PDA

Zobacz pełną wersję : Polska norma dot. okien PCV



mnowak355
16-01-2012, 13:38
Witam
Szukałem i nigdzie nie mogę znaleźć normy określającej dopuszczalną odchyłkę (KRZYWIZNĘ) profila okiennego z PCV. Jak ktoś się z tym spotkał lub wie jaka jest dopuszczalna odchyłka proszę o wiadomość.
Pozdrawiam

blokno
16-01-2012, 15:06
Witam
Szukałem i nigdzie nie mogę znaleźć normy określającej dopuszczalną odchyłkę (KRZYWIZNĘ) profila okiennego z PCV. Jak ktoś się z tym spotkał lub wie jaka jest dopuszczalna odchyłka proszę o wiadomość.
Pozdrawiam

Wszystkie normy dotyczące okien można znaleźć w PKN lub pod adresem: http://www.narzedziownie.pl (http://www.narzedziownie.pl/?t=k&rodzaj=2&fn=okna&n=4811) . Jeżeli natomiast interesuje Pana norma dotycząca profili pcw to jest to: PN-EN 12608:2004 „Kształtowniki z niezmiękczonego poli(chlorku winylu)(PVC-U) do produkcji okien i drzwi. Klasyfikacja, wymagania i metody badań”.

mnowak355
16-01-2012, 20:02
Dziękuję za odpowiedź ale z tego co widzę są to jakieś płatne pliki. Nie ma czegoś bezpłatkego?

pchelek
18-01-2012, 17:17
"Szukałem i nigdzie nie mogę znaleźć normy określającej dopuszczalną odchyłkę (KRZYWIZNĘ) profila okiennego z PCV. Jak ktoś się z tym spotkał lub wie jaka jest dopuszczalna odchyłka proszę o wiadomość"

Nie ma takich norm. Nie ma normowego okreslenia dopuszczalnej krzywizny.
Okna musza byc funkcjonalne. Musza byc szczelne. Krzywizny jesli wystepuja to sie je mierzy na zamknietych oknach. Przyjmuje sie - z praktyki dopuszczalne ugiecie ok 3 mm. Wiecej utrudnia funkcjonowanie.

blokno
19-03-2012, 07:37
Nie ma takich norm. Nie ma normowego okreslenia dopuszczalnej krzywizny.
Okna musza byc funkcjonalne. Musza byc szczelne. Krzywizny jesli wystepuja to sie je mierzy na zamknietych oknach. Przyjmuje sie - z praktyki dopuszczalne ugiecie ok 3 mm. Wiecej utrudnia funkcjonowanie.

Trwają prace nad przygotowaniem nowej Polskiej Normy na montaż okien. Może własnie w niej, w części dotyczacej odbioru robót, mogłyby się znaleźć dopuszczalne odchyłki od "ideału"? Granicą mogła by byc własnie funkcjonalność.. :cool:

blokno
23-05-2012, 05:08
Trwają prace nad przygotowaniem nowej Polskiej Normy na montaż okien. Może własnie w niej, w części dotyczacej odbioru robót, mogłyby się znaleźć dopuszczalne odchyłki od "ideału"? Granicą mogła by byc własnie funkcjonalność.. :cool:

Na odbytym w ub. tygodniu Kongresie Stolarki gremialnie opowiedziano się za koniecznością unormowania kwestii montażu stolarki. Co prawda niektórzy "dyskutanci" skłaniali się, by takim dokumentem była Instrukcja ITB, ale to raczej nierealne. Na ukończeniu są prace nad sformułowaniem Polskiej Normy - pierwsza prezentacja na Warsztatach w Gliwicach w najbliższy weekend.

andrzejzms
23-05-2012, 15:00
Polska Norma określająca,zasady montażu okien ma szansę być dokumentem aktualnym.Mam tu na myśli fakt ,że mamy rok 2012 i wszelkie zapisy powinny się odnosić do tego co jest aktualne. Mamy najnowsze badania okien, nowe rewelacyjne materiały do montażu,ale też coraz większy jest udział np montaży w warstwie ocieplenia czy balkonów niskoprogowych i tego Norma Musi ściśle dotyczyć.

MMichal
23-05-2012, 18:01
Witam


Tak tak, powiedzmy jednak o tym, że nawet jeżeli takowa NORMA się pojawi to nie stanowi sama w sobie aktu sprawczego, jeżeli w umowie strony odniosą się to innych dokumentów np instrukcji producenta to ten dokument staje się wiążącym a nie norma. Po drugie ukończenie prac na kształtem normy a jej wprowadzenie to jeszcze długa i wyboista droga :)

Pozdrawiam

blokno
04-06-2012, 07:50
Witam
Tak tak, powiedzmy jednak o tym, że nawet jeżeli takowa NORMA się pojawi to nie stanowi sama w sobie aktu sprawczego, jeżeli w umowie strony odniosą się to innych dokumentów np instrukcji producenta to ten dokument staje się wiążącym a nie norma.
Pozdrawiam

To zależy od tego czy zostanie przywołana w rozporządzeniach ministerialnych. Jeżeli np. w rozporządzeniu "O Warunkach.." zostanie zapisane, że montaż okien powinien być wykonany zgodnie z PN, to wówczas jest to norma jak najbardziej obowiązująca wszystkich projektantów, wykonawców i służby odbioru technicznego.

pchelek
16-06-2012, 11:13
nie bedzie normy na montaz - to mzonki sa

blokno
18-06-2012, 05:37
nie bedzie normy na montaz - to mzonki sa

Być może... być może... ale nie stawiałbym na to.. :yes:

andrzejzms
18-06-2012, 15:20
nie bedzie normy na montaz - to mzonki sa


Norma na montaż jest nie tylko potrzebna, jest niezbędna.Muszą być jasne zasady dla wszystkich. Swoją droga jako grupa zawodowa montażyści i sprzedawcy powinni dążyć do powstania takiej Normy.

pchelek
19-06-2012, 07:23
nie bedzie normy bo nie da sie znormalizowac wariantow montazu
odpuscie sobie te mzonki
jest instrukcja i to wystarczy
sa instrukcje systemowe

blokno
19-06-2012, 08:01
nie bedzie normy bo nie da sie znormalizowac wariantow montazu


Chyba jednak mylisz się w tym miejscu... Jeżeli potrafili to znormalizować Anglicy, Austriacy czy Rosjanie to dlaczego Polacy mieli by nie potrafić tego zrobić? Nawet Niemcy mają swoje wytyczne RAL przyjmowane tam z mocą Normy.. My też damy radę - więcej wiary..:D