PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament pod taras



remx
27-08-2004, 11:03
Mam w planach zrobic pod dom ścianę fundamenową z bloczków.
Ale mam także ganek ze schodami. Czyli pewnie tu by pasowało zrobić pod ganek ścianę fundamentową wylewaną, aby jakoś zamocować zbrojenie schodów.
Podejrzewam, że lepiej to jest zrobić po wymurowaniu bloczków pod domem aby złapać odpowiedni poziom (posadzka na ganku powinna być 2 cm poniżej poziomu podłogi w domu).

To samo mam z tarasem, który ma łuki. Pewnie lepiej byłoby też tu wylać i aby to było na odpowiedniej wysokości wzgledem poziomu podłogi w domu, zrobic to po wymurowaniu ścianek fundamentowych pod domem.
A może po prostu się czepiam i ekipy potrafią to zrobić równocześnie tak, że utrzymają odpowwiednie różnice poziomów.
Może ktoś mi coś poradzi.

Thx

budek
27-08-2004, 11:11
U mnie konstruktor dał fundament jedynie pod schody (w kształcie łuku) natomiast pod taras (zejście na niego ze schodów) nie przewidział. Myślę, że jednak na narożach tarasu dam stopy (40x40).

invx
27-08-2004, 20:49
fakt. lepiej ro zrobic puzniej, nie ma co wierzuc w ekipe, ktorej nie ucieknie 2 cm, :) choc i tak ciezko im bedzie

arluka
04-07-2006, 11:33
Czy pod taras także muszą zostać wylane fundamenty?? Mój domek w stanie surowym już stoi ale taras jest tylko na projekcie.........

Majka
04-07-2006, 11:50
jaki to ma być taras?

marpa
04-07-2006, 11:55
Witaj

Mój taras ma 30 m , był robiony równocześnie z domem ma on fundamenty z bloczków betonowych murowanych od poziomu zakończenia ławy fundamentowej domu , pod bloczkami jest wylany chudy beton . Fundamenty zostały zasypane piaskiem zagęszczanym warstwami , bez żadnych śmieci i resztek , które często murarze dają do środka , następnie folia ,siatka na całość i chudy beton , potem 10 cm betonu B-20 na górną warstwę . Taras jest oddylatowany od budynku głównego na długości styku z budynkiem .

pozdrawiam marpa

arluka
04-07-2006, 12:40
Jaki taras? Wychodzi się z salonu na taras-częściowo zadaszony- na około 10 m, ale chciałam go jeszcze powiększyć o część bez zadaszenia- kolejne 10m... Nikt mi nie mówił, że powinno się zrobić pod niego fundamenty.

Majka
04-07-2006, 12:50
możesz zrobić taras ziemny, a na wierzchu ulozyć np. kostke brukową.
Zasada taka sama jak przy ukladaniu z kostki podjazdu do domu

arluka
04-07-2006, 13:22
Narazie- nasz ceniony majster- wylał tuż przy drzwiach na taras resztkę betonu, pozostałego po zalaniu stropu. Jak się nie mylę wylał go na resztki cegieł i bloczków. Czy to będzie trwałe? A może kazać to skuć?...

aresior
22-10-2006, 08:28
cześć,
z góry dzięki za "wskazówki" typu "poszukaj na forum - ktoś kiedyś już o to pytał".

a teraz moje pytanie. czy fundament pod taras musi być zazbrojony? jeśli tak to czym bo nie ma tego w projekcie. planowane było wylanie betonu do wykopu w gruncie wyłożonego folia głębokiego na 1 metr. jeśli zbrojenie jest konieczne to jak powinno wyglądać? dodam, że to tylko fundament pod taras a nie jakąś monumentalną budowlę. kilka rzędów cegły klinkierowej ułożonej "wozówką".

pozdro

aresior

ged
22-10-2006, 09:11
Kilka miesięcy myślałem jak to zrobić u siebie. Grunt mam pylasty i na dodatek zruszony fundamentowaniem budynku. Najprościej mógłbym wylać taras na gruncie ocieplony styropianem, ale ruszony ił siada strasznie i wszystko by spękało. Mógłbym zrobić fundament, ale ił ruszany był na 3 metry i tek głęboko musiałbym fundamentować, ponadto koszty 3 metrowych ścian fundamentowych... Analizowałem zrobienie słupów na stopach i na nich żelbetową płytę, ale znów koszty szalowania, zbrojenia ... Ostatecznie zdecydowałem się na ... zbiornik na wodę deszczową ... Zamiast zastanawiania się nad konstrukcją tarasów robię wykop, wstawiam dwa betonowe szamba i mam super fundament pod taras, a przy okazji 20 tysięcy litrów wody do podlewania ogrodu. W Twoim przypadku sprawa jest pewnie prostsza. Jeśli masz grunt który nie siądzie to: utwardzasz go (wszystkim co zostało twardego po budowie) na to styropian twardy (aby grunt pod tarasem nie przemarzał i nie wysadzał płyty) na to wylewasz płytę zazbrojoną.
Jeśli grunt słaby, to pod płytę fundamencik na głębokość przemarzania, lub głębiej, do gruntu nie ruszanego. Fundamentik robiony po chłopsku czyli najprościej: wykop na 1.5 szerokości sztycha, w to wlewasz rzadki beton z betoniarki i topisz wszelki gruz i kamienie jaki znajdziesz po budowie. Folii nie trzeba, bo jak dasz sporo wody do zaprawy to ona Ci trochę do ziemi ucieknie, ale i tak w betonie zostanie tyle co trzeba. Zbroić taki fundament nie trzeba. Widziałem w ten sposób fundamentowane domy. Stały stoją i będą stać. Ważne jest aby pod płytę i na ściany wewnątrz fundamentów dać styropian, lub pustkę zostawić, aby mróz jej nie wysadził.

ESKIMOS
22-10-2006, 14:14
Można i tak.
Tylko po co sobie komplikować życie i znecać sie nad własną kieszenią. :wink:
Nie prościej położyś sobie ładna kosteczkę na uprzednio zagęszczonym podłożu?
Nie popęka, ani nie siądzie.
:D

Trzci_kris
21-02-2007, 14:39
Jak w temacie, przymierzam sie do wykonania fundamentu pod taras i schody zewnętrzne. Czy głębokośc też musi schodzić poniżej strefy przemarzania ( czyli jakieś 80 cm poniżej poziomu ziemi) czy moge zrobić płytszy?

Darek Rz
21-02-2007, 15:01
Witam

U mnie robili fundamenty pod schody i tarasy na głębokosć 120cm :lol: .

pozdrawiam

pawelurb
21-02-2007, 16:20
Jak w temacie, przymierzam sie do wykonania fundamentu pod taras i schody zewnętrzne. Czy głębokośc też musi schodzić poniżej strefy przemarzania ( czyli jakieś 80 cm poniżej poziomu ziemi) czy moge zrobić płytszy?

mi zrobili pod schody płytszy , na jakieś 30 - 40 cm , wylali taką szeroką ławę , zazbrojoną i na to poszły schody z bloczków betonowych , stoi już 1,5 roku , w tym zeszłą zimę i nic się ze schodami nie dzieje , nie pęka i nie osiada.

michall.m
16-05-2007, 15:40
pytania mam dwa (prośba o wymianę doświadczeń i konkretne porady):

1. problem TARAS-otórz mam tarazrówno z domem, fundament wylany tak jak pod dom i izoloacja= papa termozgrzewalna; taras jest na takich podwalinach jak dom (drewniany), uciekło mi jak one się zwą te belki :oops: ,
i bezpośrednio na tym są deski, ale mam szparki takie na ok. 0.5-1 cm, tak sobie myślę jak deszcz leje to leci prawie bezpośrednio na tę papę, czy tak może być? :roll:

2. problem WYSTAJĄCY FUNDAMENT wyszła mała :-? fuszerka w planach i mam budynek o 10 cm przesunięty względem fundamentów, tak że z jednej strony 10cm gołego fundamentu wystaje, czym mam to obrobić? Blachą czy płytkami (a może coś zupełnie innego), żeby mi nie podciekałao pod dom?

Tylko mi się ze mnie nie naigrywać, bo sama buduję i i tak jestem w stresie :wink:

Pzd,
Ania

bog
16-05-2007, 16:26
Ad1. Pewnie o legary chodzi. Ale żeby rozpoznać problem to przydałoby się zdjęcie lub rysunek.
Ad2. Widziałem w takich wypadkach, że jest wykonany kapinos z blachy.

zyga350
19-03-2008, 16:18
Mam dylemat,czy fundamenty pod tarasy wykonywać ze jednym zamachem razem z fundamentami domu.Ciekawi mnie jak to było u Was.

piwopijca
19-03-2008, 16:34
Mnie wlasnie robia fundamenty, ale pod taras to robi sie pozniej. Mozesz na koncu juz to zrobic.

Pzdr.

Trociu
19-03-2008, 16:39
Jak już masz beton na budowie to może od razu pociągnij. Potem możesz już nie zdążyć ;) Ja się właśnie zastanawiam, kiedy ten taras zrobię.

Geno
19-03-2008, 16:44
Jak już masz beton na budowie to może od razu pociągnij. Potem możesz już nie zdążyć ;) Ja się właśnie zastanawiam, kiedy ten taras zrobię.
Przepis na spękanie bardzo dobry.

zyga350
19-03-2008, 16:46
Jak już masz beton na budowie to może od razu pociągnij. Potem możesz już nie zdążyć ;) Ja się właśnie zastanawiam, kiedy ten taras zrobię.
Przepis na spękanie bardzo dobry.



A może coś więcej,będę wdzięczny

jajmar
19-03-2008, 17:28
Wykonać można razem, łaczyć nie można tych fundamentów.

Lenart
19-03-2008, 19:26
Ja robiłem póżniej, przy stropach.
W pompie od betonu zostaje sie 0,5 m3 betonu z którym trzeba coś zrobić.
I poszedł na taras, trochę brakło to "się" dorobiło. :D

budulec1
19-03-2008, 19:33
łaczyć nie można tych fundamentów.

a ja myślałem, że to zależy od projektu. Ja też nie mam dylatacji i nic się nie rysuje. Może cud.

remx
19-03-2008, 19:37
Jak już masz beton na budowie to może od razu pociągnij. Potem możesz już nie zdążyć ;) Ja się właśnie zastanawiam, kiedy ten taras zrobię.
Przepis na spękanie bardzo dobry.

Już po czasie się dowiedziałem, że powinno się dylatować.
Na razie spękań nie mam, ale jeszcze dachówka przede mną.
Z drugiej strony ściana 3W, a więc pewnie procentowo ciężar za bardzo się nie zwiększy.

Geno
19-03-2008, 20:19
Jak już masz beton na budowie to może od razu pociągnij. Potem możesz już nie zdążyć ;) Ja się właśnie zastanawiam, kiedy ten taras zrobię.
Przepis na spękanie bardzo dobry.



A może coś więcej,będę wdzięczny
Słoń jest cięższy od prosiaka, zatem słoń bardziej osiądzie niż prosiak.

remx
19-03-2008, 20:23
Można pod prosiakiem trochę podkopać :o , nawet jak prościej dylatować

Geno
19-03-2008, 20:29
Można pod prosiakiem trochę podkopać :o , nawet jak prościej dylatować

?

budulec1
19-03-2008, 20:31
Słoń jest cięższy od prosiaka, zatem słoń bardziej osiądzie niż prosiak.
A co się stanie jak przywiążesz prosiaka do słonia?

Geno
19-03-2008, 20:34
Słoń jest cięższy od prosiaka, zatem słoń bardziej osiądzie niż prosiak.
A co się stanie jak przywiążesz prosiaka do słonia?
Prosiak przytuli się do słonia.Jeśli sznurek będzie krótki.

Szarbia
19-03-2008, 21:13
Inna rzecz to, ze przytulony prosiak bedzie chlodzil slonia a slon sciany.

odaro
19-03-2008, 21:42
Mam dylemat,czy fundamenty pod tarasy wykonywać ze jednym zamachem razem z fundamentami domu.Ciekawi mnie jak to było u Was.

A ja się cieszę że nie zrobiłem od razu... bo teraz to zrobię taras ziemny z kostki klinkierowej.

Tom.Pakość
19-03-2008, 23:18
Przed kilkoma dniami miałem właśnie taki dylemat. I fundament pod taras zdecydowanie zrobię później. Wg mojego projektu fund. tarasu od fund. domu jest oddylatowany, więc jeśli ktoś np. zamierza ocieplać ścianę fundamentową, a ja tak, to jak to zrobi, jeśli fundament pod taras, zrobi razem ze ścianą fund. domu. :-?. Jak też wykona pionową hydroizolację na ścianie fundamentowej? Więc na chłopski rozum nie powinno robić się tego razem. Podobnie twierdzi mój wykonawca.
Lenart ma naprawdę dobry pomysł. Zrobić to przy zalewaniu stropów. Dzięki za podpowiedź.

bimbelt
20-03-2008, 12:42
Ja w projekcie nie mialem dylatacji i jej nie zrobilem. Pozniej dopiero wyczytalem, ze powinna jednak byc. Na razie nic nie peka i raczej juz nie powinno. Grunt raczej stabilny, wiec moze dom az tak mocno nie osiada.

cocorocos
20-03-2008, 13:27
a ma ktoś może jakiś schemacik jak się powinno łączyc taras z domem? z czego powinna byc dylatacja?

remx
20-03-2008, 15:14
Dylatacja składa się z wąskiej szczeliny (rzędu dziesiątych części milimetra - ale jest duża tolerancja na wymiar) wypełnionej powietrzem.

zyga350
20-03-2008, 15:21
Z waszych postów wynika że można lać fundamenty domy razem z tarasem ale nie mogą one być połączone ze sobą , czy dobrze rozumuję?

zyga350
20-03-2008, 15:22
no i czy dylatacją może byś styropian ocieplający fundament domu?

remx
20-03-2008, 15:32
Tak

st_x
20-03-2008, 18:16
Witam

I rozumiem że taras w postaci zbrojonego stropu żelbetowego??
- bo oparcie na ścianach fundamentowcyh będzie iluzorczyne tzn: tak samo dobre jak ubitym podkładzie piaskowym.

Podsumowując : Przekornie zapytam się : PO CO :roll: ???

zyga350
20-03-2008, 18:20
Witam

I rozumiem że taras w postaci zbrojonego stropu żelbetowego??
- bo oparcie na ścianach fundamentowcyh będzie iluzorczyne tzn: tak samo dobre jak ubitym podkładzie piaskowym.

Podsumowując : Przekornie zapytam się : PO CO :roll: ???


a co proponujesz?

remx
20-03-2008, 20:56
Raczej nie zbroi się płyty tarasowej jeżeli jest wylana na dobrze zagęszczonym gruncie. W domu też masz pierwszą wylewkę na gruncie i nie zbroisz jej.

Nic się nie stanie. Ja tak mam. Co najwyżej jeżeli powierzchnia tarasu duża to wprowadzić "kontrolowane pęknięcie" - tj podział płyty tak jak to się robi w domu. Ja nie robiłem tego i mam efekt - wąziutkie pęknięcie betonu w poprzek w jednym miejscu - samo się podzieliło.

bobvilla
21-03-2008, 09:45
Zależy od radzaju gruntu jaki masz na budowie. Jeżeli to sa piaski, żwiry (grunty niespoiste) odpowiednio zagęszczone nie powinno byc problemu gdyż osiadanie ustabilizuje się praktycznie z końcem budowy.
W sytuacji gdy sa to grunty spoiste np. gliny taras należy bezwzglęnie zdylatować od bryły budynku, który osiadac będzie kilka a wskrajnych przypadkach kilkanaście lat, bowodyując uszkodzenia tarasu. Jezeli masz nadmiar betonu możesz wylać ten taras, robiąc albo później musisz go naciąć przy bryle budynku.

Talbot
21-03-2008, 10:32
U mnie było tak, ża fundamenty pod soma zostąły wykonane oddzdielnie, a fundamenty pod taras 2,5x6m ischodki wejściowe muraże zrobili później. Wykopali je recznie, zdylatowali od fundamentów domu styropianem 3cm i zalali betonem z betoniarki.Myśłę zę tak jest łatwiej, bo jakbym miał robić je jednocześnie z głównymi i dylatację zapewniać, to by było sporo z tym zachodu (fundament była lany w grunt do poziomu gruntu, wyżej bloczki)

Pozdrawiam

st_x
22-03-2008, 17:07
Raczej nie zbroi się płyty tarasowej jeżeli jest wylana na dobrze zagęszczonym gruncie. W domu też masz pierwszą wylewkę na gruncie i nie zbroisz jej.


Witam

Płyta odłogowa nie ma FUNDAMENTÓW i własnie o to przekornie pytam.
"Fundament" jest pod sciany (i to co je obciąża - stropy, dach piętra etc.)
Fundament pod taras ??? Jak nie jest on w postaci zbrojonej płyty elbetowej to obciązenia przenoszone sa bezpośrednio na grunt.( jak w podłodze) . Ponadto jak taras jest na gruncie - to i tak przemarza (i "on" i ti co jest pod nim).

Reasumując :

Super izolowane fundamenty, dyserbit, styropian etc - koszty wyrzucone "w błoto".( czasem nwcale nieprzysłowiowe)

Taras "naziemny" - jak dla mnie to tylko kostka granitowa, albo jak ktoś chce mieć jakies płytki - to płyta betonowa na odpowiednio przygotowanym podłożu (wybranie "gliny" piasek, zageszczenie etc, Wylewka (moze byc lekko zazbrojona).

Pozdrawiam

qasi79
05-05-2008, 09:45
mam pytanko dot. tarasu
mam główkę na wysokości metra więć taras będzie też na tej wysokości
chcę zrobic tak aby był opsypany ziemią i jakiś skalniak tam zrobić
jednak nad tym ma być dach a na podłodze płytki
czy muszę wykopać trochę żeby zrobić fundament? później zaszalować kszałt tarasu i wylać klocek taki a na koniec obsypać ziemią?

właśnie, kilknaście tater z ziemią by się przydało :)
pozdr

lus
19-10-2008, 19:38
Mam w projekcie taras 35 cm na poziomem gruntu. Aktualnie mam wykonywane ściany fundamentowe. Czy robić teraz jakiś fundament (jaki?) pod ten taras,czy później ? Czy łączyć termoizolację z tą fundamentową ?

Bazhyl
19-10-2008, 22:40
Rób fundament domu, jak dojdziesz do stanu surowego zrobisz taras na fundamencie, oczywiście w żaden sposób nie związanym z fundamentem domu.

edde
19-10-2008, 23:18
połączyć taras z budynkiem możesz tylko wtedy gdy zrobisz wspólne ławy fundamentowe, jeśli nie to stawiaj sobie ściany fund. budynku oddzielnie, taras możesz robić teraz, możesz też potem, zalezy od sytuacji na budowie (np. wykop jest to można wylać kawałek ławy czy ściany fund. tarasu), termoizaolację budynku zrób przed zrobieniem scian fund tarasu, termoizolacja tarasu jest zbędna wiec nie ma czego łączyć

monikaitomek
15-05-2009, 19:28
Jestem na etapie tarasu :D wyjście z salonu na taras.
Napiszcie jak zrobic ten taras,chodzi mi na razie o fundament pod niego!!
Ja myślę o bloczkach fundamentowych+piasek+betoniarka!!
Czy wykonac go jak fundament po dom?? ale to chyba,napewno wyjdzie bardzo drogo!!
Proszę o rady :lol:

Pozdrawiam

st_x
15-05-2009, 21:10
Jestem na etapie tarasu :D wyjście z salonu na taras.
Napiszcie jak zrobic ten taras,chodzi mi na razie o fundament pod niego!!
Ja myślę o bloczkach fundamentowych+piasek+betoniarka!!
Czy wykonac go jak fundament po dom?? ale to chyba,napewno wyjdzie bardzo drogo!!
Proszę o rady :lol:

Pozdrawiam

Witam
Po raz kolejny:

PO CO ???? - fundament (zakładam taras niezależny od domu na poziomie "mniej więcej" gruntu.(chyba że "coś" ma byc pod tarasem (garaż, piwniczka inne))

Jak taras nie będzie zazbrojona płytą "stropową" to i tak bedzie opierał się na "ziemi" tzn: ubitej podbudowe z zageszczonego piachu pod nim.
Fundamet i owszem i jak ma byc jakiś słup/gril murowany czy inne "ustrojstwo".

Przepis:
Korytowanie - piach - zageszczenie - obrzeża (na beton) - piach - zageszczenie - kostka (betonowa, brukowa)/ Płyta betonowa (zazbojona lekko przeciw pękaniu + dylatacje i na to płytki.)

Pozdrawiam

aniaImariusz
15-05-2009, 21:27
A my proponujemy modny ostatnio dek - czyli taras drewniany,poczytaj o tym, bo nawet murator ostatnimi czasy miał o tym jakieś artykuły. Na pewno stworzy to koło twojego domu niepowtarzalny wystrój.

arecki1338
09-08-2009, 19:18
Jak gleboko kopac pod fundament na murki boczne tarasu? taras bedzie wylozony kostka brukowa.

Trociu
09-08-2009, 21:25
Jak gleboko kopac pod fundament na murki boczne tarasu? taras bedzie wylozony kostka brukowa.to chyba nie potrzebujesz murków bocznych.

arecki1338
10-08-2009, 20:02
murki maja byc na okolo 50cm tylko przy wyjsciu na taras a potem stopniowo schodzic to poziomu gruntu.

pidzyn
03-08-2010, 12:37
Podciągam

gurek
07-04-2011, 21:59
Witam
Mam zamiar powiększyć taras.
Dotychczasowa część budowana byłą wraz z domem i ma fundamenty wpuszczone na ponad metr w ziemie. Tu moje pytanie- czy w pozostałej częsci, którą chce zrobić równiez musze ławe robić na 1 m głębokości czy wystarczy 40-50 cm (tak mi radzą niektórzy sąsiedzi (złote rączki)?
Dodam jeszcze, że ziemia jest bardzo gliniasta- pod 30 cm warstwy próchniczej jest prawie , że czysta glina i wody gruntowe są dośc wysoko.
Pzdr

Walenty
07-04-2011, 22:31
Oczywiście możesz posłuchać złotych rączek i zrobić tak płytką ławę, jednak musisz się wtedy liczyć z popękaniem tarasu po pierwszej zimie. Ława pos taras musi być tak głęboka jak pod dom czyli minimum 1m. Jednak istnieje rozwiązanie umożliwiające zmniejszenie ilości betonu. Mianowicie można w rogach zrobić tylko słupy na odpowiednią głębokośc i połączyć te słupy belkami i na tym usadowić taras.
Pozdrawiam
Do you know that forex advisor (http://myfxadvice.com)

gurek
07-04-2011, 22:43
Dziekuje za odpowiedź.
Taras , który juz istnieje jest ok 20 metrową betonową płytą z 3 schodkami na obwodzie. Planuje go powiekszyć do niecałych 40 m2 i zakończyć niskim murkiem. Tylko w 2 miejscach na rogach będą schodki. Co za tym idzie- nie może to niestety być taras na belkach a lita płyta. Planuje zrobić to klasycznie- ława, sciana fundamentowa , płyta, zasypka do środka (gros już wypełnił gruz z budowy garażu na jesień i ta niska ścianka.

witu102
09-03-2012, 11:40
Witam, obecnie przyz podpiwniczonym domu posiadam taras o wymiarach 2,5x6m. Taras jest betonowy (wokoło widac betonowe ławy/fundamenty na poziomie gruntu). Chciałbym powieekszyc taras do wymiarow około 3,5x6m przy okazji zmienic nawierzchnie. Jak powinienem posadowic dobudowany fragment, jak połaczyc "wylewke" z istniejaca, aby dobudowany fragment nie osiadl i aby stanowilo to jednolita calosc?

elka51
11-03-2012, 08:32
Proponowałabym zamówienie projektu....

witu102
12-03-2012, 15:02
uważasz, że warto robić projekt pod taką rozbudowę? czy do budowy altany, grilla też potrzeba mi projektu?

SKUT13
12-03-2012, 15:35
uważasz, że warto robić projekt pod taką rozbudowę? czy do budowy altany, grilla też potrzeba mi projektu?

Oczywiście że trzeba projekt najlepiej taki za min 50tys i nie zapomnij zgłosić do wszelkich możliwych urzędów wymaganych dla reaktorów atomowych.
Pozdrawiam

vega1
13-03-2012, 14:11
Proponowałabym zamówienie projektu....
czasem lepiej nic nie mówić...

witu102
14-03-2012, 16:19
koszt całej inwestycji to 5tys zł..projekt to najmarniej 2-3 tys więc jednak lekko nieopłacalne...zgłaszać nie muszę, sprawdzałem w przepisach, ale co do fundamentowania wciąż nie wiem czy trzeba zejść poniżej poziomu przemarzania...

jajmar
14-03-2012, 17:17
..zgłaszać nie muszę, sprawdzałem w przepisach, ale co do fundamentowania wciąż nie wiem czy trzeba zejść poniżej poziomu przemarzania...

nie muisz mieć pozowlenia z głaszac to chyba muisz

Co do glebokości to zalezy czym to chcesz wykończyc jak maja to byc jakieś płytki muisz zejśc poniżej przemaraznia. Jka deski na legarach mozesz dac płycej. Ale genralnie warto zejsc do głebokosci przemrzania.

elka51
14-03-2012, 19:54
koszt całej inwestycji to 5tys zł..projekt to najmarniej 2-3 tys więc jednak lekko nieopłacalne...zgłaszać nie muszę, sprawdzałem w przepisach, ale co do fundamentowania wciąż nie wiem czy trzeba zejść poniżej poziomu przemarzania...

Posiadanie projektu wyjaśniłoby twoje "wątpliwości".

ps. z punktu widzenia ekonomii to cała budowa tarasu jest "nieopłacalna" - chyba że będziesz na nim prowadzić działalność gospodarczą generującą zyski.;)

witu102
17-03-2012, 12:21
moje wątpliwości zapewne rozwiąże wykonawca, któremu płacę aby było dobrze zrobione..ale mam taki zwyczaj, że sam też lubię zasięgnąć wiedzę...wykończenie to płytki granitowe mrozoodporne i klinkier więc trzeba zejść poniżej przemarzania...w Krakowie to zdaje się około 1,1m

msilent
17-03-2012, 13:44
Posiadanie projektu wyjaśniłoby twoje "wątpliwości".
ps. z punktu widzenia ekonomii to cała budowa tarasu jest "nieopłacalna" - chyba że będziesz na nim prowadzić działalność gospodarczą generującą zyski.;)
No najlepiej jeszcze operat wodny, plan zagospodarowania działki, sprawdzić oddziaływanie na środowisko, zatrudnić ekologa i archeologa a na koniec zrobić odbiór inwestycji. Przypominam jednak, że budujemy taras, nie Bajkonur.

Mam nadzieję, że ktoś Ci odpowie jak to dobrze zrobić. Wrzuć jakieś zdjęcia obecnego tarasu. Ten fundament jak wysoko sięga ponad grunt?

Xerses
19-03-2012, 21:57
No najlepiej jeszcze operat wodny, plan zagospodarowania działki, sprawdzić oddziaływanie na środowisko, zatrudnić ekologa i archeologa a na koniec zrobić odbiór inwestycji. Przypominam jednak, że budujemy taras, nie Bajkonur.

Mam nadzieję, że ktoś Ci odpowie jak to dobrze zrobić. Wrzuć jakieś zdjęcia obecnego tarasu. Ten fundament jak wysoko sięga ponad grunt?

Z tym projektem to faktycznie przesada. Aczkolwiek polskie prawo mówi że każda budowla oparta na fundamencie - powinna mieć pozwolenie na budowe lub być co najmniej zgłoszona we właściwym urzędzie. Czy te nie głupota aby np na ogrodzenie na fundamencie dokonywać jakichś zgłoszeń?:(

jajmar
19-03-2012, 22:52
Czy te nie głupota aby np na ogrodzenie na fundamencie dokonywać jakichś zgłoszeń?:(

Zgłoszeniu podlega tylko ogorodzenie od strony drogi , czyli 1/4 z ogordzenia działki. Zgłoszenie wynika raczej z tego ze gminy chą miec ewentulany wpływ na wygląd ogordzenia frontowego a nie z tego ze jest ono na fundamnecie.

Xerses
20-03-2012, 10:18
Zgłoszeniu podlega tylko ogorodzenie od strony drogi , czyli 1/4 z ogordzenia działki. Zgłoszenie wynika raczej z tego ze gminy chą miec ewentulany wpływ na wygląd ogordzenia frontowego a nie z tego ze jest ono na fundamnecie.

Hm........ zaleciało mi tu socjalizmem - jak za czasów kiedy mówiono co i jak ma być. Rozumiem że jak jest strefa zabytkowa, lub ewentualnie rodzaj dachu. Ale ogrodzenie? Wyśmiałbym urzędnika który by mi próbował "zasugerować" rodzaj i wygląd ogrodzenia. W końcu jeśli sie nie mylę mamy prawo własności........

Sebxyz
20-03-2012, 10:43
Witam.
Taras drewniany robilem rok temu w lipcu. Żadnych pozwoleń itd nie zalatwialem gdyż taras byl uwzględniony w projekcie domu.
Odnośnie fundamentów to odpada polożenie bloczku betonowego na ziemi i polożenie legarów i bicie desek. Ja zrobilem to tak, a mianowicie fundament poniżej poziomu przemarzania i slupy wymurowane z bloczku betonowego, na tym dopiero ulozone legary. Oczywiście izolacje poziome itd. Co do wykonawcy i projektu, to w moim przypadku ostateczna wersja tarasu trochę się różni od wersji w projekcie z domem, ale te różnice nie są jakieś duże a wynikają raczej z rozsądku i zaistnialej sytuacji w trakcie budowy. Ważny jest wykonawca gdyż nie jest to takie bezmyślne murowanie i bicie dech itd. Trzeba pomyśleć i mieć wyobraźnię. Dzięki temu czlowiekowi uniknąlem kilku blędów. Za wymurowanie jednego takiego slupa (fundamentowego) placilem okolo 150-160 zl za szt. Jak to wyglda przesylam link do zdję.c:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ef6f42d5fd8c5e5a.html.
Pozdrawiam
Sebxyz

czambas2
31-08-2012, 16:41
Witam serdecznie!
Planuję dobudowę do mojego domu tarasu, okno balkonowe mam na wysokości 120 cm, 8 cm daje sobie na nawierzchnię (może drewno, może płytki - wtedy zrobię dodatkową wylewkę.
Pod taras chciałem wstawić psie budy.
Rozejrzałem się w ofertach kilku firm. przeczytałem większość tematów na formum i po przeanalizowaniu kosztów stwierdziłem, że spróbuję zrobić to sam. Mam czas i siłę ;-)
Nie mam doświadczenia ale może się uda.

Proszę Was, oceńcie czy to ma sens i czy nie przesadzam ;-)

Taras ma mieć wymiary 4m x 6m, styropianowa dylatacja od budynku to 10cm - zaplanowane jest takie ocieplenie domu.

Na początek chciałbym mieć samą powierzchnię tarasu, schody i barierki dorobię za jakiś czas.

Rozważam 2 opcje:

Wersja 1 (wybaczcie jakość rysunku - paint)
Widok z boku:
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/7f8e6f9145a0.jpg (http://naforum.zapodaj.net/7f8e6f9145a0.jpg.html)
Widok z góry:
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/8ca8be51540f.jpg (http://naforum.zapodaj.net/8ca8be51540f.jpg.html)

Zastanaiam się jakich wymiarów powinna być ława fundamentowa, czy powinna być jakoś między sobą połączona czy mogą to być 3 osobne twory.
W tej wersji planuję drewno jako poszycie.
Jak powinienem połączyć dwuteowniki z murkiem ? Zabetonować coś w murku i przyśrubować ? jak przymontować legary do tych dwuteowników.

Wersja 2:
Tutaj rozważam również trzy murki ale na tych murkach strop terriva. Czyto nie jest zbyt wielki kaliber do takiego przydomowego tarasu ?

Co sądzicie ? Każda rada i uwaga mile widziana ;-)
pozdrawiam!

Zbigniew100
31-08-2012, 16:50
Może coś podobnego ?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?138283-Kaniorki-budują-dom-z-bala-)-komentarze-tutaj-!!!&p=5451094&viewfull=1#post5451094

czambas2
31-08-2012, 20:45
Może coś podobnego ?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?138283-Kaniorki-budują-dom-z-bala-)-komentarze-tutaj-!!!&p=5451094&viewfull=1#post5451094

Bardzo ładny ale chyba wolę mur i beton, a jako wykończenie drewno.
Pytanie tylko czy nie przesadzam z tą terrivą i grubymi murami, chciałbym żeby to się nie rozpadło za 5 lat ale nie będę po tym jeździł czołgiem :-)

beton44
31-08-2012, 21:17
Jak chcesz żeby się tak nie rozpadło za 5 lat to zbuduj wszystko z bloczków betonowych,
pustaki ceramiczne to akurat w tym zastosowaniu nie za bardzo się raczej sprawdzą... /namakanie, zamarzanie....

tak samo zamiast wersji "terriva" lepsza będzie konstrukcja czysto żelbetowa...

czambas2
31-08-2012, 23:01
Beton44: Bardzo dziękuję za sugestię, czyli..
Mogę pominąć etap pustaków i z ławy wystartować by zrobić to tylko z bloczków fundamentowych ?
Czy taka metoda jak na poniższym filniku będzie ok ?
http://www.youtube.com/embed/MWpvTom_Rcs
Ława powinna być pewnie zbrojona ale jaki powinna mieć przekrój i pytanie czy się powinno łączyć czy mogą to być 3 osobne ławy i 3 osobne murki ?

beton44
02-09-2012, 07:06
Mogą, nie musi być zbrojenia...


Jak połączyć z murkiem ? Zrobić na końcu murka coś ala "wieniec" murkowy i wpuścić w beton
nagwintowane pręty z czymś przyspawanym na końcu w poprzek....

czambas2
02-09-2012, 21:03
Mogą, nie musi być zbrojenia...


Jak połączyć z murkiem ? Zrobić na końcu murka coś ala "wieniec" murkowy i wpuścić w beton
nagwintowane pręty z czymś przyspawanym na końcu w poprzek....

Reasumując, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
1.Leję chudziak - 10cm
2.Robię ławe 40X50 (takie znalazłem na forum ale nie wiem czy nie zaduża) bez zbrojenia
3.Muruje z bloczków fundamentowych od -1,5m do 1,1m
4.Na końcu bloczków zatapiam gwintowane śruby czy pręty żeby mieć jakiś punkt dla przyszłej płyty betonowej czy innej płaszczyzny rónoległej do powierzchni ziemi.
Co sądzicie ?
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/faf8e25a6744.jpg (http://naforum.zapodaj.net/faf8e25a6744.jpg.html)

m4rsh4ll
02-09-2012, 21:52
Fundament jak pod dom, szkoda zachodu, wykop punktowo doły pod słupy co 1,5~2 metry, za zbrój i zalej betonem w szalunku ponad ziemią, następnie przyczep sobie jakąs pergole i puść pnącze, szkoda zachodu z murowaniem, ale jak wolisz..

mizerat
04-09-2012, 17:05
Może Filigran?

pawelpiwowarczyk
19-10-2012, 13:31
Chciałbym wymurować ścianki pod taras. Ścianki od poziomu przemarzania do wysokości tarasu, czyli jakieś +20cm nad poziom terenu. Ścianka będzie z bloczków betonowych. Zostało mi sporo kleju do murowania silikatów/suporeksu. Czy mogę wymurować tę ściankę na klej? Chodzi mi głównie o kwestie wytrzymałościowe, zdaję sobie sprawę, że znacznie trudniej będzie mi wyprowadzić poziom.
Murować będziemy samodzielnie.

Charlie
19-10-2012, 16:51
...nie bójta się i murujta :)