PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

plusfoto
22-12-2015, 17:39
bobrow Clarnet może ewentualnie przyjechać do ciebie na serwis. A radzę go słuchać bo raczej wie co mówi. Też Ci o tym mówiłem kilkanaście postów wcześniej. Cuda się co prawda zdarzają ale w tym przypadku raczej to niemożliwe. Układ od początku jest nieodpowietrzony albo dziurawy i gdzieś łapie powietrze. W układzie zamkniętym innej opcji NIE MA.

map78
22-12-2015, 17:46
Kto coś takiego wymyśla???

a te cuda "wymyśla" autoryzowany serwis Firmy Panasonic !
joł

Skoro pracują tam ludzie tacy jak mkm silesia to jakoś mnie to specjalnie nie dziwi;)
Słyszałeś, u Ciebie bardzo ważną rolę odgrywają kapturki na odpowietrznikach - zakręć i będzie Pan zadowolony;)

A wracając do tematu, czy próbowałeś odpowietrzyć cały układ "ręcznie", bez użycia trybu serwisowego? Puść normalnie pompę na CO i odpowietrzaj po kolei cały układ. U mnie szczególnie dużo powietrza schodziło przy tych zaworkach od króćców podłączeniowych samej pompy i sporo przy pompie obiegowej. Potem to samo dla CWU. Tak jak pisze clarnet - powietrze w układzie zamkniętym nie powinno się pojawiać. U mnie trzeci rok manometr nawet nie drgnął, żadnego powietrza w układzie nie ma. Ciśnienie 0,8 spoczynkowe, 1 bar podczas pracy, T-Cap pierwszej generacji na 3-biegowym Grundfosie, instalacja mieszana, 2 obiegi grzewcze, bez bufora, sprzęgła, itp.

kenda2
22-12-2015, 17:47
Hey bobrow, wspominałem ci, że od początku montażu masz w instalacji powietrze, instalator prawie nigdy nie usunie wszystkiego. Instalacja będzie się sama odpowietrzała przez odpowietrzniki, większość użytkowników nawet nie jest tego świadoma. Jak też miałem ten problem. U ciebie jest trochę podłogówki, pewnie na jakimś mieszaczu, to w niej zostało powietrze, teraz krąży po instalacji. Pompka obiegowa jest na nie wrażliwa. Pisałem ci jak ja pozbyłem się powietrza. Jak usłyszysz bulgotanie dobij ciśnienie do około 2,5bara i delikatnie upuszczaj zawór spustowy w PC (ten do kanalizy), po chwili dobij ciśnienie i upuść ponownie. Moim skromnym zdaniem w odcinku przewodu pomiędzy pompką obiegową a tym zaworem masz powietrze, powietrze jest sprężyste, gdy masz ciśnienie 3bary to jest ściskane i podnosi się wyżej, gdy obniżysz ciśnienie to jego poziom obniża się do wirnika pompki, spróbuj i daj znać, powodzenia

clarnet
22-12-2015, 20:24
Bobrow - odnośnie serwisu - tutaj Ci nie poradzę. Taką pompę i serwis wybrałeś (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-wybrac-pompe-ciepla-cd/). Zresztą pompę obiegową już Ci serwis wymienił.
Autoryzacja to fajne słowo, ale nie wiele mówi. Autoryzację ma również instalator wod-kan po 1czy 2 dniowym szkoleniu, który ani jednej pompy nie zainstalował i na oczy nie widział. Warto więc zainteresować się doświadczeniem "autoryzowanego serwisu"
Już Ci pisałem - odpowietrzniki automatyczne i tryb odpowietrzania w pompie ciepła, będą odpowietrzały instalacje z podłogówką tak jak WOŚP - czyli do końca świata i jeden dzień dłużej.
Na instalacjach trafiają się różne problemy, mniej lub bardziej skomplikowane. I każdemu się one trafiają i stale. Jak to w życiu bywa. Ale od ich rozwiązania jest wykonawca instalacji.
pzdr

kenda2
22-12-2015, 21:27
Bobrow - odnośnie serwisu - tutaj Ci nie poradzę. Taką pompę i serwis wybrałeś (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-wybrac-pompe-ciepla-cd/). Zresztą pompę obiegową już Ci serwis wymienił.
Autoryzacja to fajne słowo, ale nie wiele mówi. Autoryzację ma również instalator wod-kan po 1czy 2 dniowym szkoleniu, który ani jednej pompy nie zainstalował i na oczy nie widział. Warto więc zainteresować się doświadczeniem "autoryzowanego serwisu"
Już Ci pisałem - odpowietrzniki automatyczne i tryb odpowietrzania w pompie ciepła, będą odpowietrzały instalacje z podłogówką tak jak WOŚP - czyli do końca świata i jeden dzień dłużej.
Na instalacjach trafiają się różne problemy, mniej lub bardziej skomplikowane. I każdemu się one trafiają i stale. Jak to w życiu bywa. Ale od ich rozwiązania jest wykonawca instalacji.
pzdr

Przeczytałem tą odpowiedź i jak bym usłyszał wyrok skazujący usłyszał. Ty jesteś fachowiec z doświadczeniem (bez cudzysłowiu) spróbuj doradzić jak odpowietrzyć instalację grzejnikową z podłogówką po dołożeniu pompy ciepła, bo jak nie ty to kto.

mkm silesia
22-12-2015, 21:31
Skoro pracują tam ludzie tacy jak mkm silesia to jakoś mnie to specjalnie nie dziwi;)
Słyszałeś, u Ciebie bardzo ważną rolę odgrywają kapturki na odpowietrznikach - zakręć i będzie Pan zadowolony;)

A wracając do tematu, czy próbowałeś odpowietrzyć cały układ "ręcznie", bez użycia trybu serwisowego? Puść normalnie pompę na CO i odpowietrzaj po kolei cały układ. U mnie szczególnie dużo powietrza schodziło przy tych zaworkach od króćców podłączeniowych samej pompy i sporo przy pompie obiegowej. Potem to samo dla CWU. Tak jak pisze clarnet - powietrze w układzie zamkniętym nie powinno się pojawiać. U mnie trzeci rok manometr nawet nie drgnął, żadnego powietrza w układzie nie ma. Ciśnienie 0,8 spoczynkowe, 1 bar podczas pracy, T-Cap pierwszej generacji na 3-biegowym Grundfosie, instalacja mieszana, 2 obiegi grzewcze, bez bufora, sprzęgła, itp.

Jakoś nie martwi mnie konkurencja takich autoryzowanych serwisantów wszak prędzej czy późnij ktoś musi zająć miejsce mikiego takie są prawa rynku,
dla mnie to w sumie dobre wiadomości - pracy nie zabraknie, a inwestorzy cóż musi ktoś po mikim uczyć dalej konsumenta jak i dlaczego jeden z drugim za tę samą robotę chcą inne pieniądze.

Odnośnie zakręcenia odpowietrzników to od czegoś trzeba zacząć ja proponuje od tego ty zaś jak zwykle po wieloletnim doświadczeniu z wieloma instalacjami w ilości jedna eksploatowana co proponujesz?

No i koledzy clarnet idt mniej teoretycznego bełkotu zza klawiatury i biurka tylko proszę konkrety ja już zaproponowałem od czego zacząć.

bobrow
22-12-2015, 22:20
witajcie,
z prostego tematu powoli robi się niezła jatka...
Na razie pumpka śmiga cichutko- i jak znowu wyjdzie problem , to zrobię po kolei jak mi doradzaliście. Najbardziej podoba mi się pomysł ,żeby dobijać do 2,5 bara+odpowietrzać+aż do skutku. Przez próby namierzenia przyczyny mogłem regularnie dostarczać świeżego powietrza do układu. Pożyjemy -zobaczymy (bardzo chciałbym , aby to pomogło).
Co do instalatora , to pomaga mi jak może, rozwiązać ten "problemik"-chociaż zauważyłem go dobre parę tygodni od uruchomienia PC. Natomiast jeśli chodzi o autoryzowany serwis,to piszę tu o bardzo znanej firmie Sc...sl -rozmawiałem z ich serwisantem i usłyszałem ,że to może być wymiennik lub pompa.
Ogólnie nie mogę nic złego powiedzieć na instalatora i na dystrybutora sprzętu-są dostępni na telefonie i starają się rozwiązać kłopot.
Sam zamieszałem z instalacją , bo posłuchałem "dobrej" rady z forum ,że wymienniki płaszczowe są ok do PC dla CWU.Nie będę się powtarzał-pisałem o tym wcześniej.
Dziwi mnie tylko fakt ,że tylko na PC mi się układ zapowietrza-przecież 8 lat ten sam układ grzewczy funkcjonował bez PC (tyle ,że otwarty) .Jest jeszcze coś dziwniejszego-ekipa od centralnego założyła mi wszędzie głowice termostatyczne na grzejnikach i dwa lata się mordowałem z ubytkami wody w CO-to przecież notoryczne zapowietrzanie się ! Co dwa tygodnie dolewałem wody i odpowietrzałem grzejniki. Pytałem u różnych "specjalistów", w internecie nic nie znalazłem- w końcu sam na to wpadłem i zdemontowałem jedną głowicę ,żeby pracowała na bypassie (taka mi się wtedy trafiła ekipa !Tfu...)
Jak piszecie ,że powietrze - to musi być powietrze (tzn odpowietrzenie)

Mam nadzieje ,że przez święta będzie ok,
przy okazji, Ludzie : zdrowych i wesołych Świąt :D

mkm silesia
22-12-2015, 22:40
witajcie,
z prostego tematu powoli robi się niezła jatka...
Na razie pumpka śmiga cichutko- i jak znowu wyjdzie problem , to zrobię po kolei jak mi doradzaliście. Najbardziej podoba mi się pomysł ,żeby dobijać do 2,5 bara+odpowietrzać+aż do skutku. Przez próby namierzenia przyczyny mogłem regularnie dostarczać świeżego powietrza do układu. Pożyjemy -zobaczymy (bardzo chciałbym , aby to pomogło).
Co do instalatora , to pomaga mi jak może, rozwiązać ten "problemik"-chociaż zauważyłem go dobre parę tygodni od uruchomienia PC. Natomiast jeśli chodzi o autoryzowany serwis,to piszę tu o bardzo znanej firmie Sc...sl -rozmawiałem z ich serwisantem i usłyszałem ,że to może być wymiennik lub pompa.
Ogólnie nie mogę nic złego powiedzieć na instalatora i na dystrybutora sprzętu-są dostępni na telefonie i starają się rozwiązać kłopot.
Sam zamieszałem z instalacją , bo posłuchałem "dobrej" rady z forum ,że wymienniki płaszczowe są ok do PC dla CWU.Nie będę się powtarzał-pisałem o tym wcześniej.
Dziwi mnie tylko fakt ,że tylko na PC mi się układ zapowietrza-przecież 8 lat ten sam układ grzewczy funkcjonował bez PC (tyle ,że otwarty) .Jest jeszcze coś dziwniejszego-ekipa od centralnego założyła mi wszędzie głowice termostatyczne na grzejnikach i dwa lata się mordowałem z ubytkami wody w CO-to przecież notoryczne zapowietrzanie się ! Co dwa tygodnie dolewałem wody i odpowietrzałem grzejniki. Pytałem u różnych "specjalistów", w internecie nic nie znalazłem- w końcu sam na to wpadłem i zdemontowałem jedną głowicę ,żeby pracowała na bypassie (taka mi się wtedy trafiła ekipa !Tfu...)
Jak piszecie ,że powietrze - to musi być powietrze (tzn odpowietrzenie)

Mam nadzieje ,że przez święta będzie ok,
przy okazji, Ludzie : zdrowych i wesołych Świąt :D

jak ci "modernizowali" do ukł. zamkniętego dołożyli przepone?
masz odpow. " przy" zbiorniku c.w.u. jak tak to sprawdź jak się zachowuje w chwili przełączania zaworu 3drog.

bobrow
22-12-2015, 23:18
hej
- mam zbiornik przeponowy 18 ltr
-jest odpowietrznik przed wlotem u góry nad zas cwu
-jeśli jest odkręcony odpowietrznik i ręcznie przełączam tam i z powrotem , to słychać jak zasysa a następnie wyrzuca powietrze
Pzdr

mkm silesia
22-12-2015, 23:21
hej
- mam zbiornik przeponowy 18 ltr
-jest odpowietrznik przed wlotem u góry nad zas cwu
-jeśli jest odkręcony odpowietrznik i ręcznie przełączam tam i z powrotem , to słychać jak zasysa a następnie wyrzuca powietrze
Pzdr

no to zostaw odkręcony jak radzi kolega Map i Clarnet oni tak maja i lata działa oraz nie ma wpływu kol. Clarnet montuje nawet takie co zakręcić nie można:bash:

map78
22-12-2015, 23:32
no to zostaw odkręcony jak radzi kolega Map i Clarnet oni tak maja i lata działa oraz nie ma wpływu kol. Clarnet montuje nawet takie co zakręcić nie można:bash:

Drogi kolego silesia, ja również mam przeróbkę z układu otwartego i przeponówkę 24l. Odpowietrznik na przeponie był odkręcony przez 2 lata i żadnego powietrza nie zasysało. Nie twierdzę, że tak być powinno, czy nie powinno bo przyznaje, że się na tym nie znam - stwierdzam tylko FAKT, że u mnie nie ma to znaczenia. Poniżej zdjęcie jak to u mnie wygląda.
http://iv.pl/images/28638897969378757875.jpg (http://iv.pl/)

bobrow
22-12-2015, 23:42
dodam tylko , że przełączałem zaw 3d przy mojej prędkości tj 5,
może dlatego wtedy zasysało .
idę spać

clarnet
23-12-2015, 10:01
@silesia
Nie wiem czemu na mnie wskoczyłeś i czemu się tak miotasz. Te stwierdzenia o bełkocie i emotikony nie dodadzą Ci więcej racji.
Nawet się do Ciebie nie odniosłem. Wyjaśniłem grzecznie i rzeczowo jaki sens ma zamykanie kapturków w odpowietrznikach automatycznych.
Odpowietrznik ma odpowietrzać. Szczególnie w instalacjach do których jest dostęp powietrza (otwarte, uzupełniane, przez dyfuzję). Zakręcony jest po prostu zwykłym korkiem, a nie odpowietrznikiem.
W instalacjach zamkniętych, w których ograniczony jest dostęp powietrza zwyczajowo się je zamyka po jakimś czasie z powodów, które opisałem wyżej.

@bobrow
Co ty chcesz zassać do instalacji w domu jednorodzinnym, w której masz 2 bary nadciśnienia???
Sam zresztą robiłeś pomiary przed i za pompą.
recepta jest prosta i niezmienna od lat
1. masz zamknietą instalację?, szczelną?, próba była?
2. jeśli tak, to napełnij ją, usuwając powietrze!!!, zgodnie ze sztuką, obieg po obiegu, nitka po nitce z uwzględnieniem geometrii instalacji; jak masz miejsca gdzie się może tworzyć poduszka powietrza, to tam musisz wstawić zawór/odpowietrznik lub przelać.
3. uwzględniając wielkość zładu, lokalizację pompy i wysokość instalacji określ wielkość naczynia, ciśnienie jego pracy i ciśnienie instalacji. I sprawdź czy naczynie pracuje prawidłowo!!!
4. uruchom i ciesz się pracą swojej pompy
Jeśli w instalacji słyszysz powietrze i bulgotanie, to znaczy, że coś nie tak zrobiłeś w pkt. 2
pzdr.

bobrow
23-12-2015, 12:05
Clarnet ,
jak byś wyjaśnił występowanie powietrza tylko przy niskim ciśnieniu i wyższej temp na :
-wymienniku PC+pompa wodna
-buforek 38 ltr+odpowietrznik
-zakręcone wszystkie wyjścia z buforka (nawet zbiornik wzbiorczy)
-w/w układ trzyma zadane ciśnienie , nie ma żadnych wycieków
-odpowietrzenie w/w instalacji wg Twojego opisu (trudno to spartolić )

Czy to może być przepuszczający zaworek bezpieczeństwa (3 barowy) w PC -może to on tak miesza ?

tymczasem

clarnet
23-12-2015, 14:03
Jeszcze wcześniej pisałeś, że słyszysz powietrze na instalacji. Teraz słyszysz je tylko na pompie? Nie wiem jak ten twój układ hydraulicznie wygląda.
Może ty po prostu słyszysz szum przepływu na jakimś elemencie dławiącymi, a nie powietrze.
Na odległość takich rzeczy się nie diagnozuje.
A co do napełniania, wbrew pozorom to właśnie napełnianie układu nie jest takie proste.

bobrow
23-12-2015, 14:40
clarnet
specyficzny dźwięk bulgotania słyszę tylko w pompie , szum pracującej wody opisałem , że zapewne jest z powietrzem
.Kiedy był u mnie instalator ,to mu pokazywałem co robić żeby bulgotało lub nie (w pompie)-to zawsze było powtarzalne...
teraz pompka mruczy i jej nie ruszam
hej

bobrow
23-12-2015, 15:46
może jaśniej - mam tylko dwa dźwięki :kiedy bulgocze w pompie i kiedy jest ok ( sorry za zamieszanie-raz sobie piszę że mruczy , a innym że szumi)

toomm
25-12-2015, 12:13
Witam , wreszcie nadszedł czas i na mnie . dostałem wycene na panasa 9kw 1 faz all in one bez montażu n 20.500 brtto , myślicie że dobra cena ?? model 2015. Muszę kupić zaraz po świętach jeszcze tego roku więc nie mam za dużo czasu na myślenie ...

marcin.sto1
25-12-2015, 13:37
Ja za SDC 9kW 1~ plus Galmet Maxi płaciłem 23tys. za całość z montażem na 8%vat w czerwcu. Jeśli u Ciebie montaż około 1 tys. to moim zdaniem cena dobra.

mkm silesia
27-12-2015, 23:10
Drogi kolego silesia, ja również mam przeróbkę z układu otwartego i przeponówkę 24l. Odpowietrznik na przeponie był odkręcony przez 2 lata i żadnego powietrza nie zasysało. Nie twierdzę, że tak być powinno, czy nie powinno bo przyznaje, że się na tym nie znam - stwierdzam tylko FAKT, że u mnie nie ma to znaczenia. Poniżej zdjęcie jak to u mnie wygląda.
http://iv.pl/images/28638897969378757875.jpg (http://iv.pl/)

Zastanawiam się kiedy w końcu do ciebie dotrze że nie każdy ma tak jak Ty czyli pompę ze "starym" grunfosem "8" podłogówkę "pod piec" na parterze (zapewne rury mało i opory małe) i klimakonwektory nie działające nigdy "na raz" bo przewymiarowane
Zrozumiesz że jak pisze powyżej kolega nowa pompa obiegowa na 5 z siedmiu biegów zapewnia optymalny przepływ na wymiennik i sprzęgło/bufor i co myślisz że 7 bieg wystarczy jak dołożysz 200m2 podłogówki i rurociąg na piętro i co sądzisz że przepływ będzie dalej "dobry" ja wiem że nie ale zapłaci klient za niższy cop i moc a nie instalator. Instalator wygra "przetarg" bo oferta partacka będzie tańsza jak to działa widać w zamówieniach publicznych (ostatnio u nas pofałdowała się nowa trasa DTŚ ale oferta była najlepsza na budowę bo najtańsza)
Udajesz niekumatego? bo myślę że nie jesteś chyba że niekumaci w pl zarabiają tyle że stać ich na dom.

asaselllo
27-12-2015, 23:55
Można też w inny sposób - znam inwestycję gdzie klient miał przepływ tylko 1100 l i postanowił dołożyć dodatkową pompę 40watt. Wszystko śmiga jak należy, pompka kosztowała grosze a dodatkowe rachunki za prąd są pomijalne. Chyba więcej traci się jednak na sprzęgle.

mkm silesia
28-12-2015, 01:07
Można też w inny sposób - znam inwestycję gdzie klient miał przepływ tylko 1100 l i postanowił dołożyć dodatkową pompę 40watt. Wszystko śmiga jak należy, pompka kosztowała grosze a dodatkowe rachunki za prąd są pomijalne. Chyba więcej traci się jednak na sprzęgle.
"stare" pompy "stałoobrotowe" można było łączyć w szereg, równolegle sam znam przypadek gdzie nie można było ze względu na hałas zastosować pompy dławicowej i pracuje 9 pompek bez dławicowych po trzy w szereg i trzy szeregi równolegle ale takich pomp zabroniła sprzedawać eurokomuna bo za dużo prądu zżerają a nowych "elektronicznych" z automatyczną reg. wydajności (falownik) już tak nie wolno łączyć ponieważ wzajemnie się zakłócają i pozostaje jedynie sprzęgło dodatkowo producent P stosuje pompy które "nie są typowe" oraz mają sygnał zwrotny do płyty głównej.

asaselllo
28-12-2015, 08:50
Jak do tej pory wszystko działa, wykonawca sam doradził takie rozwiązanie. Czyżby był nieuczciwy? Czy może nie chciał drenować kieszeni inwestora....

map78
28-12-2015, 10:26
Może i jestem niekumaty, ale uważam, że wykonawca powinien najpierw ten przepływ zmierzyć, a dopiero potem zaproponować rozwiązanie. Zakładanie z góry, że jest potrzebny bufor jest rozwiązaniem bardzo wygodnym dla instalatora, ale niekoniecznie dla instalatora. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele typów instalacji gdzie taki bufor jest niezbędny, ale jeśli jest niepotrzebny to poco go montować? Moja instalacja też działała by z buforem, jak każda z resztą, tylko poco miałbym inwestować dodatkowe pieniądze i nic na tym nie zyskać:confused:

mkm silesia
28-12-2015, 20:15
Może i jestem niekumaty, ale uważam, że wykonawca powinien najpierw ten przepływ zmierzyć, a dopiero potem zaproponować rozwiązanie. Zakładanie z góry, że jest potrzebny bufor jest rozwiązaniem bardzo wygodnym dla instalatora, ale niekoniecznie dla instalatora. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele typów instalacji gdzie taki bufor jest niezbędny, ale jeśli jest niepotrzebny to poco go montować? Moja instalacja też działała by z buforem, jak każda z resztą, tylko poco miałbym inwestować dodatkowe pieniądze i nic na tym nie zyskać:confused:

Co ty konfabulkujesz o jakim mierzeniu to się oblicza przed wykonaniem. Fajnego masz wykonawcę instalacji czyli co najpierw próbuje - jak działa to ok, a jak nie to Panie trza przerabiać - u ciebie się udało i teraz tylko tak jak ty masz zrobione bo inaczej jest bee - przypomina mi to postawę kol. Pyxis
Tylko pamiętaj aby też doradzać kupowanie starych pc z grunfosem "8" (chyba ze złomu bo nowych już dawno nie robią) oraz podłogówki "pod piec" i klimakonwektorów na piętrze.

Pytam ponownie czy sądzisz że pompa obiegowa prująca na 5 z siedmiu biegów (obsługuje wymiennik i sprzęgło/bufor opory tego elementu pomijalne) zapewniająca na tym 5 biegu wymagany przepływ po dołożeniu 200m2 podłogówki i rurociągu na piętro na 7 biegu zapewni dalej wymagany przepływ?

Sprzęgło nie jest wygodne dla instalatora bo wymaga większego nakładu pracy niż "wpięcie pompy bezpośrednio" wymaga także regulacji instalacji aby działało prawidłowo (nie mieszanie powrotu z zasilaniem) ale dla niektórych instalatorów to czarna magia więc co tu wymagać od gościa z pod szyldu "ja tak mam i tylko tak jest dobrze"

map78
28-12-2015, 22:43
Dobrze to skoro jesteś taki miszczu;) to wyjaśnij tu wszystkim proszę dlaczego w przypadku gdy z obliczeń wyniknie, że oryginalna pompa obiegowa jest za słaba, lepiej zastosować jest bufor niż wymienić obiegówkę na odpowiednią:confused: Bo jako prosty człek pojąć tego nie mogę:o Zakładamy oczywiście, że jest to instalacja o której wspomniałeś, czyli pompa + 200m2 podłogówki na dwóch piętrach bez żadnych elektrozaworów, itp udziwnień.

mkm silesia
28-12-2015, 22:55
Ponieważ w "nowych" pc jest obiegówka made in Panasonic i nie pasuje żadna inna ma nietypowe przyłącza, sygnał zwrotny do płyty głównej a biegi nastawiasz na sterowniku pc nie tak jak u ciebie na przełączniku w pompie obiegowej.
Jak jakimś cudem wstawisz inną to musisz jeszcze oszukać elektronikę że "firmowa" pracuje prawidłowo.

map78
28-12-2015, 23:29
Ok, i to jest rzeczowa odpowiedź. Tego nie wiedziałem, choć przypuszczam, że dotyczy to tej najnowszej serii F9, bo poprzednie bodajże miały energooszczędne, ale "typowe" pompki.

wihajster
28-12-2015, 23:45
Ponieważ w "nowych" pc jest obiegówka made in Panasonic i nie pasuje żadna inna ma nietypowe przyłącza, sygnał zwrotny do płyty głównej a biegi nastawiasz na sterowniku pc nie tak jak u ciebie na przełączniku w pompie obiegowej.
Jak jakimś cudem wstawisz inną to musisz jeszcze oszukać elektronikę że "firmowa" pracuje prawidłowo.

A czy to przypadkiem nie jest sygnał do sterowania wydajnością pompy obiegowej (sygnał PWM)?
Takie pompy są dostępne. Standardowo wypełnienie PWM=100% to wydajność zero, wypełnienie 0% to wydajność 100%.
Takie spotkałem już nie raz w pompach ciepła.

bobrow
29-12-2015, 13:54
Ponieważ w "nowych" pc jest obiegówka made in Panasonic i nie pasuje żadna inna ma nietypowe przyłącza, sygnał zwrotny do płyty głównej a biegi nastawiasz na sterowniku pc nie tak jak u ciebie na przełączniku w pompie obiegowej.
Jak jakimś cudem wstawisz inną to musisz jeszcze oszukać elektronikę że "firmowa" pracuje prawidłowo.

hej
dodam tylko ,że "nietypowe" przyłącza pompy panasa mają jeden oring w złączu. Jest to rodzaj szybkozłączki-wtyka się jedno w drugie i zapina klamrą z zewnątrz (jako całość to połączenie wygląda nie solidnie). W tym samym systemie jest zamocowany zwór bezpieczeństwa 3 bary w jednostce wewnętrznej.
Właśnie to połączenie wydawało mi się powodem zapowietrzania mojej pompy- podejrzewałem ,że przy niższym ciśnieniu na ssaniu następuje zaciąganie powietrza przez oring (dlatego zakleiłem plasteliną te połączenia).
Odnośnie mojego problemu-ponad tydzień wszystko pracuje ok przy 2,5 bara systemie+Vpompy=3 , wczoraj zwiększyłem do 5 i zobaczymy.
pzdr

DomPrzyKalinowej
29-12-2015, 20:00
hej
dodam tylko ,że "nietypowe" przyłącza pompy panasa mają jeden oring w złączu. Jest to rodzaj szybkozłączki-wtyka się jedno w drugie i zapina klamrą z zewnątrz (jako całość to połączenie wygląda nie solidnie). W tym samym systemie jest zamocowany zwór bezpieczeństwa 3 bary w jednostce wewnętrznej.
Właśnie to połączenie wydawało mi się powodem zapowietrzania mojej pompy- podejrzewałem ,że przy niższym ciśnieniu na ssaniu następuje zaciąganie powietrza przez oring (dlatego zakleiłem plasteliną te połączenia).
Odnośnie mojego problemu-ponad tydzień wszystko pracuje ok przy 2,5 bara systemie+Vpompy=3 , wczoraj zwiększyłem do 5 i zobaczymy.
pzdr

Ciśnienie do 5 BAR?
A budynek ma 50 metrów wysokości? Przy takim ciśnieniu wszystkie naczynia są przeładowane.

DomPrzyKalinowej
29-12-2015, 20:07
A gdzie filtr? czasem syf z dołu zbiornika osadza się w wirniku pompy i jak pompka się rozpędza to woda robi turbulencje i hałasuje.
Opcja 2 za mały przepływ i jak obiegówka zaczyna się rozpędzać to "rwie wodę" i wtedy hałasuje.
Sprawdź deltę pomiędzy wejściem a wyjściem.

bobrow
29-12-2015, 20:31
witaj
5 to prędkość pompy , z nie ciśnienie
pzdr

bobrow
29-12-2015, 20:40
odnośnie filtrów to mam dwa ( na co +cwu) , woda kotłowa naprawdę czysta .Sprawdzałem filtry. - tylko po uruchomieniu coś tam wypłukało.
Delty wcześniej opisywałem
Pzdr

Pratchawiec
30-12-2015, 00:12
Witam

Tak z nudów przed chwilą dokładnie o północy spojrzałem na parametry pracy pompy;

temp. zewn. -4*
wilgotność zewn. 65%
temp. zasilania 31*
temp. powrotu 27*
delta 3,8-3,9*
pobór energii 1580 W
energia wytw. 6100 W
COP chwil. 3,86

Pozdrawiam

Pratchawiec

kenda2
30-12-2015, 20:01
Witam, czy ktoś posiada opomiarowanego licznikiem energii elektrycznej panasonica z rocznika 2015 czyli wersję F. Jeżeli tak to prosiłbym o informację na temat wskazań licznika pobranej energii w PC w stosunku do podlicznika. Czy się pokrywają czy są różnice.Pozdrawiam.

bobrow
30-12-2015, 21:29
hej
mam F z 2014 i wskazanie w PC jest mniejsze o ok 5-7% od podlicznika
Pzdr

schizo85
30-12-2015, 21:44
hej
mam F z 2014 i wskazanie w PC jest mniejsze o ok 5-7% od podlicznika
Pzdr

A wszystko zależy od tego jaką macie wartość napięcia z sieci elektrycznej i jak bardzo odbiega od normy czyli 230 V. Pompa licząc zużytą energię mnoży prąd razy jakąś wartość, wpisaną na stałe w soft pompy, prawdopodobnie jest to właśnie 230 V.

Mieszkam blisko transformatora i mam w gniazdkach około 244 V i dlatego pompa pokazuje większe zużycie niż jest w rzeczywistości o 5-7%. Jest to mniej więcej tyle ile większe jest napięcie w gniazdku od 230.

bobrow
30-12-2015, 22:16
[QUOTE=schizo85;7031619]A wszystko zależy od tego jaką macie wartość napięcia z sieci elektrycznej i jak bardzo odbiega od normy czyli 230 V. Pompa licząc zużytą energię mnoży prąd razy jakąś wartość, wpisaną na stałe w soft pompy, prawdopodobnie jest to właśnie 230 V.


mój T-cap jest 3 fazowy i rzeczywiście jedna faza ma 236 , pozostałe 230

toomm
31-12-2015, 15:37
Wreszcie stałem się posiadaczem PcPW Panasa :rotfl:

DomPrzyKalinowej
31-12-2015, 15:40
Wreszcie stałem się posiadaczem PcPW Panasa :rotfl:

Kto montował i za ile?

toomm
31-12-2015, 15:42
montować będzie na wiosne firma polecona przez kolęgę z forum u którego byłem.

DomPrzyKalinowej
31-12-2015, 15:46
A jaki i za ile? bo porównuję oferty. Z jakim wyposażeniem?

toomm
31-12-2015, 15:50
all in one 9kw 1f ze sterownikiem 18800 brutto na 23%

Brysia8
31-12-2015, 16:09
Hej toomm możesz podać dane twojego domku?
ta pompa też mnie interesuje... jak możesz to chciałabym też kontakt do sprzedawcy / montażysty ;)

toomm
31-12-2015, 16:15
Oni sami cię znajdą tu na forum ale nic pochopnie czekaj spokojnie , dom to z216+ eko, styro 20cm podłoga , 25 ściany grafit , 35 dach,, cenowo rozbieżność między firmami była 10.000 aż w końcu wpadła na23% na firme więc jeszcze vat w koszta wezme i pompa ze sterownikiem wyszła za 15 koła

DomPrzyKalinowej
31-12-2015, 16:42
all in one 9kw 1f ze sterownikiem 18800 brutto na 23%

Grubo.....
ciekawy jestem kto ma takie chody potrafi za tyle sprzedać,
na allegro są te pompy za 24tyś zł a Ty 6 tyś tanie??? aż nie chce mi się wierzyć?
Jaka firma? Z polski?

toomm
31-12-2015, 16:45
Oczywiście !! podstawą była wiedza że do końca roku Panasonik miał promocje na moduły all in one model 2015 , w 2016 będzie nowy model i kto kupi stary , a ja za lifting obudowy , polskie menu nie dam ceny katalogowej starego modelu plus 20% za zmiany bo w promocji to przez rok ich nie będzie ot to

flisiu
01-01-2016, 10:48
Witam Panowie, jakie powinno byc cisnienie wody na pompie aby uklad pracowal maksymalnie wydajnie? w instrukcji pisze od 0.05 do 3 bar, jest dopuszczalne czyli w calym zakresie pompa zawsze pracuje z taka sama wydajnoscia ?

hajnel
01-01-2016, 11:11
Mogę się mylić ale ciśnienie wody nie ma wpływu na wydajność samej pompy.

hajnel
01-01-2016, 11:13
Hej toomm możesz podać dane twojego domku?
ta pompa też mnie interesuje... jak możesz to chciałabym też kontakt do sprzedawcy / montażysty ;)

Jak chcesz być zadowolona to sprawdź listę autoryzowanych montażystów na www panasonica.

flisiu
01-01-2016, 11:25
no wlasnie nie jestem pewien dlatego sie pytam :) ale jak jest w dozwolonym zakresie to chyba wystarczy :)

mkm silesia
01-01-2016, 11:36
Oni sami cię znajdą tu na forum ale nic pochopnie czekaj spokojnie , dom to z216+ eko, styro 20cm podłoga , 25 ściany grafit , 35 dach,, cenowo rozbieżność między firmami była 10.000 aż w końcu wpadła na23% na firme więc jeszcze vat w koszta wezme i pompa ze sterownikiem wyszła za 15 koła

Zadziwiające chwalisz się przestępstwem skarbowym na publicznym forum.
Dzięki takim ja ty płacimy między innymi 23% vat zamiast 22 i 8% zamiast 7% na budowlankę.
Może następnym razem rąbnij tą kese z banku a nie z publicznych pieniędzy i też się pochwal.

lukasza
01-01-2016, 13:24
Zadziwiające chwalisz się przestępstwem skarbowym na publicznym forum.
Dzięki takim ja ty płacimy między innymi 23% vat zamiast 22 i 8% zamiast 7% na budowlankę.
Może następnym razem rąbnij tą kese z banku a nie z publicznych pieniędzy i też się pochwal.

Dotacji przecież nie przewala.
Dali mu Wyjatkowo na 23% to żal mu Vatu.

Niech kamieniem rzucą Ci co nie biorą paliwa z wyjazdu osobistego w koszty firmowe itp.

P.s. choć masz rację że chwalenie się tym na forum nie jest najmadrzejsze

mkm silesia
01-01-2016, 14:03
Dotacji przecież nie przewala.
Dali mu Wyjatkowo na 23% to żal mu Vatu.

Niech kamieniem rzucą Ci co nie biorą paliwa z wyjazdu osobistego w koszty firmowe itp.

P.s. choć masz rację że chwalenie się tym na forum nie jest najmadrzejsze

Jaka dotacja?
Z tego co zrozumiałem kolega kupił pompę "na firmę" czyli wystąpi do U.S. o zwrot podatku vat (lub zapłaci mniej tego podatku), a kwota netto pomniejszy jego dochód (pójdzie w koszty)
więc zapłaci mniejszy podatek dochodowy.
Zasadniczo sprzedawcy nie interesuje komu sprzedaje pompę przestępstwo zaistnieje dopiero jak kolega zaksięguje fakturę "w swojej firmie" a w rzeczywistości będzie używał pompy w prywatnym domu.

reksgildo
01-01-2016, 18:12
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Czy mogę prosić o wytłumaczenie jak wygląda sterowanie w t-cap-ie 9kW 1 fazowym. Chodzi mi o załączanie i wyłączanie pompy. Np przy temp zewnętrznej -5st na wyjściu powinno być 31 st. Przy jakiej temp. pompa się wyłączy a kiedy ponownie załączy. Szukałem odpowiedzi ale nie znalazłem

flisiu
01-01-2016, 18:19
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Czy mogę prosić o wytłumaczenie jak wygląda sterowanie w t-cap-ie 9kW 1 fazowym. Chodzi mi o załączanie i wyłączanie pompy. Np przy temp zewnętrznej -5st na wyjściu powinno być 31 st. Przy jakiej temp. pompa się wyłączy a kiedy ponownie załączy. Szukałem odpowiedzi ale nie znalazłem
pompa z reguly jest sterowana przez termostat pokojowy i on zalacza pompe gdy temp. spada ponizej zadanej lub wylacza gdy zadana temp. jest osiagnieta. mozesz tez wlaczac i wylaczac pompe na timerze ale chyba rzadko kto to robi. na timerze najczesniej zmieniane sa tryby pracy pompy.

reksgildo
01-01-2016, 18:23
Zapomniałem dopisać nie mam termostatu pokojowego tylko pogodówkę

toomm
01-01-2016, 20:08
Zadziwiające chwalisz się przestępstwem skarbowym na publicznym forum.
Dzięki takim ja ty płacimy między innymi 23% vat zamiast 22 i 8% zamiast 7% na budowlankę.
Może następnym razem rąbnij tą kese z banku a nie z publicznych pieniędzy i też się pochwal.

nie wiem o co ci chodzi chyba tylko żal przemawia w tobie kolego , ten dom jest akurat siedzibą firmy więc Twoje szczucie jest nie na miejscu. Ty wyznajesz zasadę oskubania klienta na maksa na 8 % wacie i dokładasz jeszcze ze 3 koła za montaż i nie dziwne że płaczesz jak ktoś kupi tanio i nie dał się oskubać jak to w waszym kręgu . pochwal się ile możesz dać upustu od cennika PANASA blisko 50% i to jest prawda , a teraz popatrz w oczy tym wszystkim których oskubałeś " panie taniej nie znajdziesz" .. Zresztą nie gadam z tobą szkoda czasu pa.

mkm silesia
01-01-2016, 21:53
nie wiem o co ci chodzi chyba tylko żal przemawia w tobie kolego , ten dom jest akurat siedzibą firmy więc Twoje szczucie jest nie na miejscu. Ty wyznajesz zasadę oskubania klienta na maksa na 8 % wacie i dokładasz jeszcze ze 3 koła za montaż i nie dziwne że płaczesz jak ktoś kupi tanio i nie dał się oskubać jak to w waszym kręgu . pochwal się ile możesz dać upustu od cennika PANASA blisko 50% i to jest prawda , a teraz popatrz w oczy tym wszystkim których oskubałeś " panie taniej nie znajdziesz" .. Zresztą nie gadam z tobą szkoda czasu pa.

Co do wielkości rabatu to się grubo mylisz.
Zobaczymy za kilka lat gdzie będą firmy tak łaskawie dzielące rabatami - już znam przypadki że:
-po kilku laltach znikają - bo np. właściciel stwierdza że lepiej na zmywaku zarobi w Londynie albo przy pomidorach w Holandii (taki przypadek znam osobiście),
-ostatni klient (klienci) w piramidce wpłaca zaliczke a pompy nie dostaje - to przypadek z tego forum
-najtańsze oferty i okazuje się że autoryzowany instalator po raz pierwszy ma do czynienia z pc - to także z tego forum,
-jak czasami oglądam te najtańsze oferty z aleg.. gdzie chwalą się zdjęciami to widać że zrobione po bandzie nawet na otulinach zaoszczędzone - wiadomo rachunki płaci klient nie instalator więc tani montaż zwykle równa się wyższe rachunki.

Nigdy nikomu nie powiedziałem że robię najtaniej bo musiałbym odstawiać takie partactwo jak widzę na alleg..., zatrudnić ludzi na czarno (bez zus, L4, urlopu). Dziwnym trafem mam też ceny podobne do innych firm działających legalnie bez przekrętów.

Chyba wydrukuję sobie na wizytówkach hasło które mi się spodobało: długo drogo i solidnie aby w końcu pozbyć się gości którzy oczekują taniego partactwa i zawracają głowę abym zrobił ofertę.

p.s. minimalista jesteś na 95 metrach firma i dom;)
http://www.projektydomowplus.pl/projekt,16380,z216,.html
p.s. 2 popatrz w oczy tym co nie robią przekrętów na podatkach bo oni dzięki tobie płacą więcej.

toomm
01-01-2016, 22:20
Za to całe grono firm sprzedających pompy dają ceny zaporowe dla zwykłych ludzi bo przecież po co masz zarobić 1 tysiąc jak możesz na biednym polaczku odrazu 4 . to tylko moje zdanie w tym temacie i wiesz ze to prawda . a w koło płacz że smog że alternatywne źródła ogrzewania się nie opłacaj bo koszt zakupu wielki . tu na forum 75% kolegów to sprzedawco-montażyści o tym się dowiedziałem jak napisałem właśnie tu ze chętnie bym coś takiego zakupił. Prawda jest taka , że forum to dla co niektórych wielki deptak po którym błąkają się potencjalni klienci którzy sfinansują dobrobyt .. dam ci starą dobrą radę " małą łyżką , a ciągle" i uwierz że lepiej na tym wyjdziesz . i proszę nie doszukuj sie podstępu w tym ze napisałem za ile kupiłem , bo kupiłem normalnie w normalnej firmie za normalne przyzwoite pieniądze , a odnośnie rabatów to zadzwoń do Panasa to przypomną ci ile masz ,, może nawet nie wiesz ze możesz tak tanio !!

mkm silesia
01-01-2016, 22:43
Proszę nie udzielaj mi rad zbyt długo montuję różne instalacje abym nie wiedział ile mam zarobić aby na koniec sezonu nie zostać z zobowiązaniami w hurtowniach czy nie zapłaconymi podatkami - masz tu z forum przykład gościa który tak działał i z zaliczek klientów pokrywał wcześniejsze zobowiązania niestety piramidka padła, a poszkodowani są na końcu piramidki więc część jest "zadowolona" bo ma pompę na koszt następnego w kolejce tylko że ten następny już pompy nie dostał.

Natomiast ludzie robiący przekręty to największy wrzód ponieważ:
-aby mieć "konkurencyjne ceny" zwykle właśnie robią przękręty na podatkach zatrudniają na czarno albo śmiecowkach,
-przez to są nieuczciwą konkurencja wykańczającą legalnie działające firmy więc efekt jest taki że państwo podnosi podatki no bo wpływy maleją.
W normalnych krajach za ceny danpingowe są poważne kary oraz kontrola skarbowa i ichniego PIP.

Co do rabatów to pompa ciepła to nie czajnik który włącza się do gniazdka i działa, to nie samochód do którego wkłada się kluczyk i wyjeżdża z salonu.
Pompa ciepła wychodząc z fabryki nie jest gotowym produktem staje się nim na placu budowy i podejrzewam że na placu budowy ręczny rzemieślniczy montaż trwa dłużej niż montaż w zautomatyzowanej fabryce, a od jakości całego procesu zależy późniejsza trwałość i niezawodność.

I dodam jeszcze że to nie P udziela gwarancji a ten który wystawia ostanią fakturę od P może instalator ewentualnie otrzymać darmowo część która wymaga wymiany ale ostatnio nawet z tym jest "pod górkę"

DomPrzyKalinowej
01-01-2016, 23:24
Proszę nie udzielaj mi rad zbyt długo montuję różne instalacje abym nie wiedział ile mam zarobić aby na koniec sezonu nie zostać z zobowiązaniami w hurtowniach czy nie zapłaconymi podatkami - masz tu z forum przykład gościa który tak działał i z zaliczek klientów pokrywał wcześniejsze zobowiązania niestety piramidka padła, a poszkodowani są na końcu piramidki więc część jest "zadowolona" bo ma pompę na koszt następnego w kolejce tylko że ten następny już pompy nie dostał.

Natomiast ludzie robiący przekręty to największy wrzód ponieważ:
-aby mieć "konkurencyjne ceny" zwykle właśnie robią przękręty na podatkach zatrudniają na czarno albo śmiecowkach,
-przez to są nieuczciwą konkurencja wykańczającą legalnie działające firmy więc efekt jest taki że państwo podnosi podatki no bo wpływy maleją.
W normalnych krajach za ceny danpingowe są poważne kary oraz kontrola skarbowa i ichniego PIP.

Co do rabatów to pompa ciepła to nie czajnik który włącza się do gniazdka i działa, to nie samochód do którego wkłada się kluczyk i wyjeżdża z salonu.
Pompa ciepła wychodząc z fabryki nie jest gotowym produktem staje się nim na placu budowy i podejrzewam że na placu budowy ręczny rzemieślniczy montaż trwa dłużej niż montaż w zautomatyzowanej fabryce, a od jakości całego procesu zależy późniejsza trwałość i niezawodność.

I dodam jeszcze że to nie P udziela gwarancji a ten który wystawia ostanią fakturę od P może instalator ewentualnie otrzymać darmowo część która wymaga wymiany ale ostatnio nawet z tym jest "pod górkę"

Już nie raz ze sobą rozmawialiśmy, i wiem ze rozmowa z mkmsilesia to głupota i sensu nie ma. Teraz czepiasz się kogoś kto kupił tanio pompę, pewnie taniej niż Ty po tych swoich 5 instalacjach.
No niestety niektórzy potrafią poszukać tanich firm, ale dla Ciebie to od razu złodzieje, partacze i oszuści!!! Szkoda życia na takie głupie rozmowy.

mkm silesia
01-01-2016, 23:32
Już nie raz ze sobą rozmawialiśmy, i wiem ze rozmowa z mkmsilesia to głupota i sensu nie ma. Teraz czepiasz się kogoś kto kupił tanio pompę, pewnie taniej niż Ty po tych swoich 5 instalacjach.
No niestety niektórzy potrafią poszukać tanich firm, ale dla Ciebie to od razu złodzieje, partacze i oszuści!!! Szkoda życia na takie głupie rozmowy.

Nie czepiam się tylko dziwię że "chwali się" przekrętem na publicznym forum i jeszcze czuje się z tego dumny.

DomPrzyKalinowej
01-01-2016, 23:45
Napisał że prowadzi firmę w domu, więc dlaczego wciąż i nawet nie pytając nazywasz to przekrętem!!!
Wprowadzasz zament oraz nazywasz uczciwych ludzi złodziejami, i na cholere takim jak Ty podłączają internet!!!???

mkm silesia
02-01-2016, 00:11
Napisał że prowadzi firmę w domu, więc dlaczego wciąż i nawet nie pytając nazywasz to przekrętem!!!
Wprowadzasz zament oraz nazywasz uczciwych ludzi złodziejami, i na cholere takim jak Ty podłączają internet!!!???

Nawet jak prowadzi w domu to odliczyć może tą część która służy do ogrzewania pomieszczenia które przeznaczył na ewentualne biuro o ile w ogóle może o to trzeba by zapytać w U.S. z tym że każdy U.S. może mieć swoją interpretacje - tak to u nas jest.
Więc nie ma mowy że może odliczyć wszystko i tyle.

mkm silesia
02-01-2016, 00:26
Już nie raz ze sobą rozmawialiśmy, i wiem ze rozmowa z mkmsilesia to głupota i sensu nie ma. Teraz czepiasz się kogoś kto kupił tanio pompę, pewnie taniej niż Ty po tych swoich 5 instalacjach.
No niestety niektórzy potrafią poszukać tanich firm, ale dla Ciebie to od razu złodzieje, partacze i oszuści!!! Szkoda życia na takie głupie rozmowy.

Zastanawia mnie jeszcze jedno piszesz "nie raz ze sobą rozmawialiśmy" masz 53 posty i sobie tego nie przypominam mam przypuszczenie że to nie jedyne twoje "wcielenie" będę na ciebie uważał bo coś mi się zdaje że mam do czynienia z przebierańcem ;)

autorus
02-01-2016, 07:20
Panowie skończcie te dywagacje. Przypominam, że to temat o pompie Panasonic. Sprawy księgowe zostawmy księgowym.

toomm
02-01-2016, 09:10
Nie czepiam się tylko dziwię że "chwali się" przekrętem na publicznym forum i jeszcze czuje się z tego dumny.

kolego instalatorku-sprzedawco, po pierwsze kto ci powiedział że ja w tym domu będe mieszkał ???? całość to firma przylegająca jednym bokiem który będzie oszklony do do ruchliwej ulicy , po drugie policz skoro ty możesz pompe kupić za 15 koła a tak jest dodać swoją marże z 15 % dodać 3 koła za montaż i dowóz i wystawisz fv na 8 % to gdzie idzie pozostałe 15 % ???????? DO TWOJEJ KIESZENI !!! I ZAMIAST 15 % CZARY MARY I MASZ 30% a wystarczy ładnie oczka zamydlić . Jeszcze jedno , pochwaliłeś się na forum że jako instalator miałeś promocje na all in one do końca roku (od Panasa)?? że możesz sprzeda tanio ?? chyb nie !!! więc zreflektuj się jeszcze i pokaż twarz bo inny kolega forumowy pisał strone wcześniej że własnie takiej szuka i zrób mu oferte taką dla ludzi , zarób troche mniej a sprzedaż więcej sztuk to i dostaniesz większy rabat w Panasie za obrót a co do oszustwa ktorym rzekomo się chwale , ja podatek vat zapłace w ten czy inny sposób a ty różnice z zarobkiem zamiast oddać do państwowej kasy zostawiasz w myku 8% w swojej kieszeni. i kto tu wałek kręci panie kolego??????? Sprzedawaj pc na 23 % , za montaż wystawiaj oddzielnie tylko że kolega mkm silesia już tyle $$$ nie zarobi ! aha jeszcze jedno cene poniżej 20 k brutto dostałem w wycenie od innej firmy która działa na śląsku więc chyba tylko ty jesteś taki drogi albo uważasz nas wszystkich potencjalnych klientów za barany do skubania. koniec tego tematu

fachman19
02-01-2016, 09:20
Niech kamieniem rzucą Ci co nie biorą paliwa z wyjazdu osobistego w koszty firmowe itp.




Skoro nie można odliczać paliwa w całości paliwa na cele służbowe , to czasem odlicza się paliwo na cele prywatne.
Chociaż co jest służbowe ,a co prywatne , gdy pracuje się NON STOP.
A dodatkowo ustawodawca tak wymyślił i jest to zgodne z prawem.
Tak jest w małych firmach

fachman19
02-01-2016, 09:25
kolego instalatorku-sprzedawco, po pierwsze kto ci powiedział że ja w tym domu będe mieszkał ????

Kolego Klienciku - cwaniaczku trochę szacunku dla uczciwych ludzi pracy

fachman19
02-01-2016, 09:32
? Sprzedawaj pc na 23 % , za montaż wystawiaj oddzielnie tylko że kolega mkm silesia już tyle

Kolega Kliencik ponownie nakłania do łamanie prawa .
Nie wolno naliczać VAT na sprzedaż 23 % ,a oddzielnie na jej montaż 8%. Jest to karane mandatem .Oczywiście jeżeli wykonano montaż .

toomm
02-01-2016, 09:36
uważasz za cwaniactwo to że chcę kupić towar taki czy taki w rozsądnej cenie i to się udaje???? sory że nie dałem "wam" się oskubać i mówię o tym głośno, teraz każdy kto to czyta zastanowi się nad wycenami "kolegów" z forum i zaoszczędzi troche grosza i będzie cwaniakiem :yes:

toomm
02-01-2016, 09:37
czyli nie mogę kupić pompy i nie montować jej w tym roku?? bo mnie nie stać na montaż !! teraz to powiedziałeś :) albo kupie u jednego a zamontuje inna firma też nie można ?? Chyba żyjemy co najmniej na różnych plnetach kolego adwokacie

fachman19
02-01-2016, 10:04
Takie są przepisy i o tym tylko pisałem , a przy okazji odniosłem sie do braku szacunku do innego kolegi . Ale to widzę za skomplikowane .

toomm
02-01-2016, 10:29
chyba nie potrzebnie pochwaliłem się na forum że można tanio kupić pompę i to całkiem legalnie . a jeśli kolege uraziłem to przepraszam jeszcze noworoczne procenty , aby tę nagonke na zadowolonego nabywcy pcpw panasa zakończyć będe chyba musiał pieniążki zaoszczędzone moimi negocjacjami rozdzielić między sprzedawco,doradców elitarnych forumowych i będzie git i spokój . Tylko proszę podać, napisać tu cene forumowo-umowną od jakiej mam liczyć różnice .

chcialbympompe
02-01-2016, 13:49
Nie wolno naliczać VAT na sprzedaż 23 % ,a oddzielnie na jej montaż 8%. Jest to karane mandatem .Oczywiście jeżeli wykonano montaż .
Totalna bzdura! Karane to jest zastosowanie VATu 8% kiedy w rzeczywistości była tylko dostawa towaru bez usługi montażu (ile to takich ofert na znanym portalu aukcyjnym można zobaczyć...). Nikt nie może zabronić byś sprzedał towar a później wykonał usługę montażu.

mkm silesia
02-01-2016, 14:29
kolego instalatorku-sprzedawco, po pierwsze kto ci powiedział że ja w tym domu będe mieszkał ???? całość to firma przylegająca jednym bokiem który będzie oszklony do do ruchliwej ulicy , po drugie policz skoro ty możesz pompe kupić za 15 koła a tak jest dodać swoją marże z 15 % dodać 3 koła za montaż i dowóz i wystawisz fv na 8 % to gdzie idzie pozostałe 15 % ???????? DO TWOJEJ KIESZENI !!! I ZAMIAST 15 % CZARY MARY I MASZ 30% a wystarczy ładnie oczka zamydlić . Jeszcze jedno , pochwaliłeś się na forum że jako instalator miałeś promocje na all in one do końca roku (od Panasa)?? że możesz sprzeda tanio ?? chyb nie !!! więc zreflektuj się jeszcze i pokaż twarz bo inny kolega forumowy pisał strone wcześniej że własnie takiej szuka i zrób mu oferte taką dla ludzi , zarób troche mniej a sprzedaż więcej sztuk to i dostaniesz większy rabat w Panasie za obrót a co do oszustwa ktorym rzekomo się chwale , ja podatek vat zapłace w ten czy inny sposób a ty różnice z zarobkiem zamiast oddać do państwowej kasy zostawiasz w myku 8% w swojej kieszeni. i kto tu wałek kręci panie kolego??????? Sprzedawaj pc na 23 % , za montaż wystawiaj oddzielnie tylko że kolega mkm silesia już tyle $$$ nie zarobi ! aha jeszcze jedno cene poniżej 20 k brutto dostałem w wycenie od innej firmy która działa na śląsku więc chyba tylko ty jesteś taki drogi albo uważasz nas wszystkich potencjalnych klientów za barany do skubania. koniec tego tematu

Kolego klienciku-naciągaczu.
Po pierwsze nie jestem sprzedawcą pomp ciepła - do tego wystarczyłby mi laptopik i telefonik oraz mógłbym udawać jak ty że prowadzę działalność w domku i w związku z tym robić przekręty na podatkach.
Po drugie owszem sprzedaje ale gotowe działające instalacje (na które udzielam gwarancji oraz gwarancji kosztów eksploatacji) których elementem jest pompa ciepła (patrz post dotyczący tego że pompa wychodząca z fabryki to nie gotowy produkt jak czajnik czy samochód) i w związku z tym laptopik i komóreczka nie wystarcza trzeba mieć narzędzia oraz pracowników za których płacę zus a jak są chorzy to za pierwszy miesiąc to ja płacę L4 płacę im także za urolpy ponieważ nie mam zamiaru być naciągaczem zatrudniającym ludzi na "śmieciówki".
Po trzecie jako że udzielam gwarancji ponoszę też ryzyko a wierz mi czy nie połowa pomp z serii F wymagała w tym roku wymiany płyty głównej czego i tobie życzę, ponoszę też ryzyko błędu pracowników choć codziennie jestem na budowie (też nie jestem nieomylny) a czasami ryzyko dodatkowe (np. w tym roku skasowany przez pracowników samochód) więc nie porównuj mnie do sprzedawczyka z allegr... któremu wystarcza laptopik komóreczka oraz ewentualnie ekipa podwykonawców w całej Polsce.
Po czwarte nie mieszaj tu z podatkami bo fakt jest taki że dlatego wziąłeś na 23% vat bo jak to rozliczysz to vat trafi do twojej kieszeni a od kwoty netto zapłacisz 19% mniej dochodowego - jeżeli wierzysz w to co piszesz to o dziwo prowadząc własną działalność nie wiesz jak działa system podatkowy.
Nie obrażaj ludzi płacących uczciwe podatki, czy to instalatorów (płacących dochodowy), czy klientów (płacących vat).

bobrow
02-01-2016, 15:09
kol silesia
trochę z innej beczki : jakiego typu były uszkodzenia w F w płytach głównych ?
Pzdr

toomm
02-01-2016, 15:40
kol silesia .. kłótnia (moim zdaniem bezsensowna) wynikła wyłącznie z mojego postu w którym podałem cenę produktu (pcpw) który zakupiłem . Czemu nie możesz uwierzyć i zrozumieć że są firmy które te urządzenia sprzedają (działają jako pośrednik klient-panasonic) bez montażu na wacie 23% ? wiesz dobrze ze gwarancja liczy się od dnia montażu przez zalecanego na stronie panasa montażysty z danego regionu . Samo urządzenie mogę kupić wszędzie gdzie tylko mi cena odpowiada nawet nie musi być to w Polsce . i mogę zamontować je nawet z dwa lata i od tej daty będe mieć liczoną gwarancje . skoro twierdzisz ze sama pc to półprodukt hmmm już wiem .. to rozchodzi ci się o montaż o cene montażu może czemu liczycie tak własnie drogo ,, próżnia , filtr wody , troche miedzi , szybkie przeszklenie nabywcy ,, estetyka wykonania .. faktycznie musi to troche kosztować . więc dodajmy ile liczysz za taki montaż , wiadomo koszty materiałów po stronie inwestora ,, na moim przykładzie , 1 szt pcpw 9kw 1 faza , bez bufora , rozdzielacz 1,5 metra od modułu wewnętrznego , woda podprowadzona , fundamencik zrobiony pod moduł zewnętrzny , otwór w ścianie fi 70mm zrobiony w odpowiednim miejscu , odległość modułu wew/zew 1,5 metra , dojazd 150 km , proszę podaj cene którą muszę położyć na stół. I proszę nie nazywaj mnie naciągaczem , to nie ja handluje tutaj tylko Ty.Klient jak najbardziej

mkm silesia
02-01-2016, 15:55
kol silesia
trochę z innej beczki : jakiego typu były uszkodzenia w F w płytach głównych ?
Pzdr

Problem dotyczy kontroli pompy obiegowej (sygnał zwrotny z nowej pompy obiegowej - nowość zastosowana w modelu F) sterownik wyświetla błąd pomimo że pompa obiegowa działa prawidłowo płyty wymieniłem we wszystkich zamontowanych pompach t-cap oraz kliku "zwykłych".

mkm silesia
02-01-2016, 15:59
kol silesia .. kłótnia (moim zdaniem bezsensowna) wynikła wyłącznie z mojego postu w którym podałem cenę produktu (pcpw) który zakupiłem . Czemu nie możesz uwierzyć i zrozumieć że są firmy które te urządzenia sprzedają (działają jako pośrednik klient-panasonic) bez montażu na wacie 23% ? wiesz dobrze ze gwarancja liczy się od dnia montażu przez zalecanego na stronie panasa montażysty z danego regionu . Samo urządzenie mogę kupić wszędzie gdzie tylko mi cena odpowiada nawet nie musi być to w Polsce . i mogę zamontować je nawet z dwa lata i od tej daty będe mieć liczoną gwarancje . skoro twierdzisz ze sama pc to półprodukt hmmm już wiem .. to rozchodzi ci się o montaż o cene montażu może czemu liczycie tak własnie drogo ,, próżnia , filtr wody , troche miedzi , szybkie przeszklenie nabywcy ,, estetyka wykonania .. faktycznie musi to troche kosztować . więc dodajmy ile liczysz za taki montaż , wiadomo koszty materiałów po stronie inwestora ,, na moim przykładzie , 1 szt pcpw 9kw 1 faza , bez bufora , rozdzielacz 1,5 metra od modułu wewnętrznego , woda podprowadzona , fundamencik zrobiony pod moduł zewnętrzny , otwór w ścianie fi 70mm zrobiony w odpowiednim miejscu , odległość modułu wew/zew 1,5 metra , dojazd 150 km , proszę podaj cene którą muszę położyć na stół. I proszę nie nazywaj mnie naciągaczem , to nie ja handluje tutaj tylko Ty.Klient jak najbardziej

Pisałem już wcześniej że nie sprzedaje samych pomp nie montuje także pomp "gdzieś tam" zakupionych nie naprawiam a zwłaszcza na gwarancji pomp zakupionych u innych dystrybutorów - jestem zdania że każdy odpowiada za swoje jak potrafisz sprzedać lub/i zamontować to niestety twoja odpowiedzialność nie kończy się na wystawieniu faktury i zgarnięciu rabatu.

chcialbympompe
02-01-2016, 16:21
Pisałem już wcześniej że nie sprzedaje samych pomp nie montuje także pomp "gdzieś tam" zakupionych nie naprawiam a zwłaszcza na gwarancji pomp zakupionych u innych dystrybutorów - jestem zdania że każdy odpowiada za swoje jak potrafisz sprzedać lub/i zamontować to niestety twoja odpowiedzialność nie kończy się na wystawieniu faktury i zgarnięciu rabatu.
Tu cię popieram w 100%. Ktoś sprzeda pompę, przygarnie parę złotych i zapomina o sprawie. A później nabywca szuka frajera, który to zamontuje, uruchomi i da gwarancję. No i oczywiście chciałby za to zapłacić tyle ile bierze ten instalator za montaż "swojej" pompy.

Działem w innej branży (też budowlana) i zawsze odmawiam montowania nie kupionych u nas wyrobów bo nie szukam kłopotów.

toomm
02-01-2016, 16:45
No i Panowie doszliśmy wreszcie razem do porozumienia (chyba przypadkiem) ,, czym się różni montaż produktu jakim jest pcpw nowa ,zapakowana kupiona u innego dystrybutora a kupiona u dystrybutora montażysty , a no tym , że na samym montażu to "wilk nadal głodny a owieczka cała i jeszcze bezpieczna " i po co było kręcić na około?. co innego poprawiać instalacje już spartoloną to się zgadzam z wami ..

PS chcilbympompe - mówisz branża budowlana , to nie montujesz okien, drzwi, rynien, płytek których sam nie wyprodukujesz?? farbmi też nie malujesz nie swoimi.. jaaaa do jakiego kraju ja wróciłem masakra.

a odnośnie tylko instlacji pc - sprawdziłem na stronie panasa i mam 5 w okolicy pozwoliłem sobie zdzwonić do każdego i nie m problemu z montażem nie swojej pompy , nawet spytałem o cene , odpowiedź była zawsze taka sama najpierw muszą przyjechać i ocenić na miejscu ale nie więcej jak 3 i nie mniej jak 1,5 tyś . więc nie ma problemu

chcialbympompe
02-01-2016, 16:59
Z punktu widzenia "zwykłego zjadacza chleba" jak przyjdzie do ciebie ktoś wykonać usługę i skasuje 1000zł + części to wydaje ci się, że zarobił 1000zł. Szybko to mnożysz przez 20-kilka dni roboczych i już go nienawidzisz bo to taki zdzierca/kapitalista.
Każdemu polecam założyć własną firmę i zderzyć się z bolesną rzeczywistością. Po pierwsze ten 1000zł to netto mniej o VAT. Trzeba zapłacić za wynajem lokalu (lub finansowanie jego zakupu), zapłacić za prąd, wodę, telefony, itp. Bez samochodu pracować się nie da więc dochodzą np. koszty leasingu. Oczywiście narzędzia nie spadają z nieba a nago do klienta też się nie pojedzie więc odzież roboczą trzeba kupić. No a skoro ktoś pracuje w terenie to ktoś inny siedzi w biurze i odbiera telefony, odpisuje na maile i bierze za to pensję. Na koniec trzeba opłacić ZUS za siebie i pracownika a od reszty kasy, która została (jeżeli została) opłacić podatek dochodowy. I gdyby codziennie mieć "fuchę" za 1000zł to pewnie nawet by się to dopinało. Ale to tylko pracownik ma zagwarantowaną wypłatę co miesiąc.
Do tego dochodzą koszty reklamacji, "wtop", niezapłaconej przez wszelkiej maści naciągaczy kasy i mamy bardziej realny obraz prowadzenia firmy.

toomm
02-01-2016, 17:05
ja Cię rozumiem w 100% ,, ale ceny montażu podali mi sami przez telefon no moze nie dokładnie ale widełki min/max , ja nie rozumiem (to znaczy rozumiem) czemu kolega silesia usilnie mnie neguje że kupno gdzie indziej jest bee a kupno w zestawie z montażem jest super .. dla montażysty kasy więcej a dla klienta?? mniej zachodu ? mniej wykonanych telefonów?? na pewno zaoszczedzonych troche pieniędzy bo nam konsumentom też z nieba nie leci .

chcialbympompe
02-01-2016, 17:18
bo nam konsumentom też z nieba nie leci .
Gwoli ścisłości to żaden z ciebie konsument skoro kupujesz PC do ogrzewanie firmy jak wcześniej napisałeś i odliczasz sobie VAT.

toomm
02-01-2016, 17:24
napisałem ogólnikowo aby każdy kto to czyta pogrzebał w necie za firmami sprzedającymi pc , podzwonił i popytał o oferty , promocje ,, śmiem twierdzić że sporo osób zrobiłoby tak samo czyli zakup gdzieś w Polsce, i montaż u lokalnego instalatora z ramienia Panasa. To nie grzech i nie zbrodnia .. To po prostu oszczędność . aha pustaki na budowę też kupiłem gdzieś w Polsce , 1 zł taniej na sztuce i murarz nie odmówił murowania choć polecał lokalny skład.

chcialbympompe
02-01-2016, 17:31
aha pustaki na budowę też kupiłem gdzieś w Polsce , 1 zł taniej na sztuce i murarz nie odmówił murowania choć polecał lokalny skład.
Jeżeli nie zauważasz różnicy w stopniu skomplikowania pustaka i pompy ciepła to nasza dyskusja nie ma większego sensu.

toomm
02-01-2016, 17:35
jaka jest różnica w pompie nowej , zapakowanej od tego samego producenta kupionej w firmie X powiedzmy z Gdańska a tej samej pompie kupionej z firmy Y powiedzmy z Zakopanego ???

mkm silesia
02-01-2016, 17:37
jaka jest różnica w pompie nowej , zapakowanej od tego samego producenta kupionej w firmie X powiedzmy z Gdańska a tej samej pompie kupionej z firmy Y powiedzmy z Zakopanego ???

nie ma różnicy żadna nie nadaje się do użytku po rozpakowaniu a końcowy etap produkcji to montaż rzemieślniczy u klienta

chcialbympompe
02-01-2016, 17:38
jaka jest różnicaDla ciebie żadna. Ale jaką ma pewność instalator, że ta pompa jest sprawna? A może to zwrot od klienta? A może podmieniono niektóre części bo u poprzedniego klienta nie działały?
Powiedz proszę do kogo zwrócisz się przypadku problemów z pracą PC? Do tego kto ją sprzedał czy kto zamontował? No chyba, że zamontuje niejaki MichałP., który później przepadnie i ma w d...e wszystko i wszystkich ;)

toomm
02-01-2016, 17:44
no właśnie kolego silesia i właśnie w tym momencie na stronie Panasonic.com mamy podane na tacy ,, dla każdego regionu inaczej liste promowanych instalatorów z uprawnieniami Panasonica , którzy mogą choć nie muszą udzielić nam usługi montażu . Więc po co ta nagonka na mnie . Czytam to forum już od dawna , zresztą nie tylko to i co jakiś czas ludzie "klienci" piszą o wycenach jakie dostali na pc ,, chcę tylko przypomnieć i może pokazać (choć ameryki nie odkryłem) że można taniej , sporo taniej . Ja wiem ze chyb przerysowałem "koło wzajemnej adoracji" tego forum ale prawo takie miałem , ja też chce czystego powietrza , opuście ceny a wyjdzie nam wszystkim na zdrowie!

chcialbympompe
02-01-2016, 17:47
opuście ceny a wyjdzie nam wszystkim na zdrowie!
To może zdradzisz czym zajmuje się twoja firma i porozmawiamy o twojej branży?

toomm
02-01-2016, 17:49
chcialbympompe - instalator albo godzi się z umową swoją podpisaną z panasem albo nie wchodzi w skład protegowanych instalatorów i nie znajdzie się na liście , pozatym pewności nigdy nie ma jak sam mówisz buble zdarzają się wszędzie , nigdy nie wiadomo co przyjdzie z cargo z Warszawy


cukiernicza więc nie tu

chcialbympompe
02-01-2016, 17:52
chcialbympompe - instalator albo godzi się z umową swoją podpisaną z panasem albo nie wchodzi w skład protegowanych instalatorów i nie znajdzie się na liście , pozatym pewności nigdy nie ma jak sam mówisz buble zdarzają się wszędzie , nigdy nie wiadomo co przyjdzie z cargo z Warszawy


cukiernicza więc nie tu
Zaczynam mieć wrażenie, że to ty jesteś tym sprzedawcą pomp za 18tys. a nie żadnym klientem. Twoja wiedza na temat warunków współpracy z importerem jest zadziwiająca jak na "zwykłego konsumenta".

mkm silesia
02-01-2016, 17:54
kolego zwróciłem ci tylko uwagę cytuję:
"Zadziwiające chwalisz się przestępstwem skarbowym na publicznym forum.
Dzięki takim ja ty płacimy między innymi 23% vat zamiast 22 i 8% zamiast 7% na budowlankę.
Może następnym razem rąbnij tą kese z banku a nie z publicznych pieniędzy i też się pochwal."

A odnosiło się to do tego twojego wpisu:
Oni sami cię znajdą tu na forum ale nic pochopnie czekaj spokojnie , dom to z216+ eko, styro 20cm podłoga , 25 ściany grafit , 35 dach,, cenowo rozbieżność między firmami była 10.000 aż w końcu wpadła na23% na firme więc jeszcze vat w koszta wezme i pompa ze sterownikiem wyszła za 15 koła.

Ewidentnie "chwalisz się" przestępstwem skarbowym pompa kupiona na firmę odliczone podatki a użytkowana w prywatnym domu to jest twój sposób na tanią pompę - przekręt.
Przez takie i inne przekręty tak wygląda Polska gospodarka i polityka zresztą też, ja się z tym nie godzę chcę żyć i pracować w normalnym państwie i będę tępił takie postawy.

mkm silesia
02-01-2016, 18:02
chcialbympompe - instalator albo godzi się z umową swoją podpisaną z panasem albo nie wchodzi w skład protegowanych instalatorów i nie znajdzie się na liście , pozatym pewności nigdy nie ma jak sam mówisz buble zdarzają się wszędzie , nigdy nie wiadomo co przyjdzie z cargo z Warszawy


cukiernicza więc nie tu

Tylko to nie oznacza że muszę naprawiać i montować a w konsekwencji brać odpowiedzialność za pompy kupione "gdzieś indziej" tak to działa również w sklepach nie zauważyłeś że już nie ma "fabrycznych" serwisów gwarancyjnych producenci uznali że bardziej im się opłaca przerzucić te koszty na sprzedawców a w przypadku pc instalatorów bo to oni mają kapitalny wpływ na efekt końcowy - nawet NAJLEPSZA pompa po spartolonym montażu czy podłączona do spartaczonej instalacji będzie enegożernym szybko zużytym złomem.

toomm
02-01-2016, 18:08
mkm silesia - jednak chyba przeoczyłeś posta w którym napisałem co będe ogrzewał , ba nawet napisałem lokalizację tej budowy , zresztą akurat ja odlicze to co mogę ale twoje ceny do tej którą ja uzyskałem w znanej firmie w Polsce to kosmiczny kosmos , więc teraz się tłumacz klientom których oskubałeś ile się dało , ciekawe czy sprzedając pompy w grudniu informowałeś o promocji Panasonica .. Tłumacz się ludziom . kolejne moje posty do Ciebie będę zaczynał od słów "dam się oskubać" to może będziesz czytał wyraźniej.

chcialbympompe - zaskakująco bronisz lobby z tego forum ,, tri już masz więc mnie to dziwi chyba że to tylko kolejna zagrywka w gronie 75% firm sprzedająco/instalatorskich z tego forum .. a czy ja sprzedaję te pompy - nie nie sprzedaje ale to potwierdzić mogą użytkownicy forum u których byłem osobiście zobaczyć instalacje już działające bo sam kiedyś nie wierzyłem ze pcpw grzeje całe domy.

toomm
02-01-2016, 18:12
Tylko to nie oznacza że muszę naprawiać i montować a w konsekwencji brać odpowiedzialność za pompy kupione "gdzieś indziej" tak to działa również w sklepach nie zauważyłeś że już nie ma "fabrycznych" serwisów gwarancyjnych producenci uznali że bardziej im się opłaca przerzucić te koszty na sprzedawców a w przypadku pc instalatorów bo to oni mają kapitalny wpływ na efekt końcowy - nawet NAJLEPSZA pompa po spartolonym montażu czy podłączona do spartaczonej instalacji będzie enegożernym szybko zużytym złomem.

A czy Twoja firma to jedyna instalatorska w caaaałej PL ? zerknij do Panasa na śląsku jest ich spooooro , w poniedziałek może podzwonie po niektórych i napisze tu na forum ile z sam montaż wezmą .. Ciekawe ile będzie tańszych ...a ile droszych

chcialbympompe
02-01-2016, 18:14
chcialbympompe - zaskakująco bronisz lobby z tego forum
Bronię przed zeszmacaniem biznesu.

Skoro jak twierdzisz jesteś cukiernikiem to zapytam zaczepnie dlaczego sprzedajesz pączki po 2zł??? W markecie takie same są po 90gr! Dlaczego oszukujesz klientów i zamiast jeść małą łyżeczką to od razu chcesz zarabiać 150% na każdym pączku?

mkm silesia
02-01-2016, 18:18
mkm silesia - jednak chyba przeoczyłeś posta w którym napisałem co będe ogrzewał , ba nawet napisałem lokalizację tej budowy , zresztą akurat ja odlicze to co mogę ale twoje ceny do tej którą ja uzyskałem w znanej firmie w Polsce to kosmiczny kosmos , więc teraz się tłumacz klientom których oskubałeś ile się dało , ciekawe czy sprzedając pompy w grudniu informowałeś o promocji Panasonica .. Tłumacz się ludziom . kolejne moje posty do Ciebie będę zaczynał od słów "dam się oskubać" to może będziesz czytał wyraźniej.

chcialbympompe - zaskakująco bronisz lobby z tego forum ,, tri już masz więc mnie to dziwi chyba że to tylko kolejna zagrywka w gronie 75% firm sprzedająco/instalatorskich z tego forum .. a czy ja sprzedaję te pompy - nie nie sprzedaje ale to potwierdzić mogą użytkownicy forum u których byłem osobiście zobaczyć instalacje już działające bo sam kiedyś nie wierzyłem ze pcpw grzeje całe domy.

Żadnej promocji nie było widocznie gość od którego kopiłeś pc ma zapas tego modelu a teraz czyści magazyn bo od marca wchodzi zupełnie nowy model z nowym sterownikiem oraz jest koniec roku więc chce nie odliczać stanu magazynowego od kosztów by w konsekwencji nie zapłacić wyższego podatku.

wihajster
02-01-2016, 18:19
(...) więc teraz się tłumacz klientom których oskubałeś ile się dało , ciekawe czy sprzedając pompy w grudniu informowałeś o promocji Panasonica .. Tłumacz się ludziom)
Czu ja coś przespałem z nowym rokiem?
Czy PIS-esmani już zdążyli wprowadzić w Polsce gospodarkę centralnie sterowaną i CENY URZĘDOWE na usługi???

Jeśli nie, to nadal kwestia ceny jest wyłącznie sprawą umowy między klientem a sprzedawcą. Jeśli tobie coś za drogie się wydaje to przecież nikt ciebie nie zmusi do zakupu u danego sprzedawcy.

r19
02-01-2016, 18:20
Dla ciebie żadna. Ale jaką ma pewność instalator, że ta pompa jest sprawna? A może to zwrot od klienta? A może podmieniono niektóre części bo u poprzedniego klienta nie działały?
Powiedz proszę do kogo zwrócisz się przypadku problemów z pracą PC? Do tego kto ją sprzedał czy kto zamontował? No chyba, że zamontuje niejaki MichałP., który później przepadnie i ma w d...e wszystko i wszystkich ;)

Mkm napisal, ze to instalator wypelnia obowiazki gwarancyjne. Ale rozumiem, ze kiedy ulotnil sie np. MP to Panasonic musi wskazac innego instalatora, ktory dokona napraw.... ?

fachman19
02-01-2016, 18:22
Totalna bzdura! Karane to jest zastosowanie VATu 8% kiedy w rzeczywistości była tylko dostawa towaru bez usługi montażu (ile to takich ofert na znanym portalu aukcyjnym można zobaczyć...). Nikt nie może zabronić byś sprzedał towar a później wykonał usługę montażu.
Ja piszę o usłudze montaży pompy w budynku mieszkalnym .
Spróbuj wystawić fakturę z pc 23 % Vat i jej montaż 8 % i pochwal się w urzędzie .
Oczywiście można wykonać dwie usługi sprzedaż i montaż i to dobrze uzasadnić . Ale ustawodawca przewidział 8 % dla takie sytuacji . A inne wersje to omijanie prawa.
A omijanie prawa jest karane bo działa na szkodę klienta:yes:

chcialbympompe
02-01-2016, 18:24
Mkm napisal, ze to instalator wypelnia obowiazki gwarancyjne. Ale rozumiem, ze kiedy ulotnil sie np. MP to Panasonic musi wskazac innego instalatora, ktory dokona napraw.... ?
Znasz jakikolwiek przypadek by za darmo ktoś poprawiał fuszerki po MP?

mkm silesia
02-01-2016, 18:25
Bronię przed zeszmacaniem biznesu.

Skoro jak twierdzisz jesteś cukiernikiem to zapytam zaczepnie dlaczego sprzedajesz pączki po 2zł??? W markecie takie same są po 90gr! Dlaczego oszukujesz klientów i zamiast jeść małą łyżeczką to od razu chcesz zarabiać 150% na każdym pączku?

Bo on jest uczciwym cukiernikiem płaci podatki w pl a nie jak markety "ukrywa zysk" za granicą, nie jest zwolniony z podatku jak markety, nie zatrudnia ludzi na śmieciówkach jak markety, itd ale raczej po tym co tu pisał nie uwierzę już tu opisywałem cukiernika z Chorzo.. jako jedyny dostaje dotacje z tamtejszego U.P. na bezrobotnych których na okrętkę zatrudnia i zwalnia jak myślicie dlaczego pani dyrektor tak przychylnie go traktuje?

toomm
02-01-2016, 18:25
spróbuj mojego i porównaj z marketowym , a przecież firma instaltorska nie jest producentem pompy tylko pośrednikiem z narzuconą marżą .. instalacja inna rzecz ,, więc czemu te narzuty są rzędu 30 % i więcej nie kiwając palcem a tym bardziej jak sie samemu kupuje w pansie na promocji 50 % .. a tu na forum co niektórych prawie błogosławią bo dobra firma , ok montaż dobrze , estetycznie wykonany kosztuje , ale oskubanie przy tym na cenie pompy ?? i nazywa sie jeden z drugi zaufany doradca, elit forum ... przestań...

chcialbympompe
02-01-2016, 18:29
Ja piszę o usłudze montaży pompy w budynku mieszkalnym .
Spróbuj wystawić fakturę z pc 23 % Vat i jej montaż 8 % i pochwal się w urzędzie .
Oczywiście można wykonać dwie usługi sprzedaż i montaż i to dobrze uzasadnić . Ale ustawodawca przewidział 8 % dla takie sytuacji . A inne wersje to omijanie prawa.
A omijanie prawa jest karane bo działa na szkodę klienta:yes:
Jeżeli masz wątpliwość, że jest to w 100% zgodne z prawem to wystąp o interpretację do swojego US. Nie spotkałem się nigdy z sytuacją by US ukarał kogoś za zapłacenie wyższego podatku niż można było zapłacić.
I nie mieszaj sprzedaży towaru ze świadczeniem usługi. Możesz nawet na jednej fakturze ująć sprzedaż PC jako towaru ze stawką 23% i jej montaż ze stawką 8% i nikomu nic do tego.

chcialbympompe
02-01-2016, 18:31
spróbuj mojego i porównaj z marketowym
Smakuje dla mnie tak samo. Przecież market musi też kupić mąkę, drożdże, nadzienie i fryturę. Tylko oni doliczają do niej 10% a ty 150% i stąd twoje złodziejskie ceny.

toomm
02-01-2016, 18:32
Panowie widzę ze wsadziłem kij w mrowisko .. ale dobrze będzie więcej czystych kotłowni bo będzie mniej oskubanych ludków w Polsce a jak cena niższa to i posiadaczy będzie więcej.. piszcie dalej ludzie czytający wnioski swoje wyciągną

chcialbympompe
02-01-2016, 18:35
Panowie widzę ze wsadziłem kij w mrowisko ..
Mrowisko zupełnie nie moje. Za to ciekawi mnie temat pączków. Zwłaszcza, że z wykształcenia jest mi bliżej do pączków niż PC.

wihajster
02-01-2016, 18:36
Do tej pory stosowanie w budownictwie mieszkaniowym stawki VAT obniżonej 8% (kiedyś 7%) było PRAWEM podatnika a nie OBOWIĄZKIEM....

fachman19
02-01-2016, 18:42
do tej pory stosowanie w budownictwie mieszkaniowym stawki vat obniżonej 8% (kiedyś 7%) było prawem podatnika a nie obowiązkiem....

obowiązkiem

Podstawa prawna np.

"Obniżoną 8% stawkę VAT stosuje się na podstawie:
art. 41 ust. 2 ustawy o VAT – do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy– Wykaz towarów i usług ....."

STOSUJE SIĘ - a nie można stosować

r19
02-01-2016, 18:44
Znasz jakikolwiek przypadek by za darmo ktoś poprawiał fuszerki po MP?

Temat mnie przestal interesowac dosc dawno. Nie zagladalem na forum, nie znam dalszych losow p. MP.

Pytalem w kontekscie naprawy urzadzenia, a nie instalacji.

mkm silesia
02-01-2016, 18:53
spróbuj mojego i porównaj z marketowym , a przecież firma instaltorska nie jest producentem pompy tylko pośrednikiem z narzuconą marżą .. instalacja inna rzecz ,, więc czemu te narzuty są rzędu 30 % i więcej nie kiwając palcem a tym bardziej jak sie samemu kupuje w pansie na promocji 50 % .. a tu na forum co niektórych prawie błogosławią bo dobra firma , ok montaż dobrze , estetycznie wykonany kosztuje , ale oskubanie przy tym na cenie pompy ?? i nazywa sie jeden z drugi zaufany doradca, elit forum ... przestań...

ty też nie jesteś producentem składników do pączka i market też nie jest - "łapiesz"
młynarz nie jest producentem materiału na mąkę a cukrownia materiału na cukier itd.
a jednak ty chcesz za pączka 2zł a market 0,9zł składniki prawie takie same

mkm silesia
02-01-2016, 18:59
Temat mnie przestal interesowac dosc dawno. Nie zagladalem na forum, nie znam dalszych losow p. MP.

Pytalem w kontekscie naprawy urzadzenia, a nie instalacji.

Ja poprawiłem nie za darmo trzeba było wymienić pc i od nowa zrobić spartolona kotłownie na innej budowie nie zdążył zacząć i klient wtopił "tylko" kilka tyś.
na jeszcze innej sąsiad mojego klienta podobnie jak toomm nazwał mnie naciągaczem wpłacił 100% na pompę u MP i potem mnie przepraszał i kupował następną pc bo tamtej nigdy nie zobaczył - dlatego mam alergie na takich typów psują opinię normalnie działającym firmom.

toomm
02-01-2016, 19:03
Czy ty człowiek czaisz żę nie moim celem jest negowanie twojej osoby ani twojej firmy ? Ja po prostu ubolewam nad tym że sami płaczecie ze smog ze ekosyf a normalnemu polaczkowi ze średnią wypłatą nie pozwalacie zaopatrzyć się w nowinkę jaką jest pcpw wirtualnie śrubując cene takiego urządzenia w zamiarze większego zysku !!! chłopie handluj tym bardzo dobrze ale niech lobby tego form nie wymyśla kosmicznych cen .. sprzedaj nawet 100 sztuk w miesiącu ale obniż troszkę $$$ a sprzedaż może 200 szt . małą łyżką a ciągle , sam zarobisz a i będziemy mieli zdrowsze powietrze wszyscy razem !

mkm silesia
02-01-2016, 19:18
Czy ty człowiek czaisz żę nie moim celem jest negowanie twojej osoby ani twojej firmy ? Ja po prostu ubolewam nad tym że sami płaczecie ze smog ze ekosyf a normalnemu polaczkowi ze średnią wypłatą nie pozwalacie zaopatrzyć się w nowinkę jaką jest pcpw wirtualnie śrubując cene takiego urządzenia w zamiarze większego zysku !!! chłopie handluj tym bardzo dobrze ale niech lobby tego form nie wymyśla kosmicznych cen .. sprzedaj nawet 100 sztuk w miesiącu ale obniż troszkę $$$ a sprzedaż może 200 szt . małą łyżką a ciągle , sam zarobisz a i będziemy mieli zdrowsze powietrze wszyscy razem !

Już ci pisałem że nie sprzedaje pc tylko całe instalacje i nie ma mowy że wykonam 100 instalacji miesięcznie a nawet rocznie może przez 10lat się wyrobie to nie pączki.
A sprzedawczyki z alleg... niech sprzedają po 100 sztuk miesięcznie tylko kto to zamontuje i kto na to da gwarancje kto będzie jeździł po całej pl kto naprawiał na gwarancji za darmo - już tu taki był co myślał jak ty że będzie sprzedawał dużo w całej pl i będzie super ale nie było.

toomm
02-01-2016, 19:18
Kolego silesia - właśnie jak sam mówisz ten "typas" kupił pc i napisał na forum za ile , a że to forum to mapa twojego działania to popsułem ci troszkę szyki , jeśli poprawiasz instalacje po kimś to fajnie ale nie za darmo jak sam wspominasz ,, ale ten "Typas" nie chce poprawki ,, on nic nie chce on tylko napisał za ile kupił pompkę ,, boli cię to i to widać ,, teraz pewno ludzie kupujący u ciebie w grudniu pompy już szukają telefonów aby dzwonić czemu aż taka cena ,, jeśli się mylę to dobrze ale jeśli się nie mylę to chłopie masz problem , albo te ceny które wysyłali instalatorzy z tego forum są specjalnie śrubowane przez lobby węglowe.


Powtarzam Panu ja nie sprzedaje tego !!!


I nie kupiłem na alledrogo !!!

mkm silesia
02-01-2016, 19:31
Kolego silesia - właśnie jak sam mówisz ten "typas" kupił pc i napisał na forum za ile , a że to forum to mapa twojego działania to popsułem ci troszkę szyki , jeśli poprawiasz instalacje po kimś to fajnie ale nie za darmo jak sam wspominasz ,, ale ten "Typas" nie chce poprawki ,, on nic nie chce on tylko napisał za ile kupił pompkę ,, boli cię to i to widać ,, teraz pewno ludzie kupujący u ciebie w grudniu pompy już szukają telefonów aby dzwonić czemu aż taka cena ,, jeśli się mylę to dobrze ale jeśli się nie mylę to chłopie masz problem , albo te ceny które wysyłali instalatorzy z tego forum są specjalnie śrubowane przez lobby węglowe.


Powtarzam Panu ja nie sprzedaje tego !!!


I nie kupiłem na alledrogo !!!

nikt nie szuka teflonów bo w grudniu zrobiłem jedną instalację i w styczniu też zrobię jedną podobnie w marcu itd. do lata bo latem są urlopy i nie zrobię przez dwa miesiące dwóch ale zus będę maił do zapłacenia normalnie i pracownikom za urlopy też wypłacę
dodam tylko - instalację nie samą pc

toomm
02-01-2016, 19:35
w takim wypadku to dobrze , zwracam honor tylko nie wiem czemu myślisz ze 18 koła brutto za samą pompę to cena wyssana z palca , ja taką cene zapłaciłem , pompa już u mnie dokumenty u mnie pieniądze u sprzedawcy co w tym takiego kosmicznego za co trzeba było kłótni 3 strony

mkm silesia
02-01-2016, 19:36
Kolego silesia - właśnie jak sam mówisz ten "typas" kupił pc i napisał na forum za ile , a że to forum to mapa twojego działania to popsułem ci troszkę szyki , jeśli poprawiasz instalacje po kimś to fajnie ale nie za darmo jak sam wspominasz ,, ale ten "Typas" nie chce poprawki ,, on nic nie chce on tylko napisał za ile kupił pompkę ,, boli cię to i to widać ,, teraz pewno ludzie kupujący u ciebie w grudniu pompy już szukają telefonów aby dzwonić czemu aż taka cena ,, jeśli się mylę to dobrze ale jeśli się nie mylę to chłopie masz problem , albo te ceny które wysyłali instalatorzy z tego forum są specjalnie śrubowane przez lobby węglowe.


Powtarzam Panu ja nie sprzedaje tego !!!


I nie kupiłem na alledrogo !!!

tak poza tym skonsultuj z kimś sprawę tego lobby bo moim zdaniem jeżeli ileś firm wycenia ci instalację podobnie to chyba tyle to kosztuje a ty być może trafiłeś na początek działalności nowej piramidki a'la MP

mkm silesia
02-01-2016, 19:39
w takim wypadku to dobrze , zwracam honor tylko nie wiem czemu myślisz ze 18 koła brutto za samą pompę to cena wyssana z palca , ja taką cene zapłaciłem , pompa już u mnie dokumenty u mnie pieniądze u sprzedawcy co w tym takiego kosmicznego za co trzeba było kłótni 3 strony

kłótnie sam rozkręciłeś jak zwróciłem ci uwagę że odliczanie pompy przeznaczonej do domu to przestępstwo skarbowe

toomm
02-01-2016, 19:41
tak poza tym skonsultuj z kimś sprawę tego lobby bo moim zdaniem jeżeli ileś firm wycenia ci instalację podobnie to chyba tyle to kosztuje a ty być może trafiłeś na początek działalności nowej piramidki a'la MP

właśnie ze nie podobnie ,
-25500
-22000
-20500
-19400
-18800
ceny brutto , wszystko na telefon , transakcja trwała 3 dni , firma duża nawet jest wzmianka o niej tu na forum , a przecież i oni coś zarobili przecież nie są św mikołajem

a budynek to będzie cukiernia po adaptacji , projekt pasował do wytycznych z planu zagospodarowania terenu narzuconego przez misto czyli kąt dachu , elewacja , wysokość , w środku jest adoptowany pod cukienie otto

mkm silesia
02-01-2016, 19:45
właśnie ze nie podobnie ,
-25500
-22000
-20500
-19400
-18800
ceny brutto , wszystko na telefon , transakcja trwała 3 dni , firma duża nawet jest wzmianka o niej tu na forum , a przecież i oni coś zarobili przecież nie są św mikołajem

może część jest z montażem i gwarancją a reszta nie ktoś inny mógł oszczędzać na materiałach jak nie raz to widuję albo ludzi na czarno zadrudniać - to tak jak z twoimi pączkami twoje są za 2 boś naciągacz a marketowe za 0,9 bo kręcą na podatkach i pracownikach

toomm
02-01-2016, 19:50
Nie , to ceny za same pompy jednostka wew i zew + sterownik , to prosiłem do wyceny . samo pośrednictwo w zakupie bez montażu ,

r19
02-01-2016, 19:58
Ponad 2 lata temu prosilem o wycene MP oraz Hydrauli vel Fachman19. Fachman mial do mnie 3x blizej, ale wprost napisal, ze za pieniadze, ktore chcial MP tego nie zrobi. Czy to oznacza, ze Fachman chcial mnie orznac i zarobic na mnie krocie? Jezeli instalator nie ceni swojej pracy to klient ma ja cenic? Jest wolny rynek. Kazdy ma prawo wyboru.

mkm silesia
02-01-2016, 19:59
Nie , to ceny za same pompy jednostka wew i zew + sterownik , to prosiłem do wyceny . samo pośrednictwo w zakupie bez montażu ,

dla mnie to przekręt trafił swój na swojego

r19
02-01-2016, 20:01
Z perspektywy czasu i doswiadczenia np. Chcialbympompe moglby napisac jak zostala wykonana jego instalacja i czy teraz zgodzilby sie na np. na uzycie zastosowanych materialow.

mkm silesia
02-01-2016, 20:10
Ponad 2 lata temu prosilem o wycene MP oraz Hydrauli vel Fachman19. Fachman mial do mnie 3x blizej, ale wprost napisal, ze za pieniadze, ktore chcial MP tego nie zrobi. Czy to oznacza, ze Fachman chcial mnie orznac i zarobic na mnie krocie? Jezeli instalator nie ceni swojej pracy to klient ma ja cenic? Jest wolny rynek. Kazdy ma prawo wyboru.

no i zobacz gdzie jest teraz MP a gdzie hydrauli - jednego szuka troszkę ludzi bardzo wkurwio.....(a może już siedzi) a drugi chodzi z podniesioną głową i normalnie działa a jego klienci "mogą na niego liczyć"

asolt
02-01-2016, 20:15
Po drugie owszem sprzedaje ale gotowe działające instalacje (na które udzielam gwarancji oraz gwarancji kosztów eksploatacji) których elementem jest pompa ciepła ......
.......

Mozesz cos napisac wiecej na temat gwarancji kosztów eksploatacji. Nawet ja na swoje obliczenia i wykonane instalacje nie daję takiej gwarancji z powodu niemoznosci przewidzenia jaka będzie nadchodząca zima. Ograniczenia wynikającę z metodyki wykonywania ozc a nade wszystko brak mozliwosci przepowiadania przyszłosci nie pozwalają na udzielenie takiej gwarancji na poziomie obliczonego zapotrzebowania na ciepło. Jezeli dodamy odpowiednio duzy margines zapasu to moze i tak. Nie chciał takiej gwarancji na podstawie swoich przewidywan udzielic nawet TB gdy przyszło do notarialnego zapewnienia maksymalnych kosztów eksploatacji.

toomm
02-01-2016, 20:25
dla mnie to przekręt trafił swój na swojego

z tego co widać i można przeczytać to wszystko co związane z twoją działalnością i tańsze od twoich wycen to bee , już mnie to wcale nie dziwi...

mkm silesia
02-01-2016, 20:26
Mozesz cos napisac wiecej na temat gwarancji kosztów eksploatacji. Nawet ja na swoje obliczenia i wykonane instalacje nie daję takiej gwarancji z powodu niemoznosci przewidzenia jaka będzie nadchodząca zima. Ograniczenia wynikającę z metodyki wykonywania ozc a nade wszystko brak mozliwosci przepowiadania przyszłosci nie pozwalają na udzielenie takiej gwarancji na poziomie obliczonego zapotrzebowania na ciepło. Jezeli dodamy odpowiednio duzy margines zapasu to moze i tak. Nie chciał takiej gwarancji na podstawie swoich przewidywan udzielic nawet TB gdy przyszło do notarialnego zapewnienia maksymalnych kosztów eksploatacji.

Oczywiście że zakładać trzeba błąd czy ze względu na zmienną średnią temp. czy błąd ozc ale to nie są wartości kilkudziesięciu procent.

mkm silesia
02-01-2016, 20:27
z tego co widać i można przeczytać to wszystko co związane z twoją działalnością i tańsze od twoich wycen to bee , już mnie to wcale nie dziwi...

zauważ że nie tylko moich po prostu jak ktoś działa legalnie płaci podatki zatrudnia pracowników (legalnie) to ma podobne koszty

asolt
02-01-2016, 20:30
Oczywiście że zakładać trzeba błąd czy ze względu na zmienną średnią temp. czy błąd ozc ale to nie są wartości kilkudziesięciu procent.

A jakie to wartosci?, jaki jest ten bazowy koszt koszt eksploatacji, co sie dzieje gdy gwarantowany koszt eksploatacji zostanie przekroczony? Jak wyglada wtedy gwarancja i na czym ona polega? czy to jest zwrot nadwyzki poniesionych kosztów eksploatacji ponad wartosc gwarantowaną? i jak to w praktyce realizujesz. Pytam dlatego ze nie znam nikogo kto takiej gwarancji udziela i i ją wypełnia.

chcialbympompe
02-01-2016, 20:30
Z perspektywy czasu i doswiadczenia np. Chcialbympompe moglby napisac jak zostala wykonana jego instalacja i czy teraz zgodzilby sie na np. na uzycie zastosowanych materialow.
Rzetelnie i obiektywnie.
Z obecną moją wiedzą nie zgodził bym się na tak długą instalację freonową a przynajmniej nie z "białą" otuliną. Nie zgodził bym się na zasobnik Atlantic-a i przede wszystkim nie zapłacił za niedokończoną (nigdy) instalację.
No ale wtedy moja wiedza na temat PC była znikoma a M.P. miał piękną gadkę.
Całe szczęście całość jakoś działa i dzięki mojej nabytej drogą błędów i wypaczeń wiedzy została też przyzwoicie dostrojona. Gdyby nie to to zostałbym w czarnej d....
Dzisiaj żałuję, że nie zdecydowałem się na lokalną firmę, która chciała nawet zejść do tych samych kosztów ale chciałem być "lojalny" względem "fachowca", który mnie przekonał do PC.

mkm silesia
02-01-2016, 20:42
A jakie to wartosci?, jaki jest ten bazowy koszt koszt eksploatacji, co sie dzieje gdy gwarantowany koszt eksploatacji zostanie przekroczony? Jak wyglada wtedy gwarancja i na czym ona polega? czy to jest zwrot nadwyzki poniesionych kosztów eksploatacji ponad wartosc gwarantowaną? i jak to w praktyce realizujesz. Pytam dlatego ze nie znam nikogo kto takiej gwarancji udziela i i ją wypełnia.

Nie mam różnic większych niż 10% jeżeli jest jednak inaczej to albo błąd ozc albo źle wykonany budynek (termowizja i szarpanka właściciela z wykonawcą) albo instalacja (nie zażyło się :cool:)

asolt
02-01-2016, 20:47
Nie mam różnic większych niż 10% jeżeli jest jednak inaczej to albo błąd ozc albo źle wykonany budynek (termowizja i szarpanka właściciela z wykonawcą) albo instalacja (nie zażyło się :cool:)

Ok, ale jak okreslasz ten bazowy (gwarantowany) koszt eksploatacji?, ja nie znam i raczej nie ma dokładniejszego sposobu niz ozc + audyt energetyczny.

chcialbympompe
02-01-2016, 20:47
Mrowisko zupełnie nie moje. Za to ciekawi mnie temat pączków. Zwłaszcza, że z wykształcenia jest mi bliżej do pączków niż PC.
To jak toomm? Wrócimy do tematu pączków itp? Czy obawiasz się, że polegniesz na zagadnieniach brązowienia enzymatycznego i podobnych procesów? A ty pączki pieczesz czy smażysz?

domelek
02-01-2016, 20:49
W biznesie najważniejsze jest, aby obie strony były zadowolone z transakcji, są tacy klienci jak Ty - którzy bedą szukali najtańszej oferty na rynku, a są tacy co nie chcą się w to bawic albo nie są na tyle bystrzy by to robic.

Masz pretensje do kogoś że sprzedaje drożej niż pozostali - zapominasz, że jest to firma usługowa, a nie produkcyjna i w dużej mierze jakośc jej usług i obsługa posprzedażowa mają wielki wpływ na ostateczną cenę,

Mowisz żeby zamiast 100 pomp sprzedał 200 z mniejszą marżą - sorry to nie pączki znaleźc klienta na rzecz za 20tys. to nie to samo co za 2 zl (nie mówiąc o jego oczekiwaniach)

Dam Ci rade - zajmij sie lepiej swoim biznesem i życze Ci zeby te pączki sprzedawal po 5zł - mniej się narobisz a więcej zarobisz - znajdziesz czas dla siebie i dla rodziny, a i o pieniądze będziesz się mniej martwił.

Tylko pamiętaj o tym żeby klient był zawsze zadowolony - nawet jak przepłacił - (tylko mu o tym nie mów).

mkm silesia
02-01-2016, 20:54
Ok, ale jak okreslasz ten bazowy (gwarantowany) koszt eksploatacji?, ja nie znam i raczej nie ma dokładniejszego sposobu niz ozc + audyt energetyczny.

Dane z ozc , średnia temp. z każdej godziny sezonu grzewczego z okresu 25lat program wylicza średnie godzinowe obciążenie i cop dla temp. zewn.( z uproszczeniem np. 35oC obieg c.o.) na końcu masz wynik w postaci kwh energii elektr.

toomm
02-01-2016, 20:59
Panowie ,, nie widzę sensu mojego gadania , jest po prostu rozmowa bezproduktywna ,, mam nadzieje tylko że moderator nie wymaże moich postów i ci ludzie , którzy będą chcieli kupić nowa pc a będą liczyć się z groszem coś z tego wyniosą ..a więc powodzenia nie chce mi się już wykłócać , swoja pc już mam , kolej na innych ludków

chcialbympompe
02-01-2016, 21:02
Panowie ,, nie widzę sensu mojego gadania , jest po prostu rozmowa bezproduktywna ,, mam nadzieje tylko że moderator nie wymaże moich postów i ci ludzie , którzy będą chcieli kupić nowa pc a będą liczyć się z groszem coś z tego wyniosą ..a więc powodzenia nie chce mi się już wykłócać , swoja pc już mam , kolej na innych ludków

Wysil się i odpisz:

To jak toomm? Wrócimy do tematu pączków itp? Czy obawiasz się, że polegniesz na zagadnieniach brązowienia enzymatycznego i podobnych procesów? A ty pączki pieczesz czy smażysz?

mkm silesia
02-01-2016, 21:03
Panowie ,, nie widzę sensu mojego gadania , jest po prostu rozmowa bezproduktywna ,, mam nadzieje tylko że moderator nie wymaże moich postów i ci ludzie , którzy będą chcieli kupić nowa pc a będą liczyć się z groszem coś z tego wyniosą ..a więc powodzenia nie chce mi się już wykłócać , swoja pc już mam , kolej na innych ludków

nie bój nie bój na pewno do ciebie napiszą a tym powiesz gdzie należy kupić i pączki i pompy:bye:

r19
02-01-2016, 21:04
Dane z ozc , średnia temp. z każdej godziny sezonu grzewczego z okresu 25lat program wylicza średnie godzinowe obciążenie i cop dla temp. zewn. na końcu masz wynik w postaci kwh energii elektr.

Dane sprzed 20 lat Ci pomagaja, ale juz za 10 lat margines bledu moze byc za maly :)

fachman19
02-01-2016, 21:11
toomm

Cenę kształtuje rynek . Podając zawyżoną cenę ryzykujemy brak zainteresowania , podając zbyt niską cenę ryzykujemy straty .
To nie jest kwestia polowania na" jeleni" .

Inna sprawa ,że na rynku jest nierówna konkurencja . Ludzie montują na czarno albo jedni płacą KRUS a inni ZUS.
Czasem sa promocje i wyprzedaże

RYNEK

chcialbympompe
02-01-2016, 21:15
Dane sprzed 20 lat Ci pomagaja, ale juz za 10 lat margines bledu moze byc za maly :)

Z uwagi na ocieplenie klimatu to będzie raczej na plus dla klienta, prawda?

toomm
02-01-2016, 21:20
kolego nawet poproszony nie podałem gdzie kupiłem (patrz wcześniej) reklama kosztuje, a wracając do waszego koła wzajemnej adoracji , jeden łupiący a drugi przytakujący bo dostał stówkę upustu .. forum to jest niezły deptak ale coraz częściej spotkacie się z takim kimś jak ja , który wykonując parę telefonów urwał pare $$ na pompie . Niestety ale taka prawda , zresztą i dobrze bo postęp ma duże kroki a taki mały robaczek jak ja czasem tylko coś z tego liźnie o ile nie wpadnie w sidła forumowego koleżeństwa interesowego , Powodzenia ale eldorado pomału się skończy szanowni panowie sprzedawco/instalatorzy i przytakująca świto

toomm
02-01-2016, 21:21
fachman19 ty chociaż normalnie podchodzisz do sprawy.

r19
02-01-2016, 21:22
Z uwagi na ocieplenie klimatu to będzie raczej na plus dla klienta, prawda?

Dokladnie. Dla instalatora ryzyko bedzie wzrastalo.
Szczerze mowiac to dla mnie taka gwarancja jest dziwna. To niemalze zaklad bukmacherski. W USA to juz z pewnoscia prawnicy by zjedli mkm...

chcialbympompe
02-01-2016, 21:25
kolego nawet poproszony nie podałem gdzie kupiłem (patrz wcześniej) reklama kosztuje, a wracając do waszego koła wzajemnej adoracji , jeden łupiący a drugi przytakujący bo dostał stówkę upustu .. forum to jest niezły deptak ale coraz częściej spotkacie się z takim kimś jak ja , który wykonując parę telefonów urwał pare $$ na pompie . Niestety ale taka prawda , zresztą i dobrze bo postęp ma duże kroki a taki mały robaczek jak ja czasem tylko coś z tego liźnie o ile nie wpadnie w sidła forumowego koleżeństwa interesowego , Powodzenia ale eldorado pomału się skończy szanowni panowie sprzedawco/instalatorzy i przytakująca świto
Zaiste dziwne, ze cukiernik tak chętnie pisze o pompie ciepła a unika tematu pączków :(

toomm
02-01-2016, 21:27
Zaiste dziwne, ze cukiernik tak chętnie pisze o pompie ciepła a unika tematu pączków :(

nie dostałeś upustu za gadanie o pączkach ,, szukaj klientów zagubionych !

mkm silesia
02-01-2016, 21:28
Dokladnie. Dla instalatora ryzyko bedzie wzrastalo.
Szczerze mowiac to dla mnie taka gwarancja jest dziwna. To niemalze zaklad bukmacherski. W USA to juz z pewnoscia prawnicy by zjedli mkm...

Kolego jeżeli klimat się ociepla to temp. rośnie a obciążenie spada więc rachunek niższy

chcialbympompe
02-01-2016, 21:29
nie dostałeś upustu za gadanie o pączkach ,, szukaj klientów zagubionych !
Cóż misiu pluszowy. Z ciebie taki cukiernik jak z koziej dupy trąbka. Kłamstwo ma krótkie nogi.

DomPrzyKalinowej
02-01-2016, 21:29
Dokladnie. Dla instalatora ryzyko bedzie wzrastalo.
Szczerze mowiac to dla mnie taka gwarancja jest dziwna. To niemalze zaklad bukmacherski. W USA to juz z pewnoscia prawnicy by zjedli mkm...

silesia, to wszystko co jest tańsze od niego będzie krytykował bo jak on zakłada jedną pompę na 3 miesiące, to ciężko żeby miał lepsze ceny niż duże firmy no i wtedy jak się bronić? tylko hejt!! Oczernianie itp.
Taka już jego natura, ale ciągle ktoś próbuje jeszcze głową beton przebić i coś mu tłumaczyć, mkm i jeszcze jeden dopasowali się i sami się klepią i w swoich głupotach zapędzają.

Jak ktoś ma coś taniej niż ja to też jestem wkur.... ale wtedy trzeba iść po rozum i zastanowić się czemu? a nie tylko wrzucać że złodziej i oszust.

mkm silesia
02-01-2016, 21:30
nie dostałeś upustu za gadanie o pączkach ,, szukaj klientów zagubionych !

coś mi się wydaje że więcej wiesz o pompach niż o pączkach tylko jak jesteś taki oszczędny to może trzeba było wybrać mitinga a nie drogiego P:yes:

toomm
02-01-2016, 21:35
Jak ktoś ma coś taniej niż ja to też jestem wkur.... ale wtedy trzeba iść po rozum i zastanowić się czemu? a nie tylko wrzucać że złodziej i oszust.

Co niektórzy niech to sobie wydrukują i powieszą nad biurkiem

r19
02-01-2016, 21:38
Panowie ,, nie widzę sensu mojego gadania , jest po prostu rozmowa bezproduktywna ,, mam nadzieje tylko że moderator nie wymaże moich postów i ci ludzie , którzy będą chcieli kupić nowa pc a będą liczyć się z groszem coś z tego wyniosą ..a więc powodzenia nie chce mi się już wykłócać , swoja pc już mam , kolej na innych ludków

Dlaczego traktujesz forumowiczow jak idiotow? Myslisz, ze wszyscy lykaja oferty jak male pelikany? Myslisz, ze dokonales jakiegos odkrycia i dzieki Tobie wszyscy przejrza na oczy? Jezeli ktos sie decyduje na drozsza oferte to kretyn? A moze to jednak z czegos wynika? Jestes jak ustawa o zamowieniach publicznych, gdzie w 100%, albo w prawie 100% decyduje cena. A potem wszyscy sie dziwia, ze to patologia.
Nie wiem skad ten zal u Ciebie, wszak przechytrzyles wszystkich sprzedawcow i instalatorow.
Brawo Ty!

mkm silesia
02-01-2016, 21:38
silesia, to wszystko co jest tańsze od niego będzie krytykował bo jak on zakłada jedną pompę na 3 miesiące, to ciężko żeby miał lepsze ceny niż duże firmy no i wtedy jak się bronić? tylko hejt!! Oczernianie itp.
Taka już jego natura, ale ciągle ktoś próbuje jeszcze głową beton przebić i coś mu tłumaczyć, mkm i jeszcze jeden dopasowali się i sami się klepią i w swoich głupotach zapędzają.

Jak ktoś ma coś taniej niż ja to też jestem wkur.... ale wtedy trzeba iść po rozum i zastanowić się czemu? a nie tylko wrzucać że złodziej i oszust.

Czytaj ze zrozumieniem jedną instalację c.o. kompletną z podłogówką i sciennym razem z pompa a często z wentylacja to miesiąc nie trzy

toomm
02-01-2016, 21:40
coś mi się wydaje że więcej wiesz o pompach niż o pączkach tylko jak jesteś taki oszczędny to może trzeba było wybrać mitinga a nie drogiego P:yes:

drogi Panas to jest u Ciebie i twoich kolegów z forum , powiedziałem , podzwoń po Polsce bo może taniej kupisz u konkurencji zamiast u producenta bo jak montujesz 10 na rok to szału nie masz na rabacie.

toomm
02-01-2016, 21:43
Brawo Ty!

Na pewno zaoszczędziłem sporo pieniędzy na tym samym produkcie od tego samego producenta !
Brawo Ja !

mkm silesia
02-01-2016, 21:46
drogi Panas to jest u Ciebie i twoich kolegów z forum , powiedziałem , podzwoń po Polsce bo może taniej kupisz u konkurencji zamiast u producenta bo jak montujesz 10 na rok to szału nie masz na rabacie.

ani myślę a jak to napisałeś wolę małą łyżką w razie problemu mam na głowie 10 pomp na rok a nie 100 a jeżeli jeszcze nie wiesz to święty spokój najcenniejszy nie szlajam się po pl tylko robię u siebie i nie muszę szukać klientów na różne dziwne sposoby bo trafiają z polecenia a forum to rozrywka bo za zimno na narty :yes: (uuu instalator zdzierca na narty go stać a powinien chrust na opał zbierać no nie?)

toomm
02-01-2016, 21:50
dalej nie rozumiesz mnie .. ja nie dyskutuje z twoim montażem ,, z ceną twojego montażu , ja dyskutuje o zakupie samej pc bez montażu u instalatora !

chcialbympompe
02-01-2016, 21:50
drogi Panas to jest u Ciebie i twoich kolegów z forum , powiedziałem , podzwoń po Polsce bo może taniej kupisz u konkurencji zamiast u producenta bo jak montujesz 10 na rok to szału nie masz na rabacie.

Drogi kłamco. Napisałeś, że jesteś cukiernikiem a z uwagi, że nie rozumiesz o czym pisałem wcześniej to ignorujesz pytania.
Ja nie sprzedaję pomp ciepła. Mam jedną do ogrzewania domu zainstalowaną przez łowcę na forum takiego jak ty - niejakiego Michała Pięknego. Wziął kasę i nie skończył instalacji oraz nie wywiązał się ze zobowiązań serwisowych. Może to twój kolega? A może to ty sam pod kolejnym nickiem co by wcale nie dziwiło?
Przed kolejnym atakiem na forum doszkol się w temacie pączków byś był bardziej wiarygodny,

PS.
Skłamałem... Mam 4 pompy ciepła. Druga to suszarka do prania a dwie kolejne to klimatyzatory ogrzewające moje biuro.

bobrow
02-01-2016, 21:51
panowie
cała ta jatka robi się nudna - im dłużej żyję ,to widzę że każdy z nas potrzebuje doświadczeń "życiowych" , aby wyrobić sobie metody postępowania przy inwestycjach na których się nie znamy lub (słabo ).
Jedni kupują tylko markowe sprawy , inni patrzą na fachowość- każdy szuka najtaniej i najlepiej .
Oczywiście cena jest bardzo ważna - natomiast każdy ma prawo wybrać ( i także "wtopić").
Nie trzymam żadnej strony- mnie interesują techniczne aspekty i może skupmy się na tym .
U mnie jest teraz -7st i badam COP przy 45 na CO , wyraźnie widać że przy max mocy ( u mnie nawet 9,5-10kW) na Vp=3 cop=2,5 (katalog to 2,21) . Potwierdza to tylko moje podejżenia , przy mocy znamionowej PC ma najlepsze cop ( zbadam jeszcze dla Vp=5)
hej

chcialbympompe
02-01-2016, 21:53
Jak mierzysz COP?

asolt
02-01-2016, 21:53
Dokladnie. Dla instalatora ryzyko bedzie wzrastalo.
Szczerze mowiac to dla mnie taka gwarancja jest dziwna. To niemalze zaklad bukmacherski. W USA to juz z pewnoscia prawnicy by zjedli mkm...

Dlatego tez TB gdy usłyszał o notarialnym potwierdzeniu takiej gwarancji która uwzgledniała wyrównanie kosztów ponad gwarantowane chyłkiem sie wycofał ze swoich twierdzen o gwarantowanych kosztach. Dla mnie taka gwarancja to działanie czysto marketingowe bo i jak dochodzic jej wypelnienia.

toomm
02-01-2016, 21:57
Drogi kłamco. Napisałeś, że jesteś cukiernikiem a z uwagi, że nie rozumiesz o czym pisałem wcześniej to ignorujesz pytania.
Ja nie sprzedaję pomp ciepła. Mam jedną do ogrzewania domu zainstalowaną przez łowcę na forum takiego jak ty - niejakiego Michała Pięknego. Wziął kasę i nie skończył instalacji oraz nie wywiązał się ze zobowiązań serwisowych. Może to twój kolega? A może to ty sam pod kolejnym nickiem co by wcale nie dziwiło?
Przed kolejnym atakiem na forum doszkol się w temacie pączków byś był bardziej wiarygodny,



PS.
Skłamałem... Mam 4 pompy ciepła. Druga to suszarka do prania a dwie kolejne to klimatyzatory ogrzewające moje biuro.

Jesteś zwykłym naganiaczem więc nie dyskutuje z tobą ..

DomPrzyKalinowej
02-01-2016, 21:58
jeszcze napiszcie kto jest z PIS a kto z PO i będzie kolejne 10 stron jadki heheh

chcialbympompe
02-01-2016, 21:58
Jesteś zwykłym naganiaczem więc nie dyskutuje z tobą ..
Niby komu i co naganiam "cukierniku"?

bobrow
02-01-2016, 22:07
hurra - technicznie będzie !
powrót do PC ciepłomierz z podstawą co 0,01 Gj + podlicznik elektryczny ( cała instalacja) . Mój ciepłomierz to kamstrup 402 -ogólnie koślawy w programowaniu , pomiar robię jak przeskoczy o jednostkę . Zapisuje :
t powietrza
t wody
moc w kW
Hz w PC
V pompy PC
Sam cop liczę 2,77kWh/ilośc wskazaną na podliczniku
Pzdr

mkm silesia
02-01-2016, 22:19
Jesteś zwykłym naganiaczem więc nie dyskutuje z tobą ..

a dla mnie ty jesteś naganiaczem w dodatku z bardzo wredną taktyką czyli
popatrzcie jak tanio kupiłem pompę piszcie do mnie a ja podpowiem gdzie
w dodatku:
- namawiasz ludzi do przekrętów na podatkach
- kłamiesz że jesteś cukiernikiem a nie znasz się na pączkach przynajmniej lepiej na pompach niż na pączkach

toomm
02-01-2016, 22:25
silesia jesteś aż śmieszny w tym co piszesz , no ale masz prawo , nie znasz mnie ,, i nie mam nic wspólnego z działem jaki ty reprezentujesz i dobrze bo macie nerwówkę straszną

toomm
02-01-2016, 22:28
silesia jesteś aż śmieszny w tym co piszesz , no ale masz prawo , nie znasz mnie ,, i nie mam nic wspólnego z działem jaki ty reprezentujesz i dobrze bo macie nerwówkę straszną ,

hajnel
02-01-2016, 22:33
Problem dotyczy kontroli pompy obiegowej (sygnał zwrotny z nowej pompy obiegowej - nowość zastosowana w modelu F) sterownik wyświetla błąd pomimo że pompa obiegowa działa prawidłowo płyty wymieniłem we wszystkich zamontowanych pompach t-cap oraz kliku "zwykłych".

Piszesz o tegorocznych? Bo u mnie chyba nie wymieniałeś.

mkm silesia
02-01-2016, 22:36
Piszesz o tegorocznych? Bo u mnie chyba nie wymieniałeś.

no tak to jeden dobry tcap za tan poprzedni rok

r19
03-01-2016, 10:12
Rzetelnie i obiektywnie.
Z obecną moją wiedzą nie zgodził bym się na tak długą instalację freonową a przynajmniej nie z "białą" otuliną. Nie zgodził bym się na zasobnik Atlantic-a i przede wszystkim nie zapłacił za niedokończoną (nigdy) instalację.
No ale wtedy moja wiedza na temat PC była znikoma a M.P. miał piękną gadkę.
Całe szczęście całość jakoś działa i dzięki mojej nabytej drogą błędów i wypaczeń wiedzy została też przyzwoicie dostrojona. Gdyby nie to to zostałbym w czarnej d....
Dzisiaj żałuję, że nie zdecydowałem się na lokalną firmę, która chciała nawet zejść do tych samych kosztów ale chciałem być "lojalny" względem "fachowca", który mnie przekonał do PC.

Z ciekawosci zapytam. Co to znaczy dluga instalacja? Czy jest ona na zewnatrz budynku? Rozumiem, ze ma to niekorzystny wplyw na wydajnosc. Jak bardz duzy jest to wplyw?

chcialbympompe
03-01-2016, 10:48
Z ciekawosci zapytam. Co to znaczy dluga instalacja? Czy jest ona na zewnatrz budynku? Rozumiem, ze ma to niekorzystny wplyw na wydajnosc. Jak bardz duzy jest to wplyw?

Instalacja ma kilkanaście metrów i jest na zewnątrz budynku. Niewątpliwie ma to wpływ na pracę instalacji. Jak duży? Kiedyś bawiłem się w obliczenia ale już dokładnie nie pamiętam. Zdaje się, że straty mocy na rurkach freonowych wyszły mi około 1kW ale nie pamiętam dla jakich warunków temperaturowych. W każdym razie daje to 10-15% strat.

r19
03-01-2016, 10:58
Instalacja ma kilkanaście metrów i jest na zewnątrz budynku. Niewątpliwie ma to wpływ na pracę instalacji. Jak duży? Kiedyś bawiłem się w obliczenia ale już dokładnie nie pamiętam. Zdaje się, że straty mocy na rurkach freonowych wyszły mi około 1kW ale nie pamiętam dla jakich warunków temperaturowych. W każdym razie daje to 10-15% strat.

A z czego wynika taka dlugosc instalacji u Ciebie?

chcialbympompe
03-01-2016, 11:04
A z czego wynika taka dlugosc instalacji u Ciebie?

No chyba nietrudno zgadnąć, że z lokalizacji jednostki zewnętrznej?

r19
03-01-2016, 11:15
No chyba nietrudno zgadnąć, że z lokalizacji jednostki zewnętrznej?

No bez jaj :) Przeciez to wiem. Dlaczego tak zrobiles? Bo napisales, ze drugi raz bys sie na to nie zgodzil? Czyli by sie dalo? Halasu sie obawiales?

chcialbympompe
03-01-2016, 11:18
No bez jaj :) Przeciez to wiem. Dlaczego tak zrobiles? Bo napisales, ze drugi raz bys sie na to nie zgodzil? Czyli by sie dalo? Halasu sie obawiales?

A do czego zmierzasz z tym wywiadem?
W obecnej lokalizacji jest potencjalnie większy kłopot z hałasem bo bliżej sypialni. Można była dać bezpośrednio za ścianą "kotłowni" gdyby ktoś potrafił doradzić, że tak jest lepiej.

PS.
Obawiam się, że piszemy zupełnie na na temat wątku.

r19
03-01-2016, 11:24
A do czego zmierzasz z tym wywiadem?
W obecnej lokalizacji jest potencjalnie większy kłopot z hałasem bo bliżej sypialni. Można była dać bezpośrednio za ścianą "kotłowni" gdyby ktoś potrafił doradzić, że tak jest lepiej.

PS.
Obawiam się, że piszemy zupełnie na na temat wątku.

Tez kiedys mialem miec pompe. Instalacja by byla przez cala szerokosc garazu, ale wewnatrz. Stad ciekawosc. Koniec tematu. Nie mialem zamiaru Cie draznic tym "wywiadem".

flisiu
03-01-2016, 11:27
Dobra Panowie poczytalem pare stron "ciekawej" dyskusji ale przypomina to troche czasy z MP na czele.
Mam pare konkretnych pytan:
1. jaki jest algorytm zalaczenia grzalki w "nowych" Panasach (2014r)
2. jak dlugo zajmuje Wam osiagniecie krzywej grzewczej
3. czy da sie jakos zmierzyc COP bez cieplomierza (domyslam sie ze nie :))

DomPrzyKalinowej
03-01-2016, 13:07
Dobra Panowie poczytalem pare stron "ciekawej" dyskusji ale przypomina to troche czasy z MP na czele.
Mam pare konkretnych pytan:
1. jaki jest algorytm zalaczenia grzalki w "nowych" Panasach (2014r)
2. jak dlugo zajmuje Wam osiagniecie krzywej grzewczej
3. czy da sie jakos zmierzyc COP bez cieplomierza (domyslam sie ze nie :))

1. Grzałka jest załączana gdy różnica temperatur wej. i wyj. nie jest optymalna, oraz temperatura zewnętrzna jest niższa niż zaprogramowana.
2. wszystko zależy od budynku, nie da się tego oszacować bez super dokładnych informacji
3. nie, można sobie poszacować, ale to wróżenie z fusów jak interesują nas jednostki po przecinku a nie przed.

bobrow
03-01-2016, 13:12
Dobra Panowie poczytalem pare stron "ciekawej" dyskusji ale przypomina to troche czasy z MP na czele.
Mam pare konkretnych pytan:
1. jaki jest algorytm zalaczenia grzalki w "nowych" Panasach (2014r)
2. jak dlugo zajmuje Wam osiagniecie krzywej grzewczej
3. czy da sie jakos zmierzyc COP bez cieplomierza (domyslam sie ze nie :))

witaj
właśnie ćwiczę temat sprawności i mam mam już wstępne wnioski.
Jednak odnośnie pomiaru COP bez ciepłomierza , to chyba tylko wchodzi w grę zbadanie różnych prędkości pompy wodnej przy stabilnych (powtarzalnych) warunkach (zakładając ,że PC jest sprawna)
Ja z ciepłomierzem porównuję w zasadzie częstotliwość sprężarki i wskazywaną moc (+ oczywiście odczyt w Gj ) , na Twoim miejscu skupił bym się na przedziałach czasowych np co 30 min i sprawdzał bym przy jakiej prędkości pompy wodnej jest najniższe zużycie prądu (powinieneś mieć podlicznik-nie jest tak drogi , jak ciepłomierz , nie bazował bym na wskazaniach z PC) . Trzeba zwracać uwagę na stabilną temp zewn i krzywkę ustawić na jednej temp (ja badam na 45 st ).
Oczywiście cykle pracy dłuższe (ja liczę do 4 h)


Oto moje wstępne wyniki :
- dla 50-52 Hz/7kW ,-10 st/45 st
-Vp=3 średnio 1,97
-Vp=6 średnio 2,24

Wstępnie widać ,że przy niższych temperaturach mam lepszy COP na wyższych biegach pompy -z moich dotychczasowych prób wynika przedział pomiędzy 2-6 (bardziej 3 i 5) .Na pewno latem jest większy zysk na COP , teraz przy mrozach testuję duży przepływ i defrost .

Właśnie-czy częsty defrost np 1/h jest szkodliwy dla PC ? (zauważyłem regułę przy +2/-2 )

Odnośnie krzywki , to na razie mam 45 st CO od 2 st i 39st CO od 12 st-chałupa się nagrzewa w salonie do 22,4 st i jest odpowiedni komfort , ogólnie PC daje radę (bardzo mnie to stresowało przed zakupem) ogrzać dom .U mnie wczoraj całą noc było -11/-12 st i PC kiedy pracowała (w nocy było na termoregulatorze 21,6st) dostarczała mocy sredniej 6-7kW
Te moje "rady" są oczywiście amatorskie - jeśli coś mieszam , to przepraszam i proszę o wyrozumiałość

to tyle
cześć

mkm silesia
03-01-2016, 13:59
Dobra Panowie poczytalem pare stron "ciekawej" dyskusji ale przypomina to troche czasy z MP na czele.
Mam pare konkretnych pytan:
1. jaki jest algorytm zalaczenia grzalki w "nowych" Panasach (2014r)
2. jak dlugo zajmuje Wam osiagniecie krzywej grzewczej
3. czy da sie jakos zmierzyc COP bez cieplomierza (domyslam sie ze nie :))

Co do dyskusji przyroda nie zna pustki już pisałem że ktoś miejsce mp zajmie może nawet nie jeden bo pc pw stają się popularne a nic tak nie oczaruje klienta jak niska cena CCC
1.Grzałka wspomagania c.o. zakładam - załączenie jeżeli pompa nie potrafi osiągnąć temp. zasilania wynikającej z krzywej minus 2o + opóźnienie - jutro sprawdzę ile min.
2. to sprawa b. indywidualna zwłaszcza w pompach wpiętych bezpośrednio w obieg c.o.
3. nie obejdzie się bez ciepłomierza - tu uwaga - to dodatkowe opory

mkm silesia
03-01-2016, 14:02
witaj
właśnie ćwiczę temat sprawności i mam mam już wstępne wnioski.
Jednak odnośnie pomiaru COP bez ciepłomierza , to chyba tylko wchodzi w grę zbadanie różnych prędkości pompy wodnej przy stabilnych (powtarzalnych) warunkach (zakładając ,że PC jest sprawna)
Ja z ciepłomierzem porównuję w zasadzie częstotliwość sprężarki i wskazywaną moc (+ oczywiście odczyt w Gj ) , na Twoim miejscu skupił bym się na przedziałach czasowych np co 30 min i sprawdzał bym przy jakiej prędkości pompy wodnej jest najniższe zużycie prądu (powinieneś mieć podlicznik-nie jest tak drogi , jak ciepłomierz , nie bazował bym na wskazaniach z PC) . Trzeba zwracać uwagę na stabilną temp zewn i krzywkę ustawić na jednej temp (ja badam na 45 st ).
Oczywiście cykle pracy dłuższe (ja liczę do 4 h)


Oto moje wstępne wyniki :
- dla 50-52 Hz/7kW ,-10 st/45 st
-Vp=3 średnio 1,97
-Vp=6 średnio 2,24

Wstępnie widać ,że przy niższych temperaturach mam lepszy COP na wyższych biegach pompy -z moich dotychczasowych prób wynika przedział pomiędzy 2-6 (bardziej 3 i 5) .Na pewno latem jest większy zysk na COP , teraz przy mrozach testuję duży przepływ i defrost .

Właśnie-czy częsty defrost np 1/h jest szkodliwy dla PC ? (zauważyłem regułę przy +2/-2 )

Odnośnie krzywki , to na razie mam 45 st CO od 2 st i 39st CO od 12 st-chałupa się nagrzewa w salonie do 22,4 st i jest odpowiedni komfort , ogólnie PC daje radę (bardzo mnie to stresowało przed zakupem) ogrzać dom .U mnie wczoraj całą noc było -11/-12 st i PC kiedy pracowała (w nocy było na termoregulatorze 21,6st) dostarczała mocy sredniej 6-7kW
Te moje "rady" są oczywiście amatorskie - jeśli coś mieszam , to przepraszam i proszę o wyrozumiałość

to tyle
cześć

kolega nie ma możliwości zmiany prędkości pompy obiegowej ponieważ pc jest wpięta bezpośrednio w instalację i na najwyższym 7 biegu ledwo osiąga wymagany przepływ 1,5m3/h

flisiu
03-01-2016, 14:11
mkm ma racje, aczkolwiek przeplywy sie poprawily to pompa obiegowa pracuje na 7 biegu. czas opoznienia grzalki jest chyba ustawiany w parametrach. u mnie to jest 2.5h. czyli jak mam miec 35 a nie moge osiagnac 33 to pompa czeka zadany czas i wtedy zalacze grzalke ? na cieplomierz sie raczej nie zdecyduje bo to dodatkowy koszt i opor instalacji. z reszta az takim pasjonatem nie jestem a szukam najbardziej optymalnych ustawien dla siebie. zastanawiam sie czy nie wymuszac szybszego zadzialania grzalki aby zasilanie wynikajace z krzywej zostalo osiagniete.

bobrow
03-01-2016, 14:14
kol mkm,
co myślisz o sprzęgle ? Czy dobrze kombinuję - jeśli sprzęgło będzie dobrze ocieplone i nie za duże , to można zestroić system tak , aby PC pracowała na krótkim obiegu z najwyższym Cop , a pompa wtórna zajmie się rozprowadzeniem ciepła po systemie ( na odbiór ciepła ma bardzo duży wpływ przepływ wody)
Duży przepływ na systemie daje korzyść w postaci niższych temp CO .
Co o tym sadzisz ?
Pzdr

bobrow
03-01-2016, 14:32
jeszcze odnośnie długości rur z czynnikiem chłodniczym - mam ok 2,5m , może dlatego mam cop trochę większy od katalogu.
Gdzieś na forum wyczytałem , ze można dobrze ocieplić od wewnątrz jednostkę zewnętrzna - na razie łapek tam nie wsadzam , bo sprzęt jest na gwarancji.
Ten ktoś twierdził , że ok 10% ma lepsze. parametry po takim zabiegu .
Czy ktoś jeszcze może to poteierdzić ?
hej

miireek
03-01-2016, 15:16
Witam Szanownych Kolegów !
Życzę w Nowym Roku dużego COP-a i, korzystając z okazji, chciałbym się podzielić dobrą nowiną. Otóż przyszły wreszcie wściekłe mrozy na Mazury (-20 tej nocy) i mogłem się przekonać na własnej skórze, czy PC to była dobra decyzja. Mogę powiedzieć, że zdecydowanie tak. W domu 22,5 st. pompa sobie radzi z zapasem bez grzałki, koszt dużo niższy niż się obawiałem ( wszystko wskazuje, że taniej niż ekogroszek, którym ogrzewałem 2 sezony). Chociaż system mieszany , tylko 15% podłogówki i jeden KK 120 w salonie. Termostat pokojowy załącza PC w cyklu ok. 3 godz. ( w ciągu dnia -15 na zewnątrz).
Przy okazji chciałbym zabrać głos w niekończącej się dyskusji n/t "z buforem czy bez" :). Zainspirowany pojedynkiem map vs. mkm zrobiłem bypass na zasilaniu i powrocie ( instalator przekonał mnie przy instalacji pompy do bufora). Praca z buforem była ok. ( na tyle ile mogłem ocenić bez ciepłomierza) tyle, że PC taktowała ( sprawdzałem na różnych prędkościach obiegu pierwotnego i wtórnego, ale bez rezultatu; może zabrakło mi determinacji kolegi bobrow :)) i temperatura za buforem była niższa o 1-2 st niż przed. Po ominięciu bufora nie ma taktowania, zarówno przy +10st w grudniu jak i -20 teraz , krzywą mam -15/42 +15/35. PC pracuje ok. jedna pompa obiegowa mniej, czyli chyba jednak bez bufora. Ale to tylko moje, prostego użytkownika, obserwacje.
pozdrawiam

bobrow
03-01-2016, 15:34
brawo mireek
a jakie zużycie przy mrozach ?

bobrow
03-01-2016, 15:52
odnośnie buforów
w mojej instalacji mój bufor to tak naprawdę sprzęgło (35ltr) i kiedy pompa wtórna pracuje nie mam taktowania ( nawet na
małych obrotach) . Miałem taktowanie tylko latem na cwu na starym galmecie dwuplaszczowym ( cop ok 2,7)
Odnośnie różnicy temp na obiegach pierwotnym i wtórnym , to powyżej Vp=3 są takie same na wyjściach - różnią się tylko dt ( PC ok 3 st ,co ok 5,5 st)
Ogólnie w inwerterach duży bufor to chyba pomyłka
Jak się sprawują zbiorniki w zbiorniku ? Nie ma " konfliktów" temperaturowych co/cwu ?
hej

toomm
03-01-2016, 16:22
Co do dyskusji przyroda nie zna pustki już pisałem że ktoś miejsce mp zajmie może nawet nie jeden bo pc pw stają się popularne a nic tak nie oczaruje klienta jak niska cena CCC

Widzę , że jednak Cię przerysowałem delikatnie, nie znam Pana mp , choć czytałem jego poczynania , z pc mam tyle wspólnego że stoi w garażu a kolegę to bardzo boli że powiedziałem jaka i za ile ,,, i po co mi to było.

jach78c
03-01-2016, 17:15
Witam
Szukam dla siebie PC PW
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4750W
Jestem z kujawsko-pomorskiego, ale mógł bym kupić PC i poszukać instalatora u siebie.
Myślę że 7 KW powinno starczyć, miło by było znaleźć all in one w dobrej cenie.
Proszę o nie odsyłanie mnie do strony Panasonika z instalatorami! Po kontakcie z 3 jestem przerażony. 1 jeszcze nie montował, 2 jedną chyba ? (sam nie był pewien), 3 montował ale nie wydawał się wiarygodny, odniosłem wrażenie że nie wie do końca o czym mówi.

Dziśiaj jest -15, ile 7KW jest w stanie oddać w takich warunkach, jaki ma COP? nigdzie nie znalazłem danych na ten temat.

Pozdrawiam

fachman19
03-01-2016, 17:35
"Pompa ma wbudowaną grzałkę elektryczną o mocy 3 kW.
· Pompy ciepła firmy Panasonic mogą pracować przy temperaturach zewnętrznych
nawet -20 °C, a w temperaturach do -15 °C gwarantują utrzymanie nominalnej
wydajności bez dogrzewania zewnętrznego"

To cytat z instrukcji PC Panasonik.

Co do wyboru instalatora . To problem bo musi być dokładny i z głową .

Niech pokażą Tobie PC u klienta . Chociaz to bywa trudne , bo klienci średnio mają na takie spotkania ochotę
Postaraj się pogadać z serwisantem w tym rejonie .
Nie szukaj daleko

DomPrzyKalinowej
03-01-2016, 17:58
Witam
Szukam dla siebie PC PW
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4750W
Jestem z kujawsko-pomorskiego, ale mógł bym kupić PC i poszukać instalatora u siebie.
Myślę że 7 KW powinno starczyć, miło by było znaleźć all in one w dobrej cenie.
Proszę o nie odsyłanie mnie do strony Panasonika z instalatorami! Po kontakcie z 3 jestem przerażony. 1 jeszcze nie montował, 2 jedną chyba ? (sam nie był pewien), 3 montował ale nie wydawał się wiarygodny, odniosłem wrażenie że nie wie do końca o czym mówi.

Dziśiaj jest -15, ile 7KW jest w stanie oddać w takich warunkach, jaki ma COP? nigdzie nie znalazłem danych na ten temat.

Pozdrawiam


Hej, 7kW przy -15st. C ma 5,1kW, 9kW jest nie wiele droższa a będziesz miał trochę większy zapas na wypadek mrozów. PC Panasonic 9kW ma 5,9kW przy -15st. C

reksgildo
03-01-2016, 18:34
Proszę o nie odsyłanie mnie do strony Panasonika z instalatorami! Po kontakcie z 3 jestem przerażony. 1 jeszcze nie montował, 2 jedną chyba ? (sam nie był pewien), 3 montował ale nie wydawał się wiarygodny, odniosłem wrażenie że nie wie do końca o czym mówi.



Też to przechodziłem. Teraz co chciałbym wiedzieć pytam na forum ale nie zawsze otrzymuję odpowiedź

oberwatorPC
03-01-2016, 18:54
Też to przechodziłem. Teraz co chciałbym wiedzieć pytam na forum ale nie zawsze otrzymuję odpowiedź

Poszukaj innych pomp panasonic to nie żaden cud.

toomm
03-01-2016, 19:26
Poszukaj innych pomp panasonic to nie żaden cud.

A na pewno nie cudo za 20 parę tysiaków jak tu można usłyszeć !!!

miireek
03-01-2016, 19:42
jakie zużycie przy mrozach ?

Ostatnia doba: -20 w nocy, -12 w dzień - 40kWh (plus 40kWh ;))

bobrow
03-01-2016, 20:50
Ostatnia doba: -20 w nocy, -12 w dzień - 40kWh (plus 40kWh ;))

u mnie średnio 60kwh - jeszcze się bawię ustawieniami , dzisiaj robiłem próbę na 55st - w 1,5 h PC podbiła mi z 45 st na co ( u mnie w dzień było -6)
Pzdr
ps a co zrobiłeś z wilo 25 / 1-6 ?

mkm silesia
03-01-2016, 21:11
@ miireek
To nie tak że jak nie masz sprzęgła/bufora to pompowanie wody zżera mniej energii bo pracę którą wykonywały dwie pompy musi wykonać jedna.
Jaką masz pompę na obiegu wtórnym? w klasie A
Bez ciepłomierza mało co stwierdzisz ale:
- brak taktowania może być spowodowany niższą mocą pompy wynikającą ze zbyt małego przepływu,
- różnica wejście wyjście na sprzęgle/buforze to sprawa tylko i wyłącznie regulacji obiegów wtórnego i pierwotnego.

_John
03-01-2016, 22:25
Hej, 7kW przy -15st. C ma 5,1kW, 9kW jest nie wiele droższa a będziesz miał trochę większy zapas na wypadek mrozów. PC Panasonic 9kW ma 5,9kW przy -15st. C
I taktowanie w okresach przejściowych gratis.
Powietrzna pompa ciepła na zapas to kiepski pomysł.
Policz dokładnie i wybierz z głową.
Na zapas to się śmieciuchy 20 kW sprzedaje.

DomPrzyKalinowej
03-01-2016, 22:59
I taktowanie w okresach przejściowych gratis.
Powietrzna pompa ciepła na zapas to kiepski pomysł.
Policz dokładnie i wybierz z głową.
Na zapas to się śmieciuchy 20 kW sprzedaje.

_John ile PC założyłeś?
Ile OZC porównywałeś z rzeczywistością?
Myślisz że zgadza się każdemu OZC z rzeczywistością?
Myślisz że każdy fachowiec patrzy w OZC jak w biblie czy raczej kombinuje jak to trochę taniej zrobić bo po co te taśmy po co ta folia inwestor itak nie zauważy?
Ile telefonów odebrałeś od klientów którzy kupili pompę patrząc w OZC i potem dzwonią do instalatorów że zimno????
I co wtedy można zrobić jak w domu jest zimo? A pompa już stoi i chodzi na maxa? No fakt nie którzy dokładają TURBO na przepływie!!!
Jak widzę Twój wpis policz dokładnie to mnie krew zalewa, myślisz że ten co robi OZC poszedł na budowę i sprawdził czy styropian miał faktycznie lambda 031 czy może inwestor kupił 035?
Myślisz że wykonawca sprawdził dokładnie ile ma być otworów wentylacyjnych i jaka ma być ich średnica? a potem sprawdzili jeszcze ich drożność?
A myślisz że inwestor jak wybierał wentylator do łazienki i okap do kuchni z wentylatorem patrzył w OZC?
A jeszcze większość liczy sobie sama OZC z darmowych programów na necie które można w d. wsadzić.
Druga część to inwestorzy którzy kupią niestety OZC na allegro za 100zł, i na podstawie kilku zdjęć dostają OZC zrobione przez jakąś praktykantkę uprawnionego budowlańca.
Jak się szuka kierownika budowy? Jak najdrożej? Czy dobrze i tanio?
widziałeś żeby kiedyś kierownik budowy badał drożność wentylacji, jakość styropianu, zamontowanie okien, ustawienie okien, żeby sprawdził i policzył przepustowość energetyczną ścian?
Widziałem dziesiątki domów gdzie OZC to jedno a realne zapotrzebowanie to zupełnie co innego.
Ktoś w ogóle weryfikuje te OZC??? NIE
prawdziwe OZC to "blow test" - zrób a potem porównaj z OZC.

Wiesz kto w ogóle może wystawić OZC, ktoś kto miał 3 z matmy, 3 z fizyki i skończył studia na jakiejś prywatnej uczelni a potem zrobił sobie szkolenie i już drukuje kwity na lewo i prawo.

Wiesz dlaczego kiedyś dobierało się śmieciuchy z takim dużym zapasem?
Dlatego że kiedyś na budowach sporo się piło, teraz pije się mniej, ale niestety dalej trzeba założyć błąd, niedbałość lub brak wiedzy wykonawcy. Bo np. buduje dom sam i nie ma w tym 100lat doświadczenia!!!

Każesz klientowi zaoszczędzić jakieś 600zł, i ma zaoszczędzić sobie na podstawie OZC które przyjmijcie sobie wszyscy jest orientacyjną wartością.

Wiesz co się dzieje jeszcze kiedy jest -20st. C, a w domu jest zimno?
Myślisz że inwestor mówi ale mam sprierdzielone OZC i dzwoni do tego kto mu je wystawił?
Nie, dzwonią do wykonawcy i mówią, że popa jest zepsuta, albo źle działa i mam poprzestawiać tak by było ciepło!!! A pompa już puchnie z przemęczenia.


A jeszcze poruszyłeś temat taktowania, chłopie wiesz w ogóle o czym mówisz?
Myślisz żę 760W robi jakąś różnicę? bo tyle mają te pompy różnicy na najniższym biegu!!!

Uwielbiam sprzedawać na niemcy, francję, szwecję bo tam nikt nie przychodzi z gotową receptą na ciepło i mówi że chce taką i taką pompę.
Tam ludzie sobie jeszcze trochę wierzą i wiedzę że fachowiec to jeszcze coś znaczy!!!

imrahil
03-01-2016, 23:17
...

wg fachowców obciążenie cieplne w OZC w większości przypadków jest przeszacowane. u siebie zaobserwowałem to samo zjawisko. w związku z tym ryzyko taktowania jest spore.

mkm silesia
03-01-2016, 23:23
_

Uwielbiam sprzedawać na niemcy, francję, szwecję bo tam nikt nie przychodzi z gotową receptą na ciepło i mówi że chce taką i taką pompę.
Tam ludzie sobie jeszcze trochę wierzą i wiedzę że fachowiec to jeszcze coś znaczy!!!

Czyli jednak sprzedawca nie użytkownik.
miting?
tylko nie pisz że pączki sprzedajesz

DomPrzyKalinowej
03-01-2016, 23:36
wg fachowców obciążenie cieplne w OZC w większości przypadków jest przeszacowane. u siebie zaobserwowałem to samo zjawisko. w związku z tym ryzyko taktowania jest spore.

JA to bym na Twoim miejscu zamontował grzałkę, jej taktowanie nie boli.
.................................................. .................................................. ................................

a lodówkę też ustawiacie żeby nie taktowała, otwierasz drzwi na dziennie tak?
bo kompresor się wykończy,

Zakładam chłodnictwo dla dużych zakładów i tam są czasem 20 letnie agregaty które startują zimą 3 razy na godzinę od 20 lat, bo ciągle ktoś drzwi takie 3x3m otwiera i wwozi 3 palety cieplutkiego mięska.
A latem chodzą non stop od czerwca do września 0 są to sprzęty zaprojektowane i wykonane 20 lat temu!!! a teraz już mamy troszkę lepsze sprzęty.

Ile kompresorów widziałeś uśmierconyc przez taktowanie,!!!???
Myślisz że jak sprężarka odpali się 2x na godzinę to o jezus maria, trzeba coś z tym zrobić bo pożyje tylko 15lat?!!! a nie 30 lat?
Myślisz że panasonic dał by 5 lat gwarancji bez ob ozstrzeń co do ilości startów gdyby to był problem.

Kolejna bujda jak OZC to taktowanie sprężarki, raz na godzinę, czy o jezu 2 x na godzinę jak jest + 5st. C to taka tragedia że najlepiej odrazu pompe sprzedać i wymienić na nową, mniejszą.

W końcu po coś ktoś wymyślił invertery, krzywe grzewcze, i jak jest fachowiec to potrafi trochę ustawić, a nie tylko włączyć powiedzieć "ta rurka jest ciepła a ta zimna" skasować, pojechać powiedzieć do zobaczenia za rok i tyle!!!

DomPrzyKalinowej
03-01-2016, 23:38
Czyli jednak sprzedawca nie użytkownik.
miting?
tylko nie pisz że pączki sprzedajesz

przyjedź zobacz mojego meetinga, zapraszam, tylko zadzwoń wcześniej bo na taką wizytę muszę się przygotować.

toomm
04-01-2016, 07:25
DomPrzyKalinowej - kolego nie zapraszaj silesi , w ogóle nic nie mów, nie pisz , bo może okazać się ze jeszcze za montaż bierzesz połowe tego co "oni" i będzie nagonka na ciebie że oszust albo piramidka albo smok wawelski ...

asolt
04-01-2016, 08:47
_John ile PC założyłeś?
Ile OZC porównywałeś z rzeczywistością?
Myślisz że zgadza się każdemu OZC z rzeczywistością?
Myślisz że każdy fachowiec patrzy w OZC jak w biblie czy raczej kombinuje jak to trochę taniej zrobić bo po co te taśmy po co ta folia inwestor itak nie zauważy?
Ile telefonów odebrałeś od klientów którzy kupili pompę patrząc w OZC i potem dzwonią do instalatorów że zimno????
I co wtedy można zrobić jak w domu jest zimo? A pompa już stoi i chodzi na maxa? No fakt nie którzy dokładają TURBO na przepływie!!!
Jak widzę Twój wpis policz dokładnie to mnie krew zalewa, myślisz że ten co robi OZC poszedł na budowę i sprawdził czy styropian miał faktycznie lambda 031 czy może inwestor kupił 035?....


To nie było do mnie, ale sie wypowiem.
Porównałem ponad 100 OZC z rzeczywistoscią, moich OZC. Róznice nie wieksze niz 10-15 % ( na ogół na minus) jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło, do 20% na plus jezeli chodzi o projektowe obciązenie cieplne.
Nie miałem zadnej reklamacji od instalatorów pomp ciepła z powodu błedów w ozc, nie miałem zadnej reklamacji jezeli chodzi o projekty podłogówek które wykonuję na podstawie swoich ozc.
Poruszyłes kilka problemów zwiazanych z ozc ale nie masz zadnych danych porównawczych i statystycznych dodtyczących błedów obliczen ozc, ja je mam i dlatego mogę sie na temat wypowiadac.
Prawdą jest ze obliczenia ozc jezeli mozna je tak nazwac wykonywane przez inwestorów mają w zdecydowanej wiekszosci przypadków mała wartosc merytoryczną są po prostu niewiarygodne. Nie słyszałem nic o tanich ozc z alledrogo, zapewne mylisz je swiadectwami energetycznymi (nieznajomosc tematu sie klania ozc to nie swiadectwo energetyczne). Co do sprawdzania przez audytora rodzaju styropianu, zaden audytor nie ma narzedzi i nie moze sprawdzic rodzaju styropianu i jego parametrów na podstawie wygladu zewnętrznego, inwestor musi dostarczyc dowód zakupu, specyfikację materiału izolacyjnego, to samo dotyczy wsp. okien i innych materiałow izlacyjnych juz zabudowanych. Audytor nie bedzi kuł, wiercił aby stwierdzic jaki został zastosowany materiał izolacyjny. Jezeli inwestor tego nie wie to nich zapyta kierownika budowy, ekipę montazową co zostało zastosowane.
Zasada jest jedna im dokałdniejsze dane dotyczace budynku tym dokładniejsze ozc pod warunkiem ze wykonujący je zna sie na rzeczy.

DomPrzyKalinowej
04-01-2016, 10:01
To nie było do mnie, ale sie wypowiem.
Porównałem ponad 100 OZC z rzeczywistoscią, moich OZC. Róznice nie wieksze niz 10-15 % ( na ogół na minus) jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło, do 20% na plus jezeli chodzi o projektowe obciązenie cieplne.
Nie miałem zadnej reklamacji od instalatorów pomp ciepła z powodu błedów w ozc, nie miałem zadnej reklamacji jezeli chodzi o projekty podłogówek które wykonuję na podstawie swoich ozc.
Poruszyłes kilka problemów zwiazanych z ozc ale nie masz zadnych danych porównawczych i statystycznych dodtyczących błedów obliczen ozc, ja je mam i dlatego mogę sie na temat wypowiadac.
Prawdą jest ze obliczenia ozc jezeli mozna je tak nazwac wykonywane przez inwestorów mają w zdecydowanej wiekszosci przypadków mała wartosc merytoryczną są po prostu niewiarygodne. Nie słyszałem nic o tanich ozc z alledrogo, zapewne mylisz je swiadectwami energetycznymi (nieznajomosc tematu sie klania ozc to nie swiadectwo energetyczne). Co do sprawdzania przez audytora rodzaju styropianu, zaden audytor nie ma narzedzi i nie moze sprawdzic rodzaju styropianu i jego parametrów na podstawie wygladu zewnętrznego, inwestor musi dostarczyc dowód zakupu, specyfikację materiału izolacyjnego, to samo dotyczy wsp. okien i innych materiałow izlacyjnych juz zabudowanych. Audytor nie bedzi kuł, wiercił aby stwierdzic jaki został zastosowany materiał izolacyjny. Jezeli inwestor tego nie wie to nich zapyta kierownika budowy, ekipę montazową co zostało zastosowane.
Zasada jest jedna im dokałdniejsze dane dotyczace budynku tym dokładniejsze ozc pod warunkiem ze wykonujący je zna sie na rzeczy.

Cieszę się z wypowiedzi fachowca, z tego co widzę robiąc 100OZC masz masz spore doświadczenie, a do tego sam je kontrolowałeś i widzisz że w co piątym jest niedoszacowanie, a robisz to solidnie. Dlatego uwierz mi że naprawdę wielu robi to mocno po łepkach i babole są spore.
Ja nie zajmuje się robieniem OZC bo to zupełnie inna działka, opierając się w całości na nich robionych przez innych wychodzą często babole dlatego wszystko weryfikuję jeszcze z doświadczeniem oraz wizją lokalną budynku.
Gdybym jednego na pięciu klientów "spieprzył" bo to zawsze jest wina tego co robił ogrzewanie, to klienci by mnie zjedli, musiałbym się zawinąć i jechać do holandii na ogórki. Dlatego zawsze dobieram urządzenia tak by mieć pewność że urządzenie będzie działać poprawnie i co najważniejsze w takie pogody jak teraz będzie ciepło.
Pomyłki z niedoszacowaniem pompy są w tym biznesie bardzo drogie.

Piszesz też że audytor polega na informacjach od klienta, jak się ktoś mocno stara to jest w stanie dostarczyć wiele informacji, ale co do jakości wykonanych montaży izolacji, okien, drzwi, wentylacji możemy często tylko się domyślać.
A sam na pewno wiesz że np. sposób nakładania kleju na styropian, oraz to czy został właściwie wypianowany między płytami ma bardzo duże znaczenie dla jakości izolacji.

Dlatego myślę iż możemy się zgodzić że OZC może być zrobione nie fachowo co potem odbije się negatywnie na doborze pozostałych urządzeń grzewczych.
A taki problem potem ciężko naprawić......

asolt
04-01-2016, 10:20
Cieszę się z wypowiedzi fachowca, z tego co widzę robiąc 100OZC masz masz spore doświadczenie, a do tego sam je kontrolowałeś i widzisz że w co piątym jest niedoszacowanie, a robisz to solidnie. Dlatego uwierz mi że naprawdę wielu robi to mocno po łepkach i babole są spore.
Ja nie zajmuje się robieniem OZC bo to zupełnie inna działka, opierając się w całości na nich robionych przez innych wychodzą często babole dlatego wszystko weryfikuję jeszcze z doświadczeniem oraz wizją lokalną budynku.
Gdybym jednego na pięciu klientów "spieprzył" bo to zawsze jest wina tego co robił ogrzewanie, to klienci by mnie zjedli, musiałbym się zawinąć i jechać do holandii na ogórki. Dlatego zawsze dobieram urządzenia tak by mieć pewność że urządzenie będzie działać poprawnie i co najważniejsze w takie pogody jak teraz będzie ciepło.
Pomyłki z niedoszacowaniem pompy są w tym biznesie bardzo drogie.

Piszesz też że audytor polega na informacjach od klienta, jak się ktoś mocno stara to jest w stanie dostarczyć wiele informacji, ale co do jakości wykonanych montaży izolacji, okien, drzwi, wentylacji możemy często tylko się domyślać.
A sam na pewno wiesz że np. sposób nakładania kleju na styropian, oraz to czy został właściwie wypianowany między płytami ma bardzo duże znaczenie dla jakości izolacji.

Dlatego myślę iż możemy się zgodzić że OZC może być zrobione nie fachowo co potem odbije się negatywnie na doborze pozostałych urządzeń grzewczych.
A taki problem potem ciężko naprawić......

100 OZC mogę porównac i sprawdzic, wykonane OZC to jest blisko tysiaca, a ze budynki nowe to nie ma mozliwosci sprawdzenia.
Co do jakosci wykonania ocieplen to praktyka pokazała ze obliczeniowa nadwyzka strat na wentylację po czesci kompensuje niedokladnosci wykonawcze (nie wszystkie i nie te skrajne). Zwazywszy na fakt małego przeszacowania projektowego obciązenia cieplnego nie obawiam sie ze moc pompy bedzie zle dobrana. Oczywiscie gdy trafi sie ewidetny babol wykonawczy którego gołym okiem nie sposób dostrzec to nie nie mogę wziac odpowiedzialnosci za rozbieznosc miedzy obliczeniami a zuzyciem rzeczywistym. Odpowiedzialnosc musi spasc na wykonawcę, a obecnie łatwo to udowodnic termowizją.

fachman19
04-01-2016, 10:50
To nie było do mnie, ale sie wypowiem.
Porównałem ponad 100 OZC z rzeczywistoscią, moich OZC. Róznice nie wieksze niz 10-15 % ( na ogół na minus) jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło, do 20% na plus jezeli chodzi o projektowe obciązenie cieplne.
.

Czy możesz podać metodykę weryfikacji?
Np obciążenia cieplnego , jaka jest próba kontrolna .

SGS2013
04-01-2016, 14:54
Pytanie o zużycie prądu.

Mam zamontowaną pompę 16 kW SXC. W poniedziałek ok. godziny 18 (28.12.2015) włączyłem ją przed nadchodzącymi mrozami. W budynku miałem temperatury 14 st. parter i 13 st. piętro. Do soboty 2.01.2015 do godziny 16 pompa zużyła 350 kW/h przy temperaturze na zewnątrz nie przekraczającej -12 st. przez cały ten okres. Czy to zużycie jest normalne? Temperatury mam ustawione na +8out/+23in st.

Wcześniej kiedy ją włączałem przy wyższych temperaturach zewnętrznych (powyżej 0 st.C) zużycie prądu też było bardzo duże.

Chyba piec na ekogroszek opalany 100 złotówkami byłby tańszy w eksploatacji od tej pompy:sick:

lukasza
04-01-2016, 15:32
Pytanie o zużycie prądu.

Mam zamontowaną pompę 16 kW SXC. W poniedziałek ok. godziny 18 (28.12.2015) włączyłem ją przed nadchodzącymi mrozami. W budynku miałem temperatury 14 st. parter i 13 st. piętro. Do soboty 2.01.2015 do godziny 16 pompa zużyła 350 kW/h przy temperaturze na zewnątrz nie przekraczającej -12 st. przez cały ten okres. Czy to zużycie jest normalne? Temperatury mam ustawione na +8out/+23in st.

Wcześniej kiedy ją włączałem przy wyższych temperaturach zewnętrznych (powyżej 0 st.C) zużycie prądu też było bardzo duże.

Chyba piec na ekogroszek opalany 100 złotówkami byłby tańszy w eksploatacji od tej pompy:sick:

ale co ta pompa grzeje
budę dla psa - to drogo
dom 400m2 - to nie drogo choć i to zależy jak ocieplony dom

Jaka pompa tzn. rok produkcji bo jak z forum dobrze pamiętam w różnych modelach i latach był różny próg temperatury od jakiego włączała się grzałka zanim np: CO nie osiągnęło 15st C. Może Ci grzałka z COP 1 część grzeje.

Dom się jakoś wentyluje: rekuperacja, NIC, uchylone 2 okna itp?

W ostatnie dni ludzi mają zużycie po 30-40kWh (mniej też i więcej). W sumie Ty masz 350kWh 5 dni czyli 70kWh dziennie. To MOŻE być sporo. Napisz kiedy PC kupiona i co to za dom.

SGS2013
04-01-2016, 16:02
ale co ta pompa grzeje
budę dla psa - to drogo
dom 400m2 - to nie drogo choć i to zależy jak ocieplony dom

Jaka pompa tzn. rok produkcji bo jak z forum dobrze pamiętam w różnych modelach i latach był różny próg temperatury od jakiego włączała się grzałka zanim np: CO nie osiągnęło 15st C. Może Ci grzałka z COP 1 część grzeje.

Dom się jakoś wentyluje: rekuperacja, NIC, uchylone 2 okna itp?

W ostatnie dni ludzi mają zużycie po 30-40kWh (mniej też i więcej). W sumie Ty masz 350kWh 5 dni czyli 70kWh dziennie. To MOŻE być sporo. Napisz kiedy PC kupiona i co to za dom.

Pompa rok produkcji maj 2015. Kubatura całkowita 1030 m3. Dom ma rekuperację, ale nie była włączona bo nie mieszkam tam teraz, okna pozamykane szczelne + przez ten okres miałem na nich opuszczone rolety aby ograniczyć straty ciepła. Dom (prawie kostka z dwoma balkonami, które na pewno dostarczają zimno do podłogi na pietrze) 2 kondygnacje + poddasze nieużytkowe ocieplone w dachu 20 cm pianką pur (aktualnie nie ogrzewane). Ściany 15 cm grafitowego styropianu, podłoga w parterze 28 cm, okna 3 szybowe.

Nie zdążyłem ocieplić dachu nad garażem, który wystaje poza obręb budynku w 3/4 powierzchni (temperatura spada tam do 0 st w ostatnie noce przy wyłączonej pompie ) sam garaż ma rzadko rozłożone ze 30 - 40 mb rurek podłogówki do podgrzewania go (być może powrót z nich zbytnio schładza cały powrót do pompy?) Mam tam pod posadzką jedną rurę wodną do kranu ogrodowego. Przy tych ustawieniach pompy maiłem w pomieszczeniach ok. 20 st i ok 2 st więcej gdy pracował kominek ok. 5 godzin.

PS. W sumie mam nad parterem około 40 m2 stropu monolitycznego (ok. 20% jego całości) praktycznie narażonego na temperaturę zewnętrzną + 2 balkony (ok. 6 m2) ocieplone 3 cm dół, 5 cm góra. Może tam ucieka trochę kilowatów z ogrzewania?

map78
04-01-2016, 17:18
Powiem tak: na pierwszy sezon nie patrz w ogóle, bo jest kompletnie niemiarodajny w kontekście dalszego zużycia. A tym bardziej nie patrz na zużycie w niezamieszkałym i niedokończonym domu. I nie wierz tak bardzo w ekogroszek;) też byłem w takiej sytuacji jak Ty i miałem wtedy jeszcze ekogroszek - kocioł zżerał po 50kg na dobę a w domu było zimno jak w psiarni. Dopiero od drugiego sezonu było Ok. Napisz jeszcze na jakiej podstawie została dobrana pompa 16kW, bo to strasznie dużooooo!

autorus
04-01-2016, 19:39
16kw właśnie do mnie by pasowała. Na CO wyszło ok 12-13kw w ozc. ktoś mi swego czasu zaproponował 2xpompa, bo 16 mogło nie załatwić do końca sprawy.

miireek
04-01-2016, 20:40
@ miireek
To nie tak że jak nie masz sprzęgła/bufora to pompowanie wody zżera mniej energii bo pracę którą wykonywały dwie pompy musi wykonać jedna.
Jaką masz pompę na obiegu wtórnym? w klasie A
Bez ciepłomierza mało co stwierdzisz ale:
- brak taktowania może być spowodowany niższą mocą pompy wynikającą ze zbyt małego przepływu,
- różnica wejście wyjście na sprzęgle/buforze to sprawa tylko i wyłącznie regulacji obiegów wtórnego i pierwotnego.
Nie polemizuję z fachowcem. Stwierdzam tylko, że bez bufora ( sprzęgła) wydaje się, że moja instalacja pracuje poprawnie. Dom jest dogrzany, koszty akceptowalne. Na następny sezon grzewczy zamontuję ciepłomierz i porównam oba warianty.
pozdrawiam

mkm silesia
04-01-2016, 20:48
16kw właśnie do mnie by pasowała. Na CO wyszło ok 12-13kw w ozc. ktoś mi swego czasu zaproponował 2xpompa, bo 16 mogło nie załatwić do końca sprawy.

SXC 16kw spokojnie da radę do -18 przy obciążeniu 13kw + c.w.u. jak spadnie poniżej to raczej w nocy.jak nie będziesz produkował c.w.u.
SXC 12kw strczyłaby do -12 jeszcze z osiem lat temu stare pompy on off dobierało się do -8/-10 i nadal działają

darianus
04-01-2016, 21:09
Pytanie o zużycie prądu.

Mam zamontowaną pompę 16 kW SXC. W poniedziałek ok. godziny 18 (28.12.2015) włączyłem ją przed nadchodzącymi mrozami. W budynku miałem temperatury 14 st. parter i 13 st. piętro. Do soboty 2.01.2015 do godziny 16 pompa zużyła 350 kW/h przy temperaturze na zewnątrz nie przekraczającej -12 st. przez cały ten okres. Czy to zużycie jest normalne? Temperatury mam ustawione na +8out/+23in st.

Wcześniej kiedy ją włączałem przy wyższych temperaturach zewnętrznych (powyżej 0 st.C) zużycie prądu też było bardzo duże.

Chyba piec na ekogroszek opalany 100 złotówkami byłby tańszy w eksploatacji od tej pompy:sick:
Przy takim metrażu najlepszym rozwiązaniem jest ekogroszek, odpowiednio dobrany piec będzie pracował na niezłych sprawnościach

autorus
04-01-2016, 21:13
obecnie grzeje gazem ale od 8 do 20 tylko i wystarcza. mam sporą akumulacyjne.


SXC 16kw spokojnie da radę do -18 przy obciążeniu 13kw + c.w.u. jak spadnie poniżej to raczej w nocy.jak nie będziesz produkował c.w.u.
SXC 12kw strczyłaby do -12 jeszcze z osiem lat temu stare pompy on off dobierało się do -8/-10 i nadal działają

mkm silesia
04-01-2016, 21:19
Przy takim metrażu najlepszym rozwiązaniem jest ekogroszek, odpowiednio dobrany piec będzie pracował na niezłych sprawnościach

Też tak myślę i myślę że na ewentualny etat dla palacza też się kasa znajdzie tylko trzeba jakiś składzik opału przewidzieć :bash:

SGS2013
04-01-2016, 22:41
Napisz jeszcze na jakiej podstawie została dobrana pompa 16kW, bo to strasznie dużooooo!

Pompa była brana z zapasem na ucywilizowanie kiedyś poddasza (to dodatkowo jakieś 100 m2 powierzchni). To "kiedyś" oznacza perspektywę krótszą niż żywotność pompy. 9kW raczej by nie wystarczyło, a mi wydawało się że mocniejsza pompa będzie po prostu krócej pracować z korzyścią dla portfela (czego na razie na liczniku niestety nie widać).

map78
04-01-2016, 23:42
Pompa była brana z zapasem na ucywilizowanie kiedyś poddasza (to dodatkowo jakieś 100 m2 powierzchni). To "kiedyś" oznacza perspektywę krótszą niż żywotność pompy. 9kW raczej by nie wystarczyło, a mi wydawało się że mocniejsza pompa będzie po prostu krócej pracować z korzyścią dla portfela (czego na razie na liczniku niestety nie widać).

No właśnie tak się tylko wydaje;) Krócej może i pracuje ale na pewno nie z korzyścią dla portfela... Po drodze są jeszcze pompy 12 i 14kW, więc niekoniecznie 9kW. Być może się mylę, ale jeżeli pompa jest mocno przewymiarowana to na super rachunki nie masz co liczyć, bo raz, że przez 90% sezonu będzie ona pracować jak zwykły On/Off, a dwa to prawdopodobnie szybciej się zużyje od permanentnego taktowania... Dlatego jeśli wziąłeś ją na zapas to lepiej jak najszybciej "ucywilizować" te dodatkowe 100m2.

rydzadam
04-01-2016, 23:58
No właśnie tak się tylko wydaje;) Krócej może i pracuje ale na pewno nie z korzyścią dla portfela... Po drodze są jeszcze pompy 12 i 14kW, więc niekoniecznie 9kW. Być może się mylę, ale jeżeli pompa jest mocno przewymiarowana to na super rachunki nie masz co liczyć, bo raz, że przez 90% sezonu będzie ona pracować jak zwykły On/Off, a dwa to prawdopodobnie szybciej się zużyje od permanentnego taktowania... Dlatego jeśli wziąłeś ją na zapas to lepiej jak najszybciej "ucywilizować" te dodatkowe 100m2.
...albo grzać wodę w basenie.
Sorry, taki żarcik.

JTKirk
05-01-2016, 06:45
Drogi kłamco. Napisałeś, że jesteś cukiernikiem a z uwagi, że nie rozumiesz o czym pisałem wcześniej to ignorujesz pytania.
Ja nie sprzedaję pomp ciepła. Mam jedną do ogrzewania domu zainstalowaną przez łowcę na forum takiego jak ty - niejakiego Michała Pięknego. Wziął kasę i nie skończył instalacji oraz nie wywiązał się ze zobowiązań serwisowych. Może to twój kolega? A może to ty sam pod kolejnym nickiem co by wcale nie dziwiło?
Przed kolejnym atakiem na forum doszkol się w temacie pączków byś był bardziej wiarygodny,


historia zatoczyła koło?!?

widać pewne podobieństwa, bez dwóch zdań :P

JTKirk
05-01-2016, 07:27
A jeszcze większość liczy sobie sama OZC z darmowych programów na necie które można w d. wsadzić.


zrobiłeś w życiu jakieś OZC?
bo mam wrażenie, że nie wiesz o czym piszesz, albo mylisz OZC z czymś innym, np ŚE :P (na to samo wychodzi)

lukasza
05-01-2016, 10:07
Kubatura całkowita 1030 m3.

Ja ogrzewam kubaturę 430 m3, czyli 2,4 razy mniej m3. Pewnie mam 3x, 4x niższy rachunek, ale dom już wygrzany i zakończone ocieplenie.


Dom (prawie kostka z dwoma balkonami, które na pewno dostarczają zimno do podłogi na pietrze) 2 kondygnacje + poddasze nieużytkowe ocieplone w dachu 20 cm pianką pur (aktualnie nie ogrzewane).

wejdź na to poddasze, zmierz temperaturę, Podejrzewam - ba zapewniam, że jest tam kilka st. mniej niż w domu a nie -10st C. Co oznacza, ze skoro strop jest monolityczny między 2 kondygnacją a poddaszem i dopiero poddasze jest ocieplone to ogrzewasz również m3 poddasza. Czy te m3 poddasza ująłeś w kubaturze 1030m3? w poście 1238 podajesz, że to 100m2 poddasza (dla niektórych to pół domku).


Ściany 15 cm grafitowego styropianu, podłoga w parterze 28 cm, okna 3 szybowe.
generalnie ok, tylko coś ci się nie pomyliło przy pisaniu: 28 cm w posadzce a 15 na ścianie?


Nie zdążyłem ocieplić dachu nad garażem, który wystaje poza obręb budynku w 3/4 powierzchni (temperatura spada tam do 0 st w ostatnie noce przy wyłączonej pompie ) sam garaż ma rzadko rozłożone ze 30 - 40 mb rurek podłogówki do podgrzewania go (być może powrót z nich zbytnio schładza cały powrót do pompy?) Mam tam pod posadzką jedną rurę wodną do kranu ogrodowego. Przy tych ustawieniach pompy maiłem w pomieszczeniach ok. 20 st i ok 2 st więcej gdy pracował kominek ok. 5 godzin.

Taki garaż z opisu tych co mają garaż przy domu ma zazwyczaj +15-17st C (ale jest w bryle domu) a w czasie mrozów ponad +10 st C. Ty masz go częściwoo poza obrębem domu ale 0 st jasno pokazuje, że tam ciepło ucieka i co się dziwić jak garaż masz bez ocieplonego dachu!
BTW a ociepliłeś ścianę miedzy domem a garażem 0 st np: 15 cm styropianu? Podejrzewam, że nie i założyłeś że garaż będzie dogrzewany. To tu tez dużo ciepła idzie z domu do garażu a potem out.


PS. W sumie mam nad parterem około 40 m2 stropu monolitycznego (ok. 20% jego całości) praktycznie narażonego na temperaturę zewnętrzną. Może tam ucieka trochę kilowatów z ogrzewania?

jeżeli jest to 40m2 stropu monolitycznego (i nie jest to tym samym co nie ocieplony strop-dach garażu) to om czym My tu dyskutujemy przy minus -17 st C w nocy. To by każdemu zeżarło dziesiątki lub więcej kWh.

Dla przykładu. Posadzkę drzwi wejściowych mam wylaną do "końca" pustaka. Drzwi stoją na posadzce. Czyli drzwi na równo z klejem styropianu. W tej posadzce jest ogrzewanie podłogowe. Ja chciałem dokleić styro do tej posadzki 10x10cm ale żona kazała by dla estetyki płata tarasowa schodów schodziła się na "zero" z drzwiami czyli posadzką. Oznacza to że ok 7cmx100cm posadzka z rurkami CO styka się z schodami i betonem płytek. Do -4 w nocy to nic mi to nie przeszkadza. Posadzka tam jest ciepła. Ale w takie mrozy jak teraz to nawet żona marudzi, że posadzka przy drzwiach jest zimna a jak robię przerwę w grzaniu to jest bardzo zimna do 0,5mb wewnątrz w domu i teraz zona zamyka drzwi do wiatrołapu bo tam z 2st C temp. spada. A TY masz 40m2 stropu monolitycznego!!

Morał: zacznij od zakończenia ocieplenia domu. Bo to wszystko wygląda, że jest nie dokończone. To co opisujesz to ewidentnie zabiera Ci masę ciepła. Gdybym ja miał nagle 20m2 stropu monolitycznego nie ocieplonego w taki mrozy to nie wiem czy by mi PC starczyła z mocą.

PC też używa grzałek jak nie osiągnie 2h zakładanej temperatury zasilania. Jak masz ustawione grzanie: na -15 st C i 15 st C? Bo to -8out i +23 in mi niewiele mówi. (może innym coś powie). Podejrzewam, że przy tych temp. w domu teraz to może grzała jechać z COP 1.

także wstrzymaj się z oceną PC zanim zakończysz PODSTAWOWE prace z domem.

p.s. jak to 100m2 poddasza jest puste to te 20cm na dachu niewiele da - grzejesz to poddasze. Nie chcesz go grzać to daj min. 20cm wełny na podłogę poddasza.

map78
05-01-2016, 10:19
Kubaturą całkowita liczona jest po zewnętrznym obrysie domu, więc jeżeli jest to Ta kubatura podana po prostu z projektu to niewiele nam to mówi...
Np u mnie kubatura całkowita to 770m3, a ogrzewana już tylko 530m3 i to ta druga się liczy w kontekście ogrzewania, chociaż jak kolega ma takie niedociągnięcia w izolacji to całkowicie prawdopodobne, że ogrzewa i te 1000m3;)

flisiu
05-01-2016, 13:09
Hej Panowie, znalazlem dokumentacje serwisowa do mojej pompy (9kW 400V zwykla). jest tam charakterystyka poboru pradu w zaleznosci od temp. zewn. wynika z niej ze od -8 pobor mocy jest mniej wiecej taki sam czyli ok.3.2kW. mniej wiecej pokrywa sie to z moim poborem bo po 10h pracy ciaglej pompa pobiera ok. 30kwh. czytam ze chcecie optymalizowac modulacje, ktora wg. mnie wynika z temp. zewn. im nizsza temp. tym pompa mocniej pracuje i pobor rosnie. jak mialaby modulacja spadac ?
342199

bobrow
05-01-2016, 13:21
[QUOTE=flisiu;7036267]Hej Panowie, znalazlem dokumentacje serwisowa do mojej pompy (9kW 400V zwykla). jest tam charakterystyka poboru pradu w zaleznosci od temp. zewn. wynika z niej ze od

zwróć tylko uwagę ,że wszystkie dane są podane dla znamionowej mocy (np. 9kW) , ja to ćwiczyłem -cop ( zużycie energii w konsekwencji) jest niższe od danych katalogowych jeśli moc jest mniejsza od znamionowej. Nie są to oczywiście jakieś wielkie różnice -ale wykrywalne.

rob30
05-01-2016, 15:46
Moja pompa 9kW tcap, żre teraz jak wściekła prawie po 80kWh dziennie :/ dobrze, że takie mrozy nie trwają długo - oby bo w 4 dni poszło prawie tyle co za październik a w 7 dni dogoni zużyciem cały grudzień ! średnia temperatura od początku roku w sumie nie aż taka powalająca -12,5 ;)

ps. jeszcze ma potencjał na wyższe zużycie bo nie chodzi 24/h
342209

map78
05-01-2016, 16:37
Moja pompa 9kW tcap, żre teraz jak wściekła prawie po 80kWh dziennie :/ dobrze, że takie mrozy nie trwają długo - oby bo w 4 dni poszło prawie tyle co za październik a w 7 dni dogoni zużyciem cały grudzień ! średnia temperatura od początku roku w sumie nie aż taka powalająca -12,5 ;)

ps. jeszcze ma potencjał na wyższe zużycie bo nie chodzi 24/h
342209

80kWh:o to rzeczywiście sporo! U mnie rekord to 55kWh w styczniu 2013, a teraz to do 50kWh nie podchodzi. Sprawdzałeś, czy nie jedzie na grzałce:confused:

Arturo72
05-01-2016, 16:51
Moja pompa 9kW tcap, żre teraz jak wściekła prawie po 80kWh dziennie :/
Wg mnie nie jest to możliwe,wychodzi,że grzejesz 24h/dobę przy wysokiej temp.zasilania(80kWh/24h=3,33kWh na godzinę pracy)


ps. jeszcze ma potencjał na wyższe zużycie bo nie chodzi 24/h

Coś jest nie tak na pewno.

malux20
05-01-2016, 17:11
dużo -tym bardziej że masz dom dobrze wybudowany
ja po zimie zaczne pisać jakie mam zużycie obecnie- bo jakoś tak niegrzecznie się czuję jak to npiszę

romek69
05-01-2016, 17:50
Listopad i grudzień ze zużyciem średnim poniżej 16kWh. 2 styczeń - przy temp w nocy -15C nabiło przez dobę 62kWh (krzwa ustawiona na 38C przy -10). Na kolejne 2 dni (temp min w nocy -18C) przełączyłem na ekogroszek - schodziło około 40kg na dobę (Karena, KWK Piast). Ma być cieplej więc wracam na pompę.(liczę tylko CO na pompie)

rob30
05-01-2016, 17:52
Wg mnie nie jest to możliwe,wychodzi,że grzejesz 24h/dobę przy wysokiej temp.zasilania(80kWh/24h=3,33kWh na godzinę pracy)

Coś jest nie tak na pewno.

Widać to na wykresie co wrzuciłem - chodzi 21 godzin na dobe od 3 dni. Pobór prądu między 3-5 a 4kW, przy defrostach około 5,5kW, plus jak wode grzeje to około 5kW. Temperatury zasilania niskie nie dochodzi do tych z krzywej. Np dziś rano o 7 było -18 stopni temp zasilania 38 pompa frequency 70 a na krzywej dla -15 mam ustawione 42.
Co ciekawe grzałki nie zaobserowałem aby się załączała.

Poprzednie 2 lata zużycie po 4500kWh więc ok. Za grudzień 600kWh. Za 4 dni stycznia 287kWh czyli 71 dziennie ale 1 stycznia było niecałe 50 a 2, 3, 4 po 80 :/

bobrow
05-01-2016, 17:58
[QUOTE=rob30;7036450]Moja pompa 9kW tcap,

witaj ,
odnośnie Twojego dużego zużycia : jaką masz prędkość pompy wodnej , jeśli niska lub średnia-możesz spróbować na wyższej.
W moim przypadku ewidentnie PC pracuje z lepszymi cop-ami przy przepływie na wymienniku PC ok 1900-2000 l/h.
Nominalny przepływ 1500 l/h na Vp=3 też jest w miarę dobrze , problem zaczyna się kiedy potrzeba większej mocy w niższej temperaturze i wtedy wyraźnie widać lepsze parametry wysokich biegów pompy (np. przy -7/45/ uzyskałem 10,2 kW na Vp=5 z cop=2,33 , dla tej temp katalog to 2,21)
Przypominam ,że mam grzejniki -ale pomimo tego moje średnie zużycie dobowe to ok 60 kWh , w domu mam pomiędzy 22 a 23 st (wieczorem robi się cieplej , bo już są zasunięte rolety atermiczne). Testy robiłem na 45 st od piątku przy mrozach do -12 st , teraz jest -4 .
Po wielu próbach , potwierdziły się moje wcześniejsze przypuszczenia -większy przepływ daje lepsze cop-y .Zostawiłem moją pc na Vp=5 (ok 1950l/h) i teraz już ćwiczę ustawianie temperatur -krzywka L/-3/45 i H/12/39. Podniosłem grzanie w nocy , żeby mniej prądu zżarło w dzień .W dzień wcześniej miałem średnie zużycie ok 3 kWh , teraz ok 2,4kWh. Zobaczymy-jeśli to w ogólnym bilansie guzik da , to ustawię na noc euroster na 20 st i od 4 rano PC będzie grzała do temp dziennej (której nie osiąga- realnie jest 22-22,7st , na eurosterze mam 23,5 )
W moim przypadku próbuję zmienić wadę systemu grzejnikowego na zaletę tj słabą akumulacyjność elementów grzewczych- nawet przy większym obciążeniu PC (i najlepszym cop-ie) mogę relatywnie szybko podwyższyć temperaturę w domu.
W PC mam wyłączone grzałki programowo , fizycznie są -planuje je wykorzystać tylko alarmowo .Nawet jak przyjdą mrozy większe niż -15 , to tylko nad ranem lub pod koniec nocy , więc PC ruszy przed południem .

tymczasem

bobrow
05-01-2016, 18:03
jeszcze odnośnie defrostów ,
zauważyłem ,że jeśli mam odpowiednio ciepłą wodę w systemie (co lub cwu) , to PC nie załącza praktycznie sprężarki -korzysta głównie z ciepłej wody .
Trwa to ok 5 min i nie wpływa na zużycie prądu w PC.

kenda2
05-01-2016, 18:16
Hey dobrow skąd masz dane odnośnie nominalnego przepływu 1,5m3/h , ja w instrukcjach spotkałem przepływ min 15 litrów na minutę tj 0,9m3/h w innej była mowa o 20l na min tj,1,2m3/h. Czy przepływ podany przez ciebie jako nominalny odnosi się do mocy nominalnej PC czyli 9kW? pozdr

bobrow
05-01-2016, 18:27
[QUOTE=kenda2;7036595]Hey dobrow sk

popatrz , proszę w katalog np. str 46 , przepływ wody grzewczej 25,8 l/min x60=1548l/h.
Widziałem jeszcze takie wartości gdzieś w dtr i materiałach pomocniczych-wszystko jest na proclub panasonic
hej

bobrow
05-01-2016, 18:32
dodam ,że dla 12kW przepływ wg katalogu to 34,4l/minx60=2064l/h. Ktoś kiedyś pisał na innym forum , że panas jest "nieuczciwy" bo ma wymiennik jak do 16kW i dlatego ma stałą wydajność dla -15st , nie wiem czy to prawda-ale na pewno są lepsze parametry dla wyższych przepływów (oczywiście jeśli ktoś ma przewymiarowaną pompę , to nie musi piłować wysoko prędkości przepływu)

kenda2
05-01-2016, 18:45
Nie mam katalogu pod ręką , faktycznie gdzieś kojarzę takie parametry. Ale z podawanych przepływów dla mocy 9kW i 12kW to by sugerowałoby dla mocy nominalnych, chyba. pozdr

bobrow
05-01-2016, 18:47
[QUOTE=kenda2;7036626]Nie mam katalogu pod r

z tego co widziałem w dtr , to panas wszystkie dane podaje dla nominałów mocy

bobrow
05-01-2016, 18:54
kenda
tak z ciekawości : dlaczego masz 200 ltr bufor (widzę to w Twojej stopce) ?

kenda2
05-01-2016, 19:12
Sam nie wiedziałem jak będzie pracowała pompa na instalację grzejnikową. Instalator którego wybrałem nić mi nie sugerował to moja decyzja, a on to wykonał. Nie mam możliwości porównania identycznej instalacji bez bufora hm (mogłem zrobiś bypas zbiornika ).To co zauwazyłem to, że w okresach przejściowych bufor wydłuża cykl pracy PC od momentu załączenia, bez bufora pojemność wodna instalacji i grzejników powodowałaby większe taktowanie (mniejsze gromadzenia energii cieplnej), Ponadto mam włączony w układ kocioł gazowy (awaryjne źródło) moc min 10,5kw (vitopend 100), któremu taki układ też wydłuża cykl pracy.