PDA

Zobacz pełną wersję : Do rozpoczynających budowę wiosną 2012



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

aztec252
09-03-2012, 14:48
Witam wszystkich! Jesteśmy z Jaworzna i również planujemy w tym roku rozpocząć budowę. Obecnie poszukujemy ekipy z terenów śląskiego. Mamy namiar na dwie ale jeszcze do weryfikacji. Jeśli macie namiary na sprawdzone ekipy budowlane, bardzo proszę o informację:) Pozdrawiam wszystkich budujących!

Esiak
09-03-2012, 14:58
Tomasz-Antkowiak - ja też kupuję pręty zbrojeniowe w ROMOS, tyle że mi one służą do oznaczania poziomów kostki w trakcie układanie granitu na budowach:)
jeśli potrzebna jest większa ilość stali w Poznaniu lub okolicach proponuje dzwonić do Centrozłomu
[email protected] ([email protected]) 48 61 843 60 59

_Gosiaczek_
09-03-2012, 19:15
Witam serdecznie, potrzebuję Waszej pomocy.
Nie wiedziałam, gdzie opisać mój problem, dotyczy on początków budowy, więc może będziecie w stanie mi odpowiedzieć.
W chwili obecnej sporządzany jest projekt przyłącza wodociągowego dla naszego małego osiedla domków jednorodzinnych. Mamy możliwość wyboru czy chcemy aby przyłącze zostało zaprojektowane tak, aby było w drodze czyli kilka metrów od działki lub też od razu ze studzienką wodomierzową już na samej działce.
Jeśli poradzicie mi, że w drodze to problem się rozwiązuje, jeśli nie to zapraszam do dalszej części posta ;)
Na chwilę obecną jeszcze nie mam zamiaru się budować, jeśli już to baaardzo małymi kroczkami, wybudowanie przy dobrych wiatrach zajmie ok. 5 lat.
Na czas budowy na działce postawię zbiornik 1000 l, który będzie zbierał deszczówkę, więc na cele budowlane wody będzie pod dostatkiem.
Ciekawi mnie czy po prostu mi się opłaca podciągać wodę już teraz bezpośrednio na działkę.
Nie ma znaczenia czy zdecyduję się na wariant pierwszy czy drugi, koszt sporządzenia projektu ponoszę ten sam
Co radzicie? Jeśli już podciągnę wodę na działkę to gdzie umieścić tą studzienkę? Mniej więcej wiem jak będzie wyglądał mój przyszły dom, ale do tego jeszcze daleka droga.
Na działce będzie musiało być zaprojektowane szambo, czy ewentualna studzienka nie będzie jakąś przeszkodą?
Wjazd na działkę mam od strony południowej, więc rozkład pomieszczeń względem stron świata będzie odwrócony o 180 stopni, nietypowo jak dla większości polskich domów.
Gdzie mam umieścić tą studzienkę tak, aby w przyszłości nie kolidowała z szambem (którego jeszcze nie ma)?

cronin
09-03-2012, 20:33
Jeżeli plany masz tak odległe, to ja bym nie robiła teraz przyłącza, po co ponosić koszty, a sytuacja życiowa zawsze się może zmienić, plany też.

marzenka i mariusz g
10-03-2012, 10:32
a ja bym sie przylaczyla od razu, wiem z doswiadczenia ze jesli sie zrobi przylacze od razu to wychodzi sporo mniej niz potem za kilka lat

Dziuby
10-03-2012, 10:41
Ja jestem tego samego zdania co Marzenka i Mariusz, my za przylacz do wodociagu placilismy jakies 2 - 3 lata temu (6tys) a teraz brat szwagra chce sie przylaczyc i ponoc powiedzieli mu 12 tys. A poza tym i tak predzej czy pozniej bedziesz musiala to zrobic, ja wolalabym predzej, poniewaz papierologii i zalatwian przy budowie jest bardzo duzo a tak przynajmniej jedna sprawde bedziesz miala z glowy. Tylko musisz dobrze przemyslec gdzie zrobic studzienke.

Blechert
10-03-2012, 10:42
_Gosiaczek_ daj to najlepiej od wewnątrz tuż przy linii płotu, ale nie w linii płotu i z dala od wjazdów i furtek, żeby potem nie przerabiać. Płot zwykle ma do 40 cm szerokości. Z przyłączami bywają ceregiele więc lepiej od razu zrobić.

alic
10-03-2012, 11:09
Lepiej zrobić przyłącze od razu,woda na budowie jest potrzebna prawie non stop,my też mieliśmy zbiornik 1000l który trzeba było napełniać,nie ma co liczyć na deszczówkę,bo z tym może być różnie.Mamy także własną studnię i to był pomysł w dechę!!!

Jarek104
10-03-2012, 12:54
Również witam wszystkich forumowiczów.
Za tydzień mam nadzieje mieć w domu projekt naszego domu: Adam z Pprojekt
http://pprojekt.pl/projekt3517-adam__148_6_m,opis.html

Czekaliśmy na niego dwa miesiące, ponieważ wybraliśmy go jako pierwsi w PL :)

Ekipa jest umówiona na lipiec, mam nadzieję, że do tego czasu uwinę się z pozwoleniem i adaptacją :)

Chcielibyśmy w tym roku mieć SSO, wiosną 2013 okna i instalacje. Trzymajcie kciuki!

aksuda
10-03-2012, 14:00
Witam wszystkich
My już zaczęliśmy budowę naszego domku. Pogoda pozwoliła rozpocząć budowę wcześniej , więc korzystamy ze sprzyjającej aury i budujemy.Nasze prace zaczęliśmy 25 lutego. Jak część z Was niektóre materiały zakupiliśmy w grudniu , pozwoliło to zaoszczędzić trochę kasy na późniejsze szaleństwa(może:D). Dom stawiamy wg projektu Jabłoń w okolicach Zielonej Góry.

Dziuby
10-03-2012, 14:47
Aksuda tylko pozazdroscic, u nas jeszcze snieg:(

aksamitka
10-03-2012, 14:58
Dziuby u nas podobnie, śniegu co prawda na działce juz niewiele ale na drodze dojazdowej lód i nie da sie wjechać :(

_Gosiaczek_
10-03-2012, 16:15
Serdecznie dziękuję za odpowiedzi!
Zdecydowałam się na studzienkę wodomierzową, umieszczę ją na działce 2 m od drogi i 1 m od granicy z sąsiadem, z dala od furtek i wjazdów na działkę. mam jeszcze jedno pytanie skoro jesteście tacy pomocni :)
Czy mogłabym umieścić szambo w podjeździe? Byłoby to ok 5 m od studzienki wodomierzowej. Czy tutaj również muszą być zachowane odległości? Znalazłam rysunek, na którym widnieje, iż odległość od studni to 15 m, ale oni chyba mają na myśli studnię głębinową a nie taką jak moja. Chyba, że jestem w błędzie.

aksuda
10-03-2012, 17:23
Dziuby i Aksamitka mam nadzieję ,że śnieg u Was szybko zniknie i też będziecie mogli ruszyć z pracami.:yes:

fudzi444
10-03-2012, 18:06
Nie zaglądałem tu przez chwilkę i dzisiaj nadrabiam nieobecność. Prośba o namiary na składy ze stalą z małopolski lub śląska, anaaka pisała o stali w bardzo dobrej cenie.

ulka76
10-03-2012, 20:06
Witam! i mnie nie było chwilkę....a jak czytam to dzieje się tu, oj dzieje...
U nas na razie w miarę spokojnie, czekamy na ostateczne pozwolenie....
Dzisiaj postawiliśmy na działce "wygódkę", został zdjęty humus, przygotowane wszystko do postawienia blaszaka, który dotrze we wtorek...
i myślę że zaraz po świętach wylejemy w końcu fundamenty :)

Sophjo
10-03-2012, 21:46
Witajcie Łodziaki :)
Ciekawe czy z moich okolic ktoś się odezwie.

my też Łódź:)

aksamitka
11-03-2012, 10:31
Dziuby i Aksamitka mam nadzieję ,że śnieg u Was szybko zniknie i też będziecie mogli ruszyć z pracami.:yes:

tez mam taka nadzieje bo chcieliśmy wyczyścić studnie ale gość ze sprzętem nie wjedzie :(

a dzis jak na złość pada śnieg :mad:

max-maniacy
11-03-2012, 13:24
u nas śnieg już zniknął, byliśmy nawet na działeczce. ale samochód musiał zostać przy drodze głównej, a dalej kalosze i heja:yes:
każdego dnia upewniam się, że decyzja odnośnie budowy domu była słuszna. właśnie wczoraj wprowadzili się nad nami nowi sąsiedzi, a dziś już nas zalali. a tak cobyśmy nie mieli za nudnej niedzieli :D

sco-check
11-03-2012, 13:27
a dziś w łódzkim piękne słońce, więc chyba lada dzień trzeba spiąć poślady i zacząć działać :)

mkslonik
11-03-2012, 13:53
Słońce fajne ale wiatr chłodny niestety jeszcze

R&K
11-03-2012, 15:57
nie ma co narzekać tylko kto może brać się do roboty ;) piekna pogoda zapowiadana jest na ten tydzien i kolejny weekend
a przymrozki nocami moga sie do maja jeszcze pojawiać ... ale tyle to chyba nie macie zamiaru czekać - co ??

aksuda
11-03-2012, 16:04
tez mam taka nadzieje bo chcieliśmy wyczyścić studnie ale gość ze sprzętem nie wjedzie :(

a dzis jak na złość pada śnieg :mad:

Powoli zaczynam się zastanawiać czy w tym samym kraju się budujemy u nas piękne słońce 10 stopni za oknem i troszkę wiatr wieje.:D
Pogoda nam dopisuje więc nasza budowa postępuje wczoraj postawili bloczki fundamentowe , w poniedziałek mąż będzie je ocieplał więc do piątku myślę że wylejemy stan zero i ruszymy ze stawianiem ścian:cool:

aksamitka
11-03-2012, 16:24
aksuda bo zachód zawsze cieplejszy, nie to co tereny podgórskie :(

aksuda
11-03-2012, 17:00
Mam nadzieję , że jednak wiosna i u Was już niedługo zagości:yes:

Tomasz Antkowiak
11-03-2012, 17:28
1/3 law wykopana... jutro moze uda mi sie po pracy machnac drugie tyle i jakos w ciagu tygodnie, moze 1/5 tygodnie zalejemy lawy... oby tylko pogoda sie utrzymala

Marlid
11-03-2012, 17:56
mój koparkowy kazał zadzwonić w maju . mówi ,że ziemia zmarznięta na metr. u was rozmarzło ?

Dziuby
11-03-2012, 18:12
Mam nadzieję , że jednak wiosna i u Was już niedługo zagości:yes:

Dzieki, mamy i my taka nadzieje. Zanim snieg calkiem zniknie i ziemia obeschnie (zeby gruszki dojechaly) to jeszcze chyba ze 3 tygodnie. Heh budowa uczy pokory:yes: ale wytrzymalam 3 lata czekajac na papiery, wytrzymam i 3 tygodnie. Heh, srednio co kilkanascie minut w myslach mam budowe, co jak zrobic, co jeszcze ewentualnie znienic, czy pogoda dopisze... chyba glupieje:confused:

kupiecjudex
11-03-2012, 18:19
Jam mam tak samo więc to chyba norma. Po tej budowie to chyba do psychologa zacznę uczęszczać. Dziś walkowałem temat styropianu na fundamenty... pół dnia to analizowałem. Na forum oczywiście opinie od prawa do lewa, ale zawsze człowiek coś tam wysupła z tego wszystkiego. Generalnie nie jest lekko. No ale jakoś trzeba iść do przodu. Byle do końca tej budowy... oby z powodzeniem. Uff......

lilly20
11-03-2012, 18:29
Witam :) u nas aż tak bardzo ziemia nie jest zmarznięta, byliśmy w czoraj na budowie ogólnie pooglądać i trochę posprzątać, jak wlazłam w wykop pod drenaże to się po kolana zatopiłam :) więc ziemia nie jest zmarznięta. Na ten tydzień zapowiadają u nas fajną pogodę - nawet w nocy ma być dodatnia temperatura. Jeszcze nigdy w życiu tak nie czekałam na wiosnę jak teraz. Sprawdzam prognozę kilka razy w ciągu dnia, oszaleć można :(

Tomasz Antkowiak
11-03-2012, 19:16
mój koparkowy kazał zadzwonić w maju . mówi ,że ziemia zmarznięta na metr. u was rozmarzło ?


nie, ziemia nie jest ani zmarznieta ani przesiaknieta woda

ale u nas na dzialce generalnie nie ma problemu z woda, pod humusem mamy zwirek i solidne nosne piaski, gnieniegdzie poprzerasane jakimis mega twardymi zylami (grubosci ok 10-12cm i szerokosci ok metra, aby to przebic trzeba kruszc kilofem, lopata nie daje rady, tylko snopy iskier krzesa:)) co dziwne po rozkruszeniu na mniejsze grudki, mozna to kruszyc w rekach juz.

wody nie ma bo niedaleko (moze ok 500m) mamy autostrade biegnaca w zaglebieniu zatem poziom wod gruntowych dramatycznie spadl i nawet po elewnych deszczach mamy szybcko sucho bo wszytsko wsiaka gleboko.

surgi22
11-03-2012, 19:50
Jam mam tak samo więc to chyba norma. Po tej budowie to chyba do psychologa zacznę uczęszczać. Dziś walkowałem temat styropianu na fundamenty... pół dnia to analizowałem. Na forum oczywiście opinie od prawa do lewa, ale zawsze człowiek coś tam wysupła z tego wszystkiego. Generalnie nie jest lekko. No ale jakoś trzeba iść do przodu. Byle do końca tej budowy... oby z powodzeniem. Uff......

Jaka konkluzja w sprawie styro na fundamenty ?

aksuda
11-03-2012, 20:40
Jam mam tak samo więc to chyba norma. Po tej budowie to chyba do psychologa zacznę uczęszczać. Dziś walkowałem temat styropianu na fundamenty... pół dnia to analizowałem. Na forum oczywiście opinie od prawa do lewa, ale zawsze człowiek coś tam wysupła z tego wszystkiego. Generalnie nie jest lekko. No ale jakoś trzeba iść do przodu. Byle do końca tej budowy... oby z powodzeniem. Uff......

My będziemy kładli styropian ekstrudowany XPS firmy BASF 10 lub 12 cm , izolacja pionowa Botament , grunt o symbolu BE 901-pierwsza warstwa , BE 90-druga i trzecia warstwa. Ale tak jak mówisz każdy robi inaczej a decyzje trzeba podjąć samemu.:yes:

matmateusz
11-03-2012, 20:59
oj my też postanowiliśmy nie zwlekać!!:)
tym sposobem humus zdjęty, fundamenty wykopane, zbrojenie jest,a jutro.... wylewamy fundamenty !!
wprawdzie w tym tyg. pogoda nam pokazała, że nie ma to jak budować jednak gdy ciepło na dworze, ale ten tydzień zapowiada się piękny więc działajcie kto może;)

hmm... my nigdy nie cieszyliśmy się tak bardzo z końca zimy! :D

tomanek4
11-03-2012, 21:08
mój koparkowy kazał zadzwonić w maju . mówi ,że ziemia zmarznięta na metr. u was rozmarzło ?

Marlid gdzie budujesz że tak jeszcze macie zmarznietą ziemię? W poznańskim mamy rozmarznięte, ale nie mamy tyle szczęścia co TomaszAntkowiak, gliniaste podłoże, jak ściagał wczoraj humus koparką to jakby w cieście jeździł, na wierzchu co prawda nie było najgorzej, nawet wyglądało że sucho ale na pół metra pod powierzchnią mokra glina, czy jak napisali nam w warunkach technicznych przyłącza wodnego-gliny piaszczyste.
Pozdrawiam.

tomanek4
11-03-2012, 21:20
oj my też postanowiliśmy nie zwlekać!!:)
tym sposobem humus zdjęty, fundamenty wykopane, zbrojenie jest,a jutro.... wylewamy fundamenty !!
wprawdzie w tym tyg. pogoda nam pokazała, że nie ma to jak budować jednak gdy ciepło na dworze, ale ten tydzień zapowiada się piękny więc działajcie kto może;)

hmm... my nigdy nie cieszyliśmy się tak bardzo z końca zimy! :D

My ruszamy z fundamentami od następnego poniedziałku, w nadchodzącym tygodniu jeszcze geodeta, zamawianie materiałów,w jednej hurtowni stali, w drugiej bloczków i betonu więc nie możemy się doczekać no i tylko, jak napisałeś, liczyć że pogoda dopisze. Acha jeszcze trzeba zamówić garaż taki blaszany co by było gdzie graty z budowy trzymać i ich nie taszczyć samochodem codzień :)

Blechert
11-03-2012, 22:16
_Gosiaczek_ szambo pod podjazdem oznacza, że będziesz miała duży dekiel na środku placu plus dodatkowe koszty za wymurowanie studzienki tak, żeby dekiel pasował do poziomu kostki na placu. Nie każdemu się to podoba. Najlepiej koło płotu z rurą do wypompowywania wmurowaną w spód płotu klinkierowego. Beczka wtedy sama się obsługuje bez wchodzenia Ci na plac:)

_Gosiaczek_
12-03-2012, 00:21
To tak można? W życiu bym na to nie wpadła. Kurcze to forum jest niesamowite!
Ogromnie dziękuję za pomoc blechert.pl :)
Nawet znalazłam artykuł ilustrujący to co proponujesz http://muratordom.pl/instalacje/instalacje-kanalizacyjne/szambo-gdy-nie-ma-kanalizacji,38_5215.html
http://muratordom.pl/instalacje/instalacje-kanalizacyjne/sprytny-sposob-na-pozbycie-sie-sciekow-czy-montaz-szybkozlaczek-wystarczy,38_7477.html
Raz jeszcze dziękuję :)

ziuta62
12-03-2012, 08:49
Otrzymałam ofertę od firmy Toi Toi i finalizujemy zamówienie. Dla zainteresowanych podaję koszta. Wupożyczenie na 16 tygodni z ubezpieczeniem od spalenia i kradzieży, transport i serwis co 2 tygodnie brutto 1100zł. Przy czym nie będziemy płacić całości bo serwis będzie można regulować w trakcie budowy. SSO nie trwa 16 tygodni- są przerwy technologiczne i niestety ze względu na pogodę więc nie będzie potrzeby serwisowania w tych okresach co można załatwić na telefon. Tak więc nie powinno nas to kosztowac więcej jak 800zł na 16 tygodni. Odkupienie nie wchodzi w grę bo około 400zł kosztuje taka toaleta używana, ale co z serwisem?
W ogóle to polecam tą firmę, błyskawiczna reakcja i super obsługa. Myslę, że są terminowi.

Proszę również o podpowiedż gdzie sie rozglądać najlepiej za blaszakiem na narzędzia? Małopolska w dalszym ciągu.

A ze spraw czysto budowlanych to wniosek z kompletem dokumentów do PNB złożony.
Beton obliczony , 104 m3. Wysłałam zapytanie do Zanexu w Nowym Targu.
Stali niewiele tylko 2 tony/ nie wliczona siatka na chudziak i ściany dociskowe.
Podam ceny jak tylko mi poodpisują. My wszystko jak na razie na e-mail załatwiamy.
Pozdrawiam!

Dziuby
12-03-2012, 09:22
Ziuta 62, mozesz zapytac o beton w Osielcu, nam tam powiedzieli taniej i jak zostanie betonu to go zabieraja (choc slyszalam opinie, ze maja gorszy beton niz w zanexie). My bralismy beton z zanexu w Jablonce 220zl/kubik, przy wiekszej ilosci napewno daja upust, nam dali 215zl za kubik w pazdzierniku, bralismy na piwnice ponad 80m3.

tomanek4
12-03-2012, 09:43
Otrzymałam ofertę od firmy Toi Toi i finalizujemy zamówienie. Dla zainteresowanych podaję koszta. Wupożyczenie na 16 tygodni z ubezpieczeniem od spalenia i kradzieży, transport i serwis co 2 tygodnie brutto 1100zł. Przy czym nie będziemy płacić całości bo serwis będzie można regulować w trakcie budowy. SSO nie trwa 16 tygodni- są przerwy technologiczne i niestety ze względu na pogodę więc nie będzie potrzeby serwisowania w tych okresach co można załatwić na telefon. Tak więc nie powinno nas to kosztowac więcej jak 800zł na 16 tygodni. Odkupienie nie wchodzi w grę bo około 400zł kosztuje taka toaleta używana, ale co z serwisem?
W ogóle to polecam tą firmę, błyskawiczna reakcja i super obsługa. Myslę, że są terminowi.

Proszę również o podpowiedż gdzie sie rozglądać najlepiej za blaszakiem na narzędzia? Małopolska w dalszym ciągu.

A ze spraw czysto budowlanych to wniosek z kompletem dokumentów do PNB złożony.
Beton obliczony , 104 m3. Wysłałam zapytanie do Zanexu w Nowym Targu.
Stali niewiele tylko 2 tony/ nie wliczona siatka na chudziak i ściany dociskowe.
Podam ceny jak tylko mi poodpisują. My wszystko jak na razie na e-mail załatwiamy.
Pozdrawiam!

Ziuta 62 my również rozglądamy się za garażem-blaszakiem, jest tego co nieco na allegro, np tu http://allegro.pl/garaze-blaszane-3x5-caly-kraj-garaz-blaszany-i2172303831.html.
Pozdrawiam.

lilly20
12-03-2012, 11:21
oj my też postanowiliśmy nie zwlekać!!:)
tym sposobem humus zdjęty, fundamenty wykopane, zbrojenie jest,a jutro.... wylewamy fundamenty !!
wprawdzie w tym tyg. pogoda nam pokazała, że nie ma to jak budować jednak gdy ciepło na dworze, ale ten tydzień zapowiada się piękny więc działajcie kto może;)

hmm... my nigdy nie cieszyliśmy się tak bardzo z końca zimy! :D

My się też bardzo cieszymy z końca zimy! U nas GWC rozłożone, fundamenty zasypane, wieniec przygotowany i nic tylko lać betonem :) :) :) Życzę powodzenia wszystkim BOCIANKOM bo pogoda będzie sprzyjać.

marta&robert
12-03-2012, 12:14
Witajcie!
I mnie trochę tu nie było. Ekipa ma przyjechać za miesiąc. Póki co u nas (łódzkie) ziemia zmarznięta na kość - tydzień temu mąż nie był w stanie wbić łopaty. No chyba, że przez tydzień odmarzło coś...
W ogóle widzę, że się nas tu dużo łodziaczków zrobiło ;) Piszecie na regionalnych wątkach też? Może poraz na bocianki z łódzkiego? :)

Bardzo mi się spodobał pomysł z wyprowadzeniem szamba. Jak to zrobić? Czym zamknąć tą rurę? My też mamy szmabo pod podjazdem i WCALE mi się ten pomysła nie podoba:mad:

ziuta62
12-03-2012, 13:00
Dzięki Dziuby i Tomanek4. Jak dobrze, że jest to forum i można na Was liczyć!

Atlanta
12-03-2012, 13:15
Marta dziwi mnie wasza zmarznięta ziemia, u nas wszystko bez problemu można robić. W czwartek wytyczamy ławy i na dniach wpuszczamy koparę.

mkslonik
12-03-2012, 13:30
Na prośbe łodziaków założyłem bocianki łódzkie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199181-Bocianki-rozpoczynajacy-budow%C4%99-2012-%C5%82%C3%B3dzkie&p=5262669#post5262669

Stoliczek
12-03-2012, 14:13
Witam wszystkich!:)

My też zaczynamy budować w tym roku - jak wszystko dobrze pójdzie, w maju ruszamy pełną parą. Także na razie przede mną lektura forum od deski do deski, a potem już działanie!

kupiecjudex
12-03-2012, 15:02
Jaka konkluzja w sprawie styro na fundamenty ?

Na początku XPS miał być. Ale mnie w hurtowni zgadali żę chyba kasy na co wydać nie mam, skoro styro między bloczki daję bo fundament 3W. Ze styro wystarczy. Zatem o termoorganice silvel lub gold myślałem, ale wiele złego się naczytałem o niej że krzywa i kłopoty z układaniem są. W hurtowni polecili mi Styropian - Hydropian EPS P 150 firmy Arbet, na forum nie wiele było o nim, na założony prze zemnie wątek na ten temat nikt nie odpowiedział. Znalazłem kilka postów całkiem pozytywnych na temat tego styro, negatywnych nie znalazłem. Skonsultowałem to z KIerbudem i z innymi "budowlańczmi" paru ich po rodzinie znalazlem, to konsultuje co mogę. I padło że zamawiam właśnie ten. Gdyby nie ściana 3W i fakt że potrzeba mi 16 m3 na fundament to pewnie styrodur bym dał, ale faktycznie chyba nie ma co przesadzać, zwłaszcza że ok 3 tys mi zostanie. Za to na chudziaka to na pewno dam XPS.

aksamitka
12-03-2012, 16:33
Dzieki, mamy i my taka nadzieje. Zanim snieg calkiem zniknie i ziemia obeschnie (zeby gruszki dojechaly) to jeszcze chyba ze 3 tygodnie. Heh budowa uczy pokory:yes: ale wytrzymalam 3 lata czekajac na papiery, wytrzymam i 3 tygodnie. Heh, srednio co kilkanascie minut w myslach mam budowe, co jak zrobic, co jeszcze ewentualnie znienic, czy pogoda dopisze... chyba glupieje:confused:

u nas bardzo mokro, glina wszędzie, droga dojazdowa kiepska wiec nie łudzę sie ze zaczniemy przed świętami :(

sebao2
12-03-2012, 16:49
witam, zamierzam rozpocząć budowe w maju mam pytanie na temat systemu dryfix. Dużo się naczytałem i opinie są podzielone co Wy sądzicie?

kupiecjudex
12-03-2012, 16:58
witam, zamierzam rozpocząć budowe w maju mam pytanie na temat systemu dryfix. Dużo się naczytałem i opinie są podzielone co Wy sądzicie?

Daj se spokój z ta pianką. Chyba że budujesz ścianę 1W, ale mam nadzieję że nie. Jak będziesz ocieplał dom to dryfix nie ma sensu, bo i tak ocieplasz. Jak budujesz 1W i nie planujesz ocieplać, to za parę lat będziesz ocieplał bo Cię rzeczywistość zmusi. Tak czy inaczej nie ma sensu w to brnąć. Przynajmniej moim zdaniem. Zawsze jak się ubierzesz na "cebulę" będzie ci cieplej niż jak założysz jeden gruby wełniany sweter. Z tą ścianą jest tak samo, przynajmniej według mojej logiki. No ale są tacy co budują 1W i sobie chwalą, pytanie na ile szczerze....

ziuta62
12-03-2012, 17:03
Pierwsze ceny spływają. Stal fi12 i fi 10 po 2750,- brutto i 3150,- za stal fi6 w Waksmundzie- bierzemy
Bloczek Isomur 80zł brutto z kosztami transportu za metr bieżący- bierzemy
Betoniarnia żaneks śpi snem zimowym, ale się nie dziwię w dalszym ciągu zasypani śniegiem.

aksamitka
12-03-2012, 17:31
u nas stal droższa 2900-3450

sebao2
12-03-2012, 17:32
tylko że, dryfixem wychodzi trochę taniej niz tradycyjnie bez kombinowania cementu, piasku i szybciej
Daj se spokój z ta pianką. Chyba że budujesz ścianę 1W, ale mam nadzieję że nie. Jak będziesz ocieplał dom to dryfix nie ma sensu, bo i tak ocieplasz. Jak budujesz 1W i nie planujesz ocieplać, to za parę lat będziesz ocieplał bo Cię rzeczywistość zmusi. Tak czy inaczej nie ma sensu w to brnąć. Przynajmniej moim zdaniem. Zawsze jak się ubierzesz na "cebulę" będzie ci cieplej niż jak założysz jeden gruby wełniany sweter. Z tą ścianą jest tak samo, przynajmniej według mojej logiki. No ale są tacy co budują 1W i sobie chwalą, pytanie na ile szczerze....

kupiecjudex
12-03-2012, 17:45
tylko że, dryfixem wychodzi trochę taniej niz tradycyjnie bez kombinowania cementu, piasku i szybciej


Albo dobrze albo tanio. Niestety rzadko idzie w parze dobrze i tanio.

Kurdybanek
12-03-2012, 18:10
Proszę również o podpowiedż gdzie sie rozglądać najlepiej za blaszakiem na narzędzia? Małopolska w dalszym ciągu.

Ja właśnie dzisiaj zamówiłam garaż 3x5, mógłby być już w piątek postawiony, ale nas nie ma, więc montaż w przyszłym tygodniu. :cool:
http://www.transtal.com/garazestandard.html

Może też uda się zmontować jakieś tymczasowe ogrodzenie w najbliższym czasie.

tomanek4
12-03-2012, 18:52
Ja właśnie dzisiaj zamówiłam garaż 3x5, mógłby być już w piątek postawiony, ale nas nie ma, więc montaż w przyszłym tygodniu. :cool:
http://www.transtal.com/garazestandard.html

Może też uda się zmontować jakieś tymczasowe ogrodzenie w najbliższym czasie.

Kurdybanek a ile płacicie za rzeczony garaż? My właśnie dzisiaj też zamówiliśmy, w ciągu tygodnia dostawa, bierzemy taki 3,5x5m (1750 pln) mniejszy natomiast 3x5m kosztuje 1538 pln z dostawą i montażem.
A jak radzicie sobie z załatwianiem potrzeb fizjologicznych na waszych budowach? Raczej nie każdy korzysta miesiącami z uprzejmości sąsiada, więc wynajmujecie toi-toie czy inna opcja? Wiem że toi-toi jest dość drogi w wynajmie bo dzisiaj dzwoniłem do firmy i troche mnie koszty zniecheciły do skorzystania z usług firmy-28 pln/tydzień netto za wynajem, plus 73 pln netto co 2 tydzień za serwis do tego jeszcze opłaty za przywiezienie i ubezpieczenie, zdecydowaliśmy w końcu że kupujemy właśnie garaż i w nim w razie potrzeby toaleta turystyczna-przenośna np taka: http://www.jhm.pl/product_info.php?products_id=946&utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2012-03&utm_content=946#nclid=6be525f5113f1949b79be8541693 5515.
Pewnie bardzo przyziemny temat ale nie wyobrażam sobie biegania po działce pomiędzy materiałami budowlanymi i szukania miejsca ;)

Atlanta
12-03-2012, 19:02
My kupujemy drewniaka o coś takiego http://allegro.pl/wc-toaleta-wychodek-i2191743344.html

tomanek4
12-03-2012, 19:15
Kilka desek,papa na dach,rura w ziemii i gotowe ;)
Ekipa zadowolona :)

Noo, pewnie, można i tak jak ktoś chce ;)

Kurdybanek
12-03-2012, 19:16
Kurdybanek a ile płacicie za rzeczony garaż? My właśnie dzisiaj też zamówiliśmy, w ciągu tygodnia dostawa, bierzemy taki 3,5x5m (1750 pln) mniejszy natomiast 3x5m kosztuje 1538 pln z dostawą i montażem.
A jak radzicie sobie z załatwianiem potrzeb fizjologicznych na waszych budowach?

1350zł (bo dostawa w obrębie województwa), mają też swoją aukcję na allegro.
A WC panowie mają sobie sami zbić :p

pan Żubr
12-03-2012, 19:16
w zeszłym tygodniu zakupiłem garaż blaszany.
za garaż blaszany trzeba liczyć 100zł za 1m2 garażu - cena dotyczy 1 gatunku.
można też kupić garaż 2 gatunku nieco taniej (1300zł - 15m2) ale jest polepiony różnych kawałków blachy.

milina
12-03-2012, 19:22
Kilka desek,papa na dach,rura w ziemii i gotowe ;)
Ekipa zadowolona :)

my podobnie http://cosgan.de/images/midi/froehlich/b025.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php)
w sobote planujemy "budować" wychodek :D

Kurdybanek
12-03-2012, 19:24
Mój garaż jest z I gatunku. Taki z II gat. kosztował u nich 100zł mniej, więc nie było się nad czym zastanawiać.

ulka76
12-03-2012, 19:53
My za nasz garaż 3/5m mamy zapłacić jutro 1190zł (okolice Rzeszowa)
a kibelek to mój tato zrobił i jest naprawdę ok.
pokazałabym ale nadal się nie naumiałam dodawać zdjęć :(

Kurdybanek
12-03-2012, 20:17
pokazałabym ale nadal się nie naumiałam dodawać zdjęć :(

Tu jest miejsce, gdzie możesz poćwiczyć wklejanie zdjęć. :D
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?51245-Jak-doda%C4%87-zdj%C4%99cia-%C5%BCeby-by%C5%82y-widoczne-na-forum/page83

jarko17
12-03-2012, 21:27
Ja kupiłem garaż II gatunku za 1100zł 3x5m. Narazie od listopada stoi i jest OK;)
Wychodek będzie też blaszany.

R&K
12-03-2012, 21:47
Ja kupiłem garaż II gatunku za 1100zł 3x5m. Narazie od listopada stoi i jest OK;)
Wychodek będzie też blaszany.

ale bedzie pogłos / echo ...

marta&robert
12-03-2012, 22:00
Marta dziwi mnie wasza zmarznięta ziemia, u nas wszystko bez problemu można robić. W czwartek wytyczamy ławy i na dniach wpuszczamy koparę.
No cóż, mnie też zdziwiła :)

aksamitka
13-03-2012, 05:26
u nas tez zmarznięta, w sobote nie moglam wbic glebiej lopaty

sebao2
13-03-2012, 07:56
Kurdybanek a ile płacicie za rzeczony garaż? My właśnie dzisiaj też zamówiliśmy, w ciągu tygodnia dostawa, bierzemy taki 3,5x5m (1750 pln) mniejszy natomiast 3x5m kosztuje 1538 pln z dostawą i montażem.
A jak radzicie sobie z załatwianiem potrzeb fizjologicznych na waszych budowach? Raczej nie każdy korzysta miesiącami z uprzejmości sąsiada, więc wynajmujecie toi-toie czy inna opcja? Wiem że toi-toi jest dość drogi w wynajmie bo dzisiaj dzwoniłem do firmy i troche mnie koszty zniecheciły do skorzystania z usług firmy-28 pln/tydzień netto za wynajem, plus 73 pln netto co 2 tydzień za serwis do tego jeszcze opłaty za przywiezienie i ubezpieczenie, zdecydowaliśmy w końcu że kupujemy właśnie garaż i w nim w razie potrzeby toaleta turystyczna-przenośna np taka: http://www.jhm.pl/product_info.php?products_id=946&utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2012-03&utm_content=946#nclid=6be525f5113f1949b79be8541693 5515.
Pewnie bardzo przyziemny temat ale nie wyobrażam sobie biegania po działce pomiędzy materiałami budowlanymi i szukania miejsca ;)
u mnie montowali garaż w zeszłym tygodniu 2x4- 1260zl, co do toalety wyskrobałem parę desek i z teściem zbijemy

Be-be-be
13-03-2012, 11:07
Witam wszystkich, u mnie od dzisiaj stawiaja sciany. Fundamenty do chudziaka byly zrobione w zeszlym roku juz. Normalnie czekalam na ten dzisiejszy dzien z niecierpliwoscia. Cisze sie, ze w koncu sie ruszylo, bo na Gwiazdke chce byc na swoim :)

lilly20
13-03-2012, 11:27
Witam wszystkich, u mnie od dzisiaj stawiaja sciany. Fundamenty do chudziaka byly zrobione w zeszlym roku juz. Normalnie czekalam na ten dzisiejszy dzien z niecierpliwoscia. Cisze sie, ze w koncu sie ruszylo, bo na Gwiazdke chce byc na swoim :)

Gratuluję :) my będziemy stawiać ściany za 2 tygodnie... teraz robimy porządki po stanie ''0''. Pozdrawiam

S.P.
13-03-2012, 11:51
To i ja się pochwalę, od dzisiaj muruje się ściana fundamentowa, hurra!!

Piczman
13-03-2012, 12:22
To i ja się pochwalę, od dzisiaj muruje się ściana fundamentowa, hurra!!

No jak dzieci, słowo daję :rotfl:

PS. Zazdroszczę ,,,

marta&robert
13-03-2012, 13:07
Ja też zazdroszczę :(

gosia@
13-03-2012, 13:10
To i ja się pochwalę, od dzisiaj muruje się ściana fundamentowa, hurra!!super:-) pozytywnie zazdroszczę

aksamitka
13-03-2012, 13:21
i ja zazdroszczę :P

sezon budowlany ruszył :)

ziuta62
13-03-2012, 15:04
Wiadomość dla tych, którzy lubią horrory. Zanex beton B20 250zł netto, B25 270zł netto. Jabłonka i Osielec za daleko. Szukam czegoś bliżej. Wiem tylko o Tylmanowej. Jeśli ktoś zna jakąś betoniarnię bliżej Zakopanego dajcie, proszę, znać!
Pozdrawiam!

milina
13-03-2012, 16:41
To i ja się pochwalę, od dzisiaj muruje się ściana fundamentowa, hurra!!

Witam wszystkich, u mnie od dzisiaj stawiaja sciany. Fundamenty do chudziaka byly zrobione w zeszlym roku juz. Normalnie czekalam na ten dzisiejszy dzien z niecierpliwoscia. Cisze sie, ze w koncu sie ruszylo, bo na Gwiazdke chce byc na swoim :)
no to czekam na zdjęcia i relacje z dzisiejszego dnia :D

i też zazdroszczę!!!!

Sylwia&Piotr
13-03-2012, 17:22
My będziemy kładli styropian ekstrudowany XPS firmy BASF 10 lub 12 cm , izolacja pionowa Botament , grunt o symbolu BE 901-pierwsza warstwa , BE 90-druga i trzecia warstwa. Ale tak jak mówisz każdy robi inaczej a decyzje trzeba podjąć samemu.:yes:

Nie szkoda Ci pieniedzy? Jeżeli teren jest bardzo podmokły, szczególnie jesienią i zima wodą wychodzi powyżej fundamentów to i taka izolacja nic nie da.
U mnie przy wybijaniu wody do pompy ogrodowej woda pojawiła się na gł. 1,6 m, mimo to zastosowałem: 2x hydroizolacja Dysperbit, klej+styropian (podłoga/ dach) klej - w nim zatopiona siatka, ponownie hydroizolacja Dysperbit i na koniec folia kubełkowa.

Najważniejsze, aby powyższe wykonać solidnie, dokładnie, a skutek będzie taki sam i przy okazji pare groszy w kieszeni zostanie na co innego. Dodam jeszcze, że fundamenty mam z silikatów. Pozdrawiam

ulka76
13-03-2012, 20:00
nie wiem czy się uda, ale spróbować warto...
106193
hura udało się oto kibelek !!!!

Kurdybanek
13-03-2012, 20:04
nie wiem czy się uda, ale spróbować warto...

No i udało się, nie było takie trudne :cool:

Marcin_Piaseczno
13-03-2012, 20:10
To i ja się pochwalę,aczkolwiek tylko tym,że jutro elektryk szykuje prowizorkę,w czwartek podłączają prąd i prawdopodobnie od przyszłego poniedziałku mury pną się do góry:wave:

ulka76
13-03-2012, 20:18
Dzisiaj postawili garaż 3/5m

106195

pan Żubr
13-03-2012, 20:30
Do tych co kupują bądź robią sami kibelki dla ekipy budowlanej:
mam nadzieje, że macie wyrozumiałych sąsiadów, bo taki kibelek mogą zgłosić do gminy. "Ochrona środowiska" może wlepić mandacik 500zł.

kupiecjudex
14-03-2012, 06:12
A kupowaliście już papę na ławy fundamentowe do izolacji poziomej.
Ja wczoraj z majstrem ustaliłem że musze zamówić styro i papę termozgrzewalną.
Poszperałem na allegro i papa termozgrzewalna na fundament icopal szybki profil kosztuje od 25 do 31 zł za m2:jawdrop: nie myślałem że to taka kasa.
Potrzebuje ok. 120 na same ławy, zdziwiła mnie ta cena. Myślałem że to znacznie tańsze będzie. Zwłaszcza że na stan 0 drugie tyle będzie potrzeba. Jest też taka po 15 zł ale ina jest do dachu i raczej na fundamenty się nie nadaje. Zwykłą papę na tekturze odpuszczamy.
Jaką papę zamawiacie na te izolacjie i po ile?

Be-be-be
14-03-2012, 07:23
A jaki styropian bedziecie miec na scianach bo ja mam dylemat: 12cm czy 15cm. Murarze mowia, ze lepiej dac 15cm ale sama nie wiem, wyjdzie napewno drozej. A co do kibelka to nie mam z tym problemu, gdyz moi murarze maja 800m do domu wiec jak ich przydusi to skocza samochodem hehe ;)

Dziuby
14-03-2012, 08:05
My murujemy sciany z maxow 32cm + 10cm styro. Tak nam wyliczyl projektant.

aksamitka
14-03-2012, 08:07
a my z termalica 24+20 styropian

Be-be-be
14-03-2012, 08:27
no my z gazobetonu i chyba jednak zdecyduje sie na 12

aksamitka
14-03-2012, 08:43
a dlaczego 12?

marta&robert
14-03-2012, 08:47
My nadal czekamy, więc ja mam znowu pytanie z innej beczki, bo póki co myślę nad wnętrzem. Chciałabym w kuchni założyć "klimatyczne" drzwi do spiżarni. Cała kuchnia ma być biała, drewniana z grubymi bukowymi blatami w kolorze drewna (o ile starczy kasy). Zależy mi na klimacie rustykalno - prowansalskim. Drzwi do spiżarni będą w kuchni i w ciągu szafek kuchennych. Dlatego chciałabym żeby były niebanalne i pasowały stylem. Poszukałam na Allegro i znalazłam stare drzwi z kamienicy. Podobają mi się, jednak nie wiem, czy to dobry pomysł. Nie są drogie (120zł), tylko co z ościeżnicami i czy są jakieś ukryte wady o których nie wiem? Macie jakieś sugestie? Będę wdzięczna!
http://img17.allegroimg.pl/photos/oryginal/22/02/52/13/2202521309_1

marta&robert
14-03-2012, 08:57
Drugie pytanie mam z innej beczki, dlatego w osobnym poście. Dotyczy łazienek. Rozwiązałam już chyba kwestię wanny/ prysznica - w małżeńskiej sypialni będzie elegancki, duży prysznic, a duża wanna w łazience u dzieci. Jak mnie najdzie chęć na kąpiel w pianie (raz na parę miesięcy pewnie ;) ) to sobie wyjątkowo sprzątnę łazienkę dzieci żeby mieć domowe SPA :D i po kłopocie. Nie potrzebuję drugiej wanny u siebie. Ale mam problem z kibelkiem. Obawiam się, że toaleta połączona z sypialnią małżeńską to już nie aż tak dobry pomysł jak łazienka z prysznicem czy wanną. Krótko mówiąc obawiam się toaletowego smrodku w sypialni, a tego bym nie zniosła! Czy martwię sie niepotrzebnie? No bo robić łazienkę bez WC to chyba kiepski pomysł..
W ogóle w projekcie mamy dużą łazienkę (będzie dla dzieci) gdzie jest wszystko: umywalki, wanna i WC. Musze zrobić WC oddzielnie, ale nie ma miejsca na drzwi na korytarzu. Macie jakieś toaletowe pomysły? ;)

Be-be-be
14-03-2012, 08:57
W projekcie mam 12 i wszyscy z ktorymi rozmawialam rowniez mowia ze w zupelnosci wystarczy

aksamitka
14-03-2012, 09:27
mam problem z kibelkiem. Obawiam się, że toaleta połączona z sypialnią małżeńską to już nie aż tak dobry pomysł jak łazienka z prysznicem czy wanną. Krótko mówiąc obawiam się toaletowego smrodku w sypialni, a tego bym nie zniosła! Czy martwię sie niepotrzebnie? No bo robić łazienkę bez WC to chyba kiepski pomysł..



wg mnie nie masz sie co obawiac, jesli robisz lazienke to kibelek obowiazkowo w nim

S.P.
14-03-2012, 09:32
Marta Nie martw się o "zapaszki" z wc, przecież będziesz miała wyciąg, który sprawę załatwi. Wogóle nie wyobrażam sobie łazienki be kibelka przy sypialni. Cała idea na tym polega, aby szybko skorzystać z toalety, nie wychodząc ze srtefy nocno - intymnej.

S.P.
14-03-2012, 09:34
A i jeszcze kwestia grubości ocieplenia. 20 cm styropianu koniecznie a ściany buduję z Solbetu 24.

marta&robert
14-03-2012, 09:36
Dzięki za odpowiedzi. Może chodzi o to, że chciałabym łazienkę od sypialni oddzielić ścianą ze szkła, żeby sypialnia nie zmieniła sie w klitkę i żeby było trochę światła z okien w łazience (od południa łazienka, sypialnia od północy), i ta ściana mnie przeraża w kwestii zapachowej chyba.. Zrobić za nią oddzelny kibelek zamykany drzwiami??

aksuda
14-03-2012, 11:02
Nie szkoda Ci pieniedzy? Jeżeli teren jest bardzo podmokły, szczególnie jesienią i zima wodą wychodzi powyżej fundamentów to i taka izolacja nic nie da.
U mnie przy wybijaniu wody do pompy ogrodowej woda pojawiła się na gł. 1,6 m, mimo to zastosowałem: 2x hydroizolacja Dysperbit, klej+styropian (podłoga/ dach) klej - w nim zatopiona siatka, ponownie hydroizolacja Dysperbit i na koniec folia kubełkowa.

Najważniejsze, aby powyższe wykonać solidnie, dokładnie, a skutek będzie taki sam i przy okazji pare groszy w kieszeni zostanie na co innego. Dodam jeszcze, że fundamenty mam z silikatów. Pozdrawiam

Tak to jest jak się ma męża budowlańca, stwierdził że mimo większych kosztów, skuteczność takiej izolacji jest trwalsza ale to jego opinia a ja w tej dziedzinie muszę mu po prostu zaufać. :)

max-maniacy
14-03-2012, 11:41
u nas ocieplenia 20cm na 24cm ściany.
mamy dylemat. mąż zastanawia się nad rodzajem stropu. w projekcie jest oczywiście gęstożebrowy, ale jest on trzykrotnie droższy od drewnianego. wiemy oczywiście, że przy drewnianym słychać wszystko, co się dzieje na górze. tylko to nie jest dla nas znaczący argument: dzieci mamy już spore (nie będą nam ganiać nad głową), w domu będzie antresola, więc i tak nie da się szczelnie oddzielić akustycznie parteru od góry. ostatnio byliśmy u znajomych, którzy mają strop drewniany i stwierdzili, że nie jest tak źle. projektant odradza, ale pocieszył, że nie musimy od razu decydować. no i dalej nie wiemy. macie jakieś doświadczenia z drewnianymi stropami? podzielcie się. pozdrawiam

Blechert
14-03-2012, 13:37
marta&robert - drzwi tylko z ościeżnicą szukaj, inaczej nic nie będzie pasowało. Widziałem u notariusza takie stare drzwi z framugami. Farbę opalili i wstawili bez malowania do bardzo nowoczesnych wnętrz. Efekt był super.

milina
14-03-2012, 14:00
A jaki styropian bedziecie miec na scianach bo ja mam dylemat: 12cm czy 15cm. Murarze mowia, ze lepiej dac 15cm ale sama nie wiem, wyjdzie napewno drozej. A co do kibelka to nie mam z tym problemu, gdyz moi murarze maja 800m do domu wiec jak ich przydusi to skocza samochodem hehe ;)
my mamy porotherm 25 +15cm styropianu,choć w projekcie mamy 12 ;) nasza architekt twierdzi że każdy grubszy styropian powyżej 12cm nie wiele już zmienia, więc nie ma co przepłacać http://cosgan.de/images/smilie/konfus/a035.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php) a ja do tego przekonana nie jestem i damy 15 :)

ulka ee no wychodek pierwsza klasa :D i powoli zabudowuje ci się działka ;)

R&K
14-03-2012, 16:47
te dylematy bocianów ... dać 12 czy 15 .. są zaje...fajne ...
czy Be-be-be, Dziuby i milina czytali/ły wątek od początku ??
powierzchnia ścian 200m2 i 3 cm różnicy to 6 m3 styropianu

NAD CZYM WY DO CHOLERY SIĘ ZASTANAWIACIE?? przy cenie 100-150 za 1m3 rozmawiamy o 1 tys zł
Wy się nie zastanawiajcie czy dać 12 czy 15 tylko dawajcie 20-25 i zastanówcie się gdzie te 2-3 tyś na czym innym zaoszczędzić

Artur dobrze Wam radzi .... liczyć OZC !!! i jeszcze raz liczyć ... wtedy wiadomo czy zwiększenie warstwy ocieplenia ma sens i jakie daje efekty

chyba ze budujecie po najmniejszej lini oporu , i chcecie tylko prześlizgnąć się przez normy ... i nie dbacie o swoje rachunki za ogrzewanie w przyszłości

gosia@
14-03-2012, 16:54
W moim przypadku zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło ze standartu projektowego czyli 90kWh/m2/rok(10620kWh) i (24+12,grawitacja) na 35kWh/m2/rok(4130kWh) i (18+22,reku,trzy szyby) pozwoli zaoszczędzić rocznie na ogrzewaniu 6490kWh czyli jakieś 2560zł/rok :)
Może tak to lepiej widać ;)
ba,z nacznie lepiej bo widać ile w kieszenii zostanie.;-) Dasz mi namiar do tego z forum co robił OZC?

gosia@
14-03-2012, 16:56
W moim przypadku zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło ze standartu projektowego czyli 90kWh/m2/rok(10620kWh) i (24+12,grawitacja) na 35kWh/m2/rok(4130kWh) i (18+22,reku,trzy szyby) pozwoli zaoszczędzić rocznie na ogrzewaniu 6490kWh czyli jakieś 2560zł/rok :)
Może tak to lepiej widać ;)a z ciekaosci juz o ile wiecej wydałes by uzyskac taki wynik? czyli jak rozkłada sie zwrot inwestycji? z ciekawosci tylko pytam, bo ostatnio znajoma co robi świadectwa energetyczne klepała ze domy pasywne, energooszczedne sa tak drogie ze nie ma uzasadnienia ekonomicznego, oprocz gdybania ze energia wzrosnie

Dziękuję pieknie za namiar:-)

aksamitka
14-03-2012, 16:57
gosia@ mnie robił forumowy asolt

gosia@
14-03-2012, 17:04
gosia@ mnie robił forumowy asolt własnie dostałam juz namiary Dzieki:-) ale rozumiem ze Ty kompletny projekt juz miałas? tzn jak dałas do zrobienia?

R&K
14-03-2012, 17:09
a komu oni nie robił ;)
a czekałem kilka dni - teraz chyba z miesiąc się czeka :D

gosia@ zejście z 90 do 40 kWh/1m2/rok naprawdę nie jest trudne i nie wymaga cudów
okan 3 szybowe , gruby styropian , wentylacja mechaniczna - jest granica i to można wyliczyć ... do jakiego poziomu się opłaca a do jakiego nie ...

ja sadzę że wybudowanie mojego domu standardowego (80-90 kWh/1m2/rok) przy użyciu ekip zewnętrznych kosztowałoby tyle samo co budowanie tak jak buduję obecnie tylko systemem półgospodarczym - ogólnie jakieś 50 tyś taniej mój dom można było wybudować gdybym niektóre rzeczy zrobił inaczej (taniej , nieco gorzej - co nie oznacza że źle ) ale nie chciałem !!


własnie dostałam juz namiary Dzieki:smile: ale rozumiem ze Ty kompletny projekt juz miałas? tzn jak dałas do zrobienia?

wysyłasz swoj projekt domu , piszesz z czego chcesz budować i jak ocieplić
i Ci liczy .. i później zastanawiacie się jak to zmienić by było dobrze , ekonomicznie i efektywnie

gosia@
14-03-2012, 17:15
a komu oni nie robił ;)
a czekałem kilka dni - teraz chyba z miesiąc się czeka :D

gosia@ zejście z 90 do 40 kWh/1m2/rok naprawdę nie jest trudne i nie wymaga cudów
okan 3 szybowe , gruby styropian , wentylacja mechaniczna - jest granica i to można wyliczyć ... do jakiego poziomu się opłaca a do jakiego nie ...

ja sadzę że wybudowanie mojego domu standardowego (80-90 kWh/1m2/rok) przy użyciu ekip zewnętrznych kosztowałoby tyle samo co budowanie tak jak buduję obecnie tylko systemem półgospodarczym - ogólnie jakieś 50 tyś taniej mój dom można było wybudować gdybym niektóre rzeczy zrobił inaczej (taniej , nieco gorzej - co nie oznacza że źle ) ale nie chciałem !!



wysyłasz swoj projekt domu , piszesz z czego chcesz budować i jak ocieplić
i Ci liczy .. i później zastanawiacie się jak to zmienić by było dobrze , ekonomicznie i efektywnieto ide w kolejke sie zapisac:-)
Pytalam z ciekaosci, bo jak juz wiesz WM i tak bede miała, okna 5 komorowe, muszę tutaj sie dokształcić;-) i 20 styropianu na bank grafitowego ( tez musze doczytać) Buduje i tak na płycie. Martwia mnie żaluzje zewnetrzne( mostki) no i chyba tyle. A i nic nie kumam z tym cholernym ogrzewaniem. W sensie ze chcę mieć podłogowke i kaloryfery, a to znowu coś tam coś tam....:bash:

gosia@
14-03-2012, 17:17
Suma mumarum powyższe zmiany to koszt ok.15-16tys.zł,także moim zdaniem warto ;)Przy takiej roznicy, głupota by było nie skorzystać:yes:

R&K
14-03-2012, 17:27
to ide w kolejke sie zapisac:-)
Pytalam z ciekaosci, bo jak juz wiesz WM i tak bede miała, okna 5 komorowe, muszę tutaj sie dokształcić;-) i 20 styropianu na bank grafitowego ( tez musze doczytać) Buduje i tak na płycie. Martwia mnie żaluzje zewnetrzne( mostki) no i chyba tyle. A i nic nie kumam z tym cholernym ogrzewaniem. W sensie ze chcę mieć podłogowke i kaloryfery, a to znowu coś tam coś tam....:bash:

jeszcze troche i będziesz kablarzem ;) hehehe

w piatek u mnie montuja rolety zewnetrzne , ma jet też "budowlany laik" - jego dom ma bardzo dobry wynik z OZC - potwierdził się w praktyce ... tak wiec nie ma sie czego obawiac byle nie byly rolety polaczone z oknem
w kaloryfery nie ma sie co pchac ... wyzsze koszty bo kaloryfer potrzebuje wyzszych temperatur grzania - ale jak sie uprzesz wszytsko mozna zrobic - przy wodnej podłogówce wystarcza zawory termiczne i bufor ciepla (taki duzy boiler 1000-1500 l)

gosia@
14-03-2012, 17:30
jeszcze troche i będziesz kablarzem ;) hehehe

w piatek u mnie montuja rolety zewnetrzne , ma jet też "budowlany laik" - jego dom ma bardzo dobry wynik z OZC - potwierdził się w praktyce ... tak wiec nie ma sie czego obawiac byle nie byly rolety polaczone z oknem
w kaloryfery nie ma sie co pchac ... wyzsze koszty bo kaloryfer potrzebuje wyzszych temperatur grzania - ale jak sie uprzesz wszytsko mozna zrobic - przy wodnej podłogówce wystarcza zawory termiczne i bufor ciepla (taki duzy boiler 1000-1500 l) Rolety połaczone z oknem, chodzi o ty by szyby nie dotykały? czy w nadprożu?

R&K
14-03-2012, 17:39
nad oknem - przymocowane do profilu, wstawiane w lico muru razem podczas 1 montażu

Dziuby
14-03-2012, 20:52
Różnica w porównaniu do projektu:
styropian zewnętrzny z 12cm na 22cm-ok.15m3 więcej=2500zł więcej ale za to zmieniłem z droższego BK24 na tańszy silikat 18cm,także różnica w sumie ok.1000zł
strop w projekcie 20cm wełny ja daję 40cm czyli o 17m3 więcej=3000zł
Podłoga,mam płytę fundamentową z 20cm styro,w projekcie miałem 10cm pod wylewką czyli 17m3 więcej=4000zł
Okien słabych nie porównywałem ale za obecne pięciokomorowe z 3 szybami i U=0,82-0,94 zapłaciłem 12tys.zł i liczę o max.5tys.zł więcej.
Wentylacj grawitacyjnej nie liczyłem i nie porównywałem ale dzięki likwidacji komina i kanałów wyjdzie podobnie do WM z reku.Reku zamierzam kupić za 4000zł+kanały 1000zł,rozłożę sam ale niech będzie doliczę 2000zł :)
Suma mumarum powyższe zmiany to koszt ok.15-16tys.zł,także moim zdaniem warto ;)

Piszecie tylko o grubosci docieplenia, ale czy grubosc scian i rodzaj materialu nie ma nic do rzeczy? Twoja sciana z silikatow (o ile dobrze przeczytalam) ma 18cm a moja 32 z maxow (z komorami powietrza w srodku) i czy ta roznica jest bez znaczenia?

gosia@
14-03-2012, 20:56
Piszecie tylko o grubosci docieplenia, ale czy grubosc scian i rodzaj materialu nie ma nic do rzeczy? Twoja sciana z silikatow (o ile dobrze przeczytalam) ma 18cm a moja 32 z maxow (z komorami powietrza w srodku) i czy ta roznica jest bez znaczenia?z tego co czytałam ma małe znaczenie;-) Dlatego jest zasada sciany najtaniej, a docieplenie najgrubiej;-)

sebao2
15-03-2012, 07:29
Różnica w porównaniu do projektu:
styropian zewnętrzny z 12cm na 22cm-ok.15m3 więcej=2500zł więcej ale za to zmieniłem z droższego BK24 na tańszy silikat 18cm,także różnica w sumie ok.1000zł
strop w projekcie 20cm wełny ja daję 40cm czyli o 17m3 więcej=3000zł
Podłoga,mam płytę fundamentową z 20cm styro,w projekcie miałem 10cm pod wylewką czyli 17m3 więcej=4000zł
Okien słabych nie porównywałem ale za obecne pięciokomorowe z 3 szybami i U=0,82-0,94 zapłaciłem 12tys.zł i liczę o max.5tys.zł więcej.
Wentylacj grawitacyjnej nie liczyłem i nie porównywałem ale dzięki likwidacji komina i kanałów wyjdzie podobnie do WM z reku.Reku zamierzam kupić za 4000zł+kanały 1000zł,rozłożę sam ale niech będzie doliczę 2000zł :)
Suma mumarum powyższe zmiany to koszt ok.15-16tys.zł,także moim zdaniem warto ;)

co do okien to ile tych okien kupiłeś ze kosztowały tylko 12 tys, u mnie wyszlo około 35 tys za 3-szybowe

cronin
15-03-2012, 08:00
cena zależy też od wymiarów okien, jeśli mieścisz się w standardowych wymiarach i przede wszystkim kształtach to płacisz jakieś 20-30% mniej. Ja mam wstępną wycenę za 12 szt 6-komorowych z pakietem 3szybowym z ciepłym montażem na ok. 17 tys. (w tym 2 fixy), dopłata za kolor to jakies 3 tys.

Dziuby
15-03-2012, 08:02
te dylematy bocianów ... dać 12 czy 15 .. są zaje...fajne ...
czy Be-be-be, Dziuby i milina czytali/ły wątek od początku ??
powierzchnia ścian 200m2 i 3 cm różnicy to 6 m3 styropianu

NAD CZYM WY DO CHOLERY SIĘ ZASTANAWIACIE?? przy cenie 100-150 za 1m3 rozmawiamy o 1 tys zł
Wy się nie zastanawiajcie czy dać 12 czy 15 tylko dawajcie 20-25 i zastanówcie się gdzie te 2-3 tyś na czym innym zaoszczędzić

Artur dobrze Wam radzi .... liczyć OZC !!! i jeszcze raz liczyć ... wtedy wiadomo czy zwiększenie warstwy ocieplenia ma sens i jakie daje efekty

chyba ze budujecie po najmniejszej lini oporu , i chcecie tylko prześlizgnąć się przez normy ... i nie dbacie o swoje rachunki za ogrzewanie w przyszłości

Bierz przyklad z Arturo 72, da sie kulturalnie i spokojnie wytlumaczyc co i jak. Takim CHOLEROWANIEM nikogo do zmiany zdania nie namowisz, przynajmniej mnie, jedyne co mialam ochote zrobic po przeczytaniu Twojego postu to wylaczyc laptop, a po przeczytaniu postu Arturo 72 zaczynam sie zastanawiac czy nie zmienic zdania ale to musze jeszcze przedyskutowac z ludzmi, ktorzy beda nam ocieplac dom, skoro robia to kilkanascie lat to maja o tym pojecie .
Arturo 72 napisz cos wiecej o tych oknach, nam tez powiedzieli ok 30 tys za 3 szybowe, zdecydowalismy sie na dwuszybowe, pieciokomorowe, ciepla ramka itd, U=1,0 (dodam, ze mam 24 okna):)

Blechert
15-03-2012, 08:18
Arturo72 - byłem w Niemczech na budowie. Tam robi się przerwę między ścianą zewnętrzną a wewnętrzną. Powietrze między ścianami robi za izolator. I co Wy na to wielbiciele styropianu 15 cm, pod którym lubi rosnąć grzybek?:)

cronin
15-03-2012, 08:53
Okna będą montowane w warstwie ocieplenia ale nie na kotwach a na wysuniętym bloczku.Będzie również "ciepły montaż"(warstwowy) ale nie na taśmach tylko na silikonie i akrylu.
Pozwoli mi to zaoszczędzić kupę kasy :)

Arturo to z chęcią podpatrzę, a na kiedy planujesz montaż , mniej więcej? :)

gosia@
15-03-2012, 09:13
Przełom kwiecień/maj ale prędzej maj :)ech, ten montaz okien to kolejna maskara:-( i teraz skad wziac takich montazystow. Czasami mam wrazenie jakbym pole orała. Zaczyna się u archi, po co WM, bedzie sie kurzyło. Po jaka cholere chcesz keramzyt, toz to tynk zzera, itd, itd. Po Ci zapotrzebowanie policzone. Kaloryfery nie są gorsze od podłogówki. Normalnie listę bym mogła zrobić. Pojeczałam sobie, no

milina
15-03-2012, 09:17
spokojnie, mamy zamiar na dniach wyliczać to OZC :) wstępnie tylko napisałam że na pewno nie dam 12 bo wydaje mi się to za mało. Ale zobaczymy co nam wyjdzie po obliczeniu OZC.

i wątek czytałam od początku dlatego o OZC wiem i wyliczac będe http://cosgan.de/images/smilie/froehlich/a020.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php)

cronin
15-03-2012, 09:37
Przełom kwiecień/maj ale prędzej maj :)
dla mnie akurat, będę wtedy dopiero zaczynać fundamenty :)

cronin
15-03-2012, 09:40
ech, ten montaz okien to kolejna maskara:-( i teraz skad wziac takich montazystow. Czasami mam wrazenie jakbym pole orała. Zaczyna się u archi, po co WM, bedzie sie kurzyło. Po jaka cholere chcesz keramzyt, toz to tynk zzera, itd, itd. Po Ci zapotrzebowanie policzone. Kaloryfery nie są gorsze od podłogówki. Normalnie listę bym mogła zrobić. Pojeczałam sobie, no

Gosia ja jestem jedyną wśród znajomych i rodziny, która planuje dom energooszczędny, patrzą się na mnie z politowaniem. Już nawet im nie mówię co będzie bo jak słyszę, że podłogówka nie dogrzeje, że went. mech to fikcja, że gaz będzie mnie kosztował krocie , a jak to BEZ kominka ?!?! a płaski dach to już w ogóle porażka ....
No i trudno, zrobię po swojemu a pogadamy za parę lat jaki kto ma komfort i rachunki :)

A tak z ciekawostek to pan w wydziale budownictwa uraczył mnie ostatnio informacją że luksfery to są cieplejsze od ścian i okien , bo są z powietrzem :) (mam jedną ścianę ślepą, i poradził mi żebym tam ściankę z luksferów zrobiła).

Dziuby
15-03-2012, 09:51
Arturo 72 z tym zatrzymaniem w minionej epoce ludzi budujacych i ocieplajacych sie nie zgodze. Przeciez jesli ktos tak jak Ty chce 20-25 styro to oni musza zrobic tak jak pracodawca chce a nie jak oni chca, wiec maja pojecie takze i z tej epoki, znaja temat z doswiadczenia. Nie sa zaprogramowani na 10 cm i kropka.

Dziuby
15-03-2012, 11:29
Aksamitka jak u Ciebie z pogoda i sniegiem? U nas dzis pierwszy prawdziwie sloneczny dzien ale sniegu jeszcze sporo.

Dziuby
15-03-2012, 12:36
Z tym sie akurat zgodze.

Juster
15-03-2012, 12:37
w kuchni podłogówka? to chyba nie najlepszy pomysł... kuchnia najcieplejsze msce w domu..

aksamitka
15-03-2012, 13:15
Aksamitka jak u Ciebie z pogoda i sniegiem? U nas dzis pierwszy prawdziwie sloneczny dzien ale sniegu jeszcze sporo.

Dziuby sniegu juz prawie nie ma, ale nasza droga nadal pokryta lodem :mad: udalo sie dzis wjechać ale ledwo ledwo.

byłam dziś zamawiać więźbę, cena poszła w gore :mad::bash:

sebao2
15-03-2012, 13:36
cena zależy też od wymiarów okien, jeśli mieścisz się w standardowych wymiarach i przede wszystkim kształtach to płacisz jakieś 20-30% mniej. Ja mam wstępną wycenę za 12 szt 6-komorowych z pakietem 3szybowym z ciepłym montażem na ok. 17 tys. (w tym 2 fixy), dopłata za kolor to jakies 3 tys.

mógłbyś napisać z jakiej firmy masz te okna

Blechert
15-03-2012, 14:49
Arturo 72 - widzę, że całkowicie nie zrozumiałeś o czym napisałem, więc napiszę Ci prościej. Ściana ocieplana styropianem nie oddycha, dlatego często pod styropianami rosną grzyby. To po pierwsze, a po drugie czy Niemiec jest głupi, że zamiast styropianu daje warstwę powietrza między ścianami już od czasów Adolfa do teraz?

gosia@
15-03-2012, 15:48
Gosia ja jestem jedyną wśród znajomych i rodziny, która planuje dom energooszczędny, patrzą się na mnie z politowaniem. Już nawet im nie mówię co będzie bo jak słyszę, że podłogówka nie dogrzeje, że went. mech to fikcja, że gaz będzie mnie kosztował krocie , a jak to BEZ kominka ?!?! a płaski dach to już w ogóle porażka ....
No i trudno, zrobię po swojemu a pogadamy za parę lat jaki kto ma komfort i rachunki :)

A tak z ciekawostek to pan w wydziale budownictwa uraczył mnie ostatnio informacją że luksfery to są cieplejsze od ścian i okien , bo są z powietrzem :) (mam jedną ścianę ślepą, i poradził mi żebym tam ściankę z luksferów zrobiła).
Ja dzisiaj wysłuchałam ze WM jest jak klima daje specyficzny zapach powietrza i zimno Ci w skóre ( sic)!

Przy okazji ile osztuje m2 lanego stropu? mam specyficzny układ. Mała góra duzy dół i dumam z czego lać stropy nad np naszą sypialnią. Nigdzie nie mogę znalezć cen:-(

Blechert
15-03-2012, 16:33
Arturo 72 - pochwała, zrozumiałeś połowę mojej wypowiedzi, że powietrze robi za izolator. A teraz trochę o wentylacji, bo tego jeszcze nie zrozumiałeś. Styropian jest dobry z braku laku do ocieplania starych domów, bo inaczej nie można, ale jeśli budujemy nowy dom możemy budować według zdrowych zasad, bez styropianu. Teoretycznie masz rację, że kratki nawiewu i mikrouchyły mają wentylować, ale jest zasadnicze ale. W mroźne dni ludzie zatykają wszystkie uchyły wentylacyjne bo im wieje po nogach a wtedy z braku wentylacji robi się w chacie termos, idealne warunki dla grzyba. U nas nie ma tradycji dobrego budowania, dlatego jak czytam na forum, ludzie prześcigają się w grubościach styropianu nie mając pojęcia, że to z gruntu chore założenie. To tak jakby zamiast bawełnianej koszulki zakładać ortalion, tyle że nie na ciało a na cały dom.

pawelkokosz
15-03-2012, 16:45
Kolego Blechert.pl....po części masz rację czego doświadczyłem we własnym domu, gdy zatkałem część kratek wentylacyjnych po dwóch dniach na szybach zaczęłą mi się pojawiać woda, po czym wszytko z powrotem odetkałem i na następny dzień wszystko wróciło do normy. Co do styro to nie jest on taki zły jak powiadasz. Za oddychanie domu odpowiada dobrze wykonana wentylacja w domu a nie sama izolacja. Powiadasz jak mój znajomek: gdy miał kasę na styro to twierdził, że nie ma nic lepszego, gdy w następnym miesiącu okazało się że jednak rodzice mu pożyczą kasę i będzie ocieplał wełną z miejsca stał się przodującym orędownikiem wełny.
Na pewno masz rację, że dawanie 25 cm lub więcej styro to paranoja. Ja u siebie dałem 15 cm i jak narazie na nic nie narzekam. A ha i jeszcze jedna rzecz co do wełny: izolację ze styropianu położy dużo ekip, co do wełny kolega miał problem ze znalezieniem dobrej ekipy ( kilka odrazu zrezygnowało gdy dowiedzieli się, że mają ocieplać wełną - czym zyskali mój szacun :)). Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

aksamitka
15-03-2012, 16:50
my będziemy dawać 20 styro, zastanawiam sie teraz jak to ugryź- dać 2 warstwy po 10? na zakładkę? czy 1 warstwa? kołkować? ktoś ma jakie dobre pomysły?

R&K
15-03-2012, 17:21
Bierz przyklad z Arturo 72, da sie kulturalnie i spokojnie wytlumaczyc co i jak. Takim CHOLEROWANIEM nikogo do zmiany zdania nie namowisz, przynajmniej mnie, jedyne co mialam ochote zrobic po przeczytaniu Twojego postu to wylaczyc laptop, a po przeczytaniu postu Arturo 72 zaczynam sie zastanawiac czy nie zmienic zdania ale to musze jeszcze przedyskutowac z ludzmi, ktorzy beda nam ocieplac dom, skoro robia to kilkanascie lat to maja o tym pojecie .


spokojnie, mamy zamiar na dniach wyliczać to OZC :) wstępnie tylko napisałam że na pewno nie dam 12 bo wydaje mi się to za mało. Ale zobaczymy co nam wyjdzie po obliczeniu OZC.

i wątek czytałam od początku dlatego o OZC wiem i wyliczac będe



ja nikogo do niczego nie namawiam - To Twoj dom i Twoja kasa - robisz z nia co chcesz
nie interesuje mnie co o mnie myślisz - nie dbam oto - TY wylaczysz komputer a ktos inny wyciagnie właściwe wnioski co widac po poście maliny

dla wszystkich dla których audytor OZC wyda się za trudny kolega kbab przygotował prosta wersje kalkulatora liczącego zapotrzebowanie oto link >>> (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2 Fspreadsheet%2Fccc%3Fauthkey%3DCPfu-_8B%26key%3D0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxN kVRd2c%26authkey%3DCPfu-_8B%23gid%3D35)


spróbuj w moim kalkulatorze ze stopki, krótka instrukcja jest tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907
Jest tam przystępny arkusz "OZC dla laika"

surgi22
15-03-2012, 17:38
Ja zrobiłem 2 warswy na przekładkę (10 + 12 grafitowego ) i sobie chwalę , w największe mrozy przy okazyjnym grzaniu wyłącznie grzałką 2 kw 3-4 h codziennie lub co 2 dni temp. najnizsza była 0- -1 C . Dom w stanie surowym zamkniętym ( z jedną warstwą ocieplnia dachu - druga w trakcie ).

sebao2
15-03-2012, 17:41
Arturo 72 - widzę, że całkowicie nie zrozumiałeś o czym napisałem, więc napiszę Ci prościej. Ściana ocieplana styropianem nie oddycha, dlatego często pod styropianami rosną grzyby. To po pierwsze, a po drugie czy Niemiec jest głupi, że zamiast styropianu daje warstwę powietrza między ścianami już od czasów Adolfa do teraz?

zapytaj fachowca budowlanego ile procent powietrza paruje przez sciany,

asolt
15-03-2012, 18:30
Arturo 72 napisz cos wiecej o tych oknach, nam tez powiedzieli ok 30 tys za 3 szybowe, zdecydowalismy sie na dwuszybowe, pieciokomorowe, ciepla ramka itd, U=1,0 (dodam, ze mam 24 okna):)

Okna dwuszybowe pięciokomorowe realnie mogą mieć wspólczynnik U od 1,45 do 1,6 w zaleznosci od wymiarów. Wsp U=1,0 lub mniejszy ma wiekszośc okien 3-szybowych,
niektóre mają wsp. U powyzej 1,0

Blechert
15-03-2012, 19:04
sebao2 - nie chodzi o ilość, ale czy w ogóle taka ściana oddycha. Za kilka lat postawisz chatę i będzie Cię stać na chodzenie do sklepów z odzieżą sportową, wtedy zrozumiesz co to znaczy materiał oddychający a co ortalion. Albo zapytaj żony jaka jest różnica między bawełną a ortalionem.

Arturo72 - dla Ciebie cytat z netu:
"Ze względu na funkcjonowanie wentylację dzielimy na:
naturalną – działającą dzięki czynnikom naturalnym, zależnym od pogody i ukształtowania otoczenia obiektu. Jej intensywność „napędzają” dwa zjawiska naturalne tj. różnica gęstości powietrza – spowodowana różnicą temperatur powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, oraz różnica ciśnień spowodowana oddziaływaniem wiatru. Kontrola nad działaniem wentylacji naturalnej jest niedostateczna. Jej intensywność zmienia się zależnie od pogody, a nie ze względu na zmiany zapotrzebowania ze strony użytkowników.
mechaniczną – działającą niezależnie od pogody, dającą się kontrolować w 100%, umożliwiającą dostosowanie zmian wydajności od chwilowego zapotrzebowania użytykowników. W zależności od konfiguracji dzielimy wentylację mechaniczną na:
a) nawiewną
b) wywiewną
c) nawiewno-wywiewną
d) nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła
Źródło: Wikipedia "

Mój komentarz jest tylko taki, że nie ważne jak wentylujesz chatę, to jeżeli jest ona obłożona styropianem, to tak jakbyś Ty siedział w prezerwatywie w kliatyzowanym pomieszczeniu i udawał, że Ci dobrze. Dokładnie tak funkcjonuje Twoja chata, jak Ty czujesz się, gdy jesteś owinięty w gumę.

Dziuby
15-03-2012, 19:17
Okna dwuszybowe pięciokomorowe realnie mogą mieć wspólczynnik U od 1,45 do 1,6 w zaleznosci od wymiarów. Wsp U=1,0 lub mniejszy ma wiekszośc okien 3-szybowych,
niektóre mają wsp. U powyzej 1,0

Mam okna avante royal, caly czas bylam pewna, ze wspolczynnik U mam 1,0 ale teraz przyznam, ze zglupialam. Sprawdze i dam znac jaki jest ten wspolczynnik.

Dziuby
15-03-2012, 19:32
Masz racje, znalazlam, pakiet szybowy U 1,0 i zaleznie od wymiaru okna U = 1.26 - 1.46. Ale to nie sprzedawca okien mnie wprowadzil z blad tylko jak zle odczytalam parametry w zalaczniku.

ziuta62
15-03-2012, 19:33
Poradżcie mi proszę jaki styropian dać do piwnicy? Pomiędzy 24cm silikatu od wewnątrz, a 12cm betonu lanego z zewnątrz?
Zapytałam w wątku o piwnicach, ale nikt tam nie zagląda.
Dzięki!

Dziuby
15-03-2012, 19:48
Cholerka sorki za bledy w pisowni:oops:musze wolniej pisac:yes:

annaka
15-03-2012, 19:56
Dziuby sniegu juz prawie nie ma, ale nasza droga nadal pokryta lodem :mad: udalo sie dzis wjechać ale ledwo ledwo.

byłam dziś zamawiać więźbę, cena poszła w gore :mad::bash:

Mimo że w sumie niedaleko mieszkamy u nas na szczeście po śniegu już nie ma śladu ale w zamian zaczyna robić się niezłe błotko...
A jaka konkretnie cena tej więźby?

tomanek4
15-03-2012, 20:21
Dziuby sniegu juz prawie nie ma, ale nasza droga nadal pokryta lodem :mad: udalo sie dzis wjechać ale ledwo ledwo.

byłam dziś zamawiać więźbę, cena poszła w gore :mad::bash:

Aksamitka właśnie, jaką dostałaś cenę na więźbę? My w poznańskim płacimy 950pln/m3

Blechert
15-03-2012, 22:20
Arturo72 - piszemy o różnych rzeczach. Ty wierzysz, że wentylacja załatwia sprawę wilgoci w chacie, a ja o tym że jak mur nie oddycha to źle, bo sprzyja grzybowi. To tak jakbyś powiedział, że skoro człowiek oddycha nosem to się nie poci. Dwie różne rzeczy. Powiązane, ale różne. Twoje racje są prawdziwe tylko w sterylnych, laboratoryjnych warunkach.

pawelkokosz
16-03-2012, 04:23
Tomanek4...950 pln/m3? O Boże czy ty to widzisz i nie grzmisz? Ja w lato 2010 w okolicach Szczecina zapłaciłem 550 pln/m3 i jeszcze kolega powiedział, że trochę przepłaciłem....ale mamy inflację w kraju albo ceny u was takie dzikie...

R&K
16-03-2012, 05:46
950 to jakies zdzierstwo
koncem lata placilem 600 zł za 1m3 + chyba 50 zł za impregnowanie

aksamitka
16-03-2012, 05:52
750 netto nieimpregnowane i to w gminie gdzie 60% powierzchni to lasy :mad:, niestety ceny takie a nie inne

gosia@
16-03-2012, 08:55
Wiecie co, ja Was już w ogóle nie rozumiem. Na logikę skąd wilgoć jak zostanie usunięta z domu? Zreszta podobno oddychanie wełny, to fikacja. W kazdym razie robicie mi wodę z mózgu:-P

Przy okazji wezcie mi powiedzicie co z ochnami dachowymi? bo mam, co mnie wcale nie cieszy i szukam jakis logicznych. Veluchy energooszczedne kosztują ok 3000 za okno:mad:

gorbag
16-03-2012, 10:00
w Polsce wentylacja mechaniczna staje się powoli standartem :)
Masz może konkretne dane, czy to standard z forum muratora? Nic w tym złośliwości.
Nikt ze sporej grupy moich znajomych budujących nie zastosował wentylacji mechanicznej.
Mnie też zniechęcają wszyscy z którymi rozmawiam - oprócz właśnie forum muratora.
Myślę, że do WM jako polskiego standardu jeszcze bardzo daleko.

S.P.
16-03-2012, 10:51
Blechert trochę chyba jesteś zafiksowany z tym styropianem i powodowaną przez niego wilgocią w domu. Mieszkałam w takim domu kilka lat i nigdy nie było w nim wilgoci. Dom musi być wietrzony i ogrzewany a wtedy wilgoć się nie rozwinie.

alic
16-03-2012, 10:55
Myślę podobnie jak gorbag,ale Arturo72 mieszka na Śląsku,tam rzeczywiście strach okno otworzyć,piszę tego posta przy szeroko otwartym oknie balkonowym, na termometrze 26 stopni,już nawet jakieś ptaszki ćwierkają,nareszcie wiosna.Miłego budowania!!!!!

gorbag
16-03-2012, 11:05
Nie mów też,że podobnie jak grawitacja tak wungiel też jest symbolem polskiej,nowej budowy ;)
Wungiel to u Was, bo blisko :)
U nas też była kopalnia, ale odkrywka siarki, tak ze 2km od moje budowy. Miasto ma w większości MPZP i wszędzie jest zakaz stosowania węgla - tylko gaz, prąd i ewentualnie olej opałowy. Stawiam na gaz, podobnie jak większość budujących w okolicy. Wszystkie media w drodze, nie ma co grymasić.

R&K
16-03-2012, 14:05
Masz może konkretne dane, czy to standard z forum muratora? Nic w tym złośliwości.
Nikt ze sporej grupy moich znajomych budujących nie zastosował wentylacji mechanicznej.
Mnie też zniechęcają wszyscy z którymi rozmawiam - oprócz właśnie forum muratora.
Myślę, że do WM jako polskiego standardu jeszcze bardzo daleko.

WM staje się polskim standardem wśród wszystkich budujących świadomie - a nie tzw tradycyjnie
czy Ci wszyscy którzy cie zniechecają maja WM? jakich używają argumentów - nie bo nie?

cofnij się do ok 30 strony - tam było to już przerabiane

R&K
16-03-2012, 14:09
Myślę podobnie jak gorbag,ale Arturo72 mieszka na Śląsku,tam rzeczywiście strach okno otworzyć,piszę tego posta przy szeroko otwartym oknie balkonowym, na termometrze 26 stopni,już nawet jakieś ptaszki ćwierkają,nareszcie wiosna.Miłego budowania!!!!!

alic - chyba masz błędne wyobrażenie o WM - WM ma czerpnie świeżego powietrza z zewnątrz i wyrzutnię zużytego powietrza na zewnątrz - przez co w mieszkaniu następuje wymiana zużytego powietrza na świeże - ale jeśli ktoś z sąsiadów zapali ognisko czy wybierze szambo - to ono jest takie świeże inaczej

gorbag
16-03-2012, 14:24
WM staje się polskim standardem wśród wszystkich budujących świadomie - a nie tzw tradycyjnie
czy Ci wszyscy którzy cie zniechecają maja WM? jakich używają argumentów - nie bo nie?

cofnij się do ok 30 strony - tam było to już przerabiane
Czytam wątek na bieżąco. Generalnie od dłuższego czasu śledzę tematy budowlane. Na FM rejestrowałem się jakieś 9 lat temu, tylko mi nicka wcięło :-)
Architekt adaptujący (oczywiście nie ma u siebie WM) stwierdził, że do tak małego domu (parterówka poniżej 100m) nie warto dawać rekuperacji, bo i tak ogrzewanie wyjdzie bardzo tanio. Tym bardziej, że chciałbym domek solidnie ocieplić. Mam w projekcie tylko jeden murowany komin (którego i tak nie usunę, bo chcemy kominek) więc na kosztach kominów nie zaoszczędzimy.
Zakładam, że może w przyszłości zrobimy tanie WM, jeśli WG się nie sprawdzi. Dach z wiązarów, więc przeróbki nie powinny być bardzo kosztowne ani uciążliwe.

To co mi się nie podoba w pierwszym odbiorze to skomplikowana technika zamiast naturalnej prostoty. Taki respirator, albo lord Vader :P

Blechert
16-03-2012, 15:56
Na forum Muratora jest dział poświęcony samej wentylacji. Tam nie promuje się WM a wręcz odwrotnie. Przeczytałem u Tomka131, że on ma WM i uważa to za mocno przepłacony mechanizm wymagający do tego serwisowania. Kompletnie nie ekonomiczna nowinka. A inni podnoszą kwestię grzyba. Oraz leczenia wiecznie chorych dzieci. Arturo poczytaj sobie to może będziesz mądrzejszy przed a nie po szkodzie. Tam są filtry a w filtrach grzyby. Przeca nie wymienia ich się codziennie! Fruwają sobie po chacie. One nie tylko fruwają i siedzą w przewodach i filtrach, ale rosną sobie w murach między styropianem a ścianą.

aksamitka
16-03-2012, 15:59
to odkurzacza tez mam nie używać bo jest filtr i tam siedzą grzyby? troche przesadzacie.....

marzenka i mariusz g
16-03-2012, 16:12
mysle że na oceny czy wm jest dobra, czy styro jest super to tak naprawde wg mnie to jest na to zawczesnie, poniewaz kazdy z nas sie o tym dopiero dowie jak juz pomieszka we wlasnym domku kilka lat i oczywiscie nie bedzie mial zadnej wilgoci ani grzyba wtedy mozna bedzie powiedziec ze to co zastosowalem jest naprawde swietne

R&K
16-03-2012, 16:26
Artur - raz na 30 stron to samo .... szkoda strzępić języka ...
ja swojego kolegi nie moge przekonać w rozmowie twarza w twarz ... jak się ktoś uprze ze chce budować tradycyjnie tj z 32 cm MAXA i bez WM to wybuduje ... i nic z tym nie zrobisz

My Artur to wiemy - że grzanie prądem jest "najdroższe" i te "najdroższe" rozwiązania wymuszają najlepsze / najefektywniejsze rozwiązania ... nikt z WĄTKU dla grzejących prądem nie ma domu z WG - to o czymś chyba świadczy

niewielu czyta i wyciąga wnioski Artur z tego co TY, Paweł czy czy inni piszą

dla mnie najlepszym podsumowaniem tematu energooszczędnych domów jest podsumowanie budowlaneg_laika na wspomnianym watku w jednym z ostatnich wpisów

dodam że budowlany_laik ma dom bodajże 2,3 l - czyli SUPER enegrooszczędny

oto jego wypowiedz
------------------------------
Od siebie dodam, że gdybym budował raz jeszcze, to byłby to dom jeszcze cieplejszy. Nie chodzi o koszty ogrzewania, ale dom energooszczędny to większy komfort. Broni się m.in.:
- większym udziałem zysków słonecznych i bytowych w całości zapotrzebowania,
- mniejszymi wahaniami temperatury w ciągu doby,
- ważna sprawa, o której się nie pisze, bo każdy korzysta z wakacji i nie ma czasu na FM: mniejszym nagrzewaniem wewnątrz w ciągu lata. W domach gdzie nie ma klimy, izolacja to główny sposób na nie dopuszczenie do przegrzania domu,
- możliwością dogrzania byle czym w razie np. awarii zasilania - świeczki, biokominek itp.

Zapewne zaraz znajdą się krytykanci moich wniosków, ale od siebie zawsze będę przekonywał - budować jak najcieplej - to zawsze się opłaci!
Parę osób poszło tą drogą i inni niech też idą przy nowych inwestycjach.
------------------------------

dodam jeszcze jeden wpis na który właśnie trafiłem na FM - dziennik Ola.U w Dzienniku Budowy A&A
--------------------------------
Nienawidzę naszego systemu ogrzewania
A do wszystkich ,którzy się jeszcze łudzą ,że ogrzewanie paliwem stałym ,dzięki tym wszystkim nowoczesnym piecom ,sterownikom ,nadmuchom ,podajnikom,etc.,może być praktycznie bezobsługowe .....mówię ....gówno prawda!!
(....)
Bo nie dość ,że dzień w dzień(niezależnie czy piec ma podajnik czy nie) trzeba sprawdzać ,czy się w nim pali ,trzeba jakoś rozwiązać kwestię przechowywania opału ,to jeszcze trzeba non stop kontrolować drożność komina
To była najgorsza nasza decyzja budowlana i obiecaliśmy sobie ,że jak tylko wykończymy dom (albo on wykończy nas)i trochę odkujemy się finansowo to ....
--------------------------------
resztę sami sobie dopowiedzcie

gorbag
16-03-2012, 17:40
@R&K
A propos przyjemnego chłodu w lecie - macie w Kobluszowej cudowny skansen. Od paru lat jeździmy tam dwa razy na sezon żeby wejść w wiejski klimat, skosztować wiejskiego jedzenia i po prostu kocham domy które tam stoją. Zresztą lubię wszystkie skanseny i odwiedzam je gdzie się da. Chodziłem po kolbuszowskim skansenie również w wielkie upały, a w każdym domu było milutko jakby działała w nim klimatyzacja. Ściany z samego bala, dziurawe, okna i drzwi otwarte. Nie wiem co tak działa - na pewno strzecha, pewnie brak izolacji od dołu, nie wszędzie jest klepisko. Gorąco było tylko tam gdzie panie gotowały i piekły chleb, ale od tego były wszędzie letnie kuchnie, żeby latem domu nie nagrzewać.
To co kiedyś było naturalne i działało samo, dziś wymaga szczególnych starań i nakładów. I to mi się nie podoba.

@Arturo72
Rzeczywiście rozważam wentylację mechaniczną bez odzysku ciepła. Jeśli będzie problem z WG, to przejdę na hybrydę.
Na takim uproszczonym liczydełku dla mojego domu: http://wieszjakbudujesz.pl/?a=program&b=energ&id=554 wyszło mi w przybliżeniu że koszt ogrzania z8 według moich założeń to 1448 zł rocznie. Z rekuperacją roczny koszt ogrzewania jest raptem 571 zł niższy. WM jednak zużywa prąd, kosztują filtry (oszczędni piorą), a czasem pewnie coś się zepsuje. Zyski z odzysku ciepła są dla mojego domu pomijalne, szczególnie jakbym ogrzewał CWU przez pompę, ciepłem odzyskanym z wentylacji grawitacyjnej. Może nawet odzyskam w ten sposób więcej niż rekuperator, bo ciepłą wodę potrzebuję przez cały rok.

Tymczasem zakładam, że przebywając w domu latem będę często otwierał okna, w okresie przejściowym wentylacja prawie będzie działać (ewentualnie ze wspomaganiem), a zimą wentylacja działa podobno aż za dobrze. Dom pewnie nie będzie superszczelny. Nie musi.

Większość budujących dąży do zmniejszenia kosztów budowy i utrzymania domu, ale w różny sposób.
Ja wybrałem przede wszystkim mały metraż, prostotę i unikanie banków. Myślę że to uniwersalne podejście, ważniejsze niż wybór technologii, grubość i parametry izolacji, sposób ogrzewania, czy ilość "inteligencji" i nowych technologii w domu. Wielką inspiracją jest dla mnie to co pisze Zielony Ogród. Dzięki!
Ona chyba nie ma WM mimo że grzeje prądem?

lilly20
16-03-2012, 18:18
Witam :) U nas też WM+GWC i uważam, że to była jedna z lepszych decyzji związanej z budową domu! Wszyscy nasi znajomi, którzy budowali mają WM albo WM+GWC i nikt nie narzeka, wręcz przeciwnie. To chyba rzeczywiście na śląsku jakiś standard ;) Każdy wybiera to, co dla niego najlepsze, jeśli ktoś uważa, że WG jest dla niego odpowiednim rozwiązaniem to OK, nie krytykuję, ja wiem, że dla mnie i mojej rodziny WM jest lepsza.

marta&robert
16-03-2012, 19:29
Kurcze, ja już też zaczynam się gubić co jak działa. Dlaczego to jest tak skomplikowane i dlaczego jest tak mała wiedza wśród ludzi (mówię globalnie)? Tak jakby wyniki działania WM, czy skutki posiadania grubego ocieplenia były jakąś wiedzą tajemną! No naprawdę! Nie mogę zrozumieć dlaczego nie są to ogólnie przyjęte prawdy, oczywiste dla wszystkich... Ktoś wcześniej słusznie napisał - będziemy wiedzieli na 100% jak co działa jak już pomieszkamy w swoich domach z WM i 30cm styro lub bez..
My rekuperator będziemy mieć chyba głównie z powodu jakości powietrza w domu. Mam nadzieję, że dzieci od tego chorować nie będą - w przeciwieństwie do obecnej sytuacji, gdy wciąż jest albo bardzo sucho, albo za gorąco, albo za zimno itd. Dostaję szału gdy muszę zakręcić kaloryfer po to by przewietrzyć pokój i czekam az on wystygnie zanikm otworzę okno, żeby nie marnować energii, a potem odkręcam go z powrotem żeby na noc była jakas normalna temperatura. Wietrzenie domu jest fajne latem, a nie zimą, kiedy tracisz przez to mnóstwo ciepła. A wywietrzyć trzeba... żeby dzieci nie chorowały:P
Cały czas zastanawiamy się nad grubością styropianu. OZC - niestety - nie jest łatwy w obsłudze, więc jeszcze nic mi sie nie udało policzyć. Ale mam nadzieję, że to coś pomoże...

marta&robert
16-03-2012, 20:09
Dzięki! To wygląda dużo prościej ;)
A co do OZC to dostałam dzisiaj mail'a z informacją o szkoleniu on line z obsługi tego programu, jak rozumiem. Nie czytałam uważnie, ale chyba o to chodziło. Może należy skorzystać... Czy ten kalkulator jest wystarczający?

R&K
16-03-2012, 20:10
@R&K
A propos przyjemnego chłodu w lecie - macie w Kobluszowej cudowny skansen. Od paru lat jeździmy tam dwa razy na sezon żeby wejść w wiejski klimat, skosztować wiejskiego jedzenia i po prostu kocham domy które tam stoją. Zresztą lubię wszystkie skanseny i odwiedzam je gdzie się da. Chodziłem po kolbuszowskim skansenie również w wielkie upały, a w każdym domu było milutko jakby działała w nim klimatyzacja. Ściany z samego bala, dziurawe, okna i drzwi otwarte. Nie wiem co tak działa - na pewno strzecha, pewnie brak izolacji od dołu, nie wszędzie jest klepisko. Gorąco było tylko tam gdzie panie gotowały i piekły chleb, ale od tego były wszędzie letnie kuchnie, żeby latem domu nie nagrzewać.
To co kiedyś było naturalne i działało samo, dziś wymaga szczególnych starań i nakładów. I to mi się nie podoba.

zawsze możesz wybudować swój domek w technologi z przed 100 lat - bo takie domy tam trafiają ;)
a jak będziecie jechać tam w tym roku będziecie mijać mój dom - chłód w lecie będę miał w domu takim sam .... jeśli zechcesz będziesz mógł się przekonać

nie przeczytałeś dokładnie tego co wkleiłem a co napisał budowlany laik
wklejam raz jeszcze
- ważna sprawa, o której się nie pisze, bo każdy korzysta z wakacji i nie ma czasu na FM: mniejszym nagrzewaniem wewnątrz w ciągu lata. W domach gdzie nie ma klimy, izolacja to główny sposób na nie dopuszczenie do przegrzania domu,



@Arturo72
Rzeczywiście rozważam wentylację mechaniczną bez odzysku ciepła. Jeśli będzie problem z WG, to przejdę na hybrydę.
Na takim uproszczonym liczydełku dla mojego domu: http://wieszjakbudujesz.pl/?a=program&b=energ&id=554 wyszło mi w przybliżeniu że koszt ogrzania z8 według moich założeń to 1448 zł rocznie. Z rekuperacją roczny koszt ogrzewania jest raptem 571 zł niższy. WM jednak zużywa prąd, kosztują filtry (oszczędni piorą), a czasem pewnie coś się zepsuje. Zyski z odzysku ciepła są dla mojego domu pomijalne, szczególnie jakbym ogrzewał CWU przez pompę, ciepłem odzyskanym z wentylacji grawitacyjnej. Może nawet odzyskam w ten sposób więcej niż rekuperator, bo ciepłą wodę potrzebuję przez cały rok.

czy 571 zł rocznych oszczędności to dla Ciebie mało ?? WM z reku do Twojego domu kosztować Cię będzie coś koło 6-7 tyś (coś lepszego) - możesz też kupić tańszą lune lub inny reku - zwróci Ci się w kilka lat - komfort bezcenny
ile kosztuje WM ? moja bardzo duża centrala (500ka)
----------------------------------------
Odpowiednio dla wydatku :
25 % ( ostra zima i temp. zewnętrzne ok. - 15 C ) - 26 Watt
50 % ( okres Wrzesień - Czerwiec oprócz okresów dużego mrozu) - 60 Watt
75 % ( Lipiec-Sierpień czyli okres wysokiej wilgotności względnej ) - 75 Watt
100 % ( okresowe wietrzenie , imprezy, chłodzenie pasywne z GWC) - 82 Watt

Średnia roczna wyjdzie 60 Watt co daje nam miesięczny koszt użytkowania WM = 25-27 zł w zależności od kosztu 1 kwh w danym domu .
Dla przeciętnego domu ok. 140 m2 centrala wentylacyjne ma odpowiednio słabsze wentylatory pobierając jeszcze mniej prądu .
--------------------

filtry 6 zł sztuka - można też je prać


Tymczasem zakładam, że przebywając w domu latem będę często otwierał okna, w okresie przejściowym wentylacja prawie będzie działać (ewentualnie ze wspomaganiem), a zimą wentylacja działa podobno aż za dobrze. Dom pewnie nie będzie superszczelny. Nie musi.

przy WM nie masz potrzeby otwierania okien , jeśli chcesz otworzyć - wyłączasz WM , WM zawsze działa


Większość budujących dąży do zmniejszenia kosztów budowy i utrzymania domu, ale w różny sposób.
Ja wybrałem przede wszystkim mały metraż, prostotę i unikanie banków. Myślę że to uniwersalne podejście, ważniejsze niż wybór technologii, grubość i parametry izolacji, sposób ogrzewania, czy ilość "inteligencji" i nowych technologii w domu. Wielką inspiracją jest dla mnie to co pisze Zielony Ogród. Dzięki!
Ona chyba nie ma WM mimo że grzeje prądem?

owszem - jeśli Cie stać na budowanie bez kredytu - super - ja bez kredytu nie wybudował bym nigdy domu - mieszkał bym nadal w bolku - a dzięki temu za 3 miesiące się przeprowadzam - stać mnie na to by płacić takie czy inne raty dziś - ale nie wiem co będzie kiedyś - dlatego koszty eksploatacyjne są dla mnie NAJWAŻNIEJSZE - piszesz że prawie 1500 zł dla Ciebie jest OK za 100 m2 pow ? mnie 150 m2 kosztować będzie ok 1000 zł przy grzaniu prądu - bezobsługowo, bez przeglądów okresowych i innych kosztów eksploatacyjne dla tego typu instalacji = wygoda i komfort

masz jeszcze czas... myśl , licz .. kombinuj

Blechert
16-03-2012, 20:21
marta@robert - prawda jest taka, że to nie jest skomplikowane, tylko firmy które produkują instalacje WM promują te urządzenia. Część ludzi się na to nabiera.
Jako budowlaniec często chodzę po cudzych domach w trakcie budowy. Niektórzy tak poszaleli za nowościami, że potrafią całą chatę w środku wyłożyć plastikiem a kominek czarnymi płytami z plastiku! Nie wiem jak można mieszkać w platikowym domu za 1,5mln zł.
A jeśli chodzi o WM to dużo łatwiej ludziom wmówić, że to potrzebne. Wystarczy nie mówić, że powietrze wymieszane z parą z ust człowieka osadza się w przewodach wentylacyjnych i filtrach. I nie mówić, że grzyby uwielbiają wilgotne, ciepłe i ciemne szczeliny. Potem latami trujesz się grzybami za własne pieniądze.
Arturo72 śmieje się, że Niemcy dają zamiast styropianu tańsze, proste i sprawdzone przez lata rozwiązanie. On jest pewnie jaki docent z Polska:) Zwykły rolnik rozumie, to o czym ja piszę.

R&K
16-03-2012, 20:38
blechert.pl - oczywiście można i w domu ze słomy i gliny mieszkać - chcesz? może sam mieszkasz w takim ? tanio , naturalnie , chłodno latem , w zimie ciepło ...

skoro z Ciebie taki pro niemiecki budowlaniec - to pewnie słyszałeś o instytucje domów pasywnych ? wiesz jakoś tak sie składa że Niemcy to wymyslili ... i promują

edit: ooo Artur już Ci wyłożył kawę na ławę

Marlid
16-03-2012, 20:44
mi się wydaje ,że zapominacie o jednej sprawie. jako,że mało kto buduje za gotówkę tylko na kredyt to suma sumarum koszt wm jak ktoś pisze 6-7 tyś (jakoś dziwnie niski) to w rzeczywistości wyjdzie pewni z drugie tyle przy kredycie 20-30 letnim bo drugie tyle trzeba spłacić bankowi. czyli powiedzmy 14 tyś co przy oszczednosciach 570 zł daje czas zwrotu inwestycji 24 lata. ludzie -to bez sensu !!! chyba nie myślicie,że przewody wentylacyjne jak i sam wymiennik wytrzyma tyle czasu. na co dzień zajmuję się klimatyzacją i nie chcieli byście zobaczyć jak wyglądają kanały i wymienniki po kilku latach użytkowania wiec nie gadajcie bzdur ,że wm to super czyste powietrze brak alergenów i same korzyści. ja buduję dom w którym nie będzie wm . jeśli się myle to mnie uświadomcie.

R&K
16-03-2012, 20:53
Marlid - bład w liczeniu a raczej rozumowaniu - nie wentylacja kosztuje Cie 2 tyle tylko cały dom, tzn że nie masz gotówki , nigdy bys go inaczej nie wybudował/a
równie dobrze można powiedzieć że komin systemowy będzie kosztował Cie nie 4 a 8 tyś , drzwi wejściowe nie 3 a 6 tyś itd!

Marlid
16-03-2012, 20:56
Marlid - bład w liczeniu a raczej rozumowaniu - nie wentylacja kosztuje Cie 2 tyle tylko cały dom, tzn że nie masz gotówki , nigdy bys go inaczej nie wybudował/a
równie dobrze można powiedzieć że komin systemowy będzie kosztował Cie nie 4 a 8 tyś , drzwi wejściowe nie 3 a 6 tyś itd!
ja nie nie widzę gdzie popełniłem bład, jak byś nie robił wm to mógł byś wziąć o 7 tyś mniej kredytu i nie spłacać odsetek od tego.

Marlid
16-03-2012, 21:01
za cegłę na dwa kominy w tym 5 kanałow wentylacyjnych i 2 dymowe zapłaciłem 1500zł, do tego dojdzie pewno z 1 tyś na klinkier nad dachem no i troche zaprawy.

Blechert
16-03-2012, 21:01
R&K - Oni wymyślają, bo mają mózgi a my "Polaki" kupujemy z otwartymi paszczami. Chodząc po naszych budowach jest przyzwyczajony do styropianu. W Niemczech zapytałem na budowie o styropian a oni "a co to styropian"? Inny świat, inna kultura budowania. My nawet auta nie potrafimy zbudować, drogi sypią się a dom to najlepiej ze styropianu. Kuriozum. Wstyd mi za własny kraj.

gorbag
16-03-2012, 21:09
Dzięki R&K! Myślę dalej.


nie przeczytałeś dokładnie tego co wkleiłem a co napisał budowlany laik
Właśnie do tego głównie się odniosłem :) Ten sam efekt w różny sposób.

Marlid
16-03-2012, 21:12
nie ma pytań tylko przeglądając zestawienia kosztów budowy niektórych forumowiczów widzę jakieś dziwne sumy za wm - 15 tyś ,18 tyś ? nie chce mi się szukać teraz.

Blechert
16-03-2012, 21:14
Arturo72 - 600zł plus 2x tyle na lekarza. Bo dobrego nie znajdziesz w NFZ:)

R&K
16-03-2012, 21:20
R&K - Oni wymyślają, bo mają mózgi a my "Polaki" kupujemy z otwartymi paszczami. Chodząc po naszych budowach jest przyzwyczajony do styropianu. W Niemczech zapytałem na budowie o styropian a oni "a co to styropian"? Inny świat, inna kultura budowania. My nawet auta nie potrafimy zbudować, drogi sypią się a dom to najlepiej ze styropianu. Kuriozum. Wstyd mi za własny kraj.

obrażasz mnie i większość POLAKÓW - nie oglądam się na nikogo , mam swój rozum i wyliczenia , czysta matematyka i fizyka
kultura budowania w Polsce jest taka , pustak MAX i 10-12 cm styropianu , a wszystko inne przez takich jak TY uznawane jest za fanaberie


Arturo72 - 600zł plus 2x tyle na lekarza. Bo dobrego nie znajdziesz w NFZ:)

o czym TY mowisz? jaki lekarz? od tego że silnik popycha powietrze? i robi to lepiej niż WG?
i rozróżnić należy rekuperator i WM od klimatyzacji !!! w kanałach od klimy bardzo często jest wilgoć!!!

16-03-2012, 21:30
POMOCY, Wiem, że już wielu osobom pomogliście, może i mnie się uda czegokolwiek dowiedzieć.Może to nie właściwe miejsce ale myślę , że budujący pomogą mi zapoznać się z tematem- pewnie kiedyś też wielu z Państwa miało masę "pytań"
Jeśli ktoś będzie miał chwilę wolną i chęci proszę o pomoc i odp na pytania:
Posiadamy z mężem działkę, uzbrojoną- przy działce skrzynka od prądu, woda także. Wystąpiliśmy o warunki zabudowy do gminy i wybraliśmy projekt spełniający warunki. Projekt zamawiamy w nast tygodniu, następnie geodeta i mapki do celów projektowych. To tyle co wiem, co należy zrobić. Nie mam pojęcia jakie kolejne kroki powinnam uczynić aby otrzymać pozwolenie na budowę, gdzie się udać po kolejne papierzyska oczywiście czytałam masę artykułów na ten temat ale z żadnego nie potrafię się wyznać, pisane są jakimś takim językiem mało zrozumiałym.
2. dotyczy adaptacji projektu- na czym to polega???? czy każdy projekt gotowy musi być poddany adaptacji???
3. co to jest ten humus, po co go sciągać???
4.czy jest sens zasiać trawę na działce jeszcze przed rozpoczęciem budowy aby gdy dom powstanie trawa była już pięknie wyrośnięta i cieszyła oko??

marta&robert
16-03-2012, 21:45
mi się wydaje ,że zapominacie o jednej sprawie. jako,że mało kto buduje za gotówkę tylko na kredyt to suma sumarum koszt wm jak ktoś pisze 6-7 tyś (jakoś dziwnie niski) to w rzeczywistości wyjdzie pewni z drugie tyle przy kredycie 20-30 letnim bo drugie tyle trzeba spłacić bankowi. czyli powiedzmy 14 tyś co przy oszczednosciach 570 zł daje czas zwrotu inwestycji 24 lata. ludzie -to bez sensu !!!

Ale o czym Ty właściwie piszesz? Chłopaki słusznie pytają: jaki jest koszt WG? Skąd ta oszczędność 570zł? Powinieneś policzyć straty ciepła przez kominy i to przyjąć do obliczeń. A co do mnożenia razy dwa to słuszna uwaga - tylko trzeba ją zastosować do całego domu, jak juz to powiedzieli inni. Czyli wydasz na budowe swego domu nie 300 a 600tys, więc może więcej niż będzie wart, więc trzebaby się zastanowić w ogóle nad sensem budowania! :p


R&K - Oni wymyślają, bo mają mózgi a my "Polaki" kupujemy z otwartymi paszczami. Chodząc po naszych budowach jest przyzwyczajony do styropianu. W Niemczech zapytałem na budowie o styropian a oni "a co to styropian"? Inny świat, inna kultura budowania. My nawet auta nie potrafimy zbudować, drogi sypią się a dom to najlepiej ze styropianu. Kuriozum. Wstyd mi za własny kraj.

Hmm, nasuwają mi sie dwa wnioski.
Po pierwsze: jeśli tak Ci wstyd, to droga na zachód stoi otworem, możesz naprawdę nie mieszać się z nami, ciemnymi Polakami i obcować tylko ze swiatłym narodem niemieckim.
Po drugie: nie lubię jak ktoś obraża mój kraj stwierdzeniami, że wszystko mamy do d... Obrażasz również mnie, a ja nie czuję się gorsza od Niemców, ani mniej wykształcona, ani mniej światła itp, itd. I uważam, że taktownie byłoby darowac sobie tego typu uwagi.
Jest taki fajny fragment piosenki pt. "Ważne", który Ci dedykuję:

Po raz setny powtarzasz że świat jest szpetny
Taki z ciebie sceptyk na bok sentymenty
Mnie od wygranej dzielą centymetry.
Finisz!,
A ty mnie wciąż za to winisz
Masz prawo do własnej opinii ,ok.
Ja mam prawo mieć swoją filozofię
Ten image, optymizm jest ważny
Bez niego świat byłby straszny
A wszystko zaczyna się w waszych głowach
Możesz przyjąć co zawarte w naszych słowach
Albo powtarzać hasła że wszyscy kradną,
A Polska to jedno wielkie bagno.
To nie poprawi raczej sytuacji,
W naszej demokracji nie wykorzystano okazji,
By jeszcze raz uwierzyć w słowo „człowiek”
Uwierzyć tak aby to weszło w krwiobieg.

Pozdrawiam.

marta&robert
16-03-2012, 21:52
2. dotyczy adaptacji projektu- na czym to polega???? czy każdy projekt gotowy musi być poddany adaptacji???
3. co to jest ten humus, po co go sciągać???
4.czy jest sens zasiać trawę na działce jeszcze przed rozpoczęciem budowy aby gdy dom powstanie trawa była już pięknie wyrośnięta i cieszyła oko??

Witaj, panda!

Odwagi, dacie radę! ;)
Ja tam się za bardzo nie znam, ale wiem, że:
każdy projekt trzeba adoptować do lokalnych warunków np. glebowych - inne fundamenty (jeśli się mylę z góry przepraszam i prosze, poprawcie mnie). Nawet w projekcie na początku jest o tym napisane, może znajdziesz w swoim i wszystko sie wyjaśni. :)
Trawy nie siej - moim zdaniem - bo nic z tego nie będzie. My mamy całą dzaiłkę w haszczach i ogrodnik powiedział, żeby nawet tego nie karczować póki dom nie stanie. Budowa rozwali Ci trawnik, nie ma siły. No, moim zdaniem, tego się po prostu nie da zrobić. Nawet sadzenie iglaków wzdłuż siatki jest nie do końca bezpieczne.
A na marginesie - macie przyłącza, więc pół problemów z głowy! Pozdrawiam i powodzenia.

tomanek4
16-03-2012, 21:58
750 netto nieimpregnowane i to w gminie gdzie 60% powierzchni to lasy :mad:, niestety ceny takie a nie inne

A no właśnie, za zwykłe deski do deskowania dachu 700 pln/m3, dzisiaj kupiłem modrzew-niesuszony na podwalinę 1100pln/m3! Zdaję się że takie ceny w poznańskim :( Ten sam tartak rok temu miał więźbę po 900, 2 lata temu po 850 i tak dalej pewnie..

Dziuby
16-03-2012, 22:00
[email protected] dzieki, ze zmienilas temat:)
Zgadzam sie z Marta i Robert, szkoda teraz siac trawe, ja chcialam zrobic maly sad i gdy maz mi to odradzil bylam zla, ale gdy zobaczylam jak koparka i wybrana ziemia zdemolowala nasza dzialke, bylam mu wdzieczna, z moich drzewek nic by nie zostalo. A co do adaptacji projektu, to jestem zielona, nam wszystkie pozwolenia o A - Z zalatwial projektant:)

16-03-2012, 22:09
Dziuby, załatwianie papierzysk przez projektanta to wygoda ale i dodatkowy koszt:( a niestety zmuszeni jesteśmy liczyć każdy grosz hmmm zresztą jak każdy inwestor. Jesteśmy młodym małżeństwem, zamierzamy postawić "chatkę puchatka" dla nas i rodziców (dom dwulakolowy), póki co wynajmujemy mieszkanie i poprostu troszkę szkoda nam kasy na wynajem kiedy w to miejsce możemy spłacać raty kredytu. W związku z tym zbieramy powoli papiery, tylko muszę najpierw duuuuzo się jeszcze dowiedzieć:)

Dziuby
16-03-2012, 22:17
Wygoda owszem:) ale my bylismy poniekad zmuszeni do tej wygody, poniewaz nie mieszkamy obecnie w pl i latac co chwile zeby zlozyc czy podpisac jakies papiery to bylby koszt kilkukrotnie wiekszy niz to co wzial projektant. Na forum bylo juz dokladnie krok po kroku rozpisane co i jak zalatwiac, tylko nie pamietam kto i gdzie o tym pisal, ale jak znajde to napisze:)

Atlanta
16-03-2012, 22:18
O tak teraz doceniam media w działce. My na podłaczenia wydamy lekką ręką ponad 10 tysięcy:o

Ja też chciałam siać, nic by z tego nie zostało

16-03-2012, 22:22
słuchajcie a czy kosztorys który zawiera projekt zawiera też cenę mediów??
czyli skoro moja działka ma media to do pozwolenia na budowę "co" muszę dołączyć?? bo tam chyba trzeba dać jakiś kwit dot. mediów(kupiliśmy działkę już z mediami)
przepraszam, Was za takie "głupie" pytania, ale.....naprawdę się nie znam

marta&robert
16-03-2012, 22:30
Kosztorys nie może zawierac cen mediów, bo zależnie od sytuacji u każdego ten koszt będzie inny. Np. koszt przyłaczenia prądu zależy od tego jaka moc i jakim kablem, no i jak daleko trzeba ciągnąc, tak samo gaz - czy masz blisko, czy daleko itd.

Powiedzcie, odnośnie tego "prostego OZC" - tam nie trzeba podawać grubości ocieplenia, czy mam ją zawrzeć w grubości ściany? I co zrobic żeby mieć swoją wersję, bo to się chyba cały czas wypełnia danymi różnych ludzi on line??
I czy mogę z tego korzystać jeśli nie robię płyty fundamentowej?
Dzięki.

Dziuby
16-03-2012, 22:33
Heh to nie sa glupie pytania, widzisz ja juz przez to przeszlam a nadal nie wiem co i jak (to dopiero wstyd), jedyne co pamietam to to, ze musielismy miec notke z wodociagow o zakupie wody. Nie boj sie pytac, najwyzej Ci nie odpowiedza ale wiele jest zyczliwych na forum i takich, ktorzy wiedza wiecej na ten temat i pomoga. Ja jestem zdania, ze" kto pyta jest glupi tylko przez 5 minut":)

kalina11
16-03-2012, 22:34
Witam,

odnośnie dzisiejszej burzliwej dyskusji o styropianie, my budujemy dom w systemie thermodom (styropian zalewany betonem) betonowa ściana jest grubości 15 cm wewnątrz i na zewnątrz styropian, w tym systemie można wybrać scianę ze stro o grubości zew. od 5 do 20cm(pasywny), my wybraliśmy 10+5 dom energooszczędny ściana o wsp<18, oczywiście WM, dom parterówka 105m2+garaż z pom. gosp "przyklejone"do domu, ściany garażu oczywiście także w tej technologii, wewnątrz ściany tradycyjne, jeszcze nie zdecydowaliśmy z czego.
Mamy znajomych kilka rodzin, które mieszkają w takich domach od 10 lat, śą to domy bardzo ciepłe, mają b. małe zużycie energii do ogrzewania, a są to domy wybudowane z tego najcieńszego systemu czyli 5cmstyro+15beton+5styro, ponieważ 10lat temu był tylko taki system i prawie nikt nie mówił o domach pasywnych, ale na szczęście czasy się zmieniaja i mam nadzieje, że także dzięki temu forum ludzie też a budowanie ciepłych domów to konieczność.

Pozdrawiam

aksuda
16-03-2012, 22:52
Humus to wierzchnia ,żyzna warstwa gleby.
Adaptacja projektu to dostosowanie jego do własnych potrzeb np likwidacja balkonów , zmiana wielkości okien itp.
A co do papierów to potrzebne są mapki geodezyjne , wypis i wyrys działki , warunki przyłączy wszystkich mediów, warunki zagospodarowania, projekt, nie pamiętam czy to wszystko informacja o własności działki (wypis z ksiąg wieczystych).:rolleyes:
powodzenia w papierologi i witamy na forum

16-03-2012, 22:52
Czyli jeśli mam media to co muszę w związku z nimi dołączyć do pozwolenia?????

16-03-2012, 22:54
Humus to wierzchnia ,żyzna warstwa gleby.
Adaptacja projektu to dostosowanie jego do własnych potrzeb np likwidacja balkonów , zmiana wielkości okien itp.
A co do papierów to potrzebne są mapki geodezyjne , wypis i wyrys działki , warunki przyłączy wszystkich mediów, warunki zagospodarowania, projekt, nie pamiętam czy to wszystko informacja o własności działki (wypis z ksiąg wieczystych).:rolleyes:
powodzenia w papierologi i witamy na forum

ooo to jest już postęp;) mapki geodezyjne to te do celów projektowych????? wypis i wyrys działki to u geodety sie załatwia czy gdzie- jaka może być cena mniej wiecej, warunki przyłączy to skąd skoro mam na działce juz media??? warunki zagospodarowania- BINGO MAM JUZ ZAŁATWIONE;)

surgi22
16-03-2012, 22:57
Arturo72 - 600zł plus 2x tyle na lekarza. Bo dobrego nie znajdziesz w NFZ:)
Drogi blechert po przeczytaniu bredni które napisałes pozostaje mi jedna stara rada kup sobie lekarstwo na nogi bo na głowę już zapóźno ( nowsza wersja to : zmień dilera lub nie pal tyle tego g..wna ).

kalina11
16-03-2012, 23:08
zapytaj fachowca budowlanego ile procent powietrza paruje przez sciany, to właśnie fachowcy twierdzą że przez ściany dom "oddycha" od 1 do3% i co ty na to

aksuda
16-03-2012, 23:13
Nie wiem czy dobrze doradzam , bo tę część pracy pilnował mąż czyli jakie dokumenty są nam potrzebne a ja tylko byłam posłańcem i biegałam po urzędach z wnioskami.ale do pozwolenia dołączaliśmy warunki przyłącza(media mamy przy granicy) czyli informację na jakiej zasadzie będziemy podłączeni do mediów np warunki przyłącza gazowe określają mi jakiej mocy będzie przyłącze biorąc pod uwagę wielkość kotła jaki będzie zainstalowany, parametry przyłącza, rodzaj paliwa, miejsce dostarczenia paliwa, cel wykorzystania paliwa gazowego.
Mam nadzieję ,że nic nie namieszałam.

aksuda
16-03-2012, 23:17
ooo to jest już postęp;) mapki geodezyjne to te do celów projektowych????? wypis i wyrys działki to u geodety sie załatwia czy gdzie- jaka może być cena mniej wiecej, warunki przyłączy to skąd skoro mam na działce juz media??? warunki zagospodarowania- BINGO MAM JUZ ZAŁATWIONE;)

My za wszystkie mapki geodezyjne płaciliśmy 60zł ( nie pamiętam tylko czy to była cena za jedną czy wszystkie) i załatwiał nam to geodeta

kalina11
16-03-2012, 23:18
ooo to jest już postęp;) mapki geodezyjne to te do celów projektowych????? wypis i wyrys działki to u geodety sie załatwia czy gdzie- jaka może być cena mniej wiecej, warunki przyłączy to skąd skoro mam na działce juz media??? warunki zagospodarowania- BINGO MAM JUZ ZAŁATWIONE;)

mapki geodezyjne to właśnie te do celów projektowych, musisz je dać projektantowi, który będzie adaptował twój projekt, wypis i wyrys to załatwiasz w urzędzie miejskim lub starostwie powiatowym, zależnie gdzie lezy twoja działka w mieście czy na wsi, warunki przyłączy odpowiednio do mediów, prad w energetyce np Vattanfall, woda w wodociagach itd., ja media miałam w granicy działki, a za wodę płaciłam 2500, wtym 1500są to udziały w spólce wodnej (obowiązkowe) do zwrotu w razie sprzedazy domu lub działki, prad 1750, gazu nie mam.

Pozdrawiam i powodzenia

Esiak
16-03-2012, 23:19
Czyli jeśli mam media to co muszę w związku z nimi dołączyć do pozwolenia?????
zapewnienie o możliwości dostarczania: gazu, wody, energii przez rzeczonych dostawców...
występujesz o warunki techniczne na podłączenie wody, kanalizy, gazu, prądu do dostawców na danym terenie i te warunki załączasz do wniosku na pozwolenie na budowę...

Esiak
16-03-2012, 23:20
My za wszystkie mapki geodezyjne płaciliśmy 60zł ( nie pamiętam tylko czy to była cena za jedną czy wszystkie) i załatwiał nam to geodeta
chyba 600 zł....

kalina11
16-03-2012, 23:22
My za wszystkie mapki geodezyjne płaciliśmy 60zł ( nie pamiętam tylko czy to była cena za jedną czy wszystkie) i załatwiał nam to geodeta
mapki geodezyjne c- cena zalezna od geodety i wielkości działki, srednio ok. 850zł. za komplet, ale ja miałam oferty u geodetów w przedziale od 550zł.do 1350zł. oczywiście wybrałam za 550zł. było to 2 lata temu, ale z tego co się orientuję to ceny nie uległy zmianie, dodam, że mam działkę 3tys. m2.

Esiak
16-03-2012, 23:24
mapki geodezyjne c- cena zalezna od geodety i wielkości działki, srednio ok. 850zł. za komplet, ale ja miałam oferty u geodetów w przedziale od 550zł.do 1350zł. oczywiście wybrałam za 550zł. było to 2 lata temu, ale z tego co się orientuję to ceny nie uległy zmianie, dodam, że mam działkę 3tys. m2.
te mapki to jeszcze kilka razy będziesz robić ;)
są ważne średnio rok, max 2...

kalina11
16-03-2012, 23:30
PNB dostałam w pażdzierniku i wcale nie musiałam robić ponownie mapek, choć niektórzy tez tak straszyli

Blechert
17-03-2012, 00:08
Kalina 11 - Masz rację, że dom oddycha przez ściany wiedzą tylko fachowcy, a reszta nie chce wiedzieć. Nie tylko forum to potwierdza, ale moje obserwacje z budów. Gdy pracuję dla budowlańców - ich domy są zupełnie inaczej skonstruowane niż Kowalskiego. Przeciętny Kowalski bierze kredyt na 30 lat. Kupuje styropian i dostaje zawału, gdy słyszy że źle zrobił. Surgi22 ma rację - dużo lekarstwa trzeba na tym forum.

R&K
17-03-2012, 12:05
Kalina 11 - Masz rację, że dom oddycha przez ściany wiedzą tylko fachowcy, a reszta nie chce wiedzieć. Nie tylko forum to potwierdza, ale moje obserwacje z budów. Gdy pracuję dla budowlańców - ich domy są zupełnie inaczej skonstruowane niż Kowalskiego. Przeciętny Kowalski bierze kredyt na 30 lat. Kupuje styropian i dostaje zawału, gdy słyszy że źle zrobił. Surgi22 ma rację - dużo lekarstwa trzeba na tym forum.

blechert.pl - piszesz takie bzdury - że naprawdę ... brak słów ... te 3% "oddychania" dom odda mi do środka - bez żadnego uszczerbku dla stanu technicznego mojego domu - nie mozna mowic wełna dobra , styropian zły !!! ja mam styropian i nigdy bym wełny nie dał co nie znaczy ze wełna jest zł lub że styropian jest zły !!! prosze Cię nie pisz wiecej takich głupot!!! każdy przypadek jest inny i każdy dopiera materiały indywidualnie

wszyscy którzy chcą dowiedzieć się więcej niech przeczytaja wątek "wełna czy styropian" - uprzedzam po przeczytaniu wątku niewielle więcej bedziecie wiedzieć niż teraz ... większość z Was utwierdzi się w swoich przekonaniach - połowa wybierze wełnę , połowa styropian

ktoś już Ci pisał - ja powtórzę - nie podobaja Ci się budowy Kowalskiego - wolisz budowy Szkopenhawerów - jedz na zachód tam się odnajdziesz i będziesz szcześliwy
ma mam kredyt na 38 lat , mam 30 cm styropianu i nie mam zamiaru mieć zawału - wiem że dobrze wybrałem - jestem szczęśliwym posiadaczem domu super energooszczędnego (prawie pasywnego)

kreujesz się na wielkiego znawce technologi budowlanych - znawce najnowszych trendów panujących w Niemczech
nadal nie powiedziałeś nam w jakim domu TY mieszkasz ?? pewnie w lepiance z gliny i słomy ?? co ??

surgi22
17-03-2012, 12:26
Kalina 11 - Masz rację, że dom oddycha przez ściany wiedzą tylko fachowcy, a reszta nie chce wiedzieć. Nie tylko forum to potwierdza, ale moje obserwacje z budów. Gdy pracuję dla budowlańców - ich domy są zupełnie inaczej skonstruowane niż Kowalskiego. Przeciętny Kowalski bierze kredyt na 30 lat. Kupuje styropian i dostaje zawału, gdy słyszy że źle zrobił. Surgi22 ma rację - dużo lekarstwa trzeba na tym forum.

Wiem jedno od takich fachowców którzy twierdzą że dom oddycha przez ściany - zachowaj nas Panie. Od głupot pisanych prze blechaerta - wybaw nas Panie. Amen.

R&K
17-03-2012, 12:29
Wiem jedno od takich fachowców którzy twierdzą że dom oddycha przez ściany - zachowaj nas Panie. Od głupot pisanych prze blechaerta - wybaw nas Panie. Amen.

Święta racja
:D

Dziuby
17-03-2012, 12:35
Proponuje zmienic wkoncu temat, Ci co chca styropian niech daja styropian, Ci co chca Wm niech robia Wm, a kto chce WG niech robi Wg. Kazdy robi po swojemu i koniec, szkoda sie klocic i wprowadzac niesmak na forum. Jak pisal R&K co 30 stron temat jest powtarzany wiec niech chociaz na kolejne 30 stron bedzie spokoj:)
A u nas byly dzis chlopy i stwierdzili, ze jak taka pogoda nadal dopisze, to moze jeszcze w tym tygodniu rusza, jupii:)

BM Kleszczewo
17-03-2012, 12:44
PNB dostałam w pażdzierniku i wcale nie musiałam robić ponownie mapek, choć niektórzy tez tak straszyli

Żeby dostać PnB musiałaś mieć mapki bo tam wrysowuje się budynek i ogólny plan zagospodarowania działki.

R&K
17-03-2012, 13:01
pogoda przez najbliższe dni ma być słoneczna i nawet w nocy na plusie - możliwe przygruntowe przymrozki , opady dopiero w przyszły weekend

tak więc wymarzona pogoda dla rozpoczynających budowę

ja też nie mogę się doczekać osuszenia terenu by mogło auto z ziemia wjechać - bo chcemy ogarnąć teren wokół domu

Dziuby
17-03-2012, 13:08
Kurcze mialam na mysli przyszly tydzien, caly czas mam wrazenie, ze dzis poniedzialek:)

aksamitka
17-03-2012, 13:25
u nas mokro, maz sie boi ze auto nie wjedzie i każe mi czekać :( najpierw musimy przywieźć 2- auta żwiru na utwardzenie drogi

R&K
17-03-2012, 13:37
z tego co rozmawialem z facetem ktory mi ma ziemie wozic (a raczej piach bo tańszy )
to auto po mokrej ziemi nie pojedzie - ale jak wysypie cienka warstwe piachu to bez problemu
wiec pytanie ile razy na poczatku będa Ci cos tam wozic - jesli 1,2,3 x to mozna sie pokusic o rozprowadzenie piachu
zwir ma to do siebie że w mokrej glebie wciskany jest pod spód a na wierzch wychodzi dalej błoto po jakims czasie

aksamitka
17-03-2012, 13:43
mam juz czesciowo utwardzona, ale na dojazdowej jest błoto i lód

Blechert
17-03-2012, 14:15
R&K - Widzę, że jesteś ciekaw mojego domu. Adres jest na mojej stronie www. Możesz przyjść. Wielu Poznaniaków przychodzi do mnie i zamawia usługi lub towar. Widocznie lubią zamawiać jak mówisz w "lepiance". Albo może lubią, gdy pracuje dla nich ktoś znany z forum, a nie dziad za pół ceny.

Ci co się zaczynają budować mają prawo wiedzieć, że są inne rozwiązania niż styropian.
Nie widzę nic obraźliwego w tym, że podzieliłem się obserwacjami z mojego pobytu u kolegi z ławy szkolnej w Niemczech, gdy on budował się.
Dzielnie się doświadczeniami to podstawowe zadanie forum. W życiu pisałem na wielu forach. Bardzo agresywnych forach. Forum Muratora jest bardzo kulturalne. W najgorszym razie ktoś kogoś tu nazywa czule głupkiem:)

R&K
17-03-2012, 15:26
tu nie chodzi oto by wyzywać się od głupków czy innych

nie interesuje mnie Twój adres tylko opis technologiczny Twojego domu , a nie domu kolegi ze szkolnej ławki

oczywiście każdy Bocian ma prawo wiedzieć że są inne materiały niż styropian na elewacje czy inny niż wełna na poddasze
ale czy to że sa inne, nowe nie do końca sprawdzone oznacza że są lepsze?
wiele się mówi np o ociepleniu poddasza pianą - że taka ahh i ohh - a czy ktoś się zagłębiał w zagadnienia i poznał wszystkie argumenty przeciw ?
też ją brałem pod uwagę i wybrałem wełnę - i znów się odniosę do domów pasywnych w Niemczech - 90% domów pasywnych które maja certyfikat ocieplany dach miało wełną, nie słyszałem o domu pasywnym z pianą PUR

każdy ma prawo poznać pełną gamę materiałów i rozwiązań - ale to jest już wdawanie się w szczegóły i nie oznacza że musisz tu pisać że to jest dobre a to złe - nie oto tu chodzi - mamy zwracać uwagę na pewne tendencje , ukierunkowywać BOciany , pomagać a nie narzucać takie czy inne rozwiązania - każdy Bocian który chwilę przechowa się w tym inkubatorze i pozna zasady forum - odnajdzie właściwe watki w których napisano już chyba wszystko !!!!

m&m0123
17-03-2012, 17:08
Heh.. ja dzieki wlasnie takim 'przepychankom' dokladnie zglebiam i analizuje kazdy aspekt budowy... takze chyba tylko dziekowac Wam Panowie, bo decyzje podejmuje swiadomie ;)

marzenka i mariusz g
17-03-2012, 17:29
czy moze ktos wie, czy na ogrodzenie działki potrzebne jest PNB???
i czy potrzebne są na nie plany???

Esiak
17-03-2012, 17:33
czy moze ktos wie, czy na ogrodzenie działki potrzebne jest PNB???
i czy potrzebne są na nie plany???
jeśli wokół są sąsiednie działki to nie...
ale na ogrodzenie od strony drogi wymagane jest zgłoszenie...

marzenka i mariusz g
17-03-2012, 17:52
dzięki za odpowiedż, o zgłoszeniu to wiem i już to załatwiłam, tylko tak się właśnie zastanawiałam nad tym pozwoleniem, sasiednie działki są, więc chyba samo te zgłoszenie wystarczy

nightwalker24
17-03-2012, 18:51
witajcie
mam pytanie odnośnie zmian w projekcie w czasie budowy potrzebuję zmienić okna ze 150 x 150 na 120 x 120 i ścianę nośną z ciężkiej na lekką czyli zamiast suporeksu stelaż drewniany i gk czy zrobi to sam projektant i kierownik budowy czy muszę udać się do nadzoru budowlanego i przerabiać całe plany i czekać na kolejne pozwolenie

R&K
17-03-2012, 19:01
po 1 musisz miec zgode projektanta danego projektu
jeśli ja masz resztę robi kierownik budowy wpisem do dziennika budowy - omow to ze swoim kierbudem

zmiana okien z wiekszych na mniejsze - bez problemu
gorzej z tą ścianą nosną - sadzę że nie przejdzie - albo wymagac bedzie wykonania podciągu by wzmocnić ten odcinek

nightwalker24
17-03-2012, 19:22
jeśli chodzi o ścianę to dach jest na jetkach skręcanych jedna polać to 9,5 x 5 a ściana to miał by być podciag drewniany i steple na których bym zrobił ścianę
aha projektant i kierownik budowy u mnie to ta sama osoba za to że pokręcił plany zrobił coś nie tak jak chciałem to za grosze mam kierownika budowy

Blechert
17-03-2012, 21:37
R&K - kupiłem dom w starej dzielnicy Poznania. Poprzedni właściciel go rozbudował i obłożył styropianem 10cm. Porównuję mieszkanie w tym domu do domu moich rodziców i dziadków. Tam zawsze mieszkało się przyjemnie mimo ogrzewania na węgiel i braku styropianu. Tam są po prostu grube ściany nawet bez luki powietrznej o której pisałem wcześniej. U mnie mimo wygodnego ogrzewania na gaz i styropianu nie jest tak przyjemnie od stycznia do marca. Mimo wietrzenia i zawsze otwartego okna w trakcie gotowania obiadu, w domu czuję odrobinę wilgoci jakby wymieszanej z grzybem. Ojciec mówi, że mam zbyt wrażliwy nos, bo on nic nie czuje w powietrzu. Ja wyczuwam różnice. Latem mieszka się dobrze, ale zimą gorzej.
Gdybym budował od zera, zbudowałbym dom inaczej.
Ostatnio widzę w dzielnicy taką tendencję, że ludzie kupują całkiem dobrze wyglądające domy. Burzą i budują od nowa.

bitter
18-03-2012, 07:28
Ostatnio widzę w dzielnicy taką tendencję, że ludzie kupują całkiem dobrze wyglądające domy. Burzą i budują od nowa.

No to super ekonomiczne podejście do inwestycji w dom ;-)

surgi22
18-03-2012, 07:57
R&K - kupiłem dom w starej dzielnicy Poznania. Poprzedni właściciel go rozbudował i obłożył styropianem 10cm. Porównuję mieszkanie w tym domu do domu moich rodziców i dziadków. Tam zawsze mieszkało się przyjemnie mimo ogrzewania na węgiel i braku styropianu. Tam są po prostu grube ściany nawet bez luki powietrznej o której pisałem wcześniej. U mnie mimo wygodnego ogrzewania na gaz i styropianu nie jest tak przyjemnie od stycznia do marca. Mimo wietrzenia i zawsze otwartego okna w trakcie gotowania obiadu, w domu czuję odrobinę wilgoci jakby wymieszanej z grzybem. Ojciec mówi, że mam zbyt wrażliwy nos, bo on nic nie czuje w powietrzu. Ja wyczuwam różnice. Latem mieszka się dobrze, ale zimą gorzej.
Gdybym budował od zera, zbudowałbym dom inaczej.
Ostatnio widzę w dzielnicy taką tendencję, że ludzie kupują całkiem dobrze wyglądające domy. Burzą i budują od nowa.
Niemożliwe kupiłeś i mieszkasz w domu ocieplonym styropianem ?????? Przecież w myśl Twoich teorii styropian to całe zło, a Ty za łom nie chwytasz , stropianu nie zrywasz , Panie blechert co się z twą sławą styropianożercy zrobiło ??? PS ratuj mury bo się duszą, ( nie mogą oddychać ) :lol2:

cronin
18-03-2012, 08:02
Stare domy są zazwyczaj położone na fajnych działkach, więc nie dziwne że ludzie kupują, a że burzą, też mnie nie dziwi. Taki dom to kot w worku, z reguły zero izolacji przeciwwilgociowej, zwichrowana więźba i inne kwiatki. Nawet jak z zewnątrz wygląda dobrze. Trzeba mieć duuużo determinacji żeby to doprowadzić do stanu użyteczności i sporo kasy. Wbrew pozorom łatwiej i lepiej postawić nowy, a niewiele drożej.

julo23
18-03-2012, 08:58
Witam wszystkich, dużo postów przybyło od stycznia. Przyznam się że tylko połowę dałem radę przeczytać.

My już kopiemy pod piwnice. Yupi !!!
Działka na lekkim stoku ze spadkiem na ogród na południe. Dom cały praktycznie podpiwniczony (bez podpiwniczenia pod garażem) więc ziemi będzie sporo.
Wykorzysta sie na pewno i wyrówna działkę troche.

Mam już zamówioną stal na fundamenty.
Dachówka Nelskamp już jedzie z DE.
Drzewo na wieźbę już zazaliczkowane w tartaku.
Ekipy umówione.
Czekamy aż sobie koparka da radę. Bo wykop na ponad 3 metry, w glinie. Zobaczymy jak będzię z aurą.
Zastanawiam się jeszcze na ścianami, chyba weźmiemy Porotherme 30.
Czeka mnie jeszcze zakup bloczków betonowych i garażu blaszaka. Chyba kupię nowy garaż, choć mi sie to nie usmiecha i bede go musiał poźniej odsprzedać.
Pozdrawiam wszystkich!!

milina
18-03-2012, 11:10
witaj panda ;-) myślę podobnie ->trawy siać nie ma sensu http://cosgan.de/images/midi/froehlich/d025.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php) co do adaptacji projektu, to każdy projekt musi być zaadaptowany do tych warunków które wam wydadzą na piśmie z gminy. Architekt dostosuje do działki fundamenty itd itd. Adaptując projekt możesz zmiany które są dozwolone odnoścnie danego projektu,dostosowując go w ten sposób do wlasnych potrzeb ;) Natomiast humus to jest warstwa ziemi którą trzeba zebrać przed rozpoczęciem domu. Ale najpierw musicie zdobyć pozwolenie na budowe, wystąpić o zgłoszenie rozpoczęcia budowy i wtedy wzywacie geodetę i wyznaczanie dom, a potem ściągacie humus. Jakoś tak to jest ;-)
A co do przyłączy to macie wszystkie papiery z umowami które z energetyką,wodociągami i gazownią musicie podpisać do 2lat od wydania? ;)
Znalazłam sobie moje zapiski z okresu papierologii i takie cuś zapisywalam :p

*projekt działki (mapa opiniodawcza)
*kopia mapy opiniodawczej
*wniosek o wydanie wypisu i wyrysu miejscowego planu zagospodarowania (50zł)
*wniosek o wydanie warunków przyłączeniowych - wodociągi
* wniosek o warunki przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej
* wniosek o warunki przyłączenia do sieci energetyczneja
*wniosek o ustalenie warunków zabudowy (gdy nie ma przestrzennego zagospodarowania)
* kupno projekt domu
* mapa do celów projektowych (geodeta - potrzebny projekt zagospodar. terenu i mapa opiniodawcza)
*adaptacja projektu (znaleźć architekta do adaptacji projektu i sporządzenia projektu zagospodarowania terenu)
*wniosek o zgodę na założenie przyłącza (i tu dołączyć plan geodezyjny działki, dokument poświadczający, że jesteśmy właścicielami działki, projekt przyłącza, który wymagał uzgodnienia w tzw. ZUDP- Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej)
*wniosek o pozwolenie na budowę (urząd ma 65dni)



O tak teraz doceniam media w działce. My na podłaczenia wydamy lekką ręką ponad 10 tysięcy:o

my to samo! a ile metrów od drogi macie działkę? my 60.... ;)

dziuby ale macie fajnie! ciekawe kiedy ruszycie :)

marta&robert
18-03-2012, 12:17
he, he :lol2: Kłóćmy się, kłóćmy! Ja się znakomicie bawię zdobywając wiedzę budowlaną w taki sposób - tj czytając takie posty! A pan blerchert to mistrz świata, po prostu! I bez komentarza. :rotfl:

My wczoraj zaczęliśmy działać na działce, więc chyba założę dziennik budowy :) Na razie usunęliśmy trzy drzewa, i to co zobaczyliśmy pod nimi nie było fajne.... Mamy wodę na głębokości 20 - 30 cm, jakaś masakra po prostu. Zastanawiam się co z fundamentami. Przecież tu się nawet nie da nic wykopać, bo wszystko od razu zaleje/ podmyje woda. Czyżby płyta była najrozsądniejszym rozwiązaniem? Poradźcie proszę, i powiedzcie mi jak można wyliczyć koszt wylania płyty i postawienia fundamentów (to drugie to pewnie da się wyczytać z porjektu, ale jeśli chodzi o płytę to nie mam pojęcia). I czy każda ekipa potrafi zrobić płytę fundamentową?

Arturo72
18-03-2012, 12:39
My wczoraj zaczęliśmy działać na działce, więc chyba założę dziennik budowy :)
No jak najbardziej dziennik budowy się nada :)
Wykonanie płyty fundamentowej nie powinno stanowić problemu dla żadnej ekipy potrafiącej budować wg projektu ;)
W projekcie jest wszystko,czarno na bialym i wg mnie jest prostsza w wykonaniu niż ławy fundamentowe.
Płytę można prosto wyliczyć.
Podstawa to powierzchnia zabudowy,na tym się trzeba opierać.
Orientacyjnie,jeśli są normalne warunki gruntowe to płyta ma grubość 20cm i zbrojona jest prętem fi8 lub fi10mm dwupoziomowo w oczkach co 15cm.
I teraz pow.zabudowy*0,2m=m3 betonu potrzebnego na płytę a zbrojenie (szer/0,15+dł/0,15)*2=ilość prętów potrzebnych do zbrojenia i to *masa 1kg pręta da nam ilość stali potrzebnej na płytę.
Styropian podobnie jeśli będzie to 20cm to pow.zabudowy*0,2m=m3 styropianu potrzebnego pod płytę.
Jeśli chodzi o podsypkę to zależy jak wysoko posadowiona będzie płyta,uzupełnienie humusu to pow.zabudowy*0,4m=m3 podsypki i to*cena m3 podsypki :)

marta&robert
18-03-2012, 12:46
Jejku! Dzięki za te wszystkie wzory! Normalnie bym Cię ucałowała!:lol::oops:
A czy jest jakiś wątek o fundamentach na forum? Bo ja nie mogę znaleźć.

Arturo72
18-03-2012, 12:50
Jejku! Dzięki za te wszystkie wzory! Normalnie bym Cię ucałowała!:lol::oops:
A czy jest jakiś wątek o fundamentach na forum? Bo ja nie mogę znaleźć.

:oops:
Normalnie żona będzie zazdrosna ;)
Wątek o płycie fundamentowej:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-płyta-fundamentowa
Ogólnie o fundamentach:
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?57-Fundamenty-i-piwnice

marta&robert
18-03-2012, 12:56
Jeszcze raz wielkie dzięki!

P.S. I pozdrowienia dla żony ;)

18-03-2012, 15:18
Słuchajcie...... a jak WY budujecie?? Kredyt?? (wiem wiem, że wątki kredytowe są w innych tematach na forum- ale tak z czystej ciekawości). Ciężko było Wam otrzymać kredyt??? Na jakie warunki przystaliście??
Poza tym czy ktoś z Was miał taką sytuację, że brał kredyt na część budowy a resztę dokańcza np ze sprzedaży mieszkania bądź innej nieruchomości??

Troszka
18-03-2012, 16:03
Witam:) W grudniu dostaliśmy pozwolenie na budowę (czekaliśmy od maja 2011). W styczniu zaczęte wykopy, a na chwilę obecną mamy małą piwniczkę oraz podłogę na parterze:rolleyes: Od jutra ruszają czerwone bloczki. Wolę nie myśleć o dacie końca budowy, narazie wszystko idzie z palanem. Może tylko wydatki jakieś większe, niż się spodzewałam:sick: Pozdrawiam wszystkich budujących!!

cuby124
18-03-2012, 16:24
Do Pandy: my z mężem mamy kredyt na budowę a potem sprzedamy mieszkanie na wykończenie. Kredyt podzielony na kilka transz i aby dostać ostatnią musimy mieć już akt notarialny sprzedania mieszkania - wymóg banku (musimy mieć zapewnione pieniądze na dokończenie budowy.). Bank nam ustalił, że mamy dwa lata na oddanie budynku do użytkowania, myślimy się wyrobić w 1,5.

lilly20
18-03-2012, 16:25
Od jutra zaczynamy stawiać mury hurrrra :) Płyta pięknie sie związała, teren troszeczkę uporządkowany po wielkim zasypywaniu ( 320t piasku weszło w fundamenty :) )koparkowy miał co robić ;) Korzystamy już z naszego prądu i niebawem będziemy mieli wodę... W piątek nazwozili piachu, paletę cementu oraz mnóstwo porothermu. Chyba czas zakładać dziennik budowy i wrzucić kilka fotek :) Pogoda ma sprzyjać cały tydzień, to zapewne do końca tygodnia będziemy mieć pierwszy strop zalany.

lilly20
18-03-2012, 16:29
Acha i jeszcze zapomniałam się pochwalić, mamy już zakupioną dachówkę :)

milina
18-03-2012, 16:39
fajnie macie że już wszyscy powoli ruszacie :D
my czekamy do czerwca :)




My wczoraj zaczęliśmy działać na działce, więc chyba założę dziennik budowy :) Na razie usunęliśmy trzy drzewa, i to co zobaczyliśmy pod nimi nie było fajne.... Mamy wodę na głębokości 20 - 30 cm, jakaś masakra po prostu.
o kurcze.. niestety nie pomogę bo znam się na tym jak.. ;)
my wczoraj też kopaliśmy drzewka ale na szczęście od głębokości 30cm odkryliśmy już czysty piach

i nie romansować tu :p

kalina11
18-03-2012, 17:02
Żeby dostać PnB musiałaś mieć mapki bo tam wrysowuje się budynek i ogólny plan zagospodarowania działki.

Przecież wczesniej pisałam, że mapki miałam już od dawna zrobione, przeczytaj wczesniejsze wpisy.

Wczoraj chciałam posadzić brzózki na działce i podczas kopania myślałam, że natrafiłam na kamień, a okazało sie, że na gł. 10cm jest zamarznięta ziemia, ale na szczęście znalazłam miejsce od str. południowej gdzie nie było tego problemu, to jedna z zalet posiadanie dużej działki, można ją zagospodarować, przynajmniej częsciowo, jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

18-03-2012, 19:20
Witam:) W grudniu dostaliśmy pozwolenie na budowę (czekaliśmy od maja 2011). W styczniu zaczęte wykopy, a na chwilę obecną mamy małą piwniczkę oraz podłogę na parterze:rolleyes: Od jutra ruszają czerwone bloczki. Wolę nie myśleć o dacie końca budowy, narazie wszystko idzie z palanem. Może tylko wydatki jakieś większe, niż się spodzewałam:sick: Pozdrawiam wszystkich budujących!!


troszka- tyle trzeba czekać na pozwolenie

18-03-2012, 19:21
Do Pandy: my z mężem mamy kredyt na budowę a potem sprzedamy mieszkanie na wykończenie. Kredyt podzielony na kilka transz i aby dostać ostatnią musimy mieć już akt notarialny sprzedania mieszkania - wymóg banku (musimy mieć zapewnione pieniądze na dokończenie budowy.). Bank nam ustalił, że mamy dwa lata na oddanie budynku do użytkowania, myślimy się wyrobić w 1,5.

cudy124 jaki Bank Wam dał takie warunki czy może PKO S A?? jeśli można wiedzieć ile wzieliście tego kredytu i jakie raty??

antek 01
18-03-2012, 19:22
Umowa z wykonawcą



Witam wszystkich,
Jestem nowy na forum, wkrótce rozpoczynam budowę domu i potrzebuje porady odnośnie umowy z wykonawcą
Znalazłem solidną i renomowaną firmę budowlaną uzgodniliśmy zakres prac jaki ma być wykonany, termin zakonczenia
robót i wartość wynagrodzenia dla wykonawcy. Pytając o umowę usłyszałem że niema takiej konieczności, że teraz się tak nie praktykuje, że ewentualnie możemy podpisać coś dla świętego spokoju. Firma jest lokalnie uznana i niema powodów dopatrywać się czegoś złeg ole sam niewiem. Zależy mi na dobrej współpracy czekam na podpowiedzi

marta&robert
18-03-2012, 19:28
Słuchajcie...... a jak WY budujecie?? Kredyt?? (...)
Poza tym czy ktoś z Was miał taką sytuację, że brał kredyt na część budowy a resztę dokańcza np ze sprzedaży mieszkania bądź innej nieruchomości??

My tak zamierzamy, ale w odwrotnej kolejności, tzn. najpierw wykorzytsać fundusze, a dopiero gdy braknie wziąć kredyt. Za jakiś czas będzie nam też łatwiej o kredyt (pracuję od niedawna).




i nie romansować tu :p

No! Lepsze to od kłótni! :lol2: Zrobiło się wesoło chociaż ;)

18-03-2012, 19:33
Marta Robert heh to macie "wygrane" bo większość banków właśnie taką kolejność wymaga. My niestety prócz dzialeczki nie mamy nic:( ale i tak wierzę ze uda się nam. Mam nadzieję ze bank udzieli nam kredyt na SS przy czym z zastrzeżeniem, że sprzedamy mieszkanie na wykonczenie.

Troszka
18-03-2012, 19:42
troszka- tyle trzeba czekać na pozwolenie

Do pandy: Niestety, my tyle czekaliśmy. Mowa była o 2 miesiącach, i tak się przeciągnęło. Dom budujemy na obszarze Natura 2000, dlatego dużo instytucji musiało wydać pozwolenie. M.in. Ochrona Środowiska. Nawiązując do innego twojego pytania, odnośnie kredytu. Kredytu nie mamy, bo działka rekreacyjna. Mieszkania nie możemy sprzedać, bo nie minęło 5 lat:mad: LICZYMY NA Cud!!! Ale co tam, do odważnych świat należy:lol2: Pomyślimy o tym jutro:confused:

18-03-2012, 19:52
Do pandy: Niestety, my tyle czekaliśmy. Mowa była o 2 miesiącach, i tak się przeciągnęło. Dom budujemy na obszarze Natura 2000, dlatego dużo instytucji musiało wydać pozwolenie. M.in. Ochrona Środowiska. Nawiązując do innego twojego pytania, odnośnie kredytu. Kredytu nie mamy, bo działka rekreacyjna. Mieszkania nie możemy sprzedać, bo nie minęło 5 lat:mad: LICZYMY NA Cud!!! Ale co tam, do odważnych świat należy:lol2: Pomyślimy o tym jutro:confused:


Cuda się zdarzają?? no powiedz , że tak bo ja też w to wierzę, czy to nie jest trochę tak, że najważniejsze to chcieć.....

R&K
18-03-2012, 20:01
. Mieszkania nie możemy sprzedać, bo nie minęło 5 lat:mad: LICZYMY NA Cud!!! Ale co tam, do odważnych świat należy:lol2: Pomyślimy o tym jutro:confused:

a to niby dlaczego ??? jesli sprzedasz płacisz podatek , ale jesli wydasz środki w ciagu 2 lat na tzw cele mieszkaniowe podatku nie placisz

czy oto Ci chodzilo ??? o taki cud ??

olivette
18-03-2012, 20:11
Witam serdecznie. Chciałabym rozbudować balkon (blok, wspólnota mieszkaniowa). Opiszę jak to wygląda. Mieszkańcy parterów poszerzyli swoje balkony o garaże stojące przy bloku. Przez co zyskali dość duze tarasy. Mieszkam na I piętrze, a powierzchnia pod moim balkonem jest wolna i nie ma mieszkania w tym miejscu (garaż wystaje). Jedynymi osobami zainteresowanymi tą powierzchnią mogliby być mieszkańcy parteru, (rozszerzyli balkon o jeden dach garażu, mogliby o drugi- oby nie chcieli..) oraz ja. Zatem co trzeba było zrobić, aby móc zamontować schody na ów wolny dach, jak zagospodarować. Czy musiałoby być zezwolenie miasta na budowę ? Czy wystarczy dogadać się ze spółdzielnią..? Wiadomo, trzeba byłoby ściąć barierkę balkonu, zamontować schody etc. To jest znaczna ingerencja, ale jaka opłacalna dla mieszkańca - miejsce na grill, roślinki w doniczkach. Pomóżcie !