PDA

Zobacz pełną wersję : Do rozpoczynających budowę wiosną 2012



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22

margaretta81
16-11-2012, 13:28
Szczerze polecam Marek Depo-695-375-955.
Ekipa jest spod Radomia ale operują na Śląsku z tym,że może być problem z terminami ale zapytać warto :)

Dzięki bardzo :D

ewastudio1
16-11-2012, 17:53
Ja rownież jestem zwolennikiem ogrzewania podłogowego w całym domu i jak wyżej u mnie będą płytki i panele.

A ja mam mały mętlik w głowie co jest lepsze od czego może na dole zrobię deski w salonie sypialni i jadalni i tam po prostu grzejniki co o tym myślicie

ewastudio1
16-11-2012, 17:56
My też chcemy ogrzewanie podłogowe w całym domu i na podłogach kafelki lub panele (w zależności oczywiście od pomieszczenia).

Ale to jeszcze wszystko jest płynne i może się 100 razy zmienić zanim dotrzemy do tego etapu :)
Zwłaszcza , że poważnie rozważamy pompę ciepła i wentylację mechaniczna z rekuperatorem :)

Właśnie ze względu na pompe ogrzewanie podłogowe jest wskazane a nad jaką się zastanawiacie ?

ewastudio1
16-11-2012, 17:59
ja też w całym domu. hm czy nie uważacie ze to podejrzane ze 3 osoby po sobie chwalą podłogówkę? pewnie instalatorzy ;)

A poważnie to każdy parkiet drewniany osłabia działanie podłogówek bo drewno jest izolatorem. Praw fizyki nie oszukasz.

Czyżby zazdrość ha ha tez pewnie chciałbys mały upuścik ;)no przyznaj się prosze

bluenet
16-11-2012, 18:43
A ja mam mały mętlik w głowie co jest lepsze

stoje przy swoim, podlowgowe wszędzie.

BTW. Słuchając specjalistów, expertów i znawców na tym forum można wylądować w Kodzborowie. Wystarczy zdrowy rozsadek i lektura kilku czasopism branżowych (z wyjątkiem Muratora).

swiattt
16-11-2012, 18:47
Wy już tak daleko, u nas dopiero więźba powstaje. Powiedzcie mi, jakiej firmy wybraliście na swoje dachy membranę? Narazie zatrzymałam się na membranie Strotex Expert 1300, ale gdzieś wyczytałam, że ma ona kilkakrotnie cieńszy film roboczy i nie wiem o co w tym chodzi i czy brać to pod uwagę? Czego Wy używaliście??

bluenet
16-11-2012, 18:49
Wy już tak daleko, u nas dopiero więźba powstaje.

Co Ty opowiadasz? U mnie chudziaka wylewają i parter zaczynają! :P

plusfoto
16-11-2012, 19:01
No, a u mnie parter i strop. I WIĘCEJ W TYM ROKU NIE BĘDZIE:bash:

bluenet
16-11-2012, 19:10
Jaki powód?

Jumanji
16-11-2012, 19:20
Właśnie ze względu na pompe ogrzewanie podłogowe jest wskazane a nad jaką się zastanawiacie ?

Są teorie, że po co ogrzewanie podłogowe skoro ma być wentylacja mechaniczna :)
Ale na razie tym sobie głowy nie zaprzątam.

Co do modelu pompy to jak będzie tak daleko to zobaczymy co będzie na rynku i w jakich cenach.
Budujemy powoli i może to być np za 2-3 lata. Wszystko zależy od finansów.
A to jest na tyle długi czas, że oferta może być całkiem inna :)

swiattt
16-11-2012, 19:30
O proszę, to przed Wami jeszcze trochę pracy;) podobno zima nie będzie sroga, to może wszystkim uda się skończyć!:) To jak z tą membraną dachową? Pochwalcie się jakie firmy wybraliście - to prośba do tych co są dalej niż my:P Pozdrawiam

maggs1
16-11-2012, 19:31
Co sądzicie o ogrzewaniu podłogowym w całym domu czy są jakieś rodzaje drzewa które można ułożyć na pogłogówke np w salonie czy może tam założyć grzejniki

Drewno merbau nadaje się na ogrzewanie podłogowe i nadaje si do łazienki :) też chciałbym podłogówkę w całym domu, ale płytek w pokojach nie chcę mieć i paneli też nie. Obecnie w mieszkaniu mam część parkietu przemysłowego merbau (niestety bez ogrzewania podłogowego) a część paneli, poza tym dobre panele są w porównywalnej cenie do drewna.

plusfoto
16-11-2012, 19:32
Jaki powód?
Raz że mi się nie spieszy a dwa kasa,kasa,kasa.................................... ...........

ewastudio1
16-11-2012, 20:46
Drewno merbau nadaje się na ogrzewanie podłogowe i nadaje si do łazienki :) też chciałbym podłogówkę w całym domu, ale płytek w pokojach nie chcę mieć i paneli też nie. Obecnie w mieszkaniu mam część parkietu przemysłowego merbau (niestety bez ogrzewania podłogowego) a część paneli, poza tym dobre panele są w porównywalnej cenie do drewna.

Podoba mi się podloga w drewnie jest napewno duzo przyjemniejsza i pomieszczenie sprawia wrarzenie przytulniejszego najbardziej chciałabym deski a czy słyszeliście o bieleniu czy wybielaniu podłogi chodzi mi żeby uzyskać jasny odcień

ewastudio1
16-11-2012, 20:51
stoje przy swoim, podlowgowe wszędzie.

BTW. Słuchając specjalistów, expertów i znawców na tym forum można wylądować w Kodzborowie. Wystarczy zdrowy rozsadek i lektura kilku czasopism branżowych (z wyjątkiem Muratora).

ćzyli mam kilka lektór do nadrobienia

max-maniacy
16-11-2012, 21:23
No, a u mnie parter i strop. I WIĘCEJ W TYM ROKU NIE BĘDZIE:bash:
to i tak lepiej, niż u nas. my tylko parter (bez stropu) i powód jeden - kasa, kasa, kasa....:P
wprawdzie też nam się nigdzie nie spieszy. no ale nie oszukujmy się, jakby były pieniądze, to lecielibyśmy dalej.

max-maniacy
16-11-2012, 21:29
Są teorie, że po co ogrzewanie podłogowe skoro ma być wentylacja mechaniczna :)
ale chyba pompa jest tylko źródłem ciepła, a jakoś je trzeba po domu rozprowadzić. tak jak pisze Ewa najlepiej chyba podłogówką. a wentylacja pomaga ewentualnie część tego ciepła odzyskać.
no ale mogę się nie znać. to sorry, jak coś namieszałam.

ewastudio1
16-11-2012, 21:39
ale chyba pompa jest tylko źródłem ciepła, a jakoś je trzeba po domu rozprowadzić. tak jak pisze Ewa najlepiej chyba podłogówką. a wentylacja pomaga ewentualnie część tego ciepła odzyskać.
no ale mogę się nie znać. to sorry, jak coś namieszałam.

Masz racje my byliśmy na spotkaniu więc temat nie jest mi obcy ale nie znam się na szczegółach super byłoby zrobić rekuperacje ale to jest też spory koszt

plusfoto
16-11-2012, 22:38
Ewa całą instalację reku można mieć za 8K i za 30. Jak się sama za to weźmiesz to zrobisz za 8 chyba że wybierzesz samo reku w tej cenie. Jak zlecisz firmie to 15 do hohoho.

Arturo72
16-11-2012, 23:22
Ewa całą instalację reku można mieć za 8K i za 30. Jak się sama za to weźmiesz to zrobisz za 8 chyba że wybierzesz samo reku w tej cenie. Jak zlecisz firmie to 15 do hohoho.
Dokładnie,mnie WM z reku wyniosła 5,5tys.zł :)
Jak pisałem wcześniej,tysiączek do tysiączka i uzbiera się ze 100 tysiączków ;)

Są teorie, że po co ogrzewanie podłogowe skoro ma być wentylacja mechaniczna :)

Bardzo bzdurne teorie,przyznam się,że tak idiotycznych teorii jeszcze nie słyszałem.
Co ma wentylacja z odzyskiem ciepła do ogrzewania podłogowego ?

julo23
17-11-2012, 06:03
Jak mogą być drogie płytki gresowe ?
Była w Leroy M. licytacja - 25m płytek i koleś wylicytował do 700zł. Ja licytowałem do kwoty 500zł.
Odpuściłem bo nie byłem aż tak na nie nastawiony.

A wcześniej koleś wygrał 3 rolki wełny za 2/3 ceny. Albo jeden koleś szafke łazienkową z umywalką za 10zł, tylko idiota chciał do tego ukraść na koniec syfon i go złapali :rolleyes:


Ps. ileż można czekać na tą promocje zimową w Oknoplaście....

pan Żubr
17-11-2012, 06:39
Dziękuję!
No to mnie zatkało albo źle zrozumiałam. Za to wszystko wyszło Ci TYLKO 14 zł/mkw? Czyli koszty robocizny podzieliłeś przez mkw?
Jesteś zadowolony z jakości wykonania?

tak, 14zl za m2
choc mialem wyceny wykonawcow polecanych przez sklady budowlane nawet po 22.
z wykonania jestem bardzo zadowolony.
Szefem ekipy byl Witold Groń, szczególnie polecany w okolicach Babic pod Warszawą (tu na forum też).

ewa72_krakow
17-11-2012, 07:03
Jak mogą być drogie płytki gresowe ?
Była w Leroy M. licytacja - 25m płytek i koleś wylicytował do 700zł. Ja licytowałem do kwoty 500zł.
Odpuściłem bo nie byłem aż tak na nie nastawiony.

O co chodzi z ta licytacja?? Pierwsze slysze...

A wcześniej koleś wygrał 3 rolki wełny za 2/3 ceny. Albo jeden koleś szafke łazienkową z umywalką za 10zł, tylko idiota chciał do tego ukraść na koniec syfon i go złapali :rolleyes:


Ps. ileż można czekać na tą promocje zimową w Oknoplaście....

Tez czekamy na ta promocje (podobno miala byc od polowy listopada) - tam, gdzie bedziemy zamawiac powiedzieli nam, ze bedzie to nie wiecej jak 5-7%...

dusiaka
17-11-2012, 08:23
Też bym wolała w salonie drewno, ale wydaje się, że już pozamiatane.
Kiedy podejmowałam decyzję o podłogówce w salonie, hallu,wiatrołapie, moja wiedza była taka, że drewno, jakie by nie było, gorzej przewodzi ciepło. Zdążyłam się więc pogodzić z tym, że muszą być płytki, dlatego wybrałam imitujące drewno, żeby choć odrobinę rozum "oszukać".
Teraz już wiem,że przy pewnych warunkach drewno mogłoby na podłogówce być, ale powinnam o tym zadecydować wcześniej, kiedy hydraulik rozkładał naszą instalację. Drewno inaczej będzie pracowało w części, gdzie rurki są, i inaczej tam, gdzie ich nie ma, no i tego gęstość tych rurek powinna być większa- dlatego tak jak napisałam-już nic nie zmienimy. Zamawiamy Paradyża woodentica.


to i tak lepiej, niż u nas. my tylko parter (bez stropu) i powód jeden - kasa, kasa, kasa....:P
wprawdzie też nam się nigdzie nie spieszy. no ale nie oszukujmy się, jakby były pieniądze, to lecielibyśmy dalej.
oj tak, kasa - my już trochę dalej, bo hipotetycznie kasa jest. Hipotetycznie bo nie nasza, tylko banku :( Może za miesiąc się wprowadzimy, ale to dlatego, że trzeba szybko sprzedać mieszkanie, żeby spłacić przynajmniej działkę. A potem - jak Pan Bóg da zdrowie, trzeba będzie pracować do 60tki, żeby niewolniczo bankowi oddać dwa razy więcej, niż pożyczyliśmy...


O proszę, to przed Wami jeszcze trochę pracy;) podobno zima nie będzie sroga, to może wszystkim uda się skończyć!:)
miód na uszy moje ;)
Wczoraj poczytałam sobie o pierwszej zimie w nowo wybudowanym domu - rachunki mogą być killerskie. To kolejny powód, dla którego musimy się szybko przeprowadzić - ciężko opłacić i utrzymać dwa mieszkania.
W czwartek nareszcie, po wielu tygodniach przeprosin ze strony gazowni, zamontowali nam licznik i włączyli gaz.
Od godziny 10ej do 19ej piec zjadł 9m3 tego przybytku. Potem temperaturę na piecu trochę obniżyliśmy i w pierwszą pełną dobę zużyliśmy 14 m3 gazu.
Wczoraj o 19ej, jak mąż po pracy pojechał kłaść płytki w kuchni w domku było 19,5 stopnia, więc znowu trochę na piecu obniżył i pootwierał okna, żeby wilgoć wychodziła (wczoraj wilgotność zeszła już do 60%).

Wiecie może orientacyjnie jak długo taki nieduży parterowy domek będzie się wygrzewał? Chodzi mi o to, ile mu czasu potrzeba, żeby przy niższym zużyciu gazu mury utrzymywały zadaną temperaturę.

swiattt
17-11-2012, 13:57
T

miód na uszy moje ;)


O tak, my czekamy aż dekarz dokończy nam więżbę i właśnie m.in. od pogody zależeć będzie czy pokryje nam jeszcze blachodachówką. Napiszcie proszę, jaki model membrany dachowej użyliście? Jakiej firmy? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź:)

max-maniacy
17-11-2012, 17:23
Masz racje my byliśmy na spotkaniu więc temat nie jest mi obcy ale nie znam się na szczegółach super byłoby zrobić rekuperacje ale to jest też spory koszt

my mamy w projekcie reku i będziemy robić, bo nie mamy zaplanowanych kominów wentylacyjnych. ale ile się da we własnym zakresie, bez żadnych ekip.

ogrzewanie chciałabym wszędzie podłogowe, ale mąż upiera się nad grzejnikami na górze. zobaczymy, kto będzie miał większą siłę przekonywania.;)

17-11-2012, 17:28
A u nas skończyli murować bloczki betonowe. Od poniedziałku izolacja fundamentów, zasypanie piaskiem i KONIEC, na ten rok pewnie będzie koniec będziemy czekać do wiosny. Teraz pierwszorzędne jest załatwienie kredytu RnS.
Z innej beczki to murarz powiedział nam, że wczoraj mieliśmy na działce kontrolę z zakładu energetycznego, ktoś zgłosił, że kradniemy prąd. Ale my mamy agregat ;) najwidoczniej donosiciel go nie ujrzał;)

ziuta62
17-11-2012, 17:44
Jesli to był faktycznie donos to mają obowiązek podac ci nazwisko osoby, która doniosła.

17-11-2012, 17:47
Ziuta62 skąd o tym wiesz, że mają obowiązek

bluenet
17-11-2012, 17:59
wczoraj mieliśmy na działce kontrolę z zakładu energetycznego, ktoś zgłosił, że kradniemy prąd.

daleko macie do transformatora?

max-maniacy
17-11-2012, 18:05
o, no to już wiecie, że macie życzliwych sąsiadów,co się bawią w tajniaków.:cool:

17-11-2012, 18:20
W sumie nie wiem gdzie jest transformator raczej nie w zasięgu oczu bo nie rzucił mi się w oczy.

Ta sąsiad już nam zrobił aferę, że przez jego działkę towar dowieźli do nas i mu trochę działkę poryli, nawet nie wiedzieliśmy, że tamtędy jechali. Tylko nie był świadomy, że droga którą jeździ na swoją budowę jest prywatna w tym nasza i na dobrą sprawę nie może nią jeździć. Nie mieliśmy pretensji no ale skoro on taki dla nas, no to my też nie będziemy przyjaźni. Skończyło się na wyzwiskach z jego strony, wręcz z łapami do męża skakał, a wystarczyło tylko podejść i powiedzieć żeby mu trochę podwórka zagrabić:(

maggs1
17-11-2012, 18:42
Dokładnie,mnie WM z reku wyniosła 5,5tys.zł :)
Jak pisałem wcześniej,tysiączek do tysiączka i uzbiera się ze 100 tysiączków ;)

Bardzo bzdurne teorie,przyznam się,że tak idiotycznych teorii jeszcze nie słyszałem.
Co ma wentylacja z odzyskiem ciepła do ogrzewania podłogowego ?

Jak możesz to napisz jaką centralę kupiłeś, bo ja już mam mętlik w głowie?
Instalacje robiłeś na skrzynkach rozdzielczych czy trójnikach?

plusfoto
17-11-2012, 18:54
Z innej beczki to murarz powiedział nam, że wczoraj mieliśmy na działce kontrolę z zakładu energetycznego, ktoś zgłosił, że kradniemy prąd. Ale my mamy agregat ;) najwidoczniej donosiciel go nie ujrzał;)
Tacy sąsiedzi to skarb.:mad:

bluenet
17-11-2012, 19:02
my mamy w projekcie reku i będziemy robić, bo nie mamy zaplanowanych kominów wentylacyjnych. ale ile się da we własnym zakresie, bez żadnych ekip.

zrobiłem casting. do finału trafiło 5 firm. Wszystkie mają genialne ceny i żadna nie robi projektu wentylacji. Podpytywałem użytkowników i twierdzą, że podstawą dobrej WM jest projekt. Wtedy można uniknąć niepotrzebnych problemów....Szukam dalej...

maggs1
17-11-2012, 20:03
Dzięki Arturo za odpowiedź (znalazłem w Twoim dzienniku:), jak możesz to napisz gdzie kupiłeś.

ewastudio1
17-11-2012, 20:41
Czy położenie podłogówki na 208m2 za 18.000 to nie za dużo taką wycene dostaliśmy a może się myle choć wolałabym nie...

ewastudio1
17-11-2012, 20:42
Dodam że bez styropianu

ewastudio1
17-11-2012, 22:09
Bardzo dużo :)
Wychodzi 90zł/m2,normalna cena to 60-70zł/m2 a można i za 50zł/m2.

Też tak myślałam co do tej rekuperacji to wycena 30 tys chyba oszalał lub ma bujną wyobraznie o zarobkach ,,, ale czekam na inną wycene a może
ktoś mi doradzi gdzie się udać

ewastudio1
17-11-2012, 22:17
To mi podpowiec proszę :rolleyes:

dusiaka
17-11-2012, 22:22
Napiszcie proszę, jaki model membrany dachowej użyliście? Jakiej firmy? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź:)
niestety gdyby nie faktura nie umiałabym odpisać- u nas jest membrana firmy Dorken - model DeltaVent N.

bluenet
18-11-2012, 06:59
Też tak myślałam co do tej rekuperacji to wycena 30 tys chyba oszalał lub ma bujną wyobraznie o zarobkach ,,, ale czekam na inną wycene a może
ktoś mi doradzi gdzie się udać

Sprawdź w JAN-GAZ.
http://jan-gaz.com.pl/

ewastudio1
18-11-2012, 08:00
Sprawdź w JAN-GAZ.
http://jan-gaz.com.pl/

Dziękuje sprawdze i zobaczymy wkońcu to jest spory wydatek więc można zrobić wycene w kilku miejscach

ewastudio1
18-11-2012, 08:07
Ja reku kupowałem,podłogówkę robiłem u mikiego121 czyli "Ciepły Dom" z forum :)
http://forum.muratordom.pl/member.php?177581-ArturWi
http://forum.muratordom.pl/member.php?163221-miki121
Ceny przyziemne ;)

Masz przynajmniej orientacje a ja nie mam pojęcia wiec wolę sie zapytać i poradzić co do cen bo przy pompie ciepła ,rekuperacji są spore rozbiezności cenowe a przeciesz powierzchnia domu taka sama pozostaje więc to zależy jaka firma to wykonuję i jaki ma cennik

ceel
18-11-2012, 09:40
zrobiłem casting. do finału trafiło 5 firm. Wszystkie mają genialne ceny i żadna nie robi projektu wentylacji. Podpytywałem użytkowników i twierdzą, że podstawą dobrej WM jest projekt. Wtedy można uniknąć niepotrzebnych problemów....Szukam dalej...

hej niewiele tu piszę raczej czytam (od ponad roku) może się trochę odwdzieczę :
w styczniu czy lutym trafiłem na targach budowlanych stoisko pewnej firmy po krotkiej rozmowie panowie zaproponowali pomoc o tyle fajnie , że nie mieli problemów z tym , że montaż będę robić sam. Wysłałem projekt domu a oni za 200 zł zrobili mi projekt instalacji (te 200 to taka kaucja miała być na wypadek gdybym odstapił od zakupu u nich) zrobili kosztorys , dali rabaty i choć na początku trochę mnie olali bo zależało mi naich wizycie na budowie to ptem wszystko wynagrodzili z nawiązką (wizyta była gratis) centrale już posiadam w przyszłym tyg zamawiam materiały - myślę , że będzie dobrze. Instalacja na trójnikach całość mat z centralą i turbiną do rozprowadzenia ciepła z kominka to koszt 7tyś :) dom 200 m2. zainteresowanym mogę wysłać na priv nr tel mojego doradcy.
pozdrawiam
a to nasza Delta zaczęliśmy w kwietniu:148954

ceel
18-11-2012, 09:44
Czy położenie podłogówki na 208m2 za 18.000 to nie za dużo taką wycene dostaliśmy a może się myle choć wolałabym nie...
Pierwsza FIRMA w ktorej pytalem chciała 100zł teraz mam instalatora (firma jednoosobowa)z polecenia który to zrobi za 23zł pomogę mu tylko ze styropianem :)

ewastudio1
18-11-2012, 10:14
Pierwsza FIRMA w ktorej pytalem chciała 100zł teraz mam instalatora (firma jednoosobowa)z polecenia który to zrobi za 23zł pomogę mu tylko ze styropianem :)

Jest wiele firm i kazda ma inne ceny czasem warto popytać i porównać jak również poradzić się kogoś kto to już ma za sobą bo osobie dla której to jest czrna magia momzna wszystko wcisnać jak również Cenę...Bardzo ładny domek gratulacje a jaki masz dach to dachówka?

ewastudio1
18-11-2012, 14:21
:wiggle:''Jaki tu spokój na na na nic się nie dzieje na na na na .....''

bluenet
18-11-2012, 14:22
:bye:

kupiecjudex
18-11-2012, 14:33
:stereo:

ewastudio1
18-11-2012, 14:50
[QUOTE=bluenet;5633071]:bye:[:Pno wkońcu ktoś się pojawił ;)

ewastudio1
18-11-2012, 14:52
:stereo:

Może też coś zanucisz ....:wiggle:

bluenet
18-11-2012, 15:22
http://www.youtube.com/watch?v=QOaqgrtoMGo

ceel
18-11-2012, 16:14
Jest wiele firm i kazda ma inne ceny czasem warto popytać i porównać jak również poradzić się kogoś kto to już ma za sobą bo osobie dla której to jest czrna magia momzna wszystko wcisnać jak również Cenę...Bardzo ładny domek gratulacje a jaki masz dach to dachówka?

no tak pod tym pierwszym sniegiem ciężko się dopatrzeć... tak to dachówka allegra 9 winebergra149105

kupiecjudex
18-11-2012, 16:28
Laaaaaa laaaaaaaa llllaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ..............................
Ale bluenet też ładnie śpiewa .....:lol2:

kupiecjudex
18-11-2012, 16:32
Tak se siedzę i wełnę analizuję wybieram porównuję ceny! Na luty trzeba zamówić.
No i wkłady kominkowe h2o oglądam, chyba się gdzieś przejadę po niedzieli zobaczyć te wkłady, na żywca zawsze lepiej się ogląda niż w necie

bluenet
18-11-2012, 16:35
BTW. Po ile kupowaliście Ytong?

swiattt
18-11-2012, 17:45
niestety gdyby nie faktura nie umiałabym odpisać- u nas jest membrana firmy Dorken - model DeltaVent N.


Dzięki za odpowiedź i fatygę..:) jutro będę dzwoniła po firmach i pewnie to się wyklaruje wkońcu..
Bo mam gorszy problem teraz…..
Mamy domek z piwnicą. W projekcie nie mam rozpisanych żadnych pionów kanalizacyjnych i nie wiem czy dobrze myślę, bo mam problem z ich rozmieszczeniem. Czy dobrym rozwiązaniem będzie podpiąć pod jeden pion kanalizacyjny, który będzie przechodził przez dwie łazienki nr 1 z poddasza oraz łazienki z parteru plus podpiąć do tego kuchnię (parter). Od dołu pionu będą podpięte rury z kuchni parter, łazienka parter, następnie łazienka na poddaszu, pion będzie wychodzić ponad dach.
Mam drugie pytanie. Czy do łazienki nr 2 znajdującej się na poddaszu potrzebny jest drugi pion kanalizacyjny czy można podłączyć się bezpośrednio do rury, która wychodzi na zewnątrz domu do kanalizacji miejskiej?

gosia@
18-11-2012, 17:47
A ja mam już dachówkę, dekarzom ułożenie zajęlo 1 dzień:jawdrop:Zdjecie jak z horroru;-) ale spowijała nas mgła

gosia@
18-11-2012, 17:49
Tak se siedzę i wełnę analizuję wybieram porównuję ceny! Na luty trzeba zamówić.
No i wkłady kominkowe h2o oglądam, chyba się gdzieś przejadę po niedzieli zobaczyć te wkłady, na żywca zawsze lepiej się ogląda niż w necie
wełnę na poddasze? ja tez bede musiała zerknać, moja kolezanka połozyła wełne drzewna, podobno ma genialne własciwosci

kupiecjudex
18-11-2012, 18:01
No tylko że jak na razie to chyba to drogo wychodzi.
Ponadto wczoraj sobie uciąłem dłuższą pogawędkę z sąsiadem który mieszka już 3 lata, i pytałem czy ma myszy na poddaszu, powiedział żebym lepiej nie pytał, jego żona boi się tam wchodzić, opowiadał o słoikach z trucizną i td.

Więc jak te łajzy by się zwiedzialy że u mnie wełna na podsaszu to by się pewnie wszystkie u mnie gnieździły.
Pewnie suma sumarum, zostanę przy pierwszym założeniu więc wełna ale mineralna, może skalna choć ciut droższa.
Z tą drzewną wełną pewnie jest podobnie jak z naturalną ..... raj dla myszy.:bash:

cronin
18-11-2012, 18:23
Dzięki za odpowiedź i fatygę..:) jutro będę dzwoniła po firmach i pewnie to się wyklaruje wkońcu..
Bo mam gorszy problem teraz…..
Mamy domek z piwnicą. W projekcie nie mam rozpisanych żadnych pionów kanalizacyjnych i nie wiem czy dobrze myślę, bo mam problem z ich rozmieszczeniem. Czy dobrym rozwiązaniem będzie podpiąć pod jeden pion kanalizacyjny, który będzie przechodził przez dwie łazienki nr 1 z poddasza oraz łazienki z parteru plus podpiąć do tego kuchnię (parter). Od dołu pionu będą podpięte rury z kuchni parter, łazienka parter, następnie łazienka na poddaszu, pion będzie wychodzić ponad dach.
Mam drugie pytanie. Czy do łazienki nr 2 znajdującej się na poddaszu potrzebny jest drugi pion kanalizacyjny czy można podłączyć się bezpośrednio do rury, która wychodzi na zewnątrz domu do kanalizacji miejskiej?

O ile się orientuję zasady są takie:
- każdy kibelek podłączony do pionu, zakończonego wywiewką, może być jeden pion o ile odległości nie przekraczają metra;
- reszta urządzeń może być podłączona do pionu zakończonego zaworem napowietrzającym.
Ważne są odległości urządzeń od pionu: kibelek 1 m , reszta max 3 m, z tego wyjdzie ci ilość pionów.

GraMar
18-11-2012, 19:13
tak, 14zl za m2
choc mialem wyceny wykonawcow polecanych przez sklady budowlane nawet po 22.
z wykonania jestem bardzo zadowolony.
Szefem ekipy byl Witold Groń, szczególnie polecany w okolicach Babic pod Warszawą (tu na forum też).

Rozlicz mi tak... na piechotę, krok po kroku, czyli:
1/ pokrycie blachodachówką= YZ mkw x YZ pln;
2/ rynny i obróbki blacharskie YZ mb x YZ pln;
3/ rynny spustowe YZ mb x YZ pln;
4/ płotki śniegowe/ wykonanie/ YZ mb x YZ pln;
5/ stopnie kominiarskie YZ sztuk x zamocowanie;
6/ płotki śniegowe YZ mb zamocowanie x YZ pln;
7/ instalacja odgromowa YZ uchwytów x YZ pln.

Czy pracuje on po wsch stronie Wwy- poproszę o jego telefon tutaj albo na pocztę.

Bardzo Ci dziękuję.

GraMar
18-11-2012, 19:23
Piękny Twój domek, ceel.

autorus
18-11-2012, 20:29
ja zamknąłem okna górne :)

http://www.timtur.com.pl/budowa/murowanie/154.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/murowanie/155.jpg

kupiecjudex
18-11-2012, 20:39
Ale Ci wyszła chata w pinechę!!!!!!
Kurde a ja myślałem że to ja jestem odważny, i buduję z fantacją, ale są lepsi.

ewastudio1
18-11-2012, 21:03
no tak pod tym pierwszym sniegiem ciężko się dopatrzeć... tak to dachówka allegra 9 winebergra149105

Bardzo ładna dziekuję za odpowiedz sami zastanawiamy się nad dachem ale jeszcze nie jesteśmy zdecydowani

18-11-2012, 21:03
super te kopuły;) Gratulować odwagi pozostaje
ja póki co mam doła, chandrę i w ogóle mąż się śmieje, że to humorki ciążowe;)
cały czas zastanawiam się kto mógł na mnie donieść do energetyki- napisałam do nich @ z prośbą o udzielenie informacji, ale pewnie odpiszą, że nie mogą. Jakoś wcale nie spieszy mi się już zamieszkać w domku bo jak mam mieć jakiegoś sąsiada donosiciela to mnie skręca.

ewastudio1
18-11-2012, 21:13
Czy macie już pomysły na wnętrza bo ja niby tak ale to będzie decyzja bardzo trudna ... jaki kolor okien drzwi podłogi ściany meble jaki styl można dostać zawrotu głowy :rotfl:

bury_kocur
18-11-2012, 21:17
Uszy do góry, panda. Niedawno ja bulgotałam u siebie w dzienniku na sąsiada-przyjemniaczka :mad:, ale prawda jest taka, że gdzie by człowiek nie zamieszkał czy nie pracował, zawsze ktoś taki może się znaleźć. Paskudne uczucie, ale trzeba jednak dla zdrowia psychicznego zignorować i brnąć do przodu. "Róbmy swoje..." :)
Autorus, świetna chałupa :wave: Od początku kibicuję (po cichu) i się utwierdzam, że wiesz, co robisz:yes:

ewastudio1
18-11-2012, 21:22
super te kopuły;) Gratulować odwagi pozostaje
ja póki co mam doła, chandrę i w ogóle mąż się śmieje, że to humorki ciążowe;)
cały czas zastanawiam się kto mógł na mnie donieść do energetyki- napisałam do nich @ z prośbą o udzielenie informacji, ale pewnie odpiszą, że nie mogą. Jakoś wcale nie spieszy mi się już zamieszkać w domku bo jak mam mieć jakiegoś sąsiada donosiciela to mnie skręca.

Przeciesz to wszystko z zazdrości ludzie nie mogą patrzeć jak ktoś czegoś się dorobił to przykre ale tak jest szczerze to współczuje bardzo ja mam taką ''przyjaciółke '' która nie może znieść jak ktoś coś kupi ...

nita83
18-11-2012, 21:31
panda pełen relax, nie dla Ciebie teraz stresy! nie się sąsiad sam kisi w zupce zawiści

bluenet
19-11-2012, 06:49
Ponawiam pytanie do Ytongowców. Po ile kupowaliście?

amglad1
19-11-2012, 07:19
Ponawiam pytanie do Ytongowców. Po ile kupowaliście?

cześć bluenet,
złapałam Cie tutaj;)
odpowedziałam Ci w wątku kuchennym, a i ja mam pytanie, z czystej ciekawości, bo u siebie i tak nie zmienię - czy Wy zmieniliscie u siebie w kuchni ten świetlik na okno takie jak pisałes - 150x150? jak to wyglada? strasznie ciekawa jestem...
pozdrawiam

autorus
19-11-2012, 07:30
Ponawiam pytanie do Ytongowców. Po ile kupowaliście?

Ja z transporter kupiłem po ok 7,30zł, wiem można taniej, ale akurat było blisko i zero problemów.

autorus
19-11-2012, 07:34
super te kopuły;) Gratulować odwagi pozostaje
ja póki co mam doła, chandrę i w ogóle mąż się śmieje, że to humorki ciążowe;)
cały czas zastanawiam się kto mógł na mnie donieść do energetyki- napisałam do nich @ z prośbą o udzielenie informacji, ale pewnie odpiszą, że nie mogą. Jakoś wcale nie spieszy mi się już zamieszkać w domku bo jak mam mieć jakiegoś sąsiada donosiciela to mnie skręca.

Musisz to wytrzymać , tez tak miałem. Nawet policja przyjechała pytać się co w tych niebieskich workach mam, czy aby nie jakieś niebezpieczne odpady. No i o bezproblemowym odbiorze to mogę spokojnie zapomnieć.
Podsumowując , musisz być silna , strach ma tylko wielkie oczy.

19-11-2012, 15:14
Słuchajcie zrobiliśmy fundament i zastanawiamy się czy nie pociągnąć dalej ścian zewnętrznych gazobetonem, Na razie bez stropu i wylewek oraz bez konstrukcji dachu bo nie ma pieniążków. Zastanawiamy się gdyż boję się, że po nowym roku gazobeton oraz klej pójdą w górę a póki co pogoda dopisuje na budowę no nie????

Kto buduje z gazobetonu jaką mieliście cenę 24 a jaką 12??

gosia@
19-11-2012, 15:54
ja zamknąłem okna górne :)

http://www.timtur.com.pl/budowa/murowanie/154.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/murowanie/155.jpg

http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif


Cudny dom, gratuluję pomysłu i odwagi. Nie wiem czy mowiłes, a jak z warunkami zabudowy było?tzn ze udalo Ci się taki dom postawić?

gosia@
19-11-2012, 15:56
Słuchajcie zrobiliśmy fundament i zastanawiamy się czy nie pociągnąć dalej ścian zewnętrznych gazobetonem, Na razie bez stropu i wylewek oraz bez konstrukcji dachu bo nie ma pieniążków. Zastanawiamy się gdyż boję się, że po nowym roku gazobeton oraz klej pójdą w górę a póki co pogoda dopisuje na budowę no nie????

Kto buduje z gazobetonu jaką mieliście cenę 24 a jaką 12??Panda, ja bym sie wstrzymała. Nie masz kredytu, nie wiadomo jak będzie. POmysl ile kosztuje CIe zablokowanie środków, bo same ściany nic Ci nei dadza. PLus gazobeton jest nasiąkliwy. MOim zdaniem nie jest to w żaden sposob ekonomicznie uzasadnione. A gazobeton mozesz zamówić i opłacic w hurtowni. Odpanie CI koszt za robocizne

ziuta62
19-11-2012, 17:49
Gosia dobrze radzi. Ja też zapłaciłam za silikaty, klej, stal i trochę innych materiałów w grudniu. Hurtownia mi wszystko przetrzymała do lipca tego roku. Pomimo podwyżki za transport w międzyczasie ja płaciłam tyle ile ustaliliśmy w grudniu. Beton też opłaciłam w grudniu.

bluenet
19-11-2012, 18:42
Słuchajcie zrobiliśmy fundament i zastanawiamy się czy nie pociągnąć dalej ścian zewnętrznych gazobetonem

Jestem na tym samym etapie ale buduję dalej. Ile się da. Jeżeli pogoda nie pozwoli to przerwa i dalej. Ja buduję z Ytonga 24/600 za 6,28 netto.

autorus
19-11-2012, 19:09
gosia@ hm no nic o dachu w warunkach nie było tylko powierzchnia i wysokość , wiec mi pozwolono. :)

rafus12
19-11-2012, 19:32
Panda,
Gazobeton 24-ka Prefabet Oslawa P+W za 7.80 brutto.
12-ke za 4.40zl brutto.

rafus12
19-11-2012, 19:34
Po co placici i skladowac? W zime nie bedzie taniej, wg mnie ceny sie nie zmiena.

bluenet
19-11-2012, 20:31
Po co placici i skladowac? W zime nie bedzie taniej, wg mnie ceny sie nie zmiena.

Wg mojego dostawcy zdarzają się promocje.

ewastudio1
19-11-2012, 20:36
Wg mojego dostawcy zdarzają się promocje.

Co sądzicie o centralnym odkurzaczu warto zamontować czy szkoda pieniędzy a jak wogóle ze strony technicznej

pan Żubr
19-11-2012, 20:41
Rozlicz mi tak... na piechotę, krok po kroku, czyli:
1/ pokrycie blachodachówką= YZ mkw x YZ pln;
2/ rynny i obróbki blacharskie YZ mb x YZ pln;
3/ rynny spustowe YZ mb x YZ pln;
4/ płotki śniegowe/ wykonanie/ YZ mb x YZ pln;
5/ stopnie kominiarskie YZ sztuk x zamocowanie;
6/ płotki śniegowe YZ mb zamocowanie x YZ pln;
7/ instalacja odgromowa YZ uchwytów x YZ pln.

Czy pracuje on po wsch stronie Wwy- poproszę o jego telefon tutaj albo na pocztę.

Bardzo Ci dziękuję.

nie ma cen dla poszczególnych rzeczy. ceny są za m2 dachu.
u mnie jest dachówka, nie blacha.
Za wszystko razem płaciłem 14zł/m2. nie wiem jak z instalacją odgronową, bo u mnie jej nie ma.
Po budowie u mnie jechali do Płocka, więc na drugą stronę Warszawy pewnie też dojadą :)
tel.607-242-688. naprawde polecam.

ewastudio1
19-11-2012, 20:50
Niechcący przepraszam

GraMar
20-11-2012, 06:01
nie ma cen dla poszczególnych rzeczy. ceny są za m2 dachu.
u mnie jest dachówka, nie blacha.
Za wszystko razem płaciłem 14zł/m2. nie wiem jak z instalacją odgronową, bo u mnie jej nie ma.
Po budowie u mnie jechali do Płocka, więc na drugą stronę Warszawy pewnie też dojadą :)
tel.607-242-688. naprawde polecam.

Dziękuję bardzo, buziaczki
-Grażka

:bye:

Troszka
20-11-2012, 12:43
O tak, my czekamy aż dekarz dokończy nam więżbę i właśnie m.in. od pogody zależeć będzie czy pokryje nam jeszcze blachodachówką. Napiszcie proszę, jaki model membrany dachowej użyliście? Jakiej firmy? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź:)

Membrane mamy firmy INKO. Mąż mówi, że dobra, ale nie kupujemy wszystkiego najdroższego.

Troszka
20-11-2012, 12:52
Czy macie już pomysły na wnętrza bo ja niby tak ale to będzie decyzja bardzo trudna ... jaki kolor okien drzwi podłogi ściany meble jaki styl można dostać zawrotu głowy :rotfl:

Ojjj, zmieniałam juz decyzje ze 100 razy. Okna mam orzechowe, po obu stronach, czego bym nie zmieniła. Natomiast kuchnie, tzn. fronty zmienialam juz 6 razy. Dobrze, ze mam jeszcze trochę czasu, a zmienany był tylko obraz w mojej zagmatwanej główce. Najgorszy dylemat mam z podłogą. Przedpokuj, salon, jadalnia i kuchnia mają być w jednolitych kaflach TYLKO JAKICH??? Może macie jakiś pomysł, widzieliście coś u kogoś, co się sprawdziło pod względem utrzymania czystości?? Nie chcę po każdym wejściu do domu myć podłogi.

kupiecjudex
20-11-2012, 14:17
Co sądzicie o centralnym odkurzaczu warto zamontować czy szkoda pieniędzy a jak wogóle ze strony technicznej

Zrobienie instalacji to w zasadzie żaden koszt, kilka stówek w zależności od wielkości domu i długości węża jaki się chce w przyszłości posiadać, z czym się wiąże ilość gniazd. U mnie hydraulik zrobił to w wartwie styropianu razem z podłogówką przed wylaniem posadzek, można powiedzieć za jednym zamachem .
A stację kupisz sobie kiedy będziesz chciała, albo nie kupisz jeśli nie będziesz chciała. Ale nie będziesz musiała nic potem kuć ani kombinować jak ukryć tą instalację.
Istotny jest tu koszt stacji czyli tzw. odkurzacza bo to wydatek paru tysiaków.

R&K
20-11-2012, 14:37
Czy macie już pomysły na wnętrza bo ja niby tak ale to będzie decyzja bardzo trudna ... jaki kolor okien drzwi podłogi ściany meble jaki styl można dostać zawrotu głowy :rotfl:

my od poczatku wiedzielismy jaki dom ma byc , co nam sie podoba a co nie , nie bylo jakis drastycznych zmian czy awantur o to czy tamto


Co sądzicie o centralnym odkurzaczu warto zamontować czy szkoda pieniędzy a jak wogóle ze strony technicznej

ammy , uzywamy , wczesniej nie mielismy , 2x budujac zrobil bym znow , super sprawa i wygoda - mamy tylko 2 gniazda na parterze i 9 m weza i wcale to nie problem , wole tego weza niz ciagnac normalny odkurzacz za soba

goshia7
20-11-2012, 17:35
Czy macie już pomysły na wnętrza bo ja niby tak ale to będzie decyzja bardzo trudna ... jaki kolor okien drzwi podłogi ściany meble jaki styl można dostać zawrotu głowy :rotfl:

Ja miałam już tysiące pomysłów i one sto razy ulegały zmianie :) teraz powoli zaczyna mi się nakreślać jakiś konkretny obraz ale wszystko jest jeszcze w powijakach :) niestety, tak jak mówisz podejmowanie decyzji w niektórych kwestiach jest trudne i często przez dosłownie drobnostki mam największe dylematy :D


Co sądzicie o centralnym odkurzaczu warto zamontować?

Zdecydowanie TAK :yes::yes:

ewastudio1
20-11-2012, 17:51
Przeszkleń mam dużo i wiem że kolor okien będzie bardzo ważny. Zewnętrzny kolor napewno ciemny ,nawet bardzo natomiast wewnętrzne też chciałam w takim samym kolorze ale boje się że to mi przytłoczy wnętrze a chce mieć jasne a te ciemne ramy może popsują efekt... Zastanawiam się też nad podłogą ale będe miała podłogowe ogrzewanie i nie mogę położyć desek drewnianych a płytek napewno nie chce i paneli też :confused:więc co mi pozostaje...........Zmiana Decyzji

ewastudio1
20-11-2012, 17:53
Centralny odkurzacz został przegłosowany więc już mam problem z głowy napewno zamontujemy go w nowym domku

ewastudio1
20-11-2012, 17:57
Wiecie co tak sobie myślę że czasem wolne budowanie lub przerwa zimowa wpływa na korzyść można wiele przemysleć podpytać a nie w biegu łapać co popadnie w ręce ja już dawno myślałam o budowie i juz wtedy nie myśląc czy wogóle pobudujemy ...myślałam o wnętrzu i z wielu pomysłów się wyleczyłam

maggs1
20-11-2012, 19:32
Po co placici i skladowac? W zime nie bedzie taniej, wg mnie ceny sie nie zmiena.

W moim przypadku taniej wyszło w sezonie budowlanym niż w zimie :)
Co do odkurzacza to chyba warto rozłożyć rurki.

dusiaka
20-11-2012, 20:33
Ja ja nie mam odkurzacza centralnego i dobrze mi z tym :P To był świadomy wybór, nie zapomnienie. Właśnie kupiłam dobry i solidny odkurzacz firmy Bosch, zasięg pracy do 10 metrów, ale i do 12 metrów mają niektóre modele. Przy mojej parterówce spokojnie wystarczy wpiąć się w dwa gniazdka. Sam odkurzacz bardzo zwrotny, nie ma kłopotu z jego ciągnięciem. Moc - nie wiem po co tak duża 2500W. W domu nie ma alergików, więc standardowy filtr hepa spełnią swą rolę. Dom jest parterowy, więc opada problem biegania po schodach z odkurzaczem, a zmieść okruchy w kuchni to ja mogę standardowo, zmiotką. Myślałam oczywiście o bezgłośnej Rowencie, albo o automatycznym Philipsie, tym okrągłym, który sam sobie po domku śmiga o zaprogramowanej wcześniej porze, ale dotarło do mnie w końcu, że odkurzacz ma po prostu odkurzać. Może nie jestem trendy bo już nie raz słyszałam, że jak to, nowy dom, a nie rozprowadzacie instalacji do odkurzacza (to samo się tyczy wentylacji mechanicznej z reku)? A no nie-my nie widzimy takiej konieczności, a robić cokolwiek dla zwiedzających nie planowaliśmy ;)

ewastudio1
20-11-2012, 21:09
Ja ja nie mam odkurzacza centralnego i dobrze mi z tym :P To był świadomy wybór, nie zapomnienie. Właśnie kupiłam dobry i solidny odkurzacz firmy Bosch, zasięg pracy do 10 metrów, ale i do 12 metrów mają niektóre modele. Przy mojej parterówce spokojnie wystarczy wpiąć się w dwa gniazdka. Sam odkurzacz bardzo zwrotny, nie ma kłopotu z jego ciągnięciem. Moc - nie wiem po co tak duża 2500W. W domu nie ma alergików, więc standardowy filtr hepa spełnią swą rolę. Dom jest parterowy, więc opada problem biegania po schodach z odkurzaczem, a zmieść okruchy w kuchni to ja mogę standardowo, zmiotką. Myślałam oczywiście o bezgłośnej Rowencie, albo o automatycznym Philipsie, tym okrągłym, który sam sobie po domku śmiga o zaprogramowanej wcześniej porze, ale dotarło do mnie w końcu, że odkurzacz ma po prostu odkurzać. Może nie jestem trendy bo już nie raz słyszałam, że jak to, nowy dom, a nie rozprowadzacie instalacji do odkurzacza (to samo się tyczy wentylacji mechanicznej z reku)? A no nie-my nie widzimy takiej konieczności, a robić cokolwiek dla zwiedzających nie planowaliśmy ;)

Dom jest do mieszkania a nie do zwiedzania i to nam ma być w nim dobrze i wygodnie ile osób tyle gustów ...Ostatnio wkurzamnie jak znajomi pytają co będe miała a potem mają porzywke do rozmów co innnego na FM tutaj ludzie są szczerzy nikt nikomu nie zazdrości ludzie sobie podpowiadają i doradzają a w realnym świecie nawet nie chcą zdradzić z czego będą budować ...wstyd ale tak jest ja to odczówam dość często

goshia7
20-11-2012, 21:12
Wiecie co tak sobie myślę że czasem wolne budowanie lub przerwa zimowa wpływa na korzyść można wiele przemysleć podpytać a nie w biegu łapać co popadnie w ręce ja już dawno myślałam o budowie i juz wtedy nie myśląc czy wogóle pobudujemy ...myślałam o wnętrzu i z wielu pomysłów się wyleczyłam

Oczywiście, że masz rację :) ja jak sobie pomyślę co jeszcze przed budową tak bardzo mi się podobało to mnie na śmiech zbiera i dziękuję, że nie miałam wtedy okazji wprowadzić tych pomysłów w życie bo teraz to chyba bym się załamała :lol2:

goshia7
20-11-2012, 21:20
Dom jest do mieszkania a nie do zwiedzania i to nam ma być w nim dobrze i wygodnie ile osób tyle gustów ...Ostatnio wkurzamnie jak znajomi pytają co będe miała a potem mają porzywke do rozmów co innnego na FM tutaj ludzie są szczerzy nikt nikomu nie zazdrości ludzie sobie podpowiadają i doradzają a w realnym świecie nawet nie chcą zdradzić z czego będą budować ...wstyd ale tak jest ja to odczówam dość często

Hehe widzę, że nie tylko ja w realnym świecie czuję się jak odludek kiedy zaczynam cokolwiek mówić na temat budowy domu. Nikt mnie nie rozumie :( za to tu na forum to co innego :D

ewastudio1
20-11-2012, 21:34
Hehe widzę, że nie tylko ja w realnym świecie czuję się jak odludek kiedy zaczynam cokolwiek mówić na temat budowy domu. Nikt mnie nie rozumie :( za to tu na forum to co innego :D

To troche inny świat a z drugiej strony taki normalny ale tutaj każdy jest na tym samym poziomie i nikt się nie wywyrzsza tutaj ludzie odpowiadają tak jak myślą i robią to bezinteresownie najwyżej dostaną buziaka :hug:

ewastudio1
20-11-2012, 21:41
Oczywiście, że masz rację :) ja jak sobie pomyślę co jeszcze przed budową tak bardzo mi się podobało to mnie na śmiech zbiera i dziękuję, że nie miałam wtedy okazji wprowadzić tych pomysłów w życie bo teraz to chyba bym się załamała :lol2:

Jadąc samochodem czasem sobie myśle jak ktoś mógł zrobić taki kolor elewacji że za wysoki dom , za niski i stawiając swój nawet nie wiecie jak się stresowałam żeby wyglądał zgrabnie a teraz jeszcze tyle decyzji muszę podjąć i niewiem od czego zacząć :bash:

rafus12
21-11-2012, 06:58
Kontynuujac temat centralnego odkurzacza ja tez go nie planuje tylko nie wiem czy tego kiedys nie bede zalowal. Ewa masz racje, poza FM jak zaczynam rozmawiac o budowie ludzie mnie zlewaja. Moja hipoteza robocza - jak ktos sie nie buduje to go to nie intersuje.

autorus
21-11-2012, 07:01
odnośnie odkurzacza ja go planuję ale aby koszty mnie nie zjadły najpierw robię instalacje a dopiero kiedyś tam dokupię jednostkę główną. Wtedy kosztowo wygląda to o niebo lepiej :) A jak się rozmyślę będę miał tylko rurki w podłodze :)

Arturo72
21-11-2012, 07:02
Kontynuujac temat centralnego odkurzacza ja tez go nie planuje tylko nie wiem czy tego kiedys nie bede zalowal.
A co tu jest do żałowania ? Odkurzacz jak odkurzacz,i tak musisz biegać po całym domu,centralny sam nie odkurza ;)

nita83
21-11-2012, 07:03
jak to jeste właściwie z tym styropianem na ocieplenie domu? czy też macie tak, że jak wspominacie o jego grubości (np 20 cm) albo o grafitowym to patrzą na was jak na wariatów lub z politowaniem - się głupia baba naczytala i ślepo wierzy
wiadomo, trzeba w pierwszej kolejnosci patrzec na parametry, ale mimo wszystko przecież to nie jest żadna nowość z grubością ocieplenia

Arturo72
21-11-2012, 07:06
jak to jeste właściwie z tym styropianem na ocieplenie domu? czy też macie tak, że jak wspominacie o jego grubości (np 20 cm) albo o grafitowym to patrzą na was jak na wariatów lub z politowaniem - się głupia baba naczytala i ślepo wierzy

Nie zważać na nikogo,obcy nie będzie płacił rachunków za ogrzewanie :)

Alina&Mariusz
21-11-2012, 07:09
Raczej często jest tak... Jak ktoś się nie buduje, to dlaczego ktoś inny się buduje...

autorus
21-11-2012, 07:12
raczej to normalka.

ewastudio1
21-11-2012, 09:21
A co tu jest do żałowania ? Odkurzacz jak odkurzacz,i tak musisz biegać po całym domu,centralny sam nie odkurza ;)

Niby tak tylko wezcie pod uwagę to co wylatuje z normalnego odkurzacza i osadza sie po meblach a przy centralnym może tego zjawiska można uniknąć zwłaszcza jak dzieci mają alergie no chyba ze się myle

ewastudio1
21-11-2012, 09:27
raczej to normalka.

Niemoge napatrzeć się na twoje Cudo;)

swiattt
21-11-2012, 09:33
O ile się orientuję zasady są takie:
- każdy kibelek podłączony do pionu, zakończonego wywiewką, może być jeden pion o ile odległości nie przekraczają metra;
- reszta urządzeń może być podłączona do pionu zakończonego zaworem napowietrzającym.
Ważne są odległości urządzeń od pionu: kibelek 1 m , reszta max 3 m, z tego wyjdzie ci ilość pionów.


dzięki za odpowiedź:)



Gosia dobrze radzi. Ja też zapłaciłam za silikaty, klej, stal i trochę innych materiałów w grudniu. Hurtownia mi wszystko przetrzymała do lipca tego roku. Pomimo podwyżki za transport w międzyczasie ja płaciłam tyle ile ustaliliśmy w grudniu. Beton też opłaciłam w grudniu.

My budujemy z solbeta po 7,20 z transportem i rozładunkiem. Przed zakupem udało nam się 0,10zł dodatkowo utargować, bo u konkurencji dowiedzieliśmy się, że cena spadła ale to, że nam zrzucił, to była jego dobra wola, bo i tak byliśmy na niego skazani, dlatego że oni jako jedyna firma dowozi w cenie bloczka na terenie miasta;)

ewa72_krakow
21-11-2012, 09:52
Niby tak tylko wezcie pod uwagę to co wylatuje z normalnego odkurzacza i osadza sie po meblach a przy centralnym może tego zjawiska można uniknąć zwłaszcza jak dzieci mają alergie no chyba ze się myle

Ja mam wodny odkurzacz ze wzgledu na swoja alergie i w budowanym domu nie robie odkurzacza centralnego (nie chce wiedziec, co siedzi w takich rurach po kilku latach....) zreszta dokladnie tak samo mysle o wentylacji mechanicznej.

plusfoto
21-11-2012, 09:59
A co się dzieje w rurkach od tego wodnego - może też czas pomyśleć;)

ewa72_krakow
21-11-2012, 10:14
A co się dzieje w rurkach od tego wodnego - może też czas pomyśleć;)

Mysle, ze latwiej ja czyscic niz te w scianach czy podlogach...ale to tylko moje osobiste zdanie i nikt nie musi go podzielac ;) Wiem, wiem zaraz zostane przekrzyczana, ze sa "specyfiki" do takich rur itp. czysciciele...a ja i tak obstaje przy swoim :).

gosia@
21-11-2012, 10:14
Ja mam wodny odkurzacz ze wzgledu na swoja alergie i w budowanym domu nie robie odkurzacza centralnego (nie chce wiedziec, co siedzi w takich rurach po kilku latach....) zreszta dokladnie tak samo mysle o wentylacji mechanicznej.Mam tez wodny i nigdy więcej, w wodnym dopiero namnazaja sie bakterie i grzyby;-) Sama sie wahałam, ale po zebraniu opinii nie mam juz watpliwosci. TYm bardziej ze biorac pod uwage nasze przeprowadzki, muszę myslec o potencjalnej sprzedazy. A pytania kupujacych sa nastepujace: czy jest pompa ciepła, odkurzacz centralny i wnetylacja mechaniczna;-) Tak ze oprocz komfortu, naprawde duzego, zwyczajnie podnosi wartosc domu

gosia@
21-11-2012, 10:17
Mysle, ze latwiej ja czyscic niz te w scianach czy podlogach...ale to tylko moje osobiste zdanie i nikt nie musi go podzielac ;) Wiem, wiem zaraz zostane przekrzyczana, ze sa "specyfiki" do takich rur itp. czysciciele...a ja i tak obstaje przy swoim :).Każdy ma prawo, ale tutaj się zwyczajnie mylisz;-) i nikt nie planuje krzyczeć. Dom jest dla Ciebie, a nie dla uczestnikow forum;-)

http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif

plusfoto
21-11-2012, 10:38
Mysle, ze latwiej ja czyscic niz te w scianach czy podlogach...ale to tylko moje osobiste zdanie i nikt nie musi go podzielac ;) Wiem, wiem zaraz zostane przekrzyczana, ze sa "specyfiki" do takich rur itp. czysciciele...a ja i tak obstaje przy swoim :).

Ciekaw jestem czy jest tu ktoś kto czyścił wewnątrz rurki od odkurzacza? Co niby tam ma się zebrać przy takim podciśnieniu. To samo dotyczy WM.

kupiecjudex
21-11-2012, 13:47
jak to jeste właściwie z tym styropianem na ocieplenie domu? czy też macie tak, że jak wspominacie o jego grubości (np 20 cm) albo o grafitowym to patrzą na was jak na wariatów lub z politowaniem - się głupia baba naczytala i ślepo wierzy
wiadomo, trzeba w pierwszej kolejnosci patrzec na parametry, ale mimo wszystko przecież to nie jest żadna nowość z grubością ocieplenia

Jak ja się sytałem u siebie w składzie czy sprowadzą mi wełnę skalną w płytach na ocieplenie ścian zewnętrzych.
To usłyszałem po co mi to. Od 20 lat w tym składzie nikt nic podobnego nie zamawiał, że najlepszy jesty styropian i basta.
Niestety ja mam inne zdanie.
Ale znalazłem skład gdzie nie budzi to zdziwienia i jest normalną ofertą handlową.

gosia@
21-11-2012, 13:56
Jak ja się sytałem u siebie w składzie czy sprowadzą mi wełnę skalną w płytach na ocieplenie ścian zewnętrzych.
To usłyszałem po co mi to. Od 20 lat w tym składzie nikt nic podobnego nie zamawiał, że najlepszy jesty styropian i basta.
Niestety ja mam inne zdanie.
Ale znalazłem skład gdzie nie budzi to zdziwienia i jest normalną ofertą handlową.a powiedz cos wiecej o tej wełnie, jaka jest cena w porównaniu do styropianu grafitowego?

nita83
21-11-2012, 13:56
Jak ja się sytałem u siebie w składzie czy sprowadzą mi wełnę skalną w płytach na ocieplenie ścian zewnętrzych.
To usłyszałem po co mi to. Od 20 lat w tym składzie nikt nic podobnego nie zamawiał, że najlepszy jesty styropian i basta.
Niestety ja mam inne zdanie.
Ale znalazłem skład gdzie nie budzi to zdziwienia i jest normalną ofertą handlową.

skład jak skład, klient nasz pan i nie powinni komentować, ale jak kierownik budowy mi tu sie ironicznie krzywi to juz mnie trochę szarpnęło, tym bardziej ze w późniejszych tłumaczeniach sam sobie przeczy ....grrrr

kupiecjudex
21-11-2012, 16:04
a powiedz cos wiecej o tej wełnie, jaka jest cena w porównaniu do styropianu grafitowego?

Niestety nie porównam cenowo do styropianu grafitowego bo go wogóle nie biorę pod uwagę.
Wełna 15 cm grubości tj 10 cm i 5 cm to koszt ok. 60 - 80 zł m2.
Można i za 130 m2 ale po co.
Dla przykładu wełna ISOVER Multimax 30 ma lepszy współczynik niż najlepszy styropian Termoorganiki U - 0,030.
No chyba że Termoorganika coś nowego dała na rynek, ja się nie orientuję.
Ja daje ścianę szczelinową tj. ceramika 25 cm. Wełna 15 cm na mijankę 10 cm i 5 cm. Wełna w płytach niestety nie występuje w systemach na zakładkę lub pióro wpust, więc najsensowniej dać ją na "mijankę". Pustka powietrzna 3 cm i na to cegła elewacyjna, zatem mur 3W.
Wełna to materiał kompletnie niepalny, tłumi akustycznie. Ja daję 10 cm welny a na to 5 cm wełny z wellonem skalnym on daje jej gładkość i powoduje że się nie rwie i nie rozwarstwia, nie przyjmuje też wody. Opcja z tym wellonem podnosi trochę cenę. Moja ściana ma oddychać dlatego wełna.
Cena wełny jest duża tylko przy tych najwyższych wspołczynnikach od około U - 0,035 ceny są przystępne.
Jak chcesz się więcej dowiedzieć to odwiedź strony:
http://www.isover.pl/Nasza-oferta
http://www.knaufinsulation.pl/pl/oferta-0
http://www.ursa.pl/pl-pl/produkty/welna-mineralna-ursa-glasswool/Strony/produkty-ursa-gw.aspx

gosia@
21-11-2012, 16:38
Niestety nie porównam cenowo do styropianu grafitowego bo go wogóle nie biorę pod uwagę.
Wełna 15 cm grubości tj 10 cm i 5 cm to koszt ok. 60 - 80 zł m2.
Można i za 130 m2 ale po co.
Dla przykładu wełna ISOVER Multimax 30 ma lepszy współczynik niż najlepszy styropian Termoorganiki U - 0,030.
No chyba że Termoorganika coś nowego dała na rynek, ja się nie orientuję.
Ja daje ścianę szczelinową tj. ceramika 25 cm. Wełna 15 cm na mijankę 10 cm i 5 cm. Wełna w płytach niestety nie występuje w systemach na zakładkę lub pióro wpust, więc najsensowniej dać ją na "mijankę". Pustka powietrzna 3 cm i na to cegła elewacyjna, zatem mur 3W.
Wełna to materiał kompletnie niepalny, tłumi akustycznie. Ja daję 10 cm welny a na to 5 cm wełny z wellonem skalnym on daje jej gładkość i powoduje że się nie rwie i nie rozwarstwia, nie przyjmuje też wody. Opcja z tym wellonem podnosi trochę cenę. Moja ściana ma oddychać dlatego wełna.
Cena wełny jest duża tylko przy tych najwyższych wspołczynnikach od około U - 0,035 ceny są przystępne.
Jak chcesz się więcej dowiedzieć to odwiedź strony:
http://www.isover.pl/Nasza-oferta (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.isover.pl%2FNa sza-oferta)
http://www.knaufinsulation.pl/pl/oferta-0 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.knaufinsulatio n.pl%2Fpl%2Foferta-0)
http://www.ursa.pl/pl-pl/produkty/welna-mineralna-ursa-glasswool/Strony/produkty-ursa-gw.aspx (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ursa.pl%2Fpl-pl%2Fprodukty%2Fwelna-mineralna-ursa-glasswool%2FStrony%2Fprodukty-ursa-gw.aspx)Dziekuje pieknie, szukam na stronie Termoorganiki parametrów, ale nigdzie nie widzę, dziwne..hmm

Znalazłam 20 cm styropionu da nam 0,032 cyli roznica prawie zadna. Ciekawe jak z cena wyglada

kupiecjudex
21-11-2012, 16:40
Dziekuje pieknie, szukam na stronie Termoorganiki parametrów, ale nigdzie nie widzę, dziwne..hmm

Jak sprawdzałem na ich stronie w zimie to najlepszy parametr mieli U - 0,031

kupiecjudex
21-11-2012, 16:42
Sprawdzaj w karcie technicznej produktu.

http://www.ursa.pl/pl-pl/produkty/welna-mineralna-ursa-glasswool/Strony/produkty-ursa-gw.aspx

kupiecjudex
21-11-2012, 16:44
Sooryy nie ta strona.:rolleyes:

http://www.termoorganika.com.pl/produkty/1/7/fasada/platinum_plus_fasada/

gosia@
21-11-2012, 17:02
Sooryy nie ta strona.:rolleyes:

http://www.termoorganika.com.pl/produkty/1/7/fasada/platinum_plus_fasada/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.termoorganika. com.pl%2Fprodukty%2F1%2F7%2Ffasada%2Fplatinum_plus _fasada%2F) Sprawdzałam, ale róznica w cenie jest duża styropian ok 52 złm2, a wełna 15 cm prawie 100 zł, to najtansza oferta jaka znalazłma przez internet;)

http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif

ziuta62
21-11-2012, 17:40
Ja mam ofertę z Raab Karcher na wełnę lamelową 20cm Fasrock LL Rockwool 60.76 zł.

Arturo72
21-11-2012, 18:45
Moja ściana ma oddychać dlatego wełna.

Tylko żeby się nie zaksztusiła wodą jak dostanie większą ilość ;)

kupiecjudex
21-11-2012, 19:10
Sprawdzałam, ale róznica w cenie jest duża styropian ok 52 złm2, a wełna 15 cm prawie 100 zł, to najtansza oferta jaka znalazłma przez internet;)

http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif

Szukajcie z znajdziecie ............................ taniej.8)

rafus12
21-11-2012, 19:38
KupiecJudex,
Styro grafitowy ma lambe 0,032 wiec chyba nie tak duzo mniej od tej welny :)

ewastudio1
21-11-2012, 21:02
Mam temat do obgadania hydraulika i elektryka musze przemyślec wszystko i zaplanować ale nie wiem od czego zacząć przeciesz ja sama nie wiem co gdzie będzie stało :bash:a Pomocy jak za to się zabrać

bluenet
21-11-2012, 21:22
a Pomocy jak za to się zabrać

zrób projekt ;)

ewastudio1
21-11-2012, 21:41
zrób projekt ;)

sama mam zrobić ?;)niepotrafie

gosia@
21-11-2012, 22:03
Ja mam ofertę z Raab Karcher na wełnę lamelową 20cm Fasrock LL Rockwool 60.76 zł.Ale ona ma takie same parametry jak ta wyzej wymieniana?

Danonki
22-11-2012, 02:45
jak to jeste właściwie z tym styropianem na ocieplenie domu? czy też macie tak, że jak wspominacie o jego grubości (np 20 cm) albo o grafitowym to patrzą na was jak na wariatów lub z politowaniem - się głupia baba naczytala i ślepo wierzy
wiadomo, trzeba w pierwszej kolejnosci patrzec na parametry, ale mimo wszystko przecież to nie jest żadna nowość z grubością ocieplenia

nie miałam z tym problemów. Wykonawca nawet powiedział, że to bardzo dobry pomysł, sam tak zrobił u siebie. Mam grafitowy 15cm. Poza tym nikt inny jakoś się nie dziwił, czasem tylko 'niedoinformowani' pytali czemu ten styropian jest szary, a nie biały, ale to szaraczki np z mojej rodziny) do grubości nikt się nie czepiał, bo 15cm to nie jakoś dużo.

ewa72_krakow
22-11-2012, 07:20
Mam temat do obgadania hydraulika i elektryka musze przemyślec wszystko i zaplanować ale nie wiem od czego zacząć przeciesz ja sama nie wiem co gdzie będzie stało :bash:a Pomocy jak za to się zabrać

Ja "podparlam" sie projektem, ktory jest zalaczony do ogolnego projektu domu :)

R&K
22-11-2012, 11:21
Mam temat do obgadania hydraulika i elektryka musze przemyślec wszystko i zaplanować ale nie wiem od czego zacząć przeciesz ja sama nie wiem co gdzie będzie stało :bash:a Pomocy jak za to się zabrać

kupujesz butelke wina , albo 2 , do tego mąż i 2 lampki (do wina), przyda się ołówek techniczny (budowlany) i spędzasz z mężem romantyczny wieczór na budowie ... tu gniazdko, tu pstryczek ... naprawde wiele nie można się pomylić w taki sposób wykonując projekt :D

do tego po fakcie konsultacja z elektrykiem wykonującym instalację ktory ze swojego doświadczenia coś dorzuci i masz miód malia i orzeszki ...

kupiecjudex
22-11-2012, 13:33
kupujesz butelke wina , albo 2 , do tego mąż i 2 lampki (do wina), przyda się ołówek techniczny (budowlany) i spędzasz z mężem romantyczny wieczór na budowie ... tu gniazdko, tu pstryczek ... naprawde wiele nie można się pomylić w taki sposób wykonując projekt :D

do tego po fakcie konsultacja z elektrykiem wykonującym instalację ktory ze swojego doświadczenia coś dorzuci i masz miód malia i orzeszki ...

Wyjątkowo się z Kolegą zgadzam.
U nas było tak samo tylko bez wina niestety.
Trzeba ustalić sobie gdzie łóżko, gdzie buirko w kuchni blaty i poszczególne sprzęty i tak izba po izbie.
Jeśli chodzi o kontakty to zawsze lepiej dać więcej niż mniej, w sumie elektryka to nie takie duże pieniądze, przynajmnie w zakresie kabli i robocizny.
Z hydraulikiem powinno być znacznie prościej. Ustalić musisz gdzie grzejniki a gdzie podłogówka, no i krany, zlewy, sedes itd.
Przy podlogówce ustal od razu że obieg ma być z jednego kawałka, bez łączeń, unikniesz w przyszłości ewentualnych przecieków.

Danonki
22-11-2012, 17:43
u nas było jw :) z tym że wino własnej roboty i zaznaczaliśmy kredą na ścianie ;) takie wcześniejsze ołówkiem na papierze to sama w domu kiedyś usiadłam i myslałam, myślałam, myślałam... teraz okazuje się że jest w większości ok. Na przykład wiele osób pytało po co nam w salonie aż tak wiele gniazdek (wszędzie gdzie puszka mamy podwójne - mam tylko 4 gniazdka podwójne czyli 8 wejść), a teraz wszystkie praktycznie zajęte! zgadzam się, lepiej więcej punktów niż mniej :)

22-11-2012, 18:20
a my postanowiliśmy wymurować jeszcze parter gazobeton 24 potem na wiosnę jak uzbieramy pieniążki zalejemy strop i wymurujemy poddasze. bo na kredyt to juz chyba nie ma co liczyć:(

dzisiaj pko bp odmówiło nam kredytu z powodu źle wykonanego projektu a zmiany które nanieśliśmy na projekt potraktowali jako manipulacje projektem tylko po to by dostać RnS:(

gosia@
22-11-2012, 18:26
a my postanowiliśmy wymurować jeszcze parter gazobeton 24 potem na wiosnę jak uzbieramy pieniążki zalejemy strop i wymurujemy poddasze. bo na kredyt to juz chyba nie ma co liczyć:(

dzisiaj pko bp odmówiło nam kredytu z powodu źle wykonanego projektu a zmiany które nanieśliśmy na projekt potraktowali jako manipulacje projektem tylko po to by dostać RnS:(
Jak Cie pocieszę, to nam BOS powiedział, ze chce zobaczyc jak firma zamknie rok(sic)! mimo ze mamy zdolnosc. W grudniu to sobie moga kredyt w nos wsadzić, ech, rece opadaja
http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif

bluenet
22-11-2012, 18:31
dzisiaj pko bp

czy wiecie coś w temacie nie wliczania działki do wkładu własnego przez speców z PKO BP?

gosia@
22-11-2012, 18:34
czy wiecie coś w temacie nie wliczania działki do wkładu własnego przez speców z PKO BP?Działak jest wliczana do wkładu własnego, ale jej cena jest wyceniona przez rzeczoznawce

bluenet
22-11-2012, 18:36
Działak jest wliczana do wkładu własnego, ale jej cena jest wyceniona przez rzeczoznawce

Mocno zaniżają cenę?

22-11-2012, 18:41
czy wiecie coś w temacie nie wliczania działki do wkładu własnego przez speców z PKO BP?


No nam nie wliczyli do wkładu własnego bo powiedzieli, że w RnS niby nie można ale dla mnie to dziwne ze młodzi biorą kredyt bo nie mają kasy ale działkę muszą mieć??
Rząd dał program dla ludzi a banki sobie go na swoje "kopyto" pozmieniały- nie podoba mi się to bardzo

bluenet
22-11-2012, 18:45
No nam nie wliczyli do wkładu własnego bo powiedzieli, że w RnS

teraz rozumiem....

gosia@
22-11-2012, 18:47
Mocno zaniżają cenę?biora srednie transakcje z danego okresu u mnie zanizyli o ponad 50 zł na m2. Ludzie oszukuja na aktach i zanizaja cene. Tak powstaje błędne koło

luca32
22-11-2012, 18:48
WITAM WSZYSTKICH , MY JESZCE SIEDZIMY W PAPIEROLOGI ALE MAMY NADZIEJE ZE COS SIE RUSZY W NASTEPNYM ROKU , CZY KTOS TU JEST Z WROCLAWIA ???:bye:

bluenet
22-11-2012, 18:52
Ludzie oszukuja

banki też...błędne koło

Arturo72
22-11-2012, 19:09
czy wiecie coś w temacie nie wliczania działki do wkładu własnego przez speców z PKO BP?
Nie wlicza się ale z brakiem wkładu własnego w PKO BP nie powinno być problemu.
Ja miałem 0zł wkładu a brałem kredyt na 100%,przynajmniej tak było we wrześniu 2011 ;)

bluenet
22-11-2012, 19:10
Nie wlicza się.

Nie wlicza się przy kredycie w ramach RnS czy w ogóle się nie wlicza i na jakiej podstawie jeżeli dysponujesz wiedzą.....

Arturo72
22-11-2012, 19:13
Nie wlicza się przy kredycie w ramach RnS czy w ogóle się nie wlicza i na jakiej podstawie jeżeli dysponujesz wiedzą.....
Mi nie chcieli wliczyć ale być może dlatego,że działka też na kredyt ;)
Na RnS jestem już za stary a i mam gdzie mieszkać ;)

kupiecjudex
22-11-2012, 19:17
Ja ma kredyt w PKO BP brałem we wrześniu 2011 r. i wartość działki cz też działka po prostu jest wkładem własnym uwzględnionym przy koszcie całej inwestycji.

gosia@
22-11-2012, 19:21
Mi nie chcieli wliczyć ale być może dlatego,że działka też na kredyt ;)
Na RnS jestem już za stary a i mam gdzie mieszkać ;)
No jak maja wliczyć działke na kredyt do wkładu własnego? wkład własny to sa twoje środki, a nie pozyczone;-)
http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif

bluenet
22-11-2012, 19:21
Mi nie chcieli wliczyć ale być może dlatego,że działka też na kredyt

daj spokój....nie zaciemniaj obrazu...

aksuda
22-11-2012, 19:31
my braliśmy kredyt w tym roku (PKO BP) i nam działka została zaliczona jako wkład własny , wyliczenie zrobił nam pan od operatu szacunkowego który był potrzebny do wniosku kredytowego :wiggle:

R&K
22-11-2012, 20:06
Mi nie chcieli wliczyć ale być może dlatego,że działka też na kredyt ;)


nie ma znaczenia
kredyt na dzialke zmiejsza zdolnosc kredytowa = bo juz masz kredyt
ale sama dzialka liczy sie jako wklad do calej inwestycji

gosia@
22-11-2012, 20:10
nie ma znaczenia
kredyt na dzialke zmiejsza zdolnosc kredytowa = bo juz masz kredyt
ale sama dzialka liczy sie jako wklad do calej inwestycjiabsolutnie nie, wkłąd własny, to jak sama nazwa wskazuje wklad wniesiony przez kredytobiorcę. Działka de facto nie jest twoja własnoscia, tylko banku. TYm samym nie mzoe byc twoim wkładem własnym do inwestycji.

Chyba ze masz na działke np tylko częśc kredytu, to wtedy procentowo tak. Pewnie pomyliłes z wartoscia inwestycji, bo wtedy działke wliczamy

O własnosci to byla przenośnia;-)

autorus
22-11-2012, 20:24
Oczywiście, że działka może być wkładem własnym. Jak sama nazwa wskazuje wnosi ja kredytobiorca :)

gosia@
22-11-2012, 20:25
Oczywiście, że działka może być wkładem własnym. Jak sama nazwa wskazuje wnosi ja kredytobiorca :)Dziłka na kredyt moze byc wkładem własnym???????Ni emowie o działce bez kredytu

http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif

bluenet
22-11-2012, 20:27
Oczywiście, że działka może być wkładem własnym. Jak sama nazwa wskazuje wnosi ja kredytobiorca

Czemu tak zaciemniacie dyskusję. Rozmawiamy o działce niezadłużonej, nie będącej zabezpieczeniem kredytu ani w żaden inny sposób nieobciążonej zobowiązaniami.

autorus
22-11-2012, 20:31
No ja właśnie o takiej działce mówię. Przykładowo mam działkę. Nie obciązoną. Biore kredyt na budowe domu. Więc działka będzie wkładem własnym. :)
U mnie będzie jeszcze inaczej, tzn działka + dom w stanie surowym będzie wkładem własnym. A z kredytu wykończenie.

gosia@
22-11-2012, 20:32
Czemu tak zaciemniacie dyskusję. Rozmawiamy o działce niezadłużonej, nie będącej zabezpieczeniem kredytu ani w żaden inny sposób nieobciążonej zobowiązaniami.
działka bez kredytu, twoja, oczywiscie jest wkładem własnym:-) działka na której zakup wzielismy kredyt nie moze byc wkładem wlasnym

autorus
22-11-2012, 20:35
To się cieszę że do czegoś doszliśmy. Bo już myślałem, że się przepisy zmieniły :)

rafus12
22-11-2012, 21:26
My tez nie kierowalismy sie oryginalnym projektem instalacji elektrycznej. U mnie nie bylo to z winem gdyz pora zimowa. Najpierw przeszedlem z elektrykiem a dopiero potem z zona. Jakbym mial te dobre rady wczesniej to kto wie:rolleyes:

rafus12
22-11-2012, 21:37
Faktycznie - dywagacje sie zrobily iscie filozoficzne, zaraz pod Rejs podejdzie :)
To moze ja z bardzo swiezego doswiadczenia - kredyt bralem 2 miesiace temu a wspomagal mnie pan Bartosz Steczek z Muratora.
Wnioski mialem w 3 bankach: DB, Nordea, Millenium - w kazdym dzialka (moja wlasna) wliczala sie do wkladu wlasnego. 2 banki oparly sie na wartosci z operatu szacunkowego, 3 sie przyczepil i kazal urealnic, zmienic metodologie wyceny.
Nie byl to kredyt RnS - bo i za stary jestem i mieszkanie mam:rolleyes:

autorus
23-11-2012, 05:59
Ciekawe czy ktoś ma instalacje elektryczna dokładnie jak w projekcie. Po mojemu to niemożliwe :) Ale co ja tam wiem.

ewastudio1
23-11-2012, 07:16
Ciekawe czy ktoś ma instalacje elektryczna dokładnie jak w projekcie. Po mojemu to niemożliwe :) Ale co ja tam wiem.

Też tak myśle po obejrzeniu planów nikt się nie przykladał nie pytał gdzie co chce mieć tak po prostu jak leci narysowane szafki w kuchni ale wolałabym narpierw ustalić to z kimś kto się zna ...choć powiem szczerze że sama nie wiem nie jestem zdecydowana co do tego

Arturo72
23-11-2012, 07:51
Też tak myśle po obejrzeniu planów nikt się nie przykladał nie pytał gdzie co chce mieć tak po prostu jak leci narysowane szafki w kuchni ale wolałabym narpierw ustalić to z kimś kto się zna ...choć powiem szczerze że sama nie wiem nie jestem zdecydowana co do tego
Nikt poza Tobą nie będzie wiedział lepiej,gdzie chcesz mieć gniazdko,gdzie włącznik,gdzie szafkę,gdzie lampę :)
To Twój dom a nie kogoś kto się zna na tym :)
Ja bazowałem na instalacjach z gotowego projektu ale nie wiele pozostało z oryginału ;)

autorus
23-11-2012, 08:44
To samo z reku, mi wstawili taki ze mały hotel by odsłużył :) Niestety plany robi sie po to aby projekt przeszedł. A potem inwestor i tak zrobi po swojemu .

bury_kocur
23-11-2012, 09:07
Ja wczoraj rozplanowywałam gniazdka i włączniki, pół godziny i po krzyku. Ale od dawna wiem, co gdzie ma stać :) Za to zupełnie hardkorowym zadaniem okazało się policzenie ile przewodu 3x1,5 i 3x2,5 będę potrzebować :bash:, zwłaszcza że robimy instalację bezpuszkową, a tak naprawdę na żywo jeszcze takiej nie widziałam. Chyba kupię na oko, a potem najwyżej dołożę.

autorus
23-11-2012, 09:20
ja planuję IB czyli też bez puszkowe. I ilość kabli pójdzie w km.

gosia@
23-11-2012, 09:40
ja planuję IB czyli też bez puszkowe. I ilość kabli pójdzie w km.tez bede miala bezpuszkowe. KOlezanka robi mi projekt, ale wiem ze i tak sama wiesz najlepiej. Duzo gniazdek w kuchni, koniecznie przy lustrze minimum 3 w łazience. Przy łozkach na lampki, zapalanie switła na zewnątrz przy tarasie. Gniazdka na zewnatrz, choinka, kosiarka, pompa do oczka wodnego itd. Na elewacji. Odcinanie gniazdka na zewnatrz w srodku ( złodzieje) przy tarasie minimus 3 ( grill, radio, itd) Na szybko to mi przychodzi do głowy:)
http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif



Ja pójdę na budowę i przejde się z ołówkiem po pomieszczeniach, wyobrazajac sobie meble

autorus
23-11-2012, 09:47
U mnie przynajmniej 2 gniazdka w każdym pomieszczeniu beda bezpośrednio łaczone z rozdzielnią, nie mówiąc już o oświetleniu. Na początku myślałem o wszystkich gniazdkach ale to by nie były km tylko dziesiątki km w chałupie wiec staram sie ograniczac. A przecież jeszcze skrętka komputerowa ze 3km itd itp. Jak ja się cieszę ze to dopiero w następnym roku a nie już :)

R&K
23-11-2012, 11:30
absolutnie nie, wkłąd własny, to jak sama nazwa wskazuje wklad wniesiony przez kredytobiorcę. Działka de facto nie jest twoja własnoscia, tylko banku. TYm samym nie mzoe byc twoim wkładem własnym do inwestycji.

Chyba ze masz na działke np tylko częśc kredytu, to wtedy procentowo tak. Pewnie pomyliłes z wartoscia inwestycji, bo wtedy działke wliczamy

O własnosci to byla przenośnia;-)

OK masz racje zapomnialem o jednej waznej rzeczy
ja kredyt na dzialke zabezpieczylem na mieszkaniu w bloku
dzieki temu dzialka byla czysta i moglabyc liczona jako wklad

gosia@
23-11-2012, 11:42
OK masz racje zapomnialem o jednej waznej rzeczy
ja kredyt na dzialke zabezpieczylem na mieszkaniu w bloku
dzieki temu dzialka byla czysta i moglabyc liczona jako wkladA to teraz mamy jasność:)

qana
23-11-2012, 12:58
długo mnie tu nie było, ale odkąd budowa idzie, czasu jakoś mniej :)


Przeszkleń mam dużo i wiem że kolor okien będzie bardzo ważny. Zewnętrzny kolor napewno ciemny ,nawet bardzo natomiast wewnętrzne też chciałam w takim samym kolorze ale boje się że to mi przytłoczy wnętrze a chce mieć jasne a te ciemne ramy może popsują efekt... Zastanawiam się też nad podłogą ale będe miała podłogowe ogrzewanie i nie mogę położyć desek drewnianych a płytek napewno nie chce i paneli też :confused:więc co mi pozostaje...........Zmiana Decyzji

Ja miałam podobne dylematy, ale decyzje w końcu zostały podjęte: okna w kolorze orzech od zewnątrz, a białe (nieprzytłaczające wnętrza) od środka. Już zamontowane :)
Również marzyła mi się drewniana podłoga, ale podjęliśmy decyzję o podłogówce w całym domu i dłuuugo nie mogłam się zdecydować na konkretne rozwiązanie, bo płytek nie chciałam. Ale w końcu wybrałam (i raczej nie zmienię zdania). Będą płytki Nowa Gala Stonewood. Są naprawdę ładne:

http://www.nowa-gala.pl/pl/index/html/id:3/collection:4396/STONEWOOD

pozdrawiam :)

qana
23-11-2012, 13:05
Co sądzicie o centralnym odkurzaczu warto zamontować czy szkoda pieniędzy a jak wogóle ze strony technicznej

A propos instalacji odkurzacza centralnego. Koszt jej wykonania (nie licząc samego odkurzacza) w firmie, w której chcemy go zamówić to 200 zł za punkt materiał z robocizną.
Może to pomoże podjąć decyzję niezdecydowanym :)

maggs1
23-11-2012, 16:43
Mocno zaniżają cenę?

U mnie dosyć mocno.

R&K
23-11-2012, 17:09
bo wycene trzeba wiedziec jak robic
wystarczy Panu od wyceny podac ze bedzie kilka bajerow w domu i wycena domu idzie do gory , a czy pozniej to zrobisz ... wcale nie musisz ... trzeba dokladnie wiedziec co i jak w danym banku funkcjonuje
wtedy nawet jak zaniza to nie ma problemu
u mnie wycena domu z działką wyszła prawie na 700 tys

ceel
23-11-2012, 17:21
A propos instalacji odkurzacza centralnego. Koszt jej wykonania (nie licząc samego odkurzacza) w firmie, w której chcemy go zamówić to 200 zł za punkt materiał z robocizną.
Może to pomoże podjąć decyzję niezdecydowanym :)

ja montuję sam 3 gniazda 3 szufladki materiał kosztował mnie 415 zł do rozliczenia bo pewnie jeszcze coś zostanie

maggs1
23-11-2012, 19:18
bo wycene trzeba wiedziec jak robic
wystarczy Panu od wyceny podac ze bedzie kilka bajerow w domu i wycena domu idzie do gory , a czy pozniej to zrobisz ... wcale nie musisz ... trzeba dokladnie wiedziec co i jak w danym banku funkcjonuje
wtedy nawet jak zaniza to nie ma problemu
u mnie wycena domu z działką wyszła prawie na 700 tys

Chodziło o wycenę działki jako wkład własny :) Kosztorys zrobiony odpowiednio, ale nie na 700000 nie przy mojej pensji he he. Pozdrawiam

ewastudio1
23-11-2012, 20:06
Nikt poza Tobą nie będzie wiedział lepiej,gdzie chcesz mieć gniazdko,gdzie włącznik,gdzie szafkę,gdzie lampę :)
To Twój dom a nie kogoś kto się zna na tym :)
Ja bazowałem na instalacjach z gotowego projektu ale nie wiele pozostało z oryginału ;)

I w tym cały problem bo ja do końca to sama niewiem ...:D

ewastudio1
23-11-2012, 20:11
Zapytam nieśmiało dlaczego nie robicie puszek ... tylko spokojnie bo ja się nie znam wytłumaczcie mi proszę ha ha :D

ewa72_krakow
23-11-2012, 21:12
Zapytam nieśmiało dlaczego nie robicie puszek ... tylko spokojnie bo ja się nie znam wytłumaczcie mi proszę ha ha :D

Ja tez sie podpisuje pod tym pytaniem, tym bardziej, ze prad bede robic na wiosne...

Arturo72
23-11-2012, 21:14
Ja tez sie podpisuje pod tym pytaniem, tym bardziej, ze prad bede robic na wiosne...
Ja to rozumuję tak,że "puszkami" są gniazdka gdzie mostkuje się pozostałe odejścia.
Ja tak mam zrobione i nie mam puszek ;)

pan Żubr
24-11-2012, 06:05
puszka służy do połaczenia kabli.
zeby nie wygladała brzydko trzeba ja zatynkowac.
na puszce znajduje sie cienka warstwa tynku nie zwiazana z pokrywką puszki, wiec z czasem tynk może z niej odleciec. jeżeli jest wkuta w ściane zbyt płytko, bedzie wystawać. jak się coś popsuje, trzeba bedzie sie do niej dostac.
aby powyższego uniknąć, należy zamontować głebokie "puszki" do gniazdek i włączników, gdzie poza mechanizmem gniazdka/włącznika zmieści się także połączenie kabli.

autorus
24-11-2012, 06:10
Nie robię puszek połączeniowych lub bardzo mało gdyż od prawie każdego gniazdka przewód idzie bezpośrednio do rozdzielni. Taka jest idea IB.
Plusy sa takie , że każdym gniazdkiem tak zrobionym w chałupie mogę sterować, oraz każde ma własny oddzielny bezpiecznik.
Minusem jest ilość przewodu jaka musi być dodana.

annaka
24-11-2012, 09:13
Witam:) Dawno mnie bie było (jak zwykle zresztą) ale czytam regularnie;) Oczywiście budowy nie porzuciliśmy i po dłuuuugim czasie oczekiwania w środę wreszcie osiągneliśmy dopięty na ostatni guziczek SSO:D Domek z daszkiem podoba się nam okrutnie:D No ale teraz staneliśmy przed dużym dylematem: czy próbować osiągnąć SSZ w tym roku czy raczej czekać na wiosnę:( Drzwi głównych wejsciowych, takich docelowych napewno nie chcemy narazie - będzie jakaś prowizorka, bramy garażowej chyba też nie wstawimy bo podobno lepiej częściowo otynkować tam gdzie ten automat więc to do wiosny też raczej odpuszczamy... no ale co z oknami? Nie zapóźno na wstawianie? Zakładając że nawet podpiszemy umowę w tym tyg, czas oczekiwania ok. 3 tyg czyli będzie już dobra druga połowa grudnia...Czy ktoś z Was ma jeszcze zamiar w tym roku wstawić okna?
Drugim dylematem oczywiście jest JAKIE okna:D pewnie jak u każdego...oczywiście już jesteśmy wstępnie zorientowani, wycenieni (co przyprawia a mały zawrót głowy albo i troche większy;) ) i wstępna decyzja padła na OknoPlus - czy któryś z Bocianków może ma? Albo może coś podpowiedzieć?
Pozdrawiam

cronin
24-11-2012, 09:48
Miałam podobny problem, ale odpuściłam, od przyszłego tygodnia temperatury mają spaść, a okien nie montuje się poniżej zera (dla desperatów -5), u mnie też gotowe będą na połowę grudnia. Tą przerwę 2-3 miesiące wykorzystam na obmyślenie wykończeniówki, pokupuję co nieco - żeby potem nie tracić już czasu.

rafus12
24-11-2012, 11:27
Coraz więcej osób myśli o wykańczanie domów. Co myślicie o odpływach liniowych bądź kratkach zamiast brodzików. Co myślicie o bateriach podtynkowych? Te rozwiązania kosztują sporo niestety. W ogóle armatura łazienkowa jest strasznie droga.

rafus12
24-11-2012, 11:35
Witam:) Dawno mnie bie było (jak zwykle zresztą) ale czytam regularnie;) Oczywiście budowy nie porzuciliśmy i po dłuuuugim czasie oczekiwania w środę wreszcie osiągneliśmy dopięty na ostatni guziczek SSO:D Domek z daszkiem podoba się nam okrutnie:D No ale teraz staneliśmy przed dużym dylematem: czy próbować osiągnąć SSZ w tym roku czy raczej czekać na wiosnę:( Drzwi głównych wejsciowych, takich docelowych napewno nie chcemy narazie - będzie jakaś prowizorka, bramy garażowej chyba też nie wstawimy bo podobno lepiej częściowo otynkować tam gdzie ten automat więc to do wiosny też raczej odpuszczamy... no ale co z oknami? Nie zapóźno na wstawianie? Zakładając że nawet podpiszemy umowę w tym tyg, czas oczekiwania ok. 3 tyg czyli będzie już dobra druga połowa grudnia...Czy ktoś z Was ma jeszcze zamiar w tym roku wstawić okna?
Drugim dylematem oczywiście jest JAKIE okna:D pewnie jak u każdego...oczywiście już jesteśmy wstępnie zorientowani, wycenieni (co przyprawia a mały zawrót głowy albo i troche większy;) ) i wstępna decyzja padła na OknoPlus - czy któryś z Bocianków może ma? Albo może coś podpowiedzieć?
Pozdrawiam

Ja wstawiałem okna 2 tygodnie temu. Wstawiłem okna vetrex alphaline na profilu Veka więc takie polecam.
Pianki zimowe działają do minus 5 stopni. U mnie czas oczekiwania był około trzech tygodni.

maggs1
24-11-2012, 11:58
Ja wstawiałem okna 2 tygodnie temu. Wstawiłem okna vetrex alphaline na profilu Veka więc takie polecam.
Pianki zimowe działają do minus 5 stopni. U mnie czas oczekiwania był około trzech tygodni.

Są też pianki, które można używać od minus 10 stopni :)

rafus12
24-11-2012, 12:44
Masz racje :) ja pokrecilem, zimowe stosuje sie od -10 stopni a letnie od +5 stopni. Moje okna byly wstawiane przy temperaturzw +4 , uzyto juz pianki zimowej bo pilnowalem tego, nawet mialem atesty wydrukowane :)

aksuda
24-11-2012, 12:51
Coraz więcej osób myśli o wykańczanie domów. Co myślicie o odpływach liniowych bądź kratkach zamiast brodzików. Co myślicie o bateriach podtynkowych? Te rozwiązania kosztują sporo niestety. W ogóle armatura łazienkowa jest strasznie droga.

My taki prysznic będziemy robić w mniejszej łazience z odpływem liniowym miedzy trzema ścianami więc zamiast kabiny będziemy inwestować tylko w drzwi.

Danonki
24-11-2012, 14:57
a my tradycyjnie znowu nie mamy drogich rozwiązań :) u nas kabina z wysokim brodzikiem - a to dlatego, że służy moim małym dzieciakom za wannę :D ale faktycznie, takie odpływy bez brodzika + bateria podtynkowa wygląda super, na pewno jest elegancko i nowocześnie wtedy.

aksuda
24-11-2012, 19:25
głęboki brodzik mam teraz w mieszkaniu też ze względu na dzieci - służył jako wanna dla maluchów:yes: teraz są już duże :D

bury_kocur
24-11-2012, 19:44
My taki prysznic będziemy robić w mniejszej łazience z odpływem liniowym miedzy trzema ścianami więc zamiast kabiny będziemy inwestować tylko w drzwi.
Ja tak samo - tyle, że zamiast drzwi zasłonka :) Jak się nie sprawdzi, wstawię kiedyś tam drzwi.

lotnik
25-11-2012, 13:57
a powiedz cos wiecej o tej wełnie, jaka jest cena w porównaniu do styropianu grafitowego?

Wełna na elewację jest w cenie styropianu grafitowego o dobrych parametrach. Np Rockwool 15 cm kosztuje około 40zł/m2

lotnik
25-11-2012, 14:01
Niestety nie porównam cenowo do styropianu grafitowego bo go wogóle nie biorę pod uwagę.
Wełna 15 cm grubości tj 10 cm i 5 cm to koszt ok. 60 - 80 zł m2.
Można i za 130 m2 ale po co.
Dla przykładu wełna ISOVER Multimax 30 ma lepszy współczynik niż najlepszy styropian Termoorganiki U - 0,030.
No chyba że Termoorganika coś nowego dała na rynek, ja się nie orientuję.
Ja daje ścianę szczelinową tj. ceramika 25 cm. Wełna 15 cm na mijankę 10 cm i 5 cm. Wełna w płytach niestety nie występuje w systemach na zakładkę lub pióro wpust, więc najsensowniej dać ją na "mijankę". Pustka powietrzna 3 cm i na to cegła elewacyjna, zatem mur 3W.
Wełna to materiał kompletnie niepalny, tłumi akustycznie. Ja daję 10 cm welny a na to 5 cm wełny z wellonem skalnym on daje jej gładkość i powoduje że się nie rwie i nie rozwarstwia, nie przyjmuje też wody. Opcja z tym wellonem podnosi trochę cenę. Moja ściana ma oddychać dlatego wełna.
Cena wełny jest duża tylko przy tych najwyższych wspołczynnikach od około U - 0,035 ceny są przystępne.
Jak chcesz się więcej dowiedzieć to odwiedź strony:
http://www.isover.pl/Nasza-oferta
http://www.knaufinsulation.pl/pl/oferta-0
http://www.ursa.pl/pl-pl/produkty/welna-mineralna-ursa-glasswool/Strony/produkty-ursa-gw.aspx


Moja rada, w scianę 3 warstwową nie dawaj wełny szklanej!!! tylko skalną.
Wełna musi być hydrofobowa a szklana taka nie jest

lotnik
25-11-2012, 14:17
Coraz więcej osób myśli o wykańczanie domów. Co myślicie o odpływach liniowych bądź kratkach zamiast brodzików. Co myślicie o bateriach podtynkowych? Te rozwiązania kosztują sporo niestety. W ogóle armatura łazienkowa jest strasznie droga.

Właśnie jestem na tym etapie i robimy odpływ liniowy oraz baterie podtynkowe Kludi, napełnianie wanny przez przelew.
Masz rację co do cen, to kosmos, za jedną wannę , dwie umywalki, dwie muszle, jeden bidet i kilka kranów tylko do łazienki to około 10tys zł

gorbag
25-11-2012, 16:20
Wracając do okien, jednak spróbujemy wstawić w tym sezonie. Jutro zamawiamy, mają być na 12 grudnia, mówią że na zimowe pianki stosują z powodzeniem do -8 stopni.

annaka
25-11-2012, 17:42
Wracając do okien, jednak spróbujemy wstawić w tym sezonie. Jutro zamawiamy, mają być na 12 grudnia, mówią że na zimowe pianki stosują z powodzeniem do -8 stopni.

My również wstępnie się zdecydowaliśmy i jutro omawiamy szczegóły, próbujemy coś utargować:p i jeśli pódzie po naszej myśli we wtorek podpisujemy umowę z montażem na grudzień...najwyżej jeśli pogoda nie pozwoli - trudno i będą na wiosnę.
A właśnie jak wygląda takie ustalenie ostatecznej ceny? Udało Wam się 'coś' utargować względem pierwszej wyceny, niby obejmującej już wszelkie rabaty? A jeśli tak to o ile próbować się targować:rolleyes::p

bluenet
25-11-2012, 18:09
Wracając do okien

a jakie jeżeli można...

bluenet
25-11-2012, 18:10
i jeśli pódzie po naszej myśli we wtorek podpisujemy umowę z montażem na grudzień...

ponawiam pytanie...jaka firma...jaki profil....

annaka
25-11-2012, 18:34
ponawiam pytanie...jaka firma...jaki profil....

My zdecdydowaliśmy się na OknoPlus model Thermo (szklenie U 0,6, potrójna szyba,ciepła ramka, okucia activPilot Winkhaus)...czy wybór dobry i wart swojej ceny okaże się w przyszłości:rolleyes: no chyba że ktoś z Bocianków może się wypowiedzieć od razu ;) możemy jeszcze się rozmyślić:D

mkslonik
25-11-2012, 18:35
a co sadzicie o firmie Mróz z Łodzi miał ktoś styczność z nimi.

gosia@
25-11-2012, 18:42
a jakie jeżeli można...
Ja M&S ale na rowni są imo tez Hekaplastu

kupiecjudex
25-11-2012, 19:30
Moja rada, w scianę 3 warstwową nie dawaj wełny szklanej!!! tylko skalną.
Wełna musi być hydrofobowa a szklana taka nie jest

No wiem, tylko że jest problem tego typu że szklana ma dużo lepsze współczynniki. Bo między U 0,030 a U,034 to jest duża różnica. Ktoś to kiedyś liczył na tym forum jak się nie mylę około 20 % różnicy. A to raczej dużo. Poza wilgocią technologiczną nic tam się do środka nie powinno dostać. Mam nadzieję.:(

gorbag
25-11-2012, 20:19
a jakie jeżeli można...
Okna firmy Vidok, na Veka Alphaline 9cm trzyszybowe.

A zamiast/oprócz rabatów na końcu pojawiaja się również dodatki, które może nie wszystkie przewidziało się na początku, a kosztują...

nita83
25-11-2012, 20:24
Okna firmy Vidok, na Veka Alphaline 9cm trzyszybowe.

A zamiast/oprócz rabatów na końcu pojawiaja się również dodatki, które może nie wszystkie przewidziało się na początku, a kosztują...


właśnie właśnie za jakieś 2-3 tyg będę zamawiała okna, jakie dodatkowe wydatki mogą wyskoczyć? (w tych niby całościowych wycenach)

gorbag
25-11-2012, 20:55
właśnie właśnie za jakieś 2-3 tyg będę zamawiała okna, jakie dodatkowe wydatki mogą wyskoczyć? (w tych niby całościowych wycenach)
Pewnie różnie u różnych producentów i sprzedawców.
Okucia zwykłe roto albo chowane roto designo które są niby mocniejsze, ale kosztują dodatkowo.
Zamykanie okna tarasowego - kluczyk, magnes, uchwyt itd. Różne blokady rozwarcia okna w klamce, płatne dodatkowo.
Ewentualne poszerzenia przy oknie tarasowym.
Oczywiście wszystko można wziąć w standardzie i wtedy nie ma dodatkowych kosztów.

ewastudio1
25-11-2012, 21:13
Ja nie znam się na oknach ale myśle o przesówanych mam bardzo duże przeszklenia i boje się że po pewnym czasie otwierane standardowo mogą się opuścić co mogłabym zrobić żeby uniknąć tego typu wpadki...

maggs1
25-11-2012, 21:34
My również wstępnie się zdecydowaliśmy i jutro omawiamy szczegóły, próbujemy coś utargować:p i jeśli pódzie po naszej myśli we wtorek podpisujemy umowę z montażem na grudzień...najwyżej jeśli pogoda nie pozwoli - trudno i będą na wiosnę.
A właśnie jak wygląda takie ustalenie ostatecznej ceny? Udało Wam się 'coś' utargować względem pierwszej wyceny, niby obejmującej już wszelkie rabaty? A jeśli tak to o ile próbować się targować:rolleyes::p

Warto się targować, prawie zawsze można coś zyskać, albo zejście z ceny albo np. lepszy montaż w cenie tańszego, dodatkowe wyposażenie -hamulce, moskitiery itp. Wiem, że warto wybrać najlepszego sprzedawcę -bo ma większe możliwości udzielania rabatów, ale też jest lepszy w tym co robi i może nam sprzedać coś czego nie potrzebujemy :), nie ma na to recepty ale zawsze warto próbować. Pozdrawiam

Sprzedawcy przechodzą różne szkolenia jak sprzedać, a kupujący muszą iść na żywioł. ;)

ceel
26-11-2012, 06:27
czy ktoś z budujących jest właśnie na etapie kładzenia tynków lub ma zamiar zrobić je jeszcze w tym roku? U mnie właśnie kończą i teraz boje się żeby mi tego wszystkiego szlag nie trafił bo za parę dni temperatura ma drastycznie spaść :(

autorus
26-11-2012, 06:43
z tym spadkiem temperatury to dopiero zobaczymy. Ewidentnie prognozy 2 tygodniowe sie nie sprawdzają. Dobrze, że zona postawiła na swoim bo od 1 listopada bym wstrzymał budowę bo zimno miało być straszliwie :)

suomi
26-11-2012, 07:40
potrzebuję zrobić tynk na kominach i na ściankach szczytowych przed położeniem blachy na dach - czy macie jakieś namiary na sprawdzoną ekipę w okolicach Warszawy ? Zależy mi na tym aby zrobili to w tym tygodniu.

bluenet
26-11-2012, 08:22
Ewidentnie prognozy 2 tygodniowe sie nie sprawdzają.

Ja też się wahałem i dobrze zrobiłem, żę buduje dalej....

bury_kocur
26-11-2012, 09:10
właśnie właśnie za jakieś 2-3 tyg będę zamawiała okna, jakie dodatkowe wydatki mogą wyskoczyć? (w tych niby całościowych wycenach)
U nas wyskoczyła dodatkowa dopłata za ciemne rdzenie, ale ponieważ było to już po podpisaniu umowy, koszty poniósł wykonawca ;) Okazało się, że chociaż miały być w tej samej cenie co białe, fabryka musiała przestawić produkcję na ciemne specjalnie pod to nasze zamówienie i producent za to doliczył 5% wartości okien. Niemniej - nie nas o to bolała głowa :D, chociaż firma od okien nie była zadowolona - nie dość, że mają u nas skomplikowany montaż w normalnej cenie, to jeszcze to ich trzepnęło. Niby niewiele, ale pewnie nas nie kochają ;)
Po prostu - podpisujesz umowę, sprawdzasz co masz w niej i reszta Cię nie obchodzi.

Marzena i Rafał
26-11-2012, 10:28
My mamy zamontowane okna VEKA Alphaline 90 - trzyszybowe z chowanymi zawiasami w kolorze - orzech. Montowane były latem i powiem, że bardzo porządnie wyglądają mam nadzieję, że po kolejnych 5 latach też to samo stwierdzę :)

maggs1
26-11-2012, 15:40
czy ktoś z budujących jest właśnie na etapie kładzenia tynków lub ma zamiar zrobić je jeszcze w tym roku? U mnie właśnie kończą i teraz boje się żeby mi tego wszystkiego szlag nie trafił bo za parę dni temperatura ma drastycznie spaść :(

U mnie zaczynają i jestem dobrej myśli, do końca tygodnia może skończą i pogoda się utrzyma. Dodatkowo nie mam stropu i raczej nie mam co marzyć o podgrzaniu pomieszczeń. U mnie będzie ciepło :)

26-11-2012, 20:04
Witam wszystkich

Słuchajcie jeśli chodzi o te okna to jak już daję danej firmie do wyceny to podaję im tylko wymiary jakie chcę i oni mi wyliczają cenę tak?? Obojętnie czy są to wymiary bardziej standardowe czy też mniej??

Drugie pytanko mam do osób mających kredyt na budowę domu czy to RnS albo też nie. Czy ja mogę w projekcie sobie zmniejszyć bądź powiększyć wymiary okien?? Czy mogę dołożyć sobie drzwi np do salonu mimo, że w projekcie ich nie było?? Czy miał ktoś z Was sytuację, że np na poddaszu część zajmował strych a docelowo mają być tam pokoje?? co na to bank?? czy budowaliście tak jak jest w projekcie a dopiero po odbiorze jakieś zmiany?? Jak to wygląda- proszę o wyjaśnienie.

gosia@
26-11-2012, 20:26
mozesz zmienic wymiary okien, dołozyc drzwi, bo są to zmiany nieistotne. Wpisze je kierownik w trakcie budowy, pzred odbiorem. Nie możesz powiększyć kubatury budynku, bo to jest już zmiana istotna i wymaga zmiany pozwoleia na budowe

gosia@
26-11-2012, 20:28
Witam wszystkich

Słuchajcie jeśli chodzi o te okna to jak już daję danej firmie do wyceny to podaję im tylko wymiary jakie chcę i oni mi wyliczają cenę tak?? Obojętnie czy są to wymiary bardziej standardowe czy też mniej??

dopiero po odbiorze jakieś zmiany?? Jak to wygląda- proszę o wyjaśnienie.POdajesz zestawienie stolarki, a najlpeij by firma przyjechała na pomiar. Wtedy mierzy i wycenia. Zmiany przed odbiorem, a nie po

autorus
27-11-2012, 06:58
najlepiej niech firma przyjedzie. Ja mam zamiar tak właśnie zrobić i dla tego firmę biorę z okolicy. Biorą wymiary podpisujemy umowe i wszystko jest jasne.

ewa72_krakow
27-11-2012, 07:37
Teraz to juz zawsze firma przyjezdza na pomiar okien przed podpisaniem umowy (kazda produkcja jest pod konkretne zamowienie), ale zeby dostac wycene trzeba wiedziec jakie te okna maja byc - parametry cieplne, jak sie maja otwierac, dzielone czy niedzielone, jaki wyglad ram, kolor....najlepiej to wszystko ustalic w firmie, bo jest "namacalne" - przynajmniej my tak zrobilismy. Dzisiaj wlasnie przyjezdzaja na pomiar okien i jednoczesnie podpisujemy umowe.

ceel
27-11-2012, 08:27
pewnie ,że najlepiej jest jak przyjadą i sobie pomierzą , potem w razie gdyby coś nie pasowało to wszystko zostaje po ich stronie ale do tego muszą stać mury , ja natomiast zamawiałem okna jak jeszcze żadnej sciany nie było więc kazałem zrobić zgodnie z projektem a potem zostało już tylko pilnowanie murarzy , żeby nic nie schrzanili. dzis wszystko pasuje i niebałbym się zrobić jeszcze raz tak samo.Jedyna wada tego rozwiązania , że ciężko sobie wyobrazić efekt konćowy , jak są sciany zawsze można jeszcze sobie pozmieniac co nieco i dopiero zamawiać ekipe do pomiarów

gorbag
27-11-2012, 08:33
W sobotę był pomiar, wczoraj podpisaliśmy umowę na okna, 13 grudnia ma być montaż.
Oby pogoda dopisała.

rafus12
27-11-2012, 13:51
jaka grubosc welny polecacie na poddaszu?

maggs1
27-11-2012, 15:29
mozesz zmienic wymiary okien, dołozyc drzwi, bo są to zmiany nieistotne. Wpisze je kierownik w trakcie budowy, pzred odbiorem. Nie możesz powiększyć kubatury budynku, bo to jest już zmiana istotna i wymaga zmiany pozwoleia na budowe

Nie do końca się zgodzę co do wymiarów okien, że można je dowolnie zmieniać.

autorus
27-11-2012, 15:50
jaka grubosc welny polecacie na poddaszu?

min to 30cm, ale ja bym dał więcej.

autorus
27-11-2012, 15:52
Nie do końca się zgodzę co do wymiarów okien, że można je dowolnie zmieniać.

Ja tez . O ile zmiejszyć lub wyeliminowac okno mozna i nikt sie czepiał nie będzie, o tyle powiększanie lub dokładanie to stąpanie po kruchym lodzie.

gosia@
27-11-2012, 16:07
Ja tez . O ile zmiejszyć lub wyeliminowac okno mozna i nikt sie czepiał nie będzie, o tyle powiększanie lub dokładanie to stąpanie po kruchym lodzie.
Bzdury, popatrzcie najpierw co rozumiemy przez zmiany nieistotne i istotne, które wymagają zmiany pozwolenia na budowę. Ja nie rozwazam, ja to wiem, ponieważ sprawdzalam. Tak, miałam zmieniane okna

gosia@
27-11-2012, 16:09
Nie do końca się zgodzę co do wymiarów okien, że można je dowolnie zmieniać. A na jakiej podstawie się nie zgodzisz? gdybania? wymiar okna można dowolnie zmieniać, zmiane wpisuje do dziennika kierownik budowy, jako zmianę nieistotną.


Ustawodawca, chcąc ułatwić stosowanie przepisów ustawy, wskazuje jednak w dalszej części ust. 5, jakie zmiany na pewno będą uznawane za istotne. Są to zmiany dotyczące:
· zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu;
· charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji;
· zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne;
· zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
· ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
· wszelkich innych zmian, które wymagają uzyskania dodatkowych opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

gosia@
27-11-2012, 16:17
Mam prośbę, jeżeli ktoś prosi o opinię, nie piszcie co Wam sie wydaje, bo to wprowadza w błąd. Gdybać to można ile dać wełny mineralnej ale nie nad przepisami. Taka sama sytuacja była z działką, wałkowanie ileś tematów, bo coś się komuś wydawało. NIe wiem, to się nie wypowiem.

aksuda
27-11-2012, 17:22
na temat zmian w projekcie dostaliśmy taką informację z biura projektowwego
"Autorzy projektów wyrażają zgodę na następujące zmiany w trakcie adaptacji:

dostosowanie fundamentów do warunków geotechnicznych w miejscu posadowienia budynku
realizacja budynku w lustrzanym odbiciu
zmiana technologii wykonania domu: materiałów ściennych, izolacyjnych, wykończeniowych przy spełnieniu wymaganych normą własności ścian
zmiany wymiarów rzutu poziomego budynku w granicach 5%
zmiana rodzajów stropów przy zachowaniu układu konstrukcyjnego oraz wymaganej wytrzymałości
zmiana pokrycia dachowego na ciężkie po dostosowaniu konstrukcji budynku do zwiększonego ciężaru pokrycia dachowego, zmiana kąta nachylenia dachu w granicach 5%
podpiwniczenie budynku lub rezygnacja z podpiwniczenia
zmiana lokalizacji ścian działowych i wewnętrznych otworów drzwiowych ( przy zachowaniu nośności elementów konstrukcyjnych budynku)
zmiana wykonania wewnętrznych instalacji sanitarnych i elektrycznych zgodnie z uzyskanymi warunkami zapewnienia dostaw mediów do budynku mieszkalnego
zmiana ilości, wielkości i usytuowania otworów okiennych i drzwiowych
Powyższe zamiany muszą być dokonane z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Wszelkie pozostałe zmiany w projektach wymagają odrębnej zgody autorów."

maggs1
27-11-2012, 19:11
Autorzy wyrażają zgodę na zmiany wymiarów okien w wytworzonym przez nich projekcie, co nie oznacza, że można to robić dowolnie i nie stosować się do praw fizyki. Zaproponuj swojemu kierownikowi budowy aby cztery ściany w Twoim domu zamienił oknami o takich samych wymiarach, jeśli kierownik zrobi wpis i na tym koniec to rzeczywiście piszę głupoty. Pozdrawiam
Dwa wersy pod pogrubieniem w cytacie askudy dokładnie to opisują "z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia" -nie dowolnie

gosia@
27-11-2012, 19:40
Autorzy wyrażają zgodę na zmiany wymiarów okien w wytworzonym przez nich projekcie, co nie oznacza, że można to robić dowolnie i nie stosować się do praw fizyki. Zaproponuj swojemu kierownikowi budowy aby cztery ściany w Twoim domu zamienił oknami o takich samych wymiarach, jeśli kierownik zrobi wpis i na tym koniec to rzeczywiście piszę głupoty. Pozdrawiam
Dwa wersy pod pogrubieniem w cytacie askudy dokładnie to opisują "z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia" -nie dowolnieTy naprawde myslsiz ze ktos by sobie zmienił sciany nosne na okna? a kierownik by to podpisał?Rece opadaja..

Kyniek123
27-11-2012, 20:08
Autorzy wyrażają zgodę na zmiany wymiarów okien w wytworzonym przez nich projekcie, co nie oznacza, że można to robić dowolnie i nie stosować się do praw fizyki. Zaproponuj swojemu kierownikowi budowy aby cztery ściany w Twoim domu zamienił oknami o takich samych wymiarach, jeśli kierownik zrobi wpis i na tym koniec to rzeczywiście piszę głupoty. Pozdrawiam
Dwa wersy pod pogrubieniem w cytacie askudy dokładnie to opisują "z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia" -nie dowolnie

Przykładowo § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi, że nie można wybudować budynku w mniejszej odległości od granicy niż:
- 3 m, gdy jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów;
- 4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi.
Więc z tymi zmianami dotyczącymi okien też troszeczkę trzeba uważać ;) Oczywiście można zmieniać w granicach prawa. Wielkość okna +/- kilkanaście% nie powinna mieć znaczenia

gosia@
27-11-2012, 21:00
Przykładowo § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi, że nie można wybudować budynku w mniejszej odległości od granicy niż:
- 3 m, gdy jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów;
- 4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi.
Więc z tymi zmianami dotyczącymi okien też troszeczkę trzeba uważać ;) Oczywiście można zmieniać w granicach prawa. Wielkość okna +/- kilkanaście% nie powinna mieć znaczeniaOki, ostatni raz, gdybys uwaznie przeczytał, to bys zauwazył ze zmiana ISTOTNA jest zmiana posadowienia budynku, jego kubatury. Naprawdę trudno jest przesunać okno:lol2:tak zeby zblizyc sie do granicy sasiada, bez ruszenia ściany, to sa podsatwy. PLus zmiana obowiazujacych warunkow wynikajacych z planu zagospodarowania przestrzennego i prawa budowlanego, to sa zmiany istotne, o których nie mówimy!!!! No chyba że kolega okno na łapce postanowi wyciaganej posadowic i zblizyc sie do granicy, to tak wtedy trzeba uwazac:>

Plus niescisłosc, a własciwie brak precyzji, możemy usadowic okno i zblizyc sie 3 m w strone sasiada, ale musi to byc okno z atestem przeciwpożarowe, bardz okno zabezpieczone żaluzją p/poż
http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gifhttp://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif

Kyniek123
27-11-2012, 21:44
Oki, ostatni raz, gdybys uwaznie przeczytał, to bys zauwazył ze zmiana ISTOTNA jest zmiana posadowienia budynku, jego kubatury. Naprawdę trudno jest przesunać okno:lol2:tak zeby zblizyc sie do granicy sasiada, bez ruszenia ściany, to sa podsatwy.

W moim poscie nie ma mowy o przesuwaniu ściany, posadowieniu budynku czy kubatury. Piszę tylko:


...Więc z tymi zmianami dotyczącymi okien też troszeczkę trzeba uważać.

Np nie dodawać okna na ścianie zwróconej do granicy sąsiada gdy odległość do tej granicy jest mniejsza niż 4m. Potwierdzając iż temat okien w swoim domu, pomimo zgody autorów projektu nie można traktować DOWOLNIE i należy brać pod uwagę przepisy prawa.

napisałem także:

Oczywiście można zmieniać w granicach prawa. Wielkość okna +/- kilkanaście% nie powinna mieć znaczenia


No chyba że kolega okno na łapce postanowi wyciaganej posadowic i zblizyc sie do granicy, to tak wtedy trzeba uwazac:>

Bez komentarza. Po co ten żar i agresja..

rafus12
27-11-2012, 23:07
Ja uwazam zy Kryniek napisal jasno i wyraznie (i bez agresji) ze trzeba uwazac z tym dokladaniem okien bo ktos moglby np dodac to okno na scianie w ktorej wczesniej nic mialo nie byc i co gorsza sciana bylaby ulokowana 3m od granicy:stirthepot:
Oczywiscie ze mozna dodac/przesunac okno, ale najlepiej to zrobic na etapie adaptacji bo wtedy i tak projekt przechodzi przez rece konstruktora - chyba ze zmiana polega na nieznacznym powiekszeniu istniejacego okna.
Co do welny - autorus - te 30 to chyba przesada - z kim nie rozmawiam to uwaza ze 25cm to jest wystarczajaca wartosc. Moja obawa jest taka ze duzo trzeba bedzie pomniejszyc pomieszczenia dajac wiecej welny - te skosy i tak beda bardo grube.

ceel
28-11-2012, 07:21
I tak nic nie może odbyć się bez wiedzy i zgody kierownika a on już powinien wiedzieć co można a czego nie i chyba najlepiej z nim sobie to przedyskutować a jeśli go jeszcze nie ma toznaczy chyba też , że nie ma PnB i wtedy wytyczne określają autorzy projektu co można a czego nie później i tak trzeba to odaptować do warunków miejscowych i usytuowania budynku jeśli to się uda to zostaje już tylko PnB i od tego momentu obowiązuje prawo jakie przytacza gosia@ więc znowu wracamy do pkt wyjścia czyli konsultacja z kierbudem który wie co można i jak

gosia@
28-11-2012, 07:28
Ja uwazam zy Kryniek napisal jasno i wyraznie (i bez agresji) ze trzeba uwazac z tym dokladaniem okien bo ktos moglby np dodac to okno na scianie w ktorej wczesniej nic mialo nie byc i co gorsza sciana bylaby ulokowana 3m od granicy:stirthepot:
Widzisz, moj bład polega chyba na tym że nie zakąłdam ze ludzie sa idiotami, bo jak ma poradzic sobie z cała budową, ogarnięciem, logistyką, osoba, która by wpadła na pomysł wpakowania okna w sciane przy granicy? Na ogoł projekty sa gotowe, jak mamy mniejsza odległosc to juz mamy kombinacje jak usadowić dom, żeby wycelowac sciana bez okien w kierunku sąsiada. Projekt indywidualny to samo, dyskusja jak posadowic dom. Nie da się zbliżyc do sasiada imo w tajemniczy sposob bez wiedzy inwestora. TYm samym ten inwestor nie wmontuje tam okiek. Plus na koniec najwazniejsze. Każda zmianę musi zatwierdzić kierownik budowy i zwyczajnie ja wpisac do dziennika. To nie jest agresja, to zmeczenie dyskusją, "co by było gdyby babcia miała wąsy" Ale jezeli ktos odebral moj post jako agresje, to go przepraszam

http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif

ewa72_krakow
28-11-2012, 07:40
Gosia, baaaardzo sie z Toba zgadzam na temat znajomosci przepisow i "gdybania" na nie - dziekuje Ci bardzo, za tak lagodne odpowiedzi (bo jak wczoraj to wszytko czytalam, to "gotowalam w srodku", ze takie glupoty mozna pisac...:(). No chyba, ze Ktos chcial podgrzac atmosfere ;)

gosia@
28-11-2012, 07:58
Gosia, baaaardzo sie z Toba zgadzam na temat znajomosci przepisow i "gdybania" na nie - dziekuje Ci bardzo, za tak lagodne odpowiedzi (bo jak wczoraj to wszytko czytalam, to "gotowalam w srodku", ze takie glupoty mozna pisac...:(). No chyba, ze Ktos chcial podgrzac atmosfere ;)
Dziękuje za miłe słowo. Ja po prostu postawiłam się na miejscu osoby która pyta czy może zmienić okna, po czym dostaje metlik w odpowiedziach. A zakąłdam ze jest własnie na etapie projektu i robi plany, ooo powiększe okno w pokoju dzieci, moge? albo w kuchni mam za małe. Nawet na etapie budowy, a wlasciwie szczegolnie wtedy, bo widac namacalnie jak te okna wygladaja, mamy ostatni dzwonek żeby wprowadzić poprawki. Ja np w ten sposob cała jedna sciane zrobilam z oknem przesuwanym, na zywo wyszło ze okno planowane było po prostu za małe
http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif

maggs1
28-11-2012, 16:06
Ty naprawde myslsiz ze ktos by sobie zmienił sciany nosne na okna? a kierownik by to podpisał?Rece opadaja..

No właśnie ręce opadają. Pozdrawiam