu w Eurosterze, teraz Tpc jest 42 st , kilka razy sprawdzałem moc :7-7.4kW.
Mam zbypassowany ciepłomierz i nie wiem jaki był cop . Z 14h PC pobierała na 1h=3.55 kW.
Pzdr

Dobrze rozumiem że pompę masz zestawioną z grzejnikami ? Jak to działa , przwymiarowaleś je?

PaRa
07-01-2017, 09:26
Dziś musiałem pojechać do domu i wystawić worki z odpadami segregowanymi, przy okazji podniosłem rolety zewnętrzne i sprawdziłem pobór prądu od wczoraj.
KG mam ustawioną -15/33 i 15/25, PC działa w " tanich " godzinach bo dom na razie nie zamieszkały, wyszło mi zużycie za tą zimną noc 15,6 kWh to daje jakieś 5,7 zł. Pompa to 7kW 1 fazowa, w budynku jeden termometr pokazywał 20,3*C w salonie a w korytarzu sterownik od wentylacji 19,3*C.
W moich mieszkaniach 45m2 i 54m2 płacę więcej za ogrzewanie ( elektrociepłownia ) niż będę płacił w domu 135m2, liczę na to że dostanę dotację na fotowoltaikę i wtedy kosztów prądu nie będzie. Szkoda tylko, że żeby było tanio jutro musi być drogo dziś.

bobrow
07-01-2017, 09:27
:)

200m2 tak...

PC korzysta z grzalek?

Włączyłem funkcję , ale jeszcze nie widziałem załączenia.
Przypuszczam , że grzałka się włączyła parę razy , algorytm puszcza ją kiedy brakuje mocy
Pzdr

thxluk
07-01-2017, 09:30
Panowie czym charakteryzuje się awaria sprężarki.
Około godziny 2, przestała chodzić.Nie wyskoczył błąd.Rano Pc chodziła tylko na grzałce.
Czekam na pilna odpowiedź.Temp. zew. -22.

EDIT
Po 2 restartach ,wł. wył. zasilania Modulacja 34-35HZ.
Instalator nie odbiera, ktos może pomóc zdiagnozować problem.?

bobrow
07-01-2017, 09:32
Dobrze rozumiem że pompę masz zestawioną z grzejnikami ? Jak to działa , przwymiarowaleś je?

PC założyłem do istniejącego już systemu- na szczęście , kiedy budowałem dom dobierałem grzejniki na 50 st .Grzeje praktycznie max 45st , przy większych mrozach włączam Timer z podbiciem o 3-4K w T2.
Cała moja "walka" z PC i grzejnikami jest w moich postach- ciekawej lektury
Pzdr

bobrow
07-01-2017, 09:33
Panowie czym charakteryzuje się awaria sprężarki.
Około godziny 2, przestała chodzić.Nie wyskoczył błąd.Rano Pc chodziła tylko na grzałce.
Czekam na pilna odpowiedź.Temp. zew. -22.

Zobacz czy lodem nie zarosła jedn zewn

bobrow
07-01-2017, 09:43
Txlux
zaglądnął bym do jedn wewn czy nie wywaliło jakiegoś zabezp

bobrow
07-01-2017, 09:49
No tak... tak ma dzialac... dlatego ciekawe jestem czy sie zalanczala...
Bo wiesz 7,4kW dla 200m2 obala pewne "fachowe" zalozenia dla "istniejecego" domu... nie wspominajac o grzejnikach ;)
CWU tez pewnie masz pomimo -21*C :)

Varme
spokojnie- dom jeszcze był nagrzany i dlatego było ok , aż tak dobrze to nie będzie- teraz mam słoneczko i -16 st na PC z temp out 42 st .A cwu jest przygotowana wcześniej
Gdyby takie mrozy były za dnia- to piec szybciutko bym podłączał ( a tak biedny, stoi sobie odłączony , bezczynnie, smutno jakoś )

redblack
07-01-2017, 09:53
Txlux
zaglądnął bym do jedn wewn czy nie wywaliło jakiegoś zabezp
Jakby zadziałało zabezpieczenie w jedn. wewn.(róznicówka, bezpieczniki na płycie głównej) to PC byłaby całkowicie wyłączona

thxluk
07-01-2017, 09:59
Sprężarka ruszyła.Jedn. zewn . Nie była zaszroniona.Wewn. nie moge otworzyć plomby.
Instalator sugeruje podniesienie KG , dla mnie to nie ma sensu jeśli przy KG -15/38 przy -22 st OUT 30/IN 25.Od instalatora nie otrzymam zbyt konkretnych odpowiedzi , zawsze wszystkiemu winien brak bufora.!!
Wiem że może byc kilka przyczyn wyłączenia pracy spężarki i że ciężko będzie mi, nam:) go zdiagnozować ale może ktoś ma jakiś pomysł.
Czy przy KG -15/38 nie jest dość dziwne iż temp. wyjscia jest tylko 30 st.Dodam że nie przeszkadza to w użytkowaniu , temp . pomieszczeń 22/23 st.
Jak u Was wygląda sprawa przy tak minusowych temp. ?Czy PC dochodzi do zadanych temp. z KG?

81jacek
07-01-2017, 10:12
Po 12h pracy 32/28/fr56 przy KG -15/37 15/27 obecnie temp. zew. -10
Może jakiś fachman napisze, dlaczego wyjście nie dochodzi do temp. z KG

Pozdrawiam
Jacek

redblack
07-01-2017, 10:32
Sprężarka ruszyła.Jedn. zewn . Nie była zaszroniona.Wewn. nie moge otworzyć plomby.
Instalator sugeruje podniesienie KG , dla mnie to nie ma sensu jeśli przy KG -15/38 przy -22 st OUT 30/IN 25.Od instalatora nie otrzymam zbyt konkretnych odpowiedzi , zawsze wszystkiemu winien brak bufora.!!
Wiem że może byc kilka przyczyn wyłączenia pracy spężarki i że ciężko będzie mi, nam:) go zdiagnozować ale może ktoś ma jakiś pomysł.
Czy przy KG -15/38 nie jest dość dziwne iż temp. wyjscia jest tylko 30 st.Dodam że nie przeszkadza to w użytkowaniu , temp . pomieszczeń 22/23 st.
Jak u Was wygląda sprawa przy tak minusowych temp. ?Czy PC dochodzi do zadanych temp. z KG?

Czy miałeś w nocy załączoną (tzn. gotową do użycia przez PC jak będzie trzeba) grzałkę? Wg tego co wyczytałem w instrukcji serwisowej jeśli temp. zasilania spadnie poniżej 8 stopni niż zadana to powinna włączyć się grzałka. U Ciebie jest właśnie różnica 8 stopni. Ale to chyba nie powinno prowadzić do wyłączenia sprężarki.

thxluk
07-01-2017, 10:36
Tak, rano o 8 chodziła obiegówka wraz z grzałką 3KW.
Wyłączyła się tylko sprężarka.
Instalator twierdzi iż PC pracuje do -20st i wtedy spręzarka sie wyłącza, no chyba że byłby bufor to inna bajka.... ehh

CNC_POMPY_CIEPLA
07-01-2017, 11:01
Tak, rano o 8 chodziła obiegówka wraz z grzałką 3KW.
Wyłączyła się tylko sprężarka.
Instalator twierdzi iż PC pracuje do -20st i wtedy spręzarka się wyłącza, no chyba że byłby bufor to inna bajka.... ehh

Całkiem możliwe że wyskoczyła Ci ciśnieniówka, zabezpieczenie przed niskim ciśnieniem, w parowniku.
Sprawdzić można to dość prosto.
bierzesz czajnik gorącej wody i lejesz na parownik, jak zaskoczy to znaczy że to ciśnieniówka i na to nic nie poradzisz.
Ani buforem, ani grzałką bo to zależy od temperatury zewnętrznej.

map78
07-01-2017, 11:08
Tak, rano o 8 chodziła obiegówka wraz z grzałką 3KW.
Wyłączyła się tylko sprężarka.
Instalator twierdzi iż PC pracuje do -20st i wtedy spręzarka sie wyłącza, no chyba że byłby bufor to inna bajka.... ehh

A jakie Ty masz sterowanie? Tylko pogodowe, wg KG, czy jakieś mieszane? Z tego co dość chaotycznie opisujesz to twoja pompa działa prawidłowo. Masz ciepło w domu, nie ma odbioru to pompa moduluje i nie osiąga KG - to naturalne. Do tego może coś tam nawciskałeś, np włączyłeś na stałe grzałkę, albo od jakiejś wysokiej temp np zero i dlatego grzeje grzałka. Przeżyj może wszystkie ustawienia i bądź pewien tego co robisz.

map78
07-01-2017, 11:12
Całkiem możliwe że wyskoczyła Ci ciśnieniówka, zabezpieczenie przed niskim ciśnieniem, w parowniku.
Sprawdzić można to dość prosto.
bierzesz czajnik gorącej wody i lejesz na parownik, jak zaskoczy to znaczy że to ciśnieniówka i na to nic nie poradzisz.
Ani buforem, ani grzałką bo to zależy od temperatury zewnętrznej.

Sam se czajnik na głowę wylej;) Kolego to nie meeting... Wszystkie błędy sygnalizowane są na hydroboxie. Skoro on nie ma żadnych błędów, a temp w domu jest OK to znaczy że pompa pracuje prawidłowo.

map78
07-01-2017, 11:44
Oj... zaraz bedzie ze depczesz konkurencje ;)

A bo mnie zdrażnił;) Wielki fachowiec... By chłopaki poczytali posty pana Marka z przed 2-3 lat, to by wiedzieli o co chodzi. I parogodzinne szkolenie w Panasie (jeśli choć odbył) na pewno tego nie zmieni...

bobrow
07-01-2017, 12:08
Koledzy,
mogłem przełączyć sterowanie PC na tryb ręczny , a tak to Euroster po 24 wszedł na obniżenie nocne do 21 st i rano system jeszcze się dogrzewał.Ok 8 rano na out PC miałem coś 41-42 st i dT=5 przy - 21 st. Jak będą znowu takie mrozy , to sprawdzę czy PC utrzyma temp marszowa 45 st.
Szkoda , że panas nie podaje niższych parametrów od -15 st.Skoro przy -21 st miałem 41 st i 7.5 kW na PC , to dla podłogówek ok 35 st w jeszcze niższych temp też nie powinno być tragedii.
Pzdr

thxluk
07-01-2017, 12:42
Map78,
ustawienia są wg mnie ok.
Grzałka włącza się przy - 13 st.
Sterowanie mam tylko pogodowe wg.KG.
Zastanawiam się tylko dlaczego wyłączyła mi się sama sprężarka,obiegówka i grzałka chodziła.
Rano o 8 -00 jak się zorientowałem 24OUT/21 IN, tyle mogła "wyciągnąć" grzałka.
Wymiennik nie był w ogóle oszroniony .Żaden błąd nie był widoczny.
Może Ty masz jakąś sensowną teorie??

bobrow
07-01-2017, 13:01
Txlux
kiedy wył Ci sprężarkę , to czy zielona dioda świeciła lub migała , czy była zgaszona ?

flisiu
07-01-2017, 13:06
Map78,
ustawienia są wg mnie ok.
Grzałka włącza się przy - 13 st.
Sterowanie mam tylko pogodowe wg.KG.
Zastanawiam się tylko dlaczego wyłączyła mi się sama sprężarka,obiegówka i grzałka chodziła.
Rano o 8 -00 jak się zorientowałem 24OUT/21 IN, tyle mogła "wyciągnąć" grzałka.
Wymiennik nie był w ogóle oszroniony .Żaden błąd nie był widoczny.
Może Ty masz jakąś sensowną teorie??
tez tak mam. sprezarka sie wylaczyla, chodzila tylko grzalka i obiegowka. chyba ponizej -20 tak jest. moze w T-Cap jest inaczej ja mam zwykla F 3 fazowa.
tez pompa miala problem z osiagnieciem KG zobaczymy dzis przy -15 jak to bedzie wygladac.

M.Krk
07-01-2017, 13:09
A może ona ma zwykłą blokadę do -25, ja mam inną pc ale ma takie coś, zatrzyma się przy -30, sto i dupa

CNC_POMPY_CIEPLA
07-01-2017, 13:16
Sam se czajnik na głowę wylej;) Kolego to nie meeting... Wszystkie błędy sygnalizowane są na hydroboxie. Skoro on nie ma żadnych błędów, a temp w domu jest OK to znaczy że pompa pracuje prawidłowo.

JAk temperatura zewnętrzna jest poniżej temperatury pracy podawanej przez producenta to spadek ciśnienia nie wywali błędu.
Bo przecież jest napisane ze pompa pracuje do -20st.C, więc jak poniżej tej temperatury będzie działać tylko grzałka bez sprężarki to nie będzie błędu.
Była temp -22st.C i sprężarka się wyłączyła i chodziła sama grzałka
Żeby sprawdzić czy jest to wina niskiego ciśnienia to wystarczy podnieść ciśnienie ogrzewając parownik.

Jak widać pojawiło się to u innych że była sama grzałka poniżej -20st.C wiec to normalne.

Niskie ciśnienie parownika powoduje stop sprężarki, te sprężarki nie mają wtrysku jak T-CAP więc nie podniosą sobie ciśnienia ssania i staną.

Błąd będzie dopiero wtedy gdy niskie ciśnienie wystąpi w tempreaturze zewnętrznej powyżej -20st.C


Chyba się nie obraziłeś jak pisałem o tej powieszonej jednostce :-) ?

Andrzej5101
07-01-2017, 13:24
Wysłałem zapytania na prywatne konta do szeregu inwestorów z tego forum , którzy mają zrobione OZC .
Okazuje się , że nie maja w opracowaniu danych odnośnie ;
- zysków tzw.słonecznych ,
- zysków wewnętrznych ,
- Af - tzw. powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza – należy przez to rozumieć ogrzewaną lub chłodzoną powierzchnię kondygnacji netto, wyznaczaną według Polskiej Normy dotyczącej właściwości użytkowych w budownictwie – określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych ,
- tsc - łącznego czasu grzania PC, kotła , - w sezonie grzewczym zgodnie z http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000376
co uniemożliwia weryfikację danego opracowania OZC

oberwatorPC
07-01-2017, 13:29
Wysłałem zapytania na prywatne konta do szeregu inwestorów z tego forum , którzy mają zrobione OZC .
Okazuje się , że nie maja w opracowaniu danych odnośnie ;
- zysków tzw.słonecznych ,
- zysków wewnętrznych ,
- Af - tzw. powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza – należy przez to rozumieć ogrzewaną lub chłodzoną powierzchnię kondygnacji netto, wyznaczaną według Polskiej Normy dotyczącej właściwości użytkowych w budownictwie – określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych ,
- tsc - łącznego czasu grzania PC, kotła , - w sezonie grzewczym zgodnie z http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000376
co uniemożliwia weryfikację danego opracowania OZC

Dalej nie mogę zrozumieć dlaczego spamujesz w wielu wątkach???

Teraz użytkownicy szukają dlaczego panasy wyłączyły się przy -20C a ty swoje OZC od 2 miesięcy!

hajnel
07-01-2017, 13:39
Mi się poprostu nie chciało odpisywać ;)
BTW mój tcap pracował normalnie w nocy, a pewnie było poniżej -20. Krzywą osiągnął. Przyznaję że grzał pół domu bo wieczorem odpaliłem kominek na kilka h.

oberwatorPC
07-01-2017, 13:43
Mi się poprostu nie chciało odpisywać ;)
BTW mój tcap pracował normalnie w nocy, a pewnie było poniżej -20. Krzywą osiągnął. Przyznaję że grzał pół domu bo wieczorem odpaliłem kominek na kilka h.

Kominek + 60kWh prądu?

flisiu
07-01-2017, 13:44
Mi się poprostu nie chciało odpisywać ;)
BTW mój tcap pracował normalnie w nocy, a pewnie było poniżej -20. Krzywą osiągnął. Przyznaję że grzał pół domu bo wieczorem odpaliłem kominek na kilka h.
to jest chyba przewaga T-Capa ze jednak przy eksremalnie niskich temp. daje rade. u mnie wczoraj bylo -26 i zwykla 3 fazowa zatrzymala sie.

oberwatorPC
07-01-2017, 13:47
Czyli te cuda techniki po prostu się wyłączyły bo było za zimno :D:D

flisiu
07-01-2017, 13:53
Czyli te cuda techniki po prostu się wyłączyły bo było za zimno :D:D
hehe no tak :)

bobrow
07-01-2017, 13:54
No to się wyjaśniło z tym " tsjemniczym " wył sprężarki.
W moim T-capie sprężarka się wyłącza przy -28 st , myślałem że w zwykły Panasie jest podobnie.
Z drugiej strony , śmiać mi się chce jakie teorie podał instalator Thxlux-a...

hajnel
07-01-2017, 13:55
Kominek + 60kWh prądu?

Nie 60kWh było wcześniej bez kominka. Przez tą noc poszło 25kWh. Od rana pc stoi...

map78
07-01-2017, 14:13
JAk temperatura zewnętrzna jest poniżej temperatury pracy podawanej przez producenta to spadek ciśnienia nie wywali błędu.
Bo przecież jest napisane ze pompa pracuje do -20st.C, więc jak poniżej tej temperatury będzie działać tylko grzałka bez sprężarki to nie będzie błędu.
Była temp -22st.C i sprężarka się wyłączyła i chodziła sama grzałka
Żeby sprawdzić czy jest to wina niskiego ciśnienia to wystarczy podnieść ciśnienie ogrzewając parownik.

Jak widać pojawiło się to u innych że była sama grzałka poniżej -20st.C wiec to normalne.

Niskie ciśnienie parownika powoduje stop sprężarki, te sprężarki nie mają wtrysku jak T-CAP więc nie podniosą sobie ciśnienia ssania i staną.

Błąd będzie dopiero wtedy gdy niskie ciśnienie wystąpi w tempreaturze zewnętrznej powyżej -20st.C


Chyba się nie obraziłeś jak pisałem o tej powieszonej jednostce :-) ?

I to jest prawidłowa odpowiedź, godna instalatora:yes:

Kolego thxluk masz zwykłą pompę (nie T-Cap) więc zadziałało Ci zabezpieczenie przed niską temperaturą. W zwykłych Panasach zadziała ono przy temp -22--23st, a w T-Cap, -27--28st - sprawdzano doświadczalnie przez bodajże firmę AJB kilka lat temu. Nie jest to żaden błąd ani wadliwe działanie. Takie samo zjawisko zachodzi przy zbyt wysokiej temp, powyżej 35st.
Co do Twojej KG to tutaj również zachowanie pompy jest prawidłowe. KG musi być dostosowana do danego układu grzewczego, jeżeli masz układ zaprojektowany na zasilanie 30-35st przy -20st, bo tak się obecnie projektuje, to jakim cudem chcesz to zagrzać do 40st? Pompą ciepła nie da się (na szczęście) zagotować domu;) ona jedynie uzupełnia straty ciepła i najwyraźniej robi to dobrze skoro w domu masz ciepełko.

81jacek
07-01-2017, 14:53
Co do Twojej KG to tutaj również zachowanie pompy jest prawidłowe. KG musi być dostosowana do danego układu grzewczego, jeżeli masz układ zaprojektowany na zasilanie 30-35st przy -20st, bo tak się obecnie projektuje, to jakim cudem chcesz to zagrzać do 40st? Pompą ciepła nie da się (na szczęście) zagotować domu;) ona jedynie uzupełnia straty ciepła i najwyraźniej robi to dobrze skoro w domu masz ciepełko.

Nie do końca się z tym zgodzę. Jeżeli z KG wychodzi 40*C to pompa powinna dążyć do tej temperatury, oczywiście przy zachowaniu DT=5k
Jeżeli dt się zmiejszy, to pompa zacznie taktowa. Kolega Thxluk ma wysoka deltę także problem go nie dotyczy, wiec na moje pompa powinna osiągnąć 40*C na wyjściu, przy czym oczywiście przegrzeje mu domek ;)

Pozdrawiam
Jacek

_John
07-01-2017, 14:57
to jest chyba przewaga T-Capa ze jednak przy eksremalnie niskich temp. daje rade. u mnie wczoraj bylo -26 i zwykla 3 fazowa zatrzymala sie.

Tylko, że TCAP na dzień dobry swoje kosztuje.
A COP w tych temperaturach tak czy siak spada poniżej 2.
W ostatecznym rozrachunku, odpalenie grzałek na te klika dni wyjdzie taniej.

thxluk
07-01-2017, 15:07
Fakt , troszkę spanikowałem:)
Instalator błysnął ....eehh , było jeszcze kilka teorii ale szkoda czasu
U mnie dziś w nocy było -30st ,:/.
Zastanawia mnie teraz ile będzie grzała się podłoga przy spadku do 21 st.?
pzdr

map78
07-01-2017, 15:13
Nie do końca się z tym zgodzę. Jeżeli z KG wychodzi 40*C to pompa powinna dążyć do tej temperatury, oczywiście przy zachowaniu DT=5k
Jeżeli dt się zmiejszy, to pompa zacznie taktowa. Kolega Thxluk ma wysoka deltę także problem go nie dotyczy, wiec na moje pompa powinna osiągnąć 40*C na wyjściu, przy czym oczywiście przegrzeje mu domek ;)

Pozdrawiam
Jacek

Masz 100% podłogówki, więc zrób sobie takie doświadczenie, a się przekonasz, czy się da. Oczywiście przy takich warunkach temperaturowych i bez bufora. Bo w okresach cieplejszych uda Ci się pewnie dojść do 40st, ale to jest właśnie skutek nadwyżki mocy pompy, która już nie potrafi jej zmodulować. Dochodzi więc do temp krańcowej i zaczyna taktować. Przy mrozach tej nadwyżki mocy już nie ma, więc pompa pracuje tak jak w zasadzie powinna, o czym świadczą temp wewnętrzne w domu thxluk.
A co do dążenia do zadanej to masz rację. Ona dąży, tylko, że po drodze natrafia na takie zjawiska jak defrosty, temp -22 na dworze, grzanie CWU, ingerencje użytkownika i to dążenie może jej zająć sporo czasu - gdyby nie to z pewnością prędzej czy później temp zadana by osiągnęła.

81jacek
07-01-2017, 15:56
Masz 100% podłogówki, więc zrób sobie takie doświadczenie, a się przekonasz, czy się da. Oczywiście przy takich warunkach temperaturowych i bez bufora. Bo w okresach cieplejszych uda Ci się pewnie dojść do 40st, ale to jest właśnie skutek nadwyżki mocy pompy, która już nie potrafi jej zmodulować. Dochodzi więc do temp krańcowej i zaczyna taktować. Przy mrozach tej nadwyżki mocy już nie ma, więc pompa pracuje tak jak w zasadzie powinna, o czym świadczą temp wewnętrzne w domu thxluk.
A co do dążenia do zadanej to masz rację. Ona dąży, tylko, że po drodze natrafia na takie zjawiska jak defrosty, temp -22 na dworze, grzanie CWU, ingerencje użytkownika i to dążenie może jej zająć sporo czasu - gdyby nie to z pewnością prędzej czy później temp zadana by osiągnęła.

Takie doświadczenia przeprowadzam dzień w dzień i to od paru miesięcy ;) - nigdy nie widziałem na wyjściu 35*C
W temp. ok 0* grzejąc tylko w T2 pompa nie dogrzewała mi domu.
Teraz przy tych mrozach to w domu mam upał 23.2*C wchodząc w droga taryfę ze 3-4h (dzisiaj dla testów grzałem do 14), temp. 33/29/fr57 z KG wynika 36.
Wdaje mi się, że prędzej bym się ugotował, niż pompa by osiągnęła zadaną temperaturę ;)
W domu ciepło, wiec chyba wszystko jest ok, ale uważam że po 15h pracy pompa powinna osiągnąć 36*C

flisiu
07-01-2017, 16:04
u mnie tez jest dziwna sytuacja bo wczoraj np. przy -15 pompa miala na zasilaniu 30 na powrocie 27 wiec delta 3 i tak trzymala caly czas nie podbijajac KG. potem sie wylaczyla bo bylo ponizej -22. dzis ruszyla o 14 i obserwuje jak sie bedzie zachowywac,bedzie grzac caly dzien i noc na razie na wyjsciu 28.

ironsmith
07-01-2017, 16:05
co do wyłączeń w -20 to w katalogu dla SDC jak i T-cap piszą o temperaturach -20

flisiu
07-01-2017, 16:44
zastanawia mnie jeszvze dlaczego grzalka sie nie wlacza. wg. instrukcji roznica miedzy KG a aktualna temp musi byc wiecej niz 8 st. przez iles tam minut, zezwolenie na grzalke oczywiscie wlaczone. wszystkie warunki spelnione a grzalka sie nie wlacza. ktos cos ? :)

ksysju
07-01-2017, 17:00
Hi

Jak to PC się wyłącza ??. U mnie było z -24 i owszem koło -20 przestała trzymać temperaturę, chodziła na maksa , ale chodziła.

A jaki masz ostatni błąd ?

Zapomniałem, o tym guziku na sterowniku. Załączyłem jak instrukcje doczytałem. Na razie u mnie kolejnego -20 w pogodzie nie widać.

bobrow
07-01-2017, 17:21
co do wyłączeń w -20 to w katalogu dla SDC jak i T-cap piszą o temperaturach -20

W DTR T-capa wyłączenie jest przy -28 st , chyba pomyłka z tym katalogiem.

Szklara
07-01-2017, 17:22
-24 (choć sąsiad mówi że miał -28) i moja 3-fazówka przeżyła noc. Teraz -20 na termometrze, czujnik na pompie wskazuje -18 i dalej grzeje. Zużyła przez jakieś 30 h ok. 90 kWh (1/3 stropu ocieplona dopiero).

Odszrania się jakieś 15 minut, pożerając od 0,50-0,70 kWh. Da radę, skoro przeżyła takie ekstrema. Dziś ma być zimniej, rano zobaczymy co będzie.

M.Krk
07-01-2017, 17:40
Czyli te cuda techniki po prostu się wyłączyły bo było za zimno :D:D

moje cudo z dalekiego wschodu działa :-) a było -25, nawiasem mówiąc idzie do -30 z tego co pamiętam

M.Krk
07-01-2017, 17:52
Takie doświadczenia przeprowadzam dzień w dzień i to od paru miesięcy ;) - nigdy nie widziałem na wyjściu 35*C
W temp. ok 0* grzejąc tylko w T2 pompa nie dogrzewała mi domu.
Teraz przy tych mrozach to w domu mam upał 23.2*C wchodząc w droga taryfę ze 3-4h (dzisiaj dla testów grzałem do 14), temp. 33/29/fr57 z KG wynika 36.
Wdaje mi się, że prędzej bym się ugotował, niż pompa by osiągnęła zadaną temperaturę ;)
W domu ciepło, wiec chyba wszystko jest ok, ale uważam że po 15h pracy pompa powinna osiągnąć 36*C

Map78 raczej ma racje, u Ciebie ta PC nie pociągnie tak wysoko za duży odbiór chyba, moja niby jest do 60 stopni mógłbym przy niej klęczeć i chuchać a i tak nie ma szans nawet na 45, no może sam bufor by poszedł, szczęśliwie wystarcza mi 42 :-)

flisiu
07-01-2017, 18:00
obczailem ze grzalka sie zalacza jak temp mniejsza o 8 stopni o KG ale nie patrzy na podbicie. jak zmienilem KG o 2 stopnie w gore to od razu grzalka sie zalaczyla.

marcin.sto1
07-01-2017, 19:22
Czy to możliwe, że z powodu niskiej temperatury pompa nie chce się przełączyć na CWU, pomimo priorytetu? Wróciłem wczoraj po tygodniu, ustawione tylko grzanie CW. Przestawiłem na CO+CWU, ale nie reaguje... Do tej pory było OK do -2*. Wczoraj -14* i grzała CO, modulacja 80Hz.
Spotkał się ktoś z taką sytuacją?

marcin.sto1
07-01-2017, 19:28
Czy ktoś z Was spotkał się z sytuacją, że w tych temperaturach pompa nie chce grzać CWU? Wróciłem wczoraj po tygodniu do domu, pompa była ustawiona na CO, na zewnątrz -13*, modulacja 80Hz. Przełączyłem na CO+CWU, zawór trzydrogowy nie reaguje, pompa nie grzeje CWU pomimo priorytetu...

jgrolik
07-01-2017, 21:26
moje cudo z dalekiego wschodu działa :-) a było -25, nawiasem mówiąc idzie do -30 z tego co pamiętam

Nie szalej -30 to na południu małopolski a nie pod Krakowem.

Jak jeżdżę do pracy to codziennie przejeżdżam przez Czernichów no i nie powiedziałbym aby było tam zimniej niż dookoła

CNC_POMPY_CIEPLA
08-01-2017, 01:16
Czy ktoś z Was spotkał się z sytuacją, że w tych temperaturach pompa nie chce grzać CWU? Wróciłem wczoraj po tygodniu do domu, pompa była ustawiona na CO, na zewnątrz -13*, modulacja 80Hz. Przełączyłem na CO+CWU, zawór trzydrogowy nie reaguje, pompa nie grzeje CWU pomimo priorytetu...

a jaką masz temperaturę ustawioną na CWU i ile jest w zbiorniku?
Pewnie masz różnicę mniejsza niż 8st.C i pompa jest jeszcze w okienku czasowym grzania C.O.
Jak różnica jest powyżej 8st.C to startuje od razu na CWU.

M.Krk
08-01-2017, 08:41
Nie szalej -30 to na południu małopolski a nie pod Krakowem.

Jak jeżdżę do pracy to codziennie przejeżdżam przez Czernichów no i nie powiedziałbym aby było tam zimniej niż dookoła

No czytaj, -25, zresztą dzisiaj też powtórka. No i pytanie który małopolski czy śląski, jest jeszcze jeden gdzieś tu nie daleko ;-)

marcin.sto1
08-01-2017, 09:41
a jaką masz temperaturę ustawioną na CWU i ile jest w zbiorniku?
Pewnie masz różnicę mniejsza niż 8st.C i pompa jest jeszcze w okienku czasowym grzania C.O.
Jak różnica jest powyżej 8st.C to startuje od razu na CWU.


Dzięki CNC, zapomniałem, że obniżyłem tydzień temu temperaturę grzania CWU z 48 na 44*, dlatego nie chciała wystartować. Już myślałem że jest jakieś zabezpieczenie przed grzaniem CWU w niskich temperaturach. Wszystko gra:)

jgrolik
08-01-2017, 10:07
No czytaj, -25, zresztą dzisiaj też powtórka. No i pytanie który małopolski czy śląski, jest jeszcze jeden gdzieś tu nie daleko ;-)

Małopolski :-) obok Zagacia :-D
Woźnik jest chyba 11 lub więcej w Polsce :-D
Masz kalibrowany termometr ? Nie , żebym się naśmiewał lub nie wierzył, ale z doświadczenia wiem, że termometry potrafią okłamywać nawet o 4-5 stopni.

U mnie tej nocy było ok -21 -22 C, ale termometr mam mniej więcej skalibrowany

PaRa
08-01-2017, 13:39
Sprawdziłem, że przez ostatnią dobę moja pompa zużyła 17 kWh, ( odczyt z licznika PGE ), pracowała w godzinach 13:00 - 15:00 i 22:00 - 06:00. Jak oceniacie ten wynik, biorąc pod uwagę temperaturę zewnętrzną -17*C w budynku około 20*C.

Andrzej5101
08-01-2017, 13:46
PaRa .
Kolego , zacznij od uzupełnienia stopki

plusfoto
08-01-2017, 13:56
Sprawdziłem, że przez ostatnią dobę moja pompa zużyła 17 kWh, ( odczyt z licznika PGE ), pracowała w godzinach 13:00 - 15:00 i 22:00 - 06:00. Jak oceniacie ten wynik, biorąc pod uwagę temperaturę zewnętrzną -17*C w budynku około 20*C.Bardzo przyzwoicie. U mnie poszło 30 tyle że ja mam 200m2 po podłodze a temp dochodziły do -21.

PaRa
08-01-2017, 15:05
Bardzo przyzwoicie. U mnie poszło 30 tyle że ja mam 200m2 po podłodze a temp dochodziły do -21.

I to mi wystarczy, obecne mrozy pokazują że moja PC działa tak jak trzeba i spełnia swoje zadanie. Nie podniecam się defrostami, prędkościami pompki i innymi duperelami. Myślę, że jak już zamieszkam podniosę trochę tem. w budynku, zużycie prądu będzie większe bo dojdzie wentylacja i prąd bytowy, ale i tak jest lepiej niż zakładałem.

Andrzej5101
08-01-2017, 15:13
PaRa .
Proszę jeszcze o podanie ;
" Projektowe obciążenie cieplne budynku " a kolega St@nley będzie miał b.dobry materiał do porównania i analizy , zobacz i napisz swoje uwagi ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page20

PaRa
08-01-2017, 16:47
PaRa .
Proszę jeszcze o podanie ;
" Projektowe obciążenie cieplne budynku " a kolega St@nley będzie miał b.dobry materiał do porównania i analizy , zobacz i napisz swoje uwagi ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page20

Już uzupełniłem

krzychu85PL
08-01-2017, 21:15
witam co sądzicie o nowym modelu H ? dużo trzeba dopłacić ktoś się orjentował może?

plusfoto
08-01-2017, 21:36
Około 2,5K do wersji F

Andrzej5101
08-01-2017, 22:00
Już uzupełniłem
Dzięki , mało jest inwestorów z PC 7 kW . Bardzo dobry przykład i jak czytam PC zdaje egzamin

PaRa
08-01-2017, 22:33
Dzięki , mało jest inwestorów z PC 7 kW . Bardzo dobry przykład i jak czytam PC zdaje egzamin

Mniejszej PC z Panasonica nie było, pasowała by 6 kw, a i tak trochę zapasu by było.

Szklara
09-01-2017, 07:00
Są przecież jeszcze 5kW Panasa :)

Andrzej5101
09-01-2017, 07:26
Szklara

Zacznij ,kolego od uzupełnienia stopki odnośnie OZC , pomocne w interpretacji wypowiedzi
Masz wiadomość na prywatne konto

PaRa
09-01-2017, 08:02
Są przecież jeszcze 5kW Panasa :)

Masz dom podobny do mojego i dajesz 9 kW ?

Szklara
09-01-2017, 08:40
Masz dom podobny do mojego i dajesz 9 kW ?

Tak, z powodów które już wcześniej opisałem. 2T i akumulacja w wylewce.

PaRa
09-01-2017, 08:50
Tak, z powodów które już wcześniej opisałem. 2T i akumulacja w wylewce.

Izolacje masz nawet lepsze niż moje, ja też grzeję w 2T i podłogówkę mam w 8-9 cm wylewki, u mnie PC przewymiarowano trochę dla potrzeb CWU i błędów wykonawczych. Jakby była to kupiłbym PC 6 kW

Szklara
09-01-2017, 09:10
Izolacje masz nawet lepsze niż moje, ja też grzeję w 2T i podłogówkę mam w 8-9 cm wylewki, u mnie PC przewymiarowano trochę dla potrzeb CWU i błędów wykonawczych. Jakby była to kupiłbym PC 6 kW

OZC mam na poziomie chyba 10 000 kWh/rok. OZC liczone dla temperatury 20 stopni. Projektowe obciążenie cieplne budynku jakieś 4,3 kW. Ale.... styro na ściany poszło z ciut gorszą lambdą, do pracy wykonawcy tez mam zastrzeżenia, duże okna, brak rolet, wielkie wrota garażowe, budynek nieosłonięty, na stropie zamiast wełny 0,33 jest wełna 0,39, a do tego najważniejsze: żona jest ciepłolubna i w domu będzie ok. 22-23 podejrzewam (samo to daje obciążenie o ok 20% większe). I już mam chałupę pow. 5 kW. Żeby ją zagrzać musiałbym grzać cały czas, a nie tylko w 2T.
Tylko jeden wykonawca proponował 5kW, reszta 7 i zdecydowana większość 9kW. Wziąłem 9-tkę (różnica w cenie minimalna, a 2 wentylatory i kultura pracy dużo lepsza).

Kolego Andrzeju, jak skończę budowę, obliczy się na koniec OZC (z uwzględnieniem zmian i grubości materiałów) to podam dane. Teraz to gruszki na wierzbie, nie ma co wprowadzać forumowiczów w błąd.

Szklara
09-01-2017, 09:12
Dodam, że ze względu na zmianę sposobu ogrzewania w trakcie budowy, dom posiada duże kominy oraz słabszy przyłącz energetyczny. Po konsultacji z elektrykiem wolałem wziąć 3-fazówkę. W domu wszystko na prąd.

Andrzej5101
09-01-2017, 09:42
Szklara napisał ;
Żeby ją zagrzać musiałbym grzać cały czas, a nie tylko w 2T.

Zobacz tu jak można grzać, ( map78 ) aby mieć komfort w domu ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7357009#post7357009

Co innego jest w Twoich postach wcześniejszych odnośnie OZC .

Nie masz rekuperacji ???

Szklara
09-01-2017, 10:28
[QUOTE=Andrzej5101;7381734]Szklara napisa

Dlatego właśnie nie podaję dokładnych danych, bo cały czas się to zmienia i ewoluuje. Na dzień dzisiejszy wiem ile mam w podłodze, ścianach i ile będzie na stropie. Ale to też nie do końca, bo część garażową wyłożę chyba styropianem (brak rurek od wentylacji) na mały stryszek, nie wiem tez jaka będzie izolacja pomiędzy garażem a domem, oraz ile będzie na stropie garażu. Po zakończeniu ustalę z małżowiną temperaturę w domu i przeliczę OZC właśnie dla niej. Będzie to wtedy wiarygodne, choć nie wiem czy uwzględniające mostki i niedoróbki firmy i/lub moje. :)

Temat o sterowaniu pompy i rozmowę z map78 sam nie chwaląc się sam rozpętałem, więc nie muszę wracać do historii- mam to skrzętnie odnotowane.

Reku ma być, przewody rozprowadzone, na razie brak jednostki głównej. Co będzie.... nie wiem, jaką będzie miało sprawność, odzysk... nie wiem. Dlatego też nie wiem jakie będzie zapotrzebowanie budynku i OZC. Mogę podać jedynie to co audytor wyliczył z suchego projektu i moich informacji co planowałem dać.
Tylko, że to, jak na rasowej budowie, trochę się rozbiegło z rzeczywistością. Nawet zmieniłem rozmiary okien oraz ich U. To samo drzwi. Więc jak sam widzisz, za dużo zmiennych by afiszować się z OZC jako pewniakiem oraz wprowadzać w błąd forumowiczów. O szaleństwie żony i propozycjach zmiany materiałów na podłogę nie wspomnę, to też rodzi pewne problemy z grzaniem itp. itd.

Jeśli pompa będzie za duża, to złapię ja w okowy krótszej taryfy taniej. Będzie grzać na początku i na końcu taryfy, żeby nie taktowała w przypadku grzania cały czas. Ale kiedy to będzie? Pewnie za rok, może dwa lata. Bo na razie wszystko zimne i mokre więc pompa hula cały czas. Jak się wprowadzę, będą jakieś zyski bytowe, to też zmieni architekturę energetyczną budynku. Wtedy gwarantuję, że podam rzeczywiste i prawdziwe dane z arkusza.

pozdro

Andrzej5101
09-01-2017, 10:39
Kolego Szklara ;

Temat Twojego budynku dlatego mnie zainteresował ponieważ;
- mała powierzchnia grzewcza budynku ,
- podawałeś OZC ; 4,203 kW ; 46 kWh/m2 * 135 m2 = 6210 kWh/rok , oraz przymierzałeś się do PC 9 kW/1f,
- nie wielu jest inwestorów , którzy decydują się na PC /1f ,
- dziękuje za informację i życzę powodzenia

plusfoto
09-01-2017, 12:23
Szklara być może i twoje rozumowanie jest prawidłowe, ale moim zdaniem OZC robi się głównie po to aby móc wcześniej zareagować i nanieść odpowiednie poprawki aby dom był ciepły i szczelny. Dobór źródła ciepła jest jakby efektem ubocznym wynikającym z tych obliczeń. Zrobienie dobrego OZC po budowie już Ci nic nie da. Jak mleko się wyleje to potem już tylko zostaje je wytrzeć.

PaRa
09-01-2017, 12:38
Szklara być może i twoje rozumowanie jest prawidłowe, ale moim zdaniem OZC robi się głównie po to aby móc wcześniej zareagować i nanieść odpowiednie poprawki aby dom był ciepły i szczelny. Dobór źródła ciepła jest jakby efektem ubocznym wynikającym z tych obliczeń. Zrobienie dobrego OZC po budowie już Ci nic nie da. Jak mleko się wyleje to potem już tylko zostaje je wytrzeć.

Mam dokładnie to samo zdanie, OZE wykonałem przed jakimikolwiek pracami budowlanymi a po wykonaniu płyty Asolt chyba z 3 razy nanosił " poprawki ", ale na początku był pomysł, potem przeliczenie i na końcu działanie lub nie.
Moim zdaniem na początku myślę a potem robię.

map78
09-01-2017, 12:43
Szklara być może i twoje rozumowanie jest prawidłowe, ale moim zdaniem OZC robi się głównie po to aby móc wcześniej zareagować i nanieść odpowiednie poprawki aby dom był ciepły i szczelny. Dobór źródła ciepła jest jakby efektem ubocznym wynikającym z tych obliczeń. Zrobienie dobrego OZC po budowie już Ci nic nie da. Jak mleko się wyleje to potem już tylko zostaje je wytrzeć.

Generalnie masz rację, choć nie do końca;) Rzetelnie obliczone OZC, nie ważne czy przed czy po budowie możemy np wykorzystać do kontroli poprawności działania naszego urządzenia grzewczego. Kiedy stwierdzimy, że zużywamy energii 2x tyle niż wynika z OZC to jest to impuls, że coś jest nie hallo z naszym urządzeniem grzewczym. Taka wiedza pozwala zatem na wykrycie problemu, a jego likwidacja na oszczędności, więc nie tak do końca bez sensu:)

plusfoto
09-01-2017, 12:56
Generalnie masz rację, choć nie do końca;) Rzetelnie obliczone OZC, nie ważne czy przed czy po budowie możemy np wykorzystać do kontroli poprawności działania naszego urządzenia grzewczego. Kiedy stwierdzimy, że zużywamy energii 2x tyle niż wynika z OZC to jest to impuls, że coś jest nie hallo z naszym urządzeniem grzewczym. Taka wiedza pozwala zatem na wykrycie problemu, a jego likwidacja na oszczędności, więc nie tak do końca bez sensu:)
Owszem tylko wtedy jest już po herbacie i można je wykorzystać wyłącznie w takim celu. Pod podłogę już nic nie włożysz, dołożenie czegoś na ściany, skosy albo sufit, wymiana okien czy drzwi na cieplejsze, i.t.p. = totalna demolka.

Szklara
09-01-2017, 14:28
Szklara być może i twoje rozumowanie jest prawidłowe, ale moim zdaniem OZC robi się głównie po to aby móc wcześniej zareagować i nanieść odpowiednie poprawki aby dom był ciepły i szczelny. Dobór źródła ciepła jest jakby efektem ubocznym wynikającym z tych obliczeń. Zrobienie dobrego OZC po budowie już Ci nic nie da. Jak mleko się wyleje to potem już tylko zostaje je wytrzeć.

Tak masz rację, dlatego na budowie cały czas przeliczałem możliwe zyski do potencjalnych oszczędności - stąd np. wczesna reakcja zamiany styro na ścianach i zmniejszenie lambdy wełny z 0,033 na 0,039, bo koszt inwestycji i zwrotu był ok. 100 lat, przy założeniu grzania pompą ciepła.
To samo było przy podłodze, więc OZC na bieżąco walczone i korygowane:)
I tak jak mówisz OZC posłużyło do oszacowania kosztów grzania, wykonania izolacji oraz wyboru źródła grzania. Mleko się nie wylało.

Po budowie OZC zrobię po to, by poznać możliwości "papierowe" budynku i porównać je z rzeczywistością, co pozwoli ukierunkować na ew. poszukiwania dziur i mostków jak będą duże rozbieżności.

To, że zrobię OZC po budowie nie oznacza, że budowałem dom bez niego. Jest i ewoluuje, cały czas koryguję. Również przy pomocy forumowego audytora Asolta.

Szklara
09-01-2017, 14:34
Generalnie masz rację, choć nie do końca;) Rzetelnie obliczone OZC, nie ważne czy przed czy po budowie możemy np wykorzystać do kontroli poprawności działania naszego urządzenia grzewczego. Kiedy stwierdzimy, że zużywamy energii 2x tyle niż wynika z OZC to jest to impuls, że coś jest nie hallo z naszym urządzeniem grzewczym. Taka wiedza pozwala zatem na wykrycie problemu, a jego likwidacja na oszczędności, więc nie tak do końca bez sensu:)

Albo z wykonaną izolacją. Łatwiej dopilnować przez 3 dni gości przy montażu kotłowni, niż wykonawcę przy 2-3 tygodniach wykonywania ocieplenia. Sao klejenie na placki doprowadziło mnie do wrzenia, na szczęście w porę zareagowałem i górne pasy klejone na obwód.

W moim przypadku jak dom zje więcej niż OZC to w pierwszej kolejności termowizja i szukanie dziur w izolacji. Oczywiście jak różnice będą bardzo duże.

OZC konsultowałem i przeliczałem przy izolacji podłogi, ścian i stropu. Przy oknach wybrałem te które mi się podobały, mają inne wymiary i U niż w OZC (tak samo brama garażowa i drzwi) i stąd mogą być nieznaczne rozbieżności.

Żeby było jasne, również zalecam OZC przed budową, wybór sposobu ogrzewania, a najważniejsze przeliczenie kosztów wykonania tego wszystkiego bo..... może się nie opłacić, by nie pisać że się "nie zwróci" (dom się nie zwraca) w jakimś rozsądnym czasie.

krzychu85PL
09-01-2017, 18:04
Około 2,5K do wersji F

Dzięki wielkie,jak myślisz jest sens dopłacać ?? z tego co się dowiedziałem to jakieś tam bajerki typu dotykowy ekran licznik cop?Czy może wogule zamiast all in one wziąść tańszą SDC 7kw?

flisiu
09-01-2017, 20:50
Panowie jak wyglada sterowanie pompa tylko przy uzyciu KG bez termostatu pokojowego. wczoraj w ustawieniach wylaczylem kontrole z termostatu i pompa od tego momentu pracuje non stop mimo ze osiagnela wartosc temp. z krzywej i dlugo ja utrzymuje krecac sprezarke na 62Hz. zasilanie ma 35 i powrot 31. obnizylem KG na "-3" ale dalej ciagle na maxa. jak to u Was wyglada sterowanie bez termostatu pokojowego ??

hajnel
09-01-2017, 20:54
Pójdzie tak długo jak ma odbiór ciepła...

Pratchawiec
09-01-2017, 21:47
Pójdzie tak długo jak ma odbiór ciepła...

Witam

Albo moc minimalna generowana przez PC będzie wyższa, niż zdolność absorpcji energii przez płytę grzewczą.
Sprężarka wówczas zatrzyma się, obiegówka będzie dalej pracować.
Po pewnym czasie sprężarka wznowi pracę, ponownie dążąc do osiągnięcia zadanej temperatury zasilania.
I tak w kółko.
PC "taktuje", za to pracuje z najniższą możliwą mocą.

Chcesz w miarę ciągłej pracy sprężarki - obniżasz temperaturę zasilania.
W domu zrobiło się za chłodno - podbijasz. Za ciepło - podwyższasz.
Prawie jak termostat tylko bez wyłączania PC.
Zalety - brak "zimnych" startów.
Wady - obiegówka pracuje cały czas,pobierając energię. U mnie np 62-64 W.

Pozdrawiam

Pratchawiec

plusfoto
09-01-2017, 22:38
Dzięki wielkie,jak myślisz jest sens dopłacać ?? z tego co się dowiedziałem to jakieś tam bajerki typu dotykowy ekran licznik cop?Czy może wogule zamiast all in one wziąść tańszą SDC 7kw?
Nie tyko bajery ale i sterowanie jest bardziej rozbudowane. Jak dla mnie warto.

Szklara
10-01-2017, 07:46
[QUOTE=Pratchawiec;7382560]Witam

Albo moc minimalna generowana przez PC b

To jest właśnie bez sensu w panasie. Wymusza to sterownik pokojowy.
Pompka powinna pochodzić, do osiągniecia temperatury, i stanąć na zadany czas. Potem się włączyć, przepompować sprawdzić temperaturę i jak dalej jest dobra to się wyłączyć. A nie golić cały czas.
Tylko, że to chyba jest wymuszone invertorem. Pompa chodzi bo PC moduluje moc do coraz niższej możliwej, tak by nie wyłączać sprężarki. Moc/temperatura wyjściowa spada, ale pompa obiegowa chodzi i jeśli odbiór będzie dobry to sprężarka się nie zatrzyma, ale będzie pracować na min lub zwiększać moc w stosunku do zapotrzebowania. Efekt uboczny: ciągle pracująca pompa obiegowa.

bobrow
10-01-2017, 09:23
Witam

Albo moc minimalna generowana przez PC będzie wyższa, niż zdolność absorpcji energii przez płytę grzewczą.
Sprężarka wówczas zatrzyma się, obiegówka będzie dalej pracować.
Po pewnym czasie sprężarka wznowi pracę, ponownie dążąc do osiągnięcia zadanej temperatury zasilania.
I tak w kółko.
PC "taktuje", za to pracuje z najniższą możliwą mocą.

Chcesz w miarę ciągłej pracy sprężarki - obniżasz temperaturę zasilania.
W domu zrobiło się za chłodno - podbijasz. Za ciepło - podwyższasz.
Prawie jak termostat tylko bez wyłączania PC.
Zalety - brak "zimnych" startów.
Wady - obiegówka pracuje cały czas,pobierając energię. U mnie np 62-64 W.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec,
mam pewne uwagi do twojej propozycji :

-uważam ,że ręczne podnoszenie/obniżanie Tpc może być trochę dziwne tj tak jakbyś miał pilot w dłoni do TV-a biegałbyś i ręcznie zmieniał ustawienia.
Wydaje mi się ,że w Panasie można znaleźć optymalne ustawienia w PC (mi się udało-wszystko idzie w automacie :KG,Timer,Euroster)
-puszczenie sprężarki na min modulacji z jej wyłączaniem nie jest takie "zdrowe" , nie mając możliwości sprawdzenia ilości cykli na dobę , możemy zużywać sprężarkę (ilość start/stop jest często podawanym parametrem z godzinami pracy mającymi wpływ na żywotność)
("zimne"starty latem też się zdarzają , to też powinniśmy PC utrzymywać na ruchu ?)

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego jak czasem trudno jest sterować PC przy podłogówce (bezwładność) ,ale jest to do zrobienia-wielu kolegów tak eksploatuje swoje PC i jest ok (szczególnie z celem na T2).Sprężarka włącza się na kilka cykli w ciągu doby , a przy pracy ciągłej może to być wielokrotnie więcej-Daikin chyba podaje ilość cykli start/stop i u jednego z użytkowników było ich bardzo dużo w takim trybie.

To tyle ,
pzdr

flisiu
10-01-2017, 11:03
Jeszcze tylko dla wyjasnienia mojego problemu to byl moj blad. w ramach testow ustawilem kiedys przy -15 zeby miec 40st. na zasilaniu.
i zapomnialem to zmienic spowrotem na 35 dlatego sprezarka jechala na maxa dazac do 40. jak tylko zmienilem to zasilanie zjechalo na 31 (zrobilem obnizenie o "-3") i sprezarka pracowala na 29Hz. teraz mam na zasilaniu 31 i sprezarka jedzie na 24Hz. Do tej pory sterowalem na termostacie i bylo ok ale przy duzych mrozach jak dla mnie komfort cieplny nie byl zadawalajacy wiec zmienilem sterowanie tylko na KG. osiagnalem to co chcialem ale przegrzalem dom. chyba dla mojej chaty 33 na zasilaniu bedzie ok i sie nie ugotujemy :)

Pratchawiec
10-01-2017, 11:43
Bobrow

Jest jak piszesz.

Nie jest dla mnie żadnym problemem ustawienie pracy PC by pracowała w pełni w trybie automatycznym.
Czynię tak w okresach przejściowych, korzystając z uroków taniej taryfy.
Dla mnie jednak ten tryb, pomimo utrzymania reżimu zadanych temperatur, w pełni sezonu grzewczego nie zawsze będzie komfortowy.
"Kotłownię" mam w ogrzewanym pomieszczeniu gospodarczym w pobliżu hallu, w którym dość często bywam bez związku z PC, .
Dojście do sterownika PC to kilka kroków, zero poświęcenia.
Gdy zaczynam odczuwać (zwłaszcza druga połowa) dyskomfort po prostu podbijam temp. wody zasilającej funkcją SET.

KG i termostat nie sterują poczuciem komfortu, a jedynie temperaturą.
U wielu jeśli nie u większości użytkowników taki problem zapewne nie występuje, bądź dlatego, że określonych godzinach aktywności dziennej nie ma ich w domu, bądź z uwagi na zastosowane okładziny podłóg, wreszcie z powodu oczekiwań dot. progu komfortu cieplnego.
U mnie sytuacja jest inna. Poza pomieszczeniami stricte mieszkalnymi, wszędzie mam okładziny kamienne. Poza tym, z uwagi na rodzaj wykonywanych zajęć, w domu przebywamy o bardzo różnych - wysoce niestabilnych porach.
Dlatego też nikomu nie sugeruję, że powinien grzać dom według mojej metody.
Każdy dom jest inny. Zwyczaje i potrzeby użytkowników bywają krańcowo odmienne.
Ważne, by instalacja pracowała zgodnie z jej możliwościami fizycznymi i oczekiwaniami użytkowników.

Co do taktowania

Przytaczasz w poście przypadek krańcowy; kilkaset uruchomień sprężarki w ciągu doby.
W moim przypadku, w zależności od warunków - głównie temp. zewnętrznej, takich cykli jest kilka, najwyżej kilkanaście w ciągu doby.
Po wznowieniu pracy w takim reżimie pracy sprężarka nie uruchamia się z wsparciem grzałki lub dotryskiem par freonu.
Prawdopodobnie nie zwracasz na to uwagi jednak Twoja sprężarka PC osiągając stan równowagi również zatrzymuje się, pozostając w stanie gotowości do czasu spadku temp. wody powrotnej do poziomu umożliwiającego wznowienie jej pracy.
Trudno, zwłaszcza w okresach przejściowych lub lekkiej zimy tak wysterować KG i czas trwania okien taryfowych, by PC pracowała w trybie ciągłym.
Nawet jeśli to się uda, nie będzie to stan trwały, bo będzie wymagał korekty bądź temp. zasilania, bądź czasu trwania okna taryfowego.
Uważam, że "taktowanie" inwertera jest immanentnie związane z naturą jego pracy, chyba że dla przeważających warunków pracy jest niedowymiarowany.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
10-01-2017, 12:17
"Chcesz w miarę ciągłej pracy sprężarki - obniżasz temperaturę zasilania.
W domu zrobiło się za chłodno - podbijasz. Za ciepło - podwyższasz."

Pratchawiec ,
z w/w fragmentu Twojego posta zrozumiałem ,że jednak sugerujesz swoje ustawienia. Ale zostawmy to -rozumiem Twoje pozytywne intencje.
Widzisz z tymi cyklami on/off PC bez licznika jest trudno policzyć -inne PC takie funkcje mają. W cyklu 24h jesteś pewny ,że masz tylko kilka cykli na dzień ?
Ok-wierzę Ci , ja z natury lubię korzystać z pomiarów i przyrządów ( założyłem licznik czasu pracy PC- pewnie założyłbym licznik cykli on/off , tylko u mnie PC tak nie pracuje)
pzdr

Pratchawiec
10-01-2017, 12:52
Bobrow

Wiem

Nie muszę wychodzić na dwór by wiedzieć czy sprężarka pracuje.
Mam podlicznik PC na którym wskazywana jest praca poszczególnych faz.
Odrębnie dla sprężarki i elektroniki PC, odrębnie dla Heatera i odrębnie dla grzałki zbiornika.
To wprawdzie tylko diody bez licznika jednak całkiem czytelnie pokazują stan pracy poszczególnych składników.
Jak pisałem, dość często bywam w pomieszczeniu gospodarczym, więc moje obserwacje nie są przypadkowe.
Zresztą praca sprężarki jest dość ściśle skorelowana z temp. zasilania, a ta na sterowaniu jest zawsze na wierzchu.

Tych cykli jest kilka, w łagodnych warunkach najwyżej kilkanaście na dobę.
W niskich temp. jak np ostatnie 4 dni cykle pracy są zazwyczaj dłuższe, czasem po kilka godzin, a okresy spoczynku krótkie - czasem naet kilkanaście minut.
Im cykl dłuższy tym bardziej wydajność sprężarki jest zbliżona do bieżących strat ciepła budynku.
W idealnym przypadku sprężarka nie wyłączy się nigdy, utrzymując przy tym założoną temp. komfortu.
To jednak jak wiemy stan idealny.
W łagodnych warunkach cykl pracy sprężarki jest dużo krótszy, często nawet pół godziny, a okres spoczynku znacznie dłuższy - godzinę lub nawet dwie.

Kilkaset włączeń sprężarki w ciągu doby to objaw krańcowo niewłaściwej pracy pompy, spowodowany zapewne awarią któregoś z czujników, bo nie wierzę, że można w świadomy sposób tak wysterowć pompę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
10-01-2017, 14:31
Pratchawiec,
poniżej cytat z tematu Daikina :

"Grudzień - zjadła 613 kWh (w tym CWU 118 kWh).
650 godz. pracy sprężarki - startów 1333. BUH1- 26 godz., BUH2- 1 godz.
Delta 6 stopni."

Liczymy 24hx31 dni=744h , czyli PC pracowała ok 82% czasu (przy pracy prawie ciągłej , jest to wynik akceptowalny np wg Twojej propozycji pracy PC) ,

ale :

1333 on/off !?! podzielić na 31 dni=43/dzień !?
Taka praca sprężarki chyba nie jest zalecana ?
Może Clarnet ,coś powie w tym temacie.

pzdr

redblack
10-01-2017, 14:54
Może wyjaśnić co rozumiecie przez pojęcie taktowania PC Panasonica:
1) wyłączenie pompy (sprężarka + pompa obiegowa) przez sterownik pokojowy
2) wyłączenie sprężarki (fr=0) przy pracującej pombie obiegowej - automatycznie po osiągnięciu warunków KG
3) obniżeniu modulacji sprężarki do fr=19/20 przy pracującej pombie obiegowej.

Który przypadek jest lepszy dla trwałości sprężarki: 1 czy 2+3?

Andrzej5101
10-01-2017, 15:07
1333 on/off !?! podzielić na 31 dni = 43/dobę !?
= 43/24 = 1,79 włączeń na godzinę
Taka praca sprężarki chyba nie jest zalecana ?
Może Clarnet ,coś powie w tym temacie.

Różni producenci, podają różne zalecenia, ale zakłada się, że sprężarka pracuje stabilnie ,jeśli ilość jej startów wynosi nie więcej niż 2 na godzinę.
http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/

link2jack
10-01-2017, 16:13
Gdzie w Panasonicu znajdę dane odnośnie załączania się sprężarki?

Pratchawiec
10-01-2017, 17:20
Gdzie w Panasonicu znajdę dane odnośnie załączania się sprężarki?

Jak masz modulację = 0 sprężarka z pewnością nie pracuje.
Jeśli masz podlicznik patrz na pracę fazy na której podpięta jest sprężarka z elektroniką PC (dot.jedn.1-fazowej).

Odnosząc się do poprzednich postów.

U mnie, nawet przy znacznym nadmiarze mocy minimalnej w stosunku do bieżącego zapotrzebowania sprężarka nie włącza się częściej niż co 1,5 - 2 godz.

Mogę jednak wyobrazić sobie sytuację, że coś takiego wystąpi. Najniższa temp. zasilania jaką u siebie stosuję to 30*.
Jeśli ktoś ustawi ustawi ręcznie lub automatycznie przez KG temp. zasilania na powiedzmy 26* to jest dla mnie oczywistym, że PC błyskawicznie osiągnie zadaną temp. zasilania i się zatrzyma. Z uwagi na niewielką ilość energii dostarczoną w tak krótkim cyklu pracy, jest wysoce prawdopodobnym, że po dość krótkim czasie sprężarka ponownie się uruchomi.
W takim przypadku cykle pracy mogą rzeczywiście zejść nawet do pół godziny.

Wniosek

Nie warto dla. mikroskopijnych zysków na COP-ie schodzić z temperaturą zasilania najniżej jak się da, bowiem prowadzić to może do sytuacji jak z opisanym przypadkiem Daikina.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
10-01-2017, 18:24
Może wyjaśnić co rozumiecie przez pojęcie taktowania PC Panasonica:
1) wyłączenie pompy (sprężarka + pompa obiegowa) przez sterownik pokojowy
2) wyłączenie sprężarki (fr=0) przy pracującej pombie obiegowej - automatycznie po osiągnięciu warunków KG
3) obniżeniu modulacji sprężarki do fr=19/20 przy pracującej pombie obiegowej.

Który przypadek jest lepszy dla trwałości sprężarki: 1 czy 2+3?

Wg mnie pkt 1 i 2. Tak naprawdę chodzi o on/off sprężarki w małych odstępach czasu.Taka praca wpływa na COP - sprawdziłem na zas CWU z małą pow wymiany.Spokojnie- inwertery mają znacznie większą z natury , odporność na taki tryb pracy ( modulacja).
Nie dotarłem do informacji o skutkach "tragicznych " tej sytuacji , raczej pojawiają się informacje o niezalecanej pracy ( karbon cykl/h)
Trochę to przypomina pracę samochodu w trybie Eco - stop na światłach...
Pzdr

_John
10-01-2017, 18:51
Wniosek

Nie warto dla. mikroskopijnych zysków na COP-ie schodzić z temperaturą zasilania najniżej jak się da, bowiem prowadzić to może do sytuacji jak z opisanym przypadkiem Daikina.

Pozdrawiam

Pratchawiec
To jak szybko ta pompa osiągnie temperaturę zasilania zależy od temperatury powrotu i MOCY pompy.

Zawsze układ ogrzewania natrafi na taki moment (równowagi) gdzie dom potrzebuje jeszcze minimalne ilości ciepła, a źródło nie moduluje poniżej tej mocy.

Problem w tym, że jak się ma przewymiarowaną pompę to ten punkt jest przy -5 st.C na zewnątrz, kiedy wahania temperatury są jeszcze spore bo zyski ciepła niewielkie.
Jak by pompa miała niższą moc, to ten punkt wypadnie, gdy na zewnątrz mamy +5 st.C i więcej zysków ciepła ze słońca.

No ale u nas na pałę dobiera się pompy EVI ze sporą sprężarką bo grzać musi do -25 st.C
Grzałki są traktowane jak jakieś zło konieczne.

kasy1
10-01-2017, 20:03
Hej!!
Wydaje mi sie,ze ten Daikin liczy zmiane modulacji jako start...jezeli tak jest to by wszystko wyjasnialo.

redblack
10-01-2017, 20:32
Gdzie w Panasonicu znajdę dane odnośnie załączania się sprężarki?

Poprzez sterownik MODBUS można odczytywać m.in.: 378235.

thxluk
10-01-2017, 20:52
Witajcie ,
piszecie o skrajnych przypadkach włączania sprężarki.
U mnie , gdyby nie defrosty gdzie sprężarka wyłącza się nawet w trybie awaryjnym na kilkadziesiąt sekund, nie spotkałem się aby się wyłączyła .
Pracuje non-stop.
To znaczy że mam duży odbiór?Odbiór rozumiem przez straty energii czyli jakieś mostki termiczne .?

Pratchawiec
10-01-2017, 21:57
Thlux

To o czym piszesz w może, jak sądzę, oznaczać trzy rzeczy;

1) jeśli trwale osiągasz docelową, dokładnie określoną temperaturę komfortu i sterownik pokazuje Ci przez co najmniej kilka godzin niezmienną temp. zasilania osiągnąłeś w danych warunkach stan idealnej równowagi.

PC dostarcza dokładnie tyle ciepła ile traci równocześnie budynek. Sytuacja idealna choć zazwyczaj chwilowa.
2) Ustawiłeś (ręcznie lub przez KG zbyt wysoką temp. zasilania i PC nie osiąga docelowej temperatury z uwagi na przerwanie jej pracy przez np termostat.
Zjawisko dość oczywiste w przypadku "podbijania" temp. zasilania w oknach taryfowych, w tym zwłaszcza popołudniowym

3) Straty ciepła są wyższe niż energia dostarczana przez PC przy danej temp. wody zasilającej.

Jeśli w Twojej sytuacji nie występują powyższe zjawiska, sprężarka musi się zatrzymać, choć być tego nie dostrzegasz.
Ma określony minimalny poziom mocy (modulacji) poniżej którego nie może pracować bez ryzyka uszkodzenia).

Idealnie zwymiarowane sprężarki dla PC z uwagi na szeroki zakres warunków jakim muszą podołać, nie istnieją.


Pozdrawiam

Pratchawiec

_John
10-01-2017, 21:58
Witajcie ,
piszecie o skrajnych przypadkach włączania sprężarki.
U mnie , gdyby nie defrosty gdzie sprężarka wyłącza się nawet w trybie awaryjnym na kilkadziesiąt sekund, nie spotkałem się aby się wyłączyła .
Pracuje non-stop.
To znaczy że mam duży odbiór?Odbiór rozumiem przez straty energii czyli jakieś mostki termiczne .?
A jaki masz zład wody w całej instalacji? (ile jakiej rury w podłodze, bufor?)

thxluk
10-01-2017, 22:01
Kilka stron temu zostało policzone iż około 170l.
Brak bufora.Brak termostatu.
Grzeje tylko KG i timerem , choć teraz przy tych mrozach Pc puszczona jest 24h.

brochas
10-01-2017, 22:46
co robicie z wodą z defrostu ?
ja miałem odprowadzenie do rynny, ale przymarza mi, warto zainwestować w grzałkę do rynny ?

map78
10-01-2017, 22:59
co robicie z wodą z defrostu ?
ja miałem odprowadzenie do rynny, ale przymarza mi, warto zainwestować w grzałkę do rynny ?

Jeżeli chcesz to odprowadzać to rynny to grzałka jest w zasadzie niezbędna.

brochas
10-01-2017, 23:01
a jakiś inny pomysł ? aktualnie mam "lodowisko" przy jednostce zew

bobrow
10-01-2017, 23:07
Witajcie ,
piszecie o skrajnych przypadkach włączania sprężarki.
U mnie , gdyby nie defrosty gdzie sprężarka wyłącza się nawet w trybie awaryjnym na kilkadziesiąt sekund, nie spotkałem się aby się wyłączyła .
Pracuje non-stop.
To znaczy że mam duży odbiór?Odbiór rozumiem przez straty energii czyli jakieś mostki termiczne .?

Moim zdaniem , jest jeszcze jedna możliwość- PRZEPŁYW ZA MAŁY.
Pomyśl i policz jak będzie pracować Twoja PC np przy połowie mocy ?
pzdr

_John
10-01-2017, 23:47
Kilka stron temu zostało policzone iż około 170l.
Brak bufora.Brak termostatu.
Grzeje tylko KG i timerem , choć teraz przy tych mrozach Pc puszczona jest 24h.

Czyli zład jest standardowy.
Myślę, że się dobrze wstrzeliłeś z krzywą grzewczą w aktualne warunki.
Jeśli z rachunków jesteś zadowolony, to nie szukaj na siłę problemów.

Pratchawiec
10-01-2017, 23:54
Moim zdaniem , jest jeszcze jedna możliwość- PRZEPŁYW ZA MAŁY.
Pomyśl i policz jak będzie pracować Twoja PC np przy połowie mocy ?
pzdr

Przejrzałem posty Thlux zamieszczone w tym wątku w ciągu ostatnich kilku dni.
Meldował o temperaturach rzędu 30*, o załączeniu grzałki, dużej delcie.
Może rzeczywiście świadczyć to o niskim przepływie, choć raportowane temp. wewnętrzne temu przeczą.
Ze stopki wynika, że jego dom jest średnio ocieplony.
Uwzględniając sygnalizowane straty na niedoróbkach, może okazało się, że 9 kW dla domu w tym stanie i w takich, dość ekstremalnych warunkach to za mało.

Pozdrawiam

Pratchawiec

thxluk
11-01-2017, 08:56
U mnie temperatura zewn. od czwartku noc >-20 max - 29 , dzień miedzy -20 a -10.
Wiem ze nie ma co wierzyć rotametrom ale przepływy w większości są (teraz) powyżej 2l.
Sprężarka przy takich temp. pracuje non-stop między 50HZ a 63HZ (3 dni nie pracowała w nocy, było powyżej -25).
W domu parter 21-22, piętro 19.Mam nadzieje że spadek temp. na górze jest spowodowany właśnie kilkoma "niedoróbkami".
Do tego dochodzą dość ekstremalne temp. przez ostatnie 6 dni i może rzeczywiście 9KW na takie warunki to za mało.
Zużycie prądu od 16-.00 czwartek do środa 9-00 (137h pracy) 440KW.Praca non-stop (- około 40 h , stała sprężarka z powodu temperatur)
pozdr

krzychu85PL
11-01-2017, 09:26
Witam czy jednostką F można jakoś ustawić temp w domu indywidualnie jaka ma być czy tylko krzywą grzewczą to regulujemy?

Może mi ktoś powiedzieć jak włączyć wygrzewanie posadzki?

map78
11-01-2017, 09:51
a jakiś inny pomysł ? aktualnie mam "lodowisko" przy jednostce zew

Tutaj masz filmik jak jest to u mnie rozwiązane:
https://www.youtube.com/watch?v=Xn1PQdEaf7s
Generalnie kabelek grzewczy 60W z termostatem załączającym od 3stC, powiększony odpływ, rura z lejkiem do rynny. Działa czwarty rok, jest czysto, schludnie i bez problemów. Mnie osobiście lodowisko i grzyb na elewacji, czy kostce się nie podoba, ale jest tu i wielu zwolenników takiego rozwiązania;)

K@mil_
11-01-2017, 10:48
thxluk, u mnie też mam wrażenie że gdyby nie okna w TIMERze, to PC napieprzałaby non-stop. Ale w domu przy notorycznym ~-10*C po nocy ponad 23.5*C, a w dzień nie mniej niż 21.8*C. Ale PC pożera kWh jak dzika :)

Pratchawiec
11-01-2017, 11:00
thxluk, u mnie też mam wrażenie że gdyby nie okna w TIMERze, to PC napieprzałaby non-stop. Ale w domu przy notorycznym ~-10*C po nocy ponad 23.5*C, a w dzień nie mniej niż 21.8*C. Ale PC pożera kWh jak dzika :)

30 listopada 16 napisałem

Jeśli PC w okolicach śr. -2* zużywa ok 25 kWh, można z grubsza prognozować, uwzględniając spadek COP, że przy - 15 zużyje co najmniej dwa razy tyle, a pewnie więcej.
W trakcie styczniowego epizodu z mrozami ok.17* moje dzienne zużycie sięgało 70 i więcej kWh.
Przy - 20 spodziewam się wyniku bliższego 100 kWh.

Pełny wpis tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?332993-Panasonic-Aquera-jak-ustawi%C4%87-pomp%C4%99-pod-taryf%C4%99-G12w&p=7351727&viewfull=1#post7351727

Cudów Panowie nie ma. Ważny jest końcowy rezultat no i zachowanie komfortu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Prosilence
11-01-2017, 11:22
Witam
Na początku powiem ,że czytałem część tego wątku ,ale jest on tak rozległy, że konkretną odpowiedź ciężko uzyskać. Planuję budowę domu Domidea 60g, ze względu na brak gazu chcę podłączyć pompę ciepła. Skłaniałem się raczej w kierunku pompy z kolektorem pionowym, ale przerażają mnie te odwierty, pozwolenia , a przede wszystkim koszt, który raczej do małych nie należy. Natknąłem się na to forum i moją uwagę przykuł wątek pompy panasonic aquarea.
Zwracam się do was jako do użytkowników ponieważ przechodziliście już temat całego procesu stąd wasza wiedza jest duża. Dla mnie ważniejsza na ty etapie niż wiedza osób które sprzedają pompy , ponieważ jak wiadomo sprzedający sprzeda każdy kit ,żeby sprzedać coś...

Prosił bym o opinię na temat doboru pompy i osprzętu do parametrów domu.
Dom

parter - 66,03m2
poddasze - 65,21m2 po podłodz
garaż i kotłownia - 26,76m2

pow netto - 140,41m2

Ściany z ceramiki 25cm plus 20cm styropianu białego (styropian prawdopodobnie zmniejszę do 15cm ale grafitowego frezowanego).
Okna 3 szybowe u=0,9.
Dach 147m2 ocieplany pianą PUR gr 20cm.
Ocieplenie podłogi na gruncie styropian 15cm.Beton 8cm
Ocieplenie stropu garażu styropian 20cm.
Strop pomiędzy piętrami styropian 5cm
Ocieplenie fundamentów styropian 12cm

Rekuperacja Aeris Next 350 Standard TR 13 punktów wentylacyjnych + kanały czerpni i wyrzutni
Ogrzewanie podłogowe na całości + kilka pętli w garażu, jedna ew. dwie drabinki w łazienkach.

Charakterystyka energetyczna liczona przy kotle gazowym bez rekuperatora i pompy ciepła

pow ogrzewana 140,041 m2
EU=82,02kWh/m2 rok

EK=87,65

EP=101,33

Zapotrzebowanie na EP ogrzewania i wentylacji - 9852,43kWh/rok
Zapotrzebowanie EP ciepła woda - 4374,84kWh/rok


Mieszkać będą 4 osoby. Alteranatywne ogrzewanie kominek.

Jestem zielony więc nie mam pojęcia co i jak. Bardzo proszę o pomoc w doborze pompy z osprzętem , ew. opinie czy takie parametry i rozwiązania są ok. Może jakieś szacunkowe koszty instalacji i przyszłej eksploatacji. Będę wdzięczny za wszelaką pomoc.

redblack
11-01-2017, 11:51
30 listopada 16 napisałem

Jeśli PC w okolicach śr. -2* zużywa ok 25 kWh, można z grubsza prognozować, uwzględniając spadek COP, że przy - 15 zużyje co najmniej dwa razy tyle, a pewnie więcej.
W trakcie styczniowego epizodu z mrozami ok.17* moje dzienne zużycie sięgało 70 i więcej kWh.
Przy - 20 spodziewam się wyniku bliższego 100 kWh.

Pełny wpis tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?332993-Panasonic-Aquera-jak-ustawi%C4%87-pomp%C4%99-pod-taryf%C4%99-G12w&p=7351727&viewfull=1#post7351727

Cudów Panowie nie ma. Ważny jest końcowy rezultat no i zachowanie komfortu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Mógłbyś usystematyzować swoje rozwiązanie bo z Twoich postów nie do konca to wynika:
- praca ciągła PC (bez stałych okien czasowych na ogrzewanie) oparta tylko na KG (podaj parametry) i regulacji przepływów poszczególnych pętli czy dodatkowo termostat wyłączający pompę (jakie parametry termostatu)
- grzanie CWU - w oknach tańszej taryfy
- dwie taryfy - ze względu na grzanie CWU i inne odbiorniki ale nie ze względu na CO
- lepiej niech pompa chodzi dłużej na mniejszej modulacji (dla niższej zadanej temp. zasilania ) niż "krótkimi skokami" na wyższej modulacji (dla wyższej temp. zasilania).

Andrzej5101
11-01-2017, 11:57
Prosilence

Musisz udać się do autora tych obliczeń i żądać ;

1/ jak zmienia się moc cieplna i zapotrzebowanie Twojego domu w zależności od ;
a/ grubości i rodzaju styropianu ???
( życie podpowiada , że warto zainwestować w dobry styropian i o odpowiedniej grubości , wg.mnie jest to najistotniejszy czynnik w kalkulacji ekonomicznej , nie trzeba go po położeniu zasilać żadną energią )

2/ cena usługi ocieplenia jest prawie taka sama niezależnie od grubości styropianu ,
a/ kwestia to różnica w koszcie zakupu styropianu grubszego i lepszego

3/ rekuperacja obniża zapotrzebowanie na ciepło o ok. 30 %

4/ jak będziesz miał te dane- to będziesz mógł zadecydować o mocy PC. Zobacz ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page22 -- to trochę Tobie się rozjaśni

tom80ek
11-01-2017, 13:10
Witam


Ściany z ceramiki 25cm plus 20cm styropianu białego (styropian prawdopodobnie zmniejszę do 15cm ale grafitowego frezowanego).
.

Zdaje się, że przy tej grubości nie ma sensu dawać frezowanego. Lepiej dołożyć do grubości / lambdy

Pratchawiec
11-01-2017, 13:19
Dach 147m2 ocieplany pianą PUR gr 20cm.
Ocieplenie podłogi na gruncie styropian 15cm.Beton 8cm
Ocieplenie stropu garażu styropian 20cm.
Strop pomiędzy piętrami styropian 5cm
Ocieplenie fundamentów styropian 12cm.

Witam

Tak pokrótce, bez wdawania się w szczegóły;
Zostaw na ścianach 20cm, dopłać do grafitu,
Na podłogę daj 20 cm
W garażu odpuść pętle czy drabinki, odizoluj go od ściany sąsiadującej z częścią mieszkalną. Zaizoluj na na zewnątrz.
Jeśli przy wykonawstwie dotrzymasz standardów, powinna Ci wystarczyć w zupełności pompa 9 kW, nawet jednofazowa.

Pozdrawiam

Pratchawiec

fox503
11-01-2017, 15:59
Prosiłbym posiadaczy Aquarea o pomoc w ustawieniu krzywej dla obecnych mrozów , ponieważ czuć, że pompa nie daje sobie rady.
Sprawdziłem według instrukcji i mam poniższe wartości:

H20 Hi = 35
H20 Lo = 25
T Hi +10
T Lo -15

1. Który parametr należy poprawić aby zwiększyć moc pompy.
2. Czy w momencie gdy zostanie załączona wewnętrzna grzałka to na wyświetlaczu będzie ona w jakiś sposób oznaczona jej praca ? (pytam bo niewiem czy poniżej -15 ta grzałka już mi się załącza czy też nie).

plusfoto
11-01-2017, 18:00
A zaczynasz dopiero grzać czy już masz dom wygrzany?

krzychu85PL
11-01-2017, 21:35
Witam co oznacza ten bład
H12
Niedopasowana wydajność jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

czy może on wpływaćna ilość zużytej energii podczas pracy pompy??

plusfoto
11-01-2017, 22:07
Odbiło ci się spłaszczenie krżywej i obniżenie jej do 25 stopni

krzychu85PL
11-01-2017, 22:08
czyli jaką ustawić najlepiej jest to pierwsze odpalenie pompy

81jacek
11-01-2017, 22:16
Witam,
Większość użytkowników Panasów pisze, że nie ma większego problemu aby pompka osiągnęła 35*C na wyjściu. Nie jestem pewien, czy szukam problemu na siłę, czy naprawdę z moją pompą/instalacja jest coś nie tak.
Otóż jak już wcześniej pisałem moja PC nie może dobić temp. z KG. Po wczorajszej nocy (na dworze -11*C), miałem następujące parametry 31/26/fr62 z KG wychodzi 35*C w domu 22* zużycie 25kWh.
Ktoś pisał że brakuje mocy, ale w to jakoś nie wierze, ponieważ mam ten sam problem przy wyższych temperaturach.

Zaczynam myśleć o buforze/sprzęgle i 2 pompkach obiegowych, może to by rozwiązało problem, sam już nie wiem co mam myśleć...

Pozdrawiam
Jacek

brochas
11-01-2017, 22:22
a po co ci 35 na wyjsciu skoro przy 31 masz 22 w domu ? nie wystarczy ? przy fr62 masz tylko 25kwh dziennie ?

81jacek
11-01-2017, 22:39
a po co ci 35 na wyjsciu skoro przy 31 masz 22 w domu ? nie wystarczy ? przy fr62 masz tylko 25kwh dziennie ?

Grzejąc większość czasu w T2 chciałbym naładować posadzkę wyższa temperaturą, aby w dzień dłużej oddawała ciepło. Takie zużycie to po nocy czyli tylko 8h pracy

map78
11-01-2017, 22:53
Witam,
Większość użytkowników Panasów pisze, że nie ma większego problemu aby pompka osiągnęła 35*C na wyjściu. Nie jestem pewien, czy szukam problemu na siłę, czy naprawdę z moją pompą/instalacja jest coś nie tak.
35st przy 100% podłogówki to na prawdę sporo i wątpię żeby większość użytkowników takie temp osiągała, bo i po co? Taka temp dla prawidłowo położonej OP będzie potrzebna pewnie przy -30st. Oczywiście w ciepłych okresach te 35st da się osiągnąć co najczęściej oznacza źle dobraną krzywą grzewcza i oczywisty naddatek mocy.


Zaczynam myśleć o buforze/sprzęgle i 2 pompkach obiegowych, może to by rozwiązało problem, sam już nie wiem co mam myśleć...

Pozdrawiam
Jacek
Instalując bufor pewnie rozwiążesz ten "problem" bo pompa bez problemu nagrzeje Ci obieg pierwotny w krótkim czasie, ale odbiór przez OP ci się nie zmieni, wiec wiele nie zyskasz a na pewno stracisz na COP'ie. Nie widze tu żadnego sensu:confused: Ustaw jak najniższą KG która daje radę utrzymać odpowiednią temp wewnątrz i ciesz się pracą PCi, bo IMO ona pracuje prawidłowo.

81jacek
11-01-2017, 23:23
35st przy 100% podłogówki to na prawdę sporo i wątpię żeby większość użytkowników takie temp osiągała, bo i po co? Taka temp dla prawidłowo położonej OP będzie potrzebna pewnie przy -30st. Oczywiście w ciepłych okresach te 35st da się osiągnąć co najczęściej oznacza źle dobraną krzywą grzewcza i oczywisty naddatek mocy.


Instalując bufor pewnie rozwiążesz ten "problem" bo pompa bez problemu nagrzeje Ci obieg pierwotny w krótkim czasie, ale odbiór przez OP ci się nie zmieni, wiec wiele nie zyskasz a na pewno stracisz na COP'ie. Nie widze tu żadnego sensu:confused: Ustaw jak najniższą KG która daje radę utrzymać odpowiednią temp wewnątrz i ciesz się pracą PCi, bo IMO ona pracuje prawidłowo.

Oj Map, Ty to potrafisz pocieszyć ;)
W domu ciepło i to jest najważniejsze... Wiem, że szukam problemu, ale jakbym ładował posadzkę w T2 do 35*C to w dzień byłby lepszy komfort (dłuższe uczucie ciepła)
Kolega Thxluk, K@mil, osiągają 35*C na wyjściu po paru godzinach pracy, a ja jeszcze nie widziałem więcej jak 33*C stad te moje obawy o poprawność pracy PC lub montażu instalacji

thxluk
12-01-2017, 07:28
Pamiętaj że u mnie przy 35 na wyjściu jest dośc wysoka DT.Czasem nawet =8.
Więc tez się "czepiałem" i miałem z tym teoretyczny problem.Przy mrozach gdy DT = 4,5 na wyjściu max 30, a z KG powinno być z 40!!
Tak więc zgodzę sie z map78, ustawić jak najniższą, płaska KG która obsłuży Twoje OP w stopni zadowalającym.
Ja wczoraj obniżyłem KG do -15/36 i dziś rano przed wyłączeniem było przy Tz=-4 32/26 w domu ciepło Fr=44.
też próbuje grzać,ustawić PC w T2.
pozdrawiam

K@mil_
12-01-2017, 09:12
Oj
Kolega Thxluk, K@mil, osiągają 35*C na wyjściu po paru..

35*C na wyjściu widziałem tylko przy -16*C.

Troszkę uściślając, bo się zagubiłem z lekka, jeśli z KG wynika mi, że aktualna temp. powinna być np. 32*C, to jest to temp. wyjścia z PC, czy temp. IN?

Druga rzecz, przy tych -16*C PC oczywiście dawała radę, w podłodze ~31*C praktycznie przez cały czas, a ja zaobserwowałem (w sumie tylko raz), awaryjne rozmrażanie 'gorącą parą'. Why? Gdzieś ktoś tu wypisywał warunki i rodzaje defrostów, ale nie mogę znaleźć.

hajnel
12-01-2017, 09:18
U mnie wszystkie defrosty co widziałem przy -15 były przy użyciu pary. Obiegówka zatrzymywała się przy Tz ok. 28

K@mil_
12-01-2017, 09:20
No właśnie nie kojarzę, czy jest jakaś min. temp. do której idzie defrost z podłogi, a potem tylko para?

fox503
12-01-2017, 09:44
A zaczynasz dopiero grzać czy już masz dom wygrzany?


Dopiero zaczynam wygrzewać. Widać, że są problemy z dogrzaniem domu, temperatura wynosi 15-17 stopni maksymalnie.

hajnel
12-01-2017, 09:46
@K@amil znalazłem post #2681 - powrót <27 C wtedy tylko para.

flisiu
12-01-2017, 10:04
Witam,
Większość użytkowników Panasów pisze, że nie ma większego problemu aby pompka osiągnęła 35*C na wyjściu. Nie jestem pewien, czy szukam problemu na siłę, czy naprawdę z moją pompą/instalacja jest coś nie tak.
Otóż jak już wcześniej pisałem moja PC nie może dobić temp. z KG. Po wczorajszej nocy (na dworze -11*C), miałem następujące parametry 31/26/fr62 z KG wychodzi 35*C w domu 22* zużycie 25kWh.
Ktoś pisał że brakuje mocy, ale w to jakoś nie wierze, ponieważ mam ten sam problem przy wyższych temperaturach.

Zaczynam myśleć o buforze/sprzęgle i 2 pompkach obiegowych, może to by rozwiązało problem, sam już nie wiem co mam myśleć...

Pozdrawiam
Jacek
mialem te same "problemy". w koncu wylaczylem w PC termostat zewn. i jechalem tylko na pogodowce. pompa pracowala dluzej ale mialem 35 na wyjsciu pompy. pompa zjadla wiecej ale w domu przy -20 na dworze mialem 24 st wewn. troche za cieplo ale tylko pokazuje ze sie da ale po co ? ;)

plusfoto
12-01-2017, 10:23
Dopiero zaczynam wygrzewać. Widać, że są problemy z dogrzaniem domu, temperatura wynosi 15-17 stopni maksymalnie.
Zastanawiam się dlaczego wszyscy popełniają ten sam błąd. Zaczynacie grzanie w najgorszym z możliwych okresów. Na dworze jedne z najniższych temp. od kilku lat, domy praktycznie wychłodzone do maximum a wy odkręcacie wszystkie obiegi na maxa, włączacie urządzenie i chcecie aby ono sobie samo poradziło, najlepiej bez grzałki i w ciągu 24 godzin. Takie cuda tylko w ERZE. Już tłumaczyłem nie raz co trzeba zrobić. Odkręćcie tylko minimalną ilość pętli tak aby zapewnić pompie minimalny wymagany obieg i dajcie czas pompie aby osiągnęła wymagane parametry zasilania i powrotu oraz ustabilizowała pracę. Dopiero wtedy pomalutku powiedzmy co pół dnia odkręcajcie po jednej z pozostałych pętli. Pompa wam się nie będzie przemęczać w wielu przypadkach zapomnicie o grzałce i zaoszczędzicie na kasie. Niestety trwa to trochę czasu w zależności od domu i jego potrzeb (3 do 10 dni).

Bardziej obrazowo opiszę to tak;
Odkręcone wszystkie pętle na maxa więc pompa po określonym czasie pracy gdy nie osiągnie wymaganej temp. powrotu załączy grzałkę, mija kolejny okres czasu i określona temp powrotu dalej nie osiągnięta więc spręzarka często robi stop i jedziemy na samych grzałkach aż osiągniemy wymaganą temp. powrotu. Dopiero po jej osiągnięciu załączy się ponownie sprężarka.

W drugim przypadku połowa pętli odkręcona i dzięki większemu przepływowi na tych pętlach spręzarka sama się wyrabia bez żadnych grzałek i niepotrzebnych kosztów. Po ustabilizowaniu systemu odkręcamy pozostałe pętle (co kilka godzin jedną) i znów sama sprężarka daje radę bez wysiłku i dodatkowych kosztów.

Andrzej5101
12-01-2017, 12:53
Bardzo dobrze by było gdyby koledzy w swoich stopkach podawali
dane obliczone z OZC ;
wówczas porady zamieszczane będą bardziej wiarygodne i możliwe do zweryfikowania

PaRa
12-01-2017, 20:04
Dziś moja PC wystartowała o 13:00 z tem. zewnętrzna 2*C TZ 27*C TP 22*C, modulacja około 65, tem. w budynku około 19*C powinna się wyłączyć o 15:00, jednak postanowiłem że sprawdzę co będzie jak popracuje dłużej. Sprawdziłem parametry o 18:30, dalej 2*C na zewnątrz, TZ 29*C TP 26*C modulacja 35 w budynku 20*C. KG u mnie to -15/33 i 15/25, który parametr trzeba zmienić żeby zwiększyć tem. w budynku ( np. -15/36 i 15/25 ) i 2 sprawa mam wrażenie że w 1 pokoju jest trochę chłodniej, na razie wszędzie mam przepływ 1,5 a w tym pokoju ustawiłem 2 i zostawiłem w nim termometr na noc, czy dobrze zrobiłem ?

plusfoto
12-01-2017, 20:26
Nic nie rób. Na razie uzupełniasz straty w "akumulatorze" i bierzące. Jak je uzupełnisz to i temperatura się podniesie. Daj pompie szanse. Podaj temp. w domu jutro o 13. Tylko nie wyłączaj pompy.

PaRa
12-01-2017, 20:34
Nic nie rób. Na razie uzupełniasz straty w "akumulatorze" i bierzące. Jak je uzupełnisz to i temperatura się podniesie. Daj pompie szanse. Podaj temp. w domu jutro o 13. Tylko nie wyłączaj pompy.

Też tak kombinowałem, ale teraz nie mieszkam i pompa wyłączy się jutro o 6:00. To 1 zima więc budynek musi się " wygrzać " a z 2 strony nie chce mi się bez sensu płacić za prąd skoro wprowadzę się w marcu jak dobrze pójdzie. Grunt że pompa w ostatnie mrozy się sprawdziła.

link2jack
13-01-2017, 08:27
Zastanawiam się nad ustawieniami pompy. U mnie pracuje tylko w tanich godzinach. Ktoś już gdzieś pisał ze nie może osiągnąć temp z krzywej.
U mnie krzywa jak w stopce. Wczoraj start o 22:00 (woda: zasilanie-20, powrót-20, dzis rano przed 6:00 woda: zasilanie-31 powrót-27. Na dworze okolo 0*C. Modulacja rano okolo 48.
podobne wyniki były jak było -15*C. Zasilanie nie przekroczyło 32*C - wtedy modulacja byla powyzej 65.
Czy powodem jest jedynie duży odbior ciepła przez podłogówkę?

Andrzej5101
13-01-2017, 10:33
Poczytaj posty ; # 4662 i # 4663

link2jack
13-01-2017, 10:45
Poczytaj posty ; # 4662 i # 4663

Czyli sugerujesz ze pompa powinna po prostu dłużej pracować i nie ma szans by nie wychodzić w drugą taryfę?

PS. Chyba zbierałeś informacje nt zysków zewnętrznych i wew. Ja swoje Ci wysyłałem. Masz dane od innych forumowiczów?

Ps2. U mnie CWU ustawione jest na 47*C - po zakończeniu grzania pompa wyświetla temp zbiornika zwykle 48-49*C. Na nowo zaczyna grzać gdy temp spada do 38*C. Czy można jakoś to ustawić by grzała od np 41 do 47?

Andrzej5101
13-01-2017, 10:47
Większość nie wie o co chodzi.
Podobnie , jak proszę o dane odnośnie OZC

plusfoto
13-01-2017, 11:22
Ps2. U mnie CWU ustawione jest na 47*C - po zakończeniu grzania pompa wyświetla temp zbiornika zwykle 48-49*C. Na nowo zaczyna grzać gdy temp spada do 38*C. Czy można jakoś to ustawić by grzała od np 41 do 47?
Nie pamiętam czy masz wersję F czy H. W H można ustawić temp ponownego załączenia od 2 do 12 stopni od zadanej.
Co do krzywej to zauważyłem iż jej działanie wygląda nieco inaczej niż sugerował by wykres. Oczywiście mówię tu o max wykorzystaniu II taryfy.

1. Po jej ustawieniu a w moim przypadku było to -15/42 i 15/28 wiem już że zachowam stabilną temp w pomieszczeniach bez względu na temp zew na poziomie 21 stopni ale temp zasilania nigdy nawet się nie zbliżyła do temperatur wynikających z wykresu. Max jaki widziałem to było 31 stopni i to przez kilka minut w największe mrozy. I teraz mogę przystąpić do regulowania temp pomieszczeń. Podniesienie krzywej o 1 stopień skutkuje podniesieniem temp. w pomieszczeniach gdzieś o 0,3 stopnia a obniżenie robi tą różnicę w drugą stronę. Cztery dni temu ustawiłem krzywą na poziomie -15/36 i 15/22 i od 2 dni mam stabilną temp na poziomie 19 stopni a temp zasilania oscyluje w granicach 27 stopni czasem pojawia się 28.

link2jack
13-01-2017, 11:26
Nie pamiętam czy masz wersję F czy H. W H można ustawić temp ponownego załączenia od 2 do 12 stopni od zadanej.


378404378405

plusfoto
13-01-2017, 11:48
No to masz F tego sterownika niestety nie znam. Ale gdzieś ktoś coś pisał o jakichś zworkach przy delcie do grzania więc może i do CWU też takie coś jest.

romekszx
14-01-2017, 00:04
1) Raspberry pi3 (może być 2) - 160zł
2) Kontroler z-wave - 150zł
3) Włącznik z pomiarem en. elektr - 180zł
4) Termometry cyfrowe 5zł szt.
5) pozostałe elementy (obudowa na szynę din, kable) - 80zł

Reszta systemu (czyli sterowanie oświetleniem, zaworem wody, podlewaniem, roletami) oparta na Raspberry pi 3 i jako elementy wykonawcze Exta Free Zamel-a przerobiona pod Domoticz -a ale to inna historia.
Całość oczywiście działa redudentnie (zdublowane lokalnie) - układ w gwiazdę i rozproszone sterowanie.
Pozdr.

Mam pytanie: w jaki sposób można sterować elementami wykonawczymi Zamel Extra free za pomocą Domoticza?

CNC_POMPY_CIEPLA
14-01-2017, 00:50
Czyli sugerujesz ze pompa powinna po prostu dłużej pracować i nie ma szans by nie wychodzić w drugą taryfę?

PS. Chyba zbierałeś informacje nt zysków zewnętrznych i wew. Ja swoje Ci wysyłałem. Masz dane od innych forumowiczów?

Ps2. U mnie CWU ustawione jest na 47*C - po zakończeniu grzania pompa wyświetla temp zbiornika zwykle 48-49*C. Na nowo zaczyna grzać gdy temp spada do 38*C. Czy można jakoś to ustawić by grzała od np 41 do 47?

Histerezę cwu można zmniejszyć zworkiem na płycie. ale Ty masz model z 2015r w tych modelach to nie działa niestety.

DiX
14-01-2017, 22:22
Mam pytanie: w jaki sposób można sterować elementami wykonawczymi Zamel Extra free za pomocą Domoticza?

Tym:
Translator RS485/EXTA FREE RXM-01
czyli MODBUS RTU

rydzadam
14-01-2017, 23:09
Panowie jak wyglada sterowanie pompa tylko przy uzyciu KG bez termostatu pokojowego. wczoraj w ustawieniach wylaczylem kontrole z termostatu i pompa od tego momentu pracuje non stop mimo ze osiagnela wartosc temp. z krzywej i dlugo ja utrzymuje krecac sprezarke na 62Hz. zasilanie ma 35 i powrot 31. obnizylem KG na "-3" ale dalej ciagle na maxa. jak to u Was wyglada sterowanie bez termostatu pokojowego ??
Jest ok. W zasadzie to nie wiem po co kupowałem termostat pokojowy :) W moim wypadku w zupełności wystarcza KG.

hook01
15-01-2017, 08:57
Takie mam pytanie trochę offtopic o ile st spada wam temp w domu pomiędzy załączeniami pompy w grzaniu taryfowym zakładając że na zewnątrz jest -2C.

plusfoto
15-01-2017, 09:26
Przy -2 między 6 a 22 około 0,2 do 0,3 stopnia. Przy -20 max 1 stopień.

PaRa
15-01-2017, 11:50
Takie mam pytanie trochę offtopic o ile st spada wam temp w domu pomiędzy załączeniami pompy w grzaniu taryfowym zakładając że na zewnątrz jest -2C.

To zależy od domu, każdy jest inny, ma inną izolację, wentylację, ustawienie względem słońca, ilość okien i tak dalej.

rydzadam
15-01-2017, 12:04
Takie mam pytanie trochę offtopic o ile st spada wam temp w domu pomiędzy załączeniami pompy w grzaniu taryfowym zakładając że na zewnątrz jest -2C.

U mnie spada niezauważalnie, czyli w granicach może pół stopnia, może mniej, ale mam płytę grzewczą i ciężkie ściany z silikatu, dobrze ocieplone.

thxluk
15-01-2017, 12:16
U mnie na parterze brak spadku temp.
Na pietrze około 1st ale nie mam jeszcze skończonej góry:/

hajnel
15-01-2017, 13:42
Nie wiem bo grzeję w oknie południowym. Ale przy minus 20 będzie koło 2 stopni na pietrze, a parter trochę mniej.

hook01
15-01-2017, 13:49
Hm bo u mnie na tą chwilę na górze przez ok 14 godzin nie palenia w piecu spada prawie 2 stopnie czyli trochę sporo ciekawe na ile się to poprawi jak wstawię nowe okna. Ciekawi mnie spadek temp bez zysków ze słońca w pochmurny dzień

thxluk
16-01-2017, 16:29
Czy przy defrostach w modelach SDC zawsze obiegówka idzie na najwyższym biegu?

ironsmith
16-01-2017, 20:20
może mi pomóc przy wyborze sdc model H 1faz czy 3faz - ozc 5.4kW, lokalizacja wielkopolska 1faz przy -15 ma 5,9kW, 3faz przy -15 ma 8,3kW różnica w cenie ok. 3tyś zł

ccool
17-01-2017, 08:36
może mi pomóc przy wyborze sdc model H 1faz czy 3faz - ozc 5.4kW, lokalizacja wielkopolska 1faz przy -15 ma 5,9kW, 3faz przy -15 ma 8,3kW różnica w cenie ok. 3tyś zł

U mnie OZC wykazalo 6,43 i mam 9 1faza i przy -17 ostatnio dawala rade i bez grzałeczki :)
a ja okolice Konina ;)

PaRa
17-01-2017, 08:47
może mi pomóc przy wyborze sdc model H 1faz czy 3faz - ozc 5.4kW, lokalizacja wielkopolska 1faz przy -15 ma 5,9kW, 3faz przy -15 ma 8,3kW różnica w cenie ok. 3tyś zł

Jak chcesz to bierz 3 fazy, i ustal z elektrykiem żeby rozłożył obciążenie na różne fazy. Ja mam 1F 7kW i się nic nie dzieje, ja bym nie wydał 3 tyś. za 3 F.
Jak często w ciągu roku masz -15 *C ?

Andrzej5101
17-01-2017, 12:00
U mnie OZC wykazalo 5,7 i mam 9/ 1faza i przy -17 ostatnio dawała rade i bez grzałeczki :)
a ja okolice Konina ;)

To wcale nie oznacza ,że dobrze.Poczytaj ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?330867-Pompa-ciep%C5%82a-w-modernizowanym-starym-domu/page16
Zobacz też na privat

ccool
17-01-2017, 13:16
To wcale nie oznacza ,że dobrze.Poczytaj ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?330867-Pompa-ciep%C5%82a-w-modernizowanym-starym-domu/page16
Zobacz też na privat

Mam ustawioną grzałke od -15 - w ubiegłym roku max był -14 w tym roku -17 - jedna noc
czyli co zle ze sie nie właczyla ? - pracowała w tej tem ok 2-3 h

PaRa
17-01-2017, 16:18
Jeśli ktoś z Was ma taryfę G11 to może skorzystać z niezłej promocjii.

http://energia.fortum.pl/darmowe-godziny

Ja mam niestety G12 W

Dziesiatka
17-01-2017, 16:47
Jeśli ktoś z Was ma taryfę G11 to może skorzystać z niezłej promocjii.

http://energia.fortum.pl/darmowe-godziny

To chyba dawny DUON?

brochas
17-01-2017, 17:00
To chyba dawny DUON?

ja właśnie skorzystałem w grudniu i od 1 lutego właśnie przechodzą na nowego operatora ;-)
szkoda tylko, że tylko do końca 2017 roku

Dziesiatka
17-01-2017, 17:14
ja właśnie skorzystałem w grudniu
I żadnych kruczków w umowie?

brochas
17-01-2017, 17:25
nie, na koniec grudnia, będę mógł zdecydować czy zostaje u nich na aktualnych w grudniu warunkach czy przechodzę bez kosztów do innego
prąd nie jest w 100% za darmo, bo dochodzi 8gr opłaty za przesył

novator
19-01-2017, 11:56
Mam pytanie odnośnie montaż kompletnej kotłowni.

Otrzymałem ofertę na dostawę i montaż T-cup 9 KW,
w związku z tym mam pytanie: czy firma nie pominęła jakiegoś zakresu odnośnie wykonania pełnej kotłowni?

Poniżej lista, co wchodzi w skład oferty:
1. Pompa ciepła wraz ze sterownikiem
2. wykonanie instalacji freonowej pomiędzy jednostkami do 8m
3. instalacja komunikacji
4. posadowienie agregatu na wylewce betonowej lub konstrukcji ściennej typu L
5. próba szczelności instalacji freon.
6. Rozruch urządzeń

Wykonanie kotłowni dostawa i montaż:
1. zasobnik 300 l z wężownicą
2. naczynie przeponowe 18l. do instalacji C.W.U
3. uzbrojona grupa bezpieczeństwa do cwu
4. zawory odcinające, zawory zwrotne, filtra siatkowego dom wody, śrubunków, zaworu spustowego
5. zbiornik zwiększąjacy zład wody w instalacji c.o. - 100l.
6. pompa Wilo Yanos Pico
7. pompa cyrkulacji do cwu razem z regulatorem programowalnym prostym podłączonym do gniazda elektr.

Chyba brakuje rozdzielni elektrycznej z zabezpieczeniami i termostatu bezprzewodowego

Z góry dziękuję za uwagi.

19-01-2017, 15:56
Termostat to rzecz indywiduana a rodzielnie jedni instalatorzy robią, a inni mówią jak ma ją elektryk przygotować. Z ciekawości - ile zaśpiewali za taki zestaw ? No i PC seria F czy H ?

rob30
20-01-2017, 10:28
30 listopada 16 napisałem

Jeśli PC w okolicach śr. -2* zużywa ok 25 kWh, można z grubsza prognozować, uwzględniając spadek COP, że przy - 15 zużyje co najmniej dwa razy tyle, a pewnie więcej.
W trakcie styczniowego epizodu z mrozami ok.17* moje dzienne zużycie sięgało 70 i więcej kWh.
Przy - 20 spodziewam się wyniku bliższego 100 kWh.

Pełny wpis tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?332993-Panasonic-Aquera-jak-ustawi%C4%87-pomp%C4%99-pod-taryf%C4%99-G12w&p=7351727&viewfull=1#post7351727

Cudów Panowie nie ma. Ważny jest końcowy rezultat no i zachowanie komfortu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

U mnie to tak wygląda:
379094
Temperatury mam z pobliskiej stacji pogodowej jednak są one troszkę zawyżone - 7 stycznia najniższa niby -19.4 z tej stacji a u mnie rano pokazywało -22.

edit: średnia temperatura dla dni z wykresu -5.15 stopnia.

jogi1978
20-01-2017, 13:33
U mnie to tak wygląda:
379094
Temperatury mam z pobliskiej stacji pogodowej jednak są one troszkę zawyżone - 7 stycznia najniższa niby -19.4 z tej stacji a u mnie rano pokazywało -22.

edit: średnia temperatura dla dni z wykresu -5.15 stopnia.
PC pracowało stale od 22-6 i 13-15 czy 24h no i czy to pomiar samej PC czy PC+CWU

Pratchawiec
20-01-2017, 13:49
U mnie to tak wygląda:
379094
Temperatury mam z pobliskiej stacji pogodowej jednak są one troszkę zawyżone - 7 stycznia najniższa niby -19.4 z tej stacji a u mnie rano pokazywało -22.

edit: średnia temperatura dla dni z wykresu -5.15 stopnia.

Witam

Wykres potwierdza moje prognozy z listopada 2016r
Dla oceny wynikających z niego danych bez znaczenia jest czy grzanie miało miejsce w oknach taryfowych oraz czy dotyczyło również CWU.
Chodzi po prostu o przyrost zużycia energii wynikający ze zwiększonych potrzeb energetycznych budynku oraz słabnącego w miarę spadku temp. zewnętrznej COP-u.

Pozdrawiam

Ptatchawiec

novator
20-01-2017, 15:21
Termostat to rzecz indywiduana a rodzielnie jedni instalatorzy robią, a inni mówią jak ma ją elektryk przygotować. Z ciekawości - ile zaśpiewali za taki zestaw ? No i PC seria F czy H ?

To Seria H.

novator
20-01-2017, 15:29
może mi pomóc przy wyborze sdc model H 1faz czy 3faz - ozc 5.4kW, lokalizacja wielkopolska 1faz przy -15 ma 5,9kW, 3faz przy -15 ma 8,3kW różnica w cenie ok. 3tyś zł

to pomiędzy modelem 1faz a 3 faz różnica mocy przy - 15 jest aż 2,4 kw ???:jawdrop:

bobrow
20-01-2017, 15:30
Panowie ,
z innej beczki: czy ktoś ma doświadczenia z T-capem i klimakonwektorem sufitowym kasetonowym (wys 3,3m) oraz podsufitowym naściennym (ok 2,7m) ?
Chodzi mi o skuteczność chłodzenia w takim rozwiązaniu. Patrzyłem wstępnie na produkty Fonko i jakieś dane tych urządzeń są mało czytelne np t wewn 27 st przy temp wody chłodzącej 12st i dT=5K , a potrzebuję danych dla 22 st temp wewn i woda lodowa z T-capa.
Może już ktoś to przerabiał-wiem ,że kilku kolegów stosuje z powodzeniem Vido (np Map)-może mi coś podpowiecie
pzdr

_John
20-01-2017, 16:15
Nie wiem czy Fonko, ale ci lepsi producenci mają swoje programy doborowe do klimakonwektorów.
Możesz je wykorzystać do policzenia sobie jaką moc chłodniczą będzie miał klimakonwektor, dla wybranych przez siebie parametrów zasilania.

jgrolik
20-01-2017, 16:44
Fonko też posiada swój program doborowy. Trzeba poszukać na ich stronie. Ja parę lat temu znalazłem ... z resztą chyba w zeszłym roku również gdzieś go widziałem

Pratchawiec
20-01-2017, 16:56
Bobrow

Mam u siebie kasetonowy Aermec FCL 62.
Na stronie producenta jest bardzo obszerna dokumentacja techniczna, w tym szereg tabel doborowych.
Korzystałem z nich przed podjęciem decyzji a następnie instalacji. Po angielsku, ale dla inżyniera to zapewne nie problem.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
20-01-2017, 17:25
Dzięki za odzew,
patrzyłem już na program doboru w Fonko- poćwiczę te ustawienia .
Czy jest coś na co powinienem zwrócić uwagę przy doborze tych podzespołów ( oprócz danych ) - np jakość , szczegóły , itp ?
Pzdr

Pratchawiec
20-01-2017, 18:56
Rozumiem, że najprostszy, dwururowy, bez zaworów, 600x600..

Zwróć uwagę na dwie zasadnicze rzeczy;
opory przepływu, co ma wpływ na wydajność, zwłaszcza chłodniczą - z reguły bardzo duże
poziom hałasu.

Nie dobieraj nominalnej wydajności ani do najwyższych, wysokich obrotów wentylatora, ani najwyższych przepływów.
Będziesz Zadowolony.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
20-01-2017, 19:27
Rozumiem, że najprostszy, dwururowy, bez zaworów, 600x600..

Zwróć uwagę na dwie zasadnicze rzeczy;
opory przepływu, co ma wpływ na wydajność, zwłaszcza chłodniczą - z reguły bardzo duże
poziom hałasu.

Nie dobieraj nominalnej wydajności ani do najwyższych, wysokich obrotów wentylatora, ani najwyższych przepływów.
Będziesz Zadowolony.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec,
czyli dobór dla średnich parametrów ?
A co z kondensatem ?Rury oczywiście izolowane , ale jednostki te chyba mają jakieś odpływy skroplin ?
Program doboru fonko jest beznadziejny, ogólnie przejrzałem kilka firm i wszędzie jest odniesienie 27 st wej/19 st wyj i zasilanie 7 st, t-cap ma temp min 5 st - czy to oznacza , że będzie lepsza wydajność ?
Pzdr

Szklara
25-01-2017, 11:19
Mam wreszcie taryfę G12w. Ustawiłem TIMER i.... 10.00 rano znów zaskoczenie, bo wchodzę do kotłowni a ... pompa idzie! Co się okazuje, sprężarka wyłączona, obiegówka chodzi, a licznik się kręci na skutek włączonego napisu HEATER.
W ustawieniach znalazłem zabezpieczenie przeciw zamrożeniowe i wyłączyłem je. Pompa przestała kraść energie.
W garażu 3-5 stopni, czy to było to?

ksysju
26-01-2017, 17:23
Mam wreszcie taryfę G12w. Ustawiłem TIMER i.... 10.00 rano znów zaskoczenie, bo wchodzę do kotłowni a ... pompa idzie! Co się okazuje, sprężarka wyłączona, obiegówka chodzi, a licznik się kręci na skutek włączonego napisu HEATER.
W ustawieniach znalazłem zabezpieczenie przeciw zamrożeniowe i wyłączyłem je. Pompa przestała kraść energie.
W garażu 3-5 stopni, czy to było to?

Zabezpieczenie przeciw zamrożeniu, przy określonych warunkach załącza pompę obiegową mniej więcej
w cyklu 15 min pracy 50 min przerwy.
Jeżeli temperatura wody będzie za niska to załączy grzałkę.

Jeśli uważasz, że funkcja ta jest zbędna - to ją wyłącz, jeśli jest potrzebna - daj pompie pracować.
Sama praca pompy obiegowej dużo nie kosztuje, jeśli załącza się grzałka , też bym się martwił, ale z innych powodów niż kręcenie licznika.

bobrow
26-01-2017, 17:37
Proszę pomóżcie mi w miarę możliwości chociaż zdiagnozować problem.
Załączam zdjęcie części, z której leci woda (trafia ona na tacę ociekową i wężykiem wycieka z tyłu urzadzenia). Po prawej stronie wewnątrz pompy jest pokrywka ze styropianu i pod nią jakaś część, z której leci cienkim strumieniem ciepła woda.Chciałabym chociaż wiedzieć co to za część, zanim wezwę fachowca do naprawy. Może ktoś z Was miał podobny problem. Woda leciała od momentu montażu pompy (2,5 miesiąca), ale dopiero dziś znalazłam źródło wycieku.
Niestety nie mogę liczyć na to, że mój instalator wykona to w ramach gwarancji, bo nie ma zamiaru tego robic, zero kontaktu. Panasonic też nie chce pomóc, jedynie poradzono mi znalezienie innego instalatora, ktory to naprawi za opłatą (oczywiście). Czyli montaż przez autryzowanego instalatora wcale nie gwarantuje mi napraw gwarancyjnych, jeśli on sam nie chce ich wykonać. Jakiś absurd :mad:
379771

Hej
zrób zdjęcie całości hydroboxu- chyba masz nieszczelność na module grzałki. Te połączenia ze sprężynowymi opaskami są podejrzane - może być przycięty oring w środku lub naciągnięty śrubunek przy podłączeniu do instalacji.Może to drobnostka , może pęknięcie- najpierw drobiazgi trzeba wykluczyć.
Pzdr

bobrow
26-01-2017, 20:34
Grey
przepraszam- zasugerowałem się szybkozłączką na fotce , a napisałeś o elemencie obok.Jakiś fachman pewnie niebawem się odezwie- wygląda mi to na jakiś korek , może nie ma uszczelnienia lub jest nie dokręcony.
Powodzenia

CNC_POMPY_CIEPLA
26-01-2017, 22:12
Proszę pomóżcie mi w miarę możliwości chociaż zdiagnozować problem.
Załączam zdjęcie części, z której leci woda (trafia ona na tacę ociekową i wężykiem wycieka z tyłu urzadzenia). Po prawej stronie wewnątrz pompy jest pokrywka ze styropianu i pod nią jakaś część, z której leci cienkim strumieniem ciepła woda.Chciałabym chociaż wiedzieć co to za część, zanim wezwę fachowca do naprawy. Może ktoś z Was miał podobny problem. Woda leciała od momentu montażu pompy (2,5 miesiąca), ale dopiero dziś znalazłam źródło wycieku.
Niestety nie mogę liczyć na to, że mój instalator wykona to w ramach gwarancji, bo nie ma zamiaru tego robic, zero kontaktu. Panasonic też nie chce pomóc, jedynie poradzono mi znalezienie innego instalatora, ktory to naprawi za opłatą (oczywiście). Czyli montaż przez autryzowanego instalatora wcale nie gwarantuje mi napraw gwarancyjnych, jeśli on sam nie chce ich wykonać. Jakiś absurd :mad:
379771

Cieknie Ci z Anody, masz za wysokie ciśnienie w układzie bo pewnie nie masz:
- manometru na wodzie użytkowej
- reduktora ciśnienia
- dostosowanego naczynie wzbiorczego
- zaworu bezpieczeństwa

Działania:
Sprawdzić ciśnie w instalacji:
a. wysokie --> założyć reduktor ciśnienia --> sprawdzić naczynie wzbiorcze --> uszczelnić anodę --> sprawdzić zawór bezpieczeństwa
b. niskie --> sprawdzić naczynie wzbiorcze --> uszczelnić anodę --> sprawdzić zawór bezpieczeństwa

a potem możesz swojego super instalatora opisać w tym temacie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?334304-Instalatorzy-pomp-ciep%C5%82a-TYCH-FIRM-LEPIEJ-UNIKA%C4%86

greygrey
26-01-2017, 22:28
Cieknie Ci z Anody, masz za wysokie ciśnienie w układzie bo pewnie nie masz:
- manometru na wodzie użytkowej
- reduktora ciśnienia
- dostosowanego naczynie wzbiorczego
- zaworu bezpieczeństwa

Działania:
Sprawdzić ciśnie w instalacji:
a. wysokie --> założyć reduktor ciśnienia --> sprawdzić naczynie wzbiorcze --> uszczelnić anodę --> sprawdzić zawór bezpieczeństwa
b. niskie --> sprawdzić naczynie wzbiorcze --> uszczelnić anodę --> sprawdzić zawór bezpieczeństwa

a potem możesz swojego super instalatora opisać w tym temacie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?334304-Instalatorzy-pomp-ciep%C5%82a-TYCH-FIRM-LEPIEJ-UNIKA%C4%86

Dzięki za odpowiedź.
- mam reduktor ciśnienia z manometrem - ciśnienie 3 bar
- mam grupę bezpieczeństwa z naczyniem wzbiorczym 12l i z manometrem - ciśnienie 3 bar
- na manometrze w pompie ciśnienie 1 bar.

CNC_POMPY_CIEPLA
26-01-2017, 23:09
Dzięki za odpowiedź.
- mam reduktor ciśnienia z manometrem - ciśnienie 3 bar
- mam grupę bezpieczeństwa z naczyniem wzbiorczym 12l i z manometrem - ciśnienie 3 bar
- na manometrze w pompie ciśnienie 1 bar.

Spuść ze 100L ciepłej wody i włącz pompę na grzanie CWU, w czasie jak grzeje nie ciepłą wodę nie odkręcaj ani ciepłej ani zimnej wody.
Grzanie będzie trwało około 1h, zobacz czy pod koniec grzania ciśnienie w CWU będzie też około 3 bary czy więcej.
Bez powodu uszczenienie nie puściło..... gdzieś coś jest na rzeczy.

greygrey
26-01-2017, 23:19
Spuść ze 100L ciepłej wody i włącz pompę na grzanie CWU, w czasie jak grzeje nie ciepłą wodę nie odkręcaj ani ciepłej ani zimnej wody.
Grzanie będzie trwało około 1h, zobacz czy pod koniec grzania ciśnienie w CWU będzie też około 3 bary czy więcej.
Bez powodu uszczenienie nie puściło..... gdzieś coś jest na rzeczy.

Ale ja mam reduktor ciśnienia i grupę bezpieczeństwa przed pompą. Oba manometry pokazują ciśnienie zimnej wody, a nie cwu. Czegoś chyba nie rozumiem . Czy chodzi Ci o manometr na pmpie?

CNC_POMPY_CIEPLA
26-01-2017, 23:30
Ale ja mam reduktor ciśnienia i grupę bezpieczeństwa przed pompą. Oba manometry pokazują ciśnienie zimnej wody, a nie cwu. Czegoś chyba nie rozumiem . Czy chodzi Ci o manometr na pmpie?

Chodzi o to że może Ci się tworzy ciśnienie w zbiorniku CWU jak grzeje się woda.
czyli może nie działać Ci naczynie przeponowe albo masz manometr przed zbiornikiem i jeszcze przed zaworem zwrotnym który instalator mógł wstawić Ci przed zbiornikiem ciepłej wody i dlatego nie widzisz ciśnienia wody w zbiorniki CWU, ten manometr co jest na pompie pokazuje ciśnienie w C.O. i nas nie interesuje.

A reduktor ciśnienia pokazuje ciśnienie w instalacji wod kan przed reduktorem a drugi zaraz za może nie pokazywać właściwego ciśnienia w zbiorniku.

Wyślij więcej zdjęć.

Szklara
27-01-2017, 07:35
Zabezpieczenie przeciw zamrożeniu, przy określonych warunkach załącza pompę obiegową mniej więcej
w cyklu 15 min pracy 50 min przerwy.
Jeżeli temperatura wody będzie za niska to załączy grzałkę.

Jeśli uważasz, że funkcja ta jest zbędna - to ją wyłącz, jeśli jest potrzebna - daj pompie pracować.
Sama praca pompy obiegowej dużo nie kosztuje, jeśli załącza się grzałka , też bym się martwił, ale z innych powodów niż kręcenie licznika.

Pompa pracuje na minimum KG 25 stopni. W domu jest ok 12-15 stopni, więc tyle obiegówka pobiera z podłogi. Pompa jest w kotłowni nieogrzewanej, gdzie temperatura oscyluje wokół 2-5 stopni. Może okresowo spada do 0 przy dużym mrozie, stąd załączanie funkcji. Powody są proste, dom grzany minimalnie więc przecieki ciepła do garażu i kotłowni niewielkie. Problem ustąpi przy zwiększeniu KG. Ciekawe przy jakiej temp załącza się grzałka. U mnie przy 3 stopniach w garażu już pracowała. Rozumiem, że mam się martwić zamrożeniem hydroboxa, co jest raczej mało prawdopodobne, bo pompa chodzi w interwałach wymuszonych przez TIMER w 2 taryfie.

bobrow
27-01-2017, 08:41
Pompa pracuje na minimum KG 25 stopni. W domu jest ok 12-15 stopni, więc tyle obiegówka pobiera z podłogi. Pompa jest w kotłowni nieogrzewanej, gdzie temperatura oscyluje wokół 2-5 stopni. Może okresowo spada do 0 przy dużym mrozie, stąd załączanie funkcji. Powody są proste, dom grzany minimalnie więc przecieki ciepła do garażu i kotłowni niewielkie. Problem ustąpi przy zwiększeniu KG. Ciekawe przy jakiej temp załącza się grzałka. U mnie przy 3 stopniach w garażu już pracowała. Rozumiem, że mam się martwić zamrożeniem hydroboxa, co jest raczej mało prawdopodobne, bo pompa chodzi w interwałach wymuszonych przez TIMER w 2 taryfie.

Nauka radziecka znała różne przypadki....
Ja na Twoim miejscu nie wyłączałbym zabezpieczenia przeciw zamrożeniowego -ryzyko jednak jest. U mnie dzisiaj znowu był konkretny mróz -14,5 st , w garażu mam grzejnik skręcony na gwiazdkę i co jakiś czas jest ciepły - chociaż na termometrze jest przy mrozach ok 7-8 st.
A jeśli już nie chcesz grzałki z COP=1 , to możesz użyć jakiś termostat i chronić hydrobox (nie wyłączając zabezpieczenia w PC)
Zawsze możesz nie trafić z Timerem lub po prostu pomylić się.
pzdr

Szklara
27-01-2017, 09:13
Nauka radziecka znała różne przypadki....
Ja na Twoim miejscu nie wyłączałbym zabezpieczenia przeciw zamrożeniowego -ryzyko jednak jest. U mnie dzisiaj znowu był konkretny mróz -14,5 st , w garażu mam grzejnik skręcony na gwiazdkę i co jakiś czas jest ciepły - chociaż na termometrze jest przy mrozach ok 7-8 st.
A jeśli już nie chcesz grzałki z COP=1 , to możesz użyć jakiś termostat i chronić hydrobox (nie wyłączając zabezpieczenia w PC)
Zawsze możesz nie trafić z Timerem lub po prostu pomylić się.
pzdr

No jest, jest ryzyko:) Z drugiej strony liczyłem, że straty do kotłowni i garażu będą większe. A przecież ściana garaż/dom jeszcze nie ocieplona... hmm.. po nałożeniu 10 cm styro w garażu będę miał na minusie. Nie przewidziałem tam grzejnika. Założę jakiś promiennik może.
A nauka radziecka, jest matką wszystkich nauk.

greygrey
27-01-2017, 09:23
Chodzi o to że może Ci się tworzy ciśnienie w zbiorniku CWU jak grzeje się woda.
czyli może nie działać Ci naczynie przeponowe albo masz manometr przed zbiornikiem i jeszcze przed zaworem zwrotnym który instalator mógł wstawić Ci przed zbiornikiem ciepłej wody i dlatego nie widzisz ciśnienia wody w zbiorniki CWU, ten manometr co jest na pompie pokazuje ciśnienie w C.O. i nas nie interesuje.

A reduktor ciśnienia pokazuje ciśnienie w instalacji wod kan przed reduktorem a drugi zaraz za może nie pokazywać właściwego ciśnienia w zbiorniku.

Wyślij więcej zdjęć.

Wysłałam opis ze zdjęciami na maila podanego na Twojej stronie internetowej, bo w wiadomości prywatnej z forum miałąm problem z wstawieniem zdjęć :)

greygrey
27-01-2017, 09:25
Grey
przepraszam- zasugerowałem się szybkozłączką na fotce , a napisałeś o elemencie obok.Jakiś fachman pewnie niebawem się odezwie- wygląda mi to na jakiś korek , może nie ma uszczelnienia lub jest nie dokręcony.
Powodzenia

Nic nie szkodzi :)

Andrzej5101
27-01-2017, 09:32
Zgodnie z zasadami budownictwa , w garażu powinna być temperatura
ok.5 C - a więc mały grzejnik zamontowany na stałe , b.przydatny jak w garażu jest rekuperator

Szklara
27-01-2017, 09:54
[QUOTE=Andrzej5101;7398927]Zgodnie z zasadami budownictwa , w gara

Pompa i reku w kotłowni. Sprawa bardziej skomplikowana: Wychodząc z wiatrołapu wchodzę do garażu, a z garażu niejako cofam się w bryłę domu i wchodzę do kotłowni. Styro i odcięcie zimna ma być na ścianie garażowej, więc niejako kotłownia będzie w strefie nieogrzewanej ale ciepłej. Na ostateczny rozkład temperatur musze poczekać do ocieplenia stropu (został jeszcze tylko nad garażem), ściany garażowej oraz podniesienia temp w domu. Wtedy zobaczę ile mam w garażu, a ile w kotłowni. W garaż mam nadzieję, że po podniesieniu temp w domu wskoczy na bezpieczny poziom 5 stopni., bo o kotłownię to raczej jestem spokojny. Co ciekawe w zbiorniku CWU (niegrzanym) czujnik wskazuje temp 6-7 stopni. Raz na początku zagrzałem wodę o parę stopni by sprawdzić czy działa. Woda na początku wskazywała temp garażową, więc termometry ok.

Dla bezpieczeństwa przywrócę jednak zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe. Parę siwych włosów będzie mniej na łebie. Choć różnica w kWh jest znaczna. Bez zabezpieczenia 14 kWh za 24 h, a z zabezpieczeniem ok 30 kWh. (oczywiście warunki zewnętrze mogą być różne). Jeszcze zerknę na ustawioną moc grzałki, bo chyba też się reguluje jej poziom.

ccool
27-01-2017, 10:48
Ja garaz nie mam ogrzewany. I jeszcze jest odizolowny styro co prawda 3 ale jest od salonu. Do niego przylega kotlownia ale drzwi zamkniete. I przy -17 rano pokazywalo mi+5 a teraz zwykle miedzy 7 a 8.

Szklara
27-01-2017, 11:51
Czym ogrzewasz?

ccool
27-01-2017, 11:56
Pompa Panasonic 9 1 faza.

Szklara
27-01-2017, 12:13
No tak, w domu temp wyższa o jakieś 7-9 stopni, styro tylko 3, to masz straty do garażu, więc ciepło w nim. Do tego ocieplony strop.

Jak obliczenia OZC w stosunku do rzeczywistości? Mam większy dom, mniejsze zapotrzebowanie, lepsze ocieplenie.

Andrzej5101
27-01-2017, 12:28
Prawidłowe warunki dla pracy rekuperatora , to temperatura w pomieszczeniu 5 C do 10 C

agb
27-01-2017, 12:32
A jak będzie 15, albo 20 stopni to co się stanie?

Brysia8
27-01-2017, 12:36
To znaczy że co, jeśli temp. będzie 20 st to rekuperator będzie źle pracował?

Andrzej5101
27-01-2017, 12:44
Dotyczy pomieszczeń ccoola , Szklary - które to pomieszczenia są nieogrzewane

Szklara
27-01-2017, 17:38
Spokojnie tyle będzie, dziś przy -5 zaglądnąłem i przy 13 w domu, w garażu jest +4. Nie ma żadnych drzwi, otwór przysłonięty styro. Zużycie za 24 h. - 14,4 kWh. Po odcięciu kotłowni od garażu będzie ogrzewana traconym ciepłem z pokoju i łazienki, bez konieczności strat do garażu.

Andrzej5101
27-01-2017, 17:45
Po odcięciu kotłowni od garażu będzie ogrzewana traconym ciepłem z pokoju i łazienki, bez konieczności strat do garażu.
Masz prawdopodobnie PC za mocną i w większości czasu będzie taktować. Grzejnik w kotłowni - ma szanse zmniejszyć ten efekt

Szklara
27-01-2017, 19:09
Nie, grzeję tylko pól domu na minimalną KG.

Szklara
27-01-2017, 19:19
Ale grzejnik niewykluczony w kotłowni. Tak awaryjnie na mrozy, a nie dla obciążenia pompy. Jak będzie taktować to jej po prostu skrócę okres grzania w T2. Będzie wtedy pracować optymalnie.

bobrow
27-01-2017, 23:18
Witam,
dzisiaj dobiłem targu na PC PW T-cap 9kW 3F model H i multi split PC PP Paci Elite ( 14kW zewn+2x7kW wewn) do budynku produkcyjnego . Montaż 04-05/br , jestem bardzo ciekawy jak sobie będzie radził model H (funkcje)
Mam nadzieję , że nowe możliwości H się sprawdzą.
Trzymajcie kciuki.
Pzdr

28-01-2017, 00:03
Kto Ci bedzie to montowal ? :) ktos sprawdzony ?

bobrow
28-01-2017, 00:17
Kto Ci bedzie to montowal ? :) ktos sprawdzony ?

Raczej tak- to już trzeci temat mojego instalatora u mnie ( t-cap i powietrzne PC)
Pzdr

radeczek
28-01-2017, 20:08
Witam,
dzisiaj dobiłem targu na PC PW T-cap 9kW 3F model H i multi split PC PP Paci Elite ( 14kW zewn+2x7kW wewn) do budynku produkcyjnego . Montaż 04-05/br , jestem bardzo ciekawy jak sobie będzie radził model H (funkcje)
Mam nadzieję , że nowe możliwości H się sprawdzą.
Trzymajcie kciuki.
Pzdr

Jak to nie tajemnica to jaka cena wychodzi za T-capa 3F w wersji H z montażem?

bobrow
29-01-2017, 14:45
Jak to nie tajemnica to jaka cena wychodzi za T-capa 3F w wersji H z montażem?

Hej
udało mi się wycisnąć 17 700pln netto , wcześniej już prawie zamówiłem model F 1f za 15 700pln netto.
Targowałem się jeszcze z systemem PP Paci , więc może dlatego udało się uzyskać dobre ceny.
Montaż obejmuje do 3 mb instalacji chłodniczej w cenie.
Pzdr

brochas
29-01-2017, 14:55
cena razem z materialami ? czy sama pompa z montazem bez materialow ?

bobrow
29-01-2017, 15:05
cena razem z materialami ? czy sama pompa z montazem bez materialow ?

Tak jak pisałem : z montażem i uruchomieniem, koszt instalacji do 3 mb w cenie

radeczek
29-01-2017, 17:53
Tak jak pisałem : z montażem i uruchomieniem, koszt instalacji do 3 mb w cenie

To bardzo fajną cenę wynegocjowałeś. Na allegro po 22 tyś. netto chodzą.
Jak Ci się wydaje realna cena możliwa do wynegocjowania bez szaleństw za Panasonica T-cap 9KW 3F wersja H, zasobniki 300L, z montażem?

bobrow
29-01-2017, 18:21
To bardzo fajną cenę wynegocjowałeś. Na allegro po 22 tyś. netto chodzą.
Jak Ci się wydaje realna cena możliwa do wynegocjowania bez szaleństw za Panasonica T-cap 9KW 3F wersja H, zasobniki 300L, z montażem?

Kurcze- nie wiem za ile można kupić ten sprzęt.
Mój instalator sprzedał mi łącznie chyba 11 systemów .
Ważne są dodatkowe kwestie :
-mam doświadczenie w obsłudze panasów
-mieszka 40 km ode mnie
-ostatni zakup był pakietowy, może wynegocjował specjalne warunki w hurtowni ( nie wiem, nie pytam o takie sprawy)
Cena nie jest jedynym kryterium-umiejętności i doświadczenie przy takich drogich sprzęcikach jest mega ważne .
Co robić :
-obserwować aukcje na necie
-pytać o oferty i negocjować

Pzdr

hook01
29-01-2017, 18:29
Bobrow powiem ci że cena jest mega. Mnie zaproponowała tylko jedna firma za wersję f 12kw 25k netto plus montaż od 3-5k plus vacik oczywiście. Na tą chwilę jeszcze nie wybrałem nic a biorąc pod uwagę odpowiedzi instalatorów na moje zapytanie to powiem ci że bardziej zniechęcają do instalacji pc bo skoro mając potencjalnego klienta nie chce im się nawet odpowiadać na bardziej szczegółowe pytania to co będzie później jak już zainstalują i coś się stanie.

redblack
29-01-2017, 21:40
Zacząłem analizować zużycie prądu przez moją PC (rejestruję pobór prądu co 5 minut) i zauważyłem, że po wyłączeniu pompy Timerem pobór prądu jest w dwóch naprzemiennych cyklach trwających po 2-3h: w pierwszym cyklu po wyłączeniu (2h) zużycie prądu jest dokładnie 10W/h, w drugim 60 W/h a następnie znowu 10W/h. Macie jakieś pomysły dlaczego nie jest cały czas stały pobór prądu?

CNC_POMPY_CIEPLA
29-01-2017, 21:46
Zacząłem analizować zużycie prądu przez moją PC (rejestruję pobór prądu co 5 minut) i zauważyłem, że po wyłączeniu pompy Timerem pobór prądu jest w dwóch naprzemiennych cyklach trwających po 2-3h: w pierwszym cyklu po wyłączeniu (2h) zużycie prądu jest dokładnie 10W/h, w drugim 60 W/h a następnie znowu 10W/h. Macie jakieś pomysły dlaczego nie jest cały czas stały pobór prądu?

grzałka oleju na sprężarce to chyba 50W.

Robbson
30-01-2017, 14:26
Hej
udało mi się wycisnąć 17 700pln netto , wcześniej już prawie zamówiłem model F 1f za 15 700pln netto.
Targowałem się jeszcze z systemem PP Paci , więc może dlatego udało się uzyskać dobre ceny.
Montaż obejmuje do 3 mb instalacji chłodniczej w cenie.
Pzdr
Cena niesamowita. Na allegro CNC ma za 21600 i lepszej oferty nie znalazłem

Andrzej5101
30-01-2017, 15:28
-ostatni zakup był pakietowy, może wynegocjował specjalne warunki w hurtowni ( nie wiem, nie pytam o takie sprawy)

Kolega bobrow wyraźnie napisał , że zakup był pakietowy .
Typowe zasady biznesu w kapitalizmie

ccool
30-01-2017, 18:17
Hejka
Wlasnie sie przymierzam do zmiany taryfy z g11 na g12w
Czy ktos moze mi pomoc w ustawieniach pompy by w godz 13-16 grzanie odbywalo sie z podbiciem temperatury na pompie.
Mama termostat pokojowy i tam ustawie sobie czas. Ale nie wiem jak w okienku ustawic podbicie.
Dzieki

bobrow
30-01-2017, 18:22
Hejka
Wlasnie sie przymierzam do zmiany taryfy z g11 na g12w
Czy ktos moze mi pomoc w ustawieniach pompy by w godz 13-16 grzanie odbywalo sie z podbiciem temperatury na pompie.
Mama termostat pokojowy i tam ustawie sobie czas. Ale nie wiem jak w okienku ustawic podbicie.
Dzieki

Jak wejdziesz w edycję programu , to przechodź przyciskiem select , aż zacznie migać ON- potem strzałkami search ( z prawej strony) ustaw podbicie i set zatwierdź.

ccool
30-01-2017, 19:25
Mam ustawienie tulko na grzanie wody. Wiec nie mam programu w godzinach 13-16. A chodzi jak powinno byc to ustawione

bobrow
30-01-2017, 19:44
Mam ustawienie tulko na grzanie wody. Wiec nie mam programu w godzinach 13-16. A chodzi jak powinno byc to ustawione

Każdy dzień ma max 6 programów- instalator Ci ustawił program ?
Zacznij od lektury opisu tego programatora i zadaj pytania w punkt.

thxluk
30-01-2017, 21:29
Wczoraj z ciekawości zamknąłem 2 pętle (po 90mb) nad garażem. W pokoju było 3 cm maty + 7 cm wylewki.
Max temp powrotu prz KG -15/36 +10/26 wynosiły 27 st i to pod koniec cyklu grzania, przy delcie 6/7st.
Po godzinie czasu temp . powrotu 28 st .DT =5
A ja cieszyłem się ze mam 14 st w garażu.
Z racji że planuje rekuperator zamontować prawdopodobnie w garażu , wstrzymuj się z ociepleniem sufitu i sciany przyległej(łazienka + 1 pokój ).
Pytanie czy 10 cm będzie wystarczające ? Jak to wygląda u Was.

PIOCHU-M
30-01-2017, 23:06
Witam!
Mam pytanie do fachowców, użytkowników pomp Panasonic.
Od początku stycznia uruchomioną mam pompę (Panasonic 9kW 3F) i WM z reku. Dom o pow. 126m2, wszędzie podłogówka, dobrze zaizolowany, w trakcie wykańczania. Aktualnie sufity podwieszane i takie tam.
Pompa ustawiona jest na zasilaniu 25 stopni (czyli najmniej jak instalator twierdzi) i na powrocie mam 21/22 stopnie. W domu aktualnie utrzymuje się temperatura pomiędzy 20, a 20,5 stopnia (efekt jest ŁAŁ!!!, że nawet jak na nie mieszkanie jeszcze to trochę za ciepło).
Wszystko więc OK, tylko martwi mnie trochę zużycie prądu.
Fakt, że temperatury ostatnio nie rozpieszczały (aczkolwiek płn-zach. część Polski tragedii nie miała) - pompa chodzi prawie cały czas.
Przez prawie miesiąc z wyświetlacza na pompie wynika, że zużyła ponad 600kWh. Zdaję sobie sprawę, że na początku miałem 4 stopnie w budynku i dopóki układ się nie nagrzał to wspomagała się grzałkami. Ale czy teraz musi tez prawie cały czas chodzić?
Mam dwie taryfy, ale instalator twierdzi, że przez pierwsze miesiące puki wilgoć nie wyjdzie lepiej grzać bez ustawiania tylko na drugą taryfę. Ponadto twierdzi, że jak na powrocie temperatura spadnie mi poniżej 20 stopni, to znowu będzie się wspomagać grzałkami. czy tak faktycznie jest?
Wg mnie trochę jest w domu za ciepło, bo często bywa, że nie ma w nim nikogo, a pompa ciągle kręci.
Co o tym sądzicie? Ma chodzić cały czas, czy zaprogramować na 2 taryfę?
Ale czy nie wyjdzie na to samo, jak po spadku temperatury na powrocie będzie posiłkować się grzałkami?

brochas
30-01-2017, 23:13
jak to możliwe ze przy temp 25 i temp wyjścia masz 20stopni ?
ja przy domu nie zamieszkałym, taka sama pompa ciepłą przy ok 210m2 przy powrocie ok 21 mam 18stopni, fakt ze garaż mam ok 40m nieogrzewany i jeszcze nie mam drzwi wewnętrznych, więc trochę strat ciepła

masz u siebie bufor jakiś ?

PIOCHU-M
30-01-2017, 23:33
Bez bufora
i tez mam garaż nie grzany (prawie 40m2) i też jeszcze bez drzwi wewnętrznych (więc w garażu cieplutko).
Dom mam parterowy z nieużytkowym poddaszem i prawie termos. Dobre okna z ciepłym montażem. Elewacja styro 20cm, posadzka styro parking 20cm i izolacja pozioma stropu (a właściwie poziomej konstrukcji więźby prefabrykowanej) piana PUR natryskowa dobre 20cm.
W salonie 20 stopni , a na strychu mróz.
Pompa chodzi na minimum, a i tak tego prądu na początku mi żre.
Pewnie jakbym uruchomił parę miesięcy wcześniej, to na starcie nie szykowałby mi się taki rachunek.
Chyba?

brochas
31-01-2017, 00:30
wyszło sredni 20kwh nie tak zle jak na nowy dom niezamieszkały, u mnie wychodzi ok 30kwh dziennie ale mam dom 210m2 i temp ok 18-19stopni, ocieplenie podobne ale dom z poddaszem użyktowym

Szklara
31-01-2017, 07:43
Bez bufora
i tez mam garaż nie grzany (prawie 40m2) i też jeszcze bez drzwi wewnętrznych (więc w garażu cieplutko).
Dom mam parterowy z nieużytkowym poddaszem i prawie termos. Dobre okna z ciepłym montażem. Elewacja styro 20cm, posadzka styro parking 20cm i izolacja pozioma stropu (a właściwie poziomej konstrukcji więźby prefabrykowanej) piana PUR natryskowa dobre 20cm.
W salonie 20 stopni , a na strychu mróz.
Pompa chodzi na minimum, a i tak tego prądu na początku mi żre.
Pewnie jakbym uruchomił parę miesięcy wcześniej, to na starcie nie szykowałby mi się taki rachunek.
Chyba?

U mnie połknęła spokojnie ponad 2 tyś kWh.
Nie mam kompletnego ocieplenia na stropie, brak drzwi wewnątrz. Pompa chodzi na minimum, w domu (jak nie wietrzę jest ok 14-15 stopni).
Przy grzaniu całej chaty pompa brała ok 40 kWh na dobę przy grzaniu całości. Stopniowo ocieplałem strop i pompa brała ok 20 kWh przy grzaniu połowy domu (temp. spadła we wnętrzu do 12-13 stopni). Obecnie po ociepleniu 80% stropu nad częścią mieszkalną pompa zjada ok. 12-14 kWh na dobę przy grzaniu połowy domu. nie masz więc źle.
Dom musi się wygrzać, a i sam start sezonu w domu wygrzanym też kosztuje.

Niektórzy płaca po 2-3 tyś za wygrzanie domu w podobnym okresie roku.

link2jack
31-01-2017, 07:46
Czym wy się martwicie - zużyciem 600kwh? W G11 to trochę ponad 360zł, a w G12 to pewnie około 200zł. Na miesiąc. Pierwszy rok, bez bytowego.
PIOCHU-M to na prawdę dla Ciebie duzo?

PaRa
31-01-2017, 08:43
Czym wy się martwicie - zużyciem 600kwh? W G11 to trochę ponad 360zł, a w G12 to pewnie około 200zł. Na miesiąc. Pierwszy rok, bez bytowego.
PIOCHU-M to na prawdę dla Ciebie duzo?

Ma taryfę z 2 cenami prądu, to pewnie z jakieś 300 zł. Plus jak jest wykończeniówka to jakiś halogen, elektronarzędzia, ciecie glazury itp.

Ja mam dokładnie taką samą sytuację, trwa końcówka robót wykończeniowych, PC pracuje w T2 plus rekuperacja. Od czasu do czasu sprawdzam licznik i wychodzi mi zużycie dzienne około 8 zł.

Szklara
31-01-2017, 12:46
[QUOTE=PaRa;7402154]Ma taryf

No dokładnie, mi może nieco mniej ale nie ma powodów do paniki. JEST ZIMA PRZECIEŻ! I to konkretna, mroźna, wietrzna. Musi być zużycie.

PiterBo
31-01-2017, 13:12
Tak czytam i czytam te zużycia i zaczynam się trochę niepokoić.
Moje zużycie początkowo wychodziło 19-23KW na tę chwilę wychodzi mi ponad 30kW/ dobę rozumiem że temperatura na dworze ujemna się utrzymuje ale coś mam wrażenie że sporawo mi wpierdziela tego prądu.
Utrzymanie 300L CWu to raptem 2-3kW/dobę

PIOCHU-M
31-01-2017, 22:50
Uspokoiliście mnie trochę,
tylko czy faktycznie jak na powrocie jest poniżej 20 stopni to przy grzaniu załączą się grzałki?
Dzisiaj sprawdzałem na budowie, chwilowo zastój, a mam temperaturę pomieszczeń 21 stopni.
Wolałbym trochę niższą temperaturę i niższy rachunek za prąd (poprzez grzanie tylko w drugiej taryfie, ale czy po lekkim wychłodzeniu w dzień nie załączą się grzałki przy ponownym grzaniu w drugiej taryfie? I czy to nie będzie tylko pozorna oszczędność?

PaRa
01-02-2017, 08:34
Uspokoiliście mnie trochę,
tylko czy faktycznie jak na powrocie jest poniżej 20 stopni to przy grzaniu załączą się grzałki?
Dzisiaj sprawdzałem na budowie, chwilowo zastój, a mam temperaturę pomieszczeń 21 stopni.
Wolałbym trochę niższą temperaturę i niższy rachunek za prąd (poprzez grzanie tylko w drugiej taryfie, ale czy po lekkim wychłodzeniu w dzień nie załączą się grzałki przy ponownym grzaniu w drugiej taryfie? I czy to nie będzie tylko pozorna oszczędność?

Nie wiem dlaczego grzejesz przez całą dobę, ustaw sobie TIMER i grzej tylko w 2T. Jeśli grzałka się będzie włączać to zawsze możesz wrócić do poprzednich ustawień.

U mnie w podobnej sytuacji tem. około 19-20*C, wystarczy że pojawi się słońce i rośnie do 22,5*C.

Szklara
01-02-2017, 08:37
Nie załączą się. Ja zakręciłem połowę domu, bo niżej na KG nie mogę zejść, relatywnie "płacę mniej". Im mniejsza różnica pomiędzy temp wew a zew, tym mniejsze straty i zużycie energii elektr.
Zakręć część instalacji, pętle lub rozdzielacz, uważając na przepływy i tyle.Temp. w domu spadnie.

Zawsze możesz też zdusić pompie tanie godziny, będzie grzać krócej, z lepsza wydajnością. Temperatura w domu powoli spadnie o kilka stopni.
Mam to u siebie i to co mi wychodzi najtaniej to zakręcenie "dużego" jak go nazywam rozdzielacza z większa częścią domu i grzanie poprzez drugi rozdzielacz obsługujący ok 1/3 domu. Temp w domu obecnie spadła z 15-18 do 12-14. Licznik się wolniej kręci.

Andrzej5101
01-02-2017, 13:49
PIOCHU-M
Żeby PC wystartowała bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;
> 25 C na zasilaniu ,
> 20 C na powrocie ,
a więc Twój Instalator wie co mówi

PS.Zobacz na Privat