PDA

Zobacz pełną wersję : na co uwa?a? przy wylewaniu posadzek PILNIE !!!



Magdalenka
10-05-2004, 09:28
Witam
trochę tu o wylewaniu posadzek czytałam ale jeszcze jest kilka pytań na które nie znam odpowiedzi a mąż dziś ma "dopilnować" robotników jak to będą robić ....
Mam wylany chudziak, na to planuję położyć folię budowlaną, styropian FS20 grubość 10 cm na to wylewka betonowa zbrojona siatką 3-4 cm
Dylatacja od ścian 1 cm styropian choć zastanawiam się czy nie dać 2??
Dziś właśnie ktoś mnie przeraził (taka dobra rada za 5 dwunasta), że położenie posadzek jest trudniejsze od ścian a ściany też pozostawiają wiele do życzenia...
Czy macie może jakieś rady na co zwracać uwagę ??
Czy dylatacja przy ścianie jest za folią czy przed wywiniętą folią na ścianę (dotyka ściany czy nie)
Czy chudziak należy jakoś wcześniej wyrównać?
Jak ściśle ma być ułożony styropian (rozumiem, że beton ma nie przejść przez warstwę styropianu)
Z jakiego miejsca domu zaczynać wylewanie ?
Jak sprawdzić czy równo leją ????
:o

YEYO
10-05-2004, 09:45
Jak robi to prawdziwy fachowiec to niczym nie musisz się martwić. Ale to co napisałaś nie wygląda dobrze. Lepiej dać 8 cm styropianu i zrobić wylewkę 5-6 cm. 3 cm to mało nawet przy zbrojeniu. Dylatacja 1 cm wystarczy. Folia wywinięta na ścianę i dylatacja. Przed wylewaniem wyznacza się punkty odniesienia i sprawdza w róznych pomieszczeniach poziomicą wodną (taka rurka wypełniona wodą). Dobiero tak można okreslić poziom powierzchni posadzki i jej grubość w poszczególnych miejscach. Posadzkę najlepiej wykonać z miksokreta a nie żadną tam betoniarką. Najlepsze efekty daje zacieranie maszynowe. Styropian układa się np. 2x4 cm, a nie 1x8 cm. To czy równo leją nie koniecznie da równą posadzkę. Ważna jest jakość jastrychu (wilgotność) i zacieranie.
Lepiej odczekać i znaleźć porządnego fachowca, który wcale nie jest drogi niż mieć kiepską posadzkę, która utrudnia wykonanie każdej podłogi.

Magdalenka
10-05-2004, 09:49
to trochę bardziej skomplikowane żeby ich pogonić.... musze ich dobrze dopilnować :-?
Na propagowanych rozwiązaniach przez Muratora jest pokazane, że folię wywija się na dylatację ?? trochę mnie to dziwiło powiem szczerze :-((
Jeśli chodzi o wylewkę to dam 4 cm a siatka jest mocna bo oczka 10x10 to może wystarczy ??

YEYO
10-05-2004, 09:57
A wyznaczyli już punkty poziomicą? A jak ci wyjdzie że w jednym pomieszczeniu wylewka będzie 2cm to co. Poważnie daj mniej styropianu, a więcej jastrychu. Pamiętaj też o odcinaniu części płaszczyzn bo popękają nawet przy zbrojeniu.

Magdalenka
10-05-2004, 10:14
ok w takim układzie dam mniej styropianu tam gdzie będzie trzeba !!!
:D
a co z wyrównywaniem chudziaka pod folię ???!!!! :o

Przekorek
10-05-2004, 10:53
U mnie bardzo dokladnie wyrownywali chudziak - chodzi o to, żeby styropian nie wisial w powietrzu - nie powinno tam byc dolin i gór, tylko równy docisk. W ogóle u mnie styropian kleili zaprawą do podłogi, a na to folia i wylewka (7 cm zbrojonej wylewki i 7 styropian). Aha - pod zbrojenie dobrze jest dać malutkie podkladki dystansowe, żeby siatka wisiala 0,5 cm nad styropianem i sie dobrze ze wszystkich stron oblała wylewką. POnadto - doradzam plastyfikator do betonu (nawet jeśli nie ma ogrzewania podłogowego) - zmniejsza wrażliwość na pękanie przy tężeniu.

GrzegorzS
10-05-2004, 11:54
Baaardzo ważna rzecz, o której nikt nie pisze, to dylatacje - nie tylko te przy ścianach. Przy dużych powierzchniach lub skomplikowanych kształtach pomieszczenia posadzkę dzieli się dylatacjami i powinny być one starannie wykonane jeżeli w pomieszczeniu będą płytki - płytki bowiem powinny być również zdylatowane W TYM SAMYM MIEJSCU. U sąsiada przejechali dylatację przez środek korytarza niedbale na ukos i teraz ma zagrychę, bo prawie na pewno płytki pękną kiedy płyty będą pracować. To samo dotyczy progów - dawniej drzwi (i próg) wypadały dokładnie pośrodku grubości muru i nadal wielu majstrów w wym miejscu wykonuje dylatację. Dzisiejsze drzwi jednak (Porta, Polskone itp.) są umieszczone na zewnątrz otworu, dlatego przed wylaniem posadzki musisz wiedzieć na którą stronę będą się otwierały drzwi i z tamtej strony wykonać dylatację równo z murem.

jasieks
22-06-2004, 08:30
Gdzieś czytałem,że duże powierzchnie dylatuje się powyżyj 40mkw.

jędrzej
22-06-2004, 10:14
No to już pewnie po ptokach, ale wszystkim zawsze powtarzam:

POSADZKI TYLKO Z MIKSOKRETA!!!!

- cena za robociznę prawie taka sama (14zł)
- są idealnie równe (od razu można kleić)
- i przede wszystkim NIE PYLĄ!

Wogóle uważam, że wylewanie posadzek przy pomocy taczki, to strata czasu i pieniędzy (potem trzeba gruntować, wyrównywać, a i tak nie jest dobrze... no i to beznadziejne pylenie)

To samo dotyczy tynków - na prawdę tylko z automatu: tanio gładko i bez poprawek (szpachlowania)

magi
24-07-2004, 21:09
od poniedziałku zaczynam wylewki
ekipa już ułożyła 2x4 cm styropianu na mijankę a pod tym oczywiście folia, pod kominek bez styropianu
ale jak mają wyglądać te dylatacje
w ogóle jak macie jakieś rady to piszcie :D

magi
24-07-2004, 21:12
od poniedziałku zaczynam wylewki
ekipa już ułożyła 2x4 cm styropianu na mijankę a pod tym oczywiście folia, pod kominek oczywiście bez styropianu
jak macie jakieś rady to piszcie :D

szila
24-07-2004, 22:00
Ja również w sprawie wylewek.
Jaka powinna być wysokość chudziaka czyli pierwszej "wylewki" i jaki piach powinno się zastosować do wsypania w podłogę pod chudziak?

Leszko
25-07-2004, 20:08
Jak robi to prawdziwy fachowiec to niczym nie musisz się martwić. Ale to co napisałaś nie wygląda dobrze. Lepiej dać 8 cm styropianu i zrobić wylewkę 5-6 cm. 3 cm to mało nawet przy zbrojeniu. Dylatacja 1 cm wystarczy. Folia wywinięta na ścianę i dylatacja. Przed wylewaniem wyznacza się punkty odniesienia i sprawdza w róznych pomieszczeniach poziomicą wodną (taka rurka wypełniona wodą). Dobiero tak można okreslić poziom powierzchni posadzki i jej grubość w poszczególnych miejscach. Posadzkę najlepiej wykonać z miksokreta a nie żadną tam betoniarką. Najlepsze efekty daje zacieranie maszynowe. Styropian układa się np. 2x4 cm, a nie 1x8 cm. To czy równo leją nie koniecznie da równą posadzkę. Ważna jest jakość jastrychu (wilgotność) i zacieranie.
Lepiej odczekać i znaleźć porządnego fachowca, który wcale nie jest drogi niż mieć kiepską posadzkę, która utrudnia wykonanie każdej podłogi.
Czemu służy dylatacja 1cm styropianu od ściany czym pomaga lub szkodzi?

adwalk
25-07-2004, 21:23
1cm styropianu przy ścianie pomiędzy płytą posadzki a ścianą pozwala na minimalne ruchy płyty gdy ta zmienia swój wymiar pod wpływem zmian temperatury - zmniejsza to naprężenia w płycie i szanse na jej pękanie.
Co równie ważne stanowi barierę w przenoszeniu się dźwięku z posadzki na ścianę.
Warto pilnować dylatacji.

jędrzej
26-07-2004, 18:12
....a pod tym oczywiście folia, pod kominek oczywiście bez styropianu
Jeśli pozadzka z miksokreta (z automatu) - to folia jest w ogóle zbędna.
Jeśli wylewasz z taczki - to folia na styropian!!! bo inaczej beton wleje się między płyty!!!

Dlaczego pod kiminkiem bez styropianu? Zależy Ci na dodatkowym mostku termicznym? Kominek z całym osprzętem waży nie więcej niż 500 kg, co w przeliczeniu na powierzchnię daje nacisk nie większy niż nacisk stopy dorosłego człowieka. Jeśli wylewka ma 6-8 cm to na pewno wytrzyma.

ebi
26-07-2004, 20:52
Czy chudziak też należy dylatować?

sroka
26-07-2004, 21:17
Czy chudziak też należy dylatować? Moim skromnym zdaniem nie. Nie ma sensu, bo chudziak leży stabilnie na piasku (o ile piach został uczciwie zagęszczony, bo jak nie... to będzie źle) a poza tym, tam jest dość stabilna temperatura, więc chudziak nie pracuje.
A nawet jak popęka, to nie ma to żadnego znaczenia.
Ale nie popęka. :)

Rafał

ebi
26-07-2004, 22:25
sroka

ufffff! :D

ebi
26-07-2004, 22:26
sroka

ufffff! :D

szila
27-07-2004, 16:08
Mam takie pytanie trochę z innej "beczki"
Czy lepsze 2 warstwy papy asfaltowej na Abizolu czy folia Darken do izolacji poziomej ławy ?
Mój sąsiad dał 1 warstwę foli i wywinoł ją do góry, potem wylał na podłogę chudziak i w ten sposób zrobił sobie niewielką być może dylatacje.
Folię tą teraz czyli to co wystaje z pod ściany fundamentowej wyłoży na chudziak przykryje styropianem i zaleje . Co wy na to?
Acha czy na ziemię pod chudzial dawać folię bud?

jędrzej
27-07-2004, 16:15
Moim zdaniem folia jest lepsza - papa i abizol gryzą się później ze styropianem.

Folię pod chudziak trzeba dać, bo jak inaczej zabezpieczyć się przed wilgocią?

szila
27-07-2004, 16:31
Dzięki za odpowiedź:)
Jeśli chodzi o Abizol to pod styropian kupiłam Visbit Eko.

faflusniak
11-05-2007, 16:47
Witam,

Wiadomo, że do wylewki na podłogówce trzeba dodać plastyfikator. Spotkałem się na forum z opiniami, że można dodać również plastyfikator do wylewek tam gdzie nie ma ogrzewania podłogowego.
1. Jakie korzyści daje dodanie plastyfikatora do wylewek tam gdzie nie ma podłogówki?
2. Czy powinien to być ten sam preparat (np. TermoBet), jak do jastrychu nad ogrzewaniem podłogowym?

Heath
11-05-2007, 17:59
Witam,

Wiadomo, że do wylewki na podłogówce trzeba dodać plastyfikator. Spotkałem się na forum z opiniami, że można dodać również plastyfikator do wylewek tam gdzie nie ma ogrzewania podłogowego.
1. Jakie korzyści daje dodanie plastyfikatora do wylewek tam gdzie nie ma podłogówki?
2. Czy powinien to być ten sam preparat (np. TermoBet), jak do jastrychu nad ogrzewaniem podłogowym?

Plastyfikator ma za zadanie uplastycznić masę jastrychową podczas wylewania - potrzeba wtedy mniej wody i łatwiej "kręci" się masę. Na tym rola plastyfikatora się kończy. Poszukaj, było już sporo o tym.

faflusniak
11-05-2007, 21:06
A drugie pytanie? Taki sam plastyfikator używa się do wylewki na podłogówkę i w obszarze poza nią?

Heath
11-05-2007, 21:34
Ja kupiłem plastyfikator na którym jest informacja że jest przeznaczony do wylewek pod ogrzewanie podłogowe. Ale czy ma to jakieś znaczenie ? :roll: :-?

faflusniak
16-05-2007, 13:57
Chciałbym jeszcze zapytać w kwestii wylewek na podłodze:

1. W postach wyczytałem, że na piętrze folię kładzie się tylko na styropianie jako "warstwę poślizgową". Jaki jest cel tej warstwy, czyli inaczej po co ta folia na styropianie.

2. Czy dylatację daje się w kolejności:
a) ściana - dylatacja - folia
b) ściana - folia - dylatacja

3. Czy jest jakaś różnica w dylatacji wykonanej ze styropianu 1 cm i specjalnej taśmy do dylatacji?

Heath
16-05-2007, 14:13
Odpowiedzi masz tutaj:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=96676&highlight=zlituj

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=45812&highlight=dylatacja

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=33228&highlight=miksokreta

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=87821&highlight=miksokreta

na te i inne pytania dotyczące wylewek.

acca5
16-05-2007, 14:13
A ja jeszcze z pytaniem, we wtorek mam wylewki- posadzki.
Z czego te dylatacje i co ile m2 jaka powierzchnie dylatować i czy mozna to robić ta pianka do dylatacji- taka tasmowa.-10mm
czy jesli chcę miec brodzik od prysznica niżęj niz poziom podłogi to moge zmniejszyć warstwe styro pod brodzikiem- mam 13cm to moge dać np. 8cm i o tyle obnizyc wylewkę?

faflusniak
16-05-2007, 15:53
Chciałbym jeszcze zapytać w kwestii wylewek na podłodze:

2. Czy dylatację daje się w kolejności:
a) ściana - dylatacja - folia
b) ściana - folia - dylatacja



Jeszcze nie znam odpowiedzi na pytanie 2. Jakby ktos mógł pomóc, będe wdzięczny.

16-05-2007, 15:59
... 1. W postach wyczytałem, że na piętrze folię kładzie się tylko na styropianie jako "warstwę poślizgową". Jaki jest cel tej warstwy, czyli inaczej po co ta folia na styropianie...
sztuka dla sztuki
dla lepszego poślizu jastrychu po folii mozna by jeszcze te folie nasmarowac wazeliną ... :wink:

(zrezgnowałem z foli na styropianie i oczywiscie nic złego z tego powodu sie nie dzieje) jesli jednak chcesz dac - proponuje wersję a

faflusniak
17-05-2007, 11:23
No właśnie ten argument ze ślizganiem sie płyty po styropianie wydaje mi się naciągany.

1. Powiedzmy że najdłuższa wylewka ma 7 m. To nie sądzę aby zmiany jej wymiarów z powodu zmian temperatury były większe niż kilka milimetrów. No chyba że ktoś wie jaki te wydłużenia mogą być.

2. Inna rzecz, że nie potrafię sobie wyobrazić, ślizgu wielotonowej płyty po folii. Z uwagi na ciężar tarcie na pewno bądzie duże.

3. Argument w przeciwną stronę: na stronie Swisspor są takie kolorowe rysunki na których zaznaczona jest folia. Ale dlaczego, może aby beton nie wpływał pod płyty styropianowe i ich nie unosił?

Kryspin
17-05-2007, 11:29
Najważniejsze przy wylewaniu posadzek jest zatrzymanie powiedzmy 30% wynagrodzenia za posadzki do czasu aż można sprawdzić co ekipa robiąca nawyraniała.

Marian253
18-06-2007, 14:49
Witam! Wczoraj dowiedziałem sie ze pod kominek i piec w kotłowni (na paliwo stale) musi byc mocniejsza wylewka niz zwykle, czy to prawda?

faflusniak
24-06-2007, 17:45
Wylewka powinna być mocna pod kominek i piecyk. Ale wg mnie nie ma co przesadzać, no chyba że planujemy jakiś ogromny kominek wykańczany murowanym kamieniem.

Wg mnie istotna jest grubość warstwy wylewki. Wiele osób uważa, że pod kominek nie można dawać styropianu ze względów wytrzymałościowych. I mają rację. Jednak w ten sposób tworzy się traci się izolację, bo kominek przecież zawsze nie grzeje.

Ja po konsultacjach z specem od kominków dałem 5 cm styropianu (połowę tego co w pozostałej części pomieszczenia) i jakieś 12 cm wylewki.

Myślałem też o zastosowaniu mocniejszego styropianu niż EPS-100, ale kto sprzeda kilka płyt po kominek i nie mogłem w okolicznych hurtowniach takiego znaleźć.

faflusniak
24-06-2007, 17:55
Korzystałem z tego wątku przed wylewkami i chciałbym dodać swoje doświadczenia:

1. Pamiętajcie o podejściach kanalizacyjnych. Trzeba je zabezpieczyć albo wyprowadzić ponad poziom wylewki. Moi fachowcy o takich szczegółach oczywiście nie pamiętali, a ja przypominałem sobie w ostatniej chwili. Przyjechałem na budowę jak facet jechał już z taczką betonu do łazienki.

2. Jeżeli ktoś daje siatkę z drutu to trzeba pamiętać aby była zanurzona w masie wylewki. Fachowcy obiecali, że będą ją podrywać w miarę robienia wylewki. W jednym pomieszczeniu wylewki nie skończyli bo w ostatniej chwili chciałem zmienić jedną rurę. W uwidocznionym w ten sposób przekroju, siatka leży na styropianie i nic nie daje oprócz kosztów 8zł/m2.

janzar
24-06-2007, 21:53
2. Jeżeli ktoś daje siatkę z drutu to trzeba pamiętać aby była zanurzona w masie wylewki. Fachowcy obiecali, że będą ją podrywać w miarę robienia wylewki. W jednym pomieszczeniu wylewki nie skończyli bo w ostatniej chwili chciałem zmienić jedną rurę. W uwidocznionym w ten sposób przekroju, siatka leży na styropianie i nic nie daje oprócz kosztów 8zł/m2.[/quote]

z tego miedzy innymi powodu nie stosuje się siatek lecz włókno polipropylenowe jako zbrojenie przeciwskurczowe z gwarancja posadowienia czyli jest w calym przekroju jastrychu
http://images6.fotosik.pl/22/564246393cef56dfm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/564246393cef56df.html)

http://images6.fotosik.pl/22/5719ab549bfcaaa5m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/5719ab549bfcaaa5.html)

24-06-2007, 22:11
brawo janzar
wreszcie wątek czyta sie z przyjemnoscia bo zdjęcia go nie rozwalają !

Julianna
25-06-2007, 00:19
Chciałbym jeszcze zapytać w kwestii wylewek na podłodze:

1. W postach wyczytałem, że na piętrze folię kładzie się tylko na styropianie jako "warstwę poślizgową". Jaki jest cel tej warstwy, czyli inaczej po co ta folia na styropianie.

2. Czy dylatację daje się w kolejności:
a) ściana - dylatacja - folia
b) ściana - folia - dylatacja

3. Czy jest jakaś różnica w dylatacji wykonanej ze styropianu 1 cm i specjalnej taśmy do dylatacji?
pyt 1....folia jest zbędna
pyt2....
odp. a.(sciana-dylatacja-folia)
pyt.3...nie ma róznicy dla wylewki
ale jest dla wykonawcy...styropian trzeba docinać, a to zajmuje troche czasu.
a tasma jest gotowa do ułożenia.(byle ja dobrze ułozyli, bo u mnie miejscami była w "w powietrzu".


A najwazniejsze, oprócz dobrego skomponowania skłAdników,
to nie śpieszyć się, sprawdzić dokładnosc ułożenia styropianu.
KAżDE pomieszczenie sprawdzić, ZANIM zaleją .

KiZ
25-06-2007, 09:17
Witam,
W temacie wylewek mam następujące pytanie. Jak układa się folię znajdującą się pomiędzy papą a styropianem w kontekście instalacji prowadzonych po podłodze? Można ją rozwinąć dopiero na rurki i peszle? Obawiam się, że nawet gruba folia rozwinięta na papę nie przetrzyma ekip instalacyjnych.

Heath
25-06-2007, 10:16
U mnie było tak:
od dołu - papa, folia, 1 warstwa styro, 2 warstwa styro (w poprzek) i w niej rurki od wody i CO (w otulinie), rolljet z rurkami od podłogówki, jastrych.
Na poddaszu nie dawałem papy.

kaczorek.
25-06-2007, 10:41
:evil: wylewki wylane całe "szczęście" :roll: powiedzmy - tylko na gorze ale to i tak ok 100 m2 - spierdol....tak że osłabłem jak je zobaczyłem - dobrze ze palanta ktory je robił nie było juz na budowie bo by doszło do rękoczynów - różnice do 3 cm :evil: FALE DUNAJU - a wszystko było wypoziomowane na scianach dokladnie rysowane kreseczki kur.....,

uwierzyłem w gościa :evil: a gośc w swoje mozliwości i robił to pewnie beż zadnych "prowadnic" i teraz mam problem :roll: kolejny tysiączek- dwa i pare dni pracy zeby doprowadzic to do rozsądnego stanu

faflusniak
25-06-2007, 17:47
U mnie fachurki nie popisały się z ułożeniem styropianu. Wg mnie chyba najłatwiejsza robota na budowie, niewymagająca kwalifikacji.

Płyty ułożone luźno, brak wyżłobień na kable w peszlu więc się chwiało. Dodatkowo jak trzeba było obłożyć rury CO to zrobili to z jakiś skrawków styropianu (pewna forma mozaiki), podczas gdy styropianu było od cholery, więc po co było oszczędzać. Wywaliłem wszystkie te skrawki, wyjąłem krzywe płyty i kazałem poprawiać. Poprawili, ale stwierdzili, że się czepiam.

Na drugi dzień ułożyli styro w innych pomieszczeniach. Przyszedł hydraulik kłaść podłogówkę i stwierdził, ze tak niechlujnie rozłożonego styropianu to jeszcze nie widział. Wtedy nie zdzierżyłem. Wyrazy na K, P gęsto latały w powietrzu. Nie wiedziałem, że grube słowo tak działa. Do południa wszystkie styropiany były wygłaskane.

Eltom
25-06-2007, 22:03
Nie wiedziałem, że grube słowo tak działa. Do południa wszystkie styropiany były wygłaskane.

Ano. Jeśli się nie nadużywa jako przecinków to działa wręcz wstrząsająco.
PS. Pomaga też jeśli się ma 30 cm więcej niż cel ćwiczenia oraz jest się ze względu na przeżywane wzruszenia lekko czerwonym na obliczu... 8)

aleksandra1
10-09-2007, 11:03
Mam pytanie:
1. Jakiej grubości folię stosować pod wylewki?
2. Ile warstw tej folii, czy tak jak papę 2 warstwy (w projekcie jest 2x papa na lepiku), czy jedna wystarczy?

Dziękuję i pozdrawiam

VIP Jacek
10-09-2007, 17:14
aleksandra1 napisała:
Mam pytanie:
1. Jakiej grubości folię stosować pod wylewki?
2. Ile warstw tej folii, czy tak jak papę 2 warstwy (w projekcie jest 2x papa na lepiku), czy jedna wystarczy?

Dziękuję i pozdrawiam

ja też podpinam się pod to pytanie. :D

ashca
08-10-2007, 12:31
Co położyć na chudziaka w garażu przed wylaniem posadzek? Folia czy papa? Myślę o papie. Tylko czy to musi być papa termozgrzewalna? Na posadzce nie będzie położony styropian, bo garaż już i tak jest niski, więc będzie tylko sama wylewka. Grunt jest dość mokrawy i chcielibyśmy tą posadzkę jakoś zabezpieczyć przed podciąganiem wilgoci. Co byście doradzili?

ashca
21-11-2007, 09:24
Właśnie rozkładamy styropian pod posadzki i nurtują nas takie pytania:
1/ Czy rurki od prądu mogą być położone na styropianie i zalane betonem czy powinny iść pod styropianem?
2/ Co zrobić jeśli styropian lekko się unosi? Przykołkować go czy tak zostawić a ciężar betonu go później przyciśnie?
3/ Czy uzasadnione jest dawanie foli na styropian "dla poślizgu"? Tak zażyczył sobie facet od miksokreta

Kryspin
21-11-2007, 10:54
1) dopuszczalne jest i takie i takie rozwiązanie z tym że lepiej aby szły w styro. Panowie od miksokreta nierzadko rzucają wężami o styropiam i mogą uszkodzić conieco
2) dopasować żeby leżał spokojnie
3) tak folia powinna być dla poślizgu to raz a dwa zapobiega przenikaniu betonu w szczeliny między styropianem i dzięki temu nie powstają ubytki w wartwie posadzki

elais
21-11-2007, 12:55
u mnie prawie skończyli posadzki. Szkoda że nie przeczytałąm tego wątku wczesniej. Ok. 240 metrów zajeło im miksokretem 5 dni!!!! a jak czytam to nietóre firmy i w dwa dni robią taką powierzchnię. Tak wiec porażka.

Ciagle psuła im się maszyna, to woda zamarzała w miksokrecie, w wężu. A więc jak bedziecie zamawiali ludzi o posadzki to pytajcie sie jaką maja maszynę, u m nie mieli chyba 15 letnią, idzie na złom. Aha i nie mieli takiego helikoptera, zacierali ręcznie, więc też nie wiem czy wyjdą równe. A niedługo idę do domku i będę patrzyła czy zrobli podejścia pod kanalizację w łazienbkach, bo jak nie to.....

Kryspin
21-11-2007, 13:08
u mnie prawie skończyli posadzki. Szkoda że nie przeczytałąm tego wątku wczesniej. Ok. 240 metrów zajeło im miksokretem 5 dni!!!! a jak czytam to nietóre firmy i w dwa dni robią taką powierzchnię. Tak wiec porażka.

Ciagle psuła im się maszyna, to woda zamarzała w miksokrecie, w wężu. A więc jak bedziecie zamawiali ludzi o posadzki to pytajcie sie jaką maja maszynę, u m nie mieli chyba 15 letnią, idzie na złom. Aha i nie mieli takiego helikoptera, zacierali ręcznie, więc też nie wiem czy wyjdą równe. A niedługo idę do domku i będę patrzyła czy zrobli podejścia pod kanalizację w łazienbkach, bo jak nie to.....

Ja ostatnio spotkałem właściciela firmy która robiła posadzki u mnie (przymierzał się do prac u sąsiada)
Oczywiście starał się być miły jak zwykle, a na zarzuty, że zgłaszałem reklamację i miał być w marcu na reklamacji u mnie w domu żeby zobaczyć co zrobili i nie przyjechał do dzisiaj czyli listopad twierdził że nie miał czasu, zajęty był... no parodia jakaś (sorry przez 8 mesięcy - dziecinada), potem oznajmił, że kiedyś był ale nikogo w domu nie było... tłumaczenie na pozionie pierwszaka w podstawówce... ehh szkoda gadać...
Przestrzegam przed firmą z okolic Płocka czy Płocka mają takie wielkie szyldy pomarańczowe z napisem posadzki z agregatu. nr tel. 668 601 201
Właściciel miły i uczynny do czasu odebrania należności, potem cudowny brak czasu.
Uważajcie na poziomy i dylatacje przy ścianach, która jest dla sztuki i wchodzi miejscami w beton jakieś 1 cm od górnego poziomu posadzki.
Zatrzymujcie część wynagrodzenia do czasu możliwości sprawdzenia wykonanych prac.

elais
21-11-2007, 13:58
A włąsnie mam pytanko. U mnie robili dylatacje za pomocy takiej taśmy dylatacyjnej, szerokość 10cm, ona wystaje ponad posadzkę, czy to oni powinni ją poobcinać, czy już to do nich nie należy?

Kryspin
21-11-2007, 14:06
A włąsnie mam pytanko. U mnie robili dylatacje za pomocy takiej taśmy dylatacyjnej, szerokość 10cm, ona wystaje ponad posadzkę, czy to oni powinni ją poobcinać, czy już to do nich nie należy?

To zależy od ustaleń najczęściej nie obcinają

ashca
22-11-2007, 08:40
Zatrzymujcie część wynagrodzenia do czasu możliwości sprawdzenia wykonanych prac.

Po przeczytaniu twojego postu, zadzwoniłam do fachowców od posadzek i powiedziałam, że zapłace im dopiero 2 dni po robocie, żeby można było sprawdzić czy wszystko jest ok. Na szczęście zgodzili się bez problemu.... pocieszające... może nie mają reklamacji... Zaczynają za tydzień.

Na co mam zwracać uwagę jak już wyleją posadzki?

elais
22-11-2007, 09:01
qrcze a ja wczoraj poogladałam trochę moje wylewki i okazało się, że fachowcy chyba źle porozkładali taśmę dylatacyjną. Po prostu zrobili to tylko dlatego, że była kupiona, w niektórych miejscach leży na posadzce, a nie jest wciśnięta. W niektórych miejscach wystaje z 8cm, a ona ma tylko 10cm, więc jest wściśnieta tylko 2cm. Co może sie stać, jak jest to tak błędnie wykonane????

Kryspin
22-11-2007, 09:08
Zwróć uwagę na:

- poziomy szczególnie wzdłóż ścian (czy posadzki nie są pofalowane wzdłóż ścian) i przy otworach drzwiowych między pomieszczeniami przy narożach
- poziomy między holem a łazienkami
- dylatacje te przy ścianach czy są właściwie wykonane, materiał dylatujący na całej wyskokości posadzki
- dylatacje między pomieszczeniami
- nie wiem czy będziesz dawała siatkę czy włókna, jak siatkę to siatka musi zachodzić na siebie a nie leżeć obok siebie

ashca
22-11-2007, 09:20
No to mam już jakiś pogląd czego się trzymać. Dziękuje za przeszkolenie.

elais
22-11-2007, 13:19
Szkoda że u mnie już jest po fakcie. Martwi mnie ta dylatacja. Nie jest ona na całej wysokości posadzki.Jest położona bardzo nie dbale. Tyle tylko że jeszcze nie wypłaciłam całej kasy wykonawcy, musi jeszcze dokończyć pracę. Czym grozi to że ta deylatacja jest tak niedbale położona, musze mieć jakieś argumenty, których muszę użyć

Sarabanda
22-11-2007, 19:43
A u mnie dyletacja na szczęście jest dobrze zrobiona, bo robiłam ją sama.
Praca dla idioty, a jaka przyjemność, że coś zrobiło się samej!

Przy okazji polecam forumowego EIMUNDA, a raczej jego ekipę... :wink:
Chłopaki zrobili 250 m2 wylewki w jeden dzień!
Zaczęli o 7 rano, pozbierali się o o 15.30.
Nie mają wprawdzie tego helikoptera tylko zacierają ręcznie, jednak wylewki są zrobione dobrze. :D
Polecam! Polecam! Polecam!
I jeszcze raz dziękuję!

elais
23-11-2007, 08:19
ale masz farta, a tempo imponujące. Ja nie dosć że mam źle położoną dylatację to 240m w 5 dni będą robić. Będą kończyć w sobotę, dzisiaj pójdę z poziomicą i będę patrzyła czy są przynajmniej równe, bo obawiam sie że nie :evil:

Kryspin
23-11-2007, 09:04
ale masz farta, a tempo imponujące. Ja nie dosć że mam źle położoną dylatację to 240m w 5 dni będą robić. Będą kończyć w sobotę, dzisiaj pójdę z poziomicą i będę patrzyła czy są przynajmniej równe, bo obawiam sie że nie :evil:

Pamiętaj że jeśli np na holu będą płytki i w łazience te na holu będą miały grubość np. 1,2 (gres polerowany) a w łazience np 0,7 cm to już masz 5 mm różnicy w poziomie i jeśli teraz panowie posadzkarze zrobią różnicę poziomów łazienka niżej (tak było u mnie około 8mm niżej) to żeby nie było czuć w użytkowaniu różnicy poziomów trzeba to nadłożyć klejem lub wylewką.
pewnie że da radę tylko dlaczego inwestor ma ponosić dodatkowe koszty...

ashca
27-11-2007, 12:48
Czy ktoś z Was zostawiał zaniżenie na brodzik? Chciałabym mieć w łazience prysznic z takim niskim brodzikiem. W informacji o montażu jest narysowane, że 10 cm idzie pod posadzkę, a 5 cm wystaje ponad nią.

Mam rozłożone 10 cm styropianu i 5 cm będzie wylewki, czy przy takiej opcji mam w ogóle nie dawać styro (tam gdzie będzie brodzik) tylko samą wylewkę?

Bezdomna
05-01-2008, 21:05
Przeczytałam wątek, i to nie jeden, i w końcu nie wiem:
1) dawać folie na styropian czy nie?
2) zawijać folię przy ścianie, czy przed dylatacją? Bo jeśli jest taśma, ta najpierw taśma, a potem folia, prawda? Jak gruba taśma, skoro nie ma jeszcze tynków?
Nie wiem jeszcze (3)ile doliczyć folii na zagięcie i ile zaginać, (4) czy da się wyrównać nieco chudziak, bo miejscami są wybrzuszenia i (5) jak cienka może być wylewka, bo mam w projekcie 5+5 i na styropianie nie mogę oszczędzać, a za wysoko nie poleję, bo się drzwi zaleją (zwłaszcza balkonowe - te wg wylewkarza są za nisko, wg drzwiarza ok - 12 cm do skrzydła :( )
Wylewki we wtorek, ma być na plusie, oby.
Acha! I czy ma ktoś pomysł, jak zabezpieczyć otwór na bramę garażowa, której nie ma, a która będzie wielka (szer. prawie 5 m)?

Bluszczowcy
06-01-2008, 23:04
Przeczytałam wątek, i to nie jeden, i w końcu nie wiem:
1) dawać folie na styropian czy nie?
2) zawijać folię przy ścianie, czy przed dylatacją? Bo jeśli jest taśma, ta najpierw taśma, a potem folia, prawda? Jak gruba taśma, skoro nie ma jeszcze tynków?
Nie wiem jeszcze (3)ile doliczyć folii na zagięcie i ile zaginać, (4) czy da się wyrównać nieco chudziak, bo miejscami są wybrzuszenia i (5) jak cienka może być wylewka, bo mam w projekcie 5+5 i na styropianie nie mogę oszczędzać, a za wysoko nie poleję, bo się drzwi zaleją (zwłaszcza balkonowe - te wg wylewkarza są za nisko, wg drzwiarza ok - 12 cm do skrzydła :( )
Wylewki we wtorek, ma być na plusie, oby.
Acha! I czy ma ktoś pomysł, jak zabezpieczyć otwór na bramę garażowa, której nie ma, a która będzie wielka (szer. prawie 5 m)?

Ja również chętnie poznam odpowiedź na te pytania, bo po przeczytaniu wielu wątków mam jeszcze więszy mętlik w głowie

HenoK
07-01-2008, 10:51
Acha! I czy ma ktoś pomysł, jak zabezpieczyć otwór na bramę garażowa, której nie ma, a która będzie wielka (szer. prawie 5 m)?
Ja zrobiłem prowizoryczne wrota garażowe z cieńkiej płyty OSB:
http://www.fr13.republika.pl/budowa/Budowa14.jpg

Jedrek-Jedrek
07-01-2008, 18:02
A u mnie dyletacja na szczęście jest dobrze zrobiona, bo robiłam ją sama.
Praca dla idioty, a jaka przyjemność, że coś zrobiło się samej!

Przy okazji polecam forumowego EIMUNDA, a raczej jego ekipę... :wink:
Chłopaki zrobili 250 m2 wylewki w jeden dzień!
Zaczęli o 7 rano, pozbierali się o o 15.30.
Nie mają wprawdzie tego helikoptera tylko zacierają ręcznie, jednak wylewki są zrobione dobrze. :D
Polecam! Polecam! Polecam!
I jeszcze raz dziękuję!

poprosimy namiary moze być na priv :D

kafelka
25-02-2008, 15:59
A jak długo trzeba czekać z następnym etapem prac (czytaj: tynki) po zrobieniu wylewek przy obecnych temperaturach +10 do 15 oC?

Wadolek
25-02-2008, 16:24
A jak długo trzeba czekać z następnym etapem prac (czytaj: tynki) po zrobieniu wylewek przy obecnych temperaturach +10 do 15 oC?

Najlepsza jest kolejnosc :
- Tynki
- Wylewki

Po wylewkach zaleznie od warunkow nalezy poczekac z glazura - od ok tygodnia do parkietu gdzie okres dochodzi nawet do 3 miesiecy

kafelka
26-02-2008, 15:48
Wystarczy tylko tydzień? Boję się, że beton będzie jeszcze mokry i tynkarze rusztowaniami np. uszkodzą mi wylewki :(

Wadolek
26-02-2008, 16:03
Wystarczy tylko tydzień? Boję się, że beton będzie jeszcze mokry i tynkarze rusztowaniami np. uszkodzą mi wylewki :(

To jest jeden z powodow, dla ktorego tynki wykonuje sie przed wylewkami
:wink:

kafelka
26-02-2008, 16:58
No dobra, rozumiem Twoją argumentację, jednak wylewki mam już wykonane, a tynków jeszcze nie, kolejności już nie zmienię. Ponawiam więc pytanie, jak długo bezpiecznie jest odczekać przy takich temperaturach jakie mamy obecnie?

Wadolek
26-02-2008, 17:09
No dobra, rozumiem Twoją argumentację, jednak wylewki mam już wykonane, a tynków jeszcze nie, kolejności już nie zmienię. Ponawiam więc pytanie, jak długo bezpiecznie jest odczekać przy takich temperaturach jakie mamy obecnie?

Rusztowaniem wylewki moga tynkarze uszkodzic nawet po calkowitym wyschnieciu wylewki! Bym proponowal sie teraz jedynie dogadac z tynkarzami azeby podkladali cos pod nogi rusztowan, zasuneli folie na calosci, bo nie dodrapia zaschnietej zaprawy. A poczekac ok 28 dni. Mrozu nie ma.. narazie

alfa003
26-02-2008, 17:43
Juz po tygodniu mozna klasc glazure? :o

thinking
26-02-2008, 21:23
Witam, pociągnę temat wylewek. Nurtuje mnie pytanie: co z kominkiem? Planuję położyć 15 cm styropianu na chudziak i na to ogrzewanie podłogowe. Kominek jest ciężki... czy styropian nie ugnie mi się pod jego ciężarem to będzie oczywięcie twardy styropian - podłogowy ale zawsze... A może dać mniej styro. a więcej wylewki? Jak myślicie? :-?

Bluszczowcy
27-02-2008, 08:40
Ja słyszałam, że pod samym kominkiem nie kładzie się steropianu. U siebie położyłam cienką warstwę 5 cm, gdyż przed wylewką mój kominek już stał na swoim metalowym stelażu bezpośrednio na chudziaku, a styropian ułożyłam pomiędzy stelażem.

kafelka
27-02-2008, 13:11
U mnie było podobnie, 10 cm styropianu, na to wylewka, jednak w miejscu gdzie będzie stał kominek zamiast styropianu podłogowego daliśmy 5 cm styroduru i oczywiście grubszą warstwę wylewki. :)
Nurtuje mnie jednak inne miejsce, o którym niestety nie wiedziałam :-? , a teraz mnie to martwi :( , a mianowicie miejsce oparcia schodów drewnianych. Czy również należało to miejsce potraktować jakoś szczególnie, czy nie zawracać sobie tym głowy?

jaro'71
03-06-2008, 13:56
A ja mam pytanie odnośnie piasku do wylewek. Mój wykonawca chce wiślany, sortowany, więc chciałbym wiedzieć po czym go poznać jak już przywiozą a wylewkarza nie będzie - czy nie wciskają mi zwykłego piasku w cenie "wylewkowego". No i cement - lepszy I czy II, czy to w ogóle ma znaczenie oprócz ceny?
Wielka więc prośba do znawców "kruchego" tematu :wink:

jaro'71
04-06-2008, 22:48
Nie doczekałem się porady, więc wziąłem jaki przywieźli, jeszcze mokry - Kamaza za 350 zł (chcieli 400 zł, ale trochę "wypłynęło" podczas transportu). Może wystarczy na 137 m2 wylewki :roll:

ambroma
22-07-2008, 14:00
Czytałam wcześniej że do zbrojenia wylewek stosuje się kratki zbrojeniowe. Facet od wylewek powiedział mi dziś, że radzi dać jakieś włókna czy włókninę :o Słyszał ktos o tym co to jest i czy tak się robi?

Wadolek
23-07-2008, 00:25
Czytałam wcześniej że do zbrojenia wylewek stosuje się kratki zbrojeniowe. Facet od wylewek powiedział mi dziś, że radzi dać jakieś włókna czy włókninę :o Słyszał ktos o tym co to jest i czy tak się robi?
Sa to wlokna polipropylenowe, zbrojenie rozproszone. Ja tez doradzalbym stosowanie wlokien w zamian za siatki zbrojeniowe..

ambroma
23-07-2008, 09:13
Czytałam wcześniej że do zbrojenia wylewek stosuje się kratki zbrojeniowe. Facet od wylewek powiedział mi dziś, że radzi dać jakieś włókna czy włókninę :o Słyszał ktos o tym co to jest i czy tak się robi?
Sa to wlokna polipropylenowe, zbrojenie rozproszone. Ja tez doradzalbym stosowanie wlokien w zamian za siatki zbrojeniowe..
A możesz napisać coś o wyższości włókien nad siatką?
:wink: Rozumiem, że jesteś specjalistą od wylewek, więc zadam drugie pytanie, czy pod kominek dawać styropian? Tu piszą że nie, no więc ma być sama wylewka?
Dzięki za odpowiedź.

Wadolek
23-07-2008, 18:20
Czytałam wcześniej że do zbrojenia wylewek stosuje się kratki zbrojeniowe. Facet od wylewek powiedział mi dziś, że radzi dać jakieś włókna czy włókninę :o Słyszał ktos o tym co to jest i czy tak się robi?
Sa to wlokna polipropylenowe, zbrojenie rozproszone. Ja tez doradzalbym stosowanie wlokien w zamian za siatki zbrojeniowe..
A możesz napisać coś o wyższości włókien nad siatką?
:wink: Rozumiem, że jesteś specjalistą od wylewek, więc zadam drugie pytanie, czy pod kominek dawać styropian? Tu piszą że nie, no więc ma być sama wylewka?
Dzięki za odpowiedź.
Bardzo trudno jest wymienic wszystkie plusy wlokna, ale wiekszosc z nich byla juz opisywana na forum.
Latwosc dodawania (aplikacji do agregatu), zbrojenie we wszystkich kierunkach (trojwymiarowe), bezpieczne, mozna sie rowniez pokusic o stwierdzenie lepszej przyczepnosci plytki do szlichty, tansze (po podliczeniu wszystkich kosztow).
Co do kominka, to moim zdaniem duzo zalezy od jego przyszlej wagi, grubosci betonu i stosunku beton/styropian. Zdarzalo sie ze inwestor kompletnie rezygnowal ze styropianu pod nim, inny chcial normalna warstwe styropianu a inny styrodur.
Pozdrawiam i zapraszam do wspolpracy

ambroma
23-07-2008, 18:39
Dzięki za wyczerpującą odpowiedż. Napisz na priva jakie masz ceny.

Trociu
24-07-2008, 10:44
Co do kominka, to moim zdaniem duzo zalezy od jego przyszlej wagi, grubosci betonu i stosunku beton/styropian. Zdarzalo sie ze inwestor kompletnie rezygnowal ze styropianu pod nim, inny chcial normalna warstwe styropianu a inny styrodur. To sie zgadza. Jeżeli jesteś w stanie przewidzieć teraz jakiego typu będzie obudowa, można podjąć decyzję na temat styropianu pod wylewkę.
Jeżeli będzie to lekka obudowa, można się pokusić o jedną warstwę styro i grubszą wylewkę. Jeżeli planujesz ciężką kamienną, to raczej zrezygnować, lub dać twardszy.
Myślę, że brak styropianu w tamtym miejscu zrekompensuje ciepło panujące przy kominku.

irysy
04-08-2008, 22:56
A ja trochę z innej beczki. Jaka powinna być minimalna grubość wylewki na poddaszu?

PavvelB
16-10-2008, 12:58
Przygotowuję się do wylewek i wyszedł mi taki problem. Styropian będę układał sam, 2 x 4 cm. Czym łatać szczeliny między płytami styropianu oraz między styropianem a rurkami od wody czy centralnego ogrzewania? Pianką? Wiadomo że nie uda się dociąć styropianu tak żeby idealnie przylegał do rurek.

I.W.
16-10-2008, 13:16
Jeżlei było to sorry ale trzeba uważać na wysokość przyszłych drzwi jeżeli otwory są na styk. U mnie wylali 1 cm za wysoko i trzeba było kuc nadproże.

Wadolek
02-03-2010, 18:53
Jeżlei było to sorry ale trzeba uważać na wysokość przyszłych drzwi jeżeli otwory są na styk. U mnie wylali 1 cm za wysoko i trzeba było kuc nadproże.

Podczas przygotowywania podłoża pod wylanie posadzek nalezy koniecznie sprawdzic kilka wysokosc a mianowicie:
- stopien schodow,
- drzwi wejsciowe,
- wszystkie drzwi balkonowe,
- nadproza drzwi,
- wysokosci kratek sciekowych i rur spustowych

Należy przewidziec grubość:
- styropianu i wylewki
- płytek, pianek pod panele, parkietu, drewna na schodach, uszczelki gumowej pod drzwiami garażowymi i innych elementów które zawsze mogą być albo zbyt głęboko w wylewce, albo zeń wystawać

Pozdrowienia
:wink:

mimka27
02-03-2010, 19:16
A ja mam pytanie czy przed wykonaniem wylewki musza byc osadzone drzwi wejsciowe? jesli tak to dlaczego?

Wadolek
02-03-2010, 20:08
A ja mam pytanie czy przed wykonaniem wylewki musza byc osadzone drzwi wejsciowe? jesli tak to dlaczego?

Nie musza, ale potrzebny bedzie wymiar wysokosci tych drzwi z progiem i znana grubosc docelowej posadzki ( drewno, plytka ).
Mozna wtedy ustalic taki poziom posadzki, aby po zamontowaniu drzwi wszystko pasowalo.

Plusy osadzonych drzwi sa takie ze mamy stan zamkniety budynku i ekipa posadzkarska ktora nie stosuje dokladnych niwelatorow ma "od czego się wziąć"

Pozdrawiam

Sławek...
02-03-2010, 22:17
... nie zgodziłbym się z przedmówcą jeżeli chodzi o zwracanie uwagi na schody... z reguły schody są wylane na bardzo różnych poziomach w zależności od tego jak się murarzowi wyliczyło i tak są do poprawy więc nie ma co sobie nimi głowy zawracać...
wszelkie drzwi oczywiście jak najbardziej są ważne - w końcu muszą się otwierać i zamykać jak już położymy parkiet czy płytki ;)
nadproża w ściankach działowych też mogą byś na złej wysokości - często się to zdarza i jeśli są skopane to trzeba je poprawić
rury, kratki można dopasować do tego poziomu jaki nam pasuje....
co do drzwi wejściowych to konieczne nie są... (nie proponowałbym podlewania betonu pod próg drzwi - powstanie mostek i to duży)... warto sprawdzić czy będą pasowały, bo poprawa nadproża w ścianie nośnej jest bardziej skomplikowana niż w działowej więc lepiej go nie ruszać jeśli to możliwe...
warto uwzględnić docelowe wykończenia podłóg poszczególnych pomieszczeń i wylać wylewki z odpowiednimi korektami wysokości na różnicę w grubości okładzin...

Wadolek
03-03-2010, 06:42
... nie zgodziłbym się z przedmówcą jeżeli chodzi o zwracanie uwagi na schody... z reguły schody są wylane na bardzo różnych poziomach w zależności od tego jak się murarzowi wyliczyło i tak są do poprawy więc nie ma co sobie nimi głowy zawracać...


Nie trzeba sie zgadzac, ale na wszystko trzeba zwracac uwage a schody jednak czasami sie zgadzaja...
Pzdr

Sławek...
03-03-2010, 09:45
...oczywiście że trzeba zwracać uwagę, ale z reguły na tym etapie (posadzki) już jest trochę za późno na to zwracanie i i tak coś nie pasuje ;)
teraz mamy stan , jaki pozostawili po sobie murarze i mamy wstawione okna i drzwi balkonowe i moim zdaniem te drzwi są najważniejszym punktem odniesienia dla wylewek... resztę zawsze jakoś da się dopasować ;)

Wadolek
03-03-2010, 17:47
...oczywiście że trzeba zwracać uwagę, ale z reguły na tym etapie (posadzki) już jest trochę za późno na to zwracanie i i tak coś nie pasuje ;)
teraz mamy stan , jaki pozostawili po sobie murarze i mamy wstawione okna i drzwi balkonowe i moim zdaniem te drzwi są najważniejszym punktem odniesienia dla wylewek... resztę zawsze jakoś da się dopasować ;)

Sprawdzajac wszystkie te punkty, ktore wymienilem mamy wiedze gdzie mozemy wysrodkowac aby wszystkie niescislosci scisnac :wink:

Byl przypadek ze po sprawdzaniu sie wydaje juz wszystkiego i wylaniu dzwoni klient i mowi ze wszystko cacy, ale zmywarka pod parapet nie wchodzi :lol:
Brakuje 0,7 cm ( słownie siedem milimetrów )

Sławek...
04-03-2010, 12:04
...hehe... to trzeba zmywarkę zeszlifować ;)
z takim przypadkiem jeszcze się nie spotkałem, ale człowiek całe życie się uczy... ;)
oczywiście masz rację, że warto sprawdzić te wszystkie punkty odniesienia i pomyśleć jaki poziom wybrać, żeby było jak najmniej przeróbek (albo wcale), tyle że ja z własnego doświadczenia widzę, że najczęściej i tak potrzeba przeróbek zachodzi zawsze (mniejszych lub większych...)

jak zawsze błędy zaczynają się już w projekcie... często podczas budowy podejmowane są decyzję o zmianach (np grubości izolacji) ale poprawek na pozostałe wymiary już nikt nie robi i dlatego jak już budowa dochodzi do bardzo miłego dla inwestora momentu, czyli posadzek to pewne skutki wcześniejszych decyzji zaczynają się pojawiać...
na te błędy też niemały wpływ mają montażyści okien i drzwi balkonowych...
często montują tak jak im się podoba no bo przecież co to za różnica czy balkon będzie o te 2-3 cm niżej czy wyżej...albo okno... jaki otwór by nie był to się zapianuje naokoło i będzie ok... ;)
no i "kropkę nad i" potrafi postawić montażysta drzwi wejściowych - przecież niwelatora to on nie ma i nie ma jak sprawdzić na jakim poziomie są zamontowane drzwi balkonowe... o to jakie będą grubości okładzin też się pytał nie będzie bo i po co ... ;)
a już w ogóle nie rozumiem dlaczego na budowach "domków" nigdy nie ma wyznaczonego jakiegoś poziomu "zero" (tzw. repera) - szczerze mówiąc spotkałem się tylko jakieś pojedyńcze razy z reperem na budowie domku ;)
co by nie mówić, najważniejsze jest zachowanie właściwej technologii-nigdy nie pocieniłbym np wylewki na podłogówce do 4 cm tylko po to żeby nie podwyższać nadproży...

aLien01
04-03-2010, 20:08
Witam

Ja z innej beczki. Wczoraj zakończyli mi robić posadzki a zbliżają się mrozy szczególnie w nocy. Mam budynek zamknięty (okna, drzwi i brama wstawione) nie ocieplony dzisiaj zapuściłem na noc 3 farelki aby trochę ogrzać. Napiszcie mi proszę jak może być najniższa temperatura aby nic się nie stało już zrobionym wylewką i przez ile dni mam o nie "dbać"

Sławek...
04-03-2010, 20:24
...beton powinien dojrzewać w temperaturze dodatniej...
okres dojrzewania betonu wynosi 28 dni... najbardziej trzeba uważać na temp przez pierwsze 14....
zaizoluj czym się da wszelkie szpary (gumowa uszczelka drzwi garażowych, i inne) i pilnuj temperatury....
w wypożyczalniach budowlanych są nagrzewnice-lepsze to niż farelki i o wiele skuteczniejsze... ;)
...no i módl się o ocieplenie... ;)

Wadolek
05-03-2010, 20:58
...hehe... to trzeba zmywarkę zeszlifować ;)
z takim przypadkiem jeszcze się nie spotkałem, ale człowiek całe życie się uczy... ;)
oczywiście masz rację, że warto sprawdzić te wszystkie punkty odniesienia i pomyśleć jaki poziom wybrać, żeby było jak najmniej przeróbek (albo wcale),

Plytka zakonczona zostala przed zmywarka a sama zmywarka stanela na wylewce. Obrobiona listewka i pasi bula.. A wiec warto luknac tez na wysokosc pod parapet biorac pod uwage ok 1,5 cm na plytke :lol:

Dzisiaj zrobilismy wylewke w domu, gdzie bez ogrzewania bylo + 8 stopni. Na zewnatrz - 2,5 a schnaca wylewka podnosi jeszcze troche temp.. Ile akurat bedzie wyzsza w tym domu dowiem sie niebawem. Ja bym sie nie przejmowal zbyt mocno, oczywiscie jezeli jest szczelnie.

Odmrozona szlichta czesto zdarza sie na balkonach. Luszczy sie.

tomek131
05-03-2010, 21:30
No ty pytanie do fachowców.Kto powie jak to zrobić.
Hala piętrowa 1000m (tzn 1000m dół i 1000mgóra).Na podłodze górnej hali kiedyś zrobiono jakieś ocieplenie i na to cieniutko jakieś 2-3cm wylano beton.Jest to spękane miejscami w tej chwili.Ta górna hala będzie adaptowana i jest potrzeba nowej wylewki.Jest to budynek inwentarski i co jakiś czas będzie ta hala myta wodą.Jak zrobić wylewkę?Odkurzyć ,zwilżyć i lać na to co jest z miksokreta z mechanicznym zacieraniem robiąc dylatację a potem wypełniając je profesjonalnym wypełnieniem (sika,deitermann).Chodzi o to aby podczas mycia tej górnej hali woda nie przesiąkała pod wylewkę i dalej przez tą starą spękaną wylewkę poprzez strop bo pewnie gdyby tak było to ten strop by długo nie wytrzymał.Będzie kilka dziur przekutych przez strop i nimi w kontrolowany sposób woda z mycia hali ma sobie lecieć na dolny poziom.
Aha ekspertyza wytrzymałości stropu przeprowadzona ,można lać,ale nie chce grubiej niż 5-6cm , miejscami 7.
P.S Izolacja cieplna pod wylewką zbędna bo temperatury na obu halach i tej dolnej i górnej będą identyczne.Więc tylko nad dobrą izolacją połaci dachu tej górnej hali trzeba się będzie potem skupić

Wadolek
05-03-2010, 21:54
Na podłodze górnej hali kiedyś zrobiono jakieś ocieplenie i na to cieniutko jakieś 2-3cm wylano beton.Jest to spękane miejscami w tej chwili.
Jak zrobić wylewkę?Odkurzyć ,zwilżyć i lać na to co jest z miksokreta z mechanicznym zacieraniem robiąc dylatację a potem wypełniając je profesjonalnym wypełnieniem (sika,deitermann).

Mysle ze skuc najpierw i wywiezc te spekana posadzke.. To nie jest dobra podpudowa pod kolejna.

Beda plytki na tej nowej wylewce?



Chodzi o to aby podczas mycia tej górnej hali woda nie przesiąkała pod wylewkę i dalej przez tą starą spękaną wylewkę poprzez strop bo pewnie gdyby tak było to ten strop by długo nie wytrzymał.Będzie kilka dziur przekutych przez strop i nimi w kontrolowany sposób woda z mycia hali ma sobie lecieć na dolny poziom.

w koncu ma przesiakac, czy nie? Przekute dziury maja sluzyc wyplywowi wod juz bedacych tam?


Aha ekspertyza wytrzymałości stropu przeprowadzona ,można lać,ale nie chce grubiej niż 5-6cm , miejscami 7.
P.S Izolacja cieplna pod wylewką zbędna bo temperatury na obu halach i tej dolnej i górnej będą identyczne.Więc tylko nad dobrą izolacją połaci dachu tej górnej hali trzeba się będzie potem skupić

W takim razie ewentualna izolacja bedzie regulowala grubosc posadzki

tomek131
06-03-2010, 11:49
No właśnie,skucie i wywiezienie prawie 1000m posadzki to dramat,myślę zaryzykować i wylać na to.
Wody ma nie przesiąkać przez nową wylewkę.Nowa wylewka ma być szczelna.
Te otwory będą po to ,aby podczas mycia hali woda miała gdzie spłynąć (spłynie na dolny poziom ,który też jest myty i pójdzie sobie do szamba).Na co dzień wody tam nie ma.Jest podczas mycia tylko.
Miałem folię dawać ,ale chyba wyleje bezpośrednio na starą wylewkę (mając świadomość ,że ta stara wylewka to może nie najlepsze podłoże pod nową)bo gdyby nowa wylewka przepuściła wodę , która potem pójdzie na tą starą nie usunięta i nieszczelną na pewno wylewkę a przez nią następnie zmoczy strop (konstrukcja z płyt ,chyba pawia czy jakoś tak się to nazywa) to po myciu następuje grzanie hali , więc woda odparuje , prościej może niż gdyby zebrała się między nową wylewką a folia.

tomek131
06-03-2010, 22:14
Ktoś pomoże?Bo jak popsuje się prawie 1000m kwadratowych wylewki to będzie grubo

czester 1
07-03-2010, 12:30
witam, zapytam tez tu.
piwnica (pomieszczenie) o wymiarach ok. 4x9 m, bydynek po prostowaniu (rektyfikacji) czyli oderwany od ławy do pionu. Powstała teraz rożnica poziomu na odcinku dziewiecio metrowym ok. 50cm.
co z tym zrobic? obecnie jest lastryko. wyrownac gruzem i zrobic wylewke, a moze zrobic stopnie, co radzicie?

Sławek...
07-03-2010, 13:07
Ktoś pomoże?Bo jak popsuje się prawie 1000m kwadratowych wylewki to będzie grubo

jaką konkretnie posadzkę planujesz na tym stropie?
jaka okładzina, jakie przeznaczenie, jakie obciążenia?

Zbigniew100
07-03-2010, 13:15
Ktoś pomoże?Bo jak popsuje się prawie 1000m kwadratowych wylewki to będzie grubo

Pomysł dobry , ale ja bym proponował zrobić izolację .
Na istniejącej wylewce dać papę termozgrzewalną izolacyjną , lub 2 x folia izolacyjna.
Wylewkę zazbroić siatką do wylewek lub zbrojeniem rozproszonym.
Dylatacje , pola kwadratowe po około 25 - 30 m2.
Szczelina dylatacyjna min 1 cm.
Powodzenia. :wink:

tomek131
07-03-2010, 21:55
Noi takie dylatacje są w planie,na hali są słupy co 6m więc pole ze 30m kwadratowych będzie mieć.Tylko potem problem jak te dylatacje uszczelnić - sika,deitermann-profesjonalna chemia?Kumpel wylał bez dylatacji i nic mu się nie dzieje,ale ja mam dłuższy budynek i na środku taki słup bliżniak-coś jakby hala podzielona na dwie niezależne-tam najbardziej może pracować.
Ale-po co ta folia,co da w stosunku do wylania na oczyszczoną ,zwilżoną starą wylewkę?Dodatkowo jak woda tam przesiąknie przez nową wylewkę i zatrzyma się na tej folii to będzie miała problem odparować,to już lepiej może niech pójdzie na starą wylewkę i nawet strop bo jak po myciu włączę ogrzewanie hal to odparuje,ale w stropie zbrojenie-dojdzie woda druty pordzewieją z czasem zacznie się strop sypać znowu.Tak żle i tak nie dobrze
Wylewka z miksokreta mechanicznie zacierana z włóknami polipropylenowymi jest planowana,dylatacje przy ścianach i przy czy wokół słupów po 1cm gdzieś ,ale śród-dylatacje od słupa do słupa i od słupa do ściany nacinają takim jakby stalowym nożem - taki kawał blachy z nierdzewki ma ze 2-3mm grubości.Będzie potem ciężko wcisnąc tam tą masę do dylatacji.

Zbigniew100
08-03-2010, 08:42
Niestety wylewka z miksokreta nie ma za dużej szczelności, jest to zaprawa półsucha którą trudno zagęścić , dlatego izolacja pozioma powinna być.
Włukna mogą być .
3, 4 mm to mało , należy naciąć do 1 cm , np dwie , trzy tarcze diamentowe do betonu, później sznur z pianki polipropylenowej i masa dylatacyjna.
Masa wystarczy jak jest na centymetr głębokości.
Dodatkowo zabezpieczyłbym zaprawę jaskimś środkiem. Będzie mniej nasiąkliwa i łatwiej będzie utrzymać czystość , mniej pyli. :wink:

kemot_73
08-03-2010, 09:38
Nurtuje mnie jednak inne miejsce, o którym niestety nie wiedziałam :-? , a teraz mnie to martwi :( , a mianowicie miejsce oparcia schodów drewnianych. Czy również należało to miejsce potraktować jakoś szczególnie, czy nie zawracać sobie tym głowy?


Również mnie to nurtuje a moge jeszcze cos zmienić - np wyeliminowac styro w tym miejscu - czy jest sens czy nie warto? (mam 15cm styro, na to około 7-8 cm wylewki zbrojonej włóknem)

tomek131
08-03-2010, 10:17
Słyszałem opinie ,że nie ma jak siatka,zbrojenie rozproszone to kicha.Jeśli już to fibrobeton - zbrojenie włóknami stalowymi lub najnowszy (chyba) wynalazek włókno polipropylenowe twarde HPP.Ale to tak na marginesie.
Poza tym słyszałem o jakiś profilach wciskanych w dylatację zamiast mas dylatacyjnych, które nie wiem jak długo wytrzymają mycie dużym karcherem
A po wylewce trzeba by zagruntowac jakimś przeciwwilgociowym , zresztą są takie dodatki które daje się do betonu podczas jego robienia (chyba atlas też robi) aby beton był mniej nasiąkliwy ,czy bardziej wodoodporny.Daje się razem z włoknami do miksokreta

p1oterek
13-05-2010, 12:00
Witam,
W garażu planuje dać 10 cm styro i na to 6 cm wylewki. Wylewka będzie za zbrojona włóknem czy dodatkowo rozłożyć siatkę czy samo włókno wystarczy??

Parkiet
13-05-2010, 14:47
Posadzka w garażu powinna być zbrojona kratownicą ze stalowego drutu. Włókna ograniczają jedynie pęknięcia w strukturze betonu w trakcie jego wiązania . Pozdrawiam.

cezka
13-05-2010, 16:49
Noi takie dylatacje są w planie,na hali są słupy co 6m więc pole ze 30m kwadratowych będzie mieć.Tylko potem problem jak te dylatacje uszczelnić - sika,deitermann-profesjonalna chemia?Kumpel wylał bez dylatacji i nic mu się nie dzieje,ale ja mam dłuższy budynek i na środku taki słup bliżniak-coś jakby hala podzielona na dwie niezależne-tam najbardziej może pracować.
Ale-po co ta folia,co da w stosunku do wylania na oczyszczoną ,zwilżoną starą wylewkę?Dodatkowo jak woda tam przesiąknie przez nową wylewkę i zatrzyma się na tej folii to będzie miała problem odparować,to już lepiej może niech pójdzie na starą wylewkę i nawet strop bo jak po myciu włączę ogrzewanie hal to odparuje,ale w stropie zbrojenie-dojdzie woda druty pordzewieją z czasem zacznie się strop sypać znowu.Tak żle i tak nie dobrze
Wylewka z miksokreta mechanicznie zacierana z włóknami polipropylenowymi jest planowana,dylatacje przy ścianach i przy czy wokół słupów po 1cm gdzieś ,ale śród-dylatacje od słupa do słupa i od słupa do ściany nacinają takim jakby stalowym nożem - taki kawał blachy z nierdzewki ma ze 2-3mm grubości.Będzie potem ciężko wcisnąc tam tą masę do dylatacji.

Jak powiesz gdzie masz tą halę to może mogę ci zrobić pianobeton na tą nierówną pokruszoną wylewkę,nic nie musisz skuwać,spełni funkcje:
1,wyrównanie całej powierzchni,jest samopoziomujacy
2.wypełni idealnie dziury,scalając to co trochę luźne
3.na to kładziesz folię i dajesz minimalną, równiutką wastwę betonu / bo podloże będzie miało wytrzymałość 0,7 MPa - nacisk 70t na 1m2/ ,popytaj,ale z tego co wiem,to na takim podłozu mozna dać 4 cm wylewki betonowej.
myślę,że optymalnie to jest najlepsze wyjście,bez improwizacji.

jarekkur
13-05-2010, 22:37
przeczytałem coś co daje do myśłenia. 0,7MPa czyli 0,7N/mm2 daje 70 ton nacisku na m2. Czyli mozna postawić tam czołg ba nawet klilka jeden na drugim. Albo się coś tutaj nie zgadza. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się w Polsce C-12/15N/mm2 czyli 12/15MPa a czołgu na 1m2 na czymś takim nie postawisz. Poproszę, jeżeli to możliwe o przybliżenie tematu. Dziękuję

Parkiet
14-05-2010, 16:01
CEZKA pisał o obciążeniu posadzki natomiast JAREKKUR o wytrzymałości betonu posadzkowego na ściskanie, stąd różnica w parametrach. Tak ja to odczytuje, jak jest naprawdę? Czekam na potwierdzenie lub negację. Pozdrawiam.

cezka
17-05-2010, 08:39
przeczytałem coś co daje do myśłenia. 0,7MPa czyli 0,7N/mm2 daje 70 ton nacisku na m2. Czyli mozna postawić tam czołg ba nawet klilka jeden na drugim. Albo się coś tutaj nie zgadza. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się w Polsce C-12/15N/mm2 czyli 12/15MPa a czołgu na 1m2 na czymś takim nie postawisz. Poproszę, jeżeli to możliwe o przybliżenie tematu. Dziękuję

jest dokładnie tak jak piszesz posadzka betonowa ma 20 MPa czyli prawie 30 razy większą wytrzymałość,z tym czołgiem stary nie umiem Ci odpowiedzieć,pewno postawić można,robilismy pianobeton na Słowacji pod halę magazynową wysokiego składowania,na wierzchu był projektowany beton specjalny 20 cm - nacisk na stopę regału 15 cmx 15 miał mieć max. 80 t. czyli ok 500 t/m2 ale tego tak się nie liczy.Wracając do tematu,wyrównanie,zespolenie posadzki w tej hali pianobetonem ma sens a tak naprawdę to jedyne rozwiązanie w pełni profesjonalne ,gwarantujące możliwość jej użytkowania bez problemów. Obciązenie stropu też żadne bo przy 5cm daje 20 kg/m2.

Parkiet
17-05-2010, 21:57
Zakładając, że mamy solidną podstawę o wytrzymałości przekraczającej parametry wytrzymałościowe styropianu, pianobetonu czy betonu C20/25. natomiast ważący ok 50 ton czołg miałby płaską podstawę to możemy go postawić na przekładce o minimalnych wymiarach:
- styropian EPS 200 - przekładka 158cm x 158cm /przy 10% odkształceniu/.
- pianobetonie 0,7 MPa - przekładka 84cm x 84cm.
- betonie C12/15 - przekładka 20,5cm x 20,5cm.
- betonie C20/25 - przekładka 16cm x 16cm.
Powyższe dane dają czysto teoretyczny obraz możliwych bezpośrednich obciążeń poszczególnych materiałów w odniesieniu do ok.50 tonowego czołgu bez obciążeń dynamicznych. Pozdrawiam.

cezka
18-05-2010, 07:29
Zakładając, że mamy solidną podstawę o wytrzymałości przekraczającej parametry wytrzymałościowe styropianu, pianobetonu czy betonu C20/25. natomiast ważący ok 50 ton czołg miałby płaską podstawę to możemy go postawić na przekładce o minimalnych wymiarach:
- styropian EPS 200 - przekładka 158cm x 158cm /przy 10% odkształceniu/.
- pianobetonie 0,7 MPa - przekładka 84cm x 84cm.
- betonie C12/15 - przekładka 20,5cm x 20,5cm.
- betonie C20/25 - przekładka 16cm x 16cm.
Powyższe dane dają czysto teoretyczny obraz możliwych bezpośrednich obciążeń poszczególnych materiałów w odniesieniu do ok.50 tonowego czołgu bez obciążeń dynamicznych. Pozdrawiam.

ten teoretyczny wykład jest super,pokazuje obrazowo wytrzymałości,no dobrze ale........ jak czołg do domu wstawiić?może forum pomoże?pozdrawiam

edde
18-05-2010, 18:13
no, odpowiednio wcześniej trzeba zaplanować wymiar drzwi tarasowych ;)

Parkiet
18-05-2010, 21:32
Jak widać załoga nam się pomału kompletuje, przydałby się jeszcze jakaś Maruśka o "właściwych parametrach" co byśmy nie przekroczyli obciążenia. Pozdrawiam.

BMS
19-05-2010, 06:30
ten teoretyczny wykład jest super,pokazuje obrazowo wytrzymałości,no dobrze ale........ jak czołg do domu wstawiić?może forum pomoże?pozdrawiam

od 8:32

http://www.youtube.com/watch?v=DGZR1ZXCm3I&feature=related

DamianM
25-05-2010, 23:16
zgodnie z podpowiedzia wykonawcy polozylem folie na wylewki (od razu po ich polaniu woda) i zastanawiam sie jak dlugo ta folia powinna lezec biorac pod uwage, ze na jesieni chcialbym rozpoczac prace zwiazane z polozeniem podlog i potrzebny jest czas, aby wylweki wyschly a folia zapobiega zbyt szybkiemu schnieciu.
Z gory dziekuje za wszelkie podpowiedzi

Parkiet
26-05-2010, 01:36
Pielęgnacja /okrycie folią/ posadzki betonowej po jej ułożeniu, powinna trwać od 3 do 14 dni. Czas ten jest zależny od rodzaju użytego cementu oraz współczynnika wodno-cementowego. Pozwól posadzce dobrze związać i zdejmij folię po dwóch tygodniach, po czym niech schnie naturalnie lub możesz zainstalować urządzenia do przyspieszenia jej osuszania. Pozdrawiam.