PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

map78
28-04-2015, 10:23
ogrzewanie jeszcze nie zrobione, parter całość podłogówka.
tak jak pisałem, zakładam że 8,8kW to max. przy ogrzewaniu 100% poddasza, co prawdopodobnie nigdy nie nastąpi. jeśli już to może będzie to 50-80%?
z fusów nie próbowałem dobierać ;) jaką moc w takim razie powinna mieć pompa żeby była ok? jak dobierać, żeby nie było za mało ani za dużo?

Tom, u mnie wg OZC wyszło obciążenie 8,6kW liczone dla -20/+22. Mam 4-osobową rodzinę, zasobnik 300l i pompę 9kW. Kończę właśnie drugi sezon grzania, w domu utrzymuje temp >23st i jeszcze nie zdarzyło się żeby załączyła się grzałka, pompa niedomagała, czy zabrakło CWU, także myślę, że i u Ciebie będzie podobnie. Żeby pojawiły się jakieś niedomagania to temp -20st musiałaby się utrzymywać przez całą dobę, a to raczej mało prawdopodobne - zazwyczaj są to krótkie okresy w nocy, czy nad ranem.

AdrianEH
28-04-2015, 20:02
Czyli nie dokłada się mocy pompy na CWU? Z tego co zaobserwowałem to nieraz CWU to 1/4 lub 1/5 mocy wykorzystanej z całego roku działania pompy. Czy nie ma to znaczenia?
Rozumiem, że jeżeli zapotrzebowanie to 8,8 KW a w domu zużywa się 300-400l ciepłej wody to pompa 9 kW wystarczy? magia

rydzadam
28-04-2015, 20:18
Czyli nie dokłada się mocy pompy naCWU? Z tego co zaobserwowałem to nieraz CWU to 1/4 lub 1/5 mocy wykorzystanej z całego roku działania pompy. Czy nie ma to znaczenia?
Rozumiem, że jeżeli zapotrzebowanie to 8,8 KW a w domu zużywa się 300-400l ciepłej wody to pompa 9 kW wystarczy? magia
Nie. Rzeczywistość :)

JTKirk
28-04-2015, 20:44
Czyli nie dokłada się mocy pompy na CWU? Z tego co zaobserwowałem to nieraz CWU to 1/4 lub 1/5 mocy wykorzystanej z całego roku działania pompy. Czy nie ma to znaczenia?
Rozumiem, że jeżeli zapotrzebowanie to 8,8 KW a w domu zużywa się 300-400l ciepłej wody to pompa 9 kW wystarczy? magia

miało by to znaczenie, gdyby temperatury "obliczeniowe" utrzymywały sie przez dłuższy czas. Poza tym, mnie swego czasu uczyli, ze na potrzeby CWU przyjmuje się 0,25kw/1 osobę. 0,5kw/1os to przesada...

czyli jak obliczenia są wykonane dla -20/22 i pompa jest dobrana na styk, to wtedy jak będzie dłużej -20C(kilka dni?!?) to problem wystąpi....

mkm silesia
28-04-2015, 22:10
miało by to znaczenie, gdyby temperatury "obliczeniowe" utrzymywały sie przez dłuższy czas. Poza tym, mnie swego czasu uczyli, ze na potrzeby CWU przyjmuje się 0,25kw/1 osobę. 0,5kw/1os to przesada...

czyli jak obliczenia są wykonane dla -20/22 i pompa jest dobrana na styk, to wtedy jak będzie dłużej -20C(kilka dni?!?) to problem wystąpi....

nie wystąpi bo jest grzałka która "zeżre" 150zł/rok wiec po co dopłacać 5tyś za pompę 12kw - zakładając oczywiście że mamy dobrą instalacje jak nie to trzeba jak Artur dołożyć sporo do pompy

Tom_Soch
28-04-2015, 22:50
Tom, u mnie wg OZC wyszło obciążenie 8,6kW liczone dla -20/+22. Mam 4-osobową rodzinę, zasobnik 300l i pompę 9kW. Kończę właśnie drugi sezon grzania, w domu utrzymuje temp >23st i jeszcze nie zdarzyło się żeby załączyła się grzałka, pompa niedomagała, czy zabrakło CWU, także myślę, że i u Ciebie będzie podobnie. Żeby pojawiły się jakieś niedomagania to temp -20st musiałaby się utrzymywać przez całą dobę, a to raczej mało prawdopodobne - zazwyczaj są to krótkie okresy w nocy, czy nad ranem.

map78, dzięki za potwierdzenie że jednak moje założenia i wnioski mają jakiś sens :) Wychodzę z takiego założenia że jeśli gdzies to działa, to u mnie też powinno zadziałać. Oczywiście biorąc pod uwagę warunki i różnice.
Ile to ja już się nasłuchałem co to za wynalazek chcę postawić (przecież to nie ma prawa działać), jakie to drogie (nie znając cen), to NA PEWNO się nie opłaci i będę płacić za ogrzewanie majątek, najlepiej i najtaniej to ekogroszek itd itd... :bash:
tylko co ja mam zrobić, jak nie podoba mi się wizja etatu palacza, przewalania węgla :)


map78, ten zasobnik 300L to na potrzeby CWU, nie jako bufor itp?

map78
29-04-2015, 00:01
map78, ten zasobnik 300L to na potrzeby CWU, nie jako bufor itp?

Oczywiście, że CWU:yes: tfuuu, żadnych buforów:D

Tom_Soch
29-04-2015, 00:11
tak myślałem, ale wolałem się upewnić :)


a wracając do monterów, ktoś może kogoś polecić, kto się dobrze wywiązuje/wywiązał z montażu i przy okazji nie policzył jak za budowę autostrady? :)

dobrze też jakby był słowny. mam wrażenie że niestety ta cecha wśród budowlańców bywa problematyczna ;)


jeśli nie publicznie, to może priv?

AdrianEH
30-04-2015, 17:43
Jak kto woli. Ja nie odważyłbym się nie brać CWU pod uwagę.

marcin.sto1
30-04-2015, 23:44
Ile to ja już się nasłuchałem co to za wynalazek chcę postawić (przecież to nie ma prawa działać), jakie to drogie (nie znając cen), to NA PEWNO się nie opłaci i będę płacić za ogrzewanie majątek, najlepiej i najtaniej to ekogroszek itd itd...

Ha ha, dobre;)

U mnie dokładnie słyszę to samo, w maju instalują mi PC Panasa i mam nadzieję że zadziała bo coś mi się zdaje że będą mnie odwiedzać wycieczki niedowiarków jak w domu bez komina może być ciepło:wtf:

karol_68
02-05-2015, 12:17
Witam wszystkich uczestników forum muratordom - tej niewyczerpanej skarbnicy wiedzy budowlanej, (po raz pierwszy na forum - aktywnie) :)
Szukam instalatora PC PW Panasonic w woj. warmińsko-mazurskim. Na stronie Panasonica mój region to biała plama.
Czy ktoś może pomóc ?

Arturo72
03-05-2015, 02:34
Witam wszystkich uczestników forum muratordom - tej niewyczerpanej skarbnicy wiedzy budowlanej, (po raz pierwszy na forum - aktywnie) :)
Szukam instalatora PC PW Panasonic w woj. warmińsko-mazurskim. Na stronie Panasonica mój region to biała plama.
Czy ktoś może pomóc ?

A czy w całym woj.warmińsko-mazurskim(Elbląg,Olsztyn itp ) nie było żadnego chłodnika,który zajmowałby się sprawami klimatyzacji,żeby nie można było z nim pogadać do rzeczy ?
Czemu Wy inwestorzy robicie się za takich sierotów ?
Pompa ciepła powietrzna to nie 12 cud natury a zwykła rzecz dla przeciętnego instalatora klimatyzacji.

karol_68
03-05-2015, 09:52
A czy w całym woj.warmińsko-mazurskim(Elbląg,Olsztyn itp ) nie było żadnego chłodnika,który zajmowałby się sprawami klimatyzacji,żeby nie można było z nim pogadać do rzeczy ?
Czemu Wy inwestorzy robicie się za takich sierotów ?
Pompa ciepła powietrzna to nie 12 cud natury a zwykła rzecz dla przeciętnego instalatora klimatyzacji.

Siedzę sobie przed kompem, rozglądam dookoła i nikogo nie widzę. A może to stare nawyki ( "Wy Towarzyszu... "). Chociaż... 78 ?
A poważnie - to się dowiedziałem !
Kim Ty gościu jesteś, że nazywasz innych sierotami?
Jeżeli ktoś jeszcze potwierdzi, że moje pytanie było bez sensu, więcej głosu nie zabieram (masz więcej kont na forum ? )
P.S. Szukam "firmowego" instalatora ze wzglądu na gwarancję (myślałem, że tylko taki może ją podbić; chyba,że jest inaczej). .

M.Krk
03-05-2015, 09:53
Arturo, jesteś nie zastąpiony normalnie, chyba wstąpię do twojego klubu :-)

M.Krk
03-05-2015, 09:56
Siedzę sobie przed kompem, rozglądam dookoła i nikogo nie widzę. A może to stare nawyki ( "Wy Towarzyszu... "). Chociaż... 78 ?
A poważnie - to się dowiedziałem !
Kim Ty gościu jesteś, że nazywasz innych sierotami?
Jeżeli ktoś jeszcze potwierdzi, że moje pytanie było bez sensu, więcej głosu nie zabieram (masz więcej kont na forum ? )
P.S. Szukam "firmowego" instalatora ze wzglądu na gwarancję (myślałem, że tylko taki może ją podbić; chyba,że jest inaczej). .


Szukaj szukaj nie patrz na takie głupie teksty, to forum jest dla takich ludzi właśnie a nie dla zarozumiałych, a zresztą niech sobie będzie i on

Arturo72
03-05-2015, 10:11
P.S. Szukam "firmowego" instalatora ze wzglądu na gwarancję (myślałem, że tylko taki może ją podbić; chyba,że jest inaczej). .
Pierwszy z brzegu z googla:
http://www.termel.com.pl/oferta/klimatyzacja/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.termel.com.pl% 2Foferta-pompy-ciepla-wentylacja%2F)
Takich sądzę są dziesiątki w całym województwie war-maz.
Czy kupując telewizor Sony w media-markt masz podbitą gwarancję przez autoryzowanego sprzedawcę Sony ?

jbloch
03-05-2015, 10:42
O tym kto może ,,podbić" gwarancję żeby była ważna decyduje tylko i wyłącznie gwarant danego urządzenia , a nie,, widzi mi się", czy jakieś inne poglądy inwestora .

AdrianEH
03-05-2015, 14:42
Aby mieć gwarancję choćby na płytę indukcyjną czy inne AGD często musi być wpis do karty gwarancyjnej przez uprawnionego elektryka. Jeżeli nie ma (a nie każdy czyta warunki gwarancji) to lipa.

karol_68
03-05-2015, 15:27
Szukaj szukaj nie patrz na takie głupie teksty, to forum jest dla takich ludzi właśnie a nie dla zarozumiałych, a zresztą niech sobie będzie i on

Nie mam nic przeciwko zarozumiałym ( żona twierdzi, że sam jestem :)). Irytują mnie ukryci za dhcp odważni oszołomi, którzy obrażają nieznanych sobie ludzi.
Szukać w necie potrafię, podane adresy odwiedziłem wcześniej. Liczyłem na to że ktoś może zna instalatora, który w regionie instaluje panasy (nie viessmanny) , albowiem w warunkach gwarancji stoi :
" Warunkiem utrzymania ochrony gwarancyjnej jest wykonanie 2 razy w roku przeglądów konserwacyjnych, do dokonania, których uprawnione są wyłącznie:
a) wskazany w karcie gwarancyjnej sprzedawca lub instalator;
b) wskazany przez Panasonic Marketing Europe GmbH (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) Oddział w Polsce serwis."
Ale poradzę sobie.
Niniejszym, dziękując wszystkim życzliwym, zamykam dyskusję na mój, w gruncie rzeczy, prosty problem.
Pozdrawiam zacne grono forumowiczów (nie całe ;))

M.Krk
03-05-2015, 16:26
Czasem jeden instalator ma kilka firm, to tak nawiasem

AdrianEH
04-05-2015, 07:53
A Dimplex przez okres gwarancji nie wymaga płatnych przeglądów, co też w cenie warto uwzględnić. :P

buduje_dom
14-05-2015, 23:04
Witam, chciałbym zebrać kilka opinii o działaniu chłodzenia przy pomocy klimakonwektorów. Sprawa wygląda następująco, cały budynek ogrzewany będzie podłogówką (zgodnie z OZC projektowe obciążenie cieplne 7,9kW), pompa ciepła o której myślę to T-CAP 9kW. Wiem, że na elewacji nic już nie zamontuje dlatego klimatyzacja odpada, a zależałoby mi na możliwości chociaż lekkiego schłodzenia salonu i sypialni. Mój pomysł to podłogówka na potrzeby ogrzewania w całym budynku, do chłodzenia na lato w salonie i sypialnie klimakonwektory (2+1). Nie ukrywam że możliwość zbicia temperatury chociaż o kilka stopni latem w kilku pomieszczeniach jest dla mnie bardzo istotna. Czy moglibyście powiedzieć co sądzicie o takim rozwiązaniu, czy ktoś z was go używa? Czy opłaca się kupić klimakonwektory Panasonica (czy szukać tańszych zamienników)?

rydzadam
15-05-2015, 09:48
Dołączam się do pytania oraz: czy takie ustrojstwo można powiesić pod sufitem, jak tradycyjną klimę, czy zastawia się tym ścianę, jak zwykłym kalafiorem? Rozumiem, że prowadzi się do tego k-k zasilanie i powrót wody? Bezpośrednio z jednostki wewn, czy po prostu z rozdzielacza podłogówki?

map78
15-05-2015, 10:51
Mój pomysł to podłogówka na potrzeby ogrzewania w całym budynku, do chłodzenia na lato w salonie i sypialnie klimakonwektory (2+1). Nie ukrywam że możliwość zbicia temperatury chociaż o kilka stopni latem w kilku pomieszczeniach jest dla mnie bardzo istotna. Czy moglibyście powiedzieć co sądzicie o takim rozwiązaniu, czy ktoś z was go używa? Czy opłaca się kupić klimakonwektory Panasonica (czy szukać tańszych zamienników)?

Ja używam takiego rozwiązania, z tymże w pomieszczeniach gdzie są klimakonwektory nie ma podłogówki, wiec kk tam grzeją i chłodzą. KK działają tak samo wydajnie jak zwykła klima, czyli bardzo szybko są w stanie schłodzić pomieszczenie - oczywiście jeśli są odpowiednio dobrane.
Ja instalowałem 2 lata temu - wtedy kk Panasonica były 2x droższe niż moje Purmo. Nie wiem jak jest teraz, ale moje zamienniki działają doskonale;)


Dołączam się do pytania oraz: czy takie ustrojstwo można powiesić pod sufitem, jak tradycyjną klimę, czy zastawia się tym ścianę, jak zwykłym kalafiorem? Rozumiem, że prowadzi się do tego k-k zasilanie i powrót wody? Bezpośrednio z jednostki wewn, czy po prostu z rozdzielacza podłogówki?

Są różne rodzaje kk. Ja mam akurat takie co wyglądają jak kalafiory, ale są i takie montowane w podłodze, jako kurtyny, albo w suficie. Do kk wodnego musisz doprowadzić powrót i zasilanie oraz odprowadzenie skroplin (kanalizację) - w przypadku gdy zamierzasz nabyć pompę powietrzną. Przy gruntowych będziesz potrzebował kk z instalacją 4 rurową.

Dla lepszej wyobraźni, tak to wygląda u mnie. KK Purmo Vido k140
http://www.iv.pl/images/57590392704225459921.jpg (http://www.iv.pl/)

buduje_dom
15-05-2015, 13:16
Map78, a jak jest z hałasem, bo z tego co widzę można ustawić moc wentylatora, jak bardzo uciążliwe są poszczególne biegi? Nie masz problemu z roszeniem rozdzielaczy? Rozumiem, że kk posiada tackę ociekową? Mierzyłeś średnioroczne COP dla pompy?

rydzam- ja planuję wpiąć to do rozdzielacza tego samego co podłogówkę i tylko odcinać w czasie zmiany z grzania na chłodzenie.

map78
15-05-2015, 14:27
Map78, a jak jest z hałasem, bo z tego co widzę można ustawić moc wentylatora, jak bardzo uciążliwe są poszczególne biegi? Nie masz problemu z roszeniem rozdzielaczy? Rozumiem, że kk posiada tackę ociekową? Mierzyłeś średnioroczne COP dla pompy?


Pierwszy bieg, na którym najczęściej chodzą jest dla mnie niesłyszalny, do drugiego można się przyzwyczaić, a trzeci mam zablokowany:D Trzeci to już wichura, w praktyce nieużywany, chyba, że potrzebujemy bardzo szybko zmienić temperaturę. U mnie kk są podłączone pod osobny obieg (nie rozdzielacz), który jest odpowiednio zaizolowany, wiec się nie rosi. KK posiadają tackę ociekową z wyprowadzonym już króćcem, który można bądź podłączyć bezpośrednio do kanalizy, bądź do pompek skroplin ze zbiornikami na wodę (ja tak mam).
Nie mam ciepłomierza, ale średnioroczny SCOP z obliczeń wychodzi mi około 3,5. W tym roku najwyższa temp jaka szła na instalację to 35st, w zeszłym 37st, w domu mam cały czas 23st.

Jeszcze taka mała uwaga techniczna. Pamiętaj, że aby pompa działała prawidłowo w instalacji musi być minimum 30l wody, a pojemność wodna jednego kk to około 1 litr! Jak odetniesz całkowicie podłogówkę to nie pociągnie:no: w takim wypadku będziesz musiał mieć jakiś mały bufor.

buduje_dom
15-05-2015, 15:37
Czyli hałas KK i SCOP na satysfakcjonującym poziomie.

Myślałem o buforze na potrzeby chłodu, ale zobaczę co powiedzą mi instalatorzy, ciekawy jestem ich koncepcji na instalację.
Czy ktoś próbował kiedyś podpiąć pompę pod chłodnicę i wykorzystać ją do chłodzenia powietrza w wentylacji mechanicznej ?

rob30
18-05-2015, 09:03
u mnie od zeszłego tygodnia znowu jaja z intentisshome, działa sobie swoim życiem. Powoli strasznie mnie to wkurza. Dzisiaj chyba go odłączę i zaprogramuje sterownik recznie. Co to za gówniana firma co nie umie rozwiązać problemu od dwóch miesięcy.

Ja odłączyłem - 2 razy podłączałem w odstępie kilku dni ale poprawy nie było i od dłuższego czasu odpuściłem.
Kilka maili z nimi wymieniłem w jednym nawet napisali, żebym miał podłączone bo będą wgrywać aktualizacje, która powinna pomóc ale poprawy nie było widać.
Przeszedłem całkiem na sterowanie tygodniowe sterownikiem pompy ale jest jeden problem.
Macie tak samo, że jak nie było prądu to pompa włącza się nie w trybie timera ?? Nie wiem może w nowszych wersjach już to poprawili.

link2jack
24-05-2015, 21:13
Proszę o małą pomoc w wyborze. Potrzebuję podpowiedzi który model pompy wybrać. SDC09F3E8 czy SXC09F3E5 ?

buduje_dom
02-06-2015, 07:29
Tez szukam pompy 9kW, i akurat co do wyboru pomiędzy sdc i sxc nie mam wątpliwości. Sądzę, że zdecydowanie bardziej warto kupić SXC (t-cap). Różnica w cenie tych urządzeń jest na tyle niewielka, że moim zdaniem warto dopłacić za gwarancję stałej mocy do -15oC.

rydzadam
02-06-2015, 16:45
Tez szukam pompy 9kW, i akurat co do wyboru pomiędzy sdc i sxc nie mam wątpliwości. Sądzę, że zdecydowanie bardziej warto kupić SXC (t-cap). Różnica w cenie tych urządzeń jest na tyle niewielka, że moim zdaniem warto dopłacić za gwarancję stałej mocy do -15oC.

Tak nie do końca. Mój przyszły dom ma zapotrzebowanie na CO trochę powyżej 5kW. Różnice w cenie są jednak zauważalne. Zależy co się porównuje. Ja rozważałem 1-fazowego T-Cap, 3-fazowego T-Cap i 3-fazowego zwykłego. Okazuje się, że ostatnie rozwiązanie wyszło nie tylko taniej, ale i lepiej (COP, charakterystyka mocy), równomierne rozłożenie obciążenia na fazach, itp., itd. Poza tym T-Cap 9kW, a mniejszego nie ma, może się gubić przy bardzo małym zapotrzebowaniu na moc. Wszystko zależy więc od konkretnego domu (OZC) i od preferencji użytkownika, planowanej taryfy, itp.
Reasumując - mój wybór to NIE-T-Cap 3-fazowy 9kW.

asaselllo
02-06-2015, 22:22
Niestety 3-fazowy "zwykły" będzie się tak samo gubić (cokolwiek to znaczy) przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło jak T-Cap.

buduje_dom
02-06-2015, 22:38
Tak nie do końca. Mój przyszły dom ma zapotrzebowanie na CO trochę powyżej 5kW. Różnice w cenie są jednak zauważalne. Zależy co się porównuje. Ja rozważałem 1-fazowego T-Cap, 3-fazowego T-Cap i 3-fazowego zwykłego. Okazuje się, że ostatnie rozwiązanie wyszło nie tylko taniej, ale i lepiej (COP, charakterystyka mocy), równomierne rozłożenie obciążenia na fazach, itp., itd. Poza tym T-Cap 9kW, a mniejszego nie ma, może się gubić przy bardzo małym zapotrzebowaniu na moc. Wszystko zależy więc od konkretnego domu (OZC) i od preferencji użytkownika, planowanej taryfy, itp.
Reasumując - mój wybór to NIE-T-Cap 3-fazowy 9kW.
Oczywiście, nie zauważyłem że chodzi o 3-fazowe 9kW , tu masz całkowitą rację, że moce i COP są równe z T-CAPem. Zresztą instalatalatorzy zwracają na to uwagę przy wybieraniu PC.
Ale nie zgodzę się że dla domu z zapotrzebowaniem 5kW właściwe jest dobranie którejś z tych pomp. Moim zdaniem ostatecznie 1-fazowa 9kW się nadaje (ale sam wybrałbym mniejszą). Nie należy przewymiarowywać pomp ciepła, nie tylko grozi to pracą on/off sprężarki, ale i obniżeniem COP w przypadku przewymiarowanej pompy.

wihajster
02-06-2015, 23:12
(...)Nie należy przewymiarowywać pomp ciepła, nie tylko grozi to pracą on/off sprężarki, ale i obniżeniem COP w przypadku przewymiarowanej pompy.
Było 159 razy ale powtórzę: warto przewymiarować pompę ciepła gdy chcemy korzystać z licznika "dwutaryfowego". COP może spadnie o kilka%, za to energia tańsza o niemal połowę (zależy od operatora).Oszczędności będą zauważalne, ale trzeba wziąć pod uwagę zużycie bytowe i swoje oczekiwania i chęci "współpracy" z ideą taniej taryfy ;)
Do tego musi być podłogówka na 100% powierzchni domu.

Przy rozliczeniu całodobowym nie opłaca się przewymiarowanie PC bo niższy COP będzie widoczny (minimalnie) w rachunkach. No i komfort używania energii o dowolnej porze w każdej ilości też ważny :)

miireek
03-06-2015, 11:46
Witam,

SDC seria F . Czy można zmienić histerezę podgrzewania zasobnika CWU ?

map78
03-06-2015, 11:50
Witam,

SDC seria F . Czy można zmienić histerezę podgrzewania zasobnika CWU ?

Z tego co się orientuje to nie można, ale... Jeśli grzejesz w taryfie płaskiej to nie ma sensu zmieniać, a jeżeli grzejesz w G12 to nie ma sensu korzystać z histerezy;)

rydzadam
03-06-2015, 12:10
Niestety 3-fazowy "zwykły" będzie się tak samo gubić (cokolwiek to znaczy) przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło jak T-Cap.

Może i tak, ale jest sporo tańsza :)

rydzadam
03-06-2015, 12:14
Oczywiście, nie zauważyłem że chodzi o 3-fazowe 9kW , tu masz całkowitą rację, że moce i COP są równe z T-CAPem. Zresztą instalatalatorzy zwracają na to uwagę przy wybieraniu PC.
Ale nie zgodzę się że dla domu z zapotrzebowaniem 5kW właściwe jest dobranie którejś z tych pomp. Moim zdaniem ostatecznie 1-fazowa 9kW się nadaje (ale sam wybrałbym mniejszą). Nie należy przewymiarowywać pomp ciepła, nie tylko grozi to pracą on/off sprężarki, ale i obniżeniem COP w przypadku przewymiarowanej pompy.

Będę miał taryfę G12w, do tego PC będzie JEDYNYM źródełkiem ciepła, więc "lekkie" przewymiarowanie nie zaszkodzi, zwłaszcza, że akumulacja będzie bardzo duża (płyta grzewcza, silikat). Co do 1-fazowej 9kW, to analizowałem charakterystyki i wydajności, zwłaszcza przy niskich temp. i niestety - "nie dała rady" w porównaniu do 3-fazowej.

miireek
03-06-2015, 12:29
Z tego co się orientuje to nie można, ale... Jeśli grzejesz w taryfie płaskiej to nie ma sensu zmieniać, a jeżeli grzejesz w G12 to nie ma sensu korzystać z histerezy;)

Chciałem zwiększyć histerezę, żeby "dotrwać" do 22.00 (G12w) , ale załatwiłem to przy pomocy timera. Pompę mam od kilku dni i się jej uczę, stąd moje pytanie.Zauważyłem, że cwu grzeje do temperatury nastawionej plus 2, ale nie udało mi się jeszcze zaobserwować przy jakiej się ponownie załącza.

map78
03-06-2015, 13:20
Chciałem zwiększyć histerezę, żeby "dotrwać" do 22.00 (G12w) , ale załatwiłem to przy pomocy timera. Pompę mam od kilku dni i się jej uczę, stąd moje pytanie.Zauważyłem, że cwu grzeje do temperatury nastawionej plus 2, ale nie udało mi się jeszcze zaobserwować przy jakiej się ponownie załącza.

Dokładnie tak to się robi:yes: Ustawiasz sobie okienka czasowe dla CWU i histerezą nie zawracasz sobie w ogóle głowy. Z tego co pamiętam to wynosi ona około 5st, ale nie jestem na 100% pewien, bo nigdy tej funkcji nie używałem.

miireek
04-06-2015, 15:22
Witam,
obserwuję sobie z przyjemnością pracę mojej nowej pompki (SDC 9kW) i mam pytanie: dlaczego podgrzewanie cwu zaczyna się od włączenia pompy obiegowej, zanim jeszcze pompa zacznie produkować ciepło, czyli załączy się sprężarka ? Efekt jest taki, że powrót ma przez chwilę temp. wyższą niż zasilanie, bo ciepła woda płynie z zasobnika cwu. Zaznaczam, że wszystko jest ok, 300 l podgrzewa w pół godz. o 12K zużywając 1kWh, czyli cop ok. 4 , 18st. na zewnątrz - wszystko zgodnie z tabelką. Nie,żebym się czepiał, po prostu skupiam moją całą uwagę na nowej drogiej zabawce :)

bobrow
08-06-2015, 00:43
Witam,
obserwuję sobie z przyjemnością pracę mojej nowej pompki (SDC 9kW) i mam pytanie: dlaczego podgrzewanie cwu zaczyna się od włączenia pompy obiegowej, zanim jeszcze pompa zacznie produkować ciepło, czyli załączy się sprężarka ? Efekt jest taki, że powrót ma przez chwilę temp. wyższą niż zasilanie, bo ciepła woda płynie z zasobnika cwu. Zaznaczam, że wszystko jest ok, 300 l podgrzewa w pół godz. o 12K zużywając 1kWh, czyli cop ok. 4 , 18st. na zewnątrz - wszystko zgodnie z tabelką. Nie,żebym się czepiał, po prostu skupiam moją całą uwagę na nowej drogiej zabawce :)

Witam wszystkich Forumowiczów -to mój pierwszy zapisek.
Temat PC P/W śledzę od pół roku , czego wynikiem jest zainstalowany T-cap 9kW (SXC09F9E8) .Zdecydowałem się wykorzystać (bo już był w pierwotnej instalacji i naczytałem się różnych wpisów nt zasobników płaszczowych...) zasobnik do cwu galmetu (poziomy , dwupłaszczowy , 140 ltr ,powierzchnia wymiany ciepła 1m2). PC mam opomiarowaną : ciepłomierz ultradźwiękowy+podlicznik energii elektrycznej. Po uruchomieniu okazało się ,że mam jakąś pierwszą wersję F z histerezą cwu 8 st (w dtr do HT jest podobnie) , po telefonie do Panasonica -okazało się ,że obecnie modele F mają micro przełącznik na płycie głównej PC do wyboru: histereza 3K lub 8K. To mi teraz nie przeszkadza , zastanawia mnie COP dla CWU , który jest stały w okolicach 2,75-2,85. W przyszłym tygodniu zamontuję 300 ltr zasobnik termiki z dwiema wężownicami (3,4m2)-COP powinien być lepszy ,natomiast cudów się nie spodziewam. Specjalista z Panasonica strasznie się wykręcał od podania COP dla trybu CWU-nie mają takich danych i już. Kol mirireek podał cop dla CWU ok 4 dla 300 ltr , grzecznie tylko pytam jak jest zamontowany czujnik w zasobniku -podejrzewam ,że jest w okolicach środka , zatem przy obliczaniu mocy potrzebnej do zagrzania wody może być przekłamana wartość 300 ltr wody (E=1,163x300ltr(?)xdt12) .Do dwóch tygodni będę miał wynik COP dla nowego zasobnika , niestety bez danych katalogowych nie będę mógł zweryfikować tej wartości -liczę na dane Forumowiczów (zależy mi na informacjach "opomiarowanych") .
Już po instalacji zdobyłem dtr PC i wyraźnie widać zupełnie inny algorytm pracy pomiędzy CO a CWU. Dla CWU PC grzeje do 59 st na zasilaniu , aż na powrocie będzie 55 st -wtedy wyłącza się sprężarka .To oznacza ,że niezależnie od nastawy tcwu ,PC będzie grzać wodę na max swojej temp wyjściowej- tj 57-59st i jeśli teraz przy mocno dodatnich temperaturach mam 2,75 COP , to co będzie przy -5 st ? .To nie jest żadna krytyka takiego systemu , rozumiem że chodzi tylko o to ,żeby jak najszybciej zagrzać wodę .Wyraźnie widać różnicę pracy PC innych firm tylko do CWU (bardzo długi czas zagrzania wody). Jeśli COP rzeczywiście będzie słaby dla CWU w moim T-capie (względem trybu CO) , to latem mogę spróbować przepiąć zawór trójdrożny i PC uruchomić w trybie CO -wtedy powinna się zachowywać jak typowe PC tylko do CWU (zasobnik będzie duży i może być dłużej grzany).
dziękuję za uwagę,pzdr

map78
08-06-2015, 09:08
Już po instalacji zdobyłem dtr PC i wyraźnie widać zupełnie inny algorytm pracy pomiędzy CO a CWU. Dla CWU PC grzeje do 59 st na zasilaniu , aż na powrocie będzie 55 st -wtedy wyłącza się sprężarka .To oznacza ,że niezależnie od nastawy tcwu ,PC będzie grzać wodę na max swojej temp wyjściowej- tj 57-59st i jeśli teraz przy mocno dodatnich temperaturach mam 2,75 COP , to co będzie przy -5 st ? .To nie jest żadna krytyka takiego systemu , rozumiem że chodzi tylko o to ,żeby jak najszybciej zagrzać wodę .Wyraźnie widać różnicę pracy PC innych firm tylko do CWU (bardzo długi czas zagrzania wody). Jeśli COP rzeczywiście będzie słaby dla CWU w moim T-capie (względem trybu CO) , to latem mogę spróbować przepiąć zawór trójdrożny i PC uruchomić w trybie CO -wtedy powinna się zachowywać jak typowe PC tylko do CWU (zasobnik będzie duży i może być dłużej grzany).
dziękuję za uwagę,pzdr

Zainstaluj porządny zasobnik i wtedy wyciągaj wnioski. Jaką pow wymiany ma ten dwupłaszcz 140l? Podejrzewam, że Ty tą wodę tam po prostu gotujesz i stąd słaby COP. U mnie podczas grzania CWU (wężownica 3,8m2) temp 55st (na zasilaniu!) pojawia się w ostatnich 5 minutach grzania gdy grzeję do 50st,

JTKirk
08-06-2015, 09:55
Zainstaluj porządny zasobnik i wtedy wyciągaj wnioski. Jaką pow wymiany ma ten dwupłaszcz 140l? Podejrzewam, że Ty tą wodę tam po prostu gotujesz i stąd słaby COP. U mnie podczas grzania CWU (wężownica 3,8m2) temp 55st (na zasilaniu!) pojawia się w ostatnich 5 minutach grzania gdy grzeję do 50st,

może nie gotuje, ale powierzchnię wymiany ma na bank malutką
tutaj przykładowe dane
http://www.chelchowski.pl/oferta/97-wymienniki-wody-cieplej-ze-stali-nierdzewnej-dwuplaszczowe-poziome-lub-pionowe

bobrow
08-06-2015, 11:30
witaj map78,
czy masz wyniki COP dla CWU z porównania ciepłomierza z podlicznikiem w swojej PC ? A może masz jakieś dane producenta dot tej sprawy ?
pzdr

map78
08-06-2015, 12:28
witaj map78,
czy masz wyniki COP dla CWU z porównania ciepłomierza z podlicznikiem w swojej PC ? A może masz jakieś dane producenta dot tej sprawy ?
pzdr

Witam, niestety mam nieopomiarowaną instalację, ale zagadaj do użytkownika asaselllo - On ma ciepłomierz i z tego co pamiętam to podawał całkiem inne wyniki niż Twoje. Zasobnik ma bodajże taki jak ja, czyli Galmet maxi 300l i pompę T-Cap 1~, ale pewien nie jestem, więc jak chcesz się pobawić w dokładne porównania to zapytaj jego bezpośrednio. Pozdrawiam

miireek
08-06-2015, 22:59
Kol mirireek podał cop dla CWU ok 4 dla 300 ltr , grzecznie tylko pytam jak jest zamontowany czujnik w zasobniku -podejrzewam ,że jest w okolicach środka , zatem przy obliczaniu mocy potrzebnej do zagrzania wody może być przekłamana wartość 300 ltr wody (E=1,163x300ltr(?)xdt12) .

Czujnik zamontowany jest na ok. 1/3 wysokości. Ja założyłem, że jeżeli temperatura wzrasta o 12K w miejscu zamontowania czujnika, to to samo ma miejsce w całej objętości zasobnika, nawet pomimo rozwarstwienia temperaturowego wody. Jeżeli popełniam błąd, proszę o sprostowanie.
A temperatura na zasilaniu w trakcie podgrzewania cwu cały czas rośnie i 55st. osiąga pod koniec ( tak jak zauważył Map). Wodę grzeję do 47st.

kenda2
09-06-2015, 08:48
Witam, Map78 skorzystałem z twoich cennych uwag i doświadczeń, też mam podobny zestaw jak ty. Odnośnie histerezy CWU wychodzi u mnie, że to jest 10C,( jak o tyle nie spadnie to nie wchodzi w tryb grzania CWU) jak można to zmienić na mniej np.5C. Kto jeszcze ma doświadczenia w tym temacie?

miireek
09-06-2015, 09:08
Witam, Map78 skorzystałem z twoich cennych uwag i doświadczeń, też mam podobny zestaw jak ty. Odnośnie histerezy CWU wychodzi u mnie, że to jest 10C,( jak o tyle nie spadnie to nie wchodzi w tryb grzania CWU) jak można to zmienić na mniej np.5C. Kto jeszcze ma doświadczenia w tym temacie?

U mnie tez jest 10, a właściwie 12, bo grzeje wodę do temp. ustawionej plus 2 st. Ale mi to pasuje, rzadziej się włącza PC, a wody i tak w 300 l zasobniku wystarcza.

kenda2
09-06-2015, 09:18
Tak masz rację, tylko jak nie spadnie o 10C przy wieczornym poborze wody, to nie włączy się w ustawionym okienku 13-15 dnia następnego i nie podgrzeje wody. Wtedy jest mało gorącej wody w zbiorniku 300l. Zależy mi na wymuszonym grzaniu w okienku 13-15 a do tego potrzebna mi jest mniejsza histereza np.5C. Jak to zmienić, czy w ogóle się da. Przejrzałem dostępne serwisówki i ci takiego nie widzę. Kto podzieli się taką wiedzą.

map78
09-06-2015, 11:06
Tak masz rację, tylko jak nie spadnie o 10C przy wieczornym poborze wody, to nie włączy się w ustawionym okienku 13-15 dnia następnego i nie podgrzeje wody. Wtedy jest mało gorącej wody w zbiorniku 300l. Zależy mi na wymuszonym grzaniu w okienku 13-15 a do tego potrzebna mi jest mniejsza histereza np.5C. Jak to zmienić, czy w ogóle się da. Przejrzałem dostępne serwisówki i ci takiego nie widzę. Kto podzieli się taką wiedzą.

Sposób na to jest banalnie prosty. W ustawionym okienku ustawiasz nie opcję Tank, a Heat+Tank. Jednocześnie w opcjach ustawiasz priorytet dla CWU i określasz czas grzania. Wtedy grzanie CWU uruchomi się niezależnie od histerezy i dogrzeje zasobnik do temp zadanej. Pozdrawiam

kenda2
09-06-2015, 11:26
Dzięki za odpowiedź i pomoc. Mam już ustawione w tym okienku Heat+Tank. Ale w opcjach jest możliwość wyboru priorytetu ogrzewania (YES- ogrzewanie nad CWU) i wtedy pompa grzeje zasobnik grzałka zanurzeniową. W przypadku wyboru NO mam tak ustawione i zalecane (brak priorytetu) przełączy się na się na CWU ale trzyma histereza 10C. Tak to rozumiem z instrukcji, ze nie ma priorytetu CWU tylko priorytet ogrzewania. Może razem rozpracujemy tą pompę.

map78
09-06-2015, 14:14
Dzięki za odpowiedź i pomoc. Mam już ustawione w tym okienku Heat+Tank. Ale w opcjach jest możliwość wyboru priorytetu ogrzewania (YES- ogrzewanie nad CWU) i wtedy pompa grzeje zasobnik grzałka zanurzeniową. W przypadku wyboru NO mam tak ustawione i zalecane (brak priorytetu) przełączy się na się na CWU ale trzyma histereza 10C. Tak to rozumiem z instrukcji, ze nie ma priorytetu CWU tylko priorytet ogrzewania. Może razem rozpracujemy tą pompę.

Może w nowszych modelach jest jakoś inaczej, ale u mnie pompa wystartuje, choćbym przed chwilą skończył grzać ręcznie, nagrzeje do zadanej temp i czeka, aż skończy się jej okienko. Nie ma znaczenia żadna histereza. Grzałkę w zasobniku proponuję wyłączyć w opcjach i używać tylko podczas przegrzewu, a nie do grzania zasobnika, bo szkoda prądu. Ja przegrzew realizuję ręcznie i to nie cyklicznie, a zawsze gdy parę dni nie ma mnie w domu i zasobnik stał bez rozbioru. Jak woda jest w ruchu to nie ma sensu tego robić bo skażenie legionellą jest bardzo mało prawdopodobne.

kenda2
09-06-2015, 14:59
Grzałki już wyłączyłem, czy na pewno u ciebie w opcjach jest możliwość wybrania priorytetu grzania CWU , instrukcje modeli 2013 i 2014 opisujące opcje są takie same, tam właśnie jest ale priorytet grzania nad CWU,pozdrawiam.

miireek
09-06-2015, 16:45
Dzięki za odpowiedź i pomoc. Mam już ustawione w tym okienku Heat+Tank. Ale w opcjach jest możliwość wyboru priorytetu ogrzewania (YES- ogrzewanie nad CWU) i wtedy pompa grzeje zasobnik grzałka zanurzeniową. W przypadku wyboru NO mam tak ustawione i zalecane (brak priorytetu) przełączy się na się na CWU ale trzyma histereza 10C. Tak to rozumiem z instrukcji, ze nie ma priorytetu CWU tylko priorytet ogrzewania. Może razem rozpracujemy tą pompę.

a może tak: w zadanym czasie (13-15) ustawiasz Heat + Tank. W funkcjach specjalnych - ogrzewanie nad cwu YES i zewnętrzny termostat pomieszczeniowy (zakłądam, że go nie masz podłaczonego ) YES. Brak zwarcia styków 9-12 informuje sterownik o dogrzaniu pomieszczenia. Może wtedy (jak u mapa) cwu będzie ogrzewana niezależnie od histerezy. Sprawdzę to w weekend. Pozdrawiam

kenda2
09-06-2015, 17:31
a może tak: w zadanym czasie (13-15) ustawiasz Heat + Tank. W funkcjach specjalnych - ogrzewanie nad cwu YES i zewnętrzny termostat pomieszczeniowy (zakłądam, że go nie masz podłaczonego ) YES. Brak zwarcia styków 9-12 informuje sterownik o dogrzaniu pomieszczenia. Może wtedy (jak u mapa) cwu będzie ogrzewana niezależnie od histerezy. Sprawdzę to w weekend. Pozdrawiam

Mam jak sugeruje miireek ,termostat pokojowy mam właczony, natomiast priorytet ogrzewania NO. Spróbuję jeszcze ustawić ten priorytet na YES i zobaczę efekty.

kenda2
09-06-2015, 18:27
Ustawienie priorytetu grzania naYES nic nie daje. W zasobniku mam obecnie 41C i jak w ustawieniach podnoszę temperaturę wody w zasobniku to dopiero przy ustawieniu 50C załacza się pompa na grzanie CWU. Cały czas trzyma histereza 10C. Pozdrawiam docielkiwych.

map78
09-06-2015, 19:32
Ustawienie priorytetu grzania naYES nic nie daje. W zasobniku mam obecnie 41C i jak w ustawieniach podnoszę temperaturę wody w zasobniku to dopiero przy ustawieniu 50C załacza się pompa na grzanie CWU. Cały czas trzyma histereza 10C. Pozdrawiam docielkiwych.

Ustaw sobie priorytet CO na NO, czas grzania CWU na 45min, CO na 6godz, temp zasobnika na maxa i podbicie dla zasobnika na maxa. Potem ustaw sobie okienko dla Heat+Tank w czasie taniej taryfy i powinno zadziałać - w każdym razie ja tak mam i u mnie działa bez względu na histerezę. Przy takich ustawieniach latem temp w zasobniku dochodzi mi do 52st, a zimą przeważnie 46st.

szyszek85
09-06-2015, 21:26
Witam wszystkich serdecznie.
Czytam tematy pomp od dość dawna ,dziś dostałem ozc i wyszło ,że potrzebuję na stykurządzenie o moc 7kW.
Myślę tylko czy nie dać 9kW chciał bym ,żeby pompa działa 99%w nocnej taryfie wiadomo koszty.Co myślicie o takim zabiegu?zasobnik dla 3 osób wystarczy 250L?

pozdrawiam.

plusfoto
09-06-2015, 21:58
Na styk to znaczy? konkretnie co wyszło z OZC? CWU uwzględniłeś.

szyszek85
10-06-2015, 07:57
z CWU wyszło 6,7kW a zapotrzebowanie na enregię roczne 11500kWh.

map78
10-06-2015, 09:57
z CWU wyszło 6,7kW a zapotrzebowanie na enregię roczne 11500kWh.

Czyli jeśli planujesz 99% w taniej, jak wcześniej napisałeś, to musisz tą pompę wziąć odpowiednio mocniejszą, bo przy 7kW, to wyjdzie co najwyżej 70-80% w taniej. Dla takich założeń to 9kW i to raczej 3 fazy, bo ta 1-fazowa to się wiele od 7kW nie różni. Pozdrawiam

plusfoto
10-06-2015, 10:41
Jednofazowa 7 przy -7 ma 5,15 a 9 ma 5,9. więc odpadają. Pozostaje zwykła 3-fazowa 9 która przy -7 teoretycznie ma 9 lub T-CAP.

szyszek85
10-06-2015, 12:28
dzięki,tylko model :
WH-UD09FE5
WH-SDC09F3E5
agregat zewnętrzny, INWERTER DC,
wydajność grzewcza pompy ciepła 9,0 kW,
COP 4,13 , zasilanie 230V,
hydro-box, grzałka el. 3 kW, wersja
grzewczo-chłodząca, zasilanie 230V
15 900,00
czyli o 600zł droższa od 7kW do przełknięcia:) a T-CAP jeśli dobrze patrzę w cennik wychodzi

WH-UX09FE5
WH-SXC09F3E5
agregat zewnętrzny, INWERTER DC,
wydajność grzewcza pompy ciepła 9,0 kW,
COP 4,84 , zasilanie 230V,
hydro-box, grzałka el. 3 kW, wersja
grzewczo-chłodząca, zasilanie 230V
19 800,00
a to już spora różnica..i tu też bym bardzo prosił o doradzenia mi:)

map78
10-06-2015, 12:39
a to już spora różnica..i tu też bym bardzo prosił o doradzenia mi:)

Rożnica jest i będzie spora, bo to nieba, a ziemia - dwie zupełnie różne jednostki. Tak samo 3-fazowa 9kW, czyli SDC09F3E8 będzie droższa od 1-fazowej 7-demki czy 9-tki, ale już znacznie mniej. Widziałem ostatnio wycenę na 18200zł, więc w tym kierunku bym się rozglądał.

szyszek85
10-06-2015, 13:00
a po czym pozna czy pompa jest 3-fazowa bo w cenniku nie mam tego napisane ,a te T-CAP są i w tej cenie co podałem i są też po 23tys.
rozumiem ,że ta pompa:
WH-UD09FE5
WH-SDC09F3E5
agregat zewnętrzny, INWERTER DC,
wydajność grzewcza pompy ciepła 9,0 kW,
COP 4,13 , zasilanie 230V,
hydro-box, grzałka el. 3 kW, wersja
grzewczo-chłodząca, zasilanie 230V
15 900,00
to pompa jednofazowa?
ps.
Jesli skoncentruję się na grzaniu tylko w drugiej taryfie to zasobnik na wodę też chyba lepiej wziąśc większy?

plusfoto
10-06-2015, 13:11
Jeśli weźmiesz jednofazową to przy -7 będą praktycznie pracować 24 h/dobę a dodatkowo na CWU może nie starczyć i załączą się jeszcze grzałki.
Szukaj tego zestawu:
KIT-WC09F3E8http://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/aquarea/air-to-water/

map78
10-06-2015, 15:00
a po czym pozna czy pompa jest 3-fazowa bo w cenniku nie mam tego napisane ,a te T-CAP są i w tej cenie co podałem i są też po 23tys.
rozumiem ,że ta pompa:
WH-UD09FE5
WH-SDC09F3E5
agregat zewnętrzny, INWERTER DC,
wydajność grzewcza pompy ciepła 9,0 kW,
COP 4,13 , zasilanie 230V,
hydro-box, grzałka el. 3 kW, wersja
grzewczo-chłodząca, zasilanie 230V
15 900,00
to pompa jednofazowa?
ps.
Jesli skoncentruję się na grzaniu tylko w drugiej taryfie to zasobnik na wodę też chyba lepiej wziąśc większy?

Zasobnik zawsze lepiej większy niż mniejszy;) ale przede wszystkim żeby miał odpowiednio dużą powierzchnie wymiany. Jak nie chcesz kombinować to po prostu kup Galmet Maxi - jest niedrogi i na pewno będzie dobry.
Co do jednostek to bardzo łatwo je odróżnić. Jednofazowe maja ostatni człon symbolu E5, a trójfazowe E8:)

szyszek85
10-06-2015, 19:21
ok dzięki Panowie:)
map78 czytałem gdzieś ,ze go polecasz i jesteś zadowolony więc też tak wstępnie myślałem o nim.Powiedz mi tylko czy są rożne modele w sensie że ten wymiennik może być mniejszy lub większy?
plusfoto znalazłem ten zestaw na alledrogo i 22700 trochę sporo bo to sama pompa ,a ja na tą 7kW 1-fazową mam ofertę ze wszystkim łącznie z montażem i uruchomieniem na 23.500pln.
Kurcze ,a powiedzcie mi czy mogę jakoś to wyliczyć ile pompa będzie pracowała w nocy a ile w dzień taka 7kW?bo jeśli tak sobie liczę rachunkima mi obniżyc 9kW rocznie o 300-400zł to wogule mi się to nie opłaca.

bobrow
10-06-2015, 19:35
witam Szanowne Grono,
za kilka dni będę montował do mojego T-cap'a F nowy zasobnik CWU (Termica W2W300PC ) , są w nim dwie wężownice zamontowane jedna w drugiej .Jeśli dobrze rozumiem powinienem je podłączyć równolegle. Moje pytanie : czy to nie zakłóci pracy PC , zazwyczaj łączy się wężownice szeregowo , bo są jedna nad drugą. Podejrzewam , że jeśli na pompie wodnej na SP 3 mam teraz przepływ ponad 1500ltr -to powinno być ok (pytam , bo kila rzeczy oczywistych mnie już zaskoczyło).

do Kol. kenda2
prawdopodobnie masz ten sam model F co ja tj wczesny z 2014 z histerezą 8st (wg serwisu P) , może są jeszcze inne zmiany w sofcie PC i dlatego u mapa78 pewne funkcje inaczej działają.

do Kol assasello
jaki masz COP dla CWU latem (temperatury zewnętrzne 10-20 st) ?

pozdrawiam

plusfoto
10-06-2015, 20:06
ok dzięki Panowie:)
map78 czytałem gdzieś ,ze go polecasz i jesteś zadowolony więc też tak wstępnie myślałem o nim.Powiedz mi tylko czy są rożne modele w sensie że ten wymiennik może być mniejszy lub większy?
plusfoto znalazłem ten zestaw na alledrogo i 22700 trochę sporo bo to sama pompa ,a ja na tą 7kW 1-fazową mam ofertę ze wszystkim łącznie z montażem i uruchomieniem na 23.500pln.
Kurcze ,a powiedzcie mi czy mogę jakoś to wyliczyć ile pompa będzie pracowała w nocy a ile w dzień taka 7kW?bo jeśli tak sobie liczę rachunkima mi obniżyc 9kW rocznie o 300-400zł to wogule mi się to nie opłaca.
Ty nie szukaj po aledrogo tylko u konkretnych instalatorów.
http://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/aquarea/happening/5007/
Cytat z tej strony:
Informujemy, że z dniem 1.04.2015r. zmianie ulega Polityka Gwarancyjna Panasonic. Od tego dnia gwarancja będzie udzielana jedynie przez firmy Instalacyjne posiadające aktualną Akredytację.
Po nad to gwarancja będzie ważna tylko i wyłącznie gdy:

2. Warunkiem utrzymania ochrony gwarancyjnej jest wykonanie 2 razy

w roku
przeglądów konserwacyjnych, do dokonania, których uprawnione
są wyłącznie:
a) wskazany w karcie gwarancyjnej sprzedawca lub instalator;
b) wskazany przez Panasonic Marketing Europe GmbH (Spółka z ograniczo ną odpowiedzialnością) Oddział w Polsce serwis




http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/certifications/to-be-displayed-in-aircon/Karta%20gwarancyjna%20pompa%20ciepla.pdf

bobrow
11-06-2015, 00:23
witam ponownie ,

postanowiłem podzielić się moją historią z PC , może komuś pomogę , a może ktoś mi jeszcze coś doradzi.

Oto moje dane :
-dom dwukondygnacyjny z 2008 roku z garażem bez piwnicy ,kubatura 437m3 (powierzchnie ogrzewane) , w garażu jest grzejnik -ale nigdy go nie odkręcam (ok-może jak coś w nim dłubię)
-ściany max ceramiczny Roben 24 cm +10 cm stryro ,strop+dwupołaciowy dach wełna 20cm ,posadzka 10cm styro
-okna U standard PP jak na tamte czasy +rolety ocieplane
-wentylacja mechaniczna :dwa wentylatory w łazienkach +okap ,nawiewniki po jednym (w jednym )oknie w każdym pomieszczeniu , kratka wentylacyjna w pralni
-CO : węglowe , piec z wentylatorem i sterownikiem ,grzejniki płytowe dobrane na 50 st (dzięki Bogu !), podłogówka 12m2
-rodzina 4 osobowa ,

dlaczego PC P/W?
-komfort (opadający dym kominowy, sadza na tarasie , ogólnie kotłowniany "syf")
-po analizie parametrów wyszło mi ,że PC gruntowa (taka też brałem pod uwagę) nie da mi takich parametrów jak powietrzna
-ekologia

dlaczego Aquarera t-cap?
najpierw chciałem Daikina HT , zacząłem jednak dużo czytać na forach i co najważniejsze : wykonałem proste tabelki z porównaniem COP dla kilku producentów.
Porównałem to z moimi nastawami temperatur na CO (nawet w największe mrozy mam 50-55 st, pewnie można grzać jeszcze niżej-tylko piec zacznie smołować, a nie mam zaworu trójdrożnego).
Ale : Panas ma stałą wydajność do -15 st , znacznie niższą cenę zakupu (Daikin LT to w ogóle porażka COP dla 50-55st, zatem tylko HT-która jest droga) ,ceny części zamiennych są niższe w P (sprężarka ok 2000 pln rotacyjna , a nie scroll)
Po analizie wyszło mi ,że Panas ma "średnią" COP do 45 st taką samą jak Daikin (dla całego szeregu temperatur zewnętrznych) , powyżej tej temperatury (do 55 st) Daikin jest lepszy od Panasa o 15 % .
Jednostki zewnętrzne w P są trochę cichsze

dobór PC
liczyłem i liczyłem korzystając z różnych kalkulatorów i programów : obciążenie cieplne wychodzi miedzy 7,5 a 8,5 kW (dla różnych wariantów) , domówiłem grzałki 9kW , nie liczyłem dodatkowej mocy dla CWU -moim zdaniem to bez sensu skoro PC nie działa jednocześnie dla CO i CWU , wybrałem wersję trójfazową ze względu na zabezpieczenia elektryczne oraz żywotność i opinie

instalacja PC
-kupiłem specjalny "buforek" , właściwie sprzęgło hydrauliczne 35 ltr z odpowiednimi przyłączami
-PC opomiarowałem (stary licznik energii po budowie+ciepłomierz ultradźwiękowy Kamstrup z allegro)
-na wszelki wypadek podłącze jeszcze piec węglowy (mam po zimie ze dwa worki "czarnego złota") , poprzez wymiennik płytowy
-pompa wtórna Yanos Pico o zmiennej wydajności+ sterownik Salus (załącza zasilanie przy temp min sprzęgła 35 st)
-zasobnik CWU : wykorzystałem stary galmet poziomy 140 ltr dwupłaszczowy , jednak zmieniam go na 300 ltr do PC
-uruchomienie pod koniec kwietnia b/r , wnioski : chałupa szybciutko się nagrzewa i COP dla CO wyglądało zgodnie z tabelką , gorzej z COP CWU bo ok 2,8 nawet jak było ciepło .Może to być związane z małą powierzchnią wymiany-zobaczymy po instalacji nowego zasobnika
-cyrkulacja : jeśli będzie zbyt dużo rozładowywała zasobnik CWU , to dołożę podgrzewacze przepływowe ze sterowaniem od temperatury wody wchodzącej
-jednostkę zewnętrzną ustawiłem na gruncie , przewody hydrauliczne ok 3,5 m do jednostki wewnętrznej
-sterowanie CO rozpocznę na razie od programatora PC , później może sterownik pokojowy (raczej tylko w nocy kontrola temp min np 19 st))
-zabezpieczyłem PC w rozdzielni :czujnik zaniku faz+czasówka ze stycznikami (przy tzw tikach napięcia , działa prosto-za każdym razem kiedy jest załączane zasilanie główne upływa zadany czas np 20 min i dopiero wtedy załączają się styczniki do PC , to ma pomóc przy chwilowych zanikach zasilania)

moje oczekiwania :
-prawidłowy montaż i sterowanie PC
-j/w +prawidłowy dobór PC (na własne ryzyko...)+komfortowa eksploatacja=rozsądne koszty (dla G11 dla takiej zimy jak poprzednia ok 3500-4000 pln)

uwagi
-mój piec węglowy wymaga częstego czyszczenia , aby była ok sprawność (wg moich ustaleń 60-70% energii idzie w komin) , dlatego sezon grzewczy przy normalnej zimie wynosi mnie ok 5000 pln (ćwiczyłem jeszcze ekologiczne i ekonomiczne palenie typu rozpalanie od góry...trzeba zamieszkać w kotłowni- a to nie dla mnie..)
-praktycznie w każdym pomieszczeniu jest inna temperatura (upodobania domowników), tu akurat lepiej sprawdza się sterowanie głowicami termostatycznymi niż w przypadku podłogówki
-w okresach przejściowych powinienem mieć też korzystną regulację wzgl podłogówki (duża bezwładność)
-w dużej części nocy PC będę próbował wyłączać , w takim systemie pracowałem wcześniej i dom się nie wyziębiał (19-20 st na dole w salonie rano , w dzień ok 22,5-23,5) ,plus jest jeszcze taki ,że PC za dnia zazwyczaj ma lepsze COP niż w nocy , również godziny pracy sprężarki się zmniejszą
-zimą sprawdzę opłacalność dla G12W (odczyt z podlicznika), mogę tylko raz w roku zmienić taryfę
-może założę klimakonwektory w sypialniach na piętrze (muszę tylko puścić kanałem wentylacyjnym rury na strych)
-piec węglowy tylko w awaryjnej sytuacji ,grzałki w PC 9kW na te parę godzin dużego mrozu powinny dać radę (jeśli nie ,to trudno : pogrzeszę jeszcze troszeczkę węglem)
-zamontuję fotowoltaikę na szopie ok 6kW-ok 2000pln rocznie zyskam (jeśli podają dobre dane) wg nowej ustawy OZE

Po co to napisałem : bo kosztowało mnie trochę czasu ogarnięcie tego tematu (i tak jeszcze nie jestem wszystkiego pewien) i może się to komuś przyda , kto ma grzejniki w domu , nie ma rekuperatora i super izolacji.
Za rok o tej porze się okaże czy było warto , może inaczej : jak bardzo było warto...

tymczasem, pzdr

map78
11-06-2015, 09:52
Po co to napisałem : bo kosztowało mnie trochę czasu ogarnięcie tego tematu (i tak jeszcze nie jestem wszystkiego pewien) i może się to komuś przyda , kto ma grzejniki w domu , nie ma rekuperatora i super izolacji.
Za rok o tej porze się okaże czy było warto , może inaczej : jak bardzo było warto...

tymczasem, pzdr

Urzekła mnie Twoja historia;) A tak na poważnie to ja miałem bardzo podobną sytuację - dom z 2010 z WG i podobnym ociepleniem. Na szczęście dużo więcej podłogówki, więc udało się przejść całkowicie na system LT poprzez wymianę grzejników na klimakonwektory. Wcześniej przy węglu sezon grzewczy kosztował mnie około 4000zł teraz tak jak widać w mojej stopce, bo już dwa sezony z T-cap'em mam za sobą. U ciebie pewnie, aż tak do dobrze nie będzie, bo piszesz, że buforek puszcza Ci ogrzewanie przy 35st, a u mnie to jest maksymalna temp jaka wychodzi z pompy, przy największych mrozach, więc COP pewnie dużo lepszy. Jednak jeżeli wcześniej płaciłeś 5000zł to myślę, że śmiało możesz spodziewać się sporych oszczędności i przede wszystkim super wygody:) Pozdrawiam

szyszek85
11-06-2015, 20:12
A więc tak... dowiedziałem się ,że najtańszy t-cap 9kW kosztuje:

WH-UX09FE8
WH-SXC09F3E8
agregat zewnętrzny, INWERTER DC,
wydajność grzewcza pompy ciepła 9,0 kW,
COP 4,84 , zasilanie 400V,
hydro-box, grzałka el. 3 kW, wersja
grzewczo-chłodząca, zasilanie 230V
21 900,00
a więc 6.600zł więcej od tej podstawowej 1-fazowej 7kW.Jeśli jest to dla mnie za drogo to co mi doradzicie?

patrzałem też zasobniki i proponują mi taki sprzęcik:):
Zasobnik CWU (żywicowany) ERMET 250 + czujnik
temp., grzałka 3 kW z zewnętrznym termostatem (nie
sterowana z hydroboxu), 220V, poj. 250L, dwupłaszczowy
pow. wymiany 1,9 m2 /ogrzewana pompą
ciepła/. Ocielony pianką / płaszcz skay/ PROMOCJA
1 650,00zł

lub:
zasobnik CWU Galmet 250 Maxi - w cenie 3 000 PLN netto + VAT

plusfoto
11-06-2015, 22:15
Tu masz galmeta 300 za 2800 . Popatrz na pow. wymiany tu 1,9 a w galmecie 3,8.
http://warmcom.pl/product_info.php?products_id=16607

bobrow
11-06-2015, 22:19
witaj,

ja w kwietniu miałem ofertę na t-capa SXC09F09E8 (grzałka 9kW) za 23 500,00 pln brutto z 8% vat (czyli 21 760,00 pln netto).Cena ta jest z montażem -z Twojego opisu nie wiem czy cena jest z montażem.
Odnośnie zasobnika CWU , to proponuje zastanowić się nad kwasiakiem-ja w swoim galmecie 140 ltr zapomniałem wymienić sondę magnezową i po 3 latach musiałem kupić nowy zasobnik. Po zamontowaniu PC zamontuję 300ltr zasobnik (może jutro ).
Moim skromnym zdaniem , powinieneś kupić zasobnik z min 3m2 powierzchnią wymiany ciepła (u mnie w starym zasobniku jest prawdopodobnie ten problem-mam tylko 1m2 wymiany i dlatego mogę mieć słaby cop) .Możesz mieć jeszcze problem z czasem zagrzania wody -im mniejsza powierzchnia -tym wolniej grzeje wodę.
Proponuje zagadać z jakimś znajomym sprzedawcą i uzyskać specjalny rabat dla instalatorów (nawet do 40%) , możesz również porozmawiać z jakimś instalatorem -może po "znajomości" (lub za Twoją przysługę lub zlecenie na instalację PC) , kupi Ci tanio taki zasobnik.
Dwa tygodnie temu miałem ten sam problem i wybierałem pomiędzy kwasiakiem Jula a Termicą , wybrałem Termicę ze względu na lepszy rabat dla instalatorów (śmieszne ,bo bez rabatów Jula był tańszy-sklepy mają po prostu różne marże).
Proszę mnie nie odbierać jako jakiegoś kombinatora-to są duże koszty , czasem dla "starego klienta" otrzymuję rabaty instalatorów (nie ma w tym żadnych machinacji)-to dany sprzedawca indywidualnie decyduje o wielkości rabatów (dlatego staram się trzymać sprawdzonych dostawców przez wiele lat).Ja za Termicę W2W300PC zapłaciłem 4350,00 pln brutto-bolało , ale pomyślałem o bardzo długiej eksploatacji .

cześć

bobrow
11-06-2015, 22:25
hej
małe sprostowanie - ta termica to poszła za 4150 brutto , zaleta jest jeszcze taka ,że ma izolację 7cm .Powierzchnia wymiany 2x1,7m2
pzdr

marcin.sto1
12-06-2015, 00:43
A więc tak... dowiedziałem się ,że

Patrząc na Twoją ofertę, jestem niemal pewien że pochodzi od pewnej firmy ze Szczecina.A najtańsza to ona raczej nie jest.
Skąd jesteś, bo w stopce nie podajesz?

neo80
12-06-2015, 07:30
Witam. Uruchomiłem wczoraj pompę w tryb chłodzenia i temperatura wody na 7 stopni. po ok godzinie pracy błąd H99 i pompa już nie chłodzi. Miał ktoś taką sytuacje ?? Dzwoniłem już do instalatora i czekam na odpowiedź. Ale z forum może dowiem się więcej prawdy :)

bobrow
12-06-2015, 07:59
Patrząc na Twoją ofertę, jestem niemal pewien że pochodzi od pewnej firmy ze Szczecina.A najtańsza to ona raczej nie jest.
Skąd jesteś, bo w stopce nie podajesz?

witaj
jestem z Jeleniej Góry (jak znajdę trochę czasu to uzupełnię mój profil) .Rzeczywiście -najpierw rozmawiałem z firmą ze Szczecina na A... (mają oddział we Wrocławiu). Zacząłem szukać po moich okolicach i trafiłem na Firemkę , która dała mi lepsze warunki -ale tylko dotyczące serwisu. A... w moim przypadku dali ofertę całkiem dobrą , ale mój lokalny instalator dał mi przeglądy gwarancyjne gratis (bo ma blisko-a u konkurencji słono kosztuje dojazd i nie mniej usługa).
Zabawna sytuacja-okazało się ,że ten lokalny instalator parę lat wstecz robił mi w firmie klimę (po prostu nie skojarzyłem tematu).
Właściwie byłem zdecydowany na firmę na A bo mają w miarę pozytywne opinie i profesjonalny wizerunek (np. na stronie jest pełny cennik) -widać ,że dużo montują takich instalacji . Gdybym nie "znalazł" mojego instalatora , to bym ich wybrał.
Piszesz ,że nie jest to specjalna oferta-ja niestety lepszej nie widziałem (z montażem) za 400V +grzałka 9kW i nie zauważyłem lepszej na forach

pzdr

map78
12-06-2015, 09:27
Witam. Uruchomiłem wczoraj pompę w tryb chłodzenia i temperatura wody na 7 stopni. po ok godzinie pracy błąd H99 i pompa już nie chłodzi. Miał ktoś taką sytuacje ?? Dzwoniłem już do instalatora i czekam na odpowiedź. Ale z forum może dowiem się więcej prawdy :)

Zadziałało zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe wymiennika wewnętrznego. Zresetuj błąd i powinno dalej działać. Dlaczego zadziałało? - nie wiem, bo ja u siebie schodziłem nawet do 5st i było OK, ale każda instalacja jest inna. No i z doświadczenia podpowiem, że nie ma sensu tak nisko schodzić z temperaturą, jak chłodzisz podłogówką to minimum 15st, a jak masz klimakonwektory to 10st będzie optymalne.

lukasza
12-06-2015, 10:07
Zadziałało zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe wymiennika wewnętrznego. Zresetuj błąd i powinno dalej działać. Dlaczego zadziałało? - nie wiem, bo ja u siebie schodziłem nawet do 5st i było OK, ale każda instalacja jest inna. No i z doświadczenia podpowiem, że nie ma sensu tak nisko schodzić z temperaturą, jak chłodzisz podłogówką to minimum 15st, a jak masz klimakonwektory to 10st będzie optymalne.

Ja chce puścić zasilanie 10 st C tylko na piętro na rurki od ogrzewania ściennego. Rozdzielacz parteru i podłogówki (łazienka, korytarz) pietra zakręcę.

Pytanie 1: czy macie jakoś specjalnie zaizolowane te rozdzielacze, czy coś się wkrapla na nich? Widziałem, że niektórzy mają zaizolowane taką gumą - co chyba na gorąco się kładzie i chyba tania nie jest - właśnie pod kątem chłodzenia. Tylko czy jest sens coś takiego robić jak w ścienne puszczę min. 10 st C zasilania?

Pytanie 2: jak pogodzić (czy się da ekonomicznie i fizyczne działanie) chłodzenia z 2gą taryfą w energetyce? Z tego co się domyślam chłodzenie takie działa jak puszczę w automacie PC a nie w zabawy ręczne i puszczanie w wybrane dni na kilka h. Domyślam się, że musi to działać długo aby był efekt.
Można to jakoś rozsądnie pogodzić z 2 taryfą - czy też nie bawić się w oszczędności i puścić w automacie? Ile z praktyki chłodzenie takie musi działać godzin na dobę
aby przynieść efekt (+/- 2h) w te najgorętsze 2-4-5 tygodni w roku w zależności od lata.

Pytanie 3. Nawet jak puszczę chłodzenie w automacie to raczej wolał bym w dzień chłodzić i tak do nocy np: do godziny 24 czy 1-2. Bo generalnie potem już nie trzeba chłodzić przed porankiem. Czy mogę to zgrać to termostatem?
Przyznam, że te Panasoniki przyjaznego panelu sterowania nie mają i wolę w domu ustawić na termostacie kiedy ma chłodzić (okienka) plus na PC temperaturę od jakiej ma chłodzić (bo jeśli dobrze z instrukcji pamiętam - to PC bierze dane do chodzenia (wł/wył) od zadanej temperatury zewnętrznej).

clarnet
12-06-2015, 10:52
ad1 - zapomnij o temp. niższych niż 16-18 stopni jeśli chcesz chłodzić płaszczyznowo. A jeśli chcesz dać niższe temp. to rozdzielacz musi być w całości zaizolowany, np. tak jak jak tutaj (https://www.facebook.com/karbon.rybnik/photos/pb.154402627912756.-2207520000.1434096681./823812747638404/?type=3&theater).

ad2 Nikt Ci nie powie bo to zależy od zysków cieplnych (nasłonecznienie) i bezwładu budynku, kiedy pojawia się pik temperaturowy (zazwyczaj ok. g 16-20). Sprawdź w praktyce

ad2 wszystko możesz sprzęgnąć z termostatem, ale i tak warunkiem priorytetowym jest wykluczenie pojawienia punktu rosy. Wygodna jest wtedy funkcja chłodzenia pogodowego; sprawdź czy oprócz krzywej grzania masz u siebie też krzywą chłodzenia.

neo80
12-06-2015, 11:13
Ja chłodzę klimakonwektorami i nawet temp 10 stopni robi to samo. Zresetowanie błędu narazie nie pomogło. Poczekam co powie instalator.

rafalcn
12-06-2015, 11:15
Witam.
Jestem nowy na forum, zaczynamy z zona budowe domku 150m użytk., podpiwniczony,parter z użytkowym poddaszem,dach dwuspadowy, sciany 25 ceramika +15 styro., w miejscu gdzie lubi mocno zawiać, miejscowość Cieszyn(okolice bielska białej, ustroń, wisła),w domu chce by był kominek...Zastanawiam się czym ogrzewać dom, dostałem oferte na pompe panasonica tcap:
pompa ciepła w wersji ogrzewanie&chłodzenie 1 -fazowa PANASONIC AQUAREA
serii SXC T-CAP 9kW (zestaw KIT-WXC09F3E5: jednostka zewnętrzna WH-UX09FE5
i hydrobox WH-SXC09F3E5),
- zasobnik c.w.u. dedykowany do pompy ciepła GALMET 300l MAXI Typ SGW(S)
- przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED lub
sterownik pokojowy EUROSTER 2026 (opcja sterowniki bezprzewodowe)
- grzałka tacy odciekowej do jednostki zewnętrznej
- zawór 3-drogowy V4440 1" HONEYWELL
- zawór 2-drogowy V4043H 1" HONEYWELL
- rozdzielacz c.o. WOMIX C 70 2F z izolacją
- grupa pompowa WOMIX SA 125 1" z pompą elektroniczną WILO YONOS PICO 25/1-4
- grupa pompowa WOMIX SA 125 1" z pompą elektroniczną WILO YONOS PICO 25/1-6

Kwota ogólna za kotłownie 29/30 tyś zł.

Ciągle myślę czy wchodzić w pompę ciepła pw...
Jestem laikiem nie znam się w ogóle na budowlance, liczę na jakieś rady czy opinie, śledzę forum od prawie roku i temu zainteresowałem się tematem pomp ciepła. Zastanawiałem się wcześniej nad ogrzewaniem gazowym(gaz w granicy działki) wiec miło mi będzie jak ktoś podrzuci czemu właśnie pompa ciepła...?

link2jack
12-06-2015, 12:03
Skoro śledzisz forum od roku to chyba wiesz jaką odpowiedz uzyskasz. 1. Zrób OZC i pogadamy poźniej.
PS. 15cm styropianu to za malo.

map78
12-06-2015, 12:33
Witam.
Jestem nowy na forum, zaczynamy z zona budowe domku 150m użytk., podpiwniczony,parter z użytkowym poddaszem,dach dwuspadowy, sciany 25 ceramika +15 styro., w miejscu gdzie lubi mocno zawiać, miejscowość Cieszyn(okolice bielska białej, ustroń, wisła),w domu chce by był kominek...Zastanawiam się czym ogrzewać dom, dostałem oferte na pompe panasonica tcap:


Tak jak już kolega napisał - takie dywagacje zaczyna się od policzenia OZC, potem dobieramy odpowiednią jednostkę. A tak na pierwszy rzut oka instalacja bardzo przekombinowana - jakieś zawory, grupy mieszające??? Zazwyczaj to niepotrzebne, ale to też zależy od instalacji, czy 100% podłogówki, czy jakies mieszańce.

map78
12-06-2015, 12:44
Ja chce puścić zasilanie 10 st C tylko na piętro na rurki od ogrzewania ściennego. Rozdzielacz parteru i podłogówki (łazienka, korytarz) pietra zakręcę.
Pytanie 1: czy macie jakoś specjalnie zaizolowane te rozdzielacze, czy coś się wkrapla na nich?
Przy 10st raczej Ci się ściany spocą, poza tym musisz uważać na odpowiednia ilość wody w układzie. Ja u siebie mam możliwość różnicowania temp dla obiegów grzewczych klimakonwektorów i podłogówki (zawór mieszający 3D) i zazwyczaj na podłogę puszczam 15-18st, a na kk 10-12st.

Pytanie 2: jak pogodzić (czy się da ekonomicznie i fizyczne działanie) chłodzenia z 2gą taryfą w energetyce?
U mnie się da bo kk jest w stanie "zbić" 5st w godzinę, wiec włączam go sobie od 22 do 23 i idę spać w przyjemnym chłodzie. Na dole gdzie mam 100% podłogówki nie nagrzewa się zbytnio (max 24st było) natomiast na poddaszu to i do 28st dochodziło, ale się tym nie przejmuję, bo za dnia nikt tam nie przebywa a na noc sobie schładzam.

Pytanie 3. Nawet jak puszczę chłodzenie w automacie to raczej wolał bym w dzień chłodzić i tak do nocy np: do godziny 24 czy 1-2. Bo generalnie potem już nie trzeba chłodzić przed porankiem. Czy mogę to zgrać to termostatem?

Panas nie posiada krzywej chłodzenia, można nastawić tylko temp wody lodowej i temp załączenia chłodzenia, także termostat jak najbardziej:yes: Ja używam Eurostera 2026RxTx i świetnie się sprawdza. Musisz tylko uważać przy zakupie, bo nie każdy termostat obsługuje chłodzenie.

bobrow
12-06-2015, 15:31
Przy 10st raczej Ci się ściany spocą, poza tym musisz uważać na odpowiednia ilość wody w układzie. Ja u siebie mam możliwość różnicowania temp dla obiegów grzewczych klimakonwektorów i podłogówki (zawór mieszający 3D) i zazwyczaj na podłogę puszczam 15-18st, a na kk 10-12st.

U mnie się da bo kk jest w stanie "zbić" 5st w godzinę, wiec włączam go sobie od 22 do 23 i idę spać w przyjemnym chłodzie. Na dole gdzie mam 100% podłogówki nie nagrzewa się zbytnio (max 24st było) natomiast na poddaszu to i do 28st dochodziło, ale się tym nie przejmuję, bo za dnia nikt tam nie przebywa a na noc sobie schładzam.

Panas nie posiada krzywej chłodzenia, można nastawić tylko temp wody lodowej i temp załączenia chłodzenia, także termostat jak najbardziej:yes: Ja używam Eurostera 2026RxTx i świetnie się sprawdza. Musisz tylko uważać przy zakupie, bo nie każdy termostat obsługuje chłodzenie.

cześć map78,
zastanawiam się nad kk w sypialniach nad piętrem ,mam rozdzielacze na każdej kondygnacji i w podłodze alupex do grzejników (wyjścia ze ściany). Izolację mam "standardową " wg zwyczajów mojej ekipy budowlanej tj czerwona otulina na oko ok 6-8 mm gruba. Jak sądzisz-czy to wystarczy do kk-ów ?

pzdr

szyszek85
12-06-2015, 21:07
Panowie kalkuluje i klakuluje i wychodzi mi ten t-cap za drogo w stosunku do podstawowej 9kW jednofazowej.Policzłem moje zapotrzebowanie x 0,40gr kWh i wychodzi ok 2100 z c.wu na rok.To i tak myślę dobry wynik.Mieszkam 30km od Szczecina w zachodniopomorskim tam zimy są bardzo łagodne temp poniżej -5 są raczej rzadkie.Proszę powiedzcie czy mogę jakoś policzyc przewidziec czy faktycznie ta jednofazówka mnie nie zrujnuje finansowo gdyby to jednak przyszła do nas zima stulecia?

bobrow
12-06-2015, 22:07
Witam.
Jestem nowy na forum, zaczynamy z zona budowe domku 150m użytk., podpiwniczony,parter z użytkowym poddaszem,dach dwuspadowy, sciany 25 ceramika +15 styro., w miejscu gdzie lubi mocno zawiać, miejscowość Cieszyn(okolice bielska białej, ustroń, wisła),w domu chce by był kominek...Zastanawiam się czym ogrzewać dom, dostałem oferte na pompe panasonica tcap:
pompa ciepła w wersji ogrzewanie&chłodzenie 1 -fazowa PANASONIC AQUAREA
serii SXC T-CAP 9kW (zestaw KIT-WXC09F3E5: jednostka zewnętrzna WH-UX09FE5
i hydrobox WH-SXC09F3E5),
- zasobnik c.w.u. dedykowany do pompy ciepła GALMET 300l MAXI Typ SGW(S)
- przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED lub
sterownik pokojowy EUROSTER 2026 (opcja sterowniki bezprzewodowe)
- grzałka tacy odciekowej do jednostki zewnętrznej
- zawór 3-drogowy V4440 1" HONEYWELL
- zawór 2-drogowy V4043H 1" HONEYWELL
- rozdzielacz c.o. WOMIX C 70 2F z izolacją
- grupa pompowa WOMIX SA 125 1" z pompą elektroniczną WILO YONOS PICO 25/1-4
- grupa pompowa WOMIX SA 125 1" z pompą elektroniczną WILO YONOS PICO 25/1-6

Kwota ogólna za kotłownie 29/30 tyś zł.

Ciągle myślę czy wchodzić w pompę ciepła pw...
Jestem laikiem nie znam się w ogóle na budowlance, liczę na jakieś rady czy opinie, śledzę forum od prawie roku i temu zainteresowałem się tematem pomp ciepła. Zastanawiałem się wcześniej nad ogrzewaniem gazowym(gaz w granicy działki) wiec miło mi będzie jak ktoś podrzuci czemu właśnie pompa ciepła...?


witaj

ja na Twoim miejscu porównałbym tylko koszty różnicowe pomiędzy PC a gazem (zasobnik cwu ,podłogówka/grzejniki , itp-to są tematy wspólne). Wg mojej oceny koszty instalacji wg tego kryterium będą większe dla PC (oczywiście jeśli piec gazowy nie będzie jakiś super-wyczynowy , sprzęt należy porównywać w podobnych klasach -np Daikin w niektórych parametrach i w funkcjach jest lepszy od Panasa, ale wyraźnie droższy).
Osobiście ,gdybym miał gaz sieciowy to raczej nie wchodził bym w PC P/W .oczywiście jest jeszcze ryzyko zmiany cen nośników energii -tu akurat ryzyko moim zdaniem jest podobne (albo Putin na gazie , albo EU na prądzie) .Zysków z fotowoltaiki bym nie brał pod uwagę , bo uważam ,że najlepszym sposobem korzystania z tego jest odsprzedaż do energetyki (ale od przyszłego roku , po wejściu w życie ustawy o OZE) -zatem zyskujesz tyle samo przy gazie jak i PC.
Z tego co czytałem w różnych opracowaniach wynika, że będziesz trochę mniej płacił za prąd - ale więcej inwestujesz w instalację . Należy jeszcze wziąć pod uwagę zwrot z inwestycji i ryzyko awarii.
W moim przypadku (po błędnej decyzji ws pieca zasypowego na węgiel-trochę fora mi w tym pomogły, niestety...) , nie mając gazu sieciowego miałem do wyboru :
-piec na ekogroszek +PC tylko do CWU (w sumie nie wiele mniej bym zapłacił niż za samą PC CO/CWU i nadal miałbym kopcenie)
-piec na pellets (problem z dobrym paliwem, piec też musiałby być markowy, dużo miejsca na woki z pelletsem, ogólnie zabawa i koszty)
-gaz z butli+olej nie wchodziły w ogóle w rachubę

Wybór miałem prostszy od Ciebie ,musiałem "tylko " wybrać pewny sprzęt i dopilnować instalacji

pzdr

bobrow
12-06-2015, 22:28
Witam.
Jestem nowy na forum, zaczynamy z zona budowe domku 150m użytk., podpiwniczony,parter z użytkowym poddaszem,dach dwuspadowy, sciany 25 ceramika +15 styro., w miejscu gdzie lubi mocno zawiać, miejscowość Cieszyn(okolice bielska białej, ustroń, wisła),w domu chce by był kominek...Zastanawiam się czym ogrzewać dom, dostałem oferte na pompe panasonica tcap:
pompa ciepła w wersji ogrzewanie&chłodzenie 1 -fazowa PANASONIC AQUAREA
serii SXC T-CAP 9kW (zestaw KIT-WXC09F3E5: jednostka zewnętrzna WH-UX09FE5
i hydrobox WH-SXC09F3E5),
- zasobnik c.w.u. dedykowany do pompy ciepła GALMET 300l MAXI Typ SGW(S)
- przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED lub
sterownik pokojowy EUROSTER 2026 (opcja sterowniki bezprzewodowe)
- grzałka tacy odciekowej do jednostki zewnętrznej
- zawór 3-drogowy V4440 1" HONEYWELL
- zawór 2-drogowy V4043H 1" HONEYWELL
- rozdzielacz c.o. WOMIX C 70 2F z izolacją
- grupa pompowa WOMIX SA 125 1" z pompą elektroniczną WILO YONOS PICO 25/1-4
- grupa pompowa WOMIX SA 125 1" z pompą elektroniczną WILO YONOS PICO 25/1-6

Kwota ogólna za kotłownie 29/30 tyś zł.

Ciągle myślę czy wchodzić w pompę ciepła pw...
Jestem laikiem nie znam się w ogóle na budowlance, liczę na jakieś rady czy opinie, śledzę forum od prawie roku i temu zainteresowałem się tematem pomp ciepła. Zastanawiałem się wcześniej nad ogrzewaniem gazowym(gaz w granicy działki) wiec miło mi będzie jak ktoś podrzuci czemu właśnie pompa ciepła...?


jeszcze jedno -jeśli chcesz chłodzić chałupę , to chyba już tylko PC

map78
13-06-2015, 21:59
cześć map78,
zastanawiam się nad kk w sypialniach nad piętrem ,mam rozdzielacze na każdej kondygnacji i w podłodze alupex do grzejników (wyjścia ze ściany). Izolację mam "standardową " wg zwyczajów mojej ekipy budowlanej tj czerwona otulina na oko ok 6-8 mm gruba. Jak sądzisz-czy to wystarczy do kk-ów ?

pzdr

Standardowa izolacja wystarczy. KK nie chodzą cały czas, więc ta woda lodowa będzie płynąć okazjonalnie, a co za tym idzie nie powinno się pocić. U mnie też jest standard i wszystko wygląda OK, a chłodziłem już całe zeszłe lato i teraz od trzech dni też chłodzę.

rafalcn
14-06-2015, 15:02
jeszcze jedno -jeśli chcesz chłodzić chałupę , to chyba już tylko PC

Kurczę ciagle sie zastanawiam czy pompa czy gaz...i nie moge wyjsć z tej sytuacji... Zapotrzebowanie 63w/m2 mi wyszło... Sąsiad ma domek cały podpiwniczony ponad 200m użytkowej, rachunki za ogrzewanie na poziomie 2000/2500...pytanie ile zaoszczędze na eksploatacji pompy? Moze tysiąc, a koszty w razie awarii beda duzo większe. Oczekiwałem właśnie takiej odpowiedzi czy warto sie w to bawić... Tymbardziej, ze mieszkam na terenie blisko Beskidów, potrafi przymrozic oraz mocno zawiać i boje sie, pompa moze nie dać rady. Kilku znajomych, którzy budują sie obok mnie wybrało gaz, gdyż tez sie obawiali, ze pompa nie wyrobi. Dzieki z góry za podobne podpowiedzi.

_olo_
14-06-2015, 20:03
Pytanie do instalatorów lub użytkowników panasoniców 9kW modele 2014/2015 pracujących w podobnych warunkach - czy wbudowana pompa obiegowa da radę obsłużyć ok 1600-1700mb pex16 w obiegach po ok 75-80mb podzielonych na 3 rozdzielacze, najwyższy rozdzielacz ok 6m powyżej pompki ?

wihajster
14-06-2015, 20:36
Wysokość rozdzielaczy nie ma żadnego znaczenia. "Wysokość podnoszenia" pomp pbiegowych to jest wyznacznik ciśnienia i nie można tego obrazowo brać (w układzie zamkniętym).
Najważniejsze są średnice rur dobiegowych rozdzielaczy, długości pętli jak piszesz są do przyjęcia.

_olo_
14-06-2015, 22:19
Dobiegi do rozdzielaczy będą pewnie typowo jak uzna instalator - jakie powinny być (gdyby się okazało, że instalator to ja) ?
Będzie banglać z ori pompką obiegową z tych panasów ?

lukasza
15-06-2015, 10:35
Pytanie do instalatorów lub użytkowników panasoniców 9kW modele 2014/2015 pracujących w podobnych warunkach - czy wbudowana pompa obiegowa da radę obsłużyć ok 1600-1700mb pex16 w obiegach po ok 75-80mb podzielonych na 3 rozdzielacze, najwyższy rozdzielacz ok 6m powyżej pompki ?

moja PC z 2014 pcha na ok 1100mb. Też 3 rozdzielacze. Dobiegi do rozdzielaczy cieniutki bo tradycyjna rurka szykowana pod ekogroszek lub gaz ziemny. W tym połowa z owych 1100mb to rurki 14-stki w ścianie. Pcha to na 2 lub 3 biegu z 7.
Także chyba zapasu biegów i dla Ciebie starczy.

A jak możesz to zrób dobieg o większej średnicy i na pewno da radę.

miireek
15-06-2015, 23:17
Witam.
Jakie ciepłomierze używacie/polecacie ?

_olo_
15-06-2015, 23:46
A jak możesz to zrób dobieg o większej średnicy i na pewno da radę.

Chyba mogę, a jaka to jest ta większa średnica dla rozdzielacza na 10 obiegów pex 16 (ten największy), jaki to jeszcze nie wiem, do 3 tygodni muszę coś kupić, skłaniam się ku jakiemuś kan-thermowi.

Arturo72
16-06-2015, 00:45
Zastanawiałem się wcześniej nad ogrzewaniem gazowym(gaz w granicy działki) wiec miło mi będzie jak ktoś podrzuci czemu właśnie pompa ciepła...?
To Ty sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie,nikt nie jest czarodziejem,żeby wiedzieć jak będziesz budował dom.
A żeby samemu sobie odpowiedzieć czy wchodzić w gaz ziemny czy pompę ciepła musisz znać zużycie energii domu na ogrzewanie plus ewentualnie zużycie energii na cwu.
Zużycia energii na ogrzewanie domu dowiesz się zlecając komuś audyt energetyczny tzw.OZC.
To są podstawowe dane bez których nie podejmiesz całkowicie świadomej decyzji bo nie będziesz wiedział nic o swoim domu.
Koszt jednostki energii znasz w przypadku gazu ziemnego i prądu także sprawa jest prosta.
Dla przypomnienia:
1kWh dla gazu ziemnego 0,22-0,25złzł
1kWh dla pompy ciepła z COP3 przy II taryfie to ok.0,10zł.

I ciekawostka:
1kWh dla prądu przy II taryfie to 0,29zł.
Zatem czy warto wogóle rozważać gaz ziemny dla tych paru groszy na nie korzyść prądu ale znacznie większej inwestycji tym bardziej że przyłącze prądu już będzie ?



Osobiście ,gdybym miał gaz sieciowy to raczej nie wchodził bym w PC P/W

Jakieś konkretne wyliczenia czemu tak ?
Ja mam gaz sieciowy przy działce i wybrałem od początku ogrzewanie...prądem,tym "drogim" prądem ;)

JTKirk
16-06-2015, 06:29
Jakieś konkretne wyliczenia czemu tak ?
Ja mam gaz sieciowy przy działce i wybrałem od początku ogrzewanie...prądem,tym "drogim" prądem ;)

przestań już w końcu bajki opowiadać, jak ty to od początku wybrałeś ogrzewanie prądem.
może i faktycznie chciałeś mieć prąd(bo pisałeś o tym) ale zainstalowałeś PC a nie prąd.
I co byś nie napisał albo nie zacytował, to tego nie zmieni.

asolt
16-06-2015, 07:21
przestań już w końcu bajki opowiadać, jak ty to od początku wybrałeś ogrzewanie prądem.
może i faktycznie chciałeś mieć prąd(bo pisałeś o tym) ale zainstalowałeś PC a nie prąd.
I co byś nie napisał albo nie zacytował, to tego nie zmieni.

Bajki nie bajki, ale pytanie o uzasadnienie wyboru gaz vs pompa poparte obliczeniami takie głupie nie jest.

map78
16-06-2015, 09:52
Bajki nie bajki, ale pytanie o uzasadnienie wyboru gaz vs pompa poparte obliczeniami takie głupie nie jest.

Pytanie głupie nie jest, ale głupich ludzi niestety nie brakuje. 99,9% inwestorów posiadających dostęp do gazu ziemnego wybierze gaz i nawet się nie będą zastanawiać nad niczym innym. Potem jak będzie za drogo (a przeważnie jest) to będą dogrzewać kominkiem i twierdzić, że mają komfortowe i bezobsługowe ogrzewanie;)

_olo_
16-06-2015, 10:54
Jak się tak poczyta to sporo jak nie większość pompiarzy ma kotłownie w salonach, oczywiście wszyscy w większości się zaklinają, że dla relaksu...a jak to jest na prawdę to nie wiadomo, faktem jest, że ten kubik lub i dwa drewna zimą w samo światło nie idzie.

Wyliczenia Artura przydatne, brakuje jeszcze porównania gaz / prąd / pc - dla prądu w jednej taryfie, nie każdy może lub chce tylko na nocnej taryfie ogrzewać.

Arturo72
16-06-2015, 11:36
Wyliczenia Artura przydatne, brakuje jeszcze porównania gaz / prąd / pc - dla prądu w jednej taryfie, nie każdy może lub chce tylko na nocnej taryfie ogrzewać.
Grzanie w nocnej taryfie nie można nazwać grzaniem tylko "ladowaniem akumulatora ciepła" czy to poprzez wylewke czy poprzez bufor ciepła.
Nie można tego porównywać w żaden sposób do grzania przez grzejniki ścienne dlatego II taryfa nie jest tak upierdliwa jak uważacie.

W zeszłym sezonie przy G11 i cenie 0,57zł za kWh i biorąc pod uwagę COP3 cena kWh wyszła mi przy grzania ok.0,18zl czyli również taniej niż by wyszła przy gazie ziemnym.

rafalcn
16-06-2015, 11:59
Wyliczenia wyliczeniami,ale niestety budowa to nie sterylne laboratorium i niestety w 101% nie przypilnujemy wykonawcy...ja np na budownictwie nei znam się, ba nie mam czasu codziennie po pare godzin siedziec i sprawdzac czy robotnicy robia wszystko zgodnie, ja musze zajac sie zarabianiem pieniedzy... Mieszkam teraz u rodzicow w domu, gdzie pali sie weglem w smieciuchu i po prostu bokiem wychodzi mi ten smrod, robota,syf itp itp itp temu chce sie sklonic ku ogrzewaniu pompa ciepla lub gazowym, przy pompie boje sie tylko awarii i czy to zuzycie produ faktycznei bedzie takie niskie jak wiekoszosc osob na forum opisuje, przy gazie odstrasza mnie kolejny haracz do gazowni w postaci oplat przesylowych itp itd...

malux20
16-06-2015, 12:05
Jak się tak poczyta to sporo jak nie większość pompiarzy ma kotłownie w salonach, oczywiście wszyscy w większości się zaklinają, że dla relaksu...a jak to jest na prawdę to nie wiadomo, faktem jest, że ten kubik lub i dwa drewna zimą w samo światło nie idzie.

Wyliczenia Artura przydatne, brakuje jeszcze porównania gaz / prąd / pc - dla prądu w jednej taryfie, nie każdy może lub chce tylko na nocnej taryfie ogrzewać.


ja tam nigdy sie z tym nie kryje
jak na trzech króli przywiozłem 2 taczki drewna to miałem kło;poty żeby to sensownie spalić do wiosny
jakbym z 50% grzania robił w dziennej taryfie to i tak raczej bym nie zbankryutował

Arturo72
16-06-2015, 12:06
Czyli jest Ci wszystko jedno czy będziesz miał durszlak czy poprawnie zbudowany dom ?
A nie pomyslales, że twoje ciężko zarobione pieniądze wyrzucisz w błoto lub wyleca przez wszelkie nieszczelności i buble budowlańców ?

A zużycie energii na ogrzewanie będzie takie ile dom będzie jej potrzebował. Dotyczy to każdego systemu grzewczego.
Koszt jednostki energii dla każdego systemu jest znany.

map78
16-06-2015, 13:05
Jak się tak poczyta to sporo jak nie większość pompiarzy ma kotłownie w salonach, oczywiście wszyscy w większości się zaklinają, że dla relaksu...a jak to jest na prawdę to nie wiadomo, faktem jest, że ten kubik lub i dwa drewna zimą w samo światło nie idzie.

Wyliczenia Artura przydatne, brakuje jeszcze porównania gaz / prąd / pc - dla prądu w jednej taryfie, nie każdy może lub chce tylko na nocnej taryfie ogrzewać.

Kotłownie w salonach ma większość, a nie tylko pompiarze, bo to taka nowobogacka moda - zresztą już powoli zanikająca. Jak masz stary dom i śmieciucha to nic dziwnego, że nie masz kominka, bo się ich kiedyś nie budowało. Za to przejdź się po domach budowanych w latach 90-tych i na początku XXI wieku - tam prawie każdy dom ma kominek, niezależnie czy podstawowym źródłem ogrzewania jest gaz, prąd, węgiel, czy ogrzewanie miejskie. A to kto i ile z tych kominków korzysta to już inna historia. Z mojego doświadczenia najwięcej kominkują się Ci co mają gaz i ogrzewanie miejskie. Jak jest w przypadku pompiarzy to nie wiem, bo to raczej ciągle margines, ale dla przykładu ja ostatni raz w kominku paliłem grudzień 2014:)

rafalcn
16-06-2015, 13:35
Arturo skąd to wywnioskowałeś?? nie jest mi jedno,BA nawet zależny mi bardzo ,żeby dom był zrobiony solidnie oraz ciepło, lecz nie zostawię sowich biznesów na samopas by spędzać czas na budowie, oczywiscie będę się pojawiał jak tylko dam radę, po drugie nie mam w rodzinie nikogo kto zna się na budowlance niestety, wiec wiedzę ciągnę z forum itp itd.. liczę na kierownika budowy, który powinien takie nieprawidłowości wyłapać. Jeżeli się mylę popraw mnie, gdyż tak jak wspomniałem dopiero zbieram wiedzę i pewnie też parę lat temu byłeś w tym miejscu

JTKirk
16-06-2015, 13:44
. liczę na kierownika budowy, który powinien takie nieprawidłowości wyłapać.

nie bądź naiwny....
kierbuda interesuje tylko konstrukcja, cała resztę ma głęboko...że już nie wspomnę, że tez się nie znają na wszystkim (szczególnie ci starszej daty)
jak się sam nie wgłębisz w temat i osobiście pewnych rzeczy nie przypilnujesz, to będziesz mieć durszlak (lub spartolone wiele rzeczy)

plusfoto
16-06-2015, 14:13
. liczę na kierownika budowy, który powinien takie nieprawidłowości wyłapać.Może powiem nie tak dobitnie jak kolega poniżej ale wszystko zależy od kasy. Jeśli liczysz że za 2K jak zwykle ludzie płacą kierbudowi za stempelki i z trzy czy pięciokrotne jego pojawienie się na placu boju to jesteś w dużym błędzie. Jeśli chcesz aby Ci ktoś tego pilnował to zatrudnij inwestora zastępczego za odpowiednią kasę lub odpowiednio musisz finansowo zmotywować kierbuda.

rafalcn
16-06-2015, 14:14
nie bądź naiwny....
kierbuda interesuje tylko konstrukcja, cała resztę ma głęboko...że już nie wspomnę, że tez się nie znają na wszystkim (szczególnie ci starszej daty)
jak się sam nie wgłębisz w temat i osobiście pewnych rzeczy nie przypilnujesz, to będziesz mieć durszlak (lub spartolone wiele rzeczy)

Tak jak mówię, będę się starał być na budowie jak tylko mogę, plus ten, że mieszkam pracuje i mam działkę pod ręką , a wieczory poświęcam na lektury forumowe by się do edukować

rafalcn
16-06-2015, 14:23
Może powiem nie tak dobitnie jak kolega poniżej ale wszystko zależy od kasy. Jeśli liczysz że za 2K jak zwykle ludzie płacą kierbudowi za stempelki i z trzy czy pięciokrotne jego pojawienie się na placu boju to jesteś w dużym błędzie. Jeśli chcesz aby Ci ktoś tego pilnował to zatrudnij inwestora zastępczego za odpowiednią kasę lub odpowiednio musisz finansowo zmotywować kierbuda.

Kierownikiem będzie mój architekt, projekt mam indywidualny,architekt(znajomy) też ma bardzo blisko do placu budowy więc myślę, że coś mi pomoże...

Arturo72
16-06-2015, 14:30
Kierownikiem będzie mój architekt, projekt mam indywidualny,architekt(znajomy) też ma bardzo blisko do placu budowy więc myślę, że coś mi pomoże...
No i masz już przykład, piszesz, że chcesz mieć "ciepły" dom a tu Twój architekt pakuje Ci na ściany tylko 15cm izolacji A znając życie będzie to wysoka lambda i na placki,resztę można sobie wyobrazić.

Nie masz czasu a masz kasę to kumatego inwestora zastępczego się wynajmuje ale samemu okreslasz zasady budowy.

bobrow
16-06-2015, 15:40
cześć
rzeczywiście -jeśli ,chałupę można ogrzewać+CWU tylko w 2 taryfie , to PC będzie wyraźnie lepsza. Pozostanie tylko porównać koszty inwestycyjne np jeśli kupimy piec gazowy z zamkniętą komorą spalania (czyli nie musimy montować komina) za ok 3000PLN i w zakupie mamy PC za 25 000 PLN (wszystko brutto+bez montażu) , to można się zastanowić nad gazem .To jest tylko moje zdanie-mogę tylko napisać ,że miałem w głowie straszny mętlik przy wyborze PC :jaki producent ,które parametry są "prawdziwe" (a które marketingowe), jaki osprzęt , hałas jednostki zewnętrznej ,porady superfachmanów i doświadczonych użytkowników. To było naprawdę DUŻOOOO ! Z tych właśnie powodów , wielu ludzi decyduje się jednak na gaz.

Odnośnie zamontowanego zasobnika CWU 300 ltr- to jest to ! Pumpka żyje nowym życiem -rzeczywiście dochodzi do wysokiej temperatury liniowo zachowując odpowiednią deltę. Za kilka dni policzę "scop-a" -powinno być dużo lepiej.

pzdr

szyszek85
16-06-2015, 20:34
Panowie a co sądzicie o pc typu monoblok?czy są one grosze od pomp typu split?są jakieś różnice oprócz braku drugiej jednostki w domu?szukam po necie ,ale zawiere materiałów nie ma..

_olo_
16-06-2015, 22:44
W zeszłym sezonie przy G11 i cenie 0,57zł za kWh i biorąc pod uwagę COP3 cena kWh wyszła mi przy grzania ok.0,18zl czyli również taniej niż by wyszła przy gazie ziemnym.

No więc właśnie - do tych 22 groszy za kwh z gazu już niewiele brakuje więc jeżeli ktoś np ma anhydryt w podłodze by grzało szybciej i nie ma bufora a ma za to gaz w granicy, wynika z tego, ze instalacja PC nie specjalnie mu się opłaci bo wyda na nią 10-15kzł więcej. W razie totalnej awarii kotła to koszt wymiany ~4-5kzł, przy pompie już tak różowo nie jest.

JTKirk
17-06-2015, 07:32
No więc właśnie - do tych 22 groszy za kwh z gazu już niewiele brakuje więc jeżeli ktoś np ma anhydryt w podłodze by grzało szybciej i nie ma bufora a ma za to gaz w granicy, wynika z tego, ze instalacja PC nie specjalnie mu się opłaci bo wyda na nią 10-15kzł więcej. W razie totalnej awarii kotła to koszt wymiany ~4-5kzł, przy pompie już tak różowo nie jest.

dostałeś wyliczenia dla G11. A nie znam tutaj nikogo kto takiej taryfy używa(są tylko wyjątki potwierdzające regułę). Prawie wszyscy używają G12/G12w
W G12w cena dla 2T=0,25 (tauron gliwice)Z COP=3 wyjdzie 0,085zł
tutaj już do 0,22 daleko....
co do różnicy kosztów...
po stronie gazu trzeba policzyć przyłącze(nie zawsze jest tanio, nawet jak rura blisko, wiem coś o tym(!), komin(z wkładem) i abonament(rzędu 250/r dla W-2)
po stronie PC jest tylko koszt PC (reszta jest identyczna jak w przypadku gazu)
każdy musi dla swojego indywidualnego przypadku policzyć...

plusfoto
17-06-2015, 09:35
abonament(rzędu 250/r dla W-2
Chcąc być całkiem szczery to przy prądzie też masz opłaty których nie unikniesz choć byś nie zużył ani 1 kWh. W moim przypadku jest to 15,76/mc co daje roczną kwotę 189,12. A jeśli jeszcze obrót doliczy sobie abonament to wyjdzie mniej więcej na to samo co przy gazie.

asolt
17-06-2015, 09:39
Chcąc być całkiem szczery to przy prądzie też masz opłaty których nie unikniesz choć byś nie zużył ani 1 kWh. W moim przypadku jest to 15,76/mc co daje roczną kwotę 189,12. A jeśli jeszcze obrót doliczy sobie abonament to wyjdzie mniej więcej na to samo co przy gazie.

Zgadza sie, ale prad tak czy inaczej musisz miec, nie ma dzien dzisiejszy rozsądnej alternatywy dla pradu sieciowego, gazu miec nie musisz, a tym samym i abonamentu. Coraz wiecej jest inwestorów którzy całkowicie rezygnują z gazu.

clarnet
17-06-2015, 10:30
Coraz szerzej wchodzi na rynek hybrydowa pompa ciepła. Koszty eksploatacji niższe od samego gazu i zazwyczaj niższe od samej pompy powietrznej, dzięki pracy w trybie pc i hybrydowym. Do tego możliwość chłodzenia (ok. 7 kW chłodu). W większych domach z zapotrzebowaniem kilkunastu kw i więcej, koszty inwestycyjne też są niższe od klasycznej pc pw (mowa o samej kotłowni). Od września, kiedy wejdą etykiety, hybrydy osiągną też wyższe klasy energetyczne. Również bardzo dobre rozwiązanie przy modernizacji instalacji grzejnikowych z kotłami gazowymi czy stałopalnymi, jeśli jest gaz. Wiele zależy od kosztów przyłącza, kominów i samej instalacji gazowej. Nie ma jedynych słusznych rozwiązań :)
wszystko zależy od konkretnych warunków.

ccool
18-06-2015, 19:19
Witam
dostałem własnie OZC ale i tak jestem zielony

Jakie wartości i przez co podzielic by otrzymac moc potrzebna na PC oraz zapotrzebowanie na najwiekszy mroz na m2 ??

??

Arturo72
18-06-2015, 19:26
Witam
dostałem własnie OZC ale i tak jestem zielony

Jakie wartości i przez co podzielic by otrzymac moc potrzebna na PC oraz zapotrzebowanie na najwiekszy mroz na m2 ??

??
Wszystko masz właśnie w OZC,projektowe obciążenie cieplne wyrażone jest w kW i o takiej mocy grzewczej przy temperaturze z OZC potrzebujesz pompę żeby nie dogrzewać grzałką lub mocniejszą gdy przy temperaturze z OZC chcesz zmieścić się z grzaniem tylko w II taryfie.

ccool
18-06-2015, 19:28
Mam takie wyliczenia
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 44,83 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 12452 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 99 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 277,9 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 451,7 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 125,5 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 161,3 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 44,8 kWh/(m3·rok)

Arturo72
18-06-2015, 19:32
Mam takie wyliczenia
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 44,83 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 12452 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 99 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 277,9 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 451,7 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 125,5 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 161,3 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 44,8 kWh/(m3·rok)
To jest tylko zapotrzebowanie domu na ciepło,czyli ile dom zużyje energii na ogrzewanie i tylko tyle.
Tam musi być także pozycja "projektowe obciążenie cieplne",które wskaże moc grzewczą jaką musi posiadać urządzenie grzewcze,żeby ci nie było zimno w dupsko w mrozy ;)
Szukaj pozycji i jednostki wyrażonej w kW,jeśli nie ma wal do robiącego OZC.

ccool
18-06-2015, 20:04
Asolt mi robil i przyslal to co podalem
innych pozycji jesli chodzi o kW brak - bo to co podalem jest w podsumowaniu.xls

ccool
18-06-2015, 20:07
a moze to to
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6431 W

czyli pewnie 6,43 kW
a ile kW doliczyc jeszcze na cieplą wodę ??

Arturo72
18-06-2015, 20:19
a moze to to
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6431 W

czyli pewnie 6,43 kW
a ile kW doliczyc jeszcze na cieplą wodę ??
Tak,to jest to, na cwu ok. 2kW Ale tym bym się nie sugerował przy doborze mocy pompy.
Z rzadka będziesz używał maksymalnej mocy przez 24h jak nie wogole, chodzi o konieczność użycia.

ccool
18-06-2015, 20:25
to jaką moc pompy bys doradzal
7 kW raczej sobie odpuszcze
ale mysle nad 9 kW 1 fazową - tylko ona przy -15 ma wydajnosc 5,9 kW i żonka suszy glowe czy nie bedzie jej zimno ;)

Arturo72
18-06-2015, 20:35
to jaką moc pompy bys doradzal
7 kW raczej sobie odpuszcze
ale mysle nad 9 kW 1 fazową - tylko ona przy -15 ma wydajnosc 5,9 kW i żonka suszy glowe czy nie bedzie jej zimno ;)
9kW trójfazowa i święty spokój, takie jest moje zdanie :)
Przy jednofazowej mogłoby wystąpić wspomaganie grzałką ale na pewno nie byłoby zimno.

ccool
18-06-2015, 20:44
No tak ale tu jeszcze wchodzą ceny za 1 f i za 3 f
za 1 mam oferte ok 18 500 to pewnie na 3 fazowa wyjdzie podobnie jak T-cap 9 1 fazowy i pytanie jak tu sie nie pogubic

Arturo72
18-06-2015, 20:49
No tak ale tu jeszcze wchodzą ceny za 1 f i za 3 f
za 1 mam oferte ok 18 500 to pewnie na 3 fazowa wyjdzie podobnie jak T-cap 9 1 fazowy i pytanie jak tu sie nie pogubic
To już musisz sam zdecydować,przy jednofazowej masz grzałkę 3kW czyli przy -15st.C masz do dyspozycji ok.9kW ale jest tańsza niż trójfazowa a znowu trójfazowa jest tańsza od T-CAP-a.
T-CAP-a ja bym nie brał,pozostawałby wybór między 1f i 3f,zbierz oferty albo na te dwie albo na wszystkie trzy i decyduj patrząc na to jakie temperatury występują u Ciebie w regionie od X lat :)

ccool
18-06-2015, 21:07
Na przestrzeni ostatnich 4 lat srednia temperatura dla regionu to 9 stopni ale najnizsza zanotowana -17 :)

szyszek85
18-06-2015, 22:33
cześć,mam bardzo podobne zapotrzebowanie do Ciebie i moc PC też z tym ,ze ja 6.07KW u mnie wygląda to tak:
7kW 1-fazowa 15.300zł
9kW 1-fazowa 15.900zł
9kw 3-fazowa 18.700zł
a t-cap raz ,że 22.000zł a dwa za duży do naszych domów przynajmniej tak mi mówiono na forum i instalator to potwierdził.Myślałeś może o Panasonicu all in one?

JTKirk
19-06-2015, 05:47
Tak,to jest to, na cwu ok. 2kW Ale tym bym się nie sugerował przy doborze mocy pompy.
Z rzadka będziesz używał maksymalnej mocy przez 24h jak nie wogole, chodzi o konieczność użycia.

przyjmuje się 0,25kw/1 osobę mieszkającą w domu
tak przynajmniej sie przyjmowało 7 lat temu...może teraz jest nowa szkoła :P

lukasza
19-06-2015, 07:46
cześć,mam bardzo podobne zapotrzebowanie do Ciebie i moc PC też z tym ,ze ja 6.07KW u mnie wygląda to tak:
7kW 1-fazowa 15.300zł
9kW 1-fazowa 15.900zł
9kw 3-fazowa 18.700zł
a t-cap raz ,że 22.000zł a dwa za duży do naszych domów przynajmniej tak mi mówiono na forum i instalator to potwierdził.Myślałeś może o Panasonicu all in one?

ja mam coś koło 5,5kW, może być i pod 5,7-5,8kW obciążenie cieplne bo utrzymuje wyższą temperaturę niż z obliczeń. Mam 1f TCap i jakoś nie widzę w tym problemu. PC daje radę - szczególnie daje radę bez problemu w okresie przejściowym bo obawy przy niej są chyba większe jak się zachowa w okresie przejściowym niż w zimie. PC radziła sobie u mnie z zabezpieczeniem przedlicznikowym 16A (teraz mam 25A) a w innym domu od 3 lata bez problemu działa nadal z 16A.

Nie taka jest straszą jak niektórzy ja malują, choć nie jestem ślepy i w czasach jak Ja kupowałem PC na forum królowali ludzie z obciążeniami od moich o 10-20% baaa 40% mniejszymi a z większą lub podobna mocą PC co mojej PC co mnie przekonało (wtedy, dziś byłbym bardziej powściągliwy) jak i dotacja zbijająca ceną za całą kotłownię do ok 18000zł do Tcapa 1 faza. Dziś bym zapewne kupił "zwykła" 9kW ale 3 fazy. 1 faza 9kW bym nie kupił! Dla mnie za słaba i za duży udział grzałki w CO, za mało % w 2T. Ale i to może być zboczeniem bo coraz częściej przekonuję się do czystego prądu i okręcając kota ogonem o 180% to może kupowanie takiej "taniej" 9kW 1 faza i wpakowanie tam grzałki na te kilka lub kilkanaście dni to dobry pomysł.

Tobie -Szyszek85- chciałem zwrócić uwagę na Twoje ceny. Coś między 9kW 3fazy za 18700zł a TCap za 22000zł się rozjechało. Albo podajesz cenę TCap 3 fazy albo coś Ci źle podali. TCap 1 faza jest około 1000zł drożysz od "zwykłej" 9kW 3 fazy. Nie może zatem w wycenie rozjechać Ci się ceną aż o 3300zł. Bo reszta kotłowni jest niemal taka sama a zakładam, że resztę kotłowni czyli głownie zasobnik CWU masz taki sam brany pod uwagę do wszystkich PC. Piszę "zwykłą" 9KW bo pewnie wiesz o co chodzi a ja dokładnie tych numerków i serii nie pamiętam, ale cene na 3 fazy 9kW od 1 fazy 9kW TCap winneś mieć na podobnym poziomie.

szyszek85
19-06-2015, 09:41
21.900 zł dokładnie za t-cap 3-fazy.
Takie mam ceny podane ze sklepu.Moim zdaniem to za duza pompa bo ta zwykła 9kW 1-faza przy -15 ma 5.9kW czyli u mnie spokojnie powinna starczyć,Mieszkam pod Szczecinem tu zimy praktycznie nie ma a jak są to te -15 zobaczysz może 5-10 dni w roku i to z gruuubym zaokrągleniem.Zresztą przy - 15 i tak pompa powinna sobie dawać radę bez udziału grzałek,po drugie mam kominek w salonie którym zawsze mogę wspomagać pompę.Dla mnie wydatek na pc względem kotłowni na pellet to jakieś 10-11tys zł więcej więc sporo,tym bardziej ,że budowa z kredytu i wydanie kolejnych 6.700zł netto po to ,żeby wpakować do domu t-capa nie kalkuluje się.Zobacz sam ile ta grzałka musi chodzić ,żeby tyle kasy naciągnąć?nie twierdzę ,że t-cap jest zły bo tak nie jest i jak bym miał większy dom to pewnie bym celował w t-capa.

rydzadam
19-06-2015, 10:19
to jaką moc pompy bys doradzal
7 kW raczej sobie odpuszcze
ale mysle nad 9 kW 1 fazową - tylko ona przy -15 ma wydajnosc 5,9 kW i żonka suszy glowe czy nie bedzie jej zimno ;)

zwykła NIE T-Cap 3-fazowa

lukasza
19-06-2015, 10:59
Ktos sprawdzal/dowiadywal sie jakie jest minimalne oddawanie mocy w T-Cap vs Zwykla 9kW ?

Nie jest to "nieistotne". :)

to aby było dobrze porównane to musi być porównane TCap a "zwykła" 3 fazy i "zwykła" 1 faza bo tam wraz z fazą najczęściej zmienia się wiatrak.

W dwóch domach jak powyżej mowa o obciążaniu 6 do 6,5kW to oddanie minimalne mocy między Tcap a zwykła 3 fazy ma praktycznie niewielką różnicę. Co innego dać zwykła 1 fazową.
Ja tam nikogo do przewymiarowania nie zachęcam!
Sobie pod to 6kW bym kupił zwykła 9kW 3 fazy (tańsza od TCap ok 1000zł). Dom zechce 1kW a ja wyprodukuje 3kW to znaczy tylko tyle że zagrzeje to szybciej i na zapas. Problem z oddaniem mocy mały przy domach 5-6-7kW obciążania cieplnego. Ten czynnik przy zakupie bym decydujący nie robił co PLN na inwestycje.

lukasza
19-06-2015, 11:06
21.900 zł dokładnie za t-cap 3-fazy.Mieszkam pod Szczecinem tu zimy praktycznie nie ma a jak są to te -15 zobaczysz może 5-10 dni w roku
czyli reasumując masz do wyboru (bo 1 wyceny Ci nie podali)
7kW 1-fazowa 15.300zł
9kW 1-fazowa 15.900zł
9kw 3-fazowa 18.700zł
9kw 1-fazowa T-Cap ok 19.700zł (ok-brakująca cena)
9kw 3-fazowa T-Cap 22.000zł

To byłby komplet. Ja bym był najbliżej zakupu 9kw 3-fazowa 18.700zł.

p.s. Szczecin czy Suwałki - bez różnicy jak jest OZC to potrzebujesz 6 czy kolega inny 6,5kW. 6kW obciążenia z OZC Szczecin a Zakopane to nadal to samo 6kW.

p.s.2. do jakiej temp. wewnątrz domu liczyłeś OZC - normowo 20*C, bo niektórzy lubią więcej i OZC może podskoczyć o kilkanaście %.

Trafnych wyborów życzę!

szyszek85
19-06-2015, 14:34
ja liczyłem na 22oC w domu, wiem ,że bez różnicy ,ale mieszkając na Suwałkach dużo częściej bym widział na termometrze -15 stopni.Zachodniopomorskie jest o wiele cieplejszym regionem kraju a to nie jest bez znaczenia.Cena t-cap 1-fazowy cena taka jak podałeś.

mkm silesia
20-06-2015, 21:43
a moze to to
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6431 W

czyli pewnie 6,43 kW
a ile kW doliczyc jeszcze na cieplą wodę ??

Dla takiego obciążenia i cwu polecam 9kw 400V ale równie ważna jest inst. ogrzewania jak nie będzie przepływu to moc i cop pompy bardzo spadnie

bobrow
23-06-2015, 13:33
witam wszystkich ponownie,

chciałbym wrócić do tematu COP dla trybu CWU w T-cap'ie model F .Mam teraz zamontowany zbiornik 300 ltr z wężownicami 3,4m2.
Oto wyniki pomiarów dla 0,01 GJ w zbliżonych warunkach dla Tcwu zad=45st , T zewnętrzna =10-12 st :

-najlepsze COP dla V pompy wodnej 5 i 6 , dla temperatur wody wyjściowej z PC do 44 st COP=4,6 , dla 44 do 51 COP=3,46 , COP średni=4
-algorytm pracy : +2K do zadanej Tcwu ,delta T=8 st do kolejnego włączenia

Jest tylko jeden problemik , przy Vp=5 (i wyżej) PC się zapowietrza .Najpierw myślałem ,że to jakieś powietrze po instalacji PC i zasobnika , szukałem jeszcze nieszczelności-ale po tygodniu użytkowania i regularnego odpowietrzania zacząłem drążyć temat- no i znalazłem. "Im głębiej w las , tym ciemniej"-okazało się ,że jest jakieś prawo niejakiego Henry'iego , mówiące o rozpuszczalności powietrza w wodzie. Ogólnie chodzi o to ,że przy wyższych temperaturach z wody wydziela się gaz (powietrze) , ma to jeszcze związek z ciśnieniem (im wyższe , tym mniejsza rozpuszczalność) . Na samym początku ustawiałem Vp=3 bo ma optymalny przepływ tj 1500ltr/h i raz na tydzień lub dwa tyg puszczałem program odpowietrzania w PC i było ok , teraz przy wyższych prędkościach jest codziennie-ale tylko pod koniec grzania CWU. Kawitację pompy słyszę wyraźnie i wiem ,że to skraca jej żywotność. Drążąc dalej temat okazało się jeszcze ,że moje odpowietrzniki na instalacji mogą robić "kuku" -one służą podobno tylko do usuwania powietrza podczas napełniania systemu , a podczas pracy mogą się zapowietrzać.Wyczytałem jeszcze coś o separatorach , które usuwają te pęcherzyki powietrza. Ogólnie -jakaś paranoja , nie sądzę ,że u Was są zainstalowane separatory i specjalne odpowietrzniki.
Jedyne co mogę zrobić to o 0,5 bara podnieść ciśnienie w systemie w okolicach 3 bar (ale przy ciepłej wodzie)- teraz mam przy wył PC 2,2Bar /2,5 bar przy ciepłej wodzie.Mogę jeszcze zakręcić "czapeczki" odpowietrzników (w PC+ system).
Dlaczego nie ustawiam Vp=3 -wyraźnie słabszy COP ok 0,8-1
Gdzieś jeszcze czytałem opinie użytkowników o zapowietrzaniu się T-capa - może ktoś mi coś doradzi

pozdrawiam http://forum.muratordom.pl/images/smilies/sick.gif

AdrianEH
23-06-2015, 17:11
Stosujemy separatory na DZ przy glikolu. Pewnie nie zaszkodziło by w instalacji GZ. Problem powinien być rozwiązany. Pytanie skąd zasysane jest powietrze. Nie wydaje mi się aby się "tworzyło" w układzie zamkniętym. Może instalacja od początku nie jest dobrze odpowietrzona.

reksgildo
24-06-2015, 08:43
Dzień dobry.
Jestem na etapie wyboru pompy ciepła P-W. Na 99% jestem zdecydowany na Panasonica. Mam policzone OZC. Dom 150 m2 na stałe 3 osoby w weekendy dodatkowo 2. Podłogówka wodna na całej powierzchni. Z OZC projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6520W, zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH: 10460 kWh/rok. Jest to wynik bez C.W.U. Czy mógłbym prosić o pomoc w doborze pompy i wielkości zasobnika C.W.U. Wdzięczny byłbym również za namiary na firmę z autoryzacją(gwarancja), którą taką pompę sprzeda i zamontuje w dobrej cenie na Ślasku okolice Mikołowa.
Z góry wielkie dzięki.

fachman19
24-06-2015, 13:36
Odnośnie powietrza w panasonika .
To co słychać w PC to może być kawitacja . Ilośc powietrza w wodzie jest ograniczona . Po usunięciu z instalacji już go tam nie ma.
Pompy cyrkulacyjne nie lubią oporów na ssaniu .( zatkany filtr, mała średnica rurek , itp)

bobrow
24-06-2015, 15:30
witam

wczoraj sprawdziłem połączenia na ssaniu PC i pod ociepleniem znalazłem delikatne nieszczelności na śrubunkach od ciepłomierza (nie było większego wycieku prawdopodobnie przez zasysanie podczas pracy PC).Mam nadzieję ,że to był ten problem-na wszelki wypadek pozdejmowałem wszystkie otuliny.Ogólnie mam teraz tylko układ do CWU , CO jest odcięty na zaworach. Mam na wierzchu 100% nową instalację właśnie do CWU (ok 4 mb rur fi 28) . Podniosłem jeszcze ciśnienie w układzie do ok 2,7 bara.

Pytanko do fachman19 :
czy latem dla CWU t-capy pracują na prędkościach pompy wodnej od 5 i wyżej ? (lub na przepływie powyżej 1,7m3/h)

Ciepłomierz (ultradźwiękowy) jest z przyłączem 1" i jest zainstalowany na ssaniu PC -czy to może zakłócać PC?

pzdr

mkm silesia
24-06-2015, 21:55
Dzień dobry.
Jestem na etapie wyboru pompy ciepła P-W. Na 99% jestem zdecydowany na Panasonica. Mam policzone OZC. Dom 150 m2 na stałe 3 osoby w weekendy dodatkowo 2. Podłogówka wodna na całej powierzchni. Z OZC projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6520W, zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH: 10460 kWh/rok. Jest to wynik bez C.W.U. Czy mógłbym prosić o pomoc w doborze pompy i wielkości zasobnika C.W.U. Wdzięczny byłbym również za namiary na firmę z autoryzacją(gwarancja), którą taką pompę sprzeda i zamontuje w dobrej cenie na Ślasku okolice Mikołowa.
Z góry wielkie dzięki.

Kopiuję moja odpowiedź bo przypadek podobny

Dla takiego obciążenia i cwu polecam 9kw 400V ale równie ważna jest inst. ogrzewania jak nie będzie przepływu to moc i cop pompy bardzo spadnie.

reksgildo
24-06-2015, 23:47
Dzięki za zainteresowanie.

Kopiuję moja odpowiedź bo przypadek podobny

Dla takiego obciążenia i cwu polecam 9kw 400V ale równie ważna jest inst. ogrzewania jak nie będzie przepływu to moc i cop pompy bardzo spadnie.

Czy to powinien być T-cap? Może być 1-fazówka? Jest 2,5 tys. tańsza.

rydzadam
25-06-2015, 08:18
Dzięki za zainteresowanie.


Czy to powinien być T-cap? Może być 1-fazówka? Jest 2,5 tys. tańsza.

T-Cap nie musi być, ale moim zdaniem najlepszy wybór to 3-fazówka 9kW, nie T-Cap tylko zwykła. Jest o niebo wydajniejsza od zwykłej 1-fazówki, a COP nawet lepszy o ile dobrze pamiętam od 1-fazowego T-Cap.

link2jack
25-06-2015, 10:20
COP T cap jedno fazowy ma lepszy niż zwykła 3fazowa. Do tego do -15*C ma stałą moc. Także się zastanawiam czy wybrać jednofazowego Tcapa czy zwykłą 3fazową....

rydzadam
25-06-2015, 10:35
COP T cap jedno fazowy ma lepszy niż zwykła 3fazowa. Do tego do -15*C ma stałą moc. Także się zastanawiam czy wybrać jednofazowego Tcapa czy zwykłą 3fazową....

Popatrz dokładnie na wykresy i parametry mocy/COP. Ja miałem ten sam dylemat i zdecydowanie przeważyła 3-fazowa zwykła 9-ka

mkm silesia
25-06-2015, 17:00
Dzięki za zainteresowanie.


Czy to powinien być T-cap? Może być 1-fazówka? Jest 2,5 tys. tańsza.

Jako instalator czasami interesuję się potencjalnym klientem ;-)

_olo_
25-06-2015, 17:37
Czy hydrobox panasoniców może być montowany w pomieszczeniach mokrych (łazienka), czy są jakieś przeciwwskazania techniczne do zamontowania hydroboxu na wysokości ok 0,6m od podłogi (w moim przypadku mam wolne miejsce w przestrzeni podschodowej, która jest otwarta na łazienkę).

Jakie są wymagania w zakresie montażu agregatu - odległość od elewacji a przede wszystkim odległość od granicy działki np ze względu na hałas.

mkm silesia
25-06-2015, 23:41
Czy hydrobox panasoniców może być montowany w pomieszczeniach mokrych (łazienka), czy są jakieś przeciwwskazania techniczne do zamontowania hydroboxu na wysokości ok 0,6m od podłogi (w moim przypadku mam wolne miejsce w przestrzeni podschodowej, która jest otwarta na łazienkę).

Jakie są wymagania w zakresie montażu agregatu - odległość od elewacji a przede wszystkim odległość od granicy działki np ze względu na hałas.

umów się na spotkanie z jakimś instalatorem pewnie coś doradzi
listę masz na stronie producenta

wihajster
25-06-2015, 23:55
umów się na spotkanie z jakimś instalatorem pewnie coś doradzi
listę masz na stronie producenta

Oczywiście jesteś na tej liście?
MKM - przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać ;) :D

mkm silesia
26-06-2015, 19:37
Oczywiście jesteś na tej liście?
MKM - przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać ;) :D

Jak wiesz Polska to kraj wielu list i na pewno na co najmniej jednej jestem może nawet na tej z Bolkiem ;-)

fachman19
27-06-2015, 12:17
witam


Pytanko do fachman19 :
czy latem dla CWU t-capy pracują na prędkościach pompy wodnej od 5 i wyżej ? (lub na przepływie powyżej 1,7m3/h)

Ciepłomierz (ultradźwiękowy) jest z przyłączem 1" i jest zainstalowany na ssaniu PC -czy to może zakłócać PC?

pzdr

Nie wiem , PC sama to reguluje wg potrzeb .
A co do zasysania powietrza . Jeżeli w instalacji masz 2,7 bara .to tylko w wypadku wytwarzania przez pompkę dp musiałoby być wyższe od 2,7 bara .
Ta pompka nie ma takiej możliwości .

marcin.sto1
27-06-2015, 23:38
Jeśli padł już temat ciśnienia w instalacji, to jakie przy Panasonicu jest optymalne?
Instalator zalecił w granicach 1-1,5 bar. Tego się trzymać?

fachman19
28-06-2015, 07:20
Jeśli padł już temat ciśnienia w instalacji, to jakie przy Panasonicu jest optymalne?
Instalator zalecił w granicach 1-1,5 bar. Tego się trzymać?
Masz instrukcję obsługi? Tam jest opisane jak eksploatować Pc

bobrow
09-07-2015, 21:57
witam ponownie ,
jest sezon ogórkowy i pewnie nie wielu z Was będzie chciało zaglądać na forum. Chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami i wnioskami ws PC na CWU.
Na ile mogę ,prowadzę dzienny zapis zużytej energii elektrycznej/wytworzonej energii cieplnej/temperatury zewnętrznej , obliczam COP dla 0.01GJ .

Przypomnę dane wyjściowe :
-PC T-cap 9kW/3f/wczesna wersja modelu F z histerezą 10 st (właściwie 8st +2 st ponad zadaną temperaturę)
-zasobnik 300 ltr , powierzchnia wymiany ciepła 3,4m2, rury ocieplone
-temperatura zadana na CWU 44 st
-rodzina 4 os, wanna +prysznic (głównie wanna w użyciu)
-cyrkulacja wg czasówki
-legionelle pomijam
-prędkość pompy wodnej w PC 5 (najlepsze osiągi w mojej instalacji)
-ciśnienie w systemie 2,3 bar

Uwagi :
-zauważyłem ,że kiedy działa cyrkulacja , to spada COP -podłączyłem przekaźnik pod cewkę zaworu trójdrożnego , rozpinającą cyrkulację podczas działania grzania CWU. Wyraźnie lepsze parametry- w końcowej fazie grzania (przy wyższej temperaturze wody grzewczej) zawsze COP będzie najsłabsze w całym
cyklu , dlatego trzeba tę fazę max skrócić.
-należy koniecznie wyeliminować najdrobniejsze wycieki +odpowietrzyć PC w obwodzie CWU ,standardowa funkcja odpowietrzania PC jest tylko w obwodzie CO , należy zatem ręcznie przełączyć zawór trójdrożny w pozycję CWU i 2-3 razy uruchomić program odpowietrzania w PC (tryb serwisowy ,SP 2 ,Force)
-po odpowietrzeniu zakręcić "czapeczki" w odpowietrznikach -doczytałem ,że standardowe odpowietrzniki stosujemy otwarte tylko przy napełnianiu instalacji i w obwodach zamkniętych muszą być odcięte (ciekawe jaki "fachowiec" komuś o tym powiedział)
-należy utrzymywać górny zakres ciśnienia w systemie , bo wtedy wydziela się mniej gazu (powietrza ) z wody , ogólnie wzrost tego zjawiska następuje przy większej temperaturze i przepływie ( a spadek -przy większym ciśnieniu)



Wyniki pomiarów :

1. temperatura zewnętrzna 10-15 st
-średni COP ok 4
-zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,2 -1,3kWh
2.temperatura zewnętrzna 15-22 st
-średni COP ok 4,4
-zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,0 -1,1kWh
3.temperatura zewnętrzna 22-30 st
-średni COP ok 4,7
-zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 0,6 -0,9kWh
4.temperatura zewnętrzna 30-35 st
-średni COP ok 4,1
-zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,1 -1,3kWh-przy upałach działa tylko jeden wentylator w jednostce zewnętrznej i wyraźnie spada COP !

Wnioski :
-gorącym latem lepiej wyłączać PC (EXT) np w godzinach 11-19 (o ile ktoś nie zużywa ciepłej wody na bieżąco)
-cyrkulacja pochłania drugie tyle co normalne zużycie CWU ( mam ocieplone rury+czasówka) , po konsultacji z żoną zrobię tak :
czasówka od 6.45 do 8.00 , w kuchni pod zlewozmywakiem (np przy koszu na śmieci) zamontuję przycisk od zdalnego dzwonka (na allegro za 15 pln nowy) -odbiornik podłączę pod czasówkę z nastawą np 30-60 min (oczywiście odłączę głośnik ...). Dlaczego taka zabawa : kiedy nie działa cyrkulacja , w kuchni trzeba spuścić ok 10 ltr wody.
Niby nie dużo , ale skoro decydujemy się nie zatruwać powietrza ,to chyba warto oszczędzać wodę (zresztą nie jest tania) .A komfort : rano potrzebujemy wody przed pracą i szkoła, w łazience u góry woda dochodzi szybko -jedynie problem jest w kuchni (bo najdalej ) Kiedy będziemy się zabierali za "grubszą robotę" w kuchni wystarczy wcisnąć przycisk.

Coś osobistego :
-nie zwariowałem i nie siedzę non stop w kotłowni , staram się być systematyczny w zapiskach
-jeśli ktoś Wam doradza ws ustawień PC , przede wszystkim patrzcie czy ma PC opomiarowaną (nie podważam opinii żadnych Forumowiczów, każda instalacja jest indywidualna pod względem domu i upodobań domowników-a to akurat trudno "zmierzyć i zważyć")
-nie jest ważne kto ma jaki rekord na zużyciu energii elektrycznej , ważna jest najwyższa sprawność sprzętu dla danej aplikacji (jeśli ktoś ma małe zużycie wody ciepłej , to może mieć małe rachunki-ale przy większym zużyciu słabszy COP będzie wyraźny)
-sam posłuchałem kilku "mądrych " rad ,np zapomnijcie o małej powierzchni wymiany ciepła i poważnie zastanówcie się nad zbiornikiem CWU dwupłaszczowym
(wężownica jest mniej więcej w środku zbiornika wody , a płaszcz na zewnątrz - nie jestem pewien tej tezy , ale chyba lepiej jest ogrzewać wodę wokół elementu grzewczego , niż tylko z jednej strony)
-w mojej instalacji nie sprawdziły się zalecane ustawienia PC dla CWU : prędkość pompy wodnej 3 (5) , przepływ 1,5m3/h (1,8m3/h)

Mam nadzieję , że moje wypociny komuś się przydadzą

pozdrawiam wszystkich

bobrow
09-07-2015, 22:35
jeszcze a propos cyrkulacji CWU ,

tak na logikę : jeśli mamy zasobnik CWU w postaci pionowego walca i rurka cyrkulacji jest podłączona w środku wysokości , to jeśli dobrze myślę -cyrkulacja będzie stopniowo mieszać wodę w zasobniku .Tzn kiedy cyrkulacja nie działa ,to najcieplejsza woda jest zawsze u góry i w miarę jej zużycia poziom ciepłej wody będzie się zmniejszał .Dopiero po przekroczeniu pewnego progu będzie następował spadek T CWU na wyjściu z zasobnika (dla uproszczenia możemy pominąć straty z izolacji) :rolleyes:

pzdr

map78
10-07-2015, 09:20
-zużycie energii dla 1 cyklu grzania ok 1,1 -1,3kWh-przy upałach działa tylko jeden wentylator w jednostce zewnętrznej i wyraźnie spada COP

U mnie jeden wiatrak pracuje już od >20st na zewnątrz. Pompa startuje zawsze na dwóch,a po pewnym czasie dolny staje i pracuje tylko na górnym.


cyrkulacja pochłania drugie tyle co normalne zużycie CWU ( mam ocieplone rury+czasówka) , po konsultacji z żoną zrobię tak :
czasówka od 6.45 do 8.00 , w kuchni pod zlewozmywakiem (np przy koszu na śmieci) zamontuję przycisk od zdalnego dzwonka (na allegro za 15 pln nowy) -odbiornik podłączę pod czasówkę z nastawą np 30-60 min (oczywiście odłączę głośnik ...). Dlaczego taka zabawa : kiedy nie działa cyrkulacja , w kuchni trzeba spuścić ok 10 ltr wody.


Nie baw się z przyciskami;) Poczekaj jeszcze trochę jak nabierzesz doświadczenia kiedy i ile cyrkulować żeby było OK. Ja u siebie na początku też miałem ten problem, bo u mnie najbliższy punkt poboru wody jest 14m od zasobnika. Na początku szło mi faktycznie dwa razy więcej kWh niż innym, ale teraz jest to może jakieś 20% więcej, a CWU mam zawsze kiedy potrzebuje. instalowanie jakiś przycisków, czy pilotów uważam za lekką żenadę, ale jak chcesz to montuj;)

rafal-op
26-07-2015, 11:33
witam,proszę o pomoc w doborze pompy ciepła, dom to typowa stodoła z poddaszem użytkowym, 165 m2, z OZC projektowane obciążenie cieplne 4,76 kW, zapotrzebowanie na energię ok 8,9 kWh
ogrzewanie parter podłogowka, piętro klimakonwektory

zastanawiam się między Panasoniciem 9kw 3f WC09F3E8 a monoblockiem też Panasonic 6kw MDC06E3E5

chcialbym się zmieścić z graniem głównie w drugiej taryfie, co polecacie?

rydzadam
26-07-2015, 17:09
witam,proszę o pomoc w doborze pompy ciepła, dom to typowa stodoła z poddaszem użytkowym, 165 m2, z OZC projektowane obciążenie cieplne 4,76 kW, zapotrzebowanie na energię ok 8,9 kWh
ogrzewanie parter podłogowka, piętro klimakonwektory

zastanawiam się między Panasoniciem 9kw 3f WC09F3E8 a monoblockiem też Panasonic 6kw MDC06E3E5

chcialbym się zmieścić z graniem głównie w drugiej taryfie, co polecacie?

Poczytaj poprzednie kilka stron tego wątku. Jak nie szukasz na siłę oszczędności to weź 9kw

rafal-op
26-07-2015, 20:34
przeczytalem wcześniej cały wątek i lekko zglupialem, bo wszyscy piszą żeby najpierw zrobić OZC, a później kończy się założeniem t cap 9kw niezależnie od budynku i zapotrzebowania, dla mnie 9kw jest dwukrotnie przewymiarowana pompą, ale wolę odrzucić parę pln jeśli będę miał pewność że nie zmarzne przy -20

map78
27-07-2015, 09:23
przeczytalem wcześniej cały wątek i lekko zglupialem, bo wszyscy piszą żeby najpierw zrobić OZC, a później kończy się założeniem t cap 9kw niezależnie od budynku i zapotrzebowania, dla mnie 9kw jest dwukrotnie przewymiarowana pompą, ale wolę odrzucić parę pln jeśli będę miał pewność że nie zmarzne przy -20

T-Cap to inverter, więc poradzi sobie (co widać po opiniach forumowiczy) zarówno w domu 100m2, jak i 300m2. Inną sprawą jest też dobór pompy - zauważ, że zazwyczaj ich moc spada wraz ze spadkiem temp zewnętrznej (akurat w T-Cap nie). Kolejną sprawa jest kwestia taktowania - w domu z dużym obciążeniem cieplnym ta pompa będzie pracować lepiej niż w tym z mniejszym i łatwiej będzie ją wysterować, bo zbyt głęboką modulacją ona nie grzeszy. OZC już zrobiłeś, więc jeżeli jesteś pewien tych obliczeń to możesz sobie spokojnie dobrać pompę do swojego obciążenia. Zapłacisz miej niż za T-Cap'a i na pewno nie zmarzniesz.

rafal-op
29-07-2015, 22:37
OK, wiem że pompę dobieram do niskich temp, tylko pytanie brzmi czy przewymiarowywac ją o połowę czy dobrac do obciążenia, jeśli chcę się raczej mieścić w drugiej taryfie?

rydzadam
29-07-2015, 23:16
OK, wiem że pompę dobieram do niskich temp, tylko pytanie brzmi czy przewymiarowywac ją o połowę czy dobrac do obciążenia, jeśli chcę się raczej mieścić w drugiej taryfie?

Co innego mieszczenie się w drugiej taryfie a co innego bezpieczeństwo że nie zmarzniesz zimą. Jak masz w razie czego kominek to można dobrać pompę na styk. Ale ja nie mam nawet komina w domu więc musiałem dobrać pc większą. Dla obciążenia ok. 5kW biorę i tak 3faz Panasa 9kW.

Arturo72
30-07-2015, 07:54
Co innego mieszczenie się w drugiej taryfie a co innego bezpieczeństwo że nie zmarzniesz zimą. Jak masz w razie czego kominek to można dobrać pompę na styk. Ale ja nie mam nawet komina w domu więc musiałem dobrać pc większą. Dla obciążenia ok. 5kW biorę i tak 3faz Panasa 9kW.
Nie tak do końca,że zamarzniesz w zimie.
Tam jest jeszcze grzałka 3kW i przez te parę chwil gdzie pompa dobrana jest na np. -20st.C a będzie -24st.C to praca grzałki nie będzie tragedią.
A czy dobierać na styk czy na pracę na 100% w tańszej taryfie to zależy od inwestora i jego zdolności finansowych.

rydzadam
30-07-2015, 11:55
Nie tak do końca,że zamarzniesz w zimie.
Tam jest jeszcze grzałka 3kW i przez te parę chwil gdzie pompa dobrana jest na np. -20st.C a będzie -24st.C to praca grzałki nie będzie tragedią.
A czy dobierać na styk czy na pracę na 100% w tańszej taryfie to zależy od inwestora i jego zdolności finansowych.

Dokładnie. Dlatego jeśli chcesz wykorzystać pc głównie w 2.taryfie i bez wspomagania grzałkami, to dla obciążenia budynku ok.5kW+ciepła woda użytkowa, pompa 6kW w 100% nie spełni w/w oczekiwań, chyba, że przy długich większych mrozach odpalisz np. kominek. Różnica w cenie poszczególnych modeli (mocy) pomp Panasa nie jest chyba porażająca, więc 2 czy 3 tysiaki więcej za 9kW będzie raczej do przełknięcia? To nawet nie procent wartości domu.

lukasza
30-07-2015, 13:34
Różnica w cenie poszczególnych modeli (mocy) pomp Panasa nie jest chyba porażająca, więc 2 czy 3 tysiaki więcej za 9kW będzie raczej do przełknięcia? To nawet nie procent wartości domu.

Baaa to nawet nie jest 25% wartości ładnego kominka, zakładając, że kominek to przyzwoity wkład, ładne go obudowanie, komin na dach z obróbką, coś ładnego na podłodze pod kominkiem.

rafal-op
30-07-2015, 17:26
mi nawet nie chodziło o oszczędność na tańszej pompie, tylko o to żeby przewymiarowana nie załączała i wyłączała się co chwile ze względu na za dużą moc do budynku, ale jeśli sprężarka inwerterowa dostosowuje poprawnie jej moc to nie ma sprawy i chyba zostanę przy zwykłej 9kW 3f bo nie widzę sensu stosowanie t cap w moim przypadku

mcyper
06-08-2015, 10:59
Szukam instrukcji obsługi/serwisu dla PC Aquarea T-CAP 12kW po polsku.
Czy ktoś posiada? jeżeli tak to proszę na priv.

map78
07-08-2015, 10:21
Szukam instrukcji obsługi/serwisu dla PC Aquarea T-CAP 12kW po polsku.
Czy ktoś posiada? jeżeli tak to proszę na priv.

Podaj mi na priv maila i napisz która seria pompy to podeślę komplet dokumentów:)

kaem1987
09-09-2015, 11:44
Witam,
prosze o podpowiedz czy dla domu 140m powierzchni użytkowej wystarczy pompa ciepła Aquarea 9kW ?
Ocieplenie:
-elewacja 25cm styropian
-podłoga 20cm styropian
-dach 28 wata

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
ogrzewanie podłogowe na całości (rurki prowadzone co 15cm)
Prosze o pomoc.

Arturo72
09-09-2015, 12:19
Witam,
prosze o podpowiedz czy dla domu 140m powierzchni użytkowej wystarczy pompa ciepła Aquarea 9kW ?
Ocieplenie:
-elewacja 25cm styropian
-podłoga 20cm styropian
-dach 28 wata

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
ogrzewanie podłogowe na całości (rurki prowadzone co 15cm)
Prosze o pomoc.
Trójfazowa z powodzeniem styknie.

kaem1987
09-09-2015, 12:22
A jednofazowa nie styknie?

kaem1987
09-09-2015, 12:25
A czym sie różni 3-fazowa od 1-fazową? Moc grzewcza ta sama.

rydzadam
09-09-2015, 12:32
Witam,
prosze o podpowiedz czy dla domu 140m powierzchni użytkowej wystarczy pompa ciepła Aquarea 9kW ?
Ocieplenie:
-elewacja 25cm styropian
-podłoga 20cm styropian
-dach 28 wata

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
ogrzewanie podłogowe na całości (rurki prowadzone co 15cm)
Prosze o pomoc.

Tak w skrócie - powinna spokojnie wystarczyć, pod warunkiem, że dom będzie starannie wybudowany i ocieplony (brak nieszczelności i mostków cieplnych). Co do modelu, o który pytasz, to trzeba rozróżnić cztery wersję: 9kW "zwykła" jednofazowa, trzyfazowa, 9kW "T-Cap" jednofazowy, trzyfazowy, które mocno się różnią parametrami

kaem1987
09-09-2015, 12:42
Chodzi mi o zwykłą 9kw jednofazową, znajomy ma taką i jest bardzo zadowolony tyle że ma dom 120m2, ocieplenie ma takie samo.
Dom budowałem sam i myśle że jest starannie wykonany. Okna mam 3-szybowe Vertex 90+.
Więc mogę spokojnie taką kupić?

rydzadam
09-09-2015, 13:01
Chodzi mi o zwykłą 9kw jednofazową, znajomy ma taką i jest bardzo zadowolony tyle że ma dom 120m2, ocieplenie ma takie samo.
Dom budowałem sam i myśle że jest starannie wykonany. Okna mam 3-szybowe Vertex 90+.
Więc mogę spokojnie taką kupić?

To zależy, czy masz dodatkowe źródło ciepła (kominek) na największe mrozy. Zresztą, jak będzie na styk, dołączy się grzałka, jak zabraknie mocy/wydajności przy np. tygodniu mrozu -15 bez przerwy, co się zresztą rzadko zdarza. Chcesz mieć święty spokój - kup 3-fazową lub 1-fazową T-Cap, ale ta 1-fazowa zwykła też powinna dać radę

kaem1987
09-09-2015, 13:02
Tak mam jeszcze kominek.
Bardzo dziękuje za pomoc.

plusfoto
09-09-2015, 13:04
Żeby precyzyjniej odpowiedzieć na to pytanie to należy wiedzieć ile ciepła twój dom potrzebuje. To po pierwsze. A po drugie to na pewno te pompy nie mają takich samych parametrów. Mogą jedynie mieć podobne przy temp. na zewnątrz +7 stopni, ale już przy -10 czy -15 rozbieżności mogą być spore.

kaem1987
09-09-2015, 13:05
Jeszcze jedno, stawiając pompę na fundamęcie obok domu jak odprowadzić skropliny żeby nie było z tym problemu?

kaem1987
09-09-2015, 13:47
Tylko koszt zakupu takiej pompy z t-capem czy 3 fazowej to jest kilka tys droższa od zwykłej i pewnie tez więcej prądu zużywa? Pytanie czy warto inwestowac?

plusfoto
09-09-2015, 14:34
Co do kasy zgoda ale co do prądu to nie. A czy warto inwestować to odpowiedź możesz dostać dopiero jak będziesz znał zapotrzebowanie domu na ciepło - zrób (OZC)

kaem1987
09-09-2015, 15:00
Zamówiłem 9Kwh zwykłą 1fazową:) zamontują dam znać jak efekty.
Dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam

marcelix
09-09-2015, 16:04
Jak sensownie podłączyć pompę sdc (+ podłogówka) dodatkowo do klimakonwektora żeby chłodzić latem? Czy to ma sens? Czy klimakonwektor kanałowy chibo się nadaje? Jaki jest realnie chłód do wyciągnięcia z chibo 9,1kW? Czy ktoś ma tak zrobioną instalację?

ZbyszekT
11-09-2015, 19:43
Tak widzę (na Allegraaa) że z racji sezonu na instalacje "jeszcze przed zimą" Panasonic Aquarea ceny poszły do góry o 10-20%... ;-(

fox503
12-09-2015, 20:49
Mam pytanie - jaki kabel położyć aby połączyć pompę ze sterownikiem pokojowym ? jakiś 3x0,5mm2 czy może skrętkę ? (sufit podwieszany)

ps. rozumiem, że jak elektryk zapomniał położyć kabel 5x2,5mm2 do kotłowni to już mogę zapomnieć o zasilaniu 400 V ?

rydzadam
12-09-2015, 23:48
Nie przesadzajmy. Kabel zawsze mozesz pociągnąć sam taki jak trzeba a elektryk może dołożyć bezpiecznik w skrzynce na 400 V 25 A albo 20 A.

Klimon
13-09-2015, 14:02
Mam pytanie - jaki kabel położyć aby połączyć pompę ze sterownikiem pokojowym ? jakiś 3x0,5mm2 czy może skrętkę ? (sufit podwieszany)

ps. rozumiem, że jak elektryk zapomniał położyć kabel 5x2,5mm2 do kotłowni to już mogę zapomnieć o zasilaniu 400 V ?

Obojętnie jaki. 2 żyły nawet wystarczą. 3x 0.5 czy tam skrętka będą OK. Teraz to już moda na bezprzewodowe wchodzi, ale osobiście preferuję przewodowo.

rydzadam
15-09-2015, 11:20
Szukam wykonawcy na listopad-grudzień 2015: Panas 9kW + Galmet + "kotłownia" - okolice Gdańska. Oczywiście na priv.

JacekBB
15-09-2015, 11:36
Jak chcesz odezwij się na priv - kogoś może Ci polecę.

mkm silesia
18-09-2015, 20:49
Szukam wykonawcy na listopad-grudzień 2015: Panas 9kW + Galmet + "kotłownia" - okolice Gdańska. Oczywiście na priv.

Znajdź sobie wykonawcę po pierwsze z bliskiej okolicy po drugie takiego który wystawi ci gwarancję.

kaem1987
21-09-2015, 15:30
Witam,
możecie mi polecic jakąś firme do montażu pompy ciepła Panasonic 9kw +Galmet MAXI 300 w województwie Kujawsko-Pomorskim?

ZbyszekT
26-09-2015, 08:52
Mam taki przypadek...

Dom OZC 5kW.
Parter 45m2 podłogówka (na mieszaczu).
Poddasze 45 m2 grzejniki (już zamontowane).
Zakładam, że instalacja będzie pracować przy mrozie na 40-45*C.
Będzie kominek - na wypadek wojny ;-)

Który model Panasonica wybrać?


9kW T-cap przy -15*C moc 9 kW

9kW 3f przy -15*C moc 8,3 kW

9kW 1f przy -15*C moc 5,9 kW

7kW 1f przy -15*C moc 4,6 kW

Brakuje w ofercie modelu 3 fazowego o mocy 6-7 kW.


PS. Jakie są modulacje mocy w modelach Aquarea? Tj. np. 100%/75/50/25 - jak to działa?

mkm silesia
26-09-2015, 09:46
Mam taki przypadek...

Dom OZC 5kW.
Parter 45m2 podłogówka (na mieszaczu).
Poddasze 45 m2 grzejniki (już zamontowane).
Zakładam, że instalacja będzie pracować przy mrozie na 40-45*C.
Będzie kominek - na wypadek wojny ;-)

Który model Panasonica wybrać?


9kW T-cap przy -15*C moc 9 kW

9kW 3f przy -15*C moc 8,3 kW

9kW 1f przy -15*C moc 5,9 kW

7kW 1f przy -15*C moc 4,6 kW

Brakuje w ofercie modelu 3 fazowego o mocy 6-7 kW.


PS. Jakie są modulacje mocy w modelach Aquarea? Tj. np. 100%/75/50/25 - jak to działa?

9kW 1f przy -15*C włączy grzałki poniżej -16 (przy 35oC w obiegu c.o.) zakładając że będziesz w tym czasie potrzebował też c.w.u. (co zwykle nie zdarza się w nocy gdy jest poniżej -16)

flisiu
01-10-2015, 22:06
Witam madre glowy :) moze mi ktos powiedziec dlaczrgo jak mam ustawiony timer na grzanie wody od 22 do 22.50 to i tak pompa mi grzeje wode w zasobniku nie patrzac na timer. jest jakis magiczny trik aby wlaczyc timer ? na wyswietlaczy pokazuje ze timer jest aktywny i wybrany program ale i tak grzeje wode jak mu sie podoba.

lukasza
02-10-2015, 09:31
Witam madre glowy :) moze mi ktos powiedziec dlaczrgo jak mam ustawiony timer na grzanie wody od 22 do 22.50 to i tak pompa mi grzeje wode w zasobniku nie patrzac na timer. jest jakis magiczny trik aby wlaczyc timer ? na wyswietlaczy pokazuje ze timer jest aktywny i wybrany program ale i tak grzeje wode jak mu sie podoba.

a jak masz MODE - to głowne mode na PC zmieniane bezpośrednio przyciskiem a nie w Timerze?
Heat i Tank? To wtedy grzeje CWU wg. tego czy masz na nią priorytet czy nie kiedy chce względem grzania CO. Zazwyczaj jak spadnie o kilka st.temp wody. Lub może grzać tez w kółko co kilka h Tak pamiętam

Zmień Mode na samo Heat - to główne Mode na PC.
Wtedy PC cały czas jest gotowa na grzanie aż coś (u mnie np termostat) ją uruchomi.
Zaś grzanie CWU robi włączony TIMER.
I tutaj musisz mieć dla przykładu w Timerze wybrane Mode:

13.00- Heat+Tank
14.00 - Heat
22.00 - Heat+Tank
22.50 - Heat

takie ustawienie zapewniają, że PC cały czas czyli 22.50-13.00 i 14.00-22.00 jest w trybie Heat zaś miedzy 13.00-14.00 i 22.00-22.50 jest w trybie Heat+Tank i wtedy włączy się grzanie CWU jeśli spadnie temperatura w zasobniku - musi byc priorytet CWU ale pewnie tak masz już. Polecam dać opcję na grzanie dać 2x dziennie.

jednocześnie nie polecam na Timerze samego Tank na godziny 13.00-14.00 i 22.00-22.50 bo wtedy jak braknie ciepłej wody to PC się załączy na wodę, ale jeśli jej nie ciepłej wody to PC stoi. Latem ok bo nie grzejemy, ale zimą po co ma stać PC od 22.00 do 22.50 jak może grzać CO? Wtedy musi być Heat+Tank.

A tak generalnie to polecam aby na wieczorne grzanie CWU robić wodę w taniej taryfie ok 13-15. Mieć pewność, że wody starczy już o 17-20.00, zaś aby zabezpieczyć wodę na rano to grzać w nocy. Podobny to lepiej dla PC bo już się rozgrzeje przed CWU. Tak pisali rok temu mi. 2 grzania sa bezpieczniejsze choć i tak u mnie PC zazwyczaj grzeje 1 raz CWU.

_olo_
05-10-2015, 14:47
Jakie przyłącza posiada t-cap 9kW 400V - muszę ułożyć jeszcze przed wylewkami w podłodze odpowiednie przewody łączące agregat z hydroboksem i hydroboks z instalacją CO i CWU.
Pytam o rodzaj przewodów miedzianych czynnika i przewodów z obiegów wody (2szt, 4szt - czy hydrobox ma wbudowany odpowiedni elektrozawór czy steruje zewnętrznym ??) oraz elektrycznych - sygnałowych, zasilania.

deshi
09-10-2015, 09:53
Witam

Mam kilka pytań do użytkowników pomp ciepła Panasonic Aquarea.

Konkretnie interesuje mnie 1 fazowa pompa o mocy 9kw o symbolu WH-SDC09F3E5

1. Czy pompa za pomocą wbudowanej w nią grzałki (3kw) sterylizuje zasobnik CWU? Mam zasobnik 300l ale bez dodatkowej grzałki i nie wiem czy muszę tą grzałkę dokupić czy pompa sama da radę raz na tydzień wysterylizować zasobnik.

2. Jak wygrzać wylewki za pomocą pompy? W instrukcji jest jakiś program do tego ale czy ktoś może podpowiedzieć jak go poustawiać?

3. Czy trzeba inwestować w kabel grzejny do tacki ociekowej? Boje się że podczas defrostów zimą będzie się tam zbierał lód i może doprowadzić do uszkodzenia pompy.

4. jaki kupić radiowy sterownik do sterowania temperaturą z domu a nie polegania tylko na pogodówce. Czy np AURATON 2025 RTH będzie OK?

5. Pompka obiegowa ma 7 biegów. Jak sprawdzić na którym pracuje i jak można te biegi zmieniać?

I to tyle na razie

Pozdrawiam i liczę na rady:)

Marcin

ccool
09-10-2015, 11:01
Jako świeży użytkownik tego modelu mogę na część pytań odpowiedzieć
AD 1. Grzałka u mnie do sterylizacji jest oddzielna w zbiorniku (250 L) - dokupielem - ok 160 zl - i bez podlaczenia do sterowania pompy (tylko reczna sterylizacja)
AD 2. Progam do grzania Betonu - powinien (przynajmniej tak mysle) ustawic instalator - bo to sie ustawia w początkowych ustawieniach pompy (przy rozruchu)
AD 3. Coś do podgrzewania tacki powinieneś mieć (bezpieczeństwo) - ja mam kabel grzejny
AD. 4 sterowniki - duzo do wyboru do koloru - ten AURATON 2025 RTH też sie nadaje
AD5. Bieg pompy obiegowej ustawil mi instalator - patrząc na przepływy podlogówki

No i tyle z mojej strony
jesli coś źle podałem lub mało dokładnie to wybacz - expertem nie jestem :)

asaselllo
09-10-2015, 12:02
Mam, tak jak przedmówca, grzałkę oddzielną (w zbiorniku 1,5kW) i wystarcza.
Pompę mozesz ustawić na niską temp np. 20 st.C. Programm do betonu na tym polega, że ustawiony jest na niską temp.
Tackę mam bez kabla grzejnego (mój kolega również). Przez trzy sezony problemu najmniejszego nie było.
Pompa powinna chodzić na takim biegu aby zapewnić nominalny przepływ wody - min 1550 litrów. Najlepiej zamontować ciepłomierz. Pokaże przepływ wody oraz moc pompy. Będzie wiadomo jeśli coś zacznie szwankować.

deshi
09-10-2015, 14:09
Dzwoniłem do Panasonica i grzałkę do zasobnika muszę dokupić.
Kabel grzewczy i sterownik tez zainstaluję (nie są niezbędne ale chyba jednak przydatne)
Co do programu wygrzewania betonu to na razie na pompie jest ustawione 25 stopni bo mniej chyba się nie da i co 2 - 3 dni będę trochę podnosił temp a potem też co kilka dni obniżał temp i mam nadzieję że będzie dobrze.

Teraz na rotametrach mam przepływy od 1 do jakieś 1,5 l/m ale nie wiem na jakim biegu chodzi pompka, sprawdzę jak będę na budowie.

Dzięki za rady.

Teraz muszę się tylko nauczyć obsługiwać to cudo i udowodnić niedowiarkom (właściwie prawie wszystkim w mojej okolicy:)) że TO działa i nawet zimą będzie ciepło w domu:)

lukasza
09-10-2015, 15:00
1. grzałka wbudowana nie sterylizuje CWU bo jak przy zakupie dostałem grzałkę bezpośrednio do zasobnika i była podpinana do PC w celu sterowania. Nie sądzę by instalator mi ją dołożył od siebie jakby ta 3kw w PC to robiła.

3. Kabel grzejny to nie tyle konieczność co komfort. Spokój że wszystko ładnie spłynie do rury a Ty także potem przed PC nie wywiniesz kozła na lodzie.

4. Miałem w ręce ten Auraton (przez pomyłkę) a założyłem Euroster EQ7 i chyba wolę Euroster. Mega prosty.

5. To już w instrukcji serwisowej jest której nie dają.

flisiu
09-10-2015, 18:27
witam, tez mam ta pompe, pamietam ze kiedys zalaczylem program do wysuszania betonu ale musialem troche pogrzebac jak to zrobic. bo jedno go ustawic a potem aktywowac to inna sprawa. gdzie w jakies anglojezycznej dokumentacji znalazlem. ale z poprzedniego twojego posta wynika ze chyba juz Ci to dziala ? jakbys mial problem to pisz. przy wygrzewaniu betonu pompa rowniez patrzy na temp. powrotu wiec niekoniecznie szybko podniesiesz zasilanie jesli dom jest swiezy i wylewka zimna.
co do przeplywow pamietaj aby suma ze wszystkich rotametrow dawala Ci conajmniej tyle i podane jest na obudowanie pompy. przy za malych przeplywach pompa nie bedzie chodzic na 100% swoich mozliwosci. bieg pompy ustawiasz w ustawieniach serwisowych. w razie problemow pisz to pomozemy :)

deshi
12-10-2015, 09:00
Jeśli mógłbym prosić o instrukcję odpalenia tego programu do osuszania jastrychu to byłbym bardzo wdzięczny.

Na razie po dwóch dniach podniosłem temp ustawiając parametry H20 LO i H20 HI na 27 stopni.

Po rozruch i dwóch dniach grzania przy parametrach H20 LO i H20 HI na 25 stopni pompa wzięła 30kW prądu ale za to temp w domu 21 stopni :)

Kamil_Idaredy
14-10-2015, 08:21
Podpowiedzcie mi jak macie ustawioną krzywą grzewczą.

flisiu
14-10-2015, 14:41
Jeśli mógłbym prosić o instrukcję odpalenia tego programu do osuszania jastrychu to byłbym bardzo wdzięczny.

Na razie po dwóch dniach podniosłem temp ustawiając parametry H20 LO i H20 HI na 27 stopni.

Po rozruch i dwóch dniach grzania przy parametrach H20 LO i H20 HI na 25 stopni pompa wzięła 30kW prądu ale za to temp w domu 21 stopni :)

z tego co pamietam najpierw w trybie uzytkownika ustawiasz dry con na kazdy dzien temperature zadana. jak to sobie ustawisz to idziesz do Service (aby tam tam wejsc musisz wylaczyc pompe i przytrzymac przycisk service) wybierasz parametr 03 i go aktywujesz, dopiero wtedy pompa przejdzie na wygrzewanie posadzki, choc ja potem z tego nie korzystalem bo w tym trybie rowniez pompa sprawdza temp. powrotu.

flisiu
14-10-2015, 14:42
Podpowiedzcie mi jak macie ustawioną krzywą grzewczą.
kazdy ja ustawia pod siebie. ja mam 32 dla Hi i 36 dla Low.

deshi
16-10-2015, 11:37
z tego co pamietam najpierw w trybie uzytkownika ustawiasz dry con na kazdy dzien temperature zadana. jak to sobie ustawisz to idziesz do Service (aby tam tam wejsc musisz wylaczyc pompe i przytrzymac przycisk service) wybierasz parametr 03 i go aktywujesz, dopiero wtedy pompa przejdzie na wygrzewanie posadzki, choc ja potem z tego nie korzystalem bo w tym trybie rowniez pompa sprawdza temp. powrotu.


Dzięki za info

Nie wiem czy skorzystam bo obecny sposób wygrzewania też działa a że już od tygodnia wygrzewam to chyba nie będę zmieniał.

misq
16-10-2015, 14:34
Od kilku dni jestem posiadaczem SDC09F3E8 i mam dwa pytania:
- czy bieg pompy obiegowej da się ustawić za pomocą sterownika na pompie czy trzeba zdejmować obudowę żeby ustawić to w środku?
- w jaki sposób sprawdzić czy odblokowany jest tryb chłodzenia?

kenda2
17-10-2015, 15:48
Do misq,da się z poziomu sterownika, w menu serwisowym parametr 02 to ustawianie biegów pompki obiegowej

misq
17-10-2015, 22:34
Czy menu serwisowe to menu do którego wchodzi się poprzez przytrzymanie SET i CHECK przez 5 sek.?

Jeżeli tak to w instrukcji pisze, że nr 2 to:
"Wybór wielkości dodatkowej grzałki w module wewnętrznym. Służy ograniczeniu mocy grzałek elektrycznych, kiedy nie są potrzebne."

Chyba, że jest jeszcze jakieś dodatkowe menu o którym nie wiem :)

Piszę na podstawie:

Instrukcja obsługi
Pompa ciepła powietrze-woda
Jednostki wewnętrzne:
WH-SDC07F3E5
WH-SDC09F3E5
WH-SDC12F6E5
WH-SDC14F6E5
WH-SDC16F6E5
WH-SDC09F3E8
WH-SDC12F9E8
WH-SDC14F9E8
WH-SDC16F9E8

schizo85
18-10-2015, 00:11
W menu serwisowe wchodzi się przytrzymując przynajmniej 5s przycisk SERVICE S/W przy wyłączonej pompie, tam się ustawia pompkę obiegową i aktywuje tryb chłodzenia. Poniżej instrukcja.

1 Press SERVICE button for 5 seconds.
2 Press ▲ button to enter menu S02 and press SET button.
3 Press SELECt button then press ▲/▼ button to change SPEED and press SET to confirm.
4 Press OFF/ON button to quit setting.

Chyba w wersji C jednostki wewnętrznej trzeba było ściągać obudowę bo bezpośrednio na pompce ustawiało się jej bieg.

misq
18-10-2015, 08:24
W menu serwisowe wchodzi się przytrzymując przynajmniej 5s przycisk SERVICE S/W przy wyłączonej pompie, tam się ustawia pompkę obiegową i aktywuje tryb chłodzenia. Poniżej instrukcja.

1 Press SERVICE button for 5 seconds.
2 Press ▲ button to enter menu S02 and press SET button.
3 Press SELECt button then press ▲/▼ button to change SPEED and press SET to confirm.
4 Press OFF/ON button to quit setting.

Chyba w wersji C jednostki wewnętrznej trzeba było ściągać obudowę bo bezpośrednio na pompce ustawiało się jej bieg.

A czy ktoś jest w posiadaniu instrukcji serwisowej do pompy i mógłby się podzielić, ewentualnie podać namiary w internecie gdzie to można znaleźć?

Mam tylko instrukcję użytkowania i instrukcję montażu jednostki :D

schizo85
18-10-2015, 10:29
Nie będę wysyłał bo nie ma sensu, wklep w google sm_wh-sdc07.09f3e5.pdf albo PAPAMY1406033CE i w jednym z pierwszych linków powinna być.

Kamil_Idaredy
19-10-2015, 00:27
Czy ktoś ma zrobioną instalację z buforem ? Interesuje mnie jak rozwiązaliście kwestie pompy obiegowej do podłogówki (czy działa 24h czy tylko wtedy jak termostat załącza PC)

misq
19-10-2015, 11:55
Jeszcze taka mała uwaga techniczna. Pamiętaj, że aby pompa działała prawidłowo w instalacji musi być minimum 30l wody, a pojemność wodna jednego kk to około 1 litr! Jak odetniesz całkowicie podłogówkę to nie pociągnie:no: w takim wypadku będziesz musiał mieć jakiś mały bufor.

Czy jest to gdzieś potwierdzone w instrukcji itp? Mam całość domu w podłogówce, planuję wstawienie jednego klimakonwektora żeby chłodzić salon latem - czy w takim wypadku układ faktycznie nie będzie działał? Do klimakonwektora planuję puścić zasilanie 5 czy tam 7 stopni - na podłogówkę raczej nie dam takiego zasilania bo będę miał deskę warstwową.

Czy w takim wypadku faktycznie montaż 1 klimakonwektora nie ma sensu (nie chcę iść w bufory itp)?

Kamil_Idaredy
19-10-2015, 22:03
czy ktos z Was sie orientuje czy jest mozliwosc zmniejszenia delty na CO ? Chciałbym żeby po ustawieniu na krzywej np 27 stopni PC ponownie zaczeła grzac gdy na powrocie będzie ca. 25

flisiu
20-10-2015, 10:47
nie wiem jak to jest w instalacjach z buforem, ale normalnie bez bufora to delta jest kontrolowana przez pompe i nie da sie tego zmienic. pompa pilnuje aby powrot byl max. 5 stopni nizszy co zasilanie.

Kamil_Idaredy
20-10-2015, 11:13
nie wiem jak to jest w instalacjach z buforem, ale normalnie bez bufora to delta jest kontrolowana przez pompe i nie da sie tego zmienic. pompa pilnuje aby powrot byl max. 5 stopni nizszy co zasilanie.

no wlasnie jest to mega za duza delta przy energooszczednym domu i w miare wysokich temperaturach na zewnatrz. wychodzi na to ze najpierw dom sie przegrzewa a pozniej wychladza...

bezwladnosc podlogowki jestety w tym przypadku mega wada...

rob30
23-10-2015, 08:38
Czy ktoś ma zrobioną instalację z buforem ? Interesuje mnie jak rozwiązaliście kwestie pompy obiegowej do podłogówki (czy działa 24h czy tylko wtedy jak termostat załącza PC)

Włącza się razem z PC.


Czy jest to gdzieś potwierdzone w instrukcji itp? Mam całość domu w podłogówce, planuję wstawienie jednego klimakonwektora żeby chłodzić salon latem - czy w takim wypadku układ faktycznie nie będzie działał? Do klimakonwektora planuję puścić zasilanie 5 czy tam 7 stopni - na podłogówkę raczej nie dam takiego zasilania bo będę miał deskę warstwową.

Czy w takim wypadku faktycznie montaż 1 klimakonwektora nie ma sensu (nie chcę iść w bufory itp)?

Nie wiem jak to jest w nowszych t-cap czy innych panasonicach ale w przypadku mojego t-capa sprzed kilku lat jest to nawet 50l:
"The minimum requirement of water in the system is 50 litres. If this value could not be achieved, please install additional buffer tank (field supply)."

sajmek
26-10-2015, 11:41
Witam,

A ja chciałem podłączyć się pod temat i zapytać o działanie Panasonica z ewentualnym buforem ciepła + podłogówka.
W przyszłym roku (2016) będę zakupywał jednostkę All in One z 200l zbiornikiem do CWU i jeden fachowiec doradził mi, że warto dołożyć ok 2 tyś i zakupić zbiornik buforowy, tak, aby pompa działała w nocy (w drugiej taryfie) i nagrzewała bufor, a ok 10:00 bufor mógłby ogrzewać podłogówkę.

Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy ze względu na bezwładność podłogówki, będzie to jakaś różnica, jeżeli zainstaluję bufor w taki sposób?
Bo może taki bufor nie ma sensu, a grzejąc pompą w nocy i tak temperatura w domu (po powrocie z pracy) utrzyma się do wieczora?
Proszę o jakąś opinię.

Dziękuję

Ktosik
26-10-2015, 12:42
Witam,

A ja chciałem podłączyć się pod temat i zapytać o działanie Panasonica z ewentualnym buforem ciepła + podłogówka.
W przyszłym roku (2016) będę zakupywał jednostkę All in One z 200l zbiornikiem do CWU i jeden fachowiec doradził mi, że warto dołożyć ok 2 tyś i zakupić zbiornik buforowy, tak, aby pompa działała w nocy (w drugiej taryfie) i nagrzewała bufor, a ok 10:00 bufor mógłby ogrzewać podłogówkę.

Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy ze względu na bezwładność podłogówki, będzie to jakaś różnica, jeżeli zainstaluję bufor w taki sposób?
Bo może taki bufor nie ma sensu, a grzejąc pompą w nocy i tak temperatura w domu (po powrocie z pracy) utrzyma się do wieczora?
Proszę o jakąś opinię.

Dziękuję
Nie ma sensu pchać bufora pod pompę ciepła tym bardziej,że jest podłogówka.Instalator chce Ci zrobić krzywdę bo z automatu przy buforze pompa musi pracować na wyższych temperaturach zasilania przez co sprawność czyli COP spada.
Podłogówka naładowana w nocy i doładowana w okienku popołudniowym spokojnie utrzyma temperaturę w domu tym bardziej w domu gdzie są małe straty ciepła.

Pratchawiec
26-10-2015, 14:13
Czy jest to gdzieś potwierdzone w instrukcji itp? Mam całość domu w podłogówce, planuję wstawienie jednego klimakonwektora żeby chłodzić salon latem - czy w takim wypadku układ faktycznie nie będzie działał? Do klimakonwektora planuję puścić zasilanie 5 czy tam 7 stopni - na podłogówkę raczej nie dam takiego zasilania bo będę miał deskę warstwową.

Czy w takim wypadku faktycznie montaż 1 klimakonwektora nie ma sensu (nie chcę iść w bufory itp)?

Witam

Mam u siebie dokładnie taki układ; klimakonwektor sufitowy AERMEC FCL62. Rury doprowadzające wodę lodową 1". Mimo obaw, iż będzie niezbędny dodatkowy zbiornik pośredni, chłodzenie działało w największe upały bez najmniejszych problemów nawet przy temp. zasilania 7*.
Należy tylko pamiętać o solidnej i dokładnej ( bez żadnych minimalnych nawet wyjątków) izolacji rur zasilających oraz zapewnieniu drożność odpływu skroplin z jednostki wewnętrznej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

joghurt
27-10-2015, 22:34
Witam

Należy tylko pamiętać o solidnej i dokładnej ( bez żadnych minimalnych nawet wyjątków) izolacji rur zasilających oraz zapewnieniu drożność odpływu skroplin z jednostki wewnętrznej.

Pratchawiec

Chciałbym się podłączyć w dyskusję. Czy u Was też leją się skropliny z jednostki wewnętrznej w stosunkowo dużej ilości? U mnie jak chodzi pompa to jest to ok. 1 wiadra 10l czy 20l dziennie. Nie mam jeszcze podprowadzonej rury do odpływu, więc liczę na wiadra:-)

mkm silesia
27-10-2015, 22:49
Nie ma sensu pchać bufora pod pompę ciepła tym bardziej,że jest podłogówka.Instalator chce Ci zrobić krzywdę bo z automatu przy buforze pompa musi pracować na wyższych temperaturach zasilania przez co sprawność czyli COP spada.
Podłogówka naładowana w nocy i doładowana w okienku popołudniowym spokojnie utrzyma temperaturę w domu tym bardziej w domu gdzie są małe straty ciepła.

Dlaczego twierdzisz że bufor z "automatu" wymusza wyższą temp. zasilania?

wihajster
27-10-2015, 23:15
Bo nie ma innej możliwości fizycznej. Chyba że bufor szeregowy. Aaa, nie do mnie pytanie, sorry.

mkm silesia
27-10-2015, 23:23
Bo nie ma innej możliwości fizycznej. Chyba że bufor szeregowy. Aaa, nie do mnie pytanie, sorry.

To jakaś nowa fizyka co przeszkadza zasilać bufor tą samą temp. co odbiornik ? bufor to nie wymiennik delta nie wymagana

map78
28-10-2015, 15:04
Chciałbym się podłączyć w dyskusję. Czy u Was też leją się skropliny z jednostki wewnętrznej w stosunkowo dużej ilości? U mnie jak chodzi pompa to jest to ok. 1 wiadra 10l czy 20l dziennie. Nie mam jeszcze podprowadzonej rury do odpływu, więc liczę na wiadra:-)

U mnie z jednostki wewnętrznej nie leci nawet kropelka. Może chodzi Ci o zewnętrzną - tam woda w dużych ilościach to rzecz naturalna.

lukasza
28-10-2015, 15:43
U mnie z jednostki wewnętrznej nie leci nawet kropelka. Może chodzi Ci o zewnętrzną - tam woda w dużych ilościach to rzecz naturalna.

a nie masz czasem jednostki wew. podłączonej do odpłuwu?

Ja osobiście nie wiem ILE i CZY leci z jednostki wewnętrznej bo mi ją do odpływu podłączyli (zaraz będę w domu to na 100% sprawdzę bo już nie pamiętam), ale sądzę że do odpływu mi ją instalator podłączył w standardzie - więc jakiś cel w tym miał.

map78
28-10-2015, 16:35
a nie masz czasem jednostki wew. podłączonej do odpłuwu?

Ja osobiście nie wiem ILE i CZY leci z jednostki wewnętrznej bo mi ją do odpływu podłączyli (zaraz będę w domu to na 100% sprawdzę bo już nie pamiętam), ale sądzę że do odpływu mi ją instalator podłączył w standardzie - więc jakiś cel w tym miał.

Nie ma pod hydroboxem żadnego wężyka, więc na 99% żadne odprowadzenie nie jest podłączone. Być może to i błąd, ale działa już trzeci rok bezawaryjnie i tak jak mówiłem ani kropelki wody nie widziałem zarówno podczas grzania, jak i chłodzenia. Inaczej przy jednostce zewnętrznej - tu chyba jako jeden z nielicznych na forum mam podłączone pełne odprowadzenie skroplin, więc i tam żadnej wody nie widać. Jedyna woda jaka mi się wykrapla to podczas chłodzenia z klimakonwektorów - i tam jest tego dość sporo.

Ktosik
28-10-2015, 16:58
Dlaczego twierdzisz że bufor z "automatu" wymusza wyższą temp. zasilania?
Ponieważ bufor ciepła jak w przypadku poniżej:

i jeden fachowiec doradził mi, że warto dołożyć ok 2 tyś i zakupić zbiornik buforowy, tak, aby pompa działała w nocy (w drugiej taryfie) i nagrzewała bufor, a ok 10:00 bufor mógłby ogrzewać podłogówkę.

Musiałby mieć kolosalną pojemność przy niskiej temperaturze zasilania rzędu 2-3m3 i do tego bardzo mocno zaizolowany lub mniejszą pojemność przy automatycznie wyższej temperaturze zasilania co skutkowałoby zmniejszeniem COP.

lukasza
28-10-2015, 18:06
Nie ma pod hydroboxem żadnego wężyka, więc na 99% żadne odprowadzenie nie jest podłączone. Być może to i błąd, ale działa już trzeci rok bezawaryjnie i tak jak mówiłem ani kropelki wody nie widziałem zarówno podczas grzania, jak i chłodzenia. Inaczej przy jednostce zewnętrznej - tu chyba jako jeden z nielicznych na forum mam podłączone pełne odprowadzenie skroplin, więc i tam żadnej wody nie widać. Jedyna woda jaka mi się wykrapla to podczas chłodzenia z klimakonwektorów - i tam jest tego dość sporo.

Sprawdziłem. Z hydroboxu idą 2 rurki do specjalnie zrobionego przyłącz kanalizacyjnego przez instalatora wiec teoretycznie coś może cieknąć.

PC montowane miałem na 2 etapy i już od początku grzale 1 msc domu bez tego odprowadzenia "skroplin?" i potwierdzam że nic nie ciekło w tym czasie.

Kabelek grzejny na tacy też mam w "standardzie" instalatora i też mi nic nie cieknie (potem idzie to rurką w ziemie, choć czasem mini kałuża jes, ale to kilka dni w roku,t bo pan od kostki brukowej zrobił sam pion a zapomina dołożyć 2mb rury drenażowej)

krzychu85PL
28-10-2015, 20:06
Witam,użytkuje może ktoś pompę Panasonic ALL IN ONE??proszę o opinie i pozdrawiam.

misq
29-10-2015, 10:51
Inaczej przy jednostce zewnętrznej - tu chyba jako jeden z nielicznych na forum mam podłączone pełne odprowadzenie skroplin, więc i tam żadnej wody nie widać.

Co oznacza pełne odprowadzenie skroplin? :)

Póki co mam podstawione wiadro, które muszę codziennie opróżniać - jak będzie robiona kostka to instalatorzy proponowali poprowadzić pionową rurę ø50 w otulinie i wpiętą do odprowadzenia deszczówki. Czy taki coś wystarczy, żeby nie mieć kałuży i wiecznie mokrego fundamentu pod pompą?

map78
29-10-2015, 11:43
Co oznacza pełne odprowadzenie skroplin? :)

Póki co mam podstawione wiadro, które muszę codziennie opróżniać - jak będzie robiona kostka to instalatorzy proponowali poprowadzić pionową rurę ø50 w otulinie i wpiętą do odprowadzenia deszczówki. Czy taki coś wystarczy, żeby nie mieć kałuży i wiecznie mokrego fundamentu pod pompą?

Obejrzyj mój filmik - tak pod koniec drugiej minuty widać jak to jest u mnie rozwiązane. Generalnie sama rura to nie wszystko, potrzebny jest też jakiś system ogrzewania całej tacy ociekowej i tejże rury. System który będzie działał wydajnie, a jednocześnie nie puści Cię z torbami:) U mnie jest to zwykły kabel grzejny z termostatem, ale są tez inne rozwiązania - Panasonic ma nawet swoje systemowe.

https://www.youtube.com/watch?v=MjZ1OOmM9bQ

joghurt
29-10-2015, 18:17
Z jednostki zewnętrznej nie sprawdzam nawet wycieków bo logiczne, że mogą być wycieki. Mam przygotowany drenaż pod stojakiem, gdzie jednostka zewnętrzna, ale jak na razie wilgoci tam nie ma. Problem jest w jednostce wewnętrznej. Z niej leci praktycznie ciurkiem zaraz po odpaleniu pompy, a jak ją wyłączę to wyciek ustaje. U mnie odpływ jest w agregacie wewnętrznym po lewej stronie patrząc od czoła, taki mały wypust (Mam bieżący model 3f 9kW seria SDC). Do niego mam podłączoną pół metrową rurkę skąd ścieka dalej do wiadra. Nie podłączyłem jeszcze rurki do odpływu w podłodze bo ten mam po drugiej stronie i muszę wymyślić jak to podprowadzić. To jest mój pierwszy miesiąc użytkowania więc pytam bardziej doświadczonych użytkowników. Trochę się martwię, że coś jest nie tak, skoro u Was nic nie cieknie...

map78
29-10-2015, 18:32
U mnie też jest króciec na dole po lewej stronie hydroboxu, ale tak jak mówiłem nigdy stamtąd nie poleciała ani kropelka. Żaden drenaż nie jest podłączony, więc jakby ciekło to prosto na podłogę, co z pewnością bym zauważył;) Czy powinno stamtąd coś lecieć czy nie? - to nie wiem, ale u mnie pompa hula już trzeci rok i wszystko działa super, więc raczej wg mnie nie powinno się z tego lać, a szczególnie w ilościach, o których piszesz.

kenda2
29-10-2015, 18:55
Na górze hydroboksu jest zawór nadmiarowy, to do niego jest podłączona ta rurka. Może masz za duże ciśnienie w instalacji (powyżej 3 barów). Jak rusza pompa obiegowa to ciśnie jeszcze minimalnie wzrasta i wtedy ten zawór może upuszczać ciśnienie. Chyba, że jest uszkodzony. Jakie masz ciśnienie w instalacji?

Pratchawiec
29-10-2015, 21:51
Na górze hydroboksu jest zawór nadmiarowy, to do niego jest podłączona ta rurka. Może masz za duże ciśnienie w instalacji (powyżej 3 barów). Jak rusza pompa obiegowa to ciśnie jeszcze minimalnie wzrasta i wtedy ten zawór może upuszczać ciśnienie. Chyba, że jest uszkodzony. Jakie masz ciśnienie w instalacji?

Witam

Ten zawór jest niezbyt dokładnie spasowany. Nawet całkowicie (teoretycznie) zamknięty, jest minimalnie nieszczelny, co mogę zaobserwować na przezroczystej rurce odpływowej. Spadek ciśnienia jest jednak minimalny - rzędu 0,2 bara na kwartał
Swój ustawiam we właściwym położeniu metodą prób i błędów.
Przy ciśnieniu w instalacji powyżej 2,0 bara zawór samoistnie puszcza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mkm silesia
29-10-2015, 22:51
Witam

Ten zawór jest niezbyt dokładnie spasowany. Nawet całkowicie (teoretycznie) zamknięty, jest minimalnie nieszczelny, co mogę zaobserwować na przezroczystej rurce odpływowej. Spadek ciśnienia jest jednak minimalny - rzędu 0,2 bara na kwartał
Swój ustawiam we właściwym położeniu metodą prób i błędów.
Przy ciśnieniu w instalacji powyżej 2,0 bara zawór samoistnie puszcza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

masz b. stary model od kilku lat zawory są na 3 bary

asaselllo
29-10-2015, 23:12
Ja mam panasonica z 2012 roku. Zawór jest na 2 bary. Jak raz nalałem na równiutko 2 bary to też mi wyleciało trochę wody. Musisz trzymać w instalacji 1,5-1,8 bara i wszystko będzie ok.

joghurt
29-10-2015, 23:20
Moja pompa pracuje w okolicy 3 barów. Wydaje mi się, że pierwszego dnia nawet minimalnie przekroczyła, ale już teraz dokładnej wartości nie pamiętam. Natomiast obecnie pracuje ciut poniżej 3 i nie przekracza.

mkm silesia
31-10-2015, 13:43
Ponieważ bufor ciepła jak w przypadku poniżej:

Musiałby mieć kolosalną pojemność przy niskiej temperaturze zasilania rzędu 2-3m3 i do tego bardzo mocno zaizolowany lub mniejszą pojemność przy automatycznie wyższej temperaturze zasilania co skutkowałoby zmniejszeniem COP.

Czyli nie z automatu tylko jest wybór mały bufor niższy cop duży bufor wyższy cop