PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

malux20
27-12-2012, 21:47
:wiggle:
dajta spokój

miki121
27-12-2012, 21:47
no mniej ważne
grunt że ty też miki zgadzasz się ze w polsce ceny pomp są sztucznie utrzymywane

Z cen podanych przez kolegę wychodzi taniej niż ja kupuje w hurcie za gotówkę :(

hydraulik_
27-12-2012, 21:48
[QUOTE=malux20;5702862]w unii producent może oLAĆ gwarancję?[/QUOTE

A jak kupi chińczyk to musi zapłacić za dojazd:no:

malux20
27-12-2012, 21:50
hydrauli to jak jest ?

hydraulik_
27-12-2012, 22:44
kwestia umowy

jbloch
28-12-2012, 08:07
No niby można ale gdzie pójdę po części w razie awarii też do Anglii :)
A teraz to po części w razie awarii to do Francji chodzisz. Można i do Anglii, DROGA PRAKTYCZNIE TA SAMA.

miki121
28-12-2012, 08:47
A teraz to po części w razie awarii to do Francji chodzisz. Można i do Anglii, DROGA PRAKTYCZNIE TA SAMA.

Nie do Warszawy

hydraulik_
03-01-2013, 18:31
znacznie szybciej ,wygodniej i w razie problemów można liczyć na pomoc drugiego serwisanta.

Magnolia18
03-01-2013, 19:26
I jeszcze w temacie Panasonica ;) termostat T78 kosztuje 790 zł brutto.

Masz siakis link ?

hydraulik_
06-01-2013, 12:21
gdzie taka cena?

adam_81
18-03-2013, 12:53
witam.t-cupa kupilem w styczniu ub.roku.do nowego domu wprowadziliśmy się w pażdzierniku 2012 a pompa działa od 17 wrzesnia.powiem szczerze że jest to jeden z najlepszych wyborów jakich dokonałem.pompa sprawuje sie rewelacyjne.koszty ogrzewania niskie.dom 110 m2 +garaz 45 m2 również ogrzewany.moje zuzycie prądu od 17 wrzesnia do dnia dzisiejszego wynosi 3730 kwh.w domu 22 stopnie.więc wydaje mi sie że wynik rewelacyjny

r19
18-03-2013, 13:15
witam.t-cupa kupilem w styczniu ub.roku.do nowego domu wprowadziliśmy się w pażdzierniku 2012 a pompa działa od 17 wrzesnia.powiem szczerze że jest to jeden z najlepszych wyborów jakich dokonałem.pompa sprawuje sie rewelacyjne.koszty ogrzewania niskie.dom 110 m2 +garaz 45 m2 również ogrzewany.moje zuzycie prądu od 17 wrzesnia do dnia dzisiejszego wynosi 3730 kwh.w domu 22 stopnie.więc wydaje mi sie że wynik rewelacyjny

To cudownie, że o tym napisałeś. Szkoda tylko, że nie wiesz co kupiłeś.... t-cupa....

mkm silesia
18-03-2013, 21:36
To cudownie, że o tym napisałeś. Szkoda tylko, że nie wiesz co kupiłeś.... t-cupa....

Taaak najważniejsza literówka

chcialbympompe
19-03-2013, 06:38
Taaak najważniejsza literówka

Nie. Najważniejsza reklama strony www w polu "skąd".

mkm silesia
19-03-2013, 07:15
Nie. Najważniejsza reklama strony www w polu "skąd".
e przesada kto na to zwraca uwagę rozumiem że można i z wiatrakami walczyć tak dla idei walki z czymś, wspólny wróg jednoczy itd.

zainteresowany pompą
10-06-2013, 17:11
Cześć

Od prawie roku śledzę różne tematy na forach Muratora.
Kończę aktualnie budowę swojego domu.
Jestem na etapie wyboru ogrzewania - źródła ogrzewania - mam już zrobioną instalację podłogową w całym domu (160m2) + 2 grzejniki łazienkowe, podłączone do 2 rozdzielaczy podłogowych.
Jeden z polecanych forumowiczów zrobił dla mojego domu OZC - wyszło zapotrzebowanie ok. 8kW.
Wiem, że nie będę miał gazu (aktualnie ponad 100m od mojego domu).
Jeden z moich znajomych ma zamontowaną pompę ciepła powietrze-woda (montaż dokonany też przez forumowicza), grzał już 3 zimy i jest zadowolony, koszty ogrzewania są do przyjęcia, ma założony ciepłomierz i licznik energii, i jak pokazywał mi wyliczenia, koszty są porównywalne z kosztami gazu (gdyby go miał).
Proszę o pomoc w doborze pompy + bojlera (cwu chcę dla 4 osób, myślę, że coś k. 300l?).
Czekam na propozycje i oferty, mogą być na PRIV.

Aha, rury PP fi 32 od 2 rozdzielaczy podłogowych doprowadzone są do kotłowni.

Dziękuję za uwagę i czekam

Krzysiek

PS.
Ten sam wpis zamieściłem na forum - temat: Pompy ciepła powietrze woda, Post #11762

olafd
27-06-2013, 13:36
Jeden z moich znajomych ma zamontowaną pompę ciepła powietrze-woda (montaż dokonany też przez forumowicza), grzał już 3 zimy i jest zadowolony, koszty ogrzewania są do przyjęcia, ma założony ciepłomierz i licznik energii, i jak pokazywał mi wyliczenia, koszty są porównywalne z kosztami gazu (gdyby go miał).

Zależy co dla kogo znaczy do przyjęcia? Podaj ile wynosi go roczne, czy też sezonowe zużycie prądu, jaka temperatura zimą itp, skoro ma to tak opomiarowane. Samo stwierdzenie "do przyęcia" to ciut za mało.
A co do kosztów gazu, to gdybym go miał to wyszło mi, że PC będzie 3x tańsza.

mar1973
27-06-2013, 13:52
Zależy co dla kogo znaczy do przyjęcia? Podaj ile wynosi go roczne, czy też sezonowe zużycie prądu, jaka temperatura zimą itp, skoro ma to tak opomiarowane. Samo stwierdzenie "do przyęcia" to ciut za mało.
A co do kosztów gazu, to gdybym go miał to wyszło mi, że PC będzie 3x tańsza.

witam

na jakiej podstawie twierdzisz, że PC będzie tańsza od gazu 3x:jawdrop:
koszt 1kWh z gazu i z prądu (dla pełnego zakresu COP i różnych taryf) jest powszechnie znany:)

pozdrawiam

mar1973
27-06-2013, 13:57
Zależy co dla kogo znaczy do przyjęcia? Podaj ile wynosi go roczne, czy też sezonowe zużycie prądu, jaka temperatura zimą itp, skoro ma to tak opomiarowane. Samo stwierdzenie "do przyęcia" to ciut za mało.
A co do kosztów gazu, to gdybym go miał to wyszło mi, że PC będzie 3x tańsza.

witam

na jakiej podstawie twierdzisz, że PC będzie tańsza od gazu 3x?:jawdrop:
forum o bajkach dla dzieci lub dorosłych to nie forum o pompach ciepła:)
koszt 1kWh z gazu i z prądu (dla pełnego zakresu COP i różnych taryf) jest powszechnie znany

pozdrawiam

olafd
27-06-2013, 18:11
witam

na jakiej podstawie twierdzisz, że PC będzie tańsza od gazu 3x?:jawdrop:
forum o bajkach dla dzieci lub dorosłych to nie forum o pompach ciepła:)
koszt 1kWh z gazu i z prądu (dla pełnego zakresu COP i różnych taryf) jest powszechnie znany

pozdrawiam

Porównałem wydatki szwagra na gaz, tyle że z butli, do wydatków na prąd dla PC, które min można znaleźć na tym forum.
Nie mam gazu w ulicy a za podlączenie "zawołali" 23 tyś.

hydraulik_
29-06-2013, 06:53
Porównałem wydatki szwagra na gaz, tyle że z butli, do wydatków na prąd dla PC, które min można znaleźć na tym forum.
Nie mam gazu w ulicy a za podlączenie "zawołali" 23 tyś.

Piszesz ,że nie będziesz miał gazu ,a porównujesz do propanu.Dziwne.

A z tym 3 x taniej .

Może być i 5 x taniej

przy gazie mamy opłatę stała dość znaczną .Czyli im cieplejszy dom tym mniej opłaca się stosować ogrzewanie gazem.
Bo mało gazu = droższy gaz.

rob30
31-07-2013, 09:26
Czy ktoś wie w jakich przedziałach działa inverter w 9kW t-cap? Chodzi mi głównie o moc minimalną?? Czy jest to wartość podawana w katalogach jako pobór mocy 1,9kW?

rob30
31-07-2013, 15:43
Chodzi mi o moc minimalną sprężarki już piszę dlaczego.

Z OZC obciążenie cieplne mam ok. 6,5kW dla -20 więc dla +7 będzie z 2,5kW (jak dobrze liczę - zmieniłem w programie do ozc w strefie klimatycznej z -20 na +7).
Producent podaje dla +7/35 stopni moc 1.9kW i oddaje 9kW czyli COP 4.7.
Przyjmując taki sam COP to u mnie sprężarka musiałaby pracować z mocą 0,53kW a przyjmując COP 3 z 0,84kW - kwestia czy jest w stanie zejśc tak nisko.

Moc max to jest 5,2kW (tyle jest w tabeli dla -15 i grzaniu do +55) czyli jesli inverter może zejść do 30%(tego też nie wiem) to zejdzie do 1,56kW co przy COP 3 dla +7/30 da aż 4,68kW przy zapotrzebowaniu okolo 2,5kW.

Jak powyższe założenia są sensowne (być może piszę głupoty to proszę prostować :) ) to czy ten model nie będzia dla mnie zbytnio przewymiarowany ?? Wyjdzie, że kupiłem inwertera który będzie chodził jak on/off. Dojdzie wprawdzie jeszcze zapotrzebowanie na wodę dla 4 osób.

Vld
31-07-2013, 17:59
Jak będzie miał podłogówkę, to nie będzie problemu
Z grzejnikami, czy klimakowektorami będzie cykać jak on/off.

mar1973
31-07-2013, 20:56
Chodzi mi o moc minimalną sprężarki już piszę dlaczego.

Z OZC obciążenie cieplne mam ok. 6,5kW dla -20 więc dla +7 będzie z 2,5kW (jak dobrze liczę - zmieniłem w programie do ozc w strefie klimatycznej z -20 na +7).
Producent podaje dla +7/35 stopni moc 1.9kW i oddaje 9kW czyli COP 4.7.
Przyjmując taki sam COP to u mnie sprężarka musiałaby pracować z mocą 0,53kW a przyjmując COP 3 z 0,84kW - kwestia czy jest w stanie zejśc tak nisko.

Moc max to jest 5,2kW (tyle jest w tabeli dla -15 i grzaniu do +55) czyli jesli inverter może zejść do 30%(tego też nie wiem) to zejdzie do 1,56kW co przy COP 3 dla +7/30 da aż 4,68kW przy zapotrzebowaniu okolo 2,5kW.

Jak powyższe założenia są sensowne (być może piszę głupoty to proszę prostować :) ) to czy ten model nie będzia dla mnie zbytnio przewymiarowany ?? Wyjdzie, że kupiłem inwertera który będzie chodził jak on/off. Dojdzie wprawdzie jeszcze zapotrzebowanie na wodę dla 4 osób.

witam

pompa Panasonica moduluje od ok. 26% mocy nominalnej (o ile dobrze pamiętam)
praca inwertera w zakresie zmian częstotliwości z 19 do 73 Hz

pozdrawiam

rob30
01-08-2013, 08:51
Jak będzie miał podłogówkę, to nie będzie problemu
Z grzejnikami, czy klimakowektorami będzie cykać jak on/off.

Podłogówka jest na całości.
Nie będę już kombinował zostaje przy 9kW t-cap, może obliczeniowe zapotrzebowanie 6,5kW+woda wyjdzie zaniżone - ekipa od ocieplenia robiła bez nadzoru więc może być różnie dopiero termowizja pokaże czy sie przykładali.

ps
Widzę, że nowe t-capy doczekały się w końcu pomp obiegowych klasy A - szkoda tylko, że wyłącznie w wersjach 3 fazowych (aż glupio to wygląda że pompa ciepła ma taką przestarzałą prądożerną pompę obiegową).

mkm silesia
01-08-2013, 21:28
Podłogówka jest na całości.
Nie będę już kombinował zostaje przy 9kW t-cap, może obliczeniowe zapotrzebowanie 6,5kW+woda wyjdzie zaniżone - ekipa od ocieplenia robiła bez nadzoru więc może być różnie dopiero termowizja pokaże czy sie przykładali.

ps
Widzę, że nowe t-capy doczekały się w końcu pomp obiegowych klasy A - szkoda tylko, że wyłącznie w wersjach 3 fazowych (aż glupio to wygląda że pompa ciepła ma taką przestarzałą prądożerną pompę obiegową).

9kw t-cap ma sprężarkę 12kw - efekt mniejsza możliwość modulacji przy małych wydajnościach.
ciekawe że jak ktosie porównują pompę z piecem obojętnie jakim to nigdy nie podają "konsumpcji" energii elektr przez piec
porównaj pompę np wilo smart (kl B) pracującą z 100% wydajnością z pompą "elektroniczną" pracującą też na 100% oszczędność jest jak nie trzeba maksymalnej wydajności ale pc ma czujnik przepływu nie mam mowy o zmniejszaniu przepływu

fotohobby
01-08-2013, 23:58
A jak to jest z konumpcją energii w stand-by, np teraz, kiedy pompa pracuje godzinę, dwie dziennie na potrzeby cwu ?
Bo coś kojarzę, że, choć nic nie grzeje, to jednak coś grzeje :)

Pratchawiec
02-08-2013, 00:52
9kw t-cap ma sprężarkę 12kw - efekt mniejsza możliwość modulacji przy małych wydajnościach.
ciekawe że jak ktosie porównują pompę z piecem obojętnie jakim to nigdy nie podają "konsumpcji" energii elektr przez piec
porównaj pompę np wilo smart (kl B) pracującą z 100% wydajnością z pompą "elektroniczną" pracującą też na 100% oszczędność jest jak nie trzeba maksymalnej wydajności ale pc ma czujnik przepływu nie mam mowy o zmniejszaniu przepływu

Witam

Przepływu nie zmniejszysz, ale możesz tak zaprojektować i - co ważniejsze wykonać instalację, by zmniejszyć do minimum jej opory przepływu. Do swojego T-Capa zakupiłem pompę - niemiecki odpowiednik LFP Efekta 25/60. Max. moc 63 W - 3 razy mniej niż standardowy Grundfoss 25/80.
Projektowany opór całej mojej instalacji wynosi mniej niż 450 mb i to w najbardziej newralgicznym obiegu klimakonwektora. Jedyny kłopot to wymiar króćców pompy (130mm).
Nie chciałem instalować standardowej 180-ki na zewnątrz. Pompa ta daje możliwość precyzyjnego płynnego ustawienia przepływu zwłaszcza w skojarzeniu z ciepłomierzem ultradźwiekowym o odpowiednim "kalibrze"i w konsekwencji niskim oporze.
Automatyka pompy obiegowej jest w T-Capie jest całkowicie zbędna, chyba że zmieniono oprogramowanie.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
02-08-2013, 00:58
A jak to jest z konumpcją energii w stand-by, np teraz, kiedy pompa pracuje godzinę, dwie dziennie na potrzeby cwu ?
Bo coś kojarzę, że, choć nic nie grzeje, to jednak coś grzeje :)

Przy włączonej PC obiegówka w T-Capie chodzi na okrągło pobierając (w mojej wersji) na najniższym - marnym hydraulicznie biegu 130 W.

Pratchawiec

fotohobby
02-08-2013, 09:11
Trochę szkoda, ale i tak lepiej, niż w przypadku pompy innej marki, która co jakiś czas grzeje karter, czy podobną część i też sporo kW na to idzie...

grzes124
21-08-2013, 18:51
Jak jest liczony COP w pompach powietrze-woda
Jest to stosunek energii oddanej do całkowitej pobranej energii, łącznie z pompami, wentylatorami, sterownikiem, ew. grzałką itp.
Czy tylko w stosunku do energii pobranej przez kompresor?

hydraulik_
22-08-2013, 08:41
Jak jest liczony COP w pompach powietrze-woda
Jest to stosunek energii oddanej do całkowitej pobranej energii, łącznie z pompami, wentylatorami, sterownikiem, ew. grzałką itp.
Czy tylko w stosunku do energii pobranej przez kompresor?

Zajrzyj na http://www.liveheatpump.be/t/en/p/en...012/s/day/h/16

grzes124
22-08-2013, 09:25
Zajrzyj na http://www.liveheatpump.be/t/en/p/en...012/s/day/h/16

Dzięki, ciekawa strona.
Z danych tam przedstawionych wynika, że można liczyć na średni ok. COP=3 w ciągu roku. Nawet nieźle, tylko że Belgia czy Holandia mają tak jakby chyba łagodniejszy klimat niż my.

Pomijam już kwestie pieniędzy, gdzie tam taką pompę można mieć za jedną max dwie wypłaty. U nas takie decyzje przeważnie rodzą się w bólach ;)

grzes124
22-08-2013, 10:13
Z tymi wyplatami to roznie... Nie kazdy ma 3000€/mies.
Cena z montazem tez pewnie wyzsza...
Poboli... i przestanie... A cieplo bedzie :)

Miałem na myśli porównanie średniej z podobnych zawodów.
Raczej nie podejrzewam, aby osoba która zarabia 1500-2000zł/mc rzuciła się na/lub w ogóle myślała o czymś takim jak pompa ciepła ;) (Niestety wiele osób u nas własnie tyle zarabia)

Cieszy jednak, że ceny pomp spadają, i są w stanie konkurować cenowo z instalacjami na gaz czy ekogroszek.

gall86
11-06-2014, 11:02
Witam,
czy ktos się orientuje jak włączyć program wygrzewania posadzki? Wchodze w menu (zgodnie z instrukcja), wybieram program i mam do wyboru dni (ilosc), na strzalkach wybieram i potem nic nie moge zrobic, zatwierdzic, ustawic temperatury, itp. Ktos wie co moze byc przyczyna?

map78
11-06-2014, 12:42
Witam,
czy ktos się orientuje jak włączyć program wygrzewania posadzki? Wchodze w menu (zgodnie z instrukcja), wybieram program i mam do wyboru dni (ilosc), na strzalkach wybieram i potem nic nie moge zrobic, zatwierdzic, ustawic temperatury, itp. Ktos wie co moze byc przyczyna?

Musisz zagadać do jakiegoś instalatora to Ci może pomoże, bo opcja wygrzewania jastrychu jest dostępna w modelach od 2014r, więc wielu doświadczonych użytkowników nie znajdziesz;) Spróbuj fachman19 lub mkmsilesia - może już jakieś montowali w tym roku.

gall86
11-06-2014, 20:22
Musisz zagadać do jakiegoś instalatora to Ci może pomoże, bo opcja wygrzewania jastrychu jest dostępna w modelach od 2014r, więc wielu doświadczonych użytkowników nie znajdziesz;) Spróbuj fachman19 lub mkmsilesia - może już jakieś montowali w tym roku.

w sumie ustawienie juz mam, pomogl mi moj instalator. jednak nie wiem jak teraz ten program uruchomic.

hiniu23
06-01-2015, 19:19
Aby ustawić wysuszanie betonu należy przytrzymać serwis przez 5 sekund, potem wybrać 3 opcję i zatwierdzić SET.
Cały cykl jaki ustawiłeś będzie działał :)

l_ukasz
08-01-2015, 10:39
W jakim czasie i po jakim spadku temperatury załączają się wam ponownie sprężarki w t-cap.
Z tego ci sie dowiedziałem to teoretycznie powinno być tak:
zadana 32st u mnie deltaT około 4-5st
Grzeje 32+ 2 (utrzymane przez 3 min) załącza się 34-deltaT=29

Problem pojawia się przy ciepłych dniach. Po osiągnięciu zadanej temp spada mi do 29 po jakiś 15- 20 min ale sprężarka załącza się po jakiś 1,5 do 2 godzin. Temperatura po 30 min stabilizuje się na poziomie 25-26st
Jak jest ciepło pow, 7 st ciężko dogrzać dom bo więcej jest przerw niż pracy.

mkm silesia
08-01-2015, 17:23
W jakim czasie i po jakim spadku temperatury załączają się wam ponownie sprężarki w t-cap.
Z tego ci sie dowiedziałem to teoretycznie powinno być tak:
zadana 32st u mnie deltaT około 4-5st
Grzeje 32+ 2 (utrzymane przez 3 min) załącza się 34-deltaT=29

Problem pojawia się przy ciepłych dniach. Po osiągnięciu zadanej temp spada mi do 29 po jakiś 15- 20 min ale sprężarka załącza się po jakiś 1,5 do 2 godzin. Temperatura po 30 min stabilizuje się na poziomie 25-26st
Jak jest ciepło pow, 7 st ciężko dogrzać dom bo więcej jest przerw niż pracy.

Za ponowne załączenie w modelu F odpowiada temp. powrotu a raczej jej spadek jak to osiągnąć w okresie przejściowym niech odpowiedzą koledzy którzy są zwolennikami wpinania tej pompy bezpośrednio w instalacje.

l_ukasz
08-01-2015, 19:39
ale moja ma bufor/sprzęgło 100l. Nie jest wpięta bezpośrednio czyli tak jak Pan Bóg przykazał.:)

mkm silesia
08-01-2015, 19:44
ale moja ma bufor/sprzęgło 100l. Nie jest wpięta bezpośrednio czyli tak jak Pan Bóg przykazał.:)
No to niech się instalator pofatyguje wyregulować swoją robotę bo to jakby z fabryki wyjechał samochód bez sprawdzania/regulacji

marcin.sto1
08-01-2015, 19:46
Za ponowne załączenie w modelu F odpowiada temp. powrotu a raczej jej spadek jak to osiągnąć w okresie przejściowym niech odpowiedzą koledzy którzy są zwolennikami wpinania tej pompy bezpośrednio w instalacje.



A wiesz może czy w nowej serii F, model od 2014r zostało to poprawione? Chodzi mi dokładnie o SDF 7 i 9kW 1fazowy, bo za takimi się na wiosnę rozglądam. Pójdzie bez bufora i grzałek, bo podobno jest to poprawione i załaczają się przy temp powrotu 10st?

l_ukasz
08-01-2015, 19:57
mkm silesia jak masz byc tak pomocny to po co sie odzywasz.

najpierw liczysz że nie mam bufora i mi dołożysz, teraz piszesz o braku ustawien pompy. O co Ci chodzi? chcesz pomóc ? nabić posty czy coś sprzedać. Bo nie rozumiem.

Proszę czytaj je zrozumieniem, nie napisałem że instalator zrobił mnie w balona i nie wiem co robić.!

Zgłosiłem instalatorowi sprawa jest zgłoszona do panasonica, ale czekam na cieplejsze dni aby nagrać pracę pompy.

Zapytałem kolegów którzy mają pompy panasonica jak u nich wygląda praca pompy, liczyłem przynajmniej na mapa i arturo ;) Aby mieć szerszy obraz.

mkm silesia
08-01-2015, 19:58
A wiesz może czy w nowej serii F, model od 2014r zostało to poprawione? Chodzi mi kładnie o SDF 7 i 9kW 1fazowy, bo za takimi się na wiosnę rozglądam. Pójdzie bez bufora i grzałek, bo podobno jest to poprawione i załaczają się przy temp powrotu 10st?

To nie o to chodzi przeczytaj że zrozumieniem jeszcze raz ponowne załączenie po osiągnięciu zadanej temp. zasilania w starych modelach zależało od spadku temp. zasilania w nowych F powrotu czyli wyłącza zasilanie a załącza spadek temp. powrotu.
Sprawdź dokładnie czy pompa wyciśnie zakładane przepływy bo w innym wypadku spadek mocy i cop oraz możliwość "niedogrzania" wyższe rachunki zapłacisz ty nie instalator

mkm silesia
08-01-2015, 20:04
mkm silesia jak masz byc tak pomocny to po co sie odzywasz.

najpierw liczysz że nie mam bufora i mi dołożysz, teraz piszesz o braku ustawien pompy. O co Ci chodzi? chcesz pomóc ? nabić posty czy coś sprzedać. Bo nie rozumiem.

Proszę czytaj je zrozumieniem, nie napisałem że instalator zrobił mnie w balona i nie wiem co robić.!

Zgłosiłem instalatorowi sprawa jest zgłoszona do panasonica, ale czekam na cieplejsze dni aby nagrać pracę pompy.

Zapytałem kolegów którzy mają pompy panasonica jak u nich wygląda praca pompy, liczyłem przynajmniej na mapa i arturo ;) Aby mieć szerszy obraz.

Po prostu uważam że to raczej nie problem z pompą a z instalacją jak w 90% przypadkach ( zwykle przepływy )
To niestety wymaga sprawdzenia w realu
Oczywiście liczę że coś sprzedam zwykle sprzedaję dobrze działajace instalacje

mkm silesia
08-01-2015, 20:06
mkm silesia jak masz byc tak pomocny to po co sie odzywasz.

najpierw liczysz że nie mam bufora i mi dołożysz, teraz piszesz o braku ustawien pompy. O co Ci chodzi? chcesz pomóc ? nabić posty czy coś sprzedać. Bo nie rozumiem.

Proszę czytaj je zrozumieniem, nie napisałem że instalator zrobił mnie w balona i nie wiem co robić.!

Zgłosiłem instalatorowi sprawa jest zgłoszona do panasonica, ale czekam na cieplejsze dni aby nagrać pracę pompy.

Zapytałem kolegów którzy mają pompy panasonica jak u nich wygląda praca pompy, liczyłem przynajmniej na mapa i arturo ;) Aby mieć szerszy obraz.

A jeszcze jedno oni mają stare pompy a tam się liczy tylko temp. zasilania ( do regulacji )

l_ukasz
08-01-2015, 20:06
A wiesz może czy w nowej serii F, model od 2014r zostało to poprawione? Chodzi mi dokładnie o SDF 7 i 9kW 1fazowy, bo za takimi się na wiosnę rozglądam. Pójdzie bez bufora i grzałek, bo podobno jest to poprawione i załaczają się przy temp powrotu 10st?
mkm silesia ci nie powie, chyba według niego forum nie jest od pomagania.
Tu masz z prezentacji opis: 297848

l_ukasz
08-01-2015, 20:10
A jeszcze jedno oni mają stare pompy a tam się liczy tylko temp. zasilania ( do regulacji )

ja też mam t-cap 2013

M.Krk
08-01-2015, 20:13
to wygląda tak jakby temperatura spadła np. do 29 stopni i tak sobie krążyła długo bo instalacja więcej jakby nie potrzebuje, mam tak samo tylko na grzejnikach to znaczy spada do 36 stopni w całej instalacji i tak się kręci jak głupia by po długim czasie oddać jeszcze te 2 stopnie a efekt tego jest nie fajny bardzo

mkm silesia
08-01-2015, 20:13
mkm silesia ci nie powie, chyba według niego forum nie jest od pomagania.
Tu masz z prezentacji opis: 297848
A to lukasz nie ty dziękował mi za pomoc na priv macie takie podobne niki a on ma chyba model F

l_ukasz
08-01-2015, 20:25
to wygląda tak jakby temperatura spadła np. do 29 stopni i tak sobie krążyła długo bo instalacja więcej jakby nie potrzebuje, mam tak samo tylko na grzejnikach to znaczy spada do 36 stopni w całej instalacji i tak się kręci jak głupia by po długim czasie oddać jeszcze te 2 stopnie a efekt tego jest nie fajny bardzo

u mnie wygląda to tak: np zadana 32 grzeje do 34 wyłącza sie po 5 min jest 29 następnie po 20 min 26st(taka sama tem powrotu i zasilania) 40min 25st przez godzine jeszcze te 25 cały czas i potem dopiero start pompy. delta t 5st temp wy i we z bufora identyczne co w pompie. Nie wiem czemu nie chce wystartować po tych 20 min jak ma 26 st.

l_ukasz
08-01-2015, 20:29
A to lukasz nie ty dziękował mi za pomoc na priv macie takie podobne niki a on ma chyba model F

to nie ja.

marcin.sto1
08-01-2015, 20:29
To nie o to chodzi przeczytaj że zrozumieniem jeszcze raz ponowne załączenie po osiągnięciu zadanej temp. zasilania w starych modelach zależało od spadku temp. zasilania w nowych F powrotu czyli wyłącza zasilanie a załącza spadek temp. powrotu.
Sprawdź dokładnie czy pompa wyciśnie zakładane przepływy bo w innym wypadku spadek mocy i cop oraz możliwość "niedogrzania" wyższe rachunki zapłacisz ty nie instalator


Dom 100m2, całość podłogówka.

Firma instalacyjna (i jak twierdzą Panasonic) zaleca mi montaż bufora 80l (w nim dodatkowe grzałki awaryjne 3kW i pompa obiegowa WILO Yonos Pico), byłaby za to dopłata 1500zł z montażem. Jestem skłonny dołożyć tą kwotę, ale pod warunkiem że wpłynie to na pracę układu, ograniczy taktowanie sprężarki i dla tzw. świętego spokoju. Ale jeśli to w nowym modelu zbędny wydatek to nie chciałbym go ponosić

mkm silesia
08-01-2015, 20:30
Pewnie płyta do wymiany

M.Krk
08-01-2015, 20:31
u mnie wygląda to tak: np zadana 32 grzeje do 34 wyłącza sie po 5 min jest 29 następnie po 20 min 26st(taka sama tem powrotu i zasilania) 40min 25st przez godzine jeszcze te 25 cały czas i potem dopiero start pompy. delta t 5st temp wy i we z bufora identyczne co w pompie. Nie wiem czemu nie chce wystartować po tych 20 min jak ma 26 st.

Mam identycznie a ja nie mam Panasa, znawcą nie jestem, wychodzi na to że to urok bufora, może jakby zmniejszyć histerezę czy coś takiego, jak przełączę na stałą temperaturę to mam ok, na pogodowym nie umiem się dogadać z tą pompką nijak

mkm silesia
08-01-2015, 20:35
Dom 100m2, całość podłogówka.

Firma instalacyjna (i jak twierdzą Panasonic) zaleca mi montaż bufora 80l (w nim dodatkowe grzałki awaryjne 3kW i pompa obiegowa WILO Yonos Pico), byłaby za to dopłata 1500zł z montażem. Jestem skłonny dołożyć tą kwotę, ale pod warunkiem że wpłynie to na pracę układu, ograniczy taktowanie sprężarki i dla tzw. świętego spokoju. Ale jeśli to w nowym modelu zbędny wydatek to nie chciałbym go ponosić
Nie wiem jaki masz dom/instalacje ale jak pisałem w F automatyka jeszcze bardziej jest robiona pod rozwiązanie obieg wtórny / pierwotny

mkm silesia
08-01-2015, 20:39
Mam identycznie a ja nie mam Panasa, znawcą nie jestem, wychodzi na to że to urok bufora, może jakby zmniejszyć histerezę czy coś takiego, jak przełączę na stałą temperaturę to mam ok, na pogodowym nie umiem się dogadać z tą pompką nijak
W P nie ma możliwości reg. histerezy
jest sztywno 2k +3 albo 2 minuty teraz już nie pamiętam

l_ukasz
14-01-2015, 13:33
nagrałem sobie prace pompy. Załącza się ponownie jeżeli powrót spadnie o 3 stopnie od momentu wyłączenienia.

Czyli pompę ustawiłem na 32st grzała zasilanie do 34st delte miałem 5st. w momencie wyłączenia pompy temp powrotu 29st. Start pompy nastąpił przy 27 st.

Takie sterowanie przy chęci zasilania jak najniższą temperaturą jest trochę bez sensu. Jeśli ustawił bym temp 28 st to grzała by do 30st a strat by dopiero nastąpił przy temp powrotu 22st. Chociaż wydaje mi się żę dolną granicą jest 24 st. Z taką temperaturą to 23 st w domu nie uświadczę, bo pompa przy temperaturach zewnętrznych 7 st pochodzi 30-40 min i wyłączy się na dwie godziny. Taki algorytm jest chyba dobry ale przy klimakonwektorach a nie przy podłogówce gdzie temperatura tak szybko nie spada.

obecnie ustawiłem na 33st i jest ok, ale mam sterowniki w każdym pokoju więc pomieszczenia mi sie nie przegrzewają ale w innym przypadku miałbym za ciepło.

map78
14-01-2015, 14:03
nagrałem sobie prace pompy. Załącza się ponownie jeżeli powrót spadnie o 3 stopnie od momentu wyłączenienia.

Czyli pompę ustawiłem na 32st grzała zasilanie do 34st delte miałem 5st. w momencie wyłączenia pompy temp powrotu 29st. Start pompy nastąpił przy 27 st.

Takie sterowanie przy chęci zasilania jak najniższą temperaturą jest trochę bez sensu. Jeśli ustawił bym temp 28 st to grzała by do 30st a strat by dopiero nastąpił przy temp powrotu 22st. Chociaż wydaje mi się żę dolną granicą jest 24 st. Z taką temperaturą to 23 st w domu nie uświadczę, bo pompa przy temperaturach zewnętrznych 7 st pochodzi 30-40 min i wyłączy się na dwie godziny. Taki algorytm jest chyba dobry ale przy klimakonwektorach a nie przy podłogówce gdzie temperatura tak szybko nie spada.

obecnie ustawiłem na 33st i jest ok, ale mam sterowniki w każdym pokoju więc pomieszczenia mi sie nie przegrzewają ale w innym przypadku miałbym za ciepło.

l_ukasz, zrób by-pass na ten bufor i wszystko wróci do porządku. Skontaktuj się z użytkownikiem olafd - miał on dokładnie ten sam problem i po wyłączeniu z instalacji bufora pompa zaczęła działać prawidłowo - przestała taktować i temp zasilania spadły o 2-3st, przez co i parę złoty więcej w kieszeni zostaje. Bufor i podłogówka to w większości przypadków nieporozumienie. Poczytaj na forum ilu użytkowników likwidowało bufor i są z tej operacji zadowoleni, a potem znajdź choć jednego, który bufor dołożył;)

l_ukasz
14-01-2015, 20:26
Na początku miałem takie podejrzenia, że woda za bardzo miesza się w buforze i dlatego pompa szybciej osiąga zadane temp. ale podłączyłem termometry za buforem na zasilaniu i powrocie z podłogówki i były takie same.
Jak jest temp w okolicach zera i niżej to pompa bardzo stabilnie pracuje, na zadanych 33 stopniach utrzymuje ją cały czas od 23-6 mam 1 start.

W zasadzie jako takiego problemu nie mam jak ustawiłem teraz krzywą na 33 jest ok.

Pomimo znalezionych w zeszłym tygodniu barków ocieplenia w czterech narożnikach nad murłatą nie było ocieplenia i wiatr sobie hulał pod płytami od października na co i cwu zużyłem całe 1650 kw co daje zawrotną kwotę 500zł. Więc jestem bardziej niż zadowolony.

Tylko nie wiem po co ja głupi zamówiłem 4 kubiki drzewa. Paliłem 5 razy. Będę miał na najbliższe 3 lata do wędzarni ;)

M.Krk
14-01-2015, 20:50
[QUOTE=l_ukasz;6737063]Na początku miałem takie podejrzenia, że woda za bardzo miesza się w buforze i dlatego pompa szybciej osiąga zadane temp. ale podłączyłem termometry za buforem na zasilaniu i powrocie z podłogówki i były takie same.
Jak jest temp w okolicach zera i niżej to pompa bardzo stabilnie pracuje, na zadanych 33 stopniach utrzymuje ją cały czas od 23-6 mam 1 start.

W zasadzie jako takiego problemu nie mam jak ustawiłem teraz krzywą na 33 jest ok.

Pomimo znalezionych w zeszłym tygodniu barków ocieplenia w czterech narożnikach nad murłatą nie było ocieplenia i wiatr sobie hulał pod płytami od
października na co i cwu zużyłem całe 1650 kw co daje zawrotną kwotę 500zł. Więc jestem bardziej niż zadowolony.

A gdyby tak zwiększyć przepływ między buforem a instalacją w domciu, u mnie w tym miejscy obiegówka jest na 2 biegu a jak w mrozy dałem na 3, bo myślałem że będzie lepiej to już wcale temperatura nie rosła

Zigobar
14-01-2015, 22:09
A gdyby tak zwiększyć przepływ między buforem a instalacją w domciu, u mnie w tym miejscy obiegówka jest na 2 biegu a jak w mrozy dałem na 3, bo myślałem że będzie lepiej to już wcale temperatura nie rosła
Jeśli masz bufor pracujący jak sprzęgło (PC podłączona do niego góra/dół i CO tak samo), to załóż po dwa termometry (strona pierwotna i wtórna sprzęgła) i dobierając przepływ spróbuj ustawić podobną deltę.
Jakie masz obiegówki po obu stronach?

lukasza
15-01-2015, 09:17
A to lukasz nie ty dziękował mi za pomoc na priv macie takie podobne niki a on ma chyba model F

teraz przeczytałem
to ja dziękowałem
ws. rotametrów i zachęcenia do myślenia i co ważniejsze działania
opisze co i jak bo może ktoś ze ściennym sobie poprawi mój błąd z instalacji pod gaz lub ekogroszek pierwotnie w 2009 planowanej

człowiek ery internetu gdzie sam większość czasu pracuje przed kompem pomyślał, że da się sprzed kompa ustawić instalacje a nie na obserwacji instalacji

ale wyszło z tego NIC bo instalacja działa niemal znakomicie (2 bieg pompki z 7 na okresy przejściowe i 3 na zimę), oczywiście bez bufora a problem był taki jak pisałem na priv, że aż publicznie wstyd się przyznać - dzieciak zajeb... korki z rozdzielacza wcześniej skręcając przepływy co blokowało pracę rotametru i regulację instalacji. Sam na to wpadłem ale zajęło mi to z 48h czyli z 3 wizyty przed rozdzielaczem po 5 min bo więcej z nim tam nie siedziałem. Bo człowiek patrzył i kręcił rotametrem a zapomniał że na belce wyżej były takie czarne koreczki.

a morał całej historii jest taki: dajcie większe przekroje od PC do rozdzielacza. Choć i mi tradycyjna rurka miedziana bez problemu obsługuje w pompowni rozdzielacz podłogowy parter 6 sekcji, rozdzielacz ścienny parter 5 sekcji zaś mały problem pojawia się w rozdzielaczu ściennym piętra (odległość), tym największym 9 sekcji ściennego (ścienne to rurki 14stki a nie 16stki - opory) gdzie przepływ poniżej 2l powoduje że rozdzielacz stuka (napier... głośno jak młotkiem w rurę) ALE TYLKO na starcie defrostu jak PC brała wodę z CO na te kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund. Wyregulowałem to wszystko dając większy przepływ na niby zimniejszym parterze (rano 23.5*) a zmniejszyłem do 1,5 na pietrze (rano 24.3*). Chciałbym tam zmniejszyć do 1,2 ale stuka. Co to powoduje? Przegrzanie pietra o ok 0,5*C; całe piętro przegrzane maks o ok 1*C, ale ok 0,5* to normalne w domu takim jak mój z otwartym salonem na sporą klatkę schodową. Nie mniej jednak przepływ i tak w instalacji trzeba mieć chyba powyżej 1800/h w tej pompie i taki mam jakby naturalnie, może w innej instalacji za mały przepływ będzie problemem.

Podobne przegrzanie ma (mniejsze) chyba Liwko z samą podłogówką, który publicznie pisał, że na piętrze dałby mniejszy rozstaw rurek. Generalnie u mnie przegrzanie o 1*C piętro/ parter utrzymuje się tylko po nocy (dzień grzanie za krótkie) ok 2-3h ostatnie grzania i 2-3h rano zanim się temperatura parter/dół zrówna. W dużej mierze jest to wina samego ściennego bo jest tylko w 3cm betonu a nie jak posadzka w 6-7cm. Scienne szybciej się nagrzeje i szybciej stygnie - logiczna sprawa. Także to przegrzanie o 1*C aż tak duże nie jest, a żona uznaje to za ideał. Ja zaś mam nadzieję, że będzie mi to rekompensować chłodzenie pasywne latem - tylko piętra.

ale nigdzie nie brałem realnie pod uwagę bufora i specjalnie nie widzę jeszcze jego sensu w mojej instalacji, może w jakiś skrajnych przypadkach instalacji tak ale tylko bardzo skrajnych.

p.s. jak czytam czasem że sa problemy z pompką w Tcap albo innych instalacjach bo nie daję rady z instalacja to się "grubo" zastanawiam np: z kolegą Maluxem co ludzie mają w tej instalacji podłogowej, że działają im po 2-3 a nawet 4 pompki obiegowe (max skrajnie)! Mi 1 z Tcap na 2-3 biegu z 7 obróci z palcem w tyłku 20 sekcji z czego 14 sekcji to ścienne na rurce 14stce.

p.s.2. nie wiem co to taktowanie sprężarki...bufor aby nie taktowało... Czytam o licznych włączeniach PC i wyłączeniach.... Jeśli masz pompę prawidłowo dobraną i podłączoną pod termostat pokojowy (pogodynka tu może namieszać). To on włączy Ci PC (ta sobie z krzywej grzewczej dobierze moc jak masz inwerter powietrzny a o takich tu piszemy) aż osiągnie tempearturę odpowiednią w domu. Taka temperatura w nowym i zaizolowanym domu się utrzymuje kilka h a w okresie przejściowym więcej. Jak spadnie do poziomu w nocy lub ewentualnie popołudniu poniżej zadanej na termostacie to 2gie włączenie nastąpi i koniec. Mi PC włącza się i wyłącza 2 razy dziennie i nic jakoś nie taktuje. Noo wyjątkowo włączy się 3 razy jak ostatniej doby. O 13-16 grzła dom do 23.7*C (ustawienia spod zimy termostatu a mamy wiosnę) wiec w nocy włączyła się o 1.30 na CWU (byłem na 9 odcinku sezon 4 Gry o tron). Nagrzała CWU i koniec. Ale rano jak wstałem przed 7 to chodziła wiec musiała jeszcze rano włączyć się na CO.

to moje wypociny w tej kwesti

map78
15-01-2015, 10:15
Scienne szybciej się nagrzeje i szybciej stygnie - logiczna sprawa. Także to przegrzanie o 1*C aż tak duże nie jest, a żona uznaje to za ideał. Ja zaś mam nadzieję, że będzie mi to rekompensować chłodzenie pasywne latem - tylko piętra.


Ciekawa historia:)
U mnie też fabryczna pompka 3-biegowa (mam starszy model) na 2-gim biegu ciągnie całą instalację, czyli 6 sekcji podłogówki, 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki bez problemu uzyskując przepływ 1,7m3/h przy wymaganym dla T-Cap 1,5m3/h. Taktowanie wyeliminowałem, ale na początku się zdarzało.

Zastanawia minie tylko jak zamierzasz PASYWNIE chłodzić przy pomocy PC-PW?

lukasza
15-01-2015, 10:42
Ciekawa historia:)
U mnie też fabryczna pompka 3-biegowa (mam starszy model) na 2-gim biegu ciągnie całą instalację, czyli 6 sekcji podłogówki, 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki bez problemu uzyskując przepływ 1,7m3/h przy wymaganym dla T-Cap 1,5m3/h. Taktowanie wyeliminowałem, ale na początku się zdarzało.

Zastanawia minie tylko jak zamierzasz PASYWNIE chłodzić przy pomocy PC-PW?

to zamiast słowa pasywne użyj NIE NADMUCHOWE

choć czasami można słyszeć o chłodzeniu pasywnym (rurki CO) bo nie jest aktywne - nie wieje

podobnie jest przy komputerach i procesorach - wiatrach i nadmuch to aktywne a radiator to pasywne

choć zabawniej jest z analogia PC bo żeby w domu było nie aktynie i bez nadmuchu czyli często zwane pasywne z rury CO to musi chodzić wiatrak przed domem

na forum widzę, że prawie każde chłodzenie PC nazywają już pasywne jeśli idzie przez rurki CO a nie klimą

a to, że weźmie prąd jak to w PC PW a nie na samym obiegu jak to w PC z DZ w ziemi to inna sprawa, to już nazewnictwo od sprzedawców gdzie wprowadzą grzanie i chłodzenie jak przez PC PW a jak piszą o DZ np z solanki to dodają słowo pasywne

tak samo jak inna sprawa że wiele PC z DZ poziomym jest na tyle ciepła latem, że nie chłodzi i też trzeba prądu

flisiu
15-01-2015, 11:05
kurcze nie wiem jak u Was te obiegowki smigaja bo u mnie przy 18 obwodach podlogowki pompa obiegowa musi chodzic na 7. biegu zeby przeplywy byly ok (w granicach 1,5-2l/min). co ciekawe dom parterowy bez ogrzewania sciennego. nie wiem moze jeszcze sie poprawia przeplywy jak instalacja dluzej pochodzi i bardziej odpowietrzy. rure z pompy do rozdzielacza mam szeroka, instalator mi zwracal uwage na to ze daje mi szersza niz standardowo ze wzgledu na to ze nie mam bufora. ale ogolnie pompka smiga :) nowy model 2014 Aquaera 3 fazowa.

Arturo72
15-01-2015, 11:22
U mnie na 7 biegu,11 obiegow z delta 5,przy niższych delta wzrasta a nie jest to korzystne.

gall86
15-01-2015, 11:30
ja tez mam 7 bieg i delta 4-5

swoja droga zastanawiam sie czemu nie ma automatycznego sterowania pompa, ktora by utrzymywala delte na optymalnym poziomie

flisiu
15-01-2015, 11:31
ja tez mam 7 bieg i delta 4-5
A jakie masz przeplywy na rotametrach ?

Liwko
15-01-2015, 12:50
Podobne przegrzanie ma (mniejsze) chyba Liwko z samą podłogówką, który publicznie pisał, że na piętrze dałby mniejszy rozstaw rurek.


Patrzyłem na m2 a zapomniałem o m3

gall86
15-01-2015, 12:54
A jakie masz przeplywy na rotametrach ?

różnie, zaleznie od pomieszczenia. salon mam kolo 2, sypialnie skrecone na 1,5 czy nawet mniej

flisiu
15-01-2015, 13:56
no to widze ze podobnie do mnie. jaka temp. utrzymujesz na zasilaniu i jak Ci sie to przeklada na temp. w pomieszczeniach ?

map78
15-01-2015, 16:24
to zamiast słowa pasywne użyj NIE NADMUCHOWE

choć czasami można słyszeć o chłodzeniu pasywnym (rurki CO) bo nie jest aktywne - nie wieje

podobnie jest przy komputerach i procesorach - wiatrach i nadmuch to aktywne a radiator to pasywne

choć zabawniej jest z analogia PC bo żeby w domu było nie aktynie i bez nadmuchu czyli często zwane pasywne z rury CO to musi chodzić wiatrak przed domem

na forum widzę, że prawie każde chłodzenie PC nazywają już pasywne jeśli idzie przez rurki CO a nie klimą

a to, że weźmie prąd jak to w PC PW a nie na samym obiegu jak to w PC z DZ w ziemi to inna sprawa, to już nazewnictwo od sprzedawców gdzie wprowadzą grzanie i chłodzenie jak przez PC PW a jak piszą o DZ np z solanki to dodają słowo pasywne

tak samo jak inna sprawa że wiele PC z DZ poziomym jest na tyle ciepła latem, że nie chłodzi i też trzeba prądu

Ja zawsze rozgraniczałem chłodzenie PCi uważając PASYWNE - jako takie bez użycia sprężarki, AKTYWNE - z użyciem sprężarki.
Ty widzę stosujesz inną klasyfikację, stąd moje pytanie i zdziwienie, ale jest OK - przynajmniej wiem co miałeś na myśli:)

mkm silesia
21-01-2015, 23:26
podsumowując jako instalator w zasadzie powinienem być za żyłowaniem obiegówek na ostatnim możliwym biegu zarzynaniem sprężarek niskim skraplaniem - będę miał robotę tylko nie piszcie że szybko się psują :)

neo80
26-01-2015, 14:59
Witam wszystkich i już na początku pozdrawiam. Moje wypociny mogą być troszkę zawiłe i nie do końca szczegółowe ale potrzemuję pomocy a to jest chyba ostatnie miejsce gdzie mogę o nią poprosić ale zacznijmy od początku.
Zamontowano mi ze trzy miechy temu pompę T-Cap 9kw 1 faz. do tego bufor 100l oraz zasobnik 300l. Dom mam według projektu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-tymianku-6/m4f66e9aeac018. Powierzchnia domu około 130 m2 można powiedzieć że połowa podłogówka i 3 klimakonwektory purmo vido i 2 łazienkowe. Wszystko pięknie ładnie do uruchomienia ponieważ pompa pracując w taniej taryfie nie była w stanie nagrzać domu do temp. 19 zadanych stopni jeżeli na zewnątrz były temp poniżej 0. W ostanim okresie przy dodatnich dom się nagrzał i temperatura była utrzymywana. Pobór prądu w tanich taryfach cały czas ten sam 30 kwh nie ważne czy było plus 5 czy 10. Dom mam docieplony 15 grafitt plus jakieś 25cm wełny na poddaszu. I tu się aczynają moje pytania od czego zacząć gdzie szukać albo do kogo zadzwonić żeby przyjechał oczywiście odpłatnie i wszystko posprawdzał czy jest a raczej gdzie jest coś nie tak. Próbowałem nawet ustawić na pompie teperaturę zasilania 50 stopni ale od 25stopni do 35stopni dochodzi w 5 godzin czasami podchodzi do 37 i nie wiem gdzie to znika. Tank nagrzewa bez problemu ale nie wiem czy odpowiednio szybko ponieważ nie mam porówanania. Dodam że podłoga była już wygrzewana i temperatura się utrzymywała. Wylewki to anhydryt. Czekam na jakąś pomocną dłoń bo instalatorzy którzy to montowali rokładają ręce. Poruszyłem nawet jakieś osoby z panasonica z warszawy ale licze że tutaj prędzej znajdę odpowiedź.

l_ukasz
26-01-2015, 17:03
Rozumiem, że to pierwszy sezon. Zapotrzebowanie może być znacznie wyższe, dlatego możesz nie mieścić się w taniej taryfie. Zagrzej dom do zadanej temperatury i utrzymaj ją przez dwa dni, wyłącz ogrzewanie i zobacz jak szybko temperatura będzie spadać. Jeśli za szybko możesz mieć jakieś duże straty cieplne. Termowizja prawdę ci powie. Ocieplenie poddasza 20 to nie za dużo, zapewne nie masz ocieplonych krokwi a wełnę wciśniętą między nie.

zużycie 30 kw na dobę jest raczej w normie.

asaselllo
26-01-2015, 17:18
Za dom 130m2 30kWh dziennie to norma?

l_ukasz
26-01-2015, 18:40
Za dom 130m2 30kWh dziennie to norma?

pierwszy sezon plus słabo ocieplone poddasze. TAK

Mam 150m +garaż i pralnia (16-17st). 26 dni stycznia średnia 25kwh/dobe z cwu.

neo80
26-01-2015, 18:43
Rozumiem, że to pierwszy sezon. Zapotrzebowanie może być znacznie wyższe, dlatego możesz nie mieścić się w taniej taryfie. Zagrzej dom do zadanej temperatury i utrzymaj ją przez dwa dni, wyłącz ogrzewanie i zobacz jak szybko temperatura będzie spadać. Jeśli za szybko możesz mieć jakieś duże straty cieplne. Termowizja prawdę ci powie. Ocieplenie poddasza 20 to nie za dużo, zapewne nie masz ocieplonych krokwi a wełnę wciśniętą między nie.

zużycie 30 kw na dobę jest raczej w normie.

Poddasze jest ocieplone razem z krokwiami a jak zagrzałem dom w ostatnim tygodniu to temperatura utrzymywała sie przez co najmniej tydzień na poziomie 19-20 stopni. Jak wyłączyłem ogrzewanie to teperatura przez noc spadła o jakieś 1-2 stopnie jak był mróz. Pozatym może i bym dopuścił myśli że 30 to norma gdybym miał załączone cwu oraz dom by się normalnie nagrzewał ale tak się nie dzieje.

imrahil
26-01-2015, 19:20
Poddasze jest ocieplone razem z krokwiami a jak zagrzałem dom w ostatnim tygodniu to temperatura utrzymywała sie przez co najmniej tydzień na poziomie 19-20 stopni. Jak wyłączyłem ogrzewanie to teperatura przez noc spadła o jakieś 1-2 stopnie jak był mróz. Pozatym może i bym dopuścił myśli że 30 to norma gdybym miał załączone cwu oraz dom by się normalnie nagrzewał ale tak się nie dzieje.

mieszkasz w tym domu czy nie?

neo80
26-01-2015, 19:57
NIe. Jeszcze nie mieszkam. jestem na etapie wykonczenia. Malowanie płytki itd

imrahil
26-01-2015, 20:39
NIe. Jeszcze nie mieszkam. jestem na etapie wykonczenia. Malowanie płytki itd

to bym się nie przejmował. dom ciągle mokry i pozbawiony zysków bytowych musi być drogi w ogrzewaniu. cokolwiek ocenić będziesz mógł w przyszłym roku.

qubic
26-01-2015, 22:14
Patrzyłem na m2 a zapomniałem o m3

fajna przestroga :yes: dzięki za przypomnienie tego "małego" szczególiku :D

lukasza
27-01-2015, 11:17
Poddasze jest ocieplone razem z krokwiami a jak zagrzałem dom w ostatnim tygodniu to temperatura utrzymywała sie przez co najmniej tydzień na poziomie 19-20 stopni. Jak wyłączyłem ogrzewanie to teperatura przez noc spadła o jakieś 1-2 stopnie jak był mróz. Pozatym może i bym dopuścił myśli że 30 to norma gdybym miał załączone cwu oraz dom by się normalnie nagrzewał ale tak się nie dzieje.

zużycie to 1. Ono faktycznie w nowym domu może być spore i po 1-2 msc sporo spaść.

bardziej niepokojący jest fakt, że masz zaledwie 19-20*C napisz dokładniej jakie to były temperatury średnio w dzień i noc jak mogłeś nagrzać dom tylko do 19-20*C i spadek w nocy był o 1-2*C. Bo napisanie, że mróz to u jednego było -1*C a u innych -8*C.

czy próbowałeś wyjść poza tania taryfę na 3-4 dni i dobić do 23 st a potem puścić dom tylko w taniej?

napisz też czy teraz, jak i ile wietrzysz, jaka jest wilgotność w domu i gdzie masz nawiewy zimowe czyli wyciągi - zakładam, ze masz wentylacje grawitacyjną?

p.s. masz drzwi wewnętrzne w domu? Zamknięte, otwarte?

p.s.2. i od kiedy to grzejesz? Październik 2014 czy może styczen 2015.

przyczyn może być kilka na teraz, ale docelowo jeśli grzejesz krótko nowy dom, wilgotny i bez rekuperacji to wynik 30KWh i początkowo nie mieszczenie się w taniej taryfie przy podłogówce na 50% może być absolutnie normalne.

l_ukasz
27-01-2015, 12:21
Pompa to nie kocioł na węgiel więc jak ustawisz 50 to nie da ci tyle na zasilaniu. Będzie dochodził do tej temperatury powoli starając utrzymać odpowiednią deltę.
Dom masz dość skomplikowany, można w nim wykonać mnóstwo mostków. Nie wiem jak pilnowałeś ekipy. Jeżeli masz wątpliwości zainwestuj 200zł i zrób termowizje, jak będzie coś nie tak to teraz jest najlepszy moment na poprawki.

Ciekawi mię ta twoja izolacja poddasza 20cm i piszesz że masz też krokwie ocieplone więc krokwie masz pewno 18c albo 20cm zostawili tam taką pustkę. Krokwie poziomo przeważnie ociepla się 10cm wełny. Chyba, że ocieplałeś pianką.

Ustaw sobie temp zasilania 32st a w taniej taryfie podbicie o 4 stopnie, zobaczysz jak dom sie zachowuje. Odejmuj potem godziny pracy z drogiej i zobaczysz ile będziesz potrzebował. Nie bój się grzania w drogiej dołożenie kilku godzin będzie cie kosztować może 50-80zł. To nie kable z cop1. Masz klimakonwektory więc nie uda ci się jechać tylko w 2 taryfie.

flisiu
27-01-2015, 14:48
nie wiem jak u Was ale u mnie nie masz szans zeby zasilanie doszlo do 32 st w dwie godziny w taniej (13-15), jezeli startuje z temp. 20 (bo taka jest na poczatku na zasilaniu jesli w domu jest ok. 20 st.).

map78
27-01-2015, 17:37
nie wiem jak u Was ale u mnie nie masz szans zeby zasilanie doszlo do 32 st w dwie godziny w taniej (13-15), jezeli startuje z temp. 20 (bo taka jest na poczatku na zasilaniu jesli w domu jest ok. 20 st.).

U mnie 33st to jest po 20 minutach pracy, potem idzie już wolniej, ale osiągnięcie nawet 36-37st w te 2 godziny to nie jest żaden problem - to jest kwestia "specyficznego" GZ, przy podłogówce takie działanie byłoby niepożądane. Natomiast kolega Neo80 ma bardzo podobny układ do mojego i u niego powinno to wyglądać podobnie. 32st to zbyt niska temp dla Neo80, bo klimakonwektory Vido startują dopiero od tej temperatury, więc minimum to 33-34st żeby na 100% się włączyły.

neo80
27-01-2015, 19:31
Dzisiaj cały dzień testowania i moje spostrzeżenia. Załączona o 9:40 i bardzo szybko osiągnieta temperatura 42stopnie. Wszystko ładnie chodziło przez cały dzień. Natomiast gdy zszedłem do kotłowni o koło 15:00 zauważyłem że temperatura zasilania wynosi 35 i spada. Spadła do 32 stopni i więcej sie nie podniosła. Nawet jak wyłączyłem wszystkie odbiory (został tylko do nagrzania bufor 100l) nie była go wstanie zagrzać powyrzej 35 stopni. Rano jak sprawdzałem zagrzała bufor do 48 stopni w ciągu 30 minut.
Co do docieplenia to z zewnątrz sam docieplałem i klejone na piance wiec nie ma mostków termicznych. Poddasze 20cm wełny plus 5 cm na to. Drzwi wewnętrznych na razie brak. Właśnie zakładam. Wietrzy się czasami jak wychodze przez garaż i jak myję narzędzia. Wilgotność jest napewno duża bo właśnie maluje pomieszczenia. Pompa była jakiś czas temu załączona przynajmniej tydzień cały czas i wtedy jakoś trzymała temperaturę.

l_ukasz
29-01-2015, 22:09
Działają ci pompki za buforem? Szybko 42 st na zasilaniu CO? U mnie trwał by to poł dnia albo cały a wcześniej padłbym z gorąca w domu.

Jaką masz delte? na pompie i za buforem Jaką temperaturę powrotu?

jak nie była w stanie zagrzać to sprężarka 35st chodziła czy tylko pompa była włączona. To że pompa jest włączana i chodzi obiegówka nie znaczy, że działa sprężarka. Sprawdzasz przyciskiem Check 5s. masz Fr jak jest 0 to znaczy że nie pracuje. Zobaczysz tam Też temp powrotu, pompa się załącza przy spada temp na powrocie, pisałem to wcześniej w tym temacie.

Masz coś skopane z przepływami i pompa głupieje. Zacznij od Kupna termometrów i zamontuj przed i za buforem na zasilaniu i powrocie. Podaj wartości.

neo80
02-02-2015, 11:24
Wszystko jest w miarę ok dopóki nie ma na polu mrozu. Do zeszłej soboty w domu było ok 20 stopni i się utrzymywało na taniej taryfie. Z soboty na niedzielę zamknąłem podłogówkę na parterze. Na na drugi dzień na piętrze miałem 21 a na dole ok 19. W niedziele otwarłem podłogówkę a dole i dzisiaj miałem w domu 18 stopni. Delta za każdym razem jak sprawdzam jest około 6 7 stopni. Temperatura powrotu jakieś 25-28 stopni. FR jest 47 48. Jutro ma być inna firma (jakaś z sosnowca) ma być jutro i sprawdzać całą instalacje.

neo80
04-02-2015, 13:43
Koniec wizyty. Przyjechał pan doradca techniczno-handlowy z firmy Schiessl z oddziału w sosnowcu. Moje odczucia bardzo negatywne. Na temat pomp wiedziałem więcej niż ten pan który chyba dopiero skończył studia. Żadnych pomiarów po prostu stał przez dwie godziny i patrzył jak pompa pracuje po czym stwierdził że jego zdaniem jest wszystko ok i na tym koniec. Żadnych danych rzeczowych na temat wydajności na temat instalacji cytuje "wydaje mi się że jest ok" jak ktoś taki chciał by mi sprzedać choćby lodówkę to posłałbym go do diabła. Tak właśnie podchodzi panasonic do klienta indywidualnego. Zamiast przysłać jakiegoś instalatora który zęby zjadł na pompach to przysyła dziecko i to bez lizaczka. A pan swoją miną zasmucił by nawet najbardziej wesołego człowieka. Wyglądał jakby żałował że wogóle się urodził. Nic ja bedę obserwował co się bedzie dalej działo. Mam na to 36 miesięcy więc mam nadzieje że jeżeli ma coś wyjść to wyjdzie w tym czasie. A pana z Schiessl -a nie pozdrawiam i polecam powrót do szkoły albo lektórę choćby takich forów bedzię następnym razem przygotowany na spotkanie z klientem.

plusfoto
04-02-2015, 14:13
Wszystko jest w miarę ok dopóki nie ma na polu mrozu. Do zeszłej soboty w domu było ok 20 stopni i się utrzymywało na taniej taryfie. Z soboty na niedzielę zamknąłem podłogówkę na parterze. Na na drugi dzień na piętrze miałem 21 a na dole ok 19. W niedziele otwarłem podłogówkę a dole i dzisiaj miałem w domu 18 stopni. Delta za każdym razem jak sprawdzam jest około 6 7 stopni. Temperatura powrotu jakieś 25-28 stopni. FR jest 47 48. Jutro ma być inna firma (jakaś z sosnowca) ma być jutro i sprawdzać całą instalacje.
A jak zamkniesz górę a otworzysz dół to jaki efekt?

mkm silesia
04-02-2015, 15:40
Koniec wizyty. Przyjechał pan doradca techniczno-handlowy z firmy Schiessl z oddziału w sosnowcu. Moje odczucia bardzo negatywne. Na temat pomp wiedziałem więcej niż ten pan który chyba dopiero skończył studia. Żadnych pomiarów po prostu stał przez dwie godziny i patrzył jak pompa pracuje po czym stwierdził że jego zdaniem jest wszystko ok i na tym koniec. Żadnych danych rzeczowych na temat wydajności na temat instalacji cytuje "wydaje mi się że jest ok" jak ktoś taki chciał by mi sprzedać choćby lodówkę to posłałbym go do diabła. Tak właśnie podchodzi panasonic do klienta indywidualnego. Zamiast przysłać jakiegoś instalatora który zęby zjadł na pompach to przysyła dziecko i to bez lizaczka. A pan swoją miną zasmucił by nawet najbardziej wesołego człowieka. Wyglądał jakby żałował że wogóle się urodził. Nic ja bedę obserwował co się bedzie dalej działo. Mam na to 36 miesięcy więc mam nadzieje że jeżeli ma coś wyjść to wyjdzie w tym czasie. A pana z Schiessl -a nie pozdrawiam i polecam powrót do szkoły albo lektórę choćby takich forów bedzię następnym razem przygotowany na spotkanie z klientem.

Dlaczego nie "ściągniesz" swojego instalatora to on jest gwarantem - zapewne wybrałeś takiego co cytuję zęby zjadł na pompach:)

neo80
04-02-2015, 18:01
Właśnie to mój instalator od samego początku mówi że wszystko jest ok a ja chciałem żeby potwierdził to ktoś bezstronny i nie wiem czy wybrał go mój instalator czy pan Jakub z panasonica. Zobaczę jak się wprowadzę. Najwyżej sam jakiegoś ściągnę na własny koszt i będę miał pewność. Co do sytuacji gdy zamknę górę do pompa grzeje i grzeje. Temperatura zasilania nie może przekroczyć 33 stopni a temperatura powrotu 28 i tak cały czas. Pan Studencik powiedział że wszystko jest ok. Ale czy po jakimś czasie temperatura powrotu i zasilania nie powinna się podnosić ?? Jak zamknę dół to spokojnie zasilanie dochodzi do 38-39. W całej podłogówce instalator policzył że będzie ok 130 litrów wody.

plusfoto
04-02-2015, 19:23
Ja na twoim miejscu skręcił bym górę na pół gwizdka, dół rozkręcił całkowicie i na tydzień czasu puścił pompę samopas bez kagańca dla II taryfy.

asaselllo
04-02-2015, 19:37
Ja swoja pompę reklamowałem zaraz po zakupie. Mój instalator rozłożył ręce bo widać było (pomiary grzania zbiornika 100l), że z pompą jest coś nie tak. Zadzwonił więc do panasonica i kazali mu (na ich koszt) zamontować ciepłomierz. Gdy ten wykazał, że pompa działa zgodnie z deklaracjami to kazali instalatorowi przejrzeć czy nie ma zbyt duzych zgięć na instalacji oraz zrobić pomiary ciśnień podczas pracy pompy. Później kazali wymienić czynnik. Pompa zaczęła pracowac dużo lepiej ale nadal nie jak "mówi" katarog. Przyjechali z panasonica ze swoję ekipą - wymienili czynnik na inny i pompa zaczęła hulać lepiej niż deklaruje to producent. Ciepłomierz został do dziś i wszystkim polecam jego montaż.

neo80
05-02-2015, 08:53
A powiedz mi araselllo jak szybko nagrzewa ci się teraz zbiornik 100l do temperatury powiedzmy 40 stopni powiedzmy od temp 25 stopni. Porównam ze sobą i już będe miał porównanie. Co do ciepłomierza mógłbym oczywiście zamotnować ale nie na własny koszt bo już dość kosztów poniosłem.

asaselllo
05-02-2015, 10:02
Energia potrzebna na podniesienie zbiornika 100l o 10stC to 1,16kWh. Zatem wychodzi, że pompą o mocy 9kW podniesiesz temp zbiornika o 10 st. w 7min i 44sek. To oczywiście w teorii bo są jeszcze minimalne straty na rurkach i zbiorniku. U mnie w 5 próbach, które zrobiłem 2 lata temu średnia to poniżej 7,5 min. Gdy pompa nie sprawowała się dobrze zaraz po zakupie to ten czas wynosił nawet 11min!
Trzeba uwzględnić jednacz kilka czynników. Pompa, gdy pracuje rozmrażając się często oddaje moc nierównomiernie, zatem należy wykonać kilka prób. Polecam podnoszenie temp o wiecej niż 10 st., np 15 - będzie wymierniej. przed pomiarem należy dobrze "przemieszać" zbiornik aby wyrównać jego temperaturę na całej wysokości.. Ja mieszałem ok 30 min i przystępowałem do próby.
Zle wymieszany zbiornik można poznać po tym, że początkowo temp wzrasta szybciej a potem polniej. Ja zaczynałem od 25 st, czekałem az wzrośnie do 30, włączałem stoper i czekałem aż wzrośnie do 45. pozdrawiam

neo80
05-02-2015, 17:59
Ok. Jutro wykonam próby i dam znać jakie będą wyniki.

neo80
06-02-2015, 16:42
Próby wykonane. Wyniki przedstawiają się następująco.
Podgrzewanie zbiornika 300 L tem. zewn. -3st. temperatura na pompie i powrocie 19st.
Po załączeniu pompy przez 2 i pół minuty nie dzieje się nic.. Po tym czasie zaczyna się podgrzewać i:
po 13 min temp. powrót 26 zas. 32 fr 48
20 min temp. p 29 zas 35 fr 48
26 min p 30 z 36
34 min p 33 z 38
36 min p 34 z 40
44 min p 37 z 42
46 min p 38 z 43
52 min p 40 z 46

Podgrzewanie bufora 100 L temperatura zew -3st powrót 26 zasilania 26
6 min p 29 z 34
10 min p 32 z 37
13 min p 35 z 40
20 min p 41 z 47

Jak mi powiedziecie że tek ma być i że wszystko jest ok to uwierze że mam dom niewygrzany i takie tam.

gall86
07-02-2015, 20:53
ja nabijam 300litrow w okolo godzine, jednak nabijam od 30 czy nawet mniej do ponad 50.
jednak mam inny problem. na pompie po kliknieciu check mozna zobaczyc ostatni blad. od montazu do teraz byl tam jakis blad jeszcze z montazu, jak bylo nie wszystko podlaczone. dzisiaj zauwazylem, ze pojawil sie blad F27 - Nieprawidłowe działanie wyłącznika ciśnieniowego. Po dzialaniu pompy widze, ze chyba cos z nia nie tak, bo nie umie wskoczyc na wyzsza temperature zasilania - chodzi 2-3h, a temp zasilania 29*, powrot 26*. FR 47-48. Ktos mial taki problem?

AdrianEH
07-02-2015, 21:24
Nie wiem jak w Panasie ale w Dimplexie jak wywali błąd przy danej temperaturze to później pompa ją obcina do tej wartości aż do usunięcia błędu.

bway
07-02-2015, 22:56
ja nabijam 300litrow w okolo godzine, jednak nabijam od 30 czy nawet mniej do ponad 50.
jednak mam inny problem. na pompie po kliknieciu check mozna zobaczyc ostatni blad. od montazu do teraz byl tam jakis blad jeszcze z montazu, jak bylo nie wszystko podlaczone. dzisiaj zauwazylem, ze pojawil sie blad F27 - Nieprawidłowe działanie wyłącznika ciśnieniowego. Po dzialaniu pompy widze, ze chyba cos z nia nie tak, bo nie umie wskoczyc na wyzsza temperature zasilania - chodzi 2-3h, a temp zasilania 29*, powrot 26*. FR 47-48. Ktos mial taki problem?

chodzi o grzanie c.o. a nie cwu
PC jest na gwarancji pewnie , dzwon do swojego instalatora bo to presostat wysokiego cisnienia do wymiany lub PCB - to zalezy od pomiarów

gall86
07-02-2015, 22:58
chodzi o grzanie c.o. a nie cwu
PC jest na gwarancji pewnie , dzwon do swojego instalatora bo to presostat wysokiego cisnienia do wymiany lub PCB - to zalezy od pomiarów

a ma to jakis wplyw na dzialanie pompy?

bway
07-02-2015, 23:07
a ma to jakis wplyw na dzialanie pompy?

Zapytaj instalatora swojego,
jezeli po zatrzymaniu sprezarki presostat wysokigo cisnienia jednostki zew pozostaje otwarty wywala blad F27

_olo_
08-02-2015, 09:09
Przyjechali z panasonica ze swoję ekipą - wymienili czynnik na inny i pompa zaczęła hulać lepiej niż deklaruje to producent. Ciepłomierz został do dziś i wszystkim polecam jego montaż.

Pochwalili się, jakim czynnikiem napełnili układ ?

fachman19
08-02-2015, 09:41
Właśnie to mój instalator od samego początku mówi że wszystko jest ok a ja chciałem żeby potwierdził to ktoś bezstronny i nie wiem czy wybrał go mój instalator czy pan Jakub z panasonica. Zobaczę jak się wprowadzę. Najwyżej sam jakiegoś ściągnę na własny koszt i będę miał pewność. Co do sytuacji gdy zamknę górę do pompa grzeje i grzeje. Temperatura zasilania nie może przekroczyć 33 stopni a temperatura powrotu 28 i tak cały czas. Pan Studencik powiedział że wszystko jest ok. Ale czy po jakimś czasie temperatura powrotu i zasilania nie powinna się podnosić ?? Jak zamknę dół to spokojnie zasilanie dochodzi do 38-39. W całej podłogówce instalator policzył że będzie ok 130 litrów wody.

Tak czytam i nie wierzę ,że można tak bez pojęci podchodzić do PC i w ogóle do ogrzewania.
Jest prawo zachowania energii .Budynek potrzebuje jej jakąś ilość .
Jeżeli pompa wytworzy jakąś porcję energii a budynek ją przyjmuje to ustala się pewien punkt pracy (temperatura na zasilaniu i powrocie).
Jeżeli wyłączymy połowę grzejnika to ta druga połowa musi być cieplejsza aby zachować ten sam strumień energii.
Ilość wody w układzie niema znaczenia .Grzejemy budynek a nie wodę w instalacji.
No chyba ,że komuś zależy na temperaturze wody ,a nie budynku.
Czasem taki "studencik " ma problem .Klient twierdzi ,że jest źle .Mimo ,że jest dobrze . Jak zaczyna tłumaczyć klientowi i wykazywać ,że jest ok.Klient wyskakuje na wszelki wypadek -" ale ja się nie znam". Ale mam wątpliwości .Tylko ,że wątpliwości klienta kosztują pana "studencika" konkretna kasę .Czas i dojazd.
A jeszcze ciekawiej jest ,jak klient ma wątpliwości i sie nie zna więc na wszelki wypadek nie zapłaci .Aż ktoś go przekona ,że jest dobrze.

P.S.
A Pan Studencik to młody inżynier który coś wie bo się uczył.I należy mu się szacunek

neo80
08-02-2015, 10:17
Tak czytam i nie wierzę ,że można tak bez pojęci podchodzić do PC i w ogóle do ogrzewania.
Jest prawo zachowania energii .Budynek potrzebuje jej jakąś ilość .
Jeżeli pompa wytworzy jakąś porcję energii a budynek ją przyjmuje to ustala się pewien punkt pracy (temperatura na zasilaniu i powrocie).
Jeżeli wyłączymy połowę grzejnika to ta druga połowa musi być cieplejsza aby zachować ten sam strumień energii.
Ilość wody w układzie niema znaczenia .Grzejemy budynek a nie wodę w instalacji.
No chyba ,że komuś zależy na temperaturze wody ,a nie budynku.
Czasem taki "studencik " ma problem .Klient twierdzi ,że jest źle .Mimo ,że jest dobrze . Jak zaczyna tłumaczyć klientowi i wykazywać ,że jest ok.Klient wyskakuje na wszelki wypadek -" ale ja się nie znam". Ale mam wątpliwości .Tylko ,że wątpliwości klienta kosztują pana "studencika" konkretna kasę .Czas i dojazd.
A jeszcze ciekawiej jest ,jak klient ma wątpliwości i sie nie zna więc na wszelki wypadek nie zapłaci .Aż ktoś go przekona ,że jest dobrze.

P.S.
A Pan Studencik to młody inżynier który coś wie bo się uczył.I należy mu się szacunek

Wiesz co kolego. Napisałeś się strasznie dużo a jednak nie napisałeś nic. Zaczne od końca. Studencik może być i doktorem a wiedzą praktryczna i tak nie dorówna instalatorowi który nawet mógł kończyć zawodówkę. Kasę powiadasz go to kosztuje a mi się wydaje że jednak to firma mu płaci za dojazdy do klienta i czas poświęcony klientowi. A uważam że jeżeli płacę takie pieniądze za pompę dzięki którym nawet ten studencik ma prace to ten studencik a może raczej firma która go zatrudnia ma wkalkulowane że trzeba będzie się czasami udać do klienta. I powiem ci jeszcze jedno fachmanie z ciemnej dziiurki w 99 procentach przypadków to klient ma racje co do działania pompy bo to jego pieniądze i to on mieszka w domu gdzie jest ona zamontowana. Rozumiem że liczba z twojego nicku to twój wiek i to by się zgadzało. A może to ty jesteś tym studencikiem. W twojej wypowiedzi nie ma nic konkretnego a tylko same rzeczy które już wyeliminowałem

fachman19
08-02-2015, 10:35
Gratuluję logiki Klient płaci to ma rację .
Idąc tym tropem im głupszy klient tym droższa pompy .
Widać ,ze jestem praktykiem a nie teoretykiem.
Skoro firma mu płaci to nic to nie kosztuje????
19 lat montuje pompy a 27 lat jako praktyk i inżynier
Argumenty w stylu ciemnej dziurki pasują do praktyków i przykrywają brak kompetencji

mkm silesia
08-02-2015, 11:34
szkoda czasu masz za dużo 410 a za mało A wymień czynnik :D

neo80
08-02-2015, 11:40
Żle kojarzysz. Klient płaci i jest z tą pompą praktycznie 24 na dobe wieć najlepiej wie czy coś jest nie tak ale ty wiesz najlepiej skoro montujesz pompy ciepła. Chciłłbym poznać osobę której 19 lat temu zamontowałeś pompe ciepła. 27 lat jako inzynier czyli masz koło 53 lat. Pompy ciepła powietrzne stały się popularne około 5 lat temu a technologia zmienia się z roku na rok to co ci daje z tych 27lat. Kończe z tobą rozmowę bo nie po to pisze na tym forum żeby słuchać takich bredni.

asaselllo
08-02-2015, 12:29
nie przejmuj się neo komentarzami. Najlepiej jakbyś miał ciepłomierz. Pompę wyłącza się na kilka minut z zasilania, nastawia się parametr, który nie jest do osiągnięcia przez pompę w 2 h. Pompa godzinę musi chodzić bez pomiarów. Następna godzina to pomiar wymierny. Niestety najlepiej dokonywać pomiaru przy ciepłomierzu przez kilka godzin (zliczając defrosty) lub w dodatniej temp (w takiej w której nie dochodzi do defrostów) grzać zbiornik tak jak to robiłeś wcześniej. Pompa panasonica ma to do siebie, że kiedy dochodzi do defrostów to później próbuje to nadrobić i wyniki kilkuminutowe nie pokażą czy średnio pompa odda deklarowaną moc.
Gdybym nie walczył o swoje to teraz bym płacił rachunki o 50% wyższe. Mój instalator był szczerze na mnie wkurzony ale po wszystkim mnie przeprosił. Jak to określił - nie sądził, że powietrzne mogą być tak wydajne.
Panasonic na początku też posługiwał się podobnymi zwrotami do tych jakimi posługuje się fachman19. Odpowiedziałem, że ja reklamuję tę pompę bo moje wyniki kompletnie się rozmijają z wynikami katalogowymi. Kazali zatem założyć ciepłomierz (na mój koszt jeśli jest wszystko ok i na ich jeśli jest bebe).
Również mnie przeprosili jak zobaczyli zmianę w wydajności.

fachman19
08-02-2015, 12:49
Oczywiście inna jest sytuacja z licznikiem energii a inna gdy ktoś gdyba.
Ale nie zawracam głowy bo mam inne zdanie i doświadczenie.Trudno mi przytakiwać i nie reagować na brak wiedzy.
Oczywiście 27 letnie doświadczenie też można zakwestionować bo za duże;)

_olo_
08-02-2015, 13:09
Oczywiście 27 letnie doświadczenie też można zakwestionować bo za duże;)


A są tacy, którzy mają takie doświadczenie z inwerterowymi pompami PCPW ?

fachman19
08-02-2015, 13:17
Nie wyklucza to doświadczenia z PCPW typu on /off i inwerterowymi od momenty pojawienia się na rynku polskim.PCPW pracuje jak klimatyzator czyli PC PP.
To nie jest jakiś cud z ostatnich lat.

Zapewniam ,że mam większą wiedzę niż Pan.
Ale tu nie chodzi o wiedze tylko o ilość przytakiwaczy (polityka)

gall86
08-02-2015, 16:02
Żle kojarzysz. Klient płaci i jest z tą pompą praktycznie 24 na dobe wieć najlepiej wie czy coś jest nie tak ale ty wiesz najlepiej skoro montujesz pompy ciepła. Chciłłbym poznać osobę której 19 lat temu zamontowałeś pompe ciepła. 27 lat jako inzynier czyli masz koło 53 lat. Pompy ciepła powietrzne stały się popularne około 5 lat temu a technologia zmienia się z roku na rok to co ci daje z tych 27lat. Kończe z tobą rozmowę bo nie po to pisze na tym forum żeby słuchać takich bredni.

dawno wiekrzych bredni nie czytalem niz twoje wypociny z kilku ostatnich postow. 80 to twoj wiek? bo pieprzysz jak dziad, ktory mysli ze pozjadal rozumy, a w dodatku wszystko mu sie nalezy. co z tego ze masz pompe 24h jak nie masz pojecia jak to dziala? jak nie dziala to wina pompy? co za glupoty... jak sobie kupie pompe, ktora nie ma prawa nagrzac mi domu, bo jest za slaba to moge wymagac napraw i ja reklamowac?bomam ja w domu? a instalator to naciagacz, ktory sie nie zna, a juz mlody instalator to w ogole, studenciak bez wiedzy. na prawde zal czytac.

neo80
08-02-2015, 17:08
dawno wiekrzych bredni nie czytalem niz twoje wypociny z kilku ostatnich postow. 80 to twoj wiek? bo pieprzysz jak dziad, ktory mysli ze pozjadal rozumy, a w dodatku wszystko mu sie nalezy. co z tego ze masz pompe 24h jak nie masz pojecia jak to dziala? jak nie dziala to wina pompy? co za glupoty... jak sobie kupie pompe, ktora nie ma prawa nagrzac mi domu, bo jest za slaba to moge wymagac napraw i ja reklamowac?bomam ja w domu? a instalator to naciagacz, ktory sie nie zna, a juz mlody instalator to w ogole, studenciak bez wiedzy. na prawde zal czytac.

Kolego rozumiem że brak wiedzy nadrabiasz wulgarnością. Pompa została dobrana przez odpowiednich fachowców i powiedzieli że nawet słabsza by wystarczyła. Wątek szedł dobrym torem dopóki nie zaglądnąłeś tutaj wraz z fachmanem19. Nie piszecie nic konkretnego nie mówiąc już o radach a tylko przechwalacie się jakie to maci doświadczenie. Dzięki bogu że nie muszę was słuchać. A odpowiedzi moge po prostu nie czytać. A jak poczytasz to może zauważysz że moje obawy nie są bezpodstawne.

fachman19
08-02-2015, 17:26
Witam wszystkich i już na początku pozdrawiam. Moje wypociny mogą być troszkę zawiłe i nie do końca szczegółowe ale potrzemuję pomocy a to jest chyba ostatnie miejsce gdzie mogę o nią poprosić ale zacznijmy od początku.
Zamontowano mi ze trzy miechy temu pompę T-Cap 9kw 1 faz. do tego bufor 100l oraz zasobnik 300l. Dom mam według projektu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-tymianku-6/m4f66e9aeac018. Powierzchnia domu około 130 m2 można powiedzieć że połowa podłogówka i 3 klimakonwektory purmo vido i 2 łazienkowe. Wszystko pięknie ładnie do uruchomienia ponieważ pompa pracując w taniej taryfie nie była w stanie nagrzać domu do temp. 19 zadanych stopni jeżeli na zewnątrz były temp poniżej 0. W ostanim okresie przy dodatnich dom się nagrzał i temperatura była utrzymywana. Pobór prądu w tanich taryfach cały czas ten sam 30 kwh nie ważne czy było plus 5 czy 10. Dom mam docieplony 15 grafitt plus jakieś 25cm wełny na poddaszu. I tu się aczynają moje pytania od czego zacząć gdzie szukać albo do kogo zadzwonić żeby przyjechał oczywiście odpłatnie i wszystko posprawdzał czy jest a raczej gdzie jest coś nie tak. Próbowałem nawet ustawić na pompie teperaturę zasilania 50 stopni ale od 25stopni do 35stopni dochodzi w 5 godzin czasami podchodzi do 37 i nie wiem gdzie to znika. Tank nagrzewa bez problemu ale nie wiem czy odpowiednio szybko ponieważ nie mam porówanania. Dodam że podłoga była już wygrzewana i temperatura się utrzymywała. Wylewki to anhydryt. Czekam na jakąś pomocną dłoń bo instalatorzy którzy to montowali rokładają ręce. Poruszyłem nawet jakieś osoby z panasonica z warszawy ale licze że tutaj prędzej znajdę odpowiedź.
To przeczytaj to na spokojnie i pomyśl.
Grzejesz w taniej taryfie (kilka godzin a oczekujesz efektu jak dla pracy ciągłej.To włącz ja na 2 godzimy na dobę i się zdziw bardziej.
Pobrałeś 30 kWh na dobę ,to jest około 1,1 kWh na godzinę co odpowiada mocy grzewczej na poziomie 3-4 kW (cop około 3) w temperaturze zewnętrznej 0C.
Wychodzi ,że twój dom potrzebuje 7 kW mocy dla -20 C co dla 130 metrów daje poniżej 50 W/m2 .czyli przeciętnie ale w normie.
Proste
Czy ktoś policzył zapotrzebowanie dla twojego bydynku?

A wulgarność to sam wprowadziłeś (dziurką)

gall86
08-02-2015, 17:34
Kolego rozumiem że brak wiedzy nadrabiasz wulgarnością. Pompa została dobrana przez odpowiednich fachowców i powiedzieli że nawet słabsza by wystarczyła. Wątek szedł dobrym torem dopóki nie zaglądnąłeś tutaj wraz z fachmanem19. Nie piszecie nic konkretnego nie mówiąc już o radach a tylko przechwalacie się jakie to maci doświadczenie. Dzięki bogu że nie muszę was słuchać. A odpowiedzi moge po prostu nie czytać. A jak poczytasz to może zauważysz że moje obawy nie są bezpodstawne.

nie jestem wtoim kolega. pokaz mi gdzie sie przechwalam swoim doswiadczeniem. po prostu nie umiem czyac jak ktos pisze, ze ma racje, bo na co dzien ma pompe w domu. pomysl nad tym.

neo80
08-02-2015, 18:17
nie jestem wtoim kolega. pokaz mi gdzie sie przechwalam swoim doswiadczeniem. po prostu nie umiem czyac jak ktos pisze, ze ma racje, bo na co dzien ma pompe w domu. pomysl nad tym.

Na początek naucz się pisać a stwierdzenie "kolego" było przez grzeczność. Ale ty byś pewnie wolał gorzej.

asaselllo
08-02-2015, 18:50
neo nie przejmuj się. Być może masz wszystko dobrze ale jest spore prawdopodobieństwo, że nie. Jeszcze raz Ci radzę, żebyś zainstalował sobie ciepłomierz. Będziesz spał spokojnie albo będziesz miał argument w relacjach z instalatorem. W przyszłości ewentualną nieprawidłową pracę PC najpierw Ci wskaże ten ciepłomierz. Zatem wydane 300 zł teraz powinno się zwrócić. Będziesz chociażby wiedział kiedy wymienić czynnik.

neo80
08-02-2015, 19:21
Prawdopodobnie tak też zrobię. Ale jeszcze dam szanse pompie i wykończę w pełni domek. Mam w sumie 36 miesięcy na testowanie. Pogadam jeszcze z instalatorem i zobaczę ile powie za ciepłomierz. A skąd mogę wziąć dane jakie powinien wskazywać ciepłomierz ??

mkm silesia
08-02-2015, 21:03
neo nie przejmuj się. Być może masz wszystko dobrze ale jest spore prawdopodobieństwo, że nie. Jeszcze raz Ci radzę, żebyś zainstalował sobie ciepłomierz. Będziesz spał spokojnie albo będziesz miał argument w relacjach z instalatorem. W przyszłości ewentualną nieprawidłową pracę PC najpierw Ci wskaże ten ciepłomierz. Zatem wydane 300 zł teraz powinno się zwrócić. Będziesz chociażby wiedział kiedy wymienić czynnik.

Nie powielaj już tych bzdur z wymianą czynnika bo jeżeli musiałeś wymieniać to zapewne moim skromnym subiektywnym zdaniem conajmniej :
a. instalator skopał "próżnie" o ile miał pompę próżniową
b. jeżeli miałeś długa instalację to nieprawidłowo dopełniona czynnikiem
c. miałeś nieszczelność + do tego mogło być jak w pkt b czyli nieprawidłowo napełnione w celu uzupełnienia ubytku.

asaselllo
08-02-2015, 22:07
oficjalna odpowiedź panasonica - jednostka zewnętrzna musiała być na którymś z etapów transportu przewożona poziomo.
Firma, która mi montowała pompę jest b. rzetelna. Nie montują co prawda wielu panasoniców (zazwyczaj daikiny i mitsub) ale po wstępnych problemach zapowiedzieli, że oni swojego montażu są pewni ale jeśli pompa nie będzie spełniała deklaracji producenta mogę ją zamienić u nich na inną. Z producentem będą się użerać sami. Na szczęście panasonic stanął na wysokości zadania.
Apropos bzdur oraz "skromnego" zdania. - przy uruchomieniu (czyli i dodawaniu czynnika) był przedstawiciel panasonica. Czasami lepiej się nie odzywać jak się nie zna tematu. Takie gadanie przypomina mi kolizję samochodową, której byłem świadkiem 2 tyg temu. Starszy pan wjechał na chodnik i uderzył w stojący samochód, w którym siedziało dwóch chłopaszków. Zebrał się tłum. Ja wszedłem do sklepu, zrobiłem zakupy a gdy wyszedłem - ok 30 min nadal stało tam sporo osób. Przechodząc usłyszałem jak jedna kobieta do mężczyzny lamentuje, że na biednego staruszka dwóch gówniarzy wjechało, że ten aż ataku serca dostał. Na pewno byli pijani albo po narkotykach.
Niewiedzy nie należy się wstydzić ale z pewnością nie powinno się nią chełpić.

mkm silesia
08-02-2015, 22:32
oficjalna odpowiedź panasonica - jednostka zewnętrzna musiała być na którymś z etapów transportu przewożona poziomo.
Firma, która mi montowała pompę jest b. rzetelna. Nie montują co prawda wielu panasoniców (zazwyczaj daikiny i mitsub) ale po wstępnych problemach zapowiedzieli, że oni swojego montażu są pewni ale jeśli pompa nie będzie spełniała deklaracji producenta mogę ją zamienić u nich na inną. Z producentem będą się użerać sami. Na szczęście panasonic stanął na wysokości zadania.
Apropos bzdur oraz "skromnego" zdania. - przy uruchomieniu (czyli i dodawaniu czynnika) był przedstawiciel panasonica. Czasami lepiej się nie odzywać jak się nie zna tematu. Takie gadanie przypomina mi kolizję samochodową, której byłem świadkiem 2 tyg temu. Starszy pan wjechał na chodnik i uderzył w stojący samochód, w którym siedziało dwóch chłopaszków. Zebrał się tłum. Ja wszedłem do sklepu, zrobiłem zakupy a gdy wyszedłem - ok 30 min nadal stało tam sporo osób. Przechodząc usłyszałem jak jedna kobieta do mężczyzny lamentuje, że na biednego staruszka dwóch gówniarzy wjechało, że ten aż ataku serca dostał. Na pewno byli pijani albo po narkotykach.
Niewiedzy nie należy się wstydzić ale z pewnością nie powinno się nią chełpić.

To nie pompa absorpcyjna jak ją położyli i przeżyła to nie ma nic do rzeczy już prędzej uwierzę że była nieszczelność na fabrycznym zaworku albo w fabryce źle napełnili i przyszła "nie całkiem pełna".
Ale w wymiana - tylko w związku z wyciekiem i jak wyżej.
Skoro tacy fachowcy jak piszesz to zważyli czynnik po odpompowaniu i co waga pokazała? czy było bardziej fachowo w atmosferę?

asaselllo
08-02-2015, 23:43
zważyli, zważyli, nawet z panasonica zastrzegli sobie, że chcą przy tym być. Oj i po co te uszczypliwości. Nie chcę nikomu zaszkodzić a tylko pomóc. Jeśli masz konkretne pomysły na rozwiązanie problemu neo to mu po prostu postaraj się pomóc.

mkm silesia
09-02-2015, 01:02
zważyli, zważyli, nawet z panasonica zastrzegli sobie, że chcą przy tym być. Oj i po co te uszczypliwości. Nie chcę nikomu zaszkodzić a tylko pomóc. Jeśli masz konkretne pomysły na rozwiązanie problemu neo to mu po prostu postaraj się pomóc.

ale w czym mu pomóc mam mu doradzić jak zrobić żeby instalacja wymagała zwiększenia temp. zasilania dla osiągnięcia zadanej temp. w budynku - niech kupi grzejniki

neo80
09-02-2015, 09:16
ale w czym mu pomóc mam mu doradzić jak zrobić żeby instalacja wymagała zwiększenia temp. zasilania dla osiągnięcia zadanej temp. w budynku - niech kupi grzejniki

Sam sobie kup grzejniki. Jak się tak wielce znacz to powienieneś też widzieć co to jest klimakonwektor i do czego służy ale ty widze że wszedłeś w ten temat żeby się ze wszsytkimi kłócić a nikomu doradzać. Nadmieniłem że porblem jest najcześciej po nocy gdzie pompa cały czas chodzi. W dzień nagrzałem normalnie nagrzewnicą do 20 stopni a rano mam temp około 2 stopni niższą. Czyli może twoim zdaniem druga taryfa jest za słaba. Jak nie chcesz pomagać to chociaż przestań krytykować innych którzy coś próbują zrobić.

asaselllo
09-02-2015, 11:09
Po nocy... a patrzyłeś co ile są defrosty w nocy? Jaki przepływ masz za buforem w instalacji?

lukasza
09-02-2015, 13:17
Nadmieniłem że porblem jest najcześciej po nocy gdzie pompa cały czas chodzi. W dzień nagrzałem normalnie nagrzewnicą do 20 stopni a rano mam temp około 2 stopni niższą. Czyli może twoim zdaniem druga taryfa jest za słaba. Jak nie chcesz pomagać to chociaż przestań krytykować innych którzy coś próbują zrobić.

On może mieć nieco racji szukając przyczyn w domu.

Jeżeli masz spadki rzędu 2*C w ciągu nocy, czyli 8-10h to jest dużo. Co prawda CO z nagrzewnicy a nie podłogówki i inaczej trzyma ciepło, ale przy podłogówce też pisałeś o szybkim wychładzaniu domu przy byle temperaturze poniżej 0*C. Pisałeś o braku godzin w tanim prądzie do nagrzania domu. Być może trzeba będzie sprawdzić dom a nie pompę. Ja jak razy wyłączyłem grzanie na 1 dzień weekendu już na zimnej podłogówce (kilka h po końcu grzania) to miałem mniejszy spadek temperatury w dobę (mniej niż 1*C) niż Ty po 1 nocy (2*C).

A jak chcesz sprawdzić pompę i mieć w 100% wynik pewny to tylko ciepłomierz! Zużycie kWh na dom nic nie mówi nikomu i dlatego Panasonic tego nie bierze w ogóle pod uwagę bo oni się odbiorcą ciepła - domem i jego izolacją nie zajmują. Ich interesuje kWh w zestawieniu z ciepłomierzem.

Jak masz wzywać kogoś za PLN do szukania problemu to zacznij lepiej od wydania PLN na ciepłomierz. Raz a dobrze. Potem ciepłomierz za 60% odsprzedaj na forum :)

neo80
09-02-2015, 19:54
Nie pisałem o szybkim wychładzaniu tylko że po nocy pompa nie jest w stanie nawet utrzymać temperatury z poprzedniego dnia. Po za tym dom szybciej wychładza się w nocy niż w dzień. Mi na przykład dom ostatnio więcej nagrzewał się w dzień od słońca niż od pompy. Mówie tutaj cały czas o wydajności pompy. Jak grzeje tylko na klimakonwektory oraz podłogówkę góra jest ok powrót 30 - 35 st. jak jest otwarta podłogówka dół temp porwotu cały czas 28 i nie może pompa jej podnieść.

mkm silesia
09-02-2015, 19:56
Sam sobie kup grzejniki. Jak się tak wielce znacz to powienieneś też widzieć co to jest klimakonwektor i do czego służy ale ty widze że wszedłeś w ten temat żeby się ze wszsytkimi kłócić a nikomu doradzać. Nadmieniłem że porblem jest najcześciej po nocy gdzie pompa cały czas chodzi. W dzień nagrzałem normalnie nagrzewnicą do 20 stopni a rano mam temp około 2 stopni niższą. Czyli może twoim zdaniem druga taryfa jest za słaba. Jak nie chcesz pomagać to chociaż przestań krytykować innych którzy coś próbują zrobić.

No popatrz a taki jeden na P twierdzi że łowie tu klientów.
A tak poważnie twój instalator nie potrafi ci wytłumaczyć że masz "świeży" budynek i wszystko co z tym związane.:bash:

kamil.szymczak
21-02-2015, 12:58
Witam tak czytam ten wątek i przymierzam się właśnie do Aquarea do swojego modernizowanego domu ok 85mkw. Zapotrzebowanie wyszło mi stosunkowo małe ok 2,8kW czy zatem pompa o mocy 3KW bedzie odpowiednia? całość podłogówką + 2 klimakonwektory w sypialni.

fachman19
21-02-2015, 13:40
Jak grzeje tylko na klimakonwektory oraz podłogówkę góra jest ok powrót 30 - 35 st. jak jest otwarta podłogówka dół temp porwotu cały czas 28 i nie może pompa jej podnieść.

Zwróć uwagę , że jak pracuję góra to jest w miarę ok.
Ale jak podajesz na dół to z podłogi wraca 28 C i nie rośnie .To oznacza ,że pomimo dostarczania energii do podłogi nie rośnie jej temperatura.
Oznacza to ,że ilość energii oddawanej przez podłogę jest gdzieś .
Pytanie gdzie : jeżeli do pomieszczenia to pomieszczenie powinno się rozgrzewać ale jeżeli do ziemi to może wyjaśniać sytuację.
Napisz jak masz poprowadzone rury na parterze .Zdarza się ,że rury są położone na chudym betonie lub na bardzo cienkim styropianie.
Nie musi to dotyczyć wszystkich rur .Czasem dotyczy to niektórych odcinków.
oczywiście ideałem jest zamontowanie licznika energii .

AdrianEH
21-02-2015, 13:59
skąd ci wyszło te 2.8 kW? Cosik mało...Napisz co za budynek, jakie ocieplenia, okna itp.

fachman19
21-02-2015, 14:03
85 m2 całkiem prawdopodobne

kamil.szymczak
21-02-2015, 14:59
ściany zewnętrzne 20cm, podłogi 20cm, dach 30 wełną reszta styropian, 3 okna z czego jedno balkonowe, żadnych dachowych,

imrahil
21-02-2015, 15:06
a wentylacja?

kamil.szymczak
21-02-2015, 15:18
Planuje rekuperator.

AdrianEH
21-02-2015, 17:42
do tego jeszcze CWU trzeba by doliczyć. Ile osób będzie mieszkać?

kamil.szymczak
21-02-2015, 18:34
1-2osoby,ogrzewanie bedzie podzielone na strefy tzn. parter i góra, na górze 2 sypialnie i łazienka na dole kuchnia z salonem i toaleta. Jedna z sypialni na górze będzie pokojem gościnnym(czyli rzadko używanym, ogrzewanie na stałe będzie tam wyłączone, będzie tylko włączane jak ktoś będzie nocował) Nie planuje aby dom był grzany cały jednocześnie, będzie grzana na przemian góra lub dół. Czasami może się tak zdarzyć że dom będzie grzany całościowo ale to w wyjątkowych sytuacjach - zjazdy rodzinne. Na dole będzie podłogówka po całości - gres na podłodze natomiast na górze będą 2 klimakonwektory w sypialniach. Nie chcę podlogówki na górze bo chce wykorzystać potencjał PCPW i zrealizować chłodzenie za pomocą klimakonwektórw. Po 2 zanim sie podłogówka nagrzewnie a klimakonwektor zrobi to w chwilę przy niezmiennych parametrach czynnika.

AdrianEH
21-02-2015, 19:26
Ja bym celował w 6kW. Można w okolicy trochę ponad 20000 zł kupić . Poczekać na 20% dofinansowania i całkiem dobrze to wygląda :)

imrahil
21-02-2015, 19:44
ja na Panasonica 7 kW w zeszłym roku miałem wycenę 20 tys. zł za kompletną kotłownię. nie wiem jak teraz jest

lukasza
21-02-2015, 20:42
ja na Panasonica 7 kW w zeszłym roku miałem wycenę 20 tys. zł za kompletną kotłownię. nie wiem jak teraz jest

Drogawo

Ja miałem wycenę na 9kw 1 faza na 19500 z Galmet Maxi
A jak ten Pan od 85m2 jest oszczędny to i zasobnik może byc mniejszy i tańszy

7kW z jakimś zasobnikiem 200l to dla mnie maks 18K, bez dotacji

lukasza
21-02-2015, 20:50
1-2osoby,ogrzewanie bedzie podzielone na strefy tzn. parter i góra, na górze 2 sypialnie i łazienka na dole kuchnia z salonem i toaleta. Jedna z sypialni na górze będzie pokojem gościnnym(czyli rzadko używanym, ogrzewanie na stałe będzie tam wyłączone, będzie tylko włączane jak ktoś będzie nocował) Nie planuje aby dom był grzany cały jednocześnie, będzie grzana na przemian góra lub dół. Czasami może się tak zdarzyć że dom będzie grzany całościowo ale to w wyjątkowych sytuacjach - zjazdy rodzinne. Na dole będzie podłogówka po całości - gres na podłodze natomiast na górze będą 2 klimakonwektory w sypialniach. Nie chcę podlogówki na górze bo chce wykorzystać potencjał PCPW i zrealizować chłodzenie za pomocą klimakonwektórw. Po 2 zanim sie podłogówka nagrzewnie a klimakonwektor zrobi to w chwilę przy niezmiennych parametrach czynnika.

Kombinacje alpejskie!
Grzanie 85m2 na zmianę!
PoCoCiTo jak rachunki za 7msc CO i CWU nie przekroczą pewnie 800zl

50 zł chcesz oszczędzić? A jak chcesz na zmianę grzać? Jakiś elektozawor czy wajcha ręcznie przedstawiana kilka razy dziennie z okazji: parter / piętro , tania / droga taryfa.

A już marzenie o niegrzaniu 1 pokoju to PRL i dom durszlak. Tam będzie 1*c mniej. No może w takim mikrusie domku 2*c mniej bo taki pokój to pół piętra. Generalnie może na tym z 30zl rocznie oszczędzisz. Mi sie udaje zejść o 3-4*c miedzy domem a kotłownia co nie ma wogóle ogrzewania i ma drzwi zewnętrzne a nie ma drzwi do domu.


Grzej to jak popadnie razem i nie baw sie w redukcje temeratury w 1 pokoju czy grzanie parter piętro na zmianę bo to mało co da a zabawy kupa.

kamil.szymczak
22-02-2015, 03:19
Ale ja nie chciałem wyłączać ogrzewania na górze w dzień dla oszczędności a jedynie dla komfortu do spania, dla mnie najlepsza temperatura do snu to ok 17-18 stopni. Klimakonwektorem szybko podgrzeje powietrze w pokoju a podłogówką co najwyżej poczekałbym z 2h, po 2 nie wiem jak się spi w takiej sypialni gdzie ciepło utrzymuje się od podłogi. Łazienka na górze grzałaby cały czas nieprzerwanie. Chce sterować tym z pomocą siłownków na głowicach w rozdzielni raptem 2 zawory. Czy jednostka o mocy 3Kw bedzie odpowiednia czy za słaba?

mkm silesia
22-02-2015, 09:11
Ale ja nie chciałem wyłączać ogrzewania na górze w dzień dla oszczędności a jedynie dla komfortu do spania, dla mnie najlepsza temperatura do snu to ok 17-18 stopni. Klimakonwektorem szybko podgrzeje powietrze w pokoju a podłogówką co najwyżej poczekałbym z 2h, po 2 nie wiem jak się spi w takiej sypialni gdzie ciepło utrzymuje się od podłogi. Łazienka na górze grzałaby cały czas nieprzerwanie. Chce sterować tym z pomocą siłownków na głowicach w rozdzielni raptem 2 zawory. Czy jednostka o mocy 3Kw bedzie odpowiednia czy za słaba?

Powinieneś zastanowić się and nadwyżka mocy ze względu na:
a.skompensowanie skutków osłabienia ogrzewania (obniżenia temp. i wymaganego szybkiego podniesienia)
b.moc na ogrzewanie c.w.u.

chcialbympompe
22-02-2015, 09:36
Czy jednostka o mocy 3Kw bedzie odpowiednia czy za słaba?
Wg mnie będzie stanowczo za mało z uwagi na CWU i możliwość grzania w taniej taryfie.

_olo_
22-02-2015, 09:50
85m2 dobrze zaizolowane to ja bym w ogóle się w wodne nie pakował, zwłaszcza, że podłogówka tylko na dole.
2 klimy po 3,5kW lub split do salonu + kuchni i do sypialni za łącznie 3 kzł, do tej sypialni co tylko sporadycznie używana i do łazienki kable w podłogę. Przy WM z rekuperatorem to pewnie i tak się ciepło po całym domu prędko rozejdzie, tak przynajmniej mi się wydaje.

kamil.szymczak
22-02-2015, 12:19
Ja chyba nie będe zmieniał taryfy na dzienną/noccą gdyż i tak wszystko w domu robi się w dzień o 22 zazwyczaj idzie sie spać i w nocy chodziła by tylko PC, ewentualnie pralka. Latem pół dnia chodziła by klima w dzień myślę że dla mnie akurata zmiana taryfy jest nie opłacalna, bo osoby mieszkające docelowo w tym domu to ludzie na emeryturze i siedzą całe dnie w domu. Podłogówka będzie na dole + łazienka na górze i korytarz, która będzie grzała równocześnie z dołem. Ogrzewanie klimatyzatorami PP to zły pomysł wg mnie. Salon z kuchnią na dole mają 50mkw, a pokoje po 15 I 20 metrów co daje minimium 3 jednostki wewnętrzne, nie chce ogrzewania podłogowego w sypialniach. Salon z kuchnia ma długocś ponad 9 metrów co się bedzie wiązało z 2 jednostkami umiejscowionymi w 2 różnych końcach lub jeden kasetonowy na suficie, który jest zwyczajnie drogi. musiałbym mieć 3 jednostki zewętrzne lub multi split, który też jest drogi i niopłacalny, instalacja w całym domu chłodnicza to chyba nie jest dobry pomysł, a co z cwu? chyba lepszy wybor idac tym tropem to rekuperator i klimatyzator kanałowy

AdrianEH
22-02-2015, 12:33
Nie zauważam różnicy z podłogówką w sypialni...Pompa jak wcześniej pisałem ok 6kW chyba, że jakać kiepściutka to może i większa. Trzeba wtedy sprawdzić jej charakterystyki i parametry w niższych temperaturach.

plusfoto
22-02-2015, 12:38
Wystarczy źe będziesz zużywał w 2 taryfie 40% a będziesz na plusie. A ogrzewania podłogowego wszędzie nie chcesz bo? Komplikowanie układu ogrzewania to moim zdaniem bezsens iwyrzucanie kasy w błoto ale każdy robi jak uważa.

mkm silesia
22-02-2015, 12:38
85m2 dobrze zaizolowane to ja bym w ogóle się w wodne nie pakował, zwłaszcza, że podłogówka tylko na dole.
2 klimy po 3,5kW lub split do salonu + kuchni i do sypialni za łącznie 3 kzł, do tej sypialni co tylko sporadycznie używana i do łazienki kable w podłogę. Przy WM z rekuperatorem to pewnie i tak się ciepło po całym domu prędko rozejdzie, tak przynajmniej mi się wydaje.

W pogoni za kasą zapominasz o najważniejszym dlatego budujemy dom aby między innymi mieć komfort i ogrzewania i chłodzenia a nic tak dobrze nie działa (komfortowo) jak właśnie płaszczyznowe. Nadmuchowe to porażka mam klienta który ma do sprzedania "polski komfort" ogrzewania nadmuchowe lekko używane :no:

AdrianEH
22-02-2015, 12:58
Moim zdaniem 100% podłogówki, pompa 6kW i masz święty spokój. Zawsze można podregulować podłogówkę dla każego pokoju inną temperaturę. Po co życie i instalację komplikować? To jeszcze kominek z płaszczem, solary i kocioła gazowy "jakby co" ... Szkoda kasy a potem pracy w regulacjach tego (chyba, że lubisz siedzieć przy zaworkach i eksperymentować).
Przy pełnej podłogówce i najniższe koszty ogrzewania i układ łatwiejszy do regulacji.

kamil.szymczak
22-02-2015, 13:00
Też wychodzę że ogrzewanie nadmuchowe nie zda egzaminu, to nie ameryka, zostanę przy wodnym i początkowej koncepcji.

kamil.szymczak
22-02-2015, 13:58
Myślałem już o All in one z zasobnikiem 200L a konkretnie o mocy 5 lub 7 kW. W całym domu podłogówka: kuchnia z salonem, toaleta, przedpokój, łazienka na górze i korytarz w 2 pomieszczeniach - sypialniach klimakonwktory + klimakonwektor na dole w salonie kasetonowy.

chcialbympompe
22-02-2015, 14:48
Myślałem już o All in one z zasobnikiem 200L a konkretnie o mocy 5 lub 7 kW. W całym domu podłogówka: kuchnia z salonem, toaleta, przedpokój, łazienka na górze i korytarz w 2 pomieszczeniach - sypialniach klimakonwktory + klimakonwektor na dole w salonie kasetonowy.

Posłuchaj bardziej doświadczonych i nie kombinuj. Zrób w całym domu podłogówkę i żadnych klimakonwektorów. Jeżeli jesteś pewien przeznaczenia pomieszczeń do zrób w sypialni większy rozstaw rurek. Jeżeli nie to po prostu ustawisz odpowiednie przepływy na rozdzielaczu.
Co do grzania klimatyzatorami to tak ogrzewam biura w swojej firmie. Do domu tego nie polecam.

kamil.szymczak
22-02-2015, 14:58
A funkcja chłodzenia?

chcialbympompe
22-02-2015, 15:00
A funkcja chłodzenia?

Przy cenie klimakonwektorów taniej wyjdzie zastosować oddzielną klimę.

kamil.szymczak
22-02-2015, 15:04
Nie wyobrażam sobie 3 jednostek na zewnątrz od klimy z czego 4 od pompy ciepłą to sie mija z celem całkowicie. Jeden klimakonwektor mam tylko musiąłbym dwa dokupić.

chcialbympompe
22-02-2015, 15:21
Nie wyobrażam sobie 3 jednostek na zewnątrz od klimy z czego 4 od pompy ciepłą
Możesz pisać tak by bez sztabu deszyfrantów dało się zrozumieć co autor miał na myśli?

_olo_
22-02-2015, 15:38
Też wychodzę że ogrzewanie nadmuchowe nie zda egzaminu, to nie ameryka, zostanę przy wodnym i początkowej koncepcji.

Heh, przecież to Ty chcesz klimakonwektory w sypialni ? Czym się różnią klimakonwektory na czynnik chłodniczy od klimakonwektorów na wodę ? Oba mają wentylatory i lekko dmuchają, tyle, że te pierwsze instalujesz gdzie nie przeszkadza a te drugie to raczej jak zwykłe grzejniki - pod oknami chociaż też różnie można.

A więc jak radzą - najlepiej wszędzie podłogówkę (ja się dałem przekonać i tak będzie a mnie to czasem trudno przekonać) i pompkę 7kW - panas robi ładne all in one z zasobnikami 200l z nierdzewki.

Albo jak klimakonwektory to można całkiem bez wody - oszczędzisz na podłogówce, pompie ciepła, zyskasz na sterowalnym ogrzewaniu w każdym pomieszczeniu z osobna i wtedy kiedy potrzeba grzać a komfort - wiadomo, nie każdemu pasuje jak coś dmucha. A w tej od czasu do czasu używanej sypialni kable bo szkoda klimy by stała i sie kurzyła skoro od przypadku używana.

kamil.szymczak
22-02-2015, 15:54
Tłumaczę, kolega wyżej kazał mi po całym domu podłogówkę a w tych pomieszczeniach gdzie docelowo były by klimakonwektory zamontować zwykle spilty. Co daje jedną jednostkę zewnętrzną od PCPW, i od 2 do 3 jednostek zewnętrzych. Klima do sypialni ok 2tys do salonu 3-4tys co daje 6 tys przy 2 pomieszczeniach + montarz rury chłodnicze które nie są tanie. Klimakonwektor do slaonu to wydaek ok 2,300 ze sterownikiem, do pokoju do 2 się zmieszcze co daje 4,5 tys łącznie, niepotzrebny montaż a rury z rodzielacza poprowadzić.

mkm silesia
22-02-2015, 15:57
A funkcja chłodzenia?

A o chłodzeniu płaszczyznowym słyszał / czytał ? Tylko nie głupoty na forum.

kamil.szymczak
22-02-2015, 16:17
Czytałem kiedyś tam ale chłodzenie podłgówką? nie widzę tego, nieprzyjemne uczucie chłodu? potzreba zainstalowania sterowników punktu rosy?

_olo_
22-02-2015, 16:25
Tłumaczę, kolega wyżej kazał mi po całym domu podłogówkę a w tych pomieszczeniach gdzie docelowo były by klimakonwektory zamontować zwykle spilty. Co daje jedną jednostkę zewnętrzną od PCPW, i od 2 do 3 jednostek zewnętrzych. Klima do sypialni ok 2tys do salonu 3-4tys co daje 6 tys przy 2 pomieszczeniach + montarz rury chłodnicze które nie są tanie. Klimakonwektor do slaonu to wydaek ok 2,300 ze sterownikiem, do pokoju do 2 się zmieszcze co daje 4,5 tys łącznie, niepotzrebny montaż a rury z rodzielacza poprowadzić.

Nie nie, jeżeli o mnie chodzi to nie tak - albo jedno albo drugie (z klimą mniej roboty i taniej) a w podłogi kabelki tam gdzie trzeba + ewentualnie awaryjnie gdyby klima nie wydoliła w mrozach. Nawet 3 klimy to już za 4,5kzł Midea inwerterowe+ montaż - grzejące od -15. Zasobnik z grzałką na CWU.

Jeżeli się skusisz i masz możliwości techniczne na podłogówkę wszędzie to będzie najlepiej a chłodzenie to zobaczysz później czy potrzeba, może chłodzenie podłóg wystarczy, może sama WM nocą załatwi sprawę albo dodasz jedną klimę w sypialni by dobrze się spało, można różnie - ja sobie dodatkowo poprowadzę po 2 pexy + rurkę skroplin + prąd pod każde okno tam, gdzie pierwotnie miały być grzejniki, w razie potrzeby można wtedy dodać jakiś klimakonwektor do chłodzenia, choć kombinuje też nad rozprowadzeniem zimnego powietrza w połączeniu z WM.

kamil.szymczak
22-02-2015, 17:02
To prawda z klimatyzacją + kablami gzrewczymi było by taniej, może nawet bym sie w 10tys zamknął + ew montaż. Oszczędnośc duża komfort jeszcze większy. Chyba zrobię tak jak kolega mówi, po całości podłogówka a dodatkowo pociagne pexy i odprowadzenie skroplin + prąd pod miejsce klimakonwektorów.

mkm silesia
22-02-2015, 19:16
Czytałem kiedyś tam ale chłodzenie podłgówką? nie widzę tego, nieprzyjemne uczucie chłodu? potzreba zainstalowania sterowników punktu rosy?

no to faktycznie tylko coś tam kiedyś może czytałeś - zastanawiałeś się jak to jest że jesienią i wiosną podłoga o temp. 24oC daje przyjemne ciepło a latam jak ma też 24 to twierdzisz że to nieprzyjemny chłód ? czyżby użytkownicy instalacji które wykonałem kłamali... że producenci i instalatorzy kłamią to oczywista oczywistość na tym forum

mkm silesia
22-02-2015, 19:18
To prawda z klimatyzacją + kablami gzrewczymi było by taniej, może nawet bym sie w 10tys zamknął + ew montaż. Oszczędnośc duża komfort jeszcze większy. Chyba zrobię tak jak kolega mówi, po całości podłogówka a dodatkowo pociagne pexy i odprowadzenie skroplin + prąd pod miejsce klimakonwektorów.

taniej ale w jakiej perspektywie chyba w perspektywie takiej jak używasz samochód 5 może 10 lat ale nie w perspektywie użytkowania budynku no chyba że domy zmieniasz jak samochody

oberwatorPC
22-02-2015, 19:39
Kolega mkm silesia mądrze pisze. Klimatyzatorem za 1500zł to se możesz wiosną grzać. To jak powyżej ktoś napisał, że grzeją od -15 nie znaczy, że nagrzeją dom a komfort przy tym jest praktycznie zerowy . Stań przy takiej klimie jak robi defrost i dmuchnie z jednostki wewnętrznej.

A gdzie główny mąciciel pyxis - jaka kultura od paru dni na forum oby jak najdłużej:)

kamil.szymczak
22-02-2015, 19:39
Sytuacja wygląda tak, to jest dom rodzinny, w którym obecnie mieszkają dziadkowie, ich wiek to 64 i 66. Są już to osoby w podeszłym wieku i latnie z węglem jest dla nich uciążliwe. Planujemy rozbudować obecny budynek gospodarczy, na dobrą sprawę postawić nowy dom, wyposażyć go w bezobsługowy system ogrzewania, wybór po między pompa ciepła a LPG z własnym zbiornikiem. Ludzie nie są wieczni, wiadomo, dom w następnej kolejności będzie użytkowany sezonowo, całe wakacje, świeta jak się rodzina będzie zjeżdżać czy po porstu do odpoczynku od miejskiego zgiełku. Niewykluczone że za klikanaście lat sie go sprzeda więc dobrze by było aby był robiony przyszłościowo - pompa ciepła, klimatyzacja itp

byggmol
12-03-2015, 17:19
Witam szukam montażysty do pompy ciepła, macie kogoś do polecenia?

Pisałem do kilku firm z okolic Krakowa ale na email nikt na razie nie raczył odpisać.

Interesuje mnie Panasonic 9 kW T cap lub seria F

marcin.sto1
22-03-2015, 21:30
Żeby nie było, nie reklamuję tej aukcji:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-tcap-9kw-cop4-84-model-2015-i5196500547.html


Czy na niej jest przedstawiony nowy model, z nowym sterownikiem i oznacza to że do sterowania pracą pompy przez internet nie będzie już potrzebny moduł IntesisHome za ok 1000zł?
Czy któryś z instalatorów może to potwierdzić/zprzeczyć?

map78
22-03-2015, 21:52
Żeby nie było, nie reklamuję tej aukcji:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-tcap-9kw-cop4-84-model-2015-i5196500547.html


Czy na niej jest przedstawiony nowy model, z nowym sterownikiem i oznacza to że do sterowania pracą pompy przez internet nie będzie już potrzebny moduł IntesisHome za ok 1000zł?
Czy któryś z instalatorów może to potwierdzić/zprzeczyć?

Nie jestem co prawda instalatorem, ale po symbolu mogę Ci powiedzieć, że jest to po prostu T-Cap z nowej serii F i do sterowania przez internet będzie potrzebował IH:yes:

mkm silesia
22-03-2015, 22:03
Żeby nie było, nie reklamuję tej aukcji:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-tcap-9kw-cop4-84-model-2015-i5196500547.html


Czy na niej jest przedstawiony nowy model, z nowym sterownikiem i oznacza to że do sterowania pracą pompy przez internet nie będzie już potrzebny moduł IntesisHome za ok 1000zł?
Czy któryś z instalatorów może to potwierdzić/zprzeczyć?

Ale się uśmiałem niedawno ten gość na forum udowadniał że tylko miting takie argumenty takie długie posty a tu proszę czyżby nie było rynku na chiński szajs i gość wziął się za takie drogie i nieekonomiczne pompy czy może pierwsi zadowoleni odbiorcy mitinga zwrócili towar :D

odnośnie treści wygląda że w zestawie jest termostat opisany jako pilot IntesisHome to osobna bajka i działa niezależnie od termostatu przy czym nie można zmieniać ustawień termostatu przy pomocy ih
jak chcesz sterować temp. w budynku przez net to bierz to
http://www.salus-controls.pl/pl,seria-it500,126,lp.html

marcin.sto1
22-03-2015, 23:06
jak chcesz sterować temp. w budynku przez net to bierz to
http://www.salus-controls.pl/pl,seria-it500,126,lp.html


Dzięki, właśnie coś mi tu nie pasowało. Myślałem że Panas dołożył jakieś nowe funkcje do nowego sterownika.

A za tego Salusa do netu ile trzeba szykować kasiorki, bo na stronie nic nie piszą?

mkm silesia
22-03-2015, 23:37
jak chcesz sterować temp. w budynku przez net to bierz to
http://www.salus-controls.pl/pl,seria-it500,126,lp.html


Dzięki, właśnie coś mi tu nie pasowało. Myślałem że Panas dołożył jakieś nowe funkcje do nowego sterownika.

A za tego Salusa do netu ile trzeba szykować kasiorki, bo na stronie nic nie piszą?

http://allegro.pl/salus-it500-internetowy-regulator-temperatury-hit-i5192246831.html

jeżeli chcesz druga strefę to czujnik trzeba dokupić

map78
23-03-2015, 10:32
jak chcesz sterować temp. w budynku przez net to bierz to
http://www.salus-controls.pl/pl,seria-it500,126,lp.html


Dzięki, właśnie coś mi tu nie pasowało. Myślałem że Panas dołożył jakieś nowe funkcje do nowego sterownika.

A za tego Salusa do netu ile trzeba szykować kasiorki, bo na stronie nic nie piszą?

Marcin, musisz też mieć świadomość, że Salusem możesz sterować temperaturą, czyli włącz-wyłącz, cieplej-zimniej + ewentualnie ustawienie jakiś przedziałów czasowych. Natomiast jeżeli chcesz mieć dostęp do sterownika pompy - krzywe grzewcze, zużycie, programowanie, itp to jedynie poprzez IntesisHome.

marcin.sto1
23-03-2015, 13:57
Marcin, musisz też mieć świadomość, że Salusem możesz sterować temperaturą, czyli włącz-wyłącz, cieplej-zimniej + ewentualnie ustawienie jakiś przedziałów czasowych. Natomiast jeżeli chcesz mieć dostęp do sterownika pompy - krzywe grzewcze, zużycie, programowanie, itp to jedynie poprzez IntesisHome.

Właśnie sam nie wiem co mam wybrać. Obecnie jestem na etapie wyboru instalatora, montaż pompy będzie pod koniec maja. Cena za Salusa podobna do IntesisHome, a przez IH zdaje się będzie podgląd pod pracę pompy, włącznie z ewentualnym wglądem w awarię/zakłócenia w pracy PC? Dobrze myślę?
Sytuacja wygląda tak że pracuję w delegacji a w domu nikt w najbliższym czasie nie będzie mieszkał. Wracam tylko na weekendy o różnych godzinach i to też nie zawsze, nieraz wpadnę do domu na parę godzin w tygodniu. Fajnie byłoby móc podnieść temperaturę na parę godzin przed przyjazdem, a pod nieobecność utrzymywać np 18-19C. Tylko nie wiem czy przy podłogówce jest to możliwe, ale sterowanie przez net mogło by się tu chyba sprawdzić?

map78
23-03-2015, 14:40
Właśnie sam nie wiem co mam wybrać. Obecnie jestem na etapie wyboru instalatora, montaż pompy będzie pod koniec maja. Cena za Salusa podobna do IntesisHome, a przez IH zdaje się będzie podgląd pod pracę pompy, włącznie z ewentualnym wglądem w awarię/zakłócenia w pracy PC? Dobrze myślę?
Sytuacja wygląda tak że pracuję w delegacji a w domu nikt w najbliższym czasie nie będzie mieszkał. Wracam tylko na weekendy o różnych godzinach i to też nie zawsze, nieraz wpadnę do domu na parę godzin w tygodniu. Fajnie byłoby móc podnieść temperaturę na parę godzin przed przyjazdem, a pod nieobecność utrzymywać np 18-19C. Tylko nie wiem czy przy podłogówce jest to możliwe, ale sterowanie przez net mogło by się tu chyba sprawdzić?

Do takiej bieżącej obsługi to chyba lepszy ten Salus, bo pompę to w sumie raz ustawiasz i zapominasz. IH jest z drugiej strony fajną sprawą, bo możesz sobie zdalnie programować i szczególnie na początku bardzo mi się to przydawało. Teraz to ja już się w zasadzie niczego nie dotykam, więc ani jedno, ani drugie jakoś specjalnie nie byłoby mi potrzebne;)
Takie obniżanie i podwyższanie raczej jest nie wykonalne przy podłogówce. U mnie podniesienie o 1st trwa 1-2 dni. Jak wyjeżdżaliśmy zimą na 2tyg to nawet nic nie dotykałem, ci co sprawdzali twierdzą, że takie operacje przy pompie i OP nie przynoszą żadnych realnych korzyści, więc ja im zaufałem:)

marcin.sto1
23-03-2015, 22:18
Dzięki map78, zastanowię się jeszcze czy warto wydawać w ogóle ten tysiąc. Może po raz kolejny okaże się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze

rydzadam
24-03-2015, 13:20
Jako, że niedługo będę wylewał płytę fundamentową i muszę w niej schować m.in. elektrykę, proszę o informację, jaki kabel zasilający trzeba wyprowadzić do:
- jednostki zewn.,
- jednostki wewnętrznej,
- zasobnika Galmet
Jeszcze nie wiem, czy Panas będzie 1-fazowy, czy 3-f, więc proszę o obie te opcje. Moc pewnie 9kW, ale pewności nie mam, bo się nie mogę na OZC doczekać :)

lukasza
24-03-2015, 15:28
Dzięki map78, zastanowię się jeszcze czy warto wydawać w ogóle ten tysiąc. Może po raz kolejny okaże się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze

przymierzałem się do IH, mocno bo w opcji bardzo taniej do zakupu i bez VAT
ale zrezygnowałem i w sumie nie żałuję
po 1-2msc zabaw z PC ustawiłem to i zapomniałem
teraz zmienię tylko czas jak się przestawi
w kwiecień/maj godziny grzania CWU na PC
i koniec zmian do pażdziernika

dziś bym IH nie kupił

także potwierdzam swoje doświadczenie, że w zimę zabawa z obniżaniem temperatur słabo wychodzi. Na Panasonicu bez problemu możesz dać niższą krzywą grzania i to jest trzymane cały tydzień dla PC, ale w czwartek/piątek możesz ustawić podbicie temperatury do maks 5st. i już masz pewność że ten 1-2-3 st. na weekend każdy podbije z 19 do np: 21,22 - zelży jak na zewnątrz.

Jedyne co Ja bym chciał mieć gdybym był często poza domem to dostęp do informacji o awarii. Nawet taki pobieżny, że coś nie działa PC stoi. Najtaniej kamera internetowa przed wyświetlacz PC, taśma klejąca i monitoring w wersji mini :) kamera z IP kupisz za 199zł, za 2 lata sprzedasz za 80 zł.

marcin.sto1
24-03-2015, 20:43
lukasza, właśnie w tym zastosowaniu IntesisHome mógłby się chyba najlepiej sprawdzić-wgląd w ewentualną awarię PC.
Swoją drogą, ciekawe czy po ewentualnym zaniku napięcia Panas sam się załącza, czy trzeba go "ręcznie" odpalić, i czy dało by się to zrobić przez net za pomocą IH?

mkm silesia
24-03-2015, 21:47
lukasza, właśnie w tym zastosowaniu IntesisHome mógłby się chyba najlepiej sprawdzić-wgląd w ewentualną awarię PC.
Swoją drogą, ciekawe czy po ewentualnym zaniku napięcia Panas sam się załącza, czy trzeba go "ręcznie" odpalić, i czy dało by się to zrobić przez net za pomocą IH?

Powraca do ustawień z przed zaniku napiecia.
Na kilkadziesiąt zamontowanych pomp P zamontowałem ze 5 ih większość z promocji bo były gratis chyba na jesień 2012 tylko jeden jest naprawdę potrzebny bo klient ma duże przeszklenia i jak np. w maju wyjdzie słonko to sobie z pracy odpala chłodzenie w domu - o zgrozo podłogowe :yes:

lukasza
24-03-2015, 22:00
lukasza, właśnie w tym zastosowaniu IntesisHome mógłby się chyba najlepiej sprawdzić-wgląd w ewentualną awarię PC.
Swoją drogą, ciekawe czy po ewentualnym zaniku napięcia Panas sam się załącza, czy trzeba go "ręcznie" odpalić, i czy dało by się to zrobić przez net za pomocą IH?


spokojnie. PC sama się odpali. Tzn na pewno krótkie przerwy prądu jej wybiją z pracy.
wiem coś o tym bo miałem z 2 miesiące gdzie było kilkadziesiąt przerw w dostawie prądu na kilka sek i wszystko w domu stawało. Czasem to widziałem - byłem w domu, a jak nie widziałem to i tak alarm mnie informował

p.s. jakbyś chciał śledzić np: brak prądu i zamierzasz montować alarm to przy alarmie nie dużym kosztem (zależy jaka firma) są moduły GSM powiadamiania o stanie alarmu i np: może to być info o zaniku napięcia.

map78
24-03-2015, 23:44
klient ma duże przeszklenia i jak np. w maju wyjdzie słonko to sobie z pracy odpala chłodzenie w domu - o zgrozo podłogowe :yes:

Taa.. i po powrocie do domu ma już pewnie przyjemny chłodzik;) Silesia zejdź na ziemie, bo jeszcze ktoś w to uwierzy:D Choć przepraszam... bo być może klient pracuje w Irlandii i włącza na tydzień przed przylotem - wtedy zgoda:yes:

mkm silesia
25-03-2015, 08:48
Taa.. i po powrocie do domu ma już pewnie przyjemny chłodzik;) Silesia zejdź na ziemie, bo jeszcze ktoś w to uwierzy:D Choć przepraszam... bo być może klient pracuje w Irlandii i włącza na tydzień przed przylotem - wtedy zgoda:yes:

Widać nie tylko instalatorzy okłamują klientów ale i klienci instalatorów ;-)
Ja tam nie mieszkam i nie ja mam okno 3 x 12

ccool
26-03-2015, 15:57
Hejka
jestem tu nowy i juz troche sie naczytalem ale jednoznacznej odpowiedzi nie znalazlem
kupilem domek nowy parterowka ok 100 m do grzania
chce zamontowac PC 7 kW
salon + 2 lazienki, i przedpokój - ok 65 m to podlogowka
3 pokoje - grzejniki (tzn doprowadzenie)
gaz ziemny - brak
eko groszek czy pellet - mala kotlownia
pytanie czy ktos moze doradzic dobrze grzejniki niskotemperaturowe by to wszystko ogrzac
bo niestety nie przerobie calosci na podlogowke
dodam ze bedzie kominek - w razie czego (bez plaszcza)

map78
26-03-2015, 17:02
Hejka
jestem tu nowy i juz troche sie naczytalem ale jednoznacznej odpowiedzi nie znalazlem
kupilem domek nowy parterowka ok 100 m do grzania
chce zamontowac PC 7 kW
salon + 2 lazienki, i przedpokój - ok 65 m to podlogowka
3 pokoje - grzejniki (tzn doprowadzenie)
gaz ziemny - brak
eko groszek czy pellet - mala kotlownia
pytanie czy ktos moze doradzic dobrze grzejniki niskotemperaturowe by to wszystko ogrzac
bo niestety nie przerobie calosci na podlogowke
dodam ze bedzie kominek - w razie czego (bez plaszcza)

Chcesz mieć na prawdę system niskotemperaturowy to musisz zainwestować w klimakonwektory. Jakiekolwiek inne kombinacje typu przewymiarowane grzejniki, czy jakieś Regulusy sprawią, że i tak będziesz musiał grzać parę stopni wyżej, a co za tym idzie będziesz płacił więcej.

ccool
26-03-2015, 17:47
Hmm dzieki to na ta chwile Purmo ma najtańsze klimakonwektory. Ktos wie jak sie spisuja. I czy moze znacie jakies alternatywne klimakonwektory ? Za rozsadna cene ?

Arturo72
26-03-2015, 18:34
Hejka
jestem tu nowy i juz troche sie naczytalem ale jednoznacznej odpowiedzi nie znalazlem
kupilem domek nowy parterowka ok 100 m do grzania
chce zamontowac PC 7 kW
salon + 2 lazienki, i przedpokój - ok 65 m to podlogowka
3 pokoje - grzejniki (tzn doprowadzenie)
gaz ziemny - brak
eko groszek czy pellet - mala kotlownia
pytanie czy ktos moze doradzic dobrze grzejniki niskotemperaturowe by to wszystko ogrzac
bo niestety nie przerobie calosci na podlogowke
dodam ze bedzie kominek - w razie czego (bez plaszcza)
Sądząc po wykonaniu domu tzn wykonaniu "jak chłopy na wsi radzą" czyli z grzejnikami ściennymi i dostosowaniem domu do syfu można domniemywać,że izolacja domu jak i wentylacja będzie na podobnym poziomie intelektualnym i nie sądzę,żeby ta 7kW była optymalna dla tego domu.
Chociaż może się mylę także coś więcej o tym domu lub jak znasz to podaj obciążenie cieplne domu bo możesz się przejechać.

rydzadam
28-03-2015, 12:23
Mam OZC:
-projektowane obciążenie cieplne budynku 5106 W
-wskaźnik zapotrzebowania na ogrzewanie 32,8 kWh/m2*rok

Żadnych dodatkowych źródeł ciepła ani kominów nie będzie, więc sam Panas musi wystarczyć.
Będzie b.duża akumulacyjność budynku (grzewcza płyta fundamentowa, ściany silikat, dość dobre ocieplenie) i chciałbym możliwie dużo wykorzystać taniej taryfy G12W, ale nic na siłę. Jak wejdzie czasami w drogą przy dużych mrozach, albo nawet sporadycznie odpalą się grzałki, to nie będę płakał.
Zużycie CWU w naszej rodzinie od lat na poziomie max. 5 m3/m-c.
Teraz pytanie do doświadczonych: jaki Panas ?? T-Cap 9kW 1-f, czy jakiś "słabszy" model ?? Amperów będzie u mnie dostatek, bo mam 16,5 kW i 32 A na przyłączu.

map78
28-03-2015, 14:23
Weź zwykłą 9kW 1-fazową. Mocy będzie aż nadto, kosztuje 15-16tys. i będzie pracować bez taktowania. T-Cap moim zdaniem za mocny do takiego domu.

rydzadam
28-03-2015, 15:14
Weź zwykłą 9kW 1-fazową. Mocy będzie aż nadto, kosztuje 15-16tys. i będzie pracować bez taktowania. T-Cap moim zdaniem za mocny do takiego domu.

Pamiętasz jaki to model dokładnie? Ma chłodzenie?

mkm silesia
28-03-2015, 15:29
Pamiętasz jaki to model dokładnie? Ma chłodzenie?

KIT-WC09F3E5
09 - moc pompy przy +7
F- "nowy model" chłodzenie w standardzie do odblokowania
3- moc grzałki (3kw)
5 - 230V (8- 400V)

rydzadam
28-03-2015, 15:48
... a macie Koledzy jakieś porównanie z T-Capem 9kW. Chodzi mi o krzywe COP i kW w zależności od temp. zewn ?? To chyba tylko w serwisówkach jest. A może nie, nie wiem.

rydzadam
28-03-2015, 15:53
I jeszcze jedno: czy są jakieś różnice w sterowaniu / sterowniku na korzyść T-Capa ??

mkm silesia
28-03-2015, 16:18
przy -15 i woda c.o. 35
t cap 9kw i cop2,5
sdc 230V 5,9kw i cop 2,2
w sterowniku nie ma różnicy
ale ja jestem instalatorem i zapewne podaję naciągane parametry ;)

map78
28-03-2015, 16:25
... a macie Koledzy jakieś porównanie z T-Capem 9kW. Chodzi mi o krzywe COP i kW w zależności od temp. zewn ?? To chyba tylko w serwisówkach jest. A może nie, nie wiem.

Wpisz w google katalog aquarea 2015. Tam będziesz miał na końcu wszystkie tabelki z danymi tych pomp.

rydzadam
28-03-2015, 18:03
Dzięki za namiary na tabelki. Wrzuciłem cyferki do Excela i zaraz poczynię sobie jakieś analizy :) ale również w porównaniu z HP 9kW, tylko 3-fazową. Ma zdecydowanie większą moc przy niskich temp. no i lepszy COP. Tylko nie wiem, ile jest droższa, tak w praktyce (przy zakupie z montażem), no i na ile jest "odporna" na małe zapotrzebowanie na moc w okresach przejściowych, jak daleko w dół potrafi modulować, czytajcie: taktowanie.
Na pierwszy rzut oka na pewno lepszym od T-Capa rozwiązaniem do mnie będzie HP 9kW jedno lub 3-fazowy.

ccool
01-04-2015, 10:06
Sądząc po wykonaniu domu tzn wykonaniu "jak chłopy na wsi radzą" czyli z grzejnikami ściennymi i dostosowaniem domu do syfu można domniemywać,że izolacja domu jak i wentylacja będzie na podobnym poziomie intelektualnym i nie sądzę,żeby ta 7kW była optymalna dla tego domu.
Chociaż może się mylę także coś więcej o tym domu lub jak znasz to podaj obciążenie cieplne domu bo możesz się przejechać.

Dodaje szczegóły
Sciany bloczek Porotherm 25 + ocieplenie styropian 12 o bardzo dobrym współczynniku przenikalności chyba λ = 0,032 (W/mK)
Podłoga ocieplenie 10 cm na przekładke

Strop jeszcze nie ocieplony (zamierzam albo wata ok 20 + 15 na dach albo dobrym styropianem)

POwtórze powierzchnia grzania ok 100 m z czego 65 m podłogą a 35 grzejniki niskotemperaturowe.
Pytanie czy PC Panasonic t-cap 7kW czy 9 kW - c.o + c.w

:)
Dzieki

rydzadam
01-04-2015, 10:30
Dodaje szczegóły
Sciany bloczek Porotherm 25 + ocieplenie styropian 12 o bardzo dobrym współczynniku przenikalności chyba λ = 0,032 (W/mK)
Podłoga ocieplenie 10 cm na przekładke

Strop jeszcze nie ocieplony (zamierzam albo wata ok 20 + 15 na dach albo dobrym styropianem)

POwtórze powierzchnia grzania ok 100 m z czego 65 m podłogą a 35 grzejniki niskotemperaturowe.
Pytanie czy PC Panasonic t-cap 7kW czy 9 kW - c.o + c.w

:)
Dzieki

Ocieplenie za specjalne nie jest. 7kW moim zdaniem "nie uciągnie" jako samodzielne źródło ciepła. Poza tym seria T-Cap zaczyna się od 9kW. Zależy jeszcze jakie okna, drzwi, brama garażowa, itp.itd. Jak chcesz mieć pewność i nie mieć potem kłopotów, musisz zrobić audyt energetyczny, czyli zlecić albo samemu wykonać obliczenie OZC. Chyba, że założysz 7kW i będziesz przy mrozach regularnie dogrzewał kominkiem. To też jakieś rozwiązanie, ale średnio wygodne.

lukasza
01-04-2015, 10:39
Dodaje szczegóły
Sciany bloczek Porotherm 25 + ocieplenie styropian 12 o bardzo dobrym współczynniku przenikalności chyba λ = 0,032 (W/mK)
Podłoga ocieplenie 10 cm na przekładke

Strop jeszcze nie ocieplony (zamierzam albo wata ok 20 + 15 na dach albo dobrym styropianem)

POwtórze powierzchnia grzania ok 100 m z czego 65 m podłogą a 35 grzejniki niskotemperaturowe.
Pytanie czy PC Panasonic t-cap 7kW czy 9 kW - c.o + c.w

:)
Dzieki

pytanie czy:
7kW,
czy 9kW 1 faza seria C czy tam F

czy też
9kW 3 fazy seria C czy tam F
9kW 1 faza TCap

bo to z grubsza 2 grupy "mocy" PC, a nawet mozna by dać 3 grupy jakby 7kW dać osobno.
Na oko to trudno dobrać, ale raczej 7kW odpada, być może i 9kW 1faza serja C czy F odpadnie jak chcesz wykorzystać dużo w taniej taryfie. Bez OZC ciężko doradzić i bez wiedzy ile chcesz mieć % w 2giej taryfie i ile za to trzeba dopłacić w zakupie. Z OZC idzie to dobrać cena zakupu/cena ogrzania.

No oko to wyjdzie ten dom z 9-10 000kWh i obciążenie ok 5-5,5kW, ale na oko dobierając PC to już się kilku przejechało!

Jak masz więcej pytań pisz na priv bo widzę, że masz do mnie kilka km. PC Ci nie sprzedam, ale mogę doradzić bo mam takie coś działające i mniej więcej znam różnice której widzę, że nie znasz miedzy kilkoma modelami tych PC.

rob30
01-04-2015, 12:52
Pytanie do użytkowników intesishome.

Macie ostatnio gdzieś od kilku dni, że intesishome wariuje ?? Włącza wyłącza pompę, wczoraj z grzania sam przestawił mi na chłodzenie !

mkm silesia
01-04-2015, 21:38
Pytanie do użytkowników intesishome.

Macie ostatnio gdzieś od kilku dni, że intesishome wariuje ?? Włącza wyłącza pompę, wczoraj z grzania sam przestawił mi na chłodzenie !

Na razie nikt do mnie nie dzwoni zamontowałem tego z 6szt głownie z promocji w 2012tym bo były gratis do pompy

l_ukasz
01-04-2015, 23:18
Pytanie do użytkowników intesishome.

Macie ostatnio gdzieś od kilku dni, że intesishome wariuje ?? Włącza wyłącza pompę, wczoraj z grzania sam przestawił mi na chłodzenie !

u mnie w piątek się zaczęło, przerzucał mi na chłodzenie. Sąsiad obok mnie też miał problemy, co chwile się wyłączała.
na weekend wypiąłem moduł, w niedziele wieczorem jeszcze były problemy, ale dzisiaj już odpukać działa.

rob30
02-04-2015, 08:06
u mnie w piątek się zaczęło, przerzucał mi na chłodzenie. Sąsiad obok mnie też miał problemy, co chwile się wyłączała.
na weekend wypiąłem moduł, w niedziele wieczorem jeszcze były problemy, ale dzisiaj już odpukać działa.

To ja też wypne na kilka dni bo u mnie dalej wyłącza i włącza - dziwna akcja :/
Tylko czy na naszym starym sterowniku da się ustawić grzanie wody w tanich godzinach?

mkm silesia
Masz możliwość dowiedzieć się gdzieś o co z tym chodzi??

mkm silesia
02-04-2015, 09:16
Pewnie atak ruskich hakerów za mało gazu kupujemy a mamy " najtańszy " w eu
A tak poważnie zadzwonię zapytam

map78
02-04-2015, 11:09
Ja od wczoraj obserwowałem u siebie i nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości, tzn cały czas przy pompie nie stałem, ale byłem w newralgicznych punktach, czyli momencie przełączania między CO, a CWU i wszystko było OK. Z kolei dzwonił do mnie kolega z forum, który od kilku dni ma podobne problemy do Waszych. Twierdzi On, że całkowicie przestało mu działać sterowanie pompą z poziomu kalendarza, ale teraz przeszedł na sterowanie scenami i działa.

mkm silesia
02-04-2015, 22:01
No więc tak IH to osobna firma która robi tylko moduł wifi i należałoby pisać mail do nich z tego co pamiętam to chyba Hiszpanie.

rob30
03-04-2015, 09:09
Wczoraj przed południem do nich napisałem i nawet szybko odpisali gdzieś po godzinie, żebym podał jeszcze dodatkowe informacje. Jak nie odpiszą do wieczora to wypinam intesishome.

Barth3z
03-04-2015, 19:36
Pomóżcie.
Jaką rurę (PEX ? ) wyprowadzić z pomieszczenia technicznego pod jednostkę zewn. Aquarea 5kW Monoblock ? Mam okazję puścić tą rurę w 30cm izolacji styropianu grafitowego. PEX ? Jaki przekrój i czy musi być w jakiejkolwiek otulinie skoro będzie prowadzony w styropianie ?

AdrianEH
03-04-2015, 19:57
Pomóżcie.
Jaką rurę (PEX ? ) wyprowadzić z pomieszczenia technicznego pod jednostkę zewn. Aquarea 5kW Monoblock ? Mam okazję puścić tą rurę w 30cm izolacji styropianu grafitowego. PEX ? Jaki przekrój i czy musi być w jakiejkolwiek otulinie skoro będzie prowadzony w styropianie ?

Takie dane powinny być w DTR lub instrukcji montażu. Nie radziłbym montować rury "na oko". Może to mieć negatywny wpływ na działanie urządzenia. Ponadto otulina powinna być szczelna ponieważ dostanie się woda i ciepło będzie uciekać w glebę.

Barth3z
03-04-2015, 20:14
Takie dane powinny być w DTR lub instrukcji montażu. Nie radziłbym montować rury "na oko". Może to mieć negatywny wpływ na działanie urządzenia. Ponadto otulina powinna być szczelna ponieważ dostanie się woda i ciepło będzie uciekać w glebę.

W DTR nie podają jakimi rurami wykonujemy instalację. Po drugie nie bedę prowadził ich w glebie. Wyczytałem tylko, że fi to 30mm.

mkm silesia
03-04-2015, 20:42
W DTR nie podają jakimi rurami wykonujemy instalację. Po drugie nie bedę prowadził ich w glebie. Wyczytałem tylko, że fi to 30mm.

rura ma być taka aby przy jej oporach był zapewniony wymagany przepływ

Barth3z
03-04-2015, 20:50
rura ma być taka aby przy jej oporach był zapewniony wymagany przepływ

ale jaka ? PE, PEX czy może PP ? A może inna ?

mkm silesia
03-04-2015, 21:01
czytając to forum to najlepsza będzie najtańsza ;)

Barth3z
03-04-2015, 21:47
Tak też myślałem :)

mkm silesia
03-04-2015, 22:59
trza było brać jule albo mitinga to by może starczyło na lepszą i grubszą rurę ;)

Zigobar
04-04-2015, 12:45
Jaką rurę (PEX ? ) wyprowadzić z pomieszczenia technicznego pod jednostkę zewn. Aquarea 5kW Monoblock ?
Przyjmując przepływ 1m3/h (delta 4,3*C), dla średnicy wewnętrznej rury (przykładowo rura Cu):
20mm, opory ok. 0,42kPa/m
25mm, opory ok. 0,14kPa/m
Pamiętaj, że faktyczny przepływ będzie zależał od wydajności obiegówki i oporów całkowitych (rura jest tylko jednym z elementów układu).
Rury PP przy tych samych średnicach zewnętrznych mogą mieć różne średnice wewnętrzne.

mkm silesia
05-04-2015, 12:43
Rura to nie wszystko dodatkowo w pex kształtki mają mniejsze przekroje

Barth3z
05-04-2015, 19:29
W DTR inlet/outlet water ma 30mm.
Pytam teraz o tą rurę, ponieważ chcę ją puścić w 30cm warstwie styro, również na zewnątrz. Później będzie mi ciężko poprowadzić tą rurę. W rurach będę chciał puścić glikol.
Myślałem, że znajdzie się ktoś, kto już tą pompę uruchamiał i podpowie jaką rurę przygotować na przyszłą instalację.

Wolałbym PEX'a, bo jest w miarę elastyczny i zachowam ciągłość bez łączenia. Którą z rur np. KAN-therm wybrać?:
http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm/systems.html

mkm silesia
05-04-2015, 19:56
W DTR inlet/outlet water ma 30mm.
Pytam teraz o tą rurę, ponieważ chcę ją puścić w 30cm warstwie styro, również na zewnątrz. Później będzie mi ciężko poprowadzić tą rurę. W rurach będę chciał puścić glikol.
Myślałem, że znajdzie się ktoś, kto już tą pompę uruchamiał i podpowie jaką rurę przygotować na przyszłą instalację.

Wolałbym PEX'a, bo jest w miarę elastyczny i zachowam ciągłość bez łączenia. Którą z rur np. KAN-therm wybrać?:
http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm/systems.html

pp nie ma zawężenia na kształtkach
push PEXc ma ale małe
prsss PEX duże + oringi

rob30
07-04-2015, 08:24
Coś mi się wydaje, że Wasza powyższa dyskusja powinna być w innym wątku ;)

Wracając do Panasonica i intesishome dalej ktoś ma problemy??
Pisałem do intesishome odpisali , że chcą więcej informacji i dalej cisza a w międzyczasie przed weekendem odłączyłem intesis bo przebrał miarkę :-) jak zamiast nagrzać mi wodę po południu to przestawił na tryb chłodzenia.

l_ukasz
07-04-2015, 12:45
Coś mi się wydaje, że Wasza powyższa dyskusja powinna być w innym wątku ;)

Wracając do Panasonica i intesishome dalej ktoś ma problemy??
Pisałem do intesishome odpisali , że chcą więcej informacji i dalej cisza a w międzyczasie przed weekendem odłączyłem intesis bo przebrał miarkę :-) jak zamiast nagrzać mi wodę po południu to przestawił na tryb chłodzenia.

u mnie zaczął już działać normalnie. Podłączyłem ponownie w zeszły poniedziałek.

olafd
12-04-2015, 15:19
Co do IH u mnie też są problemy od kilkunastu dni. Też moduł włączał i wył.pompe. okazało się, że przestało mi działać sterowanie przez kalendarz. Działa tylko z funkcji scen.
Napisałem do nich, szybko odpisali czy dobrze rozumieją mój problem i na tym się skończył ich kontakt ze mną.
Teraz mam inny problem. Wczoraj zauważyłem, nigdy się temu nie przyglądałem, podczas grzania wody pracował tylko 1 wiatrak. W trybie grzania domu pracowały już dwa. A dziś pojawiły się u mnie jakieś hmmm zgrzyty, piski, coś trze. Mam nadzieję, że to tylko ośki wiatraków a nie coś poważniejszego. Nie ma w tym żadnej cykliki. Na słuch bardziej to dobiega z wiatraka.
TCap 9kW 1faza

Ps. Rozmawiałem z kolegą, było wczoraj bardzo ciepło i w związku z tym działanie tylko 1 wiatraka nie jest niczym nieprawidłowym, a dzisiejsze hałasy to prawdopodobnie świst powietrza uderzającego w wiatraki.

neo80
17-04-2015, 11:09
Witam. Czy wie ktoś co mogło spowodować pojawienie się na wyświetlaczu kodu blędu H98. Wiem z instrukcji że jest to cytuje "zabezpieczenie przed wysokim ciśnieniem jednostki zewnętrznej", oraz drugie pytanie dlaczego jednostka jak pracuje na timerze tygodniowym jest cały czas ustawiona w trybie HEAT a jak przełącze na cokolwiek innego (AUTO, AUTO plus TANK, HEAT plus TANK lub samo TANK) to po wyłączeniu o zadanej godzinie wraca do trybu HEAT w którym rzecz jasna nie grzeje mi zasobnika a na tym mi teraz zależy.

map78
17-04-2015, 11:26
Witam. Czy wie ktoś co mogło spowodować pojawienie się na wyświetlaczu kodu blędu H98. Wiem z instrukcji że jest to cytuje "zabezpieczenie przed wysokim ciśnieniem jednostki zewnętrznej", oraz drugie pytanie dlaczego jednostka jak pracuje na timerze tygodniowym jest cały czas ustawiona w trybie HEAT a jak przełącze na cokolwiek innego (AUTO, AUTO plus TANK, HEAT plus TANK lub samo TANK) to po wyłączeniu o zadanej godzinie wraca do trybu HEAT w którym rzecz jasna nie grzeje mi zasobnika a na tym mi teraz zależy.

Jeżeli pracuje na Timerze to musisz jej zaprogramować okienka dla CWU, albo wyłącz Timer i ustaw ją w tryb Heat+Tank, daj priorytet na Tank i ustaw w czasach, żeby np co 6h podgrzał Ci CWU przez 30min.

l_ukasz
18-04-2015, 18:20
u mnie od zeszłego tygodnia znowu jaja z intentisshome, działa sobie swoim życiem. Powoli strasznie mnie to wkurza. Dzisiaj chyba go odłączę i zaprogramuje sterownik recznie. Co to za gówniana firma co nie umie rozwiązać problemu od dwóch miesięcy.

neo80
21-04-2015, 09:11
Jeżeli pracuje na Timerze to musisz jej zaprogramować okienka dla CWU, albo wyłącz Timer i ustaw ją w tryb Heat+Tank, daj priorytet na Tank i ustaw w czasach, żeby np co 6h podgrzał Ci CWU przez 30min.

A jak ustawić takie okienka dla cwu bo nigdzie w instruckji nie mogę tego znaleźć. A jednak wolę żeby działała na timerze bo jest zaprogramowana w taniej taryfie. I jeszcze jedno dlaczego np z trybu auto w momencie przejścia na on momentalnie przłącza sie na heat. i tak za każdym razem czyli o 13 i 21

map78
21-04-2015, 10:52
A jak ustawić takie okienka dla cwu bo nigdzie w instruckji nie mogę tego znaleźć. A jednak wolę żeby działała na timerze bo jest zaprogramowana w taniej taryfie. I jeszcze jedno dlaczego np z trybu auto w momencie przejścia na on momentalnie przłącza sie na heat. i tak za każdym razem czyli o 13 i 21

Przełącza się na Heat, bo tak to zaprogramowałeś, lub ktoś Ci to zaprogramował. Heat to pierwsza opcja do wyboru i pewnie dlatego tak jest.
Okienka dla CWU ustaw sobie w programach timera jako uruchomienie funkcji Tank, lub Heat+Tank. Procedura jest bardzo dokładnie opisana w rozdziale "Ustawianie programatora tygodniowego".

lukasza
21-04-2015, 10:53
A jak ustawić takie okienka dla cwu bo nigdzie w instruckji nie mogę tego znaleźć. A jednak wolę żeby działała na timerze bo jest zaprogramowana w taniej taryfie. I jeszcze jedno dlaczego np z trybu auto w momencie przejścia na on momentalnie przłącza sie na heat. i tak za każdym razem czyli o 13 i 21

a masz termostat pokojowy podłączony?
Bo pewny nie jestem ale trudno było mi pogodzić (2 tyg. zanim dostałem obiecany termostat) tanie taryfy, tryb Auto, Heat i Heat + Tank bez termostatu pokojowego.
Zresztą on i tak jest mi potrzebny bo PC w trybie Heat grzeje i grzeje aż się nie wyłączy jak na zewnątrz jest ciepło (temp ustawiasz sam).
Rozmawiałem z Panami z Pansonica telefonicznie i mam wrażenie, że mnie nie rozumieli a ich polecenia jakoś inaczej na Timerze miały wyglądać niż mi działało.
Odpuściłem na te 2 tygodnie sprawę.

Ja mam tak:
wchodzisz w Timer - trzymasz ten przycisk i potem strzałkami góra/dół ustawiasz godziny, mode. Zależy co się podświetla.
Ja myślałem że mi to nie działa, aż nie zapaliłem lepszego światła i nie stanąłem na palcach (wysoko PC). Co jak co - ale ten wyświetlacz tak słabo świeci, że trzeba się wpatrywać dobrze!!! Kilka razy brałem się za Timer i zawsze nie działał - bo Ja nie widziałem tych mini trójkącików. Selcet wybierasz co chcesz zmienić.

Mam cały czas tryb ustawiony Heat. Na PC jako główny-globalnie.
Zaś na Timerze mam dodatkowo (ja akurat 2x dla swojego trybu domowego życia) od 1.00 do 2.00 i od 13.00 do 14.30 wejście w tryb Heat + Tank. Wtedy w taniej taryfie właśnie PC mi grzeje CWU.

Na PC też masz globalnie temp CWU. Np 50* Jak spadnie o 3 czy 4*(nie pamiętam ile) to PC zacznie grzać właśnie w okienkach z Timera. A jak temp wody CWU nie spadnie to wchodzi w tryb Heat. I w sumie te 2 okienka by mi starczyły, ale wykorzystuję jeszcze 2 okienka z 6 możliwych na Timerze. Te 2 kolejne okienka to podbicie temp zailania CO. Podbijam go w okienku dziennym aby najlepiej wykorzystać grzanie w dzień. Podbijam go w nocy po grzaniu CWU. Przed grzaniem nocnym CWU nic nie podbijam CO i daje PC spokojnie sobie dojść z temp zasilania.

Ot cały system, ale mam termostat pokojowy w domu i to w nim mam ustaione okna i temperturę grzania od 7-13, 13-16, 16-22, 22-7 (ja mam dłuższe o 1h tanie taryfy). PC cały czas jest w trybie heat gotowa do grzania aż dostanie sygnał z termostatu w domu. Na 7-13 i 16-22 mam ustawione 21,8* (nigdy nie był w domu tyle) a na 22-7 mam 23,4* a na 13-16 mam 23,7*. Czyli głownie mi grzeje CO w tych godzinach. Jak dojdzie do temp zadanej to termostat sam wyłączy grzanie. Tak samo jak miedzy np: 22 a 7 temp. spadnie o 0,4* pod zadanej czyli z 23.4 do 23.0 to samo grzanie się włączy.

I to wszystko. Bez termostatu jakoś mi się CWU, CO i tanie taryfy nie spinały.

mmaarcin
21-04-2015, 12:01
"przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED lub*sterownik pokojowy EUROSTER 2026*"

ofercie na kotlownie dostałem w/w opcje.
Gdzie jest je najsensowniej umiejscowić?
zostawić w kotlowni, przenieść do salonu? Proszę o jakieś wytyczne, ponieważ kończę układanie instalacji elektrycznej i chciałbym doprowadzić do tego miejsca przewody.

map78
21-04-2015, 12:36
"przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED lub*sterownik pokojowy EUROSTER 2026*"

ofercie na kotlownie dostałem w/w opcje.
Gdzie jest je najsensowniej umiejscowić?
zostawić w kotlowni, przenieść do salonu? Proszę o jakieś wytyczne, ponieważ kończę układanie instalacji elektrycznej i chciałbym doprowadzić do tego miejsca przewody.

Weź bezprzewodowy Euroster 2026 i żadnych kabli nie wyprowadzaj. Nie znasz jeszcze swojego domu, a ta wiedza jest przydatna żeby dobrze wybrać miejsce lokalizacji sterownika. Generalnie taki sterownik powinien być w miejscu zacienionym, z dala od źródeł ciepła, z dala od okien, jak najdalej od kominka (jeśli takowy posiadasz). Raczej nie będzie to kotłownia, bo w niej mieszkać nie będziesz;) U mnie na przykład jest to korytarz na piętrze po północnej stronie domu. Jest to na tyle reprezentatywne miejsce i nie podatne na zakłócenia, że wiem, że gdy tam jest ciepło, to i wszędzie indziej też.

lukasza
21-04-2015, 12:41
Generalnie taki sterownik powinien być w miejscu zacienionym, z dala od źródeł ciepła, z dala od okien, jak najdalej od kominka (jeśli takowy posiadasz). Raczej nie będzie to kotłownia, bo w niej mieszkać nie będziesz;) U mnie na przykład jest to korytarz na piętrze po północnej stronie domu. ż.

i dopisałem bym jeszcze częsty błąd. Montaż termostatu koło drzwi i alarmu bo razem ładnie wygląda czy koło bramofonu itp. Te korytarze lub wręcz wiatrołapy blisko drzwi zewnętrznych powodują, że nie zamknięcie drzwi zimą na nawet 3 min. - wnoszenie zakupów, wynoszenie rodziny po libacji itp - to chwilowy skok temp w dół o 1-2* i chwilowe włączenia grzania w np: taniej taryfie.

mmaarcin
21-04-2015, 13:05
Dziękuję.

TycjanJ
21-04-2015, 16:35
Witam, jestem tu nowy i mam pytanko do fachowców z dziedziny PC. Wykańczam dom jednorodzinny pod Szczecinem dla 2 osób. Parter 110m2, na całej powierzchni ogrzewanie podłogowe, 15 cm styropianu pod posadzką + 40 m2 nieogrzewany garaż z kotłownią(planowane odcięcie ścian garażu od domu styropianem, chyba że ktoś ma lepszy pomysł to proszę o sugestie). Strop 10 cm + 20 cm wełna. Poddasze użytkowe ok 50m2. Planowane zagospodarowanie poddasza na graty plus ewentualne łóżko na nieplanowany najazd gości poza tym raczej nie będzie używane. Dach ocieplenie 20 cm + 5 cm wełna. Ściany domu ocieplenie 20 cm styropian grafitowy. Planowana rekuperacja. Salon połączony z jadalnią i kuchnia. W salonie kominek zewnętrzny tupu koza. Zaznaczam że nie ma dla mnie problemu przeniesienie się w duże mrozy z sypialni do salonu i dogrzewanie kominkiem. Okna trzyszybowe, drewniane + rolety. Moje pytania brzmią:
1. Którego Panasonica polecacie na te warunki? Ile kW, 1- czy 3 - fazowy?
2. Jaki zbiornik? Myślę o GALMET 300l MAXI
3. Jak dogrzać poddasze?
W przyszłości myślę o zakupie ogniw fotowoltaicznych.

TycjanJ
21-04-2015, 16:44
zapomniałem dodać że sciany stawiane z porothermu bez zaprawy, na pianę

neo80
21-04-2015, 18:00
z timerem sobie poradziłem ale pojawił się kolejny błąd h76. Pytanie do użytkowników w jakim czasie nagrzewa wam tank 300l i z jakiej do jakiej temeperatury żebym mógł porównać. Czy to normalne że podczas ogrzewania temperatura na pompie nie może wzrosnąć powyżej 40 stopni. Mam klimakonwektory a one załączają sie chyba pyz coś około 36 więc czesto się nie załączają i nie mogę ogrzać tych pomieszczeń. acha mam dwa termostaty pokojowe bezprzewodowe jeden do sterowania obiegiem na klimakonwektory a drugi na podłogówkę. Jak grzeje tylko na klimakonwektory to nie ma problemu i grzeje nawet do 50 stopni natomiast jak idzie dodatkowo na podłogę to przeważnie 36-37 bardzo rzadko do 40

map78
21-04-2015, 21:43
z timerem sobie poradziłem ale pojawił się kolejny błąd h76. Pytanie do użytkowników w jakim czasie nagrzewa wam tank 300l i z jakiej do jakiej temeperatury żebym mógł porównać. Czy to normalne że podczas ogrzewania temperatura na pompie nie może wzrosnąć powyżej 40 stopni. Mam klimakonwektory a one załączają sie chyba pyz coś około 36 więc czesto się nie załączają i nie mogę ogrzać tych pomieszczeń. acha mam dwa termostaty pokojowe bezprzewodowe jeden do sterowania obiegiem na klimakonwektory a drugi na podłogówkę. Jak grzeje tylko na klimakonwektory to nie ma problemu i grzeje nawet do 50 stopni natomiast jak idzie dodatkowo na podłogę to przeważnie 36-37 bardzo rzadko do 40

Co Ty masz za klimakonwektory, że musisz grzać do 50st:jawdrop::confused:
U mnie 36st to w tym roku nawet nie było, bo zima łagodna. Zazwyczaj grzanie kończyło się na 33st. Przy takim systemie jak u Ciebie to COP nie za ciekawy wychodzi:(
Napisz coś więcej, jakie OZC, jaka dokładnie instalacja, ile OP, ile kk, jakie kk, jaki zasobnik? Może coś pomogę, bo coś czuje, że mało to Ty nie płacisz:(

neo80
27-04-2015, 10:55
Co Ty masz za klimakonwektory, że musisz grzać do 50st:jawdrop::confused:
U mnie 36st to w tym roku nawet nie było, bo zima łagodna. Zazwyczaj grzanie kończyło się na 33st. Przy takim systemie jak u Ciebie to COP nie za ciekawy wychodzi:(
Napisz coś więcej, jakie OZC, jaka dokładnie instalacja, ile OP, ile kk, jakie kk, jaki zasobnik? Może coś pomogę, bo coś czuje, że mało to Ty nie płacisz:(

Klimkonwektory Purmo VIDO. Nie muszę grzać do 50 ale ta ustawiłem żeby sprawdzić czy pompa podoła bo powinna a jednak nie daje rady. Klimakonwektory załączają się powyżej chyba 35 więc tyle musi iść na nie żeby to miało sens a nawet czasami tyle nie może pompa pogrzać wody jak idzie na całą podłogówkę. Co do opłat to się okaże jak przyjdzie inkasent i zrobi nową prognozę ale coś musi być nie halo ba mają w tym tygodniu wymieniać płytę główną lub sterownik ale zamówione są obie rzeczy.

Tom_Soch
27-04-2015, 14:19
Witam się z racji że to mój pierwszy post tutaj. Jak dotąd podglądałem i czytałem. Przyszedł czas coś skrobnąć :)

Nie wiem czy to dobre miejsce, ale szukam dobrego, sprawdzonego dostawcy-wykonawcy, który chciałby zamontować mi pompę ciepła.
Skłaniam się ku Panasonicowi, stąd ten post tutaj. Jeśli więc możecie kogoś polecić, będę wdzięczny.
Wyliczone obciążenie cieplne 8,8kW, więc chyba 9kW powinna dać radę?

Budynek powstaje w województwie mazowieckim (blisko łódzkiego), jeśli to ma znaczenie.
Wiem że jest na www lista instalatorów, ale wiem też że bywa z nimi bardzo różnie, stąd prośba o podpowiedzi na kim można polegać, a może kogo unikać...?

AdrianEH
27-04-2015, 16:36
A cwu?

Tom_Soch
27-04-2015, 17:23
dom jest parterowy z potencjalnie użytkowym poddaszem.
8,8kW to przy założeniu że poddasze jest użytkowe i ogrzewane, przy nieogrzewanym wychodzi 6kW
poddasze na początku nie będzie użytkowe i ogrzewane, może z czasem nie całe?
stąd moje założenie że 9kW powinni wystarczyć.
na początku mają mieszkać dwie osoby, więc zapotrzebowanie na CWU nie powinno być bardzo duże.

jeśli się mylę w swoich założeniach, poprawcie mnie :)

AdrianEH
27-04-2015, 18:19
Oj chyba się mylisz. Założyć trzeba ok. 0,5 kW na osobę. Ponadto pompa 9 kW to nie zawsze 9kW, Pompa ciepła to nie tylko samo urządzenie ale i osprzęt, podłogówka, przepływy. Ogrzewanie już zrobione? jaka temperatura na ogrzewanie? Z fusów się nie dobierze...ogrzewanie dobrać pod cały budynek no chyba, że zmienisz pompę jak zaczniesz ogrzewać poddasze.

Tom_Soch
27-04-2015, 19:06
ogrzewanie jeszcze nie zrobione, parter całość podłogówka.
tak jak pisałem, zakładam że 8,8kW to max. przy ogrzewaniu 100% poddasza, co prawdopodobnie nigdy nie nastąpi. jeśli już to może będzie to 50-80%?
z fusów nie próbowałem dobierać ;) jaką moc w takim razie powinna mieć pompa żeby była ok? jak dobierać, żeby nie było za mało ani za dużo?

mkm silesia
28-04-2015, 07:02
ogrzewanie jeszcze nie zrobione, parter całość podłogówka.
tak jak pisałem, zakładam że 8,8kW to max. przy ogrzewaniu 100% poddasza, co prawdopodobnie nigdy nie nastąpi. jeśli już to może będzie to 50-80%?
z fusów nie próbowałem dobierać ;) jaką moc w takim razie powinna mieć pompa żeby była ok? jak dobierać, żeby nie było za mało ani za dużo?

Przy obciążeniu 9kw i c.w.u. 4 osoby np pompa 9kw t cap załączy grzałkę wspomagania przy ok -13 pamiętaj że jest jeszcze bezwładność budynku oraz -13 i niżej jest zwykle w nocy - wtedy raczej mniej zużywamy c.w.u. (to oczywiście dla ogrzewania niskotemp. )