PDA

Zobacz pełną wersję : Nasze TK12



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Tomasz Antkowiak
29-12-2011, 13:46
Witam serdecznie :)

Pierwsze 2 wpisy machnalem w blogowym dzienniku, stad wklejam tu tresc a tamte kasuje :)

Wiec zaczynajmy...

Nasza historia jest dluga i pogmatwana, ma kilka naglych i niespodziewanych zwrotow akcji, czasem mrozacych krew w zylach, czasem wybitnie spontanicznych, czesto zupelnie nie przemyslanych... ale zawsze ze szczesliwym zakonczeniem. Dlugo pi pisac. Ale nie o nas ma byc ten dziennik tylko o budowie, o naszym miejscu na Ziemii, naszym nowym kacie, naszym TK12, naszym nowym domu. Nowym bo starym jest 43 metrowe mieszkanie, ktore wlasnorecznie wykonczylismy od stanu surowego wlasciwie, w ktorym zaczelismy wychowywac naszego 4 letniego juz Smarka, w ktorym bylismy szczesliwi.

Podsumowujac wstep: My to G. - moja cierpliwa zona, P. - nasz wspolny osobisty 4,5 letni Smark i ja.

Co bedziemy budowac: TK12 pracowni ArchiTeKa - po zmianach. Widoczki ponizej

EDIT: D...A :) zdjecia beda potem bo musze je gdzies wrzucic, ze strony pracowni nie chce chulac :)
wiec wklejam linka do naszego projektu

http://www.budujdom.pl/TK12-113.html


https://lh4.googleusercontent.com/-aKDYZIyI8WM/TwHv0Wjx3pI/AAAAAAAABn8/eTxVnwMVaFI/s912/TK12%252520PARTER-page-001.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-gQQzCo5WPLY/TwHv2wPkqUI/AAAAAAAABoA/IG6bFerbxdM/s912/TK12%252520PIETRO-page-001.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-Cs9FVjVl90w/TwHv3s9XLcI/AAAAAAAABoE/bzrOEumDMck/s300/1.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/-Ll03cMQ9Dpw/TwHv4M4Y32I/AAAAAAAABoI/jgebrkLUDOg/s300/2.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-TT0ffP5_YM4/TwHv4b8N1jI/AAAAAAAABoM/gstT5bc6icc/s300/3.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-3NwLguO5Uro/TwHv40R_chI/AAAAAAAABoQ/j0gQp-fgjAY/s300/4.jpg

Z uwagi na ograniczenia rzuty kondygnacji beda w nastepnym poscie.

Na koniec tego pierwszego posta dodam ze budowac bedziemy wlasnorecznie. Przynajmniej do SSZ. Zakladam ze na budowie pojawia sie tylko ciesle oraz ekipa od okien. Trzymajcie kciuki.

PS. Bede robil bledy, literowki itp itd, nic nie poradze Po napisaniu prawie caly post jest podkreslony przez automatyczna korekte i nie mam weny aby to sprawdzac

MusiSieUdac
29-12-2011, 22:11
Super ze uciekles z blogowej wersji, a jakbys jeszcze tak zalozył komentarze, czy mozna Ci bazgrac w dzienniku?

Kwitko
29-12-2011, 22:25
Super że wreszcie jesteś :)
Będę podglądać i kibicować.

Tomasz Antkowiak
29-12-2011, 22:35
a bazgrajcie do woli, zbyt wielu watkow nie bede tworzyl bo w koncu ktorys zaniedbam :) jeden moze sie uda pociagnac...jakis czas chociaz :D

jesli nic niespodziewanego sie nie wydarzy to jutro okpoludnia odtrabie wielki sukces i bedziemy mieli z G powod aby swietowac :D pochwale sie jutro :P

MusiSieUdac
29-12-2011, 22:39
w takim razie trzymam kciuki i ide spac, bo wiadomosc o Macku mnie dobiła kompletnie

Tomasz Antkowiak
30-12-2011, 17:00
Udalo sie.

Dwa slowa: MAMY PnB !!!!!!!!!


Dzis po 3 dniach od zlozenia wniosku dostalismy PnB. Swierzutkie, cieple jeszcze, z dzisiejsza data :D
I uprzedzajac wszelkie przypuszczenia: nie po znajomosci, nie mam w Urzedzie zadnej rodziny, a tymbardziej nie dalem nikomu lapowki:) Zwykla ludzka zyczliwosc i uczynnosc istnieje :)

the one
30-12-2011, 17:12
nie mam w Urzedzie zadnej rodziny, a tymbardziej nie dalem nikomu lapowki Zwykla ludzka zyczliwosc i uczynnosc istnieje
biora za to (nasze) pieniadze,jeszcze zrypac ze tak dlugo...:)(krociotko,oczywiscie)

Kwitko
30-12-2011, 17:46
Gratuluje pozwolenia :)

Tomasz Antkowiak
30-12-2011, 17:51
W ciagu ostatnich kilku dni pogialem tez sobie strzemionka na stope i powiazalem czesc koszy :) niestety dzisiejszy wyjazd do Starostawa i kiepsciutka pogoda powstrzymaly od powiazania reszty.

Zastanawiam sie czy jak sie uprawomocni PnB nie skolowac koparki do zdjecia humusu :) Nosi mnie juz teraz.

MusiSieUdac
30-12-2011, 20:19
Gratuluje, teraz zgłoś do Inspektoratu co by sie uprawomocniło i do ław żołnierzu Tomaszu :lol:

rutinowa żona
30-12-2011, 20:32
Witam się i gratuluję pozwolenia! Mały papierek, a jak cieszy:)

Tomasz Antkowiak
30-12-2011, 20:40
zeby zglosic do PINB musze miec Dziennik Budowy, a ten skolei osteplowany odbiore za jakies 2 tygodnie. ale bez obaw, nie zmarnuje tego czasu :)

WiolaB
01-01-2012, 19:34
Witam kolegę co buduje też ładny TK12, mamy już też PnB prawomocne, ze zgłoszeniem w Nadzorze Budowlanym. Czekamy do wiosny i ruszamy. Ciekawe zmiany wprowadziliście..... Nasze są trochę inne, też pokój na dole ale ściana i komin zostają.

Tomasz Antkowiak
01-01-2012, 21:03
czesc! :)

usilowalem wysepic od P. Luizy z ArchiTeKi namiary na osoby ktore kupily TK12 w ostatnim czasie ale mi sie nie udalo, a tu prosze, sami sie zglaszaja :D

Powiedz mi prosze czy Wasz projektant adaptujacy projekt mial jakies problemy/uwagi/watpliwosci? U nas wyszlo kilka "kwiatkow" i chcilabym je sobie skonsultowac jesli mozna.

Widze ze jestescie w 3 strefie obciazenia sniegiem, czy konstruktor przewymiarowal Wam krokwie ze 160x80 na grubsze?
Czy konstruktor adaptujacy wogole wprowadzil Wam jakies zmiany konstrukcyjne? Jak bedziecie budowac? Z czego? Podeslij moze jakis skan rysunkow po zmianach co ?:> Ciekawy jestem jak cholera.

Pozdrawiam!

Tomasz Antkowiak
02-01-2012, 22:40
Kilka zdjec obiecanych i mniej obiecanych

zestaw mlodego zbrojarza (wlasnej produkcji gietarka, oraz fabryczna zawiazywarka do drutu - to polecam:) )
https://lh4.googleusercontent.com/-HUPnUtfU3_8/TwHvsnmAXII/AAAAAAAABnw/NMjdTM6YLCk/s800/DSC00172.jpg

efekt 1,5 h gimnatyki przy gietarce (pret fi6 pociela mi za free hurtownia:))
https://lh5.googleusercontent.com/-50Bb4yl82Zc/TwHvyHn790I/AAAAAAAABn4/lOpnhfwO5Bo/s800/DSC00174.jpg

i kilka powiazanych juz koszy, reszcze powiaze w najblizsza sobote
https://lh6.googleusercontent.com/-SkDmrX8B4tg/TwHvvVoXKHI/AAAAAAAABn0/cuqTryeyacA/s800/DSC00173.jpg

WiolaB
03-01-2012, 21:27
Szybko działasz.....
napisałem ci wiadomość na gg...
Zmianę krokwi mamy na 180x80

ironman
04-01-2012, 14:23
Witam, świetny projekt :) Planujesz rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka ?
Dziennik będzie uzupełniały o wydatki ?

Tomasz Antkowiak
04-01-2012, 20:32
WiolaB - niestety nic nie dolecialo, jesli mozesz podaj prosze wasze GG to sie odzwe.

Ironman - dzieki, wybralismy go z G zupelnie niezaleznie prawie, i mimo ze szukalismy dlugo czegos czego nie trzeby by pod siebie wcale zmieniac to ciagle wracalismy do tego wlasnie:)
Cieple powietrze chcial bym rozprowadzic, ale z uwagi na zmiene miejsca kominka bedzie to trudne i nie wiem czy sobie nie odpuszcze, bede myslal jak bede blizej tego etapu. Byc moze zrobie rozprowadzenie do 2 tylnych sypialni na poddaszu, co do reszty to nie wiem jeszcze.

Generalnie koszty notuje tutaj:
KOSZTY (http://www.tomasz-antkowiak-tk12.mojabudowa.pl/?menu=koszty)

ale bede co jakis czas wklejal, na dzien dzisiejszy mamy tyle:

-Geodeta: 450 zł

-Architekt, spotkanie i porada w sprawie zmian projektu 100 zł

-Aquanet - warunki techniczne przyłączenia 131,76 zł

-Zakup projektu gotowego TK12 z pracowni ArchiTeKa 1850 zł

-Thuja Brabant - 24sztuki, pod plot od strony sasiada :) 239 zł

-Wypis i wyrys z MPZP 90 zł

-Dalmierz laserowy Bosch PLR25 (zakup uszkodzonego, naprawa samodzielnie) 63 zł

-Zestaw poziomicy laserowej z niwelatorem i statywem 140 zł

-Adaptacja projektu ze zmianami 2500 zł

-Opłata skarbowa za nadanie numeru porzadkowego nieruchomosci 17 zł

-Dziennik Budowy i Tablica Informacyjna 49,95 zł

-Lata murarska z poziomica 2,5 metra + sznurek murarski 100m (zolty)
+ sznurek murarski 50m (pomaranczowy) 146,89 zł


Wypozyczenie przyczepy do dluzycy (do przywiezia pretow) 70 zł

Pret zbrojeniowy zebrowany fi12 (220mb) i gladki fi6, (72mb) 310 zł

Drut wiazalkowy z oczkiem L=10cm, 4 paczki po 1,5kg (ok 6000 drucikow w sumie) 50 zł

Pret zbrojeniowy gladki fi 6 na strzemiona, 16x6mb (pociete za free na 96 odcinkow o dlugosci 1mb) waga 23kg cena 4,17PLN brutto/kg 95,91 zł


Lacznie do dzis: 6304,27

WiolaB
04-01-2012, 21:16
Witaj a po co już nadawałeś nr nieruchomości?, wymagane to jest tak wcześnie.
Zapisz nr gg 28163686

Tomasz Antkowiak
04-01-2012, 22:35
Nie, dopiero przed zamieszkaniem, ale zrobilismy to troche na fali a troche aby nie zapomniec i jeszcze troche aby miec juz komplet z tutejszego UM :)

EDIT: zagaduje do was i cicho sza...

Tomasz Antkowiak
07-01-2012, 17:36
Humusu zdjac nam nie wolno, szkoda, ale trudno.

W zamian za to uporzadkowalismy dzis dzialke troche. Wycielismy drzewka owocowe ktore tam rosly, wytargalismy tez z tesciem z bagna naszego trolla (znaczy ze stara betoniarke wyciagnelismy z grzaskiej kupy kompostu :)). Troll wybudowal juz 2 domu, pierwszy prawie 30 lat temu - dom tesciow, drugi przed kilkoma laty, teraz wybuduje trzeci. Obejrzalem na szybko w jakim jest stanie i nie mam zadnych zastrzezen. Troche ja tylko przesmarowac i sprawdzic instalacje elektryczna, czy aby jest bezpieczna i bedzie dzialac jeszcze dlugo dlugo. Betoniarka nie jest wielka (jakies 80 litrow wg tescia), ale koszmarnie ciezka i solidna, zreszta wieksza nie jest mi potrzebna.

Zdecydowalismy ze bedziemy budowac z szarego betonu komorkowego w klasie 600, bez P+W. Sciana bedzie i tak 2-warstwowa, wiec sugerujac sie zdaniem bardziej doswiadczonych (i tu uklon dla tescia oraz MSU) wezmiemy to co mozemy miec taniej.

W odleglosci 1,7 km od dzialki mamy Leroy Merlin, maja tam szary BK z Prefabetu ponizej 6 zlotych za bloczek. Na dzialce nie mam miejsca aby zlorzyc caly material na sciany wiece bede bral po trochu, stad odleglosc bedzie istotna, i dlatego bedziemy zaopatrzywac sie u nich.

Tablice informacyjna tez mamy od nich (z ich logo:)) (kiedy powinna zawisnac?)

Jeszcze troche pozadkowania i bedzie miejsce na dom, potem juz tylko czekac na pogode i do pracy.

MusiSieUdac
07-01-2012, 18:07
No, no a potem bedzie na mnie;)

Czyli, że nasz szrot ma gdzieś w Polsce siostrę znaczy się

Tomasz Antkowiak
07-01-2012, 18:50
No kto wie :) Nasza betoniara dalej zwana trollem to samorobka, wykonana jakies 30 lat temu przez tescia tescia, czyli dziadka zony mojej osobistej. Wyjatkowo ciezka konstrukcja. Wywlekalismy ja we 3 chlopa i po pokonaniu 30 metrow po trawie bylismy umordowani jakbysmy maraton przebiegli... 2 krotnie :)

Wracajac do budulca...
asekurujac sie troche obdzwonilem w czwartek wszelkie markety budowlane w Poznaniu, kazdy bez wyjatku ma w ofercie szary BK (w 3 na 4 od tego samego producenta), roznice w cenie sa na poziomie 1 grosza (no... Castorama jest drozsza o 5 groszy :)) i we wszytskich pracownicy zgdonie jak jeden maz twierdza ze nie pamietaja sytuacji aby nie mieli nic na stanie z interesujacych mnie bloczkow.

W kazdym z obdzwonionych miejsc pytalem tez o cene transportu... i tu jestem ciut zniesmaczony... pomimo ze prawie kazdy market wozi inna ilosc palet, to po przeliczeniu ceny na jeden bloczek ceny u wszystkich sa IDENTYCZNE, co do 4 miejsca po przecinku :) ZMOWA CENOWA JAK NIC!

I wlasnie dlatego kupie tu gdzie mam najblizej i gdzie sila rzeczy bywam najczesciej - LEROY MERLIN :)


PRYWATA: kupie przyczepke DMC 750 kg (i sam sobie bloczki przywioze:))

Kwitko
07-01-2012, 19:04
Sam będziesz bloczki woził? Zamęczysz się :D
No chyba że Ci w sklepie hds albo coś załaduje, a ty będziesz ręcznie tylko rozładowywał.
U nas transport (10 km) przy większym zamówieniu jest za darmo, przy mniejszym jakieś 30 zł. Przy zakupie cegły na cały dom to jakieś 50 km. za darmo mi przywieźli.
A tablice już możesz wieszać, lepiej wcześniej niż za późno ;)
Ale rozpocząć to możesz dopiero chyba tydzień po zgłoszeniu rozpoczęcia w PINB

Tomasz Antkowiak
07-01-2012, 19:39
Calosci sam nie przywioze, ale gdyby cos bylo trzeba to od biedy im blizej do sklepu tym lepiej :) A przyczepka na budowie przyda sie.

bułkazmasłem
07-01-2012, 21:35
A przyczepka na budowie przyda sie.

Przydałoby się poprzekręcać o 90 stopni kolejne strzemiona (zamki) w zbrojeniu ławy. Zobacz u Netbeta na początku dziennika były foty jak ma być, o wygiętych łączeniach z pręta 12 mm z odpowiednim zakładem w rogach budynku też nie zapomnij.;)
pozdro

bułkazmasłem
07-01-2012, 21:44
kazdy bez wyjatku ma w ofercie szary BK ......PRYWATA: kupie przyczepke DMC 750 kg (i sam sobie bloczki przywioze:))

Podniosłeś jeden dla próby? nie? spróbuj, przyjdzie Ci podnieść i ustawić ponad tysiac sztuk - Ciężkie jak s...syn. Ani dobre, ani tanie ,ani lekkie ,brak zamków czy otworów do podnoszenia(np.na kciuk do chwycenia) to prawdziwa udręka,ceramika polaryzowana to jest to. DMC przyczepki bez hamulca najazdowego nie może być większe niż te jakie masz wbite w dowodzie przy montażu haka. dla małych aut z małymi silnikami czasem paradoksalnie przyczepa z dmc 750 to mandat na dzień dobry (nawet za pustą ciągniętą przyczepę.)

klaudiusz_x
07-01-2012, 22:12
Pret zbrojeniowy zebrowany fi12 (220mb) i gladki fi6, (72mb) 310 zł



Trochę tanio.
Po ile jest stal?

Tomasz Antkowiak
07-01-2012, 22:13
czesc bulka :)

podnioslem, dam rade:) pewnie bedzie kryzys, pewnie bede klal i wyzekal ze bylo trzeba posluchac, ale cholera, nie lubie ceramiki:) od poczatku bylem nastwaiony na BK, tyle ze myslalem o wersji na P+W, ale coz... chce wybudowac sam, chce wybudowac bez kreski, wiec musze sie na pewne niedogodnosci zgodzic...

w kwestii przyczepki, to bez obaw :) zdarza mi sie ciagac lawete, auto daje rade bez zajakniecia, zreszta nie ma prawa nie dac rady. te 750 kg moge ciagnac bez problemu. zalezy mi na tej wadze aby nie bujac sie pozniej na przeglady i nie przeplacac na OC.

Tomasz Antkowiak
07-01-2012, 22:15
Trochę tanio.

tak, odkupilem pret ktory zostal gosciowi po budowie. chcial sie pozbyc bo mu przeszkadzal wiec chetnie przytulilem :)

niestety nie wystarczy, w tygodniu musze wziac przyczepke do dluzycy i kopnac sie po reszte na lawy.

klaudiusz_x
07-01-2012, 22:21
Nie wiem po ile u Was lecą strzemiona, ale stwierdziłem że szkoda czasu na zabawę i kupiłem gotowe na wieńce 19x19cm po 75gr za sztukę. Do ław miałem ze złomowiska gotowe za 80zł żebrowane.

Tomasz Antkowiak
07-01-2012, 22:27
tez nie wiem :) nie interesowalem sie. uznalem ze bedzie to doskonaly sposub na zabicie czasu (okazalo sie ze nieszczegolnie duzo udalo sie go ukatrupic:)) i pierwsze budowlane szlify :) pewnie z perspektywy czasu spojrze na to inaczej, ale teraz to mnie rozpiera energia i gdybym tylko mogl... ehhh :) a tu PnB jeszcze nie prawomocne... i pogoda nie pewna, i do PINB trzeba zglosic...

klaudiusz_x
07-01-2012, 22:38
Tak trochę z mojego doświadczenia: dużo okien dachowych, to są ogromne koszty. Wydaje mi się że lepiej powiększyć minimalnie zwykłe, a te dachowe ograniczyć. Ponadto (nie wiem jak jest w planie) ale drzwi tarasowe, balkonowe powyżej 230cm (chyba to jest 230) z porządnych firm robią tylko białe.

Tomasz Antkowiak
07-01-2012, 22:50
dachowe okna redukujemy do 1 na kazde pomieszczenie (z 4na pomieszczenie w projekcie), dodajac jedno nad schodami. okna tarasowe tym czasem nominalnie w projekcie sa 220cm wysokie w salonie i jadalnie oraz po 200 na poddaszu.

Pozdrawiam!

bułkazmasłem
07-01-2012, 23:06
tak, odkupilem pret ktory zostal gosciowi po budowie. chcial sie pozbyc bo mu przeszkadzal wiec chetnie przytulilem :).

No to ,,ześmiałem się ze śmiechu'' , kolega kaskader. Jaki gatunek stali zbrojeniowej kolega zobaczył na fakturze u ,,gościa'' 34GS, 18G2-b , St50B a może jakiś inny RB 300, RB 400, RB 500, RB 400W, RB 500W ( gościu nie pokazał faktury?w ogóle zainteresowałeś się?) A MOŻE taki jak jest w Twoim projekcie? Teraz to już tylko wróżka z kulą może pomóc. CCC cena czyni cuda. Tanie mięso psy jedzą. Oszczędż na kafelkach czy meblach ale nie na elementach konstrukcyjnych domu, nie opłaca się.
ps. i znowu zaraz napiszą że bułka tylko straszy :sick:

Tomasz Antkowiak
07-01-2012, 23:25
a niech straszy :) klase preta da sie rozpoznac po rodzaju zebrowania, wiec bez obaw :) w przypadku wszelkich watpliwych kwestii zwracam sie z pytaniem do swojego Kierownika (nawet o sposob wiazania strzemion z pretami:))

PS. bulka, ja cie generalnie lubie i cenie sobie twoje uwagi oraz wiedze stad chetnie bede cie goscil w naszym dzienniku i pochyle czola jesli kiedys pryjdzie mi powiedziec "a bulka ostrzegal", ale nie traktuj wszytskich z gory i jak idiotow bo w koncu przstane cie cenic ;)

bułkazmasłem
07-01-2012, 23:47
klase preta da sie rozpoznac po rodzaju zebrowania ....... ale nie traktuj wszytskich z gory i jak idiotow bo w koncu przstane cie cenic ;)

Gatunek stali najlepiej rozpoznać z metki na wiązce w hurtowni , można także poznać zgrubnie po kolorze iskier przy cięciu czy szlifowaniu , wreszcie po sposobie utwardzenia i kolorze przecinanych końcówek pręta. Jak widać po rodzaju żebrowania także można rozpoznać gatunek stali. Nie traktuję nikogo z góry i jak idiotę , jak odniosłeś takie wrażenie to przepraszam, nie było to moim zamiarem,mam specyficzne poczucie humoru i czasem zbyt bezpośredni sposób wypowiedzi ale ci co mnie znają akceptują to bo ważne jest CO piszę a nie JAK. Jestem jak te zgryżliwe dwa dziadki z loży z muppet show - moje ulubiene postacie.

ps. jak mnie energia rozpiera to nie daję się żonie wyspać;)

Tomasz Antkowiak
07-01-2012, 23:58
no tak... dziadki z lozy z muppetow...

to ty musisz byc swoj chlop jak muppety znasz ;)

mowiac powaznie: ja sie na budownictwie nie znam - na razie. znam sie na wielu innych rzeczach, ale nie na budownictwie, stad wszelkie merytoryczne uwagi cenie i staram sie kozystac. jestem jednak zdania ze nie zawsze musi byc tak ze drozej znaczy lepiej i ze tylko nowe itp itd... umiejetne i odpowiedzialne podejmowanie przemyslanych i swiadomych decyzji moze dawac dobre efekty, ekonomicznie uzasadnione i oplacalne dla inwestora. Buduje dom dla mozej zony, syna i dla siebie, ostatnia rzecza na jaka bym sie zgodzil bylo by zrobienie czegos na skroty albo nie tak jak nalezy

i tyle na dzis :)

zycze zdrowia i polecam przepis na pyszna cytrynowke (wlasnie sie racze) dodany przez moja osobe w odpowiednim dziale :yes:

bułkazmasłem
08-01-2012, 10:52
ja sie na budownictwie nie znam - na razie. znam sie na wielu innych rzeczach, ale nie na budownictwie, stad wszelkie merytoryczne uwagi cenie i staram sie kozystac. jestem jednak zdania ze nie zawsze musi byc tak ze drozej znaczy lepiej i ze tylko nowe itp itd... umiejetne i odpowiedzialne podejmowanie przemyslanych i swiadomych decyzji moze dawac dobre efekty, ekonomicznie uzasadnione i oplacalne dla inwestora. Buduje dom dla mozej zony, syna i dla siebie, ostatnia rzecza na jaka bym sie zgodzil bylo by zrobienie czegos na skroty albo nie tak jak nalezy

Wystarczy podstawowa wiedza i dobrze stosowany twz. zdrowy rozsądek , znajomość podstaw fizyki, dużo dużo czytać ze zrozumieniem, z dociekliwością detektywa poznawać i nie powielać błędów innych, a będzie dobrze. Jak ma być dobrze trzeba zrobić samemu, lub stać i patrzeć z odległości 1 metra na ręce.
Na pożyteczne spożytkowanie nadmiaru energi można przed uprawomocnieniem się PnB zrobić:
- rusztowanie do murowania, zawsze lepsze niż warszawskie, stare plastykowe skrzynki na butelki- super sztywne i super lekkie, deski na górę, skręcane zwykłymi wkrętami, oczywiście dodatkowo Alu drabinka ze min 5 stopniami z casto z promocji by wleść z ciężkim BK czy wiadrem zaprawy na górę , sam wypróbowałem , do wysokości trzech skrzynek ( głowa na wysokości ok2,8 m czyli np. murujemy działówki) super , cztery trzeba lekko uważać by nie fikło, przy pięciu dobrze dorobić proste lekkie podpórki z desek. Prosto ,tanio, pewnie, łatwo.
- jeżeli będziesz murował z BK na zaprawę to zrobić skrzynkę do rozkładania zaprawy.
- zrobić wózek dwukółkę do wożenia bloczków, BK, wiader wiader zaprawą czy piachem
- jeżeli spodziewasz się wody w wykopach(wywiad u sąsiada, samemu wykopane dołki do pomiaru poziomu wody gruntowej) czas wykonać sprzęt do parodniowego wypompowywania wody. zwykła pompka zanurzona w wykopie momentalnie wciągnie kamyk i się zatnie, sterowanie klasycznym pływakiem jest beznadziejne i trzeba przerabiać.
jeśli nie masz wody z sieci można kupić zbiornik paletowy ( ok 200 zł) 1 m3 , woda wiadomo potrzebna do np.zagęszczania piachu, polewania chudziaka, do zaprawy, mycia rąk itp.

Tomasz Antkowiak
08-01-2012, 13:08
bulka z maslem z rana... sama radosc ;)

-rusztwanie mam juz, kilka ramek warszawskiego, ale pomysl ze skrzynkami mi sie podoba... najleposze byly by pewnie takie po piwie...tylko sad je wziac... wiem kupic kilka skrzynek piwa :D pod plaszczykiem koniecznosci budowlanej to moze i zona sie zgodzi :D

-bloczki zamierzam kleic,

-wozek juz jest :D

-wody u nas brak, grunt jest suchy jak pieprz, wszelkie wody gruntowe opadly na skutek dzialania drenazu pobliskiej autostrady (sasiad probowal dowiercic sie studnia glebinowa... :) odpuscil )

-wode bierzaca natomiast mamy bez problemu, mam tez zbiornik IBC ktory zbiera deszczowke z wiaty nad moim ukochanym pojazdem.


a tak BTW ro dzieki za podpowiedzi :) wozek wprawdzie mam ale nie przyszlo by do glowy aby bloczki nim wozic :)

klaudiusz_x
08-01-2012, 22:44
Będziesz mieć wentylację grawiatcyjną czy mechaniczną? W przypadku tej drugiej można ograniczyć ilość kanałów wentylacyjnych. Co prawda koszt kanałów nie jest zbyt duży, ale po co tracić cenną przestrzeń.

Tomasz Antkowiak
08-01-2012, 23:21
W projekcie mamy zwykla, tradycyjna wentylacje i pewnie przy takiej zostaniemy. Generalnie ciagi wentylacyjne z tego co widze w projekcie sa 2 (pomijam ten do kotlowni ktory idzie w obrysie komina glownego - tak przynajmniej rozumiem rysunek, pewnie kierbud bedzie mi to musial objasnic:)). pierwszy jest w narozniku sypialni nad malym pokoikiem na dole - dla dolnej i gornej lazienki (puszczamy go w scianie zewnetrznej zgodnie z sugestia projektanta adaptujacego, aby oszczedzic miejsce) i drugi jest w spizarni - dla kuchni, ten tez pujdzie w scianie.

Do kominka chyba jest tylko dymowy + jakis nawiew do paleniska pewnie. Jak sciagne tu kierownika na sprawdzenie zbrojen to go przepytam.

MusiSieUdac
09-01-2012, 14:57
Czesc i czołem. Do pomieszczenia z kominkiem tez musi byc wentylacja

Tomasz Antkowiak
09-01-2012, 20:30
a jak rozgranicza sie pomieszczenia jesli nie sa nijak podzielone? czyli kuchnio-jadalnio-salono-korytarz z klatka schodowa na przyczepke? :)

zerkam w rysunki i juz widze ze do kominka jest ksztaltka kominowa z otworem dymowym fi200 oraz otworem wentylacyjnym 10x17cm...

czyli chyba cos takiego ?

http://images01.olx.pl/ui/4/10/42/1266325499_74480842_1-Zdjecia--Pustak-kominowy-wentylacja.jpg

MusiSieUdac
09-01-2012, 20:36
Tez miałam dylemat z rozgraniczeniem. Mam tak samo kuchnio-jadalnio-salonowo. W kuchni jest kanal went, ale oprocz tego przy kominku jest zrobiona druga wentylacja

Tomasz Antkowiak
09-01-2012, 21:11
u nas na rysunkach do kuchni ida 3 (w czego jeden jest zapiety w spirzarni a 2 zostaja w kuchni). Pytanie: jak wyprowadzic taki kanal jak na ksztaltce na powyzszym zdjeciu? Kominek chcemy miec "w scianie" bez zadnych kamiennych obudow itp itd. Sciane moze z cegly robiorkowej, w niej "na plasko" kominek, w narozniku salonu (patrz widok rzutu parteru na 1 stronie).

bułkazmasłem
10-01-2012, 13:17
Pytanie: jak wyprowadzic taki kanal jak na ksztaltce na powyzszym zdjeciu?

zwyczajnie fleksem z tarczą do betonu ,przed murowaniem,wyciąć otwór(pod wymiar kratki) na odpowiednim boku ok 5-10 cm poniżej stropu. jak zwykle jest wiele ALE. - rewizja na dole?, przeznaczenie :nawiew? wywiew? położenie kanału na dachu wobec zachodu? itp itp , poczytaj projekt,pogoogluj a wtedy zadaj konkretne pytanie , pomożecie? POMOŻEMY.

ps. spróbuj odkryć jak prawidłowo montuje się do podłoża pierwszy element komina systemowego czyli ceramiczną podstawę (obojętnie z czy bez odpływu kondensatu) A luzem, B przyklejamy na klej ceramiczny, C przyklejamy na zaprawę do murowania. ile instrukcji,ile wykonawców ,ile sprzedawców tyle rozwiązań, he he przerobiłem temat u siebie. mam dziesiątki taki zagwózdek ,wszystkie Cię spotkają na budowie, chcesz następne?

MusiSieUdac
10-01-2012, 13:27
Tomkowi, chyba chodziło o to jak w rogu zrobic komin, zeby kominek jak najmiej byl wywalony w glab salonu, tak???

bułkazmasłem
10-01-2012, 15:22
jak w rogu zrobic komin, zeby kominek jak najmiej byl wywalony w glab salonu, tak???

a widziałaś już kiedyś róg wywalony w głąb salonu?:no: nie? ja też nie widziałem.


... jak ... zrobic komin
według projektu

MusiSieUdac
10-01-2012, 17:22
a widziałaś już kiedyś róg wywalony w głąb salonu? nie? ja też nie widziałem.
..zacznij patrzec dalej - to zobaczysz wiecej. Ja widzialam, nawet dwa rogi :D


Tomek moze pomysl o kominie w scianie zewnetrznej - cos podobnego ma chyba Kwitko. Ale pogadaj z kierownikiem lub konstruktorem jakby oni to widzieli i czy to wogle jest mozliwe przy Twoim projekcie

Kwitko
10-01-2012, 19:15
Tak, tak, my mamy kominek w ścianie nośnej.
U Tomasza komin od kominka będzie na samym dole dachu, kawałek nad rynną i tak się zastanawiam jak to będzie wyglądać?

MusiSieUdac
10-01-2012, 19:46
U Tomasza komin od kominka będzie na samym dole dachu, kawałek nad rynną i tak się zastanawiam jak to będzie wyglądać? Dokladnie, dlatego tez napisałam czy to w ogole byłoby mozliwe w tym projekcie

Tomek, a pomysl czy pierwotne usytuowanie kominka w centrum domu tak, ze jest plecami do kuchni, a widoczny zarowno z jadalni jak i salonu nie bylo korzystniejsze? To tak tylko moja mysl, bo oczywiscie kazdy ustawia dom wg swoich przemyslen i tak jak mu wygodnie.

Pozdrawiam

Tomasz Antkowiak
10-01-2012, 20:48
Hej.

Kominek na scianie gdzie byl pierowtnie znacznie zaweza ciag miedzy jadalnia a salonem. Sztucznie dzieli te pomieszczenia, choc oczywiscie jest kozystniejszy pod wzgledem rozprowadzenia ciepla itp itd... No ale u nas bedzie w narozniku :)

W zasadzie mysle ze jak juz przyjdzie na niego czas to znajdzie sie i rozwiazanie, tymczasem trzeba wymurowac stan "0" zamiast zaprzatac sobie glowe kominkiem, o! :)

MusiSieUdac
10-01-2012, 20:59
no ale pod komin przydałby sie fundament :)

Tomasz Antkowiak
10-01-2012, 21:48
oczywiscie, stopa bedzie tam gdzie ja projektant adaptujacy naniusl, czyli w narozniku. zazbrojona siatka wg projektu.

MusiSieUdac
10-01-2012, 22:05
oczywiscie, stopa bedzie tam gdzie ja projektant adaptujacy naniusl, czyli w narozniku. zazbrojona siatka wg projektu.
To ja juz sie zakreciłam ;) Jesli tak jest to git. Powodzenia

Tomasz Antkowiak
10-01-2012, 22:18
chodzilo mi pierwotnie o to czy oraz jak moge wykozystac kanal wentylacyjny w ksztaltce ktorej widok jest wyzej przy zalozenie ze ksztaltki wstawie w samym narozniku, a przed nimi dam kominek i z przednia scianka kominka zlicuje sciane od posadzki az po strop. Czyli jesli spojrzec na rzut parteru bede mial symetrycznie sciete narozniki salonu, po jednej stronie scianka umozliwiajaca wejscie do malego pokoju na dole, a po drugiej scianka w ktorej bedzie osadzony kominek, w narozniku tym czasem (tej zamknietej scianka przestrzeni komin systemowy z kanalem wentylacyjnym).

O wyglad dachu sie nie obawiam, nie bedzie tak zle :D mamy dlugie okapy... ;)

Tomasz Antkowiak
12-01-2012, 09:22
Przydałoby się poprzekręcać o 90 stopni kolejne strzemiona (zamki) w zbrojeniu ławy. Zobacz u Netbeta na początku dziennika były foty jak ma być, o wygiętych łączeniach z pręta 12 mm z odpowiednim zakładem w rogach budynku też nie zapomnij.;)
pozdro

hej, dopiero teraz zauwazylem ze pisales o tym:) zona mi wytknela palcem ;P

strzemionka poprzekrecam na nastepnych koszak ktore bede wiazal. tak dla zasady, choc przy takim zagieciu jak mam kierownik mi to klepnal i moglo by byc tak samo na wszytskich.

na narozniki i wszelkie polaczenia mam 60 metrowych kawalkow preta zebrowanego fi12 do pozaginania. Czyli zakladki na kazdy z bokow wyjda po 50 cm, a wiec jeszcze po jednym strzemionie musze podokladac przy laczeniu poszczegolnych koszy ze soba juz w wykopie. Na obecna chwile mam pierwsze strzemie 60cm od konca preta i potem rozstaw co 40cm (w projekcie niby co 50 zaplanowano, ale uznalismy ze ciut zagescimy bo te 50cm to zbyt zadko wg mojego kierownika).

Tomasz Antkowiak
13-01-2012, 22:03
Jako ze dzis "jest moc" kilka widoczkow z wlasnorecznie skleconej wizyalizacji.

Niestety biblioteki wypasazenia MEGA MEGA ubogie stad niestety umoeblowanie, podlogi itp itd sa tylko po to aby byly w celu okreslenia proporcji.

Co jest istotne to gabaryty, ksztalty pomieszczen itp itd... no i to mozna sobie juz po domu "pospacerowac"

BTW. Gdyby ktos dysponowal bibliotekami do ArCon'a tudziez namiarem na jakis freeware'owy soft do projektowania to chetnie przytule.

widok z kuchni przez jadalnie na salon EDIT: w tej ceglanej sciance w oddali bedzie kominek wlasnie
https://lh6.googleusercontent.com/-kGrdRkC7cbU/TxRnZ9YWfxI/AAAAAAAABpU/tI27SVZYLXo/s912/TK12.jpg

widok spod naszego orzecha (ktory to sie ostanie) na taras, jadalnio-salon oraz na gorze na okno pokoju naszego Smarka (to niebieskawe)
https://lh6.googleusercontent.com/-Kr3pQ6OdDTs/TxRnfrQ3StI/AAAAAAAABpY/1ghhXPMALZs/s912/TK12%252520taras.jpg

widok "z kominka" na salon-jadalnie-kuchnie-klateke schodowa... zgodnie z zapowiedziami o ubogiej bazie jest meblowa wiocha...ale nic to
https://lh5.googleusercontent.com/-kAfi2owgjXY/TxRnkym5GBI/AAAAAAAABpg/JUxdn6uHNwA/s912/TK12salon%252520na%252520kuchnie.jpg

no i widok od fronto-boku
https://lh4.googleusercontent.com/-tjKeksFNzGM/TxRnoIX7FhI/AAAAAAAABpk/uuiP4xO4z74/s912/TK12%252520przod%252520jasno%252520slabe.jpg

tyle na dzis --> teraz perla chmielowa psssyt :D

Gosia_A
16-01-2012, 22:09
stuk puk! dzień dobry/dobry wieczór...żona Tomasza się kłania...;)

Tomasz Antkowiak
16-01-2012, 22:56
łomatko zona inwestorka wpadla na kontrole :) zatem niniejszym przedstawiam moja osobista zone :)

Kwitko
17-01-2012, 09:04
Witaj żono Tomasza :D

aksamitka
17-01-2012, 17:01
witam sie w Waszym dzienniku:)

bede do Was zagladac :)

Gosia_A
18-01-2012, 19:34
Witamy, witamy:) dzisiaj, zniecierpliwiona i stęskniona za wiosną...żona inwestorka zakupiła już pierwsze nasiona kwiatów do wysiania...ha!;P przecież nawet na budowie, nooo-powiedzmy w pobliżu...może być kolorowo ;P prawda?:)

ziuta62
20-01-2012, 00:48
Przyleciałam się przywitać! Przeczytałam dziennik no i cóż. Tylko pogratulować! My niestety budować będziemy na odległość. Mieszkamy w UK.Czasem planujemy wpadać na inspekcję.Musimy zaufać naszemu architektowi, który bedzie KB. Wykończeniówkę będzie robił mąż. Pytałam o ceny bo projekt jest na ukończeniu i staramy się szacunkowo coś określić. Domek nam się właśnie powiększył o dodatkowe 20m piwnicy. Skarpa.
Bardzo ładny dom wybraliście. Mam sentyment do dachów dwuspadowych. Mój też dwuspadowy, ale przyczółkowy, z takimi "spódniczkami' dookoła domu.
Fajnie, że nie zrezygnowaliście z kominka, a w takim dużym salonie to ozdoba. Będę podgladać.
Pozdrawiam i trzymam kciuki!!!

aksamitka
20-01-2012, 07:44
Witamy, witamy:) dzisiaj, zniecierpliwiona i stęskniona za wiosną...żona inwestorka zakupiła już pierwsze nasiona kwiatów do wysiania...ha!;P przecież nawet na budowie, nooo-powiedzmy w pobliżu...może być kolorowo ;P prawda?:)


u nas zima pełną parą- choć tez już wypatruje wiosennego słoneczka- wszelkie nasiona juz gotowe do wysiewu ;)

LukaszKRK
20-01-2012, 09:40
My już też nogami przebieramy, czekamy na PnB ale nasiona też czekają ;) Ostatnio nawet już wrysowałem dom z ogrodem w Google Earth, dla zainteresowanych z minimalnymi umiejętnościami technicznymi robi się to w programie: Google SketchUp 6. Super zabawa dla niemogących się doczekać ;) Jak by był problem to mogę pomóc.

Gosia_A
20-01-2012, 12:04
no i zima chyba zadomowiła się jednak na dobre...od rana wciąż sypie i sypie...jest pięknie, ale trochę ciepło, więc na bałwana chyba nie ma co liczyć...jeszcze z 2 tygodnie mogłaby u nas zostać, ale jak dla mnie-w lutym może już przyjść wiosna...:D wracając do roślinek..oprócz nasion, ukorzeniają się również begonie :))))

Tomasz Antkowiak
20-01-2012, 19:26
wiosne to ja chce od jutra a nie od lutego!

ziuta, jesli na odleglosc to zastanowcie sie nad nadzorem inwestorskim, sam kierownik budowy, tym bardziej jesli to przy okazji projektant budynku niestety moze nie byc do konca obiektywny jesli nie bedziecie mu patrzec na rece. wg mnie nie da sie uniknac pomylem (drobnych lub mniej drobnych) zarowno przy projektowaniu jak i przy wykonastwie (a sam projektuje a potem wykonuje - wprawdzie nie budynki a maszyny przemyslowe), a jesli projektant = nadzorca wykonawcy - > kierbud to mimo wszytsko lepiej aby ktos jeszcze czuwal nad waszymi pieniedzmi - nadzor inwestorski.

Nasze PnB wczoraj stalo sie ostateczne - uprawocnilo sie, dzis natomiast Zona Inwestorka odebrala Dziennik Budowy osteplowany.

Generalnie mam juz zaklepanego geodete ktory tylko czeka za wezwanie, mam zaklepany beton, bloczki M6 czekaja az bedzie zielone swiatlo zeby przyjechac... i wszytsko bylo by pieknie... gdyby nie to ze od rana pada snieg. Nie wiem po jaka cholere pada bo od razu topnieje, ale pada i mnie wkurza. Bo nawet nosa sie nie chce z domu wychylic.

Mam tez 3 oferty na strop - nie jest zle, choc jak zawsze sa zwyciezcy i sa przegrani.

Chce tutaj polecic 2 firmy ktore na polecenie zasluguja (stropy):
1. Konbet - oferta byla blyskawicznie, cenowo jest po srodku, oferta jest jednak dosc ogolnikowa, prosilem o uszczegulowienie ale tu juz troche czekam
2. Stopex - mega profesjonalnie, szybko i skladnie. Wyslalem pliczek DWG jaki zrobilem i dostalem PROJEKT STROPU zrobiony na jego podstawie - wprawdzie tylko w PDF ale widac ze nie amator to rysowal :) cenowo troche drozej niz Konbet, ale za to wiem dokladnie co ile kosztuje i ile czego ujeto w ofercie za ile i po co itp - slowem polecam :)

nie wiem jeszcze czy wybor padnie na ktorakolwiek z powyzszych firm - pewnie bede decydowal na podstawie ceny jak juz przyjdzie co do czego, a nie wiem na czym bedziemy wtedy stali, ale obie napewno zasluguja na wzmianke... a niech tam im bedzie, moze rating w googlach ciut im podniose ;)

temperatury sa generalnie dodatnie, wiec gdyby nie ten snieg to bym sie pokusil o wykopanie i zalanie lawy... niestety booje sie ze mnie zaleje i bede kopal drugi raz...

aksamitka
20-01-2012, 19:43
Tomasz, chyba nie ma co ryzykowac, pogoda jaka jest każdy widzi....

Tomasz Antkowiak
20-01-2012, 19:53
no w takich warunkach pogodowych to dupa blada... mialbym po powiedzenia kilka slow nt tegorocznej zimy ale nie nadaja sie to druku :D

jak czekalismy na PnB to bylo slicznie i wiosennie... jak juz mozemy to sie zpierdzielila pogoda... ehhh, co za swiat ;)

ziuta62
20-01-2012, 20:00
Tomasz! dziekuję za rady. Właśnie się wczoraj zastanawialiśmy nad tym nadzorem. Chcielibyśmy być przy całym stanie zero.Zależy nam na poprawnych izolacjach i ubiciu ziemi/piachu/ pod wylewkę, bo z tym są przewaznie problemy i olewanie. Przy ścianach powinno być łatwiej, a strop belkowy i więżba to już zupełnie nie nasza bajka. Jak zrobią jak w projekcie to tak będzie. Dlatego myśleliśmy o dobrej zapłacie dla architekta żeby jako KB się przyłożył i trochę tam w naszym imieniu podyrektorował.
Ja też myślę, że powinieneś się wstrzymać z pracami ziemnymi. To jest ciężka praca. Poodpoczywaj trochę, jeszcze się namęczysz.
Pozdrawiam!

Tomasz Antkowiak
20-01-2012, 20:46
no nie mam wyjscia, puki nie bedzie stabilnie i bezdeszczowo (a i nie mroznie)

tylko kazdy stracony tydzien mnie boli, bo moze sie potem okazac ze mi go zabraknie na koniec roku. u nas jest troche inna sytuacja, bede budowal sam, w pojedynke przewaznie, a to wymaga czasu. co innego jak wpada ekipa na budowe, 10 osob powiedzmy... wtedy robota sie odpycha i mozna prawie ze zamieszkac po sezonie... ale w pojedynke to kazda stracona chwila to chwila ktora moze sporo kosztowac potem nerwow. tymbardziej ze pracuje zawodowo, wiec czasu po pracy jest tylko kilka godzin w tygodniu...

byle by do wiosny i oby nastala szybko :)

Gosia_A
20-01-2012, 21:00
bazie już są, więc może i wiosna niebawem przegoni tę zimę...;) Antoś...nie będziesz budował w pojedynkę...przecież masz strong woman w domu...ze dwa bloczki Ci doniesie, tu i tam zagrabi, nie będzie tak źle...;P

Kwitko
20-01-2012, 21:21
Wcale się nie bójcie tak o ten czas. Jeżeli żona dotrzyma słowa i pomoże to będziecie w takiej samej sytuacji jak my. My zaczynaliśmy dokładnie 2 maja 2011 roku (zalany chudziak pod ławy) I gdyby nie ekipa od dachu na początku października mielibyśmy SSZ. A lato nie rozpieszczało.

Gosia za bloczki fundamentowe to się nawet nie bierz, ciężkie jak choler.. ;) Ale te na ściany już całkiem przyjemnie się nosi :D

Tomasz Antkowiak
20-01-2012, 21:30
szary BK 24x24x59 wazy tyle co bloczek M6 praktycznie :)

MusiSieUdac
20-01-2012, 21:44
Eee tam, dacie rade co sie tak pieklisz. Poodpoczywac, nawet jesli przymusowo- pozniej nie bedzie na to czasu :)

Kwitko
20-01-2012, 22:20
Czyli mój pustak ceramiczny był lżejszy od Twojego BK? Mój jeden pustak ważył 17 kg :) A bloczek fundamentowy to musiał być dużo cięższy bo go podnieść nie mogłam :(

MusiSieUdac
20-01-2012, 22:24
Pierwszy ciezki, drugi ciezki, kilkadziesiaty nosi sie juz sam :cool:

Tomasz Antkowiak
20-01-2012, 22:24
bloczek M6 wazy zaleznie od producenta ok 25kg (suchy... jak naciagnie woda to i 30 pewnie:)) wasze cegly byly lzejsze bo sa mniejsze (BK 24x24x59 na m2 wchodzi 7szt), zreszta ceramika poryzowana jest lzejsza chyba troche... chyba


ja sie nie boje noszenia czy fizycznej pracy, tylko braku czasu sie obawiam, juz teraz go na wszystko brakuje a co potem bedzie ?:>

bułkazmiodem
21-01-2012, 23:19
ja sie nie boje noszenia czy fizycznej pracy, tylko braku czasu sie obawiam, :>
Tak to już będzię, przyzwyczaisz się, że do SSZ będzie mnóstwo ciężkiej pracy fizycznej i zawsze za mało czasu lub pogody

a co potem bedzie ?:>
Potem będzie dobrze, będzie Pan zadowolony.

ps.Wolisz miód czy masło na bułce?:bye:

Gosia_A
22-01-2012, 00:20
ja wiem, co Antoś woli...;-P

17...25...a może ze 30 kg...hmmm...chyba nie będzie łatwo
ale z drugiej strony dziecko waży ok 23kg i też czasami chce na ręce...hehehe i jakoś trzeba dawać radę ;-P

Tomasz Antkowiak
23-01-2012, 22:03
z braku lepszych zajec budowlanych zabieram sie za budowe przyczepki

te nowe oferowane w punktach sprzedarzy sa albo drogie albo papierowe, te uzywane sa przewaznie tak zmeczone ze strach zapinac czy aby dowlecze sie do domu, po za tym ceny jakie wolaja za nie wlasciciele sa na granicy bezczelnosci i absurdu

jest jeszcze kategoria trzecia: czyli nowe samorobki, i tu w zasadzie bylo by w czym wybrac... ale nie mam nic pod nosem, wiec zbuduje sobie sam

kupilem oryginalna homologowana os, zaczep, oswietlenie, blotniki, narysowalem sobie rame w rzutach, jutro przerysuje to do modelu 3D i posprawdzam obciazenia, moze nawet wkleje widok modelu :) do konca tygodnia kupie profile i jak czas pozwoli to moze w sobote zaczne spawac

jako ze przyczepke wlasnej konstrukcji mozna zarejestrowac (choc jest to bardziej klopotliwe bo wymaga sporzadzenia dokumentacji, zrobienia przegladu, oraz wyzszych oplat rejestracyjnych) to uznalismy ze robimy sami... :)

kopac i tak na razie sie nie da, bo pogoda za malo stabilna, bo geodeta jeszcze nie wytyczyl (bo trzeba 7 dni czekac)... wiec zajme sie przyczepka :D

zalozenia: przestrzen ladunkowa ~ 2000x1200mm, DMC 750kg, przy czym wspolczynnik bezpieczenstwa zakladam 1,5 ;)

bułkazmiodem
24-01-2012, 20:34
z braku lepszych zajec budowlanych zabieram sie za budowe przyczepki

A czy wiesz że jeżeli szerokość obrysu (np nadkoli ) przekroczy 160 cm to potrzebne są światła obrysowe ? szwagier zrobił jedną ,słyszałem co nie co. Sprawdż jaki masz w dowodzie rejestracyjnym dopuszczalny DMC ( bez ham.najazdowego) w TWOIM AUCIE , właśnie takie DMC deklarujesz w swojej SAM inaczej masz mandat nawet jak przyczepa pusta . Pamiętaj o oponach (obciążenie dopuszczalne). Zrób sobie kiprowany dyszel, można wywalić piach bez odpinania od auta co na pochyłości dużo ułatwia, masywna rama z przodu pozwala (mocować) przewieść wysokie przedmioty (betoniarkę) bez ryzyka że hamując rozwalą auto z tyłu. szerokość paki 1250 inaczej zapomnij o paletach i widlaku.
Jak nie masz jak prostować ,po spawaniu,to zamiast kątowników użyj rur o przekroju np.prostokątnym
Jak przyczepkę zrobisz lichą to na przeglądzie na Twó koszt zlecą obliczenia ekspertowi-rzeczoznawcy.

Tomasz Antkowiak
24-01-2012, 21:12
czesc bulka :)

jestem konstruktorem, tak na co dzien, zawodowo znaczy:) licha to ona (przyczepka) nie bedzie :D komplet przewidzianego ustawa o ruchu drogowym oraz odpowiednim rozpozadzeniem dotyczacym wypasazenia pojazdow juz mam (wliczajac w to oczywiscie obrysowki).
Obliczenia robie sam, projekt i rysunki rowniez.
Dyszel robie zwyczajny, nie mam ani czasu ani ochoty za nadmierne komplikacje, tym bardziej ze to moja pierwsza przyczepka. czesc nosna ramy spawam z profila zamknietego kwadratowego 50x50mm scianka 4mm, konstrukcje burt z profila 40x40 scianka 3 oraz 40x20 scianka 2. Wykladam sklejka wodoodporna 21mm na podlodze oraz sklejka 10mm na burtach.
uchwyt Al-Ko, os nie hamowana Al-Ko, lampy z homologacja
Pospawam sobie sam, napewno nie bede sie wstydzil swoich spawow :)

bułkazmiodem
25-01-2012, 00:05
czesc bulka :)jestem konstruktorem, tak na co dzien, zawodowo znaczy:) licha to ona (przyczepka) nie bedzie :D
Pospawam sobie sam, napewno nie bede sie wstydzil swoich spawow :)

chętnie obejrzę rysunki i zdjęcia , spawów także :rolleyes: będziesz cynkował ogniowo? Dobrze mieć u dołu pod burtami uchwyty do plandeki i pasów mocujących ładunek.Kiprowany dyszel nie jest wcale skomplikowany czy trudny w wykonaniu a bardzo praktyczny.
ps. warto zwrócić uwagę na fakt że wieziony ciężar nie zawsze da się równo rozłożyć na powierzchni podłogi więc często przyczepka ,,chce się zwichrować'' ,zapobiegają temu sztywne masywne burty.
jeżeli to nie tajemnica to co konstruujesz na codzień

Tomasz Antkowiak
25-01-2012, 20:23
1. rysunki: wyeksportuje do jakiegos graficznego formatu i cos wkleje
2. cynkowal nie wiem czy bede bo nie mam namiaru na galwanizernie w poblizu ktora by mogla zrobic taki gabaryt, a wozic kilkadziesiat km nie bardzo mam czym i ochote, mam za to malarnie proszkowa zaprzyjazniona i mozliwe ze pomaluje proszkowo
3. burty tak jak wspomnialem, sklejka #10 na konstrukcji z profila 40x20x2 , podloga sklejka #21
4. zadna tajemnica (nie pracuje dla armi:)) projektuje maszyny przemyslowe glownie dla przemyslu spozywczego, po zaprojektowaniu natomiast przebieram sie i buduje to co zaprojektowalem :) zatem pelen zakres, od pomyslu, przez projekt, dokumentacje, prace slusarskie, na obszyciu automatyka i uruchomieniu skonczywszy :)

bułkazmiodem
25-01-2012, 23:23
nie mam namiaru na galwanizernie w poblizu ktora by mogla zrobic taki gabaryt

Lakiernie proszkowe często też nie mają za duże kabiny pieców do wygrzewania, zakłady ocynku ogniowego kładą grubszą warstwę ocynku i są zdecydowanie tańsze niż galwanizerie.


projektuje maszyny przemysłowe głównie dla przemyslu spozywczego, po zaprojektowaniu natomiast przebieram sie i buduje to co zaprojektowałem

no to już wiem czemu masz giętarkę z chromoniklu pospawaną MAGiem , z TIGiem napewno też musisz sobie radzić, swój chłop :bye:

Tomasz Antkowiak
26-01-2012, 20:34
mam zaprzyjazniona lakierne dysponujaca odpowiednia komora, ale nie wiem jeszcze czy faktycznie bedzie proszek, w kwestii ocynku ogniowego dzis temat podrazylem i najblizsza cynkownie ktora mogla by mi to wykonac mam w obornikach wlkp - tak wiec ocynk sobie podaruje na pewno :)

gietarka jest wlasnie TIGiem spawana :) wole uzywac TIGa do nierdzewki bo spawy sa zdecydowanie bardziej estetyczne,

do czarnej uzywam MIGa a do konstrukcyjnych glebokich spawow elektrody

aluminium w mojej branzy nie wystepuje wiec nie spawam, ale moze sie naucze w chwili przyplywu weny tworczej, musialbym o tym poczytac, a aktualnie mi sie nie chce :D listonosz przyniosl "swit" lebbon'a wiec mam ciekawsza lekture niz spawalnictwo :D

bułkazmiodem
31-01-2012, 21:24
listonosz przyniosl "swit" lebbon'a :D

muratora sobie kup, dreszczyk emocji murowany

Tomasz Antkowiak
01-02-2012, 20:19
mamy prenumerate :)

tymczasem zeby nie bylo ze sie nic nie dzieje, dzis wlasnie formalnie nastapil ten dzien kiedy wszelkie formalnosci sa za nami :)

PnB juz dawno prawomocne, a dzis wlasnie minal termin okreslony w zgloszeniu dla PINB jako termin rozpoczecia prac budowlanych, niestety mroz chwycil za gardlo i puscic nie chce... trudno, zajme sie przyczepka

w sobote chyba zamkne sie w garazu, nagrzeje troche i pospawam rame, pochwale sie zdjeciami :)

tymczasem zycze wszystkim ciepla

Tomasz Antkowiak
05-02-2012, 11:22
No i rama pospawana. Przywiozlem z pracy nagrzewnice gazowa, wzialem z kempingu butle 5kg i nagrzalismy sobie garaz. Z tesciem pocielismy stal i pospawalem rame + zarys burt. Zamontowalismy os i zaczep. Przyczepke jest ciezka, z wyliczen wynika ze sama tylko rama wazy 98 kg, os 30kg, kola po ok 13 kg, zaczep 1kg, wiec na obecna chwile to ok 155kg, to nie malo. z drugiej jednak strony konstrukcja jest bardzo bardzo sztywna i solidna. Profile na dyszlu i glownej czesci ramy to 50x50 scianka 4, i to glownie one generuja duza wage.

W tygodniu skoncze burty i tylna klape, musze tez jeszcze dokupic troche okuc roznych, zawiasy, zamki, oczka montazowe do pasow itp

Po zapieciu do samochodu stwierdzam ze mogla by byc ciut wyzsza, lub miec wieksze kola, wtedy stala by idealnie plasko, a tak jest delikatnie pochylona, nie wiele, moze o kilka stopni. w niczym to nie przeszkadza, ale jednak nie jest perfekcyjnie :)

Zdjecia ponizej.

https://lh6.googleusercontent.com/-pEtNPjW-THY/Ty5VBKen8yI/AAAAAAAABqE/4EkPA-HfkZc/s800/DSC00215.jpg


https://lh6.googleusercontent.com/-E097jzidC2A/Ty5VEdhaZnI/AAAAAAAABqM/H4dPKIlJH9o/s576/DSC00216.jpg


https://lh6.googleusercontent.com/-JPGYBf-ipdo/Ty5VIWsWe4I/AAAAAAAABqU/HiZm4iML0mk/s800/DSC00218.jpg



Spawy zeszlifowalismy na plasko tylko od gory, tam gdzie bedzie lezala sklejka, aby nie odstawala i lezala plasko. Reszta spawow jest nietknieta i jak tylko troche sie ociepki to zrobie jakies zdjecie spiecial for bułka :)

WiolaB
05-02-2012, 11:30
A może w ramach walki z nudą zrobisz jeszcze jedną przyczepkę, chętnie odkupię za rozsądną cenę.....

Tomasz Antkowiak
05-02-2012, 12:15
mysle ze nieszczegolnie warto bylo by ci z gdyni do poznania sie po nia bujac:) tym bardziej ze musiala bys miec czym ja przewiezc (rejestracja i ubezpieczenie w przypadku SAM'a) jest ciut bardziej skomplikowane (tylko odrobine, jednak nie bardzo jest opcja aby pojechac po przyczepke juz tablica i kwitami :))

co nie zmienia faktu ze czas bym znalazl :) w kwestii ceny natomiast na chwile obecna nie potrafie odpowiedziec :) wynika ona z przeznaczenia przyczepki co skolei implikuje jej mozliwosci, konieczne do uzycia materialy itp.

WiolaB
05-02-2012, 14:22
hmmmm, przyczepka standardowa nic wymyślnego, z rejestracją to jak już robiłbyś swoją to i tą na próbne blachy. Pytanie czy warto ( kwestia ceny) jak mówisz bo to jest ponad 600 w dwie strony, tyle że była by mocna i pewnie zrobiona, masywniejsza niż te kupcze.

Tomasz Antkowiak
05-02-2012, 16:33
obawiam sie ze rocznie wolno zarejestrowac tylko 1 pojazd SAM na siebie :)

podliczylem dotad poniesione koszty i jest to prawie 1400 PLN, do tego mam jeszcze do kupienia material na podloge i burty, do tego troche okuc i pewnie zrobi sie 1700, i jeszcze rejestracja i OC :) nie bedzie taniej niz w markecie.

proponuje zerknac na allegro, napewno znajdziecie w okolicy kogos kto robi podobne przyczepki pod zamowienie, i pewnie bedzie tanszy, ja swoja przewymiarowalem w kwestii wytrzymalosci dosc znacznie :)

bułkazmiodem
05-02-2012, 20:23
ja swoja przewymiarowalem w kwestii wytrzymalosci dosc znacznie :)

Do takiej konstrukcji dodałbym :
- podnoszone kółko z przodu na dyszlu. Niesłychanie praktyczne , np., odpinasz przyczepkę załadowaną pustakami i jedziesz autem po cement , przyczepka stoi ,jak płasko da się kawałek przepchać, gotowe kółko z pokrętłem i uchwytem można kupić.
- z tyłu pod klapą załadowczą z profila dorobiłbym ramkę z dnem z blachy , w taką wnękę wygodnie montujesz tablicę i światła które chronisz tak przed zbiciem ( pobrudzeniem) przy rozładunku czy cofaniu
- Swiatła kup z bocznym podświetlaniem ( przeżroczysta szybka boku) dla tablicy rejestracyjnej, jak zakombinujesz z dwużarnikową żarówką 15/5 wat to będziesz miał przeciwmgielne(obowiązkowe) i cofania( pożyteczne). Z przodu potrzebne światła białe obrysowe, białe odblaski, z tyłu czerwone trójkąty, na bokach pomarańczowe odlaski.
- boki burt wytrzymałe na nacisk z góry ale mniej z boku więc dodałbym pionowo ze dwa na wysokości profile dla wzmocnienia na przypadek wiezienia np. gotowego betonu , sam woziłem , 0,3 kubika to ok. 700 kg, prze na burty, beton musi być bardzo gęsty wręcz sypki inaczej się zawibruje i będziesz kilofem rozładowywał, na miejscu kastra czy wiadro woda wiertarka z mieszadłem i mieszasz tak jak potrzebujesz.
- bardzo praktyczna jest rama z profila z przodu montowana na cztery śruby z boku burt, do niej mocujesz wszystkie wysokie czy wielkie ( np. okna) elementy. Warto jej wysokość zgrać z wysokością bagażnika auta, i można wozić 4 czy 5 metrowe zbrojenie, woziłem 6 metrowe zagięte 90st na drugim metrze , można choć trochę kaskaderka.
- jeżeli masz trzecie koło dobrze mieć zapas montowany z przodu na burcie.
- w przedniej burcie górny profil może być za mały ,dałbym taki jak na dole, oraz dodałbym ze trzy poprzeczki pionowo by wystawały u dołu poniżej dyszla i każdą spawając spoinami pionowymi( pachwinowo a nie na dyszel czołowo) bokiem do dyszli( środkowy wyjdzie nie symetrycznie trudno) . Przy hamowaniu powstaje największe opóżnienie i moment pędu , jeżeli uznamy żę coś ciężkiego może zerwać się z mocowania i rypnąć w burtę to powstanie bardzo duża siła.
- między sklejkę podłogi a profile dałbym z plastyku podkładki 5 mm grube co kawałek inaczej na styku stal-drewno będzie zawsze woda lub wilgoć , w rogach podłogi trzeba otwory którymi spłynie woda z deszczu.
- nie zapomnij zaczepy uchwyty dla ładunku czy plandek
- do rejestracji SAM trzeba poglądowy rysunek z wymiarami, cztery zdjęcia, tablice tymczasowe, przegląd + nabicie tabliczki i numerów na ramie razem ok 500 zł ,bezterminowy przegląd, ubezpieczenie oc 50 zł/rok.

przyczepka wygląda solidnie jak dodasz poprzeczki burt bocznych i przedniej będzie służyć wiele lat.
pozdro

Tomasz Antkowiak
05-02-2012, 21:24
czesc bulka

na obecna chwila pospawana jest tak jak pisalem RAMA + ZARYS burt.

-boczne burty beda mialy jeszcze po 2 pionowe poprzeczki, mam pociete ale nie zdarzylem obspawac, bo gaz sie skonczyl, zrobilo sie zimno i pozno troche
-przednia burta analogicznie
-tylnej klapy nie ruszylem nawet, profil tez nie jest pociety
-tylna zabudowa pod tablice jest pocieta ale nie pospawana
-lampy mam takie (maja boczne podswietlenie) + dodatkowo obrysowki LEDowe
http://kubix.pl/templates/51/files/horpol/zestaw-lamp-sredni/zestaw-lamp-sredni-kubix-2.jpg
-przednie kolko manewrowe bedzie, docenilem jego zalety przy kempingu i tu bedzie napewno tez
-wszelkich okuc jeszcze nie mam, kupie jak bede mial juz sklejke, a sklejke kupie jak skoncze rame :)
-na rame bedzie jeszcze spawany profil 20x40 na wysoki kant, czyli sklejka na burtach bedzie miala podparcie z kazdej strony: na gorze o profil 20x40 pospawany tak jak na zdjeciach, na bokach i w srodku na poprzeczkach pionowych i dodatkowo na dole, przy podlodze przyczepki o rownolegly do gornej poprzeczki profil 20x40, zakladajac na burty sklejke o grubosci 10mm wypchniecie jej przez ladunek przewozony w srodku jest prawie ze niemozliwe,

zaraz postaram sie jakis rysunek wkleic


EDIT: widok docelowej ramy

https://lh5.googleusercontent.com/-IN0Zlsr5tbY/Ty7tm9rj4iI/AAAAAAAABqk/VAru__qy6Dk/s1152/rama.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-f1jT_iMokS4/Ty7ulL1FIUI/AAAAAAAABqs/IQCzirlwQlg/s800/rama1.jpg

i ze sklejkami

https://lh4.googleusercontent.com/-rYNrxEjzVQg/Ty7um-jGstI/AAAAAAAABq0/QgQ1Jqj3_Nk/s800/rama2.jpg

modelowac osi oraz kol mi sie nie chce :D na potrzeby rejestracji mam plaskie rysunki w ACad, wystarczy mysle




rejestracja wychodzi ciut taniej niz pisales, komplet dokumentacji mam, rysunki rowniez, przyczepke trzeba rowniez zwazyc przed wizyta na stacji diagnostycznej

generalnie, nie wiem czy dam rade w tygoniu, ale mam plan aby najdalej w sobote wszelkie spawalniczo-slusarskie prace zakonczyc

Tomasz Antkowiak
05-02-2012, 21:42
zmieniajac temat: jutro zamawiam bloczki M6 :) wreszcie jakis ruch w temacie:) W tygodniu powinny przyjechac, jak juz beda u nas podam cene. Na razie ciiicho sza zeby nie zapeszyc ;)

Tomasz Antkowiak
06-02-2012, 14:18
No i dupa...

bloczki przyjada jak... jak pusci mroz i sprzedawca bedzie w stanie oderwac palety od placu... niestety przymarzly a szarpanie widlakiem konczy sie polamaniem palety i rozsypaniem bloczkow...

kiepsko

WiolaB
06-02-2012, 16:19
To ja Ci się pochwalę... Mam już kupiony beton komórkowy na cały dom....

Tomasz Antkowiak
06-02-2012, 16:57
To ja Ci się pochwalę... Mam już kupiony beton komórkowy na cały dom....

jaki? po ile? ile szt w sumie? albo ile m2 wam wyszlo ?

WiolaB
06-02-2012, 18:53
Kupiłem z firmy Prefabet Reda blisko poprzez hurtownię i u nich leży do czasu budowy. Wyszło po 7,09 brutto za sztukę 24x24x590 klasy 600, orientacyjnie policzyłem
200 m2 ścian nośnych i kupiłem 1400 szt oraz 280 szt połówek 12x24x59 po 3,91 za sztukę. Z tych cen oczywiście odliczę 15% podatku..
Straszyli w hurtowniach ze zdrożeje w lutym, więc kupiłem niech leży i czeka

Tomasz Antkowiak
06-02-2012, 20:23
bialy czy szary? wersja gladka czy PW? uchwyt montazowy?

my dzis wlasnie kupilismy w Leroy Merlin za rogiem po 5,95PLN/szt, kupowac bedziemy partiami po 6 palet (taka ilosc moga nam przywiezc a my mamy miejsce aby je zmagazynowac), czyli to jest jakies 40m2

kupilismy BK szary, gladki, klasa 600, nazwa handlowa to TERMOREX, producent Prefabet - Kozienice (paletowany po 48szt, pakowany w zolte charakterystyczne folie)

kurde chetnie kupil bym wszytsko ale nie mam gdzie tego trzymac, dzialke mamy nie wielka, czesciowo juz zagospodarowana, wjazd mozliwy tylko z jednej strony i to zdecydowanie nie dla ciagnika z naczepa (TIR) a co najwyzej dla 6-8 tonowej solowki z HDS.

musimy zostawic reszte miejsca dla bloczkow M6 i jeszcze odrobine aby mogla wjechac grucha z pompa jak bedziemy las lawy. niestety z ulicy nie ma mozliwosci (mamy linie WN przy plocie i nikt przy zrowych zmyslach nie podejmie sie wg mnie manipulowac HDS pod przewodami, a jesli tak to ja sie nie zgodze, w koncu i tak by to moja glowe spadlo gdyby sie cos stalo... )

WiolaB
06-02-2012, 21:22
biały wersja gładka szlifowana do murowania na klej i zaprawę. Będzie murowany na zaprawę.

Tomasz Antkowiak
06-02-2012, 21:28
aha, dzieki.

a czemu nie na klej ? ja nastawiam sie jednak na klej, stad chetnie wyslucham waszych racji, bo moze jednak lepiej na zaprawe murowac...

bułkazmiodem
07-02-2012, 00:53
a czemu nie na klej ?

Cześć Antoś

pewnie ze względu na $ jakie kosztuje klej i raczej wymagane doświadczenie i umiejętności przy murowaniu na cienkie spoiny, spróbujesz z bloczkami M6 na zaprawę - zrozumiesz jak wygodnie lajkonikowi mieć grubszą spoinę. Generalnie zaprawa zawsze lepsza i tańsza niż klej o ile robimy zaprawę bez plastyfikatora, napowietrzaczy, opóżniaczy itp.

Tomasz Antkowiak
07-02-2012, 11:02
czesc

lepsza w sensie latwosci murowania dla laika tak? bo zakladam ze pod wzgledem pozniejszej jakosci muru i jego parametrow to jednak lepszy klej? czy nie ?

WiolaB
07-02-2012, 17:30
A jakie to ma znaczenie za pomocą czego klejone pustaki zaprawy czy kleju jak i tak zakryte to będzie grubą warstwą styropianu.

Tomasz Antkowiak
07-02-2012, 17:41
mysle ze ewentualnie dla latwosci polozenia tynkow wewnetrznych, choc to tez pewnie kwestia wzgledna :)

ja stawiam sobie ambitny cel, uzywac kleju, dlaczego? bo wydaje mi sie to wygodniejsze i bardziej czyste z punktu widzenia przygotowania, tym bardziej ze ja bede murowal sam, bez pomocnika mieszajacego zaprawe i przywozacego mi ja w taczce do kasterki :) umieszam sobie w wiadrze i juz mam... tak mi sie przynajmniej wydaje :)

Kwitko
07-02-2012, 18:17
O to że budujesz sam nie masz się co obawiać, skoro murarzem nie jesteś to szybko stawianie ścian Ci nie pójdzie więc jak urobisz sobie betoniarkę to uwierz mi że na długo starczy. Ja byłam betoniarkową i pomiędzy urabianiem zdążyłam jeszcze cegieł nanosić, odpocząć i trochę się ponudzić. Później jak mąż doszedł do wprawy było już trochę gorzej ;) Jeżeli jesteś precyzyjny i dokładny to na pewno poradzisz sobie z klejem. My kilka razy cieszyliśmy się że jednak na zaprawę budujemy jak po kilku warstwach różnice w poziomach się porobiły, następną warstwą wszystko się wyrównało.

aksamitka
07-02-2012, 18:24
To ja Ci się pochwalę... Mam już kupiony beton komórkowy na cały dom....

my tez juz zakupilismy :)

Tomasz Antkowiak
07-02-2012, 18:25
no tak, ale wy uzywaliscie ceramiki poryzowane gdzie tolerancje wykonania juz chocby z samego procesu powstawania cegly wynikaja sporo wieksze niz dla BK.

kurcze, jakos nastawilem sie od poczatku na klej i mam nadzieje ze podolam :)

Tomasz Antkowiak
07-02-2012, 18:25
my tez juz zakupilismy :)

wiec to samo pytanie:)

jaki? za ile? ile? :)

aksamitka
07-02-2012, 18:32
my budujemy z termaliki ( i w małopolsce)wiec nie wiem czy to Cie interesuje

Tomasz Antkowiak
07-02-2012, 18:59
jak najbardziej interesuje :) jaka odmiana, jakie grube itp itd :)

aksamitka
07-02-2012, 19:24
termalica T4/600 24cm 7,30 T4/600 20cm 6,95 T3/600 12 3,7 ceny bez transportu ,klej cos kolo 16zł

Kwitko
07-02-2012, 19:49
No tak z ceramiki, ale przed budową chcieliśmy na cienką spoinę budować, porotherm dryfix to się chyba nazywa.

Tomasz Antkowiak
07-02-2012, 20:59
No tak z ceramiki, ale przed budową chcieliśmy na cienką spoinę budować, porotherm dryfix to się chyba nazywa.


znaczy sie wersje szlifowana tak? no o tej odmianie faktycznie zapomnaialem. tylko cos mi mowi ze w tej odmeinie porotherm moze byc jeszcze drozszy ;)

aksamitka dzieki, a moze wiesz ile kleju powinno sie liczyc na m2 sciany? albo inaczej, ile m2 sciany (spoiny pion i poziom) z jednego worka 25kg ?

aksamitka
08-02-2012, 08:04
Zużycie kleju Termalica dla bloczków z pióro-wpust odpowiednio:
Gr. 12 cm – 1,6 kg/m2
Gr. 20 cm – 2,7 kg/m2
Gr. 24 cm – 3,2 kg/m2

Bloczki gładkie:
Gr. 12 cm – 2,1 kg/m2
Gr. 20 cm – 3,5 kg/m2
Gr. 24 cm – 4,2 kg/m2

cronin
08-02-2012, 20:39
Cześć, zajrzałam zgodnie z zapowiedzią, bo mnie ten szary beton gnębił :) tak szukałam różnic z białym, (poza tym promieniowaniem w normie :), i lepszą izolacyjnością ), i tak mi się wydaje że szare bloczki są mniej dokładne wymiarowo, stąd murowanie na klej może ci przysporzyć kłopotów. Ale oczywiście mogę się mylić :) Ja policzyłam wstępnie różnicę w cenie dla siebie i wyszło mi jakieś 1,5 tys. - zostanę jednak przy białym, chyba że przejdę w silikaty :) Idę czytać dalej. Powodzenia :)

Tomasz Antkowiak
08-02-2012, 22:06
tolerancje wymiarowe sa zalezne od konkretnego wykonania

te ktore kupilismy (termorex, prefabet kozienice) sa wykonane w toleracji TLMB czyli – tolerancja odchyleń – 1 do 1.5 mm - a zatem najwyzsza produkowana dokladnosc wykonania :)



wszytskie toleracje tu:

link (http://leksykon-budownictwa.pl/materialy-budowlane/materialy-konstrukcyjne/elementy-drobnowymiarowe/materialy-z-betonu-komorkowego/klasy-wymiarowe-bloczkow-z-betonu-komorkowego/)

bułkazmiodem
08-02-2012, 23:04
czesc

lepsza w sensie latwosci murowania dla laika tak? bo zakladam ze pod wzgledem pozniejszej jakosci muru i jego parametrow to jednak lepszy klej? czy nie ?

cześć Antoś.
przy 24 cm ścianach nośnych nie ma praktycznie większego znaczenia wytrzymałość spoin ,zaprawa i klej tak samo dobre, występuje głównie ściskanie a ściany spina wieniec stropu, z powodów ekonomicznych w zaprawach klasycznych stosuje się niższe tańsze marki, inaczej jest przy 12 cm działówkach które nie związane ze stropem ,osłabione otworami na drzwi , obwieszone szafkami itd muszą być solidnie murowane, tu polecam lepszy klej na białym cemencie. Najtrudniej ustawić pierwszą warstwę na zaprawę i tu radzę kogoś nająć do pomocy , potem poleci, zwyczajnie po każdej warstwie trzeba przeszlifować zdzierakiem i zabangla. Kłopotem może być odpowiednie nawilżenie suporeksu jak będzie gorąco, bez tego klej wiąże natychmiast uniemożliwiając korekcje. murowanie można wykonać następująco : wyrównaną zdzierakiem warstwę zwilżasz szczotką z wodą , zaciągasz klejem na długość 1 bloczka + spoinę pionową, żwilżony bloczek dostawiasz, 2,3 puknięcia młotkiem gumowym i gotowe, jak zaczniesz poprawiać ,,głaskać'' polepszać to zerwiesz wiązanie i na drugi dzień bloczek wyjmiesz z muru ręką . w miarę nabierania wprawy zaczniesz kłaść parę bloczków na raz.i to o taką wprawę właśnie chodzi. życzę powodzenia.

Będzie pan zadowolony :bye:

Gosia_A
09-02-2012, 12:31
hmmm...tak sobie teraz czytam to wszystko, co napisaliście i powiem szczerze, że mimo ogromnej wiary w swojego męża i jego umiejętności :D zaczynam powoli poważnie obawiać się tego wszystkiego...no ale chyba damy radę, co? ;)

Tomasz Antkowiak
13-02-2012, 22:06
Idzie jak krew z nosa...

tym razem spadl snieg i znow kilka dni musimy poczekac na bloczki M6... wozki widlowe niestety nie maja chyba zimowek i slabo im idzie pomykanie po sniegu... :) mam zadzwonic w srode i moze uda sie na tyle ogarnac plac aby zaladowac dla nas te zaklepane 800 bloczkow...

przyczepa coraz blizej konca... cala sobota znow zeszla na cieciu i spawaniu, byl by juz pewnie koniec gdybym nie zdecydowal ze przedluzymy ja o 200mm i przesuniemy os...

teraz ma wymiary przestrzeni ladunkowej (juz liczone wewnatrz burt) 2140x1190mm)

udalo sie wyspawac ja na tyle ze zostala tylko klapa do wykonania

sklejke na burty kupilem w sobote (9mm wodoodporna lisciasta) a na podloge dzis (21mm wodoodporna szalunkowa z powloka jakastam)

(nie)stety pracowity okres w pracy uniemozliwia zrobienie czegokolwiek w tygodniu, ale mysle ze w sobote uda sie zebrac w sobie i zamknac temat, zostanie tylko wyprawa do wydzialu komunikacji i na OSKP w celu przegladu, legalizacji i rejestracji... ale to tez bede musial urlop wziac, wiec najwczesniej za kilka chwil.

generalnie snieg (pogoda) psuje mi plany, wyjatkowo nie lubie zimy

Kominki Piotr Batura
13-02-2012, 22:21
Zabłądziłem :D Ale zdążyłem wyczytać problem z kominem . Mój dziadek
stawiał kominek i na nim komin . Teraz wszystko buduje się nowocześnie,
czyli często do d... Jak będziecie potrzebowali pomocy, szukajcie mnie
w dziale KOMINKI, gdzie jestem częściej niż powinienem. Nie trzeba u mnie
kupić czegokolwiek, bym podzielił się wiedzą ...

WiolaB
13-02-2012, 22:30
To ja tak się spytam nie na swoim wątku, może Tomasz nie będzie miał nic przeciwko.... Kolego Piotrze od kominków jaki poleciłbyś wkład kominowy systemowy ( na pewno ceramika) do kominka powietrznego rozpalanego rekreacyjnie raz na kilka dni dla klimatu. Jakiej firmy i na co zwracać uwagę.
Zbigniew. też TK12

Tomasz Antkowiak
14-02-2012, 20:19
nie mam nic przeciwko, przeciwnie, jestem bardzo zainteresowany :)

Tomasz Antkowiak
18-02-2012, 07:11
no i jest wreszcie jakis postep:) mroz odpuscil, snieg znacznie stopnial, wiec i bloczki odmarzly i da sie je zaladowac na samochod :) wlasnie rozmawialem ze sprzedawca, w tej chwili laduja nasze 800 bloczkow M6, pewnie w ciagu godziny sie pojawi samochod bo to lokalny producent.

cena 2,3PLN/bloczek
ilosc 800szt - 16 palet
kaucja za palete 15PLN/szt

dostawa i rozladunek w obrebie miasta wiec za free :D

ide przygotowac troche plac :)

Tomasz Antkowiak
18-02-2012, 21:02
no i sa bloczki fundamentowe :)

nie obylo sie bez przygod... jedna paleta nam sie rozsypala tak okolo 1,5m nad ziemia... pekla bandowka, bloczki sie posypaly, paleta sie przechylila i poszlaaaa

no ale co tam, chwila strachu i tyle, bloczki pozbieralismy, zaden nie pekl, plot nadal stoi, wiec bez ofiar :)

najwazniejsze za sa juz u nas :D

prawie zamknelismy tez temat przyczepki, zostala tylko instalacja elektryczna i wszelkie odblaski, a i jeszcze uchwyty na podlodze i blotniki
wszytsko jest, tylko pomontowac - czyli jeszcze jedna sobota

od ostatniego meldunku przeszla drobna zmiane konstrukcyjna... teraz ma 1185x2135mm przestrzeni ladunkowej :)

moze jutro cykne jakies zdjecia

edit: zdrobilem 3 foty :)

https://lh4.googleusercontent.com/-geKACm52KLc/T0FGT60HKGI/AAAAAAAABq4/9VVNWDK6bqE/s800/DSC00241.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-2GrcNJ2J0W4/T0FGX5yK2jI/AAAAAAAABq8/u6yZ57MBVsg/s800/DSC00242.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-eSs_TsLj3Jk/T0FGb_4XsgI/AAAAAAAABrA/8dzSRUIPoLs/s800/DSC00243.jpg

Tomasz Antkowiak
19-02-2012, 20:15
temat - zaprawa do murowania bloczkow fundamentowych

zadanie: ustalic ile kupic zwiru i jaki

pytanie to wszytskich samodzielnie budujacych: ktos podpowie ile +/- zuzywa sie zaprawy na wymurowanie 1m2 scianki fundamentowej?

rozwazam 2 opcje:

1. zakup gotowej zaprawy murarskiej w workach w pobliskiem leroy merlin czy innej castoramie, w mozliwie najnizszej cenie za worek, mieszanie tego w betoniarce lub taczce

2. zakup cementu, zwiru, i calej reszty potrzebnej do umieszania zaprawy w betoniarce

mam do wymurowania ok 800-900 bloczkow, co daje powierzchnie ok 35-40m2 murka fundamentowego, ktos cos podpowie ?

MusiSieUdac
19-02-2012, 22:29
Czesc Tomek, zaprawy w workach idzie okropnie dużo, a ta najtansza wcale nie jest lepsza od tej ukreconej samodzielnie. Ciezko jest napisac teraz ile wchodzi na 1m muru. Kiedys liczyłam to Draculi, ale juz nie pamietam. Bynajmiej stosunek kosztow byl 3:1 Jak masz betoniarke - kreciłabym zaprawe z cementu, wapna i piasku

bułkazmasłem
19-02-2012, 22:49
Czesc Tomek, zaprawy w workach idzie okropnie dużo, a ta najtansza wcale nie jest lepsza od tej ukreconej samodzielnie. Ciezko jest napisac teraz ile wchodzi na 1m muru. Kiedys liczyłam to Draculi, ale juz nie pamietam. Bynajmiej stosunek kosztow byl 3:1 Jak masz betoniarke - kreciłabym zaprawe z cementu, wapna i piasku

wszystko się zgadza poza tym że oczywiście bez wapna

bułkazmasłem
19-02-2012, 22:56
zadanie: ustalic ile kupic zwiru i jaki

o żwirze zapomnij, piach żółty 0-2 mm , kup przyczepkę piachu w hurtowni budowlanej ok 700 kg to ok 0,3 kubika za jakieś 25-30 zł jak wyrobisz szybko kupisz następną. piach przykryj plandeką , przed kotem,chyba że masz psa. zanim kupisz napowietrzacz - plastyfikator dobrze poczytaj w necie jak i co stosować bo można łatwo sobie zrobić kuku.

bułkazmasłem
19-02-2012, 23:16
prawie zamknelismy tez temat przyczepki
https://lh3.googleusercontent.com/-2GrcNJ2J0W4/T0FGX5yK2jI/AAAAAAAABq8/u6yZ57MBVsg/s800/DSC00242.jpg


Zatrzask zamontowałbym na burcie a zaczep na tylnej klapie czyli odwrotnie jak masz , dlaczego ? czasem odpina się klapę jak wieziesz coś dłuższego , klapę wrzucasz obok i zatrzaski mogą się pogiąć itp, jak kiprujesz piach czy gotowy beton to cała klapa jest ubabrana i trzeba czyścić łatwiej sam zaczep, jeśli zatrzask jest z boku na burcie to lepiej dociąga klapę o ile burta ma krawędż do której dociska się klapę, płaskownik u dołu z tyłu szybko się pognie ,dobra była by rura o profili kwadratowym choćby np 25x25, Przyczepka ładnie wyszła , będzie pan zadowolony.

Kwitko
20-02-2012, 09:41
O matko! To mnie zastrzeliłeś pytaniem! Nie mam pojęcia ile na metr :)
Ale popieram że lepiej kręcić w betoniarce. Ja robiłam zaprawę w stosunku 1:3, później mąż okropnie marudził że niby za mocna bo dziury nie mógł wykuć :-P
Wapna nie dodawaliśmu tylko plastyfikator (uplastyczniacz do zapraw, w płynie). Najlepiej kup mały samochód żwiru (przecież nie zginie, a jak zostanie zawsze może się przydać. Cementu kup na początek kilkanaście worków, jak braknie zawsze możesz dowieść swoją nową przyczepką :D do tego butelka uplastyczniacza i do roboty.

Kamila i Marcin
20-02-2012, 10:07
Jeśli mogę się wtrącić to u nas też była proporcja 1:3 (piasku wzięliśmy samochód - około 14-15 ton), ale było mało i dobraliśmy drugi tylko u nas chyba było około 2200 bloczków, z tego drugiego zostało piasku to zużyliśmy do wylewania parteru..
jeśli chodzi o ilość cementu to na bank nie zginie, bo jak zostanie to będzie na wylewanie parteru, ale cement lepiej dokupić, niż wyrzucić stwardniały

Fundament robiła nam ekipa i używali wapna, schodziło około 1,5 worka na 1 worek cementu.. gdybyśmy sami robili fundamenty, to zamówiłabym saszetki..

Pozdrawiam i kibicuje

Tomasz Antkowiak
20-02-2012, 11:33
MSU - dzieki za odpowiedz i powodzenia z oknami, mam nadzieje ze wam poprawia to co powinni

Bulka - z zamknieciami mialem klopot i dlugo sie zastanawialismy czy montowac tak jak sa czy tak jak mowisz, koniec koncow zamontowalem tak jak widac bo w takim ukladzie klapa dociaga burty i calosc ladnie trzyma sie kupy (po za tym tak bylo zamontowane na gotowcach ktore obejrzalem:)). zobaczymy, jak sie nie bedzie sprawdzac to zamienie miejscami

na tyle jest plaskownik bo nie starczylo mi profila, jak sie powygina to wytne i podmienie na profil, generalnie opierac sie powinna na pionowych kawalkach profila 40x40, ale jak sie pognie to trudno, kupie cos i bede naprawial :)

piasek wezme ze zwirowni, mam tu pod nosem chyba ze 2

Kwitko - dzieki, w kwestii uplastyczniacza jeszcze: znajomy murarz twierdzi ze zamiast uplastyczniacza dodaje do zaprawy plynu do mycia naczyn, wg niego zapraca lepiej sie klei i latwiej sie nia "operuje", ktos moze to potwierdzic lub zweryfikowac? jakie sa zagrozenia?

Kamila i MArcin - a wtracajcie sie ile wlezie:) kazda podpowiedz sie przyda :D piach w takim ukladzie bede wozil po trochu, nie mam miejsca aby wysypad od razu wieksza ilosc, a skolei aby wjechac glebiej, blizej miejsca stacjonowania trolla-betoniarki dam rade tylko czyms mniejszym - przyczepka dojechac

A cement to jakis konkretny ma byc? 32,5 bedzie ok ?

MusiSieUdac
20-02-2012, 12:33
Co do płynu do mycia naczyn to nie ryzykowałabym, my dokladnie robilismy zaprawe dosłownie z naparstkami Cemplasu i sie sprawdzało. Cement 32,5 jest ok.

PS. Nie wiem jak to dokladnie jest z tym cementem, ale 32,5 od roznych producentow mial rozne odcienie szarosci, od ciemnego do popielatego. Najciemniejszy byl jakby najmocniejszy. Pewnie sa jakies rozne domieszki

Tomasz Antkowiak
20-02-2012, 13:48
ja z ciekawosci pytam o ten plyn :)

Kwitko
20-02-2012, 17:11
O płynie do naczyń nie słyszałam, chyba do tyłu z nowościami jestem :D
A plastyfikator to wcale droższy od płynu nie jest. Za 5 litrów płaciliśmy około 20 zł. A poszły chyba dwie butelki tylko. Warto go dodać bo o wiele lepiej się muruje . My używaliśmy cementu lafarge, jest mocno ciemny i podobno szybciej wiąże. A później to już najzwyklejszego, najtańszego cementu używaliśmy i też dobrze wiązał :D

Tomasz Antkowiak
20-02-2012, 19:10
mam pod nosem producenta plastyfikatorow, wiadomo, producent nie sprzeda mi w detalu, ale nie w tym rzecz

rzecz w tym ze wszedlem sobie na strone (link nizej) aby zerknac czego ja mam wogole szukac... bo plastyfikator to wydaje sie szerokie dosc pojecie... no i mialem racje...

moze ktos poradzi ktory z produktow spod linka bylby odpowiedni ?

LINK PLASTYFIKATORY LUBANTA (http://www.lubanta.pl/pl/produkty.html)

bułkazmasłem
20-02-2012, 20:38
znajomy murarz twierdzi ze zamiast uplastyczniacza dodaje do zaprawy plynu do mycia naczyn, wg niego zapraca lepiej sie klei i latwiej sie nia "operuje", ktos moze to potwierdzic lub zweryfikowac? jakie sa zagrozenia?

Poza tym że może pęknąć ściana fundamentowa a co za tym idzie i cały dom to nie ma innych zagrożeń. Płyn do mycia naczyń na budowie używasz do smarowania uszczelek rur kanalizacji , to jedyne dopuszczalne bezpieczne zastosowanie tego środka. Plastyfikator napowietrza zaprawę cementową zwiekszając jej urabialność , piach z cementem lepiej się miesza i zaprawa nie ,, siada'' czyli cement nie desegmentuje czyli nie osiada na dnie kastry a woda nie wypływa na wierzch. Niestety plastyfikator zmiejsza przyczepność i wytrzymałość zaprawy więc im mniej tym lepiej , nigdy więcej niż zaleca producent. prostym sposobem na poprawienie urabialności jest dodanie białego płukanego piachu ok 20% , znacznie wygodnie murować , zaprawa jest plastyczniejsza, nie traci właściwości , zaprawa musi być słabsza niż bloczki, jak powstaną naprężenia to zaprawa a nie bloczki ma popękać, niesłychanie ważne jest ,nawet jak nie zakłada tego projekt, ścianę fundamentową z bloczków zwięczyć czyli dać wieniec taki jak np w stropie, można go wylać np.razem z podłogą na gruncie. Wtedy śpisz spokojnie, bo pęknięcia fundamentu nie przenosi się na ściany.
do zaprawy cementowej jaką daje się do bloczków pasuje Posabet. Inne z opóżniaczami nie potrzebujesz, im mniej chemi tym lepiej,chyba że chcesz nakręcić sobie kubik zaprawy i potem murować dwa dni.

Tomasz Antkowiak
20-02-2012, 20:52
Dzieki za informacje, znowu wiem troszke wiecej :) Zobaczymy co z tego wyjdzie "w praniu".

Kwitko
20-02-2012, 21:01
Tych co podałeś nie znam. My mieliśmy najpierw cemplast kosztuje około 30 zł. Później kupiliśmy inny, tylko nazwy nie pamiętam który kosztował 20 zł (za 5l) różnicę zauważyłam tylko taką że ten drugi strasznie śmierdział :sick:
Na każdym składzie budowlanym jakieś uplastyczniacze będą mieli, myślę że specjalnie między sobą się nie różnią. Na naszych pisało że jest to uplastyczniasz do wszelkiego rodzaju zapraw murarskich zastępujący wapno więc szukaj czegoś takiego. I lepiej hurtowych ilości nie kupuj bo nie zużyjesz :P

Kwitko
20-02-2012, 21:06
....., ścianę fundamentową z bloczków zwięczyć czyli dać wieniec taki jak np w stropie, można go wylać np.razem z podłogą na gruncie. Wtedy śpisz spokojnie, bo pęknięcia fundamentu nie przenosi się na ściany..

Ale przecież na fundament daje się izolację poziomą, dlatego pęknięcia nie powinny się przenosić na ścianę bo ta nie jest połączona z fundamentem. A wieniec jest konieczny tylko w przypadku bardzo wysokiej ścianki fundamentowej. Wieniec to duży koszt więc lepiej przemyśleć sprawę.

bułkazmasłem
20-02-2012, 21:39
Ale przecież na fundament daje się izolację poziomą, dlatego pęknięcia nie powinny się przenosić na ścianę bo ta nie jest połączona z fundamentem. A wieniec jest konieczny tylko w przypadku bardzo wysokiej ścianki fundamentowej. Wieniec to duży koszt więc lepiej przemyśleć sprawę.

żadna izolacja pozioma nie uchroni ścian domy przed pękaniem od pękających ścian fundamentowych, wieniec to koszt = obwód domu razy cztery pręty zbrojone 12mm + praca , beton kosztuje tyle samo co bloczki, drewno na szalunki do wielokrotnego użycia, jak odpukać nie daj Boże pęknie to jesteś w ciemnej d..pie i wtedy dopiero zaczynają się koszty, Antoś chce dać BK a to kiepski niestety materiał jeśli chodzi o wytrzymałość , lepiej wydać parę stówek i spać spokojnie. ale każdy zrobi po swojemu. Ja w swoim domu mam monolityczną żelbetonową ścianę fundamentową z B 25, szalowałem i zalewałem z gruchy z taśmociągiem sam, w kolejnym domu zrobię tak samo , takie same koszty jak przy bloczkach, jakoś nieporównywalnie lepsza, mniej roboty, szybciej, ściana wyszła super równo i łatwo skutecznie ją izolować.

Tamburini
20-02-2012, 22:06
Witam serdecznie! W końcu znalazłem kogoś kto również buduje TK12:) Ja juz jestem na etapie wstawiania okien,jeśli mieli by Państwo jakieś pytania to chętnie pomoge!

Kwitko
20-02-2012, 22:06
W swoim życiu zrobiłam dwa wieńce (w zasadzie trzy bo w ławie jeszcze) i za nic w świecie nie namówiłbyś mnie na następny :P

Tomasz Antkowiak
21-02-2012, 20:32
Witam serdecznie! W końcu znalazłem kogoś kto również buduje TK12:) Ja juz jestem na etapie wstawiania okien,jeśli mieli by Państwo jakieś pytania to chętnie pomoge!



czesc! fajnie ze sie odzywasz:) jesli mozesz to pochwal sie zdjeciami, tych chyba jestesmy najbardziej glodni:) wprowadzales jakies zmiany? z czego budowales? napotkaliscie jakie problemy, bledy w dokumentacji? opowiadaj, opowiadaj ze szczegolami :)

kwitko, bulka, dzieki za iformacje

bułkazmasłem
22-02-2012, 00:27
chodzilo mi pierwotnie o to czy oraz jak moge wykozystac kanal wentylacyjny w ksztaltce ktorej widok jest wyzej przy zalozenie ze ksztaltki wstawie w samym narozniku, a przed nimi dam kominek i z przednia scianka kominka zlicuje sciane od posadzki az po strop. Czyli jesli spojrzec na rzut parteru bede mial symetrycznie sciete narozniki salonu, po jednej stronie scianka umozliwiajaca wejscie do malego pokoju na dole, a po drugiej scianka w ktorej bedzie osadzony kominek, w narozniku tym czasem (tej zamknietej scianka przestrzeni komin systemowy z kanalem wentylacyjnym).


Cześć Antoś: pooglądałem wizualizację Waszego domu i nasuwają się pytania: czy pustaki komina systemowego zamierzasz murować w ścianie nośnej ?czy komin do kominka będzie sięgał do kalenicy? jaki będzie strop ? żelbetonowy? Jak gruby? dwa słupy centralnie w salonie bez podciągu? jakie nad nimi jest zbrojenie? więżba krokwiowo-jętkowa ? jaka rozpiętość?

Tomasz Antkowiak
22-02-2012, 08:42
czesc

tak na szybko bo jestem w pracy a projekt lezy w domu:

1. komin kominka nie jest przewidziany do murowania w scianie w projekcie, z kierownikiem budowy zdecydowalismy ze zrobimy pod nim stope ale zdecydujemy czy murowac w scianie jak juz bedziemy zaczynac sciany. jesli pojdzie w scianie to stopa sobie zostanie pod ziemia i tyle, jesli nie pujdzie w scianie to stanie na stopie. komin glowny bedzie na stopie nie wscianie

2.komin musi siegac iles tam nad dach, zgiodnie z PN, nie pamietam ile, az do kalenicy pewnie nie, zobaczymy jaka bedzie potrzeba

3.trop teriva

4.na slupkach w salonie przez cala szerokosc domu lezy HEA220, be;lki terivy sa oparte na jego dolnej stopie, czyli caly profil zostaje zalany w stropie

5. jest jeszcze drugi HEB260 (540cm) nad salonem (jest tam taki wykusz i mieszy jego scianami jest ten HEB
dzieki temu maksymalne roizpietosci stropu to 400cm (takie belki najdluzsze potrzebuje do terivy)

6, wiezba jest faktycznie krokwiowo jetkowa, krokwie 8x20cm, dlugosci krokwi z tego co pamietam ok 750cm, dlugosci jetek nie pamietam

wiezbe oraz strop podczas adaptacji przeliczyl mi konstuktor z uwagi na inna strefe ociazenia sniegiem anizeli ta przyjeta w projekcie gotowym oraz z uwagi na wywalenie sciany w salonie (zastapienie slupkami), dodatkowo konstruktor zmienil mi stope fundamentu z 40x30 (szer/wys) na 60x30, pod slupki w salonie 100x100x30 (szer/dlug/wys), wprowadzil mi dodatkowe stopy w miejscach gdzie podpierane sa HEA oraz HEB

wizualizacje rysowalem sam, wiec pewnikiem zawiera bledy, nie jestem jednak architektem :)

bułkazmasłem
22-02-2012, 20:32
1. jesli pojdzie w scianie to stopa sobie zostanie pod ziemia i tyle

odradzam komin w ścianie nośnej , inaczej poważne problemy z wykonaniem wieńca stropu , wieńca ściany kolankowej oraz z mocowaniem murłaty ( jeżeli komin miałby być w samym rogu)


2.komin musi siegac iles tam nad dach, zgiodnie z PN, nie pamietam ile, az do kalenicy pewnie nie, zobaczymy jaka bedzie potrzeba

jeżeli komin dużo wystaje ponad dach to ze względu na wiart trzeba go zbroić ( pustaki kominowe) i lepiej wybrać większy pustak z kanałem wentylacyjnym ( są dwa rozmiary) trzeba także przemyśleć jak miałby być serwisowany , jakie ławy kominiarskie

3.trop teriva,

zastosowanie hebów wyjaśnia moje pytanie,teriva to dobry tani prosty w samodzielnym wykonaniu strop



6, wiezba jest faktycznie krokwiowo jetkowa, krokwie 8x20cm, dlugosci krokwi z tego co pamietam ok 750cm

o więżbie jeszcze podyskutujemy, póki co gdybyś planował kupno drewna to murłaty kup lub odbierz ze składu na parę dni przed montażem , jak kupisz wcześniej i poleżą na słońcu to poskręcają się, resztę np krokwie jeżeli miałyby czekać parę tygodni trzeba poprzekładać i spiąć póki proste.

Tomasz Antkowiak
22-02-2012, 20:51
dzieki za uwagi

wiezbe na razie napewno sobie darujemy, bo nie wiem ile damy rade podciagnac i czy wogole przed nastepna zima bedzie mi ona potrzebna. stad nie widze teraz sensu aby sobie nia zaprzatac glowe

w kwestii komina w scianie to faktycznie zupelnie nie myslalem o kwestii wiencow, mysle ze to przesadza sprawe i kominy beda przy scianach

Kwitko
22-02-2012, 21:24
My mamy komin w ścianie ale szczytowej dlatego nie było problemu z wieńcem. Ale z murłatą to byłby poważny problem. Chyba trzeba by ją przeciąć w miejscu komina.

bułkazmasłem
22-02-2012, 21:45
nie wiem ile damy rade podciagnać

cześć Antoś: fundamenty na pewno pociągniesz , nie jestem wrózką i nie zgadnę więc napisz : chudziak pod ławy? ławy w szalunkach? jak mocowane zbrojenie?jakie i na co przepusty? jakie izolacje? a ja dodam swoje 3 grosze.

bułkazmasłem
22-02-2012, 21:46
My mamy komin w ścianie ale szczytowej dlatego nie było problemu z wieńcem.

U Ciebie to zupełnie inna bajka, komin murowany jak ściany do wieńca, nad tym odcinek stropu o otworami itp, ale i tak są w takim rozwiązaniu problemy z rozplanowaniem krokwi przed i za ścianą szczytową .
Antoś planuje , chyba, systemowy ceramiczny z pustakami keramzytowymi.

Tamburini
22-02-2012, 22:58
czesc! fajnie ze sie odzywasz:) jesli mozesz to pochwal sie zdjeciami, tych chyba jestesmy najbardziej glodni:) wprowadzales jakies zmiany? z czego budowales? napotkaliscie jakie problemy, bledy w dokumentacji? opowiadaj, opowiadaj ze szczegolami :)

kwitko, bulka, dzieki za iformacje

Oj zmian u mnie było bardzo dużo...Wszystkie wychodziły juz w trakcie murowania ponieważ wszystko robiłem sam i mogłem sie zastanowić na spokojnie nad każdą ścianką i kątem w tym projekcie;) Domek poszerzyłem od przodu o 1,2m zrównując tym samym ścianę frontową z tymi słupami,które są pierwotnie w projekcie...Dzięki temu za schodami uzyskałem małe pomieszczenie które przejmie funkcję spiżarki. Tym samym kuchnia urosła mi do aż 22m2:p Co do błedów w projekcie na dzień dzisiejszy nie dopatrzyłem sie niczego niepokojącego...Budowałem z Porothermu Profi na cienką spoinę, materiał godny polecenia...Cenowo wychodzi identycznie jak zwykłe pustaki do których trzeba kupić jeszcze cemnet,wapno itp...Problem jest jedynie z 1. warstwą która musi być idealnie wypoziomowana. Postaram sie zamieścić troszkę zdjęc i porobić jakieś z aktualnego stanu budynku...Ciężko mi to wszystko jakoś zwięźle opisać dlatego jeśli macie jakieś konkretne pytania to chętnie pomoge:) Pozdrawiam serdecznie!

Tamburini
22-02-2012, 23:03
zdj

Tomasz Antkowiak
23-02-2012, 09:50
cześć Antoś: fundamenty na pewno pociągniesz , nie jestem wrózką i nie zgadnę więc napisz : chudziak pod ławy? ławy w szalunkach? jak mocowane zbrojenie?jakie i na co przepusty? jakie izolacje? a ja dodam swoje 3 grosze.

czesc

1. czy pod lawy pujdzie chudziak KB zdecyduje jak bedziemy mieli wykop, wstepnie zakladamy ze wylejemy lawe bez chudziaka, ale czy sie to uda to sie okaze

2. lawy lejemy do ziemi, bez szalowania. kopal bede recznie - lopata, wiec powinno byc precyzyjnie. KB sugeruje ze zamiast szalowac mozna by brzegi wykopu oblozyc cienkim styropianem, zobaczymy
jak bede mial wykopane to KB podjedzie i uzgodnimy co i jak ma byc

3. przepusty - no bloody idea

4. izolacje - jakies czarne malowidlo, papa na pozioma, i pewnie folia kubelkowa na pionowa na sciance fundamentowej, co wiecej nie wiem

Tamburini
23-02-2012, 11:01
Ja musiałem zastosować chudziak,pod chudziak poszedł jeszcze ubity piasek...Zamiast styropianu gruba folia budowlana ktora potem możesz jeszcze zawinąć na ławy jako dodatkowa izolacja...Sam osobiście nie polecam papay,chyba że z najwyższej półki Icopala. http://www.selena.pl/cms/?__page_id=106&sid=10 położyłem 2 warstwy takiej folii. Na ocieplenie fundamentu tylko i wyłącznie Styrodur...Nie warto oszczędzać na tym,a po kilkunastu latach stwierdzić ze styropian z fundamentów po prostu zniknął:P Do klejenia styroduru polecam specialną piankę montażową do fundamentów-rewelacja!

Gosia_A
23-02-2012, 12:46
Witaj Tamburini, tutaj Antkowa Inwestorka, czyli osobista małżonka Antosia ;) Jako, że na budowie jeszcze nie bardzo się znam, pierwsze rzuciły mi się w oczy okna..Zmniejszaliście je, prawda? w salonie, jadalni, na piętrze także?

Tamburini
23-02-2012, 21:13
Witaj Tamburini, tutaj Antkowa Inwestorka, czyli osobista małżonka Antosia ;) Jako, że na budowie jeszcze nie bardzo się znam, pierwsze rzuciły mi się w oczy okna..Zmniejszaliście je, prawda? w salonie, jadalni, na piętrze także?

Witam serdecznie. W jadalni zrezygnowałem z drzwi tarasowych na rzecz okna 180x130 ponieważ tak czy inaczej duży stół w jadalni praktycznie zastawiłby to wyjście. Na pietrze byłem zmuszony zmniejszyć okna ze 180 na 160 ponieważ najzwyczajniej w świecie nadproże nie chciało mi sie zmieścić w ścianę szczytową(błąd w projekcie). Oczywiście zredukowałem także ilość okien dachowych (koszt 10 okien tak jak w projekcie to tragedia totalna;) pomieszczenia n poddaszu są na tyle jasne ze zamontowałem jedynie po jednym oknie łazience i pokoju do niej przylegającym.

Tomasz Antkowiak
27-02-2012, 21:39
Na piatek umowilem geodete... tyczymy :D

Kwitko
27-02-2012, 21:49
Pierwsze prace chyba najbardziej cieszą. Pamiętam jaka szczęśliwa byłam jak wykopaliśmy fundamenty. Oczyma wyobraźni widziałam już meble :p A teraz dom stoi a mi ciągle mało :) Liczę na zdjęcia wytyczonego domku.

MusiSieUdac
28-02-2012, 08:33
Najwieksza frajda na poczatku:) Duma rozpiera, energia roznosi

Tomasz Antkowiak
28-02-2012, 09:02
ach bo wy jestescie ciut do tylu :) nie wlkejalem fotek z dzialki po zdjeciu humusu :) mamy teraz dziure 15x15 metrow i wstepnie wypoziomowany plac pod wykopanie law.

wieczorem postaram sie uzupelnic braki.

tym czasem pogoda znow nie daje sie lubic... pada deszcz ze sniegiem... nic cenzuralnego nie cisnie mi sie na usta...

Kwitko
28-02-2012, 12:00
Masz dziurę i jeszcze nie wkleiłeś zdjęcia? :jawdrop: No wiesz ty co :mad:

Tomasz Antkowiak
28-02-2012, 13:11
no dziure mamy wielgachna :)

https://lh6.googleusercontent.com/-wHAVFKz5Jh0/TxRmRfPAlTI/AAAAAAAABpI/8FnKbZlKWUc/s640/DSC00188.jpg

Kwitko
28-02-2012, 17:50
I już niedługo będzie w niej stał dom :)

A z której strony jest wjazd na działkę?

Tomasz Antkowiak
29-02-2012, 08:59
po lewej rece robiacego zdjecie, czyli jakby w gornym lewym narozniku zdjecia, nie od strony zakladu ktory widac a od ulicy (bo jakze by inaczej jak nie od ulicy:))

Tomasz Antkowiak
02-03-2012, 18:47
no i wytyczone...

w sumie 7 osi, mozna bylo by jeszcze wytyczyc kolejne 3... ale uznalismy ze damy sobie z tym rade, w koncu skoro wg naszego geodety i przy 4 osiach "wzglednie rozgarnieta ekipa budowlancow" dala by sobie rade wyznaczyc brakujace 6, to przy wytyczonych 7 osiach musze ogarnac reszte :) jakies tam przyzady mam, liczyc costam umiem, moze nie bedzie zle :D

zdjeia wieczorem jak sie tel podladuje. a jak bedzie jutro wena to moze ponacigam sznurki, wleze na poukladane pietrowo bloczki i szerokokotnym obiektywem machne zdjecie calosci "z lotu ptaka" ;)


edit

foty

https://lh6.googleusercontent.com/-z7jNLKNU1yk/T1EPHdaDUiI/AAAAAAAABrw/6Lpn3w-revs/s800/DSC00265.jpg

i zdjecie z wjazdu na dzialke
https://lh4.googleusercontent.com/-3Mwu2hrvXlM/T1EPU5Hz4RI/AAAAAAAABsA/Yi1t-hv0DCo/s800/DSC00266.jpg
tymczasem musze wieczorem uszyc szybko instalacje do przyczepki aby ja jutro skonczyc

WiolaB
02-03-2012, 20:09
no to Ci sie pochwale też mam już przyczepę robię stelaż i za kilka dni będzie plandeka, tez za kilka dni tyczę budynek a ok 20 marca zaczynamy ławy i fundamenty....

Tomasz Antkowiak
02-03-2012, 20:30
dawaj foty! kupiles gotowca czy samorobke jakas? jaka duza, jakie wagi? pisz pisz pisz :) gdzie i za ile plandeke ci robia? jaka wysoka plandeka itp?

tez mysle o plandece, ale nie teraz, za duzo mam na glowie :)

WiolaB
03-03-2012, 19:29
Kupiłem SAM gość robił na sprzedaż 125x250 w środku, dość toporna oś z kadeta, rama z profila, burty z kątownika i sklejki. Wagi standardowo masa własna 200 kg, ładowność 550 kg, DMC 750. Zarejestrowana już i ubezpieczona. Stelaż sam robię pod plandekę wysokość w środku będzie ok 120 cm, by zbytnio nad samochód nie wystawała. Koszt plandeki u nas to ok 28-20 zł m2 czyli wyjdzie ok 300 z groszami.
Dziś też zamówiłem bloczki betonowe, stal i trzeba niebawem ruszać. Ty już widzę ze zadziałałeś humus, wytyczony budynek.......

Tomasz Antkowiak
04-03-2012, 14:33
a jaka mase mozesz ciagnac swoim samochodem jesli przyczepa nie ma hamulca ?

bułkazmasłem
04-03-2012, 21:11
no i wytyczone... jakies tam przyzady mam, liczyc costam umiem, moze nie bedzie zle

A punkt zero na każdej osi zaznaczony masz? nie widać , oraz jeden punkt zero zaznaczony trwale , np, na jakimś słupie,płocie,? z przyrządów potrzebna stalowa miara min 30 metrów , poziomica wodna , sznurek. Będziesz kopał łopatą? jak tak to najwyższy czas przewieść część bloczków ( na ściany w środku budunku) do wnętrza zanim powstaną wykopy , choćby taczką, potem będzie trzeba nosić i będzie zdecydowanie trudniej.

bułkazmasłem
04-03-2012, 21:31
lawy lejemy do ziemi, bez szalowania. kopal bede recznie - lopata, wiec powinno byc precyzyjnie. KB sugeruje ze zamiast szalowac mozna by brzegi wykopu oblozyc cienkim styropianem, zobaczymy
jak bede mial wykopane to KB podjedzie i uzgodnimy co i jak ma byc
=przepusty - no bloody idea
=izolacje - jakies czarne malowidlo, papa na pozioma, i pewnie folia kubelkowa na pionowa na sciance fundamentowej, co wiecej nie wiem

Jesteś na najlepszej drodze by , niestety, spaproczyć fundament własnego domu. bez chudziaka i szalunku nie ustawisz dokładnie zbrojenia , podczas zalewania zbrojenie ustawione na cegłach czy kamieniach ( oba złe rozwiązania) może spaść na dól, z boków mogą oderwać się bryłki humusu i wpaść w beton , potem nasiąkną wodą i jak przyjdzie mróz.... , pomysł z cienkim styro nie przyjdzie nikomy na myśl kto choć raz lał beton z pompy, wszelkie pozorne oszczędnoiści na tym etapie mogą się zemścić już po paru latach, jesteś inżynierem więc wiesz co ti ściskanie rozciąganie itp, nie wystarczy wrzucić zbrojenie byle jak byle by tylko było. przemyśl i nie sugeruj się innymi , sobie zrób dobrze. przepusty w chudziaku pod ławą potrzebne dla wody i kanalizy.

WiolaB
04-03-2012, 21:47
Zapewne taką samą masę jak i ty, czyli lekką o DMC 750, jak każda osobówka......

bułkazmasłem
04-03-2012, 22:07
DMC 750, jak każda osobówka......

opel corsa może ciągnąć przyczepę bez hamulca o DMC ok 450 kG, jak SAM waży 200 kG to ładunek może mieć 250 kG , jeżeli podepniesz do corsy przyczepę o DMC 750 to masz mandat nawet jak będzie bez ładunku, trzeba wtedy zarejestrować SAM z DMC 450 kG, dopuszczalne DMC przyczepy bez hamulca najazdowego wbite jest w dowodzie rejestracyjnym przy montażu haka.

WiolaB
05-03-2012, 16:47
Tego nie sprawdzałem podczas rejestracji, w dowodzie od auta mam 650 kg, a przyczepę 750.....

aksamitka
05-03-2012, 19:33
my jestesmy na kupnie przyczepki i ciezko cos trafić :(

Tomasz Antkowiak
05-03-2012, 22:08
czesc bulka

punktow 0 nie mam, ani nasz geodeta ani kierownik nie wspomnieli aby byly potrzebne, wiec mysle ze obejdziemy sie jakos bez nich? czy nie?

w kwestii przyzadow: mam dalmierz, jakies laserowe przyzady, poziomice wodne, kilka tradycyjnych o roznych dlugosciach (od 600 do 2500mm), miar tasm miarek zatrzesienie :) a jak przyjdzie potrzeba to i niwelator i late skoluje :)

plac jest przygotowany tak ze kopiemy lawe na glebokosc 30cm i szerokosc 60cm, nasepnie zalewamy do rownego z aktualnym poziomem gruntu (od tej strony gdzie sa bloczki, od drugiej niestety bedzie ciut ponizej gruntu). w kwestii technologii zdaje sie na swojego kierownika, to on zdecyduje czy ma byc lane na folie, czy moze byc do gruntu po obejrzeniu wykopu, mysle ze zdecydujemy sie na folie. na czym radzisz ukladac zbrojenie?

przewozic bloczkow nie ma szans, tylko nosic sie da. ale mysle ze zabiore sie za to jak bedzie zalana lawa.



Pozdrawiam!

bułkazmasłem
05-03-2012, 23:31
Tego nie sprawdzałem podczas rejestracji, w dowodzie od auta mam 650 kg, a przyczepę 750.....

to jesteś w ciemnej d..pie , mandat nawet za pustą przyczepkę, tym autem możesz ciągnąć przyczepkę o DMC 650 kG , albo dorobić hamulec najazdowy .

bułkazmasłem
05-03-2012, 23:53
punktow 0 nie mam, ani nasz geodeta ani kierownik nie wspomnieli aby byly potrzebne, wiec mysle ze obejdziemy sie jakos bez nich? czy nie?

Chłopie proszę Cię nie załamuj mnie, jak chcesz wybudować dom bez pkt 0 , przecież dom jest trójwymiarowy, wszystko ma swoją wysokość , musisz mieć od czego mierzyć, w projekcie masz podane wysokości fundamentu, stropu, okapu,kalenicy itp, jak olejesz to potem przy odbiorze geodezyjnym problem wróci i zacznie śmierdzieć czyli kosztować kasę ( np. jeżeli zabraknie wpisów w dzienniku budowy o koniecznych i uzasadnionych zmianach np.wysokości urząd może zarządać kosztownych zmian w projekcie obliczonych przez architekta czy konstruktora ), na początek wykop musi mieć ok 120 cm ( strefa przemarzania) , potem ściana fundamentowa,10cm chudego betonu na gruncie,np.10cm izolacja styro+ np.6cm wylewki+ 2cm.podłoga , i ta powstanie wysokość gotowej podłogi czyli pkt. 0 od którego wszystko mierzysz więc musi być na każdej osi i ekstra ( po zdjęciu ławnic) na np.słupie czy płocie.


na czym radzisz ukladac zbrojenie?
nie układać , podwiesić na drucie wiązałkowym, decha lub krawędziak z zapasem w poprzek wykopu , druty ułożyć lekko na boki by się nie huśtało.

podaj adres na skypa, trzeba pogadać.

Tomasz Antkowiak
06-03-2012, 00:05
mowisz o rzednej wysokosci znaczy sie :) nie sadzilem ze mowisz o tym wlasnie :)

to mam zaznaczone na slupie telefonicznym oraz dodatkowo wszytskie deski sa wypoziomowane i na tej samej wysokosci, wysokosc jest oznaczona na deskach w odniesieniu do wysokosci 0

pomysl z podwieszeniem mi sie podoba, zastosuje :)

skype nie uzywam, pisz na priva albo na gg

bułkazmasłem
06-03-2012, 00:24
skype nie uzywam, pisz na priva albo na gg

mało mam czasu na pisaninę , czasem lepiej i szybciej pogadać, jak zacznie się sezon budowlany to i na gadkę zabraknie czasu i sił. Ale zawsze przecież masz masz kiera i wuja googla pod ręką , nie zginiesz, będzie pan zadowolony.
pozdrawiam.

Tomasz Antkowiak
11-03-2012, 09:29
wykopki rozpoczete

machnalem wczoraj mniej wiecej 1/3 dlugosci law, juz na docelowa glebokosc i szerokosc, moze bedzie dzis jakas fotka :)

Sylwia&Piotr
11-03-2012, 18:49
Tak przeglądam / czytam i muszę stwierdzić, że odważny jesteś - tak po omacku zabierasz się za budowę domu. Fundament to opoka/skała - jak posadowisz tak będzie stał Twój dom. Powodzenia w budowie

Ps. To i ja podpowiem. Szerokość wykopu pod ławy jest oznaczona w projekcie i może być różna w każdym innym punkcie. Bezpośrednio na podłoże wyłóż warstwę 10 cm tzw. "suchy beton" B-7,5 lub B-10, a następnie na tym ułóż zbrojenie. Aby beton lany z gruchy wypełnił szczelnie ławy pod ułożone zbrojenie miejscami, zaznaczam punktowo podkładasz np. pokruszony bloczek betonowy. Proporcja "suchego betonu" do lanego z gruchy tj B-20 1-3 (np 4,5 m3 - 13,5 m3). Pozdrawiam

Tomasz Antkowiak
11-03-2012, 19:55
czesc :)

no jakies tam techniczne obycie niby mam, rysunki czytac potrafie, poslugiwac sie miara i narzedziami rowniez, doswiadczenie i kierunkowa wiedze ma skolei kierownik, tak wiec damy wspolnie rade.

w koncu nie swieci garnki lepia to raz, a dwa ze sklad przecietnej ekipy budowlanej to przewaznie w minimum pewnie 3/4 egzemplarze z lapanki, przypadku, niekoniecznie kierunkowo wyksztalceni, jesli wogole wyksztalceni bardziej niz podstawowo/zawodowo - niestety, po prostu pierwsi z brzegu fizyczni przuczeni do prostych czynnosci i fizycznej pracy. taka fizyczne prace moge zrobic sam, przyuczyc sie do wszytskiego tez moge sam, niezbedna wiedza dysponuje kierownik i po to jest abym z tej wiedzy mogl czerpac i sam sie uczyc - pod tym katem zostal wybrany i taka jest nasza umowa.

podsumowujac, nie uwazam sie za szczegolnie odwaznego :) zwyczajnie nie uwazam sie za gorszego od przecietnego za przeproszeniem czlonka ekipy budowlanej :) nie mam doswiadczenia w budownictwie, ale za to na codzien praktykuje jako inzynier w innej branzy. powoli i rozwaga damy rade :)

w kazdym razie dzieki za uwagi oraz troske :)

Tomasz Antkowiak
11-03-2012, 20:21
efekt jednego popoludnia

https://lh4.googleusercontent.com/-3i5hroZYMJ8/T1z5jhKBIKI/AAAAAAAAByU/LKtm_wGoMl0/s800/P3110091.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-5a1Fj0nrDXk/T1z5cU6o-SI/AAAAAAAAByE/87w37-idNUo/s640/P3110089.JPG

Winiooo
11-03-2012, 20:32
Jaką masz szerokość ław jeśli można spytać?

Tomasz Antkowiak
11-03-2012, 20:36
generalnie 60cm, choc jest kilka poszerzen do 80, oraz dodatkowe stopy 100x100 pod slupki w salonie. w projekcie bylo 40 na calosci ale konstruktor adaptujacy projekt zakwestionowal i zmienil szerokosc. wysokosc lawy wszedzie 30cm.

na razie kopie wszedzie na 60cm a poszerzenia bede robil na koncu

Winiooo
11-03-2012, 21:59
Pytam bo ja u siebie mam 60 i 80 cm. Buduję na glinie więc nie wiem czy nie powinny być szersze. U Ciebie nie ma tego problemu bo masz piaski. Chyba zaczynam się obawiać :/

Tomasz Antkowiak
11-03-2012, 22:02
podpytaj kierownika moze dla swietego spokoju, choc mysle ze skoro ktos ci adaptowal projekt i sie pod tym podpisal to nie masz sie czym martwic.

Kwitko
11-03-2012, 22:54
Czekałam na zdjęcia :p
Piękne Ci ławy wyszły, znaczy dołki :wave:
A odważny jesteś, każdy samorobny jest ;)

Tomasz Antkowiak
14-03-2012, 21:07
no i cisza niestety... wracam z pracy to juz jest szaro i nic nie da sie zrobic. czekamy do soboty i mam nadzieje ze skoncze kopac

Tomasz Antkowiak
16-03-2012, 21:22
kolejny dzien pieknej pogody spedzony w pracy... i jutro to samo... choc jest szansa ze uwine sie szybko i kolo poludnia zladuje w domu aby wykopac reszte law...

dzwonilem do betoniarni... B20 podrozalo, 235PLN netto

Tomasz Antkowiak
17-03-2012, 20:06
no i szarpnelismy...

zabraklo nam 2 metrow biezacych aby zamknac wykop dookola... aby miec calosc do tych 2 metrow trzeba dolozyc jeszcze 4 na stopy pod klatka schodowa oraz 2 kwadraty 1x1m pod slupki + jakies drobiazgi (poszerzenia w kilku miejscach)

pozno zaczalem bo dopiero przed 13 udalo sie wrocic z pracy, ale potem pojawil sie szwagier i pomogl, mimo ze nie prosilismy (fajnie, to mile), tesc tez troche pomogl, mimo ze nie powinien no i jakos poszlo.

skonczylismy jak juz bylo zupelnie szaro wiec zdjec nie mam jak to teraz wyglada, Gosia robila jakies w ciagu dnia, wiec pewnie cos tam sie znajdzie, ale juz raczej nie dzis - nie dam rady :)

nie wiem jak u was ale u nas zaczely dzis ciac komary... co za swiat, zima jakby nie bylo nadal trwa a komary juz gryza...

Tomasz Antkowiak
18-03-2012, 23:09
dzis dla odmiany troche nas "przeprowadzilismy" :)

przyczepka przeszla chrzest bojowy, pierwsze pol tysiaca km ma za soba, obciazenie zmienne, troche mebli, potem plytki chodnikowe i betonowe bloczki... daje rade doskonale:)

pytanie konkurswe: ile moze spalic w trasie 5 cylindrowy, 180 konny, prawie 2,5 litrowy diesel z przebiegiem ponad 300 tysiecy km w zapakowanym na maksa samochodzie i zapieta przyczepka wyladowana plytkami chodnikowymi?

dla najtrafniejszej odpowiedzi - browar :)

Kamila i Marcin
19-03-2012, 11:00
7 litrów na 100km?

Tomasz Antkowiak
19-03-2012, 13:57
7 litrów na 100km?



ktos jeszcze strzela ? :)

LukaszKRK
19-03-2012, 16:33
5.6l/100

agusia10
19-03-2012, 18:51
:yes: to ja bede orginalna i powiem 16l/100??/:cool:

Kwitko
19-03-2012, 20:37
13,8 :lol:

Tomasz Antkowiak
19-03-2012, 20:39
lukasz, piwo dla ciebie :)

5,8 litra/100km

:)

Kamila i Marcin
19-03-2012, 21:15
No no no, niezły wynik, chciałabym aby tak moje auto po mieście paliło.

LukaszKRK
20-03-2012, 10:04
Na parapetówkę przyjadę to wypijemy ;) Co do autek to coraz mniej takich niezawodnych dieseli, które i pół miliona dały radę ( na allegro miały oczywiście 120tys.) Teraz common rail'e, pełna elektronika, wady fabryczne i inne nowoczesne wtryskiwacze trudno znaleźć solidny silnik wysokoprężny, któremu nie doskwiera żaden problem. <Kamila> po mieście to mała benzynka ew. + LPG. <Tomasz> To jakiś niemiec? Passat? Golf?

Kamila i Marcin
20-03-2012, 10:16
Nie zamienilabym swojego galaxika na cosik małego, przyzwyczaiłam się do gabarytów. W sumie na trasie to spala 6 litrów.. max 6,5..
Mamy także vw t4, ale już wiekowy i ma pol banki na liczniku:) i pali siodemke

Sorrki za OT

Kwitko
20-03-2012, 18:36
Tomasz no chyba coś źle Ci wyszło :P
Mój malutki i puściutki dieselek pali prawie 5.5l/100
Może na 50 km policzyłeś? ;)

Tomasz Antkowiak
20-03-2012, 22:35
Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD troszke podkrecony :D
czyli common rail + turbina + EGR :)

Tomasz Antkowiak
21-03-2012, 20:36
Na budowie bez zmian...niestety jak to u nas w tygodniu bywa...

Ale moze od jutra cos rusze. Dzis skonczylismy maszyne, jutro klient przyjezdza na odbior, wiec jak pojdzie gladko (a mysle ze pojdzie gladko:)) to na kilka dni (do chwili rozpoczecia montazu) bedzie troche luzniej i powinno sie udac byc w domu przed 17...

Na jutro lub piatek zapowiedzial sie tez Kierownik. Zobaczymy czy pochwali czy raczej dostaniemy po uszach :D

Tomasz Antkowiak
21-03-2012, 21:21
stan na dzis (niezmiennie od minionej soboty)

https://lh6.googleusercontent.com/-MxgVTIcVBq0/T2o2q1sQfTI/AAAAAAAAB2U/qy4PXBnjsxs/s1152/P3180028.JPG

Kamila i Marcin
22-03-2012, 09:06
Piękne wykopy.. jak od linijki:)

the one
22-03-2012, 17:52
wyprowadz sobie bednarke przed zalaniem law fundamentowych

Tomasz Antkowiak
22-03-2012, 21:06
wyprowadz sobie bednarke przed zalaniem law fundamentowych


tak zrobie. tylko czy musze ulozyc ja dookola wszedzie czy wystarczy jezeli polacze ja ze zbrojeniem i wyprowadze powyzej ?

Tomasz Antkowiak
27-03-2012, 20:54
wykopane, zazbrojone w 90%, beton zamowiony na przyszly piatek

BasH
27-03-2012, 21:58
tak zrobie. tylko czy musze ulozyc ja dookola wszedzie czy wystarczy jezeli polacze ja ze zbrojeniem i wyprowadze powyzej ?

Ja wyprowadziłem 4 połączone z wiankami (a wianki z sobą elektrycznie) bednarki na rogach budynku (póki co są zwinięte i leżą pod ziemią w razie kiepskiego uziemienia będzie do czego szpile wiązać) + jedna bednarka wyprowadzona w miejscu, gdzie miała być rozdzielnia (pod główną szynę wyrównawczą). pozdrawiam i powodzenia

Winiooo
28-03-2012, 00:21
Witam
Widzę, że jesteśmy na tym samym etapie. Ja mam zamówiony beton na czwartek ale nie wiem czy nie odmówię bo jak dzisiaj pojechałem na działkę to troszkę humor mi zbladł jak zobaczyłem wykonanie ław fundamentowych (długa historia). Jutro ma przyjechać kier-bud i zobaczymy co powie... Mam nadzieję, że to tylko ja jestem przewrażliwiony i wszystko jest ok. BTW skąd zamawiasz beton b20 i ile krzyczą za kubik?
Powodzenia przy zalewaniu!!!

Tomasz Antkowiak
28-03-2012, 07:09
pajo w luboniu

235 + pompa 285/h

Winiooo
28-03-2012, 21:26
netto czy brutto???

WiolaB
30-03-2012, 20:10
To w pomorskim B - 20 po 225 z pompą już nett oczywiście.

Winiooo
30-03-2012, 20:24
Ja brałem beton za 215 plus pompa za 300 zł/h plus jej dojazd 150zł - wszystko netto.

Tomasz Antkowiak
31-03-2012, 21:55
winioo od kogo brales? napisz mi priva co?

Tomasz Antkowiak
01-04-2012, 22:21
weekend minal a ja na budowie nawet nie bylem :/
szarpnelismy za to w robocie i bardzo fajna maszyna stanela u powaznego korporacyjnego klienta :) moja maszyna, od a do z :)

jutro zazbroje co tam jeszcze zostalo

Tomasz Antkowiak
03-04-2012, 10:58
skonczone

zbrojenia pod slupki w salonie :)

https://lh6.googleusercontent.com/-lvyt0Du8lrY/T3n8pePDnSI/AAAAAAAAB3A/rOhW0V2PoWY/s720/DSC00290.jpg

Tomasz Antkowiak
03-04-2012, 20:54
a dzis prywata wybitna, ale co tam, moj dziennik to moge :)

ladne?

https://lh6.googleusercontent.com/-5Qc_K1qOTT8/T0D6Gj2fmZI/AAAAAAAAAbo/j9eaU1asOPU/s558/big_Wieniec%2520Bozonarodzeniowy1.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-PRaw_IeUHFk/T0D85dpRWiI/AAAAAAAAAbo/nbDA5Bfz3T8/s591/big_Wieniec%2520Bozonarodzeniowy8.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-mcynuBkAREs/T0D85ntJdDI/AAAAAAAAAbo/1nzLEtFaylA/s640/big_Wieniec%2520Bozonarodzeniowy9.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-sAN_cDl64sw/T0ZXXJ3PEpI/AAAAAAAAAbY/qdqUiSitTUU/s660/wieniec%2520jajko-zbliz.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-tFyIjS21tNM/T0ZXZP_hrgI/AAAAAAAAAbY/D4jLO0SqGfA/s559/eco-jajko.JPG

pewnie ze ladne :)

to tylko wycinek z "wyrobow" mojej osobistej Zony Inwestorki :) zobaczymy czy poczuje sie wywolana do tablicy i pochwali sie sama czyms wiecej :D

Gosia_A
03-04-2012, 21:23
o rety, Antoś ;) ale mnie zaskoczyłeś...nie wiem, czy komuś się spodobają, ale ja i tak je bardzo lubię...;)
:*

cronin
03-04-2012, 21:40
O witamy "cudotwórczynię", piękne są :yes: poprosimy więcej :)

Tomasz Antkowiak
03-04-2012, 21:43
HA ! :)

jako ze mam niewyparzona gebe i za dlugi jezyk to od razu powiem ze Zona Inwestorka ma wiecej zdjec, ma duzo wiecej zdjec :)

Kwitko
03-04-2012, 22:56
No to prosimy Żonę Inwestorkę o jeszcze :D
Oglądając zdjęcia pomyślałam,że Tomasz je robił :P
A ten na trzecim zdjęciu to z czego jest?

Ruby
04-04-2012, 00:43
http://www.smileyfaces.ws/smileys/hello/animated-smileys-hello-15.gif

Przyleciałam z wiosennego za wianuszkami :D

Wszystkie wianki prześliczne! Cudniaste! mój ulubiony to ten przedostatni :rolleyes:

PS. Skąd te jajeczka z przedostatniego wianka?

Tomasz Antkowiak
04-04-2012, 08:29
ten ktory wyglada jak z muszelek jest ze skorupek orzeszkow pistacjowych :) misternie klejonych do czegos tam :D

kwitko, gdybym ja robil byly by pewnie ze szkla i stali :) i bezwglednie byly by w ksztalcie garbusa :D

Kamila i Marcin
04-04-2012, 09:05
Piękne wianuszki.. po prostu cudne..

martaibartek
04-04-2012, 10:38
Piękne wianuszki!
Prosimy o jeszcze :)

Aga&Maciej
04-04-2012, 11:27
Ja też przyleciałam z wnętrzarskiego wątku, wianki piękności:yes:, nie umiem wybrać najładniejszego...
Proszę o więcej

Tomasz Antkowiak
04-04-2012, 12:14
:)

Gosia jest teraz w pracy, ale jak wroci to wieczorem osobiscie przypilnuje aby odslonila cos wiecej :) a jest sie czym pochwalic :D

Winiooo
04-04-2012, 23:06
Wow, ale koronkowa robota! Twoja żonka musi mieć wiele cierpliwości żeby tworzyć takie cuda :)

Tomasz Antkowiak
04-04-2012, 23:10
lata zycia ze mna ucza cierpliwosci ;) pewnie jutro cos wklei, dzis bidula wrocila zmeczona i polozyla sie wczesniej

MusiSieUdac
05-04-2012, 08:05
Gratuluje żonie arcydzieł, a przede wszystkim precyzyjności
Piękne rękodzieła Chapeau bas!

Gosia_A
05-04-2012, 22:58
bardzo Wam dziękuję za miłe słowa, cieszę się, jak komuś podoba się to, co tak bardzo lubię robić:) cierpliwość trzeba mieć...to prawda, ale jak Antoś już zauważył...po kilkunastu latach wspólnego życia mogłam się tego nauczyć...;) wczoraj już nie dałam rady, ale dzisiaj coś jeszcze wkleję:)

Gosia_A
05-04-2012, 23:02
https://lh5.googleusercontent.com/-_OvAL9fwJSk/T2G_e8S4VOI/AAAAAAAAAjc/Bo4Nn3IbveQ/s640/wianuszek%2520s%25C5%2582oneczko.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-TrB130-FAV8/T0ZXNjtx77I/AAAAAAAAAbY/kFQnujjTXe4/s640/wieniec%2520sizal%2520pi%25C3%25B3rka.JPG

Gosia_A
05-04-2012, 23:08
https://lh6.googleusercontent.com/-fBe0bbIPs3I/T0ZW7mE9uKI/AAAAAAAAAbY/tBQnFCrvwYo/s512/wieniec%2520czekoladowy.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-bZKEGEK9zO4/T0ZXPJ1O9uI/AAAAAAAAAbY/IhOMKRzODBY/s512/%25C5%259Bwiecznik-z%2520tulipanem.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-LjJk7TnRzvg/T0ZXiof5Z2I/AAAAAAAAAbY/tKG7BsYk6HE/s576/wieniec%2520sznurek%2520pomaranczowe%2520jajka.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-rBtWn4VgY2U/T1PGCCYclVI/AAAAAAAAAdc/g4PlQZHcnM8/s485/sznurek%2520i%2520zielone%2520motylki%25202.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-u8cESxEDErs/T10nIKM5G5I/AAAAAAAAAgs/9WmhsU2NBIw/s512/wieniec-jajka-szary.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-kck8IuHu-QY/T12yaf26lcI/AAAAAAAAAhE/KU_bQ_XVLeI/s576/wianuszek%2520pomarancz.jpg

Gosia_A
05-04-2012, 23:15
mam tego już całkiem sporo, ale na razie chyba wystarczy tych zdjęć ;) nie będę Was nimi zarzucała;) odpowiadając: 3 zdjęcie to rzeczywiście pistacje i owoce róży, zarówno te malutkie, jak i większe. Jajeczka natomiast są ze sklepu;) takie malutkie, styropianowe. mam jeszcze jeden podobny wianuszek w zapasie, a wygląda on tak:
https://lh5.googleusercontent.com/-ItFoiDCO_hM/T3dm6EsVVKI/AAAAAAAAArE/EK0m5_rGAb4/s512/wianek-jajeczka-kwiatki1.JPG
:) pozdrawiam świątecznie!

Gosia_A
05-04-2012, 23:19
to na koniec jeszcze coś nie świątecznego ;) ubranka dla dziecka (body, spodenki, skarpetki i kaftanik)
https://lh5.googleusercontent.com/-npS3vhuEE4A/T0VEHeL2OaI/AAAAAAAAAbg/ZTVbZejKDYA/s512/2..JPG

Kamila i Marcin
06-04-2012, 19:21
http://img100.imageshack.us/img100/6320/wielkanoco.jpg

Tomasz Antkowiak
06-04-2012, 21:37
wylalismy lawy - zaczelo sie zatem, juz teraz tak na powaznie, tak naprawde, tak realnie wreszcie :D

w najblizszy czwartek zaczynam stawiac bloczki :D

Kwitko
06-04-2012, 23:10
Gratuluje!!!!!!

Winiooo
08-04-2012, 01:49
Gratuluję!!! Jak to się mawia, pierwsze koty za płoty :)

simolaPOM
08-04-2012, 11:44
Tak,tak.teraz to juz z gorki pojdzie:wiggle: