PDA

Zobacz pełną wersję : Do rozpoczynających budowę wiosną 2012



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

max-maniacy
15-05-2012, 15:13
dzięki Arturo72 za podpowiedź. na firmę Pro-Sil natknęłam się właśnie na allegro i najbliżej nas mają punkt handlowy w Olsztynie. muszę podrzucić temat mężowi, niech się zorientuje, jaką mają ofertę.

qana
15-05-2012, 15:46
my planujemy na wielkanoc 2013, prawdopodobnie tynki gipsowe


my robimy tynki cementowo-wapienne (gipsowe moga się nie sprawdzić przy naszej dwójce małych dzieci to raz, dwa: jakos ogólnie wydaja mi się lepsze bo są trwalsze i mocniejsze).
Po tynkach również (podobno) wystarczą 3miesiące i można ścianę malować. U nas by wypadło jakoś to pod koniec listopada

no właśnie, w obecnym mieszkaniu mamy tzw. gładź gipsową i dosyć już mam tych zadrapań od byle czego, które na takich gładkich ścianach są okropnie widoczne!
poza tym widzę tendencję wśród znajomych do nadawania ścianom faktury. w takim razie po co najpierw gładzić, skoro potem chcemy chropowate :D :D :D

karcz3
15-05-2012, 20:23
doradzcie co robic bo juz na samym wstepie naszej budowy po zdjeciu humusu i wyrównaniu miesca pod budowe domu okazało sie że teren jest niestabilny grząski na powierzchni około 3mx4m akurat tam gdzie maja być łąwy, podejrzewam że przy kopaniu pojawi sie woda, mój majster powiedział że trzeba wszystko wybrać koparką i nawieść żwiru i zagęscic pożadnie,
Mam pytanko kto ma jakieś sugestie i pomysły co zrobić żeby było ok.,

pukul
15-05-2012, 20:43
będziecie robić tynki maszynowe? gipsowe czy wapienne? słyszałam, że coraz więcej osób wraca do tradycyjnych tynków (ja też zamierzam) ?

też mi to nie daje spokoju... jakie w końcu te tynki i czym one się w ogóle różnią? trochę się podszkoliłam w niektórych tematach, ale ten jakoś tak "zginął w tłumie" a czasu to już wcale nie mam.
i bardzo wam wszystkim zazdroszcze tego SSO - u mnie jutro minie 2 miesiące jak ekipa weszła (na stan zerowy!!!) i czekają - "szef" twierdzi że strop musi czekać 28 dni bo inaczej on się pod tym nie podpisze - ściany będą pękać i zła opinia pójdzie na niego :) i czekamy, czekamy..... jeszcze 4 dni

rafus12
15-05-2012, 21:18
Cos mi sie widzi ze ten stop musi czekac 28 dni bo twoj "szef" obskakuje druga budowe.
Moj szef idzie w druga skrajnosc - uwaza ze mozna jechac z koksem prawie od razu po zalaniu stropu (po kilku dniach) jedynie stemple musza pozostac na dluzej. Moze to byc prawda o tyle ze przeciez zbrojenie jest wystarczajacym zabezpieczeniem stropu.

rafus12
15-05-2012, 21:20
my robimy tynki cementowo-wapienne (gipsowe moga się nie sprawdzić przy naszej dwójce małych dzieci to raz, dwa: jakos ogólnie wydaja mi się lepsze bo są trwalsze i mocniejsze).
Po tynkach również (podobno) wystarczą 3miesiące i można ścianę malować. U nas by wypadło jakoś to pod koniec listopada
Ale przeciez malowanie sciany to jest pikus. Innym problemem z przezimowaniem stanu SSO + hydraulika i elektryka - jak tu ktos planuje - jest wystawienie instalacji na czynniki atmosferyczne. No chyba ze bedzie SSZ ale wtedy wentylacji nie bedzie i rownie dobrze mozna wszystko wykanczac od razu.

bitter
15-05-2012, 21:40
też mi to nie daje spokoju... jakie w końcu te tynki i czym one się w ogóle różnią? trochę się podszkoliłam w niektórych tematach, ale ten jakoś tak "zginął w tłumie" a czasu to już wcale nie mam.
i bardzo wam wszystkim zazdroszcze tego SSO - u mnie jutro minie 2 miesiące jak ekipa weszła (na stan zerowy!!!) i czekają - "szef" twierdzi że strop musi czekać 28 dni bo inaczej on się pod tym nie podpisze - ściany będą pękać i zła opinia pójdzie na niego :) i czekamy, czekamy..... jeszcze 4 dni

Robią z Was balona. Beton wiąże 28 dni ale to nie oznacza, ze nie można z nim nic robić. Jeżeli strop jest podstemplowany to po kilku dniach można na nim stawiać ścianki kolankowe i jechać dalej. Zmarnowaliście miesiąc na niepotrzebny przestój. Ja bym tę firmę pogonił w cholerę.

qana
15-05-2012, 22:10
My robiliśmy badanie gruntu. Podobno nie jest obowiązkowe (?), ale architekt się uparł i miał nosa, bo urząd zażądał dokumentacji i to w 4 egzemplarzach.

Nie widzieliśmy takiej konieczności wcześniej, bo cała okolica jest w budowie, z każdej strony wykopy pod fundamenty, więc wiedzieliśmy co jest grane.
Ale bywa różnie. Znajoma (również geolog!) podeszła bezstresowo do zakupu działki i (podobno) całe oszczędności przeznaczone na SSO wydała na fundamenty, odwodnienia i te sprawy...

Danonki
16-05-2012, 02:01
Robią z Was balona. Beton wiąże 28 dni ale to nie oznacza, ze nie można z nim nic robić. Jeżeli strop jest podstemplowany to po kilku dniach można na nim stawiać ścianki kolankowe i jechać dalej. Zmarnowaliście miesiąc na niepotrzebny przestój. Ja bym tę firmę pogonił w cholerę.

u nas wlasnie tak bylo. Strop zalany w piatek, a we wtorek z tego co pamietam scianki kolankowe zaczely sie pnac w gore.
Dol byl oczywiscie podsteplowany prawie miesiac.

autorus
16-05-2012, 04:40
Zrobić badanie gruntu i udać się do projektanta.

pamiętam jak w muratorze było zdjęcie działki z wykopem pod piwnicę. Inwestor nie zrobił badania gruntu. Wygladało to jak basen olimpijski, oczywiście napełniony :( Badanie jest konieczne.

pawelkokosz
16-05-2012, 04:51
no właśnie, w obecnym mieszkaniu mamy tzw. gładź gipsową i dosyć już mam tych zadrapań od byle czego, które na takich gładkich ścianach są okropnie widoczne!
poza tym widzę tendencję wśród znajomych do nadawania ścianom faktury. w takim razie po co najpierw gładzić, skoro potem chcemy chropowate :D :D :D

Witam....ja dałem tynki cementowo-wapienne na ściany a gipsowe na sufit...przy dwójce dzieciaków, które obecnie na ścianach mają już wiele rzeczy takie rozwiązanie sprawdza się wyśmienicie :)

aksamitka
16-05-2012, 07:19
my po wylaniu strpou mamy przerwe ok 17 dni

autorus
16-05-2012, 07:56
Witam....ja dałem tynki cementowo-wapienne na ściany a gipsowe na sufit...przy dwójce dzieciaków, które obecnie na ścianach mają już wiele rzeczy takie rozwiązanie sprawdza się wyśmienicie :)

też chce dać cementowo wapienne :) Odnośnie sufitu to jako takiego u mnie brak ;)

Atlanta
16-05-2012, 08:55
My też dajemy tynki cementowo wapienne.

Co do naszego wykonawcy-ma 2 inne budowy ale powiedział że póki nas nie skończy nie pójdzie dalej. Sami mu kazaliśmy iść na drugą budowę (musieliśmy trochę zarobić na dalsze etapy). Zrobił komuś fundament, innemu dach i teraz wraca ruszać ze ścianą kolankową.

Na budowach obok mnie 2 na 3 osoby nie ściągają humusu. Będzie płacz.

Mania0
16-05-2012, 09:44
Witam
Mam ogromną prośbę, mógłby ktoś podpowiedziec coś na temat wykonania kosztorysu, czy to lepiej samemu czy ktos to robi. Jak się w ogóle do tego zabrać. Brał ktos kredyt w PKO SA czy tez Millenium, co wymagali? Jakies przykłady? Mam domek 100m. Budujemy sie po raz 1 i stety bądz nie każda rzecz jest dla nas zagadką i nowym doświadczeniem... Proszę o pomoc:) Pozdrawiam serdecznie wszystkich budujących.

Danonki
16-05-2012, 10:02
Ale przeciez malowanie sciany to jest pikus. Innym problemem z przezimowaniem stanu SSO + hydraulika i elektryka - jak tu ktos planuje - jest wystawienie instalacji na czynniki atmosferyczne. No chyba ze bedzie SSZ ale wtedy wentylacji nie bedzie i rownie dobrze mozna wszystko wykanczac od razu.

nie wiem czy bedzie dobrze czy nie, my w planach mamy za miesiac wstawiac okna (miesiac po skonczonym SSO, w połowie czerwca), elektryke i hydraulike zrobic. Otynkowac 3miesiace po SSO (połowa sierpnia) i pod koniec listopada ruszyc z reszta wykonczeniowki (6miesięcy po SSO).
Gdy zalozymy okna bedziemy wietrzyc przy kazdej okazji, dzien w dzien (chyba ze bedzie padalo), wiec wentylacja bedzie

Atlanta
16-05-2012, 10:59
A propo okien-dachowe robić z nawiewnikami czy bez??

Esiak
16-05-2012, 11:01
A propo okien-dachowe robić z nawiewnikami czy bez??
większość jak nie wszystkie okna dachowe mają nawiewniki...

autorus
16-05-2012, 11:26
Na budowach obok mnie 2 na 3 osoby nie ściągają humusu. Będzie płacz.

chyba nie zrozumiałem. Jak to pod ławy nie usuwają humusu?

Marcin_Piaseczno
16-05-2012, 12:16
Humus humusem..obok Naszej budowy powstaje domek,gdzie ekipa stawiała ściany praktycznej bez żadnej izolacji poziomej:eek:Centralnie na fundament poszedł porotherm.Codziennie obserwuję te mury i nie wyglądają ciekawie.

U Nas strop zalany w zeszły piątek:)Ekipa robi teraz dach na innej budowie,wracają 28 maja:)
W tym roku chcielibyśmy skończyć na SSZ,chyba że fundusze pozwolą na więcej:)

autorus
16-05-2012, 12:40
odnosnie izolacji poziomej to tez nie wiem czy dam a to dla tego ze bede mial wylewany betonz dodatkiem nie pijacym wody :)konsultowalem sie ze specjalista i w moim przypadku nie jest to konieczne bo i tak nie bedzie podciagania wody.

Atlanta
16-05-2012, 12:49
chyba nie zrozumiałem. Jak to pod ławy nie usuwają humusu?

A nie usuwają. Wchodzą na działkę, robią szalunki na ziemi (jeden nawet na trawie:D) i jadą dalej :roll: Po co płacić za koparkę.

Jeden dla odmiany zrobił sobie piwnicę, to nic że akurat na jego działce co ulewa jest wielka powódź.

Ja rozumiem że można się nie znać, ja też się nie znam ale od czytania i nauki głowa nie boli :cool:

Mania ja co prawda nie biorę kredytu ale do projektu dostaliśmy kosztorys. Może taki wystarczy?

Marcin_Piaseczno
16-05-2012, 12:59
Autorus w Twoim przypadku jestem w stanie to zrozumieć:)Lecz uwierz w podanym przeze mnie przykładzie ściany domu wyglądały jakby co chwila były polewane wodą,nawet w upalne dni majówki:eek:Być może dom szykowany jest na sprzedaż,bo nie sądze,żeby ktoś robił sobie taki bubel.

cronin
16-05-2012, 13:08
oj tam oj tam, jak już im dramatycznie ściany popękają to zrobią szybki remoncik, zaszpachlują z wierzchu i wystawią dom na sprzedaż w okazyjnej cenie, zawsze się jakiś chętny trafi. A myślisz że deweloperzy lepiej budują, sypią pod chudziak co się da, przecież tego nie widać, jak położą tynki wszystko zasłonią, i kupujesz kota w worku. Ja , odkąd się dokształcam w budowlance, nie kupiłabym gotowca ani od dewelopera ani z drugiej ręki, nieważne w jak okazyjnej cenie, chyba że do zburzenia bo działka dobra.

autorus
16-05-2012, 13:10
no fakt Ty jestes na miejscu wiec widzisz budowe. Nikt mnie nie namowi aby kupic domek od dewelopera. w zyciu !!!

Atlanta
16-05-2012, 13:14
Nikt mnie nie namowi aby kupic domek od dewelopera. w zyciu !!!

Podpisuje się pod tym rękoma i nogami

matmateusz
16-05-2012, 13:16
Witam
Mam ogromną prośbę, mógłby ktoś podpowiedziec coś na temat wykonania kosztorysu, czy to lepiej samemu czy ktos to robi. Jak się w ogóle do tego zabrać. Brał ktos kredyt w PKO SA czy tez Millenium, co wymagali? Jakies przykłady? Mam domek 100m. Budujemy sie po raz 1 i stety bądz nie każda rzecz jest dla nas zagadką i nowym doświadczeniem... Proszę o pomoc:) Pozdrawiam serdecznie wszystkich budujących.

My dopiero co braliśmy kredyt w Millenium, więc może coś pomożemy:)
Ogólnie potrzebujesz: projekt, pozwolenie na budowę, zaświadczenie o zarobkach, wyciągi z konta, wniosek o udzielenie kredytu, kosztorys
ale to pewnie już wiesz;)

co do tego kosztorysu to najlepiej aby zrobił Ci go kierownik budowy, tak było u nas (takie "hand made" nie chcieli przyjąć) ;)
jakbyś miał jakieś bardziej szczegółowe pytania to pisz na priva - walczyliśmy w banku około miesiąca:D

Marcin_Piaseczno
16-05-2012, 13:47
Autorus widzę,że pochodzisz ze Skierniewic??Z racji bliskiej odległości do Żyrardowa pozwolę sobie zadać Ci pytanie.Dostałem w sumie ciekawą wycenę okien z Żyrardowa..firma T-Trans.Swoją siedzibę mają przy ulicy 1maja 37b.Słyszałeś może coś o tej firmie i o ich oknach??.Rozmawiałem z człowiekiem tylko telefonicznie,w przyszłym tygodniu jestem umówiony na wizytę w ich salonie,i nie wiem czego mogę się spodziewać.Okna robią na profilach Brugmann i Salamander.Dostałem też z wyceną kilka zdjęć

R&K
16-05-2012, 14:40
...Ja , odkąd się dokształcam w budowlance, nie kupiłabym gotowca ani od dewelopera ani z drugiej ręki, nieważne w jak okazyjnej cenie, chyba że do zburzenia bo działka dobra.


no fakt Ty jestes na miejscu wiec widzisz budowe. Nikt mnie nie namowi aby kupic domek od dewelopera. w zyciu !!!

znajomi kupili chyba ze 3 lata temu mieszkanko - byłem u nich w weekend - opowiadali że w zimie na tarasie nie mieli śniegu a wszędzie dookoła był
zamówili audyt z kamerą termowizyjną na zawnątrz -18 stopni , temperatura płytek na tarasie (taras na ziemi na parterze) +5

nie mam więcej pytań


większość jak nie wszystkie okna dachowe mają nawiewniki...

Esiak - są i takie i takie
Atlanta zalezy jaką masz wentylacje w domu zaplanowaną

kupiecjudex
16-05-2012, 14:47
W PKO BP przyjmują kosztorysy własnoręczne :)

Zależy jaka jest kwota kredytu.

marzenka i mariusz g
16-05-2012, 15:49
a ja z innej beczki, co sądzicie o przęsłach ogrodowych (metalowych) z castoramy czy z brico, jest sens ich kupowania, czy wogóle raczej nie brać ich pod uwagę, tylko od razu lepiej zamówic u jakiegoś "cieśli" co by zrobił m.in. podobne do tych właśnie. Może ktoś z was widział właśnie te przęsła w tych marketach, albo może ma takie właśnie w swoim ogrodzeniu i mógłby się podzielić doświadczeniem, bo na obrazku to całkiem, całkiem wyglądają, tylko ciekawe jak w rzeczywistości.
Przepraszam, że właśnie na tym forum piszę, ale dobrze mi tu.

autorus
16-05-2012, 16:21
Autorus widzę,że pochodzisz ze Skierniewic??Z racji bliskiej odległości do Żyrardowa pozwolę sobie zadać Ci pytanie.Dostałem w sumie ciekawą wycenę okien z Żyrardowa..firma T-Trans.Swoją siedzibę mają przy ulicy 1maja 37b.Słyszałeś może coś o tej firmie i o ich oknach??.Rozmawiałem z człowiekiem tylko telefonicznie,w przyszłym tygodniu jestem umówiony na wizytę w ich salonie,i nie wiem czego mogę się spodziewać.Okna robią na profilach Brugmann i Salamander.Dostałem też z wyceną kilka zdjęć

Od razu powiem ze się nie znam dla tego biorę okienka od dużego producenta M&S. Zrób sobie jeszcze wycenę u nich ni porównaj. Ogólnie należy robić wycenę w 3 niezależnych firmach i wtedy wnioski sam wyciągniesz, tak ja zrobiłem :)

Arturo72
16-05-2012, 16:54
Zależy jaka jest kwota kredytu.
Kredyt 100% na dom,także nie 5zł ;)
Kosztorys własnoręcznie zrobiony wystarczył.

Sylwia&Piotr
16-05-2012, 17:11
Kredyt 100% na dom,także nie 5zł ;)
Kosztorys własnoręcznie zrobiony wystarczył.

Owszem, u nas także, ale kierbud musiał przystawić pod tym swoją pieczątkę :cool:. Co ważne transze uzaleznione są od postępu prac, które są wykonane (nie wchodzi w grę zakupiony materiał, który jeszcze nie został użyty) - wypłata transzy w zamian za fotki z budowy, ot tak to sobie wymyślili !

Ponadto tych pseudofachowców:
1) czekamy 28 dni na związanie stropu, chudziaka itp; przed kolejnym etapem;
2) nie ściągających humusu
3) nie robiących izolacji poziomej i pionowej;
posłałbym do DIABŁA ! :mad:

Pozdrowionka dla budujących ;)

R&K
16-05-2012, 17:20
u nas tez pod kosztorysem podpisywał się szef ekipy od niby od stanu pod klucz - realnie robili SSO

rozliczają materiał nieużyty - tylko najlepiej gdy jest umowa i zaliczka np zakup okien czy drzwi na które się czeka 4-8 tygodni
jeśli kupiłem dachówkę a była w połowie położona to zaliczyli mi ją całą i 2 dni wcześniej dostałem transze - nikt na sile nie robi problemów - wiadomo jak budowa wygląda !!

qana
16-05-2012, 19:30
skoro jesteśmy przy kredytach - miał ktoś do czynienia z bankiem BZWBK (udzielającym kredytów w euro, i który podobno bez problemu partycypuje w kosztach na poszczególnych etapach) i może wydać jakąś opinię na temat współpracy z tymże bankiem? :)

PS. byłam dzisiaj na działce i się wkurzyłam. ktoś mi zakosił kamole, które sobie zbieram na rabatki!!!! no żesz bez przesady, żeby nawet kamyków człowiek musiał pilnować :roll:

pawelkokosz
16-05-2012, 19:43
skoro jesteśmy przy kredytach - miał ktoś do czynienia z bankiem BZWBK (udzielającym kredytów w euro, i który podobno bez problemu partycypuje w kosztach na poszczególnych etapach) i może wydać jakąś opinię na temat współpracy z tymże bankiem? :)

PS. byłam dzisiaj na działce i się wkurzyłam. ktoś mi zakosił kamole, które sobie zbieram na rabatki!!!! no żesz bez przesady, żeby nawet kamyków człowiek musiał pilnować :roll:

Teraz kradną wszystko...chociaż u mnie przez całą budowę nie było ogrodzenia, nikt nie pilnował, materiały były na wierzchu, wszyscy krakali, że na pewno coś nam ukradną....a tu cisza i spokój :))...raz tylko jednego łepka pogoniłem bo chciał sobie z europalety sanki robić ( tak mi się przyznał :))

kupiecjudex
16-05-2012, 19:44
Kredyt 100% na dom,także nie 5zł ;)
Kosztorys własnoręcznie zrobiony wystarczył.

Ja brałem u nich kredyt 10.2011r. i chcieli ode mnie operat szacynkowy spożadzony przez biegłego z zakresu nieruchomości. Bank argumentował to tym iż od pewnej kwoty kredytu jest wymagany taki operat szacunkowy.
Polegało to na tym że poszedłem do b iegłego, ten mnie spytał jaka jest wartość działki, ile chcę tego kredytu, z czego dom, trochę szczegułów o wykończeniu, termin realizacji etapów. Na podstawie tego zrobił wycenę nieruchomości wraz z domem który jeszcze nie istnieje, trochę to było dla mnie bez sensu, ale podobno taki wymóg kosztowało mnie to 950 PLN. Rzeczoznawca powiedział jedynie że zrobi tak zeby grało, w końcu to ja mu płacę. Bezsens totalny. W banku mi powiedzieli ze to dotyczy kredytów powyżej 300 lub 400 tys. PLN już teraz nie pamiętam, do tej kwoty to takie byle co przyjmują jak piszesz.
Sam przez to przeszedłem więc wiem co piszę :)
Może to kwestia oddziału Banku chociaż nie sądzę.

qana
16-05-2012, 20:07
Teraz kradną wszystko...

chciałam sobie posadzić kilka drzewek - po tej stronie działki, gdzie nie będzie sięgać bajzel (czyt. budowa :) ), ale dochodzę do wniosku, że bez ogrodzenia to całkowicie bez sensu!
pomijam fakt, że jesienią posadziłam sobie dwie brzózki i mi je niestety coś obgryzło. podejrzewam zające :D :D :D

Tomasz Antkowiak
16-05-2012, 20:33
a ja z innej beczki, co sądzicie o przęsłach ogrodowych (metalowych) z castoramy czy z brico, jest sens ich kupowania, czy wogóle raczej nie brać ich pod uwagę, tylko od razu lepiej zamówic u jakiegoś "cieśli" co by zrobił m.in. podobne do tych właśnie. Może ktoś z was widział właśnie te przęsła w tych marketach, albo może ma takie właśnie w swoim ogrodzeniu i mógłby się podzielić doświadczeniem, bo na obrazku to całkiem, całkiem wyglądają, tylko ciekawe jak w rzeczywistości.
Przepraszam, że właśnie na tym forum piszę, ale dobrze mi tu.


w minionym roku stawialismy u tescia plot z gotowych paneli z leroy merlin (producent chyba hydrobudowa), po za tym ze trzeba go oczywiscie pomalowac to nie jest zle :)

Marzena i Rafał
17-05-2012, 07:56
Witam
Mam ogromną prośbę, mógłby ktoś podpowiedziec coś na temat wykonania kosztorysu, czy to lepiej samemu czy ktos to robi. Jak się w ogóle do tego zabrać. Brał ktos kredyt w PKO SA czy tez Millenium, co wymagali? Jakies przykłady? Mam domek 100m. Budujemy sie po raz 1 i stety bądz nie każda rzecz jest dla nas zagadką i nowym doświadczeniem... Proszę o pomoc:) Pozdrawiam serdecznie wszystkich budujących.

My braliśmy kredyt z PKO S.A. - kosztorys robiłam własnoręcznie :) co prawda musiał być podpisany przez kogoś z uprawnieniami - robiłam go do skutku czyli 6 razy :) i na koniec pani z banku się zlitowała i przesłała do kogoś kto napisał co i jak w jakich kwotach :) :) ja tylko poprawiłam. Prawda jest też taka, że akurat PKO ma niebotyczne kwoty jeżeli chodzi o poszczególne stany wykończenia. Za transze za mury + ścianki działowe + komin + schody ja jeszcze wykonałam taras, duuuże schody zewnętrzne i prawie cały dach (dachówka ROBEN - mat antracyt - właśnie zaczynają kłaść:) ) PKO niejako zmusiło nas do wzięcia większej kwoty niż tak naprawdę potrzebujemy - właśnie przez zawyżone kwoty w kosztorysie - ale jest też dobra strona tego, że można u nich zwrócić bez żadnych kosztów 30 % udzielonej kwoty, jeżeli wyrobisz się w niższych pieniążkach. Jeszcze jedna sprawa to to, że wymagają wyciągu z konta - jeżeli posiadamy na nim jakąś kasę :) lub tak jak w naszym przypadku aktu własności mieszkania i innej działki, którą posiadamy - jednym słowem musicie mieć jakieś zabezpieczenie. Koniec końców jesteśmy zadowoleni (przynajmniej na razie) wynegocjowaliśmy dobre oprocentowanie i teraz tyko 20 lat spłaty :o) - pozdrawiam :)

Atlanta
17-05-2012, 11:08
Odradzam sadzenie czegokolwiek. Też miałam sadzić ale mąż kazał się wstrzymać. I miał rację, działka jest zryta przeokropnie, a tam gdzie nie zryta to zajęta.

Przęsła ze względu na to że uciekły nam przewidziane fundusze i musimy ciąć koszty kupujemy w castoramie albo innym markecie.

Mój majster powiedział że nic z budowy nie ukradną póki jej nie ogrodzę. I póki co odpukać miał rację :D

Blechert
17-05-2012, 19:38
Atlanta - ciekawa koncepcja braku ogrodzenia:)

Atlanta
17-05-2012, 20:41
Wiadomo pół żartem ale coś w tym jest ;)

tomanek4
17-05-2012, 20:55
Teraz kradną wszystko...chociaż u mnie przez całą budowę nie było ogrodzenia, nikt nie pilnował, materiały były na wierzchu, wszyscy krakali, że na pewno coś nam ukradną....a tu cisza i spokój :))...raz tylko jednego łepka pogoniłem bo chciał sobie z europalety sanki robić ( tak mi się przyznał :))

U nas materiały podczas budowy fundamentu i podczas stawiania szkieletu-stały również na zewnątrz i nic nie zginęło, część narzędzi, jak młotki, ściski stolarskie itp. zostawiamy na deskach na stropie, raz została łopata wbita w kupę piachu tuż przed droga-też nic nie zgięło-odpukać.
pawelkokoszale masz tam pomysłowe sąsiedztwo, nieźle z europalety sanki hehehe:lol2:

ps działka też nie ogrodzona

tomanek4
17-05-2012, 21:09
Jutro murarze przychodzą stawiać kominy (system schiedel), może ktoś się wypowie na co szczególnie zwrócić uwagę przy kominach? Jakich błędów nie popełnić?Mimo że przeczytałem kilka wątków o kominach i kominkach (równiez te z "eniem"-założycielem wątku) wciąż jestem raczej zielony w tym temacie...

ulka76
17-05-2012, 21:46
A ja się pochwalę skończonymi murami:wave:

Przód domku - wejście
116395

Front - trochę zastawiony ale coś widać
116397

ten duży otwór to (kiedyś) wyjście na taras
116398

a tutaj miał być garaż
a będzie spiżarka i kotłownia

116394

I przód domku z innego ujęcia

116396

Teraz nas czeka szalowanie,zbrojenie i wylanie płyty:yes:
Daleka droga jeszcze do tego szczęścia ale damy radę :hug:

pawelkokosz
18-05-2012, 05:23
U nas materiały podczas budowy fundamentu i podczas stawiania szkieletu-stały również na zewnątrz i nic nie zginęło, część narzędzi, jak młotki, ściski stolarskie itp. zostawiamy na deskach na stropie, raz została łopata wbita w kupę piachu tuż przed droga-też nic nie zgięło-odpukać.
pawelkokoszale masz tam pomysłowe sąsiedztwo, nieźle z europalety sanki hehehe:lol2:

ps działka też nie ogrodzona

I coś jest na rzeczy....raz tylko podczas zimy 2011 widziałem ślady w śniegu wokół domu oraz część z nich prowadziła do domu, widocznie ktoś czegoś szukał ale nie znalazł...ale na sąsiednich budowach wiem, że ginęły elektronarzędzia z szop oraz garaży....

pawelkokosz
18-05-2012, 05:25
A ja się pochwalę skończonymi murami:wave:

Przód domku - wejście
116395

Front - trochę zastawiony ale coś widać
116397

ten duży otwór to (kiedyś) wyjście na taras
116398

a tutaj miał być garaż
a będzie spiżarka i kotłownia

116394

I przód domku z innego ujęcia

116396

Teraz nas czeka szalowanie,zbrojenie i wylanie płyty:yes:
Daleka droga jeszcze do tego szczęścia ale damy radę :hug:

Jak patrzę na zdjęcia z takiego etapu budowy to cieszę się, że jestem już po :)))....SSZ mnie nie przerażał dopiero wykończenie domu to był czad :))....życzę Ci powodzenia :))

Danonki
18-05-2012, 11:02
Wczoraj zakończyliśmy STAN SUROWY OTWARTY
Na dachu mamy pełne deskowanie + papę (blachodachówka będzie później, a kiedy - uzależnione jest to od kasy)

ekipa weszła 28 marca 2012 i skończyła 17.05.2012
budowa SSO trwała 7 tygodni i 1dzień.

jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej ekipy, z jakości i z czasu pracy.
Zapłaciliśmy 33 500,00zł (a powinno wyjść 36tys z tyloma poprawkami co wprowadziliśmy w czasie budowy)
W sumie za całość: robocizna + materiały wyszło 100tys (pustaki i bloczki fundamentowe już mieliśmy i ich nie wliczyłam do tej stówki)
budowaliśmy z pustaka keramzytowego 24cm + 15styropianu grafitowego pójdzie na ściany (ściany wewnętrzne 18cm)

https://lh5.googleusercontent.com/-xGmYuyeqQzU/T7YctXWFNdI/AAAAAAAAC-U/gvh0bk9I1Qw/s539/2012_05_17_sso.jpg

Blechert
18-05-2012, 12:46
tomanek4 - co do narzędzi mam duże doświadczenie. Nic nie znika póki ekipy pracują razem. Gdy jedna wyjeżdża albo jeszcze gorzej gdy kilka na raz, wtedy i sprzęt wyjeżdża tak pozostałych ekip jak i właściciela budynku. Zostają tylko zdezelowane łopaty i krzywe poziomice których i tak nikt nie chce.

lilly20
18-05-2012, 15:35
Witam :) u nas nareszcie robota znowu ruszyła! Dzisiaj przyjechał materiał na piętro na plac budowy... ogromna góra piachu, cement na paletach, wapno, porothermy, reszta kominów itp. Ekipa roszłałowała daszki ( daszek nad gankiem i nad tarasem ), schody i jeden z podciągów. Nareszcie to zaczyna na coś wygląć. Od poniedziałku mury będą piąć się dalej do góry. W dalszym ciągu oczekujemy na naszą więźbę. W przyszłym tygodniu przyjedzie też stal na ostatni strop :lol2: i już nigdy w życiu nie chcę oglądać stali ( czyt. prętów zbrojeniowych ), poszło u nas tego mnóstwo i ceny stali mie przerażają - jak można tak ździerać z ludzi!!! Z niecierpliwością czekam na górali, którzy przyjadą nam robić dach :) może w sierpniu skończymy SSO!

asia&grzesiu
18-05-2012, 15:47
116443116444116445
A oto nasze początki 15 maj rozpoczęcie robót - wylanie poduszki

autorus
18-05-2012, 16:32
ile się u ciebie wgryzali w grunt?

Grzaneczki
18-05-2012, 21:58
u nas też minęło ponad dwa tygodnie od wylania zanim zaczęło się murowanie ścian, dla nas nie ma problemu że ekipa ma jeszcze dwie budowy w tym samym czasie, bo w planach jest dopiero Boże Narodzenie 2013 we własnym domu. Póki co jesteśmy na tym etapie
http://images50.fotosik.pl/1590/9a925bf4a7aa77a3m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9a925bf4a7aa77a3.html)
http://images50.fotosik.pl/1590/45940cf1a8743e9cm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/45940cf1a8743e9c.html)

pawelkokosz
19-05-2012, 04:25
u nas też minęło ponad dwa tygodnie od wylania zanim zaczęło się murowanie ścian, dla nas nie ma problemu że ekipa ma jeszcze dwie budowy w tym samym czasie, bo w planach jest dopiero Boże Narodzenie 2013 we własnym domu. Póki co jesteśmy na tym etapie
http://images50.fotosik.pl/1590/9a925bf4a7aa77a3m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9a925bf4a7aa77a3.html)
http://images50.fotosik.pl/1590/45940cf1a8743e9cm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/45940cf1a8743e9c.html)

Tylko Boże broń przed przyznawaniem się przed ekipami że wam się nie spieszy....ja zrobiłem taki błąd i ekipa zamiast stawiać SSO przez góra 3 miechy stawiała prawie 6 :(...potem już byłem mądrzejszy...

aksuda
19-05-2012, 09:17
Tylko Boże broń przed przyznawaniem się przed ekipami że wam się nie spieszy....ja zrobiłem taki błąd i ekipa zamiast stawiać SSO przez góra 3 miechy stawiała prawie 6 :(...potem już byłem mądrzejszy...

to chyba zależy w jaki sposób mówi się o tym firmie, nam również nie bardzo się spieszy plan zamieszkania optymistyczny wakacje 2013 ostateczny grudzień2013 więc budowlańcami umówiliśmy się tak, że do końca sierpnia mamy mieć SSZ i ten termin jest od nich wymagany:)

R&K
19-05-2012, 10:25
u nas było tak samo
rozpoczeli prace we wrześniu i umowieni bylismy na SSZ do końca roku czyli grudzien 2012
tylko firma od okien dala ciala ale dom stal przykryty

pojecie śpieszenia sie jest wzgledne
jesli sie komus bardzo spieszy i jest wstanie zaplacic moze mieszkac w domu po 3 czy 6 miesiadach
przy systemie polgospodarczym 9-12 miesiecy jest zupelnie realne

aksuda
19-05-2012, 16:56
masz racje spieszenie się to pojecie względne
wszystko ma swoją kolejność i nie zawsze pośpiech jest dobrym doradcą ale to sprawa indywidualna
nasze postępy to w poniedziałek zalewają wieniec i teraz będzie chwila przerwy czekamy na więźbę i dachówkę , zamówiliśmy Creaton "premion" czarną matową angobowaną :):D

kachna2802
20-05-2012, 06:47
Witam
Mam ogromną prośbę, mógłby ktoś podpowiedziec coś na temat wykonania kosztorysu, czy to lepiej samemu czy ktos to robi. Jak się w ogóle do tego zabrać. Brał ktos kredyt w PKO SA czy tez Millenium, co wymagali? Jakies przykłady? Mam domek 100m. Budujemy sie po raz 1 i stety bądz nie każda rzecz jest dla nas zagadką i nowym doświadczeniem... Proszę o pomoc:) Pozdrawiam serdecznie wszystkich budujących.

Ja chętnie pomogę,niedawno wzielismy kredyt w Millenium. Kosztorys robilismy sami, został jednak zakwestionowany-nie uwierzyli, że damy rade wybudowac za 250 tys:(. Po ponad miesięcznej walce w końcu mamy kredyt! Dużo by opowiadac ile nerwow nas to kosztowalo, bo dwa razy nam go dawali a za kilka dni zmieniali zdanie. My też mamy dom 100 metrowy,mogę wysłać nasze kosztorysy na maila, bo do pko też robiliśmy.

Tomasz Antkowiak
20-05-2012, 20:09
u nas w piatek nastal stan 0. lawy zalalismy 6 kwietnia, po tygodniu zaczalem murowac, wyszlo 1122 bloczki M6, 140 ton piasku do srodka, 75 ton ziemi dookola (ale to dopiero poczatek) i na to 8m3 B20 zalane 18 maja, w sumie jak dotad wydane ca 28 tysiecy (tyle ze to obejmuje wszystko: papiery, materialy, narzedzia, wypozyczalnie, budowe i rejestracje przyczepki, kierownik, 6 palet bloczkow na sciany... i 20 brabantow :D) jakby wszelkie poboczne koszty odja to stan 0 wyszedl by ponizej 20 kawalkow...mysle ze w okolicach 17-18... ale nie chce mi sie liczyc :)

marta&robert
20-05-2012, 21:05
Witajcie po przerwie!
Zniknęłam z wątku, bo czytanie o Waszych rozpoczynających się budowach było dołujące.. :( Wreszcie jednak i u nas coś ruszyło: humus zdjęty, pół drzew wykarczowane, powstała "dziura pod dom", która napawa mnie wielką radością! :D
Nasza ukraińska ekipa nadal nie dostała wiz, podobno dostaną 20. czerwca. Rozważamy wobec tego zrobienie fundamentów zanim przyjadą, żeby uniknąć dwóch tygodni oczekiwania po wylaniu fundamentów. Cóż, trochę nas "ugotowali" - gdyby zaczęli zgodnie z planem, 20. czerwca dom by już może stał.....
Ale cóż.
Nie mogę się już doczekać kiedy się wybudujemy i przeprowadzimy.:yes: Bardzo bym chciała, żeby ten roczny termin - o którym wspomniał R&K - był w naszym wypadku realny.

A powiedzcie, co sądzicie o braniu teraz ekipy do wylania samych fundamentów (o ile ją znajdzeimy). Myślicie, że to ma sens?

Pozdrawiam!

Blechert
20-05-2012, 21:32
Ja często dostaję dodatkowe zlecenia, bo jakaś wcześniej umówiona, tania ekipa zapowiada się od pół roku, a przeszkadza im tylko taki mały drobiazg - nie mogą dojechać:)

marta&robert
20-05-2012, 21:53
No i jak się cenisz za takie dodatkowe zlecenia? Zakładasz, że fajnie, że wpadło i robisz tanio, czy zakładasz że jest szansa "ściągnąć kasę" i robisz drogo?

A w ogóle, to założyłam właśnie dziennik budowy, ale nie wiem jak zrobić link do niego w sygnaturze. Pomożecie?

Mania0
21-05-2012, 08:38
Dziękujemy za odpowiedzi odnośnie kosztorysów:) Jakby co to jesteśmy jeszcze otwarci na dodatkowe informacje;)
Mamy jeszcze takie pytanie, jak wygląda odbiór budynku przez bank i zakończenie całej budowy, w środku musi być wszystko zrobione do zamieszkania a na zawnątrz ogrodzenie, chodniki, podjazdy itp? Jak to jest?

Dars
21-05-2012, 12:28
A w ogóle, to założyłam właśnie dziennik budowy, ale nie wiem jak zrobić link do niego w sygnaturze. Pomożecie?

Wpisz sobie takie cósik w sygnaturze:

URL="http://forum.muratordom.pl/adres_twojego_dziennika"]Dziennik budowy XXX + KOMENTARZE[/URL

I cały URL zrób w nawiasach []
Oczywiście wpisz sobie dane Twojego dziennika.

marta&robert
21-05-2012, 12:33
Dars dzięuję za odpowiedź, tylko nie rozumiem tego "] dziennik budowy..itd [ Czy kwadratowe nawiasy mają być postawione w tą właśnie stronę i ma być ten cudzysłów? I ten tekst dziennik budowy + komentarze - tam mam wpisać nazwę dziennika, czy to jest to co się wyświetli w moim podpisie. Z góry dzięki!

dusiaka
21-05-2012, 17:01
Sąsiadko- może mnie się uda Tobie pomóc:

W edycji swojej sygnaturki wpisz najpierw: [
potem url=
teraz wklej link do dziennika, a za linkiem zamknij nawias ]
Teraz napisz co chcesz, żeby się wyświetlało, np. Dziennik marty& roberta
Teraz tylko na koniec [/url]

dusiaka
21-05-2012, 17:09
czyli tak:
dziennik marty&roberta (http://forum.muratordom.pl/entry.php?120686-Wreszcie-ruszyliśmy)

skopiuj sobie to, co poniżej (zmień sobie nazwę). Na początku tylko dodaj nawias otwarty [, a na końcu zamknij ]
url=http://forum.muratordom.pl/entry.php?120686-Wreszcie-ruszyliśmy]dziennik marty&roberta[/url

rafus12
21-05-2012, 18:39
Czy ktos doradzi gdzie kupic blaszak? Chodzi mi o linka do aukcji allegro badz namiar na firme. Boje sie kupowac w ciemno.

Blechert
21-05-2012, 19:17
marta&robert - Ludzie dużo obiecują a takich którzy cenią słowo jest mało. Mam stałe ceny, których nie negocjuję. Po prostu swoje robię. Każdy inwestor ma takiego wykonawcę jakiemu wierzy. Jak ktoś wierzy w najtańszych, bierze najtańszych.

lilly20
21-05-2012, 20:17
Mamy dzisiaj już połowę piętra wymurowanego :) jutro reszta ścian + nadproża i kominy a w środę działówki :) Na działce zrobiło się jakoś pustawo, wszystko zostało przeniesione na strop, schowało się za ścianami. Życzę powodzenia i spokojnej budowy Wszystkim Bociankom :cool:

Sylwia&Piotr
21-05-2012, 20:45
Czy ktos doradzi gdzie kupic blaszak? Chodzi mi o linka do aukcji allegro badz namiar na firme. Boje sie kupowac w ciemno.

PERFECT - BLACH (Górale spod Limanowej, montują w całej Polsce - polecam ) TEL. 514 444 285 lub 600 650 687

http://img140.imageshack.us/img140/1797/garazblaszany.jpg
Ja mam taki 5x5 (garaż z bramą uchylną 3x5 + 2x5 wiata na drzewo ;) ) w kolorze, cana z montażem 3.700

Marzena i Rafał
21-05-2012, 20:51
pochwalę się naszym domkiem co prawda zdjęcia nie najnowsze ale sprzed tygodnia :)

tomanek4
21-05-2012, 21:57
Czy ktos doradzi gdzie kupic blaszak? Chodzi mi o linka do aukcji allegro badz namiar na firme. Boje sie kupowac w ciemno.

Ja mam z firmy Kondex Trzebiński Szymon ze Skarżyska Kamiennej, również rozwożą po całej Polsce, garaż 3,5x5m 1758pln, 3x5m bodajże 1250pln, mają rózna wymiary, cena z montażem, do odbierającego należy tylko przygotowanie podłoża, np. płyta betonowa lub tylko bloczki betonowe.

qana
21-05-2012, 21:58
Witajcie po przerwie!
Zniknęłam z wątku, bo czytanie o Waszych rozpoczynających się budowach było dołujące.. :(

Otóż to, ciężko tu zaglądać - u Was praca wre, a ja ciągle na etapie PnB. ALE dzisiaj byliśmy w tej sprawie w urzędzie (uzupełnienia do wniosku) i muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zbudowana po tej wizycie. Panie były szalenie miłe i pomocne, pełne zrozumienia (i to nie była ukryta kamera :D ) i obiecały wydać decyzję przed czasem! Czyli jest duża szansa, że do końca czerwca nawet się uprawomocni :D :D :D
tylko żeby do tego czasu zdobyć prąd na budowę....

marta&robert
21-05-2012, 22:51
dusiaka dzięki za wyczerpującą instrukcję! :D Czyli jesteśmy sąsiadkami? To gdzie się budujecie? Czyżby też Rąbień??

qana my pozwolenie na budowę dostaliśmy prawie rok temu.... co z tego, skoro ciągle nie było dobrego momentu by zacząć. Głowa do góry. :) Dacie radę i życzę, by Wam to zajęło mniej czasu niż nam. Ja już się nie mogę doczekać przeprowadzki. Byłam dziś na działce - ptaki śpiewają, dzieci (sąsiadów) się śmieją, bażant spaceruje przed płotem... Jestem gotowa wprowadzić się tam nawet gdyby mi przyszło na początku się kąpać w misce. Bardzo chcę już mieć SWÓJ dom.

dusiaka
22-05-2012, 09:41
marta&robert- jesteśmy sasiadkami w sensie okolic Łodzi. My się budujemy pod Andrespolem.
Co z Twoim podpisem?

rafus12
22-05-2012, 09:48
Sylwia&Piotr,
Zadzwonilem i zamowilem - cena 1550 + 100zl kotwienie za blaszak 3x5m. Do 2 tygodni dostarcza, trzymam kciuki :)

Rafal

marzenka i mariusz g
22-05-2012, 11:57
a ja się pochwalę, że w końcu po 6 miesiącach walki z papierami dostaliśmy PnB:wave:
geodeta zamówiony do wytyczenia, więc za 2 tygodnie w końcu zacznie się coś dziać i unas na działce:)

autorus
22-05-2012, 12:08
ja licze na wykopy pod fundamenty w piatek :)

max-maniacy
22-05-2012, 13:44
u nas powoli też coś się rozkręca. przywieźli nam zbrojenia do ław fundamentowych i bloczki na fundament.
musimy jeszcze poprawić wykopy, zanim wylejemy. kilka dni padało i trochę porozmywało, błoto się zrobiło.
a jak to zrobi mój małżonek, to jeszcze tylko folia i można lać beton.:yes:

marzenka i mariusz g
22-05-2012, 14:42
Sąsiadko- może mnie się uda Tobie pomóc:

W edycji swojej sygnaturki wpisz najpierw: [
potem url=
teraz wklej link do dziennika, a za linkiem zamknij nawias ]
Teraz napisz co chcesz, żeby się wyświetlało, np. Dziennik marty& roberta
Teraz tylko na koniec [/url]

wielkie dzięki za instrukcję, naprawdę pomogło:)

marzenka i mariusz g
22-05-2012, 14:46
oj ale coś nie wyszło, jak klikam na link to wyświetla mi się nie prawidłowy adres url, może coś zaradzicie na to

lilly20
22-05-2012, 18:33
No to fruuuuu i mamy ściany zewnętrzne wymurowane :) Jutro działówki a za tydzień przygotowania do stropu ( nareszcie ). Nie chcę zapeszać ale ekipa się spisuje, kierownik budowy zadowolony i my też :) :) :) Zamówiliśmy dzisiaj już cegły do wykończenia kominów ponad dachem, na więźbę wciąż oczekujemy. Jak ten czas leci, w sierpniu będzie SSO!!!

dusiaka
22-05-2012, 18:46
oj ale coś nie wyszło, jak klikam na link to wyświetla mi się nie prawidłowy adres url, może coś zaradzicie na to

marzenka i mariusz g - spróbuj tak:
skopiuj całość, na początku dodaj [, na końcu ]
url=http://forum.muratordom.pl/blog.php?164384-dziennik-budowy-marzenki-i-mariusza]dziennik marzenki& mariusza[/url

finalnie powinno wyglądać tak:
dziennik marzenki& mariusza (http://forum.muratordom.pl/blog.php?164384-dziennik-budowy-marzenki-i-mariusza)

aksuda
22-05-2012, 20:59
No to fruuuuu i mamy ściany zewnętrzne wymurowane :) Jutro działówki a za tydzień przygotowania do stropu ( nareszcie ). Nie chcę zapeszać ale ekipa się spisuje, kierownik budowy zadowolony i my też :) :) :) Zamówiliśmy dzisiaj już cegły do wykończenia kominów ponad dachem, na więźbę wciąż oczekujemy. Jak ten czas leci, w sierpniu będzie SSO!!!

u nas wylany wieniec i teraz też czekamy na więźbę oraz dachówkę na koniec sierpnia chcielibyśmy mieć SSZ pozdrawiam:)

qana
22-05-2012, 21:42
marta&robert trzymam kciuki! jednak widzę, że determinacji Tobie nie brakuje.

my podchodzimy do tego bardziej "na luzie", jednak im bliżej budowy, tym bardziej jesteśmy napaleni. i ogromnie cieszy mnie bardzo fakt, że mój mąż, który nie chciał w ogóle słyszeć o budowie 3 lata temu, teraz liczy nie tylko na SSO w tym roku, ale ma nadzieję, że zamkniemy SSZ :D :D :D

Tomasz Antkowiak
22-05-2012, 22:29
u nas stan 0 odebrany, od wczoraj machnalem polowe pierwszej warstwy bloczkow, jutro to skoncze chyba i pozniej juz na klej :) nareszcie cos zaczyna byc widac:)

lilly20
23-05-2012, 06:46
Na SSZ nie liczymy w tym roku, od początku budowy zakładaliśmy, że w tym roku nie zamykamy domu. Ale to wspaniałe uczucie jak dom tak rośnie w oczach. Mam nadzieję, ze jak dzisiaj pojadę po pracy na budowę to już będą ścianki działowe na piętrze :) W czoraj, żeśmy znowu trochę działkę uporządkowali i wygląda PIĘKNIE - dom robi wrażenie ;) Powodzenia życzę wszystkim :)

bury_kocur
23-05-2012, 07:15
O ludzie... tak czytam, kto ile już zrobił i zaczynam się zastanawiać, czy my jesteśmy optymistami, czy oderwanymi od rzeczywistości laikami budowlanymi ;)
Planujemy do jesieni mieć SSZ, a jeszcze nie zaczęliśmy (no, już za parę dni, mam nadzieję :))

Tomasz Antkowiak
23-05-2012, 09:02
O ludzie... tak czytam, kto ile już zrobił i zaczynam się zastanawiać, czy my jesteśmy optymistami, czy oderwanymi od rzeczywistości laikami budowlanymi ;)
Planujemy do jesieni mieć SSZ, a jeszcze nie zaczęliśmy (no, już za parę dni, mam nadzieję :))

to zupelnie realne :)

daj prosze cynk jak bedziecie kupowac blache na dach, albo jak bedziecia ja ukladac bo chetnie obejrzymy. u nas napewno dach nie bedzie w tym roku wiec napewno bedziecie pierwsi :)

bury_kocur
23-05-2012, 10:12
Dzięki za dobre słowo :)
Ja w sumie mam na to nadzieję (i na dużo więcej ;)), ale że mam skłonność do nieuzasadnionego optymizmu i przestrzelania się z marzeniami, zaczęłam dziś się lekko wahać.
Na pewno dam znać, co z dachem, bo jest to rzecz na tyle mało popularna w okolicy, że sama mam stracha, jak to będzie i czy ktoś kompetentny w ogóle się zjawi do położenia - tym bardziej, że dach jest bezokapowy...

marzenka i mariusz g
23-05-2012, 10:13
marzenka i mariusz g - spróbuj tak:
skopiuj całość, na początku dodaj [, na końcu ]
url=http://forum.muratordom.pl/blog.php?164384-dziennik-budowy-marzenki-i-mariusza]dziennik marzenki& mariusza[/url

finalnie powinno wyglądać tak:
dziennik marzenki& mariusza (http://forum.muratordom.pl/blog.php?164384-dziennik-budowy-marzenki-i-mariusza)

wielkie dzięki za wszystkie wskazówki, w końcu udało mi się to zrobić:p mimo, że męczyłam się z tym od paru ładnych miesięcy

tomanek4
23-05-2012, 19:21
To ja się pochwale, humus zdjęty 06.03.2012, więc jeszcze nie minęły 3 miesiące a już mamy kominy :) i odeskowany dach, od jutra więc zaczynamy kłaść papę , potem kontrłaty, łaty, okapy i można kłaśc dachówke :), już się nie możemy doczekać

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=117283&d=1337794245

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=117284&d=1337794247

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=117282&d=1337794241

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=117281&d=1337794234

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=117280&d=1337794231

23-05-2012, 21:16
Kilka pytanek;)

1. Czy 4500 zł za projekt indywidualny wraz z załatwieniem dokumentów PnB to dużo czy mało????
2. Projektant proponuje nam zabudowę tarasu na 3,8 m "wyciągnięty okap który kończyć się ma na wysokości powyżej 30 cm od okna- czy uważacie, że będzie to zadaszenie, zaciemniać salon??? jak bardzo macie wysunięty dach w waszych projektach????
3. w przypadku kredytu na budowę to cały dom musi być wykończony na tip top?? czy trzeba od razu robić elewację, kolor, powstawiać wszystkie urządzenia sanitarne, wanny, prysznice? Czy trzeba wszędzie położyć podłogi oraz wykończyć wszystkie łazienki kaflami????? Czy wymagane jest tez ogrodzenie, podjazdy itd??

R&K
23-05-2012, 21:29
1. 4,5 jest OK - powiedziłąbym ze nawet mało
2. ja mam okap 1m , tarasu nie zabudowuje - przelic czkoszt wykonania - moze sie okazac ze zakup markizy będzie podobny lub tanszy
3. zazwyczaj chca by uzyskało się odbior budynku do uzytkowania - a jaki bedzie standard wyposazenia i wykonczenia ich nie interesuje - zazwyczaj daja 6 miesiecy od ostatniej transzy na wykonczenie i zakoncznie budowy na papierze

23-05-2012, 21:39
1. 4,5 jest OK - powiedziłąbym ze nawet mało
2. ja mam okap 1m , tarasu nie zabudowuje - przelic czkoszt wykonania - moze sie okazac ze zakup markizy będzie podobny lub tanszy
3. zazwyczaj chca by uzyskało się odbior budynku do uzytkowania - a jaki bedzie standard wyposazenia i wykonczenia ich nie interesuje - zazwyczaj daja 6 miesiecy od ostatniej transzy na wykonczenie i zakoncznie budowy na papierze

markizy mi się nie podobają- raczej nie zrobię sobie takiego czegoś a koszta będą mniejsze jeśli nie "wyciągnę" tego okapu na taką odległość tym bardziej, że wtedy też ściana kolankowa na górze będzie w każdym miejscu 120 cm a w sumie więcej to mi nie potrzeba- raczej stawiam na "taniość" niestety

a jeśli chodzi o kredyt to zastanawiam się czy bank będzie się interesował tym, że np w projekcie będzie gdzieś wanna a ja jej na początku nie wstawię bo wystarczy mi prysznic

Tomasz Antkowiak
24-05-2012, 10:23
Kilka pytanek;)

1. Czy 4500 zł za projekt indywidualny wraz z załatwieniem dokumentów PnB to dużo czy mało????
2. Projektant proponuje nam zabudowę tarasu na 3,8 m "wyciągnięty okap który kończyć się ma na wysokości powyżej 30 cm od okna- czy uważacie, że będzie to zadaszenie, zaciemniać salon??? jak bardzo macie wysunięty dach w waszych projektach????
3. w przypadku kredytu na budowę to cały dom musi być wykończony na tip top?? czy trzeba od razu robić elewację, kolor, powstawiać wszystkie urządzenia sanitarne, wanny, prysznice? Czy trzeba wszędzie położyć podłogi oraz wykończyć wszystkie łazienki kaflami????? Czy wymagane jest tez ogrodzenie, podjazdy itd??

ad 1 - bardzo dobra cena... powiedzialbym ze nawet za dobra - u mnie wzbudzila by czujnosc

ad 2 - zerknij na nasz projekt bo mam wrazenie ze chyba proponuja ci podobne rozwiazanie, my tez nie bedziemy tarasow (bo sa 2, z przodu i z tylu) zabudowywac. uwazam ze takie zadaszone miejsce sie przydaje czesto, ot chocby aby sobie mozna spokojnie usiasc z kawa lub kieliszkiem wina w cieply wiosenny wieczor, popatrzec jak pada cieply deszcz i powdychac powietrza po burzy :)

nasz projekt to TK12 z pracowni ArchiTeka

ad 3. nie mam pojecia

cronin
24-05-2012, 10:40
Ja płaciłam z projekt indyw. wraz z adaptacją garażu 4 tys., fakt że zaniosłam architektce rozrysowany układ pomieszczeń, elewacje, z czego ma być, jak ogrzewane itd, ona opracowała to technicznie. Dostałam gotowy zestaw dokumentów do złożenia.

bury_kocur
24-05-2012, 10:41
Uroczyście donoszę, że u nas dziś symboliczna pierwsza łopata została wbita (a raczej łycha ;))
Niestety od rana już posiwiałam, bo okazało się, że trzeba wywieźć co najmniej 4 wywrotki ziemi, a ja naiwna liczyłam na jedną - a to dlatego, że działka jest wielkości mikro i nie ma gdzie tej ziemi zepchnąć nawet na później w takiej ilości :(
Kasa ucieka jak oszalała, mam nadzieję, że później nie będzie dużo takich niespodzianek (bo margines niespodziankowy jest raczej szczątkową pozycją w naszym budżecie ;)).
Pesymistów i realistów proszę o powstrzymanie się od komentarza :)

lilly20
24-05-2012, 10:47
bury_kocur szkoda, że tak daleko od nas budujecie, bo u nas ziemia bardzo potrzebna :)

bocianki4
24-05-2012, 10:58
oj u nas też by się przydała:)rozejrzyjcie się po okolicy a na pewno ktoś chętnie przyjmie, pozdrawiamy

bury_kocur
24-05-2012, 11:02
Tak, pan od wywrotki bierze do siebie :) Ale za kurs liczy niestety grubo... No cóż, na przyszłość będę mądrzejsza. Swoją drogą - ile ziemi można zebrać z działki wielkości chusteczki do nosa, to jest niepojęte :D

Tomasz Antkowiak
24-05-2012, 11:10
Ja płaciłam z projekt indyw. wraz z adaptacją garażu 4 tys., fakt że zaniosłam architektce rozrysowany układ pomieszczeń, elewacje, z czego ma być, jak ogrzewane itd, ona opracowała to technicznie. Dostałam gotowy zestaw dokumentów do złożenia.


tez taniutko... architekt ktory nam robil adaptacje w rozmowie wycenil nam indywidualny na 7,5 tysiaca wzwyz za domek podobny do tego ktory przynieslismy:)

BuryKocur, zepchnij na bok a wklej ogloszenie na jakies Gumtree albo Toblica.pl , napewno ktos sie znajdzie, chetnych na humus jest sporo (ot chocby ja, tylze nie warto wozic bo ceny transportu zwalaja z nog)

dusiaka
24-05-2012, 11:32
bury_kocur - gratuluję rozpoczęcia prac :yes:
A co do kosztów, hmmmm, oj chyba jednak po drodze wiele nas może zaskoczyć. Jestem optymistką, ale jak ja to mówię: realną optymistką.
Przy okazji-może ma ktoś pomysł lub wiedzę, jaką lakierobejcę mogłabym kupić, żeby drewniane elementy na elewacji domu przybrały kolor winchester?
Muszę dziś po pracy zawieźć na budowę cieśli 5 litrów lakierobejcy i nie mam pojęcia jaką kupić :confused:

bury_kocur
24-05-2012, 11:38
dusiaka - dzięki :)
Moim zdaniem Sadolin piniowy ma zbliżony odcień. Albo te wszystkie jasne dęby różnych producentów?

dusiaka
24-05-2012, 11:43
bury_kocur- fakt, przecież nie musi być winchester, zwłaszcza, że stolarka winchester u jednego producenta może mieć inny kolor, niż u drugiego.
Sprawdziłam- Sadolin ma jasny dąb i piniowy. Wybiorę jednen z nich. Dziękuję :hug:

Tomasz Antkowiak
24-05-2012, 11:44
dusiaka - dzięki :)
Moim zdaniem Sadolin piniowy ma zbliżony odcień. Albo te wszystkie jasne dęby różnych producentów?

od razu widac ze kobity sie dogaduja :)

kolor winchester... dla mnie winchester to jakas strzelba...
ze nie wspomne o kolorze piniowym... :D

domyslam sie ze chodzi o jakis brazowy ?;)

bury_kocur
24-05-2012, 11:49
domyslam sie ze chodzi o jakis brazowy ?;)
jakby to wytłumaczyć facetowi... ;)
Kolor słabszej herbaty? :D

Tomasz Antkowiak
24-05-2012, 11:51
jakby to wytłumaczyć facetowi... ;)
Kolor słabszej herbaty? :D


czyli jasno brazowy :) (zeby sie zaraz nie okazalo ze chodzilo o herbate np zielona, tudzien z dzikiej rozy, albo jakis inny cytrynowy napar :))

Atlanta
24-05-2012, 12:26
Czarna parzona 1 minutę :p

dusiaka
24-05-2012, 13:12
Jesteście cudowni :-)
Nie pamiętam, kiedy się tak uśmiałam. :rotfl:
Tak, to jest taka słaba czarna herbatka.
Jaśniejszy od poularnego złotego dębu.

Tomasz Antkowiak
24-05-2012, 13:29
mam metlik w glowie ;)

cronin
24-05-2012, 13:41
czyli jednominutowa Saga bo chyba nie Lipton :)

Tomasz Antkowiak
24-05-2012, 13:43
wariatki ;)

dusiaka
24-05-2012, 13:57
:D
Lipton za mocna :)

aksamitka
24-05-2012, 15:37
chyba ze zrobisz dwie :)

Atlanta
24-05-2012, 18:23
Musi być tańsza Saga, będzie słabszy wywar :) i rozmawiamy oczywiście o takiej w torebkach, nie sypkiej.

kupiecjudex
24-05-2012, 18:35
Czyli mi wychodzi, że to coś takiego jak dobra whisky. Mniam .....

tomanek4
24-05-2012, 19:14
Dla mnie winchester to też strzelba :) Dobrze że wyjaśnienie nie było w stylu: sino-koperkowy-róż :)

Tomasz Antkowiak
24-05-2012, 20:47
Czyli mi wychodzi, że to coś takiego jak dobra whisky. Mniam .....


no i powiedz, czy nie mogly od razu powiedziec ze w kolorze whisky? 99% meskiej populacji by zalapala...to nie kolor winchester... ;)

pawelkokosz
25-05-2012, 05:02
Kilka pytanek;)

1. Czy 4500 zł za projekt indywidualny wraz z załatwieniem dokumentów PnB to dużo czy mało????
2. Projektant proponuje nam zabudowę tarasu na 3,8 m "wyciągnięty okap który kończyć się ma na wysokości powyżej 30 cm od okna- czy uważacie, że będzie to zadaszenie, zaciemniać salon??? jak bardzo macie wysunięty dach w waszych projektach????
3. w przypadku kredytu na budowę to cały dom musi być wykończony na tip top?? czy trzeba od razu robić elewację, kolor, powstawiać wszystkie urządzenia sanitarne, wanny, prysznice? Czy trzeba wszędzie położyć podłogi oraz wykończyć wszystkie łazienki kaflami????? Czy wymagane jest tez ogrodzenie, podjazdy itd??

Ad.1 Ja także zapłaciłem około 5000 PLN za wszystkie papiery potrzebne do uzyskania PnB ( swoją drogą jak czytam ile ludzie czekają na pozwolenie na budowę to aż nie dowierzam, u mnie wszystko trwało około 1 miesiąca )
Ad.2 Ja sam mam tak wyciągnięty dach i uważam że jeszcze można byłoby go wydłużyć ( od strony zachodniej ) i nie jest ciemno
Ad.3 Zależy od banku ale większość wymaga wszystkiego ( moja Nordea wymagała ale co do wykonania końcowej elewacji to nie zgłaszali problemów, tzw. małej architektury także jeszcze nie mam oraz ogrodu i też nie było problemów, co do reszty czyli łazienki, kafli, itd MUSIAŁY być )

Marzena i Rafał
25-05-2012, 07:47
no moi kochani ale jest kolor Jasia Wędrowniczka i kolor Jacka Danielsa - dla kobiety to dwa różne :) chociaż smak wolę tego drugiego z colą, lodem i cytrynką ... hmmmm ..... rozmarzyłam się :) :)

bury_kocur
25-05-2012, 08:31
No proszę, jacy wszyscy zorientowani w kolorach trunków :) A to ponoć budowlańcy piją, a nie inwestorzy ;)

Marzena i Rafał
25-05-2012, 13:15
no wiadomo, że "wszyscy" ;) inwestorzy to burżuje więc trunki smakują a nie piją ;) więc mają więcej czasu na ocenianie koloru tego co piją ;)

nita83
25-05-2012, 13:28
witam wszystkich, można dołączyć? Lada dzień zaczynamy kopanie i wszelkie porady w jakim kolorze herbatkę (a raczej whisky) wypic z tej okazji się przydadzą :D

nita83
25-05-2012, 13:34
O ludzie... tak czytam, kto ile już zrobił i zaczynam się zastanawiać, czy my jesteśmy optymistami, czy oderwanymi od rzeczywistości laikami budowlanymi ;)
Planujemy do jesieni mieć SSZ, a jeszcze nie zaczęliśmy (no, już za parę dni, mam nadzieję :))

to jestesmy w podobnej sytuacji, również zaczynamy lada dzień a SSZ ma być w październiku (tak przynajmniej twierdzi ekipa), musi sie udać :)

gosia@
25-05-2012, 14:42
no moi kochani ale jest kolor Jasia Wędrowniczka i kolor Jacka Danielsa - dla kobiety to dwa różne :) chociaż smak wolę tego drugiego z colą, lodem i cytrynką ... hmmmm ..... rozmarzyłam się :) :)O mamunu, co za profanacja okrutna, brrrrrrr

Marzena i Rafał
25-05-2012, 15:42
profanacja czy nie ale jak się człowiek buduje to drogie trunki sobie trzeba dozować (czytaj: rozcieńczać :) ) wtedy na dłużej starczy :)

Tomasz Antkowiak
25-05-2012, 19:20
no wiadomo, że "wszyscy" ;) inwestorzy to burżuje więc trunki smakują a nie piją ;) więc mają więcej czasu na ocenianie koloru tego co piją ;)

no ja tam muruje jak podpolity muraz wiec moge pic:) fakt ze glownie browary :D
inwestorem bywam w niedziele (i to tylko te co nie da rade nic na budowie zrobic) albo jak z zona inwestorka idziemy sprawdzic co paproki budowlance (czyli osobiscie ja:))) przez caly dzien zdarzyli nabroic ;)

Arturo72
25-05-2012, 22:51
witam wszystkich, można dołączyć? Lada dzień zaczynamy kopanie i wszelkie porady w jakim kolorze herbatkę (a raczej whisky) wypic z tej okazji się przydadzą :D
Ja bym proponował gorzką herbatkę bo nie raz żoładek rozboli ;)
A nerwosol także pod ręką proponuje żeby się znalazł ;)

Blechert
26-05-2012, 07:11
bury_kocur - budowlańcy nie piją, bo muszą skupić się na robocie. Za to nasza obecna pani inwestor u której robimy - tonie w butelkach po piwku maki Żywiec:) Nie ukrywam, że przeszkadza nam to w pracy, gdy pod nogami w garażu toczy się kilkanaście pustych flaszek:)

Tomasz Antkowiak
26-05-2012, 21:25
blechert... jak nie jak tak (ze tak zacytuje klasyka prawie;)) - popatrz na NetBet'a np :) ja dzielnie biore z niego przyklad ;)

rafus12
27-05-2012, 11:53
To ja spytam o mocowanie blaszaka - jutro przywoza mi blaszak z Blach-Perfectu, zamowilem extra kotwiczenie do ziemi.
Czy orientujecie sie czy mocowanie takze obejmuje przymocowanie do bloczkow na ktorych bedzie stal blaszak?
Bloczki te leza luzno wkopane, mam nadzieje ze wystarczajaco stabilne bedzie to podloze.
Sasiad stwierdzil ze mocowanie do ziemi jest slabe, nie wiem jaka technologia beda mocowac, ktos wie?

Blechert
27-05-2012, 12:10
Pod bloczkami powinien być gruz lub kamienie lub kilka boczków jeden na drugim, bo inaczej będą tonąć i garaż powygina się nierównomiernie. Albo wszystko równo trochę siądzie - tego nigdy nie wiadomo.

pan Żubr
27-05-2012, 12:43
Pod bloczkami powinien być gruz lub kamienie lub kilka boczków jeden na drugim, bo inaczej będą tonąć i garaż powygina się nierównomiernie. Albo wszystko równo trochę siądzie - tego nigdy nie wiadomo.
ale po co fundament (gruz, kamienie) pod blaszanym garażem. przecież kupujesz go tylko na czas budowy.
ja swój garaż 3x5 postawiłem rok temu na 6 bloczkach + jeden bloczek pod wejściem, a na bokach wbiłem 2 paliki i do nich drutem przywiązałem garaż.
Stoi rok i nic mu nie jest.

kupiecjudex
27-05-2012, 17:26
Jak mnie wkur..... ten pasek z reklamą z lewego górnego rogu!!!!!!!!
Co za baran go tam umieścił bez możliwości zamknięcia !!!!!!!!
Nie widać kto 2-3 pierwsze posty na stronie napisał !!!! A o obsłudze swojego konta to już nie wspomnę!!!!!!!
Zasłania połowę funkcji!!!!!!!
Murator ..... zróbta coś z tym!!!!!!!!:P

gosia@
27-05-2012, 18:15
profanacja czy nie ale jak się człowiek buduje to drogie trunki sobie trzeba dozować (czytaj: rozcieńczać :) ) wtedy na dłużej starczy :)a to w sumie zacny pomysł ;-)

ceel
27-05-2012, 19:18
Jak mnie wkur..... ten pasek z reklamą z lewego górnego rogu!!!!!!!!
Co za baran go tam umieścił bez możliwości zamknięcia !!!!!!!!
Nie widać kto 2-3 pierwsze posty na stronie napisał !!!! A o obsłudze swojego konta to już nie wspomnę!!!!!!!
Zasłania połowę funkcji!!!!!!!
Murator ..... zróbta coś z tym!!!!!!!!:P
chyba masz coś z przeglądarką nie tak !

bitter
27-05-2012, 19:19
Jak mnie wkur..... ten pasek z reklamą z lewego górnego rogu!!!!!!!!

Ja tam żadnej reklamy nie mam, może dlatego, że używam firefoxa i ADBlockera ;-)

rafus12
27-05-2012, 19:27
Blechert - rada zacna - tyle ze chyba nie dam rady teraz tego zmienic :(
Pan Zubr - dobrze ze u ciebie nic sie nie dzieje. U mnie nad morzem wiatry niemilosierne - boje sie ze blaszak nie odleci jesienia/wiosna:(
W sumie moj blad ze sypalem piasek - nie bylo zadnego zageszczenia. Na gruncie macierzystym juz by bylo lepiej - tyle ze poziomu nie bylo.

kupiecjudex
27-05-2012, 20:16
O kurde to co tylko ja mam tą reklamę na 2-3 pierwszych avatarach z lewej strony???? Do tego bez funkcji zamknij??!!!
Ktoś sabotuje moją przeglądarkę!!:jawdrop:

ulka76
27-05-2012, 21:13
A ja byłam dzisiaj na działce z aparatem i mam nowe zdjęcia

"las drzew - tylko grzybów nie ma "
117765

Płyta za zbrojona, została kosmetyka.
Jak będzie pogoda to jutro będzie zalane:rotfl:

117766

Michur dzięki za odpowiedz myślę że schody są ok ,
a efekt pokarzę w późniejszym terminie

Marzena i Rafał
27-05-2012, 21:33
A teraz się pochwalę - będę miała taki widok z sypialni - oczywiście bez siatki na pierwszym planie - sypialnia jest na piętrze :) :)

28-05-2012, 15:00
PONAWIAM PYTANIE
Projektant proponuje nam zabudowę tarasu na 3,8 m "wyciągnięty okap który kończyć się ma na wysokości powyżej 30 cm od okna- czy uważacie, że będzie to zadaszenie, zaciemniać salon??? jak bardzo macie wysunięty dach w waszych projektach????

autorus
28-05-2012, 15:06
U mnie zaczęło się dopiero wykopywanie fundamentów :)

http://www.timtur.com.pl/budowa/fundamenty/13.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/fundamenty/14.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/fundamenty/15.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/fundamenty/16.jpg

28-05-2012, 16:59
Czy bank PKO BP wymaga od kredytobiorcy wykończenia "całości" tzn ogrodzenie, podjazdy do garaży, kompletna elewacja itd??????

bitter
28-05-2012, 18:17
PONAWIAM PYTANIE
Projektant proponuje nam zabudowę tarasu na 3,8 m "wyciągnięty okap który kończyć się ma na wysokości powyżej 30 cm od okna- czy uważacie, że będzie to zadaszenie, zaciemniać salon??? jak bardzo macie wysunięty dach w waszych projektach????

To zależy od strony świata na jaką wychodzą okna. Ja mam okap jakoś naście centymetrów nad oknami o długości ponad metra. Latem to zbawienie dla domu, ponieważ wysoko stojące jak wiadomo latem słońce jest przez okap zasłonięte i nie nagrzewa domu przez okna, zimą zaś jak wiadomo z dziada pradziada słońce operuje niżej dzięki temu może swobodnie zajrzeć nam do okien niczym ciekawski chłopiec zaglądający pod spódniczkę koleżanki ;-) i dogrzać mieszkanko conieco.

Marzena i Rafał
28-05-2012, 19:11
nie wiem jak PKO BP ale PKO S.A. wymaga kompletnego wykończenia domu - razem z elewacją - wszystko co wokoło już go nie interesuje

rafus12
28-05-2012, 22:10
A ja mam pierwszy budynek na dzialce :) Tzn blaszak juz stoi;) Panowie z Perfect-BLACH bardzo fachowo i zyczliwie podeszli do montazu, polecam!
Mam lamiglowke z kolejnoscia prac: kier-bud zdecydowal ze najpierw geodeta ma wyznaczyc poziom zero i osie, a potem koparkowy zdejmie humus i wylopie lawy za jednym zamachem juz przy wykonawcy, zeby odkryta ziemia stala jak najkrocej do wylania law - strach ze jesli by padalo to bedzie woda.
Z kolei geodeta stwierdzil ze zanim on wejdzie to musi byc zdjety humus bo inaczej to mu poprzestawiaja znaczniki.
Co wy na to? Kto ma racje?:bash:
-rafus

bitter
29-05-2012, 05:08
Ja bym był za geodetą. Jak Ci koparka przesunie kołeczki a pomysłowy budowlaniec wbije "mniej więcej gdzie był" to zobaczysz co z tego wyjdzie. Grunt i tak będziesz jeszcze kopał pod fundamenty, a pod chudziakiem nasypywał ziemi i ją ubijał więc ja bym się nie martwił, że odkryta będzie

bury_kocur
29-05-2012, 06:16
My też mieliśmy ten problem kilka dni temu. Zdecydowaliśmy - najpierw humus, potem geodeta. Ale ściągając humus, wybraliśmy trochę więcej ziemi i właśnie dziś się okaże, ile jeszcze trzeba wykopać pod ławy. Ma to ten plus, że może będzie niewiele do pogłębienia i zrobimy to ręcznie :) Baliśmy się, że jeśli odwrócimy kolejność, to faktycznie ktoś nam poprzestawia albo skrzywi słupki, tym bardziej, że działka w części jest dziką drogą na skróty dla mieszkańców (ale się zdziwią, jak ogrodzimy, hehe :D)

rafus12
29-05-2012, 06:30
bitter, rudy_kot - dzieki za wasze doswiadczenia! Zrobie to samo.

demotywator
29-05-2012, 08:11
Witam,
dopiero co jestem po rejestracji. Chcieliśmy zacząć budowę wczesną wiosną, udało się dopiero w tym tygodniu :( Mam nadzieje, że pomożecie mi w kilku kwestach. :)

plusfoto
29-05-2012, 08:23
Z kolei geodeta stwierdzil ze zanim on wejdzie to musi byc zdjety humus bo inaczej to mu poprzestawiaja znaczniki.
Co wy na to? Kto ma racje?:bash:
-rafus
Powiedz geodecie że jest coś takiego jak "ławice budowlane" więc nie tylko na kołeczkach się wytyczanie opiera.

aksamitka
29-05-2012, 08:36
pomożemy :)

heine84
29-05-2012, 09:08
.

lilly20
29-05-2012, 09:49
Możesz po dwóch tygodniach zacząć stawiać ściany. My czekaliśmy 3 tygodnie. Chłopcy w trzy dni wymurowali nam piętro :)

Tomasz Antkowiak
29-05-2012, 10:04
IMO najpierw humus, niwelacja, potem geodeta i tyczenie, na koniec kopanie tak jak bedzie wytyczone

u mnie bylo w tej kolejnosci i nie bylo problemow, choc fakt, wykopalem lawy lopata a koparka zdjela tylko humus i wstepnie zniwelowala teren

Grzaneczki
29-05-2012, 10:09
też mam tą reklame w górnym prawym rogu, irytujące....
rufus my nie zdejmowalismy humusu przed tyczeniem przez geodetę, geodeta wbił znaczniki w takiej odległości aby koprka mogła zrobić wykop

aksuda
29-05-2012, 17:10
my poddasze wyciągaliśmy po tygodniu od wylania stropu :)

Danonki
29-05-2012, 18:17
u nas po zalaniu stropu minelo 2-3dni i murarze polecieli ze ścianami kolankowymi. Nastepnie były ściany szczytowe i zaraz po tym już murowali ściany wewnętrzne poddasza

kupiecjudex
29-05-2012, 18:53
Ad Muncher i po reklamach :)

Nie kumam??? Weź jaśniej.

bury_kocur
29-05-2012, 18:53
Muszę się pochwalić, jak to głupi ma szczęście ;) Parę dni temu umierałam na zawał z powodu kosztów koparki i wywiezienia ziemi (które ostatecznie, jak mi uświadomiono, nie należały wcale do najwyższych), a dziś się okazało, że pod ławy musimy pogłębić tylko 30 cm :) I gotowe :wiggle:

ulka76
29-05-2012, 21:43
a u nas wylana płyta:rotfl:

118183118184

118186118187

teraz tylko podlewanie z węża - bo z nieba nic nie kapie:(

Tomasz Antkowiak
29-05-2012, 22:12
Muszę się pochwalić, jak to głupi ma szczęście ;) Parę dni temu umierałam na zawał z powodu kosztów koparki i wywiezienia ziemi (które ostatecznie, jak mi uświadomiono, nie należały wcale do najwyższych), a dziś się okazało, że pod ławy musimy pogłębić tylko 30 cm :) I gotowe :wiggle:


to sobie machniecie lopata, 30 cm to male piwko :) a wykop bedzie jak spod igly

pan Żubr
29-05-2012, 22:21
Planuje po 2tyg od zalania, postawić pustaki ceramiczne na strop, mam nadzieje że sie nic nie stanie. U was po jakim czasie kładliście pustaki na strop?
U mnie było dokładnie 9 dni - kładłem gazobeton

plusfoto
29-05-2012, 22:22
a u nas wylana płyta:rotfl:

118183118184

118186118187

teraz tylko podlewanie z węża - bo z nieba nic nie kapie:(
Ulka - to jest w końcu płyta czy strop? Mimo mojego słabego wzroku to chyba jednak strop.

pan Żubr
29-05-2012, 22:23
IMO najpierw humus, niwelacja, potem geodeta i tyczenie, na koniec kopanie tak jak bedzie wytyczone

u mnie bylo w tej kolejnosci i nie bylo problemow, choc fakt, wykopalem lawy lopata a koparka zdjela tylko humus i wstepnie zniwelowala teren

dokładnie. trzeba sobie wyobrazić, jak koparka ma wywieść humus skoro z każdej strony ma deski z wytyczonym domem

rafus12
29-05-2012, 22:37
Ma to sens zeby wywiesc humus najpierw. Na jaka glebokosc sie wybiera humus mniej wiecej?

Tomasz Antkowiak
30-05-2012, 07:34
Ma to sens zeby wywiesc humus najpierw. Na jaka glebokosc sie wybiera humus mniej wiecej?

no generalnie jakies 50-70mm, tyle go zwykle jest, choc pewnie sa miejsca gdzie jest znacznie wiecej a sa takie gdzie jest mniej :)

ja tam zebralem od 30 do 70cm, tak zeby miec rowno (wczesniej mialem na dzialce spad). wydaje mi sie ze warto jest jednak zebrac caly humus bo przeciez potem musisz zasypac fundament w srodku piachem i go zagescic. jesli bedzie sypal ten piach na nie do konca zebrany humus to wg mnie moze ci to z czasem usiasc i posadzka na gruncie popeka.

autorus
30-05-2012, 08:02
humusu standardowo zciaga sie ok 20cm, tak mam na projekcie.

cronin
30-05-2012, 08:53
Humus to warstwa organiczna gleby, wybiera się go w całości, u jednego będzie to 20 cm (z reguły na piaskach) u innego nawet 70 cm. Zostawić absolutnie nie można bo zgnije pod betonem, osiądzie, i będzie kłopot nie do naprawienia.

autorus
30-05-2012, 09:09
dokładnie, ja mam piaski.

max-maniacy
30-05-2012, 09:13
a u nas wczoraj zalali ławy. :wiggle:
weszły dwie gruchy. niech teraz trochę popada, żeby nie trzeba było podlewać.
a humusu ściągaliśmy ok. 50cm (mniej więcej, bo nie wszędzie było równo)

autorus
30-05-2012, 09:27
Dwie gruchy :jawdrop: , kurcze ale mało. U mnie będzie 8 :( Po ile płaciliście za beton?

aksamitka
30-05-2012, 13:25
u nas chyba 3 albo 4 gruchy

Tomasz Antkowiak
30-05-2012, 13:31
u nas na lawy 11m3 a potem na posadzke na gruncie 8m3, w obu przypadkach B20

aksamitka
30-05-2012, 13:47
to u nas lawy 35m3 , sciany fundamentowe 26m3, chudziak 13m3, strop 40m3, masakra jakas :o

Tomasz Antkowiak
30-05-2012, 14:04
to u nas lawy 35m3 , sciany fundamentowe 26m3, chudziak 13m3, strop 40m3, masakra jakas :o\


taki maly bunkier :D

aksamitka
30-05-2012, 14:37
no prawie, mam nadzieje ze jak przyjdzie dach to juz bedzie przypominać dom :)

kasieta
30-05-2012, 15:53
Witam wszystkich forumowiczów :)

My w tym roku rozpoczynamy budowę domu w rododendronach 6 z podpiwniczeniem. Właśnie kończymy remont drogi prowadzącej do naszej działki, bo bez tego budowa mogłaby być niemożliwa. W okolicach lipca powinniśmy dostać pozwolenie na budowę i wtedy mamy zamiar wylać fundamenty. Czy ktoś jeszcze buduje rodo?

Grzaneczki
30-05-2012, 16:57
Arturo72 dzięki za info o programie
ulka76 ciesz się, że podlewanie z węża, my strop nad piwnicą podlewaliśmy z wiaderkami w ręku, trochę się człowiek namachał ale od tygodnia mamy juz podłczoną wodę:)
bury kocur 30 cm to nie dużo ale zalezy jaki masz teren, jeżeli piach to szybko pójdzie u nas glina i kamienia w cholerę to kopanie doprowadza nas do szału
Kasieta Witaj, my budujemy dom podobny do rodo 5 bez garażu, w połowie podpiwniczony, zapraszam do mojego dziennika

bury_kocur
30-05-2012, 17:05
Właśnie zamówiłam beton na ławy - u nas 9m3 tylko, w wielkich męczarniach i po wytoczeniu wszystkich możliwych argumentów wynegocjowałam 225 netto za kubik - drogo mi się wydaje strasznie :( Więc pozostaje cieszyć się, że trzeba mało ;)
A wykopać to mogłabym te ławy wręcz sama - piasek jest, kopie się jak marzenie - wczoraj ku uciesze męża i innych kibiców przerzuciłam pół pryzmy piachu w wydekoltowanej długiej kiecy i sandałkach :D

bitter
30-05-2012, 19:33
kocur a gdzie fotorelacja?

max-maniacy
30-05-2012, 19:54
Dwie gruchy , kurcze ale mało. U mnie będzie 8 Po ile płaciliście za beton?

weszło 14m3. Mało, bo proste chyba fundamenty. Pod parterowe wchodzi dużo więcej. Za wszystko razem z transportem i pompą zapłaciliśmy 4000. Nie wiem, czy to mało czy dużo. Znajomy, który ma firmę budowlaną załatwiał nam, więc chyba było taniej.

kupiecjudex
30-05-2012, 20:26
Najgorzej to mnie wkur .... że jak jest dobry i solidny majster to czeka sie na niego dłu ...... go. Miałem postawić dom w stanie sórowym zabić okna dechami i allelujna w tym roku. Ale jak to bywa życie weryfikuje wiele w sumie potrzebowałem gościa od tynków. Nie dość że musiałem go załatwić po znajomości przez takie różne układy i znajomości to jeszcze mi się wciągnął 2 złote na m2 tynku. No ale co człowiekowi pozostało jak do bez okien a instalacje (elektryka, alarm, CO) umówionei trzeba to jak najszybciej zatynkoiwać i wylać posadzki.
Miałem do wyboru albo pijak (zronbi ja będzie trzeźwy i będzie mu się chciało) albo solidny faced po znajomości ale za ekstra kasę bo 24 zł za m2 z materiałem za tynk cementowo wapienny "na gładko" to chyba tanio nie jest!!!

bury_kocur
30-05-2012, 21:06
kocur a gdzie fotorelacja?
no na szczęście nie ma, bo nie wzięliśmy aparatu. Musiałabym potem do starości chować te zdjęcia w zaszyfrowanych plikach chyba ;) - to znaczy ze względu na absurdalny i lekko niemoralny wizerunek pańci z dekoltem do pępka i przy łopacie :D

ulka76
30-05-2012, 21:18
Na pewno lepiej strop polewać z węża niż wiaderka.
Mąż o tym pomyślał wcześniej i mamy pompę która wchodzi do pojemnika takiego na 1000l
ale moja znajoma jak wylała strop to z chmurek troszkę pomagało

Kasieta my budujemy rodka 6 tylko bez piwnic i to niedaleko ciebie bo w Mogielnicy

Tomasz Antkowiak
30-05-2012, 22:48
u nas powoli rosna ciany (scislej jedna sciana, frontowa:)) zapraszam do dziennika :)


bury-kocur... no nie badzmy tacy znow swieci, dekolt do pepka... w dzisiejszych czasach nie powinien dziwic :) ciesz sie ze to nie dzis ta kupke przezucalas bo wiesz... w swietle dzisiejszego swieta moglo by byc jeszcze bardziej niemoralnie :D
za B20 tez placilismy po 225pln/m3 + 280 za h pracy pompy, dojazd byl za free

maniacy - jesli to cena brutto to jest przyzwoita :) za ta sama ilosc my zaplacili bysmy 3430 PLN wliczajac w to 1h pracy pompy (280pln) :D

bury_kocur
31-05-2012, 06:25
Tomasz - aż sprawdziłam, jakie to święto :D

Tomasz Antkowiak
31-05-2012, 07:10
i jak? obchodzilas? :D

bury_kocur
31-05-2012, 07:28
Nie powiem - bo dyskusja staje się zbyt frywolna jak na poważne forum budowlane ;)
Od dziś będę wozić w bagażniku odpowiednie dla kopacza ciuchy i buty na wszelki wypadek - i termos z kawą, bo czeka nas jedna noc w aucie na budowie, ponieważ uznaliśmy, że stal mogłaby przypadkiem sama wyjść z wykopu ;)

max-maniacy
31-05-2012, 08:09
jaki ciekawy ten nasz forumowy kolega;)
mnie też mąż po powrocie z pracy spytał, czy świętuję i nie wiedziałam o co mu chodzi :confused:

pewnie nie wszyscy cieszą się z aktualnej butelkowej pogody. ale u nas deszczyk polewa świeżo wylane ławy. to dobrze, biorąc pod uwagę to, że nie mamy jeszcze wody na działce.


jesli to cena brutto to jest przyzwoita za ta sama ilosc my zaplacili bysmy 3430 PLN wliczajac w to 1h pracy pompy (280pln)
potwierdza się teoria mojego męża, że u nas wszystko jednak droższe (i materiały i usługi). ciekawe, bo mieszkamy w województwie z największym bezrobociem, więc teoretycznie najbiedniejszym. jak to mówią bogatemu to i byk się ocieli :P

Tomasz Antkowiak
31-05-2012, 08:36
jaki ciekawy ten nasz forumowy kolega;)
mnie też mąż po powrocie z pracy spytał, czy świętuję i nie wiedziałam o co mu chodzi :confused:

pewnie nie wszyscy cieszą się z aktualnej butelkowej pogody. ale u nas deszczyk polewa świeżo wylane ławy. to dobrze, biorąc pod uwagę to, że nie mamy jeszcze wody na działce.


potwierdza się teoria mojego męża, że u nas wszystko jednak droższe (i materiały i usługi). ciekawe, bo mieszkamy w województwie z największym bezrobociem, więc teoretycznie najbiedniejszym. jak to mówią bogatemu to i byk się ocieli :P

kupcie sobie gdzies w pobliskim skupie palet zbiornik IBC (tankopaleta takze zwany), w takich skupach chodza po maks 50 zlotych, jesli sie szarpniecie i zainwestujecie w 2-3 takie zbiorniki, to warto wtedy raz na tydzien zamowic sobie dostawe wody w beczce od pobliskiego rolnika (pewniekiem za flaszke albo dwie sie uda) i zatankowac sobie zbiorniki. jesli ustawicie je w najwyzszym pukcie dzialki albo na jakims postumencie to bedziecie mogli grawitacyjnie podlewac. jesli nie macie takiego miejsca to przyda sie jakas najtansza pompa zanuzeniowa.

bez wody budowa utknie, wiec warto sie zakrecic:)



Bury_Kocur, jaka tam znow frywolna... :)

marta&robert
31-05-2012, 12:03
Witajcie :) Znowu mnie trochę nie było.
Dusiaka dzięki jeszcze raz! Jak widzisz link działa :cool:

Fajnie się czyta, jak Wam się mury pną do góry! :) Nam się jeszcze nie pną. Ale to nic.
Ja mam pytanie do starych wyjadaczy. Wiem, że to już było, ale było dawno i nie bardzo się czuję na siłach by szukać. Rozmawialiśmy kiedyś o programie do liczenia zapotrzebowania na ciepło domu. Program sobie nawet ściągnęłam, ale za cholerę nie umiem go obsługiwać :( Jednak nie wszystko jest takie proste. Ktoś z Was podawał wtedy namiary na forumowego kolegę, który może odpłątnie zrobić takie wyliczenia. Podrzucicie mi jeszcze raz?? Będę wdzięczna! Błąd mój, że nie zapytałam o to 3 miesiące temu, ale temat domu wówczas utknął w martwym punkcie.
I jeszcze jedno pytanie. Znalazłam dziś urządzenie, które przeczuwałam, że jest możliwe do skonstruowania - pompę ciepła na powietrze wywiewane z wentylacji. Kiedy na to wpadłam i pytałam pana speca stwierdził, że no niby to byłoby możliwe ale nie wie jak i oczymś takim nie słyszał. A tu - proszę. Jednak się da. Problem w tym, że te pompo-rekuperatory ;) mają bardzo małą moc/ sprawność - tylko do 6kW. Tymczasem normalne pompy powietrzne mają od 8 do 20. Dlatego chcę wiedzieć czy to realne by nasz dom zużywał takie 6kw? Niby powierzchnia ogrzewana dla tych "kompaktów" to do 200m2 a ąz tyle nie mamy, ale coś mi tu nie gra...
Z góry dzięki!

aksamitka
31-05-2012, 12:54
marto forumowy asolt

kasieta
31-05-2012, 15:37
ulka76 na jakim jesteś etapie budowy?

ulka76
31-05-2012, 20:54
Kasieta my jesteśmy na etapie wylanego pierwszego stropu
i po niedzieli mają zacząć murować ściany kolanowe i skosy
jak masz ochotę to wróć do stron 123,128 i129 na forum to tam są jakieś zdjęcia
z naszej budowy

garuś
31-05-2012, 21:19
:welcome: Witam wszystkich. My z mężem zaczeliśmy budowę naszego domku 28.05.2012. Wykopaliśmy pod dom, zrobiliśmy szalunek i wylaliśmy ławy. Jesteśmy z Dąbrowy Górniczej. Pozdrawiamy wszystkich i budujemy ........ :p

bury_kocur
31-05-2012, 21:41
Cześć Garuś :)
A tak a propos - od kiedy liczycie (wszystkie bociany) start budowy? Od rozpoczęcia jakichkolwiek widocznych prac na działce czy jeszcze od innego momentu?

marta&robert
31-05-2012, 22:26
Dzięki, aksamitka! :hug:


:bash: eee.. nie mogę go znaleźć w wyszukiwarce na forum

Danonki
31-05-2012, 23:29
Cześć Garuś :)
A tak a propos - od kiedy liczycie (wszystkie bociany) start budowy? Od rozpoczęcia jakichkolwiek widocznych prac na działce czy jeszcze od innego momentu?

my liczymy od wbicia łopaty i rozpoczęcia pracy przez ekipę murarską. Za nami skończony SSO i powoli elektryka się robi :) Okna powinny być za 3tygodnie i rozglądamy się za tynkarzami. Mamy wycenę na c.o. i c.w.u - ponad 21tys za materiały + robociznę (6tys) - mam wrażenie że sporo wyszło.

aksamitka
01-06-2012, 06:01
Dzięki, aksamitka! :hug:


:bash: eee.. nie mogę go znaleźć w wyszukiwarce na forum

http://forum.muratordom.pl/member.php?113586-asolt


:welcome: Witam wszystkich. My z mężem zaczeliśmy budowę naszego domku 28.05.2012. Wykopaliśmy pod dom, zrobiliśmy szalunek i wylaliśmy ławy. Jesteśmy z Dąbrowy Górniczej. Pozdrawiamy wszystkich i budujemy ........ :p

witam garuś:)
ja sie urodzilam w DG ;)



Cześć Garuś :)
A tak a propos - od kiedy liczycie (wszystkie bociany) start budowy? Od rozpoczęcia jakichkolwiek widocznych prac na działce czy jeszcze od innego momentu?

ja liczę od wytyczenia przez geodete

bitter
01-06-2012, 06:03
Robicie elektrykę przy otwartym budynku? Nie boicie się, że kable Wam wyjdą same z budowy? ;-)

pan Żubr
01-06-2012, 08:56
Robicie elektrykę przy otwartym budynku? Nie boicie się, że kable Wam wyjdą same z budowy? ;-)

Chybachyba teraz już tak kabli nie kradną. Ja robie elektrykę w domu bez okien. Mam nadzieje, że nikt ich nie powyrywa :]

kasieta
01-06-2012, 09:22
ulka76 przeglądałam zdjęcia ale wam zazdroszczę :)

Ja liczę rozpoczęcie prac od wyrównania terenu. Nasza działka to spora górka więc trzeba było wyrównać no i dzisiaj zakończyliśmy remont drogi 22 tysiące nie nasze. Dosyć sporo ale i droga ma spory kawałek plus równanie terenu pochłonęło 4 tysiące około. Mam nadzieję, że styknie kasy, żeby w lipcu wylac fundamenty. A właśnie, jak budujecie powoli własnymi siłami czy raczej kredyt? Zastanawiamy się z mężem co robić, bo zdania są podzielone.

lilly20
01-06-2012, 10:25
Mam takie pytanie, jak przygotować podłoże na zewnątrz budynku pod schody betonowe? Czym zagęścić podłoże, można rozłożyć np. potłuczony gruz ( resztki po budowie )? Wiem, że między budynkiem a tymi schodami musi być dyladacja i muszą być zazbrojone. Na co jeszcze zwracać uwagę?

bury_kocur
01-06-2012, 10:26
A właśnie, jak budujecie powoli własnymi siłami czy raczej kredyt? Zastanawiamy się z mężem co robić, bo zdania są podzielone.

My pół na pół - na razie lecimy z tego, co mamy ze sprzedaży mieszkania (a raczej z tego, co zostało po spłacie poprzedniej hipoteki ;)), a potem dobieramy kredytu - ale nie na budowę, bo nie chcemy się wyliczać z każdego wydatku, tylko pożyczkę hipoteczną pod działkę, więc nieduże pieniądze. A jeszcze później się zobaczy :)

jarko17
01-06-2012, 10:27
Witam!

My we wtorek zalaliśmy chudziaka;)
Dzisiaj przywożą pustaki i od poniedziałku lecimy z murami... Więźba już czeka, dachówka wybrana i zapłacona:)


118576

bury_kocur
01-06-2012, 10:29
Piknie :)

marta&robert
01-06-2012, 12:08
A ja dziś siedzę z komputerem przed oczami i telefonem przy uchu :) Intensywnie się zastanawiam nad wyborem odpowiedniej pompy ciepła (NIBE ma właśnie promocję - 4 tys rabatu) i wyczytałam też właśnie o szalunku traconym XPS do fundamentu, który mi się bardzo podoba (nie wiem tylko jak tam się prowadzi instalacje). Udało mi się też skontaktować z asoltem - dzięki jeszcze raz, aksamitka.
Ile to wszystko pochłania czasu, szok!

marta&robert
01-06-2012, 12:09
jarko, super! Gratuluję! Bardzo fajnie to wygląda, jak lodowisko :)

kupiecjudex
01-06-2012, 12:28
Chybachyba teraz już tak kabli nie kradną. Ja robie elektrykę w domu bez okien. Mam nadzieje, że nikt ich nie powyrywa :]

A zabijałeś przynajmniej okna dechami i zakładałeś alarm. Ja też muszę zrobić instalację i prace mokre przed oknami bo na drewniane nie dają inaczej gwarancji.
Chce zabić dechami i założyć alarm, jak jakaś łajza sie wpie ..... to się włączy i mam nadzieję że ucieknie. :mad:
Choć osobiście to mnie taka kolejność prac przeraża.

marta&robert
01-06-2012, 12:46
kupiecjudex naprawdę myślisz, że ktoś wejdzie do domu wyrywać kable ze ściany? Może nie potrzebnie tak się tym martwisz? Jakoś wydaje mi się mało prawdopodobny taki "rabunek". Choć może się mylę?

jarko17
01-06-2012, 12:50
jarko, super! Gratuluję! Bardzo fajnie to wygląda, jak lodowisko :)


Mowisz łyżwy zakładać i heja?:D
Oj bałbym się:D

Widzę, że nad pompą ciepła kombinujesz:) Powodzenia w wyborze!

heine84
01-06-2012, 13:00
.

kupiecjudex
01-06-2012, 15:58
kupiecjudex naprawdę myślisz, że ktoś wejdzie do domu wyrywać kable ze ściany? Może nie potrzebnie tak się tym martwisz? Jakoś wydaje mi się mało prawdopodobny taki "rabunek". Choć może się mylę?

No nie wiem, może ja w takiej złodziejskiej okolicy mieszkam. Kilka ulic dalej (fakt że na uboczu) przyszli łajzy i ze ściany z pod tynku kable powyciągali prawie z całego budynku. A tynki były rewelacja gładkie jak pupa niemowlaka :D No i oczywiście instalacja jak i tynki trzeba było kłaść ponownie.
Inny przypadek też ode mnie z miasta zakurzyli spusty miedziane i blachę z dachu też miedzianą, oczywiście była już położona dachówka. Więc dach do roboty.
Miesiąc temu sąsiadowi wlamali się do blaszaka i zarąbali 100 m przewodu od siły. Kabel znależli na skupie złomu oppalony już oczywiscie, na szczęście sprawców też.
Nawet flaszka na stole stała w tym blaszaku to nie wzieli tylko ten kabel z miedzią wewnątrz.
Zatem sam rozumiesz że moje obawy niestety nie są bezpodstawne.

lilly20
01-06-2012, 17:38
heine84 dzięki za odpowiedź, u nas mają być tylko 3 schodki.

tomanek4
01-06-2012, 18:19
Cześć Garuś :)
A tak a propos - od kiedy liczycie (wszystkie bociany) start budowy? Od rozpoczęcia jakichkolwiek widocznych prac na działce czy jeszcze od innego momentu?

My liczymy od usunięcia humusu, kilka dni wcześniej ustawilismy tylko paliki wyznaczające gdzie usunąć humus, więc tego nie liczymy.

marta&robert
01-06-2012, 20:50
No nie wiem, może ja w takiej złodziejskiej okolicy mieszkam. Kilka ulic dalej (fakt że na uboczu) przyszli łajzy i ze ściany z pod tynku kable powyciągali prawie z całego budynku. A tynki były rewelacja gładkie jak pupa niemowlaka :D No i oczywiście instalacja jak i tynki trzeba było kłaść ponownie.
Inny przypadek też ode mnie z miasta zakurzyli spusty miedziane i blachę z dachu też miedzianą, oczywiście była już położona dachówka. Więc dach do roboty.
Miesiąc temu sąsiadowi wlamali się do blaszaka i zarąbali 100 m przewodu od siły. Kabel znależli na skupie złomu oppalony już oczywiscie, na szczęście sprawców też.
Nawet flaszka na stole stała w tym blaszaku to nie wzieli tylko ten kabel z miedzią wewnątrz.
Zatem sam rozumiesz że moje obawy niestety nie są bezpodstawne.

No tak, teraz to rozumiem. Ja cie! Gdyby mi ktoś rozorał gotowe tynki to chyba bym zabiła... nie no, nie zabiłabym, ale nie wyobrażam sobie jak by mnie to wkurzyło! Szok!

Mnie dziś wkurzyło co innego. Zadzwoniłam do konsulatu polskiego w Kijowie spytać jak długo się czeka na wizę do Polski (nasi fachowcy czekają już ponad trzy miesiące) i dowiedziałam się, że to trwa 4 dni w Kijowie, gdzie indziej może dłużej, ale na peweno nie więcej jak miesiąc. Ale się wściekłam! Wyobrażacie sobie? A my od wiosny czekamy na ekipę, która rzekomo nie może dostać wizy! :mad: To ekipa załatwiona przez kuzyna mojego męża, ale coś mi się zdaje, że nie mówi nam wszystkiego! Wrrr..

jarko, a co, masz pompę? Bo my też kombinujemy nad ogrzewaniem prądem - za radą aslota. Myśleliśmy już o tym. Sama nie wiem. Nie mamy 50 tys na pompę. A jak mam kupić powietrzną za 30 tys, która od -5 będzie grzała grzałką elektryczną, to już zupełnie bez sensu. Jesteśmy w kropce.
Tylko szalunek XPS strasznie mi się podoba i mąż też się przychyla, więc może chociaż to in plus dzisiaj. Ponoć to tak łatwe, że możemy wobie taki fundament we dwoje zrobić przez weekend :) Co wy na to?

Arturo72
01-06-2012, 20:55
jarko, a co, masz pompę? Bo my też kombinujemy nad ogrzewaniem prądem - za radą aslota. Myśleliśmy już o tym. Sama nie wiem. Nie mamy 50 tys na pompę. A jak mam kupić powietrzną za 30 tys, która od -5 będzie grzała grzałką elektryczną, to już zupełnie bez sensu. Jesteśmy w kropce.

Proponuje przed podjęciem decyzji o ogrzewaniu dokształcić się trochę ;)
Na takim dokształceniu się można trochę kasy zarobić i nie dać się uwieść marketingowi.
Ja kupiłem powietrzną pompę Atlantica za 14tys.zł i dobrana tak,że do -20st.C nie będzie grzała grzałką :)
To czy grzałka będzie się włączała zależy tylko i wyłącznie od doboru mocy grzewczej pompy ciepła do konkretnego domu,do konkretnego zapotrzebowania.
Ja mam przy -20st.C zapotrzebowanie ok.4kW a pompa ciepła przy -20st.C ma moc cieplną ok.5,2kW czyli bez wspomagania grzałką da radę :)

rafus12
01-06-2012, 21:03
Polska to jednak okrutny kraj, ja sie zastanawiam jaki ci ludzie maja system wartosci....

rafus12
01-06-2012, 21:04
Tomanek, te paliki to wasze "zgrubne" oznaczenia czy juz robota geodety?

rafus12
01-06-2012, 21:07
Tylko szalunek XPS strasznie mi się podoba i mąż też się przychyla, więc może chociaż to in plus dzisiaj. Ponoć to tak łatwe, że możemy wobie taki fundament we dwoje zrobić przez weekend :) Co wy na to?
Ja sie chce doksztalcic - co to jest szalunek XPS i kiedy sie go stosuje? Z kontekstu wnioskuje ze do szalowania fundamentow/law?

Arturo72
01-06-2012, 21:29
Ja sie chce doksztalcic - co to jest szalunek XPS i kiedy sie go stosuje? Z kontekstu wnioskuje ze do szalowania fundamentow/law?
http://www.youtube.com/watch?v=TKesN0mZhks&feature=relmfu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3DTKesN0mZhks%26feature%3Drelmfu)
Wg niektórych opinii jest w tym dużo marketingu...
http://forum.budujemydom.pl/Termoizolacyjny-szalunek-fundamentowy-t14756.html
Dla mnie prowizorka ;)

rafus12
01-06-2012, 22:18
To ja zostane jednak przy tradycyjnym rozwiazaniu :)

tomanek4
01-06-2012, 22:39
Tomanek, te paliki to wasze "zgrubne" oznaczenia czy juz robota geodety?

Nasze zgrubne, geodeta wyznaczał po usunięciu humusu

rafus12
01-06-2012, 22:41
Fascynuje mnie jak dziala mechanizm wyswietlania dziennika budowy. Jesli wchodze w swoj dziennik widze pojedyncze wpisy, link wklejony w stopce takze kieruje do pojedynczych wpisow. A np u Arturo to jest ciag wpisow. Probowalem zmienic majstrujac w linku z blog.php na showthread.php ale tylko rozwalilem wyswietlanie wiec wrocilem do oryginalnego linka. Tylko mi sie wydaje ze cos tu jest mocno nieintuicyjne?

Tomasz Antkowiak
01-06-2012, 22:44
Fascynuje mnie jak dziala mechanizm wyswietlania dziennika budowy. Jesli wchodze w swoj dziennik widze pojedyncze wpisy, link wklejony w stopce takze kieruje do pojedynczych wpisow. A np u Arturo to jest ciag wpisow. Probowalem zmienic majstrujac w linku z blog.php na showthread.php ale tylko rozwalilem wyswietlanie wiec wrocilem do oryginalnego linka. Tylko mi sie wydaje ze cos tu jest mocno nieintuicyjne?

bo uzywasz blogowj wersji dziennika:)

znajdz na forum dzial :"dzienniki budowy - dzien po dniu" i tam dopisz swoj watek a bedziasz mial jak artura czy my :)


EDIT:

o tu
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?18-Dzienniki-budowy-dzie%C5%84-po-dniu

marta&robert
01-06-2012, 23:05
Proponuje przed podjęciem decyzji o ogrzewaniu dokształcić się trochę ;)
Na takim dokształceniu się można trochę kasy zarobić i nie dać się uwieść marketingowi.
Ja kupiłem powietrzną pompę Atlantica za 14tys.zł i dobrana tak,że do -20st.C nie będzie grzała grzałką :)
To czy grzałka będzie się włączała zależy tylko i wyłącznie od doboru mocy grzewczej pompy ciepła do konkretnego domu,do konkretnego zapotrzebowania.
Ja mam przy -20st.C zapotrzebowanie ok.4kW a pompa ciepła przy -20st.C ma moc cieplną ok.5,2kW czyli bez wspomagania grzałką da radę :)
Nie wiem o jakim marketingu mówisz, a jeśli chodzi o dokształcanie, to naprawdę dużo i od dawna o tym czytam. Rozmawiałam dzisiaj z monterem pomp ciepła i ze specjalistą do spraw technicznych firmy NIBE. Obaj mają interes w tym by sprzedać mi pompę. A jednak obaj niezależnie od siebie stwierdzili, że pompa powietrzna owszem działa przy -25, ale działa dzięki grzałce. Nie wiem jak to możliwe, że u Ciebie grzałka się nie włącza, chyba że Ty tylko zakładasz że tak będzie? Poza tym masz niesamowicie małe zapotrzebowanie energetyczne (podziwiam), więc może to jest odpowiedź. Tyle ciepła może jest w stanie pompa wytworzyć (choć nadal trudno mi w to wierzyć), ale na standardowy dom nie starczy. Mam nadzieję że mój będzie jak najbardziej zbliżony do Twojego ideału, ale raczej to mało prawdopodobne choćby z racji wielkości domu.


http://www.youtube.com/watch?v=TKesN0mZhks&feature=relmfu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3DTKesN0mZhks%26feature%3Drelmfu)
Wg niektórych opinii jest w tym dużo marketingu...
http://forum.budujemydom.pl/Termoizolacyjny-szalunek-fundamentowy-t14756.html
Dla mnie prowizorka ;)
A dla mnie genialne rozwiązanie. Prowizorka to lanie betonu bezpośrednio w dziurę w ziemi ;) Dziwię się, że Ty - zafiksowany na energooszczędność - nie doceniasz rozwiązania, w którym fundamenty są zaizolowane ze wszystkich stron. Możesz mi wyjaśnić dlaczego jesteś przeciw?

Danonki
01-06-2012, 23:08
Robicie elektrykę przy otwartym budynku? Nie boicie się, że kable Wam wyjdą same z budowy? ;-)

u nas kable nie wyjdą, działka jest tak jakby wewnętrzna i mieszkamy w tej chwili po sąsiedzku z naszym domkiem

rafus12
02-06-2012, 07:32
Fatycznie, dzieki Tomku! Swoja droga to niezla akcja: Murator zrobil akcje konwersji dziennikow na blogowe ale malo ludzi to kupilo. Mi tez sie slabo widzi taka konwencja.

Arturo72
02-06-2012, 07:59
Nie wiem o jakim marketingu mówisz, a jeśli chodzi o dokształcanie, to naprawdę dużo i od dawna o tym czytam. Rozmawiałam dzisiaj z monterem pomp ciepła i ze specjalistą do spraw technicznych firmy NIBE. Obaj mają interes w tym by sprzedać mi pompę. A jednak obaj niezależnie od siebie stwierdzili, że pompa powietrzna owszem działa przy -25, ale działa dzięki grzałce. Nie wiem jak to możliwe, że u Ciebie grzałka się nie włącza, chyba że Ty tylko zakładasz że tak będzie? Poza tym masz niesamowicie małe zapotrzebowanie energetyczne (podziwiam), więc może to jest odpowiedź. Tyle ciepła może jest w stanie pompa wytworzyć (choć nadal trudno mi w to wierzyć), ale na standardowy dom nie starczy. Mam nadzieję że mój będzie jak najbardziej zbliżony do Twojego ideału, ale raczej to mało prawdopodobne choćby z racji wielkości domu.
Czyli wynika z tego,że im dom ma niższe zapotrzebowanie tym kupujemy tańszą pompę ciepła.Zapotrzebowanie jest konieczne w przypadku doboru powietrznej pompy ciepła,jesli masz 8kW przy -20st.C to dobierasz pompę,która ma moc cieplną lekko powyżej 8kW przy -20st.C i grzałka Ci się nie włączy :)
Tego instalator Nibe nie powiedział ?
Nibe jest drogą pompą,jeśli chcecie gruntową to na forum są ludziki,którzy za połowę z tego co pisałaś(25-30tys.zł)posiadają gruntowe pompy takich firm jak ekopol czy ecopower a ostatnio exotherm.
Drugi aspekt marketingu to straszenie "minusami",Nibe nie posiada w ofercie powietrznych i straszy a dni z -25st.C ile będzie w sezonie ? klilka,kilkanaście na 200 dni ? Średnia sezonu grzewczego to -2,-5st.C :)
Ale na starcie,przy zakupie zyskujesz ok.30tys.zł na różnicy cenowej między pompami.
Druga sprawa,że moja pompa w katalogu Atlantica kosztuje 23tys.zł czyli...trzeba umieć i wiedzieć z kim gadać ;)

Swoją drogą cały czas jestem za ideą grzania bezpośrednio prądem :)


A dla mnie genialne rozwiązanie. Prowizorka to lanie betonu bezpośrednio w dziurę w ziemi ;) Dziwię się, że Ty - zafiksowany na energooszczędność - nie doceniasz rozwiązania, w którym fundamenty są zaizolowane ze wszystkich stron. Możesz mi wyjaśnić dlaczego jesteś przeciw?
Jak pisałem,dla mnie samo wykonanie tego to prowizorka i bez przekonania patrzę na to,nawet jeśli jest to XPS ale cieniutki to nacisk na niego będzie kosmiczny i można sobie wyobrazić co stanie się z nim za jakiś czas.
Przeczytaj sobie dkładnie co o tym piszą na innym forum.
Zdecydowanie wolę moją płytę ;)

S.P.
02-06-2012, 21:09
No to cza się pochwalić. 9 marca ława fundamentowa 1 czerwca jak na załączonym obrazku.

marta&robert
02-06-2012, 21:47
S.P. GRATULACJE!! :)


Czyli wynika z tego,że im dom ma niższe zapotrzebowanie tym kupujemy tańszą pompę ciepła.Zapotrzebowanie jest konieczne w przypadku doboru powietrznej pompy ciepła,jesli masz 8kW przy -20st.C to dobierasz pompę,która ma moc cieplną lekko powyżej 8kW przy -20st.C i grzałka Ci się nie włączy :)
Tego instalator Nibe nie powiedział ? Powiedział mi co innego, i jeden i drugi, że ta moc uzyskiwana jest za pomocą grzałki. Że sprawność jest taka, że z 1kW dostarczonego prądu pompa wytwarza 1,7 (gruntowa nawet 5kW, dlatego większość z nich w ogóle nie ma grzałek). Powiedział też, że sprawność pomp powietrznych jest tym mniejsza, im niższa jest temperatura. Jeśli zatem Twoja pompa przy mrozie ma wystarczającą moc, to znaczy to niechybnie, że przy wyższej temperaturze ma tę moc zdecydowanie za wysoką, czyli jakby jest przewymiarowana?



Drugi aspekt marketingu to straszenie "minusami",Nibe nie posiada w ofercie powietrznych i straszy a dni z -25st.C ile będzie w sezonie ? klilka,kilkanaście na 200 dni ? Średnia sezonu grzewczego to -2,-5st.C :) Mylisz się, Arturo i nie wiem po co się wypowiadasz skoro nie wiesz. Nibe ma w ofercie pompy powietrzne i to takie, które działają przy -25st :p Ale panowie uczciwie przyznali, że wówczas grzeje grzałka (wydajność j.w.) I właśnie nikt mi nie mówił o temp. -25, tylko o "bardzo zimnych dniach poniżej -5" ;) To ja zaprotestowałam, że -5 to nie jest mroźny dzień w naszym klimacie, i średnia temp okresu grzewczego do mnie nie przemawia, skoro ogrzewamy nawet gdy jest +15, bo nie mam ochoty przez całą mroźną zimę być skazana na palenie w kominku.


Ale na starcie,przy zakupie zyskujesz ok.30tys.zł na różnicy cenowej między pompami. Tylko jeśli potem twoja energooszczędna pompa grzeje prądem, to trzeba pomyśleć czy aby nie mija się to z celem. I może rzeczywiście lepiej grzać prądem, jak piszesz, bo też się nad tym zastanawiamy.

Swoją drogą cały czas jestem za ideą grzania bezpośrednio prądem :)

(...)


Jak pisałem,dla mnie samo wykonanie tego to prowizorka i bez przekonania patrzę na to,nawet jeśli jest to XPS ale cieniutki to nacisk na niego będzie kosmiczny i można sobie wyobrazić co stanie się z nim za jakiś czas.
Przeczytaj sobie dkładnie co o tym piszą na innym forum.
Zdecydowanie wolę moją płytę ;)

To mi się właśnie nie podoba. Rzucasz koledze, który pyta o technologię, linka do badziewiastego filmiku, na którym niewiele widać. Dlaczego nie podałeś linka do strony z informacjami i dobrego filmu? Niech ludzie sami decydują, ale na podstawie rzetelnych informacji. I nie muszę sobie wyobrażać co się stanie z XPS, skoro są na to badania. Czytałeś?
I byłam na innym forum, gdzie jakiś inny kolega, który nic nie przeczytał - chyba tak samo jak Ty - stwierdza, że to bez sensu, bo bez sensu, a w ogóle jeśli działa, to na pewno jest drogie, ale pewnie nie działa, bo czemu miałoby działać. Irytują mnie takie posty. Skoro ktoś nie chce poznać nowych technologii, to niech się na ich temat nie wypowiada. Dyskutujmy rzeczowo.
A Twoja zacna płyta ma jedną wadę. Kosztowała "trochę" więcej...

Arturo72
02-06-2012, 21:54
Powiedział mi co innego
Bez komentarza ;)
Słuchaj "sprzedawców",widocznie masz sporo kasy ;)
Nie mój portfel :)

Powiedział też, że sprawność pomp powietrznych jest tym mniejsza, im niższa jest temperatura
Tutaj jedynie powiedzieli prawdę...

Powiedział mi co innego, i jeden i drugi, że ta moc uzyskiwana jest za pomocą grzałki. Że sprawność jest taka, że z 1kW dostarczonego prądu pompa wytwarza 1,7 (gruntowa nawet 5kW, dlatego większość z nich w ogóle nie ma grzałek)..
Ale tutaj kłamią jak z nut i widać,że zależy im głównie na kliencie "owcy" którą można ostrzyc równo :)
Nie moje runo,także śmiało możesz je zrzucać ;)


A Twoja zacna płyta ma jedną wadę. Kosztowała "trochę" więcej...
Tak ? Jesteś pewna ? Mi na kalkulatorze wychodzi inaczej :)
Ale ja widocznie mam "nie firmowy" kalkulator a Ty liczysz na firmowym ;)

gosia@
02-06-2012, 22:05
No to cza się pochwalić. 9 marca ława fundamentowa 1 czerwca jak na załączonym obrazku.o rany, gratulacje wielkie

marta&robert
02-06-2012, 22:11
Jesteś strasznie uszczypliwy, Arturo i nie mam ochoty kontynuować z Tobą konwersacji w tym tonie.

Arturo72
02-06-2012, 22:17
Jesteś strasznie uszczypliwy, Arturo i nie mam ochoty kontynuować z Tobą konwersacji w tym tonie.
No cóż,Twoje "runo",także Ty lepiej wiesz komu je zrzucić ;)
Ja starałem się podpowiadać gdzie korzystniej "je" zrzucić lub wogóle nie zrzucać ale jeśli znalazłaś lepszego "fryzjera" to trzymaj się go ;)
Asolta też nie słuchasz...
Powodzenia :)

tomanek4
02-06-2012, 22:26
No to cza się pochwalić. 9 marca ława fundamentowa 1 czerwca jak na załączonym obrazku.

No S.P. naprawdę chylę czoła, budowa ekspresowa tylko czy aby nie powiennieneś się troszkę wstrzymać z oknami i troche odczekać aż mury wyschną? Chyba że teraz wstrzymasz się z tynkami, ale ja się a murowaniu nie specjalnie znam ;)
Pozdro

bury_kocur
02-06-2012, 22:31
O rrrany, S.P. - jestem pod wrażeniem (a trochę mnie skręca z zazdrości ;)). To się nazywa tempo!

kronos85
03-06-2012, 09:06
Jesteś strasznie uszczypliwy, Arturo i nie mam ochoty kontynuować z Tobą konwersacji w tym tonie.


Jesteś strasznie uszczypliwy, Arturo i nie mam ochoty kontynuować z Tobą konwersacji w tym tonie.


@marta&robert NIE obrażaj się ale Arturo72 dobrze gada. Ja przerobiłem 5 "fachowców" od pomp ciepła obiecywali cuda na kiju a po głębszej rozmowie i szczegółowych pytaniach wysypywali się.Bo nie sztuka jest wydać X tyś PLN na system grzewczy. Musisz im instalatorom zawierzyć że proponowane rozwiązanie zrobią dobrze i będzie działać tj ogrzeje ci dom w mrozy i nie zabije rachunkamik za prąd.
Napisałaś że Ci z nibe

"Powiedział mi co innego, i jeden i drugi, że ta moc uzyskiwana jest za pomocą grzałki. Że sprawność jest taka, że z 1kW dostarczonego prądu pompa wytwarza 1,7 (gruntowa nawet 5kW, dlatego większość z nich w ogóle nie ma grzałek"

Powietrzna z 1kw robi 1,7 kw COP 1,7 OK realny
Gruntowa z 1 KW robi 5 KW ? COP 5 sciemniali coś

realny koszt gruntówki z dolnym źródłem poziomym i podłogówka to 30-40 tyś zł. U mnie wchodziły w grę tylko odwierty pionowe więc + 20.000-25000 zł lita skała Wapienna i takie ceny są wierceń u mnie.
Jeśli nie masz jeszcze postawionego budynku to zamontuj powietrzną pompę a skup się na Szczelnym i ciepłym domku dopilnuj aby było jak najmniej mostków i pompa powietrzna na pewno a rade ogrzać.W postawionym budynku tradycyjnie z grzejnikami ,standardowym ociepleniem powietrzna może zabić kieszen i tu gruntówka na 100% lepsza.

autorus
03-06-2012, 09:19
racja, tez jestem przekonany do powietrznej. Dodatkowym argumentem dla mnie jest to ze w każdej chwili można ją wywalić i założyć nową. A co zrobić jak ci się skopie dolne źródło pionowym odwiercie? A czytałem tu na forum takie kwiatki i to firmowych pomp. Normalnie horror.

S.P.
03-06-2012, 10:05
Serdecznie dziękuję wszystkim za gratulacje.
Tommanek, ja buduję na klej, więc za bardzo nie ma co schnąć, jest to cienka warstwa i mało w niej wody. Strop też stał 4 tygodnie zanim został pokryty folią. Poza tym dużo jeszcze nieszczelności właśnie przy dachu.
To mój drugi dom i poprzedni też miał takie tempo. Ja muszę się w listopadzie przeprowadzić. Właśnie zaczęła się elektryka a za tydzień tynki. Pogoda jest fajna, wieje więc dobrze schnie.
Teraz już czekam na urlop, żebym mogła założyć ogród, mam na to cztery tygodnie i plan będzie wykonany.
P.S. Tommanek, ja jestem ona, hihi.:)

gosia@
03-06-2012, 10:10
S. P a jakie okna wybrałas? przy ogrodzie ktos CI bedzie pomagał? Dobre tempo, tez tak budowałam, tez na klej

mechu
03-06-2012, 10:15
My zaczęliśmy kopać fundament 29.03 tego roku, aktualne zaawansowanie Naszej budowy to zalany stop, który postoi jeszcze 2 tygodnie. Przeprowadzkę planujemy na wiosnę 2013. Budujemy parterówkę 170 m2 bez poddasza użytkowego.

R&K
03-06-2012, 10:22
S.P. gratulacje - jestem tego samego zdania - można zamykać i lecieć dalej z pracami

Artur - niestety są owce które nie lubią prawdy - co już przerabialiśmy gdzieś w lutym gdzie wiele osób przygotowywało się do budowy i była rozmowa o różnych rozwiązaniach technologicznych ...

S.P.
03-06-2012, 13:27
Mechu Wiosna przyszłego roku, to jest termin na spokojnie, na pewno uda się zrealizować. Gratuluję budowy parterówki, takie lubię najbardziej.
Gosia Okna wzięłam z M&S na Gdańskiej, to jest tytan termo, złoty dąb obustronnie. Ogród zrobimy własnymi rękami tj. ja, mąż i synowie. Oczywiście to będzie dopiero początek, wyrównanie terenu, ogrodzenie i pierwsze nasadzenia.
R&K Dziękuję za gratulacje. No więc lecimy, lecimy ;).
Na tematy pomp się nie wypowiadam, bo się po prostu na tym nie znam, ale życzę trafnych wyborów.