PDA

Zobacz pełną wersję : Do rozpoczynających budowę wiosną 2012



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

qana
18-02-2012, 14:42
Witam Wszystkich!
Ja też się dołączam do wątku, startujemy latem, nasz projekt http://projekty.muratordom.pl/projekt_oddany,533,1,0.htm właśnie się adaptuje.
Nasz architekt/kierownik budowy przeprojektowuje nam prawie wszystko - ściany z BK zmienia na ceramikę, a strop na monolityczny (budujemy na Śląsku -> szkody górnicze...). Wentylację planujemy mechaniczną. Zamieniamy lukarny (z tyłu) na okna dachowe. Podnosimy trochę ściankę kolankową.
Sporo tego, czuję ogromy mętlik w głowie...

annaka - według jakiego projektu budujesz ? jakoś tak mi podobnie do mojego wygląda (Twój avatarek) :D

mkslonik
18-02-2012, 14:53
Ja zastanawiam się czy nie zastosować systemu Porotherm DRYFIX ciekawi mnie czy jest to takie super jak reklamują.

pukul
18-02-2012, 15:07
Pukul ja mam więcej.

i firma Jar-Eko montuje ci okna? jeśli tak to może ja też zapytam :) podobno kto pyta nie błądzi... a póki co dostałam wyceny z oknoplastu i oknoplusa :) i głupieję coraz bardziej :)

marta&robert
18-02-2012, 15:44
Arturo, dzięki za zdjęcia. Taa... Na stronie czytałam artykuł, że jednowarstwowa ściana energooszczędna powinna mieć 48cm grubości :) Może ta na zdjęciach ma mniej? ;):lol:

Czytałąm właśnie (chyba z 2 godziny ;) ) dziennik budowy Nefer. Powiem, że to inspirujące. I fascynujące :) Babka zatrudniła architekta wnętrz zanim miała pozwolenie na budowę! Ale dzięki temu OD RAZU wiedziała co będzie, jak i gdzie. A jak Wy podchodzicie do tematu? Macie już swoje domy w głowach? Wiecie co i jak?
Mój mąż zupełnie tego nie rozumie, że ja się zastanawiam jakie będzie łóżko i tapeta w sypialni. Ale myślę, że trzeba nad tym myśleć. Po pierwsze myśląc teraz jeszcze WSZYSTKO można zmienic (np. ilość/ rodzaj okien, ścianki itp). Po drugie to daje motywacje (przynajmniej mi dodaje wiary w to, że dom powstanie), no i dobrze wiedzieć co się robi... :) Co myślicie?
Ja w miarę wiem jaką bym chciała kuchnię, i że mam meble do pokojów dzieci... Kurde, w sumie nie mam żadnej konkretnej koncepcji, ani wnętrz, ani nawet ukłądu pomieszczeń na górze (łazienki, garderoba?).

gosia@
18-02-2012, 15:47
Arturo, dziennik budowy Nefer. Powiem, że to inspirujące. I fascynujące :) Babka zatrudniła architekta wnętrz zanim miała pozwolenie na budowę! Ale dzięki temu OD RAZU wiedziała co będzie, jak i gdzie. A jak Wy podchodzicie do tematu? Macie już swoje domy w Ja nie mam projektu, ba, zmieniam wlasnie architekta, a mam juz stól, lampę i wybieram kafle plus ceramikę;-) tak samo kominek

qana
18-02-2012, 16:05
Ja nie mam projektu, ba, zmieniam wlasnie architekta, a mam juz stól, lampę i wybieram kafle plus ceramikę;-) tak samo kominek

hihi to tak jak ja - ekipa do budowy jeszcze nie zaklepana, a ja mam wybraną lampę i piec kaflowy

http://www.kominkikowalski.pl/oferta/blanka-i.html

właśnie, czy ktoś z Was planuje zastąpić kominek piecem kaflowym?

ziuta62
18-02-2012, 16:57
Ja będę miała kuchnię kaflową z piekarnikiem i piecem chlebowym/pizza!/ w kuchni, a w salonie pieco-kominek lub kominek z DGP. Oczywiście widziałam się już z Forestem-Natura. Kuchnia wiem jaka będzie, salon = wielki znak zapytania.
Co do planowania to zaprojektowałam już łazienkę /mam szafeczkę ścienną i lustro / i kuchnię ze względu na kanalizację, żeby potem nie kuć niepotrzenbie. Wiem gdzie dokładnie będzie pralka, zmywarka, zlewozmywak. Było mi to potrzebne też ze względu na rozmieszczenie kominów i fundamentów pod piece.
Jak tylko kasa będzie zrobię projekt ogrodu. Chyba nie muszę pisać do kogo się zwrócę.
Coś jeszcze, dokładnie podałam projektantowi gdzie mają być drzwi w sypialni i wiatrołapie. Przesunięcie o kilka czy kilkanaście cm to niby nie problem, ale niech w projekcie jest jak trzeba . chodziło o zabudowę szaf, aby były możliwie głębokie.

Pukul-kupię u Jareko i jego firma mi będzie montować.

Atlanta
18-02-2012, 18:09
Ja też mniej więcej planuje. Po co? Żeby wiedzieć chociażby to gdzie gniazdka umieścić. Jedynie z czym mam problem to kuchnia. Jest kompletnie nie ustawna i malutka :/ A może mi coś doradzicie? Mąż też się ze mnie śmieje a ja przynajmniej nie będę później biegać i w pośpiechu czegoś wybierać

groszek36
18-02-2012, 18:10
ja mam pytania bo juz calkowicie oglupialam!!
czy warunki zabudowy to to samo co wypis i wyrys dzialki???:confused:


To są dwie różne bajki...
Najważniejsze są warunki zabudowy dzięki nim napewno otrzymasz pozwolenie na budowę
a wypis i wyrys to kwity uzupełniające do wniosku o pozwolenie na budowę

groszek36
18-02-2012, 18:16
Szukaj tak długo aż znajdziesz projekt który Ci odpowiada
Na rynku jest tak dużo projektów gotowych że napewno coś znajdziesz...

qana
18-02-2012, 18:19
Ja też mniej więcej planuje. Po co? Żeby wiedzieć chociażby to gdzie gniazdka umieścić. Jedynie z czym mam problem to kuchnia. Jest kompletnie nie ustawna i malutka :/ A może mi coś doradzicie? Mąż też się ze mnie śmieje a ja przynajmniej nie będę później biegać i w pośpiechu czegoś wybierać

Atlanta dawaj kuchnię - ustawimy :)

ja już mam swoją ustawioną...

Atlanta
18-02-2012, 18:34
101713

A proszę bardzo :p I tak: marzy mi się chociaż malusieńki pólwysepik chociaż na dwa krzeselka barowe:rolleyes:

A z bardziej przyziemnych, nie chciałabym kuchni tak na wylocie, myślałam o przeniesieniu drzwi od spiżarki od strony korytarza może by się zrobiło bardziej ustawnie? Myślałam też o zlewie w innym miejscu żeby swobodnie otwierać okno? Oprócz tego półwyspu nie mam wielkich wymagań a ni określonego stylu :p

qana
18-02-2012, 18:54
hmm... ja bym chyba przeniosła drzwi do spiżarki na korytarz (obok komina), całość mebli ułożyłabym w "U", kuchenkę można wtedy przesunąć w dotychczasowe miejsce drzwi (i schować przewód wentylacyjny w spiżarni (chyba :) ), słupek - czyli piekarnik w dotychczasowe miejsce kuchenki - a na przeciw, zaraz obok wykusza, może zmieściłaby się mikropółwysep... :)

(http://imageshack.us/photo/my-images/3/kuchniabera.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

zlew przed oknem nie musi przeszkadzać, można kupić taką składaną baterię, gdzieś to widziałam, ale nie pamiętam... ja będę miała zlew przed oknem, bo mi tak się podoba

kuchnia nie jest taka nieustawna, ale ten pomysł z półwyspem to wyzwanie, nie powiem :)

Kurdybanek
18-02-2012, 19:32
To może coś takiego, tak przemalowane na szybko. Wydaje mi się, ze zamiast takich łamanych drzwi do spiżarni lepsze były by przesuwane, chowane w ścianie i na pewno nie od strony korytarza, za dużo biegania. Już chyba lepiej by było zlikwidować spiżarnie i tym sposobem powiększyć kuchnię

http://img204.imageshack.us/img204/1577/kuchniabera.png

qana
18-02-2012, 19:46
powiększenie kuchni o spiżarnię, plus dodatkowy głęboki słupek - to też dobry pomysł :)

tylko ja mam jakąś fobię odnośnie szerokości przejść, więc w wersji nr 2 skróciłabym szafki (albo wywaliłabym) po przeciwnej stronie półwyspu...

ewastudio1
18-02-2012, 21:23
Jakie kominki planujecie w swoim domku macie już jakieś pomysły

marta&robert
18-02-2012, 21:27
Ale pomocnictwo super w kwestii kuchni! :hug:

Zaskoczyliście mnie bardzo odpowiedziami odnośnie pomysłów na wnętrza! Wydawało mi się, że chcę być taka "hop do przodu", a tu widzę, że przeciwnie - jestem w ogonku!

Właśnie też przeczytałam o systemie ISOMAX czy ktoś z Was wie o co chodzi i myślał o tym? Przyznaję, że przeszukałam przeróżne technologie i nowinki, ale o tym słyszę po raz pierwszy i jestem w szoku - robi się rurki w dachu (pod dachówkami) które się nagrzewają od słońca i rozprowadzają ciepło po ścianach (ściana specjalna, systemowa: styropian, beton z rurkami, styropian). Jakis odlot! I podobno nie trzeba takiego domu już dodatkowo ogrzewać - to dom pasywny. Powiedzcie co myślicie, bo mój M. własnie się na mnie wściekł, że znowu coś wymyślam....:P

ewastudio1
18-02-2012, 21:28
Ja buduję wirtualnie od trzech lat a realnie dopiero od paru miesięcy ;)
Technicznie żaden "fachowiec" mnie nie zagnie,babole wyłapię,wiem gdzie i kiedy zaglądnąć ;)
Co do wyposażenia i wyglądu to też wiemy co,gdzie i jak mam wyglądać :)

Plany napewno są w głowie teraz jeszcze sprawa tego typu czy będzie to pasowało czy dostanę takie jakie chcę czy wogóle da się to zrobić w tym projekcie...........

R&K
18-02-2012, 21:57
Jakie kominki planujecie w swoim domku macie już jakieś pomysły

Ewa - żadnych kominków klasycznych bo ani jednego komina u mnie w domu nie będzie
dlatego że lubimy żywy ogień będzie Bio Kominek

marta&robert
18-02-2012, 22:46
Ten ISOMAX to jakaś enigma :/ Kilka osób na forum się do niego przymierzało, ale nie znalazłam jeszcze nikogo, kto by tak wybudował.

Co do kominka, to u mnie będzie w tak beznadziejnym (moim zdaniem) miejscu, że nie mam na niego żadnej koncepcji. Wklejam Wam plan parteru, żebyście zobaczyli. Może ktoś mi coś twórczego podpowie. :) Przy okazji rzućcie okiem na salon, bo przez te wykusze (tak to sie nazywa? czy coś kręcę?:oops:) nie mam pomysłu - np. nie ma gdzie powiesić/ postawić telewizora. No taki dziwny ten układ.
A skoro juz wklejam rzut to jeszcze powiem, że kuchnia będzie wydłużona w stronę ogrodu, bieg schodów na odwrót, i pod schodami (kosztem pokoju nr5 po drugiej stronie) spiżarnia z wejściem z kuchni. Mamy też powiększone wejście do kuchni z salonu, przez co jeszcze mniej miejsca na ten kominek.
http://onetprojekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_522_3_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

Piczman
18-02-2012, 22:55
To może coś takiego, tak przemalowane na szybko. Wydaje mi się, ze zamiast takich łamanych drzwi do spiżarni lepsze były by przesuwane, chowane w ścianie i na pewno nie od strony korytarza, za dużo biegania.


Ja mam łamane i jestem bardzo zadowolony :

http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg132.imageshack. us%2Fi%2Fdsc9822.jpg%2F
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg35.imageshack.u s%2Fi%2Fdsc9832c.jpg%2F
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg27.imageshack.u s%2Fi%2Fdsc9828.jpg%2F

Składają się tak że jest maksymalny prześwit, jest to bardzo dobra alternatywa dla zwykłych drzwi .
Na pewno też o wiele mniej problematyczne w zamontowaniu .
Ja nawet nadproża nie wylewałem .

Pozdr.

marta&robert
18-02-2012, 23:08
Jaki odpał! Masz pokój dla kota! :lol2:
Bardzo sprytny pomysł, naprawdę!

A jak juz opanowałam sztukę wklejania obrazków ;) to Wam też pokażę moje aktualnie wymarzone łóżko. Ciekawe co powiecie?
http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/20/92/76/99/2092769997

Pozdrawiam i idę spać....

R&K
18-02-2012, 23:23
Mam jedno pytanie mieszkałes w domu z WM? bo ja tak, ja znam to z autopsji, plus w paru przebywałam. Hałas słyszałam za każdym razem, czy teraz bedziesz dyskutował o moich zmysłach:>? w domu swoim bez wentylacji mechanicznej tez mieszkałam, znam z praktyki koszty gazu, komfort przebywania w pomieszczeniu z wg, możesz pochwalic sie tym samym? czy tylko opierasz sie na doświadczeniach innych?

niestety muszę powrócić do tematu WM

wdałem się w tą dyskusje ponieważ ktoś kiedyś przekonał mnie do WM - i nie był to Paweł (Piczman) z FM !!!
dziś z Pawłem skończyliśmy prace nad WM w moim domu

oto kilka wniosków
1. Hałas - centrala pracuje tak cicho że na najniższym biegu (1/4) słychać ją jedynie w pomieszczeniu w którym jest zamontowana (90% dni w roku centrala pracuje na najniższych obrotach), na najwyższych obrotach słychac ją tylko w pomieszczeniu obok - obecnie bez drzwi - nigdzie indziej jej nie słychać
2. świeżę powietrze - zawsze i wszędzie - jestem umysłem ścisłym więc do mnie przemawiają cyfry i liczby , do dziś nie miałem doczynienia z WM w budynku mieszkalnym (w budynkach handlowo-usługowych i owszem) - pytasz o doświadczenia moje z WM - dziś już 1 doświadczenie mam za sobą - poczułem nawiew i wywiew działającej w pełni sprawnej cichej i skutecznej wentylacji w moim domu - to czego dziś doświadczyłem po próbnym uruchomieniu WM nigdy dotąd nie miało miejsca w budynkach których mieszkałem a miały WG - no może z wyjątkiem łazienki gdy wychodząc z pod prysznica lub z wanny w takim domu ogarniał mnie zawsze chłód (zwłaszcza zimą)
3. pobór prądu - założyliśmy woltomierzem specjalnie dla Ciebie i w składzie Ja (R&K) Paweł (Piczman) + 3 osoba z FM Jasiek - szczegółoe wyniki przedstawi Ci Paweł - wszystko dokładnie zanotował
4. całość wyszła mnie taniej niż kominy do WG

Konrad

Kurdybanek
19-02-2012, 06:47
Ja mam łamane i jestem bardzo zadowolony :

Drzwi masz Super, bardzo mi się podobają, zwłaszcza z tymi drzwiczkami dla kota. Gdzie można takie kupić? Też mam kota, ale jeszcze nie mam pomysłu na miejsce dla kuwety. W mieszkaniu mam teraz zbudowaną specjalną szafkę, z tajnym wejściem od spodu, ale nie zawsze kotce się chce tamtędy wchodzić ;) A nie przeszkadza mam zapach kuwety w spiżarce?

U Ciebie jednak drzwi otwierają się do środka kuchni i składają na prawą stronę, ale na ścianę i otwarte w niczym nie przeszkadzają. Odnośnie drzwi łamanych w tamtej kuchni to chyba nie były by praktyczne, przeszkadzałyby w otwieraniu szafek z obu stron. Jedynie oryginalna wersja byłaby sensowna, gdzie składałyby się na bok ciągu szafek z kuchenką (na lewą stronę). W mojej spiżarce też odpadają drzwi łamane, a przesuwane lubię. Oprócz drzwi wejściowych mam w obecnym mieszkaniu tylko takie. Wielka oszczędność miejsca, zwłaszcza w wąskich przedpokojach.
:)

Piczman
19-02-2012, 07:14
Drzwi masz Super, bardzo mi się podobają, zwłaszcza z tymi drzwiczkami dla kota. Gdzie można takie kupić? Też mam kota, ale jeszcze nie mam pomysłu na miejsce dla kuwety. W mieszkaniu mam teraz zbudowaną specjalną szafkę, z tajnym wejściem od spodu, ale nie zawsze kotce się chce tamtędy wchodzić ;) A nie przeszkadza mam zapach kuwety w spiżarce?

Te drzwi robił nasz znajomy stolarz, kosztowały niecałe 600 zł . To jest zwykła płyta + system przesuwny .
Drzwiczki dla kota zamontowałem bo mamy Maine Coon a to jest kot który potrzebuje jako WC wielkiej kastry budowlanej :eek:

A teraz najlepsze , w spiżarce zwykle robi się wyciąg do wentylacji mechanicznej a w domu z taką wentylacją powietrze biegnie ZAWSZE w jedną stronę !!!
Zapachy więc od razu wylatują na zewnątrz i nie czuć kompletnie nic nawet stojąc pod tymi drzwiami .
To samo tyczy się również łazienek .
Ot taka niespodzianka na "+' dla WM ;)

Przedstawię teraz wyniki dla poboru prądu bardzo dużej centrali wentylacyjnej .
Jest to centrala o max wydatku ok. 500 m3 i zakłada się ją do domów o powierzchni 180-300 m2 w którym mieszka 4-8 osób .

Odpowiednio dla wydatku :

25 % ( ostra zima i temp. zewnętrzne ok. - 15 C ) - 26 Watt
50 % ( okres Wrzesień - Czerwiec oprócz okresów dużego mrozu) - 60 Watt
75 % ( Lipiec-Sierpień czyli okres wysokiej wilgotności względnej ) - 75 Watt
100 % ( okresowe wietrzenie , imprezy, chłodzenie pasywne z GWC) - 82 Watt

Średnia roczna wyjdzie 60 Watt co daje nam miesięczny koszt użytkowania WM = 25-27 zł w zależności od kosztu 1 kwh w danym domu .
Dla przeciętnego domu ok. 140 m2 centrala wentylacyjne ma odpowiednio słabsze wentylatory pobierając jeszcze mniej prądu .

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem wentylacji, w razie pytań proszę pisać na PW lub inne podane w stopce.
Nie chciał bym aby ten wątek ogólny zdominowała WM .

aksamitka
19-02-2012, 08:05
ja bylam w sobote u goscia co ma pompe ciepla, WM, oczyszczalnie, wszystko chodzi i dziala 5 lat, siedzielismy w salonie i WM nie było słychać

gosia@
19-02-2012, 09:20
niestety muszę powrócić do tematu WM


3. pobór prądu - założyliśmy potencjometr specjalnie dla Ciebie i w składzie Ja (R&K) Paweł (Piczman) + 3 osoba z FM Jasiek - szczegółoe wyniki przedstawi Ci Paweł - wszystko dokładnie zanotował
4. całość wyszła mnie taniej niż kominy do WG

KonradSuper, dziekuje za info. Pisałam o rachunkach 300 zł w innym wątku. Specjalnie dzwoniłam do szwagra. Zapłacił 16.000 i zafundował sobie 300 zł kosztów. Za ten miesiac pompa ciepła i WM z reku kosztowała go 1038 zł:jawdrop: Ja mieszkam/wynajmuje w domu, ze prawie mi kołdre wywiera. A za gaz płacę 400 miesięcznnie, ot taki przykład jak to dziwnie czasami bywa. Czekam na wyniki odczytu i zgłebiam dalej WM;-) kto wie jak to sie skonczy;-)

Piczman
19-02-2012, 09:29
Wyniki podałem 2 posty wyżej ;)

gosia@
19-02-2012, 09:56
Wyniki podałem 2 posty wyżej ;)Nie zauwazyłam:-) Dziękuję. Ja mam tez koty, łyse Sinksy;-) Domek super pomysł

S.P.
19-02-2012, 11:26
W kwestii szybkiego budowania. Nie sądzę aby dom budowany szybko nie był przemyślany. Przecież proces wszystkich papierologii trwa i to jest czas na wybory. Ja zaczynam budowę jak tylko się ociepli, dom 155 m pu i jestem pewna, że na święta będę w nim mieszkała, chyba że nastąpi jakiś kataklizm. Od pół roku mam wybrane materiały, łącznie z wykończeniówką, zaplanowany każdy szczegół, ekipy zgrane jak w zegarku. Wierzę, że mi się to uda jeszcze raz.

ewastudio1
19-02-2012, 11:57
Ewa - żadnych kominków klasycznych bo ani jednego komina u mnie w domu nie będzie
dlatego że lubimy żywy ogień będzie Bio Kominek

Oświeć mnie proszę dlaczego komonki klasyczne są bleee :eek:chciałam rozprowadzić ciepło po całym domku czy to zły pomysł

ewastudio1
19-02-2012, 12:01
W kwestii szybkiego budowania. Nie sądzę aby dom budowany szybko nie był przemyślany. Przecież proces wszystkich papierologii trwa i to jest czas na wybory. Ja zaczynam budowę jak tylko się ociepli, dom 155 m pu i jestem pewna, że na święta będę w nim mieszkała, chyba że nastąpi jakiś kataklizm. Od pół roku mam wybrane materiały, łącznie z wykończeniówką, zaplanowany każdy szczegół, ekipy zgrane jak w zegarku. Wierzę, że mi się to uda jeszcze raz.

Niby tak ale z drugiej strony same prace wykończeniowe pochłaniają wiele czasu i przemyśleń nie wspomnę o meblach też jest długi czas oczekiwania no chyba ,że zamówisz meble parę miesięcy na przód ale jeśli chodzi o mnie wolę się 10 razy zastanowić niz póżniej patrzeć na nie przez długie miesiące . Oczywiście trzymam kciuki za szybki finał i napewno będę śledziła poczynania i podziwiała

alic
19-02-2012, 12:04
Odnośnie szybkiej budowy.Jak jest dobra ekipa i kasa to budowa domu przebiega bezproblemowo,a jeszcze jak pogoda dopisuje to już inwestorowi nic więcej nie trzeba.To fakt,że trzeba mieć wszystko zaplanowane,dokonać wyborów odpowiednio wcześniej,mieć szczegółowy kosztorys,ale jest to jak najbardziej realne.Poza tym wychodzę z założenia,że długa budowa,to droga budowa,pozdr...

mkslonik
19-02-2012, 12:19
I wszystko jak zwykle obraca się wokół pieniążków a przy kredycie ciężko może być z szybkością bo zawsze mogą się z transza opóźnić lub jakiś inny problem bankowi wyniknie i zastój murowany.

ewastudio1
19-02-2012, 12:54
I wszystko jak zwykle obraca się wokół pieniążków a przy kredycie ciężko może być z szybkością bo zawsze mogą się z transza opóźnić lub jakiś inny problem bankowi wyniknie i zastój murowany.

Nawet jeśli są osoby które budują za swoje pieniadze to pewnych rzeczy nie da się przeszkoczyć choć wiem że są osoby które w przeciągu 12 miesięcy wprowadziły się do domku jeśli zaczną niektórzy na wiosne to ok gorzej z tymi co na jesieni tak jak ja nie uda mi się zrobić pewnych rzeczy np dachu będzie tylko papa nie zacznę wykańczać domu jeśli nie będę miała dachu dokończonego na tip top

annaka
19-02-2012, 13:41
Witam Wszystkich!
Ja też się dołączam do wątku, startujemy latem, nasz projekt http://projekty.muratordom.pl/projekt_oddany,533,1,0.htm właśnie się adaptuje.
annaka - według jakiego projektu budujesz ? jakoś tak mi podobnie do mojego wygląda (Twój avatarek) :D

Witam. My budujemy wg projektu indywidualnego...obejrzałam Wasz projekt i rzeczywiście elewacja frontowa bardzo podobna ale na tym podobieństwa się kończą a szkoda:rolleyes: chętnie podpatrywałabym sobie zmagania innych z podobnym projektem;) nasz dom zdecydowanie większy bo blisko 200m użytkowej, nad garażem mamy 2 pomieszczenia z wejściem normalnie na piętrze, i generalnie układ w środku inny. Nasze 'frontowe' okna to jedno z kuchni drugie z gabinetu, wyjscie na taras mamy na elewacji tylnej...wasz projekcik też ładny:) pozdrawiam

pumpaluna
19-02-2012, 14:44
I wszystko jak zwykle obraca się wokół pieniążków a przy kredycie ciężko może być z szybkością bo zawsze mogą się z transza opóźnić lub jakiś inny problem bankowi wyniknie i zastój murowany.

Z bankami nie jest tak źle, np w ING jeśli inwestor dopełni wszystkich formalności to transze uruchomiają w 3-5dni. Przedkładasz dobre zdjęcia i kasa chwila moment jest na koncie. Niektóre banki chcą faktury ale z obserwacji napiszę, że najmniej narzekają Ci co ślą foty tak jak my.

Rozpoczęliśmy budowę 13 czerwca, czerwiec i lipiec ulewny, ale zima sprzyjała. Przeprowadzimy się przed końcem kwietnia. Obsuwę największą mieliśmy z elektryką bo przez deszcze w pierwszym umówionym terminie się nie dało a na drugi trzeba było trochę poczekać.
POWODZENIA bocianki 2012

Atlanta
19-02-2012, 16:40
Serdecznie dziękuję za pomysły, wszystko wgrane do folderu i... nie wiem który pomysł mi się bardziej podoba ;)

Co do kominka-będziemy mieli wkład bez płaszcza i rozprowadzenie ciepła do pokojów u góry. Ale ja uwielbiam bawić się ogniem :-P

marta&robert łóżko fajne ale kolor mi się nie podoba ;) a odpowiada Ci łóżko bez nóżek?

Co do salonu-może by przestawić sofę po przeciwnej stronie stołu a na miejscu sofy powiesić tv? Ewentualnie powiesić między jednym a drugim wykuszem, ale rolety w dół przy oglądaniu tv.

gosia@
19-02-2012, 17:02
W kwestii szybkiego budowania. Nie sądzę aby dom budowany szybko nie był przemyślany. Przecież proces wszystkich papierologii trwa i to jest czas na wybory. Ja zaczynam budowę jak tylko się ociepli, dom 155 m pu i jestem pewna, że na święta będę w nim mieszkała, chyba że nastąpi jakiś kataklizm. Od pół roku mam wybrane materiały, łącznie z wykończeniówką, zaplanowany każdy szczegół, ekipy zgrane jak w zegarku. Wierzę, że mi się to uda jeszcze raz.N pewno bedziesz, ja tez planowałam swieta w nowym domu. Ale mam niestety problemy z projektem i zaczne dopiero w w czerwcu. Gdzie sie budujesz?

pukul
19-02-2012, 17:24
Ja też planuję od dwóch a nawet trzech lat - co gdzie, kiedy :) a efekt jest taki że im bliżej tym więcej wątpliwości. Wywołany wcześniej kominek - całe życie o nim marzyłam więc będzie! w projekcie jest na środku między salonem a jadalnią przy słupie.... i tak sobie myślałam - będzie taki z 3 szybami, od kilku dni myślę - a może półokrągły :) i tak największy problem to dobra ekipa w świętokrzyskim. pytam już 2 lata i NIKT mi nie poleca swojej - zawsze jakieś problemy i to nie małe :(
jak macie jakieś namiary to bardzo proszę może też być z małopolski (nie tak daleko :) )

marzenka i mariusz g
19-02-2012, 17:26
dzieki za podpowiedz, ja zbytnio sie nie znam:bash: na tych materialach budowlanych ale przekaze sugestie mezowi i on napewno mi to wszystko wytlumaczy:eek: i wezmie pod uwage te sugestie
Może podpowiem,że jeśli ma to być ściana 1W to weźcie pod uwagę grubszy BK,z uwagi na to,że warstwa 36cm będzie zimna a dodatkowo przez ewentualne spoiny,niedokładnie zrobione,ciepło i kasa będzie uciekała na zewnątrz jak głupia ;)
Z lektury forum można dowiedzieć się,że za chwilę każdy ociepla ścianę z BK36,także po co narażać się na dodatkowe koszty ? A energia będzie drożała :)
Nie jestem zwolennikiem ścian 1W bo ani to dobrze ani tanio :)

A sam BK jest bardzo dobrym materiałem wg mnie.Oprócz Ytonga i Xelli istnieją polscy producenci BK ale znacznie tańsi.

R&K
19-02-2012, 17:53
poprostu moja dom to dom dobrze zaizolowany z wyeliminowaniem wszystkich możliwych mostków termicznych przez które ucieka ciepło - takimi mostkami są kominy

Danonki
19-02-2012, 17:56
Witam,
z mężem planujemy pobudować naszą wymarzoną, małą Pchełkę pod Warszawą w Grodzisku Maz. Projekt to Pchełka z garażem, odbicie lustrzane z MGProjekt. Przed drobnymi zmianami pow. użytkowa wynosiła: 83.13 m2. Nieco ją zwiększyliśmy powiększając garaż i pokoje na poddaszu (podnosząc poddasze o jeden pustak).
Kilka słów o Danonkach :) Jesteśmy rodziną 2+2. Mamy prawie 2letniego synka i 5miesięczną córeczkę. Na początku mieliśmy nadzieję, że wybudujemy nasze rodzinne gniazdko w roku 2011, ale się nie udało. Jutro minie rok, jak się zarejestrowałam na muratordom.pl a po jutrze minie rok jak założyłam swój dziennik.
Nasze kroki w 2011:
12.04.2011r. listonosz dostarczył nam zakupiony przez nas projekt Pchełki
20.04.2011r. zostaliśmy właścicielami wspaniałej 900m2 działeczki
21.04.2011r. złożyliśmy wniosek do elektrowni, gazowni i wodociągów
W elektrowni czekaliśmy od 21.04 do 18.05 - 28dni
W wodociągach czekaliśmy od 21.04 do 24.05 - 34dni
W gazowni czekaliśmy od 21.04 do 30.05 - 40dni
10.06.2011r. wystąpiliśmy o Pozwolenie na budowę
18.08.2011r. po 70dniach otrzymaliśmy POZWOLENIE NA BUDOWĘ naszej Pchełki :)

i tu nastąpiła przerwa, bo pojawiły się chwilowe problemy z kredytem.
Jednak teraz wszystko się zmieniło. W tym tygodniu najprawdopodobniej złożymy wniosek do banku, bo bank chce udzielić nam kredytu na kwotę, która nas interesuje :) czekamy tylko na telefon w dniu jutrzejszym od naszego doradcy finansowego na dogadanie szczegółów i umawiamy się z bankiem na spotkanie.

Jeśli wszystko się uda i pójdzie po naszej myśli - rozpoczniemy budowę kwiecień - maj. (musimy jeszcze znaleźć ekipę/wykonawców :))
Zastanawiam się tylko, bo duża część z Was decyduje się na budowę w marcu - nie boicie się, że pogoda będzie marna i nie uda się ruszyć z pracami?
Może się nie znam, ale chyba z ekipą w momencie podpisania umowy umawiasz się na konkretny termin np 1 marca, a co jeśli przez cały marzec pada i nic nie można zrobić? Ponosi się jakąś np karę finansową? Bo jeżeli nie, to może i my już na marzec byśmy się z wykonawcami umówili.
Mam również pytanie, bo gdzieś na początku wyczytałam, że muszę zagrodzić budowę, bo takie są przepisy. Poważnie? A czy np mogę zacząć grodzić działkę gdy już są wylane fundamenty, zrobiony stan zero? Sprawdza to ktoś?

Oczywiście pozdrawiam wszystkich budujących w 2012 i trzymam kciuki aby nam wszystkim się udało zrealizować nasze plany :)!

Atlanta
19-02-2012, 18:25
o tym ogrodzeniu to i ja z chęcią poczytam.

My myślimy o budowie w marcu i jesteśmy umówieni na telefon z ekipą. Jest pogoda jest budowa, są złe warunki nie zmuszam do pracy

gosia@
19-02-2012, 18:30
o tym ogrodzeniu to i ja z chęcią poczytam.

My myślimy o budowie w marcu i jesteśmy umówieni na telefon z ekipą. Jest pogoda jest budowa, są złe warunki nie zmuszam do pracyChodzi o zabezpieczenie placu budowy dokładnie.

S.P.
19-02-2012, 19:18
gosia@ Buduję się na Krzekowie. Chodziło mi to miejsce po głowie przez trzy lata, gdy każdego dnia przejeżdżałam tą drogą do domu. No i w końcu mam mój wymarzony kawałek ziemi.

gosia@
19-02-2012, 19:49
gosia@ Buduję się na Krzekowie. Chodziło mi to miejsce po głowie przez trzy lata, gdy każdego dnia przejeżdżałam tą drogą do domu. No i w końcu mam mój wymarzony kawałek ziemi. Gratuluję w takim razie:-)Masz juz ekipę i keirownika budowy? Kiedy zaczynasz?

marta&robert
19-02-2012, 23:11
No bo bezsensem jest robienie z firmą za kosmiczną kasę jak za śmieszną kasę można zrobić podobne rzeczy.
Kolektor dachowy-jasiek71,akumulator gruntowy-Henok,Adam_mk,GWC-większość jarzących.
A wystarczy pompa ciepła powietrzna,żeby pogodzić stosunek inwestycji do zysków :)

Arturo, myślę, że to jednak nie to samo ;)


niestety muszę powrócić do tematu WM

No i bardzo dobrze! Ja gratuluję i czekam na wyniki pomiarów zużycia prądu :)

Dzięki, Atlanta za opinie. Mi właśnie ten kolor podoba się bardzo. A dlaczego pytasz o łóżko bez nóżek? Ono chyba ma nóżki.
A co do salonu, to do tego ustawienia mebli w ogóle się nie przywiązuję (tak wyrysowali w projekcie) i chyba rzeczywiście podałaś najlepsze miejsce dla telewizora - tzn. w miejscu sofy. Tylko wtedy kanapa jeśli przodem do telewizora, to będzie stała tyłem do stołu. No, nie wiem..


Oglądałam dziś na Allegro kabiny prysznicowe i wanny. Kurcze, jestem w szoku, bo teraz można mieć naprawdę niezłe wyposażenie za niezłą kasę. Spodobał mi się taki prysznic. Co myślicie? Moim zdaniem elegancko i tanio (drzwi ok 600zł + brodzik lub listwa odpływowa). I mniej czyszczenia ;) I mało widać poprzez drzwiczki, co ma znaczenie jeśli z łazienki miałoby korzystać więcej osób (no, może się jeden chłopak kąpać, a drugi myć zęby :) - oczywiście mam na myśli moich synków ;)). Wrzucam zdjęcie. Ładne? Brzydkie? Praktyczne czy nie?http://img14.allegroimg.pl/photos/oryginal/21/50/96/29/2150962966

R&K
20-02-2012, 05:59
No i bardzo dobrze! Ja gratuluję i czekam na wyniki pomiarów zużycia prądu :)

o tym pisał Paweł stronę wcześniej w poście #816

Atlanta
20-02-2012, 08:28
Ja robię taki prysznic, prawdopodobnie na płytkach. Tylko zastanawiam się czy szyba z jednej, dwóch czy trzech stron :cool: A ile się nagadałam przy tym (mąż chciał kabinę typu wanna, jacuzzi, prysznic i nie wiem co jeszcze:jawdrop:), pomogły argumenty odnośnie sprzątania i wizyta w castoramie;)

Co do nóżek-jak dla mnie muszą być, po pierwsze sprzątanie pod nim, po drugie jestem wysoka więc czym łóżko niżej tym dla mnie mniej wygodnie ;)

ewastudio1
20-02-2012, 09:02
Ja robię taki prysznic, prawdopodobnie na płytkach. Tylko zastanawiam się czy szyba z jednej, dwóch czy trzech stron :cool: A ile się nagadałam przy tym (mąż chciał kabinę typu wanna, jacuzzi, prysznic i nie wiem co jeszcze:jawdrop:), pomogły argumenty odnośnie sprzątania i wizyta w castoramie;)

Co do nóżek-jak dla mnie muszą być, po pierwsze sprzątanie pod nim, po drugie jestem wysoka więc czym łóżko niżej tym dla mnie mniej wygodnie ;)

Fajny pomysł z tym prysznicem sama pomyśle o tym w łazience

marta&robert
20-02-2012, 09:46
o tym pisał Paweł stronę wcześniej w poście #816

OK, zrozumiałam wcześniej gdy pisałeś, że przedstawicie koszty użytkowania za jakiś czas, jak już trochę popracuje. Trochę się pogubiłam już w tym. Wjęc Paweł opisał Twoją centralę?

Atlanta, Ewa naprawdę Wam się podoba? Nie wygląda może zbyt okazale (w stosunku do kabin z hydromasażem) ale rzeczywiście praktyczne... a wczoraj znalazłam też złotą wannę!:jawdrop: Totalny odlot, ale fajnie wygląda. Prawdę mówiąc prócz niej żadna wanna mnie nie zachwyciła. Może widziałyście coś fajnego czym sie możecie podzielić? Dużo fajniejsze widziałam prysznice niż wanny. A wydawało mi się, że będzie na odwrót i łatwo będzie znaleźć elegancką wannę do masterbedroom.

marta&robert
20-02-2012, 09:51
Co do nóżek-jak dla mnie muszą być, po pierwsze sprzątanie pod nim, po drugie jestem wysoka więc czym łóżko niżej tym dla mnie mniej wygodnie ;)

Ale przecież gdy nie ma nóżek, to nie trzeba pod nim sprzątać, bo się tam nie brudzi! ;) Ja - przeciwnie - nie jestem wysoka, więc to dla mnie nie ma znaczenia. Tym bardziej, że sypialnia będzie na poddaszu i pod skosem. Hmm, nie pomyślałam o tym, że niskie łóżko w tym przypadku to może być zaleta... Ale czy rzeczywiście jest taka różnica w wysokości łózek? Niektóre przecież stoją na bardzo wysokich nóżkach, inne bez... Nigdy się nad tym nie zastanawiałam...

S.P.
20-02-2012, 10:11
Ale przecież gdy nie ma nóżek, to nie trzeba pod nim sprzątać, bo się tam nie brudzi! ;) Ja - przeciwnie - nie jestem wysoka, więc to dla mnie nie ma znaczenia. Tym bardziej, że sypialnia będzie na poddaszu i pod skosem. Hmm, nie pomyślałam o tym, że niskie łóżko w tym przypadku to może być zaleta... Ale czy rzeczywiście jest taka różnica w wysokości łózek? Niektóre przecież stoją na bardzo wysokich nóżkach, inne bez... Nigdy się nad tym nie zastanawiałam...
Ale kurz też się zbiera i aby go wyciągnąć, trzeba odsuwać łóżko.
Gosia@ zaczynam, jak tylko pogoda pozwoli, jestem gotowa w każdej chwili, ekipa też.

Piczman
20-02-2012, 10:25
Wjęc Paweł opisał Twoją centralę?

Tak, opisałem centralę Jan-gaz o max wydatku powietrza ok. 500 m3 z wentylatorami prądu stałego .

gosia@
20-02-2012, 11:17
Ale kurz też się zbiera i aby go wyciągnąć, trzeba odsuwać łóżko.
Gosia@ zaczynam, jak tylko pogoda pozwoli, jestem gotowa w każdej chwili, ekipa też.
Zazdroszcze i trzymam kciuki, u mnie archi kolejny dał du...Przy okazji, nie ma chyba bardziej niesłownej grupy zawodowej niz architekci. Ew, ja mam pecha wyjatkowego

aksamitka
20-02-2012, 11:17
Witam,
z mężem planujemy pobudować naszą wymarzoną, małą Pchełkę pod Warszawą w Grodzisku Maz. Projekt to Pchełka z garażem, odbicie lustrzane z MGProjekt. (...)
Oczywiście pozdrawiam wszystkich budujących w 2012 i trzymam kciuki aby nam wszystkim się udało zrealizować nasze plany :)!

witamy :welcome:

gosia@
20-02-2012, 11:19
Arturo, myślę, że to jednak nie to samo ;)



Wrzucam zdjęcie. Ładne? Brzydkie? Praktyczne czy nie?http://img14.allegroimg.pl/photos/oryginal/21/50/96/29/2150962966ładne, szyba mnie sie nie podoba. Ja bede miała klasyczna, czysta bez wzorków. Ew w ogole bede miała sama szybę, bez ciezkiej zabudowy jak tutaj

lilly20
20-02-2012, 11:27
Witam! Chcę Wam coś pokazać, co widziałam w czoraj na Targach w Gliwicach http://www.youtube.com/watch?v=MPp0-e_FrR4&feature=related Uważamy z mężem, że jest to fajna sprawa - ocieplenia natryskowe :) ( może już ktoś widział, słyszał albo zastosował ) Chcemy zastosować u nas na poddaszu :) . Pogoda się poprawia i czekamy na budowlańców, prąd już prawie podłączony, elementy ogrodzenia prowizorycznego czekają na montaż, cały materiał oprócz dachówki ( zostanie zakupiona w przyszłym tygodniu) zapłacony. Zostało utwardzenie wjazdu i do boju :) Pozdrawiam

Danonki
20-02-2012, 11:40
mam pytanie (może ktoś się orientuje).
Mamy bloczki fundamentowe i pustaki keramzytowe, ale stoją już z 6lat na dworze i pada na nie deszcz, śnieg itd - czy to coś im szkodzi?
Czy mogę śmiało budować z tego dom czy powinnam zaopatrzyć się raczej w nowy materiał?

gosia@
20-02-2012, 11:48
mam pytanie (może ktoś się orientuje).
Mamy bloczki fundamentowe i pustaki keramzytowe, ale stoją już z 6lat na dworze i pada na nie deszcz, śnieg itd - czy to coś im szkodzi?
Czy mogę śmiało budować z tego dom czy powinnam zaopatrzyć się raczej w nowy materiał?Keramzyt nie chłonie wody i w hurtowniach rowniez stoi na zewnatrz:-) ale ja bym sie zapytała kierownika budowy co uwaza na ten temat. Duzo tego masz?

adanko77
20-02-2012, 12:29
I ja witam serdecznie. My zaczynamy juz za tydzień, jak tylko pozwoli pogoda. Budujemy Ambrozję @ pod Zieloną Górą

Danonki
20-02-2012, 12:49
dużo - foto z zeszlego roku:
(sorka za bałagan, ale z biegiem czasu troche sie tam nielad zrobil)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=44770&d=1298497729

dzięki za odp - mam nadzieję, ze faktycznie mozna z nich budowac, szkoda by bylo kupowac nowe

R&K
20-02-2012, 13:03
OK, zrozumiałam wcześniej gdy pisałeś, że przedstawicie koszty użytkowania za jakiś czas, jak już trochę popracuje. Trochę się pogubiłam już w tym. Wjęc Paweł opisał Twoją centralę?

wiele osób ma jeszcze dużo czasu do momentu wyboru centrali - o ile ktoś wie że chce mieć WM, jeśli ktoś się waha ... to ma czas do wylania stropu (chyba ze nie bedzie budować komina i zostawi na wszelki wypadek przepusty , wtedy decyzje można odwlec do krycia dachu)

ja przeprowadzam się najprawdopodobniej końcem czerwca - czyli za 4 miesiące , dom będę miał opomiarowany - więc wszelkie dane z pewnością pojawiać się będą na bierząco w moim dzienniku

gosia@
20-02-2012, 13:33
wiele osób ma jeszcze dużo czasu do momentu wyboru centrali - o ile ktoś wie że chce mieć WM, jeśli ktoś się waha ... to ma czas do wylania stropu (chyba ze nie bedzie budować komina i zostawi na wszelki wypadek przepusty , wtedy decyzje można odwlec do krycia dachu)

ja przeprowadzam się najprawdopodobniej końcem czerwca - czyli za 4 miesiące , dom będę miał opomiarowany - więc wszelkie dane z pewnością pojawiać się będą na bierząco w moim dziennikuech, ja juz sie prawie przekonalam, ale mam nastepna schize odnośnie wykonawcy. Obawiam sie ze w zachodniopomorskim nie znajdę.:rolleyes: no nic kolejna rzecz do przerobienia

gosia@
20-02-2012, 13:37
http://http://www.desiretoinspire.net/blog/2011/9/14/ara-design-studio.html a to wnetrza w ktorych sie zakochałam i " moj" stoł. Wrzucil się kominek i taras, plus jadalnia jaka chcę

R&K
20-02-2012, 14:14
....

niewierze!!!!

....

nie uwierzę jak nie zobaczę ;)

:P

gosia@
20-02-2012, 14:37
....

niewierze!!!!

....

nie uwierzę jak nie zobaczę ;)

:Phmm, to bylo do mnie;-)? argument kosztow w wysokosci 300 zł padł, otwieranego okna też i szumu też. Tylko krowa zdania nie zmienia;-) Pozostała mi kwestia wykonawcy, bo zle zrobiona WM może byc koszmarem, tak to widzę

Piczman
20-02-2012, 14:59
hmm, to bylo do mnie;-)? argument kosztow w wysokosci 300 zł padł, otwieranego okna też i szumu też. Tylko krowa zdania nie zmienia;-) Pozostała mi kwestia wykonawcy, bo zle zrobiona WM może byc koszmarem, tak to widzę

E tam zaraz źle zrobiona.
Wystarczy że naszpikowana przepustnicami i tłumikami bez których żadna firma na rynku Ci tego nie zrobi ,,,

:D

Dziuby
20-02-2012, 15:41
Witam, my rowniez chcemy ruszac z budowa jak tylko sie ociepli, tzn piwnica juz jest (powstala jesienia) i teraz chcemy ruszac z reszta. Nasi wykonawcy stwierdzili, ze w miesiac postawia sciany i przykryja dach. Caly material (procz betonu) juz mamy, okna zamowione, wiec tylko czekac tej upragnionej wiosny:) Mam pytanie z innej beczki, zastanawialiscie sie juz nad ubezpieczalnia? Wiem z doswiadczenia rodziny, ze warto ubezpieczyc dom nawet w SSZ, tylko ktora ubezpieczalnie wybrac?

Atlanta
20-02-2012, 15:47
My tez myśleliśmy o ubezpieczeniu ale jeszcze się nie rozglądaliśmy.

Gosia kominek w w moim guście. Ciągle mam w głowie Twój obecny taras (chyba Twój:???: )

gosia@
20-02-2012, 15:55
E tam zaraz źle zrobiona.
Wystarczy że naszpikowana przepustnicami i tłumikami bez których żadna firma na rynku Ci tego nie zrobi ,,,

:D
Tiaa, a ta co wpakowała grzałke 2 KW? to tez firma :-P

gosia@
20-02-2012, 15:56
My tez myśleliśmy o ubezpieczeniu ale jeszcze się nie rozglądaliśmy.

Gosia kominek w w moim guście. Ciągle mam w głowie Twój obecny taras (chyba Twój:???: )
ale ten stary? czy nowy?

Atlanta
20-02-2012, 16:03
Właśnie tak mi się wydaje że to Twój był? Taki mocno przeszklony, z drewnem.

gosia@
20-02-2012, 16:10
Właśnie tak mi się wydaje że to Twój był? Taki mocno przeszklony, z drewnem.tak, moj stary taras w starym domu. Tera tez taki bede miala

Piczman
20-02-2012, 17:59
Tiaa, a ta co wpakowała grzałke 2 KW? to tez firma :-P

Ja Ci chętnie wpakuje co innego ,,,

GWC glikolowe :wiggle:

Sylwia&Piotr
20-02-2012, 18:06
To zejdźmy jeszcze raz pod ziemię. Czy ktoś z Was planuje, bądź już ma wykonane "zero" z bloków SILKA E24S, pierwsza warstwa na zaprawę, a kolejne na klej do cienkich spoin?

cronin
20-02-2012, 18:28
Z tego co kojarzę to fundamenty muruje się tylko na zaprawę, nie na klej, wypełniając zaprawą spoiny pionowe i poziome - tak przynajmniej jest napisane w instrukcji na stronie silki

gosia@
20-02-2012, 18:52
Ja Ci chętnie wpakuje co innego ,,,

OMG, musze przestac pic wino:wave: bo przeczytałam i stupor zaliczyłam;-) a tak naprawdę, to z chęcią.

pukul
20-02-2012, 20:02
W sprawie ubezpieczenia -

ja nie miałam zbyt wielkiego wyboru :( biorąc kredyt musieliśmy ubezpieczyć "dom w budowie" - którego jeszcze nie mam :) PZU - składka 180zł rocznie

gosia@
20-02-2012, 20:49
;) z checia glikol,hmm, co w tym dziwnego?

ewastudio1
20-02-2012, 21:06
Czy macie juz na oku meble do domu może inaczej pomysł chodzi o to czy będa to nowoczesne wnetrza czy może w innym stylu bo ja mam mętlik w głowie lubię nowoczesne meble ale podobają mi się tez inne klimaty

marta&robert
20-02-2012, 21:31
Czy macie juz na oku meble do domu może inaczej pomysł chodzi o to czy będa to nowoczesne wnetrza czy może w innym stylu bo ja mam mętlik w głowie lubię nowoczesne meble ale podobają mi się tez inne klimaty

Ja chcę mieć rustykalną kuchnię (bo i dom nie będzie nowoczesny), mam już zresztą stół i krzesła; i generalnie lubię takie klimaty, również w wydaniu skandynawskim - w ogóle elewacja ma byc bordowa z białą stolarką okienno- drzwiową, białą podbitką i szrym lub czarnym dachem. Taki norweski domek. Już ktoś z forum zrobił taki, kubek w kubek jak moja koncepcja. Ciekawe co z tego wyjdzie... Bardzo lubię meble z IKEI (poza tymi "badziewaiastymi"). Niestety sosnowa sypialnia po 7 latach już mi się przejadła, więc teraz mam raczej ochotę na coś nowoczesnego i luksusowego (wklejałam zdjęcie łóżka) i już nie będę miała pościeli w kwiatki ;). U dzieci będzie dziecięco, kolorowo i wesoło - nadal rządzi IKEA, poza tym te meble już mamy i użytkujemy. Natomiast salon... hmm. To dla mnie wielka niewiadoma. Ale na pewno nie będzie nowoczesny. Chcę, żeby dom był przytulny i.. domowy :)

R&K
20-02-2012, 22:14
..musze przestac pic wino


....ale czasami warto inaczej pomyśleć :)

zycie na trzeźwo jest nie do zniesienia
a myslenie czasami boli

:P

gosia@
21-02-2012, 07:58
Nie no,nic ale jak tak dalej pójdzie to będzie nie tylko reku+GWC ale jeszcze pompa ciepła na dokładkę ;)
Nie żebym miał jakieś ale ale czasami warto inaczej pomyśleć :)Apage! żadna pompa, nie i koniec:))))))

cronin
21-02-2012, 09:50
Witam! Chcę Wam coś pokazać, co widziałam w czoraj na Targach w Gliwicach http://www.youtube.com/watch?v=MPp0-e_FrR4&feature=related Uważamy z mężem, że jest to fajna sprawa - ocieplenia natryskowe :) ( może już ktoś widział, słyszał albo zastosował ) Chcemy zastosować u nas na poddaszu :)

Lilly20 - Barbara74 ocieplała tak u siebie poddasze

lilly20
21-02-2012, 10:45
Nie doczytałam, czy ktoś to już stosował.... :)

Magdalenka9
21-02-2012, 15:14
Witajcie!!

Jestem tu nowa :) Projekt Rodka 8 kupilam w czerwcu 2010 w wakacje zrobilismy bardzo duzo- załatwilismy adaptację, całą papierologię, wytyczyliśmy domek, zalaliśmy stopę, wyszalowalismy fundamenty - pózniej zalali i rozszalowali. Potem z kolei ociepliliśmy papą folia kubełkową i styrodurem. Nastepnie zrobiliśmy drenaż wokól domu- jeśli tak można nazwac same fudamenty :) i wyrównaliśmy działeczkę., Mamy też już zrobiony podłącz wodno kanalizacyjny chociaż jeszcze nieodebrany z racji tego że baliśmy się mrozów aby nam nie rozwaliły licznika i czekamy z tym do pewnej wiosny, myslę że właśnie ona nadchodzi :)


Teraz mamy z mężem duży dylemat czy decydować się na ogrzewanie węglowe (na dzień dzisiejszy jesteśmy na nie chyba nastawieni) czy na ogrzewanie gazowe?? Prosze doradżcie powiedzcie co w przypadku takiego domku jaki wszyscy budujemy wychodzi lepiej?? Oczywiśie licza sie dla nas równiez kwestie ekonomiczne i to nas popycha w kierunku ogrzewania weglowego (piec zasypowy na ekogroszek).

Nie wiemy też czy nie zrezygnowac z kominka w końcu wszyscy nasi znajomi mówią ze nie uzywa się go tak często i częstu służy jako droga ozdoba :) Osobiscie bardzo chciałabym go mieć ale w sumie prawdą jest również to że zabiera też miejsce w salonie Powiedzcie co o tym myślicie.

Pozdrawiam gorąco wszystkich i zyczmy sobie pieknej i wczesnej wiosny oraz przyjemnego i długiego lata :)

Dziuby
21-02-2012, 15:47
My bedziemy mieli ogrzewanie weglowe. Kominek tez bardzo nam sie podoba, ale zeby nie sluzyl tylko jako ozdoba, chcemy zrobic w nim funkcje grila oraz zeby przy okazji ogrzewal wode. Mysle, ze fajnie byloby usiasc w zimie przy rozpalonym kominku z lampka winka:)

Dziuby
21-02-2012, 15:49
Magdalenka9, teraz zauwazylam, ze jestes z Myslenic, wiec dosc blisko nas. My budujemy w okolicach Chyznego.

Kurdybanek
21-02-2012, 18:40
My dom będziemy ogrzewać ekogroszkiem. Gazu u nas nie ma, a koszty dociągnięcia zbyt duże. Rozważaliśmy pompę ciepła, ale po zgłębieniu tematu zrezygnowaliśmy. Wyceniono nam instalację na 70 000zł. Prądu jakoś od początku nie braliśmy pod uwagę, podobnie z olejem. A kopalnia węgla w mieście jest dużym argumentem. Problem kurzu rozwiązuje (przynajmniej częściowo) piwnica. Piece z podajnikiem też nie wymagają zaglądania do kotłowni co chwilę. Myślę, że nie będzie tragedii.

Kominek u nas będzie. Wiem, że nie będzie w nim palone zbyt często, dlatego nie robimy płaszcza wodnego (nie było by z niego większej korzyści, przy rzadkim rozpalaniu ). Chodzi o klimat, jaki jest, gdy się już wreszcie rozpali :rolleyes:

marzenka i mariusz g
21-02-2012, 18:59
my rezygnujemy z kominka, bo nie będzie chyba nam az tak strasznie konieczny, a i salon zrobi się wtedy bardziej ustawny, a co do ogrzewania to na dzień dzisiejszy jesteśmy nastawieni na ekogroszek głównie ze względów finansowych

Danonki
21-02-2012, 19:28
my będziemy grzać gazem i kominek na dzień dzisiejszy robimy (chociaż były momenty gdy chcieliśmy zrezygnować, ale ostatecznie pewnie zostanie)

mkslonik
21-02-2012, 19:47
a gaz masz z sieci czy płynny

Sylwia&Piotr
21-02-2012, 20:09
my rezygnujemy z kominka, bo nie będzie chyba nam az tak strasznie konieczny, a i salon zrobi się wtedy bardziej ustawny, a co do ogrzewania to na dzień dzisiejszy jesteśmy nastawieni na ekogroszek głównie ze względów finansowych

Arturo72 - u mnie tj. na Pomorzu akurat piec duo: ekogroszek + ruszt wodny (drzewo) jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. To, że wkoło wiele kopalni nie oznacza, że opał jest tani, a bogactwo drzewa ma swoje plusy. Wyrobisz kawałek lasu, sprzedasz ludziom kilka przyczep, a dla siebie ma za darmo do tego jeszcze coś liściastego się trafi do kominka ;). Co do ogrzewania prądem - chciałbym bardzo, tylko u mnie w okolicy nikt do tego nie potrafi się zabrać więc odpuszczam.

Danonki
21-02-2012, 20:31
a gaz masz z sieci czy płynny

ma być z sieci (podpisaliśmy umowę z gazownią), ale do puki nam nie założą - pewnie będzie płynny

cronin
21-02-2012, 20:37
Najpierw odpowiedzcie sobie na pytanie czy macie czas i chęć na palenie węglem lub drzewem (czyszczenie i naprawianie pieca, składowanie opału) - piece na ekogroszek z podajnikami teoretycznie tylko są wygodne bo sypie się raz na kilka dni, w praktyce podajniki się psują bo węgiel jest wilgotny i kiepskiej jakości i trzeba to naprawiać samemu lub wzywać serwis, a czyszczenie pieca to żadna przyjemność. Drewno trzeba kupić (nie każdy ma las) , porąbać i sezonować - czyli mieć na to miejsce. Nie każdy ma na to chęć i czas. My wracamy do domu po 18 i wolimy dobrze ocieplony dom i bezobsługowy gaz (zamiennie mogłabym mieć prąd, ale mam częste awarie sieci więc nie ryzykuję). Przy dobrym ociepleniu i wentylacji mech. rachunki za gaz (czy prąd) nie są duże, a napewno komfort dużo większy.

Sylwia&Piotr
21-02-2012, 21:06
Cronin masz rację, nie wszedzie i nie wszystkim to odpowiada. Dlatego każdy powinien przeanalizować co mu się opłaca, czy będzie miał czas czy nie, a przede wszystkim na co kogo stać. Niestety nie wszędzie jest gaz, a ten wraz z olejem i prądem napewno jest dla ludzi wygodnych i mających mało wolnego czasu...

cronin
21-02-2012, 21:49
właśnie o to mi chodzi, że trzeba być świadomym z czym się wiąże taki czy inny sposób ogrzewania, również z czasem jaki trzeba na to poświęcić, to nie tylko sam koszt węgla, drewna, gazu czy prądu, czy koszt urządzeń , a jak się człowiek dopiero wdraża w problem ogrzewania to niektóre rzeczy umykają

Danonki
21-02-2012, 23:06
u nas padł pomysł by ogrzewać węglem czy ekogroszkiem z podajnikiem, ale mojemu mężowi powiedziałam krótko, że ja chodzić przy tym nie będę, że nie będę dorzucała, czyściła, sprzątała, nosiła itd - nie mam na to ani czasu ani chęci - i został gaz tak jak chciałam :)
ale uważam, że każdy powinien wybierać według własnego upodobania, przekonania, możliwości itd - czy to węgiel, gaz czy prąd (a może jeszcze coś innego)

marta&robert
21-02-2012, 23:41
Hej :)
Ja się wypowiem odnośnie kominka - sama się nad tym zastanawiałam, że bardzo rzadko się go używa, a mało nie kosztuje. My planujemy pompę ciepła, będziemy więc zależni od prądu. A ponieważ awarie zdarzają się u nas dość często, to - choćby z tego praktycznego powodu - wolę mieć wyjście awaryjne i dodatkowe źródło ogrzewania... No i oczywiście fajnie jest czasem napalić w kominku :), a ponieważ będziemy mieć rekuperację to ona to ciepło dodatkowo rozprowadzi po domu i (mam nadzieję!) pomoże realnie obniżyc koszty ogrzewania podczas palenia w kominku). Jeśli jednak ktoś ma niezależne źródło ogrzewania, tudzież przerwy w dostawie prądu zdarzają się rzadko, to uważam że rozważanie zasadności budowy kominka jest bardzo rozsądne.
Tak samo zastanawiam się nad tarasami. Też większość ludzi chce je mieć, i większość nigdy z nich nie korzysta... A to przecież dodatkowe koszty (izolacji choćby) i to wcale nie małe.. Sama się więc waham czy zrobić taras czy powiększyć sypialnię.
Danonki ja również powiedziałam, że nie będę obsługiwać pieca ;) (czasami mąz wyjeżdża na kilka, kilkanaście dni i nie wyobrażam sobie walczyć wtedy z piecem, który np się popsuje), ale u nas nie ma gazu, więc pozostaje nam pompa ciepła.

marta&robert
21-02-2012, 23:51
Powiedzcie, czy ma ktoś z Was problem z drzewami na działce? Przez naszą biegnie rów melioracyjny i dzięki temu wyrósł nam kawałek lasu... Mamy do wycięcia ponad 20 drzew, wszystkie ponad 30cm obwodu w "pierśnicy". Niby pozwolenie na wycięcie jest bezpłatne gdy jest się osobą fizyczną, ale trzeba czekać aż przyjdą, zobaczą, zatwierdzą... Miałam już ten wniosek o zgodę na wycinkę prawie gotowy (tylko brak mi mapki(!) obrazującej rozmieszczenie drzew), ale wciąż go nie zaniosłam. Czy MUSZĘ to robić? Nie pytam od strony prawnej ;) Problem polega na tym, że inne działki obok naszej są prawie "gołe", więc jeśli usuniemy tyle drzew to nie da się tego nie zauważyć... A z drugiej strony boję się, że oczekiwanie na decyzję opóźni moment rozpoczęcia budowy. Z góry dzięki za odpowiedź. :)

R&K
22-02-2012, 01:02
Arturo72 - u mnie tj. na Pomorzu akurat piec duo: ekogroszek + ruszt wodny (drzewo) jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. To, że wkoło wiele kopalni nie oznacza, że opał jest tani, a bogactwo drzewa ma swoje plusy. Wyrobisz kawałek lasu, sprzedasz ludziom kilka przyczep, a dla siebie ma za darmo do tego jeszcze coś liściastego się trafi do kominka ;). Co do ogrzewania prądem - chciałbym bardzo, tylko u mnie w okolicy nikt do tego nie potrafi się zabrać więc odpuszczam.

a ,myslisz ze u mni w powiecie ktos greje pradem ?
wszytsji co wiem i sobie zalozylem pochodzi z wiedzy uzyskanej z FM z watku dla grzejacych pracem


ekogrdzek wgrew pozorom nie jest taki tani
dokladnie przelicz koszt unwestycki - tj pelnej kotlowni z kominali i brobkami blacharskimi i zobaczysz ile cie to bedzie kosztowalo

u mnie kotlownia przy grzaniu elektrycznym kosztowala mnie 7,5 tys brutto

R&K
22-02-2012, 01:08
Hej :)
Ja się wypowiem odnośnie kominka - sama się nad tym zastanawiałam, że bardzo rzadko się go używa, a mało nie kosztuje. My planujemy pompę ciepła, będziemy więc zależni od prądu. A ponieważ awarie zdarzają się u nas dość często, to - choćby z tego praktycznego powodu - wolę mieć wyjście awaryjne i dodatkowe źródło ogrzewania... No i oczywiście fajnie jest czasem napalić w kominku :), a ponieważ będziemy mieć rekuperację to ona to ciepło dodatkowo rozprowadzi po domu i (mam nadzieję!) pomoże realnie obniżyc koszty ogrzewania podczas palenia w kominku). Jeśli jednak ktoś ma niezależne źródło ogrzewania, tudzież przerwy w dostawie prądu zdarzają się rzadko, to uważam że rozważanie zasadności budowy kominka jest bardzo rozsądne.
Tak samo zastanawiam się nad tarasami. Też większość ludzi chce je mieć, i większość nigdy z nich nie korzysta... A to przecież dodatkowe koszty (izolacji choćby) i to wcale nie małe.. Sama się więc waham czy zrobić taras czy powiększyć sypialnię.
Danonki ja również powiedziałam, że nie będę obsługiwać pieca ;) (czasami mąz wyjeżdża na kilka, kilkanaście dni i nie wyobrażam sobie walczyć wtedy z piecem, który np się popsuje), ale u nas nie ma gazu, więc pozostaje nam pompa ciepła.


policzcie ile was koszyowac bedzie inwestycyjnie pomapa ciepla
ewentualnie ile odwierty b nie wiem jaki typ pomp
ile tez bedzie kosztwoac was rocznie prad do PC

nie wemy jaka pow. domu wiec ciezo skomentowac

izolacja przy klasycznej pompie ciepla jest wydatkiem znikomym
PC oplaca sie rrzy duzych domach
pow ok 200m2
ponizej 200m2 oplaca sie inwestowac w izolacje
dodatkowe dzieciec (10 cm) styripinu na elewacji to koszt ok 3 tys zl!!!!!

aksamitka
22-02-2012, 06:33
u nas bedzie pompa ciepla

gosia@
22-02-2012, 07:03
Odnosnie tarasów, to ja nie wyobrazam sobie domu z bez. Dom, to taras, poranna kawa i sniadania na:-)

Ale mam inny zmieniłam architekta i teraz on mi opowiada o jakis uzgodnieniach w zut odnosnie przyłaczy, co trwa miesiacami i zgodą na wjazd z drogi publicznej. W Trojmiescie nic takiego nie było. Przyznam ze jestem w lekkim szoku, bo kto niby robi te rzeczy przy projektach gotowych????

mgk
22-02-2012, 07:43
gosia@
Uzgodnienia projektu na ZUD dotyczą każdej inwestycji budowlanej i zapewniam jeżeli są wszystkie dokumenty to nie trwa to miesiącami! Co do zgody na wjazd z drogi publicznej - jeśli działka nie ma to niestety z tym może zejść dłużej, wszystko zależy czy zjazd jest na drogę gminną czy np.wojewódzką. Nasz projektant też o to pytał, bo to ewentualnie zwiększa koszt. U nas zjazd był już w kupionej działce i nie było problemów.

aksamitka
22-02-2012, 07:49
u nas ZUD poszedl bardzo szybko ( same przylacza) ok tygodnia

dusiaka
22-02-2012, 09:33
A mój architekt z ZUDem się trochę naboksował. Jak już udało mu się uzgodnić którąś branżę, okazywało się, że sąsiad do nowo wybudowanego domu podciągnął gaz i trzeba aktualizować mapę do celów projektowych. Po aktualizacji okazało się, że w ZUDzie mają zgłoszenie kolejnej nitki gazu, kolejnego nowo pobudowanego sąsiada. Wtedy dodatkowo geodeta tego sąsiada najpierw musiał coś tam w ZUDzie jeszcze załatwić.
Niestety, kilka tygodni to jednak trwało, a mnie dodatkowo kosztowało.

gosia@
22-02-2012, 09:36
gosia@
Uzgodnienia projektu na ZUD dotyczą każdej inwestycji budowlanej i zapewniam jeżeli są wszystkie dokumenty to nie trwa to miesiącami! Co do zgody na wjazd z drogi publicznej - jeśli działka nie ma to niestety z tym może zejść dłużej, wszystko zależy czy zjazd jest na drogę gminną czy np.wojewódzką. Nasz projektant też o to pytał, bo to ewentualnie zwiększa koszt. U nas zjazd był już w kupionej działce i nie było problemów.Buuuuu, droga jak droga, przy niej działka. Droga jest gminna. Załamaliscie mnie tym ZUD-em

Ewiczka_73
22-02-2012, 09:38
Witam wszystkich, Za 1-1,5 miesiąca ruszamy z budową drewninanego domu szkieletowego w okolicach Trojmiasta. Zachęceni fajnym efektem budowy domu skandynawskiego wlasnymi siłami przez kolegę zdecydowalismy sie na budowę takiego domu systemem "para"gospodarczym. Niestety rodziem firmy oferują kompleksową budowę domu zdecydowania za drogo, a czy jakosc materiałów byłaby odpowiednia - nie wierzę.

Projekt już leży na stole w Starostwie. Jesteśmy na etapie zbierania ofert od wykonawców, ale materialy zamawiamy sami. Drewno przyjedzie ze Szwecji, reszta z Polski. Może ktoś też zaczyna budowę domu szkieletowego. Chętnie wymienilibyśmy się wiedzą.

Życzę wszystkim jak najmniej kłopotliwej budowy.
Pozdrawiam
Ewa

gosia@
22-02-2012, 09:41
u nas ZUD poszedl bardzo szybko ( same przylacza) ok tygodniazazdrosc wielka:-)

cronin
22-02-2012, 09:42
Mnie jak na razie uzgodnienia z Zudem robił geodeta robiąc mi mapki, było to w cenie mapki, ale jestem w trakcie robienia projektu więc może jeszcze trzeba będzie uzgadniać coś, ale generalnie masz to albo w cenie mapek albo adaptacji projektu (bądź zrobienia indywidualnego)

gosia@
22-02-2012, 09:46
Mnie jak na razie uzgodnienia z Zudem robił geodeta robiąc mi mapki, było to w cenie mapki, ale jestem w trakcie robienia projektu więc może jeszcze trzeba będzie uzgadniać coś, ale generalnie masz to albo w cenie mapek albo adaptacji projektu (bądź zrobienia indywidualnego)wiem, wiem, ja o czas sie martwie jedynie. A po projekcie przyłacza trzeba jeszcze uzgadniać. A ja w czerwcu planuje wbijac lapatę. Jak tak dalej pojdzie, to wbije, ale zeby sosnę zasadzić;)

aksamitka
22-02-2012, 09:48
nam projekt przyłączy robil architekt, a papiery sama zaniosłam do ZUD

gosia@
22-02-2012, 09:50
nam projekt przyłączy robil architekt, a papiery sama zaniosłam do ZUDu mnie tez robi architekt, ale poprzednio zrobił tak i w takim czasie, ze nie odnotowalam tego w ogole

cronin
22-02-2012, 10:05
no ja poprzednim razem też tego w ogóle nie odnotowałam, stąd jestem teraz niezorientowana, ale archi ma nam przygotować gotowy wniosek do pnb do złożenia, więc mam nadzieję że też nie będzie to bolesne :)
Gosia myślę że do czerwca spokojnie zdążysz, ja też planuję budowlane wakacje

mgk
22-02-2012, 10:12
Buuuuu, droga jak droga, przy niej działka. Droga jest gminna. Załamaliscie mnie tym ZUD-em

Cóż nie droga jest tutaj problemem tylko zjazd z niej. Innymi słowy czy masz zjazd z drogi głównej na działkę i czy jest on naniesiony na mapie. Bo jeżeli nie ma zjazdu to jego zrobienie zajmie ci trochę czasu - czyt. papierologia i biurokracja

lilly20
22-02-2012, 10:13
Powiedzcie, czy ma ktoś z Was problem z drzewami na działce? Przez naszą biegnie rów melioracyjny i dzięki temu wyrósł nam kawałek lasu... Mamy do wycięcia ponad 20 drzew, wszystkie ponad 30cm obwodu w "pierśnicy". Niby pozwolenie na wycięcie jest bezpłatne gdy jest się osobą fizyczną, ale trzeba czekać aż przyjdą, zobaczą, zatwierdzą... Miałam już ten wniosek o zgodę na wycinkę prawie gotowy (tylko brak mi mapki(!) obrazującej rozmieszczenie drzew), ale wciąż go nie zaniosłam. Czy MUSZĘ to robić? Nie pytam od strony prawnej ;) Problem polega na tym, że inne działki obok naszej są prawie "gołe", więc jeśli usuniemy tyle drzew to nie da się tego nie zauważyć... A z drugiej strony boję się, że oczekiwanie na decyzję opóźni moment rozpoczęcia budowy. Z góry dzięki za odpowiedź. :)

Oj, drzewa na działce! na nas to hasło działa jak płachta na byka!!!!!! my mamy drzewa na całej długości działki, mieliśmy problem z projektem zjadzu/wjazdu na działkę ( robiliśmy go dwa razy ) mamy problem żeby uzyskać zgodę na wycinkę chociaż jednego drzewa, żeby nie wjeżdżać do bramy i garażu po skosie. Pozostaje zagadką jak płot postawimy, drzewa są po części w naszej granicy a po części miasta.... Temat rzeka, słabo mi się na samą myśl o tych drzewach robi!!!

Piczman
22-02-2012, 10:41
Co do ogrzewania to niestety głównym kryterium przy wyborze jest strach !
Jest to całkowicie zrozumiałe, Ja się z tym tematem bujałem ok. rok .

Wszystko przez ceny paliw, sytuację na Świecie i fakt że pieniądze nie mają dziś pokrycia w niczym .
Rządzą nami banki, niestety ,,,

Podam Wam prosty i jedyny słuszny schemat budowy domu :

- Bardzo dobre ocieplenie
- Szczelność
- Sprawna wentylacja z odzyskiem ciepła
- Bufor ciepła pod lub w domu z grubą izolacją
- Podłogówka wodna/grzejniki jako system centralnego ogrzewania

Inwestycja w docieplenie to najlepsza z możliwych inwestycji w niepewnych czasach .
Szczelność po to aby mieć kontrolę nad wilgotnością wnętrz
Wentylacja po to aby szczelność była zaleta a nie wadą
Bufor po to aby rozporządzać energią w czasie a to jest duża oszczędność i wygoda oraz aby łączyć wiele źródeł ciepła w prosty sposób .
System centralnego ogrzewania po to aby móc korzystać ze wszystkich możliwych i dostępnych źródeł energii jakie są i będą w przyszłości .

Takie jest moje zdanie !

Oczywiście każdy przypadek jest inny i nie wszędzie, nie zawsze, nie wszystko razem !

gosia@
22-02-2012, 10:50
Cóż nie droga jest tutaj problemem tylko zjazd z niej. Innymi słowy czy masz zjazd z drogi głównej na działkę i czy jest on naniesiony na mapie. Bo jeżeli nie ma zjazdu to jego zrobienie zajmie ci trochę czasu - czyt. papierologia i biurokracjahmm, głowna doga jest przy samej dzialce, to jak ten zjazd ma byc naniesiony? jakos specjalnie?

gosia@
22-02-2012, 10:52
Co do ogrzewania to niestety głównym kryterium przy wyborze jest strach !
Jest to całkowicie zrozumiałe, Ja się z tym tematem bujałem ok. rok .

Wszystko przez ceny paliw, sytuację na Świecie i fakt że pieniądze nie mają dziś pokrycia w niczym .
Rządzą nami banki, niestety ,,,


Takie jest moje zdanie !

Oczywiście każdy przypadek jest inny i nie wszędzie, nie zawsze, nie wszystko razem !Ty mi lepiej powiedz, czy Ty robisz projket instlacji WM. Wczoraj architekt mi powiedział, ze WM generuje kurz:jawdrop: czy zdaje sobie z tego sprawe, ze lata po domu! i czy robisz na odległosc, bo juz wiem ze w Szczecinie nikogo sensownego nie ma:-(

pukul
22-02-2012, 10:55
A ja znowu z innej bajki...
dziś postanowiłam - korzystając z wolnego czasu - przygotować się chociaż na dalsze zakupy, a dokładnie materiał na ścianki działowe - w projekcie mam ścianki z "cegły kratówki 12cm" więc dzwonie i pytam w hurtowniach i szooook porotherm 11,5 cm droższy niż 25cm :(( 5,10 zł.
co to właściwie ta cegła kratówka? i czym ten porotherm drooogi zastąpić. ktoś może oświeci budowlaną blondynkę (mam nadzieje, że tylko budowlaną)

Piczman
22-02-2012, 10:58
Ty mi lepiej powiedz, czy Ty robisz projket instlacji WM. Wczoraj architekt mi powiedział, ze WM generuje kurz:jawdrop: czy zdaje sobie z tego sprawe, ze lata po domu! i czy robisz na odległosc, bo juz wiem ze w Szczecinie nikogo sensownego nie ma:-(

Kurz ?
Hmmm,,,
Może Ty zmień architekta ?
Bo po pierwsze nie ma pojęcia o WM a po drugie nie umie jej narysować :D

PS. Z przyjemnością się do Ciebie wybiorę, "nawróconych" traktuję inaczej, większa satysfakcja z uśmiechu na twojej twarzy po uruchomieniu :cool:

Piczman
22-02-2012, 11:01
ktoś może oświeci budowlaną blondynkę (mam nadzieje, że tylko budowlaną)

Czymkolwiek aby nie betonem komórkowym .
Zapytaj o silkę, Konrad też się orientuje .

gosia@
22-02-2012, 11:21
Kurz ?
Hmmm,,,
Może Ty zmień architekta ?
Bo po pierwsze nie ma pojęcia o WM a po drugie nie umie jej narysować :D

PS. Z przyjemnością się do Ciebie wybiorę, "nawróconych" traktuję inaczej, większa satysfakcja z uśmiechu na twojej twarzy po uruchomieniu :cool:ja Ci dam zmien architekta:bash: własnie wczoraj zmneilam na tego. Jeden przez miesiac mi wmawiał w jakim domu mi bedzie lepiej. TEn przynajmniej sie przyznaje ze nie umie narysowac i nie kuma WM, masz szanse na nwrocenie tez archi;-) dam znaka jak projekt bedzie

mgk
22-02-2012, 12:25
hmm, głowna doga jest przy samej dzialce, to jak ten zjazd ma byc naniesiony? jakos specjalnie?
Popatrz na mapę do celów projektowych jak jest naniesiony mostek (między działką a drogą) to o.k., jak nie ma to trzeba go dopiero zaprojektować.zazwyczaj jest zaznaczony jako linia ciągła zakończona z każdej strony znaczkiem - o tak >-<

gosia@
22-02-2012, 12:30
Popatrz na mapę do celów projektowych jak jest naniesiony mostek (między działką a drogą) to o.k., jak nie ma to trzeba go dopiero zaprojektować.zazwyczaj jest zaznaczony jako linia ciągła zakończona z każdej strony znaczkiem - o tak >-<hmm, to chyba jest. dziekuje

pukul
22-02-2012, 12:35
Czymkolwiek aby nie betonem komórkowym .
Zapytaj o silkę, Konrad też się orientuje .

jak blondynka to na całego.... a czemu nie betonem komórkowym? po castingu cenowo-jakościowym (niestety w takiej kolejności) leier jest na pierwszym miejscu - cena 3,9, porotherm 5,1 chociaż muszę sprawdzić wydajność na 1 m2, może się okaże że ten porotherm wyjdzie taniej :)

Piczman
22-02-2012, 12:40
BK ma bardzo małe zdolności wygłuszające, chodzi o masę .
Lepiej niech będzie to coś co wytłumi dźwięk, to daje inny klimat wnętrz .

pukul
22-02-2012, 12:45
no i dziękuję bardzo. to mi wystarczy. jak jeszcze trochę poczytam waszą wymianę zdań odnośnie WM to może się też przekonam :) czy musiałabym coś zmieniać w projekcie? albo gdzieś to zgłaszać?

Piczman
22-02-2012, 12:59
no i dziękuję bardzo. to mi wystarczy. jak jeszcze trochę poczytam waszą wymianę zdań odnośnie WM to może się też przekonam :) czy musiałabym coś zmieniać w projekcie? albo gdzieś to zgłaszać?

Zapraszam do siebie na PW lub GG, odpowiem na każde pytanie .
Zmieniać ani zgłaszać nie musisz,.
Powiedział bym nawet że nie powinnaś bo taki burdel jest teraz odnośnie WM w urzędach że lepiej sobie nie komplikować Życia !
Zmiana z WG na WM to zmiana nieistotna dla prawa budowlanego w domku jednorodzinnym.
Wpis kierownika załatwia wszystko .
Projekt może przejść przez pozwolenie z kominami a odbiór robisz z WM .
Bo jak widać wielu się nawraca , niektórzy dopiero w połowie budowy :)

R&K
22-02-2012, 13:04
Czymkolwiek aby nie betonem komórkowym .
Zapytaj o silkę, Konrad też się orientuje .

bloczek z Grupy Silikaty 25x22x12 kosztuje w granicach 1,4 za sztukę
silka jest bardzo twarda i ma dobre parametry izolacji akustycznej (najlepsze ze wszystkich materiałów)
można wieszać ciężkie szafki , dodatkowo akumuluje ciepło i jest w 100% naturalna

co do tego co wcześniej pisał Paweł - dla znacznej większości taki przepis jak podał jest idealna alternatywa do tzw budownictwa tradycyjnego
dodał bym jeszcze okna 3 szybowe - teraz wiele firm 3 szybę daje za "1 PLN"
podstawa to izolacja! każdy budujący wyda na swoja inwestycję od 250 do 450 tys zł
standardem w projektach jest 10-15 cm styropianu na ścianie , 15-20 cm wełny na dachu wydając 5-8 tys więcej na izolacje uzyskuje się SUPER parametry - wielu powie Wam ze to się nie opłaca - tylko te 5-8 tys w skali całej inwestycji to promile
i jeszcze jedno - osobiście jeśli już to tylko szedł bym w podłogowe - żadnych kaloryferów - potrzebują 2x wyższej temperatury podgrzewania wody w piecu

pamiętajcie - budowa domu nie może być "przypadkowa" - dom należy budować w sposób przemyślany technologicznie
nie można iść do składu budowlanego i brać ten czy inny materiał / produkt bo jest tani ...
jak to mówią co jest tanie to jest drogie ... zawsze przeliczajcie stosunek ceny do jakości



moja budowa i dom jak również podejście do tzw budowania przemyslanego technologicznie dla wielu może być skrajne i niezrozumiałe na 1 rzut oka

1. płyta fundamentowa by odciąć się od gruntu, ograniczyć straty ciepła i akumulować ciepło
2. silka by tłumić dzwięki i akumulować ciepło - materiał jest tani i bardzo dobry - ma nieco gorsze parametry izolacyjne - ale to rekompensuje warstwą ocieplenia
3. bardzo dobra izolacja 30 cm styropianu na ściany 40 cm wełny (wydałem 10 tyś więcej niż gdybym budował tradycyjnie)
4. wentylacja mechaniczna z GWC - nie wybudowałem 4 kominów - zaoszczędziłem ok 12-16 tys które wydałem na WM
5. nie buduje klasycznej kotłowni - piec + ogrzewanie czy to podłogowe czy kaloryfery - oszczędność ok 20-30 tyś
6. brak przyłącza gazu - oszczędność 6-8 tyś zł
7. okna - u mnie z najwyższej półki z montażem w warstwie ocieplenia - wydałem więcej o jakieś 5 tyś zł
8. moja "kotłownia" to kable grzewcze ze sterownikami na które wydałem 7,5 tys zł

czy po przeanalizowaniu oszczędności jakie poczyniłem i większych wydatków na niektóre rzeczy nadal ktoś uważa że budowanie domu technologicznie zaawansowanego jest kosztowne ??

domy takie jak Pawła, Artura, Aksamitki czy mój charakteryzują się bardzo małym zapotrzebowaniem na ciepło a roczny koszt ogrzewania jest na poziomie 1200-1500 zł (w zależności jeszcze od wielkości domu)

nie namawiam nikogo by budował dokładnie tak jak ja , bo jestem budowlanym ekstremistą , ale to co napisał Paweł - jest bardzo dobrym pomysłem dla każdego ... pod warunkiem że buduje sie w sposób przemyślany od początku do końca - bo gdy stawia się dom i wrzuca się do niego przypadkowe róznie dobrane lub nawet nie pasujace wyposażenia/ technologie to wychodzi różnie - a na pewno nie tanio !
widziałem kiedyś dom (nowobudowany) z kominami wentylacyjnymi i rekuperatorem - tylko dlatego że inwestor bał się o odbiory kominiarskie i wydał kase na kominy by mieć tzw "swiety spokój"

arancha
22-02-2012, 14:14
Zaczyna może ktoś swoją budowę w okolicach Giżycka.

aksamitka
22-02-2012, 14:24
domy takie jak Pawła, Artura, Aksamitki czy mój charakteryzują się bardzo małym zapotrzebowaniem na ciepło a roczny koszt ogrzewania jest na poziomie 1200-1500 zł (w zależności jeszcze od wielkości domu)


mam nadzieje ze teoria pójdzie z praktyką ;)

Piczman
22-02-2012, 14:25
mam nadzieje ze teoria pójdzie z praktyką ;)


U mnie teoria sprawdziła się idealnie .
Liczby nie kłamią !

Sylwia&Piotr
22-02-2012, 15:46
A ja znowu z innej bajki...
dziś postanowiłam - korzystając z wolnego czasu - przygotować się chociaż na dalsze zakupy, a dokładnie materiał na ścianki działowe - w projekcie mam ścianki z "cegły kratówki 12cm" więc dzwonie i pytam w hurtowniach i szooook porotherm 11,5 cm droższy niż 25cm :(( 5,10 zł.
co to właściwie ta cegła kratówka? i czym ten porotherm drooogi zastąpić. ktoś może oświeci budowlaną blondynkę (mam nadzieje, że tylko budowlaną)

Zmień na ytonga lub silkę 11,5 cena 3-4 zł/szt., a kierbud to opisze w DB.

aksamitka
22-02-2012, 15:47
czego i sobie zyczę ;) ale wiem ze wystarcza drobne bledy zeby to sie zmieniło

cronin
22-02-2012, 15:52
pamiętajcie - budowa domu nie może być "przypadkowa" - dom należy budować w sposób przemyślany technologicznie
nie można iść do składu budowlanego i brać ten czy inny materiał / produkt bo jest tani ...
jak to mówią co jest tanie to jest drogie ... zawsze przeliczajcie stosunek ceny do jakości


Choć zgadzam się z tobą w 99% to akurat w kwestii wyboru materiału uważam że można dać sobie więcej luzu :)
I nie dlatego że nie lubię silki, też uważam że jest niedoceniana. Ale np w moim wypadku to czy wezmę silkę czy beton komórkowy, nie ma żadnego znaczenia, mimo ich diametralnie różnych parametrów. Moja działka ma normalny grunt, żadne torfy czy szkody górnicze, jest cicha.
Jak powiedziałeś za izolację odpowiada ocieplenie, wytrzymałość też nie jest mi niezbędna (choć betonu kom. 400 nie zaryzykowałabym przy piętrowym domu),z akumulacji mogę zrezygnować skoro przez 10 godzin nie ma nas w domu, wolę by szybko się nagrzał jak wrócimy (zresztą chyba nie ma tańszych godzin w gazie?), izolacji akustycznej też nie potrzebuję bo nie mam ruchliwej ulicy w pobliżu.
Ale gdybym miała działkę na terenach nazwijmy to niepewnych, zrobiłabym monolityczne fundamenty i strop a ściany z silki.
Ja więc zobaczę co w mojej okolicy będzie tańsze i łatwiej dostępne i z tego będę budować (silka lub beton) :) i jest to podejście gruntownie przemyślane.
Ps. za to napewno nie biorę pod uwagę ceramiki, kompletnie do mnie nie przemawia ;)
A i napewno mówiąc "tani" nie mam na myśli "no name'ów" :)

ewastudio1
22-02-2012, 18:16
Wiecie co ja naprawde nie wiem z czego budować w projekcie mam cegłe i styropian 12 a chciałabym żeby wydane pieniądze nie były rzucone w błoto przysłowiowe co byście mi radzili jest to dom 210m z antresola nad salonem chciałabym zeby ściany tłumiły dzwięki w miarę możliwości

gosia@
22-02-2012, 18:39
Wiecie co ja naprawde nie wiem z czego budować w projekcie mam cegłe i styropian 12 a chciałabym żeby wydane pieniądze nie były rzucone w błoto przysłowiowe co byście mi radzili jest to dom 210m z antresola nad salonem chciałabym zeby ściany tłumiły dzwięki w miarę możliwościsama antresola spowoduje ze dom bedzie "tubą" miałam i teraz juz nie robię. TUtaj żadna izolacja nie pomoze, nie ma znaczenia czy silka czy beton. CHyba ze chodzi o sciany miedzy pokojami.

Sylwia&Piotr
22-02-2012, 19:04
Witam,
Na wiosnę rozpoczynam budowę domu APS 105 + 2G pod Warszawą. Teraz jestem na etapie podjęcia decyzji z czego budować. Waham się pomiędzy pustakiem max a betonem komórkowym.
pozdrawiam

Zapytaj tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?102666-APS-105-2G
Oni już wybudowali. Pozdrawiam

marzenka i mariusz g
22-02-2012, 20:29
Powiedzcie, czy ma ktoś z Was problem z drzewami na działce? Przez naszą biegnie rów melioracyjny i dzięki temu wyrósł nam kawałek lasu... Mamy do wycięcia ponad 20 drzew, wszystkie ponad 30cm obwodu w "pierśnicy". Niby pozwolenie na wycięcie jest bezpłatne gdy jest się osobą fizyczną, ale trzeba czekać aż przyjdą, zobaczą, zatwierdzą... Miałam już ten wniosek o zgodę na wycinkę prawie gotowy (tylko brak mi mapki(!) obrazującej rozmieszczenie drzew), ale wciąż go nie zaniosłam. Czy MUSZĘ to robić? Nie pytam od strony prawnej ;) Problem polega na tym, że inne działki obok naszej są prawie "gołe", więc jeśli usuniemy tyle drzew to nie da się tego nie zauważyć... A z drugiej strony boję się, że oczekiwanie na decyzję opóźni moment rozpoczęcia budowy. Z góry dzięki za odpowiedź. :)
drzewa to naprawdę przerąbane, z tego co sie orientuje to nawet na wycinkę jednego drzewka trzeba mieć pozwolenie, u nas było tak że na mapach mieliśmy drzewa, a na działce tak na prawdę nie byłą ani jednego drzewa, mimo to musieliśmy je wykarcować (nie obchodziło ich to co tak naprawdę mamy wycinać, no bo niby co jak tam nie rosnie zadne drzewo) i oczywiscie musialo byc pozwolenie na wycinkę tych "narysowanych" na mapce drzew, oczywiscie za odpowiednia calkiem nie mala oplate, wiec powodzenia;)

pukul
23-02-2012, 11:52
córki stwierdziły, że jestem forumoholiczką :)
czytam i czytam i ciągle coś zmieniam :) ale chyba na lepsze
póki co:
1. ocieplenie - styropian 18cm
2. dach - wełna 20 cm
3. okna - najlepsze (dzięki wam) będą od jareko - tylko mąż jeszcze o tym nie wie :) ale popracuję nad tym

4.CHCĘ WM - ale to ciężka batalia - na moim terenie - oczy wszyscy wywracają do góry "a cóz to takiego i pocóz wam to", łącznie z rodziną - bliższą (czytaj mąż) i dalszą (cała reszta) i nawet kierbuda mam przeciw, nie mówiąc o ekipie budującej - "my szefowo za cóś takiego się nie bierzemy"

Piczman
23-02-2012, 12:19
Ekipa budująca ma swoją robotę a Ty im tu jakieś fanaberie :D

Głosami z zewnątrz na "NIE" się nie przejmuj.
Głosy te zamilknął jak zamieszkasz, temat się urwie !

Trochę dziwne ale niestety prawdziwe .

Co Ja się osłuchałem, o mały włos bym sobie zbudował dom tradycyjny i teraz bulił za ogrzewanie ok. 1 tyś rocznie więcej + miał bym sporo problemów z wilgocią latem .

R&K
23-02-2012, 12:40
córki stwierdziły, że jestem forumoholiczką :)
czytam i czytam i ciągle coś zmieniam :) ale chyba na lepsze
póki co:
1. ocieplenie - styropian 18cm
2. dach - wełna 20 cm
3. okna - najlepsze (dzięki wam) będą od jareko - tylko mąż jeszcze o tym nie wie :) ale popracuję nad tym


1. przy 18-20 cm styropianu poszedł bym w grafitowy i bedzie OK
2. wełny na dachu stanowczo za mało - lepiej kupic tansza wełnę 035 albo 038 i dac 30-40 cm niż 20 cm 030 czy 033
3. przy takiej izolacji nie ma sensy pchać się w najlepsze okna - oczywiście profil Schuco tak - ale nie SI 82 czy 82+ tylko CAVA - cena do jakości będzie adekwatna do pkt 1 i 2, - zaoszczędzone kilka tyś zł wydasz na lepsza izolacje poddasza lub WM

nie wiem gdzie budujecie - ale ja te same okna kupiłem lokalnie znacznie taniej ... tyle że z małymi przejściami ... ale kupiłem

4. WM musi być!

S.P.
23-02-2012, 13:15
Co Ja się osłuchałem, o mały włos bym sobie zbudował dom tradycyjny i teraz bulił za ogrzewanie ok. 1 tyś rocznie więcej + miał bym sporo problemów z wilgocią latem .

A skąd problemy z wilgocią latem, nie spotkałam się nigdy z tym zjawiskiem w swoim domu bez WM.

Piczman
23-02-2012, 13:48
Zwyczajnie .

Wilgotność względna za oknem w upały jest bardzo wysoka, nawet przy intensywnym wentylowaniu ciężko jest utrzymać w domu wynik poniżej 70 % .
Ratuje jedynie wietrzenie przez otwarte okna co skutkuje nagrzewaniem się wnętrz, nie wspominając już o procesie schładzania powietrza a więc i wkraplania się wody . Sytuacja często obserwowana w piwnicach .

Na kominy bym nie liczył ,,

A tak w ogóle to nie wiem dlaczego wszyscy myślą że problem z wilgocią skutkujący czarnym nalotem na ścianie za szafką występuje zimą .
Jest dokładnie odwrotnie !
Tyle że zamiast myśleć wiele osób postępuje zupełnie odwrotnie !

Wpuszczanie wilgoci latem i zatrzymywanie jej zimą :eek:

marta&robert
23-02-2012, 13:56
Kurcze, dzień człowieka nie ma, i trzy strony do tyłu! ;) Wybaczcie więc, że będzie trochę przydługo w związku z tym.


policzcie ile was koszyowac bedzie inwestycyjnie pomapa ciepla

ponizej 200m2 oplaca sie inwestowac w izolacje
dodatkowe dzieciec (10 cm) styripinu na elewacji to koszt ok 3 tys zl!!!!!

R&K dom ma prawie 200m, pompa ciepła powietrze-woda, więc bez odwiertów i DUŻO taniej. A ostatniej linijki nie zrozumiałam: mam inwestować w dodatkowe dzieci?! Mi już wystarczy dzieci!:rotfl:



pamiętajcie - budowa domu nie może być "przypadkowa" - dom należy budować w sposób przemyślany technologicznie
nie można iść do składu budowlanego i brać ten czy inny materiał / produkt bo jest tani ...
jak to mówią co jest tanie to jest drogie ... zawsze przeliczajcie stosunek ceny do jakości

1. płyta fundamentowa by odciąć się od gruntu, ograniczyć straty ciepła i akumulować ciepło
2. silka by tłumić dzwięki i akumulować ciepło - materiał jest tani i bardzo dobry - ma nieco gorsze parametry izolacyjne - ale to rekompensuje warstwą ocieplenia
3. bardzo dobra izolacja 30 cm styropianu na ściany 40 cm wełny (wydałem 10 tyś więcej niż gdybym budował tradycyjnie)
4. wentylacja mechaniczna z GWC - nie wybudowałem 4 kominów - zaoszczędziłem ok 12-16 tys które wydałem na WM
5. nie buduje klasycznej kotłowni - piec + ogrzewanie czy to podłogowe czy kaloryfery - oszczędność ok 20-30 tyś
6. brak przyłącza gazu - oszczędność 6-8 tyś zł
7. okna - u mnie z najwyższej półki z montażem w warstwie ocieplenia - wydałem więcej o jakieś 5 tyś zł
8. moja "kotłownia" to kable grzewcze ze sterownikami na które wydałem 7,5 tys zł


1. Ja nadal nie rozumiem czym ogrzewasz dom? Masz legalett czy co? Co to są "kable grzewcze"?
2. Czy warto akumulować ciepło w ścianach jeśli - jak napisała któraś koleżanka (przepraszam, juz nie wiem która!)- przez większość dnia nie ma nas w domu?
3. I czy sądzisz, że przy mocno podmokłej działce płyta fundamentowa jest lepszym rozwiązaniem, a jeśli tak, to dlaczego? Z góry dzięki!



Oj, drzewa na działce! na nas to hasło działa jak płachta na byka!!!!!! my mamy drzewa na całej długości działki, mieliśmy problem z projektem zjadzu/wjazdu na działkę ( robiliśmy go dwa razy ) mamy problem żeby uzyskać zgodę na wycinkę chociaż jednego drzewa, żeby nie wjeżdżać do bramy i garażu po skosie. Pozostaje zagadką jak płot postawimy, drzewa są po części w naszej granicy a po części miasta.... Temat rzeka, słabo mi się na samą myśl o tych drzewach robi!!!


drzewa to naprawdę przerąbane, z tego co sie orientuje to nawet na wycinkę jednego drzewka trzeba mieć pozwolenie, u nas było tak że na mapach mieliśmy drzewa, a na działce tak na prawdę nie byłą ani jednego drzewa, mimo to musieliśmy je wykarcować (nie obchodziło ich to co tak naprawdę mamy wycinać, no bo niby co jak tam nie rosnie zadne drzewo) i oczywiscie musialo byc pozwolenie na wycinkę tych "narysowanych" na mapce drzew, oczywiscie za odpowiednia calkiem nie mala oplate, wiec powodzenia;)

Czegoś tu nie rozumiem. Za wycinkę drzew się nie płaci. Trzeba tylko mieć na to pozwolenie! Sprawdzałam (kilka razy) przespisy odpowiedniej ustawy, dzwoniłam do urzędu. Ja na mapie nie mam żadnych drzew, to może nie muszę nic zgłaszać? Nie ma na mapie = nie ma?


Witam wszystkich, Za 1-1,5 miesiąca ruszamy z budową drewninanego domu szkieletowego w okolicach Trojmiasta.

Witaj! :) Szkieletowy dom to było moje marzenie - niestety nie udało mi się namówić męża. Zostanie tylko "norweska" kolorystyka elewacji... Powodzenia w budowie


Jeszcze mam na koniec nowe pytanie odnośnie prądu na działce. Dostaliśmy warunki przyłacza i tam jest napisane, że mają czas na realizację przyłącza do lipca 2013 :eek: Myslałam, że to żart ;), niestety dzwoniłam dziś do elektrowni i okazało się, że nie, wręcz przeciwnie - może to trwać nawet dłużej. Chodzi o przyłącze docelowe, o prąd budowlany w ogóle nie występowaliśmy - czytałam na forum, że to podwójny wydatek i nie warto itd. No ale w tej sytuacji to chyba nie ma wyjścia! Samo przyłaczenie prądu budowlanego jest tanie (mniej niż 200zł), ale trzeba samemu zbudować całą "infrastrukturę". Proszę, jeśli wiecie, napiszcie mi co dokładnie trzeba zbudować i ile to kosztuje. I jak wybrnąć z tej sytuacji..? :confused:

S.P.
23-02-2012, 14:10
Piczman Ale to właśnie o to chodzi, o ten śpiew ptaków i zapach powietrza przy otwartym oknie, nic tego nie zastąpi, a otwarte okno od północnej strony latem daje wspaniały chłodek. Zawsze latem otwieram przed zaśnięciem okna od zachodniej strony a wschodnią zasłaniam i zamykam. Rano wpada cudowne powietrze, chłodne pachnące trawą i kwiatami. Dla mnie to jest urok domu. A wilgoci jak słowo daję w życiu w domu nie uświadczyłam a naloty to już wogóle nie do pomyślenia. Kominy działały jak należy. Ale oczywiście każdy ma swoje sympatie i przekonania. Mnie WM absolutnie nie przekonuje. Dom bez prawdziwego kominka z żywym ogniem nie wchodzi w rachubę absolutnie.

Piczman
23-02-2012, 14:16
Ja w lecie wstaję o 5:00 .
Dlatego ze od 6:00 komary nie dają mi nic zrobić .
Wieczorem nie odważył bym się otworzyć okna .
Oczywiście są sposoby, moskitiery itp.

Żeby była jasność, nie wyobrażam sobie mieszkać w domu bez wietrzenia.
Żona codziennie otwiera okna, tego przyjemnego powiewu nie zastąpi żadna wentylacja .

Ale dobrze jest mieć wybór !
Ja otwierać nie muszę.
Ty niestety tak.
Ale skoro to lubisz to nie widzę problemu .
Dom bez kominów z uchylonymi lekko 2 oknami daje z punktu widzenia samej wentylacji pomieszczeń podobny efekt co WM .
I to za darmo bo kominy nie są tu potrzebne .

gosia@
23-02-2012, 14:43
Piczman Ale to właśnie o to chodzi, o ten śpiew ptaków i zapach powietrza przy otwartym oknie, nic tego nie zastąpi, a otwarte okno od północnej strony latem daje wspaniały chłodek. Zawsze latem otwieram przed zaśnięciem okna od zachodniej strony a wschodnią zasłaniam i zamykam. Rano wpada cudowne powietrze, chłodne pachnące trawą i kwiatami. Dla mnie to jest urok domu. A wilgoci jak słowo daję w życiu w domu nie uświadczyłam a naloty to już wogóle nie do pomyślenia. Kominy działały jak należy. Ale oczywiście każdy ma swoje sympatie i przekonania. Mnie WM absolutnie nie przekonuje. Dom bez prawdziwego kominka z żywym ogniem nie wchodzi w rachubę absolutnie.Ale kominek mozesz mieć z zywym ogniem, z tego co wiem:-) jak najbardziej

gosia@
23-02-2012, 14:45
Piczman Ale to właśnie o to chodzi, o ten śpiew ptaków i zapach powietrza przy otwartym oknie, nic tego nie zastąpi, a otwarte okno od północnej strony latem daje wspaniały chłodek. Zawsze latem otwieram przed zaśnięciem okna od zachodniej strony a wschodnią zasłaniam i zamykam. Rano wpada cudowne powietrze, chłodne pachnące trawą i kwiatami. Dla mnie to jest urok domu. A wilgoci jak słowo daję w życiu w domu nie uświadczyłam a naloty to już wogóle nie do pomyślenia. Kominy działały jak należy. Ale oczywiście każdy ma swoje sympatie i przekonania. Mnie WM absolutnie nie przekonuje. Dom bez prawdziwego kominka z żywym ogniem nie wchodzi w rachubę absolutnie.Ja tez nie narzekałam na WG, nie miałam nalotow, plesni itd. ALe tłumacze sobie, ze WM, to lepsza grawitacyjna, o:-) Planuje otwierac okno tarasowe na cały dzień i rano też:-) pewnie skorzystam w nocy i wieczorem, słynne komary która zjadaja zywcem.

pukul
23-02-2012, 16:42
1. przy 18-20 cm styropianu poszedł bym w grafitowy i bedzie OK
2. wełny na dachu stanowczo za mało - lepiej kupic tansza wełnę 035 albo 038 i dac 30-40 cm niż 20 cm 030 czy 033
3. przy takiej izolacji nie ma sensy pchać się w najlepsze okna - oczywiście profil Schuco tak - ale nie SI 82 czy 82+ tylko CAVA - cena do jakości będzie adekwatna do pkt 1 i 2, - zaoszczędzone kilka tyś zł wydasz na lepsza izolacje poddasza lub WM

nie wiem gdzie budujecie - ale ja te same okna kupiłem lokalnie znacznie taniej ... tyle że z małymi przejściami ... ale kupiłem

4. WM musi być!

I za to właśnie KOCHAM to forum :)

pukul
23-02-2012, 16:44
Ekipa budująca ma swoją robotę a Ty im tu jakieś fanaberie :D

Głosami z zewnątrz na "NIE" się nie przejmuj.
Głosy te zamilknął jak zamieszkasz, temat się urwie !

Trochę dziwne ale niestety prawdziwe .

Co Ja się osłuchałem, o mały włos bym sobie zbudował dom tradycyjny i teraz bulił za ogrzewanie ok. 1 tyś rocznie więcej + miał bym sporo problemów z wilgocią latem .

I za to też :) ale nie wiedziałam jak to załączyć w jednym

R&K
23-02-2012, 17:44
R&K dom ma prawie 200m, pompa ciepła powietrze-woda, więc bez odwiertów i DUŻO taniej. A ostatniej linijki nie zrozumiałam: mam inwestować w dodatkowe dzieci?! Mi już wystarczy dzieci!:rotfl:

oczywiście pompa P-W tak jak Artur pisał są coraz tańsze i to chyba jedyna rozsądna alternatywa ... bo jak czytam na FM że niektórzy wydali 30-50 tyś to aż się słabo mi robi .. ale nie moja kasa - nie mój problem


1. Ja nadal nie rozumiem czym ogrzewasz dom? Masz legalett czy co? Co to są "kable grzewcze"?
2. Czy warto akumulować ciepło w ścianach jeśli - jak napisała któraś koleżanka (przepraszam, juz nie wiem która!)- przez większość dnia nie ma nas w domu?
3. I czy sądzisz, że przy mocno podmokłej działce płyta fundamentowa jest lepszym rozwiązaniem, a jeśli tak, to dlaczego? Z góry dzięki!

1. pływa fundamentowa , na niej rozłożone kable elektryczne i zalane cienką warstwą wylewki samopoziomującej - jutro ją będziemy wylewać w pierwszych 3 pokojach - dziś wieczorem będziesz mógł zobaczyć w moim DB jak to wygląda
2. różnice między BK a silką są spore - ale oba materiały są bardzo dobre - pierwotnie też brałem pod uwagę BK , o wyborze silki przesądziły 2 argumenty akumulacja i dzwiękochłonność - nie mam problemu z sąsiadami czy ruchem ulicznym - ale lubie cisze i odcięcie się od świata zewnętrznego , mój dom jest 1 wielkim termosem z ogronmną akumulacją zarówno w płycie fundamentowej jak i w ścianach
3. a myślisz że moja działka była sucha? rzuć okien na pierwsze strony mojego DB - w lipcu jak były ulewy wodę miałem równo z humusem - płyta jest idealnym rozwiązaniem dla terenów mokrych i trudnych ...

qana
23-02-2012, 18:09
Witam! Chcę Wam coś pokazać, co widziałam w czoraj na Targach w Gliwicach http://www.youtube.com/watch?v=MPp0-e_FrR4&feature=related (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3DMPp0-e_FrR4%26feature%3Drelated) Uważamy z mężem, że jest to fajna sprawa - ocieplenia natryskowe :) ( może już ktoś widział, słyszał albo zastosował ) Chcemy zastosować u nas na poddaszu :) . Pogoda się poprawia i czekamy na budowlańców, prąd już prawie podłączony, elementy ogrodzenia prowizorycznego czekają na montaż, cały materiał oprócz dachówki ( zostanie zakupiona w przyszłym tygodniu) zapłacony. Zostało utwardzenie wjazdu i do boju :) Pozdrawiam


lilly20, bardzo ciekawe rozwiązanie... obejrzałam filmik i teraz z mężem czytamy dostępne informacje na ten temat. może warto się zdecydować? :-?

marta&robert
23-02-2012, 18:56
oczywiście pompa P-W tak jak Artur pisał są coraz tańsze i to chyba jedyna rozsądna alternatywa ... bo jak czytam na FM że niektórzy wydali 30-50 tyś to aż się słabo mi robi .. ale nie moja kasa - nie mój problem



1. pływa fundamentowa , na niej rozłożone kable elektryczne i zalane cienką warstwą wylewki samopoziomującej - jutro ją będziemy wylewać w pierwszych 3 pokojach - dziś wieczorem będziesz mógł zobaczyć w moim DB jak to wygląda
2. różnice między BK a silką są spore - ale oba materiały są bardzo dobre - pierwotnie też brałem pod uwagę BK , o wyborze silki przesądziły 2 argumenty akumulacja i dzwiękochłonność - nie mam problemu z sąsiadami czy ruchem ulicznym - ale lubie cisze i odcięcie się od świata zewnętrznego , mój dom jest 1 wielkim termosem z ogronmną akumulacją zarówno w płycie fundamentowej jak i w ścianach
3. a myślisz że moja działka była sucha? rzuć okien na pierwsze strony mojego DB - w lipcu jak były ulewy wodę miałem równo z humusem - płyta jest idealnym rozwiązaniem dla terenów mokrych i trudnych ...

Rzeczywiście, mój brat ma pompę woda-woda i cała instalacja kosztowała go - z tego co pamiętam - ok. 70 tys (razem z podłogówką). Jak usłyszałam ostatnio, że płacą 500zł/ miesiąc za prąd (wszystko jest na prąd, tak jak i u nas będzie), to mi się zrobiło słabo. Ta pompa nie zwróci sie chyba nigdy...

1. wytłumacz mi dokładniej co to za kable i ile to kosztuje?
2. u nas jest totalna głusza, więc o hałasie nie ma mowy, co więc lepiej wybrać? Beton komórkowy (solbet) bardzo do mnie przemawia, ale chyba jest drogi i bardziej się skłaniamy w stronę silikatów
3. u nas - jak pisałam - przez środek działki biegnie rów melioracyjny. I bez ulew jest mokro, a teraz (u nas właśnie roztopy, deszcz i pogoda masakryczna) to aż boję się pojechać żeby zobaczyć, choć pewnie pojadę, żeby właśnie zobaczyć.
ALE PRZECIEŻ PŁYTA JEST DROGA :confused: Czy nie? Napiszcie coś o jej wadach... Mój mąż doczytał się, że można pod płytą przepuścić rurki biegnące od czerpni powietrza WM. Wiecie jak to zrobić, a może można zrobić coś więcej? O co chodzi z tym buforem, na czym to polega?
W ogóle bardzo dziękuję Wam obu za odpowiedź - Tobie, i Arturo :) Jesteście skarbnicą wiedzy :rolleyes:

gosia@
23-02-2012, 19:04
a ja znowu trafiłam na pompy po 80.000 same, z odwiertami:popcorn:

malux20
23-02-2012, 19:36
b.dobra cena

R&K
23-02-2012, 19:43
1. tak wyglądają kable grzewcze firmy Devi którymi ja będę grzał swój dom - jest to tzw grzanie "czystym prądem" czyli nie ma żadnego pieca - kable podłączone są do instalacji elektrycznej i a sterownik dba o utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu (mierzy temperaturę podłogi i powietrza w pomieszczeniu)
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=102711&d=1330024529

2. zleć OZC - jeśli myślisz o domy energooszczędnym - będziesz wiedzieć ile dom będzie palił ... to podstawa - wtedy też można sprawdzić który materiał wyjdzie taniej razem z izolacją , BK będzie potrzebował cieńszej warstwy ocieplenia ,a silka grubszej - trzeba to przeliczyć
3. budując płyte wymienia się grunt , zagęszcza się go i dookoła robi drenaż , płyta wcale nie musi być droga , w wielu przypadkach wychodzi tyle co trandycyjne fundamenty lub nieco drożej - ale do kosztu fundamentów należy doliczyć koszty kanalizacji i ślepej wylewki wraz z ociepleniem
jeśli chodzi o instalacje - to niemal każdą można zrobić bezpośrednio w płycie lub pod nią
rura do WM to najtańszy sposób imitujący GWC , pod płytą robi się całą kanalizację, są tacy co puszczają też rurki do wody czy odkurzacz centralny a nawet ogrzewanie
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=92159&d=1325196383

bufor w płycie opisał Artur - innym buforem o ktorym pisał Paweł/Piczman jest duży zbiornik na wodę który akumuluje ciepło , podrzewasz go do np 50-60 stopni a do podłogówki potrzebujesz tylko 25-30 stopni, zawór z termostatem sam podaje np do ogrzewania podłogowego lub do instalacji CWU wode o takiej temperaturze jakiej potrzebujesz, bufor powoduje że nie musisz palić bo zaraz będzie zimno w domu - tylko palisz kiedy chcesz , przesunięcie o 12 czy 24 h niewiele zmienia - czyli daje Ci komfort mieszkania

aksamitka
23-02-2012, 19:45
Nie wiem jak Oni lub Wy szukacie ale ja dostałem ofertę na pompę ciepła z odwiertami za...20tys.zł.Co prawda chińczyk ale zawsze to gruntowa pompa ciepła z COP3 z dwuletnią gwarancją tak jak u "drogich".
Dobra,polska sprawdzona pompa ciepła z DZ poziomym to 25-30tys.zł,z odwiertami ok.5-6tys.zł drożej.
Czasami wydaje mi się,że kto ma dużo kasy temu nie zależy na tanich ofertach a sprzedawcy pomp takich inwestorów wyczują na kilometr ;)
Jak to się mówi,owce trzeba strzyc ;)


nie wiem gdzie znalazles za 25-30 tys ale najtansza wycena ecopower C7 to 30 netto z poziomym

marta&robert
23-02-2012, 21:05
Czasami wydaje mi się,że kto ma dużo kasy temu nie zależy na tanich ofertach a sprzedawcy pomp takich inwestorów wyczują na kilometr ;)
Jak to się mówi,owce trzeba strzyc ;)

Jestem w przeddzień podpisania umowy na dobrą i markową pompę powietrzną 8kW za 22tys.zł za komplet z podłogówką ;)

Muszę stanąć w obronie brata! :mad: Wcale nie miał dużo kasy. Budował 4 lata temu, kiedy pompy dopiero wchodziły na rynek. Ma 3 odwierty po 50m każdy - niestety, to kosztuje. Pompa z wymiennikiem poziomym to całkiem inna bajka (cenowa), a powietrzna - jeszcze inna...

Jaką pompę znalazłeś za taką cenę? Pochwal się.

A fundament za 55 tys to straszna kasa! Wiem, że masz ogromną powierzchnię, szkody górnicze itd... Ale my jesteśmy umówieni na stan surowy (z dachem) na 35 tys za robociznę!

Co do płyty i fundamentu to musimy to przemyśleć.... Pewnie będę Was jeszcze dużo pytać ;)

marta&robert
23-02-2012, 22:35
Arturo, sama pompa kosztuje w tym cenniku 23 tys, jak to możliwe że razem z podłogówką zapłacisz 22tys??
A fundament - jak sądzisz - ile by kosztował "normalnie" gdyby to nie była płyta. Czy naprawdę materiał na fundamenty jest taki drogi i ja żyję w nieświadomości...?

gosia@
24-02-2012, 09:27
własnie kupiłam lampy:rolleyes:. A płyte tez bede miała i jak policzysz róznicę miedzy fandamentem a płytą, to okaze sie jest bardzo mała, jak w ogole.

dusiaka
24-02-2012, 11:38
A fundament za 55 tys to straszna kasa! Wiem, że masz ogromną powierzchnię, szkody górnicze itd... Ale my jesteśmy umówieni na stan surowy (z dachem) na 35 tys za robociznę!

Ja buduję w tym samym województwie, pod Łodzią- moje wyceny na SSO z dachem wahały sie od 35 do 65 tys za robociznę. Gdzie zanleźliście poleconą solidną firmę, która zrobi SSO z dachem za 35 tys?
Obecnie jestem w trakcie rozmów z firmą, którą wstępnie wyceniła swoją pracę na 60 tys. Firma z polecenia, mam nadzieję dobić targu i zejść do 50 tys.

lilly20
24-02-2012, 15:09
Też się zastanawiam skąd macie ekipy za takie małe pieniądze? szukaliśmy ekipy 2 lata i wszystkie - a było ich chyba z 10 robili kosztorys od 45 - 72 tyś.

lilly20
24-02-2012, 15:15
:) qana ja już jestem zdecydowana, nie mamy użytkowego poddasza więć takie rozwiązanie ocieplenia jest jak dla mnie super.

R&K
24-02-2012, 15:38
Pamietajcie Bociany - dom domowi nie równy i wycen nie mozna liczyc jedną miarą , firma firmie też nie równa

bierzesz Pana "Czesia" co ma 2 pomocników ... ok tani i może dobry ... ale jak popije to 2 dni w pracy moze go nie byc , albo jak zachoruje lub będzie miał jakiś wypadek ... czytałem u kogoś w dzienniku - prace na budowie zatrzymane i nie było komu skończyć
droższe firmy robią szybciej i sprawniej - zazwyczaj kilka budów na raz - masz szybciej i pewniej ... co nie znaczy że u przysłowiowego Pana Czesia będzie gorzej

moja forma np sama dostarczała stemple czy maszyny i urządzenia - mnie nic nie interesowało poza wodą i prądem - choć ten w początkowej fazie szedł z agregatu - oczywiście tez należącego do firmy budującej

lilly20
24-02-2012, 16:55
Pamietajcie Bociany - dom domowi nie równy i wycen nie mozna liczyc jedną miarą , firma firmie też nie równa

bierzesz Pana "Czesia" co ma 2 pomocników ... ok tani i może dobry ... ale jak popije to 2 dni w pracy moze go nie byc , albo jak zachoruje lub będzie miał jakiś wypadek ... czytałem u kogoś w dzienniku - prace na budowie zatrzymane i nie było komu skończyć
droższe firmy robią szybciej i sprawniej - zazwyczaj kilka budów na raz - masz szybciej i pewniej ... co nie znaczy że u przysłowiowego Pana Czesia będzie gorzej

moja forma np sama dostarczała stemple czy maszyny i urządzenia - mnie nic nie interesowało poza wodą i prądem - choć ten w początkowej fazie szedł z agregatu - oczywiście tez należącego do firmy budującej

Potwierdzam, każdy wybiera to co dla niego lepsze, każdy też buduje według innego projektu. Z naszą firmą jest tak samo, wszystko mają swoje, nie kupowaliśmy nawet desek na ławy. Informujuą nas też gdzie można kupić coś taniej, sami załatwiają piach, koparkę, materiał też przywożą sami na budowę. Jesteśmy zadowoleni i nasz kierownik budowy też :) codziennie jesteśmy na budowie ( albo przynajmniej ja ) ale nie ma się czego czepiać. Chociaż nie chwalmy dnia przed zachodem słońca :)

pukul
24-02-2012, 17:56
Też się zastanawiam skąd macie ekipy za takie małe pieniądze? szukaliśmy ekipy 2 lata i wszystkie - a było ich chyba z 10 robili kosztorys od 45 - 72 tyś.

Moja firma się wyceniła na 18 600 zł plus dach 8000. Też z polecenia, budowali wielu moim koleżankom, jeden minus to ten, że trzeba "zapisać" się w kolejkę ... my już trochę czekamy i jeszcze 2-3 miesiące poczekamy (w zależności od pogody). teraz kończą inną budowę.

tommalina
25-02-2012, 09:14
Witam, ja również rozpoczynam już nie długo. Buduję w okolicach Trójmiasta. Najważniejsze że śniegi już stopniały, wiatr wszystko wysusza i może w przyszłym tygodniu wystartujemy. Zaczniemy od zdjęcia humusa i wytyczenia budynku. Ekipę na stan surowy już prawie mamy wybraną, dopinamy ostatnie szczegóły.
Powodzenia dla wszystkich! Nerwy na wodzy i dobrych wykonawców życzymy!

hanna_u
25-02-2012, 10:07
witam wszystkich bardzo serdecznie! :)
zycze wszystkim budujacym w 2012 powodzenia oraz pieknych domow, w ktorych bedzie sie wspaniale mieszkalo :)
nawet nie wiecie jak Wam zazdroszcze :P

my na razie poszukujemy usilnie dzialki, ale poki co nie potrafimy znalezc nic sensownego - szukamy nma pograniczu slaska i malopolski - Jaworzno/Chrzanow, ew. Trzebinia

myslimy nad blizniakiem ze znajomymi, ale mam coraz wieksze obawy, ciezko znalezc odpowiadajaca wszystkim dzialke z WZ pod blizniaka.
A jezeli nie blizniak to dzialka na nieduzy domek - mysle ze 8ar starczy? Domek raczej parterowy do 115m maksymalnie, z nieduzym ogrodkiem :)

aksamitka
25-02-2012, 10:09
oj zazdroszcze, u nas nadal sniegu po kolana :(

R&K
25-02-2012, 10:16
a to beskid niski ? czy wysoki ? ze tak temperatura trzyma ? u mnie wiatr wywiał wszystko to tego padający deszcz i dookoła domu mamy małe bagienko

Atlanta
25-02-2012, 11:45
My dziś byliśmy na działce i pięknie utonęliśmy w błotku :D

Mam pytanie za 100 pkt-czy należy zdjąć humus i od czego to zależy? Byłam przekonana na 100% że trzeba. Ale dziś zauważyłam że koło nas dwóch zaczyna się budować i żaden nie zdjął? Tylko ławy wykopane i na równo z ziemią ciągną bloczki w górę. Ktoś mnie oświeci?

R&K
25-02-2012, 12:22
dla dobra i bezpieczenstwa nalezy ściagnąć , jesli ktoś tego nie robi ryzykuje że po pewnym czasie (w zależności jak gruba) warstwa ściółki zgnije i zmniejszy swoja objętość - przez co np dom na fundamentach wyciagniety ponad poziom 0,5 m , lawy zasypane piaskim , na tym styro + podłoga - i po jakims czasie podłoga pęka ...
tak samo moze sie dzis gdy sie nie zagesci w sposob odpowiedni podłoża

peter12
25-02-2012, 14:20
Widze ze juz niektórzy inwestorzy zaczynaja swoje budowy, no ja wybieram firme i tez musze sie zaczynac ale u nas na warmi pogoda jeszcze nie pozwala.

ki9
25-02-2012, 15:32
Witam, Podpytam króciutko: najpierw zdejmuję humus a potem wytyczam budynek? czy na odwrót? pozdrawiam

gosia@
25-02-2012, 16:00
Witam, Podpytam króciutko: najpierw zdejmuję humus a potem wytyczam budynek? czy na odwrót? pozdrawiam
Wytyczaja budynek, zdejmuja humus. Humus odkładasz na bok, bo przyda CI sie do ogrodu pozniej:-)

lilly20
25-02-2012, 16:01
U nas najpierw geodeci wytyczyli budynek, potem przyjechała koparka ściągnąć humus na obszarze wytyczeń zrobili wykop pod budynek, był robiony nie tylko pod ławy ale na całości ze względu na GWC. Nie widziałam i nie słyszałam, żeby ktoś nie ściągał humusu!!!!! Tak jak R&K napisał, potem mogą właśnie się dziać takie rzeczy :)

marta&robert
25-02-2012, 17:21
A no widzisz ;) Cena katalogowa a cena u instalatora to baaaaardzo duża różnica :)

W Wa-wie masz hudrauli znanego z forum,który też oferuje Atlantica,zagadaj z nim,ma trochę drożej ale dalej sporo taniej niż w katalogu :)


Niestety, Arturo, nie jesteśmy z Warszawy tylko z Łodzi.. My mamy w projekcie rekuperator Altherma.


Ja buduję w tym samym województwie, pod Łodzią- moje wyceny na SSO z dachem wahały sie od 35 do 65 tys za robociznę. Gdzie zanleźliście poleconą solidną firmę, która zrobi SSO z dachem za 35 tys?
Obecnie jestem w trakcie rozmów z firmą, którą wstępnie wyceniła swoją pracę na 60 tys. Firma z polecenia, mam nadzieję dobić targu i zejść do 50 tys.

Dusiaka, mamy ekpię od kuzyna znad morza, a sama ekipa jest z Ukrainy. Jeśli byście się zgrali z nami w terminie (tzn Wasza budowa po naszej, a my startujemy w marcu - jak pogoda pozwoli) to może dałoby się załatawić żeby zrobili i u Was. Inne wyceny mieliśmy duuużo większe, bez porównania.

My dziś byliśmy na działce oglądać stan wody i drzewa do wycięcia. Woda stoi w rowie melioracyjnym (na głębokość 10-15 cm) który idzie przez środek działki, poza tym jest mokro ale nie tragicznie. Co do drzew, to ponieważ nie mamy ich na planie, to zastanawiamy się mocno nad samowolnym wycięciem. Napiszcie proszę czy tak można?

Pytanie do specy od energooszczędności ;) Piszecie, że trzeba zrobić bardzo grubą warstwę styropianu, w związku z tym mam pytania:
1. jak z obróbkami takich "styropianowych ścian"? Potem ma się okna zagłębione w 30cm ścianie? Jak to wygląda? No i jak potem np. powiesić lampkę przed domem przy wejściu?
2. co z powierzchnią domu? Obrys zewnętrzny musi byc taki jak w projekcie, jeśli więc dam 15cm więcej styropianu, to stracę tyle samo po obwodzie wewnątrz pokoi. To straszna strata powierzchni. To bez sensu :bash:

marta&robert
25-02-2012, 18:23
Rzeczywiście nie doczytałam Waszych dzienników, niestety, nie mam tyle czasu. Naprawdę można zmienić grubość ściany "tak po prostu"? No ale przecież geodeta tyczy budynek więc to by musiała być zmiana w projekcie, policzone przez architekta, jeszcze przed tyczeniem budynku? Czy tak?

R&K
25-02-2012, 18:37
geodeta zazwyczaj wytycza mury , o ile nie przekraczasz granicy określonej przepisami lub WZ tj nieprzekraczalna linia zabudowy lub odległość od granic działki (4,6 m etc) możesz dowolna warstwę ocieplenia położyć - nawet 50 cm

a tak wygląda okno montowane w warstwie ocieplenia na kotwach JB-D
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=100976&d=1329251348

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=100971&d=1329251339

Esiak
25-02-2012, 19:43
Rzeczywiście nie doczytałam Waszych dzienników, niestety, nie mam tyle czasu. Naprawdę można zmienić grubość ściany "tak po prostu"? No ale przecież geodeta tyczy budynek więc to by musiała być zmiana w projekcie, policzone przez architekta, jeszcze przed tyczeniem budynku? Czy tak?
geodeta tyczy osie budynku...
a co to jest oś to z definicji wiemy...? ;)

jarko17
25-02-2012, 19:59
Stal Zamówiona.... Ceny szaleją więc postanowiłem zamówic. Cena 2750 t/brutto. Koszt na cały dom 13000.

Dzisiaj przywiozłem też na działkę stemple. Oj ciężko miał tam samochód ciężarowy wjechać... Mokro jak :)

Pozdrowienia!

ki9
25-02-2012, 21:50
dzięki gosia@ i lilly20 za podpowiedź :)

marta&robert
25-02-2012, 22:01
geodeta tyczy osie budynku...
a co to jest oś to z definicji wiemy...? ;)

Wiem co to oś, ale myślałam, że liczy się obrys budynku. Wydaje mi się, że mój brat miał problem z odbiorem dom, bo dom był przesunięty o 15cm czy coś tam. Czy więc tym bardziej nie przeszkodzi, że dom jest "za szeroki" we wszystkie strony? :roll:

R&K Dziękuję bardzo za zdjęcia.:) Do granic działki mamy daleko, więc tu dodatkowy styropian nie zaszkodzi.

Esiak
25-02-2012, 22:58
Wiem co to oś, ale myślałam, że liczy się obrys budynku. Wydaje mi się, że mój brat miał problem z odbiorem dom, bo dom był przesunięty o 15cm czy coś tam. Czy więc tym bardziej nie przeszkodzi, że dom jest "za szeroki" we wszystkie strony? :roll:

R&K Dziękuję bardzo za zdjęcia.:) Do granic działki mamy daleko, więc tu dodatkowy styropian nie zaszkodzi.
pisałeś o tyczeniu budynku, a to nie ma nic do rzeczy względem grubości ocieplenia...

marta&robert
25-02-2012, 23:33
pisałeś o tyczeniu budynku, a to nie ma nic do rzeczy względem grubości ocieplenia...

Jestem kobietą i PISAŁAM, przpraszam, ale już drugi raz ktoś do mnie pisze w rodzaju męskim, a to nie jest miłe.:evil:

jarko17
26-02-2012, 11:39
Witam!

Czy oświeci mnie ktoś kto odpowiada za poziom posadowienia budynku?
Działkę mam trochę niżej niż droga i na działce w czasie roztopów miałem małe bajorko.
W trakcie realizacji projektu Pani architekt zgłaszałem, że chcę aby budynek był równo z drogą.
Czy poziom posadowienia wytycza geodeta, czy informacja o tym jest zawarta w projekcie?

Z góry dziękuję za info

gosia@
26-02-2012, 11:55
Witam!

Czy oświeci mnie ktoś kto odpowiada za poziom posadowienia budynku?
Działkę mam trochę niżej niż droga i na działce w czasie roztopów miałem małe bajorko.
W trakcie realizacji projektu Pani architekt zgłaszałem, że chcę aby budynek był równo z drogą.
Czy poziom posadowienia wytycza geodeta, czy informacja o tym jest zawarta w projekcie?

Z góry dziękuję za infoPosadowienie budynku okreśła architekt, pozniej na podstawie projektu, geodeta wytycza

jarko17
26-02-2012, 12:00
Posadowienie budynku okreśła architekt, pozniej na podstawie projektu, geodeta wytycza

Dzieki za odp:)

marchew
26-02-2012, 12:16
Wiem co to oś, ale myślałam, że liczy się obrys budynku. Wydaje mi się, że mój brat miał problem z odbiorem dom, bo dom był przesunięty o 15cm czy coś tam. Czy więc tym bardziej nie przeszkodzi, że dom jest "za szeroki" we wszystkie strony? :roll:

R&K Dziękuję bardzo za zdjęcia.:) Do granic działki mamy daleko, więc tu dodatkowy styropian nie zaszkodzi.

Ggdzieś na forum widziałam taką dyskusję już. i .... nie było bardzo konstruktywnych wniosków (przynajmniej w tamtym wątku). Było coś o dopuszczalnej różnicy 5 cm. Chyba geodeta musi napisać, że zgodnie z projektem. Chyba. Trzeba by popytać na wątku prawnym. Chyba. ;)
Ale wychodziło mi, że jest to kwestia problemowa.

marta&robert
26-02-2012, 12:36
Ggdzieś na forum widziałam taką dyskusję już. i .... nie było bardzo konstruktywnych wniosków (przynajmniej w tamtym wątku). Było coś o dopuszczalnej różnicy 5 cm. Chyba geodeta musi napisać, że zgodnie z projektem. Chyba. Trzeba by popytać na wątku prawnym. Chyba. ;)
Ale wychodziło mi, że jest to kwestia problemowa.

Dzięki, MARCHEW, o to mi właśnie chodziło. Że to nie jest obojętne ile miejsca zajmuje mój dom. I o tym pisałam. Tak czy siak nadal niewiele wiemy.. Zapytam kierownika budowy.

A dziś dowiedziałam się, że ciągną do nas gaz! :wave:Więc chyba się bardzo cieszę! Nie chciałam mieć płyty elektrycznej w kuchni, a - może przede wszystkim - nie jestem na 100% przekonana do pompy P-W, więc jeśli istnieje szansa na gaz to ja rozważam grzanie gazem. Ma ktoś jakieś doświadczenia w temacie?

marchew
26-02-2012, 12:44
krąży taka stara forumowa prawda: jak masz gaz z rury, grzej gazem, zapomnij o pompach
ale czasy się zmieniają, pompy być może tanieją
no i dobrze w przypadku gazu tak ocieplić dom, żeby się jednak zmieścić w taryfie W2 (żeby opłaty stałe były niskie)
więc znowu kwestia OZC i ocieplenia
z tym ociepleniem zewnętrznym: jakby sie okazało, że musi być do centymetra, to można by dać styropian cieplejszy-czyli szary (choć z tego co kiedyś liczyłam, to w izolacyjności jest to drożej niż odpowiednio więcej zwykłego - ale znowu: trzeba by przeliczyć według aktualnych kryteriów).

R&K
26-02-2012, 13:41
całe życie gotowałem na płycie gazowej - w rodzinnym domu była kuchenka i gazowa i elektryczna - przy czym ta eletryczna używana sporadycznie
gotowanie na płycie el. do niedawna uważałem za toporne , mało sterowalne i drogie
dziś płyty indukcyjne to zupełnie inna bajka - sa tanie a eksploatacji , regulowanie jest płynne i bezproblemowe - w domu ktory buduje tylko takie sobie wyobrazam żadnego innego bo :
1) kuchenki gazowe powoduje ze w kuchni mamy tłusty nalot na wszystkim
2) przyłącz gazu kosztuje ...

nadzór budowlany dopuszcza 5 cm błędu na długości i szerokości budynku względem wytyczeń poczynionych przez geodetę - nie dotyczy to warstwy ocieplenia - które w dowolnej chwili zawsze można zwiększyć o ile nie koliduje to z przepisami prawa lub MPZP lub WZ

gosia@
26-02-2012, 14:10
Ja nie wiem jak WY liczice tak przy okazji. W najnowszym muratorze jest artykuł o pompach ciepła i...ceny podaja od 40.000 a jak chce sie miec sprawną i zebami nie telepać w zimie, to każą policzyć drugie tyle. Opinia to jest zgodna z tym co wyciagaja na pompy z kieszeni moi znajomi. Dlatego moim zdaniem, jak masz gaz, to pompa jest wydatkiem bezwrotnym za zycia. Teza ta jest potwierdzona wlaśnie w ostanim numerze Muratora

KRISTEL
26-02-2012, 14:38
Witam wszystkich budujących w 2012.Poszukuję na dolnym śląsku ,w okolicach Legnicy,hurtowni z najtańszym porotonem 24P+W.Jeśli można to proszę o wszelkie info.na ten temat .

R&K
26-02-2012, 14:40
jak tam Artur Twoja kalkulacja? 250 tys to goły dom ... chyba bez tarasu, podejścia , podjazdu, bez płotu , bez nawiezienia ziemi etc ?

R&K
26-02-2012, 14:48
wiem ze Twoj dom jest inny - tańszy - ja jestem przed ostatnia transza z banku ... i mocno liczę i "kombinuje" bo z pieniędzy z kredytu trochę wyposażenia chcemy kupić i ogarnąć obejście jeszcze
taras własnymi siłami 2 tys, ziemia/piach 4 tys , kostka brukowa wlasnymi silami 2,5-3 tys .. to tysiac tam tysiac i nadle wychodzi 10-20-30 tys

gosia@
26-02-2012, 15:09
Zobaczymy,250tys.zł to kwota do zamieszkania,realna moim zdaniem do osiągnięcia.
Nie zapominaj,że ja buduję tanią parterówkę na szkodach górniczych,gdzie kopalnia ma obowiązek zwrotu kosztów za zabepzpieczenia przeciw szkodom ;)
Na w/w rzeczy nie pójdzie dużo kasy,mam małą działkę bez wymyślań i zawsze tanio ;)
Narazie SSO + materiały i robocizna za SSZ to koszt 140tys.zł...O rany, szacunek. Ja nie wiem jak Wy to robicie, ja liczę 3000m2 do zamieszkania z wykończeniem wcale z nie najwyższej półki:-( No ale u mnie nie ma "kto robic" muszę liczyć na fachowców. Wiem ze ta kwota jest w miarę realna. Ale jak znam zycie i tak będa smutne kompromisy na etapie wykończeniówki, która najwięcej pieniedzy zjada

gosia@
26-02-2012, 15:29
Jak się ma budżet na budowę taki a nie inny i możliwości oszczędzania to trzeba kombinować :)
Ja wyszedłem z założenia,że nie będę obarczał dziecka spłacaniem kredytu za dom po mojej śmierci i wybrałem dom akuratny,tani w budowie i tani w eksploatacji.
Chociaż gdybym miał nawet ze 300tys.zł zbędnej gotówki to też pałacu bym nie robił ;)Ja nie robie pałacu;-) powiedziałam ze podziwiam i tyle

R&K
26-02-2012, 15:38
Artur - u mnie 2800 za 1m2 do zamieszkania - nikt nie mówi o pałacach - dzieci tez nie mam zamiaru obciazać - buduje na kredyt bo wg mnie to na dzień dzisiejszy najtańszy pieniadz na rynku - jak mnie kiedykolwiek przypili to sprzedam dotychczasowe mieszkanie i problem z głowy

edit: 250 tys to juz z kopalnianym grantem ? ile Ci zwracaja? ile sumarycznie inwestycja wyniesie i ile 1m2 do zamieszkania ?

gosia@
26-02-2012, 15:54
Artur - u mnie 2800 za 1m2 do zamieszkania - nikt nie mówi o pałacach - dzieci tez nie mam zamiaru obciazać - buduje na kredyt bo wg mnie to na dzień dzisiejszy najtańszy pieniadz na rynku - jak mnie kiedykolwiek przypili to sprzedam dotychczasowe mieszkanie i problem z głowy

edit: 250 tys to juz z kopalnianym grantem ? ile Ci zwracaja? ile sumarycznie inwestycja wyniesie i ile 1m2 do zamieszkania ?Uff, bo zaczynałam myslec ze ja oszaląłam;-) A to naprawdę bardzo, bardzo wywazona kwota jest. Nie wiem nawet czy dam radę zmieścic sie w niej z kawałkiem ogrodu:-(

R&K
26-02-2012, 15:57
u mnie to jest tak - ze gdybym ja decydował to zmiescilbym sie bez problemu , byłby i taras i płot i brama i ogród .. no ale moja zona wychodzi z zalozenia ze dom to na całe zycie i nie prędko niekóre rzeczy beda zmieniane czy remontowane ...

gosia@
26-02-2012, 15:59
u mnie to jest tak - ze gdybym ja decydował to zmiescilbym sie bez problemu , byłby i taras i płot i brama i ogród .. no ale moja zona wychodzi z zalozenia ze dom to na całe zycie i nie prędko niekóre rzeczy beda zmieniane czy remontowane ...Zona ma rację :-P

gosia@
26-02-2012, 16:00
Z pałacem to było odniesienie do mnie osobiście ;)
250tys.zł jest z kredytu+zwrot z kopalni.Mam kosztorys od konstruktora na 60tys.zł ale z tego co wiem kopalnia wypłaca po ugodzie ok.70% kosztów.
Co do m2 zamieszkania to wiem jedno,muszę zmieścić się w kredycie a jak coś zostanie ze zwrotu to będzie fajnie ;)
290/118=max.2500zł/m2ja do tej pory znam jednego człowieka:D Markusa z FM który szedł łeb, w łeb z osztorysem i mu zostało;-) Reszta dokładała.

KRISTEL
26-02-2012, 16:01
Witam wszystkich budujących w 2012.Poszukuję na dolnym śląsku ,w okolicach Legnicy,hurtowni z najtańszym porotonem 24P+W.Jeśli można to proszę o wszelkie info.na ten temat .
Naprawdę nikt się nie buduje na Dolnym śląsku ?

R&K
26-02-2012, 16:05
ja do tej pory znam jednego człowieka:D Markusa z FM który szedł łeb, w łeb z osztorysem i mu zostało;-) Reszta dokładała.

poznaj więc 2 i 3 ;)
do wypłaty 1 transzy miałem mieć zrobiona płytę fundamentową kwota w kosztorysie jeśli dobrze pamiętam 42 tyś - zrobiłem za 65 tyś płytę (doszedł chudziak , sporo ziemi, zdrożał XPS etc) przed wypłatą 1 transzy byłem ok 40 tyś na "-" , zamknąłem właśnie 3/4 kosztorysu i jestem na -10 , na koniec inwestycji planuje wyjść na zero i mieć w tym kuchnię i podjazd i taras , ogrodzenia się nie uda (nie było go tez w kosztorysie)

marta&robert
26-02-2012, 17:06
u mnie to jest tak - ze gdybym ja decydował to zmiescilbym sie bez problemu , byłby i taras i płot i brama i ogród .. no ale moja zona wychodzi z zalozenia ze dom to na całe zycie i nie prędko niekóre rzeczy beda zmieniane czy remontowane ...

Popieram gosie@, i Twoją żonę i to wcale nie dlatego, że jestem kobietą ;) Prawda jest taka, że prowizorki żyją najdłużej, jeśli zrobisz coś "byle było" to marne szanse, że kiedyś zmienisz.... Jak już coś jest i działa, to po co to zmieniać? :) Zawsze znajdą się inne konieczne potrzeby, na które wydasz kasę...
Więc jestem tego samego zdania - jak robić, to porządnie. W miarę możliwości, oczywiście. No i rozumiem, że żona chce mieć wszystko jak najfajniej w domu. Własny dom to wielkie spełnienie marzeń - i chciałoby się mieć w nim prawie jak w bajce..

Co do gazu - wszystko zależy od tego czy będziemy go mieli i ile będzie kosztowało przyłączenie. Gdybym miała gaz podłączony na działce to chyba bym sie nie wahała. A o indukcji nie mam najlepszego zdania - bratowa użytkuje i wcale nie jest zadowolona. Fajnie mieć wybór a nie być skazanym na prąd. Ja bym wolała płytę gazową i piekarnik elektryczny z mikrofalą. I raczej nie uwierzę, że prąd wychodzi taniej niż gaz. Spójrz ile kosztuje głupie włączenie czajnika z wodą...

I w ogóle - kurcze - wiele się mówi o tym że pompa ciepła czerpie daromowe ciepło, ale niektórzy jakby zapominali, że czerpanie tego ciepła nie jest za darmo. I jeśli się przytacza argumenty, że kiedyś gaz może zdrożeć i wtedy pompa się szybko zwróci (artykuł na stronie Muratora), to jakby się zapominało, że zdrożeć może również prąd i za tym pójdzie wzrost cen eksploatacji pompy.... Takie moje zdanie.
Polecacliście mi hydrauli - trafiłam na jego wypowiedzi, w których mówi o jakiejś ekstremalnej sytuacji, w której (przy dużych mrozach) użytkowanie pompy P-W kosztowało 33zł/ dzień. To jakiś obłęd! :bash:

marta&robert
26-02-2012, 18:07
Co to jest COP?
Czytałam właśnie dziennik jasiek71 i jeśli grzanie prądem naprawdę tyle kosztuje, to ja chce prąd! Kurcze, chcę w to wierzyć.:eek:

R&K
26-02-2012, 18:24
Popieram gosie@, i Twoją żonę i to wcale nie dlatego, że jestem kobietą ;)

dlatego będzie tak jak wspólnie ustalimy z żoną ... budujemy razem ....


Co do gazu - wszystko zależy od tego czy będziemy go mieli i ile będzie kosztowało przyłączenie. Gdybym miała gaz podłączony na działce to chyba bym sie nie wahała....

ja mam gaz na działce - z 10 m od domu ... projekt + wykonanie + opłaty administracyjne + kominy i inne taki tam co Artur opisał - NIE DZIĘKUJĘ


I w ogóle - kurcze - wiele się mówi o tym że pompa ciepła czerpie daromowe ciepło, ale niektórzy jakby zapominali, że czerpanie tego ciepła nie jest za darmo. I jeśli się przytacza argumenty, że kiedyś gaz może zdrożeć i wtedy pompa się szybko zwróci (artykuł na stronie Muratora), to jakby się zapominało, że zdrożeć może również prąd i za tym pójdzie wzrost cen eksploatacji pompy.... Takie moje zdanie.
Polecacliście mi hydrauli - trafiłam na jego wypowiedzi, w których mówi o jakiejś ekstremalnej sytuacji, w której (przy dużych mrozach) użytkowanie pompy P-W kosztowało 33zł/ dzień. To jakiś obłęd! :bash:


Przy takiej ekstremalnej sytuacji z COP1,8-2 przy grzaniu prądem zapłacisz 66zł/dzień,przy grzaniu gazem 50zł/dzień :)


Co to jest COP?
Czytałam właśnie dziennik jasiek71 i jeśli grzanie prądem naprawdę tyle kosztuje, to ja chce prąd! Kurcze, chcę w to wierzyć.:eek:

zacznijmy od OZC! wszystkim BOCIANOM to powtarzać będę do znudzenia ....
mój dom będzie ok 2l tzn że rocznie potrzebować będę 3200 kWh* przy uśrednionej cenie 1kWh którą podał Artur 0,40 zł* = 1280 zł + CWU + światło i inne urządzenia ? 200 zł miesięcznie ???

* liczone dla 160 m2 - a będę miał nieco mniej , liczone dla średniej ceny kWh , a będę grzał w taryfie nocnej czyli jeszcze taniej

gosia@
26-02-2012, 18:25
Co to jest COP?
Czytałam właśnie dziennik jasiek71 i jeśli grzanie prądem naprawdę tyle kosztuje, to ja chce prąd! Kurcze, chcę w to wierzyć.:eek:Nie chcesz;-) Presja uzywania 2 taryfy. Nerowe spoglądanie na gosci, którzy przyjechali i kapią sie nie wtedy kiedy trzeba. odpalanie piekarnika, zmywarki, pralki po nocy. Powiem tak, patrzyłam z przerazeniem, ale jak kto lubi

cronin
26-02-2012, 18:31
Poza tym ze względu na konieczność akumulacji (bo grzejesz tylko w godzinach tańszej taryfy) sprawdza się główne w domach parterowych z płytą akumulacyjną, Przy piętrowych już inna bajka. Wszystko zależy od konkretnych warunków, nie ma przepisu uniwersalnego.

R&K
26-02-2012, 18:40
Nie chcesz;-) Presja uzywania 2 taryfy. Nerowe spoglądanie na gosci, którzy przyjechali i kapią sie nie wtedy kiedy trzeba. odpalanie piekarnika, zmywarki, pralki po nocy. Powiem tak, patrzyłam z przerazeniem, ale jak kto lubi

tylko ogrzewanie w nocnej - reszta normalnie - nie dajmy się zwariować - poza tym G12 ma też 2 h tanie w ciągu dnia


Poza tym ze względu na konieczność akumulacji (bo grzejesz tylko w godzinach tańszej taryfy) sprawdza się główne w domach parterowych z płytą akumulacyjną, Przy piętrowych już inna bajka. Wszystko zależy od konkretnych warunków, nie ma przepisu uniwersalnego.

niekoniecznie! ja mam dom z użytkowym poddaszem , jasiek ma tradycyjnego klocka i to bez okien od strony południowej , Lobo_M nie ma płyty, ma tylko wylewkę 8 cm

wystarczy strop monolityczny lub 8 cm wylewka i można na poddaszu grzać tak tak samo

gosia@
26-02-2012, 18:44
Marta Powiem CI jedna bardzo wazna rzecz, bez względu na " huragan" jaki bedzie. Patrz na swoje potrzeby, nie zawsze sugeruj sie rozwiązaniami innych. czyta sie miło, przyklady bierze też, bo gospodarni, oszczędni, tylko zyskam. Nie zawsze jest tak. Patrz na swój tryb zycia, zwyczaje itd, itd. A mówie to dlatego że sama dałam sie porwać urokowi FM w swoim czasie i....wybudowałam za mały dom. Każdy opowiadał o powierzchni, ze na co, po co, że ogrzewanie, że małe pomieszczenia tez sa komfortowe itd,. Guzik prawda. Mały salon zawsze będzie małym salonem. Z malucha nie zrobisz mercedesa. Dom ma być na miarę mozliwosci i potzreb, TWOICH, nikogo innego

cronin
26-02-2012, 18:49
Nie znam wszystkich "prądowych" domów na forum, ale te kilka na które trafiłam były parterowe. Trzeba tez wziąć pod uwagę awarie prądu, w zeszłą zimę (czy 2 lata temu?) mieliśmy tego przykłady, ludzie przez kilka tygodni prądu nie mieli. A nie każdy robi awaryjny kominek, bo to dodatkowe koszty (ja zrezygnowałam).
Chodzi mi głównie o to że nie ma jednego uniwersalnego sposobu dobrego dla wszystkich.

ps. pisząc o płycie miałam na myśli właśnie grubszą wylewkę, zabrakło mi precyzji :)

Esiak
26-02-2012, 18:50
3.koszt stałych opłat przesyłowych 500-700zł/rok !!!

nie przesadzaj...
przy prądzie nie masz opłat przesyłowych...?
samych opłat stałych za energię elektryczną mam teraz 57zł/miesiąc przy 9kW

cronin
26-02-2012, 18:56
Ja jestem jak najbardziej za energooszczędnym domem, tylko uważam że do tej energooszczędności każdy musi dojśc na swój sposób. Wy macie prąd a Piczman węgiel i 1000l bufor - i też działa :)

R&K
26-02-2012, 19:03
nie przesadzaj...
przy prądzie nie masz opłat przesyłowych...?
samych opłat stałych za energię elektryczną mam teraz 57zł/miesiąc przy 9kW

prądziarze posługują się cenami z kosztami przesyłu - więc nie ma już innych kosztów
a nawet jeśli by je zliczyć to są znacznie niższe nić w przypadku gazu


Ja jestem jak najbardziej za energooszczędnym domem, tylko uważam że do tej energooszczędności każdy musi dojśc na swój sposób. Wy macie prąd a Piczman węgiel i 1000l bufor - i też działa :)

tak koszty podobne tylko ile sie musi opalić - zapytaj się go czy 2x by tak zrobił - jakby nie miał wyjścia pewnie tak - bo z systemu jest zadowolony -sprawdza się - ale szukałby rozwiązania bardziej bezobsługowego

ale z tym co napisałaś zgadzam się w 100% - każdy szuka swojej drogi i swojego unikalnego rozwiązania - i to jest fajne bo w wątku dla grzejących prądem nie ma 2 identycznych domów !!! jeszcze nikt nie skopiował rozwiązania innego użytkowika FM

marta&robert
26-02-2012, 19:50
Ale do grzania prądem trzeba być odpowiednio przygotowanym tzn.dom musi być odpowiednio przygotowany i odpowiednio zbudowany :)

Co to znaczy konkretnie?? Rozwiń tę myśl, jeśli możesz. A COP nadal do końca nie rozumiem, musze sie skupic nad definicją jak dzieci pójdą spać :D


Marta Powiem CI jedna bardzo wazna rzecz, bez względu na " huragan" jaki bedzie. Patrz na swoje potrzeby, nie zawsze sugeruj sie rozwiązaniami innych.

Masz rację, Gosia. Myślę jednak, że tak właśnie robię :) Np. nie wyrzucę okien ze ściany północnej, bo to mój widok z kuchni na drzewa w ogordzie i nie zrezygnuję z tego. Itd. Staram się nie podchodzić bezkrytycznie do żadnych zaczytanych informacji (no, chyba, że w pierwszym przypływie zachwytu - potem się zastanawiam ;) ). Ale właśnie po to, żeby zbudować dom taki, jaki mi będzie odpowiadał (oops, nam), szukam różnych rozwiązań i sposobów by móc coś wybrać dla siebie.


każdy szuka swojej drogi i swojego unikalnego rozwiązania - i to jest fajne bo w wątku dla grzejących prądem nie ma 2 identycznych domów !!! jeszcze nikt nie skopiował rozwiązania innego użytkowika FM

To mnie właśnie przeraża. Ja nie jestem domorosłym wynalazcą ;), nie będę montować licznika energii w każdym pokoju i jestem pewna że nie jestem w stanie tego ogarnąć. Zastanawiam się, czy wobec tego damy radę z takim rozwiązaniem... Póki co mąż czyta dziennik Jaśka... :)

A chyba trudno zacząć od OZC gdy się nie wie z czego będą ściany, co? Czy się mylę? I możesz podać jeszcze raz gdzie to można policzyć - jeśli nie problem, nie wiem gdzie tego szukać w wątku.

R&K
26-02-2012, 20:10
OZC >> link do wątku tematycznego (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC)
program do liczenia OZC do pobrania z sieci - wujek Google pomoże - jest darmowy
czy trudny do ogarnięcia? pewnie nie - ale czasochłonny - ja zleciłem to za kilka stówek Asolt-owi

można wstępnie przyjąć założenia - a później zmieniać parametry i materiały dla ścian

Piczman
26-02-2012, 21:05
Przede wszystkim trzeba zbudować dom o małym zapotrzebowaniu na ciepło,który pozwoli na akumulację ciepła z II taryfy,gdzie prąd jest tani.

Jeśli nie idziemy w dużą akumulacyjność to bufor ok. 1 tyś L załatwia sprawę .
Są to dodatkowe koszty, ale jeśli bierzemy pod uwagę tylko CO to niewielkie bo gotowiec do 2 tyś sobie stoi opatulony wełną .
Wewnątrz grzałki elektryczne ustawione czasowo i termostatycznie .

S.P.
27-02-2012, 10:20
Jeszcze trochę i popadnę w depresję czytając jakie niskie a dla mnie wręcz nierealne macie rachunki za prąd. Ja nie mam ogrzewania gazoweg, mieszkam w bloku i płacę 200 zł za prąd miesięcznie. Wszystkie żarówki energooszczędne, ale komputer z osprzętem chodzi praktycznie 15 godzin na dobę, lodówka, zmywarka, pralka wszystko jest super energooszczędne. Poza tym dziękuję za drugą taryfę, to jest dobre dla emerytów. Taryfa tańsza jest w takich godzinach, że albo jestem w pracy albo śpię. Mam znajomą, króra w gniazdkach pomontowała zegazy, bo pranie, czy zmywanie odbywać się musi w określonych godzinach. Ale przecież nie będę w nocy odkurzać, prasować i gotować. Dziękuję bardzo.
A poza tym do jasnej Anielki, jak ktoś buduje dom i jego myślą przewodnią jest ciągła walka z kosztami, to może lepiej darować sobie.
Gosiu, zgadzam się z twoją wypowiedzią na ten temat w 200%, chyba jak się ociepli musimy się spotkać na działeczce i kawki napić.
A propos, u mnie dzisiaj dzień pierwszy, rozpoczęły się prace na budoiwie, czyli ściąganie humusu.

gosia@
27-02-2012, 10:26
Jeszcze trochę i popadnę w depresję czytając jakie niskie a dla mnie wręcz nierealne macie rachunki za prąd. Ja nie mam ogrzewania gazoweg, mieszkam w bloku i płacę 200 zł za prąd miesięcznie. Wszystkie żarówki energooszczędne, ale komputer z osprzętem chodzi praktycznie 15 godzin na dobę, lodówka, zmywarka, pralka wszystko jest super energooszczędne. Poza tym dziękuję za drugą taryfę, to jest dobre dla emerytów. Taryfa tańsza jest w takich godzinach, że albo jestem w pracy albo śpię. Mam znajomą, króra w gniazdkach pomontowała zegazy, bo pranie, czy zmywanie odbywać się musi w określonych godzinach. Ale przecież nie będę w nocy odkurzać, prasować i gotować. Dziękuję bardzo.
A poza tym do jasnej Anielki, jak ktoś buduje dom i jego myślą przewodnią jest ciągła walka z kosztami, to może lepiej darować sobie.
Gosiu, zgadzam się z twoją wypowiedzią na ten temat w 200%, chyba jak się ociepli musimy się spotkać na działeczce i kawki napić.
A propos, u mnie dzisiaj dzień pierwszy, rozpoczęły się prace na budoiwie, czyli ściąganie humusu.No coz, tak to juz jest. Ja mam tak z ekipami. Na FM zawsze mieli niskie stawki, super ceny. A jak co do czego przychodziło to ja płaciłam najwięcej. Na szczescie poznałam kolezanke, która sie przyjaznie do dzisiaj z FM i ona miała tak samo;-) Z rachunkami tez tak mam, u mnei dziwnie wychodzi najwięcej.

A druga taryfa juz pisałam, to cos strasznego, brrrrrr. Terror całej rodziny tam jest

Atlanta
27-02-2012, 12:15
Jak już umówiliśmy się na ściąganie humusu to akurat ta jedna noc ma być z przymrozkami. Jak myślicie da radę?

Co do prądu, ja miałam w bloku rachunki w okolicach 200 zł co dwa miesiące bez oszczędzania. Duuużo dała zamiana stacjonarnych na laptopy.

R&K
27-02-2012, 13:28
koparka z przygruntowym przymrozkiem bez problemu powinna sobie poradzić

S.P. żeby płacić 200 zł za prąd miesięcznie musiał byś barrdzzzzzooooo duuuuzzzzzzzooooooooooooo KW zużywać , czy ja dobrze z Twojej wypowiedzi odczytuje? ogrzewasz mieszkanie w bloku prądem ? czy masz CO sieciowe ?

proszę nie gdybajcie ... policzcie ... jakie macie urządzenia , ile realnie żrą
pamiętam jak mój elektryk niedawno mi opowiadał że ktoś go zawołał by wyjaśnić "zagadkę" uciekających KW ... okazało się że kabel od cyrkulatki leżał na ziemi i miał przebicia i uciekały sobie KW ... a ten ktoś wcale na urządzeniu nie pracował

nightwalker24
27-02-2012, 18:00
witam
jestem tu nowy moją rozbudowę i nadbudowę zaczynam w kwietniu wszystkie materiały mam już od roku niestety przez naszą polską biurokrację musiałem czekać rok na rozpoczęcie budowy

Atlanta
27-02-2012, 19:41
Powodzenia :)

pukul
27-02-2012, 19:55
właśnie dzisiaj dostałam rachunek za prąd w bloku - 2 pokoje, żarówki wszędzie energo, pralka,zmywarka itp. czajnik na gaz - bo taniej... i płace dokładnie 453,71 :( raczej nic mi nie ucieka - sąsiedzi mniej więcej tyle samo. no i grzejemy wodę bojlerem elektrycznym.

Piczman
27-02-2012, 20:06
Ja płacę ok 150 zł miesięcznie teraz ale tylko dlatego że mam 2x akwarium + oświetlenie nocne w podbitce .
Wcześniej max 250 zł na 2 miesiące .
WM + GWC + indukcja do gotowania .

Jeśli ogrzewał bym prądem w II taryfie rachunek wzrósł by o ok. 200 zł/miesiąc .

Dom 110 m2 w standardzie energooszczędnym .

aksamitka
27-02-2012, 20:20
a to beskid niski ? czy wysoki ? ze tak temperatura trzyma ? u mnie wiatr wywiał wszystko to tego padający deszcz i dookoła domu mamy małe bagienko

Beskid Niski ( jakieś 30km dom Nowego Sącza , 26 do Krynicy-Zdrój) i pogoda nie rozpieszcza, jak tak dalej pójdzie to zaczniemy w maju :(

Tomasz Antkowiak
27-02-2012, 20:43
ja juz mam zdjety humus a na piatek mam umowionego geodete :) jak pogoda sie nie zalamie to w piatek zaczynam kopac lawy :)

bloczki M6 juz czekaja aby je wymurowac :D

jarko17
27-02-2012, 20:47
ja juz mam zdjety humus a na piatek mam umowionego geodete :) jak pogoda sie nie zalamie to w piatek zaczynam kopac lawy :)

bloczki M6 juz czekaja aby je wymurowac :D

Zaszalałeś...:D Powodzenia w pracach!

marta&robert
27-02-2012, 20:48
A propos, u mnie dzisiaj dzień pierwszy, rozpoczęły się prace na budoiwie, czyli ściąganie humusu.

Gratuluję! :)
U nas też optymistycznie - jesteśmy po rozmowie z kierownikiem budowy, zaaprobował silkę (tylko nie na ściany działowe na poddaszu, które nie stoją na ścianach z pierwszej kondygnacji - podobna za ciężka do naszego projektu, na szczęście takich ścian jest u nas mało, bo po Waszych wpisach zależy mi na silce wewnątrz dla komfortu akustycznego :) ), wycinanie drzew ;) i dowolną formę ogrzewania. Powiedział tez, że ma ostatnio najlepsze doświadczenie z brygadami ze wschodu. Mam nadzieję, że i my będziemy mieli takie zdanie...
Liczę, że także niedługo wystartujemy. U nas humus trzeba zebrać, ale dużo ziemi nawieźć.

aksamitka
27-02-2012, 20:50
ja juz mam zdjety humus a na piatek mam umowionego geodete :) jak pogoda sie nie zalamie to w piatek zaczynam kopac lawy :)

bloczki M6 juz czekaja aby je wymurowac :D


zazdroszcze i życzę powodzenia :)

Atlanta
27-02-2012, 20:55
My jutro zdejmujemy humus ( w sumie z przymusu bo tylko jutro ewentualnie w środę mamy dostęp do darmowej kopary) a za kilka dni geodeta :D

Edit: Ile może trwać zdejmowanie humusu?

marta&robert
27-02-2012, 21:08
Czy u Was zima odpuściła na dobre, że już zdejmujecie hunmus? Ziemia nie jest wgłąb zmrożona? A może to bez znaczenia?? Tak czy owak na fundamenty to jeszcze chyba za zimno, co?

aksamitka
27-02-2012, 21:11
to chyba zalezy w jakiej czesci Polski- u mnie nadal zima

Atlanta
27-02-2012, 21:17
Hmm czyli jeśli tam pojadę to jest szansa że szef wyrzuci mnie z pracy;-) Cóż jakoś się wywinę :p

U nas od jakiegoś czasu nie ma mrozu, dziś w nocy ma być -3, wczoraj też, i od jutra już tylko plus. Dlatego tylko humus, robienie przepustu bez wykopania fundamentu. Teraz nie ma jak przywieźć nawet materiałów bo to pole jeszcze.

aksamitka
28-02-2012, 06:59
u nas mroz nadal trzyma, ale zapowiadaja spore ocieplenie na koniec tygodnia

Sofii
28-02-2012, 08:28
Witam wszystkich serdecznie!!!
My również zaczynamy zmagania z budową, w sobotę przychodzi geodeta i podpisujemy umowy z ekipą i kierownikiem budwy. Pustaki i kominy kupione, teraz tylko do działania, aż strach się bać, ale jak już sie powiedziało a, to i trzeba powiedzieć beeeee (hahahaha). Zmagam się właściwie z umową dla ekipy budowlanej, a właściwie z kolejnymi etapami realizacji, ale mam ogromną nadzieję, że trochę mi pomogą i poprawią jak będą jakieś niedociągnięcia. Mam małe pytanie, powiedzcie mi proszę jakie chcecie ogrzewanie? My zdecydowaliśmy się na ekogroszek, ale piec wielofunkcyjny i do tego solary, ale czy to dobre rozwiązanie???? nie mam pojęcia.....

Tomasz Antkowiak
28-02-2012, 08:28
Edit: Ile może trwać zdejmowanie humusu?

u nas ok 200m2, wraz ze wstepnym wypoziomowaniem zajelo 3 godziny.

jakby ktos szukal koparki w poludniowo-zachodniej czesci poznania to chetnie polece goscia ktory robil u nas. dokladny, szybki, bardzo czysto i pozadnie to wszytsko wygladalo. bylem w szoku jak zmierzylismy sobie poziomy i okazalo sie ze gosc wielkim CATERPILAREM na oko tylko wypoziomowal plac z dokladnoscia do 5cm, a prosilem tylko aby wstepnie wyrownal nie spodziewajac sie niczego szczegolnego. zebrana ziemie uporzadkowal, porozgarnial tak jak prosilem, i ubil na tyle ze ciezarowka z bloczkami M6 wjechala i wyjechala bez problemu.

Arturo72
28-02-2012, 08:55
Mam małe pytanie, powiedzcie mi proszę jakie chcecie ogrzewanie? My zdecydowaliśmy się na eko groszek, ale piec wielofunkcyjny i do tego solary, ale czy to dobre rozwiązanie???? nie mam pojęcia.....
Zależy kto,co lubi.
Ja odrzuciłem od razu ekogroszek,gaz ziemny,pellet z uwagi na koszty i zdecydowałem się na grzanie prądem ;)
Przy dokładnym wyliczeniu wszystkich kosztów wyjdzie Ci,że paliwa,które są pozornie tanie wyjdą drogo biorąc pod uwagę inwestycję i eksploatację.
Solary to według mnie jeśli nie ma się dofinansowania ok.90% to jest pomyłka za taką kasę.
Za 3tys.zł mamy pompę ciepła do cwu,która działa okrągły rok bez oglądania się na to czy jest słońce czy go nie ma ;)
Jeśli nie zamierzasz budować ograniczając zapotrzebowania domu na ciepło to prawdopodobnie za kasę z ekogroszka+solary mżesz nabyć pompę ciepła gruntową o powietrznej nie mówiąc ;)

Ja bym doradził jednak zbudować dom zużywający mało energii z uwagi na przyszłość.
Przykład,dwa lata temu ekogroszek kosztował 400zł/t,dzisiaj 800zł/t a biorąc taką progresję to wychodzi,że za dwa lata będzie kosztował 1600zł/t.
Podobnie jest z innymi paliwami,czy to będzie gaz,czy prąd,czy drewno,za kilka lat ceny będą zdecydowanie wyższe niż teraz a dom będziemy mieli zbudowany na ceny dzisiejsze :)

Sofii
28-02-2012, 10:35
Hmmm... hmmm... hmmmm..... pewnie masz rację, ale jak widzę kwotę rzędu 35 tyś to czuję zgrzyt, nie mam pojęcia co zrobić z tym ogrzewanie.... przeglądałam właśnie oferty pomp ciepła i są faktycznie wydajne, a szczególnie to widać jak koszta wracają już po 5 latach.... i co tu zrobić. Jeśli bym się zdecydowała na pompę ciepła to pewnie byśmy musieli też to na nowo zgłosić, bo w projekcie mamy paliwa stałe i kurka wodna kupiliśmy kominy.... i bądź tu człowieku mądry!

Sylwia&Piotr
28-02-2012, 11:04
ja juz mam zdjety humus a na piatek mam umowionego geodete :) jak pogoda sie nie zalamie to w piatek zaczynam kopac lawy :)

bloczki M6 juz czekaja aby je wymurowac :D

U nas goedeta wytyczył w piątek 24.02, a w sobotę zrobilismy wykop na 40 cm po całości budynku. Jutro wchodzi brygada i ręcznie kopią pod ławy. Wierzę, że pogoda będzie już sprzyjać, a postępy prac bedą widoczne z dnia na dzień.

Ps. Przygruntowy nocny przymrozek nie zaszkodzi. U nas były 4 tygodnie mrozu nawet do -26, bez śniegu. Podczas wykopu, miejscami ziemia była jeszcze zmarźnięta ale to zalewdie 5-10 cm warstwa. Od jutra zapowiadają wyższe temperatury i więcej słońca. Powodzenia!

marchew
28-02-2012, 11:32
Hmmm... hmmm... hmmmm..... pewnie masz rację, ale jak widzę kwotę rzędu 35 tyś to czuję zgrzyt, nie mam pojęcia co zrobić z tym ogrzewanie.... przeglądałam właśnie oferty pomp ciepła i są faktycznie wydajne, a szczególnie to widać jak koszta wracają już po 5 latach.... i co tu zrobić. Jeśli bym się zdecydowała na pompę ciepła to pewnie byśmy musieli też to na nowo zgłosić, bo w projekcie mamy paliwa stałe i kurka wodna kupiliśmy kominy.... i bądź tu człowieku mądry!
SOfi -najpierw policz w OZC ile Twój dom będzie potrzebował energii na ogrzewanie. Potem zobacz ile ta energia będzie kosztować w zależności od tego czym palisz. Zrób to teraz!!! Potem pewnie zaczniesz kombinować jak zmniejszyć to zapotrzebowanie i zaczniesz docieplać dom. Potem dobierzesz rozsądnie ogrzewanie. O tym wszystkim było juz na tym wątku.
...........powinno być chyba przy zakładaniu konta na FM ...............

Atlanta
28-02-2012, 11:41
Byłam, zobaczyłam, już kończą, robili od 8. Humus szybko poszedł gorzej było z przepustem. Ale ziemia jak masełko, zero zmarznięcia.

R&K
28-02-2012, 11:42
O tym wszystkim było juz na tym wątku.
...........powinno być chyba przy zakładaniu konta na FM ...............

dobre - takie ABC przyszłego inwestora ...