PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

marcinpab
12-12-2011, 07:43
Czy ktokolwiek używa pomp ciepła Panasonic Aquarea ? Bardzo jestem zainteresowany powietrznymi pompami ciepła i liczę na to, że uzyskam tutaj cenne informację. Zatem jeśli ktoś wie coś na temat pomp Panasonic ewentualnie LG Therma proszę podzielić się swoja wiedzą.

Adam & Joanna
11-02-2012, 22:15
dużo montuje ich pewna firma ze Szczecina - łatwo ich znaleść w wyszukiwarce

miki121
11-02-2012, 22:18
Pompy przyzwoite.
Mam nadzieję że dystrybutor tym razem okaże się solidny...
Bo marka Panasonic już parę razy wchodziła na nasz kraj i zawsze były jakieś problemy :(

fotohobby
11-02-2012, 22:31
Linia 9kW (zwykłe i T-CAP), biorąc pod uwagę osiągi wyglądają obiecująco.
Ja przed wyborem będę stał najprawdopodobniej we wrześniu, ale na chwilę obecną to właśnie Panasonic jest u mnie na pozycji nr1 :)

marcinpab
12-02-2012, 12:06
Patrząc na dane producenta dla mnie też Panasonic 9 T-CAP jest numerem 1. Ale ja też wyboru będę dokonywał za jakiś rok. Zakładając temat miałem nadzieję poznać opinie osób, które użytkują taką pompę.

chcialbympompe
18-02-2012, 07:41
Witam w pierwszym poście!
W moim domu mieszkam już blisko 5 lat i dotąd grzałem propanem mając nadzieję na gaz ziemny. Niestety matka głupich zaczyna mnie opuszczać i dlatego zacząłem poważnie rozważać instalację PC. Po analizie tematu stawiam na Panosonica T-cap 9kW. Mam jednak kilka pytań do fachowców. Po pierwsze jak sprawuje się taka pompa w połączeniu z grzejnikami? Po drugie jak najprościej połączyć ją z istniejącym układem ogrzewania tak by pozostawić możliwość dogrzewania gazem w razie wielkich mrozów?
Czy da się jakoś łatwo oszacować potrzebną moc pompy znając obecne zużycie gazu?
Dom ma kubaturę 470m3 i jest to typowa "stodoła" (prostokąt z dachem dwuspadowym).

Adam & Joanna
18-02-2012, 08:29
Witam,
Od jesieni 2011 użytkujemy pompę ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9 kW /230V/. Dom 160 m2, podłogówka, dobrze ocieplony. Stan podlicznika na dzień 08.10.2011: 14682 kWh, stan na dzień 18.02.2012: 18042 kWh, dwie taryfy - używam w ok. 90% tańszej (0,30 zł/kWh). Jak policzyłem zużyła przez ponad 4 miesiące 3360 kWh energii (ok. 3024 kWh x 0,30 zł + ok. 336 kWh x 0,66 zł) czyli ok. 1129 zł. Grzałkę 3 kW mam ustawioną na załączanie poniżej -15 st.C. Na grzałce nie mam podlicznika więc nie wiem /choć dni z temperaturą poniżej -15 st.C było tylko kilka-może kilkanaście/. Dwa tygodnie temu było u nas na zewnątrz (nad ranem) -27 st.C i pompa pracowała nadal, choć oczywiście w domu temperatura trochę spadła. Z zalet jakie są dla zwykłego użytkownika to wg. mnie: prosty i łatwy sterownik (z dostępem do krzywej grzewczej, programy czasowe), dosyć cichy agregat no i główny atut czyli stała moc grzewcza 9 kW do -15 st.C (i bez spadku max temperatury wody grzewczej c.o./cwu czyli +55 st.C). Z wad: konieczność zastosowania zasobnika cwu z dużą wężownicą grzejną (u nas 3,8 m2, zasobnik 300 L), wrażliwość po zamontowaniu na zapowietrzenie instalacji c.o. (trzeba dobrze odpowietrzyć). Myśleliśmy na początku o buforze, ale to raczej dla osób które chcą połączyć pompę ciepła z istniejącym dotychczasowym źródłem ciepła. Podłogówka ma dużą bezwładność i akumuluje sporo ciepła.

chcialbympompe
18-02-2012, 08:37
Od jesieni 2011 użytkujemy pompę ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9 kW /230V/.
Zajmujesz się instalowaniem pomp ciepła?

HAL9000
18-02-2012, 09:36
Z wad: ..., wrażliwość po zamontowaniu na zapowietrzenie instalacji c.o. (trzeba dobrze odpowietrzyć)..
To chyba nie jest odosobniony przypadek - moi znajomi, którzy uruchomili taką pompę na jesieni ub roku również borykali się z tym samym problemem, jakiś błąd wywalało na sterowniku i pompa się wyłączała, potem przyszły mrozy i musieli dogrzewać chałupę żeby woda nie zamarzła w instalacji - dom jeszcze nie jest zamieszkany

primi
18-02-2012, 11:00
Czy da się jakoś łatwo oszacować potrzebną moc pompy znając obecne zużycie gazu?
Da się, ja tak zrobiłem z danymi mojego zużycia oleju opałowego i wyszło dość dokładne zapotrzebowanie na energię na którego podstawie dobraliśmy pompę i jest OK :)
Jak wygląda sprawa z grzejnikami przy tym panasonicu to Ci nie powiem bo nie znam tych pomp, ale zasadniczo PC najlepiej się sprawdzają przy niskotemperaturowych odbiornikach ciepła. Lepiej dobrze podpytaj producenta czy to będzie działać wydajnie?
Ja mam podłogówkę i PC daikina 8,4kW, ngdybym miał grzejniki to nie wiem czy bym się zdecydował na taki wybór, mój instalator w takich sytuacjach/układach proponuje montaż PC wysokotemperaturowch HT, które grzeją spokojnie do 70stopni, tyko że ich cena jest wyższa.

chcialbympompe
18-02-2012, 11:57
Da się, ja tak zrobiłem z danymi mojego zużycia oleju opałowego i wyszło dość dokładne zapotrzebowanie na energię na którego podstawie dobraliśmy pompę i jest OK :)
Jak to przeliczyłeś? Zużycie energii miesięczne podzielone przez ilość dni + jakiś zapas (tak ja to próbuję liczyć)?
Ja sobie kombinuję tak:
- najwięcej w historii zużyłem 110m3 propanu przez miesiąc (w tym też cwu i gotowanie)
- 1m3 propanu daje daje jakieś 92MJ czyli zużyłem 10120MJ przez miesiąc
- 1 kWh to 3,6MJ
- czuli zużyłem 2812 kWh
Przeliczając to na 30 dni mamy 93kWh czyli niecałe 4kWh na godzinę... Stąd pompa 9kW wydaje się dobrze dobrana. Coś źle liczę?

Jak wygląda sprawa z grzejnikami przy tym panasonicu to Ci nie powiem bo nie znam tych pomp, ale zasadniczo PC najlepiej się sprawdzają przy niskotemperaturowych odbiornikach ciepła. Lepiej dobrze podpytaj producenta czy to będzie działać wydajnie?
Producenta pytałem ale nie spodziewałem się innej odpowiedzi niż ta, którą otrzymałem ;)

Ja mam podłogówkę i PC daikina 8,4kW, ngdybym miał grzejniki to nie wiem czy bym się zdecydował na taki wybór, mój instalator w takich sytuacjach/układach proponuje montaż PC wysokotemperaturowch HT, które grzeją spokojnie do 70stopni, tyko że ich cena jest wyższa.
Jaką masz powierzchnię domu oraz kubaturę? O ile taniej wychodzi tobie ogrzewanie PC w stosunku do oleju?

lujski
18-02-2012, 12:04
ja mysle o aquarea 7kW - chyba powinna starczyc do 110m2..?? - ona pobiera 1.7 kW to w najzimniejszym okresie (okolo -15 w dół) moge grzac 24h, a w przejsciowym czyli takich okolo 0-5 stopni przez 12 godzin w dzien ??
co Wy na to ? - wystarczy takie grzanie ??

miki121
18-02-2012, 12:35
Dobrze jest dobrać pompę do instalacji i domu tak aby pracowała do 2000 roboczogodzin na rok :)

Pozdrawiam

chcialbympompe
18-02-2012, 12:41
Dobrze jest dobrać pompę do instalacji i domu tak aby pracowała do 2000 roboczogodzin na rok :)

A jakieś uzasadnienie?

fotohobby
18-02-2012, 12:46
ja mysle o aquarea 7kW - chyba powinna starczyc do 110m2..?? - ona pobiera 1.7 kW to w najzimniejszym okresie (okolo -15 w dół) moge grzac 24h, a w przejsciowym czyli takich okolo 0-5 stopni przez 12 godzin w dzien ??
co Wy na to ? - wystarczy takie grzanie ??


Tylko ona ma wtedy (przy -15*C) moc 4.6 kW

A na pytanie "czy starczy ?" odpowiedzi udzielić się nie da, bo skąd mamy niby wiedzieć, jakie jest zapotrzebowania na ciepło Twojego domu ?
Zleć zrobienie profesjonalnego audytu i będziesz dokładnie wiedział, jakiej pompy szukać.

primi
18-02-2012, 12:50
Jak to przeliczyłeś? Ja tylko z grubsza do rozważań, czy wchodzić w PC PW czy nie policzyłem ;) Założyłem cop 2,5 i policzyłem różnicę w rachunkach i wyszło, że warto :D
Dokładnie to już instalator policzył zapotrzebowanie i zrobił symulację na 2 mocy pomp do wyboru.


Producenta pytałem ale nie spodziewałem się innej odpowiedzi niż ta, którą otrzymałem ;)Dlatego warto pytać ;)
Poproś o ofertę z innych firm. Daikin ma bardzo fajny symulator zużycia i na podstawie Twojego wieloletniego zużycia instalator powinien policzyć jaką pompę wybrać. Atlantic chyba też ma takie narzędzie, ale ja nie dostałem od nich szczegółowej oferty więc opieram się na tym co mam.


Jaką masz powierzchnię domu oraz kubaturę? O ile taniej wychodzi tobie ogrzewanie PC w stosunku do oleju?Kubatury nie pamiętam, ale mam ok170m2 + garaże (nieogrzewane). Z tego grzeję ok 130-140 m2, dom jest stary i podłogówka potrzebuje wyższej temp na zasilaniu (nawet 40st), ale pompa 8,4kW Daikina daję radę :D
Przede wszystkim powinieneś pytać o te grzejniki, czy na pewno mogą być. Przy podłogówce nie ma problemów, ale z grzejnikami może być inaczej.
U mnie koszt energii el za rok co i cwu powinien wyjść na poziomie ok 4000 zł +/- 20%, w przypadku oleju to by było jakieś 11000 zł :bye:
Dokładnie Ci powiem za 10 mies ;)

miki121
18-02-2012, 12:51
A jakieś uzasadnienie?

Jedna z najważniejszych to żywotność sprężarki..
Średnia gwarantowana żywotność bezawaryjnej pracy sprężarki według wielu producentów to 20000 tyś roboczogodzin :)

fotohobby
18-02-2012, 13:10
Witam,
Od jesieni 2011 użytkujemy pompę ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9 kW /230V/. Dom 160 m2, podłogówka, dobrze ocieplony. Stan podlicznika na dzień 08.10.2011: 14682 kWh, stan na dzień 18.02.2012: 18042 kWh, dwie taryfy - używam w ok. 90% tańszej (0,30 zł/kWh).

Wymiana pompy ciepła co kilkanaście miesięcy to Twoje hobby ?
Dość nietypowe, ale w czerwcu '10 miałeś pompę LG, na jesień Panasonica, a jeszcze przed nimi Daikina.
Co zakładasz na wiosnę ?
:)

tomek131
18-02-2012, 13:18
Poważnie mówisz ,że pisali o Lg i Daikinie a tera Panasie? No żesz pierdzieleni naganiacze.Wszędzie naganiacze.I jak tu być normalnym

chcialbympompe
18-02-2012, 13:19
Wymiana pompy ciepła co kilkanaście miesięcy to Twoje hobby ?
Widzę, że ty też zauważyłeś dziwnie częste zmiany urządzenia przez Adam & Joanna :)

Przede wszystkim powinieneś pytać o te grzejniki, czy na pewno mogą być. Przy podłogówce nie ma problemów, ale z grzejnikami może być inaczej.
Pompa T-cup może pracować na temperaturze max 55 stopni i to powinno mi wystarczyć nawet w największe mrozy. Obecnie kocioł CO podgrzewa wodę na zasilaniu CO do około 40-45 stopni (przy okolicach zera na dworze) i po to pozwala podnieść temperaturę w domu o około 1 stopień przez godzinę.

lujski
18-02-2012, 13:29
no wiem ze bedzie miala mniej mocy, dlatego planuje wtedy grzac 2 razu dłuzej ... dom 110m2 - wszedzie podłogówka - okolo 50kw/m2 na rok - zaczynam w tym roku budowe :) - ogólnie ma to byc cieply domek - dobrze ocieplony

primi
18-02-2012, 23:15
Pompa T-cup może pracować na temperaturze max 55 stopni i to powinno mi wystarczyć nawet w największe mrozy. Obecnie kocioł CO podgrzewa wodę na zasilaniu CO do około 40-45 stopni (przy okolicach zera na dworze) i po to pozwala podnieść temperaturę w domu o około 1 stopień przez godzinę.No mój daikin LT też daje 55stopni, a mimo to przy grzejnikach producent poleca pompy HT. Zrobisz jak będziesz chciał, ja tylko sugeruję sprawdzenie tej kwestii najlepiej przez rozmowę z doświadczonymi instalatorami z kilku innych firm/producentów.

chcialbympompe
19-02-2012, 10:20
No mój daikin LT też daje 55stopni, a mimo to przy grzejnikach producent poleca pompy HT. Zrobisz jak będziesz chciał, ja tylko sugeruję sprawdzenie tej kwestii najlepiej przez rozmowę z doświadczonymi instalatorami z kilku innych firm/producentów.
Nie mogę tylko nigdzie znaleźć ceny Panasonica w wersji HT (jutro zadzwonię do jakiejś firmy co to sprzedaje). Na razie przeszedłem do testów praktycznych. Rano odpiąłem pogodówkę, ustawiłem temperaturę na kotle 40 stopni i obserwuję co się dzieje z temperaturą w domu. Na zewnątrz jest teraz +3 a temperatura w domu powoli się podnosi. Mogę więc wnioskować, że przy tych warunkach pompa pracowała by prawie optymalnie (40 zamiast 35 stopni więc pewnie COP delikatnie mniejszy niż 3).
Czy ktoś się wypowie na temat moich obliczeń zapotrzebowania na ciepło na podstawie zużycia propanu? Pominąłem w nich sprawność kotła i zużycie gazu na gotowania czyli liczny są zawyżone ale to chyba bezpieczniej. Czy nie ma tam żadnego "grubego" błędu?

tomek131
19-02-2012, 11:14
Dobrze wczytaj się w forum.NIe ma szans na COP 3 zimą przy 100 %podłogówce na dobrej powietrznej.Mówię o średnim COP za całą zimę,średnią zimę.
Takie COP jest tylko u sprzedawców tych pomp.Tylko tam i nigdzie indziej

lujski
19-02-2012, 11:39
no to w koncu jak ..?aquarea 7kW wystarczy na domek 110m2 ?? przy 50kw/m2 na rok ?? przy full podłogówce ?? czy trzeba inwestowac w 9kW ??

chcialbympompe
19-02-2012, 11:58
Dobrze wczytaj się w forum.NIe ma szans na COP 3 zimą przy 100 %podłogówce na dobrej powietrznej.Mówię o średnim COP za całą zimę,średnią zimę.
Takie COP jest tylko u sprzedawców tych pomp.Tylko tam i nigdzie indziej
Dla mnie w stu procentach satysfakcjonujące będzie jak średni COP zimą wyniesie 2. W porównaniu do propanu będzie to i tak połowa kosztów! Latem przy podgrzewaniu cwu pewnie koszty spadną do 1/4 albo przynajmniej 1/3. Mam taką nadzieję :)

tomek131
19-02-2012, 12:33
Tak załóż jak masz 100% podłogówki.Jak COP zrobi ci się 2.3 czy 2.4 będziesz szczęśliwszy.
TO zależy ile płacisz za propan.Ja 2 tygodnie temu (w te mrozy) tankowałem po 1.70 netto,ale 10tys litrow.Ty powinieneś płacić jakieś 1.90 netto.Jeśli jesteś związany umową i płacisz 3zł netto ,zastanów się czy nie lepiej zamiast pompy kupić używany zbiornik ,a ten im oddać.Skro masz już całość instalacji ,koszt wymiany zbiornika to ze 300zł i do tego zakup zbiornika (nie ma sensu nowego)używki za 2500zł.W sumie około 3tys.Pompa 25.

chcialbympompe
19-02-2012, 13:47
Niestety mam umowę z dostawcą. Jeżeli ją teraz zerwę to zapłacę karę 3200pln. Co do kosztów propanu... Kiedy podpisywałem umowę kilka lat temu propan kosztował mnie 4,86 netto/m3. Teraz jest to 9,27 co daje cenę 2.35 netto za litr jeżeli dobrze przeliczam (tragedii nie ma). Biorąc pod uwagę wygodę, opłaty miesięczne i brak ryzyka, że będę musiał tankować gaz po chorej stawce w środku zimy to ten wariant wydaje mi się niezły (wiem, że przepłacam ale to koszt "świętego spokoju").
Tak więc jeżeli już miałbym coś zmieniać to najbardziej pasuje mi PC ale mam obawy. Dlatego pytam tutaj na forum.
Przy moim zużyciu propanu (wygląda, że mam dom energooszczędny) zredukowanie kosztów o połowę da oszczędność 3-4tys./rok czyli inwestycja w pompę zwróci się po po jakiś 7-miu latach zakładając stałą proporcję cen propan/prąd. Stać mnie na zakup za gotówkę więc nie będzie to obciążone kosztami odsetek bankowych.

tomek131
19-02-2012, 15:54
Cena 1.90netto to środek zimy i minus 25stopni.Latem zantankujesz po 1.50netto maks.

chcialbympompe
19-02-2012, 16:10
Nie przekonasz mnie do swojego pomysłu. Jeżeli mam zostać przy propanie to już wolę swoją telemetrię i zero zaangażowania w tankowanie, udt, itp.
Płacić teraz 3200 za zerwanie umowy + minimum 2500 za zbiornik i zostać przy tym samym, drogim źródle ogrzewania? Wątpliwy interes.
A skąd twoje dane na temat COP powietrznej PC? Jak rozumiem sam jej nie posiadasz?

sjk
20-02-2012, 00:03
no to w koncu jak ..?aquarea 7kW wystarczy na domek 110m2 ?? przy 50kw/m2 na rok ?? przy full podłogówce ?? czy trzeba inwestowac w 9kW ??

50 kwh/m2 na rok rozumiem ??

ja mam 250m2 p.u. i 14 spokojnie daje rade sama do -20 (bez grzałek). ma wtedy moc może 10 kW.
Strzelam przy zużyciu tej zimy teraz 4900 kWh, że normalnie wyjdzie 6000-7000 kWh (tej zimy jeszcze nie zaizolowałem garażu, miałem kilka przewiewów i wygrzewanie posadzek też w tej cenie i streowanie nie było dopracowane, choć zima słaba) co da 25-30 kWh/m2 prądu. Przy copie ok 2.5 to 60-75 kWh/m2 zapotrzebowania na ciepło. Masz dom o ok 20 - 30 % cieplejszy i o polowe mniejszy.

sjk
20-02-2012, 00:09
Wymiana pompy ciepła co kilkanaście miesięcy to Twoje hobby ?
Dość nietypowe, ale w czerwcu '10 miałeś pompę LG, na jesień Panasonica, a jeszcze przed nimi Daikina.
Co zakładasz na wiosnę ?
:)


Naganiaczami bym ich nie nazwał bo raczej nikogo tu do tych pomp nie namawiają.... Zresztą z 15 postów przez 3 lata.....

Ja mam od nich swoją PC - AJB KLIMA ze szczecina

chcialbympompe
20-02-2012, 07:13
Naganiaczami bym ich nie nazwał bo raczej nikogo tu do tych pomp nie namawiają.... Zresztą z 15 postów przez 3 lata.....

Ja mam od nich swoją PC - AJB KLIMA ze szczecina
Od kiedy mieszkasz w swoim domu? Jakie masz koszty ogrzewania? Czy wiesz jaki COP realnie uzyskuje twoja pompa?

hydraulik_
20-02-2012, 07:51
No mój daikin LT też daje 55stopni, a mimo to przy grzejnikach producent poleca pompy HT. Zrobisz jak będziesz chciał, ja tylko sugeruję sprawdzenie tej kwestii najlepiej przez rozmowę z doświadczonymi instalatorami z kilku innych firm/producentów.
Producent pisze o starych instalacjach grzejnikowych ,pracujących na wyższych parametrach.
Ogrzewanie podłogowe to też grzejnik;)

hydraulik_
20-02-2012, 07:54
Cena 1.90netto to środek zimy i minus 25stopni.Latem zantankujesz po 1.50netto maks.
A ile to energii za te 1,90 czy 1,50 -może kWh?

hydraulik_
20-02-2012, 08:02
Niestety mam umowę z dostawcą. Jeżeli ją teraz zerwę to zapłacę karę 3200pln. Co do kosztów propanu... Kiedy podpisywałem umowę kilka lat temu propan kosztował mnie 4,86 netto/m3. Teraz jest to 9,27 co daje cenę 2.35 netto za litr jeżeli dobrze przeliczam (tragedii nie ma). Biorąc pod uwagę wygodę, opłaty miesięczne i brak ryzyka, że będę musiał tankować gaz po chorej stawce w środku zimy to ten wariant wydaje mi się niezły (wiem, że przepłacam ale to koszt "świętego spokoju").
Tak więc jeżeli już miałbym coś zmieniać to najbardziej pasuje mi PC ale mam obawy. Dlatego pytam tutaj na forum.
Przy moim zużyciu propanu (wygląda, że mam dom energooszczędny) zredukowanie kosztów o połowę da oszczędność 3-4tys./rok czyli inwestycja w pompę zwróci się po po jakiś 7-miu latach zakładając stałą proporcję cen propan/prąd. Stać mnie na zakup za gotówkę więc nie będzie to obciążone kosztami odsetek bankowych.
Możesz kupić jaką b tanią pompę i wspomagać ogrzewanie w ciepłych okresach np do -10 C

piotrmak
20-02-2012, 08:19
A ile to energii za te 1,90 czy 1,50 -może kWh?

Jeśli nie byłbyś ślepo zapatrzony w pompy to szybko byś wyliczył, że taniej niż w II taryfie prądem. No ale jak się żyje z montażu to trudno żebyś analizował inne zródła w szczególności te z których nic nie masz:P

chcialbympompe
20-02-2012, 08:32
Producent pisze o starych instalacjach grzejnikowych ,pracujących na wyższych parametrach.
Ogrzewanie podłogowe to też grzejnik;)
Czyli standardowa PC na nowoczesnych grzejnikach pracuje poprawnie? Jak wpływa temperatura powrotu na wydajność PC?

chcialbympompe
20-02-2012, 08:45
Jeśli nie byłbyś ślepo zapatrzony w pompy to szybko byś wyliczył, że taniej niż w II taryfie prądem. No ale jak się żyje z montażu to trudno żebyś analizował inne zródła w szczególności te z których nic nie masz:P
Policzmy to
1l propanu dobrej jakości to daje jakieś 23MJ co przy cenie 1,9 netto (2,337brutto) daje 0,101 zł brutto/MJ
1kWh kosztuje u mnie w jednej taryfie 0,55pln wraz z wszelkimi opłatami czyli 0,15 zł/MJ
Sprawność kotła gazowego to realnie max 90%. Do tego koszty utrzymania zbiornika (w prądzie już są opłaty).
Przy średnim COP=2,0 pompa wyjdzie na pewno taniej o około 40% jak by tego nie przeliczać.

rydzadam
20-02-2012, 10:44
A skąd twoje dane na temat COP powietrznej PC? Jak rozumiem sam jej nie posiadasz?

Nie przejmuj się tekstami zniechęcającymi do PC. Najwięcej o PC "wiedzą" Ci co ich na oczy nawet nie widzieli. Nie wiem, czy powodem jest zazdrość, czy co ? Nie słuchaj ich, tylko doświadczonych posiadaczy PC. Ja do nich nie należę, jednak "trochę" się już naczytałem na forum, trochę poszkoliłem u jednego z producentów i doszedłem do wniosku, że przy zadbaniu o dobre wykonanie instalacji CO i CWU jako całości - PC to najlepsze rozwiązanie, jeśli jesteś w stanie na początek wydać troszkę kasy więcej na inwestycję. A czy to będzie PC gruntowa czy powietrze-woda, to już zależy od indywidualnych warunków.

rydzadam
20-02-2012, 10:47
Nie przejmuj się tekstami zniechęcającymi do PC. Najwięcej o PC "wiedzą" Ci co ich na oczy nawet nie widzieli. Nie wiem, czy powodem jest zazdrość, czy co ? Nie słuchaj ich, tylko doświadczonych posiadaczy PC. Ja do nich nie należę, jednak "trochę" się już naczytałem na forum, trochę poszkoliłem u jednego z producentów i doszedłem do wniosku, że przy zadbaniu o dobre wykonanie instalacji CO i CWU jako całości - PC to najlepsze rozwiązanie, jeśli jesteś w stanie na początek wydać troszkę kasy więcej na inwestycję. A czy to będzie PC gruntowa czy powietrze-woda, to już zależy od indywidualnych warunków.

Co do propanu - porażka przy dzisiejszych, nawet "promocyjnych" letnich cenach tego paliwa. To samo dotyczy oleju opałowego. Zmieniaj to czym prędzej, żebyś na następny sezon grzewczy nie został z ręką w ... propanie. Sposób na grzanie nie powiem - czysty, wydajny, bezobsługowy (prawie) i stosunkowo bezpieczny, ale koszty......

ana-76
20-02-2012, 11:13
Policzmy to
1l propanu dobrej jakości to daje jakieś 23MJ co przy cenie 1,9 netto (2,337brutto) daje 0,101 zł brutto/MJ
1kWh kosztuje u mnie w jednej taryfie 0,55pln wraz z wszelkimi opłatami czyli 0,15 zł/MJ
Sprawność kotła gazowego to realnie max 90%. Do tego koszty utrzymania zbiornika (w prądzie już są opłaty).
Przy średnim COP=2,0 pompa wyjdzie na pewno taniej o około 40% jak by tego nie przeliczać.
Gwarantuje Ci że wyjdzie taniej. Mój sąsiad ma gaz ze zbiornika. W ubiegłym sezonie za co i cwu zapłacił 7,5 tyś plus kilka metrów drzewa, my w tym samym czasie 4tyś. Domy bardzo podobne, temperatury wewnatrz również.

sjk
20-02-2012, 11:52
Od kiedy mieszkasz w swoim domu? Jakie masz koszty ogrzewania? Czy wiesz jaki COP realnie uzyskuje twoja pompa?

pierwszy sezon, a reszta informacji w postach wyżej i w stopce :/

piotrmak
20-02-2012, 15:31
Policzmy to
1l propanu dobrej jakości to daje jakieś 23MJ co przy cenie 1,9 netto (2,337brutto) daje 0,101 zł brutto/MJ
1kWh kosztuje u mnie w jednej taryfie 0,55pln wraz z wszelkimi opłatami czyli 0,15 zł/MJ
Sprawność kotła gazowego to realnie max 90%. Do tego koszty utrzymania zbiornika (w prądzie już są opłaty).
Przy średnim COP=2,0 pompa wyjdzie na pewno taniej o około 40% jak by tego nie przeliczać.

Jeżeli chcesz liczyć to licz propan po 1,90 brutto!!! To max. O jakich kosztach zbiornika piszesz? Ja nie mam żadnych

hydraulik_
20-02-2012, 16:05
Nawet tak się opłaci ,a cop wynosi 3
cop 2 to przy -20 temp zewnętrzna i 40 C temperatura wody do grzejników
Ale przecież nikt nie musi montować .To tylko informacje.
A prąd kosztuje chyba 65 gr za kWh

chcialbympompe
20-02-2012, 16:51
Jeżeli chcesz liczyć to licz propan po 1,90 brutto!!! To max.
Opieram się na cenach podanych przez tomek131

Ja 2 tygodnie temu (w te mrozy) tankowałem po 1.70 netto,ale 10tys litrow.Ty powinieneś płacić jakieś 1.90 netto.

O jakich kosztach zbiornika piszesz? Ja nie mam żadnych
To twój zbiornik nie podlega pod UDT?

piotrmak
20-02-2012, 18:01
Opieram się na cenach podanych przez tomek131


To twój zbiornik nie podlega pod UDT?

UDT ok. 120 zł/rok. Za brak zgłoszenia nie ma kary:) Koncerny mają do 30% niezgłoszonych. Z różnych powodów, często te starsze instalacje nie mają kompletu dokumentów. Fakt, że poniżej 2 zł brutto trzeba lać latem. I niestety wyłożyć gotówkę:P W tym przypadku PC ma dużą przewagę. Płacisz za prąd dopiero jak zużyjesz

piotrmak
20-02-2012, 18:11
Nawet tak się opłaci ,a cop wynosi 3
cop 2 to przy -20 temp zewnętrzna i 40 C temperatura wody do grzejników
Ale przecież nikt nie musi montować .To tylko informacje.
A prąd kosztuje chyba 65 gr za kWh

Jeszcze jak troszeczkę spadną ceny urządzeń to sam się skuszę na powietrzną:) Bardzo dużo zużywamy CWU od wiosny do jesieni a wpięcie do CO i CWU będzie bardzo łatwe. Przy II taryfie to naprawdę nie ma konkurencji:) Pewnie zrobię hybrydę. W dzień i w duże mrozy zostawię po staremu a w upały i w II taryfie niech pracuje

chcialbympompe
20-02-2012, 19:05
Bardzo dużo zużywamy CWU od wiosny do jesieni
Ja też. Latem płacę miesięcznie 150-200zł za za propan na potrzeby cwu i gotowanie (plus koszty dzierżawy zbiornika). Nie mam pojęcia ile z tego idzie na samo gotowanie... Może ktoś wie? Przy bardzo korzystnym COP latem pewnie będzie przynajmniej 100zł oszczędności miesięcznie.

chcialbympompe
20-02-2012, 19:06
UDT ok. 120 zł/rok.
Poczekaj aż będziesz musiał zrobić rewizję zbiornika.

rydzadam
21-02-2012, 06:59
Ja też. Latem płacę miesięcznie 150-200zł za za propan na potrzeby cwu i gotowanie (plus koszty dzierżawy zbiornika). Nie mam pojęcia ile z tego idzie na samo gotowanie... Może ktoś wie? Przy bardzo korzystnym COP latem pewnie będzie przynajmniej 100zł oszczędności miesięcznie.

Na gotowanie możesz założyć 15-30 zł, zależy ile gotujecie, ale w tych granicach powinniście się mieścić. Reszta to CWU.

chcialbympompe
21-02-2012, 19:20
Ciekawe czy jest na tym forum ktoś kto ma zainstalowanego Panasonica i go używa? Dane katalogowe to jedno. Pytanie tylko ile z nich pokrywa się z rzeczywistością?

miki121
21-02-2012, 19:31
To jest dobre pytanie :)
Ale wolę temat Panasoniców przemilczeć bo jak powiem coś złego to mnie zakrzyczą :)

chcialbympompe
21-02-2012, 19:56
Ale wolę temat Panasoniców przemilczeć bo jak powiem coś złego to mnie zakrzyczą :)
Nie bój się! Ja cię obronię ;) Mów co wiesz :D

miki121
21-02-2012, 19:57
Kolega dokładnie porówna dwie oferty MDV i Panasonica :)
Sporo wspólnego można znaleźć..
Reszta cicho sza ;)

chcialbympompe
21-02-2012, 20:05
Kolega dokładnie porówna dwie oferty MDV i Panasonica :)
Jakieś konkretne modele? Bo znalazłem jakieś pompy MDV z necie ale nie widzę podobieństw do Panasonica.

fotohobby
21-02-2012, 20:15
To jakaś wiedza tajemna, że nie chcesz się z nią podzielić ?

miki121
21-02-2012, 20:18
Nie ale kolega chcialbympompe stara się wycisnąć ze mnie opinie ;)
Ale po co mówić źle o konkurencji...
Już raz napisałem trochę info :)
Dodatkowo warto zobaczyć jak wygląda sieć dystrybucji i serwisu produktów marki Panasonic:)

fotohobby
21-02-2012, 20:40
Każdy zainteresowany stara się "wycisnąć" opinie.
Jeśli uważasz, że coś w Panasonicu jest nie tak, to napisz.
Jeśli wiesz, o problemach z ta pompą, to również podziel się wiedzą.
Bo może wybiorę tę, może Atlantica...

Bo napisanie "zobacz, jak wygląda sieć dystrybucji", to trochę za mało.
Zobacz, jak wygląda siec dystrybucji Porsche, a jak Skody. I co z tego ?
:)

I na koniec: o co chodzi z tym MDV, bo nie mogę znaleźć punktu zaczepienia ?

lujski
21-02-2012, 20:42
a gdzie mozna poczytac o tych pompach MDV wraz z cennikiem oczywiscie ...

miki121
21-02-2012, 20:51
Pierwsza rzecz firma Panasonic z klimą i PC wchodziła wiele razy i dystrybutor na kraj pojawiał się i znikał...
Spółki się przekształcały i jeżeli zobaczysz sieć serwisu daikina, atlantica, fujitsu i porównasz ją z panasem to słabo to wypada...
Następna rzecz która jest istotna to pokaż mi co najmniej 10 zadowolonych użytkowników tej pompy minimum po dwóch sezonach???
Następnie porównaj automatykę i sterowniki tego panasa i trzech powyżej.
Dodatkowo z mdv łączy wiele firm bo mdv produkuje dla wielu i też dla Panasa..
Daikin, atlantic, fujitsu już się przetarły przez pierwsze zimy i usuneły lub zmieniły sporo w swoich urządzeniach...
Parametry pracy na papierze zawsze wyglądają super ale jak to będzie w życiu ??

hydraulik_
21-02-2012, 20:52
wielu forumowiczów pyta jakie cop i jakie koszty.
Wystarczy popatrzyć w dane techniczne urządzeń .Te informację są prawdziwe.
W przeciwnym wypadku byłoby to wprowadzanie w błąd klienta .I byłoby podstawą do zwrotu urządzenia .
Wielu klientów ma opomiarowane urządzenia i liczą skrzętnie cop.
Nie spotkałem jeszcze kotła kondensacyjnego tak opomiarowanego jak PC P-W.
Nawet gruntówki nie widziałem tak opomiarowanej .
Nie słyszałem natomiast o odstąpieniu od umowy przez jakiegoś klienta.
Może ktoś słyszał o takim przypadku?

miki121
21-02-2012, 20:59
A spotkałeś się z obliczeniami COP które nie uwzględniały pomp obiegowych ??
Albo z pomiarami głośności agregatu w różnych odległościach a czasami z przesłoną ???

fotohobby
21-02-2012, 21:08
Pierwsza rzecz firma Panasonic z klimą i PC wchodziła wiele razy i dystrybutor na kraj pojawiał się i znikał...
Spółki się przekształcały i jeżeli zobaczysz sieć serwisu daikina, atlantica, fujitsu i porównasz ją z panasem to słabo to wypada...
Następna rzecz która jest istotna to pokaż mi co najmniej 10 zadowolonych użytkowników tej pompy minimum po dwóch sezonach???
Następnie porównaj automatykę i sterowniki tego panasa i trzech powyżej.
Dodatkowo z mdv łączy wiele firm bo mdv produkuje dla wielu i też dla Panasa..
Daikin, atlantic, fujitsu już się przetarły przez pierwsze zimy i usuneły lub zmieniły sporo w swoich urządzeniach...
Parametry pracy na papierze zawsze wyglądają super ale jak to będzie w życiu ??

To,że coś jest mało popularne (bo nowe), to dla mnie żaden argument.
Oczywiście 10 użytkowników z tego powodu trudniej znaleźć, i to tak samo naturalne.
Oczywiście sieć serwisowa jest ważne. Czasem...
Co do sterowania, to jak będę bezpośrednio przez zakupem, to porównam możliwości sterownika w stosunku do moich oczekiwań

No i to, o czym piszesz na końcu. Nie wiem, dlaczego uważasz, że Panasonic miałby oszukiwać swoich klientów ?

Gdybyś miał dowody na źle działające pompy Panasonica i na NIAZADOWOLONYCH klientów, to Twoja opinia byłaby cenna. A tak, to tylko gdybanie...

miki121
21-02-2012, 21:13
Nie piszę o oszukiwaniu...
Większość firm podaje parametry które są nazwijmy to laboratoryjne...
I na papierze to wygląda zawsze bosko a zima i mróz weryfikuje wszystko...
Wolę stosować pewne i sprawdzone rozwiązania....

chcialbympompe
21-02-2012, 21:15
Następna rzecz która jest istotna to pokaż mi co najmniej 10 zadowolonych użytkowników tej pompy minimum po dwóch sezonach???
To będzie raczej bardzo trudne w przypadku t-cap, który z tego co wyczytałem wszedł na rynek w zeszłym roku.

miki121
21-02-2012, 21:17
Nie mówię akurat o t-cap tylko o pompach ciepła panasonica które nie są na rynku od zeszłego roku :)

chcialbympompe
21-02-2012, 21:21
A ja cały czas biorę pod uwagę wyłącznie t-cap'a. Trochę droższy od wersji standardowej ale parametry znacznie lepsze. Czy konkurencja też ma pełną moc przy -15?
Skomentujesz jakoś to porównanie?
http://images47.fotosik.pl/1383/5da2b6cbb5da9d94m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5da2b6cbb5da9d94)

fotohobby
21-02-2012, 21:38
Nie mówię akurat o t-cap tylko o pompach ciepła panasonica które nie są na rynku od zeszłego roku :)

Co oznacza, że i Panasonic "usuwa i zmienia" w swoich urządzaniach :)

tomek131
21-02-2012, 21:41
LG therma V wygląda na przyzwoitą .miki co z tą ofertą?A już widzę.Wysłałem ci adres mailowy

miki121
21-02-2012, 21:42
Każda z firm na początku na polskim rynku zaliczyła wpadki :)
Kiedyś np. pierwsze waterstage miały agregaty dedykowane do klimatyzacji ...
Na dzień dzisiejszy są to agregaty dedykowane do pomp ciepła..
Były problemy z grzałkami i oprogramowanie itp..
Każdy nowy produkt ma jakieś niespodzianki i to nie tylko w pompach ciepła też i w reku i kotłach i potem się to usprawnia...
Nic nie weryfikuje urządzeń jak praca w środowisku użytkownika...

miki121
21-02-2012, 21:43
LG therma V wygląda na przyzwoitą .miki co z tą ofertą?Czyżbyś wystraszył się mojego pisania?Trochę prowokuję,ale jakiegoś świra na tym punkcie nie mam :)

Wyślij mi na priva twój adres e-mail :)

chcialbympompe
21-02-2012, 21:49
A jakie są koszty serwisu pompy ciepła i ja często trzeba go robić? Na czym polega taki przegląd? Coś się wymienia czy tylko poogląda, postuka, popuka i już?

miki121
21-02-2012, 21:52
To zależy od firmy i serwisanta.
Jeden zrobi tobie pełen serwis i sprawdzi wszystko a drugi pokręci się pościemnia i skasuje...
Koszty różne od 150 - 400 zł w zależności od odległości do klienta, firmy i umowy z klientem :)

chcialbympompe
21-02-2012, 21:56
Ale co to ten "pełen serwis"? Co powinien obejmować?

piotrmak
22-02-2012, 16:59
Poczekaj aż będziesz musiał zrobić rewizję zbiornika.

Rewizja raz na 10 lat ok.800-1000 zł.

hydraulik_
22-02-2012, 18:09
A jakie są koszty serwisu pompy ciepła i ja często trzeba go robić? Na czym polega taki przegląd? Coś się wymienia czy tylko poogląda, postuka, popuka i już?
Umycie parownika (wężem ogrodowym) i kontrola filtrów.Można jeszcze sprawdzić Anodę w zasobniku cwu. Obejrzeć kable i połączenia ,czy coś się nie wypala (zły kontakt)..Reszty lepiej nie dotykać

chcialbympompe
22-02-2012, 18:15
Każdy nowy produkt ma jakieś niespodzianki i to nie tylko w pompach ciepła też i w reku i kotłach i potem się to usprawnia...
Nic nie weryfikuje urządzeń jak praca w środowisku użytkownika...
Czyli powinienem jeździć Mercedesem 123, dzwonić z telefonu NOKIA 6310 a ogrzewać najlepiej piecem kaflowym :( Fakt - rozwiązania sprawdzone i niezawodne. Tylko jakoś mało na czasie...

miki121
22-02-2012, 18:40
Nie ale możesz skorzystać z pomp ciepła nibe, daikin lub atalntic które już są dotarte w naszym kraju:)
A co do noki 6310i to coraz bardziej mam ochotę wrócić do takiego właśnie telefonu

hydraulik_
22-02-2012, 19:33
A ja cały czas biorę pod uwagę wyłącznie t-cap'a. Trochę droższy od wersji standardowej ale parametry znacznie lepsze. Czy konkurencja też ma pełną moc przy -15?
Skomentujesz jakoś to porównanie?
http://images47.fotosik.pl/1383/5da2b6cbb5da9d94m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5da2b6cbb5da9d94)
Porównaj z Atlantikiem tri 11
Cop podobny a w punkcie -7/+35 leprzy i moc do -20 10 kW

miki121
22-02-2012, 19:36
Ale ja już to pisałem :)
Chyba że kolega po prostu ma sentyment do panasonica ;)

chcialbympompe
22-02-2012, 20:21
Szkoda tylko, że argumenty "na nie" pochodzą wyłącznie od sprzedawców konkurencyjnych rozwiązań :(
Atlatnik TRI ma faktycznie porównywalne parametry ale cenę zauważalnie wyższą.

miki121
22-02-2012, 20:22
Sprzedawać Panasonica każdy może sprzedawać :)
Pytanie czy chce :)

chcialbympompe
22-02-2012, 20:28
Gdybyś miał w ofercie jedno i drugie a nie tylko "mógł mieć" to twoja opinia byłaby dużo bardziej przekonywująca.

miki121
22-02-2012, 20:31
Mam jedno i drugie :)
Atlantica i jako uzupełnienie nibe i tylko i wyłącznie z przekonania to wybrałem...
A inne mimo swoich achów i uchów mnie nie przekonały :)

hydraulik_
22-02-2012, 20:58
Szkoda tylko, że argumenty "na nie" pochodzą wyłącznie od sprzedawców konkurencyjnych rozwiązań :(
Atlatnik TRI ma faktycznie porównywalne parametry ale cenę zauważalnie wyższą.
A ile kosztuje katalogowo ten Panas?/

chcialbympompe
22-02-2012, 20:59
19350 netto.

r19
22-02-2012, 21:15
19350 jednofazowa, ale trójfazowa już 24100.
Link do cennika: http://c.wrzuta.pl/wo8253/5f8f49a000193a034f454ddb/cennik_detaliczny

hydraulik_
22-02-2012, 21:23
Szkoda tylko, że argumenty "na nie" pochodzą wyłącznie od sprzedawców konkurencyjnych rozwiązań :(
Atlatnik TRI ma faktycznie porównywalne parametry ale cenę zauważalnie wyższą.
Porównałem tą 9kW z atlantikiem .To typowa typ s 16
Cop leprze jak 4 do 4,7.dla panasa Problem w tym ,że przy ograniczonej mocy do 9 kW bo Atlantik ma wtedy 16 kW
To sztuczki na papierze.Ciekawe jak Atlantik zachowa się przy mocy zredukowanej.
Panas katalogowo tańszy ,ciekawe jak wyjdą po rabatach

chcialbympompe
22-02-2012, 21:25
A po naszemu? Może porównać t-capa 9kW z Excelią 11?

fotohobby
22-02-2012, 21:29
Porównaj z Atlantikiem tri 11
Cop podobny a w punkcie -7/+35 leprzy i moc do -20 10 kW

Tylko cena nie ta, jeśli komuś z naddatkiem wystarczy pompa 9kW


Porównałem tą 9kW z atlantikiem .To typowa typ s 16


Tylko cena nie ta :)

hydraulik_
22-02-2012, 21:31
A po naszemu? Może porównać t-capa 9kW z Excelią 11?
Ale tri 11 to trzy fazy do -20 daje 60 i ponad 10 kW
To inna klasa

hydraulik_
22-02-2012, 21:34
Tylko cena nie ta, jeśli komuś z naddatkiem wystarczy pompa 9kW



Tylko cena nie ta :)

alfea s16 21000zł
panas 9kW 19300zł
Katalog netto

hydraulik_
22-02-2012, 21:36
Panas jest dobrą oferta:rolleyes:

chcialbympompe
22-02-2012, 21:36
Ale tri 11 to trzy fazy do -20 daje 60 i ponad 10 kW
Przy -20 daje 60 stopni celsjusza zasilanie? A jaki COP?

hydraulik_
22-02-2012, 21:39
Przy -20 daje 60 stopni celsjusza zasilanie? A jaki COP?
cop 1,22

chcialbympompe
22-02-2012, 21:41
I to nadal bez grzałek te 60?

hydraulik_
22-02-2012, 21:45
I to nadal bez grzałek te 60?
Tak,ale to ,że bez grzłki to nie jest informacja .Informacją jest moc jaką daje
typ 16 daje 8,7 kW i cop 1,36
to 1,22 to dla modelu tri 11
Jeżeli potrzebna jest np 10 kW to temperatura spadne i konieczne będą grzałki.

miki121
22-02-2012, 21:45
No nadal i to jest istotne :)

Dlatego warto przewymiarować pompę powietrzną :)

hydraulik_
22-02-2012, 21:49
No nadal i to jest istotne :)

Dlatego warto przewymiarować pompę powietrzną :)
P-C się dobiera ,a nie przwymiarowuje

miki121
22-02-2012, 21:51
nie jesteś zwolennikiem aby trochę przewymiarować pompę ciepła powietrze woda ???

fotohobby
22-02-2012, 21:53
alfea s16 21000zł
panas 9kW 19300zł
Katalog netto


A ja widzę w katalogu Alfea s16 za 23000 netto ?

hydraulik_
22-02-2012, 21:58
A ja widzę w katalogu Alfea s16 za 23000 netto ?
masz rację spojrzałem na ewoliution

miki121
22-02-2012, 22:00
Evolution znikło już z oferty atlantica.
Została S i Tri

hydraulik_
22-02-2012, 22:00
nie jesteś zwolennikiem aby trochę przewymiarować pompę ciepła powietrze woda ???
A co to znaczy .Razy 2? w stosunku do czego?

miki121
22-02-2012, 22:02
Jakie razy 2????
Nie rozumiem .
Nie o około 20% :)

hydraulik_
22-02-2012, 22:03
Jakie razy 2????
Nie rozumiem .
Nie o około 20% :)
20% w stosunku do czego??

fotohobby
22-02-2012, 22:04
masz rację spojrzałem na ewoliution

No właśnie, więc na placu pozostaje s8 za 19000, co trochę zmienia sytuację.

miki121
22-02-2012, 22:04
Jeżeli mam dać 8 to wolę 11kW tri :) prosty przykład

hydraulik_
22-02-2012, 22:07
Jeżeli mam dać 8 to wolę 11kW tri :) prosty przykład
A jeżeli wystarczy typ 8 do -20 .to po co tri 11?
to 6000 tyś różnicy wole zabrać do kieszeni

miki121
22-02-2012, 22:09
Jeżeli wystarczy to ok ale jeżeli ma braknąć to lepiej trochę większą dać.
Istotne jest to że sprężarka dopasuje się do zapotrzebowania :)
Inaczej jakby były to on/off wtedy z tym przewymiarowaniem raczej byłby problem ;)

hydraulik_
22-02-2012, 22:10
No właśnie, więc na placu pozostaje s8 za 19000, co trochę zmienia sytuację.
cóż nic tylko kupować

miki121
22-02-2012, 22:10
A tak poza tematem to jakie masz podejście do dz przewymiarowane czy dobrane na styk ???

fotohobby
22-02-2012, 22:10
Jeżeli mam dać 8 to wolę 11kW tri :) prosty przykład

Wierzę :)
Nie wiem tylko, czy portfel inwestora też będzie to wolał :)
W końcu to 6000zł

hydraulik_
22-02-2012, 22:11
Jeżeli wystarczy to ok ale jeżeli ma braknąć to lepiej trochę większą dać.
Istotne jest to że sprężarka dopasuje się do zapotrzebowania :)
Inaczej jakby były to on/off wtedy z tym przewymiarowaniem raczej byłby problem ;)
Więc ja dobieram i wystarcza .:rolleyes:

r19
22-02-2012, 22:12
Hydrauli, skoro w cenniku excelia tri 11 jest 25k PLN to za ile ją można kupić? :)

hydraulik_
22-02-2012, 22:14
A tak poza tematem to jakie masz podejście do dz przewymiarowane czy dobrane na styk ???
Dobieram na konkretne parametry
np na -20 C i ma starczyć
Jak dobiore -25C to ma strczyć do -25 *C
A jak to nazwiesz czy to dobór czy przewymiarowanie

ana-76
22-02-2012, 22:14
a u mnie z zapotrzebowania wystarczyłaby 8 a celowo wybraliśmy 11, żeby mieć spokojną głowe i np jak były mrozy powyżej -30 spaliśmy spokojnie w ciepełku. Kwestia priorytetów...

miki121
22-02-2012, 22:15
Wierzę :)
Nie wiem tylko, czy portfel inwestora też będzie to wolał :)
W końcu to 6000zł

Raczej są zadowoleni nie tylko ze względu na cenę ale i różnicę pomiędzy s8 a tri 11

miki121
22-02-2012, 22:17
a to trochę tutaj od tyłu odpowiadasz..
Ogólnie jeżeli miałbym wybierać pomiędzy s8 a tri 11 wybrał bym tri 11

r19
22-02-2012, 22:22
Tego nie ma w katalogu.
Moc grzewcza i cop dla -15(-20)/+35 ?
Dla exc tri 11.

fotohobby
22-02-2012, 22:25
Raczej są zadowoleni nie tylko ze względu na cenę ale i różnicę pomiędzy s8 a tri 11

Wierzę, w końcu parametry s8 nie są powalające i wyraźnie słabsze od Tri.
Różnicę w parametrach i cenie widać.
Pytanie, czy dla tych parametrów trzeba wydawać 6000zł więcej

miki121
22-02-2012, 22:26
sprawdz cene na pivie

r19
22-02-2012, 22:29
sprawdz cene na pivie

Widziałem, dzięki.

hydraulik_
23-02-2012, 06:38
a u mnie z zapotrzebowania wystarczyłaby 8 a celowo wybraliśmy 11, żeby mieć spokojną głowe i np jak były mrozy powyżej -30 spaliśmy spokojnie w ciepełku. Kwestia priorytetów...
Ja w uzgodnieniu z klientem dobieram np na -30C

sjk
23-02-2012, 10:56
Umycie parownika (wężem ogrodowym) i kontrola filtrów.Można jeszcze sprawdzić Anodę w zasobniku cwu. Obejrzeć kable i połączenia ,czy coś się nie wypala (zły kontakt)..Reszty lepiej nie dotykać

u mnie jeszcze ciśnienie czynnika zmierzyli za jedyne 220 netto :/ a anody w nierdzewce to chyba nie trzeba oglądać... w sumie to nie powinno jej tam być?

sjk
23-02-2012, 10:59
LG therma V wygląda na przyzwoitą .miki co z tą ofertą?A już widzę.Wysłałem ci adres mailowy

no ja w sumie patrzac na te porównania nie narzekam mocno bo za 14kw dalem ok 20.000 brutto (bez zbiornika cwu) a od takiego t-capa 12 kW to gorzej wypada tylko przy -15* bo spada do 11.5 kW. Za to przewymiarowanie z inwerterem na wszystko powyżej -5* bezcenne :D

ile taki t-cap 12 ??

sjk
23-02-2012, 11:01
Nie ale możesz skorzystać z pomp ciepła nibe, daikin lub atalntic które już są dotarte w naszym kraju:)
A co do noki 6310i to coraz bardziej mam ochotę wrócić do takiego właśnie telefonu

użytkownicy dakina w sumie go chwalą, ale czy w niskich temp. spisuje się tak rewelacyjnie??

chcialbympompe
23-02-2012, 12:21
Ja na obecną chwilę oprócz Panasonica T-cap lub zacząłem rozważać atlantica ALFEA S Excelia TRI. Wychodzi drożej ale podobno jest lepszy... Co wy na to?

1igor1
23-02-2012, 13:45
u mnie przy PC powietrze powietrze przy -24 COP 1,62, w tym czasie pompa ze wszystkim pobierała 4kWh. Czyli otrzymywałem 6,48 kWh ciepla
Moja pompa ma moc 11,2kW z inwerterem który rozkręca ją od 30 do 130% mocy nominalnej.
Myślę że narzekać na takie parametry nie można. nawet jakby wtedy dała COP 1 to i tak byłbym zadowolony. A tak nawet przy -24 sama pompa grzała bez grzałek

r19
23-02-2012, 14:03
no ja w sumie patrzac na te porównania nie narzekam mocno bo za 14kw dalem ok 20.000 brutto (bez zbiornika cwu) a od takiego t-capa 12 kW to gorzej wypada tylko przy -15* bo spada do 11.5 kW. Za to przewymiarowanie z inwerterem na wszystko powyżej -5* bezcenne :D

ile taki t-cap 12 ??

Katalogowo 1f - 28200, 3f - 30100.

sjk
23-02-2012, 16:40
Katalogowo 1f - 28200, 3f - 30100.

brutto?

hydraulik_
23-02-2012, 16:51
u mnie jeszcze ciśnienie czynnika zmierzyli za jedyne 220 netto :/ a anody w nierdzewce to chyba nie trzeba oglądać... w sumie to nie powinno jej tam być?

Czemu ma służyć pomiar czynnika w inwerterze?
Chyba tylko rozszczelnieniu układu.
W PC jest kilka kilogramów czynnika .do momentu kiedy w układzie jest chociaż jedna kropla czynnika ciśnienie jest takie samo jak przy kilogramie

hydraulik_
23-02-2012, 16:58
Ja na obecną chwilę oprócz Panasonica T-cap lub zacząłem rozważać atlantica ALFEA S Excelia TRI. Wychodzi drożej ale podobno jest lepszy... Co wy na to?
Tri to inna klasa to do -20 *C
T-cap to typowa Alfea S ,tylko ma sprytne sterownie utrzymuje mniejszą moc w wyższych temperaturach .Prawdopodobnie dzieki temu uzyskuje leprzy cop w w yzszych temperaturach przy 100% mocy ,Ale to moc zredukowana programowo.W Alfei moc 100% jest znacznie wyższa

tomek131
23-02-2012, 18:51
tak tylko że +5C dla pompy powietrze -woda, to wręcz idealne warunki, problemy zaczynają się poniżej zera kiedy zaczyna spadać moc grzewcza, patrz wykres sprężarki Copeland typoszereg ZH, a trzeba sobie powiedzieć wprost że niewiele firm stosuję te najlepsze sprężarki, większość stosuje tańsze gdzie uzyski są o 1/3 mniejsze, popularnym problemem jest też obladzanie się wymiennika co znacznie zmniejsza sprawność w temperaturach od 0 do -5, systemy wygrzewania wymiennika w celu pozbycia się lodu także zmniejszają sprawność, nie mówiąc już o tym że w dzień kiedy jest droga taryfa jest na dworze relatywnie cieplej, a tani prąd mamy kiedy jedziemy z grzałki, najlepsze warunki dla tych pomp to rejony przy Bałtyku, mam klienta co w Zakopanem (ze względu na cenę) uparł się i założył pompę powietrze-woda, teraz szuka gruntówki i 20K w plecy.

Tak pisał ktoś w innym wątku

tomek131
23-02-2012, 18:52
oraz tak
na razie oglądamy na rynku przepychankę marketingową, wszystkie pompy mają do dyspozycji te same sprężarki, wiec większe uzyski można osiągać merytoryka poza sprężarką a ta merytoryka sprzyja bezsprzecznie gruntówkom, niedługo się to zmieni, copeland wprowadził w fazę testów sprężarkę intrawertową dedykowana dla pop ciepła powietrze woda, niestety żadna z polskich firm nie załapała się na testy więc za jakiś rok półtorej czeka nas prawdopodobnie rewolucja cenowa w pompach ciepła - będzie taniej i dopiero wtedy pc powietrze woda uzyskają przewagę, będą miały lepszą cenę, większy zakres zastosowania,
merytorycznie będą miały porównywalne sprawności do gruntówek, trzeba też zwrócić uwagę że pojawiły się już na rynku sprężarki intrawertowe ale firmy które zaczeły je produkować nie montują ich nawet w swoich pompach ciepła, tylko nadal korzystają ze sprężarek coppelanda, więc czekamy na koniec testów coppelanda

chcialbympompe
23-02-2012, 18:55
Tri to inna klasa to do -20 *C
T-cap to typowa Alfea S ,tylko ma sprytne sterownie utrzymuje mniejszą moc w wyższych temperaturach .Prawdopodobnie dzieki temu uzyskuje leprzy cop w w yzszych temperaturach przy 100% mocy ,Ale to moc zredukowana programowo.W Alfei moc 100% jest znacznie wyższa
Skoro Atlantic to niby ta wyższa liga to co powiecie na to:
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-alfea-vs-daikin-altherma/

chcialbympompe
23-02-2012, 18:57
Tak pisał ktoś w innym wątku
Słyszałem, że kolega sąsiada słyszał od swojego szwagra. Nie ma to jak czyste fakty.

QQQQ
23-02-2012, 19:22
Skoro Atlantic to niby ta wyższa liga to co powiecie na to:
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-alfea-vs-daikin-altherma/

tak na wstepie, wisi mi kto jaka pompe sobie kupi ...
po wstepie :)

do rzeczy : Karbon ma racje :) , ale moze byc tak ze atlantic tez da rade przy -27 C ;)
moja altherma dała radę - wiec jest ok.

hydraulik_
23-02-2012, 19:50
Skoro Atlantic to niby ta wyższa liga to co powiecie na to:
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-alfea-vs-daikin-altherma/
Po pierwsze Wyższa liga od panasonika T-Cap .Bo osiągają inne parametry
Jedna trzy fazy druga 1 faza
jedna do -15 ma 9kW druga do -20 ma 10kW.

A tym artykule właściwie wykazano ,że podobne urządzenia .
To że Atlantic "musiał" z fuijtsu dogadać się nie jest czymś złym .Tak jak produkcja Daikina w Czechach.
A z wymiennikami to nie chodzi o wydajność.Większy wymiennik większa wydajność .
Płytowy jest wrażliwy na zanieczyszczenia ,a wtedy łatwiej o zamrożenie w strefie małego przepływu.Daikin wymaga buforu na energię do odszraniania.Atlantic to ma.
A co powiesz o automatyce Daikina i Atlantica.
A co do falowników zapraszam na pokaz daikina i atlantica.
Daikin szybko zwiększa obroty i nagle po przekroczeniu temperatury wyłącza sprężarkę .Nie wyhamowuje obrotów.Taka szarpana praca.
Atlantic bardzo ładnie dostosowuję modulację do potrzeb.
Jak myślisz jak zmienia sie cop wraz ze zmianą prędkości obrotowej sprężarki (modulacją )COP podawane są dla 100% mocy.
A w temperaturze +7/+35 to nie jest praca na 100 % a na jakieś 30 %.
COP jest całkiem inne niż w tabeli.Ale to inna historia.
Nie mówię ,że daikin jest zły .Jedna i druga maszyna to porządne urządzenia

hydraulik_
23-02-2012, 20:08
t

do rzeczy : Karbon ma racje :) , ale moze byc tak ze atlantic tez da rade przy -27 C ;)
moja altherma dała radę - wiec jest ok.
Co to znaczy da radę przy -27 C
A jak myślisz do jakiej temperatury PC może pracować .
Załóżmy że potrzeba 1 kW a pc typ 16 i parametry podłogówki +35C
Temperatura wrzenia r410 przy ciśnieniu 1 bar to około -50 potem sprężyć to do 40 bar i działa .Tylko taka sprężarka popracuje b krótko.
Normalnie przyjmuje sie spręż 8 i 100000 h pracy.
dla -40 i +35 spręż pewno wyjdzie koło 20 .
Może chłodnicy pomogą ,?????nie mam tabelki dla R410A

miki121
23-02-2012, 20:22
Witam.

Przeczytałem ten artykuł i mam parę spostrzeżeń:
1. Karbon pisze że atlantic - fujitsu nie ma doświadczenia w zakresie pomp ciepła.
Chciałbym delikatnie wyjaśnić że atlantic na rynku francuskim sprzedaje od ładnych paru lat pomp ciepła powietrzne i gruntowe pod swoją marką produkowane w fabrykach nibe :)
Dodatkowo nasuwa się tutaj pytanie jakie to doświadczenie ma daikin w ogrzewaniu??? Chyba takie same jak fujitsu :) Żadne
Atlantic można by powiedzieć ogromne - producent ogrzewaczy wody, grzejników elektrycznych, systemów solarnych.

2. Kolejne uszczypliwość w kierunku atlantica że dogadał się z fujitsu.
Dla sprecyzowania karbonie atlantic jest głównym dystrybutorem marki fujitsu w Francji od wielu wielu lat i sprzedaje je pod swoim logo więc współpraca przy wykonaniu pompy ciepła jest jak najbardziej na miejscu - fujitsu dało agregat a atlantic zrobił jednostkę wewnętrzną do tego układu.
Każdy zrobił to co potrafi najlepiej i wyszedł produkt finalny.

Resztę później bo mam dużo pracy..
Ale cały czas widzę że to jest odwieczna walka Daikin konta Fujitsu.
I fakt że marka Fujitsu od wielu lat jest produktem numer jeden pod względem sprzedaży diabelnie boli daikina ( nie jestem zwolenikiem fujitsu dlatego handluję atlanticiem ) i myślę żeby uciąć tą bez sensowną polemikę między tymi dwoma produktami trzeba powiedzieć że oba produkty są warte zachodu i żaden klient nie zawiedzie się na wybierając jeden czy druki produkt.
Każdy z nich ma lepsze rozwiązania od chinoli i te produkty są warte zainteresowania.
A wybór powinien być pokierowany ceną, lokalnym serwisem i rozwiązaniem które klient zaakceptuje.
A opluwanie jednych przez drugich i na odwrót marnuje tylko czas instalatorów i robi bałagan w głowach potencjalnych użytkowników którzy próbują się przebić przez mur bełkotu techniczno marketingowego i za moment się poddadzą i kupią produkt z chin ;)

1igor1
23-02-2012, 20:29
A opluwanie jednych przez drugich i na odwrót marnuje tylko czas instalatorów i robi bałagan w głowach potencjalnych użytkowników którzy próbują się przebić przez mur bełkotu techniczno marketingowego i za moment się poddadzą i kupią produkt z chin ;)
lub co gorsza śmieciucha :(

QQQQ
23-02-2012, 20:33
Co to znaczy da radę przy -27 C
A jak myślisz do jakiej temperatury PC może pracować .
Załóżmy że potrzeba 1 kW a pc typ 16 i parametry podłogówki +35C
Temperatura wrzenia r410 przy ciśnieniu 1 bar to około -50 potem sprężyć to do 40 bar i działa .Tylko taka sprężarka popracuje b krótko.
Normalnie przyjmuje sie spręż 8 i 100000 h pracy.
dla -40 i +35 spręż pewno wyjdzie koło 20 .
Może chłodnicy pomogą ,?????nie mam tabelki dla R410A

jestem tylko uzytkownikiem i stwierdzam co dzieje sie u mnie :)
moja dala rade, a nie wiem czy alfea, i inne tanie tez dadza rade - moze jakis uzytkownik napisalby ze jest ok.

r19
23-02-2012, 21:55
brutto?

Netto :)

A tutaj charakterystki grzewcze t-cap:
http://w671.wrzuta.pl/plik/3MvTBjwPBzI/sxf_i_sxc

r19
23-02-2012, 22:21
Po pierwsze Wyższa liga od panasonika T-Cap .Bo osiągają inne parametry
Jedna trzy fazy druga 1 faza
jedna do -15 ma 9kW druga do -20 ma 10kW.


Dziwnie to porównujesz.
Porównujesz Atlantica trójfazowego z Panasem jednofazowym, a dlaczego nie z trójfazowym?
Porównujesz Atlantica 11 z Panasem 9, a dlaczego nie z 12?
Niestety Panasonic nie podaje mocy przy -20, atlantic na swojej stronie podaje dla -7/+35, a co dalej?

piotrmak
23-02-2012, 22:51
Czemu ma służyć pomiar czynnika w inwerterze?
Chyba tylko rozszczelnieniu układu.
W PC jest kilka kilogramów czynnika .do momentu kiedy w układzie jest chociaż jedna kropla czynnika ciśnienie jest takie samo jak przy kilogramie

Ceniłem wcześniej Twoje doświadczenie. Ale teraz chyba nie wiesz o czym piszesz. Ciśnienie na ssaniu i odparowaniu jest podstawą:P

hydraulik_
24-02-2012, 07:44
Ceniłem wcześniej Twoje doświadczenie. Ale teraz chyba nie wiesz o czym piszesz. Ciśnienie na ssaniu i odparowaniu jest podstawą:P
Nie określisz nic w inwerterze.Komputer koryguje ciągle nastawy zaworu rozprężnego i optymalizuje proces.
Jak ustalisz punkt pracy w czasie pomiaru.W on/offi wąaczysz poczekasz i mierzysz

sjk
24-02-2012, 12:24
Nie określisz nic w inwerterze.Komputer koryguje ciągle nastawy zaworu rozprężnego i optymalizuje proces.
Jak ustalisz punkt pracy w czasie pomiaru.W on/offi wąaczysz poczekasz i mierzysz

oni to mierzyli na wyłączonej jeśli dobrze pamiętam

sjk
24-02-2012, 12:25
Netto :)

A tutaj charakterystki grzewcze t-cap:
http://w671.wrzuta.pl/plik/3MvTBjwPBzI/sxf_i_sxc

no to grubo nieco nawet jak 30% rabatu dadzą od katalogowej........

fotohobby
24-02-2012, 19:23
Z rabatem i VAT 8% T-CAP 9kW u sprzedawcy na allegro po 18200.
Bez montażu, oczywiście.

24kW za 24tyś

r19
25-02-2012, 14:55
Z rabatem i VAT 8% T-CAP 9kW u sprzedawcy na allegro po 18200.
Bez montażu, oczywiście.

24kW za 24tyś

Ale to niestety 1f.

hydraulik_
25-02-2012, 16:56
oni to mierzyli na wyłączonej jeśli dobrze pamiętam
To pomyśl co zmierzyli .Czy jest czynnik temperatura ma odpowiadać ciśnieniu wg wykresu czynnika.
Nie można określić nawet ile jest czynnika.
To jak sprawdzanie zapałek

chcialbympompe
27-02-2012, 08:36
Netto :)

A tutaj charakterystki grzewcze t-cap:
http://w671.wrzuta.pl/plik/3MvTBjwPBzI/sxf_i_sxc

Ma ktoś identyczne dane dla Atlatnica? Pytanie: czy ja dobrze czytam te wykresy? T-cap ma powyżej +7 moc znacznie przekraczającą 9kW?

pomarszczonyfred
27-02-2012, 13:02
czym jest wydajność nominalna, czy czasem nie jest to maksymalna wydajność grzewcza? po co pisać, że gwarantuje się wydajność do -15°C, skoro i tak to jest maks co można z tego urządzenie wyciagnąć, a poniżej -15°C jest OFF. jak by nie kombinował praktycznie wszystkie spity oscylują wokół tych samych paramatrów w niskich temperaturach - taka technologia. czy ktoś widział jak wygląda jednostka zewnętrzna w zimie takiego urządzenia, zła technologia odmrażania to poważny problem. jeżeli urządzenie wspomaga się grzałkami w wannie ociekowej agregatu to oznaka słabej jakości, która się mści.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
wizualizacja jak działa taki split, w "normalnym" domu, czyli jak se użytkownik pogrzebie tak ma
http://www.telekontrola.pl/monitor/pc1/index.php

r19
27-02-2012, 14:02
czym jest wydajność nominalna, czy czasem nie jest to maksymalna wydajność grzewcza? po co pisać, że gwarantuje się wydajność do -15°C, skoro i tak to jest maks co można z tego urządzenie wyciagnąć, a poniżej -15°C jest OFF. jak by nie kombinował praktycznie wszystkie spity oscylują wokół tych samych paramatrów w niskich temperaturach - taka technologia. czy ktoś widział jak wygląda jednostka zewnętrzna w zimie takiego urządzenia, zła technologia odmrażania to poważny problem. jeżeli urządzenie wspomaga się grzałkami w wannie ociekowej agregatu to oznaka słabej jakości, która się mści.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
wizualizacja jak działa taki split, w "normalnym" domu, czyli jak se użytkownik pogrzebie tak ma
http://www.telekontrola.pl/monitor/pc1/index.php

Panasonic podaje, że sprężarka wyłącza się przy -28, ale pewnie wiesz lepiej, że przy -15 jest off. Ja nie wiem, bo takiej pompy nie mam.

hydraulik_
27-02-2012, 14:21
czym jest wydajność nominalna, czy czasem nie jest to maksymalna wydajność grzewcza? po co pisać, że gwarantuje się wydajność do -15°C, skoro i tak to jest maks co można z tego urządzenie wyciagnąć, a poniżej -15°C jest OFF. jak by nie kombinował praktycznie wszystkie spity oscylują wokół tych samych paramatrów w niskich temperaturach - taka technologia. czy ktoś widział jak wygląda jednostka zewnętrzna w zimie takiego urządzenia, zła technologia odmrażania to poważny problem. jeżeli urządzenie wspomaga się grzałkami w wannie ociekowej agregatu to oznaka słabej jakości, która się mści.


-------------------------------------------------------------------------------------------------
wizualizacja jak działa taki split, w "normalnym" domu, czyli jak se użytkownik pogrzebie tak ma
http://www.telekontrola.pl/monitor/pc1/index.php

Niema żadnego OFF poniżej -15 C
Jeszcze żadna z moich nie zrobił OFF a było -32 C

hydraulik_
27-02-2012, 14:22
Ma ktoś identyczne dane dla Atlatnica? Pytanie: czy ja dobrze czytam te wykresy? T-cap ma powyżej +7 moc znacznie przekraczającą 9kW?
Ona ma programowe ograniczenia mocy w wyższych temp
Aby sprwić wrażenie ,że ma wyższą w niższych:bash:

chcialbympompe
27-02-2012, 14:56
Czyli Panasonic podaje, że jest to pompa 9kW ale w rzeczywistości jest to np. 12kW? Tak więc porównując z innym producentem trzeba porównywać t-cap'a 9 z inną pompą 11?

rydzadam
27-02-2012, 15:21
Czyli Panasonic podaje, że jest to pompa 9kW ale w rzeczywistości jest to np. 12kW? Tak więc porównując z innym producentem trzeba porównywać t-cap'a 9 z inną pompą 11?

Porównujesz to co chcesz mieć o danej mocy i danej cenie (tu Panasonic) z tym co oferuje ktoś inny w tej samej deklarowanej mocy i odpowiadających Ci parametrach. Co za różnica, czy ograniczają moc programowo, czy nie. Viessmann też tak robi w pompach P-W. Liczy się efekt końcowy i cena, jaką zaproponują.

chcialbympompe
27-02-2012, 19:32
Tylko żeby porównać cenę to trzeba patrzeć na zbliżone parametrami urządzenia.
A jakie są zalety pompy na 3 fazy w stosunku do jednofazowej?

sjk
28-02-2012, 11:01
Z rabatem i VAT 8% T-CAP 9kW u sprzedawcy na allegro po 18200.
Bez montażu, oczywiście.

24kW za 24tyś

z tymi 24 za 24 to nie pomyliłeś coś??

bo jak dla mnie tam i tak jest inwerter (na lato) więc dokładamy te 6 tyś i całe życie mieścimy się w 2 taryfie nawet przy -30?? i c.w.u w 5-10 min??


eee... za piękne chyba

r19
28-02-2012, 12:07
z tymi 24 za 24 to nie pomyliłeś coś??

bo jak dla mnie tam i tak jest inwerter (na lato) więc dokładamy te 6 tyś i całe życie mieścimy się w 2 taryfie nawet przy -30?? i c.w.u w 5-10 min??


eee... za piękne chyba

Pomylił się. Nie ma pomp 24kw, miało być 12kW.
Na 5 stronie wkleiłem link do cennika detalicznego (ceny katalogowe).

fotohobby
28-02-2012, 19:39
tak tak, miało byś 12kW za 24

miki121
28-02-2012, 20:09
tak tak, miało byś 12kW za 24

a ja wolę 16 za 23 :)
bo 12 nie mam a 14 wychodzi za 22 :)

chcialbympompe
28-02-2012, 20:23
miki121: czytałeś PW ode mnie?

miki121
28-02-2012, 20:33
Już czytam :)

lujski
29-02-2012, 17:38
czy aquarea 7kW wystarczy dla domku 110m2 ?? - i jak tak to jak prawdopodobnie bedzie wygladalo ogrzewanie ??..
tzn. jak bedzie ponizej minus 10, -15 to pompa bedzie musiala chodzic 24h na dobe ?? a jak np. bedzie okolo 0 stopni to np. 10h dziennie ??? - jak w praktyce to wyglada ???
przy podłogówce wszedzie ... dla co i cwu

Pozdrawiam

pomarszczonyfred
29-02-2012, 19:34
czy w panasonic'u jednostka zewnętrzna ma taką budowę że nie zamarza taca ociekowa i nie ma zainstalowanych grzałek?
https://lh5.googleusercontent.com/-75YYjf96WFo/T05u7uGwt5I/AAAAAAAAAAk/FyL3hd1NUII/s720/23112011054.jpg

miki121
29-02-2012, 19:44
Zadam pytanie może dziwne ale czy ta pompa stoi bezpośrednio na ziemi???

pomarszczonyfred
29-02-2012, 20:15
:) nie, nie stoi.
podczas robienia zdjęcia stała. sierotka montująca poinstrulowana, dlaczego nie powinno się montować bezpośrednio do fundamentu.
a tak dla wylewających pod agregaty, warto robić spadek od budynku.

miki121
29-02-2012, 20:24
No ja stawiam agregat 60cm na ziemią

Adam & Joanna
14-03-2012, 19:36
Od 8 października 2011 do 12 marca 2012 tj. przez 5 miesięcy zużycie energii na cele CO/CWU 3834 kWh. Ogrzewanie podłogowe, dom 160 m2 dobrze ocieplony, Zachodniopomorskie, jedyne źródło ciepła. Przy taryfie drugiej /ok. 90% czasu pracy/ wyszło nas to jak szacuję ok. 1300-1500 zł /fakt, że zima w sumie nie była zbyt ostra/. W lutym było -27 st.C na zewnątrz, pompa się nie wyłączyła /grzałka 3 kW oczywiście już pracowała, ustawiona jest na załączanie przy -15 st.C/. Z odszranianiem nie było dotychczas problemu, nawet w temp. w okolicy zera. Nie ma żadnej grzałki do odszraniania tacy agregatu. Sterownik hydroboxu mógłby być jak dla mnie bardziej rozbudowany - ale widocznie taka jest filozofia Panasonica - aby była łatwa obsługa. Uważam że T-CAP 9 kW to był dobry wybór - jak za te pieniądze. Zasobnik CWU jest 300 L z dużą powierzchnią wężownicy - grzejemy go raz na dobę /ok. 1 godz./, nam wystarcza. Całość kosztowała ok. 26,5 tyś brutto /październik 2011/.

chcialbympompe
14-03-2012, 20:00
To może skoro się pojawiłeś wytłumaczysz jakim cudem masz już trzeci typ PC w ciągu zaledwie kilku lat? Ostatnią też bardzo chwaliłeś więc skąd zmiana na Panasonica? No i jaki sens? Poprzednie dwie ukradli czy piorun je trafił?

tomek131
15-03-2012, 19:43
Ja to nie wytrzymuje z tymi naganiaczami ,normalnie nie wytrzymuje.Co za debile

Adam & Joanna
18-03-2012, 08:51
Nie ukradli i piorun nie trafił, ale je odsprzedałem. Owszem trzy-cztery lata temu jedyną sensowną alternatywą dla mnie była Altherma ale okazała się za mała moc grzewcza /dla przyp. 6,8 kW/. Po zamianie na LG Therma V /9 kW/ było już całkiem fajnie - różnica była duża /na korzyść/ w kosztach eksploatacji, bo mało pracowała grzałka. Stać mnie na zmianę pompy ciepła jakby kto pytał. Na jesień 2011 zamontowałem Panasonica T-CAP 9 kW, bo parę rzeczy mnie troszkę irytowało w LG /choć nadal ją chwalę/. Mam nadzieję, że z tym T-CAP pomieszkam już co najmniej kilka lat.

Do Tomka 131: proszę się liczyć ze słowami...



To może skoro się pojawiłeś wytłumaczysz jakim cudem masz już trzeci typ PC w ciągu zaledwie kilku lat? Ostatnią też bardzo chwaliłeś więc skąd zmiana na Panasonica? No i jaki sens? Poprzednie dwie ukradli czy piorun je trafił?

hydraulik_
18-03-2012, 16:59
Ja to nie wytrzymuje z tymi naganiaczami ,normalnie nie wytrzymuje.Co za debile
Niektórzy tak maja ja wymieniam teraz PC gruntową na Stiebla ,a był Hibernatus.
Po prostu nas stać .Inna rzecz ,że najpierw sami testujemy .A potem taki tomek nazywa nas naciągaczami i debilami.
Kup ,przetestuj i wtedy zabieraj głos.

chcialbympompe
18-03-2012, 18:23
Nie ukradli i piorun nie trafił, ale je odsprzedałem. Owszem trzy-cztery lata temu jedyną sensowną alternatywą dla mnie była Altherma ale okazała się za mała moc grzewcza /dla przyp. 6,8 kW/. Po zamianie na LG Therma V /9 kW/ było już całkiem fajnie - różnica była duża /na korzyść/ w kosztach eksploatacji, bo mało pracowała grzałka. Stać mnie na zmianę pompy ciepła jakby kto pytał. Na jesień 2011 zamontowałem Panasonica T-CAP 9 kW, bo parę rzeczy mnie troszkę irytowało w LG /choć nadal ją chwalę/. Mam nadzieję, że z tym T-CAP pomieszkam już co najmniej kilka lat.
Proste pytanie: sprzedajesz pompy ciepła?

tomek131
19-03-2012, 19:46
O wypraszam sobie hydrauli,nigdy Cię tak nie nazywałem,a wiele razy polecałem jak ktoś pytał o pompę.Ty zachowywałeś się normalnie ,pisałeś co sprzedajesz i czasem wprost doradzałeś gaz jak był w granicy i za to Cię szanowałem

hydraulik_
20-03-2012, 07:11
O wypraszam sobie hydrauli,nigdy Cię tak nie nazywałem,a wiele razy polecałem jak ktoś pytał o pompę.Ty zachowywałeś się normalnie ,pisałeś co sprzedajesz i czasem wprost doradzałeś gaz jak był w granicy i za to Cię szanowałem
Ja tego nie biorę do siebie .ja uważam ,że każdy może tu pisać .Ja nie wnikam w motywację .Jak ktoś napisze głupotę to i tak wyjdzie.
Każdy z nas pisze co wie ,albo musię wydaje ,że wie.
Ja też nie jestem obiektywny ,bo lubię montować te pompki .A nie lubię węglówek .Ale mogę się mylić.Tak samo jak z solarami ,są bez sensu.Ale niektórzy chcą.

miki121
20-03-2012, 16:24
Oj co do cudownych solarów to historia stara jak bajka o czerwonym kapturku :)
Chociaż miałem kilka razy w życiu przyjemność montować to cudo i nawet nawet to się kręciło fakt że były to duże tematy i z domkami nie mam zbytnio doświadczenia :(
Mam tylko jednego klienta który ma dwa domy na jednym solary chyba junkersa trzy płytki a w drugim zamontowałem mu pompę ciepła do cwu jakiegoś no name z chin i facet po dwóch latach powiedział szczere słowa od klienta do instalatora : " ... solary to jedne wielkie g..... a pompka to super sprawa :) "
A pompa jest opomiarowana - licznik na wodę, licznik na prąd :)
Ostatnio chciał nawet sprzedać solary i kupić pompkę do drugiego domu :)

r19
15-12-2012, 20:41
del

jbloch
15-12-2012, 20:46
Oj co do cudownych solarów to historia stara jak bajka o czerwonym kapturku :)
Chociaż miałem kilka razy w życiu przyjemność montować to cudo i nawet nawet to się kręciło fakt że były to duże tematy i z domkami nie mam zbytnio doświadczenia :(
Mam tylko jednego klienta który ma dwa domy na jednym solary chyba junkersa trzy płytki a w drugim zamontowałem mu pompę ciepła do cwu jakiegoś no name z chin i facet po dwóch latach powiedział szczere słowa od klienta do instalatora : " ... solary to jedne wielkie g..... a pompka to super sprawa :) "
A pompa jest opomiarowana - licznik na wodę, licznik na prąd :)
Ostatnio chciał nawet sprzedać solary i kupić pompkę do drugiego domu :)
No ,no chiński badziew a jakoś chula , prosze , prosze nie podejrzewałem kolegi o coś takiego.

miki121
15-12-2012, 21:45
Gruntówkę to i z lodówki ci zrobię i jakoś będzie się kręciło :)

jbloch
15-12-2012, 21:50
Gruntówkę to i z lodówki ci zrobię i jakoś będzie się kręciło :)
To czemu uważasz że chłodnik z innej nacji nie potrafi tego poprawnie wykonać? Taki dobry jesteś w garażu gruntówkę złożysz , a inny fachowiec w fabryce to już nie może?

miki121
15-12-2012, 21:59
Nie twierdzę ale ma złe doświadczenia z tanią chinką :)
Oni albo zrobią bardzo dobrze albo spiep....

crategus
24-12-2012, 01:26
Odświeżam. Może pojawili się już jacyś zadowoleni/niezadowoleni użytkownicy T-CAPów? Jak się sprawują?

Zigobar
24-12-2012, 15:35
Odświeżam. Może pojawili się już jacyś zadowoleni/niezadowoleni użytkownicy T-CAPów? Jak się sprawują?

Stronę wcześniej masz jednego zadowolonego: "Adam & Joanna".

crategus
24-12-2012, 16:04
Ale to jak dotąd chyba jedyna opinia nt panasonica... a z tego co wiem, trochę się już ich sprzedało. Dodatkowo, nie podane było, czy w ramach tych 5msc i podanej kwocie, ujęte zostało zużycie energii na pozostałe cele bytowe. W sumie to tak trochę dla mnie musztarda po obiedzie...zaliczka na trójfazowego t-capa 9kW wpłacona. Za jakiś rok będę mógł się pochwalić... albo wyżalić ;)

Zigobar
24-12-2012, 21:15
Ale to jak dotąd chyba jedyna opinia nt panasonica... a z tego co wiem, trochę się już ich sprzedało. Dodatkowo, nie podane było, czy w ramach tych 5msc i podanej kwocie, ujęte zostało zużycie energii na pozostałe cele bytowe. W sumie to tak trochę dla mnie musztarda po obiedzie...zaliczka na trójfazowego t-capa 9kW wpłacona. Za jakiś rok będę mógł się pochwalić... albo wyżalić ;)

Nie każdy po kupnie PC pojawia się na forum. Niektórzy zaglądają tutaj dopiero, gdy mają jakiś problem (niekoniecznie z winy samej PC).

Wyrażnie napisane jest, że mają podlicznik dwutaryfowy na PC. Grzałka (3kW) załączana przy -15*C, zasilana jest poza podlicznikiem.

chcialbympompe
25-12-2012, 08:48
Stronę wcześniej masz jednego zadowolonego: "Adam & Joanna".
Tylko, że wg mnie to pisała firma AJB Klima więc opinia mało wnosi do tematu :(

hydraulik_
25-12-2012, 15:58
A za ile można kupić taką typ 9 jednofazową .Jaka porównałem parametry pracy przy -15 to jest Extensa 13 Atlantica
Koszt 22000 w/g cennika +Vat przy -15 daje 9 kW dla +35 cop 2 z groszami.

W necie widziałem za 18000 -19000 zł ale nie wiem z jakim VAtem

Ciekawe jakie są różnice w jakości i rzetelności podania copu

chcialbympompe
25-12-2012, 16:03
A za ile można kupić taką typ 9 jednofazową
Ale T-capa czy zwykłą?

miki121
25-12-2012, 16:09
Ja proponuje T-CAP 9kW tylko ze względu na opcję trójfazową :)

chcialbympompe
25-12-2012, 16:11
Ja proponuje T-CAP 9kW tylko ze względu na opcję trójfazową :)
Ale wersja 3-fazowa przestaje być atrakcyjna cenowo. Nie wiem jak teraz w twojej ofercie ale jak ja szukałem pompy to była chyba droższa niż TRI 11kW.

miki121
25-12-2012, 16:17
Z montażem wychodzi około 26k

chcialbympompe
25-12-2012, 16:18
Z montażem wychodzi około 26k
Komplet z zasobnikiem?

miki121
25-12-2012, 16:19
Tak jak u ciebie ale zasobnik galmet maxi 300

chcialbympompe
25-12-2012, 16:22
No to poniżej tej ceny (kiedyś) mieściła się TRI 11 z dodatkami. Ale ceny podobni poszły w górę :(

plusfoto
25-12-2012, 16:24
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=5047433#post5047433

to oferta na 12 Panasa z zeszłego roku.

miki121
25-12-2012, 16:29
Od lipca ceny poszły do góry :)
A TRI11 nadal w tej cenie dostaniesz :)

chcialbympompe
25-12-2012, 16:32
Od lipca ceny poszły do góry :)
A TRI11 nadal w tej cenie dostaniesz :)
To po co kupować Panasonica?

miki121
25-12-2012, 16:51
Bo jeżeli potrzebujesz 8-9kW i masz małe przyłącze albo przyłącze do budynku zbyt małego przekroju niespełniającego warunków technicznych to ciekawa alternatywa :)

chcialbympompe
25-12-2012, 16:53
Bo jeżeli potrzebujesz 8-9kW i masz małe przyłącze albo przyłącze do budynku zbyt małego przekroju niespełniającego warunków technicznych to ciekawa alternatywa :)
To nie prościej "skręcić" moc TRI stosownie do potrzeb? Testowałem ten "kaganiec" i działa poprawnie.

miki121
25-12-2012, 16:59
Wiem..
Ale ty to rozumiesz a inni mówią że nie chcą jedenastki bo za duża i wtedy zostaje nam 8 S lub T-CAP 9kW i tutaj niestety atlantic w małych mocach poniżej 10kW nie ma trzech faz :)

crategus
25-12-2012, 23:43
Tak jak u ciebie ale zasobnik galmet maxi 300

Ja mam w umowie z Wami zasobnik atlantica (lol, dopiero teraz zwróciłem uwagę na szczegóły), trochę się boję, że będzie za mały/słaby dla 2+2 z uwagi na niezbyt dużą wężownicę. Nie lepiej właśnie Galmet Maxi?
A T-CAPa wybrałem tylko ze względu na parametry. Cena (ale liczona jako całość) całkiem do mnie przemawiająca. Nie wiem jakby wyszła w mojej sytuacji TRI.

miki121
25-12-2012, 23:45
Jeżeli zasobnik Ataltncia to ja od dłuższego czasu montuje tylko DUO :)
Wężownica jest łączona i ok :)

crategus
26-12-2012, 00:09
Ja? Czyli Ciepły Dom nadal, mam nadzieję? :) Tzn mam rozumieć, że ten DUO w takim razie będzie i u mnie- ile on ma m2 wężownicy? Przepraszam za OT.

miki121
26-12-2012, 00:12
Oczywiście że nadal Ciepły DOM :)
Duo ma 1,92m2 jeżeli chciałbyś coś o większej powierzchni to też można powalczyć z innymi ;)

crategus
26-12-2012, 15:53
To ten Galmet Maxi wydaje się sensowniejszy, bo ma chyba blisko 5m2 wężownicy. Ok, będziemy kombinować w odpowiednim czasie- w każdym razie wolałbym więcej wężownicy żeby jak najmniej dogrzewać cwu grzałką. Żeby nie było samego OT- wracając do T-CAP-a 9kW vs TRI 11kW. Cena trójfazowego T-CAPa wydaje mi się na chwilę obecną niższa niż TRI, COP-y w większości zakresów ma lepsze (na papierze przynajmniej). Dodatkowo w promo do końca roku miał moduł wifi (gadzet, ale zawsze). Tylko nie wiem z którymi licencjami. Więc? W czym lepsza jest TRI?
I jakie realne tak na prawdę zalety płyną z 3 faz? :)

miki121
26-12-2012, 16:00
Wybór uzależniony od zapotrzebowania :)
Z tego co Pamiętam to u Ciebie jest ono niskie :)
Więc TRI 11 byłaby za duża :)
Ale jest to temat otwarty :)
Proponuję się jutro zdzwonić i ustalić telefonicznie szczegóły :)

crategus
26-12-2012, 16:45
Nie chcę zostać źle odebrany- ja wyboru nie żałuję, wydaje mi się, że ten panas (przynajmniej papierowo vs cena) to najlepszy ze strzałów... Zresztą- przecież już zapłacony i zamówiony. Więc tu zmian raczej nie będzie. A do instalacji jeszcze dobre pół roku ;) W międzyczasie myślałem, że znajdą się inny, zadowoleni użytkownicy T-CAPów, coby utwierdzili mnie w wyborze :) Wygląda na to, ze zadowolony pompiarz to pompiarz, który o posiadaniu pompy już zapomniał ;)

Ale przyznaje- nie wiem i nigdzie nie znalazłem informacji, w czym faktycznie przejawia się wyższość tych 3 fazowych pomp...

miki121
26-12-2012, 16:48
No właśnie :)
A ja mam już dwa T-CAP-y 9kW odpalone ale są one dopiero działają 2 miesiące więc za mało aby się wypowiadać na temat pracy ;)

chcialbympompe
26-12-2012, 16:50
To ten Galmet Maxi wydaje się sensowniejszy, bo ma chyba blisko 5m2 wężownicy. Ok, będziemy kombinować w odpowiednim czasie- w każdym razie wolałbym więcej wężownicy żeby jak najmniej dogrzewać cwu grzałką.
Wężownica 2m2 w zupełności wystarczy. Nawet ze znacznie mniejszą jak u mnie nigdy nie ma potrzeby używania grzałki. Jedyny problem to pojawiające się czasami taktowanie przy podgrzewaniu zasobnika.

crategus
26-12-2012, 17:12
Hmm, co opinia to inna (w sensie tych m2 wężownicy przy pompie) :)

Miki- przy okazji- skoro tcap zamówiony, to czy wiadomo z jakimi licencjami ten moduł wifi jest dostarczany w promocji?

miki121
26-12-2012, 17:15
po nowym roku się dowiem do końca roku wszystko zamknięte :)

chcialbympompe
26-12-2012, 17:16
Hmm, co opinia to inna (w sensie tych m2 wężownicy przy pompie)
Z mojej strony masz opinię użytkownika, który ma opomiarowaną pompę.

fotohobby
26-12-2012, 20:29
Wężownica 2m2 w zupełności wystarczy. Nawet ze znacznie mniejszą jak u mnie nigdy nie ma potrzeby używania grzałki. Jedyny problem to pojawiające się czasami taktowanie przy podgrzewaniu zasobnika.

No to właśnie świadczy chyba, że wężownica jest zbyt krótka i nie potrafi oddać ciepła do wody w zasobniku ?

jbloch
26-12-2012, 20:52
No to właśnie świadczy chyba, że wężownica jest zbyt krótka i nie potrafi oddać ciepła do wody w zasobniku ?
Masz 100% racji

wihajster
26-12-2012, 21:21
Jedyny problem to pojawiające się czasami taktowanie przy podgrzewaniu zasobnika.
Że co? To znaczy masz nagrzewanie cwu przez kilka cykli załącz/wyłącz mimo modulacji mocy, w końcu to inwerter czy nie?

crategus
26-12-2012, 22:17
Miki- to ja poproszę w takim razie tego galmeta (chyba SGW(S) 300 MAXI) ;)

miki121
26-12-2012, 23:21
Mówisz i masz :)
I tak teraz tylko pompa idzie :)
A do zbiornika to jeszcze daleka droga :)

simluc
27-12-2012, 15:59
A za ile można kupić taką typ 9 jednofazową .Jaka porównałem parametry pracy przy -15 to jest Extensa 13 Atlantica
Koszt 22000 w/g cennika +Vat przy -15 daje 9 kW dla +35 cop 2 z groszami.



A ja w necie mam ceny na Atlantica:

evolution 13 kW- 15400 zl brutto, (z vatem 20%)

extensa 13 kW - 16850 zl brutto,

excelia tri 11 kW- 18600 brutto

excelia tri 16 kW- 23000 brutto

(po vacie widać , że ceny nie z Polski)


I pytanie retoryczne :) do instalatorów: Panowie, kupujecie pompy od producenta w jeszcze lepszych cenach od powyższych?

pzdr
szymon

hydraulik_
27-12-2012, 16:17
a dasz fakturę , bo jak dasz to ja wrzucam w koszty i robię 8 % dla klienta i jest ok.
Inaczej nie mogę wrzucić w kosztu i jak zafakturuję to zapłacę ogromny podatek.
Problem z gwarancja

miki121
27-12-2012, 18:30
A ja w necie mam ceny na Atlantica:

evolution 13 kW- 15400 zl brutto, (z vatem 20%)

extensa 13 kW - 16850 zl brutto,

excelia tri 11 kW- 18600 brutto

excelia tri 16 kW- 23000 brutto

(po vacie widać , że ceny nie z Polski)


I pytanie retoryczne :) do instalatorów: Panowie, kupujecie pompy od producenta w jeszcze lepszych cenach od powyższych?

pzdr
szymon

Szymon bardzo fajne ceny :)
Sam chciałbym mieć takie :)
Niestety w Polsce nie osiągalne ;)
Ale cóż Polska to dziki kraj i u Nas wszystko jest droższe :)
Zarówno narzędzia, samochody i pompy też :)

chcialbympompe
27-12-2012, 18:45
Jeżeli to ceny z Europy (pewnie UK skoro 20% VAT) to co za problem kupić na firmę bez VATu?

miki121
27-12-2012, 18:50
No niby można ale gdzie pójdę po części w razie awarii też do Anglii :)

fotohobby
27-12-2012, 18:58
A do "angliczańskich" to inne części będą ?
Pomijajac zasilanie, rzecz jasna

miki121
27-12-2012, 19:00
To może być jedno ale jest też drugie ceny części zamiennych w Polsce:)
Pamiętaj że w okresie gwarancji mam części w razie W za darmo a tak trzeba za wszystko płacić :(

chcialbympompe
27-12-2012, 19:02
A do "angliczańskich" to inne części będą ?
Dostosowane do ruchy lewostronnego ;)

chcialbympompe
27-12-2012, 19:03
Pamiętaj że w okresie gwarancji mam części w razie W za darmo
A właśnie... co z pompą u Magnolii? Wymieniona już?

malux20
27-12-2012, 20:46
w unii producent może oLAĆ gwarancję?

chcialbympompe
27-12-2012, 20:52
To zależy od warunków gwarancji. Może być np. "ograniczenie terytorialne".

malux20
27-12-2012, 20:57
no to te ceny i tak są do przemyślenia
biorąc pod uwagę jak są wyłączenia w polskiej gwarancji

miki121
27-12-2012, 21:05
Moduł sterowania S6 - 3200zł. netto :)

chcialbympompe
27-12-2012, 21:14
Moduł sterowania S6 - 3200zł. netto :)
A to na jaki temat???

miki121
27-12-2012, 21:19
Na temat cen części zamiennych kupionych w Polsce do pompy bez gwarancji na terytorium RP :)

chcialbympompe
27-12-2012, 21:21
A na PW odpowiesz?

malux20
27-12-2012, 21:23
proponuję dokładnie przeczytać wyłączenia w gwaran.
faktycznie warto sprawdzić cenę tego modułu w uk

simluc
27-12-2012, 21:27
Jeżeli to ceny z Europy (pewnie UK skoro 20% VAT) to co za problem kupić na firmę bez VATu?
Ceny z Unii ale nie z UK.

simluc
27-12-2012, 21:30
I jeszcze w temacie Panasonica ;) termostat T78 kosztuje 790 zł brutto.

r19
27-12-2012, 21:31
Ceny z Unii ale nie z UK.
Nie powiesz skad, bo bedziesz musial nas potem zabic?

simluc
27-12-2012, 21:33
Najpierw siebie. Dopiero potem was:)

miki121
27-12-2012, 21:38
proponuję dokładnie przeczytać wyłączenia w gwaran.
faktycznie warto sprawdzić cenę tego modułu w uk

Zasilany 220 czy 110??

miki121
27-12-2012, 21:39
A na PW odpowiesz?

Tak jutro rano :)
Dzisiaj poszło do ciebie twoje zamówienie :)

malux20
27-12-2012, 21:40
220 to chyba też nie

miki121
27-12-2012, 21:42
oj 240 :)

malux20
27-12-2012, 21:44
no mniej ważne
grunt że ty też miki zgadzasz się ze w polsce ceny pomp są sztucznie utrzymywane

wihajster
27-12-2012, 21:44
oj 240 :)
Miki to Ty we własnej osobie czy małżonka się udziela?
Bo serwisant chyba pamięta że mamy teraz podobno 230 :(

miki121
27-12-2012, 21:46
mówisz o normie???
bo w gniazdkach to i 208 się znajdzie ;)