PDA

Zobacz pełną wersję : Do rozpoczynających budowę wiosną 2012



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

kupiecjudex
03-06-2012, 18:26
Ja dostałe dwie wyceny n okna drewniane. Ten sam pakiet szybowy, takie samo drzewo, okna na wielkośc też oczywiście te same, a różnica w wynenach 20 koła SZOK!!!!
Jak te same okna u różnych producentów mogą mieć aż tak różny rozstrzał cenowy!!!!
Są dwie opcje albo ten pierwszy producent to kompletny partacz (z moich ustaleń wynika że nie), albo ten drugi chce mnie naciągnąć.
Kurde musze lecieć jeszcze gdzieś to wycenić. A może ktoś wyceniał ostatnio okna drweniane i wyszło rozsądnie cenowo, przymierzam się do pakietów 3szybowych, meranti.

jarko17
03-06-2012, 19:05
Skoro o oknach.. Jakie polecacie?
Właśnie szukamy producenta..
Z góry dzięki za namiary...

bitter
03-06-2012, 20:39
MS okna

kwiatek6324
03-06-2012, 21:20
to u nas lawy 35m3 , sciany fundamentowe 26m3, chudziak 13m3, strop 40m3, masakra jakas :o

Detalisci..

Podloze pod lawy: 20m^3
Lawy: 30m^3
Sciany 20m^3
Chudziak: 45m^3
Slupy,belki: 7m^3
Strop: 70m^3

Pozdr
AK

jarko17
03-06-2012, 21:21
MS okna

Dzięki, sprawdzę ich;)

Esiak
03-06-2012, 21:22
Skoro o oknach.. Jakie polecacie?
Właśnie szukamy producenta..
Z góry dzięki za namiary...
HeKaPlast (http://hekaplast.pl/)

jarko17
03-06-2012, 21:24
HeKaPlast (http://hekaplast.pl/)

Też dzięki... Jutro rozpoczynam tournee;)

gosia@
03-06-2012, 21:29
Też dzięki... Jutro rozpoczynam tournee;)Tez szukam okien i sama juz nie wiem. ^ lat temu wybrałam hit forum Gebauera i nie był to złoty strzał. TEraz mam metlik

jarko17
03-06-2012, 21:31
Tez szukam okien i sama juz nie wiem. ^ lat temu wybrałam hit forum Gebauera i nie był to złoty strzał. TEraz mam metlik

Tyle tego jest, że można mętliku dostać. Już mam jedną wycenę z Tyskich okien ale chcę inne sprawdzić bo na roletach zedrzeć mnie chcieli:/

kupiecjudex
03-06-2012, 22:32
Tez szukam okien i sama juz nie wiem. ^ lat temu wybrałam hit forum Gebauera i nie był to złoty strzał. TEraz mam metlik

Gosia weź coś jaśniej!! Też ich biorę pod uwagę dość poważnie. Masz ich okna i jest coś nie tak.!!!!! Normalnie nie zasnę przez te okna :P

aksamitka
04-06-2012, 07:28
Skoro o oknach.. Jakie polecacie?
Właśnie szukamy producenta..
Z góry dzięki za namiary...

my bedziemy mieć OknoPlus

lilly20
04-06-2012, 07:35
Przyjechała WIĘŹBA :wiggle: :wiggle: :wiggle: :wiggle: :wiggle: :wiggle: :wiggle: :wiggle:

lilly20
04-06-2012, 07:37
my bedziemy mieć OknoPlus

Też ich bierzemy pod uwagę i czekam jeszcze na wycenę z Drutexu :)

bitter
04-06-2012, 09:16
Poradzę Wam coś a propos okien. Jak już będziecie wstępnie zdecydowani na firmę to poproście o namiar budowy gdzie właśnie ich monterzy wstawiają okna. Można czasem zmienić zdanie co do firmy. Co Wam dadzą dobre ciepłe okna źle i niechlujnie zamontowane?

aksamitka
04-06-2012, 09:17
Przyjechała WIĘŹBA :wiggle: :wiggle: :wiggle: :wiggle: :wiggle: :wiggle: :wiggle: :wiggle:
do nas tez ma dzis przyjechać :)

dusiaka
04-06-2012, 09:24
A nam dziś (za godzinę) przywożą dachówkę :wiggle:
Ekipa już czeka na działce. Pięciu chłopa przyjechało. Na razie zaczęli od śniadania w blaszaku :p

aksamitka
04-06-2012, 09:40
nam dachoweczka jutro przyjeżdża :) a chlopaki uwijaja sie od rana, tylko pogoda niespecjalna :(

dusiaka
04-06-2012, 10:08
aksamitka- jak dobrze pójdzie, to w dwa miesiące od wbicia łopaty będziemy miały SSO :-)
U nas też byle jaka pogoda. Dekarz miał wejśc w piątek, ale lało jak z cebra Transport dachówki też przełożyliśmy dopiero na dziś.

aksamitka
04-06-2012, 10:20
dusiaka u nas dzis 20 dzień roboczy, także nie jest zle, mam nadzieje ze do konca czerwca skoncza dach :)

S.P.
04-06-2012, 10:41
W sprawie okien. W poprzednim domu też miałam m&s i byłam bardzo zadowolona. O tych nie mogę się wypowiadać poza ich wyglądem i tu jest ok. Ostatnio wykonawca powiedział mi, że dużo deweloperów bierze Drutex ale on by nie wstawił do siebie. Podkreślam to nie jest moja opinia, tylko zasłyszana.

bury_kocur
04-06-2012, 10:58
Ciekawa sprawa z tymi oknami - bo u mnie m&s wypadły najdrożej, a Drutex - najtaniej. Zleciłam chyba 10 wycen, jeszcze się nie zdecydowałam - ale akurat te dwie firmy to skrajności cenowe ;) - różnica sięgała (lub nawet przekroczyła) 100%. Ciekawe dlaczego.

lilly20
04-06-2012, 11:32
S.P mówił dlaczego by ich nie chciał u siebie?? ciekawa jestem dlaczego... takie rady są drogocenne, tym bardziej, że nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji. Jak narazie czekam na wyceny z różnych firm, ale tak naprawde nie wiem które okna są naprawde dobre.

Dziuby
04-06-2012, 11:54
Do nas w srode przychodzi elektryk a za prawie 3 tygodnie przyjada okna:p Jak juz kiedys pisalam wybralismy avante royal, drutex byl 2x tanszy ale nie slyszalam dobrej opinii o tych oknach. Ponoc Jezierski i oknoplus tez sa dobre.

Esiak
04-06-2012, 12:06
sprawdzeni producenci okien na przyzwoitych profilach PVC (ocena subiektywna): Oknoplast, Adams, MS, HeKaPlast, Vetrex, Oknoplus...
wybierzcie profil, wybierzcie producenta, następnie znajdźcie porządną firmę montażową współpracującą z danym producentem...

cronin
04-06-2012, 12:20
Ja zrobiłam odwrotnie :), najpierw wybrałam montażystę/firmę (bo zależy mi na dobrze zrobionym ciepłym montażu) , potem wybrałam z jego oferty okna i dodatki mieszczące się (na szczęście) w moim budżecie. Owszem mogłam zapewne znaleźć okna o takich parametrach taniej, ale zależało mi żeby były dobrze zamontowane, nawet pasywne okna nic nie dadzą jeśli je źle zamontują.

max-maniacy
04-06-2012, 20:32
my mamy do okien jeszcze daleko, ale na 90% będzie Adams, bo mieszkamy w pobliżu Mrągowa (tu mają produkcję). w jednym z dzienników wyczytałam, że budujący mieli problemy z oknami Oknoplastu, a następnie z reklamacją.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?123113-Guzmania-Budowania/page12&highlight=guzmania

może to tylko przypadek, a może nie. warto sprawdzić.

marta&robert
04-06-2012, 23:34
@marta&robert NIE obrażaj się ale Arturo72 dobrze gada.
Mi nie chodzi o to o czym Arturo mówi, tylko o to w jaki sposób. I o tym napisałam. Nie jestem OWCĄ (a może jeszcze w podtekście baranem) tylko człowiekiem. I nie jestem bezmyślna, jak to cały czas sugeruje. Arturo nie chce dyskutować, potrafi tylko robić przytyki. Ty, kronos, potrafiłeś napisać swoje zdanie kulturalnie.



Artur - niestety są owce które nie lubią prawdy - co już przerabialiśmy gdzieś w lutym gdzie wiele osób przygotowywało się do budowy i była rozmowa o różnych rozwiązaniach technologicznych ...

I tak samo Ty, R&K nie rozumiem o co Wam obu chodzi i czemu się mnie czepiacie? :P

Jakiej niby prawdy nie lubię? Co mi za różnica która pompa jest lepsza? Jeszcze żadnej nie kupiłam. Nie mam problemu wysłuchać ARGUMENTÓW. Po to pytam, żeby je usłyszeć. I nie ma dla mnie znaczenia, czy lepsza okaże się ta czy tamta pompa. Ale argumentów nie ma, tylko zgryźliwości. A tak się składa, że pompę powietrzną mam w projekcie i to my ją "zaprojektowaliśmy" kierując się wieloma argumentami. Nad gruntową też zastanawiałam się przez chwilę, bo moim zdaniem tylko głupcy nie zmieniają zdania i uparcie twierdzą, że to co raz wymyślili jest najlepsze. I w tym kontekście właśnie to Arturo nie chce słuchać "prawdy", bo gdyby się okazało, że jego wybór jednak nie był dobry to... :o nie, to niemożliwe. Arturo się przecież nie myli.

Piszę to ostatni raz: nie będę w taki sposób rozmawiać. Kropka.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przepraszam wszystkich innych za cały ten kłótliwy wątek. :confused: Ale nie lubię gdy mnie ktoś obraża.

marta&robert
04-06-2012, 23:43
Strasznie Wam zazdroszczę tych postępów na budowach. U nas wszystko cały czas stoi w miejscu. Poza drzewami, których znowu ostatnio kilka ubyło ;) I już nie stoją. :p
Mam nadzieję, że mój małżonek dowie się jutro wreszcie konkretów odnośnie naszej ekipy. O ile to w ogóle możliwe. Bardzo bym chciałą, żeby prace wreszcie ruszyły.

Arturo72
04-06-2012, 23:45
I w tym kontekście właśnie to Arturo nie chce słuchać "prawdy", bo gdyby się okazało, że jego wybór jednak nie był dobry to... :o nie, to niemożliwe. Arturo się przecież nie myli.

Kalkulator chyba liczy i sumuje poprawnie,chociaż mam nie firmowy.
Ja nie opieram się na czyjeś opinii a w szczególności instalatora,który ma za zadanie sprzedać nam swój produkt i to jak najdrożej...
Bazuje na swoich wyliczeniach.

Po pierwsze i dla wszystkich :

Takie rozwazania nalezy zaczac od dokladnego zaplanowania izolacji termicznej. Im bardziej zaizolowany dom, tym lepiej. Nie wazne jak energia cieplna zostala wytworzona, im wiecej uda sie nam jej zachowac, tym korzystniej na tym wyjdziemy. Nastepnie - dla mozliwie najlepszej izolacji termicznej obliczyc zapotrzebowanie na cieplo, a nastepnie wynikajace z tego zapotrzebowanie na energie w bilansie rocznym (obserwujac forum, czesto widze, ze te dwie wartosci sa tutaj mylone patrzac na rzedy przedstawianych wielkosci), do tego dodajemy ok 5.000kWh/rok dla statystycznej rodziny 3-4 osobowej w domu bez jacuzii na c.w.u i sprawdzamy ile pieniedzy wydamy na ogrzanie domu: a) pradem b) pompa ciepla powietrze-woda c) pompa ciepla glikol-woda d) inne zrodlo ciepla, np. drewno. Znajac koszty inwestycyjne oraz roczne koszty eksploatacyjne jak na kartce (doslownie) wyjdzie nam, ktore rozwiazanie bedzie oplacalne w NASZYM przypadku. Od takich wyliczen (obliczen energetycznych, nastepnie bilansu zuzycia energii, konczac na bilansie kosztow)zaczynamy oferte dla naszych klientow, przedstawiajac im nastepnie najlepsze opcje i czasem wynika z nich, ze oplaca sie zamontowac pompe ciepla w domu o powierzchni 170m2, a czasem jest to pozbawione sensu - kazdy przypadek nalezy rozwazyc z osobna, pamietajac, ze najlepiej zaczac rozwazania od izolacji. Im dom mniejszy i lepiej ocieplony, tym mniejszy sens ma pompa ciepla. Do nissana micry 1.0, ktorym zona pokonuje rocznie 6.000km nie ma sensu wsadzac instalacji gazowej, ale do superba v6, ktory robi w firmie 60.000tys km zdecydowanie tak. Czasem natomiast micra robi 22.000km i instalacja ma sens, a superb ma silnik 1.8t i nie jest za czesto uzywany, a mimo to warto wsadzic mu lpg. Jednym slowem - nie da sie odpowiedziec uniwersalnie, czy i jaka pompa ma sens.
Po drugie:

Średni COP powietrznej w sezonie grzewczym to 2,5 a gruntowej 3,5.Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie 70kWh/m2/rok dla domu 150m2 wychodzi z cwu ok.12000kWh,dla powietrznej będzie to 4800kWh a dla gruntowej 3400kWh czyli różnica 1400kWh.Biorąc pod uwagę cenę prądu w II taryfie róznica w rachunkach 500zł.Teraz pytanie jaka jest róznica w cenie samej pompy,przy 5tys.zł jak widać będzie to 10 lat zanim dojdziemy do wyrównania cen między pompami :)
Dla domu mniejszego lub z mniejszym zapotrzebowaniem różnica będzie jeszcze większa na korzyść powietrznej,w moim przypadku różnica między COPami to tylko 700kWh czyli jakieś 250zł i przy różnicy 7tys.zł między powietrzną a gruntową(Atlantic vs Ecopower) czas zwrotu to 28 lat :)No i mamy ten plus,że całą działeczkę mamy do dyspozycji ;)

A po trzecie czy wzięłaś do ręki kalkulator i liczyłaś opłacalność inwestycji i eksploatacji ? :
a.ogrzewania prądem
b.ogrzewania pompą powietrzną
c.ogrzewania pompą gruntową

Podaj wyniki wyliczeń czy może opierasz się jedynie na zdaniu instalatorów,którzy chcą Ci wcisnąć pompę najlepiej gruntową za kosmiczną kasę ?

Ja wszedłem w powietrzną tylko "dzięki" wysokiemu zużyciu cwu,gdyby nie to grzałbym prądem,ponieważ wg wyliczeń u mnie wychodził najekonomiczniej w przypadku c.o :)

marta&robert
05-06-2012, 00:22
Ad.1 Aslot liczy zapotrzebowanie mojego domu, bądź spokojny. I liczy je on właśnie dlatego, że ja nie potrafiłam tego zrobić sama i poprosiłam o pomoc. Naprawdę nie odkrywasz Ameryki cytując to wszystko, co jest dość oszywiste. Oczywiście, że dla jednych pompa gruntowa będzie super, dla innych to bez sensu. Gdybyś zechciał mnie uważniej słuchać, to byś wiedział, że wcale nie jestem zwolenniczką pompy gruntowej i pisałam kiedyś ile mój brat wydał na taką pompę i że to się nigdy chyba nie zwróci. Oczywistym jest dla mnie, że im cieplejszy dom, tym drogie w zakupie źródła ogrzewania są mniej opłacalne. Dlatego właśnie w projekcie mamy pompę powietrzną, a nie gruntową, choć mam większą rodzinę i większą pow. domu niż mój brat. Ale my od pocątku planowaliśmy dom energooszczędny, a on nie.

Ad.2 Co to znaczy "średni" COP? Skąd masz te dane? Jakich konkretnych pomp dotyczą? Chyba nie chcesz powiedzieć, że niezależnie od firmy wszystkie pompy są mniej-więcej tak samo sprawne?

Ad.3 - jak wyżej. I nie martw się, nikt mi niczego nie wciśnie na siłę. A tak w ogóle to w Twojej kalkulacji ciekawe jak by wypadły pompy Nibe, bo tak się składa, że u nich można kupić gruntową tańszą od powietrznej (z odwiertami wychodzi prawie na to samo), i co Ty na to? Jak to się ma do ogólnej teorii? W tym przypadku akurat wydaje się bezsensowne kupowanie pompy powietrznej, prawda?
Co wcale nie oznacza, że ją kupię. Ani jedną ani drugą.

Arturo72
05-06-2012, 07:42
Ad.2 Co to znaczy "średni" COP? Skąd masz te dane? Jakich konkretnych pomp dotyczą? Chyba nie chcesz powiedzieć, że niezależnie od firmy wszystkie pompy są mniej-więcej tak samo sprawne?


Ad.2.Zanim zaczniesz kupować to zainteresuj się co to jest COP bo jesteś bardzo podatna na słowo mówione rzez sprzedawców...
COP z wykresami mocy grzewczej jest podawany przez szanującego się producenta pomp ciepła,nawet przez Nibe..i jest liczony jednakowo dla wszystkich wg tej samej normy.
Właśnie to chce powiedzieć,praktycznie wszystkie pompy powietrzne czy gruntowe mają podobne dane do siebie,różnią się jedynie miejscami po przecinku i różnią się niuansami a płacimy za nazwę firmy a nie za właściwości i osiągi samej pompy.
Większość producentów do swoich pomp montuje bebechy jednej czy dwóch firm i tyle.
Magia zachwalania pompy np.Nibe to magia marketingu przez sprzedawców,podobne parametry będzie miała pompa np.ecopolu czy ecopowera,podobnie rzecz ma się z powietrznymi i tak Atlantic,Daikin,Panasonic,Fujitsu posiadają podobne parametry.
Poniżej wykres z COP powietrznej Atlantica S8,jak znajdę czas to wrzucę wykresy z COP innych firm.
Powtarzam,od tego czy załączy się grzałka czy nie decyduje dobór pompy pod konkretne zapotrzebowanie a nie sama pompa.
119052

Z powyższego wykresu można odczytać,że ta konkretna pompa przy domu z z zapotrzebowaniem ok.5kW przy -20st.C nie będzie grzała wogóle grzałką do -20st.C i przy -20st.C posiada COP1,8 ale już przy temperaturze -7st.C ma COP2,76 i z tego wynika średni COP dla sezonu grzewczego,a dla domu z zapotrzebowaniem ok.7kW przy -20st.C będzie wspomagała się(nie grzała) grzałką od -5st.C.
I tu jest ważny dobór mocy pompy a nie konkretmej pompy.
Twoi doradcy z Nibe albo tego nie wiedzą albo chcą Cię celowo wprowadzić w błąd i wcisnąć coś co im pasuje i dlatego trzymałby sę od nich z daleka i nie narzakał na moje wywody.
Ale jak idzie się do pierwszego lepszego sklepu i mówi się sprzedawcy "chcę kupić pompę ciepła" to tak jest ;)



Ad.3 - jak wyżej. I nie martw się, nikt mi niczego nie wciśnie na siłę. A tak w ogóle to w Twojej kalkulacji ciekawe jak by wypadły pompy Nibe, bo tak się składa, że u nich można kupić gruntową tańszą od powietrznej (z odwiertami wychodzi prawie na to samo), i co Ty na to? Jak to się ma do ogólnej teorii? W tym przypadku akurat wydaje się bezsensowne kupowanie pompy powietrznej, prawda?
Co wcale nie oznacza, że ją kupię. Ani jedną ani drugą.
Ad.3 Jak wyżej,ale po Twoim poście widać,że jednak sprzedawca Nibe wciśnie Ci gruntową,chociażby teoretycznie bo na powietrzną zrobił sztucznie wyższą cenę ponieważ powietrzna nie ma prawa być nawet w podobnej cenie do gruntowej,z powodu czysto technicznych tzn. DZ darmowe w wykonaniu w przypadku powietrznej.
Powodzenia ...Twoja kasa )
Rzuć konkretne ceny z oferty.
Poza Nibe istnieją inne marki pomp ciepła z inną naklejką na sobie o podobnych parametrach,także z markowymi częściami i po zdecydowanie niższych cenach.Zależnie od zapotrzebowania na ciepło powietrzne od 16tys.zł a gruntowe z DZ własnej roboty od 23tys.zł a odwiertami od 30tys.zł i piszę o cenach kompletnych z montażem i zasobnikiem.Są to dane z moich ofert i mówimy o markowych pompach ciepła bo chinole można mieć już za 9tys.zł w przypadku powietrznych i 20tys.zł w przypadku gruntowej z odwiertami.A przy okazji ile Nibe daje gwarancji ? Mój Atlantic ma 5 lat a patrząc na cenę Nibe to powinno być z 10 lat ;)

S.P.
05-06-2012, 12:55
Arturo72 Czy mógłbyś bez takiego zadęcia wypowiadać swoje opinie, proszę. Czytam twoje wypowiedzi i faktycznie ich ton może być mało przyjemny dla adresatów. :) Ostatecznie wszyscy użytkownicy tego forum są dorośli i to oni wykłądają pieniądze na swoje inwestycje. Zalecam większy dystans do czyichś spraw. Dziękuję.
Lilly W sprawie okien Drutexu, chodzi o jakość wykonania, trzymanie parametrów. Podkreślam, ja nie mam z nimi żadnych doświadczeń.

Arturo72
05-06-2012, 13:02
Arturo72 Czy mógłbyś bez takiego zadęcia wypowiadać swoje opinie, proszę. Czytam twoje wypowiedzi i faktycznie ich ton może być mało przyjemny dla adresatów. :) Ostatecznie wszyscy użytkownicy tego forum są dorośli i to oni wykłądają pieniądze na swoje inwestycje. Zalecam większy dystans do czyichś spraw. Dziękuję.


Zawsze do usług ;)
Fakt,nie są to moje pieniądze i nikt nawet nie podziękuje mi za to ;)
Oj ja naiwny,muszę z tym skończyć( z doradzaniem jak nie dać się naciągnąć ) :)

Marzena i Rafał
05-06-2012, 14:35
My wczoraj zamówiliśmy okna i drzwi wejściowe. Okna VERTEX V90+ podobno jedne z lepszych okien plastikowych obecnie na rynku (przekonamy się :) ) a drzwi będę miała takie z firmy MAR-TOM z Jędrzejowa cena przyzwoita i są ładniutkie ;)

R&K
05-06-2012, 15:24
I tak samo Ty, R&K nie rozumiem o co Wam obu chodzi i czemu się mnie czepiacie? :P
.......
Przepraszam wszystkich innych za cały ten kłótliwy wątek. :confused: Ale nie lubię gdy mnie ktoś obraża.

HALOOO !!! ja ogólnie napisałem o wszytskich bocianach a nie o Tobie!!!
ja pompy nie mam, nie znam się na nich i nie uczetnicze w dyskusji

bury_kocur
05-06-2012, 15:33
Ławy zalane :D

Dziuby
05-06-2012, 15:38
My w dalszym ciagu szukamy drzwi i mamy spory problem, poniewaz nasz ulubiony wzor 119127( firmy Lizurej) mozemy miec tylko drewniany a drewno na nasze warunki pogodowe i roznice temperatur raczej odpada. Tak wiec wolelibysmy stalowe lub ewentualnie plastikowe ale zaden wzor nas nie ujal:( Chyba raczej w tym roku drzwi sobie darujemy (nie chce brac jakichkolwiek aby tylko zamknac dom przed zima). Gdyby ktos jeszcze mial namiary na firmy produkujace drzwi stalowe lub pcv to bede wdzieczna.:yes:

max-maniacy
05-06-2012, 16:04
Dziuby zobacz firmę ŻeMP. Mi się podobają ich drzwi. Są z pcv.

http://www.zemp.pl/drzwi.html

Dziuby
05-06-2012, 17:04
Dzieki za namiar:)

gaga33
05-06-2012, 17:22
moge polecić świtna ekipę budowlaną, która stawia mi domekdomy stawiaja ponad 30 lat, sa precyzyjni, zaufani i naprawdę szybko stawiają, a do tego sa NIEDRODZY i to bardzo niedrodzy, także jesli ktoś jest zainteresowany to piszcie to wyslę numer kontaktowy.

wysyłam jedno zdjecie z naszych postepów:

http://img515.imageshack.us/img515/7075/20120604175236resized.jpg

Arturo72
05-06-2012, 18:32
A tak w ogóle to w Twojej kalkulacji ciekawe jak by wypadły pompy Nibe, bo tak się składa, że u nich można kupić gruntową tańszą od powietrznej (z odwiertami wychodzi prawie na to samo), i co Ty na to? Jak to się ma do ogólnej teorii? W tym przypadku akurat wydaje się bezsensowne kupowanie pompy powietrznej, prawda?

Poniżej wykres i dane powietrznej Nibe Fighter i Split,porównaj sobie z wykresem Atlantica,który zapodałem parę postów wyżej i zważ na to,że Nibe to koszt jak sama pisałaś 30tys.zł a Atlantic 17tys.zł.
Wnoski pozostawiam do wysunięcia samemu ;)
119180

No ale już miałem nie podpowiadać ;)

pukul
05-06-2012, 20:37
My wczoraj zamówiliśmy okna i drzwi wejściowe. Okna VERTEX V90+ podobno jedne z lepszych okien plastikowych obecnie na rynku (przekonamy się :) ) a drzwi będę miała takie z firmy MAR-TOM z Jędrzejowa cena przyzwoita i są ładniutkie ;)

a to dobre :) mieszkam w jędrzejowie i nie wiedziałam że jest taka firma :)
czy ceny:
23 za tynk cementowo wapienny z materiałem za m2
26 ocieplenie na gotowo za m2
to dobre ceny?
jeśli możecie to wypowiedzcie się - jutro mam rozmowy :)

lilly20
05-06-2012, 20:54
Dobre ceny, przynajmniej ta na tynki cementowo-wapienne, nam koleś robocizna+materiał za m2 powiedział 26 zł z zacieraniem na gładko ( oczywiście tynkowanie maszynowe ).

bury_kocur
05-06-2012, 20:56
Chyba dobre ceny - ja wstępnie zrobiłam rozpoznanie i za tynk podobnie, a za ocieplenie krzyczą prawie 10 zł więcej u mnie...

pukul
05-06-2012, 20:59
dzięki za odpowiedzi - ekipy polecane więc chyba się umówię :) czekam na wycenę ocieplenia poddasza i truchleję - jak otrzymam to znowu poproszę o radę

Tomasz Antkowiak
05-06-2012, 21:35
Chyba dobre ceny - ja wstępnie zrobiłam rozpoznanie i za tynk podobnie, a za ocieplenie krzyczą prawie 10 zł więcej u mnie...


kocury, jak tam? wystartowaliscie wreszcie ?:)

bury_kocur
05-06-2012, 21:40
Stronę wcześniej się chwaliłam :) Ławy dziś wylane :)

Tomasz Antkowiak
05-06-2012, 22:03
Stronę wcześniej się chwaliłam :) Ławy dziś wylane :)


umknelo mi:) to na boze cialo bedziecie mieszkac ? ;)

bury_kocur
05-06-2012, 22:35
No co Ty - mieszkaliśmy już wczoraj, znaczy mąż :) Ktoś musiał przez noc przypilnować stali w wykopach ;)

Tomasz Antkowiak
05-06-2012, 22:41
no tak, a fajnych macie sasiadow? :D

bury_kocur
05-06-2012, 22:43
Chyba tak - ale straż sąsiedzka nie patroluje jednak okolicy ;)

Tomasz Antkowiak
05-06-2012, 22:47
znaczy kiepska organizacja...

wiesz ze troche rujnujemy watek ;) moze zalozcie jakis dziennik, bedzie mozna do woli paplac o dupie maryni, ewentualnie mozna popaplac u nas ;)

padalo u was dzisiaj tez caly dzien ?

bury_kocur
05-06-2012, 22:51
czaję się jakoś na ten dziennik, może założę faktycznie i nie będzie :offtopic:
Padało trochę rano (o mało nie odwołałam betonu), potem przestało - a do końca dnia taka minimalna mżawka się utrzymywała. Nic, co by mnie wyprowadziło z równowagi w temacie wiążącego betonu, w każdym razie ;)

marta&robert
05-06-2012, 23:43
Marzena i Rafał drzwi na maxa odjechane :) Jeszcze takich nie widziałam. Ciekawa jestem jak będzie wyglądał Wasz dom.
bury_kocór gratulacje! Mam nadzieję wkrótce napisać to samo zdanie, o tak!

Arturo uparłeś się na te pompy Nibe jak szczerbaty na suchary. ;) A ja nawet z nimi nie prowadzę żadnych rozmów. I zainteresowałam się tą akurat firmą z jednego tylko powodu - promocji w postaci rabatu 4 tys PLN. Nie wiedziałam, że wszystkie pompy mają podobną sprawność, dzięki za tę informację. Dziwi mnie to, bo np. rekuperatory mają różne parametry w różnych firmach. Ale może zaraz się dowiem, że też nie...?
A Ty też się dowiedziałeś czegoś nowego. Tego mianowicie, że Nibe MA pompy powietrzne w cenie gruntowych, a nawet droższe, chodź to - zgadzam się z Tobą - zupełnie nielogiczne :) (rozumiem, że zajrzałeś na ich stronę i znalazłeś ceny nie tylko powietrznych).

A w ogóle chciałabym rzucić swój temat na forum, jak można. DRZEWA. Co sądzicie, czy ma ktoś doświadczenia w temacie "które drzewa wyciąć a które zostawić, i ile wyciąć?". Mamy sporo drzew na działce (sporo już też nie mamy), i nie wiem co z nimi dalej zrobić. Miałam początkowo wizję, że część działki zostawię "zalesioną" (bardzo hucznie powiedziane, na razie to jest raczej zarośnięta), ale gdy się okazało, że większość drzew to chyba leszczyna i są strasznie kruche i niewiele warte, to mi się odechciało. Chciałam już wyrzucić wszystkie oprócz brzóz, ale trochę się obawiam, że z mojej "leśnej" ;) (oczywiście przesadzam z tym lasem bardzo) działki nic nie zostanie. Z trzeciej strony czytałam, że drzewa od północy to nic dobrego, a one właśnie wszystkie są od północy (działka z wjazdem od południa). Czy warto zostawiać takie nieatrakcyjne drzewa, czy lepiej mieć ich mniej, a sąsiadów zasłonić krzewami?
A może ktoś z Was ma "leśną" działkę i pomysł jak wykorzystać istniejące drzewa? Albo ktoś ma drzewa i je przeklina? (pewnie jesienią to będę robić gdy przyjdzie grabić liście - teraz mam 3 owocowe drzewka w ogrodzie, a liści kilka dobrych worków). Dzięki z góry za odpowiedzi!
Poniżej zdjęcie aktualnego wyglądu działki (kończy się za tymi drzewami).

Arturo72
06-06-2012, 08:29
Arturo uparłeś się na te pompy Nibe jak szczerbaty na suchary. ;) A ja nawet z nimi nie prowadzę żadnych rozmów. I zainteresowałam się tą akurat firmą z jednego tylko powodu - promocji w postaci rabatu 4 tys PLN.

Nie uparłem się,Nibe to tylko ofiara a sprawa dotyczy także innych "drogich" marek typu Danfoss,Viesemann,Zubadan i tym podobnych ;)Chciałem pokazać,dla szukających pomp ciepła,że czasami warto zastanowić się nad sensem płacenia dużej kasy za coś co ma jedynie "firmową" naklejkę a właściwości i wnętrze podobne do pomp za mniejszą kasę :)

autorus
06-06-2012, 08:43
kolega Arturo jest jest irytujący na max :) Ale nie można mu odmówić ze doży do optymalizacji. I na pewno niczego nie promuje do czego nie jest przekonany. Taki typ :)

bitter
06-06-2012, 09:20
A może ktoś z Was ma "leśną" działkę i pomysł jak wykorzystać istniejące drzewa? Albo ktoś ma drzewa i je przeklina? (pewnie jesienią to będę robić gdy przyjdzie grabić liście - teraz mam 3 owocowe drzewka w ogrodzie, a liści kilka dobrych worków). Dzięki z góry za odpowiedzi!
Poniżej zdjęcie aktualnego wyglądu działki (kończy się za tymi drzewami).


Drzewa na działce to SKARB! A od północy to skarb najwięszy! Osłonią dom przed wiatrem co poprawia bilans energetyczny. Moja dewiza jest taka - "wyciąć zawsze zdążysz a rośnie 30 lat!". Posprzątaj pod drzewami, usuń stare gałęzie i zostaw. Działka bez drzew jest jak piwo bez alkoholu, niby fajne ale czegoś brakuje ;-)

lilly20
06-06-2012, 09:52
Też bym drzewa zostawiła, będzie Ci bez nich ''łyso'' :) a teraz z innej beczki: wczoraj w strugach deszczu udało nam się ogrodzić 3/4 naszej działki ( siatką leśną ) :) Posprzątaliśmy w zeszłym tygodniu sporą ilość gruzu i jest ładnie... czekamy jeszcze na wywów pozostałych materiałów, zostało trochę porothermów i terivy. Przyjechała już ziemie do wyrównania terenu i czekamy na koparkowego, który mam nadzieję nam to wszystko upożądkuje ładnie i można siać trawkę ;)

autorus
06-06-2012, 10:03
Wyciąć wszystkie drzewa, to żaden skarb. Spróbuj potem takie drzewo wyciąć, tragedia. Sam się bujam z tym i wójt gminy wymyślił ze nie bo mu się one podobają.

Arturo72
06-06-2012, 10:03
kolega Arturo jest jest irytujący na max :) Ale nie można mu odmówić ze doży do optymalizacji. I na pewno niczego nie promuje do czego nie jest przekonany. Taki typ :)

Ten typ tak ma ;)

bury_kocur
06-06-2012, 10:07
Ja przyłączam się do frakcji za zostawieniem drzew ;) Sama miałam na działce piękne sosny i brzozy - i co do sztuki musiałam wyciąć, bo rosły akurat w miejscu domu. Żal rozrywał mi serce, mimo że od jeszcze przed zakupem miałam tego świadomość. Jeśli uznasz, że to była zła decyzja, zawsze zdążysz wyciąć, a nowe tak prędko nie urosną.

marta&robert
06-06-2012, 11:18
Dzięki za morze odpowiedzi :)
No widzicie, piękne sosny i brzozy to naprawdę SKARB, i te byłabym gotowa chronić własną piersią (albo i dwiema :D), ale reszta jest mało atrakcyjna. No i właśnie: wyciąć duże drzewo gdy dom już będzie stał wcale nie będzie tak prosto. I nie tylko chodzi o pozwolenie. Te, które usunęliśmy ostatnio, z "pierwszej linii" były tak wysokie, że przewracały się tuż obok granicy fundamentu. Te co zostały rosną trochę dalej i są trochę niższe, ale za parę lat będą jeszcze wyższe. I jak je wtedy usunę??? A jak mi się wywali na dom i uszkodzi dach?? No i rozryty trawnik w miejscu korzeni - choć w tym kontekście to szczegół kosmetyczny - też nie fajna wizja. Może rzeczywiście dobrze byłoby usunąć chaszcze i zobaczyć jak to wygląda wtedy? Hmm. Dzięki.

aksamitka
06-06-2012, 11:59
wytnij te co sa malo atrakcyjne a reszte zostaw :)

gorbag
06-06-2012, 14:07
Wkrótce wycinam pod dom jabłonie i grusze które Tato ś.p. sadził, a ja znam od dziecka. Serce się rwie, tyle łaziłem po tych drzewach, później przycinałem, później robiłem jabole z ich owoców... :(
Wyciąć coś trzeba, bo właściwie na całej działce coś rośnie, ale nie ruszymy ani jednego więcej drzewa niż to niezbędne.

kupiecjudex
06-06-2012, 15:14
Dziś byłem w "Salonie firmowym Sokółki""":P No i jestem niezadowolony!!!
Generalnie się okoazalo że przy mojej stolarce wiele rzeczy nie można, albo się nie da.
Pani nie wiedziała co to montaż w warstwie ocieplenia, i twierdziła że Sokółka takiego montażu nie robi a pracuje już 14 lat w tej firmie. Niezły syf ten punkt tak ie mam ogólne spostrzeżenie.
Może i bym przyjął to wszystko na klatę i uwierzył, gdybym wcześniej nie był u innych producentów okien, gdzie generalnie "moje problemy" problemem nie były.
Ale się nie poddam udam się jeszcze do innego salonu Sokółki.
Niestety niesmak i awersja pozostają.

bitter
06-06-2012, 19:28
Dzięki za morze odpowiedzi :)
No widzicie, piękne sosny i brzozy to naprawdę SKARB, i te byłabym gotowa chronić własną piersią (albo i dwiema :D), ale reszta jest mało atrakcyjna. No i właśnie: wyciąć duże drzewo gdy dom już będzie stał wcale nie będzie tak prosto. I nie tylko chodzi o pozwolenie. Te, które usunęliśmy ostatnio, z "pierwszej linii" były tak wysokie, że przewracały się tuż obok granicy fundamentu. Te co zostały rosną trochę dalej i są trochę niższe, ale za parę lat będą jeszcze wyższe. I jak je wtedy usunę??? A jak mi się wywali na dom i uszkodzi dach?? No i rozryty trawnik w miejscu korzeni - choć w tym kontekście to szczegół kosmetyczny - też nie fajna wizja. Może rzeczywiście dobrze byłoby usunąć chaszcze i zobaczyć jak to wygląda wtedy? Hmm. Dzięki.


A słyszałaś o przycinaniu koron drzew, żeby nie rosły za wysokie? ;)

qana
06-06-2012, 21:44
A w ogóle chciałabym rzucić swój temat na forum, jak można. DRZEWA. Co sądzicie, czy ma ktoś doświadczenia w temacie "które drzewa wyciąć a które zostawić, i ile wyciąć?". Mamy sporo drzew na działce (sporo już też nie mamy), i nie wiem co z nimi dalej zrobić.

Strasznie zazdroszczę Ci tych drzew.... zrobisz jak będziesz uważać, ale ja bym NIE WYCINAŁA :d

tomanek4
06-06-2012, 21:54
wytnij te co sa malo atrakcyjne a reszte zostaw :)

Pod warunkiem że nie są blisko domu, poza zagrożeniem dla dachu weź pod uwagę np. liście czy igliwie w rynnach, potrafią skutecznie je zapchać, chyba że liczysz sie z okresowym czyszczeniem rynien, poze tym słyszałem od dekarzy historie o skaczących z drzew kunach które również potrafią narobić szkód.

bitter
07-06-2012, 09:14
Pod warunkiem że nie są blisko domu, poza zagrożeniem dla dachu weź pod uwagę np. liście czy igliwie w rynnach, potrafią skutecznie je zapchać, chyba że liczysz sie z okresowym czyszczeniem rynien, poze tym słyszałem od dekarzy historie o skaczących z drzew kunach które również potrafią narobić szkód.

Chyba się horrorów za dużo naoglądałeś ;-) Jaki to problem wyczyścić rynny raz w roku? A kuny ... jak będą chciały i tak znajdą sposób na dostanie się do domu.

aksamitka
07-06-2012, 09:53
P weź pod uwagę np. liście czy igliwie w rynnach, potrafią skutecznie je zapchać, chyba że liczysz sie z okresowym czyszczeniem rynien,

czyścić i tak trzeba, wystarczy ze sąsiad ma drzewa ;)

max-maniacy
07-06-2012, 21:21
drzewa od północnej strony to dobra rzecz, przede wszystkim osłonią zimą od północnych wiatrów, a latem dadzą trochę cienia. a taka łysa działka nie jest już taka ładna. wytnijcie tylko te, które naprawdę musicie i te, które są w kiepskim stanie.

tundra
08-06-2012, 09:58
Chciałabym się przywitać i przedstawić na tym forum, bo my też bocianki tegoroczne :)
Przebrnęłam przez wątek( sporo sie dowiedziałam) aż do teraz i nadszedł czas aby się przyłączyć.Jesteśmy na etapie PnB ale trochę nietypowo bo częśc domu mamy już w SSO a tylko chcemy go trochę rozbudować.
Czy jest na forum ktoś z lubelszczyzny bo na razie nikogo nie wyśledziłam?
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i liczę na ciepłe przyjęcie -to w końcu mój pierwszy post na FM:)

lilly20
08-06-2012, 10:28
tundra witaj :wave: wśród bocianków 2012 :wave:

pan Żubr
08-06-2012, 11:16
Drzew nie wycinajcie, bo po budowie bedziecie sadzić na nowo i żałować, że tamte wycieliście

pan Żubr
08-06-2012, 11:20
Dziś byłem w "Salonie firmowym Sokółki""":P No i jestem niezadowolony!!!
Generalnie się okoazalo że przy mojej stolarce wiele rzeczy nie można, albo się nie da.
Pani nie wiedziała co to montaż w warstwie ocieplenia, i twierdziła że Sokółka takiego montażu nie robi a pracuje już 14 lat w tej firmie. Niezły syf ten punkt tak ie mam ogólne spostrzeżenie.
Może i bym przyjął to wszystko na klatę i uwierzył, gdybym wcześniej nie był u innych producentów okien, gdzie generalnie "moje problemy" problemem nie były.
Ale się nie poddam udam się jeszcze do innego salonu Sokółki.
Niestety niesmak i awersja pozostają.

Idź do różnych sprzedawców. Mi na początku powiedzieli w jednym z salonów sprzedaży okien (nie Sokółka), że takich okien jak mam w projekcie to oni nie zrobią i NIKT takich nie zrobi. Okazało się to zupełną nie pradą. Da się zrobić i do tego z gwarancją.
Ten montaż sprawdz jeszcze gdzieś (internet/specjalisci). Czasem się okazuje, że nie ma problemów przed zakupem, a po zakupie są...

tundra
08-06-2012, 11:23
Bardzo dziękuję za ciepłe przyjęcie-juz mi raźniej:)

kupiecjudex
08-06-2012, 15:50
Idź do różnych sprzedawców. Mi na początku powiedzieli w jednym z salonów sprzedaży okien (nie Sokółka), że takich okien jak mam w projekcie to oni nie zrobią i NIKT takich nie zrobi. Okazało się to zupełną nie pradą. Da się zrobić i do tego z gwarancją.
Ten montaż sprawdz jeszcze gdzieś (internet/specjalisci). Czasem się okazuje, że nie ma problemów przed zakupem, a po zakupie są...

Już byłem w trzech punktach i wszysto można .... tylko w Sokółce nie. Może to kwestia zę ten ich salon był kulawy. Sąsiad ma z innego salony Sokółki i można się okazuje. Mam już dwie wyceny, i chce jeszczę cenę Sokółki poznać. Ale jestem do niej zrażony już na wstępie.
Żeby myło mało tego, to po mojej wizycie w tym salonie w ostatnią środę, nie mogłem ścierpieć tego że nie montują w ociepleniu, więc ze strony Sokólki zadałem pytanie do centrali, czy montuję okna na kotwacj JBD i tp, lub w inny sposób w warstwie ocieplenia. Za dwie godziny odpisał mi jakiś dyrektor techniczny czy ktoś taki " że właśnie wprowadzają ten montaż do oferty" :jawdrop:
Sory ale ja nie będę królikiem doświadczalnym!!!!!!!!!!!!!!!

Najsensowniej wygląda oferta Gebałera, do tej pory, obsługa klasa znają się na wszystkim i nie ma rzeczy niemożliwych, tylko ta cena, muszę to jeszcze zweryfikować z innymi wycenami.

kupiecjudex
08-06-2012, 16:47
gosia@ cos wiedziała o GEBUERZE ale coś milczy:(

tomanek4
08-06-2012, 21:59
Chyba się horrorów za dużo naoglądałeś ;-) Jaki to problem wyczyścić rynny raz w roku? A kuny ... jak będą chciały i tak znajdą sposób na dostanie się do domu.

Widziałem domy w których przez drzewa właśnie czyszczenie rynien raz w roku to na pewno za rzadko, a przed kunami można dach zabezpieczyć, nie wiem co mają rynny z horrorami, ale zabłysnąłeś, lubisz dogryzać to zmień miejsce bo forum to chyba nie jewst od tego, może dla ciebie to nie problem wchodzić na drabinę ale może dla kogoś być, pomyślałeś o tym? Nie całe życie ma sie 20, 30 i 40 lat...a może bolą Cie zgryźliwe posty kierowane do ciebie i może teraz uda się odgryżć... Znajdź sobie innego jelenia

tomanek4
08-06-2012, 22:02
czyścić i tak trzeba, wystarczy ze sąsiad ma drzewa ;)

Tak, ale jeśli masz drzewa kilka metrów od domu to na pewno trzeba je częściej czyścić niż jeśli stoją kilkadziesiąt metrów...

dusiaka
09-06-2012, 00:20
Cześć bocianki.
Czas na krótkie podsumowanie bo i chwila pamiętna.
Nie chodzi o EURO, które dziś się zaczęło, ale wydarzenie dla nas co najmniej tak samo ważne:

19 marca 2012 - wydane PnB
10 kwietnia - zdjęcie humusu
11 kwietnia- tyczenie domu
18 kwietnia - zalane fundamenty
4 maja- budują się ściany parteru
23 maja - więźba
4 czerwca- folia na dachu
Dziś, 8 czerwca - ukończony dach

W sumie w niecałe dwa miesiące (bez dwóch dni), tj. 40 dni roboczych osiągnęliśmy SSO :wave:
A o to dowód:
http://img201.imageshack.us/img201/4497/otojestemanatolzmienroz.jpg

aksamitka
09-06-2012, 06:48
Tak, ale jeśli masz drzewa kilka metrów od domu to na pewno trzeba je częściej czyścić niż jeśli stoją kilkadziesiąt metrów...

moj sąsiad ma brzozy jakieś 40m od mojego domu i robią więcej dziadostwa niż moje topole 15-20 od domu ;)

bury_kocur
09-06-2012, 06:59
Dusiaka, gratulacje! Ależ się fajnie ogląda takie domki, których chwilę wcześniej jeszcze nie było :)
I masz porządek na działce - chyba muszę jechać posprzątać trochę u siebie :oops:

bitter
09-06-2012, 07:25
Widziałem domy w których przez drzewa właśnie czyszczenie rynien raz w roku to na pewno za rzadko, a przed kunami można dach zabezpieczyć, nie wiem co mają rynny z horrorami, ale zabłysnąłeś, lubisz dogryzać to zmień miejsce bo forum to chyba nie jewst od tego, może dla ciebie to nie problem wchodzić na drabinę ale może dla kogoś być, pomyślałeś o tym? Nie całe życie ma sie 20, 30 i 40 lat...a może bolą Cie zgryźliwe posty kierowane do ciebie i może teraz uda się odgryżć... Znajdź sobie innego jelenia

Weź nerwosol człowieku ... wiesz co oznacza taki emotikon: ":)". Jak nie to się doszkol albo kup sobie okulary i spójrz jeszcze raz na moją wypowiedź.

Marzena i Rafał
09-06-2012, 07:57
Panowie ... Panowie ... tupnę małą nóżką :) bez kłótni - na tym forum są kobiety - a wiadomo co niektóre z nas mogą dostać "globusa" ;) od tych kłótni. Mamy tu żyć w wielkiej, szczęśliwej i nieustannie pomagającej sobie komunie. To co buzi na zgodę ;) - no dobra przesłodziłam ;)

R&K
09-06-2012, 09:41
czyścić i tak trzeba, wystarczy ze sąsiad ma drzewa ;)

mój ma i to spore ....
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=113905&d=1335728697


drzewa od północnej strony to dobra rzecz, przede wszystkim osłonią zimą od północnych wiatrów, a latem dadzą trochę cienia. a taka łysa działka nie jest już taka ładna. wytnijcie tylko te, które naprawdę musicie i te, które są w kiepskim stanie.

owszem przed wiatrami ochronią Ci dom , ale cień dadzą nie Tobie tylko sąsiadowi ;)

dusiaka
09-06-2012, 09:49
Dusiaka, gratulacje! Ależ się fajnie ogląda takie domki, których chwilę wcześniej jeszcze nie było :)
I masz porządek na działce - chyba muszę jechać posprzątać trochę u siebie :oops:
Dosłownie- dwa miesiące temu było tyyyyle miejsca na działce, a teraz -wyrosło takie coś :wiggle:
Porządek piszesz.... hmmm, dobrze, że wszystkiego nie widać :-)

Panowie, po co te emocje? Przed nami wszystkimi jeszcze tyle trudnych wyborów. Nie ma co tracić nerwów, szukać podtekstów i obrażać siebie nawzajem.

A w temacie drzew- Ja mam dużo sosenek i powoli je wycinam :-( Zostawię trochę w tej części działki, w której mi nie przeszkadzają. Na hamaczku będzie się gdzie pobujać :-)Teraz od strony tarasu rośnie jeszcze kilka takich samosiejek, które skutecznie zasłaniają słoneczko i mało go wpada do pokoików dzieci. Nie po to buduję dom, żeby mieszkać jak w piwnicy. A o otoczenie drzew mogę być spokojna. Całą szerokością działki sąsiadujemy z młodym laskiem, więc cienia na działce latem mamy ful.

tomanek4
09-06-2012, 14:03
Weź nerwosol człowieku ... wiesz co oznacza taki emotikon: ":)". Jak nie to się doszkol albo kup sobie okulary i spójrz jeszcze raz na moją wypowiedź.
Emotkion widziałem ale raczej niewiele on zmienia sens i ton twojej uszczypliwej wypowiedzi.

aksamitka
09-06-2012, 14:13
R&K mój sąsiad ma podobnej wielkości jesli nie większe, i to brzozy, której liście leżą na całej mojej działce :(

dusiaka
09-06-2012, 15:04
No właśnie, brzozy są piękne, ale te liście.
Ja mam teraz piękne duże brzozy przed balkonem. Lubię je, pięknie wyglądają, ale fajnie, że nie jestem gospodarzem na osiedlu i nie muszę sprzątać ich liści. Na działeczce też mamy kilka - zostawię tylko cztery młode brzózki w takim uroczym zakątku, z dala od domu. Moja mama twierdzi, że brzozy mają dobrą energię i warto się do nich czasem przytulić ;)
Słyszałam jednak, że brzozy zabierają roślinom wokół wodę, no poza tym potrafią silnie uczulać.

bitter
09-06-2012, 18:27
Teraz od strony tarasu rośnie jeszcze kilka takich samosiejek, które skutecznie zasłaniają słoneczko i mało go wpada do pokoików dzieci. Nie po to buduję dom, żeby mieszkać jak w piwnicy.

Jeżeli to drzewo liściaste to ja bym zostawił. Cień rzuca tylko kiedy ma liście czyli wtedy kiedy na dworze ciepło i cień się przyda, żeby chronić dom przed przegrzaniem. Zimą liście opadną cienia nie ma. To taki pradawny sposób jak jeszcze nie wymyślili klimatyzacji, sprawdzał się znakomicie ;-)


Emotkion widziałem ale raczej niewiele on zmienia sens i ton twojej uszczypliwej wypowiedzi.
Oj dobra tomanek odbieraj sobie moją wypowiedź jak chcesz. Nie miałem zamiaru Cię urazić a tylko sobie zażartowałem i wygłosiłem zgoła odmienne zdanie. Ponieważ słowo pisane jest ułomne bo nie widać raczej emocji i mowy ciała więc interpretacja odbiorcy może być daleko różna od przekazu nadawcy. Pozdrawiam i miłego weekendu życzę.

karcz3
09-06-2012, 22:15
Kilka dni tenu rozpoczeto prace wtorek wykop humus, środa szalowanie zbrojenie chudy beton, piątek zalewanie fundamentów,
sobota niedziela wolne- od poniedziałku panowie jada z tematem bloczki wstawione,
Także witam i budowe moge nazwać rozpoczętą,
poz

R&K
09-06-2012, 22:50
R&K mój sąsiad ma podobnej wielkości jesli nie większe, i to brzozy, której liście leżą na całej mojej działce :(

no to są brzozy i ładnie leciały rok temu na płytę fundamentową - w tym roku prosto do rynny - będzie trzeba jakąś siatkę na rynny pozakładać na czas opadania liści

matmateusz
10-06-2012, 10:16
O ja! Ale zazdroszczę tym z was, co już dach robią! My tylko rozmyślamy nad dachówką... a póki co to mamy już piwnicę i murarz zaczął stawiać ściany parteru. Ale co tam, pochwalę się, mimo że większość z was jest już nieco dalej:D
Tak to u nas wygląda:
https://lh5.googleusercontent.com/-wAF28jVs02c/T9NC61J-CoI/AAAAAAAAAho/IwkhUpUzuIM/s576/100_8588.JPG

A w temacie drzew.... to ja wam straaasznie zazdroszczę, że macie drzewa! Nasza działka powstała z wydzielonego pola i zarówno na niej, jak i na pobliskich, drzew nie ma :( Mi strasznie tego brakuje, ledwo zakończymy budowanie domu trochę ją "zalesimy" (teraz męska część mówi, że nie ma sensu bo rozjeżdżą) :)

autorus
10-06-2012, 10:53
z tym dalej to niekoniecznie ;)

http://www.timtur.com.pl/budowa/fundamenty/35.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/fundamenty/36.jpg

W optymistycznym wariancie zalewanie fundamentów może się zacząć pod koniec tygodnia.

aksuda
10-06-2012, 11:29
[QUOTE=dusiaka;5411186]Cześć bocianki.
Czas na krótkie podsumowanie bo i chwila pamiętna.
Nie chodzi o EURO, które dziś się zaczęło, ale wydarzenie dla nas co najmniej tak samo ważne:

19 marca 2012 - wydane PnB
10 kwietnia - zdjęcie humusu
11 kwietnia- tyczenie domu
18 kwietnia - zalane fundamenty
4 maja- budują się ściany parteru
23 maja - więźba
4 czerwca- folia na dachu
Dziś, 8 czerwca - ukończony dach

gratuluję postępów w budowie my zaczynamy robić więźbę i już nie mogę się doczekać takiego etapu jak u Was :) jaką dachówkę położyliście?

bury_kocur
10-06-2012, 12:19
Autorus, śledzę Twoje zmagania i jestem ciekawa efektu, bo był moment, kiedy i my rozważaliśmy kopułę (ale nie czułam się na siłach z tym zmierzyć jednak).
Na razie nawet szalunki wyglądają fajnie :)

aksamitka
10-06-2012, 12:23
matmateusz (http://forum.muratordom.pl/member.php?164790-matmateusz) doczekasz sie i dachu :)

Atlanta
10-06-2012, 13:14
Nie sądziłam, że to kiedyś napisze ale...cieszę się że mam salon od północnego-wschodu :D

U nas w tym tygodniu rusza dach :)

marta&robert
10-06-2012, 13:52
O ja! Ale zazdroszczę tym z was, co już dach robią! My tylko rozmyślamy nad dachówką... a póki co to mamy już piwnicę i murarz zaczął stawiać ściany parteru. Ale co tam, pochwalę się, mimo że większość z was jest już nieco dalej:D


Cholerka, ja wszystkim zazdroszczę, co mają coś ponad zebrany humus! ;) Dusiaka, serdeczne gratulacje!

Co do drzew, to widzę, że się rozpętało :) Myślę, że z tym jest jak ze wszystkim - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. A drzewo drzewu nie równe. Co innego sosenki czy brzozy, co innego olszyny.
Postąpiliśmy za radą, i przez ostatnie dwa dni wycięliśmy chwasty. Teraz dużo lepiej widać ile jest drzew. Widać też, że sąsiada zasłaniały bardziej chwasty niż drzewa (wystarczy więc posadzić tuje pod płotem), oraz że w tym gąszczu drzewa mają niewiele uroku. Trochę się jeszcze waham, ale raczej z prawej wytniemy wszystko oprócz trzech brzóz, może zostawimy dwie duże olszyny po środku (może, bo tam chyba będzie plac zabaw dla dzieci) i brzozy po lewej stronie, których jest nie wiem nawet ile... Dużo. Mój brat ma tylko trzy brzozy w ogrodzie, ale na tle zielonego trawnika prezentują się pięknie - moje jak na razie są ledwie widoczne w tym gąszczu. No i rzeczywiście drzewa dają dużo cienia - nawet przy niezbyt gorącym dniu różnica temperatur pod drzewami i na nieosłoniętej części działki była wyraźnie odczuwalna, ale jest pod nimi nieprzyjemnie.. To na pewno kwestia nieuporządkowanego dotąd terenu, ale jest ciemno i wilgotno, ziemię miejscami pokrywa mech. To nie jest szczególnie przyjemne miejsce.
bitter, słówko do Ciebie. Twoja działka jest sucha i czysta, z kilkoma sosenkami. Spójrz jak wygląda moja. My nie możemy rozpocząć żadnych prac bez uporządkowania "zieleni" i nasza zieleń jest zupełnie inna od Twojej. Dlatego też ja trochę inaczej patrzę na swoje drzewa, których mam kilkadziesiąt a nie kilka.

Wklejam zdjęcia po naszych pracach. Na tym dużym zdjęciu nawet nie bardzo widać ile tam jest drzew i jakich... Więc dodaję dwa z bliska obrazujące bardziej to pobojowisko pod drzewami (częściowo wycięte).

A chciałabym wrócić do okien jeszcze. Wiem, że to już było. Sprawdziłam MS Thermo - podobają mi się parametry, ale okna nie bardzo (swoją drogą nawet nie ma normalnej galerii na ich stronie). Jaka firma robi okna o równie dobrych parametrach?

slawas86
10-06-2012, 14:28
A u nas rozpoczynają prace nad stropem nad piwnicą... Może do końca tygodnia zleją... Jeszcze ocieplić i będę mógł zasypywać, bo 3m proste ściany ziemi do mnie nie przemawiają;)
119815119816119817

dusiaka
10-06-2012, 18:07
Jeżeli to drzewo liściaste to ja bym zostawił. Cień rzuca tylko kiedy ma liście czyli wtedy kiedy na dworze ciepło i cień się przyda, żeby chronić dom przed przegrzaniem. Zimą liście opadną cienia nie ma. To taki pradawny sposób jak jeszcze nie wymyślili klimatyzacji, sprawdzał się znakomicie ;-)
niestety, mamy sosenki :-(



gratuluję postępów w budowie my zaczynamy robić więźbę i już nie mogę się doczekać takiego etapu jak u Was :) jaką dachówkę położyliście?
Oj, to Wy już też blisko :-) Dachówka firmy Nelskamp, model Nibra F7, bardzo duża dachówka- 7 szt/ m2, kolor stara czerń angobowana.

marchew
10-06-2012, 18:24
Co do drzew, to widzę, że się rozpętało :) Myślę, że z tym jest jak ze wszystkim - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. A drzewo drzewu nie równe. Co innego sosenki czy brzozy, co innego olszyny.
Postąpiliśmy za radą, i przez ostatnie dwa dni wycięliśmy chwasty. Teraz dużo lepiej widać ile jest drzew. Widać też, że sąsiada zasłaniały bardziej chwasty niż drzewa (wystarczy więc posadzić tuje pod płotem), oraz że w tym gąszczu drzewa mają niewiele uroku. Trochę się jeszcze waham, ale raczej z prawej wytniemy wszystko oprócz trzech brzóz, może zostawimy dwie duże olszyny po środku (może, bo tam chyba będzie plac zabaw dla dzieci) i brzozy po lewej stronie, których jest nie wiem nawet ile... Dużo. Mój brat ma tylko trzy brzozy w ogrodzie, ale na tle zielonego trawnika prezentują się pięknie - moje jak na razie są ledwie widoczne w tym gąszczu. No i rzeczywiście drzewa dają dużo cienia - nawet przy niezbyt gorącym dniu różnica temperatur pod drzewami i na nieosłoniętej części działki była wyraźnie odczuwalna, ale jest pod nimi nieprzyjemnie.. To na pewno kwestia nieuporządkowanego dotąd terenu, ale jest ciemno i wilgotno, ziemię miejscami pokrywa mech. To nie jest szczególnie przyjemne miejsce.
bitter, słówko do Ciebie. Twoja działka jest sucha i czysta, z kilkoma sosenkami. Spójrz jak wygląda moja. My nie możemy rozpocząć żadnych prac bez uporządkowania "zieleni" i nasza zieleń jest zupełnie inna od Twojej. Dlatego też ja trochę inaczej patrzę na swoje drzewa, których mam kilkadziesiąt a nie kilka.

Wklejam zdjęcia po naszych pracach. Na tym dużym zdjęciu nawet nie bardzo widać ile tam jest drzew i jakich... Więc dodaję dwa z bliska obrazujące bardziej to pobojowisko pod drzewami (częściowo wycięte).



Zapodaj może te zdjęcia na wątku ogrodowym u naszego Guru czyli Elfir- przy odrobinie czasu podeśle Ci pewnie ciekawe inspiracje co zrobić z takim potencjałem:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184529-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki&highlight=elfir (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184529-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki&highlight=elfirhttp://)

marta&robert
10-06-2012, 20:59
Zapodaj może te zdjęcia na wątku ogrodowym u naszego Guru czyli Elfir- przy odrobinie czasu podeśle Ci pewnie ciekawe inspiracje co zrobić z takim potencjałem:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184529-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki&highlight=elfir (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184529-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki&highlight=elfirhttp://)

Bardzo Ci dziękuję, MARCHEW. Tak zrobię! :)

S.P.
10-06-2012, 21:53
Dusiaka Gratulacje!!! Ale szybciutko ci poszło z SSO. Trzymam kciuki za dalszy ciąg w takim dobrym tempie.
Fajnie te nasze domki rosną, może ich piękny widok uspokoi nieco atmosferę na naszym wątku.

bitter
11-06-2012, 07:06
Co do drzew, to widzę, że się rozpętało :) Myślę, że z tym jest jak ze wszystkim - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Ale boski las! Ale jak piszesz każdy ma inne patrzenie na świat. Tylko jak wytniesz to gdzie będzie wisieć ta huśtawka? ;-)

lilly20
11-06-2012, 09:02
Witam :) u nas po dłuższej przerwie znowu rozpoczęły się prace... ostani strop sie szykuje do zalania. Wyschnie sobie i przyjeżdżają panowie od dachu :) :) :) W między czasie upożądkowaliśmy działkę. Więźba już czeka, lezy pod daszkiem ;)

marta&robert
11-06-2012, 13:15
Ale boski las! Ale jak piszesz każdy ma inne patrzenie na świat. Tylko jak wytniesz to gdzie będzie wisieć ta huśtawka? ;-)

He he, powiem Ci, że na zdjęciach te drzewa tez mi się podobają dużo bardziej niż w realu :) Huśtawka będzie wisiała na placu zabaw ;)

Mam takie pytanie, czy ktoś z Was myślał o ogrzewaniu nadmuchowym? http://www.ogrzewanie-nadmuchowe.pl/ Niby wydaje się to dość logiczne w momencice gdy się planuje pompę ciepła i rekuperator (tak, jak my), jednak nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak się odczuwa takie ogrzewanie, no i co z podgrzewaniem c.w.u? I jeszcze nie wiadomo jaka cena tego cuda...

lilly pochwal sie jakimś zdjęciem :)

plusfoto
11-06-2012, 13:28
A u mnie na razie działeczka wygląda tak119913119914

max-maniacy
11-06-2012, 13:30
z tym dalej to niekoniecznie ;)

To u nas tak samo. Tyle, że fundamenty w połowie wymurowane. Jak dobrze pójdzie, to może do końca tygodnia będą stały, a potem ocieplanie.

bitter
11-06-2012, 14:02
Mam takie pytanie, czy ktoś z Was myślał o ogrzewaniu nadmuchowym? http://www.ogrzewanie-nadmuchowe.pl/

Dla mnie nadmuchowe ma sens tylko przy domkach kanadyjskich, które mają małą bezwładność cieplną. Wtedy jak cię nie ma w domu obniżasz temperaturę i dom szybko stygnie, jak przychodzisz włączasz i momentalnie się nagrzewa. Można pewnie kilka złotych zaoszczędzić. Minus - trzeba mieć mocno zorganizowane życie bo jak nie to wpadamy do wyziębionej chaty. Drugi ogromny minus - zimna podłoga. Dlatego wolałem dom dobrze ocieplić zejść z rachunkami do 2 tys rocznie, mieć ciepłą podłogę i dobowe wahania temperatury nie większe niż 1 stopień.

Na razie to tylko teoria ale takie były założenia.

max-maniacy
11-06-2012, 18:39
A tyle tych naszych fundamentów już jest. Całe 4 warstwy (12 palet bloczków).

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=119936&d=1339429020

bury_kocur
11-06-2012, 19:17
max-maniacy, to idziemy prawie równo - u nas od jutra też idą bloczki i też powinno wyjść 12 palet :) Zobaczymy, czy dobrze wyliczyłam :razz:

podlasianka77
11-06-2012, 20:01
Witajcie.
A ja mam troszkę inne pytanie.
Na razie złożyliśmy warunki zabudowy, więc ciągle czekamy.
Zakupiliśmy okazyjnie blaszak i siatkę leśną.
Czy są jakieś wytyczne odnośnie ogrodzenia tą siatką? czy można w dowolnym momencie zacząć grodzić?
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

lilly20
11-06-2012, 21:01
No to się chwalę ( zdjęcia trochę nieaktualne )

http://www.mojalbum.com.pl/Zdjecie-N7LIS3LV-D.jpg

http://www.mojalbum.com.pl/Zdjecie-7P3O6F8O-D.jpg

Danonki
11-06-2012, 21:25
jutro przyjeżdżają nasze okna!
ekipa zaczyna je montować, elektryk powoli kończy swoją pracę (została mu jeszcze skrzynka), a 18.06 wchodzi hydraulik robić wodę :)
i kto by pomyślał że 2,5miecha temu jeszcze nic na działce nie było

11-06-2012, 23:02
eh zazdroszczę Wam tych pięknych zdjęć;) u nas narazie czekanie na projekt i pozwolenie. Architekt mówi, że jeszcze około 6-8 tygodni i powinniśmy otrzymać PnB. A potem kolejny krok- w stronę banku niestety, ciekawe co się tam wydarzy.
Słuchajcie czy braliście kredyt z dopłatami?? Jak to jest z tymi metrami powierzchni użytkowej?? Czy można sobie zaprojektować pseudo "suszarnię" w projekcie indyw. by obniżyć ilość metrów użytkowych tak by nie przekroczyć 140?

max-maniacy
12-06-2012, 11:06
max-maniacy, to idziemy prawie równo - u nas od jutra też idą bloczki i też powinno wyjść 12 palet :) Zobaczymy, czy dobrze wyliczyłam :razz:

u nas te 12 palet to połowa. drugie tyle czeka na wymurowanie.
powodzenia w dalszych pracach. pewnie szybko nas przegonicie, bo my sami z pomocą kolegi dłubiemy.

kim83
12-06-2012, 11:13
Najpierw się przywitam :)


Witajcie.
A ja mam troszkę inne pytanie.
Na razie złożyliśmy warunki zabudowy, więc ciągle czekamy.
Zakupiliśmy okazyjnie blaszak i siatkę leśną.
Czy są jakieś wytyczne odnośnie ogrodzenia tą siatką? czy można w dowolnym momencie zacząć grodzić?
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Jeżeli chodzi o ogrodzenie, to zgłaszasz tylko część ogrodzenia od strony drogi publicznej i to tylko jeżeli jest ono zamontowane "na stałe" - np. jak słupki masz wbetonowane. Jeżeli będą to tylko drewniane słupki wbite w ziemię i na to siatka - nic nie zgłaszasz.

podlasianka77
12-06-2012, 11:30
Jeżeli chodzi o ogrodzenie, to zgłaszasz tylko część ogrodzenia od strony drogi publicznej i to tylko jeżeli jest ono zamontowane "na stałe" - np. jak słupki masz wbetonowane. Jeżeli będą to tylko drewniane słupki wbite w ziemię i na to siatka - nic nie zgłaszasz.

Dzięki bardzo za pomoc.
Pozdrawiam.

aksamitka
12-06-2012, 13:16
a do nas wczoraj przyjechała więźba :)

nita83
12-06-2012, 14:05
Cześć Garuś :)
A tak a propos - od kiedy liczycie (wszystkie bociany) start budowy? Od rozpoczęcia jakichkolwiek widocznych prac na działce czy jeszcze od innego momentu?

licze od pierwszej wykopanej łyzki, czyli od dziś :D

nita83
12-06-2012, 14:09
tundra witaj, witaj ja również świeżynka na forum :)

kronos85
12-06-2012, 14:31
a do nas wczoraj przyjechała więźba :)

Po ile u was m3 więźby ?

kachna2802
12-06-2012, 17:30
u nas 950 razem z transportem a my chyba po sąsiedzku;)

plusfoto
12-06-2012, 17:35
u nas 950 razem z transportem ;)
A impregnowana zanurzeniowo czy ciśnieniowo

qana
12-06-2012, 18:17
:wave: wreszcie dzisiaj otrzymaliśmy telefon : mamy do odebrania POZWOLENIE NA BUDOWĘ :wave:

R&K
12-06-2012, 18:19
super - gratulacje!! i do dzieła!

qana
12-06-2012, 19:16
super - gratulacje!! i do dzieła!


Dziękuję!!!

Nim się PnB uprawomocni mamy czas na przyłączenie się do wody. Ciągle też (naiwnie) wierzymy, że będziemy mieć do tego czasu prąd :D (jak nie, będziemy pożyczać od sąsiada...). Rany... ale jestem podekscytowana :D:D:D

Danonki
12-06-2012, 19:37
mamy już okna :) kolejny krok do przodu



ps. nie mam pojęcia dlaczego nie mogę dodać zdjęcia swojego domu do sygnatury... mam zdjęcie w formacie jpg o wymiarach 100x72 px, 9,75 KB. wchodze w profil, edytuj sygnaturę i próbuję poprzez adres URL i dodanie z dysku kompa. Nie wiem gdzie robię błąd.

aksamitka
12-06-2012, 19:47
Po ile u was m3 więźby ?
850 netto impregnowana, z transportem ( fakt niedaleko jakieś 7km)


A impregnowana zanurzeniowo czy ciśnieniowo
zanurzeniowo ( podobno)


mamy już okna :) kolejny krok do przodu



ps. nie mam pojęcia dlaczego nie mogę dodać zdjęcia swojego domu do sygnatury... mam zdjęcie w formacie jpg o wymiarach 100x72 px, 9,75 KB. wchodze w profil, edytuj sygnaturę i próbuję poprzez adres URL i dodanie z dysku kompa. Nie wiem gdzie robię błąd.

gratulacje, widzialam w dzienniku :)

kasieta
12-06-2012, 21:32
Witam wszystkich, my jesteśmy na etapie oczekiwania na PnB. Okazało się jeszcze ostatnio że musimy podnieść dom o 1,5 m do góry, żeby przez okno widziec coś więcej niż pagórek powstały przy równaniu terenu. Mam nadzieję, że nasza pani architekt będzie mogła wprowadzić tylko aktualizację, bo jak nie to czas oczekiwania na PnB wydłuży się o czas oczekiwania takl jakbyśmy go od nowa złożyli. A tylko na to czekamy, żeby rozpocząć fundamenty.

A propos poprzedniej dyskusji my też mamy zamiar zainstalować pompę ciepła tylko gruntową.

Danonki
12-06-2012, 21:43
mam pytanie
czy jesli chciałabym np taką szafkę narożną z obrotowymi dwoma pułkami (na garnki)
http://nawymiar.com.pl/text/images/tresci/osn/8.jpg

to czy moge nad nią zrobić np taka kuchenkę?
http://bi.gazeta.pl/im/5/10337/z10337865X,Ciekawe-rozwiazanie-naroznej-plyty-gazowej.jpg

czy są jakieś reguły, zasady, ograniczenia? być może pod taką kuchnią (pewnie indukcyjną, ale bierzemy też gazowa pod uwagę) trzeba zrobić coś innego

kasieta
12-06-2012, 22:00
Arturo72 ze mną nie podyskutujesz bo kompletnie się na tym nie znam to mąż się tym zajmuje i interesuje wiem tylko że ta pompa kosztować bedzie jakieś 50 tys z wszystkimi istalacjami, odwiertami itd czyli całość ogrzewania. To jest cena orientacyjna ponieważ różne firmy mają różne oferty, ale narazie jeszcze nam do tego bardzo daleko :)

kasieta
12-06-2012, 22:15
Danonki takie półki obrotowe możesz bez problemu zamontować pod płytą gazową/indukcyjną. Męża brat ma w mieszkaniu właśnie tak zrobione i działą :) potrzeba tylko ok 10 cm miejsca żeby się zmieścił przewód a tyle bez problemu tam jest.

nita83
12-06-2012, 22:49
Dziękuję!!!

Nim się PnB uprawomocni mamy czas na przyłączenie się do wody. Ciągle też (naiwnie) wierzymy, że będziemy mieć do tego czasu prąd :D (jak nie, będziemy pożyczać od sąsiada...). Rany... ale jestem podekscytowana :D:D:D

przed Tobą cała masa emocji :) swoją drogą jak jeden papier może poprawić humor :) powodzenia
ja dziś cały dzień szczerzyłam zęby bo zaczęli kopać na działce

bitter
12-06-2012, 22:55
Arturo72 ze mną nie podyskutujesz bo kompletnie się na tym nie znam to mąż się tym zajmuje i interesuje wiem tylko że ta pompa kosztować bedzie jakieś 50 tys z wszystkimi istalacjami, odwiertami itd czyli całość ogrzewania. To jest cena orientacyjna ponieważ różne firmy mają różne oferty, ale narazie jeszcze nam do tego bardzo daleko :)

kasieta ... Arturo cię zje za ten wpis ;-)))) zresztą ja też 50 tys za pompę? Jaki duży budujecie dom?

ulka76
12-06-2012, 23:22
A witam wszystkich :)
Chwilkę mnie nie było, bo się działo ;)
trochę przeszkadzał deszcz,ale w końcu się udało:wiggle:
120123120125

120124120126

teraz krótki oddech i szalowanie stropu :bye:

Danonki
12-06-2012, 23:23
Danonki takie półki obrotowe możesz bez problemu zamontować pod płytą gazową/indukcyjną. Męża brat ma w mieszkaniu właśnie tak zrobione i działą :) potrzeba tylko ok 10 cm miejsca żeby się zmieścił przewód a tyle bez problemu tam jest.

dziękuję ślicznie za odpowiedź :) mocno rozważamy umieszczenie płyty grzewczej w narożniku i podoba nam się obrotowa szafka z której nie chcemy rezygnować. jeszcze raz dziękuję!

Monika122
12-06-2012, 23:30
Dlaczego Arturo72 uważasz ze gruntowna pompa ciepła to wyżucanie kasy w błoto? my też chcemy taka pompe złożyc i duzo osób nam ją poleca

Dziuby
13-06-2012, 09:25
:)DANONKI wyprzedziliscie nas z pracami:razz: U nas prad powoli sie robi a okna beda 23go. Gratuluje tempa A co do kuchenki to bardzo fajna, moze podpatrze pomysl:) Tez mysle nad kuchenka narozna i zlewem naroznym. Masz namiar gdzie taka kuchenke kupic? Ja wypatrzylam kiedys cos takiego120147 ale nie wiem czy bedzie na niej dosc miejsca zeby umiescic duze garnki?

plusfoto
13-06-2012, 09:31
jeśli chodzi o koszty inwestycyjne i eksploatacyjne pompa ciepła gruntowa blado wychodzi w porównaniu do powietrznej.

Z inwestycyjnymi zgoda w 100% ale przy eksploatacyjnych nie do końca.

kasieta
13-06-2012, 10:07
Ja tam nie wiem, nie znam się, ale mamy w rodzinie osobę zajmującą się montażem takich pomp i bardzo nam ją poleca twierdząc, że finansowo nam się to dużo bardziej opłaci jeżeli chodzi o późniejsze rachunki za prąd i ciepłą wodę. I nie ma interesu w tym, żeby nas namówić do montażu akurat droższej pompy, ponieważ za daleko mieszka i ktoś inny będzie musiał nam to zrobić. A jeżeli chodzi o tą pompę powietrzną to zgadzam się z osobą, która pisała, że przy niskich temperaturach włącza się grzałka. Z tego co wiem to jest to temp ok -7 stopni ale nigdy nie uwierzę, że grzałka Ci się włącza dopiero przy -25. Także myślę, że masz złe informacje. A co do ceny to ja płacę więc kupuję to, co uważam.

marta&robert
13-06-2012, 15:15
Ja tam nie wiem, nie znam się, ale mamy w rodzinie osobę zajmującą się montażem takich pomp i bardzo nam ją poleca twierdząc, że finansowo nam się to dużo bardziej opłaci jeżeli chodzi o późniejsze rachunki za prąd i ciepłą wodę. I nie ma interesu w tym, żeby nas namówić do montażu akurat droższej pompy, ponieważ za daleko mieszka i ktoś inny będzie musiał nam to zrobić. A jeżeli chodzi o tą pompę powietrzną to zgadzam się z osobą, która pisała, że przy niskich temperaturach włącza się grzałka. Z tego co wiem to jest to temp ok -7 stopni ale nigdy nie uwierzę, że grzałka Ci się włącza dopiero przy -25. Także myślę, że masz złe informacje. A co do ceny to ja płacę więc kupuję to, co uważam.

Uuuu... będzie wojna! :D
To ja pisałam o tej grzałce i w sumie też chętnie poczytam wyjaśnienie dlaczego się nie włącza przy -5 lub -7. :p
A tak poważnie, to my myślimy teraz bardziej w stronę pieca elektrycznego (tylko jakiego:confused:) podłączonego do wodnej podłogówki, który ew. z czasem zamienimy na pompę powietrzną (gdyby jednak grzanie prądem okazało się nieopłacalne).
Moje ostatnie przemyślenia nad energooszczędnością są takie, że aby potem oszczędzać na kosztach ogrzewania, trzeba teraz zainwestować sporą kasę (no np. okna - super energooszczędne okna dachowe Fakro kosztują 6 tys (!!), bdb energooszczędne 3 tys, w miarę przyzwoite okno dachowe tej frimy można kupić za 1,5 tys, a ja mam nsporo okien w dachu...). Przecież dom energooszczędny to nie tylko "10cm więcej styropianu za 3 tys", to szereg inwestycjii na etapie budowy. Ciekawe czy ktoś to kiedyś liczył w ten sposób?
Z racji na ten fakt nie uśmiecha mi się zakup pompy za 20 tys. :(

A odnośnie ogrzewania nadmuchowego, to mam informację cenową na ten temat. Firma Polski Komfort zrobiła mi wycenę instalacji, i to jest taki odlot, że się z Wami podzielę :jawdrop: Koszt pompy ciepła pw-pw i instalacji (i montażu tej instalacji) to 50 tys!!!! Do tego musiałabym dokupić rekuperator i inne bajery - filtry itp, bo to cena za zestaw podstawowy. Ta cena to jak żart dla mnie. Za tyle można mieć pompę ciepła gruntową.

Arturo72
13-06-2012, 15:39
Uuuu... będzie wojna! :D
To ja pisałam o tej grzałce i w sumie też chętnie poczytam wyjaśnienie dlaczego się nie włącza przy -5 lub -7. :p
A tak poważnie, to my myślimy teraz bardziej w stronę pieca elektrycznego (tylko jakiego:confused:) podłączonego do wodnej podłogówki, który ew. z czasem zamienimy na pompę powietrzną (gdyby jednak grzanie prądem okazało się nieopłacalne).
Moje ostatnie przemyślenia nad energooszczędnością są takie, że aby potem oszczędzać na kosztach ogrzewania, trzeba teraz zainwestować sporą kasę (no np. okna - super energooszczędne okna dachowe Fakro kosztują 6 tys (!!), bdb energooszczędne 3 tys, w miarę przyzwoite okno dachowe tej frimy można kupić za 1,5 tys, a ja mam nsporo okien w dachu...). Przecież dom energooszczędny to nie tylko "10cm więcej styropianu za 3 tys", to szereg inwestycjii na etapie budowy. Ciekawe czy ktoś to kiedyś liczył w ten sposób?
Z racji na ten fakt nie uśmiecha mi się zakup pompy za 20 tys. :(

A odnośnie ogrzewania nadmuchowego, to mam informację cenową na ten temat. Firma Polski Komfort zrobiła mi wycenę instalacji, i to jest taki odlot, że się z Wami podzielę :jawdrop: Koszt pompy ciepła pw-pw i instalacji (i montażu tej instalacji) to 50 tys!!!! Do tego musiałabym dokupić rekuperator i inne bajery - filtry itp, bo to cena za zestaw podstawowy. Ta cena to jak żart dla mnie. Za tyle można mieć pompę ciepła gruntową.

A tam zaraz wojna ;)
Decyzja o kotle elektrycznym,domu energooszczędnym i grzaniu prądem to wg mnie dobra decyzja ;)
Co do firmy to polecany jest Kospel a model zależy od tego czego oczekujemy.
Za 2,2tys.zł można już kupić podstawowy piec,golas:
http://kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co/ekcoln2p.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkospel.pl%2Fpl%2Fp rodukty%2Felektryczne-kotly-co%2Fekcoln2p.html)
Ale ja miałem na oku i prawie kupiłem z full wypasem i super sterowaniem w cenie 2,7tys.zł:
http://kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co/ekcomn.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkospel.pl%2Fpl%2Fp rodukty%2Felektryczne-kotly-co%2Fekcomn.html)

Ja od początku,jeszcze przed budową nastawiałem się na budowę domu energooszczędnego dlatego zacząłem od...wyboru odpowiedniego projektu ;)
To jest podstawa taniego budowania z niskim zużyciem energii np.moje energooszczędne okna to koszt 12tys.zł,instalacja WM z reku prosta bo w suficie podwieszanym nad całym domem,spokojnie można samemu rozłożyć a koszty takiej wentylacji to jedynie reku+kanały,zmieniłem materiał na ściany na tańszy i lepszy pod względem akumulacyjności.
Oczywiście zlikwidowałem kominy,pozostał tylko jeden do kominka co także przyniosło sporo oszczędności.

Arturo72
13-06-2012, 15:53
Co do włączających się grzałek w powietrznej pompie ciepła przy -7st.C to zależy od doboru pompy ciepła pod konkretne zapotrzebowanie.
Jak wiadomo pompa powietrzna wraz ze spadkiem temperatury dysponuje mniejszą mocą grzewczą i mniejszą sprawnością i dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór,żeby nie było zdziwienia i żeby grzałka nie włączała się właśnie już przy -7st.C.
Dobrze dobrana pompa spokojnie będzie grzała nawet przy -20st.C bez wspomagania grzałkami(są powietrzne pompy ciepła,które nie posiadają wogóle grzałek !!)
Z drugiej strony dobieranie pompy strikte pod -20st.C też według mnie nie ma sensu ponieważ takie temperatury nie panują wiecznie a jak nawet grzałka włączy się,żeby uzupełnić brak mocy to będzie to promil kosztów biorąc pod uwagę cały okres grzewczy gdzie średnia temperatura całego okresu grzewczego to -2st.C a według innych źródeł 5st.C.
Przykład z moją pompą o mocy grzewczej 8kW.Taką moc pompa osiąga przy +7st.C i zasilaniu 35st.C i ma COP3,5 ale już przy -20st.C moc pompy spada do 5,2kW,jeśli wyliczone zapotrzebowanie naszego domu na moc przy takiej temperaturze jest np.8kW to pompa żeby osiągnąć te 8kW wspomaga się grzałkami,jeśli nie chcemy włączających się grzałek to dobieramy pompę o większej mocy :)
Ja mam zapotrzebowanie na moc przy -20st.C wyliczone na 4kW także pompka 8kW da radę bez grzałek :)

marta&robert
13-06-2012, 16:52
Arturo - co do projektu domu, to zgadzam się z Tobą. Tyle, że to nie zawsze jest takie proste. Chęci to nie wszystko. Np nasza działka jest z wjazdem od południa - już z racji na to trudno było nam znaleźć sensowny projekt. A najgorzej było znaleźć dom z czterema sypialniami. Takich domów jest bardzo mało. Nie wiem jak dużą masz rodzinę - ja mam troje małych dzieci i buduję dom po to, by móc w nim komfortowo żyć. A nie tylko tanio. :( Szukaliśmy domu energooszczędnego - dlatego wybraliśmy dach dwuspadowy i prostą (w miarę) bryłę. Ale dom jest duży. Przez duży kąt nachylenia dachu (miejscowe warunki zagospodarowania przestrzennego określały, że dom może być tylko z poddaszem użytkowym) mamy w nim zaprojektowane dużo okien. Niestety, jeśli chce się patrzeć na ekologię, to trzeba zrezygnować z wielu innych rzeczy. Np. z marzeń. A dla mnie dom to spełnienie marzeń. :) Ogladaliśmy też projekty domów pasywnych, ale moim zdaniem to dla "hobbystów" - dom w którym nie można mieć kominka, okna tylko po jednej stronie itp, itd. I dziwaczne bryły.
Jeśli Twoje okna kosztowały 12 tys to wnioskuję iż masz mały dom. A taki łatwiej zbudowac i ogrzać tanio. Po prostu. Ale podejrzewam, że byłoby Ci w nim ciasno z trójką dzieci. Choć oczywiście można mieszkać z trójką dzieci w M4. Tylko nie po to sie buduje dom, żeby w nim mieć komfort jak w mieszkaniu... Moim zdaniem w realnych warunkach wcale nie jest tak łatwo zbudować dom wysokoenergooszczędny.

A co do tej nieszczęsnej grzałki, to nadal nie rozumiem idei. Wytłumacz mi to, proszę. Czy masz kupioną pompę o dużo większej mocy niz potrzebujesz po to, żeby nie włączała się grzałka przy -5??

bitter
13-06-2012, 17:07
Ja tam nie wiem, nie znam się, ale mamy w rodzinie osobę zajmującą się montażem takich pomp i bardzo nam ją poleca twierdząc, że finansowo nam się to dużo bardziej opłaci jeżeli chodzi o późniejsze rachunki za prąd i ciepłą wodę. I nie ma interesu w tym, żeby nas namówić do montażu akurat droższej pompy, ponieważ za daleko mieszka i ktoś inny będzie musiał nam to zrobić. A jeżeli chodzi o tą pompę powietrzną to zgadzam się z osobą, która pisała, że przy niskich temperaturach włącza się grzałka. Z tego co wiem to jest to temp ok -7 stopni ale nigdy nie uwierzę, że grzałka Ci się włącza dopiero przy -25. Także myślę, że masz złe informacje. A co do ceny to ja płacę więc kupuję to, co uważam.



Kasieta to wcale nie jest tak, że ten znajomy to się zna. Podał Ci jakieś liczby? A dlaczego 50 tys za pompę a nie 100? Skoro to Twoja kasa i robisz z nią co chcesz to zapłać stówę ;-) a jak masz ochotę posłuchać tych co się znają to polecam posłuchać Arturo. Zapytam dlaczego np. nie zapłacisz robotnikowi 300 zł na godzinę za kopanie rowu? Bo można taniej i za 300zł się nie opłaca. Tak samo z pompą. Wydatek 50 tys zł byłby rozsądny dla domu o powierzchni co najmniej 300m2 albo i więcej. Dlatego pytałem o powierzchnię chcąc doradzić. Ja będę miał dom 100m2 i wydam na piec na prąd 3 tys. Ty wydasz 50 tys. Moje roczne rachunki w tym domu na ogrzewanie wyniosą 2 tys. Twoje przy takiej powierzchni domu wyniosły by przy tej pompie pewnie 700 zł. Oszczędzisz co roku 1300 zł .... Ja 47 tys wrzucę na lokatę a z odsetek będę jeździł na wakacje i opłacał te 1300zł więcej za prąd, dalej mając na lokacie 50 tys.

Nie obraź się ale skoro stać cię na pompę i masz kasę to powinnaś umieć ją inwestować a nie trwonić

autorus
13-06-2012, 17:40
Koledzy dajmy spokój z tymi rozważaniami, każdy sam zapłaci za siebie rachunki i będzie ok. I tak nikt nikogo nie przekona.

plusfoto
13-06-2012, 17:51
A co do tej nieszczęsnej grzałki, to nadal nie rozumiem idei. Wytłumacz mi to, proszę. Czy masz kupioną pompę o dużo większej mocy niz potrzebujesz po to, żeby nie włączała się grzałka przy -5??


Przykład z moją pompą o mocy grzewczej 8kW.Taką moc pompa osiąga przy +7st.C i zasilaniu 35st.C i ma COP3,5 ale już przy -20st.C moc pompy spada do 5,2kW,jeśli wyliczone zapotrzebowanie naszego domu na moc przy takiej temperaturze jest np.8kW to pompa żeby osiągnąć te 8kW wspomaga się grzałkami,jeśli nie chcemy włączających się grzałek to dobieramy pompę o większej mocy :)Ja mam zapotrzebowanie na moc przy -20st.C wyliczone na 4kW także pompka 8kW da radę bez grzałek :):rolleyes:

R&K
13-06-2012, 18:10
...... A dla mnie dom to spełnienie marzeń. :) Ogladaliśmy też projekty domów pasywnych, ale moim zdaniem to dla "hobbystów" - dom w którym nie można mieć kominka, okna tylko po jednej stronie itp, itd. I dziwaczne bryły.
Jeśli Twoje okna kosztowały 12 tys to wnioskuję iż masz mały dom. A taki łatwiej zbudowac i ogrzać tanio. Po prostu. Ale podejrzewam, że byłoby Ci w nim ciasno z trójką dzieci. Choć oczywiście można mieszkać z trójką dzieci w M4. Tylko nie po to sie buduje dom, żeby w nim mieć komfort jak w mieszkaniu... Moim zdaniem w realnych warunkach wcale nie jest tak łatwo zbudować dom wysokoenergooszczędny.

dla mnie wybór projektu był ściśle związany z usytuowaniem domu na działce jak również pod kątem jak najniższego zapotrzebowania na energię
zona miała nieco inne priorytety i finalnie stanęło na innym projekcie niż mi się podobał - dom ma 4 pokoje, 2 lazienki, wc kuchnie z salonem i garaz w bryle budynku - powierzchnia uzytkowa (bez garazu i pomieszczenia technicznego oraz pomieszczeń nieużytkowych - choć pełnić będą rolę np schowków czy sauny) to ok 150 m2 - czyli nie tak mało , koszt moich okien to 20 tys (okna z najwyższej możliwej półki) czyli nie mam aż tak dużo okien , nie mam kominów , mam WM i Reku , mam kolektor powietrzny dachowy (koszt hmm? 300 zł ?) i mam dom prawie pasywny .... czy wygląda dziwacznie? czy to dom dla "hobbysty"

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=113905&d=1335728697

dla przypomnienia
dom pasywny to taki którego zapotrzebowanie na ciepło (ogrzewanie) to 15 kWh/1m2/rok
moj dom wg wyliczeń z OZC liczonych przez Asolt EAH=18,9 kWh/m2/rok

= 2850 kWh / rok * 0,6 zł (UWAGA !!! liczę w drogiej taryfie !!!) = 1700 zl (w taniej ok 1200 zł)

kasieta
13-06-2012, 21:00
Myślę, że nie ma sensu kontynuować dyskusji do niczego nie prowadzącej. Okaże się z czasem co się bardziej kalkuluje.

bitter
13-06-2012, 21:30
Do niczego nie prowadzi bo nie chcesz słuchać innych, nie podajesz danych i wiesz lepiej. Masz rację, "okaże się z czasem". Zazdroszczę takiej swobody wywalenia 50 tys zł ;-)

bartol82
13-06-2012, 22:33
120253Witam,rozpoczynam w tym roku budowę,a w zasadzie planuję zrobić pierwszy etap-"zero".Właśnie podłączono mi na działce prąd.Czy istnieje mozliwość zawieszenia umowy z ZE na czas,w którym nie będę nic robił(1 rok)?Z góry dziękuję za odp.
Ps na foto ciekawostka,którą odkryłem po ściągnięciu humusu-poniemiecki bunkier strzelecki z II wojny św...zaczyna sie nieżle:)

R&K
13-06-2012, 22:44
zapytaj sie w BOK w Twoim ZE - najprościej i najpewniej
a w tym bunkrem to nie tak prosto ... musisz w PINB zglosić , uzyskac zgodę na rozbiórkę , udokumentować to ... a niedajboże ktoś uzna to za zabytek ... to masz w plecy czasi i kase... kupa nerwów i kłopotów

a że pochwaliłeś się tym publicznie ... pod dywan nie zamieciesz tego ...

Tomasz Antkowiak
13-06-2012, 22:58
zapytaj sie w BOK w Twoim ZE - najprościej i najpewniej
a w tym bunkrem to nie tak prosto ... musisz w PINB zglosić , uzyskac zgodę na rozbiórkę , udokumentować to ... a niedajboże ktoś uzna to za zabytek ... to masz w plecy czasi i kase... kupa nerwów i kłopotów

a że pochwaliłeś się tym publicznie ... pod dywan nie zamieciesz tego ...

a nie daj boze znajdziesz tam ludzkie szczatki... :)

ceel
14-06-2012, 07:33
taki bunkier to niezła mina chya ktoś go specjalnie zasypał - ja bym się nim tak nie chwalił !

lilly20
14-06-2012, 07:44
Współczuję posiadania takiego bunkra na działce, mogą jeszcze być z tego niezłe problemy. Zanim to ktoś poogląda, zastanowi się co z tym zrobić itd... A co jak nie pozwolą budować w tym miejscu, bo się okaże, że zaliczą to do jakiegoś zabytku???!!! Współczuję, bo możesz mieć wstrzymną budowę i NIE chwal się tym publicznie ;) Pozdrawiam i powodzenia życzę!!!

kupiecjudex
14-06-2012, 08:32
A może w tym bunkrze ukryty jest skarb nazistów poszukiwany przez kilka dziesięcioleci, ja bym go sam najpierw poszukał, żeby jakieś muzeum nie położyło na nim łapy. Jak znajdziesz coś takiego to będzie to pierwsza budowa domu jednorodzinnego na świecie która przyniesie zysk.;)

lilly20
14-06-2012, 08:53
Pogoda mnie wykończy psychicznie, wszystko od początku szło tak dobrze na budowie!!! A teraz od dwóch tygodni leje :bash: Strop czeka na zalanie, więźba leży pod daszkiem z folii i trzeba ją troszkę poprzekładać bo źle leży na paletach :( jakaś masakra się zaczęła!!!!!!! Jedyne co, to nam się udało posprzątać gruz i ziemię rozplantować :)

Tomasz Antkowiak
14-06-2012, 09:20
lilly... nic nie mow :/ u nas tez pada... wprawdzie dopiero od 2 dni ale juz mam dosyc

lilly20
14-06-2012, 10:00
My mamy pełno wody w domu i na piętrze i na parterze, leci przez otwory okienne i przez kominy :( najbardziej mnie martwi nasza więźba. W prawdzie ma dobrąwentylację ale całej nie dało się dobrze poprzekładać i nie wszędzie dochodzi powietrze :( :( :( chcę ją już mieć na dachu i spokój!

nita83
14-06-2012, 11:37
Arturo - co do projektu domu, to zgadzam się z Tobą. Tyle, że to nie zawsze jest takie proste. Chęci to nie wszystko. Np nasza działka jest z wjazdem od południa - już z racji na to trudno było nam znaleźć sensowny projekt. A najgorzej było znaleźć dom z czterema sypialniami. Takich domów jest bardzo mało. Nie wiem jak dużą masz rodzinę - ja mam troje małych dzieci i buduję dom po to, by móc w nim komfortowo żyć. A nie tylko tanio. :(

miałam ten sam problem - znaleźć wygodny dom parterowy z czterema sypialniami, z dachem dwuspadowym o prostej bryle, na szczęście wiazd mam od północy więc łatwo było ustawić dom na działce

nita83
14-06-2012, 12:31
:)DANONKI wyprzedziliscie nas z pracami:razz: U nas prad powoli sie robi a okna beda 23go. Gratuluje tempa A co do kuchenki to bardzo fajna, moze podpatrze pomysl:) Tez mysle nad kuchenka narozna i zlewem naroznym. Masz namiar gdzie taka kuchenke kupic? Ja wypatrzylam kiedys cos takiego120147 ale nie wiem czy bedzie na niej dosc miejsca zeby umiescic duze garnki?

właśnie czy ktoś wie czy taka kuchenka jest praktyczna? czy przy częstym gotowaniu się sprawdza?

S.P.
14-06-2012, 12:38
U niektórych leje a w Szczecinie deszczu nie uświadczysz. We wtorek padało trochę ale to nic w porównaniu z potrzebami wysuszonej ziemii.

marta&robert
14-06-2012, 13:36
dla mnie wybór projektu był ściśle związany z usytuowaniem domu na działce jak również pod kątem jak najniższego zapotrzebowania na energię
zona miała nieco inne priorytety i finalnie stanęło na innym projekcie niż mi się podobał - dom ma 4 pokoje, 2 lazienki, wc kuchnie z salonem i garaz w bryle budynku - powierzchnia uzytkowa (bez garazu i pomieszczenia technicznego oraz pomieszczeń nieużytkowych - choć pełnić będą rolę np schowków czy sauny) to ok 150 m2 - czyli nie tak mało , koszt moich okien to 20 tys (okna z najwyższej możliwej półki) czyli nie mam aż tak dużo okien , nie mam kominów , mam WM i Reku , mam kolektor powietrzny dachowy (koszt hmm? 300 zł ?) i mam dom prawie pasywny .... czy wygląda dziwacznie? czy to dom dla "hobbysty"

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=113905&d=1335728697

dla przypomnienia
dom pasywny to taki którego zapotrzebowanie na ciepło (ogrzewanie) to 15 kWh/1m2/rok
moj dom wg wyliczeń z OZC liczonych przez Asolt EAH=18,9 kWh/m2/rok

= 2850 kWh / rok * 0,6 zł (UWAGA !!! liczę w drogiej taryfie !!!) = 1700 zl (w taniej ok 1200 zł)

Bardzo fajny Twój domek :) U nas jest trochę na odwrót - tzn. ja bardziej chcę energooszczędnie niż mój mąż i np. nie mogę go namówić na zmniejszenie okien od północy - w kuchni i pokoju gościnnym/ biurze mamy okna 210x140 :jawdrop:
Mamy cztery sypialnie i dodatkowy pokój dla gości, czyli razem pięć (jeden więcej niż Ty), ale powierzechnia bardzo podobna i po bryle widzę, że masz duży dom. Nie wiem, może za nadto się martwię, bo w cenie okien "normalnych" się jeszcze nie orientowałam, ale jestem pewna, że nie będzie to 12 tys, bo tyle to chyba wyjdzie na sam dach :( (u Ciebie na zdjęciu widać jedno w dachu).

Wynik z OZC wyszedł Ci bardzo sympatyczny, ale do pasywności to jednak jeszcze daleko ;) - 19 a 15 to duża różnica. Gdyby nasz dom miał taki współczynnik jak Twój to bym była szczęśliwa. Widzę, że muszę się udać do Twojego DB i zobaczyć jak Ci się to udało :) Mój będzie taki:

http://projekty.muratordom.pl/pliki/dom_522_18.jpg

I ponawiam swoje pytanie: jakie okna energooszczędne oprócz MS super thermo?

Grzaneczki
14-06-2012, 14:39
U nas pomimo deszczu udało nam się dziś zalać strop ale na działce jest masakra. Wszędzie błoto, mamy glinę więc wszytsko sie w niej topi, samochody i ludzie, ciężko się chodzi bo oblepia sie wokól butów. Ciągle układamy kamienie i gruz w miejscu gdzie ma być droga dojazdowa do garażu, ale wszystko wgniata się w ziemię. Zazdroszczę budującym sie na piaskach:) Dziś zalalismy ławy naszego małego wolnostojącego garażu, w oststniej chwili bo ziemia już zaczęłą się obrywać do wykopu. teraz czekaja nasz porządki na działce bo jest armagedon:)

aksamitka
14-06-2012, 15:08
Pogoda mnie wykończy psychicznie, wszystko od początku szło tak dobrze na budowie!!! A teraz od dwóch tygodni leje :bash: Strop czeka na zalanie, więźba leży pod daszkiem z folii i trzeba ją troszkę poprzekładać bo źle leży na paletach :( jakaś masakra się zaczęła!!!!!!! Jedyne co, to nam się udało posprzątać gruz i ziemię rozplantować :)


lilly... nic nie mow :/ u nas tez pada... wprawdzie dopiero od 2 dni ale juz mam dosyc

u nas to samo:( juz prawie 2 tyg bedzie jak leje deszcz:mad:

bury_kocur
14-06-2012, 15:37
U nas też deszcz - chłopaki w południe się odmeldowali, że uciekają z placu budowy, bo mają już dość. Byłam pod wrażeniem, że w ogóle przyszli ;)

yenulka
14-06-2012, 15:43
Dzień dobry,

wydaje mi się że to dobre miejsce żeby się przywitać, chociaż nie mam 100 % pewności czy uda się zacząć w tym roku ;)
Plan jest taki żeby ruszyć na początku sierpnia, chcemy w tym roku postawić stan surowy otwarty, bo tylko na tyle kasy nam starczy.

Od paru dni czytam/przeglądam forum i jak to się przysłowiowo mówi "łeb jak sklep" od nadmiaru pomysłów, zobaczymy jak będzie z realizacją.

Lokalizacja mojej budowy to podwarszawa od wschodu :D

pozdrawiam wszystkich budujących

Tomasz Antkowiak
14-06-2012, 15:44
U nas też deszcz - chłopaki w południe się odmeldowali, że uciekają z placu budowy, bo mają już dość. Byłam pod wrażeniem, że w ogóle przyszli ;)

a gdzie zdjecia? gdzie dziennik budowy ? ;)

DorkaB
14-06-2012, 16:18
Witam wszystkich.

Potrzebowałabym pomocy przy wyborze preparatu do impregnacji więźby dachowej.
Preparat musi być w miarę uniewrsalny gdyż dom bedzie kryty dachówką a budynek gospodarczy blachą.

z góry dziękuję

marta&robert
14-06-2012, 16:36
u nas to samo:( juz prawie 2 tyg bedzie jak leje deszcz:mad:

Ło Boże! U nas pada od dziś rana a i tak mnie to dołuje. Choć bardziej mnie chyba wykańcza psychicznie (i fizycznie) chorowanie razem z dziećmi od poniedziałku. Mam już dość... :bash:

max-maniacy
14-06-2012, 16:52
Przyjeżdżajcie na Mazury. U nas spokój. Wprawdzie dziś od południa zbierały się burzowe chmury, ale tylko postraszyło i rozeszło się.
To dobrze, bo mąż przylepia dziś papę na fundamentach, a na mokro nie można.

R&K czy 20tys. za okna już z roletami? I co to jest ten powietrzny kolektor dachowy?

R&K
14-06-2012, 17:58
....ale powierzchnia bardzo podobna i po bryle widzę, że masz duży dom. Nie wiem, może za nadto się martwię, bo w cenie okien "normalnych" się jeszcze nie orientowałam, ale jestem pewna, że nie będzie to 12 tys, bo tyle to chyba wyjdzie na sam dach :( (u Ciebie na zdjęciu widać jedno w dachu).

Wynik z OZC wyszedł Ci bardzo sympatyczny, ale do pasywności to jednak jeszcze daleko ;) - 19 a 15 to duża różnica. Gdyby nasz dom miał taki współczynnik jak Twój to bym była szczęśliwa. Widzę, że muszę się udać do Twojego DB i zobaczyć jak Ci się to udało :)

i duza roznica i mala - duza bo zeby zejsc o te 4 kWh to trzeba kasy bardzo duzo wydac , mala bo już niewielka różnica w rachunkach wyjdzie , przy dogrzewaniu domu kolektorem dachowym może sie okazac że rachunki beda jak w pasywnym - OZC dzieki likwidacja okien od północy (zlikwidowałem 3 okna?, jedno przeniosłem na wschod , 2 ktore pozostaly to FIXy) , likwidacji 4 x 6 okien dachowych - zostaly tylko 2 (1+1 a było 3+3), dobre okna w warstwie ocieplenia , dobre drzwi , gruba izolacja pod domem, na scianach i na dachu


I ponawiam swoje pytanie: jakie okna energooszczędne oprócz MS super thermo?

wszystkie z tej listy >>
http://oknotest.pl/1/news/artykuly/okna-pasywne-z-pvc.php



R&K czy 20tys. za okna już z roletami? I co to jest ten powietrzny kolektor dachowy?

20 tys z montazem bez rolet rolety jakies 6 tys jesli dobrze pamietam
kolektor dachowy .. ? czerpie do domu nagrzane powietrze z pod dachu - wspomaga to WM , ogrzewanie w domu oraz podrzewanie wody

autorus
14-06-2012, 18:24
przesadzacie przynajmniej kolegi żywcem nikt nie weźmie ;)

Tomasz Antkowiak
14-06-2012, 19:31
120253Witam,rozpoczynam w tym roku budowę,a w zasadzie planuję zrobić pierwszy etap-"zero".Właśnie podłączono mi na działce prąd.Czy istnieje mozliwość zawieszenia umowy z ZE na czas,w którym nie będę nic robił(1 rok)?Z góry dziękuję za odp.
Ps na foto ciekawostka,którą odkryłem po ściągnięciu humusu-poniemiecki bunkier strzelecki z II wojny św...zaczyna sie nieżle:)


jak tam wiesci z frontu ?;)

daj moze jakies fotki bo mnie ciekawosc zrzera :) bardzo lubie takie skarby i chetnie bym sobie to na zywca obejrzal :) uda ci sie go jakos obfotografowac? moze zajrzec do srodka? obkopaliscie go czy tylko gora wystaje?

kupiecjudex
14-06-2012, 19:39
Taki bunkier to może być fajna piwniczka np. na wino i inne fajne specyfiki.:stirthepot:

maggs1
14-06-2012, 21:03
Może w końcu zobaczę "bursztynową komnatę" ;)

marta&robert
15-06-2012, 08:22
i duza roznica i mala - duza bo zeby zejsc o te 4 kWh to trzeba kasy bardzo duzo wydac , mala bo już niewielka różnica w rachunkach wyjdzie , przy dogrzewaniu domu kolektorem dachowym może sie okazac że rachunki beda jak w pasywnym - OZC dzieki likwidacja okien od północy (zlikwidowałem 3 okna?, jedno przeniosłem na wschod , 2 ktore pozostaly to FIXy) , likwidacji 4 x 6 okien dachowych - zostaly tylko 2 (1+1 a było 3+3), dobre okna w warstwie ocieplenia , dobre drzwi , gruba izolacja pod domem, na scianach i na dachu
No właśnie, czyli usunąłeś DUŻO okien. Ale Ty masz chyba dom parterowy, więc te w dachu robią niewielką różnicę. Ja nie mogę usunąć. No i okna od północy.. My za to planujemy na dole same fix-y oprócz drzwi balokonowych. Czyżby fix liczył się jak brak okna?


wszystkie z tej listy >>
http://oknotest.pl/1/news/artykuly/okna-pasywne-z-pvc.php
Dzięki! Byłam na tej stronie, nawiasem mówiąc ;)


kolektor dachowy .. ? czerpie do domu nagrzane powietrze z pod dachu - wspomaga to WM , ogrzewanie w domu oraz podrzewanie wody

Pamiętam, że ktoś kiedys na forum opisywał pomysł na takie ustrojstwo. Czy to byłeś Ty? To Twoje dzieło? I - przede wszystkim - czy to działa?? Masz to opisane w dzienniku? Bo wówczas mnie ta "rura" zaintrygowała...
I dzięki za odpowiedź na priv ;) Dumamy nadal nad naszym fundamentem..



przesadzacie przynajmniej kolegi żywcem nikt nie weźmie ;)


jak tam wiesci z frontu ?;)

daj moze jakies fotki bo mnie ciekawosc zrzera :) bardzo lubie takie skarby i chetnie bym sobie to na zywca obejrzal :) uda ci sie go jakos obfotografowac? moze zajrzec do srodka? obkopaliscie go czy tylko gora wystaje?


Taki bunkier to może być fajna piwniczka np. na wino i inne fajne specyfiki.:stirthepot:


Może w końcu zobaczę "bursztynową komnatę" ;)

Dajcie koledze spokój! :mad: Najpierw nastraszyliście człowieka, że nic nie zbuduje, a jeszcze sobie problemów narobił pokazaniem się na forum, a teraz sobie używacie. Kurcze, tak nie można. Przecież forum służy pomocy. Chyba Wam by nie było teraz do śmiechu z tą bombową niespodzianką pod humusem. Apeluję o koleżeńskie zachowanie! ;)

Arturo72
15-06-2012, 08:44
No właśnie, czyli usunąłeś DUŻO okien. Ale Ty masz chyba dom parterowy, więc te w dachu robią niewielką różnicę. Ja nie mogę usunąć. No i okna od północy..

R&K ma poddasze użytkowe :)

Tomasz Antkowiak
15-06-2012, 08:48
Dajcie koledze spokój! :mad: Najpierw nastraszyliście człowieka, że nic nie zbuduje, a jeszcze sobie problemów narobił pokazaniem się na forum, a teraz sobie używacie. Kurcze, tak nie można. Przecież forum służy pomocy. Chyba Wam by nie było teraz do śmiechu z tą bombową niespodzianką pod humusem. Apeluję o koleżeńskie zachowanie! ;)

no nie przesadzaj, przeciez sie nie nabijamy. przyznasz chyba ze temat jest interesujacy i ciekawie bylo by ciag dalszy oraz jakies szczeguly uslyszec :)

lilly20
15-06-2012, 09:00
Słonko się pokazało :wave: nareszcie ! Robota na budowie ruszyła :wave: Ale czeka nas dzisiaj niezły zapierdziel na budowie, okazało się, że część więźby nie ma przekładek i trzeba ją przełożyć :( Pogoda nam nieźle pokrzyżowała plany i nasza więźba musi poczekać jeszcze na montaż troszeczkę :(

aksamitka
15-06-2012, 09:12
lily u nas tez słoneczko przebija sie przez chmury, najwazniejsze ze nie pada, mamy już cala więźbę położona :wave:

R&K
15-06-2012, 09:14
FIX w najlepszym przypadku ma Uw 0,58-0,65 a ściana 0,09-0,20 - czyli nigdy okno , nawet Fix nie będzie "neutralny" dla konstrukcji domu , ale dobowe zyski słoneczne w okresach gdy grzejemy przewyższają straty , dom mam z poddaszem użytkowym - jest tam łazienka i duży pokój - mam po jednym oknie Fakro U6

kolektor dachowy to patent na ktory namówił mnie jasiek71 - topic "jaskowe wynalazki" - tak naprawdę nie musiał mnie długo namawiać - powiedział a ja OK - robimy ... temperatura pod dachem np w ostatnich dniach - pochmurno deszczowych ok 24 stopnie a na zewnątrz 16-18 - gdyby dom wychłodził ze względu na niższą temperaturę zewnętrzną dogrzewać można go do 24 stopni powietrzem spod dachu

a co do pogodny i słoneczka - jeszcze Wam obrzydnie ... ;)
od poniedziałku słońce NONSTOP i temperatury 30-35 stopni ...

aksamitka
15-06-2012, 09:26
a co do pogodny i słoneczka - jeszcze Wam obrzydnie ... ;)
od poniedziałku słońce NONSTOP i temperatury 30-35 stopni ...
oj jak ja lubie takie temperatury :)

lilly20
15-06-2012, 09:35
Zazdroszczę Wam położonej więźby ;) Aż mnie skręca jak sobie pomyślę ile nasza jeszcze musi poleżeć :( i trochę mnie to martwi, mam nadzieję, że z tym drewnem nic się nie stanie?! aksamitka ile czasu u Was zajęło położenie więźby ( wiem, że mamy inne dachy ale z ciekawości pytam ) ?

aksamitka
15-06-2012, 10:02
lily więźbę przywieźli w poniedzialek popołudniu a wczoraj juz byla położona wiec chlopaki szybko sie uwineli, my mamy 280m2 dachy, czterospadowy, więźby baaardzo duzo

Tomasz Antkowiak
15-06-2012, 10:06
a co do pogodny i słoneczka - jeszcze Wam obrzydnie ... ;)
od poniedziałku słońce NONSTOP i temperatury 30-35 stopni ...


pieknie:) chyba budowe zarzuce i rozstawie basen ;)

aksamitka
15-06-2012, 10:15
pieknie:) chyba budowe zarzuce i rozstawie basen ;)

no jasne, tez nam sie coś od zycia należy a nie tylko harówka ;)

lilly20
15-06-2012, 10:26
Dach też mamy 4 - spadowy, 235 m2. Drewna na więźbę jest 13 m3 :) spora ilość. aksamitka z jakiego drewna macie więźbę? Impregnowaliście sami czy była już zaimpregnowana, suszona komorowo ?

aksamitka
15-06-2012, 10:35
lili co do więźby to nie wiem takich szczegółów ;) wiem tylko tyle ze była impregnowana zanurzeniowo, poszło jakies 11,5m3 grubszego + kontrłaty 350mb +laty ( tu nie wiem ile)+ deski 10m3( tu cos zostanie)

bury_kocur
15-06-2012, 11:46
Odkryłam dziś nową definicję złota. Drogie i trzeba się natrudzić, żeby znaleźć. A mowa o pospółce. Dziwne to bardzo, ale ani nie mogę za bardzo trafić na żwirownię, która sprzedaje (ponoć się nie opłaca), a jak już trafię - to cena zwala z nóg, zastępczo proponowanego piasku również. Ile płaciliście za tonę (lub wywrotkę) i transport z rozsądnie zlokalizowanego miejsca? Najgorsze jest to, że wydawało mi się, że to taka drobna pozycja w budżecie :(

lilly20
15-06-2012, 11:48
Wow to sporo :) ja się dzisiaj dowiem z jakiego drewna nasz wykonawca nam więźbę załatwił, nasze drewno też jest impregnowane zanurzeniowo ( chciałam ciśnieniowo ). Pozdrawiam i życzę powodzenia :D

Tomasz Antkowiak
15-06-2012, 11:51
250 pln za samochod 11t, w sumie weszlo ponad 140 ton + wrzucanie osobno

w zwirowni nieopodal mojej pracy kruszywo do zasypania (pospolka niesortowana nijak) kosztuje 580 PLN za 24 tony z transportem

marta&robert
15-06-2012, 11:59
no nie przesadzaj, przeciez sie nie nabijamy. przyznasz chyba ze temat jest interesujacy i ciekawie bylo by ciag dalszy oraz jakies szczeguly uslyszec :)

Nie no, interesujący, tylko tak kolegę nastraszyliście, że ja nie wiem czy bym miała odwagę tu jeszcze cokolwiek napisać, a tym bardziej wkleić....


FIX w najlepszym przypadku ma Uw 0,58-0,65 a ściana 0,09-0,20 - czyli nigdy okno , nawet Fix nie będzie "neutralny" dla konstrukcji domu , ale dobowe zyski słoneczne w okresach gdy grzejemy przewyższają straty , dom mam z poddaszem użytkowym - jest tam łazienka i duży pokój - mam po jednym oknie Fakro U6

kolektor dachowy to patent na ktory namówił mnie jasiek71 - topic "jaskowe wynalazki" - tak naprawdę nie musiał mnie długo namawiać - powiedział a ja OK - robimy ... temperatura pod dachem np w ostatnich dniach - pochmurno deszczowych ok 24 stopnie a na zewnątrz 16-18 - gdyby dom wychłodził ze względu na niższą temperaturę zewnętrzną dogrzewać można go do 24 stopni powietrzem spod dachu

a co do pogodny i słoneczka - jeszcze Wam obrzydnie ... ;)
od poniedziałku słońce NONSTOP i temperatury 30-35 stopni ...

No, czyli poddasze użytkowe ale w trochę innym sensie - my mamy tam 4 sypialnie, dwie łazienki, WC i garderobę. Dwa ostatnie się bez okien obejdą, pozostałe niestety nie. :)

Teraz sobie przypomniałam, że czytałam jaśkowy dziennik :) Ale czy u Ciebie ten wynalazek już działa i możesz ocenić jego sprawność?? Ja miałabym mnóstwo darmowej energii, bo dom dłuższym bokiem stoi od południa (tzn będzie wkrótce stał :cool:) I sama idea mi się bardzo podobała tego wynalazku, tylko zastanawialiśmy się wówczas czy to działa?

A co do pogody, to jak znam życie upały nas umęczą przez tydzień, a potem znów będzie 16st. Prognoza na początek lipca jest bardzo mało pozytywna (temp max 20 i co drugi dzień deszcz).

Tomasz Antkowiak
15-06-2012, 12:08
Nie no, interesujący, tylko tak kolegę nastraszyliście, że ja nie wiem czy bym miała odwagę tu jeszcze cokolwiek napisać, a tym bardziej wkleić....




no ale to juz i tak musztarda po obiedzie :) skoro raz trafilo do netu to juz na wieki wiekow amen :)

zreszta, tego typu spraw nie nalezy pod dywan zamiatac bo jesli trafi sie ktos kto widzial (ot chocby ten co humus sciagal) i kiedys cos chlapnie to moze wyniknac powazny problem. lepiej wziac byka za rogi teraz niz zamiatac pod dywan i sie pozniej martwic.

moze sie okazac ze instytucja wladna zarzadzi po prostu rozbiorke, moze nakaze zostawic bunkier w spokoju, a dom przesunac, trudno powiedziec, ale i tak trzeba spytac. a ja zanim byl zaczal pytac napewno bym go sobie dokladnie obejrzal...z bliska, z bardzo bliska :)

R&K
15-06-2012, 12:30
Teraz sobie przypomniałam, że czytałam jaśkowy dziennik :) Ale czy u Ciebie ten wynalazek już działa i możesz ocenić jego sprawność?? Ja miałabym mnóstwo darmowej energii, bo dom dłuższym bokiem stoi od południa (tzn będzie wkrótce stał :cool:) I sama idea mi się bardzo podobała tego wynalazku, tylko zastanawialiśmy się wówczas czy to działa?

cieple powietrze pod dachem jest ? - jest !
nawet jeśli ktoś nie ma WM to wystarczy zrobić czerpnię w szczycie dachu (dokładnie montuje się rozetę w membranie) , podłączyć rurę , silnik np EBM i prosty sterownik z 2 czujnikami temperatur - koszt 300-400 zł

jest to rozwiązanie dla dachów ocieplonych

u mnie jest już wykonane i działa - a jak działa - widać na sterowniku - w marcu gdy miałem w domu 10 stopni , na zewnątrz było 14 , to pod dachem 24/26 stopni
jest połączone z WM i GGWC
całość obsługuje 1 dedykowany sterownik zrobiony na zamówienie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=112376&d=1334840364

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=112386&d=1334840406

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=112377&d=1334840369

sterownik może być znacznie bardziej rozbudowany i wyglądać tak
http://img33.imageshack.us/img33/7158/sdc10860rx.jpg

marta&robert
15-06-2012, 13:42
A jeśli ktoś będzie miał WM to podpowiesz jak takie ustrojstwo zrobić?
Na tym wyświetlaczu niestety nie bardzo się orientuję o co chodzi :oops: No i jak ta temperatura 26 pod dachem przekałada się na ciepło w domu, ile tego ciepła dostajesz, jak jest połączone z całą instalacją? Może to jest banalnie proste, ale ja raczej nie z tych technicznych ludzi jestem, choć staram się jak mogę żeby nadążać :D Małżonkowi zaprezentuję wieczorem, on się lepiej zna ;)
A w ogóle fajną masz tą "czarną skrzynkę" z własnym logo! Czy to może logo Twojej firmy? Wygląda cool :cool:

motylek0503
15-06-2012, 15:41
witam. niedługo zaczynam budowę domku i chciałabym się dowiedzieć o tanie hurtownie budowlane w kujawsko- pomorskim dokładnie okolice brodnicy.

slawas86
15-06-2012, 21:25
a u nas zalali dziś strop.
Jeszcze wczoraj ze względu na uleny deszcz murarze zastanawiali się czy nie odwołać betonu ale ostatecznie się wyrobili. Od rana zabrali sie za ocieplanie piwnicy, a po południu przyjechały dwie gruchy i strop nad piwnicą jest:)
120494120495


Odkryłam dziś nową definicję złota. Drogie i trzeba się natrudzić, żeby znaleźć. A mowa o pospółce. Dziwne to bardzo, ale ani nie mogę za bardzo trafić na żwirownię, która sprzedaje (ponoć się nie opłaca), a jak już trafię - to cena zwala z nóg, zastępczo proponowanego piasku również. Ile płaciliście za tonę (lub wywrotkę) i transport z rozsądnie zlokalizowanego miejsca? Najgorsze jest to, że wydawało mi się, że to taka drobna pozycja w budżecie :(
a co wcześniejszego pytania o pospółkę, za wywrotkę 30T płaciłem 350, potrzebne były 3...



Słuchajcie czy braliście kredyt z dopłatami?? Jak to jest z tymi metrami powierzchni użytkowej?? Czy można sobie zaprojektować pseudo "suszarnię" w projekcie indyw. by obniżyć ilość metrów użytkowych tak by nie przekroczyć 140?
wiele zależy od podejścia analityka w banku. Ale banki przede wszystkim patrzą na zestawienia zbiorcze, więc jeżeli powierzchnia użytkowa nie przekroczy 140m to na RnS da się załapać...

R&K
15-06-2012, 21:37
A jeśli ktoś będzie miał WM to podpowiesz jak takie ustrojstwo zrobić?
Na tym wyświetlaczu niestety nie bardzo się orientuję o co chodzi :oops: No i jak ta temperatura 26 pod dachem przekałada się na ciepło w domu, ile tego ciepła dostajesz, jak jest połączone z całą instalacją? Może to jest banalnie proste, ale ja raczej nie z tych technicznych ludzi jestem, choć staram się jak mogę żeby nadążać :D Małżonkowi zaprezentuję wieczorem, on się lepiej zna ;)
A w ogóle fajną masz tą "czarną skrzynkę" z własnym logo! Czy to może logo Twojej firmy? Wygląda cool :cool:

rzuć okien do wątku "Jaśkowe wynalazki" tam jest z grubsza wszystko opisane - zarówno ja , jak i Jasiek czy inni będący w temacie Ci pomogą
temperatura nawiewu w WM ma duże znaczenie i nie jest bez znaczenia .... czym cieplejsze pchasz do domu tym mniej musisz wydać na ogrzewanie - na wyświetlaczu przykład z marca , na zewnątrz zimniej niż temperatura jaką byś chciała mieć w domu czyli musiałby chodzić bypass i odzysk ciepła z wyrzucanego powietrza, którego nigdy nie odzyskasz w 100% , pod dachem masz temperaturę wyższą niż pożądana w domu
całość połączona trójnikiem - 2 rury łączą się w 1 a sterownik wybiera ustawienie przepustnicy czyli skąd czerpać powietrze - są też czujniki temperatur które dostarczają danych do sterownika

czarna skrzynka z logiem - bo to urządzenie dedykowane do mojego domu - zrobione przez znajomego "jasiek71" na zamówienie - ja nie produkuje, nie sprzedaje ... jestem inwestorem hobbystą ;) zbierającym gadżety w domu ;)

Blechert
15-06-2012, 21:41
Motylek0508 - hurtownie dzielą się na takie które maja właściwy towar i na takie które mają badziew i do tego zwykle nie mają tego co trzeba. Cena to nie wszystko. Wolę dać parę groszy więcej niż zaproponować klientowi np. gorszy klej do granitu albo źle obrobiony kamień.

marta&robert
15-06-2012, 22:59
rzuć okien do wątku "Jaśkowe wynalazki" tam jest z grubsza wszystko opisane - zarówno ja , jak i Jasiek czy inni będący w temacie Ci pomogą
temperatura nawiewu w WM ma duże znaczenie i nie jest bez znaczenia .... czym cieplejsze pchasz do domu tym mniej musisz wydać na ogrzewanie - na wyświetlaczu przykład z marca , na zewnątrz zimniej niż temperatura jaką byś chciała mieć w domu czyli musiałby chodzić bypass i odzysk ciepła z wyrzucanego powietrza, którego nigdy nie odzyskasz w 100% , pod dachem masz temperaturę wyższą niż pożądana w domu
całość połączona trójnikiem - 2 rury łączą się w 1 a sterownik wybiera ustawienie przepustnicy czyli skąd czerpać powietrze - są też czujniki temperatur które dostarczają danych do sterownika

czarna skrzynka z logiem - bo to urządzenie dedykowane do mojego domu - zrobione przez znajomego "jasiek71" na zamówienie - ja nie produkuje, nie sprzedaje ... jestem inwestorem hobbystą ;) zbierającym gadżety w domu ;)

Już poczytałam trochę też w Twoim dzienniku (ile to zajmuje czasu!!!!), i nie zamierzam w tym miejscu przeciągać tego wątku, powiedz mi tylko, czy pod dachem masz samą rurę którą ciągniesz powietrze? Jeśli tak, to gdy je tamtędy ciągniesz, jest coraz zimniejsze, nie? W jaki sposób zdąrzy się ogrzać cały czas tamtędy płynąc? Chodzi mi o to czy jest tam jakiś wymiennik ciepła, czy to tylko dachowa czerpnia powietrza do WM?

Danonki
16-06-2012, 01:32
:)DANONKI wyprzedziliscie nas z pracami:razz: U nas prad powoli sie robi a okna beda 23go. Gratuluje tempa A co do kuchenki to bardzo fajna, moze podpatrze pomysl:) Tez mysle nad kuchenka narozna i zlewem naroznym. Masz namiar gdzie taka kuchenke kupic? Ja wypatrzylam kiedys cos takiego120147 ale nie wiem czy bedzie na niej dosc miejsca zeby umiescic duze garnki?

dziękujemy :)
my na 99% zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie. Na pewno będzie kuchnia narożna, pod nią szafka narożna (prawdopodobnie obrotowa), a piekarnik obok niej. Stwierdziliśmy że dla nas będzie to bardziej funkcjonalne i wizualnie też będzie lepiej. Nie mamy jeszcze pomysłu gdzie kupimy taką kuchnię i okap narożny, ale na pewno gdzieś jest i w końcu ją namierzymy :D W każdym razie nasz elektryk będzie musiał zmienić dwa punkty w kuchni, ten od płyty grzewczej i od gniazdka nad ladą bo wypada akurat w rogu za kuchnią.
Co do kuchenki którą umieściliście - osobiście nie przepadam za tak obłymi kształtami, ale pomysł jest i na pewno oryginalnie by wyglądała :)

Danonki
16-06-2012, 01:45
właśnie czy ktoś wie czy taka kuchenka jest praktyczna? czy przy częstym gotowaniu się sprawdza?

ja nie wiem, ale słyszałam od paru osób że wygodna jest kuchenka narożna chociaż osoby te użytkowały narożną, ale taką w trójkącie nie w literę 'L'. My taką "elkę" chcemy mieć i będziemy takiej szukać. Jak już z niej zacznę korzystać to dam znać czy przy częstym gotowaniu się sprawdza (oby jeszcze w tym roku!) :)
ale dobre pytanie, podłączę się. Może już ktoś taką ma i w razie złych doświadczeń podzieli się nimi i uchroni mnie przed podjęciem złej decyzji :D

bartol82
16-06-2012, 02:53
Spokojnie,sprawa jest już załatwiona w sposób formalny,i oficjalny.Legalnie uzyskałem zgode na dalszą budowę:)Więc postanowiłem pochwalić sie faktem odkrycia na forum.W końcu nie każdy ma okazję pochwalić sie takim znaleziskiem.A swoja drogą,bunkier pod powierzchnia ziemi jest skutkiem praktyk rolników po otrzymaniu gruntów rolnych po drugiej wojnie światowej.Wkopywano je metodą kopania studni w ziemię,tak aby nie przeszkadzały.

bartol82
16-06-2012, 02:57
spokojnie...ma odwagę...ma.Tyma bardziej że żadne to przestępstwo.Wszystko załatwione z firmą archrologiczną,oraz urzędem,chyba nie sądzicie że w innym porzypadku tak bym sie wychylał:)

bartol82
16-06-2012, 03:09
Taki bunkier to może być fajna piwniczka np. na wino i inne fajne specyfiki.:stirthepot:


było juz sporo pomysłów na to jak go wykorzytsać,niestety po uzyskaniu zgody od konserwatora-wyburzamy:(

kupiecjudex
16-06-2012, 12:22
było juz sporo pomysłów na to jak go wykorzytsać,niestety po uzyskaniu zgody od konserwatora-wyburzamy:(

Oooooo Kuźwa .... ale żal takiej fajnej ziemianki :cry::cry::cry::cry::cry::bash::bash::bash::bash:: bash::bash:

bury_kocur
16-06-2012, 14:46
Danonki, takie narożne kuchenki robi Teka, ale ceny są grubo powyżej 4 tys :(
Prywatnie powątpiewam w wygodę tego rozwiązania, ale każdy ma swoją wizję i swoje kuchenne nawyki ;)

marta&robert
16-06-2012, 14:59
:rotfl:NASZA EKIPA NADCHODZI ZE WSCHODU!!!:rotfl:
25-go czerwca maja zacząć! Mąż dziś składa barak, prąd ustalony z sąsiadem, woda na działce. JUPIII!!!!:lol2:

...25.06. nasza siódma rocznica ślubu :hug:

R&K
16-06-2012, 15:44
Już poczytałam trochę też w Twoim dzienniku (ile to zajmuje czasu!!!!),

na 1 stronie w moim DB jest spis treści i linki :P - takie ułatwienie dla tych co szukają ważnych informacji


.... powiedz mi tylko, czy pod dachem masz samą rurę którą ciągniesz powietrze? Jeśli tak, to gdy je tamtędy ciągniesz, jest coraz zimniejsze, nie? W jaki sposób zdąrzy się ogrzać cały czas tamtędy płynąc? Chodzi mi o to czy jest tam jakiś wymiennik ciepła, czy to tylko dachowa czerpnia powietrza do WM?

u mnie nie ma żadnego dodatkowego urządzenia / wymiennika czy silnika - powietrze zasysa rekuperator - temperatura powietrze minimalnie spada w kanale - ale to ciepło zostaje w domu , pochłania je wełna na kanałach i ocieplenie dachu

marta&robert
16-06-2012, 17:23
na 1 stronie w moim DB jest spis treści i linki :P - takie ułatwienie dla tych co szukają ważnych informacji
Widać, że dawno nie czytałeś swojego dziennika ;) Spis treści jest znakomitym rozwiązaniem i chylę czoła. Chodzi mi jednak o czas jakiego potrzeba na przeczytanie treści :p




mnie nie ma żadnego dodatkowego urządzenia / wymiennika czy silnika - powietrze zasysa rekuperator - temperatura powietrze minimalnie spada w kanale - ale to ciepło zostaje w domu , pochłania je wełna na kanałach i ocieplenie dachu

Rozumiem. Dzięki :)

Tomasz Antkowiak
16-06-2012, 19:57
było juz sporo pomysłów na to jak go wykorzytsać,niestety po uzyskaniu zgody od konserwatora-wyburzamy:(

no ale zdjecia ?

autorus
16-06-2012, 20:14
Zrob wiecej fotek przed zburzeniem , wiesz nie kazdy znajduje taka budowle n dzialce :-)

bitter
16-06-2012, 20:30
Ogłaszam SSZ! ;-)

http://img140.imageshack.us/img140/9633/208g.jpg

Arturo72
16-06-2012, 21:32
Ogłaszam SSZ! ;-)


Gratki :)

ulka76
16-06-2012, 22:25
GRATULACJE !!!:yes:

bury_kocur
16-06-2012, 22:49
bitter, gratulacje i wyrazy zazdrości ;)

Tomasz Antkowiak
16-06-2012, 22:57
kocury, sie powtorze:) gdzie macie dziennik lenie ?;)

marta&robert
16-06-2012, 23:11
bitter gratulacje! :)

bitter
17-06-2012, 07:35
Dzięki dzięki za gratulacje ale poczekajmy z nimi do wprowadzenia się ;-)

aksamitka
17-06-2012, 08:21
bitter :)

S.P.
17-06-2012, 09:02
Bitter gratuluję SSZ! Brawo! Fajnie patrzeć jak domki rosną.
Moja ekipa coś się nie może pozbierać po długim weekendzie, do wczoraj miał być dach, a tu nic z tego. Powiem więcej ledwie go zaczęli kryć dachówką.

bury_kocur
17-06-2012, 09:42
Tomaszu! :) napisałam na gg, ale odbierz też priva

ceel
17-06-2012, 10:18
:rotfl:NASZA EKIPA NADCHODZI ZE WSCHODU!!!:rotfl:
25-go czerwca maja zacząć! Mąż dziś składa barak, prąd ustalony z sąsiadem, woda na działce. JUPIII!!!!:lol2:

...25.06. nasza siódma rocznica ślubu :hug:

prąd do budowy od sąsiada? może się skończyć niezłą karą dla obydwu stron !

maggs1
17-06-2012, 10:27
Są też agregaty prądotwórcze, ale nie ma jak pomoc sąsiedzka :)

lilly20
17-06-2012, 14:45
bitter GRATULACJE !!! piękny domek :)

aksuda
17-06-2012, 17:38
bitter gratuluję :yes:
u nas wczoraj przeszła nawałnica:( , na szczęście nasze szczyty stoją chociaż drzewa połamane, więźba w budowie a nasz SSO może uda się zakończyć najpóźniej za dwa tygodnie :D
miło patrzeć jak nasze domki rosną:rotfl:

bitter
17-06-2012, 19:06
bitter :)

Tak aksamitko? ;-)

aksamitka
17-06-2012, 19:13
Tak aksamitko? ;-)


:D no brawo brawo :D

marzenka i mariusz g
17-06-2012, 21:37
moge polecić świtna ekipę budowlaną, która stawia mi domekdomy stawiaja ponad 30 lat, sa precyzyjni, zaufani i naprawdę szybko stawiają, a do tego sa NIEDRODZY i to bardzo niedrodzy, także jesli ktoś jest zainteresowany to piszcie to wyslę numer kontaktowy.

wysyłam jedno zdjecie z naszych postepów:

http://img515.imageshack.us/img515/7075/20120604175236resized.jpg
ja bym poprosił ten nr kontaktowy do tych murarzy, jesli można,
z jakiego jesteście województwa?

marta&robert
18-06-2012, 12:03
prąd do budowy od sąsiada? może się skończyć niezłą karą dla obydwu stron !

Hmm.. Ciekawe, bo nawet pan w elektowni podpowiadał mi takie rozwiązanie. :p A za co niby ta kara?

autorus
18-06-2012, 12:15
Kara bezdyskusyjna. Niestety jest to traktowane jako handel energia. Poponuj po prostu o tym nie mowic :-)

plusfoto
18-06-2012, 12:29
Energetyka może jak będzie chciała się przyczepić bo powinieneś jak nie masz swojego płacić za prąd budowlany a on jest droższy. A sąsiad żeby żyć zgodnie z prawem powinien Ci wystawić refakturę za prąd który od niego pobrałeś. Dokładnie tak jak się dzieje przy podnajmowaniu części lokali. Energetyka dostarcza prąd do całego budynku i rozlicza się z jego właścicielem a właściciel na podstawie podliczników rozlicza się z najemcami tylko że tu jest jedna stawka za prąd a w twoim przypadku nie. Tak więc teoretycznie jesteście na bakier z energetyką i US

marta&robert
18-06-2012, 14:14
Nie wiedziałam o tym. Wydawało mi się, że branie prądu od sąsiada to bardzo powszechna praktyka. Dzięki za info. Swoją drogą ciekawe, że pan z elektrowni proponował mi coś teoretycznie niezgodnego z prawem - ale oczywiście jak to u nas, urzędy nie odpowiadają za swoich pracowników. no comments.

Ja dziś się wybieram do przedstawiciela firmy MS okna po wycenę, a przede wszystkim po wylieczenie wsp U dla moich okien. Ciekawa jestem czego się dowiem, bo nie mam pojęcia ile mogą kosztować okna. Jeszcze te nasze jakieś takie nietypowe...

ceel
18-06-2012, 14:27
Hmm.. Ciekawe, bo nawet pan w elektowni podpowiadał mi takie rozwiązanie. :p A za co niby ta kara?

chyba już wszystko zostało powiedziane (napisane) powyżej może prócz wysokości kary - od 5tyś wzwyż , no i ten kto "zakabluje" może liczyć na jakąś fajną premię z energetyki- więc może pan który wam to doradzał....

cronin
18-06-2012, 14:53
Wydawało mi się, że branie prądu od sąsiada to bardzo powszechna praktyka.

Bo to jest częsta praktyka, a zakablować może prędzej zawistny i wścibski sąsiad. W każdym razie są rzeczy z którymi lepiej się nie uzewnętrzniać tylko robić po cichu swoje :)

nita83
18-06-2012, 23:00
120842 a oto piękne wykopy :) obecnie już trochę inaczej wyglądają ale nie ma czasu zgrywać zdjęć z aparatu

marta&robert
18-06-2012, 23:06
nita83 Piękne! ;) Jaki fundament robicie?

Zabawne, parę lat temu pewnie byśmy się nie zachwycały dziurą w ziemi, co? Ale teraz to ZUPEŁNIE SPECJALNA dziura w ziemi, prawda? :D Już się nie mogę doczekać naszej....

nita83
18-06-2012, 23:08
120843 Ładniejszy widok :)

marta&robert to najpiękniejszy widok na świecie :) jeżdżę codziennie żeby oglądać sterty ziemi i dołki, człowiek się chyba starzeje

ceel
19-06-2012, 08:58
120843 Ładniejszy widok :)

marta&robert to najpiękniejszy widok na świecie :) jeżdżę codziennie żeby oglądać sterty ziemi i dołki, człowiek się chyba starzeje
no fajne te wykopy ale dlaczego humus nie został zdjęty ?

nita83
19-06-2012, 13:21
no fajne te wykopy ale dlaczego humus nie został zdjęty ?

ha to jest właśnie sprawa do wyjaśnienia, ktora mnie nurtuje
z drugiej strony ekipę mam sprawdzoną, z dużym doświadczeniem wiec moze to ja czegos nie wiem

bitter
19-06-2012, 13:46
ha to jest właśnie sprawa do wyjaśnienia, ktora mnie nurtuje
z drugiej strony ekipę mam sprawdzoną, z dużym doświadczeniem wiec moze to ja czegos nie wiem

Ja zdejmowałem humus po zrobieniu ław. Trzeba tylko uważać na koparkowego, żeby nic nie rozwalił i nie jeździł po fundamentach (wbrew pozorom są tacy pomysłowi ;-) ) albo wybierać ręcznie ale to kilka dni pracy dla kilku ludzi ;-)

kupiecjudex
19-06-2012, 17:01
ha to jest właśnie sprawa do wyjaśnienia, ktora mnie nurtuje
z drugiej strony ekipę mam sprawdzoną, z dużym doświadczeniem wiec moze to ja czegos nie wiem

Podejrzewam że wcalwe nie mają czy też nie mieli zamiaru. Przypilnuj żeby zdjęli, abyś potem nie musiała szukać cudownych rozwiazań np w wątku o osiadającej podłodze na gruncie itp.

pukul
19-06-2012, 20:57
a ja wciąż się nad czymś zastanawiam... i przyszła kolej na podłogę na strychu (stryszku) - kolega doradził płytę pilśniową, tylko jakiej grubości? - co o tym sądzicie. docelowo stryszek niewysoki - ale choinkę i bombki można położyć.

a z innej bajki - jutro muszę przykro się rozstać z ekipą od ocieplenia (kominy i szczyty pod podbitkę) - robią 2 tydzień - najpierw było za zimno, teraz za gorąco! położyli siatkę a zapomnieli kołków i ogólnie nic im się nie chce. kierownik bud. przyszedł kazał poprawić - nie poprawili cyt: "tyle lat tak robią i było dobrze" :) oczywiście nie zamierzam im płacić za fuszerkę całości - coś niby zrobili więc połowa kwoty myślę, że wystarczy, a resztę muszę dać kolejnej ekipie - bo nawet połowy nie mam zrobionej :(

pukul
19-06-2012, 21:54
Jak masz deski szalunkowe to wykorzystaj je właśnie na to.

no i to jest super pomysł :) mam 6m3 trochę pewnie odpadnie ale reszta całkiem fajna.

sprzedałam pomysł mężowi... a on co... cytuje - ty wiesz ile to gwoździ trzeba? a płyta 2m na 2,8 m kilka wkrętów i ok :)))

no i właśnie sprawdziłam cenę tej płyty!!! będą deski!
Arturo - dzięki za pomysł :)

Tomasz Antkowiak
19-06-2012, 23:11
no i to jest super pomysł :) mam 6m3 trochę pewnie odpadnie ale reszta całkiem fajna.

sprzedałam pomysł mężowi... a on co... cytuje - ty wiesz ile to gwoździ trzeba? a płyta 2m na 2,8 m kilka wkrętów i ok :)))

no i właśnie sprawdziłam cenę tej płyty!!! będą deski!
Arturo - dzięki za pomysł :)


arturo, wszyscy mezowie forumowych zon beda cie uwielbiac ;)

GraMar
20-06-2012, 05:00
Witaj
My zapłaciliśmy za projekt domu piętrowego, dwulokalowego, z dwuspadowym prostym dachem, z oddzielną klatką schodową 4 tys brutto, z rachunkiem i umową.
W tym był także projekt zagospodarowania działki oraz schematy instalacji wewnętrznych.
Mieliśmy jednak wszystko przemyślane i narysowane na papierze milimetrowym i nie były potrzebne prawie żadne w tym zmiany oprócz kilku zmian związanych brakiem wiedzy w zakresie przepisów i konstrukcji.
Doradztwo w cenie do końca inwestycji.
Słoneczne pozdrowienia dla bocianków :)



Kilka pytanek;)

1. Czy 4500 zł za projekt indywidualny wraz z załatwieniem dokumentów PnB to dużo czy mało????
2. Projektant proponuje nam zabudowę tarasu na 3,8 m "wyciągnięty okap który kończyć się ma na wysokości powyżej 30 cm od okna- czy uważacie, że będzie to zadaszenie, zaciemniać salon??? jak bardzo macie wysunięty dach w waszych projektach????
3. w przypadku kredytu na budowę to cały dom musi być wykończony na tip top?? czy trzeba od razu robić elewację, kolor, powstawiać wszystkie urządzenia sanitarne, wanny, prysznice? Czy trzeba wszędzie położyć podłogi oraz wykończyć wszystkie łazienki kaflami????? Czy wymagane jest tez ogrodzenie, podjazdy itd??