PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

trzciniak61
09-02-2016, 19:53
Hej! palę piecem zasypowym na miał od października 2015 do końca stycznia 2500 miału z tego w styczniu ok 800 kg, no ale było zdrowo zimno. W domu temperatura 22-24 st cel. Cały sezon grzewczy < 4000 wungla (to znaczy miału) Pozdrawiam

bobrow
09-02-2016, 21:21
Hej! palę piecem zasypowym na miał od października 2015 do końca stycznia 2500 miału z tego w styczniu ok 800 kg, no ale było zdrowo zimno. W domu temperatura 22-24 st cel. Cały sezon grzewczy < 4000 wungla (to znaczy miału) Pozdrawiam

a jaki metraż i izolacja ?

trzciniak61
09-02-2016, 21:34
Domek z użytkowym poddaszem 140 podpiwniczony, piwnice moga być wyłączone z grzania, ściany 50 cm w tym 18 styropian, stropodach i skosy na poddaszu 17 cm wełna. Budynek policzonu na stronie ciepłowłaściwe pl
Ile ciepła potrzebuje twój dom
6,7kW maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz
54W/m2 wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
14 547kWh tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego
117kWh/m2*rok zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej D
W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -20°C na zewnątrz 6,7kW potrzebna moc grzewcza
W przeciętny dzień zimy 1,1°C na zewnątrz 3,3kW potrzebna moc grzewcza

bobrow
09-02-2016, 22:18
hej
wychodzi z tego , że chałupę masz nie najgorzej ocieploną .
Instalatorzy zapewne zaproponują Ci coś na miarę - osobiście preferuję 100% CO na PC (ze względu na stałą wydajność grzewczą wybrałem T-capa)
Największe mrozy przychodzą przecież nocą - ja po kilku dniach ostrych mrozów odpaliłem w sterowaniu możliwość dogrzewania grzałkami . Cały czas kontroluję zużycie i wiem , że grzałki nie nabijają mi rachunku.
Jeśli masz grzejniki na 55/45 z lekkim nadmiarem ( większość ludzi ma tendencje do doboru na zapas) , to powinieneś być zadowolony z kosztów na PC - jestem przekonany , że będziesz miał lepsze przełożenie niż u mnie .
bywaj

trzciniak61
10-02-2016, 09:01
hej
T-cap tj. powietrze-woda. Chciałbym 100% CO i CWU pytanie czy 7 czy 9 kW Panasonic widzi mi się na lidera, w rezerwie jest piec na mrozy syberyjskie, w salonie mam jeszcze kozę na drewno którą odpalam z rzadka i raczej dla nastroju ale podnosi temperaturę szybko i o ok. 5 st. Podałeś zużycie energii w styczniu 1550 kWh. Jak to się przekłada na czas pracy pompy (cykl praca- pauza) w miesiące zimne tak jak styczeń oraz w miesiące cieplejsze tak jak listopad/grudzień 2015 . i ewentualnie co znaczy pojecie sprężarka inwerterowa, w moim rozumieniu jest to zróżnicowana moc poborowa urządzenia w zależności od zapotrzebowania? A co z rozmrażaniem jak często i jak długo. I jaka temperatura utrzymuje się na grzejnikach. Z mojego doświadczenia w zakresie temperatur zewnętrznych do +5 - potrzebuję 38 na zasilaniu; +5 do -5 / 40; -5 do -10/ 45; no poniżej -10 / 50. Pozdrawiam

bobrow
10-02-2016, 10:28
hej
T-cap tj. powietrze-woda. Chciałbym 100% CO i CWU pytanie czy 7 czy 9 kW Panasonic widzi mi się na lidera, w rezerwie jest piec na mrozy syberyjskie, w salonie mam jeszcze kozę na drewno którą odpalam z rzadka i raczej dla nastroju ale podnosi temperaturę szybko i o ok. 5 st. Podałeś zużycie energii w styczniu 1550 kWh. Jak to się przekłada na czas pracy pompy (cykl praca- pauza) w miesiące zimne tak jak styczeń oraz w miesiące cieplejsze tak jak listopad/grudzień 2015 . i ewentualnie co znaczy pojecie sprężarka inwerterowa, w moim rozumieniu jest to zróżnicowana moc poborowa urządzenia w zależności od zapotrzebowania? A co z rozmrażaniem jak często i jak długo. I jaka temperatura utrzymuje się na grzejnikach. Z mojego doświadczenia w zakresie temperatur zewnętrznych do +5 - potrzebuję 38 na zasilaniu; +5 do -5 / 40; -5 do -10/ 45; no poniżej -10 / 50. Pozdrawiam

hej
to po kolei :

-moim zdaniem możesz spokojnie myśleć o zwykłej 9kW lub 7 kW T-cap , najlepiej zapytaj kol miireek-on ma podobny układ do Ciebie i zwykłego panasa 9kw
-panas jest wg mnie dobrym wyborem , ponieważ : parametry/cena zakupu+części (teraz jest wykoki kurs € i nie wiem jak to będzie)/jakość
-kiedy były duże mrozy sprężarka pracował a non-stop z modulacją ok 45Hz (max dla CO to ok 65)
-dobrze rozumiesz pojęcie inwerter , chodzi o zmianę prędkości pracy sprężarki i wentylatorów-czyli PC moduluje te parametry , aby dostosować do zapotrzebowania na ciepło
-rozmrażanie/defrost nic strasznego , trwa ok 5 min ,COP tabelkowe zawiera defrost
-u mnie temperatura na grzejnikach jest od 37st do 45st , jeśli na węglu masz niskie temp -to tylko zyskasz na COP PC
-przy grzejnikach i 140m2 podłóg pompa wodna w PC powinna dać radę pociągnąć cały system , żaden bufor nie powinien być stosowany, proponuję tylko pomyśleć o miejscu na założenie w razie problemów sprzęgła hydraulicznego (powinieneś jeszcze pamiętać o możliwości podłączenia pieca węglowego-ja to zrobię przez wymiennik , dlatego zastosowałem mały buforek/sprzęgło)
-aby mieć pewność o poprawności działania PC , proponuję założyć podlicznik energii +ciepłomierz (prę stówek w stosunku do ceny instalacji i kosztów eksploatacji , to nie jest tak dużo)

cześć

trzciniak61
11-02-2016, 20:53
Witaj, czy możesz polecić instalatorów? pozdro

pilot81
14-02-2016, 13:44
Witam. Mam pytanie do użytkowników ewentualnie znawców tematu, a mianowicie jestem zdecydowany kupić T-CAPa 12KW przy czym każdy z instalatorów ma inne zdanie na temat sprzęgła hydraulicznego, jeden mówi że musi być i proponuje 200 litrowy dodatkowy zbiornik, inny że nie ma potrzeby takiej przy T-Capie serii F , a jeszcze inny że powinno być i proponuje zbiorniczek 80 litrowy. Dodam że w domu będzie wszędzie podłogówka i będzie jej 225m kw.

rydzadam
14-02-2016, 14:41
To może ja się przyłączę do sprawy. Po wieloletnim studiowaniu tego forum doszedłem do wniosku, że sprzęgło, czy bufor nie jest potrzebne przy 100% podłogówki, a tym bardziej przy akumulacyjnej płycie grzewczej. Mam wykonawcę, który stara się o wykonanie u mnie CO z Panasem 9kW, ale upiera się przy sprzęgle, nawijając wciąż o delcie, modulacji i innych rzeczach, o których ja przecież WIEM. Muszę go jakoś przekonać, żeby sobie dał spokój ze sprzęgłem, albo poszukać innego wykonawcy. Temat bufora/sprzęgła jak widać - wiecznie aktualny. Dla potwierdzenia (lub nie) mojego zdania zróbmy może mały sondaż, kto przy Panasie ma bufor/sprzęgło, a kto nie, bo ja się już pogubiłem.

rydzadam
14-02-2016, 14:44
Druga sprawa - oczywiście na priv - może ktoś zechce mi zaoferować Panasa NIE T-Cap, 3 fazy 9kW + Galmet. Okolice Gdańska.

bobrow
14-02-2016, 17:07
Witam. Mam pytanie do użytkowników ewentualnie znawców tematu, a mianowicie jestem zdecydowany kupić T-CAPa 12KW przy czym każdy z instalatorów ma inne zdanie na temat sprzęgła hydraulicznego, jeden mówi że musi być i proponuje 200 litrowy dodatkowy zbiornik, inny że nie ma potrzeby takiej przy T-Capie serii F , a jeszcze inny że powinno być i proponuje zbiorniczek 80 litrowy. Dodam że w domu będzie wszędzie podłogówka i będzie jej 225m kw.

witaj
temat był wielokrotnie poruszany , sam możesz sobie wyrobić zdanie nt bufora i sprzęgła.
Proponuję zacząć od definicji :

1.bufor -zasadniczo służy do gromadzenia energii cieplnej , pytanie zatem czy przy inwerterze (tj PC ze zmienną wydajnością grzewczą)jest nam bufor potrzebny ? W jakim celu należy gromadzić ciepłą wodę , jeśli przy podłogówce mamy jej bardzo dużo i wolno się wychładza ?

2.sprzęgło-służy do dopasowania obwodów hydraulicznych (wodnych) dla kilku podsystemów (tu podsystem PC/sprzęgło i sprzęgło/układ grzewczy)

-tu sprawa też jest dosyć prosta-jeśli pompka wodna z PC zapewni znamionowy (tj taki , który zapewnia uzyskanie mocy gwarantowanej -u Ciebie to 12kW) przepływ wody w systemie -nie należy niczego dodawać (bo po co ?)
-natomiast jeśli system grzewczy posiada duże opory i pompa wodna w PC nie zapewnia znamionowego przepływu -to trzeba rozważyć montaż sprzęgła

Podczas większych mrozów poczytaj sobie przygody ludzi z niewystarczającym przepływem , pomoże tu pewien prosty wzór :

P=Qx1,163xdt

Q-przepływ wody w systemie , znamionowy w t-cap 1500m3/h
1,163-ciepło właściwe wody
dt-różnica między temp wyj a wyj z PC (sterowanie dąży do max 5st różnicy)
P-moc grzewcza znamionowa (dla przykładu mój t-cap 9kW)

no to podstawiamy

1500x1,163x5=8,7kW dla przepływu znamionowego

800x1,163x5=4,6kW dla przepływu za słabego (czyli jeśli jest w miarę ciepło na zewnątrz i dom nie potrzebuje więcej mocy-to będzie ok , ale kiedy będzie potrzeba dostarczyć więcej ciepła np 5-9kW -będzie jazda na grzałkach lub będzie chłodno , to co wybierasz ?)

A teraz obrazowo :

-to ,że masz możliwość wybrania dużej prędkości przepływu w PC , nie oznacza ,że będziesz miał taką prędkość w systemie
-jeśli przepływ będzie za niski , to przy mrozach będziesz miał niedogrzaną chałupę

Co ci mogę doradzić :

-zainstaluj sobie ciepłomierz i podlicznik energii energii elektrycznej (w stosunku do kosztów PC -to pikuś)
-jeśli jednak nie zdecydujesz się na opomiarowanie , to radzę wyegzekwować na instalatorze zaprezentowanie przepływów i innych parametrów (to powinien mieć na wyposażeniu każdy instalator PC )
-nawet jeśli teraz będzie ok, proponuje zostawić miejsce na łatwy montaż sprzęgła
-próby należy robić przy otwartych na max wszystkich odbiornikach ciepła

Piszesz ,że planujesz 225m2 podłogówki-to nie mało , możesz potrzebować sprzęgło z pompą o większej wydajności .Nie widzę żadnego logicznego wyjaśnienia zastosowania w Twoim przypadku buforów om pojemnościach 80-200 ltr (o zgrozo !) , ja mam układ grzejnikowy i mam buforek/sprzęgło ok 35 ltr
Każdy bufor jest jednocześnie sprzęgłem hydrulicznym , ale w drugą stronę już tak nie jest

Wybór należy do Ciebie , instalatorzy -to już wiesz jak z nimi bywa....

tymczasem

wihajster
14-02-2016, 18:31
Każdy bufor jest jednocześnie sprzęgłem hydrulicznym
No nie do końca, bufor szeregowo włączony nie jest sprzęgłem. Ale to szczegół.

bobrow
14-02-2016, 19:23
oczywiście - racja , chodzi tylko o połączenie rownoległe

mkm silesia
14-02-2016, 20:20
oczywiście - racja , chodzi tylko o połączenie rownoległe

a co jeżeli bufor nie jest użyty do buforowania (gromadzenia) ? jest nadal buforem czy jeszcze sprzęgłem?
chodzi mi o sytuacje kiedy w buforze utrzymywana jest temp. nie wyższa niż potrzebna do zasilania instalacji a "bufor" ma mała pojemność.

bobrow
14-02-2016, 20:40
[QUOTE=mkm silesia;7074508]a co je

tak jest chyba u mnie -mam taki mini buforek ( o kształcie "kociołka") o pojemności 35 ltr , jeśli układ nie potrzebuje już tyle ciepła ile w nim jest , to PC przechodzi w tzw taktowanie , które jest jednym z trybów pracy mojej PC (sprężarka się wyłącza , działa na wolniejszych obrotach pompa wodna) .Chodzi chyba o to ,żeby pojemność boforo/sprzęgła była nie duża
Kupiłem ten mój buforek , bo miał korzystną cenę -profesjonalne sprzęgła były znacznie droższe.

bobrow
14-02-2016, 22:46
panie Profesorze mkm,
może łatwiej by się komunikowało gdybyś od razu pisał w czym rzecz , a nie wywoływał nas użytkowników (jak swoich uczniaków ) do tablicy
Taka drobna prośba
tymczasem

PS
a co to będzie kiedy " uczniacy" zaczną odpytywać Profesora ?

pilot81
14-02-2016, 22:55
Powiem to co powiedział mi instalator ten który mówi że sprzęgło nie jest wymagane. A więc podobno zainstalował już kilkaset pomp pw część z nich ma sprzęgło część nie i wg niego nie ma żadnych różnic - pompy działają prawidłowo również bez sprzęgła, podobno w starszych jednostkach mogły być jakieś problemy ale w serii F już to nie występuje, nie wiem może mocniejsze pompki obiegowe są. Po drugie jeżeli montować sprzęgło to min 100 litrów, wg niego mniejsze nie ma sensu a bobrow piszesz że odwrotnie jak najmniejsze. Nic z tego nie rozumiem.

bobrow
14-02-2016, 23:17
Powiem to co powiedział mi instalator ten który mówi że sprzęgło nie jest wymagane. A więc podobno zainstalował już kilkaset pomp pw część z nich ma sprzęgło część nie i wg niego nie ma żadnych różnic - pompy działają prawidłowo również bez sprzęgła, podobno w starszych jednostkach mogły być jakieś problemy ale w serii F już to nie występuje, nie wiem może mocniejsze pompki obiegowe są. Po drugie jeżeli montować sprzęgło to min 100 litrów, wg niego mniejsze nie ma sensu a bobrow piszesz że odwrotnie jak najmniejsze. Nic z tego nie rozumiem.

jako amator mogę tylko zadawać pytania .
Jak widać zdania wsród instalatorów są podzielone .
Wcale nie twierdzę, że Twój instalator nie wie co mówi .
Chodzi o to by być czujnym - wystarczy jeśli instalator pokaże na przyrządach odpowiednie przepływy , zademonstruje na ciepłomierzu i podliczniku ( to groszowa sprawa , jak chcesz być pewny instalacji -powinieneś go kupić ) Cop zgodne z katalogowym.
Zapytaj tylko dlaczego 100 ltr i po co bufor ?Jesli wg Twojego instalatora nie ma znaczenia praca ze sprzęgłem , bo jednym je montował , ale innym już nie - to znaczy wprost , że może nie rozumieć tego tematu
Najlepiej niech Ci to na piśmie wytłumaczy - wtedy wykluczymy przekłamania komunikacyjne
Może wie o czymś , czego większość forumowiczów tego nie wie ?
hej

bobrow
14-02-2016, 23:45
pilot81
mogę jeszcze raz powtórzyć , jeśli instalator jest pewny rozwiązania - to ok , jeśli założymy , że wie co robi .Dlatego koniecznie należy potwierdzić sprawność grzewczą systemu .
Mogą się wydarzyć dwie sytuacje:
- nieprawidłowe wykonanie instalacji
- uszkodzona PC
W/w problemy rozwiązuje opomiarowanie PC na stałe lub min na czas odbioru
Opomiarowanie przyda Ci się kiedy np po kilku sezonach ubędzie Ci czynnik lub pojawi się inny problem , w wyniku którego PC straci swoje parametry
Bywaj

pilot81
15-02-2016, 05:01
Widzisz bobrow, jeden z instalatorów upiera sie na sprzęgło i to 200 litrowe tłumacząc to pomocą przy odszranianiu i uzyskaniem optymalnego COPu, drugi który dłużej jest na rynku twierdzi że kiedyś klientów namawiał na sprzęgło a teraz wręcz odwrotnie, mówi mi że przy starszych modelach takie sprzęgło mogło faktycznie pomóc, ale odkąd weszła seria F nie ma sensu montować, sprawdził to u swoich klientów którym montował i pompa pracuje poprawnie bez sprzęgła, mało tego cop ma taki jak powinna mieć, powiedział że dla niego nie ma problemu aby mi takie sprzęgło zamontować tylko wg niego jak już dokładać to przynajmniej 100 litrowe ale ogólnie odradza mi to sprzęgło. Jeszcze inny instalator też który jest już długo na rynku twierdzi że można założyć ale nie trzeba, wg niego zależy to od wielkości instalacji podłogowej i że w domach powyżej 200 metrów powinno być takie sprzęgło. Chętnie bym założył ale dodatkowe kilka tysięcy i mniej miejsca w kotłowni, w to miejsce wolałbym zainstalować stację uzdatniania wody. Bobrow ile ciebie kosztował ciepłomierz i podlicznik?

bobrow
15-02-2016, 07:26
Widzisz bobrow, jeden z instalatorów upiera sie na sprzęgło i to 200 litrowe tłumacząc to pomocą przy odszranianiu i uzyskaniem optymalnego COPu, drugi który dłużej jest na rynku twierdzi że kiedyś klientów namawiał na sprzęgło a teraz wręcz odwrotnie, mówi mi że przy starszych modelach takie sprzęgło mogło faktycznie pomóc, ale odkąd weszła seria F nie ma sensu montować, sprawdził to u swoich klientów którym montował i pompa pracuje poprawnie bez sprzęgła, mało tego cop ma taki jak powinna mieć, powiedział że dla niego nie ma problemu aby mi takie sprzęgło zamontować tylko wg niego jak już dokładać to przynajmniej 100 litrowe ale ogólnie odradza mi to sprzęgło. Jeszcze inny instalator też który jest już długo na rynku twierdzi że można założyć ale nie trzeba, wg niego zależy to od wielkości instalacji podłogowej i że w domach powyżej 200 metrów powinno być takie sprzęgło. Chętnie bym założył ale dodatkowe kilka tysięcy i mniej miejsca w kotłowni, w to miejsce wolałbym zainstalować stację uzdatniania wody. Bobrow ile ciebie kosztował ciepłomierz i podlicznik?

podlicznik można kupić coś ok 150pln, ciepłomierz kupiłem na Allegro za 400 pln. Niedawno kol miireek też kupił za nie wiele większe pln .
Przy całej inwestycji to jest niewidoczny koszt - możesz kupić używane podzespoły .
Ja na Twoim miejscu zapłaciłbym ostatnią transzę instalatorowi po demonstracji prawidłowych parametrów -jeśli jest pewien swojej wiedzy, to gramy i sprawdzamy
A jeśli chodzi o odszranianie na moim mini buforku/sprzęgle - u mnie działa , być może że na większym buforze działało by lepiej .To już szczegółowo powinien wyjaśnić sam znawca "sztuki
tajemnej"-tj instalator
cześć

fachman19
15-02-2016, 07:54
Ja na Twoim miejscu zapłaciłbym ostatnią transzę instalatorowi po demonstracji prawidłowych parametrów -jeśli jest pewien swojej wiedzy, to gramy i sprawdzamy
cześć

Czy jest uczciwe przerzucanie całej odpowiedzialności na instalatora (hydraulika)????????
Ma udowodnić ,że liczniki działają dobrze ( tak jak oczekuje klient) ,że stworzy normatywne warunki do testów PC.ITP
A wszystko to za jak najniższą cenę.
Mało tego wielokrotnie zdarza się ,że od instalatora żąda się ,żeby zamontował PC której nie sprzedawał i udowodnił ,że PC działa zgodnie z reklamówką.

Instalator to taki sam człowiek jak klient .Traktujcie GO jak chcielibyście być traktowani.

Ciekawe ilu forumowiczów nie zapłaciło za samochód bo więcej pali niż podają w DTR????????

_John
15-02-2016, 09:34
Bufor jako magazyn ciepła potrzebny jest w instalacjach o małej pojemności wodnej np: klimakonwektory.
Instalacja podłogowa nie wymaga bufora - choć, zdarzają się wyjątki.

Na sprzęgło też nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Daje się je zazwyczaj, gdy instalacja ogrzewania jest tak rozbudowana, że wbudowana pompa obiegowa nie daje rady zapewnić nominalnych przepływów.
Czasem duży dom ma małe straty.
Pompa o mniejszej mocy jest wystarczająca, ale ponieważ ma za słabą obiegówkę to daje się sprzęgło i drugi obieg.

Dla standardowego domu i 100% instalacji podłogowej nie są potrzebne oba te rozwiązania.
Producent zaleca dodawanie bufora/sprzęgła jako zabezpieczenie.
Nie ma wpływu na to do jakiej instalacji podpięta zostanie pompa.
Mówiąc na szkoleniach, że warto dać bufor zabezpiecza pompę większym zładem wody oraz nominalnym przepływem.
Ale nigdzie w DTR nie jest napisane, że bez bufora traci się gwarancję na urządzenie.
Więc jak ktoś potrafi myśleć i liczyć to wykona poprawnie działającą instalację bez bufora/sprzęgła.

Instalator który proponuje 100 litrowe sprzęgło to raczej się zagalopował.

Podsumowując:
Bufor/sprzęgło nie jest rozwiązaniem optymalnym dla każdej instalacji.
Tak samo jak instalator który wykonuje montaże seryjnie dla każdego domu identyczny zestaw nie jest godnym polecenia.

bobrow
15-02-2016, 10:06
Czy jest uczciwe przerzucanie całej odpowiedzialności na instalatora (hydraulika)????????
Ma udowodnić ,że liczniki działają dobrze ( tak jak oczekuje klient) ,że stworzy normatywne warunki do testów PC.ITP
A wszystko to za jak najniższą cenę.
Mało tego wielokrotnie zdarza się ,że od instalatora żąda się ,żeby zamontował PC której nie sprzedawał i udowodnił ,że PC działa zgodnie z reklamówką.

Instalator to taki sam człowiek jak klient .Traktujcie GO jak chcielibyście być traktowani.

Ciekawe ilu forumowiczów nie zapłaciło za samochód bo więcej pali niż podają w DTR????????

kol fachmann
jeśli PC jest wadliwa - dostawca Ci ją wymieni , jeśli klient nie posiada dokumentacji swojej instalacji -powinieneś mu wyjaśnić , że albo od razu montujesz sprzęgło -albo dopiero kiedy będzie ono potrzebne.
Dla mnie jest jasne , że nikt z instalatorów nie jeździ na wodę i nie śpi pod mostem- klient powinien mieć wybór ( albo płaci od razu za sprzęgło , albo pózniej z dodatkową usługą)

To tyle
Pzdr

PS
prowadzę działalność gospodarczą i nikt się ze mną nie rozliczy, dopóki moje maszyny nie będą działały zgodnie z zamówieniem .
Jeśli jakiś z podzespołów jest uszkodzony -moja robocizna , dostawcy sprzęt

bobrow
15-02-2016, 10:53
jeszcze odnośnie parametrów - moje doświadczenia i innych użytkowników są jednoznaczne :
jeśli panas jest sprawny i prawidłowo zainstalowany , to ma parametry katalogowe ( a nie kiedy nawet lepsze), więc nie ma obaw o " dodatkowe spalanie "
tymczasem

flisiu
15-02-2016, 19:38
Powiem to co powiedział mi instalator ten który mówi że sprzęgło nie jest wymagane. A więc podobno zainstalował już kilkaset pomp pw część z nich ma sprzęgło część nie i wg niego nie ma żadnych różnic - pompy działają prawidłowo również bez sprzęgła, podobno w starszych jednostkach mogły być jakieś problemy ale w serii F już to nie występuje, nie wiem może mocniejsze pompki obiegowe są. Po drugie jeżeli montować sprzęgło to min 100 litrów, wg niego mniejsze nie ma sensu a bobrow piszesz że odwrotnie jak najmniejsze. Nic z tego nie rozumiem.
serio zrobil juz kilkaset pomp ? :)

pilot81
15-02-2016, 20:13
Tak powiedział a ile w tym prawdy, napewno od kilku lat montuje i tylko Pansa.

bobrow
15-02-2016, 20:59
instalatorów możecie sprawdzić na panasonic proclub

fachman19
17-02-2016, 07:56
PS
prowadzę działalność gospodarczą i nikt się ze mną nie rozliczy, dopóki moje maszyny nie będą działały zgodnie z zamówieniem .
Jeśli jakiś z podzespołów jest uszkodzony -moja robocizna , dostawcy sprzęt

Ja pisałem o sytuacji kiedy działa prawidłowo ,ale nie tak jak chce klient .
Wierz mi ,że ja też robię to z sercem i wiedzą.

Ale co zrobisz jak klient nie płaci bo myślał ,że będzie mniej płacił za ogrzewanie?

bobrow
17-02-2016, 08:38
Ja pisałem o sytuacji kiedy działa prawidłowo ,ale nie tak jak chce klient .
Wierz mi ,że ja też robię to z sercem i wiedzą.

Ale co zrobisz jak klient nie płaci bo myślał ,że będzie mniej płacił za ogrzewanie?

kol Fachman19

problem ,o którym piszesz jest mi bardzo dobrze znany-niestety nie terminowe płatności są u nas nadal plagą.
Oczywiście są różne sytuacje, każdy ma swoja politykę -mogę Ci podać przykład rozliczenia z moim instalatorem :
-spisaliśmy umowę gdzie było czarno na białym za co płacę i czego wymagam
-zaliczka startowa ok 15%
-przed montażem ok 50%
-po odbiorze z przeszkoleniem reszta

Widzisz-problem polega na tym ,że można trafić na trzy podstawowe typy sytuacji :

-klient jest prawie lub oszustem i z założenia nie płaci instalatorom wszystkiego
-klient naczytał się opinii negatywnych o PC i nie rozumie tego , po prostu się boi wszystkiego
-klient może mieć zastrzeżenia do sprzętu i instalacji , bo nie zrozumiał lub instalator mu nie przekazał informacji o parametrach sprzętu

Jest jeszcze sytuacja losowa -samo życie (śmierć, rozwody,bankructwo itp)

Moim zdaniem jako instalator , powinieneś mieć dwie rzeczy :

-czytelną i jasną umowę
-sprzęt do zademonstrowania prawidłowych parametrów PC (mam nadzieję ,że posiadasz stacje do badania przepływu , mocy i ilości wytworzonego ciepła)

Tak jak myślisz o sobie tak , pomyśl o kliencie-pomyśl proszę o jego rozterkach ,wydaje kupę kasy na PC i z tego co słyszy , wszędzie pełno jest "paproków" .
Nie wątpię w Twoją fachowość- trzeba tylko zapewnić bezpieczeństwo klientowi (umowa+test parametrów, to praktycznie dotyczy wszystkich branż)

powodzenia

fachman19
17-02-2016, 08:44
kol -

Tak jak myślisz o sobie tak , pomyśl o kliencie-pomyśl proszę o jego rozterkach ,wydaje kupę kasy na PC i z tego co słyszy , wszędzie pełno jest "paproków" .
Nie wątpię w Twoją fachowość- trzeba tylko zapewnić bezpieczeństwo klientowi (umowa+test parametrów, to praktycznie dotyczy wszystkich branż)

powodzenia

Od 30 lat nie mam z tym problemu .
Bywam czasem klientem:D

Prawdę mówiąc takie niefajne przypadki poznaję podczas rozwiązywania sporów pomiędzy klientami i wykonawcami jako rozjemca.
Jestem inżynierem . Ale czasem inżynierkiem .

bobrow
17-02-2016, 09:53
Fachman
chyba rozumiesz jak sprawa powinna wyglądać :
sprzęt ma działać wg parametrów kat , a klient ma "tylko" zapłacić.
Ot i cały sekret wspólnego sukcesu ...
pzdr

brochas
17-02-2016, 14:26
ktoś może polecić jakiegoś dobrego montera z Mazur, dokładnie miejscowość Ełk

gall86
17-02-2016, 17:59
Maly Update dot. Problemow z obiegowka. Wczoraj o 13 padla kompletnie, pompa wstrzymala prace z bledem przepływu. Póki co dogrzewam kominkiem i czekam na wymianę obiegowki.

kenda2
17-02-2016, 18:49
Maly Update dot. Problemow z obiegowka. Wczoraj o 13 padla kompletnie, pompa wstrzymala prace z bledem przepływu. Póki co dogrzewam kominkiem i czekam na wymianę obiegowki.

Hey gall86, jakie problemy miałeś wcześniej z obiegówką. A jaki błąd ci wyświetliło H62 czy H20, pozdrawiam.

bobrow
17-02-2016, 18:54
gall
mam nadzieję , że to nie kawitacja załatwiła Ci pompkę
trzymam kciuki , żeby szybko i sprawnie poszła naprawa łącznie z przyczyną usterki ( a nie tylko skutkiem)
Pzdr

bobrow
17-02-2016, 19:46
gall
nie mogę wydłubać w Twoich postach -jaką masz pompkę :
grundgosa czy 7-biegową Panasa ?

Zigobar
17-02-2016, 19:58
Maly Update dot. Problemow z obiegowka. Wczoraj o 13 padla kompletnie...
Ile lat przepracowała?
Byłoby dobrze, gdybyś po wymianie podał jaki to model.

bobrow
17-02-2016, 20:09
tak sobie tylko dumam,
jak to jest z tą żywotnością PC na 15 lat ?...?
W PC harują dwa podzespoły :
pompa wodna i sprężarka .
Ciekawe czy są podawane jakieś parametry dot żywotności np ilość cykli lub czas pracy

bobrow
17-02-2016, 20:48
koledzy
wydłubałem - gall86 ma pompkę panasa 7-biegową ( ja rownież ją mam )
U mnie był problem z zapowietrzaniem - przed chwilą zdjąłem obudowę i zajrzałem , na szczęście cichutko mruczy .
Jest na 4 z przepływem 1860l/h.
Jedyne co widzę niepokojącego to lekkie drgania manometrow na zasilaniu (2bary) PC i wyj (2,6 bara) oraz co jakiś czas alarm H98 ( w sobotę wyczyszczę filtry)
To może poczekam z ominięciem pompy wtórnej -zobaczymy co inni powiedzą odnośnie tych problemów .
Pzdr

mkm silesia
17-02-2016, 23:15
Była seria modeli F t cap które miały problem z pompą obiegową ale tak naprawdę to był błąd oprogramowania płyty głównej - wyświetlał błąd pompy pomimo że obiegówka jest sprawna. W takim wypadku należy wymienić płytę.
Jako że kilu klientów ma pompy wpięte bezpośrednio w instalację i obiegówka zarzyna się na 7 biegu leży u mnie na półce zapasowa obiegowa bo jak znam życie pierdyknie komuś w któreś święta.

rydzadam
17-02-2016, 23:58
Była seria modeli F t cap które miały problem z pompą obiegową ale tak naprawdę to był błąd oprogramowania płyty głównej - wyświetlał błąd pompy pomimo że obiegówka jest sprawna. W takim wypadku należy wymienić płytę.
Jako że kilu klientów ma pompy wpięte bezpośrednio w instalację i obiegówka zarzyna się na 7 biegu leży u mnie na półce zapasowa obiegowa bo jak znam życie pierdyknie komuś w któreś święta.

Rozumiem, że koszt wymiany płyty to koszt obiegówki razy 5, czy x10 ? i po gwarancji mało kto się na to decyduje?

bobrow
18-02-2016, 07:06
Była seria modeli F t cap które miały problem z pompą obiegową ale tak naprawdę to był błąd oprogramowania płyty głównej - wyświetlał błąd pompy pomimo że obiegówka jest sprawna. W takim wypadku należy wymienić płytę.
Jako że kilu klientów ma pompy wpięte bezpośrednio w instalację i obiegówka zarzyna się na 7 biegu leży u mnie na półce zapasowa obiegowa bo jak znam życie pierdyknie komuś w któreś święta.
mkm
ja mam wczesny model F z 2014 bez przełącznika histerezy na cwu - czy błąd o którym pisałeś to H98?

kenda2
18-02-2016, 07:33
mkm
ja mam wczesny model F z 2014 bez przełącznika histerezy na cwu - czy błąd o którym pisałeś to H98?

To jest błąd H20 i wymiana płyty pomogła (to jest związane z optymalizacją pompki obiegowej), też mam PC z 2014r. O jakim przełączniku histerezy cwu piszesz?

kenda2
18-02-2016, 07:46
Hey ja też mam drgania wskazówki manometru jest nabite 1,5bara, H98 nigdy nie miałem a to jest chyba zabezpieczenie wysokiego cisnienia 4,0Mpa. Też ustawiłem prędkość pompki na 4 bieg zgodnie z twoimi sugestiami i widzę poprawę copa. U mnie widzę wahania przepływu na ciepłomierzu na tym biegu tak gdzieś od 1,66 do 1,90m3/h. bobrow czy u siebie też coś takiego zaobserwowałeś. Wydaje mi się że to jest właśnie zmienna wydajność pompki obiegowej pracującej w opcji zmiennej delta P.

bobrow
18-02-2016, 08:08
Hey ja też mam drgania wskazówki manometru jest nabite 1,5bara, H98 nigdy nie miałem a to jest chyba zabezpieczenie wysokiego cisnienia 4,0Mpa. Też ustawiłem prędkość pompki na 4 bieg zgodnie z twoimi sugestiami i widzę poprawę copa. U mnie widzę wahania przepływu na ciepłomierzu na tym biegu tak gdzieś od 1,66 do 1,90m3/h. bobrow czy u siebie też coś takiego zaobserwowałeś. Wydaje mi się że to jest właśnie zmienna wydajność pompki obiegowej pracującej w opcji zmiennej delta P.

kenda
po kolei:
- u mnie histereza cwu jest stała tj 8K, w nowszych modelach jest przełącznik na płycie głównej 3/8K (dla mnie 8K jest ok)
- przepływ waha się w zależności od temperatury wody i obciążenia układu , dla cwu mam od 1600 do 1700 , a dla co od 1750 do 1880l/h
-co do wahań ciśnienia , to wydaje mi się , że ma to związek z dużymi obrotami pompy - ale jak jest naprawdę ,nie wiem
- wczoraj przy zdjętej osłonie przedniej posłuchałem sobie dłużej pracę pompki - na co było cichutko , na cwu do 48 st też , ale już powyżej znowu pojawiło się powietrze , mam już drugą pompę i nie dam sobie wmówić , że mam układ zapowietrzony tylko dla wyższych temperatur .
Skojarzyłem kilka faktów - do grudnia grzałem od 8- 24 z temperaturami do 48-49st na co - wtedy walczyłem z powietrzem , następnie zacząłem grzać non stop do max 45 st, powietrza nie zauważyłem .
Coś jest nie tak z tymi pompami - słyszę od forumowiczów , że czasem pojawia się powietrze i znika , u mnie też tak jest - po przejściu na co po pewnym czasie powietrze rozpuszcza się w niższej temp lub rozkłada się gdzieś po układzie

chyba zostawię do końca sezonu zdjętą osłonę i będę obserwował pompkę .
bywaj

hajnel
18-02-2016, 09:28
Hej
bobrow a prawo Henry'ego znasz? Wzrost temperatury powoduje uwalnianie powietrza z wody...
http://www.husty.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=173:prawo-henry-ego-rozpuszczalnosc-powietrza-gazow-w-wodzie&catid=108&Itemid=498
może to te powietrze słyszysz czasem
sprawa zasysania powietrza przez odpowietrzniki jest fajnie opisana tutaj
http://www.instalacjebudowlane.pl/7047-33-68-cisnienie-w-instalacji.html

bobrow
18-02-2016, 09:31
Hej
bobrow a prawo Henry'ego znasz? Wzrost temperatury powoduje uwalnianie powietrza z wody...
http://www.husty.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=173:prawo-henry-ego-rozpuszczalnosc-powietrza-gazow-w-wodzie&catid=108&Itemid=498
może to te powietrze słyszysz czasem
sprawa zasysania powietrza przez odpowietrzniki jest fajnie opisana tutaj
http://www.instalacjebudowlane.pl/7047-33-68-cisnienie-w-instalacji.html

hej
poczytaj moje poprzednie posty - m. in. o prawie Henryego .A i o odpowietrznikach też się pisało.
pzdr

bobrow
18-02-2016, 09:37
mam tylko nadzieję ,że pompki Panasa (lub soft) nie mają ukrytej wady i nie zacznie się masowy "pomór" pomp wodnych w eF-ach....
Raptem rok po instalacji , to dość krótki czas na wyłapanie takich (ewentualnych) wad konstrukcyjnych. Obym nie był "czarnym prorokiem"

jankes789
18-02-2016, 10:18
Witam, dom który chce wybudować to: https://www.horyzont.com/projekty/936-aston-2-wersja-c-z-poj-gar-i-scianka-kolankowa-paliwo-stale.html#rzuty!
Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Fi= 12 965 W
Obliczenia wykonano zgodnie z PN-EN ISO 6946, PN-EN 12831.
Chciałbym wstawić pompę PW Panasonica...
Jaki model polecacie aby pompa stanowiła główne źródło ciepła i nie pobierałą dużej ilości prądu?

hajnel
18-02-2016, 10:27
panas t-cap 9kW

bobrow dużo piszesz nie wszystko pamiętam

Arturo72
18-02-2016, 10:36
Witam, dom który chce wybudować to: https://www.horyzont.com/projekty/936-aston-2-wersja-c-z-poj-gar-i-scianka-kolankowa-paliwo-stale.html#rzuty!
Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Fi= 12 965 W
Obliczenia wykonano zgodnie z PN-EN ISO 6946, PN-EN 12831.
Chciałbym wstawić pompę PW Panasonica...
Jaki model polecacie aby pompa stanowiła główne źródło ciepła i nie pobierałą dużej ilości prądu?
Zacznij od wykonania OZC bo 12,9kW z projektu to bzdura i na tej podstawie nie dobierzesz optymalnej pompy do domu.
Pompa może stanowić nie tylko główne źródło ciepła ale też jedyne ale MUSISZ do tego właśnie znać obciążenie cieplne domu,którego na tą chwilę nie znasz.
A to ile pompa zuzyje prądu na ogrzewanie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie czyli od tego jak wybudujesz dom ;)
Zrobisz OZC,wtedy się dowiesz ile pompa zuzyje prądu dzieląc wynik z OZC przez COP min.3 :)

Z dużą dozą prawdopodobieństwa ten dom bedzie potrzebowal na ogrzewanie ok.10000kWh czyli pompa zuzyje ok.3300kWh a to jest ok.1000zl. Co do mocy to pewno trojfazowy Panas 9kW by wystarczył ale żeby się przekonać zrób OZC.

bobrow
18-02-2016, 10:39
panas t-cap 9kW

bobrow dużo piszesz nie wszystko pamiętam

ok-chodzi o to ,że już to przećwiczyłem w praktyce i na forum .
Kawitacja załatwi każdą pompę- jeśli będzie się pojawiała co jakiś czas , to tylko w czasie przesunie się awaria. Nie o to chodzi ,że śpię przy mojej PC lub coś w tym rodzaju- przez to ,że mam grzejniki i na początku grzałem na wyższych temperaturach , od razu zauważyłem problem.
Przypuszczam ,że kiedy PC pracuje na podłogówce i niższych temp -może to zapowietrzenie (kawitacja) pojawiać się sporadycznie , głównie dla cwu, może u niektórych wcale. Parę osób już tu pisało o pojawianiu się i znikaniu tego zjawiska. Niektórzy mogą w ogóle tego nie zauważyć- bo trzeba się przysłuchać przy zdjętej obudowie (dopiero po dłuższym czasie jest to na tyle głośne ,że słychać na zewnątrz)

zobaczymy

PS
można zrobić prostą próbę -trzeba puścić PC ( ale raczej na grzejnikach) na temp np 52-55st i posłuchać czy podczas dochodzenia do zadanej temp , nie pojawi się charakterystyczne bulgotanie/przelewanie jak przy wylewanej wodzie z butelki
Można posłuchać na cwu , ale kilku cyklach

mkm silesia
18-02-2016, 10:58
Rozumiem, że koszt wymiany płyty to koszt obiegówki razy 5, czy x10 ? i po gwarancji mało kto się na to decyduje?

Jestem bardzo ciekawy na jakiej podstawie doszedłeś to tak bzdurnych wniosków

bobrow
18-02-2016, 11:03
słyszałem coś o 2000pln za płytę główną ,ale dlaczego miało by być po gwarancji ?

trzciniak61
18-02-2016, 11:19
Pytanie jaki średni COP uzyskałeś w tym sezonie grzewczym?

bobrow
18-02-2016, 11:21
wieczorem Ci podam dokładnie

hajnel
18-02-2016, 11:57
ok-chodzi o to ,że już to przećwiczyłem w praktyce i na forum .
Kawitacja załatwi każdą pompę- jeśli będzie się pojawiała co jakiś czas , to tylko w czasie przesunie się awaria. Nie o to chodzi ,że śpię przy mojej PC lub coś w tym rodzaju- przez to ,że mam grzejniki i na początku grzałem na wyższych temperaturach , od razu zauważyłem problem.
Przypuszczam ,że kiedy PC pracuje na podłogówce i niższych temp -może to zapowietrzenie (kawitacja) pojawiać się sporadycznie , głównie dla cwu, może u niektórych wcale. Parę osób już tu pisało o pojawianiu się i znikaniu tego zjawiska. Niektórzy mogą w ogóle tego nie zauważyć- bo trzeba się przysłuchać przy zdjętej obudowie (dopiero po dłuższym czasie jest to na tyle głośne ,że słychać na zewnątrz)

zobaczymy

PS
można zrobić prostą próbę -trzeba puścić PC ( ale raczej na grzejnikach) na temp np 52-55st i posłuchać czy podczas dochodzenia do zadanej temp , nie pojawi się charakterystyczne bulgotanie/przelewanie jak przy wylewanej wodzie z butelki
Można posłuchać na cwu , ale kilku cyklach

Wydaje mi się, że trochę mylisz pojęcia. Zapowietrzanie, a kawitacja to dwie różne sprawy.
Kawitacja to nie jest ledwo słyszalny dźwięk powietrza w pompie - tu masz przykład https://www.youtube.com/watch?v=eMDAw0TXvUo
Dowiedz się jakie jest NPSH tej pompy obiegowej to policzymy czy przynajmniej teoretycznie jest w twojej instalacji możliwa kawitacja ;)

rydzadam
18-02-2016, 12:11
Jestem bardzo ciekawy na jakiej podstawie doszedłeś to tak bzdurnych wniosków
Zastanów się czy to wnioski, czy pytanie. I to nie retoryczne.

drza
18-02-2016, 13:20
Widzę, że padło pytanie o średni COP. Proszę użytkowników pomp Aquarea o napisanie jaki macie średni COP. Fajnie by było zobaczyć jak to się kształtuje, różne opinie znalazłem na forum. Zobaczymy czy jest to bliżej 2 czy 4.

Arturo72
18-02-2016, 14:05
Widzę, że padło pytanie o średni COP. Proszę użytkowników pomp Aquarea o napisanie jaki macie średni COP. Fajnie by było zobaczyć jak to się kształtuje, różne opinie znalazłem na forum. Zobaczymy czy jest to bliżej 2 czy 4.
Z tego co wiem asaselllo i Pratchawiec mają opomiarowane swoje Panasy i pierwszemu srednioroczny COP wyszedł 4,02 a drugiemu 3,56 bodajże.
COP2 ? Zapomnij ;)

mkm silesia
18-02-2016, 14:07
Zastanów się czy to wnioski, czy pytanie. I to nie retoryczne.

Na jakiej podstawie zadajesz pytania zawierające tak bzdurne stwierdzenie?

p.s. najstarsze modele F mają jeszcze na dzisiaj gwarancję producenta.
p.s.2 płyta i obiegowa są w podobnej cenie więc skąd te bzdury o 10cio krotności ceny.

drza
18-02-2016, 14:19
Z tego co wiem asaselllo i Pratchawiec mają opomiarowane swoje Panasy i pierwszemu srednioroczny COP wyszedł 4,02 a drugiemu 3,56 bodajże.
COP2 ? Zapomnij ;)

W takim razie jestem pod wielkim wrażeniem. Z takim COP to nie wiem dlaczego ludzie dalej piec na eko g montują.
Prośba jeszcze do innych użytkowników o średni COP, będziemy mieli lepszy pogląd na opłacalność przy eksploatacji pomp.

kenda2
18-02-2016, 14:22
Producenci PC podają optymalną deltaT górne źródła jako 5C, rozumiem że wyższa delta jest niewłaściwa. Czy delta T im mniejsza (np. 2-3C) tym lepsze ma warunki pracy sprężarka i cały układ PC. Jeżeli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu, pozdrawiam.

kenda2
18-02-2016, 14:33
W takim razie jestem pod wielkim wrażeniem. Z takim COP to nie wiem dlaczego ludzie dalej piec na eko g montują.
Prośba jeszcze do innych użytkowników o średni COP, będziemy mieli lepszy pogląd na opłacalność przy eksploatacji pomp.
Nie wiem czy wcześniej, nie podawałem swojego cop, to podam cały rok sezon 2014/2015 cop 3,7 na grzejnikach. Pompka obiegowa w PC pracowała na I biegu (na bufor 200l), teraz podniosłem bieg najpierw na III teraz mam IV i widzę większą sprawność układu także myślę że uzyska lepszy cop w tym sezonie (zima porównywalna),pozdr.

rydzadam
18-02-2016, 14:46
To się zdecyduj: pytania czy stwierdzenia ? O co Ci chodzi? Skąd ta agrecha ? Nie jestem alfa omega w temacie pomp dlatego PYTAM. Będę miał za parę miesięcy Panasa więc próbuje zdobyć jak najwięcej wiedzy. Wiem np. że napewno nie będę miał bufora ani sprzęgła. Teraz się zacznie :)

Arturo72
18-02-2016, 14:52
W takim razie jestem pod wielkim wrażeniem. Z takim COP to nie wiem dlaczego ludzie dalej piec na eko g montują. Prośba jeszcze do innych użytkowników o średni COP, będziemy mieli lepszy pogląd na opłacalność przy eksploatacji pomp.Bo to ciemnogrod :D

_John
18-02-2016, 15:57
Wydaje mi się, że trochę mylisz pojęcia. Zapowietrzanie, a kawitacja to dwie różne sprawy.
Kawitacja to nie jest ledwo słyszalny dźwięk powietrza w pompie - tu masz przykład https://www.youtube.com/watch?v=eMDAw0TXvUo
Dowiedz się jakie jest NPSH tej pompy obiegowej to policzymy czy przynajmniej teoretycznie jest w twojej instalacji możliwa kawitacja ;)

Przyczyną kawitacji mogą być tylko 2 rzeczy:
- brudny filtr
- przewężenia na złączkach na nitce powrotnej z ogrzewania

Najczęstszym powodem kawitacji jest za słaby napływ na pompę.
A nie temperatura zasilania.
Ile to już lat pali się w śmieciuchach, gdzie temperatury są rzędu 70 - 80 st.
I pompy się ładnie trzymają.

Ale dzisiaj mamy nowe technologie:
- zaciskane pexy
- tanie w zakupie
- szybkie w montażu.
Jak instalator nie pomyśli to i kawitacja może się pojawić.

No chyba, że Panasonic strzelił sobie w stopę i dobrał zbyt wydajną pompę do średnic rur w urządzeniu.

Zigobar
18-02-2016, 16:24
...Z takim COP to nie wiem dlaczego ludzie dalej piec na eko g montują...
Może dlatego, że wielu o PC nawet nie słyszało, a ci którzy coś tam słyszeli podejrzewają, że to jakiś pic (bo niby jak można grzać zimnym powietrzem/glikolem).

Zigobar
18-02-2016, 16:47
...Czy delta T im mniejsza (np. 2-3C) tym lepsze ma warunki pracy sprężarka i cały układ PC. Jeżeli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu, pozdrawiam.
Wraz z rosnącym przepływem przez GZ będzie maleć temperatura na wyjściu PC i moc pobierana przez sprężarkę - sprawność układu będzie rosnąć, ale tylko do pewnego momentu (coraz większy przepływ wymaga coraz większej mocy obiegówki).

bobrow
18-02-2016, 17:38
witam ,

odnośnie scop co+cwu od 05.05.2015 do dzisiaj scop=3 (grzejniki+przeciętne ocieplenie) ,
w tym są : próby , praca 3 miesiące na zbiorniku dwupłaszczowym z cop=2,7 , mroźny styczeń (ok 1500kWh)
4630kWhx0,43=ok 2050 pln
dla porównania : w zimie 2014/2015 poszło mi 4 tony węgla tj ok 3200pln +cwu latem ok 1200pln=razem sezon z najsłabszą zimą 4400 pln
wnioski :
-koszt szacuję na 45-50% w stosunku do wcześniejszego systemu

odnośnie problemów z pompą wodną

-pisząc zapowietrzenie mam na myśli dźwięk pompy z powietrzem , po moich wcześniejszych próbach wnioskuję-że to może być wytrącanie się powietrza z wody , czy to jest kawitacja czy nie -mam to w nosie jak to się nazywa fachowo, ważne jest -że jeśli pompa pracuje z powietrzem , to długo nie popracuje
-utrzymuje wysokie ciśnienie w systemie , zbypaasuje ciepłomierz (będę go używał do cyklicznych kontroli COP) -chociaż robiłem próby bez niego , to spróbuję jeszcze raz -ale z tym samym ciśnieniem (może rzeczywiście jest tak ,że pompa panasa ma z natury za dużą wydajność dlatego potrzebne jest większe ciśnienie napływu i każde zwężenie np. na ciepłomierzu , powoduje ten problem-zresztą zjawisko występuje tylko przy wyższej temp i niższym ciśnieniu , mogłem mylnie interpretować to jako problem z rozpuszczalnością powietrza , może właśnie jest to zjawisko występujące równolegle dla małego przekroju rury ssawnej i wyższej temp , sam już nie wiem)

tymczasem

PS
mam nadzieję ,że nikt mi nie napisze ,że sobie coś tam ubzdurałem i się czepiam. Mój instalator zdębiał , a serwis hurtownika- też nie za bardzo wiedział co z tym robić.

marcin.sto1
18-02-2016, 19:28
Bo to ciemnogrod :D


Hmm..... Coś musi w tym być. Co prawda, jeszcze nie mieszkam, ale tydzień temu już usłyszałem że "ni mom w domu komina, to za dwa lata byde w garażu stowioł komin i piec, bo to na prund przecież chodzi":confused:

Arturo72
18-02-2016, 21:08
Hmm..... Coś musi w tym być. Co prawda, jeszcze nie mieszkam, ale tydzień temu już usłyszałem że "ni mom w domu komina, to za dwa lata byde w garażu stowioł komin i piec, bo to na prund przecież chodzi":confused:
No ja tak słyszałem od początku budowy jak sąsiady dowiedziały się że chcę grzać prądem ;)
Teraz sąsiadom z ciemnogrodu z węglem szczena opada jak im pokazuje licznik zużycia :)

bobrow
19-02-2016, 19:54
koledzy fachmani
właśnie wyczyściłem wszystkie filtry i zauważyłem dość tłusty czarny osad i trochę drobin .
Poprzednio filtry były czyszczone w grudniu -czy to jest prawidłowy objaw przy eksploatacji co ?
Wcześniej walczyłem z powietrzem i układ był dość czysty sądząc po wodzie- może przy dłuższym grzaniu w pełni zimy ,niby tam brudy z instalacji powinny się pojawić , martwi mnie tylko lepkość tego osadu.
Dodam jeszcze , że mam teraz stabilniejsze wskazówki na manometrach ( alarm H98 zapewne tego tyczył - zobaczymy)
będę wdzięczny za info
cześć

fachman19
19-02-2016, 22:05
koledzy fachmani
właśnie wyczyściłem wszystkie filtry i zauważyłem dość tłusty czarny osad i trochę drobin .
Poprzednio filtry były czyszczone w grudniu -czy to jest prawidłowy objaw przy eksploatacji co ?


Filtr usuwa to co masz w instalacji . Nie ma znaczenia co uważają fachowcy.

Jest taka nie przestrzegana zasada , że instalację się płucze i napełnia wodą o odpowiednich parametrach.
Niektóre firmy warunkują udzielenie gwarancji od jakości wody w instalacji

gall86
19-02-2016, 23:48
hej, co do pompy to jest model 2014, 1 fazowa, 9kw, pompa 7 biegow bez zadnych napisow, ktore pozwolilyby zidentyfikowac prodeucnta.
wszystko smigalo bez problemu, az do momentu jak obiegowka zaczela wariowac. najpierw zwolnila i co jakis czas wracala do normalnej pracy, potem przez 2-3 dni dzialala normalnie, a nastepnie umarla na tyle, ze wyskoczyl blad przeplywu H62 czy jakos tak. w czasie kiedy pompa normalnie pracowala nie zauwazylem nic niepokojacego, zadnego powietrza, wajcha z cisnieniomierza minimalnie drgala - ale to norma jak idzie woda. mam nadzieje, ze jutro problem bedzie rozwiazany.

bobrow
19-02-2016, 23:54
kol instalatorzy
możecie popytać u dystrybutorów jaka jest skala problemów z nową pompką 7-biegową od modeli F ?

bobrow
20-02-2016, 10:45
zapytałem pana Googla ,
chyba będę musiał podrążyć kolejny temat-jakość wody w instalacjach co.
Moja PC została zainstalowana po 8 sezonach grzewczych na piecu węglowym .
Temat wygląda obszernie - pisze się dużo nt płukania instalacji i specjalnych dodatków do wody ( czarny mułek to prawdopodobnie korozja , mam stalowe grzejniki płytowe )
Koledzy praktycy - to jak to jest z tą wodą kotłową , płukać - nie płukać , dosypywać preparaty - nie dosypywać .
Co z wymiennikami i COP ?
Słyszałem , że najlepiej nie wymieniać wody - bo po sezonie jest już zdemineralizowana, trzeba tylko usunąć jak najdrobniejsze zanieczyszczenia

tymczasem
PS
nie spodziewam się takich samych opinii , ale chciałbym poznać argumenty za i przeciw

Zigobar
20-02-2016, 11:44
bobrow
Zawiesinę można z wody usunąć wpinając w układ np. filtr sznurkowy (taki w przezroczystej obudowie) i załączając obiegówkę na kilkadziesiąt godzin (zatem raczej po sezonie grzewczym). Będziesz widział jak powoli woda staje się coraz bardziej przejrzysta.

bobrow
20-02-2016, 13:02
bobrow
Zawiesinę można z wody usunąć wpinając w układ np. filtr sznurkowy (taki w przezroczystej obudowie) i załączając obiegówkę na kilkadziesiąt godzin (zatem raczej po sezonie grzewczym). Będziesz widział jak powoli woda staje się coraz bardziej przejrzysta.

dzięki za info
ten filtr to ile może kosztować ?
Pzdr

Pratchawiec
20-02-2016, 13:11
zapytałem pana Googla ,
chyba będę musiał podrążyć kolejny temat-jakość wody w instalacjach co.
Moja PC została zainstalowana po 8 sezonach grzewczych na piecu węglowym .
Temat wygląda obszernie - pisze się dużo nt płukania instalacji i specjalnych dodatków do wody ( czarny mułek to prawdopodobnie korozja , mam stalowe grzejniki płytowe )
Koledzy praktycy - to jak to jest z tą wodą kotłową , płukać - nie płukać , dosypywać preparaty - nie dosypywać .
Co z wymiennikami i COP ?
Słyszałem , że najlepiej nie wymieniać wody - bo po sezonie jest już zdemineralizowana, trzeba tylko usunąć jak najdrobniejsze zanieczyszczenia

tymczasem
PS
nie spodziewam się takich samych opinii , ale chciałbym poznać argumenty za i przeciw

Witam

Moje rotametry po 19 m-ch eksploatacji

347394

Woda z instalacji wodociągowej filtrowana na wejściu filtrem mechanicznym, następnie zdemineralizowana z 21 do 5,5 dH.
Filtr siatkowy instalacji sprawdzony po 15 m-cach. całkowicie czysty - nie wymagał nawet płukania.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
20-02-2016, 13:47
jaki osprzęt proponujecie i o jakich kosztach mówimy ?

Zigobar
20-02-2016, 14:51
ten filtr to ile może kosztować ?

Filtr narurowy 10 cali (gwint 3/4 lub 1 cal) - poniżej 40 zł.
Wkład sznurkowy - kilka zł.

bobrow
20-02-2016, 15:17
hej
rzeczywiście grosze, a co ze zmiekczaniem ?

bobrow
20-02-2016, 15:42
znalazłem filtry sznurkowe , ale do uzdatniania wody wodociągowej .
Czy dobrze kumam :
należy wpiąć w układ grzewczy taki filtr , ale przez zawory odcinające - żebym mógł filtrować wodę kotłową po sezonie ?

Zigobar
20-02-2016, 17:41
znalazłem filtry sznurkowe , ale do uzdatniania wody wodociągowej .
Czy dobrze kumam :
należy wpiąć w układ grzewczy taki filtr , ale przez zawory odcinające - żebym mógł filtrować wodę kotłową po sezonie ?
Woda krążąca w starych układach z kotłem, żródlanej raczej nie przypomina i przed wpięciem PC wypada układ przepłukać, a to co nadal krąży - wyłapać.
To tylko podpowiedż jak tanio pozbyć się drobin, których nie wyłapie filtr siatkowy. Można to zrobić jednorazowo, wpinając filtr prowizorycznie np. wężami miękkimi lub zamontować go na stałe. Wtedy raz na jakiś czas po otwarciu zaworów będzie można filtrowanie powtórzyć.
Ale może któryś z instalatorów podsunie Ci lepszy pomysł.

bobrow
20-02-2016, 18:16
dzieki Zigi
przed wpięciem PC namiętnie płakałem system - widać nie wszystko wyleciało .
Wcześniej kiedy dłubałem przy pompie wodnej , woda była w miarę ok . Trochę godzin poszło na co , teraz mam na ściankach rodzaj czarnej , lepkiej mazi o bardzo cienkim filtrze ( to co czytałem , to może być objaw korozji)
Teraz z innej beczki - przypatrzyłem się , kiedy mam wys temp powyżej 50st (zrobiłem próbę no co i cwu) , nadal pojawia się powietrze w pompie wodnej.
Zdemontowalem ciepłomierz i na wyższym ciśnieniu zobaczę czy jest to samo - tylko zwężka na ciepłomierzu może być wytłumaczeniem tego zjawiska .
Zobaczymy

fachman19
20-02-2016, 19:11
znalazłem filtry sznurkowe , ale do uzdatniania wody wodociągowej .
Czy dobrze kumam :
należy wpiąć w układ grzewczy taki filtr , ale przez zawory odcinające - żebym mógł filtrować wodę kotłową po sezonie ?

Taki filtr stanowi tak duże opory w instalacji CO ,że wszystkie zanieczyszczenia opadną w rurach i grzejnikach bo ustanie przepływ

bobrow
20-02-2016, 19:46
no i zaczyna się ,
jeśli filtr nie za drobny , to może dodać środek ograniczający korozje ?
A teraz wrócę do tematu powietrza w pompie .
Jakiś czas temu robiłem próby bez ciepłomierza , ale na ciśnieniu 1,5-2 bary .Zasugerowalem się wtedy ,że to nie zwężenie na ciepłomierzu - ponieważ nadal był problem z tym powietrzem i zamontowałem go spowrotem .
Wydawało mi się , że jest ok - ale:
- kiedy był defrost zawór ciśnieniowy upuszczał nadmiar ciśnienia ( podejrzewałem go o przepuszczanie powietrza na złączce )
-przesunęła mi się granica występowania powietrza , na niższym ciśnieniu ok 40st , przy wyższym ok 50st ( co max 45 przy -8st, dlatego nie było słyszalne powietrze )
Przyjrzałem się ostatnio - pod koniec grzania na cwu pojawia się to powietrze , następnie po kilku godzinach potrafi się rozpuścić na co .
Po zdemontowaniu ciepłomierza ustawiłem ciśnienie 2,2 bara na 50st i jest ok.
Robiłem próby do 57 st o nic nie słuchać , wcześniej występowanie powietrza było za każdym razem w tych samych warunkach ( na co i cwu )
Z PC do buforka mam rury fi 28 , powinny być ok 32 . Wnioskuje z tej sytuacji , że 7- biegowa pompa wodna potrzebuje dużego napływu na ssaniu .
Manometry na ssaniu i wyj praktycznie się nie ruszają ( po wyczyszczeniu były stabilniejsze)
PC mam przetestowaną latem i zimą , dlatego wepnę ciepłomierz w obwód równoległy z zaworami odcinającymi - cyklicznie będę kontrolował cop .
Uff , mam nadzieje że trafiłem tym razem .
bywajcie

PS
awaria u galla pchnęła mnie do działań - zdjąłem obudowę i zacząłem się przysłuchiwać tym bąbelkom
większy bieg wymaga większego napływu

miireek
20-02-2016, 21:01
Widzę, że padło pytanie o średni COP. Proszę użytkowników pomp Aquarea o napisanie jaki macie średni COP. Fajnie by było zobaczyć jak to się kształtuje, różne opinie znalazłem na forum. Zobaczymy czy jest to bliżej 2 czy 4.
Zamontowałem ciepłomierz w końcu stycznia. Do dzisiaj średni COP (co + cwu) 3,25. Układ mieszany, tylko 15% podłogówki, dla mnie bardzo ok.)

mkm silesia
20-02-2016, 21:05
Zamontowałem ciepłomierz w końcu stycznia. Do dzisiaj średni COP (co + cwu) 3,25. Układ mieszany, tylko 15% podłogówki, dla mnie bardzo ok.)

jak widzisz na przykładzie kolegi nieodpowiedni ciepłomierz obniża przepływ a co za tym idzie cop

autorus
20-02-2016, 21:12
jaki dałeś ten ciepłomierz?



Zamontowałem ciepłomierz w końcu stycznia. Do dzisiaj średni COP (co + cwu) 3,25. Układ mieszany, tylko 15% podłogówki, dla mnie bardzo ok.)

mkm silesia
20-02-2016, 21:48
no i zaczyna się ,
jeśli filtr nie za drobny , to może dodać środek ograniczający korozje ?
A teraz wrócę do tematu powietrza w pompie .
Jakiś czas temu robiłem próby bez ciepłomierza , ale na ciśnieniu 1,5-2 bary .Zasugerowalem się wtedy ,że to nie zwężenie na ciepłomierzu - ponieważ nadal był problem z tym powietrzem i zamontowałem go spowrotem .
Wydawało mi się , że jest ok - ale:
- kiedy był defrost zawór ciśnieniowy upuszczał nadmiar ciśnienia ( podejrzewałem go o przepuszczanie powietrza na złączce )
-przesunęła mi się granica występowania powietrza , na niższym ciśnieniu ok 40st , przy wyższym ok 50st ( co max 45 przy -8st, dlatego nie było słyszalne powietrze )
Przyjrzałem się ostatnio - pod koniec grzania na cwu pojawia się to powietrze , następnie po kilku godzinach potrafi się rozpuścić na co .
Po zdemontowaniu ciepłomierza ustawiłem ciśnienie 2,2 bara na 50st i jest ok.
Robiłem próby do 57 st o nic nie słuchać , wcześniej występowanie powietrza było za każdym razem w tych samych warunkach ( na co i cwu )
Z PC do buforka mam rury fi 28 , powinny być ok 32 . Wnioskuje z tej sytuacji , że 7- biegowa pompa wodna potrzebuje dużego napływu na ssaniu .
Manometry na ssaniu i wyj praktycznie się nie ruszają ( po wyczyszczeniu były stabilniejsze)
PC mam przetestowaną latem i zimą , dlatego wepnę ciepłomierz w obwód równoległy z zaworami odcinającymi - cyklicznie będę kontrolował cop .
Uff , mam nadzieje że trafiłem tym razem .
bywajcie

PS
awaria u galla pchnęła mnie do działań - zdjąłem obudowę i zacząłem się przysłuchiwać tym bąbelkom
większy bieg wymaga większego napływu

https://www.flamcogroup.com/pl/catalog/systemy-wzbiorcze-i-akcesoria-flamco/odpowietrzniki-i-separatory/separatory-osadu-22-mm-2

miireek
20-02-2016, 21:49
jak widzisz na przykładzie kolegi nieodpowiedni ciepłomierz obniża przepływ a co za tym idzie cop

sorry, ale do kogo się zwracasz i czyim ciepłomierzu mówisz, bo nie skumałem. Może dlatego, że temat rozrzucony w czasie i przestrzeni.

miireek
20-02-2016, 21:52
jaki dałeś ten ciepłomierz?

Multical 601 plus przepływomierz Ultraflow 5/4 cala

mkm silesia
20-02-2016, 21:58
sorry, ale do kogo się zwracasz i czyim ciepłomierzu mówisz, bo nie skumałem. Może dlatego, że temat rozrzucony w czasie i przestrzeni.

taka ogólna uwaga na temat najtańszych ciepłomierzy twój jak widzę do takich nie należy jeżeli można to jaki był koszt?

miireek
20-02-2016, 22:15
taka ogólna uwaga na temat najtańszych ciepłomierzy twój jak widzę do takich nie należy jeżeli można to jaki był koszt?
Używany , z demontażu, cena po negocjacjach 800 zł. Musiałem tylko przeprogramować przelicznik imp/l bo przepływomierz był nie z tego kompletu i zmienić GJ na kWh.
A mój cop jest z tabelki - średnia temp zewn. z moich notatek ok. +2 st, wody 39-40 st. .

bobrow
20-02-2016, 22:22
u mnie w lutym scop za co + cwu wyszedł 3,1.
Ciepłomierz mam ultradzwiękowy Multical 401 i 1" przyłącze , tylko okazuje się , że dla tak wydajnej pompy panasa jest za mały przekrój wewnętrzny .
Może byc cyrk z tymi pompami przy bezpośrednim wpięciu do systemu -opór instalacji może zakłócać jej prace brakiem odpowiedniego napływu

mkm silesia
20-02-2016, 22:31
u mnie w lutym scop za co + cwu wyszedł 3,1.
Ciepłomierz mam ultradzwiękowy Multical 401 i 1" przyłącze , tylko okazuje się , że dla tak wydajnej pompy panasa jest za mały przekrój wewnętrzny .
Może byc cyrk z tymi pompami przy bezpośrednim wpięciu do systemu -opór instalacji może zakłócać jej prace brakiem odpowiedniego napływu

:yes:

miireek
20-02-2016, 22:32
Może byc cyrk z tymi pompami przy bezpośrednim wpięciu do systemu -opór instalacji może zakłócać jej prace brakiem odpowiedniego napływu

Mój przepływomierz jest na powrocie, ale wydaje mi się, że można go wpiąć w zasilanie, trzeba tylko zmienić konfigurację ustawień licznika (jest taka opcja) .

mkm silesia
20-02-2016, 22:37
Mój przepływomierz jest na powrocie, ale wydaje mi się, że można go wpiąć w zasilanie, trzeba tylko zmienić konfigurację ustawień licznika (jest taka opcja) .

czy twój ciepłomierz wykrywa kawitację na nowych firmowych obiegówkach?

bobrow
20-02-2016, 22:37
Mirek
mi wystarczy okresowe badanie cop-u , mam porobione notatki z lata i zimy - ustawię odpowiednio prędkość pompy 5 i 4 .
Hej

miireek
20-02-2016, 22:43
czy twój ciepłomierz wykrywa kawitację na nowych firmowych obiegówkach?
Nie wiem. A jeśli wykrywa, to jaki ma być efekt. Komunikat ? Stop ? Nic takiego się nie dzieje. Może dlatego, ze nie ma kawitacji.

bobrow
20-02-2016, 22:47
odnośnie kawitacji - pół dnia regulowałem PC , można łatwo spowodować kawitacje i jej efekt tj zapowietrzenie pompy.
Na wysokim biegu np 7 przydławilem ( nawet zakręciłem) zawór od wyjścia z PC - po odkręceniu było powietrze w pompie .
Jeśli bedą opory w instalacji i duża prędkość ( np 3-7 ze względu na cop) , pompki mogą siadać .Nie wiem dokładnie jaka jest budowa tych pomp , ale mają duży apetyt na przepływ i mocne silniki - a to bez przepływu = kawitacja .
Jeśli się coś nie zgadza od strony teoretycznej - chętnie się dowiem co

mkm silesia
20-02-2016, 22:47
Nie wiem. A jeśli wykrywa, to jaki ma być efekt. Komunikat ? Stop ? Nic takiego się nie dzieje. Może dlatego, ze nie ma kawitacji.

nie wykrywa to był żart
że ją masz dowiesz się jak pompa padnie wyniku mikro implozji pęcherzyków pary wodnej powstałych wskutek nadmiernego spadku ciśnienia na łopatkach pompy
kłania się pytanie z podstawówki w jakiej temp. wrze woda na Mont Ewerest

miireek
20-02-2016, 22:53
kłania się pytanie z podstawówki w jakiej temp. wrze woda na Mont Ewerest
Na wierzchołku, czy u podstawy ?

mkm silesia
20-02-2016, 22:55
Na wierzchołku, czy u podstawy ?

"na" powoduje że nie gimbusy i nie dzieci neostrady nie pytają ale o takich coraz trudniej

miireek
20-02-2016, 23:02
"na" powoduje że nie gimbusy i nie dzieci neostrady nie pytają ale o takich coraz trudniej

Qrde, Twoja werbalno-intelektualna ekwilibrystyka mnie wykończyła. Idę spać ;)

bobrow
20-02-2016, 23:09
dobranoc Panie Profesorze

mkm silesia
20-02-2016, 23:13
kawitacja gimbusów
skąd te "powietrze" pod wodą
https://www.youtube.com/watch?v=N3WwQKZ05Uk

hajnel
20-02-2016, 23:14
Qrde, Twoja werbalno-intelektualna ekwilibrystyka mnie wykończyła. Idę spać ;)

Ten typ tak już ma ;)

mkm silesia
20-02-2016, 23:17
o i coś z moich czasów
https://www.youtube.com/watch?v=QDr9fFS-hvI

bobrow
20-02-2016, 23:18
a co tam-miałem już dzisiaj spasować , wszyscy mamy swoje potrzeby - niektórzy lubią nauczać " ze zrozumieniem "

Pratchawiec
21-02-2016, 01:29
u mnie w lutym scop za co + cwu wyszedł 3,1.
Ciepłomierz mam ultradzwiękowy Multical 401 i 1" przyłącze , tylko okazuje się , że dla tak wydajnej pompy panasa jest za mały przekrój wewnętrzny .
Może byc cyrk z tymi pompami przy bezpośrednim wpięciu do systemu -opór instalacji może zakłócać jej prace brakiem odpowiedniego napływu

Witam

Mam ciepłomierz Danfos Sonometr 1100, nominalny przepływ 2,5m3, przyłącze 3/4 cala. Przy przepływie 1,5m3/h generuje opór rzędu 30 mb - 0,3 m podnoszenia pompy obiegowej. Należy to uwzględnić przy obliczeniach dot. wymiarowania pompy obiegowej.
Sądzę jednak, że twoje kłopoty z "kawitacją" nie mają związku z oporami ciepłomierza, zwłaszcza że podajesz przepływy znacznie wyższe od nominalnych i to na stosunkowo niskich wydajnościach.
Uspokój przepływ. Zmniejsz ciśnienie do sensownego 1,5 ba.
Spróbuj ustawić przepływ do wartości nominalnych (1548 l/h ) tak dla CO jak i CW, jeśli masz możliwość regulacji. Nie zawracaj sobie głowy chwilowym COP-em.
Może zajść potrzeba ponownego odpowietrzenia. Zrób to powoli, z czuciem.
Obserwuj pracę układu i napisz o spostrzeżeniach.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
21-02-2016, 09:26
Witam


Mam ciepłomierz Danfos Sonometr 1100, nominalny przepływ 2,5m3, przyłącze 3/4 cala. Przy przepływie 1,5m3/h generuje opór rzędu 30 mb - 0,3 m podnoszenia pompy obiegowej. Należy to uwzględnić przy obliczeniach dot. wymiarowania pompy obiegowej.
Sądzę jednak, że twoje kłopoty z "kawitacją" nie mają związku z oporami ciepłomierza, zwłaszcza że podajesz przepływy znacznie wyższe od nominalnych i to na stosunkowo niskich wydajnościach.
Uspokój przepływ. Zmniejsz ciśnienie do sensownego 1,5 ba.
Spróbuj ustawić przepływ do wartości nominalnych (1548 l/h ) tak dla CO jak i CW, jeśli masz możliwość regulacji. Nie zawracaj sobie głowy chwilowym COP-em.
Może zajść potrzeba ponownego odpowietrzenia. Zrób to powoli, z czuciem.
Obserwuj pracę układu i napisz o spostrzeżeniach.

Pozdrawiam

Pratchawiec

cześć
widzisz - walczę o cop ze względu na grzejniki .
Opory mam rożne , np przy prędkości pompy 4 na co jest ok 1800 l/h , a na cwu ok 1600l/h
Jeśli chodzi o ciepłomierz , to jego parametry kat pasują ( opór , przepływ nominalny), natomiast widzę po przekroju wewnętrznym , że jest ewidentne zwężenie .
W skrócie : jak będzie zachowywać się pompa przy przewężeniu na ssaniu ? No właśnie .
Co proponujesz , aby wyrównać przepływy : przykręcić zawór na buforku , do uzyskania przepływu zbliżonego do cwu ?
hej

fachman19
21-02-2016, 09:35
[QUOTE=bobrow;7080942
W skrócie : jak będzie zachowywać się pompa przy przewężeniu na ssaniu ? No właśnie .
[/QUOTE]
Nigdy nie należy dławić pompy na ssaniu .

Na tłoczeniu można dawać wszystko . pompy generalne tłoczą do dowolnego ciśnienia , Ssają tylko do próżni ( -1 Bar)

Pratchawiec
21-02-2016, 10:20
cześć
widzisz - walczę o cop ze względu na grzejniki .
Opory mam rożne , np przy prędkości pompy 4 na co jest ok 1800 l/h , a na cwu ok 1600l/h
Jeśli chodzi o ciepłomierz , to jego parametry kat pasują ( opór , przepływ nominalny), natomiast widzę po przekroju wewnętrznym , że jest ewidentne zwężenie .
W skrócie : jak będzie zachowywać się pompa przy przewężeniu na ssaniu ? No właśnie .
Co proponujesz , aby wyrównać przepływy : przykręcić zawór na buforku , do uzyskania przepływu zbliżonego do cwu ?
hej

Witam

Zmniejsz prędkość pompy obiegowej i ciśnienie w instalacji. Zaworem na buforze wyreguluj przepływ do wartości obiegu CW.
Podaj dokładny symbol twojego Multicala. Sam calowy gwint to nie wszystko.

Pozdrawiam

Pratchawiec

miireek
21-02-2016, 10:54
Witam
Zaworem na buforze wyreguluj przepływ do wartości obiegu CW.

Witam,
czy, jeżeli na CO mam 1500l/h ( prędkość 4, bez bufora) , a na CW 1900, to powinienem stłumić przepływ zaworem na zasilaniu wężownicy do 1500?
Pozdrawiam

bobrow
21-02-2016, 10:56
kol Pratchawiec
zrobię próbę wg Twojej propozycji- natomiast jeśli bez ciepłomierza będzie ok na wyższej prędkości i ciśnieniu , to tak zostawię .
Najchętniej to bym wymienił zawór bezpieczeństwa w PC na 3,5 bara (powstrzymuje mnie tylko utrata gwarancji - może są jeszcze jakieś ograniczenia techniczne ?) to powinno załatwić sprawę z ciepłomierzem i wyższymi prędkościami pompy obiegowej .
hej

Pratchawiec
21-02-2016, 11:01
Witam,
czy, jeżeli na CO mam 1500l/h ( prędkość 4, bez bufora) , a na CW 1900, to powinienem stłumić przepływ zaworem na zasilaniu wężownicy do 1500?
Pozdrawiam

Jeśli Ci to nie przeszkadza (hałas) a PC osiąga właściwe warunki i efekty pracy, niczego nie zmieniaj. Przy grzaniu wody uż. będziesz miał mniejszą deltę niż nominalna.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
21-02-2016, 11:10
dodam tylko , że przed chwilą zakończył się cykl cwu - bez powietrza i z ciśnieniem ok 2,8 bara .

Pratchawiec
21-02-2016, 11:11
kol Pratchawiec
zrobię próbę wg Twojej propozycji- natomiast jeśli bez ciepłomierza będzie ok na wyższej prędkości i ciśnieniu , to tak zostawię .
Najchętniej to bym wymienił zawór bezpieczeństwa w PC na 3,5 bara (powstrzymuje mnie tylko utrata gwarancji - może są jeszcze jakieś ograniczenia techniczne ?) to powinno załatwić sprawę z ciepłomierzem i wyższymi prędkościami pompy obiegowej .
hej

Dla prawidłowej pracy instalacji, takiej jak twoja czy moja w zupełności wystarczy ciśnienie nie niższe niż 0,5 ba. Nie tędy droga.
Jaki przepływ nominalny ma ten Multical i - jeśli jest na powrocie, w jakiej jest odległości od pompy obiegowej?

Pozdrawiam

Pratchawiec

miireek
21-02-2016, 11:34
Jeśli Ci to nie przeszkadza (hałas) a PC osiąga właściwe warunki i efekty pracy, niczego nie zmieniaj. Przy grzaniu wody uż. będziesz miał mniejszą deltę niż nominalna.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Dzięki, właśnie skończyłem cykl grzania cw po zmianie prędkości z 2 na 4 ( przepływ odpowiednio 1500 i 1900 - w przybliżeniu). Uwzględniając t zewn. średni cop wychodzi wyższy.
Pozdrawiam

bobrow
21-02-2016, 12:05
Dla prawidłowej pracy instalacji, takiej jak twoja czy moja w zupełności wystarczy ciśnienie nie niższe niż 0,5 ba. Nie tędy droga.
Jaki przepływ nominalny ma ten Multical i - jeśli jest na powrocie, w jakiej jest odległości od pompy obiegowej?

Pozdrawiam

Pratchawiec

to tak , typ Multical 402W0020F236 przyłącze 1" ,przepływ max 3m3 ( nominalny 1,5m3)-teoretycznie ok do mojej PC .
Zamontowan był ok 30-40 cm przed jedn wewn na ssaniu .
Gdyby to był tylko problem z ciepłomierzem , to bez niego było by ok- a tak nie jest , on tylko przesuwa granice problemu .
Można jeszcze zrobić próbę : ktoś kto ma przyłącza 1"/fi 28 na buforze lub cwu - trzeba ustawić np t cwu na 50st, prędkość na pompie 4 lub 5 i zdjąć obudowę z przodu , pod koniec grzania jest u mnie słyszalne powietrze w korpusie pompy .
Ciśnienie systemowe 1,5-2 bary
hej

bobrow
21-02-2016, 12:08
Dzięki, właśnie skończyłem cykl grzania cw po zmianie prędkości z 2 na 4 ( przepływ odpowiednio 1500 i 1900 - w przybliżeniu). Uwzględniając t zewn. średni cop wychodzi wyższy.
Pozdrawiam

To tylko potwierdza wyniki moich prób - dobry cop potrzebuje większego przepływu , latem zobaczysz jeszcze większe korzyści z wyższych biegów ( (5 i 6)
cześć

Pratchawiec
21-02-2016, 12:29
Moje mojsze!
Życzę powodzenia

Obejrzyj jeszcze sobie wykres strat ciśnienia (401=402)
linia skośna 1 z lewej. Jakość słaba lecz wystarczająca. Wyciągnij wnioski.

347510

Pozdrawiam

Pratchawiec

Zigobar
21-02-2016, 12:47
Taki filtr stanowi tak duże opory w instalacji CO ,że wszystkie zanieczyszczenia opadną w rurach i grzejnikach bo ustanie przepływ
Przepływ nie ustanie, tylko spadnie jego wartość.
Cząstki, o których mowa nie opadną przy zmniejszonym przepływie, ponieważ są tak małe, że ich czas opadania w wodzie (i to stojącej) mierzony jest w godzinach.
Większe cząstki opuszczą układ przy dużym przepływie podczas płukania.
Patent swego czasu sprawdziłem. Efekt - brudny wkład i czysta woda. Są dostępne wkłady do zanieczyszczeń o różnej wielkości, a zatem i opory będą zapewne różne.
Takie rozwiązania mogą zainteresować raczej majsterkowiczów, a ci mają zwyczaj kombinować jak "prosto, tanio, a zarazem skutecznie".

bobrow
21-02-2016, 12:48
ok- jeśli w dtr nie ma ograniczeń w prędkościach pompy obiegowej , to dlaczego nie szukać max cop ?
Rozumiem , że nowe pompy panasa są może mało przetestowane - ale czy to oznacza , żeby nie szukać rozwiązania problemów z kawitacją bez rezygnacji z większego cop ?
Jeszcze trochę powalczę -przy grzejnikach , przeciętnym ociepleniu i dużym zużyciu cwu - max możliwy scop jest dla mnie kluczowy.
Jeszcze nie akceptuję założenia , iż panas wypuścił bubla ( jeśli pompy w niedługim czasie zaczną padać ) - raczej myślę o skutecznym rozwiązaniu sprawy
tymczasem

Pratchawiec
21-02-2016, 13:10
...
Jeszcze trochę powalczę -przy grzejnikach , przeciętnym ociepleniu i dużym zużyciu cwu - max możliwy scop jest dla mnie kluczowy.
Jeszcze nie akceptuję założenia , iż panas wypuścił bubla ( jeśli pompy w niedługim czasie zaczną padać ) - raczej myślę o skutecznym rozwiązaniu sprawy
tymczasem

Dobrze kombinujesz. COP zwiększysz obniżając temperatury zasilania przy ustalonej delcie.
Ilość wytworzonego ciepła zależy wyłącznie od pracy sprężarki i układu regulacji inwertera, na które nie masz wpływu.
Pompa obiegowa służy wyłącznie do transferu tego ciepła ze skraplacz do końcowych odbiorników; podłogi i wężownicy CW.

Pozdrawiam

Pratchawiec

fachman19
21-02-2016, 14:02
Przepływ nie ustanie, tylko spadnie jego wartość.
Cząstki, o których mowa nie opadną przy zmniejszonym przepływie, ponieważ są tak małe, że ich czas opadania w wodzie (i to stojącej) mierzony jest w godzinach.
Większe cząstki opuszczą układ przy dużym przepływie podczas płukania.
Patent swego czasu sprawdziłem. Efekt - brudny wkład i czysta woda. Są dostępne wkłady do zanieczyszczeń o różnej wielkości, a zatem i opory będą zapewne różne.
Takie rozwiązania mogą zainteresować raczej majsterkowiczów, a ci mają zwyczaj kombinować jak "prosto, tanio, a zarazem skutecznie".

Jest taka wielkość w hydraulice jak prędkość samooczyszczania.Ja nie mówię ,że ten filtr nic nie usunie .Ale jego działanie będzie tylko proste i tanie.
Są takie urządzenia jak odmulacze . One wykorzystują spowolnienie przepływu do usuwania zawiesin ,a le nie spowolnienie przepływu w rurach.

hajnel
21-02-2016, 15:10
ok- jeśli w dtr nie ma ograniczeń w prędkościach pompy obiegowej , to dlaczego nie szukać max cop ?
Rozumiem , że nowe pompy panasa są może mało przetestowane - ale czy to oznacza , żeby nie szukać rozwiązania problemów z kawitacją bez rezygnacji z większego cop ?
Jeszcze trochę powalczę -przy grzejnikach , przeciętnym ociepleniu i dużym zużyciu cwu - max możliwy scop jest dla mnie kluczowy.
Jeszcze nie akceptuję założenia , iż panas wypuścił bubla ( jeśli pompy w niedługim czasie zaczną padać ) - raczej myślę o skutecznym rozwiązaniu sprawy
tymczasem

Obym był złym prorokiem ale ta pompa prędzej padnie od ciągłego grzebania w niej niż od "kawitacji".

bobrow
21-02-2016, 15:55
Obym był złym prorokiem ale ta pompa prędzej padnie od ciągłego grzebania w niej niż od "kawitacji".

dlatego bezpieczniej jest ją puścić na prędkości 1 z cop 2,5 i mocą 5kW?
To lepiej niech ja szlag trafi !

hajnel
21-02-2016, 19:03
Nie. Ustaw jak ma być załóż obudowę i ciesz się życiem, a nie siedź w kotłowni bo chyba nie po to rezygnowałeś z ogrzewania węglowego.... Przy całym szacunku dla ciebie za to ile ważnych i pożytecznych informacji udzielasz to albo masz spierniczoną instalację albo pompę albo masz nadwrażliwy słuch ;).
Odrzucając ostatnią opcję pozostają dwie. Jeśli instalacja jest ok to reklamuj tą PC skoro jest zepsuta...

bobrow
21-02-2016, 20:02
wymienili mi pompę wodną na gwarancji - mogę oczywiście czekać na sytuację , ale lubię temat PC i chciałbym zrozumieć zagadnienie - czy to grzech?
Gall może nie drażył tematu jak ja ,a jednak miał problem ..

gall86
22-02-2016, 09:17
Stan na dzień dzisiejszy. Pompa nie dziala, dupe ratuje mi kominek i grzalka w baniaku cwu. W sobotę przyjechał serwis, który zamierzam wymienić płytę główną w pompie, obiegowki zapasowej nie miał wymieniać... Jednak okazalo się, ze plyta glowna nie z tej pompy i gowno zostalo zrobione... Czekam na info kiedy będzie kolejna próba uruchomienia pompy.

gall86
22-02-2016, 09:23
wymienili mi pompę wodną na gwarancji - mogę oczywiście czekać na sytuację , ale lubię temat PC i chciałbym zrozumieć zagadnienie - czy to grzech?
Gall może nie drażył tematu jak ja ,a jednak miał problem ..

Nie mialem żadnego problemu od momentu odpalenia. Nic nie brzęczało i nie stukało. W kotłowni bywam kilka razy dziennie, wiec jestem zorientowany co się dzieje. Raz zauważyłem, ze pompa chodzi za cicho i temat póki co jest walkowany. Liczę, ze w tym tygodniu się zakończy i pompa wróci do normalnej pracy

fachman19
22-02-2016, 09:38
Stan na dzień dzisiejszy. Pompa nie dziala, dupe ratuje mi kominek i grzalka w baniaku cwu. W sobotę przyjechał serwis, który zamierzam wymienić płytę główną w pompie, obiegowki zapasowej nie miał wymieniać... Jednak okazalo się, ze plyta glowna nie z tej pompy i gowno zostalo zrobione... Czekam na info kiedy będzie kolejna próba uruchomienia pompy.

A co było przyczyna awarii płyty.?
Czy masz odpowiednio zabezpieczone zasilanie urządzenia np .przepięciówkę klasy D.
Taka PC to głownie elektronika:(

trzciniak61
22-02-2016, 09:42
Zaczynam się martwić czy t-cap to jest to urządzenie które ma grzać moją chałupę. Na mój ogląd prędkość przepływu nie do końca decyduje o wydajności PC, pewnie jest to działanie modułu ogrzewającego czynnik roboczy po mojemu "odwrócona chłodnica" rozumie się, że przy tym temperatura zewnętrzna. No właśnie jakie sa różnice temperatury czynnika roboczego na wejściu i wyjściu tzw. Dolnego Źródła? Pozdrawiam

fachman19
22-02-2016, 09:57
Temperatura gazu rośnie wraz z mocą urządzenia , a temperatura cieczy jest zbliżona do temperatury wody na zasilaniu.
Jest źle jak temperatury są wysokie i prawie takie same

bobrow
22-02-2016, 10:28
Zaczynam się martwić czy t-cap to jest to urządzenie które ma grzać moją chałupę. Na mój ogląd prędkość przepływu nie do końca decyduje o wydajności PC, pewnie jest to działanie modułu ogrzewającego czynnik roboczy po mojemu "odwrócona chłodnica" rozumie się, że przy tym temperatura zewnętrzna. No właśnie jakie sa różnice temperatury czynnika roboczego na wejściu i wyjściu tzw. Dolnego Źródła? Pozdrawiam

kol trzciniak
prędkość przepływu ma wpływ na cop i moc - to jest fizyka , zostało też empirycznie potwierdzone przez wielu użytkowników z cieplomierzami .
Mój problem może być związany z instalacją ( chociaż jeszcze go nie widzę )PC cały czas działa tj grzeje co i cwu . Możliwe , że powinienem odpuścić bąbelkowanie w pompie wodnej- ale już jestem takim dręczycielem , jeśli coś mi nie gra - to staram się to rozwiązać .
Czy panas to dobry wybór dla Ciebie- to tylko Twója decyzja, jak znam życie i geografię-inni producenci też mają niekiedy problemy . Z tego co słyszę , PC panasa nie psują się nagminnie i nie pracują notorycznie grubo poniżej danych katalogowych
ot i tyle
Pzdr

map78
22-02-2016, 10:43
Być może seria F została "przedobrzona" tak jak Laguna 2, którą miałem nieprzyjemność eksploatować;)
Moja pompa od uruchomienia, tj od 27.09.2013 nie wygenerowała żadnego błędu, nic się z nią absolutnie nie dzieje i rachunki są bardziej niż przyzwoite. Do kotłowni zaglądam może raz w miesiącu i to bynajmniej nie z powodu pompy. Ale przyznaję że przez pierwsze miesiące bardzo się nią interesowałem, tyle że ustawieniami, sterowaniem - starałem się to zoptymalizować, ale nigdy nie ingerowałem w hydraulikę, czy elektronikę samej pompy, jedynie sprawy typowo eksploatacyjne...

trzciniak61
22-02-2016, 11:45
Też tak uważam.

trzciniak61
22-02-2016, 11:52
Przepraszam forowiczów za to, że moje posty są mało merytoryczne, ale jak będę PC posiadał to nie będę skąpił info, aktualnie jestem ustawiony na odbiór.

Zigobar
22-02-2016, 16:41
...Pompa nie dziala, dupe ratuje mi kominek i grzalka w baniaku cwu. W sobotę przyjechał serwis, który zamierzam wymienić płytę główną w pompie, obiegowki zapasowej nie miał wymieniać... Jednak okazalo się, ze plyta glowna nie z tej pompy i gowno zostalo zrobione...
Czyli jednak nie obiegówka. Gdy serwis pojawi się ponownie, mógłbyś zapytać o koszt wymiany płyty głównej po okresie gwarancji i podać informację na forum.

kravat
22-02-2016, 18:55
Witam
Mam zamiar zamontować pompę Aquarea [wg OZC wystarczy 5kW], aktualnie działam na budowie z prądem i mam dylemat jaki kabel zastosować. W DTRce pisze, że zalecany przekrój to 4mm2. Jaki macie kabel? 3x4 czy 5x4? Grzałka jest wpięta na innej fazie niż pompa? czy wszystko na jednej?

fachman19
22-02-2016, 21:11
Witam
Mam zamiar zamontować pompę Aquarea [wg OZC wystarczy 5kW], aktualnie działam na budowie z prądem i mam dylemat jaki kabel zastosować. W DTRce pisze, że zalecany przekrój to 4mm2. Jaki macie kabel? 3x4 czy 5x4? Grzałka jest wpięta na innej fazie niż pompa? czy wszystko na jednej?

Może zrobić tak jak w DTR Daj 5x4 zasilisz wszystko i agregat i grzałki.

M.Krk
22-02-2016, 21:26
[QUOTE=map78;7082148]Być może seria F została "przedobrzona" tak jak Laguna 2, którą miałem nieprzyjemność eksploatować;)

No i tu się z Tobą nie zgodzę, mam przyjemność i chyba 5 lat, bez problemu a pomykam sporo, awarii takich z du... ani jednej tylko eksploatacja :-)
Dodam tylko, że znam co najmniej dwa takie egzemplaże bezawaryjne
To tyle w temacie ;-)

schizo85
22-02-2016, 23:28
No i tu się z Tobą nie zgodzę, mam przyjemność i chyba 5 lat, bez problemu a pomykam sporo, awarii takich z du... ani jednej tylko eksploatacja :-)
Dodam tylko, że znam co najmniej dwa takie egzemplaże bezawaryjne
To tyle w temacie ;-)

Eeee ale czy seria F nie weszła na rynek niecałe dwa lata temu? Więc skąd masz ją już 5 lat? Mylisz z wcześniejszą serią, bodaj C.

map78
23-02-2016, 00:04
Eeee ale czy seria F nie weszła na rynek niecałe dwa lata temu? Więc skąd masz ją już 5 lat? Mylisz z wcześniejszą serią, bodaj C.

Kolega M.Krk pisze chyba o Lagunie, a nie o T-Cap'ie ;)

gall86
23-02-2016, 08:36
Witam
Mam zamiar zamontować pompę Aquarea [wg OZC wystarczy 5kW], aktualnie działam na budowie z prądem i mam dylemat jaki kabel zastosować. W DTRce pisze, że zalecany przekrój to 4mm2. Jaki macie kabel? 3x4 czy 5x4? Grzałka jest wpięta na innej fazie niż pompa? czy wszystko na jednej?

Ja mam na jedn fazie pompę, na drugiej grzałkę z pompy a na trzecie grzałkę z cwu.

Co do wymiany to podpytam o koszt po gwarancji. Póki co czekam na info kiedy przyjada.

gall86
23-02-2016, 08:38
Być może seria F została "przedobrzona" tak jak Laguna 2, którą miałem nieprzyjemność eksploatować;)
Moja pompa od uruchomienia, tj od 27.09.2013 nie wygenerowała żadnego błędu, nic się z nią absolutnie nie dzieje i rachunki są bardziej niż przyzwoite. Do kotłowni zaglądam może raz w miesiącu i to bynajmniej nie z powodu pompy. Ale przyznaję że przez pierwsze miesiące bardzo się nią interesowałem, tyle że ustawieniami, sterowaniem - starałem się to zoptymalizować, ale nigdy nie ingerowałem w hydraulikę, czy elektronikę samej pompy, jedynie sprawy typowo eksploatacyjne...

Wolalbym jednak nie porównywać niczego do laguny 2, aka krolowa lawet :P.

M.Krk
23-02-2016, 08:41
Kolega M.Krk pisze chyba o Lagunie, a nie o T-Cap'ie ;)

No jasne :-) że o Lagunie

trzciniak61
23-02-2016, 09:09
Ja też miałem Lagunę II Grandtour 1,9 dci /2001 - 3 razy na lawecie:p, ale wspominam ją z sentymentem - wygodne autko.

trzciniak61
23-02-2016, 09:10
Panasonic T-cap produkowana na Polskę w Malezji.

K@mil_
24-02-2016, 08:53
Witajcie,
Na szybko, w maju przeprowadzam się do nowego domu. Miał być gaz, wstępna umowa podpisana, ale po przeliczeniu ile w gaz na początek muszę włożyć, wyszło mi, że podobne $ dam za zawsze kuszącą mnie PC PW. Wybór padł na Panasonica.
Mój dom mniej więcej: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12g5#
123m2 ogrzewanej, całość OP + 2 grzejniki na tym samym parametrze.

W ostatnie kilka dni przerobiłem prawie 40 stron tego tematu i jeszcze kilkadziesiąt ogólnego o PC. Ale pytań i tak kilka mam..

Moc pompy nad którą myślę, to 9kW.
1. Teraz tylko pytanie, na który model konkretnie patrzeć - widzę, że są jeszcze dostępne serie C, jest seria F, jest T-CAP?
2. Wiem, że odległość jedn. wew. od zew. powinna być jak najkrótsza, jednak niemożliwym u mnie będzie taka instalacja, a więc jedn. zewn. będzie na ścianie z garażem i przez ten garaż będzie szło połączenie z jedn. wewn. - jakieś 5-6m w nieogrzewanym garażu (lekki strop). Będzie z tym jakiś problem?
3. Patrzeć w stronę 1, czy 3-faz?
4. Jak głośna jest jedn. zewn., chodzi mi o 'praktyczny' hałas, nie o suche dB ;)

Z góry dzięki za odpowiedzi.

map78
24-02-2016, 13:30
1. Teraz tylko pytanie, na który model konkretnie patrzeć - widzę, że są jeszcze dostępne serie C, jest seria F, jest T-CAP?
2. Wiem, że odległość jedn. wew. od zew. powinna być jak najkrótsza, jednak niemożliwym u mnie będzie taka instalacja, a więc jedn. zewn. będzie na ścianie z garażem i przez ten garaż będzie szło połączenie z jedn. wewn. - jakieś 5-6m w nieogrzewanym garażu (lekki strop). Będzie z tym jakiś problem?
3. Patrzeć w stronę 1, czy 3-faz?
4. Jak głośna jest jedn. zewn., chodzi mi o 'praktyczny' hałas, nie o suche dB ;)

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Ad1 Przy tak małym i przyzwoicie ocieplonym domku w ciemno brałbym 1~ 9kW i to najlepiej w wersji All in One
Ad2 Odległość bardzo dobra, ja mam 7m i i jest bardzo dobrze. Rury musisz starannie zaizolować i nie będzie żadnego problemu w nieogrzewanym garażu.
Ad3 Patrz Ad1
Ad4 Mam prawie 3 lata i w ogóle jej nie słyszę w domu, na zewnątrz w duże mrozy jest słyszalna, ale nie na tyle żeby to miało komukolwiek przeszkadzać, poza tym mało kto relaksuje się na tarasie w czasie mrozów;)

K@mil_
24-02-2016, 18:36
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Powiedz(cie) proszę cóż to za model (nie wiem czy mogę link wrzucić, więc jeśli nie to wyedytuję post) i czy jest coś wart:

http://aquarea.pl/pl/KIT-WC09F3E5-PANASONIC-Aquarea-High-Performance-Split-jednofazowa-pompa-ciepla-9,0kW

Panasonic KIT-WC09F3E5

Nie ukrywam, że cena bardzo przystępna, a można dostać tę PC jeszcze taniej.
Pozdrawiam.

map78
24-02-2016, 18:49
To jest właśnie ta pompa o której Ci pisałem, tylko poszukaj ją w wersji All in One to będziesz miał zintegrowany zbiornik z nierdzewki już w zestawie, a często cena jest niewiele droższa, bo do tej pompy, którą podlinkowałeś musisz dokupić osobno zasobnik CWU i zapłacić za jego instalację.

K@mil_
24-02-2016, 19:10
A fakt, to jest wersja bez CWU.

Czyli ta opcja: http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9-kw-all-in-one-i5993689080.html

Wracając do ewentualnego hałasu, to bardziej martwię się o sąsiadów, bo jedn. zew. byłaby po stronie domu, gdzie mamy na styk z przepisami granicę działki :)

fachman19
25-02-2016, 07:31
A fakt, to jest wersja bez CWU.

Czyli ta opcja: http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9-kw-all-in-one-i5993689080.html

Wracając do ewentualnego hałasu, to bardziej martwię się o sąsiadów, bo jedn. zew. byłaby po stronie domu, gdzie mamy na styk z przepisami granicę działki :)

Montowałem Panasa w Szwajcarii . Tam bardzo rygorystycznie podchodzą do problemu hałasu . Nawet po zakończeniu budowy urząd przysłał fachowca od pomiarów hałasu. Było lekkie przekroczenie .
klient zamontował dodatkową ściankę wykonaną z wełny mineralnej (podobna do ekranów przy drogach .

K@mil_
25-02-2016, 09:26
Szwajcaria faktycznie może być wyznacznikiem w tej kwestii :) Nie zapomnę jak mi znajoma opowiadała o przeszkadzającej Szwajcarom pracującej spłuczce po godzinie 22ej :no:

Raczej żadnych ścianek stawiać bym nie chciał ;)
A może jest ktoś tutaj z Bydgoszczy i okolic, kto posiada Panasonica?

Wczoraj znajomy przekazał mi dość szokujące zdanie, które wypowiedział instalator PC w jego firmie, że jeśli mam możliwość ogrzewania gazem, to w gaz iść powinienem:wtf:

lukasza
25-02-2016, 10:14
Raczej żadnych ścianek stawiać bym nie chciał ;)
A może jest ktoś tutaj z Bydgoszczy i okolic, kto posiada Panasonica?

Wczoraj znajomy przekazał mi dość szokujące zdanie, które wypowiedział instalator PC w jego firmie, że jeśli mam możliwość ogrzewania gazem, to w gaz iść powinienem:wtf:

1. Myślę, że będzie OK. Ja za rogiem PC nie słyszę, choć prawda jest, że za rogiem 3mb od PC słychać to mniej niż w linii prostej 10mb.

2. Na FM wiem, że ktoś pod Bydgoszczą to ma. Jest Pan z Kruszwicy kilkadziesiąt km od Ciebie z podobnym zestawem za 23 na gotowo już wszystko. Pisał tutaj gdzieś o tym, znajdź go jak nie za daleko, może na priv cię zaprosi.

3. Gaz nie jest zły: jeśli jest tani w instalacji! Czyli po stronie gazowania ($ przyłącza), przyłącze w swojej działce (ile mb i za ile $), komin jak trzeba zrobić lub substytut: $, papierki: $, pompka obiegowa, mieszacz, zasobnik CWU trzeba doliczyć $ (oczywiście w PC też to kosztuje ale taki All In One to ma a do kotła trzeba pamiętać by to doliczyć) i w użytkowaniu wyjdzie rocznie z 2 do 2,5 x drożej (zależy ile prądu w 2 taryfie pobierzesz).

Zalety gazu to tani i łatwy w naprawie (lub na tyle tani, że w zakupie) kocioł.

K@mil_
25-02-2016, 10:32
1. Jak pisałem, ja tego słyszeć raczej nie będę, patrz rys.
http://s30.postimg.org/hf6txee9d/image.jpg

2. Kurcze, nie kojarzę tutaj takiego usera z Kruszwicy a ten temat przejrzałem od połowy. Nicka może pamiętasz? Do jednej osoby z FM z Bydgoszczy pisałem, bo wygrzebałem w temacie, że interesowała się podobnym zestawem. Na razie cisza :)

3. Otóż to, przy gazie uważam za złodziejstwo koszt samego przyłącza (licząc już od drogi, do mojego domu, z papierologią), który wynosi u mnie ~5tys zł. Komin już mam (bo był), ale doliczając kocioł, osprzęt i robociznę zamykam się w okolicach 15-16tys zł. A to jest kwota, którą prawie zapłacę za PC z montażem, odliczając zwrot(y) za dbanie o środowisko.

Barth3z
25-02-2016, 11:35
Podobno jest już seria H w wersjach 3, 5, 7, 9kW. Macie jakieś karty katalogowe z tymi nowymi pompami ? Chciałbym porównać COPy i moc grzewczą przy -15oC względem poprzednich modeli.

dmnm
25-02-2016, 12:09
Cześć.
Raczej jestem nastawiony na Panasa. Znajomy liczył mi ozc i wyszło mu że 6kW starczy. Ma być 100m2 + poddasze, silka +20cm, rekuperacja, kominek.
Czekam na wyceny z dwóch firm i nadal mam mętlik w głowie. Ostatnio byłem też na spotkaniu z lokalnym instalatorem, gość z dużym doświadczeniem i ma masę zadowolonych klientów ale w gazie. PC p-w to on działającej dobrze nie widział :D, 9kW to ledwo cwu zagrzeje, a ozc to sobie mogą liczyć bo on się pod czymś takim nie podpisze ;) Z gazem może byłoby do załatwienia ale raczej wymaga to czasu, więc polecał dzierżawę zbiornika na ten okres. Więc jak doliczę komin i dzierżawy to okaże się, że jest remis w kosztach instalacji.
Mam do Was pytanie czy jest ktoś w okolicy Poznania, kto mógłby dać do siebie kontakt a idealnie byłoby gdyby zaprezentował swoją kotłownię?
Pozdrawiam

plusfoto
25-02-2016, 12:11
Podobno jest już seria H w wersjach 3, 5, 7, 9kW. Macie jakieś karty katalogowe z tymi nowymi pompami ? Chciałbym porównać COPy i moc grzewczą przy -15oC względem poprzednich modeli.
Wejdź na ich stronę, zarejestruj się do pro-clubu i będziesz miał wszystko na wyciągniecie dłoni.

schizo85
25-02-2016, 12:27
Wejdź na ich stronę, zarejestruj się do pro-clubu i będziesz miał wszystko na wyciągniecie dłoni.

W pro-clubie nie ma jeszcze instrukcji ani danych. Udało mi się wygooglować jedynie instrukcję obsługi po czesku bodaj do pompy 5kW. W ogóle to na razie chyba do handlu weszły jednostki 3kW i 5kW. Pozostałe w kwietniu dopiero.

plusfoto
25-02-2016, 12:40
Co ty opowiadasz. Strona 45 http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/2015%20PL/EU%20AQUAREA%2015%20v2_PL_final.pdf

schizo85
25-02-2016, 12:50
Są, fakt. Pod koniec są dokładniejsze tabele. Ale tylko jednostek 3kW i 5kW.

Arturo72
25-02-2016, 13:58
Ostatnio byłem też na spotkaniu z lokalnym instalatorem, gość z dużym doświadczeniem i ma masę zadowolonych klientów ale w gazie. PC p-w to on działającej dobrze nie widział :D, 9kW to ledwo cwu zagrzeje, a ozc to sobie mogą liczyć bo on się pod czymś takim nie podpisze ;)
Czyli instalator total ciemnogród :)

ASANAK
27-02-2016, 10:15
witam w sprawie tego hałasowania ja mam pompę z tyłu sypialni z boku ok 4-5 z boku ściana to pustak + 20cm styrop grafit i bardzo wyraźnie słyszę takie "buczenie" - "szum" ( w szczególności w rogu domu tj. zarazem sypialni ) jak pompa pracuje a jak rozmraża to jeszcze bardziej wyraźnie czy pomogłoby trochę takie obudowanie tej pompy po bokach i z góry żeby te "buczenie" tak się nie niosło ? obudowanie oczywiście z zachowaniem jakiejś odległości żeby był przepływ powietrza. Nie wiem czy to przez rurki doprowadzające od jedn. wewn do zewn , które idą pod sufitem 1 piętra do kotłowni ( sypialnia jest na 2 piętrze obok ) czy to po prostu tak słychać te wentylatory z zewnątrz ?

K@mil_
27-02-2016, 12:26
A jedn. zew. jak jest zamocowaną? Tzn. usadowiona jest na fundamencie, czy wisi na budynku na wieszakach?
Dzisiaj akurat ten temat poruszałem z instalatorem i zwracał uwagę, żeby posadowić tą jednostkę właśnie na osobnym postumencie/fundamencie.

map78
27-02-2016, 12:41
A jedn. zew. jak jest zamocowaną? Tzn. usadowiona jest na fundamencie, czy wisi na budynku na wieszakach?
Dzisiaj akurat ten temat poruszałem z instalatorem i zwracał uwagę, żeby posadowić tą jednostkę właśnie na osobnym postumencie/fundamencie.

Prawidłowo zamontowana jedn zewnętrzna nie przenosi żadnych drgań na elewację. U mnie wisi trzeci rok i jest cichutko i schludnie. Te na pomniczkach jakoś mi się nie podobają;)

ASANAK
27-02-2016, 12:43
witam u mnie stoi oddzielnie ok 20cm od elewacji na bloczkach betonowych



A jedn. zew. jak jest zamocowaną? Tzn. usadowiona jest na fundamencie, czy wisi na budynku na wieszakach?
Dzisiaj akurat ten temat poruszałem z instalatorem i zwracał uwagę, żeby posadowić tą jednostkę właśnie na osobnym postumencie/fundamencie.

ASANAK
27-02-2016, 12:46
Prawidłowo zamontowana jedn zewnętrzna nie przenosi żadnych drgań na elewację. U mnie wisi trzeci rok i jest cichutko i schludnie. Te na pomniczkach jakoś mi się nie podobają;)

tzn u mnie na zewnątrz tez wcale nie jest zbyt głośno oczywiście wentylatory słychać, ale normalnie w sypialni jest taki podźwięk ( ciężko to nazwać )

K@mil_
27-02-2016, 13:43
Prawidłowo zamontowana jedn zewnętrzna nie przenosi żadnych drgań na elewację. U mnie wisi trzeci rok i jest cichutko i schludnie. Te na pomniczkach jakoś mi się nie podobają;)

A widzisz, dobrze że piszesz z doświadczenia, bo szczerze mówiąc rownież wolałbym opcję wiszącą ;)

mik37
27-02-2016, 16:02
Ja też mam to buczenie choć pompa inna (Jula 9 kw) Halas ten przypomina trochę odgłos jaki jest czasami przy tych długich jarzeniówkach Do tej pory tłumaczyłem to faktem że wisi na ścianie a nie stoi na fundamencie dlatego trochę się zmartwiłem że przeniesienie pompy na ziemię z czym się nosiłem niekoniecznie rozwiąże problem....

schizo85
27-02-2016, 20:51
Ja też mam to buczenie choć pompa inna (Jula 9 kw) Halas ten przypomina trochę odgłos jaki jest czasami przy tych długich jarzeniówkach Do tej pory tłumaczyłem to faktem że wisi na ścianie a nie stoi na fundamencie dlatego trochę się zmartwiłem że przeniesienie pompy na ziemię z czym się nosiłem niekoniecznie rozwiąże problem....

U mnie podobnie, jest słyszalne buczenie. Przeszkadzało, nosiłem się z zamiarem przeniesienia na fundament, przywykłem.

mik37
28-02-2016, 09:00
Skoro innym nie buczy to wygląda to na źle wykonany montaż choć ja u siebie żadnego widocznego błędu nie wykryłem. Zastanawiam się jeszcze jaki jest udział wentylacji mechanicznej w roznoszeniu tego hałasu. Poza tym mój dom stoi na odludziu więc byc może Ci co twierdzą że mają cicho nie słyszą pompy wsród innych hałasów. Może ktoś uporał się z tym buczeniem i napisze co zrobił?

schizo85
28-02-2016, 10:34
Skoro innym nie buczy to wygląda to na źle wykonany montaż choć ja u siebie żadnego widocznego błędu nie wykryłem. Zastanawiam się jeszcze jaki jest udział wentylacji mechanicznej w roznoszeniu tego hałasu. Poza tym mój dom stoi na odludziu więc byc może Ci co twierdzą że mają cicho nie słyszą pompy wsród innych hałasów. Może ktoś uporał się z tym buczeniem i napisze co zrobił?

Ja wymieniłem twarde gumki pod pompą na miękkie wibroizolatory, bardzo miękkie, poprawa była bardzo znacząca. Nie wziąłem jednak pod uwagę tego że agregat w jednym rogu jest dużo cięższy niż w pozostałych, spowodowane jest to umiejscowieniem kompresora i reszty ciężkich rzeczy w tym miejscu. Po jakimś tygodniu pompa zaczęła uciekać w tamten róg bo tam była gumka bardziej wgnieciona i przechylona a po kolejnym już zaczęła ostro przeginać tą gumkę więc wymieniłem tą w tym rogu z powrotem na tą wcześniejszą twardą. Rozwiązaniem jest w tym miejscu dać gumkę troszkę wyższą i twardszą niż te gumki na które wymieniłem ale na razie nie kupuję bo przesyłka kosztuje kilka razy więcej niż gumka a i przywykłem do tego dźwięku. Może gdzieś w okolcy namierzę sklep z wibroizlatorami.

map78
28-02-2016, 11:20
Buczenie to w 90% problem z nadmiernymi wibracjami. Ten kto miał kiedyś akwarium i brzęczyk powinien wiedzieć o co chodzi. Odpowiednie podkładki antywibracyjne powinny w dużej mierze rozwiązać problem. Kolejna rzecz to izolacja komory sprężarki - tu sprawa wygląda podobnie jak z izolacją komory silnika - wszystkie blach powinny być obłożone matą wygłuszającą, ja mam też założoną dodatkową izolację na samą sprężarkę i wszystkie dochodzące do niej rurki.

lukasza
28-02-2016, 11:33
Buczenie to w 90% problem z nadmiernymi wibracjami. Ten kto miał kiedyś akwarium i brzęczyk powinien wiedzieć o co chodzi. Odpowiednie podkładki antywibracyjne powinny w dużej mierze rozwiązać problem. Kolejna rzecz to izolacja komory sprężarki - tu sprawa wygląda podobnie jak z izolacją komory silnika - wszystkie blach powinny być obłożone matą wygłuszającą, ja mam też założoną dodatkową izolację na samą sprężarkę i wszystkie dochodzące do niej rurki.

ale też z tego co pamiętam masz PC zamontowaną na garażu, który to oddziela Cię od domu??

Dla mnie kluczowy aspekt tego czy jest cicho to:
- miejsce zamontowania PC. Jak masz z boku domu garaż i za nim zamontujesz PC (czyli sam garaż wygłuszy) to masz 90% sukcesu.
- 10% sukcesu to fundament.

Ja osobiście mam PC na fundamencie, ale nie za garażem (wolnostojący) tylko koło domu. Ale koło domu to jest od domu oddzielone pompownią z drzwiami na zewnątrz a nie drzwiami do domu (miała być to kotłownia) zaś z drugiej strony mam klatkę schodową. PC stoi w podcieniu nad którym jest łazienka 15m2 a ten podcień jest najlepiej na zewnątrz ocieplony 10cm + 22 cm styro (taki mały wyjątek w ociepleniu).

Jakbym miał to wprost pod oknem gdzie śpię (cisza w nocy i lepiej wszystko słychać) to może i ja bym narzekał i szukał jak to wygłuszyć na obudową.

K@mil_
28-02-2016, 17:27
Byłem dziś posłuchać Panasonica na żywo (jeszcze raz dzięki marcin.sto1 za udostępnienie pompy do oględzin ;) ) i absolutnie żadnej tragedii nie ma, jest takie lekkie buczenie, ale kilka metrów od jednostki zewnętrznej już tego nie słychać, a jak takowa jest zamontowana gdzieś za rogiem, czy też właśnie oddzielona garażem (tak będzie u mnie), to w ogóle nie będę pamiętał, że to tam stoi :) Wiadomo, dziś temp. w okolicach zera się kręciła, więc pompa niewysilenie pracowała, ale wymusiliśmy grzanie CWU i nadal hałasu. Nawet na defrost się załapałem :)

mkm silesia
28-02-2016, 20:20
Podobno jest już seria H w wersjach 3, 5, 7, 9kW. Macie jakieś karty katalogowe z tymi nowymi pompami ? Chciałbym porównać COPy i moc grzewczą przy -15oC względem poprzednich modeli.

moc i cop b.z. zmiany dotyczą sterownika (między innymi licznik ciepła w pakiecie) i obudowy jedn. wew., przy okazji wzrost ceny
Z tego co pamiętam z przed pół roku będzie można w nowym sterowniku
- odczytać czas pracy i ilość startów spr.
- korygować czujniki
- odczytać przepływ, cop itd. to co związane z licznikiem ciepła i energii elektr.
- aktywować czujnik temp. bufora/sprzęgła,
- bardziej "przyjazny" timer
- i pewnie jeszcze parę rzeczy którymi można się pochwalić, trzeba za nie zapłacić, a po początkowej "zabawie" o nich zapomnieć.
Liczników podobno wymaga unia ale płaci za nie użytkownik - czyli jak zwykle.

map78
28-02-2016, 20:22
ale też z tego co pamiętam masz PC zamontowaną na garażu, który to oddziela Cię od domu??

Zgadza się:yes: mam korzystną lokalizację jednostki oraz porządnie wykonany montaż dlatego u mnie jednostki zewnętrznej praktycznie nie słychać. Jak ja zamontowałem na jesień to zona dopiero zauważyła latem, że coś tam dziwnego na ścianie wisi;)
Bardzo też polecam użytkownikom odprowadzenie skroplin, bo te kałuże, czy lodowiska na prawdę fajnie nie wyglądają. Ja lubię estetykę i u mnie taki montaż na bloczkach z kałużą by nie przeszedł:no:

trzciniak61
29-02-2016, 11:55
Czy odprowadzenie skroplin do rury rynnowej załatwia sprawę np. w długotrwałe mrozy?

tom80ek
29-02-2016, 12:16
Witam. Warto czekać na nowy model? Jestem zdecydowany na PC PW Panasonica. Czy instalatorów obecnych na forum mogę prosić o oferty. Instalacja na śląsku. Obecnie SSZ. Projektowe obciążenie cieplne 5745 W. 100% podłogówka
Więcej danych na priv dla zainteresowanych.
I jeszcze jedno. Czy jest na forum ktoś z południa woj. śląskiego kto ma pompę panasonica i zaprosiłby na oględziny? byłbym wdzięczny, taka możliwość jest bezcenna
Pozdrawiam wszystkich

trzciniak61
29-02-2016, 13:01
Rozmawiałem ze specjalista z Panasonic Polska w sprawie nowych modeli, generalnie różnic się mają jedynie sterowaniem. Swoja drogą jeżeli w 2050 r. 80% systemów ogrzewania w domkach maja stanowić PC to Pan Morawiecki powinien ostro tą branże w Polsce rozwijać bo jak widać:stirthepot: zainteresowanie ogromne i szło by jak ciepłe bułeczki

map78
29-02-2016, 13:36
Czy odprowadzenie skroplin do rury rynnowej załatwia sprawę np. w długotrwałe mrozy?

Musisz mieć też jakiś system podgrzewania drogi tych skroplin, czyli tacy ociekowej i samej rurki odprowadzającej. Ja mam zainstalowany kabel grzewczy z termostatem, który uruchamia się automatycznie gdy temp spadnie poniżej 3st - zapobiega to właśnie problemom w mrozy. Działą trzeci sezon, wiec raczej się sprawdza:)

trzciniak61
01-03-2016, 12:19
Czy ustawienie plastikowego pojemnika nie załatwi sprawy skroplin pod agregatem, i czy w plusowych temperaturach tez występuje oszronienie?
Ciekawe jakie zużycie prądu w lutym?

crategus
01-03-2016, 12:47
Musisz mieć też jakiś system podgrzewania drogi tych skroplin, czyli tacy ociekowej i samej rurki odprowadzającej. Ja mam zainstalowany kabel grzewczy z termostatem, który uruchamia się automatycznie gdy temp spadnie poniżej 3st - zapobiega to właśnie problemom w mrozy. Działą trzeci sezon, wiec raczej się sprawdza:)

hmm, ja u mnie także mam odprowadzenie skroplin do odpływu z rynien (jeszcze do samej rury nie podłączyłem), ale żadnego ogrzewania nie instalowałem. Jednostka zewnętrzna postawiona jest na bloczku z betonu, w środku przed zalaniem wprowadziłem odpływ i w niego w/s/puściłem tackę. Bloczek ma jakieś 0,5m nad ziemią, wgłąb pewnie z 1,2m... nie wiem czy to coś grzeje od ziemi... Wyprowadzenie rurki jest tuż pod powierzchnią ( jeszcze w rurę rynny nie wpięte) i w styczniu, podczas -15 nic nie zamarzało...

map78
01-03-2016, 13:49
Czy ustawienie plastikowego pojemnika nie załatwi sprawy skroplin pod agregatem, i czy w plusowych temperaturach tez występuje oszronienie?
Ciekawe jakie zużycie prądu w lutym?

Załatwi sprawę na tyle, że będziesz miał urządzenie bezobsługowe, które trzeba będzie obsługiwać;) bo tą wodę trzeba będzie wylewać. Przy mrozach natomiast taki pojemnik w ogóle nie zda egzaminu bo po zamarznięciu pęknie.

map78
01-03-2016, 13:51
hmm, ja u mnie także mam odprowadzenie skroplin do odpływu z rynien (jeszcze do samej rury nie podłączyłem), ale żadnego ogrzewania nie instalowałem. Jednostka zewnętrzna postawiona jest na bloczku z betonu, w środku przed zalaniem wprowadziłem odpływ i w niego w/s/puściłem tackę. Bloczek ma jakieś 0,5m nad ziemią, wgłąb pewnie z 1,2m... nie wiem czy to coś grzeje od ziemi... Wyprowadzenie rurki jest tuż pod powierzchnią ( jeszcze w rurę rynny nie wpięte) i w styczniu, podczas -15 nic nie zamarzało...

Mój kolega miał podobne rozwiązanie i podczas zimy 2012/13 cała jednostka zarosła mu lodem. Trzeba było ją ręcznie odkuwać bo w ogóle nie chciała się włączyć, z tymże nie był to Panas a Nibe Split. Zaraz po tym zdarzeniu instalował podgrzewany odpływ...

crategus
01-03-2016, 14:40
No to będę się temu bacznie przyglądał i w razie czego również zainstaluję. Pewnie kwestia bezwładności betonu, bo te styczniowe mrozy to faktycznie krótka próbka...

redblack
01-03-2016, 15:03
Chiałbym zapytać w jaki sposób doprowadza się zasilanie do jedn. wewn. (SDC 3Fazowa) :
- dwa przewody (5x1,5/2,5 i 3x1,5) z rozdzielni do miejsca instalacji i potem podłączamy je bezpośrednio do zacisków jedn. wewn. - gdzie te przewody najlepiej wtedy wyprowadzić ?
- doprowadzamy dwa przewody (5x1,5/2,5 i 3x1,5) z rozdzielni do dwóch gniazdek w miejscu instalacji a potem dorabiamy dwa przewody z wtyczkami z jednej strony a z drugiej łączymy bezpośrednio z zaciskami jedn. wewn. ?

marcin.sto1
01-03-2016, 23:14
Chiałbym zapytać w jaki sposób doprowadza się zasilanie do jedn. wewn. (SDC 3Fazowa) :
- dwa przewody (5x1,5/2,5 i 3x1,5) z rozdzielni do miejsca instalacji i potem podłączamy je bezpośrednio do zacisków jedn. wewn. - gdzie te przewody najlepiej wtedy wyprowadzić ?
- doprowadzamy dwa przewody (5x1,5/2,5 i 3x1,5) z rozdzielni do dwóch gniazdek w miejscu instalacji a potem dorabiamy dwa przewody z wtyczkami z jednej strony a z drugiej łączymy bezpośrednio z zaciskami jedn. wewn. ?

Ja mam zasilanie bezpośrednio pod jednostkę wewn. i zdecydowanie polecam to samo. To nie odkurzacz, podłączysz raz i już tak zostanie. Pewne połączenie bez dodatkowych wydatków na gniazdka, itp. pierdoły. Zostaw 2-3m większy zapas kabla. Dla 3faz chyba 5x2,5. A 3x1,5 do czego? Ewentualnie do sterownika zewnętrznego możesz jakiś 3x0.5 zostawić

redblack
02-03-2016, 08:18
A 3x1,5 do czego? Ewentualnie do sterownika zewnętrznego możesz jakiś 3x0.5 zostawić

348571

qba_buba
02-03-2016, 11:15
Cześć, korzystając z okazji chciałem się przywitać :)

Ktoś wcześniej pytał o ciekącą wodę z Hydroboxu - u mnie też ani kropelki, mam podpięty wąż ogrodowy i wsadzony do butelki PET 1,5 po wodzie mineralnej i jest suchutko. To tak tylko na marginesie.

Stan faktyczny:

Mam jednostkę pompę PW Panasonic SXC T-CAP 9kW zasobnik GALMET 300l MAXI typ SGW(S) dom 170 m/2 pow użytkowej wszędzie podłogówka. Nie mam innego żródła ciepła, nie mam bufora.

Mój problem jest następujący:

Pompa Grzeje tylko Tank, zadana temperatura to 49 stopni.
W/g check-a na pompie mam osiągnięte 49 stopni
Pompa pracuje nadal

Podłoga zaczyna się robić gorąca
Termostat pokojowy wyłączony
(szafka rozdzielaczy parter zasilanie podłogi zimne, powrót gorący) Czerwone grzybki w rotametrach na dole.)
(szafka góra wszystko zimne)
Zawór trójdrożny zamknięty

Wykonawca wymienił mi już zawór - bez rezultatu. Pomaga wyłączenie pompy i jej ponowie włączenie tz. reset.

Czy macie jakieś pomysły ? Gdzie szukać, co posprawdzać ?

Ps. Generalnie to jestem bardzo zadowolony, zarówno z pompy jak i z rachunków :)

map78
02-03-2016, 13:18
Wygląda na to, że coś zostało odwrotnie podłączone, niestety to dość częsta przypadłość u naszych kochanych instalatorów;)
Jeśli masz dostęp do instalacji to sprawdź sobie wszystko po rurach, czy zasilanie idzie do zasilania, a powrót do powrotów. Zwróć też uwagę na zawór przełączający, bo ten też może być odwrotnie zamontowany i na taki przypadek mi to wygląda.

gall86
02-03-2016, 22:56
u mnie problem juz rozwiazany. walnieta byla plyta. instalator powiedzial mi, ze panas wymienia cala serie plyt w modelach z rocznika 2014. jezeli macie 2014 to moze zadzwoncie sobie do panasa czy wasza pompa nie podlega pod wymiane, poki jest gwarancja.

tom80ek
03-03-2016, 00:04
Powiedzcie proszę co jest w standardowym zestawie montażowym i co warto dokupić. Szczególnie chodzi mi o sterownik pokojowy? To jest w standardzie czy w opcji i czy warto? Tacka rozumiem, że w opcji. Tak jak wsporniki do montażu na ścianie. Muszą być jakieś specjalne?
Pozdrawiam
TJ

Pratchawiec
03-03-2016, 00:34
Cześć, korzystając z okazji chciałem się przywitać :)



Mój problem jest następujący:

Pompa Grzeje tylko Tank, zadana temperatura to 49 stopni.
W/g check-a na pompie mam osiągnięte 49 stopni
Pompa pracuje nadal


Czy macie jakieś pomysły ? Gdzie szukać, co posprawdzać ?

Witam

Spróbuj zamienić (odwrócić) na listwie przyłączeniowej jedn. wewn. przewody sterujące zaworem trójdrożnym.

Pozdrawiam

Pratchawiec

fachman19
03-03-2016, 07:28
Powiedzcie proszę co jest w standardowym zestawie montażowym i co warto dokupić. Szczególnie chodzi mi o sterownik pokojowy? To jest w standardzie czy w opcji i czy warto? Tacka rozumiem, że w opcji. Tak jak wsporniki do montażu na ścianie. Muszą być jakieś specjalne?
Pozdrawiam
TJ

Nie montuj na ścianie tylko na oddzielnej konstrukcji z własnym fundamentem.
Ściana przenosi drgania.

Pratchawiec
03-03-2016, 09:26
Nie montuj na ścianie tylko na oddzielnej konstrukcji z własnym fundamentem.
Ściana przenosi drgania.

Witam

Przerabiałem i to.

Oddziel fundament PC od fundamentu domu, tak by były od siebie całkowicie odrębne. W żaden sposób nie powinny się ze sobą stykać.

Pozdrawiam

Pratchawiec

tom80ek
03-03-2016, 09:39
Planowałem montaż na ścianie garażu. Garaż mam odseparowany od domu. Niezależna płyta fundamentowa. Pomiędzy garażem a domem izolacja ze styropianu. Wokół domu mam opaskę antywysadzinową dlatego myślałem o wieszaku.

bobrow
03-03-2016, 09:39
witam
odnośnie montażu jednostki zewnętrznej , to w moim przypadku zdecydowałem się na fundament w gruncie (taczka gruzu+cement) .Instalator zaproponował mi za rozsądną cenę stojak (chyba 150 pln) , przy montażu zastosował podkładki gumowe.
Jak to się sprawuje :
-hałas w normie (ściągnąłem free aplikację na mój smartfon do pomiaru natężania hałasu)
-nie mam problemu z "lodowiskiem" , jednostka jest umieszczona w takim miejscu , że zamarznięta kałuża jest nie widoczna i nie przeszkadza (od strony ogrodu-przeszkadzałoby latem)
A wygląda to tak :

348666

pzdr

map78
03-03-2016, 10:55
Ja mam zamontowane na ścianie, wisi trzeci rok. Nawet podczas najcięższej pracy sprężarki nie wyczuwam żadnych drgań na łapach podtrzymujących pompę, a co dopiero na ścianie. Jak kto nie wierzy do zapraszam na oględziny...

tom80ek
03-03-2016, 12:51
Ja bym chętnie obejrzał. Montaż i w ogóle całą pompę. Tylko ta odległość zniechęca.

Jeszcze mam takie pytanie. Przeglądam ulotki panasonica i w przypadku pompy 9kw 1f split moc przy -7 i -15 podawana jest taka sama czyli 5.9kw. W przypadku innych warsji zarówno 7 jak i 12kw jest spadek wydajności. W przypadku 9 moc jest taka sama. spada co prawda cop deklarowany co jest naturalne ale czy tak jest faktycznie czy jednak w prospekcie jest błąd?

Arturo72
03-03-2016, 13:05
Ja bym chętnie obejrzał. Montaż i w ogóle całą pompę. Tylko ta odległość zniechęca.
youtube i jazda.
To nie magia :D

tom80ek
03-03-2016, 13:16
Na youtube już wiele widziałem
https://www.youtube.com/watch?v=vDCowOjg-58

:)

kravat
03-03-2016, 20:05
Skoro nowe pompy mają zdrożeć, to chyba teraz będzie najlepszy moment na zakup pompy. Moje zapotrzebowanie w OZC [okna nie będą w warstwie ocieplenia, wyjdą pewnie jakieś babole] to:
348717
Mam podłogówkę w płycie fundamentowej [22cm betonu, rura na dolnym zbrojeniu], zbiornik na CWU ma mieć 300 litrów [a może seria All In One?]. Która pompa będzie najbardziej optymalna [uwzględniając 2 taryfy]?

Arturo72
03-03-2016, 20:59
Skoro nowe pompy mają zdrożeć, to chyba teraz będzie najlepszy moment na zakup pompy. Moje zapotrzebowanie w OZC [okna nie będą w warstwie ocieplenia, wyjdą pewnie jakieś babole] to:
348717
Mam podłogówkę w płycie fundamentowej [22cm betonu, rura na dolnym zbrojeniu], zbiornik na CWU ma mieć 300 litrów [a może seria All In One?]. Która pompa będzie najbardziej optymalna [uwzględniając 2 taryfy]?
Prąd ;)
Nie masz tam podanego obciążenia cieplnego czyli nie wiadomo jaką moc grzewczą potrzebujesz,wiadomo tylko ze na ogrzewanie zuzyjesz 4800kWh.
Ja bym tak w ciemno obstawial albo 7kW albo jednofazowa 9kW lub Atlantic 8kW lub faktycznie prąd i Kospel.

trzciniak61
03-03-2016, 21:07
Tylko prąd!

Arturo72
03-03-2016, 21:18
Tylko prąd!
Zależy od zużycia cwu,jak lubi się taplac w wannie i zuzyje na to następne 5000kWh to już nie tak hop siup prąd ;)
To jest właśnie dylemat inwestora czy tanio w inwestycji a drożej w eksploatacji czy odwrotnie :)

kravat
03-03-2016, 21:22
Teoretycznie czystym prądem ogrzewać tego nie można ;)
Mam wszystkie dane, jak do to dojdzie CWU to już tak tanio nie będzie. No i chłodzenie też może się przydać ...
348728
[a i dostałem zwrot za zabezpieczenie budynku i tą pompę będę miał "teoretycznie" gratis]

Arturo72
03-03-2016, 21:28
Teoretycznie czystym prądem ogrzewać tego nie można ;)
Mam wszystkie dane, jak do to dojdzie CWU to już tak tanio nie będzie. No i chłodzenie też może się przydać ...
348728
[a i dostałem zwrot za zabezpieczenie budynku i tą pompę będę miał "teoretycznie" gratis]
Czyli potrzebujesz pompy o mocy 3,4kW przy -18st.C to tak jak mówiłem,albo 7 Panasa albo 8 Atlantica albo jednofazowka 9kW Panasa,zależy od wycen jakie dostaniesz.

mkm silesia
03-03-2016, 21:33
Teoretycznie czystym prądem ogrzewać tego nie można ;)
Mam wszystkie dane, jak do to dojdzie CWU to już tak tanio nie będzie. No i chłodzenie też może się przydać ...
348728
[a i dostałem zwrot za zabezpieczenie budynku i tą pompę będę miał "teoretycznie" gratis]

przy obciażeniu 3,5kw i c.w.u. 1,5kw pompa 7kw będzie wymagała WSPOMAGANIA grzałką poniżej -15 czyli w moim rejonie statystycznie przez ok 75 godzin w sezonie
to suche liczby bo jak będzie poniżej -15 przez krótki czas to jest jeszcze bezwładność budynku a jak to wystąpi w nocy to raczej nie produkuję się c.w.u.

kravat
03-03-2016, 21:42
3 dni w roku, jakoś przeżyję. Da się taką 7kę poniżej 20k PLN [ze zbiornikiem] zamontować??

mkm silesia
03-03-2016, 21:50
3 dni w roku, jakoś przeżyję. Da się taką 7kę poniżej 20k PLN [ze zbiornikiem] zamontować??

pamiętaj że przez te 3 dni to nie będzie sama grzałka tylko pompa + grzałka

tom80ek
03-03-2016, 22:35
A czy jednofazowa 9kw Aqwarea da rade przy obciążeniu 5745w dla temperatury -22. 193m2 ogrzewane. 513m3 kubatury. Zbiornik 300l. tylko prysznic.
Stąd moje wcześniejsze pytanie czy ta pompa faktycznie przy -15 na 5,9 kw tak jak przy -7. Ale nikt się nie odniósł do mojego pytania:(

mkm silesia
03-03-2016, 22:50
A czy jednofazowa 9kw Aqwarea da rade przy obciążeniu 5745w dla temperatury -22. 193m2 ogrzewane. 513m3 kubatury. Zbiornik 300l. tylko prysznic.
Stąd moje wcześniejsze pytanie czy ta pompa faktycznie przy -15 na 5,9 kw tak jak przy -7. Ale nikt się nie odniósł do mojego pytania:(

masz 5745W przy -22? która to strefa klimatyczna?

tom80ek
03-03-2016, 23:17
Pogranicze 3 i 4. Cieszyn. Obliczenia dla średniej temperatury rocznej 6.9 ale na stronie miasta znalazłem, że średnia roczna to 8,2oc

tom80ek
03-03-2016, 23:21
Ha ha.
8,2 oc nie ma nawet w pierwszej strefie. Bzdury na stronie miasta czy jednak z południa wieje ciepełkiem?

mkm silesia
03-03-2016, 23:35
Ha ha.
8,2 oc nie ma nawet w pierwszej strefie. Bzdury na stronie miasta czy jednak z południa wieje ciepełkiem?

tu sobie sprawdź jak wieje
https://www.windyty.com
W narzędziach masz archiwum
9kw 230V poniżej -13 z grzałką ale to wymaga dokładniejszego doboru ponieważ dokładniejszy program może "wyrzucić" przekroczenie czasu pracy spr. albo zbyt małą moc przy -22 dla takiego obciążenia (i c.w.u. 1,5kw)

schizo85
03-03-2016, 23:41
przy obciażeniu 3,5kw i c.w.u. 1,5kw pompa 7kw będzie wymagała WSPOMAGANIA grzałką poniżej -15 czyli w moim rejonie statystycznie przez ok 75 godzin w sezonie
to suche liczby bo jak będzie poniżej -15 przez krótki czas to jest jeszcze bezwładność budynku a jak to wystąpi w nocy to raczej nie produkuję się c.w.u.

Dlaczego? Panasonic 1 fazowy 7kW przy -15 ma 4.6 kW mocy jeszcze. Wystarczy spokojnie bez grzałki.

Sam mam taką pompę, dom też podobny, obciążenie nawet delikatnie większe i w tym roku, w czasie mrozów nie dość że nie załączyła się grzałka to jeszcze pompa wyrabiała się z CO i CWU tylko w taniej taryfie. Bez wchodzenia w drogą. A wiem że grzałka się nie załączała bo mam po prostu wyrzucony bezpiecznik do niej, a pompa błędu nie generowała. Jak wychłodziłem dość mocno zasobnik CWU to musiała się wspomagać grzałką i wtedy wyrzuciła błąd że grzałka nie chodzi.

mkm silesia
03-03-2016, 23:43
A to niby dlaczego? Panasonic 1 fazowy 7kW przy -15 ma 4.6 kW mocy jeszcze. Wystarczy spokojnie bez grzałki.

Sam mam taką pompę, dom też podobny, obciążenie nawet delikatnie większe i w tym roku, w czasie mrozów nie dość że nie załączyła się grzałka to jeszcze pompa wyrabiała się z CO i CWU tylko w taniej taryfie. Bez wchodzenia w drogą. A wiem że grzałka się nie załączała bo mam po prostu wyrzucony bezpiecznik do niej, a pompa błędu nie generowała. Jak wychłodziłem dość mocno zasobnik CWU to musiała się wspomagać grzałką i wtedy wyrzuciła błąd że grzałka nie chodzi.

uważasz ta zimę za typową ?
i przeczytaj ze zrozumieniem całość tego co napisałem

schizo85
04-03-2016, 00:10
uważasz ta zimę za typową ?
i przeczytaj ze zrozumieniem całość tego co napisałem

Ale było kilka dni ostrych mrozów pod rząd, z temperaturą dzień/noc -18/-12. No i o tych dniach się wypowiadam, wtedy dalej pompa radziła sobie z CWU i CO bez grzałki i tylko w taniej taryfie. A obciążenie mam delikatnie większe niż kravat

tom80ek
04-03-2016, 00:28
Chciałbym maksymalnie wykorzystać tanią taryfę. Warto pójść w 3f? Na karcie katalogowej panasonica 3f ma przy -7 9kw a przy -15 ile?

K@mil_
04-03-2016, 07:14
W tym samym miejscu jestem, tyle że czekam na dokładne OZC. Tzn. dumam czy zwykła Aquarea 1f da radę u mnie przy mrozach poniżej -2*C.
Stąd moje spoglądanie w stronę Samsunga, który na papierze wypada lepiej od Panasonica i co dziwne w 1 i 3f wersji ma takie same parametry:
1f - A7W35 - 9kW, A2W35 - 7.7kW, A-7W35 - 7.6kW
3f - A7W35 - 9kW, A2W35 - 7.7kW, A-7W35 - 7.6kW

map78
04-03-2016, 09:42
W tym samym miejscu jestem, tyle że czekam na dokładne OZC. Tzn. dumam czy zwykła Aquarea 1f da radę u mnie przy mrozach poniżej -2*C.
Stąd moje spoglądanie w stronę Samsunga, który na papierze wypada lepiej od Panasonica i co dziwne w 1 i 3f wersji ma takie same parametry:
1f - A7W35 - 9kW, A2W35 - 7.7kW, A-7W35 - 7.6kW
3f - A7W35 - 9kW, A2W35 - 7.7kW, A-7W35 - 7.6kW

Gwoli ścisłości wypada lepiej od Panasonica 9kW 1f, bo już od 3f to dużo gorzej - ten zdaję się przy A-15W35 daję >8kW

K@mil_
04-03-2016, 10:38
Zgadza się, Panasonic 3~ ma sztywne 9kW aż do A-7W35 ;)
Zastanawia mnie, że Samsung w 1 i 3~ ma te same parametry aż do -7*C.

map78
04-03-2016, 11:02
Zgadza się, Panasonic 3~ ma sztywne 9kW aż do A-7W35 ;)
Zastanawia mnie, że Samsung w 1 i 3~ ma te same parametry aż do -7*C.

To nic nadzwyczajnego. Tak samo mają wszystkie wersje T-Cap Panasa. Wystarczy włożyć mocniejszą sprężarkę i odpowiednio ją wysterować...
Nie wiem ile kosztuje ten Samsung, ale jeżeli cenę ma dobrą to warto to przemyśleć, z tymże pod warunkiem, że jest tańszy od 3f Panasa, bo w przeciwnym wypadku nie ma się co zastanawiać...

K@mil_
04-03-2016, 11:29
Chciałem wersję AiO Panasonica, ale cenią się i jeśli padnie na tę markę, to raczej nie w wersji AiO niestety, bo wizualnie to moja bajka, ale ładna 'lodówka' w kotłowni niekoniecznie musi stać :) (Panasonic AiO 3~ jest droższy o 6k zł od 1~).

Samsung 3~ ceną bije na głowę Panasonica 3~ ale w wersji AiO (22k zł za Sams.). Czekam na wyceny tego drugiego w normalnej wersji, że tak to ujmę.

map78
04-03-2016, 11:56
Samsung 3~ ceną bije na głowę Panasonica 3~ ale w wersji AiO (22k zł za Sams.). Czekam na wyceny tego drugiego w normalnej wersji, że tak to ujmę.

Zweryfikuj moce ze swoim OZC i jeśli wyjdzie, że Samsung da radę to bierz Samsunga, po co przepłacać? Jeśli wyjdzie, że wypadałoby zainwestować w coś mocniejszego to jest T-Cap 1f lub zwykły Panas 3f, które są około 4-5tys. droższe...

_John
04-03-2016, 12:06
W tej samej cenie co Samsung powinieneś mieć też LG i Fujitsu.
Fujitsu ma też wersję All in One.

Arturo72
04-03-2016, 12:11
Jak Fujitsu to i Atlantic bo to chyba to samo ;)
Kolorowy zawrót głowy ;)

K@mil_
04-03-2016, 12:16
W Samsungu też podobno Fujitsu siedzi, tak ktoś tu na forum pisał.

_John
04-03-2016, 12:23
W Samsungu też podobno Fujitsu siedzi, tak ktoś tu na forum pisał.

Bo to jedna fabryka w chinach jest, tylko pod różne marki wychodzą różne konfiguracje.

K@mil_
04-03-2016, 12:35
Heh, no właśnie :) Bać się tego, czy nie :D
A Panasonic gdzie jest płodzony?

Arturo72
04-03-2016, 12:46
A Panasonic gdzie jest płodzony?
W Malezji ;)

trzciniak61
04-03-2016, 12:56
W Malezji temperatura średnomiesięczna nie spada poniżej 23*- COP pewnie ok. 6:)

asaselllo
04-03-2016, 13:00
Jedyną rzeczą jaką bym zrobił przed ostateczną decyzją to zweryfikowałbym ceny części zamiennych do pompy. To był jeden z głównych powodów, dla których wybrałem panasonica. Sprężarka jak i płyty główne były 2,5 raza tańsze niż w mitsubishi i daikinie. Może samsung też ma korzystne ceny. Podobno te urządzenia nie psują się ale wolę wiedzieć ile mnie wyniesie ewentualna awaria.

K@mil_
04-03-2016, 13:16
Np. sprężarka do Samsunga 1100zł netto.

asaselllo
04-03-2016, 13:36
Np. sprężarka do Samsunga 1100zł netto.

To bardzo dobra cena. Czyli to nie jest fujitsu to ten ma ceny z kosmosu.

K@mil_
04-03-2016, 14:13
Zweryfikuj moce ze swoim OZC i jeśli wyjdzie, że Samsung da radę to bierz Samsunga, po co przepłacać? Jeśli wyjdzie, że wypadałoby zainwestować w coś mocniejszego to jest T-Cap 1f lub zwykły Panas 3f, które są około 4-5tys. droższe...
Wychodzi u mnie 74.5kWh/m2/rok (bez CWU).

Arturo72
04-03-2016, 14:19
Wychodzi u mnie 74.5kWh/m2/rok (bez CWU).
Moc grzewczą a nie zapotrzebowanie bo to co podałeś to zużycie energii na ogrzewanie a to z doborem mocy pompy nie ma nic wspólnego.

K@mil_
04-03-2016, 14:29
Fakt.
35W/m2 -> 4.3kW

map78
04-03-2016, 15:04
Fakt.
35W/m2 -> 4.3kW

Przy takim obciążeniu to możesz śmiało pójść i w najtańszą opcję, czyli panasonic 7kW AiO. Jak chcesz jechać 100%w taniej to wtedy ten samsung będzie pewnie lepszy. Ale nie przewymiaruj za mocno pompy, bo każdy dom ma ograniczoną zdolność akumulacji, a każda pompa ograniczoną zdolność modulacji;)

K@mil_
04-03-2016, 19:58
Wolałbym dodać do tego wyniku z 15% + CWU ;)
Apropos, jak np. taki Panasonic 9kW 1, czy też 3f moduluje?

map78
04-03-2016, 22:36
Wolałbym dodać do tego wyniku z 15% + CWU ;)
Apropos, jak np. taki Panasonic 9kW 1, czy też 3f moduluje?

Mój moduluje słabo;) Przy takich temp jak teraz ciężko jest mu już utrzymywać stałą niską temp zasilania i się nie wyłączać. Z drugiej strony nie mam ani płyty fundamentowej, ani nawet 100% podłogówki, więc możliwość akumulacji też jest ograniczona... Takie rzeczy dzieją się w domu o obciążeniu 8,6kW, to co dopiero będzie u Ciebie:confused: Dlatego jestem za ostrożnym doborem jednostki, przewymiarowanie OK, żeby lepiej gospodarować taryfami, ale z umiarem:)