PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

stam222
05-01-2016, 18:16
To jak to jest w końcu lepiej z buforem czy bez???
(Mam w planach Panasonica 9kw)

kenda2
05-01-2016, 18:17
Hey bobrow ty masz też nieduże sprzęgło, powiedz mi przy takich przepływach jakie utrzymujesz , jaką masz deltę T na PC, bo u mnie mocy rzędu 4-5 kW z ciepłomierza delta wacha się około 3-4C, przy większych przepływach maleje to logiczne bo moc zostaje taka sama.

kenda2
05-01-2016, 18:23
Do stam222 to zależy od instalacji , jeżeli podłogówka to jestem jak większość bez bufora . Natomiast przy grzejnikach to zależy jakiej mocy grzewczej są te grzejniki przy niskich parametrach. Po za tym częste defrosty wysysają dużo ciepła z instalacji , z buforem nie tracą temperatury. Ale to jest tylko moja opinia i doswiadczenie użytkownika.

kenda2
05-01-2016, 18:29
Hey bobrow jeszcze do ciebie (masz duże doświadczenia użytkownika) powiedz mi jaki masz cykl pracy PC w temperaturze +7C i temperaturze wody na grzejniki +37C. Bo u mnie jest to tak od załączenia PC jakieś 2-2,5 pracy następnie off i 30min postoju start i tak w kółko.

flisiu
05-01-2016, 18:36
Panowie odnosnie przeplywu to na pompie z boku jest tabliczka znamionowa i mozecie tam znalezc minimalny przeplyw. W przypadku mojej pompy to 1.5m3/h (zwykly Panas 9kW 3 faz.). jesli chodzi o bufor to czasem wlasnie nalezy zwrocic na przeplyw czy bedzie zapewniony. ja nie mam bufora, pompa obiegowa pracuje na 7 biegu a przeplyw wlasnie jest w okolicach 1.6 m3/h. budynek jest parterowy, w przypadku koniecznosci pchania wody na pietro moze byc juz problem z osiagnieciem dobrych przeplywow.

bobrow
05-01-2016, 18:41
[QUOTE=kenda2;7036659]Hey bobrow ty masz te

to tak :
-przepływ w PC 1950l/m
-przepływ na pompie wtórnej do H=2,5m (do 45 st w CO mam max moc tej pompki tj 22W) , przepływ realny nie wiem -szacuję wstępnie na 1m3 (tak wychodzi z charakterystyki )
-dt w PC od 2 do 5 w zależności od mocy
-dt systemu ok 5 dla t=45 st , ok 9 dla dt =55st
-moc na ciepłomierzu po ustabilizowaniu temp np. dla -10 st /6,5-7kW /54Hz, dla -5st/ 5-6kW/38-42Hz , t CO=45 st

Ogólnie myślałem ,żeby wymienić pompkę na większą bo przy wyższych temperaturach miałem za dużą dt -ale przy ostatnich mrozach 45 st daje radę ogrzać chałupę i dt=5 jest ok , dlatego już zostanę z tą wilo

Odnośnie T-capa i bufora to widzę temat tylko i wyłącznie jako funkcja sprzęgła i powinien być nie za duży -chyba właśnie dlatego panas wprowadził 50 ltr buforek do sprzedaży (nie ukrywam pewnej satysfakcji , że sam wywnioskowałem o montażu takiego ustojstwa wcześniej od panasa )

hej

map78
05-01-2016, 18:54
Widać to na wykresie co wrzuciłem - chodzi 21 godzin na dobe od 3 dni. Pobór prądu między 3-5 a 4kW, przy defrostach około 5,5kW, plus jak wode grzeje to około 5kW. Temperatury zasilania niskie nie dochodzi do tych z krzywej. Np dziś rano o 7 było -18 stopni temp zasilania 38 pompa frequency 70 a na krzywej dla -15 mam ustawione 42.
Co ciekawe grzałki nie zaobserowałem aby się załączała.

Poprzednie 2 lata zużycie po 4500kWh więc ok. Za grudzień 600kWh. Za 4 dni stycznia 287kWh czyli 71 dziennie ale 1 stycznia było niecałe 50 a 2, 3, 4 po 80 :/

rob30, u mnie pompa pracuje około 15h na cele CO i 1,5h dla CWU. W dzień mamy około 10st, a w nocy spada do -15st. Od pierwszego stycznia do teraz poszło mi 215kWh. W domu cały czas mam +23st. Takie mrozy to zaledwie kilka, kilkanaście dni w roku więc nic się nie martw. W styczniu 2013r wykręciłem wynik ponad 1000kWh, bo było 2 tygodnie mrozów, ale i tak nie miało to wpływu na ogólne zużycie w całym sezonie, bo tu liczy się temp średnia, a nie te chwilowe niskie temperatury. Jeżeli pompa daje radę i masz ciepło to nie ma się co specjalnie przejmować, choć z wyników które podajesz wynika, ze Twój domek przy tych średnio -13st ma obciążenie na poziomie 8kW, a to trochę dużo jak na nowy, poprawnie wybudowany budynek.

bobrow
05-01-2016, 19:00
panowie,
jest jeszcze pewne nieporozumienie-niektórzy mylą wartości znamionowe z minimalnymi. Na tabliczce jest nominał tj 1,5m3.

kenda
u mnie na systemie w ogóle nie występuje taktowanie , 37 st nie próbowałem- wartość min to 39 st.
Taktowanie miałem tylko kiedy było jeszcze w miarę ciepło i Vp=1 (przepływ ok 1100l/min)
Odnośnie prędkości pompy wodnej w PC, to dodam ,że na Vp=2 PC osiągała -1 st od zadanej .
Po tych moich "eksperymentach" , nasuwa mi się prosty wniosek : w sterowaniu PC przydała by się oddzielna nastawa na prędkość dla CWU i CO (chodzi o różne opory np. dla CO mam 1600 l/h , a na CWU 1400l/h).

Mam pytanie do Fachowców :

jak to jest z tym defrostem -czy jeśli mogę parametrami zmniejszyć to zjawisko , to należy tak robić (słyszę "eksplozyjne" działanie zaworów w PC) .Czy to zmniejsza żywotność PC ?

Nikt mi nie odpowiedział na pytanie jak się sprawują w T-capie zespolone zasobniki (jeden w drugim) CWU+ bufor (?)-miałem propozycje od kilku instalatorów ,żeby tak zrobić , ale wydawało mi się to bez sensu bo bym musiał zgrywać temp CO i CWU (np. teraz mam 52 st na CWU po nagrzaniu ,a na CO 43-czyli CO by chłodziło CWU...)

na razie

kenda2
05-01-2016, 19:04
To mamy bardzo podobnie u mnie w tej chwili -7C 40HZ ciepłomierz 6.1kW na grzejniki 40C przepływ I bieg 1,15m3/h . Wcześniej trochę podbiłem Temperaturę i było -7C 60Hz ciepło 9,6kW T grzejniki 42C przepływ I bieg 1,2m3/h (zauważyłem , że pompka obiegowa sama moduluje przepływ od 1,05 do 1,25m3/h oczywiście wszytko na I biegu)

bobrow
05-01-2016, 19:10
To mamy bardzo podobnie u mnie w tej chwili -7C 40HZ ciepłomierz 6.1kW na grzejniki 40C przepływ I bieg 1,15m3/h . Wcześniej trochę podbiłem Temperaturę i było -7C 60Hz ciepło 9,6kW T grzejniki 42C przepływ I bieg 1,2m3/h (zauważyłem , że pompka obiegowa sama moduluje przepływ od 1,05 do 1,25m3/h oczywiście wszytko na I biegu)

przy mrozach , proponuję zrób próbę na Vp 3-5 i wtedy zobaczysz MOC-e , u mnie ok -10st miałem ok 10,5 max kW (kiedy dom był ustabilizowany na 45 st i podbiłem do 55 Lo)
pzdr

flisiu
05-01-2016, 19:14
tak tylko ze jesli wart. znamionowa jest podana to fajnie osiagac przynajmniej tyle aby pompa miala swoja wydajnosc. minimalna predkosc jesli zostania przekroczona to pewnie pompa stanie w bledzie :) sam jestem ciekaw czy da sie zmniejszyc ilosc defrostow jakos :)

kenda2
05-01-2016, 19:21
przy mrozach , proponuję zrób próbę na Vp 3-5 i wtedy zobaczysz MOC-e , u mnie ok -10st miałem ok 10,5 max kW (kiedy dom był ustabilizowany na 45 st i podbiłem do 55 Lo)
pzdr

A do ilu Hz sie rozkręcił? Oczywiście masz racię taką moc osiągnie tylko przy jakim poborze mocy?pzdr

bobrow
05-01-2016, 19:32
np. przy -6/54st/63Hz , najwięcej ile widziałem to ok 80Hz jak była za zimna woda podczas defrostu

kenda2
05-01-2016, 19:37
A do ilu Hz sie rozkręcił? Oczywiście masz racię taką moc osiągnie tylko przy jakim poborze mocy?pzdr

A przy tych parametrach ile Hz rozkręcił?

bobrow
05-01-2016, 19:47
to jest moja pierwsza zima z PC , z tego co już zaobserwowałem -to rzeczywiście chodzi o to ,żeby się wszczelić w zapotrzebowanie domu na ciepło i zgrać to z najniższymi kosztami i najwyższym komfortem cieplnym.
Koledzy -mi nie chodzi ,żeby osiągać rekordy mocy i jakieś tam cuda , chce mieć wygodnie i tanio -tak wszyscy mówią .Przy grzejnikach mam duże ograniczenia , mam taż zalety i staram się to max wykorzystać. To wszystko.

PS

PC sam sobie dobrałem wraz z instalacją, ryłem całą poprzednią zimę różne fora ,rozwiązania i sprzęty, miałem pietra ,że PC będzie za słaba-teraz widzę ,że w większe mrozy T-cap da radę. Zaglądam na inne fora z innymi producentami i widzę ,że naprawdę dobrze wybrałem (jakość/parametry-stała wydajność grzewcza/cena zakupu i części/wsparcie serwisowe)

bobrow
05-01-2016, 20:08
kenda,
jeśli teraz masz -7 , to możesz wykonać próbę COP-u np. dla 40 lub 45 st . Wg katalogu dla -7/40 COP=2,29 i -7/45/ COP=2,21.
Przed chwilą policzyłem średni COP od godz 15.00 do 21.00 , były stabilne warunki -3/43st CO , średnio wyszło COP=2,60 (2,63kW na 1h )

bobrow
05-01-2016, 20:16
jeszcze jedno dręczące pytanie ,
ile czasu Wam grzeje się woda CWU 300 ltr , u mnie jest w dwóch wariantach ze względu na moją przeróbkę :

T cwu zadana 48 +2 st do wyłączenia funkcji , histereza 8 st od zadanej

-standard 30-35 min (nawet przy - 8st)
-zmostkowany czujnik Tcwu (dodatkowy termostat kontroluje temp min w 1/3 wysokości od góry zasobnika CWU) ok 60-70 min

mkm silesia
05-01-2016, 21:43
To jak to jest w końcu lepiej z buforem czy bez???
(Mam w planach Panasonica 9kw)

Jeżeli będzie podłogówka na obu piętrach to możesz mieć problem z uzyskaniem "znamionowego" przepływu czyli w konsekwencji mniejszy cop i moc oraz "w mrozy" niedogrzane pomieszczenie z oporami krytycznymi - przy pompie "wpiętej" bezpośrednio w instalację

mkm silesia
05-01-2016, 21:44
panowie,
jest jeszcze pewne nieporozumienie-niektórzy mylą wartości znamionowe z minimalnymi. Na tabliczce jest nominał tj 1,5m3.

kenda
u mnie na systemie w ogóle nie występuje taktowanie , 37 st nie próbowałem- wartość min to 39 st.
Taktowanie miałem tylko kiedy było jeszcze w miarę ciepło i Vp=1 (przepływ ok 1100l/min)
Odnośnie prędkości pompy wodnej w PC, to dodam ,że na Vp=2 PC osiągała -1 st od zadanej .
Po tych moich "eksperymentach" , nasuwa mi się prosty wniosek : w sterowaniu PC przydała by się oddzielna nastawa na prędkość dla CWU i CO (chodzi o różne opory np. dla CO mam 1600 l/h , a na CWU 1400l/h).

Mam pytanie do Fachowców :

jak to jest z tym defrostem -czy jeśli mogę parametrami zmniejszyć to zjawisko , to należy tak robić (słyszę "eksplozyjne" działanie zaworów w PC) .Czy to zmniejsza żywotność PC ?

Nikt mi nie odpowiedział na pytanie jak się sprawują w T-capie zespolone zasobniki (jeden w drugim) CWU+ bufor (?)-miałem propozycje od kilku instalatorów ,żeby tak zrobić , ale wydawało mi się to bez sensu bo bym musiał zgrywać temp CO i CWU (np. teraz mam 52 st na CWU po nagrzaniu ,a na CO 43-czyli CO by chłodziło CWU...)

na razie

nie ma możliwości wpływu na odszranianie poprzez parametry możliwe do zmiany

mkm silesia
05-01-2016, 22:01
[QUOTE=kenda2;7036659]Hey bobrow ty masz te

to tak :
-przepływ w PC 1950l/m
-przepływ na pompie wtórnej do H=2,5m (do 45 st w CO mam max moc tej pompki tj 22W) , przepływ realny nie wiem -szacuję wstępnie na 1m3 (tak wychodzi z charakterystyki )
-dt w PC od 2 do 5 w zależności od mocy
-dt systemu ok 5 dla t=45 st , ok 9 dla dt =55st
-moc na ciepłomierzu po ustabilizowaniu temp np. dla -10 st /6,5-7kW /54Hz, dla -5st/ 5-6kW/38-42Hz , t CO=45 st

Ogólnie myślałem ,żeby wymienić pompkę na większą bo przy wyższych temperaturach miałem za dużą dt -ale przy ostatnich mrozach 45 st daje radę ogrzać chałupę i dt=5 jest ok , dlatego już zostanę z tą wilo

Odnośnie T-capa i bufora to widzę temat tylko i wyłącznie jako funkcja sprzęgła i powinien być nie za duży -chyba właśnie dlatego panas wprowadził 50 ltr buforek do sprzedaży (nie ukrywam pewnej satysfakcji , że sam wywnioskowałem o montażu takiego ustojstwa wcześniej od panasa )

hej

Ten bufor nie nadaje się do pracy jako sprzęgło jest "pomyślany" do int. grzejnikowych na powrocie inst.
Najmniejszy bufor jaki znalazłem mogący pracować jak sprzęgło ma 100l
Firma Technibell (PC produkują) miała w ofercie bufory 35 i 70l ale wycofali się z pl jak P wykupił Sanyo (sanyo robiło dla T agr. inwerterowe podobnie jak atlantic - fujitsu) poza tym nawet ten 35l. był droższy od 100l.

map78
05-01-2016, 22:08
jeszcze jedno dręczące pytanie ,
ile czasu Wam grzeje się woda CWU 300 ltr

Dzisiaj przy -10st zasobnik 300l nagrzał się z 38 do 50st w 35min, latem zajęłoby to około 20min. Galmet Maxi podłączony bezpośrednio do pompy, bez żadnych przeróbek, grzany dwa razy na dobę. Pozdr

stam222
05-01-2016, 22:08
Jeżeli będzie podłogówka na obu piętrach to możesz mieć problem z uzyskaniem "znamionowego" przepływu czyli w konsekwencji mniejszy cop i moc oraz "w mrozy" niedogrzane pomieszczenie z oporami krytycznymi - przy pompie "wpiętej" bezpośrednio w instalację

Sorka ale nie bardzo kumam, problem może być/będzie z buforem czy z PC podpiętą bezpośrednio pod instalację? Podłogówka 100% powierzchni będzie, bez kalafiorów.

mkm silesia
05-01-2016, 22:31
Sorka ale nie bardzo kumam, problem może być/będzie z buforem czy z PC podpiętą bezpośrednio pod instalację? Podłogówka 100% powierzchni będzie, bez kalafiorów.

po prostu pompa obiegowa zabudowana w pc nie będzie potrafiła przez taką instalację przepchnąć 1,5m3/h czynnika grzewczego czyli wody

map78
05-01-2016, 23:02
po prostu pompa obiegowa zabudowana w pc nie będzie potrafiła przez taką instalację przepchnąć 1,5m3/h czynnika grzewczego czyli wody

Żeby wysnuć takie stwierdzenie trzeba to najpierw policzyć i/lub zmierzyć. Chyba , że z góry wiesz, że tak będzie. Tu na forum jest wiele Panasoników, które bez bufora pracują nawet w domach piętrowych z 300m2 podłogówki, mają podpięty ciepłomierz i wykazują się wysokim COP'em, także ja tam już nie wiem komu wierzyć;) Być może te nowe modele faktycznie są już wyposażane w tak cienką obiegówkę, że bez obiegu wtórnego nie ciągną? - w takim razie szkoda, ze tego bufora nie dają gratis skoro to niezbędny element instalacji...

mkm silesia
05-01-2016, 23:06
Żeby wysnuć takie stwierdzenie trzeba to najpierw policzyć i/lub zmierzyć. Chyba , że z góry wiesz, że tak będzie. Tu na forum jest wiele Panasoników, które bez bufora pracują nawet w domach piętrowych z 300m2 podłogówki, mają podpięty ciepłomierz i wykazują się wysokim COP'em, także ja tam już nie wiem komu wierzyć;) Być może te nowe modele faktycznie są już wyposażane w tak cienką obiegówkę, że bez obiegu wtórnego nie ciągną? - w takim razie szkoda, ze tego bufora nie dają gratis skoro to niezbędny element instalacji...

jak byś sobie porównał nawet wzrokowo swoja obiegówkę z nową to miałbyś mniej wątpliwości

bobrow
05-01-2016, 23:09
mkm,
mój buforek w moim układzie zakłóca Twoim zdaniem pracę systemu ?
Jeśli mam potwierdzone pomiarami parametry katalogowe , to jak to interpretować ?
Pzdr

mkm silesia
05-01-2016, 23:19
mkm,
mój buforek w moim układzie zakłóca Twoim zdaniem pracę systemu ?
Jeśli mam potwierdzone pomiarami parametry katalogowe , to jak to interpretować ?
Pzdr

ale skąd mam wiedzieć co masz i jak zainstalowane?

lukasza
05-01-2016, 23:21
po prostu pompa obiegowa zabudowana w pc nie będzie potrafiła przez taką instalację przepchnąć 1,5m3/h czynnika grzewczego czyli wody

Dodaj dużymi literami BYĆ MOŻE
Mi jakoś bez problemu na 3 biegu z 7 pcha ponad 1,8 wody a przecież pcha to do CO 6lub7 obiegów podłogowego i 14 obiegów ściennego na rurce 14mm, z tego 1 rozdzielacz jest na pietrze do samego ściennego (9 obiegów) na parterze jest rozdzielacz 5 obiegów ściennego oraz trzeci rozdzielacz 6-7 podłogówki z czego 2 obiegi idą na piętro.
Rurki do rozdzielacza kładzione były pod gaz lub ekogroszek i przekrojem nie grzeszą.

Wszystko śmiga jak należy. W tym roku nawet lepiej niż w pierwszym roku bo przepływy na pietrze (ścienne) udało mi sie zmniejszyć by nie przegrzewać piętra.

mkm silesia
05-01-2016, 23:36
Dodaj dużymi literami BYĆ MOŻE
Mi jakoś bez problemu na 3 biegu z 7 pcha ponad 1,8 wody a przecież pcha to do CO 6lub7 obiegów podłogowego i 14 obiegów ściennego na rurce 14mm, z tego 1 rozdzielacz jest na pietrze do samego ściennego (9 obiegów) na parterze jest rozdzielacz 5 obiegów ściennego oraz trzeci rozdzielacz 6-7 podłogówki z czego 2 obiegi idą na piętro.
Rurki do rozdzielacza kładzione były pod gaz lub ekogroszek i przekrojem nie grzeszą.

Wszystko śmiga jak należy. W tym roku nawet lepiej niż w pierwszym roku bo przepływy na pietrze (ścienne) udało mi sie zmniejszyć by nie przegrzewać piętra.

masz jakiś pomiar tego przepływu?

Zigobar
06-01-2016, 07:28
Skoro przepływ ma wynosić 1,55m3/h (grzewcza 9kW, delta 5*C), to może ktoś w końcu poda dla tego przepływu:
- opory skraplacza
- obliczone opory planowanej podłogówki
- wysokość tłoczenia tej "mniejszej" obiegówki, która obecnie jest montowana w tych modelach PC

flisiu
06-01-2016, 09:24
Dodaj dużymi literami BYĆ MOŻE
Mi jakoś bez problemu na 3 biegu z 7 pcha ponad 1,8 wody a przecież pcha to do CO 6lub7 obiegów podłogowego i 14 obiegów ściennego na rurce 14mm, z tego 1 rozdzielacz jest na pietrze do samego ściennego (9 obiegów) na parterze jest rozdzielacz 5 obiegów ściennego oraz trzeci rozdzielacz 6-7 podłogówki z czego 2 obiegi idą na piętro.
Rurki do rozdzielacza kładzione były pod gaz lub ekogroszek i przekrojem nie grzeszą.

Wszystko śmiga jak należy. W tym roku nawet lepiej niż w pierwszym roku bo przepływy na pietrze (ścienne) udało mi sie zmniejszyć by nie przegrzewać piętra.

jestem w szoku co piszesz. bo ja nie mam sciennego, tylko parter a pompa obiegowa pracuje na 7. biegu aby przeplyw byl conajmniej 1.5 m3/h. rurociag do rozdzielacza specjalnie troche szerszy a mimo wszystko przeplywy w niektorych pomieszczeniach bez szalu.

map78
06-01-2016, 10:27
No jak widzicie instalacje są na prawdę różne i w jednej bufor jest potrzebny, a w innej nie. Ciągle nie rozumiem jaki problem jest ze zmierzeniem przepływu i w razie potrzeby dołożenia buforu:confused: U mnie tak to wyglądało ponieważ opory instalacji były bardzo trudne do policzenia ze względu na dość skomplikowany układ i nieznajomość zastosowanych materiałów (dom budowany przez dewelopera) a układ trzeba było jakoś uruchomić, wyregulować i zrównoważyć to instalator w pierwszej dobie po uruchomieniu założył przepływomierz, który wskazał, że przepływ jest OK. Jak dla mnie to tak to właśnie powinno wyglądać zamiast w ciemno montować dodatkową armaturę za minimum 1500zł - przecież to kwota równoważna z rocznym kosztem ogrzewania:o

bobrow
06-01-2016, 10:49
No jak widzicie instalacje są na prawdę różne i w jednej bufor jest potrzebny, a w innej nie. Ciągle nie rozumiem jaki problem jest ze zmierzeniem przepływu i w razie potrzeby dołożenia buforu:confused: U mnie tak to wyglądało ponieważ opory instalacji były bardzo trudne do policzenia ze względu na dość skomplikowany układ i nieznajomość zastosowanych materiałów (dom budowany przez dewelopera) a układ trzeba było jakoś uruchomić, wyregulować i zrównoważyć to instalator w pierwszej dobie po uruchomieniu założył przepływomierz, który wskazali, że przepływ jest OK. Jak dla mnie to tak to właśnie powinno wyglądać zamiast w ciemno montować dodatkową armaturę za minimum 1500zł - przecież to kwota równoważna z rocznym kosztem ogrzewania:o

Map
chyba doszedłeś do sedna sprawy - niestety większość instalatorów ( z tego co wnioskuje z wpisów ) nie posiada przyrządów pomiarowych lub im się nie chce taki zamontować tylko na samo uruchomienie instalacji ( rozumiem , że nie każdy klient zapłaci za ciepłomierz - to nie ma związku z poprawnym wdrożeniem instalacji )
Jest ciepło , wydaje się że niedrogo , tak się robi - i inne tego typu uproszczenia mogą powodować problemy eksploatacyjne...
Oczywiście są też profesjonaliści - ale ich jest zawsze nie dużo

map78
06-01-2016, 11:12
Map
chyba doszedłeś do sedna sprawy - niestety większość instalatorów ( z tego co wnioskuje z wpisów ) nie posiada przyrządów pomiarowych lub im się nie chce taki zamontować tylko na samo uruchomienie instalacji ( rozumiem , że nie każdy klient zapłaci za ciepłomierz - to nie ma związku z poprawnym wdrożeniem instalacji )
Jest ciepło , wydaje się że niedrogo , tak się robi - i inne tego typu uproszczenia mogą powodować problemy eksploatacyjne...
Oczywiście są też profesjonaliści - ale ich jest zawsze nie dużo

Ten gość co u mnie instalował pompę miał takie urządzenie, którego w ogóle nie podłączał hydraulicznie. Jakaś skrzynka i dwie takie jakby elektrody na rurę - założył to po południu po uruchomieniu, a rano jak przyszedł podłączył laptopa i miał wszystkie dane. Ale fakt, że ta firma robi głównie instalacje przemysłowe w obiektach wielkogabarytowych, więc pewnie nie każdy może sobie pozwolić na taki sprzęt. Jednak za te "braki" instalatorów płacimy MY inwestorzy:(

mkm silesia
06-01-2016, 11:35
Ten gość co u mnie instalował pompę miał takie urządzenie, którego w ogóle nie podłączał hydraulicznie. Jakaś skrzynka i dwie takie jakby elektrody na rurę - założył to po południu po uruchomieniu, a rano jak przyszedł podłączył laptopa i miał wszystkie dane. Ale fakt, że ta firma robi głównie instalacje przemysłowe w obiektach wielkogabarytowych, więc pewnie nie każdy może sobie pozwolić na taki sprzęt. Jednak za te "braki" instalatorów płacimy MY inwestorzy:(

Przecież 90% to nowe instalacje gdzie to można policzyć jak inwestor przez lata płaci za niższy cop z racji za małego przepływu to jest ok no bo to "tylko" 150 a może 200zł rok to co to jest 15zł/miesiąc na rachunku

flisiu
06-01-2016, 11:39
kurcze szczerze to ja nie wiem co u mnie moze powodowac jakies opory dodatkowe. mam 1350m rury wszystko w jednej plaszczyznie. pompa pracuje na 7. biegu.

bobrow
06-01-2016, 11:43
Patrzcie jak to jest , każdy niby rozumie , że PC koniecznie trzeba profesjonalnie zainstslować - fajnie , tylko co ma myślec taki amator / użytkownik PC , jeśli ci sami profesjonści ścinają się miedzy sobą ( pominę fakt , że zachwalają swoje produkty -mogę to zrozumieć ) o zasady działania podzespołów w tej branży ....
Czasami już mam dość bezsensownych pyskówek - sprawa jest prosta : chcesz kupić fiacika czy merola , to sobie go kup jak chcesz i możesz - ważne żebyś miał świadomość co kupujesz i po co.
tymczasem

Zigobar
06-01-2016, 12:04
kurcze szczerze to ja nie wiem co u mnie moze powodowac jakies opory dodatkowe. mam 1350m rury wszystko w jednej plaszczyznie. pompa pracuje na 7. biegu.
To niekoniecznie muszą być opory dodatkowe. Sama podłogówka, przy tej samej długości całkowitej i tej samej średnicy rur, u jednego użytkownika - może mieć więcej krótszych pętli, a u drugiego - mniej dłuższych pętli. I już mamy obciążenie PC o różnych oporach.

map78
06-01-2016, 12:43
Przecież 90% to nowe instalacje gdzie to można policzyć jak inwestor przez lata płaci za niższy cop z racji za małego przepływu to jest ok no bo to "tylko" 150 a może 200zł rok to co to jest 15zł/miesiąc na rachunku

COP'u się nie liczy z sufitu tylko na podstawie pomiarów, a żeby takiego pomiaru dokonać trzeba użyć odpowiedniego sprzętu. Co to dla Ciebie jako instalatora za problem podłączyć nawet na parę godzin taki przepływomierz z funkcją pomiaru ciepła:confused: Podłączasz i już nic nie musisz zgadywać, wołasz klienta i mówisz "Panie ta instalacja potrzebuje buforu, gdyż bez niego pracuje nieoptymalnie, bufor kosztuje tyle i tyle, za to zyska Pan to i to" Proste?
Ale najlepiej i najwygodniej jest od razu założyć, że bufor potrzebny, odpowiednio wkalkulować go w koszty i klient zapłaci, a co mu tam 1500zł w tą czy w tamtą plus robocizna rzecz jasna. Wg mnie instalacja PCi to nie praca na akord i choć tyle można dla klienta się poświęcić...
Tedy możesz sobie na forum się chwalić, że z buforem instalacja pracuje lepiej - "Wiem to, bo ZMIERZYŁEM!!!" a nie wiem, bo tak i już, bo japońscy inżynierowie, bo jest w cenniku:cool: Jak tak postąpisz to będziesz całkowicie wiarygodny i przekonywujący, a tak to jest to tylko zwykłe pitolenie niczym nie poparte...

mkm silesia
06-01-2016, 13:21
COP'u się nie liczy z sufitu tylko na podstawie pomiarów, a żeby takiego pomiaru dokonać trzeba użyć odpowiedniego sprzętu. Co to dla Ciebie jako instalatora za problem podłączyć nawet na parę godzin taki przepływomierz z funkcją pomiaru ciepła:confused: Podłączasz i już nic nie musisz zgadywać, wołasz klienta i mówisz "Panie ta instalacja potrzebuje buforu, gdyż bez niego pracuje nieoptymalnie, bufor kosztuje tyle i tyle, za to zyska Pan to i to" Proste?
Ale najlepiej i najwygodniej jest od razu założyć, że bufor potrzebny, odpowiednio wkalkulować go w koszty i klient zapłaci, a co mu tam 1500zł w tą czy w tamtą plus robocizna rzecz jasna. Wg mnie instalacja PCi to nie praca na akord i choć tyle można dla klienta się poświęcić...
Tedy możesz sobie na forum się chwalić, że z buforem instalacja pracuje lepiej - "Wiem to, bo ZMIERZYŁEM!!!" a nie wiem, bo tak i już, bo japońscy inżynierowie, bo jest w cenniku:cool: Jak tak postąpisz to będziesz całkowicie wiarygodny i przekonywujący, a tak to jest to tylko zwykłe pitolenie niczym nie poparte...

ale ja to wiem przed tym jak kiwnę palcem na budowie bo mam policzone:D dochodzi temat odszraniania

Pratchawiec
06-01-2016, 13:52
Ten gość co u mnie instalował pompę miał takie urządzenie, którego w ogóle nie podłączał hydraulicznie. Jakaś skrzynka i dwie takie jakby elektrody na rurę - założył to po południu po uruchomieniu, a rano jak przyszedł podłączył laptopa i miał wszystkie dane. Ale fakt, że ta firma robi głównie instalacje przemysłowe w obiektach wielkogabarytowych, więc pewnie nie każdy może sobie pozwolić na taki sprzęt. Jednak za te "braki" instalatorów płacimy MY inwestorzy:(

Witam

Takie "cuś" na Aliexpress można kupić już poniżej 300 $. Dokładność pomiaru ca 1 %. Taki lepszy - połowę drożej.
Górnego limitu, jak to zwykle bywa - nie ma

http://pl.aliexpress.com/w/wholesale-ultrasonic-portable-flowmeter/2.html?spm=2114.56010208.2.51.FkGyfo

MKM pewnie to ma, bo pisał kiedyś że masę pieniędzy wydaje na sprzęt.
Każdy instalator powinien to mieć, a przy tym rozumnie używać.

Pozdrawiam

Pratchawiec

DomPrzyKalinowej
06-01-2016, 14:42
Lepiej poczytaj instrukcja zanim kupisz, bo z tego co kojarzę to działa tylko z niektórymi rodzajami rur, i nie wszystkie średnice, ale mogę się mylić.
A tam zwrotów nie ma.

bobrow
06-01-2016, 14:48
ale ja to wiem przed tym jak kiwnę palcem na budowie bo mam policzone:D dochodzi temat odszraniania

kol mkm
co miałeś na myśli pisząc o odszranianiu ?

mkm silesia
06-01-2016, 15:09
Witam

Takie "cuś" na Aliexpress można kupić już poniżej 300 $. Dokładność pomiaru ca 1 %. Taki lepszy - połowę drożej.
Górnego limitu, jak to zwykle bywa - nie ma

http://pl.aliexpress.com/w/wholesale-ultrasonic-portable-flowmeter/2.html?spm=2114.56010208.2.51.FkGyfo

MKM pewnie to ma, bo pisał kiedyś że masę pieniędzy wydaje na sprzęt.
Każdy instalator powinien to mieć, a przy tym rozumnie używać.

Pozdrawiam

Pratchawiec

niestety stosuje rurociągi wzmacniane włóknem szklanym - chodzi o fi wew

mkm silesia
06-01-2016, 15:15
kol mkm
co miałeś na myśli pisząc o odszranianiu ?

a no to że przy odszranianiu pompa potrzebuje większego przepływu niż nominalny - wnioskuję to z tego że w drugiej fazie załącza obiegową na max no ale jak ma takie opory to raczej więcej nie wyciśnie - nie ma tego w dtr serii F ale warto zaobserwować
poza tym wszyscy producenci pomp obiegowych zalecają pracę w środkowym zakresie wydajności sam jestem ciekaw ile wytrzymają te plastikowe obiegówki z serii F eksploatowane na maxa dodam tylko że Wilo Yunos kosztuje połowę tego co obiegówka "firmowa" P
Więc oszczędność na buforze będzie zerowa po konieczności pierwszej wymiany obiegowej P

bobrow
06-01-2016, 15:43
w moim przypadku te opory musza być nie duże , bo pompka pcha wodę tylko do buforka i na CWU . Pod koniec defrostu rzeczywiście zapitala jak głupia - ok 2500l/h.
Jeśli te pompki będą siadać , to trochę lipa-nie będzie można użyć zamiennika .A właściwie , to co jest podejrzane-plastikowa obudowa , czy brak doświadczeń P w budowie tego typu pomp ?Może jedno i drugie...

JTKirk
06-01-2016, 15:48
bobrow - albo planowane postarzanie....

miireek
06-01-2016, 20:07
Co uruchamia proces odszraniania ? Jaka powinna być częstotliwość ? Dziś zauważyłem był w odstępie 2 godz. Trwał kilka minut. Tak ma być?

oberwatorPC
06-01-2016, 20:46
Witam

Takie "cuś" na Aliexpress można kupić już poniżej 300 $. Dokładność pomiaru ca 1 %. Taki lepszy - połowę drożej.
Górnego limitu, jak to zwykle bywa - nie ma

http://pl.aliexpress.com/w/wholesale-ultrasonic-portable-flowmeter/2.html?spm=2114.56010208.2.51.FkGyfo

MKM pewnie to ma, bo pisał kiedyś że masę pieniędzy wydaje na sprzęt.
Każdy instalator powinien to mieć, a przy tym rozumnie używać.

Pozdrawiam

Pratchawiec

A niektóre nowe pompy wszystko pokazują np Stiebel Eltron WPL powietrze-woda w standardzie pokazuje zużycie energii całościowe i dzienne osobno na co i cwu , energię wytworzoną dzienną i całościową dla co i cwu mało tego jeszcze przepływy w l/min. Coraz więcej pomp ma to w standardzie i nie trzeba nic kombinować

mkm silesia
06-01-2016, 20:52
A niektóre nowe pompy wszystko pokazują np Stiebel Eltron WPL powietrze-woda w standardzie pokazuje zużycie energii całościowe i dzienne osobno na co i cwu , energię wytworzoną dzienną i całościową dla co i cwu mało tego jeszcze przepływy w l/min. Coraz więcej pomp ma to w standardzie i nie trzeba nic kombinować

nowe modele P też będą miały podobno to wymaganie eurokomuny dodatkowo ma być też licznik startów i czasu pracy spr.
obecna mają tylko licznik kwh z rozbiciem na tryby pracy

DomPrzyKalinowej
06-01-2016, 22:01
nowe modele P też będą miały podobno to wymaganie eurokomuny dodatkowo ma być też licznik startów i czasu pracy spr.
obecna mają tylko licznik kwh z rozbiciem na tryby pracy

jak będzie licznik startów, i czasu pracy spr. to już w ogóle tu będą pojawiać się dziwne tematy odnośnie taktowania itp.
No i będzie milion dziwnych telefonów od klientów którzy naczytają się głupot odnośnie taktowania na tym formum.
Będą pytać tak: " a czy jak pompa załączyła się dziś 7 razy to jest dobrze czy źle? Bo ja czytałem na forum że to bardzo źle. Może Pan to wyreguluje jakoś"

Już to w słuchawce słyszę.....

rob30
07-01-2016, 08:14
rob30, u mnie pompa pracuje około 15h na cele CO i 1,5h dla CWU. W dzień mamy około 10st, a w nocy spada do -15st. Od pierwszego stycznia do teraz poszło mi 215kWh. W domu cały czas mam +23st. Takie mrozy to zaledwie kilka, kilkanaście dni w roku więc nic się nie martw. W styczniu 2013r wykręciłem wynik ponad 1000kWh, bo było 2 tygodnie mrozów, ale i tak nie miało to wpływu na ogólne zużycie w całym sezonie, bo tu liczy się temp średnia, a nie te chwilowe niskie temperatury. Jeżeli pompa daje radę i masz ciepło to nie ma się co specjalnie przejmować, choć z wyników które podajesz wynika, ze Twój domek przy tych średnio -13st ma obciążenie na poziomie 8kW, a to trochę dużo jak na nowy, poprawnie wybudowany budynek.

Dziwne, że przy dużych mrozach mam o tyle większe zużycie od Twojego a generalnie patrząc na cały sezon i poszczególne miesiące mamy podobne.
Przez 6 dni stycznia poszło 422kWh. Poprzednie 2 stycznie miałem powyżej 900 ale ten chyba grubo to przebije :) Tak patrze na historyczne dane to odkąd mam to opomiarowane to najwięcej w 1 dzień miałem 50kWh w grudniu 2014 a średnia temp tego dnia -9,2 więc te 3 stopnie wyższa niż teraz ale różnica w kWh ogromna 50 a 80.

edit:
aa i w sumie to nie dawała rady po nocy nie dobiła do ustalonej na termostacie temperatury brakowało 0,4 stopnia. Nie wiem jaka jest przyczyna bo zasilanie 38 stopni (przy -18 na zewnątrz) a krzywa dla -15 42 stopnie. Sprężarka 70Hz wyżej nie widziałem, grzałka tez nie chodzi. Czemu na wyjściu 38 jak pompa widać ma jeszcze zapas mocy ?
A może problemem jest za wolny odbiór ciepła przez dom? Muszę zaobserwować jaka jest temperatura powrotu - tylko to przy kolejnych atakach mrozu.

map78
07-01-2016, 09:08
U mnie krzywa dla -15 jest 37st i szczerze mówiąc nie wiem czy do tej temp dobija, bo nigdy nie zaobserwowałem temp większej niż 35st, ale dom bez problemu dogrzewa i na termostacie osiąga zadaną temperaturę, a przez ostatnie 6 dni poszło 297kWh.

marcelix
07-01-2016, 09:25
Sporo na temat krzywej grzewczej jest pod tym linkiem http://www.portpc.pl/pdf/artykuly/046_Lachman_042014_2_PI.pdf

miireek
07-01-2016, 13:41
. Czemu na wyjściu 38 jak pompa widać ma jeszcze zapas mocy ?
A może problemem jest za wolny odbiór ciepła przez dom?.
Wg mnie przeciwnie, duży odbiór ciepła (stąd duże zużycie energii el.) stąd niska temp. powrotu, która poprzez deltę 5st., "ściąga" T zasilania w dół. Ja mam też -15/+42 st i w obiegu dochodzi do 43 st. , na powrocie jest 39-40 i dom dogrzewa.
pozdr

map78
07-01-2016, 14:40
43st przy podłogówce:confused::o Moją robili "specjaliści" od ekogroszku i zadowala się 35st nawet przy tych -18st, które ostatnio u nas były.

fachman19
07-01-2016, 14:44
43st przy podłogówce:confused::o Moją robili "specjaliści" od ekogroszku i zadowala się 35st nawet przy tych -18st, które ostatnio u nas były.

to chyba problem z izolacją a nie podłogówką

fachman19
07-01-2016, 14:48
A może problemem jest za wolny odbiór ciepła przez dom? Muszę zaobserwować jaka jest temperatura powrotu - tylko to przy kolejnych atakach mrozu.

Co to za parametr ????

Gdzieś już słyszałem ,że jak woda za szybko płynie do nie zdąży oddać ciepła .To chyba taki sam parametr :lol2:

miireek
07-01-2016, 17:55
43st przy podłogówce

Mam system mieszany z przewagą grzejników.

map78
07-01-2016, 18:09
Mam system mieszany z przewagą grzejników.

To OK, Warto podawać takie dane choćby w stopce, bo potem jak się wypowiadasz to wychodzą właśnie takie dziwy;) rob30 o ile pamiętam ma podłogówkę.

tom80ek
07-01-2016, 21:49
Witam wszystkich.
Mam pytanie do państwa. Wiele osób poleca/ma zbiormik Galmet 300 maxi.
Czy ktoś z państwa orientuje się jakiej długości i grubości rura znajduje się w środku jako spirala? Producent podaje powierzchnię wymiany (3.4m2?) ale nic więcej.
Pozdrawiam

07-01-2016, 21:58
Haa, tu się wszyscy przeniesliscie:lol2:

To pytanko, mam w pompie standardową pompę obiegową grundfosa, która pracuje cały czas na drugim biegu i pobiera mi cholerne 70W. Czy ten pobór jest na godzinę, dobę czy jak? Czy mogę zmienić obiegową we wnetrzu pompy na taką która ma niskie pobory?

asaselllo
07-01-2016, 23:14
70W pobiera w danym momencie. Po 10h ciągłej pracy pobierze 0,7 Kwh. Chyba mało opłacalna jest zmiana pompy obiegowej. Policz ile godzin w sezonie zimowym pochodzi i ile to kosztuje. Potem policz ile to wyjdzie dla pompy energooszczędnej. Może się zdarzyć, że przy energooszczędnej będziesz miał mniejszy COP bo przepływy się mogą zmniejszyć. Należy też pamiętać, że większość energii pompy zmienia się w ciepło co stanowi wartość dodaną .

DomPrzyKalinowej
08-01-2016, 00:14
Haa, tu się wszyscy przeniesliscie:lol2:

To pytanko, mam w pompie standardową pompę obiegową grundfosa, która pracuje cały czas na drugim biegu i pobiera mi cholerne 70W. Czy ten pobór jest na godzinę, dobę czy jak? Czy mogę zmienić obiegową we wnetrzu pompy na taką która ma niskie pobory?

Tu to każdy jest inżynierem....
nie ważne, czy weterynarz, nauczyciel polskiego, czy klecha.
Każdy myśli że może poprawiać inżynierów którzy mają pokończone takie studia o których myśmy nawet nie słyszeli, bo naprawdę byle debil pomp nie projektuje.

A tu padł pomysł, zresztą nie pierwszy raz żeby obiegówkę wymienić.
Taka obiegówka to pewnie z 50zł na sezon bierze prądu,
I teraz zastąpić ją elektroniczną za jakieś 500zł bo raczej na OBI nikt nie wymieni.
Czyli będzie się zwracać 10 lat.
Super oszczędność.

A wiecie że jak wymienicie skraplacz na większy to poprawi się COP o 0,0001
To co wymienicie?


LITOŚCI.......

08-01-2016, 00:18
Dużo tego będzie bo przecież pompa chodzi cały czas min 12-14 godzin dziennie a w mrozy nawet 18-20 czyli 1,5 kwh/dobe czyli 50gr brutto dziennie razy 8 miesiecy grzewczego daje około 125 zł do tego 3mce przy CWU tj 2h dziennie cos około 10zł razem na rok daje 135zł za pompę obiegową czyli 10% kosztów ogrzewania - to mało?. A jeśli dam takie coś:

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-elektroniczna-energooszczedna-i5822007629.html

z parametrów widzę że wystarczyłby II bieg - pobór około 22-25W czyli trzykrotnie mniej zatem około 40zł. Zwrot pompki po 3 latach.

08-01-2016, 00:21
Tu to każdy jest inżynierem....
nie ważne, czy weterynarz, nauczyciel polskiego, czy klecha.
Każdy myśli że może poprawiać inżynierów którzy mają pokończone takie studia o których myśmy nawet nie słyszeli, bo naprawdę byle debil pomp nie projektuje.

A tu padł pomysł, zresztą nie pierwszy raz żeby obiegówkę wymienić.
Taka obiegówka to pewnie z 50zł na sezon bierze prądu,
I teraz zastąpić ją elektroniczną za jakieś 500zł bo raczej na OBI nikt nie wymieni.
Czyli będzie się zwracać 10 lat.
Super oszczędność.

A wiecie że jak wymienicie skraplacz na większy to poprawi się COP o 0,0001
To co wymienicie?


LITOŚCI.......

Kolego pomyśl zanim napiszesz znowu jakieś głupoty - pomysł jest żeby tanie rzeczy wrzucone do pompy tylko po to aby jakoś tam działały wymienic na takie które nie dość ze działać bedą to jeszcze jakieś oszczednosci przyniosą.

DomPrzyKalinowej
08-01-2016, 00:29
Dużo tego będzie bo przecież pompa chodzi cały czas min 12-14 godzin dziennie a w mrozy nawet 18-20 czyli 1,5 kwh/dobe czyli 50gr brutto dziennie razy 8 miesiecy grzewczego daje około 125 zł do tego 3mce przy CWU tj 2h dziennie cos około 10zł razem na rok daje 135zł za pompę obiegową czyli 10% kosztów ogrzewania - to mało?. A jeśli dam takie coś:

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-elektroniczna-energooszczedna-i5822007629.html

z parametrów widzę że wystarczyłby II bieg - pobór około 22-25W czyli trzykrotnie mniej zatem około 40zł. Zwrot pompki po 3 latach.

Nie no nie wierzę, Ty naprawdę chcesz wymienić Grundfosa na OBI i myślisz że będzie lepiej......

Litości......


A tak w ogóle to

jak masz rachunek 1300zł średnio prąd jakieś ,55g 1300/0,55 = 2363kWh

2363/ średnio na 1h pobór pompy ~ 2,9kWh 2363/2,9 = 815h
pompa chodzi Ci rocznie około 815h czyli obiegówka bierze

815*0,07 = 57kWh

57kWh * 0,55 = 31zł (tyle bierze Ci ta obiegówka Grundfosa rocznie)
Ale pewnie trochę więcej, bo włącza się przed sprężarką i wyłącza po sprężarce.
Czyli itak pewnie 50zł rocznie.


Litości.....

Pratchawiec
08-01-2016, 01:05
Nie no nie wierzę, Ty naprawdę chcesz wymienić Grundfosa na OBI i myślisz że będzie lepiej......

Litości......


A tak w ogóle to

jak masz rachunek 1300zł średnio prąd jakieś ,55g 1300/0,55 = 2363kWh

2363/ średnio na 1h pobór pompy ~ 2,9kWh 2363/2,9 = 815h
pompa chodzi Ci rocznie około 815h czyli obiegówka bierze

815*0,07 = 57kWh

57kWh * 0,55 = 31zł (tyle bierze Ci ta obiegówka Grundfosa rocznie)
Ale pewnie trochę więcej, bo włącza się przed sprężarką i wyłącza po sprężarce.
Czyli itak pewnie 50zł rocznie.


Litości.....

Witam

Czasem jednak się opłaca, i to bardzo.

Oryginalną obiegówkę - UPS 25-80 wymieniłem już na etapie instalacji pompy ciepła. Leży nieużywana na półce jako zapas.
Wyliczyłem że najwyższe opory w całej instalacji nie powinny przekraczać.450 mb. Dość dużo ale ponadstandardowo mam ciepłomierz, drugi zawór na klimakonwektor no i sam klimakonwektor generujący najwyższe opory
Pomyliłem się o ok. 20-30 mb. Szukałem mniejszej pompki, zwłaszcza, że od początku zakładałem możliwość ciągłej pracy PC, a wówczas dobowe zużycie prądu przez fabrycznego Grundfosa ( na II biegu 180 W) przekraczałoby 4 kWh. Prawie 60 zł miesięcznie.
Obecnie działająca pompka 63 W jest elektroniczna, ma płynną regulację wydajności w zakresie 9-63 W. i pożera prądu za ok. 20 zł mies., również przy pracy ciągłej - 24 godz. na dobę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

08-01-2016, 01:41
Nie no nie wierzę, Ty naprawdę chcesz wymienić Grundfosa na OBI i myślisz że będzie lepiej......

Litości......


jak masz rachunek 1300zł średnio prąd jakieś ,55g 1300/0,55 = 2363kWh

2363/ średnio na 1h pobór pompy ~ 2,9kWh 2363/2,9 = 815h
pompa chodzi Ci rocznie około 815h czyli obiegówka bierze

815*0,07 = 57kWh

57kWh * 0,55 = 31zł (tyle bierze Ci ta obiegówka Grundfosa rocznie)
Ale pewnie trochę więcej, bo włącza się przed sprężarką i wyłącza po sprężarce.
Czyli itak pewnie 50zł rocznie.


Litości.....

A tak w ogóle to czytaj ze zrozumieniem - podałem ze za 1,5kWh płace około 50gr. Stawka w szczycie 0,36 w taniej 0,27 brutto. Wiec po przeliczeniu cena wyliczona przez Ciebie jest razy 2 czyli 62 a poniważ jkak zauwazyłeś włacza sie przed i po to zaokraglimy do 70, dorzucmy 20% na drogi prąd (do tej pory liczone w taniaku) razem 85zł. Do tego CWU które też pcha i robi się koło 100zł. Jak pisałem wczesniej podałem tylko przykładową pierwsza lepsza obiegową - chodziło mi o niskoeneregtyczną, biorąc pod uwagę, że pobiera o 1/3 tego co obecna to i tak rocznie oszczedzam 60zł. Jesli bedzie to pompa o elektronicznej regulacji przepływu to zuzycie moze spaść jeszcze bardziej. Dużo niedużo - dla mnie to ograniczenie kosztów o 5-7% przyjmujac twoje wyliczenia. A to znaczy że po takiej wymianie za 13-15lat mam rok grzania gratis.

Przejrzałem kilka Twoich wpisów - nalezysz do kategorii ludzi których bardzo nie lubię - do sprzedawców którzy wciskają ludziom kit aby tylko coś sprzedać. Cenię takich sprzedawców co to doradzą ale rzetelnie i sprzedadzą nawet kosztem swojej marzy aby klient był zadowolony. Ty przedstawisz klientowi ze nie warto bo co to jest 30zł a klient jak przeliczy to się zdziwi. Ja liczę, nauczony swoją budową ale też i pracą. Więc nie wypisuj bzdur bo prosząc o info w sprawie pomy ale tez jakiekolwiek inne nie zalezy mi na opinii od takich osób jak Ty. Jesli możesz to ignoruj moje wpisy a ja postaram się zrobic to samo.

DomPrzyKalinowej
08-01-2016, 06:44
A tak w ogóle to czytaj ze zrozumieniem - podałem ze za 1,5kWh płace około 50gr. Stawka w szczycie 0,36 w taniej 0,27 brutto. Wiec po przeliczeniu cena wyliczona przez Ciebie jest razy 2 czyli 62 a poniważ jkak zauwazyłeś włacza sie przed i po to zaokraglimy do 70, dorzucmy 20% na drogi prąd (do tej pory liczone w taniaku) razem 85zł. Do tego CWU które też pcha i robi się koło 100zł. Jak pisałem wczesniej podałem tylko przykładową pierwsza lepsza obiegową - chodziło mi o niskoeneregtyczną, biorąc pod uwagę, że pobiera o 1/3 tego co obecna to i tak rocznie oszczedzam 60zł. Jesli bedzie to pompa o elektronicznej regulacji przepływu to zuzycie moze spaść jeszcze bardziej. Dużo niedużo - dla mnie to ograniczenie kosztów o 5-7% przyjmujac twoje wyliczenia. A to znaczy że po takiej wymianie za 13-15lat mam rok grzania gratis.

Przejrzałem kilka Twoich wpisów - nalezysz do kategorii ludzi których bardzo nie lubię - do sprzedawców którzy wciskają ludziom kit aby tylko coś sprzedać. Cenię takich sprzedawców co to doradzą ale rzetelnie i sprzedadzą nawet kosztem swojej marzy aby klient był zadowolony. Ty przedstawisz klientowi ze nie warto bo co to jest 30zł a klient jak przeliczy to się zdziwi. Ja liczę, nauczony swoją budową ale też i pracą. Więc nie wypisuj bzdur bo prosząc o info w sprawie pomy ale tez jakiekolwiek inne nie zalezy mi na opinii od takich osób jak Ty. Jesli możesz to ignoruj moje wpisy a ja postaram się zrobic to samo.

Jak chciałbym Ci coś sprzedać to napisałbym, " tak wymień pompkę, to super pomysł a i wymień na XXX bo taką mam u siebie i mogę Ci odsprzedać"
A ja Ci piszę że to kompletny bezsens i chce oszczędzić Twoje pieniądze.

Jeżeli masz tak tani prąd jak piszesz to to co policzyłem nie x2 ale trzeba podzielić przez 2 i wyjdzie 15,5zł rocznie.
Bo jak coś jest 2x tańsze to się przecież dzieli a nie mnoży.

Nawet jak źle policzyłeś to itak wyszło Ci że po 13-15 latach Ci się zwróci.
Do tego założyłeś optymistycznie że zaczniesz oszczędzać po takim czasie, a jaką masz pewność że najtańsza chińska obiegówa wytrzyma 15lat?
Lepiej Ci powiem, 15 lat to czas życia pompy, a wiec zanim Ci się zwróci obiegówka to już będzie czas wymieniać PC.

Jak czytałeś moje posty to pewnie widziałeś ten gdzie pisałem jak to dyrektor szkoły z wójtem, oboje to wykształceni ludzie, teoretycznie powinni znać się na ekonomii, postanowili założyć solary na szkole, wg. projektu miały się zwrócić po 30 paru latach, a czas życia takich solarów to 15lat.
Jak widzisz wiele osób ma problemy z wyliczeniem opłacalności inwestycji, więc się nie przejmuj.

piszesz: " Do tego CWU które też pcha i robi się koło 100zł. " skąd Ci się to wzieło, jak masz prąd za jakieś tam 30gr.
Za 100zł kupisz u siebie 333kWh prądu, jak pompka bierze 0,07kWh na godzinę,To policz sobie jak to wychodzi, Pamiętaj że twoja PC działa jakieś 880h rocznie. Czyli obiegówka bierze 61kWh rocznie a nie 333!!!!!!!
To jest różnica!!!
Jak zaokrąglasz to nie rób tego x5,5

DomPrzyKalinowej
08-01-2016, 06:55
Przejrzałem kilka Twoich wpisów - nalezysz do kategorii ludzi których bardzo nie lubię - do sprzedawców którzy wciskają ludziom kit aby tylko coś sprzedać. Cenię takich sprzedawców co to doradzą ale rzetelnie i sprzedadzą nawet kosztem swojej marzy aby klient był zadowolony. Ty przedstawisz klientowi ze nie warto bo co to jest 30zł a klient jak przeliczy to się zdziwi. Ja liczę, nauczony swoją budową ale też i pracą. Więc nie wypisuj bzdur bo prosząc o info w sprawie pomy ale tez jakiekolwiek inne nie zalezy mi na opinii od takich osób jak Ty. Jesli możesz to ignoruj moje wpisy a ja postaram się zrobic to samo.

I nie obrażaj się teraz że ktoś skrytykował Twój wpis, liczyłeś na to że wszyscy Ci przyklasną i napiszą tak super pomysł,
i jeszcze "policzą" to tak jak Ty?
Dałem Ci rzetelną odpowiedź, popartą matematycznie, a Ty walisz focha, bo nie jest tak jak myślałeś i ciężko się z tego Ci wycofać......

LITOŚCI.....

08-01-2016, 07:33
Nie przerażam się, czytam kilka wątków, widziałem juz jak kilku kolegów z tego forum Cie powiozło z powodu Twojej "fachowej wiedzy". Sądzę, że są tu inne autorytety (czyt. osoby które swoim długoletnim pobytem na tym forum oraz jakościa i merytoryką swoich wypowiedzi a przede wszystkim kulkturą ) które zdobyły mój szacunek i uznanie i To do nich kieruję swoje posty. Oczywiście zapraszam wszystkich do dyskusji ale na wysokim poziomie kultury. Prosiłem abys ignorował moje posty ale jestes widocznie forumowym trollem. Ponieważ reprezentujesz poziom znanego tu pana Tomasza B. powiem Ci w zaufaniu:
post powyżej - przemyśl zdanie Jeżeli masz tak tani prąd jak piszesz to to co policzyłem nie x2 ale trzeba podzielić przez 2 i wyjdzie 15,5zł rocznie.
Bo jak coś jest 2x tańsze to się przecież dzieli a nie mnoży." I najlepiej przelicz jeszcze raz nawet według swojego wzoru powyżej.
Chociaż nasuwa mi się pytanie - jesli pompa weżmie w godzinę mniej niż 2,9kW założone przez Ciebie czyli np.2kW to pompka obiegowa pracuje mniej?

Powtórzę to co pisałem wyżej - średnia 18h pracy /dobę przy 70W mocy daje 1,26kWh na dobę x 0,36 daje 0,46gr/dzień.
Sezon grzewczy 8mcy x 30dni=240dni x 0,46/dzien = 110zł
poza sezonem 3mce x 2h/dobe na CWU w taniej = 90dni x 0,14kW = 12,6kW x 0,26 = 3,3zł
no i nieliczone zuzycie jak stwierdziles przy zalaczeniach przed i po sprężarce dajmy na to 7zł zwlaszcza ze to głównie sezon grzewczy i latwiej liczyć

Razem około 120zł /sezon

Spójrz też na wpis Pratchawca - u niego zużycie prądu przy 180W mocy pompki to było 60zł/mies. Miał moc pompki większą o dwa i pół raza ode mnie. Wiec jeśli jego mierzalne koszty podzieklę na 2,5 daje mi 24zł/mies i to tylko razy 8 miesiecy sezonu daje 192zł a ja wyliczyłem prawie o połowę mniejsze. Więc Twoje dane że pompka 70W to jest 30zł/rok włóż między bajki


Aha - zauważyłem ze nadużywasz słowa "Litości" ale wybaczam Ci, skoro ciagle o to prosisz......

I ja poproszę: nie pisz, nie dzwoń, nie przychodz.....

DomPrzyKalinowej
08-01-2016, 07:45
Nie przerażam się, czytam kilka wątków, widziałem juz jak kilku kolegów z tego forum Cie powiozło z powodu Twojej "fachowej wiedzy". Sądzę, że są tu inne autorytety (czyt. osoby które swoim długoletnim pobytem na tym forum oraz jakościa i merytoryką swoich wypowiedzi a przede wszystkim kulkturą wypowiedzi) które zdobyły mój szacunek i uznanie i To do nich kieruję swoje posty. Oczywiście zapraszam wszystkich do dyskusji ale na wysokim poziomie kultury. Prosiłem abys ignorował moje posty ale jestes widocznie forumowym trollem. Ponieważ reprezentujesz poziom znanego tu pana Tomasza B. powiem Ci w zaufaniu:
post powyżej - przemyśl zdanie Jeżeli masz tak tani prąd jak piszesz to to co policzyłem nie x2 ale trzeba podzielić przez 2 i wyjdzie 15,5zł rocznie.
Bo jak coś jest 2x tańsze to się przecież dzieli a nie mnoży." I najlepiej przelicz jeszcze raz nawet według swojego wzoru powyżej.

Aha - zauważyłem ze nadużywasz słowa "Litości" ale wybaczam Ci, skoro ciagle o to prosisz......

pobyt na tym forum to często zwyczajne sadomaso które uprawiam aktualnie.

Co do długoletniego pobytu na forum, to czasem jest to jak wieloletnie pranie mózgu, a jak nie jest poparte doświadczalnie to czasem różnie bywa z wynikiem.

Na początku liczyłeś że zwrot pompki po 3 latach, teraz wychodzi Ci 13-15lat.
To chyba trochę wyniosłeś z tego mojego trolowania.....

rob30
08-01-2016, 07:45
Co to za parametr ????

Gdzieś już słyszałem ,że jak woda za szybko płynie do nie zdąży oddać ciepła .To chyba taki sam parametr :lol2:

?? nie rozumiem o co Ci chodzi ?
Z tym, ze dom nie nadąża odbierać to chodziło mi, że może za duży opór podłogi albo za mała powierzchnia grzewcza, bo kanapa meble itd.

rob30
08-01-2016, 07:47
Wg mnie przeciwnie, duży odbiór ciepła (stąd duże zużycie energii el.) stąd niska temp. powrotu, która poprzez deltę 5st., "ściąga" T zasilania w dół. Ja mam też -15/+42 st i w obiegu dochodzi do 43 st. , na powrocie jest 39-40 i dom dogrzewa.
pozdr

hmm a co jeśli zasilanie 38 a powrót 35 ?

08-01-2016, 08:52
pobyt na tym forum to często zwyczajne sadomaso które uprawiam aktualnie.

Co do długoletniego pobytu na forum, to czasem jest to jak wieloletnie pranie mózgu, a jak nie jest poparte doświadczalnie to czasem różnie bywa z wynikiem.

Na początku liczyłeś że zwrot pompki po 3 latach, teraz wychodzi Ci 13-15lat.
To chyba trochę wyniosłeś z tego mojego trolowania.....

Coraz bardziej mam ochotę .....ale sie powstrzymam. Widać jakie masz doswiadczenie i jaki jesteś spostrzegawczy. Ukłon w Twoja stronę.

Aha.....z tego co pamietam to....po 3 latach miał się zwrócić koszt samej pompki, a po 13-15 latach miałem mieć rok grzania za darmo - widać że pewne niewygodne tematy omijasz a To co Ci pasuje traktujesz wybiórczo i dostosowujesz do danej chwili.....czekaj, czekaj czy Ty aby nie jesteś nowym doradcą Macierewicza:wtf:

lukasza
08-01-2016, 09:03
Ogłoszenie: Aaa zatrudnimy moderatora do usuwania komediodramatu z forum.

Ludzi nowi na forum bez mocnych nerwów i kalkulatora prosimy o nieczytanie kilku wpisów powyżej. Zadam sobie MINIMUM obowiązku i skomentuje to minimalnie:

post 1328 instalatora (o zgrozo), który tydzień temu dowiedział się ode mnie, że PC Panasonic Tcap 9KW pobierając 4200kWh oznacza średnio rachunek 1130zł a nie około 2000zł - tzn. dowiedział się bo dopytywał się jeszcze, gdzie to niby w Polsce jest prąd po 27gr/1kWh! Aż mu ludzie odpowiedzieli: Wszędzie Panie jest prąd w 2taryfie od 27-30gr/1kWh, ale nauka poszła w las i mu ciągle prąd do PC liczy po 50-60gr (jak się grzeje 120m2 18kW meetingiem to może tak jest).

jak masz rachunek 1300zł średnio prąd jakieś ,55g 1300/0,55 = 2363kWh
2363/ średnio na 1h pobór pompy ~ 2,9kWh 2363/2,9 = 815h
pompa chodzi Ci rocznie około 815h czyli obiegówka bierze
815*0,07 = 57kWh
57kWh * 0,55 = 31zł
otóż powinno być u Santosza na twoim przykładzie:
1300 zł / 0,30gr/1kWh = zaokrąglam 4340kWh a nie 2363KWh
czyli już mu wyjdzie (dzieląc 2,9kWh dane Twoje) że grzeje nie 815h a 1496h (czyli NIBy wynik będzie 2x większe zużycie - NIBY)
(chyba każdemu instalatorowi sezon grzewczy 815h grzania domu Szntosza i jego PC powie, że coś jest nie tak /Asolt wam poda ile to średnio dom się grzeje/, ale i dalej brniemy bo będzie ciekawie)

panowie DomPrzyKalinowej i Szantosz spierają się dzielić/czy mnożyć (NIBY)
jak mamy 1496h (czyli więcej h grzania) to i tak
1496h / 0,07kWh (dane wasze) = 104kWh (no NIBY 2x więcej niż instalatorowi)
tylko, że jak owe 104kWh teraz damy nie 55gr a 30gr to nadal wynik ten sam (bo nie na NIBY to wtedy mnożyliśmy a teraz to samo dzielimy)
104kWh x 30gr 31 zł.

Dobra komedia. Trzeba wiedzieć gdzie dzielić a gdzie mnożyć. DomPrzyKalinowej zanim coś policzysz sprawdź podstawowe dane: cena prądu u Inwestora a nie Twoje widzimisię.

I Szntosz ..... to samo ale w drugą stronę


Powtórzę to co pisałem wyżej - średnia 18h pracy /dobę przy 70W mocy daje 1,26kWh na dobę x 0,36 daje 0,46gr/dzień.
Sezon grzewczy 8mcy x 30dni=240dni x 0,46/dzien = 110zł
poza sezonem 3mce x 2h/dobe na CWU w taniej = 90dni x 0,14kW = 12,6kW x 0,26 = 3,3zł
no i nieliczone zuzycie jak stwierdziles przy zalaczeniach przed i po sprężarce dajmy na to 7zł zwlaszcza ze to głównie sezon grzewczy i latwiej liczyć
Razem około 120zł /sezon

chcesz Nam Santosz powiedzieć że grzejesz 8miesięcy po 18h czyli 4320h rok! SZOK.
Chcesz Nam powiedzieć że w styczniu przy temp. zewn. -16st grzejesz 18h - no to jest Ok, ale od kiedy u Nas zima trawa 8msc po -16st??????????
Wrzesień, październik, czy nawet teraz listopad to pewnie średnio mniej niż 9h na dobę grzania!

Wasze obliczenia są bez znaczenia! Już na "dzień dobry" nie potraficie logicznie pomyśleć a co dopiero obliczyć ile może chodzić PC a co za tym idzie ile pompa obiegowa to jak liczyć na dalsze dane. Ludzie czytają i nie wiedzą w co wierzyć - bo tu bardziej wiara a nie matematyka się przyda!

p.s. Szntosz. rada: Jakiś pewnie nie głąb w Panasonicu ta obiegówkę dał. Jak ona się Ci wyrabia (nie masz szczególnego problemu z nią) to ja bym się z jej wymiana nie spieszył. Liczenie strat PLN przez obiegówkę jest jak liczenie strat na ogrzewaniu przez mostek w balkonie, zwykłe (nie energooszczędne i drogie) okna dachowe, kotwy w ściany. Jak to Mi na wątku domów pasywnych policzyli (szczególnie monterzy okien w ociepleniu i okien dachowych z roletami po 3 tys zamiast po 800zł) to wyszło by im zaraz że moja PC do domu jest za mała.

08-01-2016, 09:30
lukasza - nie mówię ze grzeje przez 8 mcy po 18godzin, mowie ze teraz pompa pracuje 24h/dobe, kilka dni temu 18godzin, ale zwykle 12-13 wiec usrednilismy te dane tylko do ptrzeb wyliczen. Mogę Ci srednio przyjąć że 15 to wynik teoretycznie zmieni się o 15%. Ale Twoje wyliczenia dotyczą grzania w taniej taryfie a ja taka mam przez 10godzin dziennie, wiec 1/3 to drogi prąd.

Poza tym pazdziernik, listopad, zawsze tania taryfa na maksa - 8h w nocy, 2 h w dzień, wekendy zawsze dłuzej. Więc Twoje obliczenia też nie są szczegółowe tylko ogólne.

Ja nie spieszę się z wymianą, tylko własnie chciałem się dowiedzieć jak to policzyć żeby zobaczyć czy jest sens. Jednak sposób liczenia jak widzę, każdy ma swój.

08-01-2016, 09:34
I jeszcze raz spytam - jak pompa weżmie w godzinę 2,9kW a innym razem 2kW to rozumiem ze pompka obiegowa grunfosa która ma 3 biegi stałe i pracuje na 2gim z moca 70W - weżmie mniej ? Bo wg mnie tyle samo skoro pracuje ciagle z taką sama mocą.

map78
08-01-2016, 09:43
Ja tam nie muszę nic zgadywać, bo Euroster dostarcza mi informację o czasie pracy pompy i tak za poprzednie lata wychodzi mi, że pracuje 1800h do tego trzeba doliczyć jakieś 200h dla CWU w okresie od maja do września, czyli razem 2000h.
I teraz 2000h x 0,18kW (mam tego najbardziej prądożernego grundfosa) daje nam 360kWh - sporo:) Średnia cena za 1kWh jaką płacę za ogrzewanie to 0,4zł, więc 360 X 0,4 = 144zł - to roczny koszt pracy mojej obiegówki. Ale nie zamierzam jej wymieniać, bo pracuje dobrze, a wg mnie jak coś pracuje dobrze to lepiej tego nie ruszać, bo jak mawiają "lepsze jest wrogiem dobrego";)

plusfoto
08-01-2016, 09:50
santosz gdzieś były podwane ilości godzin pracy pomp rocznie. Nie mogę tego teraz znaleźć. Ale jak dobrze pamiętam chodziło o gruntówki i ich roczna praca to około 2000h na CO i CWU. Jeśli coś pochrzaniłem to niech ktoś poprawi.

schizo85
08-01-2016, 09:58
Coraz bardziej mam ochotę .....ale sie powstrzymam. Widać jakie masz doswiadczenie i jaki jesteś spostrzegawczy. Ukłon w Twoja stronę.

Aha.....z tego co pamietam to....po 3 latach miał się zwrócić koszt samej pompki, a po 13-15 latach miałem mieć rok grzania za darmo - widać że pewne niewygodne tematy omijasz a To co Ci pasuje traktujesz wybiórczo i dostosowujesz do danej chwili.....czekaj, czekaj czy Ty aby nie jesteś nowym doradcą Macierewicza:wtf:

On to taki Brzęczuś od pomp. Może delikatnie złagodzona wersja.

JTKirk
08-01-2016, 09:59
to zależy jak jest dobrana PC do budynku - niedowymiarowana, na styk, przewymiarowana.....
u mnie CO+CWU to około 1800h

lukasza
08-01-2016, 11:16
Map78, JTKirk, plusfoto
dokładnie to im pisałem (jakby dobrze policzyli to wyjdzie im), że sezon grzewczy mamy uśredniając (rożne domy, różne systemu, rożne moce) od 1300-2000h rocznie. Średnio kiedyś już to na forum przewalało się przy liczeniu OZC 1800h (Asolt zaraz mniej poprawi). Coraz mniej tego przy PC idzie.

Wiadomo, jest to różnie, ale trzeba pisać by ta komedię Santosza i DomPrzyKalinowej przerwać bo jednemu wychodzi ok 815h grzania a drugiemu 8mscx30dnix18h = 4320h. Jeden o niebie a drugi o chlebie.

Obie liczby z du... i do du... i liczą sobie zużycie pompy obiegowej na takich liczbach a ludzie bez doświadczenia na forum to łykają jak młode pelikany.

p.s. Szntos naprawdę PC chodzi Ci w październiku- ba liczysz 8msc czyli też i wrzesień (IX-IV) lub maj (X-V) po 10h dziennie? Bez jaj. Napisz ile PC pobrała Ci kWh. Potem zapytaj o średni pobór kWh PC na 1h pracy a się ZDZIWISZ bo liczyłeś dla 4320h pracy i potem że może masz o 15% mniej czyli nie 3672h. A zobaczysz jaki wyjdzie Ci wynik.

np; strzelam bo danych nie mam dokładnych. jakby przyjąć że w stopce Masz napisane za sezon grzewczy: 1300zł i chyba pisałeś że 1kWh po 36gr to da wynik 3611kWh. Jakby PC brała średnio 3kWh na h to znaczy że działa Ci 1200h - rocznie. tak strzelam, oblicz sobie sam, chyba, ze chesz napisać że Twoja PC bierze 1kWh na 1h pracy.

08-01-2016, 11:16
Mam tabelę którą prowadziłem w ubiegłym roku spisując codziennie podlicznik niestety mam tylko listopad, grudzień, styczeń i luty.
listopad CO-393 CWU-84 razem 477
grudzien CO-622 CWU-97 razem 719
styczeń CO-620 CWU-90 razem 710
Luty CO-652 CWU-96 razem 748


łacznie 4 miesiace daje 2654kW
I tu pytanie jaką srednią przyjąć na godzine pracy pompy - 3kW czy 1,5 czy 2 - tego nigdy nie wiadomo.

08-01-2016, 11:23
Map78, JTKirk, plusfoto


p.s. Szntos naprawdę PC chodzi Ci w październiku- ba liczysz 8msc czyli też i wrzesień (IX-IV) lub maj (X-V) po 10h dziennie? Bez jaj. Napisz ile PC pobrała Ci kWh. Potem zapytaj o średni pobór kWh PC na 1h pracy a się ZDZIWISZ bo liczyłeś dla 4320h pracy i potem że może masz o 15% mniej czyli nie 3672h. A zobaczysz jaki wyjdzie Ci wynik.

np; strzelam bo danych nie mam dokładnych. jakby przyjąć że w stopce Masz napisane za sezon grzewczy: 1300zł i chyba pisałeś że 1kWh po 36gr to da wynik 3611kWh. Jakby PC brała średnio 3kWh na h to znaczy że działa Ci 1200h - rocznie. tak strzelam, oblicz sobie sam, chyba, ze chesz napisać że Twoja PC bierze 1kWh na 1h pracy.

Uważasz że to jest stała 3kWh/godz.? Przecież raz wezmie 1,5kW innym razem 3kWh. A pompka i tak pracuje ze stała mocą. I wyobraż sobie że tak, grzałem w domu od połowy wrzesnia - dziwne? Pierwszy rok mieszkania, grzania, wywalania wilgoci technoklogicznej a Ty się smiejesz ze ktos we wrzesniu grzał?
Tak, dużo kWh mi poszło, ale się bawiłem pompą tzn dobierałem krzywą, grzałem i w tanie i w drogiej, sprawdzałem rózne nastawy bo to był mój pierwszy rok.

rob30
08-01-2016, 11:37
To i ja podam jak zbieracie statystki :) za 2015r CO+CWU 1660h

map78
08-01-2016, 11:37
Tak, dużo kWh mi poszło, ale się bawiłem pompą tzn dobierałem krzywą, grzałem i w tanie i w drogiej, sprawdzałem rózne nastawy bo to był mój pierwszy rok.

Skoro dużo eksperymentowałeś i był to Twój pierwszy rok to możesz śmiało założyć, że w kolejnych normalnych już latach Twoja pompka obiegowa będzie pracowała te "ustawowe"1800h, a więc będzie zżerała prądu za około 50zł rocznie. Więc nawet gdyby ta nowa pompa z allegro w ogóle nie zużywała prądu i znalazłbyś instalatora, który by Ci ją zainstalował, uruchomił i prawidłowo ustawił za darmo to i tak ten zakup będzie zwracał się przez minimum 5 lat - moim zdaniem nie warto się tego tykać;)

marcin.sto1
08-01-2016, 11:40
Pytanko z nieco innej beczki: Można gdzieś z poziomu sterownika sprawdzić/zmienić bieg obiegówki? Panasonic 1F 9kW, model 2015r.

JTKirk
08-01-2016, 11:42
moim zdaniem nie warto się tego tykać;)

też tak uważam

plusfoto
08-01-2016, 11:47
santosz chodzi o to że przeciętna pompa pracuje ~2000h/rok i tyle też bedzie pracowała obiegówka. 2000* 70W = 140kWh. Przy zmianie pompki zaoszczędzisz góra 70kWh/rok to będzie w porywach 20-30zł/rok. Czy warto bawić się w wymianę? Zdecyduj sam.

kenda2
08-01-2016, 12:04
Pytanko z nieco innej beczki: Można gdzieś z poziomu sterownika sprawdzić/zmienić bieg obiegówki? Panasonic 1F 9kW, model 2015r.

Można, z poziomu menu instalatora. Parametr sr02 to biegi obiegówki.

08-01-2016, 12:25
I o to chodziło - o konkluzję
Swoją drogą grzeję drugi rok - zacząłem w pazdzierniku i do 5.01 mam 530zł rachunek z czego pazdziernik i listopad 300 a grudzien 230. Średnio 173/mies.

map78
08-01-2016, 12:33
I o to chodziło - o konkluzję
Swoją drogą grzeję drugi rok - zacząłem w pazdzierniku i do 5.01 mam 530zł rachunek z czego pazdziernik i listopad 300 a grudzien 230. Średnio 173/mies.

Santosz, to może jeszcze podsumujmy dla innych, którzy będą rozważali takie pomysły.
Roczna oszczędność na wymianie obiegówki, w Twoim przypadku to około 25zł.
Obiegówka z aledrogo (nie wnikam czy odpowiednia) - 250zł
Instalator: dojazd, montaż i demontaż hydrauliczny i elektryczny, odpowietrzanie, czyszczenie filtrów, sprawdzenie przepływów, regulacja - jak dla mnie minimum kolejne 250zł?
Zatem mamy 500zł inwestycji dzielone na 25zł zysku rocznego co daje nam zwrot z inwestycji po całych 20 latach. I teraz każdy sobie łatwo przekalkuluje, czy mu się opłaca czy nie:)

08-01-2016, 12:58
Instalacja własnoręczna - 30min - to naprawdę nic wielkiego

map78
08-01-2016, 13:30
Instalacja własnoręczna - 30min - to naprawdę nic wielkiego

Dla bardzo wprawionego hydraulika to może i 30min wystarczy, choć szczerze wątpię bo samo odkręcenie i skręcenie obudowy hydroboxu to pewnie z 10min, ale mniejsza o to, bo zapewniam Cię, że mało który użytkownik zdecydowałby się na samodzielny montaż, wiążący się z utratą gwarancji i ewentualnym, aczkolwiek wielce prawdopodobnym rozregulowaniem całego układu. Takie jest moje zdanie...

gall86
08-01-2016, 17:06
Witam,
Też grzeję panasem i mam wrazenie, ze cos nie do konca jest w porzadku. Nie wiem czy to kwestia ustawien pompy czy czegos innego... Do mam dosc dobrze ocieplony, ale pozostalo jeszcze kilka mostkow do zalatania. Ale do rzeczy:
Pompa grzeje glownie w taniej taryfie. Jedynie ostantio w tych duzych mrozach musiala pochodzic w drogiej. Temperature zadana osiaga, ale zajmuje to dosc sporo czasu. Ogolnie martwi mnie temperatura wody na wyjsciu z pompy, bo mam wrazenie, ze pompa nie potrafi osiagnac zadanej prze mnie temperatury.
Gdy dam dla -15 40*, a dla +15 35* to pompa w ogole jakby tego nie uwzgledniała. Po dluzszej pracy osiaga temperature 33*, bardzo rzadko wskakuje na 34 czy 35*. Delta przewaznie wynosi 5*, niekiedy 4*, wiec z tej strony jest OK. zastanawia mnie czy cos moze mam gdzie zle ustawione, moze w jakis sposob pomanipulowac krzywa grzewcza?

bobrow
08-01-2016, 17:20
witam,
do tematu pomp w PC dodałbym tylko , że sterowanie powinno mieć algorytm do zmiany prędkości pompy obiegowej np w zależności od dt (tj właściwie mocy grzewczej) , można by było jeszcze ewentualnie ustawiać wartości skrajne (min i max). Szczególnie w systemach grzejnikowych z mniejszą bezwładnością temperaturową widzę takie zastosowanie.
Nie mam informacji o innych PC-może już jest to gdzieś stosowane. Jeśli PC moduluje moc sprężarki , to dlaczego nie może w podobny sposób sterować pompą obiegową ? Sterowanie powinno mieć możliwość włączenia/wyłączenia automatycznej regulacji wydajności-podobnie jak pompa wilo .
pzdr

PS

odnośnie mocy pomp obiegowych , to wychodzę z założenia , że najważniejszy jest (S)COP-bo co z tego ,że zaoszczędziłem 20 pln rocznie , jeśli wydałem kilka stów za słaby COP ?

gall86
08-01-2016, 17:34
witam,
do tematu pomp w PC dodałbym tylko , że sterowanie powinno mieć algorytm do zmiany prędkości pompy obiegowej np w zależności od dt (tj właściwie mocy grzewczej) , można by było jeszcze ewentualnie ustawiać wartości skrajne (min i max). Szczególnie w systemach grzejnikowych z mniejszą bezwładnością temperaturową widzę takie zastosowanie.
Nie mam informacji o innych PC-może już jest to gdzieś stosowane. Jeśli PC moduluje moc sprężarki , to dlaczego nie może w podobny sposób sterować pompą obiegową ? Sterowanie powinno mieć możliwość włączenia/wyłączenia automatycznej regulacji wydajności-podobnie jak pompa wilo .
pzdr

PS

odnośnie mocy pomp obiegowych , to wychodzę z założenia , że najważniejszy jest (S)COP-bo co z tego ,że zaoszczędziłem 20 pln rocznie , jeśli wydałem kilka stów za słaby COP ?

Tez sie zastanawialem czemu soft nie reguluje praca pompki tak by utrzymywac optymalna detle... dla mnie to troche porazka, bo rzecz dosc prosta do zrobienia.

flisiu
08-01-2016, 17:38
Witam,
Też grzeję panasem i mam wrazenie, ze cos nie do konca jest w porzadku. Nie wiem czy to kwestia ustawien pompy czy czegos innego... Do mam dosc dobrze ocieplony, ale pozostalo jeszcze kilka mostkow do zalatania. Ale do rzeczy:
Pompa grzeje glownie w taniej taryfie. Jedynie ostantio w tych duzych mrozach musiala pochodzic w drogiej. Temperature zadana osiaga, ale zajmuje to dosc sporo czasu. Ogolnie martwi mnie temperatura wody na wyjsciu z pompy, bo mam wrazenie, ze pompa nie potrafi osiagnac zadanej prze mnie temperatury.
Gdy dam dla -15 40*, a dla +15 35* to pompa w ogole jakby tego nie uwzgledniała. Po dluzszej pracy osiaga temperature 33*, bardzo rzadko wskakuje na 34 czy 35*. Delta przewaznie wynosi 5*, niekiedy 4*, wiec z tej strony jest OK. zastanawia mnie czy cos moze mam gdzie zle ustawione, moze w jakis sposob pomanipulowac krzywa grzewcza?
tez mam podobnie do Ciebie ale wszyscy pisza ze tak ma byc ;P aczkolwiek masz dosc wysoko ustawiona ta krzywa jak dla podlogowki. ja tez teraz szukam najbardziej optymalnych ustawien ale pompa tez mi nie osiaga wartosci zadanej na krzywej. dzisiaj obnizylem krzywa do 28 - 33 i zobacze jak bedzie to dzialac. trzeba tez patrzec na optymalizacje rachunkow :)

gall86
08-01-2016, 17:42
tez mam podobnie do Ciebie ale wszyscy pisza ze tak ma byc ;P aczkolwiek masz dosc wysoko ustawiona ta krzywa jak dla podlogowki. ja tez teraz szukam najbardziej optymalnych ustawien ale pompa tez mi nie osiaga wartosci zadanej na krzywej. dzisiaj obnizylem krzywa do 28 - 33 i zobacze jak bedzie to dzialac. trzeba tez patrzec na optymalizacje rachunkow :)

Tez bede musial troche pogrzebac. Jak dla mnie wystarczy 30* jak jest na wyjsciu, ale skoro daje jej ze ma byc 35 czy 38 to powinno tyle osiagnac, a ona nie chce i to jest dla mnie zagadka.

rydzadam
08-01-2016, 18:02
Tez bede musial troche pogrzebac. Jak dla mnie wystarczy 30* jak jest na wyjsciu, ale skoro daje jej ze ma byc 35 czy 38 to powinno tyle osiagnac, a ona nie chce i to jest dla mnie zagadka.
Może nie osiąga bo po prostu nie musi skoro sterownik pokojowy ją hamuje. Jakby ładowała uparcie w zasilanie te 38 to prawdopodobnie skończyło by się na przegraniu chałupy albo niepotrzebnym taktowaniem pompy. Chyba że nie masz pokojowego to pompa opiera się jedynie na sterowniku pogodowym i krzywej grzewczej

gall86
08-01-2016, 18:07
Może nie osiąga bo po prostu nie musi skoro sterownik pokojowy ją hamuje. Jakby ładowała uparcie w zasilanie te 38 to prawdopodobnie skończyło by się na przegraniu chałupy albo niepotrzebnym taktowaniem pompy. Chyba że nie masz pokojowego to pompa opiera się jedynie na sterowniku pogodowym i krzywej grzewczej

generalnie steruje i pokojowym i troche mam pomieszane na samej pompie. Na pokojowym mam dobrane pod tanie taryfy, tania 23*, droga 22*. Na pompie mam dodane kiedy cwu ma grzac i tez troche uwzglednione tania-droga, np pomiedzy 6 a 14 pompa jesy wylaczona - nikogo nie ma w domu, nie ma sensu grzac. jednak z uwagi na grzanie w taniej zalezy mi, zeby pompa pracowala na maxa w wyznaczonych godzinach, a tak nie jest.

imrahil
08-01-2016, 18:14
Tez sie zastanawialem czemu soft nie reguluje praca pompki tak by utrzymywac optymalna detle... dla mnie to troche porazka, bo rzecz dosc prosta do zrobienia.

delta 4-5*C chyba jest optymalna. to że nie osiągasz zadanej to chyba normalne - domowi wystarczy grzanie z niższą temperaturą zasilania. płyta fundamentowa ma sporo niższą temperaturę niż Twoja zadana temperatura, to masa betonu, więc nie da się ot tak osiągnąć 40*C na zasilaniu. ja swoją grzałką 6 kW osiągnąłem 40*C zasilania w trakcie wygrzewania domu po chyba 5 czy 6 dniach grzania bez przerwy 24h/dobę w październiku, kiedy słońce mocno pomagało. wtedy w domu było już ponad 30*C

Arturo72
08-01-2016, 19:04
Witam,
Też grzeję panasem i mam wrazenie, ze cos nie do konca jest w porzadku. Nie wiem czy to kwestia ustawien pompy czy czegos innego... Do mam dosc dobrze ocieplony, ale pozostalo jeszcze kilka mostkow do zalatania. Ale do rzeczy:
Pompa grzeje glownie w taniej taryfie. Jedynie ostantio w tych duzych mrozach musiala pochodzic w drogiej. Temperature zadana osiaga, ale zajmuje to dosc sporo czasu. Ogolnie martwi mnie temperatura wody na wyjsciu z pompy, bo mam wrazenie, ze pompa nie potrafi osiagnac zadanej prze mnie temperatury.
Gdy dam dla -15 40*, a dla +15 35* to pompa w ogole jakby tego nie uwzgledniała. Po dluzszej pracy osiaga temperature 33*, bardzo rzadko wskakuje na 34 czy 35*. Delta przewaznie wynosi 5*, niekiedy 4*, wiec z tej strony jest OK. zastanawia mnie czy cos moze mam gdzie zle ustawione, moze w jakis sposob pomanipulowac krzywa grzewcza?
I to jest cały inwenter ;)
Stwierdziłem,że do grzania taryfowego jest całkowicie zbędny a nawet przeszkadza. Pompa z inwenterem wg mnie przystosowana jest do pracy ciągłej.
A optymalna delta T to właśnie 5st.C i do tego pompa dąży,żeby to utrzymywać ale nie szybkim tempem tylko właśnie wg pogodowki i krzywej a "pomaga" jej w tym inwenter.

gall86
08-01-2016, 19:22
I to jest cały inwenter ;)
Stwierdziłem,że do grzania taryfowego jest całkowicie zbędny a nawet przeszkadza. Pompa z inwenterem wg mnie przystosowana jest do pracy ciągłej.
A optymalna delta T to właśnie 5st.C i do tego pompa dąży,żeby to utrzymywać ale nie szybkim tempem tylko właśnie wg pogodowki i krzywej a "pomaga" jej w tym inwenter.

OK, a co moze mi dac zmiana krzywej w sensie regulacja o +5 albo -5? bo taki jest zakres o ile dobrze pamietam.

flisiu
08-01-2016, 20:45
generalnie steruje i pokojowym i troche mam pomieszane na samej pompie. Na pokojowym mam dobrane pod tanie taryfy, tania 23*, droga 22*. Na pompie mam dodane kiedy cwu ma grzac i tez troche uwzglednione tania-droga, np pomiedzy 6 a 14 pompa jesy wylaczona - nikogo nie ma w domu, nie ma sensu grzac. jednak z uwagi na grzanie w taniej zalezy mi, zeby pompa pracowala na maxa w wyznaczonych godzinach, a tak nie jest.
dokladnie tak samo jak Ty borykalem sie z tym tematem i chyba przyjalem juz do wiadomosci ze krzywa jedno a praca pompy to drugie. szukam teraz ile potrzeba tak naprawde aby bylo przyjemnie w domu w najwieksze mrozy.

Arturo72
08-01-2016, 21:01
dokladnie tak samo jak Ty borykalem sie z tym tematem i chyba przyjalem juz do wiadomosci ze krzywa jedno a praca pompy to drugie. szukam teraz ile potrzeba tak naprawde aby bylo przyjemnie w domu w najwieksze mrozy.
Wypierdzielcie sterowniki pokojowe i grzejcie na krzywej.Krzywą ustawcie po obserwacji kilkudniowej jak działa i będzie git.

JTKirk
08-01-2016, 21:08
mów za siebie
mi pokojowe pasuje :)

Arturo72
08-01-2016, 21:11
mów za siebie
mi pokojowe pasuje :)
start/stop i jest gites ale nie inwenter :)
Tobie grzeje na maksa do wyłączenia przez pokojowy a nam nie ;)

marcin.sto1
08-01-2016, 21:24
Można, z poziomu menu instalatora. Parametr sr02 to biegi obiegówki.


Kenda, mógłbyś to opisać co trzeba wybrać na sterowniku żeby sprawdzić te ustawienia?

bobrow
08-01-2016, 22:02
Kenda, mógłbyś to opisać co trzeba wybrać na sterowniku żeby sprawdzić te ustawienia?

hej
ja już przećwiczyłem temat regulacji prędkości pompy :
- wył pomarańczowym przyciskiem on off
-trzymaj wciśnięty przycisk srewice aż wyskoczy sr1
-strzałka przewiń na sr2
-set
-select
-strzałka ustawiasz prędkość
-set
-pomarańczowy

marcin.sto1
08-01-2016, 22:21
Dzięki bobrow, w następny weekend będę w domu to sprawdzę

08-01-2016, 22:23
start/stop i jest gites ale nie inwenter :)
Tobie grzeje na maksa do wyłączenia przez pokojowy a nam nie ;)

dokładnie o tym pomyślałem - na razie w sofcie wyłaczyć termostat zewnetrzny i niech chodzi na krzywej, jak osiagnie zadaną przez Ciebie temperaturę to bedziesz wiedział ze to sterownik ja utrzymuje

Arturo72
08-01-2016, 22:30
dokładnie o tym pomyślałem - na razie w sofcie wyłaczyć termostat zewnetrzny i niech chodzi na krzywej, jak osiagnie zadaną przez Ciebie temperaturę to bedziesz wiedział ze to sterownik ja utrzymuje
Tak jest :)

asaselllo
08-01-2016, 22:37
Ja też grzeje na pokojowym i jest ok. Jeśli komfort się w jakiś sposób pogorszy to będę kombinował inaczej ale po co jak jest ciepło i tanio. Inwerter czy on/of, kogo to obchodzi? byle działało i dawało ciepełko.

mkm silesia
08-01-2016, 22:52
jedna ważna sprawa w tej dyskusji jeżeli pompa nie ma nominalnego przepływu to nie osiągnie nominalnej mocy - sterownik będzie pilnował delty 5 i tylko tyle "rozkręci" sprężarkę aby na zasilaniu było o ok 5 więcej niż na powrocie.

mkm silesia
08-01-2016, 22:55
dokładnie o tym pomyślałem - na razie w sofcie wyłaczyć termostat zewnetrzny i niech chodzi na krzywej, jak osiagnie zadaną przez Ciebie temperaturę to bedziesz wiedział ze to sterownik ja utrzymuje

kolego a jaki wy tam macie przepływ w instalacji na tej pompie obiegowej 6tce?
W tym archeo :)

08-01-2016, 23:07
na 6tce? możesz jasniej bo nie skumałem? na moim grundfosie mam tylko 3 biegi chyba ze chodzi o cos innego

mkm silesia
08-01-2016, 23:10
na 6tce? możesz jasniej bo nie skumałem?

odczytaj numerki na pompie obiegowej z tego co kojarzę masz pompę 25/6/130 - obiegową (dla tych co nie wiedzą)

bobrow
08-01-2016, 23:18
witam,
nie mogę wkleić pdf-u , to szybko przekleję tylko tekst odnośnie algorytmu pracy w T-cap model F , może to się komuś przyda :

wariant 1
Nastawa zgodna z krzywą grzewczą = 35 °C
Pompa ciepła zatrzymuje się przy = 37ºC (+3 min)
Temperatura wody powracającej z instalalcji = 32ºC
(dT = 5K przy zachowaniu nominalnego przepływu)
Pompa ciepła startuje kiedy temperatura wody w
instalalcji (na powrocie do pompy ciepła) wynosi
29ºC = 32ºC – 3 K

wariant 2 Duże opory instalalcji i mały przepływ wody
Duża dT=10K, czyli mały przepływ wody, nastawa 35ºC
Pompa ciepła zatrzymuje się przy = 37ºC  temperatura
wody na powrocie = 27ºC (przy małym przepływie)
Pompa ciepła startuje jeżeli woda na powrocie z instalalcji
ma 24ºC = 27ºC – 3 K

wariant 3
Mały zład wody, nastawa 35ºC
Pompa ciepła zatrzymuje się, kiedy temp. zasilania = 37ºC + 3 min
Jest to jednoznaczne np. z temp = 46ºC  na powrocie = 41ºC
Ponowny start przy temperaturze powrotu = 38ºC = 41ºC – 3 K
Pompa ciepła zatrzymuje się, kiedy temp. zasilania = 37ºC + 3 min
Jeżeli temperatura startu pompy ciepła (38) jest wyższa niż nastawa
(35), wtedy nastawa staje się temperaturą startu

tymczasem

PS
cały dokument możecie sobie ściągnąć pod nazwą : A2W seria F , chyba jest na proclubie
odnośnie godzin pracy , to ponownie przypomnę ,że jest zalecenie 2200h/rok w symulatorze panasa

mkm silesia
08-01-2016, 23:27
witam,
nie mogę wkleić pdf-u , to szybko przekleję tylko tekst odnośnie algorytmu pracy w T-cap model F , może to się komuś przyda :

wariant 1
Nastawa zgodna z krzywą grzewczą = 35 °C
Pompa ciepła zatrzymuje się przy = 37ºC (+3 min)
Temperatura wody powracającej z instalalcji = 32ºC
(dT = 5K przy zachowaniu nominalnego przepływu)
Pompa ciepła startuje kiedy temperatura wody w
instalalcji (na powrocie do pompy ciepła) wynosi
29ºC = 32ºC – 3 K

wariant 2 Duże opory instalalcji i mały przepływ wody
Duża dT=10K, czyli mały przepływ wody, nastawa 35ºC
Pompa ciepła zatrzymuje się przy = 37ºC temperatura
wody na powrocie = 27ºC (przy małym przepływie)
Pompa ciepła startuje jeżeli woda na powrocie z instalalcji
ma 24ºC = 27ºC – 3 K

wariant 3
Mały zład wody, nastawa 35ºC
Pompa ciepła zatrzymuje się, kiedy temp. zasilania = 37ºC + 3 min
Jest to jednoznaczne np. z temp = 46ºC na powrocie = 41ºC
Ponowny start przy temperaturze powrotu = 38ºC = 41ºC – 3 K
Pompa ciepła zatrzymuje się, kiedy temp. zasilania = 37ºC + 3 min
Jeżeli temperatura startu pompy ciepła (38) jest wyższa niż nastawa
(35), wtedy nastawa staje się temperaturą startu

tymczasem

PS
cały dokument możecie sobie ściągnąć pod nazwą : A2W seria F , chyba jest na proclubie
odnośnie godzin pracy , to ponownie przypomnę ,że jest zalecenie 2200h/rok w symulatorze panasa

odnośnie wariantu 2 z moich obserwacji instalacji pompa ogranicza modulację spr. i stara się utrzymać dt 5
odnośnie instrukcji P nie do końca pokrywa się to co opisane z tym co obserwuję w czasie pracy urz. nie wiem z czego to wynika może tłumaczenie z japońskiego na angielski a potem jeszcze na pl być może jeszcze coś innego

08-01-2016, 23:38
odczytaj numerki na pompie obiegowej z tego co kojarzę masz pompę 25/6/130 - obiegową (dla tych co nie wiedzą)

Mam dokladnie ta

http://iv.pl/images/58606965804292466511.jpg (http://iv.pl/)

I tu pytanie: jest na niej oznaczenie Q=1,0m3/h. Na którym biegu osiaga taki przepływ? bo pompa wymaga 1,5m3 i zastanawiam sie czy ta pompka jest dobrze dobrana?

I co to znaczy P1 max 100W?

mkm silesia
08-01-2016, 23:44
tabelka poniżej odnosi się do przepływu 1m3/h

pompa obiegowa ma 6 metrów podnoszenia wątpię że osiągasz przepływ 1,5m3/h jeżeli to jedyna obiegówka w tej instalacji

mkm silesia
08-01-2016, 23:48
jeszcze jedno masz cyferkę "1" na końcu oznaczenia modelowego ? jeżeli nie to pompa nie załączy grzania cwu jeżeli nie będzie miała sygnału z termostatu pokojowego

09-01-2016, 00:03
To co powyżej to dokładnie zdjecie mojej pompy. Jak się wiec ona ma do zalecen przepływu 1,5m3/h? Mam to na pompie na tabliczce. Ona jest żle dobrana?

To jest jedyna obiegówka w tej instalacji - sugerujesz wymianę?

mkm silesia
09-01-2016, 00:24
Japońskim inżynierom z P(trobudowy) nie przyszło do głowy że ktoś może tą pompę wpiąć bezpośrednio w instalację ogrzewania podłogowego...

09-01-2016, 00:57
Ale myśłisz żeby jednak wymienić na mocniejśzą wersję?

Arturo72
09-01-2016, 01:07
Japońskim inżynierom z P(trobudowy) nie przyszło do głowy że ktoś może tą pompę wpiąć bezpośrednio w instalację ogrzewania podłogowego...
Co za głupoty gadasz....
Za takie brednie powinieneś być już na czarnej liście "doradców":
342686
Powyżej to też "pomysł" japońskich inzynierów...bo to też pompa made in japan.

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 01:40
Ogłoszenie: Aaa zatrudnimy moderatora do usuwania komediodramatu z forum.

Ludzi nowi na forum bez mocnych nerwów i kalkulatora prosimy o nieczytanie kilku wpisów powyżej. Zadam sobie MINIMUM obowiązku i skomentuje to minimalnie:

post 1328 instalatora (o zgrozo), który tydzień temu dowiedział się ode mnie, że PC Panasonic Tcap 9KW pobierając 4200kWh oznacza średnio rachunek 1130zł a nie około 2000zł - tzn. dowiedział się bo dopytywał się jeszcze, gdzie to niby w Polsce jest prąd po 27gr/1kWh! Aż mu ludzie odpowiedzieli: Wszędzie Panie jest prąd w 2taryfie od 27-30gr/1kWh, ale nauka poszła w las i mu ciągle prąd do PC liczy po 50-60gr (jak się grzeje 120m2 18kW meetingiem to może tak jest).

otóż powinno być u Santosza na twoim przykładzie:
1300 zł / 0,30gr/1kWh = zaokrąglam 4340kWh a nie 2363KWh
czyli już mu wyjdzie (dzieląc 2,9kWh dane Twoje) że grzeje nie 815h a 1496h (czyli NIBy wynik będzie 2x większe zużycie - NIBY)
(chyba każdemu instalatorowi sezon grzewczy 815h grzania domu Szntosza i jego PC powie, że coś jest nie tak /Asolt wam poda ile to średnio dom się grzeje/, ale i dalej brniemy bo będzie ciekawie)

panowie DomPrzyKalinowej i Szantosz spierają się dzielić/czy mnożyć (NIBY)
jak mamy 1496h (czyli więcej h grzania) to i tak
1496h / 0,07kWh (dane wasze) = 104kWh (no NIBY 2x więcej niż instalatorowi)
tylko, że jak owe 104kWh teraz damy nie 55gr a 30gr to nadal wynik ten sam (bo nie na NIBY to wtedy mnożyliśmy a teraz to samo dzielimy)
104kWh x 30gr 31 zł.

Dobra komedia. Trzeba wiedzieć gdzie dzielić a gdzie mnożyć. DomPrzyKalinowej zanim coś policzysz sprawdź podstawowe dane: cena prądu u Inwestora a nie Twoje widzimisię.

I Szntosz ..... to samo ale w drugą stronę


chcesz Nam Santosz powiedzieć że grzejesz 8miesięcy po 18h czyli 4320h rok! SZOK.
Chcesz Nam powiedzieć że w styczniu przy temp. zewn. -16st grzejesz 18h - no to jest Ok, ale od kiedy u Nas zima trawa 8msc po -16st??????????
Wrzesień, październik, czy nawet teraz listopad to pewnie średnio mniej niż 9h na dobę grzania!

Wasze obliczenia są bez znaczenia! Już na "dzień dobry" nie potraficie logicznie pomyśleć a co dopiero obliczyć ile może chodzić PC a co za tym idzie ile pompa obiegowa to jak liczyć na dalsze dane. Ludzie czytają i nie wiedzą w co wierzyć - bo tu bardziej wiara a nie matematyka się przyda!

p.s. Szntosz. rada: Jakiś pewnie nie głąb w Panasonicu ta obiegówkę dał. Jak ona się Ci wyrabia (nie masz szczególnego problemu z nią) to ja bym się z jej wymiana nie spieszył. Liczenie strat PLN przez obiegówkę jest jak liczenie strat na ogrzewaniu przez mostek w balkonie, zwykłe (nie energooszczędne i drogie) okna dachowe, kotwy w ściany. Jak to Mi na wątku domów pasywnych policzyli (szczególnie monterzy okien w ociepleniu i okien dachowych z roletami po 3 tys zamiast po 800zł) to wyszło by im zaraz że moja PC do domu jest za mała.


No ja pisałem mniej więcej to samo.... tylko bardziej dobitnie :-)

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 01:44
Witam

Czasem jednak się opłaca, i to bardzo.

Oryginalną obiegówkę - UPS 25-80 wymieniłem już na etapie instalacji pompy ciepła. Leży nieużywana na półce jako zapas.
Wyliczyłem że najwyższe opory w całej instalacji nie powinny przekraczać.450 mb. Dość dużo ale ponadstandardowo mam ciepłomierz, drugi zawór na klimakonwektor no i sam klimakonwektor generujący najwyższe opory
Pomyliłem się o ok. 20-30 mb. Szukałem mniejszej pompki, zwłaszcza, że od początku zakładałem możliwość ciągłej pracy PC, a wówczas dobowe zużycie prądu przez fabrycznego Grundfosa ( na II biegu 180 W) przekraczałoby 4 kWh. Prawie 60 zł miesięcznie.
Obecnie działająca pompka 63 W jest elektroniczna, ma płynną regulację wydajności w zakresie 9-63 W. i pożera prądu za ok. 20 zł mies., również przy pracy ciągłej - 24 godz. na dobę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Ingerując w oryginalną konstrukcję straciłeś gwarancję......

A nie prościej było założyć zwykły termostat za 100zł, i tak sterować PC?
przecież praca pompki obiegowej non-stop to tak jak pisałeś prąd, wymieniłeś na inną obiegówkę, więc gwarancja też już lipa.

A jak by był termostat to wszystko by chodziło tylko wtedy kiedy by musiało....

09-01-2016, 01:49
No ja pisałem mniej więcej to samo.... tylko bardziej dobitnie :-)

hahahahahahahahahahahahahaha

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 02:06
Witam,
Też grzeję panasem i mam wrazenie, ze cos nie do konca jest w porzadku. Nie wiem czy to kwestia ustawien pompy czy czegos innego... Do mam dosc dobrze ocieplony, ale pozostalo jeszcze kilka mostkow do zalatania. Ale do rzeczy:
Pompa grzeje glownie w taniej taryfie. Jedynie ostantio w tych duzych mrozach musiala pochodzic w drogiej. Temperature zadana osiaga, ale zajmuje to dosc sporo czasu. Ogolnie martwi mnie temperatura wody na wyjsciu z pompy, bo mam wrazenie, ze pompa nie potrafi osiagnac zadanej prze mnie temperatury.
Gdy dam dla -15 40*, a dla +15 35* to pompa w ogole jakby tego nie uwzgledniała. Po dluzszej pracy osiaga temperature 33*, bardzo rzadko wskakuje na 34 czy 35*. Delta przewaznie wynosi 5*, niekiedy 4*, wiec z tej strony jest OK. zastanawia mnie czy cos moze mam gdzie zle ustawione, moze w jakis sposob pomanipulowac krzywa grzewcza?

To jest konsekwencja podpinania całego domy na jednej obiegówce, wbudowanej tylko w PC.
Gdyby był bufor/sprzęgło to dało by się to bez problemu załatwić, a teraz nie wiadomo jaki masz przepływ i ciężko powiedzieć ile Twoja PC ma mocy faktycznie do oddania.
Bo jak ma deltę 5st. C i przepływ 1,2m3/h = to zapłaciłeś za T-CAP 9kW a dostałeś mocy 6,69kW....
I dlatego nie możesz bujnąć podłogówki, bo pompa działa na pół gwizdka.

Dlatego właśnie zalecam bufor/lub sprzęgło....

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 02:11
Japońskim inżynierom z P(trobudowy) nie przyszło do głowy że ktoś może tą pompę wpiąć bezpośrednio w instalację ogrzewania podłogowego...

A jednak czasem się z Tobą zgodzę.

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 02:11
hahahahahahahahahahahahahaha

idź spać.

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 02:16
Taka literatura odnośnie podpinania podłogówki pod PC:
342687


ale inni instalatorzy powiedzą, ale po co druga pompa?
ta pociągnie.... i to ich największa pomyłka!

Pratchawiec
09-01-2016, 08:19
Ingerując w oryginalną konstrukcję straciłeś gwarancję......

A nie prościej było założyć zwykły termostat za 100zł, i tak sterować PC?
przecież praca pompki obiegowej non-stop to tak jak pisałeś prąd, wymieniłeś na inną obiegówkę, więc gwarancja też już lipa.

A jak by był termostat to wszystko by chodziło tylko wtedy kiedy by musiało....

Mam termostat i to z programowalną histerezą 0,5 - 0,2 - 0,1.
Wolę jednak, zwłaszcza w normalnym sezonie grzewczym ciągłą pracę pompy - bez okien czasowych. Znacznie wyższy komfort termiczny.
Dla mnie, a zwłaszcza II-ej połowy spadek temp. o 0,5* i zanik promieniowania ciepła z podłóg, jest wyraźnie odczuwalny.
Ciągła praca PC powoduje przy tym równomierną pracę sprężarki, z najniższą możliwą modulacją, co przekłada się na zużycie prądu.
Pomimo takich założeń roczne zużycie energii w II taryfie ( G12g Taurona ), dla całego domu przekracza 70%, co wskazuje na to, że w "drogich" godzinach PC ogrzewa dom ze znacznie większą efektywnością, niż grzejąc wyłącznie w taniej taryfie.
Mam świadomość, że mógłbym za prąd płacić rocznie o 200 - 400 zł, ale to kwestia mojego wyboru.

Pozdrawiam

Pratchawiec

schizo85
09-01-2016, 08:55
Taka literatura odnośnie podpinania podłogówki pod PC:
342687


ale inni instalatorzy powiedzą, ale po co druga pompa?
ta pociągnie.... i to ich największa pomyłka!


Pamiętasz taką grę "Gdzie jest Wally?" Specjalnie dla Ciebie wersja "Gdzie jest druga pompa obiegowa", pomijając pompki w systemie solarnym.


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342690&d=1452329681

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342689&d=1452329644

09-01-2016, 08:58
idź spać.

Przeszkadzam? Doszło do tego, ze piszesz juz po nocach zeby Cię inni uzytkownicy nie wyśmiali za Twoje teorie?

imrahil
09-01-2016, 09:04
odnośnie wariantu 2 z moich obserwacji instalacji pompa ogranicza modulację spr. i stara się utrzymać dt 5

bzdury, jak nie jesteś pewien to nie pisz. moja grzałka ze stałą mocą 6 kW też jest tak zaprogramowana, żeby utrzymać dT=5*C? mam dom o obciążeniu 3 kW.

po prostu podłogówka ma taką masę. choćby skały sra^*& to tak będzie (chyba że zapniesz do instalacji kocioł 25 kW) a temperatura zasilania będzie rosła wraz z długością czasu grzania i rozgrzewania podłogi, a nie żaden algorytm. masa betonu ma kilkanaście albo kilkadziesiąt ton, podniesienie jej temperatury o 1*C przy urządzeniach o mocach do 10 kW zawsze zajmie sporo czasu. ważne że ma deltę 5*C i niską temperaturę zasilania. po co mu bufor w takim razie? po co większy przepływ?

map78
09-01-2016, 09:36
Taka literatura odnośnie podpinania podłogówki pod PC:
342687


ale inni instalatorzy powiedzą, ale po co druga pompa?
ta pociągnie.... i to ich największa pomyłka!

Porządny instalator najpierw zmierzy przepływ lub go policzy, a dopiero później zaproponuje klientowi wydanie dodatkowo 1500zł, ale co Ty możesz o tym wiedzieć...

map78
09-01-2016, 09:46
To co powyżej to dokładnie zdjecie mojej pompy. Jak się wiec ona ma do zalecen przepływu 1,5m3/h? Mam to na pompie na tabliczce. Ona jest żle dobrana?

To jest jedyna obiegówka w tej instalacji - sugerujesz wymianę?

Santosz, jeżeli masz rotametry na wszystkich pętlach podłogówki to pospisuj sobie przepływy (podawane są tam przeważnie w litrach na minutę) potem je zsumuj. Powinno wyjść minimum 25l/m. Sprawdź to na wszystkich biegach pompy i jeżeli nawet na tym największym sumaryczny przepływ będzie mocno niższy niż te 25l/m to będzie trzeba rozważyć wymianę. Jak nie masz rotametrów to poszukaj hydraulika z przepływomierzem, 10min jego pracy i będziesz wszystko wiedział, zanim zainwestujesz kasę w obiegówkę lum nie daj boże w bufor.

Zigobar
09-01-2016, 09:48
jedna ważna sprawa w tej dyskusji jeżeli pompa nie ma nominalnego przepływu to nie osiągnie nominalnej mocy - sterownik będzie pilnował delty 5 i tylko tyle "rozkręci" sprężarkę aby na zasilaniu było o ok 5 więcej niż na powrocie.
Mam rozumieć, że ten układ zaczyna redukować obroty sprężarki gdy "zobaczy" wzrost delty powyżej 5*C?
Przecież to jakieś jaja.

map78
09-01-2016, 09:50
bzdury, jak nie jesteś pewien to nie pisz. moja grzałka ze stałą mocą 6 kW też jest tak zaprogramowana, żeby utrzymać dT=5*C? mam dom o obciążeniu 3 kW.

po prostu podłogówka ma taką masę. choćby skały sra^*& to tak będzie (chyba że zapniesz do instalacji kocioł 25 kW) a temperatura zasilania będzie rosła wraz z długością czasu grzania i rozgrzewania podłogi, a nie żaden algorytm. masa betonu ma kilkanaście albo kilkadziesiąt ton, podniesienie jej temperatury o 1*C przy urządzeniach o mocach do 10 kW zawsze zajmie sporo czasu. ważne że ma deltę 5*C i niską temperaturę zasilania. po co mu bufor w takim razie? po co większy przepływ?

Jest dokładnie jak piszesz. Miałem wcześniej ekogroszek 25kW i żeby bujnąć podłogówkę w mrozy do 40st to kocioł musiał duć całą dobę, a tu koledzy myślą, że im pompka 9kW tą samą robotę zrobi w tanim okienku w przerwach na grzanie CWU;)

asaselllo
09-01-2016, 10:04
Mój instalator na moje zapytanie czy lepiej może zamontować bufor/sprzęgło, powiedział, że czułby się nieuczciwie gdyby mi go zaproponował. Z obliczeń wyszedł mu przepływ na 3 biegu przynajmniej 1,7m3/h. Powiedział, że jak nie będzie działało optymalnie to przerobi gratis a ja zapłacę za części. Wzbudziło to we mnie mocny szacunek i zaufanie do wykonawcy. Obliczenia się sprawdziły i nic nie przerabiałem.

map78
09-01-2016, 10:22
Mój instalator na moje zapytanie czy lepiej może zamontować bufor/sprzęgło, powiedział, że czułby się nieuczciwie gdyby mi go zaproponował. Z obliczeń wyszedł mu przepływ na 3 biegu przynajmniej 1,7m3/h.

Bo tak powinno być. Szkoda, że nie wszyscy to rozumieją i nie czują się źle goląc owieczkę;) Ja z kolei bardzo upierałem się przy elektrozaworach i byłem gotów zapłacić te 2,5tys. za super sterowanie, ale na szczęście instalator nie chciał po prostu zarobić i wytłumaczył mi, że w moim domu zastosowanie takiego sterowania jest zupełnie bezcelowe.

asaselllo
09-01-2016, 10:35
To samo powiedział mi mój instalator odnośnie elektrozaworów. Przewody co prawda kazałem poprowadzić ale wykonawca mnie powstrzymał przed dalszym wywalaniem kasy. Jestem mu za to wdzięczny.

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 10:44
bzdury, jak nie jesteś pewien to nie pisz. moja grzałka ze stałą mocą 6 kW też jest tak zaprogramowana, żeby utrzymać dT=5*C? mam dom o obciążeniu 3 kW.

po prostu podłogówka ma taką masę. choćby skały sra^*& to tak będzie (chyba że zapniesz do instalacji kocioł 25 kW) a temperatura zasilania będzie rosła wraz z długością czasu grzania i rozgrzewania podłogi, a nie żaden algorytm. masa betonu ma kilkanaście albo kilkadziesiąt ton, podniesienie jej temperatury o 1*C przy urządzeniach o mocach do 10 kW zawsze zajmie sporo czasu. ważne że ma deltę 5*C i niską temperaturę zasilania. po co mu bufor w takim razie? po co większy przepływ?

Załóżmy sytuację extremalną:

Dom 120mkw zapotrzebowanie 5kW, Pompa T-CAP 9kW

Jak delta będzie na pompie 5st. to sprężarka nie przyśpieszy.
A jeżeli będzie delta 5st. a przepływ 0,5m3/h to mocy pompa nam odda 2,79kW,a dom potrzebuje 5kW.
I teraz pompa Panasonic ma główny wyznacznik deltę 5st, ponieważ na niej najlepsze jest wykraplanie czynnika(najlepsze COP).
A żeby na tej delcie pobrać więcej mocy musimy mieć większy przepływ. Bez większego przepływu pompa nie da rady dostarczyć więcej mocy.
Dlatego ważne jest by pompka obiegowa miała odpowiednią moc, właśnie takie duże są montowane w PC. Bo czasem sprzęgło/bufor możę być dalej, wyżej, małe rury itd.
Podpięcie budynku też jest możliwe na takiej pompce,ale pod warunkiem iż podłogówka jest bardzo gęsta i mocno odbiera ciepło, i co najważniejsze nie jest za duża żeby odebrać kW z pompy.

Inaczej jest w mitsubishi, tam np. też są podobne pompki do tych Grundfosów w Panasonikach, tylko że tam zaprogramowano urządzenia tak że najpierw gonią do wysnaczonego parametru np. 40st. C kosztem delty, wtedy na początku mają deltę po np. 10-15 st.C, ale szybko dochodzą do zaprogramowanego parametru.
Jest to związane z niższym COP, ale komfort jest większy.

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 10:48
Pamiętasz taką grę "Gdzie jest Wally?" Specjalnie dla Ciebie wersja "Gdzie jest druga pompa obiegowa", pomijając pompki w systemie solarnym.


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342690&d=1452329681

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342689&d=1452329644

Ok, a teraz powiedz mi, czy gdyby dom był pasywny powierzchnia 500mkw zapotrzebowanie 5kW, podłogówka rozłożona gęsto, poszło jakieś 4000m rury.
To też można podpiąć na tylko tej pompce wbudowanej w pompę ciepła?

schizo85
09-01-2016, 11:03
Ok, a teraz powiedz mi, czy gdyby dom był pasywny powierzchnia 500mkw zapotrzebowanie 5kW, podłogówka rozłożona gęsto, poszło jakieś 4000m rury.
To też można podpiąć na tylko tej pompce wbudowanej w pompę ciepła?

Ekhem nie wiem czy wiesz ale jeśli jest jeden rozdzielacz to opory na nim są takie jak opory najdłuższej pętli, to się nie sumuje. Z resztą nie mówimy tutaj o skrajnych przypadkach, ja wiem że wszystko zależy od danej sytuacji, nie ma potrzeby pchać wszędzie bufora i drugiej pompki. A takich sytuacji gdzie nie jest to wymagane jest pewnie z 80-90%.

Pratchawiec
09-01-2016, 11:07
Ok, a teraz powiedz mi, czy gdyby dom był pasywny powierzchnia 500mkw zapotrzebowanie 5kW, podłogówka rozłożona gęsto, poszło jakieś 4000m rury.
To też można podpiąć na tylko tej pompce wbudowanej w pompę ciepła?

Tak.
Jeśli zaprojektujesz i wykonasz instalację o minimalnych oporach przepływu ( np. rury dobiegowe i rozdzielacze 1 1/4 cala, pętle nie dłuższe niż 60 m, brak szeregu zaworów strefowych, odpowiedni filtr, itp ).
Najpierw, a nie na koniec trzeba to starannie policzyć. Rzadko któremu instalatorowi się chce.

Pozdrawiam

Pratchawiec

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 11:20
Tak.
Jeśli zaprojektujesz i wykonasz instalację o minimalnych oporach przepływu ( np. rury dobiegowe i rozdzielacze 1 1/4 cala, pętle nie dłuższe niż 60 m, brak szeregu zaworów strefowych, odpowiedni filtr, itp ).
Najpierw, a nie na koniec trzeba to starannie policzyć. Rzadko któremu instalatorowi się chce.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Widzę że się nie dogadamy, 4000m rury to 400litrów wody, a Ty chcesz to pchać pompką 70Wat i jeszcze ma[moderowano] 1,5m3/h

To jak by Fiata 126p podczepić wagon kolejowy i powiedzieć że pojedzie 90km/h bo są tylko opory toczenia i powietrza a nie ma pod górkę.

Tu nie ma co liczyć tylko użyć trochę wyobraźni.



schizo85 piszesz że takich sytacji jest 80-90%, ale niestety znacznie więcej.

Tylko ludziska żałuję dać sprzęgło, pompkę i trochę roboty, bo wtedy jest drożej i instalator nie jest już tak atrakcyjny cenowo.
Wiem to z własnego przypadku, ja staram się do większości instalacji dawać sprzegło, i dodatkową pompkę.
A czasem przegram z kimś cenowo kto robi to po kosztach bez tych elementów i jest tańszy.
Ale potem są problemy, bo jak ktoś kombinuje jak najtaniej, a nie porównuje sobie projektów moich i konkurencji to potem ma takie problemy jak koledzy powyżej....

Założyłem na prawdę sporo takich pomp i wiem jaka jest różnica z i bez.
A nie ma nic gorszego niż zimno w mrozy a pompa działa tylko na 60% mocy.....

map78
09-01-2016, 11:22
Załóżmy sytuację extremalną:

Dom 120mkw zapotrzebowanie 5kW, Pompa T-CAP 9kW

Jak delta będzie na pompie 5st. to sprężarka nie przyśpieszy.
A jeżeli będzie delta 5st. a przepływ 0,5m3/h to mocy pompa nam odda 2,79kW,a dom potrzebuje 5kW.


Takiej sytuacji nie ma co zakładać, bo Panasonic ma też coś takiego jak czujnik przepływu i poniżej pewnych wartości po prostu się odstawi i wywali błąd. Nie pamiętam teraz z głowy jakie to wartości, ale jest to do sprawdzenia i na 100% nie jest to 0,5m3/h...

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 11:25
Takiej sytuacji nie ma co zakładać, bo Panasonic ma też coś takiego jak czujnik przepływu i poniżej pewnych wartości po prostu się odstawi i wywali błąd. Nie pamiętam teraz z głowy jakie to wartości, ale jest to do sprawdzenia i na 100% nie jest to 0,5m3/h...

Ten czujnik jest made in Germany, jest mega czuły i jak woda prawie "kapie" to on wykazuje przepływ.
Poważnie,
Tak samo jest z czujnikiem niskiego ciśnienia - chłodniczego, miałem kiedyś w instalacji na ssaniu 0,25BAR a ona jeszcze nie wyrzuciła niskiego ciśnienia, cholera wie może dopiero na Vacum wywala :-)

map78
09-01-2016, 11:43
Ten czujnik jest made in Germany, jest mega czuły i jak woda prawie "kapie" to on wykazuje przepływ.
Poważnie,
Tak samo jest z czujnikiem niskiego ciśnienia - chłodniczego, miałem kiedyś w instalacji na ssaniu 0,25BAR a ona jeszcze nie wyrzuciła niskiego ciśnienia, cholera wie może dopiero na Vacum wywala :-)

Głupoty opowiadasz. U mnie na początku kilka razy wwalało ten błąd tylko z powodu zapowietrzonej instalacji, więc rzekłbym, że jest raczej dość czuły.

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 12:26
No teraz mnie zabiłeś. stwierdziles ze czujnik jest czuly bo zadzialal. super badanie.
a czujnik widzi przeplyw nawet 0,25m3/h. poszukaj zanim glupoty ! bedziesz wypisywał.

Pratchawiec
09-01-2016, 12:50
No teraz mnie zabiłeś. stwierdziles ze czujnik jest czuly bo zadzialal. super badanie.
a czujnik widzi przeplyw nawet 0,25m3/h. poszukaj zanim glupoty ! bedziesz wypisywał.

Nie wiesz - nie mądruj się.
Zarówno w mojej PC jak i u Map78 czujnik wyłącza pompę gdy przepływ spada poniżej 18l/min

Pozdrawiam

Pratchawiec

Zigobar
09-01-2016, 13:16
...Pompa T-CAP 9kW

Jak delta będzie na pompie 5st. to sprężarka nie przyśpieszy...
Czyli potwierdzasz to, co wcześniej napisał mkm silesia.
Jeśli prawdą jest, że te modele zachowują się tak jak podajecie, to wychodzi na to, że np. T-CAP 9kW dla przepływu przez skraplacz poniżej 1,55m3/h, nigdy nie osiągnie nominalnej grzewczej.

bobrow
09-01-2016, 13:59
koledzy
chyba należy pomysleć o ciepłomierzu z pomiarem przepływu - mi się udało kupić taki na Allegro za 400 PLN .
Obliczenia instalacji są bardzo ważne , natomiast zawsze jest możliwość popełnienia błędu lub wystąpienie jakiejś anomalii. W moim przypadku przy inwestycji ok 30 000 pln i przy naturalnie większym zużyciu w stosunku do podłogowej -nie mogłem dobie pozwolić na nieefektywne wyregulowanie instalacji .
Popatrzmy na koszty - przecież koszt ciepłomierza nawet 1000pln jest niewielka częścią kosztu całej instalacji , nie mówiąc jeszcze o zwiększonych kosztach eksploatacji.
Może to moje skrzywienie , że jestem "techniczny"-naprawdę długo ćwiczyłem dtr T-capa , aby go optymalnie wdrożyć , pozwoliło mi uniknąć kilku bolesnych błędów
hej

clarnet
09-01-2016, 15:14
………..

Tu nie ma co liczyć tylko użyć trochę wyobraźni.

Tak się składa, że tej ostatniej to Ci zabrakło, a o liczeniu raczej pojęcia nie masz.
O praktyce już nie będę mówił.
sumaryczna ilość rury nie ma nie wiele wspólnego z oporami.
Jak ktoś sam sobie wymyśla i podaje tak irracjonalny przykład jak jak dom pasywny 400m2 5kw i 4km "gęstej podłogówki", to raczej nie bardzo ma pojęcie o czym pisze. Takie budynki potrzebują kilkunastu wat/m2 … ach, szkoda zresztą pisać

Co do czujnika w Panasonicach - na oczy go chyba nie widziałeś. On nic nie mierzy i w ogóle nie jest czuły. Te info o kapaniu wody??? Bzdury
to zwykły mechaniczny switchflow. W starszych modelach był zupełnie prymitywny, wyskalowany na ok. 17l/min, a w nowszych nieco dokładniejszy bodajże 10l/min. Takie wiosełko na sprężynce z kontaktami. Jak płynie woda to się odchyla i daje styk.
(no chyba, że coś się w ostatnich miesiącach zmieniło w konfiguracji tych pomp, to proszę mnie poprawić)
Daikin stosował je w Althermach do 2011 roku.
od 2012 są już elektroniczne mierniki (nie czujniki) przepływu i ciepłomierz.

co do przepływów - pomiar wartości ma sens tylko jak jest do czegoś wykorzystany i w Althermach jest wykorzystany do płynnej modulacji przepływu na pompie obiegowej od kilku do 40 l/min.
Wszelkie dysputy o optymalnych przepływach, dodatkowych pompkach, deltach, modulacji, buforach itd. są już dawno rozwiązane o ile sterujemy zarówno mocą grzewczą pompy jak i przepływem czynnika przez wymiennik.
pzdr.

bobrow
09-01-2016, 16:10
jeszcze odnośnie zużycia energii w modelu F z buforem/sprzęgłem
poniżej wykres wydajności i prędkości pompy wodnej w t-cap model F (7 biegowa pompa)
342764

w moim przypadku odczytałem moc pompy na 5 biegu z przepływu tj 90W/1850 l/min , dla biegu 3 (w dokumentacji znalazłem fabryczne ustawienie to 4 , a nie jak wcześniej sądziłem 3 ) wyszło 65W/1640 l/min .Różnica nie duża w stosunku do godzinowego zużycia PC. Druga pompa ma 22W max mocy .W przypadku max pracy pomp mam 112W .
Zadanie pompy w PC jest uzyskać max COP (nawet dla małej mocy) , zadaniem drugiej pompy rozprowadzić ciepło po domu. Jeśli zmniejszałem prędkość drugiej pompy , to miałem wolniejsze nagrzanie pomieszczeń z max możliwym COP. Zwiększenie prędkości na pompie wtórnej daje mi max wykorzystanie powierzchni grzewczej grzejników oraz szybszy komfort cieplny.
W/ w przykład pokazuje tylko jak ważną rolę może mieć sprzęgło hydrauliczne , szczególnie kiedy PC wymaga dużego przepływu -a system grzewczy danego domu już nie.

to tyle

bobrow
09-01-2016, 16:15
małe sprostowanie ,oczywiście :1850 l/h i 1640 l/h
przepraszam

map78
09-01-2016, 16:25
W/ w przykład pokazuje tylko jak ważną rolę może mieć sprzęgło hydrauliczne , szczególnie kiedy PC wymaga dużego przepływu -a system grzewczy danego domu już nie.

Tylko teraz przydałoby się policzyć o ile ten bufor sprzęgło poprawia ten COP i wtedy wyjdzie na ile i czy ta inwestycja jest opłacalna. Licząc dla typowego w miarę energooszczędnego domu wychodzi mi że SCOP wyższy o 0,1 to około 30zł zysku rocznego, a jakoś nie chcę mi się wierzyć żeby posiadanie sprzęgła/bufora powodowała wzrost SCOP o 0,5. Spójrz na wyniki kolegi asaselllo - ma 300m2 podłogówki, nie ma bufora i ociąga SCOP>4. Na prawdę uważasz, że zainwestowanie 1500zł w bufor kiedykolwiek by mu się zwróciło:confused:

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 16:55
Tak się składa, że tej ostatniej to Ci zabrakło, a o liczeniu raczej pojęcia nie masz.
O praktyce już nie będę mówił.
sumaryczna ilość rury nie ma nie wiele wspólnego z oporami.
Jak ktoś sam sobie wymyśla i podaje tak irracjonalny przykład jak jak dom pasywny 400m2 5kw i 4km "gęstej podłogówki", to raczej nie bardzo ma pojęcie o czym pisze. Takie budynki potrzebują kilkunastu wat/m2 … ach, szkoda zresztą pisać

Co do czujnika w Panasonicach - na oczy go chyba nie widziałeś. On nic nie mierzy i w ogóle nie jest czuły. Te info o kapaniu wody??? Bzdury
to zwykły mechaniczny switchflow. W starszych modelach był zupełnie prymitywny, wyskalowany na ok. 17l/min, a w nowszych nieco dokładniejszy bodajże 10l/min. .

Obrzucać to Ty lubisz bałaganem wyssanym z Palca.

Poszedłem i wyciągnąłem z magazynu nowego T-CAP 16kW
a tu z czujnika:
342776

Mam jeszcze SDC 9kW ale już nie będę wyciągał bo mi się nie chce przez tą głupotę w sobotę robić.
I dla wg. instrukcji Panasonic 5kW minimalny przepływ to 5L/min!!!! a to jest kur.... KAPANIE!!!
i teraz tak dla
12kW i delty 5st. przepłwy optymalny 2,15m3/h minimalny 19L/min
9kW i delty 5st. przepływ optymalny 1,612m3/h minimalny 10L/min
7kW i delty 5st. przepływ optymalny 1,254m3/h minimalny 10L/min

342777
342778

Co do doświadczenia to średnio 1-2 Panasy na miesiąc zakładam, a innych pomp od ch.....
I nie ucz mnie o tym jak wygląda czujnik przepływu bo innego typu mam na mgazynie jakieś 15 sztuk.

Jeszcze jakieś pytania odnośnie przepływu?

A dla Ciebie polecam:
http://sankom.pl/online/sankom/kkt/kan/pl/opory/
http://pl.kan-therm.com/download/poradniki.html
trochę naprawdę przydatnej wiedzy.


Proszę nie podważać mojego doświadczenia, oraz posiadanej wiedzy. NA pewno nie będę przyjmował takich uwag od osób które mają kurde. krzesełko w swojej kotłowni, siedzą przy pompie, liczą starty i patrzą w licznik. I takie mają hobby. To jest moja praca już ładnych Parę lat i swoje widziałem i trochę wiem.

bobrow
09-01-2016, 17:00
map
tak jak pisałem - najważniejsza jest sprawność PC.
W moim przypadku przepływ na 1-2 biegu , to COP był mniejszy o 1,5! To przepaść .
Można policzyć szybko oddawana moc
P=Qx1,163xdt
jeśli będziesz miał mniejszy przepływ , to i moc ci tak wyjdzie
Trzeba oczywiście trzymać się parametrów znamionowych - jeśli dla 9 kW wymagany przepływ to 1,5m3/h , to trzeba taki uzyskać
.Jestem tylko amatorem/ użytkownikiem i staram się zrozumieć urządzenie , które eksploatuje .
Pzdr

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 17:14
map
tak jak pisałem - najważniejsza jest sprawność PC.
W moim przypadku przepływ na 1-2 biegu , to COP był mniejszy o 1,5! To przepaść .
Można policzyć szybko oddawana moc
P=Qx1,163xdt
jeśli będziesz miał mniejszy przepływ , to i moc ci tak wyjdzie
Trzeba oczywiście trzymać się parametrów znamionowych - jeśli dla 9 kW wymagany przepływ to 1,5m3/h , to trzeba taki uzyskać
.Jestem tylko amatorem/ użytkownikiem i staram się zrozumieć urządzenie , które eksploatuje .
Pzdr

Wzór rozpisany
P - moc
Q - przepłwy w m3/h
dt - delta wejście wyjście skraplacza
1,163 - stała wartość dla H2O, nie dotyczy glikolu, alkoholu itd.

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 17:15
podstawcie sobie do wzoru Wasz przepływ na pompce obiegowej jak macie do jej podpięte całą chałupę i wyjdzie Wam ile mocy mozecie maksymalnie na Panasie uzyskać.
UWAGA to się tyczy tylko tych pomp które mają priorytet delty.
Nie tyczy się np. Zubadanów.

bobrow
09-01-2016, 17:24
czytając perypetie związane z niskimi temperaturami zewnętrznymi i wydajnością grzewczą PC, to zakładając że PC jest sprawna - ustawił bym wydajność pompy wodnej na niższym biegu kiedy jest niezbyt zimno , natomiast poniżej pewnego progu temperatur np w okresie grudzień-luty podniósł bym prędkość .
Tylko może się pojawić problem , jeśli ktoś ma cały czas największą prędkość na tej pompie i do tego nie ma zapewnionego znamionowego przepływu
to tyle

flisiu
09-01-2016, 17:30
zadam moze glupie pytanie. czemu nie mozna za PC szeregowo wpiac dodatkowej pompy obiegowej aby wspomagala ta w PC, ale bez bufora?

clarnet
09-01-2016, 17:31
@DomPrzyKalinowej
Tak...Merytoryczna odpowiedź. Mocna i z klasą. Żeby każdy potencjalny klient wiedział z jakim fachowcem ma do czynienia.
Dzięki mojemu wpisowi przynajmniej pierwszy raz w życiu miałeś okazję zobaczyć czujnik przepływu z PC, bo inaczej byś na ten magazyn nie leciał.
To teraz jeszcze przeczytaj dokładnie co jest na tej karteczce ze zdjęcia i zrób jeszcze jedno zdjęcie całego tego czujnika, żeby inni też mogli zobaczyć jak wygląda i czy to jest to o czym pisałem. Zrozumiesz wtedy jak on działa.
A jak dla ciebie mega czułość to jest 5l/min i to jest kapanie, to nie podejmuję wyzwania.

I jeszcze tak samo merytorycznie odnieś się do tego domu pasywnego z 4 km rury, który podawaleś w przykładzie.
Niektórzy planują tutaj budowę takich domów, więc na pewno będą zainteresowani taką instalacją i jej optymalizacją przez Ciebie.
Pzdr

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 17:45
to nie chodzi o to żeby się kłócić ale jak ktoś mówi ze ma przepływ ok, a nie wie jaki powinien byc i upiera sie ze to inni się nie znają to jak rozmawiać.
od dawna twierdzę ze podpinanie domów na obiegowce z pompy to przestępstwo. czasem sam to robię ale tylko jak zmierzę przeplyw i jest ok. ale to są sporadyczne wypadki. żeby się wykłucać trzeba mieć jakąś kolwiek wiedzę i to nie zdobytą na krzesełku w kotłowni przed pompą ciepła grając w karty i licząc starty sprężarki.

a 5l/min to jest kapanie w porównaniu z tym jaki przeplyw powinien byc w 9kW

bobrow
09-01-2016, 17:48
zadam moze glupie pytanie. czemu nie mozna za PC szeregowo wpiac dodatkowej pompy obiegowej aby wspomagala ta w PC, ale bez bufora?

flisiu
koledzy instalatorzy są tak zajęci sobą , że proponuję Ci wpisz sobie u Pana Google zagadnienie np łączenie pomp wodnych w układach CO
Chyba szybciej się czegoś dowiesz...
hej

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 17:52
a co do domów pasywnych to jak powinna byc rozlozona podloga znajduje sie w tabelach kan-therm ktore wczesniej wkleiłem. wyjdzie pewnie co 35cm. i prawidlowa ilosc rury bedzie zalezec od konkretnych pomieszczen bo jak robisz dom 500 m2 to itak zrobisz projekt podlogowki.

toomm
09-01-2016, 17:53
zadam moze glupie pytanie. czemu nie mozna za PC szeregowo wpiac dodatkowej pompy obiegowej aby wspomagala ta w PC, ale bez bufora?

Koledzy fachowcy to bardzo interesujące pytanie !!! ja też proszę o odpowiedź . Gdyby tak zapodał na powrocie jakąś AA++ . ja sie nie znam więc jak coś karcenie przyjmuję na klatę.

Zigobar
09-01-2016, 18:11
bobrow
Ten wykres wyświetla mi się niewyrażny:
7 bieg
35l/min.
78kPa
Pobierana 120W
Zgadza się?

clarnet
09-01-2016, 18:15
.....
od dawna twierdzę ze podpinanie domów na obiegowce z pompy to przestępstwo......

Skomentują inni.

bobrow
09-01-2016, 18:20
bobrow
Ten wykres wyświetla mi się niewyrażny:
7 bieg
35l/min.
78kPa
Pobierana 120W
Zgadza się?

u mnie na 7 był przepływ fizyczny 32l/min i z wykresu wychodziło 120W

schizo85
09-01-2016, 18:51
Koledzy fachowcy to bardzo interesujące pytanie !!! ja też proszę o odpowiedź . Gdyby tak zapodał na powrocie jakąś AA++ . ja sie nie znam więc jak coś karcenie przyjmuję na klatę.

Widzę że musi odpowiadać nie instalator. Przy połączeniu szeregowym sumują się nie przepływy ale ciśnienia jakie może pokonać zespół pomp. Przepływ wzrośnie niezauważalnie, znaczy się będzie to przepływ najszybszej pompy. Żeby sumować przepływy trzeba łączyć pompy równolegle, wtedy będzie to suma przepływów, ale nie pokona większych oporów instalacji.

toomm
09-01-2016, 19:27
Widzę że musi odpowiadać nie instalator. Przy połączeniu szeregowym sumują się nie przepływy ale ciśnienia jakie może pokonać zespół pomp. Przepływ wzrośnie niezauważalnie, znaczy się będzie to przepływ najszybszej pompy. Żeby sumować przepływy trzeba łączyć pompy równolegle, wtedy będzie to suma przepływów, ale nie pokona większych oporów instalacji.

, ale ciśnienie danej instalacji jest proporcjonalne do oporów danej instalacji , gdy 1 pompa na 7 biegu nie wyrabia z l/min choć niby może ale opór instalacji jej przeszkadza to dodanie takiej samej pompy zmniejszy opór (dla 1 pompy) bo podwoi się siła pomp (ciśnienie wytwarzane przez zsumowane pompy) i może przywróci przepływ znamionowy z danego biegu .. Dobrze rozumuje czy dalej kicha ?

mkm silesia
09-01-2016, 19:45
Koledzy fachowcy to bardzo interesujące pytanie !!! ja też proszę o odpowiedź . Gdyby tak zapodał na powrocie jakąś AA++ . ja sie nie znam więc jak coś karcenie przyjmuję na klatę.

Kiedyś było to możliwe obecnie pompy "elektroniczne" będą wzajemnie się zakłócać

mkm silesia
09-01-2016, 19:48
, ale ciśnienie danej instalacji jest proporcjonalne do oporów danej instalacji , gdy 1 pompa na 7 biegu nie wyrabia z l/min choć niby może ale opór instalacji jej przeszkadza to dodanie takiej samej pompy zmniejszy opór (dla 1 pompy) bo podwoi się siła pomp (ciśnienie wytwarzane przez zsumowane pompy) i może przywróci przepływ znamionowy z danego biegu .. Dobrze rozumuje czy dalej kicha ?

Dobrze ale jeszcze TRZEBA pamiętać że opór rośnie wraz ze wzrostem prędkości czynnika czyli znów kłaniają się przekroje WEWNĘTRZNE RUR I ARMATURY (np kolanka pex!)

asaselllo
09-01-2016, 19:51
Znam dwie instalacje z wpiętą drugą pompą. Nie ma żadnych negatywnych skutków. U znajomego wmontowano dodatkową pompę 40 watt i wzrósł mu przepływ z 1230l/h na 1510.l/h U drugiej osoby 25 watt dało + 175 do 1340

map78
09-01-2016, 20:03
Co do doświadczenia to średnio 1-2 Panasy na miesiąc zakładam, a innych pomp od ch.....
I nie ucz mnie o tym jak wygląda czujnik przepływu bo innego typu mam na mgazynie jakieś 15 sztuk.

Proszę nie podważać mojego doświadczenia, oraz posiadanej wiedzy. NA pewno nie będę przyjmował takich uwag od osób które mają kurde. krzesełko w swojej kotłowni, siedzą przy pompie, liczą starty i patrzą w licznik. I takie mają hobby. To jest moja praca już ładnych Parę lat i swoje widziałem i trochę wiem.

Pokuszę się o komentarz, bo troszkę mnie rozbawiłeś;) Otóż Pan Zdzisio i Pan Miecio, którzy robili moją kotłownię na ekogroszek instalowali takie kotłownie zapewne kiedy nas jeszcze na świecie nie było i pewnie zrobili ich setki, co nie przeszkadzało im wpakować mi kotła 25kW i protezy instalacji! To, że ktoś czegoś robi dużo i długo wcale nie znaczy, że robi dobrze. A dla mnie pakowanie bufora dla zasady, bez pomiarów i obliczeń jest tym samym co pakowanie kotła 25kW do domu 150-200m2. Jedno i drugie to szeroko stosowana przez instalatorów praktyka. Ale czy dobra praktyka?

PS. Sokoro od kilku lat montujesz przynajmniej po 2 Panasy miesięcznie i innych pomp od ch...:) to już pewnie nazbierała Ci się jakaś liczba zadowolonych klientów. Może któryś by się wypowiedział na Twoja obronę, bo jak na razie to tylko biją z każdej strony;)

toomm
09-01-2016, 20:03
na to chyba powinien być jakiś wzór do obliczenia.... jeśli mamy do pokonania opór (instalacji) 8 metrów słupa wody , a pompa w PC wyrobi tylko do 6 metrów słupa wody to po dodaniu takiej samej na powrocie (czyli "siła" zsumowanych pomp) jest 12 m/słup wod. ,

1 pompa zamiast 1,5 m3/h da 1,1 lub 1,2 m3/h po dodaniu spokojnie powinno dać 1,5

To jedno , a drugie

jak zatrzymać popę nr 2, na ten czas jak nr 1 zostanie przestawiona na cwu, ?

mkm silesia
09-01-2016, 20:07
Argumenty przeciw
- cena 1500zł (ułamek kosztów c.o.)
- dwie pompy obiegowe (zwykle pobierają tyle samo energii bo opory do pokonania podzielone są na obie,czasami suma pobranej enegii przy zastosowaniu na obiegu wtórny pompy w klasie A mniejsza niż "kręcenie" firmówki P na max)
Argumenty za
- pompy obiegowe pracują na średnim zakresie wydajności - jak zalecają wszyscy producenci pomp obieg.
- mniejsze zużycie mech. b. drogiej firmowej pompy P - nie można zastosować zamiennika (modele F - we wcześniejszych można)
- pc w procesie odszranianai może zwiększyć wydajność (przepływ) pompy obiegoiwej - jak to ma w firmowym programie
- zład wody do odszraniania i "zimnego startu" podłogówki (zbyt niskie skraplanie jest szkodliwe dla spr.)
-i najważniejsze w większości instalacji pompa obiegowa jest "za mała" aby obsłużyć dwa piętra podłogówki

Polecam także wpisy na temat kolegi który ma opomiarkowaną inst. z buforem.

I w nowych modelach H jest przewidziany czujnik temp. bufora - przypadek?

P.S. ten bufor to tak naprawdę ok 100l. sprzęgło w dodatku nie jest grzany "wyżej" niż ustawiona krzywa dla instalacji - więc "bufor" nie do końca bardziej sprzęgło

Zigobar
09-01-2016, 20:08
u mnie na 7 był przepływ fizyczny 32l/min i z wykresu wychodziło 120W
Czyli dobrze odczytałem. Nareszcie wiem o jakiej wydajności mowa. Jeśli to ma być ta słabsza obiegówka (78kPa przy 2,1m3/h), to jakie osiągi miała ta poprzednia? Podobno to UPS 25/80.
Mam dane Grundfos UPS 25/80N (65kPa przy 2,1m3/h), ale ona ma 110/155/165W na poszczególnych biegach. A ta poprzednio montowana miała podobno wyższą moc (map78 podawał 130/180/190W).
Znasz oznaczenie tej Twojej z elektroniczną regulacją?

mkm silesia
09-01-2016, 20:11
na to chyba powinien być jakiś wzór do obliczenia.... jeśli mamy do pokonania opór (instalacji) 8 metrów słupa wody , a pompa w PC wyrobi tylko do 6 metrów słupa wody to po dodaniu takiej samej na powrocie (czyli "siła" zsumowanych pomp) jest 12 m/słup wod. ,

1 pompa zamiast 1,5 m3/h da 1,1 lub 1,2 m3/h po dodaniu spokojnie powinno dać 1,5

To jedno , a drugie

jak zatrzymać popę nr 2, na ten czas jak nr 1 zostanie przestawiona na cwu, ?

Nie wiadomo jeszcze czy druga pompa nie będzie zakłócać pompy w modelach F - są dwa sygnały zwrotne z pompy obieg. do płyty napięciowy i impulsowy.
Nie mam jeszcze tak wykonanej instalacji z modelem F

toomm
09-01-2016, 20:18
Nie wiadomo jeszcze czy druga pompa nie będzie zakłócać pompy w modelach F - są dwa sygnały zwrotne z pompy obieg. do płyty napięciowy i impulsowy.
Nie mam jeszcze tak wykonanej instalacji z modelem F

Kurde może to jest rozwiązanie ,, może ktoś już tak ma i wrzuci foto jak zrobione , ja bufora nie chce , wiem że będą na nim straty temperaturowe (oC wlot i wylot ) ale też chce mieć odpowiednie przepływy (parter i piętro podłogówka) i być tu mądry...

toomm
09-01-2016, 20:21
Znam dwie instalacje z wpiętą drugą pompą. Nie ma żadnych negatywnych skutków. U znajomego wmontowano dodatkową pompę 40 watt i wzrósł mu przepływ z 1230l/h na 1510.l/h U drugiej osoby 25 watt dało + 175 do 1340

Co za pompy , jakie instalacje, jak wpięte , ?

mkm silesia
09-01-2016, 20:23
Kurde może to jest rozwiązanie ,, może ktoś już tak ma i wrzuci foto jak zrobione , ja bufora nie chce , wiem że będą na nim straty temperaturowe (oC wlot i wylot ) ale też chce mieć odpowiednie przepływy (parter i piętro podłogówka) i być tu mądry...

Spróbuj opomiaruj zaobserwuj i opisz

bobrow
09-01-2016, 20:34
na to chyba powinien być jakiś wzór do obliczenia.... jeśli mamy do pokonania opór (instalacji) 8 metrów słupa wody , a pompa w PC wyrobi tylko do 6 metrów słupa wody to po dodaniu takiej samej na powrocie (czyli "siła" zsumowanych pomp) jest 12 m/słup wod. ,

1 pompa zamiast 1,5 m3/h da 1,1 lub 1,2 m3/h po dodaniu spokojnie powinno dać 1,5

To jedno , a drugie

jak zatrzymać popę nr 2, na ten czas jak nr 1 zostanie przestawiona na cwu, ?

bardzo prosto
podepnij przekaźnik 230VAC pod zawór trójdrożny , a pod jego styk podłącz drugą pompę

asaselllo
09-01-2016, 20:46
Jeśli bufor działa na zasadzie sprzęgła to nigdy 2 pompy zamontowane w instalacji nie będą pobierały tyle samo energii co 1 pompa w instalacji bez bufora o ile oczywiście chcemy uzyskać podobną sprawność.
Teraz parę słów o przepływach.
Mam pompę 9kW t-cap z 2012 roku z pompą obiegową o mocy max 190 watt.
Po zamontowaniu robiłem sporo pomiarów, między innymi dotyczących przepływów. Celem było oczywiście uzyskanie najwyższej sprawności.
Pomiary dotyczyły efektywności w zależności od prędkości przepływu wody. Najwyższa sprawność wyszła przy niespełna 1700 l/h. Też się zdziwiłem, że nie przy firmowych 1500 l/h. Szukałem ale nie znalazłem notatek więc postanowiłem to zweryfikować. Sprawdziłem 2h temu na szybko i faktycznie tak jest.
Przy temp -3,1 na zewnątrz pompa na zasilaniu miała 33,5 st. przy przepływie 1689l/h. Pobierała 2,52 kW i wytwarzała 9,61 kWh energii. Zacząłem zmniejszać przepływ. Przy 1512l/h pompa produkowała 9,39 kW przy tej samej pobieranej mocy co wcześniej. Przy 1230l/h pompa wytwarzała 9,25kW ciepła. Co najciekawsze powyżej 1700l/h bardzo powoli spada wydajność pompy. Przy 1872l/h pompa wytwarzała 9,55 kW.
Te robione na szybko pomiary całkowicie odzwierciedliły pomiary sprzed ponad 3 lat, kiedy to pomiary wykonywałem dokładniej i zdecydowanie dłużej.

Mój znajomy ma panasonica z buforem na zasadzie sprzęgła. Długo testował i stwierdził, że pompa u ciego pracuje najefektywniej przy przepływie 1650l/h pomiędzy pompą a buforem oraz 1850l/h pomiędzy domem a buforem. Dodam, że pompa u niego pracuje mniej sprawnie niż przewidział to producent o ok.6%. Moja o kilka % lepiej niż dane katalogowe. Być może w tym przypadku różnica wynika z innych czynników niż bufor. Nie da się jednak pominąć faktu, że ktokolwiek do mnie dzwoni i ma pompę panasonica z buforem to jest zaskoczony, że mam taką sprawność pompy. Ci, bez bufora osiągają podobne wyniki do moich.

toomm
09-01-2016, 20:50
bardzo prosto
podepnij przekaźnik 230VAC pod zawór trójdrożny , a pod jego styk podłącz drugą pompę

Panowie to w końcu jak z tym jest ?? Bufor (za 1500zł) czy można alternatywę (za góra 500 zł czyli dodatkową pompkę) aby poprawić przepływy gdy jedna pompka (oryginalna zamontowana w PC) nie daje nominalnych (odpowiednich/zlecanych) przepływów (czyli jak wiemy dla panasa 9kw od1,5-2 m3/h)

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 20:50
Pokuszę się o komentarz, bo troszkę mnie rozbawiłeś;) Otóż Pan Zdzisio i Pan Miecio, którzy robili moją kotłownię na ekogroszek instalowali takie kotłownie zapewne kiedy nas jeszcze na świecie nie było i pewnie zrobili ich setki, co nie przeszkadzało im wpakować mi kotła 25kW i protezy instalacji! To, że ktoś czegoś robi dużo i długo wcale nie znaczy, że robi dobrze. A dla mnie pakowanie bufora dla zasady, bez pomiarów i obliczeń jest tym samym co pakowanie kotła 25kW do domu 150-200m2. Jedno i drugie to szeroko stosowana przez instalatorów praktyka. Ale czy dobra praktyka?

PS. Sokoro od kilku lat montujesz przynajmniej po 2 Panasy miesięcznie i innych pomp od ch...:) to już pewnie nazbierała Ci się jakaś liczba zadowolonych klientów. Może któryś by się wypowiedział na Twoja obronę, bo jak na razie to tylko biją z każdej strony;)

Przeczytaj, napisałem że też robię bez bufora maluchy, ale tylko jak to się opłaca, nie ma miejsca itd. Jak jest to uzasadnione i wiem że będzie działać.
Jak mam wątpliwości, to wiem że możemy albo na krótko podpiąć układ do podłogówki i sprawdzić jak będzie.

Poczytaj, komentarze było kilka osób które mają odemnie PC i pisały że np. Chińczyk działa dobrze.
Co do Panasoników to są to klienci którzy chcą mega prostoty i raczej nie są fascynatami PC bo dla nich to ma po prostu działać.

Tak samo jak ludzie już nie piszą że jak to super gdy woda leci z kranu, tak samo niektórzy się nie podniecają że mają ciepło w domu.
Forum muratora odnośnie PC to zlot entuzjastów, którzy lubią tą tematykę a takich w 40 milionowym kraju jest też niewielu.

mam FB gdzie możesz sobie zobaczyć niektóre z moich instalacji, mógłbym podać ale pewnie zaraz będzie jakiś ban albo coś, jak chcesz to dam Ci na priv.
Tam są jakieś opinie, polubienia, ale nie o to chodzi. Chodzi o to że nie ma negatywnych opinii od moich klientów.

Oferta którą prezentuję nie zawsze jest najtańsza, robimy tak żeby nie mieć zimą telefonów że zimno.
Teraz jak było zimno miałem chyba tylko 4 podjazdy gdzie były problemy, w żadnym z wypadków nie była to wina sprzętu, lub źle dobranej instalacji.
Były to
1. ZIMNO zapchany filtr, zapowietrzona instalacja - dziś
342800
2. ZIMNO Pomylona jednostka Panasonic - wysłano mi J.WEW od SXC a agregat SDC - wymiana na koszt panasonic - wyjazd wczoraj
3. ZIMNO brak prądu w gniazdku jak włączyły się grzałki w pompie - 4.01
342801
4. ZIMNO brak, ciśnienia, wody, toś sobie zakręcił odpwietrznik - między świętami

A wszystkie te telefony zaczęły się od słowa, zimno, ale problemy były nieznaczne(poza wymianą jednostki Panasa), nigdy nie stanąłem przed problemem że popa nie daje rady i teraz trzeba wymienić na inną, bo to jest tragedia, a wiec ten sezon ogólnie bardzo udany.

mkm silesia
09-01-2016, 20:53
Jeśli bufor działa na zasadzie sprzęgła to nigdy 2 pompy zamontowane w instalacji nie będą pobierały tyle samo energii co 1 pompa w instalacji bez bufora o ile oczywiście chcemy uzyskać podobną sprawność.
Teraz parę słów o przepływach.
Mam pompę 9kW t-cap z 2012 roku z pompą obiegową o mocy max 190 watt.
Po zamontowaniu robiłem sporo pomiarów, między innymi dotyczących przepływów. Celem było oczywiście uzyskanie najwyższej sprawności.
Pomiary dotyczyły efektywności w zależności od prędkości przepływu wody. Najwyższa sprawność wyszła przy niespełna 1700 l/h. Też się zdziwiłem, że nie przy firmowych 1500 l/h. Szukałem ale nie znalazłem notatek więc postanowiłem to zweryfikować. Sprawdziłem 2h temu na szybko i faktycznie tak jest.
Przy temp -3,1 na zewnątrz pompa na zasilaniu miała 33,5 st. przy przepływie 1689l/h. Pobierała 2,52 kW i wytwarzała 9,61 kWh energii. Zacząłem zmniejszać przepływ. Przy 1512l/h pompa produkowała 9,39 kW przy tej samej pobieranej mocy co wcześniej. Przy 1230l/h pompa wytwarzała 9,25kW ciepła. Co najciekawsze powyżej 1700l/h bardzo powoli spada wydajność pompy. Przy 1872l/h pompa wytwarzała 9,55 kW.
Te robione na szybko pomiary całkowicie odzwierciedliły pomiary sprzed ponad 3 lat, kiedy to pomiary wykonywałem dokładniej i zdecydowanie dłużej.

Mój znajomy ma panasonica z buforem na zasadzie sprzęgła. Długo testował i stwierdził, że pompa u ciego pracuje najefektywniej przy przepływie 1650l/h pomiędzy pompą a buforem oraz 1850l/h pomiędzy domem a buforem. Dodam, że pompa u niego pracuje mniej sprawnie niż przewidział to producent o ok.6%. Moja o kilka % lepiej niż dane katalogowe. Być może w tym przypadku różnica wynika z innych czynników niż bufor. Nie da się jednak pominąć faktu, że ktokolwiek do mnie dzwoni i ma pompę panasonica z buforem to jest zaskoczony, że mam taką sprawność pompy. Ci, bez bufora osiągają podobne wyniki do moich.

to się ma nijak do nowych pomp obiegowych
stare instalacje na grunfosach 8 też mam tak zrobione ponieważ pc nie sterowała obiegowa i nie było zwiększenia przepływu na odszranianie
jeżeli ktoś ma tak zrobioną starą instalację i na obiegu wtórnym ma pompę nie w klasie A to to moze być przyczyna wysokiego poboru energii i w konsekwencji niższego cop - dodatkowo może tez mieć obieg pierwotny ustawiony niepotrzebnie na wyższy bieg a opory małe bo tylko wymiennik

asaselllo
09-01-2016, 20:53
Co za pompy , jakie instalacje, jak wpięte , ?

Pompy ciepła panasonica 9kW t-cap. Pompy obiegowe nie wiem jakiego producenta, musiałbym zadzwonić. Wpięte na zasilaniu zaraz za wyjściem z pompy ciepła. Instalacje tylko podłogówki. W jednym przypadku za długie pętle, w drugim i za długie i co 20 cm. Dodatkowo za małe przekroje idące do rozdzielaczy.

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 21:01
Argumenty przeciw
- cena 1500zł (ułamek kosztów c.o.)
- dwie pompy obiegowe (zwykle pobierają tyle samo energii bo opory do pokonania podzielone są na obie,czasami suma pobranej enegii przy zastosowaniu na obiegu wtórny pompy w klasie A mniejsza niż "kręcenie" firmówki P na max)
Argumenty za
- pompy obiegowe pracują na średnim zakresie wydajności - jak zalecają wszyscy producenci pomp obieg.
- mniejsze zużycie mech. b. drogiej firmowej pompy P - nie można zastosować zamiennika (modele F - we wcześniejszych można)
- pc w procesie odszranianai może zwiększyć wydajność (przepływ) pompy obiegoiwej - jak to ma w firmowym programie
- zład wody do odszraniania i "zimnego startu" podłogówki (zbyt niskie skraplanie jest szkodliwe dla spr.)
-i najważniejsze w większości instalacji pompa obiegowa jest "za mała" aby obsłużyć dwa piętra podłogówki

Polecam także wpisy na temat kolegi który ma opomiarkowaną inst. z buforem.

I w nowych modelach H jest przewidziany czujnik temp. bufora - przypadek?

P.S. ten bufor to tak naprawdę ok 100l. sprzęgło w dodatku nie jest grzany "wyżej" niż ustawiona krzywa dla instalacji - więc "bufor" nie do końca bardziej sprzęgło

A jednak czasem się z Tobą zgodzę.

bobrow
09-01-2016, 21:02
mój buforek / sprzęgło ma 35 ltr i na znamionowym przepływie nie ma różnicy temperatur z PC i na wtórnej pompie ( dobrze ociepliłem )
Przy przełączeniu na CWU , pompa wtórna oddaje jeszcze ciepło do CO , aż schłodzi się w nim woda i mały sterowniczej ja wyłączy .
Dodam jeszcze , że COP katalogowy mam spełnimy - a w niższych temperaturach mam lepsze parametry o ok 5-10% od katalogu .

toomm
09-01-2016, 21:02
. Wpięte na zasilaniu zaraz za wyjściem z pompy ciepła. Instalacje tylko podłogówki. .

czyli mega prosta robota i koszt tylko pompki

toomm
09-01-2016, 21:04
mój buforek / sprzęgło ma 35 ltr i na znamionowym przepływie nie ma różnicy temperatur z PC i na wtórnej pompie ( dobrze ociepliłem )
Przy przełączeniu na CWU , pompa wtórna oddaje jeszcze ciepło do CO , aż schłodzi się w nim woda i mały sterowniczej ja wyłączy .
Dodam jeszcze , że COP katalogowy mam spełnimy - a w niższych temperaturach mam lepsze parametry o ok 5-10% od katalogu .

a możesz wrzucić fotkę tego i jak to podpięte

hajnel
09-01-2016, 21:17
Kurde może to jest rozwiązanie ,, może ktoś już tak ma i wrzuci foto jak zrobione , ja bufora nie chce , wiem że będą na nim straty temperaturowe (oC wlot i wylot ) ale też chce mieć odpowiednie przepływy (parter i piętro podłogówka) i być tu mądry...

Szeregowo łączy się pompy aby podnieść ciśnienie... Wzrost przepływu będzie zależał od charakterystyki instalacji. W praktyce w przemyśle unika się takich sytuacji - ze względu na możliwe zjawiska nie pożądane. Może prowadzić to do tego, że jedna pompa napędza drugą... Gdybym musiał to łączyłbym szeregowo tylko takie same pompy...

mkm silesia
09-01-2016, 21:23
Szeregowo łączy się pompy aby podnieść ciśnienie... Wzrost przepływu będzie zależał od charakterystyki instalacji. W praktyce w przemyśle unika się takich sytuacji - ze względu na możliwe zjawiska nie pożądane. Może prowadzić to do tego, że jedna pompa napędza drugą... Gdybym musiał to łączyłbym szeregowo tylko takie same pompy...

W konsekwencji H20 w modelu F

hajnel
09-01-2016, 21:32
W konsekwencji H20 w modelu F

Przy takiej instalacji cieszyło by mnie gdyby wyskoczył błąd. Gorzej jak któraś pompka pierdolnie wcześniej ;)
Zresztą chyba w instrukcji montażu jest nawet ostrzeżenie przed takim montażem...

mkm silesia
09-01-2016, 21:35
Przy takiej instalacji cieszyło by mnie gdyby wyskoczył błąd. Gorzej jak któraś pompka pierdolnie wcześniej ;)
Zresztą chyba w instrukcji montażu jest nawet ostrzeżenie przed takim montażem...

i po co było pisać oskarżą że straszysz a tak jakby jakiś głupio mądry sam się przekonał byłoby wiarygodne ;)

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 21:36
Tak żartobliwie odnośnie łączenia dwóch pomp.
Klient miał jedną OHI/OBI 240W, ale okazało się że nie dawała rady(pompa 36kW) 342808
Dołożył drugą i podpiął jak na obrazku.
Ale problem był inny, wyjścia w pompie 5/4, wejścia w buforze 6/4 a pod niebieską otuliną PEX 25......

mkm silesia
09-01-2016, 21:39
Tak żartobliwie odnośnie łączenia dwóch pomp.
Klient miał jedną OHI/OBI 240W, ale okazało się że nie dawała rady(pompa 36kW) 342808
Dołożył drugą i podpiął jak na obrazku.
Ale problem był inny, wyjścia w pompie 5/4, wejścia w buforze 6/4 a pod niebieską otuliną PEX 25......

25 jest mylące wew fi chyba 18 a kształtki 15 albo mniej

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 21:41
25 jest mylące wew fi chyba 18 a kształtki 15 albo mniej
No delty było 40 st. C na jednej sprężarce a tam są dwie, jak druga się dołączyła ..... OGIEŃ :-)

bobrow
09-01-2016, 21:41
toomm
proszę bardzo :

przed montażem
342811

są trzy podwójne przyłącza 1" :
-PC
-obwód wtórny
-obwód wymiennika do pieca węglowego

są jeszcze dodatkowe przyłącza 0,5" :
-do spustu wody na dole
-u góry zawór bezpieczeństwa + odpowietrznik



poniżej moc przy ok -7/-8

342812

teraz mam przepływ 1950 l/h- to jest tak ,że kiedy woda jest cieplejsza ("rzadsza") przepływ wzrasta , przy temp ok 30st przepływ jest bliski 1850l/h

hej

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 21:44
toomm
proszę bardzo :

przed montażem
342811

są trzy podwójne przyłącza 1" :
-PC
-obwód wtórny
-obwód wymiennika do pieca węglowego

są jeszcze dodatkowe przyłącza 0,5" :
-do spustu wody na dole
-u góry zawór bezpieczeństwa + odpowietrznik



poniżej moc przy ok -7/-8

342812

teraz mam przepływ 1950 l/h- to jest tak ,że kiedy woda jest cieplejsza ("rzadsza") przepływ wzrasta , przy temp ok 30st przepływ jest bliski 1850l/h

hej

Ciepłomierz jest 3/4" to też trochę tłumi, fabrycznie wyjście z pompy jest 5/4....

hajnel
09-01-2016, 21:46
mkm do listy argumentów powinieneś dopisać
- święty spokój inwestora bo może 1500 więcej to kosztuje, może cop trochę gorszy, może jakieś straty na buforze, ale kurde działa,wszystkie pomieszczenia dogrzane i nie trzeba się doktoryzować na temat pracy "kotłowni".

bobrow
09-01-2016, 21:50
ciepłomierz jest 1" , coś tam pewnie tłumi teoretycznie , natomiast dwa tygodnie temu wypiąłem go i właściwie wszystko było po staremu - mój problem z kawitacją przy niskim ciśnieniu.
Teraz mam ok 2,5 bara i jest ok-jak będę miał trochę czasu , to upuszczę ciśnienia i zobaczymy (nie daje mi to spokoju)

mkm silesia
09-01-2016, 21:53
mkm do listy argumentów powinieneś dopisać
- święty spokój inwestora bo może 1500 więcej to kosztuje, może cop trochę gorszy, może jakieś straty na buforze, ale kurde działa,wszystkie pomieszczenia dogrzane i nie trzeba się doktoryzować na temat pracy "kotłowni".

Z dużym naciskiem na MOŻE bo przy braku i za niskim przepływie cop gorszy, szybciej do wymiany "firmowa" obiegowa, niedogrzanie to pikuś bo jak z zimnego powietrza ma być ciepło ;)

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 21:53
ciepłomierz jest 1" , coś tam pewnie tłumi teoretycznie , natomiast dwa tygodnie temu wypiąłem go i właściwie wszystko było po staremu - mój problem z kawitacją przy niskim ciśnieniu.
Teraz mam ok 2,5 bara i jest ok-jak będę miał trochę czasu , to upuszczę ciśnienia i zobaczymy (nie daje mi to spokoju)

342813

???

toomm
09-01-2016, 21:57
hajnel fajnie to wytłumaczył .
mkm silesianajpierw Panie Instalatorze mówisz tak :

Spróbuj opomiaruj zaobserwuj i opisz

A potem , dajesz upust swojej jakże wielkiej elokwencji ,,

[QUOTE=mkm silesia; a tak jakby jakiś głupio mądry sam się przekonał byłoby wiarygodne ;)[/QUOTE]
to takie rady dajesz na forum ??

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 21:58
Z dużym naciskiem na MOŻE bo przy braku i za niskim przepływie cop gorszy, szybciej do wymiany "firmowa" obiegowa, niedogrzanie to pikuś bo jak z zimnego powietrza ma być ciepło ;)

1500zł więcej, a jaki komfort, a to co najbardziej mnie cieszy to jak mam spokój.
Ja i inwestor, bo instalacja na zasadzie a może pójdzie, a jak nie to się zobaczy to nie na dłuższą metę.

bobrow
09-01-2016, 21:59
nie wiem czego dotyczy te 3/4" , ale liczy sie G1B- mam śrubunki calowe i tak jest...

zapomniałem jeszcze wrzucić fotkę z podłączonym buforkiem/sprzęgłem latem przed uruchomieniem
342815

hajnel
09-01-2016, 22:00
Z dużym naciskiem na MOŻE bo przy braku i za niskim przepływie cop gorszy, szybciej do wymiany "firmowa" obiegowa, niedogrzanie to pikuś bo jak z zimnego powietrza ma być ciepło ;)

Ostatni tekst: Ta pompa jest do dupy bo ciągle ci z niej cieknie woda. Gadam, że to z powietrza się wykrapla. I słyszę: nie pier****l przecież tydzień nie padało... :)
sorry z OT

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 22:02
nie wiem czego dotyczy te 3/4" , ale liczy sie G1B- mam śrubunki calowe i tak jest...

zapomniałem jeszcze wrzucić fotkę z podłączonym buforkiem/sprzęgłem latem przed uruchomieniem
342815

śrubunki calowe ale średnica wewnętrzna 3/4"(DN20), ale spoko to jakiegoś wielkiego znaczenia nie ma.

mkm silesia
09-01-2016, 22:03
hajnel fajnie to wytłumaczył .
mkm silesianajpierw Panie Instalatorze mówisz tak :


A potem , dajesz upust swojej jakże wielkiej elokwencji ,,


to takie rady dajesz na forum ??

A to się właśnie ciebie tyczyło bo pewnie jakbym zaproponował prawidłowe i skuteczne rozwiązanie to byłbym naciągaczem no nie panie inwestorku cwaniaczku od szachrajstw podatkowych i pączków

DomPrzyKalinowej
09-01-2016, 22:07
A to się właśnie ciebie tyczyło bo pewnie jakbym zaproponował prawidłowe i skuteczne rozwiązanie to byłbym naciągaczem no nie panie inwestorku cwaniaczku od szachrajstw podatkowych i pączków

Panowie nie zaczynajcie znów.... to już było....

toomm
09-01-2016, 22:27
A to się właśnie ciebie tyczyło bo pewnie jakbym zaproponował prawidłowe i skuteczne rozwiązanie to byłbym naciągaczem no nie panie inwestorku cwaniaczku od szachrajstw podatkowych i pączków

Nie ma jak tobie "bezpieczny" instalatorze naciągaczu jak każdemu klientowi wstawić bufor za 1500 najlepiej netto i + 8% tax( nie licząc instalacji bo przecież nie umiesz) bo nie potrafisz dobrze odpowietrzyć instalacji,,,( tu płaczesz o przekrojach kolanek pexów (rób na miedzi ) a nawet nie masz maszynek do sprawdzenia przepływów prócz rotometrów klienta ) to raz a dwa jak ty robisz kompleksy na tanich pexach i to tak jak sam mówisz 1 pompa na miesiąc bo w masówki nie idziesz aby dobrze zrobić to gratuluje Tobie pomysłu( i Twoi Klientom rozrzutności ) na zarobek skoro 1 pompa na tanim pexie i reku daje zarobić na narty tobie opłacić firmo/mieszkanie blokowe ludzi , ich w razie czego L4 rozbijane samochody i spokój kieszeni w razie napraw - sam to powiedziałeś Panie. Dodaj tylko jeszcze z 15 % bo kiedyś przecież eldorado się skończy .. Rób tak dalej a i na śląsku ślepi klienci się skończą czego Ci życzę naciągaczu/instalatorze z Rudy....

mkm silesia
09-01-2016, 22:37
Nie ma jak tobie "bezpieczny" instalatorze naciągaczu jak każdemu klientowi wstawić bufor za 1500 najlepiej netto i + 8% tax( nie licząc instalacji bo przecież nie umiesz) bo nie potrafisz dobrze odpowietrzyć instalacji,,,( tu płaczesz o przekrojach kolanek pexów (rób na miedzi ) a nawet nie masz maszynek do sprawdzenia przepływów prócz rotometrów klienta ) to raz a dwa jak ty robisz kompleksy na tanich pexach i to tak jak sam mówisz 1 pompa na miesiąc bo w masówki nie idziesz aby dobrze zrobić to gratuluje Tobie pomysłu( i Twoi Klientom rozrzutności ) na zarobek skoro 1 pompa na tanim pexie i reku daje zarobić na narty tobie opłacić firmo/mieszkanie blokowe ludzi , ich w razie czego L4 rozbijane samochody i spokój kieszeni w razie napraw - sam to powiedziałeś Panie. Dodaj tylko jeszcze z 15 % bo kiedyś przecież eldorado się skończy .. Rób tak dalej a i na śląsku ślepi klienci się skończą czego Ci życzę naciągaczu/instalatorze z Rudy....

idź już spać bo od poniedziałku musisz naciągać ludzi na pączki po 2zł :D

toomm
09-01-2016, 22:40
idź już spać bo od poniedziałku musisz naciągać ludzi na pączki po 2zł :D

Masz racje bardziej zaboli pączek za 2,5 zł , niż jak kolega parę tysiaków, niepotrzebnie wydanych przez inwestora (bo głupi)

asaselllo
09-01-2016, 22:49
Panowie, to nie twitter - te pyskówki nie działają na niczyją korzyść. Obrażanie adwersarza nie przystoi inteligentnej osobie. Czasem lepiej coś przemilczeć.

mkm silesia
09-01-2016, 22:55
Panowie, to nie twitter - te pyskówki nie działają na niczyją korzyść. Obrażanie adwersarza nie przystoi inteligentnej osobie. Czasem lepiej coś przemilczeć.

co najmniej trzy razy gościa wcześniej ostrzegałem przed takim montażem (chyba w podziękowaniu za wcześniejsze inwektywy) przykro mi że już nie wytrzymałem głupoty i ignorancji

stam222
09-01-2016, 22:56
A już na pewno nic w temacie PW. Jest jeszcze priv i tam sobie piszcie do bólu ...

_John
10-01-2016, 01:12
Skomentują inni.
Z pożytkiem dla tego forum, powstrzymam się.

P.S. ten bufor to tak naprawdę ok 100l. sprzęgło w dodatku nie jest grzany "wyżej" niż ustawiona krzywa dla instalacji - więc "bufor" nie do końca bardziej sprzęgło
Niby 100 l, ale to równowartość 1000 m rury.
Wg. dokumentacji Panasonic'a - str.103 "Podręcznik projektowania"

Dodatkowe zbiorniki w połączeniu z pompami ciepła mogą spełniać 3 funkcje:
• pokrywanie ewentualnych przerw w zasilaniu zewnętrznym,
• rozłączenie hydrauliczne obiegu pompy ciepła od obiegów grzewczych,
• zwiększenie trwałości pompy ciepła poprzez zapobieganie częstym
cyklicznym włączeniom i wyłączeniom, obniżającym sprawność
systemu.

Bufor, dla instalacji o małej pojemności wodnej.
Sprzęgło dla instalacji z więcej niż jednym obiegiem.
Oczywiście od błędnie wykonanej instalacji też można się przy jego użyciu odseparować.

Oraz:

Dzięki zastosowaniu w pompach ciepła serii Aquarea techniki
inwerterowej, wydajność systemu można dostosowywać do
zapotrzebowania na ciepło, co zapewnia jego sprawność oraz
umożliwia uniknięcie dodatkowego zbiornika i oszczędność miejsca.
Aby zaspokoić potrzeby grzewcze podczas ewentualnych przerw
w zasilaniu zewnętrznym można stosować systemy ogrzewania
o większej pojemności, takie jak ogrzewanie podłogowe, które mogą
być wykorzystywane jako dodatkowy zbiornik buforowy.

Nie wiedzą co produkują?


1500zł więcej, a jaki komfort, a to co najbardziej mnie cieszy to jak mam spokój.
Ja i inwestor, bo instalacja na zasadzie a może pójdzie, a jak nie to się zobaczy to nie na dłuższą metę.
Myślałem, że już nigdy się nie przyznasz.

M.Krk
10-01-2016, 08:33
Mam pytanie do fachowców i nie tylko, ja w prawdzie mam inną PC i to on/of, ale mam bufor więc w temacie trochę.
Mianowicie wydaje mi się, że gdybym pominął bufor to PC grzała by bardziej efektywnie, bo jak grzejniki ruswzą to tęperatura leci na łeb na szyję i zanim pc to odrobi to trochu to trwa a tak bylo by juz cieplo, bufor ma 300 l więc trochę tego jest, podejżewam że w instalacji jest nie wiele mniej, myślę o zrobieniu obejścia tak na wszelki wypadek. Pytanie do doświadczonych czy to ma sens ?

toomm
10-01-2016, 08:41
Mam pytanie do fachowców i nie tylko, ja w prawdzie mam inną PC i to on/of, ale mam bufor więc w temacie trochę.
Mianowicie wydaje mi się, że gdybym pominął bufor to PC grzała by bardziej efektywnie, bo jak grzejniki ruswzą to tęperatura leci na łeb na szyję i zanim pc to odrobi to trochu to trwa a tak bylo by juz cieplo, bufor ma 300 l więc trochę tego jest, podejżewam że w instalacji jest nie wiele mniej, myślę o zrobieniu obejścia tak na wszelki wypadek. Pytanie do doświadczonych czy to ma sens ?

Co za firma wsadziła takiego kolosa?

_John
10-01-2016, 09:00
Mam pytanie do fachowców i nie tylko, ja w prawdzie mam inną PC i to on/of, ale mam bufor więc w temacie trochę.
Mianowicie wydaje mi się, że gdybym pominął bufor to PC grzała by bardziej efektywnie, bo jak grzejniki ruswzą to tęperatura leci na łeb na szyję i zanim pc to odrobi to trochu to trwa a tak bylo by juz cieplo, bufor ma 300 l więc trochę tego jest, podejżewam że w instalacji jest nie wiele mniej, myślę o zrobieniu obejścia tak na wszelki wypadek. Pytanie do doświadczonych czy to ma sens ?
Na 99% lepiej będzie wykonać to obejście i przekonać się samemu.
Przy tej ilości danych które podałeś to prędzej wróżka ci pomoże niż fachowiec.

bobrow
10-01-2016, 10:15
Mam pytanie do fachowców i nie tylko, ja w prawdzie mam inną PC i to on/of, ale mam bufor więc w temacie trochę.
Mianowicie wydaje mi się, że gdybym pominął bufor to PC grzała by bardziej efektywnie, bo jak grzejniki ruswzą to tęperatura leci na łeb na szyję i zanim pc to odrobi to trochu to trwa a tak bylo by juz cieplo, bufor ma 300 l więc trochę tego jest, podejżewam że w instalacji jest nie wiele mniej, myślę o zrobieniu obejścia tak na wszelki wypadek. Pytanie do doświadczonych czy to ma sens ?

witaj
nie jestem fachowcem , ale z moich doświadczeń i z tego co wyczytałem - to wyglada ,że przy grzejnikach i PC on/off powinien być bufor .
Dlaczego ? Chyba dlatego , że on/off pracuje z taka samą mocą - a układ grzewczy potrzebuje różną.Czeste on/off też nie służy tym maszynom.
Widzę to trochę podobnie do mojego pieca węglowego -jest za duży i najlepszą efektywność ma przy max mocy , ale kiedy dom był nagrzany- to piec się smolił i tracił na sprawności .
Wadą buforów przy on/offach mogą być straty ciepła na izolacji zbiornika.
Oczywiście pytanie jest - czy ten bufor jest odpowiedni do tej instalacji.
Jeśli masz grzejniki , to bufor będzie pełnił rolę sprzęgła hydraulicznego.
Też jest istotny układ mieszający na wyjściu takiego bufora- można wtedy sterować temperatura np wg krzywki pogodowej.
Osobiście wybrałem inverter , ale z kilku jeszcze innych powodów .
Dużo znajdziesz w internecie - całe opracowania ,na forach można znaleźć rożne informacje , nie koniecznie prawidłowe odpowiedzi
Pzdr

Zigobar
10-01-2016, 10:20
Mam pytanie do fachowców i nie tylko, ja w prawdzie mam inną PC i to on/of, ale mam bufor więc w temacie trochę.
Mianowicie wydaje mi się, że gdybym pominął bufor to PC grzała by bardziej efektywnie, bo jak grzejniki ruswzą to tęperatura leci na łeb na szyję i zanim pc to odrobi to trochu to trwa a tak bylo by juz cieplo, bufor ma 300 l więc trochę tego jest, podejżewam że w instalacji jest nie wiele mniej, myślę o zrobieniu obejścia tak na wszelki wypadek. Pytanie do doświadczonych czy to ma sens ?
Efektem obciążenia PC on/off grzejnikami, mogą być stosunkowo krótkie cykle pracy. Można je wydłużyć w prosty sposób - stosując np. bufor szeregowy. Zwiększymy tym samym bezwładność układu, nadal posiadając tylko jeden obieg.
Moim zdaniem działać pochopnie nie należy i wszystko sobie dokładnie przemyśleć i obliczyć. Sam musisz ocenić czy warto przerabiać już istniejący układ. Może wystarczy poprzestać na jego optymalizacji.
Jaka jest długość cykli pracy?
Jakie temperatury po obu stronach sprzęgła?
Jakie obiegówki (typ) i na którym biegu pracują?

10-01-2016, 10:38
Santosz, jeżeli masz rotametry na wszystkich pętlach podłogówki to pospisuj sobie przepływy (podawane są tam przeważnie w litrach na minutę) potem je zsumuj. Powinno wyjść minimum 25l/m. Sprawdź to na wszystkich biegach pompy i jeżeli nawet na tym największym sumaryczny przepływ będzie mocno niższy niż te 25l/m to będzie trzeba rozważyć wymianę. Jak nie masz rotametrów to poszukaj hydraulika z przepływomierzem, 10min jego pracy i będziesz wszystko wiedział, zanim zainwestujesz kasę w obiegówkę lum nie daj boże w bufor.

Mam rotametry, ustawione przeplywy według projektu od Asolta, wziąłem go przed chwilą w ręke i tu zdziwko, w tabeli mam wyliczone przepływy dla kazdego pomieszczenia i sumę tych przepływów - wynosi 16,1l/min. I co - to znaczy ze Asolt sie pomylił czy co bo teraz zgłupiałem?

mkm silesia
10-01-2016, 10:42
Z pożytkiem dla tego forum, powstrzymam się.

Niby 100 l, ale to równowartość 1000 m rury.
Wg. dokumentacji Panasonic'a - str.103 "Podręcznik projektowania"

Bufor, dla instalacji o małej pojemności wodnej.
Sprzęgło dla instalacji z więcej niż jednym obiegiem.
Oczywiście od błędnie wykonanej instalacji też można się przy jego użyciu odseparować.

Oraz:

Nie wiedzą co produkują?


Myślałem, że już nigdy się nie przyznasz.

1000m w sensie pojemności a nie oporów które są pomijalne( coś tam już chyba pisałem o niskim skraplaniu)


Proponuję wykonaj instalacje w/g zaleceń z podręcznika i poproś aby autor podręcznika dał gwarancję.
fakty są takie że aby uzyskać zadowalające przepływy musisz firmową obiegową "kręcić na maks" - pytanie ile wytrzyma
dlaczego przy odszranianiu pompa zwiększa wydajność na w/g słów kolegi 2,5m3/h i jak to uzyskać kiedy jest już bezpośrednio wpięta w instalację ?

oberwatorPC
10-01-2016, 10:50
1000m w sensie pojemności a nie oporów które są pomijalne( coś tam już chyba pisałem o niskim skraplaniu)


Proponuję wykonaj instalacje w/g zaleceń z podręcznika i poproś aby autor podręcznika dał gwarancję.
fakty są takie że aby uzyskać zadowalające przepływy musisz firmową obiegową "kręcić na maks" - pytanie ile wytrzyma
dlaczego przy odszranianiu pompa zwiększa wydajność na w/g słów kolegi 2,5m3/h i jak to uzyskać kiedy jest już bezpośrednio wpięta w instalację ?


Ty to jesteś niemożliwy jak CI wypunktowali, że bufor jest niepotrzebny i zabrakło argumentów to teraz przenosisz dyskusje na pompę obiegową ile wytrzyma hehe. Wytrzyma nie martw się nowych pomp tak łatwo nie uszkodzisz chyba, że wstawiasz omnigeny.

mkm silesia
10-01-2016, 10:55
Mam rotametry, ustawione przeplywy według projektu od Asolta, wziąłem go przed chwilą w ręke i tu zdziwko, w tabeli mam wyliczone przepływy dla kazdego pomieszczenia i sumę tych przepływów - wynosi 16,1l/min. I co - to znaczy ze Asolt sie pomylił czy co bo teraz zgłupiałem?

Poproś Asolta aby podpowiedział ci ja dopasować przepływ w źródle do przepływu w odbiorniku albo sięgnij do Podręcznika projektowania jak radzi John

mkm silesia
10-01-2016, 10:57
Ty to jesteś niemożliwy jak CI wypunktowali, że bufor jest niepotrzebny i zabrakło argumentów to teraz przenosisz dyskusje na pompę obiegową ile wytrzyma hehe. Wytrzyma nie martw się nowych pomp tak łatwo nie uszkodzisz chyba, że wstawiasz omnigeny.

W zasadzie moja odpowiedź zawiera się też w tym co napisałem Sntoszowi powyżej

oberwatorPC
10-01-2016, 11:04
Po co bić pianę ?? Nowe pompy to inwertery, pilnują sobie same delty więc jeśli po montażu pompa nie umie osiągnąć zadanej w sterowniku delty zazwyczaj jest to 5K a z racji zbyt małego przepływu jest np. 8k wtedy jest powód do rozmyślań. Chyba nikt nie daje pompy 60-ki na 240m2 podłogówki?

Zigobar
10-01-2016, 11:04
Mam rotametry, ustawione przeplywy według projektu od Asolta, wziąłem go przed chwilą w ręke i tu zdziwko, w tabeli mam wyliczone przepływy dla kazdego pomieszczenia i sumę tych przepływów - wynosi 16,1l/min. I co - to znaczy ze Asolt sie pomylił czy co bo teraz zgłupiałem?
To jest projektowany przepływ całkowity?
Jaką masz obecnie deltę GZ przy mocy nominalnej?

bobrow
10-01-2016, 11:06
Ty to jesteś niemożliwy jak CI wypunktowali, że bufor jest niepotrzebny i zabrakło argumentów to teraz przenosisz dyskusje na pompę obiegową ile wytrzyma hehe. Wytrzyma nie martw się nowych pomp tak łatwo nie uszkodzisz chyba, że wstawiasz omnigeny.

Panowie
z tym buforem , po tylu rożnych za i przeciw - wynika jedno :
są sytuacje kiedy należy go stosować i są takie kiedy nie należy stosować .
Jeśli projekt ma swoje założenia , z których wynika , że bufor jest nie potrzebny - to po fizycznej weryfikacji tych założeń , wszystko będzie ok.
Problem w tym , że większość instalatorów nie robi specjalnych projektów i obliczeń oraz nie sprawdzają wszystkich niezbędnych parametrów instalacji .
Moim zdaniem , w tym jest zasadniczy problem
Pzdr

bobrow
10-01-2016, 11:09
Po co bić pianę ?? Nowe pompy to inwertery, pilnują sobie same delty więc jeśli po montażu pompa nie umie osiągnąć zadanej w sterowniku delty zazwyczaj jest to 5K a z racji zbyt małego przepływu jest np. 8k wtedy jest powód do rozmyślań. Chyba nikt nie daje pompy 60-ki na 240m2 podłogówki?

przypuszczam ,że mógłbyś się zdziwić ....

10-01-2016, 11:13
To jest projektowany przepływ całkowity?
Jaką masz obecnie deltę GZ przy mocy nominalnej?

Delta 5

Tylko teraz tak, wczesniej wstawiałem zdjecie mojej pompy, jednak pokaże jeszcze raz. Nie mam na niej informacji o przepływach a na necie Grundfosa 25-60 jest w pip tylko kazdy o innej mocy na róznych biegach. Moze ktoś inny pomoże w wyjaśnieniu tych przepływów na tej pompie.?

http://iv.pl/images/58606965804292466511.jpg (http://iv.pl/)

Ja co prawda nie narzekam że mam niedogrzane ale moze pompa mogłaby pracować efektywniej np na 3biegu, obecnie pracuje na drugim i tak od samego poczatku

Przed chwiklką sprawdziłem delta 6 ale pompa 15min temu ruszyła wiec moze dlatego

DomPrzyKalinowej
10-01-2016, 11:33
Mam pytanie do fachowców i nie tylko, ja w prawdzie mam inną PC i to on/of, ale mam bufor więc w temacie trochę.
Mianowicie wydaje mi się, że gdybym pominął bufor to PC grzała by bardziej efektywnie, bo jak grzejniki ruswzą to tęperatura leci na łeb na szyję i zanim pc to odrobi to trochu to trwa a tak bylo by juz cieplo, bufor ma 300 l więc trochę tego jest, podejżewam że w instalacji jest nie wiele mniej, myślę o zrobieniu obejścia tak na wszelki wypadek. Pytanie do doświadczonych czy to ma sens ?

Pompy On/OFF bez bufora to mega ryzykowny temat tym bardziej na grzejnikach.
Pompy tego typu nie zwalniają, i np. jak pozamykają Ci się termostaty na prawie wszystkich grzejnikach to pomp będzie taktować, do tego ważna jest moc pompy a tego nie podałeś. Kolejny problem to odmrażanie, jak masz on/off i będziesz odmrażał pompę a grzejniki będą pozamykane to się nie odmrozi.
Wywali błąd niskiego ciśnienia i się wyłączy. podaj moc pompy i czy masz termostaty czy nie, do tego ilość grzejników i ich typ.

map78
10-01-2016, 11:36
Nie mam na niej informacji o przepływach a na necie Grundfosa 25-60 jest w pip tylko kazdy o innej mocy na róznych biegach. Moze ktoś inny pomoże w wyjaśnieniu tych przepływów na tej pompie.?


Santosz, proszę bardzo:)
http://iv.pl/images/82472279166679906401.jpg (http://iv.pl/)

flisiu
10-01-2016, 11:41
Witam Panowie. troche sie rozgorzala dyskusja po moim wczorajszym pytaniu o druga pompe szeregowo :) poszedlem na kolacje z zona i zapomnialem o temacie a rano czytam piekna dyskusje :P u mnie instalacja mimo ze robiona przez mkm nie ma bufora. na poczatku przeplyw rzeczywiscie nie byl szalowy ale chyba sie sprawa poprawila i teraz przeplyw kreci sie w granicach 1870 l/h, ale pompa obiegowa pracuje na 7.biegu. odczyt robilem z rotametrow na petlach podlogowki ale zgadza sie z ta charakterystyka co ktos wrzucil. mam zwyklad pompe nie t-cap ale chyba ta sama obiegowka jest.
zgadzam sie z wpisami ze do pelni szczescia na koniec pracy instalatora powinno sie sprawdzic moc oddawana do ukladu aby sprawdzic czy pompa pracuje optymalnie. teraz wiekszosc sama rzezbi i sprawdza czy jest gitara. mi szkoda kasy na instalacje cieplomierza wiec musze obserwowac czy po prostu w domu jest cieplo i jakim kosztem enegretycznym. zaczalem spisywac, porownywac i moze cos z tego bedzie :)
na razie obnizylem krzywa i rzeczywiscie teraz pompa osiaga zadana temp. (przy tych temp. 31 st) i dom sie dogrzewa a modulacja spada :) czekam na duze mrozy aby dobrac temp. zasilania przy -15 aby w domu bylo cieplo. pozdro!

DomPrzyKalinowej
10-01-2016, 11:41
Ty to jesteś niemożliwy jak CI wypunktowali, że bufor jest niepotrzebny i zabrakło argumentów to teraz przenosisz dyskusje na pompę obiegową ile wytrzyma hehe. Wytrzyma nie martw się nowych pomp tak łatwo nie uszkodzisz chyba, że wstawiasz omnigeny.

Są tacy co punktują że PC powinna mieć bufor i tacy że nie, a teraz jeszcze to pomnóżmy przez ilość wykonanych instalacji przez piszące tu osoby.
Ja jestem za buforem w dużej części przypadków, nie analizuję konkretnie jakiegoś bo takich jest od cholery możliwości.

mkmsilesia instaluje PC i ma doświadczenie wynikająće z jego układów.
ja też instaluję i tak samo wiem że praca jest zdrowsza w wielu przypadkach z buforem,
Proszę teraz o odpowiedź osoby które podłączyły więcej niż trzy PC inwerterowe powietrze woda.

Taka mała narada instaltorów, nie chce sie wykłucać, z kimś kto nie ma bufora walnie teraz o tym 10 -20 postów, i pewnie będzie miał rację, BO W JEGO INSTALACJI BUFORA BYĆ NIE MUSI, ale zrozumieć nie może że to nie reguła. Tylko konkretny przypadek.

Kolejny temat to bufor z podłogą i instalacją sterowaną pomieszczeniami, zamknięte 90% powierzchni a pompa odlodzić się nie może.

10-01-2016, 11:46
Nawet na stronie Grundfosa nie mogę znalezc tej pompy, chyba ze byla tylkko do Panasa robiona to nie ma jej w specyfikacji

mkm silesia
10-01-2016, 11:50
Nawet na stronie Grundfosa nie mogę znalezc tej pompy, chyba ze byla tylkko do Panasa robiona to nie ma jej w specyfikacji

Jak już zaglądałeś w projekt podłogówki to jakie masz opory instalacji?
Pytanie dodatkowe nie związane z tematem jakie masz rozstawy rury, czy używasz do chłodzenia i czy w projekcie masz obliczoną moc chłodnicza?

10-01-2016, 11:52
Santosz, proszę bardzo:)
http://iv.pl/images/82472279166679906401.jpg (http://iv.pl/)

Czy to dane dokładnie do mojej pompy, bo nigdzie nie moge znalezc modelu UPS0 tylko wszedzie UPS?

I czy przełączać na 3ke?

10-01-2016, 11:54
Jak już zaglądałeś w projekt podłogówki to jakie masz opory instalacji?
Pytanie dodatkowe nie związane z tematem jakie masz rozstawy rury, czy używasz do chłodzenia i czy w projekcie masz obliczoną moc chłodnicza?

Nie mam chłodzenia, rozstawy są rózne od 10 do 30cm w garażu, oporów nie mam zsumowanych tylko dla kazdego pomieszczenia osobno podane, po obiadku zsumuje i podam