PDA

Zobacz pełną wersję : Do rozpoczynających budowę wiosną 2012



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

gosia@
14-02-2012, 15:40
regulator pogodowy załatwiłby sprawę, do tego odpowiednio ustawione okna czasowe na regulatorze...
wiele osób na FM ma tylko ogrzewanie podłogowe i nie narzeka na komfort jego użytkowania... Miałam regulator pogodowy;-) i ustawione okna czasowe;-) Mowie o obnizeniu temp w czasie wyjazdów, mozna na piecu, jasne ze tak...Ale mnie si enie chce kombinować, ja chce właczyc i miec ciepło za 1h. Kazdy ma swoje preferencje i tyle. Poiwedziałam ze JA nie zrobie 2 raz, a nie ze podłogówka jest dla D

gosia@
14-02-2012, 15:42
A tak z ciekawości co do ogrzewania... Czy ktoś decyduje się na klasyczną grawitacyjną wentylację?
W całej prasie budowlanej jest teraz taka ofensywa na rekuperatory, najlepiej z gruntownymi wymiennikami, że aż mi się to podejrzane wydaje ;-).
Dodatkowo potencjalne oszczędności wydają mi się za małe w stosunku do kosztów całej instalacji. Dlatego ja nie robiłam i nie robię. Tak samo jak pompy ciepła. Pompa w ogole mnie fascynuje. Ludzie nie maja kasy na ocieplenie, ale maja pompę ciepła, która za zycia sie nie zwraca i tyle

gosia@
14-02-2012, 15:43
Odnosnie rekuperatora to planuje przyjrzec sie kosztom prądu, zeby niespodzianki nie było, ze sasiad płaci 100, a my 300 zł miesiecznie jak u mojego szwagra.

yureq
14-02-2012, 15:45
No dokładnie, o kosztach prądu to w ogóle nikt nie pisze ;-)
Jakby tak brać na wiarę te wszystkie "obliczenia" to powinno się dać zbudować dom, który więcej odzyskuje energii niż zużywa :)

gosia@
14-02-2012, 15:47
No dokładnie, o kosztach prądu to w ogóle nikt nie pisze ;-)
Jakby tak brać na wiarę te wszystkie "obliczenia" to powinno się dać zbudować dom, który więcej odzyskuje energii niż zużywa :)
Dodałabym jeszcze ten rozkoszny szum generowany cały czas. Ja mam bardzo dobry słuch i mnie szlag trafia na szemranie

gosia@
14-02-2012, 15:48
A tak z ciekawości co do ogrzewania... Czy ktoś decyduje się na klasyczną grawitacyjną wentylację?
W całej prasie budowlanej jest teraz taka ofensywa na rekuperatory, najlepiej z gruntownymi wymiennikami, że aż mi się to podejrzane wydaje ;-).
Dodatkowo potencjalne oszczędności wydają mi się za małe w stosunku do kosztów całej instalacji.
Tak, ja decyduję sie na klasyczna wentylację:-)po raz drugi zresztą

aksamitka
14-02-2012, 16:04
A tak z ciekawości co do ogrzewania... Czy ktoś decyduje się na klasyczną grawitacyjną wentylację?
W całej prasie budowlanej jest teraz taka ofensywa na rekuperatory, najlepiej z gruntownymi wymiennikami, że aż mi się to podejrzane wydaje ;-).
Dodatkowo potencjalne oszczędności wydają mi się za małe w stosunku do kosztów całej instalacji.
my zdecydowalismy sie na mechaniczna, koszt zblizony do grawitacyjnej ( nie licze pradu) a komfort o niebo lepszy

Dlatego ja nie robiłam i nie robię. Tak samo jak pompy ciepła. Pompa w ogole mnie fascynuje. Ludzie nie maja kasy na ocieplenie, ale maja pompę ciepła, która za zycia sie nie zwraca i tyle
u nas pompa powinna zwrocic sie po 10 latach, pozatym biore nie tylko okres zwrotu ale komfort uzytkowania, nie mam gazu , a węgiel czy ekogroszek mnie nie interesuje, chce miec prawie bezobslugowe i czyste ogrzewania i za to jestem w stanie wiecej zainwestowac ( mowie to z doswiadczenia paleniem węglem)

gosia@
14-02-2012, 16:07
my zdecydowalismy sie na mechaniczna, koszt zblizony do grawitacyjnej ( nie licze pradu) a komfort o niebo lepszy

u nas pompa powinna zwrocic sie po 10 latach, pozatym biore nie tylko okres zwrotu ale komfort uzytkowania, nie mam gazu , a węgiel czy ekogroszek mnie nie interesuje, chce miec prawie bezobslugowe i czyste ogrzewania i za to jestem w stanie wiecej zainwestowac ( mowie to z doswiadczenia paleniem węglem) Przy braku gazu nie dyskutuje o pompie, bo pewnie sama bym sie na nia zdecydowała:-) Grawitacyjna nigdy nie bedzie w cenie mechanicznej, vide koszt prądu:-) sam brak kominów tego nie zwróci

gosia@
14-02-2012, 16:08
my zdecydowalismy sie na mechaniczna, koszt zblizony do grawitacyjnej ( nie licze pradu) a komfort o niebo lepszy

u nas pompa powinna zwrocic sie po 10 latach, pozatym biore nie tylko okres zwrotu ale komfort uzytkowania, nie mam gazu , a węgiel czy ekogroszek mnie nie interesuje, chce miec prawie bezobslugowe i czyste ogrzewania i za to jestem w stanie wiecej zainwestowac ( mowie to z doswiadczenia paleniem węglem) i komfort pojęcie wzgledne:-) Dla mnie komfort to otwarte okna i spiew ptakow, a nie siedzenie w smrodzie bo prad wyłaczyli;-)))) kazdy patrzy według siebie

aksamitka
14-02-2012, 16:18
i komfort pojęcie wzgledne:-) Dla mnie komfort to otwarte okna i spiew ptakow, a nie siedzenie w smrodzie bo prad wyłaczyli;-)))) kazdy patrzy według siebie

dlatego niech każdy robi jak mu pasuje,

czy budowa domu nam sie kiedykolwiek zwróci??????

yureq
14-02-2012, 16:28
czy budowa domu nam sie kiedykolwiek zwróci??????

A to już pytanie mocno filozoficzne :) Myślę, że to zależy ile zdrowia się*straci :)

Jeszcze co do kosztów wentylacji mechanicznej, to nawet najbardziej optymistyczne artykuły jakie czytałem szacowały, że jest ona 2 razy droższa od grawitacyjnej.

aksamitka
14-02-2012, 16:33
yurek jak dokładnie policzę to podam, nie wiem dokładnie teraz jaka różnica

aksamitka
14-02-2012, 16:42
i komfort pojęcie wzgledne:-) Dla mnie komfort to otwarte okna i spiew ptakow, a nie siedzenie w smrodzie bo prad wyłaczyli;-)))) kazdy patrzy według siebie

jak prąd wyłącza to mogę otworzyć okno, a zapominasz ze w Polsce jeszcze jest zima ( o właśnie teraz)- jak dlugo masz wtedy otwarte okno??? bo chyba nie siedzisz w smrodzie?

niewazne co wybierzemy, ważne żebyśmy z tego wyboru byli zadowoleni :)

gosia@
14-02-2012, 16:47
dlatego niech każdy robi jak mu pasuje,

czy budowa domu nam sie kiedykolwiek zwróci??????Nie mowimy czy budowa domu to inwestycja opłacalna, bo korzysci sa niepoliczalne. A juz na pewno nie w taki prosty sposob jak inwestycja w sprzet. Jak kogos stać, to nie widze przeszkód dla fanaberii, ale jak widzę ze jest to kosztem kiepskich okien, niewykonczonego domu, kiepskiego ocieplenia to nie rozumiem i tyle

gosia@
14-02-2012, 16:51
A to już pytanie mocno filozoficzne :) Myślę, że to zależy ile zdrowia się*straci :)

Jeszcze co do kosztów wentylacji mechanicznej, to nawet najbardziej optymistyczne artykuły jakie czytałem szacowały, że jest ona 2 razy droższa od grawitacyjnej. bo jest:-) najczesciej przeliczaja ze okna wtedy sa nieotwierane i brak kominów.

aksamitka
14-02-2012, 16:52
Nie mowimy czy budowa domu to inwestycja opłacalna, bo korzysci sa niepoliczalne. A juz na pewno nie w taki prosty sposob jak inwestycja w sprzet. Jak kogos stać, to nie widze przeszkód dla fanaberii, ale jak widzę ze jest to kosztem kiepskich okien, niewykonczonego domu, kiepskiego ocieplenia to nie rozumiem i tyle

czyli lepiej zainwestować w dobre okna i wentylacje grawitacyjna???? zapewne przez wg ucieka wiecej ciepla niz przez te ciut gorsze okna..... choc jak czytam forum to nie znalazlam osoby, ktora zainwestowala w wm kosztem kiepskich okien
a moze dla kogos wm lub inne rzeczy to inwestycja oplacalna bo korzysci dla niego sa niepoliczalne?

wiesz ile ludzi tyle opini wiec ciezko kazdemu dogodzic

Arturo72
14-02-2012, 17:12
bo jest:-) najczesciej przeliczaja ze okna wtedy sa nieotwierane i brak kominów.
Prosta rekuperacja robiona we własnym zakresie w zależności od domu to od 2-5tys.zł.Przy wentylacji grawitacyjnej ucieka ok.3500kWh*0,3=ok.1tys.zł rocznie,reku odzyskuje z tego ok.80%
Najtańszy rekuperator,nawet ten za 1,5tys.zł będzie zdecydowanie lepszy niż wentylacja grawitacyjna :)
Oczywiście przy drogich reku i drogich firmach koszt się powiększa do max.20tys.zł
Przy wentylacji mechanicznej można okna otwierać,bzdurą jest pogląd,że okna muszą być zamknięte...
Pompa ciepła p-w dla domu dobrze cieplonego to ok.16tys.zł,jak w przypadku reku można i za 60tys.zł

Ja nastawiłem się na grzanie prądem z uwagi na komfort i ekonomiczność :)
Dziwne ? Dla mnie nie ;)
Chociaż pompa ciepła w takiej cenie kusi ;)

R&K
14-02-2012, 17:16
A to już pytanie mocno filozoficzne :) Myślę, że to zależy ile zdrowia się*straci :)
Jeszcze co do kosztów wentylacji mechanicznej, to nawet najbardziej optymistyczne artykuły jakie czytałem szacowały, że jest ona 2 razy droższa od grawitacyjnej.

wiec zamiast czytać teksty sponsorowane w prasie - poczytaj FM - są odpowiednie tematy poświęcone Wentylacji mechanicznej

u mnie w projekcie 3 kominy - nie wybudowałem ani jednego
zwykłego z cegły bym nie budował tylko jakiś lepszy - systemowy jeśli już .. koszt 6-8 tys , nie wspominając o kosztach robocizny, obróbek blacharskich przy dachu itp , a na komforcie koncząć

liczenie zużycia prądu nie ma tu sensu - więcej się zyskuje na oszczędności ciepła które nie ulatuje przez komin niż wydaje na prąd
komfort to zawsze świeże powietrze w domu i jego prawidłowa cyrkulacja, brak grzybów i wilgoci - to temat bardzo złożony

jeśli ktoś uważa że WM jest droga jest w dużym błędzie - można zamontować kanały wentylacyjne i kilka silników EBM - koszt tak mały że komina w połowie nie zdolacie wybudować ...
jeśli chodzi o rekuperator - można kupić tanie , małe rekuperatory do małych domów (do 100,m2) za ok 2-3 tys

i jak to porównać do kosztu 18 tys moich nie wybudowanych kominów ???
WM z reku i GGWC łącznie nie wyszła drożej niż WG , a nawet taniej !!!

nie gdybajcie!!!
policzcie OZC - kolega Asolt lub inni fachowcy - powiedzą wam dokładnie dla Waszego domu jaka jest różnica zapotrzebowania na ciepło przy WM i WG
policzcie dokładnie jakie kominy chcielibyscie mieć , z czego je zbudować i ile ekipa murująca bierze od 1 komina (bo to tez kosztuje!)
poźniej policzcie ile WM z Reku lub bez kosztuje do Waszego domu

i dopiero wtedy rozpoczynajcie dyskusje o tym czy sie opłaca czy się nie opłaca

Gosia to nie są fanaberie! okno zawsze możesz otworzyć i posłuchać ptaków! WM pracuje znacznie lepiej niż WG czy otwarte okna !!!
to nie fanaberie!!!

nikt nie będzie na siłę Cie uszcześliwiał ani też uważał że budujesz jakiś gorszy dom czy coś w tym stylu ...
ale prosze ... dyskutujmy merytorycznie
a nie na zasadzie nie widziałem ,nie dotykałem ale czytałem albo znajomy mi mówił ...

i jeszcze jedno do PANI LIDER FORUM - Gosia - używaj MULTI-CYTAT !!! - na poprzedniej stronie masz 9 na 20 wpisów - tylko dlatego że na kazdy inny wpis odpowiadasz z osobna - no chyba ze oto chodzi by nabijac licznik wpisami ???

pukul
14-02-2012, 17:25
co do podłogówki...
planujemy zrobić na całym dole - 77m2 i tylko podłogówkę. będzie też kominek. Myślicie że to wystarczy?

gosia@
14-02-2012, 17:29
nikt nie będzie na siłę Cie uszcześliwiał ani też uważał że budujesz jakiś gorszy dom czy coś w tym stylu ...
ale prosze ... dyskutujmy merytorycznie
a nie na zasadzie nie widziałem ,nie dotykałem ale czytałem albo znajomy mi mówił ... na forum muratora jestem od 2004 i przerobiłam temat wielokrotnie. Nie zrobie sama i nie mam domu 100m2. Byłam w domach gdzie jest wm i nie wiem czy zauwazyłes, dla mnie ten hałas jest nie do zniesienia. Wiem o prawidłowo zrobionej, wyciszonej wm, ja ja słyszę i MNiE przeszkadza. Grzyb i plesn nie jest argumentem;-) bo przy prawidłowej wentylacji grawitacyjnej on nie wystepuje i tyle. Moja decyzja jest przemyslana i świadoma. Nie mówię ze moje rozwiazanie jest lepsze, jest inne po prostu.

gosia@
14-02-2012, 17:30
co do podłogówki...
planujemy zrobić na całym dole - 77m2 i tylko podłogówkę. będzie też kominek. Myślicie że to wystarczy?
zalezy jak duze masz przeszklenia

gosia@
14-02-2012, 17:35
i jeszcze jedno do PANI LIDER FORUM - Gosia - używaj MULTI-CYTAT !!! - na poprzedniej stronie masz 9 na 20 wpisów - tylko dlatego że na kazdy inny wpis odpowiadasz z osobna - no chyba ze oto chodzi by nabijac licznik wpisami ???każdy sądzi według siebie, tak tylko skomentuje. Nie zamierzam Ci sie tłumaczyć, że osoby ze starego forum, na pewno pare osob ma dostępną inna opcje jeżeli chodzi o cytowanie:> Panie Madry

R&K
14-02-2012, 17:38
na forum muratora jestem od 2004 i przerobiłam temat wielokrotnie. Nie zrobie sama i nie mam domu 100m2. Byłam w domach gdzie jest wm i nie wiem czy zauwazyłes, dla mnie ten hałas jest nie do zniesienia. Wiem o prawidłowo zrobionej, wyciszonej wm, ja ja słyszę i MNiE przeszkadza. Grzyb i plesn nie jest argumentem;-) bo przy prawidłowej wentylacji grawitacyjnej on nie wystepuje i tyle. Moja decyzja jest przemyslana i świadoma. Nie mówię ze moje rozwiazanie jest lepsze, jest inne po prostu.

długość przebuwania niczego tu nie zmienia , a moze wlasnie bardzo duzo ... w ciagu 8 lat wiele w technologi sie zmienia
ja też nie robie sam - robi mi expert z FM komercyjnie za kase i dalej uwazam ze jest taniej niz w przypadku WG
o jakim halasie piszesz? wentylacja pracuje 95% czasu na najnizszym biegu - montuje sie ja w pomieszczeniu gospodarczym lub na nieuzytkowym poddaszu - powietrze wylatujace z WM jest niezlyszalne i niewyczuwalne
oczywiscie w wielu domach WG jako tako sobie radzi - ale w wielu NIE ! taka jest prawda - a ciepło wylatujace przez komin jest POLICZALNE


co do podłogówki...
planujemy zrobić na całym dole - 77m2 i tylko podłogówkę. będzie też kominek. Myślicie że to wystarczy?


zalezy jak duze masz przeszklenia

gosia@ - nie tylko przeszklaenia maja tu znaczenie- również WM o ktorej piszemy, gdubość izolacji na scianach, pod podłogą oraz na suficie/ stropie , liczba osob w gosp. domowym, usytuowanie wzgledem stron swiata etc!!

pukul - policz OZC - od zapotrzebowania dla domu dobiera sie dopiero rodzaj i moc zródła ciepła - inaczej to gdybanie - MOZE WYSTARCZY A MOŻE NIE

Arturo72
14-02-2012, 17:43
gosia@ - nie tylko przeszklaenia maja tu znaczenie- również WM o ktorej piszemy, gdubość izolacji na scianach, pod podłogą oraz na suficie/ stropie , liczba osob w gosp. domowym, usytuowanie wzgledem stron swiata etc!!

pukul - policz OZC - od zapotrzebowania dla domu dobiera sie dopiero rodzaj i moc zródła ciepła - inaczej to gdybanie - MOZE WYSTARCZY A MOŻE NIE
Racja,czy podłogówka czy grzejniki nie zależy od samego systemu ale od źródła ciepła odpowiednio dobranego no i sama podłogówka musi być dokładnie wyliczona do zapotrzebowania każdego pomieszczenia.
Pokój może być cały przeszklony ale jeśli podłogówka jest odpowiednio dobrana to też będzie ciepło :)

gosia@
14-02-2012, 17:44
o jakim halasie piszesz? wentylacja pracuje 95% czasu na najnizszym biegu - montuje sie ja w pomieszczeniu gospodarczym lub na nieuzytkowym poddaszu - powietrze wylatujace z WM jest niezlyszalne i niewyczuwalne Mam jedno pytanie mieszkałes w domu z WM? bo ja tak, ja znam to z autopsji, plus w paru przebywałam. Hałas słyszałam za każdym razem, czy teraz bedziesz dyskutował o moich zmysłach:>? w domu swoim bez wentylacji mechanicznej tez mieszkałam, znam z praktyki koszty gazu, komfort przebywania w pomieszczeniu z wg, możesz pochwalic sie tym samym? czy tylko opierasz sie na doświadczeniach innych?

pukul
14-02-2012, 17:56
muszę się doszkolić :) nie wiem co to jest OZC :) ale się dowiem.
projekt podłogówki mam wyliczony przez "fachowca" - razem z projektem więc mam nadzieje że dobrze. martwi mnie tylko ten pokój północny

R&K
14-02-2012, 18:02
mam w bloku WG i o ile w kuchni , łaziece i na korytarzu działa bo są kratki do 2 kominów to w 2 pokojach - miedzy innymi sypialni - codziennie rano mam "trampka" w ustach - a w pokoju z zamknietymi drzwiami nie da sie nad ranem oddychac i o ile WM ktora jest za głośna można poprawić, WM ktora gdzieś jest źle zaprojektowana mozna przeprojektowac / poprawic - to w przypadku WG nie masz odwrotu ... nie przestawisz komina o 1-2 m w domu , co najwyzej mozesz nowy wybudowac , lub jesli zbytnio wyciaga - ze aż huczy - zaklejasz kratkę kartką papieru

ilu z Was tak robiło ??? 80% 90%? 99.99%? po to by w zimie było cieplej ? po to by ciepło nie uciekało ??

jesli masz takie doświadczenia to tylko wspolczuc ze w takim domu mieszkalas/ że taka WM miałaś i że tak maja twoi znajomi
- nie pisz ze coś jest złe skoro nie jest (ja nie pisze że WG jest zła ) - tylko że Tobie nie odpowiada bo masz takie i takie doswiadczenia

R&K
14-02-2012, 18:02
muszę się doszkolić :) nie wiem co to jest OZC :) ale się dowiem.
projekt podłogówki mam wyliczony przez "fachowca" - razem z projektem więc mam nadzieje że dobrze. martwi mnie tylko ten pokój północny

pytanie tylko jak fachowiec i na podstawie czego wyliczał - palec do góry i wróżymy ...

pukul
14-02-2012, 18:04
Czy ktoś się orientuje jakie są ceny więźby? mam ofertę na 750 zł za m3 i nie wiem czy szukać dalej

Arturo72
14-02-2012, 18:09
Czy ktoś się orientuje jakie są ceny więźby? mam ofertę na 750 zł za m3 i nie wiem czy szukać dalej
Ja taniej nie znalazłem a płaciłem 780zł/m3 z impregnacją.Moim zdaniem fajna cena.

gosia@
14-02-2012, 18:12
WM ktora jest za głośna można poprawić, WM ktora gdzieś jest źle zaprojektowana mozna przeprojektowac / poprawic - to w przypadku WG nie masz odwrotu ... nie przestawisz komina o 1-2 m w domu , co najwyzej mozesz nowy wybudowac , lub jesli zbytnio wyciaga - ze aż huczy - zaklejasz kratkę kartką papieru
jesli masz takie doświadczenia to tylko wspolczuc ze w takim domu mieszkalas/ że taka WM miałaś i że tak maja twoi znajomi
- nie pisz ze coś jest złe skoro nie jest (ja nie pisze że WG jest zła ) - tylko że Tobie nie odpowiada bo masz takie i takie doswiadczenia możesz mi pokazac paluszkiem z cytatem miejsce w którym napisałam, ze wentylacja mechaniczna jest zła? Cytat poproszę. Cytat nie wnioski. Współczuc mi nie musisz, moim znajomym też. Buduja nowy dom już bez wm, ja każdemu mogę zyczyć by miał taki dom, jak mój stary. Złosliwe zauważe ze wymiana rur na mniejsza srednice musi byc calkiem zabawna i łatwa do przeprowadzenia:-> KOncze temat, bo cechuje Cie złośliwość, nie tylko w stosunku do mnie. Dla mnie budowa jest i była przyjmnością i nie planuje tego zmieniac wdając sie w nic nie wnoszące dyskusję

Arturo72
14-02-2012, 18:18
Buduja nowy dom już bez wm
Nie wierzę...
Prawdopodobnie za kilka lat będą budowali trzeci dom ;)

gosia@
14-02-2012, 18:22
Nie wierzę...
Prawdopodobnie za kilka lat będą budowali trzeci dom ;)żartujesz? prawda? okolicznosci typu przeprowadzka nie istnieja dla Ciebie? Odbierasz prawo ludziom do decyzji i wyboru WG? w sumie brak mi słów. Znam paru fanatyków, odnotuje kolejny odłam

Atlanta
14-02-2012, 18:33
marta&robert skąd jesteście? może być na pw ;)


ja robię podłogówkę tylko w łazienkach i korytarzach

co do wentylacji-uwaga będzie grawitacja :p

aganie
14-02-2012, 18:42
Sylwkali -krajanie,i wszyscy rozpoczynający budowę pamiętajcie o próbie szczelności domu,na etapie wiatroizolacji poddasza.Dobrze zrobiona wiatroizolacja przez dwa lata eksploatacji domu zafunduje wam wycieczkę w ciepłe regiony Europy.

A jak się robi taką próbę?

yureq
14-02-2012, 18:49
wiec zamiast czytać teksty sponsorowane w prasie - poczytaj FM - są odpowiednie tematy poświęcone Wentylacji mechanicznej

u mnie w projekcie 3 kominy - nie wybudowałem ani jednego
zwykłego z cegły bym nie budował tylko jakiś lepszy - systemowy jeśli już .. koszt 6-8 tys , nie wspominając o kosztach robocizny, obróbek blacharskich przy dachu itp , a na komforcie koncząć

Nie uważam się za eksperta, ale wydaje mi się, że cena komina wentylacyjnego jest mocno przestrzelona.


liczenie zużycia prądu nie ma tu sensu - więcej się zyskuje na oszczędności ciepła które nie ulatuje przez komin niż wydaje na prąd
komfort to zawsze świeże powietrze w domu i jego prawidłowa cyrkulacja, brak grzybów i wilgoci - to temat bardzo złożony

Oczywiście komfort pod warunkiem, że nie będzie awarii zasilania, ale to sam wiem że czepialstwo.


jeśli ktoś uważa że WM jest droga jest w dużym błędzie - można zamontować kanały wentylacyjne i kilka silników EBM - koszt tak mały że komina w połowie nie zdolacie wybudować ...
jeśli chodzi o rekuperator - można kupić tanie , małe rekuperatory do małych domów (do 100,m2) za ok 2-3 tys

Podobnie jak gosia@ planuję budowę większego domu.


i jak to porównać do kosztu 18 tys moich nie wybudowanych kominów ???
WM z reku i GGWC łącznie nie wyszła drożej niż WG , a nawet taniej !!!

Dobra to jest jakaś magia. Przypomina mi to deklaracje sprzedawcy Zeptera, który obiecywał że jak kupisz garnki na raty za 240zł/mies. to będziesz oszczędzał 300 zł/mies. Jeżeli twój kosztorys wychodzi ci korzystniej niż w sponsorowanym artykule, to coś tu jest nie tak.

kupiecjudex
14-02-2012, 18:52
Wentylacja grawitacyjna, Pc nie będzie - przy ich aktualnych cenach, i w zasadzie konieczności ogrzewania podłogowego po całości, dość bardzo ogranicza wykończeniówke. Generalnie im mniej cudów technuki tym lepiej, taniej, i ryzyko awarii mniejszem.
Nakręciłem sie na okna dachowe VELUX INTEGRA z roletami zewnętrzymi, w sumie cztery raz drożej niż same okna, niezły bajer ale kto i kiedy będzie z tego korzystał. Od roku obserwowałem dwóch sąsiadów co to mają, może kilka razy korzystali z tej całej elektroniki. To ja wolę za te pieniadze kolbką czy co tam będzie zainstalowane te rolety opuścić ręcznie, zamiast z d....pą na kanapie siedzieć. A ryzyko awarii o ile mniejsze!!!!
Dlatego, trzeba zachwać rozsądek, i nie podpalać się modą, bo ona szybko przemija, a dom pewnie będzie służył do końca życia.
Budowa domu pod hasłem" co się kiedy zwróci, nie ma sensu, bo to się nigdy nie zwróci, bo to chałupa ma być a nie bussnes.

kupiecjudex
14-02-2012, 19:07
A jeszcze jedno:
Buduje ktoś może SEWERYNĘ z archipelagu, według tego projektu?
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/seweryna/?Name=Seweryna

Szukam już z rok czasu kogoś na tym forum, i znalazłem jedną osobę niestety nie specjalnie komunikatywną :(

aksamitka
14-02-2012, 19:10
u nas wiezba po 750

iwcia7
14-02-2012, 19:12
Witam wszystkich,
w końcu po dwuletnim śledzeniu forum muratora możemy dołączyć do grupy budujących się na wiosnę. Za tydzień mamy dostać uprawomocnienie pozwolenia. Będziemy budować "Dom w rododendronach 5" z kilkoma zmianami.

jarko17
14-02-2012, 19:41
u nas wiezba po 750


Cena brutto?
U nas impregnowana zanurzeniowo 780 netto...

jarko17
14-02-2012, 19:47
Ja taniej nie znalazłem a płaciłem 780zł/m3 z impregnacją.Moim zdaniem fajna cena.

Z jakiego tartaku brałes? Impregnowana ciśnieniowo czy zanurzeniowo? Pytam bo w sumie z niedaleka jesteś i może też skorzystam;)

Tomasz Antkowiak
14-02-2012, 20:01
A tak z ciekawości co do ogrzewania... Czy ktoś decyduje się na klasyczną grawitacyjną wentylację?
W całej prasie budowlanej jest teraz taka ofensywa na rekuperatory, najlepiej z gruntownymi wymiennikami, że aż mi się to podejrzane wydaje ;-).
Dodatkowo potencjalne oszczędności wydają mi się za małe w stosunku do kosztów całej instalacji.

tak, my

R&K
14-02-2012, 20:47
Dlatego, trzeba zachwać rozsądek, i nie podpalać się modą, bo ona szybko przemija, a dom pewnie będzie służył do końca życia.
Budowa domu pod hasłem" co się kiedy zwróci, nie ma sensu, bo to się nigdy nie zwróci, bo to chałupa ma być a nie bussnes.

zgadza się - i to jest dobre podejście - tylko tak sobie myślę - większość inwestorów buduje na czuja ... może dlatego że średnio 50% osób było w szkole na bakier z matematyka i fizyką nie liczy ile dom będzie palił i ile będzie kosztowała eksploatacja - każdy chciałby mieć dom energooszczędny - trzeba sobie wprost powiedzieć - nie da się wybudować domu z zapotrzebowaniem poniżej 50 kWh/1m2/rok bez WM z reku - na całym FM chyba nie ma takiej osoby której by się to udało


Nie uważam się za eksperta, ale wydaje mi się, że cena komina wentylacyjnego jest mocno przestrzelona.

ja zrezygnowałem z budowy kominów zupełnie , 2 były wentylacyjno-spalinowe 1 tylko wentylacyjny - policzyłem kiedyś dokładnie i zaoszczędziłem na ich niebudowaniu ponad 20 tyś - oczywiście można zbudować i za 10 tyś takie kominy - przy czym mnie najtańsze/najgorsze rozwiązanie nie interesowałoby gdybym budował "tradycyjnie"


Oczywiście komfort pod warunkiem, że nie będzie awarii zasilania, ale to sam wiem że czepialstwo.

gdy prądu nie ma - otwierasz okno i masz wentylacje i świeże powietrze , bez prądu również nie działa pompa w kominku lub kotłowni gazowej ... ale to już czepialstwo


Podobnie jak gosia@ planuję budowę większego domu.

ja mam 148 m2 i pełna instalacja WM z reku + GGWC wyszła mnie na poziomie budowy 3 kominów


Dobra to jest jakaś magia. Przypomina mi to deklaracje sprzedawcy Zeptera, który obiecywał że jak kupisz garnki na raty za 240zł/mies. to będziesz oszczędzał 300 zł/mies. Jeżeli twój kosztorys wychodzi ci korzystniej niż w sponsorowanym artykule, to coś tu jest nie tak.

nie czaruj ... weź "kartkę papieru" i policz - zacznij od OZC (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC/page36)- od wyliczenia przyszłego zapotrzebowania Twojego domu na energie
poźniej policz ile co kosztuje i jakie dzieki temu masz realne oszczedności - uwzgędnij koszty eksplaatacji i kredytu itp
ja nikogo nie mam zamiaru przekonywac i czarować

ja , Artur i wielu innych policzyliśmy ....
wiem wiem... jesteśmy niemili bo piszemy prawde
a prawda w oczy kole - tak mówią ...

możecie naszych postów nie czytać
możecie a nawet nie powinniście zaglądać na FM na wątek dla osób grzejących prądem (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!/page450) czy na wątek "mój dom pasywny, 3 litrowy czy 5 litrowy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy/page477)" , czy "KTO MA REKUPERATOR KTÓRY JU? DZIA?A!!" (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KT%C3%93RY-JU-DZIA-A!!/page90) bo tam są sami budowlani EXTREMIŚCI a może nawet i terroryści

gosia@
14-02-2012, 20:54
helou, czekam na cytat, jestem upierdliwym prawnikiem trzymajacym sie faktów.
wiem wiem... jesteśmy niemili bo piszemy prawde
a prawda w oczy kole - tak mówią ...
to ja bym chętnie te prawdę tezą poparła

yureq
14-02-2012, 21:16
Wentylacja grawitacyjna, Pc nie będzie - przy ich aktualnych cenach, i w zasadzie konieczności ogrzewania podłogowego po całości, dość bardzo ogranicza wykończeniówke. Generalnie im mniej cudów technuki tym lepiej, taniej, i ryzyko awarii mniejszem.

Szczerze mówiąc sam mam podobne odczucia. Nie można być ślepo oddanym tradycyjnym rozwiązaniom, ale im mniej skomplikowany system tym bardziej odporny.

gosia@
14-02-2012, 21:22
Szczerze mówiąc sam mam podobne odczucia. Nie można być ślepo oddanym tradycyjnym rozwiązaniom, ale im mniej skomplikowany system tym bardziej odporny.
Mam to samo, po akcji z super wypasionym piecem z pogodówka i cudami.

ziuta62
14-02-2012, 22:36
Witam w gronie WG. Mało tego, ja bedę miała domek ocieplony perlitem, proszkiem poliuretanowym, i Kingspanem. I okna są u mnie pouchylane w zimę nawet przy minusowych temperaturach. Sypialnia to juz mus. Jak się płaci czynsz plus rachunki w granicach tysiąca za 50m2 to nawet zapłacenie takiej samej kwoty za 150m to już jest zysk. Nie zamierzam bawić się w cyborga i biegac od wskaznika do wskażnika i podniecać się tak przyziemnymi pierdołami. Dom trzeba ocieplić. A jakie instalacje i systemy grzewcze wybieramy to już nasza indywidualna sprawa. Czy ktoś czytał ostatniego Muratora? Chyba nie. Tam jest bardzo ciekawy artukuł o tym co tutaj dyskutujecie.
Tylko mi proszę nie mówić, że z tych rur świeże powietrze wpada do domu bo nie jestesmy w przedszkolu. Tak wiem, tam są filtry. A benzyna bezołowiowa nie zawiera ołowiu.
Pozdrawiam.

aksamitka
15-02-2012, 06:44
Cena brutto?
U nas impregnowana zanurzeniowo 780 netto...

brutto nie impregnowana,- to zrobimy sami

groszek36
15-02-2012, 08:02
Witam wszystkich !!!
Mam przyjemność również powiedzieć że zaczynam budowę swojego domku w tym roku...
Wybór padł na projekt gotowy z kolekcji muaratora M 51a wersja lustrzana...
Pozwolenie jest, ekipa zamówiona, materiały na stan surowy zamknięty zamówione w dobrych cenach (dobry kupmel prowadzi hurtownię materiałów budowlanych) w Niemczech jest taniej...
Będę budował z bloczków z betonu komórkowego solbet-dobra cena i wydajne mało odpadów...
Lokacja: Bielawa, woj. dolnośląskie
Pozdrawiam wszystkich...

Piczman
15-02-2012, 09:09
Grzyb i plesn nie jest argumentem;-) bo przy prawidłowej wentylacji grawitacyjnej on nie wystepuje i tyle.

Merytoryczna dyskusja wymaga nieco większego wysiłku niż takie stwierdzenie .

Proszę, opisz jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym ,,, ze szczegółami !
Chętnie dowiem się czegoś nowego :)

Piczman
15-02-2012, 09:11
Tylko mi proszę nie mówić, że z tych rur świeże powietrze wpada do domu bo nie jestesmy w przedszkolu.

Wpada takie jak na zewnątrz.
Mnie jak sąsiad szambo wypuści obok to wpada bardzo nieświeże !

gosia@
15-02-2012, 09:28
Merytoryczna dyskusja wymaga nieco większego wysiłku niż takie stwierdzenie .

Proszę, opisz jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym ,,, ze szczegółami !
Chętnie dowiem się czegoś nowego :) A dlaczego w ogole mam to zrobić? bo ladnie poprosiłeś:> Nie zauwazyłam i zwyczajnie nie chce mnie się...Powiem tylko tyle, nie znam uczucia cyt " kapcia w buzi" jak ladnie określił kolega. Grzybów, plesni i smrodów. Najwyrazniej musiałam mieć spory komfort, bo buduję 2 dom również bez wentylacji mechanicznej.

Zabawne posiadacze WM cechuje pewnego rodzaju agresja i kompletny brak tolerancji w stosunku do potrzeb innych ludzi, moze to ten brak swieżego powietrza tak działa :>

Piczman
15-02-2012, 09:32
Ja absolutnie nie mam nic do WG .
Jak jestem za wentylacją która działa, ta z kominami może działać bardzo dobrze jeśli zbudujemy ją prawidłowo .
Ale tylko pod tym warunkiem !

Dobrze zbudowana wentylacja grawitacyjna ? OK, ale jedno mnie martwi ,,,

JESZCZE TAKIEJ NIE WIDZIAŁEM !

gosia@
15-02-2012, 09:39
Ja absolutnie nie mam nic do WG .
Jak jestem za wentylacją która działa, ta z kominami może działać bardzo dobrze jeśli zbudujemy ją prawidłowo .
Ale tylko pod tym warunkiem !

Dobrze zbudowana wentylacja grawitacyjna ? OK, ale jedno mnie martwi ,,,

JESZCZE TAKIEJ NIE WIDZIAŁEM ! Nie wiem co według Ciebie oznacza prawidłowa wentylacja grawitacyjna :???: dla mnie oznacza komfort w domu i rozsądne pieniadze za ogrzewanie. Projekt miałam indywidualny i dobrych branzystów, to wszystko

Piczman
15-02-2012, 09:45
No to nie podyskutujemy :(
Myślałem że jednak wiesz o czym piszesz !?

Czy "dobry branżysta" wykonał u Ciebie nawiewy z zewnątrz ? Bo chyba nie zaprojektował komina nawiewnego ?

gosia@
15-02-2012, 09:50
No to nie podyskutujemy :(
Myślałem że jednak wiesz o czym piszesz !?

Czy "dobry branżysta" wykonał u Ciebie nawiewy z zewnątrz ? Bo chyba nie zaprojektował komina nawiewnego ? Znowu, napisałam ze bede miała wentylacje mechaniczną, ze miałam i byłam zadowolona. O co Ci chodzi? o czepianie się? czy chcesz poznać rozwiązania? mogłabym siegnać do projektu i Ci opisać, ale Ty jestes niemiły i arogancki, to jaki mam miec powód? czy jak powiem że farby mnie sie sprawdziły i bylam z nich zadowolona, to kazdesz mi skład podać?Chcesz mi udowodnić że jednak miałam złą WG? serio, teraz juz w ogóle nie rozumiem o co Ci chodzi. Niby nie krytykujesz, a starasz sie podważyć decyzję o WM i udowodnić ze nie znam sie na szczegółach technicznych. Nie znam, nie muszę. Stac mnie na fachowca, dobrze wykonal swoja prace i jako inwestor byłam zadowolona przez 6 lat, to chyba najważniejsze.

Tak, miałam nawiewy z zewnątrz

Piczman
15-02-2012, 10:00
Nie podważam decyzji o wyborze rodzaju wentylacji.
Ja w Twoim domu mieszkał nie będę .
Wpadłem tu sprawdzić czy wiesz o czym piszesz .
Niestety nie wiesz.

Jaki masz ciąg kominowy gdy na zewnątrz jest +25 C ?

Skoro twierdzisz że masz dobrze zrobioną wentylację to musisz mieć nasady kominowe które wymuszają ciąg mechanicznie w momencie kiedy grawitacja przestaje działać.
Oczywiście do tego nawiewy świeżego powietrza z zewnątrz w odpowiednich miejscach w domu.

I gdzie napisałem coś niemiłego ?

:(

yureq
15-02-2012, 11:11
No i właśnie dlatego wentylacja mechaniczna wydaje mi się*podejrzana:
1. W prasie budowlanej po prostu nie ma dla niej innej alternatywy.
2. Wychodzi ona tak tanio, że praktycznie za darmo, jeśli nie lepiej.
3. Mieszkanie w domach z wentylacją grawitacyjną jest "niemożliwe" bo się*człowiek udusi zaraz jak wejdzie.
4. Entuzjaści WM propagują ją zacieklej niż entuzjaści "Strażnicy" swoją*wiarę.

Jak dla mnie to jakiś obłęd. Mało przekonujący są dla mnie ludzie, który na mnie krzyczą.

ewastudio1
15-02-2012, 11:13
Już od tego czytania zrobiło mi się goooorąco :pa

gosia@
15-02-2012, 11:28
No i właśnie dlatego wentylacja mechaniczna wydaje mi się*podejrzana:
1. W prasie budowlanej po prostu nie ma dla niej innej alternatywy.
2. Wychodzi ona tak tanio, że praktycznie za darmo, jeśli nie lepiej.
3. Mieszkanie w domach z wentylacją grawitacyjną jest "niemożliwe" bo się*człowiek udusi zaraz jak wejdzie.
4. Entuzjaści WM propagują ją zacieklej niż entuzjaści "Strażnicy" swoją*wiarę.

Jak dla mnie to jakiś obłęd. Mało przekonujący są dla mnie ludzie, który na mnie krzyczą.Krzyczą jak krzyczą;-) wmawiaja Ci że jestes blondynką i nie masz prawa do wyrażania własnego zdania, odnosnie odczuwanego komfortu, to jest kuriozum. Nie masz mechanicznej jestes głupia/głupi, koniec kropka. A ja mam cały czas przed nosem swojego szwagra z super duper wm i jego minę przy 300 zł miesiecznie za prąd. Za taka kase to ja jeszcze bardziej ochoczo bede okna otwierała. Ale charakterystyczne jest dla FM, ze jak ktos da ciała, to sie juz nigdy do tego nie przyzna. Dzwinie milką Ci, którzy płaca za naprawe elektroniki w pompie ciepła 1500 zl itd itd. Cóż taka natura ludzka, ale z wymiana doświadczeń nie ma to co tutaj zaobserwowalismy nic wspólnego.

gosia@
15-02-2012, 11:29
Już od tego czytania zrobiło mi się goooorąco :pabo to sprytny sposób na dodatkowa energię;-) generowana przez inwestora:wave:

ewastudio1
15-02-2012, 11:36
bo to sprytny sposób na dodatkowa energię;-) generowana przez inwestora:wave:

J na takie tamaty wolę się nie wypowiadać bo się nie znam ale po jakimś czasie będę wiedziałam troszkę więcej :yes:

ewastudio1
15-02-2012, 11:41
Mam mały a może duży problem pan fachowiec oznajmił mi że przy pracy dachu może on się kołysać że miał już kilka takich przypadków czy to możliwe bo boje się ja mam otwartą przestrzeń nad salonem ale z drugiej strony to jest projekt INDYWIDUALNY więc osoba która go robiła chyba zna się a może się myle :mad:

cronin
15-02-2012, 11:41
Uch ale się niemiło zrobiło i to na wątku dla bocianków.
Może trochę zdrowego rozsądku?
Zaraz zaczniemy dzielić się na tych "nowoczesnych" i "tradycjonalistów" z odpowiednimi przymiotnikami. Każdy sam wie czego oczekuje od swojego domu (a jeśli nie wie to ostatnia chwila żeby się nad tym zastanowić) i tak buduje. Ja do swojej koncepcji dochodziłam rok i przez ten czas dokształcałam się i obmyślałam co potrzebuję a czego nie. Ale nie zamierzam twierdzić że jest to jedyna słuszna koncepcja. A jak już się wybuduję i zamieszkam to wtedy się okaże czy miałam rację.
Teraz to pusta dyskusja.

gosia@
15-02-2012, 12:01
Mam mały a może duży problem pan fachowiec oznajmił mi że przy pracy dachu może on się kołysać że miał już kilka takich przypadków czy to możliwe bo boje się ja mam otwartą przestrzeń nad salonem ale z drugiej strony to jest projekt INDYWIDUALNY więc osoba która go robiła chyba zna się a może się myle :mad:
jak to kolysać:(????zadzwon do architekta swojego i zapytaj

Piczman
15-02-2012, 12:03
A może warto posłuchać kogoś kto zbudował i wie o czym pisze ?
Może ten wątek jest właśnie po to ?

Ja nie krzyczę i nie krzyczałem jeszcze w tym wątku .

Próbuję coś wyjaśnić a odpisujecie w stylu :

"wmawiaja Ci że jestes blondynką i nie masz prawa do wyrażania własnego zdania"
"Nie masz mechanicznej jestes głupia/głupi, koniec kropka"
"Mieszkanie w domach z wentylacją grawitacyjną jest "niemożliwe" bo się*człowiek udusi zaraz jak wejdzie"


Troszkę więcej powagi i szacunku dla kogoś kto włożył wiele czasu i serca w to forum .

Trzymam kciuki za Was wszystkich, budowa domu to ogromne wyzwanie.
Jestem do dyspozycji, chętnie pomogę w sprawie wentylacji grawitacyjnej, ja WIEM jak ja obsługiwać.
Wiem jak sprawić żeby dała się lubić, nie wyziębiała nadmiernie domu podczas mrozów, nie nawiewała zamiast wywiewać .
To na prawdę trudny temat, niestety często pomijany .
Nie wystarczy zbudować 3 kominów !
Kominy te nie są do ozdoby !

gosia@
15-02-2012, 12:26
A może warto posłuchać kogoś kto zbudował i wie o czym pisze ?
Może ten wątek jest właśnie po to ?


Trzymam kciuki za Was wszystkich, budowa domu to ogromne wyzwanie.
Jestem do dyspozycji, chętnie pomogę w sprawie wentylacji grawitacyjnej, ja WIEM jak ja obsługiwać.
Wiem jak sprawić żeby dała się lubić, nie wyziębiała nadmiernie domu podczas mrozów, nie nawiewała zamiast wywiewać .
To na prawdę trudny temat, niestety często pomijany .
Nie wystarczy zbudować 3 kominów !
Kominy te nie są do ozdoby ! a nie mozna tak bylo od razu?

Piczman
15-02-2012, 12:31
Pozwól będę zaczynał i kończył po swojemu .
Nigdy po chamsku i nigdy z krzykiem a zawsze z zamiarem pomocy .

Pozdrawiam !

gosia@
15-02-2012, 12:59
Pozwól będę zaczynał i kończył po swojemu .

Pozdrawiam !Doprawdy nawet nie śmiałabym Ci zasugerować jak zaczynać i jak kończyć, mogę jedynie jedynie wyciagnać wnioski, bo w końcu po tym poznaje się mężczyznę;-)

Piczman
15-02-2012, 13:16
Aaaaa, czyli ty z tych wymagających ?

:D

Polecam jeszcze to, cały skecz fajny ale końcówka w temacie ;)

http://www.youtube.com/watch?v=RbXSEIDS5xY&feature=player_embedded

marta&robert
15-02-2012, 13:19
Atlanta, jesteśmy z Łodzi, budujemy się w Rąbieniu AB. A Ty?

Co do rekuperacji, to mnie przerażają koszty zakupu i zastanawiam się, czy to rzeczywiście "będzie działało". Jednak gdy teraz mieszkam w 15-letnim domku moich rodziców, gdzie zimą dosłownie wiatr wieje w kominie wentylacyjnym w kuchni, a w pokojach dzieci mam cały czas albo za gorąco, albo za zimno, powietrze okropnie suche - i, niestety, nawilżacz działający non stop nie załatwia sprawy - to cóż, chcę mieć WM i mam nadzieję, że zgodnie z tym co mówi mój mąż, komfort życia w takim domu będzie wyższy. No jasne, nasz dom będzie nowy, lepsze rozwiązania niż w tym rodziców itp. Ale mimo wszystko.
Co do kosztów eksploatacji - to się okaże. Na razie "widzę" tylko ile ciepła tracimy przez WG. Ale nie widzę ile tracimy pieniędzy.. Mnie osobiście przekonują obrazki w "Pakiecie Energooszczędnym" Muratora (kto ma projekt Muratora, ten pewnie widział i czytał) pokazujące ile ciepła ucieka z domu. Dlatego postaramy się zbudować dom jak najbardziej ciepły (w sensie szczelności), i rekuperator wydaje się sensownym tego uzupełnieniem. Szkoda tylko, że nie wiem jak go zrobic samemu - gdyby ktos mógł podsunąć jakieś rozwiązania partyzanckie, to ja chętnie sie z nimi zapoznam ;)

A co do wszystkich super rozwiązań energooszczędnych, to wniosek jaki mi się nasuwa jest taki: im cieplejszy dom, tym bardziej nieopłacalne są wszystkie energooszczędne technologie. Im cieplejszy dom tym mniej ciepła musi wytworzyc pompa ciepła do jego ogrzania, więc dłużej sie będzie amortyzować jej zakup. Instalowanie w jednym, energooszczędnym domu wielu energooszczędnych technologii (pompa, rekuperator, solary) mija sie z celem z ekonomicznego punktu widzenia. To jak inwestycja na początku budowy (gdy akurat kasy brakuje), z której zyski będziemy czerpać tak długo, że może nigdy nie zdąrzymy ich "wyczerpać" - czyli nigdy się nam nie zwróci. Po prostu dobrze ocieplony dom kosztuje, rekuperator, pompa itp - też. A dom tani w obsłudze to jak spłacanie rat - wychodzi ostatecznie drożej, ale płacisz powiedzmy 400zł miesięcznie, a nie 40 tys jednorazowo... Być może więc taniej byłoby wybudować zimny dom i opalać go węglem? ;)
Choć może się mylę?

P.S. Powiedzcie co trzeba zrobić żeby wstawiać emotikonki w tekście? Wiem, śmieszne pytanie, ale jakoś nie widzę ich w oknie odpowiedzi, więc pytam i z góry dzięki za odpowiedź :)

gosia@
15-02-2012, 13:20
Aaaaa, czyli ty z tych wymagających ?

:D

Polecam jeszcze to, cały skecz fajny ale końcówka w temacie ;)

http://www.youtube.com/watch?v=RbXSEIDS5xY&feature=player_embedded genialne, pozwól ze sobie ukradę;-) Piekne!!!!

Piczman
15-02-2012, 13:33
Być może więc taniej byłoby wybudować zimny dom i opalać go węglem? ;)
Choć może się mylę?

Kiedyś tak było, ale wtedy węgiel był po 300 zł.
Nikt się nie przejmował głupotami typu okna 3-szybowa czy odzysk ciepła z wentylacji .
Realia się zmieniają, przepisy i technologie budowanie też .
trzeba się dopasować .
Można też robić wszystko po swojemu ale wychodzą babole .

Co do samej wentylacji to WM to bardzo duży skok, daje na prawdę fajne zyski ( nie tylko ekonomiczne) .
Podliczcie sobie WSZYSTKIE koszty budowy kominów.
W niektórych projektach wyjdzie tak że rekuperacja wyniesie tyle samo.
Nie zawsze i nie wszędzie oczywiście.
Ale na prawdę warto ją założyć.
Co do kosztów użytkowania to moja centrala pobiera 40-70 W .
W większym domu będzie to 60-120 W .
To są koszty rzędu 250-400 zł rocznie .
W domu opalanym nawet paliwem stałym te pieniądze wracają do nas dzięki wymiennikowi co pozwala nam na wentylowanie cały rok niezależnie od temp. zewnętrznych .

Trzeba zachować zdrowy rozsądek jak ze wszystkim, koszt takiej instalacji w moim wykonaniu to nieco ponad 10 tyś zł .
Wiem że można wydać 20 i 30 tyś ale czy warto inwestować w centrale wentylacyjne z pięknymi wyświetlaczami ?

Widziałem domy za 0,5 miliona z 4-5 kominami .
Aż mnie skręca na ten widok .

gosia@
15-02-2012, 13:36
Co do kosztów użytkowania to moja centrala pobiera 40-70 W .
W większym domu będzie to 60-120 W .
Czy to aż tak dużo ?

A co z kominkiem? jakie masz koszty pradu miesięcznie?

Doczytałam 350-400 zł rocznie :o to jakim cudem ten moj szwagier płaci miesiecznie 300 zł???hmm

gosia@
15-02-2012, 13:39
:o

Piczman
15-02-2012, 13:40
Kominek to kominek, zakładam że planujesz z zamkniętą komorą spalania.
Dopływ powietrza z zewnątrz też .
Nie ma przeciwwskazań .

Płacę 120 zł miesięcznie za prąd, nie mam gazu, gotujemy na indukcji .
Wentylacja chodzi całodobowo, pompa do podłogówki też 6 miesięcy w roku non stop .
Moi rodzice płacą tyle samo mimo że gotują na gazie a dom tradycyjny, bez energooszczędnych nowinek .

Piczman
15-02-2012, 13:41
P.S. Powiedzcie co trzeba zrobić żeby wstawiać emotikonki w tekście? Wiem, śmieszne pytanie, ale jakoś nie widzę ich w oknie odpowiedzi, więc pytam i z góry dzięki za odpowiedź :)

Dołączam się, od kiedy zmienili forum nie mam nigdzie tych fajnych ikonek :(

gosia@
15-02-2012, 13:45
Kominek to kominek, zakładam że planujesz z zamkniętą komorą spalania.
Dopływ powietrza z zewnątrz też .
Nie ma przeciwwskazań .

Płacę 120 zł miesięcznie za prąd, nie mam gazu, gotujemy na indukcji .
Wentylacja chodzi całodobowo, pompa do podłogówki też 6 miesięcy w roku non stop .
Moi rodzice płacą tyle samo mimo że gotują na gazie a dom tradycyjny, bez energooszczędnych nowinek .
nadal mnie fascynuje skad tak ogromne roznice w kosztach pradu, hmm

Dołączam się, od kiedy zmienili forum nie mam nigdzie tych fajnych ikonek :(

na dole masz szybka odpowiedz i ikonki, dajesz więcej ikon i macie :-)emotikony, albo zmieniasz ustawienia na zaawansowane ustawienia tekstu, a nie tekst zwykły

Piczman
15-02-2012, 13:51
Tu nie ma czarów .
Centrala wentylacyjna na wydatku średnim 150 m5/h pobiera 50-100 W .
Bywają i takie które biorą więcej, zależy jakie wentylatory .
Płacąc 300 zł miesięcznie musi mieć centralę która pobiera średnio 740 Watt a to nie jest możliwe .
Może tyle płaci za całość ?
Wtedy mogło by się zgadzać.
Za WM nie płaci więcej niż 50 zł /miesiąc zakładając że ma duży dom i energożerną centralę .

PS> Ja nie mam emo ikonek w szybkiej odpowiedzi :

gosia@
15-02-2012, 13:54
PS> Ja nie mam emo ikonek w szybkiej odpowiedzi :wejdz w operacje u góry, zaawansowane i tam zmien tekst zwykły na tekst chyba zaawansowany jakos tak, kropkę trzeba postawic. Wtedy sie pojawią emotikony



Zaawansowany edytor - edycja w trybie WYSIWYG
Podstawowy edytor - proste okno tekstowe
Standardowy edytor - dodatkowa kontrola tekstu

Piczman
15-02-2012, 13:59
[QUOTE=gosia@;5202779]wejdz w operacje u góry, zaawansowane i tam zmien tekst zwykły na tekst chyba zaawansowany jakos tak, kropkę trzeba postawic. Wtedy sie pojawią emotikony



Ok, mam :wave:

marta&robert
15-02-2012, 14:01
Ja też nie mogę znaleźć tych ikonek nawet w zaawansowanej edycji, tam mam tylko ikony wiadomości.

Wracając do tematu, Piczman, jeśli to rzeczywiście kosztuje 50zł/ miesiąc to się piszę :) A jaką masz pompę ciepła? Rzeczywiście mało Ci wychodzi na miesiąc za prąd. Mój brat ma pompę woda-woda z odwiertami (nie pamiętam jak to się fachowo nazywa, sorki), płytę indukcyjnąi generalnie wszystko na prąd (też nie ma gazu), w tym wodę z własnej studni, i jak ostatnio policzyli płacą ok. 500zł/ miesiąc. Hmm. Trochę przerażająca wizja. Co prawda poza wywozem szamba są to jedyne koszty eksploatacji domu. CZYŻBY REKUPERATOR DAWAŁ TAKIE ZYSKI ENERGII??!!

gosia@
15-02-2012, 14:04
Ja też nie mogę znaleźć tych ikonek nawet w zaawansowanej edycji, tam mam tylko ikony wiadomości.

Zaawansowany edytor - edycja w trybie WYSIWYG
Podstawowy edytor - proste okno tekstowe
Standardowy edytor - dodatkowa kontrola tekstu:yes:

Piczman
15-02-2012, 14:04
Ja nie mam pompy, pisałem o pompie obiegowej do CO .
Grzeję brykietem drzewnym , spalam go w kotle stałopalnym .

Moja WM pobiera 15-20 zł/miesiąc .
Żeby płacić 50 zł/miesiąc to jak wspomniałem trzeba bardzo dużej centrali dla sporych potrzeb .

R&K
15-02-2012, 14:08
Kosztów Gosiu nie masz żadnych - ale nie masz 365 dni w roku gwarancji działania wentylacji na 1 poziomie
tak jak Paweł pisał są dni gdy wentylacja działa lepiej raz gorzej , raz działa za mocno że aż huczy a raz ledwo co ...
pisałem wcześniej że zimą bardzo często w większości domów kratki zaklejane są po to by ciepło nie uciekało

200 zł kosztów na prąd

Artur napisał

Przy wentylacji grawitacyjnej ucieka ok.3500kWh*0,3=ok.1tys.zł rocznie,reku odzyskuje z tego ok.80%

czyli zyski to 800 zł - 200 prąd = 600zł

nawet jeśli wydasz (zainwestujesz) w WM to zwróci się ona z nawiązką - również dzięki komfortowi znacznie wyższemu niż WG - ja nie twierdzę że ona nie daje poczucia komfortu - jakiś na pewno ... dla każdego też skala jest inna - wiec o ten argument mozemy pominac


Drodzy Forumowicze, jesteśmy z Wami w tych wielkich dniach, gdy ruszają Wasze budowy. jesteście naszymi BOCIANKAMI. Piszcie o swoich doświadczeniach, a społeczność forum będzie Was wspierać i dopingować.

marta&robert
15-02-2012, 14:10
OK, Piczman teraz rozumiem :yes: i mam emotikonki!

Czyli rekuperator wychodzi Cię grosze. Oby tak było i u nas. Gorzej z ogrzewaniem. Ale nie chcę się bawić w obsługiwanie kotła jakiegokolwiek... :oops:
A powiedz, w takim razie, ile wydajesz na ogrzewanie domu? I jaki duży masz dom?

R&K dlaczego wentylacja działa raz mocniej raz słabiej?

gosia@
15-02-2012, 14:14
Kosztów Gosiu nie masz żadnych - ale nie masz 365 dni w roku gwarancji działania wentylacji na 1 poziomie
tak jak Paweł pisał są dni gdy wentylacja działa lepiej raz gorzej , raz działa za mocno że aż huczy a raz ledwo co ...
pisałem wcześniej że zimą bardzo często w większości domów kratki zaklejane są po to by ciepło nie uciekało [QUOTE] Ale mówisz o wg? teraz?

200 zł kosztów na prąd


nawet jeśli wydasz (zainwestujesz) w WM to zwróci się ona z nawiązką - również dzięki komfortowi znacznie wyższemu niż WG - ja nie twierdzę że ona nie daje poczucia komfortu - jakiś na pewno ... dla każdego też skala jest inna - wiec o ten argument mozemy pominac jesuuuu, nie dam rady znowu tych watkow o WM przerabiać. Apage!!!! osiweje przez Was:stereo: Ledwo temat keramzytu skończyłam i na nowo.;-) Ech....a w lecie? tez cały czas chodzi czy moge wyłaczyć?moge okna i wentyalcje miec na raz?

Piczman
15-02-2012, 14:21
Czyli rekuperator wychodzi Cię grosze. Oby tak było i u nas. ,,,A powiedz, w takim razie, ile wydajesz na ogrzewanie domu? I jaki duży masz dom?

Tak grosze. Inaczej bym się w to nie pchał. Nie stać mnie na drogie nowinki .
Wydaję 1200 zł rocznie na ogrzewanie + ok. 300 zł na cwu .
Dom 110 m2 .
Mam w stopce wiele informacji .
Zapraszam też do mojego dziennika, co prawda już go zakończyłem ale jest tam kilka wskazówek jak tanio i dobrze dom zbudować :)

Piczman
15-02-2012, 14:23
....a w lecie? tez cały czas chodzi czy moge wyłaczyć?moge okna i wentyalcje miec na raz?

W lecie zamykasz okna, wentylacja robi swoje .
Komarów i much jak nie wpuścisz drzwiami to zapominasz że istnieją .

Ale pamiętaj, nie ma to jak wywietrzyć porządnie dom w wiosenny poranek, moja Żona robi to z przyjemnością .

marta&robert
15-02-2012, 14:48
Mam w stopce wiele informacji .
Zapraszam też do mojego dziennika, co prawda już go zakończyłem ale jest tam kilka wskazówek jak tanio i dobrze dom zbudować :)

Rzeczywiście, przepraszam, nie doczytałam :)
Nasz dom będzie sporo większy. Ale chętnie poczytam Twój dziennik, widzę, że mądrze gadasz ;)

aksamitka
15-02-2012, 15:10
Piczman a jaka niedroga centralkę do wm polecasz?

Piczman
15-02-2012, 15:18
Polecam Brink lub Jan-gaz .
Można i taniej czyli Dospel, ale tego to nie polecam .

aksamitka
15-02-2012, 15:20
Można i taniej czyli Dospel, ale tego to nie polecam .

dlaczego?

gosia@
15-02-2012, 15:23
W lecie zamykasz okna, wentylacja robi swoje .
Komarów i much jak nie wpuścisz drzwiami to zapominasz że istnieją .

Ale pamiętaj, nie ma to jak wywietrzyć porządnie dom w wiosenny poranek, moja Żona robi to z przyjemnością .Nie dziwie sie:-) ja mam w lecie okna tarasowe cały czas otwarte, nie wyobrazam sobie inaczej

Atlanta
15-02-2012, 15:29
marta&robert jestem z Kutna


W Ozorkowie może będziemy zamawiać drewno, jak na razie najtańsza oferta. A Wy za ile kupujecie?

Zamówiliście już stal?

R&K
15-02-2012, 15:36
Nie dziwie sie:-) ja mam w lecie okna tarasowe cały czas otwarte, nie wyobrazam sobie inaczej

w upały masz za gorąco ? brakuje Ci ruchu powietrza? dlatego robisz przeciągi ? bo mówimy o dniach w których jest 25-30 a czasami i cieplej prawda?
wiec dla tych co są zdecydowani na WM polecam rozważenie połączenia WM z GGWC - dość mocno było to opisywane przez Pawła tutaj >> (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183223-Decyzja-podjeta-budujemy-Dom-Arizona-S-GL-581-w-stand.-PASYWNYM-SUPER-ENERGOOSZCZ.&p=5186909&viewfull=1#post5186909)

przytoczę mały fragment nt efektywności w lecie



Do tego razem z Konradem będziemy bawić się chłodzeniem pasywnym w upały, 1 pętla jest pod domem, powinna dać +15 C nawiewu za nagrzewnicą przy 500 m3/h, powietrze będzie schłodzone o ponad 15 C, pamiętajmy że schłodzenie obniża też wilgotność względną !!!
Efekt powinien być bardzo dobry, o wiele lepszy od klimatyzacji .
Przypominam że koszt tego zabiegu wyniesie tylko 15 zł miesięcznie !!!
Będzie chłodno i bardzo świeżo wewnątrz niezależnie od pogody .
No a w ostre mrozy centrala będzie myślała że jest odwilż ....

alic
15-02-2012, 15:36
Alergik w domu z wentylacją mechaniczną padnie trupem!!!!!!! W Niemczech nie instaluje się rekuperatorów w domach jednorodzinnych,pozdr....

ewastudio1
15-02-2012, 15:42
Aaaaa, czyli ty z tych wymagających ?

:D

Polecam jeszcze to, cały skecz fajny ale końcówka w temacie ;)

http://www.youtube.com/watch?v=RbXSEIDS5xY&feature=player_embedded
Filmik pierwsza klasa a obrazek wymiata :rotfl:

Piczman
15-02-2012, 15:44
Alergik w domu z wentylacją mechaniczną padnie trupem!!!!!!! W Niemczech nie instaluje się rekuperatorów w domach jednorodzinnych,pozdr....

Ja jestem alergikiem.

O jakiej alergii piszesz ?
jakaś konkretna ?

R&K
15-02-2012, 15:47
tekst z sieci

Czy jest to bezpieczne dla alergików?

Czy uzasadnione są obawy dotyczące bezpieczeństwa wentylacji mechanicznej dla alergików?

Ponieważ w domu ciągle powstaje para wodna, dwutlenek węgla, kurz, alergeny, szkodliwe substancje wydzielane przez elementy wyposażenia i materiały budowlane, radon i wiele innych, niezbędne dla zdrowia człowieka jest ich ciągłe usuwanie z budynku oraz dostarczanie świeżego, czystego powietrza.

Wybierając dom z wentylacją grawitacyjną musimy godzić się z jej ciągłym lub okresowym złym działaniem. Okresowe przewietrzanie budynku przez otwieranie okien jest niewystarczające, tym bardziej że nie robimy tego przecież regularnie. Z kolei przesadzenie z intensywnością wentylacji, poza wysokimi kosztami również jest niekorzystne z uwagi na przesuszanie powietrza.

W przypadku wentylacji mechanicznej powietrze nawiewane do pomieszczeń przechodzi przez filtry eliminujące większość jego stałych zanieczyszczeń. Jeżeli w domu mieszkają osoby uczulone np. na pyłki, możemy zamiast zwykle stosowanych filtrów klasy G3 służących głównie do zabezpieczenia urządzenia i eliminacji kurzu oraz owadów, zastosować fitry dokładne klasy F7 eliminujące problem tych alergenów. Samo więc tylko zastosowanie wentylacji mechanicznej poprawia już komfort życia alergika.

Duże obawy budzi jednak możliwość zanieczyszczenia kanałów wentylacyjnych i centrali mikroorganizmami takimi jak grzyby i bakterie. Z tego też powodu istnieje rozpowszechniony przesąd o szkodliwości wentyalcji mechanicznej, szczególnie dla alergików.

Wentylacja mechaniczna jest od lat badana zarówno na świecie jak i w naszym kraju pod kątem wymienionych wyżej obaw. Badania np. Instytutu Budynków Pasywnych z Darmstadt potwierdzają, że wentylacja mechaniczna jest bezpieczna pod warunkiem:

- prawidłowego zaprojektowania

Przemyślany projekt musi zapewniać właściwe wymiany powietrza. W zależności od specyfiki budynku proponujemy instalację na tradycyjnych rurach spiro z uszczelkami, kanałach Climaver, polietylenowych w systemie rozdzielaczowym lub prostokątnych stalowych.

- regularnej wymiany filtrów

Każda instalacja wymaga bezwzględnie okresowej kontroli zabrudzenia filtrów i ich regularnej wymiany! Filtry są tanie, a oszczędności można przepłacić zdrowiem, zwiększonym zużyciem energii oraz zmniejszeniem trwałości rekuperatora.

- prawidłowego zaizolowania kanałów wentylacyjnych

Niezaizolowane lub nieprawidłowo zaizolowane kanały wentylacyjne są głośniejsze, powodują pogorszenie sprawności odzysku ciepła, niepotrzebne nagrzewanie nawiewanego powietrza w lecie, ale co gorsza może następować w nich kondensacja pary wodnej. Powoduje to niebezpieczeństwo zagrzybienia kanałów oraz powstania strat budowlanych!

- braku nawilżania powietrza w kanałach

Instalacje w których przewidziano wewnątrzkanałowe nawilżanie powietrza muszą być szczególnie starannie serwisowane i czyszczone. Eliminacja nawilżania powietrza znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania instalacji. Naszym zdaniem nie warto ponosić niepotrzebnego ryzyka. W przypadku instalacji z nawilżaniem kanałowym radzimy zastosować urządzenia do ciągłego uzdatniania powietrza metodą fotokatalizy na powierzchni dwutlenku tytanu "in duct".

- ciągłego działania wentylacji

Wentylacja powinna działać zawsze, choć podczas nieobecności domowników na najniższym wydatku. Nie powinniśmy jej nigdy wyłączać. Moc wentylatorów w centralkach domowych z silnikami stałoprądowymi EC nie przekracza na najniższym biegu zwykle tylko 15-30W.

- okresowego czyszczenia GWC i kanałów wentylacyjnych

W przypadku GWC należy przewidzieć okresowe czyszczenie. GWC rurowy może być płukany roztworem dezynfekującym, czyszczony mechanicznie, zaś wymiennik glikolowego GWC czyścimy podobnie jak urządzenia klimatyzacyjne. Właściwie zaprojektowaną instalcję kanałów wentylacyjnych nie ma przeważnie potrzeby czyśćić częściej niż co około 10 lat. Można je czyścić mechanicznie lub za pomocą wytwornicy ozonu.

również na stronie JaAlergik.pl w tekście "Budowa domu dla alergika" nie znalazłem niczego co by eliminowało WM w tym aspekcie

na stronie "Ładny Dom" w tekście Fakty i mity o WM

Nie jest to rozwiązanie dobre dla alergików ???

Nieprawda. Wentylacja mechaniczna może być szczególnie polecana alergikom. Nowoczesne centrale domowe są wyposażane w dwustopniowy system filtracji pozwalający na oczyszczenie wprowadzanego do pomieszczeń powietrza z pyłu, pyłków kwiatów, roztoczy, zarodników grzybów czy cząstek stałych. Dzięki temu dom staje się bezpiecznym miejscem dla osób cierpiących na alergię lub schorzenia dróg oddechowych, szczególnie w niekorzystnych okresach kwitnienia lub pylenia roślin. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać o okresowej wymianie filtrów powietrza - jeśli system automatyki sterującej pracą centrali nie informuje o konieczności ich wymiany. Filtry wymienia się przeciętnie co pół roku.

Można też, choć nie jest to konieczne, co jakiś czas umyć wymiennik - pod strumieniem ciepłej bieżącej wody lub korzystając z wody z dodatkiem łagodnych środków czyszczących. Każda centrala dobrego producenta umożliwia jego łatwe wyciągnięcie i następnie włożenie. Po tym zabiegu wymiennik jest jak nowy.

Nie ma natomiast potrzeby czyszczenia przewodów jak w układach klimatyzacyjnych, ponieważ w przewodach wentylacyjnych nie utrzymuje się wilgoć i nie ma ryzyka rozwoju w nich mikroorganizmów. Jeśli chce się mieć dodatkowe zabezpieczenie przed mikroorganizmami, można zastosować przewody z antybakteryjną warstwą wewnętrzną, lecz rozwiązanie takie jest dość kosztowne.

gosia@
15-02-2012, 15:50
w upały masz za gorąco ? brakuje Ci ruchu powietrza? dlatego robisz przeciągi ? bo mówimy o dniach w których jest 25-30 a czasami i cieplej prawda?
Nie brakuje mi:-) Mam przesuwane wielkie okno tarasowe, ktore łączy salon z ogrodem. W lecie siedzimy przy otwartych drzwiach tarasowych, bo lubię( lubiłam) patrzec na swoj cudny ogrod i oczko wodne przy tarasie:yes: Teraz mam salon, oranzerie i też drzwi przesuwane, chce miec kontakt z ogrodem, to dla m in piorytet. Za goraco nie było, nigdy:D dach miałam pokryty wiórem osikowym. W lecie było przyjemnie, a w zimie ciepło. Na dachu mialam 7 cudacznych kominków, nie wiem jak je nazwac. Plus komin tradycyjny. Dzisiaj po 6 latach chce zmienić materiał, nie BK, ale keramzyt, piec nigdy vaillanta eco compact i zwiekszyć powierzchnie domu. Reszta była idealna:lol2:


Filmik pierwsza klasa a obrazek wymiata :rotfl:Obrazek robi furore u mnie na fb;-)

Było tak

alic
15-02-2012, 16:19
Piczman,chyba nie myślisz,że pisząc o alergii w kontekście wm,mialam na myśli pokarmową? Chodzi o szeroko rozumianą alergię wziewną,ciągła konserwacja,czyszczenie ,wymiana filtrów itp.,to nie dla mnie.Ja naprawdę wolę codziennie przewietrzyć dom niż bawić się w te wynalazki.Zaraz ktoś napisze,że przez otwarte okna wlatują pyłki,zgoda,ale pyłki powodują tylko katar u mojego syna,(Który mija od leków przeciwalergicznych),a alergia na roztocza może być przyczyną astmy.Może gdybym mieszkała na śląsku,ale ja mieszkam w zachodniej Polsce,gdzie jest dużo lasów.Uważam,że nadmiar chemii i nowoczesności wcale nie jest korzystny dla zdrowia.

R&K
15-02-2012, 16:42
to teraz powiedz mi ilu inwestorów zleca budowanie swojej wentylacji grawitacyjnej firmie która na tym się zna i uwzględnia wszystkie te czynniki o których piszesz ? bo zazwyczaj jest to wypadkowa wielu niezbadanych czynników których inwestor nie bierze pod uwagę bo o nich nie wie lub je pomija bo nie jest wstanie sobie z nią poradzić sam

oczywiście WM zimą może np wysuszyć mieszkanie - ale tylko wtedy gdy jest niewłaściwie użytkowana, po prostu trzeba się nauczyć użytkować ją w odpowiedni sposób

gosia@
15-02-2012, 17:57
Czyli jednym słowem,jak dbasz tak masz ;)
Ja zlecam budowę firmie(SSO) a i będę posiadał WM ;)
Domek dla sporej części inwestorów jest na całe życie,także ja na przykład nie wyobrażam sobie,żeby jakieś większe babole powstały przy budowie.
Budowa to nie jest zmiana auta na nowe...
Nie wiem czy budujący i robiący WG zdają sobie sprawę,że energia tanieć nie będzie a co za tym idzie duża kasa wypłynie w komin,dzisiaj akceptowalna ale jutro ?
Skończy się na zamykaniu kratek nawiewnych czy nawiewników w oknach.Co spowoduje pięknego grzybka na ścianach :)
No ale jak ktoś chce dziurawić nowe szczelne okna to czemu nie ?
Nie moje okna ;)
Ja wiem tylko jedno,nie stać mnie na posiadanie wentylacji grawitacyjnej :)Ciekawe z tym grzybem. Mieszkałam w sumie w 6 mieszkaniach, w tym 2 domach. Tylko w jednym była WM, pozostałe nie miały, a jedno mieszkanie to tak zwana wielka płyta. NIgdzie, ale to nigdzie nie było grzyba. NIgdzie nie miałam słynnego kapcia. Mam wrazenie ze demonizujesz wg i tyle. Pamietam jaka udreka było mechaniczne rozprowadzenie kominka. Szlag mnie trafil jak miałam pamietac, by wyłaczyć przy otwieraniu szyby itd. Dla mniej im mniej techniki tym lepiej, ale o tym juz mówiliśmy. A skoro mowa o wzroscie cen energii, to kolega chyba zapomina ze prad, to tez energia;-) Jedynie wiatr hula za darmo:-P Ale reasumujac, mnie stac na WG i taka w 99% bede miała, ten 1 % to sprawdzenie co sie zmeiniło przez te 8 lat

W przy okazji jak ludzie pieknie się róznią, ja bym nigdy nie zleciła firmie SSO :-P

pan Żubr
15-02-2012, 18:00
Czy ktoś się orientuje jakie są ceny więźby? mam ofertę na 750 zł za m3 i nie wiem czy szukać dalej

Ja słyszałem różne ceny - 850zł m3, 900zł m3, ale znalazłem po 750 już zaimpregnowane

yureq
15-02-2012, 18:12
Niektórzy uczą się np. w tym celu rozwieszania prania po pokojach. Inni googlują w poszukiwaniu nawilżaczy. Nie zawsze nauka użytkowania wystarczy. WM wymaga poprawnie zbudowanego domu, WG wybacza wiele błędów, które są powszechne wśród budujących syst.gospodarczym.
I to jest jeden z argumentów, które dla mnie przemawiają za WG.



Domek dla sporej części inwestorów jest na całe życie,także ja na przykład nie wyobrażam sobie,żeby jakieś większe babole powstały przy budowie.

Ja będę budować pierwszy raz w życiu, nie wyobrażam sobie, żeby udało mi się*uniknąć wszystkich możliwych "większych baboli" ;-)



Nie wiem czy budujący i robiący WG zdają sobie sprawę,że energia tanieć nie będzie a co za tym idzie duża kasa wypłynie w komin,dzisiaj akceptowalna ale jutro ?

Pytanie jest tylko jedno, jak dojdziemy do chwili kiedy energia podrożeje na tyle, że kasa idąca w komin będzie nie akceptowalna, to czy przypadkiem nie będzie to również czas kiedy teraz zainstalowana WM nie będzie wymagać generalnego remontu. Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym krócej pracuje bezawaryjnie i tym większe koszty jego naprawy.

aksamitka
15-02-2012, 18:25
wg obliczonego OZC najwiecej strat ciepla mialabym na wg- dla mnie to jeden z najwazniejszych argumentów za wm

marta&robert
15-02-2012, 18:29
Wg mnie jej największą wadą jest podstawowe wymaganie - poprawnie zbudowany dom. Bez tego WM może stać się koszmarem, a nie dobrodziejstwem.
Co to znaczy "poprawnie zbudowany dom? Tak w kilku zdaniach. Pierwszy raz o czyms takim słyszę w kontekście rekuperacji.

A co do grzyba itp, to myślę że głównie chodzi o straty ciepła, jakie generuje WG. Takie jest przynajmniej moje zdanie. Grzyb się czasem zdarza, częściej nie. Natomiast straty ciepła są obiektywne - występuja zawsze.

R&K
15-02-2012, 19:06
stare domy / czy mieszkania w blokach z wielkiej płyty nie są nara na grzyby aż tak bardzo jak nowe budownictwo z WG
zauważmy że okna i materiały izolacyjne w ostatnich latach znacznie polepszyły się
stare domy są zbudowane z gorszych materiałów i maja gorsze okna - przez nie również do domu dostaje się powietrze
znam przypadki gdzie wymiana starych nieszczelnych drewnianych okien na PVC ok 10 lat temu (czyli takie na dzisiejsze czasu już bardzo słabe) spowodowały znaczące pogorszenie się wentylacji w domu że w wielu pomieszczeniach powstał grzyb


Pytanie jest tylko jedno, jak dojdziemy do chwili kiedy energia podrożeje na tyle, że kasa idąca w komin będzie nie akceptowalna, to czy przypadkiem nie będzie to również czas kiedy teraz zainstalowana WM nie będzie wymagać generalnego remontu. Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym krócej pracuje bezawaryjnie i tym większe koszty jego naprawy.

w WM popsuć jedynie mogą się wentylatory - są centrale w których dostęp do nich jest utrudniony a są takie w których są one niemalże pod ręką - a ich koszt nie jest taki by po nastu go nie przełknąć - tak jak pisałem wcześniej WM zmniejsza straty ciepła które puszcza się "z dymem" / przez komin , rocznie jest to kilkaset złoty

yureq możesz uważać że to spisek, propaganda marketingowa .... ja nie jestem związany w zaden sposób z branża budowniczą - jestem zwykłym inwestorem - budującym na kredyt , czyli będę miał obciążenie finansowe przez wiele wiele lat , każdą złotówkę oglądam 10x z obu stron , dla mnie to czysta fizyka i matematyka w połączeniu z ekonomią/finansami

mówią że biednemu wiatr zawsze w oczy wieje ... tylko czemu ten przysłowiowy biedak nie chce się przed wiatrem schować ???

nie mam zamiaru nikogo tu obrażać i pisać że ktoś jest biedny czy głupi - jak to Gosia@ napisała bo chce mieć WG
problem polega na tym że większość inwestorów buduję na "czuja" lub tradycyjnie mimo że ma dostęp do NOWYCH TECHNOLOGI które nie zawsze są takie drogie jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać

życzę wszystkim budującym bocianom by mieli w tak zdecydowany sposób jak Gosia@ czy aksamitka wyrobione zdanie co do rodzaju wentylacji
najgorszy jest bowiem brak własnego zdania i kierowanie się zdaniem zasłyszanym na zasadzie bo mój znajomy/sąsiad etc

każdy ma swój rozum i umie przeanalizować wszystko co zostało tu napisane - tak więc myślę że nie ma sensu więcej się w tym temacie tu rozpisywać - Ci co będą chcieli na FM znajdą więcej szczegółowych informacji w wątkach tematycznych


Tylu, ilu decyduje się na wynajem firmy do zbudowania domu.
Niektórzy uczą się np. w tym celu rozwieszania prania po pokojach. Inni googlują w poszukiwaniu nawilżaczy. Nie zawsze nauka użytkowania wystarczy. WM wymaga poprawnie zbudowanego domu, WG wybacza wiele błędów, które są powszechne wśród budujących syst.gospodarczym.

OnOff - co masz na myśli pisząc że WM wymaga poprawnie zbudowanego domu ?? o jakich błędach piszesz? będę wdzięczny za rozwinięcie tego tematu bo może czegoś nie wiem lub coś przeoczyłem ... wg mojego stanu wiedzy WM projektuje się pod budynek a nie na odwrót

gosia@
15-02-2012, 19:13
Z innej beczki, bedzie ktoś ocieplał poddasze pianką?

gosia@
15-02-2012, 19:16
stare domy / czy mieszkania w blokach z wielkiej płyty nie są nara na grzyby aż tak bardzo jak nowe budownictwo z WG
zauważmy że okna i materiały izolacyjne w ostatnich latach znacznie polepszyły się
stare domy są zbudowane z gorszych materiałów i maja gorsze okna -Racja

Powiedz mi dlaczego masz bio kominek? ze względu na WM? czy przy tej WM mozna miec otwarte okna? Nie na chwilę, tylko np cały dzień w lecie? Nie dam rady przebrnac znowu przez cały watek o rekuperacji:-( Mam alarmy do przerobienia, piece i piankę w tym tygodniu:(

Atlanta
15-02-2012, 19:18
Przepraszam bardzo, rozumiem jestem niedoświadczonym bocianem ale czy mogę nieśmiało zaproponować ZAKOŃCZENIE TEMATU WENTYLACJI? Ok poznaliśmy dobre i złe strony, każdy się zastanowi i poczyta o tym, ewentualnie zapyta w wątku do tego przeznaczonym. Ile można:P

Piczman
15-02-2012, 19:21
czy przy tej WM mozna miec otwarte okna? Nie na chwilę, tylko np cały dzień w lecie?

Sam nie wiem, Ja nie otwieram na dłużej niż na 1 godzinę.
Tak na wszelki wypadek !

:D

gosia@
15-02-2012, 19:22
Przepraszam bardzo, rozumiem jestem niedoświadczonym bocianem ale czy mogę nieśmiało zaproponować ZAKOŃCZENIE TEMATU WENTYLACJI? Ok poznaliśmy dobre i złe strony, każdy się zastanowi i poczyta o tym, ewentualnie zapyta w wątku do tego przeznaczonym. Ile można:P do bólu mozna i nie narzekaj a ciesz sie, ze Panowie sie dzielą info. Masz inne pytania, proszę bardzo watek nie jest jednotorowy:> Ja napisałam o 99%, ale mam 1 % wahania i skoro mam możliwosc to korzystam z wiedzy innych.

R&K
15-02-2012, 19:28
Przepraszam bardzo, rozumiem jestem niedoświadczonym bocianem ale czy mogę nieśmiało zaproponować ZAKOŃCZENIE TEMATU WENTYLACJI? Ok poznaliśmy dobre i złe strony, każdy się zastanowi i poczyta o tym, ewentualnie zapyta w wątku do tego przeznaczonym. Ile można:P

jestem tego samego zdania - w ostatnim poście to samo zaproponowałem ... ;)


Racja

Powiedz mi dlaczego masz bio kominek? ze względu na WM? czy przy tej WM mozna miec otwarte okna? Nie na chwilę, tylko np cały dzień w lecie? Nie dam rady przebrnac znowu przez cały watek o rekuperacji:-( Mam alarmy do przerobienia, piece i piankę w tym tygodniu:(

1. dlaczego bio kominek ? żona bardzo lubi żywy ogień, w salonie nie chciałem robić kotłowni a przede wszystkim ograniczenie otworów w domu czyli rezygnacja z jakichkolwiek kominów - również tych grzewczych , pozostaje jedynie otwór do WM czerpnia i wyrzut
2. otwarte okna to też rodzaj wentylacji - wyłączam WM i otwieram okna
3. nie mam kominów - nie mam pieca - czyli 1 temat mniej do przeanalizowania :D
4. piana PUR - temat podobny do tego jak WM i WG - wielu zwolenników i wielu przeciwników , na dzień dzisiejszy jak dla mnie zbyt wiele niewiadomych lub niepewnych w kontekscie tego jak to będzie wyglądało po 10-20-30 latach - koszt wiezby dachowej i całego dachu jest zbyt duży by ryzykować - piana na więźbie z dużym prawdopodobieństwem powoduje że ona nie oddycha , + jest idelna jednorodna warstwa ocieplenia , ale powiem tak - nie słyszałem o domy pasywnym który miałby dach z pianą - wszystkie miały wełnę - więc i ja ociepliłem dach 40 cm warstwą wełny (20+20)

ewastudio1
15-02-2012, 19:31
Jeśli mogę się wtrącić ja mam grzybka prawie w każdym rogu znaczy w kuchni i nie mogę się tego świnstwa pozbyć więc przy budowie nowego domu wolę posłuchać się osób które mają coś do powiedzenia na ten temat i zrobić raz a porządnie niż potem żałowac napewno będę się radziła i w tej kwesti

aksamitka
15-02-2012, 19:33
to moze ja zmienie temat: w lazience mam okno- czy zamawiac szybe mleczna czy zwykla( tylko jak zaslonic okno?)

gosia@
15-02-2012, 19:34
jestem tego samego zdania - w ostatnim poście to samo zaproponowałem ... ;)




4. piana PUR - temat podobny do tego jak WM i WG - wielu zwolenników i wielu przeciwników , na dzień dzisiejszy jak dla mnie zbyt wiele niewiadomych lub niepewnych w kontekscie tego jak to będzie wyglądało po 10-20-30 latach - koszt wiezby dachowej i całego dachu jest zbyt duży by ryzykować - piana na więźbie z dużym prawdopodobieństwem powoduje że ona nie oddycha , + jest idelna jednorodna warstwa ocieplenia , ale powiem tak - nie słyszałem o domy pasywnym który miałby dach z pianą - wszystkie miały wełnę - więc i ja ociepliłem dach 40 cm warstwą wełny (20+20) Dzieki, czyli do czytania trzeba ruszyć o pianie

gosia@
15-02-2012, 19:35
to moze ja zmienie temat: w lazience mam okno- czy zamawiac szybe mleczna czy zwykla( tylko jak zaslonic okno?) Ale dachowe? sa piekne zaluzje i to niedrogie. Ja tak miałam i sobie bardzo chwaliłam

ewastudio1
15-02-2012, 19:39
Może troszkę z innej beczki :D myśleliście już o wnetrzach co sądzicie o projektowaniu wnętrz to dobry czy zły pomysł i jak to wygląda cenowo

gosia@
15-02-2012, 19:40
Może troszkę z innej beczki :D myśleliście już o wnetrzach co sądzicie o projektowaniu wnętrz to dobry czy zły pomysł i jak to wygląda cenowoTak, ja mam juz kupione 2 lampy;-) i zamówiony stół do jadalni. Architekt wnetrz imo zalezy od kasy jaka dysponujesz i Twoich uzdolnien w tym kierunku;-)

R&K
15-02-2012, 19:44
to moze ja zmienie temat: w lazience mam okno- czy zamawiac szybe mleczna czy zwykla( tylko jak zaslonic okno?)

mam ten sam problem - ale szybe wstawiłem zwykłą - okno mam 120x60 zamocowane wyżej więc na 90% raczej nie będę go niczym zasłaniał


Jeśli mogę się wtrącić ja mam grzybka prawie w każdym rogu znaczy w kuchni i nie mogę się tego świnstwa pozbyć więc przy budowie nowego domu wolę posłuchać się osób które mają coś do powiedzenia na ten temat i zrobić raz a porządnie niż potem żałowac napewno będę się radziła i w tej kwesti

czyli mamy już 1 osobę która potwierdza to o czym pisałem, a nie jest to odosobniony przypadek


Zaraz posypią się na Twoją głowę dane taktyczno-techniczne n/t czasu życia wentylatorów bliskiego nieskończoności itd. :) dlatego tego argumentu nawet nie przytaczałem. Sprzęt to również bieżąca obsługa. Filtry trzeba wymieniać, czyli jeszcze jedna czynność do wykonania. Dla jednego to żaden problem, dla innego upierdliwa konieczność. Filtr kosztuje. Dla jednych to niezauważalne grosze, dla tych, którzy z kredytem poszli na całość może oznaczać mniej bułek na śniadanko.

ja buduję na kredyt - w przedostatnim poście o tym pisałem więc nie będę powtarzał całości - kilkaset złoty to oszczędność na braku straty ciepła które ucieka przez kominy wentylacyjne , filtry to znikomy koszt nie wpływający na finalny koszt utrzymania urządzenia


Dzieki, czyli do czytania trzeba ruszyć o pianie

wiec może kilka przydatnych linków

dla wszystkich którzy

- izolacja poddasza pianą >> link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166846-izolacja-poddasza-piank%C4%85/page30)
- nie zrobili OZC a chcieli by, lub dla tych którzy nie wiedzą co to - oto link do wątku tematycznego (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC/page37)
- Gruntowe wymienniki ciepła >> link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85/page173)
- grzejący prądem tanio i efektywnie >> link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!/page451)
- ocieplenie poddasza wełna czy styropian >> link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192812-Stryo-zamiast-we%C5%82ny-na-poddaszu/page6)
- montaż okien w warstwie ocieplenia >> link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162002-montaz-w-warstwie-ocieplenia-jak-to-zrobic-dobrze/page112)



Może troszkę z innej beczki :D myśleliście już o wnetrzach co sądzicie o projektowaniu wnętrz to dobry czy zły pomysł i jak to wygląda cenowo

średnio 100 zł za 1m2 lub cena umowna za pomieszczenie zazwyczaj kilkaset zł za kuchnie/ łazienkę 2-3 tys za salon - wg mnie można za taką kasę kupić jakiś sprzet do domu

ewastudio1
15-02-2012, 19:45
to moze ja zmienie temat: w lazience mam okno- czy zamawiac szybe mleczna czy zwykla( tylko jak zaslonic okno?)

Ja będę decydowała się na normalne mleczne szyby nie podobaja mi się osobiście

aksamitka
15-02-2012, 19:49
Ale dachowe? sa piekne zaluzje i to niedrogie. Ja tak miałam i sobie bardzo chwaliłam

nie ,zwykle pionowe okno, jest no przy wejsciu do domu wiec nie bardzo może zostać nizasloniete a jakos nie widzi mi sie firanka czy roleta :(

ewastudio1
15-02-2012, 19:49
[QUOTE=R&K;5203623]mam ten sam problem - ale szybe wstawiłem zwykłą - okno mam 120x60 zamocowane wyżej więc na 90% raczej nie będę go niczym zasłaniał



czyli mamy już 1 osobę która potwierdza to o czym pisałem, a nie jest to odosobniony przypadek



ja buduję na kredyt - w przedostatnim poście o tym pisałem więc nie będę powtarzał całości - kilkaset złoty to oszczędność na braku straty ciepła które ucieka przez kominy wentylacyjne , filtry to znikomy koszt nie wpływający na finalny koszt utrzymania urządzenia



wiec może kilka przydatnych linków

dla wszystkich którzy

- izolacja poddasza pianą >> link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166846-izolacja-poddasza-piank%C4%85/page30)
- nie zrobili OZC a chcieli by, lub dla tych którzy nie wiedzą co to - oto link do wątku tematycznego (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC/page37)
- Gruntowe wymienniki ciepła >> link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85/page173)
- grzejący prądem tanio i efektywnie >> link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!/page451)
- ocieplenie poddasza wełna czy styropian >> link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192812-Stryo-zamiast-we%C5%82ny-na-poddaszu/page6)
- montaż okien w warstwie ocieplenia >> link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162002-montaz-w-warstwie-ocieplenia-jak-to-zrobic-dobrze/page112)[/QUOT
Przekonałeś mnie ha ha jestem na tak i napewno jeszcze będę sie Ciebie radziła w wielu kwestiach niema to jak ktoś na kim można polegać :p

ewastudio1
15-02-2012, 19:53
nie ,zwykle pionowe okno, jest no przy wejsciu do domu wiec nie bardzo może zostać nizasloniete a jakos nie widzi mi sie firanka czy roleta :(

i fajne sa panele w dzien moga być podniesione a wieczorem opuszczasz tylko trzeba pamietać o zasłanianiu :D

aksamitka
15-02-2012, 19:56
o wlasnie a o tym nie zawsze sie pamieta lub mozna nie zdążyć ;)

gosia@
15-02-2012, 19:56
Nie zapomniałem ;)
Buduję dom pod grzanie...bezpośrednio prądem :)
Zresztą R&K podobnie :)
Dziwne nie ;)
Wiem,że dla niektórych grzanie prądem jest drogie ale to podobny mit do tego,że WM jest droga :)Grzanie pradem dziwne? dlaczego?rozumiem sens i idee. Ja mam dom 250m2, dlatego nawet nie mysle o tym

R&K
15-02-2012, 19:57
i fajne sa panele w dzien moga być podniesione a wieczorem opuszczasz tylko trzeba pamietać o zasłanianiu :D

nie trzeba - wystarczy zrobic elektryczne i zastosowac czujnik zmierzchu - fajne nie ??

ewastudio1
15-02-2012, 19:58
Tak, ja mam juz kupione 2 lampy;-) i zamówiony stół do jadalni. Architekt wnetrz imo zalezy od kasy jaka dysponujesz i Twoich uzdolnien w tym kierunku;-)

Troszkę pojęcia mam nie chwaląc się ale dobrze byłoby nawet skonsultować i poradzić najbardziej obawiałabym się że coś poszłoby nie tak znaczy nie po mojej myśli bałabym sie zaufać choć wiem ze wczesniej jest projekt i ze go akceptuje lub nie

ewastudio1
15-02-2012, 20:01
nie trzeba - wystarczy zrobic elektryczne i zastosowac czujnik zmierzchu - fajne nie ??

a mogłabym Cię zatrudnić u siebie ha ha

R&K
15-02-2012, 20:02
to identycznie jak z budową TANIO, SZYBKO i (nie)DOKŁADNIE
nigdy te 3 na raz nie występują - zawsze parami

ewastudio1
15-02-2012, 20:02
o wlasnie a o tym nie zawsze sie pamieta lub mozna nie zdążyć ;)

wtedy sąsiad sie cieszy

R&K
15-02-2012, 20:05
a mogłabym Cię zatrudnić u siebie ha ha

a co miałbym robić :D bo nie jestem związany z branża budowlaną ale jak pisał OnOFF "braki w wiedzy i doświadczeniu można nadrobić mając odpowiednio duże chęci"

gosia@
15-02-2012, 20:06
Troszkę pojęcia mam nie chwaląc się ale dobrze byłoby nawet skonsultować i poradzić najbardziej obawiałabym się że coś poszłoby nie tak znaczy nie po mojej myśli bałabym sie zaufać choć wiem ze wczesniej jest projekt i ze go akceptuje lub nie Ja mam przyjaciółke architekta, tak że nie mam problemu z dogadaniem, ale...z architektem jak z meżem;-) musisz dobrze wybrać, bo..
1. musisz nadawac na tych samych falach, komunikacja bardzo wazna rzecz. Musisz mieć komfort na tyle duzy, ze bez krępacji powiesz o szafce nocnej z miejscem na prezerwatywy:D muszą pasować Ci realizacje danej osoby, patrz portfolio itd, itd

ewastudio1
15-02-2012, 20:22
[QUOTE=R&K;5203723]a co miałbym robić :D bo nie jestem związany z branża budowlaną ale jak pisał OnOFF "braki w wiedzy i doświadczeniu można nadrobić mając odpowiednio duże chęci"[/QUOTE zawsze coś się znajdzie zaczynajac od wentylacji a kończac na ........... :rotfl:wnętrzach ha ha

ewastudio1
15-02-2012, 20:27
Ja mam przyjaciółke architekta, tak że nie mam problemu z dogadaniem, ale...z architektem jak z meżem;-) musisz dobrze wybrać, bo..
1. musisz nadawac na tych samych falach, komunikacja bardzo wazna rzecz. Musisz mieć komfort na tyle duzy, ze bez krępacji powiesz o szafce nocnej z miejscem na prezerwatywy:D muszą pasować Ci realizacje danej osoby, patrz portfolio itd, itd

Ogladając niektóre domy widać taką spójność wszystko do siebie pasuje jest to super efekt ale niechcący można coś popsuć i tego się boje chodzi np. o kolor drzwi okien scian i wielu innych rzeczach które tworza całość

gosia@
15-02-2012, 20:29
Ogladając niektóre domy widać taką spójność wszystko do siebie pasuje jest to super efekt ale niechcący można coś popsuć i tego się boje chodzi np. o kolor drzwi okien scian i wielu innych rzeczach które tworza całość
Jest mnostwo blogow o wnetrzach, jest watek na FM tez, ogladaj i szukaj inspiracji:-)

R&K
15-02-2012, 20:33
zawsze coś się znajdzie zaczynajac od wentylacji a kończac na ........... :rotfl:wnętrzach ha ha

przy cytowaniu regularnie zjadasz "]" zawias zamykający cytat ;)

a co do tego co napisałaś .... Ugotowani.pl ....w TVN właśnie jest :P

ewastudio1
15-02-2012, 20:36
przy cytowaniu regularnie zjadasz "]" zawias zamykający cytat ;)

a co do tego co napisałaś .... Ugotowani.pl ....w TVN właśnie jest :P

.......nie rozumiem:(

ewastudio1
15-02-2012, 20:57
Hej śpicie wszyscy:p

R&K
15-02-2012, 21:04
ja szukam czegos .... specjalnie dla Ciebie ... :P tylko jakos znalesc nie moge ... :(

R&K
15-02-2012, 21:18
http://www.youtube.com/watch?v=bIjEDu2x4uc

ewastudio1
15-02-2012, 21:28
niewiem co napisać :pco o tym myslec

ewastudio1
15-02-2012, 21:31
a rzadko nie mam nic do powiedzenia nie wiem co chciałes przez ten filmik mi przekazac

R&K
15-02-2012, 21:32
to tylko takie sympatyczne nawiazanie to Twojego AVATARA w kontekcie kobiety budującej

krissss
15-02-2012, 21:33
Witam wszystkich. Budowę domu mam nadzieję rozpocząć w czerwcu. Projekt który bardzo wpadł mi oko to Olgierd z pracowni Domowe Klimaty (http://www.domoweklimaty.pl/index.php?page=projects&action=project&project_id=2785). Niestety nie znalazłem nikogo kto ten dom zbudował aby poznać jego ewentualne wady . Projekt spełnia większość moich wymagań, jednak chciałbym poznać fachowe i bezstronne opinie o tym projekcie. Bardzo liczę na państwa pomoc

Pozdrawiam,
Krzysiek

ewastudio1
15-02-2012, 21:33
to małe przegięcie :(

ewastudio1
15-02-2012, 21:34
to tylko takie sympatyczne nawiazanie to Twojego AVATARA w kontekcie kobiety budującej

Ok już sie nie gniewam :yes:

marta&robert
15-02-2012, 23:01
Co do okien w łazience, to być może nie odkrywam Ameryki i juz to widzieliście, dla mnie jednak to była nowinka - mam na myśli żaluzje pionowe wewnętrzne montowane na dole, a nie na górze okna. Fajny pomysł do łazienki. Można regulować stopień zasłonięcia/ odsłonięcia okna, i mieć jednocześnie górę okna odsłoniętą. Czyli słonko jest w łązience, a sąsiadom na pochybel ;)

S.P.
16-02-2012, 07:13
Co prawda temat wentylacji miał zostać ostatecznie zamknięty na tym wątku, ale nie było mnie ty kilka dni i dopiero poczytałam, co się działo i jak gorąco było w tym zakresie. Niech każdy z nas buduje po swojemu i nie przekonuje innych do swoich rozwiązań, tak będzie najzdrowiej dla nas wszystkich.

W sprawie żaluzji, o których pisze Marta i Robert, to fajna sprawa, nie tylko w łazience.

aksamitka
16-02-2012, 07:18
Co do okien w łazience, to być może nie odkrywam Ameryki i juz to widzieliście, dla mnie jednak to była nowinka - mam na myśli żaluzje pionowe wewnętrzne montowane na dole, a nie na górze okna.
???

cronin
16-02-2012, 08:48
chodzi o żaluzje/roletki podciągane z dołu do góry a nie opuszczane z góry na dół? takie jakbyplisowane?

aksamitka
16-02-2012, 08:58
to chyba poziome a nie pionowe?

cronin
16-02-2012, 09:08
pliski w poziomie a podciągane pionowo do góry - jeśli to o takie chodzi :)

marta&robert
16-02-2012, 10:26
chodzi o żaluzje/roletki podciągane z dołu do góry a nie opuszczane z góry na dół? takie jakby plisowane? pliski w poziomie a podciągane pionowo do góry - jeśli to o takie chodzi :)

Tak, dzięki Cronin, o takie właśnie chodzi :) Fajnie to wygląda i przede wszystkim jest bardzo praktyczne.

Ja osobiście będę miała łazienkę na poddaszu i cieszę się, że mnie nie dotyczy ten problem :roll: Wydaje mi się, że to zawsze kłopotliwe - nawet jeśli sąsiedzi są daleko to zawsze domownik może przechodzić przez ogródek za oknem ;) (jeśli mowa o oknie na parterze).

Za to mam duży problem sensownego zagospodarowania łazienki na poddaszu, bo ściana kolankowa jest dość niska (chyba 80cm) i skos dachu duży. Łazienki to w ogóle dla nas wyzwanie i nie rozwiązaliśmy jeszcze tego problemu. To, co jest w projekcie nie zadowala nas. Mamy troje dzieci i zastanawiamy się nad zrobieniem sobie tzw. "master bedroom" - sypialni połączonej z "prywatną" łązienką i garderobą. Nie wiem jednak czy nas stać na taki luksus (hmm.. no bo jak już robić coś takiego, to by się chciało zrobić luksusowo w miarę :oops:). Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy to praktyczne mieć łazienkę wydzieloną z ogólnodostępnej części domu i dostępną wyłącznie dla dwóch osób?

cronin
16-02-2012, 10:50
Oczywiście że to luksus, tylko pamiętaj że im więcej łazienek, tym więcej sprzątania dla ciebie (chyba że sprzątacie na zmianę). Tak naprawdę zależy to od finansów, łazienki w ogóle są dość kosztowne. Choć przy trójce dzieci to aż się prosi o 1 dla rodziców 1 dla dzieci i oddzielny wc dla gości. Ja przy dwójce mam górną główną z wanną i dolną małą z prysznicem, też myślałam nad trzecią dla nas (bo miejsce mamy) ale nie cierpię sprzątać łazienek więc się ograniczyłam.

gosia@
16-02-2012, 11:34
Tak, dzięki Cronin, o takie właśnie chodzi :) Fajnie to wygląda i przede wszystkim jest bardzo praktyczne.

Ja osobiście będę miała łazienkę na poddaszu i cieszę się, że mnie nie dotyczy ten problem :roll: Wydaje mi się, że to zawsze kłopotliwe - nawet jeśli sąsiedzi są daleko to zawsze domownik może przechodzić przez ogródek za oknem ;) (jeśli mowa o oknie na parterze).

Za to mam duży problem sensownego zagospodarowania łazienki na poddaszu, bo ściana kolankowa jest dość niska (chyba 80cm) i skos dachu duży. Łazienki to w ogóle dla nas wyzwanie i nie rozwiązaliśmy jeszcze tego problemu. To, co jest w projekcie nie zadowala nas. Mamy troje dzieci i zastanawiamy się nad zrobieniem sobie tzw. "master bedroom" - sypialni połączonej z "prywatną" łązienką i garderobą. Nie wiem jednak czy nas stać na taki luksus (hmm.. no bo jak już robić coś takiego, to by się chciało zrobić luksusowo w miarę :oops:). Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy to praktyczne mieć łazienkę wydzieloną z ogólnodostępnej części domu i dostępną wyłącznie dla dwóch osób?Ja miałam i bardzo sobie chwaliłam:-) teraz tez tak mam, przesle Ci fotę. Sama mam 3 dzieci i nie wyobrazam sobie domu bez 3 łazienek:-) W starym domu w ogole miałam wanne w sypialni;-) a za drzwiami bidet, ubikacje i prysznic. W ostatnim muratorze jest opisane połaczenie lazienki, garderoby i sypialni. A łazienki sprzataja swoje u mnie dzieci;-)

marta&robert
16-02-2012, 11:53
My też mamy w projekcie trzy łazienki i również z myślą o tym wybieraliśmy projekt. Na dole - tak jak Ty, cronin mamy zaplanowane WC z prysznicem dla gości, a na górze dwie łazienki. Za sprzątaniem w ogóle nie przepadam, natomiast łazienki jakoś szczególnie mnie nie przerażają :) Za to widzę teraz jaka to mordęga mieć nieprzemyślany rozkład łazienek w domu - mieszkamy w szeregowcu. Na dole (między garażem a wyjściem na ogród:eek:) jest wielka łazienka z trójkątną wanną. Za to trzy kondygnacje wyżej, obok trzech sypialni mega klitka, w której dwie osoby nie mogą sie minąć. A, zapomniałam, że obok salonu kąpielowego na dole ;) jest przez ścianę (!!) WC z prysznicem. No obłęd po prostu! Kąpiel dzieci wiąże się z noszeniem przez wszystkie piętra piżam, szlafroków i kapci - a wszystko x3 :) A przede wszystkim dół jest nieogrzewany... Rozumiecie, nie?:D
gosia@ wiem o artykule w Muratorze :) prześledziłam temat uważnie, stąd moja wzmianka o luksusie ;) Akurat wanny w sypialni bym nie chciała, ale łazienkę za szklanymi drzwiami to owszem... :)

cronin
16-02-2012, 12:23
W razie czego jedną łazienkę można wykończyć w późniejszym terminie , jak się dozbiera na wymarzone luksusy :)
A rozkład w szeregowcu faktycznie fatalny, czasem zastanawiam się kto to projektuje, chyba student I roku na obowiązkowych praktykach.

aksamitka
16-02-2012, 12:46
kurcze a u nas bedzie tylko 1 lazienka, mamy 1 dziecko( byc moze kiedys 2)

cronin
16-02-2012, 12:55
Chodzi głównie o to żeby mieć łazienkę na każdej kondygnacji, resztę uzależnia się od kasy , miejsca i chęci do sprzątania :)

Piczman
16-02-2012, 12:55
Ja tez mam jedną łazienkę.
Jedyny problem to to że jest wspólna dla gości i domowników .
Fajnie jest mieć drugą, takie małe WC przynajmniej tylko dla gości .
Tak uważam .

marta&robert
16-02-2012, 13:21
Myślę, że wielkość rodziny ma bardzo duże znaczenie przy decyzji o ilości łazienek (choć można i mieszkać w bloku z jedną łazienką mając trójkę dzieci i się z tego powodu nie umiera - wiem, bo jako dziecko tak właśnie mieszkałam), choć funkcjonalność łazienki/ łazienek jest chyba jeszcze istotniejsza (patrz nasze trzy łazienki w szeregowcu... :razz:)

No i dla gości - zgadzam się - fajnie mieć osobną łazienkę lub chociaż WC. Myślę, że to krępujące gdy odwiedzający cię ludzie oglądają twoje szczoteczki do zębów :/ Chociaż i tu ma znaczenie kwestia zagospodarowania pomieszczenia - można to przecież zrobić tak by zachować intymność "sprzętów" ;) domowników.

gosia@
16-02-2012, 15:54
Myślę, że wielkość rodziny ma bardzo duże znaczenie przy decyzji o ilości łazienek (choć można i mieszkać w bloku z jedną łazienką mając trójkę dzieci i się z tego powodu nie umiera - wiem, bo jako dziecko tak właśnie mieszkałam), choć funkcjonalność łazienki/ łazienek jest chyba jeszcze istotniejsza (patrz nasze trzy łazienki w szeregowcu... :razz:)

No i dla gości - zgadzam się - fajnie mieć osobną łazienkę lub chociaż WC. Myślę, że to krępujące gdy odwiedzający cię ludzie oglądają twoje szczoteczki do zębów :/ Chociaż i tu ma znaczenie kwestia zagospodarowania pomieszczenia - można to przecież zrobić tak by zachować intymność "sprzętów" ;) domowników.Ja mam łazienke przy swojej sypialni. Kibelek na dole ze zlewem oddzielny i 2 łazienki na pietrze. Dla gości i dzieci. Taki ukłąd dla mnie jest optymalny. Gosci mamy czesto, a dzieci w łazience maja sajgon. PLus mam 2 córki syna;-) obecnie wykonczenie łazienki to juz nie jest duzy koszt, a komfort ogromny.

yureq
16-02-2012, 16:12
Za to mam duży problem sensownego zagospodarowania łazienki na poddaszu, bo ściana kolankowa jest dość niska (chyba 80cm) i skos dachu duży. Łazienki to w ogóle dla nas wyzwanie i nie rozwiązaliśmy jeszcze tego problemu. To, co jest w projekcie nie zadowala nas. Mamy troje dzieci i zastanawiamy się nad zrobieniem sobie tzw. "master bedroom" - sypialni połączonej z "prywatną" łązienką i garderobą. Nie wiem jednak czy nas stać na taki luksus (hmm.. no bo jak już robić coś takiego, to by się chciało zrobić luksusowo w miarę :oops:). Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy to praktyczne mieć łazienkę wydzieloną z ogólnodostępnej części domu i dostępną wyłącznie dla dwóch osób?

Master bedroom to moim zdaniem świetne rozwiązanie. Już abstrahując od wszelkich "niegrzecznych" zalet, to w domu miewasz też gości, którzy nie plączą ci się po twojej prywatnej strefie. No i z dziećmi nie trzeba się bić o dostęp o poranku ;-).
My mieliśmy coś takiego w projekcie oryginalnie, ale nasz architekt przy jego adaptacji tak poszalał, że nam szczęki poopadały (w pozytywnym sensie). Będziemy mieć teraz w domu w sumie 3 łazienki:
- ubikację z umywalką na parterze,
- sporą łazienkę*z wanną i toaletką przy naszej sypialni (toaletka bardzo fajnie wkomponowana w skosy)
- dużą łazienkę ogólnodostępną z prysznicem i wanną na piętrze.

yureq
16-02-2012, 16:15
W ostatnim muratorze jest opisane połaczenie lazienki, garderoby i sypialni.

Ja czytałem ten artykuł, to mieliśmy już kupiony projekt. Szczerze mówiąc te rozwiązania, jakie są w tym artykule przestawione strasznie mi się nie podobają. Jakieś to wszystko takie klaustrofobiczne ;-)

ewastudio1
16-02-2012, 18:31
Ja mam w planach dwie łazienki na dole bedzie spora 11m2 w planach dwie umywalki no i resztę urządzeń a na górze druga myśle ze to w zupełności wystarczy mogę zribić wc na dole pod schodami dodatkową ale chciałabym zeby schody były ozdobą holu więc nie zdecyduje się na nią

ewastudio1
16-02-2012, 18:35
jakie macie pomysły na schody bo ja chciałabym zelbetowe czy coś takiego w delikatnym łuku co o tym sadzicie

gosia@
16-02-2012, 18:44
Ja czytałem ten artykuł, to mieliśmy już kupiony projekt. Szczerze mówiąc te rozwiązania, jakie są w tym artykule przestawione strasznie mi się nie podobają. Jakieś to wszystko takie klaustrofobiczne ;-)Ja juz nie komentuje nawet tych powierzchni które oni proponuja, ale ja jezeli chodzi o powierzchnie to nie wierze Muratorowi za grosz;-) tak samo jak nie uwierze ze pokoj 9m2 jest wygodny

kupiecjudex
16-02-2012, 19:01
jakie macie pomysły na schody bo ja chciałabym zelbetowe czy coś takiego w delikatnym łuku co o tym sadzicie

Na jakichś drewnianych sie u mnie skończy, też w kształcie łuku. jak policzyć koszt żelbetowych to podobnie wychodzi. Przy betonowych masz problem bo na zakręcie można iść tylko z jednej strony, są mniej wygodne, w drewnianych nie robisz podstopnia i jest inaczej, za to czasami drweniane mogą trzeszczeć, ale to już kwestia wykonawstwa. Betonowe jedynie ze spoczynkiem wtedy to może mieć sens (oczywiście według mnie), ale to nie do każdego wnętrza pasuje.

ewastudio1
16-02-2012, 19:12
Na jakichś drewnianych sie u mnie skończy, też w kształcie łuku. jak policzyć koszt żelbetowych to podobnie wychodzi. Przy betonowych masz problem bo na zakręcie można iść tylko z jednej strony, są mniej wygodne, w drewnianych nie robisz podstopnia i jest inaczej, za to czasami drweniane mogą trzeszczeć, ale to już kwestia wykonawstwa. Betonowe jedynie ze spoczynkiem wtedy to może mieć sens (oczywiście według mnie), ale to nie do każdego wnętrza pasuje.

też podobają mi się drewniane ale zelbetowe bardziej ale u mnie bok schodów bedzie biegł po ścianie wiec nie wiem czy wyjdą mi te po łuku

kupiecjudex
16-02-2012, 19:16
No to chyba lepsze będą ze spoczynkiem.

Przed chwilą przejrzałem prognozy pogody na najbliższe dni.
Ja naprawdę lubię zimę, zawsze ją lubiłem - to mi chyba z dzieciństwa zostało.
Ale w tym roku po raz pierwszy w życiu zaczyna mnie wk....wiać!!!!!
Miałem w marcu budowę zaczynać, a jak na razie to nawet przyłącza tymczasowego nie mogę zrobić bo śnieg za kolana, a ziemię trzeba by kilofem kopać!!!!

ewastudio1
16-02-2012, 19:20
No to chyba lepsze będą ze spoczynkiem.

Przed chwilą przejrzałem prognozy pogody na najbliższe dni.
Ja naprawdę lubię zimę, zawsze ją lubiłem - to mi chyba z dzieciństwa zostało.
Ale w tym roku po raz pierwszy w życiu zaczyna mnie wk....wiać!!!!!
Miałem w marcu budowę zaczynać, a jak na razie to nawet przyłącza tymczasowego nie mogę zrobić bo śnieg za kolana, a ziemię trzeba by kilofem kopać!!!!

Nie złość się zawsze może być gorzej ha ha ja śpie spokojnie mam dużo czasu do jesieni może odpuści

ewastudio1
16-02-2012, 19:21
a co to znaczy spoczynek chodzi o te schodki :p

marta&robert
16-02-2012, 19:26
My musimy mieć schody pełne, niestety, bardzo podobają mi się ażurowe, kręcone i drewniane, które są ozdobą holu..... :rolleyes: U nas to niemożliwe. Ale za to zrobiłam zmianę w projekcie, odwróciłam bieg schodów i dzięki temu zyskałam pod nimi sporo miejsca na spiżarnię dostępna z kuchni, a bardzo mi zależało by ją mieć i nie trzymać zgrzewek mleka i soku w garażu ;)

ewastudio1
16-02-2012, 19:32
My musimy mieć schody pełne, niestety, bardzo podobają mi się ażurowe, kręcone i drewniane, które są ozdobą holu..... :rolleyes: U nas to niemożliwe. Ale za to zrobiłam zmianę w projekcie, odwróciłam bieg schodów i dzięki temu zyskałam pod nimi sporo miejsca na spiżarnię dostępna z kuchni, a bardzo mi zależało by ją mieć i nie trzymać zgrzewek mleka i soku w garażu ;)

ja w planie mam tez miejsce tz schowek ale nie wykorzystam go mam spizarnie przy kuchni myśle że wiele rzeczy wyjdzie w trakcie budowy wiele niespodzianek mam taką nadzieję ze wiecej tych miłych

kupiecjudex
16-02-2012, 19:37
a co to znaczy spoczynek chodzi o te schodki :p

To taka płaska powierzchnia na zakręcie schodów. nie wiem jak ci to wytłumaczyć.
Np w bloku masz schody w jedną a potem w drugą stronę między masz płaską powierzcnię na której zmieniasz kierunek - to jest właśnie spoczynek.
Mam nadzieję żęśmy się dogadali:roll:

kupiecjudex
16-02-2012, 19:40
Coś takiego
http://www.budnet.pl/Podstawowe_elementy_i_rodzaje_schodow,Wykonczenie_ podlog,a=972.html

ewastudio1
16-02-2012, 19:41
To taka płaska powierzchnia na zakręcie schodów. nie wiem jak ci to wytłumaczyć.
Np w bloku masz schody w jedną a potem w drugą stronę między masz płaską powierzcnię na której zmieniasz kierunek - to jest właśnie spoczynek.
Mam nadzieję żęśmy się dogadali:roll:

tak jakby :D wiem blądynka jestem

S.P.
16-02-2012, 19:43
Łazienka przy sypialni rodziców - stanowcze, zdecydowane TAK. Miałam takie rozwiązanie w poprzednim domu i w tym nowo budowanym nie wyobrażam sobie inaczej. W tej chwili zajmuję mieszkanie z jedną łazienką i to jest koszmar jakiś czarny. Gdy tylko jedna osoba zniknie za drzwiami łazienki, natychmiast ktoś inny pilnie potrzebuje tam wejść. Nas jest czworo.
W moim nowym domu będą dwie łazienki na górze. Jedna przy sypialni z garderobą. W niej będzie prysznic i wanna. W łazience synów będzie tylko prysznic. Tak mieli dotychczas i świetnie się sprawdzało. Na dole też będzie pełna łazienka, tzn z prysznicem, ale nie traktuję jej jako gościnnej, tylko po prostu ogólnodostępną dla domowników no i gości również. Przecież po powrocie z ogrodu nie będę biegała zakurzona na górę, aby się wykąpać.

S.P.
16-02-2012, 19:44
Ewastudio, bo to jest spocznik a nie spoczynek. Ten drugi z czym innym mi się kojarzy :-)

S.P.
16-02-2012, 19:49
Ja juz nie komentuje nawet tych powierzchni które oni proponuja, ale ja jezeli chodzi o powierzchnie to nie wierze Muratorowi za grosz;-) tak samo jak nie uwierze ze pokoj 9m2 jest wygodny
Gosiu tu się z tobą nie zgodzę, mój syn miał pokój dziewięcio metrowy o doskonałych proporcjach i kształcie, był super wygodny, młody miał wtedy wtedy pięć lat, ale sprzęty meblowe, że tak powiem dorosłe.

ewastudio1
16-02-2012, 19:50
Coś takiego
http://www.budnet.pl/Podstawowe_elementy_i_rodzaje_schodow,Wykonczenie_ podlog,a=972.html

to mi się nie podoba :no:

ewastudio1
16-02-2012, 19:53
Ewastudio, bo to jest spocznik a nie spoczynek. Ten drugi z czym innym mi się kojarzy :-)

kupiecjudex tak napisał a ja nie wiedziałam o co chodzi ha ha

ewastudio1
16-02-2012, 20:07
Mój młody mimo,że od 17 lat użytkuje 9m2(3x3) i nie widzi problemu ;)
Od 20 lat mamy jedną łazienkę w M4 i jest ok.W domu będzie łazienka i WC.
Może dla tego wymysł jednej łazienki na jednego użytkownika wydaje mi się...dziwny :)

Jeśli pokój jest dobrze urządzony, przemyślany to wszystko ok wystarczy 9m2

ewastudio1
16-02-2012, 20:34
Jak pozbyć się odgłosów wogóle dzwięków chodzi mi o akustyke w domu z antresolą czy da się to wyciszyć

marta&robert
16-02-2012, 20:44
Nikt nie mówi o jednej łazience na jednego domownika ;)
Ja się zastanawiam czy w łazience dzieci (o ile my będziemy mieć swoją) warto wstawiać wannę? W tym momencie dzieci są małe (3 i 5 lat) więc kąpią się w zasadzie tylko w wannie, ale z doświadczenia wiem, że gdy się jest dorosłym, to sie wanny nie używa... Z drugiej strony w naszej łazience chciałabym właśnie mieć wannę jako miejsce relaksu - chociaż zdaję sobie sprawę, że to nie praktyczne (jak wyżej). No ale przecież nie zrobię wanny i prysznica, choć to by było najsensowniejsze. A moze właśnie tak to "powinno być"? Masterbedroom to ma dla mnie być miejsce relaksu a nie "umywalnia" ;)
Pytanie do tych, którzy korzystają z małżeńskiej łazienki: co w niej macie? Prysznic czy wannę czy jedno i drugie i dlaczego?? Z góry dzięki ;)


Jak pozbyć się odgłosów wogóle dzwięków chodzi mi o akustyke w domu z antresolą czy da się to wyciszyć myślę, że to zależy od architektury budynku. Jeśli góra jest otwarta to chyba odgłosów się nie pozbędziesz, a jeśli zamknięta (np. na górze korytarz i pokoje) to ich nie będzie :)

Atlanta
16-02-2012, 21:09
Bez przesady, można rozmawiać o wentylacji ale z umiarem ;)

U nas będzie jedna łazienka z dużą wanna i prysznicem. Na dole tylko mini wc. Bardzo bym chciała mieć własną łazienkę małżeńską ale nie ma miejsca :/

Schody będą betonowe ze spocznikiem, stopnie drewniane. Pod schodami chyba zrobię pralnię.

Marta&robert a może zastanówcie się nad dużym, głebokim brodzikiem. To "prawie" jak wanna

marta&robert
16-02-2012, 23:13
Marta&robert a może zastanówcie się nad dużym, głebokim brodzikiem. To "prawie" jak wanna

Ale mówisz o brodziku dla dzieci czy dla mnie do relaksu? :lol2: A tak poważnie - jest to niby jakieś wyjście, ale wtedy musiałabym kapać dzieciaki po kolei, a tak to "wrzucamy" wszystkich na raz :)

kamaar
17-02-2012, 06:20
a ja w domu będę mieć wanne, teraz mam kabinę i bardzo mi brakuje czasem wziąć długą, relaksującą kąpiel. w poprzednim mieszkaniu miałam wannę i wiem, że łatwiej jest wziąć sam prysznic w wannie, niż się położyć w brodziku ;)

S.P.
17-02-2012, 07:24
marta &robert Ja miałam i mieć będę w nowym domu w naszej małżeńskiej łazience wanne i prysznic, u dzieciaków tylko prysznic. Chłopaki czasami korzystali z wanny u nas, ale 99 kąpieli brali pod prysznicem. Wanna u nich, to byłoby dodatkowe sprzątanie dla mnie, bo moi chłopcy niby się nawet garną do pomocy ale ta jakość mi ni odpowiada ;-)

gosia@
17-02-2012, 08:33
marta &robert Ja miałam i mieć będę w nowym domu w naszej małżeńskiej łazience wanne i prysznic, u dzieciaków tylko prysznic. Chłopaki czasami korzystali z wanny u nas, ale 99 kąpieli brali pod prysznicem. Wanna u nich, to byłoby dodatkowe sprzątanie dla mnie, bo moi chłopcy niby się nawet garną do pomocy ale ta jakość mi ni odpowiada ;-)
Tak samo. U nas wanna i prysznic. dzieci tylko prysznic, jak beda sie chcialy wykapac i polezec to jedna wanna wystarczy. Marta polecam bidet w łazience dzieci:-) Serio, serio. U mnie bardzo sie sprawdzał począwszy od mycia nóg! rak i dolnych rejonych. A za chwilę dorosną i to duze ułatwienie. Bidet dostaniesz juz za 400 zł,z aden koszt a wygoda ogromna

gosia@
17-02-2012, 09:00
Najlepszym materiałem dźwiękochłonnym z uwagi na dużą masę własną są silikaty :)Lepsza ma keramzyt, albo taka sama

Atlanta
17-02-2012, 10:12
Chodziło mi o brodzik dla dzieci. Dla dorosłych oczywiście wanna (najlepiej dwuosobowa :D) i prysznic.

Ja jestem od zawsze "wannowa" i prysznica mi często brakuje.

Albo faktycznie może sama wanna ale z kotarą? Są też takie fajne szklane drzwiczki do wanny (jakkolwiek się nazywają ;) )

ewastudio1
17-02-2012, 11:21
Najlepszym materiałem dźwiękochłonnym z uwagi na dużą masę własną są silikaty :)

Ale już postanowione i raczej nie pszekonam mojego męża do silikatów bedzie cegła max a nie mogę wyciszyć stropu i wogóle ścian

gosia@
17-02-2012, 11:28
Ale już postanowione i raczej nie pszekonam mojego męża do silikatów bedzie cegła max a nie mogę wyciszyć stropu i wogóle ścian Ewa, a dlaczego nie przekonasz? silka chyba tansza do tego jest

ewastudio1
17-02-2012, 11:34
Ewa, a dlaczego nie przekonasz? silka chyba tansza do tego jest

to napiszcie mi co jest lepsze i dlaczego to moze będe miała jakieś argumenty za

chinczyk
17-02-2012, 11:36
Witam Wszystkich ,
tak samo jak Wy zaczynamy tej wiosny budowę naszej "letniej rezydencji" :p a mianowicie SOSENKA II z MG Projekt http://www.mgprojekt.com.pl/sosenka-2 .
Jestem pewien ,że z Wami i Waszym doświadczeniem będzie mi i żonie łatwiej.
Na razie jesteśmy na etapie wniosków o warunki przyłączy ale jesteśmy dobrej myśli , że może wczesną jesienią stukniemy się lampką szampana na naszym wymarzonym tarasie.

gosia@
17-02-2012, 11:37
to napiszcie mi co jest lepsze i dlaczego to moze będe miała jakieś argumenty zaSilka ma lepsze wlasciwosci akustyczne, jest odporna na plesn i grzyby:-)

ewastudio1
17-02-2012, 11:37
to napiszcie mi co jest lepsze i dlaczego to moze będe miała jakieś argumenty za
Mój mąż tak się napalił na tego maxa że szok może jest cieplejszy ogólnie ale nie wiem nie znam się POMOCY:confused:

cronin
17-02-2012, 12:21
To czy jest cieplejszy nie ma tak naprawdę znaczenia przy ścianach 2,3-warstwowych, za ocieplenie i tak odpowiada styropian/wełna. Wg mnie nie ma co kruszyć kopii czy max czy silka, różnice będą niewielkie, a lepiej zostaw sobie siły i argumenty na wykończeniówkę ("wiesz kochanie ja ci ustąpiłam przy ścianach ty mi ustąp przy umywalkach" :) ) Szkoda czasu i nerwów, jeśli mu tak zależy.

aksamitka
17-02-2012, 12:44
le z doświadczenia wiem, że gdy się jest dorosłym, to sie wanny nie używa...


ja uzywam wanny pomimo ze nie jestem juz dzieckiem ;)

ewastudio1
17-02-2012, 12:45
To czy jest cieplejszy nie ma tak naprawdę znaczenia przy ścianach 2,3-warstwowych, za ocieplenie i tak odpowiada styropian/wełna. Wg mnie nie ma co kruszyć kopii czy max czy silka, różnice będą niewielkie, a lepiej zostaw sobie siły i argumenty na wykończeniówkę ("wiesz kochanie ja ci ustąpiłam przy ścianach ty mi ustąp przy umywalkach" :) ) Szkoda czasu i nerwów, jeśli mu tak zależy.

Niema to jak dobra koleżanka ha ha sama nie wpadłabym na to ....

pukul
17-02-2012, 13:35
wiem że OKNA to bardzo odległy termin ale powoli się rozglądam po okolicznych firmach i dosłownie ZBARANIAŁAM myślałam, że największy problem będzie taki - jakiej firmy, jaki kolor itp... a tu dostaje powoli wyceny (od 10 tyś do 22 tyś :) ) i nie wiem kompletnie na co zwracać uwagę... bardzo proszę doświadczonych forumowiczów o małe - chociaż malutkie podpowiedzi. a przykładowa wycena zawiera m.in. takie informacje
PRZESYŁAM WYCENĘ OKIEN PCV Z FIRMY DRUTEX.
-PROFIL 5 KOMOROWY KLASA A
-KOLOR OBUSTRONNY ZŁOTY DĄB(WYKONANE NA RDZENIU BRĄZOWYM)
-SZYBA STANDARD U=1,0 LUB ZA DOPŁATĄ POTRÓJNA U=0,7
-PO 2 ZACZEPY ANTYWYWAŻENIOWE NA KAŻDYM SKRZYDLE
-BLOKADA BŁĘDNEGO POŁOZENIA KLAMKI
-MIKROWENTYLACJA
- OKUCIA MACO
-USZCZELKA DOWRĘBOWA
tylko nic mi to nie mówi
PROSZĘ POMÓŻCIE (ta oferta jest najtańsza - potem Oknoplast, Jezierski...)

aksamitka
17-02-2012, 13:41
drutex nie ma dobrej opini na forum, my chyba zdecydujemy sie na oknoplus

pukul
17-02-2012, 14:29
drutex nie ma dobrej opini na forum, my chyba zdecydujemy sie na oknoplus

dzięki... wysłałam do nich "zapytanie" :)

Esiak
17-02-2012, 14:38
wiem że OKNA to bardzo odległy termin ale powoli się rozglądam po okolicznych firmach i dosłownie ZBARANIAŁAM myślałam, że największy problem będzie taki - jakiej firmy, jaki kolor itp... a tu dostaje powoli wyceny (od 10 tyś do 22 tyś :) ) i nie wiem kompletnie na co zwracać uwagę... bardzo proszę doświadczonych forumowiczów o małe - chociaż malutkie podpowiedzi. a przykładowa wycena zawiera m.in. takie informacje
PRZESYŁAM WYCENĘ OKIEN PCV Z FIRMY DRUTEX.
-PROFIL 5 KOMOROWY KLASA A
-KOLOR OBUSTRONNY ZŁOTY DĄB(WYKONANE NA RDZENIU BRĄZOWYM)
-SZYBA STANDARD U=1,0 LUB ZA DOPŁATĄ POTRÓJNA U=0,7
-PO 2 ZACZEPY ANTYWYWAŻENIOWE NA KAŻDYM SKRZYDLE
-BLOKADA BŁĘDNEGO POŁOZENIA KLAMKI
-MIKROWENTYLACJA
- OKUCIA MACO
-USZCZELKA DOWRĘBOWA
tylko nic mi to nie mówi
PROSZĘ POMÓŻCIE (ta oferta jest najtańsza - potem Oknoplast, Jezierski...)
uderz do HeKaPlast-u (http://hekaplast.pl/)produkują okna na profilach Schuco, okucia winkhaus...
u mnie w dzienniku ich zdjęcia...

ziuta62
17-02-2012, 14:44
Ja z racji tego, że będę budowac na odległość i nie przy wszystkich pracach mozemy być obecni złożyłam ofertę u forumowego Jareko. Na 100% bedę spac spokojnie bo i tak się nie znam na montażu. Jakie okna bedą dla mojego domu najlepsze myślę, że doradzi mi forumowy asolt. Jemu zlecę OZC jak już projekt będzie zakończony. Mamy obiecane, że za 2 tygodnie.
Jeśli mogę coś doradzić na temat wanny z parawanem szklanym no to właśnie to , że najlepszy jest szklany i składający się z jednej tafli. Żadnych składanych bo to męka z utrzymaniem w czystości, a szklana tafla będzie zawsze jak nowa przy niewielkim wysiłku.
Poza tym są wanny dwupoziomowe. Choć różnica poziomów jest nieduża to jednak przy dobrym odpływie woda podczas kąpieli pod prysznicem nie leje się po całej wannie, a tylko w tym niższym poziomie.
Mam jeszcze parę porad co do montażu mikserów pod prysznicem lub przy wannie. Jak ktoś już będzie tak daleko możecie pytać.
Pozdrawiam.
Acha! To nie oferta usług. Nie mieszkamy w Polsce i nie zamierzamy przez najbliższe 10 lat. Bo tyle mamy do emerytury.

gosia@
17-02-2012, 15:05
Ja z racji tego, że będę budowac na odległość i nie przy wszystkich pracach mozemy być obecni złożyłam ofertę u forumowego Jareko. .Prawda to przy jareko tez bym spała spokojnie:-)

peter12
17-02-2012, 16:17
Witam
Ja mam w planach zaqczynac wczesna wiosna budowe http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-chabrach-2/m3f2539f6010ab po malych zmianach,surowy otwarty z dachem deskowanym juz wycenila firma teraz tylko wybrac dachowke i podliczyc koszta.

ewastudio1
17-02-2012, 16:36
Od "ciepłości" nie jest materiał konstrukcyjny tylko izolacja termiczna.
Dla mnie silikat jest najlepszym materiałem do budowy a ceramika poryzowana jest na szarym końcu mojej listy,po środku BK i keramzyt ;)

Zaletami silikatu jest duża akumulacyjność cieplna,bardzo duża wytrzymałość,regulacja wilgotności w domu,z uwagi na naturalne materiały z jakich się składa jest przyjazny dla zdrowia,odporność na grzyby i pleśnie ale to zależy od wentylacji,dokładność wymiarowa bloczków co ma duże znaczenie dla dalszych prac m.i cienka spoina,tynki cienkowarstwowe itp.
No i jest to najtańszy materiał obecnie do budowy :)

Wady ceramiki poryzowanej to przede wszystkim kruchość,problemy z montażem czegokolwiek na ścianie,brak trzymania wymiarów co powoduje wady w murowaniu i możliwe babole,co powoduje konieczność nakładania grubych tynków a wiadomo,że wiąże się to z kasą.
Ogólnie nie mam zaufania do rudego bo rudy to fałszywy ;)
Dzisiejsza ceramika to nie jest to samo co ceramika z której powstał zamek w Malborku.

Ale jak to się mówi,buduj z czego chcesz byle dobrze :)

Ale tylko naturalny rudy a nie malowany ha ha nie obrazając ródzielców :p

ewastudio1
17-02-2012, 16:40
Od "ciepłości" nie jest materiał konstrukcyjny tylko izolacja termiczna.
Dla mnie silikat jest najlepszym materiałem do budowy a ceramika poryzowana jest na szarym końcu mojej listy,po środku BK i keramzyt ;)

Zaletami silikatu jest duża akumulacyjność cieplna,bardzo duża wytrzymałość,regulacja wilgotności w domu,z uwagi na naturalne materiały z jakich się składa jest przyjazny dla zdrowia,odporność na grzyby i pleśnie ale to zależy od wentylacji,dokładność wymiarowa bloczków co ma duże znaczenie dla dalszych prac m.i cienka spoina,tynki cienkowarstwowe itp.
No i jest to najtańszy materiał obecnie do budowy :)

Wady ceramiki poryzowanej to przede wszystkim kruchość,problemy z montażem czegokolwiek na ścianie,brak trzymania wymiarów co powoduje wady w murowaniu i możliwe babole,co powoduje konieczność nakładania grubych tynków a wiadomo,że wiąże się to z kasą.
Ogólnie nie mam zaufania do rudego bo rudy to fałszywy ;)
Dzisiejsza ceramika to nie jest to samo co ceramika z której powstał zamek w Malborku.

Ale jak to się mówi,buduj z czego chcesz byle dobrze :)

Szczerze to zbaraniałam i już sama nie wiem ale wiem jedno że powinnam ufać ludziom którzy wiedzą o czym piszą .Czyli polecasz silikaty a jeśli się troche orientuje to są różne gróbości a czy możesz mi napisać jakie miałabym wybrać i czym ocieplić żeby dyło ok

Kurdybanek
17-02-2012, 16:40
Od dziś mam wreszcie założony dziennik budowy.
Wklejam, bo może jakiemuś bociankowi przydadzą się te linki, będzie łatwiej z dziennikiem

Jak wklejać zdjęcia, fajnie opisane przez Elfir:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?51245-Jak-doda%C4%87-zdj%C4%99cia-%C5%BCeby-by%C5%82y-widoczne-na-forum/page81

Jak zrobić, żeby pod postami było widać link do dziennika budowy i komentarzy:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159759-sta%C5%82y-podpis

... rudy wcale nie znaczy fałszywy :evil: :x

ewastudio1
17-02-2012, 16:41
Witam
Ja mam w planach zaqczynac wczesna wiosna budowe http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-chabrach-2/m3f2539f6010ab po malych zmianach,surowy otwarty z dachem deskowanym juz wycenila firma teraz tylko wybrac dachowke i podliczyc koszta.

Śliczny ten twój domek będzie :rolleyes:

pukul
17-02-2012, 16:45
Prawda to przy jareko tez bym spała spokojnie:-)

też chętnie bym złożyła ale do Warszawy mam... 300 km :(

ewastudio1
17-02-2012, 16:45
Od dziś mam wreszcie założony dziennik budowy.
Wklejam, bo może jakiemuś bociankowi przydadzą się te linki, będzie łatwiej z dziennikiem

Jak wklejać zdjęcia, fajnie opisane przez Elfir:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?51245-Jak-doda%C4%87-zdj%C4%99cia-%C5%BCeby-by%C5%82y-widoczne-na-forum/page81

Jak zrobić, żeby pod postami było widać link do dziennika budowy i komentarzy:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159759-sta%C5%82y-podpis

... rudy wcale nie znaczy fałszywy :evil: :x
rude są ok ;)

ziuta62
17-02-2012, 17:01
Pukul ja mam więcej.

Atlanta
17-02-2012, 18:05
Mamy Pnb:wave:

u nas bedzie ceramika plecewice

kupiecjudex
17-02-2012, 18:22
Z tym materiałem na ściany jest tak jak z męskimi gustami.
Jeden woli blondynki drugi szatynki, a trzeci złotowłose :lol: jeden szczupłe, drugi trochę mniej szczupłe ;-)
Ale czy to znaczy że jedne są lepsze od drugich z tego powodu.
Z tym materialem naściany jest tak samo każdy bierze to co lubi, albo jak czuje, najwyżej potem się okarze że wdepnął w niezłe gówno;)

gosia@
17-02-2012, 18:35
Mamy Pnb:wave:

u nas bedzie ceramika plecewice
Gratuluję:-)

ewastudio1
17-02-2012, 19:15
Z tym materiałem na ściany jest tak jak z męskimi gustami.
Jeden woli blondynki drugi szatynki, a trzeci złotowłose :lol: jeden szczupłe, drugi trochę mniej szczupłe ;-)
Ale czy to znaczy że jedne są lepsze od drugich z tego powodu.
Z tym materialem naściany jest tak samo każdy bierze to co lubi, albo jak czuje, najwyżej potem się okarze że wdepnął w niezłe gówno;)

czasem warto się zastanowić 10 razy niż całe życie załować w jednym jak i w drugim przypadku

jarko17
17-02-2012, 19:25
Mamy Pnb:wave:

u nas bedzie ceramika plecewice

Gratulacje!
Po jakim czasie dostaliście?

My dalej czekamy....

marta&robert
17-02-2012, 20:28
Witam Wszystkich ,
tak samo jak Wy zaczynamy tej wiosny budowę naszej "letniej rezydencji" :p a mianowicie SOSENKA II z MG Projekt http://www.mgprojekt.com.pl/sosenka-2 .
Jestem pewien ,że z Wami i Waszym doświadczeniem będzie mi i żonie łatwiej.
Na razie jesteśmy na etapie wniosków o warunki przyłączy ale jesteśmy dobrej myśli , że może wczesną jesienią stukniemy się lampką szampana na naszym wymarzonym tarasie.

:jawdrop:SERIO?!
w ogóle witaj na forum! :) Ja okropnie bym chciała wprowadzić się na święta, ale coraz mniej w to wierzę. Juz w sumie chyba wcale :( Moja mama ostatnio stwierdziła, że i tak się nie wprowadzimy zanim Julka skończy szkołę (a zaczyna we wrześniu...). Trochę mnie zeźliła :mad:
Ale miałam już wcześniej rzucić ten temat: kiedy zamierzacie się wprowadzić, innymi słowy na jaki okres czasu planujecie budowę?

Wracając do wanny i prysznica - cóż, chyba dobrze, że mam jeszcze sporo czasu na decyzję ;) Nie wiem co lepsze.

gosia@
17-02-2012, 20:29
:jawdrop:SERIO?!
w ogóle witaj na forum! :) Ja okropnie bym chciała wprowadzić się na święta, ale coraz mniej w to wierzę. Juz w sumie chyba wcale :( Moja mama ostatnio stwierdziła, że i tak się nie wprowadzimy zanim Julka skończy szkołę (a zaczyna we wrześniu...). Trochę mnie zeźliła :mad:
Ale miałam już wcześniej rzucić ten temat: kiedy zamierzacie się wprowadzić, innymi słowy na jaki okres czasu planujecie budowę?

Wracając do wanny i prysznica - cóż, chyba dobrze, że mam jeszcze sporo czasu na decyzję ;) Nie wiem co lepsze.Pierwszy dom, budowa i wykonczenie 8 miesiecy do wprowadzenia. Teraz tez tak planuję

jarko17
17-02-2012, 20:39
Pierwszy dom, budowa i wykonczenie 8 miesiecy do wprowadzenia. Teraz tez tak planuję


Oj ale to musi byc tempo:p No i wiadomo wszystkie decyzje szybkie i oby właściwe;)

gosia@
17-02-2012, 20:41
Oj ale to musi byc tempo:p No i wiadomo wszystkie decyzje szybkie i oby właściwe;)Powiem tak, nie było presji;-) wszystko miałam poukładane i tyle. Prace szły swoim tempem

annaka
17-02-2012, 20:43
Najchętniej wprowadziłabym się w dniu wbicia pierwszej łopaty :P bo już się nie mogę doczekać, a tu nawet nie ma PNB:rolleyes:... ale tak poważnie to my w tym roku planujemy zrobić SSO /moze SSZ w zależności od czasu i oczywiście funduszy. Póki co będziemy budować bez kredytu, a co dalej będziemy zastanawiać się jak już domek w stanie surowym stanie. Generalnie na pewno nie będziemy należeć do pierwszych wprowadzających się Bocianków, i nasza budowa pewnie 'troche' potrwa, ale poki co mamy gdzie mieszkać w nienajgorszych warunkach i nie ponosimy z tego tytułu szczególnych kosztów (nie ma jak u mamy:P i taty) a dodatkowo jeszcze całkiem młodzi jesteśmy:cool:... choć wiadomo że chciałoby się już na swoim i w dodatku w tym wymarzonym ale czas pokaże

ewastudio1
17-02-2012, 20:47
Pierwszy dom, budowa i wykonczenie 8 miesiecy do wprowadzenia. Teraz tez tak planuję

A to nie jest tak ze dom musi postac przeciesz on pracuje wszystko musi sie odstać

marta&robert
17-02-2012, 21:04
Pierwszy dom, budowa i wykonczenie 8 miesiecy do wprowadzenia. Teraz tez tak planuję

No to się pochwal: jaki duży dom i jak to zrobiłaś??? Podejrzewam, że kasa nie stanowiła problemu, no i pewnie wszystko było super zaplanowane?

gosia@
17-02-2012, 21:11
No to się pochwal: jaki duży dom i jak to zrobiłaś??? Podejrzewam, że kasa nie stanowiła problemu, no i pewnie wszystko było super zaplanowane? dom 200m2, tak miałam zaplanowane ekipy z wyprzedzeniem:-) Dom nie musi stać, to bajki;-) Mieszkalam 6 lat, nic nie popekało. Budowałam jedynie na klej, nie na zaprawę żeby niższa wilgotnosc byla. Zadna filozofia:-) Musisz tylko pamietac, ze na kafle, mozesz czekac i 6 tygodni. Biała ceramike to samo. Okna zamawiamy wczesniej, wiezbe to samo itd, itd. Meble do kuchni, piekarnik i lodówke tez

ewastudio1
17-02-2012, 21:16
dom 200m2, tak miałam zaplanowane ekipy z wyprzedzeniem:-) Dom nie musi stać, to bajki;-) Mieszkalam 6 lat, nic nie popekało. Budowałam jedynie na klej, nie na zaprawę żeby niższa wilgotnosc byla. Zadna filozofia:-) Musisz tylko pamietac, ze na kafle, mozesz czekac i 6 tygodni. Biała ceramike to samo. Okna zamawiamy wczesniej, wiezbe to samo itd, itd. Meble do kuchni, piekarnik i lodówke tez

Mogę sobie tylko wyobrazić że jak sie zacznie budowe to chce sie szybko wprowadzić do nowego domku ale my będziemy czekali nie będziemy nic robić w zime

agniecha_2015
17-02-2012, 21:17
Witam jetem nowa tez planujemy budowe małego domku http://www.z500.pl/projekt/z30,Dom-z-zadaszona-weranda-i-balkonem-Dach-dwuspadowy-Wersja-drewniana-i-murowana.html z tym że murowany.Jeteśmy jeszcze w polu działka wybrana projekt wybrany teraz bedzie bieganie po urzedach i takie tam. Myśle że damy rade zacząć jeszcze w tym roku. Może ktoś budowal taki domek i jest w stanie podzielic sie doświadczeniem ??

gosia@
17-02-2012, 21:18
Mogę sobie tylko wyobrazić że jak sie zacznie budowe to chce sie szybko wprowadzić do nowego domku ale my będziemy czekali nie będziemy nic robić w zimew zimie mozesz robic wykonczeniowke, co stoi na przeszkodzie?

Atlanta
17-02-2012, 21:27
Na pnb czekałam miesiąc i nic, kiedy poszłam czegoś się dowiedzieć leżały sobie papiery na dnie sterty. Pani powiedziała że to jeszcze potrwa a tu tyle wniosków przed nią. Nic nie ruszyła. Wkuuurzyłam się, odnowiłam znajomości z koleżanką która kiedyś pracowała w pokoju obok i miałam w 3 dni :mad:

My chcielibyśmy się wprowadzić jak najszybciej bo siedzimy w jednym pokoju w 3 osoby :roll:

Myślimy realnie o przeprowadzce w ciągu roku od wbicia pierwszej łopaty, ale super jakby było wcześniej.

Marta&robert mi też wszyscy powtarzają że to będzie trwało i trwało, o ile wogóle zaczniemy. Wierzą w Nas ;)

ewastudio1
17-02-2012, 21:27
w zimie mozesz robic wykonczeniowke, co stoi na przeszkodzie?

zaczynamy na jesieni planowany wrzesień w planach mamy go przykryć papą a na wiosne dach i pozostałe prace na wiosne raczej okien nie wstawie w zime a jak już zaczniemy to bedziemy dążyć do tego żeby go wykończyć na spokojnie i wszystko po kolei łacznie z elewacją jak równiez ogrodem

aksamitka
18-02-2012, 06:56
ja bym chciala przeprowadzic sie na BN ale raczej to niemozliwe, dpbrze bedzie jak na wielkanoc bedziemy juz u siebie :)

mgk
18-02-2012, 09:14
Też chcielibyśmy wprowadzić się możliwie szybko, ale ten rok jest mało prawdopodobny, raczej wiosna lato 2013. PnB będziemy mieli w poniedziałek:p. Firma od SSO już czeka, jak tylko aura pozwoli to zaczynamy. Do zimy chcemy mieć okna, instalacje, tynki, wylewki, a zimą można będzie prowadzić dalsze prace, na wiosnę podłogi i elewacja a później przeprowadzka. Tak zakłada wersja optymistyczna, a jak będzie... wersji pesymistycznej nie rozważam ale też i nie wykluczam. Życie bywa nieprzewidywalne.

kupiecjudex
18-02-2012, 09:21
czasem warto się zastanowić 10 razy niż całe życie załować w jednym jak i w drugim przypadku

Ja tam jestem zadowolony ze swoich wyborów :hug:, tylko tak mnie natknęlo na takie porównanie w kontekście tego co lepsze na te ściany, dyskuja jest jalowa, było wiele bicia piany na tym forum w tym zakresie i chyba nikt nikogo nie przekonał. Wszystko .... wszystko ma swoje wady i zalety.

annaka
18-02-2012, 10:28
Ja tam jestem zadowolony ze swoich wyborów :hug:, tylko tak mnie natknęlo na takie porównanie w kontekście tego co lepsze na te ściany, dyskuja jest jalowa, było wiele bicia piany na tym forum w tym zakresie i chyba nikt nikogo nie przekonał. Wszystko .... wszystko ma swoje wady i zalety.

W pełni popieram;)

kupiecjudex
18-02-2012, 11:44
Jakie zalety wg.Was ma ceramika poryzowana ?

Nie obraź się stary, ale rozmowa z Tobą przypomina kopanie z koniem, a ja nie będę w niej uczestniczył. Ty masz jakieś tam zdanie i innego nie bierzesz pod uwagę i tyle.
Zaletą ceramiki dla mnie jest to że mi się podoba, mnie to wystarcza.
Jest oddychalna, w dużo wyższym stopniu niż inne materiały. Ja ocieplam dom wełną więc ma to znaczenie. To czy jest ciepła czy nie ma drugorzędne znaczenie, bo to i tak kwestia ocieplenia.
Mówią że jest krucha - zależy jaka, i którego producenta. To czy jest krzywa też zależy od producenta. Że się w niej źle montuje np szafki czy inne rzeczy - bzdura. Znam wiele osob budujących z ceramiki, nikt tego nie potwierdza, nie dlatego że się nie chcą przyznać, poprostu ten problem nie występuje.
Buduję z ceramiki, bo mój majster setki domów z niej pobudował, i zna się na niej - a to bardzo ważne przy budowie. Strop też robię z ceramiki i dach też.
Zatem taki trochę skansen buduję, ale co tam.
Po za tym już kupione wszystko, więc klamka zapadła.

marta&robert
18-02-2012, 11:58
Marta&robert mi też wszyscy powtarzają że to będzie trwało i trwało, o ile wogóle zaczniemy. Wierzą w Nas ;)

Widzę, że mnie rozumiesz!:evil: Jedyne co nam pozostaje, to pokazać tym wszystkim, że będzie całkiem inaczej!:p A wtedy wyobraź sobie ich miny....
Wy macie dużo gorszą sytuację lokalową w tej chwili, ale plus tego taki, że większe ciśnienie by sie budować. My - pod tym względem "niestety" - mamy bardzo wygodnie, mieszkamy w domu użyczonym nam przez rodziców. Kiedyś nie zależało mi być mieć swój dom JUŻ, a teraz - owszem. Najlepiej gdybyśmy mogli sie przenieść jutro..

Arturo ja tam się specjalnie nie znam, ale generalnie o ceramice niewiele dobrego czytałam. Ale pewnie czekasz na bardziej uczoną odpowiedź ;)

A z czego w ogóle zamierzacie budować? My mieliśmy w projekcie ścisnę trójwarstwową z wykończeniem z klinkieru. Bardzo nam się to podoba, ale po przeliczeniu wyszło, że dom z klinkieru będzie kosztował tyle co dwa bez niego..... Poddaliśmy się.
Teraz wahamy sie między betonem komórkowym a silikatami, z przewagą w stronę tych drugich. Zależy nam na tym by dom był jak najbardziej ciepły. I dodatkowo łatwy w budowie - kurcze, będziemy miec ekipę fachowców z Ukrainy. Trochę się boję, żeby nie porobili żadnych "baboli". Niby budowali już ze wszystkiego, i niby czym się różni polski majster od ukraińskiego? Sama nie wiem. Może jestem przewrażliwiona.:confused:

W ogóle powiem Wam, że już kilka razy czytałam na temat cech różnych materiałów budowlanych, ale jest to tak zawiłe, że chyba powinnam wziąć kartkę i zrobić notatki żeby to ogarnąć! Jest tyle różnych rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę: właściwości termoizolacyjne, kruchość, łatwość budowy, łatwość/ trudność mocowania czegokolwiek na ścianie/ w ścianie, cena, właściwości "zdrowotne", ciężar, odporność na wodę itd itp. Wcale się nie dziwię, że ludziom trudno się dogadać co jest najlepsze...

chinczyk
18-02-2012, 12:19
Witam ,
mam pytanie odnośnie podłączenia wody. Przy naszej działce w drodze gminnej jest sieć wodno-kanalizacyjna, lecz rura z wodą jest stara i cienka (40mm) ,wodociągi nie dają pozwolenia na podłączenie się do tej rury i zalecają zbudowanie własnej sieci. Jakieś 50m od granicy naszej działki jest sieć 110mm zbudowana przez dwójkę sąsiadów, wstępnie się z nimi dogadałem i chcą pieniądze za podłączenie do "ich" sieci. Pytanie brzmi czy skoro sieć jest w drodze gminnej mają prawo do tego typu praktyk ? Wiem że można się z gminą dogadać żeby partycypowała w kosztach budowy takiej sieci, wiec czemu jeszcze ja mam im płacić , czy taka sieć nie przechodzi pod władanie gminy? Czy jeżeli gmina w warunkach wskaże właśnie tą "ich" sieć , do której mam się przyłączyć czy mogą się nie zgodzić na to sąsiedzi ?
proszę o pomoc

marzenka i mariusz g
18-02-2012, 12:38
my zamierzamy budować z ytonga36, znajomy nam polecil, ktory ma razem z mezem budowac ten nasz wymarzony domek:p ale czy to jest dobry material:confused: to na pewno okaze sie dopiero w praktyce, pewnie tak jak i kazdy ma zarowno swoje wady jak i zalety:wiggle:

marta&robert
18-02-2012, 12:54
Sąsiadowi cieśle i dekarze z Ukrainy robili dach,który wg mojej ekipy jest bardzo dobrze zrobiony,także na pewno będzie ok :)

Dzięki za słowa wsparcia ;) Ta ekipa to pracownicy kuzyna mojego męża, on ich bardzo chwali, że w trzy miesiące budują itp, widzieliśmy też dom postawiony przez nich - no niby ok, co tam można zobaczyć na oko? Ja niewiele ;)
Oczywiście ich ogromną zaletą jest CENA, i to że robią wszystko od fundamentów po dach (więźbe). Wiem jak mój brat szarpał się z kilkoma ekipami, wiem też jak bardzo nie mamy czasu na stałe nadzorowanie budowy i ustalanie terminów prac dla kilku ekip...

Odnośnie ścian powiedzcie mi jeszcze: czy ktoś zamierza stawiać s\ściany jednowarstwowe? Przyznaję, że mnie bardzo te temat intryguje: jak można postawić ścianę "Bez ocieplenia" i jest ciepła?? Hmm... Niesamowite, ale pewnie są jakieś pułapki..

cronin
18-02-2012, 12:54
marzenka i mariusz ytong jest dobry (aczkolwiek dużo w tym marketingu) ale czy robicie z tej 36 ścianę jednowarstwową? jeśli tak to trochę mało, lepszy wtedy będzie 44, moja szefowa ma dom jednowarstwowy z y36 i rachunki za gaz ją zżerają (powyżej 2 tys. się trafiały miesięcznie), teraz przeprosili się z kominkiem i mocno dogrzewają więc rachunki 900 na miesiąc (oczywiście mowa o zimie).

Esiak
18-02-2012, 13:09
Odnośnie ścian powiedzcie mi jeszcze: czy ktoś zamierza stawiać s\ściany jednowarstwowe? Przyznaję, że mnie bardzo te temat intryguje: jak można postawić ścianę "Bez ocieplenia" i jest ciepła?? Hmm... Niesamowite, ale pewnie są jakieś pułapki..
ja w projekcie miałem ścianę 1W 36cm z BK, ale od razu zamieniłem ją na 24cm i dodałem 15cm ocieplenia... murowałem z bloczków solbet...
do ściany 1W trzeba się na prawdę przyłożyć i ekipa musi murować dokładnie... no i oczywiście o wiele trudniej zaizolować wszelkie mostki termiczne...

kupiecjudex
18-02-2012, 13:25
Ja też bym ściany 1W nie robił. W większości przypadków kończy się to jej docieplaniem styropianem.
Ze ścianą jak z ciuchami. Jak jest zimno najlepiej sprawdza się na cebulę.
Czyli im więcej warstw tym lepiej - ale bez przesady max trzy wystarczą. A jedna ...:no:

Atlanta
18-02-2012, 13:58
My przebrnęliśmy przez wszystkie materiały, ściana jednowarstwowa z solbetu też była brana pod uwagę ale ostatecznie po wielu konsultacjach wybraliśmy ceramikę.

Co do wodociągów-u nas jest po drugiej stronie drogi. Musieliśmy dostać zgodę od sąsiada na to żeby u niego się podłączyć (błagam nie pytajcie o szczegóły bo sprawy techniczne załatwiał tutaj mąż) dostaliśmy zgodę ale nie wyobrażam sobie żebyśmy mieli im coś płacić. Odwróćmy sytuację-ja też nie robiłabym problemu z podłączeniem, oczywiście wszystko z rozsądkiem.

Marta u nas będzie taki przeskok, z bloku 50 m gdzie mieszkaliśmy sami do jednego pokoju (mieszkamy dopiero od 3 msc) po czym przeprowadzka do 124 m :D