PDA

Zobacz pełną wersję : Do rozpoczynających budowę wiosną 2012



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Tomasz Antkowiak
18-03-2012, 20:18
I teraz pow.zabudowy*0,2m=m3 betonu potrzebnego na płytę a zbrojenie (szer/0,15+dł/0,15)*2=ilość prętów potrzebnych do zbrojenia i to *masa 1kg pręta da nam ilość stali potrzebnej na płytę.



az mi glupio poprawiac kolege Alfiste ale chyba mialo byc: "*masa 1mb preta" ? choc wydaje mi sie jednak latwiej pret kupowac na mb, bo to jakby nie kombinowac dla przecietnego zjadacza chleba bardziej intuicyjna jednostka anizeli waga, choc defacto wlasnie na kg pret przelicza nam na fv :)

pozdrawiam!

Tomasz Antkowiak
18-03-2012, 20:20
Słuchajcie...... a jak WY budujecie?? Kredyt?? (wiem wiem, że wątki kredytowe są w innych tematach na forum- ale tak z czystej ciekawości). Ciężko było Wam otrzymać kredyt??? Na jakie warunki przystaliście??
Poza tym czy ktoś z Was miał taką sytuację, że brał kredyt na część budowy a resztę dokańcza np ze sprzedaży mieszkania bądź innej nieruchomości??

my mamy juz 1 kredyt hipoteczny na mieszkanie (ktore notabene przestalismy zamieszkiwac :)) wiec budujemy "za swoje" na razie, a na potem mamy "chytry plan" ale o tym jakby cos na priva :)

Troszka
18-03-2012, 21:20
a to niby dlaczego ??? jesli sprzedasz płacisz podatek , ale jesli wydasz środki w ciagu 2 lat na tzw cele mieszkaniowe podatku nie placisz

czy oto Ci chodzilo ??? o taki cud ??

Też tak myślałam!!!:sick: Niestety, jak działka rekreacyjna, to i pozwolenie na dom rekreacyjny. Ja tam zamierzam mieszkać, ale kogo to obchodzi, nazwa nie taka i już. Środków ze sprzedaży mieszkania niestety nie można przeznaczyć na budowę domu REKREACYJNEGO. podatek 19%, to ponad 25 tys...... NIE MOGĘ TEGO PRZEŁKNĄĆ!!!! Więc budujemy Z DNIA NA DZIEŃ!!!! :rolleyes:

Blechert
18-03-2012, 22:03
Antek 01 - reputacja firmy budowlanej ma dużo większe znaczenie niż papiery, ale i tak trzeba doglądać robót najlepiej każdego dnia. I trzeba umawiać się na konkretne kwoty, bo przy otwartym kosztorysie można rozminąć się w oczekiwaniach. W budowlance zawsze są prace dodatkowe. Najlepiej wyceniać natychmiast, inaczej może być niefajnie.

Arturo72
18-03-2012, 22:06
az mi glupio poprawiac kolege Alfiste ale chyba mialo byc: "*masa 1mb preta" ?
No oczywiście tak miało być,przeklikanie to było ;)

lilly20
19-03-2012, 09:17
Umowa z wykonawcą



Witam wszystkich,
Jestem nowy na forum, wkrótce rozpoczynam budowę domu i potrzebuje porady odnośnie umowy z wykonawcą
Znalazłem solidną i renomowaną firmę budowlaną uzgodniliśmy zakres prac jaki ma być wykonany, termin zakonczenia
robót i wartość wynagrodzenia dla wykonawcy. Pytając o umowę usłyszałem że niema takiej konieczności, że teraz się tak nie praktykuje, że ewentualnie możemy podpisać coś dla świętego spokoju. Firma jest lokalnie uznana i niema powodów dopatrywać się czegoś złeg ole sam niewiem. Zależy mi na dobrej współpracy czekam na podpowiedzi

Uważam, że podpisanie umowy to konieczność! Nawet jeżeli firma się cieszy dobrą renomą to trzeba mieć ograniczone zaufanie!!! Co masz na papierze to masz na papierze i nikt się niczego nie wyprze. Rozmawialiśmy z wieloma firmami przed budową, tylko jedna na kilka nie chciala podpisać umowy, dla innych to był standard! Jak Ci zależy na dobrej współpracy i nie chcesz się z nikim kłócić podpiszcie ''coś''. Pozdrawiam :)

marta&robert
19-03-2012, 13:20
Marta Robert heh to macie "wygrane" bo większość banków właśnie taką kolejność wymaga. My niestety prócz dzialeczki nie mamy nic:( ale i tak wierzę ze uda się nam. Mam nadzieję ze bank udzieli nam kredyt na SS przy czym z zastrzeżeniem, że sprzedamy mieszkanie na wykonczenie.
Zapewniam Cię, że wcale nie jest tak różowo. Pieniędzy swoich nie mamy, możemy liczyć tylko na pomoc rodziców, a co do zdolności kredytowej, to nasze zarobki dzieli się przez 5, więc możesz się domyślić jaka jest ta zdolność przy pensjach sporo poniżej średniej krajowej.. My po prostu NIE MAMY zdolności kredytowej na kredyt, który pozwoliłby sfinansować budowę domu w całości i tyle. :)
No i chyba macie mieszkanie, a nie nic ;) Głowa do góry. Chyba nie jest tak, jak piszesz, że banki preferują taką kolejność. Większośc moich znajomych brała kredyt na budowę, a nie dokończenie budowy. Zabezpieczenie w obu przypadkach jest takie samo (ważne są dochody, a nie wartość domu, bo to z pensji będziesz płacić raty), chodzi tylko o to, że gdy bierzesz na dokończenie, to bank może Ci pożyczyć mniej, bo już część domu stoi. A banki nie pożyczają mniej niż realnie potrzeba na budowe. Więc jeśli masz słabą zdolność kredytową to nie dostaniesz na budowę, ale możesz dostać na dokończenie. Nie wiem czy pisze to składnie. :roll:

Kurdybanek
19-03-2012, 13:32
Mieszkania nie możemy sprzedać, bo nie minęło 5 lat:mad: LICZYMY NA Cud!!! Ale co tam, do odważnych świat należy:lol2: Pomyślimy o tym jutro:confused:

Jeżeli byliście zameldowani w tym mieszkaniu min. 12 miesięcy to też jesteście zwolnieni od podatku przy jego sprzedaży.

Blechert
19-03-2012, 13:35
Lilly20 - osobiście najbardziej lubię takich inwestorów, którzy prowadzą własny zeszyt. Wpisują tam ustalenia/towary na dany dzień i za ile to ma być robione. Sam kosztorys/umowa to zwykle za mało. Zwłaszcza gdy inwestor ma wyobraźnię i stale chce coś nowego, co akurat wymyślił:)

aksamitka
19-03-2012, 13:38
Jeżeli byliście zameldowani w tym mieszkaniu min. 12 miesięcy to też jesteście zwolnieni od podatku przy jego sprzedaży.

tylko dla nieruchomości nabytych do 31.12.2008, od 2009 roku ulga meldunkowa została zniesiona

Esiak
19-03-2012, 13:39
Jeżeli byliście zameldowani w tym mieszkaniu min. 12 miesięcy to też jesteście zwolnieni od podatku przy jego sprzedaży.
z ulgi meldunkowej można skorzystać tylko wtedy, gdy mieszkanie było zakupione w latach 2007-2008...

Kurdybanek
19-03-2012, 13:56
To stąd mam tą informację, bo ja kupiłam mieszkanie w 2007

R&K
19-03-2012, 15:33
ktoś pisał wczoraj chyba że po wykopaniu dołków okazało się że ma dość mokro na działce

polecam wykopanie wielkiego dołka ok 2x2x2 m który będzie ściągał wodę z działki
a z dołka za pomocą pompy 1x dziennie lub częściej w razie potrzeby wypompowuje się wodę gdzieś dalej ... do rowu, kanalizacji etc ... gdzie się da byle się jej pozbyć z działki

yureq
19-03-2012, 15:55
Małe pytanko dotyczące ogrodzenia. Jak rozumiem budowa ogrodzona być musi. Ale właśnie się*zastanawiam co jest sesnowniejszym rozwiązaniem.
Mam dwa pomysły:
a) ogrodzić prowizorycznie tylko teren na którym będzie budowa i jak się skończy to zrobić porządnie ogrodzenie całości,
b) zrobić ogrodzenie całej działki porządnie z 3 stron + prowizoryczna brama, którą zastąpić docelową po zakończeniu budowy.
W sumie docelowo wychodzi mi ok. 150 m ogrodzenia (26x50), więc koszt się*robi duży.
Czy ktoś, kto ma już*tą decyzję za sobą może mi coś doradzić?
Pozdrawiam,
Jurek

Marzena i Rafał
19-03-2012, 16:30
Czy ktoś buduje ściany z wienerbergera 30 P+W bo my zaczęliśmy i mamy problem tzn. mąż mi nabił klina i rozmyślamy na ten temat - pióro-wpust łączy się na zaprawę góra, dół i niestety w niektórych miejscach u nas murarz zostawił szpary na połączeniach bocznych /nie dokładnie przylegają do siebie/ - no nie takie na wylot ale mój mały :o) palec wejdzie. Murarz twierdzi, że po ociepleniu nie będzie żadnego problemu ale boimy się, że będzie wiało lub przemarzało w tym miejscu - czy trzeba te miejsca uszczelnić jakąś pianką czy to zostawić ??? Pomóżcie bo człowiek ostatnie grosiki zbierał aby budować i na każdym kroku jakieś problemy :o(

R&K
19-03-2012, 16:35
Małe pytanko dotyczące ogrodzenia.

wybierz to co tańsze lub to na co masz ochotę i czas na tym etapie ...
ja nie robiłem żadnego ogrodzenia bo buduje się na odludziu ...


Czy ktoś buduje ściany z wienerbergera 30 P+W bo my zaczęliśmy i mamy problem tzn. mąż mi nabił klina i rozmyślamy na ten temat - pióro-wpust łączy się na zaprawę góra, dół i niestety w niektórych miejscach u nas murarz zostawił szpary na połączeniach bocznych /nie dokładnie przylegają do siebie/ - no nie takie na wylot ale mój mały :o) palec wejdzie. Murarz twierdzi, że po ociepleniu nie będzie żadnego problemu ale boimy się, że będzie wiało lub przemarzało w tym miejscu - czy trzeba te miejsca uszczelnić jakąś pianką czy to zostawić ??? Pomóżcie bo człowiek ostatnie grosiki zbierał aby budować i na każdym kroku jakieś problemy :o(

za szczelność i ciepło odpowiada warstwa ocieplenia
oczywiście taka szczelina będzie małym mostkiem wiec do wypełnienia czymś o parametrach najbardziej zbliżonych do pustaka lub lepszych

Marzena i Rafał
19-03-2012, 17:02
czy pianka taka do uszczelniania okien będzie odpowiednia czy szukać czegoś innego ??

annaka
19-03-2012, 17:05
Czy ktoś z obecnych ma jakieś doświadczenie/wiedzę na temat dachówki ceramicznej Creaton (konkretnie Creaton Balance czarna anagabowana)? Warto zakupić czy raczej szukać czegoś innego:cool: Będę wdzięczna za wszelkie opinie i sugestie, musimy szybko podjąć decyzję czy kupujemy akurat tą (trafia się nam korzystna 'okazja' cenowa ale musimy podjąć decyzję natychmiast, choć z drugiej strony i tak jest to model który wybraliśmy jakiś czas temu na nasz:D)

R&K
19-03-2012, 17:17
tak może być pianka do okien

Marzena i Rafał
19-03-2012, 17:22
Dzięki serdeczne :) będę spała spokojniej - pozdrawiam

bitter
19-03-2012, 17:33
Małe pytanko dotyczące ogrodzenia. Jak rozumiem budowa ogrodzona być musi. Ale właśnie się*zastanawiam co jest sesnowniejszym rozwiązaniem.
Mam dwa pomysły:
a) ogrodzić prowizorycznie tylko teren na którym będzie budowa i jak się skończy to zrobić porządnie ogrodzenie całości,
b) zrobić ogrodzenie całej działki porządnie z 3 stron + prowizoryczna brama, którą zastąpić docelową po zakończeniu budowy.
W sumie docelowo wychodzi mi ok. 150 m ogrodzenia (26x50), więc koszt się*robi duży.
Czy ktoś, kto ma już*tą decyzję za sobą może mi coś doradzić?
Pozdrawiam,
Jurek

Jurek zrób płot za 400zł taki jak ja. Dzień pracy dla dwóch osób i płot stoi. Po zakończeniu budowy kołki spalę a siatkę przeznaczę na zbrojenie posadzki do drewutni ;-)

A płot wygląda tak http://desmond.imageshack.us/Himg192/scaled.php?server=192&filename=014sfs.jpg&res=medium

aksamitka
19-03-2012, 18:30
my mamy ogrodzone siatka leśną

Atlanta
19-03-2012, 18:48
Bitter skąd wziąłeś moje ogrodzenie :D My tak mamy cały przód, boki i tył się robią i będą ostateczne z normalnych słupków.

Troszka
19-03-2012, 19:22
Jeżeli byliście zameldowani w tym mieszkaniu min. 12 miesięcy to też jesteście zwolnieni od podatku przy jego sprzedaży.

Przepisy meldunkowe dotyczą zakupu mieszkania w 2007 i 2008 (chyba dobrze pamiętam). Wtedy meldunek na 1 rok zwalnia od zapłaty podatku. Mam mieszkanie od 2009, więc te przepisy mnie nie dotyczą:(

hetman77
19-03-2012, 20:04
Witam wszystkich,

Mamy w planie zacząć od czerwca, na razie papierologia + wyceny i wybór materiałów. Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia!

pukul
19-03-2012, 20:56
kilka spraw "bliskich" mojemu sercu :)
1. sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat - zależy od decyzji urzędników :( moja pani... stwierdziła, że mogę nie płacić zwrotu gminie jeżeli wydam te pieniądze na "zakup lokalu o charakterze mieszkaniowym" czyli budowa się nie liczy bo to nie zakup... walka o interpretacje trwa już rok. siostra w innej gminie sprzedała bez problemów ze strony gminy.
2. wzięliśmy kredyt na część budowy, wypłacony ma być w ciągu roku od pierwszej transzy - ale nie musimy wybrać całości, tyle ile "zdążymy" przez rok to wydamy i od tego płacimy odsetki. zamierzamy więc wziąć jakieś 60 % a resztę ze sprzedaży mieszkania. z bankiem mamy się rozliczyć w ciągu 3 lat... więc spoko... chyba :)

milina
20-03-2012, 10:12
yureq my zrobiliśmy ogrodzenie z 3 stron (tył i boki),a cały przód zostawiliśmy nie ogrodzony

bitter elegancki płot :D też mielismy taki robić ;)

hetman witam kraków (my z olkusza ;) ) i również zaczynamy w czerwcu!

Be-be-be
20-03-2012, 11:30
Czy orientuje sie może ktos czy za zakup stali mozna otrzymac zwrot podatku?


A tak z innej beczki dzis juz przyjechal do mnie strop, jutro zaczyna sie ukladanie :D Kurcze robota idzie dość szybko a pieniadze z transzy topnieja niczym lód w tropikach ;)

Esiak
20-03-2012, 12:19
Czy orientuje sie może ktos czy za zakup stali mozna otrzymac zwrot podatku?

za stal vat możesz odzyskać...

lilly20
20-03-2012, 13:32
Czy orientuje sie może ktos czy za zakup stali mozna otrzymac zwrot podatku?


A tak z innej beczki dzis juz przyjechal do mnie strop, jutro zaczyna sie ukladanie :D Kurcze robota idzie dość szybko a pieniadze z transzy topnieja niczym lód w tropikach ;)

Do nas też dzisiaj przyjedzie strop, chłopcy ściany zewnętrzne wymurowali w dwa dni :wave: jutro robią wewnętrzne :) pracują jak torpedy, dzisiaj nawet nie byłam w stanie ich zliczyć, chyba z 10 pracowało. W przyszłym tygodniu zalewamy strop nr 1. Robimy przerwę do połowy czerwca i lecimy dalej ;) O kasie to już nawet nie wspominam, nie wiem gdzie znikneła i czemu tak szybo ?! Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Atlanta
20-03-2012, 13:49
A u nas złe wieści:mad: Pani w urzędzie uświadomiła mnie że nie mogę rozpocząć budowy mając prawomocne pozwolenie na budowę, ostemplowany dziennik, zatwierdzony projekt zjazdu w drogownictwie i w zud. Musze jeszcze składać pozwolenie na budowę zjazdu. Czyli z miesiąc może dłużej sobie poczekam :mad:

R&K
20-03-2012, 13:56
ale mozesz czynic przygotowania do budowy , czyli robic ogrodzenie, stawiac WC i garaz etc

Atlanta
20-03-2012, 14:05
To już zrobione :cool:

Be-be-be
20-03-2012, 14:33
Dzięki za info Esiak, co do papierologii to ciesze sie bardzo, ze mam to juz za soba, zreszta mnie za wiele nie interesowalo bo wszystko, albo prawie wszystko zalatwila za mnie pewna Pani, ktora zajmuje sie czyms takim. Musialam jedynie jezdzic, zeby cos odebrac badz podpisac i w sumie nawet duzo mnie ta usługa nie kosztowala. Teraz nadzorem zajmuje sie jej maz wiec tez nie mam sie czym martwic, fachowa firma :) Jak do tej pory mam jedynie zastrzezenie do hurtowni, w ktorej zamawiam materialy, poniewaz od poczatku zaminusowali u mnie glupim tekstem (a wydawalo mi sie ze powinni zabiegac o klienta-mylilam sie!) i na dodatek nie potraktowali mnie powaznie i zaczeli kurczaki na mnie fukac, co mi sie nie spodobalo wiec musialam sprowadzic ich na ziemie. Tak czy siak jeszcze do konca budowy daleko i niejednokrotnie ktos mnie z rownowagi wyprowadzi jeszcze, wiec pewnie zanim sie wprowadze bede znerwicowana i pewnie bedzie mnie musial chlop dac na terapie ;) heheheh trzymam kciuki za szybkie ukonczenie etapu: papierologia i rozpoczecie w niekrotkim czasie budowy :) pozdrawiam

mirzyn
20-03-2012, 15:57
Przepisy meldunkowe dotyczą zakupu mieszkania w 2007 i 2008 (chyba dobrze pamiętam). Wtedy meldunek na 1 rok zwalnia od zapłaty podatku. Mam mieszkanie od 2009, więc te przepisy mnie nie dotyczą:(
Podatek zapłacisz od tego co "zrobiłaś" na mieszkaniu. Jeżeli mieszkanie kupiłaś w 2009 za np. 200 tys. a teraz sprzedajesz za 210 tys. to 19% podatku płacisz od 10 tys. no chyba że masz faktury na remonty to wtedy koszty były większe i zapłacisz mniej.

R&K
20-03-2012, 16:10
najgorzej jest gdy sie mieszkanie otrzymuje w formie darowizny i sprzedaje - wtedy podatek od całej kwoty

gagu
20-03-2012, 16:53
Do MIRZYN
Odbierz wiadomości prywatne bo chyba nie przeglądasz.
Pozdrawiam

kalina11
20-03-2012, 17:35
A u nas złe wieści:mad: Pani w urzędzie uświadomiła mnie że nie mogę rozpocząć budowy mając prawomocne pozwolenie na budowę, ostemplowany dziennik, zatwierdzony projekt zjazdu w drogownictwie i w zud. Musze jeszcze składać pozwolenie na budowę zjazdu. Czyli z miesiąc może dłużej sobie poczekam :mad:

Jutro chcę składać zawiadomienie o rozp. budowy,nie wiedziałam, że dziennik musi być ostemplowany i kto go stępluje. Mój architekt przygotował projekt domu wraz z projektem zjazdu oraz przydom. oczyszczalni ścieków i na pozwolenie czekałam niecały tydzień od złożenia.

Powodzenia i trzymam kciuki.

aksamitka
20-03-2012, 17:48
dziennik stempluje Starostwo

Atlanta
20-03-2012, 17:54
Tak starostwo stempluje. Ja też dziś jechałam zgłosić rozpoczęcie budowy i byłam pewna że to ostatnia formalność na tą chwilę :D

nightwalker24
20-03-2012, 18:29
witam no ja to jeszcze tylko muszę dziennik budowy kupić i tablicę no i do starostwa i będę zaczynał

cuby124
20-03-2012, 19:32
do panda: mamy kredyt w pko bp. przy kwocie 300000 raty są ok. 1800 - stałe. Po zakończeniu budowy będziemy chcieli zmienić na malejące ale to dopiero jak będziemy mieszkać w domku bo obecnie oprócz kredytu mamy jeszcze mieszkanie na utrzymaniu i co się z tym wiąże - dość wysoki czynsz.

Blechert
20-03-2012, 19:34
Be-be-be - poważne traktowanie w hurtowni zależy od rzeczy z jaką przychodzisz. Niektórzy przychodzą. Mają wielkie gadane a na koniec okazuje się, że chodzi o 20 m2. Poważne tematy zaczynają się np. od 100m2. Wykonawcy jak i handlowcy uciekają przez maleńkimi klientami z wielkimi buziami.

cuby124
20-03-2012, 19:34
Do "troszka":Na sprzedaż mieszkania z tego co wiadomo nie trzeba czekać i płacić podatku pod warunkiem przeznaczenia tych pieniędzy na cele mieszkaniowe - ale się jeszcze gdzieś dopytajcie.

wwojteko
20-03-2012, 19:55
Witam wszystkich!
Ja planuję małą rozbudowę (dobudowa odrębnego wejścia, łazienki i kuchni) aby umożliwić odrębne korzystanie z pięterka :). Mam takie małe pytani może mi ktoś na nie odpowie. Dom jest na teściów, ja jestem tutaj zameldowany i tyle mam wspólnego z domem :P. Projekt rozbudowy jest na mnie czyli ja jestem inwestorem i teraz pytanie czy będę mógł się starać o częściowy zwrot vat za materiały budowlane?
1) Czy wogóle mi to w takiej sytuacji przysługuje?
2) Jak tak to czy mam brać FVAT na mnie czy na teścia?
3) Znajoma księgowa "postraszyła" mnie, że jakim cudem dostałem pozwolenie na budowę nie będąc właściciele / współwłaścicielem budynku... czy ma rację?

Jak ktoś coś wie na ten temat to proszę o odpowiedź.
Ps. Witam wszystkich na forum pierwszy raz <klania sie nisko az po same klepisko>

Esiak
20-03-2012, 20:02
Przepisy meldunkowe dotyczą zakupu mieszkania w 2007 i 2008 (chyba dobrze pamiętam). Wtedy meldunek na 1 rok zwalnia od zapłaty podatku. Mam mieszkanie od 2009, więc te przepisy mnie nie dotyczą:(
dla wszystkich tych, którzy chcą uniknąć płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości - mały poradnik MF (http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/ulotka-zbycie_nieruchom_2012.pdf)

Be-be-be
20-03-2012, 20:55
Do blechert.pl: drogi forumowiczu, odnosze wrazenie czytajac Twoje posty, ze jedynie potrafisz sie przechwalac badz szukasz zaczepki slownej.
Jesli chodzi o hurtownie to nie wszystkie niestety chca wspolpracowac kulturalnie z klientami. Widze,ze nalezysz do nich skoro olewasz malych klientow przychodzacych do Ciebie. Omijac Ciebie wielkim kolem nalezy zatem. Uwazam, ze kazdego klienta trzeba traktowac z nalezytym szacunkiem, czy to przychodzi z wielka czy tez z mala sprawa. A wielka buzie to zwykle ludzie maja wtedy kiedy tacy jak ty zaczynaja ich traktowac niekulturalnie, trzeba sie w koncu bronic.

jarko17
20-03-2012, 21:26
Witajcie!

Macie jakiś namiar na egzemplarz umowy pomiędzy Wykonawcą a inwestorem?
Z góry dzięki

hetman77
20-03-2012, 21:53
hetman witam kraków (my z olkusza ;) ) i również zaczynamy w czerwcu![/QUOTE]

Milina
prawie sąsiadami jesteśmy :) przyjdę cukier pożyczyć jak zabraknie ;-)

21-03-2012, 13:01
Słuchajcie..... czy ja kupowaliście projekt..to byliście pełni obaw, ale tak naprawdę pełni obaw w związku z tym czy w ogóle uda się Wam "TO" wybudować?????? Bo my tak mamy i się zastanawiamy czy to normalne????:)

Atlanta
21-03-2012, 14:00
Jasne że tak. Czasem nachodzą takie myśli. My jesteśmy świadomi tego że w końcu kasy nam braknie i będziemy się budować z bieżących dochodów. Wiemy też że wprowadzimy się do niewykończonego domu. Ale mamy o tyle dobrze że w zanadrzu jest mieszkanie do sprzedania. Ale to nie jest powód do zamartwiania się.

Grzaneczki
21-03-2012, 16:32
Witajcie
pozwolicie, że dołącze do wątku. My też zaczynamy budowę na wiosnę, tzn już zaczeliśmy. Mamy wytyczony budynek, wczoraj nam podłączyli prąd budowlany a jutro wjeżdza koparka. Mamy tygodniowa obsuwę, bo na działce jeszcze mokro i nie dało się kopać w zeszłym tygodniu, a mamy dom w połowie podpiwniczony więc jest sporo ziemi do wybrania.
milina my też jesteśmy z olkusza :)

R&K
21-03-2012, 16:44
Słuchajcie..... czy ja kupowaliście projekt..to byliście pełni obaw, ale tak naprawdę pełni obaw w związku z tym czy w ogóle uda się Wam "TO" wybudować?????? Bo my tak mamy i się zastanawiamy czy to normalne????:)

na samym samym początku - człowieka to wszystko przerasta - myśli sobie wezme 1 firmę - zapłacę i mam spokój oni wszystko za mnie zrobią ...
po 1,5 roku obcowania na FM i wybudowaniu swojego domu stwierdzam że to wszystko to "pic na wodę fotomontaż " nic trudnego - takie klocki lego dla dorosłych
odrobina wiedzy i czasu i spokojnie dom można samemu wybudować

aksuda
21-03-2012, 17:11
Ja zaczęłam się zastanawiać nad tematem jak podpisaliśmy umowę kredytową. Wcześniej to ja w naszym domu byłam osobą która bardziej ryzykowała a mąż twardo stąpał po ziemi, przy budownie naszego domu to jednak ja mam więcej obaw ale myślę ,że bierze się to z mojej małej wiedzy na ten temat. Dlatego jestem tu na forum. Zawsze ktoś coś doradzi podpowie i już człowiekowi raźniej . więc nie ma co się zamartwiać i dożyć do realizacji swoich marzeń. :cool:
W poniedziałek zaczynają nam stawiać ściany Huuuraaa:wave:

Grzaneczki
21-03-2012, 18:21
Ja tez dołączyłam do forum, bo w grupie zawsze raźniej. Mnie martwi coś innego. Mieliśmy do wyboru małą działkę blisko miasta albo dużą daleko od miasta. Zdecydowaliśmy się na tą pierwsza opcję, a teraz jak oglądam Wasze pokaźne działeczki to mi ża, że nasz taka mała i jak dom powstanie to będzie mało miejsca na podwórku. A póki co trzeba organizować wywóz ziemii z wykopów i nie ma miejsca na gromadzenie materiału. Cieszę sie bo mamy blisko "na budowe" a potem będzie blisko do pracy ale jakoś tak mi smutno, że mało miejsca. Co o tym myślicie??

bitter
21-03-2012, 18:24
Słuchajcie..... czy ja kupowaliście projekt..to byliście pełni obaw, ale tak naprawdę pełni obaw w związku z tym czy w ogóle uda się Wam "TO" wybudować?????? Bo my tak mamy i się zastanawiamy czy to normalne????:)

Ja w ogóle nie miałem obaw .... i musiałem sprzedać dom bo się przejechałem ;-)

Tomasz Antkowiak
21-03-2012, 19:43
Ja tez dołączyłam do forum, bo w grupie zawsze raźniej. Mnie martwi coś innego. Mieliśmy do wyboru małą działkę blisko miasta albo dużą daleko od miasta. Zdecydowaliśmy się na tą pierwsza opcję, a teraz jak oglądam Wasze pokaźne działeczki to mi ża, że nasz taka mała i jak dom powstanie to będzie mało miejsca na podwórku. A póki co trzeba organizować wywóz ziemii z wykopów i nie ma miejsca na gromadzenie materiału. Cieszę sie bo mamy blisko "na budowe" a potem będzie blisko do pracy ale jakoś tak mi smutno, że mało miejsca. Co o tym myślicie??


nasza ma 550m2 i daje rade :) owszem, po zdjeciu humusu, ustawieniu czesci materialow jest ciasno, ale to tymczasowe:)
jasne, fajnie bylo by miec za domem "pole golfowe"... ale nie jest nam zal ze tak nie bedzie, bo najwazniejsze ze bedzie dom i te kilka metrow trawnika i ze to bedzie nasze, nasze wlasne :)

R&K
21-03-2012, 19:48
nie mozna wszytskich jedna miarą mierzyć .. .każdy przypadek jest inny
nie kupiłbym nawet małej działki w np rzeszowie za kase jaka kupiłem u siebie 20 ar (2000 m2)
nie jest to w centrum miasta lecz na obrzeżach, do rynku (centrum) mam 1,5 km , do pracy bede miał o 2 km dalej ... ale co to jest przy 40 km ....

simon1234
21-03-2012, 19:51
Czy ktoś z obecnych ma jakieś doświadczenie/wiedzę na temat dachówki ceramicznej Creaton (konkretnie Creaton Balance czarna anagabowana)? Warto zakupić czy raczej szukać czegoś innego:cool: Będę wdzięczna za wszelkie opinie i sugestie, musimy szybko podjąć decyzję czy kupujemy akurat tą (trafia się nam korzystna 'okazja' cenowa ale musimy podjąć decyzję natychmiast, choć z drugiej strony i tak jest to model który wybraliśmy jakiś czas temu na nasz:D)
kupilem dokladnie taka sama, dostalem dobra cene,pomimo ze to angoba to wyglada jak glazurowana,czeka na skladzie na rozpoczecie budowy

Blechert
21-03-2012, 20:06
R&K - zgadzam się, że stosunkowo łatwo zbudować. Tylko pytanie jak wyszło? Podam przykład z mojej branży. Niektórzy inwestorzy szybko podejmują decyzje budują i kończą. Po dwóch latach dzwonią, że plac z kostki betonowej znudził się i że sąsiad kładzie granit. No i robimy przekładkę, bo sąsiad nie może mieć lepiej:) Przypuszczam, że podobnych nietrafionych decyzji może być więcej w trakcie budowania domu.

aloni
21-03-2012, 21:15
Witajcie
My zalaliśmy dzisiaj ławy. Jutro mają zacząć budować bloczkami.
To wszystko tak szybko się dzieje, i tyle mojego czasu pochłania, że szok. Tym bardziej, że większość rzeczy ja załatwiam bo jestem w domu. Oczywiście mam wiele obaw co do kasy, na ile starczy, na ile nie starczy , co dalej. Ale chyba już nie ma odwrotu.
Powodzenia na Waszych budowach, oby szło sprawnie i bezproblemowo.

21-03-2012, 21:20
słuchajcie czy ma ktoś z was może druk "prognozy kosztów" który wypełnialiście podczas zaciągania kredytu w baku PKO SA???? Jeśli mogłabym prosić to wyślijcie mi na @ [email protected]

Esiak
21-03-2012, 21:30
słuchajcie czy ma ktoś z was może druk "prognozy kosztów" który wypełnialiście podczas zaciągania kredytu w baku PKO SA???? Jeśli mogłabym prosić to wyślijcie mi na @ [email protected]
chodzi Tobie o plik zestawienie kosztów budowy (https://www.kredyty-hipoteczne.pekao.com.pl/_pdf/zestawienie_kosztow_budowy.pdf)...?

gorbag
21-03-2012, 22:10
bo najwazniejsze ze bedzie dom i te kilka metrow trawnika i ze to bedzie nasze, nasze wlasne
Niestety w większości przypadków nasze własne będzie za jakieś 30 lat, a do tego czasu rządzi wpis w hipotece.
Dlatego dość długo zwlekałem z budową i wciąż nie mam 100% pewności czy to dobry pomysł, ale jak się zaczęło to już samo się jakoś toczy...

tomanek4
21-03-2012, 22:49
Dzisiaj znowu przeboje, jak nie jeden to drugi kierownik, pierwszy jak miał wszystko w 4 literach i nie odbierał telefonów to ten znowu nadgorliwy, wymyślił rapówkę ścianki fundamentowej, czego w projekcie nie ma, (wyczytałem że robi ię to gdy fundament jest z materiałów chłoniących wilgoć, lub gdy występują wody gruntowe powodujące korozję betonu, np. na terenach bagnistych-mnie nic takiego nie dotyczy) po drugie, pręty wiążące wieniec z podwaliną w projekcie co 120 cm, Pan inspektor życzy sobie co 1m, po trzecie konstrukcja Pan życzy sobie jak w projekcie co 40 cm belki 4x16 cm, ja zrobiłem, co prawda samowolnie (nie mam adaptacji w projekcie), w rozstawie co 80 cm belki o przekroju 7x21 cm, ale przed podpisaniem dokumentów uprzedziłem i zapytałem Pana inspektora czy nie będzie z tym problemu, więc dzisiaj kiedy otrzymałem informacje od murarza że takie są wymagania Pana inspektora trochę mnie to podłamało, drewno już zamówione i pocięte, więc jeśli Pan będzie się upierał to zdaje się że będę musiał podziękować i poszukać kogoś innego, tylko że to chyba nie całkiem proste, acha jeszcze beton na wieniec ma byc B20 (tak jak w projekcie co prawda) ale uważam że pod domem szkieletowym na wieniec w zupełności wystarczy B15, chociaż to stosunkowo niewielka różnica w cenie, więc tu mogę sie jeszcze zgodzić, ale różnic jak na pierwszy dzień współpracy dość sporo... Jutro spotkanie na budowie, będzie okazje przedyskutować wszystko, miejmy nadzieję ze nie będzie mocno przy wszyskim obstawał
Pozdrawaim budujących bocianków, oby jak najmniej problemów z budową mieli.
P.S Napiszcie jakie macie doświadczenia z kierownikami budów, mam informacje, nie wiem na ile prawdziwe żę to może być próba "wydojenia" inwestora, czyli-daj Pan ... i buduj co chcesz, z drugiej strony może czyta to jakiś kierownik budowy i mówi że przecież nie może kierownik poświadczyć swoim podpisem że coś jest zgodne z projektem jeśli nie jest i to też racja, tylko że te zmiany będą przecież zakryte i ta konstrukcja jest mocniejsza myślę niż ta w projekcie...

lilly20
22-03-2012, 08:02
Witam Bocianki :) zaczyna sie tu dziać :) wiosna przyszła a wraz z nią ruch na budowach :) u nas wielkie przygotowania do zalania pierwszego stropu :) Jak narazie budujemy bez większych problemów, ekipa się spisuje ( i to jest dla mnie najważniejsze ). Pozdrawiam i powodzenia dla wszystkich, życzę budowania bez stresów!!!

Dziuby
22-03-2012, 08:14
Oj tak sezon budowlany sie zaczal:) Do nas wczoraj dojechal piasek i dzis juz sciany zaczynaja rosnac. Nareszcie sie cos dzieje:D Z naszym kierownikiem budowy nie mielismy zadnych problemow, nie wymyslal:) A co do dzialki, hmmm... my mamy jakies 12 arow ale mi ciagle zdaje sie jakos malo... Ale sa i plusy malych ogrodkow - mniej trawy do koszenia:yes:

aksamitka
22-03-2012, 08:33
A co do dzialki, hmmm... my mamy jakies 12 arow ale mi ciagle zdaje sie jakos malo... Ale sa i plusy malych ogrodkow - mniej trawy do koszenia:yes:

jak dla mnie 12 ar idealna pow dzialki, u nas jest 50, troche duzo ale damy rade ;)

Dziuby
22-03-2012, 10:13
O kurcze, zazdroszcze:) A jak u Was, zaczynacie juz cos dzialac?

aksamitka
22-03-2012, 10:26
startujemy 10 kwietnia, wcześniej geodeta, juz nie moge sie doczekać :)

Dziuby
22-03-2012, 11:31
Cudowne uczucie:) ja swoja budowe zobacze dopiero za 3 tygodnie ale swiadomosc, ze juz cos sie dzieje dodaje skrzydel i od razu usmiech sie pojawia na twarzy. Caly czas mysle nad ubezpieczalnia i nadal nie wiem jaka wybrac, prawie wszyscy znajomi i rodzina maja w PZU, jedni chwala, drudzy nie bardzo. Sama nie wiem...

qana
22-03-2012, 12:20
Fajnie poczytać, że u Was prace idą pełną parą :) zazdroszczę, bo my jeszcze mamy formalności przed sobą. Ale dzisiaj mąż wybiera się na działkę z panem geologiem, który wykonywał będzie badania gruntu.

I tu właśnie moje pytanie - robiliście u siebie badania gruntu??

Nasz kierownik budowy (który pracuje nad zmianami w projekcie i przygotowuje wniosek o pnb) powiedział, że MAJĄ BYĆ. No to będą... ;)

cronin
22-03-2012, 12:29
ja robiłam, miałam działkę na terenie łąki i była możliwość że będą tam torfy, zapłaciłam za cały operat 1000 zł

lilly20
22-03-2012, 12:45
Robiliśmy badanie gruntu, to jest teraz wymagane jak nie konieczność o ile się nie mylę. A co do wielkości działki, to uważam, że 600-700 m2 jest idelanie, mamy 1200m2 i już się zastanawiamy kto to będzie kosić :) Dzisiaj się okazało, że łazienka na dole po drobnych zmianach się powiększyła i bardzo mnie to cieszy. Nie mogę się doczekać jak zacznie powstawać piętro :) jesteśmy zadowoleni z naszego projektu i cieszymy się, że właśnie ten wybraliśmy. Piękny dom nam rośnie :wave:

aksamitka
22-03-2012, 13:02
badanie gruntu nie jest wymagane, my nie robilismy

cronin
22-03-2012, 13:08
To jeszcze słówko nt. wielkości działki. Nasza pierwsza działka miała 1100 m, miała piękne widoki, 10 km od granicy miasta i słabą infrastrukturę. Zamieniliśmy ją na mniejszą (650)na samej granicy, droższą i z pełną infrastrukturą. Teraz mam 4 autobusy miejskie, asfaltową gminną drogę (od razu mówię że mam cicho bo to koniec ślepej uliczki), szkołę do której dzieciaki będą chodzić chodnikiem a nie poboczem. Z pracy wracamy o 18 więc czasu na ogródek nie będę miała wiele, 300 m to w sam raz. Dla mnie to była dobra zamiana choć nie mówię że widoków mi nie żal. Tylko co z widokami jak na pustym polu developer zaraz jakąś szeregówkę postawi?

Grzaneczki
22-03-2012, 13:08
Fajnie, że nie jesteśmy sami z naszą małą działeczką (650m2), tak jak piszecie najważniejszy jest własny kawałek trawnika. Niestety koszty ziemii są bardzo wysokie więc trzeba sie liczyć z kazdym metrem kw.
My też nie robiliśmy badania gruntu mimo iż mamy piwnicę w projekcie.

annaka
22-03-2012, 13:15
kupilem dokladnie taka sama, dostalem dobra cene,pomimo ze to angoba to wyglada jak glazurowana,czeka na skladzie na rozpoczecie budowy

My też już kupiliśmy przedwczoraj:D mam nadzieję że nie będziemy żałować.

aksamitka
22-03-2012, 13:15
Zamieniliśmy ją na mniejszą (650)na samej granicy, droższą i z pełną infrastrukturą. Teraz mam 4 autobusy miejskie, asfaltową gminną drogę (od razu mówię że mam cicho bo to koniec ślepej uliczki), szkołę do której dzieciaki będą chodzić chodnikiem a nie poboczem.

to bardzo ważne- ja bym wolała mieć mniejsza działkę ale w takim miejscu gdzie wszędzie miałabym blisko- niestety u nas to nierealne bo mąż pracuje w szkole na wsi, a tutaj komunikacja i inne infrastruktura nie istnieje :( wiec pozostaje nam mieć samochód

bitter
22-03-2012, 13:19
Cudowne uczucie:) ja swoja budowe zobacze dopiero za 3 tygodnie ale swiadomosc, ze juz cos sie dzieje dodaje skrzydel i od razu usmiech sie pojawia na twarzy. Caly czas mysle nad ubezpieczalnia i nadal nie wiem jaka wybrac, prawie wszyscy znajomi i rodzina maja w PZU, jedni chwala, drudzy nie bardzo. Sama nie wiem...

A co ubezpieczasz? Budowę?


Fajnie, że nie jesteśmy sami z naszą małą działeczką (650m2).
Mała działka mało koszenia trawy ;-)

cronin
22-03-2012, 13:23
to bardzo ważne- ja bym wolała mieć mniejsza działkę ale w takim miejscu gdzie wszędzie miałabym blisko- niestety u nas to nierealne bo mąż pracuje w szkole na wsi, a tutaj komunikacja i inne infrastruktura nie istnieje :( wiec pozostaje nam mieć samochód
a o tym jeszcze zapomniałam :) teraz wystarczy nam jeden samochód, a tam musielibyśmy mieć dwa.

Troszka
22-03-2012, 13:39
Słuchajcie..... czy ja kupowaliście projekt..to byliście pełni obaw, ale tak naprawdę pełni obaw w związku z tym czy w ogóle uda się Wam "TO" wybudować?????? Bo my tak mamy i się zastanawiamy czy to normalne????:)

Panda, wczoraj pierwsze pustaki przecenentowane, a ja dalej nie wierze i mam wątpliwości czy damy rade i jak będzie wyglądał dom po zakonczeniu budowy. Na projekcie jakoś tak ładniej, kolorowo... Myślę, że wiekszość z nas ma obawy, więc głowa do góry.

Dziuby
22-03-2012, 13:46
Bitter - dlaczego jestes taki zdziwiony? Jak tylko postawimy SSO to chcemy ubezpieczyc dom. Wole dmuchac na zimne:)

S.P.
22-03-2012, 14:03
Też robiłam badanie geologiczne, myślę że warto było. Wiedziałam co mnie czeka.
Miałam dom na działce o powierzchni 1000 m2. Niestety było to ok 17 km od miasta. Dojazdy, zawożenie dzieci i koszt paliwa zniechęciły mnie. Sprzedałam dom, kupiłam działkę 710m2, 5 km od centrum, 500 m do autobusów i pełnej infrastruktury. W tej chwili rosną już ściany parteru. Jestem bardzo zadowolona z tej zamiany. Już zapomniałam o odbieraniu dziecka z końcowego przystanku o 23 godzinie.

redar
22-03-2012, 14:45
Witam wszystkich
Zaczynam projekt i przygotowania do budowy , pewnie wiele razy bede zagladal tu po pomoc i porade.

R&K
22-03-2012, 15:17
Bitter - dlaczego jestes taki zdziwiony? Jak tylko postawimy SSO to chcemy ubezpieczyc dom. Wole dmuchac na zimne:)

ubezpieczenie budowy jest stosunkowo drogie - 2-3x drozsze niz pozniej domu ... firymy ubezpieczeniowe kosza kase bo w welu przypadkach jest to wymog przy kredycie i nie masz wyjscia ... poprostu musisz ubezpieczyc
tylko jedna z form - nie bede pisal ktora (analizac byla w marcowym numerze Muratora) oferuje w pakiecie ubezpieczenie ruchomisci pod warunkiem spelnienia podstawowych wymagan "bezpeiczenstwa" czyli drzwi kłódka itp (chyba - bo nie sprzawdzalem ofety tej firmy )

Dziuby
22-03-2012, 15:24
My nie bierzemy kredytu, na dom pracujemy na biezaco, ale chcemy ubezpieczyc mimo wszystko. Mielismy juz przypadek w naszej rodzinie, gdzie dom w surowym stanie splonal w zimie. Ubezpieczenia nie bylo, nawet nie chce myslec co czuli gdy musieli prawie wszystko zaczynac od nowa:( Pare stowek - nie majatek a ja bede spokojniejsza:)

kalina11
22-03-2012, 15:36
Też robiłam badanie geologiczne, myślę że warto było. Wiedziałam co mnie czeka.
Miałam dom na działce o powierzchni 1000 m2. Niestety było to ok 17 km od miasta. Dojazdy, zawożenie dzieci i koszt paliwa zniechęciły mnie. Sprzedałam dom, kupiłam działkę 710m2, 5 km od centrum, 500 m do autobusów i pełnej infrastruktury. W tej chwili rosną już ściany parteru. Jestem bardzo zadowolona z tej zamiany. Już zapomniałam o odbieraniu dziecka z końcowego przystanku o 23 godzinie.

Ja robię odwrotnie, teraz mieszkam w domu z działką 550m2, wszędzie mam blisko i co z tego - nie mogę znieść ruchu ulicznego w pobliżu domu (nawet w spokoju nie można posiedzieć w ogrodzie, okna latem nie otwieram bo nie słyszę rozmowy lub telewizora, zimą jest taki smog, że nie można oddychać), jakość powietrza w okresie grzewczym to masakra, najgorzej od 15 godziny do rana, jak jadę na działkę (12km), czuję się jak na wakacjach, także w zimie wieczorem jest tam czyste powietrze, przestrzeń, będę dojeżdżała do pracy ok. 12km, po drodze zabieram dziecko do szkoły, po pracy zajęcia dod. np basen, zakupy to w mieście i wracam odpoczywać. Mój przyszły sąsiad dojeżdża codziennie 60km. do pracy i twierdzi, że po pracy jest już na wczasach i nawet godzina w ciszy i czystym środowisku wynagradza trud dojazdu. Znajomi którzy wybudowali domy w granicach miasta lub tuż za nimi (podobno na wsi) twierdzą, że są zawiedzeni, przede wszystkim jakością powietrza w okresie jesień-zima-wiosna. Niestety nasze władze wolą dotować piece węglowe, a nie np PC, pelety lub inne rozwiązania pro-eco.
Ktoś wcześniej napisał, że każdy mierzy własną miarą, mam nadzieję, że nikt z nas nie będzie żałował wyborów.

Pozdrawiam

Grzaneczki
22-03-2012, 15:59
Ja robię odwrotnie, teraz mieszkam w domu z działką 550m2, wszędzie mam blisko i co z tego - nie mogę znieść ruchu ulicznego w pobliżu domu (nawet w spokoju nie można posiedzieć w ogrodzie, okna latem nie otwieram bo nie słyszę rozmowy lub telewizora, zimą jest taki smog, że nie można oddychać), jakość powietrza w okresie grzewczym to masakra, najgorzej od 15 godziny do rana, jak jadę na działkę (12km), czuję się jak na wakacjach, także w zimie wieczorem jest tam czyste powietrze, przestrzeń, będę dojeżdżała do pracy ok. 12km, po drodze zabieram dziecko do szkoły, po pracy zajęcia dod. np basen, zakupy to w mieście i wracam odpoczywać. Mój przyszły sąsiad dojeżdża codziennie 60km. do pracy i twierdzi, że po pracy jest już na wczasach i nawet godzina w ciszy i czystym środowisku wynagradza trud dojazdu. Znajomi którzy wybudowali domy w granicach miasta lub tuż za nimi (podobno na wsi) twierdzą, że są zawiedzeni, przede wszystkim jakością powietrza w okresie jesień-zima-wiosna. Niestety nasze władze wolą dotować piece węglowe, a nie np PC, pelety lub inne rozwiązania pro-eco.
Ktoś wcześniej napisał, że każdy mierzy własną miarą, mam nadzieję, że nikt z nas nie będzie żałował wyborów.

Pozdrawiam
12 km to nie jest tak daleko, my mieliśmy wybór 30km do miasta, a do pracy było ponad 40 km a przy moich zarobkach mnie nie stać i nie będę nabijać kasy stacjom paliw.

Pytania do tych którzy budują/budowali dom podpiwniczony. Ile czasu trwało u Was kopanie w ziemii? U nas Pan Koparka zaczęł dziś o 8.30 i nadal działa i na pewno jeszcze jutro będzie pracował. Nie ukrywam że mamy ciężki teren. Ile u Was trwało kopanie?

22-03-2012, 16:03
Słuchajcie co znaczy kalenica równoległa do drogi????w warunkach zagospodarowania przestrzennego mam zapisane kalenica równoległa do drogi.

Troszka
22-03-2012, 16:06
do Kalina11 ja też uciekam na prawdziwą wieś, gdzie można spotkać jeszcze kury i krowy. Kocham to miejsce, choć jak pomyslę o zimie, zasypanej drodze, szkolnym autobusie, paleniu w piecu to troszku mam obawy. ALE JAK POJADE TAM, CIEŻKO POPRACUJE NP. W OGRÓDKU, NACIESZĘ OKO MOIMI WDZIĘCZNYMI ROŚLINKAMI, POLEŻĘ NA HAMAKU SŁUCHAJĄC SPIEWU PTASZKÓW - wiem, ze to jest to!!:) Obecnie mieszkamy w mieście, w bloku. Wszystko mamy blisko, szkoły, banki, prace. Nikt z nas nie pochodzi ze wsi, także są podstawy do obawy. Pozdrawiam i powodzenia

Dziuby
22-03-2012, 16:08
U nas koparka kopala 3 dni, dom podpiwniczony pod caloscia, glebokosc o ile dobrze pamietam 3 - 3,5m.

kalina11
22-03-2012, 16:12
do Kalina11 ja też uciekam na prawdziwą wieś, gdzie można spotkać jeszcze kury i krowy. Kocham to miejsce, choć jak pomyslę o zimie, zasypanej drodze, szkolnym autobusie, paleniu w piecu to troszku mam obawy. ALE JAK POJADE TAM, CIEŻKO POPRACUJE NP. W OGRÓDKU, NACIESZĘ OKO MOIMI WDZIĘCZNYMI ROŚLINKAMI, POLEŻĘ NA HAMAKU SŁUCHAJĄC SPIEWU PTASZKÓW - wiem, ze to jest to!!:) Obecnie mieszkamy w mieście, w bloku. Wszystko mamy blisko, szkoły, banki, prace. Nikt z nas nie pochodzi ze wsi, także są podstawy do obawy. Pozdrawiam i powodzenia

witam w klubie miłośników "wsi" pięknie to ujęłaś - ja też po doswiadczeniach mieszkania w bloku, domu w mieście, wybrałam wieś i to jest właśnie to!!

R&K
22-03-2012, 16:30
Słuchajcie co znaczy kalenica równoległa do drogi????w warunkach zagospodarowania przestrzennego mam zapisane kalenica równoległa do drogi.

Kalenica – najwyższa część dachu utworzona na przecięciu połaci dachowych.

http://archon.pl/images/wykusz_okap_kalenica_lukarna.jpg

Renia i Grzes
22-03-2012, 17:10
Witam, my również rozpoczynamy budowę w tym roku, we wrześniu. Poszukujemy murarza-dobrego, solidnego. Z okolic Myślenic, Dobczyc, Wieliczki. Ew Krakowa.

Pytanko mam-czy opłaca się kupowac deski szalunkowe używane czy nowe? Co lepsze? Proszę o rady

R&K
22-03-2012, 17:26
deska szalunkowa jest zalana "mleczkiem" z betonu - zaden robak sie jej nie czepi ... to bardzo dobre mocne deski , a to ze byly juz uzywane - nic nie szkodzi ... bylebyly poczyszczone

bitter
22-03-2012, 19:46
Bitter - dlaczego jestes taki zdziwiony? Jak tylko postawimy SSO to chcemy ubezpieczyc dom. Wole dmuchac na zimne:)

Ja jestem zdziwiony bo chciałem ubezpieczyć towar na budowie w razie gdyby się przykleił komu do rączki i nie znalazłem chętnej firmy. Może znacie?


12 km to nie jest tak daleko, my mieliśmy wybór 30km do miasta, a do pracy było ponad 40 km a przy moich zarobkach mnie nie stać i nie będę nabijać kasy stacjom paliw.

A ja znalazłem wieś 12 km od miasta i 20 od jego centrum. Mam taką pracę, że nie jeżdżę codziennie w jedno miejsce więc i tak codziennie gdzieś tam jadę. Auto służbowe więc koszty zero. Ale za to w tej wsi (1 tys mieszkańców) mam 4 spożywczaki, stację paliw Orlen, przychodnię lekarską, busy, stację PKP (co pół godziny pociąg), drogę szybkiego ruchu 500m od działki, szkołę podstawową i gimnazjum i przedszkole w budowie. Aż się wierzyć nie chce, że to w naszym kraju. A wystarczyło by gdyby w gminie znaleźć kasę na inwestycje i wybudować kilka km drogi, podzielić nieużytki, zbudować najpierw szkołę, przedszkole sklepy itp kilkadziesiąt domów dla wygodnych co im się nie chce budować i raj na ziemi. Ale to nie w tym kraju

ziuta62
22-03-2012, 19:51
Renia i Grześ- ja moge podać namiar na mojego majstra. Piotr Matuszek tel. 603081663.
Super fachowiec.
Pozdrawiam

ziuta62
22-03-2012, 19:59
No i przypomniało mi się po co tu weszłam. Jeśli ktos z Was robi drenaż to polecam Przedsiębiorstwo INORA z Gliwic. Sprzedają bardzo dobre geowłókniny-odpowiednio do gruntu. Ja za moją na grunt gliniasto-kamienisty płacę 1,98 + VAT za m2. Transport z Gliwic za Nowy Targ 100zł + Vat.
W Icopalu płaciłabym dokładnie 2 razy więcej za geowłókninę.

R&K
22-03-2012, 20:29
25 m2 = 50 m bieżących (1 rokla geowłókniny) to koszt ok 80 zł - zazwyczaj potrzeba max 2-3 rolki
wydaje się byc zdecydowaną przesadą zamawiać gdzieś w Polsce i płacić 100 zł za transport !!!

to taka niby teraz moda klinkąć - zamówić gdzieś na 2 końcu polski i później mówić że likalnie jest drogo a w internecie tanio ...
bzdura .... tak naprawde 5x tylko podczas budowy kupilem cos w sieci w tym 2 x tylko dlatego że na moim rynku lokalnym (d0 40 km) nie znalazlem takiego produktu / punktu który by nim handlował
3x kupiłem dlatego że nie porozumiałem się ze sprzedawcą co do ceny
XXX * kupiłem lokalnie produkt w cenie jak w sieci lub taniej !!!!

ziuta62
22-03-2012, 20:31
Tak, ale to jest geowłóknina do drenażu francuskiego-bez rur.

R&K
22-03-2012, 20:38
do francuskiego powiadasz ... ?

jak drenaż to rury ...
a francuski ... i owszem ... ale w innym wydaniu wole

22-03-2012, 20:57
no więc dobrze rozumowałam tę całą "kalenicę" w związku z tym nie rozumiem dlaczego pani arch. z muratora powiedziała ze dom musi stać prostopadle do drogi a więc i kalenica prostopadle do drogi mimo ze w wz wymagane jest równolegle:( Troszkę się boję, że domek nie będzie możliwy do ustuowania dzięki Wz.
jeszcze jedno pytanko w WZ mamy szerokość ściany frontowej 12-14 m bez garażu....
Czy to oznacza, że możemy do tych metrów dodać garaż i razem może nam wyjść np 18 przy założeniu ze cała działka ma 30 m?????

Grzaneczki
22-03-2012, 21:03
No i się zaczęło, zamiast się cieszyć to jest mega stres. Dziś pan kopacz miał wykopać ziemie, pracował 12 h(od 9 do 18 to jest dla mnie 9 ale pan policzył 12h) i wykopał połowę czyli 6 wywrotek:( Dom o wymiarach 9X10,5!!! Stawka za godzinę 100 zł i miał być transport od km za wywóz ziemi, ale znaleźliśmy sąsiada 500 m dalej i zgodził się przyjąć ziemię to Pan kopacz doliczył sobie plus 70 zł/h czyli w sumie 170 zł/h. Dziś 12 h a jutro około 10 to jest 22 h czyli 3740 zł przecież to jest jakaś porażka!!!!! On chyba zwariował. Napiszcie proszę jak u was było z wykopami?

KRISTEL
22-03-2012, 21:04
równoległa=http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-niezapominajkach-2/m3f2689083666d,1
prostopadła=http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-na-wzgorzu/m3f01939eb604c,1

22-03-2012, 21:09
równoległa=http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-niezapominajkach-2/m3f2689083666d,1
prostopadła=http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-na-wzgorzu/m3f01939eb604c,1


a sprawdz dom dwa światy M77 czy to równoległa kalenica czy prostopadła??? będę wdzięczna za odp

KRISTEL
22-03-2012, 21:13
równoległa w stosunku do drogi

22-03-2012, 21:28
równoległa w stosunku do drogi

kristel skoro się tak znasz toooo jeszcze jedno pytanko w wz mam napisane szerokość elewacji frontowej 12-14 m bez garażu, czy to znaczy, że 12-14 plus garaż????

Blechert
22-03-2012, 21:29
Grzaneczki - stawki za cata są od 80 do 100. Zwykle 100. Czasem liczą sobie za dojazd na budowę 100-150. Wywóz ziemi to 200-300 za auto. Gdy nie ma auta, kopara liczy extra za "dyganie" z ziemią na łyżce w oddalone miejsce. Do uzgodnienia. 70 jest w normie.

KRISTEL
22-03-2012, 21:35
tutaj nie jestem pewna .u mnie pisze tylko szerokosc elewacji i wiem ,ze ma być łącznie z garażem.a jaka masz szerokosc dzialki?

Grzaneczki
22-03-2012, 21:42
blechert.pl
nie mam nic przeciwko stawce 100 zł/h, ale 70zł za godzinę pracy samochodu, który wciągu dwóch godzin zrobi kurs nieco ponad 1 km w obie strony?? Czy wybranie ziemii z ponad 95 m2 naprawdę zajmie ok 22 godzin??

ziuta62
22-03-2012, 22:17
Co wiem, to jest, a czego nie wiem, to tego nie ma. Pozdrawiam!

peter12
22-03-2012, 22:49
Witam
Rozmowa z firma budowlana za mna , termin rozpoczecia koniec czerwca( zarobieni sa ale podobno warto poczekac) zlecam wykonanie kompletne znaczy z materialami.
W sobote zbieram humus moze i wczesnie 3 mc przed ropoczeciem ale grodze dzialke siatka lesna i jak mi poradzono koparka moglaby poznie zniszczyc to prowizoryczne ogrodzenie.
Blaszak zmowiony na plac budowy bedzie w przyszlym tygodniu, tak jak widac cos zaczyna sie u mnie tez dziac na przyszlym placu budowy.
Pozdrawiam

Blechert
22-03-2012, 23:12
Grzaneczki - Ilość godzin jeśli się nie pilnuje cata jest nie do ogarnięcia. Generalnie trzeba go pilnować, albo umówić się na płacenie od dzieła wedle kosztorysu a nie od godziny.

rafus12
22-03-2012, 23:22
Witam Wszystkie Bocianki 2012 i forumowych wyjadaczy.
Zaczynamy budowe na wiosne (czerwiec), nasz projekt to Zoja Luxor G2 z Archetonu. W tej chwili "zalatwia" sie PnB w starostwie. Z przerobek - poszerzylismy garaz o 80 cm ( i pokoj nad nim).
Przebilem sie przez te 80 stron, ufff. Ale jatka.
Troche sie doluje ze wszyscy maja tak dokladnie zaplanowane i materialy kupione. My mamy na razie dograna ekipe do scian (tesc z ekipa), wstepnie (na telefon) wiezbe i to tyle. Nie mamy zadnych materialow ani wiezbe - bede kupowal na biezaco.
W tym roku planujemy tylko SSO wiec powinno sie udac.
1) Planujemy WM - tylko bez GWC - czy to mozna pozniej dolozyc?
2) Na sciany w projekcie mamy BK 24cm. Mysle ze tak zostawie, bedzie Solbet 24 + styropian 15-20. Czy to dobry wybor na sciany?
3) W moim projekcie sa 4 kominy - 2 musza zostac: piec gazowy + kominek- dobrze mysle?
4) Czy zglaszac blaszak? Jak daleko od granicy musze go postawic?
5) Ktos tu straszyl mandatem za postawienie slawojki. Czy jesli bede mial pod nia beczke to tez jest be? A gdzie mozna kupic kibelek - zestaw dla majsterkowicza?
6) Czy podniesienie scianki kolankowej to problem? Arch adaptujacy powiedzial ze OK jesli kierbud wyrazi zgode a nikt przy odbiorze sie nawet nie fatyguje na miejsce. Nie wiem co o tym myslec.
pozdrawiam
rafus

Kibicuje wszystkim

bitter
23-03-2012, 04:59
No i się zaczęło, zamiast się cieszyć to jest mega stres. Dziś pan kopacz miał wykopać ziemie, pracował 12 h(od 9 do 18 to jest dla mnie 9 ale pan policzył 12h) i wykopał połowę czyli 6 wywrotek:( Dom o wymiarach 9X10,5!!! Stawka za godzinę 100 zł i miał być transport od km za wywóz ziemi, ale znaleźliśmy sąsiada 500 m dalej i zgodził się przyjąć ziemię to Pan kopacz doliczył sobie plus 70 zł/h czyli w sumie 170 zł/h. Dziś 12 h a jutro około 10 to jest 22 h czyli 3740 zł przecież to jest jakaś porażka!!!!! On chyba zwariował. Napiszcie proszę jak u was było z wykopami?

U mnie panowie budowlańcy w cenie SSO kopali i kopać w drugim domu będą Zaawansowaną Koparką Ręczną marki fiskars za 60zł z Castoramy ;-)
Zajmie im to pewnie nie więcej jak 3 dni więc ta Twoja koparką to chyba więcej stoi niż pracuje.

lilly20
23-03-2012, 07:42
Jak czytam o wykopach i o koparkach i panach koparkowych to mi się nóż w kieszeni otwiera, mieliśmy jakoś pecha na nich od początku, sami zdziercy nam się przytrafiali! Przy zasypywaniu funamentów byliśmy juz mądrzejsi i wzięliśmy z mężem urlop, żeby pana koparkowego sobie przypilnować troszkę i było warto, nie odważył się doliczyć sobie ani minuty, nawet za przyjazd sobie nie policzył :) Przy wykopie pod fundamenty facet z firmy ''x' tak się guzdrał, że szok no i oczywiście 100zł/h, facet z firmy ''y'' przy utwardzaniu wjazdu odstawił robotę nie do przyjęcia i przy okazji poniszczył dużo rzeczy, ale tu juz było tylko 80zł/h ( i to podobno w naszym regionie jest norma ).

Marzena i Rafał
23-03-2012, 08:08
Cudowne uczucie:) ja swoja budowe zobacze dopiero za 3 tygodnie ale swiadomosc, ze juz cos sie dzieje dodaje skrzydel i od razu usmiech sie pojawia na twarzy. Caly czas mysle nad ubezpieczalnia i nadal nie wiem jaka wybrac, prawie wszyscy znajomi i rodzina maja w PZU, jedni chwala, drudzy nie bardzo. Sama nie wiem...

Najtańszy jest ALLIANZ - ja szukałam aby była firma w miarę solidna i tania:) i ALLIANZ był duuuużo tańszy od PZU - pozdrawiam

Danonki
23-03-2012, 09:09
ruszamy już w przyszłym tygodniu (od środy zaczynamy).
Jutro najprawdopodobniej zdejmiemy humus, pon-wt geodeta zawita na działkę.
Na razie ogarniamy jeszcze działkę, karczujemy, przenosimy, przesadzamy, sprzątamy.

Grzaneczki
23-03-2012, 09:55
rafus12 nie dołuj się że nie masz wszystkiego dokładnie zapalanowanego. Jak cos nie idzie zgodnie z planem to człowiek też sie stresuje.
Na garaż blaszak nie trzeba pozwolenia. Zmiana wyskokości ścianki kolankowej to dość powrzechne zjawisko no ale to zalezy juz od Was i KB bo chyba bez papierów jest nielegalne.

My już pierwsze problemy mamy zaliczone, pan od koparki nie potrafił określić się ile nas bedą kosztowały roboty ziemne i kiedy skończy pracę więc mu "podziękowaliśmy" w niemiłych okolicznościach i teraz szukamy innego operatora koparki.

lilly20
23-03-2012, 10:56
Nawet jak się ma wszystko zaplanowane to to tylko teoria, zawsze w trakcie budowy coś wychodzi, u nas np. zabrakło porothermów a przeliczenia robiły 3 składy i oczywiście my chyba z 10 razy ( kupione już były w październiku 2011 ), na etapie parteru w trakcie stawiania ścian też pozmienialiśmy kilka rzeczy a gdzie tam jeszcze piętro ;) dzień przed planowaną robotą koparkowy zadzwonił i powiedział, że nie przyjedzie ( wogóle fajnie, że zadzwonił!!!) to na wariata żeśmy szukali innego. Ekipa zdenerowowana my wkur...ni, to tak niestety jest, nie da się wszystkiego i wszystkich dograć. Trzeba by się zwolnić z pracy i być na budowie podczas całego jej trwania... a tak się nie da :) Także życzę salowych nerwów, dopiero rozpoczynamy budowę więc pomyślcie ile nas jeszcze stresu czeka bo przecież gdzie tam dach :) :) :)

Atlanta
23-03-2012, 12:21
Ja już jednemu koparkowemu podziękowałam. Nie dosyć że nie potrafił nic nią zrobić to jeszcze naciągał godziny :P Dodam że jestem naprawdę wyrozumiała i cierpliwa. Porównanie z innym też miałam. Także przestrzegam-pilnować.

R&K
23-03-2012, 13:49
1) Planujemy WM - tylko bez GWC - czy to mozna pozniej dolozyc?
zalezy jakie GWC rozważasz - jesli GGWC to dobrze jet zostawic przepusty w PG i przewidziec miejsce na nagrzewnice i otwor w ścianie do czerpni w tym miejscu - sama centrala moze byc w innym miejscu


2) Na sciany w projekcie mamy BK 24cm. Mysle ze tak zostawie, bedzie Solbet 24 + styropian 15-20. Czy to dobry wybor na sciany?
jesli chcesz grzac gazem to dobry wybor - zrob OZC i bedziesz wiedzial czy dac 15 czy 20 styropianu


3) W moim projekcie sa 4 kominy - 2 musza zostac: piec gazowy + kominek- dobrze mysle?
jesli klasyczny kominek to tak - pamietaj o czerpni powietrza z zewnatrz
jesli biokominek to nie musisz miec komina
jedenm lub oba kominy mozesz tez zrobic z rury po zewnętrznej stronie domu


4) Czy zglaszac blaszak? Jak daleko od granicy musze go postawic?

tu Ci ie powiem bo nie znam przepisow nie stawialem blaszaka


5) Ktos tu straszyl mandatem za postawienie slawojki. Czy jesli bede mial pod nia beczke to tez jest be? A gdzie mozna kupic kibelek - zestaw dla majsterkowicza?
obiekty male tymczasowe do 6 miesiecy stawia sie bez pozwolenia - mozliwe ze wymagane jest zgloszenie


6) Czy podniesienie scianki kolankowej to problem? Arch adaptujacy powiedzial ze OK jesli kierbud wyrazi zgode a nikt przy odbiorze sie nawet nie fatyguje na miejsce. Nie wiem co o tym myslec.
podniesienie ścianki kolankowej to zadnen problem - nie rob tego na etapie adaptacji bo zaplacisz niepotrzebnie za to - tak samo nie zmienia sie wymiarow i ulozenia okien jesli nie jest to konieczne - wszytsko robi na miejscu podczas budowy kierownik , odnotowujac w DB - a tak naprawde robi sie pozniej renament powykonawczy zmian nieistotnych

peter12
23-03-2012, 16:03
Witam, myślicie nze zdjecie humusu 3 mc przed budowa to jakis problem? rzutuje na cos pozniej ? No i jak z tym blaszkiem trzeba zglaszac czy nie a do tego pisezcie cos ze jeszcze wychodek trzeba zglosic/
Pozdrawiam

tomanek4
23-03-2012, 16:23
Witam, myślicie nze zdjecie humusu 3 mc przed budowa to jakis problem? rzutuje na cos pozniej ? No i jak z tym blaszkiem trzeba zglaszac czy nie a do tego pisezcie cos ze jeszcze wychodek trzeba zglosic/
Pozdrawiam

Myślę że jeżeli nie masz glinastego podłoża i wykopu zalanego wodą to nie ma problemu, a blaszaka postawiłem i dookoła sąsiedzi też i nie słyszałem żeby ktoś zgłoszenie robił... pozdrawiam

cronin
23-03-2012, 16:24
tak, bo grunt rozpręża się a powinien być w jak najbardziej naturalnym stanie pod fundamenty

cronin
23-03-2012, 16:26
Witam, myślicie nze zdjecie humusu 3 mc przed budowa to jakis problem? rzutuje na cos pozniej ?
tak, bo grunt rozpręża się a powinien być w jak najbardziej naturalnym stanie pod fundamenty

kupiecjudex
23-03-2012, 18:40
No i się zaczęło, zamiast się cieszyć to jest mega stres. Dziś pan kopacz miał wykopać ziemie, pracował 12 h(od 9 do 18 to jest dla mnie 9 ale pan policzył 12h) i wykopał połowę czyli 6 wywrotek:( Dom o wymiarach 9X10,5!!! Stawka za godzinę 100 zł i miał być transport od km za wywóz ziemi, ale znaleźliśmy sąsiada 500 m dalej i zgodził się przyjąć ziemię to Pan kopacz doliczył sobie plus 70 zł/h czyli w sumie 170 zł/h. Dziś 12 h a jutro około 10 to jest 22 h czyli 3740 zł przecież to jest jakaś porażka!!!!! On chyba zwariował. Napiszcie proszę jak u was było z wykopami?

Ja dziś zacząłem kopać 90 zł za godzinę kopanie, spychanie, wywożenie itp. itd. Ktos Cię naciaga. Ale czasami to człowiek chce żeby robota była zrobiona na czas niż się urzerać z ludzmi. Tak mam z własnego doświadczenia.

peter12
23-03-2012, 20:06
Moze i racja ale sciagam tylko jakies 50 cm a pod lawy i tak będą wykop robic i czy to naprawdę bedzie przeszkadzalo??

cronin
23-03-2012, 20:36
50 cm to dużo, a naprawdę coś ci to da że już ściągniesz? po co ryzykować ? błędy przy fundamentach są praktycznie nie do poprawienia, albo jest to bardzo kosztowne

rafus12
23-03-2012, 22:30
Dzieki za rady!
R&K, mam pytanka - musze sie doksztalcic:
1) przepusty w PG - co to jest PG i po co przepusty?
2) "klasyczny kominek - pamietaj o czerpni powietrza z zewnatrz" - czy to jest jakies doprowadzenie swiezego powietrza do kominka z zewnatrz? Gdzie ten kanal najczesciej wchodzi do domu i po co sie to robi?

bitter
24-03-2012, 05:18
Rufus, kanał powinien biec pod chudym betonem według mnie, żeby zimą nie wychładzał posadzki. Z zewnątrz, przez jakąś czerpnię, do środka domu pod kominek i tam wpinany jest szczelnie przez specjalne przejście do kominka

R&K
24-03-2012, 14:33
Dzieki za rady!
R&K, mam pytanka - musze sie doksztalcic:
1) przepusty w PG - co to jest PG i po co przepusty?
2) "klasyczny kominek - pamietaj o czerpni powietrza z zewnatrz" - czy to jest jakies doprowadzenie swiezego powietrza do kominka z zewnatrz? Gdzie ten kanal najczesciej wchodzi do domu i po co sie to robi?

nt pkt 2 odpowiedz już masz od bitter
a PG to pomieszczenie gospodarcze (może też w gre wchodzić np kotłownia)
przepusty to miejsca w ławach fundamentowych / w płycie fundamentowej / w ścianach / w stropie przez które później puszczasz instalacje bez przekuwania się - do tego idealnie nadają się rury kanalizacyjne 150-200-300 w zależności od potrzeb

pan Żubr
24-03-2012, 18:23
obiekty male tymczasowe do 6 miesiecy stawia sie bez pozwolenia - mozliwe ze wymagane jest zgloszenie


wc nie trzeba zgłaszać. Chodzi o to, że sąsiedzi mogą podkablować Cie do gminy że zanieczyszczasz środowisko.

peter12
24-03-2012, 19:03
Wita.
3.5 godziny i humus prawdopodobnie ma w najpłytszym miejscu tak jak pisalem 50 cm caly wykop z kazdej strony wiecej ponad 1,5 m, jakie błędy ? dom mam nie podpiwniczony i teraz( w czerwcu) geodeta naniesie dom na oczyszczonym z humusu terenie i wtedy budowlancy wykopia lawy a przeciez i tak musi byc podsypka tak wiec mysle ze wszystko OK.
Dzis nawet udalo mi sie zrobic polowe otworo pod tymczasow slupki do ogrodzenia wszystko robilem recznym swidrem do gleby naprawde super sprawa wstawic pale i ubic, siatka lesna i ogrodzenie tymczasowe za 600 zl -150 m -siatki zakupilem 200m, pale fi 14 na 2,5 m no i w cenie także swider.
Pozdrawiam

rafus12
24-03-2012, 21:50
A jesli mam slawojke a pod nia beczke do ktorej wrzucam chemie to chyba gmina nic mi nie zrobi?

ds88
25-03-2012, 12:26
Witam my tez mamy zamiar zacząc budowac sie w tym roku. Dwa miesiace temu mieliśmy mieć projekt gotowy ale ma byc dopiero w następnym tygodniu:mad:. myśle ze jak dobrze pojdzie zaczniemy w polowie maja. Bedziemy w tym roku najprawdopodobniej robic tylko stan 0. Potem bedziemy starali sie zalatwic kredyt ale w naszym przypadku to nie jest proste;/ Do ttych co już postawili stan 0. Ile orientacyjnie was wyszedł?
Pozdrawiam

kupiecjudex
25-03-2012, 15:11
Do ttych co już postawili stan 0. Ile orientacyjnie was wyszedł?


Aż się boję policzyć!!. Wymieniałem grunt aż do głębokości ławy, cholernie droga sprawa, zwłaszcza transport piachu i kopanie.

tomanek4
25-03-2012, 16:04
Witam my tez mamy zamiar zacząc budowac sie w tym roku. Dwa miesiace temu mieliśmy mieć projekt gotowy ale ma byc dopiero w następnym tygodniu:mad:. myśle ze jak dobrze pojdzie zaczniemy w polowie maja. Bedziemy w tym roku najprawdopodobniej robic tylko stan 0. Potem bedziemy starali sie zalatwic kredyt ale w naszym przypadku to nie jest proste;/ Do ttych co już postawili stan 0. Ile orientacyjnie was wyszedł?
Pozdrawiam

Dom wg projektu "Szpak" biura MTM domy w stylu ok 20k materiły i 10k robocizna, fundament na ławach 40 cm szer na 50 wys., ścianka fundamentowa i na niej wieniec. Fundament ocieplony styropianem 10 cm, siatka i klej.
Pozdrawaim

tomanek4
25-03-2012, 16:06
I ścianka z wieńcem 110 cm wys.

bitter
25-03-2012, 16:45
Aż się boję policzyć!!. Wymieniałem grunt aż do głębokości ławy, cholernie droga sprawa, zwłaszcza transport piachu i kopanie.

A po co aż tyle? Jakieś gliny czy coś?

kupiecjudex
25-03-2012, 18:47
A po co aż tyle? Jakieś gliny czy coś?

No niestety działkę obok była przed II wojną światową cegielnia, u mnie grunt niby nie taki zły, tak majster twierdzi, ale mu powiedziałem że jak mi coś siądzie to się policzymy, więc facet dmucha na zimne. Ale nie mam pretensji fundament to ta część domu której ju nigdy nie da rady poprawić, więc niech będzie zrobione na wyrost nawet jak to mnie będzie ok 10 k. więcej kosztowało. Trudno. tak na prawdę ile to mnie wyniesie to się dowiem jak skończą wozić pospółkę między ławy i się rozliczymy. za to bloczki tanio kupiłem po 2,2 zł, majster powiedział że chyba od złodzieja je kupiłem, ale spoko na pewno nie jestem paserem :D

kupiecjudex
25-03-2012, 18:48
Ze względu na tą glinę dwóch sąów obok wymieniało grunt, to i ja wymieniam tak na wszelki wypadek.

Arturo72
25-03-2012, 18:54
u mnie grunt niby nie taki zły, tak majster twierdzi, ale mu powiedziałem że jak mi coś siądzie to się policzymy, więc facet dmucha na zimne.

Ze względu na tą glinę dwóch sąów obok wymieniało grunt, to i ja wymieniam tak na wszelki wypadek.
600zł na badania geologiczne i wiesz na czym stoisz a nie zabawa w ciuciubabkę,a może tak,a może nie...

kupiecjudex
25-03-2012, 19:31
600zł na badania geologiczne i wiesz na czym stoisz a nie zabawa w ciuciubabkę,a może tak,a może nie...

No i co z tego, ja wiedziałem co kupuję bez badań, bo robił je sąsiad, gdybym ja je zlecił to dowiedział bym się tyle samo, a dotego wydał z 5 koła. Ja chciałem tą działkę ze względu na okolicę i tyle. Wogóle się nie skarżę na wymianę gruntu.

pukul
25-03-2012, 20:02
hej!
u mnie kolejny problem jak dla mnie duży a pierwszy wykonawca (ten co robił stan zero twierdz)i, że to nie jego wina
sprawa wygląda tak:
3 grudnia zalał betonem b10 fundament (miało być 10 cm po odkuciu - zmierzyłam jest dokładnie 6 nie wiem czy na całej płycie czy tylko w tym miejscu) przymrozki i mrozy były ponad 3 tygodnie póżniej. już tydzień po beton zaczął sie jakby "łuszczyć". teraz mogę warstwę 3-4 cm zbierać łopatą. drugi wykonawca mówi że to poprawi - trzeba jeszcze raz zalać a to dokładnie posprzątać.
i tu mam problem i liczę bardzo na waszą pomoc... kto ma ponieść za to - niemałe koszty. wykonawca nr 1 miał zapłacone za wszystko razem - sam zamawiał materiały i miało być "kompleksowo" a ja miałam mieć spokojną głowę. no to mam
proszę pomóżcie

R&K
25-03-2012, 20:25
dobry radca prawny - ty nie rozmawiaj z wykonawca - temat do zalatwienia szybko i konkretnie

kajusia
25-03-2012, 20:39
witam, dawno mnie tu nie było, ale ostatnio wiele się działo :) we wtorek wjechała kopara, w czwartek wylaliśmy ławy, jutro pewnie skończymy murować ścianki - przy tempie naszej ekipy to może w tym tyg. osiągniemy stan "0" ;) mam nadzieję, że zmieścimy się w 30 tys.

25-03-2012, 20:51
słuchajcie czy każdy projekt trzeba poddać adaptacji??? i po co ona właściwie jest??? co w takim adaptacji "się zmienia"??? bardzo proszę o informACJĘ, ile takie "coś" koszuje??

Atlanta
25-03-2012, 21:07
Każdy projekt trzeba adaptować do danej działki. Koszt? Zależy od projektanta. Do tego droga mapa u geodety (ja za samą mapkę płaciłam 600 zł, adaptacja po znajomości więc nie pomogę, ale myślę że powyżej 1000 zł)

Grzaneczki
25-03-2012, 21:43
słuchajcie czy każdy projekt trzeba poddać adaptacji??? i po co ona właściwie jest??? co w takim adaptacji "się zmienia"??? bardzo proszę o informACJĘ, ile takie "coś" koszuje??

nam projektant powiedział że za adaptacje bez zmian w projekcie liczą sobie 2 tyś a za małe zmiany 2,5 tyś i potem to juz w górę. U nas ze względu na plan zagospodarowania przestrzennego i małą działkę zdecydowaliśmy sie od razu na indywidualny projekt.

pukul
26-03-2012, 07:05
dobry radca prawny - ty nie rozmawiaj z wykonawca - temat do zalatwienia szybko i konkretnie

dzięki za odpowiedź. chciałabym jednak to załatwić jakoś ugodowo i przede wszystkim nie narażać siebie na dodatkowe koszty, a chyba radca prawny kosztowałby więcej niż ta wylewka dodatkowa.
jaki to może być koszt? płyta ok 12mx9m i tak 4 cm wysokości. nie wiem ile bo za poprzedni płaciłam jedną fakturę za cały stan "0" z wykonaniem.

lilly20
26-03-2012, 07:34
Mieliśmy wylane ławy i wymurowane ścianki fundamentowe późną jesienią, nam kierbud radził, żeby na zimę nie zasypywać i nie zalewać płyty... posłuchaliśmy go i jak widzę uniknęliśmy problemów. Na wiosnę mieliśmy trochę wody w fundamentach i wogół bo był już też zrobiony wykop pod drenaż. Budowlańcy przyszli, wodę wypompowali i po sprawie.Współczuję pukul ale trzymaj się, wszystko będzie dobrze :)

cronin
26-03-2012, 09:31
nam projektant powiedział że za adaptacje bez zmian w projekcie liczą sobie 2 tyś a za małe zmiany 2,5 tyś i potem to juz w górę. U nas ze względu na plan zagospodarowania przestrzennego i małą działkę zdecydowaliśmy sie od razu na indywidualny projekt.
To dużo, ja za adaptację ze zmianami płaciłam 1200 zł a za indywidualny z adaptacją garażu 4500

aksamitka
26-03-2012, 09:41
ja za adaptacje ze zmianami 3tys( było ich sporo), wszystko zalezy ile będziesz miec tych zmian, 2 tys za sama adaptacje to chyba troszkę duzo

gorbag
26-03-2012, 09:51
U mnie adaptacja 3000 zł.
W tym się mieści projekt zagospodarowania działki z lokalizacją budynku, dostosowanie do warunków konstruktora, przestawianie okien i ścianek działowych.
W sumie bez dużych przeróbek, jak zmiany wymiarów budynku, kąta dachu itp.

cronin
26-03-2012, 10:21
w każdej adaptacji mieści się projekt zagospodarowania działki, na tym to polega, jakieś straszne pieniądze za to płaciliście, chyba że były zmiany konstrukcyjne np zmiana fundamentu na płytę

R&K
26-03-2012, 10:22
potrzbujesz 4,5 m3 betonu + robocizna
pytanie tylko w jakim stanie jest ten beton ktory zostal wylany ... i czy mozna od tk sobie wylac na to kolejne 4 cm
pisaliscie ze iles odchodzi i sie luszczy wiec betony bedzie trzeba znacznie wiecej - tak sadze

R&K
26-03-2012, 10:24
U mnie adaptacja 3000 zł.
W tym się mieści projekt zagospodarowania działki z lokalizacją budynku, dostosowanie do warunków konstruktora, przestawianie okien i ścianek działowych.
W sumie bez dużych przeróbek, jak zmiany wymiarów budynku, kąta dachu itp.

i to jest najwiekszy blad nieswiadomych inwestorow - takich rzeczy jeśli nie trzeba nie robi sie na etapie adaptacj projektu - bo musisz za to placic - za kaza zmiene projektant sobie liczy
ścianki dzialowe czy okna mozna zmienic nawet w trakcie budowy - wystarczy ze kierownik budowy zakaceptuje taka zmiane
ja placilem ok 2tys z pelna mapka i przylaczami np wodu i projektem POS

Atlanta
26-03-2012, 10:36
Ile płaciliście za beton?

Danonki
26-03-2012, 10:59
my za adaptację z małymi zmianami (podniesienie poddasza o pustak w górę i powiększenie garażu, dodanie drzwi z tyłu garażu, wydłużenie dachu z tyłu garażu, dodanie tam słupka i zmiana daszka tarasowego, powiększenie tarasu oraz powiększenie okien na poddaszu) zapłaciliśmy 1700zł (w tym adaptacja 1500+200 poprawki).

my dzisiaj zdjęliśmy humus :) jutro geodeta wyznaczy budynek

gorbag
26-03-2012, 11:15
w każdej adaptacji mieści się projekt zagospodarowania działki, na tym to polega,
jakieś straszne pieniądze za to płaciliście, chyba że były zmiany konstrukcyjne
Oczywiście. To było wyjaśnienie dla [email protected] która o to pytała. O zakresie zmian wyraźnie napisałem.


i to jest najwiekszy blad nieswiadomych inwestorow - takich rzeczy jeśli nie trzeba nie robi sie na etapie adaptacj projektu - bo musisz za to placic - za kaza zmiene projektant sobie liczy
ścianki dzialowe czy okna mozna zmienic nawet w trakcie budowy
Nie wykluczam, że jeszcze coś ostatecznie poprzestawiamy.
Przyznam że doradzili nam układ który nam się podoba, a pewnie byśmy go sami nie wymyślili. Jaką to ma cenę?
W tym momencie nie traktuję tego "nadpłaconego" tysiąca jako zmarnowanych pieniędzy. Zajęliśmy im sporo czasu.

Dziuby
26-03-2012, 11:23
Nasi panowie jada jak burza, od czwartku zrobili juz wszystkie sciany zewnetrzne parteru a dzis stawiaja sciany wewnetrzne. Przy dobrej pogodzie do soboty chca zalac strop. Oby tak dalej:) Co do betonu, to Ziuta pisala wczesniej, ze juz po 250 za kubik, jesienia placilismy po 217 (gdybysmy lali piwnice teraz... wole nie myslec ile wiecej trzeba byloby dolozyc).

pukul
26-03-2012, 13:54
potrzbujesz 4,5 m3 betonu + robocizna
pytanie tylko w jakim stanie jest ten beton ktory zostal wylany ... i czy mozna od tk sobie wylac na to kolejne 4 cm
pisaliscie ze iles odchodzi i sie luszczy wiec betony bedzie trzeba znacznie wiecej - tak sadze

no fajnie - jakby nie patrzeć ponad 1000 zł w plecy
beton - ten co został jest mocny, to co się "odparzyło" już wybrane - podobno to z powodu mrozów. 4 cm to w najgorszym miejscu - są takie po 2 i 1 cm. kierbud mówi, że można tak a nawet trzeba i nie mam się o co martwić jeżeli chodzi i jakość i trwałość budynku. tylko ta kasa :( a w projekcie mam tak: 10cm płyta betonowa, izolacja, styropian 10 cm, wylewka 7 cm i płytki.
dzięki za odpowiedzi :)

R&K
26-03-2012, 14:34
jest taki preparat /nie wiem jak się nazywa/ do łączenia betonu - jeśli wylewanie 1-rodnej masy odbywa się w przerwach należy nim obsmarować to co zostało wylane - poszukaj w sieci .. a dopiero później pytaj wykonawcę i kierbuda ... Ci zazwyczaj nie znają się aż tak i mówią ... eee Panie/Pani nie trzeba ... będzie dobrze ..... od lat tak się robi ....

Grzaneczki
26-03-2012, 17:13
Ja też nie żałuje, że wybralismy projekt indywidualny. Początkowo zamierzenia były zupełnie inne i już mielismy wybranego gotowca (budynek z garażem w jednej bryle), ale jak się potem okazało plan zagospodarowania nie pozwolił na taki budynek, wiec ten gotowiec na pewno by nie przeszedł. Dodatkowo zdecydowalismy sie na pół piwnicy a to sa duże zmainy w projekcie za co sobie liczą.

Atlanta
26-03-2012, 18:05
A My żałujemy, że nie wzięliśmy indywidualnego :cool:

Atlanta
26-03-2012, 18:25
A gdybyś miał po znajomości projekt indywidualny za 3 tysiące komplet to byś żałował?

26-03-2012, 18:51
wiecie co?? jestem na etapie załatwiania papierzysk i juz mam DOŚĆ. ta cholerna adaptacja mnie wykończy, mój tata pracuje na budowach co prawda jako hydraulik ale pierwsze słyszy o adaptacjach.... bo mówi, że wystarczy uzgodnić wszystko z kier. budowy. Kolega z pracy budował dom i tez u żadnego projektanta nie robił adaptacji projektu gotowego, za to koleżanka zapłaciła tylko 600 zł za zmiane paliwa grzewczego. a jak wy tu piszecie po kilka tysięcy to mnie już głowa rozbolała:(

Atlanta
26-03-2012, 19:39
Panda jeśli adaptacja Cię wykańcza to co będzie później?

Ja też sama wszystko załatwiałam, miałam o tyle gorzej że kupiłam pole więc papierów żadnych. Da się ;)
Mąż był raz jedyny w urzędzie, po co? Odebrać PnB :cool:

Arturo72 nie wierzę że po dwóch latach nić byś nie zmienił. Chociaż faktycznie, może to przypadłość kobiet ;)

Grzaneczki
26-03-2012, 21:39
Wiem że do tego jeszcze u nas daleko ale mam pytanie, jakie ogrzewanie najlepiej do domu budowanego z maxa 29+10 ew 12 styropian (parter plus poddasze 140m2). W projekcie mamy gazowe (stawiamy też komin na wszelki wypadek węglówki) ale nie wiem czy gaz to dobry wybór??

R&K
26-03-2012, 22:05
Grzaneczki - a czytaliście cały wątek od 1 strony ?? jeśli nie (a na 99% nie) to zachęcam

26-03-2012, 22:07
Panda jeśli adaptacja Cię wykańcza to co będzie później?

Ja też sama wszystko załatwiałam, miałam o tyle gorzej że kupiłam pole więc papierów żadnych. Da się ;)
Mąż był raz jedyny w urzędzie, po co? Odebrać PnB :cool:

Arturo72 nie wierzę że po dwóch latach nić byś nie zmienił. Chociaż faktycznie, może to przypadłość kobiet ;)



atlanta dam radę;) ale już czuję "przedsmak" tego wszystkiego, tylko, że to dość miły przedsmak, który napędza mnie do działania;)

póki co zamówiony projekt z muratora;) dziś zamówiony;) już nie mogę się doczekać:)

tomanek4
26-03-2012, 22:20
My kupilśmy "gotowca" za 2200 pln i adaptacja-1000 pln- nie żalujemy :) A za beton płaciliśmy: 280 pln/m3 B20 gruszka z pompą, 260/B15 gruszka z pompa i 220 pln/m3 B10 na wywrotce.

E&E
26-03-2012, 22:20
Wiem że do tego jeszcze u nas daleko ale mam pytanie, jakie ogrzewanie najlepiej do domu budowanego z maxa 29+10 ew 12 styropian (parter plus poddasze 140m2). W projekcie mamy gazowe (stawiamy też komin na wszelki wypadek węglówki) ale nie wiem czy gaz to dobry wybór??

Jesli gaz ziemny to jak najbardziej, nalezy tylko wpakowac oczedny kociol kondensacyjny z automatyka pogodowa koniecznie, oraz odpowiednio grzejniki dobrane na niskie parametry, lub podłogowka a koszt bedzie nawet nizszy niz eko-groszek, styropian 12cm-15cm nie zaszkodziłby.:)

rafus12
26-03-2012, 22:59
Kolejne pytanie o WM czy reku dospel 500 oraz rury spiro to dobry pomysl? Takie rozwiazanie zaproponowal mi hydraulik z ktorego uslug zamierzam skorzystac. Moj dom to zoja luxor g2 z archetonu poszerzony o 80cm. Kubatura 900m3. Cena ok 15 tys.
Pewna znana firma z Gdyni chce zrobic instalacje za 12 tys + centrala ( najtansza u nich to brink za 7700). Jakies podpowiedzi?

Grzaneczki
27-03-2012, 06:48
Grzaneczki - a czytaliście cały wątek od 1 strony ?? jeśli nie (a na 99% nie) to zachęcam

Grzaneczki sie przyznają, że nie czytały, tzn ta męska Grzaneczka wogóle nie planuje i nie interesuje się tematem tylko wykonuje co mu zleca heheheh Papiery, plany i analizy na mojej głowie, ale lubię to:)

rafus12
27-03-2012, 08:33
Tematu nie czuje to prawda:bash: Za duzo tematow jest na poczatku budowy zebym rozgryzal recu - albo szukam wymowek.
Doczytam o tych termoflexach - a je mozna ukladac w wylewke?

rafus12
27-03-2012, 09:03
Arturo, dla mojego projektu pewna uznanan firma przygotowala mi wycene nastepujaca:
1) Materiały instalacji wentylacji mechanicznej – kanały stalowe wykonane z blachy ocynkowanej, kształtki, przepustnice, wełna techniczna itp. - wraz z wykonaniem instalacji wentylacji - ok. 12tys zl.
2) Dostarczenie i montaż anemostatów, czerpni i wyrzutni, montaż centrali wentylacyjnej, uruchomienie i regulacja systemu - 1600zl
3) Sugerowany recu - Zehnder ComfoAir 350 (dawny Stork) - 9500 (najtanszy model) badz BRINK RENOVENT EXCELLENT - 7600 najtanszy model.

Drogo prawda? A w temacie recu - jesli porownac Brinka, Zehndera badz Dospela - co polecacie? Kto z forum poleci ekipe do montazu w okolicach Trojmiasta ?:)

kajusia
27-03-2012, 16:59
Mam pytanie - dajecie wieniec na fundament? My mieliśmy w projekcie fundament lany bez wieńca, a zrobiliśmy z bloczków. Czy musimy wylewać wieniec?

max-maniacy
27-03-2012, 17:08
wiecie co?? jestem na etapie załatwiania papierzysk i juz mam DOŚĆ. ta cholerna adaptacja mnie wykończy, mój tata pracuje na budowach co prawda jako hydraulik ale pierwsze słyszy o adaptacjach.... bo mówi, że wystarczy uzgodnić wszystko z kier. budowy. Kolega z pracy budował dom i tez u żadnego projektanta nie robił adaptacji projektu gotowego, za to koleżanka zapłaciła tylko 600 zł za zmiane paliwa grzewczego. a jak wy tu piszecie po kilka tysięcy to mnie już głowa rozbolała
my zaczynając z papierami, też nie mieliśmy za dużo pojęcia co i gdzie załatwiać. znajomy podpowiedział, żeby zrzucić to wszystko na projektanta, który będzie robił adaptacje. no i tak zrobiliśmy. sami załatwiliśmy tylko warunki zabudowy w gminie i kupiliśmy mapki. pozostałe uzgodnienia załatwiał już projektant. nawet projekt kupił za nas (od razu wystąpił o zgodę na zmiany). za to wszystko wraz ze zmianami w projekcie zapłaciliśmy 3000,-. chyba było warto, bo wszystko poszło całkiem sprawnie. zaczęliśmy na początku lutego, a w piątek najprawdopodobniej złożymy wniosek o pnb.

Nefer
27-03-2012, 17:12
Mam pytanie - dajecie wieniec na fundament? My mieliśmy w projekcie fundament lany bez wieńca, a zrobiliśmy z bloczków. Czy musimy wylewać wieniec?

Ten dylemat rozwiąże kierownik budowy (i/lub projektant)

Marine
27-03-2012, 17:32
Witam jestem tu nowa i nie wiem czy w odpowiednim dziale pisze. Zaczynamy w tym roku budowe choc pozwolenie mamy juz dawno ale troche zwlekalismy. W przyszlym tygodniu pierwsze poczynania tzn. sciagniecie hamusa i wytyczenie. I mam pytanie? Czy hamus trzeba koniecznie sciagac? Jakie sa konsekwencje nie sciagniecia hamusa? i jezeli trzeba sciagac to czy 15 cm wystarczy?
Pozdrawiam

R&K
27-03-2012, 17:41
droga sasiadko - było kilka stron temu to wałkowane
konsekwencja nie ściagnięcia humusu moze byc osiadanie podłogi i jej pękanie
standardowo przyjmuje sie ze jest to 15 cm
ale czasami wymagane jest sciagnięcie grubszej warstwy
niejednokrotnie też - gdy byduje się np płytę fundamentowa wymiania się cały grunt rodzimy go głęgokości nawet 70-120 cm

widziałem niejednokrotnie kopanie ław bez ściągania humusu - i zasypywanie ław gruba warstwa piasku - jeśli dom jest mocno wyciagnięty ponad grunt i wastwa piachu jest bardzo gruba i odpowiednio zageszczona - jest to wystarczajace rozwiazanie

każdy przypadek jest inny

nightwalker24
27-03-2012, 17:59
witam odnośnie humusu u mnie jest 1m a potem glina
a odnośnie projektu ja dałem 2000 zł wszystko rysowane od podstaw a raczej przerysowane z tego co zaprojektowałem

bitter
27-03-2012, 20:33
My kupilśmy "gotowca" za 2200 pln i adaptacja-1000 pln- nie żalujemy :) A za beton płaciliśmy: 280 pln/m3 B20 gruszka z pompą, 260/B15 gruszka z pompa i 220 pln/m3 B10 na wywrotce.

A co z ceną gruszki i pompy? Mieliście to w cenie? Ja za pompę muszę zapłacić ekstra i to sporo

Atlanta
27-03-2012, 21:45
U mnie 215 netto za m3, do tego 150 zł za transport jednej gruchy, do tego 250 za pompę ale nie wiem jak liczone bo fachowiec powiedział że bez pompy da radę.

Humusu ok 70 cm a pod spodem glina.

W moim zacofanym mieście/wsi mało kto ściąga humus. Mało kto wie co to forum muratora :lol2: Z bardziej przyziemnych-bez zdjęcia humusu możesz mieć smrodek ;)

Atlanta
27-03-2012, 22:19
To dużo lepsze ceny. Aż wzięłam cennik do ręki.
B30 307,5 brutto
transport 184 zł brutto
pompa za 1 h 307,5 zł brutto

Marine
27-03-2012, 22:45
:) Dzięki Sąsiedzie za odpowiedz. Jeżeli mógłbyś mi doradzic to ile Twoim zdaniem powinnam ściągną tej pierwszej warstwy gleby urodzajnej ?
I mam tez jeszcze jedno pytanie czy sciągac z calej dzialki czy tylko w miejscu gdzie bedzie stal dom? Zastanawiam sie nad tym bo niektórzy mówią że lepiej ściągnąc z całej dzialki bo ziemia urodzajna moze sie pozniej przydac np. do ogrodu.

Atlanta
27-03-2012, 22:53
Niestety nie mam dużego wyboru. 50 tysięczne miasto zbyt wiele nie oferuje.

Ja ściągnęłam (no prawie ja ;) ) z miejsca na dom +/- 3 m. Wykopanym wyrównam. Bez sensu ściągać z reszty działki humus i później znowu go rozkładać.

Grzaneczki
27-03-2012, 22:58
http://forum.muratordom.pl/entry.php?119879-b

bitter
28-03-2012, 05:39
Staram się budować tanio i szukam niskich cen lub sposobu na tanie budowanie ;)
Moja cena jest z 8% VAT jako usługa wylewania elementu betonowego,nie wszystkie betoniarnie tak mogą robić :)
Ceny betonu w okolicy są na podobnym poziomie ale różnią się znacząco transportem lub ceną pompy i dlatego trzeba się dopytywać o szczegóły.

Masz to szczęście, że nie mieszkasz w budowlanym eldorado jak ja. Tu się cała Polska fachowców zjeżdża bo można przyciąć na budowlance.

budowlanka11
28-03-2012, 07:38
T
[I][B]
[COLOR=black]I dobra rada,przed zakupem projektu należy z gminy pobrać MPZP a jak nie ma to poprosić o WZ bo może się okazać,że kupiony projekt możemy wyrzucić do kosza :)
Arturo72
mógłbyś rozwinąć temat ;) Na co zwrócić szczególną uwagę, by nie kupić czasem złego projektu?

A, co do humusu, to skąd mam wiedzieć, ile go ściągnąć? Jeżeli budowa będzie na szkodach górniczych.

Atlanta
28-03-2012, 08:50
Arturo72

A, co do humusu, to skąd mam wiedzieć, ile go ściągnąć? Jeżeli budowa będzie na szkodach górniczych.

Jeśli chcesz wiedzieć w przybliżeniu-idziesz na działkę, kopiesz dołek, póki jest żyzna, czarna ziemia z korzonkami-jest humus. Kiedy zacznie się inna warstwa-koniec humusu.

budowlanka11
28-03-2012, 09:06
Z MPZP bywa różnie,przy okazji poszukiwań działki spotkałem się w jednej z gmin,że był nakaz budowy domu z dachem dwuspadowym,czterospadowy odpadał i dlatego też działka w tej gminie także odpadła ;)Następne kwiatki to zakaz budowy domu parterowego,nakaz jedynie słusznego koloru dachówki czyli tylko czerwona lub podobna,dalej,każda gmina ma inny procent koniecznej powierzchni "zielonej" na działce,konieczność zachowania odpowiedniej odległości od drogi,tutaj także może być różnie i inne takie ;)Oczywiście o normowych odległościach od granicy działki to chyba każdy wie :)
Co do humusu to pasowałoby zrobić badania geologiczne gruntu,u mnie wyszło ok.40cm.
Dzięki wielkie Arturo!
A na Śląsku to takie badanie ile gdzieś może kosztować? Może masz jakiś namiar na kogoś kto się tym zajmuje w rozsądnej cenie? :)

dusiaka
28-03-2012, 09:28
budowlanka11 - uważnie przeczytaj warunki miejscowego planu. I rozejrzyj się dookoła.
Ja kupiłam działkę, która graniczy z lasem (za domem będzie więc 12 metrów wolnej, niezabudowanej przestrzeni - tak wynika z przepisów bezpieczeństwa pożarowego), z przodu domu 5 metrów od drogi - tak wynika z miejscowego planu (nieprzekraczalna linia zabudowy). Z boku odsuwam dom od stacji trafo - min. 12 metrów (u mnie udało się 16m) - odległość uzależniona jest od napięcia/ natężenia stacji.
Do tego- z miejscowego planu: dom nie wyższy, niż dwie kondygnacje, kalenica prostopadła do drogi, kolorystyka dachu - do wyboru (aż) 4 kolory..., nachylenie dachu 30-40 stopni.

W ten oto sposób nie szukałam idealnego domu marzeń, tylko realnego projektu spełniającego moje potrzeby i warunki zw. z lokalizacją działki.
Anatol, który za kilka miesięcy powstanie jest kompromisem, z którego bardzo się cieszę. Udało mi się znaleźć dom parterowy, wąski (więc od ściany lasu się odsunęłam), ma 4 sypialnie (czyli dla gości na wszelki wypadek pokój jest) i nieduży - bo wiadomo zdolność kredytowa, utrzymanie, ogrzewanie, etc.
Największą zmianą było zlikwidowanie zadaszenia nad tarasem - trochę mi tego szkoda, ale zrobimy konstrukcję "nietrwałą", typu roleta, pergola i będzie ok :-)

Blechert
28-03-2012, 10:12
Marine - lepiej z ciągnąć humus z całej działki, bo różnego rodzaju wykopy przemieszają humus z gliną albo piachem i odpadami. Przyjdzie na koniec ogrodnik i powie: ziemia do wymiany. a tak masz to na kupce i nie musisz kupować, wozić i kasy wydawać.

R&K
28-03-2012, 14:12
:) Dzięki Sąsiedzie za odpowiedz. Jeżeli mógłbyś mi doradzic to ile Twoim zdaniem powinnam ściągną tej pierwszej warstwy gleby urodzajnej ?
I mam tez jeszcze jedno pytanie czy sciągac z calej dzialki czy tylko w miejscu gdzie bedzie stal dom? Zastanawiam sie nad tym bo niektórzy mówią że lepiej ściągnąc z całej dzialki bo ziemia urodzajna moze sie pozniej przydac np. do ogrodu.

o ilości ściagniętego humusu jeśli już to powinien wypowiedzieć się kier-bud na miejscu
co do ściągnięcia humusu z całej działki - też o tym myślałem - ale może się oto przyczepić jakiś miły sąsiad-ekolog zza płotu bo zrujnujesz całe życie biologiczne na swojej działce ....

zgodnie z przepisami prawa budowlanego humus można ściągnąć tylko spod domu i dopiero wtedy gdy ma się w ręce PnB

Grzaneczki
28-03-2012, 14:50
budowlanka11
My też mieliśmy bardzo dużo wymagań wg PZP:
budynek nie wyższy niz 9 m, max szerokość budynku 9m, wysokość od poziomu gruntu do okapu 4,5m, dach dwu lub czterospadowy o kącie 37-45 st., kalenica prostopadła do drogi, nieprzekraczalna linia zabudowy 11 m od drogi, kolor dachu i elewacji tez narzucony a do tego mamy działkę o wymiarach 18x35m i zwracaliśmy uwagę gdzie wschodzi i zachodzi słońce więc trzeba sie było nagimnastykować żeby stworzyć dom najbardzej pasujący do naszych potrzeb. Zanim kupisz sprawdź u projektanta, który będzie adaptował czy taki projekt się nadaje!

pukul
28-03-2012, 18:13
budowlanka11
My też mieliśmy bardzo dużo wymagań wg PZP:
budynek nie wyższy niz 9 m, max szerokość budynku 9m, wysokość od poziomu gruntu do okapu 4,5m, dach dwu lub czterospadowy o kącie 37-45 st., kalenica prostopadła do drogi, nieprzekraczalna linia zabudowy 11 m od drogi, kolor dachu i elewacji tez narzucony a do tego mamy działkę o wymiarach 18x35m i zwracaliśmy uwagę gdzie wschodzi i zachodzi słońce więc trzeba sie było nagimnastykować żeby stworzyć dom najbardzej pasujący do naszych potrzeb. Zanim kupisz sprawdź u projektanta, który będzie adaptował czy taki projekt się nadaje!

Grzaneczki - warunki bardzo podobne do naszych. działkę mamy niestety jeszcze węższą - budynek ma 9 m i jest to projekt indywidualny. jak udało wam się zmniejszyć dom w rodendronach do 9 m? podglądam wasz dziennik ale nic nie widzę :) zamieście koniecznie jakieś rzuty :)

tomanek4
28-03-2012, 20:13
A co z ceną gruszki i pompy? Mieliście to w cenie? Ja za pompę muszę zapłacić ekstra i to sporo

Podałem ceny odpowiednio z pompą/sama gruszka/wywrotka. Za pompę dopłata do każego kubika 20 pln.

tomanek4
28-03-2012, 20:16
A ja wczoraj kupowałem i m3 betonu B30 z pompą 1h i transportem to 282zł brutto,dodatkowa 1h pracy pompy to 120zł :)

B30? Na stropy? Dobra cena swoją drogą...

rafus12
28-03-2012, 20:44
Pomozcie wybrac material na sciany bo kazdy co innego mowi. Moze wypowie sie ktos kto dokonal decyzji ale zaluje.
Podaje oferty ktore dzis dostalem w BAT w Gdansku (w cenie transport):
Porotherm 25 P+W kl. 15 (Wieneberg) 4,37zl netto za bloczek. Koszt materialu na caly dom: 11825 zl
Gazobeton 24 (BK Prefabet Reda) - 6.50 zl za bloczek. Koszt materialu na caly dom: 11065 zl.
W lokalnym skladzie w Pepowie jeszcze taniej: za Porotherm chcieli 4,23 zl za bloczek, za BK (Prefabet Oslawa) 6.43 zl za sztuke.
Jak widac porotherm nie jest jakos drogi w relacji do BK. Pomijam wiec cene.
1) Co polecacie bardziej z tych dwoch materialow.
2) Czy jest roznica jakosciowa miedzy BK z Osławy i Redy?

pozdrawiam
rafus12

kalina11
28-03-2012, 21:21
Podałem ceny odpowiednio z pompą/sama gruszka/wywrotka. Za pompę dopłata do każego kubika 20 pln.

ja zamawiałam dzisiaj B 20 - 200zł brutto z pompą, transportem i kompletnym wylaniem (wibromaszyna)

Grzaneczki
28-03-2012, 22:34
my potrzebujemy beton na piątek B20 220zł/m3 netto, nie wiem jakie warunki i płatność za dostawę, jutro dogadam szczegóły! Na fundamenty potrzebuję 16m3 !

Danonki
29-03-2012, 07:26
też zamówiliśmy beton B20 16m3 na fundamenty. Za wszystko w sumie wyszło ok 4700zł. (beton, gruchy, pompa - o ile nic nie pokręciłam - jutro będę dokładnie wiedziała bo pierwsza grucha o 11 przyjeżdża)

aksuda
29-03-2012, 07:59
My za wylanie 18m3 na fundamenty betonu B-20 zapłaciliśmy 4350zł a za zalanie stanu 0 11m3 betonu B-10 2200zł pompa z gruszka była po stronie wykonawcy.:)

Atlanta
29-03-2012, 09:40
Dziś zalaliśmy. Właśnie poziomują. 19 m3 B20 bez pompy 4800zł netto.

aksuda
29-03-2012, 10:09
bardziej niż betonem jestem w szoku ceną i ilością piachu do obsypania fundamentów:eek:
my potrzebowaliśmy 160 ton piachu cena łączna 3700zł (piach+transport+koparka):bash:
tyle kasy za sam piach

lilly20
29-03-2012, 11:38
Nie szokują mnie Wasze ilości betonu i piachu. U nas ławy to 24m3 betonu, płyta na stanie zero prawie 19m3, pach 320t ( pierwotnie miało być 300 ale wlazło 320 ) za pierwszy beton płaciliśmy prawie 8000, za piach z koparką 7500, a za płytę 5000 z hakiem.... koszta są ogromne. Teraz mamy zalane słupy i nadproże nad garażem, jeszcze nie wiem ile będzie za to na fakturze i w poniedziałek znowu przyjeżdża beton, zalać płytę nad parterem. Także głowy do góry i do przodu :)

Grzaneczki
29-03-2012, 13:35
o to mnie pocieszyliście, koszty za beton są naprawdę sporę, a my mamy w sumie ławy i 3 stropy także troche pójdzie

tomanek4
29-03-2012, 18:26
bardziej niż betonem jestem w szoku ceną i ilością piachu do obsypania fundamentów:eek:
my potrzebowaliśmy 160 ton piachu cena łączna 3700zł (piach+transport+koparka):bash:
tyle kasy za sam piach

Wszystko kosztuje niestety, my za beton na ławy (12 m3 B20) gruszka z pompą płaciliśmy 3360, za wieniec 5,3 m3 B20 1500pln, nie liczę już chudziaka pod ławy a piasek ok 130 ton-2970 pln. W sumie materiały na fundamety wyniosły nas przeszło 21 k.

milina
29-03-2012, 19:39
no witam!
matko kilka dni mnie nie było a tu tyle nadrabiania ;)

przepadliśmy bo.. siedzieliśmy nad pustakami i dachem ;) pustaki zamówione, a dachówkę zamawiamy jutro http://cosgan.de/images/midi/froehlich/d025.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php)
z tego co nam powiedziano na składach to kilka dni temu porotherm 25 poszedł w górę http://cosgan.de/images/midi/froehlich/d025.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php)

---


Milina
prawie sąsiadami jesteśmy :) przyjdę cukier pożyczyć jak zabraknie ;-)

ok :-D a wy dokładnie skąd?



Słuchajcie..... czy ja kupowaliście projekt..to byliście pełni obaw, ale tak naprawdę pełni obaw w związku z tym czy w ogóle uda się Wam "TO" wybudować?????? Bo my tak mamy i się zastanawiamy czy to normalne????:)
my też jesteśmy pewni naszego projektu i jesteśmy nim zachwyceni http://cosgan.de/images/midi/froehlich/d025.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php) bardzo długo go szukaliśmy aż wkońcu.... ufff :) co nie zmienia faktu, że staram się stąpać po ziemi, a nie bujać w obłokach, dlatego budowa mnie czasami przeraża hehehe




milina my też jesteśmy z olkusza :)
ooo witam!!! gdzie dokładnie budujecie? możesz odpisać na priv :D


deska szalunkowa jest zalana "mleczkiem" z betonu - zaden robak sie jej nie czepi ... to bardzo dobre mocne deski , a to ze byly juz uzywane - nic nie szkodzi ... bylebyly poczyszczone
oo dobrze to wiedzieć, bo my kupimy chyba używane od znajomych http://cosgan.de/images/midi/froehlich/d025.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php)

grzaneczko n ale mieliście przejście z koparką :o my mamy akurat z tym luz, bo mamy sąsiada z koparką i liczy nam "luźniej" te opłaty. Ale wiem że trzeba ich faktycznie pilnować, jak robią. A tu na forum piszemy z grzaneczką czy "grzańcem"? :D

dziuby jestem w szoku jak wasz dom rośnie :D pokaż jakieś zdjęcia!

panda adaptacje musisz mieć http://cosgan.de/images/midi/froehlich/d025.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php)

manika
29-03-2012, 20:48
Nie szokują mnie Wasze ilości betonu i piachu. U nas ławy to 24m3 betonu, płyta na stanie zero prawie 19m3, pach 320t ( pierwotnie miało być 300 ale wlazło 320 ) za pierwszy beton płaciliśmy prawie 8000, za piach z koparką 7500, a za płytę 5000 z hakiem.... koszta są ogromne. Teraz mamy zalane słupy i nadproże nad garażem, jeszcze nie wiem ile będzie za to na fakturze i w poniedziałek znowu przyjeżdża beton, zalać płytę nad parterem. Także głowy do góry i do przodu :)
U mnie to poszło na ławy 27 m3 betonu, na wieniec 6m3, a na posadzkę 14 m3. Cena za m3 230 zł, oczywiście z pompą.:)
Oczywiście jest to uzależnione od pow. zabudowy, a także od szerokości ław itp.
Dodatkowo zbrojenie zostało wykonane z prętów fi 16, a nie jak standardowo fi 12, więc wszystko zależy od wielu czynników.

manika
29-03-2012, 20:56
Zapomniałam napisać,że mój projekt to Jaspis z MTM Stylu i według ich kosztorysu to mój stan zero powinien wynieść ok.78 tys. Masakra !!!
Wyszło trochę mniej...:)

pwelgorski
29-03-2012, 21:28
Dzień dobry wieczór. Dla nowo bududjacych polecam firme która budowała u mnie. Godni naprawde godni zaufania.
Dom buduje 400 m2 meil do nich [email protected]

aksuda
29-03-2012, 21:39
manika fajny ten Wasz domek będzie
my niestety przy wyborze projektu ograniczeni byliśmy nietypowym kształtem działki:)

R&K
29-03-2012, 21:42
nie lubimy tu na FM reklamy i psełdo reklamy a SPAMu w szczególności ...
jesli ktoś się pyta i masz ochote komuś coś zareklaowac wyslij na PRV

Bunek
29-03-2012, 21:45
Witam,

Dołączam się do grona rozpoczynających na wiosnę 2012.
Właśnie ruszamy, pozdrowienia z podkarpacia dla wszystkich budujących

aksuda
29-03-2012, 22:01
witamy:wave:

Marine
29-03-2012, 22:25
widziałem niejednokrotnie kopanie ław bez ściągania humusu - i zasypywanie ław gruba warstwa piasku - jeśli dom jest mocno wyciagnięty ponad grunt
Mam jeszcze takie pytanie; A propo kopania ław bez sciagania hamusu-Nasz znajomy doradzil nam zeby najpierw umówic sie z geodeta i wytyczyc potem kopac lawy a wsrodku budynku zajac sie hamusem. Powiec Cie mi czy to jest dobre rozwiazanie?????????????? Plis!
Czy lepiej najpierw sciagnac hamusa pozniej wytyczyc i zajmowac sie reszta.
Mój dom to DOM POD JUKĄ 3 firmy Archon.(jezeli chodzi o wysokosc fundamentów w projekcie nic nie bylo zmieniane i bedziemy robic tak jak jest w projekcie)
Po za tymbardzo mi zalezy na czasie poniewaz pracuje za granicą. Po swietach chcę zaczac i wyrobic sie w dwóch tygodniach z fundamentami.
Dlatego tez zastanawiam sie czy jezeli obrusze ziemie sciagajac hamusa a 3 czy 4 dni pozniej bede kopac fundamenty bedzie Ok?
Prosze o odpowiedz!!!!!!!

Danonki
29-03-2012, 23:18
nie wiem czy będzie ok, ale u mnie tak było.
W poniedziałek zdjęliśmy humus, we wtorek geodeta wytyczył nam budynek, a trzeciego dnia budowlańcy wykopali wykop pod fundamenty. Czwartego były zbrojenia. Piątego beton :)

R&K
30-03-2012, 00:08
jesli masz działke niska i bedziesz nawozic ziemie lub wyciagasz fundamenty ponad poziom gruntu i to bardzo tak ze w przyszlosci musisz nawiesc sporo ziemi
sciagnij humus po calosci na bok - niech sie przezre
wykip lawy i zalezj beton , reszte zasypiesz piachem a dobra ziemie rozprowadzisz po dzialce

aksamitka
30-03-2012, 06:32
Witam,

Dołączam się do grona rozpoczynających na wiosnę 2012.
Właśnie ruszamy, pozdrowienia z podkarpacia dla wszystkich budujących


witaj :)

Dziuby
30-03-2012, 08:07
A juz szlo tak pieknie... pada snieg:( A plan byl taki zeby jutro zalewac strop. MILINA chetnie wrzucilabym kilka fotek ale nie bardzo sie orientuje jak.

aksamitka
30-03-2012, 08:21
u nas tez snieg

lilly20
30-03-2012, 08:49
U nas rano śnieg teraz deszcz leje, pogoda pokrzyżowała plany...

manika
30-03-2012, 09:08
manika fajny ten Wasz domek będzie
my niestety przy wyborze projektu ograniczeni byliśmy nietypowym kształtem działki:)
Dzięki !:)
Już nie mogę się doczekać, aby w nim zamieszkać.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za Wszystkich budujących !.:D

Agnieszka6
30-03-2012, 09:12
Witam Kochani
My tez zamierzamy zaczac kolo maja. troche sie przerazilam bo nie mamy jeszcze kupionych materialow. nie wiem wogole jak sie do tego zabrac. Oprocz budowy mamy troche innych rzeczy na glowie (np. Komunia córki) i tak naprawde ciagle brakuje nam czasu. Budujemy sie w Swietokrzyskiem. Projekt mamy indywidualny wiec tym bardziej jestem ciekawa jak to wszystko wyjdzie. Chcemy zaczac w polowie maja. Ekipe mamy , kierbuda tez, geodeta to moj kochany tesc no tylko te cholerne materialy. Moze ktos z Was jest ze swietokrzyskiego i moze cos doradzi. wogole to chcialabym zalozyc swoj dziennik budowy ale nie umiem zreszta nie jestem systematyczna zeby go prowadzic. Ale inne dzienniki to czytam jak ksiazki - i tak sie nakrecam ze jestem napalona na ta budowe jak szczerbaty na suchary. A budowac bedziemy z suporexu a reszta to nie wiem:)
Pozdrawiam Was cieplo
Aga

aksuda
30-03-2012, 09:28
U nas rano śnieg teraz deszcz leje, pogoda pokrzyżowała plany...
U nas w prawdzie śnieg nie pada ale się bardzo ochłodziło :(

kajusia
30-03-2012, 12:01
Fundamenty skończone. Wczoraj rano jeszcze przy dobrej pogodzie wylaliśmy chudziaka a dziś pada śnieg... Nie zaszkodzi to betonowi?

pukul
30-03-2012, 13:25
Fundamenty skończone. Wczoraj rano jeszcze przy dobrej pogodzie wylaliśmy chudziaka a dziś pada śnieg... Nie zaszkodzi to betonowi?

śnieg nie zaszkodzi, gorzej z mrozem a podobno z soboty na niedziele ok -6 i to na pewno chudziakowi zaszkodzi. ja swój przez mróz muszę wymienić niestety. postarajcie się jakoś go zabezpieczyć - było o tym na forum

Danonki
30-03-2012, 13:25
a u na ładnie tzn na zmianę słońce z chmurkami i drobnym deszczykiem. W każdym razie dziś wykop na fundamenty i zbrojenia zalane :) w poniedziałek ruszamy dalej z tym koksem ;) aha i u nas jednak nie 16m3 a 18m3 poszło betonu B20

rafus12
30-03-2012, 14:41
No i mam problem a jeszcze nie przebrnalem przez papierki:(
Okazuje sie ze PnB poprzedniego wlasciciela nadal jest wazne i w starostwie dopiero sie do tego dokopali - po kilku tygodniach zalegania sprawy na polce.
Co mozna zrobic? Ponoc musze miec zgode/podpis poprzedniego wlasciciela zarowno w celu anulowania poprzedniego pozwolenia jak i przepisania starego PnB na mnie.
Co mam robic, help :)

R&K
30-03-2012, 14:46
gdzie Wy mieszkacie że śnieg macie ... ;) czy oby to ten sam kraj ?? u mnie co prawda rano padało i nie zrobiłem tego co było zaplanowane - ale znalazlem sobie inne zastępcze zadanie

Agnieszka - dziennik budowy najlepiej założyć tutaj >> Dzienniki Budowy - Dzień po dniu (http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?18-Dzienniki-budowy-dzie%C5%84-po-dniu)

masz jeszcze czas ... na początek potrzebujesz stal i beton - obie rzeczy do załatwienia niemal z dnia na dzień
wiesz jaki materiał na ściany to już coś ... teraz tylko przeliczyć ile ... i zamówić ..
podobnie z drzewem i pokryciem dachowym ... i dom w SSO masz gotowy ....

powodzenia

pukul
30-03-2012, 16:03
Jaką macie wysokość pomieszczeń na dole? mamy 280 cm i się zastanawiamy czy to nie za dużo. powyżej okna jest aż 40 cm... sama nie wiem czy tak zostawić czy obniżyć

aksamitka
30-03-2012, 16:08
265

R&K
30-03-2012, 16:32
2,60 - idealnie na wysokość płyty KG

Atlanta
30-03-2012, 17:43
Pytanko mam: buduje z ceramiki. Jeden z budowlańców proponuje wykusz pociągnąć z ceramiki, drugi doradza solbet. Co będzie lepsze?

U mnie też 280 cm. Ale ja lubię wysokie pomieszczenia.

R&K
30-03-2012, 17:49
hmm ? po jakiego grzyba mieszać 2 różne bloczki w ścianach zewnętrznych ?? ciągnąć jednym ....

najlepiej byłoby cały dom z solbetu wymurować
ceramika - zło konieczne
wykusz - zło konieczne
280 - zło konieczne

manika
30-03-2012, 17:56
Witam Kochani
My tez zamierzamy zaczac kolo maja. troche sie przerazilam bo nie mamy jeszcze kupionych materialow. nie wiem wogole jak sie do tego zabrac. Oprocz budowy mamy troche innych rzeczy na glowie (np. Komunia córki) i tak naprawde ciagle brakuje nam czasu. Budujemy sie w Swietokrzyskiem. Projekt mamy indywidualny wiec tym bardziej jestem ciekawa jak to wszystko wyjdzie. Chcemy zaczac w polowie maja. Ekipe mamy , kierbuda tez, geodeta to moj kochany tesc no tylko te cholerne materialy. Moze ktos z Was jest ze swietokrzyskiego i moze cos doradzi. wogole to chcialabym zalozyc swoj dziennik budowy ale nie umiem zreszta nie jestem systematyczna zeby go prowadzic. Ale inne dzienniki to czytam jak ksiazki - i tak sie nakrecam ze jestem napalona na ta budowe jak szczerbaty na suchary. A budowac bedziemy z suporexu a reszta to nie wiem:)
Pozdrawiam Was cieplo
Aga
Dasz radę, u mnie budowa ruszyła na początku marca, też mam komunię i jeszcze zmieniłam pracę.
Czasu brak, ale zawsze można zarwać trochę nocy, poszukać na necie ciekawych porad, powysyłać skany projektu do hurtowni w sprawie materiałów.
Porównać oferty, bo różnice w cenach są naprawdę różne. Będzie dobrze.:cool:
Dla chcącego nic trudnego!!!

pukul
30-03-2012, 18:13
hmm ? po jakiego grzyba mieszać 2 różne bloczki w ścianach zewnętrznych ?? ciągnąć jednym ....

najlepiej byłoby cały dom z solbetu wymurować
ceramika - zło konieczne
wykusz - zło konieczne
280 - zło konieczne

ale dlaczego 280 ZŁO KONIECZNE? chce unikać zła :) więc czekam na porady. jednego zła się pozbyłam -wykuszu(czy a) ceramike niestety mam :(

aksamitka
30-03-2012, 18:20
mnie by nie przeszkadzało 2,80 tez lubię wysokie pomieszczenia

max-maniacy
30-03-2012, 18:31
witamy Agnieszkę6
nie przejmuj się tym, że nie masz materiałów. my też jeszcze nic nie kupiliśmy, a mam nadzieję, że w kwietniu zaczniemy budować. mąż mówi, że nie ma sensu gromadzić tego na działce. wszystko jest w składach i tak jak napisał R&K to co na fundament i ściany potrzebujesz, dostaniesz od ręki. a jak już kupisz, to trzeba będzie tego pilnować. powodzenia w Waszych poczynaniach budowlanych i zakładaj dziennik.:yes:

30-03-2012, 19:36
nooo to może ja się pochwalę troszę może nie tym co Wy ale.... załatwiłam dziś wypis i wyrys z ewidencji gruntów;) a przed wczoraj przyszedł nasz projekt z muratora, Dwa światy ;) i w ogóle ciągle go oglądam chociaż i tak nic nie kumam z tych "rysunków";)
na marginesie..... te kosztorysy i zestawienia materiałów to jakiś kosmos; tata hydraulik jak zobaczył spis materiałów potrzebnych do co, kanalizy inst. sanitarnych to się ogromnie zdziwił, że w domu z dwiema łazienkami jest taka sama średnica rury kanalizacji co oni w pracy kładą w bloku z 30 łazienkami;)

m&m0123
30-03-2012, 20:22
...najlepiej byłoby cały dom z solbetu wymurować
ceramika - zło konieczne
wykusz - zło konieczne ...

Nie taki diabel straszny... dom z ceramiki + wykusz = ozc 4.5 litra :)

bitter
31-03-2012, 07:09
Jaką macie wysokość pomieszczeń na dole? mamy 280 cm i się zastanawiamy czy to nie za dużo. powyżej okna jest aż 40 cm... sama nie wiem czy tak zostawić czy obniżyć

2,80 może być - lepiej więcej niż mniej


hmm ? po jakiego grzyba mieszać 2 różne bloczki w ścianach zewnętrznych ?? ciągnąć jednym ....

najlepiej byłoby cały dom z solbetu wymurować
ceramika - zło konieczne
wykusz - zło konieczne
280 - zło konieczne

Wykusz - pięęęęękna sprawa i nie demonizujmy go tak, to w końcu tylko jakieś 3m2 ściany zewnętrznej więcej plus troszkę mostków na narożnikach.


nooo to może ja się pochwalę troszę może nie tym co Wy ale.... załatwiłam dziś wypis i wyrys z ewidencji gruntów;) a przed wczoraj przyszedł nasz projekt z muratora, Dwa światy ;) i w ogóle ciągle go oglądam chociaż i tak nic nie kumam z tych "rysunków";)
na marginesie..... te kosztorysy i zestawienia materiałów to jakiś kosmos;

Nie patrz nigdy na kosztorys, tam są zaniżone ceny i stawki robocizny. Dodaj spokojnie 20% jak nie więcej,

rafus12
31-03-2012, 07:44
Nie wiem jak u was ale w Gdansku to jest snieg z rana. Czy komus pokrzyzowal plany?
Ja niestety mam perturbacje z PnB wiec i tak nic bym nie zrobil.

bitter
31-03-2012, 08:09
U mnie deszcz obecnie ale przed chwilą waliło gradem! Nie było mnie dwa dni a wylali mi ławy. Trudno, trzeba sztormiak na łeb zarzucić i zasuwać na budowę zobaczyć ;-)

aksamitka
31-03-2012, 08:27
u nas na razie nie pada, geodeta od 7rano na działce wytycza dom :)